longo tempoꝛe:ideo ſequitur: Populus autẽ meus ⁊c.
g¶ Quid niteris ⁊c. Pic remouetur 2.ſ.apparens
iuſticia per uaz

ſuamn malicispoa
liabant. vnde faſcie pectoꝛaliſ ſue: Ppls
nanailetger po me oblit mei dieb in
uit glo legis io numeris. Quid niteris bo

nens ei; moy nꝗ oñdere viaʒ tua:ad qrẽ
ſen locur ſuiſſet dã dilectõeʒ que iſupx ⁊ ma
yt oem ſuit eſaie licias tuaſ docuiſti vias tu-
hnn nite· Aſ:ct ĩ alis tuis iuent ẽ ſan
riſ ac᷑.q.d.fruſtrra Guis alaꝝ paupꝑu ⁊ inocen
pallias malciam tũ: Nõn ĩ ſoſſis iueni eos:
wnn deänie ſed ĩ oĩbꝰq ſupꝛa memora/
ſanctiras duplerx Ul: et dixiſti: Abſq; pctõ ⁊

uertat᷑ furoꝛ tu a me. Eccè

dilectionẽ. allega ego iudicio ↄtẽdã tecũ: eo
ꝙ dixeris:ñ peccaui.Quã

do ꝙ bcket te
1R Wurcſiper vilis facta es nimis:iterãs
malicias ⁊c ſeꝓ vias tuaſ.Et ab egypto cõ

in malis creſcẽdo fuderiſ:ſiẽ ↄſuſa eſ ab aſſur
Etmnaliaru Nãʒ ⁊ ab iſta egredieris:c᷑t
⁊ regibus p quess Man tue erũt ſr caput tuũ
debebat ppls ſub qm̃ obtriuit dñs ↄſidetiam

leuari ſicut auiſ
alas. 1 CJnuen
tus ẽ ſanguis.ſ.ꝓ
phetaꝝ ⁊ maxie
tpe manaſſe.vnð
dẽ quarto reguʒz.

2

xxi. Et ſanguinem innoxium effudit manaſſes multuʒ

nimis:ita vt impletur hieruſalẽ vſq; ad os. m (¶ No
in foſſis inueni eos.q.d.iſta occiſio innocentum nõ fu
fuit facta in oculto ſed in manifeſto:ita ꝙ no poteſt ne-

gari. Ra. ſa. dicit hec eſt vera littera: m Non in
foſſis inueniſti eos.⁊ eſt ſenſuſ:nõ habuiſti cam occidẽ

di eos ſicut ille qui iuenit furẽ de nocte domũ effodien-
tem: licite põt eũ occidere: vt habet᷑ exodi.xxij. nSed
in om.que ſupꝛa memo.i.qꝛ inueniſti eos de idolatria
tua ⁊ alijs malis te pᷣdictis argutes:iõ occidiſti eos:cuʒ
tamen debuiſſes eoꝝ: verba recepiſſe cũ tremore ⁊ reue
rentia. o ¶ Et dixiſti. poſt iſta flagitia manifeſta.
p¶ Abſqʒ peccato ⁊c̃.qꝛ licet malũ ſit peccare:grauiuſ
tñ ẽ peccata ppetrata mẽdaciter excuſare: iõ ſubditur:
q ¶ Ecce ego iudicio ↄtẽdã tecũ.cõuincẽs te de malicia
tua ⁊ puniẽs nõ violẽter:ſed rationabiliter:⁊ patet lr̃e
vſ; ibi: rC&*τ ab egypto ⁊c̃.ab aſur.tpe enim achaxę
ꝓceſſerat iſta cõfuſio ab aſſur: qꝛ ſpoliata domo dñi
miſſit regi aſſyrioꝛ: munera: ⁊ tñ finaliter nõ valuit ei
ſz magis nocuit:qꝛ iuit obuiam regi aſſyrioꝝ ĩ damaſ/
cũ vbi videns altare idolatrie fecit fieri 4
dDñi:qð fuit occaſio ruine ſibi ⁊ pplo ſuo:⁊ eoð mõ po/

ſtea ſecuta eſt ↄfuſio ab egypto tpe ſedechie qui ẽt excõ
fideẽtia rgiſ egypti fbellauit nabuc.regi pꝑ qð ciuitatẽ
tẽplũ ðſtruxit:⁊ pplʒ pti occidit ⁊ pti captiu iteolu “
a7 ab iſi4g.
gredieris. in captiuitatẽ ducta. v ¶ Et

rege nullũ auxiliũ tribuẽte:iõ ſubdit᷑:
ſ.terra. t

SðM ä
M

eſt iniquitas. inocẽs ego ſũ:⁊ ꝓpterea a
a querẽdã

tuã:⁊ nihil habebiſ ꝓſpex
Algo dẽ: Si Dr
miſerit vir vxoꝛẽ ſuã

ſaltẽ ãmõ.i.poſt tot ⁊ tãta flagicia:
recognoſcẽdo bñſiciũ tue creationis. v¶ Dux vginitatis
mee tu es.recognoſcẽdo beneficiũ eductiois tue de egypto:
tũc.n.ppls hebre cõiter erat integer ab idolatrie peccato
vſq; ad fabꝛicationẽ vituli. x ¶ Nuũdqd iraſcẽis ĩi ppetuñn.
recedendo a me per peccatum.

imile in domo

manus tue erunt ſuꝑ caput tuũ.in ſignũ ↄfuſiõis ⁊ triſticie
ſicut thamar ab amõ violata ⁊ eiecta poſuit manus ſuper
caput ſuũ ⁊ regũ.xiij. x ¶ Om obtriuit dñs ↄfidenti/
am tuam.quã habebaſ in rege egypti:a loquitur de ſuturo
per modum pꝛeteriti.
Poſtq pꝛo

recedẽs ab eo duxerit pvi &CDBpbeta fdar
rũ alteꝝ:nunqd fuertet᷑ ad Suit ppli malicia· hic

cõſequẽter arguit pec
cantiũ inuerecũdiaʒ:
2 h' ſub metaphoꝛa
mulieriſ ꝓ ſua libidie
a marito dimiſſe. ?

eã vltra: Nungꝗd nõ pollu
ta erit ⁊ ↄtamiata mulier il
la: Zuiaũt foꝛnicata es cũ
amatoꝛib mltis: tñ reuerte
e ad nie die dñſ. . ego ſuſ qꝛ pj arguit hec iuere
cipiã te. Leua oculos tuoſ cũdia abſolute: ? cõ/⸗
1 directũ: et vide vbi nũc ꝓ paaratiue: ibi Et dixit
ſtrata ſis. In ifſe ſedcbas iffifru; wlur⸗
expectãſ eoſ q̃i lano inſidi cite ſen coõmunit.
ans i ſolitudie: et polluiſti
frã ĩ foꝛnicatiõib tuis èt in ſus. P
malicijs tuis. Quãobꝛẽ ꝓ tam eulibi iem⸗
hibite ſt ſtille pluuiak cſe ourent viruͦ alrerum
rotin hiber ſi ſuit. Frons nolẽs aliqualiter cõti

mulieris meretricis ſcã ẽ ti nere ⁊ fcocilationem

bi:noluiſti erubeſcere. Er/ vxin Nedgäcrperra⸗
go ſaltẽ amodo võca me: aqeã vltra. (vir on
pater meus: dux virginita q o. no: 1 cã ſubdit:
tis mee tu eſ. Nunquid ira e¶Nuqd nõ pollu
ſceriſ in perpetuum: aut p ta ⁊c.q.o.ſic:qꝛ nimij
ſeuerabis in ſineʒ. Ecc lo vilificata eſt: 1 ex hoc

cuta es ⁊ feciſti mala:q᷑t po

autẽ foꝛnicata es.

