alia duo vnũ ad aqlonem:alteꝝ ad merediẽ:⁊ in h ſpacio
erat title murus vnus exterioꝛ: ſcòs medius:⁊ terti inte
rioꝛ:a ſpaciũ ↄtentũ int murũ mediũ ⁊ interioꝛẽ dẽ atriuʒ

exterius:⁊ ſpaciũ cõtẽtũ inter murũ mediuʒ ⁊ exterioꝛẽ:dẽ

ab alidbꝰvulgi locus:hac foꝛſitan ratione qꝛ geẽtiles admit
tebantur ad locũ illũ ratione oꝛationis: nã aliqui gentiles
ex deuotione ad tẽplũ veniebãt ad adoꝛãdũ illuc:vt hẽ.iij.

re. viij. iohannis. xij. Sciẽdũ tñ ꝙ iſtud ſpaciũ q̃dratum
ptim erat in ſũmitate mõtis in plano: ꝑtim in montis pen-

dulo:vt magis videbit᷑j.⁊ hec gibboſita ſpacij ſeu inequa

litas qtũ ad latitudinem ſitus non põt in plano figurari ꝓ

pter qð debet ꝑ imaginationẽ ſuppleri. Ad maiorem aũt

dictoꝝ ⁊ dicendoꝛum intelligentiã poſui hic talem figurã.

Sciendum tamen ꝙ hec figura ⁊ alie ſequentes non ſemꝑ
ſunt ꝓtracte pᷣciſe in illa ppoꝛtioe q̃ d hic:qꝛ hoc ẽ diffici-
le fieri:ſed ſupponatur ſic eſſe: ſicut ad intelligendum ↄclu
ſiones geometricas ptrahuntur aliq̃ figure q̃ non ſemꝑ ſũt
facte in illa ppoꝛtõne q̃ a doctoꝛe dẽ:ſed ab ipſo ⁊ ab audiẽ
tib ſic facte ſupponũtur. Itẽ qui vult itelligere ea qͥ dicũt᷑
hic de edificio ecechielis:nõ negligat hẽre dictas figuras ⁊
iſpicere:nã aliter paruʒ aliqd ĩ tali poſſit itelligere niſi cũ te
dio ⁊ capitis ſui fractione. Pꝛima pars diuiditur in duas:
quia pmo deſcribitur ꝑs anterioꝛ totiujedificij:: poſterioꝛ
dẽ ꝑs anterioꝛ que incipit a latere oꝛientali muri exterio/
ris:⁊ ꝓtẽdit᷑ vſq; ad murũ occidentalẽ atrij ĩterioꝛis:ita ꝙ

linea imaginarie ptracta a finibillius muri verſus aqlonẽ
⁊ verſus auſtrũ diuidit ꝑtẽ anterioꝛẽ a poſteꝛioꝛe:qꝛ poſte-
rioꝛ eſt verſus occidẽtẽ: 2 ps incipit in fine pᷣſetis capli: ibi
Et itroduxit me.Pꝛi adhuc diuidit ĩ tres pꝑtes.qꝛ p deſcri
bũt᷑ poꝛte muri exterioꝛis:ꝛ poꝛte medij:ibi Et vẽit ad poꝛ
tã.ʒ poꝛte muri interioꝛis:ibi Et introduxit me in atrium
inter. Circa pᷣmũ ſciendum ꝙ ĩ oꝛientali parte muri exte/
rioꝛis ĩ medio eius erat quedã aꝑtura decẽ cubitoꝝ latitu/
dinis in qua erat poꝛta: ⁊ ſimiliter in ? 73 muro directe ſe
reſpicientes. Quatum igit᷑ ad pꝛimum murũ dẽ:Et mẽ us
eſt latitudinem edificij calamo vno altitudinem q́; calamo
vno.⁊ ſᷣm hebꝛeos edificium hic vocatur murus exterioꝛ

cuius ſpiſſitudo dẽ hic latitudo:⁊ ſic ẽ eqlis altitudini. Sʒ

hoc non videt᷑ ↄuenienter dcm:nam intentio pphete eſt de
ſcribere edificiũ decenter diſpoſitum:non ẽ aũt decẽs diſpo
ſitio muri cuius ſpiſſitudo eſt equalis altitudini:a iõ meli
vident᷑ dicere expoſitoꝛes alij dicentes ꝙ nomine edificij hic
intelligit᷑ qdam domuncula ſuꝑ poꝛta edificata cuius lati/
tudo eſt vnius calami ſᷣm ſpiſſitudinẽ muri: iſta tũ mẽſura
vnicalami accipienda eſt intra parietej domũcule:ſicut.j.
dicet᷑ de thalamis ⁊ poꝛticibꝰ:⁊ ſilr altitudo.Lõgitudo aũt
eius ſᷣm latitudinẽ poꝛte ſ.decẽ cubitoꝝ:ſed non fit hic mẽ

tio de iſta longitudie:qꝛ tres poꝛte pᷣdicte ſe reſpicientes ab

oĩbus ponunt᷑ eiuſdem latitudinis: poꝛte autẽ muri medij
T interioꝛes deſcribũtur infra decẽ cubitoꝝ latitudinis:⁊ ꝑ
cõſequens iſta. Item ſʒ hebꝛeos in muro exterioꝛi deſcribit
vna poꝛta tantũ.ſ.in latere oꝛientali:a tñ ĩ muro medio ⁊ iĩ
terioꝛi ponunt duas poꝛtas.ſ.in latere adqlonari ⁊ ſilłr in au
ſtrali:que vident᷑ p nihilo poni: niſi in muro exterioꝛi ſint
poꝛte coꝛreſpondẽtes ad introeundũ: pp qð ali videntur
melius dicere dicente ꝙ in latere muri exterioꝛis aqlonari

T auſtrali ſt due poꝛe ↄſimiles poꝛte oꝛientali.Ad capiẽdũ

vero facilius que dicta ſunt ⁊ dicẽda ponit᷑ hic talis figura

☛

a ( Et venit ad poꝛtam. Hhic oſequenter deſcribuntur
poꝛte muri medij:⁊ diuidit᷑ in tres partes: qꝛ pꝰ deſcri
bitur poꝛia oꝛienalis: 2Iadlonaris:ibi Poꝛtã q;.y' au/

ſtralis:ibi Et duxit me. Pꝛima adhuc in duas:qꝛ pmo
deſcribitur oꝛientalis poꝛta:2˙quedã extra illã poꝛtaʒ

exñtia:ibi Et eduxit me ad atriũ. Ad itellectũ pꝛime p-

tis conſiderandũ ꝙ hec poꝛta deſcribit᷑ habere veſtibu⸗

lũ:poꝛticũ:frontes:thalamos:⁊a gradus.Gradus aũt ſt

pꝑ decliuitatẽ montis:⁊ ideo a loco vulgi erat aſcenſus

ad poꝛtam iſtã ꝑ ſeptem gradus. Ueſtibulũ aũt eſt d

dam ſpacium ante aptura muri medij quinq; cubitoꝝ
in latũ.ſ. ab oꝛiente in occidentem: 7. xxv. in longuʒ ab
aquilone in auſtruʒ. Poꝛticaũt eſt edificiũ ſitũ ſuper

apturã muri medij:a ex ꝑte interioꝛi ipſius muri tran

ſiens vltra muruʒ medium per octo cubitos intra atri
um exterius:⁊ a terra vſq; ad ſũmitatem huius poꝛti
cus ſunt cubiti.l.⁊ iuxta poſtes oſtij ſunt due turres:q⸗
rum altitudo deſcribitur ſexaginta cubitoꝝ:ſicut ĩ poꝛ
tis caſtroꝛum ⁊ notabiliũ edificioꝛum fiunt due turres

vng ex vna parte oſtij:altera ex altera:⁊ vocantur fron
tes quia ſunt ad decoꝛem poꝛte ⁊ ad eius defenſionem:

ſicut foꝛtalicia in extremitatibus terraꝝ dicuntur fron

tarie ⁊ in ſũmitatibus iſtarum turrium erant pomelli:
7 ſuper pomellos rami palmarum celati:ſicut cõmuni
ter videmus ĩ pomellis turriũ ꝙ habent deſuper folia
celata vel ramos arboꝛum: a iſte tres erant edificate in
ſpiſſitudine muri:tamen excedebant illam ſpiſſitudinẽ
aliquantuluʒ ex vtraq; pte. Juxta turres iſtas deſcribũ
tur ſex thalami p poꝛtarijſ:tres iuxta vnã:a tres iuxta

aliã:qͥ i hebꝛeo vocantur appenditia: qꝛ deſi cribuntur
adherentes muro medio ab exterioꝛi tamen pte eius:⁊

oſtia thalamoꝝ deſcribuntur ad veſtibulum poꝛte:ita
ꝙ oſtia thalamoꝛum ex vna parte ſunt directe contra

. ..e

Ghliglunde
inpeliütſorci
nlandinen
wrofigrar⸗
kuzmiacl
ſontſcouen
1n caliung
euaniſap
ſtceuorio

mardianurfrn
umanmn ponel
clatiſicur onun
an dallpe ſpli
Gomteltfcatein
nt Aanſoilitudin
wurmiſasdaah

mwian.

itu: gedaabn
einumengeaun,
neſtbolumpotre
ſunroirenr nn

Ezʒechielis Xl.

oſtia thalamoꝝ exñtium in alia ꝑte per modum hic fi

guratum: ꝓut põt in plano figurari.ſ.ſʒ ſitũ ſundamẽ

toꝝ:⁊ añ thalamos ex vtraq; pte oſtij deſcribit᷑ ddaʒ
ſedile latitudinis vni'cubiti qð in textu vocat᷑ margo.
Itẽ ſciẽdũ ꝙ poꝛta hic accipitur dupliciter. Ino modo
large p aptura oſtij ⁊ edificioꝝ:e in lateribus poꝛte ⁊ de
ſuper exñtium:ſicut dicimꝰ cõmuniter ꝙ poꝛta ciuitati

eſt bñ turrita ⁊ deſuꝑ bene edificata. Alio modo ſtricte

ꝓ ipſo oſtio:ſic dicimuj ꝙ poꝛta ciuitatis eſt clauſa:qñ
oſtiũ eſt clauſũ: ⁊ apta qñ eſt apertũ. Item ſciendu: ꝙ
lʒ veſtibulũ ꝓpe ſit ante poꝛtã muri ⁊ poꝛtic pꝰ:tñ vtrũ
q; ſpaciuʒ.ſ.anterius ⁊ poſterius aliqñ veſtibulũ aliqñ
poꝛticus noĩatur. Itẽ iſte tres poꝛte ſũt oĩno ſimiles:⁊
iõ qð in deſcriptione vnpomittit᷑ ⁊ in deſcriptione alte

rexpmit᷑ intelligendũ ẽ eſſe in oib'. Et idem dicenduzʒ
de tribus poꝛtis tertij muri:exceptis illis in qbus diffe/
runt a poꝛtis muri medij q̃ inferius expꝛimẽt. hoc aũt
dico pꝛopter veſtibulum quinq; cubitoꝝ latitudinis:

*

qð ſolũ expmitur in deſcriptione poꝛte auſtralis tertij
muri:qð ſilr intelligendum eſt eſſe in alijs. Ad magis iĩ
telligendũ q̃ dicta ſunt ⁊ dicẽda poſui hic duas figuras
q̃ pᷣꝰ repꝛeſentat ſitum poꝛte:poꝛticus:⁊ veſtibuli:frõ
tium:a thalamoꝝ ſᷣm lineas fundamentales:tñ intelli
gendũ ꝙ fundamenta frontium non incipiut a terra ne
impediãt ſpaciũ inter thalamos:ſed q̃i ꝑ cẽtuʒ cubitos
in latitudine muri: ꝓut expmit᷑ in figura 2². Secunda
vero figura repꝛeſentat altitudinẽ poꝛte:poꝛticus:⁊ frõ
tiuʒ ſᷣm ſpaciũ a poꝛta oꝛientali:thalami vero non poſ
ſunt ſic ↄuenienter figurari ſm latitudinẽ ſuã ꝑꝑ muꝝ
2m cui iunguntur: ſed defacili poſſunt imaginari tanq
eleuati ſuper ſua fundamenta iuxta frontes: quãta tñ
ſit eleuatio non habetur ex textu.

¶ Dis p̃miſſis reuertamur ad expoſitionem lr̃e. a (¶ Et
venit ad poꝛ.q̃ reſpi. viã oꝛientalẽ. hec eſt poꝛta ſci muri
ad quã venit de poꝛta oꝛientali pꝛimi muri ſiue exterioꝛis
b ¶ Et aſcendit per gradus eiuj ⁊c.ex hoc pʒ ꝙ gradus iſti
erat extra poꝛtã ĩ loco vulgi:qꝛ pᷣus aſcendit gradus dictoj
77 h poſtea occurit ſibi
limen poꝛte mẽſuran

Et vẽnit ad poꝛtaʒ:q̃ reſpi dum:i eniʒ eſſent iſti

ciebat viã orientalẽ: t alc? Sradlasintra vorram
dit p graduſ ep. Et menſuſ ca de ſancto victoꝛe
eſt limẽ poꝛte calamo vno vel in ſpiſſitudie mu
latitudinẽ.i.limẽn vnũ ca nipoꝛte vt dicunt ali⸗
lamo vno ĩlatitudie:᷑ttba qun drgilſe⸗
lamũ ùno calamo ĩ longu z aſcendit per gꝛaduj

⁊ vno calamo in latũ:èt in
ter thalamos quinqʒ cubi
tos:è᷑tlimen poꝛte iũxta ve
ſtibulũ poꝛte intrinſec cala
mo vno.Et menſus ẽ veſti
bulũ põte octo cubitoꝝ ẽᷣt

e:qꝛ limẽ pꝛ occur

riſſet mẽſurãti q́; grnrng
dus aſcẽſus.
menſus ẽ limẽ poꝛte
⁊c̃.ſᷣʒ muri medij ſpii
ſitudinem: tñ in he/
bꝛeo ſic habetur: Et
menſus eſt poſtẽ poꝛ
ttte. 1 dicitur poſtis o-⸗
ſtij ps muri aſcendens ſurſũ ſm latitudinem oſtij ex vna ꝑ.
te: latitudo ẽ ſᷣm ſpiſſitudinẽ muri ſic ⁊ limij. 8 en
limen vnũ.hic videt᷑ lr̃a coꝛꝛupta ꝑ ſcriptoꝛes ponẽtes.i.ꝓ
aæ:nã in hebꝛeo ſic hẽ:Et poſtẽ vnũ.nã oſtiũ qð dẽ hic poꝛ/
ta hʒ duos poſtes: ſed dexteꝝ ⁊ ſiniſtrũ eq̃lis menſure: æ
ſilr duplex limen.ſ.inferius ⁊ ſuꝑius:⁊a eiuſdẽ menſure:ppꝑ
qð non variat᷑ mẽſura ſi dicat᷑ limẽ ſᷣm traſlationẽ nr̃aʒ vł
poſtẽ ſʒ hebꝛeos: e ¶ Et thalamũ.i.quẽlibet.vj.tbalamo
rum:qꝛ frequẽter accipit᷑ hic ſingulare ꝓ plurali: f Uno
cala.in lon.⁊? vno cala.in latũ.iſtud ſpacium q̃dratũ intelli

