ioacha quẽ rex egypti cepit ⁊ victũ duxit in egyptũ: vbi ⁊

moꝛtu eſt:⁊ ſubſtituit rex egypti fratreʒ eius H 7

1 3

vertit nomẽ eius in ioachim ſcriptum ꝑ m in fine quarto ne. f 6 Et facit laquearla cedrina. ⁊ ſic eſt exceſſus in tne lun
regum. xxiij. iſtum venit nabuc. cũ exercitibus ſuis ⁊ fe- materia. g ¶ Pingitq; ſinopide.in quo notatur exceſ emun
cit eum ſibi tributarium tribus annis:quato vero ãno ꝑci ſus in curioſitate. b lunati regnabis.ſ.pſeuerãt 1 dt⸗ IC.
piens eius rebellionẽ in fauoꝛeʒ regis egypti qui fecerat eauz i noni ↄfers te ce ro.i.te eleuas vltra debitũ: vel fi⸗
regẽ fecit eũ capi ⁊ interfectũ extra poꝛtas hierim inhuma oↄfers te cedro.i.ſalomoni potentiſſimo ad edificandũ ſaclſena
trũ pijci: conſtirues “ k ¶¶ Pater tuus. e nlf
po eo eius filii iiaaaaaasss (([([. iſas qui deuo Ainemne⸗,
chin Ernipru pe⸗ nifi flere moꝛtuũ:neq; lugeatiſ iuſticiã:tunc cũ bñ erat ei. Eatneſu l
ne:ſed poſt tres men- 1 43 ancritbe Airauit rãz ia g o- udqd nõ co⸗ e dV,
ſesconkansghonſt, ſup en. Mlanglie u⸗ Muddiean 75 Haala aſ megit 2 bibit. i⸗ gnultlen
dellten ei ſeruiret pio degredict:qꝛ ñ reuertet vl genii bonũ ſuu. Nunqd ñ paciſtevlritc.· midkſn
interfectione patriſ tã tr anec videbit terra natiui 10 ga cognouit me die dñſ m Et ſecit iudi. urdeſuturo
viltereni eum qui tatiſ ſue.Quia hec dic dñis Tui po oculi ⁊ coꝛ ad aua Tauſti. tunc cum ſ
conſilio hieremie tra 1 filii ioſi ricig ſangnins ſir ene erat ei.q.d. .
cäo
a quo cuʒ matre ſua: qui rgnauii iolia Pe ſuo te fundedu ⁊ a⸗ calunid:t potuiſſet aliter fe üivenien in
2 multil nobilibul re qui egreſſuſeſt de loco iſto ad curſuʒ mali opis. Pꝛ ciſſe: io ſequitur: mnione ii
gni iude ductus eſtn Mõ reuertet huc aplo ſed ĩ prea hec dic dñſ ad ioachi 6 Nũqd nõ io. cuitans. a
bablonẽ.vbi ſuit vſ loco iſto ad quẽtraſtuli eu fſiliuz ioſie regẽ iuda: Noͤn ſupple virieene bene i
Aoco eius conſtimie ibi moriet: T kra iſtã no vi / plãaget eũ vefrat c ve ſoꝛno: cognouit me ane mnrli
regs ſedechiã e'prfuũ debit aplius. Wè ꝗediſicat nõn ↄcrepabut ei ve dñe ⁊ oñs.q d. ſic inpſonn doni
2 filiũ ioſie: q pofttaa domũ ſuã i iiuſticia:⁊ cena ve iclyte. Sẽpultura aſini p ¶ Tui vo ocu 1Sl
fepellans e PaE. cula ſua nõ i iudicio. Rmi ſepeliet᷑:pumefaci ⁊ ꝓpiect li ⁊ coꝛ auari ·· rani
oorocaemtne un zi cu; ſuũ ñ oppꝛimet fruſtra extra poꝛtas hierlin. Aſcẽ apic. ql Ma gn
babylonẽ duct: quer ⁊ mercedem no reddet di. dẽ libanuʒ clama: 71 ba ſanguinẽ inocẽteʒ mniionchii
to reguz vltimo: iglk Qui dicit:edificabo mihi ſãa da vocẽ tuã ẽt caama ad ⁊c᷑ ad h.n. ꝙ bo⸗ iſchonil
de iſtis quartuoꝛ loqt domũ latã:ẽt cenacula ſpa trãſeuntes: qʒᷣ ↄtriti ſt oẽ na innocentu ſibi gn
Pie ereirins⸗ e coſa:q apit ſibi feneſtraſtcét amatoꝛes tui:lcui ſuʒ ad dona morle g mneſh
Adecpia: ioi Plangi ſacit laqaria cedrina:pigi te in äbundãtia tua:dixiſti iponebat. M in
te. tertio de ioachin ; ſinõpide. NHunqd regna non audiam. Mec eſt via ad curſum mali 60Au,
filio ioſie: ibi e qui bis: qm̃ confers te cedro tua ah adoleſcentia tua: opiſ. cupiditaſ.n. ounn/
iſcer uato de. Pãter tu'nungd nõ cõme quia non audiſti uocẽ me elur ed ol ms amn,
bi iuo ego. Lirca Ait billit et fecit iudicin ? am. Omnel paſtoꝛes tuos laßli de bnAnggn
pmũ dicit hieremiis ðð to. Radix omniũ brnryrhaben
Xx¶ Nolite flere mmoa:. M maloꝝ eſt cupidi übliglſol.
tuũ.i.ioachaʒ filium ioſie moꝛtuũ in egypto vt dictuʒ eſt. tas. s ¶ Pꝛopterea. hie ↄſequent᷑ ꝓpheta denunciat michoniaſre
q.o. moꝛs eius. non eſt ſic lamẽtabilis vobis ſicut alioꝛum debitã penã: pᷣmo reſpectu regis dicẽs: tNõ plan dl N Erdad
triũ ſequentiũ:qꝛ rex egypti nõ legit᷑ aliud malũ feciſſe pplo gent eũ ve fr̃ c·i.es eius ⁊ ſoꝛoꝛes nõ plãgẽt eũ moꝛtu figbönacſcigi.
iuude niſi ꝓꝙ duxit eũ vinctum ⁊ ipoſuit regno iude tributũ uʒ dicentes:ve nobis ð moꝛte fratriſ. v¶ õ cõcrepa 6Einträa
peioꝛꝗ aũt ſatis cotigerunt in tempoꝛibus alioꝝ vt videbit buũt ei.i fratres nõ dicent carmẽ lugubre: ſicut tunc fie/ gucämagno⸗
1G Plangite. Hic cõſequenter loquit᷑ de ſedechia qꝗͥ inter bat in ſolẽnibus ſepulturis ꝑꝑ qð ſubdit: x¶ Sepul⸗ fanet rinboe
iſtos vltimo regnauit: non. n. in ſcribendo tenet oꝛdinẽ tpiſ tura aſini.cui cadauer pijcit in capũ vel foſſatum. Ultmninuolugendn
vt dictum eſt capitulo pᷣcedenti.dicit ergo: y ¶ Plangite v ¶ Sepelietur:putrefact ac᷑. Cõtra hoc videt᷑ illud qð hurcutiun ſ
eum q egredit.i.egrediet. Loquit.n. de futuro pxr moduʒ dẽ:quaꝛto r̃gũ.xxiiij. De iſto ioachim:Et doꝛmiuit ioa kup Mii ul
bp̃·ſentis de ſedechia:q exoculat ducx fuit poſtea in babylo chim cũ patribus ſuis.Ad hoc dicũt aliqui ꝙ qꝛ cada⸗ ſoſce a una
nem ibiq; moꝛtuꝰ:⁊ tpe ſue captionis fuit tẽpluʒ ↄbuſtũ ⁊ uer regis ſic piectũ redundabat nimis in verecudiã iu⸗ Nnihebeſpitſet
ciuitas: ppls ptim occiſi harti captiuat:q̃ erant ocoea deoꝝ: iĩpetrauerũt a nabuc. ꝙ ſepeliret᷑. Uel põt dici ꝙ ſomlcuſun e
ſio magni luctus. Qui ec dicit dñs ad ſellũ.i.ad ſe- quarto regũ nõ dẽ ꝙ ſepultus fuerit:ſed ꝙ doꝛmiuit cũ Uinicbeſinons⸗
gechiã ꝗ nominat ſellũ:pꝛimo ꝑal.tertio.vt dem fuit ibidẽᷓ pꝛibus ſuis:qͥ doꝛmitatio non importat niſi moꝛtem. Mlolanatiz e⸗
q regnauit ꝓ ioſ ia pꝛe ſuo nõ imediate ſed ĩ quarto loco:q. Cõſequenter ponit᷑ pena ppli iude cũ dẽ: ¶ Aſcende ine⸗ uii
ante en regnauerũt duo fratres ſui ⁊ eius nepos:vt dem eſt libanũ ⁊ clama ⁊ ĩ baſã ⁊c.i.denũcia vſqʒ ad extremita Unthizpoſtei
2 ¶ Quiegreſſus ẽ de loco iſto.loquit᷑ de futuro ꝑx modũ tes regni:qꝛ liban ẽ in ex te verſus adloneʒ: 2 reeſbi
pᷣteriti ꝑp certitudinẽ pphetie. Cetera patent. b ¶ Ue qui baſan verſuſ oꝛientẽ: a ¶ ¶Et clama.ad trãſeũtes ita ꝙ Noum t
ecdificat. Hic loquit de ioachi filio ioſie: cuius pᷣmo deſcri oẽs ẽt e ctranei ꝑ terrã tua trãſeũteſ pcipiãt doloꝛẽ tuũ ko
bit malicis: debitã penã:ibi Pꝛopterea. Circa pmũ dicit: b ¶ Quia ↄtriti ſunt oẽs amatoꝛes tui.i.egyptij de aͤr zee .
bUe qui edificat domũ ſuã in iniuſticia.erat.n.iſte ioa auxlilio afidebas qs nabuc. debellauit qᷓrto regũ. xxiiij nnn uno
chhi cupidus ⁊ ſuperb': pp qð ad faciẽdũ ſibi edeficia exceſſſi c¶ Locutus ſũ ad te.p ꝓphetas meos. In un nee ulbit
magnirualhevirtoritde rapiebat bona aliena. datia tua.i. tempe ꝓſperitatis. in hebꝛeo habetur: In linneipt
Cc(Amicum ſuũ opprimet fruſtra. i.ſine cauſa legitima: pace tua.ſine qua nõ pot eſſe pſperitas. e¶ Dixiſti nõ inn hangdi
ſi faciebat hoc ioachi amicis multo foꝛti'alijs. A audiã. qꝛ rebellis fuiſti vpis pphetaꝝ. fſ ¶TPec ẽ via ſitiulongn
dicit ediſi.mihi do.latam.i.exceſſiuam in latitudine. tua.i.ↄſuetudo tua. g¶ Ab adole.tua.i.ab exitu ð e ſinnbtve
e¶ Et cenacula.i.ſolaria in quo notat᷑ exceſſus in latitudi pto.extũc. n. fuert frequet fbelleſ moyſi ⁊ o. er pangilin
5 aace

SS

tſetil
1lfeuncann
brat 6. 60.
Eſtupoſen
Dulſgiure
eſezuer
ſupplenzudr
luſte.
cognouit ned

dis gd ſi
Ct o
Utcor d auun
tinis
1ie. q Etad
lmmmeinccang,
URnb agdo⸗
Uuinnocmnüſb
Ninan ginn
gt ☚
ſvoreh
anſun nil
niu
Ager
q olep
Ain
ſaliromni
lckcupii
nunc
W

acömotn

Gor
rfonui

ininſm
doeritlul⸗
nbnn
taligui g
geniͤ
t. Vapo
cdonii
76 1
uarſgudtnm

8Annub' i ma

runt captiuati abſq; reuerſione. y⸗

¶WMieremie xiiſ

paſtores tuos.i.reges ⁊ ſacerdotes. i ¶ Paſcet ventus
i . is fiducia quã habẽt de egyptijs:de quib ſubdit᷑:

k ¶ Et amtoꝛes tui in captiuitatem ibunt.ꝑ nabuc.ca
ptiuandi. I ¶ Et tunc ↄfunderis. ꝑp fruſtrationẽ tue
ſpei. m ¶ QAue ſedes in libano.i. in hierlin de lignis
libani edificasz..
n (¶¶Et nidificas.
dultiaſ male ogre

pſcet vẽt:᷑t amatoꝛes tui

gãdo .0 0 2 „ „ — „N — 1 L
Vgemulſtel con ⸗· Captiuitate ibũt. Et tunc
gemiſceſ:qꝛ loqui ↄfũderis 7 er ubeſces ab oĩ
tur de ſuturo pr malicia tua: que ſedes inli
modũ pᷣteriit.. bano e᷑t nidificas ĩ cedris.

cũ venient in ve⸗ ſent tibi doloꝛes q̃i doloꝛiſ
ſtructione tẽpli ? pturiẽtis. Niuo ego dicit
ciuitatis. q i dñs: qꝛ ſi fuerit iechonias
nepote ioſie dicẽis I mau dexta mea:de euel
lã eũ.Et dabo te ĩi manu q̃

in ꝑſona domini tu.⸗E Oane 8
r¶ Si fuerit ie rẽtiũ aĩaʒ tuã:⁊ ĩ manu qͥꝝ

chonias:in hebꝛe tu foꝛmidal ſaciẽ: ⁊ ĩ manu
o baveturchoni nabuchodonoſoꝛ regiſ ba
as:eſt tñ idem no eret
mẽ ioachin iecho bylonis: æ ĩ mãu chaldeo
niaſ 7 chaniaſvs rũ.Et mittã te ⁊ matrẽ tuã
riatum tñ in he ꝗ̊ᷓ it te ĩ frã alienã in q̃
brco ſeilatoids Senimt un allena m d

nati nõ eſtiſ:ibiqʒ moꝛiemi
Et ĩ tèrrã ad quã ipſi leuãt
giam ſuã vt reuertant illuc
non fuertent. Mungd vas

nomẽ ẽ nicolaus
coler' ⁊ colinus.

