libet ps panis eſt pẽr circuitũ. Mẽſuͤs eſt ãt
niaa e ↄtra ventũ oꝛiẽtalẽ calamo
mus: 7 ſic titts Mẽſure qngentos calamoſ

in calamo mẽſure ꝑ circui/
tũ.Et mẽſus ẽ ↄtra ventuʒ
aglonis ꝗqngẽtos calamos
in calamo mẽſure pꝑ gyruʒ
Et ad ventũ auſtralẽ men/
ſus ẽ ꝗqngentos calamos:i
calamo mẽſure ꝑ circuituʒ

vnius cubiti ĩ ca⸗
lamo ſignata dẽ
h calam. 2id hꝰ
ẽt ꝓbandũ indu-
cunt qð dẽ in tex/
tu In calamo mẽ
ſure.q.d.ñ i tota
li calamo: ſed in

nggs ceti-⸗ . —
ne erer c Et ad ventum occidentalẽ
tẽ. Dicũt. n. ⁊ ve Mẽſus eſt qngẽtos calãaos:
rũ eſt tũ ad hoc in calamo mẽſure. Pẽr qᷣt
ſer euliel ſunt tuoꝛ ventos menſus ẽ mu/
calamo tolalunõ Tum eius vndiq; per circui
ſcripte aliqᷓ dicũt
vnius cubiti: alie

ouoꝝ:alie triũ:alie q̃ttuoꝛ ⁊c. Sed dẽm eoꝝ.ſ.ꝙ cubi/

tus dicat᷑ calamus:nõ põt ſtare cũ veritate hebꝛaica:vt
magis patebit in fine huius.c.vbi tranſlatio nr̃a eſt coꝛ
rupta. Nec etiã põt ſtare cũ rõne:nã hoc nomẽ calamꝰ
equocũ eſt ad ſignifſicandũ rem nature:⁊ ad ſignifican/
dũ ititatẽ mẽſure:que ẽ ſex cubitoꝝ.Et hoc ſcõðᷣo mo/

do accipit᷑ calamus in tota iſta deſcriptione:vt pʒ ex ſu-

pꝛa dcis.xl.c. Nũc aũt ita eſt: licet quelibet ꝑps calami

ſit calamus inquãtũ calamus ẽ res nature:nõ tñ ſic eſt

vt ſigniflcat q?titatem mẽſure.Ad hoc aũt ẽ exemplum
ſenſibile:ĩ noꝛmania vlna vocat᷑ virga:⁊ ſic virga eduo
ce dẽ de re naturali ⁊ de vlna:⁊ licet quelibʒ ꝑs virge ſit
virga:ꝓut dẽ de re naturali:nõ tñ quelibet pars virge ẽ
virga:vt ẽ nomẽ vlne:ſed ſola vlna integra dẽ virga:et
medietas eius dimidia virga:⁊ quarta ꝑs vnũ q̃rtariuʒ
Qaũt ĩducunt illud quod ſequit᷑: In calamo mẽſure.ñ
eſt p eis:ſed magis ð eos:nam per hoc oſtẽdit᷑ mãifeſte
ꝙ calamus nõ accipit᷑ h ꝓut res eſt nature:ſed ꝓut ẽ de
termiata q;'titas mẽſure.ſ.ſex cubitoꝝ.Et ſic pʒ ꝓpoſi/
tum.ſ.ꝙ calamus nõ poſſet dici vnus cubitus:nec econ
uerſo. Itẽ ſi ſic acciperet᷑:eo ꝙ quelibet ps calami potu

it dici calamus:vt dicũt:eadem rõe poſſet dici de dimi

dio cubito:⁊ de duobus cubitis ⁊ de tribus ⁊c.⁊ ſic ĩ to
ta deſcriptõe huius edificũ:vbicũq; expꝛimitur mẽſura
noiĩe calami:nihil eẽt certũ:eo ꝙ indifferenter poſſet ac-
cipi ꝓ toto calamo ⁊ ſingulis eius ꝑtibus:et ꝑ ↄñs dẽᷣm
iſioꝝ deſtruit ipoꝝ dcã ſuperioꝛa p magna pte.Ad tex
tũ aũt quem ꝓ ſe iducunt de fine huius.c.dicet᷑ ibi: Di/
co igit᷑ cũ Ra.ſa.ꝙ h̊ ðſcribit mẽſura muri exterioꝛis to
tum edificium claudentis. Et hoc pʒ ex modo loquẽdi:
cũ pi: 3 ¶ Cũq; compleſſet.ſ.angelus in ſpecie viri
4 Deras domus interioꝛis.ex quo videt᷑ ꝙ inclu⸗
dit oĩa pꝛius mẽſurata:inter que continent᷑ plura extra
murũ mediũ exiſtentia.ſ.thalami poꝛtaxꝝ atrij exterio
ris:⁊ veſtibula eaꝝ:⁊ domũcule edificate ſuper poꝛtas

muri rerlois ꝓ excubijs:ſicut ex pᷣcedentibus patet.

Eduxit me.extra totum edificium. c¶ Per viaʒ

— 7„ .
Aq reſpiciebat ad viam

poꝛte ⁊c᷑.i.per poꝛtam oꝛientalẽ pꝛimã. dð¶ Et men
eam vndiq;.ſ.ſpaciũ latitudij poꝛte ⁊ muri oꝛiental ex vtra
qᷓ; eius ꝑte. e¶ ¶ᷓPer circuitum.i.a ꝑte exterioꝛi que longi
oꝛ ẽ interioꝛi.xij.cubitis ppꝑ ſpiſſitudinẽ muroꝝ que eſt ſex
cubitoꝝ:⁊ ſic pars interioꝛ reſtringit᷑ ſex cubitis in qualibet
eius extremitate.
ſ¶ Meẽſus ẽ aũt con
tꝛa ventũ oꝛientalẽ.i.
ptem muri oꝛientalẽ
qttuoꝛ.n.venti pꝛinci

toꝝ cubitoꝝ:⁊ latitudineʒ
quingentoꝝ cubitoꝛum:di

didentem inter ſanctuariũ pales freni accipiũt

cum. C. XLIII. in ſcriptura:⁊ etiam ĩ
Tduxit me ad poꝛta,ʒ coi modo loqndi pꝛo
nasno⸗ vartleni
aI5E Adii. ſ. oꝛiente:occidẽte:
oꝛiẽtalẽ. Et Ecce gloꝛia der aquilone:⁊ auſtro.
iſrael ingrèdiebatp via 02 84 Quingentos ca.
entalem:&èt vox erat ei qua qui faciũt tria milia

⁊ vulgi locum.

ſi vox aquarũ multaruʒ:ct ot en eſt. 5.
terra ſplendebat a maieſta ur ira ve tribus alg⸗
te eius.Et uũᷣidi viſionẽ ſim partibus vſq; ibi:
ſpeciẽ quã videram qñ vẽit Pe q̃ttuoꝛ ven/-
vt diſperderet ciuitateʒ:l t tos. vbi ponit recapi-
ſpẽs ſm aſpectũ: quẽ vide aleio beuig edein
rã iux fluuiũ chobaꝛ.Et cẽ bitoꝝ:⁊ latitudinem
H cubi.qngentoꝝ. lata
eni muri exterioꝛis ſi

equalia. Ex hoc aũt ꝙ ponit᷑ h̊ cubitoꝝ in aliqbu libꝛis ar
guunt expoſitoꝛes latini cõiter ꝙ per calamos pᷣdcõs intelli-
gunk cubiti: vt pdẽm ẽ a male:nam in heb.nõ ponit᷑ cubito
rũ:ſed abſolute ponit᷑: Longitudinẽ qngentoꝝ:⁊ latitudinẽ
qngentoꝝ.ex quo pʒ ꝙ iſte numerus refert᷑ ad calamos pꝛe-
dẽos:pꝑ að hieronymus ſupꝑ exech. retractat qtuʒ ad hoc
tranſlationẽ dicẽs:ꝙ ex celeritate tranſferendi male poſuit
H cubitoꝝ:pp qð libꝛi latini bene coꝛꝛecti nõ habẽt Cubito
rum. k Bigemt inter ſcũarium ⁊ vulgi locũ. in heb.
vero ſic hẽ: Diuidentẽ inter ſãctũ ⁊ vile.quicqd aũt ẽ intra
murũ exterioꝛẽ dicitur ſanctum:etiã ſpaciũ inter murũ ex-
terioꝛẽ ⁊ mediũ cõtentũ:qꝛ diuino cultui deputatũ: nã ibi
7 oꝛonis locus:vt ſupꝛa dẽm eſt.xl.c.ꝓpter quod dñs de il-
lo loco eiecit vendentes ⁊ emẽtes:ioha.ij.tãq; de loco ſãcto
OQð aũt ẽ extra murũ exterioꝛem dicitur vile: qꝛ ẽ diuinis
vſibus applicatũ. Notandũ ꝙ magiſter richardus de ſãcto
victoꝛe quicqᷣd nitit᷑ pbare de mẽſuris atrioꝝ ⁊ muroꝛum
ipſoꝝ:fundat ſuper hoc ꝙ medius murus ſit · ccœ. cubitoʒꝝ
in quadro: ꝓut dẽ hic ſᷣm ſuaʒ opinioneʒ:que videtur falſa
vt dẽm ẽ: ꝓpter quod nõ videt᷑ valere quod dic de dcĩis mẽ
ſuris:excepta menſura atrij interioꝛis delhurreu.
cubitoꝛum per quadrum. ¶ Capitulũ.XIIII.
Teduxit me.Poſtqᷓ deſcripta ẽ edificioꝛ menſu
ratio:hic ponit᷑ pphete quedam ſpecialis viſio:et
ſcòo ꝓphete infoꝛmatio:ibi Et audiui.Circa pꝛi
mũ dẽ: a eduxit me ad poꝛtam ⁊c.hec ẽ poꝛta oꝛien
talis atrij interioꝛis. b ¶Q Et ecce gloꝛia dei iſrł.i.cherubi
7 rote ⁊c in pꝛimo.c.deſcripta:maieſtatem dei repꝛeſentan·
tia. ( ¶ Ingrediebatur per viam oꝛientalẽ. atrium interi
d¶ Et vox erat ei quaſi vox aquaꝝ multaꝝ.ſignans diui
ne virtutis magnitudinẽ. e ¶ Et terra ſplendebat a maie.
eiuj.· videbatur n. ꝓphete imaginaria yviſione ꝙ claritas h
viſionis illumiabat totam terrã. f¶ Et vidi viſionẽ ſim
ſpẽm.i.ſimilẽ illi viſioni. g ¶ Quã vide.qñ ve.⁊c. hec
viſio deſcripta eſt ſupꝛa.x.c.⁊.x. h. ¶ Et ſpecies ſᷣm aſpe.
quem viderã ⁊ẽ.que viſio deſcribit᷑ ſupꝛa.j.c. i ¶ Et ceci
di ſuper faciẽ meã.ex hũana fraiglisate iuptaapparis onen

(NLiber.

quas tẽplũ ſalomois ẽ deſtructũ. Cetera patẽt vſq; ibi:

maieſtatis diuie. R¶Et maieſtas oñi ingreſſa ẽ tẽpluʒ. de
atrio ĩterioꝛi. I ¶ Et leuauit me ſpũs.i.angelus:qꝛ ꝓpheta
ceciderat:vt dictũ eſt. t introduxit me ĩ atriũ iterᷣ.
de poꝛta eiꝰ. n ¶ Et ecce repleta erat glia dñi domus.i.tẽ-
plũ:de atrio.n.interioꝛi videbat᷑ i tẽplo ꝑ oſtium exñs ĩ ſpiſ

ſitudie muri 3 oſtiuʒ
tẽpli. Notandũ autez . „ z,
ꝙ ſiẽ. S. x. ⁊.x.ca.vbi cidiſup faciẽ meã.Et maie

deſcribit᷑ bſtructio ci-
uitatis ⁊ tẽpli:pphᷣa
vidit gliam dñi exeũ
tẽ de templo ⁊ atrio

ſtas dñi ingreſſa eſt tẽplũ ꝑ
viaʒ poꝛte:q reſpiciebat ad
oꝛientẽ.Et leuauit me ſpũs

p poꝛt oꝛientalem: ·Et introduxit me in atrium
poes Seluerebtonn ſterius. Et ẽcce repleta erat
receſſus ptectõij dine glia dñi domus. Et audiui

loqᷓntem ad me de domo.
Et hiir qui ſtabat iux me di
xit ad me:vFili hòĩs loc ſo/
lij mei:⁊ locus veſtigioꝛuʒ

a tẽplo ⁊ ciuitate: ita
hic ꝑ poꝛtã oꝛientalẽ
vidit ppha gloꝛiã do
mini itrantẽ atriũ ite

rius ⁊ tẽplũ:ad ſignã 1 n
dũ aſſiſtentia diuine pedũ meox: vbi habito in
virtutis:ad ptegẽdu, medio filioꝝ iſr: ĩ eternum
templũ ciuitatem Et nõn polluet vltra domꝰ

ibi deſcribunt᷑: vnde i
fine libꝛi dẽ: Et nom̃
ciuitat ex die illa dñ⸗
ibidẽ ac. o Et au
diui. Hic ↄñt põit᷑ ꝓ⸗

iſr! nomẽ ſẽm meũ:ipi et re
ges eoꝝ ĩ foꝛnicatiõib ſuis
⁊2 ĩ ruinis regũ ſuoꝝ ⁊ ĩ ex-
celſis:quᷣi fabꝛicati ſũt limẽ

hete iſtructio de do iſf ſes ſm moßen naſte⸗
mo oelcripta cu vie · ſuũ iur limẽ meũ: ⁊ poſtes
tur: Et audiui loqu? ſuos iuxta poſtes meos: et
tem ad me de domo. murus erat inter me ? eos
Dicunt aliqui exxoſi Et polluerũt nomẽ ſanctũ
toꝛes ꝙ de domo ſi⸗ .
gnat terminũ a q̊ ꝓce

debat iſta locutio:et ſic loqns itelligit᷑ eẽ idomo quẽ audie
bat ꝓpheta exiſtẽs ĩ atrio:⁊ ꝑ ↄñs iſte loq̃ns ẽ alius ab ãge/
lo ſtãte iuxta pꝓpham ĩ atrio.hebꝛei vero dicũt ⁊ meliuj vt
videt᷑ ꝙ li de tenet᷑ ̊ materialit:a ẽ ſẽſus:Et audiui loquẽtẽ
ad me de domo.i.iſtruentẽ me de ↄditiõibus domus:⁊ ſᷣm
hoc iſte loquẽs ẽ angelus ſtas cũ ppha. Et hoc patet pꝑ hoc
quod ſubdit᷑: p ¶ 2 vir i. angel ĩ ſpẽ viri. q ¶ Qui ſta⸗
bat iuxta me dixit ad me.ĩſtruedo me de ↄditõibus domuj
p̃dicte:iõ ſbᷣdit᷑: r ¶ Fili hoĩs locus ſolij mei ⁊c᷑.dẽ ãt tem-
plũ deſcriptũ locus ſeſſiõis ⁊ habitatõis dine pp ſpeciales
effectus ibidẽ dine virtutis ⁊ gfe. s ¶ Et nõ polluet vltra
domus iſrl nomẽ ſem meũ p idolatria:ſicut t
ges eoꝝ.fecerũt multiplicit:vt pʒ.iij. Re.⁊.iii. v
nicatõibus ſuis. dẽ aũt idolatria foꝛnicatio ſpũaliſ:eo ꝙ aĩa
ibi foꝛnicatur cũ diabolo: dĩ ẽt foꝛnicatio coꝛpalis eo ᷣ in
alidqbus idolatrijs exercebat᷑ foꝛnicatio coꝛpalis.ſ.in idola-
trijs veneris ⁊ pꝛiapi. x ¶ Qui fa.ſũt limẽ ſu. iuxta li.me
um. qo exponũt aliq de regibus habitantibus iuxta tẽpluʒ
ſiẽ dĩ de ſalomõe. iij. Re.ij. ⁊ de athalia.iiij. Re.xj. Sʒ qm
ſancti reges legunt᷑ ibidẽ ihabitaſſe:ſic dauid ecechias: ⁊ io
ſias:⁊ illud qð dẽ h: Fabꝛicati ſũt limẽ ſuũ ꝛc᷑ dĩ tanqᷓ qd ũᷣ
licitũ ⁊ ꝑtinens ad idolatriã:iõ meli dẽ:limen ſuũ ⁊᷑. e li
ſuũ refert ad idolũ:nã aliq reges.iiij. Re. leguntur poſuiſſe
idola iuxta templũ: ⁊ aliqui etiam in atrijs templi:vt dẽ de
manaſſe.iiij. Re. xxj. „ e⸗ mu.erat iter me ⁊ eos.i.deos
alienos qui ꝑ parietẽ modicũ erant diuiſi a ſanctoſanctoꝝ:
vbi erat ꝓpiciatoꝛiũ tanq ſedes dei. ʒ ¶ Pꝛopt qò ↄſum/
pſi eos.pꝑ regẽ babylõis. Cera patẽt vſq; ibi: a ¶ Tu auteʒ
ſili hois oſtende domui iſrł teplũ.i.ſoꝛmã templi s deſcri⸗
piiꝑ me edificidi. b¶ Et aſundant ab inidtatibeſuis. pp

Ipſi ⁊ re

In foꝛ

ℳ %

officiari. d ¶

,

c Et vniuerſa pᷣcepta ey.ſ.qualit᷑ cuſtodiri debeat et
L Cu 0ꝛdinẽ ep.i. oꝛdinẽ ſacerdotũ
leuitaꝝ ⁊ cantoꝝ. e ¶ Et oẽs leges eius.i.ceremonias

diuini cultus. Ceia patet vſq; ibi: f ¶ Oẽs fines eiusi

meũ in abomiatõibꝰ:quas
ſecer̃t:pptẽr qð ↄſũpſi eos

in ira mea. Nũc ergo repel

lãt ꝓcul foꝛnicationẽ ſuaã:et
ruinas reguʒ ſuoꝝ a me:⁊
hitabo ĩ medio eoꝝ ſẽper.
Tũ aũt ſili hoĩs:oñde do/

mui iſri tẽplũ èt cõfundant᷑

ab iniqtatibꝰ ſuis: ⁊ metiãt᷑
fabꝛica:et erubeſcãt ex om
nibq̃ fecerũt. Figuram do
mus ⁊ fabꝛice e exi ⁊ itro/
itus:⁊ oẽm deſcriptõeʒ el:
èt vniuerſa pcepta er: cůn⸗
ctũq; oꝛdinẽ e:&̊t oẽſ legeſ
eb oñde eis:⁊ ſcribe ĩ ocul
eoꝝ:vt cuſtodiãt oẽs ðſcri
ptões e⁊ pᷣcepta illꝰ:⁊ fa-

ciãt ea. Iſta ẽ lex do mi ſũ

mitate mõtiſ. Omnẽès fineſ
ei circuitu ſcmſcõꝝ E. Hec
ẽ ergo lex dom. Iſtẽ auteʒ

ſinus ſ⸗ iue fundamẽtum: eleuatur ſup terrã ꝑ cubituʒ

circuitu.i.oĩa edi
ficia ⁊ loca circa
tẽplũ exñtia vſq;
ad mux exiioꝛẽ i
cluſiue q̃ dicũt᷑ ſã
cta rõne ſciſcõꝛuʒ
qð ẽ i tẽplo:⁊ idðo
ſupꝛa dẽʒ ẽ ꝙ mu
rus exterioꝛ diui
dit ĩter ſanctuʒ et

vile. g ¶ Iſte at
mẽſure. P oöſcri

ptioneʒ tepli: hic
ↄñt᷑ põit᷑ ðſcriptõ
altar holocauſti.
Et diuidit᷑ in tres

ptes. Nã pꝛio de/

ſcribit᷑ eius dimẽ
ſio: eiuſdẽ dedi/
catio:ibi Et dixit
ad me.ʒꝰ offerẽti⸗
uʒz i illo varia cõ⸗
ditio ĩ pncipio.xl
iiij.c. Ad intellqʒ
pꝛime ptis ſciẽdũ

ꝙ altare holocau
ſtoꝝ deſcribit hic

quadrum equila
terũ:⁊ ex ptibꝰ.ix
2poſitũ. Pꝛia pa
iuxta terrã vocat᷑

vnũ:a crepido minoꝛ: nã ibi incipit diſcrepare edificiuũ
altaris a fundamẽto:reſtringendo a latitudine fũdamẽ

ti ꝑ vnũ cubitũ:a aſcendit per duos cubitos.ʒ crepido

maioꝛ:ibi iterũ reſtringit᷑ edificiũ altaris ꝑ vnũ cubitũ
mõ p̃dco:⁊a eleuat ſurſũ ꝑ quattuoꝛ cubitos:pꝑ qð dici
tur maioꝛ reſpectu pᷣcedentis q̃ aſcẽdit ꝑ duos cubitos
tm̃.4 vocat᷑ ariel:⁊ aſcẽdit ſurſũ ꝑ q̃ttuoꝛ cubitos ⁊ e
ſupꝑficies ſupioꝛ ẽ locus vbi cremat᷑ holocauſtũ:⁊ ſic al-

titudo altaris ſupꝑ terrã eſt. xj. cubitoꝝ.⁊ ſuꝑ altare ĩ qt

tuoꝛ eius angul qttuoꝛ coꝛnua:de quoꝝ: altitudie nõ fit
mẽtio ĩ textu nec ĩ gloſa.Sciendũ ꝙ iſta q̃ttuoꝛ coꝛnua
diſtant ab extremitatibus altaris facientibus e ãguloj
locus crematõis holocauſti:⁊ ſic circa locũ crematio
nis vnuſ cubit addit᷑ i circuitu.Ex quo ſequit᷑ ꝙ tota ſu
ꝑficies ſupioꝛ altaris habeat ĩ qdro.xiiij.cubitos: qꝛ lo-
cus crematõis ẽ.xij. cubitoꝝ ĩ qdro. Itẽ i extremitatibꝰ
altar ẽ qdã erectura ſurſũ eleuata ꝑ vnũ palmũ:ſic fit ĩ

ſcacarijſ:⁊ illa vocat labiũ altarlſic ſcribitifer i ſigura

⸗

itna nͦß
niiſte dez .