gendũ ẽ intra parietes thalamoꝝ: ita ꝙ muri claudentes 2

diuidente thalamos ſunt extra mẽſurã iſtam:iõ ſubditur

g¶ Et inter thalamos.v.cubitos.dicũt h̊ cõit᷑ expoſitoꝛes
ꝙ qlibet muroꝝ diuidentiũ inter thalamos hẽbat.v.cubi
toſ ĩ ſpiſſitudine:cuiꝰ mẽſura Hiont⸗ nã ſpiſſitudo muri
diuidit ĩter thalamũ ⁊ thalamũ:iʒ ñ ẽ veriſile ꝙ ſpiſſitudo
muri oiuidentis eſſet tãta: cum ſpacium cuiuſlibet thala
mi ſit tm̃ ſex cubitoꝝ in q̃drum:vt dcm̃ eſt: ⁊ ideo melius
videt᷑ ꝙ ꝑ hꝰqð dẽ h:Et inter thalamos.v.cubitos.itelligũ
tur duo muri diuidẽte tres thalamos ex vna pꝑte:⁊ ſpiſſitu
do cuiuſlibet ſit duoꝝ cubitoʒꝝ ⁊ dimidij: ⁊ idẽ intelligẽdũ
eſt in.iiij.thalamis ex pte altera: h Et limẽ.ſic hĩ in he
bꝛeo.ex qͥ pʒ ꝙ ſupꝛa nõ mẽſurãt duo limina:nã ſic in eadẽ
poꝛta eſſent tria limia qð ẽ falſũ:ſʒ mẽſurãt ibi duo poſtes
vt dem̃ ẽ:h aũt limia:⁊æ accipit᷑ h̊ ſingulare p plali.na mẽſu
rato vno limie hẽ mẽſura alteri: qꝛ ſi eiuſdẽ mẽſura vt pᷣ
dem ẽ. i¶ Juxta veſtibulũ poꝛte intrinſec.in hebꝛeo hẽ:
Juxta poꝛticũ poꝛte ĩtrinſec.qꝛ poꝛtic ẽ itra poꝛtã ĩ atrio

exterioꝛi:veſtibulũ aũt extra in loco vulgi:vt ſupꝛa dcm ẽ.

i ¶ Calamo vno.hec ẽ mẽſura limis cup latitudo ẽ ſʒ ſpiſ/
ſitudinẽ muri medij. &O ¶ Et mẽ.ẽ veſti.poꝛte.hebꝛeſic hʒ
Et mẽſꝰẽ poꝛticũ poꝛte octo cubitoꝝ.tãtũ.n.occupabat ð
atrio exterioꝛi vltra poꝛtã ꝓcedẽte ab oꝛiente ĩ occidẽtem:
lI ¶ Et frõtẽ eduoby cubitis.de frõtib poꝛte dic ra.ſa.ꝙ ſi
pilarij rotũdi adherẽtes muro medio a ꝑte exterioꝛi:vnus
ad dexterã poꝛte ⁊ aliuj ad ſiniſtrã:eleuati ſurſũ vltra totũ
poꝛte edificiũ:a ſpiſſitudo cuiuſlibet ſui diametri ẽ duoꝛũ
cubitoꝝ: ſic exponit ꝗð dẽ B: I ¶ Et frontem eü. i. qliber
duaꝝ frontiũ: m ¶ Ouob'cubitij.ſ.ĩ ſpiſſitudie:ſed hꝰnõ
videt᷑ veꝝ:nã.j.dẽ ꝙ i rõtiberãt feneſtre obliq̃ ad dadũ lu
nẽ ĩterqð nõ eẽt niſi eẽt itra frõtej ↄcauitas aliq̃ in qᷓ ſaltẽ

fieret aſcẽſus ſurſũ ꝑ cochleã q̃ gallice dẽ viʒ: hy aũt nõ põt
fieri itra circulũ cuᷣdiamet ẽ duoꝝ: cubitoꝝ tm:⁊ iõ mely
dẽ ꝙ krõtes iſte ſi oue turrelle ex vtraq; pte poꝛte:vt pᷣdcm̃
eſt tante latitudis ꝙ intra ↄcauitatẽ ſit aſcenſus p modum
cochlee:⁊ murꝰcircũdãs ſpiſſus duobcubitij. In talib aũt
turrellis fiũt feneſtre

obliqͥ.iſtꝛicteexe eerr “
late ier ad diffuſio frõtẽ eius duůobus cubitis
nẽlumis. r gallie vo Vſtibulũ ãt poꝛte ert in-
r„ i,„ Sli kriſec. Pôzo thalamipoꝛ
l ¶ Et frõtẽ ei. i.qli „ 0 Laagtite
ber duaꝝ frontium: te ad viã oꝛictalẽ tres hĩc ⁊
m ¶ Duob' cubitis. tres ĩde:mẽſura vna triũ:c᷑t
iĩ ſpiſſitudie muri ms mſura vna frõtiũ ẽx vtraq;
deõ. De iſtis vero frõ

pte.Et mènſꝰẽ latitudinẽ li

tib dicũt expoſitoꝛes . .
. mis poꝛte dẽcẽ cubitoꝝ:d᷑t

catholici irratõnabi

ſõa mag ↄfuſe ꝙᷓ he lõgitudinẽ poꝛte trẽdecim
ꝛei:qð ꝑꝑ ꝓlixitate; cubioꝝ:ẽèᷣt marginẽ añ tha

nior ni rieta lamos cubiti vni ict ubit⸗
lũ aũt poꝛte. hebꝛeus Vn finis vtriq;. Thaͤlami
ſic hʒ: Doꝛtic aũt poꝛ aũt ſex cubitoꝝ erãt hic ⁊ ĩ
te: o ¶ Erat intrin de. Et mẽſůs ẽ poꝛtam a te
ſecus. i. intra poꝛtam cro thalami vſqʒ ad tectuz
ed:latitudieʒ vigitiqnq; cu

Rarroekelee: vt
upꝛa dictum eſt. , 10 èGilie .
bitox:öſtiũ Z oſtiũ. Et fẽ

p ¶ Poꝛꝛo thalami
poꝛte. hebreus habet
Appenditia ad viam
orientalẽ. in illa.n. pte menſurabat:vt pᷣ̃dcm̃ ẽ. q ¶ Tres
hinc ⁊ tres inde.ſ.tres ex vna ꝑte poꝛte:⁊ tres ex altera.
r ¶ Weſura vna triũ.qꝛ qlibet ẽ ſex cubitoꝰ?: 64 Et mẽ
ſura vna frontiũ.qꝛ mur cuiuſſlibet ẽ ſpiſſitudis duoꝝ cu
Pio. t¶ Ex vtraq;ʒ pte.ſ.oſtij poꝛte. vS Et meęſus eſt
lati.limis poꝛte. Supꝛa mẽſurata ẽ ſpiſſitudo limis q̃ ẽ ꝓ/
cedẽdo ab oꝛiẽte in occidentẽ:hic aũt mẽſurat᷑ latitudo ei
q̃ẽ ab adlone in auſtrũ:cũ dẽ: x¶ ¶ Decẽ cubitoꝝ. tãta ẽ
aptura oſtij iter duoj poſtes. y ¶ Et lõgitudinẽ poꝛte.i.al
titudinẽ oſtij Peke q̃ vocat᷑ hic longitudo:eo ꝙ ẽ maioꝛ di/

