ablch i... igno oplanato ſic iũc hʒ ſupficiẽ planaz meſſoꝛes a laboꝛe ⁊ caloꝛe:ita refrigerabo babylonios ieullertal
nindtidl dolatt n Sen hepbi dẽ. Fac tibi arca de lignis le a laboꝛe belli: vt de facili poſſint vos deuincere⸗ detrũ ulenoff
S t 7 anatiſ. vt dictu fuit ibidẽ. In hebꝛeo care. z¶ Ante enim melſem ieſt anie perfectionem. huwaglcr
Paberbe z ofer. Et iſta eadẽ dictio ponit h̊ vbi nos a ¶ Lotus effloꝛuit ſcilicʒ populus egypti. bEt im iifſaloe
ſʒ hebꝛeos ſign at Hapyri. ĩhebꝛeo habet᷑: In vaſis gofer. ? matura perfectio germinauit ideſt ante tempus vebitũ U
pitn etoa Se ecn n.n tñ realiter: ſʒ ſilitudiuarie aci¶⁊ ſic cito coꝛumpetur: ideo ſubditur: c ¶ Pꝛecidẽtur lriluinn
tuit fieri de iſſc to. ca. n. noc q ſuit tate iytitatis no po/ ramuſculi eius falcibus ⁊c̃.ideſt populus egypti etiam nens
fieri de iucis. f ¶te angeli veloces.i.nũcij. A ad minimos interficie elinquet ⁊c mtii
gente onulla acli.d ete naent cij. g d vſq; ad minimos interficietur. d Etrelinquẽt ⁊c. Uiſttiſcli
Pet herege Ri⸗ ene regni iude:vt patebit ex fine h ſcilicet cadauera egyptioꝝ ab eis deuoꝛandg. e ¶Et tin
quẽter. ſ. aregib iſrael ein beite⸗ ouulſa ⁊ dilacerata: ⁊ fre eſtate perpetua.i. vna eſtate integra. fErunt luper miit po
ni veprlii tegd. h ee ilyrie: aſſyrioꝝ: a babylonio/ eum volucres:quia inde ſatis habebunt ad comedẽdũ A ulat
mileria ſibiſu . 1 m e⸗ ribilẽ nõ a ptate: ſʒ a po illo tempoꝛe. g (¶Et oms beſtie terre ⁊cl.i. ſatis nlu.
ri uloſicerato inegeltnj 8 in infoꝛtunijs ⁊ miſe ad comedendum ꝑ totum hyemẽ habebũt per eſtateʒ acrlln
Solt qus no t all it roꝛ ijs ne ſiliter eis ↄtingat. enim hic poſitã ⁊ pxemẽ lutelligi tempus vnb anni vt An⸗ ul
Panxiiczabegoptid dea⸗ uioꝛ Eh¶Bentẽ expectãtẽ dicit Ra. ſa· hInaillo tpe. Dic ↄñter deſcribit coõſo iinnlo⸗
fult ruſra:is Valik. I Rrocuke onis: ſʒ qꝛ illa expectatio latio iudeoꝝ facta ꝑ cyrum regem ꝑſarũ:qui dedit li- iͤluuig
m Lun diriipue ür diani culcatã. ab exercitu babylois cẽtiã iudeis redeũdi i iudea: ⁊ vaſa tepli remiſit cũ eis: aſenaſ
rä ebrg ſir ilt irg it ad moten aduerſarioꝝ. n er vt habet᷑ pmo Eſdre pmo: ⁊ hocẽ qð dẽ In illo tpe.g·· uäkzuin
erat t . lü atra ſpdit ad mote nois pnñi cc. qꝛ i hieruſalẽ poſtq; nabuch. dehellauerat egyptum tpe balthaſar ne NV
emplũ nomini dei dedicatũ. o ¶ Oẽs hitatoꝛes. HPHic po ſui:regnu babyloie fuit ad med aſlatü litt
reg d medos ? ꝑſos trãſlatũ. mitgi

giſinti
hſanide
iſwiine,
dagnle
nocdmehſonſ
iſfnarf
ſgptuſi
upronen

.p

Phpontſch

Senpun ſ
nſccf
ordinehiſnte
namiſct⸗
frinigt in
ſerusſthün
Pſtiobl
ſcpwre Ni

„ bünräih
Dbenpantin
Pbabfe

nnwabtt
Kßartmti⸗

I ufund
Neignnk.

66 wfänt
imn nkat
n mui bin

. mnnhen
rphsgol
Mia prit
muigſphh
ibpe mupmn
i nugtugin
wipmineinih
numtNUG
niornicsii⸗
öcrian.
güdcn twn

ocndandgin

oupomoit
nigeduninß
bestijteſcſin
imtno binn⸗
. rosdelimnimc
uc nruſe
aiur.
ckpogeel cn

Tack apre⸗ exponendũ de filijs iſrael qui fuerũt tranſ⸗

ui

MB b 2 èðð ”e ”Ʒ”ƷMB⁷E
2 M N 7

¶Eſaie xviiſ

i¶ Deferet munus ·i. vaſa acyro remiſſa: vt dictuz eſt
2 ctiã qꝛ iudei remanẽtes in babylone miſerũt ad locuʒ
diuini cultus p iudeos illuc redetes munera plurima

vt habetur pꝛimo Eſdre.j. k ¶ Applo.ſ.regni iude.

1¶ Diuulſo ⁊ dilacerato modo ſupꝛa expoſito.
¶ In caplo. xviij
vbi dẽ i poſtilla: „ MDZD-
Lirca pᷣmũ diciit: deferetur munus dñno ex/

terre.l. egypti erxcituuʒ à populo dinulſo
⁊ dilacerato: populo ter/
iq. qd 1 ribili poſt quẽ nõ fuit al
migrati ꝑ ſalmanaſar regeʒ aſſ lrio eiut habet quarto
Ur.

reguʒ.xvij. vbi dicit: Et tranſtulit iſrael in aſſyrios:po-
ſuitq; eos in haylam ⁊ in haboꝛ iuxta fluuiũ goſam ĩci

uitatibus medoꝝ: quia tꝑe alexandri magni recluſi fu

erũt miraculoſe ad oꝛationẽ ipſius alexandri vt narrat
ioſephus:ita ꝙ locus in qͥ ſũt ẽ imeabil:egredient tamẽ

circa finẽ mũdi magnã hominũ ſtragẽ facturi ꝓut hẽt

hiſtoꝛia ſcholaſtica.vñ de iſtis videt᷑ agere pphᷣa ĩ hoc
caplo cũ dic. Ue ire cymbalo alaꝝ. De gẽte n. ſeu terra
q̃ eſt ĩ valde remotis ſeu in locis coiter intrãſibilib no
habet᷑ noticia niſi ex ſono cymbali:qᷣ de lõgiqͥ ſentit᷑:⁊
qñ qs ex illa pte lõginqua venit qſi ẽt volare dicit᷑ vnde
Deutro.xxviij.caplo dꝛ. Aldducet dñs ſuꝑ te genteʒ de

