ebant ad co in crcuim it iu er Ft oẽs ĩ capo ¶ꝛolpici 3 mſtundi.
audiuit. Hie tarſt⸗ ac viris qui cnn de⸗ cnignake caſtrox. Et ac⸗ tud goꝛ tirc
Ami gelrſtoeiit imueritis mult ad ſpoli ltu arge’ p 2e]. L illis dauaſra
dantisdel⸗ fuitfue Me tim : 7 impetũ eoꝛuʒ erũt aux mult urpu glas 77 icaſtris. fopifbizn
fraus goꝛgie necum nem eoꝛu: 2 emento⸗ cep hyacinthuʒ ⁊ p aſ reliqrat ſa cenſ/ſa u ſͤdeho
lata idegtunetur e foꝛmidetis. facti ſũt pa tũ l 7 opes magn . E oꝛuz Bpacſinn
ueetrroecng ü r ſaluiaerfſitpa nerſibymmnd canchat: r n alhü
uit tẽtoꝛijs ad te qualiter ſalui fae. ubꝛo: hymnü canel tudi. r Qu widiniil
exiuit ð H erc⸗ . iin mari run 272uerſi ſt deũ i celũ qm̃ a ludij. læ lugeft nnidiniin
cutiẽdũ pa manſe tres noſtrii etur eos pha bñdicebãt deũ ĩ lũ mia byilli ⁊= cũiu⸗ ber nyſue
tat ientan e⸗ m ſequeretur dij eceggijn, ſeculü mi augeres aain⸗ ulnn tm
laelionc o⸗⸗ auncractamllo⸗ Bdtan ſcle, magln oEAuka ſen
gias cũ ẽs fugiſ⸗ unc clamemu i dñs: ? e. Quũicũq; ter. 1 Deſcripto lacer
ret: qui en otibus Etnun bitur noſtri dñs:⁊ iſrl i die illa. ſerũt:vene cP aut. iude cũ ex uſun
ſe iudeos in m in 2 miſerebitur Sti patx iſtlid enax eualerut Aflicu in ly⸗ ſini hni
4 interi rit teſtamẽti patx alienigen⸗ tlyſie vni⸗ tu miſſo aly⸗ won
qrebat eos artẽ exer memoꝛ eri t exercitũ ſt ⁊ nüciauerũ ſbil erciti ñt poit ei bun ni⸗
ingagaliä nar 7 arte oſtroꝝ:⁊ cõtere a Podie rũt n ciderãt. Quib ſia: H oñ citu 18
oebellault: 1 an ſpet an faciẽ noſtrã ho ſuerſa q acc nſternatug a cra ſa ppee Fi
gsaunienn⸗ pen⸗ Rimn anſ ftes qꝛ eſt deuſ ditiaconſtenatns iſss Ppei⸗ R
. ttera p 7 et oes gẽte iſrl. Et le au ciebat: quia f7 ne gð pꝛio p .
ctis patet li renecr, TD lciet oes· liberet iſrl. mo deficie ia conti Lirca q ũ lyſte: Olcüktiie⸗
neneie⸗ a redimat ⁊ lib clos nimo de luit: talia conti/ nit moriuu lyſie⸗ figp
.n. . ene O ia volu ma ba ara Gpn
eu iao ſe leuaueft alienig 8 venien qual tiiſraelx qualia : aelubanter rui
ſus ⁊c qꝛ ſe ⁊? viderũt eo AI. erunt iun eti ann :cum „
n qun oiglaſe H Et exiert Sauir rex. Et ſequ
cum duxera ſtra tes ex s pꝛeliũ: c᷑t tuba co dar
e Aal⸗ 8 caſtris ĩ pꝛeliũ: ctti

we dalron

7

ninn gulhi

ias;mun
1WWMe
gualirr
Eni
Umimäutnͤb
mſuſui
wgepr.
n(Schech⸗

tiſiiſg

Puntrinl dr.

enuane,
uur goedan
—
mms,iit
griu icke:
KEen
uitpouel
lags eunel
guiſcci d
goegis
hannc,
ſdahen
de ice
iudes
nlen
EiAU
raiaſt.
lun
taſi e.
ℳ*
“
uih
1l 3
uni
npro
gecie
ſoal“
höͤtch
cerchn
prio
4
pd

8¶Xõgegauit lyſias cl.ſ.peditũ. Scòo ponitur iu⸗
Se Et occurrit eis iudas ⁊c.⁊ oꝛatio eius
cũ ſubdit᷑. Benedict es ſaluatoꝛ iſrael qui cõtriuiſti ĩpe
tũ potẽtis.i.golie:hoc habet᷑ pꝛimo regũ.xvij. Et tra⸗
didiſti caſtra aliẽigenaꝝ in manu ionathe filij ſaul c.

pꝛimo g rlig.
tertio ponitur JMMM
vtroruq aflic : coͤngregauit lyſias viroꝛũ
ů oiciur. Et cᷣ“ clectoꝝ lexaginta milia: I7
em pater liter egtu qnq; milia: vt obella
t¶ Dixit autẽ iu ret eos. Et vener̃t ĩ iudeã:

das. Poſt dſori ⁊ caſtra poſuerunt ĩ betho

pia eſtiade deer ron: T occurrit üllis iudas
epꝛeſſis hoſti ii decẽ milib viris. Et vi/
deſcribit tẽpli pꝝ derunt exercitũ foꝛtẽ ⁊ oꝛa
rificatõ: ⁊ ſecẽdo uit ⁊ dixit: Budicx es ſal-
purificati rnoua uatoꝛ iſrł ꝗq ↄtriuiſti ipetuʒ
norbi rarepe potẽtiſ li manu ſerui tui da
altaris dedicats: Uid: T tradidiſti caſtra alie
idi Et fœerũt de nigenarũ ĩ manu ionathe
dicationẽ. Circa filij ſaul ⁊ armigeri eius.

kns⸗ bꝛio poit la Noclude exercitũ iſtũ ĩ ma

Sa eini nubyltutiitr afundann

deft ve.ſ ipſiũ tẽ ĩ exercitu ſuo ⁊ eqꝗtibꝰ. Da

plũ. x¶Et altar illis foꝛmidinem ⁊ tabefac
. 05 or., audaciã ptuſ eoꝝ: mo
le Eil poſituuz Ueãt atritiõe ſua. Deiſce il
nangelgobmmep. los gladio diligẽtium te:⁊
dictũ ẽ ſupꝛa pꝛi collaudẽt te oẽs ꝗ nouer̃t
mo capuulo. nomẽ tuũ ĩ hymnis.Et cõ
3 er in ahe milerut pliñ: T ceciderũt s
atrio ſacerdotuz: exercitu lyſie ꝗnq; milia vi
⁊ in atrio viroꝝ roꝝ. Vidẽs auũt lyſias ſuo

