ſtulti ea q ſibi ſũt
noxia cupient i.
boͤa delectabilia:

ſicut bꝛuta aialia
c e⸗ ipꝛudẽtes
oglibunt ſcientiã.
hoꝛꝛentes laboꝛẽ
ſtudui ꝗ eſt i acqᷣſi
tione ſcie vl volẽ
tes ignoꝛare licen
tius peccẽt abſq;
remoꝛſu conſcien
tie:⁊ quia hoc eſt

peſſimuʒ:ſubdit᷑:
Lonuertimini ad

Quia.

tes. ſ. ? ꝓphetas.
e ¶ Et renuiſtis.
contẽnendo eoꝛũ

minẽ leuare

ceret.i.pauci fuerũt qͥ aſpicerẽt cõparatiue.illud aũt qõ

mediũ eſt:quaſi nihil ↄputat᷑:⁊ ꝑ talẽ

modũ cõiter dicit

nullus eſt ĩ foꝛo qñ pauci ſũt ibi i ↄꝑatiõe ad multitudi

nẽ que ſolet ibi ee. h ¶ De
nis agendis illa renuẽdo. i

oẽ ↄſiliũ meũ.ð bo
do. i (Et icrepationes
mgglis ꝑactis. k¶ Tleglexiſtis penitẽtiam nõ agendo.

tiones meas.de

1 e in 1ite. vio ri. ⁊ ſubſã.i.deriſibiles ⁊ ſubſãna
biles vos faciã. Eſt aũt ſubſanatio quedã Fa io deriſio

que fit cuʒ naſo rugato. m ( ¶Cũ vo. id q

amiſſionẽ bonoꝝ tꝑaliũ ⁊ delectabiliũ hꝰvite. n ¶ ¶ũ

imente. r ¶
quos culpa tenebat clauſos. s

—

irru. repẽ.cala.que grauioꝛ ẽ qñ ſubito ſupuenit iocũdi
tati tẽpoꝛali qꝙᷓ ſi veniret paulati. o ¶ Et inte.quaſi tẽ.
ingru.i.cũ tantã volentia ꝙ nõ poterit euitari. p¶?
venerit ſuper vos tribulatio.in coꝛpe. q Et anguſtia.
nc iuocabũt me.pena aperiẽte oculos

quos culpa tene uſos. 9(Et nõ exaudiã. qꝛ trã
ſijt tẽpus meriti quantũ ad defuctos. Uel quia non ve

re penitebũt: ſc; amoꝛe boni ſed mm timoꝛe ⁊ hoꝛꝛoꝛe pe
ne mali: quatũ ad viuentes: qualis fuit penitentia regis

antiochi:ꝓpter quod ñ fuit exaudita

cina:ſʒ ſemꝑ exaud

lita. ſcõo Macha ix.
dato etiaʒ ꝙ ſit vera penitentia:nõ tñ ſemper exaudit᷑ a
deo quatu ad amotionẽ tꝑalis pene:que ẽ quedã medi
it quatũ ad amotionẽ culpe. Iſta tñ
uobus modis pꝛimis: ideo ſubdicur:

ti.adue.per·

₰

¶ [pꝛouer. ij.

EEo exoſa habuerit diſciplinaʒ.ſicut crinoſus odit ¶a pꝛudẽtia agibiliũ hũanoꝝ:: ſcia aũt ſpeculãdoꝝ. l ¶ Iun
pectinẽ. v ¶ Et timoꝛẽ dñi n ſuſceperit.q facit declina ſtodiet rectoꝝ ſalutẽ. coꝛpalẽ ſpũalẽ. m ¶ Et pteget gra⸗
re a peccato. x ¶ Mec acqeuerit cõſilio meo. ð bõij agẽ dlientes ſimplr.i.ſine plica duplicitatis. n ¶¶Seruãs.i. ſer
dis. y¶ Et detra. vni. coꝝep. mee. dicẽtes eã eẽ iuſta. uare faciẽs. o¶ Senitas iuſticie. qᷓ ppe re piciũt epikeiã q̃
3 Eo me.igit fru.vie ſue.i.m oꝑa ſua mala puniẽtur dirigit ad legis ĩtentionẽ ⁊ ñ ad lr̃aʒ:licut ſemita dirigit a
uiſe R..eell. tteerminũ oclina) a via
qꝛ diſplicebũt eis ⸗ cõi. p ¶ Et vias iu⸗
ſa mis arde. diã:mane ↄſurgẽt ⁊ ſi iuẽ oꝛe ei pꝛudentia ⁊ ſcia.Cu/ ſtoꝝ cuſtodiens.i. cu
b Rluerſio bar ent me: ᷑o ꝙ exoſaʒ habue ſtodiet rectoꝝ ſalutẽ:᷑t p-so ſtodire faciẽs. Alit ex

nuloꝝ iterfiẽ eos NXα. ͤ.ee— e n r. Fitur iſta lr̃a: ita
2 g poc eniz rint diſciplinã: et tioꝛẽ dñi mñ teget gradientes ſimplr ſer boltur iia liar ita e⸗

multi ſunt paruu ſi uſceperit: nẽc acqeuerit cõ uãs ſemitas luſticie:ct vias oſilia vie iuſtoꝝ pce⸗
li ſeſu a ſtlti qus ſilio meo: ct detraxeriĩt vni / ſcõꝝ cuſtodiens.Tũc ĩitelli pta. q ¶ Tuc itelli.
tum ad oeuʒ a ꝗ nuæſe coneptiõi mee. Comẽ? ges iuſticiax ⁊ iudiciũ ⁊ ed iudi. iuſti. x eqta.ex
auertütur: æ r i1 I e n. ſack 03. 1. 5 e& boat hoc yvt ſupꝛa
vita pꝛeſenti bo dent igit fruci vie ſue:ſuiſqʒ tatẽ:ect oẽʒ ſemitã bonã. Di cx. r ¶ Et omnẽ .⸗
tempoꝛalibus ꝓ- ↄſilijs ſaturabunt᷑. Auerſio itraurit ſapia coꝛ tuũ:⁊ ſci tmitã bonã ·i. vtutẽ al
ſeramarer hoc huulon iterficiet os: p· entia aie tue placuerit: oſlqi tqoidiofedue ad
ali acciput occa ſpitaſ ſtultoꝝ pdet eoſ. Qui uʒ cuſtodiet te: pꝛudentia ſeictrare Sl iin
di:a ſic auerſio xꝓ aut me audiẽit:abſq; froꝛe ſeruabit te:ut eruaris a via osdiiur p ſaptam
uuloꝝ: ? ꝓſperi fgeſcet:ẽt abũdãtia bſet: mala: ct ab hoĩe ꝗ puẽſa lo iddolatria excludit cũ
taj ſtultoꝝ eſt eis to. C. I. quit᷑. Qui rfliquũt iter rectũ dẽ: Si itrauerit ſapia
occaſio moꝛtj cul i mi ſi ſuſcepiſſimo/ ct ãbulãt ꝑ vias tenebꝛoſaſ coꝛ tuuʒ ꝛc. ſeqt: ¶t
e:⁊ perditioij ge ¶ nes meos: e&t mãda· Oui letãt cii male fecerit? Ut eruan a via ma
bernleſler onit nes meos: et mada Qu letat cñ male ſecerit et ſa i. idolatria: vt diẽ
ra.ſa. c(¶ Qui ta mea abſcõdẽis peneſ te: exultãt i ̃b peſſimis. Qudᷣ ra. ſa. qꝛ ꝑ illã hõ di
autem meaudie⸗ ut audiat ſapiaʒ aunl tua: i rũ vie puerſe ſũt: èt iĩfames fabgr i n

tioꝛt maloꝝ ſublato.

