. ve nib? L 2 2„„ ⸗ , „ „ „ ⸗ .2 zaloſin. 4
ol va de gub rum ⁊ q ventura ſũt indica quiſq; q iniret ↄſilium: et ĩ ( male ſp reſtiſ ſa
cũq; ventura ſũt. qd te nobiſ.Annũciate qᷓ vetu terrogatus reſpõderet ver PBi nos ha
eſt ppꝛiũ diuinitatis ra ſũt in futurũ:et ſciemus buʒ. Eccẽ om̃s ĩiuſti: et va 9, Bñ

io ſubdit: Erſcc quia dijs eſtis vos. Bene na opera eoꝛum:ventus ? quoqʒ aut male
)vVoO

heis oà quoq; aut maleſi poteſtis inane ſimulacra eox. thoteſſ eclt n
aut male c quaſi di ”M M bene zz aut male

ceret:non poteſtis:qda poteſtis facere. cu

ſenſu ? intellectu caretis: io ↄcludit: 3 ¶ Ecce vos eſtis ex tus ſenſus eſt ꝙ pꝛopheta idola alloquebatur. Sicnin

nihilo. vos.ſ.babylonij. a ¶ Et opus veſtrũ.i.idola vꝛa cietis nobis quecũq; ventura ſunt: ⁊ ſciemus quia dij

que feciſtis. b ¶ Ex eo qð nõ eſt.i.nullũ hñs firmamẽtuʒ. eſtis vos:⁊ ſciemus etiam ꝙ bene ⁊ male poteſtis ſacere
Et ↄuertit ſmonẽ ad idola dicens. c ¶ Abominatio ẽ.i. ratio quia ſicut per annũciationem futuroꝝ ſi hoc fe
ſupꝛa modũ abominabilis deo:iõ dicit᷑ abominatio in ab/ ciſſent idola ſciretur ꝙ eſſent dij:cum ſcire futura ſitp
ſtracto:ſic excellẽs in libe: alitate dẽ liberalitas. d ¶ Qui pꝛium diuinitatis. ratione ſciretur ꝙ poſſent be

. 7

elß vos.·.i.quicunq; reputauit vos tanq; deos ſuõs. ne vel male facere ſicut dij vñ cum dicitur: Et ſciemus

e¶ Suſcitaui. Hic ↄñter ponit᷑ liberatio l de babylone ꝙ dñ eſtis. iſta copolatiua ⁊ cõiungit ſimiles oꝛatriones

ei volũtatẽ inſpiràdo pugnandi cotra babylonẽ. f d ꝓpheta concludit ꝙ quodlibet pꝛedictoꝝ ẽ falſũ
aquilone ⁊c regio enim pſidis eſt quaſi in medio adlonis d. Ecce vos eſtis ex nihilo.ſ.idola. Et opus veſtrũ ex
⁊ oꝛientis:mediũ aũt ab vtroq; termino noĩatur: ⁊ iõ ad/ eo qð non eſt. quia.ſ.nec iudicatis futura nec poteſtis
uentus cyri cõtra babylonẽ dicit᷑ hic eſſe ab aquilone ⁊ ab ( facere.⁊ iõ cõcludit:Abominatio eſt qͥ elegit vos

que facta fuit 9 hoc ẽ qð dicit: e citaui.ſ. cxz —1 dij eſtis vos:Et ſciem ꝙ bene ⁊ male poteſtis face
pirà e re. ſe

oꝛiente. vel quia Darius rex medoꝝ venit cum cyro cõtra
babylonẽ: regn vni magis decliat ad oꝛientẽ:alteraũt
ad aqlonẽ. g ¶ Uocabit nom meũ.i.ofitebit:ofeſſꝰ.n.fu
it cyrꝰ ſe obtinuiſſe mõarchiã vtute dei celi: vt pʒ p Eſdre 5
P: Hec dic Ar pſax oĩa regna ire dit mihi ons deceli bꝛeo habetur: Ecce adſũt:qð eſt tertie perſoe
7 fre 7. p (Et adducet mgratus.i. potentes babylonis. pluralis humeri:ꝛ eſt ſenſus ſcom glo. ꝙ pᷣmus.ſ.deus
i Quaſi lutũ.ↄclłcãs eos ⁊ deijciẽs. k ¶ Quis anũciauit ad ſyon.ſ.eccleſiam:dicet: Ecce adſunt.ſ.filij tui quos

tur i poſtilla: Pꝛim.i.ipᷣe deus. io ſcooa
Bitbn tranſſlatione nr̃a dicit. Ecce adſum.qðẽ
verbum pꝛime perſone ſingularij numẽi:i he

—

ab Exoꝛ. ⁊c.i.añqᷓ fierẽt qſi dicẽt hꝰ ñ fecerũt igola babylo p fidem meã dedi tibi.ſ.apoſtoli quoꝝ pꝛedicatõe nati

nie: qꝛ ñ pdixerũt caſũ illꝰ ire:io ſbdit᷑: I¶ ¶ Nõ ẽ qnũciãs fſunt tibi filij:ꝛ ſic qð ſequit: Et euãgeliſtam dabo. ĩtelli
c. Coſequẽt oñdit qs anuciauit. m ¶¶ Pꝛimꝰ.i. ipᷣe e git᷑ ppe de euageliſtis chꝛiſti:qui a deo fuerũt dati hie
ẽ pm ⁊ nouiſſimus:vt dictũ ẽ ſupꝛa eodẽ caplo. n ruſalẽ.ſ.eccleſie ad ãnũciandũ bona ſpũalia a chꝛiſto ſi

g diad pplʒ iude õnoiatũ a loco pncipalioꝛi iqͥ vige bi data:⁊ ſequit:Et vidi ⁊ nõ erat ⁊c qa nullus fuit ex
er gui en. SEc adſum. ad vꝛam liberatoõem per idolatris nec ex ĩcredul: iniret ↄſilia ad redemptöem
cnũ fuũ meum. p ¶ Et hieruſalẽ euangeliſiam dabo.i. aiĩaxꝝ: nec rñderet vbũ: Ci oẽs eſſet iniuſti: ⁊ vana opa

ꝓphetam hocbonũ pꝛenũciantem. ⁊ poit h euõgeliſta i ſin eoꝝ.⁊ ſequit᷑: Ecce ſuus meus ſuſcipiã eũ electus meus

ente ex babyloie
Eee 2* n eN ee olis. s 72—
tertiũ bñficiũ vopi aquaꝝ. DNaàbo ĩ ſolitudine qð nõ eſt. Aboͤmĩiatio eſt ỹ qui iniret con⸗
92*

ml:vt videãt ⁊ ſciãt ⁊ reco & adducet mgr̃at q̃ſi lutũ: toꝛibus. Reſpon

exponatur vt in poſtilla. ¶ In eodem oryhi dici

Utn
flon
ligent
diucit
sc
defluͤ
fdefie
toec
Piim

duas

Eigtiin
Nürcii
Pniig
Thoema
uine
ptſitybi
6
„,09
lſepot
ſiucpin

aſihri

ſiuciig
Ulnei
uu
tultbo

ir
ſogdſasa
webn Hann
derayebon
Nalndi
E
pmopenai
iihbebert
aröſeliu:
Un r ie
ſnmar.

ctipſil

Sorgntzen
niſit

og ut ni
wenfi uirn
hryhabnr.
epyaunae
oleſto taeen
uor Snen

Cemosen n

Aepwrehtsiaent
en ühoſe
reiwra iu)
mINNN
ndiann Biom
Natſmisomos
er nir ontril
Abapuloniin
b. Ktopts trin
ns futur cpeti⸗
dencpor
coden
Nbarring

3.

Eſaie Nij

onit de chꝛiſto ad lr̃am ꝓut in poſtilla,.
EXce fᷣuus. In pᷣcedenti ¶ Caplm.XL II.
capi. oſtenia ẽ dilectio dei ad pplmn iudaicum
ex bñficijs que ei in patribus coceſſit: hic cõ
ſequẽter idem oñdit᷑ ex filio quẽ ei ex dilectione miſit
ſecudũm ꝙ dicit

dilexit mũdũ:vt “êcͤ Ccẽ hßuus C: XII.
filium ſuuʒ daret NAmeus. ſůſcipiaʒ eum:
Lnigenitu a, Er ectus meus:ↄplãcuit ſibi
diuidit᷑ in duas ꝰ electus meus: oplacuit iibt
tes: qa pᷣmo agi in illo aia mea. Dèdi ſpiri
de filj miſſione. tũ meũ ſuꝑ eum.iudicium
1 de ſidei mltipli getibus pferet. NMn cla-
catõe ca.ſequenti buer piet pſoni
Pꝛima adhuc in Mabit: nqʒ accipiet pſonã
duas ptes:quia nec audiet᷑ vox eius foꝛis.
mo oſcribit hu? Calamũ quaſſatũ non ↄte
baſie nagniu ret: t linü ſumigans no er
titudo: ibi Pecv· tinguet. In veritate educz
ba. pꝛima in rre: iudiciũ: non erit triſtis ne
quia pᷣmo pᷣdici q; turbuleni donec põat
ſliz oci aduenus in terra iudicium: et legem
os ſicut foꝛtio: eius inſule expectabunt.
iuſtoꝝ pſp ſta Mec dicit dñs de creans
3 iulto plt ſta H
tus:ibi æ deduca celos ⁊ extendens eos:fir/
Pꝛia adhuc ĩ tre

quia pᷣmo deſcri⸗

bitur filij mittendi conditio:⁊ pꝛedicit᷑ eiuſdem miſſio

ibi Hec dicit dñs:ʒ inducit᷑ gratiarũ actio:ibi Cantate
dño.Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ littera iſta ſcõʒ latinos ⁊ he
bꝛeos eſt de chꝛiſto ad litieram intelligẽda: ⁊ hoc patet
Matthei.xij.vbi iſta littera allegat unpleta in chꝛſto.
ẽ h'etiã patet ꝑ tranſlationẽ chaldaicã:que vocat᷑ thar
gũ apð hebꝛeos: ⁊ eſt tante auctoꝛitatt apud eos:ꝙ nul
lus fuit auſus ei cõtradicere: ꝓpter qð aliq doctoꝛes ca⸗
tholici exponẽtes paſſum iſtu ⁊ totũ caplłm dve cyro re⸗
ge:qui iudeos liberauit a captiuitate babylonica male
dicũt:etiã quantũ ad hoc magis iudaixant q; hebꝛei ex
ponẽtes ipſũ de tꝑe chꝛiſti:tñ hoc expectant in futuruʒ:
⁊ hoc male:quia tranſijt in pᷣteritũ:igit᷑ ſequẽdo dictuʒ
beati matthei apoſtoli ⁊ euageliſte exponat de chꝛiſto:
vt ſit vbũ pꝛis:cũ dꝛ: a ¶ Ecce ſu me.qꝛ lʒ ab eino
fuit i ſoꝛma dei:iĩ tpꝑe tñ accepit foꝛmã pui:vt hẽt᷑ phil.
ij. b¶ Suſcipia eũ.qꝛ hũanitas xpᷣi aſſũpta ẽ i vnita
tẽ ſuppoſiti diuini:ꝑ h.n.qð dẽ: Suſcipiã eũ ñ ẽ intelli
gẽdu ꝙ pꝛ nãʒ hũanã aſſũpſit:qꝛ ſoł filꝰẽ hũanatus ſʒ
hãac aſſuptoeʒ tota tnitas fec. c ¶ Elecime.ad redim
dũ hũanũ gen d ¶ Koplacuit ſibi ĩ illo ⁊c. ꝑ hitelligit
pꝛis ad filiu dilectõ pfecta. e¶ Dedi ſpᷣʒ meũ ſupꝑ eũ.i.
plenitudinẽ gratie ſpũſſancti in aia chꝛiſti:ioohis pꝛimo
änng; eũ quaſi vnigenitũ a patre plenũ gratie ⁊ vi
tatis. f.
denũciauit hoibus futurũ:vt pʒ Matthei.xxv. Item
in foꝛma humanitatis in qua iudicatus fuit coꝛã pilato

feret ſi ententiã in vltio iudicio Hoc excepto ꝙ tunc ap/
parebit i foꝛma gloꝛioſa:actuũ pᷣmo: Hic ieſus qͥ affů=⸗/
ptus eſt a vobis ſic veniet.ſ.ad iudiciũ:ſicut vidiſtis eũ

aſcendentẽ.i.in foꝛma humanitatis gloꝛioſa:in aſcen
dit in celũ. g No clamabit. clamoꝛe ↄtẽtionis:lʒ cla⸗

mauerit clamoꝛe pdicationis: Johis.vij in nouiſſimo
feſtiuitatis die ſtabat ieſus ⁊ camabat ⁊c. Et clamoꝛe

oꝛationis ad hebꝛeos.v.

. m clamoꝛe valido ⁊ lachꝛy
mis offerens c. h

Neq; accipiet ꝑſonã.ſecũdũ ꝙ

udiciũ gentibꝰ ꝓferet.iudiciũ eiʒ extremuʒ

dicit᷑ Matthei.xxij. Nõ reſpicis pſonã hominũ. i ¶ Nee
audiet vox ſoꝛis.ſ.vox pꝛedicationis extra iudeã:quia ĩ ꝑ
ſona ꝓpa nõ pᷣdicauit pᷣterq; iudeis:niſi raro:vtpote ſama
ritanis: Joh.iiij.q tñ erãt i ꝑte iudei:qꝛ recipiebat.v.libꝛos
moyſi: ⁊ ꝓpi hoc dicit Matthe.xv.Nõ ſuʒ miſſus niſi ad

mans terrã ⁊ qͥ germinant
ex ea: dans flatu pplo qui
eſt ſuꝑ eam:⁊ ſpiritũ calcã⸗
tibus eaʒ. Egò dñs voca⸗
ui te in iuſticia: èt appꝛehẽ
di manũ tuam: et buaui te
Et dedi te in ſedus populi
in lũcem gentiuʒ:ut apires

oculos cecoꝝ:ẽ᷑t educeres
de ↄcluſione vinctũ:de do

mo carceris: ſèdentes ĩ te/
nebꝛis: Egò dñs: hoc eſt
nomen meu. Glòꝛiã meaʒ
alti nõ dabo:⁊ laudẽ meaʒ
ſculptilibus.Que pᷣma ſue
runt: cce venerunt: nõᷣua
quoq; ego ãnuncio: anqᷓ;

vocauit 7 vocat ad fidem ſuo iuſto i

oues que perierũt
mus iſrael. k¶La-
lamũ q̃ſſatuʒ nõ cõte
ret.i.pplłm gentilẽ va
cuuʒ a fide ad modũ
calami ⁊ ↄquaſſatuʒ
varijs erroꝛibidolat᷑e
Hũc calamũ non cõ/
triuit: ſʒ magis reſar

tiuit vocãdo ad ſidẽ

—

laen linu fumigãs
eſt pplm iudaicum

modice aut nullpo-/
teſtatis coõtra exercitũ
romanoꝝ. m (Ilõ
extinguet. qꝛ ignis p

romanos accenſus i
hieruſalẽ nõ fuit exti⸗

ctus:niſi ꝑ ↄſũptionẽ

ergaenarenie
n¶ In veritate edu⸗
cet iudiciũ.qð ĩtelligi
tur de iudicio diſcre⸗
tionis: quo aliquos

udicio alys dimiſſis:

⁊ de iudicio extreme examinationis:in quo ꝓcedet ſecũduʒ
lineam equitatis. o ¶Nõ erit triſtis.in anio. p Meq;
turbulẽtus.in exterioꝛi ſigno.hoc tñ nõ eſt intelligenduʒ de
triſticia naturali:que eſt paſſio exiſtens in pte ſenſitiua:illã
enim aſſũpſit:ad oñdendũ in ſe veritatem humane nature
Matthei.xxvj. Triſtis ẽ aia mea vſq; ad moꝛtẽ:ſʒ de tſti⸗
cia obnubilãte rõeʒ:q̃ in eo nõ habuit locũ:vñ vbi hẽmus
Nõ erit triſtis.in hebꝛeo habet᷑: Nõ obſcurabit᷑ donec põat
in iudiciũ.qð põt intelligi de ouplici iudicio pꝛedicto
q . 2* legẽ ep iſule expectabũt.qð pʒ ipletũ in ſicilia:aglia
eypꝛo:⁊ alijs inſul:q legẽ euangelica receperũt:ẽt aliqᷓ a tpe
aploꝝ:vt pʒ i actibꝰ aploꝝ i pluribꝰlocis:quũo Paulus pꝛe

dicauit in inſulis. x

Hec dicit. Hic ↄñter deſcribitur ipᷣa

miſſio:cũ dẽ: Hhec diẽ dñs de creans celos cc. quaſi diceret
ſic creauit oĩa de nihilo ſua vtute infinita: ita eadem ptãte

S

mittet filiũ i mũdũ:iõ ſequit᷑: s ¶ Ego dñns vocaui te in iu
ſticia.qꝛ chꝛiſtus mũdũ redemit p via iuſticie ſatiſfaciẽs ꝓ

peccato pleniſſime. t

tappꝛehendi manũ tuã.humai/

tas eni chꝛiſti ẽ iſtrm diuinitati ↄiüctum:⁊ iõ nõ mouet᷑ ad

gliqᷣd:niſi ſcõm motũ diuinitatis. v ¶ Et ſuaui te.recipiẽ

do aĩaʒ tuã in moꝛte.ſcõʒ ꝙ ſaluatoꝛ begererrt. Pa

mẽd 33. x (Et dedi te i fedus
ppli.qꝛ ꝑ moꝛtẽ ep ſum deo recociliati. ꝓ ¶ In lucẽ gẽtiũ
recipiẽtiũ fidẽ ad apłloꝝ p̃dicatõeʒ. 3 ¶ Ut apire oclos ce

coꝝ.i.gẽtiliũ:q pus erãt erroꝛib excecati:qꝛ ad lraʒ chꝛiſt
mltos cecos illuminauit coꝛpoꝛalr. a ¶ Et educeres de cõ

ter i manꝰ tuas ↄmẽdo ſpᷣm meuʒ.

cluſione v

mihi ſoli debitũ.

al. patres de libo qᷣͥ ibi tenebant᷑ ſic ĩ carcere re
Secetes i tenebꝛis.q;ꝛ carebãt claritate diuie vi
Ego dñs ⁊c̃.ſ.ſimplr ⁊ abſolute.Alij aũt dicũt᷑
dñi diminutiue ⁊ ꝑticipatiue. d ¶ Gloꝛiã meã.i.honoꝛẽ
lei n dabo. ↄcedẽdo ꝙ h poſſit licite
fieri. f ¶ Que pᷣma ſuerũt.ſ.nũciata ꝑx moyſen. gEcce

venerũt. ſic pʒ de igreſſu ire ꝓmiſſionis:⁊ pluribus alijs ꝑ
moyſẽ nũciat:q̃ ipleta ſũt a tpe Eſaie ⁊ ſupꝛa. h¶ Noua

q̊z ego nücio.ſ.de miſſiõe filj ĩ carneʒ. i ¶ Añqꝙᷓ; def.

incipiãt fieri. E ¶ Audita vobis faciam. p Eſaiam ? alio)

—

ꝓphetas. l ¶ Lantate. Hic ↄñter ponit gratiaꝝ actio pio

tanti beneficij pꝛomiſſione: cum dicitur: Cantate dño cã

ticũ nouũ.pꝛo nouitate tanti myſterij vñ ⁊ nato chꝛiſto no
uum canticũ cantauerũt angeli: Luce.ij. m ¶ Lauser ab

extremis terre.quia i
omnib' terre partibꝰ?
ſũt aliqui fideles chꝛi
ſtum laudantes:⁊ qꝛ
chꝛiſtus laudandus ẽ
nõ ſolũ in arida: ſed
etiam in mari:⁊ eius
inſulis:iõ ſubditur:
Qui deſcẽditis ĩ ma/
re ⁊cc. n ¶ Teuet᷑ de⸗
ſertũ.i.gẽtilitas exur
gat ad fiði chꝛiſtiane
ſtatũ. o ¶ In domi

Lantate dño cãticũ nouũ
Qui deſcenditis in mare ⁊

tatoꝛes earũ. Lẽuet᷑ deßtũ
⁊ ciuitates eius:i dòmibuſ
habitabit cedar. Laudate
hitatoꝛes petre: de vertice

bis Pableznit catar montiü clamabũt. Poͤnẽt
cedar fuit fili 1. e WIE.
belis: Geñ xxr. i0 p dlio gloꝛi: laudẽ eius in

iſulis nũciabũt. Dñs ſicũt

ip̃ʒ öſignat᷑ pplłs imma . .οn8
foꝛtis egrediet:ſicᷣt vir pꝛe

helitaruʒ qui antiqᷣtꝰ

habitabat nabern⸗ liatoꝛ ſuſcitabit gelũ. Aoͤ
Dls ande d. “ ciferabit clamabit: ſuper
metaphoꝛice deligna limicos ſuos ↄfoꝛtabitur.

v. ⸗r ,— .
tur populi gentiles in Lacui:ſemp ſilui:patiẽs fui
diuerſis erroꝛibuj va
gantes: qui modo ꝑp
fidem habitant in do
mibus chꝛiſti. i. eccle⸗

foꝛmataʒ. p¶¶ Cau cabo. Põnã flumina in ĩ
Vie katoie fene⸗ ſi ulas:7 ſtagna arefaciam.
intelligunt moꝛtui ſe. Et ducã cecos i viaʒ quã
neſciũt: èt in ſemitis quas

pulchꝛa lapidea inhha Nelciut: et inie 3
bitãtes: qᷣs diẽ ſuſcitiã ignoꝛauerunt ãbulare eos

dos in aduẽtu meſſie an W rn teroace
ſed hoc iam eſt adim ſei⸗ n e & nehee L
pletum:quia chꝛſtus ꝛ eis n uce 11et peauat.
lacaruʒ ſuſcitauit de ”ꝗꝗòꝗM
monumento:⁊ eo re

ſurgente multa coꝛpoꝛa ſ⸗ anctoꝛ⸗ reſurrexerũt de monumẽ
tis:Matth̊.xxvij.Põt etiam aliter exponi de terra moab:
que petra noĩatur ſupꝛa.xvj.caplo.Emitte agnũ dñe dña⸗

toꝛeʒ terre de petra deſerti ⁊c.⁊ de terra illa aliqui credide

rũt ad pꝛedicatõnem diſcipuloꝝ chꝛiſti:in dño exultantes

Dñs ſicut foꝛtis. Hic ↄñter ponit᷑ maloꝝ caſu)
dicit᷑: Oñs ſicut foꝛtis egrediet. in exercitu romanoꝛũ
ꝓpter incredulitateʒ iudeoꝝ. s ¶ Sicut
in romanis ad deſtruendũ ciuitatẽ pplm
bitur ⁊c᷑. quid dicat ſubdit. v¶Lacui. coꝛam pilato a
ſacerdotibus accuſatus falſo. x¶ Sem!

us acculatus I ſunie miur i
⁊ obpꝛobꝛijs mipi illatis. y ¶ Patiens fui. expectans eoꝝ

penitentiã. 3ʒ ¶ Sicut pᷣturiens loquar.quaſi diceret non

poſſum nec debeo vltra cõtinere me a punitõe eoꝝ:io ſbdi
tur: a Diſſipabo ⁊c᷑.· deſertos faciã montes.i.maioꝛes.

¶ Et colles.i. mediocres. c ¶ Et ome germẽ eoꝝ exſicca
bo.i.minoꝛes de populo deſtruã̊. dðD¶ ¶ Ponam flumina in

inſulas ⁊c.ſbtrahendo ab eis oẽs òlectatõnes ⁊a diuitias.

e ¶ Et deducã.hic ↄñter deſcribit᷑ ſaluatio credentiũ:cum
dicitur: Et deducam cecos. i.gentiles erroꝛibus cecatos.
f¶ In viam quam neſciunt. p obſeruãtiam mandatoꝛum

.

oꝛiant᷑ udita vobis faciã.
laus eius ab extremis fre.

plenitudo eius:inſule ⁊ hĩ/

ſicut parturiẽs loquar.Diſ
ſipabo ⁊ abſoꝛbebo ſimul
deſertos facia motes t col
fis: p fide; charitate les:⁊ òm̃e germẽ eoꝝ exſic

Poneñnt dño gloꝛiã.ſ.diſcipuli chꝛiſti gloꝛiã eius pꝛedi

m. t ( Uocifera/

ad audiedũ legẽ ⁊ pphaj. 3

Etin ſemitis pobuantis aſiloz. P al Sonam

tenebꝛas ⁊c.ꝑ diuinoꝝ AMitlanez. i ¶ Et pꝛaua.ex
conſuetudine peccandi. k⸗

tionem. ¶ Hec verba. Supꝛa poſita eſt diuini bene
ficij magnituũdo in filij miſſione:hic ↄñter ponit᷑ malo
ex ſua obſtingtoe

rècta. Hec verba feci eis:

uͦerſi ſũt retroꝛſũ. Cònſun/
dantur ↄfuſione ꝗ cõfidũt ĩ reliqui eos. ſz ipe

ſcupltili: ꝗ dicunt cõflatili me: ideo ſubdi.
vos dij nr̃i. Surdi audite: n ¶ Louerſi ſüͦt
retroꝛſum.p infi
delitatez: ean
ns cccus nin hunsie 1 gut de gentilibus
⁊ ſurduſ niſi ad quẽ nũcioſ fuerũt cõtra fidẽ
meos miſi: Quis cec' niſi cbeiſtobſtiati *½
qui venũdatus ẽ? Et quis prter idola chꝛiſtũ
e „hen Pſequétes: i0 ſub⸗
cecus niſi ſu dñii: Qui vi/ ditur: o (on
des multa: nonne cuſto fundant cofuſiõe
dies: Qui apertas habes ⁊ aliqui de iudei,
5 ideo ſubditur:

& ceci ituemini ad vidẽdũ
Quis cecus niſi ßuus me:

aures:nõnè audies:Et do

min voluit vt ſanctificaret ke urcheug,
eũ: et magnificaret legeʒ ⁊ ad vos miſſoꝛuz:
extolleret:ipſẽ aũt ppls di qui ãnũciauerũt

reptus ⁊ vaſtatuſ. Laque chꝛiſti aduentum

. —m „ „2 2 E 4
iuuenũ oẽs:èt in domibus qIEt ceciintne
rik oe HH HO LI, mini ad vidend
carcerũ abſcõditi ſũt. Facti .ſipletoeʒ pphe⸗
ſunt ĩ rapinã:nec ẽ ꝗq eruat tarũ in ieſu naca⸗

in direptõem:nec ẽ g dicat
redde. Quis ẽ in vobis q maͤſerur in lua ee
audiat h:attẽdat ⁊ auſcul ¶citate io ſubdit:
tet futura?: Qũuis dedit ĩi di re
reptõem iacob:⁊ iſrael va ideſt pols iudaic/
ſtantibus?: Nöne d i 8 ple diuie ßuituti ſpe⸗

„ 2

atpe ſuſceptel
q venũdat ẽ.ſ.ppłs iudaicꝰ i deſtructõe hieruſalẽ pꝑ Ti
tũ i vindictã moꝛtis chꝛiſti. Dic̃.n. Hugo floꝛiacenſis q;
romani multa cede iudeoꝝ feſſi querebãt qbꝰ captiua
mãcipia venderẽt:ſʒ da plurimi venales ⁊ pauci iuenie
bant᷑ ẽptoꝛes:nõ deſuere d.xxx.mãacipia vno nũmiſma
te mercarẽt: ſicẽ ecõuerſo chꝛiſtũ emerãt.xxx. nũmiſma⸗
tibꝰ. t Auis cecus niſi fuus dũi.i.ppłs iudaicus:qͥ

ab illo tpe q; deus ꝑp
cuſſit pᷣmogenita egyptigx. v OQui vides mita i le
ge ⁊ ꝓphᷣis ſcripta. x¶ Mone cuſtodies.q̃ſi diceret me
lius deberes cuſtodire ꝙ alij: ſed tu magis deuiaſti.
y¶ Qui aptas habes aures.i. ꝗ frequẽter apuiſti aurej
none dies.q̃ſi dicerʒ
audiſti aure coꝛpoꝛis:ſʒ nõ mẽtis. a¶ Et dñs voluit
vt ſanctificaret eũ.ſ.pplłim iudaicũ mittes eis filiũ ſuuʒ.

fuit ſpãliter ad ſuitutẽ dei obligat

b¶Et magnificaret legẽ.ĩ chꝛiſto ĩplẽs eã:ſcõm ꝙ ipſe
dixlt Matthᷣ.v. Nõ veni ſoluẽ legẽ:ſʒ adiplẽ. c ¶ Pe
aũt ppls dirept ⁊ vaſtat.p rõanos pꝑp ĩcredulitatẽ ſuã
„ Pagde iuuenũ

oẽs.i.a iuuenib ducti ſũt ligati.i.a
bellatoꝛib'. e¶ Et i domib' carceꝝ. ꝓ magna pte po/
ſiti. f¶ Facti ſũt i rapinã.nec ẽ q eruat.adhuc.n.ſũt

ĩ hac captiuitate:q̃ iã durauit pꝑ ãnos mille.cclij.ſ.ãno

In recta.p operũ rectifica

cum dẽ: ¶Pec
&t non dereliqui eos. Con bba feci eis. Filiũ
ſ. eis mittendo.
m ¶ Et non de⸗/

reno.E tqꝛ iudei
p maloꝛi pte re/

ſ uis Ec'ac.

cialiter obligatus

ikhno

lihoran
Murmm
Cuüifneh
Pfimeiln
Uatureträe
chrſüxt,

orinoiei⸗
ͤ ob 7

Rtagtelge⸗

4„ „ „ 2 * „ 5 — . . . . „ „,„ 51⸗ ☛W
. C dñi /m. ccexxvij.̊ liber iſte fuit ſcriptus. g ¶ Quis alexander de hales ꝙ hoc intelligitur ad litteram de cõuer-

dchmiſ⸗ eſt in vobis qui audiat hoc. aurib mẽtis.q.d.pauci. ſione egypti ⁊ ethiopie ad fidem chꝛiſti:⁊ ſic eſt ſenſus:
Auckdlitin b ¶ Quis dedit i dicrtge laenb ⁊c.⁊ rñũdet. Nonne i¶ Dedi ꝓpiciationem tuã egyptũ.i.dedi egyptũ ſimilem
dimr min dñs ieſus chꝛiſtus. ¶ ¶ Ipſe cui peccauimus.eum ne tibi in ꝓpiciatõe incoꝛpoꝛãdo euũ chꝛiſto ꝑ fidem:q eſt ꝓpi
wnnnni gãdo coꝛã pilato ⁊ moꝛtẽ eius ꝓcurãdo:⁊ loquit de ſu ciatio ꝓ peccatis totius mũdi:pma iohis.iij.⁊ in hoc alloq
Erſanobſi⸗ turo ꝑ modũ pꝛe MM”UMV H tur de eccleſia pmiti
ſtrſeicgg⸗ oꝝ:q poſt deſru cui peccauimus 2Et noplu egyptũ:cthiopiam ⁊ ſaba dea colilecta:a ide ad
aces f ctione cuitatis no — „ „/ „ S N —– 53HS lia . . ,
csmmndh credidqerũt iĩ x-om erut in vijs eius ambulare Ppio te. Exquo honoꝛabil ee era de dilatra
ee in vhs ei abulaf Et Effudit ſup eũ indignati gloꝛioſus: ego dilexi te. Et aliter egptus ⁊ ethi ·
Ou K.iĩcreduli ſeguen onẽ furoꝛiſ ſui:⁊ foꝛte bellu dabo hoĩes pꝛo te:⁊ pploſ opia:qꝛ ibi ſatis cito
chuh — dr cöbuſſiteüi in circuitt Pannna tua. Bdiiumere aeefan malki
Sandteitlege, 110 cognouit:? ſuccedit eũ quia ego tecũ ſum. Ab ei o in Ale andrtia er
audegnl⸗ eius. l. euãgelica T 1o itellexit. C XIAII. ente adducã ſemen tuuʒ: ? p beatũ Mattheũ in
Gucimne ſed magis reſpue T nunc hẽc dicit dñſ ab occidẽte cõgregabo te. ecthiopia rege cũ vxo
mrinede ruren m Acrez te iacob: t ſoAx Dicaz agloni da: æ auſtro e io hanug ror⸗
Nigtinzi⸗ mabem „erenci Mans te iſrael. Moli timere noli ꝓhibere. Aſſer ſilios Ei MEthiopia r1aba
deun oſ m romanov. quia redemi te:ẽt vocaui te meos de lõgiquo: ⁊ fililgs nomẽ ẽ ciuitat᷑ i ecbi
tum romanoꝝ. 1 Weänk. 08 be logiquo: *is noms Eciuitat i ethi
imdmkafi n ¶ Et ↄbuſſit eũ noie tuo. Me es tu. Cum meas ab extremilſ terre. Et opia:vt dic hic glola
udil REE s trãſieris ꝑ aquas:tcuʒ ero oẽm ꝗ inuocat nomẽ meũ 14 ro kollanan .
romani no lolu,3 zi 5 ſentte- in iz meꝗ créani eum: da dedi: 7 iſtas du
Sur cõbuſſerũt hieru⸗ hmina d 5 lent te. 8 gloꝛia mea S eum aas rras itelligunt᷑ alie
lia g ſalem: ſe 1 alas Lum aoulaueris iigneno ſomnam eum t ec eum . ad qs dilatafa fides
uuwoiſin ciuitates ĩ circui⸗ cõbureris: T flãma nõ ar“ Edũc foꝛas populũ cecuʒ ecclie. m. (Exq̊ l 0
gi inüciuei tu. o ¶ Et non debit in te: ga ego dñs de èt oclos hñtẽ:ſũrdũ:èᷣt au⸗ noꝛabil factus es. tu.
chitialumn cognouit. ꝙ hoc tuus ſanctuſ iſrael ſaluatoꝛ res ei ſũt. Oẽs gẽtẽs ↄgre pplłe mech poriſſie i
lEtecm eſſet in vindictaz ruus. Dedi ꝓppiciatõez tuã gate ſũt ſil: c collecie ſi toꝰ. pletũ fuit ixpi incar·
niniag niſnti moꝛtis chꝛiſti: 2 us. Ppiclatoez tua g in collec elet e nate:accipiẽdo.ſ.na
ſlriiz gore ſic etiam in infiõ Udv ftrtrtura buana 5 iudeis
miniun litate vermanſt. . .ð iynitate pſoe:quem
Etqrindh . nũc hec dicit dñs. ¶ Zaplm. XIIII. honoꝛẽ nõ fecit angelis:ad hebꝛeos 2. Nuſq; angelos app⸗
nibihen⸗ Poſtq actũ ẽ capi. pcedenti de miſſione filij hendit ſa ſemẽ abꝛae. n ¶ Dilexi te. dando animam te.
ſeürirſtac ei : hic ↄnter agit de multiplicatõe fidei:⁊ di o ¶ Et dabo hoies.ſ.ad moꝛtẽ multo foꝛtius. p eo
ri ibclt⸗ uidit᷑ in duas ptes:quia pᷣmo ponit᷑ gentiũ illuminatio te.ↄſuanda e dilatada:ſicut pʒ de iuliano ipato:e: qͥ cum
dodt. iudeoꝝ excecatio:ibi Hec dicit. Pꝛia in duas:quia x magna pte exercitus romani pijt in bello ↄ pſas:eo ꝙ fir·
togsindat ponitur mnltiplicatio fideliũ . 3 eh multiplicatois et e miter ſtatuerat in ſuo reditu deſtruere ciuitatẽ ceſaream cũ
itfnimuſhe⸗ ctiuũ pncipiũ:ibi Quis in vobis. Circa pmu ſciendum pplo chꝛiſtiano ibidẽ exiſtente ſb ſancto baſilio epiſcopo
gliem cdigns fides multiplicata eſt ꝑ opa miraculoſa: vtutẽ totius ⁊ multi etiã impatoꝛes romani:vt Nero domicianus: ⁊
eſlſchee. nature trãſcendẽtia: qb viſis infideles cõuertebãtur ad plures alij perierũt:eo ꝙ mouerãt ꝑſecutõeſõ eccleſiam:iõ
i. a chꝛiſtũ: vt pʒ in actib' aploꝝ in pluribꝰ locis:⁊ i ſcõꝛũ ſubdit᷑: q Rolt timere pᷣſſuras.q̃ in pmitiua eccleſis