iõginq in ſilitudinem adle volantis: ⁊ hoc ẽ qð dic e

tre cymbalo alaꝝ.i.ve ire ita remote recluſe a ↄuerſa
tiõe hominuʒ cõi: qð quaſi cymbalo ſonus eius euenit
p volatum alg. S ſequit᷑.q eſt tran flumina ethiopie
alludẽdo ad illud qð dicit᷑ caplo ſupꝛa dicto qrto regu

xvij. ꝙ fuerũt tranſmigrati trani flumina goʒan que 5
videut᷑ vocari flumina ethiopie. vñ ꝓphᷣa h̊ no noiat ꝓ

pꝛio noie traʒ nec ciuitates in ꝗb erant: ſiẽ nec fuerunt
noiĩate in ppa hiſtoꝛia ſue trãſmigratonis ſupꝛa dicta.
Et ſequit. Que mittit i mari legatos ⁊ i vaſis papyreij
ſup aqs. Pꝛo qͥ ſciendũ ꝙ illi de decẽ tribub ſic eximi⸗

nati ⁊ recluſi veriſir credit ꝙ deſiderant ſcire ea qᷓ gerũt
circa illos:qᷣ i his ptib' remaſerũt in iudea:tũ qꝛ multi
de illis decẽ tribubꝰ remãſerũt in iudea ⁊ in alis diſpſi

ptib fugiẽtes a rege aſſyrioꝝ:vt pʒ de thobia qui erat
de tribu neptaliʒ:⁊ ſic de alus:tũ qꝛ illi q̊ ꝓ maioꝛi ꝑte
fuerũt idolatre tñ ſpectabãt ſaluatoꝛẽ ſeu meſſiaʒ ſicut
⁊ alij de genere iacob:⁊ iõ aliqũ mittebãt nũcio) verſuj

hieruſalẽ vt aliqd ſcirent ex pdictis. ſz qꝛ hoc nõ pote-
rant facere ꝑ irã pꝓpt᷑ recluſionẽ nitebant hoc facere per

aliquas aquas ſbtraneas ſeu occultas. Et ĩ vaſis papy
reis.i.ĩ fiſcellis ſcirpeis. Dictio.n. hebꝛaica q̃ hic ponit
ñ ↄſonat ĩ aliqͥ dictõi q̃ põit᷑ geñ.vj.cũ dẽ: Fac tibi arcã
de lignis leuigatis. ibi eni dꝛ de lignis Goffer:hic at de
lignis gome: ⁊ ẽ dictõ eadẽ oio ei que ponit᷑:Exo.ꝛ vbi
dicit᷑: Fecit fiſcellã ſcirpeã ⁊ liniuit eã. Uñ dictio gome
q̃ h ⁊ ibi in exo.ponit᷑ ſignificat iuncũ. ſũt.n.aliq iunci

marini ita duri ꝙ poſſent ex eis fieri aliq vaſa ad naui -
gandũ ꝑ flumina. Et qꝛ huiuſmodi iũci lʒ duri non tñ

habent duriciẽ lignoꝝ ⁊ ex qb nauigia fiũt: iõ dicũt.
hebꝛei ꝙ tutp nauigat᷑ in eis ꝑ aliquas ripas fluminum

eo ꝙ non ita cito frangũtur: ſ⸗ ed quandoq; cedũt tangẽ
ti:a iõ talibus nauigijs mittebãt legatos ſuos vt ſecur

p loca ſpᷣterranea ſeu occulta traſire poſſent. Hoc auteʒ

dð dicit᷑ in mari. intelligendũ eſt de ↄgregatõe aquaruʒ
pꝓut ſepe ↄſueuit dici in ſcriptura.qd aũt deberent face-
re iſti nũcij ſpᷣdit cũ dicit. Ite ad gentẽ ↄuulſã ⁊ dilace/

ratã.i.ad gentẽ iudeoꝝ ꝓut in poſtilla declarat᷑. Et ſeq;

Ad pplʒ iribilẽ. Sẽs. n. iudeoꝝ lʒ ppa ptate ñ eẽt tribilioꝛ a
lijs:ptate tñ diuia frequẽt mirabilia ꝓ eis opate iribil erat
vt pʒ Joſue .c.ð raab dicẽte exploꝛatoꝛib ꝙ oẽs hitatoꝛe)
tre chanaã timebãt eos ppi tranſitũ ioꝛdanis ⁊ huiuſmõi.
Et iõ dit:P quẽ ñ ẽ al.tribilioꝛ ĩſignij ⁊ ꝓdigijs:Et ſeqᷣt
HBẽtẽ ipectatẽ.ſ.ſalna
l toꝛẽ ⁊ redẽptoꝛẽ. Et
a gente expectãte:⁊ ↄculca ¶2catã cui iripueit
ta: cui diripuerũt flumia lumia tra er aſt oicc
terraʒ eiꝰ:ad locũ noĩs dui eucuc; dcad e
larr ipetu aduerſarioꝝ ſp
exercituũ montem ſyon. ſpectãs ſuã liber atõ
ns à deo: vt oſtedat
r iiua terra eſſet illa
gẽs ↄuulſa ⁊ dilacerata ⁊ ſpectans:ſbdit.Ad locũ nois dñi
exercituũ montẽ ſyon. In illo.n.loco vbi ẽ iuocatũ nomen
dñi hitabat illa gẽs ad quã mittebãt illi ꝗ tras flumia ethi-
opie recludebant᷑:⁊ ſequit᷑: Oẽs hitatoꝛes oꝛbis q moꝛami
ĩi tra ⁊c. Que qdẽ vba ſᷣm oẽs expoſitoꝛes itelligunt eẽ dca
p ꝓphetã ĩ ꝑſona dni.Ad quoꝝ declaratoeʒ attẽdendũ ꝙ ĩ
his que dicta ſũt expmit᷑ ratio hui legatõnis.Dic̃.n. Ite ã
geli veloces ad gentẽ ↄuulſaʒ.nõ aũt dicit qd illi angeli ſeu
nũcij debebãt nũciare illi genti cui mittebant᷑:vel qͥd ab eis
debebãt ſcire:ſed hoc aliqualiter iuenit i hoc qð dixit ſupꝛa
Ad gentẽ ſpectantẽ.q.d.ſciatis ab eis ſi illud qð ſpectant a
deo habeãt in re vt ⁊ noſipᷣi ꝑticipem eoꝝ redẽptoeʒ. Ad
qð rũdet᷑ i pſona dei. Oẽs hitatoꝛes oꝛbis qͥ moꝛamini in
terra cũ eleuatũ fuerit ſignũ ĩ mõtib videbitis ⁊ clangoꝛeʒ
tube audietis.Cuũ ſenſus ẽ: redẽptio veri meſſie.ſ.chꝛiſti
quãa oẽs fideles expectabat ondenda erat publice oĩb hita-⸗
toꝛib oꝛbis i duobꝰ pncipalit.p enim i leuatoe ſigni crucis

vñ:Si exaltat᷑ fuero ac᷑ra oia trahã ad meipᷣm:Johᷣ.c.xij.

