ipa laſte Er ti ſunt. Et facta eſt ira ma xerunt valde. Et vẽnerunt ſtann mararkn P daſth
ifra.xiin. caplo dẽ ꝓ Ma ſup ppl; valde. Ca. IIl. illic 4 miſſi erata rege enti ris. y¶ Et ope/ Uarad
matathias fuit ex fli II Ndiebuſ illis ſurrexrit ocho: vt cogerent eos qui merũt ſe ciliciſs. inbin
is iarib:qð idẽ nomẽ Hmatathias filiiohãniſ ofugerãt ĩ ciuitatẽ modin: in ſignũ humilig wleranti
laarſb. Ab filij ſymeõiſ ſacerdos ex f’ imolare ⁊ accẽdere ihura: tioij. Eke⸗ pla trqnep⸗
hierlin iſto rekert ad lijs ioari ab hierlz: et cõſe· æ a lege di diſcedẽ. Et můl et vediciis. niuni
lõ qð ſupꝛa ponit: dit in mõ 5. e e ee nne malis pꝛegictis. e.
ſurrexit. n ide reci- dit in moòte modin. Et ha ii ð ppſo iſri ↄſeniẽtes acceſ (Ervenerumt Pace
ſit ppi tepli tamina bebat ſilios quinq;:iopan ſerũt ad eos:ſẽd matathiaſ illuc. Pic conſe tanen
tonẽ. ake toſedit i naa cognomiĩabatur gad ⁊ filij eiꝰ ↄſtãt᷑ ſtetert.Et rñ/ gquenter ponitur ſenn 4
more n oſen arat dis:⁊ ſimonem qui cogno dẽtes q miſſi erant ab anti auſus donſeno⸗ Peberbs
Reeribit gles eb cum Minabatur thaſi: iuſlam cho dixèrt matathie: Pꝛĩ oiuielegis: r boc iſi
di: e( Et bebat fili qui vocabatur machabe cæps ẽe᷑t clariſſim t magn poeeſentibus ad/ gin
os.v. ⁊c.interpᷣtatio etſarüſideo dẽ: e 3
nes cognominũ hic obmitto:qꝛ hieronyni in libꝛo ſuo de Et venerũt illuc ⁊c ⁊ patet. b ¶ Et mlti ð pplo iſrael lle
interpᷣtationibus nominũ hebꝛeoꝝ nõnullas ponit ð librnj econſentientes timoꝛe moꝛtis. 6 Sʒ matathias ⁊ fi/ Mg
mach. ? iſte q ſunt remigij ⁊ in fine biblie ↄmunii ponunt lij eius conſtanter ſteterunt. in con eſſione dei ⁊ legis.
ſut ĩ plurib ĩpꝛopꝛie:2 feduenidl hieronnno repꝛobate d¶ Dixerunt matathie. es eum pꝛimo verbis Uun
f ¶ Pi viderunt mala. oculo ↄpaſſiois ⁊ doloꝛis. g ¶ Et adulatoꝛijs ſubuertẽ. e ¶ Pꝛiceps. dignitate. f¶ Et funn
diyxlit matathias. Ue mihi ⁊c.q.d. minP malũ eẽt mibiſim cdariſſim.ſame celebꝛitate. 3(21 magn es. ptaͤte. 1
*

Hiae
am bil Etornarus = t atr bus ideſt a ¶¶ Qui oiſſipaueft madat reg ißz inle vneg doꝛr yig
n mbi magna ognate J accede pꝛioꝛ.quaſi di iducẽtẽ ad regis obedieẽtiã occidẽdo. cetera patet vſq; ibi:
Anuthen⸗ cerent: decet te. Secũdo ve is pmiſſoꝛijs:cum dicit:· b( Et no rñderũt eis.ad votũ ſcilicet eoꝛũ ſed ad contrari
ch E
Pd ſe CEt eris ⁊cẽ̃ quantũ ad bonũ honoꝛabile. m! um:ideo pꝛemittit:⁊ dixerunt. Non exibim ⁊c. c¶¶ Necc
lanin cnur o ⁊ẽ quantũ ad bonũ vtile. n ¶ Et lapidem miſerunt in eos.ad ſui defenſionem. d leq; .
Poen Et opilauerunt loca. ne
uſtig as vlvt mag “ ᷑ AAAa;lruietem ſabbati vi⸗
Kkäun har erzcαο eo ĩ hac ciuitate: et omatuſ iuſticiam in deſertum: ſe olarent c Ul Dicen
E ſamie A filijs t fratribus.Ergo ac gerunt ibi ipſi ⁊ filij eius ⁊ g Woalamnuf 241
W 2 ſilij mei ecJ. i. Cede pꝛioꝛ fac iuſſũ regis mulieres eoꝛum ⁊ pecoꝛa ine. dubio iſtucd
fomnmt⸗ 1fun mei ?* . 5 Be, 5 e peoeoceſſit ex quadam
ünli ideſt cognati. ſicut fecerũt oẽs gẽtes ⁊ vi coꝛum:qm̃ inundauerunt ſimplici deuotione:
i lest ac colentes ruſalẽ: t eris tu ⁊ filij tuii/ Erin g ⁊ exercitui ꝗ erãt ote ſabbati ſe de⸗
egt. α coltes. ꝛet eri⸗ E virl reg ⁊ exercitui ꝗ erat m die labbat le de·
Pindi vnũ deuʒ veꝑ. ⁊ ter amicos regis:᷑t amplifi ĩ hierlz ciuitate dauid: qmñ̃ ſendere: vnoe⁊ Jo⸗
ulszze cetera patent. Beer an ihierlʒ ciuitate dauid: qm ſue.vj. da ꝙ cucti bel
nnbz Etvtceluir cat auro t argeto e mune diſceſſifſent viri quidaz qe larzes denerbn
oritin Pic ↄñi ponit e ribꝰmultis. Et rũdit maàta diſſipauerunt mandatum minicircũierũt vrbẽ
duciri lus emulationis thiaſtx dixit magna voce: l regis in locaocculta in de/ bigics ſenc e die
Arini quo er ecit ice ¶ Et ſi oẽs gẽtes regi ãticho ſerto: ⁊ abiſſent poſt illos dies fabbati iab⸗
le tẽ patz la vliq obecdiunt vt diſcedant vnmulti. Et ſtatim prexerunt dduſus: ppiqð mata⸗
nu ibi: r. = quiſq; a ſeruitute legis pa ad eos:⁊ ↄſtituerũt aduer thiajq erati lege peri
MHMHMuerli laus nu ſuoꝛum lentiant mã ſul eoo ſollul die labbato erlelat hae
rigiine Faudar ad co v. datis eius:ego ⁊ filij mei æ rũ.Et dixerũt ad eos:Re, unn t ato.
uun S 5 e acce;e ſu fratres meil òbediemus le ſiſtitis ⁊ nic adhuc: Exite tis caſib'. ela
e roꝛ :i- irap e“ gi patrum noſtroꝝ. P:ꝛo 2 facite ſim v̈bũ rĩgis antio gnouit. hicoñdit ſe“
ne äcerg reheb picſit nobis deus:non eſt chi: ⁊ viuet.Et dixer̃t Nõ cundo aſtatia mata⸗
nigiti un te vone nobis vile relinquere lege exibim meq; faciem vbuʒ Piercoꝛs guicſco
ööalrgil 1 Scõʒ iudiciũ ⁊ iuſticias dei. Non audie fgis vt polluam diẽ ſabba rut Kacti erre ad⸗
im legis. ſicut foꝛtis m vᷣba regis antiochi:nec toꝝ.Et ↄcitauerũt aduerſ⸗ uerſitatis exaudira
ſWun ire Paglione vti ſacrificabim tranſgredien/ eos pᷣliũ.Et non rñder̃t eii moꝛe mille hoium
E laudabilit ad vym tes legis noſtre mãdata:vt næzc lapidẽ miſerunt in eos: ideo ſubdit. f E᷑t
wrrnn, tius exequendo 5 di . . . nn cognouit matathias
fim hai viruti iii dlterd . Et nrreſ nacobntaerin loca oak. c moꝛtem pꝛedicto
akünts. ethicoꝝ. S uit loꝗ vᷣba hec:acceſſit ꝗ ta dicetẽs:Moꝛiamur ocl rum. g (Et luctuʒ
4 nin glatus ẽ ꝛe q erx dã iude'ĩ oium oclis ſacri iĩ ſimplicitate nr̃a: ⁊ teſtes babuerunt vc quia
ii, gelo legis interfe⸗ ficare idoliſ ſup arã i ciuita erũt ſup nos celũ ⁊ tra cpi meran erant ex in⸗
ce micede te modin ſm iuſſũ reg. Et iuſte pditis nos. Et ituleft oſub it Et dlrir
Ewit . ri. xxv. Et pidit matathias ⁊ doluit: ill bellũ ſabbatis:⁊ moꝛtui vir pꝑꝛoxio uoas.—
n t⸗ exclamauit. “ Et ↄtremuerunt renes e. ſũtipſi ⁊ vxoꝛes coꝝ ⁊ filij h¶ ¶ Pꝛo alabus no
itnae deſ⸗ wipr⸗ eſt e Et accenſus ẽ ſuroꝛ eius ſ· eoꝝ ⁊ pecoꝛa eoꝝ vſqʒ ad : ln vii no⸗
lautis audh cudũ iudicium legie:x inſi mille animas hoiu. &t cõ qui: 1c Etiuſtiſca
deſcribitur ipſiuj liens trucidauit eum ſuper gnouit matathias ⁊ amici tnonibus ideſt legis
*1 2 . „, — g — * .
toleranti conſtã aram. Sed ⁊ virum quem ei lét luctũ hũerũt ſup eos obſerugtionibus.
garane fꝛimo de rex anliochus miſerat qui valde. Et dixit uir ꝓximo Tüſis ie⸗
claratur i hoc ꝙ 3 t occidit ĩ Si oẽ im ſiẽ fra dent nos:? ſic ſequẽ
matathias cũ fi o gebat mno nr occidit i ſuo Dde⸗ ſecerim ſic fra tur maioꝛa mala.
lus ſuis ñ fuit fra ibo tpe:⁊ arã ðſtruxit: ct tres nii fecerut æn pugng 1 (IEt cogitauerunt
s lun . ſicut ſe 142 ½ [ 4Etcog
ctus rigoꝛe aſpe lat elegẽ ſicut fecit ppine uerim aduerſus gẽtes pꝛ in dieilla oicentes:
ritatis magis eli es Iambꝛi filio ſalomi. E aiabnr̃is èt iuſtiſicatiõib? m ¶ Omnis hõ 26.
gens herbis viue exclamauit matathias vo niis citi diſperdent nos a iſſtud ordinauerunt