nu dextera mea
⁊c̃. antiquitus.n.
anlus erat ſignuʒ
dilectionis et etiam firmitatis:lr̃e enim ſignabant᷑ ãnu
lo regis:vt habetur in libꝛo heſter ⁊ in plurib alijs lo/
cis.Eſt igit᷑ ſenſus. Si apparuerit ſigna dilections mee
erga iechoniã ⁊ ſue ſtabilitatiſ ĩi regno nihilominus eij-
cia eũ. t¶¶ Et dabo te.mutatur mod loquendi de ter
ſecũdã. Cetera patẽt ex dictis ſupꝛa vſq; ibi

v ¶ Et in trã ad quã ipſi leuant aiam ſuã. i.in iudeam def n
de babylone.ſed multi remanſerũt amoꝛe vxoꝛuʒ quas ibi

ad quã cũ magno ðſiderio ãhelabãt reuerti. x(¶ Nõ
reuertent.⁊ in hoc pʒ qð ocm eſt ſupra de ioachaxꝙ e⸗
rat minus lugendus iꝙ iſte:qꝛ cũ iſto multi nobiles ſue

q.d.ſic. a ¶ Nunqd vas abſq; ol bonitate. i.nullã bo

nitatẽ habens in ſe:iõ ſequit: b¶ Quare abiecti ſi 27.

q.d.ꝓ malicia ſua. c¶ Terra tra terra.ter replicat ad
maiorẽ ei aſſertionẽ qð ſubdit᷑: dð¶¶ Scribe viꝝ iſtuʒ
ſterilẽ.p ſententiã dei diffinitiuã: cup ſterilitas explicat᷑
cũ dᷣ: e ¶ Uiꝝ qui in die.ſuis nõ ꝓſpe.in regimine re

gni: nec etia in poſteris: io ſequit: f ¶ Tlec. n. erit de ſe
mine el ⁊c̃.qꝛ ſibi ſucceſſit KdehiAzius Paſſuuns vt

NV dictum eſt ſupra. Ca. XXIII.
E paſtoꝛibꝰ. Hic cõſequẽter hieremias ꝓphe
AVtat ↄ ſacerdotes ⁊ falſos ꝓphas quos vocat
paſtores:eo ꝙ tenebãt᷑ paſcere pplłm exẽplo bone vite ⁊

verbo ſane doctrine:ipſi aũt faciebãt õriũ:⁊ iõ pᷣſenſ ca

itulü in tres partes diuiditur:qꝛ pꝛimo hieremiaſ ma
icia eoꝝ bꝛeuiter arguit.ꝛꝰ aduẽtũ boni paſtoꝛis.ſ.chꝛi

ſti pᷣdicit:ibi Et ego.tertio nequitiã maloꝛum paſtoꝛuʒ
diffuſius reſumit: ibi Ad ꝓphetas.vt ſic oppoſia iuxta

ſe poſita magis elucel. cant. Circa pꝛimum dicit:

”ß

a ¶ Ue paſtoꝛib. i. pphetis falſis ⁊ ſacerdotibꝰ. b¶ Qui
diſperdũt ⁊ dilacerat gregẽ.exemplo male vite ⁊ verbo fal⸗
ſe doctrine:iõ ſubdit pena cũ dꝛ: ¶ Ecce ego viſitabo ſuꝑ
vos.acriter puniendo: d ¶ Maliciã ſtudioꝝ veſtroꝛum.
ex qͥ patet ꝙ ex certa ſcientia faciebãt talia. e ¶ Ecce ego.
Hic cõſequeter nũcia
tur aduẽt᷑ boni paſto
ris.ſ.chꝛiſti de quo ẽ
pꝛicipaliſ itentio hui
ꝓphete ⁊ alioꝝ:ſicut
dictũ fuit in pꝛicipio
huũlibꝛi:tñ aliqui ex
poſitoꝛeſ nr̃i tota iſtã
ptẽ vſq; ibi: Ad pꝛo/
phetaſ.exponũt ð re
ditu captiuitatis ba

fictile atq; contritũ uir iſte
iechonias: Nunquid vas
abſq; oĩ voluptate: Qũᷣar
abiecti ſũt ipſe ⁊ ſemẽ e ⁊
ꝓiecti ĩ terrã quã ignoraue
rũt: Tẽèrra fra tra audi ſer
monẽ dñi. Hec dicit dñs:

Scribè uix iſtũ ſterilẽ:ũ byloice. a qd ſubitur
q ĩ diebſuis nõ ꝓſperabit Et ſeſeſtabo ſuꝑ cos
MHęc. n. erit ᷣ ino o paſtoꝛes ⁊c. exponũt
Rec ened ſemine el. Fr Et ieſu filio ioledech
ꝗ ſedeat ſup ſoliũ dauid:⁊ eſdra:neemea:aggeo:
ptate habeat vltra in iula. 2z facharia: 2 qo po/
E pãſtoꝛib XXIII. ſtea ſubdit᷑: Suſcita-
Iaqui diſpergũt ⁊ dilace amc an ln
rat gregẽ paſcue mee dicit bel qui fuit oe lemine
dñs. Ideo hec dic dñs de dauid: vt patet mat
iſri ad paſtoꝛes ꝗ paſcunt thei pᷣmo: ⁊ fuit dux
ppłln meũ: Aos diſpſiſtis ppli de captiuitate re
6ͦmeũ ⁊ eieciſi eos: Qeũtis. qõ aut poſtea
grege meu ? eieciſi cos: ? ſupdit: Et hoc ẽnom
ñ viſiiaſtis eos. Eccẽ ego qðs vocabunt eũ dñs
Gintabo ſr vos maͤlſel ſtu iuſtus — ſiẽ
dioꝝ vꝛoꝝ ait dñſ. Et ègo dicũt iſti expoſitoꝛes
* o L 5 8 iudei imponebant an

tiquitus filijs ſuis no
mina dei. Sed iſta expoſitio non videt᷑ vera.pmo qꝛ d hic

Nõ foꝛmidabũt vltra ⁊ nõ pauebũt.reuerſi autẽ de capti)

uitate babylonica fuerũt frequẽter i afflictiõe magna ⁊ ab⸗

iectioe:vt dicitur neemie pꝛimo.⁊ i magno timoꝛe a gẽtib
circũſtantibus in tãtum ꝙ vna manu faciebant opera 7 al⸗
tera tenebãt gladiũ.ſecũdo quia ſubditur: ⁊ nullus queret᷑

ex numero:ideſt deficiet.qꝛ nõ omnes iudei reuerſi fuerũt

ceperãt ⁊ pꝛolis quã genuerant vt dictuʒ fuit eſdre pꝛimo.
Itẽ qð exponũt ð goꝛobabel.Suſcitabo dauid germẽ iuſtũ

Tc̃.nõ eſt verũ quia ibi ſubdit᷑:⁊ regnabit rex ⁊c̃.quia ęoꝛo

babel nõ fuit rex. Item qꝛ de illo eodẽ rege ſubdit᷑:Et hoc ẽ

nomẽ qðò vocabunt eũ dominus iuſtus nr̃. vbi eniʒ tranſia
tio noſtra habet. dominꝰ:ĩ hebꝛeo habetur:nomẽ domini

tetragrãmaton:quod ſecundũ doctoꝛes hebꝛeoꝛũ eſt apꝛo-

pꝛiatũ ſũmo creatoꝛi:⁊a ideo non poteſt cõuenire alicui pu
ro homini.qud autem dicunt vlterius ꝙ iudei nomina dei
iponebant filijs ſuis eſt ficticiũ:⁊ maxime de nomine domi
ni tetragrãmaton.quod pꝛopter ſui ſanctitatem nullus au
debat nominare niſi ſoli ſacerdotes: nec tamen vbiq; ſed

tantũ in tẽplo. Pꝛeterea expoſitoꝛej iſti magis iuda ant q;
iudei ee um iuſtũ intelligendũ dicunt ad litteram de
chꝛiſto. Unde ⁊ tranſlatio chaldaica que apud hebꝛeos eſt
auctẽtica.⁊ dicit᷑ targũ apud eos:vbi nos habem Suſcita

bo dauig germen iuſtũ.habʒ: Statuã dauid meſſiã iuſtũ.

