leq ingre⸗
dieris poꝛtã poſt
ciuitatij reedifica

gerint. Et noön claudes reli ennneemig.
quos eł in die tribulatõis: tis agnenuseſer

quoniã iuxta ẽ diès dñi ſũ
per oẽs gẽtes.Sicut feciſti ſicut miſſuj ſuiſti
fiet tibi:retributõem tuã cõ na nhe⸗

bibiſti ſup montẽ ſanctum tmuſalẽ ad inificiẽ
meũ:bibent oẽs gẽtes iugi dum fugientes ðᷣ
ter:⁊ bibẽt ẽt abſoꝛbebunt: ea ſicut feciſti tpe

et erũt q̃ſi nõ ſint.Et ĩ mon
te ſyon erit ſaluatio: &t erit
ſanctus. Et poſſidebit do/
miacob eos ꝗ poſſederãt.

obſidionis eiuj
chaldeos: Er⸗
Et nõ claudes re/
liquos. remanen

tunc feciſti. ¶ f
Om iuxta eſt.i.
pꝛope:quia ſtatim poſt deſtructionem hieruſalem ſne
runt captiuati idqumei. g ¶ Diej domini.i.tempuj ſue
vindicte h¶ Super oẽs gentes. ſc regni idumee: deq
bus loquitur ꝓpheta: CBicut ſeciſti. pſe
uiter filios iude:ita alij perſequent te. k ¶ Quomo
o. n. bibiſtis ſuper mõtem ⁊c.i.laute vixiſtis de bonis
acceptis de templo quod erat in monte moꝛia. I¶Bi
bent omnes gentes hauriendo bona tua: m ¶ Et ab/
ſoꝛbebunt. te: venientes ſuper te tâta poteſtate:ꝙ nõ po
teris reſiſtere. n ¶ Et erunt quaſi non ſint.alicuũvir⸗
tutis gentej tue:iõ ſequitur: i
do nequiter filios iude:ſic alij perſequentur te.B
Quomodo.n. bibiſtis.ideſt letanter feciſtis k¶ Sup
montem ſanctũ tuum.ideſt de malo venienti ſupꝛa hie
ruſalem:vbi eſt templum nomini meo dedicatum.
elaron nes gentes. hauriendo bona tua ? letan
oe tua miſeria. m ¶Et abſoꝛbebunt. te totalr de⸗
uoꝛando. n ¶ Et erunt quaſi nõ ſint.ſ. gentes tue: vn
de iſtud reſertur ad illud quod ſupꝛa dicit: Dies dñi ſu
per omnes gentes. o ¶Et in monte. Dic poſt deſtru-
ctioneʒ idumeoꝛum nuciat ppheta cõſolatõem iudeo-
ruʒ: 7 dicunt aliqui expoſitoꝛes noſtri:ꝙ reſiduum hu
ius pphetie intelligitur ad lr̃am de reditu captiuitatis
babylonice. o in mõͤte ſyon erit ſaluatio.quia li
berati de captiuitate illuc venerunt:vt habetur. j. eſdre
üj. p erai ſanctus.quia tbi reedificatũ ſuit tem⸗
plum in loco ſancto ſuo. q ¶ Et poſſidebit domuj ia
cob eos qui ſe poſſederant.quod maxime ſuit impletũ
tempoꝛe machabeoꝛum: qui pugnantes viriliter ſuos
aduerſarios ſibi ſubiecerunt. r ¶ Et erit dom iacob

citum eius. tunc

uendo ne

—

tes in ciuitate ſii

Sicut kfeciſti. perſejn

lguioengion

letrüſnigrauer

lbob loni ben
lebunre ſuppe
1 (Ou chann

or loct quefn
ſtingelerentt
Uitgeſtinquan
nipatiohiertm
ſgnobabſtoni⸗
hierlmfoerütn

heſcragn neen
b0 Katdf,
ienta captiui

iiſie Ani ſed
Iapolio ni
hoheturplaneoe
Nlrin in tivub

Ulunt egonin
uſſnmu iiin
Aßo niſtp
uiglio Naddi
uplq uneru
ſipumnadoce
r Pahocn

Npwer goodra
deoſolatöeinde
ſſeiutup gbi

ethe xpicum

Poſaluatono
Gſirmos curan
ſun miſſus
henb. m die
lhitdomus
ndomo iacob:

liüſeduia
(iuo

dnctui
Miuoberdeſce
ngtiſſvel 4
läthehnein

Pha whe.
uliinee
ubintenei
hoenolod
ulonnlei

n bi

1
1

N
aaſc
1 Weenn
nin
ie Ann
An Wgn
e Mlgig
Si umi
i⸗ en
. 1
Rð Aichr⸗
in ireng
ieli ninnnn
89: Aun
iſi fin
H A aminn
tall ſunß
Nin. 6
Woh. Eena he
Blg aimn
Xbune atorkn
””
len cAneſ
zden Ssdur
i Güd
a. Mine
nclrii
Oähm!
atonenbinngten
Dodoniliteng
malgiime
Srſaiienet
atiruntr dI0
manmm
otour A.
tüu gtin in
Koenpan ,
omui a
4 Gnufunl
Sikmun
nin i

SEE

☛
S=
=

=ͤ
=

1

=

=

☛n

=— —

=

=

— —
=

1 9

Abdie

ignis ⁊c.dicũtur hic dom iacob illi de regno iude: qui
redierũt de captiuitate:⁊ dom ioſeph illi de regno iir:ł
qui euadẽtes manus aſſyrioꝝ poſtea venerũt ad habi
tandũ in regno iude: ⁊ cũ illis de regno iuda captiuati
fuerũt:a cũ redeũtibus redierũt. s ¶ Et dom eſau ſti
pla.i.idumea ita
facilr deſtruet᷑ ab

eis ſic ſtivula ab
igne. t¶¶ Et he⸗
reditabut hi qui

Et erit domus iacob ignis
domus ioſeph flãma: et
dom eſau ſtipula.Et ſuccẽ

ad auſtrũ ſũt. qꝛ u!
tpe mach. dilata gentur in eis:⁊ deuoꝛabũt
uerunt terminos eos:⁊ nõ erũt relige dom
hitationis ſue cir eſau:qꝛ dominlocutus eſt.
quaq;. ¶ v t. , L ,
Et tranſmigrat? Et hereditabũt hi qui ad
exercit huius.i. l auſtrũ ſunt mõtẽ eſau: ⁊ gĩ
auiderronn iu campeſtribus philiſtijm: ⁊
e tralmigrauert 11 ſonété 9
Rbabxlons bere poſſidebũt regionẽ ephꝛa-
ditabunt: ſupple im ⁊ gionẽ ſamarie.Et bẽ