mũdoꝝ:⁊ i atrio rũ ſugã:⁊ iudeoꝝ audaciã

daoe F. ⁊ ꝙ parati ſunt aut viuere
kapca t volnecm aut moꝛi foꝛtiter: abijt anti
las circa atria ſa ochiam ⁊ elegit milites:vt
cerdotum edifica multiplicati rurſus venirẽt
tas qb offer re, iudeã. Dixit autẽ iudaſ
omeclebaͤt coꝛ lres ei: Ecce ↄtritiſunt ini
dño ptẽ ſibi ↄtin mici nr̃i:aſcẽdamꝰ nũc mũ
F Ane hoc dare Sncr renouare.Et
is pacuic vna pH ogregat oĩs exercitus: ⁊
vanachaead ho aſcenderũt i mõtem ſyon.
debat in vſus ſa⸗· Et uiderũt ſãctificationẽ ðᷣ
cerori. nin ſertã: kt altare PohHan-
us offerentinz. tum: poꝛtas exuſtas ẽt
b Etierun in atrijs virgulta nata ſi-
ſſignũ doloꝛis ? cut in ſaltu vel in montib
bumiliationis. &t paſtophoꝛia diruta. Et
nelit acle b⸗ ſcidẽrunt veſtimenta ſua:⁊
be Nume. x æ blanxerunt plãctu magno
dicũt᷑ tube ſigno⸗

rũ:qꝛ ꝑ illas ſignificabãt᷑ plura.ſ.ↄuocatio ad ↄſiliũ:⁊
ↄgregatõ ad feſtũ:⁊ motio caſtroꝝ:⁊ exercitatõ ad bel

lu. 9 Tuc oꝛlinauir. hia ſecũdo tollit ipedimẽtũ puri
ficatiõis:cũ dĩ: d¶ ¶ Tũc oꝛdinauit ⁊c vt ſic eſſẽt occupa
ti in ſua defenſione:vt non poſſent pijcere ſagittas vel ſpi

cula ad

⁊ ſpoſuefr̃t cinerẽ ſup caput

ſun:⁊ ceciderunt ĩ faciẽ ſuꝑ
terrã:⁊ ẽxclamauerunt tu
bis ſignoꝝ:l⁊ clamauerũt
ĩ celuʒ. Lunc ꝛdinauit iu
das viros vt pugnarẽt ad
uerſus eos qui erant in ar
ce:ldonec emundarentſã
cta. Et legit ſacerdotes ſi

ne macula] voluntateʒ ba

bentes ĩ lege deu⁊ munda
uerũt ſancta:è᷑t tulerunt la/⸗
pides ↄtaminatiõis li löcũ
imundũ. Et cogitauit ðᷣ al
tari holocauſtoꝝ qð pꝛo
phanatũ erat:qꝗd de eo fa
ceret.Eticidit illi ↄſiliũ bo
nũ vt deſtrueret illð:ne ſoꝛ
te illis eẽt ĩ oppꝛobꝛiuʒ:qꝛ
ↄtaminauerũt illð gẽteſ: ⁊
demoliti ſüt illð. Et répo/
ſuerũt lapides ĩ monte do
mus li loco apto:quoaduſ
q́; veniret pꝛopha ⁊ rñũdẽt

de eis. Et acceperunt lapi

des integros ſim legeʒ: Iet
edificauerunt altare nouũ
Hſʒ illðᷣ qdð fuit pꝛius: ẽt edi
ficauerunt ſancta:et que in
tra domũ erant ĩtrinſecus
et edem ⁊ atria ſanciifica
uerunt.Et fecerũt vaſa ſan
cta noua: ct intulerunt can
delabꝛum ⁊ altare incenſo
rũ ⁊ mẽſã ĩ templũ.Et ĩicᷣn

ſũ poſuerũt ſũper altare: æ

accẽderũt lucernas que ſu
p cãdelabꝛũ erãt:⁊ lucebãt
ltemplo. Et poſuerũt ſuꝑ
mẽſã panes:⁊ appenderũt
velamina: ⁊ cõſũmauerũt
oĩa opera que fecerant.Et
ante matutinuʒ ſurrexerũt
quĩta ⁊ viceſima die mẽſis
noni:hic eſt menſis caſleu:

ſum poſuerũt.i. cremauerunt ſuper altare. x ¶ Et appen
Srũt velamẽta. vnũ ĩ itroitu tẽpli:aliud añ ſanctũ ſãctoꝝ

megdio contra ſea

ula ad eoj qui emũdabãt loca ſancta. Et ↄnt ponit ipſa pu
rificatio:cũ dẽ:elegit ſacerdotes *.

i. ſancte vite ⁊ itegre.
fame. f¶ Et tulerũt
⁊c.i.lapides altaris

qð fecerãt gentilej ad
immolandũ idolo ſu
per altar̃ holocauſto
rũ poſito: vt dictum

eſt ſupꝛa primo capi
tulo. en locũ i⸗/
mundum. lapidej au

tem altaris domini
contaminatos poſue

runt i loco mũdo: ſi/
cut ſubdit᷑: Et cogita
uit de altari holocau
ſtoꝛuʒ cc. h ¶ Et re
poſuerũt ⁊c ideſt in
monte ſyon vbi erat
domus dominiii.
i ¶ Quouſq; veni/
ret pꝛopheta. di cens

quid eſſet agendum
de illis. k ¶Et acce
perunt. Hic ↄſequen⸗

ter deſcribit᷑ tẽpli pu/
rificati renouatio: ⁊
pꝛimo quãaãtũ ad alta
re holocauſtoꝝ:cum
dicitur: k¶ Et acce
perũt ⁊c] que habe⸗
tur Exo.xx.⁊ deuio.
xxvij. l ¶ Et ediſica

uerunt ⁊c].i.ad ſimi-

litudineʒ illi'qo fue⸗

rat diſſipatum.

m ¶ Et edificauerũt
ſancta.repãdo ruias
q̃ erãt i pꝛima pꝑtetẽ/

pli qᷓ vocabat᷑ ſacta.
. Et q itra ⁊cc pa⸗/
rãdo defect exiſtẽtes

ĩ ſecũda ꝑte tẽpli que
dicebatur ſancta ſan
ctoꝛum. o Ete-
dẽ.i.edificia que erãt
extra pꝛo habitacuł
ſacerdotum. t
atria ſanctificauerũt
eradicando virgulta
aſpergentes luſtra⸗
tiõis aqua. q ¶ Et
cdelabe

intulerunt

⁊c.hec enim tria erãt
in pꝛima pte templi:

menſa pꝛopoſitionis

in parte aquilonari:

candelabꝛum in au⸗
ſtrali:altare incenſi i

ſanctoꝝ.

£●
—

.

¶ MWachabeoꝛum

8Kenteſimi quadrageſimioctaui anni. regni grecoꝛum.
t¶ Scom tẽpus ⁊ ſm diẽ ⁊c. nã anno.cxlv.die.xxv.men⸗
ſis caſleu ſacrificauerũt idolatre ſuꝑ arã:vt hẽt ſupꝛa pꝛi-
mo caplo. ãno.cxlviij.die.xxv.mẽſis caſleu obtulerũt iu
dei ſacrificiũ in templo puriſicato:⁊ ſic reuolutis trib an⸗

nis eadeʒ die renoua
tũ eſt tẽplũ qua fue⸗

rat añ ↄtaminatũ ſi ceæenteſimi qᷓ̃drageſimiocta/

fuerat añ ꝓp

tanñ/ hei — u ui anni:⁊ obtulerũt ſacriſi S=
Danil. vij. v ¶ Et ¶E fãciũ ẽ vt audieft
gẽtes ĩ circuitu quia

fecert ðdicatõnẽ. Pic
ↄñi ðſcribit᷑ tẽpli fno

uati dedicatio:⁊ pꝛio
ltare:cũ dꝛ:

ſytu
v ¶ Et fecerũt dedi⸗/
cationẽ ⁊c a ide tra/
ctũ fuit ꝙ feſta ſolẽ⸗
nia octauã habẽt in
nouog teſtamento.
x Et oꝛnauert ⁊c̃
ꝓ victoꝛijs
datis. y ¶ Et ſtatu⸗
it iudas ⁊c iſta eſt di
es de qᷓ dẽ iohanis.x.