1Gair.

e legendis:⁊ iõ pmo ponit᷑ hic talis oꝑatio:⁊ꝛ fideliũ mł Ffuerũt magne.r ¶ ¶ D ego tecũ ſum.te ꝓtegendo ⁊ multi
ditbimlil tiplicatio: ibi Dedi ppiciatõeʒ. Eirca pmum dicitur: plicando. vñ 2 in illi is multũ creuit eccleſia i⸗
fonaeſe, tiplicatio: ibi Dedi ppiciatõeʒ. Circa pmum dictur: plicando. vñ ⁊ in illis pꝛeſſuris multũ creuit eccleſia in gen
Dugof P p ¶ Pec dicit dñs ⁊c] ſicut eni fides patrũ ſanctoꝛuʒ a tib ↄſtãtiã martyrũ ⁊ miracula dei q circa eos fiehat admi
d rd he iudeis tranſit ĩ chꝛiſtianos: ſic ⁊ noĩa:ſcõm ꝙ dẽ caplo rãtibꝰ:a ſic ad fidẽ chꝛiſti ↄuertebant᷑:iõ ſbdit᷑: s ¶ Ab oꝛi
ilsnſd ſequẽti:Ille vocabit ĩ noĩe iacob:⁊ hic ſcribet mãu ſua ente adducã ſemẽ tuũ ⁊cc.iſta adductio ſeu ↄgregatio fiõliũ
u dño:⁊ ĩ noie iſrael aſſimilabit᷑ vt pleny ibi dicet: ⁊ ibs ñẽ itelligẽda ꝑ localẽ motũ:ſʒqꝛ ſũt aggregati chꝛiſto capiti
l ugiacob T iſrael itelligit hic ppls chꝛiſtianꝰ:cũ dꝛ: p vnitatẽ fidei ⁊ charitatis:io di Matthei.viij. Mlti veiẽt
jii dpo Creas te iacob.i.ðducẽs te ad eẽ gre ꝑ fidei ſuſceptẽ ab oꝛiẽte ⁊ occidẽte ⁊c. t ¶ Affer filios ⁊c᷑] Pic accipit᷑ lon
P loſ nẽ. bG Et ſoꝛmãs te iſrael.in moꝛibꝰ p aploꝝ pᷣdica/ giqtas no ſcõʒ diſtantia loci:ſed ꝑeccati:qð fac hoies a deo
lnicaf tionẽ. c ¶ Noli timere.iter pᷣſſuras mitiue eccleſie. elõgari. v Et oẽ q iuocat nom meũ.Ex q̊ pʒ ꝙ nõ loqᷣt᷑
wlgiſnn d¶ Aꝛredemi te.ſanguie meo. ę¶ Et vocaui te no de pplo iu aico tm:ſʒ de omni adueniẽte ad fidẽ.
unnn mine tuo.i.noie chꝛiſtiano. ff ¶ Cum tranſieris ꝑ ajs aui eũ.in eſſe ge: qͥ ẽꝑ creatõnem. y ¶ Foꝛmaui eum.
= 5 ideſt ꝑ tribularões tpales. g( Tecu ero.i. ad litteraz moꝛibꝰ. ¶[Et feci en. deducẽdo ad pſecpionis ſtatũ:iõ ſbᷣ
ſbrzu eg multi chꝛiſtiani ſuꝑ aqs ãbulauerũt ad ↄfirmationem dit᷑: a ¶ Educ foꝛas.i.extra erroꝛẽ. b ¶ Pplin cecũ pus
3 n , fidei. h ¶ Kuũ abulaueris ⁊c dicit hic Ra.ſa.ꝙ tpe fu c. toclos hñtẽ.nũc ꝑ fidei ſuſceptõneʒ. ð ¶ Surdu.ſ.
initisdrſi turo: qð vocat tps meſſie:accẽdet᷑ ignis diuinitus com pus p iobedientia. E aures ei ſũt.nũc ꝑ obedienti ⁊
biui burẽs alios pplos: 7 nõ ledẽs iudeos: ſed ꝗõ expectat itelligentiã: ⁊ ĩtelligit hoc de iudeis ad fidẽ cheiſti cõuerſis
ißal. futurũ:iam traſit in pꝛeteritũ:qꝛ multi chꝛiſtiani ab in q pcedẽti caplo vocati ſũt ceci ⁊ ſi urdi. Et qa ecclia ñ ſolum
WM ncllun fidelibus in ignem piccti fuerunt ? diuinitus liberati: ? ex iudeis ẽ collecta:ſʒ ẽt de oib getib:iõ ſhdit: f Dms
Paunſili frequenter carnifices cobuſti. ic Dedi/ ppiciationem getes ↄgregate ſũt ⁊c᷑.ſ.ĩ vnitate fidei chꝛiſtiane. Et cũ dẽ H
r.5 mmpen Dic oñter ponit᷑ fideliũ multiplicatio: cum dicit: Dedi Onmnes gentes: eſt diſtributio pꝛo generibus ſinguloꝝ: qa
nn n ꝓpiciatoeʒ tus egyptũ.Gloſa dic hic:⁊ ſimilit magiſter in ea congregati ſunt aliqui de omnibps gentibus·

òòòGUU “ èð èõ ſs
4 ” NN 7 . 2

¶ Miber

g ¶ QAuis in vobis. hic ↄñter veſcribit dicte congregatõis
effectiuũ pncipiũ.ſ.ipſe deus qui talia bo⸗ pᷣdicere ⁊ ſic effi
cere:non auũt idola que a gentibus colebant᷑ ⁊ hoc ẽ qð dici
tur: g uis in vobis.i.in dijs gentiũ. a ¶ Annunciet

filios iſrael intra mare rubꝛum. 3(¶ Si
erunt.ſomno moꝛtis:quia fuerũt ſubmerſiiads: Exo.
xiiij . ⁊ ¶ Ne memineritis. Hic recolũt᷑ bñficia noui

teſtamenti. cuʒ dicit: Ne memineritis poꝝ ⁊c.i.pᷣdẽoꝝ
beneficioꝝ:quaſi diceret:licet fuerint magna:tamen in

illud. quaſi diceret nullus:quia ſutura ↄtingentia certitudi-

naliter pᷣdicere ẽ ꝓpũ
dei ꝑ ſe:vel ꝑ ꝓph̊as
ſuos: io ſubditur:

c ¶¶ Teſtes eoꝝ.i. p
phetas eoꝝ. dD EE

iuſtificent.i.examinẽ
tur. vtrũ ſint veri vel
falſi. e ¶ Et audiãt.