x (Oia chana⸗
neoꝝ loca.que fuerunt a chananeis poſſeſſa anteq filij
iſrł ingredierent᷑ terrã illam. y¶ Uſqʒ ad ſareptax. ci
uitas eſt in qua mulier vidua pauit heliã. ʒ Et traſ
migratio hierlm que eſt in boſphoꝛo. nomẽ eſt loci in
regno babylonie ſᷣm illam expoſitõem: ad quẽ aliqui ð
hierlm fuerũt trãſlati. a ¶ Et aſcendẽt ſaluatoꝛes.i.
heſdras ⁊ neemias vel machabei:vt dicũt aliqui.
b ¶ Et erit dño regnũ i.virtute diuina fiẽt iſta:cui ſer
uient a captiuitate liberati. In aliqbus aũt libꝛis addit᷑
in fine: Amẽ.ſed non eſt in hebꝛeo nec ĩ libꝛis coꝛꝛectis.
Iſta expoſito videt᷑ habere aliqua dubia. Pꝛimo:quia
nõ hẽtur plane de ſcriptura:ꝙ termini iudeoꝝ fuerunt
dilatati ita tẽpoꝛibus pᷣdict:⁊ maxime qꝛ dẽ hic:Poſ/
ſidebunt regionẽ ſamarie:quia ſamaritani illic miſſi a
rege aſſyrioꝛũ.iiij.reg.xvij.hitauerũt regionẽ illaʒ vſq;
ad tpᷣs Chꝛiſti:vt pʒ Joh.iiij.⁊ in plibus alijs locis ex
euãgelio.Itẽ qð dicit᷑:Et erit oño regnũ.v extoꝛte ex/
poni:qꝛ interruptio regni dauid:quod dẽ regnũ dei in
ſcriptura a doctoꝛib'hebꝛeoꝝ ⁊ latinoꝝ:dĩ reparanda

per xpᷣm:⁊ hoc vident᷑ manifeſte ſonare dicta ꝓphax.

ꝓpter quod ra.ſa.⁊ alij hebꝛei exponũt totã partẽ iſtã
de ↄſolatõe iudeoꝝ ꝑ xpᷣm:ſed in hoc deficiũt ꝙ dicũt
eſſe futuꝝ qð iam eſt impletũ.⁊ iõ põt iſta pars exponi
de tpe xpᷣi cum dicit᷑:¶ Et in mõte ſyon erit ſaluatio.qꝛ

xp̃ᷣs ſaluatoꝛ noſter ibi pluries pᷣdicauit in tẽplo: ⁊ ples

infirmos curauit ſpũaliter 2 coꝛpalr.¶ Et erit ſanctus.
quia ibi miſſus fuit ſpirituſſancx in ſigno viſibiliĩ die

penth. ̃m ꝙ dicit Hiero'in epla ad Paulinũ.¶ Et poſ

ſidebit domus iacob.i.apli pᷣmiq; credẽtes qui fuerũt

de domo iacob: ⁊ iſta poſſeſſio non ẽ per tempoꝛale do
miniũ:ſed ikiat⸗ huſ mundi poſuerũt colla ſua
P

ſub iugo fidei ¶ Et erit vomus iacob ignis ⁊c. quia ſuꝑ
eos apparuit ſpirituſſanct in ſpecie ignis: actuum.ij.
Et domeſau.i gnãlr gentileſ:ex hoc.n.qꝙ eſau ꝑſeque
bat᷑ iacob: ⁊ deſcendẽtes ab eo:ſcilʒ idumei pſequebant᷑
filios iſrł a iacob deſcẽdentes:oẽs qui pplłm iſrł ꝑſecuti
ſunt cuiuſmodi erant gentiles:vocati ſunt noĩie edom:

vt dicũt hebꝛei:⁊ vlterdeductũ eſt hoc nomẽ ad oẽꝑ
ſecutoꝛes filioꝝ iſrl:⁊ hoc idẽ dicit Hiero' in pᷣmo ꝓlo/

go hup pphiie.Et ꝑ hoc ꝙ dicũt hic ſtipla:⁊ apli ignij:
ralligaur eorum conuerſio facilis ad fidem.¶ Et de/
uoꝛabunt eos.ideſt coꝛpi chꝛiſti myſtico incoꝛpoꝛabũt
⁊ hoc modo dicit᷑ actuũ ·x. Surge petre:occide ⁊ mãdu
ca.ſ.de conuerſione Coꝛnelij ⁊ alioꝝ gentilium cuʒ eo

exiſtentium ſtatim futura.¶Et non erunt reliquie.ideſt nõ
remanebit in eis aliquid idolatrie pᷣcedentis:ſicut dicitur p
uer.xij. Uerte impios:⁊ non erunt.ſ.amplius impij.mane
bunt tamen ad pietatem conuerſi O Et hereditabunt ⁊c.
actuũ.j.dixit ieſus diſcipulis ſuis:Eritis mihi teſtes in hie/

ruſalem ⁊ in omni iu
„D SS dea ⁊ ſamaria vſʒ ad
iamin poſſidebit galaad: vleimum terre. quia
&t trãſmigratio exerciᷣ hu lidem Chꝛiſti pmo ß⸗
a ſilian iſi. Pj dicauerunt in hieru/
ius ſilioꝝ iſrłoĩa loca cha tfſalem: poſtea ĩ alijs
P — 3
naneoꝝ uſq; ad ſareptã:ct poartibus circũquaq;
tranſmigratio hierin que mittentes colla gen
tium fidei: ⁊ ſᷣm hoc

in boſphoꝛo ẽ poſſidebit

ciuitateſ auſtri.Et aſcendẽt vienntur hic aliaui

hereditare terras di/

ſaluatoꝛes in mõtẽ ſyon iu uerſas ad quas iueft:
dicare montem eſau:ẽt erit ⁊ expᷣmuntur ſpeciali
¶ Explicit abdias ꝓpha. mons eſau:terra phi
liſtijm:ſamaria ⁊ ga-

laad:a ſarepta ſydonioꝛum:⁊ per iſta loca intelligũtur om
nia alia ad que deriuata eſt per apoſtolos fides catholica.
Sciendum tamen ꝙ vbi tranſlatio noſtra habʒ: Uſq; ad
ſareptam.in hebꝛeo habetur:Uſq; ſeraphath.ideſt viq; in
franciam:vt dicit ra.ſa.⁊ ſᷣm hoc exponitur quod dicitur
hic:¶ Et tranſmigratio exercitus huius.ideſt collectionis ſi
delium in iudea exiſtentium:qui erant exercitus foꝛtis con
tra diabolum ⁊ perſecutõem infidelium:quoꝛũ aliqui traſ
migrauerunt per varia loca infidelium: qui hic chananei
nominãtur ꝓcedentes vſq; in franciã.ſ.ſanci ſaminianus:
qui fuit de.lxx.diſcipulis vnus:⁊ conuertit ad fidẽ ciuitatẽ
ſenonenſeʒ: que tunc erat metropolis in tota francia:a ciui
tas aurea vocabatur:⁊ poſt ciuitatis cõuerſionem eam do
mino dedicauit:faciens cruces in ciuitatis muro cum polli
ce:cui cedebat lapis ſicut cera mollis:⁊ adhuc apparẽt ĩ plu
ribus locis:ſicut ego vidi:qui hec ſcripſi:⁊ ſocij ſancti ſami
niani alias ciuitates francie plures ad fidem Chꝛiſti cõuer/
terunt:vt ex actis eoꝛum habetur.:Et tranſmigratio hie/
ruſalem que eſt in boſphoꝛo.in hebꝛeo habetur: In cepha