eceric iil dlinãà coꝛ tuũ ad cognoſt cẽ greſſus eoꝝ. At ruaris a F bpa⸗g buz
biterrore / dam pꝛudetiã. Si i ſapia, inuliẽ aliena: ? ab exrranca ſtſarcrcloies dolon
fqeſcer. l pꝛia vvi iuocauẽiſ:èt ĩcliauẽiſ coꝛ tu q mõlli ſmões ſuos:᷑t fl2 doctoꝛes iſidelium
terroꝛ loum non uʒ pꝛudẽtie: ſi q̃ſièris eã q̃ſi quit ducẽ pubertatis ſue:᷑t x ¶ Qui relinquũt
eEr abun pecuniã: ⁊ ſiẽ theſauros ef/ paaciidei ſui oblita ẽ. Incli iter rectu ·i. Srnn Enalẽé?
adepto uͦmibo, loderis illã: tnc itelliges ti natã ẽci ad moꝛtẽ dom ci· viujtene litenehe
ni. ſ ¶ Timoꝛe Moꝛẽ dſii:⁊ ſciaʒ dei iucies ct ad iferoſ ſemitẽ ibᷣ. Oẽſ erroꝝ qꝛ ð vno erro⸗
maloꝝ ſublato. quià dũs dat ſapiam:et ex qui igrediũt ad eã ñ reuer/ re ꝓcedũt ad alium.
quia nullummmm....... 5z Qui le. cuz male
lum poterit ibi eeeẽ l ᷑.e.e. q? ex conſuetudine
põt etiam hec lr̃a expõi ð ſtatu iuſtoꝛ ĩ pñti cũ dicitur: male agendi acquiritur habitus vicioſus qui facit delectari
D (b q; terrore requieſcet.qꝛ iuſt foꝛtunas aduenſaj in malo opere:ſignuʒ enĩ habitus generati eſt delectatio in
ſi ſuꝑueniant optime feret:vt dẽ pꝛio ethicoꝝ: ꝓpter qd opere.ij. ethi. Et dicitur hic: Letantur quãtũ ad animũ in
dẽ ifra.xij. ca. Nõ cõtriſtabit iuſtũ quicqd ei acciderit. terius. a (¶ Et exultant.quantũ ad coꝛpus exterius: quia
eE abudantia pfruet᷑.bonoꝝ ſpũaliũ q̃ tato ſũt meli motus anime redũdant exterius in coꝛpoꝛe. b ¶ Quoꝛuʒ
oꝛa coꝛpalibus quãto aia ẽ melioꝛ coꝛpe. fᷣ ¶ Limoꝛe vie peruerſe quia quod ſoli deo pꝛopꝛiũ eſt attribuunt cre-
malaꝝ ſublato.illo.ſ.qͥ nõ cadit ĩ ↄſtatẽ viꝝ.( Ca.l.. ature. c Et infames greſſus eoꝝ.ĩ opiniõe bonoꝝ ho/
gli mi ſi ſuſceper. In capit. pᷣcedẽti docuit vita minũ. O ¶ Ut eruarij a muliere aliena.i.idolatria que ali
ie auariciã: hic ↄſequẽter docet vitare idolatri enat a deo:vt exponit ra.ſa. e ¶ Que mollit ſermones ſu⸗
aʒ: da per ſapiaʒ euitat᷑:iõ pꝛio iducit ad amoꝰ os.pꝛomittendo idolatris delectabilia carnis:vnde in lucis
? ſapie:ſcõo oñdit ꝙ ꝑ hoc euitatur viciũ idolatrie:ibi idoloꝛuʒ exercebantur luxurie:maxime in venerationeʒ ve⸗
i intrauerit. Circa pꝛimũ dẽ: a ¶ Fii mi ſi ſuſce.ſer. neris ⁊ pꝛiapi.. f ¶ Et relinquit ducẽ pubertatis ſue.i.de/⸗
1 meos. ſicut diſcipulus docilis. b ¶ Et man. mea ab/ um qui dicitur dux pubertatis ſynagoge de egypto eaʒ edu
ſcõ.penes te.nõ celãdo ea alijs qꝛ talia ſũt ꝓximis cõicã cendo:a in datione legis eam deſpõſando:quẽ reliquit mul
t au. ſapiẽ. tipliciter idolatrando:vt patet ex libꝛis iudicũ ⁊ regũ: ideo
nclina coꝛ tu ſubditur: g ¶ Et pacti dei ſui oblita eſt. ideſt legis ſibi da-
um ⁊c̃. intentio ei ſapie deſiderij facit ad es citꝰ ꝑuẽire: te. h nclinata eſt eniʒ ad moꝛteʒ.ſcilicet tempoꝛalẽ quã
iõ ſubditur: e ¶Si ei ſapiaʒ iuocaueris.deuote oꝛãädo multi icurrerũt pꝛopter idolatriã:vt patet in exo.pꝛo ado/
vt tibi detur a deo. f¶ Et iclinaueris coꝛ tuũ.ad acqſi ratiõe vituli:⁊ ilibꝛo numeroꝝ pꝛo peccato phegoꝛ:vt pa
tionẽ eꝰquãtũ poteris conãdo:io ſeqᷣt: g ¶ Si qſieris tet in multis alijs locis veteris enti. i ¶Et ad infe-/
eã quaſi pecuniã.i.cũ tãto conatu ſicut auar petit pꝑen ros.ideſt ad moꝛtẽ gehenne. k¶¶ Semite ipſius.i.doctrie
niã ⁊ ſicut foſſoꝛ querit theſaurũ abſcõditũ. h. ¶ Tuc eius ⁊ opera. l ¶ Omnes qui ingrediuntur ad eaʒ non re-
itelligej timo.do.⁊c.i.obtinebis ĩtẽtũ cupcã ſbdit᷑ cũ di uertẽtur.i.pauci reuertẽt ad latria:quia idolatria laxat ha-
i¶ QA: do. dat ſapi. ſ. deſiderãtib eã. vñ ſapia fuit benas vicijs: ad que hoĩes ſũt pꝛoni: ⁊ ẽ hic hyperbole:ſicut
danieli eo ꝙ erat vir ðſiderioꝝ:vt habet᷑ dañ.x. tcũ dẽ oẽs ð ciuitate currũt ad tale ſpectaculũ:ad denotãdũ
ex oꝛe el pꝛudẽtia ⁊ ſcia.ſapia ei ppe ẽ cognitio diuinoꝝ multitudinẽ eũtiũ quãuis plures ñ vadit. Doſſet cti Nes

