ter nõ ẽ in eſdra dictũ. Nec ẽ ſile ꝙ burg.adducit deut.

xvij. ibi. n. nõ oẽ quis oꝛare ꝓ rege ⁊ filqs ey: ſʒ pᷣnoſti-

ce dĩ de rege nõdum exñte ⁊ filijs futuris.Si rex iuſtus
fuerit diu reegnga

bit: ⁊ filij e p'eñ: ¶
S eius trãſi
bin d ns, ſ Eegis pſap verbuͦm re⸗
tibus ppꝛie ds p⸗ nelatu e danieli cognome/
noſticare: ſʒ nõ ꝓ / to balthalar: et verbũ veꝝ

eis oꝛare ſpeciali et foꝛtitudo magna:intẽlle⸗
xitq; monẽ. Intelligèntia
.n.ẽ opuſ ĩ viſiõe. In diẽbꝰ
illis ego dãiel lugebã triůʒ
hebdomadaꝝ diebꝰ:panẽ
deſiderabilẽ nõ cõmedi:-
caro ⁊ vinũ nõ ſtroierũt in
X. os meũ. Sʒ neq; vnguẽto
er· vncłſũ:dõec cõpleret triũ
rih hebdomadaꝝ dieſ. Diẽ ãt
viceſima ⁊ q̃rta mẽſis pᷣmi

in daniele notat
gni ponderis ſed

tis iᷣm burg.ñ pũ

5

iſta viſio que h̊ ponit oiffert ab illa q̃ ponit in duob'ca⸗

pitulis ſeqntibꝰ: ſz mihi vĩ ẽ vna tm: vt magij patebit
legẽdo lr̃am. Diuidit᷑ ̊ᷣ ſic:qꝛ pꝛio deſcribit᷑ excellẽtia hu

ius viſiois:⁊ expꝛimit᷑ ↄtinẽtia ibidẽ reuelate veritatis:
⁊ hoc duobus capitul ſeq̃ntibꝰ.Pꝛima ĩ duaſ:qꝛ pꝛimo
tangit᷑ magnitudo huũpviſiõis ĩ generali:2 magis ĩ ſpe-
ciali:ibi In diebus ill. In pꝛia ꝑte pꝛio tangit᷑ tpᷣs qͥ fcã
ẽ reuelatio danieli cũ dẽ: a ¶ Anno ttio cyri regis pſa
rũ.ꝛꝰreuelatõis magnitudo cũ di: b ¶ Uerbũ reuela⸗
tũ.i.veritas que verbo expᷣmitur: c ¶ Danieli cogno.
balthaſar. hoc dicit:qꝛ balthaſar erat nomẽ eius com
t s l ¶ Et verbũ veꝝ.ad intelligen/
dũ. e ¶ Et foꝛtitudo magna.ad implendũ: qꝛ nõ pote
niſi dina virtute ⁊ oꝛdiatiõe:qꝛ hec viſio cõ
tinet ꝑſecutionẽ antiochi ⁊ antixpᷣi ⁊ deſtructiõem eoꝝ
(Bntellerirch

reſurrectionẽ moꝛtuoꝝ:vt videbit᷑. f

ſermonẽ.qꝛ nõ tm̃ habuit viſionẽ imaginariã:ſʒ etiam
itellecruale: pp quod ſbdit᷑: g ¶ Intelligentia. n. opeſt
i viſiõe.ad hoc.iſ.ꝙ alids dicat ꝓpha:ſic.ã.declaratũ ẽ
i pncipio libꝛi pſalmoꝝ.vel põt expõi:Intelligentia op⸗

c⁊7. q. d. opoꝛtet intellectum hoij a deo eleuari ad hoc

ꝙ talia poſſint iĩtelligi ⁊ capi:⁊ i hoc pʒ arduitas viſioij
ĩgenerali. h ¶ In diebus illis. Pic ponit᷑ excellẽtia hu
ius viſiois mag i ſpeciali:⁊ hoc dupliciter:pmo ex ꝑte
danielis videntis:2 ex parte angeli apparẽtis:ioi Die at
xxiiij. Magnitudo aũt viſionis ex pte danielis oſtendi

tur in deuota p̃paratione ipᷣius ante hanc viſionẽ:⁊ h

luctum:ieiuniũ ⁊ oꝛatiõem:⁊ hoc ẽ quod dicitur hic
In diebus illis ego dãiel lugebã.peccata ⁊ miſeriã
populi iſril: i ¶ Criũ hebdomadaꝝ: diebus.iĩ quo oñ/
ditur magnitudo auſteritatis ex ꝑte tpis. k ¶ Panẽ õ
ſiderabilẽ.i.cibũ elicatũ:qꝛ noie pãis ĩ ſcriptura ĩtelli⸗
git oĩs cibus: l ¶ Nõ comedi:a caro ⁊ vi.nõ introi.in
os meu.Et ſic pʒ magnitudo auſteritatis ex ꝑte cibi et
potus. Per hoc añt ꝙ dẽ ꝙ i tribus hebdomadibus nõ
comedit talia ex deuotiõe: innuit ſcriptura ꝙ alijs tꝑi/
bus talibus vtebat᷑. Ex quo etiam vlterõpʒ ꝙ tũc nõ te
nebat tãtam auſteritatẽ in victu qtam tenuerat ĩ iuuen
tute ſua qñ bibebat ſolum aquã ⁊ comedebat legumia

— ℳ . E „„. —, „ — „
¶Mnõ tertio cyri. (.Xx. crã iuxta fluuiũ magnũ q ẽ

vt dẽm eſt. .c. Cuiuj rõ ẽ:qꝛ daniel iã erat in tãta auetoꝛita
te ꝙ poterat habere victualia ĩ quibus nõ eſſẽt aliqua ſibi
illicita:a iteꝝ quia iam erat ſenex:cũ a tempoꝛe ſue migra-
tionis in babylone iaʒ ptraſiſſent. xix. ãni: ⁊ eſſet in.xx.vt
magis explicabitur infra:tanta aũt auſteritas nõ ẽ ſeruãda
i ſenectute qñ paſſio/
nes ſunt edomate et
rã iuxt n mas coꝛpus debilitatũ:ſic
tigris: ct leuaui oculos me t umentute nn pigee
os ⁊ vidi.Et cce vir vnus hec —
veſtitus lineis:èt renes eiuſ ſũ.

