eligepus pot abſol

uſuſpencer rtt

icbleni cbez hoe
Pltatüigni⸗ cca
cnneccirg coge
okſrarguigt⸗
mnelrin alqguoe

E

— —

imnfreiegofen

=.

alleregtin mg
umt ſeireſtigniii
üennnc
* bunntn

Pi Kühniniſratt

bundeſ nnekurz⸗
lggen g.
elonieen d⸗
d

mit
opſanie
6 iiinigi
Amnd h
Gnlenn
mrhuniin
l iobe⸗

Giicäddi

) Ahlt
Nr mt
ſuorrnt
Dlneſitn
mbulgtots
Altuuſh
„ mücaſünden
1 usbes
e büssfodet
Peſuenn
lricöctng
nſbiſe
dbi

—
—

„ler dian

hithooebip

gie ſua. t1

i nibin
ini q: mbuli

noiqueiſi t

Ppurdeiing⸗
8s Koepis d
lagiicig n
atinte deſ
inoſun
icorihoblerf
Cnſon hd
ociſuſeſtnom
ſoincl .

ido. E
Nnſun e e
adihnn Ahrl

„

1 4. Aulmnige

l

envrii
uccre per ſe ineſt igni: illud aũt q p ſe ineſt alicui non
põt ab eo ſeꝑari. O impoſſibile ẽ ignis maneat i actu
(a pmũ

ſtu. 7 pice ? mal-

5 mo non cõburat appoſito cõbuſtibili.
Dicenduũ:ꝙ adminiſtratio reꝝ ⁊ ↄſeruatio poſſunt du
plicit᷑ accipi. Uno'ex parte ce inꝙ-tũ ſunt actões dei in
ipſo manẽtes:⁊ ſic ſũt idẽ realr:qꝛ in deo nõ eſt niſi vni
ca actio intrinſeca que ẽ idẽ qð ſua ſba. Alioꝰ ex parte
effectꝰ qui eſt in creatura:a ſic differt admiſtratio a co
ſeruatoe:ſicut.n. in artificibus videmaliud ẽ inſtrʒ co-
ſtituere in eſſe:⁊ aliud ipo ↄſtituto vti:vt pʒ de ſecuri:
ita intelligendũ eſt in ppoſito:qꝛ creature ſunt dei arti/

.

642

. regnũ fuũ. e C. Et nõ ceſſabãt. Deſcripta ↄmendatõe

diuine equitatis:hic ↄñter ponit᷑ odeſcẽſio ſue bonitatj

incẽdens noxios ⁊ liberãs innocẽtes.Circa qð ãttuoꝛ tã
gunt. Pꝛimũ ẽ foꝛnacis icẽdiũ cũ dicit᷑: e Et nõ ceſ.

miniſtri regis ꝗͥ miſerat eos.in foꝛnacẽ.ſ.⁊ iſti erãt foꝛ-

liſſimi de exerci/

m regis: v oiccchhhhhh
Succen ſciãt qꝛ tu es dñs de ſolus
a5 dae diumi ⁊ glioſus ſup oꝛbẽ terrarũ.
inuentu circa ba⸗ Et non ceſſabãt ꝗ miſerãt
byloniã: ⁊ maxie ro⸗ miniſtri regis ſuccẽde
nutrit ignẽ: vt di re foꝛnacẽ napta & ſtupa ⁊
cit Saluſti: pm n 3

Salutt.: 'm pice malleolis: ⁊ effunde
alios ſũt oſſa oli .
uap lcn aſi⸗ uz batur flãma ſuper foꝛnacẽ
amurca. g ¶ Et cubitis quadragintanouẽ:
⁊2 erupit ⁊ incẽdit quos rep

leolis i. ſarment perit iuxta foꝛnacẽ de chal

e eb. „ „*1 „ „
add deo“ geis. Angelus aũt dñi de⸗
dicit: Et effunde ſcendit cum acaria ⁊ ſociſs
bat. bzrera⸗ eius in foꝛnacem:⁊ excuſſit
ʒ angelicũ pᷣſidiũ ims iani e:
cal Pſicin flãmã ignis de ſoꝛnace 7 le
Angelus aũt dñi

deſcẽ it cum agaria ⁊c᷑. Qnarto pueroꝝ remediũ cum

di: Et non tetigit eos oino ignis ⁊c.⁊ pʒ l̃a.¶ Sed qꝗrit
hic quõ iſti pueri nõ ſunt leſi in foꝛnace:⁊ dicũt aliqui

ꝙ hoc factũ ẽ ꝑ hoc ꝙ angelus excuſſit flãmã de foꝛna

ce: vt hic dĩ: ⁊ appoſuit aliqua refrigeratiua iteri: vñ
dẽ hic:ꝙ fecit mediũ foꝛnacis quaſi vẽtũ roꝛis flantem:
⁊2 tũc ſᷣm hanc viã opꝑʒ dicere ꝙ nõ erat ardoꝛ in foꝛna

ce:nic ſᷣm effectũ:nec ſᷣm rem vlł actũ pᷣmũ. Sed hꝰnõ

vẽ verũ:qꝛ.s.dictũ eſt fuerũt poſiti in foꝛnace ligati:
tñ ignis ↄſumpſit vincula eoꝝ:quia ambulabãt i cami
no:⁊ non ↄſumpſit eoʒ coꝛpoꝛa:⁊ ſic patet ꝙ puen exi

ſtentibus in foꝛnace erat ibi ardoꝛ ignis:nõ ſolũmodo
ſm rẽ vel actũ pᷣmũ:ſed etiã qtũ ad effectũ vel actuʒ ſe-

cundum:qð ẽ cõburere: exquo cõbuſſit vincula eoꝝ.
Itẽ.j.eodẽ.c.dẽ: ambulabãt in medio ignis ardẽtis.
Hicẽdum igit᷑ ꝙ ſalus pueroꝝ facta ẽ dina vtuie ſuſpẽ
dente actũ enignis.i.effectũ:manẽte tñ actu pᷣmo: quia
cum creatura obediat creatoꝛi in oibus poſſibilibfieri

põt * vtutẽ diuinã ↄſeruari ardoꝛ ignis in actu pᷣmo ſi

ne v: qꝛ pus põt abſolui a poſterioꝛi. Et ſicut pot vᷣtus
dina ſuſpendere act'ignis ſimplr:ita põt ſuſpẽdere circa
vnũ obiectũ abſq; hoc ꝙ ſuſpendat circa aliud:⁊ ſic ſu
ſpendit actũ ignis circa coꝛpoꝛa pueroꝝ ⁊ nõ circa vin
cula eoꝝ:nec circa eos qui foꝛnacẽ incendebãt. Sed ʒ

fpgica põt ſic argui:qꝛ admiſtratio reꝝ ⁊ obſuatio ſũt

idem realr ſᷣm aliquos. Admiſtratio aũt impoꝛtat ap/

plicatõem rei ad effectũ. g&O ↄuari non pot in actu pᷣmo

ignis:qn exeat in 2" actũ appoſito cõbuſtibili. Itẽ cale

ficiata:⁊ ioõ aliud eſt creaturã in eſſe ꝓducere ſeu tenere:

in foꝛnace dicẽteſ: Benedi

Hanielis iiſ.