pꝛopter qð littera iſta de chꝛiſto eſt exponenda.⁊ diuidit᷑ ĩ
tres partes.quia pꝛimo pꝛedicit᷑ fideliũ cõgregatio.ſecũdo

ſubdit᷑ congragantis cõdicio:ibi Ecce dies: Tertio tanti be
neficij recognicio:ibi Pꝛopter. Circa pꝛimũ dicitur ĩ perſo
na domini. e¶ Et ego cogre. reli. gre.mei. que

gatio

4

—

¶ iber

non eſt intelligenda per localem motum: ſed per vnitatem cũq; in veteri teſtamento inuenitur. Aliqui dicũt ꝙ h
fidei charitatis nexũ ſᷣm ꝙ dicit ioh.xj.ꝙ chꝛiſ moritu nomẽ dñi tetragrmatõ nõ dĩ de deo tantũmodo: ſec
erat ꝓ gẽte ⁊ vt filios dei q diſperſi ert ↄgregaret in vnũ cẽt de alijs:verbi gra Eyechi. vltimo dẽ: Et nom ciuita-
i in vnũ ritũ fidei chꝛiſtiane de varijs ſectis gentium ⁊ iu tis dñs.⁊ vbi hẽm domin:in hebꝛ.habet᷑ tetragrama
deoꝝ in quibus erant diſperſi. ſ¶ Et ↄuertã eos ad rura

ſua.ager aũt domini non dicit de deo

cus eſt eccleſia: 2 ſintttt „, „ Itẽ geñ. xxij. vo⸗
dicitur ager vnus pp cõgregabo religas gregis &t faciet iudiciũ cinſtich in cauit abraã nom
vnitatem vniuerlalls mei de oibterrtis ad qͥs eie fra in dicb' illis ſaluabitur lyi Ulenn Die v⸗
resami ppol. ccxro eos illuc: t cõuertam iuda: t iſrael habitabit cõ ois :in bebꝛ. ba
uerſas pꝛouincias in eos ad rura ſua & creſcẽt ? fſident.Et hoc eſt nomẽ qð betur nom oñi te
quibus viget cultus mitiplicabunt᷑:ct ſuſcitabo vocabũt eũ dñs iſtus nrf̃. tragramato. Itẽ
chaiſtun phter diuer ſup eos paſtoꝛes ⁊ paſcent Pꝛõpter hoc ecce dies ve ml m legirur:
Strtu ad quecon eos. Hon founidabunt rl mut dic oñſet i dicẽt vlira, alre oio voss⸗
ueniunt fideles. æ di tra:⁊ nõ pauebũt:ẽt nulluſ viuit dñſ ꝗ eduxit filios iſrl uitq; illud domi⸗
cuntur hic rura i be q́ret᷑ ex numeꝛo dic dñſ.Ec de fra egypti:ſèd viuit dſs ni pax. vbi in he/
bꝛeo autem habetur: cèé dies veniũt dicdñs:⁊ ſu ꝗ eduxit ⁊ adduxit ſemen bꝛeo habetur no⸗
einelus ien i ſcitäbo dauid germẽ iuſtũ domus iſrael de terra aqui maton. re G .
loca deo Dicata- regnabit rex èt ſapiẽſ erit lonis ⁊ de cũctis terris ad xxv. Edificauit
4 creſcẽt ⁊ mul moyſeſ alcar dño
63 icabuntur. ſicut patet impletum p multiplicationẽ file ⁊ vocauit nomem eiuſ dominus cralunas, mea. vbi ha
lium. h¶Et ſucitabo ſuper eos baſtarent

eſt pnceps paſtoꝝ ⁊ apoſtolos ⁊ ſucceſſoꝛes eoꝝ. i ¶ 1
foꝛmid abunt vltra. iſtud refertur ad ſtatũ triũphãtis eccle pꝛedictoꝝ nominat᷑ nomine dei ꝓpꝛio ⁊ abſolute: ſed

qui ſimul currit cum ſtatu eccleſie militantis a tꝑe paſſiõcis a quodã effectu dei:ergo nulꝰhomo ꝓpꝛie ⁊ abſolute

chꝛiſti ꝑ quã aperta fuit ianua celeſtiſ. in illo vero ſtatu foꝛ vocatur deus ſed cum quadã cõnotatione ⁊ ab aliquo
mido no habet locũ:ſed firma ſecuritas ⁊ eterna. K effectu dei:ſicut multi ſunt vocati deodatus dominuſ/
nullus queretur ex numero.ſ.pᷣdeſtinatoꝝ de quo nulls de dedit: et ſimilter de pluribus tã hominib ꝙ locis: ſi
ficiet ab aſſecutione celeſtis patrie. I ¶ Ecce dies. Hic con ẽ in locis allegatis ſupꝛa: vt patet intuenti. erutñ in
ſequenter deſcribit᷑ ↄditio ↄgregationis. ſ.chꝛiſti dei veri ? poauctoritate dicẽte.Et nom̃ ciuitatis.dñs debet addi
hois:cuius vera humanitaſ oſtendit ibi: m¶ Suſcitabo