re ĩ ðſerto q legẽ
traſgredi:io ſub/
dit᷑: y ¶ Et fugit
ipe ⁊c] bõa ſua tẽ
Belape ag di
2 .
2(Aune deſcẽde

runt mli. ꝗᷣ iã añ
fugerant ad loca

ce magna in ciuitate dicẽſ:
Ois ꝗ çelũ hʒ legiſ ſtatueſ
teſtamentũ exeat p me. Et

fuͦgit ipſe ⁊ filij er ĩ mõtes

7 iche hẽbãt ĩ ci
uitate. ¶ Zunc deſcenderũt

rant multi querentes iudiciũ ?
magij mõtuo0ſmſa..

fra.Et cogitauerũt ĩ die il⸗

la dicentes: Nis hõ gcũqʒ
uienerit ad nos ĩ bello die

ſabbatoꝝ:pugnem aduer
ſus eũ ⁊ nõ moꝛiemur oẽs
ſicut moꝛtui ſunt fr̃eſ nr̃i in

occultis. Lunc ↄgregataẽ

de conſilio matathie

vt dictum eſt.

ic tertio
declaratur eoꝛum cõ
ſtantia: quia non fue
runt fracti laboꝛe an

gata eſt

xietatij quo viriliter
hoſtibus reſtitue⸗

runt:ideo dicitur:

Aas 4

cos. o Synagoga iudeoꝝ foꝛtis viribus. 1ad ro
bur coꝛpoꝛis ⁊ ſpiritus:ideo ſubditur: p¶ Omnis volũ
tarius in lege. ideſt habens voluntatem euandi egem.
q ¶ Et facti ſunt illis ⁊c l eligentes matathiam in pꝛinci⸗
pemſuum. r ¶ Et
percuſſerunt peccato “Y .
res ⁊cl per elum le· ad eos ſynagoga iudeoꝛũ
gis excitata. 8
cetert ſugerunt ad na volutarius in lege: ⁊ oẽs ꝗ

tiões.gẽtiliũ extra iu Ulal
deã alin re E— fugicbͤ a maliſ additi ſũt

circuiuit matathias ad eos:et facti ſũt illł ad fir
elpeige la— marnetu: 1c collegerüt er⸗
2=ðð
⁊c quos parentej o ĩ ira ſua: ⁊ viros iniquos
rum non fuerant au i idignatiõe ſua: èt ceteri fu

ſi circuncidere moꝛ⸗
tis timoꝛe. x ¶ Et
perſecuti ſunt ⁊cc] id
eſt homines valde ſu
perbos:ſicut homi
nes digni moꝛte di⸗
cuntur filijj moꝛtis.

gerũt ad nationes:vt eua
derẽt.Et circuiuit matathi
as ⁊ amici e ⁊ deſtruxer̃t
aras:ct circũciderunt pue
ros icircũciſosl quotquot
luenerunt in finib iſrael in

pꝛimo Regum. xxvj. e unt utitin rt
Et pꝛoſperatum fſoꝛtitudie. Et perſecuti ſũt
iden marathie ſiliol ſupbie:It ꝓſperatũ ẽ

⁊ filioꝛum ſuoum,. opus in manibus eoꝛuʒ.