quod eſt conſeruare: aliud ipam ad operationem applica

re:qð eſt adminiſtrare:⁊ hoc eſt poſterius ad ipᷣm ↄſeruare

vt patʒ. Licʒ autẽ poſterius no poſſit eſſe ſine poꝛi:tamẽ pꝛi
us poteſt eſſe ſine poſterioꝛi:⁊ ideo põt ignij ↄſeruari abi

hoc ꝙ agat:non tamen econuerſo:⁊ eadem ratõe poteſt ſic

conſeruari ꝙ agat in

yynnum non aliuc;
cit medium ſoꝛnacis:quaſi vr dictum eſt. ¶ Ad
vẽtũ roꝛis flanteʒ: ⁊ non te 2 dicendum ꝙ cale-

— „2 — facere ineſt per ſe igni
uigit eos oino ignis: neq; ſed hoc eſt tertio mo-
triſta uit:nec quicq; mole do perſeitatis: ⁊ talle
ſtie intulit. Tunc hi tres qᷓſi poteſt ſeparari. Jlud
exvno oꝛe laudabãt æ gio Qutem quod her ſein
riſicabãt ⁊ bñdicebãt deu?; poteſt ab aliquo ſea

rari:etiam virtute di
uina: quia ponitur ĩ
eiuj diffinitione:ideo
non valet argumẽtũ
Q autem dicitur ꝙ
angelus fecit mediuz
foꝛnacis quaſi ventũ
ac. Dicẽdum eſt ꝙ lʒ
miracula fiant ſola

ctuùs es dñe deus patrũ no
ſtroꝛum:⁊ laudabilis ⁊ gli
oſus ⁊ ſupexaltatus ĩ ſecla.
Et benedictuz nomen glo
rie tue ſcm̃ ⁊ laudabile ⁊ ſu
pexaltatũ in oibꝰ ſclis. Bè/

vtute diuina pncipa*

liter:tamen angeli circa hoc habent aliquãdo aliquod mi/
niſteriũ:ſic h:ꝙ flãma effuſa eſt extra foꝛnacẽ:factũ eſt vtu
te angeli:ſed ꝙ pueri exiſtentes intra foꝛnaceʒ non ſunt leſi:
hoc factũ eſt diuina virtute:igitur ppter tale miniſteriunm
p̃dictum dicit ſcriptura hoc feciſſe angelum. h¶ Tunc

hi tres. Poſita condeſcẽſione bonitatis diuine circa puero)

ↄſequenter ponitur collaudatio diuine maieſtatis ab ipſis:
7 diuiditur in duas partes:quia pᷣmo iſti pueri deum lau-
dãt: 2°ad laudem dei creaturas inuitat: ibi Benedicite oĩa
opera. Pꝛima adhuc in ſex:quia pᷣmo laudant deum in ſe:
2* in appꝛopato ſibi nomine.Et benedictũ nomẽ gloꝛie tue
3 in aſſumpta humanitate: Benedictus es in templo.q̃rto
in beata virgine: Benedictus es in thꝛono.S“ in angeloꝛuz
diſtinctione:Benedictus es qui intueris.ſexto in celo emppy
reo continente:Benedictus es in firmamento.Et nota ꝙdt in
omnibus iſtis modis quattuoꝛ nomibus cõmuniter vtitu
quia deus benedictus dicitur ratione creationis. Laudabi-
lis.ratione conſeruationis. Gloꝛioſus.ratõe cõſũmate frui
tionis. Superexaltatus.ratõe incompᷣhenſe perſectionis:

quia excedit omne quod de ipᷣo dicimus ⁊ cogitamus. vel

aliter ſic:qꝛ deus dicitur Benedictus.ratõe bonitatis.Glo⸗

rioſus.ratione ſapientie.vñ dicit Ambꝛoꝰ.Gloꝛia eſt clara

noticia. Suꝑexaltatus.ratõe potentie.Laudabilis.quantũ

ex iſtis deriuatur perfectio in creaturis. Dicit ergo ꝑᷣmo:

i ¶ Benedictus es domine deus patrũ noſtroꝛum.de patrti

bus fit mentio:quia ex meritis patrum ꝓcedebat eoꝛum li

beratio ſequitur: tbenedictũ nomen. hoc eſt nomẽ
domini tetragrãmaton:quod ẽ deo appꝛopatũ ⁊ nulli ali

attributum:quia ſᷣm ꝙ dicit Ra.mop.illud nomen ſi ignilii
cat diuinam ꝓpetatem intrinſecam omnibus alijs ſepatis.
Alia aũt nomina diuina imponũtur ab operibus diuiniſ:·
ſiecut patet de hoc nomine Peoinn in hebꝛeo:vel deus inl a
tino:quod imponitur a generali ꝓuidentia:⁊ ꝓpter hoc co
municatur alijs per quãdam participationeʒ: vnde iudicoeos
dicuntur heloym vel dij: vt habetur exo.xxij. Si latet fur:
dominus domus applicabitur ad deos.i.ad iudices c σο
multomagis alia nomina oiuina hoc modo cõmunicatur.
Nomen autẽ domini tetragrãmaton nulli alij comunieeck

ſed de ſolo deo dicitur. L¶ Benedictus es in templo. iſtud

templum eſt humanitas xpi: qꝛ in xpo habitar Peninndo

2 n¶¶ Bn · nedict es in tẽplo ſcõ glo⸗
dictus es qui intuerij rie tue:⁊ ſuplaudabilis:⁊ ſu
abyſſos.i.angeloj dãõ “ 2„gi
natos de celo diecos Pgloꝛioſus in ſcla. enedi
Et ſedes ſup che ctus es in thꝛono regni tui

ictus es in firmamẽ
to ⁊c᷑.⁊ accipit᷑ hic fir

tant creaturas ad lau
Adaandũ deũ celi:⁊ pꝛi

li dicentes: Bñdicite

rãdũ ꝙ in oib'iſtis ſe

diuinitatis coꝛpoꝛalr: vt dicit apls ad coł i. pꝛopi hoc dẽ
apod.xx.de celeſti hieruſalem: Lẽplũ non vidi ĩ ea:dñs de

ipſe ẽ tẽplũ eius ⁊ agnꝰ*. m ¶ Beneclictus es in thꝛono 26.

hoc eſt in beata vgine:que ſpeciali modo ↄiuncta ẽ deo rõe

4

maternitatis: ⁊ dẽ ppe ipſius thꝛon':qꝛ in gremio ei ſedit:

quando recepit mu-

nera a regibus: vt h

rubin. pᷣſidens ange-⸗
lis ſanctis. p¶¶ Bn⸗

⁊ ſuplaudabilis ⁊ ſupexal
tat in ſcla. Benẽdici es ꝗ
ĩitueris abyſſos:ẽt ſedes ſu
per cherubin: ⁊ laudabilis
⁊ ſupexaltat in ſecula. Bẽ
nedict᷑ es ĩ frmamẽto celi:
laudabilis ⁊ glioſus ĩ ſe/
cula. Benedicite oĩa opa
dñi dño:laudate ⁊ ſupexal
tate eũ in ſcla. Bẽnedicite
ãgeli dñi dño:lau.⁊ cetera.

mamẽtuʒ p empyreo
celo:quod ðſcribitur
imobile a ſanctis: qꝛ
locus ppꝛius beato
rũ:iõ dicit᷑ firmamẽ/
tũ. Conſiderãduũ etiã
ꝓ in iſtis creaturis pᷣ/
dictis dicit᷑ deus ſpali
ter bñdici ⁊ glificari:
qꝛ ſůt piũcte deo ſpa/

li ancepzirk
dictis. q ¶ Bñdicite
oĩa opa dñi. Hic ↄſe/

. coe ſup celos ſũt dño:lau. Bñ/
quẽter trej pueri inui

dicite oẽs vᷣtutes dñi dño:

mino:lau. Bñdicite ſtelle
celi dño:lau. Bñdicitè im/
ber ? ros dño:lau. Bene
quentibus vtit iſtis Aicite oẽs ſpũs dei domio:
v̈bis: benedicite: lauꝰ-

mo creaturas in gnã/

oia opa ⁊c̃. Et ↄſide/

date:a ſuperexaltate.

