Et ↄplicabunt᷑ ſicut liber celi.qꝛ ſicut in libꝛo ↄplicato
nihil apparet legendũ: ſic nõ apparebunt huiuſmodi
aere poteſtates:ac ſi eſſent vetuſtate ad ↄſũptionẽ tẽdẽ
tes:ð quo dicit:Et oĩs militia eoꝝ deflu

ne vindicte modo pꝛedicto.⁊ ſequitur:: Et deſcendet.ſ.

gladius meus de celo.ſuꝑ idumeã.ſ.ſynagogã pꝛedictã

Et ſup pplm interfectionis mee.ſ.qui me interſecerunt

ad iudiciũ.i.diuinũ manifeſtãdũ.Et qꝛ.hec vltio ſe ha/

bebat extendere ad oẽs tã maioꝛes q minoꝛes:ioõ ſequi

tur: Gladius dñi repletus ẽ ſanguine ⁊c.vſq; ibi Uicti

ma.n.dñi in bogrha.Ad ꝙ ſciẽdũ qð boſrha ẽ ciuitas

regia in terra idumea:vt hi Geñ.xxxvj. Et ſicut hic pꝓ
ſynagoga accipit᷑ idumea rationibiaʒ dictis:ſi boſrha
ꝓ eodẽ accipit᷑:ſub alia tñ ratiõe.Boſrha.n.interpꝛeta
tur vindemiata. Nã vatir in hebꝛeo ſignificat vinde/

miã. ſynagoga.n. ante aduẽtuʒ chꝛiſti dicebat᷑ vinea do
mini:ſupꝛa.v.ca. Uinea dñi domus iſrael.q qdẽ vinea

licet añ habuiſſet palmites cũ racemis ſeu fructũ:nihil

tñ poſt paſſionẽ chriſti in ea remanſit boni fructus:ſi-
cut in vinea poſt vindemiã nihil fructus remanet:qua
ↄſideratione pꝛopꝛie dicitur boſrha.ſ.vindemia.cete/
ra patẽt ex dictis:vſqʒ ibi. Quia dies vltionis dñi.ſ.ſã-
guinis chꝛiſti:pꝛout in glo. Annus.i.tps retributionũ
iudicij ſyon:qꝛ non ſolũ idumea.ſ.ſynagoga pſecuta ẽ

chꝛiſtũ caput:ſʒ ẽt mẽbꝛa ſue ecclie q̃ ꝑ ſyon deſignant᷑.

Vñ matthᷣ.ca.xxiij. Cũ repꝛobaſſet ſynagogã iudeoꝛũ

ex pſecutione pꝛophetaꝝ:⁊ huiuſmoi.d.Ecce ego mit

to ad vos pꝛophetas ⁊c̃. Et ex illis occidetis in ſynago
gis veſtris.ſubdit: Ut veniat ſuꝑ generationeʒ iſtã ois
ſanguis innoxy: q effuſus ẽ a ſanguine abel iuſti ⁊c᷑.Ex
quo pʒ ꝙ vindicta ois ſanguinis effuſi iuſtoꝝ ecclie ab

abel incipientis:deſcendere dʒ ſuꝑ ſęænagoga: q per idu

meã hic intelligit᷑.⁊ ſedt:Et ↄuertent᷑ toꝛrẽtes eius in pi
cẽ. ⁊ humus eius in ſulphur ⁊c. Et aſcendet fumus ed
in generatione ⁊ generationẽ.p toꝛꝛẽtes.n. intelligunt᷑
doctrine:q̃ a ſacra ſcriptura fluunt ꝑ veros doctoꝛes:
ſicut ſupꝛa ca.xxxiij. de ſimili dicit᷑:Locuj fluuioꝝ riui
latiſſimi. in ſequẽti ca.dicit᷑: Et toꝛrentes in ſolitudi/
ne. vñ toꝛrentes ſynagoge q̃ in antiquis fluebãt a ſãctis

et ⁊c. ⁊ ſequit᷑:
Om inebꝛiatus ẽ in celo gladius meus.qꝛ.ſ.pꝑ celeſtem
ſentẽtiã inebꝛiatus ẽ ſangnine interfectoꝝ gladius diui

pꝛophetis ⁊ doctoꝛibus in aquas ſaluberrimas:poſtea co
uerlſi ſunt ꝑ doctrinã phariſaicã ⁊ thalmudicã in picẽ ⁊ ful
phurẽ q̃ generant fetoꝛẽ. Ad cuius intellectũ notanda ſunt
aliqua de multis ⁊ inumerabilibus:que in eoꝝ doctrinis
abſurda ⁊ nephanda legũtur. Ad quod ſciendũ ꝙ ſynago/
ga iudeoꝝ poſt paſſionẽ chꝛiſti intatũ fuit excecata: i ſua

thalmudica doctrina quã falſe dei legẽ vocant multa tradi
deruũt maxime abſurda de deo.vñ in libꝛo qᷣ dĩ barathoch

rabi eoꝝ plane dicũt ꝙ deus in qualibet vigilia noctis do
lẽs de deſtructõe tẽpli ſui ⁊ captiuitate iudeoꝝ rugit vt loeo
dicit de ſeipſo. Ue mihi qͥ deſtruxi domũ mea:⁊ ↄbuſi tẽ
plũ meũ:⁊ captiuaui filios meos inter gẽtes ſeculi.Et hanc
ſentẽtiã multis ⁊ varijs modis replicant. In pꝛincipio ẽt li
bꝛi abodoxera:querũt quid facit de ĩ duodeciʒ hoꝛis diei.

Add qð rũdent ꝙ in tribus hoꝛis pꝛimis ſedens ſtudet in le-

ge:⁊ in tribus ſecundis iudicat vniuerſuʒ mũdũ: in tribus
tertijs paſcit totũ mũdũ: in tribus quartis ludit cum leuia

duʒ ei.Dicũt tñ ꝙ a die qua tẽplũ ẽ deſtructũ nõ fuit luduj/
nec riſus coꝛã deo:ſʒ fletuj ⁊ planctus:iuxta illud eſaie:o
cauit dñs exercituũ in die illo ad fletũ ⁊ plactuʒ c. Conſe/
quẽter ibidẽ querunt quid facit in duodecim hoꝛis noctur

nis: Et rñdẽt alia ſilia in fatuitate.vñ quilibet hñs vſuʒ rõ

nis admirari dʒ de tanta cecitate quõ illi ꝗͥ gloꝛiãt ſe habe
re legẽ dei: attribuant vero deo:q nec in dijs habent ſilem
paſſionẽ fletus ⁊ planct huiuſmõi:quas peſſimi idolatre

ſuis dis non attribuunt:⁊ qð deterẽ ꝙ rabi eoꝝ determi ½

nant in libꝛo qͥ dẽ hulin:ꝙ de peccauit ſaciendo lunã mino
rẽ ſole in quatitate:ꝓ cuius peccato.ſ.dei expiãdo dicũt
offerebat᷑.iij. Cal.hircus capꝛaꝝ: de qͥ hĩ Numeri.xxvij.
O mira ⁊ bꝛutalis inſania q̃ deo audet attribuere qð ẽt be
atis minime ↄpetit ꝓut ẽ ve.qð miſeriã ſignificat qͥ aliena
ẽ a quolibʒ beato:ſimilit᷑ ⁊ peccare ⁊ expiatõe ꝓ peccato in/

digere:a huiuſmõi:q̃ hoꝛreda ſũt ⁊ ſtupẽda. Sʒ ſi nõnulli

modernoꝝ:qͥ ad has inſanias colorãdas dicũt:q pᷣdicta ⁊
multa ſilia q̃ in thalmud:de qͥ dicũt᷑:ſunt metaphoꝛice in⸗
telligẽda:eo mo qͥ ſaera ſcriptuta deo attribuit penitere: vt
Geñ.vj.⁊ iraſci numeri.xxij.⁊ i alijs q;plurimis locis:q̃