da ſʒ ea cuſtodiẽdo tãqᷓ rem pᷣcioſã. c
auris tua. auris.ſ.coꝛꝑis ⁊ mẽtis. dD

(. iij Miber

exponi ð muliere adultera quãtũ ad petm̃ luxurie. mMt agd finem bonum. v¶ Ne ſis ſapiens apud temetip̃ʒʒ.
ambules in via bona.virtutũ ⁊ refert hoc ad illõ qð ſupꝛa de tua l aiencte⸗ x ¶ Time deum. timo
dictũ ẽ: Si itrauerit ſapia coꝛ tuũ.qꝛ ſicut fac ðcliare a via re filiali. y ¶ Et recede a malo.diligenter cauendo ab
mala: ita facit abulare per bonãi n ¶ Qui ei recti ſũt ha. offenſa dei. ¶ Sanitas quippe in vmbilico tuo erit
in ter.ſ.viuentiũ ð qua impii ꝑdẽtur ⁊ auferẽtur:nõ qꝛ illic ⁊ irrigatio oſſium tuoꝛuʒ. In hebꝛeo habet᷑: Ei medul
actu fuerunt:ſed tĩ iĩ 1 alſnam uorg.
otentia in uãtũ ois . „. —, e oꝛtia ſun
hs factus ad imagi tent᷑:nec apphẽdẽt ſemitas deũ:ct recede amalo. Sãi guãdiu ſunt me-
nem dei eſt capax ißi pite. At ambules ĩ via bõa taſ ꝗppe erit vmbilico tuo ei⸗ Plen t.
anbacm rſnos XT calles iuſtor cuſodiag. æ ir gatio oſſiũ mop. o ticz locuns per
modo ad beatitudi · Qui ei recti ſut habitabut norâdñm & tua ſba: ètð p̃ ſanitatem ei vm⸗
nẽ oꝛdinatus. Poteſt ĩ terra:⁊ ſimplices pꝑmane/ mitijs oiuzʒ fruguũ tuaꝝ da bilici intelligitur
etiã hec littera expoi hbuũt ĩ ea. Impij o ð fra ꝑ/ paupib: ⁊ ſplebũ hoꝛtea bona oviſpoſitio
de terra pꝛomiſſiois Etur: 2 g iniq agut uferer tua ſatitate: ⁊ vino toꝛcka anime in pꝛoſpe⸗

— 5 * detu 5„ 9*
quã habitauerunt iu ae ſeſnli3 rn: ⁊ per irrigatio
dei diu fuerũt recti ex ea. (Ea. IIIl. na fdũdabũt. Diſcipliam nem oſſium eius
deo debite ſeruiendo AIli mi nẽ obliuiſcariſ dñi ſili mi ne abijcias:nec conſtantia in ad

ſed cuz per ipietatem leg meèe:t pcepta mea coꝛ deficias cũ ab eo coꝛipis. uerſis. quia ho
declinaue ab eo e tuũ cuſtodiat.Longitudi/ Quc ei diligit dũſ conipit: mo non delede
patet e vec tribub- nẽ ei dieꝑ èt ãnoſ vite ᷑t pa ⁊ qſi pꝛ i ilio ↄplacet ſibi. ſis ad ſeipſum
liij. reg. xviij. de ou cẽ àpponẽt tibi. Miſericöͤꝛ Bis hõ ꝗ ſuc̃it ſapiã et cui ſed etiam ad deũ
abuj iii. reg. vltimo. dia Eet vᷣitas te nõn deſerãt. affluit pꝛudentia. Meliöꝛ ideo ſubditur:
VAJi eCl. Circũd eos gutturi tuo: ẽ acdſitio ei negociatõe au a Honoꝛd ar
Pencoare⸗ daſcribe ĩ tabul coꝛdis tui: ri⁊ argẽtipmi ⁊ puriſſimi nuntia faciendo
clinare: bic cõſequen· Et iuenieſ graʒ et diſciplinã fruct᷑ e. Pꝛecioſioꝛ ẽ cũcn ei oblationem de
docet bono adherere bon còͤꝛa deo t hoibus. opib'ſapia:⁊ oĩa q̃ ðſiderã pꝛopꝛio:non de ·

Iſte ei ſuͦt due parres Hahbè fiquciã in dño ex io t huicñ valẽt ↄpan.Lõgi lieno. b ¶ Et ð

er auinnt, to cOadetuo: et ne initanis tudò diep ĩdexiera e't iſi imim onmius
mo inducit ad benefſi pꝛudentię tue. In oib⸗ vijs niſtra illudiuitie ⁊ glia. Niẽ de melioꝛibuj bo
centiam: ſcõo ad bñfi tuis cogita illuʒ:et ipe diri⸗ clivie pulchꝛe ⁊ oes ſemite nis ſicut abel: ge
nie duigenl a et greſſus tuos. Hẽ ſis ſa ei paciſice. Lignůz vite eſt Pe i. n arpau⸗
Vj. 41 i . qs — =ð —r i . 5 7 „ mem?
pꝛimo inducit ad bo P es ap temenipz. Timẽ bis g app ꝛehederint eam: bꝛa dei: ſubditur
nũ verbo:ſcðo exem⸗ . Da pauperi bus:
plo. ca iiij. Pꝛia adhuc in duas:quia pꝛimo inducit ad bᷣ c ¶ Et implebuntur hoꝛꝛea tua ſaturitatei:ideſt bonis
ficentiã: ſcòo ad ſapie ↄcupiſcẽtiã:ibi Betaus. Circa ptimuz vnde tu a familia tua ſaturari poteris. Et qꝛ deus ali/
dicitur: a ¶ Fili mi ne obliuiſcaris legij mee.i.legis nãlis: quãdo flagellat bonos vt meritũ patiẽtie eoꝝ pᷣmiũ
que a deo iĩpꝛeſſa ẽ coꝛdibus humanis:⁊ legis diuine a deo augeatur:ideo ſeqꝗt. o Diſciplina dñi fili mi ne abijci
per reuelationẽ date.⁊ qꝛ nõ ꝓficit eã habere i coꝛde niſi ex as ⁊c̃. e¶ Beatus homo. Hic cõſequenter inducit ad
erceatur i ope:iõ ſeqt: b ¶ Et pᷣcepta mea coꝛ tuũ cuſtoꝰ ↄcupiſcentiam ſapie. Et diuiditur in duas partes:quia
diat. ope adiplẽdo. c¶¶ Longitudinẽ ei dieꝝ.i. vitã lõgã i pꝛimo coõmendat ſapientiã:ſecũdo inducit ad eius ↄcu
pñri. Nraune ite.i.ſanitatis:languoꝛes ei animi ma piſcẽtia:ibi Zili mi Circa pꝛimũ diẽ: eenn 6. ſch
gis ſũt moꝛtis. e ¶ Et pacẽ.internã ⁊ fraternã. f ¶ Ap/ in ſpe q̃ ẽ certa expectatio future beatitudinis. f¶ Ani
ponẽt tibi. Illi ei qui pᷣcepta diuina cuſtodiũt vt frequẽter inuenit ſapiam.i.noticiã de diuinis. g ¶ Et cui afflu/
ec cõſequũtur ĩ ꝑñti. Põt etiã hec lr̃a exponi ð pꝛemio fu it pꝛudẽtia.in agibilibus humanis. h elioꝛ ẽ ac
turo cũ dẽ: c¶ Tongitudinẽ ei dieꝑ.i.eternitatẽ qͥ ẽ de rõ quiſitio eius negociatione auri ⁊ argenti.quãto melio/⸗
ne uere beatitudinis. OR¶¶ Et annos vite.i.clarã dei viſio ra ſũt ſpũalia boa coꝛpalibus. i ꝗ P:imi ⁊ puriſſimi
nẽ que ẽ vita eterna:Jo.xyij. Hec ẽ aũt vita eterna vt gno fructus ep. Et dicit pꝛimi.qꝛ nullũ opꝰhois bonũ ẽ niſi
ſcant te deũ ſolũ ⁊c̃. e ¶ Et pacẽ.i.bonã fruitionẽ beatã qᷓ virtute pꝛudẽtie dirigat Et puriſſimi.qꝛ bona ſpũalia
totaliter qetat appetitũ. g Wiiatcod gergs ürmos nõ hñt aliqð malũ admixtuʒ:ſicut frequẽter hñt bona
pauperes. hb¶¶Et veritas erga oẽs. i No te deſerãt. coꝛpalia:ſicut aurũ ⁊ argẽtũ ⁊ ſilia hũt annexã mentis
i.nõ deſerãtur a

