Eet iingua alta loquet᷑ ad po

nitid verien mala i pulu iſtü:cuͦi dixit: Hec eſt
an . 4 „ . „„
tunc vtebantur ver requies mea: reſficite laſſu:
bo maͤdati ſiẽ ſupꝛa ct hoc ẽ refrigeriũ meu: et
er Mandabo nu noluerũt audire. Et èrit eiſ
ibuj meis ⁊c. .xij. pverbuʒ dñi:manda reman
odntioen da:manda remanda: expe
mittẽdo bõa ſi a ma pecia reexpecia: cxpecta
deſiſterent:⁊ tunc yte
batur verbo expecta/

tiõis ſicut abacuc.ij. Si moꝛã fecerit expecta eũ ⁊c᷑. ⁊ ideo
ſacerdotes mali ⁊ pꝛophete falſi eos deridendo dicebant:
Manda remanda expecta ⁊c. Et ſubditur: f⸗ Mogicũ
ibi. quaſi dicant de ↄminationib'eoꝝ ſeu pꝛomiſſionibus
modicũ aut nihil vidim ĩpletũ. g ¶ In loquela. n. labij.
In hebreo hẽ ſic in balbuciẽdo.balbuciens.n. ſatis mouet

labia:ſed tñ loquit᷑ male uuelligibiliter. h ERt in lingua
altera.i.extranea. i ¶ Loquetur ad populuʒ iſtum:⁊ ẽ ſẽ

ſus:ꝙ ſicut loquela balbucientis ⁊ loquẽtis alicui i lingua
ſibi extranea:non ẽ ſibi intelligibilis:ſic verbũ dñi ꝑ ꝓphe
tas loquentis non intelligebat ſaltẽ quãtũ ad effectu a tẽ
ptoꝛibꝰ pꝛedictis.Et ponit᷑ exẽplũ:cũ ſubdit᷑: k 6
xit.ſ.dñs. ¶ Pec ẽ reqes mea.i.ipletio mee voluntatis.
m ¶ Reſicite laſſu.i. afflictis ipẽdite opa mie. n Et hoc

ẽ refrigeriũ meũ.ſᷣm illud matth OQo vni ex minimiſ

meis feciſtis:mihi feciſtis. Et noluerũt audire.mihi
obediendo:⁊ ſic factũ eſt eis verbũ dñi q̃ſi nõ intelligibile.
p Et erit. Hic ↄñi põit᷑ pena debita ex dei iuſticia ꝑ chal
deos inflicta. Circa qð ſciẽdũ ꝙ ſedechias rebellauit regi ba
bylonis ex ↄfidentia adiutoꝛij ꝑ regẽ egypti:⁊ iõ veniẽte re⸗
ge babylonis )̊ cũ miſit pluries ad regẽ egypti ad hñdũ au
xiliũ:⁊ ille pluries pmiſit ⁊ de ira ſua exiuit ad hoc agẽdũ

ſʒ nõ pfecit:qꝛ redut i egyptũ:vt h Hiere.xxxvij.⁊ ſic ſede
chias fuit defraudat a ſuis petitionibꝰ ⁊ ꝓmiſſis regis egy-

pti:⁊ hoc ſibi ipꝛoꝑat᷑ h:ſic ipſe ⁊ ſui ipꝛoperabãt phis dñi
eov haberẽt effectũ vt pᷣdictũ ẽ.⁊ hꝰ ẽ qð dꝛ B:
p Eg

t erit eis verbũ dñi.eos deridẽdo. q ¶ Mada re

manda. regem egypti ꝓ ſuccurſu habendo. r .
reexpecta.eius aduentum:ſicut dixit pmittẽdo. s ¶ Mo

dicũ ibi modicũ ibi.i.nulluʒ remediu hẽbis ab eo:io ſubdi

tur: t ¶ Ut vadãat.ĩ rebelliõe ſua pcedẽdo. v ¶ Et cadãt
retroꝛſũ.tãquã victi.·
ad moꝛtuos. y

mãos. Circa qð ſciẽdũ ꝙ illa afflictio fuit q̃dã figuratio iu

dicij finalis:ꝓpi qð apoſtoli ſimul q̃ſierũt de tꝑe vtriuſe:

u a ↄtẽ/
Cui di

x¶ Et ↄterat᷑ fame ⁊ gladio. quãtũ
tuos. y ¶Et illaq̃ent capiant᷑ quaãtũ ad ceteros
in captiuitatẽ babylonicã in vinculis deductos. ʒ ¶ Pro
pter hoc. Hic ↄñter illuſoꝛej veritatij pᷣdicit afflictio ꝑ ro

Matth. xxiiij Die nobis qñ her erunt . deſtrugio ct⸗
uitatis ⁊ tẽpli: ⁊ quod ſignuʒ aduentus tui ⁊ ↄſũmati-

onis ſeculi:⁊ chꝛiſtus ad vtrũq; ſil reſpondit:Matth.

qxxiiij. ⁊ Marci.xiij.⁊ Luc̃.xxj.Et iõ pꝛio ponit hic af

flictionẽ pꝛimã:⁊ ſecundam:ibi Et nunc.Lirca pꝛimuʒ

ſcienduʒ ꝙ pꝛima
„„ afflictio facta ẽ ꝓ
reexpecta:mòdicũ ibi:mo pter maliciã iude
dicũ ibi: ůt vadant è᷑ cadãt ocotra chaiſt
retroꝛſuz: ct ↄterant ct illad ſeſte Luce xix Sèt
ent ⁊ capiantur. Pꝛõpter ideo hic pꝛio po-
hoc audite verbuʒ dñi ve nitur contra chꝛi
ri illuſoꝛes: qui dñami ſup —
poplʒ meũ ꝗ ẽ ĩ hierim. . Di in ſius ehꝛilti fir
2 HenrAE ͤ—, ipgfſius chꝛiſti fir“
xiſtis eni: Percuſſim fed 2ma ſtabilitas: bi

cũ moꝛte:⁊ cuʒ inferno feci circo. tertio pe

in pactum. Flagellũ inun“ eludeo:uzack⸗
daãs cum traſierit: Inon yve nã. Lircapeimuʒ
niet ſuper nos: quia poſui dicit᷑: 3 Weont
mus mendacium ſpemno hoc.i.pꝛopter de
ſtram: ⁊æ mendacio pꝛote· ſtuctionẽ ciuita.
ctiſumus. INcircd bec di cis h chalcoed
„ 7 K .
cit domin deus: Ecc ego illuſſoꝛes pꝛophe
iDfiiriu: vt dictü eſt.
a ¶ Audite ver⸗

buʒ domini veri illuſoꝛes.ſ.veritatis:quales fuerũt ſa-
cerdotes ⁊ legis doctoꝛes tempoꝛe chꝛiſti: pꝛopter qõ
dixit eis matth̊.xv. Irritum feciſtis mandatũ domini
pꝛopter traditionem veſtram. doctrinam etiam chꝛiſti

veriſſimam illudebant. b ¶ Qui dominamini ⁊c.)

tunc enim ſacerdotes ⁊ ſcribe regebant populum.
Deriſtis n t ſact oſtendiſtis. d Paruſfimus
fedus cum moꝛte ⁊c̃. Ille eni qui habet ſedus vel pactũ
cum alio non timet ab eo.Eſt igitur ſenſus:Uos oſten

diſtis per facta q; non timeretis moꝛtem nature nec ge/
henne:qꝛ ita obſtinate perſecuti ſunt chꝛiſtum innocen

teʒ vſq; ad moꝛtẽ: ac ſi nullam penam timerent inde ſe

qui in pꝛeſenti vel ĩ futuro:ideo ſubditur: e( Flagel
lum inundans ⁊c᷑:] ſuper alios:⁊ intelligitur hic flagel

lum innncaneltue⸗ romanorum qui afflixit to/
tuʒ mundũ. ¶ Non veniet ſuper nos.deſtruẽdo noj

⁊ captiuando. g¶ ¶ Quia poſuimus mendacium ſpẽ

noſtram ⁊c. ad hoc enim pꝛocurauerũt morteʒ chꝛiſti
vt euaderent flagellum exercitus romani: vt habetur

Johãnis.xj. Si dimittimus eum ſic oẽs credent in eũ

7 venient romani ⁊ tollent noſtrum locum ⁊ genteʒ:·

hãc autẽ moꝛtẽ pcurauerũt per mendacia:accuſãtes eũ

coꝛã pilato:eo ꝙ ꝓhibebat tributa dari ceſari: ⁊1 c vo
lebat ſe facẽ rege:vt hẽ Luc.xxiij. Sciebãt at iſta eẽ fal
ſa: qꝛ reſponderat eis ↄꝛiũ: Matth.xxij. Reddite q̃ ſũt

ceſaris ceſari c. ꝙ fugerat populuʒ q volebat eü re-

gẽ ↄſtituẽ: Johᷣ.vj. Pj.n. fuerat ita publicũ:ꝙ nõ potat

eos latẽ: ⁊ ſic ꝑ talia mendacia ꝓcurando moꝛtẽ chꝛiſti

credebat euadere inſultus romanoꝝ: p hoc tñ accidit
eis Zꝛiũ:vt pᷣdictũ ẽ. h ¶ Iccirco. Hic poit ↄñi ipſius

chꝛiſti ſtabilitas:qꝛ ꝑ afflictõeʒ ⁊ moꝛtẽ a iudeis ſibi

curatã puenit ad ſtabilitatẽ imoꝛtalitatis coꝛpoꝛis: et
ccirco.i. pꝛopter nequitiã iudeo

hoc ẽ qð dẽ h:
rũ pᷣdicta. .i
caſſari. k

Pec dicit dñs deus. cub verbũ no o
cce ego. verbũ illud ẽ patris ð filio vel to

tũᷣ trinitatis de hoie chꝛiſto. Secũduũ.n.ẽs expoſitoꝛes
hebꝛaicos ⁊ latinos ſeriptura hec loquitur ve chꝛiſto.

licii ſ
Lce o
uſſonn
ſifepg,
Mgllaree
des g
guäerde
rerbos
iis ſn
Giam
r do⸗
ouesh
nüoni
Hieraui

NE

(peruntan

Rarihechii
ſogguiat

¶Eſaie Xxviij.

mumne k¶ Mittã in fundamentis ſyon·i. eccleſie militantis fm animas ad penam gehenne. b (Flagellum inundans
npeniehn. ue funata fuit in ſyon per pꝛedicationẽ chꝛiſti:qꝛ plu.i.exercitus romanoꝛum valde potens. c ¶ Cuz traſierit.
iortc ries in tẽplo exiſtente in monte ſpon pꝛedicauit: ⁊ qꝛ in ad terram veſtꝛaʒ. O ¶ Eritis in ↄculcationem.quantum
mmr inen monte ſyon ſuã reſurrectionẽ diſcipuli) manifeſtauit:⁊ ad moꝛtuos. e agocũq; pertrãſierit tollet vos. quã
ſimdng 8 ibidẽ ſuꝑ apoſtolos ſpiritũſactũ in ſigno viſibili miſit. tũ ad captiuos. ¶ Quonia mane diluculo ⁊c. i.quocũ-
3ſficio . I¶ Lapidẽ.i. chꝛi q; tẽpoꝛe vel hoꝛa ve
nrnii · ſtu: qui dicit lapbi)) „Dn nerit contiget vobis
nein i Danñ. ij. Lapis q mittaz in fundamẽtis ſyon Coãanguſtatũ ẽ.n.ſtratum ſine dilarise ſta miſe
tbhemn bercuſſerat ſam lapidẽ lapideʒ pbatũ: ãgu ita vt alter ðcidat: t pallüũi ia 9 6 rtanum
irlur⸗ magp. m a laré:pꝛeccioſuz: in fundamẽ bꝛeue: utrũq; opire nõ po- cnim cheiſtas haroe
l pidẽ ꝓbatũ. mul to fũdatũ.Qui crediderit: teſt. Sicut. n. in mote diui/ ſtructionẽ pluries:vt
ng is percuſſionib? non feſtinet. Et ponã ĩ põ ſionũ ſtabit ðſis: ſicĩ valle paret in euangelijs iʒ
— in ſua paſſione: gere iudiciuz: ⁊ iuſticiaʒ in ꝗ ẽ in gabaon iraſcet: it ſa- noluerun crecert do
Piuhii patre: „quod enſura. Ei ſubuͦertet grã ciat op ſuũ. Alienũ ope: periẽtiam. b448
muſtüiei intelligat de chꝛ gdo ſpẽz mendacij:t ꝓtecti vt opei opuſ ſuũ. Peregri anguſtatu eſt eniz ſtra
H ſo ad litterã etã onẽc. Aque iundabũt:ct de nuʒ ẽ opus eius ab eo. Et tũ.i. coꝛ humanũno
— —— lebit fedus veſtrũ cũ mo? nũnc nolite illudere:n ſoꝛ oriabo ziidi
ni iunn daicq qᷓ ſichabʒ: te: ct pactũ veſtrü cũ iĩferno ihigank viculla veſtear 1 o diabolo n per
dei 3.be Ecce ego ſtatus nNon ſtabit. F lagellü inun onſumationẽ.n. ⁊ abbꝛe ¶ catũ̃ exit de: ecõuer
hoci pann in ſyon regeʒz me daãs cùz tranſierit:&ritis ei i uiatiõeʒ audiui a dño deo ſo ſuſcepto veo exit
J – ſia: regeʒ potẽtem ↄculcationeʒ. QAñcunq; ꝑ/ exercituũ ſupꝑ vniuerſã ter- Riabor. Et pal-
heH angulare: q: ex iu trãſierit tollet vos: qm mà rã. Auribuſ pcipite audi iuʒ bꝛeuc.ſ amoꝛis.
(ugl deis ⁊ gẽtibus tã⸗ ue⸗ Mid⸗ LeLe. k ¶ Utrũq; operire
dſen quaex duobypa- ne dilucho ptrãſibit i die ? tet vocẽmeã: attẽdite ⁊ au nõ poteſt. qꝛ diabolꝰ
mmigtheit nietibus ſimul ii ĩ nocte: ẽt mmõ ſola vexa/ dite eloquiũ meum. Nun/ no poteſt operiri pal/
ir cris feit vnaz ec tio ĩtellectũ dabit auditui. quid tota die arabit arans lio charitatis: nec de⸗
Günsgnalsfnin cleſiam:ſᷣm ꝙ di⸗ ”ÿMMV H “l us pallio amoꝛis ma
var cuih:nrn cit Joh.x. Alia ”” MV le inflãmãatis: ⁊ quia
tsnndiA oues hẽo q̃ ñ ſt ex houili:x illas oʒ me adducẽ:⁊ fiet v iudei a ſe eiecerant deum humanatum: ⁊ per conſequens
wmiunanuncht nũ ouile ⁊ vn paſtoꝛ. n ¶ Pꝛecioſũ.hũanitas.n.chꝛi receperant diabolũ in dominũ.Ex quo merito debebat ſe⸗
Auooninmninit⸗ qui dicta punitio. ¶ Sicut.n. in monte diuiſionum ⁊c̃.

Tr
Atas cen

ieroſn tunt ipſi chꝛiſto. p¶ Qui crediderit ⁊c. h pot referri tes idola ſua:⁊ tunc dixit dauid: Diuiſit domin inimicos
Numumned ad dictũ Eſa.⁊ ſic ẽ ſeſuj. ui gediderit. mibi meos ſicut diuiduntur aque. ⁊ pꝛopter hoc vocatus eſt
möluninddh nũciati aduẽtũ chꝛiſti pᷣmũ. q ¶No feſtinet. ſic itelli locus ille baalpharaſim: ideſt campus diuiſionum ſᷣm he-
WemimNNk gendo verbuʒ meũ: ꝙ chꝛiſt ſtatiʒ ſit venturus:qꝛ ad/ bꝛeos.Secunda hiſtoꝛia habetur Joſue decimo:vbi dixit
r A G huc eſt onguʒ tẽpus:a tpꝑe.n. eſaie vſq; ad tẽpus chꝛiſti ioſue: Sol ne mouearis contra gabaon: ? ſic ſtetit ſol im⸗
aehic fluxerunt anni quingenti vel circiter. Alio poteſt refer mobilis donec fuerunt eius aduerſarij totaliter debellati.
ur uffin ri ad ipſt u chꝛiſtum. Et ſic eſt ſenſus. Qui crediderit.ſ. Eſt ergo ſ. enſus:qꝙ ſicut tunc dominus oſtendit iram ſuam
N Peni doctrine chꝛiſti: quia pluries locutus fuit de aduentu tempoꝛe dauid contra philiſteos: tempore ioſue contra
i Nalrnf ſuo ad iudicium:vt patet ex pꝛedictis. Non feſtinett im chananeos:ſic oſtendit iram ſuam contra illuſoꝛes verita/
amn mmel mo expectet patienter tẽpus a deo determinatum: vn/ tis pꝛedictos: ideo ſubditur: m¶ Ut faciat opus ſuum.
numnn de ⁊ apoſtolis querentibus de tẽpoꝛe huius aduẽtus: ideſt vindictam de peccatoꝛibus:qꝛ tamen punire non eſt
nn Alctun pꝛimo reſpondit: Non eſt veſtruʒ noſſe tempo ſibi pꝛopꝛium: ſed magis miſereri ⁊ parcere: jm ꝗ dicit
un ſeůe g ra vel momenta ⁊c. r ¶ Et ponam. Pic ↄſequenter Eccleſia: Deus cui pꝛopꝛium eſt ſemper miſereri ⁊ parce/
noſtum ban 6 deſcribitur pene iudeoꝛum acerbitas:pꝛo moꝛte chꝛiſti re. punire autem conuenit ei per accideng·ſ.pꝛopter ho-
– nequiter pꝛocurata:cum dicitur: r ponaʒ in po minum maliciam: ideo ſubditur: n ¶ Alienum enim eſt
nenndmnc e dere iudicium ⁊c. i. puniam eos ſᷣim demerita. opusc̃. quaſi diceret opus puniendi nõ ineſt ei ex ſua cõ/
mi ati 8¶Et ſubuertet grando.i.exercitus romanoꝛum cuʒ ditioe:ſad ex maloꝝ trãſgreſſiõe. o (¶ Et! nuc. Hic ↄnter
Drbn itn magno ſtrepitu veniens ad modũ grandinis deſcenden agit᷑ de punitione q erit in finali iudicio: cũ dicit: o ¶ Et
opuiheſ⸗ tis. t¶ Spem mendacij. quia ſperabant euadere in nuũc.i.poſt deſtructionẽ ciuitatis p romanos. p ¶ Nolite
4 nalihh⸗ 6 ſultum exercitus romani mendaciter pꝛocurãdo mor/ illudere.veritatem euangelice pᷣdicationis. q ¶ Ne ſoꝛte
wnc 0G tem chꝛiſti vt pꝛedictum eſt. v ¶ Et pꝛotectionem. ex ⁊c. pena irremediabili ĩ iudicio finali:iõ ſubdit᷑: r ¶ To⸗
an hn i hoc mendacio ſperatam. x ¶ Aque.ſ.tribulationuʒ. ſũmationẽ.n.ſ.mundi.⁊ abhꝛeuiationeʒ.i.infra bꝛeue tem
Sn tiſi y¶ Inundabunt.i.ſimpliciter auferent: ſicut aque in pbyus reſpectu eternitatis. Sc Hudiui a dño.qui ẽ regula ve
ganotiticeen undantes rapiunt que inueniunt: ideo ſubditur: ritatis. t¶ Sup vniuerſ⸗ am terrã.malos generaliter pu

o ¶ In füdamẽto fũdatũ.hoc oꝛ qꝛ apli aliqñ dicũtur
eccleſie fundamẽta:Apoc̃.xxj. Murus ciuitatis hñs fũ
damẽta ouodeciʒ:tñ hoc eis ſolũ ↄuenit inquantũ inni

is mete deitatẽ hʒ qͥdãmõ ifinitũ valoꝛẽ.

3 Et delebitur fedus veſtrum cum moꝛte: quia vos

inuadet ineuitabiliter:a pꝛincipio enim obſidionis per
romanos fuerunt occiſi decies centum milia moꝛtuo/
rum: vt dictum eſt ſupꝛa. a ¶ Et pactum veſtrum
c. quia obſtinati in ſua infidelitate detracti fuerunt

Pic tangunt᷑ bꝛeuiter due hiſtoꝛie. Pꝛima habetur ſecun/

do Reg.quinto:vbi dicitur ꝙ virtute diuina philiſtei ve/

nientes contra dauid fuerunt debellati:a fugerũt relinquẽ/

niendo pena irremediabili:⁊ bonos pꝛemiando gloꝛia in-

terminabili. v ¶ Auribus percipite ⁊cᷣ i. attendite dili-
genter iſta: ponit exemplũ ad hoc ſeſibile: et ꝑꝛi
tum ad pꝛemiationeʒ bonoꝛum dicẽs: x

mo qua
duid tota
die. ideſt ſingulis diebus continue. y ¶ Arabit arans.

