tata afflictõe poſiti vt mulier exiſtens in afflictione partus
cui oficiut vires pariẽdi k¶ Si quõ audiat oñs ⁊c·ſic legẽ
da ẽ iſta littera: ibi ĩcipiẽdo: Leua g ad dñm oꝛationẽ pꝛo/
reliqis q̃ reꝑte ſũt.i.ꝓ iudeis q remãſer̃t ĩ regno iude:q ſũt

valde pauci ↄparatiue ad tꝑa pᷣiita:qꝛ iã deeẽ trib erãt ca⸗
ptiuate. kSi quo
modo audiat dñj de ů ü
tu.i. que mcolis ſo venerunt filij vſq; ad par
licire. Derba ap tum: æ virtus non eſt pa-
ſacij.vt ſic moueatur i re. 1T
J aſſyri erbis riendi. Si qu audiat dñs
5 aſſyrios ꝓ verbis Sa ong
blaſphematoꝛijs: ⁊ RñKe de tu verba rapſacis aue
beret nos ab eis. miſit rex aſſyrioꝝ dñs ſu:
m ¶ Et dixit. Hic cõ

ad blaſphemandum dñm
ſolabilis reſpoſio: c deũ viuentẽ: ⁊ expꝛobꝛan
ſubdit᷑: nTle time duʒ ſermonibꝰ quos audi⸗
as ⁊c.i.ppᷣter verba uit dñs deus tuꝰ. Leua er⸗
rapſacij. ¶Quib? go oꝛationẽ p rligiſque re

ſequẽt᷑ ponit᷑ eſaie cõ/

blaſphemauerũt ⁊c. —
qꝛ verba illa erpꝛime Ple ſunt. Et venerũt ßuire
bant deũ iſrł eẽ impo giſ eçechie ad eſai:ẽ᷑t dixit
tẽtẽ: eo ñ põt ſalu ad eoſ eſaias: Hec dicetis
re eꝑechia de manu re dño veſtro:Hec dicit dñs:

gis aſſyrioꝝ:⁊ ſic ſeq̃
bat᷑ ꝙ eẽt ipotentiosꝛ A&.. õ
boſemoetnt. p¶EK q audiſti:quib blaſphema
ce ego dabo ⁊c.i.ꝑ-
turbationem mẽtis.
q ¶ Et audiet nũciũ.
de taracha rege ethi⸗
opũ iuadẽte regnuʒ
ſuũ:vt hĩ pte ſeqnti.
r ¶ Et reuertet᷑ in irã

ſuꝗ. ad eã defendẽdã.
r coꝛruẽ eũ faciã
gladio.h'ñ fuit ĩ iſta
reuerſioe q̃ fdijt p ð
feſiõe tre ſue:ſʒ ĩ alia:
qꝛ ðbellato rege ethi⸗

me. Eccè ego dabo ei ſpʒ.

tet᷑ ad terrã ſuã: èͥ coꝛruere
euʒ faciã gladio ĩ terra ſua
Reuerſus ẽ auiẽ rapſaces:
et inuenit regeʒ aſſyrioꝝ pᷣ
liqtẽ aduerſus ſobnã. Alu
diẽrat.n.qꝛ pꝛofectus eſſet
de lachis: It audiuit dè ta-
racha rege ethiopie dicen⸗

Des Nocmmuidahie Leo: egreſſus eyt pugnet
ruſaleʒ: 2 pcuſſo ſuo te. Qð cũ audiſſʒ miſit nũ⸗
exercitu ab ãgelo fu cioſ ad ecechiã dicẽs:Hec
gies recijt i tra ſuã: ⁊ dicetis ecechie r̃gi iude lo

tũc filij eᷣ iterfecerũt
euz gladio: vt hẽ in fi
ne h'ca. t ¶ Reuer⸗
ſus ẽ. Hic ponit᷑ ſecũ/
da denunciatio pꝛo/
phetica de liberatiõe
egechie ⁊ ppli ſui. Et
pꝛio circa hoc poõit᷑ cõ
minatio ecechie ꝑx re
gẽ aſſyrioꝝ: ſecundo
eiu) deuota oꝛatio co ôôôM
rã rege celoꝝ: ibi Et tulit eechias:ʒ ↄſolatio ei p ꝓpham
oſciũ ſecretoꝝ diuinoꝝ: ibi Et miſit eſaias. Circa pᷣmũ no-
tat loc: cũ dicit: t ¶ Reuerſus ẽ aũt rapſaces. pacto ſuo
nicio. v¶ Et iuenit regẽ aſſyrioꝝ ⁊c᷑.· vbi erat foꝛtaliciũ.
ludierat. n. c. ipa expugnata. Et audiuit.ſ. ſẽna⸗
cherib. z e taracha r̃ge ⁊cl.i.nũcio qᷓ ad hvenerãt ad
eü dicẽteſ:qð ſeqᷣt. Egeſi ujẽ ⁊cẽ.qð cũ audiſſʒ miſit nũ
cio ad eechiã ne gliaret᷑ aut aſſecuraret᷑ ĩ aliq pp receſſũ ſẽ
nacherib ð iudea:aſſerẽs p certo: rdiret eũ:⁊ ppł ſuũ ĩ
tata fõtitudie:ꝙ ñ poſſz ei rſiſtẽ:ñ ſolũ vtute hũana: ſ⸗ Fnec

quẽtes:MNõ tẽ decipiat de
tuꝰ ĩ quo tu ↄfidis dicenſ:
nõ dabit᷑ hieruſalẽ ĩ manu
regis aſſyrioꝝ. Eccè tu au
diſti oĩa ꝗᷓ fecerunt reges aſ

NMNẽ timeas a facie pᷣboꝛuʒl
uerũt pueri regis aſſyrioꝝ

et audiet nuncium:ẽt reuer

ſyrioꝝ oib tris quas ſub/
uerterunt:⁊ tu poteris libe

——

ct diuia:iõ ſpdit: a( rõ te dcipiat c l ſicblalphẽa
uit deũ tãqꝙ; falſiloquũ:⁊ ĩpotẽtẽ:⁊ ad h'iducit rõeʒ: cũ

ſvdit᷑: bEcce tu audiſti ⁊c. als noſti ⁊ ẽ eadẽ rõ qͥ po
taẽ . pca apſace dcã. ¶Et tulit eechias. Dic
ↄñt᷑ poit᷑ ipᷣ ecechie duota depᷣcatõ:c

ũ dẽ: Et mu l. ac

ſita ẽ c.pᷣcedẽti a rapſace dca.

rari. Nũqd eruerũt eoſ dij/
getiuʒ quos ſubuerterunt
patreſ mei gocã ⁊ arã:⁊ re

ſeph ⁊ filios eden ꝗ erãt in

thalaſſar. Abiẽ rexemath
⁊T rex arſad ⁊ rex vrbis ſe/

pharnaim ana ⁊ ana: Et

tuͤlit ecechias libꝛs ð ma

nu nücioꝝ ⁊ legit eoſ:ct a-
ſcẽdit ĩ domũ dñi: èt expã

dit eos coꝛã dño. Et oꝛa

uit ad dñʒ dicẽs:ñ exer
cituum dẽ'iſrael ꝗ ſedes ſu
ꝑ cherubi: tu es de ſolus
oĩum regnox tre:tu feciſti
celum ⁊ terrã. Inclina dñe

aurẽ tuã ⁊ audi:l api ocloſ

tuos ⁊ vide:⁊ audi oĩa ver
ba ſennacherib q̃ miſit ad
blaſphemãdũ deum viuẽ/⸗
tẽ. Nere.n.dñe deſertas ſe⸗
runt regeſ aſſyrioꝝ t᷑ras:⁊

regiones earũ:⁊ dederunt

deos earũ igni:nõ.n.erant
dij:ſʒ opa manuũ hoium:
lignuʒ ⁊ lapis: ⁊ cõminue
runt eos. Et nũc dñe deus

noſter ſalua nos de manu
eius: ⁊ cõgnoſcant oĩa re
gna tre:qꝛ tu es dñs ſołꝰ.