quia virtutej nõ deſerũt hominẽ:niſi q;ꝛ ſolicitudinẽ: eleuationẽ mẽtis in deũ ipedientẽ:iõ ſbdi
deſerit eas. kKircũda eaj gutturi tuo.eas docẽdo. ¶Et tur: Pꝛecioſioꝛ eſt cũctis opib' ac. k ¶ Lõgitudo die/-
deſcribe in tabulis coꝛdis tui.firmiter retinẽdo. m ¶ Et nrũ in dextera eius.qꝛ pꝛio ⁊ pꝛincipaliter hẽt aſpectum
uenies gratiam. iuſtificantem in mente. n ( Et diſciplinã ac celeſtia eterna. l Elhrnuun ill diuitie ⁊ glo
bonam.i.modeſtiam ⁊ honeſtatem in exterioꝛi conuerſati ria.qꝛ ſecũdario ⁊ ex ↄſequenti hʒ aſpectũ ad tpalia bñ
one. o ¶Loꝛam deo. quantum ad beimu⸗ p Et homi aſminiſtranda. m Seclus vie pulchꝛe ⁊c. qꝛ nllaʒ
nibus. quãtum ad ſecundũ. q ¶ Pabe fiduciam in domi- turpitudinẽ admittit ⁊ ad decoꝛẽ virtutũ inducit: ⁊ ſic
no.qui non deficit in neceſſitate. Et ne initaris pꝛudẽ hominẽ pacificũ reddit:redigendo vires inferioꝛes ĩ ob
tie tue. pꝛeſumendo de te. S ¶ In omnibus vijs tuis cogi ſequiũ ronis. n ¶ ignũ vite ẽ ⁊c. ſicut ei ꝑ lignũ vite
ta illum.i. in omnibus operibus tuis dirige intentioneʒ tu ↄtinuabatur vita:vt ſic hõ manẽs ĩ ſtatu inocẽtie de vi

am ad ipſum. t Et iple diriget greſſuj tuos,i.opera tuas ta nãe troſiſſet ad vitã gloꝛie ſine moꝛte media: ſic ſapia

2
.

pꝛudentia ð vita gfe ducit hominẽ ad vſtam glie ſine

moꝛte moꝛtalis culpe intermedia: dũ tñ hõ in eis perſe
ueret:iõ ſequit: o ¶ Et qᷣͥ tenuerit eã beati.qꝛ certitu

dialit᷑ ad beatitudinẽ ðducẽt. p ¶ Dñj. Poſtq aũt cõ
mẽdauit ſapiaʒ ex ꝑfectõe hũana:hic ↄſequẽt ↄmendat
eaʒz ex pfectioe di

uia:cũ dẽ: q SSſa ßMV
pietia i. p ſapiaz &t qꝗ tenuerit eq bti. Domi/
gnificat pmoduʒ liuit celos pꝛudetia. Sapia

cuiuſdã pꝑfectiõis

ei ſupueniẽtis: ſi bes rore ↄcreſcunt. Fili mi

a dreru ne affluãt hec ab oculł tuis
neniſiercrcatu Quſtöt legẽ mea arz alli
2 ſic noiam: in G um meu:et erit Uita glie tue
bus ſapia ⁊ ↄſilia ct gr̃a faucibuſ tuis.Lunc
ſunt queda perfe ambulabis fiducialr in via

tenea ſuperel? ta:et pes tu' ſi iſpiget. Si

dauit terrã.qꝛ eſt doꝛmieril ñ timebis: qꝗèſceſl
cemrum mũudi ſe· ⁊ ſuauii erit ſõn tu. Nè pa
ſibili. &1 Stabi neal repentino terroꝛe: T ir
inconuptib tleb. Luentes tibi potẽtias ĩpio/
Sapia illius rũ. Dñs ci erit ĩ latere tuo:
eru.abyſſi.tempe ⁊ cuſtod ũ ne ca/
diluuij: gene. vy. piaris. ere bñfa

hupti lantoñs
ontes abyſſi ma fac. E .
IZne. v nu⸗ buls -Hé Les. O
v. .

Pe ronr loncre vagde⁊ reuertere Zcras
ſcũt.qꝛ caloꝛe ſoł bo tibi:cũ ſtati poſſi
eleuãt᷑ exaltatiõej bo nibũcũ ſtat p oſſis dare
humide odeſs-
tur inubes. x Fill mi. Poſt ſapie ↄmẽdationsiducit

ad eiuj acqſitionẽ ⁊ ↄſeruationẽ.d.Fili mi ne ude⸗
V¶ Lu

baeis eenaaliv a⸗ ſũt iugiter atreclica.
ſodi legẽ. quatũ ad pᷣcepta. 3 ¶¶ Atq; ↄſiliũ.quãtu
ad ſuꝑaddita ↄſilia. a Et erit. afrugtlo⸗
ta aie tue.quãtũ ad ꝑfectionẽ mẽtis. c ¶ Et gra fauci
bus tuis.quãatũ ad veritatẽ locutõis. d¶ Luc ãbu. fi
du.pꝛocedẽdo ð virtute ĩ virtutẽ. e ¶ Et pes tu ñ ipi
get. cadẽdo in culpã moꝛtalẽ. ſ¶ Si doꝛ. ñ ti. qꝛ obdoꝛ
mies i deo:⁊ i ſtatu ſalutis.

inſidiari ſibi:a pꝛopter hoc in ſomno occurrunt ſibi fa-
taſmata terribilia:pꝛopter q̃ ñ doꝛmiunt ſuauiter: nec
quiete:boni vero ĩ ſomnis habent fataſmata boa: ꝓ⸗

pi qð dicit phs.j.ethi. Pertrãſeũtib'aũt a vigilia.ſ.ad

ſõnũ melioꝛa ſi fataſmata vtuoſoꝝ q àrũcũq;. hIe
paue.repẽ.ter.i.ab al⸗ terribili repente tibi ſupuenien

te:⁊ cã ſubdit᷑: i ¶ Ons ei erit i latere tuo ⁊c̃.qð ſi non

vult te cuſtodire a pena tꝑali:hoc erit ad bonũ tuũ: ſcʒ
ad exercitiũ patiẽtie:⁊ meritũ glie. k i phi. ⁊c.
qꝛ talis obmiſſio bõi iputaret᷑ tibi. l¶ Ne dicas ami.
tuo vade ⁊c̃.qꝛ acceleratio doni augmetat meritũ.ſᷣʒ ꝙ;
dẽ cõit q cito dat bis dat. mahienmdamt tu⸗ ma. h
eni ẽ peſſimũ:nulla eĩ peſtis grauioꝛ ad nocẽdũ q; fami
liaris inimic.
i.ſine rõabili cã.
Aabo. do. eſt oĩs illuſoꝛ.ꝗ ꝓmittit bonũ in oꝛe ⁊ cogitat

malũ ĩ coꝛde. q ¶ Et cũ ſim.ſermoxi.ei.ſ.illuſoꝛij qꝛ
facili decipit ſimplices q; aſtutos.vel aliter Sermocia

tio el.ſ.dñiꝗᷣ ſimplicib reuelat ſecreta ſua: Matth.xj.·

¶ pꝛouer. niſ

R 9

„*
.„

bſcondiſti hea ſapiẽtibus pꝛudẽtibꝰ: reuelaſti ea puu

is. r ¶ Egeſtas.i.efſectus bonoꝝ tꝑaliũ ⁊ ſpũaliũ.

dño.ſ.imiſſus. t ¶ In domo ipuj.iĩ penam impietatis ſue.
v ¶ Habitacula aut iuſtoꝝ bigicet t multipllrabuͤe i tẽpa
libus ⁊ ſpũalib bonis. x ¶ Ipſe deludet illuſoꝛes.i.eoj de
luuſos oſtedet manife⸗

ill eruperunt abyſſi:ct nu/

lu:cũ ille ĩte habeat ſiduci⸗

Mön otedas aduerſus bo

ſte puniẽdo. ꝰꝓ ¶ Et
maſuetis dabit graʒ.

Moſuetudo eni red-

dit hominẽ gratioſũ
nõ ſolũ coꝛã deo ſed

fori Huieſces ⁊ ſua.erit lõ.
tu.mali ant hoiĩes ppter mala qͥ fecerũt alijs ſẽp timẽt

minẽ fruſtra cuʒ ipe tibi ni· &coꝛã hoib'. 34 lo.
hil mali fecerit. Ne emule- enn ſapientes ocſe.
ris hoĩeʒ iniuſtũ nec imite debunt.ↄmetatoꝛ ſu-
dſii oiĩs illuſoꝛ:ct cũ ſimpliA hono: ⁊ glia ſe hũt p
cib ſᷣmociatio ei. Egeſtas naciol, EKtaree
à dſio o ſpii:pꝗ bita? rentia qñ alids defert
dnño domo ſpiſehabita⸗ bonor: allcui du

cla aut iuſtoꝝ bñidicet. Ypẽ
deludet illuſoꝛes:et maſue

cã:ẽt ſi ex tioꝛe hfac
ſi at h'ſciat ꝓpi vtutẽ

tis dabit gl az. Hloꝛl lapi/ bonoꝛati ticppevi⸗
õäsc citur honoꝛ ꝓpter q
entes bolſſeck üt ſenlton dz ibidẽ honoꝛ ẽß
H miuz virtutis: 7 hoc
qñ fit i ſecreto vel co-
it Kpaucisſz qñ exhi⸗/
liatis pꝛudẽtiã.Dònũ bo bet ꝓpter vtutẽ 0o .
nũ tribuã vobiſ. lege meaz Krgtana hon
ne dereliquatis. Mã et ego cia cũ laude. Sapien
fili 1 pꝛis mei:tenellc uni ti aut ladicr –
aéi zP mre meg e honoꝛabilẽ coꝛã ml*
ra:ſʒ ẽt ĩ celeſti patria

2¶ Stultoꝝ exultatio ignominia.i.ignominioſa:qꝛ letan
tur cũ malefecerint:⁊ exultant in rebus peſſimis:vt dictũ ẽ
ſupꝛa cap.j.iĩ hebꝛeo habet᷑: Stultoꝝ exaltatio ignominia.
qꝛ tũc magis apparet turpitudo ſue fatuitatij:ſicut turpitu

i do poſterioꝝ ſimie magis apparet:quãdo aſcendit in altuʒ

7 tranſilatio noſtra videt viciata per ſcriptoꝛes ppter ſimili
tudinẽ dictionũ. (¶ Lapitulum. IIII.
Paue filij. Hic cõſequenter inducit ad ſapientiaʒ ⁊
beneficentiã exẽplo.Er pꝛio ponit exemplũ: ſecũdo
Lexeqnit᷑ pꝛopoſitũ:ibi Poſſide ſapientia. Pꝛia par
exponitur tripliciter. no modo ꝙ exẽplũ hic poſitũ intel
ligatur de ſalomone:⁊ iſte modus duplicatur. vno modo
ꝙ dauid dicatur hic pater ſalomonis:a berſabee mater eᷣ
⁊ ſic loquitur hic: a ¶ Audite filij diſciplinã patris.ſieut
Tego audiui a patre meo dauid:⁊ eicitur hic diſciplina in
moꝛibus:pꝛudẽtia in agibilibus. b. ¶ Donũ bonu tribuã
vobis.ſ.ſapientiã que melioꝛ ẽ auro ⁊ argẽto: vt dictuʒ eſt
capitulo pꝛecedenti. c Legẽ meã ne derelinquatis i.do/
cumẽta bene vinẽdi a me vobiſtradita:⁊ inducit ad hoc ex
emplü de ſei oicss d ¶ Nã ⁊ ego fui filiuj pꝛis mei.da
uic. e enellus.vñ dicit dauid pꝛio ꝑali.xxviuiij. Salo
monẽ filiũ meũ elegit deus adhuc pueꝝ ⁊ tenellũ. ſ ¶ Et
vrnigenit coꝛã matre mea berſabee.lʒ ei tres alios filios ha-
buerit berſabee vt habet᷑ pꝛio ꝑalipo ·iij. tñ illi fuerunt filij
vꝛie naturales ⁊ ipſius dauid adoptiui tantũ:ãle ei quẽ ha

o ↄtẽdas aduerſus hominẽ fru. iui tantũ: uͤle ei quẽ
Reemulen .i. imiten. p¶¶ Quia buit de dauid ante ſolomonẽ non cõputatur ibi neq; hic:

tum quia ſuit adult inus:tuʒ quia fuit moꝛtu ante diem
octauũ:⁊ ſic icircũciſus:⁊ percõſequẽs nõ numerat᷑i filijs
ð pplo iſrl:qꝛ circũciſio ẽ ſignũ diſtiguens iſrl a gentilibus.
g (Hocebat me.ſ.pi me dauid. In hebꝛ.ei habet᷑: aioꝛẽ

—

tt doccbat me:qui modus loqudi ñ oẽ niſi ð maſculo ſi au

it referet ad matrẽ: diceret in he. vathoꝛẽ. h¶ Suſcipiat
vba mea coꝛ tuũ.ſic eni dicebat dauid ſalomõi iſtruẽs eũ ð
cultu dei:⁊ ð moꝛibꝰ⁊ ð edificatiòe tẽpli: vt pʒ pꝛio ꝑ alip.

