do coꝛaz hominib:· pt de coꝛpoꝛe impij pmes ſe ſelices:rex ⁊ pꝛiceps an 1 EA enren
ibi Sed non ceſſanti ſ. caturirẽt: ac viuentes ĩ do tiochus. Si bene valetiſ ? cia vobis cuncta
bue inna eunum, loꝛib⸗ carnes er effluerẽt: filij veſtri: ter ſententia vo ſuntiad volun 1
erbia deductus ab citus grauaret. Et qii pau agimus gralias. Et ego in bπeſpe 14
I alto ad intinum. ſo ante ſidera celi ↄtingẽ ſe infirmitate conſtitutus: ve½ rans memetiplu.
Pnmket Anzee Ag agnitionez arbitrabat: euʒ nemo pote ſtri autem memoꝛ benigne, de infirmitate cu⸗ e
„7 io dat intellectum: rat pꝛopt intolerantis ſeto- reuerſus de pſidis locis 2 rani in bor vide
Elaie. xxviij. Cetera ris poꝛtare. Hinc igit cepii infirmitate graui appꝛehẽ tiri: ga ſupꝛa di⸗ eni
patent vſq; ibi: ex graui ſupbia deductuſl ſus neceſſ arium duxi pꝛo citur ꝙ non ceſſa d0
bic ſccleſtus oominaã dd agnitioneʒ ſui venire di cõi vtilitate curã he nõn tibus doloꝛib'de
a quo non eſſet miſ · uina admonituſ plaga:per ſperas memetipſũ:ſ ſpem ſala i
ricoꝛdiam conſecutu momẽta ſingula doloꝛibuſ multã habẽs effugiendi in enag pidetur ve⸗ 1
rus:quod ouplicitter ſuis augmẽta capientibuſ. firmitatẽ. Rẽſpicies autẽ p un quod ſupra
poieſeinrcllisi. Et cũ nec ipſe iã fetoꝛem ſu ⁊ pꝛ meuſ ꝗb tpibus ĩ lod dictum eſt: cilicʒ m
aeateonern ee co: Uʒ ferre poſſet:ita ait: Juſtũ ſupioꝛib ducebat exercitũ qꝙ eius penitentia 8
poꝛalis: que non em cẽ ſubditũ eſſe deo:⁊ moꝛta oñqdit ꝗ py ſe ſuſcipet pꝛinci non ſa reer ns 4*
er remitritur oꝛanti lẽnõ paria deo ſetire. Oꝛa/ patũ vt ſiqd ↄriuʒ accidẽt garemn * pater ſp
aeriann. ger epeni⸗ bat autẽ hic ſceleſtus dũm aut difficile nunciaretur ſci me. adhuc viue/ iiſ
Mrande non erpedtt a quo nõ eẽt miſericoꝛdiaʒ entes hi qui in regionibus oꝛdinauit de ſuo r
o eis:⁊ ſic licet ſoꝛſtitan ↄſecuturus: ⁊ ciuitateʒ ad erant: cui eſſet rerum ſum⸗ ſuereſſoꝛeri . n
vere penituerit: tmẽ quã feſtinãs vẽiebat:vt ea,ʒ ma derelicta nõ turbarent ſib' magn “
●
* 4
£„
4

Uuien

Wninde

Gponn

loch

buhutn
nir /

ush

unbe
s: let
Sgun

ocunmn

bijs ſcirẽt hõle regni ad quẽ deberent deimiate recurre
re. y¶ Ad hec cõſiderã) i.iuxta hec cogitãj. ad¶¶ De

ꝓpximo potentes quoſq; ⁊c.i.ꝙ pꝛicipes potentes iuxta
regnum noſtrum exiſtentes diligent attendãt oppoꝛtu-
nitateʒ tpis in quo poſſint nocẽ regno:qð potiſſune cõ⸗

tigit qñ hoĩes re/
gni ſunt in dubio
ad quẽ debeat re
currere ꝓ regni ð
fenſiõe. b ¶ De/
ſignaui filiu ꝛc.].
qui adhuc iuuẽis

erat. c¶ Dueʒz

ſepe recurrẽ) ⁊c̃.
ſſ.medie ⁊ ꝑſidij.
d ¶ Multij vẽ
cõmendabaʒ. tali
modo loquit᷑ ne
mẽdaciũ eius ꝑci
piat᷑: qꝛ ſi diceret
ſe ſcripſiſſe cõmu
nitati:vlł aliqbus
pſonis eas nomi/
nãdo:ſtati poſſet
pcipi falſita) dicti
ſui: ſʒ qꝛ dicit mł/
tis nullũ nominã
do nõ poterat ſic
pcipi:qꝛ poterat
quilibʒ opiari ta
lem comẽdatioeʒ
eũ feciſſe ĩ ſecreto
hoc vbo vl ſcri

pto. a Et ſcri

pſi ad eũ ⁊c.l.ſ.ð
ſubſtitutoe ipſiu)
i regnũ ⁊ de eius
recomendatione.
b ¶ Mẽoꝛes be⸗
nefieioꝝ tamẽ ex
ſuꝑioꝛibꝰ non ap

paret aliqð bene

ſiciũ ab eo iudeis
pꝛeſtituʒ niſi vnũ
ſ. de vidicta moꝛ

tis onie ſupꝛa po

ſita ca.iiij.⁊ quã

tũ ad hoc ſubdit:

c ¶ Publice. hoc

eni fuit publicuʒ.
d ¶ Et pꝛiuati lʒ
hoc videat᷑ falſuʒ
ppꝑp magna mala que

ad hec ↄſiderãſ dẽ pximo
potentes quoſq; ⁊ vicinos

tẽpoꝛib iſidiantes ⁊ euẽtũ

expectantes dèſignaui fili-
uʒz meũ ãtiochũ regẽ que
ſepe rcurrẽſi ſupioꝛa r̃gna

muͤltis veſtꝑ cõmendabã:

êt ſcripſi ad euʒ que ſpᷣiecta
ſũt.! Oꝛo itaq; voſ ⁊ peto
mèmoꝛes bñſicioꝛũ publi
ce èt pꝛiuati:vt vnuſqſq; cõ⸗
ſeruet fidẽ ad me ⁊ ad filiũ

meum.Confido enim eum
modeſte ⁊ humane actu?z

⁊ ſéquentem pꝛopoſitũ me
um:cõmmunẽ voòbis foꝛe.
Igit hömicida ⁊ blaſphe/
mus pèſſime ꝑcuſſus:⁊ vt
ipſe alios tractauerat:per⸗
gre in montibus miſèrabi/
li obitu vita fũct ẽ. Tranſ
ferebat ãt coꝛp philippᷣs
collactane eb:qui metuẽs
filiũ antiochi ad ptolome
m philometoꝛem in egy
ptum abijt. C. X.
Achãbeus aũt ⁊ qui
cu eõ erant dño ſe pꝛotegẽ

te tẽplum quidem ⁊ ciuita

teʒ recepit:araſ auteʒ quaſ
alienigene ꝑ plateaſ extru/

xerãt itẽq; delubꝛa demoli

tus eſt. Et purgato templo
aliud altare fecerunt: et de

ignitis lapidibus igne con

fecit iudeiy: vt patʒ ex ſupꝛadictis:

tamẽ nõ poterat ꝑcipi ĩ hoc ſuũ mendaciũ: nã bñficia

puata nõ ſic vẽiunt ad noticiã alioꝝ. e E

poſitũ meũ.i.voluntatẽ meã erga vos bonã.f ¶ ¶o/

munẽ.i condeſcẽdẽtẽ. g¶ Nobis fo
ponit eius extermiatio: cu dẽ: h¶
phen. vt pʒ ex ſupꝛadicij ĩ multj caſi

it. hic vltimo

git hõicida 7 blaſ
r i (Peſſime

pcuſſus.na ex h nõ fuit ꝑ verã penitẽtiã emendat :ido

ſvᷣdit᷑: k¶ Mivabili obitu vita defũct ẽ. ſi eiz emẽda⸗

tuj fuiſſet: e?obit miſabilis nõ diceret. ¶ ¶ Traſterre
bat ãt coꝛpꝰ ep.ad locũ ſeplłture patꝝ ſuoꝝ. m Pbi
lippus collactane ei.i.de eodeʒ lacte nutrit. hic ẽ phi/

lippus cui tradidit diadema ⁊ ſtollã ſuã ⁊ r in⸗

ſtitueret regẽ filiũ ſuũ:vt hẽt i li. vj.ca. n

ime⸗

—

tuẽs filiũ antiochi.tũ qꝛ lyſias qͥ filiũ ãtiochi nuterat: eu
5 philippũ icitauerat: ne ꝑꝑ eũ a negocijj regni elongaret᷑:

☚

meum egypti regem.

cepto ſe acriſicia obtulerunt —

poſt bienniũ:⁊ incenſũ ⁊ lu
cernas ⁊ panes ꝓpoſuiõiſ

poſuerũt. Quib geſtis ro⸗
gabant dñim pꝛoſtrati ĩ ter

rã:ne amplius talibuſ ma/
lis inciderent. Sed etſi qñ
peccaſſẽt vt ab ipſo mitius
coꝛiperent᷑ ⁊ nõ barbaris
ac blaſphemis homibꝰtra

derent. Qua die aũt tẽplu⸗

ab alienigẽiſ pollutũ fuẽat:
ↄtigit eadẽ die puriſicatio
neʒ fieri viceſima ⁊ quinta
mẽſis q fuit caſleu.Et cum
leticia diebꝰ octo egerũt in
modũ tabnaculoꝝ: recoꝛ/
dãtes ꝙ ante modicũ tpis

diẽ ſolennẽ tabernaculoꝛũ

ĩ mõtibus ⁊ ĩ ſpelũcis mo/
re beſtiarũ egerant: pꝛopt
qð thyrſoſ ⁊ ramoſ virideſ

⁊ palmaſ pᷣferebãt eilꝗ pꝛo

ſpauit mũdare locũ ſuũ:et
ðcreuerũt cõi pᷣcepto ⁊ de
creto vniuerſe gẽti iudeoꝝ

oĩbꝰ qnis agere dies iſtos.

Et ãtiochi qdeʒ ꝗ appella/
b'ẽ nobil vite exceſſus ita
ſe habuit. Nũ᷑ ãt de eupa
tore antiochi impij filio qᷓ

geſta ſunt narrabimus: bꝛe

uiantes mala que in bellis

geſta ſũt. Hic enĩ ſuſcepto

regno cõſtitũit ſuꝑ negocia

I·xii.caplło quã nõ potẽs defendere ↄ regeʒ fugit ad ptolo

⁊ qꝛ philippus ciuitatẽ regia occupauerat:vt hẽt ibidem ⁊

Lapituluʒ. x.

] Aſcripta libera
tione pphi. hic ↄñter
deſcribit purgatio tẽ

„ diffuſius deſcri⸗

itur ſupꝛa py lv. iiij.

caplo.⁊ ibidẽ expoſi
ta eſt ꝑꝑ qð i hac par
te reſtat niſi bꝛeuiter
aliqᷓ vocabula diſcur

rere. b ¶ Et de igni
tis lapidibꝰ.i.apt ad

hꝙ inde excutiatur
ignis. c

. oſt biẽ
niuʒ. ſ.in ſtio anno a
pollutione ep eadem
die qᷓ fuerat añ pollu

tuz: vt baber. libꝛo
quarto caplo: ⁊.j.p-⸗
te iſta:⁊ ſic hoc fuit i

cõpletione triẽnij: ſʒ
non poſt triennium.
Poteſt etiã aliter di⸗
ci:poſt biennium:nõ
incipiendo a polluti-
one tẽpli:ſed a pꝛinci
pio belloꝝ iude ma/
chabei:qbus poſt re/
gis receſſũ debellauit
aduerſarios iudeoꝛũ
d¶ Pꝛopt qð thyr/
ſos. ẽ aũt thyrſus fru
tex medp quarũcũq;
herbaꝛ vñ ꝓcedunt
rami hinc ⁊ inde:⁊ ẽ
nomẽ ↄpoſitũ a ira ⁊

ſurſũ:eo ꝙ a ira ſur

ſũ ↄſcẽdit. e ¶ Nuc
oſcripta liberatõe po
puli ꝑ iudã tpe antio
chi nobilij.:hic oñter

poit᷑ ei liberatio tꝑe
antiochi eupatoꝛis.

Et diuiditur in dua⸗
ptes:qꝛ pmo pᷣmittit᷑
duplex p̃ambuluʒ: 2*
accedit᷑ ad ꝓpoſituʒ:

ibi Hoꝛgias . DamäFah de mõ ſcribendi ea que
ſequũt:cũ dẽ: f¶ Narrabim bꝛeuiantes mala q in bellis
geſta ſunt. per hoc vt dicit gloſa rabani inuit ꝙ bellu hui⸗
antiochi ↄtra iudeoj qð pᷣmo libꝛo vj. caplo diffuſe ſcribit

hic ab oꝛdine hiſtoꝛie pᷣimittit:ſʒ

ſi raban itelligat ꝙ in h

2lipᷣimittat᷑ ſimplłr no videt᷑ veꝝ.nã.j xiij. ca.pleniu poit᷑
vt ibidẽ videbit᷑ dño ↄcedẽte.Si aũt intelligat p̃imittat
ſim oꝛdinẽ hiſtoꝛie tm ſic hẽt apparentiaʒ dictũ ſuũ.nã h
bellũ videtur fuiſſe in pꝛincipio regni ſui qð tñ põit h̊ ĩ fine

g¶ Vic enim. hic ponitur ſcoum

pambulum qð eſt de re⸗

gni oꝛdinatione. nam pꝛincipes arege oꝛdinati mouerunt

bella ↄtra iudeos:vt ex ſequentib

g ¶ Pic eni.ſ.antiochuj eupatoꝛ. h

apparebit:ſic ergo dicit:

õſtituit ſuꝑ ⁊c̃. 1

pꝛius eniz a patre epfuerat conſtitus ſuper negocia regni in

Dod 3

Achabe': De

pte. ſcilʒ a flumine euphꝛate vſq; ad flumen egypti: vt ha-
betur tertio caplo pmi libꝛi:ſed iſte cõſtituit euʒ pꝛocurato
reʒ ſuũ ſuper negocia regni generaliter ⁊ ſubdit᷑ cauſa hui

inſtitutionis:cum dicit᷑: i tolemens e⸗
videtur fuiſſe in eodem officio:ſʒ fuit depoſitus duplici ra

tione. Pꝛima ẽ quia

erga iudeos ſe habe-

bat modeſte contra ĩ
tentionem antiochie
piphanis. Secunda

tione:c cum eſſet pꝛi

mo cum rege egypti
relinquẽdo cypꝛuʒ ſi

bi traditam ad cuſto

diaʒ:⁊ poſtea trãſiẽs

ad antiochũ regẽ nõ
fideliter ſe habuiſſe:

⁊ ſic dato ſibi venẽo

perijt:⁊ loco eius lyſi
as ĩſtitut fuit:⁊ hoc ẽ
qð dẽ B: Nãa ptoleme
us ⁊c.q̃ſi dicẽt:iõ lyſi

as ĩiſtitur fuit qꝛ pto⸗/

leme fuit deſtitut ⁊
venẽo inifect. Et dqa
hec lr̃a incata ẽ: ⁊ in
aliq detrũcata:iõ iun
gat᷑ ſic: Nã ptoleme
q dicebat᷑ macer. ſic
ſ. cogmiatad dꝛiam
illiptolemei ꝗqᷣ ſupꝛa
iiij.ca. induxit antio
chuʒz epiphanem ad
dandũ ſniaʒ iniquã.
k ¶ Duſti tenax erga
iudeos.i.firm ſerua
toꝛ iuſticie ad eos:
ſbᷣdit᷑ ci: cũ dicitur:
m ¶ Et pᷣcipue ꝓpt
iniquitatẽ ⁊c..p an-
tiochum epiphaneʒ:
vt pʒ per ſupꝛa dicta
¶ Eſe cõſtituit.ſcʒ
cũ uideis iuſte ⁊ mo/
deſte. n ¶ Et pacifi-

ce agere cũ eis.in ali

quã recõpenſationeʒ
dicte malicie ) coj fcẽ
o ¶ Sʒ ob h accuſa
tus ⁊c..ſ.ab amici
eupatoꝛis. p ¶Cuʒ
frequent᷑ ⁊c..i.cum

toꝛi hic ptolemeꝰẽ
ditoꝛ vn: 0

cypꝛũ creditaʒ ſibi.i.traditam ſue cuſtodie. r ¶2 philo/
deſeruiſſet. infidelit es cuſtodien

am ptolemeus ⁊c. Iſte eni

regni lyſiaʒ quẽdaʒ pheni
cis ⁊ ſyrie militie pᷣncipeʒ.

os ſe oſtituit:t pcipue p
pter ſiquitatem q̃ facta erat
in eoſ:] et paciſice agere cũ

eis. Sed ob hoc accuſatuſ

ab amicis apud eupatoꝛẽ

bij frequẽt ꝓditoꝛ audiret

to ꝙ cypꝛum creditã ſibiꝗ
philometoꝛe deſeruiſſet: èᷣt
ad antiochũ nobileʒ trãſla

tus:tiam ab eo receſſiſſet.

vẽeneno vitam finiuit: Goꝛ
gias aut cum eſſʒ dux loco
rũ:laſſũptis aduẽis freqn-

ter iudeos debellabat. Ju/

dei vo qui tenebãt oppoꝛ
tunas munitiões ſugãtos
aàb hieroſolymis ſuſcipie
bant ⁊ bellare tẽtabãt. Hi

vo qui erãt cuʒ machabeo

per oones dñm rogantes
vt eſſet ſibi adiutoꝛ:impẽètũ
fecerũt in munitiones idu/
meoꝝ:l multaq; vi inſiſten
tes loca obtinuerũt: occur
rentes interemerũt:⁊ oẽſi
mul non minus vigintiqn/
qʒ milibꝰ trucidauer̃t. Qui
daʒ autẽ cũ cõſugiſſẽt ĩ du/

as turreſ valde mũitas oz 7 adue
ſarentur ſicũt lex dicit. Et

apparatum ad repugnan
dum habentes: machabe
ad eoꝛũ expugnationeʒ re/
licto ſimone ⁊ ioſepho:itẽ
q; cabeo:eiſq; qui cũ ipſis

erant ſatis multis:ip̃e ad e

nieto⸗e aplirege. 86 ruie
do. t ¶ Et ad àntiochũ nobilẽ traſlat.i.de efailia fact.
v ¶ Etia ab eo receſſiſſet.ñ exeqndo circa iudeoy ep itẽtio⸗
J́ ̃᷑ — —+ „ 2„ „.. „. . „ 1 12
nẽ. x¶ Uenẽo pijt.ſ.iiuſte qntũ ad cãʒ de iudeis:qcqd ſit

⁸ alia. y

Boꝛgias ãt. ↄñt accedit᷑ ad ꝓpoſitũ.ſ. ad de

ſcribẽdũ oflict iude ꝓ liberatõe ppli tꝑe eupato⸗. Et diui

o dit᷑ ĩ duas ptes:qꝛ ſᷣ
ſona ipᷣb. Eii. ca eſo

2„

oſcribit h⸗ lict cũ reg ducibꝰ:v cũ p
ꝛima diuidit᷑ i dnq; ptes ſcõʒ nũeꝝ du⸗

de: Vr

vero ⁊c.. inter iudeò ⁊ idumeã a

. pugnas conuerſus eſt. Hi
eſt quia notabatur a Maʒ ptoleme qui dicebat

pud regem de pꝛodi / macer iuſti tenax erga iuð/

pꝛocèdẽtes: æ pꝛoximi ho
ſtib effecti reſederũt. Pꝛi/
us aũt ſol oꝛtu vtriqʒ ↄmi⸗

trigeſimo

bilis. q

reſiſtere tibi. r

62%

cũ ⁊ gẽtiũ cũ qbus iudas ⁊ ei ſocij pugnauerũt. Igitur

bᷣmo boni ei conflictus cũ goꝛgia ⁊ adherẽtib ſibi:cũ

e.

oꝛgias aũt ⁊c.l.ꝓpinqrũ iudee.ſ.idumee:vt

videt᷑ per ſequẽtia:⁊ hẽt᷑ expꝛeſſe.xij.caplo. ʒ ¶ Judei

as que ampli perurgebãt

vo q cũ ſimone erãt cupidi

tate ducti a abuſdaʒ qui in
turribus erãt ſuaſi ſũt pecu

nia:⁊ ſeptuaginta milibus
didꝛachmilſ accepi dimiſe⸗
rũt quoſdã effugẽ. Cũ aũt
machabeo nũciatũ eſſʒ qð
ſcm̃ eſt pᷣncipib ppli cõgre

gatis:aceuſauit ꝙ pecunia
frẽs vendidiſſẽt aduerſari

is eoꝝ dimiſſis. Hoͤs igit

ꝓgitoꝛes factos ĩterſecit: ⁊
confeſtiz duas turres occu
pauit. Armis aũt ac mãibꝰ