rad.ideſt in hiſpania:vt dicit ra.ſa.quod fuit impletuʒ per

iacobum apłm ⁊ eius diſcipulos ibi fidem Chꝛiſti pᷣmitus
pᷣdicantes:⁊ colla gentium ſubiugantes:iõ ſubditur:¶ Poſ
ſidebit ciuitates auſtri.licet.n. hiſpania reſpectu hieruſaleʒ
ſit in parte occidentali:tamen reſpectu francie de qua fece/
rat mentionem imediate magis eſt ad auſtrum. ¶ Et aſcen
dent ſaluatoꝛes.ideſt petrus ⁊ paulus:qui dicuntur ſalua-
toꝛes participatiue:eo ꝙ ſunt pᷣcipui apoſtoli.¶ jn monteʒ
ſyon.ideſt in ecclam:que mons ſyon dẽ:eſa.ij.⁊ hebꝛ.xij.vt
ibideʒ dictũ eſt. ( qudicare montẽ eſau.i.romã:vt dicit ra.
ſa.qꝛ apparẽtes Conſtantino ⁊ eũ arguentes de ꝑſecutione
xpᷣianoꝝ: induxerũt eum ad defenſionẽ xpᷣianoꝝ ⁊ edifica-
tionem eccleſiaꝝ per romanum unperpn. erit domi
no regnum.qꝛ romam caput mundi dimiſit vicario(Chꝛi
ſti:tranſferens ſedem imperij conſtantinopoliʒ. Aliter etiẽ
poteſt exponi de tempoꝛe futuri iudicij: cum dicitur:¶ Et
aſcendent ſaluatoꝛes.ideſt apoſtoli qui erunt iudicis aſſeſ-
ſoꝛes ad perfectam ſalutem electoꝛum tunc habendã.(¶In
montem ſyon.quia circa illum locum erit finale iudicium:
vt dictũ eſt ſupꝛa Joelis.iij ¶ Judicare montem eſau.i.con
dẽnare ſuperbiã infideliũ:q noĩe edom vel eſau deſignãtur
vt dictũ eſt.ã.¶ Et erit dño regnum. quia omnia perfecte
ſubijciẽtur dño noſtro ieſu Chꝛiſto:cui eſt honoꝛ ⁊ glia ĩ ſe
cula ſeculoꝝ. Amen. ¶ In. c.j. abdie:vbi or̃ i poſtilla:
Et ideo poteſt iſta pars exponi de tẽpoꝛe CNi⸗ Additio.
5

ꝙ per romanũ impe

nielẽ. c. ſupꝛadcõ fuit

chꝛiſtianã ſeu romanã
additõe:vbi oñſum fuit ꝙ in illo loco:ſicut in qbuſdã alijs
ſacre ſcripture verificat de eis illud pſalmiſte:Gladius eoꝝ

in

.

¶ ¶MDꝛologus

Er idumeã de qua pᷣncipalr in ꝓphia abcdie agit
ſim hebꝛcos intelligit romanũ imperiũ ꝓut i gle.
noſtra in hoc loco hꝛ:vbi ſic dꝛ: Hec omnia iudei

de tempoꝛe antichꝛiſti interpᷣtant᷑:quem ꝓ xpᷣo recipient: ⁊
quicquid cõtra idumeã dicit ipſi de romano imperio ſom ꝰ½
niant dictũ. hec i glo.

Circa quod notaduʒ

¶ Incipit ꝓplogus in Jo

riũ intelligunt cõiter
romanã eccliam qus nam dopherain. ionz h
dicũt òſtruẽdã p meſ nctum iona he
ſiã ab eis inaniter ſpe beꝛei affirmant fili
ctatũ: quã qdeʒ eccle Num fuiſſe mũᷣlier

ſiã romanã aſſerunt

p̃ᷣfiguratã fuiſſe p — 1 2.
n heſtinm ve⸗/ gquẽ belias ppheta moꝛtuũ

ſam a daniele.vij.c ſnſcitauit: matre poſtea di/⸗
quã ꝓphetat deſiruẽ cente ad eum:nuᷣnc cogno
neie ae uĩ ui quia vir dei es tu: T ver-
bum dei in oꝛe tuo veritas

vidue ſarẽptane:

ſuſcitandũ: quod fal- 2 edn
ſum eſt ⁊ erroneũ pp eſt. Ob hanc etiã cãʒ ipſuʒ
ut in additõe ſuꝑx da puex ſic vòͤcatuʒ amathi.

Amathi.n.ĩ nr̃a lingua ve

ſufficienter oñſuʒ. Si ritatẽ ſonat. Et ex eo ꝙ ve⸗

milr ꝙ aſſerũt ꝑ idu/
meã intelligi eccliam .— „
tipꝛobatũ fuit plene.s. Eſa.xxxiiij.ĩ

intret in coꝛde ipſoꝝ. Attente.n.ſi ↄſiderẽtur ſcripture idu
mea in illo.c.⁊ in alijs ſilibus ſignificat ad lr’ſam ſynagogaʒ
iudeoꝝ:que Apod.ij.ſynagoga ſathane dicit᷑:q̃ ꝑ negatoeʒ
æ occiſionẽ xpᷣi:t: pſecutõem mẽbꝛoꝝ eb facta eſt vere eccle

Dei inimica eo modo quo idumea ab eſau deſcẽdens ſᷣʒ car/

nem ſemp fuit aduerſatrix hierim mãli. Iſta aut ↄſideratõ
plene oſtẽdit᷑ in additõibus pᷣlibatis.ſ. Eſa.xxxiiij. ⁊ Dañ.
vij.vñ quod iĩ hoc.c.ↄtinet᷑ de idumea pᷣſertim ab illo loco
Et in monte ſyon ⁊c̃.intelligẽdũ eſt de ſynagoga iudeoꝝ:.æ
qð dẽ de ſyon ioſeph ⁊ iacob: intelligẽdũ eſt de ecclia ⁊ po/⸗
pulo chꝛiſtiano:⁊ iõ ↄcludit in fine:Et erit dño regnũ quia
idumea pᷣdicta ſeꝑata a ↄſoꝛtio fideliux poſt paſſionẽ: legit
Matth.vlti. Data ẽ mihi oĩs ptãs in celo ⁊ ĩ terra. Itẽ qð
Dẽ hic circa finẽ:Et trãſmigratio hierli que ẽ in boſphoꝛo

.ſ.in hiſpania: poſſidebit ciuitate auſtri impletum fuit qũ

hiſpani añ oꝛtũ nephande ſecte machometi poſſederũt mi-
tas ciuitates in aphrica:vt in chꝛonicis hẽ. Aphrica aũt eſt
arte auſtrali terre habitabilis.
ncipit expoſitio pꝛimi ꝓplogi in Jonam pꝛophetam.
AAnctum ionam ⁊c. Iſte pꝛologus diuiditur
in qnq; ꝑticulas.In pᷣma ꝓphete ꝑſona noti
ficatur:ibi Sanctũ ionã ⁊c. In ꝛ2? ſbᷣditur cã
cur ad ꝓphetandũ mittit᷑:ibi In cõdẽnatõem
aũt iſrł. In ʒꝰ tẽpus ꝓphatõis expmitur: ibi