xxviij.7. xxix. i ¶ Cuſtodi pᷣcepta mes ⁊ viues.vita gre:

ij·reg. Tenellus. quia a deo in puericia electus vt dictum ẽ
Et vnige. coꝛam ma.mea.i. dilectus a ſynagoga:ſicut vni

genitus filius diligit a matre ſua naturali. Et docebat me.
ſcʒ deus pꝛ meuj:qꝛ ſalomon habuit ſcientiã diuini ifuſaʒ

vt habetur tertio reg.ijj. Tertio mõ expõit vt exiplũ pona
tur hic ð chꝛiſto deo pꝛe ⁊ maria virgine:⁊ ſic expoõit frater

Raimũdus ĩ quod libꝛo quẽ fecit ↄ iudeos dicẽj ĩ perſons
chꝛiſti. Audite fil diſciplinã patris.i.dei. Donũ bonuʒ tri
buã vobis.i.legẽ euangelicã diligentiſſime cuſtodiẽdã. Nã
ego fui.ab eterno. Sili pamis mei i de ballag guo diſti
guitur filius ĩ ꝑſona:lʒ ſit idẽ deus ĩ eſſẽtia. Tenel 2 vni
genitus.qꝛ fuit ⁊ eſt vnigenitus deo patri ⁊ marie virgini.
Et tenellus.teneritudine pietatis i vtraq; natura.ſ.diuia ⁊
humana. Añ matrẽ mea. qꝛ pᷣceſſit matrẽ ĩ natura diuina

Et docebat me. deus pĩ ſciam diuinã ⁊ humanã:qꝛ lʒ ſit eas
Qẽ ſcia diuina in pꝛe ⁊ filio:illã tñ hʒ ſilius a pꝛe:ſicut ⁊ na-
turã. Itẽ chꝛiſtus hõ hʒ ſciam ifuſã a deo ab iſtati ↄceptio⸗

nis. Iſtas tres expoſitioes hic poſui: vt lectoꝛ eligat quã vo

it. Pꝛia tñ mihi vẽ magis ↄſona littere:hic ⁊ pꝛio pali.

iij. tñ tenẽdo illã ſoluẽdũ ẽ vnũ qð dicit h fr̃ Raimũd ĩ ex-
poſitõe ſua. d. ꝙ hec ẽ lr̃a: Tenellus ⁊ vnigenit an mĩez me
am. ita ꝙ per li ante ſᷣm eũ ſignificat᷑ anteceſſio durationis

, 1

filij añ matrẽ: qð nõ põt eſſe veꝝ ð ſalomone:ſʒ ſolũ ð chꝛi

ſto tm̃:mõ pᷣdito.ſʒ in hoc dictũ ſuũ nõ valet:qꝛ dictio he
bꝛaica hic poſita.ſ.li phue: indifferẽter ſignificat anteceſſio-
nẽ ⁊ aſſiſtentia: ſicut ⁊ hec pᷣpoſitio añ:iĩ latino.dẽ ei ð chꝛi⸗

ſto:qð fuit añ tꝑa ſᷣm naturã diuinã:⁊ añ faciẽ pilati ſʒ hu

manã:⁊ frequẽtpaccipit dictio hebꝛaica hic poſita p aſſiſtẽ
tia q; ꝓ anteceſſiõe. k ¶ Poſſide ſapiẽtiã. Pic ↄſequenter

ſalomon exequitur ꝓpoſituʒ:et pꝛio inducit ad amoꝛẽ ſapi

entie: ſecũdo ad actus bone vite:ibi Ne delecteris. Circa p/
mũ dicit: I ¶ Pꝛincipiũ ſa.poſſ.ſa.qð ſic exponitur cõiter

i.poſſeſſio ſapie ĩ via:ẽ pꝛincipiũ hñdi ſapiam ĩ patria: que
conſiſtit in clara viſione.Ra.ſa.expõit ſic: DPꝛincipiũ ſapiẽ

tie: eme ſapiam. ſic eſt in hebꝛeo.i.pꝛincipiũ acquirẽdi ſapi

ber

E
trahitur ad illud ꝑ ↄſenſũ ⁊ opationẽ:iõ ſbdit: ſ Fu
gra ea.ne appꝛopinquãdo ad eã traharis ad ↄcupiſcẽ
dũ 20

ei facit veritatẽ: venit ad lucẽ. Jo.iij.
ſcit vſq; ad ꝑfectõ diẽ ĩcedẽdo ð virtute ĩ virtutẽ:oonec

.R
entiã eſt capare ſibi pꝛecio vel obſeauio voctoꝛẽ ſapien
tem qui dicitur hic ſapientia in abſtracto eo mo loquẽ
di quo aliquis notabiliter liberalis dicitur liberalitas.

Et ⁊ oi poſſeſſiõe tua acq.pꝛu.i.pᷣ oib q emi ꝑñt vl ha

beri ab alio quocũq; mo.Et ad eũdẽ intellectũ qui vi

gqudãdiu ei ſalomõ oau detur magis litte
ſodiuit pꝛecepta aas— . „ fralis poteſt trahi
uid patris ſui habu bat me atq; dicebat: Suſci ſapie monſtrabo tibi:⁊ duᷣ beſrleen
Frocel piat ̈ba mea coꝛ tuum: cu ca te ꝑ ſemitas eꝗtaſ:quãs iee n
hic poſitũ:ita deuj ſtodi pꝛecepta mea ? viueſ cũ ingreſſus fueris ñ arta rend ntiam
dicat pĩ ſalomois ſi Poͤſſide ſapiam: poſſide bũtur greſſus tuiet curr m¶ Poſſide ſa⸗
ij.rg vij. oiẽ ð eo onj pꝛudentiã. Ne obliuiſcarii nõ habebii offediculu.Tè iaiſtumm i Nabt
Ego ero ipane neq; declines a vẽbis oꝛis ne diſciplinaʒ:ne dimittas poſſeſſionij adbe
mater eiu oicatur j- Mei. He duniteſ eã cuſto eã. Cuſtodi illã:q illa ẽ vi poſ ſabienti vo⸗
mater eiuj dicatur ſy EI. Me Huſicheng „ E Hè delecteris i ſemi iap
nagoga ſiue populus diet te:dilige eã ⁊ cõßuabit 124 n Ede ecteris 1 emt ctoꝛi. n (¶ Et ĩ oĩ
rarlencurercefie f te. Pꝛicipiuz ſapie poſſide tis ſpioꝛuʒ:nec tibi placeat Ponlchnore 1e
Diſtenk:gſicerpo- ſonpiam:ct in ofpoſcmong meloꝛzum vig. Fugt ab ea keca eogtlm
nit raſa. cũ diciur: Lua acqre pꝛudetiã. Arripe nec traſeas p illa: declina x o Arripe ula.
Auuudite fi diſci. pa.ſ. illã ẽt exaltabit te:glincabe deſere eã. Non eĩ doꝛmiũt ſeſtia ad eo acd/
dei qui eſt pĩ omniuʒ ris ab ea cũ ea fueris ãple niſi cũ male fecerit ⁊ ñ capi nniane p (Et ex
percreationen. Do xaſᷣ. Habit capiti tuo aug tur ſõmnab eis niſi ſupplã biteipiar
ũ bo ib vo in he mẽta gratiax: T coꝛõa icly tauerit: Comèdũt panẽ ipi arh: Ar Slon
vobis.ſ. legem ĩ mon La ꝓleget te. Audi fili mi: et etatis:⁊ vinũ ligtatis bibüt bonoꝛaberis co
te ſynai:que dʒ cũ di ſuſcipe vᷣba mea: ut multi⸗ Juüſtoxꝝ autẽ ſemita q̃ſi lux ram multis 0
ligetia cuſtodiri. Naʒ plicẽtur tibi ãni vite. Niàzʒ ſplẽdẽ ꝓccdit:⁊ creſcit vſq;ʒ pter eam. re 8
2 ego ſa.fui fi.pa.mii — 7 eam fueris ample
i.dei:vt allegatum ẽ xatuj:ſicut rẽ val

