uid:⁊ i illa erat tẽplũ vbi celebꝛabãt᷑ ſolẽnitateſ ꝑ ãnuʒ

ratẽ doctrine. y(ui pijcit auariciã c. ita ꝙ nullaʒ ha ſ. paſche pentecoſtes:⁊ tabernaculoꝝ:i qbꝰppls ð tota

bet notã auaricie capiendo aliena ꝑ violẽtia:nec etiã capiẽ-

ſSra

do dona iuſticiã. 5AQui obturat aures ſuas ⁊cl.i.ſer

monẽ de ſanguine effl

mutilationẽ. a Et cl⸗

be

ad ↄcupiſcẽdũ.

ndendo ꝑ moꝛtẽ innocentis vel eius
ndit oculos ⁊c.i.mulierẽ alienam

Iſte in excelſis habitabit.i.talis dign

terra debebat ↄueniere:qð nõ poterat ppꝑ exercitũ ſẽna
cherib exiſtẽtẽ i iudea:ſʒ ipſo diecto vener̃t vndiq; gau/
dẽt᷑:2 ponit᷑ melioꝛatio quãtũ ad abundantiã:cum dẽ:
culi tui videbũt ⁊c. qꝛ de ſpolijs exercit ſenache
oes de ciuitate fuerunt repleti ⁊ ditati: ʒ quantũ ad ſe

= fungi ſũmo ſacerdotio:in mõte ſyon:vbi erat tẽplũ: ta curitatẽ:cũ dẽ: s ¶ Labernaculũ qð nequaq tranſfer

fuit iſte eliachiʒz:qͥ in hoc officio ſucceſſit ſobne. c ¶ Mu⸗
nimenta ſaxoꝝ ⁊c. ſalom.n.edificauit tẽplũ in mõte mo

ri poterit. Uocat hᷣ tẽplũ ſalomõis tabernaculũ:qð dẽ
imobile ad differẽtiã tabernaculi moyſi:qð traſferebat᷑

ria de lapidib'magnis ⁊ pꝛecioſis.iij. Reg. v. a ediſicia ad ð loco ad locũ:vt pʒ i lꝰ Nume.⁊ ad idẽ ꝑtinet qð ſub

—

cibus ⁊ potus in ſcriptura:vñn.iiij. Reg.vj. Pone eis panẽ
⁊ aquã.⁊ ſubdit᷑: Et appoſita eſt eis magna ciboꝝ pꝛepara
tio. Summo autẽ ſacerdoti debebantur pꝛimitie fructuuʒ

ui ptinentia: ⁊ ibi erat habitatio ſummi ſacerdotis.
anis datusẽ ei ⁊c. nomine panis ⁊ aque intelligit ois parietes erãt ð tabul ſil ↄiũctis ꝑ icaſtraturas ⁊ clauos
q amouebãt᷑ de locis ſuis qñ tabernaculũ deponebat᷑ ⁊
poꝛtabat᷑ ad aliuʒ locũ.in tẽplo.n.ſalomonis parietes
erãt interius de lignis laminis aureis opertis:⁊ erant

dik:

ec auferẽtclaui ⁊c᷑. in tabernaculo.n. moyſi

1.
opul
Z ro

ußrhi
ſgfeuse
en

chon⸗
ſalmuꝑ
lurtja⸗
boi
lrtmtoi
Genoobec
Alpohe

nmoli

Ulvscris
turſigͤel
ruſclenof
Udda
opgehan
nberenn

gu futni,
iurnttbi,
ßferſennan

lnrpeneh

ipiit
Ml lud

Uaricnus l

iheſthe
Ppikh
lale

5

londd
innnt
wh.
ARnlock
Nmurnp,
Aumlrnd⸗
Ai
ſi fmnen

M.

med diin

upurhin

ſaitini
bnn are
uii⸗
faſoperen
hiim
lpolenmndun.
Uegsyet.
Adocnndüipo
ic gouthi

uligd

numndlenen
iſpa ni
balt nſ
iuigt
num
es. 10 N
monis l
pfüclioſer
poe
baKri
ſafpuͤſt
aliſennyr
iy. a
iorgepdeicn
auntutönift
Grberntlann
diizahinht
Atocuann.
hchin
ſoclitudl
gitateſ han
ippkednn
gami⸗
enrndyor
Aantüäannde

funiculi ⁊cl. i. ſtabilitas tepli ꝑ ipetũ ſennacherib non
diſſoluet᷑:⁊ cã ſubdit: Quia ſolũmo ibi magnific
æc qꝛ magnitſice Ael enacherib cũ exercitu ſine ope

re humano. y¶ Mocus fluuioꝝ ⁊c. hoc refert ad illud
quod fecit ecechiii
tuʒ ſennacherib toẽs funiculi eius nõ rũ/
qꝛ aquaʒ de ciu · pẽt lqà ſolũmõ ibi magnifi
ebiggee cus eſt dfio de noſter. Ld
tinuit ad iplendãũ cus fluuioꝝ riui latiſſimi ?
foſſata ⁊ piſcinas patẽtes:non trãſibit ſuper
mnagnaticueſte eũ nauis remigũ:neq; trie
ns porerar i vis mnagna traſgreclter uz.
capi.fecit ibi ðru?⸗ Domun MWiugexm“ oim
rere ꝑ aliũñ louum nlegifer noſter:domin rex
vt ſic exercit aſſy
rioꝝꝛ nulluʒ inde

haberet ſolaciu: io ſubdit: 3 ¶ Non tranſibit per euz
nauis rᷣmigũ ⁊c̃.qꝛ ſic diſpoſuit eęecchias aquas illas:q
erant ad munimẽtũ ciuitatis:⁊ in nullũ auxiliũ aduer
ſarijs:quia non deſeruiebant eis ad potum: nec ad na/

uigiũ:vt ſic ceũ nauigio poſſent obſidere vel intrare ciui

tatez: ? qꝛ oĩa iſta erãt attribuenda bonitati diuine pᷣn
cipaliter:iõ ſubdit: a (
pꝛo nobis ↄ ſennacherib in monte ſynai. b ¶ Oñs le⸗

gifer noſter. qꝛ ab eo Vim e in monte ſynai:vt hᷣ
8

Exo.xx.⁊ Deu. v. c rex noſter. reges. n. iuda ñ
erant niſi eius vicarij. O ¶ Ipie ſaluabit nos.in aliqbꝰ

libꝛis interponit᷑ veniet:ſʒ nõ ẽ in hebꝛeo nec ĩ libꝛis coꝛ
rectis. e¶Nararliſi hic pꝛopheta iteꝝ inuehit᷑ ð ſena⸗
cherib:cuius exercitus ꝑcuſſus fuit ab angelo añq ob
ſederat hieruſalẽ:vt di ctũ fuit.iiij. Reg.xviij. Diſpoe

bat tñ de Pobtn uo obſidere eã figendo tẽtoꝛia ibidẽ

is di: ¶ Maxati ſt funiculi tui.i. giſpoſiti vt cũ eis figẽ
tur tentoꝛia circa hieruſalẽ. ſ¶ Sed nõ pꝛeualebunt.