—

eęeacdẽ ròe qua vſus eſt in pcedentibus noibus his:bñdictus:

laudabilis: ſuperexaltatus. r ¶ Bmndicite angeli. Hic in⸗
uitant creaturas in ſpali:⁊ pᷣmo creaturas pure ſpirituales
coꝛpales:ibi Bñdicite celi.ʒ creaturã cõpoſitã ex ſpiritu
roꝛpe:ibi Bñdicite filij hoium. Dicit igit᷑ hᷣmo: r Bed

cite angeli cc pᷣmo.n.inuitãt creaturã angelicã tanq deo ꝓ
pindoꝛẽ. Uñ dicit Aug li.xj. ↄfeſ.Due feciſti oñe:vnũ ppe
te.ſ.nãm angelicã: aliud ꝓpe nihil ſ. mãm pmã. s ¶¶ Bñ⸗

5*

dicite celi. Hic iuitant creaturas coꝛpa leſ: pmo coꝛpoꝛa ce

leſtia:2 ea que ptinẽt ad elemẽta:ibi Bñdicite imber. Circa

pmũ dicit ſic: s ¶ Gñndicite celi ⁊c vbi inuitãt celũ ſidere

um cum ſperis. vij. planetaꝝ:a celũ cryſtallinũ: ideo dicit:

ſ Bñndicite aqͥ ⁊c᷑.illud.ncelũ dẽ aqueũ Bpter llendem
ſiliti

ndinẽ:qꝛ ↄuenit cũ aqua in diaphaneitate.

angelos iniptum mouent oꝛbes: qꝛ ex motu eos coqnoſci⸗

pPatẽt in lra pᷣdicta. v
pertinẽt ad elemẽta:a⁊ pᷣmo inuitantur ipſa elemẽta:2 ea q
ſaciũt ad oꝛnatũ elemẽtoꝝ:ibi Bñdicite cete. Pꝛima ĩ duaj
ge ñ ſupioꝛa:ſcðòo inferioꝛa: ibi Bñdi/
cat terrac.
carẽtia rõne dicũtur bñdicere deũ ⁊ laudare ꝑ quandam
1 NH ea ad que oꝛdinant᷑ a deo:⁊ iterum
tũ ex ↄſideratoe taliũ creature rõnales aſſurgũt ad be
nedicẽdũ ⁊ laudadũ deũ. Pꝛimo inuitãt elemẽtũ geris:tan

mus:ꝙ ex tali
te virtutes ⁊c.

ôſiderãdũ aũt in oibus iſtis: iſta inanimata

inctũ ex oſt

Bẽenedicite celi dño: lau.
Bẽenedicite aque oẽs que

lau. Bñdicite ſol ⁊ luna do

*inuitant

deminiſtrant: æ hoc eſt qð vicit᷑: Bñdici
tes ⁊c.¶Ainuitant ea que faciũt ad oꝛnatũ celi.ſ.ſo
lem ⁊ lunã ⁊ alia luminaria: cum dicit᷑: Bñdicite ſol ⁊ac. 2
Bñdicite imber. Hic inuitãt ea qᷓ

gendo tres impꝛeſſiones que fiũt in aere multuz vtiles

ad vitam hoium: ⁊ fructificatõem terrenaſcentiũ: que
ſunt imber ⁊ ros ⁊ ſpũs.i.ventus:a hoc eſt quod dicit:
Benedicite imber ⁊ ros dño.Scðdo tãgit elemẽtũ ignis
7 eius effectũ:qui eſt eſtus cũ dicit: Bñdicite ignis cẽ.

lau. Bñdicite ignis ⁊ eſt
dño:lau. Benẽedicite frig

⁊ eſtas dño:lau. Benẽdici
te roꝛes ⁊ pꝛuina dño:lau.

Benedicite gelu ⁊ frigus

dño:lau. Bñdicite glacies

7 niues dño:lau. Bñdicite
noctes ⁊ dies dño:lau. Be
nedicite lux ⁊ tenebꝛe dño:

lau. Benedicite fulgura ?
nubes dño: lau. Benedi/

cat terra dñm:laudet ⁊ ſup
exaltet eũ in ſecula. Bndi/

cite mõtes ⁊ colles domio
lau. Bened icite vniuerſa
germinãtia in tra dno:lau.
Benedicite fötes dño:lau.
Benedicite maria ⁊ flumi
na dſio:lau. Benedicite ce
te ⁊ oĩa que mouent᷑ ĩ aꝗs
dño: lau. Benèdicite oẽs
volucres celi dño:lau. Bè

nedicite oẽs beſtie ᷑t peco

ra dño:lau. Bendicite ſilij

5 tangit alterna⸗
toem tẽpoꝛis cã⸗

tã ex motu ſoliji

obliquo circulo:
ſ.hyemẽ ⁊ eſtatẽ

quia ſole exñte in

ſignis auſtralibꝰ
catur hyems: eo
auũt exñte i ſignis
ſeptẽtrionalibus
u⸗ nſr hoc
uod dicit:
Bñicite fri⸗
gus.i.hyems ⁊c̃.
Quarto inuitan
tur ipꝛeſſiones qᷓ
fiüt in oppoſid tẽ
poꝛibus.ſ.ĩ vere
autumno:cu
dicit: y ¶ Bene
dicite roꝛes ⁊c.qꝛ
ros plurimũ fit i
vere:pꝛuina ĩ au
tũno:vt diẽ phi.
.ij. metheo. F in
uitantur imp̃ſſi⸗
ones que fiunt in
hyeme:ibi: Bndi
cite gelu ⁊c. Sex
to inuitantuxr ea
que fiunt in mo⸗
tu ſolis diurno ĩ
duobus emiſpe⸗
rijs:que ſunt nox

dies:lux ⁊ tenebꝛe:qꝛ ſole exiſtente in emiſperio nro
cauſatur dies ⁊ lux:quando aũt eſt in emiſperio oppo/
ſito cãtur nox ⁊ tenebꝛa:⁊a hoc eſt qð dicit: Bñdicite no
ctes ⁊c. Septimo iuitant᷑ due impᷣſſiones notabiles: q̃
2 Bie denſitas nubiũ:ibi Bñdicite ſulgura ⁊c.

3¶ Bñdicat terra. Hic inuitant᷑ elemẽta iferioꝛa.ſ.ter

ra aqua:⁊ pᷣmo inuitãt terram ſᷣm ſe: ibi Benedicat

terra ⁊c̃ ſcòo q;tum ad partes eius:ibi Benedicite mõ

tes ⁊ colles.tertio quantum ad ea que germinãt ex ter-
ra ⁊ adherent ei:ꝓpter quod nõ ꝑtinẽt ꝓpe ad oꝛnatũ

terre.ibi Benedicite vniuerſa germinãtia ⁊c. Conſequẽ
ter inuitant elementũ aque:⁊ pᷣmo q;'tum ad oꝛiginem

fluminũ cum dicit: Benedicite fontes.ſcõo quantũ ad

id quod eſt terminus fluminũ:que fl
gregantur:ibi Bñdicite maria ⁊c. a

umina in mari cõ
¶ Benegicite ce/⸗

te. Hic inuitãtur ea que ꝑtinẽt ad oꝛnatũ elemẽtoꝝ: cu
iuſmodi ſunt aĩalia in elementis viuẽtia ⁊ mouentia ſe
ipſa:⁊ pᷣmo que pertinent ad elementũ aque:cuiuſmoi
ſunt piſces:⁊ hoc eſt quod dicit᷑:Benedicite cete ⁊c̃.exp

mũtur hic cete:qꝛ ſunt piſces maximi mirabiles mul
tũ inter creaturas dei.ſcᷣo inuitantur ea que ꝑtinẽt ad
enedicite oẽs volucres ce

oꝛnatũ aeris cũ dicit᷑: b

li.⁊ accipit᷑ celũ impꝛope p celo aereo ¶ inuitant᷑ ea q̃
pertinent ad oꝛnatũ terre cũ dẽ: (IBaſtcite oẽs be⸗
ſtie.q;tum ad aialia ſilueſtria:vñ dicũtur beſtie q̃ſi va/
ſtie. OD ¶¶ Et pecoꝛa.q;tum ad aialia domeſtica. ¶¶ e
Bñdicite filij. Hic inuitãt creaturã cõpoſuã ex ſpũali/⸗:

ipboifes

flipeiun/
W
rpnſtil
ſaur ge Gis
olae piliſn
iute npop.
Ouano miſros

erbotios ⸗

orſibi Bene

girſnidomi

iid icꝛ bus

peſtaccepta4

cvlitit er ſpi

urſactigte
niltate: iex
ſbl: Bfiiite
ſis 771io
mminitlauden
ſiin ſeißis:ſiea

ſßis nchosue⸗

fütcun dicicur:
h(Benedicie
unnia re n hot
qr ſplem ro⸗
femlaudädi ha⸗
bcbant aaetang
tur cum ddͤirur⸗
erutno
Ddeinferno d.g

licdeſcendiſſen

git op niſi ſcr
lutiſoiſſentoͤi⸗
lengo iguh tin⸗
koltcn /
Bicllir olpet
Nre tſud H
fniſdt ꝛno

tinelis ppls⸗
mialqui ſpe
Ulchn coledit
ſſſcſuitoba
Achiſchhn
dlants

o. Tüe
rder et;⸗
phnelpl-
Ainqua

= =-
—

=ꝛ=
=

ronep
focodign.
hpura nöt

ubinum

-

ctatog diei⸗

¶Danielis ii ”YUMUD⸗ẽ

füine
ünen coepoꝛali.ſ. nzm humanã: 2 mo gnãlr cũ dicitur: Bñ bñ ap tꝙ ãgelus nõ erat 18:
ü eOnur: n apparebat pois: aig alida!
ti dicts flli poium ⁊c̃.ſcõo pplm iſrl ſpecialr:cũ dicitur: pꝛa Pbüm 7 34 de Srtr m oiſe ngene n n
dictinäi Beneicat iſrl ⁊c. hoc eſt ꝙ ille ppls ſpali cultu di raculi cũ dẽ: t¶ Tuũc acceſſit nabuc. ad oſtiũ foꝛnad. ex qᷣ
dar ileree tcebatur peculiagris deo. ʒ adhuc ſpaàlius ſacerdotes eceõ pʒ eddeuotio:qꝛ nõ mittit nũciũ: v ¶ Et ait ſene ſer

dicitur: g Bñdicite ſacerdotes ⁊c. ⁊ hoc qꝛ debent Egre

ui dei excelſi.no idolox mutoꝝ qᷓ colũt᷑ ĩ terra x Q
Adlimini. de foꝛnace.ſ.

* kirnnt, ctitate in poplo. , J Leſe
1 ui Auto idros hominum dño:lau. DPẽne acceſſit nabuchodonoſoꝛ A genead 2 D
d ſenind iunctoſeibl Bene dicat iſrdñm:laudet ⁊ ſuꝑ ad oſtiũ ſoꝛnacis ignis ar· ¶gregati ſatrape. q oi
r –W dicite ſerui domi Eexaltet eũ in ſcla. Génedici dentis: ct ait: Sidrac miſac cue ſatrape 2 huiuſ-
s en i gerti laus te ſacerdotes dñi dño: lau. abdenago ſui dei excelſi a ¶ ötemplabãtur
n uh Lonen ucchta Bfjdicite ſui dñi dño:lau. Egredimini t venite. Sta viros üllos. admiran
lir rnke ſin dfaͤetltat eir Bñqdicite ſpũs ⁊ aie iuſto timq; egreſſi ſunt ſidrac mi tes de miraculo:qð p
V. araen humilitate: iceo rum domino:lau. Benedi ſac t abdenago de medio baeꝑ eltpereatg
n (Iſublit: Bidicitre cite ſãcti ⁊ hũiles coꝛde do ignis. Et ↄgregati ſatrape ignisi coꝛ ox. 1 q
—— cna mino:lau. Benedicite ana magiſtral iudices ⁊ potẽ plusẽ b Lapillus
al· unan fſta in ſeiis: ſie nia agaria miſael domino: tes regis ↄtẽplabant᷑ viros o auſ d.
e ſeißis inchoaue⸗ laudate ⁊ ſupexaltate eũ in illos:q̃ nihil poteſtan ha Saraballa i. bꝛacbe
i müntſen rüt Dieuur: ſeculeg7 eruit nos de ifer buiſſet ignis ĩ coꝛpoꝛib eo eſtinalej ? bꝛeuej ( dN
io wunmn b¶Benedicite no ⁊ ſaluos fecit de manu rum:⁊ cpillus capitis eo mõ fuiſ. imu. qe non
anania vc. hoc moxt: ⁊ liberauit ð medio rũ non eẽt aduſtus: ⁊? ſarà ſolũ nõ ert aduſta:

n cneroredete

1

Pumgin 30 Bue
inen pollere ſpali ſan⸗

eſt qꝛ ſpalem rõ/

nem laudãdi ha-

ardẽtis flãme: ⁊ de medio

balla eoꝝ non ſuiſſent imu

ſed nec Snigra-
ta. e Et odoꝛ igniſ
nõ traſil.ꝑ eos.qꝛ nõ

umimni bebant que tangi ignis eruit nos. Cõſitemi tata:è odoꝛ ignis nõ tran
aun tur cum bditur: ni dño qm̃ bonqm̃ iſchin ſiſſet ꝑ eos.Et crũpens na erant immoderate ca
dgn l en ano, miſicoꝛdia eo. Mẽnedicite buchodonoſoꝛ it: GBene/ lelſacti ¶ z' quod po-
e mm Ulic veſcendiſſent Obs religioſi do deo deo dicti de'eoꝝ:ſidrac videlicz amieh geclzmau di
mn aie eoꝛ, niſi pſer-· Lũ:laudate ⁊ cõſitemini ei: miſac ⁊ abdenago: ꝗ miſit buc ĩ laudẽ Siſ. ¶ —
ſi hmid nati fuiſſent d in?· q? ĩ oĩa ſcla miſicoꝛdia ei angelũ ſuum:⁊ eruit ßfuos Alit: Bñdicr deꝛc. q
V. kn cendio ienis vtu. Hucuſq; in hebꝛeo nõ hẽ: ſuos ꝗ crediderũt ĩ eum: t miſit ang.ſuũ. hae
, Waa . ◻ „* &ασ r“* n. ꝙ erat alijs diſſi
e mto Bögicite oes reli 7p oſuim de heodotio⸗ verbu regis unutauelur. ? 1 gſubuo Waini
ubisun gioli rc. iſtud vl⸗ NDis editiõe tranſlata ſunt. tradiderũt coꝛpoꝛa ſua ne alis egrediẽtib' 5 foꝛ
nohnt ni⸗ timũ addit qꝛ n?5 LZũc nabuchodonoſoꝛ rex fuirent ⁊ ne adoꝛarẽt oẽm nace cognouit ꝙ fue⸗
ißtueſumn ſolu i pplo igii 3 obſtupuit.et ſurrexit ꝓpere deũ excepto ðo ſuo. A mè trat angeluj.ſeqt:¶¶ H
hni ſnan etis in alis pplis aqit optimatib' ſuiſ: Mon? ergo poſitũ ẽ hoc decretũ’: Et vpuͦ regis imuta⸗
icuenirooppo erant aliqui qꝗͥ ſpe miſſnke! . „ 1.9 uerũt.obediẽdo ðo ⁊
Caddericient ciali chtu colebẽͤr es viros miſimus in me viomnis populus trib. non regi.Et qꝛ nõ ſo
niſamj Ddñz:ſic fuit J9ob ? dio ignis cõpeditos: Qui lingua quecũq; locuta fue lum nabuc. in ſe: ſed
i bilanimni Melchiſedech: æ reſpõdentes regi dixerunt: rit blaſphemiã cõtra deum etiã in toto regno vo
winainu = Vere rex. Reſpnditrex æ ſidrac miſac æ abdenago luitlaudare deus: i
n i dn nabta Der eſiy. ait: Ecce ge video dios diſperear drnreiug zale⸗ ſeure ines
eamii poaars pᷣncipalij b* quattuo? lolutos ⁊ ambu tuxr. Heq;.n.ẽ ali de ꝗq poſ tũ cc.i. lex firma: 2
Aaulgale capli: in qua po/ lantes in medio ignis: ⁊ ni ſit ita ſaluare. Tũc rexpꝛo paatet. ¶ Quartuz qõ
. timrlin nlur Bucron e⸗ hil coꝛuptõis iĩ eis ẽ:t ſpe mouit ſidrac miſac ⁊ abde ponien D exalta
aie vbiſeriprura not cies q̃rti ſilis filio ðᷣi. Tuùne nago ĩ ꝓuicia babylonis. pacforepinetemhen
ddnm änuo⸗ Daimm (EFEF(F([(EÄEÄEEoceſt ao os: k
tn 6 apparil⸗ ngelia a aruit Prur cũ us puer:: Tunc ePmouiefidtne m c vrabdenago, ainplij ante
iti ⁊ hoc eſt quod dicit᷑: EZane l uc. obſtupuit. ex quia pus erant pᷣfecti operum:ſed nũc fecit eos iudices pui
. nan cõbuſtione ſubita robuſtiſſimoꝝ viroꝝ ſui exercir:vt ciarum: a patʒ littera. ¶ Et in iſto caplo poteſt aſſignattj
roli Kaceu en⸗ de Duerar ſaluatõe in foꝛnace. m ¶¶Et rapler orzalllagnidin aiaen horz ſimulat oniid
neni urrexit ppere ad vidẽdũ miraculũ. n ¶ Et ait opti adoꝛantibus emulationis: in miniſtris vel in inſtrumentis
lu ti matibus ſuis.i.pmis pᷣncipib poſt regẽ. o ¶ Nonne aculatois:in foꝛnace tẽtationis.Statua igitur notat ſimu/
üõ
, er 08.q. d. 4 at p- . ta: 4 arae era Jann . 2£
u nn, ſpongit rex ⁊ ait: Ecce vräͤeo Uttne⸗⸗ iõ analabatut qꝛ habʒ faiſe vonellatkUzig bob⸗ M Dtetemn. 13
ö de qrto. r ¶ Solutos.qꝛ admirabat᷑ ꝙ ignis cõbuſſiſ ta: ꝓpter falſam pietatẽ.Sita: ꝓpter falſã poteſtatẽ. Dedi/
ii ſet eoꝝ vincula ⁊ nõ coꝛpoꝛa:⁊ hoc eſt qð dĩ:Et ambu cata:pp falſã celebꝛitatẽ fame.Adoꝛnata:pꝑ falſã maieſta
Hcbtun guſ lantes in medio ignis c. s t ſpẽs quarti ſilis ẽ fi· tẽ. hec oia ſil ↄcurrẽtia faciũt ſimulatoꝛẽ ſtatuam non ho
eaſirti lio dei.qꝛ ꝓpi irradiatõem vultus in coꝛpoꝛe aſſumpto minem. In adoꝛantibus eſt nota emulationis. Adoꝛant

¶Liber

pᷣmo ſatrape.i. nobiles aſpirãtes ad nobilitatẽ genen. Ma
ſtratus. i. pſili arij aſpirates ad familiaritatẽ pncipis. Ju-
glccs al pirates ad auctoꝛitatẽ. Duces.ſ.exerci᷑ᷣ aſpirantes
ad nois celebꝛitatẽ. Lyrãni.aſpirãtes ad ptãtem. O ptima
tes. aſpirãtes ad regiã dignitatẽ. Pi oẽs adoꝛat ſeculi digni
tatẽ:ne potẽtiã hono
res vel oiuitias ꝑdãt
quoꝝ exẽplo ſubdiri
faciliter inducuntur:

oꝛ rex ibus pplis gẽ

impulſi a maioꝛibus e ene. V
potẽtiã. A doctoꝛi· tibus ⁊ linguis:ꝗ hitant in
us: per falſaz doctri vniuerſa terra: pax vobis
nã. A religioſis:p fal multiplicet. Signãa et mira

ſam vitã. In miſtris

. E
vel inſtrumẽtis nota bilia ſecit apud me dẽus ex

tur adulatio: quidaz II⸗ Po . 7,
n. adulãtur ſuꝑioꝛl· pdicare e' ſigna: quia ma-
bus rõe timoꝛis: ⁊ h* gna ſunt:et mirabilia eius:

ſignificat p tubam qꝛ
terret:qͥda rõne ↄñdi
honoꝛis:vt ambitio
ſi:a hoc ſignat᷑ per ſi
ſtulã:qdã rõne fauo/
ris hẽndi in cauſis: ⁊
hoc ſignificatur ꝑ citharam:quidã rõne valoꝛis tẽpoꝛalis
vt pauperes:⁊ hoc ſignificatur ꝑ ſambucã:qdaʒ rõe affect
carnalis amoꝛis:ſicut ſũt ꝓpꝛie diligẽtes:⁊ hoc ſigniſicatur
p pſalteriũ:quidã ratoe decoꝛis:vt laſciui:⁊ hoc ſigniſicat
per ſymphoniam:qdam rone liuoꝛis:vt ſic ꝑ ſupioꝛes poſ
ſint ſe vindicare de alijs:⁊ hoc deſignatur ꝑ oẽ genus muſi
coꝝ::quia tales per omnẽ viam querunt adimplere ſuuʒ ꝓ/
poſitum. Quarto in foꝛnace ⁊ pueris notat᷑ tentatio ⁊ tri/
bulacio:in foꝛnace actiue:⁊ in pueris paſſiue.oꝛnax enim
tribulatõis ſeptuplũ ſuccendit᷑ ↄtra iuſtos anteqꝙᷓ; liberentur
Per aduerſitatẽ:in inſidijs hoſtilibus.Per aſperitatẽ:ĩ af/
flictionibus coꝛpoꝛis exterioꝛibus. Per anxietatẽ:in ↄflicti
bus mẽtis iterioꝛibus. Per arduitatẽ:in opibus difficilibꝰ.
Per auctoꝛitatẽ:in pᷣceptis foꝛtioꝛib .Per auſteritatẽ:i vi/
ctu ⁊ alijs neceſſitatibus coꝛpoꝛalibus. Per calamitates:in

fgnũ ſempitnũ:ct poteſtas
eius in gnãtõe ⁊ gnãtõem.

infirmitatibus ⁊ languoꝛibus. oꝛnax aũt tentatõis ſimilr

ſeptuplum ſuccẽditur:quia ſeptẽ ſunt differẽtie tentatiois:
quia quedã tentatio dubia:quedã occulta:q̃dam fraudulẽ
ta ſub ſpecie boni:quedã ſubita ⁊ periculoſa:quia i repenti
nis difficile eſt ſe bene hẽre:q̃dam impoꝛtuna ſicut eſt tenta
tio carnis:que impugnat omnibPꝰhoꝛis:quedã perplexa:q;̃
dam violenta ex intenſione periculi vel moꝛtis. He tẽtatio
nes ſuccendunt᷑ napta.i.ↄcupia peccati oꝛiginalis. Stupa.
i.ↄcupiſcẽtia ſuꝑbie ⁊ vanitatis. Pice.i.concupia luxurie
carnalis. Malleolis i. concupia mundane cupiditatis:que
deſiccat auaꝝ hoĩem:ſicut malleoli ſarmẽta ſunt deſiccata
Ex hac foꝛnace eripiũtur pueri.i.innocẽtes. Uincula ↄſũ
munt᷑.i.difficultas ad bonũ ⁊ ꝓnitas ad malum. Seruan

tur aũt illeſa ſaraballa.i.bona que honeſtant:qꝛ tegũůt mẽ

„ V J.

☛ 9

oñdẽtis. Cà finalis ẽ pnũciatio xpᷣi pdicãtis:trepidatio

dei oipotẽtis:hũiliatio regis ſuꝑbiẽtis:exaltatio danie
lis interpᷣtani:ↄſolatio ppli fuiẽtis. Cã efficiẽs ẽ ſpũl⸗
ſancti iſtictus:quẽ hũit daniel tanq; vir ſobꝛo ⁊ deuo⸗

tus:humilis ⁊ ſbieci:iterpᷣtatoibus aſſuet.Cã aũt foꝛ

—

Abuůchodonoſl.IIII.

celſus. Placuit ergo mihi

qꝛ foꝛtia:è regnum eius:qꝛ

malis conſiſtit in
mõ ſcribẽdi hãc
viſionẽ:que ſcri/
bitur pꝑ modum

Egò nabuchodonoſoꝛ gꝗèᷣ
tus erã in domo mea: et flo

rens i palatio meo. Som/ Eplerq: Ecpla re.
e a . gis nabuc. miſſa
niũ vidi quod ꝑterruit me pꝑtotũ regnũ ſuũ
⁊ cogitatões in ſtratu meo ad laudẽ deii me
⁊ viſiones capitis mei con moi hue ſacti
turbauerunt me. Et perme ennele Polt,
21 ta eſt in ſerie hui
ꝓpoſiiũ eſt decretũ:uᷣt ĩtro libꝛi:⁊ iõ diuidit
ducerẽtur in ↄſpectu meo p modũ eple: qꝛ
cuncti ſapiẽtes babylonis Pmaporl laluta
⁊ vt ſolutõem ſomnij ĩidica narratioib Si⸗
2 N r e y„„ 1 — .
rẽt mihi. Tüc igrediebãt gna. z ifert oclu⸗
ſio:ibi Nunc.In
ſalutatõe aũt pꝛe

ponitur pſona ſalutãs:qꝛ ẽ maioꝛ:cũ dẽ: Nabuch.rex.

ferẽtiã illoꝝ q iĩ templis colebant: lacuit 4
hi pᷣdicare.i ſolẽniter ꝑ eplłaʒ diuulgare i ¶ Eſiga.
ideſt opera ſupꝛa naturam facta: k ¶ Quia 4 1a

bꝛa pudibũda.Tiare.i.bona q̃ delectãt:qꝛ ponunt᷑ ĩ capite

Calciamẽta.i.bona q̃ ſuſtentant.Ueſtes i.bona q̃ confuãt.
Flãma aũt que diffundit᷑ per cubitos.xlix.⁊ qnquageſimũ
non attingit:ſignificat penã inferni que nunq; ↄſequetur re
miſſionẽ iubilei.i.requiẽ eternã que per remiſſionẽ iubilei
ſignificat᷑ in ſcriptura:qꝛ in iferno nulla ẽ remiſſio
Abuch. rex ⁊c. hec ẽ ʒꝰviſio ſignificãs xpᷣi pᷣdica⸗

— n tionẽ humanã ꝓſperitatẽ matia aũt hui viſio⸗

. mnis eſt factũ nabuc.q ꝓpter offenſam dei ſeptẽ an
nis verſus ſuit in amẽtiã:herbaꝝ radicibus int᷑ aialia nu-
tritus:⁊ poſt dei miſericoꝛdia ad regnũ reſtitut:⁊ ſic hũili
atus:regem celi laudare cepit:in quo oſtenditur myſteriuzʒ
dominice pᷣdicatois.ſ.hũane ꝓſperitatis finẽ laudabilem

poſtea ſpdunt᷑ ꝑſone ſalutate:cũ dĩ: b¶ OQibus po⸗/
pulis ⁊c᷑.qꝛ erat monarcha oꝛieni:vt dem eſt. ʒ deſcri

bunt᷑ bona optata ꝑſonis ſalutat᷑: cum dẽ: c ¶ Pax

vobis multiplicetur.qa bonum pad debet rex optare
ſubditis:qꝛ ad hoc eis pꝛeponitur. O ¶ Signa ⁊ mi⸗
rabilia Hic ponitur conſequẽter epłe narratio: ⁊ pmo
ponitur iĩ generali:a2 i ſpali:ibi Ego nabuc. Cires pmũ
conſiderandũ ꝙ hic i generali narratur factũ nabuch.
quomodo ꝓpter ſuperbiã ſuam ĩ amentiã verſus ẽ: ⁊
humiliatus:⁊ per cõſequẽs a deo ĩ regnũ reſtitutus: ꝓ

pter qð fuit mor'ad deu laudandũ: ⁊ p eplam ad laudẽ
dei ſuos ſubditos iuitandum:⁊ hoc eſt quod dẽ hic.

