res reges pſaꝝ deuoti addiderunt ad edificis iſta potiſſime
circa tẽplũ:vt ſatis haberi põt ex pꝛimo eſdre:⁊ 2 machabe
oꝛũ.Dicit etiã ioſephus antidtatis iudaice libꝛo.xv. ꝙ he/
rodes aſcalonita rex iudee cuius tꝑe natus fuit chꝛiſtus ſec̃
edificia magna ⁊ ſũptuoſa ad foꝛtificacionẽ ciuitatis ⁊ ðco
rẽ templi. Dicit etiã ꝙ ad altitudinẽ templi addidit ſexagin-
ta cubitos. Nã coꝛobabel ⁊ alij adiutoꝛes eleuauerunt ipᷣm
per. lx. cubitos tantũ:⁊ ipſe addidit.lx.vt ſic eſſet eiuſdẽ alti
tudis ſicut fuerat templu ſalomõis per chaldeos deſtructũ
⁊ tanta deſcripta eſt ſupꝛa altitudo huius tẽpli imaginarie
viſi.Ad hoc aũt inducũt arg ex pᷣn viſionis capli qdrage
ſimi:vbi fit mentio de deſtructione ciuitatis per chaldeos:
cũ dẽ. xiiij. anno poſtq percuſſa eſt ciuitas facta eſt ſuꝑ me
manus dñi ⁊c.Et ↄñter deſcribit edificationẽ ciuitatis ⁊ tẽ
pli vſqʒ ad finẽ libꝛi.Ex quo vr ꝙ ad ↄſolationẽ populi ad

huc in captiuitate detenti pꝛopheta loq̃ᷓt de mãli reedificati

one ciuitatis et tẽpli:quã dicunt ↄpletam mõ pꝛedicto: ſed
hoc dem ſtare non poteſt:qð oſtendo pꝰ de ciuitate ⁊ tẽplo
ſimul:ꝛ de quolibet per ſe. De tẽplo naq; ꝑ coꝛobabel icho
ato pʒ pᷣmo eſdre tertio:ꝙ fuit edificatũ i eodẽ loco in qͥ ſue
rat tẽplum ſalomonis.Et ſilr de reediſicatione ciuitatis ꝑ
neemiã patet Neemie ſcòo:ꝙ fuit in eodem loco in ò; pꝛius
fuerat:nã reedificata fuit reparando interruptões ⁊ ruinas
muroꝝ per loca difſipata.Certũ eſt aũt ex tertio ⁊ quarto
regũ ꝙ templũ ſalomonis edificatũ fuit in ciuitate hierlm:
per ↄñs teplũ reedificatũ per coꝛobabel:⁊ in hꝰ ↄueniunt
oẽs hiſtoꝛiographi iudei ⁊ latini. Lemplũ aũt ⁊ ciuitas q̃
imaginarie ſupꝛa deſcribũtur diſtant ab inuicem ꝑ.xxviij.
miliaria ⁊ plus:& ipoſſibile eſt vt vi:ꝙ viſio imaginaria de
edificatione ciuitatis ⁊ tẽpli poſt reditum de babylone itel/
ligat. Q aũt tãtuʒ diſtet declarat᷑ ſic: Nã inter ciuitatem ſu
pꝛa deſcriptã cũ ſuburbanis ſuis ⁊ iter tẽplũ cũ oibus ſibi
adiunctis edificijs:eſt tota latitudo poꝛtionis leuitaꝝ conti
nens decẽ milia calamoꝝ:⁊ de latitudine poꝛtõis ſacerdo/
tũ quattuoꝛ milia calamoꝝ ⁊ plus:ſed iſtud pluj dimitto.
Iſta vo.xiiij.milia calamoꝝ faciũt.xxviij.miliaria: qð ſic
declarat᷑:Nã dnq; pedes faciunt vnũ paſſuʒ: paſſus.cxxv.
vnũ ſtadiũ:octo vo ſtadia faciunt vnũ miliare ſic noĩatuʒ:
quia cõtinet mille paſſus:qð patet ex dictis:nã octies.cxxv
faciũt mille:vñ vᷣſus:Quinq; pedes paſſũ faciũt:paſſus q;
cẽtũ Uigitiqnq; ſtadiũ:ſi des miliare Octo facij ſtadia:du
plicatũ ſit tibi leuga.hoc igit᷑ ſuppoſito:videndum ẽ de q̃n
titate calamoꝝ. Ex dictis ãt ſupꝛa q̃drageſimo caplo pʒ ꝙ
vnus calamus ↄtinet ſex cubitos:de cubitis ſcũarij:qᷣ qui
libet continet vnum cubitũ vſualẽ ⁊ palmũ:vt ibidem fuit
oñſũ: cubitus aũt vſualis ↄtinet pedẽ ⁊ dimidium:⁊ ſic ca
lamus cõtinet nouẽ pedes ⁊ cũ hoc ſex palmos qui faciunt
vnũ pedẽ ⁊ plus:ſed illud plus dimitto:⁊ ſic pʒ ꝙ calamus
vnus continet duos paſſus.Igit᷑ cũ mille paſſus faciant mi⸗
liare vnũ:vt pꝛedem̃ ẽ: ſeqt ꝙ mille calami faciũt duo mili
aria:a per ↄns.xiiij.milia calamoꝝ faciũt.xxviij.miliaria:
⁊ ſic patet ꝓpoſitũ.ꝛ ſeparatim oſtenditur de templo ⁊ ciui
tate inchoatis per coꝛobabel ⁊ neemiam:a pꝛimo de tẽplo
quia ſupꝛa deſcribitur murus exterioꝛ longitudis quingen
toꝛum calamoꝛum in quolibet quattuoꝛ laterum ſuoꝛum:

„

quingenti vero calami faciunt vnum miliare:⁊ ſic cir/
cuitus muri eſt quattuoꝛ miliaria. Circuitus autem tẽ
pli per coꝛobabel inchoati nunqᷓ fuit tante cõtinentie:
imo nec etiam cum tota ciuitate hieruſalem in qua fu
it:ergo ⁊c̃. Item pꝛopheta vidit aquas egredientes de
templo ⁊ pꝛocedentes vſq; ad mare moꝛtuum ad ſanã

dum illud de ſua amaritudine:vt poſſent piſces ibi vi/
uere:vt habetur ſupꝛa.xlvij.caplło.Certum eſt auteʒ ꝙ

in templo per coꝛobabel inchoato:⁊ poſtea per roma/
nos deſtructo: nunq; fuerunt tales aque:nec mare moꝛ
tuum factum eſt dulce. Item ideʒ poteſt argui de lignij
fructiferis ſupꝛa dictas aquas exiſtentibus:⁊ pꝛimitiua
facientibus:quolibet menſe:qꝛ nũqᷓ ita factum eſt:ergo
⁊c.ꝓpter hec ⁊ multa in viſione exechielis pꝛeſcripta ꝗᷓ
verificari non poſſunt de tẽplo poſt captiuitatem reedi
ficato:patet falſitas opinionis pꝛedicte.Item idem oſtẽ
ditur de ciuitate per ſe:quia ſupꝛa vltimo caplo delcri⸗
bitur in quadro equilatero:cuius quodlibet latus con
tinet calamos quattuoꝛ milia ⁊ qngentos:que faciunt
ix.miliaria:vt patet ex oictis ſupꝛa.Et circuitus ciuita
tis ibi deſcribitur decẽ ⁊ octo miliũ calamoꝛum qui fa
ciunt.xxxvj.miliaria.ciuitas autem inchoata ꝑ neemi/
am nunqꝙᷓ habuit tantam capacitatem:nec etiam deci
mam partem:pꝛopter quod dicta opinio repꝛobat᷑ mo
do non ſolum a latinis ſed etiam ab hebꝛeis.
Icunt igitur hebꝛei moderni ꝙ hec vltuma vi
ſio exechielis eſt intelligenda de edificijs ciuita
tis ⁊ templi:in aduentu meſſie conſtruendis:
queʒ expectant venturum tãqᷓ; hominem purum pꝛo/⸗
phetam tamen ſanctiſſimum:etiam moyſe ſanctioꝛeʒ.
Dicunt etiam ꝙ regnabit tꝑaliter ſuper omnes gentes
quas ſibi ſubijciet ⁊ iudeis:⁊ edificabit ciuitateʒ ⁊ tem
plum materialiter:ſicut hic deſcribitur ab eçechiele ꝓ/⸗
pheta. Hunc autem erroꝛem quantum ad hoc ꝙ negãt
chꝛiſtum in lege ⁊ pꝛophetis pꝛomiſſum eſſe deuʒ:⁊ qᷓ
tum ad hoc ꝙ dicunt eiuj aduentum adhuc futurum:
ego ſatis impꝛobaui per ſcripturas veteris teſtamenti
in quadam queſtione de quolibet:annis pluribus iam
elapſis:tamen adhuc repetaʒ pauca de illis:⁊ pꝛimo ad
oſtendendum ꝙ chꝛiſtus in lege ⁊ pꝛophetis pꝛomiſſuj
ſit ᷣus de ⁊ verus homo:dicitur enĩ Eſaie.ix.de ipſo:
Paruulus natus eſt nobis:⁊ filius datus eſt nobis. in
quo expꝛimit᷑ manifeſte eius humanitas:per hoc autẽ

qð ſubdit᷑:Et vocabitur nomẽ eius admirabilis cõſili/

arius:deus fſoꝛtis:pater futuri ſeculi:pꝛinceps pacis.ex
pꝛimitur eius diuinitas. Item hieremie.x xiij Eece di
es veniunt dicit dominus ⁊ ſuſcitabo dauid germen iu
ſtuʒ. vbi tranſlatio chaldaica apud hebꝛeos auctẽtica
habet Statuã dauid meſſiam iuſtum:⁊ regnabit rex ⁊
ſapiens erit:⁊ faciet iudicium ⁊ iuſticiam in terra.ſequi
tur: Et hoc eſt nomen qð vocabũt eũ dominus iuſtus
noſter. Per hoc anteʒ quod dicitur Suſcitabo dauid
germen iuſtum. apparet eius humanitas:per hoc autẽ
qð ſequit᷑: Et hoc eſt nomen qð vocabunt euʒ domin
iuſtus noſter. expꝛimitur eius diuinitas:nam pꝛo hoc
nomine dominus hebꝛaica veritas habet nomẽ domi
ni tetragrãmaton:quod ſcòm hebꝛeos eſt nomen ſum
mi dei creatoꝛis omnium. Unde dicit rabi moyſes ĩ li-
bꝛo directionis dubioꝛuʒ parte pꝛima caplo.lx. ꝙ hoc
nomen domini tetragrãmaton ſignificat diuinam el
ſentiam ſignificatione perfecta ⁊ immixta. Cetera vero
nomina videntur deriuata ab operibus diuinis:vt cre
atoꝛ:dominus:ſaluatoꝛ:⁊ huiuſmodi. Iteʒ michee.v.
dicitur. Et tu bethleem ephꝛata:paruulus es in milibꝰ
iuda:ex te mihi egredietur qui ſit dominatoꝛ in iſrael:
⁊ egreſſus eius ab initio a diebus eternitatis. Q auteʒ

e uthit
miͤbave⸗
ſicusdebe
Humanana.
noiuing5
umetfali
hlusſo en
busannoz.
wo ſene
fechtitlicu
lnpoopter
sſcho det
tuniloun
Ulſioabitu
ſen ſicutpe
gio ſbiſua
0oum:rro
pequoyl
Aate qo
Pouchuiſ
Eritedici
hucphunn
Cunets gent
dotminusen
fidoſnus
gaoc dicr
ſigtur ad
hoc gute
4pparete
dirityſa
iguo he
guihonn.
Nanmn
fobabelu
buarinpla
funellonnp
huguoncotbi
Nn Geetclama
ignun len
Cſöctur
nepulſchpuin
—
plunper
lhunn
ſonisinallfa
ſpglorfieri⸗
Eluuetbigan

Mincllsſeiey

lunſeir
ſſonechiiſt
enten⸗
n⸗ venturur
uſiglrpi
chgren
hellmn g
lenhrt.
luthoi

anneſunnn
3oringuidelge
niſ Knmmniin
nuciuſanncton
wtchtlumnt
räimn ninei
Pagliwocn
usqnoclbeluee
Tqngentosgneftin
nen Etonuinndin
nlüücalanoungt
meninchonnapfen
Nitrennetetim
gaopinonpwbin
mib hehreß.
danigheryltim
Nic detliichsci
nn meſte onſtnnod
bominenpunng
naum noſte imci
lur ſaper omnes gn
clicabit uimtgtm
Mbinr obeil,
uanmmn , hocgli
om um eſſeauz
tum albucuumm
1s Muenss tolamo
rannssplunbusinn
adellglptinoc

iPopdasoniſi

nei Se dehe
ius danus ndbi
Anmins: a
iananniihliil
nſcinungte
nbamme krhen
iuattpdl,
pudhatn⸗ uni