mẽſio eo. ʒ¶ Tredici cubitoꝝ.⁊ tãta ẽ altitudo poſtiuʒ
oſtij: a Et margi.añ tha.cubi.vn.i.ſedile ꝓ poꝛtarijs
b ¶ Et cubirt vni finis vtriuſq;. nã illud ſedile nõ eſt ante
oſtiũ thalamoꝝ::qꝛ ipediret igreſſũ: ſed ex vtraq; pte oſtij
pꝓcedẽs vſqʒ ad finẽ muri c¶ Thalami aũt ⁊c̃.hꝰ pʒ ex di
ctis: ON¶ ¶ Et mẽſus ẽ poꝛtã ⁊c.xxv.cubitoꝝ.Tantũ eſt.n.
ſpaciũ a tecto thalami pᷣmi exiſtẽtis ex vna ꝑte poꝛte: vſq;
ad tectuʒ thalami pꝛimi exiſtentis ex altera ꝑte poꝛte ita ꝙ
aꝑtura poꝛte tenet.x.cubitos:⁊ ſpaciũ ex vna pte poꝛte int
aꝑturã ⁊ thalamũ ſeptẽ cubitos cũ dimidio: ⁊ tãtũ ex alte
ra ꝑte poꝛte:qui ſimłiũcti ſi.xxv.cubiti: ⁊ notabiliter dic:
Atecto thalãi ⁊c.nã a pede thalãi vſq; ad pedẽ oppoſiti
thalami ſt tm̃.xxiij.cubiti:nam margo ſiue ſedile añ thala
moj occupabat vnũ cubitũ ex ꝑte vna:⁊ alterũ cubitũex ꝑ
te altera:ab oſtio tñ vnius thalami vſqʒ ad oſtiũ alterius
ſi.xxv.cubiti:qꝛ no ẽ ibi ſedile:vt pᷣdem̃ ẽ. d ¶ Oſtiũ ↄtra
oſtiũ. ſic.n. ẽ diſpoſitũ oſtiũ thalami ex vna pte ꝙ ſm rectã
lineã oppõit oſtio thalami ex altera. e(¶ Et fecit frontes.
i.mẽſurauit: fſ¶ Per. lx.cubitos. tãtũ.n.ſt eleuate a tra:
g¶Et ad frõtẽ.i.añ frõtẽ a ꝑte tñ interioꝛi muri medij:
hpAltriũ poꝛte.⁊ h atriũ exter:a ẽ q̃dã platea qdrata:
Ante faciẽ poꝛte. ĩ hebꝛeo hẽ: Et ſupꝑ faciẽ poꝛte ⁊c̃.⁊ ẽ
eadẽ ſnia dũ tñ li añ ſignificet locũ eminẽtioꝛẽ: k Que
ptinge.vſqʒ ad faciẽ veſti.poꝛte ĩterioꝛis.ĩ hebꝛeo hĩ:Uſq;
ad faciẽ poꝛticus.⁊ ſic pʒ ꝙ in trãſlatiõe nr̃a veſtibulũ põit᷑
ꝓ poꝛticu.Ad hui itellectũ lr̃e ſciendũ ꝙ poꝛtic ẽ edificiũ

¶Wiber

ſupꝛa poꝛtã edificatũ:tñ trãſiens vltra hon in atrio ex
iõ

terioꝛi:vt ſupꝛa dem̃ eſt:⁊ hʒ duaj màſiões.ſ.ſuꝑioꝛẽ ⁊
inferioꝛẽ: ⁊ iferioꝛ incipit a pede poꝛte:⁊ ide vſq; ad ſũ/
mitatẽ ſuꝑioꝛis ſi.l.cubiti.Dẽ aut hec poꝛta interioꝛ re

ſpectu poꝛte claudentis veſtibulũ que ẽ ĩ loco vulgi:vt

dictum eſt ſupꝛa.
I¶. Et feneſtras
obliquas ⁊c̃.naʒ

cit frõteſ ꝑ ſexagita cubitoſ
in thalamis ſi fe⸗

èt ad frõtẽ atriũ poꝛte vndi

qʒ p circuitũ:⁊ ante ſaciem antre magloſet.
poꝛte:q̃ pertigebat vſq; ad gis late interi ra
laciẽ veſtibuli poꝛte ſterio/ tiõe ſu abcz! B
ris qnqᷓgita cubitoſ:ct ſene m Er in kront
ſtras obliqᷓs ĩ halamis ét bus eore lillr ſe⸗
2. — 9G . n 0% — „ E1 bliq: 7 di
1frõtib eoꝝ: que erãt intra cũt h frotes poꝛte
poꝛtꝗ vndiq; ꝑ ciruitũ. Si ⁊ frõtes thalamo
militer at erat ? i veſtibulis rn: ns hehat poꝛ
lfeneſtre ꝑ gyrũ intrinſecis athalamos exa⸗
et ante frontes pictura pal lio: vt pʒi figura:

marum celata. Et eduxit

n ¶ Que.l. fene⸗
me ad atriũ exter:è ecce

ſtre: o ¶ Erant

gagophilacia et pauimen an koennth nan
tu ſtratũ lapide i atrio per ſein edificij adhe

circuitũ.Trigita gacophy
auitem erant ⁊ in
veſtibulis. hebreus habet:Et in poꝛticib. dicitur ĩ poꝛ
ticibus ꝑ gyrũ:qꝛ ſic ſt feneſtre ĩ poꝛticu oꝛiẽtalis poꝛte
ſic ſè feneſtre i poꝛticibꝰpoꝛtaꝝ adqlonaris ⁊ auſtralis.
q¶ Et añ frõtes pictura palmax:.ĩ hebꝛ.hẽ:Et in frõti
bus palme. nã in ſuꝑioꝛi parte frontiũ q̃ tẽdit in acutũ
ẽ ſilitudo palme celata:vt dem̃ ẽ ſupꝛa.Et eandẽ ſniaʒ

cõtinet trãſlatio nr̃a:cũ dẽ: Et añ frontes ⁊c̃. ſi li ante

denotet eminẽtiã:ſic dẽ ioh.j. Qui p me venit añ me
fact ẽ.i.ſupioꝛ mihi vel pᷣlat. r ¶ Et eduxit me.hic
deſcribũt᷑ aliq q̃ ſũt vltra poꝛtã ſcòi muri cũ dẽ:Et edu/

xit me ad atriũ exter.qð ẽ iter muꝝ mediũ ⁊ tertium

—

8 (SEt ecce gagophylacia. hebꝛe bʒ: Cameras: t ¶ Et
pauimentum ſtratũ lapide.ẽ.n.qᷓdã platea ſub diuo pa
uimẽtata. v¶ Triginta gaçophylatia in circuitu pa
uimẽti.excepto tñ ſpacio a poꝛticu poꝛte atrij exterio/
ris occupato:⁊ ſilr ſpacio occupato a poꝛticu ⁊ veſtibu
lo ⁊ thalamis poꝛte atrij iterioꝛi::q̃ oĩa ſi ſituata i atrio
exterioꝛi:vt videbit᷑j. De longitudie vero ⁊ latitudine
iſtoꝝ gacophylacioꝝ nihil dẽ i textu:nec de eoꝝ eq̃lita/
te vel iĩeq̃litate:ſʒ de eoꝝ ſitu dẽ ꝙ ſi in circuitu pauimẽ
ti:nõ tñ accipit᷑ circuit ꝓ toto eᷣ ambitu: vt pᷣdem ẽ:⁊
ſicut frequeni accipitur circuit ĩ deſcriptione hui edifi
cij: vt.j.videbit᷑. Debent igit᷑ gacophylacia ſituari circa
pauimẽtũ oꝛiẽtale decẽtioꝛi mõ qͥ poteſt fieri:ſaluis tñ
debitij ſituatiõibalioꝝ q̃ ĩ textu expmũt:q videt᷑ mihi
talis eẽ.ſ. ꝙ ad lat adloare pauimẽti ponãt᷑ decẽ q occu
pãt cẽtũ cubitos vnũ iuxta alið: ⁊ ad lat auſtrale ſilr
ponãt᷑ decẽ q̃ occupãt centũ cubitoj vnũ iuxta aliõ.Ad
lataũt oꝛiẽtale octo:q̃ttuoꝛ ex vna ꝑte poꝛte atrij exte/
rioꝛl: a. iiij. ex alia ꝑte eiuſdẽ poꝛte q̃ cũ ipſa occupãt cẽ
tũ cubitoj:duo vero reſidua gagophylacia ponũt iuxta
thalamos poꝛte oꝛiẽtalis atrij iterioꝛis:vnũ ex vna pꝑte