8

/ Tpibus q hieroboã. In Aqueda eũ a pphando retrahẽ

tia innuuntur:ibi Hic erpi illuminate. In S* cõparat᷑
heliſeo:⁊ cã fuge mõſtrat᷑:ibi Hoc illi acciderat ⁊c. Itẽ i pꝛi/
ma pte notificat᷑ ꝑſona ꝓphᷣe ꝑ tria: pᷣmo per declaratõem
oꝛiginis:2ꝰ ꝑ euẽtum ſuſcitationis:ibi Quẽ helias ꝑroe
agnominatõis:ibi Ob hanc cãm. Dicit itaq;: a Sas
io iã.Hic q̃rit᷑ quare dẽ ſanct plus qᷓ; ceteri ꝓphe:qui omej
ſancti fuerunt. Rñſio:ne videatur dãnat:qm.j. vẽ manda
to dñi repugnaſſe:⁊ de mia dñi in niniuitas ↄtriſtat ſuiſſe.
b ¶ Mulieris vidue.iij.reg.xvij.dẽ de helia: Apparuit ei
mulier vidua colligẽs ligna ⁊cc. c ¶ Sareptane.a ſarepta
ciuitate:que ſita erat ini tyrum ⁊ ſidonẽ.De reſuſcitatõe fi/

lij iſtius vidue di iij.reg. xvij.g. Exaudiuit dñs vocem
helie ⁊ reuerſa ẽ aĩa pueri itra eũ ⁊ reuixit. d ¶ Nuc.
in iſto miraculo Cognoui ⁊c. e ¶ Ob hanc cam. Pic
notificat᷑ ꝑx agnominatõem: a pᷣmo ipſa agnomiatio po
nitur:2 ipſpgruentia ſubiũgit:ibi Et ex eo ꝙ ven ꝛc.

S. Nunc in iſto
cosui: qꝛ vir dei
es tu: ⁊ vbuʒz dñi

tur veritatis. IJdeo de veri
tate colõba naſcitur: quia
ionas colũbam ſonat. In
côndẽnatõeʒ aũt iſrl ionas
ad gentẽ mittitur:q niniũe
agẽte pniam:illi ĩ malicia ꝑ

ſum pueꝝ.i.lona
g¶ Uocatũ ama
thi ⁊c᷑. litterg ſat

ſeuerant. Lẽpòꝛibus quip plana eſt. ¶ h
pe hieroboam regis iſrael: In ꝛdemnatoem
qui deo relicto cũ pplo ſu qut iſl. hic ſub⸗
in ſamaria idolis ſacrifica- phetandũ miel
bat:ionam ꝓphetam fuiſſe ·ſ. impnia iirl pe/
quarus liber regum indi- nirencihue nlnlut
cat. Js cſʒ ꝓphetia illumi qiqrut viinint⸗

” ajauite dño 2 pdica
uerũt ieiuniũ:⁊ veſtiti ſunt ſaccis a maioꝛe vſeq; ad mi/
noꝛẽ:⁊ hoc eſt qð dicit hic: i ¶ ¶ niniue agẽte pniaʒ
⁊Tc̃ ſicut dicit Hieroꝰi li.de locis:Niniue eſt vꝛbs aſſyri
oꝛũ:quã edificauit Aſſur egrediẽs de terra ſẽnaar.⁊ de
iſta loquit᷑ hic.Eſt aũt ⁊ alia vſq; hodie ciuitas iudeo/
rum noie niniue in angulo arabie:quã nũc coꝛupte ni
niuen vocant. k ¶ Lempoꝛib’ quippe hieroboã.de
dr.iiij.re.xiiij.fF. Regnauit hieroboa filius ioas reg iſrlł
in ſamaria quadraginta ⁊ vno ãno.⁊ ſedtnr: IJpe reſti/
tuit terminos iſt rrab introitu emath vſq; ad mare ſoli/
tudinis iuxta ſermonẽ dñi dei iſrł: quẽ locut eſt ꝑ ſer/
uum ſuũ ionã filiũ amathi.E oc pʒ ꝙ mltũ ſenex
erat quãdo hec facta ſunt. ¶ Js cum ꝓphᷣia cẽ. Hic
ponunt᷑ quedã que eũ retrahebat ne pᷣdicaret niniuitij:
que tamẽ retrahere non debebãt:duo aũt retrahebant
eum. Pꝛimũ eſt ꝙ cũ pᷣuideret niniuitas ꝑ pniaʒ reuer/
ſuros nolebat eis pᷣdicare:ne falſum pᷣdicaſſe poſtea vi
deret᷑:⁊ hoc eſt quod dẽ hic:Is cũ pphᷣia illuminate ⁊c
Scðm erat ꝙ ſniaʒ õ niniuitas platã reuocari nolebat
ipᷣam tamẽ reuocãdã pᷣuidebat:⁊ hoc eſt quod dicitur
hic:Nam ſicut deus ad abꝛaã ⁊c̃.ſed in vtroq; errabat
quod notat᷑ cũ dr: Diuine diſpẽſatõis ignarꝰ ⁊c̃. Dicit
igitur: Js cum ꝓphia illuminante ⁊c. Contra ſupꝑ illud
xxxviij. Eſa.Diſpone domui tue dicit glo. Legerat io
nas in eodẽ libꝛo:q niniuitaꝝ nequitia ſᷣm hoc qð age
bant die quadrageſimo cõplẽda erat:⁊ ita ciuitas eoꝛũ
deſtruenda:ſed illud non legerat:ꝙ per ſui cõminatoeʒ
acturi eſſent pnĩiam:a ita miam conſecuturi. Pꝛeterea
j.dicitur: Diuine diſpenſatõis ignarus.Reſpõſio:aliq
dicunt:qꝙ legerat in ſpeculo eternitatis coꝛum cõuerſio
nem: ſicut hic dicitur: et ꝙ eſſent miam ↄſecuturi: ſed

in oꝛe tuo veruz
. Dicũt f ( Jp

Dicit igit: Iĩ e
rum helias locutus eſt: ille qꝛ mulier dixerat
ꝗ ſuſcitatus eſt:fil eſſe dici helie.iij reg xvij.

modũ conuerſionis non legerat.ſ.ꝙ per ſuam cõmina½

tionem deberent conuerti:ſed ꝑ hoc non poſſet reſpon
deri ad 2m. ppter hoc dicendum ꝙ ablatiuus abſolur⸗
non impoꝛtat hic cãlitatem:ſed coõcomitantiã:vt ſit ſẽ
ſus:Dum illuminaretur ꝓphetia ad videndum ſubuer
ſionem coꝛpoꝛalem:ſupple vidit ſpũalem ↄuerſionem:
non ſpiritu pphetico:ſed credulitate quadã:ſᷣm hoc ex
ponitur littera ſic: ¶ ¶ Js:ideſt ionas m ¶ ¶Lum ꝓ⸗

cnllumiurt

uniuntt
gunalin

=——

cclnet n (Pe⸗

tunnagluſi
cogbis ude,
naot mi
blsoticns
nlle micranio⸗
ſerignoſcisſu

Arnel. Cb
feſolebat eſho
obeciens erat

—

ſo peetuba.
ſeſponſiordicut

iuigſce vi
Doſmodu geuui

Eponitus eſt

utnite conſe⸗
eſt peccatum

i ſone. Scio

ſüpper meher
lenpetus gͤis
iſper vos. Uel
dtdiel gn erat
ſuletoprecepei
llercuſario: ſi
Mofſes excuſa