Arenlege b. EZtöblinuerüt lege dema⸗
ſeruantiaz. a De nib gentiũ et de manib re
manibus gentium. gũ: ct nõ deder̃t coꝛnu pec
ideſt depꝛeſſa eoum catoꝝ.] Et àppꝛopinqᷓue
volena. k nn, munt dies matathie moꝛiẽ
gis repꝛeſſerunt ⁊ ſic di:⁊ dixit filijs ſuis: Nunc
minus dicendo plus ↄfoꝛtata eſt ſupbia èt caſti
ſignificat. c K ap gatio:łt tẽpꝰ euerſionis:èᷣt
peopinquauerunt . fſra idignãationis. Nunc er

Deſcripta matathie
conſtantia. hic conſe
quenter deſcribitur

go ſilij emulatoꝛeſ eſtote le
gis: et date aĩas vr̃as pꝛo

——— teſtamento pr̃jm:⁊ nnmen
idens inqua tote opeꝝ patrũ q fecerũt ĩ
nhd nemoer generatisibſuis: accipie
de defenſione legis: ꝓ tis gliam magnã ⁊ nomẽ e

pꝛimo ad eam filios
ſuos animat dicens:
Nunc conforta⸗
ta ⁊c᷑ ſcilicʒ antiochi

ternũ. Abꝛaa nõne in tẽta
tiõe ient ẽ fidelis:St ĩputa

euerſionis. diuini cultus ⁊ legis. g ( Et ira.i. pena.
adi natdiſ dine ſuo iuſto iudicio:licet no occk⸗

to go filij „l. i gelatoꝛes ⁊ defeſoꝛes ipſy: quia
nũc eſt neceſſitatis tẽpus. t date aias vꝛas.periculo
moꝛtj voj exponẽdo. l ¶ Pꝛo teſamẽto patrũ.i.pꝛib da

to: Exo.xx.Scðo exẽpla patrũ allat:⁊a pꝛio iĩ gnãli dicẽs:

Et memẽtote operũ patrũ ⁊c. m Et accipieiᷣ gloriã ma
gnã.i.vtutᷣ famã ĩ pnti:⁊ nomẽ eternũ ĩ futuro. Cõſeq̃nter
põit exẽpla ĩ particulari dicẽs: n ꝛaã nõne i tẽtatõe.
imolationis ſaac:Geñ.xxij. o Inuẽteſt fidelis.q. d.

tre⸗

ſic:qꝛ paratfuit inolare pxe bonü obegiẽtie.
olutatẽ. q ¶ oſeph ĩ tꝑe ⁊c qꝛ

putatũẽ ⁊cꝓpt bonã v

—

MWachabeoꝛum

inc cõgregata eſt ad eos.ſ. ad matathiã ⁊ eiusami tũc erat vẽdirĩ ſeruũ. r ¶ Tuſtodiuit mãdatũ renu/
Iro ens adulteriũ: Geñ.xxxix. S ¶Et facteſt dñs egypti.

Geñ.xlj. t

pꝛa. v en loſue, x

lo ⁊c ſicut dictũ ẽ ſu⸗
ů ipleuit yvbum. dñi ꝑ

moyſen ſibi dictũ. y¶ Factus ẽ dux in iſrł. Joſue..

os ſynagoga iudeoꝛũ iĩ tpe anguſtie ſue cſtodi
ſoꝛtis viribex iſrael: omis uit mãdatũ:èt factus ẽ dñs
egypti. Phinces pꝛ nr̃ ce

dum teſtiſicatur ĩ eccleſia:
accẽpit hereditatẽ. Dquid
in ſua mia conſẽcutus ẽ ſe⸗
dem regni in ſecula.l Hei
as dũ Lelat celuʒ legis: Ir
ceptus eſt ĩ celum. Anani
as acariaſ ⁊ miſahel credẽ

Caleb dũ ⁊c̃
vtutẽ dei Z explo
xiij. a ¶ Acce⸗
pit herditatẽ: o

lado celuʒ dei accepit teſta uidinina ita d
mẽtũ ſacerdotij eterni. N prepeit ſauli ꝗᷣ bis
ſus dum ipleuit verbuʒ: ſa irsn ihie
cc t dux iſrael. Caleph xxvj. c ¶Loͤſecu

t'ẽ v ſco Beg.
vij. ebal
⁊c occidẽdo pꝛo/

phᷣaj baal: . Re.
xviij. e ¶ Rece⸗

prẽ ĩ celum.q̃rto
Re. ij. f(Anani
as ⁊c coꝛde vnũ

tes: liberati ſunt ðᷣ flma. ven deũ vſiten.
. EED tes oꝛe. g(Cibe
Daniel ĩ ſua ſimplicitate li berati ſunt de flã
beratus eſt de oꝛe leonũ.! ma: Daũñ.tertio.
Et ita cogitate pꝑ gnãtionẽ h¶ Paniel i ſua
Srians. n, H7 zyr ſimplicitate.i. o⸗
gãtionẽ:qꝛ oẽs ꝗ ſperůòt ump letele b⸗
ĩeũ nõ iſirmant. Et pbis code 10 Ribe⸗
uiri ꝑctõꝛis ne timueritis: rar æc] Da. vj.
qꝛ gloꝛia ei ſterc ᷣmis ẽ cetera patẽt vſq;
Hodi extollit ⁊ cris nõi lbi. kſſeta ver
uẽiet: guia ↄuerſus ẽ ĩ ter npe tens.
ra ſ uã et cogitatio e perijt L.antiochi regij.
AVoõs ergo filij ↄfoꝛtamil? mMetimuerii
uͤirilit agite iĩ lege: qa cũ fe⸗ ndeev me io⸗
ceritq̃ vobis pcepia ſunt ghia c i. iſtere
in lege a domino deo ve ⁊vermẽ pↄuertet.
ſtro: in ipſa gloꝛioſi eritis. Et vf h natarhi
ſi as pꝛophice *
Et ecce ſimon frater veſter naklamo⸗ . pen

ſcio ꝙ vir conſilij eſt. Pſũ
audite ſemꝑ: et ipſe erit vo
bis pat᷑.Et iſdas macha⸗
0c inent e tidelis: et be foꝛtis viribꝰ la iuuẽtute
tũ ẽ ei ad iuſticiã:l Joſeph ſua ſit vobiſ pꝛicepſ militie

regis vt patet ex pꝛe ——.
dictis. e ¶ Et caſtigatio. nfa pꝛo peccatis nfis. f¶ Et tẽ

pꝛio.

ĩ dño ⁊ i potẽtia vtut ep.

x ¶ Bloꝛioſi erit. pꝛio ĩſ

die extollit potẽtia fgni. p¶ Et cra ⁊c icito moꝛiet.
G*6. l.reuerſus: vt dictü ẽſupra caplo
t cogitatõ ei perijt:qꝛ ñ potuit
gitabat de acleod baruckse, 3 Uos
os ſuos ad defẽſionẽ legl oꝛdiat dicẽ
t(¶Et virilii agite i lege. pu
gnãdo p ei defẽſiõe. v ¶ Qꝛiĩ ipſa:ſuãda
p'ea ĩ re. Q aũt in alidb

poſito antiocho
vmes viuẽtes de
carne e ſcaturie
bãt:⁊ ex fetoꝛe ei
exercitR grauabat
ca. ix. o ¶ Ho/

„

ficẽ qð co
c itio fili
: sTosSπ

iplenda.

librij inipoit cũ fecerit ⁊c. ñ ẽ ð textu:nec hr̃ ĩ libij coꝛ
reci. p¶ Et ecce ſimõ teerſclo vir ↄſilü ẽ. i.
pꝛudẽs i dadi p̃m audite ſẽp.ed ſeqndo

js.
ↄſiliũ. a e vobiſ⸗ er
S neceſſaria ꝙ ſoꝛtitudo.

it pi. qꝛ pꝛudẽtia ĩ bellł ẽ ma
bllt nclus ne lio ad pnel⸗

patrem. b
Wluuubatti

ercims onci
(Etrclbe
lininhe
mogenerater
lcato iope.
abiapboc
Gbhabebath

taſoriwdin
eſad hen
ſuinotab
engo. e
dultſen /e
tereaudaar

Et lucnn
ſene ni agle

inll be
uſicut hom
(cnc gl;

hnco. g
legebarcaſra

lisfacs Ele
de quo ſorid

mor gChe
riſunde fi

fis daiſ i
e iNt⸗
witi Daß

mpräll
i Etune
bis gmirtß
(Un run
(cannochineg⸗
ſmuen
timor vios is
dicene. ni
vemi ue
Ayrbnut
unpbirli

ter ⁊ audacter.

¶Et directa eſt ſalus l. ifrt. m ¶ In manu eb. . ĩ poten

exacerbabat reges multos eoꝝ getes vebel
t letificabat iacob. i. pplin iſrl ipᷣm liberãdo.

patũ militie apt. c ¶ Et ipſe ⁊c de cõſilio tñ ſimõis.
d lEt etis ⁊c qꝛ virtus vnita foꝛtioꝛ eſt ſeipſa
diſperſa. e ¶ Metribuite retributionẽ gẽtibus. ipſas
puniẽdo ꝓ malis illatis fidelibus:cetera patẽt. Ca. IIl.
L B uneri iudas. Poſt liberationem populi
ub ma

ſequeni veſcri· Et ipe aget belluʒ ppli. Et
bit eiuſdẽ libera· ãdducetis ad vos oẽs fa⸗
tõ ſbᷣ iuda.Lirca , — d
quã pꝛimo deſerri Cctoꝛes legiſi vindicate yĩ
bit virtus ducis: dictam populi veſtri. Re/
Fao ic eirn; tribuite retributioneʒ gen/
90⁰ 4 Ie eige 7 Ie
2 uc⸗ a cnge e. tib:⁊ intẽdite ĩ pꝛeceptũ le

gis.Et benedixit eoſ: ⁊ ap

Circa pꝛimũ dẽ:
a ¶ Et ſurrexit
ppli de defunctuſ eſt ãno ceẽteſimo

fenſionẽ poſt ſiñ quadrageſimoſexto:⁊ ſepl

patrem. b ¶ Et

adiuuabãt eu a. tus eſt a filijs ſuis iu ſepul-

obediẽtes ei täy chꝛis patrũ ſuoꝝ i modin
exercitus duceci. ⁊ plaxerũt eũ oĩs iſrl plan
eclibant ciu magno. ¶ Ka. III.
rane r⸗ ORE ſurrexit iudas qui
lectatio ĩ ope. j. Nyvocabat᷑ machabe
ethi. ⁊ ꝑ hoc patʒ filius eius ꝓ eo:ẽt adiuua
babebãt habi· bant eũ oẽs fratres eius ⁊

Et dilarauit MMiuerſi quiſcinxcrant pri
26 ei:c᷑t pᷣliabant᷑ pᷣliũ iſrł cuʒ

c ad facta pꝛis

ſui notabilif ad/ leticia. Et dilatauit gloꝛiã
0.

Eti-

lo ſuo:et induit ſe loꝛi
duit ſe ⁊cᷣ .i.foꝛti pp

cã ſicut gigas:lèt ſuccinxit

Zt ſuccinxit ſe arma bellicaſua in pꝛe
Ek airerar lijs:t ꝓtegebat caſtra gla/-
⁊ expedit ad bel dio ſuo.Similis factus eſt

lãduũ ſicut homo
ſuccincr ad cut catulus leonis rugiẽs

det ne ah
lenda 6 venatione.lEt pſecᷣtuſẽ
ir. h¶ Simi/ iniquos pſcrutãs eos:l⁊ ꝗ
lis face leoni · „turbãat pplm ſuũ: eos ſuc
Xxx. eo ſoꝛ/ Cendit flamis: ⁊ repulſi ſũt
liſimus beſtian: inimici eiuſ pꝛe timoꝛe e:
ad nullius puue· ⁊ omne ſ operarij iniquita
bi arurſim · tis conturbati ſunt etdire⸗
lub aeſemins in ⸗ Cla ſaluſimanu ei.Et ẽx
gitu terrẽt beſtie acerbabat regeſ multos:et
fiũt ſtupide:ſic letificabat iacob ĩ operibꝰ
getes idolatre au ſuis:èt in ſeculuʒ memoꝛia
ikernar ſaur eius in benedictione. Et
eſt. hic conſequẽ perambulabat ciuitates iu
ter deſcribitur cõ da ⁊ ꝑpdidit impios ex eis:
ſlieus iude cim 2 auertit iram ab iſrael. Et
mo in generalt: nominatus eſt vſq; ad no⸗
ſecundo in ſpecia Uiſſimum terre: ⁊ congre

li:ibi Et congre⸗ —
gauit apollonius. Circa pᷣmũ dẽ: R Et perſecutus ẽ
⁊c in locis abditis:vbi ſe abſconderant fugiendo.

läaädo. o

poſit᷑ eſtad patres ſuoſ.Et

leoni ĩ operibus ſuis:èt ſi

p ¶ Et ĩ ſeculũ ac qð pʒ adipletu:nã ad er ↄmẽdationem

gauit pereũtes. Et congre
gauit apollonius gentes:
⁊ a ſamaria virtuteʒ multã
⁊ magnam ad bellandum
contra iſrael. Et cògnouit
iudas ẽt exijt obuiam illi:
⁊ percuſſit ⁊ occidit illum.
Et ceciderunt multi ⁊ reli
qui fugerunt:⁊ accepit ſpo
lia eoꝛum.Et gladiu apol
lonij abſtulit iudas:ẽt erat
pugnans in eo omnibus
diebus. Et aͤudiuit ſeron
pꝛinceps exercitus ſyrie ꝙ
congregauit iudas cõgre⸗

aun e ttiũ cũ finitimis gẽti⸗
ationem ſidelium ⁊ eccle by. c. v. Pꝛia adhuc i
lam ſecum:et ait: Faciam duas:qꝛ pꝛio poit᷑ bel
mihi nomen ⁊ gloꝛiſica lu iude cũ apollonio
duce ſamarie:ſecũdo

boꝛ in regno: ⁊ debellabo
iudam ⁊ eos qui cum ipſo
ſunt:quia ſpernebant ver⸗

bum regis. Et pꝛeparauit
ſe:⁊ aſcenderunt cuʒ eo ca/

ſtra impioꝛum foꝛtes auxi

liarij vt facerent vindictaʒ

in filios iſrł.Et appꝛopinq̃ᷓ
uerũt vſq; bethoꝛon:⁊ exi
uit iudas obuiã ill cũ pau/
cis. At autẽ viderũt exer/
citũ veniẽtẽ ſibi obuiaʒ: di
xerũt iude:Qſuomõðo pote/

rimus pauci pugnare ↄtra

multitudinẽ hãc tantam ⁊
tã foꝛtẽ: Et nos lfati ati ſu .
mꝰ ieiunio hodie.Et ait iu

tos ĩ manu paucoꝝ:⁊ non

eſt differentia in conſpectu

dei celi liberare ĩ multis ⸗
Ipaucis:qm ñ ĩ multitudi
ine exercit victoꝛia belli:

ſz de celo foꝛtitudo ẽ. Ipſi

ſeniunt ad nos in multitu

dine ↄtumaci èt ſupbia ůt

diſpdãt nos ⁊ vxoꝛes nr̃aſ

narrat᷑ epfacta ꝑ oꝛbẽ vniueriũ. q ¶ Etↄgregauit peũtej.
ſ. factoꝛes legis qs in

terficiebãt getiles.
r ¶ Et ↄgregauit.hic
ↄñt deſcribit e pfli/
ctcũ aduerſarijs ma

gis ĩ ſpeciali:⁊ pꝛio tẽ

põe antiochi epipha

nis: ſecundo tꝑe filij

ſui antiochi eupato⸗

ris:caplo.vj.tertõ tẽ

poꝛe demetrij filij al⸗
terius fris.ſ.ſeleuci pᷣ
mogeniti atiochi ma
gni.vij.caplo. Pꝛia ĩ
tres ᷣm triplex bellü
qð habuit iudas tpe

regni ducib: ſcõʒ cũ
regis pꝛincipibus:ibi

Ut audiuit aũt rex.

cũ ſeron duce ſyrie:

ibi Et audiuit ſeron.

Lirca pmũ dẽ: r Et
ↄgregauit.⁊c vt face
ret ſibi nomẽ debel

do iuda. s ¶ Eto
gnouit iudaj.p explo
ratoꝛes ſuos. t¶ Et

exit obuiã illi.ñ per/

mittẽs ei fines ſuos i/

gredi. v

t gladi

uʒ ⁊c̃ i ſignũ victo/⸗
rie ſiẽ dauid gladiuʒ

golie: pꝛio Beg. xvij.
etga pugnan;
⁊c h'dẽ ad ðnõndũ

gladij bonitatem.

a ¶ Et audiuit. hic
ↄñt᷑ deſcribit᷑ bellũ iu

de cũ ſero ſyrie duc.
das: Facile eſt ↄcludi mul ? palo honis

lra: ſecun

Pai pʒ
o iudeoꝝ
me᷑:ibi Et exiuit iu/
das obuiã ill cũ pau⸗
cis:io timuer᷑̃t.ſ.mlti

tudinẽ foꝛtẽ õ ſe veni

entẽ. ʒ põit᷑ ꝑx vba iu⸗

de ppli ↄſolatio ibi:
Et ait iudaj: Facile ẽ

ↄcludi młtos ĩ mãibꝰ

paucoꝝ.⁊ h vtute di
cui ñ põt reſiſti:quaʒ

eis aſſiſtẽ

cẽs. b ¶ Jp̃i viũt ⁊c᷑ l.i.ĩ malis obſtiati. c

qus de a pncipio mũdi diecit ĩ ãgel ſuꝑbiẽtib.

irmat d.

t 2
t di

Aa §

„

Machabeoꝛum

de alijs: qb ſ. cripſi⸗ erat p decretũ vt dimitterẽt rit ſuos
ꝓpi ãtiochi cultũ:vt eſſet ppłs vn:vt dictũ ẽ ſupꝛa pꝛi

ſperdant nos c iniuſte nocumentum nobis inferendo in

perſonis pꝛopꝛijs ⁊ nobis coniunctis ⁊ rebus poſſeſſis:
pꝛopter quod habent iniuſtum bellum: nos autem iuſtũ:

ideo ſubditur: e

bus noſtris .ideſt vitis noſtris defendendis. f

bus noſtris.a deo da
tis:ideo cõcludit: Et
ipſe dominac̃.quar
ro põitur aduerſario
rũ debellatio:cũ dẽ:
g¶ Ut ceſſauit autẽ
loqui.⁊ patet littera
vſq; ibi: h ¶ Etꝑp⸗
uenit ad regẽ.ſ.antio
chũ eępiphanem.
i ¶ Ut audiuit autẽ
rex. Hic conſequẽter
ðſcribit᷑ bellũ iude cũ
regis pꝛincipibus ad
hoc ſpecialiter deſti⸗
natis: pꝛecedẽtes vo

n fuerunt ad bellã/

duũ miſſi: ſʒ cuʒ eſſent
poſiti ad cuſtodiam
terran iude pꝛopinq
rum: itulerũt iudeis
bellu: vt ſic oſtẽderẽt
ſe ʒelare ꝓ rege.⁊ di⸗
uidit᷑ in duas partej:

qꝛ pꝛio ponitur belli

apparatus:ſcõo ofli/
cius ca ſequẽti.pꝛia ĩ
duas: qꝛ pꝛio põitur
apparatus ex pꝑte re/
galiũ:ſcõo ex ꝑte iu⸗/

deoꝝ:ibi Et vidit iu

das. Et notãdũ ꝙ ap
parat ex pꝑte regaliuʒ
ſemp ẽ cu ira ⁊ cupi/
ditate:cũ multitudle
ſuꝑba ⁊ poteſtate:ex

pte vo iudeoꝝ cum

oꝛatione ⁊ humilita⸗
te:cũ dei fiducia ⁊ pi
etate. Circa pmũ pꝛi⸗
mo ponit᷑ regis oꝛdia
tio:ſecũdo oꝛdiatiois
executio: ibi Et rex

Tlos vero pugnabimus pꝛo anima

¶ Et re-

⁊æ filios nros:⁊ vt ſpolient
nos. Nòͤs vo pugnabimꝰ
ꝓ aĩiabus nris et legibꝰ no
ſtris:⁊ ipſe dñs cõteret eoſ
añ faciẽ nr̃am. Noſ aũt ne
timueritis eos. At ceſſauit

gutẽ loqui:ĩſiluit ĩ eos ſubi

to:⁊ otritus eſt ſeron ⁊ ex/
ercit eb ĩ ↄſpeciu ipſb: ⁊ ꝑp
ſecut ẽ eũ in deſcẽſu betho
ron vſq; i cãapũᷣ.Et cecide
rũt ex eis octingẽti virũre/
liq aüt fuger̃t ĩ terrã phili
ſtijm . Et cecidit timoꝛ iu
de ac fratrũ eius ⁊ ſoꝛmi
do ſuper oẽs getes ĩ circui
tu eoꝝ:èt puenit ad regem
nomẽ ei: ⁊ de pꝛelijs iude
narrabãt oẽs gẽtes. At au
diuit aũt rex antioch ſer
mones iſtos iratus ẽ aĩo:⁊

miſit ⁊ congregauit exerci

tũ vniuerſi regni ſui caſtra

foꝛtia valde.Et aperuit era

riũ ſuum:⁊ dedit ſtipendia

exercitui in annum:⁊ man

dauit illis vt eſſent parati

ad omnia. Et u᷑idit ꝙ defe

cit pecunia de theſauris

ſuis:let tributa regiõiſ mo⸗

dica pꝛopter diſſenſioneʒ
⁊ plagam quã fecit in ter⸗
ra vt tolleret legitima que

erant a pꝛimis diebꝰ. Et ti

aſſumpſit. Circa ꝛi/⸗ 3
mũ dicitur: S t mMüit ne non hĩet ⁊ ſemel ⁊

audiuit autem rex.
duces ſuos a iudeis

bisin ſumpt ⁊ donaria q̃
dederat añ larga manu: ?

deuictos. cetera pa/ =
tent vſq; ibi: E Abüdauerat ſupregeſ ꝗ añ

vidit quod defecit pe
cunia de theſauris ſu
is ⁊c] qꝛ non ſufficie
bat ad tantum exer/

citij diu ſuſtinenduʒ.
1Araihu regio
nis modica c] non

enim ſoli iudei rebel
lauerant eo ꝙ coge⸗
bat eos ad colenduʒ

eũ fuerãt.Et ↄſternar erat

aio valde: èt cogitauit ire ĩ
perſidem: ⁊ accipere tribu

ta regionum ⁊ cõgregare
argetum multuz. Etreligt
lyſiam hominẽm nobilem

iouis idolum: vt dictũ eſt ſupꝛa: ſed etiam multi gentiles
aliũ ritũ habẽtes:qͥꝝ alid colebãt herculẽ:alij dianã: ⁊ ſie

mo caplo:qð erat eis graue:io negauerãt antiocho tri

buta ↄſueta. m

de genere regali ſuper ne
gocia regia a flumine eu
phꝛaten vſq; ad flumẽ egy
pti:⁊ vt nutriret antiochuʒ
filium ſuuʒ donec rediret.
Et tradidit ei medium ex

ercitum ⁊ elephantos:

mãdauit ei de omnibus q̃
volebat ⁊ de inhabitanti⸗

bus iudeam ⁊ hieruſalem
⁊ vt mitteret ad eos exerci
tũ ad ↄteradã ⁊c extirpãdã

virtutẽ iſrł:⁊ religas hierlʒ
⁊ auferãdã memoꝛiã eoꝛũ
de loco:⁊ vt ↄſtituẽt habi/
tatoꝛes filios alienigenas ĩ

*

oĩb' finibus eoꝝ:⁊ ſoꝛte di

ſtribuẽet terraʒ eoꝝ. Et rex

aſſũpſit ptẽ exercir reſidui:

&t exiuit ab antiochia ciui⸗
tate regniſuil anno cẽteſio

7 qdrageſimoſeptio:⁊ trãaſ

fretauit euphꝛatẽ flumẽ: ⁊
pãbulabat ſuperioꝛes re

giones. Et elegit lyſiaſpto

lemeum filium doꝛimini 7
nicanoꝛem ⁊ goꝛgiam ui
ros potentes ex amicis re/

gis: t miſit cum eis qua/-

draginta milia viroꝛum 2
ſeptem milia equitum: vt
venirent in terram iuda ⁊
diſperderent eam ſm ver
bum regis. Et pꝛoceſſerũt
vt irent cum vniuerſa vir
tute ſua ⁊ venerunt ⁊ ap
plicuerunt ammaumi ter-
ra campeſtri. Et audierunt
mercatoꝛes regionum no/
men eoꝛum:⁊ acceperunt
argentum ⁊ aurum mul
tum valde ⁊ pueros:⁊ ve
nerunt in caſtra vt accipe/
rent filios iſrael ſeruos:

bu a. m ¶Et timuit ne no ⁊cl. i.vt nõ poſſet
ↄtinuare ſũpt militũ ſic pꝛiꝰ. n ¶ Et coguauit ire ipᷣ

ſidiũ.ĩ qᷓ erãt di⸗
uitie mlte vt poſ/
ſet ide ðfectũ ſuũ
ſupplẽ. Dimiſit
tñ in antiochia q̃
erat metropolis
regni ſui lyſiã ad

cuſtodia r̃gni ſui

7 filij ſui:⁊ ad de
ſtruẽdũ habitato
res iudee:⁊ popu
lãdũ eam alienis
gentib. hec autẽ
oꝛdinauit:ſʒ non
i omnibſic euẽit
⁊ his dictis patet
littera paucis ex/

ceptis qᷓ diſcurr⸗
tur. 0 hei
nobilẽ ⁊cli qͥ no/

tat᷑ eius aptitudo
ad cuſtodiã ſᷣgni.
p ¶ Et tradidit
ei mediũ ⁊c»] quia
tradidit ſibi me/
dietatẽ exercitus
tã i hõibq; i aia
libus:aliã vo me
dietatẽ ſecum du
xit. q ¶Et rex
aſſüpſit. Hic con
ſequenter ponit
oꝛdiatiõis regis
executio: ⁊ pᷣmo

ex pte regis: cum
dẽ: r ( E exiuit

ab atiochia ꝛc
ſ. metropoli.
8 C Anno. c. 2
xlvij.ſ. regni gre⸗
coꝝ:. regni vo ſui
anno.xj.quia ce/
pit rᷣgnare anno.
cxxxvij. regni gre
coꝝ.vt dictũ ẽ ſu
pꝛa.ca.j.ſcõᷣo po
nit executio ex h⸗
te lyſie cuſtodis
igni: cũ dẽ: Et ele
git lyſias ⁊c.
t¶Uiro) ⁊cᷓ vt
ſic eẽnt magij vo

lũtarij oꝛdiaton

fꝗ exed. Et
miſit cum eis.xl.
milia viroꝝ. ſ. pe
ditũ. cetera patẽt
vſq; ibi: x ¶ Et
audierunt merca

toꝛes ⁊cc] ĩ multitudie ⁊ foꝛtitudie:⁊ credẽtes ꝙ ſtatim
deberẽt iudeos capẽ pparauerũt ſe ad emendũ illos in

—

ſ Aenlii

gßlias
Güciniſtn
rtibinßzui
Poboinialu
1CEilnen
loons.

Co
1ſcogikac⸗
(Erflti
Gnay erätt
Ppinaus te
d(Et⸗
ſütiuga e
venerutti

AaAſi

fuſale ſicut
daniclecyo
ſſuſbietk,d⸗
P.⸗1 ſubdien
gridlimaſp⸗
odi f

mo Renum
rit diellaa
cori ofioaffla
d

lupn.
ſeclichs ale⸗

ſäipek
ſene
Poſcerüteen
li ounlii
1(Ede
1 4 r
ghgiälcni
n(Sepa
älumn
mtplege⸗
llis moꝛte
Wwe, n
ſenl
Wae alig
magt

e Anucl

mſuͤ
ſht⸗
teic
oalrat
tatiſenig
nanch

gnc bar

linulehen
lomiöſtai

n oſ doiz
li c liqto⸗

Ecsaprtincdo
Aaſgufgti
(Eu
ntdiͦdegu
EMdtſbine⸗
dienti gaons
lihöhini⸗
lbuotlüwpne
duariſrunon

nt en
ſipir bun
gum nn
minis ins
uto: töno

apemsaun
di eCEirun
biamhati

neopl.

mlcgin,
ar Minzfi
nonain
igreme⸗
er mnuiſ
Niu liſt

ſeruos ⁊ ancillas: ppter qð venerũt ad caſtra eoꝛum.
P¶ Et vidit iudas. Hic ↄñi ponit᷑ apparat᷑ belli ex par
te ludeoꝝ:⁊ pꝛio ꝑ humilẽ ⁊ deuotã oꝛationeʒ: ſcòo ꝑ
bellatoꝝ diſpoſitionẽ:ibi Et ꝑꝰ hoc.Circa pᷣmũ pʒ lr̃

ex pᷣdictis vſq; ibi.
tepoͦit ad red ien

dũ cãm q̃re ñ iue
rũt ĩ hierlʒ ad o/
rãdũ: cũ ibi eſſet
loc dĩni cultus.
a ¶ Et lanctũ. i.
templi locus.
b ¶ Coculcabakt.
2 ſubgit a qbus:
c¶ Et fün alieni
genax erãt i arce
ppinqua tẽplo.

d (Et ↄgregati.

ſũt iudei. t
venerũt ⁊c..i.ve/
nerũt adoꝛafr᷑̃ ibi:
verſa facie ad hie
ruſalẽ:ſicut dẽ ð
daniele ꝙ oꝛabat
vſuj hierł.Dañ.
vj. ⁊ ſubditur cã
oꝛãdi ĩ maſphat:
cũ dẽ: f Quia
n eril erat
⁊c.i.poꝛibꝰtẽpo
ribꝰ. 5 n url
ibi.n. cõgregabat᷑
ppls iſr ad oꝛan-
dũ danten hip⸗
mo Regum. vij.
hb (Et ieiunaue⸗
rũt die illa. ad ſe
coꝛã dño affligen

dum in victu.
i 2 induerũt

ſe cllicis.ad ſe af/

fligẽqu i veſtitu.
k ¶Et cinerem
poſuerũt ⁊c in ſi

gnũ humiliatioõij
¶ EZt ſciderunt
Kc .i. ſciderunt ĩ
ſigni alflictiois.
m ( Et expãdeĩt
libꝛos leg.ad oñ/
dẽdum ꝙ parati
erãt ꝓ lege ſe peri
culis moꝛtis tra
dere. n ¶ De ꝗ/
b' ſcrutabant gẽ⸗
tes ⁊c] aliqui eni
gẽtiles magis ſub
tiles:⁊ lr̃ati vole/

Nmon, bãt arguẽ cultuʒ

ſpare

be

2

*

igdoloꝛuʒ ex libꝛis
mopyſi. nã Exodi

Et hierlm ñi habitabat᷑. hoc ĩ⸗

⁊ additi ſunt ad eos exerci

fſyrie ⁊ terre alienigenaꝝ.
Et uᷣidit iudas ⁊ fratreſ ei
quia multiplicata ſunt ma
la: ⁊ exercitus applicabat

ad fineſ eoꝛum ⁊ cognoue

imaginẽ repꝛeſentari: vt diffuſ dictũ fuit ibidem. o ¶ Et

attulerũt oꝛnamẽta ⁊c; ⁊ ſubdit cã quare iſta adduxert ad
illũ locũ:cũ dẽ: p ¶ Et clamauer̃t. ad ipetrãdũ dei miaʒ.
q ¶ Quid faciem iſtis.nã extra hierlʒ ñ erat loc ſacrificij:
naxarei vo tenebãt᷑ offerr ſacrificia ĩ expletioe voti ſui: Nu

⁊ ſuſcitauerunt nacareos
qui impleuerant dies. Et
clmauerunt voce magna
in celum dicentes. Quid
faciemus iſtis: et quo eos
ducemus:! Et ſanctã tua

runt verba regis que man conculcata ſunt èt conta

dauit populo facere in in

teritum ⁊ conſummationẽ

Et dixerũt vnuſquiſq; ad
pꝛoximum ſuũ: Erigamuſ
deiectionem populi noſtri
⁊ pugnemuſ ꝓ populo no
ſtro ⁊ ſanctis noſtriſ.Et cõ
gregatus eſt conuentus vt
eſſent parati in pꝛelium: ?
vt oꝛarent ⁊ peterent miſe
ricoꝛdiam ⁊ miſerationes.

Et biẽruſalem non habita

batur:ſed erat ſicut deſertũ
MNõ erat qui ingrederetur
⁊ egrederetur de natis ei:
êt ſanctum cònculcabatur
Et filij alienigenarum erãt
in arce: ibierat habitatio
gentium. Et ablata eſt vo
luptas a iacob: ⁊ ðfecit ibi
tibia ⁊ cithara.Et congre
gati ſunt ⁊ veẽnerũt in maſ
phat hierlem: quia erat
locus oꝛationis ĩ malphat
ante lin iſraͤel. Etiiunaue
runt illa die: et induerunt
ſe cilicijs t cinerem impo/
ſuerunt capiti ſuo:èt ſcide

runt veſtimenta ſua. Et ex

panderunt libꝛos legis dẽ
quibus ſcrutabantur gen
tes ſimilitudinem ſimula/
croꝛum ſuoꝛum: èt attule/
runt oꝛnamenta ſacerdota
lia ⁊ pꝛimitias ⁊ decimas:

xxv. pcipit ꝙ intra ſanctũ ſanctoꝝ ponerent imagines
cherubin: ſed hoc nõ valet:qꝛ nõ ponebãt ibi ad hoc ꝙ
colerent᷑:ſʒ vt oſtẽderet᷑ ꝙ angeli per cherubin repꝛeſen
tati ſeruiũt deo:cupſedes figurabat᷑ ꝑ ꝓpiciatoꝛiuʒ:qð
remanebat vacuũ:ad ſignificadũ ꝙ deitas non pot per

minata ſunt 6 ſe acerdotes
tui facti ſunt in luctumlet
in humilitatem.Et ecce na

tiones conuenerũt aduer/

ſum nos: vt nos diſper/
dant. Tu ſcis que cogitãt
in nos. Quomodo poteri
mus ſubſiſtere ante faciem
eoꝛum: niſi tu deus adiu
ues noſ. Et tůbis exclama
uerunt voce magna. Et
poſt hec conſtituit iudas
duces populi: :tribünos ẽèt
centuriones: eẽt pentacon
tarchos ᷑t decuriones. Et
dixit his qui ediſicabant
domos ⁊ ſponſabant vxo
res ⁊ plantabant vineas ⁊
foꝛmidoloſis: vt redirent
vnuſquiſq; in domum ſu
am ſcoõm legem. Et moue
runt caſtra: èt collocaue
runt ad auſtrum amma
um.Et ait iudas: Accingi
mini ⁊ eſtote filij potentes:
⁊ eſtote parati in mane vt
pugnetis aduerſus natio/
nes has que conuenerunt
diſperdere noſ ⁊ ſancta no
ſtra: quoniam melius eſt
nos moꝛi in bello: qᷓ; uide
re mala gentis noſtre ⁊ ſa
ctoꝛum. Sicut autem fue

rit voluntas in celo ſic fi

Deuĩio.xx.⁊ eoꝝ rõ fuit ibi dicta·
auſtrũ ammaũ.ioſeph'dic
düs: vt hẽ luce vltio. i
iuſto que moꝛsẽ virtuoſa.

me. vj. Silr ſacerdo⸗
tes nõ poterat vti ve
ſtib ſacerdotalibniſi
i miſterio tẽpli:ad qð
ñ poterat accedẽ ꝓpt᷑
gentiles ꝗ erat i arce
vt pᷣdictũ ẽ:iõ ſbdit᷑:
r ¶ Et quo ⁊cl.q.d.
non eſt allocus.
8 (Et ſacta tua:i tẽ
pli loca. t ¶ Locul⸗
cata ſũt.a gẽtilibus.
v ¶ Et ↄtaminata.
ex luxurijs ⁊ idolatri
is ibidem exercitis.
x ¶ Sacerdotes tui
⁊c no potẽtej tibi mi

niſtrare:ſʒ ſolũ le⸗
Et

riã ſuã lugẽ. y

ĩ humilitatẽ.i.diectõ

nẽ. 3 (Et ecce natõ
nej ↄuenerũt ⁊c̃.q.d.
nõ ſufficiũt eis mala
nobis illata: niſi nos
penit deleãt ð terra.
a ¶ Et tubij exclama
uerũt.vt miam iplo⸗
rarẽt nõ ſolũ vocibꝰ
humanis ſʒ etiã mu/
ſid iſtrumetis:ſic ali/
qñ pulſant᷑ ecclie cam

—

pãae ʒ periculũ fulgunꝗg

ris ⁊ tẽpeſtat.. t
p'hec. hic ↄñt᷑ poni
pat iudeo⸗ P exer
cit diſpoſitioeʒ:cum
dẽ: b ¶ Et p hec cõ
ſtituit iuda) ducej po
puli.na i piculis no ẽ
dimittẽdu ſciẽt qð ſʒ

humanã ꝓuidẽtiam

h

ux:q̃ diſtat a hierlʒ.lx. ſta⸗
elius eſt nobis moꝛi in bello.
k ¶ Quã videre mala c q ẽ

põt fieri:alit᷑ videt gdq
dã tẽtatõ dꝛ. Ni

bunos. ꝗ peſſẽt mille

bellatoꝛib'. d ¶ Et

cẽtuxioes: qui cetum.
q qnqgita:⁊ dẽ a pen-/
ta qð ẽ qnq; ⁊ coſtes
decẽ ⁊ archos nnoepi
2 qnq; decenarij pᷣ/
ſachat f¶ Et dcu/
rioes q decẽ pᷣeſſent.

g dixit his qᷣe⸗
di Kabe omos .
ſequit᷑ ſ̃ᷣm legẽ que hẽ
3 Et collocauer̃t ad

vita pꝛobꝛoſa:cui bona moꝛs eſt pꝛeeligenda.

¶MWachabeoꝛum

ios. Hinuadenduz. 7 bt Ban
6 Ca. III oſtq deſeſvegpn ſe long 7 exercitus ſeon auid libꝛi egeetunen otio ho
Taſſumpſit altcnlauenenorel decerta⸗ aaluamttat vt pʒ·ca.pᷣ ben ginctes on micte
„ . 1 „, Aihi B *☛ 30 0 4 N
⸗ iicti uenlarys te morſze Ki ui erãt 1“ rech aru⸗ Moralae
Gſecuho oenictis — nein agen iſnne con 1 eicio anben Gau
Deänairnugul N Sam. goꝛgial dci ⁊ ſugerüt banilchalun⸗ nn aſ⸗ 4
„ Pꝛi . n 4. 1 — rite ſſſimi aũt e aiſiu W.,
iude ſia. ſecudo cuz quinc; lectos. Et ce erunt ĩ gladio:⁊ ꝑ ſq3 ſen tib victoꝛi⸗ eneſiß
ipſo in perſo autem m unt caſtra noci de ſũt eoſ vſq; ee agoti? is: no poſſẽt ar fica:aſati
leniaegan⸗ plicarent ad ca ſu/ ĩ cãpe derũt ex af tria mi
alienigenax. 2 pᷣmo applicare teret eos ſu ſamnie: 7 2 r oꝛuz . m bellatoꝛuʒz ⁊
adhuc i tres: e nt⸗ õ car iam la milia vir ron belft tegu
ur goꝛgie inſi Oe Etfilij qui erant ex ſq; ad tria mi ⁊ exer ſic ẽ ſẽſuj: qꝛ tegu
virto etgni inſi⸗ bito. Et filij q Et gu/ vſq; erſus ẽ iudas ⁊ exe 7mæta 7 gladio; n
diatio delulioibt Ete e:èrant illis duces tipe ? Et reuen ſequẽs eũ. Dix iſ Pebar ſcd anm
ualhi iudas: tertio diit iudas 2 ſurxi irtutẽ citus er lin: Nõ concupi du plesq; tria ne
audliuit uidas dlu⸗ eV HH ſ cõtra 1 em
io: ibi Et adhu⸗ vo ituum IE,? iʒ E: goꝛgias 3 .xiiij. je vS
. ſidiatio exerc Agdhuͤc eniʒ e: goꝛgias ti Exodi.xiij. lidi⸗
quẽte. a ꝛdiſpo mmaum. Adhi sca nos ?ẽ: nos in mon 1 ttuba 7c detae)
goꝛgie fui . venire ma ſi erat exercitu 4 eius pꝛope unc contra 1 imaduʒ bel 4. Et
ſuit de noct deoꝛum diſperſus t goꝛgias ĩ ca 8: ſed ſtaten ugna ad ani ſuo) ad pᷣ ie
ad caſtra ereey um⸗ ſtriſ. .Et veni 8 nemineʒ bu . noſtroſ exp ſpo latoꝛes a patẽt. dot
iſo. 2 pater litte- ſtra iue rebat eo ſ. ⁊ ſum nte mEtaducle lehi⸗
Peoulſo nn bEt enit. Et querebat ee it: te eoſ. .Et aädhuc loqᷓ te iuda. hic funtid⸗
ra vſq; ibi: lienige· inu buſ: quoniam dix lia ſecuri. apparuit ps auen uenter po/ lciſun
li.ſellcer alianige⸗ montibuſ. obis. Et cuʒ l da hec:ecce app möte onleguen⸗ delu wai
tanrer aro igeno⸗ ſugiunt hi an apparuit iudæ ꝛzoͤſpiciens de Ifuga en qꝛ fugit n
rant ex allolm qui ies factus eſſet: ap tri qda p oꝛgias ꝙ ĩ ſuge ſtafnſt fligẽ cuz tuuni
numero llor on ad d in campo cumt n⸗ Etr uidit 9§ : ſet ſuccẽſa ſũt timensof uge: ie . mun
nocenduʒ iu bus mi iht 22 la Fum . 4 nib“ dz. 1 leda. unun
tũcũq; pe lis du⸗ mum: quite bant Et vi ce bat qð ſeʒe :1 pa exercit nilhn
rant i „ EuI habeba va“ Sclara valde: l. illa ps exe „ inicox.
tes aia icbntn dios non ium pa“ öclar⸗ ci umuerft valde.! uã ſecũ du kpzwi⸗
ces.· quia ſci⸗ ſalen ſtra gentium illi oſpe imk 1 iudã: ? ex reg qua ſec 8: vt Paſophorn
irca hieruſalen derunt ca uita ciẽtes ſiml 1 51 at goꝛgia midoni
que frequẽter ida: ? loꝛic ꝛum: 7 bi alpictetes o patuʒ a , ꝛeqictum eſt locirzan
Mrbantageapiet. ida: ? loꝛ iu eoꝛum: 2 citũ ĩ cãpo patu oali p olpiciẽð