Encenia ſacta ſũt in

hieroſolymis ⁊ hy⸗

ems erat. Incipiebat
n. hec ſolemnitas a

xxv.die mẽſij caſleu:
cui reſpõdet noueber
7 aliqn decẽber i par
te. Pꝛia nãq; dedica/
tio tpe ſalomonis fa/
cta fuit i ſeptẽbꝛi. iij.
Re. viij. Alia ĩ rditu
babylonice captiuita
tis fuit ĩ vere. Cetera

patent vſq; ibi:
3 ¶Ut haberet ppls
⁊Tcᷣ ſicut.n.eſau qͥ ſe⸗/

q̃batur iacob. Geñ.
xxvij. ſic idumei ab
eſau deſcẽdẽtes ſemp
moleſti fuerunt iude/
is deſcẽdẽtibus a ia/
cob. ¶¶ Ca. V.
Et factũ eſt

gentes c.

flict iude antiochi tẽ
poꝛe:quẽ habuit iu⸗
das cũ finitimis gẽti
bus:inuidẽtib ꝓſpe/
ritati iudeoꝝ:que fa
cta eſt per iudaʒ ⁊ fra
tres eius:pꝛopter qð
iudeos habitantej in
ter eos occidebant:⁊

pꝛopinquos terminis eius inuadebant obſidebant: pꝛo/

o ſibi

vt audieft

Pic ponitur tert cõ

ficiũ ſim leges ſuper altare
holocauſtoꝛum nouũ qð
fecerũt. Scðʒ tempus ⁊ ſʒ
diẽ in qua ↄtaminauerunt

illð gẽtes: i ipſa renouatuʒ
eſt ĩ cãticis ⁊ citharis ⁊ cy

naris ⁊ cymbalis.Et ceci⸗
dit oĩs ppls ĩ faciẽ: ⁊ ado
rauerunt ⁊ bñdixerũt ĩ ce/
lum eũ qui ꝓſperauit eis.
Et fcerunt dedicationem

gltaris diebus octo l obꝰ

tulerũt holocauſta cũ leti⸗

tia:⁊ ſalutaria laudis. Et
oꝛnauef̃t faciẽ tẽpli coꝛõis
aureis ⁊ ſcutulis: ðdica
uerũt poꝛtas ⁊ paſtopho/
ria: ⁊ ipoſuer̃t eis ianuas.

Et fca ẽ leticia in pplo ma
gna valde:⁊ auerſũ eſt opꝰ

pꝛobꝛiũ gentiuʒ. Et ſtatuit

iudas ⁊ fratres eius:⁊ vni⸗
uerſa eccleſia iſrael:vt agat᷑
dies dedicationis altaris
tepoꝛibus ſuis ab anno i

annũ p dies octo:a quinta

⁊ viceſima die mẽſiſ caſleu

cum leticia ⁊ gaudio.Ete

diſicauerunt i tempoꝛe il/

lo mõtẽ ſyon:⁊ p circuituʒ
muros altos ⁊ turres fir

mas: nequando venirent
gentes ⁊ conculearent euʒ

ſicut antea fecerunt.Et col-
locauit illic exercitũ vt ſer⸗

uarent eum:⁊ muniuit euʒ
ad cuſtodiendam bethſu/
ram: ut haberet populus

pter quod iudas ⁊ fratres eius contra gentes iſtas pugna/
uit. Circa quod ſic pꝛoceditur:quia pꝛimo ponitur afflicto
rum liberatio:ſecundo aliquoꝛum iſraelitarum pꝛeſum/
ptio:ibi Et in diebus. Pꝛima in duas: quia pꝛimo poni/
tur conflictus iude contra aliquos ſpeciales aduerſarios:
ſecundo contra alios ex diuerſis gentibus commixtos:ibi

Et congregate ſunt gentes. irca pꝛimum pꝛemittitur
cauſa conflictus iude in generali:cum dicitur: 82

factum eſt vt audierũt gentes in circuitu. ideſt gentiles

in circuitu iude habitantes. b

rate ſunt valde.ꝓ-

ſperitati iudeoꝝ iuidentes:⁊ ſimile habetur pꝛimo Eſ

munitionẽ cõtra faciẽ idu
mee.1 ¶ LCa. v.

ificatũ ẽ altare ⁊ ſãctuari

um ſicut pᷣus:irate ſunt val

de:èt cogitabãt tollere ge

☛

niacob quᷣi erã

ſeq.Et debellabat iudas ſi
lios eſau ĩ idumea:⁊ eos ꝗ
erãt ĩ arabathane qꝛ circũ

ſedebãt iſraelitas ⁊ pcuſſit
eos plaga magna.Et r̃coꝛ

datus ẽ maliciã filioꝝ beã:
ꝗ erãt pplo ĩ laqueũ ⁊ ĩ ſcã

dalũ iſidiãteſ ei ĩ via.Et cõ

cluſi ſũt ab eo iĩ turribus:⁊

applicuit ad eos:⁊ ànathe
maticauit eos:⁊ lcẽdit tur
res eoꝝ igni cũ oĩb ꝗ ĩ eis
erant.Et tranſiuit ad filios

ãqmon ⁊ ſiuenit manũ ſoꝛtẽ
⁊ pplin copioſũ ⁊ timoihe
uz ducẽ ipſoꝝ. Et cõmilit

cũ eis pᷣlia mita:⁊ ↄtriti ſũt
ↄſpectu eoꝝ ⁊ pcuſſit eoſ·
&t cepit iacer ⁊ filias ei:l et
reuerſus ẽ ĩ iudeã.Et cõn/

gregate ſũt gẽtes q̃ ſũt ĩ ga
laad aduerſus iſraelitas ꝗ
erãt iĩ finibꝰ eoꝝ vt tollerẽt
eos:èt fugerunt in dathe

man munitionem:et miſe/

runt litteras ad iudã et fra

tres eius dicẽtes:ongre
gate ſũt aduerſuʒ nos gen
tes pꝑ circuitũ vt nos aufe
rãt:et parãt venire et occu
paĩ mũitõeʒ ĩ quã ↄfugim

b qui erãt iter eoſ:?
ceperũt occidẽ ð pplo ⁊ p

dre. iij. ⁊ Nee/
mie quarto.

c ¶ Et cogitabãt

⁊c᷑ ideſt filios iſ⸗/

rael. d ¶ Qui

erãt inter eoj.plu
res.n. de filijs iſ⸗
rael fugiẽtes pſe/
cutionẽ antiochi
epiphanij:latẽter

iuerãt ad habitã

dũ inter getiles p
pe iudeã habitan
tes. ſecundo põit
cõflict iude ĩ ſpe/
ciali.⁊ pꝛio idu

meo)2 arabatha
neos ⁊ filios beã.

nã iſti ꝓut pote⸗/
rant iudeis noce
bãt. ⁊ patet litte⸗
ra vſq; ibi:

e ¶ Anathemati

gauit. ſicut dẽ de
ioſue: ꝙ anathe⸗
matiauit vꝛbem
hierico.ioſue.vj.
cuiꝰ habitatoꝛes
oẽs iterfecit:⁊ me
talla q ꝑ ignẽ pur
gari potant dino
cltui deputauit p
neceſſarijs taber/
nacli:vnde anata
mathiatio ẽ no⸗
mẽ grecũ:⁊ dẽ ab
ana qð ẽ ſurſuʒ
theſis poſitio: qꝛ
talia ſeparant᷑ ab
vſibꝰ humanis ⁊
deputãt cultui di
no. ſ¶ Et traſi
uit ad filios am/
mon. iſti ẽt fuert
moleſti iudeis ẽy/
uis eis debuiſſeẽt

eæẽ beniuoli: eo ꝙ
oöͤſcẽderãt ð loth

t cepit iaxer

oñio iaxer exiſtẽ
tes. h¶ Et con⸗
gregate ſüt gẽtes.

Hic ↄñi ponit᷑ oflick iude aduerſarios ex diuerſis gẽ/
tibꝰ ↄmixtos. Circa qð pꝛio ponit cauſa cõflictus:ſcõo
bellia; nparetr hhi Ut aüt audiuit.tertio bellãtiuʒ vt:

ibi Et

ijt ſimõ. Cã vo ↄfligẽdi fuit oppᷣſſio iudeoꝝ a

ↄmixtis gẽtib i galaad ⁊ ĩ galilea:ꝓpt᷑ qð iudei in illis
ptib poſiti petierũt a iuda ⁊ effibꝰadiuuari: ⁊ pʒlĩ̃a
paud excepd. i ¶ Et ſugert ⁊c lic noiabat illa muito

„ r.
Et

4

Ec
enb
ſo rlain
connol
er

ſo

ſen
le nd

uduituuin
Pie onan⸗
pnirbale
nns. nn

ninonſli

ducum vns
e ctercims
AAlberanc
deos goi e
cuzaliapan
liberandun
guieruntin
lerziol
liun chn
Nemian
lichs am
duo exercn
denprd duf
Popelümar

nen
a (Etde

viri e
Muutorl
veriarifl
conflgen
des 0
Arwvyuuur
lium nitus.
noſinons⸗
enuitns 4

lnea w
(Sradon
wreſten

Wrenotit
uefſanisr
ſequenjnn
ti. q (S
Pic cont
ponitury
de oent
oerant
Ntur in d
rquia
n ais
uun debel
ſondo iu
Gnratio
ögege
un
Bfndn
Unaked
tonen
oſhe
rzpt
tenpan
ſſpzbt

ami mon
Apönfun
ube
düinm
Nititti
ſanbgi
Girutffr
anirhit

nſtaeum

wot ſloobi
Niiſt gutporr⸗
miillis nor

dunpralte

dn
(Vehent
un. ſandin
vre: gennte
natguunbn
hictco igſef
au hwbime
alujohhir
Gripotmrn
duioepuru
Neaſſaustur
Naclepngeane
nuhignoe⸗
nigeinndi⸗
mageliti⸗
theſsppſun⸗
nluſorui⸗
ſſb'hanut
eputit)
ſb
ltaflyn
nmn ü
nolſtin,
urul
mmn on
inib̃
Nin. .
ptisger
ſub

rcyſti
Etcon
eſütgetc⸗
iuerſioge
icusſc
Nänujn⸗
oiuce
ulani
ning,
unnin

K (Ettimothe⸗
us ⁊c qͥ erat bo
mo bellicoſus
I¶ Aptolemai
de. ciuitate que
„

poſtea dicta ẽe

audiuit autem.
Hic conſequẽter

ponitur belli ap⸗/

paratus. habito
enim conſilio iu⸗

das cum vna par
te exercitus iuit
ad liberanduʒ iu-

deos qui eranti
galaad: ? ſimon
cuʒ alia parte ad

liberandum eos
qui erant in gali-
lea:⁊ ioſephuʒ fi⸗

lium cacharie

axariam reliquit

iudas cum reſi

duo exercitu ĩ iu
dea pꝛo cuſtodia
populi manentis
in ſua abſentia.
n ¶ Et dati ſunt

viri ⁊c»] quia cuʒ

paucioꝛibus ad/
uerſarijj habebat

ter ponitur bellã⸗
tium virtus: ⁊ p/
mo ſimonis ⁊ ſui
exercitus.⁊ patet
littera vſq; ibi:
p(¶ Et aſſumpſit
⁊c̃ vt eſſent ma⸗
gis remoti ab ad/
uerſarijs ⁊ per cõ
ſequen) magis tu
Hic conſequẽter
ponitur virt iu⸗
de ⁊ eoꝛum q cuʒ
ipſo erant: ⁊ diui
ditur in duas ꝑ⸗
tes:quia pꝛio po/
nitur aduerſario
rum debellatio.
ſecundo iudeoꝛũ
alſecuratio: ibi
Et cõgregauit iu/
das. Pꝛima i du
as: hᷣm duplicem
timothei debella
tionem: ſcda ibi
Poſt hec autem.
Lirca pꝛimã par/

patet li o n.
vNcpibi: 25 et oĩbus que erant illis: ⁊

⁊ timoͤthe eſt dux exerci

eoꝝ.lMũcergo veni ⁊ eri
pe nos de manib eorum:
qꝛ cecidit multitudo de no
bis. Et oẽs fratres noſtroſ
ui erant in locis tubin in/

ierfecti ſunt: ⁊ captiuaſ du

xerunt vxoꝛes eoꝛuʒ ⁊ na
tos ⁊ ſpolia:⁊ peremerunt

illic fere mille viros. Et ad

huc epiſtole legebant᷑. Et
ecce alij nuncij venerũt de
galilea conciſſis tuniciſ nũ
ciantes ſm verba hec:dicẽ
tes cõueniſſe aduerſũ ſe: aà

ptolemaide ⁊ tyro ⁊ ſido

ne:⁊ repleta eſt oĩs galilea

alienigeniſ vt nos ↄſumãt.
At audiuit autem iudas
ppls ſermões iſtos: cõuẽit

eccleſia magna cogitar̃ ꝗqd

facerent fratrib ſuis qui in

tribulatione erant ⁊ expu

gnabantur ab eis. Dixit
qʒ iudas ſimoni fratri ſuo.