Et miſit eſaias filius amoſ
ad ecechiã dicens: Hẽc di
cit dñs dejiſrael. Pꝛò ꝗb
rogaſti ne ð ſẽnacheribre

ge aſſyrioꝛũ: hoc ẽ verbuʒ

qð locutus Edñis ſup euʒ.
Dẽſpexit teèt ſubſãnauit

te virgò filia ſyon: poſt te

o¶ Deſpexit te. ĩ coꝛde ſuo vtutẽ tuã p
t ſubſanauit te.ſẽſibili ſigno.ſubſãnatio.n.ppe dẽ
irgo filia ſyõ.i. hita
tio tẽpli i mõte ſyo:mihi dilecta ſiẽ filia:⁊ dẽ vgo pꝑ in

ↄtept'ꝗ fit ꝑ rugationẽ naſi.

.Di.lr̃as reg aſſyri-
oꝝ:qͥ ei ↄmiabat
lr̃is ⁊ vbis ad ma
ioꝛẽ ionẽ.
e¶ Et aſcẽdit ⁊c̃.
ad ðuoti depᷣcan

du ex ſcitate loli.
texpaãdit eos
⁊c.ſ.ecechias qeꝛ

ↄtinebat blaſppe

mias g ipʒ: vt ſic

idignaret᷑ ð fgẽ aſ
ſyrioꝝ. 6(Die

exercitu Gigele
rũ. iſrael

⁊c. ꝓpiciatoriuʒ
n.qð ſedes dei di
cebatur: ſuꝑ alas
cherubi poebat:
vt dem̃ fuit Exo.
xxv. ⁊ ꝑ h deſi
gnabat qð/perat

oi ſagelice creafe.

i¶ Inclina aurezʒ
⁊c.i.effectuʒ tue

iuſticie oñde ſe⸗

nacherib te blaſ⸗/
phemãtẽ:ceta pa

tent V h.
kosſcãt oĩa re
gna ⁊c̃.oteren ſẽ
nacherib: q doos
aliaʒ: gẽtiũ ðſtru
Et miſit.
Hic ovnt ponit᷑ ee

xit.

chie ↄſolatõ ꝑ eſa
iã ruinã ſẽnache
rib ð ꝓpiͤ futurã
ðᷣnũcian:⁊ p dcã
ruia pᷣdicit:2' ad

hy'’ſignũ mirabile

iducit᷑:ibi Tibi ãt

Cirẽ pmũ dirigit

pᷣꝰ vbũ ad exchiã

cum ſubditur:
m (Hec dic ons
⁊cc.cuvbũ ñ po

teſt eſſe falſum.
n Mꝛo qb' ac.
ſunt exaudita.
nihilo rũputãdo.

tegritatẽ fidei q̃ ſempꝑ remanſit ibi in aliquibꝰ: ⁊ maxi-

me etiaʒ tunc uigebat tempoꝛe exechie. r

put mouit.ↄminãdo a longe. la
tur virgo ⁊ filia:rõne iã dicta:qꝛ
electa ad dei cultum:vt habetur.ij.
ter eſaias dirigit ſermonem ad ſem

oſt te ca

ilia hieruſalẽ. qᷓ dici
ieruſalẽ fuit ciuitas
paral. vj. Conſequẽ
lacherib dicens:

2òò”èâꝗ«ͤe

Ciegnis

lopoſt⸗

iſun
Anhont
(r./

diglint

Nenchidl
mizizt
ſnor
exeraniti,
rü. hNN
ppein
n.qöſeisr
ccbatun ins

Ndenfith⸗

gehtnf⸗

ſten
CNcine
i cmmn
iuſiceoittit
uchanb rl
beniiui
ln nl bbi
Elu
nu1 lennſi
Ahenb.gn
iup Kud

fünf.
NNNe

GeCanͤpe
arunnͤſnuh
ibdwif
wwüͤamn
9 14, Ne⸗ 4
Aurilin

iſrael.i.ad deũ ſanctificantẽ iſrael.vel ſic: 2id illũ queʒ

iiſrael adoꝛat vt ſanctuʒ ſanctoꝝ:⁊ ſic ſuperbiſti deũ:

non ↄ hominẽ tm. p

Eſaie vvij

1 (ui exp:obꝛaſti ac cõminando ⁊ blaſphemado ex
mymia ſuperbia: ⁊ reſpõdet pꝛopheta. vAialanern

dicebant. m ¶ Pabitatoꝛes eaꝝ ⁊c]. i poteſtate eoꝛuʒ di⸗

minuta. n ¶ Facti ſunt cc. in quo non eſt potẽtia reſiſtẽ-
di. o ¶ Et herba tectoꝝ.que deficit anteq; veniant ad ꝑ-

fectionem. p Habitationẽ tuam.in regno tuo. q ¶ Et

de rapſace pꝛece-
denti ca. de ali,)

nũcijs a ſennache
rib miſſis: vt hĩ i

iſto ca.⁊ iſte fuit

titudine v᷑.
3¶¶Ego aſcendi ĩ

altitudines mon/
tiũ.i.iudee q̃ ẽ ter

—— —

Ta mon .

a Quga libani. i.

mmanu ſeruoꝝ ⁊c.. vt patʒ

caput nouit filia hieruſalẽ.

Cui expꝛobꝛaſti: quẽ blaſ
phẽaſti:⁊ ſup quẽ exaltaſti

maioꝛ ↄtẽptus PPeaitt. ing Tae
ſi ſennacherib h? vocẽ tuã: ⁊ leuaſti altitudi
feciſſet in pꝛopꝛia neʒz oculoꝝ tuoꝝ. Ad ſan
pnſu onea, ctu iſrael. In maͤnu ßuoꝝ
Mvll: q om ktuo' expaobꝛaſti dſio: It
vilis hoc faceret dixiſti: In multitudie qua
manu pꝛiopꝛia. drigaꝝ meaꝝ go aſcendi
aiſi ⸗ altitudinẽ mõtiũ: iga liba
en o mbi victoor ni:&t ſuccidã excelſa cedro
as: quas diuna ru eius:?⁊ electas abietes 1
virtute habuiſti: illius: ⁊ itroibo altitudinẽ
io ſubdit: In mul ſũmitatis eius:ſaltũ carme

li eius ẽgo fodi ⁊ bibi a/

quaʒ èt ſiccaui veſtigio pe
dis mei oẽs riuos aggeꝝ.