Hñ . 2 . Unguentũ h acci⸗
accincti auro obꝛico:⁊ còꝛ pit pꝛo lachꝛyma ali⸗/
pus ei q́i chꝛyſolit:ct fac/ cuius arboꝛis aroma
es er velut ſpes ſulguris: et ee ral an
oculi edvt lãpas ardens:ẽt intemperiẽ caloꝛis: ⁊
benchig eine cranc deteſt adaleruaͤu bonam
vſq; ad pedes quaſi ſpecieſ diponeʒ coꝛpoꝛis.
eris candentis:ẽt vox ſer 2Bir a tgid
e n L enn ofer expꝛimitur ex-
monum eius:vt vox multi cellẽtia viſiõis ex par
tudinis. Nidi autem ego te angeli ppaͤrtticler
daniel ſolus viſlionem: poꝛ en⸗ deſcribit ipiuj
ir anſ erꝗt mori n; vi asngeli apparentis in-
rõ viri qui erãt mecũ nõ yi ſolitus l oꝛrn vics
⸗ ⸗ tiuium terroꝛ:ibi Uidi
aũt ego daniel. In pꝛima pte dẽ ſic: n ¶ Die aut. xxiiij ⁊c.

vbi deſignat᷑ tempus determiatum huius viſioij nõ ſolum
qtum ad ãnũ:ſicut ĩ pꝛicipio huius.c.dẽm ẽ:ſed etiã q;tum
ad diẽ determiatum. Notat᷑ etiã ↄñter locus cum dicitur:
o¶Erãa iuxta fluuiũ magnũ qui ẽ tigris.Hic eſt vnus ð q̃t
tuoꝛ fluminibꝰ ꝑadiſi:⁊a noiatur ſic a velocitate curſus a ti/
gride que ẽ beſtia velociſſima: p ¶¶ Et leua.oculos meos.
coꝛpis.ſ.⁊ mẽtis. vidi. viſioe intellectuali ⁊ coꝛpali.
q ¶ Et ecce vir vnus.i.angelus apparens in ſpecie viri:
r¶ Ueſticus lineis.vbi pꝛimo deſcribit eũ q;'tum ad extri

ſeca quo ad veſtimẽtum albũ vel lineũ quo deſignatur pu-

ritas angelica: æ quo ad cingulũ cũ dicit: s Et renes ei
accincti auro obꝛxio.i.mũdiſſimo:vnde dẽ obꝛicum ab ob:
⁊ radio radias:qꝛ ꝑp radiatioem ſic noĩat. Per conã aureã
q radiãtem intelligit᷑ feruoꝛ charitatis qua an Ga idiſſolu⸗
biliter ligãtur cũ deo:⁊ꝰdeſcribit angelũ qtum ad intriſeca
cũ dẽ: t (Kecorpus eius quaſi chꝛyſolitus. Eſt aũt chꝛy·
ſolitus.lapis coloꝛis marini:⁊a hʒ ſcintillas aureas. Per ta-
le igitur coꝛpus intelligit᷑ celũ quod ẽ ꝓpꝛie mobile angelo/
rũ:qꝛ coꝛpus angeli no ifoꝛmat᷑ ab eo:ſed tm̃ mouet᷑. Coloꝛ
aũt maris ꝗᷣ ẽ in chꝛyſolito ẽ ſimilis coloꝛi celeſti.Per ſcitil
las aureas itellige ſtellas que ſũt in celo.ʒ deſcribit angeluʒ
apparentẽ qtũ ad extremitates dicẽs: v ¶ Et fa.ei velut
ſpecies fulguris.ĩ quo notat excellẽtia glie agelice: x¶ Et
ocult eius vt lãʒ 29 ardens.i quo notatur ꝑſpicacitas i ãgeli
7 t

cognitione: bꝛachia vc. qᷓi ſpecies eris cãdẽtis. in qͥ
ſignatur foꝛtitudo angeli ad operãdum per bꝛachia: ⁊ a
mouẽdum ſe de loco ad locum ꝑ pedej: 3 (Zt vox ſermo
nũ eiuj vt vox multitudinis.in qͥ deſignatur efficacia virtu
tis eeõad docẽdum homines de occultis ⁊ reuelãdũ ueritatẽ
qꝛ vnus angelus poteſt plus docere q; multitudo hominuzʒ
ſeu doctoꝝ. Ad euidentiam aũt maioꝛẽ pꝛedictoꝝ conſide-
rãdum ꝙ angeli apparent hominibus in coꝛpoꝛibus aſſũ-
ptis ad iſtruendum eos familiarius de occultis: ⁊ ideo per
pꝛopꝛietates coꝛpoꝛi aſſumpti ſignificãtur pꝛopꝛietateſ an
geli ſpirituales:vt dictum ẽ. aTid⸗ aut. Hic ↄſequẽter
ponitur videntium terroꝛ: pꝛimo ponitur eoꝛuʒ trepida-
tio: ſecundo angeli confoꝛtatio: ibi Et ecce manus. Dici
igitur pꝛimo ſic: a (Valant ego dãiel ſolus vilionem.

fecte. ſ. quia nõ ſolũ vidit ãgelũ apparentẽ: ſed audiuit eũ
oqntem 2 intellexit. Alij.n. viri qͥ erat cũ daniele viderũt

ſolũ angelũ apparentẽ: ex cuius viſioe territi fugerũt: ⁊ iõ

dicunt᷑ hic nõ vidiſſe viſionẽ:qꝛ angelum loquẽtem nõ au-

eſt quod vicitur hic:
Poꝛꝛo viri qui erant

dierũt:nec intellexerũt ea que fuerũt reuelata danieli:⁊ hoc

mecuʒ ⁊c᷑. Et pʒ R derũt:ſʒ troꝛ nim irruit ſu
t per eos:⁊ ſugerũt ĩ abſcon
ditũ. Ego auũt relictus ſo?½
vidi viſionẽ grandẽ hãc: ᷑t
nõ remãſit in me foꝛtitudo
ſ dtia ſpẽs mea imutata ci
me èt emarcui: nec habui
gcq; viriũ.Et audiui vocẽ
ſmonũ eius èt audiẽs iacae

ctis vſq; ibi: b l Et
nõ remaſit foꝛtitudo
i me.qꝛ troꝛ reddidit
mẽbꝛa exterioꝛa fri⸗
gida ⁊ tremria:ꝑp re/
curſũ ſpirituum ⁊ ſãa/
guinis ad coꝛ:quia ta
lis recurſus fit in paſ/
ſiõe timoꝛis. c Sʒ
ẽt ſpecies mea imuta/

talime aꝛextimoꝛe ba oſternatus ſup faciẽ me
eaope reciu uͦ ſan⸗ 9: T vult meus hẽbat fre
e pꝛopi recurſũ ſan- Et ẽccu. FuS eDar le
guinis ad coꝛ ab exte tecce man tetigit me:et

rioꝛibus memb:is.
d ( emarcui ⁊æc.
qꝛ p timoꝛem nimiũ
homo fit aliqũ ſtupi
dus ⁊ quaſi impotts
ſe mouere. e¶ kEt

audiens igcebam ↄſternatus ⁊c᷑.quia ex timoꝛe nõ poterat

ſtare. f ¶ Et ecce manus.hic ponitur angeli confoꝛtatio:
hoc dupliciter:qꝛ pᷣmo confoꝛtat eũ imperſecte: poſtea p-
fectius:quia pꝛoceſſus eſt debitus de imperfecto ad ꝑfectũ
Scða pars incipit ibi:Cunq; loqueret᷑ mihi. Pꝛimum aũt
facit tagendo ipᷣm ⁊ eleuando aliquãtulum:a hoc ẽ qð dici
tur hic: ſ ¶ Et ecce ma.ſ.ãgeli g ¶ Letigit me.ↄſoꝛtãdo.
bEt erexit me ſuper genuna mea. aliquatulũ eleuando.
ſiderioʒꝛ.

ix.c. ¶ Intellige verba mea ⁊c. in quo cõfoꝛtat euʒ q;tũ

ad mentẽ:ſimiliter qtum ad coꝛpus cuʒ di: m (Et ſta in
gradu tuo.i.rectus ⁊ recta facie verſus celũ:hic ẽ.n.gradus
hominis:alia aũt animalia ſtant ſuꝑ pedej facie iclinata ad
terrã. n ¶ Cunq; dixiſſet mihi ſermonẽ iſtũ ſteti tremẽs.

qꝛ imutatio facta in coꝛpoꝛe ex pᷣcedenti timoꝛe nõdum ad

huc tranſierat. o ¶¶ Et ait ad me: Noli metuere daniel.qꝛ
nõ apparui ad malefaciendũ tibi:ſʒ magis ad docenduʒ te

illa que deſideras ſcire:⁊ hoc eſt quod ſubditur: p ¶ Qꝛ:
ex die pꝛio quo tu po.coꝛ tuũ ad itelligendũ.illa que pꝛ vi

deras.c.viij.⁊ nõ intellexeras ad plenũ vt dẽm fuit ſuꝑ illꝰ

verbum in fine.viij.c. Stupebã ad viſionẽ ⁊ nõ erat qui in
terpᷣtaretur.vel aliter: Ad intelligendum.ſ.voluntatem dei
circa ea que ſũt vẽtura pplo tuo:⁊ quaſi in idem reditt.
q ¶ Ut te affligeres ĩ ↄſpcũ dei tui.vt ꝑ hoc oꝛatio tua citi
exaudiret᷑ coꝛã deo:⁊ pↄſequẽs dina veritas tibi reuelaret᷑.
r ¶ Exaudi. ſũt verba tua ⁊c. ſ.de reditu ppli de captiuita⸗
te bab ylõica. Sʒ ↄꝛium videt᷑:qꝛ licentia redeũdi iam erat
data pꝛio ãno cyri. Iſta aũt oꝛatio danielł ⁊ afflictio ð qua
h loquit᷑ angelus:facta fuit ano.iij.cyri:vt pʒ ex dẽis in iſto
ca.ergo tũc nõ fuit exaudita oꝛatio danielis ð reditu popu
li:ſʒ ate per duos annos.Dicendũ ꝙ iudei fuerãt in babylo
ne p.lxvj.ãnos q'tum ad illos qͥ cũ iechonia trãſlati fuerũt
Ali vero qui ĩ ſubiectiõe ioacim patre eius epfuerũt trãſla
ti obſides vt de dãiele ⁊ alijs de ſeie regio dẽ: fuerãt iã.lxx.
anis. Ali vo qui cũ ſedechia fuerũt traſlati fuerant ibi.lvj.
anis:ſᷣm illã ↄputationẽ quã ſecutus ſũ tanq;; iudicio meo
verioꝛẽ.s.c.ix.⁊ ſic ꝑ ↄñs illi ꝗͥ tunc viuebant ſuerant nati

. ba que ego loquoꝛ ad te:?t
ſta in gradu tuo. Nũc.n.ſũ

tuere daniel:qꝛ x die pꝛio
quo poſuiſti coꝛ tuũ ad in“ q dic angelus:

8 E ego ve.
pter ſermo. tuos.

anũciare.ſ.tibi
tua petitio ſit ex
audita. t (CPi

ſpeciu dei tui: ẽxaudita ſũt
pba tua:ct ego vei ppꝑ ßmo
nes tuos Pꝛiceps aut re

erexit me ſup genua mea ?æ?
ſup articulos manuũ mea
rũ:&t dixit ad me: Haniel
vir deſiderioꝝ intelligè ver

i ¶Et oixit ad me verbo cõfoꝛtando. R ¶ Daniel vir de
e aũt daniel dictus ẽ vir deſiderioꝝ dictuʒ ẽ

ĩbabylone . maioꝛi pte:pp qð africiebàtur ad reman?
dũ iĩ tra babylõis:⁊ ꝑꝑ poſieſſiones quas ibi acdſierant

ipᷣi vel pꝛes eoꝝ:⁊ pp vxoꝛes qs ibi acceperãt:⁊ filio qͥj

ibi genuerãt.Et iõ p'licentiam datã a cyro remãſerũt iĩ

ira babylonis bene ꝑ duos ãnos ⁊ plus:vt dẽ in ſchola⸗

ſtica hiſtoꝛia: pp

qð timebat daiel

de reditu eoꝝ in

miſſus ad te. Cüim diriſſet me Aaris baalat
mihi ſermonẽ iſtũ ſteti tre daniel.iij. ãno cy
mẽs:et ait ad me:Noli me : vt hoc ipedim

exauditus:a heſt
telligẽdũ:ũᷣt te affligẽs ĩ cõ/

gni pſarum reſtitit mihi vi ceps at re plaz
ginti ⁊ vno diebus:et ecce c Ad euidentiãẽ⸗
michael vnus de pꝛincipi/ buiusaſicle idũ
b'mis veit i adiutoꝛiũ me Auarſis zuinthe
um:ct ego remãſi ibi iuxta dicũtur pꝛincipej
Allax·: hoc ratio

7„7

nabilit᷑: qꝛ ſũt ſoliciti de bono eaꝝ:iõ noiat᷑ oꝛdo ipoꝛ
ſic.ſ. oꝛdo pncipatus. Conſiderãdũ etiã ꝙ ſicut vni toti
ꝓuintie peſt vnus angelus bonus q̃i pnceps ad ꝓcuran
dum bonũ illius puintie:ita pᷣeſt vnus angelus mal qſi
pnceps ad inducẽdũ hoĩes illius puintie ad malum. Di
cũt igit᷑ aliqui ꝙ iſte pꝛiceps ꝑſaꝝ fuit angelus malus 4 4
filios iſrł incitabat ad remanẽdũ in babylõe ex carnali /
tate quadã ronibus pᷣdcis:⁊ iõ dẽ hic ꝙ reſtitit xxj.die
bus oꝛationi danielis:qui oꝛabat pꝛo reditu ppli in hie

ruſalẽ:⁊ ꝑ ↄñᷣs reſtitit angelo bono:qui pꝛeſẽtabat oꝛa/

tionem daniel coꝛã deo: ⁊ hoc ẽ qð angelus loq̃ns dani
eli dixit: t ¶ Pꝛiceps regni ꝑpſaꝝ: reſtitit mi.xxj.diebꝰ.

tãtum.n.tpis durauit oꝛatio danieli) ⁊ afflictio vt patzʒ

ex pꝛedictis. Beatus ãt greg.xviij.libꝛo moꝛaliũ diẽ ꝙ
fuit bonus angelus d p̃erat regno pſaꝝ:qui videbat ex
mãſione filioꝝ iſrł in ꝑſide multos de ꝑſis ⁊ medis con
uerti ad cultum ⁊ fide vnius dei:⁊ iõ interpellabat deũ

vt remanerẽt in perſide:oſtẽdens in cõſpectu dei bõa q̃

ex hoc deuenirent:⁊ ſic angelus ſanctus dẽ reſiſtere ãge
lo ſancto qui repꝛeſẽtabat danielis oꝛationẽ de ↄtrario
coꝛam deo:nõ tamẽ inter angelos ſanctos ẽ orietas vo/

luntatum ſimplicit:qꝛ volũtates eoꝝ ſunt ↄſoꝛmej diui
ne voluntati:qꝛ tamẽ de futuris ignoꝛant quid deuj ve

lit:iõ aliqũ ↄſulendo deũ de aliquo futuro circa popu/
los quibus pᷣſunt allegant merita jria:⁊ ſic dicũtur re/

ſiſtere adinuicem:ſed qñ reuelatur eis ſuper hoc diuia
voluntas ſimpliciter concoꝛdant in ea. v ¶ Et ecce mi
chael vnus de pꝛicipibus pꝛimis.quia erat ſuperioꝛ an
gelus angelo qui loquebatur:qꝛ erat pꝛinceps totius ſy
nagoge:ſicut eſt modo pꝛinceps totius eccleſie: ⁊ iõ nõ
ſolũ pᷣerat filis iſrł qui erãt in perſide ſic ille qui loque⸗
batur danieli:ſed etiam pᷣerat oibus filijs iſrł vbicũq;
eẽnt:⁊a iõ pꝛocurabat bona filioꝝ iſrł vbicunq;:ꝓpi qð
adiuuit illũ angelum d pᷣerat vni parti eoꝝ.ſ.eoꝝ qui
erãt in pſide:⁊a hoc ẽ qð ſubdit de michaele:Uenit i ad
iutoꝛium meũ. ſequit᷑: x ¶ Et ego remãſi ibi.i.coꝛam
deo offerens pꝛeces tuas. ꝓ ¶ Juxta regem ꝑſarum.i.
iuxta angelum qui pᷣerat ꝑſis mihi reſiſtentẽ mo pᷣdẽo

ne totũ negociuz

tũ tolleret᷑: æ fuit

, AAltotrt ng
4 No den
ſniautptoe
er roſicht
ctnicapnun
hants:ß
ia veturs ſit

=
=

S=

= =

4

= = =
— ☛☚£

inuͦli iho⸗

eiftblplpite⸗

ltcep ro

rtlonndi

n c(Ciqglo
rt hicpon⸗
rooſlatiopte⸗
aihus vanieli
citicdiin ouu
uhrio frt
odeme.ſbii⸗
nuſͤſui ſee⸗
os daniele ibl
ESnic teueftar.
Etu dmudiie
1(Cunch loqre
urmibi agdus.
(hoiaſcemo ,
pultu meü iira.
ainopotes ſuſti
re aſpectu fulwo⸗
ris angeli pporẽ

ib: r hoc loctui

ſtdael oſeeret
plitat ois rep
uſlimlltudo fi
Mnoin ſpege hois
Plectur Etape
(diemiin vilut
Imdoop meope
miiad condery
Mliapparentis-
ſilo hois grtun
ecieiglitipan
iſumptop tri
ingus adtöm
nn
Emanoualui..
irini
ep veni vroñ
fſhtfmaura tib
uſktilin. g,
oportt ei it
4 li coꝛi deo
elntpangel
. innereuenar

d dden .
I fſanons
mücareſth
ucin. t
ccaitte h
17 Ad auden
huit,ſicni
unglic fſn
Küms puint
4 ömr binch
umaboerm
Ariönoitoroſer
filigüigien mint
nusq cpergann
Ktynus angelusſdi
gpuinneag nilnh
fuitangelus nalul
nbubnloecreanil
bueprrlint tyjde
nro feclim ppli inbe
equipeeſeubet onn
ungelus oqinsdant
chrn mirr dich.
Ca iſicio vtpen
lino nonlu die .
girchur
wedegisrntls
üötunpelthktoh
neincöſenndett
mcnodiſktiſ ig

— — —

—

scninſide in

nnwoiznitkf⸗
Gebrſun, ndan
Pigeun huiſdait
gvo um nl
i Zirtirlumt

4 .
ſvcr hoc A
mmn n D

ifine mũdi tẽpo/

bit. c. ſe.ppꝑ quo
ſedt: b ¶¶ OQm
adhuc vilio in di

Et nũc reuertar.

qꝛ ĩ pꝛincipio ſe.c.

———

a ¶ Ueni aũt vt do.te q̃ ventura ſũt po.tuo ĩ nouiſ.di

ebuſ.Ex quo pʒ ꝙ nõ ſolũ venerat ad denunciandũ da
nieli reditũ captiuitatis:nec ſolũ ea q̃ facta ſũt tpe ãtio/
chi epiphanis: ſʒ .

etiã q vẽtura ſũt
heatpi vt bde pti docerẽ te que vẽtura ſũt
pplo tuo ĩ nouiſſimil dieb

eel Prche diſeer. Cunq; loquerẽt mibibui
v l cemodi pbis:dèieci vultuʒ
queret᷑. Hic poni/

meũ ad terrã:⁊ tacui.Et èc

tur coſolatio pfe · ce qᷓi ſilitudo filij hoĩs teti-
cta ipᷣius vanieli, git labia mea:⁊ aperiẽs os
3 ieil an meiũ locut ſu: ⁊ dixi ad eũ
as dem eꝛ ſbiu ⸗ qui ſtabat me: Dn miin
git cauſã ſui recei viſione tua diſſolute ſũt cõ

ſus a daniele: ibi pages mee: ⁊ nihil ĩ me re
malit viriũ.Et qũo poterit
ſeruus dñi mei loꝗ cũ dño
meo: MNihil.n. in me remã/

LCirca bmũ dẽ ſic
c Tunq; lore
tur mihi agelus.

. huiuſcemõi v· ſit viriũ:ſʒ T halitus meus
ba d Deleci intercludit. Rürſü ergo te⸗
zins potes ſuſtie tigit me qi viſio hois:t cõ/
re aſpectũ fulgo⸗ foꝛtauit me ⁊ dixit:Noli ti-
ris angeli appar? Mere vir deſiderioꝑ:pax ti
tis:⁊ hoc factũ ẽ:
vt dãiel cosſceret

fragilitatẽ hoĩs reſpectu virtutis angeloꝝ.
quaſi ſimilitudo filij hois.qꝛ no erat hõ ſed angeluj ap
parens in ſpecie hois. ſ ¶ Tetigit la. mea. vt poſſẽ lod
po að ſeqtur: Et aperiẽs os meũ locutus ſũ ⁊c. Seqᷣtur
ne mi in viſi.tua diſſo.ſũt ↄpagej mee ⁊c.i.iuctu
re mẽbꝛoꝝ meoꝝ ꝑꝑ defectũ ſãguinis ⁊ ſpirituũ recur
rentiũ ad coꝛ:⁊ ex paſſione timoꝛis ꝑꝑ viſionẽ inſolitã
angeli apparentis. Sedtur: h ¶ Rurſũ ergo teti. me q̃
ſi viſio hoĩs.qꝛ tunc angelus apparuit in foꝛma huma/
ne ſpeciei alit qᷓ ante. In ptãte.n.angeloꝝ ẽ ſpeciẽ coꝛpo
rũ aſſumptoꝝ trãſmutare de facili. Sic aũt apparuit
ei angelus ad ip̃ᷣm magis ↄfoꝛtandũ:ꝑꝑ quod ſubdit᷑:
i ¶ Et ↄfoꝛtauit me.⁊ pʒ lr̃a. Sequit᷑: k nq; loq̃ͥ

ret mecũ ↄualui.ſ. pfecte ↄfoꝛtar. Sequit᷑: l ¶ Et ait.

angelus.ſ.danieli. m ¶ Nuũqd ſcij quare veneri ad te.
q.d.ego veni vt oñderẽ tibi oꝛationẽ tuam exauditã:et
ea q̃ ſut futura tꝑibus nouiſſimis:vt iam dẽm ẽ ⁊ mag
patebit infra. n ¶ Et nũc reuertar. Pic expmit cauſaʒ
quare opoꝛtet eũ cito recedere a daniele:vt rediret ad i-
ipellandũ coꝛã deo ꝓ pplo iſrł:ne reditus eius de baby
lõe ipediret᷑ ꝑ angeluʒ qui pᷣerat ꝑſis:⁊ hoc eſt qð dicit:
Ji nũc reuertar.ſ.in coſpectu dei: o pꝛelier
uerſus pncipem ꝑſaꝝ.qð quidẽ pᷣliũẽ ꝑ hoc ꝙ ãgeli
q pᷣſunt diueriis gentibus offerũt coꝛã deo õria merita
ipᷣoꝝ:vt dẽm ẽ. Cũ.n.egre.appa.pꝛi.grecoꝝ.i.an
gelus grecoꝝ:hoc aut interpoit angelus loqns danieli:
iet mẽtionẽ de bellis ꝑſaꝝ ⁊ greco
rũ ad iuicẽ. q¶ Uerũtamẽ.i.ãteq reuertar recedẽdo
a te. nnuciabo tibi qð expᷣſſuʒ ẽ in ſcriptura vita
tis.i.in pᷣſcientia dei mihi reuelata:qꝛ reuelatio ẽ q̃dã i-
pꝛeſſio dĩne ſcientie. Annũciabo inquã tibi illa qᷓ deſide

rasſcire. s
motoeʒ ppli irł. t ¶ NMiſi mi.pꝛi.ve.qꝛ ſic den ẽ michael

bicoſoꝛtare ⁊ eſto robuſt⸗
Cunq; loqret᷑ mecũ cõua/
lui ⁊ dixi: Loq̃re dñe mi:

regem perſax. Neni auteʒ

quᷣoniã adhuc viſio in dieſ qꝛ
qũuiid ſcis q̃re veneri ad te:

inuenire. i ¶

4

Danielis x

Poc aũt dixit angelus danieli ad oñdendũ quare tãtũ
agerer ad denũcianduʒ exauditionẽ oꝛationis.

Et ne.adiu.me ẽ i oibꝰ his.q̃.ſ.ſpectant ad .
erat pᷣncep toti ſynagoge generaliter. ¶ Cap. XI.
So at ⁊c̃. In.c.pᷣcedẽeti oñſa ẽ eminẽtia viſiois:vt
dẽõẽm ẽ:hic oñter circa iſtaʒ viſionẽ declaratur cõti
— nsẽtia veritatis:⁊ diui
dit᷑ in duas ptes:qꝛ pᷣ
mo oſtẽditur futura
violentia puerſoꝝ 3
electos:⁊ final victo
ria electoꝛuʒ j̊ repioꝰ
bos. c. ſe. In tpe autẽ
illo. Pꝛima diuidit iĩ
ouas:qꝛ pꝛio explica
tur ꝓceſſus regni ꝑſa
rũ in bꝛeui:ꝛ oꝛtuj re
gni grecoꝝ:⁊ hoc vt
ſic ꝑueniat ad antio⸗
chu epiphanẽ qui fu

qꝛ ↄſoꝛtaſti me.Et ait: Nũ/

Et nuᷣnc reuᷣtar:ũt pᷣlier ad
uerſũ pᷣncipẽ ꝑſaꝝ. Chʒ.n.
egrederer apparuit pᷣncepbpl
grecoꝝ venies. Nrũtamẽ
anũciabò tibi qð expᷣſſũẽĩ

ſcriptura pitatis: t nemo ẽ voe ee a Be reng⸗
adiutoꝛ meus ĩ oĩb hil:niſi de quo eſt pꝛincipal i
michael pᷣnceps veſter.xI. ctẽtio vt videbit: ſcõa
SGo aüt a mo ãno da dhiei

veritatẽ ãnũciabo tibi.Ec fecit balthaſar: vt. .
cẽ adhuc tres reges ſtabut de Sin line. vc.
Iĩ pſide:?t q̃r ditabit᷑ opibꝰ bi Stabam vrcon

SEn . „2 foꝛtgret᷑.regnũ eius.
nimiii ſr oẽſ:èt cũ ĩualuit di c¶ Et olanetur.

uitijſ ſuiſ ↄcitabit oẽſ àduùſũ Aliqui exponũt dicẽ
S tes ꝙ iſta ſunt verba
W daniel qui oꝛabat ꝓ
dario qui eũ multum honoꝛauit:⁊ eũ de lacu leonũ libera

uit vt dictum ẽ ſupꝛa.vj.c.⁊ hoc etiam diẽ gloſa interlinea

ris. Sed hoc nõ videtur verũ:quia verba imediate pᷣceden
tia:ſunt verba angeli loquentis danieli:vt viſũ eſt. Similit
verba ĩmediate ſequẽtia que copulantur ad iſta per dictio-
nem copulatiuam vt videbitur. Et ideo dicendũ eſt:ꝙ iſta
ſunt verba angeli loquentis cũ daniele qui offerebat pꝛeces
danielis coꝛam deo:vt viſũ eſt:⁊ ideo ſicut daniel ſtabat ꝓ
confirmatione darij oꝛando pꝛo ipſo:ita ſimiliter angelus

pꝛeces danielis offerendo: etiam alijs modis: quia effica
cioꝛ eſt virtus angeli q hominis. d ¶ Et nũc veritatem

annunciabo tibi., danieli.ſ.de regno medoꝛum ⁊ perſaruʒ:
Sequitur: e ¶ Ecce adhuc tres reges ſtabunt in perſide.
Pꝛimus fuit cyrus qui ſucceſſit pꝛedicto dario auunculo
ſuo. Secundus fuit cambiſes filius cyri. LTertius fuit dari
hyſtaſpis:in cuius anno.vj.conſũmatum eſt templũ:vt ha
betur. ij. eſdre.vij.pᷣm computationem latinoꝛũ ſupꝛa poſi
tam capitulo.ix. ⁊ ibi impꝛobatam. Uocantur autem h̊ re·
ges perſidis: quia licet eſſet vnũ regnum medoꝛũ ⁊ perſarũ
tamen cyrus qui tunc regnabat tranſtulerat caput mo-
narchie ad perſas:a quibus pꝛimo fuerat pꝛomotus. Iſta
aũt viſio facta eſt danieli anno tertio cyri vt viſũ ẽ in pꝛinci
pio.x. c. f ¶ Et quartus ditabit᷑ opibus nimijs ſuper oẽs.
iſte fuit xerxes fildarij ſᷣm latinos: qui fuit potentiſſimus
reſpectu pꝛecedentiũ:⁊ vi armoꝝ ſubiugauit greciaʒ regno
perſarum:a hoc vſq; ad tempoꝛa alexandri magni qui ꝓ/
pter hoc poſtegonre regem perſarũ bellauit:a hoc ẽ qð di/
citur H: g ¶ Et cũ inualuerit diuitijs ſuis. aleus xerxes
rex perſaꝝ. en i oẽs.bellatoꝛes.ſ.quos poterit
uerſum regnũ grecie.quod ſibi ſubiuga-
uit. Licet autem poſt iſtum xerxem fuerit plures alij reges ĩ

¶Liber

per ſide ſᷣm latinos.ſ.ix.vſq; ad alexandrũ magnũ:qui iter
ſecto dario monarchiã pſaꝝ tranſtulit ad grecos:tñ angelł
loq̃ns danieli illos omittit:qꝛ iſte Cerſes dedit occaſionem
grecis bellãdi pſas. Scõm vo opinionẽ hebꝛeoꝝ quã.ẽ.
ſecutus ſũ.ix.c.tanq iudicio meo verioꝛẽ pꝛim q̃ttuoꝛ regũ
plidis de qbus fit hic .“
mẽtio fuit cyrꝰ. Scðꝰ

vo cabiſes ſilius eius regnũ grecie.Surget vero

Let e nar. LX fOꝛd: et dſiabit ptte mi
rius filo aſſueri: quez la:et faciet quod placuerit
debellauit alexander ei. Et cuʒ ſteterit cõtèêretur

magnus eo repete
bat ab eo tributũ ↄfi
dens in potentia uas —
2 diuitijs. Et ſic nõ opoꝛtet dicere ꝙ ãgelus omiſerit aliquẽ
de regibus pſaꝝ a tꝑe cyri vſq; ad alexandrũ magnũ.ſpʒ.n.
ↄputationẽ latinoꝛ mardocheus fuiſſet.cclvij.ãnoꝝ: qñ fu
it exaltatus ab aſſuero:vt oſtenſũ ẽ.s ix.c.quod videt᷑ ipoſ/
ſibile:vt ibi dẽm eſt. k¶ Surget vo. Pic ↄñter ponit᷑ oꝛt
regni grecoꝝ q'tũ ad monarchiã:qꝛ ante erat regnũ:ð qua
monarchia ꝓceſſit antiochus illuſtri radix peccati ꝗᷣ fuit fi
gura antixpᷣi:⁊ diuidit in duas partes:qꝛ pꝛio tractat de re
gno alexandri qᷣ fuit pᷣmus rex:vt.S.dẽm ẽ.c.viij.ꝛꝰ ð r̃gnis

regnü eius:& diuidet᷑ in q̃t-

auſtri. Dicit ů ſic: k ¶ Surget vero in grecia.ſ. I ¶ Rex
foꝛtis.i.alexander magnus. m ( Et dnabit᷑ ptãte mlta.qꝛ
multa regna ſibi acqſiuit. n ¶¶Et faciet quod placuerit ei.
regnũ ꝑſaꝝ. o ¶ Et cũ ſteterit.ſ.in roboꝛe potẽtie ſue et
etatis ſue. p ¶ Lonte.regnũ eius.qꝛ moꝛtuus ẽ veneno cũ
eẽt ad huc i floꝛe iuuẽtutis ſue ⁊ potẽtie:vt.s.viſũ ẽ.viij.c.
q ¶ Et diuidet᷑ ſ.regnũ eius. r ¶ In qttuoꝛ vẽtos celi.i.in
Ittuoꝛ regna que ſita ſũt ad.iiij. pncipales ptes mũdi reſpe/-
ctu hierlm:qꝛ ſic ſupꝛa dẽm ẽ ptolemeus lagi filius ſucceſſit
ſibi in egypto:q̃ ẽ ad meridiẽ reſpectu hierm:pꝑ hoc ĩ ſeq̃n
tibus rex egypti vocat᷑ rex auſtrie. Seleuc ſucceſſit ſibi ĩſy
ria que ẽ magis ad aqlonẽ reſpectu hierʒ:pꝑ quod in ſeq̃n
tibus rex ſyrie vocat᷑ rex aqlonis. Philippaũt frater alexã
Ari ſucceſſit ſibi in macedõia ⁊ grecia que magis eſt in occi⸗

poſterioꝝ duoꝝ eius.ſ.ſyrie ⁊ egypti:ibi Et ↄfoꝛtabit᷑ rex

„*

oꝛ vẽtos celi. 6ſ Sʒ ni .
alexãder non habuit ſilios ⁊ ſi habuit nõ regnauerunt

dente. Antigonus aũt ſucceſſit ſibi in aſia que ẽ magis

in oꝛiente. Ex iſtis aũt q̃ttuoꝛ ꝑtibus mundi oꝛiũt q̃ttu

oꝛ pꝛicipales vẽti: iõ regnũ alexandri dẽ h diuiſũ ĩ qttu
Sʒ nõ ĩ poſteros eiĩ.ſ.ĩ filios eiu:qꝛ

peü. t ¶ Neq;
- 2„ ,„6,„ „ Sm potentiã illy.
tuoꝛ vẽtos celi:ſed nõ ĩ po qꝛ null de ſuccel⸗
ſteros eius:nèq; ſm poten ei Aabnarin
tiam illius: qua dñatus eſt teꝛvnde ſequitur:

Lacèrabitur.n. regnũ eius v¶ Nacerabit n.
tiã in exinos cxcepiis hiſ. regnũ eb. qamlte
natões rceſſert ab
ed mõarchia ipſo

demata: hocẽ qð dic: x ¶ Etiã ĩ exter. hẽ mioꝛes qᷓ
ſũt.iiij.pᷣdc̃i diuidet᷑ regnũ ei:ſʒ qꝛ nulla fgna iſtoꝝ ſie

moꝛtuo:a mlti ẽt alij qᷓ dere ſibi dia⸗

terũt exceptis.iiij. pdcis:iõ ſbᷣdit: y ¶ Exce his.ſ.pdi-

ctis.iiij. a ¶ Et ↄfoꝛta. Hic ↄñi agit ð ꝓceſſu duoꝝ re
gnoꝝ.ſ. egypti ⁊ ſyrie pᷣmoꝛtẽ alexãdri: de alijs ãt duo
bus regnis aſie ⁊ macedonie ñ feẽ angel mẽtionẽ.rõ hẽ
qꝛ regnũ egypti ⁊ regnũ ſyrie erãt ppinq̃ ire iudee:qꝛ iu
dea erat poſita ĩ medio hñs egyptu ad auſtrũ ⁊ ſyriam
ad adlonẽ vt dẽʒ ẽ. Poſt moꝛtè ãt alexãdri magni r̃gnũ
egypti ⁊ regnũ ſyrie hũ erũt bellũ ad iuicẽ ſb mitis regi⸗
bus ſibi ſuccedẽtib:vt videbit᷑.ilij ãt iſrl i medio poſi
ti erãt ꝑue vtutis reſpectu iſtoꝝ:a aliq de pplo iſri faue
bãt aliqñ regiegypti:alioñ regi ſyrie: iõ occaſiõe hꝰ rex
egypti aliqñ ðbellabat filios iſrł:qꝛ fauebãt ſuo aduer/
ſario:⁊ eadẽ rõne aliqñ rex ſyrie òbellabat eos:⁊ mo ſbᷣ
ijciebãt vni mõ alii:iõ de iſtis duobꝰregib pplʒ iſrł ſuc/
ſiue affligentib'loqbat ãgel'danieli:q deſiderabat ſcire
ſtatũ ppli ſui.De alijs at duob'regib. ſ. aſie ⁊ macedoie
tacet: qꝛ paꝝ aut nihil habuerft cũ iudeis agẽ.¶ Ad ma
ioꝛẽ aũt euidẽtiã lr̃e ſeqᷓntis deſcribunt᷑ h̊ in figura ſub-⸗
ſcripta reges ſyrie ex vna pte:⁊ reges egypti ex alta vſq;
ad temp antiochi epiphais:ppꝑ cuiregnũ iſta pᷣmittut
hic:qꝛ fuit figura antixpᷣi de quo pᷣncipaliter h intendit

ienſte qe hn⸗
ngibifuc
iorundro.,
ſtoncus gi i
sfuit vir peu
safon: am!