(exo. iih. dicis

Dler ſtn
wonſum eloani
. C un

cut deus hietun

(icar: ſed⸗in h

Ppohoidhpolehet
lnechocneren
lueſtrnro⸗

Ulvolchntgnon

Receden
(nfſelagiade
Om conwerſid⸗

de o. Nouer
agenwamrat

hontam inuide

fre ine etiam
Men teneretur
ſdinine Gel
Knikeurgeo
Pbelln Peſo⸗

. Uenttentia
aumme

arus bic oſte

umtiam du
ſzsdligreſa
hnoten norie

maͤart

ia uninn
uiſe linnufne.

14

Eniͤl
E 41. 2 11
rirvris

uce emhenn

Urdid
tſrs nionſte
iOninnene
Nbek ſinrckrtef

rigtiisen

nn iy bode lis.
vartbie rinien.

wtb ußttrmn
manathrigtnt
daiit giert
Can ui,
ldchanehtnn
ccirionünt
õ
rne lmiiihn
uns Aiſnan in
tertocki
Mitunget
iüitis i
unrti n hn,
ate n
ieu/ .
A mnuun ,
fa gz
Certuun

7

roriuin

—

non ſum eloquẽ/

Cin Jonam

phetia illuminante ad denunciandũ interituʒ ciuitat
ideſt cum illuminante luce cognitionis pꝛophetice: ꝙ
deberet denunciare interituʒ ciuitatis o ¶ Uideret.i.
creieret n Peccatoꝛes ciuitatis miſericoꝛdiam con
ſecuturos.ᷣquia ſciuit deũ miſericoꝛdeʒ:vnde ione.iiij.
Scio quia tu de⸗
cle mens ⁊ miſeir 92
orges piferaν Rante peccatoꝛes ciuitatis
multe mueratio niniue dei mißicoꝛdiã con

nis:⁊ ignoſcẽs ſu x 9, 76. 1
per malltta. plecuturos ůidẽt: ne falſa pᷣ/
Ire nolebat ergoa dicare videret᷑:ad denũciã

inobediens erat:
ergo peccabat.
Reſponſio:dicũt
aliqui ꝙ ſic ẽ: vñ
poſtmodũ graui
ter punitus eſt 7

dum interitũ eiuſdem ciui-
tat irè nolebat. Nam ſicut
deus ad abꝛaam de impie/
tate ſodomoꝝ ⁊ gomoꝛꝛeo
rũ locut eſt: clamoꝛ ſodo⸗

Bren necaum mor v gomnaueop peruc,
ſuũ Jone. j. Scio Nit ad me. Ita ⁊ de niniue
qm ppter me hec dicitur:eo ꝙ aſcenderit cla
tempeſtas grãdis moꝛ malicie eius ad deum
eſuper vos. Nel Et qꝛ ſnia dei de ſodomis
leruſat zeccepti lacta: minime reuocata eſt:
ſeg excuſatio: ſi ita ⁊c ionas aduerſum nini
Moyſes excuſat uẽ ꝓlatam ſententiaʒ reuo

ſe:exo.iiij. dicẽs:

C . , 2
hroij· dicee: cari nolebat:diuinè diſpen

ſationis ignarus:ꝗ ſaluteʒ
⁊c. q¶ Nam ſi HS

cut deus. Hic tangitur ſcõm: ꝓpter quod nolebat eis p

dicare: ſed ſm hoc videtur inuidus fuiſſe. Reſpõdeo:
non dicit: volebat non reuocari:ſed nolebat reuocari:
ita ꝙ nec hoc nec eius oppoſitum volebat: ſed ſm hoc
nulla eſſet ratio: Pꝛopter hoc põt dici ꝙ non ſequitur
ſed volebat ꝙ non dimitteretur:ꝙ inuidus eſſet vel ini
quus:quia hoc volebat non quia de malo eoꝛum gau
debat:ſed quia de malo populi ſui dolebat: ſciebat.n.
eoꝛum conuerſionem in condemnatõem foꝛe iudeoꝛuʒ:
vnde glo. Nouerat ꝓpheta reuelante ſpiritu:ꝙ peniten
tia gentium ruina eſſet iudeoꝛuʒ:a ideo amatoꝛ patrie

non tam inuidet niniue ꝙ cupit populum ſuuʒ non ve
erſi tur locus

rire.inde etiam ꝙ ſi vidiſſet in ſpeculo eorum conuei
onem teneretur confoꝛmare voluntatem ſuam volũta
ti diuine. Sed adhuc ex verbo glo.ſ. Reuelante ſpiritu
⁊c̃.videtur ꝙ eoꝛum conuerſionem viderat reuelatioe
ꝓphetica. Reſpondeo ꝙ nequaq: ſed hoc ſolum ꝙ ho
rum penitentia ſi contingeret Aaun ruina eſſet.
r ¶ Locutus eſt. geñ. xviij. s ¶ Diuine diſpenſationi⸗
ignarus. Hic oſtenditur: ꝙ in duobus errabat.ſ. ꝓpter
ignoꝛantiam duoꝛum: Pꝛimo quia deum ignoꝛabat
magis diligere ſalutem ꝙ; moꝛtem:Exech. xviij. g. No⸗
lo moꝛtem moꝛientis:ſed vt conuertatur ⁊ viuat. Se⸗
cundo quia ignoꝛabat eius pᷣſentiam ⁊ potentiam eſſe
vniuerſaleʒ:ibi Ideo a conſpectu dei. Pꝛimo ergo oſtẽ
ditur ignoꝛantia:ſecũdo modus ignoꝛandi oſtenditur
ibi Hoc illi acciderat. Dicit igitur: s ¶ Diuine diſpen
ſationis ignarus. Sed contra:dictum eſt ſupꝛa:ꝙ quia

hoc ſciebat quadam pꝛeſumptione: ꝓpter hoc recuſa⸗

bat pᷣdicare.Reſpondeo:ignarus per illuminationem
e hoc pꝛobat ſecunda pars que ſequitur:
t¶ Hoc illi acciderat ⁊c̃.in qua oſtenditur ꝙ loquitur
de ignoꝛantia:que eſt per carentiam ſpiritus ꝓphetalis
Heliſeus.n.ſciebat illam mulierem de qua agitur.iiij.

ſuo paſſionem domini pꝛe

regum.i ij. eſſe in amaritudie anime per ſigna que videbat
⁊ neſciebat ſpiritu pꝓphetico:⁊ ſilr hic ſciebat deuʒ pꝛeſtitu⸗
rum indulgentiam habens ſignum q; ad pꝛedicanduz mit⸗
tebatur: ſed neſciebat pphetica uminattone ſorecedenten
obiectiones ſatis poſſemus euadere temperando expoſitio
nus littere vt oicatur:

¶ Ire nolebat. ideſt q̃i
nolen) ire erat: ſimi
lit euocari nole-
bat. ideſt quaſi nolẽs
ꝙ reuocaretur:⁊ ſimi
liter Diuine diſpen⸗
ſatiõis ignarus. ideſt
quaſi diuinam igno⸗
raret diſpenſationem
⁊ omnia tunc reſpici
unt ſigna exterioꝛa:

hominũ ad ſe conuertenti
um magis vult q; interitũ.
Hoc illi acciderat qð ⁊ ſã/
cto heliſeo:qui filium ſuna
mitidis mulieris moꝛtuumm
ignoꝛauit. Ideò a ↄſpectu
di fugere ſe ionas putabat
bumanuʒ aliquid paſſus:

dicente dauid: Quo ibo a ſém que aheammns.
ſpiritu tuo: a facie tua q reg xvj.b. Pomo vi-
rnl,ie „ (et ea que patent: do
fugiaʒ: ¶ Explicit plog'. galans autem inr⸗
apit argumentum. tur coꝛ. Et iſtam ex-
Onas columba pul/ poſitõem videtur vel
ſi humanum aliquid

figurans:mundũ ad pniaʒ
reuocat: ⁊ ſub noie niniue
ſalutem gentib denunciat.
¶Explicit argumentuʒ.

conſpectu domini. ſe
cundum pꝛimam ex
poſitõeʒ hic notatur
ſecunda ignoꝛantia:
que fuit ſpecialiter cã
MM MM ſuge.Et nota ꝙ bene
dẽ humanũ aliquid paſſus:talis.n.erroꝛ inerat ei a nã coꝛ
rupta:vt crederet ꝙ quia exibat terrã in qua deus colebat᷑:
a pᷣcepto abſolueret᷑:dicit.n. Aug': Appꝛobare falſa p ver
vel ecõuerſo:non eſt natura hois inſtituti:ſed pena danati
Et nota ꝙ dicitur ꝙ ionas poſtq; pᷣdicauit niniuitij ↄſuſuj
pꝛe vecũdia latent ingreſſus ẽ terrã ſuã:⁊ aſſũpta matre la⸗

.2

tenter egreſſus:ãnis.vij.exulauit nolens redire pꝛe verecun

dia:tandẽ moꝛtua matre rediit.

¶ Incipit expoſitio pꝛologi ſecundi in Jonam.
nas coluba ⁊c̃. In hoc 2 plogo ꝓcedit hoc mõ:
pᷣmo.n.notificat᷑ pſona pphᷣe:ꝛ ondit ſeries ſiue
iſtoꝛia pphᷣie:ibi Ad gentiũ pᷣconiũ.ʒ determia
ulture pphete:ibi Cuius ſepulchꝝ. Itẽ in homa
pte notificatur a tribus:a nois interpᷣtatõe:cuʒ dẽ:(qonas
colũba ⁊c.a cognatione cuʒ dẽ: Filius amathi. a loco vnde
erat cum dẽ: Qui ſuit de geth. quid aũt ſignificet geth expᷣ⸗
mit Hierodicẽs in oꝛiginali: Geth in 2 ſephoꝛi miliario q
hodie appellatur dioceſarea euntib'tyberiadem haud gra

dis eſt viculus. vbi ⁊ ſepulchꝝ epoñditur:quanq alij inxta

diapolim.i.liddam ⁊ eũ natum ⁊ aditũ velint nõ ĩtelligẽtej
hoc qð addit᷑: ophir ad deſtructõeʒ aliaꝝ vꝛbiũ geth ptinẽ
q̃ iuxta eleucheropoliʒ ſiue diapoliʒ hodie demõſtrãt. Itẽ ĩ
2 pte in qᷓ tagit ſeries ſiue hiſtoꝛia pphie pmo tãgit miſſio
ꝓphᷣe ad pᷣdicãdũ niniuitis:ibi Ad gẽtiũ pᷣconiũ mittit.2

fuga ꝓphe iniũctũ officiũ exeq ↄtẽnẽtis:ibi Miſſus ↄtẽnit

20⏑◻

Tc.ʒ ſeqᷣtur ad exeq̃ndũ cõpulſio:ibi Pꝛopt quẽ piclitat na

uij ⁊c. ſbiũgit iiũcti executõ:ibi Reieci pᷣdicauit.s oñdit᷑
exeqntis affecx ſiue affectio:ibi Sʒ ↄtriſtat᷑ c᷑. iniquus fu
it. Rñſio:añcedẽs ponit p ↄñti.i. p excecatõe iudeoꝝ:quaʒ
itellexit ↄſeqᷓ ex gẽtiũ puerſioe.iſinuidet iuidus fuit.Rñꝰ
añs ponit . ↄñti.i.ſuſtinet doloꝛis paſſionẽ q̃ ad inuidiã ſo
let ↄſeq.¶ Sephoꝛi.oppidũ fuit vñ fuit oꝛiũda Anna mat᷑
beate niag Tren, ciuitas fuit i iudea ĩ honoꝛẽ Ty

berij ceſaris ↄdita. ¶ Explicit q̃liſcũq; expõ iſty plogi.

paſſus ⁊cc. v/ Jo a

henſi punitio: ibi Et

pphᷣiaʒ Jone cũ additõibus incipit. .l.
Tfactũ eſt. Hic incipit ionas pꝓpheta: ⁊ di/
uidit᷑ in duas ptes:qꝛ pᷣmo oñditur eius in/-
obediẽtia: ⁊2 pnia: ſequẽti c. Pꝛima in trej
=èð e bmo deſcribit ione rebellio: rebellantij
ASo

ibi Dũs aũt. 3 cõpꝛe

dixerũt. Circa pmuʒ
dẽ: a ¶ Et factũ eſt

verbũ domini ad io/ bũ domini ad

nã.q ꝓphauit tpe hie ionam filium
aboa regisie amathi dicẽs:
b Fülin amathi. di ]. Duͤrge: a va⸗
cũt aliq qꝙ nomen p·⸗ de in niniuẽ ciuitatẽ gradẽ
pꝛiũ ẽ patris ipſius: ct pᷣdica in ea: qꝗà aſcendit
ſed hoc nõ vẽ veꝝ:qi malicia er coꝛã me. Et ſur

m oẽs voctoꝛes he/
bꝛaicos ⁊ latinos iſte
ionas fuit filius mu/
lieris vidue:quẽ ſuſci
tauit helias.iij.regũ
xvij.illa aũt nõ fuit
de populo ilrl: ſed gẽ
tilis:vt pʒ per verba . “
ſaluatoꝛis: Luc.iiij. Multe vidue erãt in diebhelie in iſrl:
7 ad nullã illaꝝ miſſus eſt helias ⁊c. ⁊ ꝑ ↄſeq̃ns e marituj
fuerat gentilis. Talibus aũt nõ dabat᷑ tunc ſpũs ꝓphie: ⁊
tñ opoꝛtẽt hoc dicere ſi fuit pater ione:ſᷣim regulã doctoꝛũ