Nungd ſi audiſti qᷓ ölʒ fe
ceriʒ ei: Et diẽbus antiꝗs

Rorggs vie Ego plaſmaui illud: t nuc
„ 1 — — ⸗
tur hic libanꝰ:eo adduxi:ct ſactũ ẽ ĩ eradica
9 gar ahearn tionẽ colliũ ↄpugnãatiũ:l⸗
e lignij libai: v fuitatũ munitaꝝy. Hitatò́
babet ih. ſeg. ciuitatũ munitaꝝ. Hitato

.ův. Et loquitur ð

res eaꝝ bꝛeuiata manu cõ

egreſſuʒ tuum.ad veniendum contra populum meum.

mẽ paſcue:è herba tectoꝝ
q̃ exaruit añq; matureſce/

rʒ. Habitatõnẽ tuã 2 egreſ

*

. .
.*

¶ Et intr oitum tu/
um:intra iudeam.

8¶Ego cognoui. i.

ate diſpoſui. t¶¶ Eti

ſaniam tuam contra
me. vt permitterem

ſuz tuü: introituʒ tuũ ego hoc te facere:quia de
cognoui èt iſaniã tuã ↄtra us non eſt actoꝛ mali

me. Cũ ſurèreſ aduerſu me
ſuperbia tua aſcendit in au

1

culpe:niſi tantuʒ per-
miſſiue. v (¶ Luʒ

rerej aduerſu) me.me

res meas. Ponã ergo cir maieſtate blaſphe⸗
culũ ĩ narib tuis:ẽt ſrenñn mãado. x¶ Super⸗
in labijs tuis:⁊ rêducã te ĩ bia tua. qua facta p-

vi ꝑ quã veniſti. Tibi àũt

dicta attribuiſti tue
virtuti. y ¶ Aſcen⸗

hoc erit ſignũ. Comède h it in aures meas.qſi
anno q ſponte naſcunt᷑:l ⁊æ diceret: tempus eſt te
in ͤnno ſecũdo pomis ve repꝛimendi ⁊ punien-

ſcẽ. In anno aũut tertio ſe
minate ⁊ metite:⁊ plantate
vineas:⁊ comedite fructuʒ
eaꝝ. Et mittet id qð ſalua

tuʒ fuerit de domo iuda:⁊

qð fliquũ ẽ radicz vᷣoꝛſũ:

di: igeo ſubditur:

3 ¶ Ponã ergo c.
ſicut fit bubali::vt iu
go ſupponantur.
2 ¶Et frenũ i labjs
tuis.ſicut equis i do⸗
mitis. a ¶ Et reducã
te. malis gratibus tu

faciet fructũ ſurſuʒ qà de is. b ¶ In via per
hier exibũt relige:I⁊ ſal guã veniſt vr haber
5teſ ; ca. c ¶ Ci
uatio de mõte ſyon. celus bi autẽ. hic ad pꝛedi-

dñi exercituuʒ faciet iſtð.

5

titudialii hoc fuu-

ſuturo ꝑ moduʒ tremuerũt: ⁊ ↄfuſi ſunt fa
pterui: qꝛ pꝛe ſu cii ſt ſicut fenũ agri:l⁊ gra⸗

pPbia credebat cer

turũ eẽ ac ſi iã feciſſet:verũtñ ꝗꝛ realiter no erat factuʒ:
is ſubdit᷑ ꝑx modũ futuri: bEr ſuccidã excelſa ⁊c. tẽ
plũ.n.erat edificatũ partim de lignis cedrinis:⁊ ꝑtiʒ de
abiegnis. ( ¶ Saltu carmeli eius.ad paſcendũ aialia:
q̃ ibi paſcebantur in magna copia. dðD¶ Ego fodi.ſ.pu/
teos ⁊ ciſternas de nouo.⁊ cauſa ſubdit᷑: e¶ Et ſiccaui
veſtigio pedis mei ⁊c.q.d.tanta ẽ multitudo exercitus
mei in hominiba gialibus:ꝙ aque pꝛecxiſtẽtes ibi nõ
ſufficerent. f ¶ Nunquid no audiſti. tu ſennacherib.
g ¶ Queoliʒz feceri creando mundũ de nihilo. vel alit
⁊ melius vt vẽ: g ¶ Queoliz feceriʒ. tranſferẽdo regna
de gẽte ĩ gentẽ pꝛo voluntate mea.q.d.ſic:vt ex annali
bus ⁊ chronicis in ↄſpectu tuo lectis: ſicut ⁊ de aſſuero
legitur heſter. vj. ca.in aliquibus libꝛis addit᷑ Ei.ſʒ nõ

eſt in hebꝛeo nec.iiij. Reg.xix.vbi ponitur iſta hiſtoꝛia

ſi tamen addatur non eſt referenduʒ ad regeʒ aſſyrioꝛũ
vt aliqui expoſitoꝛes dicunt:ſed ad genus humanum:
cuius deus tranſtulit poteſtates ⁊ regna:vt dictũ eſt.
Exoichus antiquis.i.ab eterno. i Ego plaſma/
ui illud.i.diſpoſui fiendũ quicquid fit ſucceſſione tem-/
poꝝ. k Et nunc adduxi.i.victoꝛias quas per patres
tuos ⁊ te feci:pꝛopter peccata hominũ punienda:ſᷣm ꝙ;
dicitur ſupꝛa.x.·¶ Ue aſſur virga ſuroꝛis mei ⁊ baculus
iple eſt. riaa ⁊c&]. i. pꝛincipũ ad inuiceʒ diſcoꝛ/
dantiu:qꝛ gliqui volebant ſe reddere: alij vero contra-

ctoꝛuʒ ↄſfirmationeʒ
dat᷑ mirabile ſignuʒ:
cũ ſubditur: d o
mede hac i.ſine cul
J tura hominis: ⁊ illa
fuerunt que germinauerunt ex granis contritis ab exercitu
ſennacherib: qui vaſtauit ⁊ diripuit bona terre: quando
iuit ad pugnandum contra regem ethiopie: vt dictum eſt:
quia ſicut dicunt hebꝛei ex illis granis tot bona creuerunt
ꝙ totus populus egechie potuit vno anno ex ulis viuere.
Et ĩ anno ſecundo ⁊c.] dicit Ra. Sa.ꝙ exercitus ſen-
nacherib pꝛeciderat arboꝛes fructuoſas: ⁊ ipſi ecechie ꝓ/
mittitur: ꝙ miraculoſe facerent ramos ita magnos: ꝙ de
fructibus ibi naſcentibus populus anno ſecundo poterit
ſuſtentari. f ¶ In annõ autem tertio ſeminate ⁊c. quaſi
diceret O tu ecechia cum videris hec duo ſigna: ſcias rui/
nam ſennacherib futuram in pꝛincipio anni tertij: quan-
do reuertitur ad obſidendum hieruſalem: ꝙ ipſo ociecto
poteris tute ſeminare ⁊ metere:⁊ viuere quiete:ideo ſequi/
tur:Et mittet ⁊c̃.ſubditux: Radicem deoꝛſum.ideſt
ſtabilietur in terra. h¶ Et faciet fructum ſurſum.i.ope
ra ſãcta. i ¶ Quia de hieruſalem ⁊cl.i.due tribus que
remãſerãt alijs deceʒ captiuatis:⁊ iſte due tribꝰtimoꝛe ſena
cherib intrauerũt hierlʒ fugiẽdo de circũſtãtibꝰ locis timo
re ſẽnacherib:ſʒ exercitu eꝑcuſſo exierũt inde ſecure ad lo
ca ſua redeũtes. Ar falugtio de mote ſyõ.qꝛ oꝛones exe
chie ibidẽ ĩ tẽplo ſtatis:⁊ ſacrificia ſacerdotũ cũ pᷣcibꝰ eſaie
meruerunt illaʒ ſaluationẽ populi de manu ſennacherib.
¶ Zelus domini ⁊c.] vindicãs blaſphemiã ſenacherib.
m ¶Bꝛoͤterea hec dicit ds cuius verbũ nõ põt falſũ eẽ.

