aſſyrioꝛum.clxxxv.milia:ita ꝙ coꝛꝑa redacta fuerunt

A. ilber aon
repꝛobare maluũ ac᷑. derelint᷑ tra c li. odio hẽs tanq tibi eũ:cui eechias reſiſtere nõ potuit via hũana:⁊ iõ con zlanit
nociuã. ſ.craz irl ⁊ trã ſyrie. d ¶ A facie duoꝝ reguʒ ſuo /uertit ſe ad dinuʒ auxiliuʒ iploꝛãdũ: ⁊ iõ miſit dñs an/ S
rũ.qꝛ rex aſſyirioꝝ regẽ ſyrie interfecit et pplimn ei traſtulir gelũ ſuũ q vna nocte pcuſſit in exercitu reg aſſyrioꝛuʒ gin⸗ i
ĩ cyrenẽ: vt dictũ ẽ ſupꝛa:⁊ poſtea oxee regẽ iſrl cepit:⁊ pplʒ clxxxv.milia bellatoꝝ:qð vidẽs rex mane tritus ⁊ pfu Nellt
eius trãſtulit ĩ aſſyrios:vt hi.iiij. Reg.xviij ¶ Circa quartuũ ſus fugit ad iraʒ ſuã cũ paucis: ⁊ ibi intfect/ fuit a filjs tu an⸗
dicẽdũ. Ad pmum. ſuis. iiij. Re. xxx. ſp
ꝙ in ſacra ſcriptura —⸗. Y „ Igit ſcom hoc re⸗ itpſon
ponit᷑ uplex ſinum bonũ: dẽlinqt᷑ fra quã tu ð bilabit dñs muſce que eſt ſiduũ huius.c.in miut
alicui' cuer. Cnũ ꝓ treſtaris l facie duoꝝ regũ in extremo flůminuʒ egy duas ptey diuidit ultnun
noſticũ:qð ẽ indicati 2. —„ 3. . qꝛ pꝛio tangit h ſplon i⸗
nu effectus futuri: ſi ſuoX. Adducéèt dñs ſup te pti:l &t api que eſt in terra factu in generalt eiuppi⸗
Judic. vj. Datũ fuit ſi ⁊ ſuper pplin tuũ et ſ up do aſſur: ét venient ⁊ requie ſecũdo explicido fiben
gnüũ gedeoni in vell? mũ piis tui dis qui nõ ve ſcent omẽs in toꝛẽtibꝰ val ptes ey i ſpaͤli:ibi rre ſan
indicariun ſue rito nerut a diebus ſepationis] liũ c in cauernis petrax Eerit. Liren pet 1 ho
ete dar in Eripta. Ephraim a iuda cũ rège aſ ĩ oibus frutetis ⁊i vninuer Adlucet onh ſuhn
Aliud ẽ ſignuz reme ſyrioꝝ. Et e᷑rit in die illa:ſi ſiſ foꝛaminibus.In diẽ illa ſup te qꝛ theglat bͤentim
moꝛatiuũ effect pteri phalaſar rex aſſy eneg
ti:ſicut Exo.iij. Dixit ”M riox vaſtauit trõ mn a
dñs moyſi:hoc hebis ſignũ qð miſerim te:cũ e ſuxeris po e nullo reſiſtente:et eũ afflixit:vt hẽt.ij.paralł xxviij. aſſrio⸗
Hals meũ de egypto:ĩmolabis deo ſuꝑ montẽ iſtũ.i.imola f ¶ Et ſuꝑ domũ pꝛis tui.i.ſuꝑ exechiã filiũ tuũ ⁊ eius dickiden
is deo de iſta miſſione q̃ tibi iponit᷑ ad liberatõeʒ ppli rek pplłʒ. Exechias.n.fuit iuſt ⁊ bon :⁊ iõ magij deſignat h lügliose
dẽdo gras deo:⁊ ſic pʒꝙ iſtud fuit ſignũ rememoꝛatiuum p auũ ſuũ ioathan qꝗ fuit iuſt᷑ q; p acha pieʒ ſuũ q fuit guihitabn
miſſiois pᷣterite.nec obſtat magna diſtantia tpis: qꝛ ſignuʒ peſſim:cũ dẽ: Suꝑ domũ pꝛis tui.ſ.ioathan de q̃ do maphrn
rememoꝛatiuũ ita reſpicit pᷣteritũ in magna diſtatia ſiẽ in mo exiet eęechias fil tuꝰ. g ¶ Dies ꝗ ñ venerüt ⁊c. tnzincdi.
pua:ſicut ⁊ ſignũ ꝓnoſticũ reſpectu futuri. Sciẽdũ etiã q iſta ſepatio fuit fca tpe roboã:vt hꝛ. ii.Re.xij.⁊ a tꝑe futydie
liberatio regni iude a ꝑſecutoꝛib fuit ſignũ figuratiuũ ſal illo vſqʒ ad tpᷣus exechie nõ venerũt dies ita terribiles Erorn.
uationis mudi fiende ꝑ chꝛiſtũ:⁊ qꝛ achaę erat icredul ver ¶⁊ ↄſolabiles diuerſis reſpectib: ſiẽ venerũt tpe exechie aree⸗
bo ꝓphete:vt dictũ ẽ ſupꝛa:ↄueniẽtius ſuit vt ſibi daret᷑ ſi qñ ſennacherib venit vltio ad deſtruẽdũ eb regnuʒ. iõ züterde
gnũ rememoꝛatiuũ futuꝝ lõginquũ:vt ipſe in ꝓpꝛia ꝑlõa ſbᷣdit᷑: h ¶ Lum rege aſſyrioꝝ.qm in aduẽtu eius ad gauß
nõ vidẽt:ſic̃ in mẽte ñ credebat:illi tñ q deſcẽdũt de eo vide hierlm fuerũt illi dies rõe eius ⁊ foꝛmidinis exercit:⁊ Dnrnn
rũt:vt maria ⁊ ioſeph:iõ ſignãter ꝓphᷣa nõ direxit vbũ ad ꝓrapſacis blaſphẽatõibus fuerũt tribiles ⁊ tſtabiles:ſʒ diode
achaę dicẽs: audi achax.ſʒ ad domuʒ dauid dicẽs: Audite roe miracloſe liberatõis fuerũt ↄſolabiles. i ¶ Eterit. iiſ
Sð dom dauid.de qᷓ domo fuerũt ioſeph ? maria: nõ tñ ad Hic deſcribit᷑ fẽm ꝑ ptes ĩ ſpali.Et pꝛio u ad aduẽ hie
eos refert᷑ qð ibi dꝛ: Nũqꝗ ꝑaꝝ vobis ẽ ⁊c.ſʒ illð qð ſodit: tũ exercit: ſcõðo quatũ ad ꝑcuſſioeʒ ipſi: ibi In die il .
Dabit dñs vobiyſignu. Caia k.g dicẽdũ:qꝙ almuth ĩ heb. la radet.tertio quãtũ ad ꝓuiſionẽ vict ecechie ⁊ ppli Wn
ſignat abſcõſioeʒ:⁊ iñ dꝛ alma abſcõdita:qð ſignat iuuẽcu/ eius:ibi.Et erit.Circa pmu dicit: k ¶ Iqn die illa.i. in aeng⸗
laʒ aſpectib hoiuʒ abſcõditaʒ:.ita ꝙ de eius pudicicia ⁊ ite tpe illo:q; ↄgregatio tanti exercitᷣ nõ potuit fieri vno enibi
gritate nõ dubitat᷑: maxie qñ ꝓponit᷑ lr̃a he: tũc ſic ſonat die. l¶ Sibilabit dñs.i inſpirabit volutateʒ veniẽdi odengn
haalma:nec iueniũt in tota ſacra ſcriptura alique ſic ſcpte: ↄtra egechiaʒ. m ¶ Muſce queẽ ⁊c per muſcã intelli Nar
niſi tin tres. ſ. rebecca: Geñ.xxiiij.vbi dẽ de ea: Puella de gitur hic ppls egypti:qᷣ cũ magna turba venit cũ ſena ilchiditt
coꝛa nimis:virgo pulcherrima: ⁊ incognita viro. Et ſeqtur cherib ʒ eęechiaʒ: vt dicũt alidq:ſed hoc videt falſũ: qꝛ donmnsſie
ibigẽ: Puella que egrediet᷑ ad haurianda aquaʒ:in hebꝛeo rapſaces tuc voles terrere exechiaz ⁊? ppl'm eb dixit.iiij. habäol
hẽ haalma qꝗᷓ egrediet᷑ ⁊c᷑. ⁊ maria ſoꝛoꝛ mo yſi:Exo.ij.vbi Reg.xviij. In q ↄfidij vt audeas rebellare:an ſpas ĩ ba cpoſtüdi
dẽ de ea. Et iuit puella ⁊ vocauit miqʒ pueri. In hebꝛeo hĩ: culo arũdineo atq; ↄfracto egyptio.hoc aũt ñ dixiſſet ſi eyyurn
Juit haalma ⁊c.et iſta que ſcribit i hoc.c. ⁊ io cũ due pꝛime pplus egypti eẽt iĩ exercitu cum ſẽnacherib ð exechiã. ⁊ m per
fuerit ᷣgines puriſſime qñ noiate fuerũt noie haalma:ideʒ ideo alij exponũt de rege egypti qui alio tpe venit iu- Exybldlat⸗
tenẽdũ ? de iſta.¶ Ad ttiũ dicẽdũ ꝙ duplexẽ nomẽ alicui deaʒ.ſ. tpe ioachaʒ filij ioſie quẽ vinxit ⁊ ipoſuit tene Murndlcn
ſ. ĩpoſitiõis ⁊ nãe:ſic ſoꝛtes eſt nomeè ipoſitiois:hõ vel h no ceniũ talẽta argẽti ⁊ talẽtũ auri.iiij.Reg.xxiij. Sed vi ukirſmi
mẽ hõ nomẽ nãe.ieſus fuit nomẽ ipoſitũ ipſi chꝛiſto:vt pʒ det᷑ mihi:q meliuj pot exponi de pplo libye:q eratſub monſo
Luce.ij. Emanuel aut ẽ nomẽ nature ſeu ꝓpetatis: ſignat iect᷑ regi aſſyrioꝝ:⁊ isõ venit ad eius exercitũ:vñ nõ dẽ iietun

Rännen

1 Beüln

wri weNr
r gii it
in or
inmantety
nnfnd.
dewümn hn
ihmnt

(Eſaie viſ

in cineres intactis veſtibus ⁊ armis:quo viſo rex ſẽna

intfectus fuit.iiij. Reg.xix. et hoc ẽ qð dẽ hic: p
die illa.i. in tpe qͥ ſennacherib veniet ↄtra hierlm:vt de
ſt uat eam. q ¶ Radet dñs ⁊cl.i.acuta:qꝛ illud quod
ꝛcuit᷑ ſup cotẽ de
ducit᷑:p nouaculã

cherib: fugit diĩno iudicio i tra ſua gladio filioꝝ ſuo

acuta que velocie ràdet dñs in nouacula con

diemapotktienp ſütli ege aſſ. yriox capunet
quã velociter cei piloſ pedũ: ẽt barbam vni
dit rex ſennache Uerſaʒ. Et Erit iĩ die illa: nu/
rie it et miet hõ vacca boũ: t du
bratri: lxn as oues: tpᷣ vbertate laci
qo erat terra aſſy comedet butyrũ. Butyxꝝ
rioꝝ reſpectu hie n. ⁊ mel mãducabit òmis

rim. S8¶ In re homo q relici fuerit in me

ge aſſyrioꝝ. hoc &αr, er Srit in Die illa:
dicitd ercipien dio tre. Et Enit in die illa:

di alios populo)

qui hitabant vyy·· H
tra euphratren.q nõ venerũt cũ ſenacherib ad deſtruẽ
duʒ iudã. Aor i.regeʒ qui a filijs ſuis iterfectus
fuit:vt dictũ eſt. v¶ Et pilos pedũ.i.pedites de ſuo
exercitu. x ¶ Et barbã vniuerſã.i.equites qui erãt cir
ca regeʒ adherẽtes ei ſiẽ barba capiti. y¶ Et erit. Hic
ↄñter deſcribit᷑ puiſio victus circa eʒechia ⁊ pplin eius
quia lʒ exercitus ſẽnacherib traʒ iudee ĩ circuitu hierlłʒ
deſtruxerit:⁊ bona ꝑtim vaſtauerit:⁊ ptim rapuerit:tñ
dñs de victu eʒechie ⁊ pplło ſuo ꝓuidit: vt dictum fuit
iiij. Reg.xix.exponẽdo illud: Hoc erit ſignum:comede

hqno qð reppererl c. ⁊ quãtũ ad hoc d hic: ꝓ¶Et
erit in die illa.i.tꝑe poſt deuaſtationẽ ꝑ ſennacherib.
3 ¶ Nutriet homo ⁊c]l].i. vaccã vnicaʒ ſibi remanẽtem
de magno armẽto boum.i. ceteris raptis ⁊ ↄſũptis ab
exercitib ſennacherib. a ¶ Et duas oues ſibi remanẽ
tes de magno grege ouiũ:cetis ↄſũptis ab aſſyrijs.
Et pᷣ vbertate ⁊c qꝛ vñs dabit benedictioem ſuã:
⁊ ſic hẽbũt tantũ de lacte:ꝙ ſufficiet ei ad ſuſtẽtationeʒ
domus ſue:intm ꝙ nõ ſolũ comedet lac:ſʒ pinguedineʒ
lactis q̃ colligit in butyro. Aliqui aũt exponũt hoc ad
oppoſitũ dicetes:ꝙ per hoc expmit᷑ defectus victus illo
tpe ꝓpter vaſtatioem terre ſic exponetes: Comedet bu

re vbi dicit: Et pᷣ vbertate:ſilr ſſequẽs cũ dẽ. c
tyrũ ⁊ mel comedet:vl mãducabit.vbicũq;.n.iſta duo

tyrũ. ꝓpter panis defectuʒ:ſʒ l̃a pᷣcedẽs videt᷑ repugnaꝰ
. (Ba⸗

iũgunt᷑ in ſcriptura ſignãt abundãtia bonoꝝ ire: vn ?
terra ꝓmiſſiois adſui ↄmẽdatioem fręquẽter dẽ in ve

teri teſtamẽto fluens lacte ⁊ melle. d ¶ Omis hõ ⁊c
i.hoĩes iuſti viuẽtes vita humana:⁊ no beſtiali:iſti fue/
runt relicti ĩ medio terre iudee euadentes gladiuʒ ſena⸗
cherib:ſz mali qui erãt in peccatis obſtinati:fuerũt per
eũ extermiati:⁊ iſtis iuſtis remanẽtib fuit ſufficiẽter p
uiſuz d e victu. e¶ Et erit in die ⁊c] valentes mille
argeteos. fEt in ſpinas ⁊cf] ꝓpi defectũ colẽtiũ:qꝛ ſicẽ
dictũ ẽ:młti ꝑierant ꝑ exercitũ aſſyrioꝛum. Ra.ſa.alit
exponit dicẽs:ꝙ tpe egechie poſt mirabilẽ liberationeʒ
ab exercitu ſennacherib vt pᷣdictum ẽ: exechias iduxit
ppłm ad legis ſtudium: ⁊ vt magis poſſent i hoc ꝓficẽ
abſtraxerũt ſe a vino: ita ꝙ euk bibebant:

ſic remaſerũt vinee inculte. g ¶ Luz ſagittis ꝛc. ꝓpi

feras ⁊ ſerpẽtes ibi latentes iter fruteta ibideʒ creſcẽtia:
ideo ſpdit: Uepꝛcs.n. ⁊ ſpine ⁊c. h ¶ Et omẽs motes
⁊cᷣ.i.ſpinis ⁊ vepꝛibus purgabunt᷑.ad hoc ꝙ poſſit ibi

bit᷑ terra in puritate ſua:vx nultu:
ideo ſbdit᷑: k ¶ Et erit in paſcua bouis ⁊c.i. ita erit fertil

bladũ ſeminari. i ¶ Mon veniet ⁊c qꝛ deo faciente ſerua

ua:vt ſic faciat fructũ bonũ ⁊ multũ:

in fructu: ꝙ nõ ſoluʒ ſufficiet ad ſuſtentatiõem hoium:ſed
etiã aialium domeſticoꝝ. —
¶ In ca. vij. vibi dẽ
D „— in poſtilla: Et dixit a
omiĩs loc vbi fuerint mille chax Nõ peta.

vites:mille argẽteiſ:let i ſpboi Y
nas a in vepaco eru Cä (Aleo kinr
ſagittis ⁊ arcu ingredient᷑il ſione acha⸗
luc. Aepꝛeſ.n.⁊ ſpine erũt ecte intelle

in vniuerſa terra. Et mẽs ca n erun uit gete⸗
motes 9 in ſarculo ſartien gquid ad dei gliaʒ mo
tur: Inon vẽiet illuc troꝛ ſpi ſtraret: vt Ra. ſa. diẽ
narum ⁊ vepꝛium: et erit potuiſſet. n. eſaias v/
in paſcuam bouis: ⁊ in cõ/ tute oiuina oñdẽaali.
quod ſignũ ẽt achag
nool'ẽéte: ſed hec reſpon
ſio laliter exponi poõt
iantus. Dro auo
ſciendũ ꝙ aliqui querũt a deo ſigna nõ tẽtando quaſi dubi
tantes de diuina potẽtia:ſed vt firmo vbis dinis adhereãt
vt pʒ de gedeone iudic·. vj. ca.⁊ de egechia.j.xxxviij.c.⁊ de
multis iuſtis.Alij vero ſigna querũt quaſi volẽtes expien⸗

tiam ſumẽ de dina potẽtia:de qua dubitant: ⁊ hoc ẽ ꝓpꝛie

tẽtare deum:ſicut legit de iſraelitis:numeri.xiiij.c.tentaue/
rũt me decies.Alij vero in tata infidelitate ſũt excecati: ꝙ

nolut tentare deum: ſed quaſi certificati de ĩpotentia ſeu i-

pꝛouidẽtia dei:credũt ꝙ de hoc nõ requirit᷑ tentatio:ſic nul
lus ſenſat tentat an ignis calefaciat:cu ſit certus de hoc.Et

iſto modo achag peſſimus tãquã nõ ſolũ dubius de fide:ſʒ

tanqᷓ; cerꝰ de oppõito dicit:no petã: ⁊? nõ tẽtabo dñm. q̃ſi

diceret nec pꝛimo mõ qð ẽ petere ſignũ: nec ſcõo mõ qðò eſt

tẽtare:ego volo ſigna.in qͥ manifeſte oñdebat nullã habere

fideʒ nec ↄfidentia de deo. Unde nõndũ:ꝙ cum eſaias dixe
rat ſibi:pete tibi ſigna a dño deo tuo: correſpodẽter debuiſ

ſet dicere: Non peta:⁊ nõ tentabo dñm deũ meũ.ſʒ ĩ ſua re

ſpõſioe peſſia reſcidit deũ meũ:vt mãaitfeſte oñderet:ꝙ dñs
de ; eſaias loqbat᷑:nõ erat de ſuꝰ.ſ.achax. Ex qͥ eſaias oñ
ter itulit:Nunqͥd paꝝ vobis ẽc. Infidelitas.n.quã acha⸗
oñdebat in pᷣdicta reſponſione maxima offenſa dei erat.
In eodẽ.c.vij. vbi dicit in poſtilla:Et ſi dicat ꝙ non co⸗
gnoſcũt ꝑ certitudinem. ¶ Additio ſcda.
. Oſito ꝙ demones pᷣcognoſcũt eertitudinalit᷑ de
aliqᷓ mliere pᷣgnate:an ſit paritura maſculũ ł femi
naʒ:ex eoꝛuʒ noticia nãli que itegra ĩ eis remãſit
vt poſtillatoꝛ dicit: adhuc põt negari:ꝙ de muliere q non
dum ocepit:demones ex ſua noticia nali pᷣcognoſcant:an
ↄceptura ſit ⁊ paritura:cũ demonũ cognitio nãł nõ ſe extẽ
dit ad futura mere ↄtingentia: ⁊ ideo cũ in ꝓpoſito eſaias
loqbat᷑ de vgine que nõduʒ ocepat ſʒ ↄceptura erat.Nõ.n.
dixit: Ecce vgo ↄcipit ſeu ↄcepit:ſʒ ↄcipiet. Nõ obſtãte rõe
poſtillaris:adhuc videt᷑ cauillatio iudeoꝝ i ſuo vigoꝛe: ad
quã euacuãdaʒ videt᷑ alit᷑ dicendũ. Pꝛo qͥ attendẽdũ ẽ ꝙ ex
ↄtingẽtib que eq̃liter ad vtrũlibet ↄſueuerũt ſe hr̃e:nõ põt
ſumi rõnabiliter certificatio alicub ppõiti dubij:ẽtſ i ab ali
quo antequã otingat pᷣnoſticetur:vbi gra:Si aliquis dicat

alicui de aliqᷓ re dubitanti:crede mihi hãc rem tibi dubiaʒ:

ĩ cuius ſignum do tibi:ꝙ ſemel / ꝓijcias taxillos ⁊ in illa eie
ctioe vnica tua puũcta erũt paria: manifeſtũ eſt: ꝙ pouo ꝙ
paria eijciant᷑ dubitãs ſi ſit diſcre: nõ certificabit᷑ de dubio
ſuo:qꝛ ad talẽ pᷣnoſticatioem nõ requirit᷑ aliq ſuꝑnãlis co-
gnitio:ſʒ pot ronabilii eſtimari: ꝙ fuit caſualiter t: vñ
1† 4

in ꝓppoſito ꝙ mulieres cõiter pariũt maſculos vl feminas:
caſualit᷑ poſſet ds veraʒ pteʒ pdicẽ ſine hoc ꝙ ſibi credatur
in alijs dicendis. Uñ ridiculu videt᷑ ꝙ i mã tã ardua ⁊ du-
bia tale ſignuʒ offerret᷑ ad ceritificatioem. —
Nn eodẽ.c.vbi dẽ in poſtilla: Ut ſciat repꝛobare malũ.
Otandũ ꝙ ĩ hoc ꝙ dicit᷑. Additio tertia.
hic: Ut ſciat repꝛobare malũ ⁊ eligere bonũ.vide
tur ꝓpheta alludere ad hoc qð dẽ: Geñ.iij.Eritis
ſicut dij ſciẽtes bonnʒ ⁊ malũ.pꝛimꝰ.n.adam ſciam boni ⁊
mali illicite appetiuit.ſ.vt eẽt ſicut de.vñ ibideʒ dẽ: Eritis
ſicut dij ſciẽtes bonũ ⁊ maluʒ.⁊ ſic lapſus ẽ in pctm ſuꝑbie:
volens ſe adequare deo. Scòus aũt adaʒ.ſ.emanuel:de qͥ h
agitur nõ habuit ſciaʒ boni ⁊ mali: niſi vt ſciret repꝛobare

malũ ⁊ eligere bonũ.q.d.licʒ iſte filius virginis de quo lo/

quoꝛ butyruʒ ⁊ mel comedet tanq; verꝰ ho: in hoc tñ dif-
fert a pꝛimo hoie:qꝛ ille bonũ ⁊ malũ ſcire appetiuit:vt eqᷓ
ret᷑ deo: iſte vero vt ſciret repꝛobare malũ ⁊ eligẽ bonũ:qð
itelligit de malo culpe qð ẽ impliciter vere malũ:malum
vere pene eſt malũ ſᷣm qd tantũ. Et noõndũ ꝙ ſi ſcire intelli⸗
gatur hic de ſcia expimentali:ſic in pᷣdictis vbis inuenit im
peccabilitas chꝛiſti etiã ſcòm hũanaʒ nãm. Iſto.n. moõ non
ſciuit chꝛiſtus malũ:qꝛ peccatũ nõ fecit: nec iuent᷑ ẽ dolus ĩ
oꝛe eius.j.liij.ſed tm̃ ſciuit repꝛobare malũ culpe.Item no
tandũ ꝙ vbi nos hẽmus:Ut ſciat repꝛobare malum ⁊c.he
bꝛaica lr̃a hʒ:qꝛ ſcit.vel eo ꝙ ſcit ſcᷣm ꝙ iuenit᷑: ꝙ ſcia eli⸗
gendi bonũ ⁊ repꝛobandi malũ fuit in ipſo emanuel anteqᷓ;
butyrů ⁊ mel comederet.ſ.ante natiuitatem ſuã:ſicut cauſa
pꝛecedit effectũ:⁊ ſic virtute huius lr̃e hi:q ante natiuitatẽ
ſuaʒ habuit ſciam repꝛobãdi malũ ⁊ eligẽdi bonũ:qð non
ↄpetit ali puro homin. .
In eodẽ.c.vbi dicit᷑ in poſtilla:Circa quartuʒ dicẽdũ ad
imũ: ꝙ in ſacra ſcriptura ponit᷑ duplicit ſignn.
Ignũ indicatiuũ alicuiuj. ¶ Additio quarta.
effectus duplicit᷑ dat in ſcriptura.vno mõ cum ſi⸗
NNgnuʒ dat᷑ in pnti:vt aliquid credat᷑ ⁊ hoc fiendum
in futuro.vt de ſigno dato gedeoni ⁊ ſilibus:vel iam factũ
in pᷣterito:ſicut aptio terre deglutietis dathã ⁊ abirõ fuit ſi
gnuʒ vt pplu) crederet:q deus miſerat mo yſen ad ꝓbandũ
⁊ gubernandũ pplłm:Nume.xvj.Alio mõ cũ ſignũ datur i
futuro vt ꝙ in futuro venerit credat᷑. vnde Joh̊.xiiij.c.Et

1

nũc dixi vobis añqᷓ; fiat vt cum factũ fuerit credatis:⁊ iſto

ſcðo modo intelligit hoc qð dicit᷑ hic: Ecce dabit dñs ipſeſſi
gnuʒ. lõ. n. iſtud ſignũ dabat᷑ in pñti nec pñ̃tibus: ſʒ futu-
ris de domo dauid:qbus hoc ſignũ inotuit.ſ.beate vgini ⁊
ioſeph:et ſic ñ reqrit vt hoc ſignũ dicat memoꝛatiuũ:ſʒ ve
Hnoſticũ.Sed hoc dicũt iudei:ꝙ hoc ſignũ impertinẽter
ſeu iutiliter ponit᷑ i hoc loco:cũ ſolũ i futuro ĩ magna diſtã-
tia tpis erat dãduʒ:nec ẽ rememoꝛatiuũ pᷣteritoꝝ ſcõʒ hãc
poſitionẽ. Ad qð dicẽduʒ:ꝙ hoc iterponit᷑ hic ad expꝛobꝛa
tionẽ maioꝛeʒ icredulitatis ipſius achax q oĩpotetiaʒ dinaʒ
⁊ eius ꝓnidẽtiaʒ intm ↄtẽpſit vt ſignũ petere a deo:⁊ ẽt ten
tare dedignaret:vt ſupꝛa ĩ pꝛia additione iſt.c.vñ qꝛ oppo
ſita iuxta ſe poſita clarius eluceſcũt: ꝓpheta itroduxit hoc
ſignuʒz: quaſi diceret: Odomꝰ dauid que nũc tã icredula
es: ꝙ dedignaris petere ſignũ a deo ⁊c. adhuc erit tpᷣusĩ q
dabitur domui dauid ſignũ altiſſimũ ⁊ pfundũ.ſ. Ecce v⸗
go ↄcipiet ⁊c.qð ſignũ ſimplr ab angelo ꝓpoſitũ tam miriſ
ſimũ ⁊ ſupernãle:illa vgo de radice ieſſe electiſſima p fideʒ
puriſſima maxie meritoꝛic acceptauit: vñ de illa dẽ Lucc. j.
c. Beata q credidiſti ⁊c᷑.⁊ ſic in domo dauid icredulitas ſeu
infidelitas ſol ius achax iuxta fidelitate; ſinceriſſima vginis
gloꝛioſe poſita:clari illuceſcit. Itẽ pᷣdicta pᷣnoſticatio eſaie
Zſi nõ eẽt vtilis ipſi acha⁊ etia ſuis ↄtẽpoꝛaneis:fuit tamẽ
maxie vtilitat futuris: pᷣſertim his q fuerũt ↄtem poꝛanei
chꝛiſti:⁊ poſteris qbus ab ipſo chꝛiſto dẽ: Scrutamini ſcri⸗
pturas ĩ ꝗbus putatis vos vitã eternaʒ hie cẽ. Joh.v.c. hu

iuſmõi.n.ſcrutãtes cũ iueniũt ↄcoꝛdatiã hudẽi pphe
tici:Ecce virgo ↄcipiet cũ dicto euãgelij:Ecce ↄcipies in
vtero ⁊c̃.ad verã fidem attrahũt᷑ vel i ipſa foꝛtius ofir/
mant᷑:⁊ ideo nõnter dixit matthe ĩ hoc loco: vt iplere
tur qð dictũ ẽ ꝑ ꝓphetã.q.d.attẽdite ↄcoꝛdãtiã pphe/
tici vaticinij cũ euangelico teſtimonio.
In eo. c. vbi dicit in poſtilla: Ad ſcõm dicendũ: Al-
ma ſignificat abſcõſionẽ. Zdditio qnta.
Irca hoc qð dicit᷑ in heb.haalma.Attẽdẽduʒ
eſt ꝙ alma ſignificat vgineʒ abſcõditã:vt dicit᷑
in poſtilla:ſed hoc qð addit᷑ ha:eſt quodã ſyn

cathegoꝛema:ↄnotãs ꝙ virgo illa de q̃ agit᷑ aliq̃ rõneẽ

notioꝛ ceteris ꝓpt aliquã pᷣeminætiã: vel qꝛ de ea iã fca
ẽ mẽtio ꝓut ſuꝑ pſalteriuʒ in additiõibꝰ ſupꝛa pſalmũ
viij. largius ẽ expoſitũ.Ex quo aliqᷓ difficultas ĩ ppoſi
to videt emergere circa ſignificatiõeʒ ꝓpꝛia hup dictio
nis haalma. Dicũt.n.aduerſarij ꝙ tpe eſaie nõ erat no
ta beata vgo:cũ nondũ eſſet ĩ reꝝ na:nec de ea iam eẽt
facta aliq̃ mẽtio i ſcripturis ſacris.vñ nõ de illa ppꝛie
pot itelligi li ha alma:ſʒ de alia tẽpe eſaie apud eos qbꝰ
loqbat᷑ nota:ſeu ceteris notioꝛ.Ad qð reſpõdendũ ſcõʒ
Rai.martini.i pugione ĩ ttia pte diſ.iij.c.viij ꝙ iaʒ lon
ge añ eſaiã Salom de cuius ſtripe naſcitura erat:expᷣſ
ſam de ipᷣa feẽ mẽtiõeʒ.ſ.puer.xxx.vbi dicit᷑: Tria ſũt
mihi difficilia:q̃rtuʒ penit ignoꝛo:Uiã adle in celo ⁊c̃.

2 viaʒ viri in alma.i.i vᷣgine abſcondita ſeu ſecreta:vbi

pꝛedictus auctoꝛ pꝛedictas q̃ttuoꝛ viaj applicat q̃ttuoꝛ
vijs chꝛiſti.ſ. aſcẽſioni viã aqle. Uiã qͥ; chꝛiſti de cruce
ad ſepulchꝛũ qð erat exciſuʒ i petra:de ́ ttia die reſur/
rexit vie colubꝛi ſupꝛa petrã applicat. Hiam ẽt chꝛiſti
P tẽpeſtates ⁊ fluctuatiões huius mũdi traſeũtis vie na
uis in medio maris applicat. Uiam vo chꝛiſti in vtero
vginis ĩcarnati vie viri in alma:quã viã ipᷣe ſalomon

7

dicit ſe penit᷑ ignoꝛare.ſ.quõ abſq; hũano ſemine vᷣgo

poſſet ocipere ꝑfectũ deuʒ 2 hoĩem.vñ eſaias nõ dixit:
Ecce alma ↄcipiet: ſʒ haalma tãquã de nota de q̃ ſalo
mon longe añ fecerat mẽtioeʒ loqͥret. Sed ex hac expo-

ſitioe licʒ va ⁊ rõnabili iudei ſumũt occaſiõeʒ ſubſanan

di ſeu blaſphemãdi puritatẽ ⁊ ſanctitatẽ vginis glioſe.
Dicũt. n. ſic legat ſeries texx ꝓut iacet ĩ lfa puer.xxx.⁊
ibi inuenit qð cũ dixiſſet ſapiens:viã viri i alma. ſtatiʒ

ſedqtur: Sic ẽ via mulieris adultere: q̃ comedit ⁊ tergit

os ſuũ:⁊ ait nõ feci iniqtateʒ.ecce inqunt oñdit᷑ manife/
ſte ꝙ alma i hoc loco nõ põt eẽ niſi coꝛꝛupta:eo ꝙ mu⸗/
lieri adultere ↄꝑatur. Ad quã obiectioõeʒ pᷣdict auctoꝛ
reſpondet:q; vba ſalomonis i dicto l ꝑabolice itelligi
debẽt: ſicut ipᷣe liber pabole ſalomõis intitulat᷑. vñ fre
quẽter videt᷑ vnũ pᷣtẽdere:⁊ aliud itendere:vt ptinet ad
pabolicam locutioeʒ. Unde via mlicris adultere intelli
gi dʒz hic nõ feia adulterans:ſʒ plebj iudaica:de qͥ.j.eſa.
lvij. Accedite huc filij auguratricis ſemẽ adulteri ⁊ foꝛ
nicarie.Ex quo ⁊ alijs ſilibuj pʒ ꝙ mulier adultera i ſa
cra ſcriptura ſepe accipit᷑ p ſynagoga iudaica:qð ex mł
tis rõnib pᷣdict auctoꝛ ibidẽ ↄfirmat. Uñ quẽadmo
via adle in celo:⁊ via ſerpentis in petra:⁊ via nauis in
ads:⁊ via viri in alma mirabiles ſeu difficiles fuerunt
ſalomoni:atq; diſtãtes ab intellectu ep:ſic fuit apud eũ
mirabilis ⁊ valde diſtans a rone via iſt adultere neqᷣſ
ſime.ſ.ſynagoge.nõ.n.ſalomonis rõ debuit aut potuit
capere malicie ĩmenſitatẽ:ipietatis ꝓfuditatẽ: a pfidie
ptin acitateʒ:qua hec adultera veꝝ meſſi chꝛiſtu dñm
innocẽteʒ ↄdẽnaret ⁊ barrabaʒ ſedicioſuʒ ⁊ hõicidã pe⸗/
teret:qua ẽt fatuitate ſeu iſania: vel q̃ iuidia diabolica
ſtimulata potuit meſſiã repellẽ:cecos illũiantẽ:claudos
curatẽ:moꝛtuos reſuſcitãtẽ: ⁊ inumerabilia miracla fa
cientẽ:barrabã vo ꝗ nihil tale vnquã fecit ꝓ meſſia ſu

fereſlupge
oas rhifia
ffueriritr
gr ocfen al
ciſegins t3
gehofotn
wmreidoodi⸗
(gonnſche
boſtüadn
Gundeb⸗
giboe⸗
ſpineibi⸗
nſarulo
ein

*

1
acteg
Nfihnogin⸗
hbei ſu
uonnortkaf
(uſtladiole
nmknßy
notcudeirein
yplatbopi
uulniſwem
Onnltln
hoiſtchori
lpoenitelann
Aircrnn
ſan pofi
funuuni
tiplitſa

inne, n

——

Rligiledin
. Miiheſonuc,
. ſpchionin
ür waii
n..
Aſc Nntig,
bbüm ii
nezabſcidtinnne
Thrctqnmlin
lade igt li
Knin velqedegzi
Cnölyſine Nan
ii difaltpie

.
8

mc ubl=nn.
pecſienien
2Niä-ndetini

1 vi nodelli
ecſnieulen
idqonſini
penaſeimranrn,
W. pbidick Tu
.äadeuchhi
onditaſeuſonnrtt
Nvinſ pplerin

Uüzchiſfien

anrdeqtudieni
Nlcx lamächn
mücdimſeitsnen
mn wchri
uu rĩ e ſalona
buno loninery⸗
iausooin
venonorq a
aleraceyo⸗
loezſubſinan
ge ignis gioe.
iirpoe
Griiadhna. dr,
Zcomeite wu
entoßditmmnit

(onntareocn

nog zag ucn
dle aboleeill
sintuln, N
nugeſthintt
licnsadelarin
ludaicxdeql
slemi Mllt
mulie Mlen
huliunnih
inna. igin⸗
mrd vünu
laafiiamn,
manl fihii
uitedllunn
vocbuit unſet
pfügnati 1
ncſſüͤchri idn

— SS=

==

=

CEſaie 1e vif.

ſcipere. bñ igit ſalomon celſitudinẽ ſupꝛadictoꝝ quat/

tuoꝛ:⁊ ꝓfunditatem ⁊ imenſitatẽ fatuitatis huius adul
tere ↄſiderans:vehemeter admirat ſubiũxit:Sic ẽ via
mulieris adultere:ſic.ſ.admirãda ⁊ ad intelligẽduʒ diſ
ficilis ⁊ vltra modũ ſtupẽda:que panẽ tot mẽdacioꝛuʒ
comedit:⁊ comedere tam auige non delinit:⁊ tñ quaſi
tergens os ſuũ:ac ſi nihil inſanie vel iniqtatis fuit opa
ta:eruebſcere neſcit:vñ hiere.iij.ei dicit᷑: Frons mulier
meretricis facta ẽ tibi:renuiſti erubeſcere que ⁊ alia ad
hec ꝑtinẽtia largius ponũt᷑ a pdicto auctoꝛe.li.ij.d.vbi
ſupꝛa. Sn eodẽ.c. vbi dẽ in poſtilla: Et erit in
Die illa ois loc' vbi ſuerũt mille vites.¶ Additio.vj.
D intelligentiã huü qð dẽ: Et erit in die illa

teis ⁊c̃. Attẽdendũ ꝙ in vaſtatioe facta ꝑ exer
citũ ſenn
ab eis incole hꝛe fructũ vſq; ad longũ tpᷣus:⁊ ideo di

locus vbi fuerũt mille vites mille argẽteis.i.dato ꝙ vi/⸗
tes fuerint ita bone:ꝙ alias valerent mille argẽteos:tñ
ex defectu culture in ſpinas ⁊ vepꝛes erunt: qua rone
cũ ſagittis ⁊ arcub igredient illuc.ſ.timoꝛe ferarũ.Et
qꝛ hoc nõ tm̃ erat in vineis: ſʒ etiã ĩ oibus locis planis
terre:ideo dicit: Uepꝛes.n.⁊ ſpine erũt in vniuerſa tra.

ſ. plana: ſed qꝛ multi tpe belli relictiſ campeſtribꝰ metu
hoſtiũ ad montẽ oↄfugerũt:a aſpera montiũ ꝓpꝛia jna

nu excolebãt:ideo in his locis montuoſis in pmis refu/
gium habuerũt ſeminãdi bladũ ⁊ ꝓ paſcuis aĩaliuʒ:eo
ꝙ illa loca alta erant ⁊ culta etiã tpe belli:ſic ꝙ nõ erãt
ſpine ibi ⁊ vepꝛes.et hoc eſt qð diẽ: Et omnes mõtes qͥ

eplica.
ſ.c.vij.cum poſtill. illũ paſſum:nõ petam ⁊
nõ tentabo dñm ⁊c̃.exponit ſicut cõiter expo
nit:Burgeñ. tanqᷓ iſmael ↄð omẽs exponit ꝙ
achaę idedò petẽ noluit:qꝛ ꝓ certo tenuit deuʒ iſrł nihil
poſſe.Sed illa expoſitio nõ videt᷑ veriſimilis. Naʒ auꝰ
⁊ pꝛ achas ogias ⁊ ioathan fuerant boni cultoꝛes dei:vt
habet.iiij. Reg.xv.Et achaęxx.annoꝝ erat añquã pꝛ

one iaz dicta: et erit i paſcua bouis c.
„

omis locus vbi fuerũt mille vites mille argen
erib:fuerũt vinee deciſe intm:ꝙ nõ potant

mittebant iculte: ⁊ ſic creſcebant in eis ſpine ⁊ vepꝛes et
fere ſiluaꝝ que i eis degebãt. Et hoc ẽ qð dicit: Omis

in ſarculo ſarient᷑ nõ veniet illuc terroꝛ ſpig Lvhali
R

eius moꝛeret᷑:⁊ foꝛtaſſis viuebat adhuc ogia au' acha⸗

qui fuit a dño lepꝛa ꝑcuſſus:qð etiã acha? latere nõ po
tuit.Et.iiij.anno regni acha hec recuſatio ſigni oblati
facta eſt: vt pʒ:nõ ẽ igit᷑ viſimile ꝙ. . tam bꝛeue tpᷣus de
noticia dei ⁊ eius potẽtia ꝑ pꝛiem ꝓculdubio iſtructus:
qꝛ dicit bom.iiij. Reg.xv.potuerit tranſire ad illã certi
tudinẽ ipotentie dei quã burgeñ.deſcribit ĩ achax fuiſſe
Stat.n.idolatrie deditos de dei bonitate potentia ⁊ au
xilio diffidere imo ⁊ deſperare ſine tali certitudine.No
n. pot in itellectu quantucũq; depꝛauato talis põi certi
tudo ſ⸗ ine rone manifeſta vel auctoꝛitate: q̃ in ꝓpoſito
aſſignari nõ poſſũt.certũ.n.ẽ ꝙ achaę idolatràdo hũit
affectuʒ depꝛauatũ:ſed nõ intellectũ:qꝛ nulla rõ euʒ ad
idolatriã mouit:ſed ſola malicia q̃ eſt pꝛauitas volũta/
tis ↄtra dictameʒ recte rõnis: ideo dẽ de ipſo.iiij. Reg.
xvj.ꝙ abulauit i vijs regũ iſrl qui quãuij eẽnt idolatre
hoc nõ ꝓceſſit ex ronis pꝛauitate:ſed affectiois: qꝛ fece/
rũt vitulos colẽdos ne pplus iret hierſm ad cultũ veri
dei:⁊ redirent ſic ꝑ aſſueſactiõem ad regnũ dom regis
dauid: put hẽ.iij Reg.xij.imo ⁊ ioꝛam filius achab cũ
eẽt cultoꝛ idoloꝝ ſciuit tũ dñm ⁊ eius potẽtiã:quem tñ
nõ coluit:vñ dixit heu heu heu: Congregauit nos dñs

ũ.iij. Modicum igit valet quod b
nit. Sed nibil ppat. ¶ XAaplm. VII.
Tdixit dñs ⁊c· Anteq deſcendã ad diuiſioneʒ

tres reges vt traderet in manu moab: ꝓut dicitur.iiij.
R eñ. hic expo

viget ſequi thomas de aqno ĩq̃
tur tanquã ex eius dictis repoꝛtata: vbi ſoluutur argumẽ/
ta que ſolẽt fieri ad ↄtrariuʒ. Ad qð pꝛimo arguit᷑ per illud

amon. ij. iij. Reg. xxj.

huius.c.⁊ eius expoſitionẽ ꝑ ptes:pꝛimo videndũ eſt quid
ſit tenẽduʒ de puero de quo fit ſᷣmo in hoc.c.cũ dicit᷑:Et ae

ceſſi ad pꝛophetiſſaʒ ⁊ ↄcepit filium ⁊c. Et dixerunt aliqui

ꝙ iſtefuit fil eſa.de ſua vxoꝛe zyoczt Rit Pei⸗ dd b'
m poſtilla ꝗᷓ ſibi attribui

qð dicit᷑ hic. Dicitur.n.hic:Adhibui mihi teſte) ⁊ acceſſi ad

pꝓphetiſſam ⁊c. Eſaias aũt cũ eſſet honeſtus ⁊ ſanct᷑ nullo

mò induxiſſet teſtes ſui cõcubitus cũ vxoꝛe. Item ꝑ hoc qð

d: Adhibui mihi teſtes fideles vriaʒ ſacerdoteʒ ⁊cc. Iſte.n.

vrias fuit idolatra:qꝛ fecit altare ad ſilitudinẽ altãij qð erat
ĩ damaſco ad cultuʒ idoli:⁊ ſuꝑ iſtud offerebat holocauſta
⁊ victimas:vt hẽ.iiij. Reg.xvj.⁊ ſic nõ põt ad lr̃aʒ dici teſti,⸗
fidelis. Iteʒ qꝛ ſubdit᷑:Et cachariam filiũ barachie:ꝗ fuit ĩ

duodecim ꝓphetis vndecim: ⁊ nondũ erat natuj:q; ꝓphe
tauit tpe darij regis ꝑſarũ:cuius tpe ↄſũmatuʒ ẽ tẽplum vt

hꝛ.j. eſdre.vj.A quarto aũt ãno regni achaę in ᷣ dicta fuit
iſta ꝓphetia:vel cito pꝰ vſq; ad illud tᷣus fluxerunt anni

cclxvij.⁊ ſic nullo modo ĩ tepe eſaie potuit induci teſtis: et

aſſumptũ declarat᷑ ſic:qꝛ achaęregnauit.xvj.anis.iiij. Re.

xvj.⁊ ſic a tpe huius ꝓphetie de regno eius remanebat.xij.

ani. Cui ſucceſit ecechias regnãs.xxix.iiij. Reg.xviij. Poſt
quẽ manaſſes regnauit.lv.annis.iiij. Reg.xxj. Poſt quem
.Poſt queʒ io:ias.xxxj. iiij. Reg.xxj.
Poſt quẽ ioachim.xj.iiij. Reg.xxiij. Poſt queʒ ſedechias
xj.iiij. Reg.xxiiij. Poſtea ſecutũ ẽ tpᷣus captiuitatis babylo
nice. lxxx. annoꝝ ſᷣm cõem ↄputatioeʒ vſq; ad ãnuʒ pmum
cyri:a quo etia vſq; ad ↄſũmatioem tẽpli pꝰ reditũ captiui
tatis babylonice fluxerut ãni.xlvj. Joh.ij. xl.⁊.vj.annis edi
ficatũ ẽ templũ hoc ⁊c̃.qui ſil iuncti faciüt numeꝝ pᷣdictũ.
Ex quo arguit᷑ ꝙ nõ potuit eſaias ipᷣm adducere ĩ teſtimo-
niũ.Scõm aũt ↄputatioõem hebꝛeoꝝ quã frequẽter ſecut
ſum fluxerũt paucioꝛes ani:ſed ꝑ hoc nõ infringit argumẽ

tum:qꝛ ſᷣm bꝛeuioꝛeʒ ↄputatiõeʒ a tpe quo eſaias dixit: Et

adhibui mihi teſtes ⁊c.vſq; ad eachariaʒ filiu barachie flu
xerũt.cc.anni ⁊ plus.nec põt dici ꝙ cacharias filius ioiade

qui matth. xxiij· dicit᷑ filius barachie fuerit ille teſtis: qꝛ añ
moꝛtu' erat per.c.ãnos ⁊ ãplius:qð pʒ ſic:qꝛ poſt ioas qui
interfecit hũc ęachariaʒ regnauit ameſſias filius eiꝰ. xxix.

annis.iiij. Reg.xiiij.Et poſt eũ oias.lij.ãnis.iiij. Reg. xv.
Poſt eum iaoathan.xvi.quarto regum. xv. Poſt eum
acha quattuoꝛ annos antequam eſaias diceret ꝓphetiam
iſtã:vt dictũ eſt ſupꝛa.Qui ani ſimul iũcti faciut annos.cj.
Iteʒ arguit᷑ ꝑ hoc qð ſubdit᷑: Anteq; ſciat puer vocare pꝛeʒ
7 mr̃em auferet᷑ foꝛtitudo damaſci ⁊ ſpolia ſamarie ⁊c̃.q
ſpoliatio factafuit.vj.anno exechie:vt dictũ ẽ.c.pꝛece.Et ſic
puer natus tuc habuit.xviij. anos ad minus. xij.de regno
achax vt pᷣdictuʒ eſt ⁊.vj de regno ecechie.Puer aũt ſcit vo
care piem ⁊ mrem añquã hẽat tot annos:⁊ ſic nõ eẽt verũ
qð dẽ: Antequã ſciat puer vocare pꝛem ⁊ mr̃em ⁊cc. Igitur
ꝓpter iſta tenẽt doctoꝛes catholici coiter:ꝙ illud qð dicit᷑i
hoc.c.de puero pᷣdicto:nõ ſit intelligendũ ad lr̃am de filio

eſaie. Sed hoc ſoluit tho.ſic. Ad pᷣmuʒ dic ꝙ iductio teſtiũ

nõ fuit ad videndũ ↄcubituʒ eſa.ſed ſeripturã e: qꝛ dictuʒ
fuit ſibi a dño: Sume tibi libꝛuʒ grãdem ⁊ ſcribe i eo ⁊c̃.
Ad ſcòm dicit ꝙ vrias ſacerdos fuit teſtis fidelis non rone
vite:ſed officij dignitate:⁊ qꝛ a rege achax fidelis reputabat
qꝛ ſilr erat idolatra. Ad tertium dic: ꝙ iſte gacharias neui
fuit illo qui allegati ſũt:ſed ali illius tꝑis ꝗͥ ſic noiabatur
Cuius rõ potuit eſſe duplex:vt dic.vna qꝛ fuit de genere xa
charie ꝓphete:quem interfecit ioas rex iuda: vt bꝛ.ij.pal.
xxiiij.qui dẽ filius barachie. Matth.xxiij.ꝛ ſic iſte qͥ fuit tẽ
poꝛe achas fuit noiatuj eodẽ noĩe:qꝛ ↄſuetudo fuit apud he

bꝛeos noibus eoꝝ q fuerãt auctẽtici i illo genere pueros no
miare. Alia qꝛ iſte gacharias fuit ſimil i ſactitate ⁊ aucte illi

¶ Liber

que inifecit ioas:⁊ ſic appellat noie illius: quãuis hũerit
aliud no mẽ ppꝛiuz. ſiẽ ĩ euangelio Joh. baptiſta vocat he

lias ppter ſilitudineʒ officij:qꝛ iohannes pᷣuenit chꝛiſti pꝛi/
mũ aduentũ: ſicut helias pᷣueniet ſcõm. Ad quartũ dic:qꝙ
iſta ſpoliatio ſamarie de qua h agit᷑:nõ fuit illa q facta fuit
nono ãno oxee ⁊.vj.exechie ſed illa q facta fuit per theglat
phalaſar quepᷣceſſit illã:qꝛ fuit facta i diebꝰ pbacee:ſcom

ꝙ; dicit᷑. ii. Re g. xv. In dieb' phacee regis iſrael venit the
glatphalaſar rex aſſur ⁊ cepit ahyon ⁊c.et hoc fuit anteq;

puer natus ſciret vocare pꝛem ⁊ mfr̃eʒ. Hoc dictũ vẽ nimis
fauere erroꝛi hebꝛeoꝝ: qui dicũt ꝙ ĩ iſtis tribꝰ.c.ſ.vij.viij.
⁊. ix.nõ fit mẽtio de chꝛiſto. Ad excludendũ vo hanc falſi
tateʒ ⁊ ad declarandũ vitateʒ: pꝛio ponẽda eſt h̊ tranſlatio
chaldaica:que apud hebꝛeos dicit tharguʒ:a ẽ tãte auẽtis
apud eos ꝙ nullus fuit ei auſus ↄtradicere.eſt ẽt ĩ paſſibus
obſcuris:qualis ẽ iſte declaratiua vitatis hebꝛaice.Sciẽdũ
igit᷑ vbi noſ hẽmus hic:Et adhibui mihi teſtes fideles:vriã
ſacerdoteʒ ⁊ gachariã filiũ barachie:⁊ acceſſi ad ꝓphetiſſã
c. Ila traſlatio ſic habʒ:Et ↄteſtat ſum ex pte mea teſtifi
catiões malas q́s dixi vẽturas in ꝓphetia vrie ſacerdotis
Ecce futurũ ẽ quoq; ſic oẽm ↄſolatoeʒ quã dixi venturã in
ꝓpphetia cacharie filij barachie ego adductur ſuʒ:⁊ acceſſi
ac pheiig 237 ↄcepit ⁊c̃. Ex iſta tranſlatiõe pʒ ꝙ nõ ẽ ver⸗
bůũ eſaie:cũ in ꝓphetijs inon duoꝝ teſtiuʒ nihil dixerit vel
fecerit:nec in ipletiõe eoꝝ: ſed ipſe de' qui illuſtrãdo mẽtes
pꝛophetas conſtituit: ⁊ pꝛedicta ab eis ipleri facit:⁊ p ↄñs
illud qð loco illꝰ hẽm:Et adhibui mihi teſteſ fideles:vriã
⁊c.nõ eſt vbũ eſaie teſtes ad ſcripturaʒ ſuã ſeu ↄcubitũ idu/
centis:ſed magis ipᷣius dei itroducentis dictos ꝓphetas ad
pᷣnũciandũ iſtud qð pᷣoꝛdinauit futurũ:⁊ ꝑ ↄñs illud qð ſb
dit᷑ in eadẽ ſerie:⁊ acceſſi ad ꝓphetiſſã ⁊c.nõ eſt vbuʒ eſaie
ad ſuã vxoꝛeʒ carnaliter accedẽtis:ſed ipſius dei:qui ſic pꝛo
phetas illuſtrando teſtes ſuos ↄſtituit:ita ſua gra virgineʒ
fecũdauit:vt pʒ luce.j.Scòo ex thargũ pᷣdicto pʒ: ꝙ vrias
q h̊ teſtis iducit:nõ ẽ ille vrias ſacerdos qꝗᷣ fuit tpe achaę:qꝛ
fuit peſſimidolatra. Iſte aũt dẽ hic dñi ꝓpha:⁊ hoc coce⸗
dit Ra.ſa.ſuꝑ locũ iſtũ dicẽs:q iſte vrias qᷣ h teſſi iducit᷑ fu
it vria filius ſemei: qᷓ ꝓphᷣauit i noie dñi tpe ioachi filij io
ſie: vt hẽ hiere.xvj. Dicit etiã ꝙ cacharias qᷣ inducit᷑ hic te
ſtis ſecũc fuit ille qͥ in duodeci ꝓphᷣis ẽ vndecim: de qͥꝛuʒ
teſtimonijs po'ea dicet᷑. Sed ex dictis ſeqtur:q iſta iducto
teſtiũ nõ eſt coꝛꝑalis nec in pñti facta:ſed ſpũalis ⁊ de futu
ro in lõginquũ:qꝛ a.iiij.anno regni achaę in qͥ eſaias dixit
illa que ponũt in hoc.c.⁊ pᷣcedẽti vt ſupꝛa dictu ẽ: vſq; ad
bncipiũ regni ioachim ſub quo vrias ꝓphauit:vt pᷣdictuʒ
ẽ:fluxerũt ani.cxxix.vt põt videri per tpa regũ ſuppoitoꝝ
in hoc.c.⁊ multo plures fluxerũt vſq; ad tpᷣus ſecũdi teſtis
ſ. cacharie filo barachie.ſ.ãni.cchxvij.ſcom cõem ↄputatio
nẽ: ⁊ ſcõm bꝛeuioꝛeʒ: cc.anni ⁊ plus vt ſupꝛa declaratũ eſt
⁊ p ↄñns cũ teſtes debeat reſpondẽ rei teſtificate acceſſus ad
ꝓphetiſſam nõ fuit coꝛpalis nec de pñti:ſed ſpũalis ⁊ de fu
turo in lõginquũ: ſcõm ꝙ hẽ luce.j. Spũſſanct᷑ ſupueniet
in te:⁊ virt altiſſim obũbꝛabit tibi.ꝙ aũt beata vᷣgo maria
ꝓphetiſſa fuerit:pʒ luce.j.vbi ꝓphetauit de ſua veneratio-
ne futura dicẽs: eata me dicent oẽs generatiões.qꝛ de om
nibus gẽtib ſũt alid chꝛiſtiani dicẽtes eã beatã:⁊ nõ ſolum
a chꝛiſtianis dicit᷑ beata:ſed ẽt a ſaracenis.Scriptũ eſt.n. in
alchoꝛano machometi: Dixerũt angeli o maria vtiq; deus
elegit te:vt purificaret te: ⁊ elegit te claraʒ ſuper mlieres ſe

culoꝝ. Iteʒ ibidẽ:Dixerũt angeli o maria deus ãnũuciet tibi

verbũ ex ipo:nomẽ eius ieſus filõ marie: ⁊ erit honoꝛabi
in hoc ſclo ⁊ in futuro.Iteʒ ibidẽ: Dixit ipſa deus me quõ
erit mihi filius:⁊ nõ tetigit me homo dixit:ſicut de creat
qð vult:cũ decreuit vtiq; acqratur.dicit.n.eſto ⁊ erit: ⁊ hꝰ
modo dixit gabꝛiel marie: Luce.j. Non erit ipoſſibile apud
deũ oẽ verbũ. Iteʒ in eodẽ cãtico ꝓphᷣauit maria de futura

ſſet:tñ nõ fuit ille qui hic

repꝛobatiõe iudeoꝝ:⁊ vocatioe getiü. d. Depoſuit potẽ
tes de ſede ⁊ exaltauit humilej.⁊ ſic pʒ eã fuiſſe ꝓphetiſ

ſaʒ. Nunc vidẽda ſũt teſtimonia teſtiũ ſupꝛa iductoꝛũ
⁊ qꝛ ꝓphetiã vrie nõ hẽmus ſcriptã explicite: ſicut nec

de mltis alijs ꝓphet:vt pʒ ex ocurſu libꝛi regũ:ideo re

currendũ ẽ ad ił-⸗
Tdixit dõ C. vi.
min ad me. Sume ti