ſollatautt ignü
i.
veizbiseinsß

albitſu eii ce.
piſtielicelß
deßneiptbuse.
ſee ncipb ab
0 deſendentid
Alquis erit pote
toꝛeo: ar ptole
mè philadp⸗
fllus fuit eo p
tentioꝛ ditioꝛ⸗
ſapiinoꝛ pden
ſlorurinalora
lhosouz genni

1(Etpoſt /nean

Pluaclopus muln
polutfineponen

holbiſui flii

Nſeencpothn
ſmochltheos

Pauſtritlegpr
ſFrereamlit
fen. g(Etns

lo tenebit foꝛt

Ulſilijerea nat

igptiptolemen

oſlrqꝛantioch
kloclegexea
lirifuitmay
clipoſtiycopt
arereptafn
niſdeppelleret
funſaü venen
lieuraniter ſi
nlpunſuceeſit
gregis
ciadeege

nfmmlieins

nuüningi

Nütppinieinderg
D
Kirägicninegli
NAi dintiſöminon
diihüicinelio
arg iidendoiſte⸗
inafiei aſih
oeigeſauchitvo
Efrbclabutrnn
nsdobnnd Plin
Toanitl:deidhnt
vob'ſegbe aſetnut
etcüiultsti n
neiabunthi iant
õ
Wwarbegi ihfee
co Nedelighint

—

deſpectus. Diẽ er

a ¶ Et ↄſoꝛtabit ſiẽ dẽm eſt: in hac parte tangit pceſſuj
regnoꝝ: egypti ⁊ ſyrie:⁊ diuiditur in tres ꝑptes: qꝛ pᷣmo

tangit hiſtoꝛiam iſtoꝝ regũ vſq; ad antiochũ magnuʒ

qui fuit pater antiochi epiphanis:ꝛ exinde tãgit hiſto/

riã de regno antiochi magni:ibi vilij aũt eius.ʒ deſcri/

bit antio chi epi⸗

phanis regnũ:ad
ð pncipalii intẽ
S venire:ibi Et
ſtabit in loco ei

Et cònſoꝛtabit᷑ rex auſtri:

ualebit ſuꝑ euʒ.Et dñabit᷑

go pꝛio ſic: a Et ditiõe. Multa.n. dñatõ eꝰ

opfoꝛta. rex auſri Et poſt finẽ annoꝝ federa
i. egpti qꝛ hm· pyiũtur. Filiaq; regis auſtri
rex qui ibi ſucce“ ⸗ æg. Saquiéis fact
ſit alexandro. ſÿ. Veiet ad rege aquilõis ſacẽ?
tolemeus lagi ſi re amicitiã: et nõ obtinebit
us fuit vir pꝛu foꝛtitudinẽ bꝛachij:nẽec ſta
dens ⁊ foꝛt:⁊ mł

bit ſemẽ eius.Et tradet᷑ ip/
ſa:&t ꝗq adduxeꝛũt eã adole
ſcẽtes eius:ẽt ꝗ cõfoꝛtabat
eam in tempoꝛibus.Et ſtà

tũ dilatauit fgnũ
ſuũ. bEt de
bncipibus eius pᷣ

ualebit ſu.eũ ⁊c̃.

eſie tellgega bit de germie radicũ eius
eo deſcendentib? citu et ingrediet᷑ puinciã re
aliquis erit potẽ gis aqlonis:᷑t abutetur eiſ
tioꝛ egr ⸗ Pkole, &t obtinebit. Inſuper de⸗
ſliugefuit eo o Os eoꝛlim ⁊ ſculptilia: vaſa
tentioꝛ ⁊ ditioꝛ r

ſapiẽtioꝛ.vnde tꝑe epᷣ.lxx.interpᷣtes tranſtulerũt ſacraʒ
ſcripturã in alexadria:⁊ tãtus amatoꝛ ſapientie fuit ꝙ;
libꝛos oiĩuʒ gentiũ i ſua bibliotheca ↄgregauit.Seqᷣtur
c ¶ Et poſt finẽ annoꝝ federabũtur. qꝛ iſte ptolemeus
philadelphus multũ depꝛeſſerat regẽ ſyrie ſic ⁊ pat᷑ eiꝰ:

ſeg voluit finẽ ponere in bello ⁊ ſibi federare regẽ ſyrie

dãdo ſibi ſuã filiã vxoꝛẽ noĩe bernicẽ:vt ſic regnũ ſyrie

acdreret nepotibus ſuis:⁊ hoc factũ ẽ tpe itij regis ſyrie

ſ.antiochi theos:⁊ hoc eſt qð ſpſᷣditur h: dð ¶ Filiaq;

regis auſtri.i.egypti. e¶ Veniet ad regẽ aqlõis.i.ſyrie
f¶Facere amixitiã.inter pꝛeʒ ⁊ maritũ p matrimoniũ
Em.

p g¶ Et nõ obti.foꝛtitu. bꝛachij i.filia regis pᷣdi
cti nõ tenebit foꝛtitudinẽ regni ſyrie. h Nec ſta. ſe.
eiuſ.i.filij ex ea nati nõ obtinebũt regnũ ſic cogitauerat
rex egypti ptolemeus philadelphus: vt dẽm eſt. rõ aũt
eius fuit:qꝛ antiochus theos rex ſyrie hẽbat aliã vxoꝛẽ
noie laodicẽ:⁊ ex ea filiũ noĩe ſeleucũ galericũ: iſta aũt

laodice q̃ fuit pma vxoꝛ antiochi theos reputata ẽ qua
ſi ancilla poſtqy copulata ẽ ei bernice filia regis egypti:ſʒ

tñ poſtea recepta fuit ab eo ĩ gratiã:⁊ ipᷣa timẽs ne iteꝝ
a marito expelleret᷑ cũ filio ſuo ꝓ bernice ⁊ filis ſuiſ: iõ
maritum ſuũ veneno interfecit:⁊ bernicẽ cũ filijs ſuis
occidi ꝓcurauit:⁊ ſic filius eius ſeleucgalericus pꝛi ſuo
in regnum ſucceſſit:⁊ hoc ẽ quod dẽ:Et tradetur ipᷣa.ſ.

bernice filia regis:que tradita fuit ad moꝛtẽ:vt viſũ eſt.
l¶ Et q adduxerũt eã adoleſcẽtes eius.i.domicelli qui

venerãt cũ ea de egypto in ſyriã ⁊ erantiĩ Comiratu eius
qꝛ tota familia eius inifecta ẽ cũ ea. k ¶ Et qui cõfoꝛ/
tabat eã in tpibus.i.maritu uscinter fectus eſt cũ ea
veneno tamẽ vt viſũ ẽ. l E ſta
ptolemeus euergetes frater pᷣdicte bernicis ⁊ fil ptole

mei philadelphi:qui ꝓceſſit ex eadẽ radice cũ ea:regna/

uit poſt patrẽ in egypto: ⁊ ſic ſtetit in regno loco patris
ſui. m (r ve. cũ exercitu:qꝛ ad vindicandũ moꝛteʒ