ſilia intelligenda ſũt ſuitudinarie.ſ.ꝙ ſe hʒ in effectibꝰ ſuis

de qbi illis locis agi:ad modũ tales paſſiões hñtis:q̃ qdẽ
cauillatio nõ valet:tũ qꝛ licet ĩ ſacra ſcriptnra: ꝓut ꝓphe
anc moꝛe hũano loquũt᷑ talia qñq; tradãt: in dictis tũ ex
poſitoꝝ ſacre ſcripture talia nõ ſi admittẽda:cũ ad expoſi⸗/

toꝛes ptineat: vt ſacrã lr̃aʒ exponãt:nõ ãt qð talia tradãt i

actis ſuis q̃ ſi erroꝝ inductiua:ſicut pᷣdicta: tum qꝛ penitẽ
vł iraſci aut moueri ⁊ huiuſmõi:q ĩ ſacra ſcriptura deo at-
tribuunt᷑ ipoꝛtãt aliqd qð i hoib' eſſʒ laudabile.penitẽ.n.ĩ
hoie ꝗᷣ peccatũ ↄmiſit laudabile ẽ. Iraſci ẽt ſʒ moderatõeʒ
rõnis:vt iuſticia exerceat᷑ ẽ laudabile. Moueri ẽt ad bona

pꝓſequẽda ⁊ mala fugiẽda landabile ẽ: ⁊ talia deo attribuuf

vt bonũ qð ipoꝛtãt hoĩes conẽt᷑ imitari:ſʒ miſeꝝ eẽ:vl pec·
care nihil boni ipoꝛtat:ad qð imitãdũ hoĩes puocari debe
ant: aſi talia deo attribuẽ ſtultiſſimũ ẽ.Sũt et i pᷣdcã thal⸗
mudica doctria nephãda qdã fetida q̃ aures cuiuſcũq; mo
deſti offẽdũt:qͥrũ multa epilogat magiſter raimũcłin pugi
one.iij.pte diſ.iij.ca.xx.Et qꝛ talia ñ ſi digna repetitiõe ſeu

relatõe:iõ illa omitto:ſʒ ſolũ ex his infero: ꝙ talis doctria

manifeſte ẽ abſurda ⁊ fetida:de qua ꝓpe dẽ hic: Et aſcẽdet
fumus eius.ſ.hoꝛridus ⁊ fetidus mo pꝛedicto.Sũt etiã in
iurib' deoꝝ thalmudic multa iniquiſſima ⁊ nali dictami
rõnis oĩno icõſona:vt plen declarabit ſuꝑ each.ca.v. ⁊ ſe⸗
qt: Et ðᷣſolabit᷑ ĩ ſecula ſeculoꝝ.iſ.hierłʒ illa mãl a iudeis ſʒ

glo. Mõ erit trãſiẽs ꝑ eã.qꝛ romani decreuerũt:vt nemo ex

ludeis reuerteret ĩ irã ſuã: ꝓut ĩ glo.Et poſſidebit illã ono
crotulus ⁊ ericũ. ꝑ aues ⁊ aialia q i hoc ca.ponunt intelli⸗
gunt vicioſi homines:ſicut cõmuniter exponit᷑ Deu.xiiij.

vbi hoꝝ ꝛ ſimilium eſus pꝛohibebatur: ſicut per coꝛuum

intelligunt illi qui ſunt voluptatibus denigrati:vel qui ſũt

exptes bone afflictiõis:qꝛ coꝛuus ſemel emiſſus ab arca nõ

eſt reuerſus: ⁊ in miluo qui maximis vtit᷑ inſidijs deſignã/

tur fraudulenti. Iſta.n. vicia ⁊ ſimilia frequent᷑ i ſynagoga
iudeoꝝ inueniunt᷑:q̃ poſtq a chꝛiſto receſſit nunq ad eũ re/
uerſa eſt ſaltẽ vniuerſaliter:⁊ q̃ fraudulentijs frequent vtit᷑
2 ſic de alijs aialibus hic expꝛeſſis intelligenda ſunt vicia qᷓ

in ipſis remanſerunt poſtq; chꝛiſtũ non receperũt:⁊ non ſo

luʒ vicia que ꝑ aialia hic expꝛeſſa deſignãt᷑:ſʒ etiaʒ alia que
hic nõ expꝛimunt intelligant᷑ ineſſe eis:iõ ſubdit:Requirite
Diligeni in libꝛo dñi.ſ.moyſaice legis.Et legite vnuʒ ex eis
noõ defuit.ſ.ex auibus ⁊ aialib imuũdis ↄtẽtis in lege:qꝛ oĩa
fſm eoꝝ ſignificata modo pꝛedicto ibi manent:que oia di-
cunt᷑ in eis durare in ſecula ſeculoꝝ.ſ.durante eoꝝ pꝑfidia:
ſicut Pꝛouer.xxxj. dẽ de bibente vinũ:ꝙ doloꝛis eius non
recoꝛdatur ãplius.ſ.ebꝛietate durate.Et ſᷣm hoc exponi po
teſt reſiduũ h' ca.ↄfoꝛmiter ad pꝛedicta exceptis duob paſ
ſibus qui ſpecialiter ſunt exponendi.pꝛim.n.dicit: Nobi/
les eius no erunt ibi regẽ potius inuocabũt: ⁊ erũt oẽs pꝛi/
cipes in nihilũ.Ad quod ſciendũ ꝙ iudei ſcientes ſe ↄfuſos
in negatioe chꝛiſti ꝑ pꝛophetiã patriarche iacob.d. Nõ au
feret᷑ ſeptꝝ de iuda ⁊ dux de femoꝛe eius:donec veniat qui
mittendus ẽ.ſ.chꝛiſtus:ꝓut i eoꝝ thargũ.ſ.in tranſlation
chaldaica expoit᷑:eo ꝙ ia a magnis tẽpoꝛib ablatũ ẽ ab eis
ſceptꝝ ⁊ ducatus:⁊ tamen meſſiã non habent:ideo fingunt
ꝙ iũlli qᷣ regunt eos in hac captiuitate per thalmudicaʒ do/
ctrinã dicũutur habere ſeptruʒ ⁊ ducatũ: pꝛout tradunti li/
bꝛo qui dẽ cãhedri.qð tñ euacuat pꝛopheta.d. Nobiles ei
nõ erũt ibi.q.d. Ad ducẽ ſeu ſeptꝝ habenteʒ nobilitas pti
net quaʒ tamen ipſi non habent:ſʒ regẽ potius inuocabut.
manifeſte.n.ↄfeſſi ſunt coꝛã pilato: Non habemus regẽ ni/
ſi ceſarẽ.⁊a etiã extunc vbicũq; ſint:ſunt ſub poteſtate regia
alicuius dominantis ſeu regẽtis.Et ſic patet ꝙ falſuʒ eſt di
cere ſe habere ſeptruʒ ⁊ ducatũ:pꝛeſertiʒ cum etiaʒ ſcribe ⁊
phariſei ſub cuius doctrina ſunt iã a longo tpe defuerunt:
7 de hoc ſubdit:Et erũt oẽs pꝛincipes eius in nihilum.glo.
ſcribe ⁊ ſacerdotes ⁊ phariſei.Secũdus paſſus ẽ:cuʒ dicit:
Et piloſus clamabit alter ad alteꝝ.Circa qð ſciendũ ꝙ pi
loſus in hoc loco intelligendꝰ ẽ demõ. Eadẽe.n. dictio poni
tur hic:⁊ Leui.xvij.vbi dẽ: Nõ imolabũt vltra victumas
demonibus.⁊ ẽ ſenſus:nã fabꝛicatoꝛes thalmudice faculta
tis:vel potius falſitatis:habebãt demones maxime ſibi fa/
miliares:quoꝝ vnus vocabat᷑ bẽthamaleon: ⁊ alius ioſe-/
pſeda:a cuʒ iſtis maxime ↄuerſabantur: ꝓut i multis alijs
locis ipſius thalmud habet᷑:⁊ etiã narratur ab eij:ꝙ ſemel
fuerat a ceſare pꝛohibitũ ne illã thalmudicã doctrinam di
uulgarent:⁊a tñ ad oſiliũ ⁊ pꝛocurationẽ pꝛedictoꝝ demo/
nũ huiuſmõi ꝓhibitio fuit reuocata: ⁊ ſic thalmudica do
ctrina recuperata fuit demonũ pꝛocuratioe: q̃ quidẽ hiſto
ria narrat᷑ ꝑ extẽſũ in libꝛo textuali ipſius thalmud qui dẽ
mehila qui eſt auctenticus apud eos:ſm ꝙ pꝛopꝛie dicit᷑ ꝙ

