⁊ locũ vnde venit exercitus erat qdam deſertum per

qð tranſit. e ( De terra hoꝛꝛibili.i.de media ⁊ ꝑſide
q̃ erãt hoꝝende babylonijs. f Uiſio dura. babylo
nioj. g ¶ Tunciata ẽ mihi.⁊ que ſit illa ſubdit᷑: Qui ĩ
credulus ẽ ifideliter agit: ⁊ qui depopulatoꝛ ẽ vaſtat.iĩ

hebꝛeo hẽ: Cõtẽnens contẽneris:vel decipiens decipie

ris: deuaſtans deuaſtaris. qð exponit Ra. ſa. de regno
hbabylonis ⁊ regno perſa:ũ:qꝛ poſt regnũ babylõie qð

bi mei doloꝛe ⁊c̃. Et pʒ lr̃a vſq; ibi: o

b aphrico ⁊c.nõ deſi

ylonem

Eſaie Xxj
£ Nus delſerti maris. ꝛeſens ¶Caplin. XXI.

contẽpſit ſen decepit ⁊ deuaſtauit multas puicias:ſurrexit
rex pſarũ ſub cyro qͥ ſibi ſubiecit regnuʒ babylonie ⁊ deua
ſtauit:ſcõm ꝙ d ifra.xxxiij. Ue qͥ pnis:none ⁊ ipſe ſpꝑnerij
Ueq pꝛedabis:nõne ⁊ ipe pdaueris ⁊c.ad eudem ſenſuʒ re
ducit tranſlatio nrf̃a. h ¶ Qui incredulus ẽ infidelit agit.
'dicit de balthaſar
, . rege babylonis ꝗᷣ fuit
guſtia parturiẽtis. Coꝛui iddolatra peſſimus:vt

cũ audir E:cõturbat ſũ cuz habet᷑ dañ.qnto:⁊ ſic

uiderẽ Emarcuit coꝛ meuʒ ſun merant mede
tenebꝛe ſtupefecerunt me. gni ſui tminatone cre
Babylõ dilecta mea: poſi didit eſſe falſũ: ꝓpter

taẽ mibi ĩ miraculũ. d g Kerlr lud zu uiu
ne menſam: contemplare Egtt etia ifideli: quia
in ſpecula. Cõmedentes ? vaſa diuino cultui ð⸗
bibentes: ſurgite:pricipes dicata applicauit vſi
arripite cypeum. Hèc. n. bAe illlo ouluis
dixit mibi dominus: Ai eſt vaſtat. d0 Tellige
de et pone ſpeculatoꝛem tur de cyro q babylo
ü nermuliagaligs dro
uüuiiicigs depopulauit 2
vaſtauit. k ¶ Alcende elam. regio eſt pſidis ᷣ bellatoꝛes
cũ cyro aſcenderũt ↄtra babylonẽ. l Bbſcemancha
ĩ hebꝛeo ⁊ i libꝛis coꝛectis habeęt᷑: Mede.qm perſe ⁊ medi
obſederũt babylonẽ. m ¶ Ome i gemitũ ⁊c.i.faciã ð ꝓ-
pinquo eo ꝙ babylonij a vobis capti ñ audeãt coꝛã vobis
cõqueri pᷣ nimio timoꝛe ⁊ depᷣſſione. n 5 ꝛoterea. Hic

oↄſequẽter ponit᷑ pphete ↄpaſſio:qꝛ l odiret abylonioꝛuz

maliciã:diligebat tñ nãʒ:⁊ iõ ↄpatiebat᷑ miſerie e quã viꝰ

bat futurã. Et ꝓpi hoc dicit ppha:Pꝛopiea repleti ſũt lũ-
n 7c. 4 MEn ꝛe ſtupefe⸗
cerũt me.i.miſerie venture ſuꝑ babyloneʒ:ſtupefecerũt me

p̃admiratõe. p ¶ Babylon. Hic ponit᷑ ſcõʒ explicãs captõ

nis babilonice modum: et pᷣ ex demerito balthaſar regis:

ſecũdo quãtũ ad modũ exercił ↄ eũ veniẽtis:ibi hec enim
dixit. Circa pmũ dĩ: q ¶ Pone menlã.iĩh alloqt baltha⸗
ſar qͥ fecit grãde ↄuiuiũ:Dañ.qͥnto. Dicũt.n.alid:q; cyrus

⁊ dari fuerũt ĩ h ↄuiuio ĩuitati a balthaſar:eo ꝙ doloſe ſi
mulauerũt ſe velle pacificare cũ eo:⁊ ſic recedere cũ amici

tie federe:pꝓpt᷑ qð balthaſar fecit eis ↄuiuiũ:ſʒ h nõ vẽ ve⸗

rũ:qꝛ dañ.qnto dẽ: Balthaſar rex fecit grãde ↄuiuiũ optia
tib ſuis mille. ſi aũt feciſſet illud coõuiuiũ cyro ⁊ dario regi/
bus:pncipalr fuiſſent expᷣſſa eoꝝ noĩa:ppi qð dicũt hebꝛei
qð fecit illud ↄuiuiũ ſuis pᷣncipibuj:eſtimans dictũ Piere.

fuiſſe falſũ de tminatõe regni ſui:qꝛ iminũ poſitũ hieremie

xxix. credidit eẽ tranſactũ: ꝓpi qð i dei otẽptũ feẽ appoꝛta/

ri vaſa dei i illo ↄuiuio:⁊ qꝛ ex h meruit a deo ↄdẽnari:vt
ibidẽ dĩ:ideo ſequit᷑: Crlare iſpecula.ſ.manũ ſcri⸗/
bentẽ ſentẽtiã dei õᷣ te:ↄtra cãdelabꝛũ i ſupficie parietl aule

⁷

pheta nõ eſt tps feſtiuãdi:ſʒ magis vos defendẽdi:qꝛ eadeʒ

nocte pſe ⁊ medi itrauerũt ciuitatẽ mõ ſupꝛa dicto:⁊ inter/
ſecb' fuit balthſaar cũ pplo ſuo:Dañ.qnto. t ¶ Bec enim

dixit mihi ⁊c. Hic ↄnter ꝓpheta explicat modũ veniẽdi ꝑ/
ſaꝝ ⁊ medoꝝ õ babylone dicẽs: Hec.n.dixit mihi dñs.cui
vbũ nõ põt eẽ falſũ v¶ Uade ⁊ pone ſpeclatoꝛẽ ⁊c.Dicũt
hebꝛei:ꝙ fuit Abacuc pꝛopheta:eo ꝙ ſubditur infra: Su/
per ſpeculam domini ego ſum ſtans ⁊c. Cuius ſententia
ponitur Abacuc ſecundo:ex dicta perſona ipſius: ſed me-
lius intelligitur de ipſomet Eſaia: vt habetur ex fine hu⸗
ius partis. Sic igitur exponitur: v

regię:cui ſcriptura ⁊ expoſitio diffuſe ponũtur: Dañ. qᷣnto
T Knien ⁊ bibẽtes ſurgite pncipes ⁊c.q̃ſi diceret p

i⸗ er pone ſpe
culatoꝛem ſcilicet teipſum ad videndum ⁊ nunciandum

pplo tuo que vẽtura ſũt ſuꝑ babylonẽ. x ¶ Et vidit. lod k

de ſeipſo quaſi de alio:⁊ hic moꝗ loquẽdi frequẽs ẽ in pꝛo
phetis:et ẽt in euangelijs. y 0 Curruʒ duoꝝ equitũ.i.cyri
regis ꝑpſaꝝ ⁊ darij regis medoꝝ:qui erat iũcti quaſi due ro
te in vno curru ad currẽduʒ ſuꝑ babylonẽ. 3 ¶ Alcenſoꝛẽ
aſini ⁊c̃ vidit.n. viſi⸗

one imaginaria vuoccoc)))z
eqtes: quon vn equi ⁊ qdᷣcũq; viderit ãnũciet.
tabit aſinu ⁊ alter caa Et ſidit currũ duoꝛũ eqtũ
meluz intellexeqg Aſcẽſoꝛez aſini T aſcenſoꝛẽ
equitas aſinũ ſigniſi“ Alceloꝛeʒ alint ⁊ alcenloꝛe
cabat cyrũ p̃ſidenteʒ cameli. ẽt cõtemplatus ẽ
regno pſarũ: qð vſ; diliget multo ituitu. Et ela
dis biecſg t mauit vt leo ſr ſpẽclaʒ dñi
aſcenſoꝛ cameli qui ẽ ES0 ſü ſtas iugit p dieʒ . et
aial nobile magniſi ſupꝑ cuſtodiaʒ meã ego ſuʒ
cum ſignificabat da ſtans totis noctib. Eccẽ
riũ pſidẽtẽ regno me iſte venit äſcenſoꝛ vir bige

doꝛũ: qð a longo tꝑe
fuerat nobile æ ma/
gnũ. a (Et cotem

egqtũ: Et rſpondit ⁊ dixit
Cecidit cecidit babylõ: et

platus eſt oiligent ad oiĩa ſculptilia deoꝝ er con
ac renateriges trita ſunt lin fraʒ. Triturꝗ
naz. lic TI1 4
pulus ad ĩtelligedum mea ⁊ filia aree mee: que
mgfi ſui doctrinã:vñ audiui a dñno execitun:lðo
dicit. .l. . Mane eri iſrl anüciaui vobis.Onus
git mihi aureʒ vtau·
diam eũ ãſi mgrm.

b ¶ Et damauit vt leo.qꝛ ſicut rugit loenis z ibilis:ſic p
phetia ſua erat terribilis babylonijs. c Super ſpeculaʒ
dñi ego ſleno e patuj ad videndũ illud qð mihi oñdi
tur. O ¶ Et ſuper cuſtodiã meã. vt per defectuʒ ſeu nctm

meũ dinis reuelatioibus nõ ponã ipedimẽtuʒ. Et ſuhdit᷑ vi
ec⸗ ſt

ſio ſibi oñſa: iſte vẽit.ſ.:.ꝰ babylonẽ f¶ Aſcẽſoꝛ
vir ⁊c̃.i.cyrus in ꝓxio accepturus ſupꝑ duo regna dnium:
vel aliter: f ( Aekeno: vir.i.viri aſceſoꝛes: accipiẽdo ſin/
gulare ꝓ plurali:ſicut exo.viij. Uenit muſca grauiſſima:et
iſti viri ſut cyrus ⁊ darius:ita ꝙ ꝑ biga en idẽ ĩtelligit
qð ſupꝛa ꝑ currũ duoꝝ equitũ. g α reſpondit ⁊ dixit.
ſ.eſaias ꝓpheta:q noĩatus ẽ hic ſpeculatoꝛ:vt dictũ eſt.
h = babylon. ⁊ duplicat᷑ cecidit ad maioꝛeʒ
affirmationẽ vt cõiter exponit᷑. Ra.ſa.dicit:q; duplicat᷑ ad ſi

gnificãdũ duplicẽ babylonie caſũ:vnũ a cyro ⁊ dario a qui

bus capta fuit ⁊ incẽſa:aliũ a dño:a quo p ea ſubuerſa eſt
P

taliter ꝙ eſt ihabitalij facta:vt dictũ ẽ ſupꝛa.xiij. Erit baby

ſabueſ⸗ a:ſicut ſubuertit dñs ſodomaʒ ⁊⁊ gomoꝛꝛam.
i ¶ Et oĩa ⁊c qꝛ pſe ⁊ medi ea ↄfringentes:aurũ ⁊ argentũ
aſpoꝛtauerũt. Coſequẽter eſaias ↄuertit ſe ad loq̃ndum re
gno iude dicẽs: k CEtiagr mea ⁊c In heb. habet filius
idẽ tñ ſignificat᷑ vtroq; vocabulo.ꝓphᷣa.n.ppłʒ regni iude
vocat trituraʒ ſuã.et filiũ ſeu filiam aree ſue:pꝑ qð intelligit
granũ purũ a palea excuſſuʒ. Intentio.n.eb erat excutere
ppło illo oẽm maliciaʒ ⁊ caſtigare eos ꝑ alioꝝ flagellatioeʒ
ab eo denũciatã: iõ ſalie: l Ae audiui ⁊c.qui fallere
nõ põt nec falli. m ¶ Annũciaui vobis.ᷣin vitate pꝛo vr̃a
coꝛꝛectiõe.Et ꝑ hoc pʒꝙ tota pars iſta a loco illo: Uade et
pone ſpeculatoꝛeʒ ⁊c. intelligit de eſaia ⁊ nõ de alio ꝓpha.
n ¶ Onus duma. hic ꝓpheta ſcribit ð idumeos qui pꝰ ca
beuckara regni iude fuerũt eaptiuati a nabuch.⁊ poſtea li/
eratis iudeis p cyrũ ipſi nõ fuerũt liberati: ppter qð ↄq̃re
bant᷑ cũ deſcẽdiſſent deiſaac p eſau:ſicut filij iſrael ꝑ iacob:
ſʒ hꝰ nõ valebat:qꝛ nõ fuerãt ita penitẽtes ⁊ ↄuerſi ad deuʒ

ſicut iudei:et hoc ẽ qð dicit: n ¶ Onꝰ duma.iedom. no

mina.n.hebꝛaica aliqñ variant᷑ a ꝑte pncipij ⁊ a ꝑte finis ſi

ecdom duma. o ¶ Adi
meoꝛũ in captiu etẽtus. Ed

quõniã hec diẽ dñſ ad me

¶Miber

cut ⁊ latina:vnde ſiẽ iꝗẽ nomẽ eſt colinꝰ a nicolaus: ſic
me clamat ex ſeyr.i. ppls idu-
om. n. 7 ſeyr noia ſi
eiuſdẽ terre. o ¶ Ad me clamat. ꝓ ſua liberatõe. Ra.