d¶ Signa.i. opera dinit ſacta ad iducendum homiej
ad dei reuerẽtiam: e ¶ Et mirabilia. qꝛ excedũt ĩtelle
ctus humani facultatẽ: f ¶ Fecit apud me.i.i perſona
mea:⁊ ſũt vba nabuc. g ¶ Peexcelſus.hoc dẽ ad dif
h¶ Placuit mi

ſunt. ideſt talia ꝙ nullus poteſt ſimilia facere: l Et
mirabilia ey quia ſoꝛtia.cui nullus poteſt reſiſtere vel
impedire: m ¶ Et regnum eiuj:qꝛ regnũ ſempiternũ.

ideſt ſine fine: n ¶ Et poteſtas eius in generatõe 7 ge

nerationem.ideſt i omnẽ nationem. o ¶ Ego nabu
chodonoſoꝛ. Hic deſcribitur narratõ epiſtole ĩ ſpeciali
vbi pᷣmittit quoddã exoꝛdiũ reſpectu ſequẽtium:i quo
i generali tangũtur perſona videns:⁊ perſona interpꝛe
tans: a ſtatus vtriuſq;. Scòo aũt ponitur ꝓſecutõ iſto
ruʒ determiate: ibi Uiſio capitis mei. Pꝛimo ergo de
ſcribitur perſona vidẽs cum dicit: o ¶ Ego nabucho
donoſoꝛ.monarcha oꝛientis q ¶ Quietus.ſ. a pꝛelijs

ſbiugato mihi oꝛiente r ¶ In domo mea.i.ĩ babyio

ne quã fece
.IIII.

t caput ſue monarchie:vt dicetur.j. eodẽ
caplo. 84 Et floꝛens i palatio meo.quia oia ſucceſſe
rant ſibi a ibim ſorun.n. ꝓſpera dicitur floꝛitõ me
taphoꝛice. t ¶ Somnium vidi. diuinitus imiſſum.
v ¶ Quod perterruit me ⁊c̃.diuia virtute hoc faciẽte.

ſequitur: x ¶ Et pꝑ me ppoſitũ ẽ decretũ. hic incipit ꝑ

ſonaz interpꝛetantẽ tãgere: Ut intro.iↄſpe.m.cũcti ſa.

⁊c᷑. y¶ Tũc ingrediebantur harioli cc᷑. ſupꝛa expo
ſituz eſt: qui dicebantur harioli:⁊ ceteri hic nominati.

,
(Etoolatoennen
ſnui
ieſertieſfſon
aiahlee
tipelciern
ecgon

6
ioctin ℳecu
no. Quentun
ſie iut nd
a ai alje:
gurine lias
ibmiigpoſu
ytdicluz
i dicedum g
rabſens o ali⸗
Coorduo regni
ſpio: ppi o
gno pceptt int⸗
ſclapiitee:ſint
oöpertti ſ⸗

cgllcalurqtexpe

cibetdanielem:
ghoc vicdetſons
leliacüdf: Oo⸗
lutoen eius non
iadicaueruntmi⸗
hi donec ingreſ

ſuseſt daniel di.
t Lui nomen
balthaſar m no⸗

medeimei qui⸗
—NR
deug abucho.
n i hy
ſti oor /r,
Aitenßtancliſonn
ae ginn pi.
on nioladiet
Miſcam diuinath
nyerignäcn
iſcbicytdiunin
egglipueſtennn
ttmdinab ſnad
ſſinadgbſuim
Ndiumngtoper ho⸗
ſborego inbalf⸗
ſitbaintr i
igubnagi han
leliin pluralid
Koiſacfnn iſe
iſceti dotes
ispigirſolue
nſalſonni i
ſünmnuti
tde eſtſedp

liin
ac
ctiſi
iſk ha
naniin
ſt
ireni
) monen
wenigen

Blu nn.

miniſi
Aimn
4 Whrkſ
mnote
e tin
0 Priu
9 pnaäicen
3 oponti
norbſbinen
eanotbi
auz intn
ſotbiſtu
urrtpegitß
Nrcüdiſebechee
miNdnc. N
mandi 1ſ

un ſen
un 9 .Sefr
iCpulue lugi
mmuy ui itn⸗
ianani mmii,
gingu/fiune

argenunta ſſ

rpebna

t oogoi hi
Ormun honig
iu ganiitiele
palmelidetiong
cluah dins ,

WS

4

nlene C.
(dangt
ninnm I5
Ausotſtfäüttit
Cernpölnm,

cs ngni
(en

ſus eſt in ↄſpectu

vocat cũ alijs: 2
maxime qꝛ alias

dus pceperat ĩ ſi

ſus eſt daniel ꝛc̃.
C G LCui nomen
balthaſar ſᷣm no

3 (Et ſolutoem ein indicauerũt mihi. qꝛ hoc ẽ ſoli
dei:ex quo pʒ eos falſũ rñdiſſe in pᷣma viſione qñ dixe⸗

rũt: Rex dicat ſomniũ ſeruis ſuij:⁊ ſolutõeʒ ĩidicabim.
qꝛ hic dꝛ expᷣſſe: rex ednen in ↄſpectu eoz

⁊ tñ neſcierũt intpꝛetari: a ¶ Donec collega.i.familia

ris b ¶ Ingreſ·

harioli magi chaldei ⁊ ha
ruſpices ⁊ ſomniũ narraui
in ↄſpectu eoꝝ:ẽ ſolutõeʒ

meo. Queritur
gq̃re ñ fuit pᷣmo

ei ſomniu expoſu eb nõ idicauerũt mihi: do
crat: r digiu eſt nec collega igreſſus ẽ ĩ cõ⸗
x. · Daccum ïÿ ſpectu meo daniel: cui no/
erat abſens ꝓ aliꝰ x⸗ 2
quo arduo regni mMẽ balthaſar ſim nomẽ dði
. . 9
negocio: ꝓpi qd; ei:qui hʒ ſpm̃ deoꝝ ſan
rex nõ pᷣcepit in/ ctoꝝ ĩ ſemetipᷣo:⁊ ſomniuʒ

lici ſapieres: ſitut coꝛã ipo locut ſũ. Baͤltha

ſar pᷣnceps harioloꝝ:quᷣo/

mili caſu:qꝛ expe i. . 1
ctabat danielem: niã ego ſcio:ꝙ ſpm̃ deoꝛuʒ
⁊ hoc videt ſona ſanctoꝝ hẽas in te: èt oẽ ſa
X lea ciof: So⸗ cramẽtũ nõ eſt ipoſſibile ti
indicauerunt mi· bi: uiſiones ſomnioꝝ meo

rũ quas vidi ⁊ ſolutõeʒ ea
rũ narra. Aiſiò capit mei ĩ
cubili meo. Nidẽbã:⁊ ecce
arboꝛ in medio tre.èt altitu
do eius nimia. Magna ar-
boꝛ ẽt ſoꝛtis: et ꝓceritas ei

hi: donec ingrel⸗

mẽ dei mei. quia
tali noie vocabat᷑
deus nabucho.
d ¶ Qui hʒ ſpi⸗
ritũ deoꝝ ſcõꝝ.

ad interptandũ ſomnia: ꝓpi hoc ars interpᷣtãdi ſõnia

dicebat᷑ ſcia dina.vñ ⁊ Albert magnus ſuꝑ libꝛum de
ſono 2 vigilia dicit Socratẽ exclamaſſe athenienſibus
laudas ſclam diuinatõis ſonioꝝ dicẽs: Abſit a me v
hanc veſtrã quã expti eſtis ꝑ ſomnia dicã eſſe falſa ſciẽ
tiã:ſed hac vt diuinã me ignoꝛare pfiteoꝛ:humana mẽ
ſcire exilii ꝓteſtatus ſum: ⁊ vt veꝝ fatear hoc ſolũ me
ſcire arbitra- ſuʒ qð ignoꝛo:eo ꝙ ſciam deoꝝ vel ſcoꝝ
nõ ſum adepr.ſeqtur: e ¶ Balthaſar pᷣnceps hariolo
rũ.i.diuinatoꝝ:⁊ hoc rõe diuie ſapie:quã hẽbat: ⁊ nõ
ali:⁊ hocẽ qò ſubdit᷑: f ¶ Qm ego ſcio ꝙ ſpũm deo⸗
rũ ſcõꝝ hẽas in te.dicit deoꝝ ſcõꝝ ad differetiã demo/
nũ a quib magi ⁊ harioli ⁊ huiuſmõi querebãt rñſa:
lodtur etiã in plurali de deo ſ 2c gentiliũ. ſequit᷑:
g ¶ Et oẽ ſacrm.i.ſecretũ. h tibi ipoſſibile.
q.d.oẽ ſecretũ potes aperire. i¶ Uiſiones ſomnioꝝ
meoꝝ q̃s vidi.⁊ ſolu.eaꝝ narra.nõ petit h nabuc. nar
ratõem ſui ſomnij q̃ſi ignoꝛati:ſicut ĩ pᷣma viſione: qꝛ
hoc ſõniũ narrauit pmo rex alijs ↄiectoꝛib': ⁊ 2 * danie
li:vt hic dictũ eſt:ſed petit narratõem ꝑ modum expo-
ſitõis. in qua opʒ repeti ſomniũ ab TSS applicã/
do partes viſionis ad ꝑtes ſolutõis. k¶¶ Uiſio capi.
Poſito exoꝛdio narratõis ⁊ inipꝛetatõis:hic pcedit ad
vtrũq; ĩ ſpali:⁊ pᷣmo ad narratoeʒ:⁊ ad ei interpᷣtatio
nẽ:ibi Tu ergo balthaſar. Pꝛima in tres:qꝛ pᷣmo nar/
rat᷑ viſio put ſignat regis eminẽtiã:⁊ꝰ ꝓut ſigniſicat cõ
tra eũ dinã ſniam:ibi Nidebã.ʒ ꝓut expmit ſnie cam:
ibi In ſnia. In mas te dicitur ſic: k ¶ Uiſio capin
mei.qꝛ tales viſiones fiũt in parte imaginatiua: que vi
get in capite. l ¶ In cubili meo.qꝛ ĩ ſomno ẽ facta iſta
viſio qetatis ſenſibus exterioꝛib:hec ẽ.ſ.que ſequitur:

qꝛ radices ſunt oꝛi ſiles:2 aia. n

cõtingẽs celũ. Aſpèci illi
èàt fruci'eius nimius:ẽct eſca

ramis eius ↄuerſabant᷑ vo

it a me vt

que infrangibilis eſt. p

ma Uidebã a ecce arboꝛ. ꝑ arboꝛẽ nabuc.ſigniſicat᷑: qꝛ Fʒ
phᷓᷣʒ hõ ẽ q̃i arboꝛ euerſa hns radicej ſurſũ.i.capilloj:vł oj:

g es iu le . n ¶In medio terre. quia
bab ylon vbi regnabat nabuc.ẽ ĩ medio climate terre hita

0o¶Et altitudo ei'nimia.

bilis.iſ. i quarto ſᷣm alfraganũ.

ꝓpi potẽtiã nabuch.

⁊ eius ſuꝑbiã. ¶p
Magna. ꝓpter regni
extenſione. q ¶ Et
foꝛtis. ꝓpter magnã
miliciã ⁊ peritiaʒ ar/
moꝝr. r ¶¶ Et ꝓpceri/
tas eius ↄtingẽ) celũ.
ꝓpter nabuc.excellen
tiã q de infimo ſtatu
ad tantã potẽtiã ðᷣue⸗
nerat:vt.S.dictũ eſt.

erat vſq; ad tminos vniũᷣſe
terre. Yolia eð pulcherria:

vniuerſoꝝ ĩ ea. Subter eaʒ
hitabãt aĩalia ẽt beſtie: ẽt ĩ

lucres celi:⁊ ex ea veſcebat᷑

oĩs caro. Nidẽbã ĩ viſion? s ¶ Alſpectus illius
capitis mei ſupſtratũ meũ: erat vlzad ter. veter
ecce vigil èt ſanci dẽ celo remotis parube ime

deſcẽdit:clàmauit foꝛtit᷑: ⁊
ſic ait: Succidite arboꝛẽ ⁊
pciditè ramos eius:ẽxcuti cherrima. he
tefollia eiug: et dilpergite wanen aa eiae dene

fructeius:fugiat beſtie:que uerſis regnis ſupatis
ſubt eã ſũt:⁊ volucres ð ra gregaucrar „——
mis eᷣ. Nrũtamẽ germẽ St fruct ei nimi pp
radicũ er in fra ſinite: t alli muleitucdine diultig
ger piclo ſerreo vereo ⸗ rũ artificialiũ. ¶x
get viclo ferreo ⁊ ereo ĩ her Et eſca vni.in ea. pp
bis:q̃ ſoꝛis ſunt: ⁊ roꝛe celi

batur nę egs inuade-
ret. t ¶ Folia eb pul
cherrima. hoc dicit

multitudinẽ diuitia-
rũ naturaliũ.¶
Subter eã hitabant
aĩalia.i.ſimplices. t benie. i. feroces:qꝛ nullus aude/
bat reſiſtere. a lnrcueid ro celi. ꝑ volucres
intelligũtur garruli ⁊ mendaceg ad alta tẽdẽtes:qꝛ tales ſo/
lent pncipibus eẽ laterales. b Uidebã. Hic ↄñter narra
tur viſio inqtũ ↄtinebat ſniam dei:vñ dẽ ſic:idebã.ſ.ꝓ⸗/
ſperitatẽ ſtat mei. c ¶ In viſiõe capitis mei ⁊c᷑. qꝛ ꝓſperi/
tas pñtis vite nõ ẽ niſi quaſi ſõnium.ſ.vñ dẽ in pᷣſ.Doꝛmie