Aa

ſionis de val

¶ Liber

vt ſerat ſemen ſuum in agro. 5s ¶ Pꝛoſcindet. cum aratro

vel ligone. a ¶ Et ſarciet.i. purgabit a ſentibus ⁊ herbis
nociuis.quaſi diceret non:iõ ſubdit᷑: b ¶ Nonne cũ adeqᷓ

uerit faciemus.i. ſuperſicieʒ terre pfecte diſpoſuerit ad reci-
piendũ ſemina. c PSagib im gloſa genus ẽ legumis
cymino ſile. d ¶ Et
ponet triticũ.i.ponet . „
ſemia oꝛdinate ʒ va ut ſerat:pꝛoſcidet:et ſarciet
riam diſpoſitionẽter humũ ſuã: Nonnẽ cũ ade
re cuius vna pars eſt t faciez eiulſ ſeret gi
apta vni ſemini: alte quauerit facieʒ eiul leret g
ra alteri. Per hoc in · lh: ⁊ cyminuʒ ſpget:ẽct põet
telligitur ꝙ chꝛiſtus triticũ ꝑ oꝛdinẽ ⁊ hoꝛdeuʒ
uien agriola agri. z miliuz ⁊ viciã i finib/ ſuiſ
neat e cccia Per. Eerudiet illuʒ in iudicio:
acto finali iudicio po 9°n
net electos ſuos in di deus ſu docebit lllũ. Hõ.
ſtinctis manſionibus ni ĩ ſerris triturabit᷑ gith:
gloꝛie: im varia eoz nec rota plauſtri ſup cymi
merita: ꝓpter quod 5
dicit Joh. xiij. In do

mo patris mei multe manſiones ſunt. e ¶ Mõ.n. in ſerrij
⁊c: Pic ponit᷑ exempluʒ de punitione maloꝝ:qꝛ terrenaſcẽ
tia collecta non ſimiliter triturant᷑: ſeu excutiuntur vnifoꝛ/
miter:ſed aliqua cũ leuioꝛi inſtrumento:vtpote cuʒ virga:
vt cyminuʒ ⁊ ſimilia.Alia aũt triturant᷑ cuʒ inſtrumentis
ferreis ⁊ ponderoſis. Similiter ĩ finali iudicio vbi erit vni/
uerſalis peccatoꝝ collectio: nõ oẽs vnifoꝛmiter punientur
ſed aliqui grauius:⁊ alij minus grauiter ſᷣm eoꝛum deme/
rita:⁊ ſᷣm hoc intelligitur iſta parabola: nec mirandũ ꝙ ꝑ
eadẽ ſemina intelligat᷑ iuſti pꝛemiandi: ⁊ peccatoꝛes puniẽ

di:qꝛ hoc eſt pꝛopter identitatẽ nature in ipſis:ſed eſt varie
anis auteʒ ↄminuetur i.tri

tas i meritis ⁊ demeritis.
ticũ vnde fit panis quod ↄminuitur inter molas. g Ue
rum non in perpetuũ ⁊c̃. hoc refert᷑ ad penas tempoꝛales
quibus deus ſecunduʒ oꝛdinẽ ſapientie ſue aliqñ punit pec
catoꝛes ad coꝛrectionẽ eoꝝ:vel ad terroꝛẽ alioꝝ:⁊ talis pu/

nitio ceſſabit in iudicio:⁊ ſuccedet pena eterna:qm deus cõ

mittet executioni demonuʒ quibus erunt ſubiecti in pena:
qui ante fuerant eis ſubiecti in culpa. h Et hoc a dño
deo exercituũ exiuit.tãq; verbũ irretractabile. c⸗ mi
rabile faceret conſiliuʒ ſuũ.qꝛ nullus ſcit ĩ qua parte ſit fu/
turus.ſ.pꝛemũi vel pene finalis. k ¶ Et magnificaret iuſti
ciaʒ. quia finale iudicium omnibus apparebit iuſtum.
In capitulo.xxviij.vbi dicitur in poſtilla:Qui credide
rit non feſtinet.
Bi dicitur in tranſlatione noſtra: non feſtinet. in
hebꝛeo h quoddã verbũ quod ſignificat indifferẽ

loquitur non feſtinabit ad credenduʒ: eo ꝙ doctrina chꝛi⸗
ſti maxime ẽ ſupꝛa ſenſũ hoĩs:vnde ⁊ diſcipuli chꝛiſti q ei
doctrinã ↄtinue audierũt ⁊ eius miracula viderunt non tñ

feſtinauerunt credere:vnde eis dicitur etiazʒ poſt reſurectio/
n eogẽ ca.vbi dicitur
Additio ſecũda.
vlterioꝛeʒ declarationem huius quod dicit᷑ hic:·

nẽ: O tardi coꝛde ad credendum.ſ
Ug. Sianc n imote diuiſionũ. ¶ A

RQEicut.n.in mote diuiſionũ vſq; ad finẽ ca.ↄſiderã
— due hiſtoꝛie qᷓ hic tangunt᷑.ſ.de monte diui
gabaon:vidẽt ꝓpꝛie referende ad duos ad
uẽt chꝛiſti in quoꝝ vtroq; iudiciũ mundi ↄſiderat. Nã i p
mo fuit iudiciũ diſcretõis ſeu ſeparatiõis:ſᷣm quod ſepara/⸗
ti fuerũt credentes ab infidelibꝰ:de qͥ iudicio Joh.xij. Nũc
iudiciũ ẽ mũdi.⁊ ad hiudiciũ refert᷑ qð dꝛ H: Sicut in mõ⸗
te diuiſionũ ſtabit dñs.i.in iudicio diſcretiõis ſeu ſepara⸗

tiõis. In ⁊: vero aduẽtu erit vniuerſale iudiciũ iĩ valle ioſa

ditio pꝛima.

ter: non feſtinet vel nõ feſtinabit:⁊ in ſecundo ſigni
ficato eſt ſenſus: q crediderit doctrine chꝛiſti de quo hic

phat in quo iudicio finalii tamobipuniee Ad qð iudi
ciuʒ refert illud qð h̊ dẽ:Sicut i valle q ẽ in gabaon ira
ſcit᷑:qꝛ in eodẽ iudicio ſol iuſticie ſtãs ad iudicadũ õ dã
natos iraſcet.ſ.ſigna ire onñden:⁊ qꝛ i pꝛio aduentu op
redẽptionis humani generis expleuit ꝑ paſſionẽ quam

P ſuſtinuit q nõ cõ/
,„ „ AkBéit eb deitati: i
nuʒz circuibit:ſʒ ĩ vᷣga excu/ ſubalit: Ut faciat
tiel gith: cyminu ibacu⸗ obus ſuu alien
lopanis aũt comminuet. Alaſa:n eſt greg.
Vẽꝝ nõ ĩ pperuũ triturãs In mundũ venit
triturabit illuʒ: neq; vexa vt faciat opus ſu
bit eũ rota plauſtri: nec yn uʒ.ſcredimet gen
eei. häüanu: 1ʒ ab ipſo
gulis ſuis cõminuet eũ: et glienũ ẽ opus ei
hoc a dño ðo exẽcituũ exi nõ. n. ↄuenit dei⸗
uit ut mirabile faceret con- n nſun ſozal.
urn mificijet iuſticij. lariicrucifigi ber
ſiliũ:ẽt magniſicãet iuſticiã enols.Senbt⸗
dũ ꝙ iſte modus

exponẽdi h qð d: Alienũ ẽ opus ei ⁊c.vẽ verioꝛ qᷓ di
cere ꝙ punire nõ eſt ꝓpꝛiũ deo:ſʒ magis parcere ⁊ miſe

reri: ꝓut in poſtilla:tũ qꝛ licet veꝝ ẽ ꝙ deo ꝓpꝛiũ ẽ mi

*

ſereri inquantũ ad ipſũ ppꝛie ꝑtinet reuelare defect ali
oꝝ:nõ tñ videt᷑ ↄcedendũ ꝙ opus puniendi peccatore
eſt alienum a deo:cum hoc opus pertineat ad veritatẽ
iuſticie q̃ͥ deo maxime ↄpetit:vt ſacra ſcriptura in quã
plurimis locis teſtat᷑:tũ qꝛ opus puniendi tranſgreſſo/

res ẽ bonũ ſimplicit:licet j̃m quid.ſ.reſpectu puniti ha

beat rationeʒ mali.ſ.pene. Coſtat aũt ꝙ oẽ opus bonũ
deo maxime ↄpetit:⁊ ſic pʒ ꝙ punire delinquentes ſᷣm
oꝛdinẽ diuine iuſticie nõ ẽ dicẽdũ eẽ alienũ opus a deo
licet miſereri ſit deo maxime ꝓpꝛiũ. In ⁊ vero aduen/⸗
tu qꝛ iudiciuʒ vniuerſale cõpetit chꝛiſto etiã ſm ꝙ hõ:
Vñ Joh̊.v poteſtatẽ dedit ei iudiciũ facere aꝛ filius ho
minis ẽ.qᷓ quideʒ poteſtas etiã ſe extendit ad angelos:
Vñ apoſtolus pꝛia Coꝛi.vj.Neſcitis qm angelos iudi
cabim.ſ.auctoꝛitate chꝛiſti:iõ ſequit᷑: Ut oꝑet᷑ opus ſu
uʒ:pegrinũ ẽ op eius.Naã ſicut alienũ ẽ.i.nõ adueniẽs
deitati:flagellari:⁊ crucifigi:ita pegrinũ ẽ humanitati
oẽs hoĩes ⁊ angelos iudicare niſi ex vnione ad verbũ ⁊

alijs gratijs ĩ chꝛiſto ſingularibus hec ei ↄpeterẽt: ⁊ qꝛ

iſta ſic ſũt alta ſupꝛa ſenſũ hoiĩuz:vt in infidelib lumie
fidei carentibꝰ qnq; ludibꝛia videãt᷑: iõ ſubdit: Et nũc
nolite illudere ne foꝛte oſtringant᷑ vicula veſtra:ↄſũma

tionẽ. n. ⁊ abꝛeuiatõm audiui a dño.q.diceret ppt ta
les illuſiões oꝛdinata eſt a deo ↄſũmatio abꝛeuiata: qᷣ
intelligit᷑ de captiuitate babyloica vel romana:⁊ qꝛ ad

credẽda illa qᷓ dixerat de chꝛiſto eẽ aliena ⁊ pegrina vi
dent᷑ reqri diſpoſitiones hũane ⁊ diuina auxilia: iõ ſb/
dit: Aurib ꝑcipite ⁊c᷑. Nũqd tota die arabit arã ⁊c.qð
qdẽ exemplũ ñ vẽ referendũ ad finalẽ pꝛemiationẽ bo/
noꝝ:tũ qꝛ i futura remuneratiõe valde ipꝛopꝛie electi
dicerent᷑ poni vt ſemina. Semina.n.iĩ ſcriptura dicunt᷑
eẽ in hac vita:vt cũ ðẽ ĩ pᷣſ.Eũtes ibãt ⁊ flebat mittẽtes
ſemina ſua.Fructus vero ſeminũ pꝛopꝛie dicũt᷑ eẽ in vi

ta alia ĩq̃ manipuli reꝝ ſemiataꝝ: poꝛtãt:vñ dicit:Ve-

niẽtes veniẽt cũ exultatioe poꝛtates mãipulos ſuog.tũ
qꝛ h dicit ppha:Et põet triticũ ꝑ oꝛdinẽ ⁊ hoꝛdeũ ⁊c̃.

ſtatiʒ ſpiungit: Et erudiet illũ deus ſuus in iudicio do

cebit illũ. Coſtat aũt ꝗꝙ in finali ſtatu beatoꝝ ceſſat eru
ditio ⁊ doctrina:qꝛ tũc oẽs electi erũt ꝑfecti ⁊ i dño do
cti:vt.j.liii.cæ. Et iõ h exemplũ vi poti eẽ referendũ
ad illa que facit deus miſericoꝛdit᷑ circa genus huma/

nũ:vt credãt q̃ ad ſalutẽ ꝑtinẽt:⁊ bonũ fructũ afferãt

ſlu,

—

joebon
ſühekn
lsenn
bonioper
nipſa
r thoe B

diehecin
Ubi rots
fhocqood
uncn
ſn ex
jeptice
W
ſupradie
Nototad
ſtstſe
deration
guoc aut
biturgt
tsclecon
lumn dehr
Mltamfmne
wrnentis
ponden
uerſower
Ganrerß.
i
imin
cfmin
Ctunet
mitue⸗
gulloalen
nrnan,
lticvoua
Nehyrpiut

uts NMan

Wunrmnenn
ſolnetnonn

eiz Si
Mninuunerl
Slfeneit
mniabieitne
benizſnae

en
laizi
Ndadenit
unan
nſtutiig
Utchdetn
arii
deſti gini
icplsain n
Arucknn
Vmim
Nſirget
inißihii
Aniin
nd
mi)ſni de
ngubni
„üfüng
nscderifn
Gnngennin
erig giin
Ndnarudreir
Nspungdun
sNru Afni
Nſanemugi
eunint h
nul pumt
ru phihehi
mirinann
Gaie
i N
niaüfnghi
ilumgefliei
mitalan
Pei ngiricl
ihinuſt

Eſaie vvx

maoꝛe boni agricole: qui multa ⁊ diuerſa opera ĩ agrũ
ſuũ facit vt bene fructificet: vnde in hoc gloſa ſic dicit:
Pinus ⁊ miſericoꝛs dominus genus humanũ vt fructũ
boni operis afferat arat vt agricola:vomere pꝛedicati
onis pꝛeſcindit: verbere tribulationis:nunc peſte:nunc
captiuitate N

git: ⁊ hoc ẽ qð diꝰ ⸗
cit: ſuncl votn FEäriel. Ari (. xXIX.
Die. hec in glola. A ciuitas quaʒ expu-
bi notan q gnauit dauid. Aditus e

ihoc qð dicitur: Act
MNunqdqd tota die: anus ad annum ſolennita-
fm expoſitiones
q valde ppapp
pha mouet auditoꝛes quoj anñ ad attẽtionẽ excitauerat
ſupꝛa dicẽs: Auribꝰpcipe ⁊c. vt eſtimẽt:qꝙ ſiẽ agricola
noõ tota die arat:ſic de'non ſemper faciet diſpoſitiones
iſtas: ſed tantum vſq; ad tempus futuruʒ ex qua conſi
deratione auditoꝛes diſcreti ad penitentiaʒ reuocãtur:
quod autẽ ſequitur in littera: Non.n. in ſerris tritura-
bitur gith ⁊c. referendũ videt᷑ ad diuerſuʒ moduʒ moꝛ-
tis electoꝛũ. Poſſet.n. aliquis querere:exquo oẽs iuſti

cum de hac vita tranſeunt ſunt in ſtatu gratie:p quam

vitam merentur:quare aliqui moꝛiuntur in maximis
toꝛmentis ⁊ alij leuiter hanc vitam tranſeunt. Ad qð
reſpondenduʒ per exempluʒ de collectione fructuuʒ di-
uerſoꝛum:quoꝛuʒ aliqui cuʒ duritia ⁊ aſperitate colli/
guntur ſicut bladuʒ de q; fit panis. Alij vero leuit p le-
ueʒ excuſſioneʒ virge vel baculi:⁊ hoc eſt quod dꝛ:Nõ
enim in ſerris triturabitur gith:nec rota plauſtri ſuper
cyminũ circũibit: ſupple ſicut ſuper bladuʒ:ſed i virga
excutiet gith ⁊ cyminum in baculo.ſ.leuiter. panis aũt
ↄminuet᷑.i.ſerris ⁊ plauſtris pꝛout in gloſa. Sed poſſʒ
quis dicere:ꝙ licet res que deducit i exempluʒ ſit vera:

tamen ad pꝛopoſituʒ non videt᷑ pertinere:eo ꝙ videtur ca. xliij.mlta diẽ burgẽ.qͥ ñ

iuſticie dei eẽ ipſonuʒ:ꝙ in his qui in ſtatu gratie exeũt
de hac vita:tanta inueniatur diuerſitas in ipſo modo
moꝛtis.Ad quod dupliciter reſpodet. Pꝛimo dicẽdo:
Ueruntamen non in perpetuũ trituras triturabit.qua
ſi diceret momẽtanea ſunt iſta toꝛmenta reſpectu per-
petue pꝛemiationis:in qua omnia reducentur ad verã
iuſticiaʒ. Secũdo reſpondet ſic: Et hoc a domino deo
exercituum exibit vt mirabile faceret conſilium ⁊ ma/
gnificaret bikuzeuun i diceret ſm conſilium diuinuʒ
mir abile iſta exeunt:vt magnificet iuſticiã:gloſa inter
linearis ſm quã plus exigit ab eis qui plura acceperũt.
. Keplicn

N capitulo.xxviij.circa illuʒ paſſum: Alienuzʒ
opus eſt: Poſtillatoꝛ dicit ꝙ per hoc intelligit
opus iuſticie dei quod eſt alienum inquantum
alienum diſtinguitur contra pꝛopꝛium. iccirco ſicut
deo pꝛopꝛium eſt miſereri:ita punire. Dicitur hic deo
alienum quia etiam punit citra condignum. Burgen
inſtat rationibus que ex dicto poſtillatoꝛis ſunt ſolute
Nã cum dicit: iuſticiã ⁊ veritatem ſᷣm quam punitur
iniquus bonum ſimpliciter ⁊cc. Non negat poſtilla⸗
toꝛ:ſed loquitur ſoluʒ ſᷣm comparationẽ pꝛopꝛij vt di
ſtinguitur contra alienum qui ſunt modi dicendi. Di/
citur ergo ꝙ m eſſe iuſticia et veritas ⁊ miſericoꝛdia
ſunt vnum in deo ⁊ eque pꝛopꝛia ſm eſſe:ſed non ſʒ di
ci. Argumentum igitur quod facit Burgenſ contra po
ſtill. æ ſanctum thomam optime reducitur cõtra expo/-
ſitionem burgen quam dicit verioꝛem quauis incon-
tinuam. Exponit enim Burgenß illum paſſum de ope
re redemptionis dicens: Id opus deo eſſc alienum: naʒ
no couenit deitati:ↄſpui:flagellari:crucifigi:tũc arguit

ſic: Ita vere catholice dicimus deuz conſputum: flagella⸗
tuʒ:⁊ crucifixuʒ: ſicut de virgine natu:⁊a neutruʒ eſt alienũ:
niſi vt diſtinguitur contra pꝛopꝛiuʒ ideoma.¶ommunica

tione eniz ideomatum ita verum eſt deum conſpui ſicut a
puero ſᷣm damaſc.ſtellas creari. Et mirandũ ꝙ tam ſolubi

li ratione burgenß.
contra ſuum magi/

tes euolute ſunt. Et circhn ſirum ſanctum tho⸗

ugllabo ariel : fr erit triſti mam laboꝛat: quem
uallabo I 4 el tt ein riſt 6 tamen pꝛe cunctis co/
⁊ merens:et erit mibi qůa Pre HCL
I lere conſueuit. Bur
ſi Ariel. Et circundabo gẽ. etiaʒ notat poſtil
UU latoꝛem exponentem
ſeminationem pꝛo re

tributione finali. Burgenß enim vult ꝙ ſemen ſerendo vt
faciat fructum pertinet ad pꝛeſentemvitam non futuram:⁊
maxime quia de ſignifitato per ſemen ſequitur:Erudiet il⸗
lum deus ⁊ docebit illum. nam eruditio ⁊ doctrina pꝛout
ipſe vult ceſſabũt pꝛo futura vita:quando omnes erunt ꝑ-
fecti. Sed ⁊ illud videtur impꝛopꝛie appꝛopꝛiari pꝛeſẽti ſta
tui:nam ſi modi ſeminandi ⁊ plantandi pꝛopter fructum
qui venit a fruitione habent aliquam appꝛopꝛiationeʒ ad
ſtatum vie in quo eſt fructus ⁊ fruitio iperfecta:multo ma
ioꝛem habent appꝛopꝛiationem ad ſtatum gloꝛie in quo ẽ
fructus ⁊ fruitio perfectiſſima:⁊ ſi chꝛiſtus ſeminat iuſtos
in terra moꝛientium:pꝛopꝛijfſime eos plantat ⁊ ſeminat in
terra viuentium. Et ſaluo iudicio melioꝛi minus erudite
videtur dictum in vita beata eruditionem ⁊ doctrinaʒ ceſ-
ſare:quia ſic dicẽs ðſtruit actus hierarchicos:qui actus nõ
diſtrahunt a perfectione vt dicit beatus dion yſius de celeſti
hierarchia: nec dicit imperfectioneʒ in vita beata accipere
doctrinam ſicut nec eſſe: ideo ſicut chꝛiſtus accepit a patre
eſſe ita ⁊ doctrinam: ⁊ in hoc ſenſu dixit Johannis. viij.
Mea doctrina nonẽ mea ſʒ Pponeb Bi ab hloco vſã
1 tꝛia poſtill.niſi ſʒ aliã ap
plicationẽ q vt dem ẽ ſupꝛa nõ variat catholicã veritateʒ.
yv E ariel. Hic ↄñt loqt ppha ʒ illuſoꝛes (.XXIX.
Niens generalr. Et diuidit ĩ duaj ꝑtes:qꝛ pꝛimo de
tLblarat ſui propoſitũ:⁊ ꝛ remouet dubiũ:ibi Pꝛo⸗
pter oc elin adhuc in duas:qꝛ pꝛimo populo ↄminat᷑.
ſecũdo ipſũ aliqualiter ↄſolat more ſamaꝛitani poſt vinuʒ
moꝛdicatiuuʒ infundens oleũ lenitiuũ: ſecunda ibi Et erit.
Circa pꝛimũ dicit. a ¶ Ue ariel.⁊ quid ꝑ ariel ĩtelligatur
oſtendit:cũ dicit: b ¶ Ariel ciuitas.ſ.hieruſalẽ quã expu/
gnauit in pꝛincipio regni ſui iude eijciens iebueos.ij. Reg.
pv. E itus eſt annus ad annum.quaſi diceret appꝛo
pinquat finis durationis hieruſalem:gquia caldei deſtruxe
runt eam tempoꝛe ſedechie regis. d Solee itates euo⸗
lute ſunt.qꝛ deſtructo templo per chaldeos ceſſaucrũt: vñ
in hebꝛeo hĩ: Pꝛeciſe ſũt. Et loquit᷑ pꝛopheta de futuro ꝑ
modũ pꝛeteriti:ꝓpter goſ⸗ ubdit᷑: e¶Et circũuallabo ari
el.i.hieruſalẽ que a chaldeis fuit obſeſſa in circuitu. ö Re/⸗
g· vlti. f Q Et erit triſtis ⁊ merẽs.ex fame ⁊ gladio ſuper
ueniẽte. ¶ Et erit mihi.ſ.hierim. h¶ AMuaſi ariel. hꝰ dẽ
ad expꝛimẽdũ q̃re hierlłʒ h vocat᷑ ariel in loco iſto. Ariel.n.
ſʒ heb.ſignificat altare holocauſtoꝝ: Et h'ẽt hẽ Exechielis
xliij. ꝑ h aũt ꝙ dẽ de hierʒ h: Erit mihi qſi ariel. intelligit
ꝙ ſic altare holocauſtoꝝ erat aptũ ⁊ circũdatũ carnibaia
liũ imolatoꝝ:qꝛ vna ꝑ) põebat᷑ ſuꝑ altare ibi cremãda:alie
at ꝑtes dimittebat circa altare diſtribuẽde ſacerdotibꝰ ⁊ le-
uitj miſtrãtibꝰ⁊ aliq etia offerẽtib.ſ.ð hoſtijs pacificij:ſic ĩ
deſtructõe hierłʒ ꝑ chaldeos ciuitas fuit plẽa cada ueribus
moꝛtuoꝝ in⁊ circa.et ſic exponit Ra.ſa. i( ¶ Et circũda-
bo.q.ſperã ⁊c. Reuertit pphᷣa ad deſcribẽdũ obſidiois mo
du:qꝛ ſic fuit obſeſſa a chaldeis ꝙ nulł porat egredi ad fu/
giẽdũ:nec aliquis exterioꝛ intrare ad ciuitatis auxilium.

4 —————ʒ— HZM/

¶ Eticis a&] ſterra lapides A ligna ad implẽdũ foſſa-
enduz mu

k
ta. I Et mũimẽta ponãa.i.machias ad

ros. in Puiliaberis. deiecta a regno. n

De terra loq̃ᷓ;

ris c. qꝛ vulnerati ad terrã cadentes gemitus emittebant.

o ¶ Eterit qſi ⁊c. Uox in.exqᷣſita ꝑ artẽ phitonicã ẽ vox

moꝛtuoꝝ:vel potius
demonũ ad ſimiliiiuiunnnũ
dinez moaruor appa an i ſperam in circuitu tuo
rẽtiuʒ ⁊ loquentiũ:v aei -t „.
diertaitmo Reg. Crilacia cotra le agger et
ei n ver boc daa Muniméta ponã in obſidi
xxviij.⁊ per hoc dat ne n en . n
itelligere populi moꝛ Oone tuã. Humiliaberis:de
talitatẽ: ita ꝙ non au terra loqueris:⁊ de humo

diretur vltra vox eiꝰ
niſi per modum phi⸗
tonicũ. p ¶Et erit.

audiet᷑ eloquiũ tuũ.Et rit
Iſi phitõis ð fra vox tua:

Pic ↄſequenter pppe ⁊ ð humo eloquiũ tuũ mu
ta populum regni iu ſitabit. Et erit ſicut puluis
de allqualitcr lolal: tenuis: mültitudo vetilatiũ
nion veſtructionan: te: Ic ſi fauilla ptraſies mml
qui quãuis 'm oꝛdi/ titudo eoꝝ cõtra te pualu
nez dinine iufticie hie erunt. Eritq; repẽte ↄfeſti
gla in nxerint a dñno exercituũ: viſitabit i
q; humana:tamen h tonitruo:⁊ ↄmotioe tre.Ix
iniqua volutate feca poce magna turbis ⁊ tẽpe
runt: 2 factum illud ſtatis: &t flãma ignis deuo
Pacpunr: pper uog rãtis. Et crit ſicut ſõniũ vi
poſtea ꝑ perſas ⁊ me ſiis nocurne murtitucho
dos etiã deleti fueft: Oluʒ gentiuʒ ꝗ imicauert
⁊ hoc eſt quod dicit: ↄtra ariel:⁊ oẽs ꝗ militaue
P ¶Et enit ſicut pul runt ⁊ obſederũt ⁊ pualue
uis tenuis quià ven runt aduerſus eã. Et ſicut

to rapitur ⁊ diſpergi ·
tur. Wulttt do
qc].i.chaldeoꝝ iĩ cap
tiuitatem te deducẽ , ⸗- „ „
tium:⁊ patet littera vſq; ibi r ¶ Uiſitabitur c: ꝑ hoc

