rẽt:iccirco vaticinare ſuper
humũ iſrl:⁊ diceſ mõtibꝰ
collibꝰiugis ⁊ vallib:Hec
diẽ dñs deus: Ecce ego in
celo meo ⁊ in furoꝛe meo
locur ſũ:eo ꝙ ↄfuſionem

In ſolitudie te redigã
qꝛ poſt redituʒ iudeo
rum de babylone idu
mei remanſerunt in
captiuitate: ⁊ ſic idu/

mea remanſit deſola

ta pꝛopter deſfectum
culture. (XXXVI.
Uautez. Su
4) perius exechi
el pꝓphetauit
iudeis aſpera: adiun
xit tñ in fine.xxxiiij.
ca.conſolationem de
liberatione eorum ꝑ
chꝛiſtu ʒ fienda: hic ꝓ
phetat eis ꝓſpera: ⁊
bmo facit hoc ſimpli
ci ſermone:? ꝓpheti
ca viſione ca.ſequẽti.

Lirca pmũ agitur de

liberatõne ppli iudai
ci:⁊ diuiditur ĩ duas

partes ſecundum du

as cauſas huius libe/
rationis: 2* ponitur
ibi Et factũ eſt. Pꝛiꝰ
aũt cã ẽ reuelatio po
puli a miſeria. Et di

uigcgitur in duas:qꝛ p

ponit᷑ aduerſantiũ de
iectio:2*ppli iudaici

erectio: ibi Uog autẽ
Lirca pmũ dẽ

ꝛopha ſuꝑ montes

iſrl.pſpa nuciando:
c ¶ Eo ꝙ dixerit ini
mi de vobis.gaudẽ

do de vĩa deſtructiõe

d ¶ Euge.interiectio

eſt gaudetis: e
titudine ſempiterne.
i. ra iudee mõtuoſa:
f¶ In heredi.da.ſũt
nobis.ſic.n.dicebant
idumei:vt dem̃ eſt ca

pꝛecedenti. g ¶ Et

aſcendiſtis ſr labiũ li
gue.quia extranei lo
quunt᷑ de vobis deri/
dẽdo ⁊ ipꝛoperando.
cetera patẽt vſq; ibi:
h¶ Pꝛopterea.i. pꝛo
pter talia ĩpꝛoperia ⁊

vitugia. i ¶ Om̃ in igne celi mei.i. in effectu vidicte mee

kã ¶ Locutſũ d

iqs gẽtibꝰ. ſentẽtialr eaꝝ punitionẽ de

terminãdo. l ¶ Que dede.trã meã ſibi.i.iudeã q̃ dicebat
ſpecialiter terra dei:eo ꝙ in hierm vigebat cultus dei:
m ¶ Cum gaudio. aliqui libꝛi habent: Cum gladio. ſed
in hebꝛeo ⁊ in libꝛis coꝛꝛectis eſt: Cum gaudio.quia cum
magna libidine occiderunt populum iudaicum: a captiua/
uerunt:⁊ terrã vaſtauerunt:cetera patent ex dictij v 1

*

7 partim captiuabũ-
tur: r ¶ Uos autẽ.
Pic ↄñt ponit᷑ ppli iu
daici erectõ.Circa qð
ſciendũ ꝙ iſta erectio
icepit ĩ reditu captiui
tatis babylõice ꝗ fuit
figura liberatiois per
xpᷣm fiende ꝑꝑ h'qtũ
mihi videt᷑ lra ſequẽs
de vno tpe tranſit ad
aliud:ſic eſaias.xiiij.
loquẽdo ð rege baby
lonis ꝗ fuit figura de
mòis:traàſit ad loquẽ

ergo: Uos aũt mõtes
iſrael ramos vꝛoſ ger

deã ira cepit melius
fructificare ꝑꝑ aduen
tũ colẽtiũ. s¶ Pꝛo
pe.n.ẽ vt veniat.ſ.po
pu' de babylone qui
intendit culture vie:
tEt rui. inſtaura.
coꝛobabel. n. 1 alij cũ
eo exñtej iſtaurauer̃t
tẽplũ: ⁊ neemias 2 qͥ
cũ eo erãt muroj ciui
tat⁊ ſur pplj hitatio
nes ſuaj in diuerſi lo
cis: v ¶ Et habita
re voj faciã ſic a pᷣnci/-
pio.qñ pplus itrauit
terrã ſub ioſue duce:
x¶ Boniſq; do. ma.
qy ab initio babuiſti.
i hehꝛ. bẽ: Añ. ⁊ iſtð
videtur mihi debere

7
tes

d ¶ Deuoratrix hoim

dũ de lucifero. Dicit

minetij.redeũte.n.po
pulo de babylõe ĩ iu

—

ſcẽt. Et hiĩtare vos faciã:ſic

ciõe fuerũt: q ¶ Iple ↄfuſionẽ ſuã poꝛtẽt. qꝛ ꝑti occidẽt᷑

gẽtiũ ſuſtiuerii: iccircõ hec
diẽ dñs ðꝰ:Egõ leuaui ma

p

nũ meã: ut gẽtes q̃ ĩ circui

tu vꝛo ft: ipſe ↄfuſionẽ ſuaʒ

portẽt:nos ãt mõtes iſr(ra
mos vios germinetiſ:⁊ fru
ctũ vꝛuʒ auferat pplo meo

iſrl. Pꝛöpe. n. eſt vt veniat
Qꝛ ecce ego ad vos ⁊ con
uertar ad voſ: ⁊ arabimini
⁊ accipietis ſemẽtẽ:⁊ multi

plicabo in vob hoĩes oẽm
qqJʒ doniũ iſrl. Et hitabũt᷑ ci
uitateſ:ẽt ruioſa iſtaurabũt

⁊ replebo vos hoĩb ⁊ iu
mẽtis:⁊ mltiplicabũt᷑ ⁊ cre

a pncipio:boniſq; dõabo
maioꝛib qᷓ;ᷓ; hũiſtis ab ini
tio:⁊ ſcietis qꝛ ego dñs.Et
àdducã ſr̃ vos hòͤĩes ppſᷣ
meiũ iſrł:⁊ hẽditate poſſide
bũt te.Et èriſ eis ĩ hẽdittẽ
⁊ nõ addes vltra: vt abſqʒ
eis ſis. Hec dicit dñs de⸗:
Pꝛð eo ꝙ dicũt ð vob:dẽ
uoꝛatrix hoĩʒ eſ ⁊ ſuffocãs
gẽtẽ tuã:ꝓptéa hoĩes ñ co
medeſ ãpli: ⁊ gẽtẽ tuã ñ ne
cabil yltra ait dñſ de. MNec

referri ad tps xpi: in à maxia bõa data fuerft credẽtib:q
eni fuerunt iudei:in toto.n.tpe a reditu captiuitatis de ba
ylone vſq; ad tpᷣs xpᷣi nõ legit᷑ ppls iudaicus fuiſſe in tãta
ꝓſpitate de multo ſicut fuerat an captiuitatẽ babylonicam
a

