loca: dicendum ꝙ non menſurarentur ſi ucceſſionibus ſed
ſolum coexiſtentijs ⁊ pꝛeſentijs:ſicut fluxus aquarum circa
palũ ⁊ mot ſperici ĩ plano: vide Scotũ circa di.iiij.⁊. v. li.
ij. 7 cum poſtill. vult luciferum ſic ſupbiſſe:ꝙ nulli voluit
ſubeſſe hoc intelligendum eſſe non ſimpliciter: qꝛ ſciuit ſe

debit᷑ nuncijs gẽtis: Qũia
ſperabũt pauꝑes ppli e.

ſine dei manutenẽtia eſſe nõ poſſe.Burg. aũt diẽ ꝙ voluit

ſimpliciter ex hoc medio: quia volũtas eſt impoſſibilium
Ad hoc mediũ reſpondet poſtil. ꝙ poteſt eſſe verum in oꝛ⸗
oine agendi ſed non eſſendi.ſciens enim modum eſſendi ſʒ
oꝛdinem eſſentialis dependentie qui imutabilis eſt: ille ſcit
foꝛe ens phibitum vt in illo oꝛdine nolit ſi ubeſſe. Non eſt
igitur ad illud voluntas ſe ed in oꝛdine agendoꝝ ſunt multa

impoſſibilia non ſimpliciter ſed ſibi: ⁊ ad ea bene fertur p/

ſũptio volũtatis qualis fuit in ꝓpoſito ⁊c᷑. In locis medijs

vſq; ad ca. xxvj. multa dicit Burg.q quãuis ſint alie appli⸗
cationes non tamen contra poſtill.quia eadem littera va⸗
rijs expoſitionibus ſine abſurditate applicari varie poteſt.

. Eaopitulum A. NW79.

p pꝛeces ſuas liberan-

rreddẽtesmalũ ꝓ bo/

rios. 2

ODybon. g

pW

¶Miber

ANlus moab. Hicpoſt denũciatioeʒ punitõis phili
tinoꝝ ꝓpheta denũciat punitõem moabitarũ q
¶oeſcẽderut a loth cui abꝛaam pater iudeoꝛũ fecit
multa bona educendo eũ de haraʒ:⁊ inde ducendo eum in

egyptũ:⁊ reducẽdo:Geñ.xij.⁊ liberando eum de manu am

raphel:qͥ duxerat eü

captiuuʒ:Geñ.xiiij.⁊

do euz de ſbuerſione
ſodomoꝝ: Geñ.xvij
⁊ iõ moabite ðbebat
filios iſrael diligere:
ſed ipᷣi ecõtrario tãqᷓ

no gaudebãt de eoꝛũ
afflictionibus:⁊ faue
bẽãt eoꝝ afflictoꝛib:
F iõ ꝓpheta hic dnũ

ciat eoꝝ vaſtationem

Et circa hoc pᷣmo va
ſtatõeʒ eoꝝ denũciaf
iĩcipit.? cam cuiuſda
Dicti ſui reddit ĩ pnci-
pio ſequẽtis capituli.
3 ad ꝓpoſituz redit
ibi Audiuimus.Cir
ca pmũ incipit denũ/
ciare eoꝝ vaſtatõem
duplicez: pmo aſſp⸗
*p babylonios
ibi Ad toꝛꝛentẽ. Cir⸗
ca pmũ diẽ: a ¶ O/
nus moab.i.eius va
ſtatio mihi reuelata

ſupꝛa eſt que ſequif::
b as nocte vaſtata ẽ.ar n
gno illo moab. c ¶C.

dit domus re

tens.ſ.ſonũ ↄfuſũ. l⸗

õticuit.
bellare: ⁊ accipit hic moab p
nocte vaſtatus ẽ murus.i.fractus ab aſſyrijs:eo q; cuſtode⸗
muri nõ poterãt ita defẽdere de nocte ſiẽ de die. e 6 Aſcẽ

eſt ar:

nocte

His moab. ¶ VvV

Quia nocte vaſtata
moab cõticuit:quiã
vaſtata eſt murus:

moab conticuit. Aſcendit
dom
in planctũ: ſup nabo ⁊ ſu/
per medaba: mòͤab vlula/
bit. In cunctis capitibꝰ eiꝰ

⁊ dybon aàd excelſa

caluitiũ:⁊ oĩs barba radet᷑

In triuijs e accincti ſunt
ſacco
plateis eius omnis vlula?
deſcẽdet ĩ fletũ. Clamauit

:ſuper tecta eius ⁊ ĩ

eſebon ⁊ eleale: vſq; iaſa
audita eſt vox eoꝝ.Sũper
hoc expediti moab vlula/
bũt: aia eius vlulabit ſibi.

Coèꝛ meũ ad moab clama
¶ Obit: vectes eius vſq; ad ſe-
goꝛ vitulã ↄſternanteʒ: per

omen eſt ciuitatis regie ĩ re/
tanq;; ↄfuſus non poterig re
pplo moabitarũ. d ¶ Aꝛ

odeſ

—

ia. i. regis familia. f bt hitaroꝛes
bon. g ¶ A excelſa vbi erant eoꝝ idola. h In plã
ctũ.qld.no ad ſacriſicãdũ ꝓ victoꝛia:ſʒ ad flẽdũ p deiectõe

daba.noia ſũt ciuitatum ab

ſua. i.¶ Sup nabo ? ſu
aduerſaris captarũ. i

n cũctis capitibus ei caluitiũ ⁊c.

qꝛ in ſignũ triſticie deponebant᷑ capilli ⁊ barba ſiẽ dẽ ð iob

Toſo capite coꝛꝛuit in terrã.vł q

erent ſe ſacco: pʒ Heſter.iin

ti. n

ex magnitudie clamoꝛis. o ¶ſ
tremitate regni moab. p
labũt. Et dicunt᷑ h expediti iuue
⁊ liberis:⁊ ex clamoꝛe iſtoꝝ ĩtellig
q ¶ Coꝛ meũ ad moab clam
tis el miſerie:cuũ cã dicet᷑ caplo ſequẽti. r
vſq;ʒ ad ſegoꝛ.i.foꝛtes illi
fenſio alijs ſugerũt vſq; ad⸗

be captiuoꝝ radebant᷑:vñ dẽ deu
ſoxꝝ ⁊ de captiuitate nudati i.
uijs eius accincti ſũt ſacco

vlulabit.pᷣ doloꝛe emit/

2antiquitus capita 7 bar
tro.xxxij.De cruoꝛe occi

nimicoꝝ capitis. m ¶ In tri

seis ge acco in ſignũ triſticie vel captiuitatis:
ſicut dictũ eſt de capillis:q; eiʒ hoies in ſignũ triſticie indu⸗

—

tiã . Et dicit᷑ vitulã in ſeminino:

tur habitatoꝛes eius pꝛo feminin

abit. verbum cẽ

pliq deberẽt eſſec
ſegoꝛ vitulã ꝓpr luxurie petulã

le lacco. pʒ He vbi dicit᷑: Que cũ audiſſet mar
docheuns ſcidit veſtimẽta ſua ⁊ indutus eſt ſacco:⸗ ĩpluribꝰ
alijs ſacco veſtiebant captiui bonis veſtib ſt polia
Sup tecta eic᷑. In hoc tãgit magnitudo doloꝛis
AUſqʒ iaſa.que ẽ ciuitaj in ex
up hoc expediti moab vlu
nes foꝛtes carẽtes vxoꝛibuj

it maioꝛ clamoꝛ alioꝛuʒ.
hete ↄpatiẽ
Uectes eius
auſura:⁊ de

qꝛ ſexu maſculino vtebã

o ifecti vicio ſodomitico.

s¶Coſternantẽ.qꝛ iremotu coꝛꝛuit in ſbuerſiõe ſfodoe
hebꝛei dicũt:Uitulã baroniſſa:⁊ dic̃ Ra.ſa.ẽ ciuitꝗs
foꝛtis ĩ terra moab ꝓpt qð dẽ baroniſſa:ad quã moa⸗
bite fugebãt pp ey foꝛtitudinem: et hoc v vero qꝛ alia
ſegoꝛ erat ſbuerſa. t ¶ Per aſcenſũ eiz luith. nomen ẽ

mõtis ad queʒ fa
git ꝑs ppli moab
aſcenſuʒ.n. luiih flens aſcẽ v ¶In via oꝛa/
det: ⁊ in uia oꝛonaim cla/ naiʒ Mains elaci
moꝛeʒ ↄtritionis leuabũt. Paltten 2 damã-
Ague eni nemrim deſerte tes. x(Ziq eni
erũt:quià aruit herba:defe erim noſten
ci nẽ: vi mis inte territoꝛij abudat
cit germẽ:viroꝛ omĩs inte ntontibg pone

rijt. Sẽcũdum magnitudi
nem opis:èt viſitatio eoꝝ.
Agd toͤnentez ſalicũ důcẽt
eos:quoniaʒ circuibit cla
moꝛ terminũ moab. Uſq;
ad gallim vlulat eius:⁊ vſ
qʒ ad puteũ helim clamoꝛ

beng habitabilis.
y¶ Derte erunt:
ab habitantibus
inde fugientibus
gq.d. multo foꝛti⸗
alia loca nemane
büt delerta. 2 ſp⸗

eius: quiꝗᷣ aque dybon rè⸗ arut⸗ hebatorf-
it ſanauine. .nsς cit germẽ ⁊c.i.iu/
plete ſũt ſanguine. Ponã ae aſoteg ini

eniz ſup dybon additamẽ
ta his qui fugerint de mo
ab leonem ⁊ reliquijs tre.
Mittẽ agnũ dñe: dñ
Noꝛẽ tre:dè petra deßti

cũdum magnitu/-
dinẽ oꝑis.i.mali

cie eoꝝ per culpã
b viſitn
eoꝛũ.ſ.ꝑ penã ex

vidicta diuina q̃
,„ S=èð coꝛ:eſpõdet mali-
cie. e ¶ Ad toꝛꝛentẽ. hic ↄñter denũciat᷑ vaſtatio mo

abitaꝝ ꝑ babylonios cũ dicit᷑: c ¶ Ad toꝛꝛentẽ ſalicũ

i.ad terrã babylonis q̃ abundat fluminib ⁊ ſalicibus

Fm ꝙ d pſalmo.cxxxvj. Supꝑ flumina babylonis ac.
Sequit᷑.In ſalicibꝰ i medio eo⁊c᷑. Ducet eos.ſ.ba

bylonij. e ¶ Qm circuibit clamoꝛ ⁊c quaſi diceret in
tota tra moab erit clamoꝛ ꝑtiʒ moꝛientiũ:ptiʒ ſugiẽtiũ
iõ ſbdit: f 4
moab. g ¶Replete ſüt ſanguie interfectox. h do
nã eiʒ ſuꝑ dybon additamẽta.ſ.ſanguis: qꝛ pꝰ effuſiocʒ
ſanguis p aſſyrioj addita ẽ effuſio ꝑ babylonios:iõ ſub
dik: i rone dent, nabuch aul vocat᷑ leo. Hiere.iiij.
Aſcendit leo de cubili ſuo: ⁊ hoc ꝑp crudelitatẽ eius⁊
audaciã: ⁊ qꝛ foꝛſitã poꝛtabat leonẽ in armis ſuis depi⸗/
ctũ:ſic rex romanoꝝ aquilam. ¶ Caplm.XVI.
IVDinte. Pic ↄñter reddit᷑ rõ cuiuſdã dictii.c.
p̃cedẽti.Dixerat.n. Eſaias. Coꝛ meũ ad mo⸗/
ab clamabit. ſ.p ↄpaſſionẽ:⁊ iõ hic reddit cõ/
paſſionis cãʒ.ſ.pꝑ chꝛiſtuũ quẽ ꝓpheta videbat naſcitu
rũ de pplo moab ꝑ ruth moabitidem quam acceperat
boox ĩ vxoꝛẽ:ex qͥ genuit obeth:⁊ obeth ieſſe ſiue iſai qͥ
fuit pẽ dauid Ruth vltio:de q deſcẽdit chꝛiſtus.igit cir
ca huc Eſaia) p denũciat chꝛiſti natiuitatẽ:⁊ : ei regiã
dignitatẽ:ibi Et p̃parabit. Pꝛima i duas:qꝛ ꝓpheta p
fac̃ qð dictũ ẽ: quoddã coꝛꝛelariuʒ infert:ibi Et erit.
Circa pmũ ſciendũ ꝙ antiq patres multũ deſiderabant
chꝛiſti Auete is ꝓpha denũciat chꝛſtũ ꝑ modũ depᷣcã
tis dicẽs: a

2z aque dybon. nomẽ ẽ fluminis ĩ terra

dit cã: 3 ¶ODz:

buſti de mogb ꝑpe

Emitte agnũ dñe ⁊c᷑. i.o tu dñe pꝛ emit½

te chꝛiſtũ qͥ dĩ agn/ Johᷣ.pꝰ. Ecce agn dei ꝛc. b ¶ D

minatoꝛe tre. pp qð retdrlt: Dar⸗ eſt mibi ois

õä

pſimitn
allinmnſi
Mlnaheri⸗

E

— õ

=

— = =

nobdet

Apaulieuo
age
lſorbibii
heppyner⸗

itcölni
laltipeg

in pplone
tap pprrpn.
oeriopph

Ppcbebat

ſpoideor
deſcenditch.

boog iut

mogb P n
dngeſt
Mi ohn⸗
rczopaten
Ppanguſii
moablecti
ſuni Aftat
ſoletalisaftl

„

Pptin hicl

dlaiß 4
ſiooiſuna
Nlaſriis⸗
h inif
ltbi⸗
Muotinoreinne

ſtutaipin
öflhnultfug
Phanctüſenn

is 0 Finl

mminid

ſinnt iniſri⸗

Velgn

= =
SS. .
= =
=
— =
— =2

==
E = = .
=
=
—

—,
=
S
=Se ,=
=

S,Sͤ—

—
—
—

— =
—= =
= — —
—

=
=
=
=

=

e ded
N
rümtan
nchlutami

*CRen
na; ne
Priinele
fugignin
. N
herimn ona

49

critoriin

4

„

6

gdemldi
bütdeſeun
diti: 0
mmuitherene

Uenesfoneon.

4 huſidemu
0 ſionn 10
1, (dunmge
dmicpeini
rceMa
b(Knlenn
oi pzwig
nilin aumn
rcſvclermal

niur mitnono⸗
lrumilliß
minia ſiches⸗
nbebRoned⸗
darnedeſh
noididu
cutmmügrigſugt
omiikumini
inmirnr N
wanis gn in
iwerin ⸗
rgpontiaiis
wnein Mobiin
Wtronuſindt
lains Cunm
ſſoreiln
gphaunn
bieiden unm
eroheb t⸗
oſiltcni
inttiuntnel
mnuiounsliſn
rizmntl
mini iin

E=
— ☛n

S=S
=

—

=
☛
=S=
S=

1 .
6

—

=

=☛
—=
=

— —
— E
—

—

—
—

3

—

—
—
—

☛ͤͥẽ⸗˙

S=S
—
=

☛t,

=
=
—
=

crſup notin,

Tiotuoſeß
feiti 90
nnalnti
ſrtiloabeit

=

2

—
—

w ſicut iße opatie

pꝓ boog ſicut ⁊ ex

=
——

moab de qᷓ fuit ruth. VUñ dicit Hieronymus ĩ epiſtola
Ad paulinũ de oib ſacre ſcripture libꝛis ruth moabitis
Eſgie explet vaticinium dicentis: Emitte agnũ dñe ⁊c.

dDZld mòtẽ filie ſyon.i.ad hieriim ĩ q̃ erat tẽplũ
te ſyõ vbi btã vgo obtulit filiũ ſuũ:Luẽc.⁊. e.
Hic ꝓpha ex dici
ifert coꝛelariũ:vʒ

qd montẽ filie ſyon.Et ᷣrit

bat pplo moabi ſicut auis fugiens:⁊ pulli ð

taꝝ ꝓpt xpᷣm: ita Ia annlzmg. nze Piiß
koatnnſo pph mo nido auo lates: ſic crut filij
ab debebat opati moab ĩ tranſcẽſu arnõ. Ini
pplo iudeoꝝ ex̊ conſiliũ:cogẽ cõciliũ:pone
deſcendit chꝛiſtuj qſi noctẽ vmbꝛã tuã in me/

ridie.! Abſconde ſugiẽtes:
et vagos ne ꝓdas.Habita⸗
büt apð te ꝓfugi mei. Mo

moab ꝑ ruth vt
dictuʒ eſt. Addit
etiã ꝓpha aliam

1 e, 5 Pattan ab eſto latibluʒ eoꝝ a facie
moabite erãt paſ.Vaſtatoꝛis. Finitus ẽ.n. pul
ſuri. Afflicti eniz uis:cõſũmatus ẽ miſer: dẽ
ſolẽt alijs afflictis fecit ꝗ ↄculcabat terrã:et pᷣ/
ↄpati:? hacrezs
pꝛemittit dicens ”M
e Er erit ſicut auis fugiens ⁊c᷑.ſ.timoꝛe ne capiatur.

¶Sic erũt filij moab.ſ.fugiẽtes ne capiat᷑ ab ſſyrijs
2 babylonijs. 6n traſcenſu Arnan uebet in fini

hus moabitarũ. h ¶ Im ↄſiliũ. cũ ſapientib moab.
i¶Coge ↄciliũ.i.ↄgrega in loco ſecreto ad videndum
quiᷣo poſſis effugere manꝰvaſtatoꝛis:⁊ ↄñter dat modũ
icẽs: k oe q̃ſi noctẽ ⁊cl.i.fac latibula i qbꝰ poſſis

filios iſrael fugiẽtes abſcõdere i meridie:ita q; ibi lateãt
ac ſi eſſet ts noctis:⁊ io ſubdit᷑: l ¶ Abſcõdere fugien
tes. eis ↄpatiẽdo. m ¶ Et vagos ne pdas.ſ.pſecutoꝛi
bus tradendo: ⁊ y de filijs iſrael intelligat ſubdit:

n ¶ Habitabũt ap te pfugi mei.i. fugiẽtes de populo

meo timoꝛe ſennacherib:qꝛ lʒ nõ ceperit hieruſalẽ:tam

vaſtauit alias ciuitates iudee:vt habet᷑ q̃rto regũ.xviij

⁊ð illij multi fugerũt ad irã moab.Et vlterõ denũciat
ꝓppheta caſũ ſennacherib de ꝓpinà futurũ:vt moabite
arerr ele receptõe ppli irrael timoꝛe ſennacherib
dicẽs: O¶Finit ẽ eiʒ puluis.i.in ꝓpinqͥ ẽ exercit᷑ ſen
nacherib tminãdus qᷣ dẽ hic puluis: eo ꝙ coꝛpoꝛa bel⸗/
latoꝝ fuerũt redacta ĩ cinerẽ:vt dictũ ẽ ſupꝛa. p ¶ Zõ
ſumat ẽ miſer.i.ſennacherib ẽ in pxio occidendus a fi
lijs ſuis in fra ſua. q ¶ Defecit ꝗͥ ↄculcabat terram.ſ.

7

ſennacherib ꝗᷣ ſubijciebat ſibi hitatoꝛes ire. r ¶ Et pꝛe

parabit. Hic deſcribit ipius chꝛiſti regia ptãs cũ dicit᷑:
Et pparabit i mia ſoliu.qꝛ poſt reſurrectioneʒ chꝛiſtus
aſcendit in celum: ⁊ ſedet ad dexteram patris vt habet
marci vltimo:cu regnuʒ eſt in dulcoꝛe mißicoꝛdie vſ⸗

q; ad iudiciũ extremu:in q; erit tpᷣs iuſticie:iõ ſequitur
Auctcio⸗ querẽj iudiciũ.ſ.extremũ. 1(elocit
reddẽs qð iuſtũ ẽ:qꝛ in bꝛeui tpe dabit᷑ ſentẽtia pꝓ iuſtis
UVenite bñdicti cc. ⁊ iiuſtos: Ite maledẽi ⁊c. Matth.
xxv.c.vñ verſus:Moꝛtis vel vite bꝛeue verbũ ite veni

te. Dicek repꝛobis ite:venite pbij. Totũ aũt iſtud de ca

7

pitulo pꝛeſenti exponit Ra.ia.de moab ad lr̃aʒ ↄtinuãs
do caplo pcedẽti. Ald cui itellectũ ſciendũ ꝙ meſa rex
moab ſoluebat p tributo regi iſrael centũ milia agnox
vt habet qrto regũ ʒ.tñ poſtea moꝛtuo achag negauit:
qꝛ extuc pplłs moab erexit ſe in ſupbiaʒ:de qᷓ dicitur ĩ
ple ſequẽti:Audiuimꝰ ſupbiã moab ſupbus eſt valde:
iõ Eſaias volẽs eius ſupbiã repellere ipꝛoperat ei tribu

——,

tij iſtud dicẽs: Emitte agnü dñe dnñatoꝛ terre.noia eniʒ

(Eſaie xvj

gaãtia ei èt indignatio eius:

vniuerſ vlulabit. His quᷣi

hebꝛea ſũt indeclinabilia:.iõ de facili dici põt oñatoꝛ p dña

toꝛẽ: ſic hec noĩa coꝛnu ⁊ gelu indifferẽter accipiũtur ĩ caſu
accuſatiuo ⁊ noiatiuo apud latinos:⁊ eſt ſenſus ſᷣm Ra.ſa.

Emitte agnũ. qſi diceret ppheta:qd ſupbis pple moab re
gnũ iuda ↄtẽnendo:qꝛ ille ꝗͥ fuit dnatoꝛ ⁊ dñs ĩ terra vꝛa.ſ.

rex veſter aliqñ miſit
ꝓ tributo regi iſrael.
Agnũ.i.agnos. acci⸗
biẽdo ſingulare p plu
rali:ſic Exo.viij.Ue/
nit muſca grauiſſia
ĩ.mltitudo muſcarũ
De petra deſerti.i. de
tali loco terre moab
vñ mittebant᷑ agni pᷣ⸗/
dicti. Ad montem fi⸗
lie ſyõ.i.ad ſamariaʒ

parabit᷑ in miſericoꝛdia ſo⸗
liũ: ⁊ ſedebit ſup eũ ĩ pitate
in tabernaculo dð:iudicãs
⁊ qrẽs iudiciũ:᷑t velociter
reddẽs qð iuſtũ ẽ. Audiui/
mus ſupbiã moab:ſuꝑbꝰẽ
valde. Suüpbia eiy et arro/

palluſq; ſoꝛtitudo ei. Iccir ãq̃ edificata fuiti mon
cò vlÜùlabit moab at moab tx empto a ſomer: 3
reguʒ.xvj.⁊ erat me⸗

tropolis in regno iſrł
7 dicit᷑ mõs filie ſyon
qꝛ oẽs ciuitates totiꝰ
iudee fuerũt ſub hie⸗/
l ruſalem ĩ qᷓ eſt mons
ſyon vſq; ad diuiſionem regni tpe roboam. Et erit pꝛopter
ſuperbiam moab. Sicut auis fugiens ⁊c.quia vaſtatio hec
fuit eis inflicta pꝛo ſupbia ſua cum alijs malis. Conſequen
ter oſtendit pꝛopheta modum euadendi hanc penam.ſ.per
ↄpaſſioneʒ. ſ.ad filios iſrael dicens:Ini conſiliũ ⁊cc᷑ expona
tur vt ſupꝛa vſq; ibi:Finitus eſt enim puluis: conſũmatus
eſt miſer:defecit qui conculcabat terram.vbi Ra.ſa.dicit ꝙ;
hec eſt littera hebꝛaica:Defecit ſuctio:conſũmata eſt mam
milla:defecerũt mobilia de terra.quã litterã ſic exponit:de
fecit ſuctio.i.aialia que ante abundabant in terra moab nõ
ſugent amplius lac matrum ſuarũ. Cõſũmata eſt mãmilla
ideſt defecit lac de mãmillis animalium:vnde moabite ĩ la-
cte et butyro ſolebant abundare. Deſfecerunt mobilia de
terra.i.animalia que gradiũtur ſuper terram:quia hoſtes
deduxerunt ea per pꝛedam. hanc enim penam cõminatur
eis Eſaias:⁊ tunc conuertit ſe ad nunciandum foꝛtificatõeʒ
regni iude tꝑe Exechie dicens:Et pꝛeparabitur in miſericoꝛ
dia ſolium.quia ex dei miſericoꝛdia exercitus ſennacherib

letant᷑ ſup muros cocti late
ris loquimini plagaſ ſuas:

ab angelo percuſſus fuit: ⁊ ipſe fugiens ad terram ſuaʒ ibi ĩ
terit:⁊ tunc Exechias in pace ⁊ gloꝛia regnauit:vt habetur

2 pal.xxij. Et ſedebit ſuper illud ĩ veritate.vnde dixit:Fiat
pax ⁊ veritas in diebus meis.quarto regum.xx.In taber⸗
naculo Dauid.i.in ciuitate qu edificauit dauid: iudicans
⁊ querens iudicium ⁊c᷑. quia ipſe ſuit iuſtus:⁊ in alijs iuſti/
ciam ſeruauit. v ¶ Audiuimus.quia ſecũdum expoſito/
res hebꝛaicos ⁊ latinos moabite non fecerũt ſecũdum mo⸗/
nitionem Eſaie de conſeruando fugitiuos de pplo iſrael:iõ
non euaſerunt penam cõminatam:⁊ ad hoc deſignandum
reuertitur hic pꝛopheta ad deſcribendum eoꝛum penam ?

culpam: ⁊ pꝛimo pꝛedicit exterminium. ſecundo excudit
eoꝛum remedium : ibi Et erit. Circa pꝛimũ dicit: v ¶¶ Au
au.

diuimus ſuperbiam moab.per famam volantẽ. x
perbia eius.in factis. x¶ Et arrogantia. in verbis.
3( Et indignatio eius.in exterioꝛibus ſignis. a Pluſ
ꝙ foꝛtitudo Kraln macue ſuperbi plus eſtimareꝰ

im
ſe qy ſit in veritate. b ¶ Iccirco.i.pꝛopter iſtam ſuperbiã
c¶ Ululabit moab at moab ⁊c. querẽtes ab inuicem auxx
lium: ⁊ non inuenient. O¶ Pis qui letantur ſuper mu/
ros ⁊c tales eiʒ muri fiebãt antiquitus.ſ.de lateribcoctis
. Logmim.

⁊ ĩ foꝛtitudie tali muron glabat moabire. egoc
o voj ꝓphete. ſ¶ Plagas ſuaj.i.mitferias eis ſuꝑpuẽturas.

Zð

¶ Liber

intelligit ꝑ hoc ꝙ aliqua nouitas ſit in deo: ſed qꝛ illud
factũ fuit diſpoſitiuũ ſeu meritoꝛiũ reſpectu pene que h
deſcribit. n
ſuũ dicens: o

¶ Am̃ ſuburbana eſcbon. nomen ẽ ciuitatis famoſe: in
terra illa. h Deſerta ſũt. a ſuis hitatoꝛib inde fugienti-
bus. ic Et vineã ſabama. ciuitas erat ĩ moab abũdans i᷑
vineis. S iũ exciderũt.i. j pme
bylonij:⁊ dicũtur vtriq; dñi gentiũ:qꝛ tpibꝰ ſuis młtas ge/
tes ſubiecerũt domi/
nüjs ſuis. Flagel/
la eius.i.palmites q
vulgariter vocãat fla-
gella: ⁊ ſic ẽ ĩ hebꝛeo:
tñ accipiunt᷑ hic pal/

qm ſburbana eſebon de/
ſerta ſunt. Et vinam ſaba⸗
ma dñi gentium exciderũt.
mites metaphoꝛice: Flaͤgella eius uſqʒ ad iager
ꝓ pplo illius ciuitatj puenerunt:errauerut in de
q abũdabati . — ſerto:pꝛòpagines eius reli-
vt dẽm ẽ. m ¶ Uſq; ſüt: tranſierũ Su
ad iacer puenerũt.fu⸗ cte ſut: tranſierut marc. Du
giẽdo aduerſarios. per hoc ploꝛabo in fletu ia
nErrauerut in de cer:ct vineam ſabama. Inẽ
ſeno. boiesn pr tio bꝛiabo te lachꝛyma mea
re fugientes: de facili eſebõ ⁊ eleale:qm ſup vin/-
errat ꝓpt mentisper gemi ſid meſſem
rbikbe; o o gemias tuaz v lup meſſem
pagines ep i.viri ſo; tuã võx calcantium irruit.
1e. Relicte ar. Et ãuferet᷑ leticia ⁊ exulta-
a peo taquã iutilej. tio de carmelo: lèt in vineiſ
4 S erür ma⸗ i0 de carmelo: ẽét in vineiſ
re.i. euphraten du⸗ U 5 aadi
cti in captiuitateʒ ad Eini n toꝛculali nõ calca
terrã alienaʒ. ⁊ voca: bit ꝗ calcare ↄſueuerat: vo
hic fluuiu euphratexß 4 c 5 ie X
mare. ꝓpter eius ma ”
gnitudinẽ ſᷣm moꝛeʒ hebꝛaici ſmonis:qͥ cõgregatio aquaꝝ
mare vocat: m ill id Geñ. j. Congregatiõeſq; aq̊ appella
uit maria. r. ¶ Suꝑ hoc ploꝛabo.hoc dic ꝓpha: ↄpatiẽs
pplo moab rõe ſu Bierg: 5 ¶ In fletu. i. veraciter æ nõ
ficte ↄpatiens. t ¶ Hacer.ẽ nom ciuitatisiĩ moab. v¶¶ Et
vineã ſabama.i.ſuper ſabama ciuitatẽ vineis abũdantẽ:qꝛ
ille ciuitatej fuerũt deſtructe.⁊ eodẽ mõ exponit᷑ qð ſubdit᷑:
x ¶ Inebꝛiabo te ⁊c. eſebon.n. elale ſũt noia ciuitatum ĩ
moab: cam ſue ↄpaſſionis ſubdit: x ¶ Qm ſup vinde/
mia ⁊c vnde debebaj viuere. ʒ3 ¶ Uox calcantiũ irruit.ſ.
hoſtium ſibi rapientiũ. a Et auferet leticia ⁊c ocus ẽ
in moab fertilis i vino ⁊ blado. b ( Et in vineis nõ exul/-
tabit ⁊c. Qñ enim vindemia eſt abundans ⁊ meſſis colligi
tur pacifice:hoiĩes exultãt ⁊ cantant:⁊ iõ qñ ab aduerſarijs

ĩ gentiũ exciderũt.i.aſſyrij pmo:⁊ p'ea ba

nõ exultabit neq; iubilabit

—

ptim occidunt᷑ ⁊ ptiʒ fugantur:⁊ meſſis ⁊ vindemia ab ad/

aieceru⸗ tunc habetur materia triſticie ⁊ ploꝛatus
c Sup hoc venter meus.i.mens mea:eo modo loquẽdi
quo gicitur de aliquo parũ lr̃ato:parum habet in ventre.
d d moab quaſi cithara ſonabit.emittendo vocem lu
gubꝛẽ gemitus ſicut iĩ fletu moꝛtuoꝝ aliqñ cantabat᷑ carmẽ
lugubꝛe in cithara. e¶ Et viſcera mea.mouebunt᷑ ꝑ com
aſſionem. f ¶ Agd murũ cocti lateris.i.ad moabitas qui
abitabant in cluitatibus clauſis talibus muris: vt ſupꝛa
dictum eſt. g Et erit. Hic conſequẽter ppheta excludit
remediũ.d. g ¶ Et ẽt cũ apparuerit qð laboꝛauit moab
ſ. inuanum ad defendenduʒ. 5GS.
idola in montibus poſita: q reputauit ſancta: iõ dicit᷑ hic
Sancta ſua.nõ eſes, ⁊ abſolute:ſed cũ deiminatõne
ol

eius qð eſt ſua. i
non valebit. quia idola nullã habent vtutem adiuuandi.
1 1 Poc verbũ ⁊cl.i.de punitõe moab abſq; retractione.
( Extunc.i.ab eterno:quia extũc oĩa futura diſpoſuit.
Rab.ſa.exponit: Extunc.i.ex tempoꝛe quo moabite cõdu⸗
xerunt balaã ad maledicendum pplo iſrael: Numeri. xxij.

Diſpoſuit dcus hanc penam ſuꝑ moabitas futurã non tũ

upꝑ excelſis ⁊c i.ad

¶I¶ Et nuc locutus eſt dñs.ſ.per me ꝓphaʒ
¶ In tribus annis ⁊cl Aliqui numerãt
iſtos tres ãnos a moꝛte achax:ſed hoc non videt᷑ veruʒ
qm vaſtatõ moa
Y.! bitaxꝝ fuit poſt ð/
cẽ calcãtiũ abſtulit. Sůper ſtructionez regni
hoc venter meuſ àd moab Gadlvt pze ſer⸗
aſi cithara ſonabit: et vilſe erde wetrano
qalt nabu. eria vo metropol

ra mea àd murum coctila iregno iſracl fuit
teris. Et ᷑rit cũ apparuerit capta ? pplusca-

lahemgnit moagb ſo er ptiuar'. vj. anno
qð laboꝛauit moab ſup ex Ercchic nij regd

celſis ſuis:ingrediet᷑ ad ſca

g iins⸗SEEer d xviij.⁊ p ↄns.vj.
ſua lt obſecret:ẽt nõ vale- Fopoſt morem
bit. Hoc verbũ qð locutuſ achax: io alij nu
eſt dñs ad moab xtuc:c᷑t merant a captiui

nũc locutus ẽ dicẽs: In tri imleregni iſrael.

Ciocurus eec. Snn A a captiuitate
büs annis quaſi ãni mercẽ t
narij auferetur glia moabl autẽ expõit aliter
ſup omni populo multo: rts ſlinta⸗
&trelinquetur in eo ſicut ra ſar rib mia pu⸗
paruus] T modicuſ: Yrandez eaz cepit
nequaqua multus. q̃rto reguʒ.xviij.

⁊ in ſuo exercitu
at moahbee ſti ·
õäü pengdarij: ſic ex-
ponit qð dẽ H: o ¶ In trib anis.i· p tribꝰ ãnis qbus
moabite cum ſalmanaſar iĩpugnauerunt filios iſrael.
p ¶ Quaſi ani mercenari i. ani ꝗᷓ fuerũt aahitis qſi
mercenarij:eo ꝙ ꝓ ſtipẽdijs erãt ibi. q Mufer gla

Mus damaſci xXyVII.

*

moab. per vaſtatoeʒ tre ſue:qſi diceret illud factũ eoꝛũ

l trib anis dict fuit cã punitois ſue a deo:ꝛ ſic ꝑ h qð
dẽ h trib anis nõ pſigit tps ſue punitõis:ſʒ aſſignatur.
ei cã ptial:qꝛ ↄductio balaã p̃dẽa: ⁊ iſta ipugnatõ ppli
iſrael ↄcurrerũt ad h': ⁊ ẽt moabitaꝝ ſupbia vt deẽm ẽ.
r ¶ Er reliquet᷑ c qꝛ pauci de moabit effugerũt man

vaſtatoꝝ:vl qꝛ aliq pauci vl paupeja vaſtatoꝛibſuert
dimiſſi ꝓ cultura ire:ſiẽ nabuardã deſtructa hieruſalẽ
duxit pplłʒ reputatõis ĩ babylonẽ:⁊ de paupib tre reli·
qt vinitoꝛes ⁊ agricolas:vt hẽt Hieremie vltio. ¶ In
ca.xvj. vbi dẽ i poſtilla:E
futura di

ſpoſuit. Additio.

₰—

ad ttiã ⁊ q̃rtã gnãtoex punit pctã patꝝ iĩ filioſ:
vt pʒ Exoð.xx.⁊ iõ iã trãſiuerãt mito plures
gnãtoed a tpe ↄductõis balaã vt manifeſtũ ẽ:tũ qꝛ alia
pctã h̊ expſſa ſufficiũt ad ꝓmerendã talẽ punitõem. ſ. .
pugnatio filioꝝ iſrael fugiẽtiuz: ⁊ ẽt ſupbia ipi moab

qᷓ maximũ peccatũ ẽ:vñ qð dẽ en A

ſʒ poſtill.ſ. ab eino .ſ. ̃m diuinã pᷣſciẽtiãö. ¶¶ XVII.
Ilus damaſci. Dic ponit᷑ punitio ſyroꝝ ppjłʒ
iſrael ad peccatũ iducẽtiũ: qꝛ phacee rex iſtt
ſmuit ↄfederarregi ſyrie:vt dictũ ẽ ſupꝛa.c.vij.
q ſiẽ coĩcauit ei ĩ amicicia:ita ĩ idolata. Silr acha rex

Ut obſecret. p ſua liberatõe. k ¶ Et iuda fec ſibi fiei altare holocauſtoꝝ iĩ hierlʒ ad ſilitudi/

nẽ altar qð erat ĩ damaſco:vt bẽ qrto reg.xvj. Diuidi
tur aũt prᷣs caplłʒ ĩ tres ptes:qꝛ p ðſcribit᷑ punitõ ſyro
rũ filios iſrł ad peccatũ trahentiuʒ: 2 filio: iſrl in ißis
fidentiũ:ibi Et erit.⁊ 3 aſſyrioꝝ vtroſq; vaſtãtiũ:ibi
e młtitudini. Circa pmũ dicit᷑: a . On damaſci. i.
cus

punitio ſyrie a deo puiſa: qꝛ damaicus erat metropol

dicmn. b
rcligecuin
foer nomne
gonsire
ſeinqgaſa
wauutate
rit vute
nuci
buscunt
Gbusadue
imn f
guicſconrib
nitqaiegn
ſdeltis
Pabffre⸗
ſarascn
zr
gguf
ſten
er
yoh⸗

it llcnn

obuin 9.
go tu oi
bepnine⸗
hoeznt
tekfltpeln
bu. f ſeh

ſc. i. ab eterno qꝛ extũc oiàa

Fpoſitio Ra.ſa.vẽ irratõnabil:tũ qꝛ de vſq

—
= = =
E.

E
.⸗ B

S=

——

(olneſeoo
uuganndn
philirre
Mulſtyrhi

Nuntioſegnii
uſß r

= = =– =
=
S S =
E S= — 2
2 =—.
E — SE

E⸗
.
E
E

—,

S
S
= 2
= =
= =

.
= 2
—
S S

ndcdſlll
hacuhgeteß
1AMumnuncri
Ann Niſen
W
bitupftt
ucdonezn
ldngck
zudiaſ
fuw meror
Uregnoileulti
cnaappl
Nrur mn
Shhriiti
PiG1ie
DWopoſtnatn
chinbͤl
merantzcyn
umfegiiil
Mncyan
1 mienir
. diessg inn
„ r
U mutoe
gir worti⸗
ritt
swünßſit
ſun l niem
umiſigbi
öshiſienn
iſaingnuiſhi
nſncnn ,
Gtrü cinin n
Sarumph
nüdenminn
endennchf 1
iec

4
4

1 5 8

rex fuit de ula tri
bu. f .
a damaſco. eo ꝙ nomen regiũ fuit ablatum p theglat/

in ſyria. Ecce damaſcus deſinet eſſe ciuitas.ſ. notabilis

vt exponũt aliqui:eo ꝙ theglatphalaſar qui interfecit
raſin regem ſyrie non legit eam deſtruxiſſe:ſed illud qð
ſubdit᷑ videt᷑ repugnare:⁊ erit ſicut aceruuj lapidum in

*

ruina:⁊ iõ dicẽdũ ꝙ damaſcus fuit deſtructa ꝑ theglat

phalaſar vl aliũ
ſibi ſuccedentem .
5 paſte⸗ reſ⸗ Eecce damaſcus deſinet eẽ
railcul de hierI ciuitas: ⁊ erit ſicut aceruus
e fiebiwe lapiduʒ ĩ ruina. HNèrelicte
dificata. b ¶ De ciuitates aroer grẽgibus e
relicte ciuitateſ a rũt:èt reꝗeſcent ibi:⁊ non

roer.nomen ẽ re

. 2. 5 t
gionis ?reno ſy Iltg exterreat. Et ceſſabit

rie in qua ſũt plu
regcicltate Ans regnũ a damaſco: èt relige
er aũt ꝓut ẽ nom ſyrie ſicut gloꝛia filioꝛũ iir:

vnius finl as =. erunt dicit dñs excrcituũ.
riudea. c¶ Gre Et Erit in die illa attenuabi

rum. d ¶Etre do carnis eiuſ emarceſcet:
quieſcent ibi: ⁊ ñ &t eri ſicut ↄgregans ĩ mel
crit qui xterreat ſæ qð reſtiterit:l ⁊ bꝛachiuʒ
ſ.de ſyris:qꝛ p.)½ ſpicas leget. Et eri ſi
llatus cyreneʒ: vt querens ſpicas in valle ra-
habet amos p: phaim:&t relinquet᷑ in eo ſi

quia ſyri erãt cõcut racemus łet ſiẽ excuſſio

federati regno iſ/
rael:vt dictuʒ eſt
vij.caplo:iõ ſbdi
tur: e( Et ceſſa
bit adiutoꝛiũ ab
ephꝛaim.i.a re⸗

olee: duaꝝ vel trium oliua
ruʒ ĩ ſũmitate rami:ſiue q̃t
tuoꝛ aut qnq;. In cacumi/
bus eius fruci el: diẽ dñs
deus irl. In diẽ illa inclia⸗

gno iſrael noĩato .
Pephꝛaim:co bitur homo ad factoꝛeʒ ſu
hieroboaʒ pmus um:⁊ oculi eius ad ſanctũ

t regnũ

phalaſar. Et reliqe ſyrie ⁊c]. i.iſti ⁊ illi captiuabũt
paucis euadentibus fugiendo ⁊ ſic factũ eſt:qꝛ ſicut the
glatphalaſar captiuauit pplłm ſyrie:ſic ſalmanaſar re/⸗
gnũ iſrl: vt hꝛ. iiij. regũ. h¶¶ Et eit. Hie ↄñter deſcribit
punitio regni iſrael eo ꝙ ↄfidebat de adiutoꝛio ſyroꝛũ
pluſq de deo:⁊ ad eoꝝ idolatriã trabebat᷑. Et diuidit
in tres ptes:quia pᷣmo ꝓpha denũciat punitõis effectũ
2 eius fructũ:ibi In die illa inclinabit᷑. 3 redit ad denũ
ciandũ deſtructõeʒ regni iſrael:ibi In die illa ciuitates.
Circa pmũ dicit᷑ h S erit in die illa ⁊c.i.regni iſrł
⁊ hoc ꝑ deſtructõeʒ ſyroꝝ ð quoꝝ ↄfidentia gloꝛiabat᷑
i (Et pinguedo carnis eius marceſcet.i. diuitie eius ð
ficlent. Uñ de aliquo diuite hoie dicitur coĩter ꝙ ẽ pin
guis:⁊ hoc fuit qn ſalmanaſar cepit ſamariam:⁊ ppim
captiuauit:⁊ ſic diuitias regni ſibi rapuit. k ¶ erit
ſicut ↄgregans ⁊c.i.pauci de pplo iſrael euadent. ſicut
ſpice remanẽtes poſt terga metẽtiũ pauce ſunt. l¶ In
valle raphaiʒ. locus eſt in iudea:vbi philiſtei venerũt
ad pugnandũ cõtra Dauid.ij.regũ.v. m ſEr Ang⸗

tur i eo vc Qui remanet p' videmiatoꝛes. n ¶ Et ſiẽ

excuſſio olee ⁊c. Eſt autem olea fructus oliue.per iſta ĩ
celligit ꝙ pauci numero euaderent manus ſalmanaſar

ſicut poſt videmiatoꝛes remanẽt pauci racemi pauce
olee poſt excuſſionem oliuarum. o ¶ In die illa. Hic

adiutoꝛiuʒ ab ephraim: ct

en

ale xvij

oſtẽditur huius punitionis fructus:quia illi qui euaſernnt
fugiendo:poſtea venerũt in regnũ iuda ſub exechia ree
fuierũt ono idolis dimiſſis:⁊ hoc eſt qð dicit᷑: o

illa ⁊cl.ſ.ad oñʒ:⁊ patet lr̃a ex pꝛedictis. p

Sic redit ꝓpheta ad denũciandũ deſtrus
H dicẽs:
U„-⸗ . eerunt 2c
iſrl reſpicient: ⁊ nõ iclinabi

tur ad altaria que fecerunt
man eius: ⁊ que opati ſũt

diglti eius: nõ reſpicient lu
cos ⁊ delubꝛa. In diẽ illa

erunt ciuitates foꝛtitudinis
eius dèrelicte ſicũt aratra
⁊ ſegeteſ que derelicte ſunt
a facie filioꝝ iſrael. Et èris

delſerta: qꝛ oblita es dei ſal

uatoꝛis tui: ⁊ foꝛtis adiuto
ris tui non es recoꝛdata.
Pꝛopterea plantabis plã
tationeʒ fideleʒ:t germen
alienuʒz ſẽminabis. In diẽ
plantationis tue labꝛuſca:

ê&t mane ſemen tuuʒ floꝛe/

bit. Ablata eſt meſſis ĩ diẽ

hereditatis: t dolebit gra

uiter. Aè młtitudini popu
loꝛum multoꝝ ut multitu
do maris ſonãtis:⁊ tumul

tus turbaꝝ ſicut ſonit᷑ aqᷓ

rũ multaꝝx. Sonabũt ppli
ſic ſonit aq̃rũ iundãtiũ:cèti

crepabit eu èt fugiet ꝓcul.

tabis plantationem fidelem. quia po

eſtructõem regni iſrael

n die illa
ſ. ſamaria

⁊ alie cigitates muni⸗
te. q Tut dẽlicte.

ab habitatoꝛib ſuis
i captiuitateʒ; ductis.

r¶ Sicut aratra⁊ ſe
getes. quia ſicut filij
iſrael no potuerũt de
fendere ea que erant ĩ
cãpis:ita nec ſeipſos i
ciuitatibus muratis.
Et huius deſtructois

cã ſbdit᷑: s

Et eris

deßta quia oblita es

dei ſaluatoꝛis tui ⁊c.
t¶Mꝛoptea platabis
plantationeʒ fidelem

ſecunduʒ expoſitoꝛes
noſtros pꝛopheta ir/

riſoꝛie hoc dic: eo ꝙ

ſpᷣdit: v¶ Et germẽ

alienum.ſcilicet a fi

7 moꝛibus. x ¶ Se
minabis.⁊ ad hoc cõ
coꝛqat qð ſubditur:
Vy¶ In die platatois
tue labꝛuſca.i. vitis

ſilueſtris ⁊ inutilis: ⁊
piſta deſignatur ppli
iſr! malicia. Ra. ſa.
gliter exponit dicens

ꝙ pꝛopheta hic loqt᷑
de pꝛeterito per mo/
dum futuri cum dici
tur:Pꝛopterea plan/

pulus iſrael fuit plãta

tus in ſanctis patriarchis:ſʒ poſtea declinauit ad idolatriaʒ

is ſubdit᷑: Et germẽ alienũ ſeminabis. In die plãtatõis tue

ideſt receptõis legis diuine in monte ſynai:q;ꝛ vñs platauit
iſrael tãq; vitẽ ſpecialẽ ꝑ legis datõeʒ:ita ꝙ plaãtatio h acci⸗

pit᷑ alr q;' p. Labꝛuſca.qꝛ tũc fec ſibi vitulũ ↄflatilẽ. zEt

mãe ſeme tuũ floꝛebit.i.añ tpᷣs debitũ:⁊ ſic fructu carebit.
h mõ ppls iſrael gloꝛiãs de ↄfidẽtia ſyroꝝ icõueniẽt reſlo

—

a ſecuta fuit. vt pdictũ ẽ᷑: iõ ſpᷣdit᷑: a ¶ Ablata

ruit:⁊ io 1 a C2
¶ meſſto kürael ab aſſyrijs. b ¶ In die hereditat. hHebꝛei
dicũt: In die ifirmitat᷑.qꝛ vx ppli iſrl tũc fuit iſirmata ⁊ ad
nihilata:iõ ſbdit᷑:. Et dolebit grauit.ſᷣm aũt traſlatõeʒ nr̃aʒ

ſic exponit᷑:

b ¶ In die hẽditaj.i.tpe q debebat colligi meſ

ſis ⁊ recõdi ĩ hoꝛꝛeis:⁊ ſic vt hẽditas poſſideri. c ¶ Et do
lebit grauiter.ſ.iſrł ex malis ſibi illat.cã aũt diuerſitat hꝰ
lr̃eẽ:qꝛ dictio hebꝛaica qͥ ponit᷑ h.ſ.vahela eduoca ẽ ad iſir
mitatẽ ⁊ hẽditatẽ. ð ¶ Ue mititudini. Hic deſcribit punitõ

P
Pp

al Frior regna iſrael ⁊ ſyrie vaſtatiũ cũ dẽ: Ue mltitudini
loꝝ młtoꝝ.qui venerũt cũ ſẽnacherib ; hierlm:a ponit᷑

ve ꝓ onere:qꝛ idẽ ipoꝛtant ĩ ꝓpoſito. e ¶ Ut multitudo
maris ſonãt ⁊c.ĩ ꝓceſſu.n.exerci᷑ᷣ fit magn tumlx:ex col-
liſiõe armoꝝ ⁊ motu curriũ:⁊ ſonitu bucciaꝝ:⁊ maxie qñ
exercit ẽ valde magn.q̃l erat exercit ſenacherib. ncre
pahit eñ. ꝑ ãgelũ cuũ pcutiẽdo ep exercitũ:q̃rto regu.xviij.
g¶ Et fugiet pcul. qꝛ ſenacherib viſa plaga cũ paucij fugit

—

ad terrã ſuã velociter:iõ ſpdit: Et rapietur ſicut puluis ⁊c᷑. ↄñter ponit egyptioꝝ punitio. Circa qu ſciendũ ꝙ pa (den
in tpe veſpe ⁊ ecce turbatio qꝛ pcuſſio dicta facta fuit de no nitio egyptioꝝ: poſitaĩ h' caplo ⁊ duob' ſequẽtib coii tiiu
cte que ĩcipit a veſpere. In matutino: ⁊ nõſbᷣſiſtet: q: ſenna expoit a doctoꝛib'nr̃is ð punitoe egypti:q̃ facta ẽ ꝑ aſſy zuhaln
cherib iĩ mane vides plagã ſui exercix ſugit: vt dictũ ẽ: cõ⸗ rios:ſʒ ſaluo melioꝛi iudicio vꝛ mihi:ꝙ meli exponat Ahbaunl
cludit ꝓpheta: Hec ẽ pars ⁊c:i. pena dicta eſt illud qð iuſte de iplici punitoe egypti:qꝝ bma ſm oꝛdinẽ hiſtoꝛie fẽ=a (((inne
reddit in inimicis no- fuit ꝑ aſſyrios ſe capio.
AQ((Rris. (Za-NIII. „ ⸗ ida p babylõiox) liol
E ire cymba Et rapiet᷑ ſicut puluis mõ Omẽs hàbitatoꝛes oꝛbis ttia p romàos. 2 luane⸗
Pe.

lo. da. a. “ tlum a facie vẽti: v ſicut tur qui moꝛamſi terra cn ele h ponib ledar

1

nit h' capl⸗ „ ,2 e ttia. c. zSti:
de deſt veroe xerei bo coꝛazʒ tẽpeſtate. In tem uatum fuerit ſignu in mön teitio ſeauettstr
l

gog ?7 magog pregez poꝛe yveſpe:⁊ ecce turbatio tibꝰ videbitis: è clangoꝛe, Scriptura. n. ſac
meſſiaz quẽ iudei ex in matutino: ⁊ nõ ſubſiſtet. tube audietis: qꝛ hec dicit no ſep pccditjm

Pecexpolinonn l ſed Hec eſt ꝑs eoꝝ q vaſtaue diñs ad me:Egò quieſcam oꝛcias billarie ier
Paetgameo: cum rüt nos: T ſoꝛo diripientiũ a1iderabo in loco meo: ſegnt repkee H ice
aduẽt chꝛiſti traſiẽit ¶ nos. ¶ XVIII. ſicut meridiana lux clara ſterius ſcribut: vt eglyrri⸗
in pee un⸗ iõ expoſi (NRte cymbalo alari e et ſicut nubes roꝛis i die pʒãſi i oib libꝛis ſattzenst
nclit hir deietl Aque ẽ trãſ flumẽ ethio meſſis. Añ mèſſem.n.iõt ſcripture. Rona- nitntun
ez egypti⸗ bie: qui mittit ĩmare lega- effloꝛuit: et immatura pfec/ biliter &t ppeitp AaNa
bere punitõeʒ eg pti gut nn maie lega t inmatura ꝑcc ppeta punitioem ſopruet
oꝛuʒ qui tpe ſedecpie tos: et in vaſis papyri ſup uo germinauit: et pꝛecidẽét pꝑ babyloios fcaʒ uſtin
Keefit pi⸗ de esn aqᷓs. Ite angeli veloces à ramuſculi eius falcib: ⁊ qᷓ ↄtinuado ſe ad ꝑ- ihſtoluſl
tacetn. genlcz ouulſam ⁊ dilacera derelicta fuerit abſcident. te peccente i bo alni
nit cotra rege bablo ain: Jad pplin tribilez poͤſt Excutient᷑: t relinquẽt ſil ſizer kererlcet? un
nioꝝ: ppter qð capti quẽ nõ eſt glius:ad genteʒ auibus montium ⁊ beſtis do Alena talla; ihen
fuit bb 8.:7 de; expectante t ↄculcataʒ ců terre: et eſtate ppetua erũt indeis rebellandi Baon
Fi S en ius diripuerũt flumina ter ſuper eum volucres:᷑t om 3 babyloios: i Pgnän
vavresr an eius. Ad montẽ nois nes beſtie terre ſuper illum imediate ſbiuxit nen
i nobelen⸗ dni exercituũ montẽ ſyon. byemabũt. In tenpe illo hpipos Atbiut “
itur egyptioꝝ pᷣua⸗ — 5iͦidlaf ptesd ,
ricatio: pene comia ́”ÿ”8ü bomi⸗ rne zuen
no⸗ü 446 3 rargecs Lirca bmuzdẽ: a ¶ Ue terre. ſ. punitio.x iudeoꝝ ↄſolatio:ibi In illo tpe.Circa pmuʒ ulluwun
elber⸗ b ¶Aymbalo alax. Dicii aut egyptus alap cym dicit ppheta. o ¶ Oms habitatoꝛes oꝛbis.i. egypti: nuowery
õ denüciando regno iude magna pmiſſa ⁊ eſt locutio hypbo ica:ad denotandũ magnitudinem pri pyit
dri⸗ zarln ũi vanũ ↄſidẽ ſub alaꝝ ſuaꝝ vmbꝛa. c¶ Que illo regui: ⁊ multitudinẽ ppli ſicut dicit pariſius ẽ totuj iatQ
ein umẽ ethiopie.iſtud flumẽ ẽ nilus diuidẽs egyptu, müdus. ma uatu fuerit ſignum. i. vexilluz re ſa Pw
ab erhiopia ihm traliui alexader magi de ethiopia ĩ e gis babylonig Annoenin foꝛtalicijs ĩ alto minnluire
drr n mittit i mari legatos. i. nucios p mare ad ſituatis. r d ebitis. ad deſolatõeʒ viam. 8(Æ (Cflliladih
5 5 ucie n gilect, ado. e ¶ In vaſis papyri.i.ĩ nauibꝰ clangoꝛem tube audietis.ad concitandũ bella ð totam deilisdcetil
p⸗ mro actis: .n. papyrus ſpẽs iũci:ita magni ꝙ ide po⸗/ terram egypti reſiduam. t¶ Ego quieſcam a ꝓtectoe ipeingiu
terat fieri nauicule:vt dicũt aliq. vel vt dicũt alij e¶ In egyptioꝛus. v¶ Et conſiderabo in loco meo.i.in me delntbuhepte
vaii Hapyitr liaipapiro ſcriptis qs poꝛtabat dicti nucj. ipo. x¶ Sic meridiana lux clara ẽꝛ oia nuda apta ni liin
ſilitu dinar K. P⸗ us no accipit h ꝓp iuco realiter:ſed tätſũ ſunt oculis dñi. y Wtſien nubes ⁊c que refrigerat DD