de dilectã. 9(Dabit ca. tuo aug gra. 2 pdeſt. Co. icli

ta ꝓte.te.Antiqᷣtus ei ſapiẽtibus dabãtur coꝛone:in ſi

gnũ ꝙ debebat ab alijs honoꝛari:⁊ i periculis adiuua

ri. t ¶ Audi fili mi. aute coꝛpis. v ¶ Et ſuſcipe vba
mea. aure mentis. CElt muſtipliceur tibi anni vite.

per ſapiam veniũt ad vitã eternã. ꝓ¶ Uiam ſa. mõ.
tibi.ſ. ꝓceſſũ in virtutibus intellectualibus ⁊ moꝛalibꝰ
Ducaã te per ſemitas equitatis.quia vie virtutũ noõ
habent aliquid diſtoꝛtũ. 1 Auns e ingneſ. us fue

qꝛ ſapientes ſciunt euitare pericula uni vita

ris non artabũtur greſſuj tui. in pꝛincipio eni via virtu

tis videt᷑ arta:qꝛ difficile eſt tenere mediũ rõnis:nõ ha⸗

benti habitũ virtutis: ſed per ↄſuetudinẽ operis dilata
tur hec via:⁊ efficit᷑ facilis ad tenẽdũ:iõ ſubdit: b Et

currens nõ habebisoffendiculũ.qꝛ habitus acquiſitus
facit pꝛõpte ⁊ delectabiliter opari. c ¶ Tene diſcipli⸗

nã.i.ſoꝛmã diſcipuli magis deſiderãs addiſcere ab alijj
docere. Tiſla ẽ vita tua. hoc ẽ pfect
tua. e ¶Ne delecteris. Hic cõſequẽter inducit ad acłꝰ

uia illa ẽ vita tua.hoc ẽ pfecti vita
bone vite: ⁊ pꝛimo reſpectu ſui:ſco reſpectu dei. ca.v.
Pꝛima adhuc i duas:qꝛ pꝛio iducit ad euitandũ malũ

in ſe.ipi.qꝛ cũ aliquis incipit in aliquo de

ſco ad operandũ bonu:ibi Fili mi. circa pꝛimũ dicit:
E Ne

u 7 operãdũ ⁊ ſequendũ eã: ſicut auicula laqᷣo appꝛo⸗
pinquas capit. g ¶ ¶ Nõ eni doꝛmiũt ⁊c᷑. hñtes eĩ habi
tũ vitioſũ inclinatur ad oꝑa mala quaſi ſibi cõnstura

lia: eo ꝙ habit inclinat ꝑ modũ nature: ⁊ io ſicut lapis
nõ qeſcit niſi in cẽtro: ita mali nõ hñt qetẽ mẽtis niſi in

opibus malis. h¶Et no capit᷑ ſom. ab eij niſi ſupplã.
i.ſimplices deceperit. i¶ Come ſitpane inidtatis.i.ex
iniqtate acqſitũ. k ¶ Juſtoꝝ aũt ſe. quaſi

luſtn cre

—

C Pmnrbior V.

vicheatur deus d
ER uenti. m Nia icco, tenebꝛoſa. tenebꝛis erroꝝ.
Aeſcir vi ybi coꝛꝛuãt.ſ.iifernũ quẽ caſũ mõ nolũt
atregere. o¶Fili Fili mi. Hic cõſequẽter iducit ad opera
tionẽ boni eui pᷣuia ẽ doctria bona:io dẽ: dSint
auſcula. i. attende

cum diligentia.
p (Nerecedant ad perfectã diẽ. Viã i ipioꝝ
ub orulis tule. ca tenebꝛoſa: nẽſciunt vbi co
TZuſtodica ruãt. Fili mi àuſculta ſmo
firmiter retindo nes meos: ⁊ ad eloga mea
P¶ Uita eni ſůt. iclina aurẽ tuã. M rcedãt
r mnlerſe ab oculis tuis: cſtodi ea i
carnis ſanitas q· Medio coꝛdis tui. Dita enĩ
cum hoc faciunt ſũt iueniẽtib ea:èᷣt vniuerſe
bonam diſp aſſer. carni ſanitas. Oi cüſtodia
onez coꝛpoꝛ — ſerua coꝛ tuuʒ: qꝗa ex ipo vi
9*
agig uutor doꝛ ta ꝓcedit. Könue gie os
tuũ.ſicut caſtruʒ pꝛauuz:t detrahẽtia labia
obſeſſum a carne ſint ꝓcul a te. Oculi tui fcta
Pee eiad dicce⸗ palebꝛetueß a⸗ .
ſtodiã ca⸗ dãt greſſus tuos.Duige ſe
Raargevona ma mitas pedibus tuis:et oẽs
dũ cuſtodiã libia pie tue ſtabilint. Nẽ decli⸗
litatis: 3 emon neſ ad dexterã neqʒ a ad ſini
oGaner ane ede tuũ ma⸗
ip̃o vita peedit. lo. Aius ei q a xtris ſi:no
ntrchaecar uit dñs:puerſe vᷣo ſüt q ſũt
ne Peegl ſene aeor eniz rectos
J faciet greſſus tuos: itinera
e *
SE 2 autem tua in p Ebgan
aia q; vocat h̊ co ,Laplm. v.
bene diſpoſita H / Ni mi ziende ſapiaʒ
K araroe meã c pꝛudẽtie mee i
v viunte⸗ eſic: ina aurẽ tuã vt cuſtodiaſ
untur. x ¶( Re cogitationes:⁊ diſciplinaz
— Moneate⸗ os pꝛa labia tua ↄſeruẽt. M itẽde
u hi. verba mal .
detractionij mur nis fallacie mulierie 8 Fan 4

murgtiois

ntione bona dũ tñ o a ſint boa
genere. d CSbleſert declines mes⸗ via iuſticie
attractus ꝓſperis vl pꝛomiſſis. e
fracr' aduerlis. fe
tu . g ¶ Uias ei ⁊c.totũ iſtud nõ ẽ ð textu vſq; ad ſi
nẽ capituli:qꝛ nõ eſt ĩ hebꝛeo:ſʒ vt credo fuit qda gloſa

leq; ad ſiniſtrã.

i vicio ſcriptoꝝ textui iſerta:ſicut ⁊ i . urid alts

apitulũ. V.
bonũ reſ pectu

8 ac noui teſti contingit.

cis ve
1/Jli mi. Hic coͤſequẽter i ucit

—– hoꝛa meretric retrahit a vicio idolatrie.
Scðo iducit ad ſtudiũ ſapie:ibi bibe aquã.Poc mõ ex

poit ra.ſa. d. ꝙ i hoc capitulo è paraho a ſeu metappho
phoꝛica locutio. Circa pmũ di: acFili mi attẽ.ſa.me.
nõ va.⁊ ſuperſticioſã. b fal. mu. hoc ñ ẽ in

Te ite
bebꝛeo:neci libꝛis coꝛectis. c ¶ Fauus diſti. la. mere.

in 6 5 vbi eſt dies perfecta ſine no ngol

7 h'i.
7 Ae enti labla.. gte 3 (Sintt peul4
te.fugiendo detractoꝛes. e ſe. pe. tuis.i.affecii
basuis egne aia icedat. bIEromnes- vie tue.i. opxpa
Penitentiaz agentes 7c.
dexterã. i.