„

amatoꝛib multis.i. ſeruiendo multis idolis. h Zame-

reuertere ad me. q. o. ſt uſcipiã te:qð aũt ſubdit: i
ſuſcipiã te.i aliqblibꝛis nõ ẽ de textu:qꝛ nõ ẽ in h

in libꝛis coꝛrectis:ſed ſubintelligit᷑:pp qð aliquis expoſitoꝛ

„ „ 7 —

tui p ipitia ſcriptoꝝ. k ¶ Teua oculos tuoſ ĩ directũ.i.ad
facta tua recte ↄſiderandu.
q.d.nõ eſt locus vbi nõ exercueris idolatriã. m In vis
ſedebas.ſicut meretrix in biuio vt ſe expõat tranſeũtibus.

poſuit hic ꝑ modũ gloſe erlineariſ:q poſtea iſerta fuit tex
1

n ¶ Expectas eos quaſi latro.i.cum magno foꝛnicandi de
ſiderio:ſicut S expectat aliquẽ trãſeũtẽ deſiderãs ipſuz

ſpoliare. o ¶ Et polluiſti ter. iĩ foꝛni.tuis.i.ĩ idolatris.
p ¶Et in malicijs tuis. peccando ð ꝓpximum. q ¶ Quã
obꝛem ꝓhibite ſunt ſtille pluuiaꝝ. ſicut patet.iij.regũ.xvij
vbi dẽ ꝙ clauſum fuit celũ pꝑ peccata terre:ſed non dicitur
ihi quatũ tempoꝛis:ſed Jacobi quito dẽ: ꝙ nõ pluit annis
trib' ⁊ mẽſibꝰſex:pꝑ idolairiaʒ ⁊ alia peccata tꝑe achab ⁊

eckegenie⸗ ex pᷣdictis ↄcludit᷑ inuerecuũdia peccãa⸗

di cũ dẽ: r ¶ rons mulieris meretricis ⁊c. ⁊ ſubdit᷑ diuia
clemẽtia ad penitetia recipere ſemꝑ ꝑata cũ di: s ¶ Ergo
oca me pꝛ me.

¶ Ecce locuta es ⁊ feciſti
mala.i.oꝛe ⁊ oꝑe peccaſti. ꝭ ¶ Et potuiſti.me D ittẽte
5§

diuidit in duas ptes

b ¶ Si dimiſerit vir
vxoꝛẽ ſuã. pꝑ effrena

oñ ditur dei clemẽtia
cũ ſubdit: f ¶ Tu

t vide vbi nõ ꝓſtrata ſis

9

ex tuo demerlto:qoõ aũt ſequitur:Et p verbis penitẽtie ⁊c᷑.

vſq; ibi Qðò ſermòõe tractaſti. incluſiue non eſt de textu: qꝛ

—

nõ habet in hebꝛeo:nec in libꝛis bene coꝛrectis. a ¶ Et di

. xit. Hic cõſequenter arguitur inuerecũdia pᷣdicta copatiue

aad pplin regni iſrael. Et diuiditur in duas ꝑtes:qꝛ pꝛimo

ponit᷑ dicta ↄpatio:⁊
ibi Uað ⁊ clama· Cir tuiſti:ẽt dixit dñs ad me in
r pmu nararan s dieb ioſie regis. Munqd
uius reue anons ſa vjqiſti q̃ ſécerit auerſatrix
cte hieremie cum diͤi: lit fivimet ſuv oem
a ¶ Et dixit ⁊c᷑.ioſie iſrl⸗ Abijt ſibimet up oem
regis. ſ. iude: ante eni mõtẽ excelſũ: ⁊ ſõ oĩ ligno
Pe⸗ Ferkt eßts nige frondoſo:⁊ foꝛnicata ẽ ibi:
r. Pi* 1 Pe ſIq *
eius fuerat debellat · Et dixi: cuʒ feciſſet hec oĩa:

— „
æ captiuat' 7 ductus ad me reuertere: et nõ ẽ re/

in aſſyrios pp idola uerſa. Et uidit pᷣuaricatrix
triã ⁊ alia peccata i ſoroꝛ er iuda:quisꝭ ꝓ eo ꝙ

ſoꝝ: Fʒ ꝙ dicitur qjr · mechata eẽt auerſatrix iſrl
ASe d a dimiſiſſeʒ eã eèt dediſſẽ ei li-
quid vidiſti. i.cõſide-
raſti.hieremias enim
non vidit oculis car/
nis:nõdũ.n.erat nat
qñ popuł regni iſrael
fuit captiuatus:quia
hoc fuit ſexto anno e-
xechie:quarto regum
xviij.⁊ extũc vſq; ad
decimũoctauum onrnruüüu?
regis ioſie in quo iſta reuelatio facta fuit hieremie: vt dicit

pᷣuaricatrix iuda ſoꝛoꝛ eiuſ
ſẽèd abijt ⁊ foꝛnicata ẽ ẽt ip
ſa:⁊ facilitate foꝛnicationis
ſue ↄtamĩauit frã:⁊ mecha

ra. ſa.fluxerunt anni.xcviij.vt patet quarto regum:coniun

gedo annos intermedios per tpa dbus dicunt᷑ regnaſſe re/
ges iuda illius tpis: Hieremias aũt adhuc iuuenis cepit p/
phetare tpe ioſie:vt dem̃ eſt ſupꝛa caplo.j. c¶ Que fecerit
auerſatrix iſrael.i.ppłs regni iſrael. d 4 Abyt ſibimet ſu
per oẽm mõtẽ ⁊c̃.i.expoſuit ſe omni ido
xi cũ feciſſet hec omnia ad me reuertere. hoc dixit dñs per
amos ⁊ oſee qui pꝛophetauerunt de regno iſrael: f
non eſt reuerſa. qꝛ ad verba eo
gis auxit malicis. g ¶ Et vidit pᷣuari.ſo.eius iuda.i.pplłs
de regno iude qui deſcenderat ex eiſdem patribꝰ:pꝑ qð vo/
catur ei ſoꝛoꝛ. h ¶ Quia pꝛo eo ꝙ mechata eſſet ⁊c. lex
ponendo ſe omni idolatrie:vt dictũ eſt: i¶ Dimiſiſſeʒ ea.
in manib' regis aſſyrioꝝ: k ¶ Et dediſſe ei li. repu. pmit
tendo ꝙ duceretur in captiuitatẽ. I ¶ Et no timuit pꝛeua.
iuda ſo.eius.ex dicta pena illata pplo iſrael: ⁊ tñ debuiſſet
timere ne accideret ſibi ſimile: qð non fecit: ideo ſubditur:
m Sed jt àfoꝛnicata eſt. p idolatriaʒ timoꝛe dei poſt
poſito.
reuocauerim vbo ꝓphetarũ ⁊ facto punitionis in pplo iſrł
vt dem̃ eſt. o ¶ , toto coꝛde ſuo:ſed in mẽdacio.qꝛ ĩ po
pulo iuda erant multi qui exterius videbant iuſti:⁊ non tñ
erant:vt dictũ ẽ caplo pᷣcedenti. 1

nt: vt dictu e capl. Et dixit dñs ad me.
cuius dem põt eſſe fallſum. q ¶ Juſtificauit ani.ſu.auer.

iſr ael non ſimpliciter ſed ↄpatiue:ideo ſubdit: r ¶ Eõpa⸗

ratione pꝛeua.iuda.hoc modo dixit iudas geneſt is.xxxviij
de thamar iuſtioꝛ me eſt qꝛ minus peccauerat qᷓ; ipſe:⁊ ſic
eſt in pꝛopoſito:tum qꝛ in iuda erat tẽplũ ⁊ cultus diuinus
quo debebat regnũ iuda teneri in timoꝛe dei: tũ qꝛ regnuʒ
iuda viderat punitionẽ pᷣteritã regni iſrael:ex qua debebat
a peccato retrahi:regnũ aũt iſrael nõ ſic viderat punitioeʒ
regni iuda. S¶ Uade. Pic ↄſequenter ponitur peccantiũ
reuocatio:⁊ pꝛimo de regno iſrael ſpecialiter: ? oiuʒ gene

bellũ repudii:èt nõ timuit

ta ẽ cũ lapide ⁊ ligno. Eti

atrie. e ¶ Et di⸗

non fecit penitentiã ſʒ ma

Et in om. his non eſt reuerſa ad me.licet eam

raliter: ibi Conuertimini. Circa pꝛimũ dẽ: 9 Uade
⁊ cla.ſer.iſt. aqui.⁊ eſt verbũ dñi ad hieremia qui vt
dicit ra.ſa.fuit miſſus in terrã aſſyrioꝝ que ẽ in plaga
aquilonari reſpectu iudee:vbi ppłs iſrael detinebat᷑ ca
ptiuuſ ad pᷣdicandũ eis penitentiꝗ. Alij vero dicunt ⁊2
veriſimilo vt vi⸗

„ DdDeitur g fuit mil⸗
oibꝰ his ſi ẽ reuerſa ad me ſus ad aliquosqᷓ
puaricatrix ſoꝛoꝛ ei iuda ĩ oepplo iſrael effu
toto cõde ſuo:ſz imẽdacio ſſmion: rlatze⸗
ait dñs:ct dixit dũs ad me: rantin terris cir
Jaſiiſicauit aĩaʒ ſuã auerſa umaclrcentibuſ
trix iſrl ↄpàtiõe p̃ᷣuaricatri poſtea ad terrã
ciſiuda. Aade clama ſer muniglerain bbi
mones iſtos ↄtra aqloneʒ rãt:a qꝛ erãt ido⸗
dices: Reuertere auerſa/ latre ſicut ante ca
trix iſrł ait dñs:&t nõ auer / ptiuitatem frat
tã faciẽ meam a vobis: qᷓ ſuoꝝ ideo piee⸗
ſcuũs ego dicit dñs: ⁊ ſ iraſ cendũ eos ab ido
car ĩ ppetuũ. Verũtñ ſcito latria ad dði cultũ
iniqtatẽ tuã:qꝛ ĩ dñm deuʒ aui vigebat i hie⸗
tuũ pᷣuaricata es. Et diſpſi raſalen marine
ſti ias tuas alicis ſub oĩ li aute regnt iſnade
gno frõdoſo:⁊ vocẽ meã ñ in parte aquiloa/
ri reſpectu hierlʒ

— Neuerisaue
“ ’ſarix iſracl. a
idolatria: v ¶ Et non auer. fa.meã a vo.ſed ſuſcipiaʒ
vos in miſericoꝛdia. x ¶ Quia ſanctus ego ſum.q.d.
hoc faciam ex bonitate mea nõ ꝑꝑ veſtra merita. ⁊ qꝛ
ad verà cõuerſionẽ requiritur ppꝛij peccati cognitio:iõ
ſubditur: Uerũtñ ſcito iniquitatem tuã ⁊c. ꝓ ¶ Et di/
ſperſiſti vias tuas alienis.i.idolis que dicunt᷑ dij alieni
2 vocat hic vias tuas.i.pedes tuos quibꝰ ꝓceditur per
viam:loquitur.n. hic ꝓpheta de pplo iſrael ſub meta/

audiſti ait dñs. Cõhertimi

tphora meretricis que pata eſt diuidere pedes ſuos oĩ

Diuiſiſti pedes tuos omni tranſeunti ꝑ viã. 3 ¶ Su
omni ligno frondoſo.in talib.n. locis exercebat᷑ idola/
tria:⁊ cuũ hoc aliqñ luxuria ĩ venerationẽ veneriſ ⁊ pꝛia
pi. a ¶ Lonuertimini. Pic ↄſequenter ponit᷑ reuocatõ
peccantiũ generaliter. Sciẽdũ tñ ꝙ aliqui expoſitoꝛes
nr̃i exponũt reſiduũ huius capituli de reditu filioꝝ iſrł
de captiuitate babylonica:⁊ qꝛ plures eoꝝ remanſerũt
in babylone detenti amoꝛe plis quã ibi genuerãt ⁊ poſ
ſeſſionũ quas ibi acquiſierat:iõ ſubdit᷑: Et aſſumà voſ
vnũ de ciuitate ⁊ duoſ de cognatiõe ⁊c.⁊ qð ſubdit᷑:Et
dabo vobis paſtoꝛes ⁊c᷑. exponũt de ꝓoꝛobahel: heſdra
neemia:aggeo ⁊ gacharia:qui gubernauerũt pplʒ in tẽ
poꝛalib ⁊ ſpiritualib. Non dicẽt vltra arca teſti ⁊c. qꝛ
ĩ tẽplo ab eis reedificato nõ fuit arca:vt dicunt ẽt iudei
T habet: macha.pꝛimo:⁊ ſic cõſequenter adaptãt lra⸗
ad iſtud ꝓpoſitũ put poſſũt. Sʒ huic dicto obuiat qð
ſubdit᷑: In tpe illo vocabũt hierlʒ ſoliũ dñi. qꝛ nõ legit
hierłʒ fuiſſe i tãta ſolẽnitate ⁊ reuerẽtia ptpᷣs captiuita
tis babylonice:ſed ſemꝑ vel qſi ſemꝑ erat ſubiecta ſerui
tuti:pꝛimo pſaꝝ:⁊ poſtea grecoꝝ:⁊ vltimo romanoꝝ
vt patet ex libriſ heſdre:neemie:machabeoꝛuʒ.⁊ ex eus
gelijs. Item qð ſubditur: Et cõgregabũt ad eã oẽs gen
tes in noie dni.qꝛ non legunt ↄuerſi ad iudaiſmũ de gẽ
tilibus niſi pauci.ſimiliter qð ſubdit: In dieb' illis ibit

tranſeunti in cõcubitu carnali: ſicut dẽ echielie ej

Auaipeinpe
ulatacin

crneporn
narhele⸗
Aüurude
peinocih
noctioner
wonnds
wüci⸗
Sge
Pꝛim
nnouat
unlar.
Galta.
nmnitil
Ntnckanan
ar oſcn
ynmrcdnmnt⸗
hnſeno⸗l
fiadchritine

itſerrin
ſlbiegrian
eiſchnpbnn

alltinlien

olutiifne
fuſimmnſo⸗

winien,
füi
nidile
vpphiftdeſ
vunmg,
ſſtpe .
malmhe,
ain
uuw
Winn
r
linn,
RD
müfiite
ndücnett
pigebri
üen
ron
Mimmin
unmg
irhu
1ng.
1Rrir
rn!
iw it
ngnt
inmot te

Nantdni
nN
ce
te Nes
owu 59
Pammeh
mirorimn
n ont tu
iia

1,3

vocare peccatoꝛeſ

WMieremie iij.

domus iuda ad domũ iirael: ⁊ veniẽt ſimul de terra a

quilõis.quia nõ legit᷑ ꝙ aliqui iudei eiuſdẽ tẽporis iue

rint ad reducendũ filioſ iſrael de regno aſſyrioꝛum vbi
fuerũt ducti ꝑ aſſyrios. Pꝛopter qð ra.ſa.exponit paſ/

ſum iſtum de tempoꝛe chꝛiſti: ⁊ in hoc dicit magis ca-
tholice q; expoſi ꝰ)

toꝛes pᷣdicti. dicegtllt
tñ ꝙ iſta ſunt imfilij reuertẽtes dicit dñs:qꝛ
plenda de ſuturo go vir veſter. Et aſſůmaʒ
ſ eheen: vos vnũ de ciuitate ⁊ duoſ
ch. Vos Vin dociui⸗
cuiuſ tamen aduẽ? de cognatoe: et itroducaʒ
tus tranſit in pe pvos ĩ ſyon.Et dabõ vobiſ
teritum. Igitur ſe paſtoꝛes iuxta coꝛ meũ: ẽt
unamn an us paſcẽt vos ſcia t doctria.
continet veritatis Lunq; mltiplicati fueritis
parſ iſta in qua a ct creueritis ĩ fra ĩ dieb illiſ
gitur de vocatiöe git dñs:nòn dicẽt vltra: ar

chꝛiſti aui veni. teſti dñi: neq; aſcendet

matthei.ix. diui ſuꝑ coꝛ: ncq; recoꝛdabuni
ditur in duas: q: illi: nec viſitabit:nec fiet vyl
paimo circa hanc tra. In tẽpoꝛe illo vocabũt
nocztlanem paͤ hierim ſoͤliũ dñi: et ↄgrega
tas: 12 iudeoꝛuz bunt ad eã oẽs gẽteſi noie
malignitas: tbii dñi ĩ hierlm:et ñ ãbulabüt
Sed quomodo.
Pꝛima ad huc in
in duaſ:qꝛ pꝛimo

ponitur dicta vocatio:ꝛ circa hoc ſoluitur queſtio:ibi
Et dixi. Circa pꝛimũ dicit᷑ in perſona chꝛiſti: a ¶¶ Cõ

uertimin filij reuertentes.i.vere penitentes reuertendo

de tenebꝛis ad lucẽ:de vmbꝛa ad veritatem: b ¶ Qꝛ⸗
ego vir veſter.i.ſponſus: ſic enim habet᷑ in hebꝛeo: qð
optime cõuenit chꝛiſto ꝗᷣ ſponſus eſt eccleſie: ſᷣm ꝙ dẽ

iohanis tertio:Qui habet ſponſam ſponſus eſt. Uerũ

tñ qꝛ ad chꝛiſti vocationẽ pauci de iudeis crediderunt
quibus ipſe in perſona ꝓpꝛia pᷣdicauit:ideo ſequit᷑:
c . 1 aſſumam vos. vnũ de ciuitate ⁊c̃.i.paucos reſ
pectu multitudinis remanẽtis in ſua ifidelitate:⁊ iſtud
fuit figuratũ in ĩigreſſu terre ꝓmiſſions:qꝛ de ſexcentis
milibus qui exierunt de egypto duo tanũ ingreſſi ſunt
eã.ſ.chaleph ⁊ ioſue. K introducã voſ in ſyon.i.
in eccleſiã militantẽ que dꝛ ſyon ⁊ hierlm:eo ꝙ eccleſia
ꝓut diuidit᷑ ↄͥ ſynagogaʒ:ibi incepit ꝑ chꝛiſti pꝛedicatio
nẽ:a miraculoꝝ opationeʒ:vt patʒ ex euangelijs:⁊ ſpi
rituſſancti miſſionẽ ſuper apoſtolos:vt patet actuũ,ij.
pp qð de ipſa dicitur hebre.xij. Acceſſiſtis ad ſyõ mõtẽ
7 ad ciuitateʒ dei viuentis hierlin celeſtem. al E da
bo vobis paſtoꝛes.ſ.apoſtolos. f ¶ Et paſcent vos.ſ.

glis pertinentia. o

peſſimi. In dieb illis ibit

ti:⁊ illoꝝ pꝛopꝛie eſt hererditas celeſtis. a

*

legis quã videmus impletam. Per dicta etiã patet falſitas

iudeoꝝ dicentiũ ꝙ in aduentu meſſie reddet᷑ eis arca teſta-
menti: ⁊ altaria holocauſtoꝝ ⁊ incẽſi ⁊c.ad cultũ veteriſ le
In tempore illo vocabũt hierlm. i. ec
p Loli domini. Si hoc referat
ad eccleſiam triũphã
tem hoc fuit impletũ
in aſcenſione chꝛiſti
ſcðʒz ꝙ dicitur marci

cleſiã vt pꝛedictũ eſt:

poſt prauitatez coꝛdis ſui

„² * .² vltimo.Et domin
donmiuda ad domũ iſrl.⁊ gem ieſus anndd
veniẽt ſil de fra aqlõis ag locutus eſt eis aſſũ
trã quã di pꝛib viiſ. Egõ bpeus eſ in celum v le
auüt dixi:Quõ ponã te in ſi cera dextis dei. Di
kEFER„ „ autem referat ad ec
lios:⁊ tribuaʒ tibi trã deſi geſiam militanteʒ im
derabilẽ hereditatẽ pᷣclarã plleetum fuit qñ chꝛiſt

ſedens apoſtolos do
cebat: ⁊ iplet i eucha
riſtia q̃ reuerẽter ſer/
uatur in ecclia ĩ qua
totus chꝛiſtus ↄtinet᷑
Et ↄgre.ad eã oẽs
.i.aliqui ex oibꝰ