Elige tibi viros ⁊ vade ⁊

libera fratres tuos in gali

confligere ꝙ iu⸗
das. o¶¶Et abi
it. hic conſequen*

lea:ego autem ⁊ frater me
ionathas ibimus in galaa
dithim.Et reliꝗt ioſephuʒ
filium cacharie ⁊ agariam
duces ppli cuʒ reſiduo ex
ercitu in iudea ad cuſtodi
am:⁊ pꝛecepit illis dicẽs:
Pꝛeeſtote populo huic:⁊
nolite bellũ ↄmittẽ aduer/
ſum gentes donec reuerta
mur.Et dati ſunt ſimoni vi
ri tria milia vt iret in gali
leam: iude autem octo mi
lia in galaadithim. Et abi
it ſimon in galileaʒ: ⁊ com
miſit pꝛelia multa cum ge
tibus.Et contrite ſunt gen
tes a facie eius ⁊ perſecui

eſt eos vſq; ad poꝛtaʒ pto

lemaidis. Et ceciderunt ð

gentibus fere tria milia vi

rorum: ⁊ accepit ſpolia eo
rum.Et aſſumpſit eos qui
erant in galilea ⁊ in arba
tis cum vxoꝛibus ⁊ natis:

adduxit in iudeam cum le
ticia magna. Et idas ma
chabeus ⁊ ionathas fra
ter eius tranſierunt ioꝛda
nem:⁊ abierunt viam tri
um dierum in deſertum.g

Et occurrerunt eis nabu

thei ⁊ ſuſceperunt eos pa
ciſice ⁊ narrauerũt eis om
nia que acciderant fratri
bus eoꝛum in galaaditide

ſitueft admouereex
ercitum. ideſt ipſum

cte. vt

ex impꝛouiſo inue⸗

rent ſuper eoſ qui b
ſiderant iudeos icluꝰ
ſos in munitione.

⁊ quia multi ex eis com

p̃henſi ſunt in baraſa ⁊ bo
ſoꝛ ⁊ ĩ alimis ⁊ in caſphoꝛ
⁊ mageth ⁊ carnaim. He
omnes ciuitates munite ?æ
ciuitatibus galaaditidis te
nentur compꝛehenſi. Et in

craſtinuʒ conſtitũerunt acd
mouere exercitum ciuitati

re ⁊ tollere eos in vna die.

Et conuertit iudas ⁊ exer
citus eius viam in déſer
tum boſoꝛ repente:⁊ oceau
pauit ciuitatem: ⁊ occidit
omnem maſculum in oꝛe
gladij: ⁊ accepit om̃ia ſpo
lia eoꝛum: ⁊ ſuccendit ea,ʒ

igni. Et ſurrexerunt inde
nocte:⁊ ibant vſq; ad mu
nitionem. Et factum eſt di

bus his: T compꝛebende

7& lad

luculo cum eleuaſſent ocu

los ſuos: ⁊ ecce populus

inlius cunõ erat numer:

poꝛtantes ſcalas ⁊ machi

nas vt ↄpꝛehenderent mu
nitioneʒ ⁊ expugnaret eos

Et uidit iudas qꝛ cepit bel
lum:⁊ clamoꝛ belli aſcen

dit ad celũ ſicut tuba: 2 caa

moꝛ magn de ciuitate. Et

dixit exẽcitui ſuo: ugna

te hodie ꝓ frib vris.Et ůe
nit trib'oꝛdinibP peos: Ix
exclamauer̃t tubiſ ⁊ clama

uer̃t ĩ oꝛõne.Et cognouer̃t
caſtra timothei qꝛ macha-
be ẽ:⁊ r̃fugerũta ſacie e.

Et pcuſſer̃t eos plaga ma

gna: et cecider̃t ex eis ĩ die
illa fere octo milia viroꝛũů.

— .

uiſit enim exercitum
ſuum in tres partes:
irruens ſuper aduer
ſarios a tergo.

Et vidit iudas
lad capiendum oè

¶ Wachabeoꝛum

AlEt oiuertit iuda Et diuertit iudaſĩi maſpha
in maſpha. aliqui li⸗
biꝛii habent: maſphat
7 male: qꝛ maſphat
eſt locus in iudea in

⁊ expugnauit ⁊ cepit eaʒ:
⁊ occidit oẽm maſculuʒ ei

2 ſüpſit ſpolia ei: ⁊ ſuccen

quo fuerunt congre dit eam igni. Inde prexit

gati iudas ⁊ populuj
ad dominũ depꝛecã
dum: ſupꝛa tertio ca⸗
pitulo. -p¶ P hec

ſequenter ponitur ſe
cunda timothei de/
bellatio:⁊ patet litte/
ra vſq; ibi: 3 tie. rIm 2 Levir
ait timothe pncipib? ri exercitu: ⁊ renuciauerut
⁊c̃ erat.n.ſoꝛtileus ei dicẽtes: qꝛ ↄuenerũt ad
per hoc factuʒ ſoꝛ
tilegixauerat ð victo
ria ſui ↄtra iudaʒv? ile .
ecouerſo. a ¶ Sta⸗ mis. Et arabas ↄquxerüũt
iĩ auxiliũ ſibi:⁊ caſta poſue
rũt traſ toꝛꝛẽtẽ:parati ad te
penire i pꝛeliuʒ. Et abijt iu
das obuiã illiſ.Et ait timo
the pncipib exercituſ ſui.

ibi: e

tuit ſcribas populi
ſecus toꝛꝛentem. iſti
enim habebant i ſcri
ptis nomina bellato/
rum:⁊ per hoc pote⸗/
rant ſcire ſi omnes
tranſirent. b ¶Et
tranſiretauit ad illos
poꝛ.vt darcet alijs au
daciam tranſeundi.
c ¶ Et pꝛoiecerunt
⁊c] vt fugerent ma/
gis expedite.
congregauit. Poſtaq;
deſcripta eſt aduerſa
rioꝛum debellatio:
hic conſequenter de⸗
ſcribitur iudeoꝛum
aſſecuratio: nam li/
beratos ab obſidio/
ne noluit inter aduer
ſarios dimittere: ſed
adducere eos in iude
am vt eſſent ibi tuti:
⁊ patet littera v

n

t venerũt
vſq; ephꝛon. vbi po
nitur impedimentuʒ
ſuperueniens in via:
nam habitatoꝛes e⸗
phꝛon negauerũt eis
tranſitum per ſuam
ciuitatem:⁊ non po⸗/
terant tranſire per a/
liam viam:i
ditur: f

ephꝛon.

tatem
g rer erat. ſ. iude
po

eas. i

k—N “

8.
h ¶ Et obſtruxerũt
⁊c ideſt murauerunt
UEt pꝛecepit
iudas pꝛedicare.ideſt
per pꝛeconem dice⸗

Et

Et

be⸗
: f ¶Sed per
medium.ſcilicet ciui

⁊ cepit caſbon:⁊ maged ⁊

boſoꝛ:⁊ reliquas ciuitateſ
galaaditidiſ. ſt hec au
autem verba. Hic cõ tẽ v̈ba ↄgregauit timothe
us exercitum aliũ:⁊ caſtra

poſuitↄtra raphõ trãſtoꝛ
rẽtẽ.Et miſit iudas ſpecula

eũ oẽs gẽteſ q̃ ĩ circuitu no
ſtro ſũt:⁊ exercit multuſ ni

Cũ appꝛopiqᷓuerit iudas
⁊ exercit᷑ eius ad toꝛẽtem

oꝛ:ñ poterim ſuſtinẽ euʒ:

potẽs poterit aduerſuʒ

nos. Si pᷣ̈ÿ timuerit trãſir

⁊ poſuerit caſtra ex flumẽ:

traãſfreten ad eos:⁊ poteri
maduerſuſ illũ. At aũt ap
pꝛopiqᷓuit iudaſ ad toꝛꝛẽtẽ
aqueſtatuit ſcribaſ ppli ſe

C toꝛtẽtẽ: ⁊ mãdauit eis di

. cẽs: Neminẽ hoiuʒz reliqri
tis:ſʒ veniãt oẽs ĩ pᷣliuʒ.Et

ſq; tranſfretauit ad illos poꝛ:

⁊ omnis ppls poſt euʒ.Et
contrite ſunt omnes gẽtes
a fſacie eoꝛuʒ:ẽèᷣt pꝛoiecerũt
arma ſua: I ? fugerunt ad
phanum quod erat in car
naim.Et occupauit ipſam
ciuitatem:⁊ phanum ſuc/
cendit igni cum omnibus
que erant in ipſo.Et oppᷣſ
a eſt carnaim:⁊ non potu

it ſuſtinere contra faciem

iuð. Et còngregauit iudaſ
vniuerſos iſraelitas ꝗ erãt
in galaaditide a minimo
vſq; ad maximum:⁊ vxo
res eoꝛũ.⁊ natos ⁊ exerci/

tum magnum valde: vt ve
nirent in terraʒ iude. Et vè
nerunt vſq; ephron:⁊ hec
ciuitas magna in ingreſſu

poſita munita valde. Et ñ

erat ðclinare ab ea dextra
vel ſiniſtra:ſed per mediuʒ
itr erat. Et incluſerunt ſe
qui erant in ciuitate:ẽ᷑t ob/
ſtruxerunt poꝛtas lapidi

. bus. Et miſit ad eoſ iudaſ
vyerbis pacificis dicens:

Tranſeamus per terram
veſtram vt eamus in terrã

noſtram.⁊ nemo vobiſno

cebit:tantum pedibus trã
ſibimus. Et nolebant eis
aperire. Et pꝛccepit iudas
pꝛedicari in caſtris: ũt ap

plicarẽt vnuſquiſq; i quo
erat loco.Et applicuerunt
ſe viri virtutis: ⁊ oppugna
uit ciuitatem illaʒ tota die
⁊ tota nocte:⁊ tradita ẽ ci
ꝗaque:ſi trãſierit ad nos pi

uitaſ in manu eius.Et per

emerunt omnem maſcu

lum in oꝛe gladij: &t eradi
cauit eam:⁊ accepit ſpolia
eius:⁊ tranſiuit per totam
ciuitatem ſuper iterfectos.

Et tranſgreſſi ſunt ioꝛdanẽ

in campo magno cõtra fa

ciẽ bethſan. Et ᷑rat iudas
ogregans extremos: ? ex

hoꝛtabat pplm ꝑ totã viã
donec vẽirẽt ĩ trã iuda. Et

aſcẽder̃t i mõtẽ ſyon cũ le

ticia ⁊ gaudio:et obtuler̃t
holocauſta:q nẽo ex eis
cecidiſſet donec reuerterẽ
tur in pace.Et in dièbus ꝗ
bus erat iudas ⁊ ionathaſ
in terra galaad: ⁊ ſimõ fra

„
Pi conſequen/

applicarẽt. ideſt
vt inſultum face⸗
rent contra ciui⸗
tatem.
I¶ Et eradicauit
eam. ideſt ſubuer
tit. m ¶ Et erat
iudas ⁊c] facie/

bat enim vltimã

cuſtodiam ne ali⸗

qjuis ex debiltta⸗
te ſeu alia occaſio

ne remaneret pꝰ
armatos: ab ad
uerſarijs inſidi/

antibus capere⸗
tur. n ¶¶ Et ob/
tulerunt ⁊ccᷣ ideſt

eo ꝙ bellatoꝛes

ſani redierant 2
integro numero.
¶Et in dieb

ter deſcribit quo

rundam iudeoꝛũ
pꝛeſumptio:ſcili⸗

cet illoꝛum qui i
abſentia iude 2
fratrum ſuoꝛum

remanſerant ad

populi cuſtodi/
am: ⁊ pꝛeſumen⸗

tes de ſua virtute
exierunt ad pꝛeli-
andum cum gen⸗

tilibus contra iu
de pꝛohibitionẽ
que habetur ſu/

pꝛa:⁊ patet litte⸗

ra vſq; ibi:

p(St axarias

pꝛinceps virtutis
ideſt partis exer/
citus que reman⸗

ſerat ad cuſtodiã

iude tantuʒ:⁊ nõ
ad bella cotra ex
traneos conci
tanduum.

ter e ĩ galilea: ↄtra faciem

ptolemaidis: audiuit ioſe
phcacharie ſilũ:c᷑t acariaſ
pꝛiceps virtutis res bñ ge

ſtas:⁊ pᷣlia q̃ facta ſunt ⁊ di

xit:Fàciamuſ ⁊ ipſi nobis
nomen ⁊ eamus pugnare

aduerſus gentes que in cir

cuitu noſtro ſunt.Et pꝛece
pit hiſ ꝗ erãt ĩ exercitu ſuo

q¶ Faciamu et

ipſi nobis nomẽ
ac. exquo patet

entibus l
dennbehitn
hopidins
iatcs uel
güczſuorum
Uusiclicafo
onre
cos facere ar
in
gubriabotl
fiun.wbiha
bitgertles
nuc de pen
guiſenpin
mdleſt iu⸗
paet pun
dee heen
nertitur
raad bog
de pelia
licreutn

.
wunſer

ode cie
ſebugner
ſuptggitaun
areſſerdela
Nllene.
mnen erant
ne ioenim
guafultinen
Lythaben
Min pein

Fulin
A.V

Amrii

ghAn
inir
Mpounen
Ge
Ronlnn⸗
itſp
nmutor
Mmn⸗ l⸗
* ul
trni
Fumnſum
mmden 1
dntli aſd⸗
mInainn
deſunn
nmnnnt
Kuurg
busconn
.
e haen
1petle
S
E
mneqenmn
tpten
ogpeſen,
unais
Aeumm“
belucng
cun

c
onn

eos facere ami

mo

exercitu ſuo. S

uenerunt ad eos
⁊c].i.eufoꝛtunia
ſiue laudes de eu
foꝛtunijs magni
ficantes:⁊ dicun
tur fauſta a fa
ueo faues quaſi
foꝛtune fauoꝛes.
Plures enim de
gentibus circa iu
deam habitanti ⸗
bus vidẽtes ⁊ au
Dlsnten iude fra⸗
ſuoꝛum bo
nas a ſcilicet foꝛtu/
nas:venerunt ad

18

tias. x¶ Et per
ambulabat ſama
riam.vbi habita
bãt gentiles üluc
miſſi de perſide:
qui ſemꝑ fuerunt
moleſti iudeis: 7
patet pꝛimo eſ⸗
dꝛe ⁊ neemie. ⁊ re
uertitur ſcriptu⸗
ra ad loquenduʒ
de pꝛedictis qui
ꝓceſſerant ad bel
n; ex pꝛeſi umpto

In illa: die.

ideſt ilo tem
poꝛe.
derunt ſacerdo/

tes ⁊c̃ ſcilicet io/⸗
ſephus ⁊ agarias
ſupꝛadicti:qui li-
cet Ekeſſot de ſacer
dotali genere: nõ
tamen erant de
ſoꝛte ioarim: de
qua fuit matathi
as vt habetur ſu⸗
pꝛa in pꝛincipio
capituli ſecundi.
CKa. .

Acriptis
ctorijs iude tem
poꝛe antiochi e
piphanis: hic
conſequenter de
ſcribitur confli⸗
ctus iude tempo/
re filij ſui antio/

chi eupatoꝛis: 2 quia apton vnius eſt gener atio al

interrã iudaſ

I.

bantur ex pꝛeſiunptione 2 laudis ci cupidlitate.
¶ Et abierunt igmniaʒ. vbi habitabat goꝛgias cuom
Ipſi autem non erant ⁊c ideſt ma
ſliorun ſuoꝛum ⁊ conſanguineoꝛum coꝛum.
rlpzopteta crebꝛas 1 magnas victoꝛi/

et abierti iamniã: ⁊ exi

curos. Ipli autẽ nõ erant

de ſemine virox illoꝝ: per
gquos ſalus acta ẽ ĩ iſrl.Et
Riri iuda magnificati ſunt
valdel in cõſpectu omnis
iſrael ⁊ gentium omnium

vbi audiebatur nomen eo
rum. Et côònuenerunt ad
eos fauſta acclamantes

Et exiuit iudas ⁊ frẽs eiuſ
⁊ expugnabat ſilios eſau ĩ
terra q ad auſtrũ ẽ: ⁊ ꝑcuſ/
ſit chebꝛon ⁊ filias eius:

muros ei:⁊ turres eiuſſuc

cæẽdit igne ĩ circuitu: Et mo

uit caſtra vt iret i terrã alie
nigenaruz:ct pambulabat
ſamariã. In illa die cecide
rũt:ſacerdotes ĩ bellolduʒ
volut foꝛtiter facere: duʒ ſi

ne ↄſilio exeũt i pliũ.Et de

clinauit iudas in acotuʒ in
terrã alienige naꝝ:⁊ diruit
aras eoꝝ:⁊ ſpolia deoꝛum

ſuoꝛũ ſuccẽdit igni:⁊ cepit

ſpolia ciuitatũ ⁊ reuerſus ẽ
[LCa. vxY.
NXX rẽex antiochuſ per
ambulauit ſu uperio/
res regiones .Et audiuit
eſſe ciuitatem elimaidem

in perſide nobiliſſimam ?
copioſam in argento ⁊ au
ro: templumque in ea lo/
cuplex valde. Et illic uͤela⸗

goꝛgias de ciuitate: ⁊ viri
epobuia illis i pugnaʒ. Et
fugati ſut ioſeph agarial
vſq; i lines iudee: ⁊ cecide
rũt illa die de pplo iſri ad
duo milia viri. Et facta eſt
plaga magna i pplo:quia
no 6 audierũt iuda 7 fratres
ei: exiſtimãtes foꝛtiter ſe fa

H

„
. .. .
. *$½% 2

terius: ideo peimo ponitur moꝛs antiochi illuſtris: ſe
cundo ſubſtitutio filij eius antiochi eupatoꝛis: ibit⸗ Etco-
gnouit lyſias.Circa pꝛimum pꝛimo ponitur ſue moꝛtis oc

mina aurea Rlosics 7 . cu
ta:q reliquit alexaãder phi/

uit pꝛimus ĩ grecia:⁊ venit
Et qrebat capere ciuitatem
7 depdari ea èt non potuit
qm̃ inotuit ſermo his qui
erãt in ciuitate. Et iſurrexe
rũt ĩ pꝛeliuʒ ⁊ fugit inde:è᷑t
abijt cum triſticia magna:
7 reuerſe us eſt ibabyloniäa:
⁊ ſjenit qui nunciaret ei in
perſide:quia ſugata ſüt ca
ſtra que erant in terra iuda
⁊ quia abijt lyſias cum vir
tute foꝛti in pꝛimiſ ⁊ fuga
eſt a facie iudeoꝛum:⁊ iua/
luerunt armis ⁊ viribus æ
ſpolijs multis que ceperũt
de caſtris que exciderunt:
t quia diruerũt abomina

tionẽl quam ediſicauerant
ſuper altar quod erat i hie

ruſalem:et ſanctificationeʒ

ſicut pꝛius circundederunt

muris excelſis:l.a ed èt beih/

ſuram ciuitatem ſuam.1
Et factuʒ eſt t audiuit rex

ſermones iſtos expauit et

commotus eſt valde: ⁊ de
ciditiĩ lectũ ⁊ ĩcidit ĩ lãguo
rẽ pꝛe triſtitia:qꝛ nõ ẽ factũ
ſicut cogitabat. Et erat il

lic ꝓ dies mitos:qꝛ renoua

ta ẽ in eo triſtitia magna:et
arbitrat ẽſe moꝛi.Et voca
uit oẽs amicos ſuos:⁊ di/

xit illis: Receſſit ſomn ab

oculis meis:⁊ cõcidi ⁊ coꝛ
rui coꝛde pꝛe ſolicitudine.

Et dixi in coꝛde meo: In
quãtã tribulationẽ ðueni:

uitaté. doloſe.

caſio:que fuit duplex:vna qꝛ fuit tui Ppiter repulſus a qua
dam ciuitate perlſidis valde opulenta: quam querebat ſu

bito öpꝛedari: ⁊ hoc

eſt qu⸗ d dicitur:

Et aud
8. oc audiuit ab

exploꝛatoꝛibus quo
lippi rex macedo ꝗ regna miſetat ad inquisenn,

dum de ciuitatibus
in quibus poſſer⸗ et acci
pere diuitias 7 pecu/

nias multas: nam ad

hoc iuerat in perſidẽ
vt dictum eſt ſupꝛa
tertio capitulo.
¶Et ullic fuerunt
76’y ad: decoꝛem tem⸗ 7

nierortaug. e¶Et

querebat =

nõ potuit. qꝛ ciuibꝰ

reuelatus fuit ei doꝛ

lus. g ¶ Et abijt ca

triſticia magna que
fuit occaſio ſue mo:

tis pꝛima. nã ſpiritu)

triſtis exiccat oſſa. p
uer.xv. Secũda ſuie
moꝛi occaſio fuit tri

ſtitia ſuper pꝛedicta,ʒ
veniens de audita de
bellatione pꝛincipuʒ
ſuoꝛum in ceae S
ſperitate iudeoꝛuʒ: 2
hoc eſt quod dicit᷑:
t venit qui nũ
ciaret ei ⁊c᷑. pzlit .
ra vſq; ibi:
quia ⁊c iden doluz
iouis quod edifica⸗
uerat antiochus ſu⸗
per altare domini:

ficati onem. ideſt tem
plum: I ¶ Et beth/
ſun am ⁊c̃ vt eſſet eij
in foꝛtalicium con⸗

tra impulſus genti⸗
um. m =
uit 761q: ellat ſue

rat i elimaide ⁊ pꝛici-

pes ſui i terra iude.
⁊ iĩ quos fluct triſtitie in
nunc ſuz: qui iocũdus era
Et dilecius Ipoteſtatt mea

Et arbitrat ẽ ſe
moil oſpãs ð iſirmi/
tate ſanari. cetera pa
tet vſq; ibi: o ¶ Et

Dilect᷑ in ptãte mea.ſʒ
hoc erat a ſatellitibu,)

ſuts e erat odilſi- Grib alis et ſupbiz malin ſuam.

p¶ Munc remiſcoꝛ. c pena debita docẽte culpã. q¶ Et
pꝛepoſuit ⁊c videns ĩminere de pꝛopinquo ſuu interuũi.
r erdecdlit ei viadema ⁊c᷑.i.inſignia regalia ad inſignien

MWachabeoꝛum

du filiũ ſuũ. s. ¶ Et moꝛtuus eſt. ⁊c. cepit auteʒ regnare

anno centeſimo triceſimo.vij.vt ſupra pꝛimo capitlo: pꝛi/ 1

mus tamen annus 27

vltimfuerunt imper “
Munc vᷣo reminiſcoꝛ malo
rũ q feci ĩ hierim:lvñ ⁊ ab
ſtuli oĩa ſpolia aurea ⁊ ar
gẽtea q̃ erãt in ea:⁊ miſi au
ferre habitãtes iudeaʒ ſine
c. Cognoui ergo qꝛ ꝓpte
rea iuenerũt me mala iſta:
⁊ ecce pereo triſticia ma
gna ĩ terra aliena. Et voca
uit philippũ vnũ de amici/
ſuis: t ppoſuit euʒ ſup vni
uerſũ regnũ ſuũ. Et dedit
ei diadema:⁊ ſtolã ſuam ⁊

fecti:⁊ ãno.vij. regni

ſui cepit filios iſrael
grauiter affligẽ:⁊ an-
no.ix. poſuit idoluʒ
ſuꝑ altare: vt patʒ ex

ꝛedictis ſupꝛa pᷣmo
kapro t ¶ Et cogno

uit. Deſcripta moꝛte
antiochi: hic oſequẽ
ter deſcribit᷑ ſubſtitu/

tio filij ſui: qui pᷣmo
ſublimat᷑ in regnũ: ſe

cũdo ꝓuocatur ↄtra
dei populũ:ibi Et hi

qui erat. Circa pmuʒ
dẽ: t ¶ Et cognouit
lyſias:quẽ reliquerat
antioch' ad cuſtodiã

regni ⁊ nutritionẽ fi
lij ſui:vt ſupꝛa tertio

caplo. v Quoni⸗
am moꝛtuẽ rex. hoc
cognouit ꝑ nüciũ pᷣ/
ueniẽtẽ philippũ quẽ
rex moꝛiẽs iſtituerat
tutoꝛem filij ſui.
x ¶ Et conſtituit ⁊c
vt ſic pꝛiuaret philip

Vy¶Et hi. Hic conſe⸗
quent᷑ rex nou cõtra

cũdo ipſa pꝛouoca/

*

tio:ibi Et iratẽ rex.

Occaſio vero puoca

tiõis fuit accuſatõ iu

deoꝝ erga ipſum de

obſidiõe macedonũ:
⁊ ꝗbuſdã alijg: ⁊ hoc
Ge hi q

ẽ qõ dẽ: y
erant i arce.ad nocẽ⸗

duz iudeis: vt hẽtur

ſupꝛa pꝛimo caplo.
a FES R

LCocluſerat ürrl.

⁊c.i.ſic eũ artauert

ꝙ nõ poterant libere

„

ãnulũ:vt adduceret antio/

chũ filiũ ſuũ ⁊ nutriret euʒ
⁊ regnaret. Et mòꝛtu eſt il
lic antioch rex anno cente
ſimo q̃drageſimonono.

Et cògnouit lyſias:quoni

am moꝛtu ẽ rex: et ↄſtituit

regnare antiochũ filiũ eiꝰ

quẽ nutriuit adoleſcentẽ:⁊
cpꝛiuagr p vocauit nomẽ eiuſ eupato
pum officio tutoꝛis
regni negocijs in ſe
ipſum retoꝛquendo.

rẽ. Et hi quᷣi erãt i arce con

cluſerãtiſirł i circuitu ſãcto

rũ:l⁊ qrebant eis malaſẽp

iudeos pꝛouocatur. ad firmametũ getiu. Er c5
2 pꝛio põitur buius gitauit iudas diſpdere eoſ

õ occaſio:

⁊ ↄuocauit vniuerſũ pplin
vt obſiderenteos.Et con⸗

uenerunt ſimul ⁊ obſede/

runt eos anno centeſimo
quiquageſimo: &t fecerunt
baliſtas èt machinas. Et
exierůnt ꝗqdã ex eis ꝗ obſi
debãt: Et adiuũxerũt ſe illis
aliq ĩpij ex iſrl:⁊ abierũt ad

regẽ ⁊ dixerũt. Quouſq; ſn
faciſ iudiciũ:⁊ vidicas frés

exequi cultũ diuinũ. b¶ Et cogitauit ⁊c vt diuinus cul

tus libere poſſet exerceri. c

¶ Et fecerunt baliſtas. ad ia/

ciendũ ſpicula ↄtra arcis ppugnacula. OD Et machinas
ad deſtruendũ muros eius. e ¶ Et exierunt ⁊c occulte 2
ipioꝛum ex iſtgel fauoꝛe: ideo ſubditur: Et adiũxerunt ſe
illis ⁊c. ſ ¶ Mos decreuimus ſeruire patri tuo ⁊cc. iſti fue/
runt de illis qui iuerũt ad antiochũ epiphanẽ impetrãtes
ab eo vt faceret iuſticiag gentium in hieruſalem: vt ſupꝛa
pꝛimo capitulo. 6Erfil,

populi noſtri c. ſ.matathias

ños: Nos decreuim ſer⸗
uire patri tuo ⁊ abulare in

pᷣceptis ei c obſeꝗ ediciis
ei: & filij ppli nr̃i ꝓpt hec

alienabãat ſe a nobis. Etꝗ
cũq; iueniebãt ex nobis in
terficiebãt:⁊ hẽditates nr̃e
diripiebat. Et non ad nos
tm̃ extẽderũt manũ: ſʒ èti

oẽs fines nr̃oſ..Et cce ap

plicuerũt hodie ad arcẽ in
hierlin occupare eã:t mu
nitionẽ i bethſuraʒ munie
rũt.] Et niſi pᷣueneris eos

velocius:maioꝛa q; hec fa
ciet:let nõ poteriſ obtinere
cos. Et irat eſt rex vt hec
audiuit:᷑t ↄuocauit om̃es

amicos ſuos lêt pꝛincipes
exercit ſui ⁊ eos ꝗ ſup equi