1. EC Iſ

cus hebꝛi di
In fundamen
iug porſtiif
lunerü dic

ſonilcudianee⸗

mipttengueſu

vlnkſi ſn

uiitho repo
.

ſſcronleu
Krouini
ddlunemi

atur

banadnn
Mbird aic
Wriri
cebirusinl
lati neere⸗
lumn ſin
Alliialt

loeulein he⸗
dol t trnir
ſched binz.
Uindolerter
ninatin lpion
ſnickipzeci
uun icrcuinnr
Plenct awͤl
ſtinbuplibͤ
ludi:
Otcuiu palnu
oſſurſi aen
acher ſchid
niſo⸗ giger
n Cbecae

laterchd

6 dictio heh⸗
ſopſunditute⸗
(homsaltitu
fin, liqia⸗
naiialnin
lindemerſt
leri wbit

8 polin

incerma
ſetnhbim⸗
achbäf⸗

Kintoa

añre ili
Peitchon⸗
umnadizign
epmint
crü⸗
5 miſn di
1 ditt
„Kinickun
ſbi ils dn
ſorneinſtide
abitdii

Aliui di
4

Wilovnia
n übichi
Brud
Pinegroli
gAutlohu
W Pproliit
A guuhunan
mirir bi
wli hiiß
Unamiwer
ripmmipabin
talmpmtchfi
Alriminefülmi
abins thid⸗
Ansgni ahii
ahineddcdd
dipdu chin
ucrchſwett
oloauſünt
bipptſchiun
Kin CN
„ H
line 6
ſcaralcion
glſell i
ticn
n in
upnii .
üdviiniin

fare altan. ſupple „„
mẽſure altaris ĩ cůbito ve⸗
riſſimo:qui hẽbat cubituʒ

Ainndene.

Sciendũ tñ ꝙ cũ altare ſit quadratũ equilateꝝ nõ põt
totũ figurari iĩ plano:ſʒ vn latus tm̃:alia vero tria ſũt
p im aginatõem iſpiciẽtis ſupplẽda. hHijs ita viſij pꝛtima

—☛ 5*

—22W.W.⸗—————ðũ

¶ Eʒechielis xii/

ps i duis diuidit: qꝛ pꝛio deſcribit altaris dimẽſio gene
ralit:ꝛ pticulariter:ibi Hec quoq;. Circa pmũ dicitur:

ſte aũt men

ſüt q̃ iferius ðſcri
bunf. h ¶In cu
bito veriſſimo.i.
i cubito ſcũarij.
i¶ Qui habe. cu
bitũ ⁊ palmũ.nã
vltra cõem cubi/
tũ ↄtinet vnũ pal
mũ:ſic̃ dẽʒ eſt.S.
xl. k (¶ In ſinu
eius. hebꝛei dicũt
In fundamento
eius.poteſt tñ fũ/
damẽtũ dici ſinꝰ
ſimilitudiarie:qꝛ
recipit ea que ſup
ponunt᷑:ſic ſinus
ea q̃ ĩ iÄão reonũ

bitus. qꝛ
cubitũ aſcẽdit ſu
per trã. m ¶¶ E
cubitus in latitu.
tãtũ.n.excedit fũ
damẽtrũ ſiue ſinꝰ
laei⸗ altar qð
uperponitur.
*„ Et definitio.
i.altaris termia
tio.vnde in heb.
põit᷑: Et terminꝰ
vſq; ad labiuʒ.i.
altitudo altar ter
minat᷑ in ſupioꝛi
ſupficie q̃ hʒ labi
um ĩ circuitu: vt
p̃dẽm eſt: ⁊ ſbᷣdit᷑

ſytitas huilabij:
cũ dẽ: ol¶ Et R —
circuitu palmus
vnuj.ſurſũ aſcen

dendo: ⁊ ſic hẽ di

⁊ palmũ. In ſinũᷣ eius ert
cubit᷑:et cubituſi latitudie

lᷣ deſinitio vſqʒ ad labiũ
eius:&èt ĩ circuitu palm vnꝰ

Hẽc quoq; erat foſſa alta-

ris.Et dè ſinu terre ſq; ad

crepidinẽ nouiſſimaʒ důo
cubiti:⁊ latitudo cubiti vni
us:⁊ a crepidie mioꝛe uſqʒ

ad crepidinẽ maioꝛẽ q̃ttnõ
cubiti ⁊ latitudo cubiti vni
us. Jp aũt ariel q̃ttůoꝛ cu
bitoꝛuʒ:èt ab ariel vſqʒ ad
ſurſũ coꝛnůa:q̃ttuoꝛ.Et ari

el důodeci cubitoꝝ iĩ longi

udie p duodeci cubitoſ la

tudis:q̃drangulatũ eꝗs la
teribus.Et crèpido q̃ttuòꝛ
deci cubitoꝝ longitudis ꝑ
qᷓttuoꝛdecĩ cubitos latitu/
dis ĩ q̃ttuoꝛ angulis eiuſ:ẽt
coꝛona ĩ circuitu eius dimi
dij cubiti:è᷑t ſinus eſꝰ ůnius
cubiti p circuitũ. Gràd ãt
ey uerſi ad oꝛientẽ:èt dixit
ad me: Fili hois:hec dicit
dñs deus:Hi ſũt ritus alta
ris in quacunq; die fuerit
fabꝛicatuʒ:vt offerat᷑ ſuꝑ il
lud holocauſtũ:⁊ effunda
tur ſanguiſ. Et dabis ſacer

mẽſio altaris ĩ generali:qꝛ deſcripta eſt ꝑſ iferioꝛ ⁊ ſuꝑi
oꝛ. p ec quoq;. Pic ↄñt deſcribit᷑ altaris dimẽſio
ptieulariter cũ dĩ: Pec quoq; erat foſſa altaris. Scien/
dũ ꝙ dictio hebꝛaica h̊ poſita aliqñ accipit᷑ ꝓ foſſa vel
pꝛo ꝓfunditate:aliqñ ꝓ eleuatione ſurſũ: ſicut in latino
hoc nomẽ altitudo:licet cõiter accipiatur ꝓ eleuatione

ſurſũ:tñ aliq accipit᷑ p pꝛofunditate ꝑ oppoſitũ:ſic pᷣſ.
nẽ maris.i.ĩ ꝓfũdũ:iõ ſubditur:Et
tẽpeſtas demerſit me.Et Johã.iiij. Duteus altus ẽ.i.p
fundus:⁊ iõ vbi trãſlatio nr̃a hʒ foſſa:debet dici altitu/
do: ⁊ hoc pʒ ꝑ lr̃am ſeqntem cũ dĩ: q ¶. Et de ſinu ter
re.i.de fundamẽto altaris:qð iĩmediate adheret terre.