rexit ionas:vt fugerʒ i ihar
ſis a facie dñi. Et dẽſcendit
ioppen:⁊ inuenit nauẽ eun
tem ĩ tharſis.Et dẽdit nau/
lũ eius ⁊ deſcẽdit in eam vt

hebꝛeoꝝ a catholicoꝝ.ſ. ꝙ qñ in pᷣncipio alicui ꝓphie exp-

occurrũt duo dubia. Pꝛimũ quare volebat fugẽ:ad cuius

mitur nomẽ patris intelligit ſuiſſe ppheta ſicur ⁊ filius: ⁊
ideo dicẽdũ ꝙ amathi ẽ hic nomen appellatiuũ:⁊ ſonat ve
ritatẽ in latino: Reſuſcitato.n. filio dicte vidue dixit ipᷣa he
lie: Nunc i iſto cognoui qm̃ vir dei es tu:⁊ verbũ dñi in oꝛe
tuo verũ eſt. Et ob hoc puer ſuſcital extũc vocat eſt filius
amathi.i.vitatis.⁊ hoc idẽ dicit Hiero.in ꝓlogo: ſicut ali-
quis dicit᷑ filius moꝛtis:quia fecit aliqd dignũ moꝛte.ij.re.

rxij. c ¶ Surge ⁊ vade in niniuẽ. que erat ciuitas lõge po
ſita: d ¶ Et pᷣdica in ea.eius ſubuerſionẽ. e ¶ Qꝛ aſcen/

dit eius malicia coꝛã me.i.malicia hitãtiũ meruit ꝙ ſbuer
tatur. f ¶ Et ſurrexit ionas:vt fugẽt in tharſis.ciuitas eſt
cilicie:de qua paulus fuit oꝛiũdus:act.xxj. g ¶ Et deſcen⸗
dit in ioppẽ. poꝛt᷑ eſt in iudea ſuꝑ mare mediterraneum.
h (Et Bdit naulũ ep.i.pᷣciũ nauis ꝓ ſua depoꝛtatõe. Hic

intellectũ ſciendũ ꝙ duplex ẽ ꝓphᷣia qtum ſpectat ad ꝓpoſi
tũ:vna que dr̃ ꝓphᷣia pᷣdeſtinatõis.ſ.qñ aliqd reuelat᷑ futu/

rũ eo modo quo ẽ i dina poꝛdinatõe: illud ſemꝑ implet:
hoc mõ reuelauit dñs ſamueli deiectõem ſaulis.j.re.xv.pp

qð dixit ſamuel: Poꝛꝛo triũphatoꝛ in iſrł nõ parcet:⁊ peni

tudine nõ flectetur: neq;.n. hõ ẽ vt agat pniam.Alia ẽ pphe
tia cõminatõis.ſ.qñ aliq punitio reuelat᷑ futura ꝓut ẽ ĩ cãij

ſcðis ſᷣm eaꝝ diſpoſitõem:⁊ ſᷣm hoc Eſaias de mãdato ði
dixit Eechie.iiij regũ.xx. Pꝛecipe domui tue:moꝛieris.n.
tu ⁊ nõ viues.Talis.n.erat inſirmitas:q ſᷣm nãm nõ pote-
rat euadere moꝛtẽ:⁊ hec non ſꝑ impletur:pᷣoꝛdinauerat.n.
de'eũ ſanare miraculoſe ppter ei pᷣces ⁊ lachꝛymas. Itẽ ſci
endũ ꝙ ſpũs diuinus put vult tãgit coꝛda ꝓphaꝝ.ſ.minus
pfecte vel pfecti:ſicut Eſaie fuit reuelata moꝛs Egechie fu⸗

tura ſᷣm curſũ nãe:iõ dixit:Moꝛieris tu ⁊ nõ viues poſtea

—ℳ ₰ „

vero eius ſanatio miraculoſa:ſicut ibidẽ ſpᷣditur: Reuertẽ

dic Egxechie ⁊c᷑. Audiui oꝛoem tuã ⁊ vidi lachꝛymã: ⁊ ecce

ſanaui te. Pꝛophʒia aũt iſta de ſbuerſione niniue fuit tm̃ cõ

minatõis:qꝛ tũc non fuit impleta ppi pniam niniuitaꝝ:ve

rũtamẽ hoc non fuit reuelatũ ione a'pncipio :ſz ſolum

ꝙ denũciaret niniue ſpuerſionem. Jonas vo ↄſiderans
diuine mie magnitudinẽ: ⁊ ex altera parte ↄiecturas ꝙ
niniuite peniterẽt ad e denũciatõem: timuit ne ꝓphia
ſua nõ ipleret᷑: ⁊ ſic falſujpphᷣa diceret᷑:ppter qð voluit

mandatũ domi⸗/
, „ mrmnni declinare. Et
iret cum eis in tharſis a ſa hoc eſt quod diẽ
cie domini. Doͤminus au/ j. ceiiij. Dꝛopter

tem miſit ventum magnuz fugerẽ in tharlis:
in mare:⁊ facta eſt tẽpeſtas ſcio.n.ꝙ tu deus
magna in mari:⁊ nanis pi cdemens ⁊ mileri
clitabatur cõteri. Et inue as csanSed5
rũt naute: ct clamauerũt pi onas poierat d
riad deum ſuum:⁊ miſerũt ciare deſtructoeʒ
vaſa que erant in naui ĩ ma niniue ↄditiõalr
re: vt alleuiaretur ab eis. na penlieret:
Et ionas deſcendit ad in“ Zaui holnr
feriora nauis: è᷑ doꝛmie ppe qð hec ratio
bat ſopoꝛe graui.Et acceſ/ fuge vinulla. AAd
ſit ad eũ gubnatoꝛ: ⁊ dixit ad drena le⸗
ei: Quid iu ſopoꝛ ömer? io vbipte
. pphhetici magij ſeꝗq

tur foꝛmam diuine voluntatis ꝙᷓ; humane: ſicut patet
Nume.xxiij.de balaam:qui volebat maledicere popu

lo iſrael:⁊ ecõtrario benedicebat. Jonas aut ſciebat cir
ca hoc diuinam volũtatem.ſ.ꝙ ſubuerſio niniue nun-
ciaretur abſolute: ⁊ ideo interponere conditõem non

erat poteſtatis ſue. Secũdum dubiuʒ eſt quomodo vo

luit fugere a facie domini:quem ſciebat vbiq; pᷣſentem
Ad quod dicendum ꝙ licet ſciret deum eſſe pᷣſentem
vbiq;ʒ per eſſentiam ⁊ potẽtiam:ſciebat tamen cuʒ hoc
ipᷣm eſſe ſpecialiter in aliquo loco ⁊ non in alio ad ali⸗
quem effectum determinatũ:ſicut quantum ad miſſio
nem ſpirituſſancti in ſigno viſibili fuit in domo in qua
erant diſcipuli congregati:ſᷣm ꝙ dicitur actuũ.ij. Et re
pleuit totam domũ vbi erant ſedentes: ⁊ non alia loca.
Tempoꝛe vero ione ſpiritus ꝓphetie non dabatur in
terra gentilium:ſed tantum iudeoꝛum: nec valet cõtra
hoc:ꝙ egechiel ⁊ daniel ꝓphetauerunt in chaldaica ca-
ptiuitate:quia hoc fuit longe poſt ione tempoꝛa: ⁊ io
eſtimauit ꝙ ſi eſſet extra terram iſrl: non fieret ſibi mã

