põt tollere. y¶ ¶ui ſideiuſſoꝛ extitit alieni.i. ꝓ alie-· vultus tui domine. 3 ue inueſtigat omnia ſecreta
e⸗ no:qꝛ obligatè ad reddẽdũ p eo:tñ ſi veſtimẽtũ eſt ſiꝰ ventris:ideſt coꝛdis.Intel enim reflectit ſupꝛa ſeipſuʒ
. o:qꝛ obligatẽ ad reddẽdũ ꝓ eo:tñ ſi v ſt ſi coꝛdis. es enec .
. bi neceſſariũ de nocte oʒ ſibi reddiiĩ veſꝑe:⁊ reſumi potꝭ ⁊ ſic cognoſcit interioꝛa ſua:pꝛima Coꝛqj. Quis enim leit

Sv

hoium que ſunt hois niſi ſpiritus hominis qui in ipſo eſt.
a iſericoꝛdia ⁊ vitas.i.iuſticia. b ¶ ¶uſtodiũt regẽ.
2 mia ſine iuſticia eſt puſillanimitas:⁊ iuſticia ſiñ mia cru
elitas:que deſtruũt regẽ ⁊ regnũ:ſed mia iuſticia ſtimula-
ta:⁊ iuſticia mia temꝑata cuſtodiũt regẽ ⁊ regnuʒ. c( Et
roboꝛabit᷑ cle.thꝛo.
ei.ſicut pʒ de regno

dauid i reg xxi. bi Miſericõꝛdia ? veritas ců
dicit: Manſuetudo ſtodiũt regẽ:è᷑t roboꝛat᷑ ce
mea mltiplicauit me. ia tbiomeius. Exul
vñ in dubijs ad mie Mentia thꝛon eius.Exulta
partẽ eſt declinãduʒ. tio iuuenũ ſoꝛtitudo eoꝝ:

do ¶ Exultatiò iuue⸗
nũ foꝛ.eoꝝ.de ipᷣa.n.
gloꝛiãtur. e ¶ Et di
gnitas ſenũ cani.ſ.ſen

dignitas ſenũ canicies.
Liuoꝛ vulueris abſterget
mala:⁊ plage tn obſecratõ

ſuũ cũ canicie capitl. nibus vetris.
ex hoc. n. digni ſůt hᷣ ¶ Taplin. xxI.
ceteris honoꝛari. vñ

H—,ex, ℳ4
Icůt diuiſiones aq*
lt coꝛ regis in mànu
tia ſenis. vñ a leuini./ dDĩi: qͥcnq; voluerit ĩclia/
E Coz eand cani bit illud. Ois Ria viri recta
oNAurge 7 Honoꝛa pio ſihi Py 5SA 5
durg eſbi vẽ: appẽdit autẽ coꝛda

vanager. mala v. dñs. Faͤcẽ miam ⁊ iudiciũ

poeta: Magna fuit
quodã capiti reueren

.i. doloꝛ exterioꝛ ſiue mägis placet dño q; victie
laboꝛ i ſatiſſactione ꝰ Exaltatio oculoꝝ eſt dila/
rrerie⸗ ioe talio coꝛdis: licerna ipioꝝ
In heb. ſic hi: Liuoꝛ peccatũ. Cõgitatões robu

„α 2 JR—2 n⸗
vulner euacuatio in ſti ſemper ĩ abũdantia: Ois
malo ⁊ pcuſſure i vẽ
tre.qð exponit ra.ſa.
ſic:Euacuatio.ſ.ſub/
ſtantie vl diuitiaruʒ.
In malo.i.in malis
operibus:ſicut otigit
ꝓdigis ⁊ inſipiẽtibuj

coꝛs eſt:t impinguetur ad

eſt ſupple Iiuoꝛ vnlneris.cauſali qr talibus ſolẽt inferrili⸗

uoꝛes ⁊ vulnera.Et ꝑcuſſure ĩ ventre.i.plage moꝛtales vſi
c ꝛa vitalia in ventre latẽtia pertingentes.
tũ: hic circa hoc remouet dubiũ:qꝛ foꝛſitan poſſʒ
aliquis credere ꝙ talis motus eẽt totaliter ab ho
mie effectiue:iõ hoc remouet dicẽs. a ¶ Sicut diuiſiones
aquaꝝ.quibdiuiſe ſũt aque que ſũt ſupꝛa firmamentũ ab
his que ſũt ſub firmamẽto: Geñ.j.que facte ſũt ſimplici vo
luntate diuina. b¶ Ita coꝛ regis.⁊ pꝑ ↄnñs alioꝝ minꝰ po/

tentiũ. c ¶ In manu dñi.i.in poreſtate eius: qꝛ virt pmi
motoꝛis eſt in oĩ mouente inferioꝛi. d ¶ Quocũq; volue

rit inclinabit illud: qꝛ oĩa ſũt in eius obedientia. e is
via viri recta ſibi vi. qꝛ ſicut dicit beat Dionyſp:
aſpiciẽs ad malũ opatur:ſʒ ſꝑ aſpicit ad bonũ veꝝ vł appa

rens. f 6 Appedit aũt coꝛda dñns.in ſtatera ſue iuſticie: vt

ſim merita reddat eis pᷣmia vd ſupplicia. g ¶ Facẽ miam
indiciũ.·i.opera mie egenis ⁊ iuſticiã iniuſte oppꝛeſſis.
h¶Magis placet dño ꝙᷓᷓ victime.quibnõ indiget: ſiẽ dĩ

pſ. xlix. Nũquid mducabo carnes thauroꝝ ⁊c.operib' ãt
mie cũ egenis ⁊ iuſticie cũ iniuſte oppꝛeſſis idiget ipſe deus

nõ in ſe ſʒ in ſuis mẽbꝛis:ſʒ ꝙ dĩ Matth.xxv. Eſuriui⁊ ñ

dediſtis mihi mãducare ⁊c. i ¶ Exultatio oculoꝝ ẽ dila/

tatio coꝛdis.ſ.effectiue.Diſpo.n.coꝛdis maxime apparet in
oculis:⁊ iõ quãdo coꝛ tẽdit ad maioꝛa qᷓ debeat ſte⸗ facit
coꝛ ſupbi: tunc apparet in oculio. k Tnrterua ipto
catu· ad hoc ſciut n. oirigere intellectu ſuũ: no añt ad bonũ

mo cõi. Animã ipij deſide/

auteʒ piger in ègeſtate eſt.
Qui ↄgregat theſauroſ lin

el ir ingent ſerta textui per ſcriptoꝛes. ʒ ¶ Qui aũt mundus eſt.
Icut diuiſiones. Poſtq repꝛeſſit ↄcupiſcẽtie mo- a peccato. a ¶ Rectum op eius.i.oꝛdinatum in finezʒ

ullus

taʒ aque nõ potuit ĩ

ucerua ipioꝛ pec

¶Liber

ſim ꝙ dicit hiere.iiij. Sapientes ſunt vt faciant mala:
bene aũt facere neſcierũt. l ¶ Cogitatoes robuſti.ro/
boꝛe mentis ⁊ coꝛpoꝛis. m ¶ Semp in abundantia.

gquia cogitant ſemꝑ ſacere n rausheaun abundãa

tia bonoꝝ ſpũaliuʒ ⁊ tẽpoꝛaliũ. n ¶ Ois aũt piger.
ad bñ operandũ.
oO ¶ Sẽeper i ege⸗
ſtate eſt. ſpũali ⁊
tꝑꝛali. p
congregat theſau

laqueos modis. Rapine
impioꝝ detrahent eos: qꝛ

nolũerunt ſacere iudiciuʒ. ros lingua mẽda
Peruera via viri aliena ẽ cij.ſicut adulato-
a deo:qui aũt mundus eſt res diuitũ 2 ſalſi
rẽctü opus el. Mlius eſt auocati C
ſedẽ i angulo dogmat: ; vacuus. r. ( Et
cũzʒ muliere litigioſa ⁊ I¶ do ¶excoꝛs eſt. qꝛ pati

rat malũ:non miſerebit /
ximo ſuo. Mulctato peſti
lẽte ſapiẽtioꝛ erit puulus:ẽt

impiguet᷑ ad laq̃

ſi ſeciet ſapienteʒ ſumè ſci priine impioꝝ de/
entia.Excogitat iuſſ de do kahegoe sdin
mo impij: ut otrabat impi imo. v. Qui
oſa malo. Qui obturat au volunt oiuites ſi
rem ſuã ad clamoꝛẽ paupe eriincidũt in laq̃-

ris:⁊ ipſe clamabit ⁊ nõ ex
audietur. Muünus abſcõ⸗
ditum extinguit iras: et do

ſideria multa ⁊z
nociua que mer⸗

õä Xr O gunt hoiem i inte
num in ſinu indignationey ritũ. v ¶( Quia

maximam. Bandium iu/ noluerunt facere

ſto eſt facere iudiciuʒ: pa
uoꝛ operãtibus iniꝗtatem.
”M wvwilri: que eſt via
peccati. ꝓ ¶ Ali
ena ẽ.ſ.a ðo:ꝓpt hiĩ aliqbꝰlibꝛis addii:a do:ſʒ ñ ẽ ð tex
tu:qꝛ nõ ẽ in hebꝛeo:ſed eſtädamn gloſa iterlinearis in/

debitů. b ¶ Melius eſt ſedere in angulo dogmatis.
.i.ſolitarie:vbi põt homo bona facere ⁊ cogitare.
c ¶ Quã cum muliere litigioſa.que impedit hominis
bona. 6 Aia impij deſiderat maluũ.iclinata ad hoc

per habitum vicioſum. e ¶ N miſerebit ꝓpximo ſuo

ad releuãdũ eius defectũ. ſ ¶ Mulctato peſtilente. ex

ponatur vt ſupꝛa.xix.c.in fine. g ¶ Et ſi ſectetur ſabi
entem.ſ.paruulus ſenſu altero pena terri. h ¶ Su⸗

met ſcientiam.i.boni noticiam:quia pᷣncipium

net ſcientiam. apien
tie eſt timoꝛ. i

Excogitat iuſtus de domo impij i.

exiſtens de domo impij. k ¶ Ut detrahat ipios a ma
lo.i.vt eoꝛum mala impediat vel diminuat:ſicut abde

melech ethiops exiſtẽ in domo impij ſedechie extraxit

hieremiã de lacu vbi fuerat poſitus per homines impi

os:vt h hiere.xxxviij. l ¶ Qui obturat aurẽ ſuã ⁊c̃.

ſicut diues epulo qui negauit panis micas a laçaro gut

zaque nõ potuit ipetrare:Luc.xvj. m ¶ Mun ab
olune alt aͤge darn mediatoꝛi. n¶ Extinguit
iras.ſ.dñi. o ¶ Et donũ in ſinu.repetitio eſt eiuſdem

ſnie ad maioꝛẽ aſſertõem. Allr exponit de elyna i abicõ
dito data que placat irã dei. pC Baudi

iudici.i iuſticia exeq: qꝛ delectabile? vnicuiq; m bi⸗
tũ oꝑari. tpauoꝛſupple ẽ. r Oꝑatibiniqtatẽ.

iũ iuſto ẽ facẽ

os diaboli ⁊ ĩ de

iudiciũ.i.iuſte vi

uere cum ꝓpximo
x¶ Perucſa via.

—

tur defectũ boni
coꝛdis. s ¶ kEt

os moꝛtis. culpe
gehẽne. ra

—

ſuo

Bͦ
en.
1

bee
mpn
ſi⸗
ut

4
ſco
ui
i

A

A ſp timẽt depꝛehẽdi:pter qð dr cõiter ꝙ latr
timidi. a Uir ꝗᷣ erra.a via doc.ſ.bõe. q ¶ n cetu

tcu. os ſu. ab imoderato potu a cibo.

ſtie ipioꝝ abominabiles. deo. c¶ Que offerũt ex ſce
lere.i.rapina vel furto que plus diſplicẽt deo qᷓ; caren
tia hoſtiaꝝ quibus nõ idiget:vt dictũ ẽ.S. eodem.c.

pꝛouerbioꝝ xxij

gigãtiũ.i.hoium moꝛib icõpoſitoꝝ. c

qꝛ oĩs hõ ſili ſibi ſociabit᷑: eccliaſti.xiij. Dicuntur.n. gi
gãtes hoies magni coꝛpoꝛib' ⁊ icompoſiti moꝛibus.vł

P gigãtes itelligut

demoões ᷣm ꝙ dẽ

Matth.xxv. Jte ¶NVir qui errauerit i via do/

maledicti in ignẽ? trine:ſ -Eri & m S
mmi qui paratus ctrine:i cetu gigantiũ omo

Qui diligit eu- nũ ⁊ piguia nõ ditabitur.

las. imoderate ſi Pꝛd iuſto daͤbit impius
pꝛo recto iniquus. Meliẽ

cut gluto ¶ b

egeſtn expẽdit hitare ĩ terra deſta:qᷓ; cum

tparum aut ni· muliere rixoſa ⁊ iracũda.
hn aeauni g Theſaurus ðᷣſiderabilis èᷣ

alia verba ¶ d Ppꝛudẽs hõ diſſipabit illud

Pꝛo iuſto .i. ꝛo Qui ſeꝗtur iuſticiã ⁊ miaʒ
malo pene illata inuẽniet vitã iuſticiã ⁊ glaz

iuſto. e¶ Dabi

tunipkug lal iu Ciũitatẽ foꝛtiũ aſcẽdit ſapi

lit illud ad penaz ens: Sſtruxitq; robur fidu

maioꝛ?: ſicut po tie eius. Qũi cuſtodit os
mardocheo dat ſuũ t liguã ſuam:cuùſtodit

fuit aman⸗ Beter ab anguſtijs aiam ſuã. Sů
Piraret terra de bPerb &t arrogãs vòcat᷑ ildo

ſerta. i ſolitarie ctus: qui ĩ ira opatur ſuper
exponat᷑ vt ſupa biã. Deſideria occidunt pi

(heſau de grü. noluerunt. n. qcq ma

tijs artificialibus
ſicut auꝝ ⁊ arg⸗
tũ in vaſis que it·

ſiderabilis diui nus eiuſ operari.Lota die

tijs Vanidiaus ünitie⸗ Poleũ:eo ꝙ eſt ↄdimentũ
ciboꝝ. i ¶ In habitaculo n . eantteroſr tali
bus abundat ex dono dei. z0 Et impꝛudẽs hõ diſſi
pabit illud.i.heres fatuus ⁊ pdigus ign ſuccedit iu
ſtoꝛ⁊ ſic manaſſes diſſipauit diuitias exech

ſa ſine alia vt dom ẽ.c.pᷣcedenti. m
gratie in pñti ⁊ gloꝛie ĩ futuro. n ¶ Eiuitatẽ foꝛ. aſcẽ.
lapi.ſicut moyſes cepit ciuitates ſeon regis ãmoꝛꝛei: 2
og reg baſã.plus.n.valʒ ſapia i bell q; vireg. o ¶ Qui
t lin. ſuã. ab

imodẽato vbo. q ¶ Quſtodit ab ãgu.q ſolẽt ſeq ad vi

cia guloſitat᷑ ⁊ loqcitaſ. r ¶ Aiaʒ ie e nohlli

oꝛi.n.parte frequẽter denoiatur totũ. s ¶ Supbus.
coꝛde. t ¶ Et arrogã). oꝛe. v ¶ Qui in ira operat᷑ ſu
perbiã.exequẽs in opere qð hẽt in coꝛde. x¶ UHocat᷑

idoctus.i.ſtult:qꝛ oĩ modo ſupbus. ꝓ¶ Deſideria oc
cidũt pigrũ.qꝛ deſiderat aliqð bonũ delectabile vel vti

le ſeu honoꝛabile:ſed nõ vlłt ad hoc laboꝛare:⁊ ſic ſꝑ ẽ
in anguſtia:qꝛ non aſſequit᷑ illud quod deſiderat.·
3 ¶ Qui aũt iuſt ẽ tribuet.egenis de hoc qð hʒ.
non ceſſabit.a laboꝛe vt poſſit egẽti tribuere. b ¶

d ¶ Teſtis mendax ꝑibit.ſpualr a aliq ſi coꝛpoꝛalr: ſie

eſt olabolo æ an- Tabitur. Qui diligit epulaſ
gelis eius G Iségeſtate erit: qui amat vi

Hade deſiderabilla. b Erolei i theſaur de diui
r.

diſſipauit oiuitias exechie iuſti.iij.
reg xyj. ¶ ¶ Qui ſeꝗ.iuſti.⁊ miam.qꝛ vna nõ ẽ vᷣtuo-
Inueniet vitaz.

qjue ſunt bonũ vtile. Donoꝛabile vo ſim

3 de teſtibus falſis Z ſuſannã: Dañ. xiij. e ¶ Uir obediẽj
loquet᷑ victoꝛiꝗ.qꝛ vires inferioꝛes ſubijcit rõi que ẽ maxia
victoꝛia: vt dem ẽ.s.xvj. Melioꝛ ẽ patiens viro foꝛti:⁊ qui
oñat aio ſuo expugnatoꝛe vꝛbiũ. ¶ir impi ꝓca.obfir.
vul.ſuũ.mot.n.animi magis apparet ĩ facie in qua vigẽt
ooss ſenſus ꝙ; in alis
„ „, Ptibus: 7 i0o obſtina-
cõcupilſcit ⁊ deſiderat: qui tio animi apparet in
aut iuſt tribuet t non ceſ e Waroe ſaclel. .
labit. Höͤſtie lpioꝝ abomi coꝛꝛigit viã ſuã. nõ i⸗
nabiles: que offeruntur cx gquatũ rectus: qꝛ ſic ñ
ſcelere.Lẽſtis mẽdax peri coꝛꝛigẽdus:ſee quia
bit r ohediens loquet vi de oieur u nullujſic
ij Hie nn nn Eſt ctus in vita pñti
fin. Elr lnbiep caciter qn aliqñ declinet a re
rect e coꝛꝛigit via ſua. Mön tali declingtõs coꝛꝛi⸗
eſt ſapia:nòn eſt pꝛudentia gitſe. b Tonẽ ſa
non eſt conſiliũ otra dſm. pielia: que Enor cia
Equus parat᷑ ad diem bel
li: dominus auteʒ ſalutem
Laplin verr. quedã applicatio ſci
X Aanlin. xxr. entie pꝛactice ad ope-

Nõ eſt pꝛudẽtia.que
noticia de humanij
kꝑ ¶ Nõ ẽ aſiliũ.qð ẽ

„ „ „b 6
c diuiti mlte: ſũp ar minũ. q. d. ſcia ſpecu⸗
genmin. 7 auꝝ gr̃a bona. latiua ? pꝛactica ⁊ er-
Diũes ⁊ pauper obuiaue applicatio ad op no
runt ſibi:uͦtriuſqʒ operatoꝛ atarent ſed mag
eſt dominus. Callidus vi pmouẽtt: ly pter intẽ
ge malum zat aoſconht nonſie fes ioſep⸗
e: innocẽs ptranſijt et affli ex ſapia frena ? aſtu-
p ne Sinia m Joſ tia vendiderũt euz ne
ct edano. F5 mnis moͤdeſtie dyaret eis:⁊ p hoc fu
eerüt eius dnio ſpiecti
᷑ ᷑ f f 6t patz; gen.xlij.
m ¶ Equus parat ad diẽ belli. qꝛ vadẽs ad plium nõ debʒ
omittere ea que faciũt a ſui defenſionẽ ne tẽtet deũ:tamen
dz g deo pncipalr ſperare pſperũ euentũ. ¶ Caplm.XXII.
AEElius eſt. Superprepꝛeſſit ↄcu ſcibile tum ad
potũ a luxurie actũ:hic ↄſeq̃nter ponit h' repꝛeſ-
Hſionis laudabilẽ effectũ. Circa qð ſciendũ ꝙ vicia
dnt maioꝛis infamie:lʒ frequẽter ſint minoꝛis cul
pe.:⁊ ſic ad repꝛeſſionẽ ↄcupiſcẽtie ſequitur bonum fame:
quod ẽ valde magnũ:ideo dicit: a ¶ Melins eſt nomen
bonũ.quod ẽ bonũ honoꝛabile. b ¶ Quã diuitie multe.
plr eſt vtili meliuj.
b ¶ Sup argẽtũ.n.a aurũ gratia bona.nõ ſolũ dei: ſed æz

popli:qꝛ frequẽter ſaluat vita quã diuitie non poſſunt ſalua

re:vt pʒ de Tobia tobie.j. c ¶ Diues ⁊ paup obuiauerũt
ſibi tunc.n. ꝓpᷣe obuiant ſibi:qñ diues ad petitoem paupe
ris ſupplet deſectũ ſue indigentie.Et ſic bea Martinus in

poꝛta ambianẽſiũ obuiauit pauperi dans ei medietatẽ ſui

pallij. O ¶ Utriuſq; operatoꝛ ẽ dñs.facit.n.pauperem vt
habeat meritũ patietie:a diuitem vt ſbᷣueniendo pauperi
hẽat merituz m Elecrdite. e ¶ Lallidus videt malũ.ſ.pe
ne iminẽtis. f ¶ Et abſcondit ſe.ne icurrat illud. g4½ Et
inocẽs.i. ignar piculi. h¶ Pertrã. p locũ piculoſũ. i(Et
afflictus eſt damno rei tẽpoꝛalis: ⁊ aliqũ vite coꝛꝑalis. Exẽ
plum de dauid:qui videns ſaulem inſidiari ſue vite fugit ⁊
ſe abſcondit:æ ſic euaſit. Achimalech autem ſacerdos igno

rans periculum cum tota familia ſua ad ſaulẽ venit occi
ſus fuit.j.reg. xxij. R¶ Finis mo.i.cuiuſlʒ vtutj moꝛalis:

ſupioꝛibus cauſis.(i

que aſiſtit in moderatõòe paſſionñ ⁊ actionũ humanarum.
¶ Timoꝛ dñi.·ſ.filialis qui ẽ timoꝛ
ſcli. m ¶ Diuitie. eternales. nl Et glia. ſctõ.· O/ Et
vita eina.ad hoc.n.oꝛdinat᷑ finalr ois vtus moꝛalis. Giui/
tie vero tꝑꝛales ⁊ mũdani honoꝛes nõ poſſũt eſſe finis vir-
tutũ moꝛaliũ cũ vtu⸗
tes ſint maius bonũ.
finis aũt melioꝛ ẽ his

timꝛ dñi: diſitie et gloꝛia

ener e d Et vita. Armmaͦ a glachi,i iia
ad abuſum. q¶ In upbi: cuſtos ãt aie ſue lon
via puerſi.qꝛ violent ge recedit ab eis. Pꝛouer/
querit rapere alienũ. biũ eſt:adoleſcẽs iuxta viã

ſanct pmanẽs in ſcin

r ¶ Cuſtos auteʒ aie

ſuã etiã cũ ſenuerit nõ rece/

ſue.per bonũ vtutis.
Loge recedet ab
eis.l.a tali abuſu ar-
moxꝝ:nõ tñ recedet a
bono vſu eoꝝ qui cõ
ſiſtit i defẽſione fidei
q iuſticie. t ¶ Pꝛo⸗
nerbiũ eſt. i. vbũ coͤit

det ab ea. Diues paupibꝰ
imperat:ct qui accipit mu/
tuũ ſcruus ẽ fenerãtis.Qũi
ſeminat iniqtatẽ metet ma
la:t virga ire ſue cònſũma
bit. Qdᷣi ꝓnus ẽ ad miſeri-

dcm. v¶ Adoleſces coꝛdiã bñdicẽtur: ð̊ panib
iuxta via ſuã ⁊c. ꝓpi n. ſuis dedit paupert. Ai
hoc vicit phe.j ehi. ctꝛiã ⁊ honoꝛẽ acqret qui
ꝙ nõ paꝝ facit ad vir 1a8 ꝛe acgret qui
tutẽ: imo magnuʒz ꝓ Dat munera:alaʒ aut aufert

iuuenes aſſuefiant in accipiẽtiũ.Eijcẽ deriſoꝛẽ: ⁊
opib'vtutũ. x ¶ Di exibit cũ eo iurgium: ceſſa
ues hauperib lveret. butq; cauſe ⁊ contumelie:
i.ĩperioſe loqtur ſiẽ E
ſibi ſpiectis. ¶ Er

qͥ accipit mutuum. ꝓ ciã: ꝓppter gram labioꝝ ſu
geenatbeli igeei oꝝ habebit amicũ regem.
3Deruus eſt ene MHculi dñi cuſtodiũt ſciam

rantis.i.accomodãſ.
reddit.n.ſe paratum
ad ſuũ obſequiuʒ qᷓ;
diu eſt ei obligatus.
a ¶ Qui ſemiat ini⸗
qratẽ.i.malã doctri
nã diſſenſioes ⁊ odiũ
C⅞ůVetet mala ffſ.
culpe ⁊ pene. Et virga ire ſue.i.ptas qua male agit.
mabi i.termiabit᷑ ⁊ finiet. e

cit piger:leo ẽ foꝛiſ:ĩ medio

G

talibus.n. hoĩes bonũ ipꝛecant. ꝗ ¶ Uictoꝛiã ⁊ honoꝛẽ.
iſte vſus non eſt de textu:qꝛ non ẽ in hebꝛeo.

ex abũdantia.n.coꝛdis os loquit᷑

üdant atth. xij. ⁊ iõ mũdicia
coꝛdis redũdat in labijs:æ iſte k

Pabebit amicũ regẽ.ſ.
quẽ aſſiſtere ſibi niſi mundũ ⁊ honeſtũ. l.
ſtodiũt ſciam.i.verã ſciaʒ que ẽ de ſalute aie hite. m ¶ Et

celeſtem ⁊ etiã terrenũ. Antiqtus.n.reges nõ ABaulon ali

ſupplãtantur vba iniq.qꝛ frequẽter incurrit oppoſituʒ ſui

pꝛopoſiti:ſicut ille qui ãnunciauit moꝛteʒ ſaulis ipſi dauid
credens p hoc acqrere eius gr̃am incurrit moꝛtẽ. ij.reg.j.

n¶ Dicit piger leo eſt foꝛis ⁊c᷑. ſp.n. imaginatur ĩ opibus ſi
bi cõmiſſis maioꝛa ꝑicula. o ¶ Fouea pfunda os aliene.i.
inſoꝛmatio male ? ſuꝑſtitioſe doctrine:qꝛ ducit ad ꝓfũdũ
Zai iratus ẽ dñs incidet i eam.qꝛ ex ira õ ali

gehẽne. p

quẽter in doctrinã erroneã ⁊ hereſim dãnatã. q

Oui diligit coꝛdis mundi

&& ſupplãtant᷑ ᷣba iniq. Di

plateaꝑ occidẽdus ſu. Fo⸗

us e

D
4 miam.ex cõplexiõe vel bona s toe. f Badick.

riſoꝛẽ ⁊ exi.cũ eo iur.⁊c.eſt.n.talis cã motiua taliũ: fmota
vero cã remouet᷑ effect. i ¶ Qui diligit coꝛdis mũdiciaʒ.

Oculi dñi cu

—

—

MWiber

uentur timoꝛe pene q amoꝛe boni. s ¶ Qui calũniat

pauperem ⁊c. Hoc videmus frequenter ꝙ pꝛicipes ſpo
liant vſurarios ⁊ raptoꝛes. t ¶ Inclina c.patet ſnia

v ¶ Que pulchꝛa erit tibi. doctrina.n. ſapie in pncipio

nõ videt pulchꝛa:qꝛ difficilis ẽ ad capiẽdũ ⁊ tedioſa añ
ï hẽantur nn
irat ẽ dñs ſce eã. Sat Pucſpa 1r dus
ticia colligata eſt in coꝛde aeilins cabitztur⸗
pueri:et vga diſciplie ſuga eauetia runt ei

bit eã. Qui calũniatur pau

arur pat vẽ pulchꝛa: iõ
pereʒ vt augeat diuitias ſu

ſbᷣditur: x¶ ni

aſ: dabit ipe ditioꝛi ⁊ egebit
Fili mi inclinà aurẽ tuã: ⁊

audi pᷣba ſapiẽtiũ. Appõe fßcioſiſſima. ¶ „·
aũt coꝛ ad doctrinã meaz: Et redundabit iĩ
quͦe pulchꝛa erit iibi:cũ ſer vbieuis b aad
uaueris eã ĩ vẽtre tuo.Et r ſit in do. fi iua.

dũdabit ĩ labiſs tuis: ut ſit
ĩ dño fiducia tua. Andẽ ⁊
oñdam eã tib: hodie.Eccẽ
deſcripſi eã tibi triplr in cò

ſeruaueris eaz in
vẽtre tuo.i.in coꝛ

de tuo tanq rem

beatitudine conſe
quẽda. a ¶ Uñ
oñdi eã tibi ho

die.i.in pñti vita

Irirat Xb . 7 ſüditur modu
gitatöibus ſcia: üt omde oiſtonacl oi:⸗
rẽ tibi firmitatẽ ẽt eloga ve b ¶ Ecce deſcri⸗
ritatis:reſpondere er eis il pfſi eã tibi triptr.
i.in tribus parti

quẽ ſubtrahit ſibi gr̃am ſua:⁊ ſic ruit de culpa 7fre
tu 2

rõis. r

cia col.ẽ i coꝛ.pueri.ꝓpter defectũ experientie ⁊ debilẽ vſũ

Et vᷣga diſcipline fugabit eã.qꝛ pueri mag mo/

lis qui miſerunt te. Mõn ſa
cias violentiam pauperi:
quia pauper eſt: neq; con-
teras egenuz in poꝛta:qui
iudicabit dominus cauſaʒ
eius:&t configet eos qui cõ
fixerunt animã eius. Noli
eẽ amic hõi iracũdo: neq;
abules cum viro furioſo:

bus veteris teſta
mẽti q ſũt lex: ꝓ
phete: ⁊ agiogra
pha:vt hẽ in ꝓlo

go galeato. Sic
exponit ra.ſa. æ?

ſm hoc ſalomon
hic loqtur in ꝑſo
na ipſ dei. Põt
Et triplicit exponi

de tribus libꝛis a

ſalomone editis:
vt dem̃ ẽ in pᷣnci/

pio hui libꝛi:⁊ ſᷣim hoc loquitur hic in ꝓꝑpa perſona:ta
mẽ vt miniſterialis ſcriptoꝛ. c ¶ In cogitatõibus ⁊ ſci
entia.qꝛ iudicãdo ea qͥ ſcripta ſut i tribus veteris teſta/
mẽti partibus pᷣdictis vel ĩ tribus libꝛis ſalomõis aug
mentat᷑ in poie ſcia. O ¶ Ut oñderẽ tibi firmitateʒ i.
vtutẽ. e ¶ Et eloqa veritatis.ad recte docẽdũ. f( Re
ſpõdere ex his.i.ex tribus partib veteris teſtamẽti pᷣdi
ctis vel tribus libꝛis ſalomonis qᷣd ſit veꝝ ⁊ falſum:bo
nũ ⁊ malũ:licitũ ⁊ illicitũ.vterq;.n.inarius pᷣdict᷑ do/
cet de iſtis rñdere. g¶ Illis ꝗͥ miſerũt te.in hebꝛeo hẽ
Interrogãtibte.⁊ ſic plana ẽ ſnia ad quã põt reduci lit
tera nr̃a cũ dẽ: Illis qͥ miſerũt te. nirogans.n.de dubi
is mittit quodamodo iterrogatũ iquãtũ inducit eũ re
currere ad deliberãdũ ꝓ rñſionę ꝑ aſpectuʒ libꝛoꝝ vel
collatõem cũ alio ſapiete. h¶ Non facias violentiaʒ
pauperi.quia pauper eſt.i.quia non poteſtſe defende/
re. i s conteras egenum in poꝛta. i.in iudicio
quod antiquitus dabatur in poꝛta ciuitatis. k ¶ Oꝛ
iudicabit dominus.i.vindicabit. l¶ Cauſa eius. in/

iuſte tractata. m ¶ Et cofiget eos.i affliget. n¶Qui
confi nt animam eius.eius iuſticiam peruertendo.

o ¶ MNoli eſſe amicus homini iracundo ⁊c̃. quia ami
cus ſtultoꝛum ſimilis efficietur: vt dicitur ſupꝛa.xiij.