rentib poꝛte vnꝰ-

⁊ alteꝝ ex altera:q̃ cũ ipſa ⁊ e ᷣthalamis occupãt.c.cu

bitos ꝑ modũ inferifiguratũ.Et ad maioꝛẽ diſtictiõeʒ
a thalamis gaophylacia ſi rubei coloꝛis. Sciẽdũ ẽt ꝙ
in angulis circa pauimẽtũ nõ ponũt᷑ aliq̃ gacophylacia

hinſen
öni
Haianein
oaponar⸗
mhil
adlone: ſc
terduuſp⸗
nte lti
oonte oca

lene (4
ſrtushadl
ſtelig
lotd i
Alcuß pen
naͤſions ve
ij cijtel
nenſiopau⸗
lterduasp

Acus oſti
Eſubdlt: d
uſuoelr
fafaciepor
dts de
richerin

Ulcza
Ka. i

rͤt
lpone
rloꝛis di
bluig
fianex ſo⸗
ppoixi⸗

((Em
lllyti
Mrarum non
(isſelert
boliene in

ug. Eta
ſllr cubit
Addeſgn
Pppnbinanti
ſdüpore
hmigbiy⸗
fentali
ten

lier molen
1lbalanost
ſr o(A
inapori pncig
Mrrcuiti nan
ſincdliciſache
anch oe r
1s 90
Aten aent ti
Nnicb. dianrip
eniar oränlsden
nuris auſnai
betr hi Eijfii
liqtinttinauun
2Kteundiſnis
ntes ti liante
ne penitañ me
tedurt me. hie
icüde Etadu

neciöd teruum.

Cnan. 106
taincrcutuß⸗
ont uni innd
aponad. t
jouſiimnin
emad lunt
gunr dechii⸗
Fndminhun
S
Eanru
ſiunich
ſe ſti

. 5 ihebꝛt hẽ
ad faciẽ:
Arij ĩterioꝛij.

(Szechielis · .

qꝛ nõ poſſent habere oſtia ſuꝑ pauimẽtũ: qð tñ dʒ eſſe
a ¶ Et pauimẽtũ iĩ fronte poꝛtaꝝ.in hebꝛeo hẽ: Ad la

Scdm lõgitudinẽ poꝛta.i.in recta diſtantia eaxꝝ

nando ad auſtrũ

⁊ adlonẽ: ſed etiã lacia in circuitu pauimenti
ouaſbortas èt pauimẽtũ iĩ frõte poꝛtaxꝝ
orienle mn occide⸗ cũdũ lõgitudinẽ poꝛtaꝝ
tem: c ¶¶ Erati rat inferi. Et mẽſus ẽ lati
ferius.h'addit᷑ ad tudinẽ a facie poꝛte iferioꝛ
oſtendedũ ꝙ non uſqʒ; ad frõtẽ àtrij ĩterioꝛis

loqt ð pauimẽto
alicui ſuperioꝛis
mãſions vel ſola

extrinſec: cẽtũ cubitos ad
oꝛiẽtẽ et aqlonẽ. Põꝛtã vo

rij. et ̈ta ſit di q; reſpiciebat viã aqlõis a/-
menl haenen. triij exterioꝛis mẽſus ẽ:tã in
dictas oſendi:: gitudie q; ĩlatitudine: ?

cũ ſubdit: ¶ Et thalamos en tres hic ⁊ treſ

menſus ẽ latitudi ide:⁊ frõtẽ e⁊ veſtibulum
ralacle vore in ei ſim mẽſurã poꝛte poꝛis:
ertrion. quingita cubiton longt⸗
e¶ Ulſq; ad fron tudinẽcen &t latitudinè vigi

tiqnq; cubitoꝝ. Feneſtre
ãt e⁊ veſtibulũ ⁊ ſculptur
ſʒ mẽſurã poꝛte:q reſpicie
bat ad oꝛiẽtẽ: et ſepteʒ gra
duũ erat aſcẽſus e. Et ve
ſtibulũ añ eã: t poꝛta atrij
ſterioꝛis otra poꝛtã aqlõis
c.cubitos per qd poꝛta vſq; ad põtã cẽtũ cu
oſtendit ꝙ eytitas bitos.Et ẽduxit me ad viã
poꝛtarum non in
cluditur in iſtij.c. ðJYMU:.
cubitis ſed excluditur: h ¶ Ad oꝛientẽ.i. pꝛocedendo
ab oꝛiente in occidentem ſunt.c.cubiti inter duas poꝛ
tas: i(¶ Et aquilonẽ.i. pcedẽdo ab aquilõe in auſtruʒ
ſt ſilr.c.cubiti:⁊ dĩ: A facie poꝛte ĩferioꝛis vſq; ad faciẽ
ac.ad deſignandũ ꝙ in lateribus poꝛtaꝝ maioꝛ ẽ dimẽ
ſio pauimenti ab oꝛiente in occidetẽ q iter duas poꝛtas
ſ.qtũ poꝛta atrij interioꝛis płitrat atriũ exterius q; eᷣ
thalami qð ẽ p.vij.cubitos vel circiter. k¶ Poꝛta q;.
Pic ↄñt᷑ deſcribit poꝛta adlonaris q̃ ſilis eſt oĩino poꝛte
oꝛientali:pꝑ qð ex dictis in deſcriptiõe illius pʒ hec lr̃a
vſq; ibi: l ainäjaginta cubitoꝝ lõgitudineʒ ep.i.
altitudinẽ q dẽ H longitudo: eo ꝙ eſt maioꝛ dimẽſio: a
pede.n. poꝛte vſq; ad ſũmitatem edificij ſupꝛa ipſũ ſt.l.
cubiti ſiẽ dcm̃ ẽ de poꝛta oꝛientali: m ¶ Et latitudinẽ
Een cubltog. n accipit a tecto thalami ex vna ꝑte vſ
q; ad tectũ thalami ex altera: qð ſpaciũ ẽ. xxv. cubito
rũ:tãtũ.n.ſpaciũ occupabat poꝛta cũ fꝛõtib ſuis ab o/⸗
riẽte ĩ occidentẽ: n ¶ Septẽ graduũ aſcẽſus ep.a ideʒ
numergraduũ itelligencłẽ in poꝛta oꝛiẽtali pꝰdeſcripta
de ꝗbꝰlodt᷑ ibi ſcriptura:ſed non exprimit᷑ ibi mumeru
o¶Et poꝛta atrij interioꝛis ⁊c᷑. hec lr̃a apud hebꝛeos
vocatur decurtata.i.indigenj ſuppletione:ſic ẽ in mulij

locis ſacre ipture: 2 eſt ſenſus: o ¶ Et poꝛta.ſ.aqlo/-

i. poꝛte atrij inte
rioꝛis. dicũt᷑ autẽ
B facie põtaꝝ pa
rietes ipſaruz ex
oppoſito ſe mu⸗/
tuo reſpicientes:

naris: p ¶ Atrij interioꝛis.i.per quã intrat atriũ inte
rius: q ¶ Kõtra poꝛtã aquilonis. i. poꝛtã adlonarẽ

us oꝛtaꝝ. ponit ſingulare p plurali. ſ. latus p latera
ab oꝛiente in occidentẽ. q d.nõ ſolũ eſt pauimẽtũ ad la
tera poꝛtaꝝ:decli

auſtralẽ: ⁊ ecce poꝛta q̃ re-

ad poꝛtã ĩ via auſtrali cẽtũ

atrij exterioris: r ¶ Et oꝛlentalẽ.i.ſilr i ꝑte oꝛiẽtali poꝛta
atrij interioꝛis eſt ↄ poꝛtã oꝛientalẽ atrij exterioꝛis: iſte.n.
poꝛte ſᷣm lineã recta ſunt oppoſite i parte oꝛientali ⁊ aqlo/
nari ⁊ auſtrali ſic dictũ fuit in pncipio hurediſicij s
mẽſus ẽ a poꝛta vſq; ad poꝛtã centuʒ cubitos. hec eſt men
ſura pauimenti ab a⸗
quilone in auſtrum
int᷑ duas poꝛtas:in la
teꝛib aũt iſtaꝝ poꝛta
rum eſt maioꝛ dimẽ
ſio pauimenti ab aqᷣ

ſpiciebat ad auſtꝝ. Et mẽ/
ſus ẽ frõtẽ ei:ct veſtibuluʒ

ed iuxta mẽſuras ſupioꝛes: lone in auſty ꝙᷓ in la
⁊feneſtraſ e et veſtibula in teribus poꝛtaꝝ oꝛien
circuitu ſiẽ feneſtras ceteraſ lo firra guch
Ans; ri toꝝ lõgitu“ Pauimentũ nõ ponũ
ꝗqnqᷓginta cubitoꝝ lõgitu aliq gacophylacia: vt

die ⁊ latitudie vigintiqgnq;
cubitoꝝ:⁊ ĩ gradibꝰ ſepteʒ
aſcẽdebat᷑ ad eam. Et veſti
bulũ ante ſoꝛes eb:⁊ celate

dicit.J.mẽſura aũt hꝰ
pauimẽti ab oꝛiente ĩ
occidentẽ h̊ tacet᷑: qꝛ
ſupponit᷑ eẽ.c.cubito
rũ:ſiẽ ẽ dimẽſio paui

palme erãt: vna hic ⁊ alta mẽti oꝛientalis ab ad
inde ĩ fronte eĩ: ᷑t poꝛta a loe in auſtꝝ. t ¶ Et
trij ſterioꝛis in via auſtrali. eduxit me ad viã au⸗
Et menſus eſta poꝛta vſqpʒ ſtralẽ. Hicↄñt deſcri

bitur poꝛta auſtralis
atrũ exterioꝛis q̃ ſilis
eſt alůs duabꝰpᷣdictis
ꝑp qð ex dictis pʒ lfYg

cubitos. Et itròduxit meĩ
àtriũ itero ad poꝛtã auſtra
lẽ: ẽt mẽſus eſt poꝛtã iuxta baucis excepiis.v
mẽſuraſ ſupioꝛes thalamũ Etvfſgulg bebden
22 „ b õ
eb:cᷣt frõtẽ e t veſtibuluz x veſtibula. i.
e hiſdẽ menſuris: ⁊ ſene poꝛtic ĩ plali: qð d
ſtraſe veſtibulũ e'ĩ circui eo ꝙ tota poꝛtic ha/

tu qnqgintà cubitoſ lõgitu Baeln onn:

diſtèt latitudiſ vigintignq;ʒ vt ocm ẽ ſupꝛa ð po:
cubitoſ:⁊ veſtibulũ ꝑ gyꝑ ticu poꝛte oꝛientalis:
=JZD ¶Ct veſtibulũ añ
oꝛes eius.h̊ accipitur

pꝛopꝛie veſtibulum pꝛo ſpacio vacuo qð ẽ ante poꝛtã ini᷑
thalamos ex vna ꝑte ⁊ thalamos ex altera:vt dem̃ ẽ ſupꝛa
3¶ In froõte ey. i. ĩ vtraq; fꝛotiũ ep: qꝛ ſuꝑ vtrãq; ẽ celata
ſilitudo palme:vt pᷣdcm ẽ: a ¶ Et poꝛta atrij iterioꝛis in
via auſtrali.i.poꝛta atrij interioꝛis auſtralij ẽ directe oppo
ſita poꝛte auſtrali atrij exterioꝛis: b¶ Et mẽſuſẽ a poꝛta
ber eſt mẽſura pauimẽti auſtralis ab auſtro in aqloneʒ
c¶ Ct itroduxit me. Poſtqᷓ; deſcripte ſi poꝛte muri medi⸗
cigẽtis atriũ exteri:hic ↄñt᷑ deſcribũt᷑ poꝛte tertij muri cin
gẽtis atriũ ĩter:a diuidit᷑ i tres ꝑtes ſᷣm tres poꝛtas: ptes
patebũt pſequẽdo. Circa poi: c ¶ Et ĩtroduxit me.ſ.an
gely mẽſurãs edificiũ: dð¶ In atriũ iter ad poꝛtã auſtra
ſẽ.mẽſurãdo.n.poꝛtas atrij exterioꝛis: vltio mẽſurauerat
poꝛtã auſtralẽ: vt pʒ ĩ pte imediate pᷣcedẽti: iõ mẽſurãdo
poꝛtas atrij ĩterioꝛij icipit a poꝛta auſtrali qᷓ directe reſpicit
poꝛtã auſtralẽ atru exterioꝛis:vt ſupꝛa ocem ẽ e¶ Et mẽ.
7 poꝛ.iluxta mẽſu.ſupioꝛes.nã poꝛte atrij ĩterioꝛis ſũt oino
ſiles poꝛtĩ atrij exiioꝛ:excepij aliqbꝰq̃.j.exbmut: fha.
ey.i.thalamos. g(¶ Et fro.e.i. frõtes. h¶ Et veſti. .i.
poꝛticũ. i¶ Quiq.cubi.lõgi.i.altitudijq d h logitudo:eo
ꝙ ẽ maioꝛ dimẽſio:⁊ tot.n.cubiti ſt a peð poꝛte vſq; ad ſũ
mitatẽ poꝛtic ſue:vt ſupꝛa dem̃ ẽ de aljs poꝛi: Et la.
xxv.cubitos.⁊ accipit hͥ latitudo a ĩmino froſjĩ poꝛte a pte
oꝛiẽtali vſqʒ ad iminũ frõipoꝛte a ꝑte occidẽtali: ¶ ¶ Et
veſtibuluʒ. h accipit ppꝛie veſtibulũ ꝓ ſpacio vacuo quod