oies. vos colen

ſup vos.o mõtes iſlrl: 3
8. a ¶ Et eris eis. tu terra iſr! mõtuoſa: b (In here.
⁊ ñ ad.vltra vt abſq; eis ſis.i.non captiuabunt᷑ vltra de te:
aꝛ poſtea fuerunt ca tiuati a romanis dicũt expoſitoꝛes
alid ꝙ hoc eſt referendũ ad irã viuentiũ figuratã p iram
iſrl: de qᷓ nullus eijcit᷑ qͥ intrauerit ad eã. põt tñ expõi de tra
iſrł ad lr̃aʒ dicẽdo ꝑ li vltra non impoꝛtat᷑ ſemꝑ duratio
ppetua a pte e: ſed etiã aliqũ nõ multũ longa: ſicut decla
ratũ fuit diffuſius eſaie ſuꝑ illud verbũ:Et nõ exercebũt᷑
vltxa ad pᷣliũ. Poſt aduentũ.n.chꝛiſti ſcã ſi mlłta p̃lia ĩ tra.
c E eõ ꝙ dicunt de vobis.ſ.mõtibus iſrł vitupando:

es. qꝛ in iudea fuerũt multe occiſio

nes pꝑ reges aſſyrioꝝ ⁊ babylonis ⁊ a plib' alijs: iõ diccbãt
gẽiles ipꝛoperãdo illa ira deuorabat habitatoꝛes ſuos
Pꝛopterea hoies nõ comedes ãplius ⁊c.i.talis occiſio
n6 erit i te vltra. f Reca

auditã faciã in te amplius con

iber

ccireo. i. pp ↄſuſionẽ quã vos iudei ſuſtinuiſtis:·
Ego leuaui manũ meã i.potentiã meã ad faciendũ vi
dictã: pꝓ¶ Ut gentes q in circuitu vio ſũt.q ex odio erga
vos regẽ babylois ſuꝑ voſ adduxerũt:⁊ cũ eo in via deſtru

fuſionem getiũ.i.impꝛoperiũ pᷣdictũ qᷣ tea gentilib.
g¶ Et factũ eſt. Hic ponit᷑ 2 cã liberatõis iudeoꝛ.ſ. vt
per hoc tollatur blaſphemia õ nomen diuinum:⁊ diui
ditur in duas ptes: qꝛ pmo huius blaſphemie moduj
ponitur:⁊ tollitur: ibi Et peꝑci. Circa pᷣmũ ſciendũ g

auditã taciã ĩ te ãpliↄfuſio
nẽ gẽtiũ:⁊ oppꝛobꝛiũ pplo
rũ neq̃q; põtab: ⁊ gẽtẽ tuã
nõ amittes ãpliait dñſ de
Et factũ eſt ᷣbũ dñi ad me
dicẽs: Fili hoĩs: dm iſrl
hitaueft ĩ humo ſua:èt pol

luef̃t eã ĩ vijs ſuis èt ĩ ſtudi

is ſuis. Jur imũdiciã men
ſtruate ſca ẽ via eoꝝ coꝛaʒ
me:Ct effudi ĩidignatõʒ meã
ſr eos ꝓ ſãguie:quẽ fudef̃t
ſr trã. Et ĩ idołſuis pollue

rũt eã: ᷑t diſpſi eos ĩ gẽtes
⁊ vẽtilati ſt ĩ t᷑ras. Jux̃ vias

eoꝝ ⁊ adiuẽtões eoꝝ iudi/
caui eos.Et ĩgreſſi ſt ad gẽ
tes:ad q̃ſ itroier̃t: et pollue
rũt nomẽ ſcm̃ meũ: cũʒ di
ceret᷑ de eis ppls dñi iſte ẽ:

1 dẽ tra el egreſſi ſi. Et pẽ/

pci nomĩſcõ meo: qð pol/
luerat domiſrł ĩ gẽtibꝰ: ad

Is igreſſi ſt. Iccirco dices
domui iſrlihec diẽ dñſ de
HNoõn pp vos ego faciã do

m'iſrl:ſzʒ pp nomẽ ſcm̃ meũ

qð polluiſtis ĩ gẽtibꝰ:ad q̃ſ
itraſn.Et ſanctiſicabo nom
meum magnũ:qð pollutũ

I¶ Et effudi indigngtionem meam ſuper eos. puniẽdo

ad captionem iu
deoꝛũ inter genti
tiles ſecuta ẽ blaſ
phemia nominis
diuini: qꝛ aliqui
eoꝛum erant val⸗
de mali quaʒ ma
liciam gentiles re
toꝛquebant in de
um impꝛoperan/
do ei ꝙ haberet
ita malum pplm
Alij antem erant

valde boni:de q/

bus dicebãt etiaʒ

gentiles ꝙ de eo

rum non potue
rat eos ſaluare li
cet viuerent iuſte
Pꝛemiĩttit᷑ tamen
hic malicia ppli

pꝛopter quam fu-
it eiectuj de iudea

cum dicitur:

h ¶ Domus iſrk

habitauerunt in
humo ſug. i. ĩ iu⸗
dea: i ¶ Et pol⸗

luerunt eaʒ in vi

is ſuis.i.peccatis

idolatrie: ⁊ luxu/

rie:⁊ effuſione ſã
guinis innocentij

vt patet ex ſupꝛa
dictis: 62 t in

ſtudijs ſuis. ex qᷣ
patet ꝙ talia fece
runt ex magna li
bidine peccandi
uia ad hoc ſtu/
ioſe intendebãt:

pꝛo peccatis: m ¶ Et diſperſi eos in gentes.captiuan

do in diuerſis terris: n ¶ Et polluerunt nomen ſan/

ctum meum.inquãtum occaſione eoꝛuʒ dicte ſunt blaſ

phemie contra eum modis pꝛedictis:ideo ſubditur:

o ¶ Cũ diceretur de eis.a gentibus: p ¶ Copᷣiilus
domini iſte eſt. ⁊ ideo ex malicia aliquoꝛum dicebatur
dominus malus:⁊ ex bonitate alioꝛum ipotens:vt pꝛe
dictum eſt:ideo quãtum ad malos dicitur deriſoꝛie:

9

Populus domini iſte eſt.⁊ de bonis qð ſubditur:
Ee terra eius egreſſi ſunt.q.d.non potuit eos ibi

ſeruare. r. ſe peperci. Pic conſequeter ponitur ab/
b

latio huius

aſphemie per reductionem populi de ba

bylone:⁊ ſic ablata fuit gẽtilibus occaſio dicte blaſphe

mie:⁊ hoc eſt qð dicitur in perſona dei: Et peperci no-

mini ſango meo.occaſiõem dicte blaſphemie ſubtrahẽ
do. s¶Non pꝛopter vos ego faciam. ideſt pꝛopter

iuſticiam veſtram: ſed pꝛopter nominis mei reueren/

tiam. t ¶ Et ſanctificabo nomen meum. i. ſanctum
oſtendam in liberatione veſtra mirabili:iõ ſubditur:

cötihhid
(ſpwoiudicdß
Mooſachll
Aldidtu onn

ge
tntid⸗
hcineſpie
ſnunllu

7

biroclnin
OAuonucnodl
i nuͤiic
polltogitade

itmüͤdanhin
ro irl. ai
icisctech
lpgaſupye
guaſmunces
aitdiif
in onigine
oſis hebie

ſop reicrtad
nſe E
bo vobis ⸗
Nuznipmnnn
dvolotade
ſaciendie
ſerensoa
dirnsder
qr poſten
Virerunt.
Mlllun
lur hi
ſpochaſtor
toyeſafinnt
Cplor aliagr
w. z Etar

iicer luice
Hußcbſtnann
dioericonn

ohide peäs.

