GaXXXVI5_fol-3

1IWV- .
* * *
2 4
2
1
2 1
*
1
5
7
2
.
7
5
.
„
.
„
—
4
1
.
17
1
6*
—
. R
l —
4
7
6
5
.·
4
4
D
/
„ 5
. 7
—
5
*
7
7
4

*
— „— . =W = V
–— .
*
—
.
6
6
.
1
4
* „
.
.
4 )
1
7 .
. 8. —
èG
. .
.
*
.
1
5 4
. 2 .
)
— 7
9
. *
.
.
*
. . .
—
.
. . „
2
er
4
. 7
„
.
4 *„ — 7
. .
.
.
—

7
N 12 5 11926411 021

UuNuIIAInennmnn

* „
1 . 5

.TE.

FrY.

4.

bingen

.

.
*
.
2

—

rĩ co
chari

.
ſcoa
onino
rationa
16
tñiprer
oni di
tria ln
nalhe
cuuti

helodoꝛocpi
ngtepitol
alullasbe
Müntention
an
Ntas
ibe
acara
Oſndatv⸗
lena
ſoihſhan
nelido
C
G
awe
R
roe
em
uſo⸗
ni
ſtiu
1o.4
ne
1
oſeio
chuz
chon
lfici⸗
Uper

5 plogi ĩ puerbia ſalomonis icipit.

chꝛomatio ⁊ heliodoꝛo epij. Uñ iße dicit
ĩ ſcòo libꝛo ↄ rufinũ:ſalomonis libꝛos qͥs

iuxtã additis obe
lis ⁊ aſtericis ĩ la
tinũ vterã ex he
bꝛaico trãſferẽs ⁊

Epla ſacti hieronymipᷣ
yteri ad chꝛomatium ⁊

dedicas ſact ebis ¶ heliodoꝝ epos de libꝛis
chꝛomatio ⁊ heli onis.
odoꝛo hoci pᷣfaci Angãt epla qᷣſ
uncke mee fine co

iũgit ſacerdo/

unxi: Sicui ſane
Kricggrei . tiü: imo char.
Uñ nõ dʒ appꝛo tã nõ diuidat:
pꝛiari pabolis cũ quoſ chꝛiſti ne
oibus ſic cis. ait amoꝛ. Cõ
Fiahtetink fmẽtarios ĩ oſee amos ⁊ æa
eorum beniuolen chariã: malachiã q; polci
tiã comẽdãs ĩ eis tis. Scripſiſſem ſi licuiſſet
charitatẽ:cũ dicit

e Fchie pꝛẽ valitudine. Mittitis ſo
ſesa qꝛ ponulan latia ſũptuũ. Mtarios no
oni nõ ſatiſfecẽat M
rationabilẽ pᷣtendit excuſationẽ:ibi Cõmentarios ĩ oſee
ac. In tertia dicit ꝙ licet młti ab eo diuerſa poſcerẽt iſtl
tñ pꝛeteritis obnoxius tenebatur ꝓpi ſũptuu admiſtrati
onẽ: ibi Mittidᷣ ſolatia ſũptuũ ⁊c̃. In quarta dic ſe eis
tria ſalomonis volumina tranſtuliſſe cũ duobus libꝛis
cryphij:qui licet nõ habeant auctoꝛitatem: valẽt tñ
ad eccleſie edificationẽ: ibi Itaq; longa egrotatione fra
ctus ⁊c. Ultimo tranſlationi.lxx.quam coꝝexerat pᷣfert
ſiſtam editionem: ibi Sicui ſane.lxx. interpꝛetũ ⁊cʒ. alid
libꝛi habẽt iſtam ſalutationẽ in pꝛicipio: Chꝛomatio ⁊
heliodoꝛo epiſcopis hieronymus ſalutem.a poſtea ſeqᷣt
ſiungat epiſtola ⁊c.conſtrue ſic: Epiſtola. iſta ſingularis

⁊ indiuiſa ab epi quod eſt ſupꝛa:⁊a ſtolon miſſio quia ſu iuut valde denaer ar e
iciũ nũcĩ qui eſurit. i ¶ Alijs laboꝛari.i.ad petitionẽ alioꝝ quibus
ctos nos eſſe oſtendat. Quos ſacerdotiuʒ.i.epiſcopalis
digitas: Jugit. quia ãbo eſtis epiſcopi. Immo.i.certe vl
potiꝰ: Chartã. ꝑ diuerſas epiſtolas diuiſã: ⁊ dẽ a careo

per intentione mittentis gerit officiũ nũcij. Jungat.i.iũ

quia caret pilis ⁊ carnibus. Non diuidat.i.non diuiſos

oſtendat vos. Quos amoꝛ.chꝛiſti non mũdi: Nectit.i.

colligat ⁊ cõiungit.q.d.vnicã ⁊ indiuiſã epiſtolã vobis

ſcripſi:quia eſtis in dignitate ſocij:⁊ ꝑ charitatẽ cõnexi

ne ſi diuerſa ſcriberẽ diuiſionẽ inter vos aliquã denota
rẽ.Cõmentarios.i.expoſitoꝛios tractact.a cõmento dẽ
cõmẽtarius.a.um.i.expoſitoꝛius.nã cõmentũ dẽ quaſi
cũ mente.cõmentũ ei eſt pluriũ ſtudio vel doctrina i mẽ
te habitoꝝ ĩ vnũ collectio.vel dẽ cõmẽtũ a cõmiſcoꝛ ce

ris cõmẽtus ſũ ↄmimiſci:qð ſignificat cõmemoꝛare ad

memoꝛiã reducere:mẽtiri:fingere:cõponere vel adiueni
re. foꝛte vicio ſcriptoꝝ iuenimus cõmentarios p comen
taria.dẽ eĩ hoc cõmẽtariũ:⁊ ide hoc cõmentariolũ dimi

nitiuum ꝓ ſcripto ĩterpꝛetatiuo.vnde Iſidoꝛus i vj.ety
mo. Cõmentaria dicta:quaſi cũ mẽte. Sũt ei iterpꝛeta

tiones vt cõmẽta iuris:in oſee:amos:gachariã:malachi
am ⁊c̃. in abachuc dicit gloſa cõmẽtatur hieronymſuꝑ
oſee:ioel:⁊ amos:abdiã:⁊ ionã pãmachio:ſuꝑ naũ:mi
cheaʒ:ſophõiã:⁊a aggeũ paule ⁊ euſtochio:ſuꝑ abachuc
chꝛomato:ſuꝑ malachiã exuperio toloſane eccleſie pon
tifici ⁊ mineruo ⁊ alexandro monachis ſuꝑ ſachariam

exuperio toloſoo epo. bi Oꝛe valitudie. :p ifirmitate:

nymus tribus libꝛis ſalomonis ſcribens

vt vobiſ potiſſimũ nrjm ðde

nã valeo vales ĩ bõa ſignificatõe dẽ firmũ eẽ vigẽ ſan ũ efle:
vł poſſe ⁊ pꝛeciũ denotat.Itẽ valere ĩ mala ſignificatõe dici
tur perire vel ifirmari:⁊ inde vale valeto valetote verbum

defectiuũ qð pertinet ad ſalutationẽ in receſſu. vnde verſus
dꝛialis: Dicit aue veniẽs tibi iure:valeq; recedens:Hoc ver