ſa.dic ꝙ iſte clamoꝛ itelligit oꝛo ãgeli pᷣſidẽtis pplo idu

meoꝝ. Angeli. n.
ſcĩ deuʒ depcani

duma ag mẽ clamat ex ſe po pp lis quoi
ir. Cuſts quid de nocte: cuſtadie ſuntſfe
QCuſtos quid de nocte. Si vERee
n p ¶ Luſtos.i. do
xit cuſtos: Nenit mane et mine q es cuſtos
nox. Si q̃ritis querite con oiuʒ: ſcõm illud
uertimi ⁊ vẽite. Onũſĩ ara pſalmi. cxxvj. ſli
ſi dñs cuſtodierit

bia. In ſaltũ ad veſpã doꝛ iairatem ae.
mietis: in ſemitis dodaniz q
Occuůrrẽteſ ſitiẽti ferte aq;
ꝗ habitatis trã auſtri:l cuʒ
panib occurrite fugiẽti.A
facie.n.gladioꝝ fugerũt:a
facie gladij ĩminẽtil:a facie
arc extẽti:a facie gᷓuis pᷣlij/

cte.i.quãtũ rema
net nobis de no/
cte huius capꝑtiui

cuſtos.i.dominꝰ

nox.i. mane ↄſo/
latiois: ⁊ nox tri/
bulatiois in ducũ
tur a deo ſecũdũ
emerita ⁊ demeri
ta hoiuʒ. quaſi di
ceret:ſi vultis exire de captiuitatis nocte: t (Röucrti
mini.ad me veraciter ⁊ ex coꝛde:iõ ſbᷣdit᷑: Si q̃ritis:qᷣri

Agdhůc ĩ vno anno quͤaſi
mercenarij:ẽt auferet᷑ oĩs

te ⁊c. v ¶ Onus in arabia. Hic ꝓpheta ſcribit ð aga⸗

renos:qui magis ꝓpꝛie ſic noĩant᷑ qꝙ; ſaraceni: eo ꝙ deſ/
cenderũt ab abꝛaaz ꝑ iſmaeleʒ ãcille agar filium:ſʒ ipſi

vſurparũt ſibi nom a ſara q̃ fuit libera.tẽpe n.quo na

buch.vaſtauit iudeã multi de iudeis fugerũt vſus ara/
biaʒ vbi hitant agareni:credentes ſe ibi hꝛe aliqð refu/
giũ:eo ꝙ deſcenderãt ab abꝛaaʒ ſic ⁊ ipſi:ſed ipſi eõrio

fuerũt eis duri: ppter qð pphᷣa denũciat eoꝝ punitoezʒ
¶ Onus ĩ arabia. Circa qð ſciendũ ꝙ duplex

dicẽs: v
eſt arabia.ſ.ſuperioꝛ ⁊ inferioꝛ:inferioꝛ aũt ꝓpinquaẽ
iudee:ad quam fugerũt iudei:⁊ illa fuit captiuata ana-
buch.ꝓpter duritiam pꝛedictã:⁊ nõ alia:⁊ ad hoc de/

notandũ dicitur hic: v ¶ Onus in arabia.i.in vnap
te arabie:⁊ nõ in tota:⁊ nõ dicit onꝰ arabie ſicut on· ba
bylonis ⁊ aliarũ.Conſequẽter deſcribit fugã iudeoꝛuʒ
dicens: x¶ In ſaltu ad veſperã doꝛmietis. vepyoce l
n le/

ctum hoſpitij:qꝛ nõ recipient vos agareni. y
mitis dodanim.nomẽ eſt loci:ad quẽ eſt via per ſaltuʒ
illum. 3ʒ ¶ Occurrentes ſitiẽti c]i.o voj agareni qui
habitatis in plaga auſtrali reſpectu iudee:occurrite mi
ſericoꝛditer iudeis fugiẽtibus:qui ſũt cognati veſtri.
⁊ ¶ A facie.n.gladioꝝ fugerũt ⁊c᷑. quaſi dicerʒ iſta fu
ga nõ pꝛocedit ex puſillanimitate:ſed ex neceſſitate:pꝛo

pter qð debetis eis magis ↄpati: ⁊ qꝛ hoc nõ feciſtis:iõ

ſubdit᷑ pena veſtra cum ſubditur: a ¶ Quoniaʒ hec
dicit dns.cuũdictũ nõ pᷣt eẽ falſuʒ. Adhuc in vno

anno.i.poſt captiuitateʒ iudeoꝛũ per vnum annuʒ ti

ſtabitis in gloꝛia ⁊ poteſtate veſtra. c ¶ Quaſi mer⸗

cenarij.i.ſicut mercenarius conſiderat finẽ anni in quo

locatus eſt ad ſeruiendum ⁊ recipiendum pꝛemium:ſic
ego conſidero reddere vobis penam pꝛo veſtra duritia

nequitia ſtatim illo anno tranſacto:ideo ſubditur:
d ¶ Et auferetur omnis gloꝛia cedar.i.terra agareno
rum ſic nominata a cedar filio iſmaelis:per vnũ annun

Quid de o

tatis. r¶ Dixit
idlgopante

en n eſal.
Uenit manez

no hrtn
guiturconm
Giſcido
ſondordn
Per dak
ns Pin
P:gapn
ſaiber.
de punit
boſuul
ognn
Er uuit.
Punuutu
au ayer

Mymoern
(llibepoer
lannhint
umpewcu⸗

Gfimnicns

irreyzwiepe
Phertſügt
R
reppoli
Eſueperouin
lycppopinn
in ſant⸗
Inlluggeoni

Evikamtiri
inen

„ (bituum:
I ne woe
aehun
„ s

ii
wori nu
hulnri
s redr
tursoe 1001
iſat Gin
pbwuu ſili
Eyſamucmni w
UMeaprlium
ben. tipe , 9ο
ſiani, un
ſebipie icrii
ieeſa
wden dd Ponin
Ocdſomdng
evicror in ppo
S
rnnoin ut
Ormnmncni in
dcno nieſchi
ir dehnhkftit,

gnũ: ſecũdo ↄtra

Pꝛima adhuc in
Duas: qꝛ p' poni’=iii
denunciatio pene:ſecũdo ſubditur compaſſio pꝛophe/-
te: ibi Pꝛopterea dixi. Circa pꝛimũ di: a ¶ Onu) val
lis. licet.n. hieruſaleʒ quantũ ad vnã partẽ ſit in mõte:

¶ Eſaie Nij

eni poſt captiuitatẽ regni iude captiuauit eos nabuch.

e ¶ Et reliquie muneri ſagittoꝝ foꝛtiũ ⁊c. erant.n.aga
reni exercitati in arte ſagittadi:ſicut iſmael eoꝝ pater:
vt dicitur Geñ.xxj. actuſq; eſt iuuenis ſagittarius.

f¶ Dominus.n.deus ⁊c.] cuius verbũ ẽ ſtabile ⁊ fir
muʒ:⁊ in hoc on/ M
dit pꝛopheta: ꝙ;

hec eſt pꝛophetia gla cedar èt reliqe nüũeri ſa
5p̃deſtinationis: dq
lfallibiliter adim

ittario? foꝛtiuʒ ð filijs ce
jar iminuent. Dômin'. n.
Tus val de iſrael locut ẽ. I.
lis. hic i ¶ NMũs vallis viſiõnis
ter puni· N Quͤidnã tibi quoq;

Q„

tiones aliaruʒz gẽ eſt quiã aſcẽdiſti ⁊ tu omis

nareinmir ho ĩ tecta clàmoꝛis plẽa:urbs
regni iude adden frequẽs: ciuitas exultanſ:
do aliqua quenos Intẽrfecti tui:nõ interfecti
fuerunt ſupeius gladio:nec moꝛtui tui moꝛ
iduas partes: q: tui in bello. Cuncti pꝛinci

pᷣmo ppheta lo pestui fugerunt ſimul:důᷣ
quitur contra re req; ligati ſũt. Omẽs quii
eiconngmct. uẽti ſũt vincti ſt parit: ꝓcul
Pec dicit domi · fſugerunt. Pꝛopterea dixi
nus. Pꝛima ĩ du recedite a me:amare flebo
as: qꝛ pimo de Molite incũbere vi cõſole
beur rerniiu mini me ſup vaſtitate ſlli
do ſubditur pũi⸗ Populi mei. Dics. n. interſe
ctiõis ⁊ ↄculcationis ⁊ fle

nitiois ratio: ibi 9ʃ8,72 nme
Et reuelabitur. tuu domino deo exercituu

tñ vna pars eius eſt in valle:⁊ qꝛ pꝛopheta hic denun-
ciat futurã eius deiectionẽ per nabuch. regeʒ:iõ potius
noiat eaʒ noie vallis q;ᷓ montis.

noie iſionis. qe multi
pPphete viſiões habnerũt de ey Aulrse⸗ us
nã tibi q; ẽ.i.qua de cauſa. dN ¶ Quia aſcendiſti ⁊c.