¶ Eʒechielis/

hec auctoꝛitas etia ſcom hebꝛeos itelligatur de chꝛiſto
pʒ Matth.ij.quia ſapientes iudeoꝛum eaʒ allegauerũt
coꝛã herode querenti natiuitatis chꝛiſti locũ:⁊ ꝑ egreſ-
ſũ eius de bethleem expmitur eius natiuitas tꝑalis in
humana nã:per egreſſum autẽ ipſius ab initio a diebꝰ

eternitatis:expꝛimitur eius natiuitas eternalis in natu/

ra diuina. Q autẽ ſcòo dicunt chꝛiſtum adhuc ventu/
rum eſt falſum:qꝛ danielis.ix.deſcribitur tpᷣs aduẽtus
ipſius ſbᷣ certo nüero annoꝝ.ſ.ſb ſeptem hebdomadi
bus annoꝝ:que faciunt quadringentos nonaginta an/
nos.Iſte vero numerus annoꝛum completus ſuit tẽpo
re chꝛiſti:ſicut diftuſe declaraui ſcribendo ſuper danie
lem:pꝛopter qð hic cauſa bꝛeuitatis omitto. Iteʒ dani⸗

elis ſcõo de tꝑe aduentus chꝛiſti dicitur: In diebus res/

rum illoꝛum ſuſcitabit deus regnum:qð in eternuʒ nõ
diſſipabitur:qð ſcõm hebꝛeos ĩtelligitur de regno meſ/
ſie:⁊ ſicut patet ibi loquitur pꝛopheta de quattuoꝛ re/
gnis ſibi ſuccedentibus.ſ.babylonioꝛum:perſarum:gre
coꝛum:⁊ romanoꝛum:⁊ ideo regnum chꝛiſti incepit tẽ
poꝛe quo vltimum.ſ.regnum romanoꝛuʒ fuit ĩ ſua po/
teſtate:qð maxime fuit tempoꝛe auguſti ceſaris:quo tẽ
poꝛe chꝛiſtus de virgine fuit natus:vt patet luce ſcõo.
Exijt edictũ a ceſare auguſto ⁊c. Item aggei ſcõo:Ad/
huc vnum modicum ⁊c. ſequitur:Et veniet deſiderat
cunctis gentibus:⁊ implebo domum iſtam gloꝛia:dicit
dominus exercituum.ſequitur:Adhuc magna erit glo
ria domus iſtius nouiſſime:pluſqᷓ; pꝛime.per hoc autẽ
quod dicit: Ueniet deſideratus cunctis gentibus:intel/
ligitur aduentus chꝛiſti:etiam ſecundum hebꝛeos. per
hoc autem qð pꝛemittitur: Adhuc vnum modicum ẽ.
apparet ꝙ eſt pꝛeteritus. nam a tempoꝛe quo agge h
Dixit:vſq; nunc:ſcilicet vſq; ad annũ dñi. Mecccxxxij.
in quo hec ſcripſi:pſuſqᷓ mille ⁊ ſexcenti fluxerunt anni
qui non videntur poſſe dici rõnabiliter vnum modicũ
Iteʒz certum eſt ꝙ aggeus loquebatur de templo ꝑ ço-
robabel inchoato dicens:Ueniet deſideratus cũctis gẽ
tibus:⁊ implebo domum iſtam gloꝛia.Ex quo patʒ ꝙ
ſtante illo templo chꝛiſtus venit:⁊ ipſum impleuit glo
ria:quando ibi oblatus fuit pꝛopter qð ſanctus ſyme/
on tũc exclamauit:Lumen ad reuelationem gentium:
7 gloꝛiam plebis tue iſrael. hoc etiam patet per hoc
qð ſpditur:Magna erit gloꝛia huius domus nouiſſi/
me pluſꝙ; pꝛime.pꝛima nãq; dicitur templum ſalomo
nis quod fuerat deſtructum. Non poteſt autem dici
templum per ʒzorobabel ⁊ ſuos ſequaces reedificatũ qð
reſpectu templi ſalomonis fuit quaſi nullius reputa-
tionis in edificijs ⁊ oꝛnatibus ⁊ conſimilibuj:fuerit ma
gis gloꝛificatũ in aliquo:niſi per pꝛeſentiaʒ chꝛiſti: qui
oblatus ibidem fuit:⁊ in eo pluries pꝛedicauit: ⁊ plura

miracula fecit:vt habetur in euangelijs. Illud enim tẽ/

plum ſtetit vſq; ad quadrageſimumſecũdum annũ pꝰ
paſſionẽ chꝛiſti in quo deſtructum fuit per romanos.
Qeautem tertio dicunt iudei chꝛiſtum in pꝛimo aduen
tu ſuo venturum ad regnandum tempoꝛaliter in pote
ſtate magna:patet manifeſte falſum per illud quod dici
tur Zacharie nono.Exulta ſatis filia ſyon:iubilla filia
hieruſalem: Ecce rex tuus veniet tibi iuſtus ⁊ ſaluatoꝛ:
ipſe pauper ⁊ ſedens ſuper aſinam ⁊ pullum filiũ aſi
ne.quod exponitur etiam a doctoꝛibus hebꝛeis de ad/
uenta meſſie: vt declaratum fuit ibidem:i⁊ ſic patet ꝙ
eius aduentus pꝛimus pꝛedicitur a pꝛopheta futurus i
paupertate:⁊ humilitate ⁊ non i terrena gloꝛia ſeu po⸗
eſtate.Itẽ eſaie.lij.de chꝛiſto dicitur: Ecce intelliget ſer
uus meus ⁊c.quod intelligitur de chꝛiſto ẽt ſʒ hebꝛeos
antiqs:⁊ ẽt totũ caplm ſeqnj ſicut ibidẽ fuit dictũ:⁊ ibi
ſubdit de ipo:Ingloꝛius erit iter niros aſpecł ei:⁊ ibi/

4

Noorto. Vi

dem ſubditur: Et deſideranimus euʒ deſpectum ⁊ nouiſſi
mum viroꝛum:uirum doloꝛum:⁊a ſcientem infirmitatem:
⁊ quaſi abſdonditus vultus eius:⁊ deſpectus.⁊ poſtea: Si
cut ouis ad occiſionem ducetur c. Ex quibus patet:ꝙ pꝛi
mus aduentus meſſie non fuit pꝛenunciatus futurus in po
teſtate ⁊ gloꝛia:ſed humilitate et paupertate magna:nec ad
tempoꝛaliter regnandum:ſed ad patiendum:a per ſuaʒ paſ

ſionem nos miſericoꝛditer redimendum. vnde ibidem oici

tur: Ipſe autem vulneratus eſt pꝛopter iniquitates noſtras
attritus eſt pꝛopter ſcelera noſtra:diſciplina pacis noſtre ſu
per eum ⁊ liuoꝛe eius ſanati ſumus: autem dicunt iu/
dei:ꝙ meſſias in aduentu ſuo edificabit eis templum mate
riale:ſicut pꝛedicitur ab exechiele:⁊ ex hoc ſumunt argumẽ
tum contra nos ad pꝛobandum:ꝙ ieſus nagçarenus non ſu
it meſſias verus:quia non edificauit templum ſicut per ꝓ⸗

phetas fuerat pꝛomiſſum:non valet:quia pꝛophete magis

dicunt contrarium: Nam aggei ſecundo i auctoꝛitate ſupe/
rius allegata dicitur de tẽplo per ʒoꝛobabel ichoato. Ma⸗
gna erit gloꝛia domus iſtius nouiſſime.Ex quo patet ꝙ ñ
eſt alia materialiter edificanda per meſſiam.nam iſta de qᷓ
loquitur pꝛopheta non eſſet nouiſſima. Item hieremie ter/
tio dicitur de aduentu chꝛiſti pꝛimo: Aſſumam vos vnuʒ
de ciuitate ⁊ duos de cognatione ⁊ introducaʒ vos i ſyon.
in quo pꝛedixit pꝛopheta paucos valde de iudeis reſpectiue
ad fidem catholicam conuertendos:a ſubditur ibideʒ: In
diebus illis dicit dominus. Non dicent vltra arca teſtamẽ
ti domini:nec aſcendet ſuper coꝛ:nec recoꝛdabitur illd: nec

viſitabitur:nec fiet vltra. Nũc autem ita eſt ꝙ tabernaculũ

moyſi fuit fcem ad reponendum arcam teſtamenti domini:
vt patet Exo.viceſimodnto:⁊a ſimiliter templum ſalomo-
nis:ad hoc ſuit factum:vt patet in pluribus locis ſecundo
tertio regum:⁊ ſecundo paralypomenõ:⁊ ideo ſi arca vl
tra non fiet:per conſequen nec templum:pꝛopter qð iudei
vt conſequenter dicant:ſicut dicunt ꝙ meſſias in aduentu
ſuo edificauit eis materialiter templum:ſic reſtituet eis ar-
cam teſtamenti ꝓpiciatoꝛiuʒ:⁊ ceta pertinentia ad veter!l le
gis cultum. Cum igitur hieremias pꝛopheta dicat ꝙ arca
materialis teſtamenti non fiet vltra:nec erit in recoꝛdatiõe
vel memoꝛia.ſ.ad conſtruendum:per cõſequens pᷣdixit tẽ
plum materiale vlterius non reedificandum. Item ad hoc
poteſt induci quod dicitur hieremie ſeptimo: Nolite confi
dere in verbis mendacij dicentes: Templum domini tẽplũ
domini templum domini eſt. In hebꝛeo habet᷑: Templuʒz
domini templum domini templum domini tria in plura⸗
li:quaſi diceret mendaciuʒ eſt dicere ꝙ tria templa ſint ſuc⸗
ceſſiue edificanda:⁊ ideo poſt templum ſalomonis qð fuit
pꝛimum:a templum per coꝛobabel inchoatuʒ: ⁊ per roma
nos deſtructum quod fuit ſecundum:non reedificabitur iu
deis tertium. Argumentum autem de ieſu nagareno nõ va
let:quia templum per ipſum edificatum eſt eccleſia ſiue cõ
gregatio fidelium in fide charitate foꝛmata:que eſt ſpiritu
ale templum de cuius edificatione dicit Matthe.xvj. Su
per hanc petram edificabo eccleſiã meã.Cauillationes aũt
iudeoꝛum per q̃̊s nituntur ſcripturas veteris teſtamenti pᷣ
allegatas peruertere pꝛopter pꝛolixitatem vitandã h̊ͥ omit
to:quia illas poſui diffuſe in quadã queſtione de quolibet:
de qua ſupꝛa mentionem feci:⁊ qꝛ cauillatões illas exponẽ
do libꝛos veteris teſtamẽti replicaui ſaltem pꝛo magna ꝑte
ĩ locis in qbus exponũt auctoꝛitates pꝛedicte.Expoſitionẽ
vltie viſionis exechielis ex cã exponẽdã reſeruaui pꝰ expoſi
tõeʒ libꝛoꝝ oiuʒ vetis ac noui teſti.¶ Opinio catholicoꝝ
Epꝛobatis dictis hebꝛeoꝝ ſcòʒ gram a dño mihi
datam: conſequent᷑ videndũ ẽ qᷣd de viſione pꝛe
dicta dixert doctoꝛes catholici: et ſũt tres modi

dicendi.Nã aliq vt beat hieronymus ⁊ beatus gregoꝛius

dixerũt:ꝑ viſionẽ eʒechielis imaginariam cgiflegzc ecclie

T.iber

in ſacfis a moꝛib' eſſe ſignatam: ⁊ hunc ſenſum in exponẽ
do ſecuti ſunt: expoſitionem imaginarie viſionis pꝛout ſu-
pius eſt deſcripta: quaſi totalr dimitẽtes: cũ tñ ab illa ſit in
choandũ:ſicut dictum fuit ſupꝛa in pꝛincipio.xl.capli. Di/
cit etiam vlterius beatus gregoꝛius homelia pꝛima ſuper
hanc viſionem: ꝙ ille ſenſus viſionis imaginarie eſt totalit
relinquendus:eo ꝙ viſio illa continet incompoſſibilia:qð
arguit ex eo quod dicitur ſupꝛa.xl.caplo: Et menſus ẽ lati⸗
tudinem edificij calamo vno. per hoc autem ꝙ dicit ediſi
cij abſolute:loquitur de toto edificio ſcõm gregoꝛiũ :et po
ſtea ſbditur: Et mẽſus eſt poꝛtam a tecto thalami:vſq; ad
tectum eius.latitudinem.xxv. cubitoꝛum ⁊ fecit frontes ꝑ
lx. cubitos.Ex quibus ſic arguit.Frontes ſunt in poꝛta: et
poꝛta in edificio: ⁊ ſic maius continetur in minoꝛi.ſ.lx. cu⸗
biti in.xxv. . xxv. in vno:hoc autem eſt impoſſibile. ergo
1c. Dicit etiam ꝙ hoc factum eſt ex oꝛdinatione diuina: vt
legentes dictam viſionem relicto ſenſu imaginario taq; nul
lo myſticum quererent intellectum: ſed magiſter richardus
de ſancto victoꝛe reputans in hoc dictuʒ gregoꝛij minP'veꝝ
pꝛoceſſit quaſi via oppoſita: declarans in expoſitione ſua
poſſibilitatem totius edificij ſuperius deſcripti de ſeſu alio
nihil dicendo:ſi auteʒ alibi de hoc aliquid dicit ignoꝛo.ſol
uit autẽ argumentum beati gꝛegoꝛij:per hoc ꝙ omnia tem
pli edificia ſimul ſumpta dicuntur vnum ediſiciuʒ: a nihil-

ominus quodlibet dici per ſe poteſt vnum edificium ſicut

totum manerium regis pariſius dicitur domus regia:et ta
men ſunt ibi multe domus.ſ.palatium camera cauſarum
capella ⁊ ſic de alijſ:et ideo cuʒ dicitur ſupꝛa.xl.c.Et mẽſuj

eſt latitudinem edificij calamo vno ⁊c.edificium ibi accipi

tui pꝛo muro exterioꝛi ſecundũ aliquos vel pꝛo domuncu
la ſupꝛa poꝛtam edificata:ſecundũ alios vt dictum fuit ibi
dem. Dominus hugo cardinalis pꝛoceſſit quaſi media via
declarans poſſibilitatem edificij imaginarie viſi:⁊ cuʒ hoc
de edificio eccleſie per aliqua loca immiſcuit:hoc tamen fe
cit imcomplete ⁊ etiam interciſe:eandem etiam ſententiam
ſub diuerſis ſimilitudinibus pluries repetendo: et pꝛopter
eandem cauſam expoſitio beati gregorij videtur minus ap
pta.nam per montem ſupꝛa quem pꝛopheta dicitur dimiſ/
ſus ſupꝛa.xl.ca.dicit ſignari chꝛiſtum. Item per virum mẽ
ſurantem edificium.item per poꝛtam et etiam alia plura.li
cet autem dictum beati gregoꝛij non intendaʒ in aliquo re/
pꝛobare:tamen aliquibus videretur conuenientius exponi
viſio pꝛedicta:ſi per diuerſas partes ⁊ ſimilitudines ſignifi
carentur diuerſa.item beatus gregorius de dicta viſiõe ex
poſuit tantum pꝛimum capitulum.ſ.xl.⁊ adhuc incomple
te:nam illo tempoꝛe obſeſſa fuit romana ciuitas:⁊ multuz
afflicta: pꝛopter quod ſe excuſat de vlterioꝛi ꝓſecutione ibi

terminãs dicte viſionis expoſ itionem:decem tamen home
lias continentem. oſ atn Ai myſticatõe vbi
dicitur in poſtilla:Nam aliqui vt beatus hieronymus.
Irca plurima que continentur in pꝛo ¶ Additio

phetia eechielis duo ſunt conſideranda. Unum
eſt ꝙ inter ceteros pph̊as iſte pluribus vtit᷑ pavoł

vt pʒ in ꝓceſſu ſue ꝓphetie i qua qplurimas metaphoꝛas ĩ

—

di:ſed q̃ſi ↄſilia que non hñt vim obligandi ad penam
ſi non ſeruentur. vnde ſupꝛa caplo.xlv. dicitur: hec di-
cit dñs deus ĩ pᷣmo menſe in pᷣma menſis ſumes vitulũ
de armẽto imaculatum ⁊ expiabis ſcũarium ⁊c.Et ſilr
ponit aliq̃ circa ſacerdotes: ⁊ circa pꝛicipes in ſacrificijj
⁊ oꝛnamẽtis ⁊ ingreſſu tẽpli ⁊ alijs:que ſi intelligerent
vt pꝛecepta eẽt manifeſte illud quod legit᷑ Deut iiij.
Nõ addetis ad verbũ qð loquoꝛ vobis nec auferet᷑ᷣ ex
eo.vnde in veteri teſtõ ſicut nullus potuit auferre aliqð
pꝛeceptũ de his q̃ deus pꝛecipiebat per moylen:ita nul-
lus poterat addere aliqð pᷣceptũ vltra illa:et ſilr poſſet
dici de edificatione tẽpli:⁊ ciuitat hic ꝓpoſita:ꝙ ſignifi
cabat reedificationi tẽpli aliqñ neceſſario fiẽda:ſecũdũ
edificationẽ q̃ de conſilio phetico fieri debebat ꝓpter
ſanctificationẽ ſpũalem ũuᷣlius ediſicij quam ꝓpheta pᷣn
cipalr intendebat.Et notandũ ꝗ pꝛedicte ↄſideratioes
que in hac lr̃a:vt patet:fundãat᷑ ſt valide ad euacuãda
argumẽta iudeoꝝ:que ex hij viſiõibꝰecechiel:cõiter ſu
munt:que quidem argumenta credũt eſſe efficaciſſima

contra nos qui chꝛiſtum iã veniſſe confitemur: cuʒ tñ

pꝛedicta non fuerunt hactenus cõpleta nec pꝛofitemur
ipſa cõplẽda:ſed pꝛedictis conſideratis patet manifeſte
ꝙ iſta poſſent a debẽt itelligi parabolice dicta ſeu per
modum conſili:non aũt pꝛecepti vt dictum eſt.
Expoſitio viſionis imaginarie ſecũdũ poſtillatoꝛẽ.

Zs igit᷑ pꝛemiſſis itẽdo dicere quid mihi vide

ð ſignificato viſionis imaginarie:nõ tñ ad ſa

tiſfactionẽ mihi vel alijs:cũ reſpectu pꝛecedẽ
tium doctoꝝ ſiʒ nullius momẽti:ſed ad excitandũ ani
mos ſtudioſoꝝ ⁊ deuotoꝛum vt per exercitium ſtudij
q oꝛonis querant dicte viſionis intellectum:ab eo qui
ſua myſteria reuelat humilibuj ⁊ deuotis:⁊ abſcõdit a
Fendetipus a ſapiẽtib in oculis ſuis.Credo nãq; ꝙ nł
us poſſit dictã viſionẽ ſufficiẽter exponẽ:niſi hoc hũe/
rit ex diuina reuelatione. Dico igitur ꝙ ſignificatuʒ ſu-
pꝛaſcripte viſionij poteſt duplicit accipi:vno modo vt
per illa ſignificetur reedificatio templi materialis poſt
reditũ babylonice captiuitatis:non tamen illo modo
quo dixerunt antiqui iudei:quẽ ſupꝛa repꝛobaui.Alio
modo ꝙ per illam ſignificetur edificium eccleſie ꝑ chꝛi⸗
ſtum ſaluatoꝛem noſtrum:ſicut cõiter dicunt doctoꝛes
catholici. Ad euidentiam pꝛimi modi conſiderandum
ꝙ frequenter in ſcriptura ſacra:⁊ maxime veteris teſta
menti pꝛomiſſiones diuine de bonis futuris:a comina
tiones de penis infligendis: intelliguntur ſub conditõe

licet ſcribantur abſe ute.De pꝛomiſſionibus autem pʒ

ducit.vñ ipſe deo dicebat ſupꝛa ca.xx.A a a dñe deus ipſi

dicũt de me:nunqᷣd non per ꝑabolas loquit᷑ iſte.quaſi dice
rent:Oẽs ſermones illius ſunt parabolici.ex qua conſide
ratione hĩ ꝙ iſte viſiones edificationum quas exechiel tra-
dit cõiter ſunt metaphoꝛice intelligende: ⁊ ideo ꝓceſſus gre
goꝛij exponẽdi huiuſmodi viſiones cenſeri debet pꝛopꝛius
⁊ litteralis ſecundũ modũ loquendi ipſius pphete:ſicut in
his q̃ parabolice dicunt᷑ ſenſus litteralis eſt:non ille ꝗ ꝑ lit
teram ſignificatur ſed qui per res ipſas quas littera ſignifi-
cat intelligitur: ꝓput dem eſt i plogo ſuꝑ geneſiʒ. Secũdũ ẽ
ꝓ hic ꝓpheta aliqua ꝓponebat per modũ pꝛecepti que tñ ñ

debent intelligi vt pᷣcepta.ſ.vt iponãt neceſſitatẽ obſeruan

pꝛimo regũ ſecudo ca. vi dicitur: Uenit aũt vir dei ad
heli:a ait ad eũ:hec dica dñs: Nunquid non aperte re
uelatus ſum vomni hatris tui:cum eſſet in egypto in
domo pharaonis:⁊ e egi eum ex omnibus tribubuſ iſ
rael mihi in ſacerdotem.ſ.ſumũ:vt pʒ per litterã ſequẽ
tem:⁊ poſtea ſbditur: Pꝛopterea ait dominy deus iſt rł
rael:loquens Locutus ſum: vt domtua 1 domus pr̃ij
tui miniſtraret i cõſpectu meo vſq; in ſempiternũ:nũc
autem dicit dominus abſit hoc a me:ſed quicunq; ho
noꝛificauerit me gloꝛificabo eũ:qui autẽ contẽnunt me
erunt ignobiles.Ex his pʒ pꝛomiſſio abſolute facta
de ſummo ſacerdotio añ exitum filioꝛum iſrael de egy
pto:poſtea per quadꝛingentos annos vel circiter.ſ. tꝑe
heli: oñdit dñs ꝙ illa pmiſſio itelligenda erat ſub con
ditione ſ.ſi ſacerdotes ſũme debite miniſtrarẽt:alit᷑ nõ
Similiter idem patet de comminationibus penarum
ione tertio:vbi de pꝛecepto domini dixit ionas abſo
lute:Adhuc.xl.dies ⁊ niuiue ſubuertetur.et tamẽ eius

ſubuerſio tunc non fuit ſecuta:⁊ hoc quia niniuite ege⸗/
runt penitentiam de malis ſuis ad vbũñ ione:vt expmii

rpoean meam pe
cusſumn vtfacer
exebono conleren
uſliaubusfitſt
tunalis quis it
Aauimülitiequum
itonis miles auen
iicojſeconuerten
ſoniſumcenenon
Meſegeldarereqge
Anagsadſeruien
llhomo adeo aue
1egen ad bocpot
nlteterren Aam
Pobenagunren
(undſtempneti
duscapicitatedun
tum es ſubtnibut
ſlijanin ſucruta
runtſeſenam om⸗
gjinlirimwl.
nſonen inegiunan
iunsrtenglmu
Elbſonteſfuumnſ⸗
lipumerlcintefan
Indkitunfaiſeraan
poniſoſclimnftitp
nonfuruntunrtii
hideſantantnnn
ſelind aningrei
pectotgeroblin
ntonniſun ote
lofllun oiſein
unſefir 2honimp
nfliiſnclwnſe
nlatungon
unnhhſ
uniereuerti.
ginl
aumnſunh

4

Wgcontrg
Nann ⸗

ſeconſtanmn a
Pplaunerpofim
ras paurnmnit
Colck dian ſan
tdiun c.
eſccici poſtlatot
emgu mihiyil
magnmenötn A
rcöeaen
idadepitmlin
npe oomuiuun iul
Sinelanch
ſroeuons cbſidtn
ſuis h ihy
rqoniniihochit
urg ignftag,n
pt mo nochnt
gl manmnuls po
—
anwobaui Ao
kunriftnc
Sen oumdocdr
1oconiakmmndun
mapnefenunk
niefnnsdoni
anmrſi hn
nſintatn
Untzit
Pnd ontont
umaſt n enn

¶Eʒechielis dino Xlviij.

ibidẽ. Ex pʒ ꝙ cominatio ſbuerſionis niniue que p/
lata fuerat abſolute:intelligenda erat ſub conditione.ſ.

ſi niniuite in malis ſuis perſiſterent obdurati:aliter nõ
Item de pꝛomiſſionibus et cõminationibus ſimul pa⸗
tet hieremie.xviij. vbi dẽ ex perſona domini: Repente

loquar aduerſum gentem ⁊ aduerſum regnum:vt erra
dicem ⁊ deſtruam ⁊ diſt perdam illud:ſi penitentiazʒ ege ſignificatum viſionis imaginarie ſuperius deſcripte:ſed eõ
rit gens illa a malo ſuo qð locutus ſum aduerſus eaam: tra dictam expoſitionẽ poſſet argui:pᷣmo de aquis egrediẽ

agam ⁊ ego penitentiam ſuper malo qð cogitaui vt fa/
cerem ei.Ex quo patet manifeſte ꝙ in cõminatione fcã
abſo ute intelligitur conditio:ſi illi quibus fit perſeue/
rent in malo:⁊ ſtatim ibidem ſubditur ð pꝛomiſſioni/
b': Et ſubito loquar de gente ⁊ de regno vt edificem et

plantem iſtud:ſi fecerit malum in oculis meis:vt ñ au

diat vocem meam penitentiam agam ſuper bono qd
locutus ſum vt facerem ei.Ex quo patet ꝙ in pꝛomiſſi
one de bono conferendo intelligitur hec conditio:ſcili-
cet ſi illi quibus fit ſteterint in bono.Ad hoc eſt etiã ra
tio naturalis:quia ſi aliquis rex vel pꝛinceps pꝛomittẽt
alicui militi equum ⁊ arma ⁊ an e completionem pꝛo

miſſionis miles auerteret ſe a rege vel pꝛincipe ad eius

inimicoj ſe conuertendo:nunquid teneretur adimplere
ꝛomiſſum:certe non:quia non fuit intẽtio eius:nec de

ſed magis ad ſeruiendum ſibi. In omni vero pctõ moꝛ
tali homo a deo auertitur:a ad demonem conuertit:S
⁊c᷑. Item ad hoc poteſt induci exẽplũ de filijs iirł qbus
multe terre ⁊ alia multa bona pꝛomiſſa fuerũt que nũ

eis pꝛomiſſum ex inuidia T malignitate contẽpſerũt:⁊ iößm

coꝛaʒ pilato negantes per manus militum eius occiderũt:

pꝛopter quod eoꝛum ciuitas et templum que reedificata fſfu
erant:per romanos deſtructa fuerunt:ſicut pꝛedixerat chꝛei
ſtus luce.xix. Uidens ieſus ciuitatem ſanctam hieruſalẽ fle-
uit ſuper eamacʒ. Sic igitur patet vna expoſitio q'tum aGd

tibus de templo ſanantibus mare moꝛtuum a ſua ſalſedic
J amaritudine:ſcòo de lignis ſuper ripam fluminis ſacien

tibus nouos fructus ſingulis menſibus:hec enim videntur

aliquibus impoſſibilia:⁊ per conſequens ſi iudei redeunte,ß

de bab plone feciſſent erga deum debitum ſuum: non ta

men iſta fuiſſent eij facta:cum fuiſſent impoſſibilia:vt alid

bus videtur:⁊ ſecũdum hoc expoſitio dicta nõ videtur ve

ra. Ad iſta dicendũ ꝙ aliqua ſunt poſſibilia nature:ſcilicex
i la que naturali curſu peraguntur: ⁊ aliqua ſũt impoſſii
lia nature:poſſibilia tamen deo.Et iſta ſunt in duplici gnre
du:nam aliqua ſunt ſupꝛa naturã q;'tum ad ſuum pncipii

non tamen itum ad ſequens exercitiuʒ:ſicut ꝙ cecus vide/⸗

at:nam eius illuminatio eſt ſupꝛa naturam:ſed exercitium
ocvuli dati per miraculum eſt naturale:ſicut oculi dati per
generationem naturalem. Aliqua vero ſunt ſupꝛa naturꝰs
et eſſe: ꝙ ei daret equum ⁊ arma ad impugnanduʒ ſe: vtroq; modo:ſicut conuerſio panis in coꝛpus chꝛiſti:⁊ per
manentia eiuſdem coꝛpoꝛis ſb ſpecie panis. Poſſet igit dii
ci vt videtur ꝙ dulcoratio maris moꝛtui ſit poſſibilis ſecũ

dum naturam:nam aque maris collate per venas terre fi-
unt potabiles:⁊ hoc modo deaquis pꝛocedentibus a mari

i obtinuerunt:eo ꝙ erga deum ſuum debitum non fe oꝛiuntur alibi fontes dulces: et ideo non videtur inconue/⸗

cerunt: ſicut patet in libꝛo ioſue ꝙ filij iſrl in ſuis ſoꝛti-
bus cupiditate ducti dimiſerũt gentes idolatras hitare

niens ꝙ aque egredientes de templo haberent virtutem na
turalem duicoꝛandi aquas maris pꝛedicti:nam in diuerſij

cum eis ſub tributo contra pꝛecepta domini:pꝛopi qdqd Paſtius mundi oꝛiuntur fõtes:diuerſas virtute) ⁊ mirabi

filij earum ſuccedentes non ſolum partem terre tenue-
runt:ſed etiam populum iſrael multipliciter afflixerũt
Similiter in pꝛopoſito poteſt dici rationabiliter ꝙ per

s habentes. Hoc etiaʒ confirmatur per ſcripturam: d?. n.
Exo.xv.ꝙ aque marath in dulcedinem verſe ſunt per imii

ſioneʒ ligni qð videtur habuiſſe ad hoc vtutem naturalem

viſionem imaginariam exechieli:ſignata fuit ediſicatio vt dictum fuit ibidẽ.Similiter dicendum de lignij quolibʒ

ciuitatis ⁊ templi materialiter poſt reditum captiuita
tis babylonice futura ſecundum foꝛmam ſuperius de/
ſcriptam: 2 ſic in re factum fuiſſet ſi populus iſrael ſu/
um debitum feciſſet:nam hec conditio intelligebatur i
pꝛomiſſo:ſed non fecit:pꝛopter quod templum ⁊ ciui
tas non fuerunt tunc edificate ſecundum modum exe/
chieli oſtenſum:tamen pꝛopter aliquos bonos de fils

renaſcentia fructiſicant bis in anno:⁊ ſoꝛte pluribus vicibꝰ
in aliquibus terris:⁊ ſic foꝛſitan poſſet hic dici ð fructiſicaꝰ
tione quolibet menſe: ⁊ dato ꝙ nõ ſit aliqua talis arboꝛ nõ

menſe fructificantibus:videmus enim ꝙ aliqua ligna ⁊ ter

eſt tamen negandũ quin deus poſſet facere:ita ꝙ pꝛoductõ
arboꝛis eſſet ſuꝑnãlis: tñ fructificatio ſeqns nãlis eſſet: ⁊ ſi
hoc ab aliqͥ negetur:nõ tñ negari põt qͥn deus poſſet etiam

iſrael fuit ciuitas reedificata ⁊ templum: minoꝛis tam de qualibet arboꝛe fructũ ꝓducere quolibet meſe miraculo

capacitatis ⁊ nobilitatis quaſi incomparabiliter ꝙ fue
rat pꝛomiſſum pꝛopter quod exechiel in fine dicte viſio

nam ſic fiat ⁊ non impediatur ꝑ peccata noſtra. au/
tem filij iſrael non fecerint debitum ſuum ad obtinẽdũ
integre dictum pꝛomiſſum patet:quia data generali li
centia per cyrum ꝙ omnes iudei de regno ſuo poſſent i
iudeam libere reuerti:⁊a ibi deo ſeruire:multi tamẽ ca/
pti amoꝛe vxoꝛum quas ibi acceperant:⁊ filioꝛuʒ quos
ibi genuerant:a poſſeſſionum quas ibi acquiſierãt no/

luerunt inde reuerti:ſed magis elegerunt iter idolatras
cõmoꝛari. Similiter illi qui de captiuitate redierunt i

iudeam vxoꝛes ſuas hebꝛeas legitimas contẽpſerunt:⁊

alienigenas contra dei pꝛeceptum duxerunt: ⁊ nõ ſolu,ʒ

vulgares de populo hoc fecerunt:ſed etiam maioꝛes.ſ.
ꝛincipes ⁊ ſacerdotes:vt habetur pꝛimo eſe dre nono.
Item poſtea tempoꝛe machabeoꝝ multi de populo iſrt
7 de ſacerdotibus ad vitium contra naturam ⁊ idolat᷑-

4

„*

am ſe conuerterunt:edificantes in hieruſalem ephebis ꝑp

ideſt pꝛoſtibulum iuuenum: ⁊ paleſtram ideſt ſcholam

ad docendum ritus ⁊ leges gentilium:vt dictum fuit ſe
cundo machabeoꝛum. Similiter poſtea verum chꝛiſtũ

ſe: ꝛ ideo ſi pꝛedicte vie non ſufficiunt poteſt oici:ꝙ boc bãj
ficium diuinum ſuiſſet iudeis continuatum:ſi erga deũ de
nis videtur dixiſſe ſupꝛa.xlviij. Amen.quaſi dicẽt vti bitum ſuum feciſſent: ſicut ꝑ.xl.ãnos pauit eos manna in

deſerto:⁊ chꝛiſtianis per oꝛbẽ qualibet die dat coʒpus ſuũ
2 ſuum ſaguinem in ſacramẽto euchariſtie. ¶ Poſt ca
pitulũ vltimum in myſticatione:vbi dicit in poſtilla:
auod exechiel in fine viſionis dicte. ¶ Addi
n

tio.

hebꝛeo necq; in traſlatõe chaldaica: non habetur in

hoc loco Amen. vnde non debʒz ex hoc ſumi aliquod argu

yLia vero expoſitio poteſt accipi vt ꝑer viſionem

Alia expoſitio poſtillatoꝛis.

7 2 595

materialis:ſed ſolũ edificatio ſpualis eccleſie ĩ mo
ribus fide ⁊ ſacramentis. In ecclia vo que ẽ ↄgregatio fide
liũ duplex eſt regnũ:vnũ ꝙtũ ad ſpũalia:⁊ hoc deſignat ꝑ
edificiũ tẽpli:aliud aũt qtũ ad tꝑalia:⁊ hoc deſignat᷑ ꝑ di

uiſionẽ terre ⁊ edificium ciuitatis circa finẽ libꝛi:vtrũq; tm
regnũ eſt a deo. Igit᷑ dico cũ beato gregoꝛio ꝙtũ ad hoc qd
mõtẽ ĩ q ppheta dẽ dimiſſus vel poſitus ſupꝛa.xlc.itelli
git chꝛiſt ð q; ſcribit᷑ dãiel.ij. Lapis ꝗ percuſſerit ſtatus fẽs

eſt mons magn: r ipleuit vniuerſã terr. qð exponitur de
chꝛiſto a doctouib hebꝛaicis T latis. Sup iſtuͦ aüt noue

4

imaginariã ſupra dcam ñn itelligat᷑ aliqᷓ edificatio

fuͦdatur ecclia: ſicut ipſe dieit matthei. xvj. Sup hãc petraʒ
editicabo eccliam meã.i.ſuper me:⁊ hoc ꝙtum ad duplex

regimẽ eccleſie pᷣdictũ. Et ſicut pʒ ex pꝛecedẽtibus pᷣmo agẽ
dũ eſt de edificio ĩ ſpũalibus:qꝛ pmo deſcribitur in pꝛecedẽ

tibus ipᷣm templũ:circa cuius edificiuʒ deſcribitur triplex
murus.iſ.exterioꝛ:medius:⁊ interioꝛ.Per exterioꝛem vero
q circũdat oia edificia intelligitur ꝓtectio ſeu cuſtodia diui
na oia cõplectes de q muro dẽ Eſa.xxvj. Urbs foꝛtitudis
noſtre ſyon:ſaluatoꝛ ponet᷑ in ea murus ⁊c̃.per murum vo

mediũ ĩtelligitur cuſtodia ſeu pꝛotectio angelica que icludi
tur ſp diuina.vnde dẽ pſalmo.cxxiiij. Montes in circuitu
eius.i.angeli:vt dicit gloſa auguſtini:qͥ ſunt in circuitu eccle

ſie per modũ muri.per muꝝ autem interioꝛem qui ẽ mino
ris ambitus intelligitur ptectio ſeu cuſtodia humana ꝑ pᷣ
latos eccleſie ⁊ eoꝝ miniſtros:que minoꝛis efficacie ẽ qꝙ; an/
gelica. De hoc aũt muro ↄ malos pꝛelatos dẽ exechiel.xiij.

Nõ oppoſuiſtis vos murum pꝛo domo dñi.Intra muros

iſtos eſt ingreſſus ex tribus partibus:per quas intelligũtur

tres ptes terre habitabilis.ſ.aſia:aphria:⁊ europa:ex qui/

bus ingreſſi ſunt eccleſiã multi per ſuſceptionẽ fidei ⁊ ſacra

mentoꝛum:⁊ ingrediũtur de pꝛeſenti:⁊ egredientur de ſutu
ro.De iſtis vero tribus terre partibus dĩ hieremie.xxvij.
Terra terra terra:audi ſermonẽ dñi.ðò quibus tribus terre
partibus plures audierunt ſermonem apoſtoloꝛum alioꝛũ
ꝓꝙ chꝛiſti diſcipuloꝝ: cũ effectu credendi.Ex qualibet auteʒ
parte trium partium dict ꝝ: ſunt tres poꝛte in tribus mun

ex oppoſito ſe reſpiciẽtes:per quas ſignantur tres grad vel . naledis bacẽ D
libet autem dictoꝛum thalamoꝝ pot dici qð ſcributur
Deut.xxxiij. Amantiſſimus oni habitabit confidenter