7 „. *

nẽ ad ro.pmo. n gnabit rex. pꝑ qð dicit matthei ibidem:⁊ ſic patet ad alia: quid ſit dicendum: quia ſꝑ
vltimo: Data eſt mihi omnis poteſtas in celo ⁊ in terra. cu aliqua cõnotatione ponit᷑ dictũ nomẽ: qñ ponit᷑ pꝛo
o ¶¶Et ſapiens erit. ſapientia increata creata. 4 Et fa (Buwen
ciet iudiciũ.diſeretiouis in pᷣſenti diſcernendo fideles ab in
fidelibus vocando aliquos ad fidẽ ⁊ alios dimittendo ſuo
iuſto iudicio:licet nobis occulto:a iudiciũ diſcutionis in fi
ne mũdi: q ¶ Et iuſticiam dando legẽ euangelicã q̃ cõti/
net ꝑfectã iuſticia:⁊ in fine mũdi ꝓferendo iuſta ſententiaʒ
de retributione bonoꝝ:⁊ punitioe maloꝝ: vt habet᷑ mat/
thei.xxv. r ¶ In dieb' illis ſaluabit iuda.i.qcũq; vere cõ
fitens corde ⁊ oꝛe nomẽ dñi. ⁊ o iſte ſit intellectus pʒ nõ ſo
lũ per expoſitoꝛes latinos ſed etiam hebꝛeos:qꝛ gen.xlj.diẽ
quedã gloſa hebraica:Poterit ne dici ꝙ redẽptoꝛ ſit leus
facies.i.acceptoꝛ ꝑſonaꝝ.⁊ ſubdit᷑ ibi:abſit.ſed oẽs confitẽ
tes ei coꝛde ſuo ⁊ oꝛe ⁊ oꝑib'ſaluabit.ſicut ſcriptũ eſt hiere ceri⸗
mie. xxiij. In diebyillis ſaluabit᷑ iuda ac ſi dicat cõfitẽtes ei iterpꝛeteſ ꝗᷣ fuer̃t iudei valde lr̃ati.⁊ ĩ hoc loco ſic traſtu
hec glo. s Er iſrael habitabit ↄfidenter. iſtud refert ad lerũt: Et hoc ẽ nomen qð vocabũt eũ dñj Juſtus ni.
ſtatum ecclie triũpdantis vbi eſt ſũma ſecuritas. t ¶ Et nec tñ ꝑ hoc reuelauerũt diuinitatẽ chꝛiſti ptholemeo
hoc eſt no.qð voca eũ do. In hebꝛeo habet᷑: nomen dni te
trag amaton.qð nõ põt dici niſi de deo vero. Dicit enĩ ra-
bi moyſel.li. directioniſ ꝑplexoꝝ ꝙ hoc eſt nomẽ impoſitũ
a deo ad ſignificandum eſſentiam diuinã ſcòm ſe abq; aliq
reſpectu ad creaturã:ppꝑ hoc eſt omino incõmunicabile.A
lia vero nomina aliqͥ mõ cõicabilia ſũt:ſicut hoc nomẽ dñſ
cõicatur magnis pſonis habentibus ſubiectos:⁊ q ꝓmouit
aliquẽ dẽ eius creatoꝛ:ſicut cõiter dĩ ꝙ ꝓmotus ẽ creatura
eius ſimilter hoc nomen deus:qꝛ iudices dicuntur dij:Exo
di.xxij. Utriuſq; eniʒ cauſa ad deos perueniet. Et per hoc
atet diuinitas vera ipſius chꝛiſti. hoc autem nomẽ apud

dauid germẽ iuſtũ.qꝛ factẽ rex ex ſemine dauid ſcom car ponẽt a die a qua faciet dñs deſcẽdẽ diuinitatem ſuam
3 Ere

ẽt oñditur ep diuinitas cu ꝓpꝛiũ ẽ iuſtificare impiũ.
Sciendũ aũt ꝙ hebꝛei ne ex hac auctoritate cogerẽtur
chꝛiſti diuitatẽ ↄfiteri quẽ expectant futuꝝ hominẽ pu

Et hoc ẽ nomẽ ep qui vocabit eũ dñs iuſtus nr.ita ꝙ
nom̃ dñi tetragrãmatõ qð ſoli deo ↄuenit: no dẽ hic ð
meſſia ſcòm eoſ:ſed de deo qui vocabit eũ ad redẽptio
nẽ iudeoꝝ:a ipſi pñt ſic mutare l̃aʒ de falcili: qꝛ dictio
hebꝛaica q̃ hic põit᷑.ſ.eſſer ĩdifferẽter accipit ꝓ qͥ ⁊ p qð
tẽ vocabũt eũ ⁊ vocabit eũ eiſdẽ lr̃is hebꝛaicis penit

„

ſignãs dnm:ſicut hoc nomen dñs ponit᷑ in tranſlatioe
latina:qð nom̃ nõ ſolũ dẽ de deo ſed de quolibet hoiĩe
magno. Falſitas etiã pꝛedicta patet per traſlationẽ chal
daicam que ſic habetur in hoc loco:Et hoc eſt nomen
qð vocabũt ei ⁊cc. x ¶ Pꝛopter hoc. Hic ↄſequẽi põił᷑
tãti bñficij recognitio cũ dẽ: y¶E et vler⸗
dñs ⁊c.qꝛ ſicut ad pꝛeſentiã maioꝛis luminis minoffu
ſcat᷑:ſic aduẽiente beneficio icarnationiſ ieſu chꝛiſti ⁊ re
demptionis nf̃e ꝑ eũ facte offuſcata ſũt oĩa beneficia ⁊

ꝛeos dicitur ineffabile: ⁊ iõ trãſlator loco ipſius poſuit qſi obliuioni data que fuerunt i veteri lege tanꝗ modi

nomen comune:⁊ hoc modo tranſfertur dictũ nomẽ vbi ca aut nulla reſpectiue. 3 ¶ Sed viuit oñs qui eduxit

tõ:ergo hoc nomẽ tetragrãmatõ qð ſtat hic ꝓ ciuitate:

chꝛiſtum gqui bemus dominus: in hebreo habet᷑ nomẽ dñi tetragrã
Nõ maton: ſed iſta non derogant dictis Ra. moy. qꝛ nullũ

ibidẽ.vnde tranſlatio chaldaica hʒ monẽ ciuitatis: ex/
alio q; ꝓ vero deo. vHuſt nr.i.iuſtiſicans nos:p qõ
rũ: moyſen tñ ſanctioꝛẽ:dicunt ꝙ lr̃a hebraica taliſ eſt
cribunt᷑ ſʒ varie pũctant᷑. qᷓ pũctatio pot valde defacili
fieri:⁊ ꝙ iudei talẽ falſitatẽ fecerint i hoc loco ꝑpʒ ꝑ lłx.

regi quã ĩtẽdebãt ei celare ſᷣm ꝙ dic hero.in pluribus
locis:qꝛ ꝓ noie dñi tetragramato trãſtulert nom grecũ

y¶ Et ñ dicẽt vltra viutt

Aunntii
btrirgll
zecncio flio
uelinſni
Pnnlenb 1
netot ad
nchuiſi⸗
obterre ,
ſnt Aid vor
ſtvocato⸗
ſrig etele
Siompsbil
gmntusbif
cors teſtan

(Erbebit

deſiamüitan

poſteni mi⸗

ie jeſttenn

i pmiſaͤf

businpeon
fteguatr in
bclaraui⸗
pphetns hi
ſcgoeternect
malon paſt
Dffallus we
1pnd erg
weVad
Naci pe
Prümg 4
dugsaqe⸗
vn mul
ſobalt rn⸗
Mw Ain
dla haema
(mui
nnaig tc gedol.
harde nalsvin
enotin fule
nipphenpcon
Unicbatenane

flhanure pom
npidchat
uumniflite

piocre,
9(Frusſin
lall vr chriu⸗

Monia oren

unfnallunrſ.
Nüpincignnön
nctuna ſiurde
Piniſuibinnich

libenin⸗

kirctaenimniz
tunpratüdi
iſinnt i.

