hẽna:qꝛ oij hõ qͥ ñ reſtringit fomitẽ ſuũ:ſʒ mag laxat ei ha
benas:cadit ĩ gehenã vt dic gloſa hebꝛaica.dẽ aũt pᷣparata
ab heri.i.a ſcòa die creatiois mũdi:vt dicũt aliq qꝛ ab illa

Die ñ fuit nudiuſterti:ſʒ tm heri:ſʒ h'n ẽ viſile: qꝛ ſcõa die

fcã fuit diſtictio celi ſiderei ab aqs iferioꝛiba ſupiõib: vbi
n ẽ gehẽna:ſʒ circa cẽtꝝ tre:vt dicũt ſãcti doctoꝛes. Iteʒ rõ

eoꝝ mag ↄcludit ↄꝛiũ qꝛ ſi ſcᷣa dies fuit pᷣma hñs heri:

ſequitur ꝙ non ipſa fuit pꝛimum heri:ſed magis dies pꝛe/
cedens:⁊ ideo melius dicitur:ꝙ heri hic accipit p pꝛicipio
tpis ĩ qͥ de creauit celuʒ ⁊ irã:ita ꝙ ſic tũc fec celũ empyreũ
ꝓ elect:ita infernũ ꝓ repꝛobij. PAf&arata-t deo
ce

q regit vniuerſa:qꝛ ſic feẽ hitatõnẽ elect᷑ ĩ

ẽt repꝛobis i iferno:i heb.hẽ regi pᷣpar

e:q dẽ rex ſr̃ oẽj filio ſupbie:Job.xhj.

eẽ cirẽ cẽtꝝ ire. r

tur acerbitaj pene.

o empyreo:ſic

a i2 ãgelis
q dẽ
d S

t dilatata.qꝛ miti vadut ad pditonẽ:
ſʒ dẽʒ ſaluatoꝛij:mat.vij. s ¶ en ebc. p h
llar' dñni.i. effecr' ſue iuſticie. vs
EE 2

ꝛofuda. qꝛ dẽ

ðſigna

vS

ſtolis loquitur Zct.

X .
4 5
N7 1
R 7 ,.
/

ut toꝛrens ſulphuris ⁊c per hoc etiam oſtenditur hoꝛroꝛ

llius pene: ? impediri non poſſit eo ꝙ pꝛocedit ſᷣm oꝛdi⸗
nem diuine iuſtiie. .
C. Inñ ca. xxx. vbi dicitur in poſtilla: Ploꝛans nequaq plo
abit. ¶Additio Pꝛima. ͦYMùRͤ«
AIcet pꝛes ve.
raſſent aduẽ CLaplin.XxXXI
tuz chꝛiſti: 2 I

tamẽ?
legunt pꝛo dilatione Ain Lemen
huius aduentus ploo- tũ ad auxiliũ ĩ egs
raſſe: vnde hoc quced ſperantes:⁊ hñtẽs fiducia
dicit: Ploꝛanſ nequa ſup quadrigis qꝛ multe ſũt
i ploꝛabit. videtur &&τ ſup eqtib:qꝛ pᷣualidi ni

telligendum de ſan⸗
ctis eccleſie chꝛiſti: qᷓ
perſecutiones aduer-
ſarioꝛum pꝛo amoꝛe
chꝛiſti gaudenter to/
lerabat:ſicut de apo/

mis:et nõ ſt ↄfiſi ſuꝑ ſãctuʒ
iſrael:læ dñm nõ reqſierũt.
Ipſẽé autẽ ſapiens àdduxit
malũ: è ba ſua noön ab-
ſtulit. Et ↄſuùrget ↄ domuz
peſſimoꝛuʒ: t auxilium

v. capi. Jbãt apoſto/ imnd.e.
li gaudentes c. Et à opãtiũ iniquitatem. Egy
nerie marcbuge pius hõ t nõ de: et eq eo
gitur: ꝙ toꝛ ; rarcer n S& ſniri ,
Rirach aranter ſuſti i caro: 7 no ſpirit. Ct oò
nebant: de iſis di· Minus inclinabit manũ ſu
cit:Ploꝛans peaac, 93 con nltetde⸗ 7 ca/
ploꝛabis. patrej vero det cui pᷣſtat auxiliuz:ſimul
ve. teſta. tribulationi/ P Xuluaz:lim
bus adueniẽtibus an

xiebantur: ⁊ quãdoq; ploꝛabant:vt patet de iacob: Geneß.
xxxvij.⁊ de ecechia infra.xxxviij. Ratio autem huius dif/
ferentie videtur eſſe paſſio chꝛiſti:quam ſancti eccleſie con-
ſiderant vt iam experti. Antiqui vero ↄſiderauerunt vt fu
turũ:non vt factuʒ. Conſtat aũt ꝙ ea que ſunt in actu ma⸗
gis moutt ꝙ ea que ſunt in potentia.

In eodem ca. vbi dicitur in poſtilla: t frenum erroꝛis
quia cognoſcent ſe erraſ,ſſfſe. (¶Additio ſecũda.

NOt quod dicitur: Et frenum erroꝛis quod erat in
maxillis populoꝛum cantituʒ erit vobis ⁊c. conti/
Rnuatur ſub vna ſententia. Ad quod ſciendũ ꝙ dia
bolus ante eius eiectioneʒ ſeu recluſionẽ ſic dominabatur

luis poſſeſſis:ꝙ trahebat eos ad libitum ſuuʒ:ſicut aſcẽſoꝛ

trrahit equuʒ cum freno:vnde in glo.vbi dicitur: Et frenuʒ
erroꝛis. dicit dominationeʒ diaboliqui ſe ubditos trahit ad
ruinã:quod quidẽ frenum erroꝛis in canticuʒ erit vobis.ſ.
electis: eo modo quo dicitur: Cantemus domino gloꝛioſe
eniʒ honoꝛificatus eſt:equũ ⁊ aſcenſoꝛẽ pieęcit in mare. Ce/
tera exponant᷑ pꝛout in poſtilla. CLaplm. XXXI.
Egꝓui deſcendũt. Poſtꝙ locutus eſt eſaias ↄtra re-
v gnũ iude:eo ꝙex diffidentia diuini auxilij recurre
runt ad humanũ tempoꝛe regis ſedechie:hic ex ſili

cauſa loquit᷑ ↄtra regnuʒ iſrael tẽpoꝛe oſee qui vt euaderet

reddere tributũ aſſyrioꝝ:quod regi aſſyrioꝝ dare ↄſueue-
rat:miſit nũcios ad Suſach regẽ egypti:⁊ ſic ex eius ↄfidẽ
tia rebellauit: pꝓpter quod ſalmanaſar rex aſſyriorũ vẽit
⸗ eũ:⁊ regnu eius deſtruxit:vt habet᷑.iiij. Regꝗ.xvij.ſᷣm
oc igitur iſtud capitulũ diuidit᷑ in duas partes:qꝛ pꝛimo

ponit᷑ deſtructio regni iſrael ex dicta cã: ? ſaluatio regni iu-
de ptunc rone oppoſita: ibi Quia hec dicit. Circa pᷣmũ ſci
endũ qðò ſicut regnũ iſrt fuit deſtructũ ex mala ↄfidentia ſu
peegyptũ: ſic rex egypti cũ ſuo exercitu fuit deuici a nabu-
ch.rege babylois ꝗanno ioachizʒ filij ioſie: vt hẽ Hie.xlvj.
hoc qꝛ falſã fiduciã dederat regi iſrael: a vtrũq; iſtoꝝ de

nũciat eſaias h: ⁊ pʒ littera ex dici daucis exceptis. a¶ e

E qũui deſcẽdũt ĩ egy

egyptij erant ⁊ in armis famoli.

. ſuper deũ qͥ ſanctiſicat iſrael.

ch; oẽs ↄſumẽtqulia hec di

cit dñs ad me:Quõ ſi rugi

at leo ⁊ catulus leonis ſup
pꝛedã ſuã:cũ occurrerit ei

multitudo paſtoꝛũ a voce

eoꝛuʒ non foꝛmidabit:⁊ a

multitudine eoꝛum nõ pa

uebit:ſic deſcẽdet dñs exer
cituũ vt pꝛeliet ſup mõtẽ ſy

on ⁊ ſup collẽ eius. Sicut
aues volantes ſic pꝛoteget
dñs exercituũ hieruſalẽe:ꝓ
tegẽs ⁊ liberans trãſiens ⁊
ſaluans. Cõuertimĩ:ſic ĩ p/
fundũ receſſeratis ſilij iſra/
el. In diẽ. n. illa abijciet vir

idola argẽti ſui:lc idola au
niſui q̃ fecerũt vobiſ man

tus.i.ſpirituales ſu

Et ſup equi.

4ꝗdeſe cendũt in egyptũ.ſ. oe pplo iſrael. ba ñtes fidu
ciã ſup quadrigij.qꝛ multe t ad poꝛtãdũ arma.⁊ oĩa
exercitui neceſſaria. c¶ E

tib'. qꝛ pualidi tũc

Et no ſũt ↄfiſi ⁊c
e¶ Ipſe autẽ ſapiẽs.i.

ipſe de :cui ſapiẽ
tie no ẽ numerꝰ.
f¶ Adduxit ma⸗
luz. ſ. pene ſup re⸗

gnü iſrl. g CE

verba ſua.q p p/

phetas dixit ð de
ſtructõe rgni iſrl.

1 lns Wuuli.
iſ. ab effectu: ſʒ ea
ipleuit. i ¶ Et co
ſurget ⁊cl.i.r̃gnũ
iſrael: ꝗͥ vitulos
aureos adorabãt
k¶ Et ʒ auxiliũ.
.i. Z regem egypti
regi iſrael auxiliũ
ꝛomittenti.
¶ Egypr homo.
⁊ ſic ẽ ſub deo ad
punienduʒ illum

pꝛo libito ſi -
ſtatis. m ¶ Et

non deus. vt poſ⸗
ſet ſaluare regem
iſrael cõtra oꝛdi

tequi eoꝛum caro ⁊ non ſpiri/

4 . oſtantie: cuiuſmodi ſunt angeli: qui
ſunt exercitus dei. o ¶ Et dominus inclinabit manũ

ſuã. ad accipiendũ de vtroqʒ rege vindictaʒ: ideo ſub/-

ditur: Et coꝛruet ⁊c. p

Simulq; omnes conſumen
tur. li ſimul non impoꝛtat identitatem tempoꝛis:quia

duo reges pꝛedicti:tunc.ſ.eodem tempoꝛe non fuerunt

nem pene vtriuſq; regis. q

debellati: vt patet ex pꝛedictis: ſed deſignat ſimilitudi-
¶ Quia hec dicit. Dic cõ-

ſequenter ponitur ſaluatio regni iude pꝛotunc ex cauſa
oppoſita.ſ.ex vera confidentia in domino. Egechias
enim qui tempoꝛe oſee regnauit: vt habetur.iiij. Reg.
xviij. totam confidentiam ſuam poſuit in domino:
q ad hoc induxit etiam populum ſi uum: pꝛopter quod
domiuus modo mirabili liberauit eum de manibus
ſennacherib regis aſſyrioꝛuʒ: quarto Reg. xix.⁊ hec

ſaluatio deſcribitur hic diffuſe.⁊ pꝛimo pꝛophetice: ſe⸗

cundo hiſtoꝛice capitulo.xxxvj. Pꝛima in duas: quia

pꝛimo ponitur modus dicte ſaluationis in generali: ſe⸗

cundo magis in ſpeciali capitulo ſequẽti. Pꝛima in du

7

as:quia pꝛimo ponitur regni iudeſ⸗ aluatio: ſecũdo ſen⸗
nacherib deiectio:ibi Et cadet. Circa pꝛimum ponitur
exemplum de leone: qui non dimittit pꝛedam timoꝛe

paſtoꝛum ſibi occurrentium: ſic ð
2 ſine impedimento pꝛoteget ⁊ ſal
tra ſennacherib ⁊ eius exercitum:
tes non habent timere arcum ſagittatoꝛis ſic nec ha-
bitantes in hieruſalem impetum ſennacherib regis:

ominus conſtanter
abit hieruſalem co/⸗
ſicut aues volan/

ſic patet litttera vſq; ibi: r ¶ Conuertimini ſicut in

pꝛofundum receſſeratis

filij iſrael. hoc dicitur: quia

populus iſrael dum tranſterebatur in aſſyrios per ſal⸗
manaſar regem:aliqui de illo regno euaſerũt:latitates

vbi poterant: ſed poſtea venerũt ad exechiaʒ regez ⁊ re⸗
cti abiecta idolatria auerſi fuerant ad verũ dei cultuʒ:
iõ ſubdit᷑: s ¶ In die illa abijciet cl i. deſpiciet pꝛe

euttj
iitie⸗

1

Clfittn
lerguit
Akigdue

Mnitdia

eglind⸗
3 Le
iuſts b
ſommti⸗
lininin

itugr

Eugkenttüp

lleamebe

nure

ſgetpate
ſehien
i⸗

¶Elſaie xxxij

amoꝛe cultuj oiuini. t ¶ Et cadet. Dic ↄſequenter pp oↄfitẽdo idolatriam manifeſte deteſtando. m ¶ Non vo⸗/

nin nit ſenacherib oeiectio:qͥ facta fuit p hoc: ꝙ agelus dñi cabitur ⁊c.ſ.ꝗchag:qui a vera ſapientia decidit per idola/
⸗ pcuſſit in exercitu eius.clxxxv. milia qo videns nge wnn . n Neq; fraudulentus ⁊c.i.achas qui fraudulen-
n cherib cũ paucis fugit territus:⁊ hoc ẽ gꝗõ dẽ: t ¶ Et ter reſpondit eſaie ſupꝛa.vij. Non petam ⁊ non tentabo do
de ſ cadet aſſur.i.exercitus aſſyrioꝝ. v ¶ In gladio.non minũ. in hoc fraudulenter ſimulans dei reuerentiaʒ: cum
ime viri: ſzangeli. tameʒ ob hoc recuſa
enod und x¶ Et fugiet.ſ. , . „ „ , ret ſignum a deo da⸗
Bi i Mnacheri⸗ veſtre in peccatuʒ:e&ᷣ adͤet li videntiũ:ẽt aures audien ri ne boe Joriff R
A. „ P Y12 ir. rii. — S. Ar. omi
ii e aag e aaner ⸗ afſur gladio nõ viri: c gla tiũ diligẽter auſcultabut:] ni proirchnifuceibt
Nhaſungd, rioꝛuʒ ſuoꝝ: ſz ex di nõ hois voꝛabit euʒ: ct (t coꝛ ſtultoꝝ intelliget ſcie dem. o(Stultus.
ſpandmmn terro? ſupꝛadcõ. fugiet non a facie gladij:ẽt tiaʒ:ẽt lingua balboꝝ velo pic conſequenter po
4 3 ¶ Et iuuenes iuuces eiꝰ vectigales erũt:. citer loquet᷑ ⁊ plane. Non nitur malicia manaſ/
edi cli.ributara: &&t foꝛtitudo eius a terroꝛe vocabitur vltra is:q inſipi ſeſilij eæchie: pꝛopter
chefenſe q antea tributuʒ e Lge g en e . 4 3. 5cuius maliciam de/
ſnit ab alijs accipie⸗ tr. anſibit: et pauebut fugiẽ ens ẽ pꝛincep 8: necᷓ frau ſtructa fuit ciuitas ꝑp
ſuatiſi bant. a foꝛ tes pꝛincipes eius. Bixit duleter appellabit maioꝛ. chaldeos.iij .· Reguzʒ
ſtal: titudo eius . I doͤminus: cuius ignis ẽ in Stült.n. fatua loqt: et coꝛ xxv. a pꝛimo deſcri⸗
Wt ampll n en ſyon:⁊ camin ei ĩ hierlʒ. eius faciet iniquitatẽ:ut pfi he a anſgrelſio:
ea rerit pohulin Cccè ĩ iuſti ¶. xxxII. ciat ſimulationẽ: t loquar eunc: ibi MWulte⸗
iöngen circuitu:ſʒ magis ve 2 22. 1. ſtructio: ibi Mulie-
ginat econuerlo: iõ ſub cia r̃gnabit rex:&᷑t n ad dñʒ fraudulẽt: ct vacuãs res. Circa pꝛimuʒ ſci
– dit: b Et paue cipes ĩ iudicio pꝛeerũt. E faciat aiam eſurietis: ⁊ po· endum ꝙ ſicut eſais
Snir bug . re· Erit vir ſicut a abſcõdit a tũ ſitienti auferat:fraudule deſe bendo eſticiaʒ
eü getnze De vẽto: ⁊ celat ſe a tẽpeſtate:ſi ti vaſa peſſima ſũt. Ipſe.n. malicia grkge varn
wlun xit dñs ac. quia cut riui aqꝝ iſiti:᷑t vmbꝛa cogitatões ↄcinabit zd p- ſuizar eſenbefo ma
ns in altari holocuu petre ꝓminẽétis in terra de dẽdos mites ĩ ſmõe mẽda liciam manaſſe tan/
mmkef ſoꝝ quod erat i ſerta. Non caligabũt ocu cij: caz loqueretur pauper git iuſticiam ioſie ne⸗
ſrlluntt monte ſyon erat =ðUð potis ſui: vt oppoſi
lönn ignis perpetuu0nuus: .. ta iuxta ſe poſita ma-
marvtu qui nntriebatur a ſacerdotib: euitici.vj. OI¶ Etca gis eluceſcant. dicit igitur: o ¶ Stultus. ſ. manaſſes:
muümmat mineiuj in hieruſalẽ. hoc dicitur pꝛo altari incenſi:ad qui ad idolatriam declinauit ſuper omnes:quia idolatria
giuimmdr nn quod ingrediebant oĩ die ſacerdotes: vt ibi opurerent non ſolum eſt ſtulticia ſed magis inſania. p ¶ Fatua
inz wib thymiama ad cõſũmandum ſacrificia: vt habetur ad loquetur. quia per verba ſua ſeduxit pꝛincipes ⁊ habita-
nmucnime hebꝛeos.x. aplm XXXII. tores hieruſalem: vt derlinarent cum eo ad idolatriam:ſe
nmnti ll XAce in iuſticia. Hic pꝛoſequitur pꝛedictum ma cundo Paral.xxxiij. q Et coꝛ eius faciet iniquitatem:
riunſenun ]sis in ſpeciali: ⁊ diuiditur in duas partes: q quia ex magna libidine talia faciebat. r ¶ Ut perficiat ſi⸗
giiine ,rꝛio delcribitur iuſticia egechie:pꝛopter quã fa mulationem. oſtendendo ſe querere bonum commune:vt
iadeir cta fuit tunc dicta ſaluatio:? malicia ſennacherib:pꝛo/ peer cultum oĩum idoloꝛum impetraretur a multis dijs au
Nd gal pter quã facta ẽ eius deiectio ca. ſequenti. Pꝛima diui xilium: ſicut de ciuitate romana dicit leo papa: ꝙ magnaʒ
— dit᷑ in duas partes:qꝛ pꝛimo deſcribit iuſticia ecechie qᷓ arbitrabatur ſe ſuſcepiſſe religionem: cum nullius gentis
Nnd,. meruit dicta ſaluationẽ:? malicia manaſſe qᷓ demeruit reſpueret falſitatem. s C2 loquatur ad dominum frau
reni 4 regni iude deſtructionẽ: ibi Sultus. Circa pꝛimũ dici: dulenter. quia cum hoc ꝙ adoꝛabat idola: adoꝛabat eti/
nermne a ¶ Ecce in iuſticia regnabit rex. ſ. echias: qui fuit am deum: vt ſic haberet gratiam aliquoꝛum ꝛincipum:
nſunefn 8 iuſtus. b ¶ Et pꝛincipes in iudicio pꝛeerunt.ab eo in gqui a cultu dei non totaliter receſſerant. t ¶ Et vacuam
musdn unm foꝛmati:⁊ inducti. c ¶ Et erit vir ⁊cc ſcòm hãc littera faciet animam ⁊c̃.quia ad cultum multoꝛum deoꝛum di⸗/
rd NM, li vir refert᷑ ad quẽlibet de pplo iude:qᷣ fuit ꝓtect ab i cebat requiri magnas expenſas: ⁊ ſub iſto pꝛetextu leua/
tnimſeſen petu ⁊ tẽpeſtate ſenacherib meritis eʒechie. In hebꝛeo baraeame as pecunias:vnde pauperes grauaban/
Pinuum, aut habet: Et erit vir ſiẽ abſcõſio a vẽto ⁊c᷑. ⁊ ſic li vir tur. v ¶ Fraudulenti vaſa peſſima ſunt.· i.miniſtri ma-
ttoniszii 8 refert ad eechiã:qᷣ dꝛ vir a virtute.Et abſcõſio. i. pꝛo naſſe regis ſunt peſſimi. apud enim hebꝛeos inſtrumenta
vſcgnit den tectio a vẽto.i. tẽpeſtate:ad ipſius ſ⸗ ennacherib pplm ſi cuiuſlibet artis dicuntur vaſa.⁊ quia manaſſes rex per mi
Eelnumtbt, ue exercitũ:vt dictũ eſt. d ¶ Sicut riui aquaꝝ i ſitii iſtros ſuos ſuam maliciam exercebat taquã ꝑ inſtrumen/
Crapinunſe⸗ ſi valde amabiles ⁊ vtiles: ſic exechias pplo ſuo. e¶ Et ta:ideo dicuntur hic vaſa peſſima. x¶ Ipſe enim. ſ. ma
nimnun vmbꝛa ⁊c.· ex ſiccitatibus ⁊ caloꝛibus maxis. Nã talis naſſes. y ¶ Logitationes concinnabit .i. machinationes
– nin vmbꝛa eſt valde delectabilis hoibus ibi quieſcẽtibus: ſuas malas verbis iuſticie apparentis coloꝛabit. a S
tttin ſic eechias pplo ſuo. f¶ Nõ caligabunt oculi videnti perdendos mites.i.innoxios: ſᷣm ꝙ dicitur quarto Reguʒ
e uiſd uʒ. qꝛ eſaias illo tpe multas habuit diuinas reuelatiõoe,) xxj. Sanguinem multum innoxium effudit manaſſes in
auns ſ ⁊claras: v alij pꝛophete q tunc tpis erant. g ¶ Et au ſermone mendacij.i.per merdacia ſermonibus iuſtis ⁊ ap/
ſatmbliß res audientiuʒ c. qꝛ egchias ⁊ eius pplus verba eſa parentibus coloꝛata: ſicut dictum ſuit ſupꝛa pꝛimo capitu-
umminiiſ ie deuote receper̃t. Ee coꝛ ſtultoꝝ.i.illoꝝ ꝗᷓ fuerät lo: ꝙ eſaiam comdemnauit ad moꝛtem qualſi gelo legis: æ
mrtlil i ſtlti tpe pᷣcedẽti.ſ.tpe achax pr̃i exechie:qᷣ fuit idolatra idem credendum ꝙ fecerit de multis alijs. b. ¶ ¶um lo⸗
ſrroee, peſſim. ntell et ſciẽtiã. tpe egechie qui fuit deue queretur paup iudiciũ.i.diceret veritatẽ:eo eniʒ ꝙ eſaias ?·
Auſrütlun⸗ tus ⁊ ſtudioſus. k ¶ Et lingua balboꝝ.i.illoꝝ qui tpe alij ꝓphete emaliciã veracit arguebãt:q̃rebat occaſiones
4 chitze⸗ achax nõ audebant deũ laudare manifeſte ⁊ idolatriaʒ interficiendi eos. Conſequeni tranſit pꝛopheta ad deſcribẽ-
alain, de eſtari. ¶ elociter loquet᷑ ⁊ plane.i.pꝛompte deũ dum iuſticiaz ioſie qͥ ꝑx duos annos poſt moꝛtem manaſſe
vilid

digna ſunt ⁊c. qꝛ a iuuentute ſua cepit eſſe multũ ſolicit
de cultu dei: ⁊ cõi bono regni ſui. e ¶ Et ipſe ſuꝑ duces
ſtabit:qꝛ nobiles iuda ad cultũ gei induxit:⁊ toto pe regni
ſui in hoc eos ſtabiliuit. ſ ulieres. Hic ↄñt ſubditur
ciuitatis ⁊ regni iude
Ddeſtructio: ⁊ ſecundo
reſtitutio: ibi Et erit.
Lirca pꝛimũ dicitur:
f Mulieres opulẽ/
te. Hitatoꝛes.n.hieru
ſaleʒz tpe ſedechie vo⸗
cat mulieres:co ꝙ nõ
habuerunt virtutem
ſe defendendi: velut
effeminati. g ¶ Filie

iudiciũ. Pꝛincẽps pero a
q̃ digna ſt pꝛincipi cogita/
bit: t ipe ſuꝑ duceſ ſtabit.
Mulieres opulẽte ſurgite:
⁊ audite vocẽ meã:filiẽ ↄfi
dẽtes ꝑcipitẽ aurib eloquʒ
meũ.l Poſt dies ⁊ annos

K „ „
confidẽtes. in foꝛtitu et vos ↄturbemini ↄfiden-
die murox: ⁊ in auxi tes.Conſũmata ẽ.n.vinde
lie rhtioneryt patʒ mia: collectio vltra non ve
Fexr. h Dercigue niet. Obſtupẽſcite opulen
auribus c]. q. d. coꝛ te:oturbami ↄfſidentes:exu
dib veſtris deberet eſ ite vos ẽt ↄfundemi:accin/
i dſr dl gite lübos veſtros. Sũuper
ſubdit: i ¶ Poſt vi· pvyera plangite: ſup regiõe
es ⁊ annũ.pꝑ hoc non n⸗

intelligitur aliqucd deſiderabili: ſuꝑ vinea fer/

tempus certũ ⁊ deter tili. Sůp humuz ppli mei
Pinẽ ⁊ vepꝛes aſcẽdẽt:quã
to magis ſuꝑ oẽs domos

minatũ:vt dicii Ra
ſa.ſʒ ẽ ſẽſuj:ſicut dies
addentur ad dies pꝛe
cedentes ⁊ annus ad
anũ:ſic multiplicabunt᷑ Arr iniauitetes. quouſq; veniat
ðſtructio ꝑ chaldeos. t vos ↄturbemi ↄfidẽtes.i.vos
S4 rfiltti⸗ vt ſecuri eritis vltra modũ conturbati.
¶ Kõſũmata ẽ.n.videmia.qꝛ ducet᷑ ppls ĩ captiuitatẽ:⁊ ſic
non erit qui vltra colat terrã:nec per ↄſequens qᷣ fructcol
ligat. m Bbſtupel cite. pꝛe nimio terroꝛe vobis ĩminẽte.
n ¶ Exuite vos. veſtibus gloꝛioſis. o ¶ Et ↄfũdemini.idu
ẽtes vos vilibus ⁊ aſperis:iõ ſubdit᷑ bienu lũbos
veſtros.ſ.cilicijs. Bun dhern plangite.i.ſignũ plãctus
⁊ doloꝛis oſtẽdite:hebꝛei dicũt hic:Suꝑ agros plãgite qui
dimittẽt iculti ⁊ deſerti:⁊ ↄſonat hoc littere ſequẽti:cũ dẽ:

„ „„

upꝑ regiõe deſiderabili cc.i.iudea que frequẽter ĩ ſcri⸗

Pnr dicit fluẽs melle ⁊ lacte p ſua fertilitate. s¶ Super

umũ ppli mei.i.ſuper terrã habitãtiũ ĩ locis cãpeſtribus
vbi ſolet eẽ hoĩes inocẽtes ⁊ ſine malicia.
pꝛes e propter cultoꝝ abſetiã ꝗͥ ducẽtur in captiuita
tẽ. v¶ Quanto magis ſup ⁊c.i.hoiuʒ vacatiũ gaudijs ⁊
delicijs quales de cõi curſu ſũt habitãtes ĩ ciuitatibus ma⸗
gnis. In hebꝛeo ſic hi: Sup humũ ppli mei ſpine ⁊ vepꝛes
aſcẽdẽt: ⁊ etiã ſup oẽs domos ⁊c᷑. Et ſic ẽ ſeſus ↄtrario mõ

qꝗq.d.nõ ẽ miꝑ: ſi ſuper terraʒ iude inducã talẽ deſtructio

nẽ:qꝛ etiaʒ hoc faciam in hieruſaleʒ meo cultui electa: æ in
domibus templi vbi ſolent leuite canere in domino exultã
tes. MHomus. n. dimiſſa ẽ. ſ.dom regis a ſedechia fugiẽ
te relicta: ⁊ loquit᷑ de futuro ꝑ modũ pꝛeteriti ꝛopter cer⸗
lrProPerte 1Tenchꝛe ⁊c̃.a volẽtibus itroire.
Super ſpeluncas.hoc eſt cellaria ⁊ foueas ex ruina edi⸗
ficioꝝ. al ſq; ineternũ. In hebꝛeo habetur vſq; i ſecu/⸗
lum. i. vſqʒ ad tempus a deo pꝛeoꝛdinatum de eius reedi-
ſicatiõe b ¶ Gauqiũ. hic conſequenter agitur de popu
li reparatiõe vſqʒ ad finem huius capituli. Et exponũt ali

qui doctoꝛes noſtri:totuʒ iſtud de tempoꝛe reedificationis
templi ⁊ ciuitatis per oꝛobabel:neemiam ⁊ alios ſanctos
patres eiuſdem tempoꝛis:ſed contra hoc videtur: quia in

6 7

regnauit dicẽs: c ¶ Pꝛinceps vero. iioſias. d que

pine 7 ve

tibꝰfacta ẽ vna ecclia.

reditu captiuitatis ppis nunẽỹ fuit in tanta pꝛoſperita
i

t: tẽpoꝛali ⁊ ſpirituali:qualij deſcribitur i hac parte:vt
videbitur ꝓpi qð Ra.ſa.exponit partẽ iſtaʒ de tpe ma
gne felicitatis ⁊ pꝛoſperitatis:quã expectat iudei habe/
re in aduentu meſſie:⁊ ideo de dictis eius qð falſũ ẽ re/

liquẽdo.ſ.ꝙ chꝛi⸗
(ii,müͤcu ſit ve⸗
gaudij ciuitatis exultãtis tur:vi m biloe⸗
.n. dimiſſa e: ‚ſte exponendus
Dom.n. dimiſſa ẽ: multi 6 ſtain weoſpero⸗

vn . „
tudo vrbis relicta eſt:tene queʒ fecit nobis

bꝛe ⁊ palpatio facte ſũt ſù chꝛiſtus: oꝛiẽs ex
b ſpelũcas ũſq; in eternũ. alto. pꝛopheta tñ
Baũdium onagroꝛum pa tinuãdo dicẽda
dictij:recolit affli

ſcua gregũ:donec effunda
tur ſuꝑ nos ſpũs de excel
ſo.!] Et rit deſertũ in chèr⸗
mel. et chermel in ſaltũ re/
putabit᷑:èᷣt hitabit in ſolitu

ctiões ppli a tpe
ſuo futuras viq;
ad aduẽtũ chꝛiſti
dicẽs: b ¶ Bau⸗
diũ onagro: pa

„ „ 15 „ „ „ 7 ſcua j re uz. B en-
dine:iudicium ètiuſticia in ges ounkin,
R „ 1 2 41 ——————
chermel ſedebit. Et erit o/ dei:q quãuij qu/

tũ ad mitos eent

pus iuſticie pax:ẽt cultus t
idolatre: ⁊ pecca⸗

iuſticie ſilentiũ:ct ſecuritas
vſq; i ſepit᷑nuʒ.l Et ſedebit
populus meus in pulchꝛierat boni ⁊ culto
tudine pacis: et iĩ taberna/ res dei tnaan
g fid; cie: et i ſ aut dicut h̊ reges
culis ſiduũcie: et in requie ſfileleg:g cos der
, „ üüuiltuti ſbiecerunt
⁊ afflixerũt.ſ.pꝛio babylonij:poſtea pſe ⁊ medi:ʒ' greci
⁊ ꝓromãi:ita ꝙ a tpe captiuitatl babyloice vſq; ad tẽ
pus chꝛiſti fuerut ſubiecti alicui iſtoꝝ ſucceſſiue:⁊ ſi ſu
it aliqð interuallũ:fuit tñ ita modicuũ reſpectiue: qua
ſi nõ ẽ cõputãduʒ. Et iſti onagri gaudebãt raꝑe bona
iudeoꝝ vñ oberẽt viuere. c¶ Donec effũdat᷑ ⁊c. qð
fuit ipletũ qñ poſt reſurrectioeʒ ⁊ gloꝛificatiõeʒ chꝛiſti
ſpirituſſact effuſus ẽ ſuꝑ aplos alioſq; diſcipulos in ſi-
gno viſibili: Aci.ij.q ẽ ſpus ꝑfecte libertatis: m illud
ij. Coꝛ.iij. Ubi ſpũs dñi ibi libertas. ð¶ Et erit oſer

tñ multi de illis

tũ.ſ.gẽtilitas qᷣ fuit ĩculta ⁊ deſerta nõ hns legẽ diuinã
2,ꝓpphetas. e bernerabüdes in bonis ſpiritu

alibꝰ:ſicut iudea quantũ ad bonos:vñ accipit᷑ hic cher/
mel ꝓ carmelo qᷣ i res iude:⁊ erat loc fertil. ¶Et chẽ
mel i ſaltũ reputabit.i.iudea melioꝛabit qtũ ad ſuſcipi
entes xpᷣi fidẽ:qꝛ apli ⁊ alij.lxx.diſcipuli ꝗ fere oẽj ſuert
iudei:fuer̃t magne arboꝛej i ecclia dei:q ꝛ ei ſalt:pꝑ eoꝰ
n. publicata ẽ fideſ ꝑ oꝛbẽ:iõ ſbdit: g¶ Et hita.i ſoli.
i.i gẽtilitate:q p erat icta:vt dcʒ ẽ. Hudiciũ.i.exe
cucio iuſticie:q ẽ per fidẽ. i ¶ Et iuſticia.ſ.cuãgelica.
n chermel ſedebit.i.i crederib ex iudea:ex qbꝰa gẽ
St erit op'iuſticie pax. quam
chꝛiſto nato ãgeli clamauerũt:Luẽc.ij. Glia i altiſſunis
deo ⁊ i fra pax hoib'bõe volũtat. mEtr cult iuſticie
ſilẽtiũ.ĩ ꝓſpis cauẽdo a vbis iactatoꝛijs: ⁊ i aduerſ̃ a
murmuratoꝛijs. n (Et ſecuritas ⁊c. qꝛ i pmitiua ec-
cleſia ita erãt firmati vᷣtute ſpũſſacti:q; toꝛmẽta ñ time
bat:ſʒ mag ĩ eis gaudebat:Aci.v.Et qꝛ ex hac vita trã
ſibãt ad ſecuritatẽ ⸗ aukiu celeſte amoto ipedimẽto ꝑ

xpᷣʒ:iõ ſbᷣdit: o(Et
nulla ꝑte ipediet᷑ ſeu obſcurabit᷑. t i tabernaculis
i.ĩ maſioib diuerſis ſʒ varietatẽ mẽitoꝝ: ð qbdẽ iohij
xij. In domo pꝛis mei mãſiões milte ſi. q( Fiducie.qꝛ
oeẽs ſt ibi certi de ſue btitudis eternitate. r¶ Et i reqde

ultenon

tis alijs implicati

t ſedebit pplłs ⁊cc. qꝛ pax celeſt ex

letud

thnonde
iicoerard
oeagnonet⸗
dofnusreg
Flglin
roonis
afuenin
ulibznl.
hülitneh
ſbitur cun
bienule
tdeſtructe
legaadte
griloten
cescnho
it valte
tapotbe
dit. N.
ſeniani
uangtla
pij. Ge⸗
yerhum
Ngons.
WMose
dedſ
Ave
polin
ule
mutni⸗
imluin,
enhent
ylnt
Guncianiſa
acnanirin
Uunilunen
acbapoſt⸗
dtßecgchie

Aelbenn
ſudcamalie
ueldeob

lenrauemn

Wrrhyhor,
Agepuino
Pknſlnn
u ligil
Pfrücobn⸗

lancb⸗

7

nin b

hm aſen
ibrm
pdegen
aatiolabe⸗
ogdſaliin
Nüchlgtn
hi nüifne
r enin
lr ennng
ſuuien
chrſngoi
d otan
mnicodi
daaemott⸗
adafgli,
ſuofunne
Dn onag
men
Walsim
gubontah
G. Oin
iills ewt⸗
biun ſbonn
lirng ui
aſueri
niei
itpelone
rii 0
Mdi
Cwosi.
Aiibl

(SerdG

udnf
whihr
ifiniif
ligfnocſui
iali e⸗
l.
diter

irnralct⸗
Eenul

, Pri

opulenta.qꝛ ibi totaliter quietabitur appetit:ſm illud
5p̃ſ.xvj. Satiaboꝛ cũ apparuerit gloꝛia tua.⁊ quia poſt
gloꝛificationẽ chꝛiſti deſtructa fuit hieruſalẽ in vindi/
ctaʒ moꝛtis chꝛiſti:iõ ſubditur: S¶ Bꝛãdo aũt.i.mul
titudo exercitus romani. t¶ In defenſione ſaltus.i.in

deiectione tẽpli
domus regie que ⸗
dicunt ſaltus: o opulenta. Oꝛando autẽ in
Aligna llluus eli dẽfenſione ſaltus: t humi⸗
onis apbèIitate huiliabit ciuitas. Bè—

tata fuerũt de ſal e e
t libani. v(¶ Et ati ꝗ ſeminatis ſuper oẽs a
huilitate humili quas: èt ĩmittẽtes pedẽ bo
bitur eiuitas ſ¶ uis ⁊ alini.. ¶ Ca. xxxIII.
it deſtucts 7 pꝛo quip dar s. MHön⸗
iecta ad terraʒ .7 . 2 7 ipſe pᷣdaberis 75
qꝛ illo tempoꝛe fi tqui ſpernis:nõnẽ ⁊ ipſe
des catholica fu ſperneris: Cũ ↄſumaueris
it valde publia pepꝛedationẽ: depꝛedabe-
ris:cũ fatigatus deſieris cõ

ta ꝑ oꝛbeʒ:iõ ſub
dit᷑: x Beati qᷣ

ſemiatis. ſ. vrbu nere:ↄtẽneris. Dñe miſe⸗
euangelicũ: Luce rere noſtri:te.n. expectaui-
vviij · Semen eſt meſto bꝛachiũ noſtꝑ ĩ ma
verbum dei. en Een . ,
ySup omnes Ne: T ſalus noſtra in tpe tri⸗
aquas.i ſup oẽs bulationis. A vocẽ angeli
dogsgerles it fugèrunt populi: ⁊ àb exal
deoy: Apoc̃.xvij. tati . n⸗
Aaue matt. o tatione tua diſpſe ſunt gen
puli multi. patet

autẽ quod pꝛopheta loquit᷑ hic metaphoꝛice:qꝛ ſemen
materiale nõ ſeminatur ſuꝑ aquas materiales. 3 ¶ Et
imittẽtes pedẽ ⁊c].i.indifferenter ⁊ ſine acceptatioe do
cẽtes foꝛtes ⁊ debiles:lr̃atos ⁊ ſimplices 126 . Wel.
VE qui pꝛedaris.PHic ↄñi deſcribitur in particu/
Nt ſaluatio pꝛedicta regni iude quantũ ad ma
Aicciaʒ ſennacherib. ⁊ qꝛ in exercitu eius fuerũt
idumei qui ſemper fſuerunt iudeis infeſti:ſicut eſau a qͥ
deſcenderũt iudei:iõ ꝓpheta pꝛimo inuehit ð aſſyrioj.
votra idumeos ca.ſequenti.Lirca pmũ ſciendũ ꝙ pñs
ca.ab expoſitoꝛibus noſtris ſᷣm litteram refertur totũ
ad tpᷣs ecchie.in quo deiectus fuit ſennacherib ⁊ ppłs
iude liberatus.Ra.ſa.vero exponit ad litteram totum
iſtud ca. reducendo ad tempus meſſie:in quo expectant
iudei de oibus gentibus triũphare:⁊ eis ſimpli dñari.
Uidetur autem mihi::ꝙ expoſitoꝛes noſtri melius di⸗/
cant:⁊ ſm hoc pꝛeſens capituluʒ diuiditur in duas par
tes:qꝛ pꝛimo ponitur ſennacherib deiectio:ſecũdo ſta⸗
tus hieruſalem melioꝛatio: ibi Reſpicite ſyon. Pꝛima
in duas: quia pꝛimo deſcribitur deiectio ſennacherib
regis:ſecũdo ſobne ſibi adherentis:vt ſupꝛa dictum fu/
it.xxij.ſecunda ibi Audite. Circa pꝛimuʒ ſcienduʒ: ꝙ
ad delectionem ſennacherib ſecuta eſt exaltatio popu/
li iude: ⁊ ideo pꝛopheta mixtim loquitur de vtroq;:
pꝛimo tamen inuehitnr contra ſennacherib dicenge:·
0 Ue qui pꝛedaris.ſ.populum domini. b¶ Non/
ne ⁊ ipſe pꝛedaberis.quaſi diceret ſic:quia exercitu eiu)
percuſſo ab angelo.iiij. Reg.xix. populus egechie exi
uit ad colligendum ſpolia. c Er qui ſpernis.i.ipſuʒ
deuʒz contra queʒ blaſphemias dixit⁊ ſcripſit:vt habe
tur.iiij. Reg.xix. (Mone r iple ſperneris.ſ.a dño ⁊
populo tuo:qꝛ percuſſo ſuo exercitu: fugit cõfuſus ad
terrã ſuaʒ:vbi fuit interfectus a filijs ſuis.(Conſequen
ter pꝛopheta conuertit ſermoneʒ ad deũ pꝛo liberatioõe

. 7 ZM . „ „
. — 6 7 . .

velut cũ foſſe plene fuerint

populi dicens: Domine miſerere noſtri ⁊c. Z patet littera
vſq; ibi: e ¶ A voce angeli. percutientis exercitum ſenna⸗
cherib. f ¶ Fugerunt populi.quia ſẽnacherib cuʒ illis qͥ
remanſerant ſugit. 6’ tab exaltatione tua.i.oſtenſiõe
tue virtutis in angelo percutiente. h

¶ Ouſperſe ſunt gen/
tes.ſ.ſennacherib cuʒ
exercitu ſuo:quia ali/
qui moꝛtui remanſe/
runt:⁊ alij fugerũt.i

tes.Et ↄgrègabunt᷑ ſpolia
veſtra ſicut colligit᷑ bꝛuc:

voce multitudinis fu

de eo. Magnificat/ ẽ dñs gerunt populi: m
qi habitauitiĩ excelſo:ipl? bhoc iſtud refertur ad
uit ſyon iudicio ⁊ iuſticia:. exercituʒ ſennacherib

ct erit fides ĩ tempoꝛib ſu/ quẽ populi audiẽtes

is. Bihitie ſalutis ſapia èt gebant expectare: q⸗
ſciẽtia:timoꝛ dñi:ipſe ẽ the plimoj deuicerat ? ex
ſauruſ ei. Eccẽ vidẽtes cla Rrulraticetun Eese
mabũut fſoꝛis: langeli pacis teſtatis tue oſteſione:

amãare flebũt. Diſſipate ſt o tu ſennacherib.

vie:cłſſauit tranſiẽs ꝑ ſemi bDiſpſeſn getes.
8

ꝑ diuerſas vias fugiẽ
tes. i ¶ Et ↄgregabũ
tur ſpolia ⁊cl.i.facili
ter ⁊ i magna copia:
qꝛ exercitu) ſennache
rib fuit ſic percuſſus:

tã: irritůʒ factũ ẽ pactũ:epiẽ
cit ciuitates: nõn reputauit
hoĩes.Luxit ⁊ elãguit tra:
ↄſůſus ẽ liban obſurdu-
it. Et factus eſt ſaron ſicut eiabear ene⸗
deſertuz: ⁊ ↄcuſſa ẽ baſan · h ta ſnb veſtib' 7 ar⸗
umis ulleſis: ⁊ io facilit
⁊ copioſe colligi poterant. k ¶ Magnificatus eſt dñs. in
percuſſiõe ſennacherib mirabili. ¶ Qui habitauit in ex⸗
celſo.i.in celo empyreo:vbi ſpecialit᷑ relucet excellentia ſue

gloef licet ſm potentiam pꝛeſentiaʒ ⁊ eſſentiam ſit vbiq;.
m ¶ Impleuit ſyon ⁊c. In diebus exechie:qui ſuit iuſtus.

Et erit fides.i.fidelitas. o ¶.
oc enim petiuit:vt habetur infra

⁊ pꝛincipes ſuos ad lairiſc habetur ĩ pꝛincipio
¶In

pꝛecedẽtis capituli. n
tpibus ſuis.ſ.egechie.

xxxix. Fiat tantuʒ pax ⁊ veritas in diebus meis. p¶ Di⸗

* ZA

uitie ſalutis ſapientia.i.in cognitione rerum diuartun.

q ¶ Et ſcientia.in cognitione humanoꝛum. r ¶ Timoꝛ
domini ipſe eſt theſaurus eius i.egechie qui pꝛepoſuit iſta
ta ad narrandũ afflictionẽ ppli ſenacherib.d. sEcce vi
dentes ⁊c.] littera ẽ intricata:qꝛ li foꝛis reducit᷑ ad vidẽtes:

omnibus bonis tempoꝛalibus. Coſequenter feallenohe

ſpeculatoꝛes.n. exiſtẽtes in alto videbant foꝛis longe exer
cituʒ ſenacherib:⁊ ſic denũciabant eechie regi ⁊ pplo ſuo:

vt ſe pꝛeſeruarẽt. t Angeli pacis.i.nuncij egechie quos

miſit ad logum cum rapſace de pace:vt habetur infra

xxxvj. v ¶ Amare flebunt.qꝛ pꝛopter blaſphemias con/

tra deũ dictas a ſapl ace ſciſſis veſtibus fletes ad echiã re
tunt. XDiſſip

dierunt ate ſũt vie.ab exercitu ſennacherib.

y¶ Ceſſauit traãſiẽs.ſ.de pplło iude:qꝛ nullus audebat timo
rritũ factũ ẽ pactũ.pꝛimo.n.

re aſſyrioꝝ ꝑ terrã ire. 3

ſẽnacherib fecit pactuʒ cũ echia:ſʒ fregit illud:vt dictũ fu/
it.iiij. Reg.xviij. a ¶ Pꝛoiecit ciuitates.qᷓ erat in regno iu
0

de circa hieruſalẽ. b n reputauit hoies.ſ. ꝙ poſſent.
ibi in aliquo reſiſtere. c ¶ Luxit ⁊ elanguit terra.ſ.iuda
Coõfuſus ẽ liban obſurduit. in hebꝛeo hẽ: Et pꝛeſci-

ſus fuit.qꝛ ibi exercitus ſẽnacherib pꝛeſidit multa ligna ad
faciendũ machinamẽta:⁊ ex tali deciſione fuit libanus de/

turbatus. e ¶ Et factus eſt ſaron ſicut deſertum ⁊c᷑. Iſta
n. loce erãt fertilia: ſʒ per exercitũ ſennacherib deuaſtata.
Sciendũ etiaʒ ꝙ carmelus no accipit᷑ hic ꝓ mome ain eli:

hebꝛeo ſic habet: A

uperuenire:non au⸗

—

in quo helias occidit pphetas baal: erat in regno iſrl: ſed
accipitur pꝛo carmelo vbi manebat nabal:q erat mons fer
tilis:⁊ erat in regno iuda: ⁊ c

. . — *
. *

uẽter ponit᷑ vindicta de

maleficijs ſennacherib. f ¶ Muũc ↄſurgã dicit dñs.ad per- Er ui miſtri tẽpli. us. l. eliac
cutiendu ſennacherib ⁊ exercitũ eius:qꝛ nũc ẽ tᷣs: ¶ ÿõ S ¶ Nernent terrã de longe.qꝛ de nonte ſyon vbi erat

cipietis ardoꝛeʒ ⁊c. ex
maleficijs.n. veſtris
ſequit᷑ demeritum.
h ¶ Et parietij ſtipu
lã. i. vt efficiamini ſic
ſtipla applicata igni.
¶Spiritus veſter. i.

voluntgs veſtra ma⸗

la. k¶ Ut ignis vo
rabit vos.i. meret᷑ vt
igne cõſumami.⁊ ita
factũ fuit.qꝛ exercit

ſennacherib ſic pcuſ-

ſus fuit ab angelo: ꝙ
coꝛpoꝛa eoꝛũ fuer̃t re
dacta in cineres: ac ſi
fuiſſent igne materia
li ↄbuſta:io ſubdit᷑.
L¶ Et erunt populi.
exercitus ſẽnacherib.
m ¶ Quaſi de incen
dio cinis.i.vt cinis re
manens de incendio.

n4 V Spine ↄgregate.
i.bellatoꝛe) ſennache

oↄburent᷑.nõ ſolũ ex ꝑ
cuſſione angeli:vt di/
ctũ ẽ:ſʒ etia i
ni. udite

ei ſucceſſit in pontificatu eliachiʒ:vt dictũ fuit ſupꝛa .xxij.

