meꝗ ẽ caput italie. ⁊ dicit dñs:quõ ſi iferant filij
dicuũt hic tenentes ſa iſrael mùn in vaſe mundo

i domũ dñi. Et äſſumã ex
eis in ſacerdotes ⁊ leuitas

Marcũ in alexandriã: ⁊ ſic de multis alijs.q; aũt pᷣdicato/

res v̈bi diuini ſagitte dicat᷑:pʒ.s.xlix. Poſuir me qſi ſagit⸗
tã electã ⁊c. f ¶ Et grecia.in qua paulus p̃dicanit.ſ.athe

multis alijs locis: ⁊ Johes euangeliſta in epheſo.
inſulas longe. vt dictũ ẽ.. de paulo ⁊ barnaba.

hetas nõ hñtes:in qᷣb'fit mẽtio de chꝛiſto vẽturo. i ¶ Et

nõ vi. glo.me.qꝛ nõ viderunt chꝛiſtũ docẽtẽ ⁊ miracula fa⸗

cientẽ:ſicut viderunt iudei:i quoꝝ terra pꝛedicauit in pꝛo/
pꝛia perſona:a fecit multa miracula:vt pʒ ex decurſu euan
gelij: pp qð dicit Matth. xv. Nõ ſũ miſſus niſi ad oues q̃

perierũt domus iſrael. k ¶Et an.g o. me. gen. ſ. gloꝛiam
mee reſurrectiois ⁊a aſcẽſionis:⁊ miracula nomine meo fa

ciendo ad confirmationẽ ſermonis ſui:2 ſi ubdit᷑ fructus h
doctrine:cũ di: I ¶ Et adducẽt oẽs fra.ve.i.chꝛiſtianos ð
cunctis gentib. m ¶ Donũ dno.fidẽ chꝛiſti recipiendo.

n¶ In equis ⁊ quadrigis ⁊c. nõ ẽ ꝑ hoc intelligendũ q tal
adductio ſit ꝑx motũ localẽ ⁊ inſtr̃a coꝛpoꝛalia:qð pʒ pꝑ hoc

quod ſubdit᷑: o mon. ſan. me.hie.qꝛ eadẽ rõne hic

acciperet᷑ hieruſalẽ ⁊ mõs ſyon ad litterã pꝛo ciuitate ⁊ tem

plo mãlib:qdð nõ poteſt dici:qꝛ nõ poſſet ibi cõgregari to/
tus populns chꝛiſtianus: imo nec etiã iudaicus p oꝛbẽ diſp
ſus:⁊ iõ talis adductio ſeu ↄgregatio intelligenda ẽ in vni/

tate fidei charitatis:de qua dicit ſaluatoꝛ Matth. xviij.

UVbi duo vel tres ↄgregati fuerint in noĩe meo in medio eo

rũ ſũ.Et p varios vecture modos:cũ dẽ hic:In eds ⁊ qua

drigis ⁊c. intelligunt᷑ miniſteria aploꝝ:a adiuto ꝛia angelo⸗
rũ ꝗb'infideles adducti ſũt ad fidẽ:ita ꝙ p equos ⁊ qdriga⸗
ſim Hiero.itelligũt᷑ auxilia ãgeloꝝ:eo ꝙ helias eds igneis
⁊ curru igneo legit᷑ rapt in celu.iiij. Regꝗ.ij.⁊ hoc miſterio
angelico. Per lecticas ⁊ mulas ⁊ carrucas:intelligũt miſte
ria aploꝝ:ſm tria q̃ in eis fuerunt ad cõuerſionẽ infideliuʒ
ſ.ſancta ↄuerſatio:ſana pᷣdicatio:⁊ ꝑ miracula ofirmatio.
o ¶ Ad mon. ſan. me.hie.i.eccleſiã militãtẽ:vt dictũ ẽ.S.

ca.ij. pꝓ ¶ Quo ſi ĩfe. fi. iſra.i. apli qꝗͥ fuert iſraelite genere.
unus in vaſe mũdo ⁊c̃.ſic ſupple accepta ẽ coꝛã ðo

cõuerſio ĩfideliũ ꝑ laboꝛẽ eoꝝ:ĩmo multo pluj:qꝛ ſacrficiũ

deo acceptiſſimũ ẽ eelug alax. r ¶ Et aſſumã ex eie i.
ex gẽtib'ↄuerſis. s l In ſacerdotes ⁊ leuitas. qꝛ ples
ex ipſis etiã a tꝑe aploꝝ oꝛdinati ſunt epiſcopi ⁊ eccle

ſie miſtri:vt pʒ de beatis clemente ⁊ dionyſio ⁊ multis

alijs. Et hoc ẽt dicit qdã glo.hebꝛaica:Exo.xij.ſuꝑ illð

Pec religio pha/
dicit dñs: qa ſicut celi noui Eadeʒ lex erit idi
⁊ tra noua:q ego facio ſta gene r colon
re coꝛã me dicit dũs deus: bpoy glola: jutun
ſic ſtabit ſemẽ veſtrü eno Evt zuerſi de gen
men veſtrũ. Et èrit menſis tib' ſint ſacerdo-
ex menſe:⁊ ſabbatũ ex ſab tʒ Ao miraͤe
bato.] Veniet oĩs caro:yꝑt 1¶ Quia ſie celi.
.n n .HBic ↄñt ſubdit᷑ id
adoꝛet coꝛã facie mea dicit qð ptinet ad iudi
dſis. Et egredient᷑: èt vide ciũ retributionis

2ÿͥ ad bonos:

büt cadauera viroꝝ ꝗ p̃ᷣua
Zb cũdẽ. v ¶ Siẽ ce

ricati ſũt in me. Nermis eo

li noui ? terra no
coꝛum non extinguetur: et illius innouatio-
erunt vſq; ad ſatietatẽ uùiſi nis future: ð qua
onis omni carnii. S»ſräs hpetun
5 2 no mutabuntur.
4 Explicit Eſaias. 1¶ Sic ſtabit ſe

men veſtrũ. i. ad/
ducti ad fidẽ ꝑ vos qui ſi de numero electoꝝ. p ¶Et
nomen veſtg.l aulon iĩperpetuuʒ de ciuitate celeſti: io
ſubdit: 3 ¶Et erit mẽ.ex mẽ.⁊ ſab.ex ſab.i.ppetua -/

8

es ⁊ duratio:q̃ nõ poſſunt a vobis expꝛimi nec capi ni
ſi ꝑ nomina ⁊ verba differentias tpis ſignantia: ⁊ hoc

modo de eternitate dei dicitur Apoc. pꝛimo ca. Quiẽ

nis deſignat᷑ ꝑ hoc qð dicit᷑: Menſis ex menſe.⁊ eterni
tas quietis: cu dicitur: Sabbatũ ex ſabbato. ſabbatuʒ
n. quietẽ ſignat vt in hebꝛco. a (¶ Ueniet oĩs caro.i.
ois homo exiſtens de bonoꝛuʒ numero:eo modo quo
dicit᷑.S.xl. Uidebit ois caro piter qð os dñi locutũ eſt.
vbi trãſlatio.lxx. hʒ: Uidebit ois caro ſalutare dei no
ſtri: vt adoret coꝛã facie mea.qᷓ dlare vꝛ in patria. Con
ſequent ponit᷑ retributio maloꝝ ſimul cũ retributione
bonoꝝ:cũ dĩ: b ¶ Egredient.ſ.beati nõ per loci mu-
tationeʒ:ſed ꝑ ↄſiderationeʒ. c ¶ Et videbũt cadaue
ra ⁊c.coꝛpoꝛa dãnatoꝝ in gehenna: ⁊ ꝙ iſte ſit iutelle⸗
cctus:patet per hoc qð ſubdit᷑: d ¶ Uermis eoꝝ non
moꝛiet᷑ qꝛ vermes coꝛpoꝛa moꝛtuoꝝ coꝛrodentes in ſe
pulchꝛis cito deficiũt cũ eis:⁊ in puluereʒ conuertunt.
ęe¶ Et ignis eoꝝ nõ extinguet᷑.Ex qͥ pʒ qð dictũ eſt.l.ð
cruciatu coꝛpoꝝ dãnatoꝝ in igne inferni:q eſt inextin/
guibilis. f 2 t ęrunt vſq; ad ſatietateʒ.i repletiõem
1 pfectionem. g ¶ Uiſionis oi carni.i.oĩ hõi beato: n
ſic intelligendo:ꝙ beati delectent᷑ per ſe in penis dãna/
toꝝ:ſed qꝛ talis intuitus declarat eis diuine iuſticie ex
ercitiũ: ⁊ diuie miſericoꝛdie beneficiũ:quo penas illas
euaſerũt:⁊ pꝓpꝛie gloꝛie augmentũ: iquatũ maioꝛ ap/
paret ↄpata ad ſuũ ↄꝛiũ:qꝛ appoſitis iuxta ſe ↄꝛijs ma
loꝛa ⁊ minoꝛa vident᷑:p elẽchoꝝ: ⁊ ex iſtis trib beati
ſe letat: ʒ q dẽ pl. lvij. Letabit iuſt cũ viderit vindictã
ecce pᷣ: Manſuas lauabit ĩ ſãguie peccatoꝛij iquatuʒ
dei mia fact imunis ab illis penis:ecce 2u. Si vtiq; e
fructiuſto. accipit hᷣ ſi ꝓ qꝛ:qꝛ ꝑ hoc apparʒ maioꝛ fru
itio ppa:⁊ ſic totũ cedit iĩ gliã electoꝝ:⁊ ip dei

d eos qͥ non audierũt de me.i.ad gentiles legẽ ⁊ e 7 qui erat ⁊ qui venturus eſt.eternitas tamen duratio

lit: cui ẽ honoꝛ ⁊ glia ĩ ſecula ſeculoꝝ. Amẽ. ¶ Inca.
lxvj. vbi d ĩ poſtilla: Hec dicit dñs. itio.

ſeſctenssen
ij eg v
guantoma
dieltpꝛoph
alſicarin
nejrui
ſon fuittn
hei oi⸗
Werium
nmik y

—

i⸗

Uupinoß
üjdr
do Nera
rpii
tatiome
naolli
uhoro
Alu li⸗
Pthunnlie
ſi Mri e
Mntosſoſi
AUphrig⸗
leſtanefnn
niheipnin
lionorla
Hoſtgtin
Panmlehi
Aglamfen
Phaniguſn

lupin l

iinaisnng
ntn golafn.
logintie
zayrmupn

e

ineſit

Erdanſennite
ndngi
eurpbr
„Lnigfant
Micn
. Miumrn
ſghlgme
Fufag
6 Mſnrſon⸗
h Wronhin
Cnrſitl
„ Nüthlt,
1 Pnmui
7 äüfmtun
1 tutnn
eidi il
linoninim
u. gin
U Uiusinnout
ulr
Mutabona
1(Sefiht
nerits

mmwärme SS

dealinrelk
herſcbigu
cimietn
vilinmin il
vemimdaA
ulamen ourin
ermenle veem
bbarn. ſabtan
Nenieois ro..
—
—
iämme dann
fnüatun
lerli
mugmirte
150 niene
mor onnii

1

nſe

¶ Eſaie.

boc capitulo vltime pꝛopheta agit de his qᷓ

pꝛimo ca.tractauit.ſ.de repꝛobatione iudeoꝛꝝꝛ

tione quoꝛũdã ↄtentoꝝ in lege ve.q ad cultũ dei pꝑtine

re videbant᷑:vt ſic repꝛobatio pꝛimi ſtatus nõ ſoluʒ at/

tribuat᷑ peccatis iudeoꝝ:ſed ẽt imꝑfectioi legis antique
de qua apoſtolus ad hebꝛeos.viij.Quod aũt antiqua

tur veteraſcet et pꝛope interitũ ẽ.⁊ ſiir cõcludit in fine

capituli de ſtatu finali iuſtoꝝ ⁊ ſupplicio repꝛoboꝝ cir

ca q̃ octo facit. Pꝛimo oñdit iperfectionẽ legis circa de/
termiĩationẽ ſolius vnius tẽpli ad diuinũ cultũ:de quo
dicit: Hec dicit dñs:Celũ ſedes mea ⁊ terra ſcabellũ pe
duʒ meoꝝꝛ:q̃ ẽ iſta domus quã edificabitis mihi.Licet
n.tẽplũ a Salomõe edificatũ: ſilr ⁊ tẽplũ ⁊ad diuinũ
cultuũ ptineret:nõ tamẽ huiuſmodi domus mãiles capa
ces ſunt dei:vt foꝛte pꝛout hẽ in gloſa:aliqui ſtulti ſeu
neſcientes eſtimabant:nõ autẽ ſapientes. Naʒ vt dẽ in
iij. Reg.vtij.Si.n.celũ ⁊ celi celoꝝ te capere nõ poſſũt
quanto magis domus hec quã edificaui:⁊ hoc ẽ quod

icit pꝛopheta: Celũ ẽ ſedes mea ⁊c.q̃ ẽ iſta dom quaʒ
edificatis mihi.quaſi iſta nõ ſufficiãt ad habitationem

meã:q̃ quidẽ iperfectio ꝑ legeʒ nouã fuit ablata:in qua

non fuit tm vnus locus deputav ad diuinũ cultũ.vnde

Johᷣ.iiij. dicebat chꝛiſtus ſamaritane: Uenit hoꝛa quã
do nec in monte hoc nec in hieroſolymis adoꝛabitis

patrẽ ⁊cc. vñ habitatio dei pꝛout in lege noua declara/

tur pꝛincipaliter cõſiſtit in coꝛde ad hoc diſpoſito. vñ
Joh.j.Pabitauit in nobis.ſ.in recipientibus chꝛiſtum

per verã fidẽ:a hoc ẽ qð dicit pꝛopheta:Ad auẽ autẽ

reſpiciã niſi ad pauperculu ⁊ cotritũ ſpiritu.q.d.habi
tatio mea non ẽ in domo materiali:ſed in creatura ro-
nabili q̃ ẽ dei capax:cũ ꝑ verã humilitatẽ ⁊ cõtritionẽ
ad hoc diſponit᷑.Sãcti.n.⁊ iuſti in noua lege tẽplũ dei
dicunt᷑. Poſſũt tñ iſta verba:Ad quẽ autẽ reſpiciã ⁊c.
Paetbailu⸗ ⁊ magis pꝛopꝛie exponi de chꝛiſto:in quo
abitat plẽitudo diuitatis:vt dẽ ad Colo.ij. Qui pau
p ⁊ humilis coꝛde no ſolũ ſimpliciter ſed exemplũ fuit
vñ Matth.xj.ca. Diſcite a me ⁊c.ſur ⁊ tremẽtẽ ſermo
nes meos.ſ.ꝑ ſũmã obediẽtiã vſq; ad moꝛtẽ crucis: vt
ad Phil.ij.q.d.Inter oia que manus mea fecit:⁊ vni/
ueria que facta ſunt:de quibus ſtatiʒ.S.fecerat mentio
nẽ:hec ẽ ꝓpꝛia ſedes mea ⁊ quies.ſ.chꝛiſtus paupercu
lus: non illa quã edificatis.onſequenter ſecũdo poſt
iy oſtendit imperfectionẽ legis antique quo ad tẽplum
materiale: hic ↄñter oſtendit ipſius iperfectioneʒ quo
ad ſacrificia in tẽplo oblata:de quo dicit:Qui iĩmolat
bouẽ quaſi qui interficiat virũ ⁊c᷑.pꝛout in glo.Sacri
ficiũ vꝛm nõ placet mihi poſt imolationeʒ veri ſacrifi/
cij:in cuius vmbꝛa ſacrificia vobis cõceſſi. Hec.n.ha-
bent᷑ in gloſa:ſm quaʒ gloſã cõtinuant᷑ hec verba ad il
ud quod imediate dixerat:Ad quẽ autẽ reſpiciã.q.d.
ad illũ.ſ.pauperculũ.s.dictũ reſpiciã:nõ ſolũ vt tẽplũ
meũ ſʒ cẽt vt munꝰmihi ſuauiſſime oblatũ:iuxta illõ ad
Ephe.v.Ltradidit ſemetipſũ pꝛo nobis oblatõeʒ ⁊ ho
ſtia ⁊c. Poſt quod ſacrificiũ qui imolat bouẽ.quaſi qͥ
iterficiat virũ: qꝛ poſt euangalg publicationẽ talia ſũt
peſtifera:pꝛout in poſtilla: et exponant᷑ cetera ꝓut ibi⸗
dẽ vſq; ibi Audite verbũ dñi.vbi oñi tertio pꝛopheta
declarat falſũ motiuũ:quod iudei habuerũt:vt in abo
minationibꝰpꝛedictis permanſiſſent:⁊ infert eoꝝ cõfu⸗
tationẽ. Ad cuius declarationẽ ſciẽdũ ꝙ pꝛedicta duo
que ſunt de pꝛincipalioꝛibfũdamẽtis fidei legis noue:
quoꝝ pꝛimũ ẽ ꝙ deus dicit᷑ pꝛopꝛie habitare ĩ chꝛiſto
homine ſingularioꝛi ⁊ excellentioꝛi modo qᷓ in aliqua
alia re.ſ.p vnionẽ perſonalẽ: de q̊ dicit: Ad quẽ autẽ re
ſpicia ⁊c.vt fuit expoſitũ.Secũdũ ẽ q ſacrificiũ chꝛiſti

entiũ vocatione:⁊ de iperfectiõe ſeu euacua/

Aitio ly Vj.

fuit deo acceptiſſimũ Pp qð dẽ: Qui imolat bouẽ ⁊c᷑.iſta
2 ſilia q̃ ſũt vera fidei fundamenta iudei exiſtimant eẽ val
de derogatoꝛia diuine excellẽtie. Pꝛimũ.n.credũt iplicare
ꝙ creatoꝛ ſit creatura.Secũduʒ vero ꝙ diuinitas ſit paſſi/
bilis:ſen coꝛꝛuptibilis: quoꝛum vtrunq;ʒ eſſet derogato/
rium diuine excellentie ſi ſic intelligeretur: vt ipſi falſe exi
ſtimant. vnde in hoc loco pꝛopheta dirigit ſermonẽ ad di
ſcipulos chꝛiſti qui reuerenter ſuſceperũt eius verbũ ⁊ do/
ctrinã.d. Audite verbũ dñi qui tremitis ad verbũ eius.di/
xerunt fratres veſtri.ſ.iudei infideles: qui fratres ſunt 'ᷣm
carnẽ. Odientes vos ⁊ abijcientes pꝛopter nomen meũ.qꝛ
iudei tãtũ odiũ cõceperũt de chꝛiſto:ꝙ inter ſe ſtatuerunt:
vt ſiquis confiteret᷑ nomẽ chꝛiſti extra ſynagogaʒ eiceret᷑:⁊
ſic de eis pꝛopꝛie dicit᷑: Abijcientes vos pꝛopter nomeʒ me/
uz. Quid autẽ dixerũt hi fratres odientes:ſubdit cũ dicit᷑:
Gloꝛificet᷑ dñs.q.d.Abſit ꝙ de deo gloꝛioſo talia dicat᷑.ſ.
ꝙ ſit homo verus.ſilr ⁊ ꝙ ſit i ſacrificio oblatus:qꝛ iſta ꝓ/
ut ipſi falſe cõcipiunt ſunt cõtra diuina excellẽtia:vt dictuʒ
Sas pꝛopheta cõfutat dicens ĩ perſona ſui ⁊ iuſtoꝝ:E
videbimus in leticia veſtra.q.d.veritas pꝛedictoꝝ: elucida
bit in euentu:pꝛimo qꝛ videbimus in leticia veſtra.ſ.diſci-/
puloꝝ: ꝓut.j.eodẽ ca.declarat:vbi dicit᷑:Letamini cũ hie
ruſalẽ:vt ibidẽ exponet᷑. Secũdo pꝛo cõfuſione fratũ odiẽ/

tiũ predictoꝝ dicit: Ipſi autẽ coſundentur.de qua cõfuſiõe

ſtati ſubdit: Uox populi de ciuitate ⁊c. Circa qð ſciendũ
ꝙ in deſtructioue tẽpli ſecũdi tria maxime aduerſãtia iude
is contigerunt.vnũ.ſ.ꝙ ciues eoꝝ ad inuicẽ odientes ſe in
terficiebant pꝛout dicit Joſephus de quo dicit: ox popu/
li de ciuitate. Secũdũ erat ꝙ in tẽplo occurrerũt multa ſi/
gna diuine repꝛobatienis:vt cũñ velũ tepli ſciſſũ fuit:Mat
th.xxvij.ca.⁊ alia multa q̃ in thalmud narrant᷑ ad hec ꝑ
tinentia:de quo intelligit iliud: Mox ð tẽplo. Tertiũ ẽ vox
romanoꝝ exequentiuʒ diuinã iuſticiã:de quo dicit: Uox
domini reddentis retributionẽ inimicis ſuis.⁊ ſequit᷑: An
teq; ꝑturiret peperit. Ubi cõſequenter.iiij.pꝛopheta agit õ
natiuitate pauꝑculi.ſ.chꝛiſti:ðò quo añ dixerat: Ad quẽ ãt
reſpiciã niſi ad pauperculũ:de quo denunciat ꝙ eius nati
nitas de beata virgine fuit maxime admirabilis:⁊ iõ ſub/
dit: Quis audiuit vnq tale:Aut quis vidit huic ſile.ſubiũ/
git etiã pꝛopheta de regeneratione fideliũ.d. Nundd ꝑturi
et terra.⁊ exponat᷑ totũ ſicut in poſtilla.ſubdit pꝛopheta ð
generatione eterna.d. Nunqᷣd ego qui alios parere facio.
ipſe nõ pariã:qꝛ quicquid ꝑfectionis ẽ in creaturis ꝑ ãpliꝰ
⁊ perfectius in deo inuenit ſecluſa quacũq; iperfectiõe.vñ
hec expoſitio q̃ dat᷑ a ſactis doctoꝛibus:vt in poſtilla non
videt᷑ eẽ myſtica ſed litteralis. Nã paternitas ⁊ filiatio per
pꝛius ⁊ magis ꝓpe dicunt in diuis iy i creaturis:iuxta illõ
apli ad Ephe.iij. Flecto gẽua mea ad patrẽ dñi nr̃i ieſu xpi
⁊c. Cõſequẽter.v.dicit:Letamini cũ hieruſalẽ ⁊c.vbi expᷣſ/
ſe declarat illud qð pꝛius diſcipulis chꝛiſti dixerat: Uide-
bimĩ leticia veſtra.exponat᷑ totũ ſic in poſtilla. Cõſequent᷑
ſexto declarat extenſe punitionẽ fratrũ odientiũ ⁊ abijcien-
tiũ diſcipulos chꝛiſti pꝛopter nomẽ eius:de quibus dixerat
5. Ipſi autẽ confundent᷑.⁊ de hoc agit cũ dicit:Et idignabit᷑
inimicis ſuis.vſq; ibi Sil ↄſũmẽt᷑ dicit dñs.⁊ exponat᷑ totũ
ſicut i poſtilla.Et notandũ ꝙ ex h qð dẽ hic:Qui comede
bant carnẽ ſuillã ⁊c. Simul cõſũmẽt᷑. Expoſitoꝛej hebꝛeoʒ:
credũt ſe habere efficax argumẽtũ ad hoc qð ſtatus chꝛiſti-
anitatis cõſumẽdus ẽ tpe meſſie inaniter ſpectati:eo ꝙ chꝛi
ſtiani veſcũt᷑ carnibſuillis:nõ tñ iudei nec etia ſaraceni.Sʒ
falſitas eoꝝ declarat᷑ i glo.maioꝛi ſuꝑ Geñ.vbi expᷣſſe hĩ ꝙ
oĩa qͥꝝ eſuj erat illicir ĩ ve.le.ðbebãt eẽ licita ad eſũ tpe meſ
ſie:⁊ ſpalit᷑ hdicũt ð poꝛco.vñ h'qð dẽ: Qui comedebãt cã
nẽ ſuillã.exponẽdũ ẽ put i poſtilł.Cõſequẽt.vij.dic:Ego ãt
oꝑa eoꝝ ⁊c.ĩ qͥ vĩ ondẽ exodiũ aplice doctrie.ſ.qũo ꝓceſſit
p rſurrectõeʒ xpi qð ↄtiuat᷑ ad pᷣdca:ſpãlii ad illõ qð dixẽat

¶ Liber

Peperit ſyon filios ſuos.Ad quod ſciendum ꝙ pꝛout legi-
tur in actibus apoſtoloꝛum.ij.ca.eo tempoꝛe quo ſpirituſ-
ſanctus deſcendit in apoſtolos chꝛiſti:erant in hieruſalem
habitantes viri religioſi ex omni natione que ſub celo eſt:
qui oẽs videbant gloꝛiã dei inquantũ videbant ipſos apo
ſtolos loquentes varijs linguis magnalia dei:que non niſi
virtute diuina fieri poterant:⁊ hoc eſt quod dicit᷑ hic: Ego
autẽ opera eoꝝ ⁊ cogitationes eoꝛũ.ſ.iudeoꝝ volẽtiũ ſup

pꝛimere fidei veritatẽ.vnde ⁊ apoſtolos ⁊ diſcipulos inta/

tũ perſequebant᷑ ꝙ oẽs erant congregati pꝛopter metum iu
deoꝝ in eodem loco:⁊ ſic deus ex operibus ⁊ cogitationi/
bus pꝛauis iudeoꝝ bonum elicuit.ſ.congregare apoſtolos
cũ oibus gentibus ⁊ linguis vt viderent gloꝛiã dei mõ pꝛe-
dicto.Et in hoc quod dicit᷑: Cum oibus gẽtibus. intelligat᷑
diſtributio pꝛo generibus ſinguloꝛum pꝛout in multis lo-

cis. Et ſequitur: Et ponã in eis ſignũ.ſ.in diſcipulos ſignũ
ſancte crucis:qꝛ crucifixũ cõiter pꝛedicabãt:vel ſignũ.i.mi /

racula vel ſigna que in nomine chꝛiſti faciebãt: iuxta illud
Matth.vltimo. Signa autẽ eos qui crediderint hec ſequẽ
tur: In nomine meo demonia eijcient ⁊c̃.Et mittã ex eis
ſaluati fuerint:vbi in hebꝛeo habet᷑:Qui euaſerint:qꝛ apli
7 diſcipuli quaſi fugientes euaſerunt de perſecutione iude-
oꝛuʒ ab hieroſolymis ad gentes.ſ.ad gentiles. Exponãtur
cetera pꝛout in poſtilla:vſq; ibi Et adducẽt oẽs fratres ve/⸗
ſtros:quod videt᷑ exponendũ de martyribchꝛiſti:qui in di
uerſis partibus mundi fuerunt pꝛo teſtimonio dei interfe-
cti:quoꝝ: coꝛpoꝛa ſeu oſſa adducunt᷑ frequenter de cunctis

gentibꝰ. In equis ⁊ quadrigis ⁊c.ſ.honoꝛiſice ⁊ diuerſis

varijs modis:ad montẽ ſanctũ meũ hieruſalẽ.ſ.ad eccleſiã

Quomoco ſi iferant filij iſrael munus in vaſe mundo in

domum domini. qꝛ tanta veneratio fit reliquijs ſaãcto

rum in eccleſia:ſicut olim fiebat in templo:cũ munus
ſolenniſſimũ ibi offerebat. Et hic innuit pꝛopheta ter/

tium pertinens ad perfectionem noui ſtatus. In veteri

n. lege coꝛpoꝛa ſeu ofſa moꝛtuoꝝ erãt ĩmũda intantũ
ꝙ contaminabantur ſacerdotes per contactuʒ moꝛtu⸗
oꝛuʒ:ſed in no.le.hoc non habetur:imo reliquie ſãcto/
rum in altaribus ponunt᷑:cuius differẽtie ratio poteſt
eẽ:qꝛ aie defunctoꝝ in veteri le quãtũcũq; ſancte fuiſ⸗
ſẽt:ſeparabant᷑ tñ a viſione diuina.vnde ⁊ coꝛpoꝛa eoꝝ
merito ſeparanda erant a ſanctuario:cuius oppoſitu
ẽ in noua lege:in qua aie ſanctoꝛuʒ beatiſice deo coniũ⸗
gũt᷑.vnde ad perfectionem ſui ſtatus pertinẽt pꝛedicta.
LConſequenter octauo dicitur:Et aſſumam ex eis ſacer
dotes ⁊ leuitas. In quo innuitur quartum pertinens
ad ſtatus noue legis perfectionem: inquantum ſa⸗

cerdotium ipſius ſe extendit ad omnes gentes ⁊ non

coartatur ad certum tribum:ſicut in ve.le.que quideʒ
extenſio pertinet ad perfectionem:ſicut noua lex perfe

ctioꝛ ẽ que obligat omnes:q lex vetus que tantum ob

ligat populum antiquum. Et ĩ hoc etiã oſtenditur trꝗ
ſlatio legis antique ad nouam: iuxta illud Pebꝛe.vij.
capitulo. Tranſlato ſacerdotio neceſſe eſt vt legis tran
ſlatio fiat:quod tamẽ hebꝛei fatue negant de quo non
al pꝛeſens agendum.Cetera exponatur pꝛout in po⸗
2.

1 Expliclt poſtilla fratris Nicolai de Lyra ſuper
aiam pꝛophetaʒ adiunctis additionibus ⁊ replicis.

uurlin

ulmel
ſiu

qus con
irbepun
itateib
loser ſs
dos. ſee
ieho⸗
Sin
ſciiica
ſtab
Uin
NManm
rg
ſalappnt
ulinuni

e)pborl

noaneroonss
n Linn
Met apt
lr Mre
Mtotzdet
cundiVnd
Aurbler⸗
mnieſgwe
ſuünſinnt
neniehe

Vi Piamn
kunbm,
Pumnſion
llen le

ſnnet

lutin

Prologus hy hiaennam.

rfilitt
nteneim Incipit expoſitio plogi in hieremiam pꝛophetam. aceedat. ſed hoc nuſe de hieremia legitur: quomdo ergo
ain . nitext Neremens ppha ⁊c. Iſtũ Roa dirigit dicit ſenſibus pane Rñdeo par ſenſibus dicit : qꝛ veobi
müſtm)en A hieronymus ad paulã ⁊ euſtochiuʒ:ad de chꝛiſto ⁊ de captiuitate duaꝝ tribuum pphetiʒatur:ſti⸗
ei nilnr quaꝝ: iſtãtiã traãſtulit libꝝ iſtũ.Diuidit lus tamen piatcſorin alie inuenit. d eelen
n aut iſte ꝓlog iĩ qnq; ꝑticulas:i quaꝝ pꝰ de anathot. ¶ Uiculus.ſ.anathot. 33 rlen Hoede
nnligki⸗ N di diſtãs tribꝰ milib?.i.
diſnienn licet ite pes MM H trib miliaribꝰ ¶5
die u = Incipit pᷣſatio in hieremi Jerẽmiaſ pꝛo Sanaiſezt en
e Hetisii 2 . Ee.Jj. Ar
un bicler i barbis am pꝛophetam. E cviß pl ven ſukeiicnui
. n in lenlibus 4 „ „ . „ e uod de alis non le
i equalis. Undedi . Ec interpꝛeta Rne adẽ apo he git. b Clirgitate
Sinngiiſ cit hiero. hiefni tio hieronymi Nbꝛeos eſaie ſua euangelicuʒ vin.
unumn imn du Phera de Je eſt: Siqꝗd ĩ ea oſee ⁊ ꝗbuſdã alijs ꝓphis ün⸗ cuagelice Her
Cnk tiati Hatalrars Nnouerit ſʒ he videt᷑ ee ruſticioꝛ. ſj ſenſib? (Aeifti ecclelte de
untag mnem alſisnat: in „ Rbꝛeoſ codices par :qppe ꝗ eodeʒ ſpũ ꝓ gicans. deſt copulas
enſanul qua eũ multipliciexploꝛet᷑.Alia ẽ ſeptuagin phetauerit. Pono ſimpli Eer hoe enim ꝙ ſub
H a comendat iterpꝛetatũ eccleſijs vſitata citas eloqi ð loco ciĩ quo kegeſerneber vügehi
bortücgfnir bs inrini⸗ cèNQue q;uis nõnlla alit ha natus eſt accidit. Yuit eni? pꝛetendebat in ſe con
—— tas eloquij cc. in beat q; ĩ hebꝛeiſ codicibi anãathotites ꝗ eſt vſq; ho tinentie perſectioneʒ
n qua cõmendat᷑ a uẽit:tñ vtraq;.i.ſm ſeptua die viculus trib ab hiero que vocetur in euan⸗
mnti trib': pꝛimo a di ginta ⁊ ſm hebꝛeã:aplica ſolymiſ diſtãs milib:ſacer gelio. Signanter au-
dos ex ſacerdoti/ auctoꝛitate firmata ẽnoõ er dos ex ſacerdot ib * ima cleſie dedicans.i.inſe
bus. ſecũdo a pi rore neq; repᷣhẽſiõe ſupio tris vtero ſciſicar vginitate parabiliter per fidem
uͤln nilegio gratie: ibi ri ſʒ cerio ↄſilio ſeptuagin ſua euangelicũ vix xpᷣi èc adherenſ. k ¶ Uati
Ngu Etin miis vero ta nõnulli alit᷑ dixiſſe vĩ cleſie dedicãs. Hic vatici fce rbete
ars viecnger bi lexuiſſe intelligunt. Q iõ narixoꝛſulẽ pfier: æ capi Mtrorcloꝛ viris orat
Uirgitate ſua v. Pmonem ne quiſq; alterã uitatẽ urbis atq; iudee nõ tus ſum: vel oꝛſuſ ſuʒ
In tertia parte ãt ex altera velit emẽdar᷑m. Qð ſolũ ſpũ:ſʒ ⁊ oculis carnis dicitur telam ponere
muoꝛ expꝛimutur ſinguloꝝ i ſuo gnẽ veritas ĩtuit᷑ ẽ. Jʒ decẽ trib iſr( aſ ⁊ quia qui telam po/
nnct vpherleſ⸗ obſeruanda eſt. ſyrij iĩ meco trãſtulerat HH n ncthi
: z pphete amgss Has eaꝝ colõie gentin poſ pꝛo incipe: 5ik
Ratee ind Incipit plog i eundeʒ. ſidebãt. Ande in iuda tm̃ krog dr Frero ſin
dus. Tẽpus pꝛo-

phetie expꝛimit᷑ cum dicit᷑: Hic vaticinari exoꝛſus eſt
puer. Materia: ibi Captiuitatem vrbis atq; iude ⁊c̃.
Agit eniʒ de captiuitate duaꝝ: tribuũ. Locus tangitur
cum dẽ: Unde in iuda tm ⁊c. Lamentatiois modus tã
gitur:ibi Et ciuitatis ſue ruinas ⁊c̃. Et qꝛ lamtatio me
trice ſcribit᷑ in hebꝛeo:dicit ꝙ ſm menſuraſ metri ⁊ ver
ſuũ diſtinxit ſententias in latino: ibi Qð nos mẽſure
metri ⁊c. In quarta tangit᷑ modus agendi in libro iſto
cũ dẽ: Pꝛeterea oꝛdinẽ viſionũ ⁊c. Ultimo dicit ꝙ qᷣa
libꝛum baruch omiſerat cũq; libꝛuʒ iſtuʒ ad petitionẽ
eax tranſtulerat ↄ ſe emulos ꝓuocabat quos ſilendo
copeſcer̃ rectiuſ erat:ibi Libꝛũ baruch ⁊c. Littera ſatis
plana eſt. b¶ Ruſticioꝛ.i. ſimplicioꝛ.⁊ huic expoſtiõi
cõcoꝛdat littera ſequens.ſ. o ſimplicitas eloquij.
Aliqui tñ exponunt: b ¶ Ruſticioꝛ.i.rudioꝛ quia nõ
plano ſermone loquitur ſicut eſaias ſed ſub figuris.
¶¶ Sed ſenſibus par eſt. Sed contra hieronymus di/
cit in gloſa in pꝛincipio eſaie: Nemo me putet eſaiam
bꝛeuiter poſſe exponere cum uniuerſa domini ſacramẽ
ta cõtineat.ſed illud nuſꝙ legitur de hieremia:ergo nõ
videt ſenſibus eſſe par eſaie. Item in pꝛincipio eʒechiel
dicit gloſa hieronymi: Eʒechielis difficultatẽ hebꝛeoꝝ
monſtrat traditio:niſi eniʒ quis apud eos ſacerdotalis
miniſterij dignitatem.i.xxx.annos impleuerit nec pꝛin
cipia geneſeos nec cantica canticoꝝ nec exoꝛdiũ eʒechie

lis vel finẽ legere permittitur: vt ad plenam ſententiaʒ

⁊ myſticos intellectus plenuʒ humane nature tempus

Ecce neſcio loqui qꝛ puer ego ſũ ⁊cc?. n ¶N
leʒ atq; iude.i.duaꝝ tribuum. o ¶ Oculis carneis. Un
de hiere.xxxix. Poſtꝙ pꝛedixerat captiuitatem hieruſaleʒ
⁊ tranſlationem populi i babylonẽ:legitur q nabuchodo
noſoꝛ rex babylonis precepit nabuęardã vt tolleret hiere
miam ⁊ nihil mali ei faceret: Sed quare non pꝛophetiʒat

de captiuitate decẽ trihuum ſed duaꝝ tantum reddit cau-

ſam cum dicit: p ¶ Ham enim ⁊c.continua ſic: Nõ ſoluʒ
ſpiritu reuelante ſed oculis coꝛpoꝛis ituitus eſt captiuitatẽ
duarum tribuum. Jam enim decem tribus iſrael aſſyrij
in medos tranſtulerant. Unde. iiij.reg.xvij. Trãſlatus eſt
iſrael de terra ſua in aſſyrios ⁊ cctera. q ¶ Jam terras ean
rum colonie gentium poſſidebant. Colonia dicitur vrbs
vel caſtrum quod pꝛo defectu indigenarum nouis coloni/
adimpletur. Item colonia dicitur agricultura vel cultus
religionis:quia ergo idigenis.i.decem tribubuſ in aſſyrios
tranſlatis rex aſſyrioꝛum miſit gentes de babylõe ⁊ de chu
ta ⁊ de ahaiath ⁊ de emath ⁊ de ſepharuaim que pꝛo filijſ
iſrael poſſederunt ſamariam ⁊ habitauerunt in vrbibus
ey:vñ dẽ hic: r ¶ Colonie gentiũ.i. gẽteſ colẽteſ. i. ihabitã
tes vrbes decem tribuum poſſidebant terras earum: vel
colonie.i.agriculture. s ¶ Bentium.i.gentes agriculture
dedite:quia a rege aſſyrioꝛum miſſe erant ad colendam ſi-
bi terram decem tribuum. Poſſidebant terras earuʒ. Uel
colonie gentium.i.gentes varium cultum religionis habẽ
tes:quia ſicut dicitur.iiij.xeg.xvij. Tna g gens fabrica
ta eſt deum ſuũ.Poſſi.terras earuʒ. t ¶ In iuda rirn

dugbus tribubus.
t ĩ beniami.i. hie

ruſaleʒ: qꝛ in ſoꝛte be

niamin pmo fuit hie
ruſalẽ: ſicut dem ẽ ſu-

pra circa finẽ ꝓlogi i
ieremiã. x cn⸗
druplici planxit vel qui apud gꝛecoſ ⁊ latinos
omnino confuſus eſt: àd
pꝛiſtinam fidez coꝛexim.
Librum auteʒ baruch no

deſtinxit alphabeto.
illud expoſituʒ eſt ſu
pra ĩ epla ad paulinũ
YC¶ Oðõ.ſ.qdruplex al
phabetũ. ʒ53Nos.
in tranſlatiõe noſtra.
2¶Wenſure metri
vſibuſq; r̃ddidimꝰ.i.
iuxta mẽſuras metri
⁊ verſuũ quas hʒĩ he
bꝛaico diſtinxim in
latino: qꝛ diſtinxim
ſententias ſᷣm dictas
menſuraſ.metrice eni
ſcribũt᷑ treni ĩ hebꝛai⸗
co:⁊ ſub certis claſu⸗
laꝛ: menſuris deſtin/
guũt᷑ ĩ latio. a
pſtiam fidem.i.iuxta
hebꝛaicam veritateʒ
b ¶ Pꝛeter miſimẽ.

qꝛ nõ eſt de canone:ſ,ʒ

poſtmodũ trãſlatus
fuit ð greco in latinũ
iuxta vulgatã editio

pectantes. vſus: Pre
ſtoloꝛ expecto pꝛeſto
loꝛ querer̃ dico. Pau
la fuit quedaz matro
na romana cuũ filia
fuit euſtochium: de
b' iuenies ſatis ſupra
ꝓlogo ſuꝑ ioſue ver
ſus finẽ. ¶Ceterũ.

ꝓ ſʒ. c¶ Rectꝰ fue

rat ad ↄpendiũ.i.ad
abbhꝛeuiationem.
e¶ Wali. vitandi in

alis.ſ. in emulis meiſ/
vñ nõ dicit rectiuſ ab
ſolute:ſed addit. Ad

ↄoendium mali ponẽ
modum.i.finem.

ſ¶ Furoꝛi.i.tractõ

ni. g Eoꝛũ.quia
quaſi S detra
hunt mihi.cetera pla
na ſunt.
Explicit qualiſcunq;
expoſitio iſtius pro/

*

logi.

nẽ in qua iuentus et·
peci

&è i beiamĩ ꝓphatauit:⁊ ci
uitatis ſue ruinas quadru

plici planxit alphabeto:
quod nõs menſure metri
verſibuſq; reddidimus.

Pꝛeterea oꝛdineʒ viſionũ

tarij eius: qui apud hebꝛe
oſ nec legitur nec habetur

pꝛètermiſunus: ꝓ his om
nibus maledicta ab emuł

pꝛeſtoͤlantes: quibus me

neceſſe eſt ꝑ ſingula opuſ

cula reſponder̃.Et hoc pa
tioꝛ:quia voſ cogitis.Cete
rum ad compendium ma

li rectius fuerat modum fů

roꝛi eöꝛuʒ ſilentio meo po
nere:quam quotidie noui
aliquid ſcriptitantem inui
doꝛũ inſaniaʒ pꝛouocare.

„

iem alius pꝛologus in

ioſie cuius ter

6 no pꝛophetar̃
oꝛſul eſt hiere
mias: ſub quo ⁊ olda mu
lier pꝛophetauit:ipſe eſt q
alio nomie appellatur elia

chiʒ: ⁊ regnauit ſuper tri/
buʒ iuda ⁊ hieruſalem an/

nis vndecim.Cui ſucceſſit

in regnum filius Joachin

cognomento ieconiaſ:qui
tertio menſe regni eius die
decima captus a ducibus
nabuchodonoſoꝛ ductus

eſt in babyloneʒ:⁊ in loco
eius conſtitutuſ eſt ſedechi
gas filius ioſie patruus eiuſ

cuiãno vndecimo hierlm

capta atq; ſubuerſa ẽ. NMe/
mo igitur putet eundeʒ in
danieliſ pꝛincipio ioachin

eüdem.

/Oachiʒ ſilius

tiodecimo an

qjui in eʒechielis exoꝛdio
ioachim ſcribitur. Iſte ex
tremaʒ ſyllabam chim hʒ?ꝛ
ille chin: ⁊ ob hanc cau⸗/

ſaʒ in euangelio ſecunduʒ

mattheum vna videtur de
eſſe generatio: quia ſecun-

da teſſeredecas i ioachim

deſinit filium ioſie: ⁊ tertia
icipit a ioachin a filio ioa
chim. Quod ignoꝛãs poꝛ
phirius calumniam inſtru

it eccleſie: ſuam oſtendens
imperitiam: dum euangeli
ſtam matiheuʒ arguere ni

itur falſitatiſ. Quodqʒ tra

ditũ ſcribitur ioschim mõ
ſtrat non aduerſarioꝛum
foꝛtitudinis fuiſſe victoꝛiaʒ
ſed domini voluntatis.

ncipit argumentum in

N Jeremiaſ ana
thotites: qui
eſt viculus tri
bus a hieroſo

milibus: ap ud taphnas in

egypto a populo lapidibꝰ
obrutus occubuit. Jacet

vero in eo loco ſepultus:

quo dudum pharao rex

habitauerat. Et quoniam
poſtulatione ſua defugatiſ
ab eodem loco ſerpentibꝰ
egyptios a tactu aſpidum
facit eſſe ſecuros: magna

eum ibi religione egyptij/

venerantur.
Explicit argumentum⸗

ußoclbu
hicemiaſ⸗

Ahedun

Ait itag
deuseppr
pronomi
GGpoteſt
mminiolpe
poniturt
iderttfil
videbiur
lbꝛi Al
Cnoſnine
tclecin
ninldi⸗
aceie
Nliggs
intsle
rche
Mrpt
ſchi
ouun
nunecuc
nolentſon⸗
ſnegſmnile
droogttion
ſtneinſeppo
Wennelen
uncluthi
Peigadicn
bodngen
tſririiden
Nabitur llde
ſonorg we
kulite

(dr

tcatnn⸗

ALtxgmmnn iuſun

mnbcftrini
3

utggl
Mrhugin

luyt mibt

Mrologus n heremn

¶ Poſtilla fratris Nicolai de lyra ſuper hieremiaʒ
incipit feliciter: adiunctis additiõibus domini pauli
epiſcopi burgeñ. ⁊ replici Matthie doꝛing oꝛdinis
minoꝛum.
. Rophetã ĩ gẽtibꝰ dedi te. Uerbũ ꝓ
poſuũ ſcribit᷑ Hieremie.j.ca.⁊ dem
fuit ſibi a dño:iĩ qͥ poſſũt notari q̃t-
tuoꝛ cauſe hubp libꝛi hieremie queʒ

videlicet cauſa efficiẽs matrialis foꝛ
malis ⁊ finalis.Cauſa vero efficienſ
duplex eſt. Una pꝛincipalis:ſcilicet deus reuelãſ omnia
in hoc libꝛo contenta. Alia inſtrumentalis.ſ.ſanctus
hieremiaſ:qui ſpirituſancto dictante ſcripſit libꝝ iſtũ.
Et hec duplex cauſa efficiens notatur cum dicitur: De
di te.ita ꝙ in ſuppoſito huius verbi dedi:qð eſt ⁊ ipſe
deus expꝛimitur cauſa efficiens pꝛincipalis: ĩ hoc autẽ
pꝛonomine te:cauſa efficien) inſtrumentalis.Et ð vtra
qʒ; poteſt accipi illud qð ſcribitur exechielis.iij. Filij ho
minis ſpeculatoꝛem dedi te domui iſrael. Ad hoc eni
ponitur ſpeculatoꝛ in excelſo vt a longe ſpeculetur: ⁊ q̃
uiderit fideliter annũciet:⁊ ſic fecit hieremias: vt ſtatiʒ
videbitur in quodam generali ⁊ plenius in ꝓſecutione
libꝛi. Cauſa vero materialis ⁊ foꝛmalis poſiunt notari
in nomine pꝛophete cum dicitur: Pꝛophetaʒ. Ad cui
intellectũ ſciendum ꝙ ꝓpheta ſᷣm interpretationeʒ no
miniiſ dicitur quaſi pꝛocul fanſ:quia fatur ſeu denũciat
ea que ſunt longinqua a naturali cognitione humana.
7 iſta quantum ad preſens ſunt in duplici gradu: quia
aliqua ſunt huiuſmõi ꝓpter ſuam eminentiaʒ reſpectu
intellectus noſtri:cuiuſmodi ſunt diuia:ad que ſe hab
intellectus noſter ſicut oculus noctue ad lucem ſolis.x
metaphyſice.iter iſta vero valde longinquũ ⁊ remotũ
eſt a cognitione noſtra incarnationis diuine myſteriũ
ex creaturis enim poteſt homo deuenire in cognitione
pꝛime cauſe que deus eſt:quãtũ ad multas eius condi/
tiones:⁊ ſic phᷣi concluſerunt de deo plurimas conclu/

ſiones.ſimiliter natura humana per ſe accepta non ex

cedit cognitionem noſtraʒ:ſed vnio nature diuine ⁊ hu
mane in ſuppoſito verbi ſupꝛa modũ tranſcendit facul

tatem intellectus humani:myſterium autem iſtud de-

nunciauit hieremias pꝛopheta inter alios valde clare
xxiij. ca. dicens: Ecce dies veniunt dicit dñs: ⁊ ſuſcita-
bo dauid germen iuſtum ⁊ regnabit rex ⁊ ſapiens erit:
2 faciet iudicium ⁊ iuſticiaʒ in terra. In diebus illis ſal
uabitur iuda:⁊ iſrael habitabit confidenter.Et hoc eſt
nomen qðõ vocabunt eum:dominus iuſtus noſter. Hec
eſt auctoꝛitas que ad litteram dechꝛiſto dicitur ſʒ om-/
nes doctores hebꝛeos ⁊ latios:vt plenius videbitur do
mino cõcedente.per hoc auteʒ dicitur Suſcitabo da
uit germen iuſtum.expꝛimitur humanitas chꝛiſti qui

factus eſt ex ſemine dauid ſᷣm carnem:ad ro.pmo. per

hoc auteʒ ꝙ ſubditur: Et hoc eſt nomen qð vocabunt
eum dominus iuſtus noſter.exprimitur diuinitas chꝛi
ſti:clarius vt mihi videtur qᷓᷓ in alijs libꝛis veteris teſta
menti:quia vbi habemus oñs:in hebꝛeo habetur nom
domini tetragrãmaton: qð ſᷣ̃m antiquos doctoꝛes he-
bꝛeoꝛum ſic eſt appꝛopꝛiatum altiſſimo creatoꝛi:vt nõ
liceat ipſuʒ nomen de alio dici:pꝛout pleni dicetur do
mino concedente:quando ad locum illum veniemus.
Et quia hieremias ita clare chꝛiſti myſteriuʒ denuncia
uit pꝛophetice:poteſt dici de eo qð ſcribitur luce pꝛimo
Et tu puer pꝛopheta altiſſimi vocabeꝛiſ.quia valde ex
pꝛeſſit altitudinẽ ſue diuinitatis: ⁊ hec eſt materia pꝛin
cipalis huius libꝛi. Unde dicit ra.ſa. ſuper. ix.capitu
lum ʒacharie: vniuerſi pꝛophete no ſunt locuti niſi ð

habemus pꝛe manibus exponendu

diebus meſſie:qð eſt intelligendum de pꝛincipali intentiõe
eoꝛum:quia de pluribus alijs ſunt locuti. Et ſin hoc deus

humanadus eſt: ſubiectuʒ in omnibus libꝛis pꝛopſetalibꝰ
ſicut deus humanatus in euangelijs: quia qð pꝛophete nũ

ciant futurum euangeliſte narrant factum. Sicut enim de

us ſub ratione abſoluta eſt ſubiectum in tota ſacra ſcriptu

ra:ſic eſt in patribus eius ſubiectum ſub rationibus deter/
minatis:vt dictum fuit plenius in pꝛincipio geneſis. Alia
vero ſunt longinqua a cognitione humana pꝛopter ſue en
titatis ⁊ veritatis deficientiam:cuiuſmodi ſunt futura con
tingentia ð quibus non eſt determinata veritas apud nos
ſed eſt determinata apud deum: ⁊ de talibus eſt pꝛophetia

ß̃m ꝙ dicit Caſſiodoꝛus ſuper pſalmuʒ. Pꝛophetia eſt di

uina inſpiratio:rerum euentus immobili veritate denun/
ciãs.De talibus vero erat deſtructio ciuitatis ⁊ templi ⁊ ca
ptiuatio populi per nabuc.fſutura:quã hieremias pꝛophe
tice denũciat ⁊ ſcribit in hoc libꝛo intm ꝙ voluerunt eum
pꝛopter hoc occidere: ſᷣm ꝙ dicitur infra.xxvj. Judicium
moꝛtis eſt viro huic:quia ꝓphetauit aduerſus ciuitatem

iſtam. Et hec eſt materia huius libꝛi ſecundaria ſub nomi

ne pꝛophete deſignata. Cauſa etiam foꝛmalis huilibꝛi ſub
nomine pꝛophete deſignatur. Circa qð ſciendu: q; duplex

eſt foꝛma libꝛi.ſ.foꝛma tractatus ⁊ foꝛma tractãdi.oꝛma
vero tractatus eſt diuiſio libꝛi per parteſ ⁊ capitula:de qua
videbitur in pꝛoſecutione libꝛi. Foꝛma vero tractãdi ẽ mo
dus agendi qui modus eſt pꝛoheticus deſcribẽdo diuinas
reuelationes hieremie factas: pꝛopter qð de ipſo poteſt di

ci illud qð ſcribitur iohannis ĩexto: Hic eſt vere pꝛopheta.
Et dicitur vere pꝛopheta ad differentiam pſeudo pꝛophe/
taꝝ qui non pꝛophetabant ex diuina inſpiratioe ſicut hie
remias:ſed aliqui eoꝛum ex pꝛopria fictioe pꝛopter queſtũ
7 alij ex reuelatione demonuʒ qui ſunt mendaces: pꝛopter
qð falſe erant in pluribus pꝛophetie eoꝛum. Caulſa finalis
huius libri eſt vtilitas vniuerſalis eccleſie que collecta ẽ ex
omnibus gentibus:⁊ hic finis notatur:cum dicitur in gen/
tibus.i.ad vtilitatem omnium gentium: pꝛopter qð de ip

ſo poteſt dici illud eſaie.xlix.Dedi te in lucem gentium vt

ſis ſalus mea vſq; ad extremum terre.vt ſit verbum domi
ni ad hieremiam dicentis:Dedi te in lucem gentiuz ad illu-
minandum eos lumine fidei ⁊ dlaritate moꝛuʒ:vt ſis ſalus
mea vſq; ad exrremum terre.⁊ hoc denunciatiue tm̃:quia
chꝛiſtus eſt ſalus gentium effectiue: ſᷣm ꝙ dicitur pſalmo
lxxiij. Operatus eſt ſalutem ĩ medio terre:i.in hieruſalem:
que eſt ĩ medio climate terre habitabilis in qua operatus
eſt ſalutem humanam per ſuam paſſionem benedictam ⁊z

reſurrectionem ⁊ aſcenſionem in celuzʒ:vbi cũ patre ⁊ ſpiri/

tuſancto viuit ⁊ regnat in ſecula ſeculoꝛum Amen.

