chꝛiſti: vt patet ex decurſu euangelij: et hoc eſt qo di:
a ¶ SEo ꝙ appꝛopinquat ⁊c. falſe ſtimulãdo iuſticiã.

uauerunt: vt di /
ctuʒ ẽ ſupꝛa capi/

d ¶ Claudet.Pic

e citur: d ( Aau/
pꝛõphetas èt pꝛincipes ve qet oculos vios.

lx hoc p⸗
crroꝛin n
bushon
Pdeusno
ſtitereter
nanisacul
ſorerad
Pfand⸗
ͤfm
Neveſt
naſcien
tingt
(u
utuche
iuniſ
Auula⸗ye
liſkntin
ban
Popon olen

(denmſt
mun ſgliſe

hczitponit
uchififeen

iniin

cs diirſala

H

Annrgahe

fianmnu

nind hri

lttuſnii
MIuntlben
ſſtrbul lo

¶Eſaie xxix.

Wolendtz⸗ = .
c Nin b¶ Et timuerunt me mandato hominũ ꝛ⁊c ꝓpter ; yxj. Diſcite a me quia mitis ſum ⁊c. p¶ In domino leti⸗
vbeniinne chꝛiſtus ipꝛoperat eis Matth.xv. Irritũ feciſtis mãda ciam.de conuerſione gentium ad fidem. a ¶ Et pauperes
tasnatinnn tũ dei pꝛopter traditionẽ veſtra. c ₰J0 ecce ego ad/ homines i. paupertatem euangelicam ſequentes: quia in
Alind ii dã ad cecitatẽ eoꝝ:pꝛopter qð ſubdi: d ¶ Peribit ĩèt ¶pꝛimitiua eccleſia omnia erant ſidelibus communa quaſi
Uneſcuzen ⁊c l.i. ab illis qᷣ ſunt in ſtatu ſapiẽtũ ſicut er ant ſacerdo trenunciando pꝛopꝛictati: Act.iiij. b ¶ Quoniam oefecit
— tes ſcribe æ pha- qui pꝛeualebat. cetus
ciſlug riſei. e e qaiu . „„ ſacerdotum ſcribarũ
ulemi pꝛofũdi. Dic ↄnꝭ ꝓpiquat ppls iſte oꝛe ſuo: libꝛi:ct de tenebꝛis ⁊ de ca ⁊ phariſeorum: qui
pai Kereröch ⁊ labijs ſuis gloꝛificat me: ligie ocuũli ceccoꝝ vigebut. eſtrtcrioge ciut
n iin iudeis erat Loꝛ aut eius lõge eſt a une S addet mites ĩ Benina c¶Loñſuͦmatus eſt
td Vna ſecta ſaduce- &et timuerunt me mane lato leticlaz;: ct paupes homies illuſoꝛ. illuſerũt enim
ummn ope q negabat ſſi hominũ ⁊ doctrinis:iõ c/ in ſãcto iſrael exultabunt: multipliciter doctri⸗
z duſiid⸗ is nangelie ce ego addã:vt admiratio quoniaʒ defecit ꝗ pꝛeuale ſem ckuiſti. 4
. n futurã: Act. xxij. Ne faciã pp 1 huic do e ban conlinnarn⸗ . nluſo⸗⸗ eoꝛum intentio verſa
. c . ⁊p ↄñs negabat lo grandi ?! upen o. a et luccili it oes ꝗ vigilabat erat ad auariciam 2?
aug pprunitionem oẽm ribit.n.ſapiẽtia a ſapiẽtibꝰl ſup iniquitateʒ: q pèccare rapinam e (· Qui
katnt eſrateme ei: ⁊ ſtelleci prudẽtiũ eius faciebãt hoies in verbo: ecate elarla gue
ex hoc pꝛoceſſi „ F Ji ſi anzr J3 r ꝛe chꝛiſti
aandt erroein vulgatt abſcõdei. N Apfül eſtis èt ergne in dona ſuppl diſeipplorumen ein
crrerniis bus hominibus: Coꝛde: vta dñio al ſconda tabat: èt declinauerũt fru aliquid calumniabi/
dbibun voeus no intro⸗ til ↄſiliũ:quo ſt ĩ tenebꝛ ſtra a iuſto. Pꝛpter hoc le rapere: vt patet in
anmnmitteret ſe ve bu· opa: dicunt: Quis videt hec dicit dñs ad domũ ia euangelio ⁊ in actib
nn manis aetib pu⸗ nos: 1 gs nouit nos: Pèr coh: qui redemit abꝛaam. Phoſeſ Fin Nuri,
gerhtn neg; en nerſa eſt hec veſtra cogia Mon mõ confũdet᷑ iacob: „ ⸗
A aat ſceret: h'quod NHerig et becy 1 . guentem ⁊c.ſ. chꝛi
I dn di: e (Ue qui tio: qſi ſi lutũ ↄtra ſigulul nec mõ vult᷑ er erubeſcet: ſtum arguentez eoꝛuz
li notn · pfundi c. Iintacogitet: ⁊ dicat opus facto ſẽd cum viderit ſilios ſus vicia in pala. gcEt
i wrſun tũ ſm eſtimatio riſuo:nõ feciſti me:⁊ ſismẽ opa manuum meaꝝ:ĩ mẽ declinauerunt ⁊ci.
ne erae, oiu m dicat fictoꝛi ſuo:nõ intel dio ſui ſanctificãtes nomẽ acheiſto aui dicitun
bu. SM na ſcientia nõ at/ tu dicat ſictoꝝ luo::. . — Een om iuſtus anthonomati/

meũ et ſãctiſicabũt ſanctũ

„ „ hH —„
uannpli tingit ad ipſum. ligis. Monne adpucimo 1 te: co callos luſtiſi⸗
dautnun f Ruon ſunt dico ⁊ ĩ bꝛeui ouertet᷑ liba iacob:cÄt deum iſrael pꝛedi cat quem negauerũt
ns ainn in renebeis opera nus in chenmel chenmel cabunt: &t ſcient errantes coꝛa bilar. bOꝛo
an ,ede, i ſaltü reputabit: Et audi ſpiritu intellectum: et muſ hien daaan dn⸗
ſrbiga⸗ rs veſtx: 2 abſur ent in die illa ſurdi verba lſitatores diſcent legem. bium circa pꝛedicta
n loi wends ditatẽ hãc arguit H . de excecatione ſapien
Rinmmekem pzopha dicenss: “ tum 1 ülluminatione
mniqnpiudan g Peruerſa ẽ c. ppi qð hie. xviij. dẽ: Sicut lutũ i ſimplicium: ne foꝛte crederet aliquis: ꝙ hoc deberet acci
ciiimgemn mau figuli:ſic vos i mau mea dom 'iſrael. hMone. dere pꝛope tempus eſaie:ideo remouet hoc dicẽs: i ¶ õ
ziun. En Dic ↄñt ponit ſimpliciuʒ illuminatio:ſicut.n.in aduenꝰ modo confundetur iacob.i.populus iudaicus qui pꝛo ma
bastche lnt tu chriſti ſacerdotes ⁊ ſcribe q erãt litterati fuerũt ſuis ioꝛi parte in aduentu chꝛiſti fuit excecatus:⁊ per romanos
u mut i Ddemeritis excecati: ſic apoſtoli alijq; diſcipuli chꝛiſti q per oꝛbem in captiuitate diſperſus: vbi multas cõfuſiones

. dulin
b Sor en
. meichfili

pꝛierãt ſimplices ⁊ illitterati fuerũt diuinit᷑ illuminati
pꝑꝑ qð dicit ſaluatoꝛ Math.xj. Coſiteboꝛ tibi dñe pat
celi ⁊ tere:q abſcõdiſti hec a ſapiẽtib ⁊ ꝑꝛudẽtibꝰ: ⁊ re/

ſuſtinet:⁊ ideo determinatio huius tempoꝛis ſubditur: cũ

fuerunt de gente ila. l

dicitur: k ¶ Sed cum vigerit filios ſuos.i.apoſtolos qui
Opera manuum mearm. quia

erers ι . Aelaſti ea paruul. 7 h' qõ d; h: oõne adhuc ⁊c. prer infuſionem ſpirituſſancti de ideotis ⁊ timentibus fecit
nle ulumiatio aplon fuit ſtati p'chꝛiſti reſurrectionẽ: ti entiſſimos r conſtantes. m ¶ In medio ſui r
liain docnn umiatio aploꝝ fuit ſtati p'chꝛiſti reſurrectioné: tůc eos ſapientiſſimos conſtantes. m ¶ In medio ſui ⁊ccẽ.
eni apuit eis ſenſũ: ut itelligerẽt ſcripturas: Luc. vlti. ⁊ hoc fiebat potiſſime in die pentecoſtes: Aci.ſecundo.
untcn :gu i ¶ Conuertet᷑ libanP ac᷑. In hebꝛeo hẽ.in nem reputa n ¶ Ett ſanctificabunt.ideſt ſanctuʒ pꝛedicabunr. o ¶ Sa
nn i h6 bit. ꝑ chermel intelligit ̊ mõs carmeli vbi helias iterre ctum iacob. ideſt chꝛiſtum queʒ iacob patriarcha pꝛedixit
:fng P Deen cit ꝓphas baal:q locẽ aridus ⁊ ſterilis.Liban aũt ẽ ne venturum ad ſanctificandum mundum:Geneſ. xlix. Non
— ne m vbi arboꝛes ſi pulchꝛe ⁊ aromatice.p hãc igi᷑ para auferetur ſeptrum de iuda ⁊ dux de femoꝛe eius: donec
wanu n⸗ bolã intelligit:ꝙ ſacerdotes ⁊ſcribe qͥ erãt magne repu veniat qui mittendus eſt: ⁊ ipſe erit expectatio gentium.
non⸗ 1e tatiois ⁊ auctoꝛitatis adnihilarẽt ꝑ excecatiõeʒ:⁊ tade,ʒ p¶ Et deum iſtael pꝛedicabunt. gentibus per oꝛbem diſ⸗
4 mn inhe p occiſionẽ i deſtructiõe ciuitat ꝑ romanos:⁊ apli alj/ perſis. q ¶ Et ſcient errantes ſpiritu.ideſt gentiles pꝛius
poe —Z q; diſcipuli chꝛiſti: q null erãt reputatiõis eleuarent multis erroꝛibus inplicati: intellectum legis ⁊ euangeli.j·
lunſe D P illuminatioes diuinas ⁊ opatões miraculoſas: vt pʒ r 2 Et muſſitatores. ideſt qui pꝛius erãt ocioſi ⁊ vanis oc
xulbis SE ĩactib'aploꝝ in plurib locis.⁊ q ꝑp eoꝝ pꝛedicationem cupatij. sS ¶ Diſcent legeʒ moſaicam ⁊ euangelicã: ⁊ hoc
mi n2uerſi ſi getiles ad fidẽ: i ſdit: IEt audiet i illa die patet impletum iam per oꝛbem quaſi vniuerſum.
mnaſſbr iurdi. i. gentiles d pus erã idolatrie dediti. 17Clerb „„„ .
nmmüilß brc libꝛi.ſ.veiis ac noui teſtamẽti. mEt ð tenebꝛis ⁊c. H In capitulo vigeſimo vbi dicitur in poſtilla: Pꝛopter
b erroꝝ.ſ.ignorãtie. n ¶ Oculi cecoꝝ.i. gẽtiliũ. o i boc · hic remouetur quoddam dubium ⁊c̃.
tinihs debũt. Et addẽt mites.i: apli qbꝰ dixitchꝛiſt: Maah.
lale

iber

Oe quod dicit. Pꝛopter hoc hee ¶ Aditio.
dicit dñs ad domum iacob. pꝛopheta videt᷑ re-
equandã opinionem erroneaʒ. Poſſet.n.
quis dicere ꝙ; mnphuie ei 1 ſcribe de qbus ſtatim ſupꝛa
agit: qui tm errauerunt declinando a chꝛiſto ⁊ eum negan-
do ⁊ huiuſmodi: deꝰ
ſcenderunt de iacob

undarʒ i ↄfuſionem e N „ i
iacob patris eoꝝ: ſi filij rſertozes di⸗
cut dẽ Geaner ryg. Necit dominus uᷣt face
capi. Sed hoc pro retis oſilium: t nõ ex me:
pheta ipꝛobat dicens t oꝛdiremi telã ẽt nõ ꝑ ſpi

Pꝛopter hoc.i. ꝓpi
peccata ⁊ ſcelera pꝛe-
dictoꝝ phariſeoꝛum
⁊ ſcribarum: nõ mõ
confundetur iacob.i.
patriarcha pater eo-
ruʒ. Nec modo vultł
eiuj erubeſcet. ⁊ eſt ea
dem ſententia ſub di
uerſis verbis: cuius
rationẽ ſbdit dicens:
ſed cum viderit filio)
ſuos ⁊c̃. ſic eſt in he⸗
bꝛeo: et eſt ſenſus:
Non habet iacob ra Sð
tionem qua ↄfundatur ex hoc nec erubeſcat quia cum vi⸗
derit filios ſuos.ſ.apoſtolos ab eo deſcendentes tam ſecun/
dum carnem:qᷓ; ſecundum fidem ſanctificantes nomẽ me/
unm quia repleti ſpirituſancto loquebantur magnnlia dei:
Act.ij. cæ. Et ſanctificabunt ſanctum iacob ⁊ deum iſrael
Pꝛedicabũt i. pꝛedicabunt ꝙ chriſtus ſanctus ſanctorum
de iacob deſcendit ⁊ ipſe fuit pꝛomiſſus:quod in magnam
gloꝛiam ipſius iacob vertit᷑: nõ antem in confuſionem:pꝛe
ſertiʒ cum p huiuſmodi pꝛedicationem idolatre venerunt
in cognitionem veritatis: de quo dicit: Et ſcient errantes
ſpiritu itellectũ. Similiter ⁊ muſſitatõej.ſ.plurimi ex iude
is 3 deum murmurantes. Diſcent legem. ſ. ſpiritualem per
apoſtolos pꝛedicatam. Caplm. XXX .
E filij. Dic ↄſequenter eſaias loquit᷑ ↄtra irriſoꝛe⸗
)orpermun futurorum: ⁊ potiſſime hieremie qᷣ
pꝛophetauit tempoꝛe captiuitatis babylonice. Eſai
as vero ante pꝛophetauit per plures annos:interfectus.n.
fuit circa pꝛincipium regni manaſſe: vt dictum fuit ſupꝛa
pꝛimo ca. A pꝛincipio vero regni manaſſe vſq; ad deſtru/
ctionẽ ciuitatis hieruſalẽ per chaldeos fluxerunt anni.c.
x.qꝛ manaſſes regnauit.lv.annis:Amon.ij. Joſias.xxxj.
Joachim.xj. Sedechias.xj. Sciendũ igitur ꝙ regnũ iſrael
⁊ regnũ iuda fuerunt deſtructa ex ↄfidentia adiutoꝛij regij
egypti.Expoſitoꝛes igitur noſtri coiter exponũt hoc capi⸗
ruluũ ad litteram de iudeis qui euaſerunt manus regis ba/
bylonis:ſed interfecto godolia queʒ rex babylonis pꝛefece:
rat terre iuda tranſierunt in egyptuʒ timoꝛe chaldeoꝝ con
tra mandatũ dñi factuz eis ex oꝛe hiere. vt hĩ Piere·. xliij.
Sed hoc non videtur verum:qꝛ de ipſis deſcendẽtibꝰ ĩ egy
ptũ dicitur infra ca.iſto. Nuncij tui vſq; ad anes peruene-
runt.que eſt ciuitas egypti.illi autẽ qui interfecto godolia
tranſierunt in egyptũ non iuerunt illuc ſicut nuncij ad re/
deundũ:ſed ſicut fugitiui ad illuc manẽdũ: ꝓpter qð Ra.
ſa. exponit hoc ca. de oſee rege iſrael:qui miſit nuncios ad
regem egypti ꝓ auxilio habendo ↄ regem aſſyrioꝛum: vt
ſic liberaretur a tributo:qð ſibi reddebat ſingulis ãnis: vt
babetur iiij. Reg.xvij.⁊ licet littera poſſet ad hoc applica

ritũ meũ:ut addẽtis pecca
tũ ſup peccatũ: qi ãbula
tis vt deſcẽdatis ĩ egyptũ:
os meũ nõ iterrogaſtis:
ſperãtes auxiliuʒ in foꝛtitu
dine pharaonis:⁊ hñtes fi
dutiã in vmbꝛa egypti: et
erit vobis foꝛtitudo phara
onis ĩ ↄfuſiõeʒ: ⁊ fiducia
vmbꝛe egypti i ignomĩaʒ.
Erãt. n.iĩ taphnis pꝛicipẽs

ri:videtur tamen mihi ꝙ melius debeat intelligi de ſe⸗

dechia rege iuda:qui ex ofidentia regis egypti rebella/
uit nabuc. regi Sↄſiliũ hiere.vt habet᷑ Hiere.xxxvij.
Et pꝛo iſto auxilio habendo miſit frequẽter ſedechiqs

ſolennes nuncios ad regeʒ egypti:ſed defraudatus fuit

ab intẽto: qꝛ rex
egypti non adim
pleuit pmiſtum
deferendo ei au⸗
xiliuʒ. Igitur 'm

tui:⁊ nũcij tui ſq; ad aneſ
puenerũt. Omnẽs oluſi ſt

ſup pp lo geis ꝓdeſſe non hanc ſententiam
potuit. Mõ fuerũt ĩ auxiliũ pꝛocedit hic pꝛo/
⁊ ĩ aliquã vtilitatẽ:ſ ĩ ↄfuſi pheta: qꝛ pꝛimo
onẽ ⁊ ĩ oppꝛobꝛiũ. Onũs nmdtatur i
iumentoꝝ auſtri. In terra propter wnti
tribulatiois ⁊ anguſtie. lee tiam in egyptijy.
na ⁊ leo:ex eis vipera ⁊ re ſecundo idem ſa-
gulus volãs: lpoꝛtãteſ ſuꝑ regd ſcdn⸗
bhũuũeros iumẽtoꝝ diuitias eduagrqhin
ſuas læ ſup gibbũ camelo peimo commin
lua p gibb preꝛimo commina
rũ theſauros ſuoſ:ad pply iurillis de regno
q eis pꝛodeſſe nõ poterit. iaa alfliones:
Egyptus.n.fruſtra ⁊ vane cecundo denune⸗
A OEin, at eis oſolationẽ
=—M poſt vinum. ſecũ
da:ibi pꝛopterea

expectat dominus.pꝛima in ðuas:qꝛ pꝛimo arguit cul

pam:ſecundo ſubdit debitam penã: ibi pꝛopterea hec
dicit. pꝛima adhuc in duas:quia pꝛimo arguit conſidẽ
tiam eoꝛum ſuper egyptum: ſecundo dei contemptum
ibi Nunc ingreſſus. Circa pꝛimum dicit: 6 . Ue filij
deſertoꝛes. conſili hieremie ⁊ aliorum pꝛophetarum
domini. b ¶ Ut faceretis ↄſilium.de requirendo pha
raonis auxiliuʒ. c S non ex me.quia pꝛophete do

mini hoc non conſulebant:ſed magis diſconſulebant.

d ¶ Et aemi telã.i.faceretis pꝛoceſſi ũ ad rebellã

dũ chaldeis. e ¶ Et non ꝑ ſpiritũ meũ.ſed ꝑ ſe⸗

mendacẽ ĩ oꝛe ꝓphetaruʒ falſoꝝ: Piere.xxviij. f¶ Ur

adderetis ⁊c᷑. qꝛ pꝛimo diffiſi fuerunt de diuino auxi
lio:ſecũdo minus ↄfiſi de hũano:iõ ſubdit᷑: g ¶ Qu
t erit

ambulatis.⁊ pʒ littera ex dictis vſq; ibi: h
vobis ⁊c.qꝛ ex ↄfidentia eius falſa rebellauerut chalde

is:qͥ venientes deſtruxerunt ciuitatẽ ⁊ tẽplũ: ⁊ partin
rat

occiderũt:a parti captiuauer̃t ↄfuſibilit pplʒ. i
.n. ⁊c̃. aliqui libꝛi hñt. Jerant.qð fuit ſic dictũ ab ali-
qbꝰ coꝛꝛectõibꝰ:eo ꝙ ſbdit᷑ vſq; anej ꝑueneĩt.⁊ male qꝛ
ĩ hebꝛeo ⁊ ĩ libꝛis coꝛꝛectij hẽ: Erãt.n.taphnij.q ẽ citas
nobil egypti. k Pꝛincipes tui.miſfſi tãq; ſolẽnes nũ
cij. ¶ Uos ad anes ꝑuenef̃t.p.n. ĩuenerf̃t regẽ egypti i

taphnis:ſʒ añꝙ; rñderʒ eis vrãſtulit ſe ad anes: i⸗

uitas egypti: ⁊ ſic ſecuti ſt eũ ad hñdũ eprñũſũ. m Oꝗᷓᷣ
ↄfuſi ſt.ſ. deĩ nũcij:qꝛ ñ hůeft iñ aliqð iũ:ſʒ ofuſi
onẽ:⁊ cũ hmagnũ dãnũ:iõ ſpᷣdit᷑: n ¶ On iumẽtoru

auſtri.i. iumẽtoꝝ: poꝛtãtiũ onera vſus egyptũ: q̃ ẽ i ꝑte

auſtrali reſpectu regni iude. Mũera mita magna/ꝓ
hñdo eius auxilio:⁊ vñ poꝛtarẽt ſbdit᷑: ol¶ In fra tri⸗
bulationis ⁊cl.i.ĩ regno iude:cui iminebat magna tni-
bulatõ ⁊ ãguſtia a nabuch.rege. p ¶ eena ⁊ leo.i.rex
ſedechias ⁊ regina: q¶ Ex cis vipa ⁊cl.i.filij ex eis na
ti veneno malicie pleni. r

cũq; nuncijs a er regina miſſis: 1 pꝛopter hoc dicũ
tur eẽ ex eis. s ¶ Sup gibbũ camelox. bʒ. n. camelu⸗

neno malitepien oꝛtãtes ſr ⁊c. Filij.n.re
galn mittũt᷑ ad qrẽdũ tale auxiliũ.vł põt expõi ð qb-

uupplin

Nancid⸗
ucns ioſ
dlcis:
ngeſus
lalocu yb
abi adie
in e

S
n beno⸗
ſuttlli
fonfmusi
ſtbaraz
bakead
flamc
P 1
bodil
ipno
ppar
olars
votuti
ſamerhi

eMtneg
Aſttperege
nmelldſd
cnhn
VOwhckkbi
ſti
ſeyrkpeophe

Povebanni
ouocangeſt

rnilaner
mpnnuthn
lahas ue
u vobunt⸗

de del⸗
therdni
n hin
Adchuinut
Kinngn
Min
Aat znin
rft
oltd
engem
8 Mnnilmr
1 Mipvild
„ Mnnnfl
A ing
de ſonhin
npolia
h ſcumnͤ h
Pimam
l5 W
n
e n
Miamſ
ubren
gepnor
1i bi n.
Gis inoNR

unoui.
lorunm arpbrenm
noerhuimnc
neqbinpophero
S NMonlulbent.
Pnſi lſhil
nſ
ummtdedd

Carſche de
õ
nautilizi i⸗

tera patẽt ex dictis vſq; ibi: t
gna.n. ſupbia ꝓcedebat ꝙ ipſe ledechias ⁊ populus ei

Eſaie · vy

upbia tm̃ ẽ. ex ma

gubuz luper doluʒ ſuper queʒ Aun ſella: 1 onus ce

nolebãt ſeruire regi babylõis ſʒʒ ↄſiliũ Hieremie a dño

ſibi reuelatũ. ve
ab egyptijz rege

babylonis: ⁊ ſer⸗

Nunc ergo i

U
greſſus. Pic cole⸗

quẽter arguit᷑ po-

pulus de ↄtẽptu
dei ⁊ pꝛophetaꝝ:
ſuoꝝ. pꝛimo tñ i⸗
troducit᷑ deus lo/

quens ipſi eſaie:

dicẽs: x Nunc

Quieſce.a querendo tale auxilium

ſup hoc ſupbia tñ̃ ẽ: qie⸗
ſce. Nunc ergo ingreſſus
ſcribẽ ei ſůp buxũ:et i libꝛo
diligẽt᷑ exara illud èt erit ĩ
die nouiſſimo ĩ teſtimõiuʒ
uſqʒ in eternũ. NPòpułb.n.
ad iracundiã puocãs ẽ: ⁊
ſilij mendaces:filij nolẽtes

ingreſſus.ſ.tu elra audire legẽ dei. Quũi dicũt
ia loeu vbiſerbij vicetib nolite vide c aſpi/
ei pplo inde. eaq recta ſunt. oqmi vo
Sup buxuzʒ. bis placẽtia: videte nobis
mn hebꝛeo habek errores: auferte a me viaʒ:
ſup tabulã: ſʒ hie declinate a me ſemitã:ceſſz
omusnanſtu afſacie veſtra ſanctus ifrl.
lit buxuʒ: eo ta A facie veſtra lanctus ürl.
bule ad ſcribedn Pꝛopterea hec dicit ſaci⸗
Pe —DH verbu hoc ẽt ſperaſtis ĩ ca
p norattum m lunia et in tumultu:et inixi
uz habebãt. n. pꝓ eſtiſ ſup eo: ꝓpterea erit vo
pbereali ñ noia bis iniqtas hec:ſicuit iterru
tios ſicut baruch ptio cadẽs:reꝗſita ĩ muro
fuit notarius hie
remie:vt hẽ Hie.
xxxvj. ⁊ magispꝛobabile ẽ de eſaia:qui fuit nobilis: ·

de ſtirpe regia ꝙꝙ habuit notarium ſcribentem in volu

mine:illud qð ꝑꝛo

1

pheta pꝛius ſcripſerat in tabula pꝛo/

erit in die nouiſſimo in teſtimoni/

uʒ.⁊ vocat᷑ ibi dies nouiſſima dies in qua ciuita fuit ꝰ

Uſq; in eternũ.i.vſq; ad finẽ mũdi: qꝛ ſẽ

ſtructa ꝑ chaldeos.tunc.n. ipleta fuit ↄminatio pene
poſita. biei

p erit pꝛophetia eſaie in teſtimoniu malicie illoꝝ: qs
loquebatur:iõ ſubdit: c ¶ Populus.n.ad iracũdia,z
pꝛouocans eſt.ſ.ipſũ deũ ꝑ maliciã ⁊ ↄtẽptũ. d ¶ Qui
dicũt videntibuj.i.veris pꝛophetis:qꝛ verba eoꝝ veriſ
ſima reputabant inania ⁊ falſa:⁊ pʒ littera vſq; ibi:

—

e¶ Leſſet a facie ⁊cl.i.Oe ſanctifica iſrael.ex tali.n.cõ

tẽptu verbis ⁊ factis oſtendebant:ꝙ deus deberet eos
dimittere pꝛopter ſuã maliciã. ſ ¶ Pꝛopterea. Deſcri
pta populi malicia:hic ↄñt denunciatur debita pena:
cũ dẽ: g¶ Pꝛo eo ꝙ repꝛobaſtis verbũ hoc.i. verbuʒ
dñi ꝑ pꝛophetas dictũ. h ¶ Et ſperaſtis in calũniã.q
rendo occaſionẽ recedendi a ſeruitute regis babylonis:

cui tñ ſedechias

parał.vlti. i ¶ Et in tumultu.ſ.exercitus regis egypti

.4

incipes iurauerũt ſeruire: vt hẽ. ij.

oꝝ:quẽ ſperabant vẽire ad eoꝝ auxiliũ. In magno fra
goꝛe armoꝝ ⁊ põpa.⁊ inixi eſtis ſuꝑ eo: magis ꝙ ſup

hec de traſgreſſione iuramẽti ⁊ de ↄtẽptu dei. m ¶ Si
cut iterruptio ⁊c. q̃ qᷓto cadit a loco altioꝛi:tanto ma-

gis oppꝛimit illa ſup qᷓ cadit.⁊ ꝑ hoc itelligit: ꝙ inidta,ß

dicta ceſſz c deſtructois ciuitatis ⁊ ppli: pʒ l̃a vſiq
ibi n ¶ Erno uemel rel in remanc

ũut aliq reſidui ð

Itẽ qð dẽ:

pplo ĩ ira luda:ꝗ poſſint eã opari:qꝛ illi s dimiſit nabugã
dã ad colẽduʒ era: moꝛtuo godolia fugerũt i egyptũ timoꝛe
chaldeoꝝ. O ¶ Qꝛ hec diẽ dñs de

iſrł.qͥ non põt mẽtiri.

n

1 Si reuertami.p pniaʒ ad dei miaʒ. q ¶ Et qeſcat a re
ellstõe 3 regẽ babylois. alui eritij.ita.n.pᷣdicauit

excelſo. Qm̃ ſubito dũ ñ
ſperat᷑ veniet ↄtritio eius:⁊
minuet ſicut ↄterit lagẽa
figuli ↄtritiõe pualida: et ñ
inueniet᷑ de fragmẽtis eius
teſta in q̃ poꝛtet igniculus
de incẽdio:aut hauriat pa/
rũ aq̃ de fouea:quia hec di
cit dñs deus iſrl. Si reuer⸗
tamini èt geſcatis:ſalui eri
tis. In ſilentio ⁊ in ſpẽ drit
foꝛtitudo veſtra. Et nolui/
ſtis et dixiſtis. NMeqq; ed
ad equoſ fugiem. Idẽo fu
gietis. Et ſuùp veloces aſcẽ
demus. Ideo vłlociores
erunt ꝗ ꝑſequẽt᷑ vos. Mil/
le hoieſa facie terroꝛis vni
us:⁊ a facie terroꝛis quiq;
fugietis:dònecrelinquami
quaſi malus nauis in verti
ce montis:èt quaſi ſignũ ſu
ꝑ collẽ. Pꝛoptèrea expe⸗

b¶ Iõ velocioꝛes erũt qͥ pſequẽt vos

ſedechiã fugiẽtẽ ipſũ ↄpꝛehẽderũt.iiij. Re.vltio e

hieremia) regibus 2
populo regni iude vt
patet in multis locis
ſue ꝓphie. s ( In
ſilencio.i.hũilit᷑ ⁊ pa⸗
cifice ſfuien regi babyp
lonis im dni voluta⸗
tẽ. t¶ Et i ſpe.diuini
auxilij:non humani.

v(Erit foꝛtitudo ve

ſtra.ↄſeruãs ciuitatẽ
⁊ pplʒ a öſtructioe:ſʒ
quia ſedechia) noluit
credẽ hieremie ⁊ ppłj
ei:iõ ſbᷣdit: Et nolui
ſtis. x ¶ Et dixiſtis
neqq;.ſ.faciem hiere/
mie ↄſiliũ. y¶ Sʒ ad
eqͥs fugiem.i.ab edqᷣti
b'egypti refugiũ ꝭꝓ au
xiliu qrem . 3ʒ ¶ GH
ugie qꝛ deficiẽte au
xilio egypti:⁊ rupta
ciuitate ſaerhtas rex
⁊ viri bellatoꝛes fuge
rũt nocte.iiij. Re.vlt.
a ¶ Et ſr veloces aſcẽ-

daem'. i.ſi rex babylo/

nis aduen ſus no) pua
luẽit ꝑ velocitatẽ e
nr̃oꝝ euadem manũ
ei:qð excludit dicẽs.
qꝛ chaldei inſequẽtes
(Bone

relinqmini.q.malus nauis in ſignũ naufragij pꝛeteriti.
d ( Et qſi ſignũ ſuꝑ collẽ. vbi aliqñ in ſublimitate arboꝛis
magne aſcendit ſpeculatoꝛ ad vidẽdum ſi hoſtes veniãt: ?
ex q ꝑte:⁊ ſic dat ſignũ fugiẽdi illis p qbſ. peculat:⁊ ad quẽ
ptẽ debeãt fugẽ ne cadãt ĩ manib'hoſtiũ: ⁊ ipſe etia velocit
deſcendẽs fugit cũ alijs: ſic erunt ⁊ illi qͥ remanſerũt ð pplo
iuda:qͥ aliq fuerũt ducti ĩ babylonẽ ĩ ſignũ victoꝛie chal ·
deoꝝ:⁊ deſtructiois iudee:ſicut malus ẽ ſignũ naufragn ö½
teriti:ugerũt in egyptũ timẽtes ʒ ſe aduẽtum chaldeoꝝ.
ꝛoptea expectat. Hic ↄñi ꝓpha p vinũ moꝛdificatiuũ
ifũdẽs oleũ lẽitiuũ onũciã) ppli ↄſolatõnẽ. Circa qð ſciẽdũ
ꝙ hãc partẽ exponũt doctoꝛes noſtri cõit᷑ ad litterã de redẽ

ptione ppli iude de captiuitate b ablonica: facta ꝑ cyꝝ de/
ſtructo regno chaldeoꝝ:vt hẽ Eſdre.i. Sʒ huic expoſitioi

ñ vĩ lr̃a bñ ↄſonare ĩ plibus locis:vtpote qð dꝛ.j. Ploꝛans

neqꝙꝙ ploꝛabis.i. poſt reditũ de captiuitate babyloica mãm

triſticie ñ hẽbis:vt iſti exponũt.Sꝛiũ vẽ neemie pᷣ vbi dꝛ:q;

pols reuerſu ð babylõe erat ĩ afflictõe magna ⁊ oppꝛobꝛio
itẽ qð ſbdit᷑ poſtea: Et dabit tibi dñs panẽ artu ⁊ aqua bꝛe

uẽ.i. in redeudo de babylõe ſuſtiebis penuriã vict: Fʒ iſto
hoc nõ bñ ↄſonat pᷣdẽis ab eij.ſ.ꝙ nõ haberẽt mãʒ triſticie

diuino auxilio. I ¶ Pꝛopterea erit vobis iniquitas. Itẽ ei qõ poſtea ſubdit᷑: Et dabit᷑ pluuia ſemi tuo c.qð ex-/

ponũt de magna abũdãtia in ire fructib'a aialib:cun Zri’n
vẽ poſt reditũ neemie.v.ca vbi dẽ:ꝙ multi ð pplo diſpone
bãt vẽdẽ filios ⁊ filias ſuas in ſuos ⁊ ãcillas ꝓ victu hñdo.

Et nõ faciet vltra auolare doctoꝛẽ tuũ a te.ſ.eſ-

dꝛã: vt dicũt. qð nõ vẽ veꝝ:qꝛ eſdras nõ ſꝑ ſtetit cũ ed

„

dierunt ad tantã pſpe

¶ Liber

pauco tpe qꝛ poſt alios lõgo tpe venit de babylone:⁊ non
miac ſe bagar Reqb. f.di. erit lux lune ſiẽ̃ lux ſolis ⁊c.

exponunt dicentes:ꝙ hoc intelligitur de maioꝛi leticia quã
habuerũt poſt captiuitatẽ qᷓ an.tantus tñ exceſſus leticie ñ
vigdetur bene pꝛedictis concoꝛdare: ⁊ maxime qꝛ nunqᷓ re

ritatẽ ſicut fuerat añ

de multo: maxie tpe ccat dñs vt miſereat᷑ veſtri:
ular ſalomonis ? & 1âo exaltabit parcens vo-
ri iudicio: vĩ q iudei Gés qui expectãt euj. 5
meliuj quantu ad ali pulus.n.ſyon hitabit ĩ hie
quid exponant partẽ ruſalẽ. Olorãs neq̃q; plo

iſtã.ſ.de redemptioõe
eoꝛum fienda ꝑ chꝛi
ſtũ:ſʒ ĩ hoc errat:qð
expectant futuꝛũ qõ
iã traſiujt in pꝛeteritũ.

rabis: miſerans miſerebit᷑
tui. Ad võcẽ clamoꝛis tui
ſtatiz vt audierit rũdebit ti
bi. Et dabit tibi dñs panẽ

igit accipiendo ab eis j 5 5. kr ſi ſa
qð eſt verũ ⁊ falſum artu 7 aquã b dene⸗ n ſ. a
relſpuẽtes: exponam clet auolare a te vltra do⸗
litterã de redemptide ctoꝛẽ tuũ:l et erũt oculi tui

facta ꝑ chꝛiſtũ. Et di/
uiditur in duas pꝑteſ:
qꝛ pꝛimo ponit᷑ redẽ
ptio facta ꝑ chꝛiſtũ ĩ

videntes pᷣceptoꝛẽ tuuʒ:l⁊
aures tue audient verbuʒ
poſt tergũ monentis. Hec

ſuo aduentu pꝛio: ſe E via:ambulate ĩ ea:⁊ ñi de/
cũdo fienda in ſecun clinetis neq; ad dexteram

do: ibi Et erit. Pꝛia
h pᷣdicit᷑ ab eſaia: cũ
doe: e [ Pzopterraa.
i pꝛopt mala veſtra multiplicata. ſᷣ ¶ Expectat dñs ⁊c.
i.differt redẽptionẽ veſtra perfectaʒ ꝑ chꝛiſtũ fienda:verũ
ñ qꝛ nõ aufert eã:ſubdit etiã: g ¶ Jo exaltabit᷑ parcẽs vo
bis.qꝛ tps ſui aduentus erit tpᷣs magne milericoꝛdie:verũ
tñ ñ erit ſine iuſticia qͥ ſep dei miſericoꝛdiã ↄcomitat᷑:io ſb/
dit: Quia deus iudicij dñs. Beati oẽs c. firmit credẽ
dao eius aduẽtũ. i Populus.n.ſyon.i.fidelis ⁊ catholic.
k ¶ Habitabit in hieruſalẽ.i.in ecclia ſᷣm ꝙ dẽ ad hebꝛeos
xij.Acceſſiſtis ad montẽ ſyon ⁊ ciuitateʒ dei viuẽtis hierlzʒ
celeſtẽ:⁊ qꝛ ad litterã in monte ſyon incepit fides catholica
p pᷣdicationẽ chꝛiſti in pꝛopꝛia perſona ⁊ ꝑ miſſionẽ ſpirit
ſancti ſuper aplos:vt dictu fuit ſupꝛa.ij.ca. l¶ Ploꝛas ne/

quac ploꝛabis. ꝓ dilatioe chꝛiſti vẽturi: ꝓ q ſuſpirabãt
ingemiſcentes patres ve. i e⸗ miſerebit᷑ tui.
intm̃ ꝙ exponet ſe moꝛti. n ¶ Ad vocẽ clamoꝛis tui ⁊c. In
pꝛimitiua ecclia ⁊ ꝑ longũ tẽpus poſtea ſancti viri habebãt
frequẽtiſſime ad votũ diuina reſponſa. 06 r dabi tibi
dñs ⁊c̃.i.ex dei gratia erit ↄtẽt᷑ paruo victu als parco: ſiẽ

neq; ad ſiniſtrã. Et ↄtamia

pʒ in decurſu ecclie in viris ꝑfectis ⁊ religioſis. p( Et nõ

faciet auolare ⁊cl.i.chꝛiſtuʒ qͥ dicit de ſeipſo: matth.xxiij.
Unyẽ magiſter veſter chꝛiſ:a de ſua ꝑmanẽtia dicẽ matth̊.
vlti. Ecce ego vobiſcũ ſũ oib diebvſq; ad ↄſũmatõeʒ ſecli:
ſᷣm.n.diuinitatẽ vbiq; ẽ ꝑ eẽntialẽ pñtiã ⁊ potẽtia:⁊ ĩ ecclia
ſua ꝑ ſpecialẽ gratiã:⁊ ſm humanitatẽ in euchariſtie ſacra
mẽto:i qͥ coꝛp ẽ ex vi ſacramẽti:aia ⁊ diuitas ex ↄcomitan

tia inſepabili p' reſurrectionẽ. In trãſlatione chaldaica ſic

hy: Et ñ recedet vltra diuinitas ey. Ex qͥ pʒ:ꝙ ñ põt auẽeiẽt ĩ

telligi de eſdra doctoꝛe:ſʒ chꝛiſto ↄuẽit optie. q ¶ Et eruůt

oculi tui ⁊cʒ.i.chꝛiſtũ qͥ apparuit viſibil ẽt ocuł coꝛpoꝛali⸗
b'in foꝛma hũanitatis:⁊ in ſacramẽto ſub ſpecie panis.
r Et aures tue ⁊cc.ſ.euãgelicũ. Ab ſe monẽt i.ad
ſequẽdũ veſtigia chꝛiſti pᷣdicit in ꝑſona ꝓba pᷣ: ⁊ poſtea ĩ
apli li⸗ diſcipulis. t¶ Hec ẽ via.ſ.fides catholica.
Nn pulate i ea ⁊c. qꝛ ecclia nũqᷓ declinabit gnãlii a fide

£

catholica. ¶Etↄtamiabitis 1.] qꝛ getiles ad pdica-

tioneʒ apoſtolorũ confregerũt idola ſua materiaʒ ⁊ oꝛ-

namẽta idoloꝝ paupꝑibus errogantes. p
i, idolatrie que ceſſauit quaſi in vniuerio oꝛbe.
3Et dabitur pluuia ſemini tuo ⁊c. Semẽ paraboli⸗/
cce dicitur hic ver

dices ei.i.

tilis auri tui:⁊ diſpges ea ſi

poſſeſſione tua in die illo:

Egredere

büuü euangelicum:
bitis laminas ſculptiliſ ar en choiett hllua
nt rii Poſzimstij affa⸗ i parabola ſe⸗
genti! tui ⁊ veſtimetũ ↄfla minatis: lue viij.

Semẽ eſt verbü

cut imũdiciaʒ menſtruate. dei.⁊ recipientibꝰ
Egrẽdere dices ei:Et dabi ipſuʒ per ſideʒ da
tur pluuia ſemi tuo vbicũ taeñt phluuia grn⸗
qʒ ſemiaueris ĩ terra: t pa modqu viert Den⸗
nis fruguz terre erit vberri tero. xxxij. Cocre
mus ⁊ pinguis. Paſcet᷑ i ſcat vt pluuia do⸗

ctrina meaa.

agn ſpacioſe lèt tauri tui ᷣ eKEi igte
pulli aſinoꝝ ꝗ opẽrant᷑ ter nis euchariſtie qᷣ

raʒ:omixiuʒ migma come

det ſicut ĩ area vẽtilatũ eſt.
Etẽrunt ſup oẽm monteʒ

dicitur panis fru

guz terre:qꝛ mate

ria huius ſacra⸗

— O e de enne. mẽti eſt panis tri
excelſu: Iæ ſup oẽʒ collẽ ele neeus ve rerrap⸗
uatu riui curretiu aqua:? ductus:a continʒ

Tdið interfectiõis multoꝝ:

cũ ceciderit turres. Et èrit

iſte panis pingue

dinẽ gratie diuie.
b¶ Paſcetur in
poſſeſſione ⁊cl.i.

chꝛiſtus de quo dicit᷑ Johᷣ.j. Ecce agnus dei qui tollit
⁊c. Paſcitur ſpacioſe. ĩ dilatatione caſtitatis ecclie:ſᷣmn
ꝙ dicitur canticoꝛuʒ.ij. Qui paſe i eitlüli donec aſ/
piret dies:⁊ inclinẽtur vmbꝛe. c ¶ Et tauri tui.i.apo

ſtoli. OD ¶ Et ꝑulli aſinoꝛuʒ. alij inferioꝛes pꝛedicato⸗
res. e ¶ ui oͤperaͤtur terrã. laboꝛando in agro do/

minico verbo ⁊ exemplo. ſ ¶ Comixtũ migma come
dent.gloſa ſuper locũ iſtuʒ dicit ꝙ migma ẽ hoꝛdeũ mi
xtũ cũ palea:⁊ eaʒ ſequũtur expoſitoꝛes noſtri:ſed hu-
ic dicto videtur ↄtrariari qð ſubditur: g ¶ Sicutia⸗

rea ventilatũ eſt.i.purgatũ a palea.quid aũt intellexe/-

rit Hiero.ꝑ migma neſcio:ſed in hebꝛeo habetur ſic.

Mixtũ foꝛte comedẽt.i.ad ↄmixtiõeʒ diuerſoꝝ grano

rũ abſq; aliqua coꝛꝛuptione in ſua bonitate manentiũ:
ꝑ qð metaphoꝛice intelligit ↄogregatio fideliũ ex iudeis

7 gẽtilibus:⁊ varijs nationibꝰ:q incoꝛpoꝛati ſunt ecclie
Et erut

ꝑ pꝛedicatiõeʒ aploꝝ alioq; pꝛedicatoꝝ. h
⁊c̃. p montej excelſos intelliguntur apoſtoli:ꝑ colles ꝗͥ
ſũt montes minoꝛes:pᷣdicatoꝛes alj. i ¶ Riui curren
tiũ aquaꝝ.i.abundãtia ſane doctrine:eo modo loquẽ
di quo dicit ſupꝛa.xj. Repleta ẽ terra ſcientia dñi:ſicut
aque maris operientis. n die interfectionis ⁊c.i.
tpe deſtructionis hieruſalẽ in qua crant multe turres:
q cũ muris deſtructe fuerunt ꝑ romanos:⁊ illo tempo
re multũ viguit pᷣdicatio euagelij ꝑ apoſtolos alioſq;
diſcipulos chꝛiſti. l ¶ Et erit. Hic denunciat᷑ liberatio
fideliũ in ſecundo aduentu chꝛiſti: tunc.n.liberabũtur
a penalitatibus vite pꝛeſentis.Et diuidit᷑ in duas: qꝛ pꝰ
ponit᷑ huiuſmodi liberatio:ſecũdo demonis abiectio:
ibi Ecce nomẽ.Circa pꝛimũ ſciendũ:ꝙ ſᷣm ſanctos do/
ctoꝛes ⁊ catholicos in finali iudicio mundus innouabi
tur ⁊ melioꝛabit᷑:ad augmẽtũ glie electoꝝ:qui in elemẽ
tis ⁊ coꝛpoꝛibus celeſtibus melioꝛatis videbunt clari-
us relucentiam diuine virtutis ⁊ bonitatis: ſᷣm üllud

calag: n

ſpletefn
Ctl
ſſti min
gpoiet
Aigaverit
lhnoge
voi cor
1penalti
tis n
ponen.
Ntur d
demon.
lünmg
crpoitor
erponun
ſtäadle
deiecn⸗
rrege
rüpenic
hieruſe
cituscin
ſus ſit
loꝛſeg
bellno
neinern
as ven
wisſ⸗
ſ
pe
ſaar
n,
göd
an
aitn
lin
lnhii
encbhen
llinoſvi
hefinlls
Urininen⸗
Ndehele
urfr
Gedainode
hcodae
Cbieniuus

fſudianes

altiyoin

ligem

lnahs⸗

emil
i

1

hdcrons.

Phre lnter

gäh
ol M
ulinmun
l
fnpa
Wimmh
it
dent
uckſiung
nedehſr
mocdüderh

mitieſt onen
niccusdenen
ducnagtang
ie miie

ciuiganeoue
e
wſinſorrti i

us ouiul ſolt
Munauließn
1 soonera
tuum wllaapo
oropracenio⸗

onag d⸗.

nigmand.
maipordcöni
NW⸗
Gonit
etddipenrit
mücdunſerg

ndonttennan

nnpwun t,

tur ap ſnon

alg. 1
ne nntog
orenitnttut
—
ij, goſblen
tmmunie,
toiuiditin oniſ

¶Eſaie vxx

ſapiẽtie. xiij. a magnitudine ſtariet creature poterat coꝛ
ideri. decoꝛ aũt coꝛpoꝝ ce-

gnoſcibiliter creatoꝛ hoꝛ: v
kgi marin⸗ ↄſiſtit in luce: ⁊ iõ tunc augebit᷑:⁊ hoc ẽ
qð dicit᷑:
alligauerit vulnus populi ſui.qꝛ fideles reſurgent ĩ coꝛ
poꝛibus gloꝛioſij
ab oĩ coꝛruptiõe
⁊ penalitate libe
ratis. m ¶ Ecce

nomen. Pic oñt 3 Ao .
agitur ð diectise leptẽ dieꝝ ĩ die qua alliga“
demonis. Scien· lerit dñs vulnus ppli ſui:
du tñ ꝙ hebꝛei ? 2 percuſſurã plage eius ſa
oee nonei nauerit. Ecc?nomẽ dñi vẽ
iſts ad litteraz de Nit de longinquo ardens
deiectioe ſenache furoꝛ ei t grauis ad Poꝛ-
rib regis aſſyrio tãdũ.Labia eius repleta ſi
iu venientis ↄtra ſdignatiõe: et lingua eius
hieruſalẽ: qñ exe⸗ quaſi ignis deuoꝛãs. Spi/
citus eius percuꝰ .

ritůs eius velut toꝛrẽs iun
dans vſq; ad mediũ colli:
ad pdendas gẽtes in nihi/
lũ:Et frenũ erroꝛis qð erat
in maxillis populoꝝ.Can
ticũ erit vobis ſicut vox ſã

ſus fuit ab ange⸗
lo: ſic ꝙ coꝛpoꝛa
bellatoꝝ fuerunt
incinerata inta/
ctis veſtib'ꝰ ⁊ ar/
mis:ſicut dictum
fuit ſupꝛa.vij.⁊
ad hoc ſatis poſ/
ſet applicari litte⸗
ra. Sed õ h' vꝛ:
qðò di hi pꝛin cc
ce nomẽ dñi venit de lõgiqͥ. Ex qͥ vẽ eſaias loq ð tpe lon

cia coꝛdis ſicut ꝗ ꝑgit cũ ti

ginqͥ:qdð ẽ tp̃s iudicij finalis:⁊ nõ de pꝛopinq̃ ſeu pnti

cuiuſmodi dicta pcuſſio ſenacherib fuit:qꝛ fuit tꝑe eſa
ie:vt hi.iiij. Regꝗ.xix. Iteʒ qð dẽ in fine hca. Pꝛepata

ẽ.n. ab herithophet ꝛc. i pena gehẽnalis: ſʒꝙ oẽ ab oi

b'expoſitoꝛibus hebꝛeis ⁊ latinis:⁊ iõ vẽ eſaias hic loq

tꝑe finalis iudicij:in quo demones cũ dãnatis retrudẽ

tur in inferno.⁊ hãc ſentẽtiã ſequit᷑ hic magiſter alexan
der de hales ꝗ fuit maximus theologuj tempoꝛibus ſu
is. Igitur ſᷣm hanc ſententiã hec pars in tres diuiditur
qꝛ pꝛimo deſcribit aduẽtus iudicis terribilis mpijs:ſe⸗
cũdo delectabilis iuſtis: ibi Canticum erit et tertio vt
abiectiuus demonis: ibi Et auditam. Circa pꝛimũ diẽ
eſaias: m
q iudicatus fuit coꝛã pilato vt ſeruꝰa abieci. n

nit de longinquo: qꝛ a tpe eſaie erat magna diſtãtia vſ/
q; ad tẽpus iudicij. rdens furoꝛ eius.qꝛ ignis cõ

flagrationis pꝛecedet aduẽtũ iudicis. p( Et grauis ad

poꝛtãdũ.qꝛterribilia ſigna apparebunt ꝓpe iudiciuzʒ.

q ¶ Cabia eius ⁊c. repꝛobos ↄ quos pferet illã ſentẽ
tiã: Ite maledicti cc. matth.xxv. E lingua eius. q.
ignis deuoꝛans. qꝛ pꝑ ſetẽtiã ab eo ꝓlatã deducent᷑ ad
ignẽ gehẽne interminabilẽ. ¶ Spiritus eius.i: eiuſdẽ
indignatio ð repꝛobos. t¶ Ue .
nõ poterũt punitionẽ eius euadere.
gentes.ſ. quantũ ad repꝛobos. x¶

cognoſcent ſe erraſſe.illa tñ cognitio nõ erit eis vtilis:

ſz magis afflictiua:p remoꝛſũ ↄſcientie:de dẽ. j. vltio
ca. Uermis eoꝝ nõ moꝛiet᷑. y anticũ. Hic deſcribit
dictus aduentus delectabilis electis: q tunc letabuntur

non ſolum de ſua gloꝛificatione:ſʒ etiã de repꝛoboꝛum

punitione a laudendo diuine iuſticie:⁊ hoc eſt quod
dicitur: p Canticuz erit

vox.ſic eſt in hebꝛeo. a ¶ Sactificate ſolẽnitatis.i:ſo/⸗

t erit lux lune ſicut lux ſolis ⁊c. in die qᷓ

ſol erit ſeptẽplicit᷑ ſicut lux

ctificate ſolennitatis:èt leti

his. ſ. electis. 38 ¶ Sicut

lennitatis paſchalis: qua filij iſrael laudauerunt dñm pꝛo
ſuo exitu de egypto:in quo figuratus fuit exitus electo ꝛuz

de oĩ penalitate:quando ad celuʒ tranſferentur gloꝛioſi in
anima ⁊ coꝛpoꝛe. b ¶ Et leticia coꝛdis ⁊c. li ſic ipoꝛtat hᷣ

eqlitatẽ:qꝛ leticia electoꝝ tũc excedet oẽʒ leticiã q põt expꝛi

bia lvt intret in montẽ dñi
ad ſoꝛtẽ iſrael.Et àuditã fa
ciet dñis gloꝛiã vocis ſue:⁊
trroꝛẽ bꝛachij ſui oñdet ĩ
ↄminatiõe furoꝛis:t flam
ma ignis deuoꝛantis.Alli
dèt in turbine: ⁊ in lapide
grandis. A võce.n. dñi pà
uebit aſſur vᷣga percuſſus:
et erit tranſi virge fũdat.l
qua requieſcere ſaciet dñs
ſup eũ:li tympanis ⁊ citha
ris in bellis pᷣcipuis expu
gnabit eos. ꝛeparata eſt
n. ab heri tophet ů rege pᷣ
parata:ꝓfùnda: et dilatata
Nutrimẽta eius ignis:⁊ li
gna młha:flar dñi ſicũt toꝛ
rẽs ſulphuris ſuccẽdẽs eã.

—

ctiõe. e ¶ In ominatõe furoꝛis:cũ dicet: Ite maledicti in

mi a nobis:ſʒ ppheta
vtit᷑ talib exẽplis hoi
b'cogniti:qꝛ ᷣm ꝙ di
cit gregoꝛbalbucienꝰ

do pꝛout poſſumus:

ei facta reſo⸗
21 audi

excelſi d
namuj.

tam. Hic ↄſequenter

oſtenditur dictus ad/
uentus vt demõis ab
iectiuus:qꝛ tunc aufe
retur eius poteſtas in
ducendi homines ad

peccatũ.⁊ qꝛ tunc cũ

repꝛobis retrudet᷑ in

infernuz: ex quoꝝ pe
na augebitur pena öè

monũ ſicut gloꝛia an

geloꝛuʒ augmentabit᷑

ex glia electoꝝ : q̊sin
duxer̃t ad meritũ: iõ

dẽ: ¶ Et auditã faci
et dñs gliã vocis ſue

dicẽs erri: Janue.

terroꝛem bꝛachij ſui
oñdet.ĩ demonũ eie/

ignẽ eternũ:q patẽ diabolo ⁊ agelis e:matthᷣ.xxv. ſ¶ Et

flãma ignis.ſ.gehẽne. g ¶ Allidet ĩ turbie lapide gradis.
p iſta qͥ ſi hoib terribilia ĩtelligit᷑ terroꝛ iudicis.

Vvo

auebit aſſur.i.diabolus:qͥ

B ad lraʒ itelligit᷑ ſ noie reg aſſur:qͥ multũ afflixit pplłʒ dñi

ſicut ſupꝛa.xiiij.ca.ſbᷣ noĩe reg b

2 a lõis ſignat diabolus
ad litterã:vt dictũ fuit ibidẽ. k ¶ Uirga pcuſſus.i.vga di

uine ſentẽtie. l ¶ Et erit trãſit c.i. firm ⁊ ſtabilis:qꝛ illa
ſetẽtia erit irretractabil:iõ ſeqt: m ¶ Quã reqeſcẽ ꝛc. qꝛ
pena illiſentẽtie tenebit eũ vepᷣſſũ i pꝑpetuũ. 4
nis ⁊ citharis ⁊c̃.ꝑ iſta itelligit᷑ electoꝝ: leticia:de poteſtate
demonũ eiecta:ſᷣm ꝙ dẽ Apoc̃.xij. Audiui vocẽ magnã de

₰

n tympa

Ecce nomẽ dñi.qꝛ ĩ iudicio apparebit dũj celo dicẽtẽ: Nlũc facta ẽ ſalus ⁊ vta fgnũ dei nr̃i:⁊ poteſta⸗
e chꝛiſti eb:qꝛ piectẽ accuſatoꝛ fratꝝ nr̃oꝝ ⁊c.

erpata

ẽ.n.⁊c.i.gehẽne pena ſʒ expoſitoꝛes heb.⁊ latinos. Tho

phet.n.vnoſignat laxationẽ vl apliationẽ:⁊ iõ ſic noiat᷑ ge