a dijs ſuis futura co⸗
tingentia. f¶Et di

cãt.ea alijs ex nomie
deoꝝ ſuoꝝ:qſi dicerʒ
nõ poterũt ſʒ ego po
rerdeid eo ſubditur:
g ¶ Uere vo teſte ⁊c
eſt vbũ dei ad ꝓpha)
ſuos:⁊ maxie ad apo
ſtolos ꝗͥ fuerũt teſtes
eius:ſcõʒ ꝙ dẽ actuũ
pmo:Eritis mihi te⸗
ſtes i hieruſaleʒ ⁊ ĩ oĩ
iudea ⁊ ſamaria ⁊ vſ/
q; ad vltimum terre.
b C r ſeruus mmeus
quẽ elegi.i.quẽcunq;
elegero ad SKienqum
mihi:ſupple erit teſt
me'. Crſeian 7
credatis mihi.cũ við
ritis ipleta qᷓ añ denũ
ciaui. k ¶¶ Anñ meñ
eſt foꝛmatus deus.qꝛ
ipſe ẽ ſolus einus a ꝑ
te pncipij:⁊ etiã a pte
finis ꝓpe loquẽdo de
einitate. l ¶ Ego ſũ
nõ hñs eſſe aliũde ſʒ
ex me. Ego ſum dñs

qꝛ oia alia habent a .
me eſſe. m e ãnũciaui.ſ.ſalutẽ generis humani
phetas. n ¶ Et ſaluaui ꝑ chꝛiſtũ ſicut pmiſeraʒ. o

Quis ĩ vobiſ annũciet iſtðᷣ
7 qͥ pᷣma ſunt audire vos
faciet? Deènt tèſtes eoꝛũ
iuſtiſicent᷑: èt audiant ẽt di
cant: Vère vos ieſtes mei
dicit dñs: Et fuus meus
quẽ elegi:ut ſciatis ⁊ creda
tis mihi:⁊ intelligatis quia
egoipſe ſũ. Antẽ me nonẽ
ſoꝛmatus deus: ⁊ poſt me
nõ erit.Ego ſũ ego ſũ dñs
⁊ nõ eſt abſq; me ſaluatoꝛ.
Ego ãnunciaui et ſaluaui:
auditũ feci:èʒ nõ fuit in vo
bis alien. Vos teſtes mei
diẽ dñs:⁊ ego deus. Et ab
initio egoipſe: ⁊ nõ eſt ꝗq ð

manu mea eruat. Opaboꝛ
ꝗs auertet illud: Mec diẽ

ðſñis redẽptoꝛvẽ ſactus iſr-:
Pꝛòpt᷑ vos ẽmiſi babylo/
nem:⁊ detraxi vectes vniũ
ſos: èt chaldeos iĩ nauibuſ
ſuis gloꝛiãtes. Ego dñs ſã
ctus veſter:creãs iſrael:rex

veſter. Hec dicit dñs ꝗ de

dit ĩ mari viã: ti aꝗs toꝛ
rẽtib ſemitã. Qui eduxit
quadrigã ⁊ equũ agmen ⁊

non fuit in vobis alienus.ſ.deus q talia nunciaret. Cetera
patent ex dictis. p ¶ Hec dicit. Hic ↄñter ponit᷑ iudeoꝛum

robubſtum. Simuͤl obdoꝛ
mierũt nec reſurgẽt:cõtriti

aquas:⁊ flumina ĩ iuio: ut

ðdarẽ potũ pplo meo ẽ᷑lecto ſerto viam. ſ. per
meo. Populũ iſtũ ſoꝛma/ fectõnis ⁊ iuſticie
ui mihi:laudẽ meaʒ narra- voralun bies
bit. Non me inuocaſti ia? viudem ſieut dʒ
cob nẽc laboꝛaſti ĩ me iſr?ł. eſt ſupꝛa. xxxv.

Non obtuliſti mihi arieteʒ
holocauſti tui:l⁊ victimis
tuis non gloꝛificaſti me.
Nõ te puire feci ĩ oblatõne

ſti mihi laboꝛem ĩ iiqtatibꝰ

tuis. Egð ſum:ego ſũ ipſe

beatam: hoc additur:quia non omnes chꝛiſtiani ſal/
uabuntur: ſed tantum electi. g ¶ Non me inuocaſti

cõͤparatioe ad bñ

ficiuʒ incarnatio
nis: ſunt modica
aut nulla:iõ ſbdi

ſũt quaſi linũ:⁊ extincti ſüt ſmeio noua lcbm
Nẽ memineritis pꝛioꝛuʒ:⁊ ꝙ dicitur hiere.
antiqᷓ ne intueamini. Ecc?z xxxj· Creauit dñs
ego ſacio noua:⁊ nũc oꝛiẽ noug ſug ran
iuur: vtiqʒ cognoſcetie ea. bit vium. chꝛ
Ponã i deſerto viã: et ĩ in ſtuʒ in vtero ſuo
uio flumia. Et glõꝛificabit ab inſtanti incar/
me beſtia agri:dꝛacones ? nationis viruʒ p
ſtrutiones: qa dedi ĩ defto ſectum virrutib·

b ¶ Ponam in ð

c ¶ Eti inuio flu

mina.i.ſpũſſãcti

dona. Unde diẽ

ſaluatoꝛ iohãnis
vij. Qui credit i

nec laboꝛẽ tibi pᷣbui in thu me:flumia de v
re. Nn emiſti mibi argen eius ſaten
to calamũ: I ⁊ adipe victi nens cuangeliſia
marũ tuaruʒ nõ inebꝛiaſti ſubdit: Doc autẽ
me. Verũtñ ſᷣuire me feci diẽ de ſpũ quem
ſti in peccatis tuis: pꝛebui accepturi erãt cre

dentes in eum.
d (Et gloꝛifica/
bit me beſtia agri

⁊c.i.illi qui ante

ftialiter ⁊ crudeliter viuebant. e¶ Ut darem potum
populo meo. chꝛiſtiano. f ¶ Electo meo. ad vitam

excecatio ex ingratitudine ꝓcedens:⁊ iõ diuidit i duas ptej
quia pᷣmo ponit᷑ beneficioꝝ dei magnitudo:⁊ↄ iudeoʒꝝ igra
titudo:ibi Nun me inuocaſti:Pꝛia in duas:qꝛ pmo ponũt᷑
beneficia veteris teſtamenti:⁊ ſecũdo noui:ibi Ne memine
ritis. it beneficia exhibita iudeis tpe veteris teſtamẽti.iſta
fuerũt magis famoſa ⁊ nota.ſ.liberatio de ſᷣuitute egyptia
ca: ⁊ liberatio de captiuitate babylonica. Pꝛio igit hic reco
litur ſcõʒ:cum dicitur: 4 Pꝛopter vos.ſ.liberandos.
r Emniſi in babylonẽ.ſ.cyrũ ⁊ darium cũ exercitib ſuis.
9¶Et detraxi vectes vniuerſos.i.claufas ĩ qbꝰↄfidebant.
t ¶ Et chaldeos in nauibus ſuis gloꝛiãtes.quia debellaue
rut plura regna nõ ſolũ bellis cãpalibus:ſed etiã naualib'.
Cõſequẽt᷑ recolit᷑ pᷣmũ bñſiciũ:cũ dẽ: i EA diẽ dñs ꝛc
diuidendo mare rubꝛũ:vt pᷣberet filijs iſrael traſitũ ꝑ ſiccũ
x¶Et in aquis toꝛꝛentibus ſemitã deſiccãdo ioꝛdanẽ fiu
uiuũ in tranſitu arce:vt habet᷑ Joſue.iij. y ui eduxit q̃
drigam ⁊ equũ.i.currus ⁊ equites egyptioꝝ ad iſequendũ

Pic ponitur iudeoꝛum obſtinatoꝛum ingratitudo:cuzʒ

dicitur: Non me in i iacob. gratias agendo dets
tis beneficjs. h ¶ Nec laboꝛaſti.i.nec laboꝛem ma⸗
gnum ſuſtinuiſti. In hebꝛeo haberur: Quia laboꝛaſti
exponitur tamem ad eundem ſenſum ab hebꝛeis ſic:
Oꝛ laboꝛaſti.i.cito attediatus ⁊ fatigatus fuiſti ſeruiẽ
do mihi. i ¶ Non obtuliſti mihi arietem ⁊c hoc re⸗

fertur ad beneficium liberationis de egypto:ſecundum
ꝙ dicitur Hiere.vij. Non pꝛecepi eis in die qua edu
xi eos de terra egyꝑti de verbo holocauſtomatum ⁊ vi
ctimaꝝ ⁊cc᷑. k ¶ Nõ emiſti mihi ⁊cᷓ . ſ. in exitu de egy

pto.Eſt aũt calamꝰ vna de q̃ttuoꝛ ſpẽbꝰ aromaticis:qᷓ
põebãt᷑ ĩ thymiamate. l ¶ UVeruntñ ſuire me feciſti iĩ
peccat tuis.i.ꝓ peccatis tuis expiãdis h pfectiſſie fuit
ipletũ i deo ⁊ hoie xpᷣo:ꝗ foꝛmã ſui accepit:vt ꝓ pccis

njis ſatiſſacẽt. m ¶ Pꝛebuiſti mihi laboꝛẽ.i.fuiſti mi

hi occaſio vt labõẽ paſſioij ſuſtierẽ. n Ego ſũ ⁊ ñ al

us
16
W
mwnen⸗
lapat.,
niſa
citcum
oCper
ninuspen
defuſn
urfil
gpaunt.
fröny
deus püſa
ſungpof
ſuncind
ödiuino,
ſagribit
liia men
putaͦe
intellgtt⸗
do din
poſteros:
ſpikmment
moſſest
opab
Anronint
Aaaguns
(awwne
nian
atoe
ngiy
optb⸗
lalnn
angn
Mne
ziin
1. .

diclur bin
worüſiptnn
bitpiunit
ſuznpeni
Abinſtmni
feum mmnd

ſmiopunlr
ſcvonis ni
ocaturhen
ſorum ganc
Liuderſaug
ſ ſoonanr.
niui ſiſin
dons. Ceni
ſaluarwoe iohint
mi. Quicutr
ne. Mmidoey

raus flienta)

e guol eo⸗
8 Aangeli
Ci horuu
de ſpügben.
riN
dm.
irii

deedetein

iGcgin

2 4 „ ui oeleo iiquitates c l.i. ex miſericoꝛdia mea nõp oꝛiginẽ ſed ꝑ doctrine ſucceſſionè falſa eni intertatio
charitate:⁊ iõ non ꝓpi tua merita:iõ ſubdit᷑: b ¶ Re legis ꝑ phariſeos pᷣmo inuenta tranſi ijt in poſteros.ſ.in iuõ

3

duc me in memoꝛia.i.alicui nerin he goõ debereʒ ta
lia pati.q.d.non potes:iõ ſbᷣdit᷑: c ¶ Marra ſiqͥd ha⸗

bes ⁊c᷑.ſi aũt dicat ꝙ patres hoc meruerũt:ↄñter h ex

cludit᷑:cum dicit᷑:
o Pater tuuus „
pꝛimus peccault. qui deleo iniqtates tuas ꝓ
Wie FalCeiſt pter me: pctõxꝝ tuoꝝ nõ
q peccauit qñ di recoꝛdaboꝛ. Reduc me in
xit: Señ.xv. Dñſe Memoꝛiam ⁊ iudicemur ſi
deus vñ ſeire poſ mul:narra ſiquid habeſ vt
ſum & hoſſeſſu iuſtificeris. Pater tuus pꝛi
ðͤ diuino ꝓmiſſo

ſed qꝛ ibi tenui cõtrariũ:ego ſicut ⁊ alij doctoꝛes catho
lici: ⁊ maxie qꝛ ibidẽ pᷣmittit: Credidit abꝛaã deo:⁊ re/
putatũ eſt ei ad iuſticiã.iõ melius ſbdit᷑: iſte pai pᷣmꝰ
intelligit adam:de quo certũ eſt ꝙ peccauit trãſgredien
do dei mandatũ:Señ.iij.⁊ quia peccatuʒ epð tranſit ad
poſteros:non ſic aũt peccata alioꝝ parentũ: iõ fit hic
ſpãl mentio de eius peccato. e ¶ Et interpꝛetes tuii.
moyſes ⁊ aaron:ꝗ verba dñi referebãt ad ppłm:⁊ econ
uerſo verba ppli ad deũ. ſ ¶ Pꝛeuaricati ſunt in me.

aaron in fabꝛicatione vituli: Exo.xxxij. ⁊ vterq; ſimul
ad aquas ↄtradictoõnis: Nu. xx. g¶ Et cotaminaui.i.
cõtaminatos oſtendi. h ꝛinceps ſanctos.ſ.dauid

in adulterio berſabee ⁊ homicidio vꝛie:⁊ Eechiam in
elatõe:qñ nũcij regis babylonis fuerũt ad eũ miſſi q̃rto
regũ.xx. i ad internitõeʒ iacob.p reges aſſyri⸗
oꝝ ⁊ babylonis:vt patet ex ſupꝛa dictis:⁊ hoc ꝓpi pec
cata ppli ⁊ pncipũ. k ¶Et ürael in blaſphemiã.ex h
eni ꝙ deus iſrael non liberauerat eũ:gentiles dicebant
eũ ipotentẽ. Aliqui etiã de pplo iſraeli
ꝓpꝛũpebant in blaſphemiã dei.¶¶ In capleͤ
in poſtilla: Pꝛimus.i.ipᷣe deus. Aaltio. V
cut apoſtoli fuerũt vere teſtes chꝛiſti pꝛout

mihi teſtes in hieruſaleʒ.ſie ⁊ potius chꝛiſtus
ſtis dei dicit:vñ de chꝛiſto ad lr̃am dicit: Ecce teſtẽ gẽ
tiũ dedi eũ.⁊ in euangelio.Ego ad hoc veni in mũdum
cẽ.vñ qð dicit hic:Et ſuus meus quẽ elegi.ſ.erit teſtis
meus. intelligendũ eſt ꝓpe ad lr̃am de chꝛiſto. ¶ In eo
dem caplo:vbi dicit᷑ in poſtilla:¶oſequẽter hoc excludi
tur cum dicitur:Pater tuus. ¶ Additio ſcoo.
Naog aüt dicit hic: Pater tuꝰ pmus peccauit
IVrecte exponit de adam ſicut in poſtil. ꝓut ver
,ba plane ſonãt. Adam eni fuit pᷣm pater ſim
pliciter ⁊ peccauit: Geñ.iij. ſed qð ſequit᷑: Et interpꝛetes
tui pᷣuaricati ſũt in me.non bene exponitur de moyſe ⁊

aaron:tũ qꝛ moyſes ⁊ aaron ꝓphete dñi dicunt᷑ nõ int

pꝛetes.gr̃a eni ꝓphetandi diſtinguit᷑ a gra interpꝛetãdi:
