332

partes diuidit᷑. ſ. in pꝛohemiũ ⁊ tractatũ: 2*
incipit ibi Et factũ eſt. Pꝛima in duas: quia
Apꝛimo ponit᷑ auctoꝛis notificatio: ? facta ſibi
Smiſſio: ibi Et facũ eſt. Circa pꝛimũ notificat
auctoꝛ pmo exneieiie
cum o: aſ eraaaaagg “
hieremie. ſupple ſun·/¶ Incipit Hieremias pꝛo/
qWue ſequũtur in hoc pheta. Lapitulum. I.

libꝛo: Scðo ex gener 1
cuz dẽ: b (Filij bel Eeba hbier̃mie

chie. qui fuit etiã pꝛso pꝛophete filij
pheta licet non taʒ fa helchie dẽ ſa⸗
moſus ſicut hieremi⸗ cerdotibus ꝗ
gas: hoc ſᷣm regula,z fuerũt in ana“

hebreoꝛ? que dicit ꝙ — , 8°. „6
qñ in Pancipio alieng thot li trã bẽiami. Quod
ius ꝓphetie expꝛimi fctũ ẽ ᷣbũ dñi ad eũ ĩ die
ſu pplere intellia beioſiel filij amon regis iu
ſius/ e:intelligẽ Er Jorimned jne rerni
dum eſt ꝙ ⁊ pater fu 69 1 ttiodecimo ano⸗ reen
it pꝛopheta. c De er 17 factũ ẽ iĩ dieb ioachiʒ
ſacerdotib'ꝗ c exà filij ioſie regiſ iuda:vſq; ad
patet dignitas ſui ge⸗ ↄſũmatiõʒ vndecimi ani ſe

ieiue aerr. gechie iliſiolie regis iuda
bui regie pp ſui digni vſqʒ ad trãſmiãtõʒ hierlm
tateʒ: Tertio ex loo ĩ mẽſe ꝗnto.Et fuctũ ẽ ᷣbũ

dñi ad me dicẽſ: Priůſq;
te foꝛmarẽ ĩ vtero noui te:
Et añq; exires de vulua ſã-

cum dẽ: d ¶ In ter⸗
ra beniamin. Dicit ei
hieronym in plogo
buius libꝛi ꝙ anas
thoth ẽ vicus tribus èðèð
milibus diſtanſa b-wiee —
ruſalem in ſorte beniamin ſitus. Quarto notificatur ex tẽ
pore cum dicitur: e ¶ OQ facum eſt verbum dñi c. Et
ſcienduzʒ ꝙ iſtud ꝙ:nõ è pnomen ſed ↄiunctio:⁊ ponit᷑ pꝛio
qꝛ:⁊ refert᷑ ad id qð dẽ in pꝛincipio: Uerba hieremie ⁊c.Et
ad oſtendendũ ꝙ hec verba pꝓcedebãt ex ſpiritu diuino dẽ
e ¶ Qð factũ ⁊c.i.qꝛ factũ eſt verbum dñi ad eum in die
bus ioſie ⁊c. Tacentur hic duo reges quoꝛum tempoꝛibus

ꝓpphetauit.ſ.ioachax ⁊ ieconias ſilius ioachim eo ꝙ quilʒ

eoꝛum regnauit tm̃ tribus menſibus:⁊ ſic tᷣs eoꝛum com/
putatur ſub alijs regibꝰ vſq; ad tranſmigrationẽ hierlin.i.

captiuitatem populi eius: ciuitate deſtructa ꝑ nabuc.ĩ mẽ

ſe quinto. Cõtrariũ videt᷑ infra.xxxix.Ubi d? Mẽſe quar
to quinta die menſis aperta eſt ciuitas ⁊c᷑. dicendũ ꝙ men
ſe quarto fuit capta a babylonijs:vt ibi dẽ:ſed ciuitas non
fuit deſtructa nec populus in babylonẽ ductus: donec ſuꝑ
hoc audiret᷑ voluntas nabuc.exiſtenũ tunc in anthiochia ꝑ
nũcios ad hoc miſſos:qui redierunt mẽſe quinto:vt dẽ hic
f¶ Et factum eſt. Hic cõſequenter deſcribit᷑ cõmiſſio facta
hieremie de actu pphetãdi cũ dẽ ei a dño: g¶ Pꝛiuſq te
foꝛmarem in vtero noui te.noticia pᷣdeſtinationis q̃ eſt ab
eterno. h ¶ Anteq exires de vulua ſanctificaui te.purgã
do ab oꝛiginali in vtero matris per gratiã ſanctificantem
i¶ Et ꝓphe.in gen. dedi te.nũc tibi officiũ ꝓphetandi im
ponendo:⁊ qꝛ officium eſt magnũ:iõ ſubdit᷑ excuſatio hie/
remie. k ¶Et dixi:a a a dñe deus.⁊ dicunt aliqui expoſi

toꝛes ꝙ hic ter ponitur a qꝛ hieremias ſe excuſat a tanto of

ficio pꝛopter triplicem defectum.ſ.etatis ſcientie:⁊ eloquen
tie:iquia ad huc erat iuuenis: ſed hec expoſitio pꝛocedit ex
ignoꝛantia hebꝛaici ſermonis:vbi ponitur hic vna dictio
7 dicitur aha compoſita ex tribus litteris.ſ.aleph:he:⁊ he
quia bis ponitur hec littera he:⁊ hec dictio ſic ſonat.a.a.a
littera eniʒ he aliquando ſonat in hebꝛeo ſicut a in latino:

Eerba Pieremie. Liber iſte in duas (¶ Ca.I.
ſubgitur: I

¶ iber

ZLeſt dicta dictio interiectio dolentis vel admirantis.
ſt ſupplere omnem defectuʒ: ideo
Noli dicere puer ſum ⁊cc᷑.quaſi diceret

Sed quia deus

potens ſum omnẽ defectũ tuũ ſupplere:⁊ te ab impu/

tibꝰ dedi te. èt dixi. A. a. a.

gnationibꝰ eoꝝ quos tu foꝛmidas pꝛotegere.Sciebat
D eeniz hieremias &
„ „ . pphelte q añ euʒ
ctificaui te:et ꝓphetã in gẽ fuerãt pſecutiões

vſq; ad moꝛtem

dſe des . — ſuſtinuerant: ma
dñe de ECcceneſcio log a xime tempoĩ ma⸗
puer ego ſuʒ. Et dixit dũs naſſe regis: vt ha

ad me: Moli dicer̃ qꝛ puer

me. Eceè dedi ba mea in

betur quarto re-

ſũ:qm̃ ad oĩa q̃ mittam te: gũ. Et ſubdituri
ibis: ⁊ pniuerſa qcũq;ʒ mã iunctio es,
dauero tibi: loq̃ris. Ne ti ſit do. ma ſu. xte
go ſü yt eruã te dicit dſs : eniimaginaria yi
Et miſit domin manũ ſuõ cne auac unilt

tis: os hieremie

oꝛe tuo:⁊ cce ↄſtitui te ho 2manu ſua tangen
die ſup gentes ⁊ ſup regna tioe⸗ mnrelleritg
vt euellas èt deſtruaſ et diſ Rrcollatie vont
r. , 8. Tec. lhr co dont
pdas et diſſipes ẽt ediſices pphetie ſibi a de

7 plantes. Et factũ ẽ ybuzʒ
dñi ad me dicẽs: Quũid tu

o: ideo ſubditur:
n (¶Ecce ðdi ve:

n L; E. ba mea 77 7 g⸗
vides. hieremia: Et dix ieremias non ſo
„ eregnum iuge ſed
etiam contra plura alia vt videbitur infra: ideo ſequit᷑
06 Ecce conſtitui ⁊c.vt euellas.i.euellendo denuncies
tranſferendos inde habitatoꝛes. pI Et deſtruas.quã
tum ad occidẽdos. q (Et diſperdas. quatũ ad fugiẽ-
tes ꝑ diuerſas vias. r ¶ Et diſſipes.quantũ ad moꝛiẽ
tes in fuga vel captiuitate. s ¶ Et edifices ⁊ plantes.

i.denũcies iudeos reedificandos ⁊ plantandos in terra

ſua:qð impletum fuit tempoꝛe ciri qui dedit populo li

centia redeundi in terrã ſuam ⁊ reediſicandi templum

7 tpe arthaxerſis qui dedit licentiam neemie reedifican

di ciuitatem hieruſalem: vt habetur pᷣmo heſdre bmo

7 neemie pᷣmo. t ( Et factuʒ eſt. Finito pꝛohemio hic
incipit tractatus. Circa quẽ ſciendũ ꝙ licet pꝛincipalis
materia huv libꝛi ſit myſterium ipſius chꝛiſti vt ſupra
dictũ eſt:tñ hieremias multo diffuſius ſcribit futurã ci-
uitatis ⁊ tẽpli deſtructionem:pꝑꝑ qð melius poteſt acci

pi diuiſio libꝛi ſjm iſtam materiã:⁊ ſᷣm hoc liber iſte in
duas ptes diuiditur:qꝛ pꝛimo hieremiaſ hãc deſtructõ
nem futurã denũciat: ? ipſam factã deplorat in trenis
qui nõ eſt liber diſtictus ab iſto:vt patet ꝑ hieronymũ
in ꝓlogo galeato:qͥ ꝓlogus ponit᷑ in pꝛincipio libꝛi re
gũ. Pꝛima in duas:qꝛ p futurã deſtructionẽ denũciat
dicta epilogat.ca.lij. Pꝛima adhuc i duaſ:qꝛ pꝛimo
pᷣnũciatur ðſtructio iudeoꝝ: ? aduerſarioꝝ ſuoꝝ.ca.
xlvj. Pꝛima adhuc i duas:qꝛ p denũciatur dicta ðſtru
ctio ꝓp hetice: ꝛ hyſtorice capitulo.xxxix. Pꝛima ad
huc in duas:qꝛ p oſtenditur deſtructio ciuitatis futura
ſubdit᷑ hu deſtructiõis cã caplo ſequẽti. Pꝛima ad
huc in duas:qꝛ p ponit᷑ dicta oſtenſio:? ꝓphete ↄfo2ꝛ
tatio:ibi Tu ergo.Oſtenſio vo deſtructionis future ſu
it duplici uiſiõe:2 ponit:ibi Et factũ ẽ. Pꝛima ponit
uid tu vides hieremia:non qrit

cum dicitur: v

lum ꝓphetauitꝰ

cchhithin
uunm am

pigeo. 70

lit

lüeuſie
fowr
Wün⸗
W
Crmd
Uials

gon
ſiiunh.
bvcppn,
nn cpoe
Ariulign
Nrmuſenn
ſgſiaſani
aſ
le

praridon
uulkſpil
diollaſucon
lbrllii
ecppenrin
Ariumliii

ſtwmnſnn
Kos ni ſ
cniimagimin
ſoneguiſti
madinezoni

dei repfeſenn

Wos hienet
mmuſtatmng
Waitdlert,
PNe Nigen
urcolienv
opbetebies
1(Erer
ba ne 1
Runnivnnl
lon gohent
vmun ickſ
fa Aw chul
cooenuncis
beſruas s
Wtäaddd
cams.
wödsntem
Udoltdoptol
npenientin
rinobetin
fninpemn
Piylernißs
ipchti in
ſusſerbunun.
önlungtn,
fnhoekteft
mniſtinn
ODcoraunche
iin
aup PrA
rainhliſt

ggalus multũ acꝰ

oñis ex ignorantia:ſed vt ex eius reſponſione conueniẽ

tius eũ inſtruat de futura deſtructioe ciuitatis: iõ cõſe

uenter ponit ꝓphete reſponſio. x ¶ Uirgã vigilan-
cs villeo. Alicg exponut: Uirgã vigilãtẽ.i.vigilatiũ
ſcʒ latronũ qui vigilat de nocte qñ alij doꝛmiunt ad fa
ciẽdũ furta:⁊ ha

hent aliqñ virgã , „ — ,
longã i extremiia Virgaʒz vigilãtẽ ego video
Evrein Enenz dixit dſis ad me. Bene
bunt velle vel a Vidiſti: qꝛ vigilabo ego ſuꝑ

lias res de domi pbo meo ut faciã illud. Et
byper feneſtras: factũ eſt ᷣbũ dñi ſo ad me
Hpoc vt oit de dicẽs: Quid tu vides: Et
ſpoliatio cuitati gixi Ollaz ſuſcenſa ego vi
chaldeos. Scd deo: ⁊ facieʒ ey à facie aq/
iſtud dem ꝓceſſit lonis. Et dixit dñs ad me
ex ignorantia be Ab aglone pãdet᷑ malũ ſu

egui ſar negla ꝑ oẽs habitatoꝛes tre. Qꝛ
lum amigdalinũ ecce ego ↄuocabo oẽs co
video.⁊ dicit da gnatiões regnoꝝ adglonis
ulu; a4. delignẽ ait dñis: ⁊ veniẽt t ponent
n pcullione cuu vnuſgſqʒ ſoliũ ſuũ i itròitu
tatſ futurã: Ami A r i 1
gaaliuz ad dſignã Poꝛtaꝝ hierlʒ: ⁊ ſup omẽs
dũ h'pcuſſiõis aa muꝛos eĩi ĩ circuitu: ⁊ ſup
celratõeʒ:eo ꝙ int᷑

aliaſ arboꝛeſ ami

vniuerſas vrbes iuda.Et

celerat emittere =—=
floꝛes:⁊ ideo cum ſubditur: y¶ Bene vi.quia vigi.
ego ⁊c. In hebreo habetur:Qꝛ leſtinabo ego.⁊ eadem
ſnia ẽ in lr̃a nra cũ dẽ:Wirgã vigilantẽ.⁊ poſtea:Uigile
bo ego.pꝑ vigilantiã.n.intelligit᷑ feſtinatio eo modo lo/
quendi quo coiter dẽ de hoie multũ feſtinante ad aliqd
obtinẽdu ꝙ vigilat ſuꝑ illud.ſacra ſcriptura.n.nõ ſem
per tranſfertur de vecpo ad verbũ:ſed aliqñ accipiendo
ſenſũ ex ſenſu. 3 ¶ Et factũ eſt. DPic ponit 2 viſio cu
dẽ: a ¶ Quid iu vides. exponat᷑ vt ſupꝛa: b ¶ Olla

—

ſuccenſam ego video.nõ eſt intelligendũ ꝙ viderit ima

ginaria viſione ollã plenã igne ardente:vt aliqui imagi
nant᷑:ſed videbat ollam bullientẽ:⁊ hoc mõ cõi verbo
dẽ olla ſuccenſa qñ foꝛtiter bullit:vnde in hebꝛeo habet᷑
Ollã bulliẽtẽ ego video ⁊ facies eius.i.ebullitiones ei
que appent in ſuperficie le hylienis. In hebꝛeo eniʒ
facies ponit᷑ in plurali. c A facie aquilonis.i.a par-

te aquilonis:olla eni poſita ad ignẽ qñ bullit e ebulli

tiões incipiunt a parte ignis ⁊ flectunt᷑ ad partẽ oppoſi
tã: ⁊ ꝑ hoc ſignificabatur ꝙ chaldei ciuitatem incẽſuri
venirent a ꝑte aqlonis:⁊ ideo ſequit᷑ exponendo dictaʒ
viſionem: dD ¶ Ab aquilone padet malum ⁊c. ⁊ patet
lr̃a vſq; ibi: e ¶ Et ponẽt vnuſquiſqʒ ſoliũ ſuum. i.tẽ
toꝛiũ ſuũ: f¶ In introitu Nernl hierlin:vt null poſ
fam ſoliũ ſuũ: qꝛ ca⸗

—

ſit inde egredi quin capiat᷑:vel ad
pta ciuitate ſederunt pꝛincipes in poꝛtis in ſolijs ſuiſ tã
ꝙ victores:vt habet ifra.xxxi. g ean⸗ iudicia
mea cũ eis.reddeundo eis penam debitã ꝓ peccatis.
ed qruur hic qũo chaldei dicunt᷑ veniſſe ab aquilõe
cũ chaldea ſit magis ad oꝛientẽ rſpectu iudee.ld qð di
cendũ ꝙ nabuc.tunc erat monarcha vt pʒ danielis.iiij.
T ſic regna aquilois erant ſibi ſubiecta ⁊ ꝓ maioꝛi ꝑte
collegit inde exercitũ ad veniendũ ʒ hierlm: vt ſic chal
deã dimitneret munitã bellatorib I ſui abſentia 9 picu-
la iminentia ꝙ aũt ponit᷑ ouplex viſio ad ſignandũ idẽ

leremie. (apit. 4

ſcʒ cinitatis deſtructiomem:facit ad iudiciuʒ veritatis:⁊ vt
ſermo dei velocius compleatur: ſᷣm ꝙ expoſuit ioſeph de
duplici ſomnio pharaonis famẽ futuram ſignaãte: Geneſ.
xli. h ¶ Tu ergo. Dic conſequenter ponitur ꝓphete ↄfoꝛ
tatio cum dicitur: Tu ergo accinge luůbos tuos ⁊c̃.i.ſipm
ptus ⁊ patus ad exe/
quendum mandatuʒ

lòquar iudicia mea cũ eis meum abijciẽdo a te
timoꝛem humanum

ſup oẽz maliciã eoꝝ ꝗ ðre
alienis: 2 adoꝛauerũt op te faciam.i. pmittaʒ:
manuũ ſuaꝝ. Tůᷣ ergo ac popter qð ſubditur:

EEE Ego quippe de.
ng lapge mos ſurge⸗ te ho.in ciui. munitã
T loqre ad eos oia ꝗq ego ææ.q. d. ſicut ciuitas
pcipio tibi.: Ne ſoꝛmides a munita non poreſt ca
ſacie eoꝝ: nec.n. timere te bi nec colũna ferrea
ſã vlũ eoꝝ. angi nec murus ene
faciã vliũ eoꝝ. Egò ꝗppe onentrant Krnor

dedi te hodie in ciuitatem
munitã: ⁊ in colunã ferreã
7 muß eren ſup oẽʒ terra
regibꝰiuda:pᷣncipib e⁊ ſa eso tecum lum. q lu
cerdotibus: pplo terre nααοhe ni
bellabũt aduerſũ te ⁊ non Fe

poteris a tuis aduer
ſarijs ſuperari: cuuus
cã ſubditur: l ¶ Qꝛ
ego tecum ſum.q ſuʒ

pꝛeualebunt: 9² ego tecu ʒ5 In pll pꝛimo
ai i here te. bieremie vbi dicitur
ſuʒ ait domin vt liberẽ te. lpoſtilla Füi belcht
ed ſſuit ẽt ꝓpheta.

¶ Addino.
Uogd ſit regula apud hebꝛeos ꝙ qñ in pꝛincipio a
licuius ꝓphetie expꝛimitur nomẽ patris ipſius ꝓ
phete intelligendũ eſt ꝙ pater fuit ꝓpheta:nulluʒ
habet fundamentum in ſacra ſe uptrarer aliquẽ hebꝛeo
rum expoſitoꝛem me recolo legiſſe hoc aſſerentem: licet in
quodã talmudico libꝛo hoc legatur:tñ hoc nõ eſt pꝛo regu
la reputandũ:ĩmo ſᷣm ra.camhi ⁊ alios auctẽticos hebꝛeo
rum expoſitoꝛes helchias hic nominatus ẽ helchias ille ſũ
mus ſacerdos qui inuenit libꝛum legis tꝑe ioſie: vt habet᷑
iiij.re.xxij. qui quidẽ helchias nõ fuit ꝓpheta:qð patet ex
hoc ꝙ ipſe cum alijs de mandato regis iuit ad querendum

verbum domini ab oldam pꝛoph larvr batet in capitu/
Replica.

lo ſupradicto.

Ncaplo pᷣmo hieremie vbi poſtil. helchiã patrẽ
hieremie hic nominatũ dicit fuiſſe pphetã iuxta
regulã hebꝛeoꝝ dicentẽ pies ꝓphetaꝝ noiatos
fuiſſe pphetas: ſed burgñ. dicit ſe illã regulã ñ legiſſe nec
regula eẽ: dicit tñ in thalmud reperiri.vnde qꝛ thalmud
apud iudeos ꝓ lege reputat᷑:lex auũt ⁊ regula coincidũt:igit᷑
burgenſ negãs illud dictũ fore regulã:ocedit ipſũ eẽ regulã
ex eo:qꝛ dicit ipſũ ĩ thalmud foꝛe ↄtẽtũ. Aſſumit aũt bur/
geñ.ꝙ helchias hic noiatus nõ fuit ꝓpheta:ſʒ fuit ille ſum
mus potifex. de quo.iiij.re.xxij. dẽ:ꝙ inuenit libꝛũ legis tẽ
poꝛe ioſie:⁊ ad hoc allegat rabi camhi ⁊ alioſ. Sed videt᷑
ꝙ burgñ.p aſſumptũ illud ꝓbat ꝓpoſitũ:qꝛ ſũmi pontifi
cis officiũ fuit ꝓphetare.ſi enim tꝑe chꝛiſti qñ ſacerdotiuʒ
⁊ ꝓphia legis debuit obmuteſcere:ad pontificis officiũ ꝑtie
bat ꝓphetare:ſicut dẽ iohanis.xi.de caypha:cũ eſſer pon-
tifex ꝓphetauit:multo amplp tpe regũ qñ ꝓphetia ſuit iĩ
maximo vigoꝛe ad põtificis officiũ ꝑtiebat ꝓphᷣare. ergo
qꝛ ſᷣm burgñ.helchias nõ fuit ꝓpha:⁊ cũ hoc ᷣm eundem
fuit pontifex:ergo fuit ppheta ſaltẽ officio ⁊ſi nõ actu. Et
ad hoc tẽdit argumẽtũ burgn.ꝑ qð nitit᷑ oſtẽdere ipſuʒ nõ
fuiſſe ꝓphetã:qꝛ miſſus eſt a rege ad oldam pheiig ad
33

¶Miber

cõſulenduʒ. Ad hoc aũt cõiter dicit:ꝙ aliqui ſunt ꝓphete
actu ſed non officio:vt dauid:iob:a quãplures alij:quidaʒ
aũt fuerunt ꝓphete vtroq; mõ ſicut eſaias: hieremias ⁊c̃.
quidã aũt officio ⁊ ñ actu:ſicut młti ſũmi põtifices: ⁊ ſic
helchias.Et ad ſedandã burgeñ. ↄtentionẽ põt dici ꝙ non
eſt incõueniens vnuʒ

phetã ad aliuʒ acce
KM Tan eo maalelt. KXfactũ ẽ bũ dñi (x.
aliqd ſibi non reuela g me dirf vzer
tum: w ab eo inſirut d me dicẽſ: vað ⁊ cla

yt patet factum in ml
tis locis tpe regũ. In
p libꝛo r̃gũ dꝛ: Num

Hẽc diẽ dñs:Rècoꝛdatus

Saul inter pphetas mzqᷓ. t -Raritatz Xſari-
qui tñ cõſuluit phito tua:& charitatẽ deſp õſatio
niſſam. multo ratio⸗ Nis tue qfñ ſecuͦta eſ me ĩ de

ſerto:ĩ terra q̃ nõ ſeminat᷑.

nabilib' helchias exi to: i terra q no leminat.
Saͤnci iſrł dño: pꝛimiti?᷑

ſtens ꝓpheta potuit

conſulere veram pꝛo frugũ ep. Oẽſ qui deuorãt
hetiſſam:qꝛ pꝓpbhete aJ e.en

ſemp tangunt nec eſt P eoſ dic dñs. Audite vbũ

in eoꝝ poteſtate vſuſ
luminis ꝓphetalis:

qꝛ donum ſupernaturale eſt. Sed quicquid ſi ir de prophe
tia iſtius helchie non videt᷑ veriſimile hunc ſũmũ pontiſi

cem fuiſſe patrẽ hieremie:qꝛ pater ipſius hic nominatus
dicit᷑ fuiſſe de ſacerdotib qui ſunt in anathot:qui ſᷣm bea

tũ hieronymũ fuit vicuł ruralis:⁊ inde accidit ei hieremie

ruſticitas in eloquio:fuit enĩ anathotites:vt inquit idẽ bea
tus hieronym.nec puto veriſimile ſũmũ ſacerdotem ĩ tali
viculo habitaſſe:ſed in ciuitate regia ad reddẽdũ iura ĩ cau
ſis pplexis.nec videtur honeſt modus loquẽdi littere bea
ti hieronymi de patre hieremie:ſi fuiſſet ſumm pontitex.
nõ enim honeſte de ſummo potifice dici poteſt:ꝙ ſit vnus
de ſacerdotib:pꝛeſidens enim cuʒ ſimplicibus ſacerdotibꝰ

non connumeratur honeſte ſicut non decet regem populo

connumerari. Capitulum. II.
T factũ eſt. Hic conſequẽter deſcribit᷑ dicte deſtru
ctionis cauſa.ſ.populi iudaici malicia: ⁊ diuidit ĩ
nas ptes:qꝛ p hieremias arguit populi maliciã
2 ex hoc patitur młtiplicem iniuriã caplo.xx. Pꝛima ĩ du
as:qꝛ pꝛimo arguit᷑ populi malignitas: ?ꝰ eius irreparabi
litas.xiij.ca. Pꝛima adhuc in duas:aꝛ pmo hieremias ar/
guit populi tranſgreſſionẽ:⁊ plangit ſibi futurã pſecutionẽ
ca.xi.circa mediũ:ibi Tu aũt dñe demõſtraſti mihi. Sed
iſtud dictũ videt᷑ repugnare ei qð dictum eſt capitulo pꝛece
denti. Nec enim timere te faciã.i.permittã: qꝛ planctus de
malo futuro videt᷑ pꝛocedere ex timoꝛe.Ad qð dicenduʒ ꝙ;
ſicut dicit philoſophus ? rhetoꝛice: Timoꝛ ẽ paſſio ð ma
lo futuro de difficili euitabili:non tñ impoſſibili: qꝛ ſi ap⸗
pꝛehendat᷑ vt impoſſibile euitari:iã ceſſat timoꝛ:⁊ ſuccedit
triſticia qᷓ ẽ ꝓprie de malo pᷣſenti:qꝛ iã appꝛehẽdit᷑ illõ ma
lũ vt pᷣſſ:ꝑp qð iudicati ad mortẽ cũ illuc ducunt᷑ ñ timẽt
ed triſtãt: ⁊ hoc ẽ pepqᷓ; timere:puer.xvij. Spũſtriſtiſ exſi
cat oſſa.hieremias aũt ꝑ diuin reuelationẽ erat ceri de p
ſecutioe ſibi futura:⁊ ideo nõ erat in eo timoꝛ de hoc:ſzʒ tri

ſticia ⁊ ſic plangebat:qꝛ appꝛehendebat illã q̃ſi iã pꝛeſenteʒ

hb euaſioniſ impoſſibilitatẽ. Plãctꝰ.n. ꝓpꝛie eſt de malo pᷣ
ſenti vel pᷣterito ſcõm rẽ vel ſcõᷣm appꝛehẽſionẽ. Per dicta
patet ſolutio argumẽti. Pꝛima adhuc in duas: qꝛ pmo ar/
guit᷑ populi multiplex flagitiuʒ:x excludit᷑ ab eo remediuʒ:
ca.v. Pꝛima adhuc ĩ tres:qꝛ pꝛimo arguit᷑ ppli malicia:2
peccandi inuerecũdia:ca.ſequẽti: tertio peccãtiũ ↄtumacia
ca.iiij. Preſens aũt capłin in duas ptes diuidit᷑: qꝛ pꝛimo
pmittitur dei ⁊ ppli mutua dilectio:ꝛ ipſiuſ ppli depꝛaua

ma ĩ aurib hierlin dicens

ſũ tui miſèrãs adoloſcẽtiã

tio:vt grauioꝛ appareat ex pᷣcedẽti bõitate:ꝛꝰ ibi Audi
te. Circa pꝛimum ſciendum ꝙ deus magnã dilectioneʒ
oſtẽdit populo iudaico qñ ſic mirabiliter eduxit eũ de⸗
egypto ⁊ ſibi ſpẽaliter deſpoſauit ꝑ datõem legis:ſʒ q
dẽ pſalmo.cxlvij. Non fecit taliter oĩ na.⁊ iudi.ſua nõ

ma. eis. Et econ/
dſñi dom iacob: ⁊ oẽs co⸗ — vai
iões domiſrae it ad deũ qñ ad
gnatiões dom iſrael. Hec me⸗ dag inngz

diẽ dñſ:Quũid iuener̃t pr̃eſ

vfi ĩ me iniqtatis: quia elõ vbi victualia nõ
gauer̃t a me ct abulauerũt creſcebant nec ci⸗
poſt vanitatẽ: ẽt vani facti bos ad ſufficiẽtiã
ſibi pꝛeparare po

ſt: Et nòn dixerunt:ubi eſt

. S . terant:⁊ hocẽ qð
dñs ꝗ aſcẽdere nos fecit ðᷣ

terra egypti: qui traduxit de ⁊ clama in au
nos p deſertũ:p terrã inba Paughlenlaet.
bitab ile iiia per terrã li ita ꝙ oẽs poſſint
ffrrrhminores.
c¶ Hec otcit dñſ.

cuius verbum non pot eſſe falſũ. dð ¶ Recoꝛdatus ſũ
tui.ſ.o iſrael. e ¶ Mileras adoleſcẽtiã tuã.i.tempus
tui exir de egypto: f ¶ Et charitatem deſponſationis
tue.in legis datione: g¶ ¶ Quando ſecuta me es in de

ſerw. ad dictũ moyſi ſerui mei: h¶ In terra q non ſe
minat᷑.eo ꝙ eſt omnio ſterilis. i Sactus iſrael dño.

q.d.tũc popułiſrael fuit ſactificat: k ¶ Pꝛimitie fru
gũ eius.q.d.ſicut pꝛimitie frugum offerebant᷑ dño pꝛe
frugib alijs:ſic populus iſrael fuit ei applicatus ſpecia
liter per ſuſceptionẽ legis.tunc eni dixerũt: Oia quecũ
qʒ locur eſt dñs faciemus exodi.xxiiij. l ¶ Oẽs q de

uo.eum delinquunt. ſicut enim pꝛimitie non comelge

bantur licite niſi a ſacerdotibꝰ eoꝝꝛ familijs:ſic popu
li terraꝝ: vaſtantes pplm iudaicum peccauerũt:qꝛ licet
hec punitio ꝓcederet a diuina iuſticia: tñ aduerſarij iu
deoꝝ exequebantur volũtate mala: ideo ſubditur:
m ¶ Mala venient ſup eos. ſicut declaratũ eſt multi/
pliciter in eſaia ⁊ adhuc declarabit᷑ infra: n ¶ Audite
Pic conſequenter deſcribit᷑ populi deprauatio:⁊ diui⸗
dit᷑ in duas:qꝛ pꝛimo deſcribit᷑ eᷣ malicia: ? remouet᷑
falſa fiducia:ibi Si laueris te. Pꝛima adhuc in tres pʒ
ꝙ malicia populi ex tribuſ oñdit᷑:pꝛimo ex ep ingratitu
dine: ⁊ ex gentiliũ cõpatioe:ibi Pꝛopterea. tertio ex
flagelloꝛuʒ multitudine:ibi Nũqᷣd ſᷣuꝰ⁊c. Circa pꝛimũ
di: 0 in me iniqui.q.d.nihil:qa

Quid inue.pa.ve.in me
nõ habet locũ in deo: p ¶ Quia elongauerũt a me.q.
d.nõ fuit defectus ex patre mea ſed ſua: q ¶ Et ambu
lauerũt pꝰ vanitatẽ.i.idola que nullã hñt vtutẽ aut bo
nitatẽ: r ¶ Et vani facti ſt.i. bõitate vacui ſicut ⁊ ido
la:pꝑ qð dẽ pſalmo.cxiij.Si mileſ illis fiant q faciũt ea
. Qenim declinauerũt ad idolatriã patet exodi.xx
xij. in adoꝛqtioneę vituli: ⁊ poſtea in libꝛis iudicũ cegũ
7 pal. s (¶Et nõ dixerũt.i.facto ñ oñderũt. t Sbr
eſt dñs qᷣ aſcendere nos fecit ⁊c᷑. qꝛ nõ oſtenderũt ſe gra
tos de hoc beneficio. v ui traduxit nos ꝑ deſer
tũ.qui erat loc inhabitabiliꝭ ⁊ inuiuj: x er terra
ſitis.qꝛ carebat fontibꝰ ⁊ fluminibꝰ: y¶ Et imaginẽ
mortis.pꝓpꝑ ſerpenteſ ⁊ animalia venenoſa ibi exiſtentia
deuĩr.octauo: 3¶ Per terram in qua non ambulauit
vir.ſ.antea:⁊ ſi aliqui ambulaueft:fuerũt ita pauci
q̃ſi nihil ſunt reputãdi: ⁊ tñ in tota iſta via de ꝓuidit
bonis de victu ⁊ veſtitu:ita ꝙ nihil eis defuit ſm ꝙ dĩ

4

iuit in deſertum

dẽ hic: b ¶ Ua

lianmn
kchntei,
tadcſehf
iilſun
mcd n
uaſemnhn
Müdlrig
dagi⸗
lih

indene

tne
Milſctifi

omidgtisd
dihr 1

Netamn
ſduberun
hin
lupoizoi
uheunnn⸗
Vimwor.
(ohn.
Aaainitnnns
endemminons
unönd.

mipnt

(arirft

ſndant oior

pliangßin

ni Ouauai

Wev
enon comnn
ſis icpopr
uenürotlet
duetardi
dlce.
aruid Cmot
Oruuatded
lcn:trmne
mutchunne
indcrelint⸗
werr one

dentk ln,

mnctigtin

L ibanↄuertet in

i¶ Et pphete ꝓ⸗
P etauer̃t i baal.

le ꝓ ſingulari

¶WMieremie iſ .·

tñ erat ibi tĩ vnicũ idolũ.· Dicit᷑ aũt celũ aereũ metapho
rice obſtupeſcere:qñ notabiliter imutatur ſicut hõ ſtupidꝰ

deut᷑.ij.c. Domin nouit iter tuũ quomõ trãſieris ſolitu

dinẽ hãc magnã per. xl. annos habitàs tecũ ⁊ nihil tibi
defuit. et ĩ hoc maioꝛ dei dilectio apparuit ꝙ tãto pe
puidit eis ⁊ ita bene. a ¶ Et iduxi elaun

loquendi de tertia ꝑſona ad pꝛimã. b ¶On terra car
meli. i. terrã iſrl.
expꝛimit tn ſpsiiiiuss
carmelus eo ꝙ ẽ terrã ĩ qᷓ nõ ambulauit vir
ofati ame neqʒ babitauit hõ. Et iduů
lus alius ab ilo Xi vos i terra carmeli:vt co
carmelo ꝗᷣ ẽ i ſo· mederetis fructũ e ⁊ bõa
te ephraim:qui ẽ illi.Et ĩgrſſi ↄtaminaſtis
magis ſterilis: ſi terrã meã: ⁊ hẽditatẽ meã
dem fuit eſa.xxix

cherml acherm cerdotes nõ dixerũt: vbiẽ

ĩ ſaltũ repyutabit. dñs ⁊ tenẽtes legẽ neſciert
c(¶ Et igreſ. or. me:&t paſtoꝛes puaricati ſt
multis idolatrjs me. Et pꝛophe pphetaue

d ¶ Sacerdotes

nõ dixerüt vbi ẽ rũt ĩ baal:⁊ idola ſecuti ſũt

dñs. eũ deuote re Pꝛpter ea adhuc iudicõ
qrendo. e 7 Et ↄlẽdã vobiſcũ ait dũſ:⁊ cũ
tenẽteſ legẽ. qͥ dat filijs vr̃is diſceptabo. rã
ſite ad iſulaſ cethim ⁊ vide
te:ᷣt i cedar mittite ct ↄſide

mei cognitionez.
recognoſcẽdo me 4 T olide
oñm ꝑ debitz ſer rate vehemẽter ⁊ videte ſi
nitute.
ſtoꝛes. i. re
— ſütt Hee te ipſi nõ ſũt dij. Poͤpuluſ
cultũ mihi öbitrũ bpo me mutauit gloꝛiã ſuã
in idolũ.Obſtupeſcite celi
ſuꝑ hoc:⁊ poꝛte ei deſola⸗
quit᷑ de falſis ꝓ V
phetis as reges ⁊ .M
bncipes fouebãt ð veros dñi pꝛophᷣas:vt pʒ.iij.reg.tpe
achab: ⁊.iiij.reg. tpe manaſſe ⁊ płrui alioꝝ:vt patebit
j.xx. k¶ Pꝛopterea. Hic ↄnñter arguit᷑ malicia popu
li iudeoꝝ i cõꝑatione glin gentiũ cũ dẽ i pſona dñ:
bbrakaach iudicio ↄtendã ⁊c̃.q.d.nolo voj
⁊ filios veſtros ꝑ violentiã depꝛimere:ſʒ ꝑ viã iuſticie:
qꝛ peioꝛes eſtis gẽtibꝰalijs:iõ ſubdit᷑: ¶¶ Trãſite ad in
ſulas cethim.i.ad iſulas maris mediterranei ĩ quibꝰha
bitãt barbari. m ¶ Et ĩ cedar mittite.i.ad agarẽos qͥ
deſcẽderũt ab agar ancilla abꝛae p iſmahelẽ ⁊ cedar fili
uʒz iſmahelis. n¶ Et ↄſiderate vehemẽter.i.toto mẽtʒ
conatu. o¶ Si mutauit gẽs.ſ.alia quecũq; a vobis.
p¶ Deos ſuos.q.d.nõo:ſed quelibet gens alia illud qõ
pꝛimo coluit tanqꝙ; deũ tenuit ep cultu quis ſint dij fal
ſi. q¶ Populus vo me.i.ppls iſrael a me ſpecialiter
elec: x ¶ Mutauit gloꝛia ſuã.i.deũ ſuũ in quo de/
bebat gloꝛiari: s(¶ In idolũ.ſicut pʒ exodi.xxxij. vbi
tanqꝙ; deũ coluit idolũ vituli ꝑꝑ qð dẽ pſalmo.cv. Mu
tauerunt gloriã ſuã in ſimilitudinẽ vituli ⁊c. Poſtea
vo multis idolis ⁊ varijs ſeruierũt:vt patet in libꝛis iu
dicũ:regum ⁊ pał.⁊ qꝛ iſtud erat valde ĩhonoꝛabile:ioõ
ſubditur: t ¶ Obſtupeſcite celi. i. angeli ſuperioꝛes.
oꝛte celi.i.angeli inferioꝛes. Sciendũ tñ ꝙ i hebꝛeo ſic
abet: t ¶ Obſtupeſcite celi ſuꝑ hoc ⁊ turbetis ac diſ
ſipetis: a ſm hedꝛeos loquitur ðe celo aereo qð dẽ hic
celi in plurali Eoiuet as ebptes: vel accipiendo plura
icut exodi.xxxij.dꝛ: Iſti ſunt dij tui iſrt

poſuiſtiſ ĩ aboĩationẽ. Sã

tpa factũ ẽ huiuſcemõi:ſi muta
et.uit gens deos ſuos. Et cer

in facie mutat᷑ ⁊ in modo ſe habẽdi

mini vehementer diẽ dſs:
Dũuo.n.mala fecẽ ppls meꝰ
Mẽ dereliquerũt fontẽ aq̃ᷓ
viue:ct foderunt ſibi ciſter
nas diſſipatas ꝗᷓ ↄtinere ñ
ualẽt aquas. Nùnqd ſfᷣuuſ
iſrl aut vernaculuſ:⸗ Quᷣa
re ergo factẽ ĩ pdaʒ: Sup
eũ rugierũt leones ⁊ dede
rũt vocẽ ſuã: pòſuefr̃t terrã
ei iĩ ſolitudinẽ.Ciuitats ei
exuſte ſũt:⁊ nõ ẽ ꝗ habitet
in eis. Filij quqz mẽphe/
os:⁊ taphnes ↄſtupꝛauer̃t
te vſq; ad uerticẽ. Nunꝗd
nõ iſtud factũ eſt ubi:qa de
reliqſti dñʒ deũ tuũ Co ſpe
quo ducebat te p uiaʒ: Et
nunc ꝗd tibi vis ĩ via egy
pti:vt bibas aquã turbidã
Et qũid tibi cum via aſſv/
rioꝛum:vt bibas aquã flu
minis: Arguet te malicia
tua⁊ auerſio tua ĩcrepabit

0

be flagellari. q.d no iſta cauſa: ? i
b Oa

per eum rugierunt leones.i.aſſyrioꝝ ⁊ egy
deliter ipſum inuadentes:iõ ſubditur: d

ram eius ⁊c̃.⁊ patet littera uſq; ibi:

ĩ tẽpeſtate ⁊ diſſipatõe

qñ fiunt ibi tonitrua pꝛocelle ⁊ fulgura que ſunt ire diuine
ſigna.⁊ ꝑ h vt diẽ ra.ſa.itelligit᷑ deſtructio ciuitatis ⁊ tẽpli

futura ꝑ nabuc. q̃ͥ ſu

it magna tẽpeſtas iu-

deis:ſicut in comuni
modo loquendo dici
tur aliqua gens vel i
uitas tempeſtari quö⸗
do magnu ifoꝛtuniũ
accidit ei:⁊ huius tẽ/

peſtas ſubditur cauſa
cũ dicitur: v(e HD
eniʒ mala fecit popu
lus meul. ⁊ que ſint il
la ſubdit: x ¶¶ Me
derelinquerunt fontẽ
aque viue. ſic nomi⸗
natur deus eo ꝙ ẽ vi⸗
ta per eſſentiaʒ dans
omnibus alis vitam
inſpirationem:
VyUEt foderunt ſibi.
i.cũ diligentia ⁊ labo
boꝛe qſierũt. 3 ¶ CEi
ſternas diſſipatas ⁊c̃.
i. idola nullam vite
virtutem in ſe:nec in
alüs hñtia. a Nu.
quid. Pic oſtenditur
malicia populi ex fla
gelloꝛum multiplica⸗
tione cum dicitur:
a ¶ uquid ſeru.ſ.
empticp:eſt iſrael aut
vernaculus.i.ſeruus
nat i domo vt ſic de

deo iquirit᷑ de ea cũ dẽ
are ergo factus eſt in pꝛedam. alijs gentibꝰ. ¶ Su

oꝝ regeſ cru
Poſuerũt ten
e¶ Silij quoq; men⸗/

pheos ⁊ thaneos.i.egyptij ſic nominati qꝛ mẽphis ⁊ thais

erant ciutates notabiles in egypto.

f ¶ Coſtupꝛauerũt te

i. diſſipauerunt te.In hebꝛeo habetur: Cofregerũt te vſq;
ad verticem.iſtud fuit impletũ qñ egyptij interfecerũt ioſiã

regẽ qui erat caput in iuda:⁊ ſubditur dictoꝝ malon da
cauſa cũ dẽ: g ¶ Nũquid non iſtud factũ eſt tibi. q.d.
uiſti dñm. ꝑ idolatriam. i ¶ Eo tpe.i.

h ¶ Quiga dereli

ad illo tpe: k ¶ Quõ ducebat te ꝑ

ſic.

—

viã. ſ.per columnam

ignis ⁊ nubiſ pᷣcedendo:vt habet᷑ exodi.xiij. et hoc fuit qñ
populus fecit ſibi vituluʒ ↄflatilẽ ⁊ adoꝛauit vt deũ: exodi
xxxij.⁊ poſtea tꝑe iudicum qñ non habebant regẽ niſi deũ
vt habetur pꝛimo regũ. l¶ Et nunc qͥd ⁊c. aquam turbi
bã.i.nili:vt habetur in hebꝛeo:qꝛ nilus diuidit᷑ ꝑ multos
riuos ad irrigãdũ terrã egypti:a ſic ex cõmiſtione terre fit
eiꝰ aqua turbida:a ꝑ bibitionẽ illiꝰaq̃ intelligit᷑ petitio ſub

ſidij ab illa gente. m

tqd ꝛc.flumis.ſ.euphꝛatis ꝑ ter

rã illã currentis:terra enim iſrael erat ſita ĩter ſyriã ⁊ egyꝑp
tũ qꝛ ab adloe hʒ ſyriam a meridie egyptũ:⁊ qñ infeſtabã
tur filij ürael ab vna parte rucrmiſi altera:⁊ ni

hil eiſ valebat:iõ ſubdit: n
rantcs enim de diuino auxi

rgue
recurrebant ad humanam:

et te malicia tua.deſpe

⁊ ideo iuſto dei iudicio deficiebant cadẽtes in manibus ad

33 4

¶Wiber

uerſarioꝝ: iõ ſubdit: o¶ Scito 2 vide pena ite e
p ¶ Oꝛ malũ. ex puatõe bõi pꝛ habiti. q ¶ Et amarũ.

6– anni onager doꝛmit toto mẽſe:⁊ alio

fregiſti iugũ men.faciendo ⁊ adoꝛando ↄflatilem vitulum
Exodi.xxxij. v. Ru⸗
piſti vincu i. P

eepta. ECEtoiriit te. Scitͦ1 vide qů malũ et
facto. y¶¶ Nõ ſerui avz 5HνuſP,, R
am. qꝛ ſeruiſti idolis amman e fliquiſſe te dñzʒ dũ

tuũ:⁊ nõ eẽ timoꝛẽ ep apð
te diẽ dñs de exercituũ.A
ſeculo ↄfrẽgiſti iugũ meuʒ:
růpiſti vĩcula mea ẽ᷑t dixiſti
Nõ ſeruiã. In mni.n.col

nemo põt duobus
dñis ᷣuire: matthei.
vj. 3 ¶(In omni eni
colle ⁊c. in collibus
enim colebant idola

pp eminentia loci ⁊ a ICiite Dim 1
menitatẽ ibidẽ in ve le ſublimi ⁊ ſbᷣ oi ligno frõ
neratõe idoloꝝ: exer doſo tu ꝓſternaberil mere
centes iodenſis luxu ·trix. Ego t plãtaui te vi

nei⸗ papt ale- neã electã: oẽ ſemen veꝝ.
auũt plãtaui te ⁊c. ſi ſã. Quõ ergo ↄuerſa es mihi
ctiſ prib'pꝛimi abꝛaas ĩ prauũ vinea aliena:?Si la

iſaac iab. neriſ te nitro: èt multiplica
o one ueril tibi berbã boꝛthh ma
tua. c ¶Silaueris Culata eſi iniqtate tua coꝛã
te. Dicſequenter re· me dic dñſ de. Quõ dicis
mode falſa ſuri no ſuͦ polluta:pꝰ baaliʒ nõ
nn heAug nleriſ. abulaui⸗ Aidẽ vias tuas ĩ
Pꝛimã in duas:qꝛ p. conualle: ſcito qd feceris.

fit iſta remotio: ⁊ pe
ne cõmiatio:ibi Pꝛo
hibe. Pꝛimũ in quo
ↄfidebant erãt ſacrifi
cia q̃ ĩ tẽplo offerebã

ſuas:onũger aſſuetj i ſolitu
die:ĩ deſiderio aiĩe ſue attra
xit vẽtũ amoꝛis ſui. Nulluſ

tur ꝓ peccatoꝝ expia auertz eã: dẽ qui qru t eã ñ
dee non vale ·xðficiẽt:i menſtruiſ ed inẽiẽt
bãt abſq; debita pnni ez, eibe pedem tuſ
ieo df: e eã. Pꝛohibe pedem tuũ a

tẽtia:ideo d Si—
lauẽis te nitro.ſpecie⸗
eſt tre:q̃ vtunt᷑ purga
roꝛeſ veſtiuʒ:⁊ dẽ a ni
teo nites: qꝛ faciteX
ſtes nitidas. õ tibi herbam boꝛith.
que ſimiliter habet vim purgatiuaʒ. in hebꝛeo nõ habetur
herbã:ſed tm boꝛith:qð ſᷣm hebꝛeos ſigniſicat ſaponẽ qͥ hʒ
vim purgatiuã:⁊ ꝑ iſta intelligit᷑ multiplicatio ſacrificioꝝ
ve.le.ad expiandũ peccata:que nõ valent ad hocſine ðbita
penitẽtia. e ¶ Quo dicis ⁊c.qꝛ peccata negare ⁊ defender
grauius eſt ꝙ; facere:p regũ. xv. qſi peccatũ ariolãdi eſt re

nudlitate: ⁊ gutt tuũ a ſiti. ⁊
dixiſti: Deſperaui: neq̃q;

pugnare ⁊cc.iõ ſequit᷑: f¶ Uide ĩ cõoualle.ſ.cnnõ vbi filios

ſuos traducehãt p ignẽ offerẽtes idolis.Ra.ſa.dicit: In cõ
ualle nes oꝛ. vbi filij iſr! ↄmiſerũt idolatriã:numeri.xxv.
¶ QAurſoꝛ leuis ⁊c.q.d.ſine freno cucurriſtiſ ad idolatriã

—

In hebꝛeo habetł:Camela leuis retinẽs vias ſuas.i.moduʒ
ſuũ currendi abſq; obliuiõe exercens:⁊a eſt eadẽ ſnia: ⁊ di/
cũt hebꝛei ꝙ femella camela agilioꝛ ẽ ad currẽdũ qᷓ; maſcu
lus: h ¶ Onager aſſuer in ſolitudine. qꝛ ibi ↄuerſatur:
i¶ In deſiderio aĩe ſue ⁊c. pꝑ talẽ attractionẽ ſentit a lõge
femellã: ⁊ ſic inſequit᷑ ſine retiaculo.q.d.ſic gẽſ iudaica ſecu
ta eſt idolatriã. E ¶¶ Oes ꝗ querũt eã. ad foꝛnicãdũ cũ ea
p idolatriã. l ¶ In mẽſtruis eĩ iueniẽt eã.in lege ꝓhibitũ
erat ne mulier tpe mẽſtruoꝝ ſuoꝝ admitteret cõcubitum
alicu viri:ꝑꝑ qð nimis luxurioſa rputabat q̃ tali tꝑe ſe ex

Curſoꝛ leuis explicãs viaſ

tũ dãte. ponebat: p hboc del ignat vehemẽtia idolat ie in pplo

. ĩ. ifrlł: qꝛ oĩ tpe erat ad ea ꝑpat. In hebꝛeo habet᷑: In mẽle
ex incurſioe mali puſ ſexpti. r ¶ Reliquiſie te dĩm.ꝑ ido ſuo inuenient eã. qð exponit ra.ſa. dicẽs ꝙ in vno mẽſe
latrie cultũ: S¶ A ſeculo.i.a pricipio legis date: t

tpe non querit᷑ v

capiat᷑:qꝛ hoc eſſet ꝓ nihilo ꝑꝑ eius curſũ velocem:ſed

faciã. Adamani qppe alie/
noſ.⁊ pꝰeoſ ãbulabo.Quõ
ↄfũdit᷑ fur qñ depᷣhẽdit᷑: ſic
ↄfuſi ſt dom iſrl ipi ⁊ regeſ
eoꝝ pᷣncipes ⁊ ſacerdoteſ
⁊ ꝓphete eoꝝ dicẽteſ ligno
pꝛ me es tu:⁊ lapidi:tu me
genuiſti. Herterunt ad me
tergũ ⁊ nõ faciẽ:⁊ ĩ tꝑè affli
ctõis ſue dicẽt:ſurge ⁊ lib
nos. Abi ſt dij tui quos fe
ciſti tibi: Suͤrgãt ⁊ liberẽt
te:ĩ tpe aflictiõis tue. Scðʒ
numeꝝ ꝗppe ciuitatuʒ tua
rũ:erãt dij tui liuda. Quid
vultiſ mecũ iudicio ↄtendẽ
Oẽſdẽèreliqſtiſ me dic dñſ.
Frũſtra pcuſſi filios vꝛos
diſciplinã nõ receper̃t. Dẽ
uorauit gladi vr̃ ꝓphas
vr̃os:quaſi leo vaſtatoꝛ gẽ
neratio vr̃a. NHidete ᷣbum
dñi. Nunqd ſolitudo faciꝰ
ſum iſraeli:aut terra ſeroti
na: Quare ergo dixit po/

pulus meus: receſſimus:

Nũunquid obliuiſcitur vir/

go ornamẽti ſui: aut ſpõſa

5*

ppheta ð futuro p modũ pᷣteriti:⁊ iõ ſubdit᷑: q

tpe afflictioiſ dicẽt.i.tpe obſidiõis

ipſe noluit eos liberare.

tũc capitur facili⸗
ter ⁊ line defectu
per hoc vt dicit

deſignatur captö

gẽtis iudaice que
facta eſt ꝑ nabuc.
menſe quarto: vt
habet. iiij. fgũ
timo. m (Pꝛo
hibe ⁊c. Hic cõſe
quenter ponit pe
ne cõminatio cuʒ
dẽ: Pꝛohibe pe⸗
dẽ tuũ ⁊c̃.q.d.re/
cede ab idolatria
ne ducaris in ca⸗
ptiuitatem nudis
pedibus ⁊ ſitiens
ptiui. n ¶ Et di
xiſti deſperaui.de
remedio: ⁊ io nõ
dimittã. in hebre
o habet᷑:nõ cuꝛo.
ſ.de tali cõmina
tione: ⁊ magis cõ
ſonat ei gð ſequit
o ¶ Adamaui
qppe alienoſ.ſ.de
os: ⁊ talis amoꝛ
vehemẽs facit nõ
curare de monitõ
ne ad oppoſitum
p uo ↄfundi
tur ⁊c.q.d. ſic cõ
fundẽtur filij ürl:
qꝛ iuenient᷑ idola
eoꝛuz a chaldeis
eos ſaluare nõ po
tentia:a loquitur

t¶Scðʒ numex ciuitatũ ⁊c.

ꝓ dñi cultu habebãt vnũ tm̃ altare ad imolãdũ in hie
ruſalẽ.ex quo pʒ dei cõtemptus maioꝛ: ideo ſequitur:

rectio. p
tempore idas:⁊ eſaiaʒ tempoꝛe manaſſe:a plures alios
qui occiſi fuerunt ante tempuſ hieremie:ideo ſubditur:
3 Quaſi leo vaſtatoꝛ.qui animalia innocẽtia occidit

vt ceruoſ ⁊ huiuſmõi.

mnes dereliquiſtiſ me.ſine differentia ſexus aut
—— — „ ₰ .
Fuſtra percuſſi ⁊cc quia non eſt ſecuta coꝛ
Deuorat gla ve. ꝓphe.veſtros.ſ.ʒachariã

Beneratio veſtra.que ſemꝑ

ſituit ſanguinẽ innoxium. b ¶ Nunquid ſoli.fa.ſum

iſraeli ⁊c.q.d.non: immo pꝛouidi ei de terra fertili la
cte ⁊ melle manâti. c¶ eso⸗ ergo dixit ⁊c:q. d. nul⸗

la cãm habuit niſi maliciam ſuaʒ. d

liuiſcetur virgo.deſponſata. e ¶
ei ſponſus in deſponſatiõe ſua.

Nunquid eb
ꝛnamenti. qð dat

¶ Aut ſponſa faſcie.

i. ligamenti mamillaꝝ ne groſſities eaꝝ indecenter
0

pareat.q·d.nõ:⁊ per hoc intelligit ꝙ genſ iudaica nul

. et. i.t iois ꝑ chaldeos: . ¶Mi
bera nos.⁊ ſubdit᷑ dñi reſponſio: s¶ Surgãt ⁊c.quia

itgolegs
ſecg,
ſn baui ſt
Neden i

fonmmu
ſanentust

eſt ihigie
e
dileroni⸗

og dehe

amdis
isliſ⸗
uhn
alcum
um l
M
ilnanu⸗
Phenp : nut
henenaſenn
digunonen
iſilawtin
ſnſ,feionte
fukfrninoen

ſizhnuenfi

ſicgſanle

di: Pohier⸗
limi igt
esb n
ducris n
Niuttatennn
Miihig 1ſin
urſoltduun
N. E
Tiädper,
ſemedicai,
dinini in
(detaliin
tone ned

nxgigoei
ralloe
lals o:
niſut
eni
oppoſtwmn
Bil
de
emrſi.
Uwietidd
na ides
gefluenopp
wrürrlocvin

achdr el.

egeos t.

fififl
merchliunt
mnoliii
Or: dooſepn
ermreſen

MWieremie liſ.

mõ debuit obliuiſci legis quã deus dedit ei in oꝛnamẽ-
tũ qñ eã deſponſauit in monte ſynai:⁊ pꝛeceptoꝝ reſtri
gẽtium indecentiam vite: qꝛ tamen fecit contrarium 2