ſõniat eſuriens ⁊ comedit:

intelligitur multitudo ⁊ foꝛtitudo ⁊ crudelitas exercit per

ſaruʒ ⁊ medorũ venturi in bꝛeui ↄtra babyloneʒ. s ¶ Et
flãma ⁊c.quia capta babylone incẽderũt eaʒ. t ¶⸗
ſicut ſomniũ ⁊c᷑.quia ſicut ſomnians aliquado ſomniat ſe
comedere ⁊ bibere ⁊ in delicijs eſſe:⁊ in hoc delectat᷑: ſʒ hec
delectatio modicũ durat:qꝛ vigilans ſentit ſe eſuriẽteʒ ⁊ ſi
tientem:ſic gloꝛia regni babylonis modico tẽpoꝛe durauit
reſpectu alioꝛum regnoꝛum quia incepit eſſe gloꝛioſuʒ ſub
nabuchodonoſoꝛ ⁊ ſub nepote eius balthaſar defecit illud
regnum. Et ſᷣm iſtam ſententiam patet littera ſequens.
v ¶ Obſtupeſcite. Hic ↄſequenter pꝛopheta ↄminatur de/
ſtructionem per romanos que facta fuit.xlij.ãno poſt paſ/
ſionem chꝛiſti: ⁊ illo tempore aliqui de iudeis licet pauci
comparatiue receperunt ſilem chꝛiſti:⁊ alij remanſerunt iĩ᷑

ſua infidelitate excecati. Pꝛimo igitur pꝛopheta denunci/

at dictam deſtructionem:ſecundo maloꝛum excecationeʒ:
ibi Claudet oculos veſtros: tertio bonoꝛum illuminatio/
nem:ibi Nonne adhuc.Circa pꝛimum dicit pꝛopheta:
v ¶ Obſtupeſcite ⁊c Ipre magnitudine mali ſuper vos vẽ
turi. x ¶ Fluctuate ⁊ vacillate.qꝛ ſicut dicit ioſephus imi
nente obſidione hieruſaleʒ a romanis:iudea diſſenſionibꝰ
iterius erat lacerata:⁊ aliqui ſequebant᷑ vnũ tyrãnuʒ ⁊ alij
aliuʒ appꝛopinquantibus etiaʒ romanis:aliqui ↄſulebant
ꝙ ciuitas redderet᷑ eis:alij auteʒ ↄtrarium:⁊ ſic totus popu
lus erat in quadaʒ fluctuatione ⁊ vacillakong.

bꝛiamini. per deſectuʒ ſenſus ⁊ ↄſilij. 3 ¶ Et non a vino.

Et erir

ne/

ſed a ſtupoꝛe vos eõturhante. a Mouemini.d vno .
t non inebꝛietate. ſed.ſ.ex per

ꝓpoſito ad aliud. b¶ Et non inebꝛietate. ſe
plexitate. c ¶ Quoniaʒ miſcuit vobis ⁊c.i.moꝛtis q
ſopoꝛ nominatur: ⁊ iſte potus fuit eis pꝛopinatus a ro
manis:qui populũ in maxima multitudine occiderũt:
⁊ reſiduuʒ capti/

cũñ autẽ fuerit expgefactus
vacua ẽ aĩa eiuſ.Et ſicut ſõ
niat ſitiẽs ⁊ bibit: ⁊ poſtq;

onlequenter po/
fuerit expergefactuſ laſſus niur maloruzer
adhuc ſitit:⁊ aia eiᷣ vacua cerais iet bꝛio
eſt ſee en multi udo oium ies:ſeräo auz
gentiuʒ qᷓ dimicauerũt cõ mm ad vulgares
tra mõtẽ ſyon. Obſtupeſci ibi Ue qui pꝛofũ
te ⁊ admirami:fluctuate ? dieſtis. Pꝛimai
uacillate: inebꝛiami èt nõ a duaiquia pꝛimo

vino: mouemiet nõ in ebꝛi bponitur maloei

E, „.11, excecatio:ſecũdo
etate:quoniam miſcuit vo excecatiõis ratöõ:
bis dñs ſpirituʒ ſopoꝛis. ibi Et dixit dñs:
CLlãaudet oculos veſtros: Ciurca pꝛimum di

ſtros:ꝗ uidẽt uiſiões opiet ¶i. excecabit ſacer
Et èrit vobis uiſio oĩuðl ſi dotes ⁊ ſcribas:
cᷣt verba libꝛi ſignati qu qui debent eoj di
cũ ðderit ſcienti ffas: dicet ccdera len oculi
lege iſtũ:⁊ rñdebit:nõ poſ bꝛa. Saendum
ſũ:ſignatus ẽ enĩ.Et dàbit tamen ꝙ deuj nõ
liber neſciẽti lr̃as: dicet᷑qʒ eſt cauſa excecati-
ei: lege: ? tñdebit: neſcio nig olrerte ſel
lr̃as.et dixit dñs:eo ꝙ ap tuzʒ iuſte a malis
ſubtrahit grati/

am ſuaʒ mentis

illuminatiuam. e Pꝛophetas. imminente enim
euerſiõe hieruſalẽ apparuerũt plura ſigna huius cuer/

ſionis:vt dicit ioſephꝰ:q̃ tñ ꝓphete falſi interpꝛetabant᷑

in ↄtrariũ.ſ.in bonũ ciuitatis futuꝝ. f ¶ Et pꝛincipej
veſtros.qꝛ decepti a talib pꝛophetis rebellauert roma
nis. g ¶ Et erit ⁊ccᷣl.ſ.ꝓphetaꝝ antiquoꝝ q ꝓpheta/
uerunt de aduẽtu chꝛiſti:⁊ de deſtructiõe ciuitatis ⁊ tẽ
pli pꝛopter eius moꝛtem. h¶ Sicut verba ⁊c. qui
non poteſt legi quandiu eſt ſigillatus:ideo ſubditur:
i ¶ Quem cum dederint ſcienti litteras ⁊c · Sic eniʒ
reſpondẽt iudei moderni. multi enim doctoꝛes eoꝛum
qui pꝛecefſerunt determinauerunt tẽpus aduentus meſ
ſie:vnus poſt alium:⁊ omnes defecerunt: quia tempo/
ra ab eis pꝛefixa tranſierunt: ᷣm ꝙ dicit Ra. Sa. ſu⸗
per Danielem: a cauſam huius defectus dicunt docto/
res moderni.ſ is ſermones pꝛophetarum ſunt clau
ſi. k¶ Et dabitur liber.ſ.apertus pꝛedicatione chꝛiſti
apoſtoloꝛum. l ¶ Neſcienti litteras ⁊c. qꝛ quando
ſimplicibus iudeoꝛum fit mentio de aduẽtu chꝛiſti pꝛe
terito:⁊ de ſimilibus:dicunt ſe non eſſe peritos in lege:
ſed magiſtri eoꝛum ſcirent de talibus reſpondere:quo/
rum erroꝛib firmiſſime adherẽt. m ¶ Et dixit᷑ dns.
Pic ponit᷑ cauſa dicte excecationis.ſ.hypochꝛiſis: ſiue
ſimulata ſãctitas:q ̃im hieronymũ ẽ duplex inidtas:⁊
maxie etiã vigebat i ſacerdotib'ſcribis ⁊ phariſeis tꝑe