— ipſius dei. Et diuidit ĩ duas partes: qꝛ pꝛio ſub

Et lig. e' acuta q̃ſi gla. biceps.i. ſcidẽs ex vtraq; pte:qꝛ

Klnge hic vulne culpe: r in futuro vulnẽ gehẽ
tur: g Pedes eᷣè de
ſcẽdũt ĩ moꝛtẽ ⁊c̃.ali/⸗

ei 1diſtillãs labia meftric 4 Zult hñt h iterpo

nitidioleo guttur eiuſ. Ho

uiſſima aut ill' amara qſi

abſi nthiũ:et ligua ei acuta
qi gladi biceps. Pèdeſei
delcẽdũt ĩ moꝛtem:⁊ ad iſe
ros greſſus eius penetrãt.
Per ſemitã vite nõ ãbulãt
vagi ſut greſſus eius ⁊ iue
ſtigabilel. Nüc ergo ſili au

res tui ſint in domo aliena
èt gemaſ ĩ nouiſſimiſ qñ cõ

ſũpſeris carnes tuas ⁊ coꝛ
pus tuũ:&᷑t dicas: Cuͤr dete
ſtal ſũ diſciplinã:et ĩ icrepati

tiõibꝰ nõ acgeuit coꝛ meu:

MNec audiui vocẽ docẽtiuʒ
me:⁊ magiſtris nõ iclinaui
gurem meam. Pene fui in
oi malo:ĩ mẽdio eccle ⁊ ſy
nagoge. Bibẽ aquaʒ de ci

ſtẽna tua: ? fluẽta putei tui

BEriuet ſõtes tui oꝛas: Qt
iplateis aqs tuas diuide — —

nam. legis diuine. y⸗

per emendationem vite:ideo ſubditur: ʒ

ene
uerte pedétun amaloe. affectuz malo. culpe ⁊ pene. a ¶ In medie ercee ageen den

tã beatoꝝ. i
ſunt greſſus e⸗ 7 iue.
quia nulluʒ fũdamẽ
tum habent ex ratte
ſeu diuia lege. k L G
ge fac ab ea viã tuaʒ.
di me ⁊ ne cedaſ a vᷣ oꝛis laj eripiarig ab ido
mei. Longẽ fac ab ea viazʒ
tuã: ⁊ nẽ appꝛopiques foꝛi
bus dom eb. Nedes alie
nis honoꝛẽʒ tuũ.ct ãnoſtu
os crudeli. Mò foꝛte ipleãt

extranei uirib tuis: aà labo

latris. l
pꝛopin. foꝛi. do. el. i.
phai i quo idolatria
exercet ſeu docetur.

ſpdi

ũ ⁊ ligua ei: ſʒ nõ
ẽ ĩ hebꝛeo: nec i libꝛis
coꝛꝛectij.
vite nõ am. i. ꝑ ſemi⸗ ⸗
tã moꝝ q̃ duẽ ad vi

¶ Et ne ap⸗

er ſe.

iecubooctris zerdt Zlectabilia carnis. de Et niti
di guttur ep. i. doctrina ep vẽ iſipientibus pulchꝛa.
. Ruc autẽ illius amara. amaritudine culpe ⁊ pene.

—

n. ¶ Me des alienij. ſ.

dijs. o (HPonoꝛem
tuum.i.honoꝛeʒ deo
debitum a te qui dici

tur tuus:quia honoꝛ
eſt in honoꝛante: ⁊ ñ
in ho

ꝛato. j. ethi.
t anos tuos cru

i.ſacerdotes ⁊ docto⸗

rej idolatrie:qui ſunt
ſüt a do aliẽi.
rib tuis.i. opibquaj
acquiſiſti virib' tuis

idolis offerẽdo ⁊ eoꝝ

ſacerdotibus dando.
9( Et labo. tui ſint i

do. alie.i. i domibus

ulan 1 d oſacer
ge⸗
is. Zgenp ſt mortem: ideo ieo ſeguttur. Quando mner
idcſ voſt v ¶ Et dicas. penſtendo iet ſero: ſcut ſapi

mas in nouiſſin

entie. v. dicitur de exiſtentibus i inferno dicentes intra ſe
ur d

Et increpatio. ſa.nõ ac

tus ſum diſcipli⸗
coꝛ meu.
in oĩ

inter illos de populo meo: quaſi diceret:vum adhuc eſſem

viuens in congregatione populi mei parum diſtabam a ge

geli. id demoni .
litur i idolis. e⸗—
foꝛte ipleât᷑ extranei.

benna: vt exponit ra.ſalomon:vnde de homine nequem
adhuc oenee dicitur vulgariter ꝙ habet vnum pedem
in inferno. idem autem ſignificant eccleſia ⁊ ſynagoga:niſi

ꝙ eccleſia di
gatio.

taris. c
riuentur fontes tui foꝛas. lapi
municando per d Worteing. e

onuocatio po
Bibe aquam. hic leenes inducit ad ſtꝰ
dium ſapientie cum dicitur: Bibe aquam. ſapientie ſalunꝰ
eciſterna tua. i. de ſacra ſcriptura. o ¶ De

i:ſynagoga vero cõgre

a te hauſtam algs cõ⸗

Et in plateis.i.in locis cõ⸗
talibus ei locis deber doceri ſana

6

¶Miber

doctrina:ſuꝑſticioſa vero ⁊ mala docet᷑ i latibulis. b PHa frigera te cũ vxoꝛe tua. Deriuent ſotes tui foꝛas.l.pueri
beto eas ſolus.ꝓ hoc ei nõ excludũtur alij fideles diſcipuli: a te in mrimonio geniti.Et in plateis aquas tuas diui
ſed illuſoꝛes ⁊ icreduli:ſicut dicit ſaluatoꝛ Matth.vij.lo de.i.pueros tuos iã adultos ↄiugio trade. Phabeto eas
lite ſanctũ dare canibus:nec margaritas veſtras ponere añ ſolus.i.ſic cuſtodi vxoꝛẽ ꝓpꝛiã ꝙꝙ pueri ex ea ſint tui:iõ
poꝛcos ⁊c. iõ ſubdit᷑: c¶ Mec ſint alieni.ſ.a deo ⁊ veritate ſequit᷑: Nec ſint alieni ꝑticipes tui.in ppꝛia vxoꝛe vel ꝓ

e. Sit vena tua

doctrine tue. e¶ HRit “”M bñdicta.i plej tua
vena tua bñdicta. ſ. habẽèto eas ſolus: nłc ſint amico tuo: deſixiſti apð eẽ ð vero mfimoio