Exercituũ gentium. et dixi:
Pãtrẽ vocabiſme.:è?᷑t poſt
me igredi ñ ceſſabis. Sed
quũo ſi ↄtẽnat mulier ama/
toꝛẽ ſuũ:ſic cõntempſit me
domiſlrl diẽ dñs. Abx ĩ vi S
is audita ẽ ploꝛat᷑ ⁊ vlulat᷑
filioꝝ iſrl: qůoniã iniquax
fecerunt viam ſuam:obliti

te foꝛmataʒ. r ¶ Et
nõ abulabũt p praui
tatẽ.ſequendo idola-

triã ſicut ante fidei re
ceptionẽ. s¶ In die
bus illis ibit domus

tiuda ⁊c᷑.ſancti enĩ apoſtoli ſimon ⁊ iuda fuerunt de domo

iuda:quia fuerunt cognati germani ipſius chꝛiſti:ipſi vero
pcicauerũt in ꝑſide qͥ ẽ ĩ ꝑte aquilonari reſpectu ire ꝓmiſſi
onis:vñ exierut chꝛiſti diſcipuli ad pᷣdicandũ ꝑ oꝛbe.vbi e/
rant multi iſraelite qui nõ redierant de captiuitate:⁊ mul
tos de illis adduxerunt ad fidẽ ſicut de gẽtibꝰ. t¶¶ Zd ter
rã quã dedi pa.ve.i.ad terrã viuentiũ ad quã chꝛiſtus aſcẽ
dẽs in celũ tranſtulit pꝛes ſanctos qui pꝛiuſ detenti fuerãt
in lymbo. Illa. n. terra fuit eis pmiſſa pꝛicipalit ſicut decla
raui plenius gene.xv. Pꝛemiũ enim a deo ꝓmiſſũ non eſt
minus ſed maius merito:oĩa vero bona terrena ſunt min
bonũ qᷓ; opus virtutis:⁊ iõ qñcũq; ꝓ operibvirtutũ a deo
ꝓmittit aliquid irenũ:intelligit᷑ pꝛincipaliter pmiſſũ bonũ

ſpirituale ⁊ eternuʒ. Ego auteʒ. Hic circa pᷣdicta mo
uet q̃ſtio.ſ.quali habeat fideliũ multiplicatio ⁊ hereditatji
celeſtis adeptio:cũ dĩ: x¶ Quo ponãa ⁊c.⁊ patet ex dictis
littera vſq; ibi: ꝓ¶ Hereditatẽ pᷣclarã.qꝛ ibi clare videt
deus facie ad faciẽ: ʒ¶ Exercituũ gẽtiũ.exercitus gẽtium

illoꝝ pꝛe s. a ([Et dixi. bie
ponit reſpõſio.ſ.ꝙ duo pꝛedicta habent ꝑ fidẽ ⁊ mores: iõ
¶Palfem vocabis me. non ſolum coꝛde cre

dicunt᷑ hic angeli ſancti ad cuſtodiãregnoꝝ ⁊ En deputa

ſcientia.i.fide certa que dẽ ſcientia ꝑp certitudinem ſubdit: b
heſioniſ: 6(2 doctrina.i.moribus ſãctiſ. h ¶ Cu dendo:ſed oꝛe confitendo:ad ro.x.ca. Coꝛde eniʒ creditur

q; multiplicati fueritis. ſ.poſt chꝛiſti aſcenſionẽ ſᷣm q

dẽ actuũ.vi.augebatur numer diſcipuloꝝ.i.credentiũ
in hiertn valde. i ¶ Et creueritis in terra. pꝑ vocatioʒ
gentiliũ ad fidẽ:qð videmus impletum per oꝛbem:
k ¶ Non dicent vltra arca teſtamenti.ſ. ꝙ circa eaz de
begt eſſe cultus dei ſicut fuit tempore veteris teſtamẽti
¶ eq; aſcendet ſuper coꝛ.i.fideles nõ ponent ibi fi-
duciã ſicut fiebat antiquitus qñ poꝛtabatur ad bellum
vt ſaluaret ab inimicis pplm iudeoꝛum: vt habetur p
regũ in pluribus locis: m ¶¶ Nec recordabunt᷑. am
uus de arca quã fecit moyſes: n¶ Nec fiet vltra.ſ.a⸗
noua: ⁊ ꝑ iſta deſignat᷑ ceſſatio ceremoniaꝝ veteris

ad iuſticiam:oꝛe autem confeſſo fit ad ſalutem. Et quia fi/
des ſine operibus moꝛtua eſt:iacobi.ij.capi.ideo ſubditur:
¶ ¶ Et poſt me ingredi non ceſſabis.bona opera vſq; ad ſi
nẽ cõtinuando. 99 Sed qũo. Hic ↄſequenter cira chꝛiſti
vocationẽ ponit᷑ iudeoꝛum malignitas cum dẽ: d ¶ Sed
qũo ſi cõtẽnat mulier amatoꝛẽ ſuum.i.maritũ ſuũ:vnde in
hebreo habet ſociũ ſuũ: e ¶ Sic cõtempſit me dom iſrł.
blaſphemãdo ꝑſequẽdo ⁊ tandẽ occidẽdo:⁊qꝛ in vindictã

epſecuta ẽ deſtructio iudeoꝝ ꝑ romanoſ:vt habet᷑ luce.xix
iõ ſubdit᷑: f ¶ Uox in vijſ audita ẽ ploratc.qꝛ deſtructa

ciuitate iudei ducebant captiui ad diuerſas ptes:ſuã miſe-
Quoniã iniquam fecerũt viã ſuam

riã deplorantes. g

geẽtib' ꝑ fidẽ charitaa

recedendo a chꝛiſto qui eſt via veritas ⁊ vita. ſed qꝛ poſt
deſtructionem ciuitatis aliqui ð iudeis chꝛiſto crediderũt:

uertimini filij reuertentes.exponatur vt ſupra. b
nabo auerſiões vfaſ.
quibus auerſi eſtis a
chꝛiſto: ⁊ ſubdit᷑ peni

tenentes ꝙꝙ ꝑpp eiuſ moꝛtem fuiſſet illa deſtructio ſubſecuta
io hieremias hoc puidẽſ dicit quatum ad iſtos: a ¶ Eon duet .
Et ſa hec figura largius tractatur in pugione:pꝛima parte ca

ſũt domini dei ſui. Coüer
timini filij reuertenteſ: &t ſa

¶ Liber

in duas partes quarum maioꝛ.ſ.decem trib receſſerũt
a regno dauid qᷣ fuit figura chꝛiſti ⁊ a cultu dei qui vi
gebat in tẽplo:a coluerunt vituloſ. Minoꝛ vero parſ.ſ.
due tribuſ adheſerũt regno dauid ⁊ cultui diuino: put

ab adoleſcẽtia nr̃a vſq; ad adaptando.
diẽ hãc:⁊ nõ audiuimꝰ vo Replica.

tẽtium reſi nſoo⸗ ,
c ¶ Ecce noſ veni iei ten) 2 SO 1. ——
e fidẽ. mnabo auerſiões vr̃aſ.Eccẽ ni dei nr̃i. C.III. dapr⸗
enim es one deus no nos uenim ad te. Tu.n.es Ifüerteriſiſr ait dñs burgen
ſter. iudei enim vere dñis de nr̃. Nre mẽdaceſ) ad me ↄuerter̃. Si äb nmutat textu traſ

cõuerſi chꝛiſtũ eẽ ve⸗
rũ peum cõfitentur.
e ¶ Uere mendaces
erant colles ⁊c̃.i.ſuꝑ/
bip colles ⁊ montes
hic metaphoꝛice de/
ſignati:ſicut eſaie.xl.
dicit: Omnis mõs ⁊
collis hũiliabit᷑. qꝛ ꝓ
phete vt cõiter meta
phoꝛice loquuntur:
⁊ iſti ſuperbi fuerunt
ſacerdotes ⁊ phariſei
q ꝑ ſuam ſupbiã chꝛi
ſtum ↄtempſerunt: :ꝛ:ꝛ:ꝛ:
populum ꝑ ſua mendacia a fide chꝛiſti auerterũt:que men
dacia ↄuerſi de annarecognoſcunr⸗ f¶ Uere in dño
deo nro.ſ. xpᷣo. g ¶ Salus iſrl. m ꝙ o actuñ.iiij de ipſo.
Et non eſt in alio aliquo ſalus. h ¶ Confuſio.i.peccatũ iĩ
chꝛiſtũ:pꝑ qð venit ſuper noſ ↄfuſio. i ¶ Comedit labo
rẽ patrù nroꝝ ⁊c.qꝛ romani oĩa pꝛecioſa in quibus laboꝛa
uerat iudei ⁊ aialia ⁊ filios a filias eoꝝ rapuerũt:a iõ ſedt:
k¶ Doꝛmiemus in ↄfuſione nr̃a.qdiu ſtabimus in ĩfideli