.i.ad ſacrificandñ idolis ſi uper tecta domoꝛũ: vt dicũt

cõiter expoſitoꝛes noſtri:⁊ in hoc tangitur culpa ciuita

tis pꝛopter quã deſtructa fuit.ſ.idolatria. Ra.ſa.expo/⸗
nit ꝙ Ppeopine uante exercitu nabuch.ad hieruſalem
homines aſcendebant ſuper tecta domoꝝ q; ſũt plana
in terra illa ad conſiderandũ inde magnitudinẽ exerci-
tus:a ad pꝛoijciendũ inde contra aduerſarios lapides

ſpicula cũ machinis ad hoc ſibi diſpoſitis. e ( ¶la⸗

moꝛis plena.qꝛ in tali pꝛeparatione fit clamoꝛ ppli.
¶ Urbs frequens ⁊c.i.que pꝛius fniſti exultans ex
frequentia ppli in te habitantis. g ¶ Interfecti tui.i.
de pplo tuo:non interfecti gladio: que eſt moꝛs bꝛeuij
ed fame que eſt moꝛs diuturnioꝛ:ſm ꝙ dẽ. iiij. Reg..
vlti. pꝛeualuit fames in ciuitate. i ¶ Cuncti pꝛincipes
⁊c̃.i ſedechias ⁊ viri bellatoꝛes:vt habetur ibidem.
k ¶ Dureq; ligati ſunt.· qꝛ exercitus regij babylonis cõ
pꝛehendit ſedechiã ⁊ eos qui erãt cuʒ eo. ¶ ¶ Pꝛopte
rea dixi. hic conſequenter ponitur compaſſio eſaie p/
pter malũ quod videbat futurũ genti ſue:cum dicitur:

Pꝛopterea dixi recedite a me. quaſi diceret nolo ↄſola

nioneʒ humanaʒ. ⁊ patet littera vſq; ibi: no deo
exercituum.i.a domino deo exercitum oꝛdinata eſt.

b(¶ Et ſciſſura ciuitatis dauid. ad reparãdũ

m. ¶ Dies interfectionis. ppli mei. o¶ Scrutaãs murnz.

domin faciens ſcrutari per chadeoj ⁊ deſtrui. p ¶ Et ma

gnificus ſuper mõtẽ.ſ.ſyon vbi erat tẽplũ ⁊ domus regia
cum ma gnis ſumptibꝰ ⁊ laboꝛibus edificata:que oia ĩ mo

mento deſtructa fuerunt a chaldeis: magis virtute diuina

qiy humana: pꝛopter
„ „— „ idolatrie peccata. Ra
in valle viſiõis. Scrutans
murũ:&t magniſicus ſuper
montẽ. Et clam ſũpſit ppa cépatientis pplo ſuo
retram: ⁊ curruʒ hoĩs equi in afflictione poſito:
tis:⁊ parieteʒ nudauit cly vngde ⁊ ĩ libꝛo d apð
peus. Et crũt electe valles pebꝛeos oicitur bera
tuelplene quadrigaxꝝ eteg dicitur ꝙ qñ deus re
tes ponẽt ſedes ſuas i poꝛ coꝛdatur de deſtructi
ta: ⁊ rèuelabit opimentum one tẽpli ⁊ captiuati-

co. Propiea dixi ⁊c
verba ſunt ipſius dei

iude.Et videbitis in die il one iudeoꝛuʒ flet ⁊ la

netari 9 chꝛyme eius cadunt
la armamẽtariu; dom ſal in mare. ſboc icn

tus èt ſciſſuras ciuitatis da falſuz eſt 2 puerlle.
uid videbitis: qa multipli q Et elam ſumpſit
cate ſũt:ẽt cõgregaſtis aqs pharetram. i. elamite
piſcine ĩferioꝛis:l dmoſ gui ſunt optimi ſagit

T. 6. ₰D tarij ſũpſerunt phare
hier Hᷓ numer aſtiſ: ẽt öſtr U tras ad veniendũ cuʒ

xiſtis domos ad muniẽdũ nabuch. hieruſa⸗
murũ. Et lacũ feciſtis iter lem. 6 rg, zi.
duos muros:et quam pi curmus ad poꝛtandũ
arma ⁊ alia neceſſa⸗
ria exercitus. s ¶ Et
parietem ⁊cᷣ.i.clypei
pendẽtes ad parietes
inde fuerunt aſſũpti
a bellatoꝛib nabuch.

ſcine veteris: & non ſuſpe
xiſtis ad eum qui fecerat
eam:let oꝑatoꝛẽ er ðlõge

vt venirent ab bellandũ contra hbieruſaleʒ. t ¶ Et erunt
⁊c̃l.i.in quibus creſcebat triticum ⁊ vinum in abundãtia.

v equadrigarũ.oĩa terrenaſcentig conterentium.
XEt equites ⁊c.i.cuſtodias ſuas. ꝓ¶ In poꝛta.i.ĩ poꝛ

tis hieruſaleʒ:ita ꝙꝙ nullus poſſet ingredi ad auxilianduʒ:

nec exire ad alijs ſignificãdũ alias fugienduʒ. 3 ¶ Et reue
labitur. HPic ponitur deſtructionis hieruſalẽ ratio duplex.
ſecunda ponitur ibi:Et vocaui. Pꝛima ratio fuit qꝛ nõ co
fidebant de deo:ſed magis de pꝛopꝛia virtute ⁊ iduſtria ad
reſiſtendũ nabuch: hoc eſt quod dicitur: 3ʒ ¶ Et reuela⸗
bitur ⁊c]. ſ.templuʒ quod pꝛopter ſactitateʒ ſui ſic erat o

tuʒ ꝙ ſoli ſacerdotej itrabat:ſʒ tũc fecerunt inde foꝛtaliciũ.