datum diuinũ de pphetica nunciatione: ſicut dicitur.j.
regum. x. de ſaule: e exiſtens cũ pꝛophetis ꝓphetabat:

non alibi:licet hoc deus poſſit vbiq; facere:a ideo io

nas voluit extra terram iſrael fugere:hoc etiam a deo

permiſſum eſt fieri:vt fugiens naufragium pateretur ⁊

a piſce deglutiretur: in quo triduum ſepulture Chꝛiſti
pꝛeſiguraretur: quod dicitur Matth.xij. Sicut fuit io

nas in ventre ceti tribus diebus tribus noctibus: ſic
erit filius homiuis in coꝛde terre. i ¶ Dominus au-
tem. Hic conſequenter deſcribitur rebellantis depꝛehẽ
ſioꝛſcilʒ per tempeſtateʒ a deo miſſaʒ in mare:per qua
caartu E ſuand aode ieatiam confiteri: ⁊ patet lit-
tera.

ſoꝛum rituum. l

uis. hoꝛꝛens videre maris tempeſtatem: ? maxime

quia ſciuit eam pꝛopter ſe exoꝛtam. m t doꝛ

miebat ſopoꝛe graui. abſoꝛptus pꝛe triſtitia euentus:

ſicut apoſtoli ĩ paſſiõe ¶hꝛiſti: Luce tregeſt imoſecũdo.

h pᷣoccupaui vt

t camauerunt viri ad deum ſuum. ideſt
quilibet eoꝛum ad deum quem colebat.Dicit enim ra.
Sala. ꝙ ibi erant homines de varijs gentibus ⁊ oiuer
¶ Et ionas deſcendit ad ĩterioꝛa na

==
—

—
=
—
——
=
—
=
☚ —
—☛☚

daüG(cidb
retlui
c ereoc⸗

tfuc ma

iinunttir
azdl uucunch
mmiſeenoilnt
i hoc holef⸗
Ius tonpeſin

erora gptc
naletcĩ alcuin
Giſtentisin nuut
lömierunt ſo

Wad nnuenili
in. Quakrant
ſatiſtptiſort/

hls äfrnon di
untui difuſe
ſuumen. prpin.
Hörtübicic
dauiterfperi ch
a aoc ſciüdu
Gduper e ſon
qvela diuſoꝛi
Vtqiad glide
Uidengümitun
ſoreo: yt ohen
determienru
ui rrti ap⸗
t conitito v⸗
ſiminüſmmne.
ſinlijipeßf.
Nldin
n ſours aſali
idſit agendo
ldininenci:
ſcſtezhegen
ſilrſiacopor
icinr iönoc
ura deo 1⸗

tvc hoc fit ſin

Nevelſtin nee
Nerquodon
umathievelſ⸗
idcbet fieri ſo
enſutes omirt
Unennon o5
nopz
temͤt diue
omlerun
efiitſad
Küineliteg
nſliciſe

miftſtüſc

nuttenin
gones Nenteg
Enllobmng
ſuctuilie
N daclinre

cnn emtn
UIm unti
s. Nin
me’ gigfrn
tden
R.

usin
fainge
nuintntan
inierin
indabotn
iegen ſabttſt
lnſcimdanſt
cinam:ſacunit
o low 1nmall
i ſcntquenmt⸗
üblifubtn
tifngdicnti
rns Neim
emmNN
iN.
mumman 1ahece

1

„
=
—
EE —
—
ES
—

- S
S —

Wone iſ

enite ⁊ mittam ſoꝛtes.diẽ
aũt ra.ſa.ꝙ videbãt alias naues ab eis diſtantes pſpere
nauigare:ita ꝙ tẽpeſtas erat ſolũ circa nauẽ illam:⁊ h
videt᷑ ex eo qð dẽ.j. Et remigabant viri vt reuerterent᷑
ad aridã 1 nõ va

a ¶ Et dixit vir ad collegã ſuũ.i.viri exiſtentes ĩ mari
hoc inter ſe dixerũt: b

lebãt: quia mare
ibat intumeſce · Surge iuoca deum tuũ ſi
a Ntunnd ſoze recogltet de de nobis
ris ↄueniebät ad nõ peream. Et dixit uir
eos ad quãcunq; ad collegã ſuum:Vẽnite ⁊
partẽ ſe verterent mittam ſoꝛtes:⁊ ſciamꝰ q̃re

ex hoc pceper̃t

. 4 14
weüla tem peſtas hoc malũ ſit nobis.Et mi

ſerũt ſoꝛteſ ⁊ cecidit ſoꝛs ſu

erat exoꝛta ꝓpter r .
malefciñ allcuiuj per ionam. Et dixerùnt ad
exiſtentis in nau eũ:Indica nobᷣ cu cã ma/

q iõ miſerunt ſoꝛ

ſerunt ſoꝛ lum iſtud ſit nobis. Quod
tes ad inueniẽdũ

ẽ opPꝰuñ:qũe terra tua:c᷑t qͥ

ipᷣm. Qualr aũt 6
licitũ ſit vti ſoꝛti Vadis: ᷣel ex quo pplo es
bus ⁊ qtr non: di tu:Et dixit ãd eos:łoebꝛe
mnui digie ego ſum:⁊ dñʒ deũ celi ego
Poõt tñ hie alicd timeo:q fecit mare ⁊ aridã

Et timuerũt viri timoꝛe ma
gno:ct dixer̃t ad eũ: Quid
hoc feciſti/Cognouerũt.n.

bꝛeuiter r̃peti: cir
ca quod ſciẽdum
ꝙ duplex ẽ ſoꝛs:

quedã diuiſoꝛia: e! „ N :
vt qñ ad alidd oi Viſi ꝙ& facie dñi ſugẽt: qꝛ
uidendũ mittunt ĩclitauerat eis. Et dixerũt
ſoꝛtes: vt ꝑ hec ad eũ:Quid faciem tibi: ⁊
derermietur quis ceſſabit mare a nobis. Qꝛ

quã partẽ accipi

at comittẽdo to- Mare ibat ⁊ intumeſcebat.

Et dixit ad eoſ:Tollite me

tũ euẽtũ foꝛtune: IOlri aa es/
qb nullũ ẽ pettm. ⁊ mittite in mare ⁊ ceſſabit
Alia ↄſultoꝛia ꝗ mare a vobis.Scio.n.ego

per ſoꝛtes ↄſulit᷑
quid ſit agenduʒ
vel dimittendũ:
⁊⁊ ſic ſi expectetur oſtẽſio ꝑ ſoꝛtes a demone ũᷣlicitũ eſt:ſi