in idumea.ſ.ſynagoga ſathãe:Et piloſuj clamabit alter ad
alteꝝ.ſ.vnus demon ⁊ aliuʒ ↄſociũ ad opus ſuũ explendũ

ſeu recuperanduʒ:poſſet etiaʒ hoc intelligi de duob'diabo
licis hoibus:qᷣ inter ceteros pſecutoꝛes chꝛiſti ⁊ eccleſie ꝑni
cioſioꝛes cenſent.pꝛimujſeu pꝛincipalioꝛ in pꝛimitiua vide
licet ſynagoga ſathane fuit ſcariothes:de quo chꝛiſt:Qui
tradit me tibi ⁊c.vñ a chꝛiſto diabołꝰ noiat᷑:iohis.vj. Nõ/
ne.xij.elegi ⁊c. Alter vero piloſus poteſt intelligi antichꝛi/
ſtus qᷣ pꝛincipalioꝛ erit in ꝑſecutione vltima ecclie ⁊ virtu
te demonũ miracula faciet ſaltẽ appentia ð qͥ dicit apoſto.
ad theſſa.ij.ꝙ ſᷣm opationẽ ſathane ⁊c̃.⁊ ſic piloſi clamãt
alter ad alteꝝ licet valde remoti in tẽpoꝛe:qꝛ affectõej eox
diabolice ad iuicẽ coꝛrũdẽt:nitẽtes.ſ.chꝛiſtũ ⁊ eccliã ſbuer
tere:alt.ſ.ĩ capite.alt vero ĩ oib'mẽbꝛis vniuerſalr ſibi ↄtẽ

in alijs locis.⁊ eadẽ eſt ratio de alijs ĩ hoc Ealobe

—õ S 3
„ ⸗ . .

poꝛaneis. Si aũt obijcit exponẽ pdictů g vñ aem ii
eyr

ca nõ l̃alis:eo ꝙ idumea ꝓpꝛie ſignificat illa terrã
quaʒ eſau poſſedit: ſilr boęrha ciuitas pꝛincipalis i ea

exiſtẽs:vñ ꝙ ꝑ iſta intelligat᷑ ſynagoga videt᷑ ꝑtinere ad
ſenſuz myſticũ ſeu ſpiritualẽ:⁊ ſic de multis in hoc ca.

ↄtentis ſᷣm pᷣdictã expõnẽ. Dicendũ igit᷑ ꝙ in dictis pꝛo

phetaꝝ multa tradunt parabolice ſeu methaphoꝛice
ſicut ſupꝛa.v. Uinea dñi accipit ꝓ domo iſrael ⁊.xxv.
p moab intelligit᷑ antichꝛiſtus ad litterã:vt ibidẽ hẽ in

poſtilla. vñ ⁊ in hoc loco.qꝛ littera hca.nõ bñ adapta
tur nec pꝛopꝛie idumee nec rome:nec alijs de qᷣb dictũ
ẽ:ſʒ ſynagoge ſathane mõ pᷣdicto. Icciro de illa exponi
tur ad litterã.qꝛ i locutiõe parabolica:vt dictũ fuit ſu⸗

pꝛa in queſtione ſupꝛa ꝓlogum Geñ. ſenſus litteralis

eſt non ille qui ſignificat᷑ pꝛimo ꝑ vocem: ſed ille qui in
tendit᷑ ſignificari: pꝛeſerti cũ in hoc loco multa inueni

unt huic veritati ↄſona:vñ ⁊ in alijs locis frequeni ac
cidit᷑K idumea ꝑ ſynagoga pꝛedicta:vt infra.lxiij. Quis
eſt iſte qui venit de edom tinctis veſtibus de bogha:⁊

Ed in ca.xxxiiij.recedit a poſtillł.qꝗ exponit hoc
a. ad litterã Burgeñ. Ipſe ãt ꝑ allegoꝛiaʒ ſatis
Jextẽſaʒ ponit pꝛopoſitiões thalmudicas ⁊ alia
de quibus non iudico. apitulũ. XXXV.
Etabit᷑ deſerta. Andreas ⁊ aliqui expoſitoꝛes
catholici ĩ hoc ipſũ ſequẽtes exponũt iſtud ca.
ad litterã nimis indaice.ſ.de ꝓſpitate iudeoꝝ
editü de babylõe:ſʒ h non vẽ rõnabilr dictũ: qꝛ
ab illo tpe vſq; ad chꝛiſtũ fuerũt in ſeruitute:quãuis iĩ
terra ſua:ſicut dictuʒ fuit ſupꝛa.xxxij. Fuerunt etiaʒ in
multis afflictionibus ⁊ anguſtijs: vt pʒ in libꝛis Eſdre
2 Neemie ⁊ Dañ.⁊ iõ pꝛoſperitas ⁊ iocunditas que in
hoc ca.deſcribũt᷑ ad tẽpus illud nullo modo referri vi/
dentur. Si autẽ dicatur.ꝙ imo.qꝛ hic ẽ hypbolica lo/
cutio: ſicut dicitur de alba muliere ꝙ eſt albioꝛ niue:
quauis multũ deſiciat a niuis albedine:hoc nõ vꝛ ↄue/
nient dictũ in pꝛopoſito:qꝛ magnificũ ⁊ piũ decet plus
ↄferre ꝙ; pꝛomittere:vel ſaltẽ nõ minus:⁊ minus puni/
re ꝙᷓ ↄminari.deus aũt magnificẽtiſſimus ⁊ pijſſimus