Ebabn
uiincgi ddi
uoristit
(areſcrendo
ppin debebfl

tlluntipeln

(Au miunphn

blmmlitantere
nnbag popnl
chiſtumres
ncligitur
loſtrecttum
ibonaſi
eNiiurdefe
rchunſign

= ==
=

1

— S=
—

6 iſtermere

ncctelnoy
i

— — —
ESS

E. =
=S=
E
S (
S
S.
—

—
— — — —
EE
E

dnüſpni
dunni: Getlini
umn m
den Aymn

dſe
Enhhmehd⸗
m npahcen⸗
oagdlen
Uumalun n
Wrenn
Kãä
nles den
num won potrr
teps ſalere
apiuernt iuſe
Peninktang
demülc phi
Pwpreuunft⸗
eccai deiode
amdictur.
b(Doml

habituun n

humo ſun i⸗
e en
nennt ei; n
ſus uman;
omer zlum-
refilione /
nisinnocenthj
teter ſopen
e. 6(Erin
sſuis. ei
nagulig fer
umc nagl
didine ornti
nin adhor ſt
e uncti⸗
ir anmiib
gtes ln
rutſonmin,
ujdir irtll
oſt
. „C
Crmnhituur
nſtneſſſr
zun miclt:

Ezechielis xxxvij.

chꝛiſti fuit quaſi terra inculta: qꝛ non habuit doctoꝛes le/

v¶ Tollam quippe vos de gentibus ⁊c.per cyrum.
x¶ Et effunda ſuꝑ vos aquã mũdã.i.peccata vꝛa pᷣte
rita remittã. Doctoꝛes aũt nr̃i lr̃am iſtam exponũt de
reductione ppli ad fidẽ chꝛiſti:⁊ de ablutione baptiſma

li qua tollitur culpa ⁊ pena.Et huic ẽt expoſitioi ↄcoꝛ

dat qð dẽ in qda
libꝛo iudaico apð
hebꝛeoj auctẽtico
qui dicitur ioma
hieroſolymitanũ
Quemadmoduʒ
pelagꝰ mũdificat
pollutos:ita deuj
ſanct ⁊ benedict
erit mũdanj in fu
turo iſrl 7 ſic eſt
dicẽs ecech. xxxvj
Aſpga ſuꝑ vos a
quaj mundas ⁊c̃.
qð aũt dẽ in futu
ro in oꝛiginalibꝰ
gloſis hebꝛeoꝝ

ſuꝑ refert᷑ ad tpᷣs
meſſie S

bo vobis coꝛ no
uuʒ ⁊ ſpm nouuʒ
.i.volũtatẽ bene
faciendi: ⁊ hoc re
ferendo ad tpᷣs re
ditus de babyloe
qꝛ poſtea melius
vixerunt qᷓ; ante.
Melius tñ expo/
nitur referẽdo ad
tpᷣs chꝛiſti de da⸗
tione ſpirituſſacti
aplis ⁊ alijs credẽ
tibꝰ. 3 Et aufe
rã coꝛ lapideũ.i.i
pccis obſtinatum
dãdo verã contri
tionẽ de pcc̃is.
a ¶ Et habitabi.
in tra quã ðdi pa
tribus vꝛis.i.i iu⸗
dea referendo ad
pplin ve babylõe
redeuntẽ:vel in ec
cleſia triumphan

te ⁊ militante refe

rendo ad populũ

in chꝛiſtum credentem: b

eſt ini gentes:qð polluiſtis
ĩ medio eaꝑ:vt ſciãt gẽtes:
qꝛ ego dñs ait dñs exerci⸗

tuũ.Cũ ſcificat᷑ fuero ĩ vob

coꝛaʒ eis.Lllã ꝗqppe vos
de gẽtib ↄgregabo vos
de vniuerſis fris:⁊ adducã
voſ in terrã vꝛam. Et ẽffun
dã ſup vos aquã mũdã: ⁊
mũdabimini ab oĩibꝰ iqna
mẽtis vꝛis:⁊ ab vniuerſis
idoliſ vꝛis mundabo vos.
Et dàbo vobᷣ coꝛ nouum:
⁊ ſpm̃ nouũ ponã ĩ medio
vꝛi.Et auferã coꝛ lapideuʒ
de carne vꝛa: ⁊ dabo vob
coꝛ carneũ:⁊ ſpm̃ meũ po
nã in medio vꝛi.Et faciam
vt ĩ pceptis meis ãbuletis
⁊ iudicia mea cuſtodiatis
⁊ opemi.Et habitabitis in
tra quã dedi pꝛibus vꝛis:⁊
eritis mihi in pplm: ⁊ ego
ero vobis in deũ. Et ſalua
bo vos ex vniuerſis inqna
mentis vꝛis: èt vocabo fru
mẽtũ ⁊ mliplicabo illud:⁊
nõ ĩponã vobis famẽ. Et
miltiplicabo fructũ ligni ⁊
⁊ genimina agri:vt nõ poꝛ
teſ vltra oppꝛobꝛiũ fſamis
in gẽtibꝰ.Et rcoꝛdabimini
viaꝝ vꝛaꝝ peſſimarum ſtu
dioꝛũq; ñ bonoꝝ: ⁊ diſpli

¶ Et vocabo frumentũ ꝛc.

qð intelligitur ad litterã de multiplicatõne terrenaſcen
tiũ poſt reditum de babylone:vel ꝑ iſta metaphoꝛice in
telligũt bona ſpiritualia tꝑe chꝛiſti data:vt euchariſtia
que ↄficitur de frumẽto: ⁊ alia chꝛiſti dona q̃ frequeni

in ſcriptura ſignificant᷑ ꝑ copoꝛalia. c

6pp vos

ego faciam.⁊c.qꝛ reditus de babylone ⁊ 3a9 ent'chꝛiſti
ꝓceſſerũt ex mera bonitate diuina. ð ¶ Cofundimini
⁊ erubeſcite ſi 5 vꝛij.i.malis pꝛeteritis.cetera patẽt

vſq; ibi: e

Terra illa inculta ⁊c.referendo ad redi

tũ captiuitatis babylonice intelligit᷑ de terra iudee que
tempoꝛe captiuitatis fuit deſerta: pꝑ cultoꝛuʒ abſentiã
ſed in reditu captiuitatis ſacta fuit fructifera ⁊ amena

p cultoꝛum pñtiam ⁊ diligentiam: referendo aũt ad tẽ
pus chꝛiſti intelligitur de gẽtilitate: que ante aduentũ⸗

gis diuie:nec ꝓphetas qᷣ eã excolerẽt: ad fecũdationẽ bono
rũ opum:ſed pꝰ aduẽtũ chꝛiſti ꝑ pᷣdicationẽ aploꝝ ⁊ alioꝝ:
diſcipuloꝝ fcaã eſt fructifera ⁊ amena ꝑ ſuſceptioneʒ fidei ⁊
moꝝ.Et huic expoſitioni conſonat qð ſubditur poſtea:

cebũt vobis iniqtates vꝛe:

⁊ ſcelera vꝛa. Mòn pp vos
ego faciã ait dñſ de:notuʒ
ſit vobis.Cònfundimini ⁊
erubeſcite ſuꝑ vijs vꝛis do
myiſrl.Hec diẽ dñſ de: In
die qᷓ mũdauero vos ex oĩ
b' iniqtatibꝰvꝛis:⁊ ihabita
ri fecero vꝛbes ⁊ iſtauraue
ro ruinoſa:⁊ tra ðᷣſerta fue
rit exculta: q̃ quondã erat
deſolata ĩ oculis oĩs viato
ris dicẽt:Terra illa inculta
facta eſt:vt hoꝛt voluptatiſ
⁊ ciuitates deſerte ⁊ deſtitu
te atq; ſuffoſſe mũite ſede
rũt.Et ſciẽt gẽteſ: qᷓ cũq; de
relicte fuerit ĩ circuitu vꝛo:
qa ego ðñs ediſicaui diſſi
pata:plãtauiq; iculta: ego
dñs loctuſiʒ ⁊ feceri. Hec
diẽ dñs de: Adhuc i hoc
iueniẽt me domiſrl vt faci
am eis. Mliiplicabo eos
ſiẽ gregeʒ hoĩum: ut gergẽ
ſcm:uůᷣt gregẽ hierlm in ſolẽ
nitatibꝰeiꝰ: ſic erunt ciuita
tes deſerte plene gregibus
hoiuʒ:⁊ ſcient qꝛ ego dñs.
Actã ẽ ſup xxxvII.
ne manus dñi:⁊ edu
xit me in ſpiritu domini:⁊
⁊ dimiſu me in medio cam
pi qui erat plenus oſſibus

¶QMltiplicabo eos
ſicut gregẽ hoium. qᷓ;
tum ad bonos moꝛes

q pꝛi erãt bellaluer
viuẽtes: g¶ UVt gre
geʒz ſcm̃. per ſuſceptio
nem fidei iuſtificantij
h¶ Ut gregẽ hierlm
i ſolẽnitatibus eius.iĩ
quo deſignatur mul
titudo credẽtiũ de gẽ
tilibꝰ:ſicut in ſolẽnita
tibu) maxime paſche
pente.⁊ tabernaculo
rum: conueniebat in

hierxlin ppls mitus.
In ca. xxxvj. vbi dẽ
n poſtil. Et ſciſicabo

nomen meũ ¶ Addi.

Aq i hoc ca.
pꝛincipaliter
cLinentur non

poſſũt rationabiliter
intelligi ad lr̃aʒ de li
beratioe a babylõica
captiuitate. in illa.n.
liberatione nõ legunt
aliqua miracula fcã
manifeſte pꝛo quibuj
poſſʒ dici: Sciſicabo
nomẽ meũ. i.ſcm oñ
dã in liberatioe mira
bili: ꝓut dic̃ poſtilla
toꝛ.Licẽtia.n.data ꝑ
cyrum lʒ fuerit a deo
volũtatẽ ipſiuj mouẽ
te:ñ tñ fuit miraculo
ſe fcã imo ſᷣm curſuʒ
cõem reges huius ſe⸗

culi ↄdicũt ea q̃ fuer̃t

fcã ꝑ inimicos qͥs de/
bellauerũt. Uñ cyrus
q deuicit chaldeos ra
tõnabilit᷑ deteſtat᷑ de
ſtructionez hierlm ꝑ
eos factaʒ:nec hoc de

7

bet inter miracula reputari:licʒ hoc ſit a deo miſericoditer
factum.Itẽ hoc qð dẽ:Effundaʒ ſp vos aquã mũdam ⁊c̃.
Omnes hebꝛei antidq referũt ad tpᷣs meſſie i qͥ debebãt pur
gari pccã.Silr qð dẽ: Dabo vobis coꝛ nouũ ⁊ ſpm̃ nouum
7 auferã coꝛ lapideũ. ꝓpꝛie refert᷑ ad tpᷣs chꝛiſti:non ad tõs
reditus de babylone: qꝛ licet poſtea melius vixerũt q; ante
vt dicit poſtillatoꝛ: ñ tñ ꝓpᷣe diceret᷑ ꝙ ðdit deill redeũtibꝰ
coꝛ nouũ ⁊ ſpᷣʒ nouũ. Nã mlti exñtej i captiuitate babylõi
ca hẽbãt ſom rectũ ⁊ coꝛ mũdũ: vt hieremiai:daniel: ⁊ exe
chiel ⁊ huiuſmõi qͥꝝ ſilies ñ młti legũt᷑ pꝰr̃edificatõeʒs tẽpli.

—

Acta eſt. Pic ↄñt deſcrbit᷑ liberatio
ppli imaginaria ⁊ ꝓphetica viſione: ⁊ diuidit in
ĩ duas ptes:qꝛ pᷣ deſcribitur liberatio ppli captiua
Ii:ꝛ vnio diſpſi:ibi Et factus eſt. Pꝛima in duas:qꝛ pꝰ po
nitur imaginaria viſio:2 eius expoſitio:ibi Et D Circa

QXXXVII.

2.

èêðsð

gicſy .
i eoꝝ ſepulchꝛa ꝛ rtclutge
afuidebacn. Kirano: locs in ouſrocrkinchamt ſerui Ipſi dicüt. Üſſ. mi gn
num dẽ: a ¶ Facta eſt ſuꝑ me manus oñi ⁊c.vid eũ re mtumuli Sic igit exponẽd nichucttol nie iſitih
bmum dẽ: 9 . dür vi ſiöe p maſſeuiuſds ecligiei d t iudei in captiuitate weer⸗ nat in qboſiſtit robur coꝛ eſtüͤſni.
Sphetei aeoetaree in cãpũ plenũ oſſib'moꝛtuoꝝ: ſſa ſʒ cir tus nia defecit:q̃ ꝑ oſſa d S ſ.redeundi in iudeã: opapen ih⸗
pꝛeſẽtãtis:poꝛtaret in ita ꝙ nõ intrabat int o a1340 , ee. nct ſpes nra.ſ.r ciſſi ſu n ſipi
kee e it me ꝑ ea in gyro. ita ꝙ no intrat bebat ↄtami poꝛis: p¶Et abſe . r elie⸗
ccrie nenen et ſacerdos:q nõ de .— mus a terra nati ⸗ toblufl
cuiba oſſi Sne Ee * ltatis nfe. ( ⸗ iopeon
Waruazmetnik . in gr maiſe. Ppli dicſint: Aruẽ uitarienie ln⸗ failur
Slrun vepem d Atcircüidurit a vals is mtollanfarerpat ſpeſnufa Re aaraſerendn u ii te
i iumorno wo. Erardtndie ect e nblaninn Rhen ah eibieelbai tien
Dñe ve' tu . — eln ehemt. D ices ad eos: nẽ. r ccee gum imt
oebede ciẽ capi: ſiccqg v niſepu vaticinare: 7 dices ad A Ecedo —
noti ꝗhabej ſcientis clec me. Fili homiſ. pu. vaticinare: : Eccè ego apiã tumu. vꝛos ,
n5 ſebͦdictorum dirl ad n iſta: Et di Hec diẽ dns de E . W i loca in ib eſti (Sreſnd
ñitiuz ſed ẽt futuro taſne viuen . Et aperiã tumulos vros: ſerui: ⁊ carceres Uttoiumeor
krerice euei xi: Dñẽ deus tu nant. E ncz vos de ſepulchꝛis ve qbus aliq erat oſzgh di i
te verbuͦ oñi ꝗqpoteſt dixit ad me: Daticinare 8 ſppls me: iducã vos gati: 6 Ete ſiaptn ifil
imperare vobis ſicut oſſib iſtis. Et diceſ eis: Oſ ſtri 5n ſrl. Et ſcietis q; eo cã Fos Plldrde⸗ mum ten
Avcrunig Earida augltexe vffoin: nen⸗ ca apuero Kpinchea isle li⸗ gio re inre
tã in vos ſpm̃. lz ho Hec diẽ s oc allp Pie: & :7 eduxero voſ de tu geudi j. ei re. j. mzmnn ſlihiein
pona be:en fuit vliii Ecc? ego ltromittã in vos eurefen me:ct ðdero t Et decero ſ; igitdaiii⸗
oſſtü ad iunctur vos neruos: ⁊ ſuccreſc v. e vos faciã ſup ſtãtiã poſituz deſi
denp. vt poſtea ſub- extẽdã ĩ vobᷣ uner d 0 dñs locur ſũ:⁊ feci ait dſis ſtra. v ¶ Et fa⸗ ſutrnc
Aoarete vabo ſage pobio ſpin r piuetio: ſcie Et ficſẽ ſmo dñi ad cusẽ blcoñt ne
Fhaneruos ter tis qꝛ ego dñs. Et ꝓphe 33 me dieks. St tu fili hoĩs ſü Cbe 1ilgli Wmuc
, vos i r vie ui ſic pceperat mihi. F leec me tibi lignũ vnũ: ſcribe dukoprecguß ſi ir
tis. h (Factus eſt eſt ãt ſonii ꝓphetãte it ſup illð: iude ⁊ filiõ iſrael gnũ — no⸗ ſir gan
aut ſonitus ⁊c. qꝛ ex ecce cõmotio.Et acce ein ſocijſ ei.Et tolle lignũ alte nit:ꝛdexponi nr mnmiſta
önd ionaran r69 oſſa ad ae niigo⸗ rüe ſcribe ſup ill: ioſeph Zae g elent bydien
ſuas iucturas appꝛo of ſuã. Et vidi: ⁊ ecce rũ ⁊ ſcri im: et cũctedo nin
nd tn, ctura lua. im:et cucte do hete ad
eannie ſonua⸗ ſun ea nerui ⁊ carneſaſcen ürarme eiꝰ. Et ad du g — Kan.
cedere.cetera HT derũt 2? extẽta ẽ ĩ eis cutis iunge illa vnũ ad altex tibi coꝛda uglentinz nöſutin
ictis vſq; ibi: (li ſpom̃ nõ hẽbãt. Et iungeill f: cerüt in pnio aliqñ ꝓphetab⸗ idenog
Aquatto⸗ ventis. i. deliher ne Mattcinaj ad in lignũ vnũ:⁊ crit in wnn⸗ no ſollj verbis: ſz acnn
nũdi pla dixit ae me: Caricinar q nẽ in manu tua. Cüʒ au et ſeſibilib ſignis ANas⸗
a quattuoꝛ mũdi p ñ: vaticinare fili hoĩs:?- nẽ lif ppli tui t ſelii faiae r⸗ ſemaioꝛu bo
s vnce ſant dtrnor ſpfm̃: vaticina dß d te filij ppli tu ſic iuit eſaias aee
ann hneigahe⸗ non icef ad ſom̃: Hec diẽ dñũs ED nõne idicaſ no ꝙ diſcalciat: Kenarul
quia hẽant virtutem dey: A q̃ttuoꝛ vẽtis veni ſpi bid uid in his tibi velis: ſais xr. ea. dhi⸗ rronmim
uii Thicket ſian rit:⁊ ſuffla ſup mnneſeno⸗ Loqueril ad eoſ: Hec diẽ tenaſeoneasten gani
tib illis videbatima n . iuiſcãt. Et p j 5 SG fena) ugn on: 6r
mnari IIOS: reuiuilcat. Et pph fis de': Eccè ego aſſumã lo ſuo:hiere.xxv e HG/
ginarie a deo dari eis iſt Sro= g ſhi. Et in dñs de: 2 le do oauendic
Is vi di⸗ tmihi. Etin d . . ⁊ eodeʒ modo ſue
Nr ergklien. gen knnn pũs: ⁊ reui⸗ ligtartn 10 ſeph ne beipit Szechieli uethan
ng vſſſ nfa ſto l et/ — ephraim⸗ . um di: x ( Su lobfigun
tus vlltonis ſellecrio erüt:ſteterutq; ſup pedes nuephraimat bo eas cumv: x. ¶ Su iitihtiin
us Reternich lap Pede iuncte:⁊ da 8 bi lignuz v ebätlo⸗
ient aicl vini, kos exercit gradis nimis ſut ria⸗ ligno iuda: a faciã nũ r ſeribe ſud l uAtniii penn
e easegeneraſti pyalde. Et dixit d me: Fili biter cu vnũ:⁊ erunt lud iude.in hebꝛ. Eenſmali
luche izlaluo malt⸗ hoiſ. oſſa hec vniuerſa:do eas in lignum vnũ: liiude⸗ le Lrln
oꝛi iudicio ñ videt h ⸗ ſus: Et ſeor . fümd n
mihi: qꝛ ſtati exponẽ H js e. i. tribui beniamin que in diuiſiõe regni tiebeenin
z: a hec 2 . iſrael ſocis e. i. tribui bent pp qð illud regnũ dice ticllewati
do 1 iſrael eſt. reſurrectio autem genoralis non iſta ſit raboant ſiẽ trib iuda:pp qð illu funeta eo ꝙ Muzipax⸗
vniuerſa damus iſrael.ſed oĩum generaliter. Item quia aͤpe aꝝ tribuũ.trib ẽt leuitica fuit illi ad neta ri
ſelenerk lion ihrackſecf oiun jt ſpes nfa. Si at bat ouaꝝ tribuũ.n lcultoꝛ vitloꝝ aureox ſacerdo aizin
ſana: Ppſi ure e nt ak i dierihtta ſe eden hierohos m toꝛnit enga iu regr uce Kt
ſtelligeret d erfert e g teſ futuros: iuſti aũt defũcti a ⁊ leuitas dlleli nũ alteꝝ ⁊ ſcribe ſupꝑ illud ioſeph lig n
õäü vſq; ad reſurrectiõe 3 ! Et tolle lignt
pncipio mũdi vſq; ad tpſ exe

Edi i ꝛipij ẽt exñte
pi bãt certa ſpẽ reſurgẽdi in ꝑte electoꝝ:ipij ẽ
– ciunt ſe eẽ reſurrecturoj ad Agmetuzſie hengias
ir punient᷑ in aĩa ⁊ coꝛpoꝛe:⁊ iõ videt᷑ ꝙ He⸗ viſio ler 4 ig⸗
da ſit ad lr̃am de liberatione ppli iſrła baby anic ſauin⸗
te q̃ eſt moꝛs ciuilis:⁊ iõ talis liberatio ↄuenienter d

phrai. qꝛ pm'rex hieroboã fuit de tribu pr inn ſ⸗
Pphe s t cũcte domiſrl ſocioꝛũq; e.·i. aliaꝝ
e 8 E t adiũ. illa ynũ ad alteꝝ. Htiguarie its 1.
V vnũ. c ¶ Eu aũt di Aint. Die Zifponi
expoſitio dicti ſigni cũ dẽ: 50 Ecce ego aſſum

laeu
nN
ſtüntren
ndiiniui⸗
CEinini

mugatmnn⸗

nsrſ
Dopiupntiͤ⸗
8 Lauſnmnen
haſbiczn
1r(Eceep
Mamn vios
lhanct
rcena
bugili gi
an e
Cposlttn
ſegsenigun
tlitinipdhn
ceici, cdr⸗
1Etoclenß
mei ſvobis i
Kiintndl
lcei ppoſit
ioridlpiän