—

õ

a2+e — — 2 —

— —— —

CPouerbioꝝ Xyn

8 . 1o h 16 7 .₰ . „ — —

nende:
ite nõ ſũt an poꝛcos nor ne oc
rgarite nõ ſũt a . ios ⁊c i.
P inſipi.ne nrg attigas par oen neſciüt ſe daſs
. t. ille P quo fideiu Matthᷣ. vij. parte dnenscacoze⸗ Pꝛopinqu Fʒ
iaat be vi re iruar. eieneh bis envirr vel r ponlit vrpup t ves E ona⸗ F.
d. oꝛtebit te ſo e⸗ Fadlarie Wüvtg⸗ delace dere vt ꝑuuli: For eriig, e
dedis opor C¶ Ne tran. ¶ Uidiſui vi⸗ .— ies paruuloso bit
re de feden⸗ vicini ti. d iciẽt doctrinaʒ elo 1C. eludieabie
iniuſte po antꝗͤI „. a deſpiciẽt . aruu i. vindicabit. -
. ſtrenuü ? aptũ . ſ⸗ itas e * a 72 i. Ne attigas P D a te.te puniẽdo 4
Au legib ne foꝛte Diſas ſen aie tue. termſtoe agenz Pp Faelkihrna lodbt⸗
lui his ꝗ illoꝝ ne ſt: t ip n⸗ Fili mi ſi ſapien
kaminla. ñi3 MHoͤli eſſe cũ h des ſe ofß p n. illox foꝛij eſt: G . Pꝛ. n. in filio
talẽ min llet ſer Pſuas: 7 ꝗ va guus. n. o ko. illoꝛuz. . Pi. odo:
n'lua ₰ 13 non . abit cam 24 anet quodãm
. qꝛ aro mſtica⸗ mMan debitis.ſi eniʒ ſe ẽ ſe iudica ina coꝛ ma e bono
uue ho AIII. ferũt ꝓp ſtituat: qꝗd cauſe ẽ Ingrẽdiat᷑ ad d ad pba ſci 2 ſic tð ſuo ppꝛio
CCa Rlft, Pʒ vñ reſtituat: ſdecubi Ing ſrer une acl Ppa ſci ee ſo rt
Uãdo operimetus .ê tuu:⁊? a . rabe a Pue b ¶ Et exu e&.:
6 deri Su vrtollat trãſarediaris ter te. Holi ſubtrabẽ ſſeris s mei l. coꝛpmeu:
ius Sa „ H raſgr 0% entie. Mol a: ſi. n. pcuſſer ir gesmee animi mor
ſcibilẽ iytũ — zes tui. Eilm i⸗ cũ vir . 7. giam eius 1r s. c on
! cupr : H repꝛi- ſuerũt p ſuo:coꝛã reg cuties eu:⁊ aiai Fili rius. imitet.
ad potũ: locẽ ĩ ope ſuo:cꝛã o ga pcutie liberabis. Fil. letur i no im di
Er no ſae npo vele ſabrneceiit an ig miſilüpies weriralun e ino 5
1 Et pmo 8 . LCaphin. XxXI mi ſi ſapiẽs en: et ſ. er⸗ ta vitãẽ
d tu: 2 infert q ris pvt co⸗ — coꝛ meu : e J ie. i. p tota vita
ſitů: 2 infert biles. ( deris vt co/ udebit tecũ icũ lo tota die.ipt. tus
dã coꝛꝛelariũ ca. Vãdõ ſe SSõ ꝛdili Ban .. es mel cu ã cuſdies iuẽtu
e erd e. Näacha dd Sandebirte e. ata iratee⸗
ſeqnti. medas cu pn oſi ex it recta labia tu mand 1 enec ſpẽ in
ib it. 48/ Ede qᷓ ſũt app ita fuerit re ec hebis ſpẽ
⸗ pncipis. b (Di añ faciẽ tua:ct ſtau ha ͤſed in timoꝛ Spes. n. certa ex
ligerer aece. ae. taa⸗ re tuo:ſitmẽ catoꝛes: ſed in hẽbis ſpey Spe ſuture beatitu
ligeter gtrecke ge. uu gunure tuo. ſi⸗ ne de ola dle:ga Pebiu Jintergfaz imeid
mogeſte vten i ptãte aĩaʒ tus. Nè Eſto tot :7 pᷣſtolatio tua dinis ex gr̃a 2 li
. dum ẽ appoſi⸗ ia de cibis ey inouiſſin E ndi fili mi ꝓueniẽs
um ime in pñt ſideres . bli laboꝛa uferet. Au — r⸗ esẽs i ↄuiuijs pcto
maxime . . - .Ho . on au . via ee iui ä: h Deꝛ
ð ing reant no HH ſr ⸗
4 wecultel me⸗ re v du. Hé erig ium tun. Noͤli eẽ in dſumkrur vall ac bo
n tue cultrũ.i. reti · r. 3 odũ. aium tun :ec in cõmeſſa ſumetur itũ a
4 tuc ulij „R mepönem d opes quas e oratox: nec in c arnes dſu ioꝛa: q in tali
4 in gagtelgahen oclos nbn e:ga facient ſi is oare eoꝛuz ten nt: Puscppen ctc⸗
en n pten ſuz O tes hẽre: la nonibus comeunt: pus d bona nãlia
arbitrij: den 1agle: ad v tibus: Ptunm talibus peioꝛ
on liberi arbitrij de bi pennas q̃ comedas vacantes po ¶gue in talib inhr.
t ſipiẽtes ⁊ ue 5 ũ hoſe ĩuido:⁊ ned litudi dantes En tur pannis doꝛ i¶Et v e vndei
n lie e c, raagnii nliltugi dante ur danne⸗ m viice
, rilael iae pa. cibos er: coniectoꝛis eſti tun tio. Audi pai tem hebꝛeo habet: K
dacia cti d mat qð ignoꝛat. ẽs e quig ſenuerit mater s q dicererne oꝛ
et mes cuz lenueru! li ven it in quo d
aboinlnabi i e bibe dicet tibi:ct los co nase eme:ct no manebſe, n
6 ebe 2 bibe die Ciboͤs quo⸗ Aaritatem eme: t mnaz 7 Miarniſi pannua-
ectü. & pdas iam ⁊ doctri is 7 laceratus. Sö
¶Nolila noetectu. mes: & pdas re ſapiam ⁊ do dio lis r lace ei
l. vltra deras eo n gere ſa . Exůltat gau pꝛem tuum
5 ea relerlits mede bmões tuos. In ſtelligetiã. Exültat gauc Aluudip- bediẽdo.
. mogu debitum lchꝛos bmoões qjris: ſtellige MU bumilr obe⸗ ebituʒ
n naerk lurb' inſſpieuͦne lie k 2ðẽ ſuci
4 tue.i. in⸗ ð ne contemnas eun m quia gra
alutie ia ggiren. do æ anbe 1 ( Ene aerdo en C rte⸗ riechimanga:
7 e A one eeſpitäce ene nied ve Panebtackannenke⸗
odũ. dis! tuos ad opes eſte illius qᷣ iaboꝛe. n U⸗ quia non ccipere victum co
in. 1 Negins. talis labe⸗ Sonieuds uʒ B ¶ m oanan —— ehlinrg ſecdotes
di ane ilã volantẽ. . le tde malo ey. futur. po laboꝛe:imo ð dicitur Gen ) lſi vendere terra
Juitaqul ð bono alter gstara diuinat in pꝛo ſuo e antiqua. vnde fuerunt compu bublacis Peebe
qui triſtat ioli. qui ĩ imolati ſomnioꝝ qͥ loqu itat ſuetudin oꝛe famis non baria ex hoꝛꝛeis p bia: vt habet
8 ĩ ſilituginẽ arioli. q. ſitoꝛis ſomnio⸗ gꝛ cogitat pri tempoꝛe ſtatuta cibariae hiloſophia: z fi
ertü. n ¶ ſuũ: nõ tñ 1. Rii aan vantur: r
0. cern. n Pe cibu ſuũ: no icet tibi. iuital⸗ n qrit bantu aphy. o matrem.
—— en bibeoice ns eegt non Arle recuch rid patrem mart
1 ï ſbai: 0 C⸗ Etmen zac eius lij reduus
r (Euomes. ad vitupe

¶ Tſiber (Ca iiij:

a ebeflimi coꝛ tuũ mihi.ad doctrinã meã meditan
dũ Et oculi tui vi.me.cuſto.ad opa mea imitãdum.

—ℳ

c¶ Fouea. n. ꝓfũda Daretrix.l ſunſtinoſa doctrina:quia
multi cadũt in eã. ðD ¶ Et puteus aguſt.qꝛ cũ difficultate

põt inde qs exire. e
ctoꝛes hub doctrine.
f(Et quos icautos
viderit. neſcientes di
ſtinguere ini ſanã do
ctrinã ⁊ malam. ¶g
Interſiciet. moꝛte cul
be 7 gehenne. In he⸗
ꝛeo hẽ:Et ↄtempto/
res in hoibus addet.
i.multiplicabit i hõi
bus cõtemptoꝛes dei
vt exponit ra.ſa. Po
teſt etiã hec lr̃a expõi
de meretrice coꝛpali:
q̃ dẽ fouea pfũda: qꝛ
multi cadũt in eã iu/
uenes viri ⁊ ſenes. Di
citur etiã puteus ãgu
ſtus.qꝛ de peccato lu
xurie nõ exit hõ niſi
cũ difficultate. Inſidi
atur ẽt q̃ſi latro blan
ditijs ⁊ oſculis iĩcõti/
nẽtes attrahẽdo.
b ¶ ui ve.i. maledi
ctio ⁊ ifoꝛtuniũ.
i¶ Luius pñ ve. qꝛ in
en fdũdat filij ma

¶ Inſidiat᷑ in via qſi latro.⁊ hoc ꝑ do

genuit letabit in eo. Gau⸗

pater iuſti: qui ſapientem 4
deat pater tuus 1 mr̃ tua : ¶

2 exultet qui gẽuit te. Pꝛẽ
be ſili mi coꝛ tuum mihi:ct
oculi tui vigs meas cuſto-
diant. Fouea.n. ꝓfunda ẽ
meretrix:èt puteuſ ãguſtus
aliena. Inſidiatur ĩ via q̃ſi
latro:ct quos ĩcautos inue
nerit iterficiet. Cui ve: cu
pii ve: cui rixe: cui ſouee:
cui ſine cã vulnera: cui ſuſ
ſoſſio oculoꝝ: Nonne his
qui cõmoꝛant᷑ i vino:⁊ ſtu/
dẽt calicibus epotandis:
MNẽè intueariſ vinũ qñ flaue
ſcit:cũ ſplẽduerit ĩ vitro co
loꝛ eius. Ingrèdit᷑ blade èᷣt

in nouiſſimo moꝛdebit vt

coluber:⁊ ſicut regulus ve

lũ. k (Cui fouee i, nena diffundet. Oculi tui
carceres ſub rrsdt n a diffundet. Oculi tui

Lui ſine cã vlnera.i.
non ex gladio:ſed e
caſu ꝓpo facta.¶ m
Cui ſuffoſſio oculoꝝꝛ