tiũ. Nere ĩ dño deo nro ſa
luſiſrl. Cõſůſio cõmedit la
boꝛeʒ pim nr̃oꝝ ab adole

mẽta eoꝝ:ſilioſ eoꝝ ⁊ filiaſ
eoꝝ. Döꝛmiem ĩ ↄſuſiõe

nr̃aquoniã dño deo nr̃o
peccauim nos ⁊ pfr̃es nr̃i

tate:iõ ſubditur: ¶ ¶ Am dño deo nr̃o peccauim. iſta

ſunt vba penitentium peccata pᷣterita lamẽtãtiũ:⁊ nõ ſoluʒ
ua Phꝛia ſʒ patrum ſuoꝛum: a patet littera ex dictis.
In ca.iij.vbi dẽ i poſtilla: Nũdd iraſceris in perpetuũ.
VBi nos habemꝰ: Nunqd ira ddicio priꝰ.
ſceris ⁊c. in hebꝛeo habet᷑: Nunquid iraſcet᷑ĩ per
etuũ aut ꝑſeuerabit ĩ finem. Et expõitur ſic ꝙ ſi
eu ſponſa de qua loquitur cõuerteret᷑ ad recogno

illa vxoꝛ

ſcendũ deũ tanq; patrẽ ſuuʒ ⁊ ducẽ virginitatis ſi ue:nundd „.
deus iraſceret ĩ perpetuũ: ita ꝙ nõ reconciliaret eã q.d.nõ pena debita ſubiun
iuxta illud pſalmiſte:Nõ in ppetuũ iraſcetur ⁊c᷑. Et hec ſen

tentia videtur magis ꝓpꝛia in ꝓpoſito: valde eni ſpꝛopꝛie
de peccatoꝛe inquaãtum a deo recedit diceretur ꝙ iraſcitur
eius faoocat deum ad iracundiam.
¶ In eodẽ ca. vbi dvr ĩ poſtilla: Cõuertimini filij reuertẽtes
Bi nos habemus: filij reuertentes Aaddinio .
in hebꝛeo habet᷑: Filij rebelles.⁊ ſic vocat rebelles
aa pẽitẽtiã ad qua attrahit eoſ ad h':qꝛ ego vir vx
¶ In eodẽ caplo.iij. vbi dẽ in poſtilla: Et iſto fuit figuratũ
in igreſſu terre ꝓmiſſionis. lad tertia.
On videt᷑ ꝓpꝛie figurari paucitas iudeoꝝ ĩ chꝛi
ſto credẽtiu reſpectu alioꝝ in ſua ĩfidelitate rema
nsxẽtiũ per chaleb a ioſue ꝓut in poſtilla:tũ qꝛ ibi
erũt tãtũ duo de ſexcentis milibuſ viroꝝ:hic aũt multo
plures fuerũt credentes.ſ.in maioꝛi ꝓpoꝛtiõe vt patet in a⸗
ctibꝰ apoſtoloꝝ:tũ qꝛ moyſes ⁊ aaron qꝗᷣ fuerũt ſancti ⁊ nõ
fuerũt ingreſſi terrã ꝓmiſſiõs figurarẽt infideles chꝛiſtũ ne
gantes: qð videtur inconueniens: ſed figura huius pauci
tatis credẽtium de iudeis ꝓpꝛie pᷣceſſit tempoꝛe hieroboaʒ
iij.re.xij.caplo:qñ totus populus iſraeliticus fuit diuiſus

erãt colleſ ⁊ multitudo mõ ſtuleris offedicula tua a fa

ſcẽtia nr̃a:greges eoꝝ ⁊ ar

nr̃a ⁊ opiet noſ ignominia

cie mea noͤn ↄmoueberis ud nd baſſiu
⁊ ĩ iudicio ⁊ ĩ iuſticia:᷑t be geñ.alio mõ veri
nedicent eum gẽtes ipſũqʒ; tas eſti vtrac; ap
laudabũt.Hec.n. dicit do⸗ Dcandne. Scan
minꝰ viro iuda ⁊ habtatoꝛi hebꝛo habenne⸗
hieruſaleʒ. NMouate vobis belles:vbi nos: re
nouale: ⁊ nolite ſerere ſu/ uertentes: credar
per ſpinaſ. Circuncidimini vrcen rnolne
ZMU—/ nymũ poſtillato/
rem ⁊ omẽs alioſ

ita ignaros hebꝛaici ſermonis vſq; ad burgeñ. nõ fuil⸗
ſe vt iterpꝛetarentur rebellej per reuertẽtes filios. In eo
dem capitulo poſtil. dicit paucitatem credentiũ in chꝛi

ſtũ ex iudeis figuratam eſſe paucitate ingrediẽtũ terrã

Pmiſſionis ex egritudinious de egypto. Burgeñ.aſſi-
gnat aliã figurã putans figurã poſtil.non eſſe pꝓpꝛiam.
Ad hoc dicendum ꝙ vnius facti poſſunt eſſe plures fi⸗
gure:ſicut patet in locis multis ſacri canonis.Etiã cum
figura alicuũſit e ſimilitudo q̃ ñ ſemꝑ currit qttuoꝛ pe
dibꝰ.Si.n.oĩſ ſimilitudo eẽt oiĩmoda nulla eẽt ſimilitu
do ſiẽ arguit bear augu. Si oia eſſent eq̃lia: ñ eſſẽt oĩa

Omnimoda.n.ſimilitudo potius eſſet dicenda identi/

tas iſe imilirudo vt ditit burgeñ. vide circa pꝛimum
ca oſee

Capitulum quartum.
Jreuerteris. Poſtq; hieremias reprehẽdit po
pulum de peccandi inuerecundia: hic arguit
eũ ð cõtumacia:⁊ p dicta ↄtumacia arguitur
lt: ibi Annũciate. Circa pᷣmũ dẽ
in ꝑſona dñi: a ¶ Si reuerteris iſrael. hic accipit ſi ꝓ
nõ:qꝛ iſta reuerſio nõ fuit ſubſecuta ⁊ ſic Te cõtu

macia:⁊ eodẽ modo accipit᷑ cuʒ ſubdit᷑: b Si abſtu
leris offendicula tua.i.peccata qbme offẽdiſti. miõ
cõmoueberis.de terra tua in captiuitatẽ babylonicã.
d (Et iurabiſ:viuit dñſ ⁊c᷑. Hic ponũt᷑ tres comites iu
ram̃ti liciti:⁊ qͥlibet ſubtracto r̃ddit᷑ illicitũ:ſicut ẽ iura
mẽtũ mẽdax qð caret veritate ⁊ iuramẽtuʒ iniquuʒ:vt
ſiquis iuret ſe hominẽ occiſurũ qð caret iuſticia: ⁊ iura
mẽtũ icautũ qð caret iudicio diſcretionis: vt ſids iuret

ſine ca ⁊ ratiõe legitima. AErftiicet eũ oẽs genteſ.
impᷣcãdo ſibi bõa ſi fecerit iſta: ⁊ mutat᷑ mocy loquẽdi
de 2 * pſona ad tertiã:ſʒ qꝛ hoc nõ fecit:iõ i captiuitateʒ
ductus fuit.⁊ ꝑ iſrł itelligit hic ppłs regni iude:qꝛ iſrłẽ
nomẽ gen Uad oes behteolt hoe patʒ por qo ſub
ditur: f ¶ Pec enim di.do.vi.iu.⁊ hieruſalem.in alid
bus libꝛiſ iterponit habitatoꝛi:ſʒ ñ ẽ de textu. g lo
uate vobis nouale.eſt autem nouale terra de nouo cul
ta pᷣus ſpinis ⁊ ſntwnflena: per hoc innuit pꝛopheta
ꝓ erãt inueterati iĩ mali

—

icia. h ¶ Circuncidimini iĩ dño.

conati:

((Ernuerp

WI
apihek
blunel

puſckni⸗

rlimo/

.

uline pi
agtürrlagu
Na cotuma

ilii n

zno ho
Gniato pe
nie:di

rczpiim

Annunclate

lifcate.
ae
M
bellatores
10
i ſoge.
Necutne
rbi
usſchon
A

rbt

niephen
ES
Ni Muln
Wlltn
Ncoſi/
llunepancl
tbegnlone:
glebeligi

(drtcni nage

ikclnrlri
enbugpon
AUacktonie
b ſvgolck
ughilenofr⸗

D

alhlt p
zlcemi
Alictee
upfitheing

Iruuiepo

moerr
cidlonöre
wpkimg
Nlerordig
derdunntg
bchahthn⸗
whipenn
umnmergel
Nni e
nntehie
mmi flr⸗
mNräiel
Abunci öfh
mitsflior e
ndenünt
,ni
Nſe ran.
ſe pumuſi⸗
is Enian
ſtätmore
dcirſimies
aGdis
aidenr
raptmnun
werum.
S
mäu bengn
nunacangun

e (Mufriid

A Merntſ/
rſcg No

it fon
cofi
iuibtini
itnuchiain

poꝛe ſedechie. iiij

q ¶ Confoꝛtami

r¶Nolite ſtare.

niendũ g iudeam:io
i ſolitudinẽ.ciuitates deſtruẽdo:⁊ habitatoꝛes e

¶WMieremie iiif

in circunciſiõe ſpirituali:que placet ei:⁊ 3 ſit illa ſubdit
i ¶ Et aufer. pꝛepu.coꝛ. ve.i.peccata ⁊ ↄſuetudines pec
cadi. k ¶ Me toꝛte egre. vt ig. indi. mea c.i. vindicta
mea ꝑ ignẽ.⁊ qꝛ hoc nõ fecerunt in cõtumacia pꝑmanen
tes:io ſecuta eſt ſuccenſio ciuitatis ⁊ tẽpli ꝑ chaldeos tẽ

res vlrimo. Feinn f=-C—
fra. xxxix. n domino: èt auferte pꝛepu-
nunciae. Hic co tia coꝛdiuz veſtroꝛum viri
e corumacie: ilda ?7 habitatorel bierlin
pene cõtumacie: ren eng.
æ diuidit in uaas néè foꝛte egrediat᷑ vt ignis

indigtio mea:⁊ ſuccẽdatur
7 nõ ſit ꝗ extiguat ppꝑ mali
ciã cogitatõuʒ veſtraꝝ. An

qꝛ pmo ponitur
cõminatio pene:
cõpaſſio hiere/
mie: ibi Et dixi.

Circa pꝛimũ di: nũcite ĩ iuda:⁊ ĩ hierlʒ: au
Annunciate iniu iitũ facite:loqmini:.&t cãite

da ⁊c i· oibusno muba i tra:clamate foruit ẽt

tificate. m/ 4 Et
canite tuba in ter
ra. ad ↄuocandũ
bellatoꝛes vnde⸗

cite.Cõgre. ⁊ in/

dicite: Cõgregamiĩ ⁊ ingre
diamur ciuitates munitas

tamini nolite ſtare: q ma

gre.ciuitates mũi . alſien
tas: vr ibi poſſu- lone ct contrnitoem ma/
mus ſaluari. gnã. Aſcendit leo de cubi⸗
1 euate ſignũ ſo ſuo: et pᷣdo gẽtiũ ſe leua
ideſt vexil nit. Earkſſus de loco ſi
In ſyon. vbi Uit. Egreſſus e de loco ſuo
erat foꝛtaliciuʒ c Ut põat trã tuã i ſolitudinẽ

Ciuitateſ tue vaſtabunt᷑:re
manẽteſ abſq; habitatoꝛe
Sũp hoc accigite vos cili
cijſ.plãgite ⁊ vlulate:qꝛ nõ

nitaxis hieruſaleʒ
ni. ad inuicem.

ocloſi. 8 Qꝛ:

malum ego addu eſt auerſa ira fuꝛoꝛis dñia
co ab gaulonert. vobis. Et erit:in diè illa di⸗
graue bellũ qð ñ. iſt pomi Een O
poteritis ſuſtinef O dominulſ pibit coꝛ regiſ

io ſubdit: t¶ Et coꝛ pꝛincipum:et obſtu⸗
cõtritõnẽ magnãäö ’
ideſt ciuitatiſ ⁊ tẽpli deſtructionẽ:⁊ iõ ꝙ dicit hiere. Ca
nite tuba.⁊ poſtea:leuate ſignuʒ in ſyõ cõfortamini ⁊c.
ſubditur: v ¶ Aſcendit leo de cubili ſuo.i.nabuch.de

regno ſuo qᷣ dicit hic leo: eo ꝙ in vexillo ſuo habebat
imaginẽ leonis vt dicũt aliqui:vel ꝑp ſuam audaciã ⁊

dicit ic facietis:ſed nihil valebit vobis: vñ
clt

ferocitatẽ. x ¶ Et pᷣdo gẽtium ſe leuauit.qꝛ a mitis gẽ

do
tib pᷣdas accepit. erenn us eſt de loco ſuo. ad ve/-
ubdit: 3 (Ut ponat terrã tuam

do.Et qꝛ fuit h' iudeis mã doloꝛiſ:iõ ſubdit᷑: a ¶ Su
per hoc accingite vos cilicijs ⁊c̃.in ſignũ triſticie ⁊ lam
latots. bihn die la dicit dñs pibit ⁊c. qꝛ de nocte fu
gerũt per locũ occultũ:tñ nõ valuit eiſ:qꝛ compꝛehedit

—

eos exercit chaldeoꝝ:quarto regũ vltimo ⁊ ĩfra.xxxix
c¶ Et obſtupeſcẽt ſacerdotes ⁊ ꝓphete.qꝛ dixert ſede
chie regi ⁊ pꝛincipibꝰ gↄriũ. dð ¶ Et dixi. Hic ↄſequent

ponitur ↄpaſſio hieremie eo ꝙ erat de pplo illo. Et di⸗

uidit ĩ Duaar primo ponit᷑ ipſius doloꝛ in mente:⁊ in
coꝛpoꝛe:ibi Uentrẽ meũ. Circa pᷣmũ dicit hieremias:
e 4 an interiectio eſt dolentis:⁊ ponit ter ꝑꝑ triplicẽ
deſtructionẽ.ſ.tẽpli:ciuitatis ⁊ ppli. ſ ¶ Ergo ne dece
piſti pplm iſtũ.i.decipi ꝑmiſiſti ꝑ falſos ꝓphetas.q d.

leůate ſignũ ĩ ſyon. Cõfoꝛ

lum ego adduco ab aqui aſcẽdet: èt q̃ſi tẽpeſtaſ currꝰ

cit adoꝛari vt deũ iĩ ſtatua aurea:Dan.iij. o

ſic: g ¶ Dicẽs i dicere permittis p eos. h ¶ Nax erit ꝛ
poteſt ẽt exponi negatuie:ergo ne decipiſti.qd. non z kalſi
ꝓphete fingẽtes loqui ꝑ te. i ¶ Et ecce ꝑuenit gladi vſq;
ad aiam.i.vſq; ad intima coꝛdiũ ppli ⁊ pꝛincipu: ⁊ loquit᷑
de futuro ꝑ modũ pᷣteriti:io ſabck In tpe illo dicetur ⁊c.
HDZ Uentus vꝛens in
vñib que ſunt in deſer
to.i.ſicut vẽtus vrẽs
omnia conſumens q̃ᷓ
crelcũt in deſerto: eo
ꝙ modicum habent
ð humiltate:pꝛopter
qð citius deſiccantur
⁊ conſumũtur a ven
to vrente. I ¶ Tie
filij pplłi mei.quaſi di

peſcẽt ſacerdoteſ:ꝓphete
ↄſternabũt᷑: ct dixi: Heuᷣ:
heu:heu: dñe de. Ergo ne
decepiſti ppł iſtũ ⁊ hierlʒ
dicens: pax erit vobis: Et
cce puenit gladiꝰ vſq; ad
aĩaʒ. In tpe illo dicet᷑ pplo

*

huic ⁊ hierlʒ vent vres in ceret:ſic populus me/
vijs q̃ ſũt ĩ deſerto: ue ſilie us conſumetur: ideo
ppli meinon ad vetilãdu, ſubdiuur: m on
ad pur gadu;. Sp iruus in alla in terris tri
Pien ex biſ veniet mihl. Et ticuʒ purgatur a ven
nũc ego: ſʒ loquar iudicia to:quia granum cuʒ
mea cũ eiſ.Eccè q̃ſi nubes palea ꝓicitur ſurſuʒ

cum inſtrumento de
hoc apto:⁊ vẽtus tol
lit paleas ⁊ granuʒ ca
dit in area:quaſi dice

ei. Aelocioꝛeſ aqliſ eq ülliꝰ
Vł nobiſ:qm̃ vaſtati ſum

Laua a malicia coꝛ tuum tret:ſie no pur nhiut
hierſin:vt ſalua fias. Aſqʒ Pobulus meus. z ina

hijf ſenn; s coſt ideo
quo moꝛabũt ĩ te cogitato/ ren een
neſnoxie: Wõx. n. ãnũciã tus.i vẽ. O re
tis à dã.ct notũ facietis ido nusexhig ſan luſtiot
lũ dè mote ephꝛaiʒ. Dicite bus. enit
geẽtib: Eccè auditũ ẽ ĩhie br Planeze⸗ ie
ruſalẽ: cuſtodes venire de ſple faciam hoc ex
fra lõgiqua ⁊ dare ſuꝑ ciui odio vel violentia:
tateſ iuda vocẽ ſuã. Quaſi uali diceret: no: ſed

cuſtodes agroꝝ facti ſunt n Slae

. iudicia mea cum eis.
puniens eos pꝛo iniquitatib ſuig. ̊¶ Ecce quaſi nubeſ.ſ.
tẽpeſtuoſa q ſubito ſurgit: ¶ Alcẽdet.ſ.exercit chaldeoꝝ
⁊ diẽ̃ aſcẽdet:qꝛ iuda ẽ ĩ altioꝛi ſitu qᷓ; ſit regio vnde vtit.
v ¶ Et q̃ſi tẽpeſtas currei.ad poꝛtandũ arma ⁊ alia exer
citui neceſſaria:⁊ iſti currꝑpꝑ multitudinẽ faciebãt ſtrepitũ
magnum ⁊ terribilem ad modum tempeſtatis.
cioꝛes a quibus egui illius hyperbole eſt ad deſignãdũ velo
citatem ⁊ foꝛtitudinem equoꝝ. yꝓ ¶ Ue nobis ⁊c̃. Uerbuz
eſt ꝓphete plangentis miſeria populi ſui iminẽtẽ ⁊ cõſulen
tis penitẽtiam dicentis: ʒͥ ¶ Laua ꝗ maliciaꝛc̃.vt per hoc

rigoꝛ diuine iuſticie tempetur. ¶ Uiq; quo moꝛabũtur

in te ⁊c.q.d.tu nimis tardas agere penitẽtia: qꝛ in ꝓmptu
eſt dei vindicta: vñ ſubditur: a ¶ Uox eniʒ annũciatis.ſ.
aduentũ regis babylõis b¶¶ A dan. q ẽ ciuitas in extremi
tate aquilonari iudee:exercitus.n.chaldeoꝝ venit ex illa ꝑ
te: c ¶ Et notũ facientis idolũ.i.regeʒ babyl⸗ 7 qui ſe fe

onis
De monte
ephraim.locus eſt pꝛopinquio? hierlm q ſit dan.⁊ ſᷣm ꝙ
exercitus chaldeoꝛum magis appꝛopinquabat: ſcõm hoc
currebant nũcij ſedechie deſtinati ad hoc ad nunciandum
ſibi: ideo ſubdit: e ꝗ Ek⸗ auditũ eſt in hierlem.vbi erat
ſedechias: f ¶ Luſtodes vẽire.i.chaldeos veniẽtes ad ob

ſidedũ hiereʒ: ita diligẽt cuſtodiẽteſ poꝛtaſ ⁊ exit ꝙ nll

pdſſet egredi qui caperetur: cuius cauſa ſubdit᷑: a : eodẽ modo qð ſubditur: a ¶ Et merebunt celi deſu nüilint

me ad ira. puo.per idolatriam ⁊ alia mala ſupꝛa poſita. p.qꝛ ros ⁊ pluuia inde deſcendentes nõ pꝛoficiebãt ibi Cun⸗
b Ee entie men. Pic ↄſequẽter ponit doloꝛ ꝓphe in coꝛ pp defectũ hominũ colentiũ: b ¶ Eo ꝙ locutus ſuu. intie⸗
poꝛe:vehemẽs. n. mot mẽt gaudij vel doloꝛiſ redũdat ad diffinitiue hanc vindictã inferrẽdo:iõ ſubdit: c ¶ o ſnen.
coꝛpus:iõ diẽ ꝓpha: b ¶ Uentrẽ meũ ⁊c.q.d.ita affligos gitaui c. Avoce equitis ⁊c.i.equitũ regis babylonis T .
Icoꝛpoꝛe ſicut mulier ⁊ accipit hic ſinn· Moͤll