ipᷣdicatoe vniuerſali aploꝝ ⁊ diſciploꝝ chꝛiſti ꝑ oꝛbẽ di
uulgata de q́; dicit: Et clãgoꝛe tube audietis.q̃ſi diceret nun

cijs miſſis pᷣdictis:nõ oʒ vos mittere ad iqrendũ de tꝑe ſpe-

ctatõis redẽptõis vꝛe:qꝛ hoc publicabit᷑ oibꝰ ↄmoꝛãtibus ĩ
ira pᷣdictis duobus modis.Põt ẽt referri hoc qð dẽ: Cum
eleuatũ fuerit ſignũ ĩ motib⸗ videbitis ad exaltatoeʒ crucis
ꝑ victoꝛiã oſtatini iĩꝑato iq̃ ꝑ totũ oꝛbẽ ſalutifẽ fuit diulga
ta:⁊ ſic ĩ hᷣ qð dẽ: Oẽs hitatoꝛes oꝛbis ⁊c.oñdit ꝙ ſaluatoꝛ
ñ erat ſic ſpectãdus vt circũiret ꝑ oꝛbeʒ ad ſaluandos eos qͥ
ſaluadi erat ꝓut qdã hebꝛeoꝝ: erronee putabãt:ſʒ pꝑ eleua⸗
tionẽ ſigni ⁊ auditũ claãgoꝛis tube ſupꝛa dictis:ſalus erat ꝑ
oꝛbẽ ⁊ vſq; ad recluſos pᷣdictos extendẽda.d qð ampliu
declaranduũ ſbᷣdit:Qꝛ hec dicit dñs ad me:qᷣeſcã ⁊ ↄſidera/
bo ĩ loco meo.Et ẽ ſenſus:qꝛ poſtq; paſſio chꝛiſti fuit cele/
bꝛata ñ opoꝛtebat vt chꝛiſtus ꝑ mũdu diſcurreret:ſʒ vt iam

geſceret a laboꝛib:de qͥ dicit: Quieſcã ⁊ ↄſiderabo.i.qꝙ pꝛo

uideret ſue ecclie ipᷣo ſurſũ ĩ loco ſuo ad dexterã pꝛis exiſtẽ/
te:ð qͥ diẽ: Et ↄſiderabo ĩ loco meo.Etqꝛ hec ↄſideratõ ſeu
ꝓuiſio fit mediate lumine fidei ⁊ feruoꝛe charitatis ab ipſo
deo ifuſis: iõ ſpdit:Sic lux clara eſt ⁊ meridiana:vt ꝑ hoc
ꝙ dẽ: Lux clara:itelligat lumẽ fidei:⁊ ꝑ hoc ꝙ vic.meridia
na.feruoꝛ charitatis ſic feruoꝛ diei viget pᷣcipue ſole exiſten
te ĩ meridie:Et qꝛ ex iſtis vtutib q̃ a deo qeſcẽte ⁊ ↄſiderãte
i ſuo loco ĩ ecclia ifüdũt᷑ deriuant᷑ dona ſpũuſſancti qͥ ſui roꝗ
aſperſione eccleſiã fecũdat.:deo ſubdit:Et ſicut nubej roꝛis
ĩ die meſſis.Et ſeqt᷑: Añameſſeʒ.n.tot effloꝛuit.i qͥ ꝓphᷣa in/
ſinuat iſtis trãs flumia ethiopie exñtib'qͥ tpe ⁊ mõ ad chꝛi/
ſtũ acceſſuri erãt:⁊ h erat ſuũ pncipale itentũ:qð qᷣdeʒ tepꝰ
erit circa finẽ mũdi:vt dictũ ẽ.Finis.n.mũdi dicitur meſſis
Matth.viij. Sinite vtraq; creſcẽ vſq; ad meſſẽ.Et ẽ ſeſus
Añ meſſẽ.i.añ finale iudiciũ ille pplłs floꝛcbit.i.tẽdet ad fru
ctificãdũ ĩ bõis oꝑibꝰ ⁊ cultu dei:ſic flos cẽdit ĩ fructũ ⁊ diẽ
effloꝛuit pᷣteritũ ꝓ futuro:a ne cũ dẽ totus.intelligat p toto

illo pplło nemine deſiciẽte: iõ ſubdit᷑: Et immatura ꝑſectio

¶Liber

germinauit:qꝛ ñ oẽs veniẽt ad maturitatis pfectõeʒ Pꝛeſci
dent᷑ ramuſculi eius falcibus ⁊c̃.qꝛ illi ramuſculi qͥ ſut qua
ſi iutiles pꝛeſcindent᷑:a q̃ derelicta ſũt abſcindent᷑.ſ.a coꝛpo
re eccleſie:a excutient.ſ.de ira ſua in qua ſũt recluſi:Et ſ eqt
Dereliquẽt᷑ ſimł auibus montiũ vſq;:ibi ſuꝑ eũ hyemabũt

in quo pᷣdicit ſtrages
⁊ moꝛticinia q̃ͥ debͤrx · =ð
fieri in ſua excuſſione Nuůͤs egypti.XIx.
pur vicni uit in dnei AEccè dñi aſcedet ſup
oram deexiſte. nubẽleuẽ: et ingrediet egy
̈ de obuiãtib' erant ptum:ct mouebũt᷑ ſimula
multi moꝛtui:iõ dic.· cra egyptia a ſacie eius:ẽt
Derelinquent ſiml. ſ. coꝛ egypti tabeſcet in me⸗
ab vtraq; pte pugnä ⸗ g.
tium. ſequit: In tepo dio eius. Et còncurrere fa
re illo deferet munus ciam egyptios aduͦſuſ egy
⁊c̃.in quo ꝓpha poſt ptios:⁊ pugnabit vir ↄtra
peeglru niodu ſue fratrem ſuu: c vir otra ami⸗
ſionis ſubdit tempus cum ſuu: ciuitas aduerſus
ſue ↄuerſiõis ad chꝛi ciuitatẽ:regnũ aduerſus re
ſtů dicens: In tẽpoꝛ gnum:c(t dirupetur ſ pirituſ
illo.ſ. anre ch⸗ en vt egypti viſcerib e: et cſi
mianuſo air deei lium eius pcipitabo: t int
ono exercituu b ſi ul .
ſ. p latrie cultum. A f rogabunt ſimulacra ſua:⁊
pplo diuulſo ⁊ dilate dinos ſuos:⁊ phitones: 7
ai ao. a reliqujs ariolos:et tradam egyptũ
hbuliaun xeutiendi in manu dſoꝝ crudeliuʒ:
ſunt a terra tranſ fu ELt rex foꝛtis dñabit᷑ eoꝛum:
mina ethiopie ſupꝛa ait dñs exercituũ.Et arſcet
dicta. de vtriſq; enim 3