“”́YUMU bulale obahencht
„ „ auecq; valeq;. ⁊ qꝛ p
ſtros ⁊ libꝛarios ſuſtẽtatis: peractã ſepulturã re-
cegens amici dicebãt

. 7 moꝛtuo vale:qð erat

tere frequẽs turba diuerſa debebant eum videre

poſcẽtiũ:q̃i aut ẽquũ ſu me dicunt quidam ꝙ ab
vobiſ eſurietib ⁊ alijs labo

rare: aut ĩ rõne dati ⁊ẽ acce fudop ifirmitate vt

b ¶ Pꝛe valitudie.i.

pti:cuᷣiq; pt vos òbnoxiuſ fſirmitate oficiẽte. va⸗
ſim. INaq; lõga egrotatiõe litudo ei dĩ firmitas:

fraci:ne peni hoc ãno re nlerni ge⸗
ticerẽ ⁊ apud vos mut eſſe ſit valitudo ſit q; fir
„ 122%½1 9 2 „ „ r. .
tridui op noi vᷣo ↄſecraui mi:dicas a valeo diſ

intpᷣtationẽvidelʒ tum ſalo ſiliq; mõſ.ſʒ diglai
moniſ voluminũ:maſioth: ſignificatoes. Do

latia ſũptuũ.i.expen/

ds hebꝛei ꝑpabolas: vlgata ſan ſine quibus nul⸗
lum eſt ſolatium: iuꝰ

xta lllud: Siſũptus deſinit tibi nulle delitie ſint. d ¶ No

tarios.i. ſcriptoꝛes. e ¶ Libꝛarios.i. libꝛoꝝ cuſtodes:vel

potius notarios appellat qui pꝛio ſer ibebant in cedulis de
minuta littera:ſed libꝛarios notat illos qui ſcripta a nota
rijs redigebant in libꝛos ſcribentes de groſſa littera.vñ Iſiꝰ

daoꝛus in vj. etymo. liber eſt interioꝛ tunica coꝛticis que li-
gno adheret: vnde ⁊ liber dicitur in quo ſcribimus eo ꝙ an

te vſum charte vel mẽbꝛanarũ de libꝛis arboꝝ volumia fi-
ebant ⁊ copaginabantur:v ſcriptoꝛes a libꝛis arboꝛuʒ

libꝛarios vocauerunt. ſ ¶ Diuerſa poſcentiũ.qꝛ vos peti

tis cõmentaria in dictos pphᷣas:⁊ alij petunt alias ſcriptu/

ras. g ¶ Equũ.i.iuſtũ. h¶ Uobis eſuriẽtib.i. valde di-

cta cõmentaria peſiderantibus: ſicut valde deſiderat cibũ

no teneoꝛ ſicut vobis:⁊ tamẽ inſtanter petũt qſi: l Obno
xius ſim.i.obligatus.obnoxius exo b ⁊ noxiuj.i.ſubdi/

ditus. vel obnoxius cõponitur ab ob ⁊ noxa.pꝛopꝛie quidẽ

obnoxius alicui dicitur qui pꝛopter noxam.i.culpam vl ꝓ/-

pter offenſam aliquam illi eſt ſuppoſitus debitus vel obli“

gat:: ſed ponitur pꝛo ſubiecto ſubdito quocũq; mo. HMui

—

ꝓ alq pꝛeter vos.in ratione dati ⁊ accepti.q.d. nulli ſũ obli
gatus niſi vobis:quia nullus alius dedit mihi expenſas: 2

a nullo alio accepi eas. m ¶ Tridui.i.parui tẽpoꝛis:⁊ tũc

quaſi ponitur finituʒ pꝛo iĩſinito.vel Lridui.i.modici labo

ris a tris ideſt tres ⁊ dies. n aſlot. quod ſcilicet vo/
lumen hebꝛei vocant ꝑabolas:maſiot hebꝛaice:pabole gre
ce:pꝛouerbia latine.eſt autem parabola rerum genere diſſi⸗
milium cõparatõ: ſicut.xxx.pꝛouer. diabolus cõparatur ſã
guiſuge:quia ſemper ſuit ſanguinem peccatoꝛum.· Item in
eodem capitulo leoni foꝛtiſſimo cõparat ſalomon chꝛiſtuʒ
de moꝛte triũphantẽ:gallo qꝗͥ ãnũciat hoꝛas noctijoparat pᷣ
dicatoꝛẽ: arieti q ẽ dux gregiſ ↄparat ſacerdotẽ:vñ dic Iſi⸗
doꝛus i vj. etymo. Salomon libꝛũ iſtũ pabolas appellauit:
eo ꝙ in ipſo ſub ↄpatiua ſilitudine figuras vboꝝ ⁊ imagi
nes veritatis oſtenderit: ipſã aũt veritatẽ ad itelligẽdũ legen

tib'reſerauit. parabola dẽ a para qð ẽ iuxta bole qð ẽ ſẽ

tentia: quaſi ſilitudo vł ↄpatio ex diſſimilibꝰ ſũpta iuxta ſẽ

tentiã. puerbiu auũt ẽ pabola vel ſi ilitudo vbi aliud dꝛ r ali

2

ſicut Luc. vin.ſemẽ dẽ vbũ dei:⁊ volucres diaboli

F
=MUä N
. 2. 4

iſto vale dicitur vali

ä

vngde di ꝓuerbiũ.q.ꝓ verbo poſitũ:vel quaſi vbũ pꝛo alio.
o ¶oeleth. hebꝛaice qð volumẽ: ¶ Poſſum dicere eccleſi
aſten ⁊c. coeleth hebꝛaice:eccleſiaſtes grece: cõcionatoꝛ latie
concionoꝛ concionarij dẽ loqui ad concionẽ: ⁊ inde cõciona
4oꝛ dẽ liber iſte:eo ꝙ ſermo el nõ ſpẽaliter ad vnũ ſicut ĩ ꝓ-
uerbijs: ſʒ ad vniuer
ſos generaliter diriga

qutocesvia dimi autez editio pꝛouerbia vo⸗
dean daducn e. ar: coeleth: que grece ec
⁊ bꝛeuia ⁊ ob hoc mi Lal. Ce en⸗
nime appetẽda:ita di cleſiaſten:latine concioato
cit Iſido. in vj. erx. rẽ poſſum dicẽ:ſyraſiriqð
Pp(¶ Syraſirim qð in iĩ lſigua nr̃a ptit᷑ canticũ cati
ngua noſtrã vertit᷑.

i.tranſfertur vel iter

pꝛetatur. q ¶ Lanti
cũ cãticoꝝ.q.d.ſyra/
ſiriʒ hebꝛaice epitha⸗
lamiuʒ grece:carmen
nuptiale latine qui ca
nit hichalaiuz nu
ptia

coꝝ. Feꝛt᷑ ⁊ panãethoſ ieſu

filij ſyrch liber: ⁊ al pſeu-

dographus: ꝗ ſapia ſalo/
lomonis iſcribit. Quoꝝ pᷣ
oꝛẽ hebꝛaicũ repperi:nõ ec
cleſiaſticũ vt apud latinos

*$

dolet:hũc iudei philonis eẽ affirmaͤt: q; pide ſapia noia
tur:qꝛ in eo chꝛiſti aduẽt ꝗ ẽ ſapia pꝛij ⁊ paſſio epeuidẽ
ter expꝛimit᷑.De philõe dic hierõymi libꝛo illuſtriũ vi
roꝝ:ꝙ fuit iudeus natiõe alexãdrin ð genere ſacerdotũ