Pꝛõpterea hec dicit do
minus de rege aſſyrioꝛuʒ.

¶ Liber

¶ Non intrabit ciuitatẽ hanc. vt credit. b ¶ Et non ia

tiet ibi lagirſg nõ ꝑmittet᷑ tm̃ appeoglaga e Boe poſ-

ſit facere. ¶ Et nõ occupabit eaʒ clypeus.i.bellatoꝛes cly-
peati ad inuadẽdũ ciuitatẽ parati:vñ.iiij. Reg.xix.dẽ: Et
nõ occupabit eã munitio:qꝛ ſicut dicit Ra.ſa.adhuc exerci
tus ſennacheribnon

erat an hieruſaleʒ: qꝛ „„ —
ſtit pcuſſus in nobꝛe: Moõn intrabit ciuitatẽ hãc:
nle de Et no iaciet ibi ſagitta:t no
qð oĩctuũ eſt ſupꝛa.x. Occupabit eã clypeus: t ñj
Agdhuc dies eſt: vt in Mittet i crcuitu er aggere.
nob ſtet: ⁊ o; ibi nob In vis qᷓ venit ꝑ eã reuerte

locuj ille:quẽ Ra.ſa. —õ
vocat nobe. do ( tur:⁊ ciuitatẽ hãc ñ igredie
nõ mittet in circuitu

ed aggerẽ. ad iplẽd¶u tatẽ iſtaʒ vt ſe aluẽ eã ppter
ſoſſata. el hn viaã me ⁊ ꝓpi dauid ſuũ meũ.
nenſni ephullu· Egrẽſſus ẽ ãt angelus dñi:
terrã ſna vt hĩ pte ſe euſſi eſi aſſyr⸗ icien
q̃nti. ſ¶Pꝛopt me 2 cetuoctogitaquinq; milia.
p meã iuſticiã ðmõ Et ſurrexerũt mane:⁊ ecce
ſtracaz in ſenacherh oñs cadauera moꝛtuoꝛuʒ.
an meg in tepli vpre⸗ Et egrẽeſſus ẽ abijt. Et re
ctione. g¶Egrefſſus ulus ẽ ſenacherib rex aſſy
. Pꝛemiſſa ðnüciati rioꝝ: ⁊ habitauit ĩ niniue.
one hꝛophetic de ru¶Et factu ẽ cũ adoꝛaret itẽ
pit ponit rautio an bloneſrach deũ ſuũ: acra⸗
gelica: vbi ̈ ponit p melech T ſaraſar ſilij eiuſ Pp
cuſſio exercit᷑: cũ di: cuſſerũt eũ gladio fuůgerũt

Egreſſus ẽ aũt ⁊c. ꝰ

b egeü de⸗ uit aſaraddon filius eius ꝓ
dea ofulibiliter fugi · eOo. ¶Kaplin. xXXVIII.
ens. i ¶ Et factuʒz eſt N diẽb' illis egrota
noc uit q: rdinane moꝛte: itroiuitad eũ eſa
ruũ poſt ſe:iſtis duobꝰ las filꝰ amos ꝓphete ⁊ di
ſ. adramelech ? ſanr- ècä
ſar filis ſuis poſtpo-

ſitis:⁊ ſic interfecerunt euʒ deſi

i. armenie:⁊ ſic videt ꝙ non interfecerunt eũ cupiditate re-
gnandi:pp qð Ra.ſa.alia cauſaʒ aſſignat dicens: ꝙ pꝛinci/

pes regni ſui erant turbati ↄ eũ:eo ꝙ filij eoꝝ ⁊ amici fue
rant moꝛtui: ꝓpter eius ſupbiã ⁊ blaſphemiã p deũ iſrael :
vt dictũ ẽ pꝛopter qð tractabant de moꝛte ipſius:qð cũ ad

aures eius ꝑueniſſet:intrauit tẽplũ dei ſui oꝛans ⁊ ꝓmittẽj

ictos ſacrificaret. qð intelligentes filij eũ iterfecerũt ne ab

eo occiderent. huic ↄſonat qð di: Cũ adoraret⁊ꝛc.
— Noiebillis. Poſt liberationẽ ece (. XXXVIII.

chie ab hoſte: hic ↄnt ponit eius liberatio ab infir-
mitate. LCirca qð pꝛimo põit᷑ eius mirabilis ſanatõ

repꝛimit᷑ ex hoc inſurgens elatio ca.ſequẽti. Pꝛima ĩ tres
qꝛ pꝛimo denunciat ſanatio:: interponitur eçechie oꝛatio:
ibi Scriptura:ʒ ſanationis executio: ibi Et iuſſit: Pꝛima
in duas:qꝛ pꝛimo ſanatio nunciat᷑:? ad hoc ſignũ mirabi/

le datur:ibi Hoc autẽ. Circa primũ pꝛemittit᷑ ifirmitas:?:

nũciat ſanitas:ibi Et factũ ẽ.Circa pꝛimũ dẽ: a ¶ In die⸗

byillis egrotauit ⁊c.i.talr ꝙ nõ poterat curari ꝑ nãʒ. Dicũt
aũt aliq ꝙ hoc ↄtigit ei:eo ꝙ nõ reddiderat gias dno ſuffi/
ciẽter de ꝑcuſſioe exercit ſennacherib.Sʒ h ipꝛobat ra.ſa.

pꝓ h' ꝙ eſaias dixit ſibi poſtea:Et de manu regis aſſyri
ox eruã te ⁊ ciuitatẽ iſtã.Ex quo vẽ ꝙ illa ꝑcuſſio exer
citfuit poſt infirmitatẽ eçechie:⁊ nõ añ:ꝑpꝑ qꝗð dicith
ei accidiſſe:eo ꝙ noluerat vxoꝛẽ acciꝑe:qð tñ facere te/

nebat:vt linea dauid in regno ꝑ ipᷣm ↄtinuaret᷑: ꝑꝑ qð
ↄualeſcẽs accepit

tur dicit dñs. Et ꝓtegã ciui

q; ĩ terrã ararath: ⁊ regna

io regnãdi: ſed huic vi/
detur obuiare:qð ſubdit᷑: k ( ugerũtq; in terrã ararath

xit ei:Hec diẽ dñs: DBiſpð

ne domui tue qꝛ moꝛieris
tu ⁊ nõ viues.Et conuertit

ecechias faciẽ ſuã ad parie

te:⁊ oꝛauit ad dñʒ:⁊ dixit
Obſecro dñe: mem̃to q̃ſo
quõ ãbulaueriz coꝛã tel in
veritate ⁊ ĩ coꝛde perfecto:
⁊ qð bonũ ẽ in oculis tuis

feceri.Et fleuit ecechiaſ fle
tu magno.Et factũ ẽ vᷣbuʒ

dñi ad eſaiã dicẽſ: Aade
dic ecechie: Hec dicit dñs
deus dauid patris tui.Au

diui oꝛationẽ tuã:⁊ vidi la
chꝛymas tuas. Ecce ego ꝗ
adijciã ſuꝑ dies tuos quin
decim ãnos:⁊ de manu re

gis aſſyrioꝝ eruã te:⁊ ciui

tatẽ iſta: ptegã eam. Hòc
aũt tibi erit ſignũ a dño:qꝛ
faciet dñs verbum hoc qð
locutuſ eſt. Ecce ego reuer
ti faciã vmbꝛã lineaꝝ p qᷓs
deſcenderat in hoꝛologio
achac ĩ ſole rtroꝛſũ decẽ li

neis: ⁊ reũᷣſuſ ẽ ſol ðcẽ line

is ꝑ grac' quos ðᷣſcẽderat.

. bon bn a
actionẽ: reco ſcẽs:ꝙ h pceſſiſſʒ ex boitate diuig: vt ſi-
AE factũ

vxoꝛẽ de qua ge
nuit manaſſeʒ 2

huic dẽ̃o ↄcoꝛda

re vꝛ:qð habetur

dẽ ꝙ manaſſes e·
rat.xij. ãnoꝝ cuz

regnare cepiſſet iĩ
mediate p moꝛtẽ

exechie:qui vixit.
xv. annis poſt ſa⸗

natioez iſtã. Jðo
dicit ra.ſa. ꝙ illo
quod ſequitur:

b ¶ Diſpone doꝛ

mui tue ⁊c̃.i.fac
teſtamentuʒz tuuz
dixit eſeia) ecechi

e tertia die antep

cuſſionẽ exercit
ſennacherib: et
tertia die ſequẽti

qua fuit illa pe·

cuſſio facta exe⸗

chias ſanatus a⸗
ſcendit in domuzʒ
domini: vt habet

iiij regum. xx.

c ¶ Et conuertit
exechia) ⁊c. vt oꝛ-
raret ſecretius et
deuotius:⁊ nõ in
pediret᷑ ab aſſiſtẽ⸗
tibus. d ¶ Ob/

ſecro domine me

mẽto ⁊cᷣ Ihoc nõ
diyxit ad iactãtiaz

gratu) de pᷣcedẽtibvlterioꝛẽ graʒ ipetrarʒ. e¶ Et

⁊. Pic ↄñt᷑ denüũciat e ſãitas:⁊ pʒ lra vſq; ibi: f¶ Ec

KEcce
ego adiciã ſuꝑ dies tuos.qs iã pfeciſti. Dunndect
ñ fit

ãnos.iſta fuit pphetia pᷣdeſtinatõis: atio
he alicufuturi put eſt in diſpõne diuina:⁊ eb pᷣſci

q̃ ẽ qñ fit reuelatio

etia:⁊ hec ĩfallibilłr iplet᷑ qꝛ diuina pᷣſciẽtia ẽ ĩmutabil:

e Pꝓphia aũt ſupꝛa poſita q̃ dixit: Moꝛierijtu ⁊ ñ viueſ:
ſi periculũ hoc euaderet:in eius honorẽ duos filios pꝛie-

fuit pphᷣia ↄmiatois q̃ ẽqñ reuelat᷑ aliqd futuꝝ ñ putẽ

i mẽte diuia:ſʒ put ẽ i cauß iferioꝛib: ⁊ ſic erat ð ifſirmi
tate ecechie que erat incurabilis ꝑ nãz: nõ tñ ꝑ h excu

debat᷑ qn diuia vtute curaret᷑:⁊ io tal ꝓphᷣia n ſẽp iplet.

ꝓphie:q̃ erat pᷣdeſtinatiõis:cũ dẽ i ꝑpſõa dñi: i

—☚

L

P'aut.h ↄñ dat᷑ ſignũ mirabile ad ↄfirmatõeʒ dcc
ego ⁊c̃. ſex h pʒ ꝙ illð hoꝛologiũ erat ad ſolẽ ad cogſco

dũ hoꝛaj diei pꝑ vmbꝛã ⁊ dicũt aliq ꝙ due liee faciebãt

vnã hoꝛã:a ſʒ h illa diej artificiał fuit augmtata.x.ho

n tm.ſ.v.hon vᷣregreſſu ſoł vſus oꝛiẽtẽ:a.v.hoꝛis rede

undo ad locũ vbi icepat retroceſſio ·. Alij vero dicunt
⁊ ↄuẽiẽs vẽ: ꝙ q̃libʒ liea faciebat vnã hoꝛã:⁊ ſic illa di

ej artificial fuit augmtata.xx.hor..x.retroceden ad oꝛi

etẽ:⁊.x.redeũdo ad locũ pᷣſtinũ:⁊ ſic illa dies artificiaa
fuit. xxxij hoꝛaꝝ:qꝛ anñqꝙ ſolftrocedẽt hüerat. x. hoꝛaj

Pſe
Penne
giphu⸗
clooli
tadoꝛ
deeen ho
deiouasd

ien
Peeine
Fpocl
Aat
unuhit
Dar
dir
duas
Pno
colit
unt
utal
deus ie
ilr.
thuli.
nugl
inico dir

op. unce

Hchigan
ir amo

lecdlcnn

Fmunzi
Mault,ui
Whcent
huuinali
unchmix
aclor o ⸗ot

eehi

arhiepog

nu
nentſe
haledid n
feigohie
immg
dig mnige
rur iere
regnare cn
uen
unn
Ppnniͤpt⸗
nanoii)
üiſun
guo enen
multetiit
eunamn
dirrcahegt
emuore
cſni en
ſthrbit
mudkſer
ſſo t,
chs inm
cominiytbi

CEtun
arbuſar Ino

nn ſmmnig
cotug.?1oin

Arti dd e ⸗

s. Dr.
ſrd dee
nudii ponn

ag e

önedi 1
agz ſi
siicifin ſG
i dinn e l
ußſciitae imd
Virſvie
liicgin ,
ihſrende
niz ͦniht
a gkuſſii
W
6a0nr. 4
i l
iiro

diei duabus hoꝛis ⁊c.

eſt quaſi mediũ vite hoĩs ſm curſum nature. n ¶¶ Ua
dam ad poꝛtas inferi. In hebꝛeo habet᷑ Seol. qð aliqñ
accipitur pꝛo foſſa vel ſepulchꝛo: ⁊ ſic accipit᷑ quãtum
ad coꝛpus Exechie. Aliqn aũt accipit᷑ pꝛo inferno: ſic

¶ Eſaie xxviiſ

poſtea ꝑ retroceſſũ ⁊ regreſſionẽ.xx.⁊ tãdẽ duas hũit
ſole tendente ad occaſũ: ⁊ hec videt᷑ opinio Dionyſu in
epiſtola ad polycarpũ:vbi loquẽs de iſta retroceſſione
ſolis diẽ ſic: Sol cũ decia hoꝛa eẽt:deo pᷣcipiẽte repeda

uit ad oꝛietem alijs decẽ horis deſignatis: deide rurſus
decem hoꝛis alijs ad occidentẽ currẽte ſole:ſʒ reſiduis

—

EüScrigtrugg.
gear acrhe ſua da cũ egrotaſſet: ↄualuiſ/
ſanatõe:⁊ pᷣmo pᷣ ſet de inſirmitate ſua. Ego
mittit titulus: cuʒ dixi in dimidiõ dieꝝ meo/
dicitur: 1 rum vadam ad poꝛtas infe
duas pres: quia ri ꝗſiui reſiquũ ãnoꝝꝶ meo
pᷣmo Exechias re ũ. Dixi noͤn videbo dñm
colit anxietatem deum in terra viuentin:nõ
animi in qua ſue· aſpiciaʒ hoĩem vltra: èt ha

dens abn uog bitatoꝛeʒ getis. Generatio
pmiſerat:ibi u mea ablata eſt et ↄuolutaẽ
aũt eruiſti. Ciraa a me quaſi tabernaculũ pa

pmũ die: mhn ſtoꝛuʒz. Mꝛcciſa eſt velut a
dimidio virum texente vita mea: dum ad-
meoꝝ.tunc enim ieten,
Eyechias erat in Puc oꝛdirer ſuccidit me.
xxxix. anno vie De mane vſq; ad veſperã
ſue:qð ſic patʒ aa MDDv—S
to res xvii di .
q; Eechias eãt.xxv.ãnoꝝ qn regnãe cepit:⁊.xxix.ãnis
regnauit:qui ſil iũcti Haeifie inin aneeri qb ſi ſᷣtrahã
tur. xv.qbus regnauit poſt infirmitatem iſtã remanent
xxxix.⁊ ſic erat in.xxxix.ãno qñ infirmatus i
a

Rolpltur hic pꝛo aĩa eius:accipiendo tamen infernum
pꝛo

mbo patrũ: ⁊ iõ non dicitur hic ad infernũ: ſʒ ad
poꝛtas inferi:quia limbus illea ſanctis dicit eſſe in ſupi
oꝛi parte iferni. o ¶ QÆueſiui reſiduũ aãnoꝝ meoꝝ.i.

mecũ ↄſiderabã:quot annis poſſem viuere ꝑ natur.

p¶Dixi. audito vbo Eſaie moꝛieris m ?c · q ¶ NS
videbo dñm deum. i. templuʒ dñi. r ¶ In terra vius⸗
tium.i.inter oẽs viuentes non aſpiciam hominẽ vltra
in pꝛeſenti vita. s¶ Et habitatoꝛem quietis.i.ppln
regni mei habitantem in pace moꝛtuo ſennacherib. hꝰ
dicebat Eechias: quia iam Eſaias ibi dixerat hoc añ
ruinam ſennacherib ⁊ liberatiõeʒ ciuitatis ⁊ populi:vt
patet capitulo pꝛecedenti:⁊ iõ graue erat Exechie illud
bonum tempus non videre. t ¶ Beneratio mea abla⸗

ta eſt. i. non habeo filium mihi ſuccedentem in regno: 2
hoc conſonat dicto Ra.ſalomonis ſupꝛapoſito:ꝙ non ha
bebat adhuc filium. v ¶ Et cõuoluta eſt. ne extendat᷑ vl⸗
tra ꝑ generatões futuras:ſicut palliũ plicatum nõ extendit᷑
x uaſi tabernaculũ paſtoꝝ qâ qñ mutant locum de⸗
pronunt ⁊ plicant ad
alibi poꝛtandum.

finies me: ſperabã vſq; ad y ¶Pꝛecila eſt ve⸗

mane. Quaſi leo ſic ↄtriuit uta texete vita mea

⁊xz.· i i medio pceſſu
omia oſſa mea. De mane ſui: ſiẽ tela alß ſe Alt⸗
vſq; ad veſperaʒ ſinieſ me. a texẽte dũ ẽ adhuc
Sicut pullus hirundinis iaSS ie Bu
ſic Genehoinkitohos 4 paſtu recipiẽdo a ma
coluba. Altenuati ſut ocli tre. a( Meditabo⸗
mei ſuſpicientes in excelſũ. in gemitibus multis.
Bominẽ vim patioꝛ rũdẽ taE eolcba hee
l gemitum pꝛo c .
a ne. Suliid dicam: dt E I Autennant ſun
quiq repodebu mibi cům och mei c qꝛ ex diu⸗
ipſe fecerit: Recogitabo ti tina attentõe oculo⸗⸗

bi oẽs annos meos ĩ ama ad alidd debilitat᷑ vp

ritudie anime mee. Sõmi, riles: Se N
ne ſi ſic viuitur: ⁊ in talibus hq morteme omeene
SH„H ek
vita ſpiri mei. Cöꝛꝛipies e ¶ Rñde ꝓ me. ſic ẽ
me et viuiſicabis me:ẽcce ĩ iĩ hebꝛeo ⁊ libꝛis coꝛ⸗
pace ämaritudo mea ama nectis a.d. no poſſuz
riſſima. Tu aut eruiſti aia, negocifl meif aectnta
meã ũt non piret:pꝛòieciſi ſup te. ſf. Quid ot
poſt tergum tuum omnia cam. creatoꝛi meo.
peccata mea. Qũuia nõ in g laiar dd ndebr
lernus confuebitur tibi ne mihiſiefigul lutoꝛ ji

. eet Ediceret: no hẽo ò facii
qʒ; moꝛs laudabit te: noͤn ſuis ↄtẽdere. h Eun

expectabunt qui deſcẽdũt iße fecerit. me creaãdo
in lacum vèritatem tuam. 4 eirus iße ſoer
6. . Igr cumitate luo iu
tione rinen⸗ iſccoſie ſto iudicio mihi infe
bit tibi ſicut ⁊ ego hodie. rẽdo p delictis meis:
26 ñ hẽo niſi illa re
„ ferre hũilit᷑ coꝛã ipſo
iõ ſdit᷑: Recogitabo 8 i¶ Dñe ſi ſic viuit c. vt.ſ.oſtitur

ſiʒ ĩ tali ãguſtia. k ¶ Coꝛꝛipies me.i. coꝛꝛipias ita ꝙ hec ĩ⸗
firmitas ñ ſit mihi ad moꝛtẽ:ſʒ ad coꝛꝛectoeʒ. l¶ Et viui

ficabis me.i.viuiſices.hebꝛei.n.nõ habẽt futuꝝ tpᷣs optati/⸗
ui:ſʒ loco ei vtũt᷑ futuro idicatiui. m ¶ Ecce ĩ pace.i.tpe
pacis mihi anũciate ꝑ Eſaiã ſuꝑ deiectõòe ſennacherib ò p
pinqͥ futura. n ¶ Amaritudo mea amariſſima.i.amari⸗
tudo moꝛti mihi iminẽtis:niſi tu iuues me:valde augmẽta
bit:eo ꝙ ꝑ moꝛtẽ puaboꝛ ab aſſecutioe ⁊ bñficio dicte pacij
0 (½ aũt. Hic ↄnt᷑ Egechias recolit bũficiũ a deo ſibi p
ſtitũ de ꝓlõgatõe ſue vite dice: o ¶ Eu aũt eruiſti aiam
meã. i. vitã meãẽ. p Ut no piret. p moꝛtẽ q ¶ Dꝛoieci
ſti ⁊c ſi nołẽẽs ea vidẽ ãpli ad puniendum:⁊ ſic viuificaſti
me nõ ſolũ coꝛpoꝛali:ſʒct ſpũalr.xr ¶ Qꝛnõ ifern' ⁊c ꝑꝰ
moꝛtẽ. n. nõ het locũ afeſſio peccatoꝝ. s Non expecta
bũt:q deſcendũt i lacũ.i.iĩ ifernũ danatoꝛ . t Ueritateʒ
tuã.i.effectũ tuę vitatis:q ꝓmiſiſti ſalutẽ hũani Enerisper.