ſri. d(Eti

nsi niin
ſobpt mo l
dlperduct
drusgtegn
m ſenſblec⸗
it rponi
Qauii oſtenn
upmũ ſcen
igpober a
gs mouiu,
du audientn
i opbeinbit
ſol vebieſ,
ſaacc ſignis
Linit Aninsnn⸗
Padlcllint:e
ſierr a dhe
mialpötuutch
eneſigeviol
loſvochien
i 1wdjno
cumdi
me thi lyjr
aitihe
ſictiggins
ie Ellor
n oleſchi

N

Ezʒechielis xxxvij/

lignũ ioſeph ⁊c.ꝑ h. n. deſignabat᷑ futurum ꝙ regnuʒ
iſrł erat coiungendũ regno iude ſub vno rege xpo.non
enim pot exponi ad lr̃aʒ de coꝛobabel ſeu qcũq; alio vſ
qᷓ; ad chꝛiſtu:qꝛ de ſemine dauid nõ fuit alids rex vſq;
ad ipſũ:iõ ſubdit᷑ poſtea e Et ſeru me dauid ſuper
eos.ꝑ quem intel

ligitur meſſias ſi· . ..
nerhs in lere 15 vnũ in manu edᷣ. Erũt aũt
phetis pꝛomiſſus i z ſerinſeris ĩ ma⸗
ſicut fuit declara/ ligna ſup 4 ſcrip leris i neg
tum oiffuſ hie· Nu tua ĩ oculis eoꝝꝑ ⁊ dice
re. xxx. ⁊ ioſie ij. ad eos:Hec dicit dñs de:

Ecce ego aſſumã filios iſr:
ð medio natõuʒ ad q̃s abi
erũt:⁊ ↄgregabo eos vndi

etiam ſᷣm docto/
res hebꝛeoꝛum.
¶ Et paſtoꝛ vn

erit oium eoꝝ. ſ. .
xps ſʒ ꝙ di ioba ;:⁊ adduca eoſ ad humũ
nis. x.ca. a fiet v ſuã. Et faciã eos geie vnaʒ
num oulle v ĩ ira i mõtib iſtl:x rex vni·
Mber egmin irrk erit oĩb iperãs. Et no erũt
non ſolũ hic intel vltra due gẽtel:nec diuidẽt
ligũt decẽ tribꝰ ſʒ ãplii duo r̃gna. Neq; pol
ẽt oẽ) vocati ad ſi luẽt vltra ĩ idoliſſuiſ ⁊ abo
dẽ de getilib qui minatiõib ſuis ⁊ cũctis ini

colebãt idola añ
ſuſceptionẽ fidei:
ſicut ⁊ regnũ iſrł
coluit a pꝛincipio
regni ſõᷣ hierobo

qtatibꝰſuis:⁊ ſaluos eos fa
ciã de vniuerſis ſedibꝰ ſuis
ĩ ꝗqb peccauerũt:⁊ emũda/
bo eoſ. Et er̃i mihi ppls ⁊

⸗ Ego ero eiſ de: ct ſeru me
ſi de gentibus no dauid rex ſupꝑ eoſ:et paſtoꝛ
men iirł aſſequuurrrt

ſʒ ꝙ dẽ eſaie.xliij
g ¶ In iudicijs meis ambulabũt. ſeruando legem euã
gelicam. Z habitabũt ſuꝑ terrã.ſ.viuentium:
¶ Quã dedi ſuo meo iacob.i.datuꝝ ꝓmiſi:iudea.n.
nõ fuit ira pncipalit᷑ ꝓmiſſa abraã iſaac ⁊ iacob: qꝛ pᷣ
a deo pncipalit᷑ datũ nõ eſt minus bonũ iᷓᷓ meritũ ſed
maius:opꝑa aũt virtutũ ꝑꝑ q̃ facta fuit ꝓmiſſio pꝛibus
ſe maioꝛa bona qᷓ; q̃cũq; materialis terra:⁊ iõ in ꝓmiſ
ſiõe materialis ire intelligebat᷑ pᷣncipaliter ꝓmiſſio terre
viuentiũ vt dcm̃ fuit geñ.xv. magis diffuſe:⁊ ſic intelle
xerũt patriarche ſᷣm ꝙ declarat apls ad hebꝛe.xj.dicẽs
ð ipſis. Nũc gũt melioꝛẽ appetũt.ſ.patriã:⁊ ſubdit.i.ce
leſtem: k ¶ In qua hitauerũt pꝛej vẽi. mente ꝑ fidẽ:eo
mõ loquendi qͥ dꝛ phił.iij. Nra autẽ ↄuerſatio in cel eſt.
⁊ habitatio coꝛpoꝛalis ipſoꝝ in materiali tra erat hui
hitatois figura. Uel põt dici: k¶ In qᷓ hitauerũt pꝛes
vꝛi.i.hĩtabũt loquendo de futuro pꝑ modum ſ̃teriti ꝑꝑ
certitudinẽ pꝓphetie:⁊a tali mõ loquẽdi vtũt᷑ freqnter ꝓ/
phe:vt ſupꝛa viſũ ẽ i miĩ lod:iõ ſubdit᷑: 10 dauic
ſuus me' pᷣnceps eoꝝ i ꝑpetuũ.qð nõ põt itelligi de ꝑ-
ſona dauid nec de aliqͥ de ſemine e niſi dexpᷣo cu re
gnũ ẽ eternũ. m Et ꝑcutia illis feduj pacis.qð hic in
choat᷑ ĩ obſeruãtia legl euãgelice q̃ ẽ lex amoꝛij⁊ pꝑficit
i patria vbi pax ⁊ amoꝛ cõlũmat: n ¶ Et da. ſciſica/
tõeʒ meã.i.faciã eoj ſãctos. b
uʒ in eis.i.hitabo cũ eis ĩ pñti in terra ꝑ gr̃aʒ ⁊ in celo ꝑ
gliam. p ¶ Et ſciẽt gentes qꝛ ego dñs ſcificatoꝛ iſrł. i.
cuiuſlibet fidelis qͥ noĩe iſrł noiat᷑ vt ſupꝛa dem̃ eſt.
In ca.xxxvij.vbi dẽ in poſtil. Et dixit. Hic ponitur
huius viſiois ĩtellectio. ¶ Acdditio.
q VUog hec viſio eçechielis exponat᷑ de liberatioe
ppli iirl a babylonica captiuitate: videt᷑ incõſo

