nabuc. xxiij. ãno regni ſui itrauit egyptũ: ⁊ ſubiecit ſibi:de
bellatio aũt egypti pᷣdicta fuit quarto ãano ioachim filij io

ſie:vt dẽ in pncipio hui
buc. vt habet᷑ ſupꝛa.xxv
ac iſtã deſtructionẽ regn
ciate egypto.⁊c̃.i.in oib

capli:⁊ ille fuit pᷣm anus regni na
ſic ab illa debellatõe egypti vlqʒ
i ſui fluxerũt.xxij. ãni. g
atee bus ciuitatibus ? locis pclamate:q;
oẽs pᷣparent ſe ad bellũ:iõ ſubdit᷑: h¶ Sta ⸗ pᷣpara e

tñ hoc eis nõ valuit:iõ ſubdit: Qꝛ deuoꝛabit gladi c᷑
Quare coputruit foꝛ.tu.ĩ hebꝛeo dẽ: Quare iclinauit ca⸗
dens ad terrã.nõ potẽſ ſe ſuſtinẽ ſicut res putrida:redditur

cã: QOm dñs ſubuertit eũ.

urge ⁊ reuer. ad ppłʒ nzʒ.

ſic dicebãt illi q venerant iĩ auxiliũ egyptioʒ. l acie

7

gladij colũbe.i.exercit chaldeoꝝ ſic noĩati eo ꝙ in aliqᷣ ey

nnü

bꝛeo habet᷑: A facie gladij vinoſi. i. inebꝛiati ſanguine

occiſoꝝ:ſicut ſupꝛa eoð caplo di: Deuorabit gladiꝰ ⁊ ĩ

ebriabit᷑ ſanguine eoꝝ:. Ratio diuerſitatis hub lr̃e eſt:
qꝛ dictio hebraica hic poſita equoca eſt ad vinoſitateʒ

dũ ea qͥ p circuitũ tuũ ſunt
Quare ↄputruit foꝛtis tuꝰ⸗

MNõ ſtetit: qm̃ dñs ſubuer/

tit eũ. Multiplicauit ruen
teſiceciditq; vir ad ꝓximũ
ſuũ.Et dicẽt: Suͤrge:⁊ reũ
tamur ad ppłq nr̃ʒ ⁊ ad ter
ram natiuitatis nr̃e à facie

gladij colũbe. Nocate no

mẽ pharaõis regis egypti
tumultũ adduxit tpᷣſ.: viuo
ego ingt rex:dñſ exercituũ
nom̃ eᷣ:qm̃ ſict ihaboꝛĩ
mõtibꝰ ⁊ ſc carmelꝰĩ mari
veniet. Vaſa trãſmigratõiſ
fac tibi habitarix filla egy/
pti:qꝛ mẽphis:iĩ ſolitudine
erit:⁊ ðſeret᷑ ⁊ ihabitabilis

erit. Nitũla elegãs atq;ʒ foꝛ

moſa egypt ſtimulatoꝛ ab
aglõe veniet ei. Mercena/
rij qʒ; eᷣ ꝗq vᷣſabãt in medio
ei:qᷓi ũituli ſaginati uͦerſi ſt
⁊ fugef̃t ſil:nec ſtare potue
rũt:qa dieſ iterfectiõiſ eoꝝ
uenit ſup eoſtpᷣs viſitatiõis
eoꝝ. Vox eb q̃i Sris ſona-
bit: qm̃ cũ exercitu pꝛopa/
bunt: ẽt cum ſecuribus ve

niẽt ei. Quaſi cedẽteſ ligna

ſucciderft ſaltũ el ait dñs:ꝗ
ſupputari ñ põt. Muůltipli

⁊ colũbã: vt dem

eſt ſupꝛa.xxv.
=
mẽ pharaõis.iro

nice dẽ hoc. n
Tumultũ addu⸗
xit tpᷣs.i.tpᷣs a ðᷣo
ↄſtitutũ adduxit
multitudinẽ chal
ðoꝝ ad te oſtruẽ
dum.ĩ hebꝛeo ha
bet᷑: Uocate ibi.ſ.
ad bellũ: pharao
rex:⁊ eſt vocatiui
caſꝰ: Tumult'.ſ.

belli: tranſit tps

ſtatutů. Dicit hic
ra. ſa ꝙ die ſtatu⸗
ta debebat egredi
rex egypti i cãpuʒ
5 regẽ babylonis
ſed nõ fuit auſus
exire ⁊ ſic ad deri
ſionẽ eius dẽ hic

ꝙ tp̃s ſtatutũ bel
li trãſijt: iẽ

thaboꝛ in monti
bus ⁊c̃.i. ſicut ve⸗
rũ eſt ꝙ thaboꝛ ẽ

ſitus in monte ?⁊

carmelus pꝛope
mare:ſic veniet ðᷣ

ſtructio egypti:

Ideo ſubgitur:
p¶ Uaſa traſmi
grationiſ fac tibi.

i.pꝛepara te ad fu

gaʒ de terra. Sci
endum aũt ꝙ ſcri
tura non loquit᷑
ic de Carmelo
vbi manſit nabal
qui eſt ſatiſ longe
a mari:ſed de car

melo in quo fuit men io helie qui eſt pꝛopinquus ma

ri mediterraneo. q

itula elegãs atq; foꝛmoſa egy

ptus.hoc dẽ: qꝛ populus egypti erat petulans ⁊ laſciu
r ¶ Suimulatoꝛ ab aquilone veniet.i. nabuc. qui a pte
aquilonis intrauit egyptuʒ:⁊ gladio ſuo ſtimulauit eũ
8Mercenarij quoq; eius ⁊c. terra egypti eſt ſupꝛa

mare mediterraneũ:pꝑ qð mercatoꝛes de extraneis - —
gionibus venientes ibi moꝛabantur ad tempus:t
Quaſi vituli ſaginati.i.diuitijs pleni. v rſi ſi

9
7

fugerũt. vnuſqᷣſq; ad tecrã ſuã pꝛopter guerram immi
nentẽ:iõ ſubdit᷑: x ¶ Quia dies interfectionis eoruʒ.ſ.

quãtũ ad remanentes in egypto.

ox eius. Hic

ↄſequent ponit᷑ babylonioꝝ potẽtia cũ dẽ: Uox eius.i.

fragoꝛ⁊ ſtrepit exercit: ʒ uaſi eris ſonabit.i.ſiẽ
tuba eris. a 4 Et cũ ſecuribꝰ veniẽt ei ⁊ẽ. q.d. ſicut li⸗
gna nõ poſſunt reſiſtere ſecurib'cedentiũ:ſic nec egypt
poterit reſiſtẽ exercitui babylõioꝝ. b ¶ Multiplicati

4 Pouſtl
ictcutwel
Chepun,
Cunoenitl
nugni ſhs
nckr nut
ri l

erliciien

lpideſuce
oliicunt:ns
ſiuittſoone
Mnominauit.
6rilltor4
lpoſttps al⸗
Eeriſtline
ſmnid⸗ en
tlamolu.
llup deosen
ſocolaerg
Wdre n
mitcnle
Eab te⸗
ſcanr
linſabte
Ni. EE
olgkins
Avenerät
Kapläſ
uiln
Coniki.
poſther.
enun⸗
icyu⸗
/rhn
luccxi:
lerrone
Ni ule df
thtüpoſtaf
begpeis he
Wottne
Aemnonmn!
Phikeght
Pr tumme
bipeſang
knuchbeon
yli b
lorchni
UiEimnegfn
Cur coſtin
ffirüirocee
ſnii
W—.
Nd fei
witarey
alloivb
ſisſ⸗
lgrto
W
ligin
nin
nſä
Nun
ſgi