chꝛiſtũ:qꝛ nõ eduxit illos qꝗͥ ibi detinebãt᷑. v
uẽs ipe ofitebit᷑ tibi. ad ↄfeſſionẽ eiz peccati reqrit vita pñs:
qꝛ nõ hẽt locũ pꝰ moꝛtẽ:vt dictũ ẽ. Ad ↄfeſſionẽ laudis re/
qrit᷑ vita gre: qa nõ eſt ſi porigſ laus ĩ oꝛe peccatoꝛis. Eccł
xv.c.iõ duplicat᷑ li viuẽs. x¶ Siẽ ⁊ ego Fodis conſitehos

iuens vi

yvtroq; mõ. Fecit eiz hanc oꝛon

niſtri tui. d ¶ Lüctl

5⁵

voſt cõualeſcentiã de infri

ater. ſ. quicũq; de pplo iſr .

mitate: vt pꝛedictũ eſt. ꝓ ¶ Pater cũq; de
otam faciet veritatẽ tuã qua ſana

35(Filijs. ſ. ſuis. a
ſti me ſicut dixiſti ꝑ

—

ſuis ad gloꝛiã tuã:⁊ quia Egechias ſemꝑ indigebat diuino

gauixilio etiã poſt ſana
tionẽ:iõ ↄcludit ĩ fine
b/¶ Dne ſaluum me
fac:qꝛ ex te pendet ſa
lus coꝛpꝑis mei ⁊ aie.
c¶ Et pſalmos nr̃os
caàtabimus.ego ⁊ mi-

Pater filijs notã faciet ve/
ritatẽ tuã. Oñè ſaluum me
fac:&t pſalmos nr̃os canta
bimus cuᷣnctis diebus vite
noſtre ĩ domo dñi. Et iuͤſſit

diebus.i.in aliqua ꝑ eſaias vt tollerẽt maſſaʒ de
rt Nier ſinduloum fſficis c cataplaſmarent ſup
loe deputar o'oni vulnus ⁊ ſanaret. Et dixit
⁊ ſic oꝛo ceteris pari · egechias. QOð erit ſignũ qꝛ
bas eſt magla eraugi aſcenda in domüͦ dil.
iumnt Pic poit eraeau [I Ritempe ¶¶XXXIX.
q̃ t̃ oꝛdine tempoꝛis baladaʒ filius baladã rex
Peelſir oꝛone haict babylonis libꝛos ⁊ mune
nyibire e hentibus Ià ad eçechiam. Audierat
oiẽ igit: f Et iuſſit Eiʒ egrotaſſet ⁊ ↄualuiſ
Eſaias ⁊c Dicũt ali- ſet. Letatus eſt aut ſup eis
t ſetle appareni ecechias lét oſtendit eis cel
nnura ſug eratas lam aromatuz ? argenti 2
grauatiuu illi' iſrmi auri: ⁊ odoꝛamentoꝝ ⁊ vn

tatis:⁊ iõ iuſſit ꝓpha gueti optimi: ⁊ omes apo
apponi:vt ſanato mi
rabilioꝛ appareret.
g ¶Et dixit Exechias

æc Iſtò refertur ad illõ qð põit᷑ſi upꝛa. h'aũt tibi erit ſit ignũ

vbi ꝓppᷣa reſpõdet ad queſtionẽ Exechie hic motam. ſcri⸗
ptura enim ſacra non obſeruat Becleherg tempoꝛis:ſed fre/
quenter pꝛius dicta vel facta poſterius ſcribuntur:⁊ ecõuer
ſo. ¶ In capitulo.xxxviij. vbi dicitur in poſtilla:Hic cõ/
ſequẽter datur ſignum mirabile. ¶ a itio.
cet cõmunis expoſitio doctoꝛum ſanctoꝝ circa
hoc ſignum factuʒ Egechie ſit confoꝛmis huic qð
kexponitur in poſtilla:multa tamen occurrunt in
hoc maxima admiratione digna pꝛout in additione ſuper
quarto regum. xx. caplo vbi de hoc eodem ſigno ſimiliter
tractatur fuit large oſtenſum. Unde ad pꝛedictas admirati
ones tollendas ⁊ ad veritatem litteꝛe pꝛout plane ſonat ꝓ/
ſequendam ſalua ſemper ſanctoꝛum auctoꝛitate ⁊ abſe; ali
qua temeraria aſſertione: Hoc ſignum aliter videtur expo/
nendum pꝛout ibidem plane fuit declaratum.
¶ IIn eo Ecaplo vbi dẽ in poſtilla: Et dicẽ Egechias.

AIcet frequeni in ſacra Addini
ſcriptura non ſeruetur oꝛdo tempoꝛis vt dicitur iĩ
poſtilla:tamen ꝙ queſtio iam determinata ⁊ ſatiſ
facta ſtatim ſine medio iteretur non recolo me vidiſſe. Uñ
de hoc qð vicitur hic: Dixit Egechias. Aliter videtur poſſe
exponi.Ad qð ſciendum ꝙ vbi nos habemus hoc interro-
gatiuum. ſ.qð erit ſignum. in hebꝛeo habetur hec dictio
ma que vno modo ſigniſicat hoc idẽ qð in tranſlatiõe nr̃a
ſcilicet interrogationeʒ de ſigno habendo. Alio modo hec
dictio ma accipitur comparatiue ſeu admiratiue ſicut ibi:
Quã dilecta tabernacla tua.vbi loco qᷓ; ponitur hec dictio
ma. ? eſt ſenſus:ſunt valde dilecta.⁊ ſimilis dictio: ſcilicet
ma ⁊ ſub eodem ſenſu ponitur ibi i; dulcia faucibus meis

Eſaiam:⁊ hoc narrabunt patres filis Exechi⸗. mq; i
mir abile ſeu notabile ſignum eſt qð datur mihi ad hoc

tua: Et dixit Eechias:oia
qᷓ̃ i domo mea ſũt viderũt.

thecas ſupellectilis ſue: ?

e ¶ De fra loginqᷓ ⁊c] q̃ſi dicẽt h mihᷣi fuit ad magna

ce veniẽt ⁊c Iſtud fuit cõpletum quando nabuch.rex

2 ibi ꝙ bonum ⁊ ꝙ iocundum: ⁊ in multis alijs. vnde
in hoc loco hec dictio ma non videtur tranſferenda ſp
pmo ſenſu.ſ.interrogatiuo:ſed ſub ſecundo ſic.ſ. Dixit

Exechias.qð ſignum ꝙ aſcendam in domum dñi.i.qᷓ

WYwY aſcendam ĩ do
mü domini:⁊ ſic
vniuerſa q̃ inuẽta ſunt ĩ the ver ba Exechie in
ſauris eius. Non fuit ᷣbũ Hoc loco hoſſta
qð non oñderet eis exechi aioneg ſen heri⸗
as in domo ſua: ⁊ in om/ tionem ſigni: cuʒ
ni ptãte ſua. Intròiuit aũt iã illõ huerat: ſʒ
eſaias ꝓpheta ad egechia? hotius ſigniſlcat.
regeʒz: ⁊ dixit ei: Quid dixx iam oan ſeu ad⸗
rũt viri iſti:⁊ vnde venerũt pmirationeʒ de tã
ad te? Et dixit Egechias. to ſigno: ⁊ ſic enã
Dẽ terra lõginqᷓ venerũt: atones in ppno
ad me de babylone. Et di Evle.
xit. Quid viderũt ĩ domo Ntẽpoꝛe

illo ⸗
ï delcri

6.i e. pta Egçechie mi
Nõ ſienc⸗ quã nõ oñderĩ rabilis ſanatio:
eis in theſauriſ meis. Et di hic conſequenter
xit Eſaias ad Eçechiam: deſcribitur er h
Audi pᷣbũ dñi exercituuʒ conſurgeil clgri
. . 2 t in d
Eccè dies venient:⁊ auferẽ paneſ: quia pmo

tur oia q̃ ĩ domo tua ſunt: baisſnnod elato

⁊ que theſaurigauerũt pꝛes delſcribitur: ⁊ 2
tui vſq; ad diem hanc: in repꝛimitur: ibi
“” Introiuit autem
Circa pꝛimũ ſciẽ/

dum ꝙ babylonij circacurſum ſiderũ erant intenti. vñ
7 aſtronomia ibidem pꝛimo fuit inuenta.ſ.in chaldea

cuius metropolis eſt babylon:a ideo quando ꝑceperũt

retroceſſionem ſolis pꝛedictam contra curſum nature
fuerunt ſoliciti querere qualiter hoc acciderat:⁊ cũ au
diſſent hoc accidiſſe in ſanatione Egechie:de conſilio
ſapientum rex babylonis miſit libꝛos.i.litteras ad Ege
chiam ad ſciendũ de retroceſſione ſolis mirabili:ſcòm
ꝙ dicitur ſecũdo ꝑał.xxxij.vbi dicitur: ꝙ nuncij regis
bab ylonis miſſi fuerunt ad Egechiam:vt interrogarẽt

ipſum de poꝛtento qð acciderat ſuper terram: a miſit

munera in ſignum reuerentie. b ¶ Letatus eſt autem
ac] Leticia inepta pꝛocedente ex elatione:ex hoc ꝙ tał
rex ⁊ tantus ⁊ de tam longinquis ptibus miſiſſet ſib·
nũcios ſolennes ⁊ munera:vñ ſubditur: c Et ondit
eis c dicit Ra. ſa.ꝙ non ſolum oſtendit eis diuitias
regni ſui ad ſuaz iactantiaʒ:ſed etiã ea que ſecretiſſime
æ reuerentiſſime ſeruabant᷑ in tẽplo.ſ.ſacrã vnctionem
regũ ⁊ põtificũ tabulas teſtimonij:⁊ legem:que nõ erat
gentilib oſtendenda:a hoc notat᷑:cum ſubditur.: Non

fuit verbum ⁊c Et ſubditur: In omni poteſtate ſua.
d¶ Introluit. Dic ↄñter repmitur dicta elatio ꝑ repꝛe
henſionẽ ꝓphete:cum dicit᷑: Quid oixerũt viri iſti ⁊c.

nõ q̃ſiuit ex ignoꝛãtia:qꝛ totũ erat ſibi a deo reuelatum

ſeg . tex rũſione Epechie conuenientius argueret eum.
gloꝛiã:a iõ oñdi eis totius regni magnificẽtiã. f

babylonis tempoꝛe ſedechie in babylonem tranſtulitõ

hieruſaleʒ qcqd erat ibi pcioſũ:vt hẽt.iiijregum vltio

hunel
Cuznf
ſoen
law
b⸗
bend
fiun
1.
cobe
ln
gum
ung
huin⸗
ſaumgu
ſteuspon
mquai⸗
hicer hoo
hatt
1
dllti,
((ogni
itgol
Aminatn.
hiſun ſit
Oikocin
Aleno
un ophin⸗
liplie /
Megone
umſcopori
lonpaun
Prrmn
Nd u

tgtſont
it
ſilinn
lrindnn

☛ S

nügke

Alisei
nſhnn
nchſeld
an i
rmchiat
Pieinin
müdommniſ
hedrbci
bor bengin
wmnſgng
ſonmnſan,
Conen ſorn
uhierf
wwasſgiii
Acgo ini
una⸗
müondoi
oſigendei
rmönesn

loco ponunn

rbis ſnnn
bicconſeqner
deigbbin
Conſorgenſcn
1Duidindn
mmeſquuzn⸗
Mumdi
biur:1
iiniur: bi
umwlutt auten
tuiniſi⸗
mrtincenn. m
1ſüchalhe
ndo echrict
Cſunn Mrae
Ge
ede Cl⸗
imemn
s minwiiſch
Crur gnunchice
um iImr⸗
Kuun

g ¶ Etðo filijs tuis c᷑ hyfuit iĩpletũ i Daniele ⁊ ſocijs ei
q fuerũt ð ſeie reg iude:⁊ ducti ĩ babylonẽ tpe ioachin
⁊ ibi nutriti ⁊ eruditi:vt poſſet ſtare ĩ palatio regis: vt
habet᷑ Danielij pmo. AE Efechias ⁊c Peni
tuit enim de ſua elatõe:⁊ ſic atceptauit dñi ſententiam

ſupꝛa ſ ſupꝛa
regnuʒ ſuũ:pꝛopt M
qð pena iſia non babylonẽ. Nõ reliquet qc
ſaitinduca tpib gquað:dicit dñs. Et dẽ filiſs
ta vſq; ad temp tuis ꝗ exibunt de te quos
ioachin reg ⁊ ſe· genueris tollent:⁊ eruũt eu/
dechie : go poſty nuchi ĩ palatio regi baby
S dictu uit per lonis. Et dixit egechias ad
Fürtnta parx eſaiam: Bonũ verbu diii
2c]lrecognoſcen- qð locutus ẽ:x dixit: Fiat
do in hoc bñficin tantũ pax ⁊ veritas ĩ dieb
viuinu oe ꝛedse meis.)] QX.
= Onſolamini cõſola/
Oniola⸗ mini popule me diẽ
mi in pe dels veſter. Loõgmini ad
nmmae coꝛ hieruſalem ängratt
eee egz: quoniã cõpleta eſt ma
teri cha licia eiuſ: dimiſſa eſt iniqtal

catoꝝ punitionẽ illõ. Suſcepit de manu dñi
hic ↄñnter deſcri⸗/
bendo ideʒ myſte

rium denüciat iu

72 %

ſtoꝝ oſolationeʒ: diuidit in duas ptes:qꝛ ᷣmo iducit

eos ad expectanduʒ ꝓmiſſa diuina:2 magis in ſpeciali

ꝓſequit᷑ illa.xlv.ca:. Pꝛima adhuc diuidit in tres:bm

tria ex quibus inducit rõem ad dicta ꝓmiſſa expectan-
dum qꝛ pᷣmo inducit hoc ex diuina poteſtate:ꝛ ex eius
charitate ca.ſequenti:q/ ex eius veritate.xliiij.ca.pma
in ouas:quia pᷣmo denũciat ↄſolatoꝛis ꝑſonaʒ: ? decla
rat eius potentia: ibi Quis menſus eſt.pᷣma adhuc in
tres:quia pᷣma alloquit᷑ pplm verbis ↄſolatoꝛijs: de⸗/
nũciat pſonam pᷣcurſoꝛis:ibi Uox clamãtis.ʒ ꝑſonaʒ
chꝛiſti ↄſolatoꝛis:ibi Suꝑ montẽ. Circa pᷣmum dicit.
a ¶ Coſolamini ↄſolamini.replicat h vbũ:qꝛ ꝓmittit
eis duplicẽ ↄſolatõeʒ.ſ.in bonis tempoꝛalib ⁊ ſpũalibꝰ
b ¶ Loquimini. vos ꝓphete. e hieruſalem
ideſt ad ↄſolatõem fickellum. d m cõpleta eſt.i.