—

—
—

ea. Et hitabũt ſr fram:quã

Et erit tabernaculũ me

nũ lr̃e:tñ qꝛ licet ſuitus ſit moꝛs ciuilij:nõ tñ loca vbi ſerui

ſũt dicũtur ſepulchra ĩtm̃ ꝙ cũ liberant᷑ſerui dicant᷑ tumu

la apire ⁊ huiuſmõi qͥ in lr̃a de h dicũt᷑:tũ qꝛ licet fuerunt
liberati a ſeruitute babylonica:remanſerũt tñ ſub ſeruitute
ꝑſarũ ⁊ medoꝝ:v ñ poſt redẽptõeʒ a babylonica captiuita
te.j. eſdre. ix.ca.legit᷑
eſdras dixiſſe: Serui
ſumꝰ⁊ i ſeruitute nr̃a
non derelidt nos de
nr: etiaʒ inclinauit ſu
ꝑ nos miſericordiaʒ
et ſic adhuc remane⸗
bant moꝛtui ciuiliter
tũ qꝛ qð dẽ h: Et da/
bo ſuꝑp vos neruos ⁊
ſuccreſcere faciã ſu
vos carnej:⁊ extenda

vni erit oĩuʒ eoꝝ. In iüdi
cijs meis ãbulabũt:⁊ man
data mea cuſtodiẽt:⁊ faciẽt

dedi ſuo meo iacob:ĩ qua
hitauer̃t pꝛeſ vꝛi:ꝛ hitabũt
ſup eã ipſi ⁊ filij eoꝝ: ⁊ ſilij
filioꝝ eoꝝ vſq; ĩ ſempit᷑nũ:

et dauid ſu meuſ pᷣnceps in vobis cutem. nõ vi
eoꝑ ĩ ppetuũ. Et pcũiti ill erurderncre ad ent
pacil:pactũ ſempitnuʒ beertatẽ: vñ manifeſtij
erit eis. Et fundabo eos ⁊ vigdet ꝙ hec viſio pti
multiplicabo:et dabo ſan net ad reſurrectõem
ctificatõeʒ meã ĩ medio eo/ Fenera de nug ote
ruipb eiunet cri taber ng ut lr̃a plana ſea onat: ʒ
culũ meũi eiſ:⁊ ero eis de ſuam pmariã ſignifi/
T ipi erũt mihi ppls. Et ſci cationẽ: a qua nũquã
èent gentes:qꝛ ego dñs ſan/ eſt recedenduʒ ſjm ſen

ſuʒ lralem: niſi neceſ-

— —w . „ /
ctificatoꝛ iſrael cũ fuerit ſã ſusſcogat⸗Si ack oi

ctiſicatio mea in medio cO cat᷑ ÿ neceſſe ẽ: vt 26
rum in perpetuum. intelligatur de reſur/
rectione generali: ꝑpp

obiectiones allegatas
per poſtillatoꝛeʒ quan pꝛia eſt ex hoc qð dꝛ: Oſſa hec vni
ueria dom iſrł. cũ tũ reſurrectio pᷣdicta non ſoluʒ ſit filioꝝ
iſrl: ſʒ oiuʒ generaliter. ꝛ eſt de hqð dẽ: Aruerũt oſſa nr̃a
⁊ puᷣt ſpes nr. put ĩ poſtilla. Ad pmũ dicendũ ꝙ łʒ reſurre/

ctõ generalij ſit oĩum generaliter: tã iuſtoꝝ q; repꝛoboꝝ:qꝛ

tñ repꝛobi ad maius ſuppliciũ reſurgũt:nõ dicunt᷑ ꝓpꝛie re
ſurgrẽ. Uñ pſal. Jõ non reſurgũt impij in iudicio. ꝓut po/
ſtillatoꝛ ibidem expoſuit.Et iõ ꝓpheta non fecit mentioeʒ
hic niſi de filijs iſrł ſub qꝝ noĩe oes iuſti intelligunt: ꝓut ĩ
multis alijs locis.Ad 2 dicendũ ꝙ hoc qð dẽ: Aruerunt
oſſa nr̃a:⁊ ꝑijt ſpes nr̃a.intelligit᷑ de iuſtis defunctis:qꝛ licet
habuerũt certam ſpem reſurrectioniſ:qꝛ tñ ſpes q differtur
affligit animũ:vt ꝓv.xiij.ca.iõ ꝓpha dicit eos ſic loquen
tes:q̃ſi ̃m curſum hoium communem h dicere potuiſſẽt.
ca.xxxij.vbi poſtil. motus duabꝰ Eep lica.
ratõibus expõit viſionẽ huiuj ca.ad lr̃am de libera
tione a captiuitate babylonica: quã qdã exponunt
de reſurrectione generali futura:foꝛtaſſis bñ ſᷣm allegoꝛiã:
huic burg. valde ↄꝛius ꝓſedtur ſcõam expoſitionẽ motus
debilibus rationibꝰ. Pꝛia qꝛ dicũt hic liberati a ſepulchꝛis
qð nõ videt᷑ habere locũ i illa captiuitate. Sed rñdet᷑ ꝙ ſic
fuitus ẽ moꝛs ciuilis:ita loca taliũ ſuoꝝ pᷣſertim carceres
merito dicuntur ſepulchꝛa ad inſtar q̊; a phᷣis ociuzʒ dẽ viui
hoĩs ſepultura.2ꝰburg. mouet᷑ ꝙ lʒ fuerũt liberati a ſuitute

—e

babyloica:remãſerũt tñ ſi npolar medoꝝ grecoꝝ ⁊ roma-
re

noꝝ buitute. Ad qð dico ꝙ qui remanſerũt tributarij:nõ

tñ captiui:aliud enim eſt ſeruire ſub tributo ⁊ captiuitate.
Seruiens enim ſub tributo eſt totaliter ſui iuris: non aũt
captiu'. Et pꝑ defectũ hunc captiui dicunt᷑ ciuiliter moꝛtui
⁊ ſepulti. Nec burg. bñ rũdet ad motiua poſtil. Cum enim
poſtil.pꝛimo mouet᷑ ex eo:qꝛ ex lr̃a nõ innuit᷑ niſt medoino

iſrael iõ inconuenienter dẽ:de domo iſrł qð eſt oĩbꝰ hoib
ale.ſ.reſurrectio moꝛtuoꝛ:. Ad hoc rñdet burg.ꝙ per

XXXviiſ.

4

domau iſrł itelligũt electi qͥ ſolu ppe reſurgẽt iuxta illò pſal.

nõ reſurgũt iĩpij in iudicio. Et dicit poſtillatoꝛẽ ſic circa au

ctoꝛitatẽ allegatã ſentire.Sed vtrũq; falſũ eſt. Pꝛimum:qꝛ

abſolutuz articulũ fi
dei omni carni coem
appꝛopat vni plus ꝙ;
alteri:nã ers ßm ap
ꝛopꝛie reſurgemus.
ner huic obſtat illð
pſal. allegatũ: qꝛ ho c
allegatũ nõ dicit f̃ſur
rectionem impioꝛum
teneri ſᷣm quid ⁊ non
ppᷣe quẽadmodũ glo
ſat bur.qðpʒ ex eo:qꝛ
dẽ in iudicio.iſ.ſeſſuri
iudicantes quẽadmo
dũ in hac vita in ca⸗
thedra peſtilẽtie ſeder
ↄſueuerunt. Et pʒ ẽt
ex eo qð ſequit᷑: Neq;
pccõꝛes ĩ ↄſilio iuſto/
rum qðò pʒ totũ dice
re ſᷣm dd non ꝓpꝛie:
qꝛ argum̃tũ tale:Pec
catoꝛes nõ reſurgent
i 2ↄſilio iuſtoꝝ.igitur
nõ reſurgẽt:tenet a ſᷣʒ
qd ad ſimplicit᷑. Etiã
falſũ ẽ qð poſtillatoꝛi
ipõit:qꝛ poſtil.gloſat
locũ pſal. allegatum
ꝙ non reſurgunt iniu
ſti ad ſuã exaltationẽ
ex quo etiam non ſe⸗