Et cõnſoꝛtabit rex quoq; pᷣcioſa auri ⁊ argen
Et de pꝛincipibus eius pꝛe/

gem aglonis. Et intrabit i
regnũ rex auſtri ẽt reuertet᷑

rimoꝝ. Et vèniet pperans
⁊ inũdans:⁊ reuertet᷑ ⁊ ↄci

auſtꝛi egꝛèdiei:èt pugnabit

it de germie ⁊c. qa

Danielis ej

ſoꝛoꝛis ſue bernicis:ↄgregauit exercitũ magnũ ⁊ ſoꝛtem:et
ingreſſus ẽ regnũ ſyrie:⁊a interfec ſeleucũ
tem cü matre ſua:⁊ hoc ẽ qð dẽ h: i

glericu ibi regna⸗
imatte ſua: hoc ¶ Ingrediet ꝓuinci
am regis adlonis.i.ſyrie: o ¶ Et abutet᷑ eis.i.ſeleuco gale

rico ⁊ matre eius quibus oppꝛobꝛia intulit: p ¶ Et obti/

nebit.qꝛ iure victoꝛie
eos occidit.Quia tñ
Pig bar Liakci etis
ti captiua ducet in egyptũ audiuit diſ enonem
S — e oꝛtã in egypto: io fe⸗
Ipſe buůͦalebit aduerſus re ſtinant reuerſusẽ de
ſyria poꝛtãs ſecũ ido
la auri ⁊ argẽti ⁊ alia
ad terrã ſuã. Filij aũt er ꝓp/
3 . .
uõcabuntur:ẽ᷑t ↄgregabut
multitudinẽ exercituũ plu

gni: hoc ẽ qð dĩ hic
qInſuꝑ ⁊ deoj eo
rũ ⁊ ſculptilia.obtine
bit. ſ. x ¶ Uaſa qͥq;
⁊c. captiua aucer 1
tabitur: t ↄgrediet cum ro malhg euergetes.

boꝛe eius.Et ꝓᷣocatuſrex s ¶ Pꝛeua. aduer. re

aduerſus regẽ aqlõis:ct ö rege ieſäleuch gale
parabit multitudinẽ nimiã Lriner remnu.

& dabitur mſtitudo in ma ſ.ſuũ. v Rex aun-
nus eius:et capiet multitu x.

ſtri.i. egypti. x ¶ Et
reuertet᷑ in rã ſuã.de
uicta tñ ⁊ ſpoliata ſy
riga modo pꝛedicto.
. y Filij aut ey. Pic
ↄñᷣi agit de regno antiochi magni qui ſuit filius ſeleuci ga-
lerici regis ſyrie:⁊ diuidit᷑ in duas ꝑtes:quia pꝛio oſtendit᷑ qᷓ
liter pugnauit ↄ ptolemeũ philopatoꝛẽ:2 qualit᷑ pugnauit
ʒ filiũ eius ptolemeũ epiphanẽ:ibi Conuertet᷑ rex adqlonis
Circa pmũ cõſiderandũ ꝙ moꝛtuo ſeleuco galerico rege ſy
rie: vt pdẽm eſt duo filij eius qᷣ tunc erãt puuli creuerũt.ſ.
ſeleucus cerãnos qͥ erat pᷣmogenitus:⁊ antiochus magnus
q̃ erat ſcᷣus natus. Moꝛtuo aũt ptolemeo euergete qͥ pꝛeʒ

dinem ẽt exaltabitur coꝛ e-
ius:et deijciet multa milia:

eon interfecerat ⁊ matrẽ:vt viſũ ẽ:regnante ptolemeo phi

lopatoꝛe in egypto loco pꝛis ſui ptolemei euergetis:duo fra
tres pᷣdci mouerũt ð eum pᷣlium ad vindicandũ moꝛtẽ ꝑen
tum: ſed infra bꝛeue tẽpus ſeleucuj cerãnos moꝛtuus ẽ:⁊ ſic
antiochus magnus ſolus iuit ad pugnãdum ptolemeum
philopatoꝛẽ: tamẽ antiochus victus fugit de capo: ⁊ hoc ẽ
qð dẽ H: y¶ Filu aũt ey.i.ſeleuci galerici. ʒ Srouo ⸗

ul. exer. pluri. ad pugnandũ 5 ptolemeũ philòpatoꝛẽ
Et veniet ꝓperans.qꝛ anteqᷓ; ↄmitterẽt bellũ cuʒ rege
egypti:ſeleucus cerãnos frater ſeioꝛ moꝛtuꝰẽ:a audita moꝛ/
te:frater e antiochus magnfeſtinant᷑ vẽit ð babylõe:vt cũ
exercitu pugnaret aduerſus ptolemeũ:⁊ hoc ẽ quod di:
bÿ Et ve. ꝓpe.⁊ inundas ⁊ reuertet᷑.ſ.ð babylone audita
fratris moꝛte. c
exercitu vẽiet ad pugnãdũ ptolemeũ ege egypti. d ¶ Et
ꝓuocatus rex auſtri.i.rex egypti: e( grediet᷑.obuiã an/
tiocho magno. f ¶ Et pugna.aduer.xegẽ aquilonis.i.con
P

tra antiochũ magnũu regẽ ſprie. g parabit multitu

dinem nimiam.i.multo maioꝛem qꝙ; ſit multitudo exercit

antiochi. h ¶Et dabitur multitudo in manus eius.quia
exercitus antiochi deuictus fuit a ptolemeo philopatoꝛe.
i ¶ Et capiet multitudinem. quia multos de exercitu an/
tiochi cepit viuos. k ¶ Et exaltabitur coꝛ eius.ideſt coꝛ
ptolemei philopatoꝛis pꝛopter victoꝛiam habitam.
1 X* deijciet multa milia. ſcilicet de exercitu antiochi.

pcioſa iocalia ill re/

gẽ aqlõis.i.aduerſus

bunt.ſ.ad vidicãdũ moꝛtẽ pꝛis ⁊ matris ipoꝝ. a le co⸗

t cogrediet᷑ cũ roboꝛe eius.i.cum foxti

è

a ¶ Sʒ nõ pualebit. oĩo.ſ.qꝛ nõ potuit capere antiochum
ſʒ euaſit p fugã. b ¶ Conuertet. Hic oñt deſcribit pugna
antiochi magni ð ptolemeũ epiphanẽ: ⁊ diuidit in trej par
tes:qꝛ pꝛio facit qð dictũ ẽ:ꝛ ponit quodda incidẽs:ibi Filij
quoq;. ʒreuertitur ad ꝓpoſitũ:ibi Et veniet. Circa pꝛimũ

ↄſiderãdũ ꝙ ãtioch?
magnus deuict'a po . — bD
lemeo philopatoꝛe: ſẽd nõ pᷣualebit. Conuerte
yt viſu ẽ: vt poſſz v tur. n. rex aqlonis:᷑t pꝛepa

dicare oppꝛobꝛiũ ſu-
um inſurrexit ᷣ pto/
lemeũ epiphanem re
gnãtẽ in egypto loco

bit multitudinẽ multo ma-
ioꝛẽ q́; pꝛius.Et ĩ finè tpꝝ
annoꝛũq; veniet/ pperans

Hanlsl ui H cuʒ exercitu magno t opi
lis: r hor eſt qb di h: bus nimijs. In tempoꝛib

ucrter rexaqᷓ illis multi ↄſurget aduſus
lonij.i. antiochuj E— rege auſtri. Filij quoõqʒ pꝛe
mgnus rex ri. uaricatoꝝ ppli tui extollẽt
“ aena vt impleat viſionẽ et coꝛu
