res ſuſtinuit: ſicut in eſtiſ. Attẽditẽ ad abraĩ pa deoꝛſu:qà celi ſic fumꝰ liq expoſuoꝛejcatbo zan
oblidionen deſtructi trẽ vim: ⁊ ad ſarã q pepẽit ſcẽt:⁊ fra ſic veſtimẽtũ atte lici ĩ vno mag iu
ens bleruſal riuz. vos. Quia vnũ vocaui eũ ret᷑t& habitatoꝛeſ e ſic hec daiʒsãth quãtum c
t pʒp ioſet hu libꝛo && bñdixi ei: t miiiplicaui iteribũt. Saluſ autem mea d boc / hebꝛei
ð iudaico bello:⁊ ali ꝰ-)ꝰ — e NIII ſs ſy in ſempiternis orſt. , ſzj Exbonente qo dẽ iit
os biſtoiographos eu. Coſolabit ergo dñs ſy in ſempiternuʒz erit: et iuſti p: Qrlexa meer d
illis pibus vicinos. on:&t ↄſolabit᷑ oẽs ruinas cia mea nõ ðᷣficiet. Aüdite iet ⁊c᷑. dicẽdo q; iin Ne
Ugdite AT. ””M 3 . tellr õ edicto cyri mul
— ine. Picecrro— p totũ iperiũ ſuũ
Yʒ 5ʒ ipe dimentũ ex dilatiõe pmiſſi.ex hoc ei publicato ꝙ iudei redirent libere in terrã ſuam. onſe ne
Npp liberatio per chꝛiſtũ ſienda tatũ differebat:eſtimabat ali quenter expmitur legiſlatoꝛ cum ſubditur: p ¶ Dꝛo N
qui iudei ꝙ illa liberatio nulla foꝛet:iõ hoc remouetur ĩ h pe eſt iuſtus meus.ichꝛiſtus qui dicitur iuſtus abſolu⸗ SS
capitulo.⁊ pꝛio cõfertur ſpes aſſequẽdi ꝓmiſſũ.ſcõo aufert te ⁊ antonomatice eo ꝙ non ſolum eſt iuſtus foꝛꝛma⸗-
timoꝛ circa malũ pene huic liberationi annexuũ: ibi audite liter vt alij:ſed etiã effectiue alios iuſtiſicando. q / Et
me.pꝛimũ facit duplr.ſ.exemplo ⁊ vbo:ſecũdũ ibi attẽdite bꝛachia mea populos iudicabunt. ideſt apoſtoli qͥ di/ G
ad me. Circa pꝛimũ ſciendum ꝙ abꝛae facta fuit pmiſſio ð cuntur bꝛachia coꝛpoꝛis eccleſie:ſicut ⁊ chꝛiſtus caput:
obtentu terre chanaà · geñ.xv. ? tñ iſta ꝓmiſſio no fuit ile quibus dicitur matthei.xix. Cum ſederit filius homi n
ta tũc:ſed pꝰ qnadrigẽtos annos:vt habet ibidẽ:tñ finalii nis in ſede maieſtatis ſue: ſedebitis vos ſuper ſedes W
utble ſcgen ððU

fuit ipleta ppter fidẽ abꝛae ⁊ ſare que eiuſdeʒ fidei fuit.⁊ ex iudicantes duodecim tribus ⁊c. r [Mei 4
Sclugi Expectabut. ſic dẽ gen. xlix. emn
ide tiu. t ¶ Et bꝛachiũ meũ.i. iip

hoc coõcluditur ꝙ dilatio aduetus chꝛiſti nõ debuit iudeis tiles vt dicũt hebꝛei. s
ꝛachium domini dicitur infra. liij. vt vyi eiglabte

dꝛiam iducere. Pꝛio igitur circa hoc ponit exẽplũ cũ dicit ¶Et ipe erit expectatio ge
Suſtinebunt. legem eius recipiendo. aturn.
dic conſequenter ponitur confirmatio di ANOunti

Atteégite ad ben üd abꝛaã ⁊ ſaraʒ vt expoit poſtaa chꝛiſtum qui
Et cti per ſtabilitatem ipſius chꝛiſti:cũ dẽ: Leuate in celuʒ Mlal miere

ali ⁊c̃.i.conſiderate ſtabilitatem ſuperioꝝ ⁊ inferiorum Nictſnngig
os filios eius. Cõſequẽter ↄcludit᷑ intentũ.ſ.ð ↄſolatiõe poꝰ coꝛpoꝛum. Quia celi ſicut fumus liqueſcent. Ad ſonheicl
puli p chꝛiſtũ cũ dꝛ: g ¶ Loſolabit᷑ ergo ons ſyon.i.eccle uentum enim chꝛiſti ad iudicium pꝛecedet ignis confla ([fpurr p
ſis ꝗͥ vocat᷑ ſyon:eo ꝙ ibi icepit vt dictu ẽ ſupꝛa ſcõo caplo grationis purgans celum aerem ⁊ terram. vel ſi intelli grim

1i pluribus alijs locis. h ¶¶ Et ↄſolabit oes ruinas eius. gatur de celo ſidereo per hc liquefactionem intelligi linglo⸗
4. bi

ex diuerſe is enoꝛibus oꝛtas ĩ pplo iudeoꝝ ex mala doctria tur ceſſatio a motu qui ceſſabit i finali iudicio. 30 tinhicy
doctoꝝ:qs amouit chꝛiſt p ſuã doctrinã ppter qð diẽ ſal/ habitatoꝛej eius ſicut hec interibunt.quia in igne cofla dauuſi

K

u o?. ¶Attedite ad abꝛaã c. vocat᷑ abꝛaꝗ petra ppter debuur. v
fidei firmitatẽ. d ¶Quia vnũ vocaui eũ.i.ſolũ ſine ꝓle. xLeuate.
e¶ Et bñndixi ei.oↄferendo ei bõa tpalia ⁊ ſpũalia. f

mulriplicaui eũ.iĩ multitudinẽ pploꝝ p iſaac iſmaelẽ ⁊

uatoꝛ ð eis matthei. xv. Cei ſũt:⁊ duces cccoꝝ. i ¶ Et po grationis moꝛientur omnes qui tunc viui reperientur
net deſertuũ eius qſi delitias.qꝛ iudea bonis ſpũalib erat de a Salus autem mea.i.chꝛiſtus qᷣ dicitur ſalus a deo 1n

ſerta:ſed ꝑ chꝛiſtũ fuit adiplera potiſſime p ituſionẽ ſi puſſã data. b ¶Et iuſticia mea:i.chꝛiſtu

IG. n. Neitn luit aatpleig potilii ſimiliter qui pꝛo ni
õ iſigno viſibili: actuũ.ij.⁊ i pluribalijs lo prer excellentiam iuſticie non ſolum dicitur iuſtus in nttin
cis. Baudiũ ⁊ leticia ⁊c.qꝛ ſpũſãcto repleti lobãtur concxreto:ſed etiam iuſticia in abſtracto. c ¶ Aud ſin n
magnalia dei letuͤter manifeſte 9ſtöter, le ttectnre bie me. Hit conſequenter tollitur timoꝛ mali annexi:rece- Uth .
ↄſequẽter remouet dictũ ipedimtũ vbo.⁊ pꝛio remouet᷑ prtioni eni fidei chꝛiſti annexa erat perpeſſio mali pene: . NN 1
pedimentũ ſcðo coõfirmat dictũ: ibi Leuate. Bemouet autẽ pꝛopter quod ſaluatoꝛ dicebat apoſtolis:⁊ ꝑp cõſequẽs ſtüuign

“
RZ
“cäl
2
. 2

iſ
ggainn
“
nitd ſidelibus aliis ioßis.
Plir. curioni obſeauiu ſep enit hoꝛa vt oĩs qᷣ i
lin gi nionib ercleſ ie Perle ſe pꝛeſtare deo 3 5 qᷣ interficit di
euigen is apparebit. pꝛi itis: ⁊ ĩ ⁊ hoc patuit ĩ dicit ů̊. -
icſergog . arebit. pꝛio erg perſecutione ã it ĩ pſ. §. v(Quis ti
ilgöhen ſer⸗ſedo antichel ergo tollit tim tione atichꝛiſti bſe tpe antichꝛi uis tu vt tim
ſit lgn Pꝛimuj autem ꝛiſti ſpecialr: ibi oꝛ pſequentiũ ma ſecutionẽ ꝛiſti qͥ cũ ſu mea):⁊ allodqᷣt
migitn be tolntur per alnibi Quiztu Ntanes 1. mie tiont anicheiſti HH eaen futuꝝ fidcleʒ
bßtl hoc ꝙ ille pi . alſecutio i. antichꝛi ꝛe deicie n dz tin 5
rchricd one epſecuti „ DZ eutlone ontiio ꝛiſtus erit ei ente a bono ere per
en des eghme me aſcit iuſtü:pplſn tlons dileld ſubdit: . 6 Arar co Cb bo
Bi n Zconſolatio faru eilcdd con. Moli lex taeox. G Aaligeru ariſeer
cdi a eſt ppetua⸗ iẽ oppꝛobꝛiuʒ Olite ti⸗ 2. Gaudiũ ⁊ leticiã ſenũ ci erfie ivti
güſophonel ſubdi petua: 100 bl ſt . Auz hoi nebüut:fi . in ⁊ leticiã ſi ſupueni iroꝛe
Nen di tur: c . 94 femias eo oium: 7 u . ugiet dolo . te deratusf at eſ! imo⸗
tburmn dite me qui ſci tis. Sie Li nem us. Egs egoip 27 gemi ſcereſi acit ĩm
R per fide i. chꝛiſtũ medet eoſ vẽ meiũ ſic co b 8. Quis tu vt ſoͤlaboꝛ Eriſtens in tichaſhs
dploneslhe ſcit n cogno⸗ ſic deuõ emil: ſiẽ lanã ole moꝛtali: imeaſ ab interficict᷑ a a ptate
luinn ;er ne⸗ ſe dendabir co⸗ nea qui qſt Krali eis tcee ce
dosnomnendi claratu 1 vt de erit:⁊ i lea iĩ ſepitẽᷣ⸗ oblit es dñi 4 greſcet:cd m creaton tui.h es
ſuincn Te mẽ ſupꝛa erit:⁊ iuſtici i. èrnum t Ar s9 dñi factoꝛi ct ill qͥ cadẽ ui. h dẽ
in⸗ (In coꝛde e nes gnãti a meai gnãti⸗ etẽdit cel oꝛis tui q (oſta cadeẽt a fide vł
noaqöͤfnii raclirata e ſi oʒꝝ gnãtion gnatio z.3 os ⁊ fu un 4 ãtia moꝛü ti vk
ae rndlemane⸗ ienzan iugt ien⸗ Daiie
Tbebrehf ere obpꝛobꝛi ꝛachiũ dñi. Cõ udine acie furoꝛis ei ta giter.i oꝛmidaſti i
Sheggi Hoenizarhꝛobrc I antiql:ĩ gnã̃ rge ſiẽ ĩ deduz: C parauerat ad Sabiliter. b A
B z ae Füunad ſn ko ſaſv bul nige bn nẽ ẽ amor Rr. ſellabe 28
imo mag etũ actuum. v „* eraſti dꝛacon 1ens . veniet gradi erit tri at. Tuc ei
b gi Ibant apli v. MHüngdñt ti dꝛacone;? ci ad aperiẽdũ:? gradi ributatto ina⸗
glimn pli gaudẽ inqd ñ tu ſiccaſti ez? c. riẽdũ:c᷑t ñ ĩterfi gna quali io ma⸗
Ubohin tes aſpec aquaʒz abyſſ iccaſti m iet vſq; ad int᷑ C ñi ſterfi pꝛi qualis non fui
cili: an u con az abyſſi vel are: defici ad intnitionẽ: nẽ peincipio müũ fuit a
cponennſcdi bi am digni h Qui 14, i vehemen iſ⸗ eficiet pa rint ionẽ: nêéc thei o mudi: ma
Clunt Bin unrpomi. via poſuiſti pfudũ ntiſe tẽ ſu dñ nis eiuſ. Ego au iiz, a era
c ieſu omie via:vt trãſirẽt li ũ maris dñs deus tu'at go au rauerat ad St pa
Keni alihyi ſu contumelia vt traſirẽt libẽati. ris bo us tu qui u diſponet perdẽdu⸗
otwan pari Fidezappa- redẽpti ſt eati. Et ůc ei mare ⁊ itumeſcũ iu⸗ ponet ei atichꝛiſ
H S uecclo mort erpi terttenepläie murrinre elre eide, ragu
= les — C: 2 rodet eo- te: it platcs celoo:et 2 eno ad edra-
bel 8 aöpphets ſalute hailiis 4 1 rarac rieſe mes quod u n lenter 5
W Rcde⸗ licat ppt oꝛãdo exclamã adustu eſid rit. ſalua exponit ra. ſa. de chꝛiſtum. In 3
cduscor. t ꝓpter duplice nät: i (Koſt deſiderans Eſe ad alium i ſa.de laxati habet: Ad. ebꝛeo
tfllsbani hot Znauerr ſlichthtili =W Zlargen Oi ed kanien ſaeioneſen vefteti d laranduz.
cperſchs qᷣd nõ cit exemplũ p̃ᷣ 4 ſaluacu ũ ⁊ ſecũdu bditur: f ichꝛiſti cito ur ſm intelle utis: licet
Deiſaig oñm ru genſin ſut bteritoꝝ tem ũ pplm tuũ chꝛiſtian t non interfici aſcẽdet:ita ci ctũ ntz deſi⸗
riiigi d. Neſci upbuũ ac. i. phaar poꝝ dicenj: — Et os moꝛte repenti iciet vſq; ad i cito deficiet: it
ltigiint, dꝛaco cio ———— ſ nj ũ t non moꝛiet repentina pꝛ q; ad interniti iet: ido
Eihiſi E ꝓpter malicia lnõ dimitta g ſupbuit cot Cllec defi tur interfecti pꝛeuentuj. in hebꝛ onẽ. ſcilic
urufgli xodi.. poter ciã qua filios iſt on en e Di ertam aenerageine hi hebꝛco babene
Pffala en gne qui cub qd dꝛ ð haraõ rl oppꝛime —. am . io:ſed d 7 ius. ideſt mano gla r.
insrtchint caſti as i medi pharade.exech nebat iniuſte tur. ij. ad the omini noſtri non morietur adio.
urColfmnunt an ere. ꝛaco ma ſe re entes, n dnnſn chꝛiſti verbo: ſanoſin⸗
uanina Ei vr paberero riij n eo n2 erere is tui 20 Ominusicſus chriſtus i ci
i1 te edepti .xiiij. n G lugd no cunda 6. h ieſus di
mnuslincien pſron bi. a eccleſiã q c. q Et ver euer⸗ m: pꝛopter qu fidelium illan m autichꝛiſti: nitur
“ HGSõS ic itelli q̃ vocat ſyon Et venient i xta ſe poſi od eſt minus ti m perſecuti 1⁊ accipi⸗
uckt ing locis ſcriptur i ecclia triüphãt n:vi pᷣdictũ eſt in ſy tudo tri ita magis eluce uus timenda: tionem ſe
M oteʒ ⁊ ciuitateʒ dei vi ꝛeos. xij yõ i pluribꝰ o conſolati nis pꝛeced t: idco pꝛimo ppoſita iu⸗
rũ müũliũ an ʒ dei viuenti xij. Acceſſiſti urib?“ de olationis ſea entis. ſe ponitu
E. niliũ angelo ntis hieruſalẽ iſtis ad ſ deus pa is ſequentis:ibi cundo ſubdit r magni
iulitti. chꝛiſti poſt ha 2 frequenti ſalẽ celeſtẽ von pater alloquitur ſi ris: ibi Icci ditur m ne
einec⸗ oſt hac vita tiam. ad quã ſtẽ 1 mul onſolabi itur filiu ccirco audi. Ci magnitu
ern t leticia ſen e vena . . iet antichꝛi bpꝛumu
aurt alius i vita:id ub capug tfa ſequens me create. i nus deus tuu ſubditur: um: 2
ſen ein lodeop ¶ Lonſola eo ſubdlit. 27c q nõ pot bulationes i i ¶ Qui cot us ratione hum b QEgo
hun e timoꝛ ati ari. vos. conſolatio goipᷣe.⁊ nõ nee ⁊ iuſticie o venire ſe nare ⁊c̃. id 8 tue
Nan ieſne . moꝛ atichꝛiſti uis tu. Hi ckeranahaſo⸗ v i tna Wntvaben ideſt facio tri
aũt. Pꝛi iſti: ⁊ h tu. Hic oſe na q a ſo andum eus oſui ver um oꝛdin o tri⸗
untimclin o antichꝛiſti fu ccipit᷑ ex bꝛeui da ponit᷑ ibi Eg in vmbꝛ⸗ ctrina ñ eſt n pter quod dici o. adn
onuiper poꝛe ro cctbikerenaete vonit ibi Ego ci vmbꝛa man eſt mea:ſ. dicit chꝛiſtu⸗ Zun
uiſſent dies illino ſererſaln tipel xrii il Poenhed reeol ibalun. iſifteri gioleren us te oc
a ois caro ⁊c uos. vtraq; ntenlatluos. n m QAt plantesc lations
platiuam a m vitam pꝛedi tfundes terra elos. ideſt
ctiua. icauit chꝛiſtus emnieſt acti
us. ſcilicet contẽ⸗
½

fuit ſub dñio eſaie:⁊ quid dicat chꝛiſtuj eccleſie i antichꝛiſti
pſecutione ſubdit: q Eleuare.a ꝑſecutioe tꝑali ad pacẽ

o (Et dicas ad ſ von. ideſt ad ecleſ lam. p¶Populus me
us es tu. p ſuſceptionẽ baptiſmi.Ex hoc pʒ ꝙ verba iſta nõ

. 6 9, .

vt dictũ eſt: ita ꝙ homies ⁊ beſtie poterũt ſuper ea trãſ
ire. Xapitulum. III. =
Onſurge.Aliq expoſitoꝛes catholici exponũt
Aiſtud capitulũ de liberatione populi udaici de
babylõe facta per cyrũ de qua frequenter dictũ eſt. ſed

ſunt ipſius dei ad Eſaiã: vt aliq exponũt qꝛ ppls ſyon non a

quãtuʒ ad aeg:r d gla melioꝛi iu⸗
erit vltia ꝑſecutio eo è ——ʒã— dAlicio no videtur
deſie. r ¶Eleuare. des terrã:ẽt dicas ad ſyon axꝝ ſicut oꝛix illaq̃a:plêèni boc conuenienter
arad dentrnne pplo mores tu. Aleuateele indignatioe onzicrepatöe gtonolun g, ee⸗
timoꝛe antichꝛiſti ce⸗ uare:oſt. urge hier Im que/ bi dei tui. Iccircõ audi hec Zpꝛophetis hua⸗
ciderãt. s (onſur biſti 8 mau dñi calicem ire paupcula:èt ebꝛia nõn a vi nitus edoctus: et
ge. ad accipiendũ pe ei. Aſq; ad fundũ calicMis no. Hẽc dic dñatoꝛ tu'dñſ ſpirituſancto ple-
mii achꝛnt⸗ ie opoꝛis bibiſti: ⁊ potaſti vſ ⁊ deus tuus ꝗ pugnauit p Puarliud⸗ e5 i⸗
ſalẽ. i. eccleſia roni· G ad ſeceſ. Mon ẽ ꝗ ſuſten pꝓplo ſuo. Eccè tuli ð mäa Quaz pulchꝛi ſu
ruſalẽ.i.eccleſia roni 2Cc. FOi PIO I. 9°me uaʒz pulchꝛi ſu
bus dictis ſupꝛa. tet eq ex oĩb filiis quos ge tua calicẽ ſopoꝛis: fůnduʒ peer montes pedej
v¶ Que bibiſti ð ma nuit: t ñ ẽ ꝗ appᷣbẽdat ma“ alicis indignatiõis mee. annüuclantis 2⸗
nu dñi. i. ex ein pmiſ nũ ei ex omnib'ſiliſs quoſ Monadijſcies vt bibas illũ dicantis pacẽ ac.
ſione ⁊ oꝛdinatione. ie e e 5.„ õäs allegat hoc dici ð
x ¶Aalicẽ ire eius i Enutriuit. Duo ſt ꝗᷓ occur Et ponã illũ in manu eoꝝ dicatione euã⸗
x ¶ Lalicẽ ire eius. ĩ it tibi. Quis oiſtabit ſt e poeicatione eua⸗
pſecutiõe antichꝛiſti. erut tibi.uis ↄtſtabit ſu q te humiliauerũt:&t dixe gelij Roa.x. ⁊ iõ

nõ videtur coue/

ſq; ad fundu, p te: Aaſtitaſ ⁊ ↄititio:Et ſa videtuͦr (oue
nienter exponið

lalteis 2 . rũt aĩe tue incuùruare vt trã
calicis ⁊c.p hoc deſi/

mes è gladius. Quis ↄſo ſeamus:èt poſuiſti vt terrã

gnaf magnitudo tri ꝰ Iabhitur to⸗Eilii tni nrt ſf tttn H. nücijs cyri miſſis
bulationis future an lab itur te⸗ Fili tni teiſt coꝛpus tuum:et quaſi pia; per iperium ſuuʒ
tichꝛiſti tve. Sciẽdu, Doꝛmmierut i capite oĩiuʒ vi/ trãſeuntibus. LII. ad publicandum
tñ ꝙ li:vſq; ad:hic ac eęlglictum de licen-

a¶¶Et nõ ẽ q appꝛehẽdat manũ eius. ad educẽdũ eã ð tri-

rem. h ¶ Quis oↄſolabit᷑ teeq. d. nulli aut pauci:cuius ca

occurrẽt tibi.que poſtea ſubdũtur:ſed iterpoit᷑: d¶ Quis
contriſtabit᷑ ſup te:quaſi diceret nulli aut pauci. ⁊ iſſud re ra.ſa.in hoc caplo:quãtũ ad id qð ↄtinet veritat᷑: pot

duo mala pene pᷣdicta ſubditur: e

ſunt.i.moꝛtui:io

populo ſuo.iĩ crucis ligno ĩ hũanitate aſſũpta.

cipitur excluſiue:qꝛ fundus calicis ẽ antichꝛiſto ⁊ ep ſatelli tia data iudeis redeundi in hieruſalẽ: vt iſti exponunt.
bus reſeruatus:vt videbitur poſtea. 3 ¶ Non ẽ ꝗ ſuſteétet ¶ Itẽ ra. ſa. ſuper iſtud capitulũ dicit ꝙ iſte conſolationeſ
eã ⁊c. qꝛ nullus de pꝛicipibus chꝛiſtianis audebit ſe oppone vltime.ſ. poſite ab iſto loco vſq; ad finẽ libꝛi nõ dicunt᷑
re vel reſiſtere poterit antichꝛiſto: ⁊ idẽ facit qð ſubditur: niſi ſuꝑ captiuitatẽ edõ: p quẽ itelligit romanũ iperiuʒ
qðõ poſuit iudeos in iſta captiuitate ĩ qua ſũt:a qua libe
rari expectãt per regẽ meſſtä⸗ ſic ſm eũ hoc capim itel
ligitur ð ipe chꝛiſti.⁊ i hoc veꝝ dicit:lłʒ erret expectado
futuꝝ:qð iã ẽ pꝛeteritũ.Igit᷑ ſequẽdo ſniaʒ apli:⁊ dictũ

bulat one lʒ eni enoch ⁊ helias tũc ſe opponẽt antichꝛiſto:
tñ interficiẽtur ab eo. b ¶¶ Duo ſüt. I. mala pene. ue

fertur ad illud qð pꝛedictũ ẽ: No ẽ ꝗ ſuſtentet eã.q aũt ſint dici ↄueniẽter qð in hoc caplo remouet tertiũ ipedimẽ/
epe e ¶ Caſtitas ? cõtritio. tũ liberationis facte p chꝛiſtũ ad icredulo) qð ꝓuenit ex
exponẽdo ſubdit: ſ¶Et fames. p id ẽ.i.famesp q̃ po⸗ ptẽptu humilitatis chꝛiſti. Pꝛĩcipes ei ſacerdotũ ⁊ ſcri-
ſita ẽ vaſtitas. g ¶ Et gladius.ꝓ quo poſita ẽ ↄtritio:ita be ð aduẽtu chꝛiſti nimis canaliter ſapiẽtes:expectabãt
ꝙ licet ponãtur ibi quattuoꝛ ᷣm nomẽ:ſunt tñ duo tm ſᷣʒ

ſubditur: tui. qui te poſſẽt ↄſolari. k¶ Pꝛoiecti

l. terrenoꝝ docentẽ:cõtẽpſerũt eũ:⁊ ſic fuerũt cecati ⁊ fru
oꝛmierũt.ſomno moꝛtis.

ubdit: l
m ¶ In capite omniũ viaꝝ.carẽtes ſepultura. n Sicut
oꝛix.aial ẽ imũdũ:vt habet᷑ deut᷑.xiiij.⁊ declinat᷑ oꝛix oꝛigij
o ¶Pleni idignatiõe dñi.hoc dicit ſm eſtimationẽ hoiuz:
qꝛ tribulatio antichꝛiſti pꝛicipaliter oꝛdinabitur ad purga/
tionẽ ⁊ meritũ electoꝝ:quauis tũc eſtimẽt hoies mundani
deũ ð eos eſſe offenſu. p ¶ Iccirco. Hic ↄſequẽter põit᷑ ſe/
quẽs cõſolatio:cũ dẽ: Iccirco audi hoc paupcula.i.eccleſia

fuerat ꝓpnũciatus ĩ pauptate: Zacharie.ix. Ecce rex tu
venit tibi iuſtus ⁊ ſaluatoꝛ:⁊ ipſe pauꝑ ⁊c̃.qdð ſʒ oẽs do
ctoꝛes hebꝛaicos ð aduentu chꝛiſti itellr. hoc igit ipedi⸗
mentũ rmouet᷑ ̊ oñdẽdo ꝙ huiliatio chꝛiſti fuit diſpo

altauit illũ ⁊c. ⁊ nõ ſolũ pꝰmoꝛtẽ fuit gloꝛificat:ſʒ ẽt añ

tũc depauperãda iigneiſn ei diuitias acceptuꝝ. qEt in opibus miraculoſi) ad declarationẽ ſue diuinitat.ꝓ

pter qð chꝛiſto petẽte iohis.xij. Clariſica me pẽ ⁊c.·rũſt u
fuit: arificaui ⁊ iteꝝ clarificabo.i.clarificaui te in mi
raculis:⁊ iteꝝ te clarificabo pꝑ gloꝛiã reſurrectiois:2 ſic

ebꝛia.i.plena. r ¶ Mo a vino.ſed a tribulatiois toꝛmeto.
hoc dẽ pſequẽdo pabolã ðᷣ potatiõe calicis pdicti. ¶ Dec
dicit dñatoꝛ tuus.ad te ↄſolandũ. t OAtpagnan 4
Scce tu c ĩ coꝛpoꝛe myſtico chꝛiſti:qð ẽ eccleſia:qꝛ p depꝛeſſiõej

i ð ma.tua cali.ſo.i.penã tribulatiõis. x( Fud L
indignatiõis mee. de manu tua abſtuli. y¶¶ Nõ adijcies
vt bibas illũ vltra.qꝛ tribulatio ecdeſie tpe antichꝛiſti erit
vltima. 3 ¶Et ponã illũ.ſ.fũdũ calicis reſeruatũ. a In
mann eoꝝꝛ q te humiliauerũt.ſ.antichꝛiſti ⁊ ſatellituʒ eius
b ¶ Et diverũt aie tue.i.tibi. c¶ Incuruare vt trãſeam'.

ſanctos i noie chꝛiſti:vt pʒ ĩ actibus aploꝝ i plurib lo/

as partej diuiditur:qꝛ pꝛio oñdit᷑ ppoſitũ i myſtico chi

ſup te ſicut ſupꝑ terrã:intetio ei antichꝛiſti erit totaliter con ſti coꝛpoꝛe:ſcõᷣo in ipſo capite:ibi Ecce intelliget. Pꝛia
in duas:qꝛ pꝛio deſcribit᷑ eccleſie depꝛeſſe ſublimatio:

culcare eccleſiam. OD ¶ Et poſuiſti vt terrã coꝛpus tum. .
quia coꝛꝑe fideliũ rũc occiſoꝝ remãebũt ſuꝑ terrã iſepulta ſcòo eius dilatatio:ibi Quapulchꝛi.Pꝛia ĩ duas: qꝛ
4

1

eũ tpaliter regnaturũ:⁊ dominiũ a romanij ablaturüu:
⁊ iõ cũ viderũt eũ humilẽ abiectũ ⁊ pauperẽ:⁊ ↄtẽptuʒ

ctu ſue redẽptionis pꝛiuati.⁊ hoc iuſte:qꝛ aduẽtus eiuꝰ

ad gliam: m ꝙ dẽ phil.ij. Pumiliauit ſemetipm fac
obediẽs vſq; ad moꝛtẽ:moꝛtẽ aut crucis.ꝓpi qð de'ex/⸗

1 1corp, 1e TFr D (p
eius p iudeos ⁊ tyꝛãnos eleuata ẽ i magna glia ct tẽpo/
raliter: ⁊ i ipis depᷣſſiõibus fuit multũ eleuata ſpũaliti
receptiõe ſpũſſãcti:⁊ i miraculis qͥ fiebãt ꝑ aploꝰ⁊ alio,

cis:⁊ in ſanctoꝝ legẽdis. Scõm hoc igit᷑ pñs caplʒ i duę hſanun

i
natln

ecnict

i. 0
ſunrli

Gtſottuu
ſequisct
ſonione

Nton.
dear

rüapof
ſep ſero
goplures
cbeccen
pere
1 kl
arabo
ksin
Auere
nogort
fuitünmt

fütnin

en
lem
tumnron
dlumde
rels
Wun
Ne
Np
ſete
lſee
ici
Ns/
Nuuani
ubivh
alepor
licgptenni

lolancen

matdiet
bertriz-
naürtin
mucho
öpiligri
gomultich
iwciſin

ſint ponnice
poln.
ſiduci⸗ 1

huſend
b

uhifiiſto⸗
Sge
gein licki
meihr
Ui,
niſi

E.
—

Nritlie
I Mu
Bacholi gi

1 NI
Murncit
Aomc; 1
Co
N n
Nonnen
Ndut
inbatnnz
Gltcö
banahareg
unuhiſt
Krmongne
“
dansniit
Acgarhee
nianrin
Apubligen
dcumd,
Afnilieiw
Latwmmiir,
ai wrpnni
ontcyui
lapliroui
et rerate por
nuipegimi
copuenitc⸗
onile
acetpedi
manihawatur.
upedNin
tiumincnn
hrr Atinett
Nrietr Ecelirn
gnigdoin
tochtiifltoſe
uuiſnepn in
bes ilinn
Utgoint i⸗
ioteſpeoint
funtni inii
bliniain
Nünin i
Gininl
el .
iti ii .
S

tiuã. d. a

poſt perſecutiões
eccleſie ſecuta eſt

vt ptranſeat ꝑ te.

liberati. i

tationẽ miniſtroꝝ. ¶ Quia bec diẽ vc. hic addu
exẽplũ ad ꝓpoſitũ:a ponit᷑ h̊ duplex PFrle pꝛimũ ẽ 0

tangil, ⁊ idẽ dicendũ ð ſcõo exẽplo cũ ſubdit: o

oſtenditur ꝓpoſituʒ: ſco adducitut exẽplũ:ibi Quia

—————ðũ

hec dicit. Cica pꝛimũ ꝓpheta alloquitur eccleſiaʒ pᷣmi/
¶ To

plicatur li conſurge:ad maioꝛẽ excitation?. b ¶ Indu

ere foꝛtitudine tua ſyon.ad tolerandũ coſtanter aduer/

ſa:quia cito poſt

pſecutio magna ĩ
eccleſia:actuum.

aſcenſionem chꝛri „ „
ſti ad eelo) facta ẽ (nugelunge iduẽ

oꝛitudine tua ſyon.

viij. ⁊ poſtea ro/ Induere veſtimentis glie

me ꝑ neronẽ ⁊ ali tue hieruſalẽ ciuitas ſancti
os plures pſecuto q nõ adijciet vltra vt ptrã
res eccleſie. ſed a: ſeat pꝑ te icircũciſus èt imũ

dus. Excutere ð puluẽ:cõ/
1 4 „ p
pax ⁊ honoꝛ: iso ſurge:ſede hierlin. Soluẽł
ſubditur: c¶n pincula colli tui captiua fi-
duere veſtimen · lia ſyõ:qꝛ hec dicẽ dñſ.Gr

is glorle ue n b, tis yenüdati eſtie: et ſine ar
ſtãtini imperato gęẽéto redimemi. Quia hec

ris tempoꝛe:q pa dic dñ de. In Egypiñ de⸗
cem ecc eſie ꝑ to⸗ ſ. cedit ppls mein pncipio.
rabiliter eam ho Abſq; vlla cã calũniaſ ẽ eũ
noꝛauit. o Q: Et nunc qꝗd mihiẽ h dicit
nõ adijciet vltrra dfſis: Qm ablar e pols me
ſic te calcado vi ¹ gratis.Dñnatoꝛes er liq
circũciſus.i. pſecutoꝛ gẽtil. e ¶ Et imũd.i.pſecutoꝛ iu
deus.ſi autẽ contra hoc obijciatur:ꝙ poſt moꝛtem con
ſtantini licinius perſecutus eſt eccleſiam:⁊ poſtea iulia-
nus apoſtata. Dicendũ ꝙ ille perſecutiones nõ fuerũt
tante ꝙ deijcerent eccleſiam ab honoꝛe:nec diu duraue
rũt.Licinius ei in bello fuit deuictus ⁊ apud theſſaloni

cã capite trũcatus. Julianus etiã apoſtata a ſacto mer

curio lancea fuit tranſfixus. Põt ẽt dici ꝙ illa dictio vl

tra:cuʒ dicit᷑ nõ adijciet vltra ⁊c.· non ĩpoꝛtat ſemꝑ per
pretuitatẽ a parte poſt:ſed durationẽ tempoꝛis determi

natã:⁊ aliqñ nõ multũ longã:ſicut dictũ fuit pleniuj ſu
pꝛa caplo.ij.toto aũt tꝑe cõſtantini poſt eius baptiſmũ

vyniuerſalis ecclłia fuit in pace ⁊ honoꝛe. f ¶ Excutere

ð puluere.i.ð pꝛecedẽti abiectoe:vel ð puluere ad lr̃am
qꝛ multi chꝛiſtiai fuerãt ↄdẽnati ad fodiẽdã ⁊ depoꝛtã
dã arena:vñ pulueriabꝗt᷑:q oẽs fuerũt abſoluti ð man

dato cõſtatini. g ¶ Sede hieruſalẽ.iĩ ſede honoꝛis:qo
tũc fuit ipletũ qn roma q̃ erat caput mudi facta ẽ ſedej

„ „

ſũmi pontificis ꝑ aſtatinũ: ſede ĩpiali traſlata apo ↄſtã
Solue vicula colli tui.qꝛ oẽs chꝛiſtia

tinopolim. h
ni ĩ diuerſis partiboꝛbis ĩcarcerati ꝑ cõſtãtinũ fuerũt
SBratis venundati eſtis.i:ſine cã deputati
operibus ſeruilibꝰ. k ¶ Et ſine argento redimemi.qa

coſtãtinus ñ accepit iñ pecuniã:ſed mag ecouerſo peu

nias ſuas diſtribuit ꝑ oꝛbẽ ad edificatoʒ cccliaꝝ ⁊ ſuſtẽ
la hec dic cẽ. Pic adducit

deſcenſu ppli iſrl ĩ egyptũ cũ dĩ: n egyptũ deſcẽ

dit pplłs meus i pꝛincipio.ð qͥ deſcenſu habet geñ. xlvj.
n ¶ At colonus eẽt ibi.i. habitatoꝛ ad euadẽdũ famis
Eicnliſſ poſtea fuit ibi multũ depᷣſſu)⁊ afflict:ſʒ dũs

iberauit eũ: iſta tñ liberatio hᷣ ñ expꝛimit᷑: qꝛ erat nora
⁊ famoſa.a io ſatjl dat᷑ itelligi ꝑ hoc ꝙ deſcẽſus ĩ egyptũ

Zaie Lij.

. cleliaʒ oñs mir abiliter liberauit eũ tpe exechie: vt habet ijij eguũ
nſurge cõſurge.ad opera virtutũ:⁊ du

die nomẽ meũ blaſphema

ad oculũ videbunt.i.ſenſibiliter. l
minus ſyon. videntes multitudinem gentilium conuerſam

aſſur. i. rex aſſyrioꝝ. p ¶ Albſq; vlla cã calũnitat ẽ eũ tñ

Cõſequẽter applicãt exẽpla ad ppoſitũ cũ dẽ: q ¶ Et nuũc

qd mihi hic.i.lpſecutioe ecclie. q. d.decet me eà liberare:

eccſia: multi fuerunt
ablatiꝑ occiſioeʒ de
pñti vita:⁊ multi de

ſpdit ca: n ¶ m ablatus ẽ ppls megratis.qꝛ i pmitiua

agũt dicit dñs:?᷑t iugit tota

one) ⁊ exilia. s¶ Do
minatoꝛes eb inique
agüt. qꝛ iudei ſb qͥrũ
Onio pꝛio fuit ecclia ĩ
hieruſalẽ ⁊ iudea:ini
ue tractauerũt pplʒ
chꝛiſtianũ:⁊ poſtea i
peratoꝛes romani ⁊

tur. Pꝛöpt hoc ſciẽ ppls
me'nòmẽ meũ ĩ diè illa:qᷣ
egoipᷣe ꝗ loqbar eccè adiũ
Qua pulchꝛi ſůp montes
pedes ànnuũciãt ⁊ pᷣdicãtis
pacẽ:ãnũciãtis bonũ:pᷣdi/
cãtis ſalutẽ:dicentiſ.Syon
regnabit de tuꝰ. Mòͤx ſpe/
culatoꝝ tuoꝝ.Leuauerũt
vocem:ſil laudabunt:quia
oculo ad oculũ videbunt:
cuz ↄuẽterit dñſ ſyõ. Gau

giter tota die nomen
meuũ blaſphemat. ſcʒ
nomẽ chꝛiſti ꝗ ab ifi⸗/
delibus magus ⁊7 de
ceptoꝛ fuiſſe dicebat᷑.

dete laudate ſimul deſer etpplsme ĩſ cheiſtia
ta hieruſalem: quia conſo nus. y ¶Nomẽ me

latus eſt dominus pplin uni.i.efficacia nomis
ſuũ:rdemit hieruſalẽ. Cà mel p experientia ſue
rauit dũs bꝛachiũ ſoem̃ ſun ſao i ſals vl lalato⸗

zOn die illa.l. nobili

2 famoſa qñ cõſtantinrecepit baptiſma.

a ¶ Quia egoipſe qui loquebar. in humanitate aſſum

pta diſcipulis meis. b ¶ Ecce aſſum. per ſaluationis effe⸗
aume etiam in perſona pꝛopꝛia:quia conſtantinus ð ba/
ptiſmo
Quã pulchꝛi. Hic ↄſequẽter deſcribit eccleſie dilatio ꝑ
p̃dicatione apoſtoloꝝ alioꝝ q; diſcipuloꝝ:cũ dẽ:Quã pul

chꝛi.i.valde pulchꝛi. ðd ¶ Supꝑ motes.i.terrenos pꝛici es

fidẽ chꝛiſti recipietes ad pᷣdicationẽ pᷣdictoꝝ. e nnu
ciãtis ⁊ pᷣdicãtis pacẽ.i.legẽ euagelicã: q̃ ẽ lex pacis ⁊ amo
ris:⁊ põt hec lr̃a exponi ð nũcijs oſtãtini miſſis ꝑ oꝛbẽ: ad

denũciãdũ eccleſie pacẽ:ſed pꝛia expõ magis ↄſonat dictis
li vt ſupꝛa dictũ ẽ: ⁊ ẽt lr̃e ſequẽti:i qua ſbdit᷑: Dice⸗ H
tis ſyon regnabit de'tu. apli ei ⁊ alij pᷣdicatoꝛes ecclie pdi
cauerũt ⁊ pꝛedicãt regnũ chꝛiſti: ppt᷑ qð dẽ matthei.xxiij.

Et pꝛedicabit hoc euageliũ regni i vniuerſo oꝛbe ⁊c.vn ĩ fi
ne legada
ſto. 3.

Fili hominis ſpeculatoꝛem dedi te domui iſrł æc.

laudabunt.concoꝛditer gratias agendo. k ¶ Quia oculo
Cũ conuerterit do⸗

ad chꝛiſtum:⁊ hoc fuit impletum tempoꝛe conſtantini:an
no enim quo baptięatus fuit tanta multitudo credidit vt
ad.xij.milia ⁊ amplius baptięandi aſcriberentur:vt habe/
tur in geſtis ſ. nnfel ſlueſte labln mulieribus ⁊ paruulis.iõ

ſubditur: m. ¶ GBaugete ac laudate ſimul deſerta hieruna
lem.i.loca ſeruituti chꝛiſti dedicata:que ante tempoꝛa con
ſtantini ita fuerunt deſerta ꝙ nullus chꝛiſtianus niſi furtiz
audebat accedere:ſed conſtantinus per totum oꝛbem iuſſit

ea aperiri:⁊ a fidelib frequentari ⁊ alia de nouo edificari.

locis ſuis ꝑ icarcerati

eoꝝ pᷣfecti. tEt iu

vyPꝛopt hoc.i. ppt

mDei p exKperientiã ſue

ſurgens confeſſus eſt ſe vidiſſe ieſum chꝛiſtum.

ſanctoꝝ cõiter poit: Regnãte dno nr̃o ieſu chꝛi
UVox ſpeculatoꝝ tuoꝝ.i.pꝛelatoꝝ:ſim ꝙ dicitur

h¶ Leuauerunt vocem. conſtanter pꝛedicando. i ¶¶ Si

S arauit dominus bꝛachium ſanctum ſuum. igeſt fli
um qui oicitur virtus patris.j.ad Coꝛinth.j. Pꝛedicamus

chꝛiſtũ dei virtutẽ c. ſic dẽ: bꝛachiũ d ñi:eo mõ loquẽdi qͥ
ptãs ſecularis dẽ bꝛ achiuũ ſeculare. a ¶ In oculis oiuz gẽ⸗
tiũ. qꝛ pꝛedicatoꝛes a tpe ↄſtantini liberius potuerũt vbiqʒ
diſcurerre:⁊ multi valde exẽplo iꝑatoꝛij icitati ſuerũt ad fi
qẽ chꝛiſti ↄuerſi: gentilitate relicta: ideo ſbdit: b ¶ Recedi
te recedite.ò cłtu ido M ”

latrie. c¶ Pollutũ . . S
nollte tãgere. i. noltte in oculis oĩuʒ gẽtiũ:⁊ vide
edee manu iag bunt oes fines kre ſalutare
minici ecclie debẽt deinri. Reccdite recedite:
eẽ mũdioꝛes alijs: iõ5 exite in:pòpulũ nolite tan/
ſeqt: v ¶ Mudami gæẽ. Exite ð medio ep: mun
ni aui ſertis vala omi qamini q fertis vaſa dſi.
Qm nõn i tumultu exibit

cultũ dei: ſicut leuite
i veteri teſtõ q poꝛta-
bãt vaſa cultu taber
naculi. e ¶¶ Qm nõ
i tumultu exibitis.i.
p violentiã armoꝛuʒ
qð dẽ pꝓpter multos
confeſſoꝛes 2 miniſtros dei ĩcarcẽatos qͥs ↄſtãtin libere ab

nłc in fuga ppabitis. Pꝛ?
cedet eni vos dñs:èt cõgre
gabit vos de iſrl. Eccẽ itel

ſoluit. f ¶lec in fuga ꝓperabitis. carcerẽ frãgeẽdo ⁊ in fu
giendo. g ¶ Pꝛecedet ei vos dñs.p ↄſtantinũ liberando.

hb¶ EZt congregabit vog de iſrł. cũ fidelib'alijs ad laudan-
dum deũ ĩ eccleſijs. i ¶ Ecce intelliget. Dic oſtẽdit ppoſi/
tũ in capite noſtro ieſu chꝛiſto:qͥ fuit hũiliat ⁊ ex. tatp: vt
ſupꝛa dictũ ẽ:⁊ vtrũq; mixtim ponit h:cũ dĩ: i ein
telliget ſeruus meus.qꝛ hʒ ſciẽtiã diuinã ab eternõ:⁊ hũa/
nã ex tꝑe:⁊ ꝙ itelligat᷑ ð chꝛiſto ad lr̃aʒ pʒ p traſlatioeʒ chal
daicã que dẽ thargũ apud hebꝛeos:⁊ tete auẽtis ẽ apõ eos
ꝙ nullus auſus fuit ei ↄdicẽ:q̃ talis ẽ hic: Ecce pſperabitur
ſeruꝰmeus meſſia. ꝓpter qð antiq hebꝛei ab illo loco vſq;
ad finẽ lii. capli. expoſuerut ad lutteram ð ꝑſona chꝛiſti.
Eraltabitur. ad vnitaté ſuppoſiti diuini: vel alit exal
tabitur. in ſua reſurrectione. l 1 Et eleuabitur.i ſua aſcẽ/
ſione. m ¶Et ſublimis erit valde.ſedẽ ad dexterã dei pa

tris:marci vltimo: Et dñs qͥdẽ ieſus koſ locutus ẽ eis:aſ

ſumptus ẽ ĩ celũ:⁊ ſedet a dextris dei. n ¶ S icut obſtupu
erũt ſuper te multi. vidẽtes miracula añ paſſionẽ facta:ma
thei viij. Poꝛꝛo hoĩes mirati ſũt dicẽtes:qualẽ h:qꝛ vẽti ⁊

mare obediũt ei.⁊ finaliter doctrinam chꝛiſti audiedo mi/

raculis confirmatã: matthei.vij. Admirabantur rucke ſup
doctrina eius: erat eĩ docẽs eos ſicut ptãtẽ hñs. o ¶ Sic i
gloꝛius.i.vituperatus erit. p ¶ Inter viros aſpectus e.
qñ fuit cõſputus ⁊ collaphis ceſuj. q Iſte aſperget gẽte
multaj.i.mũdabit ſuo Scie baptiſmate. r ¶ Sup ipʒ
cotinebũt reges os ſuũ.qð videmus ipletũ ĩ regib ad fideʒ
cõuerſis qui nõ ſolũ cõtinẽt oꝛa ppꝛia a blaſfemijs:ſʒ faci⸗

„ *„

unt ẽt ſuos ſubditos ↄtinere blaſfemos puniẽdo. s ¶ &ı ſ

qbus nõ ẽ narratũ ð eo viderũt.credẽdo:⁊a iſti ſunt gẽtiles:
ad quos ꝓphete miſſi nõ fuerũt:neq; audierũt chꝛiſtũ ꝑſo/
naliter pᷣdicãtẽ ſicut iudei:ꝓpter qð dicit ſaluatoꝛ matthei
xv. Non ſum miſſus niſi ad oues q̃ perierũt domus iſrl.ſ.
edlencn i perſona pꝛopꝛia. r
In capitulo li; vbi dicit ĩ poſtilla: Cõſurge. (idditio.
bhoc capitulo.lij.v: ꝓpheta quedã pᷣambula pꝛe/

ſupponere ad paſſionẽe chꝛiſti pertinẽtia de qua di-

cturujẽ aperte ⁊ plene iĩ ſequẽti caæ.ſ.liij. vnde pᷣmo

hoꝛtatur pplm fidelẽ ad virtutẽ.d. Conſurge ↄſurge idue/

re foꝛtitudine tua ſyon.duplicatur aũt hoc verbũ cõſurge

ad maioꝛẽ confirmationẽ.vel pꝑ pꝛimũ ↄſurge: ĩtellr rĩſurre
ctio a peccatis:p ſcõm vero ꝓceſſus ad virtutes:⁊ ſequitur

Induere foꝛtitudine tua ſyon.ſ.foꝛtitudine gratie ꝑ quã re
ſiſtitur aduerſitatibus muũdanis ⁊ diabolicis tentatioibus

ê „„„„„ ð „
— * .
1 er .

liget ſeru meus: exaltabit᷑

Ecce in

iuxta illud ad hebꝛeos.xj. capitulo: Eſtote miſericoꝛ
des ⁊c.⁊ quia per talem foꝛtitudinem deuenitur ad ſta

tum gloꝛie pꝛout ibidem ſequitur: ⁊ accipietis regnum

eternum:ideo ſubditur:Induere veſtimentis gloꝛie tue
hieruſalem ciuitas ſancta.ſcililicet celeſtis de qua ppꝛi
verificatur quod
ſubditur: Quia

non adiciet vltra
&t eleuabit: t ſublimis etit clre hornan
valde. Sicut obſtupuerüũt ſteri aal maiore⸗
ſup teml ti: ſic igloꝛius erit Zfirmatõʒ ſb ali
iter uiros aſpectłei: foꝛa ¶ Vbis fpetit. d. Ex
ei it filios hoĩuʒ. Iſtè aſp cutẽ ð puluere .l.
zr Ton inſiſjß Petõꝶ*ε: iuxta p̃ſ.
get gẽtes multas:ſùpꝑ ipſũ Mũqͥq ↄfitebit ti⸗
Seen u Nuũdqd ↄfitebit ti
2iebut rgeſ os ſi un. Quia bi puluis.Coſur/
Ab'ñ ẽ nãratũ ð eo vider᷑̃t oſaͤch hctequnn
ſi audierũt oteplati ſũt.. bonũ. Hirʒ ſede
* a ñ audierũt ↄtep lati ſüͤt. ſ.mẽte deta.ſolue
vicula colli tui ⁊c
ſ.p ↄtritioneʒ ve⸗

rã ꝑ quã vicła pctõꝝ ſoluũt᷑. Qualiter aut ſeu q̃ vtute
poſſet hi vicla captiuitatl pctõꝝ ſolui ſbdit.d.Hec diẽ
dominus gratis venũdati eſtis.In hoc eniʒ ꝙ dicit gra
tis venundati eſtis intelligitur venundatio que eſt per
peccatum:vnde ſupꝛa.l.capitulo dixerat:Ecce iniqui⸗
tatibus veſtris venundati eſtis. Nam qui facit pecca-
tum ſeruus peccati eſt: Johis.viij. In hoc autem quod
ſequitur: Et ſine argento redimemini. oſtenditur ꝙ

paſſio chꝛiſti de qua inten dit in pꝛoximo loqui:opera

ta eſt ſalutem noſtram per modum redẽptionis nõ coꝛ
poꝛali):ßm quã qñq; aliq pecuniali pᷣcio redimũt:ſed ꝑ
redẽptionẽ ſpũalẽ.ſ.p ſanguinẽ pᷣcioſũ chꝛiſti. vñ pꝛia
petri pꝰ. Nõ coꝛꝛuptibilibus auro vel argẽto r̃dẽpti eſuᷣ
ſʒ pꝛecioſo ſãguine agni imaculati ⁊ icotamiati chꝛiſti.
q̃ qdẽ verba apli manifeſte coꝛꝛñdẽt pᷣdictis vbis pphe
ticis.ſ.cũ dẽ: Sine argẽto redimemi.⁊ ad declaratoʒ pᷣ/
dictoꝝ ſubdit:Q⁊ hec dic dñs de:ĩ egyptũ deſcẽdit po
puł me'. vbi ꝓpheta oñdit dꝛiaʒ iter captiuitatẽ baby-
lonicã ⁊ egyptiacã a qbꝰfuerũt ꝑ deũ liberati:⁊ captiui

tatẽ pcti ſeu diaboli a q̊; chꝛiſt redẽit hũanũ gen pꝑ ſuaʒ

paſſionẽ.nãa ĩ pdictis duabcaptiuitatibꝰlʒ eent ĩt ſe dif
ferẽtes qꝛ egyptiacã ĩcurrerũt ſpõte deſcẽdẽtes ĩ egyptũ

vr coloni eẽnt ibi: vt pʒ geñ.xlvj. ca.⁊ ſic egyptij habue
rũt aliq̃lẽ rõnẽ detinẽdi eo):qꝛ ſubuenerũt eis i famij ne

ceſſitate:vt i go. in captiuitate aũt babylonica q̃ ſigni/

ficat᷑ hᷣ per aſſur eo ꝙ aſſyrij cũ nabuch.venẽunt ñ fuit
tał cã vt i terra ſua calũniarẽt ⁊ oppꝛimerẽt eos vtigl.

ĩ vtraq; aũt captiuitate pᷣdicta q̃ ſolũ coꝛpał erat ĩ mau
violẽta ꝑ coactõʒ oppꝛimẽtiũ ſufficiẽi fuerũt redẽpti ꝑ
potẽtiã diuinã aduerſarios violẽt ppłʒ dei detinẽtej op
pmẽtẽ:vt pʒ ĩ ſacris ſcripturis ð h loquẽtibꝰ:ſʒ ĩ hac ca

ptiuitate a qᷓ chꝛiſ ꝑ ſuã paſſionẽ r̃dẽit hjñ ſolũ ñ ↄgru
ebat. ſ.ꝙ de'ꝑ ſuã ſolã potentiã diabolũ ſpoliaret:eo
hũanũ gen ꝑ pctm̃ qð ſʒ augu.ñ ẽ niſi volũtariũ capti
uatũ fuit: qᷓ rone erat iuſte ſb ſᷣuitute diaboli derelict

a do:vt tractat a doctõibi.iij.diſ.xix.⁊ hẽ qð ſeqᷣt.Et

nũc qͥd mihi ẽ: Pec diẽ dñ qꝛ ablatẽ pplłs me'grat.q.

d. ⁊ nc.ſ.ĩ hac captiuitate h'ñ ſuffic.ſ.p ſolã potẽtiã rdi

mẽ. Qm ablat ẽ ppls me grail.ſ.ſpõte tradẽdo ſe pcto
ſeu diabolo:q̃ rõe ↄueiẽs ẽ vt ꝑ iuſticiã fdimat᷑.Si aũt

3 h'dicat᷑ ꝙ chꝛiſt p ſuã paſſionẽ ñ ſolũ ab actuali ſʒ a

pctõ oꝛigiali pncipalr redẽit:qð qdẽ oꝛigĩale pctm̃ ñ eſt

volütariũ i ipis deſcendẽtib ꝑ ꝓpagationẽ: Dicẽdũ ꝙ
lʒ pcti oꝛiginale non ſit voluntarium ĩ ipſis ppagatij

irttunee
Pgbumouta
nſ
ſopertola
liu
Pſororosi
locosl
gitüelenen

ar ſeo

Naödib
ſonne dft
ludturgye⸗
nenigguen
ſckpolie
gurglspeto
hüine ll
applom
ſtonicfuea
htuie⸗
Ugkaai
tpphntci
Feguͤhoct
ldadre
Getchipno
onckiun
ciaoröle
aſ
arese
Waers
Rozyl
Crrcah
ſiutin
itrar
llo no
unlu
e e i
Ghrweni⸗
denceioln
Iriatsre
chiup foͤt⸗
Mroßeninat
ſlinoſdie⸗
auſigtep

frtactone

leglleeſoen
ligefuunbn
Kictoino⸗

Pilaini
fonye

ſpnoͤtſin⸗

umerſt
ntin

ls.
ueCheniin
ndalgig i
rhinenn
ninmrggnn
ae isegun
veiionrep
bafur. n
nlien
1 Eaniccho
Menhctun
uüsd nin
Nmnaizſi
1 ſfhelde
aköpiin
or:ung
Nüdlzftbir
4 bipalnglir
honü brhe
(mincai
wiwlacolint
ſbemuum
nalin zutſani
ſoliiſöciro⸗ dui
botnidin,
Gndmouectt
odionnn Sceini
Nbocn
onmnolopichen
mnrininoſi
liconlinii ſn
Giiuſf, nn
amii hlel
mtmminichuſt
Aensbiß ptr
Alns
Wri ſiltß⸗
Cyruimtedao,
bamanin
än pſan
tünih
Ndätitzichſi
arſregzude
õl
uthſmui
nund mini
hniminn i
Uaua
. a
loged e
iinhiſin

—
—, —

ſuit tamẽ voluntarium in pꝛimis parentibus a quibus
trahunt oꝛiginẽ.Et ideo ſimplr dixit: Ablatus ẽ ppls

meus gratis.i.ſpõte ſe tradidit diabolo ſeu pctõ:⁊ ideo
no per ſolã potetiã redimẽdus ẽ ſicut i alijs captiuitati

bus ſupꝛadictis.⁊ ſedt: Dñatoꝛes eius iniq̃ agut.q.d.lʒ
onatoꝛes eius.ſ.pꝛincipes tenebꝛaꝝ:inique agũt dedu⸗

cendo eos ad peccãdũ:nihilominus qꝛ grati:.ſ.ſpõte:vt