VPꝛenotatum.i.intitulatum.

philoniſ affirmãt. Sicůt er
go iudith ⁊ tobie ⁊ macha
beoꝝ libꝛos: legit ꝗqdẽ eos
ecchlia:ſʒ er cànonicas ſcri
pturas nõ recipit: ſic ⁊ hec
duo volumia legat ad edi/

ſicationem plebis:ñ ad au

ctoꝛitatẽ eccliaſticoꝝ dog/
matũ ↄfirmãdã. Sicuᷣi ſane
ſeptuagiĩta interpᷣtũ magis
editio placet:hʒ eã a nobiſ

Scõ).ſ.liber ſapiẽtie.
P befünm
ipſe modſcriben
di. y Eloquen
tiã redolet.i.ſapit
ꝗ · d. ita luculẽt ⁊

taã lEter lot·

ꝙ ex ipſo mõ lo⸗
gquẽdi appet hũc

libꝛũ greco dqo
3 da

philo in greca lin
gua fuit pit lʒ eẽt

iudeuj. a Q¶ Sic

vi · ety. dicit ⁊ iu⸗
dith tobie ma⸗

cantũ p ↄiũcti ſʒ pabolaſ pᷣnotatũ.Cui iũ oliemẽdatã. Neq; eĩ noua chabeoꝛũq; libꝛi
one chꝛiſti erckie. o? cii erãt eccleſiaſtes ⁊ cãticũ ſic cudim: vt vetera deſtru ꝗbus auctoꝛibus
rcenezrchk ecaãticoꝝ:vt ſilitudinem ſalo amns: et tamẽ cũ diligẽtiſ⸗ prtun mime
que in ſacris kn⸗ monis ñ ſolũ nũero libꝛo/ ſime legerii:ſciat mag nrf̃a cabula ex eoʒ no
ris habem: ſicut d,; rũ:ſed ẽt mãꝝ genere coeqᷓ ſcripta intelli:quẽ ſñ ĩ tertiũ minibqꝝ geſta ĩ
n lege di dlſeur ig i. Secnck apud cheroe vaſ S ende⸗ ei buneu⸗ .
ubus maden t nuſq; e: qꝛ ⁊ ip ſtil greca,z n dẽ pᷣ o puriſſic ↄmẽdata monicas. i⸗
r Eiiaddit vo elbuetis redolen o inult teſte: uu iporeſeruaucrit. Trkuluegict, d
rũ aut triũ libꝛoum ſcriptoꝝ veteꝝ:hũc eẽ iuꝛ Expliẽ epla ſci bierõyimi uẽdi q recte regũt
carmina exametri; z M FIFIfcte ducut: nec a
tametris verſibuſ lioꝛſũ trahũt:q di

ↄpoſita ꝓphibẽt vt loleph'hieronymuſa oſeribũt. r (Epi ſtoꝛtum pꝛauũq; coꝛꝛigunt vnde dicuntur canonice a/

thalamiũ.i.cãtus qꝗᷣ ſit ſuꝑ thalamũ.i.ſupꝛa ſpõſũ vł ſpoſẽ
vnde epithalami a um:ſᷣm huguitionẽ. Papias vo ſic diẽ

Epithalamia ſũt carmia nuptiaꝝ q decãtãt᷑ a ſcholaſtid ad

honoꝛẽ ſpõſi vel ſponſe. Poc pꝛio ſalomõ edidit ad laudem
chꝛiſti ⁊ ecclie: ex qͥ gẽtiles epithalamia ſibi vẽdicauerunt.

Dictu eſt aüt ꝙ i thalãis decãtet. hieronymin epla ad puaꝝ

linũ:Salomon pacific ⁊ amabil dni moꝛes coꝛꝛigit:nã; do
cet: eccliaʒ iũgit pariter ⁊ chꝛiſtũ:ſcãꝝ qͥ; nuptiaꝝ dulce ca⸗
nit epithalamiũ. (Pananetboe eccliaſtic.a pan qð eſt
totũ:a ares qð ẽ virtus:⁊ theſis qð ẽ poſitio:qꝛ ẽ ↄtẽtiuꝰ ⁊ ĩ
ſtructiu' virtutũ oĩuʒ tã theologicaꝝ qᷓ; politicaʒ. vel dĩ a
pan qð eſt oẽ ⁊ arethe qð ẽ pᷣtus cum enim a latinis indiſti/
cte dicitur virtus vel animi vel coꝛpoꝛis. grece autem are⸗

the dẽ tm̃ ai. dynamis verc ĩ coꝛpe ⁊ ĩ aia d. Remigius diẽ

iterpᷣtatiõib. Panarethoj:liber ecclie vł eccliaſtic·ð qͥ dic
Iſi.ety.vj. Libꝛũ eccliaſticũ certiſſime ieſus filſirach hiero
ſolymita ieſu ſacerdotis magni nepoj ↄpoſuit:ð qͥ meminit

⁊ gacharia):ꝗ libꝛi apud nos pꝓpi eloquij ſilitudinẽ ſalomõip

titulo pᷣnotãt:dict aũt eccliaſtic eo ꝙ ð toti ecclie diſciplina
religioſe cõuerſatiois magna cura ⁊ rõne ſit edit:h⁊ apud
hebꝛeos reperit: ſʒ int lache hẽt. S ¶Fili ſarach. ad

dꝛiaz ieſu filij naue. t ſeudograph.i.falſo iſcript vł ĩ
titulatus:qꝛ.ſ. Sapi.ſalomon iſcri.cũ tñ nõ a ſalomõe ſʒ a
philone ſit edit.⁊ dr pſi aograph a pſeudo qð ẽ falſus ⁊
graphos qð ẽ ſcriptura ·i.falſo iſcript quãtũ a titulum ſu
pꝛadictũ.Etiã pſeudograph aliqñ expoit᷑ falſus ſcriptoꝛ:⁊

põt ĩ hac dictione ⁊ ſilibꝰvt pſeudo apls pſeudo ꝓphᷣa eẽ cõ

poſitio vel appõ.Et ẽ pſeudo idecliabile ĩ vtroq; nũo ⁊ oĩs
generis ſm Pug.Quidã tñ dicũt ꝙ pſeudo ẽ tm nũi plalis
Sʒ tene qð pꝛi dictũ ẽ:⁊ coꝛꝛipit penultimã pſeudograph⸗
ð hoc dic Iſi.i vj ety.⁊ ſumit a hieronymo:liber ſapie apõ

hebꝛeos nuſq ẽ.vñ ⁊ ipe ſtilus grecã magis eloquentiam re

canõ grece qð ẽ rgla latie ſiue ↄſuetudo appꝛobata ſiue
iſtitutio: ⁊ ſcias ꝙ cano iĩ fcto ñ dʒi fine accetuari cũ coꝛ
ripiat penl.obli. In cãonic.i.regularis vt dictũ ẽ i p
logo galeato ſuꝑ libꝛos regũ iuẽies ꝗᷣ libꝛi ſint ò caone:

— ₰

24 no. c ¶ No recipit. hoc vey

ẽð oꝛiẽtali ecclia:ſʒ oc

cidẽtał recipit vt diẽ Aug.i libꝛo ð ciuitate dei vel foꝛte

nõdũ tꝑe ſuo erãt recepti.

ſcrip.i.nõ ↄputat ĩ canone veteris leg aut noue.ſi tũ co⸗
nonici libꝛi ab ecclia catholica appꝛobati. O ¶ Sicui
ſane ⁊c. Fa plãa ẽ: ſnia ei talis ẽ:ſi alicui mag plʒ editio
lxx.i nr̃a:põt eã habere oli a me coꝛꝛectã. eCudumꝰ
i. fabꝛicam' vel i Sate is dẽ fabꝛicare:efire poli⸗

re:ſculpẽ:⁊ tõdẽ. f

lnõ recipit iter cano.

Sed cũ duigentiſſime legerit ⁊c̃.

Pic ꝓbat ꝑ ſile ſuã editionẽ pᷣualẽ:ſicut ei vinũ trãſſuſũ
ð pꝛio vaſe ĩ ſecũdũ:⁊ d ſco i tertiuʒ coꝛꝛũpit᷑:⁊ acelcit
ita editio.lx.ð hebꝛeo ĩ grecũ:⁊ ð greco i latinũ q̃ſi ĩ ter
tiũ vas traſiuſa:minꝰvalʒ q; nra qͥ imediate ð ipᷣo fonte

vitat hebꝛaice ẽ aſſũpta:a hẽ qð ipᷣe dicẽ:

Sciat ma

—

gis nr̃a ſcripta nelt magi eẽ itellibilia:qꝛ puriõa ſi ⁊

vioꝛa i; eduo.lxx.
rit.i.coꝛꝛupta fuerit a

lue n i itiũ vaj traffuſa coacue
moʒ vini nimij ð vaſe ĩ vaj trãſ

fuſi qð amittit coloꝛẽ ⁊ ſapoꝛẽ ⁊ valoꝛẽ. Coacuerit a co

aceo qð ↄpõit a cõ

aceo qõ eo.i.eẽ vl
i.imediate. k

fiei acidũ. i¶ Sʒ ſtati
eplo.i. ð toꝛclari. Puriſſlie ymẽ.

teſte.i.vaſe pẽit icoꝛꝛupto. Cõmẽdata a ↄmẽdo qð ↄpo
nit a con ⁊ mãdo: ⁊ ẽ ↄmẽdãe:tradẽ:oↄmittẽ:laudãe ma
gnificare ⁊ exiollẽ. Teſta q̃i toſta a toſt:ta:tũ qꝛ cũ pᷣus
moll ſit toſta pꝰhac ðſiccat ⁊ idurat᷑ dũ coqꝗr. Et dẽ olla

vl ẽt qᷣcqd ex creta ł argilloſa tra

ne oꝛ teſta capitis. m ¶ Sapoꝛẽ ſuu fuauerũt.plũa p

coqᷣt. Uñn q̃dã ſilitudi

mẽdo dẽ pᷣſſoꝛiũ:⁊ ppe pᷣlũ dẽ illud lõgũ iſtrʒ q̊ pᷣmunt

vue. vel ↄponit plum.q.pꝛe alijs

longum.

Po la venerabilis fratris Nicolai de lyra cum ad
ltio

uer.xxij.ſᷣm ꝙ dicitur in pꝛincipio

ĩ tota reꝝ varietate :pᷣcipue excellẽ
tiſſimũ diuie mũificẽtie donũ phiã
ſ. extollũt magnifice mobil affluen
tie ↄtẽpt:future felicitatl appetit:

neſtius:ſecundo nihil felicꝰ: tertio
Anihil ad amboꝝ adeptionẽ cõpẽdi
oſam en æcaciis. Uera autem philoſophia traditur in
ſacra ſcriptura:⁊ quodã ſpeciali modo in libꝛiſ ſalomo
nis qui ppter hoc ſapientiales dicũtur. philoſophisa ei
antiquitus ſapientia dicebatur:a philoſophi ſapientes
Sed pythagoꝛas nomẽ ſapientis refugiens ne arrogan/
tie notã incurreret philoſophũ ſe eſſe reſpõdit.i.amato
reʒ ſapie:qð põt dici ſine nota arrogãtie:⁊ extũc vocati
ſunt philoſophi:qui pꝛius ſapientes dicebantur:⁊ ſapi/
entia extũc philoſophia noĩari cepit. Igitur in libꝛis ſa
lomonis qui ſᷣm noĩationẽ antiquã ſapienriales dicunt᷑
tria pꝛedicta philoſophiã ſeu ſapientiã extollentia coti
nẽtur:videlʒ mobilis affluentie cõtẽptus:future felicita
tis appetitus: ⁊ mentis illuſtratio. Licet aũt mentis illu
Rratio iter iſta tria ponat᷑ vltio: tñ oꝛdine tpis ⁊ nature
p̃cedit alia duo:qꝛ ẽ via ad ↄpẽdioſaʒ adeptiõeʒ eoꝝ vt
dictũ ẽ. Igitur ĩ pꝛio libꝛo ſalomois ꝗᷣ dẽ ꝑabole:mẽtis

illuſtratio cõtinet᷑:qꝛ ibi documẽta ponũtur ad eruditiꝰ

onẽ ſimpliciũ:⁊ ad augendũ ſciam itelligẽtiũ: ſᷣm ꝙ dẽ iĩ
pꝛicipio libꝛi:Parabole ſalomonis filij dauid regis iſrł
ad ſcienda ſapiẽtiã ⁊ diſciplinam ⁊c. In ſcdo vero libꝛe

eius ꝗ eccleſiaſtes dẽ:ↄtẽptus mũdi docetur:ſm ꝙ i pꝛi/

5
5

cipio libꝛi dẽ: Uanitas vanitatũ dixit eccleſiaſtes vani⸗

tas vanitatũ ⁊ oĩa vanitas. In tertio vero libꝛo ep d dꝛ
Canticũ cãticoꝝ:ſuperne felicitatis appetit expꝛimit᷑:Fʒ
ꝙ in pꝛicipio libꝛi d ĩ pſona eccleſie q̃ a pꝛio abel iuſto
icepit:vt dic Gregoꝛihome.vij. Oſculet᷑ me oſculo oꝛij
ſui ⁊c.qð qdẽ oſculũ hẽt᷑ in fruitiõe btã:igit᷑ ĩ vbo pᷣaſſã
pto circa libꝛos ſapiẽtiales tãgũtur quatuoꝛ cauſe.ſ.effe
ctiua:ſubiectiua:foꝛmalis ⁊ finalij. Cauſa vero effectiua
duplex eſt:vna pꝛicipalis.ſ.dereuelãs ſapientiã ĩ his li
bꝛis ↄtẽtã. Alia iſtr̃ał.ſ.ipſe ſalomõ qͥ habuit hãc ſapiẽ
tiã diuinitus ĩfuſã:vt pʒ tertio reg.iij. ⁊ eã ðſcripſit ſpũ
ſancto dictante i tribus libꝛis pᷣdictij:⁊ hoc notat᷑ cũ dẽ
Ecce deſcripſi.vñ dẽ eccleſiaſtes.xij. Cũqʒ eſſet ſapiẽtiſſi
mus eccleſiaſtes docuit populũ:a enarrauit que fecerat
⁊ inueſtigans cõpoſuit pabolas multas:queſiuit verba
vtilia:⁊ cõſcripſit ſermões rectiſſimos ⁊ veritate plenoj

. LCirca ſcòm ↄſiderãdũ:ꝙ ſicut coꝛpus mobile ſub ratõe
abſoluta ſubiectũ ẽ in tota philoſophia naturali:i pti/

do ſubiectũ ẽ coꝛpus moble ad ſitũ:⁊ ſic ðò alijs:ita deus
eſt ſubiectũ in tota ſacra ſcriptura ſub rõne deitatis ab
ſolute: ideo dẽ theologia quaſi ſermo ð deo. In parti/
bus vero ſacre ſcripture ẽ ſubiectũ ſub ronib' magis de/

alib vero libꝛis ſub rõnibꝰ ↄctis:vt ĩ libꝛo ð celo ⁊ mũ

terminatis:vt in veteri teſtõ ſubiectũ ẽ deus vt crcatoꝛ:
ĩ nouo vt redẽptoꝛ. In libꝛis ov ſapientialibus ẽ ſub

iectũ vt ſapiẽtie datoꝛ.nec obſtat ſi dicatur ꝙ hec eſt rõ

cauſe effectiue:qꝛ in tota ſacra ſcriptura deus ẽ cã effici⸗

ens ⁊ ſubiectiua.efficiẽs inquãtũ ab eo infũditur ⁊ regu
latur. Subiectiua vero inquãtũ ꝑ ipſ ifuſã ab hoibus
cognoſcitur: ⁊ iſta cã ſubiectiua tagitur cũ dẽ. Eam.ſ.ſa
pientiã que ẽ idẽ qð ipſe deus.⁊ qꝛ eius cognitio ẽ ſũme

deſiderabil: is d ea diſaß. vii
uentutę mea:⁊ amatoꝛ factſũ foꝛme ill. Tertio autẽ tã git
verbo ꝓppoſito cã finalis cũ dẽ: Libi.i.ad vtilitatẽ tuã. Ad
bonũ ei totius eccleſie deſcripti ſũt iſti libꝛi ↄtinẽtes doctri/

ionibus Dauli burgenſis ⁊ replicis defenſiuis Ma⸗/
thie doꝛinck ſuper pꝛouerbia ſalomonis incipit feliciter

Cce delcripft leam tibi triplicitei /p
ibꝛi de plãti:: Tria vt ait ẽpedocle/

mẽtis illuſtratio:qͥꝝ pꝛio nihil hbo

eũ dñs dilexerit appellatẽ

—
.

ſaß.viij. Hãc amaui ⁊ exdſiui e a iu

ns ſapiẽtie:n quã habetur gra in pnti:⁊ gloꝛia ĩ ſuturo: /

pter qð de ipis dr̃ ꝓuer.iij. Longitudinẽ dieꝝ ⁊ anos vite

⁊ pacẽ apponẽt tibi.Et dicit ãnos vite quãtũ ad gratiã i pᷣ

ſenti viuiſficantẽ. Pacẽ.ſ.triplicẽ: internã:fraterna ⁊ ſuꝑnã
Aqꝛ ſuperna hʒ eternitatẽ annexa:iõ dicit᷑: ongitudinem

DPieꝝ.qꝛ eternitas a nobis no capit᷑ in pñti niſi m imagina
tionẽ tpis ifiniti. Cauſa vero foꝛmalis tangit᷑ cũ dĩ Triplici
ter.eſt aũt duplex foꝛma.ſ.foꝛma tractãdi:⁊ foꝛma tractat
foꝛma tracraͤdi moch agecli:c tripler ẽ in libꝛij ſapiẽtialibꝰ
qꝛ ꝓcedũt monitiue:cõminatiue:⁊ ꝓmiſſiue.De quo põt ac
cipi qð dẽ eccliaſtes.ij. unicułtriplex difficile rũpit᷑.qa ſi a

lidqs n acqeſcit moitis: ↄpellit tñ ↄminatioib': vel attrabit
ꝓmiſſis.⁊ i hoc etiã h'doctrie ſoliditas ðſignat᷑.Foꝛma ve-

ro mractatus eſt diuiſio huius doctrine q̃ vt iã dictũ ẽ in tre⸗
libꝛos diuiditur.f. puerbia:Eccleſiaſtẽ:⁊ Cãtica cãticoꝛum
ceteri vero vt liber ſapiẽtie a eccleſiaſticus nõ ſũt ð canone
vt patet per hieronymũ in ꝓlogo galeato: nec habentur in
hebꝛeo:ideo eoꝛum expoſitionibus ad pꝛeſens iutendere nõ

Ribus noibus
pocatũ fuiſſe ſa-
lomonẽ:ſcriptu
re mãifeſtiſſime
docent: MPacili
ſalomonem:⁊ idida:

hoc ẽdilectũ dñi:⁊ qð nũc

dz coeleth i ecchaſtẽ. Eccle

ſiaſtes aũt gꝛeco ſermone

appellat: qꝛ cctu.i. eccliam
pↄgreget: quẽ nos nuncupa
re poſſum ↄcionatoꝛẽ:eo

ꝙ loqt ad pplm:⁊ ſᷣmo ei

fi ſpalr ad vnũ:ſʒ ad vniuẽ
ſos dirigat generali. Poꝛ
eo ꝙ regno eĩ pax ſuerit:⁊

Nã ⁊ pſalm q̃drageſimuſ

muſ dilecti ⁊ paciſici titulo
pnotãt. Quitfi tſi ad pꝛo
phetiam chꝛiſti eccleſieq;
ptinẽtes felicitatẽ ⁊ vires ſa
lomonis excedũt:tamẽ ſʒ
rFTr 2

— l == e EE e s g i
*
ðð .

hiſtoꝛiã ſup ſalomonẽ ſcri/

prltii ſut. Iaq; iuxta numeꝝ

vocabuloꝝ:tria volumina

cxlidit: ꝓuẽbia:eccliaſtẽ:cã
ticiũ cãticoꝝ:i ꝓuerbijs par
uulũ docẽs:⁊ q̃ſi ð officijs YVMWG
P ſnias erudiẽs. Iñ ⁊ addii—«
¶ Incipit alius plogus.

Res libꝛos ſalo
monis.i. ꝓpuerbia

liũ ſmo crebꝛo repetit. In

cecccliaſtẽ vero mature vi?z
ctatiſ iſtituẽs:ne qcq; ĩ mũ
li reb putet eſſe ppetuũ:ſʒ
caduca ⁊ bꝛeuia vniuẽſa qᷓ
cernimus. Ad extremũ ia,z
ↄlſũmatũ vixꝝ ⁊ calcato ſe/
culõ pꝛeparatũ:in canticis

canticoꝝ ſponſe iungit am

plexibus. Niſi eni pꝛius re
liquerimus vita:⁊ põpiſ ſe
culi renũciantes expeditoſ
nos ad aduentum pꝛepa
rauerimus non poſſumus

cantare canticum cantico/

rum. Sed ⁊ hoc diligent
attẽdenduʒ: tres libꝛos au
ctoꝛe diuerſo eſſe intitula⸗
tos. In pꝛouerbijs ei notã/
tur pꝛouerbia ſalomonis ſi
lij dauid regis iſrl. In eccle
ſiaſten vero verba eccleſia/
ſtes filij dauid regis hieru/-
ſulem. Superfluũ quippe
eſt iſri hic quod male ĩ gre/
cis ⁊ latinis codibibus in/

uenitur. In cantico autem

canticoꝝ nec filius dauic
nec rex iſrael ſiue hieruſal?
p̃ſcribitur: ſed tm̃ canticuʒ
caticoꝝ ſalomonis. Sicut

enim pꝛouerbia ⁊ rudis in
ſtitutio ad duodeci tribus

⁊ ad totum pertinet iſrael.
quomodo contemptus
mungdi non niſi metropoli
tiſ conuenit:hoc eſt habita
toꝛibus hieruſalem: Ita cã
ticuʒ canticoꝝ ad eos pꝛo
pꝛie pertinet qui tm ſupna
deſiderant. Ad incipientes
T pꝛoſicientes:⁊ paterna di
gnitas:⁊ regni pꝛopꝛij me⸗
rito vendicatur auctoꝛitas