— 2
—

hlinditſneff
d lop diſſi⸗

e
8

ſün
huglmläͤee

lltd deſbiͤc

mighan

– = S

—

= — =—

¶Hieremie xxiij

V ⁊ adduxit ⁊c qð nõ põt intelligi de ritu captiuitatis ba in hebreo habet᷑ blaſphemiã:iõ ſubdit: q ¶ Et ꝓphetabãt
ani bylonice:qꝛ illð beneficiũ q̃i icõparabiliter minus fuit in baal.qrẽdo rñſũ ab idolo vel pot a demone i ipſo:⁊ nõ
bimun i eductio filioꝝ iſrł de egypto in tot ſignis ⁊ mirabili a deo:⁊ ſic erat quedã blaſphemia:qꝛ ꝑ hoc oſtendebãt
tubi Nm bus diuiniſ:⁊ ĩ tãta multitudie ꝙ erãt ſexcẽta milia abſ reputabant baal pluſq deũ. re in ꝓphetis hierlim vi/
mriun q; mulierib Rrulis: T ldoo iſta adductio ĩtelligit de di ſimilitudinẽ. ad ꝓphetas ſamarie:aduſtelileiclanee;
dokn vocatione ad fi MU 8 ¶Et iter menda-
Egniin dem chꝛiſti: j. qꝛ decipiebãt p-
iin emcheiſt heederddde ge veripichärvplz3
— etaſte – quaſ eiecerã eoſ illuc:èt ha eos abſt ithio:⁊ potabo eoſ ſuce⸗ ſicut A popalu.
dſg v. pitabũt i . felle. AR dis. n. hierin amarie. In hebreo
rni ⁊ iſta vocatio ma ht⸗ rn na ſua Ad be. ele⸗ E Po n. Piern hꝛabet ſic: Qidi turpi
hnhin ioꝛ ẽ ⁊ excellẽtios PHal:ontritu e coꝛ men ĩ egreſla e pollutio ſup oem tudłeʒ adulterij iter
L bofdit qſi icompabiliter medio mei: Otremuert oia terrã. Hec die dñſexer citu mdacij. turpitudo.n.
n omnibus bñficj oſſa mea.Faci ſũ q̃ſi vir · uʒ: Noͤlite audire vba pꝛo adulterij eſt qñ adul-/
Ak mlanun baosdihmadid sino phetappphantpobijc arachircklermone
Amönnde in etra ſua. ii e⸗ à facie dñi: ⁊ a ſacie vboꝝ decipiut vos. Niſiõnẽ cokꝛ bi r ſie iſi fererſſt·
d rel — 9 F ,„ . 5 . — WG * cerut: qe
niglulwi cleſia militante: ?· ſcõꝝ e:qa adulterijs reple dis ſui loquunt᷑: nõ de oꝛe in templo dñi idoluʒ
nion tnin⸗ poſtea ĩ triũphã ta ẽ terra:qà a facie maledi dñi.SDicunt his ꝗ blaſphe poſuerũt: t ¶ Et coõ
in e en terra ine ctiõis lu xit tra:arefacta ſüt mat me:locurẽ dñis: pax e- nanerm. ſuo male
Run I basnn pꝛemi vt arua deßti. Faͤci ẽ curſus rit vobiſ:⁊ oib ꝗ ambulãat e Fer ner
zr. Elſiuu frequẽter ſuper· Eeoꝝ mab:ct ſoꝛitudo eoꝝ in pꝛauitate coꝛdiſ ſui dixę ſimoꝝ. ad pmãendũ
noſiſliin oclaraui. bꝗ Fid diſſimil. Pꝛopheta nãaqʒ rũt nõ veniet ſuꝑ voſ malũ in pcio. aen ſt
munmaht aer nocg aE ſacerdos polluti ſũt:è in Quis.n. affuit i ↄſilio dñi: mihlona ſodoma.
Ewrinieng 1 mS iuni m dit iuit ßmonẽ er ninabiles Yr ſo.
i Nmarnuli maloꝝ paſtoꝛuʒ do mo meg luen in aluz co 7 vidit ⁊ audiuit tmonẽ . l domite: 10 ſubditur 121—
Pintſ diffuſlus reſumii rũ ait dñ. Iccircõ via eoꝝ Quis ↄſiderauit vbů illiuſ flictio pene: y ¶ Ec
Grtndu pmo arguit eo⸗ erit qi lubꝛicũ 1 tenebꝛiſ:im 7 audiuit: Ecce tůrbo dñi ce ego cibabo eos ab-
vunonrtin ruʒ vita: ? doctri pellẽt.n. ⁊ coꝛruẽt iĩ ea. Afſ/ce idignatõis egrediet᷑:⁊ tẽ ſinthio ⁊c. i. replebo
wunermn ii gelfmiein ferãn. ſup eos mala: ĩnux peſtai erupẽſ ſup caput im Hana narinme
—— uas: qꝛ ̈arguik Viſitatõis eoꝝ ait dñs. Et iĩ pioꝝ veniet. Mon reuertet ruſalẽ egreſſa eſt pol⸗
uumm. Cün duas:qꝛ pᷣ arguit aiOi „IOl 5 en ich ruſalẽ egreſſa eſt po
naoſzehet eoꝝ mala vita: 2 ꝓphiſ ſamarie vidi ſatuita furoꝛ dñi vſq; dũ ſaciat: ⁊ lutõ.idolatie ⁊ alioꝝ
anlinte Kbau⸗ pena: ihi l:èt ꝓphabãt ĩ baal: ⁊ de vſqʒ dũ ↄpleat cogitatõeʒ malon a Siuper
intnen iun dicit Pieremess clip iebat p 5 un mey iſtt. E t coꝛdis ui In nouiſſemis ppols eos üutrabarur
nun : guuh c¶ Loõtritũ ẽ co I Ppꝛophis hierʒ vidi ſilitu dieb itlliget oſiliu eb. NHõ b¶ Pec oicit dñs.
an melz c. qꝛ dole dinẽ adulterãtiũ & iter mẽ mittebã ꝓphaſ:⁊ ipſi curre picↄſequenter argui
ſtnehhi. bat de mala viia dacij. Et cõſoõꝛtauer̃t manꝰ bt:nõ loqbar ad eoſ: ⁊ ip tur ꝓphetarum falſo
tus ogreur ſacerdotũ ⁊ ſalſo peſſimoꝝ:vt ñ ↄuertei vnꝰ ſi ꝓphabãt. Si ſtetiſſẽt in rum ⁊ ſacerdotuʒ do
* rũ ꝓphetaꝝ:com „ ä ctrina:⁊ pᷣmo quatuʒ
upböniſe patiebat etiam eo qſq; a malicia ſua.Facti ſi ↄſilio meo t nota feciſſent ad denũciationeʒ fal-
criaillch rũ nature pꝑꝑ ma mihi oẽſſodoma:⁊ hitato pᷣba mea pplo meo:auertiſ ſitatis:? quantm ad
si la que videbat eiſ res eſ qᷓi gomoꝛra. Pꝛopt᷑ ſẽ vtiq; eos a via ſua mala deriſioneʒ veritatis:
Rrciulnif imminef: licet o eg hec diẽ dñs exercitumm ⁊ cogitatiõibus ſuis peſſi ibi Siigit᷑. Pꝛia ad-
töunti rũ culpã odiret. SS e 3 „5 huiuc in duas: qꝛ pᷣmo
Bdeſlngoin d (Kauaſun ad/ ꝓphaſ:ecce ego ctbabo mis. NPutaſne de e vicio arguitur in eit veha⸗
zn ui tʒoAH quali vir ebrus. üü(ceceiiatio falſi: 2 coloratõ
ſiberuebll i. attonituſ pre eo f füüüAitcti:ibi Audiui. Cir.
ynir un rum malicia ⁊ ſequenti pena: iõ ſubdit: e ¶ Afacie ca pᷣmũ di: (Kiiaide auqne verva Phieter Gpohett
riboe op⸗ dñi. vindictam pᷣparantis. ſ ¶ Quia adulterijs repe mendaciũ ad vos ipienduz d ¶ Uiſionẽ coꝛdis ſui.i.
tiborhopltin ta eſt terra.ſicut dem̃ ẽ ſupra.v.Unuſquiſq; ad vxoꝛeʒ fictam ab eis. e¶¶ Dicũt eis qui blaſphemabãt me. oꝛe
i cidiſ Min ꝓximi ſui hinniebat. g uia a facie maledictiõois. opere. f Pax erit vobis. aſſecurando ⁊ nutriendo eos
nichifiſin Lon blaiphemtal 5 den mal ffuri terra. malis g Aus n alurzin conſilio domin. de ro⸗
iebero n , ꝛe ſiccitate nimia: ſicut diffuſius explicat ſupꝛa.xiij· phetis ſic loquentibus.q.o.nullus qꝛ eueniet oriu: io ſeqt:·
ritiin Sicut.n.pratũ dẽ rider metaphoꝛice qñ viret:ſic ĩra lu h ¶ Ecce turbo dnice indignationis.i.impetus diuine vin
vplin nuſi gere qñ aret. i Factuſ eſt curſus eoꝝ mał.ad mala dicte: i ¶ Supꝑ caput impioꝝ.ſiue ſint ſacerdotes ſiue po
orgulte, eniʒ currchãt ſine freno rationis diuine legiſ: k ¶ Et pulares. k ¶ Non reuertet. i. non impediet ſed abſq; du/
mrtiluin foꝛtitudo eoꝝ diſſimilis. patrib'ãtiquis. I ¶ Pꝛophe bio veniet. I ¶ In nouiſſimis diebus. i.tꝑe deſtructionis
ct boeſtnn ta nanq; ⁊ ſacerdoſ polluti ſunt.luxuria ⁊ auaricia. ciuitatis qð dꝛ hic vltimũ:qꝛ tunc terminatũ fuit regnũ iu
pierNennin m¶ Et in domo mea.i.in tẽplo meo nõini dedicato. deoꝝ: m ¶ Intelligentis coſilium meũ.i.penã quã diſpo
iolünlnnt n ¶ Inueni malũ eoꝝ.i.idola q colebãt. iiij. regũ.xxj. ſui iferre videbitis ꝑ effectũ. n ¶ Si ſtetiſſent in conſilio
i ioniin Iccirco. DPic ſbiũgit᷑ pena cũ dꝛ o¶ Iccirco via eoz meo.vbis ꝓphetaꝝ meoꝝ credẽdo: o ¶ Et nota fe.ver.