5„

lxvii.Uẽi ĩ altitudi

r Uſq; ad crepidinẽ nouiſſimã. in heb. hĩ: Paruaʒ.

hoc

lr̃am ſequẽtem:vbi vocat᷑ crepido minoꝛ

¶ Duo cubiti. ſ. altitudis hui crepidis: ⁊ ſic omittit h
vnus cubit altitudis fundamẽti: ⁊ in fine reſumitur.
t ¶ Et latitudo cubiti vniuj.⁊ accipit᷑ h latitudo ſpatiũ

quod ſubdit᷑: v ¶ Acre
oꝛi. x¶ Uſq; ad crepidinẽ maioꝛẽ.i. vſq; ad te Eſu

4

ſm qð extendit hec crepido ĩ latitudine vltra ediſiciũ imme
diate ſupꝛa poſitũ:eo ꝙ ibi diſcrepat ediſicium imediate ſu

pꝛapoſitũ:ab eo lupponit. Et eodẽ modo exponendũ ẽ

dotibus ⁊ leuitis:quᷣi ſũt ð
ſeie ſadoch:q accedunt ad
me ait dſis deus:vt offerat
mihi vitulũ de armẽto pꝛo
peccato. Et aſſumẽs ð ſan
guine eius:pones ſuꝑ q̃ttu
oꝛ coꝛnua eiuſ.⁊ ſuꝑ q̃ttuoꝛ
angulos crepidinis: ⁊ ſuꝑ
coꝛonam in circuitu:et mũ

dabis illud ⁊ expiabis. Et
tolles vitulũ:q oblatus fue

rit,/p peccato:c᷑t cõbureſ eũ HZ
i ſepato loco domextra ſã
b(Et ab ariel. i. ab
eius angul. c ( Coꝛ

ctuariũ.Et in die ſecũda of
feres hircũ capꝛarũ imacu
latũ ꝓ peccato:⁊ expiabũt

altare:ſic expiauerũt ĩ vitu
lo. Cũqʒ cõpleueriſ expiãſ

illud offeres vitulũ ð arme

grege ĩmaculatũ:⁊ offeres

eos in ↄſpeciu dñi.Et mit/

tent ſacerdotes ſuꝑ eos ſal
⁊ offeret eos ĩ holocauſtũ

dño. Septẽ diebus facies
hircũ ꝓ pcco qͥtidie: ⁊ vitu

lũ de armẽto ⁊ arietẽ ð pe
coꝛib imaculatos offerent

Seprẽ diebexpiabũt alta
re ⁊ mũdabũt illð:ct imple

bũt manũ e. Expletis at ſe
ptẽ diebin die octaua ⁊ vl

ta faciẽt ſacerdotes ſuꝑ al

põt tã dici coꝛona:qꝛ ſuperioꝛ? ptẽ altaris circundat.
Et ſinus eius.i.fũdamentũ altaris. h¶D
do fundamenti que ſupꝛa fuit

ſuꝑ terrã:⁊ ſic reſumit᷑ alti

Acrepidine mioꝛe.i.ab eius ꝑte ſi nperi

cubiti. ꝑꝑ quod dici

5*

maioꝛ crepido: qꝛ a⸗
ſcẽdit p quattuoꝛ cu
bitos: alia per duos

tm. 3 ¶ Ipſe at ari-
el.i.ſuperioꝛ pars al
taris:que vocat ariel
eo ꝙ in ſupioꝛi ſuꝑfi/

cie ẽ locus crematois

holocauſtoꝛuʒ: vt.S.

dẽm ẽ:⁊ ſic deuoꝛat il
las carnes ſiue a dipe⸗
ſiẽ leo foꝛtis deuoꝛat
carnes: ariel autẽ leo

foꝛtis interpꝛetatur.

a C Quattuoꝛ cubi.

aſcendendo ſurſum.

nua quattuoꝛ. Et ari
el. xij cubi.i lõgi. ⁊c.

qꝛ locus crematois ẽ

5 epig b
latũ:⁊ arietem us ariel. e
to imaculatũ:⁊ arietem de cubita

cubitoꝝ.ſ.p quadrũ
qꝛ vnus cubitus i q̃t-
tuoꝛ lateribus altarij

ptendit᷑ vltra coꝛnua

vt pꝛedcʒ ẽ: ⁊ ſic tota

ſupficies ſuꝑioꝛ alta-

ris eſt.xiiij cubitoꝛ i
quadꝝ. Et vocat᷑ ille
cubitus crep do alta/
rij:qꝛ ibi diſcrepat al
tare ab eo quod ẽ ĩfe/
rius ꝑ vnũ cubitũ vl⸗

tra ſe extendẽs: ⁊ ſpiſ
ſitudo illius crepidis

dimidij cubiti:ideo
ſubdit᷑: fᷣ ¶ Et coꝛo/

na in circuitu ⁊c.i he

bꝛeo hẽ: Et crepido.

J“

omiſſa:vt pꝛedẽm ẽ. i ¶ Grac aũt ey.ſ.altaris. Rk¶Rer
ſi ad oꝛientẽ. i. poſiti ĩ poꝛta oꝛientali altaris:vt ſic ſacerdos
offeren) ſuper altare habeat faciẽ verſam ad tẽplũ:qð eſt in

parte occi

tali. l ¶ Et dixit ad me. Pic ↄnñter deſcribit

dedicatio altaris ꝑ ſacrificia ſeptẽ diebus:⁊ octauo die ⁊
inceps fient ibi ſacrificia ⁊ oblationes rite:a pʒ lr̃a paud ex

ceptis que diſcurrentur. m
dũ i futuro denũciabis. n ⸗

Et oabis ſacerdotibus.i. dã
ui ſũt de ſeie ſadoch.expo

nat ſicut ſupꝛa in fine.xl.c. Aabi⸗ illud.i. apta⸗
bis ad faciendũ ibi oblatões. p¶ Et ↄbures eũ in ſepato
loco domus.i.intra clauſuram totius edificij:tñ extra atri

feres eũ:⁊ ceta aĩalia. xr

crematois dictis ſacrificis:⁊ dĩ man:eo ꝙ capit ſupx jir

ptẽ diebus facies hircũ.i.of/
Et implebũt manũ eius.i.locuʒ

„*

(¶ Liber.

egrediet. in hoc quedam p̃rogatiua pꝛincipis tangik:

ſaqificia. Cetera patẽt ex ſupꝛa dictis. ( Ie Qxlij vbi
(ein poſulla⸗ Dinicent inter ſanctũ ⁊ vile. ¶ Additio.

phanuʒ:qð videt

— Bi nos habemus:Diuidentẽ inter ſanctũ ⁊ vile:i
(NBbidiile iter ſanctũ ⁊

gutem ſancto. ..
n. c. xliij. vbi dẽ ĩ

pooſtil. Implebũt ma-
ldaint.

Oc qð dici

Emanũ alicu
ius:i ſcripturis ſacrij
itelligitur ſupplere ea
que ſũt neceſſaria ſeu
requiſita ad tale offi-
ciũ ſeu ad taleʒ digni/
tatẽ. vnde exodi.xxix

—

dẽ: In oↄſecratione ſa/

cerdotᷣ iplebis manũ
aaron ⁊ filioꝝ: eiuj.i.
admiſtrabis eis neceſ
ſaria ſeu oppoꝛtuna
ad huiuſmõi officia
ſeu dignitates. Simi
lirt᷑ h̊ͥ cũ d:De altari i
plebit manũ eius:itel
ligit admiſtrẽt ſeu
ſuppleant ea que reqᷣ
runt᷑ ad eius munda-
ſeu expiatioeʒ.