Ad perſectos vᷣero vbinõ

timore eruditur: ſed amoe
ꝓpꝛiũ nomen ſufficit:⁊ ec

magiſter eſt ⁊ neſcit eſſe ſe

regẽ Quc oia referüũtur ald

eccliaſtẽ:⁊ canticũ

—.

poſto odiinearq; xuer
ſo ſententiaꝝ fuerat lumen
ereptuʒ:ſuis locis reſtituss
feci intelligi quod latebeat.·
Pono ĩ eo libꝛo quia pte
riſq; ſapia ſalomonis iſcri
bitur: ⁊ in eccleſiaſtico quz

eſſe ieſu filij ſirach nullus
ignoꝛat calamũ temperaui

ñimodo cãonicas ſcriptu
ras uobis emẽdare deſilde
rans:⁊ ſtudium meum cer
tis magis q; dubijs ↄnen
dare. Jo greco ⁊ hebeeod
pꝛefatiũcula utraq; ĩ libꝛa
pꝛemiſſa eſt: quia nõnulla
ð greco hoc ad illuminatti
onem ſenſus ⁊ legentis edi
ficationẽ:vel inſerta hebꝛai
ce tranſlationi:uel extrin/ſe
cus iuncta ſunt.Et icciro
qui legis ſemper perigrinag

meneto.

canticoꝛum: veterrr⸗⸗⸗
ſeptuageſimo interpꝛetum
aucioitati reddidi vel lan
tepoſitis lineis:ſuperfluadqdq
q; deſignãs: vel ſtellis tin
lo pꝛenotatis: ea que miinmn —
babebantur interſerens:t
plenius paula ⁊ euſtochui·
cognoſcatis:quid in libis
noſt is min ſit: quiduere
dundet. Necnon etiam illa
que ĩperiti tranſlatoꝛes ma
le in linguam noſtrã ð gne
co ſermone verterant oblit
terans ⁊ antiquãs cuꝛioſii
ſima veritate cõꝛexi. Et vbi

¶iber pꝛouer. Capi?

Arabole ſalomõis. Circa pꝛi ¶ Ca. noõ tñ ſũt tres libꝛi ſed vnus:qꝛ vnactoꝛ ⁊ vnj modꝰ pceden
nũ libꝛũ ſalomonis qͥ dẽ parabo e: aliq⸗ di:⁊ mã ſilis ĩ qualibet collectione habet᷑. Pꝛĩa ĩ duas.ſ.ĩ p
icũt ꝙ iſte liber fuit oꝛdinate ↄſcript a emiuʒ ⁊ tractatũ:qᷣ incipit:ibi Timoꝛ dñi. Pꝛologaũt iſte
ſalomõe vſq; ad. xxiiij. caplʒ icluſiue ⁊ꝛ ñ vẽ eẽ factus a ſalomõe ſʒ ab eo ꝗᷣ fecit pᷣmã parabolaꝝ col
reſi quo huius libꝛi ↄtinẽtur ꝑabole a ſa lectionẽ: ſicut ⁊ in libꝛo pſalmoꝝ dictũ fuit: ꝙ pᷣm pſalm

pientibus qui ſue plog reſpectu totũ
runt cum exechia W libꝛi factus ab eo qui
regeud copoſi⸗ Incipit liber pꝛouerbi endam eruditioneʒ doctri pſalmos collegit in
ſe Soc hos videt ꝛum. (Capitulũ. I. ne iuſticiã et iudiciũ t egta Vno volumine repo-
falſum:quia ĩ pꝛi ” D 2 7e„ — IAe.d. nédo. In hoc auteʒ p
tipto. xxv, eapti tẽ. At dẽt᷑ puulis aſtutia:&t bimo ponitt
lpio.xxv. cap 4 5 Eimnur 3 logo pꝛimo ponitur
li mittitur qua⸗ Arabõle ſalõ adoleſcẽti ſcia ⁊ ĩtellectus. loquedi moduj cũ dẽ
ho loiehe mant filij de Audiẽs ſapiens ſapientioꝛ a . Darabole. pa-
oq; pabole ſa⸗ uid regis iſra erit: t ĩtelligẽs gubernacla rabola dicitur a pa-
Pr ℳ . . . „ . 2 % W
chie. Ex quo pa ſapientiã et di bolã ⁊ ĩterpᷣtationẽ pᷣba ſa non accipitur directe
te g illas cspoſu ciplinam: àd intelligenda piẽtũ ⁊ enigmata eoꝝ. Ci⸗ ein verbapꝛolata Kd
it ſalomõ: ſicut ?ꝰ vx e et ſuſcidi- d dffi Hnrinim tſ“ iuxta. ſ. per aliquid a⸗
naianejfee verba pꝛudentie t ſuſcip-· mò dñi pncipium ſapiẽtie linc fig iſtntai licut
qð dicunt ali: HS

. 2 mulierẽ ſapientẽ in
ſalomon om̃s fecit:ſed viri ecechie oẽs de cedulis ⁊ mẽ telligit᷑ ſana doctria:p adulterã vero meretricẽ: doctria
bꝛanis vbi fuerãt deſcripte ab audiẽtibus illas college falſa ⁊ ſuperſticioſa:vt dicit h̊ ra.ſa.⁊ tali mõ loquẽdi vti
rũt in hoc libꝛo reponẽdo:a hec vocatur tranſlatõ. Sʒ cõi liber iſte. Scõo notat᷑ actonl nomẽ ⁊ genP cũ dẽ: b (cẽa·
nec iſtud videtur veꝝ:qꝛ ĩ pꝛincipio libꝛi nõ fuiſſet poſi lomonis filij dauid regis iſrł. Tertio notat᷑ huplibꝛi fructuj
tũ: Pe q; parabole ⁊c.de oibus vnifoꝛmiter pᷣdicẽdo: ſequẽs qui ẽ eruditio ſimpliciũ vt fiant ſapientes:⁊ ſapiẽtũ
vel in fine ð omnibpcedẽtibus ↄcludẽdo.hoc ẽt vĩ pr xt efficiatur ſapientioꝛes.⁊ quãtum ad pꝛimũ dẽ: c 4

—

hoc qð ibi dĩ: Pe q; c. qð vẽ facere quãdã diſtinctiõe, ſciendã ſapiẽtiꝗ de diuinis. dð ¶ Et diſciplinã.de moꝛibꝰ
inter pcedẽtes ⁊ ſ 8 uẽtes ꝑ modũ adiũctiõis ſequẽti humanis. e ¶ rd intelli. ver. E dirigunt in agẽdis.
um ad pᷣcedẽtes ⁊ ſubſequẽtes: ꝓpter qð alij dicũt ⁊ me f ( Et ſuſcipiendã eru.doc.in doctrinalibus ſciẽtijs:vt grã
lius vt vi: ꝙ oẽs parabole ĩ hoc libꝛo ↄtẽte ſũt vᷣa noꝰ matica:logica æ huiuſmodi. g¶ Juſticiã.quãtũ ad habi⸗-
tabilia a ſalomone dicta iter viros ſibi aſſiſtẽtes ⁊ eius tũ. Miadiciu quaͤti ad executionẽ:qꝛ iudiciũ ẽ execu
MW ſapientiam audienteſ. vñ dixit ei regina ſaba tertio reg. tio iuſticie:⁊ hec duo pertinent ad maioꝛes. i UEt equita
p. Beati viri tui ⁊ beati ſerui tui ꝗᷣ ſtãt coꝛã te ſẽꝑ ⁊ au ccẽ.quãtũ ad populares qui ſᷣm determinationẽ iudicuʒ de/
dinunt ſapiam tuã. ab iſtij verba pᷣdicta ſalomoniſſcri bent inter ſe equitatẽ ſeruare. k . Ut det᷑ paruulis.i.ſim
oα bebãtur ĩ mẽbꝛanul: poſtea fuerũt collecta ⁊ i vno libe plicibus Aeentone p̃dictoꝝ. l ¶ Aſtutia i malis euitan
„ Rcollocata: ſed a quo facta fuit hec collectio: nõ habetur dis. m (EZt ado.ſci.⁊ intel.eſt aũt itellect· ppꝛie cognitio
*P in hebꝛeis doctoꝛibus vel latinis:⁊ hoc vſq; ad capitu pꝛincipioꝝ:ſcia concluſionũ tã i ſpeculabilibq agibilibuj
è/i ll.xxv.excluſiue.Ab illo vero loco verba ſalomois no Quantũ vero ad ſecũdũ.ſ.vt ſapientes efficiatur ſapientio
tabilia:que nõ erãt hoc mõ collecta tpe eechie regis iu res ſubditur: n ¶ Audiens ſa.ſapiẽtioꝛ erit.quia in his q̃
de in quo hoies fuerũt ſtudioſi in verbis pphetaꝝ di pꝛius ſciebat magis habituatur:⁊ ex h aliq ſibi apparettd
ctis ſapientũ reſiduũ fuit collectũ:a pꝛecedẽti collectiõi iĩ nouo:ita ꝙ eius ſapia intenſiue ⁊ extenſiue auget᷑. tin
vno volumine cõiunctũ:vñ ⁊ vltime collectioni pᷣmitti telli.guber.poſſi.quia nõ ſolũ ſciet ſe regẽ ſed etiam alios.
tur: he q; parabole ſalomonis quas tranſtulerũt viriꝰ p Miauerer arabolã ⁊ ĩterpꝛetationẽ. vidẽdo veꝝ ei ĩ
egechie regis iuda.In hebꝛeo vo habet᷑:Quas foꝛtifica ectũ. erba ſa. ⁊ enig. eoꝝ. loquũt ei ſapiẽtes aliqñ
uerunt viri eechie.qꝛ pꝛius erãt in cedulis diſperſe ⁊ qi enigmatice:vt occultẽt ſnie eoꝝ deſidioſis ⁊ apiat ſtudioſis
neglecte:⁊ ſic fuerũt qͥdãmõ foꝛtificate qñ fuerũt pꝛime r¶ Zimoꝛ dñi. Hic icipit tractat pꝛie collectois q̃ ab ali
collectioni cõiuncte: que iã iter libꝛos ſacros ↄputabat: quibus dicitur eſſe facta viuente adhuc ſalomone ⁊ de pꝛe/
Pꝛima vero collectio cuius actoꝛ ignoꝛatur duplex eſt. cepto eius ꝓpter qð v magis oꝛdiata:⁊ magis poteſt ibi di
vna a pꝛicipio libꝛi vſq; ad decimuʒ capitulũ excluſiue: uiſio reperiri iꝙᷓ in alijs duabus ſequẽtibus.Et diuiditur in
alia a decimo capitulo vſq; ad.xxiiij. capituluʒ icluſiue duas partes:quia pꝛimo ponitur doctrina per modũ fami/
Unde ⁊ in pꝛincipio.x.capituli quaſi p nouo plogo poi liarẽ ſeu domeſticuʒ:ſecundo per moduʒ magis legalem ⁊
tur parabole ſalomonis ⁊c. Sciendũ tñ ꝙ nõ oẽs para politicũ:ſcilicet ca.viij. Pꝛima in duas:quia pꝛimo docet a
bole a ſalomone ꝓlate repoſite ſũt ĩ hac triplici collectio quibus fit abſtinendũ:ſe ecundo quibus ſit adherẽdũ:ſcilicet
ne:qꝛ dẽ. iij.reg.iiij. Locutuſqʒ ẽ ſalomõ tria milia pa terrtio capitulo. Pꝛima adhuc i duas:quia pꝛimo docet vi-
bolas.tot vero nõ ↄtinẽtur ĩ hoc totali libꝛo.Sciẽdum tare rapinam ⁊ auariciã:ſecũdo idolatriã:capꝑitulo.ij. Pꝛi/ *
ẽt ꝙ actoꝛes iſtaꝝ collectionũ nõ ſũt nec dicũtur actoꝛe,j ma adpuc ĩ duas:quia pꝛimo docet pꝛopoſitũ modo fami
huius libꝛi:ſed ſalomon q parabolas ↄpoſuit: ſicut eſ liari:ſicut pater docet filiũ:ſecundo modo magis comuni
dꝛas nõ dẽ actoꝛ libꝛi pſalmoꝝ vel qcũq; ali q pſalmo ſicut iudex vel doctoꝛ docet populuʒ:ibi Sapiẽtia foꝛis pꝛe
vno volumine collegit:ſed ipᷣe dauid ꝗͥ pſalmos p ma dicat. Sciendum tamen ꝙ in toto iſto libꝛo non bene poꝰ
ioꝛi parte ↄpoſuit: eo mõ loquendi quo totum a maioꝛi teſt inueniri artificialis diuiſio: quia non eſt liber oꝛdinate
parte denominatur:vtriuſq; tñ libꝛi deus ẽ actoꝛ pꝛici oↄſcript:vt ſupꝛa dictũ ẽ:ſe ed verba notabilia ſalomonis di
palis ſic a totius ſacre ſcripture. His igit pꝛemiſſis acce uerſis tempoꝛibus ab eo pꝛolata:poſtea recollecta ſunt mo
dendũ eſt ad diuiſionẽ libꝛi:qui ĩ tres partes diuidit᷑ jmm do ſupꝛadicto abſq; oꝛdine artiſiciali:ſicut dictum fuit ð li/
triplicẽ parabolaꝝ: collectionẽ: ⁊ cuilʒ eaꝝ ſua pᷣfatio p bꝛo pſalmoꝝ:pꝛopter qð de diuiſione parũ eſt curandum.
mittitur/ ſcõa ꝑs icipit.x. ca.tertia vo icipit capitlo.xxyx ¶ Igitur in pꝛia parte di: x ¶ Tioꝛ dñi pꝛicipiũ ſt wre rm⸗ .
rr &2-

—
õ

* . *

eni cõſiliatiuos facit: vt dicit pſus ſcðo rhetoꝛice: Cõſilia loch occulelj: Jo. ii. capitulo: Qui male agit odit lucs
6S. nõ venit ad lucẽ:ne arguant᷑ opa ed:qui aut facit verita
tẽ venit ad lucẽ:vt manifeſtẽtur opera eius qꝛ i deo ſũt

tio vero ẽ iquiſitio ſapie. s
qꝛ ſola bona ſenſibilia attẽ
piſcũt:iõ ſubditur: t ¶ Audi

fili mi diſciplinaʒ pẽij tui.i.

ipᷣius dei:vt dicit ra.ſa.qꝛ pꝛ ẽ oiuʒ ꝑ creationẽ:⁊ iuſtoꝛum

ſpecialiter per gratie
oprlone w
ne dimittas legẽ ma⸗
tris tue. tarle keaue
cebinve dicit 8 e diſciplinaʒ pꝛis tui:ct ne di
Pondliavd. v it mittas lege mfis tueunt ad
a ſdatur gratia capiti dat᷑ gra capin tuo:łt toꝛq̃s
regil arel nirg be: collo tuo. Filimi ſit lacta
tificalis:que ſapienti lerit peccatoꝛes:ne acquie
capitibus debent io ſcas eis. Si dixèrit veni no
ni. y ( E toꝛques biſcü: iſigiémur ſãguini: ab
le niuite ſcdamus tediclas cntra
toꝛque aurea ĩ ſignuʒ o Rinrude Muräm en
ſapie:eo ꝙ ẽ oꝛname licut ifern viuete ⁊ ſiegꝝ qi
i:pecoiſer qꝛ p ſa deſcẽdẽtẽ i lacũ: dẽʒ l
kenrte; nbeller inie⸗ ſubſtãtiã fpẽiem :iplebim
ynmt ſite lac pee dommos ni as ſpolija: ſoꝛtez
verbis dulcib'ad ma mMitte nobiſcũ:marſupiũ ſit
lu te trahere voletes. vnũ oĩm nrʒ:fili mi n ãbu
eedtee lescu eis. Paobibe hede
b ¶ Si dix rint veni tuũ a ſemitis eoꝛũ. Pedes
nobiſcũ. ꝓmittendo ci illoꝝ ad malu currunt:⁊?
nibi fidalen ſocictatẽ feſtinãt vt effũdãt ſanguinẽ
* ſidemur ian⸗ Fruſtra aüt iacit᷑ rete ante
Pias cino poſſum oi 3 ſanguinem ſun iſiglat: et

tariqᷓp ali;. oc Eib moliuit iraudes z aias ſual

ſcondamus tendicu
las. i. deceptionu; a —
Lontra inſontẽ.i.innocentem vel ignoꝛantem.
4 Fruſtra.i.ſine cauſa. g ¶ Degluti⸗
noſtrũ ita erit occultũ ⁊ opertũ: ſicut illud qo deſcendit ĩ in
fernũ ſeu in lacũ pfundũ. h. ¶ Omnẽ pcio.ſub.repe.i do
mo eius. i ¶ Implebimus domos nr̃as ſpolijs.i.diuitijs
exinde raptis. R ¶ Soꝛtẽ nobiſcũ mitte.i ↄmunica nobis
coſentiendo. l

coſent ¶Marſupiũ ſit vnũ omniũ noſtruʒ i oia
ſint cõia:ita ꝙ iter nos equaliter diuidẽtur. m (Fili mine
abules cũ eis coicãs eoꝝ operib'malignis:iõ ſeqt: n ¶ Pe
des ei illoꝝ ⁊c.⁊ patet i littera. o¶ Fruſtra aut ia.ret.añ
ocu.pẽ.i.ante aues acute vidẽtes periculuʒ:⁊ vitantes ꝑ vo
latũ: ꝑ rete hic intelligitur deceptio pꝛedicta malignantiuʒ
fruſtra pꝛoponitur ſapientibus qui ſũt oculati ad vidẽ
urn⸗ quens malũ: ⁊ per virtutẽ ſunt pennati ad euitãduʒ

p ¶ Bbi q;.ſcʒ deceptoꝛe; maligni pꝛedicti ↄtra ſanguinẽ ſũ
um inſidiantur: quia frequenter in ſuis malis capintur a iu
gulantur:vt ꝑʒ ð latronibuj ⁊ homicidis. p ¶ Et moliun
tur fraudes cotra aj
tẽ gehẽne. q ¶ Sic ſemite ois auari.i.cog j
machinationes ad rapiendũ alienũ. r Animas poſſidẽ
tiũ.ſ bona aliena. s ¶ Rapiũt.ad infernũ. t¶ Sapiẽtia.
Pic cõſequenter docet ſapie acquiſitionẽ:a mali vitationẽ
ꝑ modũ magis cõmunẽ cũ di: Sapia.ſ.icreata. v¶ Foꝛis
pꝛedicat.per ꝓphetas ⁊ doctoꝛes. x¶ In plateis dat vocẽ
ſuã ⁊c̃.qꝛ habentes ſanã doctrinã docẽt in locis publicis:ſi

cut econtrario habentes malã doctrinã ⁊ ſuſpecta docent iĩ

apiaz atq; doc.ſtul. deſpi.
⁊ vt bꝛutaliter viuẽtes ↄcu

Sãpiẽtiaʒ atq; doctrinam
ſtulti ðſpiciũt. Audi fili mi

odoſpẽnatox. Jpi qhoq;

—

imas ſuas: quia per talia merẽtur moꝛ

lEra videt lod in d

facta. ¶ In foꝛibus poꝛ.vꝛbis

verba ſua.hoc di

bebant locũ i poꝛ

Sic ſemitè oĩs auari: aias
poſſidẽtiũ rapiunt. Sapià
ſõn pᷣdicat:i plàteis dat vo
cẽ ſuã. In capite turbaruʒ
clamitat:ĩ fõꝛibꝰ poꝛtaꝝ oꝛ
bis ꝓfert verba ſua dicens
Aſqueqͥ puuli diligit iſan
tia:&t ſtulti ea q̃ ſibi ſũt no/
xia cupiẽt:èt ipꝛudẽtes odi
but ſciaʒ: Cõuertimini ad

coꝛeptionẽ meã. En ꝓferã

vobis ſpm̃ meũ:⁊ oñdã vo
bil verba mea. Quia voca
ui:ct renuiſtiſ: cxtẽdi manũ
mea:c᷑t ñ fuit ꝗ aſpicẽt. Dẽ
ſpexiſtis oẽ ↄſilii meũ:èti/
crepatões meas nẽglexiſũn
Ego qᷣq; ĩ iteritu vr̃o ride
bo:⁊ ſubſanabo cũʒ vobiſ
id qð nimebatis aduenerit
Cũ irrueri repẽtia calami
tas: &t iterii qſi tempeſtas
ingruerit:qñ vẽnerii ſuper
vos tribulatio: èt anguſtia
Tc iuòcabũt me ᷣ n exau

monitões f¶ Ex
n tẽdi manũ meã.qꝛ deus ſeper paratus ẽ ne
iamus euʒ ⁊c.i.factuʒ a peccato:dũ tñ faciat qð in ſe ẽ. g ¶ Et nõ fuit qᷣ aſpi

coꝛꝛeptioner
aʒ c. d¶ Quia.
vocaui. per ſapiẽ

tis vꝛbiũ:vt om̃is

tã itranei qᷓ; extra
nei haberent ad

eos facilẽ acceſſũ

æ ibi fiebant coꝛꝛe
ctiones delinquẽ
3 ¶Uſquod par

coꝛpoꝛe. a ¶ Di
ligitis infantiã.i.
inſolẽtiã. b¶ Et