⁊ hoc ẽ qð dẽ hic: p

O1 Hi ¶Hudite q longe eſtis ⁊c.⁊ in hoc no
tat magnitudinẽ rei nunciande. q¶ Cotcerriti ſt ĩ ſyon pec-

catoꝛes.i.ſobna ⁊ ei adherentes. r ¶ Poſſedit timoꝛ hy⸗
pocritas.qꝛ erat in ſtatu miniſtrãdi dno: ⁊ ſic apparebant
boni ⁊ deuoti exrerius:ſʒ ipſi nihil habebãat interiuj dignũ
ſacerdotio. Et ↄſequẽter ↄquerit de iſta dignitate ſacerdo/
P .¶ Quis poterit habitare ⁊c ¶. i.digne miſtra⸗
re in altari holocanſtoꝝ:vbi erat ignis ppetuꝰ:Leui.vj.Et
eadẽ ſentẽtia replicat᷑:cũ ſubdit᷑: R u .
nis. ⁊ ſubdit᷑ riſio: v¶ QAui

tali:cũ dẽ:

ach perfectionẽ vite.

infer

.—2

rib ꝗᷓ pungebant po-
pulũ dñi. o ¶ Ogni

vni deſcribit deicctõ ſobne pontificis qͥ ↄſulebat ciuiratem vigebis.aplii tẽplo dñi. o
reddi aſſyrijs:⁊ qꝛ hoc nõ fuit factũ:ptiʒ iudignatione:pti
timoꝛe:cu ſibi adherentibus ad aſſyrios traſiuit occulte: ⁊

Et loquit᷑ veritatẽ.quantũ ad ſani

nẽe ↄgregate igni comburẽ

veritatẽ:qni pꝛoijcit auari

carmelus. Nunc ↄſurgam audiat ſãguinẽ: t claudit
dicit dñs:nũc exaltaboꝛ ? oculos ſuos ne videat ma/
nũc ſublimaboꝛ. Cõcipi? lũ.l Iſtè in excelſis hitabit
tis ardoꝛẽ èt parietis ſtibu munimẽta ſaxoꝝ ſublimi⸗
laʒ: ſpiritus veſter ůt ignis tas eius. Pãnis ei dat ẽ:
voꝛabit vos: &t erũt popli aq eiſideles ſũt. Règẽ ĩ de
quãſide incendio cinis:ſpi

fecerim ⁊ cognoſcite vicini
foꝛtitudinẽ meã. Cònterri pybi ẽ doctoꝛ puuloꝝ. õ
ti ſunt in ſyon peccatoꝛes: pulũ ipꝛudẽte nõn videbiſ
pòſſedit timoꝛ hypocritas populũ alti ſmonis: ita vt
Nuũis poterit hiĩtare de vo nõ poſſis itelligẽ diſertitu⸗
bis cum igne deuoꝛante?- dinẽ lingue eb:in quo nul/

Quis hitabit ex vobiſ cuʒ lac ſapia.Rèſpice ſyon ci

ardoꝛibuſ ſepiternis: OQui uitatẽ ſolennitatis noſtre.
qbulat in iuſticijs: ⁊ loquir Oculi tui videbũt hierlm

ciaʒ ex calumnia: ⁊ excutit

defecit a ppoſito.

ardoꝛibꝰſempiter diuinũ cultũ:cũ dẽ:

Aui ambulat i iuſticijs. quantuʒ

coꝛe videbunt:oculi ei cer
nẽt trã ð lõge.Coꝛ tuũ mè
tur. Alidite ꝗ longe eſtis qᷓ ditabit᷑ timoꝛẽ. Abi ẽſt lr̃a/
e bᷣ:vbi legis ᷣba põderãs?

hitatõez opulẽtã taberna/
culũ qð nequac; trãſferri
man ſuas ab omi miere. poterit: nẽc auferẽtur cla⸗
Lui obturat man ſuas ne ui eius in ſempiternum:s!

animaliuʒ. e ¶ Regem in decoꝛe videbuut. ſ. eechi⸗
am gloꝛioſe regnatẽ poſt ſennacherib deiectionẽ:vt ha
bet.ij.pal.xxxij.⁊ in hac gloꝛia viderunt ipſuʒ eliachiʒ
culi eius.ſ.eliachim.

eiu) hitatio pote/

rat videri iudea

P masna parte.
h¶ oꝛ tuũ.o eli
achi. mutat.n. p/⸗

pheta modum lo
quẽdi de tertia ꝑ

ſona ad ſecũdam

qð fit frequenter

in pꝛophetis.
Wedltabitur
timoꝛeʒ. ſ. dñi ex
caſu pꝛedeceſſoꝛij
tui: iõ ſubdit᷑:

k ¶ Ubi ẽ littera

ſobna pᷣdeceſſoꝛ
tuuj in officio põ

tificij:pꝛopter qõ

debuit eẽ litterat

ad põderandum.
lRegs verba.
ad docendũ igno

rãtes: qͥ dicũt hic

puuli.q.d. perijt
in terra aliena:vt

bi ſupꝛa. xxij. iõ6

ſubdit: m ¶ Po
pulũ ipꝛudẽteʒ ·i.

ſobnam? ſibi ad
herẽtes. n¶ No
ꝓfũdi:ſicut dẽ ioh.iiij. Dute altẽ.⁊ dĩ hic ꝓfũdus ſer
mo:qꝗ ꝑꝑ extraneitatẽ nõ ẽ intelligibilis. Et populũ ta-
lis ſermonis vocat hic ꝓpheta ſennacherib ⁊ aſſyrios
quos itẽdebat ſobna introducẽ itra ciuitatẽ ⁊ tẽplũ:ſed

alti ſermonis ⁊c.i.

p¶ In nulla ẽ ſapia. ſ. ĩ ſennache⸗
rib ⁊ pplo eb:qꝛ vera ſapia n põt eẽ ĩ iſidelibꝰ. q Meſ
pice.Pic ↄñt deſcribit᷑ ciuitatis melioꝛatio:qꝛ ꝑ deiecto
nẽ ſẽnacherib fuit mutata ð timoꝛe i ſecuritatẽ: ð triſti-
cia ĩ leticiã:⁊ ð penuria ĩ abũdãtiã.p igit hec melioꝛa/
tio deſcribit᷑:? ꝓphetięat ↄ ſẽnnacherib. itẽ ð eũ iuehit
ibi Laxati ſi. Circa pᷣmũ tãgit᷑ ᷣ melioꝛatio quantũ ad
eckpibe ſyon ⁊c᷑. ocabat.n.
illa ps ciuitatis hieruſal ẽ vbi erat mõs ſyõ ciuitas da-
