mata manifeſtatioꝛẽ legen corum xxv bire⸗
tibſenſũ tribuit. Si aũt “ nie iuenies quot
mici mei: ⁊ hũc ſubſãnaue anis pꝛeceſſit hie-

rit: dicitè eis ꝙ nemo eos temia) higno⸗
ↄpellat vt ſcribãt. Sed ve/ alSamnd
ae . ree dum.i.valde:
reoꝛ nè illud eis ẽuẽiat ð8 m (¶ Pꝛincipia
grece ſignificãti dicitur ůùt puoluminis.ſ.pꝛi
“” mu capitulum:

vltima.ix.caplła:vide gloſam poſitam ſupꝛa circa pᷣnci
piũ pᷣcedentis ꝓlogi: o 37 vulgata eius editio.i.
tranſlatio ꝗᷓ fuit inuenta hieroſolymis cu auctoꝛ igno
ratur: p ¶ õ multũ.tñ in aliquib': aiſt ab
hebꝛaico.i:ab hebꝛaica veritate:⁊ nõ ſolũ iſta traãſlatio
diſtat: ſed ẽt alie q̃ ſibi inuicẽ aduerſant᷑: vnde miratur
hieronymus dicẽs: r ¶ Vnge ſatis miroꝛ ⁊c eadẽ.q̃
pʒ hebꝛaica veritas: s ¶ Un alijs diuerſa. ab hebꝛaica
veritate: t¶ Per cola.i.p maioꝛes oꝛationis deciſiõej
vel clauſulas:vt eſa.j. Derelinquerũt dñʒ: blaſphema/
uerũt ſcm iſrl: abalienati ſũt retroꝛſũ. v Aanne
ta.i.minoꝛes deciſiones q̃ ſingule clauſule parum va
lẽt per ſe:ſed oẽs ſil collecte itegrũ ſenſũ reddut: vt eſa.
j. Ue gẽti peccatrici:pplo graui iniquitate:ſemini neqᷓ;
filijs ſceleratij. In ꝓlogo ſuꝑ eſaia inuenies plenius de
colis ⁊ comatibꝰ. x(i mtei mei. i. inimici:ironia ẽ q̃
ẽ ſnia ꝓnũtitaiõi ↄriũ hñs intellecti: y ¶ Subſana
uerint. ſubſannare ẽ rugato ⁊ ↄcto ſeu diſtoꝛto naſo ir/
ridere:vide in opuſculo de expoſitione vocabuloꝝ bi-
blie: 3 ¶ Dicite eis ꝙ nemo eos cõpel. vt ſcri . i. vt aliq
ſcripa faclant ſicẽ vos me cogitis ad ſcribẽdũ:⁊ ita cõtẽ
pti ↄfundẽt.vel ſᷣm aliam lr̃am:Dicite eis nemo eos
ↄpellat vt ſcripta mea legãt: ⁊ iſta lt’a mag videt᷑ ↄcoꝛ
dare cũ ſequẽtibꝰ:vñ dicit: a h wre⸗ ⁊c.q.d. ne
mo eos cõpellit ad legendũ ſcripta mea qᷓ ita ſubſan-
nant. Sʒ vereoꝛ. i. tineo: b ¶ Ne illd eig. ſpote legẽ
tibus: c ¶ Eueniat. ideſt cõtingat: O ¶ Q grece ſi⸗
gnificantius dẽ.ĩ deteſtationẽ taliũ qᷓ latie:qꝛ apud gre
cos vbũ ẽ vſitatum ⁊ maxime deteſtatiõis expᷣſſiuũ.vł
ſignificãth. i. valde ſignificatiue:qꝛ maximã öteſtatõeʒ
ſignat: e ¶ At vo. fagolidoꝛii.maledẽa comedẽtes·i⸗

remiaj in pꝛophe

n ¶Et finem. ſ.

*

. ð
= ——— — —
S — 2 S

—
= = =

V l
S

ll ii
onatgelchr
ioicuntden
connecent
lelck nar
Tenil nui
mbetruione

p 9 Mn
itesſenecia⸗

ſooj latini V
Gnus mandu⸗
Pſnecigsui
cuntur. Sel
Netur beluan
Podict aligu
(animalimun
leiarctlent
usderhend
Ubuiaſnolin
untin conet
Goniictur di
Curplatargl⸗
göckſch zure
Wrnon. din
Uaras Wase
ſou aniser
ſehecias iil
ſundperqgu
Alioicunt.
s ſonts Yla⸗

oaoqlintp nol,

7

alunoͦcon
iniclunoemn

liberbzpuoe
ſei⸗ dele

= eee
— == —, ☛☛☚n =
S S-
= = S =
= = -
— SS —
— S TD

==
=
S
= —
=–
S=. S==

—
E

△D

77 . ,1
2 9114e .* ℳ1eE

K. or n6 a⸗ 4 —Z ſ ℳ. AA A. 4 2 F A
¶ Ezʒechielis Prologus
n incoꝛpo:antes ſibi ea de quibus pꝛius maledixerũt de ad litteram accedendo. oꝛma vero tractandi idem eſt qð
unn trahendo: quidam exponunt ſic: fagin grece ideʒ eſt qd modus agendi:qui in hoc libꝛo non eſt per rationem diſq/
rin comedere:lidoꝛos idem eſt qð maledictum:inde fagoli/ ſitiuꝰ:ſed ꝓpheticus:⁊ iõ notatur cuʒ dicitur:Uin lones⸗ Fe
nd dori dicunt detractoꝛes quaſi maledicta vel maledicto hoc enim libꝛo plures viſiones pphetice continetur:vt pa/
r nes haaentedec nihil aliud videntur habere in oꝛe tebit pꝛoſequendo: de quo poteſt exponi qð dicilur oſee.xij
N care niſi molegl⸗ ſbo ſunn umm dleihuteu⸗ mnanmddherariun ggiini
lalr . S ”ꝗẽMũ m.⁊ per manus hic intelliguntur opera:quia pphe
e detr. gclone⸗ vocent fagolidoꝛi höc eſt te ſancti aliquando ꝓphetabant derbiorn a nans lent
leini “ lan mànducantes ſenecias. Giliatie ſnt gicum eſt i ed Pier aniec ipſe can
Rꝰ os: PErolici . tiuationem populi frequenter pꝛenũciauit verbis:⁊ aliquã
Ruk ducãtes ſenerias. ¶¶Explicit pꝛologus. do factis.ſ poꝛtado chatẽas lignea) ĩ collo ſuo:⁊ ſilr cerhi
rpſi q.d. noj nes eEclq mltas viſioej ꝓpheticas habuit aliqñ eas explicauit v/
Prna cn manduca ia cer , ê bis:⁊ aliqñ ſenſibilibPſacd:vt patebit infra pſequendo deo
rllu tes lenecias Qe apud grecos emphatice f. agolidoꝛi nun cocedente. Cauſe vero materialis ⁊ finalis tanguntur cũ dẽ
ſalaei dutaute . enecia m papiam grecuz eſt quod latine dei. Et quantũ pertinet ad cauſam materialem ſiue ſubie
n dicitur be narlramynum animal. hanc eniʒ phiſiolo ctiuam: ſciendũ ꝙ ſicut in naturali ſcientia coꝛpus mobile
lain. gus dicit aliquando marem aliquando feminam: ⁊ da eſt ſubiectuʒ ſub ratione abſoluta: ⁊ in libꝛis partialibꝰ ſub
rnen animal imundum emphatice ponitur hic pꝛo imun ratione contracta: vt in libꝛo celi mundi coꝛp mobile ad
*R gicia: 7 eſt ſenlug⸗ 9 ¶ Manducantes ſenecias.i.qõ ſitu: ⁊ ſic de alijs.ſic in tota ſacra ſcriptura ſubiectũ eſt ipſe
* vnus detrahendo euomit alius audiẽdo deglutit: ⁊ ira deuj ſub ratione abſoluta:pꝑ qð dẽ theologia quaſi ſermo
ge. in huiuſmoi immundicijj delectantur ſicut famelici de de deo:⁊ in libꝛis partialib ſub ratione cõtracta. Dicit aũt
line lectant᷑ in comedendo:ſᷣm huguicõem hec ſenecio ſene ra.ſa.ꝙ omnes ꝓphete non ſunt locuti niſi ad dies meſſie
rik cionij dicitur aliquantulum ſenex:⁊ inde hec ſenecia di ideſt pꝛenũciando tempoꝛa ⁊ myſteria chꝛiſti:quia chꝛiſtu XF.tii ⸗ii
citur pilatura labioꝝ vel labium ſenis vel illud ruveuz apud nos idem ſignat qð meſſias apud hebreos: chꝛiſtus r—
d qð eſt ſub aure piſcis per qð diſcernitur vtrum ſit reces aui eſt nomen oiuini ſuppoſiti:habentis diuinã naturaʒ ⁊2
yhn aut non. dicuntur ergo manducantes ſenecias.i.pila- humanam:et ſm hoc deus humanandus eſt ſubiectum ge
lal turas illas que valde imunde ſunt. vel ſenecias.i. labia neraliter in libꝛis pꝛophetalibus: ⁊ ſub ratione magis con-
eſithie ſicut quis ex indignatione ⁊ ira coꝛodit labia ſua. vel trahẽte i libꝛis ſingularibꝰ:ſicut i libꝛis de aia q eſt ꝑs nãlis
pophe ſenecias i.illuſas piſcium que nipil valent ⁊ cito putre philoſophie coꝛp'mobile aiatũ ẽ ſubiectũ:a ſub ratiõibus
Ano⸗ fiunt:per quas detractiones inutiles ⁊ fetide deſignant. adhuc magis ↄhẽtibus ĩ libꝛis ſequẽtibꝰ ad ipſũ:vt coꝛpus
e Alij dicunt ꝙ ſenecie dicuntur ſaliue defluentes per ge mobile aĩatũ aia vegetatiua ĩ libꝛo ð vegetabiliba platis:
Mpu⸗ nas ſenis quas pꝛe ſenectute retinere non poteſt: ſʒ eauas ⁊ coꝛpꝰmobile aĩatum reſpiras ĩ libꝛo de reſpiratioe.De ra

Kpi emittit ꝑ molares dentes qui canini. i. detractoꝛij dicũ

lun. cuũcur:qdð cõuenit inuidis: de quoꝝ molarib frequens
enl. immũdicia detractionis emittitur. Alij dicũt ꝙ ſenecia
pnci dicitur mus qui imũdus eſt. Alij dicunt ꝙ ſenecia dicit

N quedã herba ꝓpuocãs appetitum. ſ. naſtruciũ:⁊ ſimn hoc
** exponunt: manducãates ſenecias. i. appetitũ detrahẽdo
puocaãtes in qͥ delectat ſicut famelicus i comeſtione.
Evxplicit qualiſcũq; expoſitio iſtiuj pꝛologi.

Incipit poſtil.ſr̃is Nicolai de lyra ſuꝑ exechielem.
— Perti ſunt celi ⁊ vidi viſiões
dei: exechielis pꝛimo. In ver⸗
bo ꝓpoſito ab exechiele dicto
poſſunt notari quattuoꝛ cau/
ſe libꝛi eechielis ꝓphete quẽ
pre manibus habemus. l. effi
ens foꝛmalis materialis ⁊ fi
nalis. Efficiens vero cauſa du
inſtrumtalis. Pꝛincipal vero ẽ

plex eſt. ſ. pꝛincipalis umt
pſe ſpũſſanctus reſerans myſteria in hoc libꝛo veſcri⸗

lor bH pta:qui deſignatur cum dẽ: Aperti ſunt celi.i. ſecreta ce
ptAlid leſtia ſeu diuina per ſpmſanctũ: pꝑ qð dicit᷑ apocaloſis
itacotd ſl: der dicit qui hʒ clauẽ dauid qui aperit ⁊ nemo clau
noeos dit. quia ſpirituſſancti operationem nullus poteſt im-
li peddire. Lauſa vero efficiens inſtrumentalis eſt ipſe ere⸗
gone chiel ꝓpheta: qui ſpirituſancto reſerante vidit conten
ſbier ta in hoc libꝛo:⁊ fideliter conſcripſit ſjm ꝙ ſcribit apo
ler calipſis.j.Quod vides ſcribe in libꝛo ⁊ mitte ſeptem ec
gareſß cleſus.i.vniuerſitati fidelium:ad quoꝛũ inſtructionem
ulgt ſunt deſtinata ea que ſunt in hoc libꝛo deſcripta. Circa
uäed cauſam foꝛmalẽ ſciendũ eſt:ꝙ duplex eſt foꝛma libꝛi. ſ.
ſtrug foꝛma tractatus:⁊ foꝛma tractãdi.oꝛma vero tracta/

tus eſt diuiſio libꝛi in partes:⁊ capitula: de qua videbit᷑

tiõe vo ᷣhente ad hũc libꝛũ illud qð ẽ generale oibꝰ ꝓphet
videtur mihi ꝙ ꝓbabiliter poteſt dici ꝙ hec eſt ratio pᷣſidẽ
tie creaturis:ita ꝙ deus humanandus ſub ratioe pᷣſidẽtie:
vel vt pᷣſidẽs creaturis eſt ſubiettũ i hoc libꝛo:ſicut pleniu⸗
videbitur ꝓſequendo:iſta tñ pꝛeſidẽtia aliter conuenit ei ſʒ
humanã nam ⁊ diuinã: qꝛ ſʒ diuinõ cõpetit ſibi a pncipio
creatur:ſʒ hũanã vero a pᷣncipio icarnatois auctoꝛitatiue
tñ:ſed executiue ↄuenit ei a tꝑe ſue gloꝛioſe reſurrectõis:pꝑ
qð tunc dixit matth.vltimo:Data eſt mihi ois poteſtas in
celo ⁊ in terra.Sic ergo cã materialis vel ſubiectiua huiu)
libꝛi ẽ deus ſub ratõe pꝛedicta:ꝑꝑ qð dẽ.j.xl.acta eſt ſuꝑ
me man dñi ⁊ adduxit me illuc i viſionib dei. Circa cãm
finalẽ ſciendũ ꝙ de ẽ pncipiũ ⁊ finis oiuʒ:ſᷣm ꝙ dẽ apoc.j.
caplo:Ego ſuʒ alpha ⁊ o.i.pncipiũ ⁊ finis:⁊ hoc loquẽdo
de fine extrinſeco ſeu obiectiuo.finis aũt itrinſec ſeu ſubie
ctiu itellectualis nature duplex eſt. Un ẽ ꝓpinquẽ.ſ.cogni
tio dei ⁊ potiſſime habita via ſuꝑnãli cũ enigmate tñ:⁊ vt
hʒ dilectõnẽ adiũctã:⁊ hic ẽ fini ppinqꝰhuilibꝛi:qͥ ſcript
eſt ad hñdũ noticiã ⁊ dilectionẽ dei ĩ pᷣſeti:ð q̃ dẽ ſapie.xiij.
Uani ſt oẽs hoies i qb'n ſubeſt ſciẽtia dei.vanũ aũt dꝛ illõ
qð nõ attigit finẽ debitũ:ſicut medicina dẽ vana q nõ indu
cit ſanitatem ad qua eſt oꝛdinata:omnes aũt homines in/
quantum ſunt facti ad imaginem dei ad beatitudinẽ ſuper
naturalem ſunt finaliter oꝛdinati: ad quã nõ pñt attingere
ſine iſta ſcientia que eſt illbeatitudinis oſtenſiua: ad fineʒ
enim totaliter incognitum nullus poteſt dirigere act ſuos
pꝛopter qð merito dicuntur vani homines carentes ſcien-
tia dei. Alius vero finis intellectualis nature eſt rationi.ſ.
viſio dei clara pꝛout habet adiunctam fruitionem perfectã
⁊ hic ẽ finis remot huvlibꝛi:ſicut ⁊ totius ſacre ſcripture
de q; fine dicit ſaluatoꝛ ioh.xvij. Hec eſt vita eterna vt co
gnoſcant te ſolũ deum verum ⁊ quem miliſti ieſuʒz chꝛiſtũ
ad quam vitam nos pꝛoducat qui cum patre ⁊ ſpirituſan/

cto viuit ⁊ regnat in ſecula ſeculoꝝ Amen.

Liber

XV factũ ẽ hic ↄſequenter accedẽ ¶ Ca. l.

dũ ẽ ad foꝛmã tractatx q̃ ẽ diuiſio libꝛi:qͥ in
duas ptes diuidit᷑. ſ.in ꝓhemiũ ⁊ tractatũ
q icipit ibi:Et vidi. In ꝓhemio vero pᷣmo
ponit᷑ tpᷣs reuelationis facte eechieli ꝓphe
dei: a ¶[Et fattũ eſt
Lxxx.anmo.ſ.etatj exe
chielis: vt dicit hiero
nymus i ꝓplogo: hoc
enim tps eſt coueniẽ
regimini ⁊ pᷣdicatiõi
vnde ⁊ ioſephĩ ſuo.
xxx.anno fac ẽ pᷣpo⸗
ſitus egypti geñ. xlj.
æchꝛiſtus baptiʒatus
luce. iij.⁊ extunc xpᷣs
cepit pᷣdicare ĩ publi/ “M
co. Sed ʒ hoc videtur quedã gloſa ſuꝑ locũ iſtũ q̃ dicit ſic:
In ãno.xxx.nõ etatis ⁊c. Ad qð dicẽdũ ꝙ illa gloſa dẽ eſſe
hieronymi:⁊ iõ nõ eſt abſolute intelligenda: aliter ↄdiceret
ſibi:qꝛ dicit ↄriũ iĩ ꝓlogo vt allegatũ eſt: ⁊ ideo itelligẽda ẽ
tũ iſta ſuppletione.In.xxx.anno nõ etatiſ ſupple tantũmõ
ſed cũ hoc in.xxx.anno alterius enumeratiõis:q̃ aũt ſit illa
hieꝛo ꝓſequit᷑ in illa gloſa dicens: ꝙ icipit a.xviij.anno io
ſie regis Nd cuũius intellectũ ſciendũ ꝙ iudei aliqñ in libꝛij
⁊chartis numerabant ãno) a iubileo imedietate pᷣcedẽte:⁊
ſic nõ accipit᷑ hic ſʒ hieronymũ. aliqñ vo nũerabãt ab aliqᷣ
facto notabili emergente:ſic a füdatione tẽpli ꝑ ſalomoneʒ
7 a trãſmigratione ioachin: vt hẽ in hoc pꝛoemio: ipſe eſt
ãnus dqntus trãſmigratiõis ioachin. Anno aũt ioſie.xviij.
repertfuit liber deut.in tẽplo vt hẽ.iiij.re.xxij.i quo ↄtinẽt᷑
maledictiones terribiles venture ſupꝑ legis traſgreſſores: ⁊
maxime ꝑ idolatriã: qͥbꝰ auditis ioſias ſciẽ tranſgreſſiões
p̃deceſſoꝝ ſuoꝝ:ſcidit veſtimẽta ſua pᷣ hoꝛꝛoꝛe mali ſuper
ppłim vẽturi:⁊ q̃ſiuit ↄſiliũ ad placãdũ irã dei:⁊ ioõ ab iſto
facto notabili ceper̃t ani pᷣdicto mõ numerari: a qͥ vſq; ad
qntũ annũ tranſmigratiois ioachin in q̊ facta eſt reuelatio
egechieli:vt in hoc ꝓlogo dẽ.fluxerũt ãni.xxx.qð ſic pʒ:io/
ſias regnauit annis.xxxj.iiij.re.xxij.⁊ ſic de regno e poſti
uentionẽ libꝛi pᷣdicti remanẽt.xiij.ani. Itẽ.xj.de regno ioa
chim filij epquarto regũ.xxiij. Item.vj.mẽſes in qb regna
uer̃t ioachaʒ ⁊ ioachin: quarto regũ.xxiij.⁊.xxiiij.qui ſex
mẽſes cũ patre decimioctaui anni ioſie remanente pinuen
tionẽ libꝛi ꝓ vno ãno ↄputant᷑.Itẽ qnq; de tranſmigratiõe
ioachin qꝗͥ ſimul iũcti:faciũt annos.xxx.⁊ ſic idẽ annus fuit
triceſim etatis ecechielis ⁊ iuentionis libꝛi deutro.⁊ qntus
tranſmigrationis ioachin. Scòo notatur locus cũ dicitur:
b ¶ Lum eſſẽ in me.cap.iuxta flu.chobar.⁊ hic fluiujẽ in
terra chaldeoꝝ vt poſtea ſubdit᷑: eęechiel enim cũ ioachin
trãſmigrauerat.dicũt aũt hic aliq q chobar ẽ nomẽ appel
latm:vt ſenſuj ſit iuxta fluuiũ chobar.i.iuxta fluuiũ grauẽ
ex magnitudine aque ⁊ ei ipetu:ſʒ hoc dcm̃ ꝓcedit ex igno
rantia ideomatis hebꝛei:ſi.n.hoc eſſet verũ ſcriberet᷑ ꝑ lr̃aʒ
deleth in fine ſic:chobad:nũc aũt in hebꝛeo ſcribit᷑ ꝑ lr̃am
res ĩ fine:⁊ iõ dicẽdũ ꝙ eſt nomẽ ꝓpum tm. c ¶ Apti lüt
celi.nõ ſᷣm exiſtentiã:ſed ſᷣm appentiã put in coꝛuſcatiõibꝰ
vidẽt᷑ apiri. ð ¶ Et vidi.viſione imaginaria ⁊ itellectuali
c¶ Uiſiones dei i.a deo mihi factas ⁊ diuina ſecreta ſignã
tes. Tertio ĩ hoc ꝓlogo notificat᷑ actoꝛ miniſterialis hui li
bꝛi:⁊ pmo ex noie cũ dẽ: ¶ Yactũ ẽ verbũ dñi ad exechie
lẽ: ? ex genere cũ dẽ: g Filiu buxi ſacerdotẽ. ex quo pʒ ꝙ
eʒechiel fuit de tribu ſacerdotali: ⁊ ꝑ ↄſequens de regia:qꝛ
iſte due trib'erãt cõmixxe.fuit ẽt pr eius ppheta ſᷣm regulã
hebꝛeoꝝ vʒ cñ in pncipio libꝛi alicu pphete expꝛimitur
nomẽ pfr̃is ſui:dat᷑ intelligi ꝙ fuit ꝓpheta ſic ⁊ fil: q;uis ũ

iĩ triceſimo an/

ta mẽſis: cũ ſ
ſeʒ i medio ca
fluuiũ chobar

no.i. qᷓrto ĩG qn

habeat pphetia eõ: ſicut nec alioꝝ multox: h (Et
facta ẽ ſuꝑ eũ ibi man dũi:eleuãs mẽtẽ e ad cognitio
nẽ ſecretoꝝ dei. i ¶ Et vidi.Hic ↄſequenter ponit᷑ tra

ctatx: ⁊ qꝛ liber iſte eſt de deo creaturis pᷣſidẽte:vt ſupꝛa
dem eſt:iõ diuidit in duas:qꝛ pᷣmo ponit᷑ huſ pᷣſidentie
ſupeminẽs modꝰ

, „ „ „ - 1 mltiplex en effe
apti ſte celi: et vidi viſionẽs caplo ſenuatie
. Eſis: iße ẽ daucntih⸗Po q
dei. In qnua mẽſis: ipe ẽ¶ an cutt alt oſi⸗
nus antuſ traſmitioiſ reg toꝛes ꝙ pmũ capi
ioachiʒ:factũ ẽ vbũ dñi ad tulũ virualit ↄti
ecechielẽ filiům bugi ſacer net ſniam ſequen
dotẽ i fra chaldeorũ ſecus uiũ. Put eſſect in
flumẽ chobar. Et facta eſt liter ↄtinẽt. In h⸗
aũt caplo ðſcribi⸗
tur quedã imagi/

naꝛia viſio ad ſignãdũ diuine pᷣſidẽtie modũ:cur ſigni
ficationẽ exechiel intellexit:aliter nõ fuiſſet ppha ſᷣm ꝙ
dẽ dañ. x. Intelligẽtia op'ẽ i viſione.vt diffuſiꝰ ꝑtracta
ui ĩ pᷣncipio libꝛi pſalmoꝝ. Igit᷑ pᷣmo exponit᷑ lra hui
capli applicando eã ad appᷣhenſionẽ imaginarie viſio/
nis:⁊ poſtea dẽ qð ꝑ illã viſionẽ imaginariã itelligatur.

Hec autẽ viſio imaginaria hʒ tres ꝑtes:pᷣ ↄtinet aialia

apparẽtia:2? rotas appentes iuxta ea:q̃ ĩcipit ibi Cũq;
alpicerẽ.ʒ firmamẽtũ apparens ſuꝑ capita aialiũ:⁊ de
ſuꝑ effigiẽ hoij ſedẽtij ſuꝑ thꝛonũ:q incipit ibi:Et ſilitu
do ſuꝑ caput aialiũ. Ad intellectũ vero pme ꝑtis q ſatij
tradit᷑ inuolute:ↄſiderãdũ ꝙ ꝓpheta videbat imagina
rie nubẽ magnã ab aqlone venientẽ igne inuolutã: eo
mõ qͥ́ apparet i coꝛuſcatione:⁊ ꝑ apturã illius nubis vi
debat.iiij.aialia ĩ oib ſimilia:licet aliq dicãt ꝙ appebat
tm vnũ aial hñs quattuor facies:ſed lr̃a magij videtur
ↄcoꝛdare ꝙ eſſẽt qttuoꝛ talia:ſicut apparebit mag.j.x.
caplo.⁊ ſic erant ibi.xvj. facies:⁊ idem dicit ra.ſa.quã
tũ ad numeꝝ facieꝝ:tñ aliter exponit diſpoſitionẽ eaꝝ
Et qꝛ illa quattuoꝛ aĩalia ab oĩbuj ponuntur ſimilia in
oibus habita deſcriptiõe vnius hẽ deſcriptio oium. Di
cũt ergo doctoꝛes noſtri ꝙ coꝛpus aialis erat erectũ ſuꝑ
pedes:⁊ in ſupioꝛi ꝑte quadratũ: vel ſᷣm alios rotũdũ:
nõ tñ q;'tũ ad hoc ẽ magna differentia: qꝛ ſʒʒ vtroſq; fa
cies diſponebant᷑ ſᷣm qᷓ̃ttuoꝛ ꝑtes oppoſitas:ita ꝙ facie⸗
hois erat in ꝑte aĩalis oppoſita directe aſpectui ꝓphete
⁊ dẽ ꝑs anterioꝛ:ĩ pte vero oppſita ſeu poſterioꝛi facies
adle:⁊ in aljs duabꝰ ꝑtibus ſibi oppoſitis facies leois
7 facies bouis:ita ꝙ facies leonis erat in dextera ꝑte re
ſpectu faciei hoĩs:⁊ facies bouis i ſiniſtra. Ra.ſa.aliter
diſponit dicens ꝙ q̃ttuoꝛ facies vnius aĩalis apparebãt
in directo aſpectu pphete:ita ꝙ facies leonis erat pᷣma:
hois 2˙: bouis ʒ*: aquile quarta: ⁊ ita intelligenduʒ in

alis tribus partibus quadrati. Et in quolibet animali
erant ſimiliter quattuoꝛ ale:quaruʒ erant due dimiſſe

ad coꝛpus tegendum: a due ſuperius erecte ad volandũ
⁊ per extenſionem alarum erant iſta aialia adinuicem
iuncta ſicut hominej in choꝛeis:⁊ in quolibet erant q̃t
tuoꝛ manus ſimiles manibuj hominis:⁊ ſimiliter q̃ttu
oꝛ pedes:qͥn tibie talej erant:ꝙ flexura genu eqliter fle-
ctebat᷑ ad qttuoꝛ ꝑtes oppoſitas:⁊ ſilr plãta pedis eqlit᷑
applicabilis pꝛocedendo ad quattuoꝛ ꝑtes oppoſitas:
ſic illa aĩalia pꝛogredi poterãt ad.iiij ꝑtes oppoſitas
abſq; coꝛpoꝛ ↄuerſione:ſicut ſi hõ haberet oculoj ĩ po
ſterioꝛi ꝑte capitij ſicut in anterioꝛi:⁊ ſilr ſuꝑ vtrãq; au
rẽ:⁊ genua eqliter flexibilia ad partes q̃ttuoꝛ:⁊ plantas
equaliter applicabiles ad dictas partes:poſſet ambula
re ad quattuoꝛ partes oppoſitas ſine coꝛpoꝛis ↄuerſioe

eliagauüh⸗

a0 Ernidin
Sateinnstu
ſtoqtucrreuo
tones inaere.
Venchn eb
lioneſnſtu
goln: d.
bes nagnd.
niueaineſve⸗
Etignisinol
ns ſcutaphen
coꝛuſcationit
nugnis.
endoꝛ incen
leh. ſicutcon
Ctionesemiun
endoꝛi:(
Etdemecloene

„

ſiſperis t ſimi
lludo. 1
crl aute Lecn

Carios race⸗
uron Argent
demebid ni
wcogtegres
orefulgeti
loloꝛ Inheb
hiiis/
ſani.routh
e t iniint
Mſnntröön⸗
ſpqehioon⸗
Murüteltdeni
llenbebnti
flucoigucrti
illfneppenii
oponiterti
Wöfminagmnton
Merit idireno
ettrigeilon⸗
tinnfriglont

*

lCEtän
ſealun
Unignatht,

1
Me N Erli
ſtwlren
lingiali

iri
kmp;

—=
—

=

= - =

enlbſgii

ſgumnhi R

nckui ht
upnnuali
Wfionſegnen
nuchee
lir miü
nitagodcd
rquling
ie noguaeſ
ytoiffuſen
werponifeihn
inugmnanie Hiſ⸗
müitlignn
s) inetgil
aizahthi i
triiliügn
woneptsil
nanidcban inggn
igeinuoltin
Holit ey
Famag)nidan
lbit mag /j,.
dicta i. qus
ſpoſtionecar
unnur ſimiluin
throciun d
Mosronidi:
rrizrmoſh
oſtmingfui
triſeniſtt
lapoſan iun
opplts uſin
gundenmigen
iirr udl
stila hti

4

nocffiu.

4 7

Sciẽdũ ẽt ꝙ cuilibet faciei coꝛeſpondebat vnj pes in ꝑ
te iferioꝛi in recta linea ſub facie:ale vero ſic erant ſitua
te ꝙ vna erat inter duas facies ⁊ ecõuerſo.ſ.vna facies

dẽ: a ¶ Et vidi imaginaria viſiõe ⁊ itellectuali.
Et ecce vẽtus tur
binis. ꝗᷣ facit reuo „
lutiones in aere: ſuper eum ibi manus dñi.
erchar ab Et uũidi:&t ecce vẽt turbiniſ
bierim: d (Et Vẽèniebat ab aquilõe: èt nu

nubes magna. ex

elner unel ne uẽs. Et ſplendoꝛ ĩ circuitu
e¶ Et ignis iull ep: ð medio erq̃i ſpecies
uens. ſicut appert ꝝ ee . L .
in coꝛuſcationib- Llectri.i.ð medio igniſ.Et ĩ

magnis. f ¶ Ek mdio evſilitudo qttuõ aia

ſplendoꝛ in rcui liũ: ⁊ hic aſpeci eoꝝ. Sili
u er. ſicut coꝛu tuᷣdo hois in eis.Et q̃ttuoꝛ
ſcationes emittür

ſplendoꝛẽ: (g facies vni: ⁊ q̃ttuoꝛ penne
Et de medio eus Vni. Et peèdeſ eoꝝ pedeſ re
qſi ſpecies.i. ſini· cti:ct plata pediſ eoꝝ q̃i plã
litudo. h Sre ta pediiſ vituli: è ſcintille qᷓi.
dlarins relucens Aſpecieris cadetis. Et mᷣ
auro ⁊ argento: hoiſ ſũb pẽniſ eoꝝ ĩ q̃ttu

de medio.n. ignis oꝛ ptib:⁊ facies ⁊ pẽnas p
gidebal eg edlia q̃tuos pteſ hebãt: iũcteqʒ e⸗
e iue rꝗqt pene eoꝝ alti'ad alteꝝ
coloꝛ. In hebꝛeo 6 — 2 2
bi:qi ſpecies bai Mõ reuertebãt cũ icederet
ſemũ. ⁊ oicit hi ſ vnũqðq; añ faciẽ ſuam
ra.ſa.ꝙ ipe neſceit gradiebat᷑.Similitudo au
ꝓpe qd ſignificet
haſſenul: ⁊ iõ ne-
ſcio q̃re hierony⸗

mus trãſtulit electrũ:nõ multũ videt᷑ pbabile ꝙ meliuſ
intellexerit hebꝛaicũ q; docoꝛ ille. h in medio ei
ſimilitudo qᷓttuoꝛ aialiũ.q.d.nõ erãt aialia ſᷣm verita⸗
tẽ:ſed ſᷣm apꝑentiã. k ¶ Similitudo hois. iſta facies
bmo ponit᷑ qꝛ erat i directo aſpectu pphete:nõ aũt alie
tres ſm imaginationẽ latioꝝ: ſᷣm hebꝛeos vo oẽs quat
tuoꝛ erãt ĩ directo aſpectu: facies tñ hois expmit᷑ pmo:
qꝛ eſt facies aĩalis notabilioꝛis. ſ. rationalis: in eadem
tñ linea facies leonis erat pᷣma:hois 2*: bouis tertia:ad
eqrta. I¶ Et q̃ttuoꝛ facies vni.ſ.aiali mõ pᷣdicto:
m Se pedes eoꝝ pedes recti.i.non habentes aliquaʒ
extẽſionẽ extra tibia:vt ſic eẽnt equalit᷑ applicabiles ad
oẽm ꝑtẽ: n ¶ Et plãta pe.eoꝝ q̃ſi plã. pe.vituli. plan
ta aut vituli lʒ hẽat extẽſionẽ vltra tibia ĩ pꝑte anterioꝛi
tñ illa eſt modica:⁊ ꝑp hoc dẽ hic:q̃ſi:qꝛ nõ erat ĩ toto
ſimilis:qꝛ plãta aialiũ hic deſcriptoꝝ nullã hẽbat extẽ
ſionẽ ad aliquã ꝑtẽ: ⁊ pp hoc hebꝛei dicũt:ꝙ hec ẽ lr̃a:
n. (Et plã. pe.eoꝝ: q̃i plã. pe.rotũdi.ſic ⁊ tibia:rõ hui
diuerſitatis ẽ qꝛ dictio behralcs q̃ põit᷑ hic.ſ.aeguel.eqᷣ
uoca ẽ ad vitulũ ⁊ rotũdũ: hebꝛei ſequũt᷑ vnã ſignifica
tionẽ: ⁊ tranſlatio nr̃a aliã: hebꝛei tñ vidẽt᷑ melioicere
qꝛ expoſitõ trãſlatiõis nr̃e reducet᷑ ad dem eoꝝ:vt pʒpꝑ
pᷣdicta: o(Et ſcitille ⁊c. videbãt egredi ð oculiſ aĩaliu:
P (Et man hois.i.ſiles manib'hois: q Sub penis

eoꝝ.qꝛ videbant᷑ aliquantulũ ꝓgredi deſubtus:

uncteq; erãt penne eoꝝ. qꝛ extremitas vnius tãgebat
extremitateʒ alterius. s ¶ TLon reuertebant cum ince
derẽt. Iʒ.n. icederẽt ad quattuoꝛ ꝑtes:vt habet᷑.j.tñ hoc
crat ſine cõuerſiõe coꝛpoꝛis:vt pᷣdictũ eſt:⁊ iſtud vocat

bes magna ẽt ignis inuol

hic nõ reuerti:⁊ ſubdit diſpoſitio facieꝝ cũ dẽ: t ¶ Jacies
ho. 1 fa. leo. a dextris ⁊c᷑. qꝛ ſᷣm deſcriptionẽ latino : facies

te duas ecouerſew facies hois erat in latere oppoſito aſpectui pphete: facieſ aũt leo⸗
iter dugs alas:⁊ huic ſnie poteſt ð facili lr̃a applicari ciä
¶äa Ẽ niſtro. ßm vero deſcriptionẽ hebꝛeoꝝ q̃ttuoꝛ facieſ hui aia

nis in latere dextro ipſius aialis:a facies bouis in latere ſi

liſerat i latere oppoſi

r . to aſpectui ꝓphe: ſic
tẽ vult eoꝝ:ſaciẽs hoĩis ⁊ tñ facies lonij cat
. z ii pꝰ: hoiĩs 2 *:bouis ter
lacies leõis a dextriſ ip * tia: vt ocm̃ eſt:⁊ ſic fa
qtuoꝛ:facieſ ãt bouis a ſini cies hois bebat ach de

ſtris ipſoꝝ qᷓttuoꝛ:èt facies
agle deſup ipſoꝝ q̃ttuoꝛ:. ẽt
facieſ eoꝝ ⁊ pẽne eoꝝ extẽ
te deſup. Due penne ſingu

xterã ſuã facie leonis
⁊ ad ſiniſtrꝗ faciẽ bo/⸗
uis. v ¶ Et facies
adqle deſup ipſoꝝ q̃t-

tuoꝛ.qꝛ ſᷣm deſcriptõ
loꝝ iungebant:⁊t due tege nẽ latioꝝ facies aqui
bant᷑ coꝛpoꝛa eoꝛũ.Et ůnũ le erat ĩ K Fole loeil
qðqʒ eorum coꝛã facie ſua qʒ tñ aqla hʒ collum
abulabat. Abi èrat ĩpetus lgũ: facies aquile ele
⸗ uabat᷑ ſuꝑ alias tres:
ſpüus illuc gdiebant:nẽc re ßſm hebꝛeos vero nõ
uertebant᷑ cũy ãbularent. pllus eleuabat᷑ ꝙᷓ alie:
vñ ⁊ i hebꝛeo ſic hẽt:

Et ſimilitüdo aĩaliũ ⁊ aſpe
ct'eoꝝ q̃i carbonũ igniſ ar
dẽtiũ:⁊ qi aſpect᷑ lãapadaꝝ
Hẽc erat viſio diſcurrẽs ĩ
medio aĩaliũ:ſplẽdoꝛ igniſ

Et facieſ aquile i ipſij
qᷓ̃ttuoꝛ vel ad ipſam
qttuoꝛ.i.exñs in eadẽ
linea cuʒ alijs tribus
tñ vltima: x¶¶ Et fa

3i eg. cies eoꝝ ⁊ penne eoʒꝝ
75 igne fulgur egrediẽs: † extẽte deſuꝑ.qꝛ facies
alalia ibãt ⁊ reuertebant᷑ti videbani reſpicere ſu
ſilitudinẽ fulguris coꝛuſcã perioꝛa:⁊ penne extẽ-
tis. Cunq; aſpicereʒ aĩalia te ad volandum ſimi

liter extendebant ver
ſus ſuꝑioꝛa: v¶ Due
enne ſingu. iunge. iĩ
extremitatibꝰ:vt pᷣdictũ ẽ. ʒ ¶ Et due tege.coꝛ.eoꝝ.⁊ iſte
nõ erant extente ad volandũ:ſed demiſſe inferius ad tegen
dum coꝛpus. a E vnũqðq; eoꝝ coꝛã facie ſua ambula
bat.i.ſine conuerſione coꝛpoꝛis modo pꝛedicto. b ¶¶ ¶bi —
erat impetus ſpiritus.i.vẽti turbinis ſupꝛadicti: c ¶ Ülcae
reuertebantur.i.coꝛpoꝛa eoꝛum non conuertebantur: ð
Cuʒ ambularent. ad partes oppoſitas nõ ſimul ſed ſucceſ⸗
ſiue. e ¶ Et ſimilitudo ⁊c. coꝛpoꝛa aĩaliũ videbantur ful
gentia ſicut ignis ⁊ lampades accenſe. f Per erat viſio
diſcurrẽs in medio animalium ⁊c̃. quia ignis ⁊ fulgur vi⸗
debantur pꝛogredi ab eis. g Eraninali ibant ⁊ reuer
tebantur.quia ad partes oppoſitas poterant ire:⁊ hoc vo⸗
catur hic reuerti:hoc tamen erat ſine coꝛpoꝛis conuerſione
vt dictum eſt. Se ſilitudinẽ fulguris coꝛuſcantis.qꝛ i
ceſſus eoꝛum videbat᷑ valde velox ⁊ terribilis. i ¶ Cũq;
aſpicerem. Pic oↄſequeni ponit deſcriptio rotaruʒ de qᷣbuſ
dicũt aliqui ꝙ ibi tantũ erat vna rota ſicut ⁊ vnũ aial ßjm
eos:dicũt tñ rote ĩ plurali ꝑꝑ q̃ttuoꝛ facieſ:ſic ⁊ vnũ aĩal dẽ
plura ꝑꝑ q̃ttuoꝛ aĩalis facies:erat.n. hec rota compoſita ex
duob' circulis ꝑ oĩa equalibiterſecantibꝰ ſe inuicẽ ĩ duobꝰ
punctis oppoſitis ad angelos rectos ſperales: ſicut duo co-
luri ĩ ſpa mãli: ⁊ ſic erãt ibi q̃ttuoꝛ ſemicirculi ꝑ oĩa ſiles
eq̃les:qͥ dicũt᷑ hic rote facies.Sciẽdũ ẽt ꝙ qñcunq; ſtabat
rota tãgebat terrã i altero pũctoꝝ: iterſectiõis: ⁊ ſic eq̃liter
erat mobilis ad qᷓtuoꝛ ꝑtes oppoſitas. Scòm quattuoꝛ ro
te facies:⁊ hoc ſine conuerſione coꝛpoꝛis rote ſicut dictũ ẽ
de tibijs ⁊ pedibꝰaĩialiũ:⁊ qð dem̃ eſt de vna rota itelligen
dũ eſt de alijs trib: ſicut dem eſt de quattuoꝛ animalibus
Hoc viſo defacili applicat᷑ lr̃a cuʒ dicit: Cũq; aſpicerẽ ⁊c᷑.

*

*

a ¶ Apparuit vna rota. compoſita tamen ex duobus cir⸗
culie: b ¶ Dabẽs quattuoꝛ facies.i· qttuoꝛ ſemicirculos.
cEt aſpectus rotaꝝ ⁊ opus earum quaſi viſio maris.i.
talis coloris ſicut videt᷑ mare qñ ẽ quietũ.In hebꝛeo habet᷑
Sicut viſio tharſis.i.lapidis pꝛecioſi ſic nominati:vt dicit
ra.ſa.tamen non dic .
qlis ſit ille lapis aaut .
cuõ virtut. d ¶¶ Et ꝗpparuit rota vna ſuꝑ ter/
aſpectus earuʒ ⁊ pa ram iux aialia:habens q̃t
quaſi ſit rota ĩ medi
rote.i.vna tranſiens

per medium alterius taꝝ ⁊ op eaꝝ qli viſio ma labat coꝛpus ſuũ:⁊ alteruz młkar.i.magnu
interſecando ſe inuici ris: ⁊ vna ſimiliudo ipſaꝝ ſili velabai. Et audiebã ſo 2zloxt: r⸗
ad anguloſ rectol ſpe qᷓttuoꝛ t aſpectus earuʒ æ nũ alterũ quaſi ſonũ aque ſiſonus uhimi⸗
rales. e ¶ Per ãttu iafß ſi reden ü — ſ dei. i. ſiẽ ſonũ to⸗
oꝛ partes can euntes opera:quaſi ſit rota in me rum multarũ quſi ſonum nitrui ꝗ dẽ dei ſo
or partes ea euntes jio rote. EPéèr quattuoꝛ p/ ſublimilſ dei. Cunq; ambu
ibant. quia ſicut dcem̃ qu⸗ „ ſun ei. Cünq; ambu nug gꝛ ab eo ſacr
eſt ſtabant in punctis tes earuʒ euntes ibant: et larẽt:quaſi ſonꝰ erat multi- a (uq; am. qi
interſectionum: a ſic no reuerlebant cũ ambula tudinis: vt ſonus caſtroꝛũ ſo erar multituci
equaliter poterantre rent. Stura q́; erat rotis Lũunq; ſtarẽt dimitiebant ie es mal

uolui ad quattuoꝛ ꝑ . 12 1 „
tes: non am ſumt EIt altitudo:eèt hoꝛibiliſ aſpe

tuoꝛ facies.Et aſpectus ro

bilis ꝗꝛ cryſtallus eſt glacies indurata pꝑ ples annos.
8 (ARor ent l̃ cryſtall videbatur extẽdi ſu
piᷣa animaliũ ſic extenſio firmamẽti. t
mẽto aũt penne eoꝝ erecte.i.ſurſũ erecte: v
us ad alterum.qꝛ tangebant ſe in extremitatibus:vt ex

firmamẽto aũt pẽne eorũ

recte altérius ad alterum.

Anũqðq; duabuſ alijs ve

pẽne eoꝝ.Nã cũ fieret vox

er ca
Sub firma

₰ℳ₰

¶ Alteri

poſitũ eſt ſupꝛa.
x¶Et audiebaʒ
ſonũ alarum. qñ

mouebantur per
volatum: ¶

Quaſi ſonũ aq̃ꝝ

tudinis caſtroꝝ:

—

ſed ſucceſſiue: f¶Et ctus:et totü coꝛpus oculis ſuꝑ firmamentũ qð erat ſu vbi qñ icedũta lo
reua rcban cũ am plenũ circuitu ipſaꝝ quat ꝓ caput eoꝝ:ſtabant ſuh Se ancie ſantid
beeent e ro. 102:. Cünq; ambularenta mittebant alas ſuas. Et ſi de drrbaz bin
poꝛis to malia: amnbulabat parit . . .r üceſſu turbaꝝ hin
tius rote poterãt ad Muimalia: ambu abat parit pfirmametum qd erat imi nitu eaͤr: colli⸗
partes oppoſitas am ⁊ rotle iuxta ea: et cũ eleua nes capiti eorũ q̃ſi aſpect ſione armoꝝ ¶
bulare leut Ziaialia rentur aĩalia de terra:eleuůa lapidiſ ſapphyri: ſilitudo Lũq; ſtarent de- (A
Aa alique louum bant ſil crote. QAuocunqʒ thꝛoni: ? ſup ſimilitudiem mitceſſe benne Run
⁊c. totus iſte verſus ſbat ſpüs: illuc eüte ſpiri bꝛoni ſiltuco Ili aſ eoꝝ. i. ille penne dicthieron
non eſt in hebꝛeo ne ibat ſpus: illuc eüte ſpirtu theoni l itudo qᷣſi aſpectuſ ſurſũ erigebant duun nn
in livꝛis conectis ſel Trote pariter eleuabantur. hoĩs deſup. Et Ridi quaſi ad volandum de lhumd
im 8 are ſubdutur ſequẽtes eũ. Spirituſ.n. vi ſpeciè electri:uũᷣelut aſpectũ mittebant: ſe, uäni
g atura erat z [ron. Cu eũtib ibãt ignis itri reui pẽne auiũ qañ cel .NNmmnu
rotis. i.magnitudo. ecrat o . eütib ibat ignis minſecus p icuuuʒ ſãt a volatu. Wirhaberh
ie an 2 cum ſtatib ſtabat: cu, eius: à lübis er 2 deſuper: Nacũſie. vol fu- mnpibmand
gna: i( Et boꝛꝛibi eleuatiſ a fra:piter eleuebã Eta lubiſ eius vſq; deoꝛſu, pfirmamẽtũ. i p lulncnif⸗
lis aſpeci. pp magni tur ⁊ rote ſequentes ea: qa/ vidi quaſi ſpeciem ignis ceptũ ſedentis in mnmubimin
tudinem morh eg ſpüs vite erat in rotis. Etꝰ ſplêndentis in ciruitu vẽ rolo ſ n uhnnan
nan oopns. aiuſli ſilitüdo ſupꝑ captia aĩaliu, lut aſpectum arcul cuz ſue nutũ ſtabat 2 vo tucen
bet rote: ¶ Plenñ firmamẽti quaſi aſpeccry rit in nube in die pluuie. labant: vt dem eſt (ſunhirmnin
gevls⸗ i Piantis ſtali hoꝛibilis:èt extenti ſu Mic erat aſpectus ſplendo equr⸗ ꝓcedit gzuinnn
modum oculoꝝ fac Su i ad deſcriptionen Mlimnfcd
at neane. p capita eoꝝ deſuꝑ. Sub ris per gyrum. tbroni rſedentis urgege
nis. m (Ea, am⸗ ſuup eü cũ d; : ¶0 mmſnigen
bularẽt animalia. ad — Et ſupꝑ firmamen ſummn pint
quãcũq; partem: ambulabant pariter ⁊ rote: n ¶ Etciʒ tũ ⁊c᷑ꝛ pʒ ſnia ex pᷣdictis vſq; ibi: e tvidt quaſi lmiy ſicß
eleuarentur animalia de terra.per volatum alaruʒ: S ſpẽm electri.i.ſpẽs illius hois videbatur de electro vel ninnſi
Eleuabantur ſimul ⁊ rote quocunq; ibat ſpũs.i. vẽtus tur talis coloꝛis ſicut eſt coloꝛ electri: tñ differenter i pte ſu⸗ ſes r
binis ſupꝛadictus.vel per ſpiritum intelligit hic ſpiritus vi pioꝛi.ſ. a lũbij eb:a ſurſũ ⁊ i ꝑte iferioꝛi. ſ. a lumbis 25 e
uificans illas rotas:ideo ſubdit᷑: p Spiritus enim vite oꝛſũ ⁊ ſurſũ:qꝛ in ꝑte ſuperioꝛi erat ſimilis electro igni fuinebebe
erat in rotis q. d. non mouebant᷑ ꝑ exterioꝛẽ impulſum ſeu to retinẽti tñ fulgoreʒ ſuũ itra ſe: ideo ſubdit: faele gfi
lut aſpectũ ignis intrinſec ꝑ circuitũ eius: g Nenmm

tractũ:ſ ed per ſpiritũ intrinſecum viuificantẽcetera patent
ex dictis. q ſimilitudo.Hic conſequẽter deſcribit᷑ vi
ſio qtum ad iullud qð erat ſupꝛa caput animalium: ⁊ pmuʒ
erat quedam ſimilitudo firmamẽti ſeu celi ſtellati: ⁊ ſupꝛa
firmamẽtũ videbat᷑ thꝛonus ſapphyrinus:⁊ ſuper thꝛonũ
effigies hoĩs ſedentis ad cuius nutu ⁊ pᷣceptũ aialia ⁊ rote
moucbantur: ⁊ hoc eſt qð dẽ: q ¶Et ſimilitudo ſuper ca
pita aialium firmamẽti. cuius coloꝛ deſcribitur cũ ſubdit᷑:
r/ ¶¶Quaſi aſpect᷑ cryſtalli hoꝛꝛibilis.i.venerabilis:eo mõ
dẽ geñ.xxviij. Quã terribilis eſt loc iſte:non ẽ hic aliud ni/
ſi domus dei ⁊ poꝛta celi. hebꝛei dicunt hic: Quaſli aſpe/
ctus glaciei foꝛtis loco cu tranſlatoꝛ poſuit cryſtalli hoꝛꝛi

bis eius 1 deſuꝑ.ĩ pte vero inferioꝛi erat ſimilis electiro N
ignito fulgoꝛẽ ſuũ emittenti extrinſec: iõ ſi ubaitaſh D inel
Et a lumbis eeendi vidi q̃i ſpẽʒ ignis.i.ele ner
pled

ctri igniti: i entis. i. ſplendoꝛem emittentis: di rr
k ¶Elelut aſpectum arcus. i. iridis: qui eſt ſplendidus. g⸗ lrni
Adf
iguras

◻

acili' capiẽdũ pᷣdictã viſionẽ imaginariã poſui e dNln
p̃dictoꝛum ſᷣm deſcriptionẽ latinoꝝ ⁊ etiam Pricint
hebꝛeoꝝ qtũ ad hoc ꝙ eoꝝ deſcriptio differt alatinis.
ſĩ oſcriptiõe aialiũ tm qtu ad ðſcriprionẽ faciex i alij
ãat ẽ eað. ſciẽò tñ ꝙ pᷣdcã ñ pñt ſufficiẽt ĩ plão oſcribiſſ i
oʒ ꝑ imagiatõʒ iſpiciẽt mlta ſuppleri ad ĩtellẽʒ viſiois.·

üpageni
n iſhen
NN
Uumtntleye

ek

Mbälmnn g
Wolcbunn
olrun /
uſſuii⸗

Nmimne
mn
finpſcini

Niſtſoid
nümnisdi A
nueg bnſt
4 (Qücem;.
ſo.dumur
nis no ullig
L.ytſonus ni
mudlins aiſnn
wbiquicecinn
Eaudit ſonn
Jus irtbilo
chuturapde
nineir: To
ſonemnor
Liq; ſunnd
mincbunt en
x.i Aeſen
Mmicnubt
Aupolanunn
minbant: i
ine auii qigl
ſita volot.
ſiiciſie vorſu⸗
frmameti. i
ti Cenda
ds Fennd
entö: tl
nü ſuben in
bmend
Gtii
Alotonmnun
Peni tetn
ſyeicni
nnun
te e
mnt
iaßeneigenn
nNd ee
erilunmnet
Kinn

lentols „eſ
kinſfti

rii e

onig

Eʒechielis

¶ Ad intellectũ viſionis pdicte ↄſiderandum ꝙ ſicut

dicit hieronymus in pꝛologo: iudei qui cum ioachim

ducti fuerant in babylonem:de hoc penitebãt ꝙ ſe red/
diderãt regi babyloniſ:qꝛ videbant adhuc ſtare hierlʒ
quã hieremias denũciauerat deſtruendam: ⁊ meli fo-
re remanentibus in hierlm qᷓ;ᷓ tranſmigratis in babylo⸗
nez: vt hadetur hieremie.xxiiij.Et iõ quinto ãno a trãſ
migratione ioachiʒ dñs dedit ecechieli ſpiritũ pphetie
ad cõſolationẽ tñ captiuoꝝ denũcians mala ð pꝛopinq;
ventura in hierlm ⁊ multo maioꝛa qᷓ; ſuſtinerent in ba
bylone. Per ventum igitur turbinis ⁊ nubẽ venientes
ab aquilone: intelligitur exercitus chaldeoꝝ:qui per il
lam ꝑtem intrauit iudeam: vt frequenter dem ẽ ſupꝛa iĩ
eſaia ⁊ hieremia.per ignẽ inuoluentẽ:intelligitur incen
diuʒ ciuitatis ⁊ templi futuꝝ.ꝑ quaternairũ autem ani
malium facieꝝ ⁊ rotarum:intelligitur quternarius nu
merus regnoꝝ magnoꝛum ſibi ſuccedentiũ.ſ.chaldeo
rum:perſarũ grecoꝝ:⁊ romanorum: q̃ etiam regna in
feſtauerunt ppłm iudeoꝛum:nec mirum ꝙ idem nume
rus plurib ſilitudinibꝰ figuratur:qꝛ gen.xlj.ſeptẽ anni
fertilitatis:⁊ ſeptẽ famis:duplici ſimilitudine figurant᷑
ſ.p ſpicas plenas a ſteriles:⁊ per boues pingues æ ma-
cilentas. In ſpeciali vero ꝑ faciẽ leonis qᷓ pꝰ eſt:ſᷣm de/
ſcriptionẽ hebꝛeoꝝ itelligit regnũ chaldeoꝝ ſeu baby
lonioꝝ:qð fuit pᷣmũ iter iſta quattuoꝛ: vnde rex baby
lonis frequenter vocatur leo in ſcripturis: vñ hieremie
iiij. Aſcendit leo de cubili ſuo ⁊c. ⁊ ſʒ aliquos habebat
imaginẽ leonis in vexillo ſuo. Per faciẽ hois intelligit᷑
rgnũ pſaꝝ ⁊ medoꝝ:qð ſucceſſit rgno chaldeoꝝ:dañ.
v. Quia iſtud regnũ humanius tractauit populum iu
deoꝝ qᷓᷓ alia:vnde ⁊ cyrus dedit licentiam redeundi in
iudeam/ Per faciem bouis regnum grecoꝛum:qꝛ ſicut
bos impellit coꝛnib ſic regnũ grecoꝝ moleſtauit ppizʒ
iudeoꝝ:⁊ maxie tpe ãtiochi illuſtris: vt patʒ.j.⁊.ij.ma
chabeoꝝ: vnde ⁊ danieł.viij.iſte antioch uocatur coꝛ-
nu modicũ:a poſtea factum grãde nimis ↄð merediem