— —

7

=
S =

E

n olen⸗
nny Arnitzio

Medihoe 4

polte
*

drt
miämnlncht
dop undſni
dunidcnhe
Dentti
Aubeliſonn
ſerteſtantn
al. Lunlb
belit mnſt
ſutuni. Dethe
rn. ſ. dieſtan
udebebateel
igptiiciig
Ontge bibion⸗
lani fut uſe
gina ſeadden
ſoni eis iͤhi.
tßsſtunci,
limiſjt oſi
thabor in nont
busil ſetir
neſttbabori
s in nonteen
melus prope
reſie ntero
Nno egpr:
alohdeur:
UNrgätni
ionitactdi.
Nthanadfn
detenn Si
wdum igfei
raronloavi
de luni
ſbinmirnirn
glickienio⸗
1 nariſeldeer
Atpopingtuen
n nnſ

tpenulanogt

ſunt ſuꝑ locuſtas ⁊c᷑.l hoc deſignat᷑ magna młtitudo ex

ercitus babylonis. c ¶ Uiſitabo ſuꝑ tumu.alexã.no/

Wieremie xvij.

mẽ eſt ciuitas egypti famoſe:in q̃ erat ppłs młtus: io ſi/
gnat hic ꝑ tumltu.i hebꝛeo tñ hẽ:Suꝑ tumultũ mino.

ſic.n. vocabat᷑ illa ciuitas tempore hieremie:ſed poſte

ꝑ magnũ tps ale
xander magnus
gyptũ ſibi ſubie
it:⁊ illã ciuitateʒ
in ꝑtẽ deſtructam
reedificauit:⁊ am
pliauit ⁊ ſuo noĩe
denominauit:ppꝑ
qð trãſlatoꝛ qͥ fu
it poſt ipᷣs alexan
dri:traſtulit nom
vltimũ qð erat ⁊

cati ſt ſup locuſtaſ:⁊ nõ eſt
eis numer.Cõſuſa eſt fili
egypti:⁊ tradita ĩ man po
puli aglonis dic̃ dñs exer/
cituũ deiſrael.Ecce ego vi
ſitabo ſuꝑ tumultũ alexan
dꝛie ⁊ ſup egyptũ ⁊ ſůp de
os e ⁊ ſup reges ep ⁊ ſuꝑp

eſt famolũ: ld pharaonẽ: èt ſr oẽs ꝗ cõſi

Et ſuꝑ deos eiuſ.
i. ſuꝑ idola argen
tea ⁊ aurea q̃ ra

puerũt ei:
e ¶ Et ſue reges

eð.qꝛ plureſ regu

li erat ſub rige egy

pti: f̃ Et ſuꝑ
eoſ ꝗqͥ ↄfun.in eo.
qͥ venerãt ad eiuſ
auxiliũ ſpates ab
eo auxiliari i cau
conſili. g ¶ Et
poſt hec. Hic ↄſe⸗
quenter poitur re
gni egypti repara
tio: qꝛ lʒ tunc na
buc.egyptũ vaſta
uerit:⁊ nomen re
gni iude abſtule/
rit: tñ poſtea fuit
ab egyptijs habi
tata.ſ.poſt finem
xl. annorum pᷣm
habet exchieliſ
xxix. fuerunt etiã

dũt ĩ eo:⁊ dabo eoſi man
qrentiũ aĩaʒ eoꝝ: ⁊ ĩ man
nabuchodonoſoꝛ regiſ ba

bylõis:⁊ ĩ man ſeruoꝝ edʒ

tpoſt hec hitabit ſi ic die⸗
b' pᷣſtinis ait dñs: Et tů ne

timeas ſerue me iacob: æ

ne paueas iſr . Quia ecce
ego ſaluũ te faciã de longi
quo:⁊ ſem̃ tuũ de tra capti

uitau tue.Et reuertet᷑ iacob

⁊ regeſcet ⁊ ꝓſperabit᷑ ⁊ ñ
erit ꝗ exterreat eum. Et tu
noli timere ſue me iacob
ait dñs:qꝛ tecũ ego ſũ: qa
ego ↄſumã cũctaſ gẽtes ad
q̃s eieci te. Tẽ vo ñ ↄpſumã
ſed caſtigabo te in iudicio
nec q̃ſi inocẽti pꝑcam tibi.

ibi poſtea reges magni ⁊ potẽtes:vt pʒ in libꝛis danielł:
⁊ machabeoꝝ:⁊ hoc ẽ qð dẽ:Et poſt hec habitabit᷑ ⁊c̃.

pz Ira. h

ttu. Pic ↄſequent deſcribit᷑ ↄſolatio iu⸗

deoꝝ qbꝰ ꝓmittit᷑ reuerſio a captiuitate babylõica: c

dẽ: Et tu ne timeas ſᷣue meuſ iacob.cuſcã ſubdit᷑lii

OQꝛ ecce ego ſaluũ te faciã.⁊ dẽ hoc de iuſtij illo ꝑpli:qꝛ
impij fuerũt deleti.cetera patẽt vſq; ibi: k re vero
nõ cõſumã.totalit delendo: Sed caſtigabo te in iu
dicio.penis tꝑalibus ſᷣm oꝛdinẽ iuſticie mee:te affligen
do: m ¶ Nec q̃ſi innocẽti ꝑcã tibi.q.d.qꝛ nõ es inno

E iſtis ↄſanguinitatibtã antiqſ
d ſeu bñficijs tã lõgo tpe añ receptis q̃ poſtillatoꝛ
allegat no fit mẽtio ĩ hoc loco nec ĩ alijſ ſimilibꝰ

Pfm verirateevel ſic ne iudices te inocẽtẽ ſi tibi ꝑcerẽ.
n ca.xlvj.vbi dẽ ĩ poſtil. Et ãmon ⁊ moabite.

¶ Additio pᷣꝰ.

qꝛ talia nõ ↄſueuerũt in memoꝛiã reduci niſi apud eos
qͥ ſcriptura ſacrã recipiũt:vñ natioes hic expᷣſſe repᷣhen
dunt᷑ ꝑꝑ vicinitatẽ:vel ſaltẽ humanitatẽ: qꝛ ſᷣm legẽ na

ture ho nõ dʒ alteꝝ ledere In eogẽ ca. vbi dẽ

¶ Additio ſcòa.