.i.ðbilitatio ⁊ obſcu

ratio eoꝝ . n
ne hij ꝗͥ ↄmo.ĩ vino.
ſupflue bibito.q.d. ſi
ↄtin git eis: vt pʒ ð ſe
ad ſenſũ:iõ ſbditur:
o ¶ Ne inmearis vi
nũ ⁊c̃.qꝛ delectari in
tali aſpectu iducit ad

vpidebũt extraneaſ:⁊ còꝛ tu
um loquet᷑ puerſa. Et eris

ſicut doꝛmiẽs in mèdio ma

ri: t quaſi ſopi guberna/

toꝛ àmiſſo clauo: èt dices:

Verberauerũt me ſj non
dolui: traxerunt me ⁊ ego
non ſenſi. OQñ uigilabo:⁊
rurſus vina reperiam:

¶ Ingredit blande.i. ſuauiter in pnci⸗

dereß polu. 5
pio. q ¶ Et in nouiſ.moꝛ.vt colu.⁊c.qꝛ ↄſumit bona foꝛ

tune ⁊ bona nãe:vt pʒ ex pᷣdici:⁊ etia bona ea iduc ad

vicia: ⁊ potiſſime ad luxuriã:iõ ſpᷣditur: r ¶ Oculi tui vi
debuũt extraneas.i. meretrices adulteras. S¶ Et coꝛ wuũ
loquet᷑ peruerſa.ↄcupiſcẽdo eaj. t ¶ Et eris licut doꝛmiẽj

qꝛ paſſio venereoꝝ ligat rõem ⁊ ſenſũ. v¶¶ In medio ma

ri. pñtis ſcli:qð iactat᷑ vndis tẽtationũ ⁊ vicioꝝ. x ¶ Et qᷓ
ſi ſopitus gubernatoꝛ. coꝛpꝰẽ nauis:aia gubernatrix. vñ di
xerũt platonici: ꝙ aia vnit᷑ coꝛpoꝛi:ſicut nauta naui: q ſili-

—— — 7 — — —

tudo tenet inqtuũ ẽ moto: coꝛpoꝛis:nõ tñ inqtũ ẽ foꝛma.
Dẽ ſt aia ſopita qñ ſõno vel paſſione venereoꝝ ẽ ligata.

y¶ Amiſſo clauo.i.gubernaculo:qð h̊ ĩtelligit᷑ rectũ rõis
t dices.trãſeũte ſõno vel paſſioe. a ¶ Uer

iudiciũ. ʒ

berauerũt me:ſʒ nõ dolui.ſic.n.oppꝛeſſus ſõno pꝛe nimia
ebꝛietate nõ ꝑcipit ꝓtunc ſi ꝑcutiat᷑ aut trahat:ſic detẽtus
vehemẽti paſſione venereoꝝ nõ heinit ꝓtunc mala culpe

⁊ pene q̃ incurrit. b ¶ Oñ en

rurſus vina repe.ſic.n.

„

aſſuer ebꝛietate p'euigilatoͤem cito fcurrit ad potatões
inclinat ad hoc per malã ↄſuetudinẽ vel ↄplexionẽ: ſic
⁊ aſſuetus veneri: aſi aliquãdo euigilet ꝑcipiendo ad

hoꝛã mala icurriet cito reuertit᷑ ad vomitũ ꝓpi ma
lũ hitum v

carnis coꝛꝛuptõem ipᷣm ad hoc ipellẽteʒ.

nã. dan.xiij.

validus:qa cũ diſpoſitione
initur bellum: ⁊ erit ſalus
vbi mſta ↄſilia ſunt. Excẽl
ſa ſtulto ſapia:in põꝛta nõ
aperiet os ſuum. Qui cogi

. Eemu/
4 Laplm. XXIIII. Aeri
Emuleris virös ma c cs
llos: nec deſideres ee uenter oclucir
„ ore: Urc. P ex pᷣdictis qõdaʒ
cũ eis:qà rapinas meditat coꝛꝛelariũ. Dem
mens eoꝝ:t᷑t fraudeſ labia Nei
eoꝝ loquũtur. Sapia edi· potatroꝝ oſumu⸗
tia roboꝛabit᷑. In döctrina qbus ↄſumptiin
replebunt cellaria: vniůer ducũtur tales ad
ſa ſubſtantia p̃cioſa pul rapinas 2 furta:
H 1AEAe qꝛ nõ hẽnt vñ cõ
cherrima. Vir ſapiẽs ſoꝛn nuẽt talia: 7 tñ
eſt: ⁊ vir doctus robuſt dↄtinuare volunt

qꝛ ↄſuetudo ẽ al/-

tera nã: iõ q̃ſi cõ-
cludẽdo ex pᷣdici

leris. i. i niteris.
Emuloꝛ aris hẽt

tat mala facere: ſtuli voca Plesſianictest s
bit. ogitato ſtulti peim e innat: amat: inui
⁊ abominatio hoĩuʒ detra get: ac imitatur.
cioꝛ. Si deſpaueris lapſus b (¶ UViros ma⸗

ĩ die anguſtie:iminũet᷑ foꝛti

tudo tua. Erue eoſꝗ trabũ

tur ad moꝛtẽ:⁊ qui trahũt᷑
ad infiũ liberare ne ceſſes
Si dixer vires ñ ſuppetũt:
qui iſpectoꝛ ẽ coꝛdii ipᷣᷣ itel

mel:quia bonũ eſt:⁊ ſauuʒ

los.i. ebꝛioſos 2
guloſos: vt dem
. G rapi⸗
nas meditat᷑ mẽ)
eoꝝ.poſtq; ↄſum

pfſerũt bona ſua

mõ pᷣdicto. ¶ d

11 oa eE audes. quã-
ligit: ⁊ fuatoꝛẽ aſe tue nihil 6 ſ ge bder
fallit: reddetq; hõi iuxta violentiam e “
opera ſua. Còmede fili mi Sapiẽtia edifſica

bit᷑ dom.i. ꝓmo

uebit familia vel

cognatio aliqua.

fEt pꝛudentia

roboꝛabit.i. bono regimie. g ¶ In doctria lapie reple

bũt᷑ cellaria.i.coꝛda audiẽtiũ. l

niuer. ſub. pᷣcio.

⁊ pul.diuitie.n.ſpũales ſꝑ ſi pᷣcioſe ⁊ pulcherrime.coꝛ
pales. n. aliqñ hñt turpitudinẽ ãnexã. i ¶ Hir ſapiẽs
foꝛ.ẽ.qꝛ ſapia valʒ ĩ arduis ⁊ i bell q; vires coꝛꝑis

iõ ſbᷣdit᷑: k

Oꝛ cũ dil.init᷑ bel.niſi.n.exercit eẽt bene
diſpoſit'nõ hĩet victoꝛiã ſ mag ofuſionẽ. I¶ Excel.
ſtul. ſa.qꝛ ñ pᷣt attigẽ ad eaã. m ¶n poꝛ.ñ ape.os ſu.i.

int᷑ ſapiẽtes q Kidt ſecehür hoita ſire⸗ ad faciẽdũ iudi
ide

ciũ.¶eta patẽt vſʒ ibi: n
euaſiõe.

nẽ ðficiũt mebꝛa extioꝛa q hñt vtutẽ a coꝛde. p¶ Erue

.lal. i die ãgu. ð picli
mmi. foꝛ.tua.qꝛ ðficiẽte coꝛde ꝑ deſpatõ

—

eos ꝗᷣ du.ad moꝛ.iniuſte tñ:ex danielij qᷣ eraan ſe.
Qui

idi.vi.ñ ſup.ad hfaciẽdũ.

iſpe.ẽ coꝛ.i.ðs: GE videt ea qᷓ̃ parẽt:de

us at ituet coꝛ. shbei
fddet tibi penã vł pᷣmiũ.

yße iĩtel. ſi dicas veꝝ vl fallu: 2 ßʒ h
Come. fi. mi mel qꝛ bo. ẽ.

ad lr̃aʒ i ira ꝓmiſſiõis iq̃r̃gnauit ſalo. mel abũdat: iõ

f—

ri ſeculi. d

adiplendo. c
1
ſpes tua nõ pibit
.i.effectu no care

bit:qꝛ ſpej ẽ certa

expectatio fſnuture
beatitudinis: vt

iſidieris ⁊ quera⸗

ipietatẽ in domo

iuſti.i.occaſionẽ

eũ diffamandi eo

„

¶ pꝛouerbioꝝꝛ xy.

in plurib locis veteris teſtamẽti dĩ terra abundans la
cte ⁊ melle:⁊ eo reficiũtnr hoĩes coꝛpoꝛalr. a /
doctrina ſapie aĩe tue.dulcis eſt ⁊ bona ⁊ ſpũaliter refe
ctiua,: b ¶ Quã cũ inueneris. coꝛde meditando ⁊ oꝑe
bis i nouiſſimis ſpẽ.iſ.i bonis futu

dulciſſimum gutturi tuo.
Sic ẽᷣt doctrina ſapiẽtie aĩe
tue:quᷣã cũ inueneris habẽ

ele bis ĩ nouiſſimis ſpẽ: et ſpeſ

tua nõ peribit. Hẽ iſidieris
queras ĩpietatẽe in domo
iuſti:neqʒ vaſtes requiẽ ei

f . — 5 . .
ꝙ ĩ aliquo dae Septies.n.i die cadet iuſt
E .

ſpdit cã: f

pties. n. cadet iu.
i.plies:qꝛ vita pᷣ
ſens ſine pctõ nõ
põt trãſigi de cur

ſu cõi. g ¶ Et re
ſurget.i.ſe emẽda
bit. ꝓpi qð ſeruãẽ

da ẽ fama eius.

vñ dicit ſaluatoꝛ

matth. xviij. - p

mo coꝛꝛectio fraè⸗
na dz eſſe in ſecrce
to:vt ſic ſᷣuet᷑ fris
fama ſi emẽdetur

ex tali coꝛectioe.

b(¶ Impij at coꝛ⸗

ruẽt in malũ.ſine

coꝛꝛectõe tali per

emẽdã: a iõ nõ ſic
eſt cũ iſtis agẽdũ
ſed magis ſũt ac-

cuſadi publice iu
ſticie 2 puniendi

qñ nõ ſperat᷑ ð eo

rũ emẽdatõe ex ſe

Aaaae .
.i ¶ Cũ ceciderit —
inimicus tuus.in aliqð malũ pene. k ¶ Ne gandeas.
motus rõe odij ſeu inimicitie.ſecaũt ẽ qñ
ꝓcedit ex ęelo iuſticie:iõ ſequit᷑: l

treſurget:ipij autẽ coꝛuẽt
maluʒ. Cum ceciderit ini
micus ni nẽ gaudeas:⁊ in
ruina ei ne exultet coꝛ tuũ

nè foꝛe videat dñs ⁊ diſpli
ceat ei:Et auſerat ab eo irã
ſuã. Nè ↄtendas cum peſſi

mis: nẽc emuleris impiõs:
quòniã nõ hñt futuroꝛum
ſpeʒ mali:et lucerna ĩpioꝛũ
extinguet᷑. Timè dñm ſfili

mi èt regem:?᷑t cũ detracto⸗
ribus nõ cõmiſcean.Quo⸗

niã repente ↄſurget ꝑditio
eoꝝ:t᷑t ruinã vtriuſq; quis
nouit: Hẽc qͥq; ſpiẽtibus
Cognoſcere ꝑpſonã in iudi
cio noͤn eſt bonuʒ. Qui di
cunt impio iuſt᷑ es:malèdi

cent eis ppli:⁊ deteſtabunt᷑

eos tribus. Quͤi arguüt e

tale gaudiuʒ

diſp.ei.mot malus animi tui. m ¶ Et auferat ab eo

irã ſuã.⁊ ſuꝑ te ↄuertat ipᷣam. e

eↄtẽdas cũ peſſi

mis.i.cũ iĩcoꝛꝛigibilibꝰvbo coꝛꝛectois:qꝛ hẽ iutile:ſʒ iu

dex dʒ otẽdere cũ talibus penis:vt a malo arceant ⁊ alij

terreant. o HeczMerisel uteris p ¶ Impioj.

cuius cã ſbdit᷑: q

i . n nõ hẽent futu.ſpẽ mali.ſʒ totẽ
ſuã ſpem ponũt ĩ bonis hupmũdi. r ¶ Et lu.ipiexti.
i. ptãs eoꝝ finiet. 8 Fe tre
gẽ. qẽ eius vicari i tpꝛalibꝰ ſcõario. v tra.
itoꝛis

nõ co. eoꝝ detractões libẽter audiẽdo. x¶ Qm repẽ

te ↄſurget pditio eo

r
Time deũ.pᷣ

ſ. detractoꝛis ⁊ e a

„*

ſlEt ruinam vtriuſq; quis nouit.q.d.valde magna
erit:qꝛ poſt ruinã culpe icurrẽt ruinã gehẽne. 3 ¶ Pec
quoqʒ que ſequũtur:ſic ↄiũgit᷑ hec lr̃a in hebꝛe
a ¶ Sapiẽtib.i. iudicib r eis aſſiſtẽtibꝰ. b Cogno
ſcere pſonam in iudicio.i te ei cod
plus debito. c ¶ MNõ ẽ bonũ.qꝛ eſt ↄ vitateʒ iu

iq familiaritate ei code-

ſticie. In tali.n. caſu ſanctũ ẽ phonoꝛare vitatẽ. jethi⸗

Sic ⁊

laudabũtur: èi ſup eos ve

à poſtea edifices domum luʒ. k
ꝓximũ tuũ:nẽc lactes quẽ
quöͤmõ fecit mihi ſic ſaciaʒ
ei:⁊ reddã vnicuiq; ſʒ opꝰ

pigri traſiui:⁊ ꝑ vineã viri
ſtulti.Et ecce totũ repleue

n (e ſis teſtis fruſtra i. ſine iuſta ⁊ roabili ca. o ¶ Ilec

ſoꝛte vi. do.

d ¶ Qui vicũt ipio ſuſt es.eũ p muneribſeu familiaritati

bus iuſtificãdo. e ¶ Maledicẽt eis ppli ⁊c᷑.ꝑ pplos itelli/
gunt gentes q̃ nõ ſũt de iſrl.⁊ ꝑ tribus ppls iirl:i.xij.
tribubus diuiſus. f ¶ Qui arguũt iuſte peccatoꝛes obſer
uãdo tpᷣs ⁊ locũ ⁊ alias debitas circũſtantias. g 2
dabunt᷑.i.laudabiles
efficientur coꝛã deo ⁊
hominib: h (¶ Et

