ſnta ud e, aliei pticipẽs tui. Sit vina neũ manũ tuã. Alaqat eſ v ara Ceruathe
cũ muliere adoleſceen tua benedicta: &t letare cu, biſ oꝝ tui:⁊ capi ꝓpii ſimo ſa. gratiſſimus

tie tue.i. lege diuina q Muliẽ adoleſcẽtie tue.Cèr · nib. Fac g qð dico ſlli mi hinnulus fidelis
ſuit oata pplo iſra ua chariſſima:ct gratiſſim ⁊ temetipᷣm libera:qꝛ icidi/ ſpoſuj Abera ei
gele tetie ſue .. hinulus. Abeéra ei ibꝛiẽt ſti in maniiz pximi tui. Di/ mabeer e othe⸗
mre Ppei el ene teoi tpe: 1 ĩ amoꝛe eo dele ſcunrè feſtina: ſuſcità amicũ eeler ie iud
ppls: vn dẽ Hiere.ijj. ctare iugit. Quarẽ ſeduce/ tuũ. Hẽ dederis ſõnũ ocul tute ⁊ ſenectute.
Recoꝛdar ſũ tuimi ris fili mi ab aliena:⁊ ſoue tuiſ:nec doꝛmitẽt palpebie Quare ſeduceris
ſarte mdoleeni im nis i inu alterius:. Rſpicit tue. Eruire qſſ damula de li miab alien.
ſationis ueqã ſen· diſis vid hols:x oẽs greſſuſ mau: ⁊ qſi auis ö iſidijſs au ria vel adultera:
ta me es iĩ deſerto v. eius ↄſiderat. Iniqꝗtateſ ſue cupis. Aade ad ſoꝛmicaz q.o. nulla ẽ cauſa
Studiũ ei legis diu capiunt ipiũ:ẽt funib pctõ o piger:⁊ ↄſidera viaſ eius vel excuſatio tua
ne hʒ velectationem r ſuoꝝ ↄſtringit. Ipſe mo ⁊ diſce ſapiaʒ. Quẽ cũ non texquo tu habes

aun aids ert liei,i babut diſciplinã Pabeatoucè nic pccptone VMorem fronale,
ſima. ſupple ? lex di ct in multitudie ſtulticie ſue nec pꝛincipem: parat i eſta ae. Erponschr or

uina. hEt gratiſſi
mus hinnub. i. diſci
pulus in ea ſtudioſu, .
¶ Abera eius. i. òèè = M — Aal
ſiliationes ſcripture· ¶ Inebꝛient te oĩ tpe.i repleant te duxit ad beneficentiam: hic conſequenter inducit
iugiter. ¶ Quare ſeduceris fili mi ab aliena.ſ.a ſuꝑſtici beneficentie diligentiam. Et pꝛimo hec diligentia con
oſa mala doctrina:quaſi dicat nullo mõ debes declinare ſulitur:ſecundo eius oppoſituz excluditur:ibi Ulade ad
ad eã etiã occulte:iõ ſequitur: m ¶Reſpicit oñs viã hois. foꝛmicã.· Circa pꝛimũ di: a limilil opon. ꝓ ami
quãtũcũq; occultet. n ¶ Iniquitates ſue capiũt ipi i oñ co tuo.obligando te alteri p ipo. b¶ Defixiſti apð ex
dunt captũ coꝛã deo cui oĩa nuda ſũt aperta. o ¶ Et ſu tra.ma.tu talis ei obligatio ꝑ dationẽ manfieri ↄſue
nibus pctõꝝ ſuoꝝ ↄſtringit.ita ꝙ nõ põt faciliter opari bo uit. c¶ Illae co
nũ ꝓpter habitũ vicioſu inclinatẽ ad ↄꝛiſ. p ¶ Ipſe moꝰ ciũt ad tui amici liberatoeʒ diligẽter exequẽdo. d
rietur. moꝛte culpe ⁊ gehẽne. q ¶ Quia nõ habuit diſci ſcurre.ad loca tue liberationi apta. e ( Feſtina. qꝛ pi⸗
plinã.i.nõ recepit eã ſed repulit. r ¶ In multitudine ſtul· culũ ẽ i moꝛa: f ¶ Sulcita amicũ tuũ.ꝓ qͥ ſpopõgiſti
ticie ſue.qua ſapiẽs ibi videtur q̃ ẽ maxia ſtulticia. s (De

Ecipiet. ¶ Ca. VI. tecibum ſibi: æ congregat ſupꝛa. Za. l.
Ili mi ſi ſpõpõden ꝓ gatĩ meſſe quod comedat Ai mi

5õü den monẽdo eũ ſolicite:vt ie ⁊ te expediar. vl ali: ¶ Su
cipietur. per hoc eni ò peccato ĩ petm labit. Expoſitoꝛes an ſcita amicũ tuũ.i.ſi tu ⁊ ille ꝓ qͥ ſpopodiſti eſns ipoten
tẽ latini dicũt ĩ hoc capitulo nõ ẽ locutio quatũ ad pᷣmã tes ad iſta expeditionẽ: querẽ ab amicis tuis alije conſi
partẽ metaphoꝛica ſed plana:ita ꝙ in pꝛia parte excluditur liũ ⁊ auxilium:quo deniper amicos facimus duoda

adulterin: ⁊ ſco cõſulit mrimoniũ:ibi Bibe aquã.⁊ expoi modo per noſipſos facimus:quia amicus eſt alter ipſe
xur pꝛicipiũ pꝛime partis vt ſupꝛa vſq; ibi:Fauus diſtilla g ¶ Ne dederis ſomm s tuis. ideſt non ſis negli⸗

labia meretricis.que ꝑ verba blãda æ mẽdacia ſueuit ho / gens ĩ hoc negocio. h¶ Eruẽ quaſi damula. ideſt ve-
minẽ decipere. Et nitidius oleo guttur eb. qꝛ icotinẽs atten lociter de manu ſcʒ illius cui te obligaſti. i ¶ Uade.
dit ⁊ miratur eius pulchꝛitudine:⁊ ſibi multo maioꝛ vẽ q hic conſequenter excludit vitium oppoſitũ. Et pꝛimo
ſit ꝓpter motũ ocupiſcentie. Noniſſima autem eius ama excludit pigritiazʒ:ſecundo apoſtaſiaʒ: ibi phomo apoſta
ra. amaritudine culpe a pene. Et acuta quaſi gladpbiceps. ta.tertio luxuriam: .ibi Conſerua.conſequentia partiuʒ
abbꝛeuiat eni icõtinetis vitã ⁊ minuit eius ſbaʒ. Pedes ee paatebit pꝛoſequendo. Circa pꝛimũ dicit: i adlead
deſcendũt in mõtẽ. nature:qꝛ vitiu luxurie ẽ abbꝛeuiatiuu, foꝛmicaʒo piger. eius diligentiã conſiderãdo H
vite vt dictũ ẽ. Et ad inferos greſſus illo penetrãt.qꝛ merek cũ non habeat ducem.eam dirigentez. ¶ TNec pꝛ
. penã gehene. Der ſemitã vite nõ àbulãat. rcte viuẽdo. Cagi ptoꝛem.cogentem. m1 ec pꝛincipem. ſibi
ſũt greſſus eius.qꝛ tales mulieres ſũt vagabũde..onge fac tem ð diligentia in pꝛouiſionem ſui. n ¶ Parat. cum
ab ea viã tuã ⁊ ne appꝛopiques foꝛib'domeius.qꝛ i talib?ꝰ magna ſolicitudine. o ¶ Eſtate cibum ſibi. quia tunc
ꝓYſtibiilis ſolẽt eẽ ribaldi:raptoꝛes ⁊ homicide:iõ ſubditur inuenit grana in cãpis que comedat. In aliquib' libꝛij
Ne des alienis honoꝛẽ tuũ.i.bona vñ debes honoꝛari. Et acdaditur: In hyeme.ſed nõ eſt in hebꝛeo nec in libꝛis coꝛ
ſnos mos crudeli.i.vitã tuã homicide ĩ ſtibulo latẽti. le rectis: ſubintelligitur tamen: pꝛopter quod aliquis do-
ipleant extranei.i.meretrices ⁊ eaxꝝ ribaldi. irib tuij.ibo ctoꝛ poſuit in gloſa interlineari que poſtea tracta eſt
nis q tuis viribus acqſiſti: cetera exponatur vt ſupꝛa. Gibe ad textũ per ſcriptoꝛes ignoꝛantes:quod autem dicitur
aqua. Hec eſt ſca ps in qua iducit ad mrimoniu qð ẽ ↄcu hic ꝙ foꝛmica non habet ducem ⁊c · intelligenaum eſt
piſcentie carnalis remediu:ð quo tñ loqtur met hozice. d in iſtis inferioꝛibus: ſed habet eo modo quo opus:
Bibe aquõ de ciſterna tus.i.ſi nõ potes vel nõ vis ↄtinẽ:re nature dicitur opus intelligentie: quia ab intellectu