Nin poſtilla: Et tolle retinã. ¶.
N nos habemus: reſinã: in hebꝛeo hẽ toꝛi qð

ſignat tiriacã put dom ſuit ſupꝛa i additiõe ſuꝑ

2 anxietate. d

ſupꝛa cap

Ad ſem eſt. x vlx.

vbũ dñi ad hieremiã
ꝓpham ) paleſtios:añq;

cuteret pharao gagxam.

ec diẽ dñs:Eccè aq aſcẽ
dẽt ab agꝗlõe:⁊ erũt q̃ſi toꝛ
rens iundãs:⁊ opiẽt terraʒ
2 plenitudinẽ eꝰ:vꝛbẽ ⁊ ha
bitatoꝛes eius. Clàmabũt
hoies ⁊ vlulabũt oẽs hita
toꝛes tre a ſtrepitu põpe ar
moꝝ ⁊ bellatoꝝ ep a ↄmo
tõne q̃drigaꝝ e:⁊ multitu
die rotax ill'. MNõ rſpexe
rũt pꝛes filioſ manibꝰ diſſo
lutis ꝓ aduẽtu dei ĩ qͥ vaſta
büt᷑ oẽs philiſtijm: et diſſi/
pabit᷑ tyr⁊ ſidon cũ oibuſ
reliꝗs auxilijs ſuis. SDepo
pulat eſt.n. dñs paleſtios
religas iſule cappadocie.
Vẽnit caluiciũ ſup gacam
cõticuᷣit aſcalõ:⁊ reliqe val
lis eax. Vſq; quo cõcider-
O mũucio dñi: vſq;qͥ nòn
geſces: Ingredere in vagi
nam tuam:rfrigerare ⁊ ſile
Quũuõ geſcet:cũ dñs pᷣcepit

Nhebꝛeo in hoc loco ꝓpꝛie dẽ ¶
A facie gladij columbe ⁊c̃.non autẽ A facie gladij
noſi: qualiter auũt intell igat᷑ gladi
xxv.i additione vltima.

aph vii nevs art dẽ i poſtil.A ſacie gladij colũbe

dditio tertia.

ube vide
CLaptu.XLVII.
3₰Ʒf Uogd factum
q eſt. Hic conſe
agquenter hier⸗
emias pꝛopheticat
philiſteos:⁊ pᷣmo po/
nitur huius reuelatõ
nis tps:cũ dẽ:ꝙ factũ
eſt verbum dñi ⁊c.añ
q;̈ pcuterʒ pharao ga
am:⁊ vt dicit ra.ſa.
oc fuit tpᷣs quo na⸗
buc. obſidebat hierlʒ
vt dicum eſt ſupꝛa.x⸗
xxix.⁊ ab illa obſeſſi⸗
one diſceſſerunt chal
dei: vt obuiarent egy
ptijs venientib in au
xiliũ iudeoꝝ:quoꝛuʒ
occurſũ timẽſ rex egy
pti ſpoliauit gagam qᷓ
eſt ciuitas in extremi
tate terre philiſtinoꝝ:
verſus egyptuʒ:vt pʒ
in deſcriptione illius
terre:⁊ reuerſus eſt in
terrã ſuaʒ. Conſequẽ
ter ponitur vaſtatio
philiſtinoʒꝝ: per regeʒ
babylonis: cũ dicit᷑:
b ¶ Ecce aque deſcẽ
dent ab adlone ⁊c.qꝛ
a parte aqlonis intra
uit eexercit babyloõis
teram philiſtinoꝛum
qui nominatur noĩe
aquag inundantium
ad deſignandũ foꝛti/
tudinẽ exercituſ ⁊ ei
inpetum: ſicut eſaie.

viij. dicik: Adducet dñs ſi lpeoaudnde flumiſ foꝛtes ⁊ mul
tas regeʒ aſſyrioꝝ ⁊c. c ¶ ¶lamabũt hoiĩes ⁊ vlulabunt.

eſt enim vlu ſonus cõfuſus ꝓcedẽs ex magno timore

Non reſpexerunt pĩes filios.ad adiuan-
dũ eos ex impotentia: e ( Et diſſipabitur nsa ſion
iſte ciuitates erãt cõfederate philiſteiſ:⁊ ideo di

ſſipate fuer̃t

cũ eis: f ¶ Reliquias inſule capadocie.capadoces ⁊ phili
ſtei exierunt de eadem gente: ſᷣm ꝙ dẽ geñ.x.de quibꝰ egreſ
ſi ſunt philiſtim ⁊ capturim.i.capadoces.vnde hic habet i
hebreo. Inſule caphtur.⁊ pꝑ ꝓpinquitatẽ dictã in auxili
um philiſtinoꝝ: venerũt:⁊ cu eiſl perierunt. g ¶ Uenit cal
uiciũ ſuper gaçaʒ. licet.n.fuiſſet hmo ſpoliata ꝑ regẽ egypti
vt dictũ eſt:poſtea fuit ampli deſtructa ꝑ regem babylois.
h ¶ Zonticuit aſcalon.i.ppls aſcalonis: nõ potens reſiſte/
re: i ¶ Uſq;â concideris: hicẽ finis verſus: ⁊ refert᷑ ad ter
raʒ philiſtinoꝝ:⁊ qð ſequit: R¶ O mucro dñi.dirigitur.
ad gladiũ regiſ babyloniſ qui dẽ mucro dñi:eo 1 eekr
toꝛ diuine iuſticie:vt frequenter dem eſt ſupꝛa. l ¶ Uſqʒqͥ
non quieſces ⁊c̃.⁊ ſic dicebant philiſtei ⁊ regioeſ ille gladio
babylonis afflicte:⁊ rñdet ꝓpheta: m ¶ Quo qeſcet cum
dñs pᷣceperit ei ⁊c᷑.q.d. tales occiſiones ⁊ victoꝛias nõ facit
virtute ꝓpꝛia:ſed diuina:⁊ ſimiliter ceſſabit ab Sß⸗ iõibus

nS

ð
„

₰½
oc m
q ſextodecio caplo: 7
in pluribuſ vtitur ibi
verbis hic poſitis: ex
quo magis apparet
eſaiã ⁊ hieremiã eoð
ſpũ ꝓphetaſſe. Pꝛi*
mũ diuidit᷑ in treſ:qꝛ
bpmo ponit᷑ moabita⸗
ruʒ vaſtatio: ⁊? vaſta
tionis ratio: ibi P
eo enim. ʒ pꝛophete
compaſſio: ibi Ideo
ſuper moab eiulabo.
Circa bmũ nominãt᷑
plures ciuitates terre
moab per qs intelligi
tur ppls ibi habitans
eo modo loquendi q́
dẽ aliqua ciuitas affli
gi vel vaſtari qñ ppls
ciuitatis affligitur vł
vaſtatur. Dicit igitur
b ¶ Ue ſuꝑ nabo.no
mẽ eſt ciuitatis nota
bilis in ra moab.
c ¶ Cofuſa ẽ fortis.
i. cariathiarim q erat
valde fortis ciuitas i
ter alias. o Zotra
exebon cogita. malũ.
ſ. chaldei dicẽtes ad i
uicẽ: Uenite diſpda-
meã ⁊cc. e¶ ¶ Seque
tur te gladiuſ.quãtuʒ
ad fugientes ex te.
¶ Uox damoꝛis de
oꝛonaim.i.de tali lo-
co egrediẽs a moꝛien
tibus ⁊ fugientibꝰ.
g ¶ Per aſcenſũ. n.
luith ꝛc nom eſt mo/

tis in moab ad quẽ multi flentes refugerunt: h ¶¶ Poſtes

¶ iber

—õõ

victoꝛijs qñ ſʒ oꝛdinẽ diuie iuſticie pũiet᷑ ⁊ ipſe XLVII.
,D moab. Hic in tertio loco ꝓphetigat ↄ moabitas