a ¶ Et videbitis i die illa armamẽtariũ .i.locũ vbi repone
bat᷑ arma a tẽpoꝛe ſalomõis:vt illis te mũias ↄ chaldeos.
defẽſoꝛes ↄ chaldeos pꝑp loci debilitatẽ. c ¶ Et ↄgregaſti
⁊c. ad pꝛouidendũ hominib⁊ iumẽtis de potu in tpeob
ſidionis. OR ¶ Et domoj ⁊c̃. ad ſciẽdũ q̊t eẽnt ibi pſone:⁊
qtr poſſẽt eis victualia ſufficẽ/ e ¶ Et öſtruxiſtis ⁊c .i. mu
ros hieruſalẽ ad foꝛtificãdũ eos de lapidibus ⁊ lignis inde
aſſũptis:⁊ ẽt ne hoſtes poſſent ibi hẽe latibula:loqᷣt᷑ tm hic

de domibus que erãt in ſuburbijs:q̃ ſolẽt deſtrui pꝑꝑ adus
ſ (Et

tũ aduerſarioꝝ ne ſint ciuitati obſeſſe in nocumẽtũ.
lacũ feciſtij.i.foſſã in qᷓ aq̃ currẽt. g ¶ Int᷑ duo muroj.ad
muroꝝ maioꝛẽ foꝛtitudinẽ:citas.n.diuiſa erat triplici mu
ro. h¶Et aq piſcine veris.ſ.i ſtatũ pᷣſtinũ reſtituiſtis. In

obſidioe.n. plus idiget ciuitas aq:co ꝙ plures ↄueniũt ibi

ad ðfẽſionẽ ciuitatis:⁊ iõ q̃dã piſcina q̃ alio tpe nõ erat ne

ceſſaria: pp qð fuerat dẽlicta ĩminẽte obſidide fuit repata.

i ¶ Et nõ ſuſpexiſtis ⁊cl.ſ.hierlz. kEt operatoꝛẽ

ſa. dicit ꝙ ab illo lo/

„

gl.7.ij. pał. quia pꝛin
cipaliter de deo con⸗
figdit: ⁊ illud qð erat
humane ꝓuidęætie nõ
omiſit: ſʒ iſti diuinuʒ
auxilium totaliter ne
glexerant: in ſua vir
tute ac pꝛouidẽtia ↄfi
dẽtes. m ¶ Et voca
bit. Hic poitur ſecũ⸗
da cauſa oſtructiõis
hieruſalem. ſ. tẽpus
vbi diuini per ꝓphe
tas eis dicti:⁊ hoc eſt
quod dẽ: mEt vo
cabit dñs.ſ.p ꝓphe/
ta). n die illa. ſ.
ante deſtructionẽ hie
rHʒ. o ( Zid fletuʒ 7
plãctũ ⁊c̃.i.ðbitã cõ⸗
tritõnem ⁊ ſatiſfacti
onem de peccatis: vt
euitaret᷑ pena diuine
vltonis. p¶ Et ecce
gaudium ⁊ leticia.p
ↄtrariuʒ in ↄtemptũ
verbi pꝛophetarum
eos ad penitentiaʒ re-
uocaäͤtiu. q¶ Come⸗
damus ⁊c. hoc.n.in
ter epulas deriſoꝛie
dicebant:eo ꝙ pphe⸗
te cõminabantur eis
captiuitatẽ ⁊ moꝛteʒ
niſi peniterẽt:⁊ qꝛ ta-
lis contẽptus maluʒ
eoꝝ aggrauabat ſu⸗
pꝛa modũ: iõ ſubdit᷑:
m
t

oclonge. quia ab eterno pꝛeoꝛdinauit ibi ponere templum
ſuo nomini dedicatum. I ¶Non vidiſtis. ad eius auxi/
liuinnñ recurrẽdo:hoc ponit᷑ ad oſtendenduʒ: ꝙ alias talis pꝛe-
paratio pugne eſſet licita ⁊ bona: ſicut exechias diligen
ter ſe pꝛeparauit ad reſiſtendũ ſẽnacherib:vt habet᷑ Re⸗

nõ uidiſtis.Et ſocabit ðo
minus deuſ exercituu ĩ die

illa ad fletũ: ad planctuʒ
ad caluiciuʒ:⁊ ad cingulũ
ſacci:Et ecce gaudium ⁊ leti
cia:occidẽ vitulos:⁊ iugu
lare arietes:comedere car/
„ „ —
nes ⁊ bibere vinũ. Come/
dam ⁊ bibam:craſ.n.mo
riemur.] Et reuelata ẽ i au
ribP meis vox dñi exercitu
um.] Si dimittètur iniqui

tas hec vobis döͤnec moꝛi
amini:dicit dñs deus exer
cituuʒ. Mèc dicit dñs de
exercituũ: Nade igredere
ad euʒ ꝗ habitat ĩ taberna
culo ad ſobnaʒ pᷣpoſitũ tẽ
pli:⁊ dices ad eũ:Quid tu
hic:ut q̃ſi qſ hic:Qũia ex
cidiſti tibi h ſepulchꝝ:ex
cidiſti in excelſo memoꝛi
ale:diligenter i petra taber
naculũ tibi. Eccè dominuſ
aſpoꝛtari te faciet: ſicüt al

poꝛtatur galluſ gallinat.

⁊ quᷣaſi amictũ ſic ſubleua

bit te. Coͤꝛonãſ coꝛonabit

r ¶ Et reuelata eſt ⁊c᷑. puocati p talẽ ↄtẽptũ. s Sio
ittet iniquitas hec.i.non dimittetur accipiendo ſi p no.
¶ Donec moꝛiemini.nõ ſolũ coꝛpoꝛis moꝛte: ſʒ etiaʒ ie/
hẽne.⁊ accipit᷑ hic donec abſq; tepoꝛis determinatione:ſiẽ
pſal.cix. Donec ponã inimicos tuos ſcabellũ pedũ tuoꝛũ.
v¶Pec dicit.Hic ↄſequenter loquit᷑ ppheta õ ſacerdoti
uumꝛ:et pꝛimo ↄ ſobnã in ſpeciali:ſeũundo alio) magis in
generali:ibi. In die illa. Pꝛima in duas:qꝛ pꝛimo ponitur
ipſ ſobne deiectio:ſecũdo eliachiʒ ſubſtitutio:ibi Et erit.
Circa pꝛmũ ſciendũ ꝙ iſte ſobna ⁊ ei adherẽtes ſuadebant
ecechie ꝙ reddẽt ſe ⁊ ciuitatẽ ſẽnacherib: vt dicũt heb.eſai
as aũt pſuadebat ↄꝛiũ:⁊ qꝛ ſobne nõ fuit factũ ↄſiliũ:iõ ꝑti
mot idignatõe:pti timoꝛe ne ſẽnacherib ex magnitudie po
tẽtie tpalł ciuitatẽ capẽt armij:finalr cuʒ ſuij occulte exiuit
⁊ ſe reddidit aſſyrijs:⁊ inñ duct᷑ i eoꝝ terrã ibi moꝛtu fuit:
⁊ hẽ qð pᷣdr̃ hic eſaie a dño. xꝓ¶ UVade ad ſobnã pᷣpoſitũ
tẽpli.i ſũmũ ſacerdotẽ: vt dicut aliq heb. Alij vo dicũt q
erat theſaurarius ⁊ cuſtos vaſoꝝ tẽpli dñi: pᷣmi tñ videt᷑
melidicẽ:qꝛ.j.dẽ ꝙ eliachiʒ filelchie fuit ſbſtitut loco e:
qͥ eliachi fuit ſacerdos ſi um tpe exechie: vt dic hic Ra.ſa.⁊
ſcripta h'ſaᷣ inuit i h'ca.⁊ Reg.xix.ca.
ſ.ag i tẽplo dei idigne miſtrãdo. (
ceret facto te oñdis ac ſi eſſes de genere regis dauid:iõ ſbdi

3 Luid tu H

ut qſt qs hic.qſi di

tur: a ¶ Qula excidiſti tibi ſepulch h 2 Edificane

rat.n. ſibi ſepulchꝝ notabile iĩ ciuitate dauid iter ſepul/
chꝛa regia:vt poſt moꝛtẽ eẽt in memoꝛia celebꝛi:ſic ioa

da ſũm ſacerdos fuerat ibidẽ ſepult ꝑꝑ bonitatẽ ipp:

vt hr. ij. pal.xxiiij.ſʒ ũ erat ſile dei

te tribulatione:lquaſi pilã

mittet te in terrã latã ⁊ ſpa
cioſã. Ibi moöͤꝛieris:et ibi ẽ
rit curr glie tue lt ignomi
nia domus dñi tui. Et ex
pellã te de ſtatiõe tua: ⁊ ð
miniſterio tuo deponã te.
Et Erit in die illa: võcabo

ſeruuz meũ eleachiʒ filiuʒ
helechie ⁊ induã illũ tuni

ca tua:l⁊ cingulo tuo ↄfoꝛ
tabo eũ:⁊ poteſtatẽ tuã da
bo ĩ manu eius:&t erit qua
ſi pater habitantibus hie
ruſaleʒ Iæ domui iuda. Et
dabo clauẽ dom dauid!
ſuůp humeꝝ eius:èt aperiet
⁊ nõ erit ꝗ claudat:l⁊ clau
det:⁊ nõ erit q aperiat. Et

figàʒ illũ paxillũ ĩ loco fið
li: ⁊ erit in ſoliũ gloꝛie do
mui patris ſui:èt ſuſpẽdãa
ſup eũ oẽʒ gloꝛiã dom pa

tris eð. Naſoꝝ diuerſa ge

nera: oẽ vas puulũ a vaſis
craterarum u᷑ſq; ad omne

vas muſicoꝛuʒ. In diẽ illa

dicit dominus exercituũ:

⁊c .i.

ellã cl.i. dignitate ſacerdotali in ꝗᷓ credis ſt

t. Dic ↄſit oſcribit ippcliachi ſbſtitutio: cum dẽ:
locabo puũ ⁊cl. i. mihi fidelr ſuiẽtẽ. tiduã
tũica ſacerdotali hiacynthia.
ð pcioſitate mãe ⁊ ſpecioſitate foꝛme iſtoꝝ oꝛnꝗm̃toꝝ
ſùmi ſacerdot dẽʒ fuit diffuſe Ex t
⁊c.i.hñs curã ð eij paſtoralẽ. q

ſto:pꝑ qð puat fu⸗
it intẽto:iõ ſubdi
tur: b ¶¶ Ecce
rijs. c Sicut
caſtratoeʒ i puſil
lanimitatẽ gallie
reduct:⁊ i hoeſi
gnat ꝓphᷣa ꝙ pti
erat ex timoꝛe ſe

ter ⁊ ſine reſiſten
tia. e ¶ Loꝛonas
⁊c.i.vndiqʒ; ſu-
ſcitabit tibi tribu
latiões: ſiẽ coꝛõa
caput circundat.
f ¶ Quaſi pilaʒ
mittet te. que a lu
dentibꝰ ꝓujcit de
manu ad manũ:
ſic iſte ſobna pᷣ
reddit mãib ma
ioꝝ fuit poſitus
ad man miox: qͥ
aſſyrioꝝ. g¶ hbi
moꝛier.. ⁊ ñ h vbi
ſtatuiſti tibi ſepl⸗
cc.ouẽſuj iĩ iẽmi
niã. i¶ Et igmia
⁊c.qꝛ eiuj imia
fdũdabat iĩ tẽplũ
dñi cui fuerat p⸗

¶ Et cigulo tuo.

*

t dabo ⁊c.i.tẽpli

qð dĩ h domõdðꝛ:eo eꝙ pᷣcepit ipʒ fieri ꝑ ſalomonẽ fi iũ
ſuũ:⁊ pᷣparauit expẽſas ꝓ magna ꝑte: ⁊ tradidit ſalo/-

mõi deſcri renlire ificioꝛꝛ: circa ipʒ: vt hẽ p pal.
xxviij. ASo ũeꝝ ey.q.hñs oncure tẽpli ⁊ totᷣ
ppli. S¶ Et aperiet ⁊c. h'o ad onñdũ ſupioꝛitatẽ eᷣ
ad diſponẽdũ ð ingreſſu tẽpli ⁊ miſterij ibidẽ exercẽdi
ex q́ ſat᷑ oñdit᷑ ꝙ fuit i ſũmo ſacerdotio ↄſtituᷣ. t¶ Et
figa ⁊cl.i.pꝛicipalẽ ĩ tẽplo dñi. v¶ Et ſuſpẽdã ſup eũ
oẽʒ gloꝛia ⁊c.i.oẽs alij ſacerdotes initẽt᷑ eb poteſtati:ſiẽ

appeſa i paxillo initunt᷑ ei.

aſoꝝ? diuerſa genera

⁊Tc.ꝑ hinuẽs:qꝙ oia eſſent ſb oꝛdinatõe ⁊ poteſtate ſua.

GE6

ad oẽ vas muſicoꝛ. Uaſa muſicoꝝ dicũt h

iſtra in qb'cãtoꝛes cãtabãt diuinaj laudes:mò loquẽdi
hebꝛaico: qͥ iſtt̃m cuiuſlibʒ artificis dẽ vas eius. Uñ ⁊

2

. Beg.·xx.vbi dẽ: Dedit ionathas arma ſua puero.
n hebꝛeo vo hi: Uaſa ſua. 3 ¶ In die illa Hic loqᷣt

ducerẽt eũ ad ra

ſhngdecg
Plſtenu,
hintſpeen
letenzu
rdeonon
Crüſblad⸗
tücäcon
zdliu.
ſepiclu
nifen
fair
d.On
min
don
noſar
plirp
o⸗
Kar
vn
S s
y

ffünit
Neſauigz pr

upipetut

Uernabcheg
aſ ien

wwrligns

Poeacotte
uümg
eperidnns
Podepin
lrrroneg
n leſien
Hunnle ie
Mpulntt

nnugßgau

nr gnhll
rcr wr⸗

is tt
us di
5 miai

i wiſinnt
ut Loe

limmr

☛

—
S,= ¶ 2
S==

4 (ſbimn
4 buisſini
e crar.
4 (z
mmrurn
11 t ie
ld nunen
u Kikſcu
4 ut nin
Ammnin
nab ii
or.
ſmifinhi inj
chr. hl biert

1e uiſciihri
n. Ee
Mebhieni
ücadnitii
diacni funt)
we. Nl⸗

uro .

rſumkir ſn
Ei

RMMU J r .M

/

mus ſacerdos.
b Ceo e! ?ðỹ „
i. alij ſacerdores auferetur paxil qui fixus
Figiſi nnitenfuerat i loco ſideli: ⁊ fraget
t be cadet: èt peribit qð pepẽ
li. Ra.ſa. veroh e 2 „
exponit de eiects derat iĩ eo gꝗa dñſ locut᷑ eſt.

ne ſacerdoti mi, Auͦs tyri (l.xxIII.
nunus generali: BDuläte naues maril
relerens bance gquiã vaſtata ẽ dom vndé

— a vẽire cõſueuerat: de tra ce
pꝛa fecerat menti thim reuelatũ eſt eis.! Ta
Prant ſpeciali cetè ꝗ habitatis in inſula:
eru; ure negocitio ſidonis: Tranſ
oꝛũ ſibi adheren- fretaàntes mare repleuerũt
tiũ cũ eo:⁊ 'm h tel in àquiſ multiſ:ſemẽ nili
cuʒ dicitur: Aufe meſſis fluminis frugeſ e:
ret᷑ paxillus.intel

⁊ facta eſt negociatio gen

igit le lobna ꝗ niij. Eruͦbelce ſidon ait ma

fuit ſacerdos ſũ/

ny. Qui fix fue re: foꝛtitudo maris dicẽs:
rat in loco fideli MNon parturiui ⁊ nõ pepe
i.ↄſtitutus in ſũüſ⸗ H
mo ſacerdotio tẽe

pli: ⁊ pꝛopter hoc ablatus a dno:qꝛ miſtrabat infidelr
⁊ indigne. Et peribit qð pepẽderat i eo.i.adherẽtes ſi/
bi. ⁊ videt᷑ iſta expoſitio melioꝛ q; pꝛima qꝛ magis lit
tere pꝛecedenti conſona. ¶La. XXXIII.
Nus tyri.Ad intelligentiã huius capituli ſcien
o dũ:q tyrus fuit ciuitas ſita in mari mediterra-
neo vndiq; mari circũcluſa:tñ ex vna parte nõ
mltũ diſtabat a littoꝛe:⁊ iõ erat aptiſſima ad receptio
nẽ nauiuʒ: ꝓpter qð afferebantur ibi multa mercimo/
nia:vñ ꝓceſſu tẽpoꝛis fuit multuʒ ditata ⁊ in ſuperbiã

eleuata:ꝓpter qð diuino iudicio bis fuit euerſa:pꝛimo

per nabuch.qui vt eaʒ facilius poſſet capere: voluit eã
Prignere terre implendo ſpaciuʒ intermedium lapidi/

us ⁊ lignis ⁊ terra:ſʒ hoc non potuit: verũtamẽ naui⸗

gio eã cepit ⁊ ſubuertit:poſtea reediſicata iterũ ꝑ Ale/

xandrũ magnum fuit euerſa:qui per multitudinẽ ppli
cũ eo exiſtentis cõtiguauit eã terre:⁊ ſic eã cepit ſine na
uigio. De pꝛima vero euerſione agitur in hoc ca.⁊ ſpe⸗
cialiter ratione captiuitatis iudaice:qꝛ regnũ tyri ⁊ re/
gnum iude fuerunt adinuicem confederata tempoꝛe
ſalomonis.iij. Reg.v.⁊ ideo captiuatis iudeis debue
runt compati ratione antique confederationis:ſed ecõ
trario magis gauiſi fuerunt eos deridẽtes: pꝛopter qð
ꝓphᷣa hic onũciat tyri deiectionẽ. Et diuiditur ĩ duas
partes:quia pꝛimo denunciabitur huiuſmodi deiectõ:
ſecundo a quibus debeat deſtrui:ibi Ecce terra chalde
oꝛuʒ. Pꝛima adhuc in duas:ſecundum duo que ſimul
pꝛopheta deſcribit cuʒ tyri deſtructione. Pꝛimum eſt
triſticia amantium: ſecunduʒ fuga inhabitantiuʒ: ibi
Tranſite maria. Circa pꝛimuʒ dicitur: 3 ¶ Onus ty
ia e ehrellio aue ſubditur: b lne.pre tri
ſticia. c¶ Naues maris.i.o vos naute: quia ponitur
hic cõtinens pꝛo contento:ſicut frequenter in ſcriptura
accipitur domus vel ciuitas pꝛo habitantibus in do/

mo vel ciuitate:⁊ ſubditur cauſa huius triſticie: cum

pꝛopheta etiaʒ 3 alios ſacerdotes in generali ſm ꝙ di⸗
cunt expoſitoꝛes noſtri cõiter dicentes: ꝙ hic pꝛopheti-
gt de abiectione ſacerdotuũ tẽpoꝛe ſedechie:quado tẽ
pluʒ fuit ↄbuſtũ:⁊ ſacerdotes in captiuitatẽ ducti:cum
dẽ: a ¶ Auferetur paxillus.i.ioſedech qui tũc fuit ſũ⸗

dicitur: ð ¶ Quia vaſtata eſt domus.i.tyrus ĩ cuius do/
mibus ſolebatis recipi. e ¶ Unde venire cõſueuerat.ſup/
ple vobis cõſolatio:nauigantes enim per mare multuʒ co⸗/
conſolantur:quãdo veninunt ad portuʒ bonuʒ ⁊ quietuʒ:
⁊ eſt hic modus loquendi truncatus:queʒ opoꝛtet perfice-

re per aliquaʒ ſapgle
. , „ tionẽ: a tali modo lo
ri:⁊ non enutriui iuueneſ: uenci vtitur ci 8.
ad i Sti 5 pheta: qꝛ modus lo-
ee⸗ ad Vn ehad 5 urir quendi dolentium eſt
gines. Cum auditũ fuerit ĩ in truncatione verbo
egypio:ldolebũt cuʒ audi ruʒ: doloꝛe impedien
erit ð tyro Tranſite mãia: te berfec⸗ expꝛeſſio
vlulate qui habitatis in in neʒ. 1. ¶ De terra ce
ſula.N Nũquid nõ bec yfa mhizt Hin la min
eſt: q̃ gloꝛiabatur a dieb amicos:vt videbitur

infra:⁊ illi pꝛeſciente
apparatuz nabucho/
donoſoꝛ ad veniẽdũ

pꝛiſtinis in antiqtate ſua:
Duücent eam pedes ſui lõ
ge ad pegrinandũ.l Quis

5ER ISCcötra tyrũ: prenunci-
cogitauit h' ſuꝑ tyꝝquon auerunt eis vt ſe mu⸗
dam coꝛonatam: Cuius nirent: tamen qꝛ hoc

non valuit eis: ideo

negociatoꝛes pꝛincipes:in clene 8 ¶Tace

ſtitoꝛes eius inclyti terre.

En te qͥ ⁊c l.i.in tyro ma
Dominus exercituum co ri circuncluſe aranal i
tauit hoc: Iut detraheret diceret non loquami
uperbiam omnis gloꝛie:l ni de defenſioe: quia

non valebit vobis.
„ ,db5 Negociatõ ſido-
nis.multi.n. mercatoꝛes de ciuitate ſidonis frequentabãt

tyrũ:pꝛopter quod dicitur hic:negociatio eius. rr
fretantes ⁊c. diuitijs ⁊ mercimonijs in ſuis manibus ap/
poꝛtatis. k ¶ In aquis multis.i.venientes ꝑ multas par
tes maris. I ¶ Semen nili meſſis flumini) fruges eius
⁊ẽ. in egypto raro fit pluuia: ſed fluuius nili diuiditur
per riuos ad hoc ꝙ fructificent ſemina in terra pꝛoiecta:
vt habetur Deutero. xj. ⁊ ideo fruges egypti dicuntur
fruges fluminis nili:⁊ quia ibi creſcunt in magna abundã/
tia ferebantur inde ad tyrũ per nauigium. m (Erubeſce
ſidon ait mare ⁊c̃.i.tyrus que vocatur hic mare:eo ꝙ erat
mari circuncluſa. m ¶ Erubeſce ſidon.qꝛ deiectio ciuita

tis metropolis cuiuſmodi erat tyrus reſpectu ſidõis: cedit

in confuſione aliarũ ciuitatuʒ:⁊ modus deſtructionis ſub
ditur:cum dicitur in perſona tyri: n ¶ Non parturiui 2
non peperi ⁊c.quia in eius obſidione ⁊ deſtructione mul
te mulieres paſſe fuerunt aboꝛſum. et multi de pueris na
tis:⁊ de iuuenib'⁊ virgibꝰ moꝛtui fuerũt añ etatẽ adultam
⁊ debitũ icremẽtũ. o ¶ Cuũ auditũ ⁊ccl. ꝙ deſtructa fuerit
tyrus. p ¶ Dolebut. eo ꝙÿ hẽbãt cũ tyris amicitiã ꝑꝑ abũ
ãtiã frugũ:quã ibi adducebãt ad vẽdẽdũ. q ¶ Trãſite.
PHic cũ deſtructione tyri denũciat᷑ fuga inhabitatiũ:cũ dici

tur: q ¶ Craſitẽ maria. fugiendo ꝑ nauigin ad diuerſa lo-
ca. r ¶ Ululate.pᷣ ↄfuſione ⁊ triſticia. habitatis
⁊c.i.in tyro q̃ d inſula ratiõe pᷣdicta. tMNuũdqd nõ ⁊c̃.

ſupple ciuitas:⁊ ẽ modus loquẽdi trũcat eadẽ ratiõe q̃ ſu⸗
p. v ¶ OQue gloꝛiabat᷑ ⁊c.] qꝛ multa tẽpoꝛa cucurrerãt
a ſua fũdatioe:⁊ nullus potuerat eã debellare. x ¶ Ducẽt
eã ⁊ccᷣ.i.hitatoꝛes eꝰ. ꝓ¶ Quis cogitauit ⁊c.q.dicẽt nul
lus hõ cogitaſſet ꝙ ſic poſſet deſtrui:cuius ratio ſubdit᷑:
Auond coꝛonatã.i.ſuꝑ alias ciuitates reginã ꝑꝑ diui
tias e⁊ fortitudinẽ. a Cubnegoclato; icipes.i.eq̃les
magis pꝛincipibus ire vel maioꝛes. b Domin exercitu
uʒ ⁊c. inſpirando nabuch.audaciã inuadendi eam:⁊a ſub/
dit cauſam: c ¶ Ut detraheret ⁊cli.tyri qᷓ d hic i

uiglum ſuũ habebat
in mari magnam po

hyperbolice: ad deſignandum magnitudinẽ ſuperbie eius:
ſicut de aliqua ciuitate in qua multuʒ viget ſuperbia:dicit

vulgariter:ꝙ in ea eſt ſuperbia totius mundi:⁊ ogenm. .

intelligitur:quod ſubditur de nobilibus tyri. ð ¶ Eta

ignominiam ⁊c. Conſequenter denunciat velocitatẽ fuge

Habitantium in tyro

terrã ⁊cl.i.ad modu ct ad ignominiã deduceret
cur arend. lluenſos inclytos terre.
Filia maris. eo Tranſi trã q̃ſi fluuiũ ſilia

maris: nn ẽ cingulũ vltra
tibi. Manũ ſuã extẽdit ſu

erat mari circũcluſa:
vt dictum eſt ſupꝛa.

g on eſt cingulũ p maf:conturbauit regna.
vltra tibi.i.foꝛtitudo BDomin Mandanit ad
reſiſtẽdi que deſignaet Doſnin mandauit aduer

ſus chanaã: vt contereret

per cingulum milita-
re. h ¶ Manũ ſuã

ciã̊s vltra vt glieris: calũ
niã ſuſtinẽs ſũirgo filia ſido
nis. In cethiʒ ↄſurges trãſ

freta:libi quòqʒ nõ erit re

dente⸗ n KonR ges tibi.! Eccè terra chal
tiã ſuã iniuſte depꝛi⸗ Ron tall ppls nõ fuit: aſ
mendo: a qꝛ hec ſuit lur fudauit eã. In captiui

vna cauſa ſue ſᷣmer tateʒ traduxerũt robuſtos
nois ſba⸗ 1 Des ei:ſuffoderũt domeiꝰ:po
1 El.1. „= ſ efe, 5
ſus tprũ qᷓ ſia ẽi ira ueruut eã in ruinã. Alul
te naues maris:quia deua

chanaam. filij. n. iſr! 1
nõ potuerunt expelle- ſtata eſt foꝛtitudo veſtra.
oſ:vnde dicit᷑ matth.

re totaliter chanane⸗
xv.ieſus ſeceſſit in partes tyri ⁊ ſiqonis:⁊ ecce mulier cha

nanea a finibillig e refſa ⁊ꝛc. m ¶ Ut ↄtereret foꝛtej eius.
pꝓ nabuch;. n Kroirtrt dñs. o ¶ on adijcies ⁊ci.
in tantaz ſie E iam eleuata. p ¶ Lalũnia ſuſtinẽs. a na-
buch. q ¶ Uirgo filia ſidonis. Dicit autẽ filia ſidõis: qꝛ ſi
doni exiſtentes pꝛope illaʒ inſulã edificauerunt eam de pꝛe
cepto regis aſſyrioꝝ:cui tota terra illa fuit ſubiecta longo
tpe:⁊ ideo vnus rex aſſyrioꝛuʒ oſiderãs ꝙ illa inſula erat
aptiſſima pꝛo ꝛtu fecit eam edificari per populum pꝛope
exiſtentẽ. r ¶ In cethim ⁊c᷑. fugiendo: ibi enim habebãt
tyni amicos. ⁊ io ibi fugerũt aliq pꝛo receptaculo hndo: qꝛ
t hoc non valuit eis: iõ ſubditur: Ibi q; ⁊c᷑. qꝛ na-
buch. miſit ad terram illaʒ vt redderentur ſibi fugitiui de
Cyro ⁊ terra illa nõ fuit auſa eos retinere. t¶ Ecce terra.
Hic ↄſequenter pꝛopheta denunciat a quibus tyrus foꝛet
deſtruenda.ſ a chaldeis: ⁊ hoc eſt quod dicitur: t ¶ Ecce
terra chaldeox. parata ad iuadẽdu tyrũ. v TLalis ppls
nNon fuit.i. tam foꝛtis ⁊ crudelis. x¶ ¶ Aſſur fundauit eaz.
iant expoſitoꝛes per li eaʒ intelligunt chaldeoꝝ: terraʒ:
1 Hoe non eſt veruʒ: qꝛ Gen. x. dicitur: De terra illa egreſ⸗
us eſt afſur. ſ. dechaldea: ⁊ iſte aſſur fuit filius ſem: ⁊ ab eo
denominatus eſt populus aſſyrioꝝ:vt dictũ fuit diffuſius
Geñ.x. Sed per li eam potius accipiendũ eſt tyrũ:⁊ qꝛ pꝛo
cedente tẽpoꝛe e tex aſſyrioꝛuʒ fecit edificari eam:⁊ iõ
dẽ hic de ca: x ¶ Aſſur fundauit eaʒ. ſed qꝛ deſtructa fuit