poſſunt pꝛopꝛie oo«ð
ni illa que hic tradunt᷑. Nam tam illi de decẽ tribubus qui
vltra flumina pꝛedicta exiſtũt:vt eſt dictũ qᷓ illi de duabus
tribubus: ꝓpꝛie poſſũt dici gens conuulſa ⁊ dilacerata ſpe⸗
ctans ⁊ huiuſmõi:vt patet intuẽti.Et ſequit᷑:Aid locũ nois
Oñi in ſyon.ſ.ad eccleſiã. cõcoꝛdat aũt huic ſententie ſeu ex⸗
poſutioi qð legitur Sophonie tertio vbi ſic vltra flumina
ethiopie inde ſupplices mei filij diſpſoꝝ meoꝝ deferẽt mu
nus mihi.Ad qð ſciendũ: ibi loquit᷑ de ſtatu finali:quo/
modo oẽs gentes reducende ſũt ad verũ cultũ diuinũ:vnde
imediate an dicit᷑: Tũc reddam populis labiũ electũ vt vo
cent oẽs in noie dñi ⁊ fuiat᷑ ei humero vno.Et ibidẽ vocat
illos qᷣ ſũt extra flumina ethiopie.ſ.illos de vecem tribubꝰ
pꝛedictis ſupplices dei inquãtũ ei humiliabunt᷑ p peniten
tiam de pꝛeteritis.dicit etiam eos filios diſpſoꝝ meoꝛũ eo
ꝙ deſcendũt ab illis qui diſpſi fuerũt ꝑ aſſyrios ex ſentẽtia
diuina.de quib ↄcludit ꝙ deferent deo munera pifoꝛmia
ſicut hic dicit᷑: In illo tpe deferetur munus dño exercituũ
a pplo diuulſo 7. (aplm. XIX. .—
Nus egypti. Hic conſequenter denũciatur punitõ
egyptioꝝ per romanos: et pᷣmo dicta punitio:
iudeoꝝ ↄſolatio:ibi In die illa erũt. Circa bmum
ſciendũ:ꝙ antonius collega auguſti ceſaris ſb quo nat fuit
chꝛiſtus amoꝛe cleopatre regine egypti captus: repudiauit
vxoꝛẽ ſ. us auguſti ſoꝛoꝛẽ:⁊ cleopatrã accepit:a auguſto bel
lũ induxit:a quo tñ fuit debellatus:⁊ capta egypr:⁊a qꝛ tpe
auguſti chꝛiſtus fuit natus ⁊ in egyptum poꝛtatus:ideo ad
hoc incipit pꝛopheta dicens: b kene cendet ſuper
nubem leuẽ. aſſumendo ſibi carenm humanã:que dicitur
nubes:qꝛ foꝛmata fuit ſpũſſancti virtute:ſic nubes ſurſum
generantun in aere virtute ſolis. Et leuis:quia non fuit ag⸗
grauata pondere peccati oꝛiginalis. c Rrcrctur

egrptum. ſugienspſecutoez herodis: Mattp. . ſEet

mouebunt᷑ ſimulacra egypti a facie eiuj qꝛ eo ĩgredien
te egyptũ ſimulacra coꝛꝛuerunt:vt dicit᷑ in ſcholaſtica
hiſtoꝛia in ſignum deſtructonis idolatrie ꝑ pᷣdicatõem
euangelij deſtruende. eAtco egypti ⁊c hoc refer

tur ad antonlum
, ;— regẽ ⁊ cleopatraʒ
aqua de mari:⁊ flunius de ſeginazech ſic coꝛ
ſolabit atq; ſiccabit᷑:⁊ defi molen alia mbꝛa
. ſic populũ egypti
cient flumina. Attenuabũt mouebat rex ⁊ re
⁊ ſiccabũt riui aggerũ.Ca/ gina:⁊ bene dicit
lam ⁊ iunc marceſcet:nu- ale zn⸗
Ü99 R „ — . el. qu rer“
dabii alue riui a ſõte ſu. tue nt oeher⸗
Et oiĩs ſementis irrigua ſic lato atoni fugiej
cabitur areſcʒ ⁊ nõ erit. Et ſeipſũ interfecit:
mẽerebũt piſcatoꝛes:⁊ luge ne caperet ab au⸗
bũt oẽs mittẽtes in flumẽ guſto: a ſimli dle

opatra excitauit

hamũ:⁊ expandenteſ rete ſpentem veneno

ſuꝑ faciẽ aq̃rũ emarceſcẽt. ſum ad ſe moꝛdẽ
Lonfũdẽt᷑ ꝗ opabãt᷑ linũl dum:⁊ ſic moꝛſu
plectẽtes ⁊ texetel ſubtilia. ſerpemis iuterit.
tia: loẽs 4 faciebãt lacunaſ ⁊c᷑.quia aliq coꝝ
ad capiendos piſceſ. Stuͤl timentes auguſti
ti p̃ncipes thaneoſ:ſapiẽ poteſtatẽ iũxerũt
teſ ↄſiliarij pharaõiſᷣdẽrt ſe ei:ꝛ⁊ ſic pugna⸗

bãt ) alios egy⸗
ptios qui erãt feG
ãtonio. h ¶¶ Et
dirũpetur ſpirit

pliliũ ĩſipiẽſ. Quõ dicetis
phaꝛaõi:fili ſapiẽtiũ ego
᷑᷑f᷑f᷑ffeeæenpypti æc. i. foꝛti/
tudo ebᷣ. i ¶ Et conſilium eius ⁊c᷑ quia antonius in/
tendebat auguſtum deijcere ab enbio⸗⸗ accidit ecõtra/
rio. k ¶ Et interrogabunt ſimulac:a ſua:qꝛ antoni
cleopatra in talibus confidebant. l ¶ Et tradã egy/
ptum ⁊ccʒ] quia multi egyptij in illo bello fuerũt occiſi:
quia capta egypto a romanis fuerunt ibi poſiti p̃fecti
romanoꝝ:q ſuꝑ eos ponebãt graue iugbum. m
rex foꝛtis dñabitur eoꝝ.ſ.auguſtus qui ipatoꝛ ſuit po/
tẽtiſſimus. n ¶ Et areſcet aqua ⁊c ꝑ hoc intelligitur
deſolatio terre egypti:que ex vna ꝑte eſt ſupꝛa mare: ⁊
ex alia ſuꝑ nilum. o ¶ Lalamus ⁊ iuncus marceſcet
c̃.per hoc deſignatur ꝙ gaudium ⁊ leticia deficient de
egypto:quia viroꝛ iunci ⁊ calami leticia ſignificat.vnð
pꝛatum virens coiter dicitur ridere. p ¶ Et merebũt
piſcatoꝛes ⁊c᷑.multi enim illius artis erant in egypto:
eo ꝙ abundat aquis.habet eni mare ex vna pꝑte:⁊ nilũ
ex altera. q 4 Ofundent᷑ ⁊cl.i.qui faciebant oꝑa ſub
tilia de lino. r ¶. Et erunt irrigua eius ⁊c.i.arentia.
8Oẽs qui faciebãt lacunas.i.viuaria. p iſta q dicta
ſut intelligit᷑:q; oẽs artifices egypti ꝑ romanos ſpoliarẽ
tur ⁊ vaſtarent᷑. Et ↄñter idẽ ondit de pᷣncipib ⁊ maio/
ribꝰ cũ dꝛ: t ¶ Stulti pᷣncipes thaneoy. dicti a thanis
ciuitate egypti valde nobili. v ¶ Sapientes ↄſiliarij
pharaonis.Antonũ vocat pharaonẽ:qꝛ oẽs reges e
pti ab ãtiqͥ ⁊ tpe eſaie vocabãt᷑ pparaones. x ¶ Dede-
rũt ↄſiliũ iſipiẽs.ſ.ãtonio de mouẽdo pᷣliũ ↄ auguſtuʒ.
v¶ Quõ dicetis.⁊c. allegabãt.n.q; i egypto viguerat
ſapia ab ãtiqᷣͥ:vt habet᷑ pmeta.⁊ ꝙ illud regnũ erat val
de atiquũ:⁊ ãtidqus ſat qᷓ; regnũ romanũ qð ĩcepit tpe
achaę regis iude: vt habetur ĩ hiſtoꝛia ſcholaſtica:⁊ ſic
dicebãt ꝙ nomẽ moarchie ibi poneret᷑: ⁊ qꝛ accidit ↄꝛiũ

lettinnt

Lxdercgeßfien

Noid perape
ſgatrnadei
nliacleg
aedict en
ner deidic
apreſecisp
ilerendis⸗
gnnyn
ſii omnuui
biellun /
cutmulimmnn
uinluuran

jgk ,
l nnnud⸗
(lon dlengeni
cholotcabiſort

Piirtmmond⸗

ego g
(Rorit
oc fili

begprisſeun

iſillyl

*

Wnhe
ruſcnig
rncknſtit,
lmepzcigi
ptine l
lurademenin
negkaconen
negnizetſit
ſcporllign
norchamn

Trin
doot anugr
ſln
iniii
aſin
echpgüb
Aſtonſort
„ Opamrs qaru
fſum adtni
1 damſen
A gud
l nma
ie rin
„ beigſene
ipglieii
mm hſi
omiprurhon
1 bn
aruanvnigi,
ozaucidtaon
on rcranee
CErci⸗
wdlo fugitocl
gunbipoſtiifen
ringn. in
nscflignarfut
tiſoborinclt⸗
ureckſihan
nsringsnn,
umaleicndffinn
nileiciſgiin,
nr „l Enn
atiscrn biiſt,
mmecrrſüheen

egyptũ ·ſ. 9ſiliarij pꝛedicti. Et ſubdit mo

a deo eſt. e
ſus eueniſſe ꝓpter mala q fecerat antonius iĩ tra iuda:
qui antigoniũ deſcendentẽ a machabeis interfecitæ he

Eſaie Xix.

ideo ſubditur: v ¶bi nũc ?᷑] quaſi dicat apparet

eoꝝ inſipientiaj. x
non poterũt:⁊ patet littera vſq; ibi: y-y¶ Deceperunt
s deceptõnij
3 Zngulũ populoꝝ eius angulus aui duabus lineis
ocurrẽtib efficit:

Annũclent tibi Baatan

pit vii giürtio
antonij ⁊ cleopꝛe a& reſ; anti Abi
nroni e deopie filius regu antiquo v. Elbi
decipiendo cleo⸗ nunc ſt ſap iẽteſ tui Annũ
patrã antoninz cient tibi ⁊ indicẽt qad cogi

tauerit dñſ exercituũ ſuper
egyptũ. Stulti facti ſũt pᷣn
cipes thaneos: emarcue/

deceperũt p ↄns

totam egyptum.
a ¶ Dñs miſcuit
⁊c.].i.otrouerſie

rerrroꝛis:h eni,z runt pᷣncipes mẽpheos:de
feẽ dũs pmiſſiue ceperũt egyptum: anguluʒ
ppter mala egy-/ populoꝝ eiuſ. Domin mi
bEno nnce⸗ ſcuit in medio eius ſpiritũ
gypto opus ⁊c.i. bptiginis: errare fecerũt
be 8 egypti nõ hba egyptũu in oi ope ſuo:ſicut
ebit ſe itromitte erat ebꝛius ⁊ vomens. Et
eve wge bee non erit Egypto opus qðᷣ
ſi ignat rneche fa/ faciat: caput ⁊ ca icur
milia euz ſequste Uanteʒ refrenãteʒ. In diẽ
que dicit᷑ cauda.
nec de iudicibus

⁊ pꝛefectis pplm gubernantib eù refrenãdo ab iniuris

inf⸗ erendis:⁊ penis in irrogando pꝛo illatis:quia capta
egypto ꝑ auguſtũ:gubernatio egypti deuolutaẽ ad ipe⸗

riũ romanũ:qð ponebat ibi pᷣfectos ⁊ iudices. c ¶ In
die illa 2c.i. egyptij erũt totaliter ſubiecti romanis:ſi⸗
cut mulieres viris. O ¶ Et timebũt ⁊c. I.i.poteſtatis
ey quã tribuit auguſto cõtra egyptũ:quia oĩs poteſtas
Et erit terra iuda ⁊c liputãdo vaſtatõeʒ

—

rodem alienigenã regem iudee inſtituit: vt habetur in
ſcholaſtica hiſtoꝛia. ſ ¶ Ois qꝗrecoꝛdat fuerit. ve ma
lis qᷓ fecit antono in iudea:⁊ de illis qͥ ꝓpter h venerũt

nee⸗ g Pauebit a facie ctimens ep iudicia.

h ¶ In die llla. Hic oñt deſcribit egyptioꝝ releuatio ꝑ
ſuſceptõeʒ ⁊ fidei ⁊ cult diuini:q pualẽt oibtpalib bo
nis. Et diuidit᷑ in duas:qꝛ p deſcribit iſta receptio fidei
ab egſpr s ſerund⸗ ab aſſyrijs:ibi In die illa. Circa p⸗
mũ ſcienduʒ ꝙ aliqui hebꝛei ⁊ ſilr aliq catholici in hoc
eos fequẽtes exponũt ꝑtem illam de onia ſacerdote: d
de iudea ex pluribus alijs intrauit egyptũ dicẽs ſe velle
implere ꝓphetiã eſaie que ponit᷑ hic: eum rex egypti
honoꝛifice eum recepiſſet: ciuitatẽ ad hab itandũ con
ceſſiſſet: erexit ibi altare dñi hoſtias ⁊ oblatões offerẽs
ſup illud. ſed hoc non videt verũ.pᷣmo qꝛ dicit h. Erũt
qnq; ciuitates ⁊ẽ. Onie vero ñ legit᷑ niſi vna tm̃ ciuitas
aſſignata. Secũdo qꝛ illud factũ onie non fuit laudabi

ſee: ſed magis vituperabile: ſcm ꝙ dicit Dañ.decimo:

Filij quoq; puaricatoꝝ ppli tui extollent: vt ipleant vi⸗
ſionẽ ⁊ coꝛuent:qð exponit᷑ de hoc facto onie.non eniʒ
licebat iudeis erigere altare ⁊ ſacrificare: niſi ĩ hieruſalẽ
⁊ maxie poſt templi ſalomonis edificatõeʒ factum aũt
q h dicit ↄmẽedabile eſt ⁊ deo acceptũ vt patebit lfap
ſequẽdo.Ra.ſa.aliam expoſitões ponit:dicẽs ꝙ ſenna⸗

cherib vltio veniens ð hierlm a uxit ſecũ aliquos pᷣn
cipes de egypto quos ceperat in bello ↄ tharatham re/

gem ethiopie queʒ iuuabãt.de quo bello habet᷑ quarto

regum. xix. illos pꝛincipes adduxit ſecuʒ ↄpeditos· vt oſtẽ

deret eos Egechie ? pplo eius ad terrendum eos. ſed quan-

do exercitus ſennacherib fuit percuſſus ab ãgelo ipi fuerũt

ſaluati: ꝑ Eꝑechiam a vinculis liberati: ſic reuertentes

in terram ſuam fecerunt altaria ad colendum deum iſrael

qui eos liberauerat ð
. rMMUM mãu ſenachen i⸗ ſ
illa erit egyptus q̃ſi mulie exponi ieram
res:l⁊ ſtupebũt:èt timebũt iErunt qnq; cluna

, tes in terra egypti ⁊c̃.
a facie cõmotionis manuſ ſed contra hoc eſt aõ
dñi lexrcituum: quã ipe mo ſubditur. Loquentes
uebit ſuper eaʒ:&t erit terra rgetgan⸗ Ert.
iuca eg pio m pauoꝛem. chanaan tunc ⁊ a lon
Ois qui üllius ſuerit recoꝛ go tempoꝛe ante ab
datus: pauebit a facie con hebꝛeis habitabatur
ſilij dñi exercituuz: q ipſe ſi autem victum Ba.
cogitauit ſuper eã. In diẽ ſa. eſſet verum. pphe
Gitauit luper ea. ι t diceret: Loquẽtes
ra egypti loquẽtes lingua ⁊c. ſi autem dicatur
chanaam: æ iurãtes ꝑ dñʒ ernnrruzhe⸗
exercituũ. Cidiitas ſolis vo oininum ofliclum in
bir vna. In die illa erit al mon valet:da
egypto:non valet:da

non erat eis licitum

tare dñi ĩ medio tre egypti
HM ibi erigere altare: vt

dictum eſt:⁊a ſic factũ

eoꝛum eſſet vituperabile. Nulla etiam ſ criptura canonica

nec hiſtoꝛia famoſa de hoc aliquid dicit: æ ideo illud di/
ctuʒ videtur eſſe ficticium. Pꝛopter. quod pars iſta expo
nitur de receptione fidei chꝛiſtiane ab egyptijs:quam beat
Simð apoſtolus pꝛedicauit in egypto que ei ſoꝛte aduenit

vt habetur in legenda ſua:⁊ ſimiliter Marcus euangeliſta
ſecundum . um
tunc ipſi oꝛdinauerunt ibi eccleſias ⁊ erexerunt altaria ĩ no

mine domini ieſu chꝛiſti. Et ſ⸗ ecundum hoc dicitur hic: In

die illa. i. the chꝛiſti ꝗͥ natus fuit ſ auguſto. i¶ Erũt qnq;
ciuitates ⁊c].i.hebꝛaicã In egypto eiʒ erat mlti iudei:q fue

rãt diſpſi tpoꝛe machabeoꝛum ⁊ ante: qui credentes ad pᷣ

dicationem ſ imonis apoſtoli 7 marci euangeliſte fuerunt
ab eis oꝛdinati ⁊ diſpoſiti ad regimen ⁊ doctrinaʒ egypeio

rum in chꝛiſtum credentium: a ad celebꝛandum diuinum
officium in lingua hebꝛaica. Poteſt etiam dici ꝙ egypti ad
fidem conuerſi deum laudabant hebꝛaica lingua: quia in

pꝛimitiua eccleſia baptiʒatis per impoſitionem manuum

apoſtoloꝛuz dabatur ſpuſſanctus in ſigno viſibili:⁊ loque
bantur varijs lin guis: vt habetur Actuum octauo ⁊.xix.
Fit autem hic mentio magis in ſpeciali de lingua hebꝛaica
ỹ de alijs: quia illa eſt lingua pꝛima:⁊ fuit omnibus com⸗/
munis vſqʒ ad edificationem turris babel: vt habetur geñ.
vndecio. Et expꝛimũtur hic qnq; ciuitates tanq; pncipales

5„ 5„

in quibus euangelium pꝛedicatum eſt in egypto. licet i plu.
ribus alijs locis eiuſdem regni pꝛedicatum fuerit tempoꝛe

5„

apoſtoloꝛum. k
ꝙ hec eſt alexandria:que dicit᷑ ciuitas ſolis.i.chꝛiſti qui eſt
ſol iuſticie: eo e fidey chꝛiſti ibi viguit tpe marci euangeliſte
ſp quo fideles viuebãt in alexandria:hntes oia coĩa:eo mo

quo legunt vixiſſe ſy petro iĩ hieruſalẽ:actuũ quarto: ꝓpt

qð philo ditiſſim iudeoꝝ libꝛũ ↄpoſuit ad ↄmẽdatõeʒ vi
te ioꝝ:vt diẽ hiero.ĩ libꝛo illuſtriũ viroꝝ. Alij vo vicunt
ꝙ ciuitas ſol hᷣ dẽ elyopolłq ẽ ciuitas in egypto.Et d ab ely
os qð eſt ſol. ⁊ pol qð eſt ciuitas: ⁊ de hac hic fit ſpecialis

——

mẽtio:eo ꝙ ſacerdotes ibi maſerũt ab antiͤ:vt habẽt geñ.

xlj. In die illa erit altare vc] dedicatum in honoꝛe chꝛiſti.

d dicit hiero.libꝛo illuſtruum viroꝛum: Z⁊

¶ Liuitas ſolis vocabit᷑ vna. Dicũt aliᷣ

Z

ideo ſubdi᷑: m ( Et erit titulus.iſtud põt referri ad chꝛi
ſtü:ita ꝙ iſte titulus ſit ieſus naʒarenus rex iudeoꝝ: qui in
termino vite chꝛiſti paſſibilis fuit poſitus ſup crucẽ ſignuʒ
aũc crucis ponit᷑ in altaribus ⁊ locis chꝛiſti nõie dedicatis.
põt etia referri ad terrã egypti:vt ſit ſenſuj ꝙ fides chꝛiſti fu

erit pᷣdicata ꝑ totam
egyptũ vſqʒ ad mioj
eius. n ¶ amabut
eiʒ ag oñz ſ. egyptij
o ¶ facie tbulant
ſcilicʒ demoij. p¶Et
mittet eis ſaluatoꝛem
vz ieſũ chꝛiſtũ ab eis
receptuʒ ꝑ verã fideʒ
ab aplis ab eo miſſis
pᷣdicatã qʒ ¶ Quili
beret eos de tenebꝛis
erroꝛis ⁊ poteſtate de
monis:ideoq; ſubdit᷑
. Et cognoſcet᷑ dñj
⁊c hoſtia noui teſta-
menti eſt euchariſtia
q̃ dicit᷑ h̊ͥ hoſtie i plu⸗
rali:qꝛ ſuccedit oĩbuj
hoſtijs ⁊ ſacrificijs ve
teris teſtamẽti:põt ẽt
hoc referri non ſoluʒ
ad euchariſtiã ſed ad
oꝛõnes ⁊ ſuffragia ec-
cleſie:q dicunt hoſtie
ſal.xlix. Sacrificiũ
dis honoꝛificabit
me ⁊c. s ¶ Et ꝑcuti
et ⁊c̃ ſcilicʒ tpali pẽa
vt dictũ ẽ ad eius ca⸗
ſtigatõem. t¶¶ Et ſa
nabit eã p verã fidẽ
v ¶ Et reuertẽtur.ad

dñm veraciter ⁊ pꝑe meus egypti: opus ma
cte:iõ ſubdit᷑ n SP

placabit᷑ eis. y¶ In
die illa erit via d egy⸗
pto in aſſyrios ⁊c.qꝛ
p̃dicatoꝛes euãgelij d

vna ira diſcurrebant )
ad aliã ⁊ ecõuerſo:

patet in actibus apoſt

itas aũt mea ifrl.

titulus dñi iuxta tminuʒ
eiuſ:⁊ erit ĩ ſignũ ⁊ in teſtio
mniuzʒ dño exercituuʒ ĩ terra
egypti. Clamabunt. n. ad

dñm a facie tribulantis: t

mittet eis ſaluatoꝛẽ ⁊ ꝓpu
gnatoꝛẽ qui liberet eos.Et
cõgnoſcet᷑ dñs ab egypto:
⁊ cognoſcent egypiij dñm
in die illa:⁊ colent euʒ ĩ ho
ſtijs: ⁊ i muneribꝰ: ⁊ vota
vouebũt dño ⁊ ſoluent.Et
pcuciet dñs egyptum pla
galet ſanabit eam:ct reuer
tent᷑ egyptij ad dñm:ẽt pla
cabit᷑ eis:⁊ ſanabit eoſ. In
diẽ illa erit via de egypto ĩ
aſſyrios:⁊ intrabit aſſyri
egyptuʒ: ⁊ egyptius ĩ aſſy
rios: &t ſeruient egyptij aſ
ſur. In diẽ illa erit iſrael ter
tius egyptio ⁊ aſſyrio: bẽ
nedictio ĩ medio terre: cui
benedixit dñs exercituũ di
cens: Benedict populus

mnuũ mearũ aſſyrius:here
N aãnno quo ingreſ
ſus eſt thartan ĩ aco

uient egyptij aſſyrijs ex mutua charitate:quia i pꝛimitiua

eccleſia fideles vñcũq;

eſſent qñ ↄueniebãt adinuicem viue

bant in maxima⸗ oꝛdia:vt patet act.quarto:⁊ ad h refer

tur qoſbdit᷑: a¶ In die illa erit iſracl tertius.

qꝛ apoſtoli

fuerũt de iſrael:⁊ p p̃dicatõeʒ j viuxerũt di
Urael: ez euangelij ↄiũxerũt diuerſos
pplos adinuicẽ mutua charitate:ideo ſubdit᷑: b ¶ Ber

Bene

dictio in medio terre:quia benedictio Jiareihatibus

U—☛ his dici pʒ

ſñia lre ſeqni.

aritate n caplo. xix. vbi
dẽ i poſtilla: Oñs miſ⸗ cuit i medio eiſpʒʒ vtigis. lein
Ertigo pꝛout in hoc loco cõpetit ſignificat conuo
utoeʒ ſeu cõgyrationeʒ:que qñq; fit in cerebꝛo a

moꝛbo ſicut in terra

fit a vento pꝓput medici tra-

dunt:vñ qui talem moꝛbũ patitur non põt recte iudicare

de agendis ſed errat ſicut ebꝛius ꝓut dẽ in lr̃a.

r=ano. Pic ſequẽter ponit᷑ punitio egyptioꝛum
facta p aſſyrios. Et diuidit in duas ptes:qꝛ pᷣmo
ponit punitio egyptioꝛum:ſecũdo ex hoc ſequens

eox:ibi Et timebunt. Circa pꝛimuʒ pᷣmittit
tempus reuelationis ſacte de iſt. .

punitione cum dicitur:

in pluribus locis. 3 ¶ Et ſer

¶Liber

„7

a ¶ In anno ⁊c ] que eſt ciuitas phyliſtinox quꝗ
iſte tarthan pᷣnceps militie regis aſſyrioꝝx. b
poꝛe illo ⁊c oe punitione egyptioꝝ. c

Uade ⁊ ſolue

ſaccũ ⁊c̃. ꝓphete enim aliqn denũciabant Poleri ſua
.

non ſolum vbis:ſed Ais ſeſibilibus ſignis

tum:cũ miſiſſet eũ ſargon
rex aſſyrioꝝ ⁊ pugnaſſet ᷓ
acotuʒ ⁊ cepiſſet eã:in tem
poꝛe illo locutuſ eſt dñs in
mãu eſaie filij amos: di/
cens: Vade ⁊ ſolue ſaccuʒ
de lumbis tuis:⁊ calciamẽ
ta tua tolle de pedibꝰ tuis.
Et fecit ſic:vadens nudus
⁊ diſcalciatuſ. Et dixit dñs
Sicut ambulauit ſeru me
us eſaias nudus ⁊ diſcalci
atus:triùům ãnoꝝ ſignuʒ ⁊
poꝛtentuʒ erit ſup egyptũ
⁊ ſup ethiopiam: ſic mina
bit rex aſſyrioꝝ captiuitatẽ
egypti:⁊ tranſmigrationeʒ
ethiope:iuueneʒ ⁊ ſenẽ:nu
dam ⁊ diſcalciatã diſcoop
tis natibus ad ignominiaʒ
egypti. Et timèbunt ⁊ con
füdent᷑ ab ethiopia ſpe ſua
⁊ ab egypto glia ſua.Etdi
cèt hitatoꝛ inſule huius in
die illa: Heccine erat ſpes
noſtra: ad quos conſugi
mus in auxilium: vt libera
rent nos a facie regis aſſy
rioꝛum. Et quomodo effu
gere poterim nos.

um annoꝝ non ſolũ refertur ad tem

icut Piere.
oſuit catẽas col
o ſuo ad deſignã
dũ ꝙ ſic ducerent
ↄcatenati illi Z qᷣs
ꝓphetabat: Pie⸗
re.xxvij.Et ſic e⸗
ſaias iuit nudus
7 diſcalciatus ad
deſ i unutn
egyptij ⁊ ethio
ndi ⁊ diſcalciati
ducerent᷑ in capti
uitatem per regeʒ
affyrioꝝ. Et patʒ
littera h excepto

d rium̃ an
⁊cᷣ qð exponit ſe
ꝙ hoc feẽ eſaiaj p
tres annos ateq;
accideret iſtud fa
ctum:quoꝛuʒ nu
merus incipit ab
tempoꝛe quo
tarthan intrauit
um. er eim
aſſyrioꝛum vi exi
enottugen 7 es
deuaſtãs audiuit
de rege ethiopuz
ꝙ egreſſus erant
ad impugnãdum
ipſum: cum eo
erat rex egypti: ⁊
tunc receſſit ð iu⸗
dea: ⁊ illos reges
debellauit:⁊ pplʒ
duxit captiuum ĩ
fine mn⸗ no⸗
rum poſtq; eſaia
pꝛedixerat hoc.
Ra.ſa.dic ꝙ li tri
pus reuelatiõis fa

cte eſaie vſq; ad eius impletõeʒ:vt dictum eſt: ſed etiaʒ
refertur ad factum eſaie: ſcilicet ꝙ tribus annis iuit ſic
nudus ⁊ diſcalciatus. ſed hoc non eſt veriſimile:ꝙ do⸗
minus tam diu faceret eum incedere taliter:maxie cuʒ
eſſet de ſtirpe regia:⁊ ideo alij expoſitoꝛes dicũt:q iuit
ſic tantum tribus diebus in ſignum trium annoꝛuʒ di⸗
ctoꝛum:ſicut dicitur Eech quarto:Diem pꝛo anno de
vitibi e ¶ Et timebunt. Hic ↄſequenter ponit ſtupe⸗
factio iudeoꝝ qui confidebãt in adiutoꝛio regũ egypti
⁊ ethiopie contra regem aſſyrioꝝ:⁊ ideo qñ ſciuerunt
eos captiuatos a rege Wor fuerũt iriti ⁊ ſtupefacti

7 „

et hoc eſt qð dicit: e ¶ Et timebũt ⁊ ↄfundent.ſcilicet
b ethiopia ſpe ſua.i.ð cui auxilio ſi

iugei f

Et ab egypto gla ſua.i.de c'auxilio glabat᷑.

dicet ⁊c.i. ppls regni iude:qð dẽ iſula:eo ꝙ ẽ ĩter duo
maria.ſ.mare moꝛtuũ ab oꝛiẽte:a mare mediiraneum
ab occidẽte: Dicũt tñ aliq ꝙ dĩ iſula:eo ꝙ ↄcutiebat hic
⁊ inde tribulatõibus:ſicnt inſula fluctibus:ſed bma ex⸗
poſitio ẽ magis lr̃alis. Cetera patẽt ex dictis.

abaãt
Et

ahnſn
lkoigcoli
miclt hi

ſifutipin

bipln

Peuftohente
Dreriram
Popld
DNhcinwrn
Rereheer
Moma
Geidipo
nopotoi⸗

Yprij ,l.

Murer,

vurpplloen

lhipimnet

rtinenlcidi⸗
Iſblcr⸗

ipnind

ligeciutue

fiſbup nelüͤc
ilitnepare llo
utonezauphen
lmoeehehrnciſ
achfnll
Mlmtmunt,
Nynuzeni
ühenliſan
t nnbib
alſien
n rgodi
uUmatupln
ußſgnmn

dr rdlelin
a; Nignl
me Emnei
6, Midic
us uuumnen
s nnct
War
1len
Fhorftt⸗

lci
54

: unmgog
meneinnt
ez dmmntg
cnu mbn ime
vcp Pun i
i Aſnounti
vilulati

N mtiu

nte ahorn
cpeſlis n
Ainputicn
un: rcmen
onrre.

mecrereſtndiu“

Nr alosreen
Dpacaptluvn
i Enet
un poſtyc
um
ldigin
Amm ufultil

õ

. busannisnti
onck mminleyt
õl
õä
rum amoil

de aliquo negocõ
ſuturo:non ſemꝑp

gü mnmet

caplm ĩ tres ptes diuidit᷑:qꝛ pᷣmo ꝓpheta pꝛi-
mo lodtur g babylonios:ſecundo ↄ idumeo)
ibi Onus duma. tertio ↄ agarenos: ibi Onus in ara-
bia. Circa pmũ ſciendũ:ꝙ ſoũs ꝓphetie nõ ſẽper adeſt
ꝓphetis.⁊ qñ tã
git mẽtẽ ꝓphete

Nůs deſerti ¶ XXI.
maris.Sicũuᷣt turbieſ

tar den ab aphrico veniũt: dẽ öſer

dictu fuit ĩ pꝛinci to vẽit de fra hoꝛꝛibili. AUi
pio libꝛi pſalmo ſiõ dura nũnciata eſt mihi.
cũ ageret e vv Qi icredulus ẽ: iſideliter

rio tactu ſpũſſan agit:et qui depopulatoꝛ e

Pbennger inde ? vaſtat. Aſcẽdẽ elaʒ : Obſide

ꝙ oe eodeʒ nego mede:omnẽ gemitum eiuſ
cio plibus vici ceſſare feci. Pꝛoõpterea re

tangit aliañ men pleti ſut lũbi mei doloꝛe:?

tes pphetarũ: re⸗

u 1 o vna vice ãguſtia poſſedit me: ſiẽ an
qð nõ erat ĩ alia f Md

uelatũ. ⁊ ſic pro

phbete frequenter idẽ repetũt addendo a4 ea que pꝛius

dixerãt:vel magis explicãdo qᷓ pꝛius fecerat: a ſic eſt in
pꝛopoſito.Superius.n.eſaias deſtructionẽ babylonis
denũciauerat.xiij.cap.⁊.xiiij.⁊ hic eandem deſtructio
nẽ repetit explicado aliqua q nõ fuerãt pꝛius taliter ex
plicata. Et diuidit᷑ in duas ꝑtes:ſᷣm duo q̃ hic explicat.

.

Secũdũ ponit᷑ ibi:Babylõ dilecta. Pꝛima ĩ duas: qꝛ p

mo poõit᷑ dicta explicatio: ſecũdo ꝓphete cõpaſſio: ibi
ppiea: a ¶ Lirca pᷣmũ dẽ: On depti maris.i.babylo

lonis:vt pʒ ex ſeq̃ntibus.⁊ ſjm aliquos dẽ hic mare ꝓp⸗
pter ppli iĩ ea exñtẽ multitudinẽ. Et mare deſertũ: eo qꝙ

Bbtzet denũciabat eã deſerendã a ſuis habitatoꝛibus

ed mihi vẽ meli hic dici: deſertũ maris:vel mare de

ſertũ ad explicãdũ modũ captõis babylonice:qui nõ fu
erat ſupp cxplicat. Perſe.n. ⁊ medi obſidẽtes babyle-

nẽ ⁊ no potẽtes eã cape ꝑꝑ muroꝝ altitudinẽ ⁊ ſpiſſitu

dinẽ lõge a ciuitate diuiſerũt fluuiũ euphratẽ:qᷣ ꝑ arcuj

traãſibat ꝑ mediã ciuitatẽ i młtos riuos:ita ꝙ itrauer̃t
ciuitatẽ ꝑ arc illos:⁊ ſic dĩ babylõ deſtũ mare pꝑ atte
nuationeʒ euphratis:qͥ ẽ magn fluu: ꝓpt qð d hH ma
re moꝛe hebꝛaici ſermòij:quo ↄgregatio magna aqͥ ma

re vocatur:Fᷣm illud geñ.bmo: Cõgregatoeſq; aquaruʒ
appellauit maria. Sur turbene⸗ ab aphrico veni

unt. Aphricus ẽ vẽtus lateral iter meridiẽ ⁊ occidẽteʒ.
1 dicũt hic aliq expoſitoꝛes ꝙ Perſe ⁊ Medi ex illap

te venerũt cõtra babylonẽ:ſed hoc nõ vẽ verũ:qꝛ regio
nes medie ⁊ perſidis magis declinãt ad oppoſita partẽ
et ideo per hoc qð dẽ hic: c ¶ 5
gnat terminus ſeu plaga vñ venit exercituj ↄ babylonẽ

ſed magis deſignatur modus veniẽdi:qꝛ aphricus ẽ vẽ
tus tẽpeſtuoſus generãs turbines fulgura ⁊ tonitrua:qᷓ
ſũt valde terribilia: ⁊ ex hoc perſe ⁊ medi venert õ ba
bylonẽ quã deſtruxerũt:⁊ pplm occiderũt:vt Peeditus
ſupꝛa.c.xiij. de deſe

2 erto venit. qꝛ iter ba