oĩa ꝓſpere agẽdo ĩ duabꝰ
mũitiõib pluſq; vigĩta mi
lia pemit. Et timòthe qui

pꝛiuſ a iudeiſ fuerat ſupad

cõuòcato exercitu pegrine
multitudiniſ ⁊ congrẽgato

eqtatu aſiano aduenit:qua

ſi armis iudeam capturus.
Maͤchabeuſ aut ⁊ q cum
ipſo erant appꝛopinquan
te illo ðpꝛecabantur domi

num caput terra aſpergẽ
tes lumboſq; cilicijs pꝛeci
cti:ad altaris creèpidinez ꝓ
uoluti: vt ſibi ꝓpitius ini/
micis:aut eoꝛum eſſet ini/

micus ⁊ aduerſarijs aduer

ita poſt oꝛationem ſumptiſ
armis longius de ciuitate

miliationis ⁊ afflictionis: quia ſicut

bit. o

2 4
Fug

tog. entilej.
Ab hieroſo

lymis. per iudeoj

c ¶ Suſcipiebãt

eis viriliter repu⸗

gnãdo. do m
petũ fecerũt ꝛ⁊c..
moti pꝛopter ĩiu/
rias eoꝛuʒ. cetera
patent vſq; ibi:
e¶ Accuſauit ꝙ

mittẽdo effugere
aduerſarios iude
oꝝ q poſtea plrej/
ð iudei iterfecer̃t
7 plures captiua/

ulerunt. f Po

igitur pꝛoditoꝛes
factos.ſ.iudeos ð

dicta pꝛoditione

ↄuictos. g
terfecit. ſicut me-
timotheus. hec ẽ
ſcõa parji qua a/
gitur de conflictu
iude cũ timotheo

cum di: h ¶ Et
timotheus ⁊c.. .
vt dictum eſt ſu⸗

pꝛa. viij. capitulo
i ¶ Conuocato

exercitu peregine
mltitudinis.ideſt
gentilium extra/

neoꝛuz. k ¶Et
congregato alia

no equitatu.i.e/
quitibus de aſia.
1C Machabe⸗
us vero ⁊ qui cũ
æc.]. videntes ꝙ;
virtute pꝛopa re·

ſiſtere non pote⸗

rant. m 4
1 ₰

propinquante

o ⁊c..vt ferret e

is auxilium.
n ¶ Laput ter/
ra aſpgentes. ſci
licet in ſignũ hu/
dicitur:Eccleſiaſt.
into: Oꝛatio humiliantis ſe nubes penetra
Ad altaris.ſcilicet holocauſti. p ¶ Crepi/

dinem pꝛouoluti. vt eoꝛum oꝛatio eſſet magis exaudi-

icut dicit lex. Deutero.vij.vbi dicitur:

Tradetq; reges eoꝛum in manus tuas: nullus poterit

iſaet ¶ Mongius de ciuitate biaaſalan .
s ¶ Pꝛocegentes. non permittentes aduerſarios ira
intrare. t¶ Beſederũt. ad aliqntulũ deſcẽdũ aabel⸗

erereri ——— — — —. —

— — — — —- ——

wicn

jinh

1
R6*

,
T
We

1

ine

Rð

1
n 1.
g
1
10
.

Ne

4
““
71

latoꝛes oꝛdinanðò

v ¶ Iſti quidem
victoꝛie ⁊c.i.iuði
confidebãt de vir
tute diuina:genti
les vero de ſui du
cis animoſitate ⁊
ſic ð poteſtate hu
mana. x ¶ Ap
paruerunt aduer
ſarijs c. l.i. ãge/
ſiin eceglon.

cetera patẽt vſq;
ibi y pꝛe

erat cereas.frater
timothei: vt patʒ

ex littera ſequen
ti: 3¶¶ Supꝛãa

modum maledi/
cebant iude ⁊ ſo⸗

ſerũt:iſti qᷣideʒ victoꝛie et
ꝓſperitatis ſponſoꝛeʒ cum
vᷣtute dñm hñtes :illi auteʒ
ducẽ belli aium hẽbãt. Sʒ
cũ vehemens pugna eſſet:
apparuerũt aduerſarijs de

celo viri ꝗqnq; in equiſ:fre

nis aureis ðecoꝛi ducatuʒ
iudeis pᷣſtanteſ:ex ꝗbꝰduo
machabeũ mediũ habẽteſ
armis ſuis circũſeptũ inco
lumẽ ↄſeruabãt:ĩ aduerſa
rios aũt tela ⁊ fulmina iaci
ebãt:ex quo ⁊ cecitate cõfu
ſi ⁊ repleti pturbatione ca
debant. Intſecti ſũt aũt vi

cijeua. al Et gintimilia angennipecliͤ:
nephã/

ſermones
dos.i.blaſphemi
as contra deum.
iactabant.i. ſuper
be pꝛonunciabãt
b ¶ Accenſi ani/

mis. cuʒ blaſphe⸗

müs contra deuzʒ
quas magis hoꝛ-
rebant q; pꝛopꝛiã

moꝛtẽ. c ¶ Qui

bus geſtij foꝛtiter
in hymnis c.].
atibuẽdo lſibi to-

poꝛe. Pec ẽ tertia
pars in qua poni/
tur conflictus iu/
de contra lyſiaʒ.
Et diuiditur ĩ du
as partes:quia p

mo deſcribitur ly

ſie ðᷣbellatio:ſcòo
ipſius cum iudeij
federatio: ibi Et
quia non inſenſa
tus. Circa pꝛimũ
dicitur: b
ſia) pꝛocuratoꝛ re
gis: geneneraliter
in regni neęgocijj:

vt habetur caplo

pꝛecedẽti. c
pꝛopinquus.
erat de genere re⸗
gali:vt habet᷑ pꝛi
mo libꝛo. iij. cap
d ¶ Grauiter fe⸗
rens ⁊c.ſ.de de/
bellatione ducũ.
regis. e¶Exiſti

0
5
5

mans ſe ciuitateʒ

Ly occiderũt. Quib geſtis:in

⁊ egtes ſexcenti. Timothe
us vo cõfugit in gacarã pᷣſi
diũ munitũ cᷣi pꝛeerat ce
reas:machabeuſ aũt ⁊ qui
cuʒ eo erãt letanteſ obſede

rũt pᷣſidiũ diebuſqᷓtuoꝛ.At

hi ꝗ int erãt loci firmitate
conſiſi ſu mòdũ maledice
bãt:ct ſmões nephãdoſ ia
ctabãt. Sʒ cũ dies qntail
luceſcerei:vigĩti iuuenes ex
hiſ ꝗ cũ machabeo erãtac
cenſi aĩis ꝑꝑ blaſphemiã vi
rilit᷑ acceſſerũt ad muꝝ ⁊ fe
roci aĩo incendẽtes aſcẽde
bãt:ſʒ ⁊ alij ſimilr aſcendẽ
tes turres poꝛtaſq; ſuccen/
dere aggreſſi ſui atq; ipſos

maledicos viuos ↄcrema/

re. Per ↄtinuũ autẽ bidu/
uʒ pᷣſidio vaſtato timothe/
uʒ occultantẽ ſe in quodaʒ
repertũ loco pemer̃t ⁊ frẽʒ
illiuſ cereã ⁊ apollophanẽ

hymnis et ↄfeſſionib bene
dicebant dñʒ ꝗq magna fe/

ci iKacker victoꝛiam de
it illis. XI.

Ed paruo p tpe lyſi

Ias ꝓcuratoꝛ regis èt ꝓpin/

quus ac negocioꝝ pᷣpoſit
grauiter ferẽs ð his q acci-
derant cõgregatis octogiĩ
ta milib ⁊ eqtatu vniuerſo
veniebat aduerſuʒ iudeos

c 2 2
exiſtimãs ſe ciuitatẽ qdem
captã gentibꝰ hitaculũ fa-
cturũ templũ vᷣo ĩ pecunie
queſtũ ſicut cetera delubꝛa
gẽtiuʒ habituꝝ:⁊ pꝑ ſinglłoſ
anos vẽale ſacerdotiũ nuᷣſ/
qᷓ;ᷓ recogitãs dei poteſtatẽ

ſz mente effrenat ĩ multitu

dine peditũ ⁊ ĩ milibꝰ eqtũ
⁊ in octogita elephantiſ cõ

fidebat. Ingreſſus ãt iude/

aʒ ⁊ appꝛopiãs bethſure q̃
erat ĩ anguſto loco ab hie/
roſolyma ĩtuallo qnq; ſta/
dioꝛũ:illud pꝛeſidiuʒ expu
gnabat. Vt aũt machabę
⁊ q cuʒ eo erãt:cognouer̃t
expuãri pᷣſidia:cũ fletu ⁊ la
chꝛymiſ rogabãt dñʒ ⁊ oiſ
turba ſimłvt bonũ angelũ
mitteret ad ſalutẽ iſrl.Et ip

ſe pꝛim machabeus ſũptiſ

armis ceteros adhoꝛtat ẽ
ſiml ſecũ picj ſubire ⁊ fer/
re auxiliũ fribꝰ ſuiſ. Cunqʒ
parit ꝓmpto aĩo ꝓcederẽt
hieroſolymis:apparuit pᷣ/

cedẽs eos eques ĩ veſte cãa/

dida:armis aureiſ haſtã vi
bꝛãſ. Tũc oẽs ſil bñdixer̃t
miſicoꝛdẽ dñʒ:⁊ ↄualuef̃t

gis nõ ſolũ hoĩes ſʒ ⁊ beſti

aſ ferociſſimaſ èt muroſ fer
reos pati penetrare. IJbãt
igit᷑K pꝛompti de celo hñtes
adiutoꝛẽ ⁊ miſantẽ ſuꝑ eoſ
dſñim. Leonũ aũt moꝛe ĩpe
tu irruentes in hoſtes pꝛo-
ſtrauerũt ex eis vndeci mi-
lia pedituʒ:⁊ equituʒ mille
ſexcentos:vniuerſoſ aũt in

fugam verterũt:plũres au/

tem ex eis vulnerati nudi e
naſerunt. Sed et ipſe ly/
ſias turpiter fugiens euaſit
Et quiã non iſenſatus erat

ſecum ipſe reputans factaʒ

erga ſe diminutionẽ: T ſtel⸗
ligens inuictos eſſe hebꝛe/
os omnipotentis di auxi
lio nitentes:miſit ad eoſ ꝓ
miſitque ſe conſenſurum
omnibus que iuſta ſunt:et

⁊c.].ſcilicet hieruſa
lem. f ¶ Bentibus
habitaculuʒ factuxꝝ.
iudeis interfectis vel
inde eiectis. g Te
plum vero in pecũie
queſtum.nam oblati

ones ⁊? omnes pꝛouẽ/

tus intendebat con
uertere in lucrum re⸗
gij. h¶ Muſqꝙᷓ; reco
gitans ⁊c..ſed ſo
humanaʒ. i ¶ Sed
mẽte effrenat.l. ſine
freno rõnis i ſuꝑpbiaʒ
elatus. k (Intual⸗
lo quinq; ſtadioꝝ. q̃
faciũt dimidiũ milia
re:⁊ q̃rtam partẽ vl⸗

tra. Naʒ ſtadia octo

faciũt miliare.cetera

patent vſq; ibi.

I¶ Hpparuit pcedẽj
eos eques.i.angeluj ĩ
i ſpecie hõis equitij ꝑ
haſte vibꝛatioẽm de
ſignans eis victoꝛiaʒ

affuturam.

m ¶ Et muros ferre
o) c.]. hyperbole eſt
ad expꝛimenduʒ ma

gnitndineʒ ↄſtantie:

quã conceperũt ex di
cta apparitione.

n¶ Bures vo ⁊c.

pꝛoijciẽte arma ſua:
vt ſic velocius curre⸗
rent. a ¶ Et qꝛ. Hic

coõſequenter deſcribi/

tur ipſius lyſie recon
ciliatio cũ iudeis. Et
diuidit᷑ in duas par/
tes:quia pꝛimo poni
tur hec recõciliatio:
2 eiuſdeʒ cõfirmatõ:

ibi Lyſias. Eirca pꝛi-

mũ dẽ: a Et qui
nõ inſẽ̃ſatus erat.mi/
nus dicẽdo pluj ſigni
ficat.ſ.ꝙ iſte lyſias e/
rat valde ſenſatus.
b ¶ Secum reputã
ipe.ideſt ĩ animo ſuo
c ¶ Factaʒ erga ſe di
minutionẽ.ſui exerci
tus in bellatoꝛibꝰ: ar
mis:tentoꝛijj ⁊ ſimili

bus:que fugientes ſo
610

lẽt perdere. d ¶ Et
intelligens inuictos.
⁊c..non virtute pꝛo
pꝛia ſed diuina.
e ¶ Milit ad eos.

pꝛo pace refoꝛmãda: ⸗

nolẽs pugnare ) duʒ
Od 4

7„ .

¶ Et regeʒ ↄpulſurũ.non vi ſed pꝛecibus ⁊ conſilio:nam
erat eius nutricius:vt pʒ pꝛimo libꝛo iij. caplo:⁊a eius ꝓcu/
ratoꝛ generalis:vt dicuʒ eſt caplo pꝛecedenti:⁊ ita factũ ſu
it: ideo ſequit: g (Ea rex coerſſit .q tñ decens erat cocedi
pꝛo tpe:vt pʒ ex littera ſequẽti. h AT ias. Hic ↄñi põit᷑

reconciliationis ↄfirꝰ*ꝰ .
matio: z h p litterrrg
⁊ diuidit in quatuo: regẽ cõpulſurũ amicuʒ ſie/
Rslier c⸗ ri. Annuit autẽ machabe
62 J 1 „ —
pſeqndo. Dꝛimo igf elbuo lcin⸗ oibus vtili
onit᷑ teno: litterari tati cõſulens.Et quecunq;ʒ

yſie ad iudeos: machabeus ſcripſit lyſie ð
tet vſz ibi: i ¶ Que iudeis:c᷑a rex cõceſſit. Naʒ
cunch igit regi c.] exrãt ſcripte iudeis eple a ly

Boee nrel ſia ſigdem hüͦc moduz co⸗
nunciuz: qð patet ex tinentes: Lyſias pplo iude
reſcripto regis ad ly-ſi oꝛuʒ ſaluteʒ. Johanes ⁊ a/⸗

am : qð habet ĩpte ſe ꝓeſſalon qui miſſi ſũt a vo/
quenti: ⁊ ſic reſpõdit bis tradenteſ ſcripta poſtu

ſibi ſicut abſenti. identeſ ſcripta poſtu
I¶ Et que res pmit labant:vt ea q ꝑ illos ſigni

bar decce⸗ i ſicabant ĩplereʒ. Quecuq;
Num erat concefſtit.i. ri P “ 1k
rex:ſic enim habetur igit᷑ regi potuer̃t pferri ex

poſui:dt que rex pmittebat

m . Si igit in neg⸗ Zceſſit. Di igitur ĩ negocijſ
cijſ. regni. EE fideʒ conſuaueritiſ: ⁊ dein
coſeruaueritis:i.fide ceps bònoꝛũ vobis cã eſſe
litatem. o ( Bono o.W6α² —. O.
riz. ¹ tẽtabo: de ceteris aũt ꝑ ſin
ruʒ vobiſcũ:aliaj bo cnd⸗ en
noꝛũ vobij cauſa eſſe gula ba mandaui ⁊ iſtiſ èt

, r, r
tentabo. apud regem his ꝗ a me miſſi ſũt collo⸗
beo vobis inipelldlo vobiſcu. Bñ valete. Annö
ñi conceſſit. pꝗ M Ccéteſimo q̃drageſimo octa
daui ? iſtis. quos ad uo menſ dioſcoꝛi die viceſi

T ma ? quarta. Regis auteʒ
amemilſi it. epla iſta ↄtinebat: Rex an-
qui vobiſcuʒ. ꝓpter tiochuſ.lyſie fi ſalutẽ. Da
cõe bonuʒ ſiditur M nf̃o int doſtraſſato:noſ
data epiſtole: cuz i: volẽtes eos ꝗ ſunt i regno
¹ Anno crle re nxro ſinẽ tumultu agẽ ⁊ re
io 1 llicen⸗
ſcoꝛi.i.i iunio:qui ſic bus luis adhibe re diligen⸗
minatur eo ſol tiam:] audiuim iudeos nõ
nominatur eo ꝙ ſol eai.. i eO
in illo menſe intrat ſi nõ cõſeſiſſe pꝛi meo vt trãſ-
gnum geminoꝛũ qui ferrent᷑ ad ritũ grecoꝝ ſed
grece dioſcoꝛi noeauaunn
tur:⁊ ab eis mẽſij iu Mc

me miliſtis. q ¶¶ Et

nij dioſcoꝛuj appellal. Sʒ contra dicta videtur eẽ q dĩ

libꝛo.vj.caplo :ꝙ antiochus epiphanes moꝛtuu fnit ãno
cxlix. hec at littera data fuit poſt eiuj moꝛtẽ. vnde in reſpõ
ſione ſui filij ſubditur: Patre noſtro inter deos tranſlato
⁊c̃. Similit littera eius ad iudeos data fuit anno. cxlviij.
vt habetur infra eodem capło. Dicendum ꝙ idem ann ſu
it qui pꝛimo libꝛo dicitur.cxlix.⁊ hic.cxlvinj. Nam ann ali
ter incipit apud diuerſos ſicut patet ꝙ renouatio date ãni
incipit in italia a natiuitate dñi:in francia vero ab eius re/
ſurrectione: ꝓpter qð illud qð fit tpe inimedio anno dñi
M. ccc.xxix. ſcòᷣm numerationẽ francie diceret᷑ eſſe factũ
anno dñi. M.ccc.xxx.ſcòm numerationeʒ italie.Et ſi re
o nouatio date retardaret᷑ vſq; ad feſtũ oium ſcõꝝ totum tẽ

pus intermediuʒ eſſet hup cõditioĩs. Sic aũt fuit in ꝓpo⸗

tenoꝛ lr̃e romãoꝝ: ad iu

ſito:nam moꝛtuo antiocho epiphane fili eius stioch'

eupatoꝛ ſtati regnare cepit ⁊ ſcoum diuerſas inceptioẽ
anni ille annus.cxlix ⁊.cxlviij.di. Et eodeʒ modo in ſe/

quentibus ſoluat᷑. v

in qua ponit᷑ reſponſio regis lyſie de

tenere velle ſuum inſtitutũ:

ac ꝓpterea poſtulare a no/

bis ↄcedi ſibi legitima ſua.

Volentes igit hãc quoqʒ
gẽtẽ quietã eſſe: ſtatuẽteſiũ
dicauim templũ reſtitui ill
vt agerent ſcdõᷣm ſuoꝝ ma/
ioꝛũ conſuetudinezʒ. Bene
igitur fecẽis:ſi miſeris ad e/
os ⁊ dexterã dederis:vt co
gnita nr̃a voluntate bono
alo ſint ⁊ vtilitatibꝰ ꝓpꝛijs
deſeruiãt. Ad iüdeoſ bo re
gis epla talis erat:Rex an/
tiochus ſenatui iudeoꝛũ ⁊
ceteris iudeis ſalutẽ. Si uᷣa
letis ſic eſt vt volumꝰ: ſʒ et
ipſi bñ valemuſ.Adijt noſ
menelauſ dicêns vos velle
deſcendere ad veſtros qui
ſunt apud nos. His igitur
qui cõmeant vſq; ad diem
triceſimuʒ menſis xandici
damus dextras ſecuritatis
vt iudei vtantur cibiſ ⁊ legi
buſſuiſſicut ⁊ pꝛo:⁊ nemo
eoꝛuʒ vllo modo moleſtiã

patiat᷑ dẽ his que per igno/
rantiam geſta ſunt.! Miſi/

mus autem ⁊ menelaum ꝗ

vos alloq̃tur. Valete: An

nò centeſimo qᷓdrageſimo

octauo xandici menſis ꝗn
tadecia die Miſerunt autẽ
etiam romani eplam ita ſe

eligebant. e¶ Si valetis 1c]l. i. voluntas nr̃aẽ vt be-
Adit nos menelaus.a vobis miſſus:

ne ſit vobis. f

⁊ eſt hic alius a menelao qui vſurpa
vt dictũ ẽ ſupꝛa caplo quarto. g

egis aũt epła. hec ẽ ſca par

negecio pdeo: cuʒ
di: x4 flr iefri
ſalutẽ. erat eiʒ de
cognatie eiuſ:vt

pᷣdictũ ẽ pp quoecd

vocat eũ fratreʒ.
yU¶ Patre nr̃o i⸗
ter deos trãſlato.
Erat eniʒ opinio
gentiliũ ꝙ pꝛeſ eo
rũ i moꝛte trãſſe/
rebant᷑ ad oſoꝛtiũ
deoʒꝛ : ſiẽ ð bonij
chꝛiſtiani dicim
ꝙ tranſferunt᷑ ad
conſoꝛtium ange/

tumultu agẽ.i.in
pace viuere.
Et rebuj ſuis
adhibere diligen⸗
tiã. qð nõ poſſũt

niſi habeant pacẽ
26 Audiuimus
iudeos non cõſen
ſiſſe c.]. ſed ma⸗/
gij volebant ſuſti
nere martyrium.
vt patet ꝑ pᷣdicta
caplo.vj.⁊ vij.
b ¶ Nudicauimꝰ
tẽplũ reſtitui ill.
i.cultũ tẽpli libe/
rũ. Nam iam tẽ-
plum habebant.
c¶ Ad iudeoj ve
ro. Hec eſt tertia
ps ĩ qᷓ ponit᷑ tenoꝛ

lre reg ad iudeos

cuʒz dĩ: d Rex
antiochu ſenatui
iudeoꝛum.i.colle/
gio ſenioꝛuz pplʒ
regentiuz: ⁊ dicit
ſenat a ſenes na
tus:qꝛ ſenes etare
moꝛibus ad h

it ſibi ſacerdoriuʒ
reyvos velle de

ſcendere ⁊c᷑. ſicut eniʒ dictum eſt ſupꝛa pᷣmo caplo per
reges egypri ⁊ ſyrie miti iudei erat diſperſi extra iudeaʒ
inter idolatras habitantes: pꝑ qð aliqui periti in lege

hitantes in iudea volebant eos viſitare ad cõfirmãduzʒ
eos ĩ legis obeuantiarperiteſh hy ſecuritatẽ a rege quã
De his q̃ p cẽ...h dẽ pꝑ

ipe cõceſſit vſq; ad tpᷣs. h

bella adlcn ſuos geſta.⁊ ſbᷣdit᷑ huius lr̃e data cũ
nno.

dẽ: i cxlviij. xandici menſis. qui coꝛeſpõdet
apli. cv. ſ. die. k leu aũt ẽt. Pic oſeqni põit
deos: ⁊ pʒ lr̃a ⁊ ẽ eiuſdẽ date cũ

4

— — — —.— — — — — ——

bita⸗
ib' habi 4
. cum qui ut ꝓdi/
S eb bieanelum: ſgbene D 7 e
2 tinuz ia onol iopite p laj ſp ſpeci exer —
ltteras re nt multi i s eos aſcen uem debe indicare: exceptis.
iſta) litteras r. bantt ientes eo duʒ quem? nia vind ee ng.
las iſta ſcripſit ioſe: facie⸗ duũ lu nteonmia vinch de ſcap
ex inis pʒ Stne⸗ Koſtenl anno kea naerali iudasa 1Acsi auiculaj.
H egente: pꝛocur⸗ ta fui lm. XII. flagitium i. par uas par
ittera regis pcee iudeos pꝛ ue da Caplm. 7 „ Quas Ca
nte = iege Dyin iua aſer ſſet diſceſſit Grngr, 4 P ig⸗ 8
i⸗ ludeis litter nſis iunij: ib. Hec ẽ ita egiſſet vniuerſos ũ vxoꝛi m ¶ Scoʒ
ng in iiij/ die me tis paction Eno ti it ſurus ⁊ v uſ. Ded ci deoꝛuʒ. itaq; decre-
die xx Js factis ſtus mẽn ⁊ reuer dicatur qui erãt cõmune euerant e
. it ofli ſitezʒ. Quĩtus romanoꝝ ital erae cos q fa⸗ Decr ti do
N H fiteʒ. ti roma e p iſſet ⁊ i modo tum. ite latenti oo
inde cũ tin Et di/ anilius le ſalu ſCcogna velle pan u iu indedoſie m
ſochel Etde. ma ludeoꝝꝶ ſal yregiſ c meNe ib ſec ſu lo iud Sed cu
6 7ſoch tres ꝑ ulo i gnat r. iam bitantible octe ſi c
uii hur con Ppoa e lyſia os cõceſ/ cere hab quoq; ne bu nougler Dicton
ti 2 pmo hu nit:2 his qu bis: ⁊ n E cen nius que unauibr aSnole —
nrt ſlictus ca kerponi cõceſſit vo bus aut a 5feſti i it 7 poꝛt cign ſeq Pens ein e
„ rxE g₰ 5 . g. I „ E, vt lum d I b dicta de 7 volebã
. dilatio Jopite vo ſimus:de 9 . rendũ:cõſ „2 pue dit:ita olymiſà inilem volüu tt
3 . . nt en ieroſo Pmu milem tet litte.
Kedt nrebi gopiie de icauit reſe lligentii ſuccen. et hier qdragita. m e. Et pa (Ab
in ababoſbiegnde iudica itute di decer⸗ e Fr tt 40 ey facere n & CAn
dn erut Lirca aliqu⸗ lerentes: t vobis Nadſe duesmis ge ino le üanr dels
e õ po vos con tcõgruit . cedi dẽ cũ iam Eent ad tin ſta t autem oe re. 2
mH imü peim atio us ſicute hiã ac ‚Ind iter fac eo ara ciun m miliare.
Pe dtinuatio namus i tioc eſcri dijſ ⁊ ite tcuz eo al ſ uia vnn nleugam.
NAn nitur c pꝛecedẽj: 8 eni an ſtinate reſe ſſtadi 5miſerũt cuʒ eqte i m len ſſet.
fee acapl veretcher mo oqʒ fe ſciamu heü: cõ lia viri ⁊ ali xv Ine cu abij ni
nldn cum Seactlani m. tnoſ quo 1s. Bene bes n Lüh pugn ſpe p ſeronauen: Ponlt
Tars ſeriptis can 8 v Steſimo q gngent ⁊ auxilio es vic I n allettotond
ſaipris b S cui eſti no cet tade fieret dui grabe — bi ſeu dilatio otheo P
1NR ceden iculte dc. alete. An uo ant da reſidu „ tras ſi iude cuʒ tim tes in
ler 7 pa vg o octaue dici. ſiſſʒ:reſt da dextras a uiudec ouentes i
geiin dei treng * pa ageſim ſis xandici cen at a iue es ſe paſcu arabes m contra iu
Nns cani Porer , cung n n , dart nd in r Fie dam er d es
niien d. a pter vꝛ⸗ factis pa regẽ aturo ſt ar pꝛo vſz ibi: Aſed
WS are pp nſe Is fa t ad da 8 aut ard 8 Ppzo P3 vi; palcua le
ſi etia be coilis laſ pgeba oa, Das Judas os vtiles 5 mitttes ra eni illo
e ae ncuiin derãt in mulus riſq; ſua turos. ewn palcni⸗⸗
ſlo coͤflietus iude b* t agricu ĩſeder reim e:dxt la ſu erat muliu ope i
n lo co cü 4 dei a ed bi ꝗ *gem- iſit pac bnaculaſ earm dei pꝛop ba⸗
Grr cuʒz ii Sʒ D dabãt. apollo muſ ſſceſſere ſt aut ⁊? tibꝰ erra habita lalia: 7
tun de; c4/S ma imothe 2 ieronyn diſceſe us eſt potil terfa lura alahl til
lbenſi eſdartetrer „ timotl 6 b ſet ni goreſſit 5 firmaz p bebãt p illis vtil.
in locij cire filius: ſ erbulſet AÄgg adaʒ firma; a tu c pax cum Di
nmnn. ſe irin ocgan mnei fili hõ ſup on ſine m quad uſceptã ꝗ at ſic pa is. r
ii r — . em qu culcep iuz ꝓ at iude acu
pide iudeam po Li demophe ches nõ t ſqʒ cir 8 ent caſ era d tabern
kei mgea⸗ d e⸗ 7 der pꝛack ere 19/ muriq; batur gen Cal ſſere ad tal qᷣ nõ
un, ſů lyſie. iſte eſt anoꝛ cy ilẽtio ag ddã iſhabita nomen at ſce ſ.arabes tibs:·.
Uclanm motheus. iſu- c it eos in ſi le quo biſ m:cuino tuſ erã la ſua. .R ciuitatib⸗
n alli ab illo aui ſu at eos i vo talee a iſcuaru uiin habitat i Ag
ni dlr billo egi⸗ v opite t. Rog muclar ro guiſ⸗ mu Habi a ige
iinlt pꝛa.x. Multi er Sr Wan petpeti buſ hita phi. M in ſtabi limoni ſʒz us eſt. Hic auſa
nini occiſus. ilitese⸗ flagitiũ deos cũ ꝗbi quas fidentes aratu alin ma e ſdõ
rãt eiuſdeʒ no Ue aſcẽde xoꝛib ⁊ fi roꝛum? ſſſius ag ſudam ex obſidie ue in
an. rat eiu o. bant:alcede uxobd⸗ k e remt tes indam iuitatis noci erat
e ¶ Demophe Arqucrt uimiciti 8uůᷣm ctis es et loau haſuzin. rpatet v
rcktn eſ rbus. cozmẽ — Pb qſi nullis buſ. Sco ledi mantes Macha chaſphin: ſſ a⸗
n ſaperks ce in buſ. S iſ: 7 ſpheman ſt. Macha chaſghin bar
kgor chhardes 5e itaq; ðcreti uſ paciſq; tes q tem inuo. u n. geban obli
NN ihncipes cypꝛi 6e ita tibuſ p⸗ cũ gutein cpe qin gares ve obſie H
54 t Cc eſcen ſ hñtib beus di Pen mnis tem curate iexp
huſſan 2 ſe ſch ſis acq ſpectũ hñ eft mund achinis ten puranies epig 1
n eos in fa ã nih⸗ eſiſſen Quã arietib cipita 3 bille cin ue pl
upß am inſultus x Cc. ltũ ꝓceliſſe mnos. Eeua ne a 8 ieſu pᷣcip muris loquẽtes qꝗ ias cõ
. nan SSä nini lon ſphemias
inn Nem ophoie mimngs Duce iĩ ſue gen oꝛibus ie lerocit e biaſc oꝛum.
len knleiade⸗ no Jelltat rins e Hn * an enc⸗ e e e. eonn
vn in abſetia lyſie cxru lel factã vt cos po i apta du erabile⸗ ſta xUT olegite —
eb ina iudas ve 9 hoiel fa it cũ ibo? cap mume 8 Its alio n ¶ Pꝛe
iriſg erãt cũ weit lũtateʒ adiacens ſue q al A
inbe⸗ Ppter dbel 0 „ is it viriſꝗ⸗ diceðo:x po :ita vt ac n duoꝛum ieſuj naue. ierico: v
nlius: creu 3 voot pcep to iuſto iu toꝛes fra des fec:itt⁊ dioꝛum di inter pitauit h Dos5
loniu un Puron⸗ noca interfec nocte num ſtach ſanguin un.
clle de tevero⸗ nit dila erſus ñ quidem noc 2 Gi uns lan idere
1 quẽter lans inde adu poꝛtũ Ga exuſſit latitud fluere vi
ie⸗ tio ingrpe ebart cap e refugerãt fectoꝛum
ſr cum tine inſur ccen ign ec
ine⸗ rer auelazioſu⸗ ſu ſaũt ꝗ ab 5 Et cum h
a; P in ꝗq 60 it
nn ſaca) iutrcecupa dio pem
ſrg tucajheit oocvp gla
Pig ius:r peimu
i

„

illis qui cum eſdrin erant

abe . et. 3Inde. ceſſerũt. Hic re chine multe ⁊c. qbus poterant iuadentes repellere.
ater oe eraheti & nflictu iude cũ timotheo r Seccu oĩpotenteʒz iuocaſſet ⁊c ex q P ciuitgſll
Et p ponit᷑ conflictus timotheuʒ:⁊ debellatio cuiuſdaʒ la capta non fuit humana ſed diuina virtute. 861 In
ciuitatis aduerſarie iudeoꝝ:ibi Poſt hoꝝ fugaʒ. Circa pᷣ de ad ciuitatẽſe cytharuʒ. cui habitatoꝛes erat beniuoli H
änentri ei iſecutio: cũ dẽ Inde diſceſſerũt.ſ.iudas iudeis:lz eſſent gentiles: pꝑ qð iudas eis regratiando p-
rerkreit no i an ant Iuce dileegetliekitt traãſut rogãdo:vt
„ F7 exercit eꝰ. al ¶ t rogado: v
t in tharacha 2 Alſẽt beniuoli de
mrechnme iauene ti Indè diſceſſerũt ſtadia ſea ep eſt a carmon interfectis vi⸗ futuro ſic fuerant
motheu in locis ilis. tingenta qnquaginta ⁊ vè gintiqinq; milibus. Poõſt S ſic S
4 Hacoqut. nerunt ĩ tharacha qd eos: poꝝ ſugã ⁊ necem: mouit oltn ☚
D opuli cũ icche⸗ qui dicũt᷑ tibianei iudeoſ: exercitũ ad ephrõ ciuitatẽ pẽtecoſtes qᷓ enũe
Ifeneratt: inde di ⁊ timotheu quidẽ ĩ illis lo munitã ĩ qua multitudo di ratis ſeptẽ hebdo H
cebant iudei tibianei cis nõ ↄpꝛẽhederũt:nullo/ uerſarum gẽtiũ habitabat: madibꝰ plenis ab
q̃ſi tubianei.i.ali es d dp ſeni genglum s n Altero die ſabati:
icnti duon⸗ g; negocio pfecto igreſſus t robuſtiinuenes pꝛö mu aecro dielihart⸗
ducti. c Regreſ* E: rêlicto in quodã loco fir- riſ. oſiſtentes ſoꝛtit fĩpugna manipulum pmi
eſt. ſ timotheus. miſſimo pᷣſidio.l! Doſithe bant. In hc aũt machine tiaꝝ pꝛecipit cele
d ¶ Melicto in quo. gut⁊ ſoſipat᷑ qui erãt duceſ multe:⁊ teloꝝ erat appara bꝛari: euit.xxiij
dam loco ⁊c].i.mul ä machabeo tus. Sed c oipotente iuq V t poit pen-
titudine armatoꝝ ad n machabeo pemerunta tus. Sed cue Pote „ütecoſten. Hec ẽ ꝑs
reſiſtenduz iudeis. ce⸗ notheo relictos ĩ pᷣſidio caſſent:qui ptãte ſua vires guinta in qua de⸗
tera patent vſʒ ibi: deceʒ milia viros. At ma/ hoſtium cõfringit:ceperüt ſcribitur bellũ cõ
e¶ FTimotheuſ pmi chabeus oꝛdinatis circũ ſe ciuitatẽ ⁊ ex eis ꝗ itus erãat tra Goꝛgiam bet
ſit re cꝛ de taeillab ſex milib cõſlitutis p co⸗ vigintiquinq; milia pſtra⸗ buma konil hic
