te vẽtoꝝ eradicabũt᷑. Còͤn/
fringẽt᷑ enĩ rami incõſũma
ti:᷑t fruct illoꝝ iutiles ⁊ a
cerbi ad mãducandũ ⁊ ad
nihilũ apti. Ex iniquᷣis.n.
omnes filij qui naſcuntur
teſtes ſunt nequitie aduerꝰ
ſus parentes in interro

—,.

educẽ ð pñti vita
qꝛ ſolũ eſt a pᷣnci-
pio intrinſeco: pꝰ
moꝛtẽ vo taliũ re
coꝛdat᷑ frequẽt bo
na vita ipᷣoꝝ tan/
q; deſiderata redi
re ſi poſſet eẽ. Et
huic expoſitõi vi

det᷑ lr̃a ſequẽs -
coꝛdare cũ di
Et in ꝑpetuũ co/
ronata ⁊c. iũgat
ſic lr̃a. Et vincẽs.
carnẽ:mũdum et
dyabolũ ꝗᷣ ꝑpfecte
vicunt a iuſtis in
moꝛte ipoꝝ. Tri
umphat.i.acdrit᷑
pᷣmiuʒz. Incoinq⸗
natoꝝ ceꝛtaminũ
i. pᷣmiũ qð reddi
tur ꝓ certamibuj
incoinqnati 3 di
ctos hoſtej. Imp-
petuũ coꝛonata.

ſ.a ẽ deo ꝓ dicas
victõia. Wr 1
tigena aũt. Hic ſe
cũdo declaratur
iniquoruʒ defici⸗
entia cuʒ dicitur:
Multigena autẽ

impioꝛum multitudo que dicitur multigena pꝛopter
eius magnitudinem: Eccles pꝛimo:Stultoꝛum infſini/-

tus eſt numerus.

Non erit vtilis.quia non valet

ad finem intentum: ſicut medicina dicitur inutilis que
non inducit ſanitatem. Omnes auteʒ homines inquã-
tum ſunt ad imaginem dei facti:ſunt ad beatitudinem

oꝛdinati: pꝛopter quod impij ꝗ

tur inutiles:ideo ſubditur: l

tiones.ideſt omnes impij qui ſic annan e
adulterium ſpirituale fiunt filij diaboli. Nõ da

bunt radices altag. nam non poſſunt aſcendere ad bo/
na celeſtia. n tne⸗ ſtabile firmamentũ collocabũt.
quia totã ſuam fiduciam in bonis mundanis et ruino
tſi in ramis in tempoꝛe germinauue

rint. ideſt in bonis tempoꝛalib pꝛoſt perati fuerint. ¶p
Infirmiter poſita. ideſt in confidentia pᷣſentis vite que

¶ Avento Smonhunlur ideſt a dei
ſententia ſuper eos irruente. r ¶ Eradicabunt᷑. a bo-
nis pᷣſentis vite in quibus fixerant radiceʒ. s
fringentur eni rami inconſũmati.quia frequẽter taliuʒ
tfructus illoꝝ inutiles. nam
eribus non habent᷑ exempla bona: ſed mala
v(¶ Ex iniquis eni omnes filij ⁊c᷑. Ex hoc enim ꝙ ſũt
imitatoꝛes paternoꝛũ ſcelerũ teſtificant᷑ maliciam ipſo
SNefrogoatioe ſua.cum eni interrogant᷑ cuius

ſis ponunt. o

labilis eſt. q

moꝛs acceleratur. t
ex eo

rũ. x

deficientes dicun/⸗
t adulterine planta-

on“

ſint filij:reſpõdent ſe eſſe filios illoꝛ de quibus notum
lriniqui. adl Jalius

ſtus aũt ſi moꝛte ⁊c. Hic

conſequẽter oſtendit᷑ pᷣeminẽtia iuſtoꝝ bꝛeuioꝛis vite.

Lfnnän
aißoptn
n
poſſati.8
eppoſtüir
faſegnisch
necidiſh
nppetüc⸗
77 lige
1 Etyincis
Emüdume
doli aͤfeen
int aiuſtsin
reipop. N
bat acti
1z Incoin
cenamini
müc nacdt
henamco
Crinet di
dedoſ nn
aui nun
nideo.
o
ma ait be
lo alanuun
von oefi
a diiur.
lligena aute
popil
Pn pfin
nianon vi
ur mutlist
mineginu⸗
Abeiucimn

nusolcun
Pugemn

muunco 4q

ſoos

naradbo⸗

ſolocvbͦ.
nisetruino

fuenint
nis vite gue
ideſt ber
nt. a bo.
a,
natr nolio;
ſed nin
. enim q⸗ ſ
glciami⸗

defectũ

do ponit᷑ defect impioꝝ:ibi Populi auũt.Circa pꝛimũ
dicit: a ¶ Juſt aüt ſi ne⸗ epᷣoccupatuj ſuerit.antei
¶Q Inre

veniat ad ſenectutẽ: b

frigerio erit.i.in quiete

a miſerijs pñtis vite: ⁊ ſic ẽ melioꝛis ↄditiois qᷓ iniquꝰ

diu viuens q fre-

quẽter icurrit tri-
bulatioes coꝛpis
aie.Sʒ qꝛ poſſz
obijci ꝙ ſaltẽ pꝛi/
uatu)ẽ ſtatu ſene⸗
ctutl venerabilis
iõ remouet h di/
cẽs: c ¶ Senect
enĩ venerabil ẽ cc

ideſt venerari di⸗

gna nõ eſt i mlti/
tudine ãnoꝝ: ſʒi
maturitate moꝝ
quã aſſecut᷑ ẽ iu⸗
ſpᷣ:licʒ ſit iuuenis
etate:iõ ſbdif:d
Cani ſunt ſenſus
hoiĩs.ſ.iuſti:qꝛ ſi
honeſtate maturi
Ee¶Et etas ſene/

ctut venerabilis
f ⸗ limacla

ta. ſiue bꝛeuis fu
erit ſiue lõga.Cõ⸗
ſequẽt᷑ ponit᷑ alia
cõditio iuſti cito
moꝛiẽtis: qꝛ ꝑ h
eripit᷑ de ↄſoꝛtio
impioꝝ a qͥ poſſʒ
peioꝛari ppt᷑ va-
riabilitateʒ liberi
arbitrij: ꝓpteꝛ qð
acceleꝛato ſue mõ
tis videt᷑ ſignũ di⸗
uine dilectiois: et
hoc eſt qð dẽ: ¶ g
Placẽs deo ⁊c.et
pʒ lr̃a paucis exce

ptis q diſcurrent
hH¶ Me malicia.i.

apte mali muta/⸗

rẽt eũ violẽtia toꝛm̃toꝝ.
decipet eũ.ꝑ apparẽtia boni.

gatione ſua. Jůſtus autem
ſi moꝛte poccupat᷑ fuerit:

irèrigerio erit. Sèneci.n.
venerabil eſt:nõ diuturna:
neq; ãnoꝝ numero ↄputa

ta. Cni aũt ſi ſenſus hois
èt etas ſenectuti:uita ĩma/
culata. lacẽs deo factus
dilect: ⁊ viuẽs int᷑ pctõꝛes
trãſlat ẽ. Rapt ẽ nè mali⸗
cia mutarʒ itellectũ eb:aut
Elictio decipet aĩaʒ illius
qſcinatio enĩ nugacitatis
obſcurat bona: ct icõſtãtia
ↄcupiſcẽtie trãſuertit ſenſũ
ſine malicia. Cõſũmatus ĩ
bꝛeui expleuit tẽpa multa.
Placita.n. erat deo aĩa il/

l:ꝓpt᷑ hoc ꝓperauit edu/

cere illũ ð medio iniꝗtatũ
Popũli aũt videntes:èt ñ
intelligẽtes:nec ponẽtes in
p̃coꝛdijs talia: quoniã gra
dei ⁊ miſericoꝛdia ẽ ĩ ſctõs
el:ctreſpeci ſůp electos il-
lius. Còndẽnat aũt iuſtus
moꝛtuos viuos ĩpios:⁊ iu
n celerꝭ ↄſũmata lõgã
vitã iniuſti. Aidłbũt enĩ fi
nẽ ſapiẽtis:ᷣt nõ intelligẽt
gd cogitauerit de illo de:

ut ne ſictio. i. hypocrite
Faſcinatio eni. Eſt

aũt faſcinatio ꝓpꝛie illuſio ſenſuũ: ſi tractũ ẽ h nomẽ

ad ſignificãdũ omnẽ deceptiõʒ. l.i. ybe
ſitatis oꝛnate. m· ¶ Obſcurat bona.qꝛ frequẽter facit

ea apparere mala.

Nugacitatl..i.vbo

Et incõſtãtia ↄcupiſcẽtie trani

uertit ſenſũ.qꝛ vehemẽtia paſſiõis ꝑuertit iudiciũ rati
onis:⁊ maxie iĩ ſimplicib . quib min viget rõ:iõ ſub⸗

dit᷑ Sine malicia. o

7

ioꝝ: ⁊

opuli aũt. Hic ↄñter ponit

. mo itũ ad intellectũ dicẽs: Populi
aut.i. inſipiẽtes aͤꝛ ẽ maioꝛ mukkruc r Pd ad APH
Vidẽtes iuſtũ moꝛte pᷣoccupatũ. q ¶ E

t nõ intelligẽ

tes. ꝙ ſit recept i refrigerio vt pᷣdictũ eſt:qꝛ nõ credunt

aliã vitã p' iſtã. r

rioꝛibus mentis.

ec ponẽtes i pᷣcoꝛdijs.i.in inte

Talia.ſ.Quoniam gratia dei ⁊

miſericoꝛdia ẽ in ſanctos e.in pñti vita. t ¶ Et reſpe

ctus.diuine dulcedinis.

Supꝑ electos ill.ĩ futura

x¶ Condẽnat aũt iuſt cc. Naʒ recoꝛdatio ſue iuſticie

Et diuidit in duas ptes:qꝛ pᷣmo facit ꝓpoſitum. ſecun / entis.moꝛte pᷣuẽti. a ¶ Et nõ intelli.qð cogi.de illo deus

qꝛ nõ credũt beatitudinẽ futurã quã de diſpoſuit ei dare.
b ¶ Et qre minuerit illũ de. bꝛeuiãdo vita ei: cu rõnes

et qꝛe minuerit illũ dñſ. Ai
dẽbũt enĩ ⁊ ↄtẽnent euʒ:il/
lõs ãt de irridebit.Et rũt

phec dłcidẽtes ſine hono

re:èt ĩ cõtumelia int moꝛtu
os ĩ ppetuũ.Qũuũoniã diſrũ

pet illos inflatos ſinẽ voce

èt ↄmouebit illos a funda/
mẽtis:⁊ vſq; ad ſupᷣmũ de/
ſolabũt᷑.Et erũt gemẽtes ⁊
mẽoꝛia illoꝝ periet. Nẽni/
ent ĩ cogitatõe pctõꝝ ſuoꝝ

timidi: ⁊ traducẽt illos ex

aduerſo iniqtates ipoꝝ
Wanitulü d.
Vnẽ ſtabũt iuſti ĩ ma
gna ↄſtãtia aduùerſus

eos ꝗ ſe ãguſtiauerũt:èt ꝗ

abſtuler̃t laboꝛes eoꝝ. Vi
dentes turbabunt᷑ timoꝛe
hoꝛribili: ⁊ mirabũt᷑ ĩ ſubi/
tatiõe ĩſperate ſaluſ gemẽ/
tes pᷣ anguſtia ſpiritus: di/
centes intra ſe: penitentiaʒ
agentes: ⁊ pꝛe anguſtia ſpi
ritus gementes: Hi ſunt
quos habuimuſ aliquãdo
in deriſum: et in ſimilitudi⸗
nẽ impꝛoperij:nos ĩſenſati
vitaʒ illoꝝ eſtimabam iſa⸗
niã:et finẽ illoꝝ ſũñ honoꝛe.

ſũt ſupp tacte. c ¶ Uidebũt eni ⁊ ↄtemnẽt.reputat eni fa-

tuos ⁊ iſanos exponẽtes ſe moꝛti ꝓ iuſticia. O ¶ Illoj aũt

de' irridebit.i.deriſi⸗
biles oſtẽdet ĩ moꝛte

e Et erũt p' hec.i.

poſt delicias ⁊ hono
res hui vite. f De

cidẽtes ſine honoꝛei

manu demonü. ¶ g
Et in ↄtumelia inter
moꝛtuos in ꝑppetuũ.
Luce.xvj. Moꝛtuus
aũt ẽ diues ⁊ ſepultẽ
i inferno. et ſic puan-
tur honoꝛe iuſtoꝝꝛ q̊/
rũ aĩe ad requiẽ defe
rũt᷑ ꝑ obſequiũ ange
loꝝ vt ibideʒ dẽ: Fa⸗
ctũ eſt aũt vt moꝛeꝛet
mẽdic ⁊ poꝛtaret᷑ ab
angel in ſinũ abꝛahe.
p¶ OQm diſrůpet il
los.aias a coꝛpib ſe
pando. i Bonlatoz
ſuperbia. k ¶ Sine
voce.qꝛ nõ potuerũt
ſe defendẽ vel excuſa-
re. ¶ Et ↄmouebit

illos a füdamẽtl.i.ab

amidc carnalibꝰ ⁊ bo⸗
nis trenis qᷣbus inite/
bant ſiẽ dom funda/
mẽto.
in cogi.pecca.ſuoꝝ ti
midi.ſiẽ dẽ de antio⸗

cho epiphane ſeců=lo

machabeoꝝ.ix. ¶ n
Et traducent illos ex
aduerſo.i.a felicitate
tꝑali ad miſeriã ſem-

piternã. ¶ Ka. V.
UVUnc ſtabũt iu⸗
Aſti i magna cõ/⸗

ſtãtia.Declarata pꝛe/

minẽtia iuſtoꝝ:a deficiẽtia iniquoꝝ itũ ad ſtatũ pñtis vi/
te: hic ↄñter hoc facit qtũ ad ſtatũ future.Et pmo facit h
ↄiũctim:ſecũdo ſepatim:ibi Ergo errauimuj.Lirca pꝛimũ

dicit: a

Tic.i.tpe iudicij ⁊ ↄtinuat᷑ moꝛti iuſtoꝝ: ⁊ ini/

quoꝝ de qꝗ faet eſt ſermo in ca imediate pᷣcedẽti: qꝛ qualis

in moꝛte qs inueniet᷑ talis in iudicio pᷣſentabit᷑. b t.
Au magna ↄſtantia.qꝛ ꝑfecti cũ chꝛiſto iudicabũt.

c¶Aduerſi
pſonis. d
ſeſſis. e

89 eos ꝗ ſe anguſti.inferẽdo eis nocumentũ in
Et q abſtu. labo.eoꝝ. eis nocẽdo in reb poſ-
Iidetes turbabunt᷑ c. qꝛ videbunt iuſtos glo-
rioſos in coꝛpe ⁊ aia qð nullo modo crediderũt futurũ f
Dicẽtes intra ſe pniaʒ agẽtes.infructuoſaʒ tamẽ: tũ qꝛ erit

extra ſtatũ meriti ⁊ demeriti:tũ qꝗꝛ no erit ꝓpter offenſam
dei:ſʒ ꝓpter duritia flagelli. g ¶ Hi ſunt qͥs habu. ali.de-
riſum.iſ.in vita pñti. h ( Et i ſimilitudinẽ impꝛoperij.qꝛ

impꝛoperãtes aliquibꝰ ponebãt fideles p exemplo dicẽtes
ita miſer fies ſic talis xpᷣian vel iuſt'. asinſan ati. p
e(l. ignoꝛãtiã futuroꝝ bonoꝝ. Ek Uita il.eſti. inſaniã. eo
oñdit iniquos ↄdẽnabiles. y¶ Uidebũt eni finẽ ſapi ↄtẽnebãt tꝑalẽ felicitatẽ l¶ Et finẽ illoꝝ ſine honoꝛe.qꝛ

Ueniẽt

Staa

Miber
moꝛiebatur ĩ ↄtptu pñtis vite. m ¶ Ecce quo ppu.ſũt in ꝙ lanugo ẽ.i. ſlos tribuli q ſtati a vẽto tollitur. Et ad nittlr
ter ſi.dei.i.iter angelos ad quoꝝ cõſoꝛtiũ tũc eruũt aſſũpti. idẽ põit exẽplũ ð ſpuma aque ⁊ fumo ⁊ hoſpite vni di gicines
n¶ Ergo errauim. Hic ↄnt põit iuſtoꝝ eminẽtia ⁊ iquo? ei:q ſtati diſſipant ⁊ dat obliuioni:⁊ ſic apparet defecti uece
miſeria ſepati: ⁊ p poit iiqͥ miſeria: ſcðo iuſtoꝝ eminẽtia bilitas ipioꝝ. e ¶ Juſii aũt. hic ↄñt ponit᷑ ſegregatim lſtth
. ibi Juſti quũt. Circa bdẽ i pſõa danato .a vitate fdargu ſtabilitas iuſtoꝝ cũ dẽ: Juſti aũt ĩ perpetuñ viuẽt. vita Hutim⸗
toꝝ: niErgo erraui Aloꝛie. f(¶Eta- Atriot
m. a via vitatl ĩ mu . „ , bud onʒ ẽ merceſ lunhu
do. eiaſlu Ecc qũo cõputati ſũt iter gnũ pᷣaluim oñdere:ĩ maͤli Laannne quo ſpe Sa
mẽ nõ luxit nobis.lʒ gſi ſ.g ſter ſcg ſoꝛs il- ſtate aũt nr̃a ↄſũpti ſumꝰ rant pꝛemiari nõ hundur
autẽ luceat oibꝰ quan filios err ier ſcõs oꝛs il Znte authia⸗ un u ſun amungdo. gEt per i
tũ ẽ ex parte ſuiꝛnam loꝝ c.Ergo errauim a via alia dixerut i inferno hi (ogitatio eoꝛum

diuini iſtictus ad bo/ peritatiſ:ẽt iuſticie lumẽ nõ. ꝗ peccauerũt: qm̃ ſpès ipij apud altiſſimuʒ.
csiter fiũt onbus. luxit nobis: ⁊ ſol itelligẽtie tantq; lanugo eſt qᷓ a veto adtine bongt
3 aliqui eos recipi⸗ SzSens ig. ſu⸗ lit: . cił oꝛdinat ſacta ſua
ũt ⁊ ſequũtur:alij ve no coꝶ nobis Laſſati ſn . tollit 7 tancſe en Facl, b ¶ ZJZaeo accipi
unt ei ad eoꝝ vtiliia tionis:⁊ ambulauim vias mus q a vẽto diffuſus eſt: ? ris.· ideſt celeſtis
te:ſz magis ad dãna difficiles: viã aũt dni ignöa tãq; memoꝛia hoſpitis vni ¶ gloꝛie vbi nihil ẽ
tionẽ. Et eodẽ mõo in uimus. Quid nobis ꝓfuit us diei ptereũtis. Juſti aut turpe. i¶Et oi
telligẽdũ ẽ qð ſbᷣdit᷑: ſupbig: è . e3, id dñ adema ſpeciei de
Et ſol itelligẽtie v. Iupbia aut diuitiaꝝ iacan iĩ ppetuũu viuet:et apud dñʒ

. . . . „ 3 2 manu domini. re
aſſati ſumi via tia quid ↄtulit nobis: Tra emerces cox: Et cogitatio petitio eſt eiuſdeʒ
mniqtatis ꝛc. Naʒ fre ſier̃ oĩa illa taq; vmbꝛa:c᷑t illoꝝ apud altiſſimũ. Idè ſententie ad ma bech
oiej ie ande⸗ tãq; nücius pᷣcurrẽs. Et tã accipient regnũ decoꝛis:èt ioꝛem . e ient ni
pas iuſti d iuſti ⸗ c̈ nauls q pernaſit fucruᷓ diadema ſpecieið mãu dfi nen eterans e
cie opa:ſicut pʒ ð fſo; te aqua cui cũ pᷣterierit ñ ẽ dði ſui:qm̃ dextera ſua teget tegeteos. reponẽ⸗ n
nicatoꝛe vel adultero veſtigiũ iuenire:neqʒ ſemi/ eos:èt bꝛachio ſcõ ſuo defẽ do eos in beatitu atlmt
maioꝛib laboꝛibuj ta carine ill i fluctib:aut a det illos. Et accipiet arma dine que ger der⸗ ſintt
ac babẽdi iretu let Uis ꝗ trãſuolat ĩ aere cuius turã ʒel ill: et armabit cre ern hreliatur i
frequenter deficiat nullũ inuenit᷑ argumẽtũ iti aturã ad vltionẽ iimicoꝛuʒ thei xxv. lztͤt··
bonreligioſuji ſurgẽ neris illiuſ:ſʒ tm ſonii alaꝝ Induet p toꝛace iuſticiam: bꝛachio ſcõ ſuo bi
Go ad ammnihln⸗ verberal leuẽ vẽtũ: ⁊ ſcideſ &t accipiet p galea iudiciuʒ oender illos, . ni
laugac. Anid P vim itineris aerẽomotis certü. Sumet ſcutũ inexpu oc veſignatur ſe unn
nobis pfuit ſuperbia alis trãſuolauit:⁊ poſt hoc gnabile eqtatẽ:acſet aute, nis que a nllo po uus
⁊c᷑. q.d.iĩmo nbi — nullũ ſignũ inuenit itineris dirã irã in lanceã:èt pugna teſt nuferri⸗Em iunt
mlenocni⸗ rillius:aut tq; ſagitta emiſ/bit cũ illo oꝛbiſ terrax con &t aecikiet prcnin
v vmbꝛg. aſtati veki ſa in locũ deitinatũ:diuiſuſ traiſeſatos. IJbunt directe ſeuertitur ad de mnini
cit. s Et taq; nũci ger ↄtinuo in ſe recluſuſ eſt emiſſioneſ fulguꝑ: ct tãq; a riam iniquoꝛum lucn
us pcurrẽs.q ſtati da vt ignoꝛet᷑ tranſit᷑ illi:ſic ⁊ bſ curuato arco nubiũ ex ſegregatim cuz di tnln
nohlintot Sei⸗ nos nati ↄtinuo deſiuimuſ termiabuntur: ⁊ ad certum ennn Eraccttet ie fn
Mec ſemitd cari eẽ:et virtutis qdẽ nullum ſi locũ iſiliẽt.Et a petroſa ira nam ep elo iuſti “D
ne illius. Eſt aũt cari cie ꝓcedit ad pu nn n
na media pars nauis ꝗ latioꝛ ẽ ⁊ groſſioꝛ ppter qð eiveſti nitionem maloꝛum. n¶ Et armabit creaturaʒ ad vl Neocc
giũ deberet diuti appere ⁊ tñ ſtati diſparet poſt nauis tran tionem inimicoꝝ.n omnis creatura infert repꝛobis W cleu
ſitũ. v ¶ Aut auis ⁊c. ſeqtur: Cerberãs leuẽ vẽtũ.i.aerem nocumentuʒ. oO ¶ Induet pꝛo toꝛace iuſticiam.a qdua Keu e
⁊ patet cetera vſq; ibi: x¶ Sic nos nati cõtinuo deſiuim non psoterit deflecti cuʒ ipſe ſit regula iuſticie. p ¶Et * Nun
ee. hter oponẽ ex ꝛijs elemẽtis hõ nat ſtati tẽdit ad coꝛ accipiet pꝛo galea iudicium certuʒ nam iudicando no ndl
ruptionẽ moꝛtis:nã caloꝛ natural ↄtinue ↄſumit humiduʒ poteſt deficere. q ¶ Sumet ſcutũ inexpugnabile equi ſe (On
radicale in q oſiſtit vita:gõ bm medicos ꝑ nutrimẽtũ nõ re tatem.que ita erit euidens ꝙ nullus eam poterit impu en (
ſtaurat᷑:ſᷣm vero phos näles reſta aurat᷑:ſʒ nõ ſᷣm equalẽtiam gnare. r eſeue⸗ autem iram dichlled ltecte, iunun
vt habek. i . generatioe:7 ſic neceſſario tãdẽ ſedt᷑ coꝛupto ſuam cui nullius poterit reſiſtere. S ¶ Et pugnabit cũ in⸗ 6
ſicut vinũ cui iponit᷑ modicũ aque ↄuertit illã i ſeim:tñ efillo oꝛbis terraruʒ contra inſenſatos.naʒ omnibus cre nkſgl
ficitur min foꝛte:⁊ ſi atinue apponat᷑ tãdẽ vinũ coꝛũpitur aturis vtetur ad afflictioneʒ repꝛoboꝛũ:ſicut econuerſo clqn
Zefficit aqua. ꝓ ¶¶Et virtutisqqẽ.i. ſtabilitatij. 3 ¶Tul omne creature cedent ad gloꝛiã electoꝛu. t¶ JIbhut di Mhera
lũ ſignũ va. oſtẽ. ſʒ im defectiois:iõ ſpdit: a In malig. recte emiſſiões fulguꝝ.ad aſflictionẽ maloꝛ v ¶Et ta eilrin
aut nfa oſiſpti ſum.d aũt malignitas quaſi mala igneitaj qꝙa bene curuato arcu cc quanto eni plus arcus curua afe
q ↄſiſtit in ardoꝛe ↄcupiſcẽtie ĩ qua ↄſumunt᷑ iniq. Nã luxu tur tãto graui ferit:p hoc deſignat᷑ ꝙ punitio maloꝛuʒ WE
rioſi oſumũtur igne carnalis Pcupiſcẽtie:cupidi igne auari erit grauiſſima. x ¶ Et a petroſa ira.i ab ira chꝛiſti q E
cie:ſuꝑbi igne ambitiõis mũdane glie. bFal oau dẽ petra.j.Coꝛi.x.Petra aut erat chꝛiſt. ⁊ hec expõ vʒ wigzit
g inferno ⁊c nã in eis remanet remoꝛſuj ↄſcie ꝗẽ pena val mag myſtica ꝙ; ̃aliſ:iõ dẽ alii: x¶ Et a petroſa ira.i. funtnda
de magna. ¶ m ſpes ipij.qᷓ figit iĩ bõis tpalibꝰ. d¶ Ta ab ira dei qᷓ d petroſa: ñ foꝛmaliter ſʒ effectiue iquatũ iin nndr
ln

.En
epnd
kdeſeni
Ain

gemere
W
Wmarine
E
l duun
liim
ins handi
Nitiwaſn
egun den
Uleſt lea
epbigpli
Et
ſoerlide
nudominin
tiockaulee
entie adme
mn erpeſto⸗

C

ndenena ſut
s keponi⸗
Windeaiar
eaneerde
rhindlgen

r.
Achio l
incrllosn
Lelicauurſ
tubeuniuci
ue en⸗
ſen Cn
Ncgin. Hi⸗
tur A d
bendummi⸗
n iniquoun
Ngnimcs
un un
mmigl

u 44 u
tuurgzedr
ſen robis

woe.
1potni imp
iict riciu
Gonnhholt

in pꝛimo ca.indu

ſua declarauit:
titur ad ꝓpoſituʒ

pientie inducẽdo

pvos ergo reges.

f(Uos ꝗq ↄtinetis multitudines.eas regẽdo. g &

uioꝛ: 1 p oñs maioꝛi pẽa pignioꝛ. riguo ei.i. hoi
pui ſtatus ⁊ pue ſcie. q ¶ Cocedit᷑ mia.qꝛ talis vt coiit

⁊ ſciẽtie magnitudie. S

—

CSapien. VvV H

mittit lapides grdinis:iõ ſubdit: x ¶ Plene mittent

graãdines. plene.i.pfecte. ) ¶ Et cãdeſcet ĩ illos aq ma/
ris.que cãdẽs apparet qñ mare ẽ turbatũ. ʒ ¶ Eotra

illos ſtabit ſpũs vtutis.i.vẽt᷑ vehemẽs. a ¶¶ Et ad ere

nũ.i.inhabitabilẽ locũ. b ¶ Perducet omnẽ terrã ini

quitatis illoꝛum.
am igne confla „ „ð
grationis purga plene mittẽt᷑ grãdines et cæzʒ
buntur elenenta gelſcet i illos aqᷓ mariſ:x flu
lhtras in ilis le mina ocurrent duriter. Cõ
¶ Et malignitas tra illos ſtabit ſpũs virtut.
euertet ſedej por ⁊ taqᷓ; turbo vẽti diuidet il
tiũ. ꝓpter ſupbis loſ:&t ad eremũ ꝑducè᷑t oẽʒ

ioꝛ ẽ ſa
) pia. Poſt lig

terrã iniqtatis illoꝝ:èt ma-
nitas euertei ſedes potẽ
tiũ. ¶ Laplin. vI.
Eliðꝛ eſt ſapia qᷓ; vi/

xit ad amoꝛeʒ ſa za r.
piẽtie: poſtea re Tes: T vir pꝛudẽs qᷓ; foꝛtis.
mouit erroꝛej cir Aüdite ergo reges: et intel
ca hoc contingen ligite:diſcuè iudices ſiniuʒ

tes: ⁊ aliqua dca terre. Mꝛẽbete aures võs
qↄtinetis multitudines èt
placetis vobis ĩ turbis na
tionũ:qm̃ data ẽ a dño po
teſtas vobis:⁊ virtus ab al

hic ↄſequẽt fuer

q ad appetituʒ ſa

2 pꝛio ad hocidu riſſimo:q interrògabit opa
cit: ſcòðo qualiter enl ee .
acquiratur oſten ra:⁊ cogitatiões ſcrutabi
acquiratu ͤOr
dit:ibi Quid ẽ ſa tur:quòniã cũ eſſetiſ miſtri
Dienernahpalm fgni ulinon fcte iudicaſtiſ
miuct al ſnln nec cuſtodiſis lege iuſticie
tiam pꝛopter eua neqʒ h̊m voluũtatẽ dei ãbu
ſioneʒ mali: ſcoo laſtiſ. Hoꝛẽde ⁊ cito appa
ꝓpter conſecutio rebit vobis:qm̃ iudicium
nem boni:ibi Ad⸗

duriſſimũ in his qůi pᷣſũt ſi
Circa pꝛimũ idu· OUQDUDUWẽ
cit pꝛĩcipaliter reges ⁊ pꝛicipes ad ſapiam ⁊ alios ↄſecu
tiue:qꝛ ſicut dictũ ẽ ſupꝛa ĩ pꝛincipio libꝛi:ſicut ſapiẽtia

neceſſaria ẽ i ſuperioꝛib'vt bñ regãt:ita ſuo mõ coꝛꝛñ⸗
et in inferioꝛibus vt bñ obe

.Dicit : b¶ Audite

ergo reges.aure coꝛpoꝛis. c¶Et itelligite.aure mẽtis

d¶ Dilcite iudices finiũ terre.qꝛ ñ poteſtis bñ dicẽ niſi

e eg. e ¶ Pꝛebete aures. ad volutarie auarzal

placetis vobis ĩ turbis natonũ.i.delectamini ĩ regimie
eaꝝ. h ¶ Qm ẽ data ptãs a dño vobis.cui i hoc eſt

Qm cũ eſſetis miniſtri rgni illiuj.aſtri

m ¶ Poꝛꝛẽde ⁊ cito apparebit vobis.ĩ moꝛte q̃ nõ tar
dat. n ¶ Am iudiciu duriſſimũ.i. pena grauiſſima.
o¶ In his qᷣ pᷣſi fiet.qꝛ quãto ſtaſ altioꝛ tato caſus gra
ioꝛ. p ¶ Exiguo ei i. Hoi

„

peccat ex ignoꝛãtia. r otentes añt.ſtat' dignitate

*
8

pũuůſulũ ⁊ magnũ ipſe fec: èt

rit iuſta:iueniẽt qd rñdeãt.

rit ad illam non laboꝛabit
alſſiſteniẽ ei illã foꝛib ſuis ĩ
uẽiet. Cõgitare ergo ð illa

—

i ¶ Qui interrogabit oꝑa vꝛa.i. illa diſcutiet
vſq; ad minima:appꝛobado bñ acta ⁊ puniẽdo mala:
iõ ſeqtur: k
ctii ð iure ad ſequẽdũ leges e': I ¶ MNõ recte iudicaſtij.
ſed leges ep reliquiſtis male iudicado ⁊ viuẽdo:iõ ſbdit

trahit intellectum ad interioꝛa ſapientie. m ¶Et inueni
tur ab his qui querunt illam. per exercitium lectionis ⁊ ſtu
diũ oꝛatiõis. 14 4
hoc itelligitur ꝙ querentes dicto modo ſapientiã in illa ꝓ
ficiũt i breui plus ꝙ, credebant. a ¶ Zogitare ergo ð illa.

een

Hic cõſequẽter ifert itentã cõcluſionẽ.ſ.ꝙ querere diligẽter

ſciẽtie magnitudi⸗ otẽter toꝛmẽta patiet.i.ſu
ſtinebũt grauiſſima toꝛmenta rone iã dicta. t ¶ Non
ei ſubtrahʒ pſonã cuiuſq. quãtũcũq; ſit pauꝑ. v¶ Do

minus. a bono ſibi debito. x ¶ Mec verebitur. i. timebit.

VWMasnitudinem cuiuſquã.i.quin debite puniat eum.
a ¶ Om puſillũ ⁊ magnũ ipe fec̃. licut ei ex diuerſij gradi

bus creaturaꝝ reſultat pulchꝛitudo vniuerſi:⁊ ſic ex diue
ſis gradibhoium reſultat pulchꝛitudo reipublice. b¶ Et

. equalit eſt illi cura de
„„ bOy gqar oibus. iſta cuna idem
et. Exiguò er ↄccdii miſeri qð ei pꝓuidẽtia. Si
coꝛdia:potẽtes aũt potent cne Puinetie ni t.
trabet pſonã cuiuſq; dñſꝗ tibi aliqua diſtinctio
eſt oĩuʒ dñatoꝛ:nẽc verebit nã vnico actu ꝓuidet
magnitudineʒ cuiuſq;: qm̃ oibus creaturis.ſi au

tẽ accipiat effect exte⸗
rioꝛ ſic ẽ ibi diſtictio

equalit᷑ ẽ illi cura ð omnibꝰ tñ ẽ ibi equalis ppoꝛ
Foꝛtioꝛibus aũt ſoꝛtioꝛ in oigina vnicuiq; rei
ſati „ger uidet ſᷣm ↄueniẽtiã
ſtat cruciatio. Ad voß ce e nature. Creaturis
Fes ſ. khi ſer mo eſ mei: vt di aũt itelligibilib' que
ſcatis ſapiaʒ et ne excidatÿ. mereri poſſit ⁊1 deme
MQui eĩ cuſtodierit iuſticiä: reri ꝓuidet ſuꝑ hot
iuůſte iudicabũt᷑:èt ꝗ didice bpenã ⁊ gloꝛia ſʒ meri
toꝝ ⁊ demeritoꝝ exi

gẽtiã:iõ ſhᷣdit: c Foꝛ

Cocupiſcite ſermõeſ me tioꝛibus aũt foꝛtioꝛi

ol:⁊ diligite illoſ ⁊ hẽbii di ſtat cruciat'.nã caſuꝰ
ſciplinã. Clàra ẽ ⁊ q̃ nũq; eoꝝ grauioꝛ ẽ: ⁊ pR cõ
marceſcit ſapia:ẽt facile vi egralostam⸗
det᷑ ab his ꝗ diligũt eã:⁊ in &. Dic ↄnt iduẽ ad ſa⸗
uẽnit᷑ ab his ꝗ q̃runt illam Pena pp ↄſecutionẽ
Pꝛẽoccupat ꝗ ſe concupi boni:⁊ pꝛio põit ſuẽ
ſcunt:vt illis ſe pꝛioꝛ oſten ucione o reno
dant. Qui de luce vigilaue ibi clara e tertio tſer⸗
lbi clara e.tertio ifert

itẽtã ↄcluſiõʒ:ibi Co
gitare ;. Circa p dẽ:
R vos gͤ regej ſũt
hi ſermões mei.ſ.pn⸗

. . (¶((ctpalit: 22ſecutiue ad
ſubditos vt dictũ ẽ i pꝛicipio h'capituli. e Eine exceda

tis.curioſe perſcrutãdo diuina circa ẽ ꝓpᷣe ſapia: ꝓpt᷑ q

3 ſapere ad ſobꝛietatẽ

dã:ro.xij. No plus ſapere q opoꝛtet . nse
t ne excidatig.durius debito pauꝑpes traꝰ⸗

Uel aliter: e

ctando ꝓpter qðò ſubdit: ¶ Qui ei cuſtodierint iuſticiaʒ.

tenẽdo debitã menſurã. g ¶ Juſte iudicabũt.a dño q iu⸗
dex ẽ omniũ. h ¶ Et q dedicerit iuſta.ſᷣm leges diuina ⁊

humanas. i ¶ Inueniẽt quid reſpõdeãt. cũ iterrogant᷑ ᷣ

iuſticia. hoies eni recurrũt ad iudice ſicut ad ius animatuʒ
vt dẽ. v. ethic. Cetera patẽt. k ¶ Milara eſt. Hic ↄſequenter

remouet quãdãa obiectionẽ ſeu excuſationeʒ qua poſſet ali-
quis dicere ꝙ acquiſitio ſapie ẽ nimis difficilis ꝓpter qð fa

cit hoiĩes ſeſe retrahere:ꝓpter hoc iſtud remouet dicẽs: Cla

ra ẽ ⁊ q̃ nũqꝙ marceſcit ſapia.ꝓpter qð viſibilis ẽ oculij mẽ

talibus ſicut ſol oculis coꝛpoꝛalibus:⁊ hoc eſt verũ quatũ
ad pꝛima pꝛincipia omnibus per ſe nota:ſicut dicit phᷣs.ij.
meta.ꝙ veritatis cognitio partim eſt facilis:ideo ſubditur
I¶SBrfacile videtur ab his qui diligunt eam. nam affect·

Pꝛeoccupat qui ſe cõcupiſcunt ⁊c᷑.per

ticã: nã aliquos pſalmos pphetice ↄpoſuit: vt dicit hie

ſapiam eſt Fan otee⸗ Cogitare ergo ð illa. ꝑ ſactas cogi

tatioes. a ¶¶ Sẽſus ẽ cõſũmar:i ꝑfect. b ¶ Et q vigila
uerit. ppter illa habẽdã. c

¶ Zito erit ſecurus.ð poſſeſſio

ne eius. dD ¶ Qm dignos ſeipa circuit ⁊c.repetitio eſt ſnie
pꝛemiſſe ꝑ alia vpa ad maioꝛe expᷣſſionẽ: Nà ꝑ hoc intellr

velox ꝓſfecv in illis ꝗͥ
ſapientiam querunt
ſeruẽter ⁊? debito mo
do. e ¶ Et in omni
pꝛudentia i. in omni/
bus agibilibus hũa-
ni). f ccurret il

ſenſus ẽ cõſũmatus èt ꝗ vi⸗

gllauerit ꝓppter illã: cit erit
ſecurus. Qm̃ dignòs ſe cir
cuit ip̃a querẽs:⁊ ĩ vijs ſuiſ

lis. eos dirigẽdo.¶ g oñdet ſe illis hilariter: èt in

Initiũ eniʒ illius.ſ.ſa
pientie. h¶ Ueriſſi
ma eſt diſcipline con
cupiſcentia.qua qui⸗
deliderat doceri a ðo
7 doctoꝛibus ſanctis
i ¶ Cura ergo diſci ⸗
pline i. eius concupi/
ſcentia. KBilertio
eſt.ſapie. I ¶ Et dil.
ctio.ſapie m ¶ Eu

ſtodia legũ illius eſt.

ꝓpi qð cõcludit apo
ſtolus ro.xiij. Pleni⸗
tudo ergo legis eſt di⸗
lectio. n ¶ Luſtodi/
tio aũt legũ ↄſũ.ĩcoꝛ.
S,ſ.ſpũalis pcti:qꝛ ſᷣʒ

aug. petm ẽ tranſgrel
ſio leg diuie. o¶ In

coꝛꝛuptio aũt.i.puri

7

tas a peccato facit eẽ pximũ

oĩ ꝓuidẽtia occurret illis.
Initiũ ei ill veriſſima ẽ di
ſcipline ↄcupiſcẽtia. Cura
ergo diſcipline dilectio eſt ·
et dilectio cuſtõdia legũ il/-
li. Cũſtoditio aũt leguʒ cõ
ſũmatio icoꝛuptõis ẽ:icꝛ
ruptio aũt facit eẽ ꝓximuʒ
deo. Cõchpiſcẽtia itaq; ſa-
piẽtie deducet ad regnuʒ p
petuum. Si g delectamini
ſedibus ẽet ſceptris o reges
populi:diligitè ſapientiam
vt in perpetuum regnetis.

BDiligit lumẽ ſapie: om̃s ꝗ

ℳ

deo: ꝓpter ſilitudinẽ ad ipſuʒ

erit vobis.

ronymin ꝓlogo ſuꝑ libꝝ pſalmoꝝ.libꝝ ẽt canticoꝝ ꝓ
phetice ſcripſit ſicut dictũ fuit ibidẽ ſm expoſitoꝛes he
bꝛaicos ⁊7 latinos.Cũ igit ſalomon h̊ loquat᷑ vt dictũ ẽ

p̃eſtis pplis. Qũid ẽ aũt ſa

ribo veritatẽ:nẽq; cuʒ inui

dia tabeſcẽte iter habebo:

qm taliſ hõ ſi erit particepſ
ſapie. Mltitùdo aũt ſapiẽ

ꝑ cõſequẽs vi ꝙ loquat ð ſapia ꝓut ſuit i io Itẽ ſciẽdũ
ꝙ oj ſapia creata
⁊ maxie illa que ẽ

a deo p infuſioeʒ

pia: quẽadmoduʒ ſacta cdda ipſſio ſapie
ſiureterã: et nõ abſcondã a Ida relatio vniu,
vobiſſacr̃a dei:ſʒ ab initio ad alterã: ſic effe
natiuitatiſ iueſtigabo:⁊ põ ctus ad cauſaʒ 7
nã ĩ lucẽ ſciam ill:&t ñ pᷣte ccouerſo: ꝓpt qð

ſalomon aliqñn ð
ſapia vna: aliqñ

trãſit ad aliam ꝰ

ecouerſo. Hij igit

p̃miſſis reſpectu

tiuũ: ſanitaſ ẽ oꝛbiſ terrax: t ſeacgr trhß
rex ſapiẽs ppli ſtabilimẽétũ g: 2. ſbdit tracta
c.Ergò accipite diſciplinã tus ca.ſeq. Circa

per ſermoneſ meoſ:⁊ ꝓde/
(Ca. vII.
m quidem et ego

pmũ dic ſalomõ
vel phylo in pſo
na ſalomõis.¶
Quid ẽ at ſap.ſʒ

moꝛtalis homo ſimi ꝓpetatẽ ſue nate.
lis oĩb c ex genere terreno XEt quẽadmo
illq pꝛioꝛ fact'c:ẽt i venrre du rlne⸗
mr̃is figurat ſũ caro: dècẽ ſequẽtib diẽ ſe ex

dono di eã habu

ſcõdam a vobis ſacra dei.i.eius ſecreta mihi reuelata.

qui eſt ſanctſanctoꝝ:⁊ ſic vlterius a pꝛio ad vltimũ cõclu
dit: p ¶ Locupiſcẽtia itaq; ſa. dedu.ad reg. ꝑpet. qꝛ faciet
regnare cũ deo cuius regni SS ↄc uſionẽ ſuã ap/
plicat ad ꝓpoſitũ dicẽs: vl Si g dilectamini ſedibꝰ.iudi
cantiũ. r ¶ Et ſceptris.dñantiũ. S ¶ Diligite ſapiaʒ vti
pornn egnerie i. vt a tẽpali regno ad eternũ tranſeatis.
t ¶ Diligite lumẽ ſapie.ſine quo ĩ factis vꝛis dirigi nõ pote
ſtis. v uid ẽ aut ſapia. Poſtq; auctoꝛ ad ſapiam acq-
rẽdã induxit:hic ↄñi oſtendit qualiter haberi poſſit:tñ ad ĩ
tellectũ dicendoꝝ aliqua ſũt hic p̃ᷣnotanda. Pꝛimũ ẽ ꝙ au
ctoꝛ hic lodtur ĩ ꝑpſona ſalomõis vt patebit ex nono cæy.cui

ↄtinuat᷑ littera ab hoc loco: In ſalomone vero fuit duplex

ſapia infuſa.Pꝛia fuit cognitio croaturaꝝ h mũdi: q̃ lꝑ i
ueſtigationẽ rõnis ⁊ ſtudij exercitiũ poſſit acquiri.hoc tñ ẽ
partialiter ⁊ diminute:na vnus hõ ñ põt oõẽ) ſciaj ſic acqre
re:ſʒ vix ep vita ſufficit ad vnã ſufficiẽter acquirẽdã. Itẽ ad
hoc reqrit᷑ magntracttpis vt pʒ:⁊ hoc mo acqrit᷑ cũ erro
ribus multis:qð pʒ p ariſtotelẽ q iter alios phos ẽ famoſi/
oꝛ ⁊ tñ ĩ plurib'errauit:vt ð mũdi eternitate: ð numero in
telligẽtiaꝝ ⁊ eaꝝ felicitate:vt pʒ.xij.metaphy.Salomõ au
tẽ hanc ſpaiaʒ habuit ex infuſione:vt pʒ.iij. reg· iiij. ꝓpi qð
non habuit eà diminute ſʒ itegraliter:qꝛ dei ꝑfecta ſũt opꝑa
Deut.xxxij.nec ꝑ tractũ tꝑis ſʒ ĩ inſtãti in q̊ fit ifuſio dei:nec
cũ admixtione erroꝝ ꝗᷣ a deo eẽ ñ pñt:iſta tñ ſapia ſalomo
nis fuit eiuſdẽ rõnis cũ illa q̃ ꝑ acqſitõeʒ poteſt eẽ i alijs:ſic
oculus foꝛmat᷑ꝑ naturã ⁊ dat ꝑ miraculũ ſũt eiuſdẽ ratio
nis.nec obſtat ꝙ in alijj acqrit᷑ cũ admixtioe erroꝝ vt dem̃
ẽ:naʒ hoc ↄtigit ꝑ accidẽs ex idebita deductioe pꝛincipioꝝ
ad cocluſiones maxie remotas:qð aũt ẽ ꝑ accidẽs ñ variat
ſpðʒ nec cadit ſub arte. Alia vero fuit i ſalomõe ſapia ifuſa

ad quã ñ attingit facultas rõnis q̃ ꝑtinet ad cognitõʒ pphe

¶ Seld ab initio natiuitatis mee inueſtigabo.vñ ĩ pꝛi

cipio ſequẽtis capitli tractat ð ſua ↄcentoe ⁊ natiuitate
a ¶ Et ponã ĩ lucẽ.i.i euidẽti. b¶ Sciaʒ illi.ſtudioſis
tñ: et non negligẽtibꝰ: c ¶ Et ñ pᷣteribo veritatẽ.omit
tendo ð ↄtingẽtibꝰ. d ¶ Teq; cu iuidia tabeſcente iter

habebo.talẽtũ a ðo mihi traditũ abſcõdẽdo. e¶ m

talis ⁊c᷑. ſapientie.ſ.diuine.na ens diuinũ nõ eſt natum
inuidere.j. metaphyſice. f ¶ Multitudo aũt ſapiẽtiũ
ſanitas ẽ oꝛbis terraꝝ.nã ſicut ꝑ ſanitatẽ bñ diſpõitur
coꝛpus ad exercendũ opera ſibi cõuenientia:ſic per ſapi
entes bene diſponitur oꝛbis ad exercendum ea que ſunt
humano generi couenientia. g ¶ Et rex ſapiens po/
puli ſtabilimentuʒ eſt.in bono:nam ſicut caput bene di
ſpoſituz influit mẽbꝛis ſenſum ⁊ motuʒ bene oꝛdinatuʒ
ſic rex ſapiens ſubditos ſuos irigit ad comune bonuʒ
2 ſic finaliter concludit: h ¶ Ergo accipite diſciplinã
⁊2c. ⁊ patet. m. VII.
Um quideʒ ⁊ ego homo moꝛtalis. Hic conſe/
quenter accedit ad tractatuʒ: ⁊ quoniã i ſequen
tibus plura dicturus eſt de ſapientia ſua ad remouen-
dum notam ſuperbie:pꝛimo declarat humilitatem na
tiuitatis ſue:ſecundo excellentiam ⁊ acquiſitionem ſa-
pientie ſicut pꝛomiſerat capitulo pꝛecedeti dicẽs: Quid
eſt autem ſapientia ⁊c. ſecunda ibi Pꝛopter hoc opta-
ui. Circa pꝛimuʒ dicit: a ¶ Sum quideʒ ⁊ ego homo
moꝛtalis ⁊c.ſi enim adam ſtetiſſet in oꝛiginali iuſticia
generaſſet filios ſimiles.ſ.ſibi:potentes non moꝛi:ſʒqꝛ
pꝛopter lapſum per peccatum fuit neceſſe moꝛi:ſic ho
mines ab eo deſcendentes habent neceſſitatem moꝛien-
di. b ¶Et ĩ vetre mr̃is figurar ſũ caro.ꝑ virtutẽ ſoꝛ
matiuã. c¶ Decẽ menſiu tpe. aliqui ei pueri naſcun:

*

enuͤe
nuor
nlngn
Neration
ocpis
fionury
444 ſot

muön
efn

gneiſan
ſ f⸗
lamen
eniente
auniman
ivten⸗
iſtense⸗
miens.
y un
Gunnnan
n. u
lr npe
kun
zͤs
i ſ
lenang
Mosit
danti
bcde
d
Wa
len.
mäpe
oibu⸗
ſenin
geſii
leres
ſinnm
Cnens
lushlun
lltegone⸗
Pamoten

riſtabe
ulint
ruſbip
MWgoo

aulaon
Ncnalan

elaizcii

iNulgpri

ſiiguinin
ili

ekioc⸗
iheute
laingn
Moni 5 1 B
kig
Untntin
Nurin

L ſcng

tnigti

Ndthe⸗
ani
Min de
Ani
ſäiti
hlpuun
rlugri
Woinflſi
iiſoſge
nedi
liamt
Aurſäcke
laiß
un
llononti
ſnu muii
niik daln
wrſo biſ
Pnis hen
ſawrüpi,
nmümle
Kihir
walglu
uihhnis
milenen
(rpi
Kii
donoditi
A
mthinute
cſtnbo i

Nöernariuin

bo veritiN
Natwbeken
cilo⸗ G
uninöctun
Budoautſi⸗
tibi hhir
nianiuiee .
mumalguei
rlvib,
Nchutoril
beneontinnam,

er incipit viuere

änmmebofnſ
Gpuriagin

capit ⁊ itellit. t eud
venit i me ſpũs ſapie.i.ſpũſſctq dat ſapiam. x

.

CSapien. Vij

in mẽſe ſeptio:⁊ aliqui ĩ nono:⁊ aliqͥ i decio:⁊ iſti ſunt
magis vitales ð qbus fuit ſalomo: O ¶ Coagulatx ſuʒ
in ſanguine.meſtruo mẽis. e¶ Ex ſemiĩe hois. In ge⸗
neratione eĩ maſ.hʒ virtutẽ actiuã:⁊ femia paſſiuã: vt
dicit ph̊s libꝛo ð generatiõe aialiũ.Et iõ i ſemie viri de
riuatur virt acti-
na ⁊ foꝛmatiuas

fetus ð materia a menſiũ tpe cagulat ſũ ĩ ſã
mare miniſt na guine: x ſemine hoiſict de
re 1Et oe- lectamẽto ſomniↄueniẽte.
lectamẽto ſõni c Et go nat᷑ accepi coem ae
ueniente. puer ei rẽ:ct ĩ ſiliter factã decidi ter
ꝛnimaus adbue r:èt pꝛimã vocſilem oib.
iſtens ẽ quaſi emiſi ploꝛãs. In iuòlumẽ

is nutrituſ ſũ:èt magniſ cu
ris. Nẽõ eĩ ex regib aliũd
habuit natiuitatis initium
Vnũs ergo itroitus ẽ oiĩbꝰ

per pꝛopꝛiam re⸗ ad vitã:ct ſilis c Roß:

miens. g t
ego natus com⸗
munem accepi ae
rem. tunc eni pu

ſpiratõeʒ. h Et hoc pptaui & datuſ ẽ mihi
ĩſur ſra heni ſenſus:ẽ᷑t iuocaui: denl
terram. pu my ſpaa ſanfe EeſpooSſari i
naſcens in terraz né ſpũs ſevie bb 2 8
cadẽt niſi acipe lã regnis ⁊ ſedibus: ⁊ diui
ab obſtetrice: vel tiaſ nihil eẽ dixi ĩ ↄpatione

illius. Nec cõparaui illi la
pidẽ pᷣcioſũ:qm̃ oẽ auꝝ in

ab alia perſona

vicẽ ſatelen
tem. i Ei pꝛi-
mã vocem ſiem H
oibus emiſi ploꝛãs. maſculus ei naſcẽs gemedo ꝓłert a
femina vero e quaſi cõquerẽtes ð pmoꝝ parẽtu tranſ
greſſiõe ppter quã naſcũt filij ⁊ filie ire ⁊ miſerie. vnde

verſus:Ois maſculus a naſcẽj e femia pfert. A dat adã

genitoꝛ e dedit eua pꝛioꝛ. k¶ In iuolumẽtij nutrituj

ſu.qꝛ pueri nati iuoluũtur panis ⁊ pellibus:⁊ poſtea ĩ/

dumentis:qꝛ natura nõ dat eis tegumẽtũ:ſicut dat aui

ti tegumẽto. I ¶ Et magnis curis. cetera vero aĩalia
paruo tꝑe nutriunt᷑ a parẽtib:nã de victu ſibi ꝓuidere

bus oe Aenegecrrie⸗ pꝓuidet ð ſufficiẽ

ppt ifra bꝛeue tp̃s:ſic aũt nõ ẽ poſſibile ĩ natura hũana
ue lõgo tractu tꝑis ĩidiget nutritioe parẽtũ anq; neceſ

ſaria ſibi poſſit acqrere.tũ ppter ipotẽtiã coꝛꝑis:tũ ꝓ⸗

prer ignoꝛantiã mẽtis. m¶ Nemo ei ex regib. q ſunt
excellentioꝛes i pplis. n

vita quãtũ ad ipotẽtiã ⁊ ignoꝛãtiã. P Et ſilis exitꝰ·
quãtũ ad ãguſtiã ⁊ oiuʒ tpaliũ expoliatõʒ. zopt

hoc.Oſtẽſo qd ſalomon habuit ex natura:hic ↄñt oñ

dit qͥd habuit ex ſapia diuinitus ſibi data: ⁊ diuiditt in
duas partej.nã pꝛio oſtẽdit quãtũ ſibi valuit:ſcõo põit
oꝛonẽ quã ꝓ ipᷣa hñda ad deũ effudit caplo ſequẽti: ibi
Duer erã. Pꝛia ĩ duas:qꝛ pꝛio oñdit qualiter ſapia euʒ

direxit in vita ↄtẽplatiua:ſcðo ĩ vita actiua caplo ſeq.
Pꝛia adhuc ĩ duas:qꝛ pꝛio deſcribit pᷣcioſitateʒ ſapie·
ſcõo qualiter dirigit i actibꝰvite otẽplatiue:ibi Ipᷣe eiʒ.

Circa pꝛimũ dicit: q ¶ Pꝛopt hoc.i.qꝛ nat᷑ fui totali
ter ignoꝛãs vt dictũ ẽ. ¶ ¶ Optaui. ſ⸗ i. 8(Et
datus ẽ mihi ſenſus.i.donũ ſapie ⁊ itellec:qð alian ꝑ

—

ptaui.ſapie donũ. s (Et

ſenſũ itellr:ſicut coit dẽ:talis bñn ſentit ð tali qõne.i.
Et iuocaui.p oꝛonẽ deuota.

entia:et ignoꝛabam qm̃ bo

cipes facti ſunt amicitie dei

liud habuit natiuitatis ii
tiũ.qꝛ naſcunt᷑ ipotẽtes coꝛpe ⁊ ignoꝛãtes mente ſicut ꝰ
ceteri.aia eĩ in ſua creatiõe eſt ſicut tabula raſa ĩ q̃ nihil
⁊Z actu ſcriptũ iij.ð aia. o¶ ¶ Unuss itroitus ẽ oibP'ad

*△

pꝛepoſui illã regnis ⁊ ſedibc. Nã excellẽtie tpales ⁊ diui/⸗
tie naturales ⁊ artificiales cõmunes ſũt bonis ⁊ malis ⁊ fre

quẽtius cõcedũtur malis q; bonis:vt pʒ ad ſenſũ:ꝓpter qð
nõ ſũt vera bona hois:qꝛ ſic ↄcederẽtur ſolis bonis:vt diſ
fuſe deducit boetius libꝛo ð piolatiõe.Sapia vero ð q̃ fit h

ſermo ſolis bonis cõ
— 15 . ceditur.pficit etiã ho
ↄparatiõe illi harena ẽ exi minẽ ſᷣm excellentioꝰ
gua:⁊ tanq; lutũ eſtimabit rem ſui partẽ: ꝓpter

argẽtũ iĩ ↄſpectu ill. Süp (eenn ipine mallins

ſalutẽ ⁊ ſpecieʒ dilẽxi illam momẽti ſunt reputa-
èt ꝓpoſui ꝓ luce habere il da. y¶Sup lalutẽ

lã:qm iextiguibile ẽ lumen ⁊ ſpeciẽ.i.ſuꝑ ſanita/
tẽ coꝛpis ⁊ e pulchꝛi

ill. Nenerut aũt mibi olia tudinem. 34 Dllex

bona pariter cũ illa: èt inu
merabilis honeſtas p ma
nus illius: ẽt letat᷑ ſũ ĩ oĩbꝰ
qm̃ ancedebat me iſta ſapi

illã. qꝛ ſanitas pul/
chꝛitudo ſũt ꝑfectõej
coꝛꝑis: ſapia vo men
tis:⁊ iõ qñ aia ẽ meli
oꝛ coꝛpꝑe tãto ſapia ẽ
noꝛũ oiuʒ m ẽ. Quaʒ ſine
ſictiõe didici:ct ſine iĩuidia
cõmunico: ⁊ honeſtatẽ illi