mea po.meo.ſicut tenebant᷑ ex officio: p¶ Auertiſſẽ eos
utiq; a via mala. ſpiritũ vere pẽitẽtie eiſ ↄferẽdo. q¶Ou
talſne de e vicino ego ſum. i. cognoſeens iin ill guͤe ſunt.

oi hcnii p¶ Et in ꝓphetis ſamarie.q iã erãt ĩ captiuitatẽ ducti

riinciti betignar ẽ dcm. ĩferã eis plura mala ſup aliud.
nyne a ſextoã no exechie.iiij.reg.xvii.vbi habem:fatuitatẽ:

pꝛope me ⁊ non ea que ſunt longe:hoc nõ inducitur ad ex-
cludẽdũ doctrinã falſa aliquoꝝ ſacerdotũ qᷣ dicebãt dei p
uidẽtiã attingere tm̃ ad ſupiora ⁊ nõ ad iſta inferioꝛa:qui
erroꝛ icepit a tpe ſancti iob. In pſõa ſic errãtiũ dẽ iob.xxij.
Circa cardines celi ꝑambulat nec nr̃a ↄſiderat. Sed qꝛ dei
ꝓuidẽtia attingit ad
oſĩa qptũcũq; occul .
eg ſcqu. C ego ſũ diẽ dñs:⁊ nõ de de
occultabit᷑ ⁊c.i.nõ ⸗=- rr. in
cultabi:qð pꝛobat᷑ ex longe. Di occultab it vir in
ebpᷣſentia vbiq; eaum abſcõditis: æ ego ñ videbo
dẽ: s ¶Munqd non eũ diẽ dñſ. Nundqd ñ celuʒ
celũ ⁊ terram ego im ⁊ terrã ego iĩpleo dic dñs:

ea ulae Auͤiuid dixerut pphe p
arguit in falſis pphe Pheéttes ĩ noĩe meo meda
tis coloꝛatio ſui dictti ciũ atq; dicẽtes: Sõniaui
ad hoc.n. ꝙ mag ſibi ſõniaui. VUſq;qͥ iſtð ẽ ĩ coꝛ
eeret rehant ms pphax vaticinatiu mẽa
z boc eſt quod dicit. ciũ:⁊ ꝓphetãtiũ ſeductões
1Aucui que dire coꝛdis ſui. Qui volũt facẽ
runt ꝓphe.ſ.falſi: da vt obliuiſcat᷑ pplus meus

verba eoꝝ nota ſunt
mihi: v ¶ Pꝛophe
tãtes in noie meo mẽ

noiſ mei ꝑpꝑ ſõnia eoꝝ que
narrãt vnuſqſq; ad ꝓximũ

daciũ. p̃mittẽtes ſu ſuũ: ſicut obliti ſt pꝛes eoꝝ
falſe ꝓphetie:hec die noiſ mei pp baal. Pꝛõphe
dñs: ſicut pphete veri ta q hʒ ſõniũ narret ſõniuʒ
Sen niſone atd bʒ bmoͤcz meür: oquar
2a: hoc faciebant ad ſmõeʒ meũ vere. Quid pa
facilius decipiẽdũ po leis ad triticũ diẽ dñs: Nũ
pulũ:vt dom eſt:iᷣ ſe quid ñ pᷣba mea ſi q̃i ignis
guü.⸗ ivolür ardẽs diẽ dñs:⁊ q̃ſi malle

vt obli.po.me’no. — v: NN
iſuamn fall vo Cöterẽs petr: ꝛopterea
ctrinam: io ſequitur: Ecce ego àd ꝓphas ait dñl
ſrobherd d bz q ſuͤrãt ̈ba mmea vnuſqſqʒ
ſomnium. ſ.vanum: SS Ecce
7 Unarer ſoniũ. i. P Bernc ſuo Ecce So nk
referat tanq ſõniũs ? ꝓphetaſ ait dne ꝗ aſlumn
p̃mittat: hec diẽ důs liguas ſuaſ:ct aiũt dic dñs
a ¶ Et q habʒ ſero Eccè ego ad ꝓphaſſomni
nẽ meũ.ſicut hieremi

b ¶ Loquat ſermoo

nem meum vere.ſ. pꝛemittendo hec dicit dñs. c ¶ AQAuid

„ „ ⏑ℳ „

paleis ad triticũ i.ſicut palee nõ ſunt tritico cõmiſcende vł
ecõuerſo:ſicn
phetaꝝ. dDNundd nõ verba mea ſunt ũſi ignis.q.d.ſic
pp qð dixit hieremias ſupꝛa.xx.caplo vᷣact᷑ ẽ ſermo dei qſi
igniſ exeſtuãs in coꝛde meo.q.d.ſicut ignis cõſumit paleas
7 malleus ↄterit petras:ſic virtuſ nois mei ᷣ colorãt falſita

tes ſuas erit occaſio attritionis ⁊ ↄſũptiois eoꝝ: iõ ſequit:
e ¶ Ecce ego.ſupple part᷑ ſũ. ¶ Ad ꝓphetas.i.ad puni⸗

endũ ꝓphetas falſos: g ¶ Qui furant᷑ vba mea.a veris p
hetis:ↄſiderabãt.n. attẽte modũ loquẽdi ipᷣoꝝ: ⁊ illo vte
ant᷑ ĩ ſuis falſis pphetis:ſic ananias audiuit in pꝛincipio
regni ſedechie hieremia dicentẽ:Hec dic dñs exercituũ. Ec

ce ego ↄfringã arcuʒ helã. j.xlix. et ad ſimilitudinẽ hu di
xit quarto ano ſedechie: Hec dicit dñs: Sic ↄfringã iuguʒ

—

nabuc. ac᷑. j.xxviij. ideo ſequitur: h ¶ ¶ Qui aſſumũt lin
guas ſuas.i.modos loquẽdi ꝓphetaꝝ dñi: i ¶ Et aiunt

dicit dñs.ĩ ſuis falſis ꝓphetijs. k ¶¶ Ecce ego ad ꝓphetas.
exponat᷑ vt ſupra. ¶ ¶ Somniãtes mẽdaciũ.dicetes ſe ha

dñi eſt adiũgendũ falſe doctrine pꝛo

buiſſe a deo viſionẽ iſomno: m ¶ Et ſeduxerũt pplʒ
meũ i mẽdacio ſuo.qð finxert: n ¶ Et miraculiſ ſuis.

hebꝛeo habet᷑:Et in extaſib ſuis.Aliqñ.n.fingebãt ſe

eſſe raptos a ſenſibus ad fingenduʒ magnitudinẽ reue
lationis ſibi facte:⁊ talia pñt quodãmodo dici miracu

la:qꝛ inducũt ſim
„. „ plices hoĩes ĩ ad-
antes mendaciũ dic dñs:q mirationem.
narrauerũt ea è ſeduxerüt oISiigte i
pplin meũ i mẽdacio ſuo: rũ veriſie veri⸗
et ĩ miraculis ſuis cũ ego ñ tatiſ. Circa qð ſci
miſiſſẽ eos: nec mãdaſſem endũ ꝙ ſacerdo-
eis:q nihil ꝓfueft pplo hu ceſ r maliꝛophe
ic diẽ dñs. Si igit iterroga onns pobiag me
uerit te ppls iſte vel ꝓpha remie 7 alioy
aut ſacerdos dicens:qdᷣ eſt ppᷣaꝝ dñi: ⁊ pplʒ
ory dñi:dicẽs ad eoſ: AUoſ mocſhiaami ig
eſtis onus. NPꝛoijciã appe plici ratiõe. Una
vos dicit dñs. Et pꝛòpha Z: pphe dñi ar⸗
⁊ ſacerdos ⁊ pplus ꝗ dicit guẽdo eoꝝ vicia
on dñi: viſt⸗ itabo ſi up viruʒ mnabaͤt eis pe
lllũ ſt domũ ei. ‚nas graues:q̃s ꝓ
illũ ⁊ ſr domũ e. Hec di phefalſi vocnbat
ceſ vnuſꝗſq; ad ꝓximũ ?7 onera. Alia ẽ: qꝛ
ad fratrẽ ſuũ: Quid rñdit ine pene diu ante
dñs:ct qꝗd locut᷑ ẽ dũs: Et euentũ fuerũt per
ônuſ dmi vltra nõ memoꝛa Ypbas oñi nun⸗
bit:qa onus erat vnicuiqʒ dicebãt: Om om
b5 . e *
ſmo ſuus.Et pdᷣertiſti ᷣõba p hoc inſinuãdo
dei viuetis: dñi exercituu, ille ꝓphetie eſ⸗
dei nri. Hẽc dices ad pꝛo/ Elſids⸗ tacy
phetã: Quid rũdit tibi důñ no haberes: 1 ps
7 qd locub eſt dñs: Si aut talẽ deriſionẽ dni
pnus dñi dixeritis pꝑp hoc SSntnz deriſioꝛi
ec diẽ dñs: Quia dixiſti penã: ? põitur
Quia dixiſia RKouſninbie oiſſr

ſmonẽ iſtũ onꝰ dñi: ⁊ miſi
ad vos dices:nolite dicere
on dñi: ꝓptẽrea ecce ego

ſe ⁊ itricate cũ dẽ
in pſona dñi

igit iter. te ⁊c qð
eſt onꝰ dñi. pphe
— tiã tuã on noianſ
deriſorie: pDices ad eos:Uoſ eſtis om.ſ.impoꝛtabi
le ꝑꝑ pctõꝝ vioꝝ põcy: iõ ſubdit: q ¶ Pꝛoüciã qppe
voſ.i captiuitatẽ: r DieiKspijcipoxabl on

8 Et ꝓphᷣa ⁊ ſa.⁊ po.q diẽ on oñi.deridẽdo ꝓphiaʒ
verã: t ¶ Uiſitabo ⁊c̃.i.puniã eũ i pſona ſua graui ⁊
ĩ pſonis ſibi ↄiũctis. Cõſequent᷑ docet eos loꝗ reuerent᷑
de ꝓphia dñi cũ d: v ¶ Dec dicetis.i.ſic loqmini ð ꝓ
phᷣia dñi. x ¶ Quid rñdit dñs.ꝓphᷣe iquirenti ab eo
y¶ Et qd lo.ẽ dñs. ꝓphas inſpirado: 3 ¶ Et on dñi

vltra non memorabitur.i. pꝛophetia domini ampli
us non nominabitur a vobis de noĩe oneris: a ¶/¶ Qꝛ

noiando eã

onꝰ vni. erit ſer.ſu.i.ſi loq̃t de ppheti .
puer.ver.dei

onꝰ:puniet᷑ grauit᷑ ꝓ tali ſmoni. b

vi.i.puerſe noiaſtis noĩando ea onera deriſoꝛie.ĩ hebꝛ.

aũt hẽt᷑: Et puertiſtis vba deoꝝ viuẽtiũ.pꝑ qð i diuiniſ
oñdit᷑ pluralitas pſonaꝝ:⁊ vnitas eſſetie cũ ſubdit᷑ĩ ſin
gulari:Oñi exercituũ dei nr̃i. c¶ Hec dices.Docet mo
dũ loquẽdi reuereni cũ ppha dñi:⁊ patet ſnia ex dictis
qꝛ ẽ replicatio eiuſdẽ ad maioꝛẽ aſſertionẽ:⁊ qꝛ hãc dei

remie: o CSi—

—

Abhub guctot
6cbediumnit
(utiſatisme
ut vonie
lure gin e
Mtoꝛ diciteq
Pgrietstemm
(nfutatpron
oſtlla:ſeh
dlcuntylie

menoßitetn

mnton noͦ
iat eſſenie
Atuigeaun
gizinſcripr
creatura den
latur pcice
mineadene
iasdei
dacitin
vij vbit
iftcanit