—

;R———ʒ—ʒ—ʒ—M‧

eſt ante poꝛtã ciu' longitudo eſt.xxv. cubitoꝝ accipiẽdo lõ
gitudinẽ ab oſtio thalami ex vna ꝑte vſq; ad oſtiuʒ thala

mi ex pte oppoſita qð ẽ xxv. cubitoꝝ.eo ꝙ oſtia thalamo

rũ nõ hñt margines ſiue ſedilia añ ſe occupantia duoj cubi
tos hinc ⁊ inde:⁊ iõ qualis ẽ diſtãtia inter oſtia ſicut inter
tecta q̃ ſupꝛa dcã eſt: S
xxv. cubitoꝝ: ⁊ acci
pitur hec longitudo
ab oꝛiente i occidentẽ
a(Et veſtibulũ ei
i. poꝛticus. b ¶ Ad
atrium exterius.i.in
atrio exterioꝛi:⁊ hoc
eſt vnũ in qͥ differunt
poꝛte atrij interioꝛis:
qꝛ nõ ſũt ĩ atrio inte/
rioꝛi ſicẽ poꝛte atrij ex
terioꝛis ſũt ĩ atrio ex/
terioꝛi: vt pᷣdictũ eſt.
c¶ Et palmaj e i frõ
te.i.in frontibꝰmõ ſu

cubitoꝝ ⁊ latitudine ꝗnq;
cubitoꝛuʒ. Et vẽſtibulũ er

ei ĩ frõte èt octo grad erãt

duxit me ĩ atriũ iter ꝑ viã

mũ ei ⁊ frõtẽ ei: ⁊ veſtibu
lũ eb:ſicut ſupꝛa:⁊ feneſtraſ
e:⁊ veſtibula ĩ circuitu lõ/

pꝛadcõ: d(Et octo Q v vemnonlaranen
gradus erant ꝗb'aſc gitudie ꝗnqgita cubitoꝛuʒ
debat ꝑ eã.· heſt in ⁊æ latitudie vigintiqnqʒ cu

q̊ differũt poꝛte atrij
iterioꝛij a poꝛtij atrij
exterioꝛis: nã iſte hñt
octo grad: ille vero.
vi. tm vt pᷣdem̃ ẽ:ſũt
eni edificia iſta ĩ pẽdu
mõtis 7 iõ ð loco
iferioꝛi ad ſuꝑioꝛẽ de
ſcribitur aſcenſus per grac. e ¶ Et introduxit me. Pecẽ

bitoꝝ:et veſtibulũ e.i.trij

2* pars in qua deſcribit᷑ poꝛta oꝛientalis atrij interioꝛis:
pzʒ lr̃a ex dictis in deſcriptione poꝛtaꝝ pᷣcedẽtiũ vſq; ibi:

f ¶ Et veſtibulũ e.i.atrij exterioꝛis.i hebꝛeo hẽ: Et poꝛti

cus ei ad atriũ exterp.ſ.vrgens:qꝛ ponit᷑ in atrio exterioꝛi:
ſicut dem ẽ ð poꝛta auſtrali in ꝑte imediate pᷣcedẽti:⁊ iõ l,‚a

uidet᷑ eſſe coꝛrupta ꝑ ſcriptoꝛes:nã ĩ poꝛta auſtrali iã deſcri

pta ⁊ adloari imediate p'deſcribenda nõ ponit᷑:Et veſtibu

lũ eius.i.atrij exterioꝛis:ſed ſic:Et veſtibulũ ei ad atriũ ex
terius.vt pʒ ex textu:⁊a accipit᷑ h veſtibulũ p poꝛticu.põt tñ
lr̃a nr̃a ſic exponi:lʒ aliquatulũ extoꝛte: f ¶ Et veſtibuluʒ
eb. i. poꝛtic poꝛte oꝛientalis. g CIdeſt atrij exterioꝛis.q.

d.cui ſitus eſt in ꝑte atrij exterioꝛis.cetera patent ex dictis

in deſcriptiõe aliaꝝ poꝛtaꝝ. h ¶ Et introduxit me. hec ẽ
ʒꝰ ps in qua deſcribit᷑ aor ris ont interioꝛis atrij:⁊ pʒ

lra ex dictij in ꝑte pᷣcedenti. i ¶ Et ꝑ ſingula gacophyacia

⁊c̃.occaſiõe huſlr̃e magiſter ricardus de ſcõ victoꝛe:⁊ dñs

hugo Cardinalis dicũt ꝙ ſic in ꝑte oꝛientali ſunt gacophy/
lacia: ſic in parte aqlonari iungentes hãc lr̃am lr̃e imediate
pcedenti: ſili hpte auſtrali.ad hꝰ ẽt videtur facere qð ſu/
pꝛa dixi.ſ.ꝙ.illud qð expꝛimit᷑ in deſcriptione vnius poꝛte
intelligendũ eſt eſſe in alijs poꝛtis: exceptis his qͥ per textuzʒ
excludunt᷑: ſicut ẽ numer gradũ q ẽ aliꝰ in poꝛtis atrij inte
rioris ⁊ exterioꝛis:⁊ ſituj poꝛticũ:vt ſupꝛa dem̃ eſt.Ra.ſa.

hebꝛe nõ põit gagophylacia niſi in pte oꝛientali:qꝛ ſi eſſent

in parte aquilonari ⁊ auſtrali ſic ĩ oꝛientali deſcribẽdo poꝛ

tas aqlonares ⁊ auſtrales fieret aliq̃ mẽtio ð gaçophylacij,/

ſaltẽ bꝛeuiter tangendo:ſicut fit de poꝛticibꝰ: veſtibulis frõ⸗
tibus:thalamis:⁊ feneſtris:q oia ſimul iuncta ⁊ multo ma
gis qðlibet eoꝝ ꝑ ſe ſũptũ:ſũt quid ſat minus ï gacophy
lacia:quoꝝ.xv.ſil iuncta ſm latitudines ſuas occupãat cen
tũ cubitos in longitudine: ⁊ alia.xv. tm ex pte oppoſita in

atrio exterioꝛi in parte oꝛientali ſᷣm dictos doctoꝛes:qð ãt
in deſcriptione poꝛtarũ auſtraliuʒ ⁊ aquilonariũ fiat repli

longitudine vigintiquinqʒ

qàg atriũ exter: èt palmas
ꝗbaſcãdebat᷑ ꝑ eã. Et itrꝰ

oꝛiẽtalẽ:⁊ mẽſus ẽ poꝛtam
ſm mẽſuraſ ſupioꝛeſ:lhala

exterioꝛis ⁊ palme celate i
fronte eb hic ⁊ ĩide:⁊ ĩ octo
gradibaſcẽſus e. Et itrõö
quxit me ad poꝛtã q̃ reſpi

poꝛtaꝝ. diuerſaruʒ vt magis videbit: l
bãt holocauſtũ.i.carnes cremãdas iĩ altari holocauſo
rũ:qð ab oib'expoſitoꝛibꝰponit᷑ ĩ atrio ĩterioꝛi. t

tñ ei pietẽ. a Qðõ aſcẽ. ad oſti.poꝛ.⁊c᷑.i.vñ aſcẽd
oſtiũ poꝛte aqlõaris exñtis ĩ muꝛo iterioꝛi:nã ad illam

catio de minij reſpectiue mõ pᷣdcõ ⁊ nõ fiet de młto ma
ioꝛibus.ſ.gaçophylacijs ſi eſſẽt ibi nõ eſt veriſimile nec
rationabile videt᷑. Oõ ad oppoſitũ inducitur de ſimili
tudie poꝛtaꝝ nõ valet:qꝛ hoc intelligit᷑ de ptinentibus