1

7 diuidit᷑ in duas ꝑtes: qꝛ pᷣmo ponit᷑ afflictio moa
bitaxꝝ ab aſſyrijs:2 a chaldeis:ibi Hec dic oñs.Et
pcedit eſaias ꝓpheta õ eos ꝓphetigãdo.xv.caplo

ei aduerſus aſcalonẽ ⁊ ad/
uerſũ maritimas el regio/
nes ibiqʒ condixerit illi.
Dmõab :¶ XI VIII.
NHec dicit dñs exerci
tuũ de iſrl. Nè ſup nabo:
qm̃ vaſtata ẽ ⁊ cõfuſa. Ca/
pta eſt cariathiariʒ:ↄſüſa ẽ
fortiſ ⁊ tremuit.Hõ ẽ vltra
exultatio ĩ moab:õ èſebon
cogitauerũt malũͥ. Aenite
⁊ diſpdam eã de gẽte. Er
go ſilẽs cõticeſceſ ſèquetur
q te glad. Aox clamoꝛiſ
de oꝛonaim vaſtitas ⁊ con
tritio magna. Cõtrita ẽmo
ab ãnunciate clamoꝛẽ par/
uulis eᷣ. Pèr aſcenſũ.n.lu
ith ploꝛãs aſcẽdet in fletu:
qm̃ i deſcenſu oꝛonaim hòᷣ
ſteſ vlulatũ ↄtritiõis audie

rũt. Yugite ſaluate aĩas ve

ſtraſ.Et eritiſ qᷓ̃ſi myrice ĩ de
ſerto. Pꝛò eo enĩ ꝙ habui
ſti fiduciã ĩ mũitionibꝰ tuiſ
èt i theſauris tuis:tu qͥʒ ca⸗

pieris. Et ibit chamos in

tranſmigtõʒ:ſacerdotes ep
7 Pncipes ebſil. Et veniet pᷣ
do ad oẽʒz vꝛbẽ:⁊ vrbs nul

vlulatũ cõtritionis audiuerũt.ſ.chaldei a longe pᷣceperunt
clamoꝛẽ fugientiũ: i ¶ Et eritis q̃i myrice in deſerto.i.ſte
riles ab oĩ bono.i hebꝛeo ſic hẽ: Eritis q̃ſi vaſtitaſĩ deſerto

20 eo eni.Hic conſequẽter ponit᷑ dce vaſtatiõis ro:q̃

—

eſt duplex:vna ex eius faſtu:alia ex dei ↄtemptu:2ꝰ ibi Ab
ſciſum eſt. Pꝛima adhuc duplex:p qꝛ nimis ↄfidebant in
foꝛtalicijs ſuiſ ⁊ abũdabãt diuitijs:2 qꝛ habebãt plureſ vi
ros bellatoꝛes natiuoſ ð ra moab: ppꝑ qð nimis ſupbierãt:
iuſtũ erat ꝙ pũierent᷑:ergo pᷣmo poit᷑ pmũ:⁊ cm:ibi Qũo

dicitis. Circa pᷣmũ dẽ: k
⁊c.reputãdo eas i expugnabil.
ginde poſſes bellatoꝛes ↄducere ad reſiſtendũ oĩ hoĩ.
Tuq;; capieris.qꝛ nulla poteſtas humana valet õ iudi

1
ciũ dei. m¶¶ Et

Pꝛo eo.n.ꝙ ha.fi.in mu. tuis

t ĩ theſa.tuis.eſtiman

it chamos.idolũ erat moabita:: (in

In trãſmigratioeʒ.qꝛ chaldei poꝛtauerf᷑t ipʒ ad trã ſuã P

materie pᷣcioſitatẽ. p
rum. pEtp

t veniet pᷣdo.i.exercituſ chaldeo

ñt valles ⁊c.i.habitantes in vallibuſ ⁊

cãpeſtrib'. q ¶ Date floꝛẽ moab ⁊c᷑.i.dicite eũ ſimilẽ flori
cuius pulchꝛitudo marceſcit ⁊ deficit ſubito. traſlatio chal

daica hʒ ſic: Date coꝛonã moab:qꝛ egredienſ egrediet᷑

ẽ hic moad genitiui caſus:⁊ẽ ſenſus: Regnũ moab da
bit᷑ alteri:⁊ ſic egrediet᷑ a dignitate regia. r

aledi⸗/

ctł' qui facit op'dñi fraudu.op dei dẽ deſtructio moab

la ſaluabit:èt peribũt valleſ

⁊ diſſipabũt᷑ capeſtria:qm̃

dixit dñſ.:Datè floꝛe moab

qꝛ floꝛẽs egrediet᷑: ⁊ ciuita

tes ei deſerte erũt ⁊ ihabi-
tabiles. Malẽdici ꝗ facit
op dñii fraudulent᷑:⁊ male
diciꝗ ꝓhibet gladiũ ſuũ a
ſaguie. Fèrtilis fuit moab

aàb adoleſcẽtia ſua èt rege/
uit ĩ fecib ſuis. Nec trãſtuſꝰ

ẽ de vaſe ĩ vaſ: ⁊ i traſmigtõ
nẽ nõ abijt. Iccircò pman

lit guſt e i o:&t odoꝛ eiuſ

nõön ẽ imutat. ꝛoöͤpterea

ecce dies veniüt diẽ dñs et
mittã ei oꝛdinatoꝛes ⁊ ſtra

toꝛes lagũculaꝝ ⁊ ſternent

: æ vaſa e exhauriẽt èt la
gũculas eoꝝ collident.Et
cõfüdẽt moab a chamos:
ſict cõfuſa ẽ domiſrla be
thel ĩ q̃ habebat fiduciam.
Quũõ diciũ:foꝛteſ ſumꝰ ⁊ vi
ri robuſti ad pᷣliandũ: Aa
ſtàta ẽ moab ⁊ ciuitates il/
l ſuccẽderũt:èt electi iuue
neſed ðſcẽder̃t in òcciſiõeʒ

ait rex dñs exercituũ nom
ei. Pꝛope ẽ interit moab

eo qð ꝓcedebat ſᷣm oꝛdinẽ diuine iuſticie: cupexecutoꝛ
“M er at exercit chal/

deoꝝ:iõ ſubdit᷑:
Maledic'ꝗᷓ ꝓhi/
bet gla. ſuũ a ſan.
ſ. moabitarum.
Cõſequeni reuer/
titur ad deſcriben
duʒ eius diuitias

de qb' ſupbierat

dicẽs: 8 Ferti
liſ fuit moab ſ di
uitijs. t (Ab
adoleſcẽtia ſua.i.
a tpe quo cepit eẽ
Ppp ns.
v ¶ Et reqeuit ĩ
fecibꝰ ſuis.i. qᷣete
poſſedit diuitias
ſuas: q̃ feces dicũ
tur eo ꝙ pᷣſtant ſo
mẽtũ oibus viciji
x¶ Nec ẽ traſfu
ſus ⁊c᷑.loquitur ð
eo ſᷣm metapho⸗
raʒ vini quod nõ
eſt tranſfuſum de

vno vale ad aliò

eo ꝙ non fuerat
tranſlatus de ter⸗
ra ſua ad aliaʒ ꝑ
captiuitatem.
y¶ Iccirco pmã
ſit guſtus eius. i.
ſapoꝛ eius:¶ʒ
In eo. per quod
deſignatur appe⸗
titus eius ⁊ incli
natio ad vicia ꝗᷣ
bus diuitie pᷣſtat
fomentum:ad ti/-
mothe. vj. Qui

volunt diuites fieri incidunt in laqueum ? tentationes
diaboli: ⁊ in deſideria mala ⁊ nociua ⁊c᷑. a ¶ Et odoꝛ

eius.i.fama: b Mon eſt immutatus, ab antiquo.n.
erant diffamati de vicijs carnalibꝰ. c 4 . Pꝛopterea ec⸗/
ce dies veniũt.de ꝓpinquo. dD ¶ ¶ Et mittã ei oꝛdi.⁊
ſtra lagun. ⁊ ſternent eum. littera hebraica planioꝛ eſt
que ẽ talis:Mittã euacuatoꝛes ⁊ euacuabũt eũ.iſti fſue
runt aſſyrij qui euacuauerũt eũ diuitijs. e ¶ Et lagu
culas eoꝝ collidẽt.i.homines poſſeſſores diuitiaꝝ vel
loca vbi diuitie conſeruabant᷑:hec omnia deſtruxerunt
aſſyrüj. f Et confundetur moab a chamos.i.pp cul
tum idoli chamos: g ¶ Sicut confuſa eſt domus iſr!
a bethel.i. pꝛopter cultum vituli aurei in bethel: ſᷣm ꝙ
habetur.iij.regum. xij. h ¶ Quomodo dicitis. Hic
ponitur ꝛ? ratio deſtructionis moab que eſt iactantia

de fortitudine bellatoꝛũ ſuoꝛum:cuʒ dicitur:Quomo

do dicitis fortes ſumus effectũ apparebit õ
rium: ideo ſubditur: i aſtata eſt moab ⁊ ciuita.

illius ſuccẽge.ſ. aduerſarij. Erani iuuenes ey.l.
moab. ea. ua: 1 ¶ In occaſiõe. a

(taliad

leaudiref
lerni ud
ſec uit ̃
ſto o ſenu
ſonuluse
ible iieo
mogni
Ulnere
Leptoes
ſeagioge⸗
uenasſd
Nrooe⸗
inliaan
Abſaſ⸗
poniu
ſuarn
eu
itnpu⸗
argilur
1Rdhn

Mnl nosb
Pbinee deie

ib nni e

ſaintocke⸗
lectz lle
diliſkctiin
imehor⸗
Hhmmiin
vrghunego
ieltirigm

hunſnaunt,
6

alcnm
N
umnhfuttdin
cleecur⸗

Grlinfegel
Regiee ſuis aduerſars. m. ¶ Lonſolamini eũ. ironice lodt .
Rdeſmnchn tis.i poteſtas moab. O¶ Bacul gloꝛioſus.i. ſceptru ltis: rcũ dẽ: h ¶ Dabitate in petra. i. in rupibus
hiütaihn ci ſupbu n ¶ Delcẽde de gloꝛia i9 ſuſioe s ſnn k d Ntatredloliiban habeareincu
amepebhz, ede in ſiti.i.ĩ penuria q ſuꝑbiſti ex ni . Aa tatio oelicati. k A atore qi coinba n! ifi.ĩ ſum. ⁊c.i.
arbic . hitro ri⸗ lia q iuꝑ x nimia abundãtia. in altioꝛi loco rupis:vbi hoiĩes armati nõ poſſũt aſcẽdere
Dieſn lie dibon. Bon eſt Eos ſd dens po
ciuitatis famoſe n I , 2 . eſtiſ aliter euadere:ꝓ
üt 7 s bmoſe. vt veniat ⁊ malũ eĩ velocit eũ. Pꝛoͤpter ̈ba ergo tua pter a reuertik ſert⸗
Kinnn loquit ð pplo mo accurret nimis. Cõſolami q aduerſu illũ locur es:ců᷑prttura ad increpandũ
iin abp modũ hoĩs oes Aelli⸗ i circuitu e ptiu duceris. Rẽèliqte ciui/ ſuperbig monb um
“rãr in pauoꝛe ⁊ angu ⁊ vniuerſi qſcitis nomẽ e tat abitate ĩ 4d: Audiuimus ſug⸗/
Vpin ſtia exiſtentis: q p dicite: Q fracta ẽ vᷣgo biar elbeda.? Raem r. A-
aPinm i hine inde etlo:⸗ fracta vgo itatoꝛeſ moab:ẽ᷑t eſtote qi mitatẽ eb.i ſtatu: ¶I
ſali a vigendu ſoave Oetts: acul glioſuſ. Deſcẽ colũba nidificaſ iſũmo oꝛe agan iaſſaim:
nii⸗ hin niata iqs vñ poſ de de glia: et ſedẽ in ſiti hů foꝛamis. Audiuimſupbiãẽs m ¶Er lanbis teſte
ſit aliqd aſolabi bitatio filie dibõ: qm vaſta moab. Supb'ẽ vald. Sub necoꝛgi Stalkinci
u le audire:frequen toꝛ moab aſcẽdet ad te: diſ limitatẽ e⁊ arrogantiã 2 aacoꝛclis in cogitaru.
nbecnochii ter tñ audit ↄvriu, ſipabi edget ad le: vll limnitatcer an ogantiã ct oHactantia el/ ac.
Niagin rſic faie in ppo- 3 it munitiõeſ tuas. In ſupbiã ẽ᷑t altitudinẽ coꝛdis n ebꝛeo habetur:
lene ſtoeio cauiI iã ſta: æ ꝓſpice habitatio ei ego ſcio ait dñs. Jictan Zrd erintaſta v ſort.
uigl ie Conſuſus eſt mo⸗ aroer. Interroga fugientẽ: ti ei eo ꝙ nõ ſit iuxta ea,ʒ tudo eiuſ non ſic fecit
oſſelt ce Ie . eli ꝙ no ſit iuxta eaʒ 5ſ .
feclit diuinn ab ⁊c. rñſio eſt in ⁊ ei g euaſit: dic qd idi ,„, . 4 ic exponit ſic ra.
lun fercd oi terrogati. Iy Loͤnfuſ ſei c qd acde vᷣeb:nec iuxia qð poterat ſa. Ira eius.i: odium
urepöſtanth OQlulate 7 clama. „ onfulule moab qm̃ vict conata ſu facere. Jõ ſup 3 ppllʒ iſrael: Iniuſta
o hitchien 7 clama. Al 2 e 1 P .
Ninolusnicß zc vt oẽs pparẽt c. ulate ⁊ clamate anun moab eiulabo:⁊ ad moab quia ma debuit po
1(Arirafn ſe ad fugã:eo ꝙ ci ciate ĩ arnon: qm vaſtata ẽ vniuſã clamabo:ad viros pulum iſrael diligere
usaeegiun⸗ uitates foꝛtes ſür Moab:⁊ iudicium venit ad muri fictiliſ lamẽtã . iỹ gratus de bene
oofmn menph⸗ ðſtructe:⁊ noiant frã cãpeſtrẽ ſup elon ⁊ ſit ctili lametates. De neficijs que fecit abꝛa
triiquoli in lra a patʒ. ¶ x iaſ. 3 re lup elon æ ſup- planciu iager ploꝛabo tibi am erga loth patrem
tmmftimt ehn. Pie iala T ſup mephat ⁊ ſup di vinea ſabama. Pꝛopagieſ ipſius moab: quẽ cap
mm nie Adiii ponitur ratio de bon ⁊ ſuꝑ nabo ⁊ ſupꝑ do tue trãſièrũt mare: vſq; ad tũ ab hoſtib eripuit
wvvn im lructionis moab Mum de blathaim ⁊ ſuper mare iager puenerũt. Sup õä
rinſauusoel que accipit᷑ ex ei cariathaiʒ ⁊ ſr beth aEc E t. iõe ſodome ſuis pᷣci-
lual alii; cõtemptu ⁊ ifide - q ſup b aiʒ ⁊ ſt berhgamul meſſẽ tuã vindemiã tuaʒ beauergen xix.
uutun. lorempu v lce 2a ſup bethmaon ⁊ ſupcari pdo iruit. Ablata leticia eo: Hic nonit
nmopnmi x ¶ Abſciſum eſt oth ſup boſra: ⁊ ſup oẽs ct exultatio ð carmelo ⁊ 8 ↄſequẽter ↄpaſſio hie
tinseitz coꝛnu moab. i. ſu (lultates tre moab qᷓ lõge tra moab: ⁊ vinũ de torcu remie qͥ moabitis co-
mels pbia ey ẽ deie ta ⁊ ꝓpe ſt. Abſciſũ ẽſt ri 1.. U2 Er n patiebatur eo ꝙ vide
eni Ebgeninz aihhh calüe g eſt vornu laribus ſuſtuli. Nẽqq; cal/ bat ĩ ſpiritu chꝛiſtum
igin m, eius otritu eſt. . noab calice ire dñet bꝛa catoꝛ vue ſolitum celeuma deſcenſurum de ruth
nsdus ddi foꝛtitudo epẽ con chiü ei ↄtritu e ait dñs. In cãtabit. Dẽ clamoꝛe eſebõ moabuide de q geuit
iahulrin trita. z. gnebꝛia cbꝛiare eu quoniaz 3 dũm vſ; cleale viaſa dederunt caopacremn vama⸗
Dune te euʒ. l. calice ne erec c:⁊ allidet manũ vocẽ ſuã unt uſſe hareſ daulc N⸗
eira dñi: iſtud tñ in ali bĩ voͤmi c nan mo voce ſuã a ſegoꝛ vſq; ad o/ cut dictũ fuit plenius
muber Gbnslibesponir abi vomulno cer de Tonan vitůla ↄſternãtẽ: ᷓ eſaia. xv. et hoc ẽ gd
unnmn ĩtextu: ⁊ hoc fuit dn ibl ie ni deriſuzʒ bpo nemrim peſſime erunt. elle aes ſur H
1Eio p ignorãtiã ſcrip tibi iſrl:q̃i iter furel reꝑi aferã de moab ait dñ noab eiulabo. i. flebi
u E nrnae ai ier ſureſ repiſſes Et auferi demoab ait onſ lixr damabo ſd
Pemi ſecliniar textni ll viroſ⸗ mnn ictil.
ntüte/ te. 8 ez0 ut . eul alüs locis ſcriptu tes ciuitates edificatas ⁊ clauſaſ de lateribꝰcoctis. xr. De
– a ( Allider. f. dñs: b Sſunbi⸗ euʒ cõtemnẽdo plaãctu iaçer ⁊c. nomen eſt loci vbi eſt vineaꝝ abũdãtia.
rutütei in eiuſ. c Cn vomitu no e e moab.i. ptůtem e¶Pꝛopagies tue.i.viri tui foꝛtes quos ſic vocat ex vine
iuiis. hois inebꝛiati: ꝗ reijcit ea ꝗ babett equitur metaphoꝛã is ibi abun tib'. t ¶ Trãaſierunt mare. in captiuitatem
ſcſorovu⸗ cia moab fuit maihs rviteure nten⸗ ſic ex de iuſti · ducti. v ¶ Et exultatio de tarmelg Nan ẽ eſt loci i moab
ommuiilitt deriſũ ẽt ipſe. cucã ſubditu Flr min HEt erit i alius a carmelo q eſt in iudea. x ¶ Nequaq c. celeuma
hne gczetiuauo uit rege falimanal b⸗ vrit ihiiſit. catabir saurcclauma catb pigemiator ac abodanini
iluckon ieegrgarua elrarege ſalmanaariem Me Aaled. vortpha⸗ intelligit deſtructio vineax a captiuatio hoiuʒ
mniinlah verba o uncoteptibila Upack fa e¶ Pꝛopter y ¶ De clamoꝛe eſebon ⁊c. nom eſt ciuitatis populoſe: ꝑꝑ
nbco tin ceris. ſicut ⁊ ipſe: io ſubdit: g ¶Relin lee nnue du gqð clamor populi in eius deſtructione longe fuit oiffuſus:
b guect und te ſicut colunf. niclfi in um O a foꝛa üeeiut geſto gar ſch ad oꝛonaim.qᷣ eſt locuj ĩ pꝛofundo mo
gdictun Cn ſa dicit in riois fluuioꝛum qð exponens ra. ab. a ¶ Uitulã coſternantem. hoc dẽ eo ꝙ ſegoꝛ fuit ſub⸗
eni gentt ramina: ⁊ qñ fluuij mult m ercanatise aque fiunt fo uerſa cũ ſodoma. Sciẽdũ tñ ꝙ ſegoꝛ non erat in terra mo-
tmogbalii aij ribi ninlican oolibe ſec an ere ſunt ſatis alta ab abꝛſed in extremitate iudee verſus terrã moab. bi! Aqᷓ
uiinnet aqua T aufert nidu ſocſiey ias cdeſeit fluuius intrat nẽrim peſſime erũt pꝑ multitudinẽ ſanguinis humani ibi
i⸗ fert nid ſecũ: ſic ypls moab ꝑ inundautiam currentis. cIEt auſer vc, ofleretẽ i excellis ibi.n. idola
nnés

babplõis velociter 2

¶Kiber

colebantur: a ¶ Pꝛopterea coꝛ meũ ad moab. p ↄpaſſio
nẽ: b¶ Quaſi tibia eris reſonabit. alte clamando.⁊ reſu –h=
mit hic ꝓpheta modũ ſue cõpaſſionis:ſicut ſolet fieri ĩ car-
miniblugubꝛib:vbi pncipiũ in pſequendo eſunit In
Quia plus fecit q; potuit.i.attẽtauit aliqua mala q perſic
re non potuit:qꝛ tñ ſi 8
bi eſt imputãdũ acſi ⸗— —
Eeereſceo ſr irer offerẽtẽ lexcelſiſ. ſacrificã
moabite. e¶ Oẽ. n. ie dis 1 “ orter ra cos
caput caluicium 7.. Meuʒ ad moab quali tibia
illi eni qͥ antiq' duce eriſ reſonabit:⁊ coꝛ meum
bat eoptlut adeba ad viros muri fictiliſ dabit
quãtuʒ ad capillos ⁊ ſtũ tibiav: as p-yfecit &
Aarba Gin g di veu⸗ ſonitũ tibiax: qà pl lecit qᷓ;
tero. xxxij. decapti bPotuit:iccircò piert. Oẽ di
uitate nudati inimi- caput caluiciũ:⁊ oiſ barba
coꝝ capitis. f ¶ In rala erit. In cunci manibꝰ dieb ait dñs. Hucuſq; iu⸗
cun. mani. colliga. colligatio: ⁊ ſup oẽ doꝛſu, dica moab. (I.XxLIx.
capti.n.in bello ducũ liciij. Et ſup of — A
tur colligati: oclliceio Ci iciu.Et ſup ola tecta mo D filioõs qmon: Eec
ſeu ſacco induti: ſub- ab ⁊ i plateis ei oĩs plaãcx S Lodc̃ dnſ:Nunqd nõ ſi
tractis eis veſtib pctio qm̃ ↄtriui moab ſic vas iuꝰ lij ſt iſiłaut heres nõ eſt ei:
ſis. cetera patent ilſja tile ait dñs. Qũo victa ẽ 1 Luͤr igii h ditate poſſedit