ẽ: ⁊ iõ eius pꝛomiſſiones de bonis nõ vident᷑ ronabilit

exponi ꝑ reſtrictioneʒ: niſi aliqñ appareat manifeſte ꝙ
ſic debeant exponi: vt ppt᷑ demeritũ manifeſte ſupue⸗
niẽs:pꝑꝑ qð bonũ ꝓmiſſuũ iuſte reſcindit᷑:vel totaliter au
fert᷑:ominationes tñ de malis rationabilr aliqñ ꝑ exceſ

ſũ ſiue reſtrictiõeʒ exponũt᷑ ſjm quãtitatẽ ⁊ mẽſurã pec

catoꝝ ipſoꝝ delinquẽtiũ:ppꝑ qð Ra.ſa.hca.exponit ð
felici ſtatu quẽ expectãt iudei in aduẽtu meſſie.Igit᷑ di⸗
mittẽdo qð fliʒ ẽ i dictis ed.ſ.ꝙ chꝛiſtſit adhuc vẽturꝰ
in mũdũ:⁊ accipiẽdo qð veꝝ c.ſ.ꝙ h ca.ſit ad tps chꝛi

ſti referẽdũ:poteſt ſic ↄtinuari ca.pᷣcedẽti: in ́ ꝓpheta
denũciauit deſtructiõeʒ idumee ad cõſolationẽ iudeozꝝ
hic ↄñt᷑ denũciat eis ↄſolatõeʒ ꝑfectã chꝛiſti tpe credẽti
b'affuturã.Et diuidit in tres ptes:qꝛ p ↄſolat eos de fu
tura multiplicatõe:⁊ de credetiũ roboratõe:ibi Cõfoꝛ
tate man:ʒ ð dmonũ deiectioe:ibi In cubilibꝰ.Ad eui
dẽtiã pᷣmi ſciẽdũ ꝙ i ſenhedri hieroſolymitano qͥ ap?
heb.ẽ liber auctẽtic'dẽ ꝙ. v. res notabileſ deſuerũt in:

tẽplo ꝑ ꝓoꝛobabel edificato:q fuerant ĩ tẽplo ſalomõis
Pꝛimũ ẽ ignis ↄtinu i altari holocauſtoꝝ:qͥ tũc ꝑ plu
uiã vel vẽtũ nõ extinguebat᷑:quãuij eẽt ſub diuo.Secũ
dũ ẽ arca teſtamẽti:vñ dẽ Hier᷑.iij.In illis diebꝰñ dicẽt
vltra:arca teſtamenti dñi:nec aſcẽdet ſuꝑ coꝛ:nec recoꝛ

dabüt illiuj ⁊c. Tertiũ ẽ vnctio regũ ⁊ pontificũ:qꝛ põᷣ

tifices qͥ fuerunt poſt captiuitatẽ babylonicaʒ non fue/

runt inſtituti per vnctionẽ ſacram: ſed inſtituebantur

n
i
ſniche
Qurtn
atn
Ononis
ſeatbbt
ſorton
bytdin
ſon tu
dtipe
fcſv⸗
Fim:
urin-
cning
Sor
loſeph
daſul
poſt
dibus
hunm
deus
nrees
cota
dit)
ſbon
deice⸗
ducen
n
rel
chei
uri

4
inel

er

iß
Pmali
oroiit⸗
gohgu
Unnltyl⸗
nuch
Niplol
hüͤcpop⸗
dißpoſen

ACnnos

nn h

nizuc

oplian

einano

nnitoln
uurdani

Wigiin
glinnn
ala

ſic

rr

Elſaie xxv.

4

Pricke
n frequenter per reges:quibus iudei erant tributarij:qui Joßhis pꝛimo:T lidi
czlen frequent vendebant ſt dms ſacerdotiũ. Silr foroillots, i hi⸗ , eno Ticetnus gloꝛiam eius gloꝛiam qua⸗
Uimnan cesce
banm R. 10) l ios paucos pa culoꝛum operatione:⁊ reſurrectioneʒ eius ⁊ aſcenſionem
ginber rũ añ tpᷣs chꝛiſti:⁊ illi non fuerũt ꝑ vnctioneʒ inſtituti. gentiles etiaʒ poſt . onez eius 7 alcenſionem:
Pindaen Quartuʒ ẽ ſpirituſſanctus ſeu diuinitas:q pꝛo tãto di in mir li 5 oſtea ad fidem conuer ſi viderũt gloꝛiaʒ ei
nn cebat in teplo ſa⸗ ita o tato di in miraculis factis per apoſtolos ĩ nomine chꝛiſti. R c
dinlt ſomonis pabita- 8 ſonais. Hic conſequẽ
uytibidi⸗ re:qꝛ ibi a ſůno Etãbit᷑ öſe (Xxxv. Ky, —,— er denunciatur ma⸗
iin ſacerdote audie- Etli Sſe ⸗ ſurdoꝝ patebũt. Tũc ſali teria gaudij ex robo⸗
Peneihti bant diuina rũſ⸗ . et exultabit et ſicut ceruus:claudus : 7 ratione credentium:
relge non aũt in ſecun ſolitude vct floꝛebit quaſi li aperta erit lingua mutox: cum dicitur: Confoꝛ⸗
Ndiniſut do teplo. Quin · liũ. Germinans germina gqu ſciſſe ſt i di⸗ 6 tate c. eſt verbum
ſtt tũ eſt vꝛim ⁊ th ſtet 3f 7 eltidlerto aquie: ꝛophete ad aplos.
ſnſulmt min: peodpont bit:ct exultabit letabunda¶ct toꝛrentes ĩ ſolitudie: ẽ᷑t ksouan man
nkn mrin Fand oni Et laudãs. Glòꝛia libãi da erat arida in ſtagnũ:⁊ ſitieſ diſlolutas. i. gentiliũ .
isfan⸗ arina rveritas: Ia c ei: coꝛ canmeli ⁊ ſarũ. ĩ ſfontes aquaꝑ. In cubili guranc orar kanlli
nfalri Exo.xxyviij.⁊ ſᷣm Ipli videbũt gloꝛiã dñi: b'i qůibꝰ pᷣus dꝛacões hiĩ F a opus bonũ.
busdedhini Kbc era qui decoꝛez dei noſtri.Cònſoꝛ tabãt oꝛiet᷑ virdᷣꝛ calami ? gẽtiliũ ☛
. * 6 7. EC „ GSn=„ „ —
ercguin pꝛoſilens delapi⸗ tate man diſſ olutas: et ge iunci: t erit ibi ſeita:t yvia te. verbo ⁊ exeplo ad
Liche bibus rationalis nlla debilia rõboꝛate. Si ſacta vocabit. Mõ trãſibit qcũq; aſpa chꝛiſto
L nun 2 humeralis: qñ Litẽ puͦſillanimes ↄfoꝛtäůmĩ per eam pollutus:è hece- ſaſtinenag. nſe
ctut dee gerehtahet t nolite timere. Eccẽ deus rit vobis directa via: ita vt ufülanime) p 5
Fämd erdons: dequo noſter vltioneʒ adducet re ſtulti non errent per eam. poderi. p Sb⸗
nnien oicit Joſephus 5 tributionis: lde ipſẽ veniet ¶ Nön erit ibi leo:⁊ mala be tamini. virtute chꝛi
— libꝛo Iictatis in Rlalatit vos. Tunc ape ſtia non aſcendei per eam: ſii. lEet nolite ti⸗
lare uin, daice:ꝙ defecit rient᷑ oculi cecoꝝ: S“SõG ne e.ſ. toꝛmẽta tyrõ
ſinbltnii ducentos zinos H *: Tamnee nec ĩuenietur ibi. Et ambu noxcuius cauſa ſub
ſnünkehti anq icepit ſcribe⸗ HZ MUMU ditur 1 r ¶ Ecce de
ei relibre luy guez incepit ſeribere anno. i apaſſione ſuper veſtros pſecutoꝛes. o FE entet dalndikvos.
nin uin eun e circiter: qꝛ libꝝ illũ obtulit veſpaſiano impe per paſſiones modicas ad gloꝛiam deducendo: ſicf⸗ u,
Nlg ratoꝛi:q cepit iperare anno dñice incarnationis.lxxj.⁊ fuit in pꝛimitiua eccleſia: l Rtempue getuz
noco eim ſic ſʒ ipſuʒ ceſſauit per magnũ tẽpꝰ añ chꝛiſtũ: 3Pzi ſia: 7 per longum tempus poſtea: qꝛ
pholer⸗ maitts gnũ tẽp añ chꝛiſtũ:a adhuc multi gentiles ad chꝛiſtuʒ conuerſi:ita erant in domino coõ
i hurt Roconriet nuegnreeln emn un Rea eg ⁊ ſm foꝛtati.ꝙ non timebant tormenta: ſed magis a elebane⸗
enoͦri ⸗ a deo nantů ad quine dl⸗ .tdluninse⸗ vt patet in legendis multoꝛuʒ ſanctoꝛuʒ. TKunropenſen
ormnir pꝛimi eoli Prophate difehhrr leg iu anlarthein. tfur oculi cecoꝛuʒ ⁊c. Iſta enim miracula fuerunt facta coꝛ
Pauanale terahendoeraa bonu erinoetange Negan 3 a malij poꝛaliter per chꝛiſtuʒ ⁊ poſtea per apoſtolos ⁊ alios credẽ/
1 ditepli no le bonũ exhoꝛtando. Cẽpoꝛe vero ſecũ tes in nomine chꝛiſti:vt patet in euangelijs ⁊ actibus apo/
urgſſund enlins gunt habuiſſe niſi aggeũ aachariã ⁊ malaA/ ſtoloꝛum. Et fuerunt facta ſpiritualiter in illuminati ker⸗
Miti der is ehberiganeri e reedificationis teptt ſecun fidelium fideʒ recipiendo. Et aures eoꝝ fuerunt apertems
Knn 5 iudaicus caruit pꝛophetis talib? datis chꝛiſti obediẽdo Et daudi ſanati per vi ince
nmiicheſche · ccc.annos ⁊ amplius:vſq; ad tpᷣs ioh.baptiſte: qui dẽdo.Et muti lo re ciauc⸗ icſe ben viaz moꝝ ince
trumain ?· cepit penitẽtiam pꝛedicare: ⁊ aduetũ chꝛiſti nunciare. cãſi ubditur: v Alaſellleſan öersaltncſozeni.
e⸗ 7 uir nuncrar e. . ia ſeiſſe ſunt in ðſerto.iudee ⁊ genti
ablr icie a ¶ Tetabit deſerta.i.iudea que fuerat pꝛedicto modo litatis: vt pʒ ex ſupꝛadictis. ſacramẽti Eete
zimitniti delerta. b ¶ Et inuia. in aduentu chꝛiſti habebit ma mi. p¶Et toꝛrentes rAlane gernunkibatei
Aee . 19‧° mi. PE to⸗ mne. i. varie gratie ſpirituſſæ
aſaag teriaʒ gaudij quatũ ad defunctos.quos chꝛiſtus de lin cti:de quibꝰ dẽ Coꝛ. xij. Alij dat ſmo ſapiẽtie ⁊c
untſe bo patrũ tranſtulit ad gloꝛiã: ⁊ quantũ ad viuos credẽ erat arida ĩ ſtagnũ c ꝑ boc notat arletend. 30Erc
MN tes in euz: ſſime fuiti . 1 arida ĩ ſtagnũ c.; hoc notat plẽitudo gre data tpe ec-
ikſtri neuʒ:quod potiſſime fuit impletũ: qñ recepto ſpũ cleſie pᷣmitiue. ⁊ ¶ In cubilib. Hic ↄñt onũciat᷑ mã r

Peelen. ies f Gentilitas ain Sõ oli· loꝝ. ac n ꝗbꝰcl.i.demões ĩ idolis rñſa dãtes.⁊ gliqn i
leͤbinma tudo.i.gentilitas que ad modum ſolitudinis caruerat taliblocis apparurũt demõej ĩ ſpecie dꝛaconũ. b 4 et

M cultu legis ⁊ pꝛophetaꝝ:⁊ cum gaudio ſuſ. fidem viroꝛ ⁊c᷑. qꝛ idol ide abieci talia loca frequer ꝑ aplos ali/

*

wicſien chꝛiſti ad pꝛedicati
azollrh ꝛiſti ad pꝛedicationem apoſtoloꝛum. d ¶ Et flore oſq; diſcipłos diuio chui applicabt. (¶ Et erit ibi ſemi⸗
8 de nalllilin; daoe 4 eritsn odore honne fame. manatu obbuatoeʒ aſi ln. d¶Et tn golane
hiatl/ zredapt r 1 t *. t hec erit vobis via directa puẽiẽdi
no⸗ reduplicationem intelligitur multitudo gentilium re ad beatitudinẽ. f ..i. ſimplices illitterati
mMolfniemnde / ci 1 mndo gen dinẽ. fIta vt ſtulti.i.ſimplices ⁊ illitterati ẽt.
W an etinrteanidade atnage Rn geAakics r
iizoſd. Fatgnen ren .per iſta n p hãc via:vñ cũ Aug'.legiſſʒ vitã pauli moachi ſimplicis
toce⸗ que pꝛe alijs in iudea fuerunt amena ⁊ fertilia in dixit:Siplice) ⁊ illi PrePrSrrel. ce uIPe
aſori telligitur: ꝙ quicquid er mene in/ dixit: Siplice ⁊ illitterati rapiũt celũ:a noj cũ lr̃is nr̃is tra
o. Wgi: at pulchꝛitudinis ⁊ amenita himur ad ifernũ.Et ñ trãſibit p eã „ . o 1
itbdino⸗ tis ia ſanne ic⸗ L himur ad ĩfernũ. Et ñ traſibit ꝑ eã pollut. ex h Ba
li doiſt ach ſentataice koneatein ſynagoga tranſlatuʒ eſt ñ lot h de via mãli: p quã Sälferekttra it polusmcdt .
7avornfcid vichen rgloam dominr r. ti que 6 erit ibi leo ⁊c᷑.p hitelligũt᷑ mões:qͥ ĩ pᷣmitia eccia
. nip tum alhunacnn, alijq; diſcipuli oculis coꝛpoꝛeis quẽ fſugabãt p credẽteſ:mar. vlti. Sig eoſ crecenuper ſeant
iſtnan humanitatem: oculis mentis quantuʒ ad dei In noie meo omoia eijciẽt c᷑. i Et ablabũt ꝑ viã iuſticie

.. vxxvj.

qui liberati fuerunt a demonis ſeruitute. a¶ Et redempti
a dño.ieſu chꝛiſto ſuo ſanguine pꝛecioſo. b ¶ Conuerten
tur ⁊ venient in ſyon.i.ad eccleſiam militantẽ pᷣmo:poſtea

¶ Liber

hieruſalẽ. e ¶ Et ſtetit in aqueductu piſcine ſupioꝛis.
illũ.n.aqueductũ ꝗᷣ exibat extra ciuitatẽ diuerterat ece
chias:vt dictuʒ eſt ſupꝛa.xxxiij. tamen locus retinebat
nomen aqueductus. f¶ In via agri fullonij.ſic nomi

ad triũphanteʒ: ſᷣm ꝙ dẽ heb. xij. Acceſſiſtis ad ſi

on mon⸗

tẽ a ciuitatẽ dei viuentis hieruſalẽ celeſtẽ ⁊c. c ¶ Et leticia

ſẽpiina ⁊c̃.ex h⁊ plu/
ribus alijs in hoc ca.
poſiti vĩ ꝙ hoc capi
tulũ referri nõ poſſit
ab tempus iudeoꝛuʒ

ð captiuitate babylo/ ie ur
nica redeuntium. leticia ſẽpiterna ſup caput
In . vbi dꝭ eoxꝝ.Gaudiũ ⁊ leticiã obti
in poſtüla: Jgitur di ½ nebunt ⁊ fugiet doloꝛ ⁊ ge
mittendo quod falſũ / Na vvNRTr.
in eius dirtio. mitus. ¶,Ca. xXXVI.

Ha a vi arhuni reraſſyrioꝛuz ſuͦp omẽs ci
nẽ ad pꝛeterita atten- Uitates iuda munuas: ? ce
dẽdũ ẽ: ꝙ i ca.xxxij. pit eas. Et miſit rẽx aſſyri⸗
õ ſanſc de lachiclpic
0 de Aeeg ruſalẽ: ad regẽ egechiam in
tongi te e n den maͤnu graui:c᷑t ſtetit ĩ aque
hebꝛeos vſq; ad fin? ductu piſcie ſupioꝛis: ĩ via
illiuj ca.pꝛopheta tra agri fullõis. Et egrèſſus eſt
eprobantonepiomiſ ad eũ eliachi filius helchie
oꝝ doctrinaʒ chꝛiſti q erat ſ. upen domuz: ci ſe ob/
reſpuentiuʒ: de pꝛso na ſcriba: et ioha filius a/
Starndand? e arei
vd qubuſda gq eoſ rapſaces:Sicite ece
hor pertinentibus chie: Hec dicit rex magn
In ca. vero ſequẽti.ſ. rex aſſyrioꝝ. Quẽẽ iſta fi-
xxxiiij.ſpecialiẽ agit ducia qꝗᷓ ↄfidiſ:aut quo con
dedeſterlone tn ſilio vel ſoꝛtitucline rebella
meã ibi deſignat 2 de re diſponis: Suꝑ quẽ hẽés
pluribꝰ ad hoc ꝑtinẽ =ð

labunt qui liberati fuerint
Et redepti a dño: ↄuertẽt: ⁊
veniẽt in ſyon cũ laude: ẽt

Tfãctum eſt quarto/
decimo ano regil exe

chie: aſcendit ſennacherib

nati:eo ꝙ fullones extendebant ibi veſtes ad deſiccan-

ſiduciã:qꝛ ceſſiſti a me:Ec
ce ↄfidis ſup baculũ harũ/

dineũ ↄfractũ iſtũ ſup egy/
ptũ:cui ſi innixuſ ſuerit hõ
intrabit ĩ manũ eius ⁊ per

foꝛabit eaʒ:ſic pharao rex
egypti oib ꝗ ↄfidũt in eo.
Quũod ſi reſpõderis mihi
ĩ dño deo noſtro ↄfidim:
nonnẽ ipſe ẽ cuius abſtulit
egechias excelſa/⁊ altaria:
dixit iude ⁊ hieruſalẽ co/

raʒ altari iſto adoꝛabitis?:

Et nunc trade te dño meo

regi aſſyrioꝝ: & dabo tibi

duo milia equoꝝ:nec pote
ris ex te pᷣbere aſcenſoꝛes
eoꝝ.Et quõ ſuſtinebis ſa/
ciem iudicis vnius loci ex

ſeruiſ dñi mei minoꝛibus:
OQuũod ſi ↄfidis in egypto:
in quadriga ⁊ in eꝗtibuſ:⁊

nunc nundd ſine dño aſcẽ

di ad terr iſtam vt deſyde
rẽ eã: Doõmin dixit ad me
Alſcæẽde ſup terrã iſtã:l⁊ diſ

pde eã. Et dixit eliachiʒ ⁊

ſobna:⁊ iohae ad rapſacẽ.

duʒ. gEt egreſ
ſus eſt ad eũ elia
chim. ad tractan
dũ de pace de cõ
ſẽſu vtriuſq; par
tis. h
rat ſuper domũ.
ſ. domini. quia
erat ſummus ſa/

Quie

cerdos: vt dictuzʒ

i¶ Et ſobna ſcri
ba.i. ſcriptoꝛ an/
nalium: ⁊ iſte eſt
alius ab alio: de

quo habetur ſu⸗ 4.

pꝛa.xxij.qui an/

te eliachim fuit

ſũmus ſacerdos.
k ¶ Et iohae fili
us aſaph a com/
mentarijs.i.can/

cellarius regis:7

eſt acommenta⸗
rijs vnum nomẽ

ideclinabile ⁊ co⸗

munis generis: in
hebꝛeo tamen ha
bet᷑: Recoꝛdatoꝛ.

Et vt dicit Ra.

ſalo. habebat of/

ficium reducendi
ad memoꝛiaʒ ca⸗
ſus tractãdos co/
ram rege: ⁊ Fʒ de·
bitum oꝛdinem.