ad poꝛtas:ſic ſi poꝛticus frontes ⁊ huiuſmoi:gacophy/

lacia ñ ſunt hui

. mnõi :cũ poꝛte ſint
ciebat ab aqlonẽ. Et mẽſu pp gaxophilacia
ſ mẽſuras ſupioꝛes tha magi ccouero
lamũ eia frõtẽ e:⁊ veſtibu qm oeſerillote⸗
— „ ½ ade, ptiones
lũ ei ⁊ feneſtras e p circui dictoꝝ doctoꝝ.
tũ lõgitudie qnqgita cubi Iẽ ipſi nõ obler
tox: ? latitudie vigitiqnqʒ uãti h ſiltudie
cubitoꝝ: ⁊ veſtibulũ ey re chntmotpie oei⸗
ſpiciebat ad atriũ exterius tali ponunt. xxx.
⁊ celatura palmaꝝ ĩ fronte gaxçophylacia. xv
ei bic ⁊ inde:⁊ iocto gradi ex vna pauimẽti
ophylacia oſtiũ in ſornti nariponũt xv.t
b' poꝛtaruʒ ibi lauabãt ho tũ:⁊ ex vna parte
locauſtum.Et in veſtibulo pauimenti: ꝛ ſilr·
poꝛte duẽ mẽſe hinc et due ucrelt. .
menſe inde:ut immolet᷑ ſu dꝛ:Et p ſiqul
eine mere nn di: Et pꝑ ſigula ga
p eas holocauſtũ t ꝓ pec ophylacia oſtiuʒ
cato ⁊ pꝛo ðᷣlicto. Et ad la in deridue poꝛ
rig uſ af 5ir a42.no valet: naz
tus exteriuſ quod deſcẽdit in bebꝛ ſic hi 61
U gaçophylaciuʒ 2

oſtium eius in frõtibus poꝛtarum.qð exponit ra.ſa.ſic

Et gacophylaciũ erat ibi.ſ.i atrio interioꝛi: vt patebit
ex ſeqntibꝰ: k ¶ Oſtiũ ei in frõtibꝰ poꝛtaꝝ.i.verſuj
frõtes illo poꝛte:qͥ frotes aliqtulũ trãſeunt ĩ atriũ ite
ri:vt ſupꝛa ocm̃ eſt. Poꝛtic at illi poꝛte ẽ ex altera pte
muri iterioꝛis i atrio exterioꝛi:vt ſupꝛa dem ẽ:⁊ iõ oſti
um dẽi gacophylacij nõ reſpicit poꝛticũ: ſʒ frõtes poꝛte
adqloaris q põit h i płali:cũ dicitur: In frõtib poꝛtaꝝ.
nã i illa poꝛta large ſũpta ſi tria oſtia.ſ.muri iterioꝛis ⁊
poꝛtic ⁊ veſtibuli:q oſtia poꝛte dicũt᷑ ſtricte accipiendo
poꝛtã:vt ſupꝛa dem ẽ.Põt ẽt iſte paſſus expõi ſᷣm trãſ/
latõeʒ nr̃am cũ dẽ: Et ꝑ ſingula EopNlocis oſtiũ in

fõtib poꝛtaꝝ.nã iĩ atrio iterioꝛi ſi plura gaęophylacia:
vt patebit ex lr̃a ſeq̃nti: ⁊ oſtia eoꝝ nõ pñt reſpicẽ poꝛ

tic' poꝛtaꝝ:q̃ poꝛticſi ĩ atrio exterioꝛi:ſ reſpicere pñt
frõtes:nõ ſolũ poꝛte aqlonaris:ſed etiã aliaꝝ q̃ frotes
pꝑtim ſunt in atrio interioꝛi mõ ſupꝛadcõ.Et iõ melius
dẽ ꝙ in hac pte deſcribũt᷑ aliq̃ q̃ ſi in atrio iterioꝛi: ſicut
dem ẽ ſupꝛa ĩ diuiſiõe dic igit᷑: i Et ꝑ ſingu.gacophy⸗
lacia.ĩtra atriũ exter exñtia: k ¶ Ooſtiũ ĩ frotibus
Ibi laua/

in veſtibulo. Hic iterſerit ð mẽſis qᷓ aliq̃ ſt ĩ atrio exte
rioꝛi.ſ.mẽſe q̃ deſeruiũt ĩmolatiõi victie holocauſti:eo
ꝙ imediate locut ẽ ð holocauſto.dicit igit᷑:Et i veſtibu
lo poꝛte.ſ.aqlõaris.⁊ accipit hic veſtibulũ ꝓ poꝛticu q
ẽ ĩ atrio exiioꝛi:vt freqͥnt ocm ẽ. n ¶ Due mẽ. hic. i.i
vno late: t due mẽ.ide.iſ.i altero: timo. ſr
eaj holo.i.victia totalr cremãda: qEt p pe.⁊ p deli.
i. victia ꝓ pccõ ↄmiſſiõis:⁊ ꝓ pccõ omiſiois:qð dẽ deli/
ctũ:q̃i ᷣrelictũ. r¶Et ad la.exte.i.extra poꝛticũ iuxta
5 aſcẽ.ad oſti.poꝛ.⁊c.i.vñ aſcẽdit᷑ ad

Phnt m

renſuspo
loſuntantep
iekhulti⸗
Spcein
Rpiplin

Uſabaittd
QAuanuotlt
(Ale öpmutt
editi
ierurtdele
(icis u
uineliocizl
iun ſogiue
Abin pnins⸗
(0 'u0s
untvaſa ine
us imolotun
frummetz in
oni deſeruie

nenimn mo

Wglencl heb
iſſtrumita

fallbetart uc

uVrcolepala:

gi pprivbi
Gumnearma
pbatri d
bro hi
VAas. 1
lbis an
vnd. bie
pulmusna
Ollucnn
ſanſnlantn
ſo ijoin.
paſmuli mmn

Vbherlabia,
iiilteupigne
mmur:
gunkholbenn
irſiülnn

lro Larinal

ollüccit
mMinterioine

rihorigdi

lnpori ylla

cbectrn ppe
ſurigini,

nhinionnn
(ch

ſielite

Ppli
kneron

igi
Cärd alen
fiſgpei⸗
llnti
1 ſonkcͤͦ
ganeii⸗
cn uſr, 4

=☛= =—

unnlrn
. Klinle ne
icindſi
Kin rh
unägen
n Aeſh
uinſt
goppun
nſtin⸗
liſominin
nehnirn
We dech,.
liſtnüchi
üblnis
Aipnirh
unniigrat⸗
Gllonm
Epphfun
r maprint
Pienxyerd
inpeepe ii⸗
nunponir bi
uterynapen
Muuinentieti
iuſtuli Qbi
dhictöeu a
apſtlag
Pbfucaoſtn
lufnihus
Ua nönrn
nnbenſchi⸗
ppollent
gothoni ih⸗
nmni: nput
b'wu
ſunt amiiit⸗
mieralerapte
1deñi oſi
ihfrͤspone
nirörd ora.
nenienist
ifncnthone
inchöffini
p ain iü⸗
iun gehhiu
Nrnöͦnͦ enl
mmorf nchic
Ctünffi

ſe ⁊c.qᷓ maiia ⁊
foꝛma ðſcribit᷑ cũ

iſtrumẽta imola⸗
tioni deſeruientia

ſio. iiij digitoꝛum ex trãſuerſo:
P circuitũ.verſus ꝑtẽ ſuꝑioꝛẽ:ſicut ẽ in ſcacarijs:⁊ ſi ad

nantur:
in altari holocauſtoꝝ. i
ad pleniuj oſcribẽdũ gagophylacia pᷣdicta ĩ atrio ĩterio

poꝛta eſt via itrãdi
na ab auſtro.

Ezʒechielis xl.

eſt aſcenſus ꝑ octo graduſ· vt ʒzex pᷣcedentib :⁊a illi gra

dus ſunt ante poꝛticũ: b ¶ Due mẽſe:⁊ ad lat alterũ
añ veſtibulũ.i.poꝛticũ.cetera patent ex pᷣdictis vſq; ibi
c¶ Suꝑ qᷓs imolabãt.i.imolationẽ diſponebãt: nam
iiij.ſt ꝓ ipſa imolatione ⁊. iiij. ꝓ vaſis imolatiõis de qᷣ
buj ſubdit: d H .
Quattuoꝛ srꝛr
ad oſtium poꝛtè: q̃ ꝑgit ad
agqlonẽ důuůe menſe: ⁊ ad la