ltn caplm in quinq; ꝑtes q

ẽ de eſebon:⁊ flãma de me
dio ſeon: deuorauit ptez
moab et verticem filiõꝝ tu
mule. Ae tibi moab. Pè/
riſti pple chamos:qꝛ ↄpᷣhẽ
ſi ſunt filij tui ⁊ filie tue ĩ ca/
ptiuitatẽ. Et cõuẽertã capti⸗
uitatẽ moab in nouiſſimis

er dier ieen vlulauer̃t.Quũo deiecit cer melchon gãd:⁊ ppls ei in
cto moabitaꝝ p rege uicẽ moab ⁊ ↄſuſus ẽ. Erit vrbib er habitauit: Ideò
babyloiſ: que fuitma q; moab deriſũ:⁊ ĩ exem ecce dieſ veniũt i te:diẽ dñſ
gno tꝑe e nis plũ oſbei circuiu ſuo. HNẽc et auditũ lacig ſr rabbach
la volabir. qr erce di dñs: Eccẽ q̃ſi agla vo/ filioꝝ ãmõ frèmitũ pᷣlij.Et

labit:ẽt extẽdet alaſ ſuaſ ad Erit i tumulũ diſſipata filiè᷑
moab. Capta ẽ carioth: ?⁊ q; er igni ſucceêndet: ⁊ poſ
munitiões ↄpᷣhenſe ſũt.Et ſidebit iſrl poſſeſſoꝛes ſuoſ
rit coꝛ foꝛtiũ moab in die ait dñs. Alula eſebon:qm̃
illa ſic coꝛ mulieris pturiẽ pyaſtata ẽ hai.Clamate ſilie
tis. Et cſſabit moab eſſe rabba:accigite vos cilicijs
ppls:qu oniã ò̊ dñʒ gliat ? lãgite ⁊ circuite p ſepes
Pãuoꝛ ⁊ fouea ⁊ laqus ſr quoniã melchon trãſmiã
te o hitatoꝛ moab ait dñs: tionẽ ducet᷑ ſacerdotes ei
Qui ſugerit a facie pauo; ⁊ pncipes eiſil. Quid glo
cadetiĩ ſoueà:⁊ ꝗq ↄſcẽderit rian ĩ vallibꝰ. Deflũxit val

ſine impedimento 3
moab venit. i¶ Et
extẽdet alas ſuas i.a/
cies q̃ oꝛdi ocãt᷑
ale. k C Et erit coꝛ
⁊c.ſicut coꝛ mulie.pꝑ/
turiẽ.i.valde timidu
72 anxiuʒ. ¶ Et ceſ
ſabit moab eſſe pplſ.
q.d.ita pauci r̃mane/

bũt ꝙ dici pplſ nõ po
terunt: m T3

vnzlocure er ſaphia de ſouea capiet᷑ laqo. Ad/ liſtua filiã öᷣlicata:quẽ còn
mia nd Pauo: ? ducã. n. ſux moab qnũ viſi fidebas ĩ theſauris tuis: èt
fouea ⁊ac.i. tot picula tatois eoꝝ ait dns. In vm dicebas: Quis peniet ad

bꝛã eſebon ſteterũt ð laqo me: Ecce ego iducã ſup te
ſugienes: qꝛ ignis egreſſuſ terroꝛẽ ait dñs deuſ exerci

7 ex diuerſis ptibus
occurrent moabit ꝙ

ſi euadent aliqua ca/
pient᷑ ĩ alijſ. o d
ducam ⁊c᷑. viſitaticois — . “MV
eoꝝ.i.puũitiois peccatoꝝ ſuox . p ¶ In vmbra eſebõ ſte. c ei. i. ciuitates ⁊ ville ſub ea exiſtẽt
de la.fugientes.eſebon.n.erat ciuitaſ oꝛtis:pꝑ qð multi ne
caperent a chaldeis ↄfugerunt ad eã:vt ibi qi in vmbꝛa pꝛo

1 . iin v⸗ aliqͥs de ãmonitis ſibi ſubiecer̃t. l
tegerent᷑:pꝑ qð nabuc.iratus:illam ſuccendit:⁊ ſimiliter ſe

hai.nomẽ ẽ cuiuſdã foꝛtalicij ꝓpinq

b qo nabuc. in ciuitati eſebon:iõ
on:ad quã ſimiliter aliq fugerant ꝑꝑ eius foꝛtitudinẽ: 4 da ex deſtructõe e iminebat deſtructio eſebon. m ¶ LCir
cuite ꝑ ſepes.tãq; vagabũde fugitiue: n ¶ Om mel
chon in tranſ.ducet᷑ erat.n. idolũ dę mã pᷣcioſa:ꝑꝑ qð
Aak⸗ glo. ĩ valli. iĩ
fFfra.n. illa erãt valles fertiles ĩ bõis de qbꝰ gliabant:ſʒ h
uxit val.tua.i.a bõis ſuis
llia deli.i.gẽſ ãmonitaꝝ delitijs car

Et deuorauit ptẽ moab.i.magnã ptẽ ppli refugientis ibi:
r ¶ Et verticẽ.i.ciuitatẽ r̃gni capitaneã. 60 5 lo 9
tus.ſic nominabat᷑ eo erat ibi ppls multus. t
popule chamos.ſic noiat᷑ ab idolo qð colebat. vj Et cõ
uertã captiuitatẽ moab ⁊c̃.hoc addit᷑ ĩ fine ad oſtendenduz
ꝙ ppls moab repararet᷑ futuris tpibus:⁊a ſubditur ↄdluſio
huius capli: x ¶ Pucuſq; iudicia moab.i illa qᷓ vẽtura ſi
ſuꝑ eã ex oꝛdinatione diuine iuſticie. (Xa. XIIX.

eriſti fuit aſpoꝛtatũ ab aduerſarijs. O
excludit᷑ cũ ſubdit: p⸗
ẽ euacuata. q

nalib itenta: r ue ofide.de the

habent tumultũ

7 male: i Filt
es: k ¶ Igni ſuc.
7 poſſi.iſrl poſſeſ.ſuos.h fuit ipletũ tpe machabeoꝝ qͥ

O filios ãmon. Hic in quarto loco ponit᷑ pphe
tia ð ãmonitas ⁊ alias qttuoꝛ gẽtes:⁊ iõ diuidit᷑

ue patebũt pſequẽ

do⸗ auũt ꝑte ponit ꝓphetia ̊ ãmonitas:qᷓ debuer̃t
e/ diligere ⁊ iuuare pplm iſrael:ꝑꝑ beneficia q̃ fecit abra⸗
am loth patri eo

ruʒ:vt dem̃ eſt ca
plo pꝛecedenti: ⁊
ipſi magis nocue
runt eis non ſolũ

gaudedo de eoꝛ⸗

ifoꝛtunijs:ſʒ ẽt ter
ra eoꝝ i pte occu
pando: pꝑ qð di
cit᷑ hic: a ¶ Zd

ag fiülios amon.

⁊ẽ vᷣbũ dñi ad ad
uerſarios eoꝝ:di

uinã iuſticia exe·
quẽtes. b ¶ nũ

qͥd ñ filij ſi irł ⁊c

q.d. imo: iõ ſub⸗
dit᷑: c ¶ Cur igit᷑
⁊c.melchon.i.rex

eoꝝ.ſ.ãamonitaꝝ:
melchon.n. iterpᷣ
tat᷑ rex eoꝝ: ⁊ ali
qñ accipit ꝑ ido/
lo ãmonitaꝝ ali/

qñ ꝓ rege Rſor
ditatem gad. acci

pit.n. trib gad he
reditatẽ vltra ioꝛ
danẽ ꝓpe ãmoni
tas:pꝑ qð amoni
te illa occupauer̃t
violẽter ⁊ iniuſte

iõ ſequit᷑ pena cũ
dẽ: e Jo ecce
di. veniũt. i bꝛeui
f ¶ Et audi.fa.ſu
per rabbach. ciui
tas erat metropo

lis i regno ãmon:
remitũ p̃ᷣlij.

quęe ſuſtinere non

poterit:iõ ſequit᷑:
h¶Et erit i tu.
diſſipata. ſic.n.ẽ i

hebreo:aliq libri

.

Ulula eſebon ⁊c.

ſau. tuis.tã de na

euralibus:ſicut ſunt congregatio bladi ⁊ vini ⁊ olei: qᷓ

tafi .
fcalb:
lue ulcb

Eerepilu
ſlaihe
Et hoſt .
ſatifeclaz
bedic nl
Grontap oon
tone epee
iinmninluſ
Alilumei ⸗
uparwin qe
pön pphai⸗
Cuneos gai
huerüt flios
gligere: eo
ſeenderütabe
radlitrare⸗
ſiecontranio e
runteos pen
(5 ofoos
tuauit yr tli
ilenir ofl
Conra ininen
gioli:ahoc⸗
gödir 300
idnon Vn
ſppnra n
menqdn
tameninil
tare vigeban
jlplentl.
eſunt ai⸗
wm rluu
Nor/lannii
Alkpdtalun⸗
Mi abrſſuz
Ail
Mrougn
(ibocſabrien

eer
b (Sinidenis
Gt negdiin
Cniaminlin
Noſhviſt adre
ipeitthi ei⸗
ſrſethote
nlin ſutpii
ſahanlane
linictt b
htun onie
eCReinn
naprutar
ldcir,
Gelcin

=☛ r =
= S=S

==

E

WMWMieremie xli.

ſupꝛa. xxxvſ. f Et
⸗ ipſo ad moꝛtẽ qſit: vt de ua feceris cetera! ale⸗
ruch cũ ipſo mlia iniq lü mal
le auri 1 argẽ qi ino. relinque.cũ tñ młta in boſra.i.exemplũn
egatio Eunie au d me. tu qᷓ̃i ino. 5 maledictionẽ Srir itati dicet. Sic fiet
h honk obe de artifici en fecone 1OQuis vẽiet ̃ dẽ: vſq; i⸗ C malecdicet icnſcin boſra eſt cleitas
ne e. Or All; cebas. p̈ ſux ſ. riicucis gictionilſ: v dicit aũt hic ra.ſa. ‚ſed ponit᷑ hic ĩ
rſiiaige ti: s ¶ Et dic . inuadere: led or. iſpergemi icut de boſra:dic moab: eap 2
einſen tmmnllus aullbi⸗ uper fe n drinigent alen Kcderd de ea ſicut dennane lumer
nitge, Ecce ego in zo. ita ꝙ null Js deca ui natus vni
iſtten ſinguli Per ircuitu ciuitateſerverũt ſolindͤt di edõ eng ast p
Ren r henz iũ ab oib'g ſüt i ane tu ſennditetnas Nitdun entel Wiobab oboſta⸗ po
hopenli⸗ hoc dẽ ad a a oꝛèt diſpgemini t q cGöG ui a dño:et eg egami ⁊ ve teſt tame di eiuſa⸗
Pngs⸗ amontan conio no. vꝛio: nec erit ꝗ cõ iſſuſ ſü. Cõgregami ⁊ ve ciuital laumerein n.
ations: reſp coſp fugiatel E voſ bec m eã: oſurgam i pliũ tis ſreindsates einſg⸗
iurtchilr Ereti uriis Keteger es⸗ Leck n. gruli ectte ige illatau 3
kantfin Ailaumer. ln genggit gſl ErChnicpribile iint bois dige elle. ptereiutet
ine in qua iuoſ ſilioꝑ ãmon a b': contẽptibilẽ X io. vbu ẽ hierem
ſrigkoen eſt2 dpbene ptiuol ſilioꝝ 2 tib: contep cepitte di za. ad gen.
itt . iẽ dñs gantia tua dece abi i (Zt lega. ad g
Ehrnn Raarur lrdoetid ⸗, Ad idumeã: Hec di Arrogantia tua de babi i6 ſũ. denũciãdo ex
th idumeos qut FE 5; MNunqd ñ vltr 4 bia coꝛdiſ tui:ꝗ 6 mil. iu. Siat ad ö
e 8 iſt cituu: Hiu ⁊ ſupb ei appᷣ dei: vt veiat ad ð
AIflsinn buerüt filio de Eexer zrſa j an?: Pe is petre: ine Hte dei: vt) ee:io
A.. . W, II⸗ . i them , 1 tas l cauernis . . d neé ctionẽ idu
Tiſbüriugl diligere: Pan eſt ſapiẽtia tiliſ fa ta iteris altitudi ſtruct : k (Ecce. n.
uenſmiwaed ſcenderũt ab eſa rijt ↄſiliũ a filij i henderen eris qia ſubqit: k Al. etib.
Ginä iuſti gr iſraelil frat e ſt ſapientia e . X : collis. * ahä puuk bas eſſe maxi
. trario o cla e pertite: deſcẽdite dũ tuũ:inde detr ui ſolebag eſ
guetes. b( i ſi econ ꝛpꝛopter a vertite: dele la niduũ tuũ: „ ea gurto ¶KXAotempti
ligizd, eos:pꝛop te ⁊ lerga v toꝛes gla nidu Et erit idum mus:
ciflijſfiſti runt ee infa-⸗ le 7 ineʒ habitatoꝛ die ons. ilem. q eras honora
ie dð oñs eos infa m voꝛaginez hab ſauad te is ꝗ trãſibit per bilem. bdit᷑
d. imno: ilh⸗ 4 it vt neſcirẽt a:qm pditionẽ e au ae eſerta. Ois ꝗ tralibi tus:cup cauſa ſu
t Inn tuauit e conſiliiũ dedãa:qm pꝑditi iſuatioiſ deſerta. Di⸗ ſibilabi ſup tus. ogatia tua
nechoni re mneiltre co⸗ ns quxit ſup ein tp⸗ ius eã ſtup ius: ſicut ſub- t te. qꝛ excecat
ae tra imine eE toꝛes eiu Es plagas eius: ſic decepit te
unp änoninn con lũ: 7 hoc eſt e. Si vindemia 5 religſſet oẽs p age omoꝛ lectũ. n QAui ha.
ntcte⸗ 3 (Uun A1Di! . iaſſe doma ⁊ gomoꝛ tellectu. nO ĩlod
naenn ieß DFoin 3 Clun 1 iſſẽt ſuꝑ te: nõ re ꝛra? uerſa eſt ſo vait dſs. Hõ ĩcauer. petre i iloc
wireredn: ddl gd or: vltra ? ven ſ: ſi fures ĩ nocte:ra ra ⁊ vicine ed ait dñs. Mè lacceſſibilib' inex/