Capitulũ.XI IIII.
9 T cõuertit
me. Poſt ð⸗/
ſcriptõeʒ de

dicationis altaris: H
oñt agit de oblationi
bus ibi fiendis.Et di
uidit᷑ ĩ duas ꝑtes: da
pꝛio de hoc agit qytũ
ad pᷣncipes:⁊ qtũ ad

dũ ꝙ pᷣnceps ẽ vicarius dei in tpalibus:⁊ iõ deſcribit ̊ ha⸗/

tur: Implẽ

magis ꝓpꝛie dẽm:qꝛ vile pᷣcioſo oppõit᷑:pphanũ

tare:holocauſta veſtra:⁊ q̃
ꝓ pace offerũt:⁊ placatus

ero vobᷣ ait dñſ de.xL. IIII

NVYcõnuertit me àd viã

poꝛte ſcũarij exterioꝛiſ

q̃ reſpiciebat ad oꝛienteʒ:⁊
erat clauſa. Et dixit dñs
ad me: MPoꝛta hec clauſa
erit:⁊ nõ aperiet᷑ t vir non
trãſiet ꝑ eã:quõniã dñs de
us iſrl igreſſuſ ẽ ꝑ eã:᷑ritq;
clauſa pꝛincipi. Pꝛincẽps
ipſe ſedebit in ea:ũt come/
dat panẽ coꝛã dño. Pẽr vi
am poꝛte veſtibuli igredie/⸗
tur:ẽt ꝑ viã eius egredietur

Et adduxit me ꝑ viã poꝛte

aglonis ſ cònſpectu dom
Et vidi: ẽt ecce ipleuit glia
dñi domũ dñi. Et cecidi ĩ
faciem meã:⁊ dixit ad me

dñis: Fili hoĩs:pone coꝛ tu

um ⁊ vide oculis tuis:⁊ au
ribus tuis audi oĩa:q̃ ego

loquoꝛ ad te: de vniuerſis

ceremonijs domus dfüi: &ᷣt

miſtros ⁊ ſacerdotes:ibi Et adduxit me. Circa pꝛimũ ſcien

bere progatiuã ĩ mõ veniẽdi ad offerendũ:tamẽ p manſa-

cerdotũ:⁊ etiã qtũ ad comedendũ. Nam de oblatõe pacifi

ca vna ps cedit in vſũ offerentiũ quã nebẽt comedere coꝛaʒ

djño:vt diffuſe dictũ fuit in leuitico. Quãtũ igit᷑ ad pꝛtimuz

... viã veniendi ad offerendũ dẽ: a ¶ Et cõt

tcouertit me.ſ.an⸗

gelus me deducẽs. b¶ Ad viam poꝛte ſcũarij exterioꝛis.
i.atrij interioꝛij:qð dẽ G̊ ſcũarium exteri. Nã ibi offereba

lur ſacrificiũ ſub diuo in altari holocauſtoꝝ: ſʒ cõſũmaba
tur ꝑ oblationẽ incenſi intra tẽplũ. Cetera patent vſq; ibi:

c ¶Et vir nõ tranſiet p eã.i.hõ de cõi populo: a ſbdit rõ.
d ¶Qm dñs deus iſr ingreſſus ẽ ꝑ Eppa debʒ eẽ ma⸗

ioꝛis reuerenti

e:⁊ minus cõis q; alie. D

oc aũt ingreſſu

dñi ꝑ eam hẽ ſupꝛa in pꝛincipio pꝛecedentis. c. e ¶ Erit
clauſa. H eſt finis verſus in hebꝛeo: ⁊ ẽ ſenſus ꝙ eit dauſa
ctõi populo: et ſequit᷑ pncipiũ ſeqntis verſus: Pꝛincipem. ⁊
ſbinte ligit:excipio:ſi ic.ij. Re.v. dẽ: Qui pcuſſerit iebuceum
2 ſubitelligit: erit hnceps militie: ſic ibidem fuit declaratuʒ:

2 ſe erpoſſto:is ſgalan⸗ f
i.no ſolũ poterit ibi itrare:ſʒ etia
3Tr

ꝛiceps ipſe ſedehit i ea.
Gke ad qͥd ſubdit᷑:

UIt comedat panẽ.i. hoſtie ſue partẽ: nam noie panis
1 telligit in ſcriptura ois cibus:vt . equenter ſupꝛa dẽm ẽ.
bPer

ris atrij. i

viam poꝛte veſtibuli.i.poꝛticus oꝛientalij interio
¶ Ingrediet᷑.ad offerendũ k ¶ Etp viã eius

nam infra.xlvj.c.dẽ: ꝙ populus ingrediens per viã ad
lonarem: egrediat᷑ pꝑ auſtralem: a econuerſo. Ad dictaʒ

ſniam inducit᷑ etiam per expoſitoꝛes latinos tranſlatio
noſtra:vbi di:Et erit clauſa pꝛincipi.i.ꝓ reuerentia pn

de cũctis legibus eius. Et

põẽs coꝛ tun in vijs tẽpli ꝑ

oẽs exitus ſcñarij: ⁊ dices
ad exaſperantẽ me domuʒ

iſrl Hec diẽ dñs de: Sul⸗
ſiciant vobis oĩa ſcelera ve

ſtra dom iſrl: eõ ꝙ iducitiſ
filios alienos ĩcircunciſos
coꝛde ⁊ incircũciſos carne

vt ſint ĩ ſcũario meo:⁊ pol

luant domũ meã:⁊ offertiſ
panes meos adipẽ ⁊ ſãgui
nẽ:⁊ diſſoluiſtis pactũ me/
um in oibus ſceleribus ve
ſtris:⁊ nõ ſeruaſtis pᷣcepta

ſanctuarij mei: poſuiſtis
cuſtodeſ obſeruationũ me

arum ĩ ſcũario meo roͤbiſ⸗

metipſis: Hec diẽ dñs de:

Ois alienigena incircunci

ſus coꝛde èt icircũciſus car
ne nõ ingrediet᷑ ſanctuariũ
meuũ:ois ſilius alienus ꝗẽ

in medio ſilioꝝ iſrl. Sèd ⁊
leuite:q loͤnge receſſerũt a
me in erroꝛe ſilioꝝ iſrl:⁊ er/

eius.i de modis viuẽdi miſtroꝝ ⁊ ſacerdotũ.
pones coꝛ tuũ in vijs templi ⁊c ad retinendũ in co:
Sufficiant vobis oĩa ſce.

cut ſupꝛa ſũt deſcripte. q

ſacrificijs. o ¶ Et
de cunctis legibſꝰ*
cerdotũ. ber

cipij ꝑ eam ingre
dientis:ſiẽ ſi dice/
retur hoc cellari
um eſt ſigillatum
oꝛi negig i appeo
pꝛiatũ vſui eius.
I¶ Et addu. me.
Hic ↄñi agit᷑ ð ob
lationibuj qtum
ad miniſtros a ſa
cerdotes.Et diui
ditur in duaj par
tes:qꝛ pꝛio agit ðᷣ
malis miniſtris:
2 ð bonis:ibi Sa
cerdotes aũt ⁊ le/
uite. Pꝛima ĩ du
as:naʒ pꝛio argu/
itur extraneoʒ ĩ⸗
ſtitutio:ꝛ intrane
oꝝ deſtitutio:ibi
Sʒ leuite. Pꝛi⸗

ma pars pʒ pauc
exceptis que di/

currẽk. m¶In

ↄſpectu dom i.

templi. n (Et
ecce impleuit glo
ria dñi domũ. ſicẽ

7— 2 2—

ſupꝛa expoſitũ ẽ ĩ

pncipio pꝛeceden

niuerſis ceremo.
1i.oblationibꝰ et

e: ſi

veſtra i. amodo debetis ceſſare ab eis erubeſcere.
r ¶ Eo ꝙ inducitis.i.induxiſtis:dũ adhuc ſtaret tẽplũ
ſalomonis:dicit tamẽ inducitis in pñti:nam alid habe

baãt volũtatẽ hoc faciendiſi poſſent. s¶Filios aliẽos

incircũciſos ⁊c.aliqui.n.reges ⁊ etiã ſacerdotes eis con

ſentientes:nõ ſolũ poſuerũt idola in hierſm:ſed etiã in

atrijs templi:⁊ ad cultum illoꝝ admittebãt ſacerdotes
gentiles cultum idoloꝝ: ſcientes:⁊ cum eijſi acrificabant
iudeoꝛ: ſacerdotes:⁊ poſtea offerebant ſacriſicia dñi:iõ