aqueat ej.i. obligat. fac qð dico.ſ.ea qà fa

¶pꝛouerbioꝝ vj

oiuino pcedũt inclinatiões: a ſic foꝛmica per iſtictũ na⸗
turalẽ a deo ſibi datũ mouet᷑ ad ſibi puidẽdũ.hʒ ẽt pꝛin
cipẽ iquãtũ ſubdit diuine puidẽtie. a ¶ Uſquo

pꝛius locutus ẽ: vnde dicit poeta: Ocia ſi tollas periere cu⸗
pidinis artes.Et diuiditur i duaj partes:quia pꝛio retrahit

a luxuria ex meretricis vilitate:ſecũdo ex eius inuerecũdia

doꝛmies. piger ei vẽ quaſi ſẽp ſomnolẽtus. b ¶ Et ve

niet tibi quaſi viatoꝛ egeſtas.i.cito ⁊ ex ipꝛouiſo.

pauperies q̃ſi vir

vnus mod ipoſſibilis v

anerie aen Aſquẽqͥ piger doꝛmies:
nõ poteris ð aam Aſquê pige
vdrege ſe Qnñ ↄſurges e ſomno tuo:
iſte verſus nõ ett NPaululũ doꝛmies:paulu/
in hebꝛeo pʒ t ſe· lũ doꝛmitab. Paululũ ↄſe
tẽtia. ¶Hõ apoe res man tuas vt doꝛmias:
zr ie enge Et veniettibi ſi viatoꝛ ege⸗
que ſolet ſequi ad ſtas:ẽct paupieſ qᷓi vir arma
negligentiam ſciẽ tus. Si vero ĩpiger fueris:
di ea gie ſunt de veniet vt Hns⸗ mcſis tua
eregen egeſtaſ lõge ſugiet a te.Ho
on avd, fo apoſtata vir iutil grͤd
ſtata vir inutilis. tur oꝛe puerſo: anuit oculiſ
Lefficitur vir in terit pede:digito loꝗt:pꝛa
HS ᷣo coꝛde macisha maluʒ
uaPll. tpe iurgia ſemiat.Huũ
yr ber bo rolnkno netnalus ſin
bonũ reparari:h ic exteplo veniet ꝑditõ ſua
modo loqt᷑ apo ⁊ ſubito cõteret: nec habe
— bit vlira medicinã. Sẽx ſũt
illuminati c: ſc ſtat᷑ aia eius. Oculos ſubli
per fidem ſacfa mes:liguã mẽdacẽ:manef
Eaui lanc füdẽtes inoxiũ ſagun ooꝛ
n. achinãs cogitatiões
Raroſads: Nur li abin aes veloees 24
ſujrnouãt. ad pe limas: pedes veloces ad
nittentiam. Et ac - currẽdũ ĩ malũ:ꝓlerẽtẽ mẽ
ſbeen ibi unpe dacia:teſtẽ fallacẽ:t eũ q ſe⸗
de vifficlli moſſi Muinat iter ſiẽs diſcoꝛdias,
bile. Dic eſt enin

qit᷑ oꝛe puerſo.loquẽj mẽdacia. g Annuit oculis. oſtẽ
dẽs mulieribus ipudicitie ſigna. ¶ Terit pede. vaga

bũdus pꝑ loca ihoneſta. i

eſa.

igito loqᷣt.i.cũ ſuꝑbia:vñ

iij. Si deſierij digitũ extẽdẽ ⁊ loqꝗ qð nõ ꝓdeſt ⁊c̃.
k ¶ Pra. coꝛ.machi.ma.õ inocẽtes.

t oi tẽ.iur.ſe.

i. nitit ſeminare iter ↄciues. m¶ Puic exteplo.i.repẽ

n Ueniet ꝑditio ſua.ĩ moꝛte:iõ ſubdit᷑: o

lec ha.

vltra me.qꝛ ñ ẽ loc pnie poſt moꝛtẽ. Et qꝛ i ol pctõ moꝛ
tali ẽ q̃dã apoſtaſia a deo ⁊ maxie i pctis enoꝛmib: idõo

ſodit᷑: p Sex ſt q

ue odit do.tãq;' hoꝛꝛida.

Et ſep.

ðte. aia ei. tãq boꝛibil n(enlo uͤblime ſigna
ſupbie manifeſta. S(¶ Linguã mẽ.ſ.mẽdacio pꝑnicioſo

aſſuetã. t
ctione.

anus effũ.ſan.inox. volũtarie ⁊ ex ele/
Loꝛ machi.cogi.peſſi. illos qbꝰoñdit ami

citie ſigna. x ¶ Pedej velo.ad cur.iĩ ma.ex habitu vici

oſo ad h iclinate. -¶ Pꝛoferẽtẽ mẽdacia teſtẽ fallacẽ
ſ.ĩ iudicio:qꝛ tẽ ñ ſolũ peccat ↄ ꝓximũ ſʒ ẽt ð publice iu

ſticie bonũ.

t eũ ꝗᷣ ſe.iter fra.diſcoꝛ.qͥ ñ ſolũ debẽt

eẽ amicitia coiucti ex cohabitatione ĩ vna terra vel ciui
tate:ſʒ ẽt ſanguinis ppinquitate:vel ẽt in vna religise: ſi
cut oẽs chꝛiſtiani ſunt fratres generaliter ? religioſi eiuſ

dem religionis magis ſpecialiter. a ¶

Loſerua. Hic cõ

ſequẽter excludit laſciuiã q̃ ſolet ſequi ad deſidiã ð qua

t habet. v metaphyce. (G/ra

Cöſerus fili mi pcepta paiſ

tui:èt ne dimittas legẽ mr̃iſ

tue:liga eã ĩ coꝛð tuo iugit

& circũda gutturi tuo. Cũ

ãbulàueriſ gradiãt tecũ:cũ
doꝛmien cuſtodiãt ie:ẽt eui

gilas loqrecũ eis. Qꝛ man
datũ lucerna ẽ èt lex lux:t

via vite icrepatio diſciplie

uᷣt cuſtodiãt te a mliere ma
la: et a blanda ligua eĩ̃nee

MNõ ↄchpiſcat pulchꝛitudi

nẽ eĩ coꝛ tuũ:ne capian nu
tibill. NPꝛeciũ ei ſcõti vix

Evnũpanis:mulier aut viri
pᷣcioſã aĩiam capit. Nunqd
põt hõ abſcõdẽ ignẽ i ſinu
ſuo vt veſtimẽta illo ñ arde
ant:aut ãbulare ſup pꝛunaſ
vt ñ plãte ↄburãt ei: Sic ꝗ
igredit᷑ ad muliereʒ ꝓximi
ſui nõ erit mũd cũ tetigerit
eam. Noͤn grandis eſt cul/
pa cũ quis furat fuerit. Tů
ratur enĩ vt eſurientẽ imple

at animam. Dẽpꝛehenſus

quoq; reddet ſeptuplum:

ne. ex ignoꝛantia leu infirmitate peccantibus. m
Aacte, mliere mala.i.foꝛnicaria.

ſtodiãt te.ſ.pᷣdicta:

2 ĩpoꝛtunitate:capitulo.vij. Pꝛima in duas:quia pꝛimo re
¶¶ Et trahit a luxuria ex meretricis vilitate:ſecundo ex criminis

grauitate:ibi ñ gran⸗

dis. Et quia talis lu-

xuria per ſapientiam
euitatur: ideo pꝛimo
inuitat ad ipſã dicẽs:
a ¶ Lonſerua fili mi
pꝛecepta ꝑatris tui.ſ.
dei. b Et ne dimit/
tas legeʒ matris tue.

i. ſacre ſcripture vl ec
cleſie. cTis eam
iugiter in coꝛde tuo.

firmiter retinẽdo.
d ¶ Et circũda gut/
turi tuo.de is loquẽ

do. e ¶ Tuʒ ambu⸗
laueris gradiantur te
cũ.ea meditando.
Cum doꝛmieris
cuſtodiãt te. quia ob
doꝛmiendo in eoꝛuʒ
meditatione obdoꝛ⸗
mis in dno:⁊ ſic es i
eius ꝓtectiõe °2

euigilans loquere cuʒ

eis. i. reſume meqitaii

onẽ de ipis. h¶ Qꝛ
mandatũ.ſcʒ diuinũ.
i 77 Lucerna eſt.ſcilʒ
minoꝛibus vel iunio
ribus quia minclare
intelligunt: lucerna ẽ
eni lumen in teſta.
k (Et lex lux. maio-
ribu) qui capiunt cla
rius. I ¶ Et via vi⸗
te increpatio diſcipli/

¶ Ur cu⸗

a blãnda ligua extranee.i. adultẽ q̃ a viro ſuo extraneat ſe

vł cũ viro ſuo recipit extraneũ.

pNon ↄcupiſcat plchꝛi

tudinem en coꝛ tuuʒ ⁊c.quia hʒ vilitatẽ annexã:io ſi ubdit:
q ¶ Pꝛeciũ ei ſcoꝛti vix ẽ vn pãis.ĩ hebꝛeo hĩ Fruſtrũ pa

r ¶ Mulier autẽ viri pꝛecioſã animã capit.tanq; laqueus

leBlaa⸗ tñ accedẽs ad eã ꝑdit maximũ:iõ ſbdit᷑

diaboli.Dicitur aũt aia pꝛecioſa quia ad imaginẽ dei facta

⁊ ad ſupernaturalẽ beatitudinẽ oꝛdinata. s

ũquid po

teſt homo ⁊c.quaſi diceret ſicut ipoſſibile eſt ignẽ ĩ ſinu ab/
ſcõdere aut ſuꝑ pꝛunaj aãbulare abſq; cõbuſtitione veſtiũ ⁊

t ¶ Non grandij. Pic cõſequenter retrahit ab:adulterio ex

plantaꝝ: ſic ĩpoſſibile eſt ꝙ adulter ſit ſine macula culpe.

grauitate criminis:qꝛ multo grauius eſt furto: quãto vxoꝛ
eſt res magis dilecta ⁊ chara ĩ qua adulter facit iniuriã pꝛo
ximo ꝙꝙ res que ſubtrahitur furto. Itẽ quia per hoc ſubſti-
tuũtur frequenter heredes falſi.Itẽ quia furtũ frequẽter cõ
mittitur ex defectu rei neceſſarie ad victũ vel veſtituʒ: et h

ẽ qð dẽ: t

¶ õ grãdis ẽ culpa.iſ.furtũ reſpectu adulterij.

v¶ Furat ei vt eſuriẽtẽ ipleat aiam.i.vt ſibi ð re neceſſaria

ꝓuideat ad victũ vel veſtitũ.

x Dephẽſus qᷓ; reddet ſeptu

plũ. Exo.xxij. dẽ ꝙ ð rebinanimatij reddat᷑ ouplũ: ouib
liiij. oues pꝛo vna ⁊ de bobus.v. ꝓ vno:ita i lege ñ ſcribit

2 —„

.

nec ẽ cõtra legẽ
reipublice. a

—– Hy

Ca vVij.

Maiber

ꝙ debeat reddi ſeptuplũ. Jdeo dicendũ ꝙ ppter icremẽtum
farti ſuit additũ ad penã legis vt hoies a furto cohiberẽtur
inhibuit addere ad penam pꝛo bono
t omnẽ ſubſtantiã do. ſue tradet. ꝓ ſua re/-

dẽptione.⁊ ſi no ſufficeret debebat vendi ⁊ de pꝛecio eius ſa

tiſfieri. b¶ Qui aũt

adulter ẽ ꝓpt᷑ coꝛdis iĩ
opiã. adulteriũ ei nõ
cõmittit᷑ ad ſupplen/
dum indigentiam vi

ctus vel veſtitus ſicut

Dictũ eſt de furto: ſed

ex defectu rõnis q̃ vo
cat᷑ h̊ coꝛ q̃ negligens
ẽ repꝛimere ↄcupiſci⸗
bilẽ q̃ nata eſt ei ſubij

ci roni.ſ. et

animã ſuã.comiſſioe

culpe. d( Turpitu.
igno.cõgre.ſibi.qᷣa
vicia carnis ſunt ma/
ioꝛis infamie. e¶ Et

oppꝛobꝛiũ eius ñ de⸗

lebitur. Interminabi
lis eſt eniʒ pena gehẽ-
ne ad quaʒ iudicabit᷑
ſententia irretractabi
li in die iudicij:iõ ſub
ditur: f ¶ Quia ce⸗
lus ⁊ furoꝛ viri.i.dei
q dẽ h vir:qꝛ frequen
ter in veteri teſtõ legi
tur apparuiſſe in hu/
mana ſpẽ.Et qꝛ chꝛi/
ſtus de 2 hõ i foꝛma
humana glioſa tñ ap
parebit i iudicio:act.
pꝛio: Hic ieſuj ꝗͥ aſſũ
ptus ẽ a vobis ſic ve⸗
niet.ſ. ad iudicium:
quẽadmodũ vidiſtis
euũ aſcendẽtẽ i celũ. in
coꝛꝑe gloſo. Ca.VII.
Jli mi. Hic

4 + coſequẽter re

tunitate:⁊ quia euitatur

& omnẽ ſubſtãtiã dom ſue
tradet ⁊ liberabit ſe. Qũuᷣi
ant adult ẽ ppt coꝛdis ino-
piã pdèt aiaʒ ſuã. Lurpitu-
dinẽ ⁊ ignominiã ↄgreget
ſibi: ᷑t oppꝛpbꝛiũ illi ñ dle/
bit᷑. Quũia celꝰs furoꝛ viri ſñ

nere pꝛope domos magnatum eo ꝙ plures eis ſeruiẽtes
ſubiecti ſunt vicio icõtinẽtie ſicut dauid pater eiuj vidit

mulierem ſe lauantem ex aduerſo domus ſue.ij.reg. xj.
m ¶ Et video ruulos.ideſt incontinẽtes qui ſunt ſen

ſu paruuli. n

gradit ĩ öbſ. curo adueſpa/

ſcẽte die:iĩ noci tenebꝛis ⁊
caligie.Et ecce occurrit illi

—

mulier i oꝛnatu mẽtricio:pᷣ

pata ad decipiendas aias.
Barrula ⁊ vaga:qètis ipa/
tiẽs:nec valẽs ĩ domo cõſi

pcet ĩ die vĩdicte:nec acqui ſtere pedib ſuis:nunc for::

eſcet cuiuſq; pcib:nec ſuſci

piet p redẽptõe dõa plima
Al mi cũuſtodi ¶ VII.

WII
* 60
Nermones meos:ct p

cepta mea recõde tibi. Fili

hõnoꝛa dñʒ ⁊ valebis:pter
eũ vero ne timueris alienũ
Sẽrua mandata mea ⁊ vi-
ues:ẽet legẽ meã q̃ſi pupillã
oculi tui.Ligà ea ĩ digit tu
is:ſcribè illã ĩ tabulł coꝛdis
tui. Dic ſapie ſoꝛoꝛ mea es
pꝛudẽtiaʒ voca amicã tu
aʒ. At cuùſtodiat te a mulie
re er̃nea ⁊ ab aliena:q̃ ver⸗
ba ſua dulcia fac.Dè fene⸗

ſtra eĩ dom mee p cãcelloſ

pſpexi iuuenẽ &t viðo puu
loſ. Cõſidero vecoꝛdẽ iuue

nẽ ꝗ tranſit ꝑ plateas iuxta

agulũ: ⁊ ppe viã dom ill

rtahit a luxuria ex meretricis inuerecũdia a ipoꝛ
p ſapiam:ideo pꝛimo iducit ad ſa

pientie amoꝛẽ:ſcòo deſcribit periculũ mulieris adultere:ibi

de leneſtra. tertio monet ipſa fugere:ibi Nuc ergo. Cir
mũ dẽ: a ¶ Fili mi cu ſer. me.opere adiplẽdo. b ¶ Et

cepta mea recõde tibi.ſicut theſaurũ pꝛecioſũ. c rho
noꝛa dñm ⁊c̃. Iſte verſus nõ eſt in hebꝛeo: ꝓpter dð ipſum
tranſeo: ⁊ quia patet eius ſnia. O¶ Serua mãdata
viues.vita gratie in pꝛeſenti:⁊ gloꝛie ĩ futuro. e¶ Et legẽ
meã ſicut pupillã oculi tui.i.valde diligẽt ⁊ ſolicite. f¶Li
ga ea in digitis tuis.oꝑe adiplẽdo:qꝛ manus eſt oꝛganũ oꝛ

ganoꝝ tertio de aia. g

.

3

cribe illã i tabulis coꝛdis tui.iĩ

delibiliter retinẽdo. h¶¶ Dic ſapiẽtie ſoꝛoꝛ mea ej.i.dilige

eã chariſſime. i

tcuſto. te a mu. extranea. i. adultera q

extraneũ recipit cũ marito. k ¶ Que vba ſua facit dulcia.
blãditijs ⁊ adulatõib'hominẽ decipiẽdo. l ¶ De feneſtra.
hic cõſequẽter deſcribit mulieris adultere periculũ ex ſua ĩ

poꝛtunitate dicẽs:

De feneſtra ei dom mee.i.de ſecreto

ↄſcientie mee cõſideraui periculũ mulieris male. vel potuit
eſſe ad litterã ꝙ ſalomò ð feneſtra domus ſue vidit iuuenes
incontinẽtes ad domos meretricũ declinãtes que ſolẽt ms

4

P

reas ? laſciuias. g

nunc ĩ plateis: nunc iuxta

angulos iſidiãs. Appꝛèhẽ

—

ſũq; dèoſculat᷑ iuuenè: et p
caci vultu blãdit᷑ dicẽs: AVi
ciimas ꝓ ſalute deuoui:ho
die rddidi vota mea. Iccir
cò egreſſa ſũ ĩ occurſũ deſi
derãſte vidẽ:⁊ repperi. In
texui funib lectulũ meuʒ:
ſtraui tapetib pictis ex egy
pto:ſpſi cubile meuʒ myr
rha ⁊ aloe ⁊ cinnamomo.
Vni iebꝛiemur vberibus
⁊ fruamur cupitis ample/
xibus donec illuceſcat dieſ
MNõn ẽ ei vir in domo ſua
abijt via longiſſima. Sac/
culum pecunie ſecum tulit:
in die plene lune reuerſu

rus eſt in domũ ſuam. Ir
retiuit eum multis ſermo⸗ 6
1(ſuc in plate

a ¶ Nũc iuxta angulos inſidiãs.q.d

nſidero vecoꝛdem iuuenem.i.habẽ
tem ve ĩ coꝛde ex

dominio carnalij

concupiſcentie.
o ¶ Qui tranſit
per plateas iuxta

angulum. vt pue
niat ad meritrid
domuz que ſolet
eſſe in locis angnu
laribus. p Iyn—
obſcuro.qꝛ d ma
le agit odit lucem

ce miier occurrit

illi. ad captanduʒ
eius hiniuolentiã

r ¶ Dꝛnatu mere
tricio. ad magis
accendendam cõ/

cupiſcentiam,.
8Pꝛeparata ad

capiẽda) animaj.

laqueo cõcupiſcck

tie carnalis. ¶ t
Barrula. multi
plicatione locuti

ga. ex mobilitate

mentij. v¶ Qui

etis ipatiẽs.ꝑ ta⸗
ctus ⁊ geſtus ipyu
dicos. x ¶ ſiec
valẽs i domo oſi
ſtere. ſed ſẽp vult
ad ſpectacla ⁊ lo⸗
ca inhoneſta cur
rere. - ¶ Nuũc fo
ris.ĩ alĩa domo.

is.in publico.
modus õ meretri

cis ꝑ omnẽ viã ⁊ modũ iducere ad actum cocupiſcentie

carnalis:io ſubditur: b ¶ Appꝛehẽſũq;. bꝛachijs aãple
¶ Deoſculat᷑ iuuenẽe.ſibi aſ entiẽtẽ. D Etp
Nictimas p ſalute de
ie reddidi vota mea.

xãtib. c ¶ uer
caci vultu.i.ipꝛobo ⁊ effrõti. e

—

bui. ſic ẽ iĩ libꝛið coꝛꝛectij. f/ PHo

q.d.tpᷣs meũ reuertẽdi ad delectabilia: ſicut multi acce
pta coiõe ĩ ſolẽnitate . chali:p'pꝛãdiũ rcurrũt ad cho

aſe
Wcirco egreſſa ſũ i occur
ens ꝙ tu habeas ſile deſideriũ:iõ ſbdit: h

u. ſci
Intexui

fu.le.meũ.vt ſit mollioꝛ qꝙᷓᷓ ſi ſtramẽta eſſẽt imediate ſu

fra. i

tratui tapetib.i. curioſe oꝛnaui. M łælſpſi

cu. meũ myrrha aloe ⁊c᷑ vt odoꝛe taliũ fiat in eo dele-

ctabilioꝛ ↄcubit. l ¶ Neni ie.i.ſatiemur.

berib?

⁊c.i.cũ tactu vbeꝝ qͥ ẽ ↄcubẽtiũ adiuicẽ maxie nudi cũ
nuda ĩ lecto. Et qꝛ tioꝛ i tali actu delectationẽ minuit:

iõ remouet᷑ cũ di: n ¶ Nõ ẽ ei vir.ſ. me. o
ſua abijt vialõ.q̃ſi dicẽt potes ibi eẽ ſecurꝰ. p
pe.ſecũ tu.ad emẽdũ mercimõia ĩ logiqs ꝑtibꝰ. q( In

ndo.
accu

die ple. lu. re. ẽ. ĩ hebꝛeo hi: In imio ↄſtituto.qͥ adhuc ſa
tij diſtat.Neſcio aũt qre traſlatoꝛ nr̃ poſuit i die ple lũe

—,— .

niſi qꝛ antiquitus getiles ⁊ alij in hoc eos ſequẽtes qui cit: a

¶pꝛouerbioꝝ viiſ

credebãt oĩa iſta iferioꝛa puenire ex coꝛpoꝛũ celeſtiũ di
ſpoſitiõe:redeũtes de mercationibus libenter intrabant ſuã.dicit᷑ aũt ſapia noticia de diuinis:pꝛudẽtia ð agibilib
domos ꝓpꝛias plenilunio: vt ſic plenitudo lucri ſequere humanis. c ¶ In ſumis excelſiſq; verticibus.i.i pphetis

tur. Unde in aliquibus terris chꝛiſtiani volẽtes encenia

re domũ nouam
vel mutare domi
cilium:nõ faciũt
hoc libenter ĩ de
fectu lune ne ſeqᷣt
defectus bonoꝛuʒ
tempoꝛaliuʒ: ſed
faciunt hoc ĩ aug
nento lune vl ei
plen ludine vt ſe
quatur plẽitudo
bonoꝝ tempoꝛa
lium:⁊ hoc eſt de
reliquijs gentiliũ
pꝛopter qð ẽ ma
Irretiuit euʒ
multij ſermonib
ideſt. detinuit 7
paſſione concupi
ſcentie quaſi reti
b As

*

bonum ſuũ: cum
tñ vadat ad

traſſigat lagitta.

ſcʒ diui vlriõij.
¶ Uelut ſi auis

tieraddued.
q̃ ex appetitu mo
locutura ſu: et aperiẽtur la

q interficitur: ſic

petitu delectatioiꝭ

momentanee in⸗

cicfrit laqueũ cul/

1moꝛtẽ .
er dictum periculũ fugere dicẽs: Nlũc ergo fili mi audi augmẽtat. ſimoꝛ oñi ſ filiat.
me. aure coꝛpoꝛis. g ¶ Et attede verbis oꝛis mei.aure ens ꝓpi dði offeſã ⁊ ñ tin
mentis: h¶ Ne abſt ahat in vijs illẽmens tua.p con rogatiã ĩ oꝛe. Et
ſenſa ¶ Meq; decipiaris. per operij ↄplementum. opere. 3 ¶ Et os bili
os ei vuln

ieclt. a

nibꝰ:⁊ blãditijs labioꝝ ꝓ/
traxit illũ. Stati eã ſeꝗt q̃ſi
bos duct ad victimã:⁊ q̃ſi
agn laſciuiẽſ ⁊ ignõꝛans:⁊
neſcit ꝙ ad vicula ſtuli tra
hat᷑ donẽc trãſſigat ſagitta
gecur eb:vẽlut ſi auis feſti/
net ad laqueũ:⁊ neſcit ꝙ ðᷣ
piclo aie ill agit. Nunc er
go ſili mi audi me:⁊ àttẽde
verbis oꝛiſ mei. Nẽ abſtra
hat᷑ ĩ vijs ill mẽs tua:nq;
decipiaris ſemit e: Muͤl⸗
tos.n.vulneratos dẽeiecii:et
ſoꝛtiſſimi qq; iterfecti ſi ab
ea. Vie iferi doni el: pene

rtrãtes iterioꝛa moꝛil. viiII.

Vndũid nõ ſapia cla
mitat:et pꝛudẽtia dat
vocẽ ſuã: In ſũmis ẽxcelſi

qʒ verticibꝰ:ſupꝛa viã ĩ me-
dijs ſemitis ſtãs:iuxta poꝛ

tas ciuitatis:i ipſis ſoꝛibus
logꝗt᷑ dicens:O QOũuũᷣiri ad vos
clamito:⁊ vox mea ad fili
os hoĩuʒ: Intẽèlligite ꝑuuli
aſtůtiã:ẽt iſipiẽtes aiaduẽti
te. Auditẽ qm̃ ð rbmagnil

bia mea vt rcta pᷣdicẽt. Ve
ritatẽ meditabit᷑ guuur me

bene. (Nunc ergo. Dic oſequẽter m terſů cogltato

ulne s valnart ↄcupiſcẽtie: ¶De loqtur ĩ ab

2 vul
ſtatu gratie. m ¶ Et foꝛtiſſimi quiq;.vt patet ð

adã maximo qꝛ erat in ſtatu inocẽtie pfectus ſcia ⁊ vtu/

Eben

te:⁊ ð ſaſone foꝛtiſſimo:⁊ dauid ſactiſſimo:⁊ ſalomone
apiẽtiſſimo: ⁊ multis alijs in veteri ⁊ nouo teſtamento.
n ¶ Uie inferi domos eius.qꝛ in do ↄmittiti
culpa que eſt via ad
Unquid no
meſtice ſicut pꝛ filiũ:hic oↄſequẽter docet ſchola
Rſtice vt doctoꝛ diſcipłʒ.vel politice vt legiſlatoꝛ
ſuhiectuũ. Et diuidit᷑ ĩG duas ꝑtes:qꝛ pꝛio facit hoc verbo

apia. Superius ſalomo docuit do

magis plano:ſcõo magis perabolico capitulo/ix. Pꝛia
adhuc i duas:qꝛ pꝛio ſalomon loqᷣtur pſand ſapie cre

ate:ſcõo increate:ibi Dñs poſſedit me.

.

irca pꝛimũ di½

Nuũqd ñ ſapia clamitat.i.frequẽᷣ
mitare eſt verbũ frequẽtatiuũ. b

Et paudẽtia dat voceʒ

ſacris doctoꝛibus. O¶ Super viã.i.i publico vbi dʒ do⸗

uʒ:⁊ labia mea ðeteſtabũt᷑
ipiũ. Juſti ſũt oẽs ſermões
mei:ñ ẽ i eiſ pꝛauũ ꝗd neqʒ
puerſũ. Rẽecti ſut itelligenti
bus:⁊ eꝗ iueniẽtibꝰ ſciam.
Accipite diſciplinã meã ⁊
nõ pecunia:doctrinã mag
qᷓᷓ aurũ eligite. Melioꝛ ẽ eĩ
ſapĩa cũctis opib pcioſiſſi

mil:⁊ ò deſiderabile ci nõ

põt ↄpani.Egò ſapia habi
1o ĩ ↄſilio:ẽt eruditis ĩterſũ
cogitatiõibꝰ. Timòꝛ domi
ni dit malũ:arrogantiã ẽt
ſuꝑbiã:c᷑t viaʒ pꝛauã:&t os
biligue dẽteſtoꝛ. Meũ ẽ cõ
ſiliũ ⁊ equitas. Mea ẽ pꝛu⸗
dẽtia:mea ẽ fõtitudo. èr

me reges regnãt:èͥ legũ cõ

duoꝛes iuſta decẽnũt. DPer
me pꝛĩcipes ĩperãt:⁊ poten
tes decernũt iuſticiaʒ.Ego

diligentes me diligo: ⁊ qui

mane vigilauerĩt ad me in-
ueniẽt me. Mecũ ſũt diui⸗
tie ⁊ gli:opẽſſuphe ⁊ iuſti

cia. Mèlioꝛ ẽ fruci me au⸗
ro ⁊ lapide pcioſo: ⁊ geni/
mina mea argento electo.
In vijs iuſticie ambulo: in

by. qr tales cogitatões
10

it malũ.ipᷣʒ fugi
pi penã qð fac amoꝛ fuił. Wr —

ceri ſana voctrina.
( Juxta poꝛtaſ ciui-
tatij.ibi ei antiquitu)
ſedebant iudices a ſa
pientej eis aſſiſtentes
vt dictum eſt ſupꝛa.
f¶ O viri ad vos cla

mito.nõ ad beſtias irn
rationabiles. AS Dl

uendũ mala. i S

inſipientes aiaduerti

te.i.ſapiam accipite.
k ¶ Audite quoniaʒ
ð ma.re.locu.ſũ.ſ.de

diuinis ꝗqᷣ ſi maxia ⁊z

—

auditu digna. ¶ Et

aperiẽtur labia vꝛa.i
tũc poteris loqꝗᷣ recte.
CLetera patẽt vſq; ibi
m ¶ Recti ſunt intel
ligentibus.non intel/
ligentibus autẽ vidẽ
tur diſtoꝛti:ſicut ha⸗
benti oculos infectos
humoꝛe ſaͤguineo vi⸗
dẽtur rubea illa que
ſũt alba. n ¶ Acci
pite diſciplina meam
⁊c̃.qꝛ melioꝛ ẽ q; bõa
tpalia: quãto melioos
E aĩa coꝛpe. o ¶ E
oẽ deſiderabile.ſ.ap.ꝰ
petitu ſẽſitio. p¶¶Ei
nõ pot ↄpari.qꝛ n ſi
eiuſdẽ generis:⁊ quia
excedit ipꝛopoꝛtiona
bilit᷑ talia. q¶ Ego
ſapia habito i ↄſilio.
aub ſapia; dat ſanu
ↄſiliũ. r¶ Et erudit
edũt ex ſapia ⁊ eaʒ

ſupbia. ĩ coꝛde. y(Et via pꝛauam i
qð placẽtia loquit᷑ ĩ pñtia: 15 ꝛiũ
ſetia a ( Deteſtoꝛ taq; hoꝛꝛibilia. b ¶ Me

Zſiliũ r eqtasc· i p me ſũt iſta. c¶ Der me rĩges rgnat.

ſapientiam ex eius amoꝛe i

Et legũ ↄdi.iuſta decer.iſta ei ex ſapia ꝓcedunt
7go diligentes me diligo. quia ſtudentes ad habenduzʒ
ipſam in
T in ea delectabiliter viuũt. f ¶ ¶
ſpirituales alias ẽt coꝛpoꝛales. g(Et
ram multis qui ipẽdendus eſt ſapientibus. h ¶ Opes
perbe. ideſt ſupereminẽtes ita ꝙ ſuperbia non ſonat hic ĩ vi
cium. Per talem modum dicit dominus eſaie. .
te ĩ ſuperbiam ſeculoꝝ. ideſt in eminentiam. t A.
eſt fructus meus auro.quanto aia eſt melioꝛ co
vijs iuſticie ambulo.ideſt ambulare facio. 1C.
ſemitarum iudicij.quia virtus conſiſtit in med

ueniunt: ⁊ in eis manet:
uz ſunt diuitie. ſcilicz

¶ Ut ottẽ diligetes me. diuitijs ſpiritualibus que ſut the
ſauri viri. Dorninus poſſedit me. Pic ↄſequẽter ſalo

mõ loquit ĩ pſona icreate ſapie cũ dẽ: Oñs poſſedit me ĩ ini
tio viaꝝ ſuaꝝ.i.opeꝝ ſuoꝝ. c ¶ Anqꝙ quicqꝙ faceret.ante

eĩ omnẽ creationẽ no erat ſapia niſi icreata:i ſeqt: dAh
eterno oꝛdinata ſuy..
vbi autem éoꝛdoꝛibi
eRatat Nd are lʒ uüt ditẽ diligentes me ⁊ the
ſtincta: tamen ibi ett nus poſſedit mei litio via

diſtinctio fili a parre rũ ſuaꝑ:anq; qcq; fſecẽat a
qui ppꝛie nominatux pꝛicipio:aãb eterno oꝛdiata

verbü ſeu ſapia geni· ſu ⁊ ex antiqs:añq; terra ſi
ta. e ¶ Nondu ert de? 5 1.
abyſſi ꝛc verbũ ei in eret. Nonduʒ erãt abyſſi:-

nobis eſt ceptus mẽ ego iã ↄcepta erã.l Nècdũ

tis: ꝛ ſic iĩ diuinis ver ſoOles aquaꝝ eruperãtnẽc/
bu eſt oceptus patris qũ mõtes graui mole ↄſti/

. ehieren genla. terãt. Añ òẽs colles ego ꝑ

aquaꝝ erup. de locMis turiebar: adhuc frã nõ ſece
rec rat:et flumia ⁊ cardies oꝛ/

ſhterraneis. e
dũ mon. graui mole

conſti. ſuper terram bis terre. Quado pᷣpabat

uscelos aderaz: qñ certa lege
⁊ gyro vallabat abyſſos.
turiebar. i. ꝓcedebaʒ QAn ethera firmabat ſurſũ
a fecũditate pina: iſte && libꝛabat ſõtes aq̃ꝝ. Qnñ
eni ꝓceſſus eternitaat ireg Jahit mari torminnz
(Adbuc Ccircũdabat mari terminuzʒ
tafl- ſuũ:⁊ legẽ ponebat ags ne
traãſirẽt fines ſuos. OQñ p

planã eleuati. f¶( An
omnes colles ego per

mẽſurat. c
terrã nõ fecerat ⁊ flu-
mina.i.creaturã viſi/

bilẽ. b Q Et cardi- pẽdebat füdamẽta tre: cuʒ

ne orbietere Lher G er cũcta ↄponẽſ. Et dẽ
que ſũt oꝛies:occidẽs lectabar ꝑ ſingulos dieſ lũ
auſtrũ:⁊ aquilo.el “
cardines h̊ dicũt due

extremitates axis mundi.ſ. polus articus ⁊ antarticus: da
circa eos voluitur celuʒ ſicut oſtium circa cardines ſuoos.

patre:Jo.v. Pẽ mevſq; nũc operat᷑ ⁊ ego operoꝛ. ꝑ
certa le.⁊ gy.val.abyſſus.i.ocauitates vbi ↄgregate

apta. l ñ ethera firmabat ſurſũ.i.ſperã ignis qͥ natu/

raliter fertur ſurſũ. Illa.n.ꝑ) elementoꝝ: que cotiguat᷑ ſpere
lune:ether vocat. m ¶ Et libꝛabat fon fanqugn. altituch
r iñ circundabat
mari terminũ ſuũ.ne afflueret ⁊ operiret aridẽ. o ¶ Anñn

eos in pondere numero ⁊ menſura. n Qñ

appen. fun. terre.i. partes terre inferioꝛes circa centrũ q̃ ſũt
quedã fundamẽta ſupioꝝ partiũ. p ¶ Cũeo erã cũcta cõ

ponens.qꝛ indiuiſa ſũt opa trinitatis vt dictũ ẽ. q Et de⸗/

lectabar ꝑ ſingulos dies.i.eternaliter gaudebã cum patre ⁊
ſpũſãcto. x ¶1.
itur: 8 terre
raꝝ qui ſimilis ẽ ludo pile que de vno tranſfertur in alium
Ffm quãdã reuolutionẽ:qꝛ regna terre tranſfert atq; conſti/

tuit de gente in gẽtẽ. s ¶ Et deli.mee eẽ cũ fi.ho.ſ.ꝑ grfam
iſtud ei eẽ ẽ delitioſũ reſpectu eẽ dei per pñtiã ⁊ potetiam. ?
hoc mõ.ſ.per gratiã eſt i ſola creatura itellectuali:⁊ non in
oiĩ ſed ſolũ in iuſta. t ¶ Nũc ergo. Hic ↄſequẽter iuitat ad
amoꝛẽ ſapie dicens: Nũc ergo filij pꝓ adoptionẽ. v(¶ Au⸗
eati qui cuſto.vias
Augite diſci

dite me.per debitã attentionẽ. x⸗
meas.i.viã mandatoꝝ ⁊ viam ↄſilioꝝ. x

Qnñ pꝛepa. ce. aderã. indiuiſa ſunt.n. opera trinitatis: ?
eo filius qui ẽ ſapia genita:vt dictũ ẽ ſemper operat cum

vt appareret arida habitationi hoiuʒ ⁊ aialiũ terreſttrtium

ndés coꝛã eo oĩ tꝑe. quid ſit iſte ludus ſb
udes in oꝛbẽ terraꝝ.i.luduʒ faciẽs ð oꝛbe ter

(TWiber Ca& v.

plinã. de moꝛibus hũanis. 3 ¶ Et eſtote ſapiẽteſ.i 4

nis. a¶ Beat' hõ ꝗͥ audit me. mibi obediẽdo. bMο1
vi.ad fo.meaj quottidie.in loco diuini cult deuote oꝛa
do. c ¶ Qui me iuenẽit. per gratiã. O ¶ Inueniet vi⸗
tãa: eterna. el Et hau. ſa.a do.qui ẽ fos ſalutj. f(Qui
. autẽ i me peccaue
rit ledet anumam
ſuam.quia mihi

nõ pot inferre leſi
onez. g Q Oẽs

dẽs corã eo oĩ tpe:⁊ ludẽs
ĩoꝛbe terrax:ct delitie mee
eẽ cũ ſilijs hoĩuz. Nunc er qui me oderint.q
go filij audite me: Bẽati g ſum veritas ⁊ vi
cuſtodiũt vias meas. Au ra⸗ bilige
dite diſciplinaʒ t eſtote ſa emn. no ainga.
e eeP—e moss ſit per ſe er
piẽtes: ⁊ nolite abijcere ees Huρααρααρe

4 gibilis aut diligi
Bẽear hõ ꝗ audit me:èt ꝗ bilij:ſed quia dili

vigilat ad ſores meas quo Eut loꝛainate der⸗
tidie:⁊ obſeruat ad poſtes erbila munadt.

oſtij mei. Qui me iuenerit: quit mo: culpeæ
iueniet vitã èt hauriet ſalu g e51a. .
tẽ a dño. Qũui aũt ĩ me pec n.
cauerit: ledet aiaʒ ſuã. Oẽs ite
mẽ oderũt:diligůnt moꝛ ſeribitur eminen⸗
Jen ediſicauit ſibi
domuz:excidit colũnas ſe
tẽ. JImmoͤlauit victimas
ſuas:miſcuit vinũ:⁊ ꝓpoſu
it mẽſã ſuã. Miſit ancillas
ſuaſ:ut vocarent ad arcẽ:èt

magis paraboli⸗
ce.ſ. ſx metapho
ra domine voca

quia oppoſita iu
xta ſe poſita ma
gis eluceſcũt: iðdo

. N„ 9 „5 „
ad menia ciuitatis. Siquᷣiſ pꝛimo ponit bhici

uitatio ſapientie.
ſecũdo inuitatio
᷑üfffffſfſſipietie: ibi Mu
lier ſtulta.pꝛia ĩ duas:qꝛ pꝛio ponit᷑ ſapie iuitatio:ſcõo
inuitatoꝝ: cõditio:ibi Siquis ẽ paruulus veniat ad me
Circa pꝛimũ dẽ de ſapia ĩcreata cõtinuãdo ſniam ad fi
nẽ capituli pꝛecedẽtis. a ¶ Sapia edi.ſibi do.iſ.eccliaz
quã edificauit verbo ⁊ exeplo in humanitate aſſumpta
b ¶ Excidit colũnas ſeptẽ.i.ſeptẽ dona ſpũſſacti pedit
vel ſeptẽ ſacr̃a inſtituit qᷣbꝰ fulcitur tota ecclia. hmo
lauit victimas ſuas.i.ſeipſuʒ in cruce: qð dẽ victie ĩ pla
rali qꝛ continet virtuteʒ cuiuſlibet alterius ſacrificij:et
huius victime memoꝛiale ẽ ſacr̃m euchariſtie ĩ qͥ ſb ſpẽ
panis ↄtinetur coꝛp chꝛiſti imolatũ qð ẽ fideliuʒ cibus.

eſt paruulus ueniat ad me

d Miſcuit vinii i. dedit nobis ſanguinẽ ſuũ q cõfſi

ficltur i vino aqᷓ mixto. e ¶ Milſit ancillas ſuas.i.apo
ſtolos alioſq; diſcipuloj qᷣ dicunt᷑ hͥ ancille qꝛ fuerũt hu

miles ⁊ obſequioſi.vñ ra.ſa.ancillas vocat h moyſen æꝝʒ

aaron qui fuerũt humiles ⁊ pꝛõpti ad diuinũ obſequiũ
f¶¶Ut vocarẽt ad arcẽ.i.chꝛiſti fidẽ. gEt ad menia
cluitatis. i. ad ea q̃ ſũt annexa fidei articulis. hꝗlSiqs
eſt. Pic Slcquenie deſcribitur inuitatoꝝ cõditio ⁊ iu
xta hoc conditio repulſoꝛum vt oppoſita iuxta ſe mag
appareãt. dicit igitur: h ¶ Siqs eſt puulus.i.humili,
i ¶ Ueniat ad me.qꝛ talis ẽ diſpoſit ad ſapientiam diui
nam: Matth.xj.Confiteoꝛ tibi pater domine celi ⁊ ter
re:quia abſcondiſti hec a ſapientibus ⁊ pꝛudentibus

reuelaſti ea paruulis.⁊ dicuntur hic paruuli ſpecialiter

apoſtoli ⁊ alij de iudeis vocati. Conſequenter ſubditur
de vocatione gentium cum diciuu:

tis ad ↄuiuiũ itrra
palatiũ ſuum. Et

—

H cogitandi aliqd vtile. 30

na. m

(Ppꝛouerbioꝝ .

k Ct iſipiẽtib'locuta ẽ.i. getilib'qui dluinitatẽ atti
ebant lignis ⁊ lapidib qð iſipiẽtiſſimũ erat. ¶ ¶

tiquir fideles:ſʒ pꝓp ßMM
onij anguis oꝛldi Et iſipientib locuta ẽ. Aẽi
. auredg, o lai t comedite panẽ meũ:⁊ bi

ſanedocmie 4 Fet te. Da ſapieti occaſio

rBHe ſibi iuris et addet ei ſapia. Dõce iu/
faẽ qꝛ ꝓuocat ͤri ſtũ:ẽt feſtiabit accipe. ꝛi/
ſoꝛẽ ad iiuriidu, cipiuz ſapẽtie timoꝛ dñi: ẽt

cãibneq; mittati tui:èt addeẽtur tibi ãni vite.
mar garitas ante Si ſapiẽs fuerl tibimetipſi

poꝛeoj ne ſone s eris. Di at illuſoꝛ:ſoͤl poꝛ⸗

iesd balbus e
ſi dirũpãt vos. 8¶ Et q ar

ſe ẽ ifamat arguẽtem ſe. t

te pꝛecedenti. v ¶ Argue ſapientem.qꝛ oĩs hõ quaãtũcũ
q; ſapiẽj hʒ aliqd arguẽdũ:pꝛi
catũ nõ habem ipſi nos ſeducimc. t diliget te.
grat de tua bõa coꝛꝛectiõe.

bon as cogitatões accipit incremẽtũ. a ¶ Doce iuſtũ. ð
melioꝛi bono. b¶¶ Et

litur pfecta ſapiẽtia ĩtrante:pꝛia Jo.iiij. Perfecta chari-
tas foꝛas mittit timoꝛem. TLimoꝛ vero filialis cũ ſapia

manet: ppter qð ẽ pꝛicipiũ intrinſecũ ſapiẽtie: timoꝛ ve

rro ſeruilij eſt pꝛincipiũ extrinſecũ. O ¶ Et ſcia ſanctoꝝ

pꝛudẽtia.qꝛ i ſegn ſolũ eſt ſciẽtia ſpeculatiua ſʒ t
paꝛactica. e¶ Per me ei.ſ.ſapiẽtiã. ſ¶ Multiplicabũt
Dies tui. in pꝛeſenti:qꝛ ſapientes ſciunt euitare pericula.
AEt addentur tibi ãni vite.i futuro. h¶ Si ſapiẽs

fueris tibimetipſi eris.i.ad bonũ tuũ pꝛicipalr ⁊ etiã ali

oꝝ cõſequẽter: iõ ſubditur i aliqbꝰlibꝛis:Et ꝓximis tu

is:ſed nõ ẽ ðò textu:imo ẽ q̃dã gloſa ⁊ ꝑ ſcriptoꝛes textui

inſerta. i ¶ Si aüt iuſ, We docrie k(Sol' poꝛ

tabis malü. pene ⁊ clpe. ulier ſtulta. Hic ↄſequẽ

teer iuxta ſuũ oppoſitũ põit iuitatio iſipiẽtie ad ſuũ ↄui/
S iian , le ſtulta.i.doctria ſunſtiſR va
4 t clamoſa. qꝛ ñ hʒ niſi vba. m ¶ Plenaq;ʒ
illecebꝛij.q̃ nõ ſolũ ↄcedit ſʒ ẽt ad ea inducit. o Etni
hil oino ſciens. qꝛ ita modicũ ẽ ibið veritate ꝙ qſi nibil
reoeputatur: ⁊? etia qꝛ illud quod eſt ibi veritatis vel hone
ſatij põitur ad hoc ꝙ ⁊ facilius falſitatibus credat᷑:alit
talis doctrina ſeipſa deſtrueret ſi nihil veritatis cotine-
tet:ſicut dicit phus.j.libꝛo ethicoꝝ ꝙ ſi malũ eſſz itegꝝ

te panẽ meũ i coꝛp'meu ſub ſpẽ pãis exhibitũ
maü Et bibite vinů ad miſcui vo.i.ſãguinẽ meũ ſb ſpẽ
viniĩ qͥ admiſcet᷑ aqua.In vtraq; eĩ ſpẽ ↄmũicabãt an

tis. biuẽ vinũ qð miſcui vobis.
lia 2 vana. Kelingte ſfatiam et viuite:
t viui.i gra ct dbulate p vias pꝛudẽtie-·
abu. p via, Qui erudit deriſorẽ:ipe in
2ſilioꝝ. Lõſen iuriã ſibi fac:èt ꝗ arguit ĩpi
ter oſtedit ꝗ ſunt um ſibi maculaʒ generat.
fpellẽdi a ↄuiuo Moli arguẽ dᷣriſorẽ ne ode
cuz dicitur: pit te. Arguͦe ſapiẽtẽ. ct dili

e Hnie lala ſcia ſcõꝝ prudentia. Per
olire ſem dare Me ei multiplicabunt᷑ dies

iũ ⁊c qꝛ ip quãtũi
eeſtc Peioꝛ toneſiens odium de nouo cũ ĩpieta-
gue ſa

pꝛia Jo. i. Si dixerin'ꝙg pec

Da ſapienti occaſionẽ.
t addet ei ſap que per

bono eſtinabit accipe. ope adiplẽdo.
c ¶ Pꝛicipiũ ſa.ti.do.ẽt ſeruil qꝛ ĩtroduẽ eã ſiẽ ſeta filiũõ
ſʒ ſiẽ ſeta eijcit ð foꝛamie itrãte filo:ſic tioꝛ ſeruilis expel /⸗

ſeipſum deſtrueret. p 4 Sedit in foꝛibus domus ſue æ=
qa talis doctrina aliquado docetur auctentice maxime ĩter
infideles. q ( Ut vo. trãſeun.p viã. latã vicioꝝ. r ¶ Et
pergentes itinere ſuo.i.ſequentes impetum ſue paſſionis.
5QAuis éparuulus:ideſtindigesenſu. 1 11

Declinet ad
