uʒ ſutuꝝ.i.pꝛeliuʒ cõ
tentionẽ determinãs
iude ⁊ aduerſarioꝝ.
k ¶Doſteſq; adeſſe.
de pꝛopinquo.

I¶Atqʒ -
nicanoꝛij. m Eſſet

oꝛdinatus.ſcõum mi
neen ienen.
n ¶ LConſiderõ) ma/

chabeus aduentum

multitudinis ⁊c. vi⸗
dens ſe non poſſe re/

ſiſtere virtute huma⸗
manus in celum. iuo

cans diuinum auxili
um. p. Tu domi
ne qui miſiſti angelũ

tuum ſub exechia re ⸗

na. 0

ge iude ⁊c · hec hiſto⸗

ma ſolicitudo habebat ꝓ
his ꝗ ↄgreſſuri erãt. Et idʒ
cũ oẽs ſperarẽt iudiciuʒ ſu
turũ: hſteſq; adeſſẽt àtq;
exercitus èſſet oꝛdiatus:be
ſtie equiteſq; oppoꝛtũo lo
co compoſiti: conſiderans
machabenuſ aduentuʒ mul
titudinis ⁊ apparatum va-
rium armoꝛu:ac ferocitatẽ
beſtiarum extèndenſ manꝰ
in celum:pꝛodigia facientẽ
dñm inuocauit:qui nõ ſᷣm
armoꝛum potentia:ſʒ ꝓut
ipᷣi placet dat dignis victo/⸗

riam. Dixit autẽ inuocans
hoc modo: Tu dñe ꝗ miſi
ſti angelü tuũ ſub ecechia

rege iuda:l ⁊ interſeciſti de
caſtris ſennacherib centuʒ

octogitaqnq; milia:⁊ nũc

dñatoꝛ celoꝝ mitte angelũ

tuũ bonum ante nos in ti

moꝛe ⁊ tremoꝛe magnitu

Peguz. xix. q ¶ Nicanoꝛ autẽ

qui erat ex pa.

ic conſequenter ponitur conflicꝰ

ioꝛis pꝛoteruus ⁊ ſuperbus ⁊ po/
poſus:ideo ſubditur: r ¶ Tum tubis ⁊ canticij dano
uebant.i.applicabant ad congreſſuʒ ita letanter ac ſi iu

dinis bꝛachij tui vt metuãt

qui cum blaſphemia veni
unt aduerſus populum tu/
um.Et hic quidem ita per
oꝛauit. Nicànoꝛ autem ⁊
qui cum ipſo erant cum tu
bis ⁊ canticis admouebãt
Judas vero ⁊ qui cum eo
erãt inuocato deo per oꝛa
tiones congreſſi ſunt: mà“
nu quidem pugnantes:ſed
⁊ dñim coꝛdibus oꝛãtes ꝓ/
ſtrauerunt non minus tri⸗
gintaquĩq; milia pꝛeſentia
dei magniſice ðlectati. Cũ⸗
qʒ ceſſaſſent ⁊ cuʒ gaudio
redirent:cognouerũt nica/
noꝛem ruiſſe cum armis ſu
iſ. Yacto itaqʒ clamoꝛe ⁊ p.
turbatione ſuſcitata patria
voce omnipotentẽ dñʒ be⸗
nedicebãt. Mꝛccepit auteʒ
iudas ꝗ per omnia coꝛpo/
re ⁊ aio moꝛi pꝛo ciuibP pa

ratus erat: caput nicano/

ris ⁊ manum cuʒ humero
abſciſam hieroſolymã per
ferri. Quo cuʒ perueniſſet

conuocatis contribulibus

⁊ ſacerdotib ad altare:ac'
cerſijt ⁊ eoſ qui in arce erãt
Et oſtẽſo capite nicãoꝛiſ.⁊
manu nepharia quaʒ extẽ/
derat contra domum ſan-
ctam omnipotentiſ dei ma
gnifice gloꝛiatus eſt. Lin⸗
guam etiam impij nicano/
ris pꝛeciſam iuſſit particu
latim auibuſ dari: manum
autem dementis contra tẽ/
plum ſuſpendi. Omnes
igitur celi benedixerũt do/
minum dicentes: bene/

dictus qui locum ſuum in

cotaminatuʒ ſeruauit. Su/
ſpẽdit ãt nicanoꝛis caputĩ
ſũma arce vt euidens eſſet
⁊ mãiſeſtũ ſignũ auxilij di.

dam ⁊ ſocios ſu⸗
os iam tenerẽt cõ

pꝛehenſos. Exꝑp/

te vero iude hu⸗
milis ⁊ deuotus:
ideo ſubditur:
8 ¶ Manu qui
dem pugnantes:
ſed ⁊ coꝛdibuj do
minum oꝛãtes ꝓ

ſtrauerunt ⁊c.pu

gnante in eis dei
dextera:ideo ſub
dit᷑ PRñtia ði ⁊c.
t ¶ Luncq; teſſaſ⸗/
ſent. hic conſeq̃n-
ter põitur lauda-
bilis terminus: p⸗
mo in gratiarum

actione:ſcòo in ce

lebꝛitatis inſtitu⸗
tione:ibi Itaq; o
mnes. Circa pꝛi-
mum.pꝛimo po/
nitur laus diuia
verbo ⁊ patet:
facto: cum dicit.
v¶ Pꝛecepit ãt
iudas:qui per o⸗
mnia coꝛpoꝛe ⁊ a
nimo moꝛi pꝛo ci
uibus paratus e⸗
rat .motus enim
animi foꝛtis redũ
dat ad mẽbꝛa coꝛ

—

poꝛis. x ¶¶ Ca·
put nicãoꝛij ⁊ ma

num cum hume/

ro abſciſam hie⸗
roſolymam pfer/
ri. ſicut dauid ad
dei laudeʒ ibi poꝛ
tauit caput goli⸗
ath philiſtei. vt
habetur pꝛi Re⸗
um. Evth.
7J Ad altare.
ad offerendũ deo
ccerſiuit 2

eos qui in arce e/

rant ⁊cc. ad eos ò

2 Linguame

tiam nicanoꝛis in
particulas pꝛeci

ſam iuſſit ⁊c̃. pꝛo
pter blaſphemiaʒ
ab eo pꝛolatam,.
Cetera patent.

.

dA.

a ¶ Itach. hic oonſequenter ponitur celebꝛitatij inſtiu nen. um eſt ſupꝛa capitulo ſecũdo. d ¶ Mõ erit gra
1 tio pꝛo dicta vittoꝛia:⁊ patet littera. Notandum tamẽ tus.pꝛopter pꝛolixitateʒ ſcripture ? vnitatem materie que
ꝙ hic non fit mentio de inuitatione iudeoꝛum ĩ egypto ſolent faſtidiuʒ generare: ſed ſermo adbꝛeuiatus qualis eſt
pabitantiũ ad huius ſolennitatis obſeruantiam: ſimlr in hoc ſecundo libꝛo rqui eſt quedam hiſtoꝛiarum adbꝛeui
atio:vt ibidem dictum ſuit:eſt magis delectabilis:propter

=

te fit mentio pꝛo/ quod ibidem dicitur
pter quod non vi „ M , ,„ vt legentibus ſit ani⸗
3 dentur bene di · Itãqz oẽs cõmuni conſi tit hoc ⁊ ipſe velim:ſi aute,y mi oblectatio ꝛc.
4 cere lll atn no lio decreuerũt nullo modo minus digne concedendũ TI ke Sa anrn
8 PoG itum eſi pꝛi diem feſtum abſq; celebꝛi eſt mihi. Dicut enim vinu 15 ülluc elaie decimo:
Piio tertij capiuu tate pꝛeterire:habere aute, ſep bibere aut ſep aquã cõ caoſumationem / . ad
1 li huiuj libꝛi vſc celebritateʒ ttiadecima die trarium eſt: alternis autem bꝛꝛcuiationem vomi.
A huc heſeum en mẽſis adar:que dicitur vo vti delectabile:ita legentib nus ee Ge citre;
calie ac ce ſyriaca pᷣdie mardochei ſi ſemper exaci ſit ſermo! anuoterre uoc e⸗
8 in e s, die. Igitur hiſ erga nicano non erit gratus:hic èrgo e cit per ipletionez my⸗
in egypto habitaã/ die. JIgitur hiſ erga nicano on erit gratus: ge cit per iplerioneʒ my⸗/
i tes ad obſeruatio rem geſtis: ⁊ ex illiſ tẽpoꝛi/ riᷣ conſũmatus. ſterij verbi incarnati
zi Berrn ins en b ab hebꝛeis ciuitate poſ/ icnm peue ſout
. eeſſaus e, ſella ego quochz in hit ſaii ah ſecüidus lber maà Roriasſranle ſcenio⸗
3 nui videtur mihi am linem ſermonis. t! 19 XP cit lecudus liber ma rum. Amen.
magis conſorᷣ lit dem bene:vt hiſtoꝛie cõpe chabeoꝛum
4 v guin Slibꝛi.
We finẽ ponitur bꝛeuij epilogatio circa pꝛedicta: ⁊ patet lit/- Explicit poſtilla nicolai de lyra ſupꝑ ver teſtamentuʒ cũ ex
lin tera vſq; ibi· c ¶ Ita legentibuj ſi ſemper exactuj c. poſitionibus bꝛitonis in pꝛologos hieronymi:⁊ cum addi/
.i.diſquiſitiuus vſq; ad partes ſingulas qualis ẽſermo tionibus pauli epᷣi burgeſis ⁊ coꝛꝛectoꝛijs earundẽ additio
hiſtoꝛicus cui competit partes ſingulaj diligenter inqui num editis a mathia doꝛinge oꝛdinis minoꝛum.
!
ir
de
Mn
ſhüne
n
nN
lt
lir
ug
1.1 8
1.
deo
1a4 .
ee
oDH
0
⸗
4
.

nec pꝛimo libꝛo capitulo ſeptimo vbi de hac ſolennita⸗

. .
-
S
2
.
8
) .
1
2
. 4*
2
8
5
1
.
. 2
.
2
.
.
—
. . .
.
.
X
—
.
☚

.⸗
2
5 .⸗
.
.
7
— 4
.
=
.
2
—
. 2 7 .
2.
5
. . H
.
—
2
7
.
2 .
8 6
.
.
2
.
d*
.
.
„
F
—
.
2
—
2 .
. .
.
.
-
—
2
—
.
.
.
2–
— .
„ —–—
„
. – .
— .
.
—
2
2
S
.
.
—
.
.
.
.
„ 4 . L
. .
. = .
.D .
—

—
—
3
7
4
*
S
„
.
.
.
.
1
.
.
.
D
⸗ —–—
*
2
*
—
7
.
. „
—– .
7
.
2
—
. .
2
. .
„
2
5
R e⸗
5 *
.
.
1
—
4
7
.
— . 4
9
. 5
2
V .
„
–
*
7
—
.

7 .

„ I4 . —

8 2 7 0 14 ℳ
** Oα * 2. ge g, 4

*

1

—

LP

44. wp 2 „

77
17 e. Sn. 2 errrr. 8 21 —„

=
ener, emn ,. r, 75 35:

4

Cr- Knnerr õ

—

—

2
WS
X
.
*
„.
7 .

—— . 2 UE— — - — — ☛n 5 = l R
ð mm
ð MU . K = . ð
. 2 S .
— 8 . „
. . Z
. * „
5 5
2
4
* .
. 4
*
X
1
.
.
. 1
4
.
— 4
.
4
4
.
.
N
.
.
.
7
*
. 4 .
.
d
D
/
.
.
4 8
7
3
4
„
*
. —
8
4
4
. *
.
1 .
. X
.
3
4 4.
¹
4 4
1
. .
7
. . .
„
4
47
.
8
/
4
38
4
2* £
1
— — RS — 7 ð —

14
*

G
.

de
nt

bi
din
Nte
..
ſa

i⸗
e⸗

ul

E

equoꝝ ⁊ auri ⁊ argẽti ⁊ ꝙ nõ alienaret᷑ anim ei a deo
per vxoꝛes alienigenas:qð tñ fuit falſũ:vt pʒ.iij. reg.xj
vbi dẽ ꝙ deceptus ab eis edificauit tẽpla idoloꝝ.Dicũt
tñ hebꝛei ꝙ poſtea pcti ſuũ cognouit ⁊ penituit: ⁊ ſᷣm
hoc loquit᷑ h: ⁊ ẽ talij lr̃a hebꝛaica. Pꝛophetia.ſupple ẽ

qð ſubditur:Di⸗
xit vir.i. ſalomo „ „ —
Wrum deus 9 locutus ẽ ůir cũ qůo eſt de
nden us et qui deo ſecu moꝛante
deus per plenitu· Ploꝛtaluſ ait: Stuͤltiſſim ſũ

dinẽ potẽtie:vtrũ
q; eĩ habuit ſalo
mon a deo.Et potero.ſ.multiplicare mihi equos aurũ
argẽtũ ⁊ vxoꝛes abſq;ʒ tranſgreſſione.Uerũtamẽ trãſ
greſſus fuit:a poſtea petm̃ ſuũ cognoſcẽs penituit:iõ ſb

duũtur verba ipſius penitẽtis. Stultiſſimus ſũ viroꝝ.qͥ

credebã eẽ ſapiẽtiſſimus.Et ſapia hominũ.qua cauent
a tranſgreſſione diuinoꝝ pꝛeceptoꝝ. Non ẽ mecũ.⁊ ad
idẽ pertinet qð ſubdit᷑: No didici ſapiam.ſ.pᷣdictaʒ exe
quẽdo eã in oꝑe.Et noui.reſumit᷑ li nõ qð ponit i clau⸗
ſula imediate pꝛecedẽti ſic:Et nõ noui ſanctoꝝ ſciẽtiaʒ.
qua cauent ab offẽſa diuina:⁊ eſt repetitio eiuſdẽ ſentẽ
tie ad maioꝛẽ exaggerationẽ ſicut ſolẽt facere penitente)

erroꝛẽ ſuũ cõfitẽtes.Et ſubdit᷑ huius erroꝛis declaratio

cũ dicitur: Quis aſcẽdit in celũ atq; deſcẽdit.ſicut fecit
moyſej qui aſcẽdit ſup montẽ ſynai ĩ celũ ſidereũ ad do
minũ:a ide deſcẽdit ad pplłm vt habet᷑ in exodo. Quis
cõtinuit ſpiritũ in manibus ſuis.ſicut fecit moyſes qᷣ ci
neres ardẽtes ò camino accepit ĩ manibus ſuis:exo.ix.
QQuis colligauit aquaj quaſi ĩ veſtimẽto.ſicut fecẽ moy
ſes in mari rubꝛo:qꝛ merito ipſius aque fuerunt diuiſe
vt trãſiret ppls iſrł:⁊ aque erat ei q̃ſi ꝓ muro a dextris
a a ſiniſtris:exo.xiiij.Quij ſuſcitauit oẽs terminos ter

re.ſicut mo yſes qᷣ ĩ erectiõe tabernaculi ſuij meritis imi

ſit terroꝛẽ oibus gẽtibus in oibus finibus terre ꝓmiſſio

nis:⁊ circa habitãtib:ſicut dẽ deu.ij. Hodie icipiã mit
tere terroꝛẽ tuũ atq; foꝛmidinẽ tuã in pplos ⁊c. Quod

nomẽ eſt ey.quaſi diceret ſi dieatg albañ moyſẽ fuit q
u

talia fecit dicat᷑ quij fuit ille:⁊ qð fuit nomẽ eiuj:⁊ ſi di
catur moꝛtueſt ⁊ nomẽ eius datũ obliuiõi dicat: Qð
nomẽ filij eiuj.i.q̃ generatio manſit ab eo ex qua poſſit
haberi noticia aliqua ð ipſo.qð cũ nõ iueniat᷑: reſtat ꝙ
nõ fuit aliqs ſibi in magnitudine ſilis:et ideo cũ ille ꝓ/
hibuerit regẽ iſrł multiplicare ſibi equos auꝝ ⁊ argetũ
vxoꝛes:⁊ ego ſalomon feci cõtrarium:pʒ ꝙ i hoc Fui
ſtultiſſimus viroꝝ.⁊ maxie qꝛ ex oꝛe dñi loquebat᷑:iðo
ſubdit᷑: Ois ſermo dei ignitus.i.ab oĩ ſuꝑfluitate ⁊ falſi
tate depuratus. Qlypeus ẽ.cõtra inſultũ tentationum.

Sperãtibus in ſe.i.in dño ⁊ nõ pᷣſumẽtibus ð ſua ſapi

entia ſicut ego pꝛeſũpſi:ꝓpter qð erraui:iõ ſubdit alio)

monẽdo:Ne addas quicq; verbie illius ne arguaris.de

trãſgreſſione legis q̃ hoc ꝓhibet:deutro.iiij.ca. Nõ ad
detis ad verbuʒ qð vobis loquoꝛ neq; auferetis ex eo.
Inueniariſq; mendax.ex tua additione: Pec expoſitio
hebꝛeoꝝ videtur in pluribus deficere: pꝛio quantuʒ ad
eius fundamẽtũ.ſ.ꝙ ſalomon in fine vere penituerit ⁊
ſic pꝛemiſſa verba ptulerit:Stultiſſimus ſũ viroꝝ ⁊c.

Au yrnauia ſi vere penituiſſet cũ eẽt rex potentiſſimus templa

i f terũt vſq; ad tps ioſie. iiij.reg.xxin. Scdo deficit qa in
H/7 multis vꝛ falſa ⁊ extoꝛta. P

9

idoloꝝ que oſtruxerat deſtruxiſſet qð tñ nõ fecit:qꝛ ſte

. ꝛio qꝛ pᷣmittit᷑ ĩi textu ꝓphe/
tranſgreſſionib pᷣteritis locutus ẽ:Stultiſſimꝰſũ viro-
rũ ⁊c.ĩ hoc nõ loqbat ꝓphetice:vt dicit expo hec:ſʒ ma
gis hiſtoꝛice ↄfitendo facta ſua pᷣterita.ſilr nec ĩ hoc qð

tia vbi lr̃a nr̃a hʒ viſio.ſi enim ſalomon penitẽs ð ſuis

ꝛ0ner. XXX:

ſubdit᷑ ð moyſe:Quis aſcẽdit i celũ ⁊c᷑. ſʒ referebat ꝑ. modũ

admiratiois ſeu qõnis illud qð ð mopſe legerat in exodo.
Sinmiliter qð dicit illa expõ: Et noui ſanctoꝝ ſciszʒ. ꝙ li nõ
pꝛecedẽti clauſule ẽ hic reſumẽdũ:vt ſit ſenſus:Et no noui

ſanctoꝝ ſciam.hec expõ vẽ extoꝛta qꝛ nõ ꝓbat᷑ ab eis ꝑ ſileʒ
modũ loquedi alibi
ĩ ſcriptura:⁊ iõ ſi eſſʒ

viroꝝ:&᷑t ſapientia hominũ talis itellect vt dicũt
non eſt mecum. Moͤn didi ribtura ſic loquerek
ci ſapiaʒ:ct noui ſciaʒ ſcõꝑ ſciam. Itẽ qð ſubdit:
Quis continuit ſpm
ĩ manibus ſuis.qð ex

ponũt ð cineribus a moyſe ĩ camino acceptis:vẽ falſũ quia
ſpũs in ſcriptura frequẽter accipit ꝓ angelo:aia ⁊ vẽto: ſʒ q
accipiat᷑ ꝓ cineribus nõ inuenit ĩ aliquo loco.nec põt dici ꝙ
ꝓpter hoc dicũtur ſpũs:qꝛ accepti fuerũt ad cauſandũ ven
tũ:qꝛ ſcriptura nõ dicit hoc:ſed ſolũ ꝙ ad eaꝝ ſparſionẽ fa
cte fuerunt veſice turgẽtes in hoibus ⁊ iumẽtis. Itẽ qð ſub
ditur:Quis ſuſcitauit oẽs termino terre.qð exponut ð ta

bernaculi erectioe eſt oĩno ficticiũ:⁊ ſcriptura quã allegant
ad hoc deutero.ij.nõ eſt ad ppoſitũ ſed magis ad oppoſitũ

qꝛ illud verbũ fuit dictũ in trãſito toꝛꝛẽtis arnõ:vt pʒ ibidẽ
qð fuit ꝑ.xl.vel.xxxix.ãnos poſt erectionẽ tabernaculi: qa
moyſes erexit tabernaculũ pꝛia die ãni ſcði egreſſiõis ð egy
pto:exo.xl. Moyſes aũt ꝓtulit iſta vba poſt exitũ de deſer⸗
to in quo fuerũt.xl.annis ppter qð littera iſta ẽ aliter expo

nẽda Et oiuiditur reſiduu huius capituli in duas ꝑtes.In
pꝛima declaratur eterna filij dei generatio: ⁊ ſcõo eius ĩcar
natio:ibi Tria ſunt. Pꝛima in duas:quia pꝛimo quod di⸗

ctũ eſt oſtenditur: ſecudo ſcriptura ad cõmunẽ modũ docẽ
di reuertitur:ibi Duo rogaui te.Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ licʒ

ſalomon in ſenectute grauiſſime peccauerit:tamem an ſpimn
ſanctũ habuit:aliter eius libꝛi nõ ponerẽtur i canone:⁊ tuc

in ſpũſancto pꝛeuidit tꝑe chꝛiſti futuro hoies ſimplices ⁊ il
litteratos illuminãdos a deo ð his que ptinẽt ad ſalutẽ:vt

pʒ de apoſtolis ⁊ pluribus alijs.Uñ iĩ ↄcilio niceno vt rfert
ruphinusfuit qdã phs in philoſophia ⁊ dialectica valde i

ſtructus ꝗᷓͥ doctoꝛes chꝛiſtianos cõfutabat:cui qdã catholi-
cus vir ſimplex ⁊ ignarus ſe oppoſuit dicẽs:In noie dñi ie-

ſu chꝛiſti audi philoſophe q̃ vera ſũt. Deus vnus ẽ qͥ oia j

vident᷑ virtute verbi ſui creauit ⁊ ſpũs ſui operatioe firma/
uit:hoc verbũ quẽ nos dei filiũ dicimus:huanos miſerat
erroꝛes ex virgine natus ẽ ⁊ moꝛte ſua nos a moꝛte ꝑpetua

liberauit quẽ expectamus iã reſuſcitatũ iudicẽ omniũ qͥ ge
rimus eẽ vẽturu. Credij hoc ita philoſophe:AZt ille ac ſi nũů
quã vllũ ſermonẽ ↄtradicendi didiciſſet hoc ſolũ potuit rin

dere ita ſibi videri nec aliud veꝝ eẽ:⁊ couerſus ad diſe ciploj
ſuos ⁊ ad eos ꝗ audiẽdi gra ↄuenerãt: Audite inquit o eru/

diti viri donec verbis mecũ geſta res eſt:verba verbis oppo

ſui:⁊ que dicebãtur dicẽdi arte ſubuerti: vbi vero p verbis

virtus acceſſit ex oꝛe dicẽtis:ñ potuerũt reſiſtere verba vir

tuti:⁊ ſubdit᷑: Itaq; phs chꝛiſtianus effectus ſe victuʒ fuiſſe

gratulabat. Dec igit ⁊ cõſimilia puidẽs ſi alomõ ĩ ſpũſancto

dixit: ( ¶ Uiſio quã locutus ẽi.loquet᷑:qꝛ ꝓphetia frequẽ
ter loquit᷑ de ſuturo ꝑ modũ pᷣteriti ⁊ frequẽter ſupꝛa dictu
z. d eie viruoi us. e ¶ Cu quo de erat.ꝑ ſpẽalẽ illu
ſtrationẽ ⁊ nõ ꝑ hũanã iſtructioeʒ:et ſic verba illa ñ ſũt ſa-
lomonis niſirelatiue. f¶ Et q deo ſecũ moꝛãte cõſoꝛtat ·

tiſſimus ſũ viroꝝ.i. illitterata ſimplex. h apia ho

ad ↄmẽdationẽ ſapie diuine ⁊ ↄtẽptũ hũane ke ¶ Stul

minũ.i.ſapia politica q̃ regũt res huane. i6 no? mecũ.
ita dicit phᷣs v. metaph yſice ꝙ eremita non e bonneq; ma

lus loquẽdo ð bonitate ⁊ malicia politica:q; refugit talia.
k q ¶ No didici ſapiam.i. philoſophicã ſciam. I ¶¶ Er no-
ui ſciam ſcoꝝ. q̃ diſpõit ad ſalutẽ eterna: ua dicebat amos
tt 4

25

.
4

4

.

20

10

i5

15

U

Focus O Balancde Q R

N

—

2

Copyright 4/1999 VXVMaster GmbH www.yxymaster. com

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset