qua erãt depicta malapunica:exo.xxviij.tꝑe vero ſalo⸗
monis germinauit ſũmi ſacerdotis officiuʒ: qꝛ abiecto

Albiathar factus ẽ ſadoch ſũmus ſacerdos.iij.reg.ij.
ſic fuit reſtitutũ ſũmũ ſacerdotiũ filijj eleaxari fili aarrro

qð vſurpauerat heli qͥ deſcẽderat ð iihamar. a Me⸗

ſciui. Hic ↄſequẽter ponit᷑ ſtatus ſpõſe poſt ts ſalomo

nis vſq; ad captiuitatẽ babylonis:bꝛeuiter tñ ⁊ ſuccicte
Circa qð ſciendũ ꝙ moꝛtuo ſalomone ſtati ppls iſrael

quãtũ ad decẽ tribus declinauit ad idolatria ꝑ decepti

onẽ hieroboã.iij.reg.xij.⁊ poſtea alie due tribus colue
runt idola:maxie tpe achax ⁊ manaſſe regũ iuda:vt pʒ

iiij. reg. ꝓpter qð decẽ tribpꝛio ſuerũt captiuate ꝑ regẽ
aſſyrioꝝ.iiij. reg.xviij. ⁊ poſtea alie due ꝑ regẽ babylo
C e

nis.iiij. reg.xxv. ꝓpi qð lamẽtado dic ſpoſa: a ¶
ſciui ↄſidẽare.circa me bñficia ði tꝑib pᷣterii exhibita

b¶ Aia mea ↄturbauit me.timoꝛe ad idolatriã iducẽ

te.Hieroboã ei timoꝛe ꝑdẽdi regnũ decẽ tribuuʒ iduxit

pplm ad idolatriã:ne ſi iret ĩ hierim ad colenduʒ dñũm

libera ẽ q̃ ẽ mater

ppter qð admi/

1471) I1 gemiaſlet nocte:⁊ auroꝛa i
mala punica. Neſciui. Aiã ter diem ⁊ noct.

monij tẽplù: queccd

ſuuere⸗
6ſab
elizien
orsh
ſuuma
ſyem
ſanntrt
lonſtan
utiot
coſtant
enpin
gniach
ceps t
gvieg
egypt⸗
flioſ⸗
tuop⸗
ſtalin
niiniyp

falial

polutt
oopo
puntis
nadeb⸗
Mun
Puxl
nwüaſi
lwo
ere
gur
ltüs
ſaſt
nitat
Uinin
iur
lchi
mmer
ſhuthie
Utus ii
habek
lttelatn
leretren
nonaſti
prulanh
ſnhne.
ſcllien
anrhͤte
ſeauſoto
lenen
Pperpee
doſe li
Ahenz⸗
nurrcdle
Meſct nol
müfenn

iſ.
duſiſtg
upit⸗
umhi
Nniem
diſe
heri
Wkzinn
ef
mäſſieſi
digdain
hmini⸗
allnheh
lene
malpdi;
rrübinli
N un/
md ent
iegil
det iſ
iinn
ſinaängs.
imii⸗
orbi
Miimnde
urai
rimtci.
ol
Krlär
euan
vnii

poiieaei

ad.
nwr wir ſo
wbilſtimi
nſgo niſbi
lonon: dis
dicl ſoͤſaſb
lriptürgol
mipona
Getreſtfou
Acidiitmn
udiſäonn
=
. wi⸗
mnunn
vünnn
Scegnii.

tis⸗ 8
i

(Canti. Viſ.

reuerteret᷑ ad pꝛioꝛẽ dñm.ſ.ad roboam filiũ ſalomois:

is ſubdit: c ¶ Pꝛopter quadrigas aminad ab.p qᷓs in
telligitur potẽtia regni iude:eo ꝙ tribꝰ iuda ſᷣm oẽs do⸗
ctoꝛes hebꝛaicos ⁊ latinos meruit dignitatẽ regiã ĩ trã
ſitu maris rubꝛi.Nã alijs tribub'ſoꝛmidãtib moyſẽ ſe
q per mare diui/
ſum:tribus iuda

conſtanter ſeeuta mea cõturbauit me: ꝓptèr
enplum: tũc aut Uertere reuertere ſunamitiſ
amiadab erat pn reuertere reuertere ut ituea

ceps tribus iude

qui egreſſus ẽ de ite:niſi chᷣꝛos caſtro

egypto cuʒ naaſõ FK vyr-
filio ſuo:qui moꝛ n.. CCap 5. II.
tuo patre ſucceſ⸗ . Vãpüulchꝛi ſt greſſus
ſit ei in pꝛicipati vtui ĩ calciamẽtis:filia pꝛinci
nueri. vij. Pebꝛei pis. Jucture famoꝛũ tuoꝛũ

dicũt ꝙ hec eſt ve

ra l̃aAia mea ſicut monilia qᷓ ſabꝛicata ſi

poſuit me quadnri manu artificis. Ambilicůs
gas populi pꝛici/ tuus crater toꝛnatiliſ: nũq;
bages ten en ni indigẽs poculis. Nẽtẽer tu
. 9 „„ 7. 62
vnum nomen p⸗ ſicut aceruus tritici: vallat
pꝛiuʒ:ſed ſũt duo

noia ſignificãtia pplm pꝛĩcipantẽ:⁊ ſic ẽ ſẽſus:ia mea

i.volũta) mea q̃ ſic noĩat᷑ frequẽt᷑ in ſcriptura: eo ꝙ mo

uet alias aie potẽtias ad agẽ lũ:volũtas vero puerſa ĩ/
duxit ppl'm ad idolatradũ pꝓpter qð fuit captiuar vt di
ctũ ẽ:iõ ſedtur:( Poſuit me quadrigas ppli.pꝛincipãtij
ſ.aſſyrioꝝ: ⁊ babylonioꝝ qui ducebãat filios iſrłi capti
uitatẽ ſicut quadrigas oneratas:iponẽtes eis onera gra
nia in itinere ad poꝛtãdũ. dð¶ Reuertere. Hic ↄñr tan

gitur ſtatus ppli a redditu captiuitatij babylonice vſq

ad chꝛiſtũ:bꝛeuiter tñ ⁊ ſuccicte:⁊ ſᷣi hoc di: d ¶ Re
uertere reuertere.ſ.de captiuitate. e ¶ Sunamitis. ſic

mur te. Qũuid videbiſ in ſu

noĩat᷑ hic ſpõſa a ciuitate noĩe ſuna ĩ qua pluries hoſpi

tatus fuit heliſeus:vt habet.iiij. reg. iiij. In hebꝛeo ſic
habet: Reuertere reuertere ſulamit.et ſi trahat᷑ ad ꝓp/-

etatẽ latinã dẽ ſulamitis.i.integra vel perfecta quaſi di

ceret:reuertere ad ſtatũ pꝛiſtinũ pfectionis tue:vel meli
us ad ſtatum integrum fidei tue:quia poſt reditum ca/
ptiuitatij babylonice ſemper fuit populus iſrael in ſub
iectione:pꝛimo ꝑpſaꝝ: ſecũdo grecoꝛuʒ: tertio ro. ſtetit
tñ fideliter in cultu vnius dei veri vſq; ad chꝛiſtam.Et

citur h̊ q̃ter reuertere:quia pꝛio aliq redierũt ð babyloę/

ne cũ coꝛobabel duce:ſcòo aliq cũ eſdra ſacerdote.j.eſ⸗

dre. vij.tertio alij cũ neemia:quarto tpꝑe iude machabei

q ꝓpter pſecutioneʒ antiochi fugerat ad loca deſerta: ⁊
poſtea redijt ad ciuitates ⁊ loca ſua habita victoꝛia de
ducibantiochi:vt habet᷑..machabeoꝝ. fᷣ ¶ Ut ituea
mur te.colentẽ deũ ĩ terra iuda.Uerũtamẽ qꝛ tꝑibillis
ppls iſrl moleſtatus fuit ab alijs pplłis:ꝓpt᷑ qð opoꝛte/
bat eũ frequẽter pugnare:ꝓpt᷑ qð ſubdit᷑: g ¶¶ Quid
videbis in ſunamite vel ſulamite.ſᷣm lr̃am hebꝛaicam.
hTii choꝛos caſtroꝝ.i.ſocietates ad pugnã patoʒꝝ
qꝛ tpe neemie i reparatioe ciuitatis vna manu faciebat
opus:⁊ altera tenebãt gladiuʒ:⁊ media ps ppli erat ar/
mata ad melius reſiſtẽdũ aduerſarijs: ſleemie.·iij.⁊ po
ſtea machabeoꝝ tpe:ppls iſrlł fuit i bellis quaſi cõtinue
vt pʒ ex decurſu pꝛimi ⁊ ſcòi machabeoꝝ:. a. VII.
Uampulchꝛi ſũt.Poſtqᷓ;ᷓ deſcriptuj ẽ amoꝛ ſpõ
ſi ⁊ ſpõſe ꝓ ſtatu veteris teſti:hic oñt idẽ oſcribi

õ

A

tur ꝓ ſtatu noui:et diuidit᷑ i tres ꝑtes: qꝛ pĩo

.

põit᷑ hſtat inchoatio:ꝰ ichoati dilatatio:ibi Mẽi dilecte

mi. tertio dilatati trãqllatio ſeq.ca. Circa pᷣm deſcribit᷑ ſpõ

ſa generaliter:ſcõo quatũ ad pfectos ſpẽaliter:ibi oixi aſcẽ/

dã. Circa pꝛimũ ðſcribit᷑ ſpõſa ſub pabola mulierij gratio
ſe:aliter tñ q; ſupꝛa.iiij.ca.qꝛ ibi oeſcribit ſponſe pulchꝛitu
. dinem a ſuperioꝛib iĩ
cipiendo:⁊ ad inferio

lilijs. DOhᷣo pbera tua ſicut ra deſcendendo: H au

duo hinuli gemelli capꝛee tem econuerlſo incipi⸗
Bt eiz enqdo ab inferioꝛibus
Cölluʒ tuu ſicut turn ebur 2 uperioꝛa tendẽdo
nea:oculi tui ſicut piſcine ĩ quia pꝛo tempoꝛe ve⸗

eſebon:qe ſũt ĩ poꝛta ſilie teris teſtamenti ſpon

multitudinis. Haiſus tuus duaſia deo pꝛoce
ſicut turris libani: que reſbi vero noui ve ten enis
cit cotra damaſcum. Ca/ ad celeſtia in deum re
put tuum vt carmelus: ẽt ducitur. Igitur pꝛio
come capitis tui ſicut pur“ babola bulchꝛe muli⸗
pura regis iuncta canalib’ pontun. Quaͤtuzach
Quãpulchra es: ? ; deco⸗ pꝛimuʒ ſic dicit: ¶a

ra chariſſima ĩ delitijſ. Stã Quãpulchꝛi ſunti.
tura tua aſſimilata eſt pal/ valde pulchꝛi.

rP ⸗
me: et vbera tua botris. mentis. ad gratioſita
tem eni mulieris mul
tũ facit ꝙ mature ⁊ hõeſte ĩcedit ⁊ calciat pedib: qꝛ inhõe
ſtũ ẽ ꝙ nuda pedibus appareat. c ¶ Jucture femoꝝ tuoꝝ
ſicut monilia ⁊c.per hoc deſignat᷑ ꝙ crura ſũt iĩ iũcturis ſu⸗
is dehpite collocata ad excludẽdã oĩmodã claudicationem.
d ¶ Umbilicus tuy ſicut crater toꝛnatilis.i.rotõdus ⁊ bñ
foꝛmat:⁊ accipit᷑ vmbilicus ꝓ ſupficie vẽtris ĩ cuꝰmedio
E vmbilicus. In hebꝛeo habet᷑: Umbilicus tubatinꝰclar i

quo deſignat᷑ pulchꝛa diſpõ vẽtris exterius. e ¶ Ceter tu
us ſicut aceruus tritici.i. iterius fecũc' in ple. f ¶ Uallat ·
lilij. i. decoꝛatus maritali caſtitate. g ¶ Duo vbe. tua ſi

cit duo hinnuli.i. equaliter tumẽtia ⁊ abũdaãtia lacte p ꝓle
nutriẽda. h¶Collũ tuũ ſiẽ turris eburnea i rectũ ad mo

dũ turris:⁊ albũ ad modũ eboꝛis. q ¶ Oculi tui ſicut pi-
ſcine in eſebõ.ſᷣm hebꝛeos eſebon nõ ẽ h̊ nomẽ ciuitatis vl/

tra iõdanẽ ð qͥ d nũeri.xxij. Ignij egreſſuj ẽ ð eſebõ ſʒ ẽ no
men cõe ſignificãj cõputationẽ:Et ſic ẽ lr̃a: Oculi tui ſic pi
ſcine i ↄputatõe.i.magne reputatõis. k ¶ Que ſũt i poꝛta.
.i.ꝓpe poꝛtà. l ¶ Silie młtitudis i.hieruſalẽ q̃ dĩ multitu
dinis filia:eo qð erat plena pplo:Tꝛenoꝝ.j.Erãt ei due pi/
ſcine aquaꝝ iĩ hieruſalẽ ciuitatẽ multũ decoꝛãtes ſicut ocli
pulchꝛi ⁊ mundi decoꝛãt mulierẽ. Cõparãtur aũt oculi pi/
ſcinis aquaxꝝ:eo ꝙ ſũt aquei a dñio: ꝓpter qð ſi ledãt in la
chꝛymis reſoluũtur. m¶ Naſus tiſicut turrij libani.i.
rectus ⁊ bñ ledẽs ĩ facie ſicut turris libani qͥ erat recta ⁊ bñ
ſita in extremitate terre pmiſſiõis. n ¶ Cotra damaſcũ.q̃
erat ciuitas ſyrioꝝ q frequẽter fuerãt aduerſarij iudeoꝛuʒ.
o ¶ Caput tuũ vt carmelus.i.ſupeminẽs coꝛpi:a bñ ſedes
ſicut mõs carmelus ĩ terra ꝓmiſſiois dq ẽ frugifer ⁊ gratio/

ſuj:E ſaie.xxxv. Gloꝛia libai data ẽ ei decoꝛ carmeli ⁊ ſarö.

p ¶ Et come ⁊c. iũcta canalib.i.poſita ĩ canalibꝰad lauã
dũ p'ticturã vt coloꝛ ſit mag viuid ꝑ h ðſignat᷑ pulchꝛitu
do capilloꝝ ſpõſe ĩ coloꝛe ſicut purpura q̃ tingit p paramẽ
tis regijs fit co oꝛis excellẽtis:iõ ſbᷣdit᷑: Quãpulchꝛa es ⁊c̃.
tatura tua aſſimilata eſt palme.i.recta eſt ⁊ alta.
r¶Et vbera tua botris. ꝓpter vbertatẽ lactis. Oia pᷣdicta
faciũt ad gratioſitatẽ ſpõſe coꝛpalis.Per dictã pabolã itel
ligit᷑ ad lr̃am decoꝛ ſpõſe ſpũal ꝓ tꝑe noui teſti:de qua dicit᷑
Quãpulchꝛi ſũt greſſus tui.ꝑ euãgelica ↄſilia gradiẽdo:

In calciamẽtij.calciamẽta q̃ fiũt ð pellibꝰaialiũ moꝛtuox

u u 3

Greſſus tui in calcia⸗

—

¶ Miber
ſunt memoꝛia moꝛi xp̃i ⁊ martyrũ qͥ muniũt pedes ſpöſe xp̃i dilatatio: q pᷣmo fuit ĩ hieruſalẽ: 2 inde deriuata ẽ An
ad firmiter incedẽdũ pꝑ cõſilia euãgelij. Filia pncipis.i.ecle ad alias ptes oꝛbis: ſicut pᷣdictũ fuit Eſaie.ij. De ſyon ſple⸗
ſia q̃ dẽ filia ⁊ ſpõſa xpᷣi q eſt pᷣnceps regũ terre:apoc.j. Jũ exibit lex: ⁊ verbũ dñi hieruſalẽ: ꝓpt᷑ qð etiã dixit xpᷣs i
cture femoꝝ tuoꝝ.i.ↄiũctio iudeoꝝ ⁊ gentiliũ in vna xpi aplis act.j. Eritis mihi teſtes ĩ hieruſalẽ ⁊ i omi iudea Neſtt
ecclia: ⁊ hec iũctura fabꝛicata ẽ manu artificis.i.xpᷣi qͥ feccit atq; ſamaria ⁊ vſq; ad vltimũ terre.⁊ hoc eſt qð peteit Aen
vtraq; vnũ: ephe.ij. ſponſa hic S Mdoc
Umbilic' tu ꝛc. per „ ⸗ DGeni vilecte mi rhten
vmbilicũ ſub ſetue Bixi: Aſcendã ĩ palmã: et mus ſi floꝛuit vinea: ſi floͤ⸗ eceana iagre Pl
ↄcipit:ꝑ ventrẽ: in qͥ ALSA e Er Eri iũt: ſi ionẽ fidei ge
aule norintas alitrr bhẽdã fruͦct er. Et erut res fruci partunriut 6 floꝛu ĩoꝛbe terra h Cͤfäͤtin
nte natuita aevypera tua ſicut botri vinee erũt mala punica. Ibi daà e⸗
intelligit᷑ ecclie fecůõdi x anenede eae H 2 õmoꝛemur i nnt
tas ad gignẽdũ filios et odoꝛ oꝛis tui ſicut odoꝛ bo tibi vbera mea. Min/ villis. edificando ſeac
ipſi xpo:⁊ qꝛ nõ gene maloꝝ: guttur tuũ ſicũt vi dragoꝛe dederũt odoꝛẽ in ecchias in ciuitatti dicii
rant carnalit: ſ iůa nũ optimũ. Dignũ dilecto poꝛtis nr̃is. Oiã poma no bus er villis. ¶i Eb⸗
lit: Joh.j. Qui nõ ex . ſakii — 74 VMane ſurgam upht
ib⸗ meo ad potãdũu: labijſq; ⁊æ ua et vetera dilecte mi ſer“ ad vineã. i. ad cõ⸗
ſanguib neq; ex vo a pG inchz. 1 er ad vineã.i. ad cõ n j
lũtate carnis v? Jo dentib illi ad ruminãdũu. uauitih. uertendũ gẽtilita lin
vẽter ille dicit: alla Egò dilecto meo:ct ad me Capitulũ. vIII. tẽ ex qᷓ ꝓ maioꝛi are
tus filis. ſcz caſtiraa conuerſio eius. Meni dile Ais mihi det te fra⸗ Pre E ecclia xpi qᷣ ait
Duo vbera tua. ideſt . di 1rr. 3 1„ 2dicit᷑ eè vinea: ſiẽ uteyen
duo teſtamenta er q/ Cte mi egrediamur ogn mem meum ſůggentẽ tpe veteriteſtam̃ äin
bus ſugit lac qᷣ nutri⸗ 2moꝛemur 1 villis. Mane vbera matris mee:uũᷣt inue ti ſynagoga dice⸗ iitu.
unt augmẽtant filj ſurgam ad vineas:vidẽa niã te ſolũ fon: ⁊ deoſculer bat dei viea: Eſa/ uni
in xpᷣo generati:pma ie. v. Uinea dñi ictie
pe.i. Quaſi moõ geni HH exercituũ domuj rit
ti infantes rõnabiles ſine dolo lac ↄcupiſcite vt ĩ eo creſca iſrahel ẽ. ⁊ dẽ: Mane ſurgamad vineã. qꝛ in pmitiua neniit
tis ĩ ſalutẽ.Collũ tuũ.i.fides foꝛmata charitate q̃ cõiungit ecclia iudeis excecatis pꝑ infidelitatẽ:getilitas ẽ illũinata Aüelen
coꝛpꝰſpoſe capiti ſuo xpᷣo:eph̊.j.Ipm dedit caput ſuꝑ oem ꝓ fidẽ: Ro.xj.Cecitas ↄtigit ex pꝑte in iſrł: vt plenitudo fͤcalt
eccliaʒ. Puũ aũt capitis naſus ẽ iudiciũ diſcretiõis q in p/ gæẽtiũ intraret ꝛc. k ¶ Nideam' ſi floꝛuerit vinea. hic ſdö
ſenti diſcernit fideles ab infidelibꝰ: ſiẽ naſus diſcernit inter accipit ſi ꝓ qꝛ:qꝛ gẽtilitas floꝛuit vᷣbũ dei gaudẽter ac 2“
ocoꝛes fetidos a ſuaues. Oculi vo ſunt xp̃i virt cognitius cipiẽdo:act.xiij. Audiẽtes aũt gẽtes gauiſe ſunt ⁊ gloi uanm
quib' reſpicit fideles ſuos eos appꝛobãdo: Johᷣ.x. Ego co ſicabãt verbũ dñi. ¶ ¶ Si floꝛes fruct pturiũt. ſi pꝛo mli
gnoſco oues meas qᷣ dicũt fideles. Siẽ piſcine. qꝛ pleni ſunt quia:qꝛ gẽtes nõ ſolũ verbũ dei audierũt:ſʒ etiãẽ bono/ bipo
aquis miſericoꝛdie. Caput tuũ.i.huũ capitis ſumitas q̃ eſt rũ opeꝝ fruct fecerũt. m ¶ Si floꝛuerũt mala puni- ppol
xpᷣi diuinitas:ex qͥ capite fluit ſenſus ⁊ motus vite ſpũalis: ca.pꝑ mala punica granis rubicũdis plena intelligit ple eiuu
pᷣmo ĩ hũanitatẽ xpᷣi: ⁊ ↄſequẽter ad oia mẽbꝛa ecclie: ideo nitudo martyrũ i pᷣmitiua ecclia, n¶ Et ibi dabo tibi Vll
ſubdit: Sicut carmeł. q eſt mõs fructib plenPꝰ. Come. hbub Ebera mea ·i. doctrinã vtriuſq; teſtamẽti ad tuã gloꝛiã hulhu
capitis ſunt apli qui pᷣmo adheſerũt xpᷣo capiti:qui dicun oꝛdinabo. o adragoꝛe.poma ſi pulchꝛa ⁊ odoꝛi luißi
Siẽ purpura regis.qꝛ pꝓ amoꝛe regis xpᷣi fuerũt ſuo ſangui fera ⁊ valde rara:⁊ p hoc intelligũt excellẽtes viri in ec- nhiani
ne rubꝛicati ꝑ palmã martyrij. Ex pᷣdictis concludit᷑: Quã cleſia xpᷣi odoꝛẽ fame ꝑ ſanctã vitã ⁊ ſanã doctrina da/- mieten
pulchꝛa es.intero ꝑ fidẽ:Et q; decoꝛa.extero ꝑ honeſtatem tes ĩ ecclia dei:iõ ſubdit. p¶ Dia poma noua ⁊ vete lülobe
. Chariſſt ima.i.p̃cio maximo redẽpta.ſ.ſanguie xpᷣi pᷣcioſo. ra.i.veteris ac noui teſtamẽti teſtimonia. q ¶ Dilecte n
Allud eni chaꝛiſſimũ dꝛ qð maxio pᷣcio emit.n delicijs.qꝛ mi ſeruaui tibi.i.ad honoꝛẽ tuũ oꝛdinaui:ꝓpt qð dicit ciduch
paſſio xpᷣi apuit poꝛtã deliciaꝝ padiſi ſpõſe ſue. Statura ſaluatoꝛ Matth.xiij. Ois ſcriba doct ĩ regno celoꝝ ſi ſennſei
tua aſſimilata ẽ palme. in rectitudine iuſticie: ⁊ altitudine milis ẽ homi pꝛifamilias ꝗ ꝓfert de theſauro ſuo no⸗ dick 9
ↄtemplatiois deuote.Et vbera tua botris. ꝓpter abundã/ ua et vetera. ¶ Lapitulum. VIII. „ „ ato
tiã lactis ad nutritionẽ filioꝝ xp̃i ⁊ ecclie. v ¶ Dixi aſ˖een ¶ VUis mihi det. Hic vltimo deſcribit ecclie chꝛiſti uilly
dã. Hic ↄſequẽter deſcribit᷑ pulchꝛitudo ſ õſe quãtũ ad ꝑ- C pacificatio. Et diuidit in duas ꝑtes:qꝛ pꝛimo po gloͤnmne
fectos ſpecialit:de quibꝰ dicit ſpõſus: vert aſcẽdaʒ i. *nit᷑ hui pacis deſideriũ. Secũdo ↄplemẽtũ:ibi Soꝛoꝛ euubiio
aſcẽdere faciã pfectos ĩ ecclia. x¶ In palmã.i.in ↄtempla nra. Pꝛia adhuc in duas:qꝛ pmo deſideriũ hoc ponit. ſifci
tiõis altitudinẽ. y ¶Et app̃henda.i.app̃here faciã: ſitut Secũdo ad ei ↄplemẽtũ ratõ inducit:ibi Sub arboꝛe loni
ſupꝛa expoſitũ ẽ ĩ ſimili. ʒ ¶ Frucx eiꝰ.i.dulcedinẽ q̃ ſen ꝰ malo.Circa pmũ ſciẽdũ ꝙ ĩ pmitiua eccleſia: eccleſie et it
tit eene laaletulnerdte palma fruci ſuos facit in ei miſtris iniurie multe inferebant᷑ ⁊ oppꝛobꝛia.vnde Awpin
. ſũmitate. a ¶ Et erũt vbera tua ſiẽ botri vinee.ex abũldã Maximian auguſt eccleſiã a beato Marcello ↄſecra ſhie
tia lactis ſacre doctrine. Cõtemplatiui enĩ i ↄtẽplatiõe hau tã fecit ſtabulũ publicũ: ⁊ beatũ Marcellũ deputauit nihln e
riũt qᷓ poſtea ꝑ doctrinã effundunt: ſiẽ patʒ de Paulo poſt ad cuſtodiã aialiũ: ꝓpi qð ſpoſa petit ꝗb his oſilibp iinnn
eh raptũ: ⁊ de mltis alijs doctoꝛib. b ¶ Et odoꝛ oꝛis tu pacẽ ecclie dandã liberari dicens: a ¶ Quis ihi det nn
ideſt.fama doctrine.Uñ Pauł aplus.ij. choꝝ.ij. Per nos te fratrẽ meũ.rõne hũanitatis aſſumpte. b (¶ Suggẽ Ainir
odoꝛẽ ſue noticie maifeſtat ĩ omni loco:qꝛ xpᷣi bonuj odoꝛ tẽ vbera mr̃is mee.i.vginis marie q̃ nõ ſolũ dĩ mat xpi n
ſum ⁊c᷑.⁊ ad idẽ ptinet qð ſubgit: c ¶ Buttur tuũ.ĩ quo ſ etiã toti ecclie. Qauũt hic locus intelligat᷑ de x-po ad igl ven
foꝛmant᷑ pᷣdicatiois vba. dD ¶ Siẽ vinũ optimũ. inebꝛiäss lraʒ:patz p trãſlatiõʒ chaldaicã apð hebꝛeos auctẽticã eun
amoꝛe diuino mẽtes fideliũ.⁊ hoc ẽ vinũ germinãs vᷣgines qᷓ ſic hʒ: In illo tpe qͥ rex meſſias reuelabit ſe ecclie iirl: ſinde
Zach.ix.Et qꝛ hoc ẽ valde placidũ deo:io ſequit:Dignum dicẽt ei filij iſrlł:tu eris nobis ad fratrẽ.ſed iuqei moder aan H
dilecto meo ⁊c.ideo ↄcludit ſpõſa: e¶ Ego dilecto meo. ni expectãt hfutuxꝝ qð iã diu ẽ pᷣteritũ. c ¶ Ut inue/⸗ fi gl
p amoꝛẽ inbhereo. ¶Et ad me ↄuerſio ep.ↄſolãdo me in niã te ſoli· latria honoꝛatũ.Der hc aũt dictionẽ ſolũ +
tribulatioõibꝰ. g ¶ Ueni dilecte. Pic ↄñter deſcribit᷑ fidei nõ excludit pr̃ ⁊ ſpũſſanci:qꝛ tres ꝑſone adoꝛant᷑ yna uani
.

gionunn
ichmi
Kicdinſt
Nwrſchii
anpgan
hetdarius⸗
enuii
Wtidon
iuzniin
zünillinn
iena de
ilin
ir
R
hain
nauen
unlgthn
llſh
Ami gori
hatodont
Psriiiner
orii
W ver⸗
ingogn
un ion

tat
ceg:

adoꝛatiõe quaꝝ eſt yna diuinitas: ſʒ ꝑ li ſolũ excludit᷑

idoloꝝ ſeruit. dD¶ Foris.i.manifeſte abſq; infideliũ

timoꝛe:qð poſtea fuit ipletũ tpe Cõſtãtini impatoꝛis:q

ↄceſſit ecclias licite fabꝛicari ꝑ totũ imperiũ romanũ.

Antea vo celebꝛabant᷑ diuina ĩ criptis martyrũ ⁊ alijs

loc occuli timo-
re paganon e
Et iã nemo deſpi

ciat.qꝛ añ tempꝰ

ta pꝓhibuit hy fie
ri. ſ¶ Appᷣhen
dã te,.fidei deuoti

Atiam me nemo deſpiciat
Appꝛẽhẽdã te ẽt ducã ĩ dõ

Sapthultec⸗ mũ mr̃is mee:⁊ ĩ cubiculũ
ſie ⁊ eb miſtris:ꝛvt genitrid mee. Ibi me doce
dictũ eſt: ſʒ iße le bis:ẽt dabo tibi poculũ ex
ge ab eo ꝓmulga vino ↄdito:c᷑t muſtũ malo/

rũ granatoꝝ meoꝝ. Lẽua
ei ſũb capite meo:⁊ dext᷑a

7

ſynagoga qᷓ di

xpᷣi ceſſauerũt legalia tanq; moꝛtificata. y

Ibi violata

cit᷑ mr̃ dei rõne ſupꝛa dicta reule⸗

eſt genitrix tua. repetitio ẽ eiuſdẽ ad maioꝛẽ aſlertionẽ. In
hebꝛeo habet: Ibi pturiuit te mr̃ tua:pturijt te geitrix tua.
⁊: hec l̃a veritati euãgelice ẽ valõ ↄſona.Dicit᷑ eni Joh.xix.

ifern'emulatõ. Laàpideſ er
vt lãpãdes ignis atq; flam
maꝝ. Aq̃ multe nõ potue/

rũt extiguere charitatẽ:nec

flumia obꝛuent illã. Si de⸗

Stabãt ãt iuxta cru/
. , „» „ cẽ ⁊c᷑. gladio doloꝛis
mr tua:ibi violata ẽ geĩtrix ¶ ꝓpter filiũ tranſſixa:
tua. Poͤne me vt ſignacu/ ſcom q' bdixerat ſan
lũ ſup coꝛ tun:t ſignaculi crs neo ue
ſup bꝛachiũ tuũ:qꝗà foꝛtĩ eſt biit glady. Eſt igit ſen
vt moꝛs dilectõ:dura ſicut ſuj: Ibi.i.iuxta crucẽ

pturiuit te mr̃ tua.i.

vt ꝑturiẽs doluit ꝓ
te: per talẽ modũ lo/
quedi dic̃ aplus gal.
iiij. Filioli mei q;s ite/
rũ ꝑturio donec foꝛ

plſecutiois tyrãnoꝝ. r

one. g ¶Et du illũ ãplexabit᷑ me. Adiuro
cre Nedl vos filie hierlin:nẽ ſuſciter.
deſcẽſionẽ bonita Neqʒ euigilare faciatis dile-
tis tue. h ¶ In ctã:donec ipᷣa velit. Queẽ
domũ mfis mee. iſta q aſcẽdit ð deſerto:deli
en eerlaia e tijs affluens: inix ſup dile
⁊etiã ĩ cõſecratis ciu ſuü: S uͤb arbo e malo
alijs ſanctij:qꝛ to ſuſcitaui ie. JObi coꝛrupta ẽ
tũ cedit ad hono
rẽ vginij cũ ĩ oibꝰ

eccleſis honoꝛet. i ¶ Ibi me docebis. reuelãdo ſecre⸗

ta myſteria ecclie miſtris:ſic patet ĩ beato ſilueſtro ⁊ in
mltis alijs ſanctis doctoꝛibꝰ ⁊ pᷣlatis. k ¶ Et dabo ti

bi poculů ex vino ↄdito.i.ex deuotioe fideliũ q̃ placet

xpo ſiẽ vinũ bibẽtib' ipᷣm. l ¶ Et muſtũ maloꝝ gra/
natoꝝ meoꝝ.pꝑ muſtũ qð ẽ vinũ nouũ iĩtelligit᷑ deuotõ
nouit ↄuerſoꝝ: qð fuit ipletũ tꝑe cõſtãtini:cui exẽplo
multi valde deuote receperunt baptiſmũ. men
eius.i.ſpõſi. = meo ⁊c̃.q.d. tũc oſtẽdet

mihi amicitiã ſiẽ ſpõſus ad ſpõſã pᷣdilectãa. Et qꝛ hui

da:iõ ſubdit᷑: o¶¶ Adiuro vos filie hierlm.i.ꝑſone ð
eccłia. p¶Ne ſuſcitetis ⁊c᷑.i.qñ ſponſa obtinuerit qᷣ
etẽ pacis ꝙ nõ faciatis aliqð vñ ſpõſus offendat᷑:⁊ ſpõ/
Ertdes interrũpat: vt ſic pᷣ admiratiõe ꝓſperitatis ſue
dicat: q

amicitie D iterruptio abhoꝛrẽ

¶ Que ẽ iſta q aſcẽdit ð deſerto.i.de aſpitate
elitijs affluẽs. tpe cõſtãtini

„

alioꝝ pᷣncipũ xpᷣianoꝝ. Pax enĩ ⁊ trãdqᷣllitas p bſe⸗

cutioes magnas delitie reputant᷑: vñ dicit Pꝛiſtian in
minoꝛi volumie. Si querat᷑: qͥd ẽ ſũmũ bonũ in vita:

bñ rñdet᷑:pax.⁊ heſt.xiij. Ut abſeqʒ vllo terroꝛe vitã ſi⸗

lentio trãſigẽtes.optata cũctis moꝛtalib ꝰ pace fruerent
lezuntre ſuꝑ dilectũ ſuũ.q.d.hãc trãquillitatẽ obti
nuit:eo ꝙ in xpᷣo totalii ↄfidit. t ¶ Sub arboꝛe. Ex/
pꝛeſſo ſpõſe deſiderio: hic ↄñter ad ei ipletiõeʒ allegat

ratio. Circa qð ſciẽdũ ꝙ pᷣces ecclie ſunt exaudibiles po

tiſſime ꝑ virtutẽ paſſiois xpᷣi:iõ dicit ſpõſa: t¶ Sul
arboꝛe malo.i.p vᷣtutẽ ſancte crucis ⁊ tue paſſiois. ¶ v
Suſcitaui te.i.iuocaui te ĩ oꝛone:vt cũ i oꝛone dicit ec
cleſia. Per crucẽ ⁊ paſſionẽ tuã libera nos dñe.Et ſciẽ-
dũ ꝙ li malo nõ eſt hic adiectiuũ: vt credũt aliqᷣ:expo/
nẽtes hoc de arboꝛe vetita Ade ⁊ Eue: qꝛ ĩ hebꝛeo pꝛo
iſtis duabꝰ dictiõibus: arboꝛe malo: ponit᷑ vnica:q̃ ſi-
gnificat malogranatũ: iõ expoſitio illa ꝓcedit ex igno/
rãtia idiomatis hebꝛei. Dicit᷑ aũt h̊ ſancta crux malo/
granatũ q eſt arboꝛ fructifera:ad deſignãdũ fructũ cru
cis qui eſt inumerabił. x¶ Jbi coꝛrupta ẽ mat᷑ tua.i.

—R0

pſona ſpõſi ſibi ↄpatiẽtÿ.
xp̃i eadẽ rõne q xp̃s dẽ ep frat in pncipio hꝰ ca. h¶ Par/

dertbo oim ubamdom. mne egngoene
ſue ꝓ dilectiõe:quaſi nihil repetitio ẽ eiuſdeʒ ad
deſpiciet eã. Söꝛoꝛ noſtra maioꝛẽ expᷣſſionẽ Et
paruula: t vbera nõ babz oiones a ſo⸗
Auũid faciemi ſoꝛòꝛi noſtte vrutc crud ſyetia per
in die quãdo alloquẽda ẽ᷑· pmeritũ beate vginis:
is ſpõſa ↄfidẽs ð iſtis
ſuffragijs petit a ſpõ/

—

ſo: 3¶ Pone me vt ſignaculũ ſuꝑ coꝛ tuũ. meę plecte dili/
gẽdo:qð eni valde diligit ſuꝑ coꝛ poni dẽ: a ¶ Ut ſignacu
lũ ſuꝑ bꝛachiũ tuũ.me bꝛachio tue potẽtie ꝓtegendo.
Quia foꝛi ẽ vt moꝛs dilectio du.ſiẽ infer.emu.q.d.licet di
lectio tua ſit tã foꝛtis ĩ filijs ecclie ꝑfectis ꝙ ꝓpi te nõ timẽt
penã moꝛtis:vt pʒi martyribꝰ:tñ emulatio.i.pſecutio tyrã
noꝝ ex iuidia ⁊ odio ꝓcedẽs xpᷣianoꝝ:Dura ẽ ſic infernus
infirmis:ꝓpter qð indigẽt bꝛachio ꝓtectiois ⁊ bñficio
ci Lãpades e.ſ.tue dilectiõis ĩ mẽtibꝰ ꝑfectoꝝ. d¶ CLã
pades ignis atq; flãmaꝝ.i.tã foꝛtis ẽ ꝙ nõ põt obꝛui ꝑſecu
tiõibus tyrãnoꝰ: nõ ſic aũt ẽ infirmis: de qbus ſubdit red
dẽda ſingula ſinguł. e ¶ Si dederit hõ oẽm ſubſtãtiã do/
mus ſue.ꝓ dilectiõe diula. f ¶ Quali nihil deſpiciet eaʒ.
qᷓſi dicẽt:ꝓ amoꝛe tuo ↄtẽnere bona exterioꝛa etia pñt infir
mi ⁊ ſupplẽdũ ẽ:nõ ſic aũt ꝓpꝛiã vitã martyriũ ſuſtinẽdo.
Et ẽ hic mod' loquẽdi apud hebꝛeos qͥ dẽ decurtatus:vbi
opoꝛtz aliqd ſupplẽ ad habẽdũ itellectũ: ſic.ij reg:v.ꝓpo⸗
ſuerat dauid pᷣmiũ ei qͥ ꝑcuſſiſſet iebuceũ ⁊c.⁊ ſupplẽdu eſt
ꝙ illud pᷣmiũ erat ꝙ fieret męr militie:vt expmit᷑.j.pal.x.
Qui pꝑcuſſerit iebuęeũ i pᷣmis erit pᷣnceps ⁊ dux.De hac at
infirmitate ad martyriũ:⁊ ꝓmptitudie ad dimiſſiõʒ tpaliũ
die greg. homel. Eriiij oꝛraſl. elaboꝛioſũ nõ ẽ homi relin
qꝗqre ſua: ſʒ valde laboꝛioſũ ẽ relinqre ſemetipᷣm: min qppe
ẽ abnegare qð hʒ: valde enĩ multũ ẽ abnegare qð ẽ. Eſt igit
ſnia ĩ hac ꝑte ꝙ ſpõſa petit tꝑalẽ pacẽ: q̃ etſi nõ idigẽt ꝑfecti
qbꝰ lucrũ eẽt ꝓ xpᷣo moꝛi: tñ ea idigẽt ipfecti qʒ multo ma
ioꝛ ẽ nũer i ecclia dei. g¶ Soꝛoꝛ nr̃a. Hhic ↄnt᷑ põit᷑ adiple

tio deſiderij ſpõſe ĩ pacis largitioe.Et diuidit᷑ ĩ tres ꝑtes:qꝛ

pᷣmo põit pad largitõ:ſcõo ecclie paciſicate ãpliatio:ibi Ui
nea fuit:tertio finalł ↄcluſio:ibi Qui hĩtas.Circa pᷣmũ dẽ iĩ
oꝛoꝛ nra.i.ecclia q dẽ ſoꝛoꝛ

uula.i.hũilis ⁊ abiecta ini hoĩes h' ſeculi: ⁊ h fuit vſq; ad
tps cõſtãtini. i Stobera nõ hʒ.i.libertatẽ effũdẽdi lac
ſacre doctriĩe ꝑ fidei catholice pᷣdicatiõʒ:quã tũc ecclia ñ au
debat publice pᷣdicare:ſʒ tm̃ i occulto docẽ:exceptiᷣ aliqbꝰ
fect ꝗͥ ꝓ pᷣdicatoe fidei vltro ſe offerebãt moꝛti. kAu

¶Miber

ficien. ltelligit pat ⁊ ſpũſſanct opari cũ filio. Opa Et ne credat᷑ ꝙ ꝑ hane traditionẽ dimiſerit ecclie cuſto⸗
riarnen H 4 Soron nfe ĩ die qñ allo/ giã:iõ dicit: dD ¶ Uinea mea coꝛã me ẽ.i. ad ep cuſto-
quẽda ẽ.i.a pncipib aduocãda eſt: ſic patʒ de cõſtãtino qui diã p̃ſes entialit pncipalit᷑ aſſiſto: ꝓpt qð dẽ in p̃ſ. cxxvj
beatũ ſilueſtrũ papã cũ clero ſuo aduocauit vt ꝑ eũ ↄſeque Niſi oñs cuſtodierit ciuitatẽ c: ꝓpt qð ð hac cuſtodia
ret᷑ coꝛpis ⁊ aie ſanitatẽ: ⁊ ſile ſecerũt ep exẽplo miti pncipeſ multo maioꝛes gr̃e debent᷑ xpᷣo ꝙᷓ pᷣlatij ecclie:io ſubdit
2 potẽtes ꝑ oꝛbẽ rra· ſpoõſa: e¶ Mille
rũ. m Sümurus . „. yiie. tui paciſici vc. tui
eſt accipit ſi krac Si mũrꝰ eſt: edificemꝰ ſup mea a me l Tdile tui Paatic unt geni⸗
dicet: qr mur ẽfoꝛti, eęñ̃ ꝓpugnacula argentea. pacifici: ⁊ ducẽti his ꝗ cu/ tiui calus ſingla
nt ee n, Di öſtiu e:cmpigam ills ſtodiũt fructus eius. Au? nlrm bcedd
ritis ſubuenieduz eſt. labulis cedrinis. Egõ mu habitas ĩ hoꝛtis:mici au/ talijẽ:· Mille tibi
iplecq: .io ſubdit: ſ¶tn rus: èt vbera mea ſicut tur ſcultãt: fac me audire vocẽ pacifico. ⁊ ẽ ſeſus
Edificem ſup eũ ꝓ ris:ẽx quo ſacta ſ coꝛã o tuaʒ. Fuge dilecte mi:⁊ ¶ Yſiẽ mille eſt ma

ben p . eer
bannas clpintte qli pacem repiens. Ainca ſimilare capꝛee hinnuloq; Connumen Fon⸗
ptioneʒ fidei pncipes fuit paciſico:in a q̃ hʒ po ceruoꝛũ ſuùper montes aro gfe debent xp̃o qᷓ
ad defenſionẽ ifirmoꝰ pulos. Trãdidit eaʒ cuſto matum. pacificuj hic dicit
rũ.· In hebꝛeo habet: dibus: ſiir affert pꝛ fructu Dexſeruatone ec/
Eertn uned e ey mille argẽteos. Ninẽa Expliciũt Cãtica cãticoꝝ. fuſte F Flatis
idẽ deſignat᷑ qð ꝑ ꝓ/ hui vinee: ⁊ ho/

pugn ꝛcula:qꝛ ꝑ palatiũ etiã ſm ↄmunẽ modũ loquẽdi in noꝛ exhibẽdus pᷣlatis ↄueniẽter ĩtelligit ꝑ ducẽtenariũ
telligit᷑ regalis potẽtia.Et dẽ argenteũ:qꝛ cõſtãtin ⁊ alij pn ſcom illud apli.j.timo.v. Qui bñ pᷣſunt pᷣſbyteri du⸗
cipes ĩ ꝓmotioe ecclie multũ expẽderũt argentũ. o ¶ Si plici honoꝛe digni habeant᷑. Inferioꝛib aũt ſimplex cẽ
oſtiũ.i.qꝛ ecclia ẽ oſtiũ ꝑ qð ingredit ad celeſte regnũ. ¶ p tenari ꝓmittit reddẽdus: Matth.xix. Centuplum ac⸗
Cõpingam illud.i.ſoꝛtificemuj. q ¶ abulis cedrinis.i. cipiet. ¶ Que habitas.hic vltimo ponit᷑ finalis cõ⸗
doctoꝛib ſacris qͥ dicũt᷑ cedri: ꝓpter ſcie ⁊ vite eminẽtiã et cluſio q̃ ſtat in hoc ꝙ eccleſia depᷣſenti miſeria tollatur
fidei ĩtegritatẽ:ſic cedrꝰ ẽ arboꝛ valde alta ⁊ a vermibꝰ non a ad celeſtem gloꝛiã tranſferatur:quod fit partialiter in
pſoꝛat᷑. Alit pot etiꝗ exponi. Si murꝰ ẽ ⁊c.i.qꝛ vſq; nũc ec· peꝛeſenti q;tum ad ſanctos qui ad gloꝛiam aſſumuntur
cleſia fuit ꝑua ⁊ depᷣſſa. Eleuem ea.ad ſtatũ honoꝛificũ et ſed generaliter fiet pacto iudicio finali cuʒ chꝛiſtus tra/-
magnũ:⁊ qꝛ ecclia de hmõi bñficijs fuit grataõ ſubditt in diderit regnum deo patri:pma coꝝ.xv. Ad hoc igitur
en pſona: r ¶ Ego murꝰ. ꝓpugnacul munir' p potẽtiã pn deſiderandum et petendũ ponſus inducit ponſam di⸗
cipũ:tñ ex dono xpᷣi pncipalit. s ¶ Et vbera mea turrl.ſiẽ cens: f ¶ Que habitas ĩ hoꝛtis.i.in eccleſis per oꝛbeʒ
pdictũ ẽ.ꝑ vbera ſpoſe intelligit lactis copia ſacre doctrine diſperſis que dicuntur hoꝛti:quia ĩ eis fideles ſunt plã/
q̃ abũdauit a ↄuerſiõe cõſtantini:qꝛ extuc ecchia habuit li / tati:et qꝛ ad littera enter arboꝛes circa eccleſias
bertatẽ publice pᷣdicãdi ⁊ docẽdi:⁊ qꝛ hec doctrina nõ ſolũ ſunt plantate. g ¶ Amici auſcultãt te.ideſt angeli ad
ẽ ad infoꝛmatioʒ mofBe ſz etiã ad ↄfutationẽ infideliũ ⁊ he gquoꝛum conſoꝛtium fideles tui ſunt tranſferendi et de
reticoꝝ:iõ ſubdit: t¶ Siẽ turris.de q̃ dicit mgr̃ ſentẽtiaz tua ſalute ſoliciti:deſiderant audire tuas oꝛationes de/⸗
fidẽ noſtrã dauitice turi weis munire vel potꝰ munitã uotas:ideo ſubditur: h ( Fac me audire vocem tuã.
oñdere ſtuduim:ſic ſupꝛa allegatũ ẽ de doctoꝛib veterj te igeſt tui deſiderij expꝛeſſioneʒ in ardt ackeiker

ſtamẽti c. iiij. v ¶ Ex quo facta ſũ coꝛã eo pacẽ rperiẽs. conſequenter pꝛofert ſponſa dicens: i ¶ Fuge dilecte
ſcʒ ex tꝑe cõſtãtini qᷣ tertia die ſui baptiſmi legẽ pmulgauit mi.per hanc fugam non intelligitur receſſus dilecti ab
vt qcũq; iniuria faceret xpᷣiano:bonoꝝ ſuoꝝ mediã amit ea cum dixerit ſupꝛa ca pᷣcedenti: Ego dilecto meo et
teret facultatẽ. x¶ Uinea. Hic ↄñter ponit᷑ ecclie pacẽ haꝰ agd me conuerſio eius.per mutuam inheſionem inſeꝑa
bẽtij ampligtio: ⁊ pᷣmo iytũ ad multiplicatioʒ credẽtiũ cuʒ bileʒ:ſcòm illud apoſtoli Ro.viij. Quis nos ſepabit a
dicit: x ¶ Uinea.i ecclia vt ſupꝛa dictũ ẽ ca.vij. Fur charitate que eſt in chꝛiſto iheſu ⁊c. ſed ꝑ eaʒ intelligit᷑
pacifico.i.xpᷣo qͥ ꝑ ſanguinẽ ſuu oia paciſicauit q in celis ſi velox tranſlatio ſponſe cuʒ ſponſo ad celeſtia: qð ſum/⸗
⁊ ĩ terris:coł.j. ʒ ¶ In ea.ſ vrbe q̃ habet pplłos.i.roma in me deſiderat ⁊ petit in oꝛationibus ſuis eccleſia:vt pʒ
q̃ habitabãt aliq de oibus terre pplis:vel qꝛ oẽs populi ro in officio eccleſiaſtico:⁊ per talem modũ exponit hanc
mano imperio cup caput ẽ roma erãt ſubiecti:vñ dicit A eo fugam Ra.ſa.trahendo tamẽ litteram ad erroꝛem iu
papa ĩ ſermone aploꝝ petri ⁊ pauli:Diſpoſitõi diuini opij daicum:dicens ꝙ plebs iudaica per hoc petit liberari a
maxie ↄgruebat vt mita negna vno ↄfederarẽt imꝑio:⁊ ci captiuitate iſta in qua eſt modo per meſſiam futurum
to puios haberet pplos pᷣdicatio generalis qͥs vn tenebat ¶ Sed hec expoſitio fundat᷑ ſuper falſum fundamẽtum:
regimẽ ciuitai. a ¶ Tradidit ea cuſtodibꝰ.i.beato perro ideo bene exponit᷑ modo pꝛedicto: vt ſit ſenſus: (Fu⸗

*

⁊ ep ſucceſſoꝛib. b¶ UWir affert ꝓ fructu eius mille argẽ ge dilecte m.i.educ me tecum de miſeria pᷣſentis ſeculi
teos.vir ille intelligit᷑ cõſtantinu q fuit virtuoſus ↄ hoſtes k ¶ Aſſimilare capꝛee ⁊c᷑.i.fac iſtud velocit. 1 Su
imperij romani de quib' triũphauit:⁊ ↄtra hoſtes generis per montes aromatum.i.tranſferendo me tecum ad ce
humani.ſ.demones qͥs ꝑ fidẽ ſuꝑauit:⁊ ipe c ¶ Pꝛo fru los qui dicuntur montes pſalmo.cxx. Leuaui oculos
ctu vinee.i.ꝓ fructu ecclie multas ⁊ magnas fecit expẽſas ᷓ meos in montes ⁊c᷑ qui dicuntur hic montes aromatũ
p mille argẽteos hic deſignant. Uel põt dici ꝙ h̊ ponit᷑ ſin· qjuia ibi eſt ſuauiſſima requies electoꝛum. Ad quã nos
gulare ꝓ plurali.ſ. mille ꝓ multis milib': ſic exo. viij. Ueit pducat qui cũ patre et ſpũſancto viuit ⁊ regnat Amẽ.
muſca grauiſſima.i.multitudo muſcaꝝ. dðD¶ Uinewa maa
coꝛã me eſt. mutat hic modus loquẽdi a tertia perſona ad ¶ Poſlla venerabilis fratri Nicolai de lyra ſuper
pꝛimã de domino huius vinee qui eſt ipſe chꝛiſtus:de quo cantica canticoꝛum finit. MMU
dictum ſuerat in tertia ꝑſona. Tradidit eam cuſtodibus. es alee ner.

lwitt

de

ligt

ne
niu⸗
aria
um

n.
5

vins

⸗

ſone ẽeditus: n ¶Incipit pꝛologus in li⸗
dicit: Dunc iudei pꝛiũ Sapientie.

¶Sapien. Cap ].

Evrpoſitio plogi in libꝛũ ſapientie inciſpit.

Iber ſapientie ⁊c. Ite ꝓlogus diuidit᷑ in

oꝛiginẽ:qꝛ nõ hebꝛaice ſʒ grece eſt editus.

vñ dicit liber ſapie ⁊cc.In ſecũda

by

phylonis eẽ affir⸗
mãt ⁊c̃. In tertia 2
aſſignat tituli ra- Iber ſapiẽtie
EH apud hebꝛeoſ
Pri la ibi ex“ nuſzrs ſz
pꝛimunt᷑ paſſio ⁊ n ſc; .. An 44
aduentibi Qui –– bliße ſtil grecaʒ
pꝛoinde ſapia no- agis eloquentiã redolet.

Ahinar⸗ his viſis Hic iudei philonis eẽ aß
littere inſiſtamus firmãt. Qui pinde ſapieti
b Eribe ſtluj. firmãt.Qui ꝓinde ſapiẽtie
41 ipʒ dictame . . .
qꝛ tã ;ds ..¶ v tus ꝗ eſt ſapientis patris:et
Regdolet.i.ſapit.

nomiat᷑:qa in eo xpᷣi aduẽ

paſſio eius euidenter expꝛi
c¶ Breca eloquẽ mitur.

tiam magis iy he Wer, —
bꝛeã:greci eni ma ̃ Incipi liber Sapiẽtie.
gis ſũt eloquẽtes:

⁊ in ſentẽtijs ꝓfũ

dioꝛes q; hebꝛei: Unð cũ iſte liber habeat elegãtiſſimũ

ſtilũ ⁊ inſcrutabilẽ ꝓfunditatẽ ſentẽtiaꝝ:patʒ ipᷣm po/
tius grece q; hebꝛaice fuiſſe traditũ. Phylo eni licʒ na⸗/
tiõe fuerit iude grece tñ lingue fuit valde pitus:de quo
dieit hieronim in libꝛo illuſtriũ viroꝝ:ꝙ fuit iudeus:
natioe alexãdrinoe genere ſacerdotũ. cetera plana ſũt.

¶ Explicit qualiſcuq; expoſitio iſtius pꝛologi.

¶Poſtili venerabilis fratris Nicolai de lyra ſuper
apientie incipit.

Iligite iuſticiã. Poſt libꝛo hiſto
riales nõ canonicos:magis tamẽ
reputatos: qð oico ꝓpt hiſtoꝛiã
ſuſanne ⁊ belis:⁊ ſecũdũ Eſdre:
q̊ hiſtoꝛie vltimo ponẽt rõne di/
cta ĩ pncipio thobie: exponẽdi ſi
duo nõ canonici qᷣ ſunt ſimplici
ter moꝛales.ſ.liber ſapiẽtie: ⁊ li-
ber eccliaſticus:Inter qͥs pᷣmittẽdus ẽ liber ſapie: tã ra/
tiõe auctoꝛis q; rõne materie. Ratio pᷣmi eſt:qꝛ licʒ phy
lo diſertiſſim iudeoꝝ hunc libꝛũ grece ſcripſerit:vt cõ/-
munit᷑ dicũt doctoꝛes ⁊ hiſtoꝛiographi:tñ ipᷣm opila“
uit ex ſentẽtijs ſalomonis: ꝓpter qð ſalomon eſt eꝰ au-
ctoꝛ pncipalis:loquendo tn de auctoꝛib' humanis: vñ
infra.viij.et.ix.ca.expᷣſſe loquit᷑ auctoꝛ in ꝑſona ſalo/
monis. Jeſus aũt filius ſirach ſcripſit libꝛũ eccliaſticuʒ
tpe ſimonis filij onie vel poſt:qð patʒ ꝑ hoc ꝙ infra.l.
ca. fit mẽtio ſatis ꝓlixa de ipᷣo:⁊ ſic fuit poſterioꝛ ſalo-
mone tpe ⁊ auctoꝛitate. Rato ſecũdi eſt: qꝛ vterq; ꝑtiʒ
ꝓcedit ratiocinatiue:⁊ ptim exẽplatiue:vt in ꝓſecutõ
ne videbit᷑ dño ↄcedete. Exempla vo poſita in libꝛo ſa-
piẽtie incipiũt a pꝛioꝛi.ſ.ab adã:vt habet infra.x.caꝰ.⁊
trermiant᷑ in patribus exeũtib' de egypto.Exẽpla vo po
ſita ĩ libꝛo eccliaſtico incipiũt ab enoch: ⁊ ꝓcedũt vſq;
ad ſimonẽ filiũ onie: vt pʒ eccliaſtici.l.qͥ fuit paꝝ ante
tꝑa machabeoꝝ:a ſic pʒ ratio ſecũdi. His igit pmiſſis
liber iſte q nomie ſapietie intitulat ĩ duas ꝑtes oiuidit᷑.

tres ꝑtes:in pᷣma oñdit hieronimus libeei

ſepant a deo: ꝓbaͤta autem

Nam pmo inducit auctoꝛ ad ſapientiã deſiderãdã a habẽ

dã:a hoc ratiocinando: ſecũdo a ĩ idẽ inducit exẽpliſicãdo

infra.x.ca. Ad intellectũ aũt vtriuſq; ↄſideradũ ꝙ ĩ hoc li⸗

bꝛo vt frequẽter ſapia ⁊ iuſticia p eodẽ accipiũt. Accipit.n.
hic iuſticia legalis q ſic dicit.v.eth.eſt ois virt . Nã lex pᷣci/
JWZU pit de actibꝰ oĩm vir/
— tutũ:eſt eni intẽtio le/
apitulu.l. gis ciuej facere bonoj
Aligite iu⸗ E ethic. qͥ bonitas fit

S, P ptutes. Silr ſapien
ſticiaʒ:qui tia put hᷣ accipikiclu⸗
iudicatis dit oẽm vtutẽ. Nam
kraʒ. Sẽn/ agd ſapientẽ ptinet de⸗
tite de do“ termiare illud qð eſt
mino i bo foꝛmale i qualibʒ vir

. e e tute: ꝓpt᷑ qð.ij.ethic.
nitate: et in ſimplicitate coꝛ2 diffintt viv echi⸗.
dis querite illum: quonia, ẽ habir electiu' ime/⸗
inuenit᷑ ab his qui nõ ten/ iateↄſiſtẽs ꝓut ſapi
tant illum: àpparet aũt eis ens determinauit. Et
lui fidem habent in ill teuleſie⸗
qui ndem habent in illum vtutij dicto modo de
Pẽruerſe enĩ cogitationes terminatiua includit
oẽm vtuteʒ. Et ſic pʒ
qᷓre iuſticia ⁊ ſapia:et
qualit᷑ ꝓ eodẽ frequẽ
ter accipiũt i hᷣ libꝛo
H — SEciẽdũ etiã ꝙ ſapia