pꝛout caſus debe

ant pꝛius vel po/

tibꝰ:vt ibidẽ fuit large oſtẽſũ. In pꝛeſenti vero ca.tractat ð
ↄſolatione ⁊ ſtatu credẽtiũ in chꝛiſto.Et exponat᷑ totũ pñs

capitulũ pꝛout in poſtilla. Capitulũ.XXXVI.
. Tfactum eſt. Superius eſaias deſcripſit liberatõ

nẽ egechie:⁊ ppli eius ꝑ modũ ꝓphetie: hic ↄnt᷑ ea,ʒ
deſcribit ꝑ modũ hiſtoꝛie.Circa qð ſciẽdũ ꝙ ecechi

as miſit magnas pecunias regi aſſyrioꝝ tali pacto ꝙ a ter/

ra eius recederet ⁊ ipſũ in pace dimitteret:vt dictũ fuit.iij.
Reg.xviij.ſʒ accepta pecunia pactũ fregit:nitens hieruſalẽ

deſtruere:⁊ pplm in aſſyrios traſferre:⁊ ad terrẽdũ exechi/

a3 7 pplin ſuũ verbis ↄminatoꝛijs: miſit rapſacem cũ ma

gno exercitu añ hieruſ⸗ alẽ. Circa hoc igit ſic pꝛocedit᷑: qꝛ p·
ponitur dicta ↄminatio:⁊ꝰꝰ ecechie liberatio ca.ſequẽti.Pꝛi

ma diuidit in tres:qꝛ pꝛio ponit᷑ dicta ↄminatio:⁊ ominati

poſtulatio:ibi Et dixit eliachiʒ:ʒ petitiõis refutatio:ibi Et

dixit ad eos. Dꝛima in duas:qꝛ p pᷣmittunt᷑ quedã pꝛeãbu
la:ꝛ ↄminatio dicta:ibi Et dixit ad eog rapſaces.Circa pᷣ/
mũ pꝛimo pᷣmittit᷑ tẽpus:cũ dicit᷑: a ¶ Et faci
todecimo ãno ⁊c̃.?locus:ibi b
excepta hieruſalẽ:⁊ paucis foꝛta

illũ. d¶ In manu graui.i.ᷣ in tanta poteſtate:ꝙ exechias ſe
non poterat in cãpo ſuſtinere:ideo tenebat ſe inter muros

t factuʒ eſt in quar
up oẽs ciuitates iuda.

rcepta hier auci is eEt militrex aſſ
rioꝝ ⁊c̃. 5 remanſit cũ parte exercit ad expugnãdũ locũ

xit ⁊c᷑· hfalſo dicebat ad terrẽdũ eechiã.

ſterius expediri. 1 ¶ Et dixit. Doſ itis quibuſdaʒ pꝛe-

ambulis: hic cõſequẽter deſcribitur cõminatio rapſa

cis ex parte regis aſſyrioꝛuʒ lcenei m (¶ Que eſt
iſta fiducia qua confidis.ſ.poſſe reſiſtere: quaſi diceret

nulla eſt:quia ſi cõfidis de auxilio humano per regem
egypti illud nullum eſt:ideo ſubditur: Ecce co i.

p baculũ arũdineũ ⁊c᷑. ⁊ pʒ littera vſq; ibi: n ¶ Olſi
rñderis mihi in dño c vbi excludit ab exechia auxili
uz diuinũ dicẽs: o ¶ Monne iſte eſt cuius ⁊c q.d.nõ
dʒ a deo ſpare auxiliũ:cuius dimiuit cultũ:iſte tñ rap

ſacej dicebat falſũ: qꝛ poſt edificationeʒ tẽpli ꝑ ſalomo

nẽ: nõ fuit iudeis licitũ alibi offerre ſacrificia: niſi in a

ſu ex diſpenſatione diuina: ſicut helias obtulit in mon
te carmeli.iij. Reg.xviij. p¶ Et nũc trade te dño meo

duo milia equoꝝ.vñ in hebꝛeo hẽ:Sis va

duobmilibus equoꝝ:quos tradã tibi. r¶ Nec pote/

nõ inuenies tot hoĩes:ꝗᷣ ſciant poſſint eqtare. C¶t

⁊c.i.obliga teꝑ cautiouẽ ſufficientẽ. q ¶ Et Sabo tibi
iat 1. pꝛo

ris ex te pᷣbere aſcenſoꝛes eoꝝ.q.d.in toto populo tuo

quõ ſuſtinebis ⁊c᷑.q.o.nullo moig qlibet eoꝝ hʒ ſatis
fidi

ples eqtes ĩ acie ſua. t ¶ ſi ↄfidis i egypto ⁊c. ii ad
iutorio dei ⁊ regis egypti:ſil excludit hd. vſ nt
dixie

lio lunn
ſAlenu
ſatle
nheult vo
Giudei
hocdicun

ehiſe

poſtataz.

(ure

Pondn

ltn

ſo ſru
((le/

ſiton⸗

((KEone

ulte,

mnl

cin
beinun
miſe,

uſupg i
muſonnnt

ter

r
Miom
Mün. d
gohren
iplo
e amlo
“ Ammm
ömrm
Wantn
maut
obabctu
umncand
Anmoil⸗
rritdi
mnxii
noMren
pudun⸗

—

ie
a in i
miutatii,
nngi, t
. J Sonon

=

4
61

ſaces. Hic conſe

ditur: lun
quid ad dominũ

ceret non:ſed ma

ſtercora ſua. i. ni

ſigdioe:niſi redde-

res: ꝙ iſte crat a/

terra iſta. i ¶

— „ . .
Elſaie Vxvij.

eliachim. bic conſequenter ponitur eçechie peticio
per nuncios ſuos facta:cum dicitur. x
Lenoe tuos ſyra lingua. que non erat intelligibilis
populo communi: ⁊ erat petitio rationabilis:quia ta-

oquere ad
lis tus debet eẽ ſecrer quſq; ſit ꝑfecta firmatus.
7Et dixitracc “
quenter ponitur

futatio: cu

mun ne loq̃ris ad nos iudaice

per murũ. Et dixit àd eos

manleckrhi
a ( Et ad te eiuſj rapſaces:HNuũqd ad dſiʒ tu
nunciuũ. b ¶Mi
ſit me dominus

uz:et ad te miſit mẽ dñſ me
us: vt loquerer oĩa verba
iſta ⁊ nõ poti ad viroſ ꝗ ſe
dẽti muro üůt comedat ſter
coꝛa ſua:èt bibãt vrinã pe/
dũ ſuoꝝ vobiſcum: Et ſte

me ⁊c. quaſi di/
ulum.
c¶ Ut comedãt

ſi reddant ſe vo
luntarie:ita diu

erut obſeſſi: pnõ ce magna iudaice: ? dixit
habebũt aliquid Audite verba regiſ magni
ad comedendũ ⁊2 . e
bibedu, d Et regis aſſyrioꝛũ: Hec dicit
bibãt vꝛinã pedj rex: Mõ vol ſeducat exechi
ſuoꝝ.i.fluẽteʒ ad ꝗs:qꝛ ñ poterit eruere vos:

pedej ſuos.hoib?ꝰ· qnõ vobis tribuat fiduciã

enizi imore y egehia ſup dño dicẽs: Eru
guſtia magna po cvXα 81
ſitis ſolet fuuẽ vei ens liberabit noſ dñs:ñ da
na verſus pedes: bit᷑ ciuitas iſta in manu re/

⁊ p hoc innuit ſa gis aſſyrioꝝ. Nolite audi/
mem ⁊ anxietatẽ
eis futuraʒ in ob/

rent ſe. ¶Etcla dictõnẽ 7 cgreclni⸗ ad me:
mauit voce ℳ Et comedite vnulꝗqſq; vine
boa dicunt votio 5 luã: Iæ vnuſqſq; ficũ ſuã

⁊ bibite vnuſqſq; aquã ci-
poſtata a iudaiſ/ſterne ſue: donẽec veniaʒ et
mo. fIiõ vos tollã vosl ad frã:q ẽ vt tra

ſeducat eechias. veſtra: terrã frumeti ⁊ vini
ꝛomittendo vo 1 1a!
bis auxiliũ a do terra panu ⁊ vineaꝝ. Neẽc
mino futuum.

g ¶ Facite mecrccd ⸗
benedictioneʒ ad reddẽdũ vos mihi voluntarie.
hb ¶ Et comedite ⁊c].i. habitate paciſice ⁊ quiete in
Donec veniam ⁊c. quaſi diceret hic
eſt modus reguʒ aſſyrioꝛum.ſ.tranſferre gentem ſibi
ſubiectam de terra ſua natiua ad aliam: vt de eius
obedientia ſit magis ſecurus:iam eniʒ ante fecerat hoc
rex aſſ yrioꝛum de oſee rege iſrael ⁊ eius populo:vt ha

4%

betur. iiij. Reg. xvii. k ¶ Et tollam vos ad terram

ac].i.ſimilis in fertilitate ⁊ amenitate:pꝛopter quod ta

lis tranſlatio non debet vobis eſſe grauis. ¶ Nec cõ
turbet vos e echias. retrahendo vos ab iſto qð vobis
offero. m ¶ Dicens Dominus liberabit nos.quaſi di

ceret non poterit quod nititur pꝛobare:cum dicitur:

n ¶ Tunquid liberauerunt dij gentium ⁊c.quaſidice/
ret cum eſſent multi dij non potuerunt defendere cul-
toꝛes ſuos contra regem aſſyrioꝛum:ergo deus noſter

uenter ponitrr Loquere ad ſeruos tuos
dicte petitiõis re ſyra lingua: intelligim eniĩ

ĩ auribus populi qui eſt ſu

tit rapſaces:èt clamauit vo

re exechiã. Hec.n. dicit rex
aſſyrioꝝ: Facite mecuʒ bñ/

qui vnicus eſt:vt dicitis: non poterit vos defẽdere:ſʒ iſtud

argumentũ nullũ eſt:qꝛ illi non erant dij veri:ſʒ falſi:⁊ nul

lius virtutis: deus autem verus vnicus eſt ⁊ potentie infi

nite. o ¶ Et ſiluerunt. de ma
,,n. ne ſi reſpoderẽt: ꝙ rapſaces mitiplicaret verba blaſppe⸗-

tiũ vnuſꝗſq; trã ſuã ð mau
regis aſſyrioꝝ: Abi ẽ de/
emath ⁊ arphad: Abi eſt
de ſepharnai?: Nũqd liba
uer̃t ſamariã de mãu mea?
Quis eſt ex oib dijs traꝝ

₰

dato regis ecechie.timebant

mie 5 deuʒ. p ¶Et
egreſſus ẽ eliachi ⁊c̃.

cõturbet vos eçechias di/ Krtebarrldi rah
. .„ a Iihera Di acis verba. q Scl
e: Eſe liheu abit nos. ſis veſtib. Herat mo
lunqd liberauerut dij ge qus iudeoꝝ: ꝙ ſcinde

bant veſtimeta ſua ĩ
ſignũ doloꝛis:quãdo
3 deũ blaſphemiã au
diebãt.Uñn ⁊ ſũm ſa-
cerdos ĩponẽs chꝛiſto
ꝙ blaſphẽaſſet: ſcidit
veſtimẽta ſua: vt hẽ

4 r I ſiiqᷓ mmarci.xiii. ¶In ca.
iſtax a eucit ia ſuã 5 ma xxxvj. vbi dẽ ĩ poſtil⸗
nu mea:vt eruat dñſ hierly ia. Et nũc trad te dño
ð mãu mea:Et ſilůerũt ⁊ ñ meo ⁊c. ¶ AdTditio.
rñderũt ei verbũ. Manda Ittio hebꝛa

uerat. n. rex dicẽs:ne riũdea
tiſ ei. Et ingreſſus ẽ eliachiĩ
filiuſ helchie ꝗ erat ſuꝑ do

Tfactũ ẽ cũ audiſſet
rex ecechias ſcidit ve
ſtimẽta ſua: ⁊ öbuolutuſẽ
ſacco:èt ĩtrauit ĩi domũ dñi
Ei miſit eliachiʒ ꝗ erat ſup
domũ:ſobnã ſcribã:⁊ ſeni/
oꝛes ð ſacerdotibuſ optos

ica que hic
poitur vbi
nos habemus: Nunc
trade te.pꝛopꝛie ſigni

mum:⁊ ſobna ſcriba: ⁊ io ficat mixtioneʒ: 2 eſt
ahe filius alaph a cõmẽta ſenſus Ei nuneadmi
rijs:ad ecechiã ſciſſis veſti erate eins:
ſtibꝰ:⁊ nũciguerũt ei verba ane cler e eiun;
l Ul ⁊ ipſe dabit tibi plus
rapſacis.¶ Cap̊.xxXVII. de equis qꝗ; tu poteris

habere de alcenſoꝛi⸗
bus:⁊ patet littera.
¶ Kaplʒ. XXXVII.
Dic conſe⸗
auenter de⸗
ſcribitur ipſius ece⸗
chie liberatio: ⁊ pꝛi/
mo ponitur eius libe

ſaccis:ad eſ⸗ aiã filiuʒ amos ratio ab hoſte: ſecun⸗
ꝓphetã:⁊ dixerũt ad eu;z: do ab infirmitate ca⸗
Hec dicit ecechias: Dits bitulo ſequenti. Hꝛi⸗

tribulatõis: coꝛreptiõis:
⁊ blaſphemie dis hec: qꝗa

ma in duas:quia pꝛi/-
mo circa hoc ponit
ꝓphetica ðnũciatio:
ſecũdo angelica execu
tio:ibi Egreſſus eſt.

Pꝛima in duas ſm duplicem denũciationẽ ſecũda ibi Re-
uerſus ẽ. Pꝛĩa in duas:qꝛ pꝛio poit᷑ egechie hũilis petitio:

ſecundo eſaie ↄſolabilis reſponſio: ibi Et dixit. Circa pꝛi-
mum dicitur:
cij ſui vt dictuʒz eſt. b

Et factũ ẽ cc.] eadem cauſa qua ⁊ nun/
¶ Et obuolutus eſt ſacco.i.veſte ci-

licina humiliando ſe coꝛaʒ domino:ideo ſubdit᷑: c ¶ Et i
trauit in domu damniniad ipſũ depꝛecandum humilit
Ermi i

deuote. D

teliachiʒ. qꝛ magis confidebat de me

ritis eſaie qᷓ; ð ſuis. e ¶ Filiuʒ amos pꝛophete.ita habent
aliq libꝛi:qð factũ ẽ ab alidb coꝛꝛectoꝛibꝰ:eo ꝙ iſte amos
fuit ppha:ſicut dictũ fuit ĩ pꝛin· H:ſʒ meli dẽ h̊ ꝓphᷣaʒ:vt
referat᷑ ad Eſaiã:ſic.iiij. Reg.xix.i pin vbi tractat iſta hiſto

ria. fe
Et

dixerat pꝛedicta
vituꝑiuʒ dei.

¶ Dies tribulatoõis ⁊ coꝛrectisis.ſ.mei ⁊ totius ppli.

blaſphemie. 5 deñ. h Dies hec. ſ. in qua rapſacej
erãt ad afflictionẽ regis eechie ⁊ ppli:⁊
Quia venerũt filij vſq; ad partum ⁊c. in