ſubdit᷑: Et offertis panes meos ⁊c᷑. t ¶ Et poſu.cuſto/-

des obſerua.meaꝝ in ſanctuario meo.i.in atrijs meis ⁊

ſerunt a me per idolatriam. b

templo. v¶ Uobiſmetipſis. ad queſtũ veſtrum: ⁊ nõ
honoꝛẽ meum:⁊ ſubdit ſententia dñi: x ¶ Omis alie
nigena incircunciſus coꝛde.q;tum ad iudeos malos.
V Et incircũciſus carne.qtum ad gentiles. 3 ¶ Sed
⁊ leuite.hic conſequenter deſcribitur intraneoꝛum de-
ſtitutio. ſ. ſacerdotum maloꝛum leuitici generis:quoꝛũ
deſcribitur hic deſtitutio a ſacerdotis officio:a reductõ
ad officia vilia ⁊ minoꝛa:dicit ergo:
ideſt ſacerdotes leuitici generis. a

Sed ⁊ leuite.
Ulonge receſ/

iſrael.ſequentes in hoc reges ⁊ populũ. c ¶ Et poꝛta/

itiinttn
ſind, de⸗
–
gacgsd
liihl
icncnoů iin
etntn
lo ſchalun
ſMman
au dd I
ſcen amall
grotare 1
rriteſting a
Cuſſcopare
no acoſimi
ſaſüt vlla
ſtotpntanu
(Jiſtzi⸗
Peneouz
iui leuit
fioſfcia maio⸗
ſlini hl.
mini eisin of
bopllonspie
ſeſenideis⸗
Stloddürd
tüdd i0
o miſtra
Lidolannis
busſupea:
kEln,
domolſ
aliiniſn
larn lunbn
ſſellairmun
abooe matori
hundeſopnloin
unin vtpe⸗
lei ſenimlti
iboncbitido
nvidentes
larloresigolg⸗
nurtruen feft
nnploevꝛiſ ad
ndun.
o lau.
ii nei i
emee.
hrenf
eno öog
ſblonis n

=
=2
£

2 ⸗

manigf
mals ninn
üöbonigbis⸗
gtorztin
Ule Dringie
unizdann
ur ormuncop
fintioinrane
pdeſtiuto
Gilair de
4 na

— — ——
—
=
E
=SSo
, -

—

1 Ki
amit. n
en d,

ml

V auinplaic
hioniſi
ucholniij
ponuthn
1sc MWder-
Nueſo amno.
ohlnoniy'd

ſniis .

xnni e⸗
iuntei 5
Armwmtüncont

uan Me duſ
beslendiee
tichuſni
uitnn l
r 1 Fbelin
ci atrcolk c
nnbininſeil
Aninnibntn

ptiuitatẽ. d

f ¶ Ipſi macta.

holocau. ⁊c. Ini/
ficere n. aimalia
excoꝛiare ⁊ la-

uare iteſtina a fe⸗
cibuj:ſcopare do

mos: ⁊ cõſimilia

iſta ſũt vilia qᷣbꝰ
iſti deputantur.
¶ Ipſi ſta. i cõ⸗
ſpectu eoꝛuʒ.ſ.ſa⸗
cerdotũ ⁊ leuita/

ru offcia maioꝛa
faciẽtiũ. h¶ UVt

mini.eis.in offici
is vilibus p̃dictis
ſicẽ ſerui oñis ſuis

Et ſubdit᷑ rõ huiꝰ

cũ dẽ: i ¶ Ro
eo ꝙ miſtra.illis.

i.idolatris:de q̃

bus ſupꝛa dẽm ẽ
k ¶ Et facti ſunt
domui iſrłĩ offẽ⸗

diculũ inidtatis.

licet.n. ſacerdotej
aſſenſeꝛint pꝛimo
regibus ⁊ maioꝛi

bus de populo in
idolatria: vt pꝛe

dictũ eſt:. tñ młti
qui hoꝛꝛebãt ido
latriam videntes
ſacerdotes idola/

trare tracti fueft
erxemplo eoꝛũ ad

idolatrandum.
Iccirco leua.

t᷑ẽ iuſticie mee.
m (¶ Super eoj.
puniendo ipᷣos ꝑ

regẽ babylonis. elkorngtnenit ſua:. i.

(E

uerũt iniquitatem ſuam.qꝛ pp hoc erant diſperſi in ca
rũt in ſcũa. meo editui.i.cuſtodes et
ſeruitoꝛes in edibus.ſ.alijs a templo: ⁊ interioꝛibus ga
gophylacijs:a quibus excludunt᷑:vt patebit infra:⁊ iðo
ſactuariũ accipit h large: ꝓut ſe extẽdit ad loca itra mu
ſa. e ( Et mini-
ſtri domus.in of/
ficijs minoꝛibus:
ideo ſubditur:

rauerũt a me pon idola ſu

a:&᷑t poꝛtauerũt iniqꝗtatẽ ſu/
am:crũt in ſanctuario meo
editui:⁊ ianitoꝛes poꝛtarũ

domus ẽt mĩſtri dom. Ip
ſi màctabũt holocauſta et
victimas ppli: ⁊ ipſi ſtàbũt

iↄſpectu eoꝝ:uᷣt miniſtrẽt
eis. Pꝛõ eo ꝙ miniſtraue

rũt illis ĩ ↄſpectu idoloꝛuʒ

ſuoꝝ:ẽt facti ſũt domui iſri

in offendiculũ iniquitatis:

iccirco leuaui manũ meaʒ

ſupèr eos ait dñis deus:ẽt
poꝛtauerunt iniquitatẽ ſuã

Et noͤn appꝛopinquabunt

ad me yt ſacerdotio fũgãt
mihi:nẽq; accedent ad oẽ
ſcũarium meũ iuxta ſãcta

ſcõꝝ:ſed poꝛtabũt cõſuſio
nẽ ſuã:⁊ ſcelera ſua q̃ fecert
Et dabo eos ianitoꝛes do

mus:⁊ in oĩ miſterio eius:
⁊ vniuerſis q̃ fient ĩ ea: Sꝗ
cerdotes aũt ⁊ leuite filii ſa
doch:qi cuſtodierũt cere

monias ſanctuarij mei: cũ
errarẽt filij iſr! a me:ipſi àc

cedẽt ad me: vt miniſtrent

mihi:&᷑t ſtabũt ĩ ↄſpcũ me/

o:vt offerant mihi adipẽ ⁊

ſanguinẽ ait dñs deus: Pꝓ
ſi ingredient᷑ ſcũariũ meuzʒ
èt ipſi acecedent ad mẽſam

meã:vt miſtrent mihi: ⁊ cu

inidqtatis ſue penam. o ¶¶Et nõ appꝛopinquabũt ad
me ⁊c̃ tanqᷓᷓ degradati a dignitate pᷣſtina. p ¶ Neque
accedẽt ad oẽ ſcũariuz iuxta ſanctũſanctoꝝ. Ex hoc pa

tet ꝙ ꝑ ſcũarium hic intelligunt᷑ gagophylacia ſacerdo/

tum q̃ ſũt a dextris ⁊ a ſiniſtris templi:⁊ a J
quod eſt ĩ facie eius. Ceia patẽt ex dcis. q Sacerdo
tes aũt.hic ↄñter agitur de ſacerdotibus bonis.Et pꝛio
deſcribitur eoꝝ appꝛobatio cũ dẽ: Sacerdotss aũt ⁊ le
uite.i. generis leuitici. r¶ Filij ſadoch. hoc dẽ:qꝛ tpe
ſalomonis ſadoch fuit poſitus in ſũmo ſacerdotio:abi
athar inde deiecto:vt hꝛ.iij. Re.iij. s ¶ Qui cuſtodie

ſe do
ũ interius
Sacerd

runt ceremonias ſanctuarij mei.i.debitũ cultũ templi.

¶ Bpſi acce. ad me: vt mini. mihi. in iterioꝛi atrio ⁊ in

martis erãt armati. i ¶ Sʒ
ta nõ radãt nec comã nutriat. k ¶ Et vi.nõ bi. vt diſcreti
us ſe hẽat i miſterio dñi. ¶ Et vid
a ſaccrdote relicta.ſ.qñ moꝛiebat᷑ ſine herede:tunc.n.frater
ſu'tenebat᷑ eã accipe ad ſuſcitãdũ heredẽ defũcto. m ¶ Et
po.meũ.Hec ẽ q̃rta ps ĩ qᷓ agit᷑ ð ſacerdotũ doactrin cuʒ dẽ:

Szechielis xiiiſ.

templo:iõ ſbdit᷑: v ¶ Et ſta. in conſpe. meo vt offerat mi.
adipẽ ⁊c̃.iſta.n.offerebant᷑ in atrio interioꝛi in altari holo/
cauſtoꝝ. x¶ Ipſi ingredient᷑ ſcũarium meũ.i.templum.
. Et ipſi acce.ad men. meam.ad ponẽdũ ibi panes pꝓpo
ſitionis:vel ꝑ mẽſam h intelligit altare incẽſi: vt dẽʒ ẽ. . xlj

ſtodiant ceremõias meas.
Cunq; ingredient᷑ poꝛtas
atrij interioꝛis veſtiblineiſ

iduentur: nec aſcẽdent ſup
eoſ ꝗcq; laneũ:qñ miſtrãt ĩ

poꝛtis atrij interioꝛis ⁊ in-
trinſecus. Vittẽ linee erũt ĩ
capitibus eoꝝ:⁊ feminalia

linea erũt i lũbis eoꝝ:èt ñ

accingent᷑ in ſudoꝛe. Cũqʒ
egrediẽtur atriũ exterò ad

pplin:exuent ſe veſtimẽtis

ſuis:in quibuſ mĩſtrauerãt

⁊ repontt ea in gacophyla

cio ſanctuarij ⁊ veſtiet ſe ve
ſtimẽtis alijs:èt non ſciſica
bũt pplin in veſtibus ſuis.
Capũuüt aũt ſuũ nõ radent:
nèqʒ comã nutrient:ſʒ tõn/
dẽtes atõdent capita ſua.

Et ninũ nõ bibet oĩis ſacer

dos qñ ingreſſurẽ atrium
interdᷣ. Et uiduã ⁊ repudia

tã nõ accipiet vxoꝛel:ſʒ vir

gines de ſeie dom iſrl. Sʒ

bunt in iudicijs meis ⁊ iu

dicabunt. Leges meas et

pꝛecepta mea in omnibus

pillos ſuos ſiẽ mulieres:diuerſoꝝ. n. i vart chie
2 aliqñ grius:ſic ĩ ſacrie eneris coleres erat nudi:⁊ i ſacriꝭ
i ton.atton.capi.ſua.⁊ ſic capi-

nutriẽt. ſiẽ p oppoſi
tũ faciebãt aliq ſacerꝰ
dotes alioꝝ idoloꝛuʒ

c. in quo ſacerdotes
ↄpfſũmabant ſacriſicia
offerẽdo thymiama.

3 ¶Quq; h1 deſcri⸗
bit᷑ eoꝝ iduitio cũ dẽ
Cũq; ingredient poꝛ-

tas atrij iterioꝛis. acd

miſtrandũ: a Ue
ſtibus lineis indu.qð
intelligit᷑ de veſtib ex
terioꝛibꝰ nõ de interi⸗
oꝛibus:vt dicũt alid.
ſed hoc videt excludi
p hoc quod ſubdit᷑:

— —

¶ Nec aſcen.ſuper
eos qcqᷓᷓ laneuʒ. INec
valet argumẽtũ eoꝝꝛ
ſ.ꝙ ſacerdotes aliter
affligerẽt nimis frigo
re:nã de lino poſſunt
fieri veſtes frig ſuf/
ficiẽtes. ci Uitte li
nee erũt i capi.eoꝝ.ðᷣ
bẽt.n.ſacerdotes vti
ioꝛen: vt drce
xviij.mitri ð byſſo q̃
E gen lini cadidliſim
d ¶ Et nõ accin.i ſu.
.i.ſbᷣ aſcellis in qbus
hoies ſudãt de facili:

ſz i loco dmiſſioꝛi:vt
exponũt heb. e¶ Ekt
nõ ſancti. po.alloq̃n-
⁊ viduã q̃ ſuerit vidua a ſa
cerdote accipiẽt:t poplin
meũ docebũt ad ſit iter ſã/
ciũ ⁊ pollutũ:⁊ inter munKb
dũ ⁊ imũduũ:loſtedẽt eiſ.et
cũ fuerit controuerſia: ſta/

do eũ in atrio extioꝛi

f ¶ In ve. ſuis in ab

miniſtrauerant dono.
ut at. Hec ẽ

ftia ꝑs in q̃ deſcribit᷑

eoꝝ ↄuerſatio cũ dẽ:
Caput aũt ſuũ nõ ra/

gent. nã hoc faciebãt

aliq ſacerdotes idolo
1 comã

dimittẽtes creſcere ca

idoloꝝ erat varicultꝰ

⁊cẽ.excipit᷑ tũ vidua

n¶ Et cũ fu.ↄtrouerſia.iter iudices vꝛbiũ longinquarum.

⸗ docebũt ⁊c vnũ ad tenẽdũ:aliud ad vitadũ

o ¶ Sta.in iudi.meis ⁊ iudicabũt.i determiabũt contro/
uerſiã illã:dicit.n.deutero.xvij.ꝙ de alijs ciuitatibꝰ⁊ villij
debẽt vẽire ad ſacerdotes i ciuitate electa ad cultũ dei: vt ꝑ
eos detminẽt᷑ dubia:⁊ firmit᷑ teneat eoꝝ ſnia. Cetera patẽt

ra patent vſq; ibi:

a ¶¶Et ad moꝛtuu. hec ẽ ps dnta ĩ qua deſcribit᷑ e mun
datio rõne moꝛtui cũ dicitur: Et ad

tur.paſſim:ſicut ceii hoĩej. b roñs
inhabiles ad miſtrandũ coꝛã ono.Excipiunt tamẽ aliqͥ ꝑſo
ne rone ꝓpindqᷣtatis cũ dᷣ iſt
in quibus contami/
nabunẽ.i.poterut in

gredi ad plangenduzʒ
ſepeli er '. Et ad moꝛtuũ hoiem nõ ĩ
ingreſſuſ cñarij rerar Fredient: nè polluant: niſi
dantem: .iõ ſᷣditur: ad piem ⁊ matrẽ ⁊ filiuʒ et
dEt poſtquã fue. filiã ⁊ fratrẽ ⁊ ſoꝛoꝛẽ que al
emũdatus. per aqus terũ virũ nõ habuerit:in ꝗ

iatõis:de q̃ habek H 2 2
ed poud. S us ↄtamiabut. Et pſtq;
ptẽ dies numerabun fuerit emũdatus ſeptem di
es numerabunt᷑ ei: ⁊ in die

tur ei. antequã poſſit
ſcũariũ ingredi.cete introitus ſui in ſcũariũ ad