T faci'ẽ ¶ XXXVIII.
ſmo dfi ad me dicẽſ
lli hois: ponè faciẽ tuã g
gog ⁊ tra magog pᷣncipẽʒ
capitis moſoch ⁊ thubal:
⁊ vaticinare de eo: ⁊ dices
ad eũ:Hec dic dñſ de:Ec
ce ego ad te gog pᷣncipẽ ca
pitis moſoch ⁊ thubal.Et
circũãgã te èt ponã frenuʒ
in maxillis tuis: ⁊ educã te
⁊ oẽm exercitũ tuũ: eqͥs ⁊
eqtes vẽſtitos loriciſ vniũ/
ſos:multitudinẽ magnam
haſtã ⁊ clypeũ arripiẽtiũ ⁊
gladiũ. Perſe ethiopes ⁊
libyes cũ eis: oẽs ſcutati ⁊
galeati. Gòͤmer ⁊ vniuerſa
agmiĩa e:domPꝰthogoꝛma
latera aqlõis:⁊ totũ robur
„ 4: . — P
eippliq; mlii tecũ. Pꝛepa
ra ⁊ inſtrue te ⁊ oẽm multi

quitur pꝛopꝛie ſed ſolum ſecũdum quid: igitur iniuſti non
reſurgent.Scðo poſtil. mouet᷑: qꝛ dẽ: Spes nr̃a pijt.qð de

⁊ ad theſ.ij. Quẽ dñs ieſus interficiet ſpũ oꝛis ſui ⁊ de
ſtruet illuſtratione aduẽtus ſui.Silr ⁊ dem̃ alioꝝ expo
ſitoꝝ: iqtuʒ tpe ãtichꝛiſti erit maxia ꝑſecutio fideliũ:et
m hãc ſniaʒ pmo agit de pſecutione ecclie ab antichꝛi
ſto:⁊ 2R* de antichꝛiſti deſtructiõe cum exercitu ſuo: ibi

Conuocabo. Pꝛi
ma in duas:qꝛ p
wcn? mi äcograruata bentttubeldet
ad te:èᷣt eſto eis ĩ pᷣceptum. aratio:2 e
Poͤſt dies mlios vliitabe eouelo ibe: P⸗
. 1. 1 — . Anmu
ris. In nouiſſimo ãnoꝝ ve oi: b¶ Pone fa
nies ad trã: q̃ reuſa ẽ a gla ciẽ tuã ʒ gog.i. di
dio ẽt ↄgregata eſt de ppliſ/ ſponete ad ꝓphe
multis ad montes iſrl: qlii a aͤg ruan
ſuerũt deßti iugit: Hec de ctoe: c ¶ Pꝛic
pplis educta ẽ: ⁊ hĩtabũt ĩ pẽ capit moſoch
ea ↄfidẽter vniuerſi. Aſcen Z thubal. qꝛ iſti

dẽs aũt q̃i tẽpeſtas vẽies:⁊
qᷓi nubes vt opias trã:tu ⁊
oĩa agmĩa tua: ⁊ ppli miti
tecũ. Hec diẽ dñs de: In
diè illa aſcẽdẽt ßmonelſ ſup
coꝛ tuũ:⁊ cogitabis cogita
tõeʒ peſſimã:ẽt diceſ:Aſcẽ
dam ad frã abſq; muro:ve
niã ad geſcẽteſ habitãteſq;
ſecure. Hi oẽs hitant ſine
muro: vectes ⁊ poꝛte nõ ſt
eis:uũit diripias ſpolia ⁊ iua

thogoꝛma.nomia ſunt populoꝛum

fgej ſubijciẽt ei.ſ.

adcee bibe
rie. ðD¶Et circũa

agã te. i. diſcurrẽ
pmittã ad fideliũ
impugnationẽ.
e¶ Et ponaʒ fre
nu in maxillis tu

is.qꝛ antichꝛiſtus

nihil poterit facẽ
niſi qtũ de pmit
tet: f ¶ Ueſtito)
loꝛicis.i.armij ad

ſuſtinẽdũ:⁊ etia,z

ad adiuandũ: iõ

ſequit᷑: Paſtam æ

clypeũ arripiẽtiũ

. g Bomer

antichꝛiſto adhe

rentiũ. h¶ Pꝛepara ⁊ inſtrue te.i.pᷣparabis te ad va

iuſtis maxime locũ non hʒ: nã ipſi oẽs habuerũt ab initio
ſpẽ certã future beatitudis. Ad að dicit burg. ꝙ quis ha-

buerũt ſpem: ſpes tñ q̃ differt᷑ affligit animã iuſtoꝝ: puer/

bioꝝ.xiij.ſed hoc non ſoluit: qꝛ nõ ſedtur ſpes differt᷑: igit
pijt:pꝛaua enĩ eſt expoſitio. Nec veꝝ eſt dilationẽ reſurre
ctionoi iuſtoꝝ: eſſe afflictiuã: qꝛ afflictio ñ ſtat cũ pfcã bea
titudine:vt pʒ.xij.ſup geñ. ad lr̃am: quãuis enim aliqͥ mõ
ſꝑata ratardat᷑:vt ibi dẽ nõ tñ affligit. ¶ XXXVIII.
Tfactuj . Polzppheraniepſoera - aduerſa de
Hiudeis: h̊ reuertit᷑ ad pphetãdũ de extraneis.ſ.ↄtra
H ZSog 7 magog. Lirca að ſciẽdũ ꝙ hebꝛei dicũt ꝙ ſũt
gentesq venture ſi ad pugnãdũ õ hierm:a debellabuntur
regẽ meſſiam:quẽ expectãt adhuc venturũ.Sed h dem
eſt erroneũ:quia aduẽtus chꝛiſti trãſijt in pᷣteritũ. Jõ alid
doctoꝛes nr̃i dicũt ꝙ gog a magog nõ eſt aliqua gens deter
minata: ſed generaliter ſi ignificat pſecutoꝛes ecclie:ſʒ hec ex
poſitio videt᷑ nimis myſtica:pꝑ qð ſaluo melioꝛi iudicio vi
det mihi per gog itelligi antichꝛiſy. Drẽ. n. gog a gag að ſi⸗
gnicat tectũ in hebꝛeo: qꝛ lʒ antichꝛiſtus ſit futurus hõ: in
hitabit᷑ tñ totaliter a diabolo:a ſic erit q̃ſi evtegumẽtũ ſub
ſpecie humana. Magog aũt ſignificat de tecto ꝑ qð intelli
gũt adherẽtes ãtichꝛiſto tanq; de ei familia ſeu pplo: huic
aũt expoſitiõi ↄcoꝛdat qð dẽ apoc̃.xx.Soluet᷑ Rbanas de
carcere ſuo ⁊ exibit ſeducere gẽtes ſuꝑ q̃tuoꝛ angulos terre
gog ⁊ magog ⁊c.qð exponit᷑ de pſecutiõe antichꝛiſti quem
diabobpmo ſeducet ⁊ poſtea alios ad adherẽdũ ſibi. Duic
etiam dicto ↄſonat dem apli ſi referat ad 2 aquẽtũ xp̃i:

ſtationẽ ecclie. i ¶ Et eſto eis ĩ pceptu.i.mltitudo tibi
coacerbãda tibi obediet ad nutũ. k ¶ Poſt dies. Dic
ↄñt᷑ ponit᷑ executio pſecutiõiſ:⁊ diuidit᷑ in duas:qꝛ pꝛiꝰ
ponit᷑ hec executio:⁊ꝰeiuſdẽ hᷣnũciatio:ibi Pec dic. Cir
ca pm pmittit᷑ ts cũ dĩ: k ¶ Poſt dies multos viſita
beris.i eit antichꝛiſtus a deo fulminabit᷑
A

vt. . dicet. ¶ In nouiſſimo annoꝝ venies.i. circa fi⸗