qꝛ nõ obſedit eã. ꝗ¶ Sic erit malus tuus ⁊c. malus h
dẽ lignũ longũ quod in medio tentoꝛij erigit᷑:ſicut ma

lus in medio nauis:⁊ qꝛ deſuꝑ ponit᷑ ſignũ vel vexillũ

illius cuius ẽ tẽtoꝛiũ:ſicut in ſũmitate mali nauis poni

tur ſignũ aliqð. Ligna ãt tẽtoꝛioꝝ ſẽnacherib circa hie
ruſalẽ nõ fuerunt eet Eeeſlond ſupꝛapoſita:iõ dicit᷑:
Ut dilatare ſignũ ⁊c̃. ũc diuident᷑ ſpolia.ſ.aſſyri

oꝝ.qꝛ habitatoꝛes hieruſalẽ pcuſſo exercitu ſennache/

rib exierunt ad pᷣdã. i¶ Pꝛedaꝝ multaꝝ:tum qꝛ ma/
gna fuit mititudo pcuſſoꝝ.ſ.clxxxv.milia:tũ qꝛ appoꝛ

tauerant ibi ſpolia:q in alijs locis iudee rapuerant: tuzʒ
qꝛ rex ſennacherib ⁊ fugientes cũ eo nihil ſecũ aſpoꝛta/

uerũt: vt velocius fugerẽt: ⁊ qꝛ ad tale lucrꝝ cucurreft
hoies etiã debiles:iõ ſubdit: k

dicet vicinus elangui.i.ex longa infirmitate pꝛecedete
non ðtinebit: quin cũ alijs vadat ad pꝛedã: pꝛout pote-
rit. mPopulus qꝗ habitat in ea.i.in hieruſalem.

n ¶ Auferet ab eo iniquitas.ſ.idolatrie: que ibi vigue/
rat añ tps exechie ꝓpi quã ciuitas meruerat ſubuerti:
ſz ne boitatẽ ecechie ꝗͥ abſtulit idolatris: reduxit po/

ad dei cultũ dicta pena non fuit inflicta ⁊c.

B hloco vbi dẽ: Audite ꝗᷣ lõge eſtis ¶ Additio.

)

ñs iudex noſter.i.iudicabit

uuloꝝ::eo ꝙ dẽ ad Ga

di laudi etiaz diripiẽt
rapinã.i.ð illud qð aſſyrij aliunde rapuerant. I¶ Tec

xxxiij. vbi dĩ ĩ poſtilla: Audite hic ↄñt oſcribit.

Incipit ca.ſᷣm hebꝛeos ⁊ ↄtinuat᷑ vſq; ibi Aufe
. Iirtt ab eo iniquitas.qð qᷣdẽ ca.pꝛopꝛie videt᷑ exx
pponẽdũ de eicctione phariſeoꝝ reſpuentin doctrinam
chhꝛiſti: ⁊ de pꝛoſperitate adherentiũ chꝛiſto:⁊ de qᷣbuſ-

—

Eſaie vxxiiſ

i daui poſiti:vt iſeparabilit maneret ibi. p¶ Etoms

daʒz ad hoc pertinentibus.dicit.n. Audite qui longe eſtis.ſ.
poſt longa tẽpoꝛa.Que feceri.gloſa: inimicis meis iudeis.
Et cognoſcite vicini.ſ.otẽpoꝛanei.oꝛtitudinẽ meã:in hac
vltione. Conterriti ſunt in ſyon peccatoꝛes. in hebꝛeo hẽ:

Timuerũt in ſyõ peccatoꝛes.qꝛ ⁊ vt ĩ iohe.xj.ca.dẽ:Limu

erunt ne ꝑderent gen⸗
„ 8 H tẽ ⁊ regnuʒ ſi chꝛiſto
noſter. Ipſè ſaluabit nos.. adheſiſſent: poſſedit
Laxati ſt funiculi tui:ſed ñ Beme ppocina.
P ualehii. Die cru malul quos frequenter chꝛi
ni: vt dilatare ſignũ ñ que· ſv hypocritas noĩat:

pꝛout in multis locis
euangelij hr:q pꝛinci/
paliter pꝛedictũ timo

as. Tũc diuidẽt ſpolia pꝛé
daxꝝ multaꝝ: claudi diripi⸗
ent rapinã: nec dicet vicinꝰ

1 euit᷑ r habuerũt. Et qꝛ in
elãgui. Populus ꝗ hitati Poe mepidauerunt ti
ea:auũferet᷑ ab eo inigtas. moꝛe vbi non erat ti
moꝛ:qꝛ potius debu/
iſſent timere offenſaʒ

dei:a penas perpetuas quas pꝛopter hoc incurrebant: ideo
quaſi in perſona eoꝝ pꝛopheta ſubdit dicens: Quis pote/
rit habitare c ex vobis cũ ardoꝛibus ſẽpiternis.q.d. pꝛo/
pheta: magis eſſent timẽdi ardoꝛes gehenne ſepiterni bo
na tẽpoꝛalia pdere px romanos:pꝛeſertiʒ cũ ille qui nõ ficte
ſicut phariſei:ſʒ recte ĩ iuſticijs abulat. Et loqt vitatẽ.ſ.abſ
q; hypocriſis fictione ſecurus eſt ab aduerſitatibus pericu

lũ quo ad ſpiritualia inducentibus: de quo dicit: Iſte i ex

celſis habitabit munimẽta ſaxoꝝ·ſ.exepla ſãctoꝝ Subli⸗
mitas eius.i.ꝓtectio eius apud deũ. Si aũt querat᷑ in qu
reficitur talis anteq; habitet in excelſis:ſubdit dicẽs: Pa-
nis ei datus ẽ.ſ. panis viuus ꝗ de celo deſcendit. Aque eius
fideles ſt.ſ. doctrine ſpiritu ales:iuxta illud ioh.vij.ca. Aq̃ᷓ
viue fluent de ventre eius.q autẽ ſit iſta ᷣmiatio Hiuſti de
quo loquit:cũ dicit habitabit ĩ excelſis:ſ ubdit. d. Regẽ ĩ de
coꝛe ſuo videbunt oculi tui.ſ.regẽ chꝛiſtũ in deitate:in qua
viſione clara tota merces ↄſiſtit jm Aug. Uel peracto iudi
cio oculi eius videbunt regẽ chꝛiſtũ indutũ decoꝛe huma/

nitatis aſſumpte. Et qꝛ hoc maxime longe eſt a ſtatu hb' vi⸗

te:iõ ſubdit: Oculi eius cernẽt terrã de longe.ſ. terrã viuen
tiũ. ſequit᷑: Coꝛ tuũ meditabit timoꝛex.ſ.admirationis:qᷓ

quidẽ admiratio ↄſurgit ex hoc ꝙ illi q videbant pꝛudẽtes

—ℳ

2⁊ ſpeculatiui in pꝛeſenti ſtatu nõ vident attingere ad cernẽ

dã illã terrã de lõge.⁊ de hoc dicit: Ubi ẽ litterat.i.philo/
ſobp' ſʒ glo. Ubi ẽ verba legis põderas.ſ. phariſeus ⁊ ſcri-

ba:q verba legis potius qᷓ; mẽrẽ legij põderabãat:vñ matth.
xij. Luẽ. xiij. ca. Curare homimè in ſabbato dicebant illi⸗/
citũ eẽ. Ubi eſt doctoꝛ Peula ꝝ.ſ. legiſperitus qͥ dꝛ doctoꝛ pꝑ/
iij.ca. Lex pedagogus noſter ſuit in
chꝛiſio. Populũ ipꝛudẽtẽ.ſ.inopoſitũ in moꝛib.No vide⸗
bis. ſ. in illa terra longinqua. Dopulũ alti ſermonis. ita ꝙ;
nõ poſſis intelligere diſertitudine lingue eius:qð ſᷣm glo.i⸗
telligit de rhetoꝛicis: vt tullius cuius facundia ⁊ ſubtilita
tẽ ſermonis ſʒ glo. pauci ĩtelligũt. In ͤ nulla ẽ ſapia.ſ. quã
tũ ad diuina:q oia ponunt᷑ ad deſignãdũ ꝙ doct:ina chꝛi-
ſti non in pſuabilibꝰ humane ſapie verbis ſit:ſʒ in doctria
⁊ veritate:vt in.jad Coꝛ.ij. Cõſequẽter dicit: Reſpice ſyon

in ppheta allodtur peccatoꝛes ⁊ phariſeos ꝗͥ timuerunt

gẽtẽ pdere ⁊ regnũ:pp adheſionẽ chꝛiſti: oſtẽdes eis hũc ti-
moꝛẽ eẽ vanũ:cũ ecclia chꝛiſto adherens hʒ opulẽtiaʒ ⁊ fir-
mitatẽ nõ obſtãtib'aduerſarijs. ⁊ de hoc dicit: Reſpice ſyõ
ſ. o phariſee hypocrita. Reſpice ſyõ ciuitatẽ ſolẽnitatis no/
ſtre. ſ. eccleſiaʒ militãtẽ. Oculi tui videbunt hieruſałẽ.ſ. by⸗
modi eccliã. Habitationẽ opulẽta.ſ.in qᷓ nihil deficit de ne⸗
ceſſarijs ad ſalutẽ. Tabernaculũ qð neqqᷓ; trãſferri poterit
⁊c. Ecclia.n.militans licet tabernaculum dicatur Aean

ꝙ pꝛedicta ex poſitio nõ ſoluʒ eſt pꝛopꝛia ⁊ vera:ſʒ magis
litteralis q illa qᷓ ↄtinet᷑ in poſtilla. Nã hoc qð dẽ in pꝛinci
pio h'pꝛophetie: Poſſedit timoꝛ hypocritas. pꝛopꝛius ve/
riſicat de phariſeis qͥ hoc noie ſepe a chꝛiſto vocant᷑.⁊ qui
pernicioſe timuerunt ne tollerẽtur ab eis regna p romano)
de ſobna:de quo non legit᷑ ꝙ timuiſſet: nec ꝙ fuiſſet by-
pocrita. Silr magis pꝛopꝛie dicit tabernaculũ qð nequaqᷓ;
trãſferri poterit de eccleſia qꝙᷓ de teplo ſalomonis: qð nõ pꝰ
multa tempoꝛa fuit Renlcuadeſtuctu: ſic de alijs vt patʒ
tuenti. Caplʒ. XXXIIII.

ↄtrarij iudeis:cũ tñ debuiſſent eos iuuare

„ Neo ꝙ a duobus gemellis fratrib'deſcenderãt.ſ.eſau

) Ccedite gentes. Hic pꝛopheta ↄminat᷑ idumeis qui
fuerunt

Zꝛiacob:pꝛimo tamẽ pꝛopheta ↄminat᷑ oibexiſtentibꝰ ĩ cir⸗

cuitu regni babylonis generaliter: idumeis ſpecialiter: ibi

Ecce ſuꝑ idumeã.Circa pꝛimũ dicit: a ¶ Accedite gentes

⁊c̃.⁊ ꝑ h iſinuat ꝙ vult dicere magna:io ſubdit: b ¶. Hꝛ
indignatio dñi ſuꝑ oẽs gentes.quas.ſ.rex bab ylonis virtu

te armoꝛ: ſibi ſubiecit:q fuerũt multe valde:ſʒ ꝙ diffuſius

ex oꝛdinatiõe celeſti ſeu diuina extẽtus eſt ad afflict
gentiũ ⁊ effuſionẽ multi ſanguinis eoꝝ. l¶ Ecce ſuper
idumeã.Hic ↄñt ꝓphᷣa iuehit ð idumeos ſpecialiter:⁊
diuidit in tres partes:qꝛ p ↄminat᷑ eis hoiuʒ occiſioneʒ
2terre deſtructionẽ:ibi Et ↄuertẽt᷑:⁊ ʒ ponit vtriuſq; di

cti ↄfirmationẽ:ibi Reqrite diligẽt. Circa pᷣmũ diciti .

ſoa vñi:Ecce ſuꝑ idumeã Bat vſq; ibi: m De
K

ſaguine agnoꝝ.i.minoꝝ:. n¶ Et hircoꝝ.i.mediocriu.
Leertangurine medullatoꝝ arietũ.i.maioꝝ in po
tentia ⁊ diuitijs. p ( Nictima.n.dñi.i.interfectio pec/
catoꝝ ex ſententia dni. q ¶ In boſra. de hac. n. ciui/
tate fuit iobab rex edom: Gen.xxxvj. ¶ ¶ Et deſcẽdẽt
vnicoꝛnes.i.ſupꝑbi ⁊ ceruicoſi. s¶ Et tauri cũ potenti/
bᷣ. i. indomiti. t ¶ Inebꝛiabit᷑ terra eoꝝ ſanguine. In
h'notat᷑ magnitudo effuſiois ſaguis hũani:cuſcã ſbdit
cũ dẽ: vRn dies vltõis dñi ⁊c.ſic.n.fuerũt puni/
ti idumei:eo ꝙ fuerũt moleſti ⁊ aduerſarij iudeis:qruʒ
ciuitas metropolis fuit hieruſalẽ:in qua erat mons ſp-
on. xI Et Mertet. bicont ꝓpheta ↄminat eis terre

¶ Liber
triumphantis non tamen trãſfertur de loco ad locuʒ ſicut expꝛimit᷑:hier᷑xxv. e¶ Et furo: . qꝛ non poterũt fn
tabernaculum iudeoꝝ factuʒ in deſerto:qꝛ imobilisẽ tan ſibi reſiſtere virtute armoꝛum: ⁊ bene ponit᷑ hic: Indi haan
i fundata ſuper firmã petrã qð intelligit de eccleſia ſpiritu gnatio domini. qꝛ nabuch. non fecit illas victoꝛias vir u
ali pꝛeſenti q̃ in fide xpᷣi fundata ẽ: ⁊ iò rõnẽ h imobilital tute pꝛopꝛia: ſʒ inquãtũ erat flagellũ dei ad puniendduz ll
ſubdit.d.Quia ſolũmodo ibi magninicus oñs deus noſter peccata illius tempoꝛis. O¶ Interfecit eos.i.interfic;iite Ee
ſupple ẽ pꝛopꝛiũ fun- . loquẽdo de futu- i⸗
damentu: ⁊ qꝛ in hac 0 — .„ ⸗— . ro ꝑ modũ p̃teri nain
celeig viger ſana vo⸗/ Ccèdite g.XxXIIII. celo gladime. Eccè ſt idu ti. e¶Interfecti
ctrina plana ⁊ paten) andite: I Deſeé 7 n 5 eoꝝ pꝛoijcientur
e alicuu artiicio Ttes 7 audite:⁊ ppli at meã deſcẽdet:⁊ ſup pplm ĩ beſtüs auibus mung
duſtria humana tédite: audiat fra ⁊ plenitu/ terfectõis mee ad iudiciuzʒ.
ſeu iduſtria bumana edug ahaiarna picnm, eCcO&E&ν een . ſepulti. fTa hnni
iõ ſubdit: Loc fluuio do en oꝛbis ⁊ oẽ germẽ ei Bladi dñi replei ẽ ſãguie beſcẽt motes ꝛc peig
rũ riui latiſſimi ⁊ pa qq indignatio dñi ſuꝑ oẽs incraſſat adipe dẽ ſãguie p hoc deſignatur fite
tentes non intrabiro getes: èt furoꝛ ſup vinuerſã agnoꝝ:ẽt hircoꝝ:ẽt de ſan multitudo iteri ull
eũ nauis remigũ: ne d, 2 s ͤ , „ e ciendox. g (Et nni⸗
e ⅜ HMilitiã eoꝝ.] Interfec eos guine medullatoꝝ arietũ. SAer
trierij magna trãſgre 2. n ee e eee in .L14 tabeſcet oĩis mili cin
dietur eũ: qꝛ non per dedit e081 occiſionẽ. In Vietim n. dñni in boͤſt ra: tia celoꝝ. qð ex/ tii
artificia magna nec p terfecti eoꝝ ꝓpiſciẽt:⁊ de ca ⁊ interſectio magna ĩ terra pit ra.ſa de ãge u
napuiuſma doctni dauerib eoꝝ aſcẽdet fetoꝛ. edõ. Et dſcẽdẽt vnicoꝛneſ io berkech⸗ e
. .n. F i ofn, S E- gẽ
iudex dñs legifer nr abeſcẽt motes a läguine uz eis: Et tauri cup otẽtib tiuʒ:quos dicit ſi deſe
⁊c᷑ q d.totũ regimen eoO:lt tabeſcet oĩſ milita Inebꝛiabit᷑ tra eoꝝ ſãguie: ml puniri ⁊ ↄtri⸗ u
. . b . — „23 9 „ , „ — ,B .
hytabernaculi ſeu ec celo P:et ↄplicabũt ſiẽ liber 2 hum eoꝝ adipe pingu/ ſtari cũ gentibus r
elen⸗ . e ſo⸗ celi:t oĩſ militia eoꝝ deflu uʒ:qa dies vltiõis dñi:ãnꝰ eeeig. c
. S Nrir folii butiis in Jiciſ ſvꝗ ẽ erroneuʒ:illin. Mi
tabernaculii ẽ intrãſ· Et ſiẽ defluit foliũ de vine retnibutiõis iudicij ſyõ. Et ſunt angeli beati ier
ſtriã humanã:ſʒ ꝑ ꝓ/ l aliquid ↄtingere: Ney
uidentia diuins reccgg “ „ „ Aggpuogc ſitotrariuz
tur: ↄſequenter dicit: Laxati ſunt funiculi tui:ſʒ nõ pꝛeuale voluntati ipſoꝛũ:⁊io in nullo triſtantur nec grauãtur ”
bunt ⁊c.q.d. Ophariſee ↄtrariũ pꝛedictoꝝ tibi ↄtingit:qiꝛ de punitione tempoꝛali ſeu eterna gentiuʒ quas cuſto/ ei⸗
cũ magis reſpiceres ad humana ſubſidia ꝙ; ad diuina: fu/ oiunt:qꝛ talia pꝛocedũt ſʒ oꝛdinẽ diuine iuſticie: cui p an
niculi tabernaculi tui ſic laxati ſunt ꝙ i non poſſunt vlte oia ⁊ ſimplr aſſentiunt: ⁊ iõ aliqui expoſitoꝛes hoc ex- A
rius pꝛeualere. Sic erit malus tuus.qð iutelligit᷑ de tẽplo: ĩ ponunt de demonibus:ſʒ non videt dictũ rõnabilit᷑: qꝛ eun
quo vela pꝛecioſa pendebant:qð deſtructũ fuit irreparabi de talibus occiſionibno triſtant:ſʒ magis delectantur: ull
liter ꝑ romanos ⁊ ſpoliatũ.de quo dicit: Tunc diuidentur ⁊ iõ ꝑ militiã celi ſol ⁊ luna ⁊ alia aſtra notabilia intel .
ſpolia pꝛedaꝝ multaꝝ.que qdẽ ſpoliatio deuenit ad tãtaʒ ligunt᷑:qͥ frequenter in ſacra ſcriptura militia celi dicũ- cheii
facilitatẽ: ꝙ etiã infirmi vel debiles ea diriperent.⁊ de hoc tur:huiuſmodi vero aſtra multi gentiles antiquituj co Ee
dicit:Aaudi diripient rapinã.⁊ qꝛ in hac vaſtatiõe hieru/ lebant ſicut deos:⁊ iõ metaphoꝛice dicũt᷑ tabeſcere ĩ de bhadin
ſalẽ ⁊ tẽpli per romanos diſcipuli chꝛiſti non fuerunt leſi: ſtructione gentiũ ea adorantiũ:eo ꝙ apparet maniteſte Ageſtb
qʒ inſpiratione diuina receſſerunt ad terra agrippe:iõ di:. ꝙ non poterãt eas ſaluare. h ¶ Etↄplicabũt quaſi li/ daaimate
Non dicet vicinus elangui.diſcipulos.n.chꝛiſti vocat vici ber celi.in libꝛo.n.plicato quecʒ ſcripta ſũt non poſſũt gon
nos illius hieruſalẽ mãlis:no autẽ ciues: qꝛ non erãt cũ eis legi: a eodẽ mõ dẽ hic:ꝙ getiles ex ↄſtellationibu futu nnutei
vniti:qui quidẽ diſcipuli nõ ſolũ fuerũt leſi in illa perſecu/ ra pꝛenoſticantes nõ poterant ibi videre infortunia ſu/ icgebah
tione hieruſalẽ:ſʒ indulgentiã peccatoꝝ ibidẽ oſecuti ſunt: peruentura ꝑ nabuch. i( Et ois militi defluet. i. onmien
io ſubdit: Populus qͥ habitat in ea auferet᷑ ab eo iniquitaj influentia ſtellax eis non pꝛoficiet. k( Quoniam ine lubale t
ſ.ex merito paſſionis chꝛiſti ibidẽ celebꝛate. Et attẽdenduʒ bꝛiatus ẽ in celo gladius meus.i.gladius vindicte mee: Vkiton

Vnezune
Ena
lnci

hunis /

WN
N
Enieinpi⸗
Auuinin
cklingfin
Mtähdefn

dopmodüöter
oe poheigen
its aui
nſclti Tr
lrnin
ldedeigen
nünnthigf
al (e
uchp ihe

pütned

lehinſaln
ſoclidin
tinz quosdet
mIponint
ſuri cigenir
gab'preiur
ienonenzil
ſum mgei
rind dort
igniſ,ne
gooditynmn
untur r guin
1mtitquss a
cwſinn e
auummlin

Anner
autiil
Guntiime
iinhcnide
Gronmnffe
Peitul
Mirmdofin
Annhof
iemrimmut
1 (Cnmng
—
zinsct
or. Ebin
Uncns ſuun
tashoilzelii,

h. ,

1

6
.
4

maioꝛi pte iterfe/

tiui vel capti:nec

deſtructiouẽ:cũ dẽ:Et ↄuertẽt᷑ toꝛrentes eius in picẽ.i.i

coꝛruptionẽ ⁊ amaritudinẽ ex miłtitudine ſaguis ibidẽ

decurrentis ⁊ cadaueꝝ ibidẽ ꝓiectoꝝ. y¶Et humus
eius in ſulphur. hoc ẽ in fetoꝛe ex cadauerib exalatẽ.
3 ¶ Et erit terra eius ⁊c. qꝛ habitacula illius terre fue
rũt ↄbuſta ab ad
uerſarijs: ita faci⸗

liter ac ſi ſene I— humus eius ĩ ſulphur. Et
nita pice. 0 zr ſug ĩ vicẽs „
exringuek in ſepi · (it terra eius ĩ pice arden
ternũ opere huůͦa⸗ tẽ nocte ⁊ die nõ extingue
. Pr 9 — „ ₰
no. ignis. n. ille ñ tur ĩ ſẽpit᷑nũ. Aſcẽdet fum
fuit extinctus ab eius a generatione in gene
incolis. ꝗerant p rationẽ: ðſolabit ĩ ſecula ſe
culoꝝ. Mõ Erit traſiẽs p eã
⁊ põſſidebũt eũ onocrota/
Pẽtheritiꝰ: t ibis et coꝛu

cti:⁊ reſidui fugi⸗

ab aduerſarijs qᷣ

feau; mance cas mſura redigat ad ni
pbuſtibilis. Uel hilũ:⁊ ppẽdiculũ ĩ deſolati
hoten dici ꝙ in a tõeʒ. Mõbiles eius nõ erũt
iqua parte ilius ibi:regẽ potiuſ iuõcabũt:⁊

ge As a ⸗ oẽs pᷣncipes eius erũt ĩ ni/

hilũ.Et òι— * (i domibeius

paruit ignis exiẽ iu. .
de venis ſulppu“ ſpinẽ ⁊ vrtice ⁊ paliurus in
eisle: 3 aahue munitõib eius:èt erit cubi
perſeuerat: ſicu nĩ i“
Ein ſicilia imote le dꝛaconũ 7 paſcua ſtruti
ethne: iõ ſubdit᷑:

Aſcẽdet fumus eius ⁊c. ꝗ ¶ Mo erit traſiens p eaʒ.q
euacuabit᷑ ab icolis. b Et poſſidebũt eã onocrotal
auijẽ imũda.⁊ dẽ ab onos ꝙ ẽ aſin:eo ꝙ habeat faciẽ:
aliquo mõ ſilem aſino:vt hẽ in libꝛo q dẽ catholico

hebꝛei tñ dicunt hic: Noctua qͥ ẽ auts volans ve nocte.
((Et heriti.aial ẽ ꝑuũ ſpinoſũ. dl¶ Et ibis.i.ciconia:
h

ebꝛei dicunt Monedula. p iſta deſignat᷑ vaſtatio ter/

re:qꝛ iſta habitant in locis deſertis. e ¶ Et extẽdet᷑ ſu

p eã menſura.i.deſtructio erit ⁊ vaſtatio ſʒ mẽſurã pec
catoꝝ:iõ ſeqt: f ¶ Mobiles eius no erunt ibi. qꝛ erunt
interfecti vel capti:iõ ſubdit᷑: g ¶ Regẽ poti iuocabũt.
i regẽ babylonis cui erunt ſubiecti. nuocabũt. vt

eoꝝ miſereat:qꝛ tñ no inueniẽt apud euʒ miſericoꝛdiäa:
ſubdit᷑: Et erunt oẽs pꝛincipes eius in nihilũ. i¶ Et oꝛi
pine 7

ent᷑ in domibeius.ruinoſis ⁊ derelietis. k
vrtice ⁊ paliui. Cardu ẽ ſpinoſus cũ qͥ ꝑant᷑ panni.
etat. cubile draconũ ⁊c.p oia iſta intelligit᷑: ꝙ ira
ſolitudinẽ rediget. m ¶ Et occurrent demonia ono
centauris. ſʒ expoſitoꝛes noſtros dicunt᷑ hic demonia.
demones incubi:vel hoĩes ſiueſtres. Onocẽtauri autẽ
aialia mõſtruoſa in parte ſuꝑio:i ſilitudinẽ hoĩs hñtia
7 in inferioꝛi aſini:iõ dẽ ab onos qð ẽ aſinus.hebꝛei di/
cũt. Et occurrent martine cattis ſuũlueſtribꝰ:⁊ dicuntur
martine apud eos aialia ſimilitudinẽ habentia cuʒ ſi/
mijs:ſunt tñ caudata. n Et piloſus clamabit alter ad

alteruʒ. i. vlulabit. ⁊ dicunt᷑ hic piloſi:ſᷣm hebꝛeos gian
lia ferocioꝛa ⁊ piloſa:ſicut lupi ⁊ huiuſmodi. o ¶ Ibi

cubauit lamia.eſt animal monſtruoſum habens in ſu⸗
perioꝛi parte ſimilitudinem mulieris: ⁊ in inferioꝛi pe
des equinos. Cetera patent ex dictis. p ¶ Requirite
diligenter. Hic conſequenter ponitur pꝛedictoꝛum con
firmatio:cum dicitur: Requirite diligẽter in libꝛo do⸗
mini.i. in hoc libꝛo Eſaie:qui ſcripſit ipſum ſpirituſã
cto dictate:pꝛout dictum fuit in pꝛincipio huius libꝛi.

ßſm poſtil. in p

vicdet᷑ ꝙ in hoc ca.de acerbioꝛi ⁊ durioꝛi

q ( Et legite.ſ. futuris tempoꝛibus: a iueniet : x( nã
ex eis.que pꝛedixi ventura ſuꝑꝛa eodem. on defuit.
quin ſit adimpletum. t ¶ Alter alterum non queſiuit.
hoc eſt dictum:hoc nõ contigit ex caſu Tn indu/

ſtria:ſʒ ex oꝛdinatõe diuina:io ſubdit᷑ Quis qð ex oꝛe
meo pꝛocedit Rt be-
.— tando. x(lle. 1I.
onũ:ct occurrẽt demonia deus. v Manda-
onocẽtauris:ẽt piloſus cla uit mihi. iſpir ando.
t ſpiriteius ipſe

mabit alt ad alteꝝ J bi cůᷣ⸗ abit ea.ſ. aialia
bauit lamia ⁊ iuenit ſibire moſtruoſa pꝛedicta.
geʒ. Ibi hũit foueã herit AEt iße miſit eij ſoꝛ
⁊ enutriuit catulos:⁊ circũ lad loen Hirad⸗
ſodit ⁊ ſouit ĩ vmbꝛa eius. ca zc) i ſingul bziue
Illic ↄgregati ſt milui: alt nãe ↄuẽiẽtia. b RaE
ad alteꝝ. Rèqrite diligẽéter &; ĩ erernũ in hebꝛeo

1 libꝛo dñi èt legite:unũ ex 8 ciſeculg a,
. 6 ſe. rr . ꝛie ſignat tẽp qui⸗
ſi non defuit: alter alteꝝ ñ quagita ãnoꝝ: aliqñ
qnuit: ga qð ex enco tñ accipit᷑ i ſcriptura
cedit illẽ madauit: ct ſpiri ꝓ maioꝛi tpe:aliqñ p
ei ipſe ↄgregauit ea: et iBße mioꝛi: vñ ñ accipit h
miſit eis ſoꝛte:èt manus ei vuratione ppetug⸗
ECHSE. qꝛ idumea poſt oſtru
diuiſit eã illiſ ĩ mẽſurã. Aſ gionem dicta per na⸗
„ b , — — 1. „ „
q; ĩ eternũ poſſidebũt eã ĩ buch. fuit poſtea ha⸗

bitata ab hoib': ⁊ ⸗
S ialia iñ eiecta.
In ca. xxxiiij. Acce
dite gẽtes ¶ Acdditõ.
Stud ca.in quo pꝛopheta inuitat oẽs gentes ad au
diendũ:⁊ indignationeʒ dñi ſuꝑ oẽs gentes ↄmina
— tur: 7 ↄñi reſtringit ſe ad idumeã tm de cuiuj vaſta
tione plura ⁊ pꝛincipalia q in hoc ca.ↄtinent᷑ denunciãtur:

generatione ⁊ generationẽ
abitabunt in ea.

oſtilla ſua pꝛincipaliter exponitur de idume/
is ab eſau deſcẽdentibꝰ:eo ꝙ fuerunt contrarij iudeis cum
debuiſſent eos iuuare:eo ꝙ a duobus gemellis fratribus ð⸗
ſcenderãat:pꝛout in poſtilla largius ↄtinet᷑:qð non videt᷑ rõ/
nabilit᷑ dictũ:tũ qꝛ ꝑ pꝛeãbulũ h pꝛophetie datur intelligi
ꝙ indignatio dei de qua hic agitur:lit maxima reſpectu p
dictarum:q̃ in pꝛophetijs pꝛecedẽtibus fuerunt tradite.di/
cit.n. Accedite gentes ⁊c̃. Audiat terra ⁊ plenitudo eius:oꝛ
bis terraꝝ ⁊ oẽ germẽ eius.q̃ verba que tã maximã atten/
tionẽ denuuciant:⁊ totũ oꝛbẽ terraꝝ ad audiendũ excitãt
non leguntur in alijs pꝛophetijs eſaie:in quibus de deſtru/
ctõe babylonioꝝ aſſyrioꝝ egyptioꝝ ⁊ alioꝝ agit.Ex quo
indignatione dei
tractet:tũ qꝛ fraternitas gemella eſau ⁊ iacob quam allegat
ad hoc ꝙ debuiſſent idumei adiuuare iudeos nũqᷓ fuit cau
ſatiua amicitie:ſʒ potius cauſauit inter eos magnã inimici
tiã tã i ſuis pꝛimoꝛdijs:vt pʒ Señ.xxv.vbi de ipſis gemel/
lis in vtero exiſtentib'dẽ: Collidebant᷑ in vtero eius paruu
li.qᷓ in pꝛoceſſu in ſuis poſteris:vñ Exo.ca.xvij. Pꝛimad
uerſarius qᷣ exiuit obuia pplo iſrael ad pugnãdũ cũ cis:cuʒ
exiret de egypto fuit amalech fil elipha pꝛimogeniti eſau
vñ.ij. Reg.viij.dicit᷑ de dauid: Poſuit in idumea cuſtodes
ſtatuitq; pꝛeſidiũ:⁊ facta eſt vniuerſa idumea ſeruiens da⸗
uid.Ex quo pʒ ꝙ iſte due gentes iſrael.ſ.⁊ idumei non ha⸗
bebant ſe adinuicẽ vt fratres:ſʒ potiuj vt aduerſarij:pꝛout
fuit pꝛophetatuʒ de eis:Geñ.vbi ſupꝛa. Duo ppli ex vẽtre
tuo diuidentur:ppls quoq; pplm ſupabit. Nõ ergo ex tali
fraterniate videt᷑ ſequi:q idumei tã acerrime debuiſſent pu
niri:eo ꝙ ñ adiuuiſſẽt iſraelẽ:vñ alid expoſitoꝛes noſtri h
ca vident᷑ exponẽ pꝛincipalit de finali iudicio:in quo omẽs

¶ Tiber

repꝛobi punientur ex oib'nationib. Et licet huic expoſitõi
plurima:q̃ in hoc ca.ↄtinent coꝛdent:tñ nõ ↄſonat ei hoc
qð dẽ.j. Regeʒ potius inuocabunt:cũ i iudicio:nec poſt iu-
dDiciũ nõ ſit aliud regnũ:niſi regnuũ chꝛiſti quẽ nõ poſſũt in-
uocare dãnati:in qbꝰmalignitas odij ſẽp pmanet:vt i ſẽ
tentiaꝝ di.xlvij. Ra.ſa.vero ⁊ cõiter oẽs hebꝛeoꝝ expoſi⸗
toꝛes:hoc ca.exponũt de romano iperio ſeu regno:vñ glo.
noſtra ꝑ boſra ⁊ edõ hebꝛeoꝝ magiſtri romã volunt itelli
gi ⁊ oia de ipſa dici:q̃ ↄtinent᷑ in ſequẽti ca.hec in glo. Cir/
ca quã attẽdẽdũ:ꝙ ꝑ romã intelligũt eccliãẽ romanã:cuius
caput in terris ẽ roma quã dicũt eẽ deſtruẽdã ꝑ meſſiã ab
eis ſpectatũ:qð qͥdẽ regnũ ecclie dicunt eſſe pꝛefiguratũ per
quartã beſtiãa:Dañ.iiij.ca.q deſtruenda ẽ p vnuʒ regnũ in
coꝛruptibile a deo ſuſcitãdũ: ꝓut ibidẽ hẽ. In qua expoſiti
one duo falſa pꝛeſupponũt.Pꝛimũ.ſ.ꝙ regnum chꝛiſti ſeu
ecclie ſit figuratũ ꝑ quartã beſtiã in vſione Dañ.ↄtẽta:qð
eſt maniſte falſũ:ꝓut plene fuit expoſitũ in additionibꝰſupꝑ
Dañ.capi.ſupꝛadicto.ꝛ pꝛeſupponunt: ꝙ ppls chꝛiſtianꝰ
ſit idumeus:⁊ ſic tenent in oĩbus ſuis libꝛis:tam thalmudi
cis ꝙ alijs:vñ in hoc ca.Ra.canhi. ſic dicit:q; regnũ roma
nũ ⁊ oõẽ qᷣ tenent legẽ naçareni:ꝓ maioꝛi ꝑte ſunt idumei li
cet eis fuerũt aliq̃ natiões admixte. Silr dicit ꝙ ceſar ⁊ oẽs
reges: qui fuerunt ante eum in roma ſi idumei.Ad qð ꝓ⸗
badũ nihil allegat:ſʒ ſolũ ſuã fabuloſã narrationẽ pᷣſuppo
nit tãq; verã:cuius falſitas tñ ẽ maniteſtiſſima. Chꝛiſtiani
n. ſi dicant᷑ deſcendẽ ſᷣm fidẽ:tũc pꝛincipaliter deſcendunt a

chꝛiſto:cuius fidẽ ⁊ denoĩationẽ tenẽt:dq ð dauid ⁊ p ↄñs

iacob deſcendit:nõ ãt de eſau. Si aũt loquat᷑ de deſcẽſu ſʒ
carnẽ:tunc de oib'nationibſunt indifferent:vñ petrus apo
ſtolus Act.x.ca.In veritate ↄpcri:q; nõ ẽ acceptoꝛ pſonaꝝ
deus:ſʒ in oĩ gente. Paulus ẽt ad romanos.x.ca.indqt:Nõ

ẽ diſtinctio iudei ⁊ greci. Dicere pꝑ idumeã intelligatur

chꝛiſtianitas:ſeu ecclia romana:nõ ſolũ nõ hʒ fundamẽtũ:
ſed etia manifeſte ẽ falſuʒ. Et notãduʒ ꝙ in hoc loco:ſieut ĩ
aliqb alijs verificat᷑ de eis:illud pᷣſ.Gladi eoꝝ intret ĩ coꝛ⸗
da ipſoꝝ. Nã ſi bene ↄſiderentur ſcripture idumea:in hoc
loco ⁊ in alijs ſilib ſigniſicat ad litterã ſynagogã iudeoꝝ:q̃
P peccatũ negatois ⁊ occiſionis chꝛiſti facta ẽ ecclie dei ini

mica:ſicut idumea ab eſau deſcẽdẽs aduerſatrix fuit ipi hie

ruſalẽ. Ad cuius declarationẽ oſtẽdẽdũ ẽ:quõ idumea qñ⸗
q; ſub metaphoꝛa litteralii ſignificet pᷣdictaʒ ſynagogã iu⸗
deoꝝ:⁊ qualr littera hca.applicet᷑ idumee in hoc ſenſu ſũ⸗

pte. Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ ſᷣm Iſidorũ.vn.ethy. qꝙ eſau 5

mogenita ſua:pp eſca fratri ſuo mioꝛi vẽdidit:ac poſtmo

dũ paterna benedictioe ſibi pꝛomiſſa pꝛiuatus?: ſigniſicat

eũdẽ pplʒ iſraeliticũ:qͥ a deo vt Exo.narrat liber pꝛimoge
nitus filius nuncupatus ẽ:q etiã ppter pᷣſentis ſeculi lucra

non ſoluʒ pꝛimatus ſui honoꝛẽ amiſit: verũ etiã ⁊ regni ce/
leſtis pꝛemiũ pꝛeparatũ adipiſci nõ meruit dño expꝛobꝛan

te:cũ dicit: Auferet᷑ a vobis regnuʒ dei:⁊ dabitur gẽti faciẽ
ti volũtatẽ eius:hec ille.Ex quo ꝑ locũ ab oppoſitis p quẽ
ſicut pꝛopoſitũ de pꝛopoſito:ſic ⁊ oppoſitũ de oppoſito ve
rificat᷑:ꝙ ſicut pꝛimogenitura ⁊ benedictio eſau pꝛimogeni

ti ſʒ carnẽ trãſiuit in iacob minoꝛeʒ:ſic pᷣmogenitura ⁊ bñ

dictio ſynago ge ſathae pmogeniti Fʒ carnẽ trãſiuit ĩ ecclaʒ
etate minoꝛc: ⁊ ſic ĩ iſraelitica dignitatẽ gẽtiũ trãſiuit pleni
tudo:intm̃ ꝙ geẽtes verã fidẽ ipſius iacob recipiẽtes ppls iſ⸗
rael dicat᷑:vñ.j.xliiij.de gentili ad fidẽ accedenti legit᷑: Et in

noie iſrael aſimilabit. ſic eadẽ ratioe deſcẽdẽs a iacob ſ car

nẽ:⁊ ad eyſide recedẽtes:ſicut ẽ ſynagoga iudeoꝝ chꝛiſtum

negãtiũ ⁊ crucifigẽtiũ iĩ abiectionẽ trãſeũt idumeticã: vñ ⁊

nomẽ idumee ſibi vẽdicauerũt:q̃ ab exoꝛdio fuit iſraeli ini
mica:et iõ Apo.ij.de ipſis dẽ: Qui dicũt ſe iudeo ⁊ nõ ſi:ſi 5

ſt ſynagoge ſa athane. Et notadũ ꝙ exoꝛdiũ hꝰ diſlictiõis.ſ.
ſynagoge ⁊ ecclie ppe figurat᷑ ĩ exoꝛdio hoꝝ duoꝝ fratꝝ.ſ.
eſau iacob: Geñ. xxv. Si diligẽt attẽdat᷑ oĩa.n. hoꝛuʒ fra⸗

trũ geſta pꝛincipalit᷑ fuerunt figuratiua:vt ibidẽ in ad⸗
ditioe dictũ fuit.Sicut.n.ibidẽ collidebat᷑iĩ vtero puu/
li:ſic hic ĩ vtero materno.ſ.in gremio ſacre ſcripture q̃
mater ẽ vtriuſq;:cũ ex ipſa ſcriptura ſacra mãʒ vite ſpi
ritualis ſumit:in quo qͥdẽ vero tam ſynagoga qᷓ ecclia
ↄtinue collidũt᷑ repugnates ſibi inuicẽ i eius itellectu: ſi
cut ẽt p̈egreſſus ẽ eſau:ꝛ vero iacob:ſic ⁊ hic ſynagoga
patꝝ.ſ.ecclia antiqui teſtamẽti pegreſſa ẽ:ↄñt᷑ vero ec-
cleſia chꝛiſti.ſ.noui teſt.ſicut etiã ibi iacob egrediẽs plã
tã fratris tenebat manu:ſic ecclia ĩ pꝛio ſuo exoꝛdio:q̃ i
cepit a paſſiõe chꝛiſti quodãmõ ritũ ſynagoge tenebat
in obſeruantijs legalibꝰ. Na a tpe paſſiois chꝛiſti vſq;
ad diuulgationẽ euãgelij:ſᷣm aug.licet legalia moꝛtua
erant:nõ tñ moꝛtifera.vñ ⁊ pauſ circuncidit timothe/
uʒ:ſicut autẽ ibi poſt egreſſũ totaliti ſunt diuiſi:vnde di
cit duo ppli ex ventre tuo diuidentur:ſic ⁊ hic ecclia ⁊
ſynagoga omnino ſunt diuiſe in fide ⁊ moꝛibus: ſicut
etiam ibideʒ dicitur: Populus populuʒ ſuꝑabit:a ma
ioꝛ minoꝛi ſᷣuiet. ſic ſynagoga que ẽ maioꝛ natu ecclie
que minoꝛ ẽ natu ſeruit.Ex quibꝰpatʒ intẽtũ.ſ.ꝙ ſicut
vniuerſalis eccleſia gentiũ in vnitate fidei chꝛiſti aduna
ta:vere ꝓpꝛie dicit᷑ irael ⁊ domus iacob:de qua ãge
lus ad virginẽ: Regnabit i domo iacob in eternũ:Lu.
j.ſic ⁊ ſynagoga ſathane.ſ.iudeoꝛuʒ: que domui iacob
ſ. vere eccleſie eſt inimica idumea dici debet. Itẽ ad hac
veritateʒ cõfirmãdam facit quoddam valde notabile:
quod habet᷑ ex codicibꝰ eoꝛũ valde auctenticis.tradũt

eniʒ ⁊ firmiter credunt ꝙ doctrina thalmudica nephã/

da eoꝛuʒ fuit data moyſi a deo in mõte ſynai oꝛetenus
que quideʒ doctria falſa ⁊ phariſaica redacta fuit i ſcri
ptis per quẽdaʒ qui dicit᷑ apud eos Ra.iudanaſci:qui
totaʒ illã doctrina accepit a quodam qui dicebat Ra.
mayr:a cuius auctoꝛitate dependet illa doctrina: ſed

conſtat per eos: ꝙ Rabi. mayr: ille qui fuit pꝛincipa-

lis actoꝛ erat idumeus natione:⁊ recepit fidem ⁊ ritum
iudeoꝛũ per temp poſt paſſioneʒ chꝛiſti: vnde ⁊ ꝓſe-

litus idumeus apud eos dicitur: que omia habẽtur in.

diuerſis locis ĩ thalmud:⁊ epilogatur pꝑ oꝛdinẽ in ſum
ma Rabi moy.egyptij que apud eos eſt ſolẽniſſima in
pꝛologo ſuo vbi agit de auctoꝛitate thalmudice doctri
ne. Ex quo patet ꝙ ſicut eccleſia chꝛiſti dicitur eccleſia

apoſtolica:eo ꝙ; doctrinã euangelice legis recepit a chꝛi

ſto mediantibus apoſtolis: ſic ſynagoga iudeoꝛũ qui
doctrinaʒ thalmudicaʒ habẽt pꝛo lege dicẽda eſt idu⸗
metica:eo ꝙ recepit doctrinã illaʒ mediante Rabi ma-/
yr. idumeo: ⁊ ſic habetur pꝛimũ intẽtuʒ. Qirca ſecũduʒ
dicitur in littera: Accedice gentes ⁊ audite populi attẽ
dite: audiat terra ⁊ plenitudo eius.in quo inuitat pꝛo/-
pheta omẽs gẽtes ad audiẽduʒ ſententiaʒ lataʒ contra
idumeaʒ.ſ.ſynagogazʒ. Nam ſicut paſſio chꝛiſti per ſy
nagogã malicioſe ꝓcurata: fuit diuulgata per oꝛbẽ per

ꝛedicationeʒ apoſtoloꝛũ:ſic condecens ẽ:vt pena idu/

mee. ſ. ſynagoge omnib'gentibus inſinuaretur ad lau-/
dem diuine iuſticie:⁊ ſequit᷑:Quia indignatio domini

ſuper omẽs gentes. Ad quod ſciẽduzʒ ꝙ ſicut cum iſra/

ele de egypto exeunte multũ vulgus ꝓmiſcuũ exiuit:vt

habet᷑ Exo.xij. capitulo: ſic cum ipſis aſcendentibꝰ de

babylonia multi ſe miſcuerunt: vt patet Eſdre quinto

caplo:iccirco tempoꝛe paſſiois chꝛiſti dicũtur ſuiſſe in
hieruſalẽ de cunctis natiõibus: vt habetur Actuũ. ij.
caplo. Et quia de ipſis multi adheſerunt ſynagoge:vn/

de in lapidatiõe Stephani:Actuuʒ ſeptimo capitulo:

Surrexerũt quidaʒ de ſynagoga que appellabat᷑ liber/

tinoꝛũ.ideo dicit: Indignatio domini ẽ ber omẽs ge
tes. vt intelligatur diſtributio pꝛo generibus ſingulo
rum non pꝛo ſingulis generum. Fuit etiam ſynagoga

phſed
Pitpn
uf,
furhen
eüful
nadh
uiel
lpoſtn:
lenſ
liſthan
poptere
ſcbei)
ſence
lau⸗
ſuaſic
deglus
ſuae
minu
pooe
rerce
onuit
ſcantp
Echl
uuzaen
inod
ypl
hle
Noep
Wd
A—
ſey
Nlutl

Mlrer.

UGli

ſu onin
lerainnen
ſpugoner
Poligci,
ur pilen
niiſfnag
nnigeſcpen
larenhl
poſo
hrinpine;

chanone

nuthert
llachiſt,
ſonge

= =

ulijapor⸗

=☛ͤ =

hfutan⸗
ſagone h⸗
ſepoph⸗
buſbci
Pbnopb. f
Piin
ſd flliat⸗

=a=
WſBr

= =ã

=.
=

“

biinat
ten ul⸗
mhnirſo
Wüecd
Wikan
E
enpd
Pihrlag
ſoamii
acgeinch
tobthtſirig
glmon
maltnnote
mdullſemncen
ſerbenlu
unoch fan
incrinn
ennirnanct
Winai ſoir
efiachrſlnn
uee
Geobnamil
z: ewuad
RR
mürfuemmn
eutrlag
nquitihif
wenn:
Aifun ncr
tidmtnun
ſürnmcer
nithubinrin
ocniion
clnſinn
wocdaedn
nom udd
usrugticn
ndn wted
õ
unnzu n
uptfiobif
inlenenti
sinfinunmn 1
=
iginnge

poſtmoduʒ p oꝛbẽ terraꝝ ignominioſe diſperſa: pꝛout
fuit pꝛenoſticatũ ꝑ moyſeʒ: Deu.xxviij. ⁊ ſic vindicta
dei ipſis inflicta publicatur ꝑ oẽs gentes. Qualis autẽ
fuerit hec vidicta declarat. O. Interfecit eos ⁊c. qð pᷣmũ
ipletũ fuit ꝑ romanos: qui capta ciuitate hieruſalẽ in-
numerabiles occiderunt. Cõſequent᷑ poſt modicũ tpᷣs i
ciuitate que dẽ bieher:vbi falſũ meſſiã ſuꝑ ſe poſuerũt

⁊ poſtea a romais obſeſſi ⁊ capti multa milia ex eis cũ

ſuo meſſia fuerũt occiſi:pꝛout in hiſtoꝛia ioſephi:⁊ in
alij thalmudicis hiſtoꝛijs narrat᷑. Et qꝛ taliũ cadauera
pꝛopter eoꝝ multitudinem inſepulta remanebãt: ideo
ſubdit: Interfecti eoꝛuʒ pꝛoijciẽtur ⁊ de cadauerib'eoꝝ
aſcendet fetoꝛ.q̃ qdẽ interfectio ſeu occiſio non ceſſat:

ſed quodamodo ↄtinue durat cũ per interualla tempo
guo 3

rũ qnq; in gallia:qñq; in anglia:aliqñ ĩ hiſpania: ⁊ ſic
dDde alijs nationibus multa milia occiduntur a regibus
ſeu a populis. Nã vt hec vindicta eſſet i memoꝛia hbo-
thhã:iuxta illud iob: Leuiathã iſtũ quẽ fſoꝛmaſti ad illuden-

minũ:⁊ non traderetur obliuioni diſpoſuit deus: ꝙ in

pꝛoceſſu tẽpoꝝ:a in diuerſis nationibus ſeu regionibꝰ
exerceret:?⁊ nõ ſimul de terra delerent:pꝛout pꝛopheta
oꝛauit in pᷣſ.d. Ne occidas eos.ſ.ſimul ne foꝛte obliui/

ſcant᷑ populi mei:pꝛout fuit ibi expoſituʒ i additione.

Sequit in littera. Et tabeſcet oĩs militia celoꝝ.ſ.demo
nuz aereoꝝ ſm gloſaʒ:qꝛ deficiẽtibus mẽbꝛis eoꝝ quo/
damodo vident᷑ tabeſcere vel annihilari:de quo dicit:

