dictũ ẽ ſe tradiderũt:Et iugit᷑ tota die nomẽ meũ blaſfe

matur.ſ. eo ey in eis remanet culpa pcti:ſm quã de'offẽ

dit:⁊ iõ dẽ blaſfemari iuxta illud ad ro.ij. ca. Per vos
nomẽ dñi blaſfematur iĩ gentibꝰ.Ex ſupꝛadictis igit᷑ cõ⸗
cluditur ꝙ captiuitas ð qua agit᷑ nõ p ſolã potẽtia oppᷣ
mentẽ Rchncrintios redimẽda erat ſicut ⁊ alie captiuita
tes: ſed p aliquod remediũ ſufficiẽ ad tolledã culpã ſeu
macula pctõꝝ:⁊ iõ ſbᷣdit:Pꝛopt᷑ h ſciet pph menomẽ
meũ i die illa.ſ.ꝓpter neceſſitatẽ ſeu ↄgruẽtia pᷣdictam
ſciet pplłs me.ſ.ppls nouiter ꝑ me r̃dẽptus.nomẽ meũ
ſ.nomẽ ieſus qð ſignificat redẽptoꝛẽ ſeu ſaluatoꝛẽ a tali
captiuitate diaboli ſeu pcti iuxta iterpᷣtationẽ hnois p
angelũ factã ipſi ioſeph matthei.j.ca. Ipſe eĩ ſaluũ faci

et ppl'm ſuũ a peccat eoꝝ.⁊ ſedtur: In die illa.ſ.tẽpoꝛe

gle qñ hoc nomẽ fuit manifeſtũ:tpᷣj ei gre diej dã:iuxta
illud ad ro.xiij.ca. Nox pᷣceſſit:dies aũt app:opiqbit.⁊

qꝛ redẽptio a deo vero facta traſcẽdit oẽs alias redẽpti/

ones q̃ facte fuerũt mediãtibus angelis ſeu hoib mo p̃ᷣ

dicto:iõ ſubditur: Quia egoipᷣe qͥ lodbar.ſ.pꝓpphetas
ecce aſſũ.ſ.ꝑ carnẽ aſſũpta.q.d.redẽptiões pᷣterite pꝑti

culares ⁊ coꝛpoꝛales ꝑ angelos ſeu ꝓphetas iĩ pſõa mea
loquẽtes facte ſũt.ſed hec redẽptio qͥ ſpũalis atq; vlis ẽ

eſt oʒ vt ꝑ me fiat. Uñ egoipᷣe qͥ loqbar ecce aſſu. Item
circa hoc qð dẽ:Sciet ppls menomẽ meũ.Notadũ ꝓ

„

ſicut i redẽptione egyptiaca fuit moyſi:⁊ deiñ ſenioꝛib
iſrł:⁊ deide pplło regefaen nomẽ dñi tetragrãmaton:ſᷣʒ
cuius verã ſignificationẽ ad deũ pꝑtinet ſigna ⁊ ꝓpdigia
facere facultatẽ nꝗe excedẽtia q reqrebat᷑ ad illã redepti
onẽ ꝓut fuit dictũ exo.iij.in additiõe.ar.vij.ſic ĩ hac re
dẽptioe vli reuelatũ fuit nomẽ ieſus:pꝛio virgini glioſe
deinde ioſeph ⁊ alijs diſcipulis ⁊ fidelib':ꝑ qð nomẽ in
tellr ſalus vel ſaluatoꝛ a pctij vt dictũ ẽ. ſeqᷣt᷑: Quã pul/
chꝛi ſuꝑ m Stes Abipodg; ppia oſderat ꝙ; pᷣdc̃a redẽ
ptio ſpiritualij erat a e
rdẽptoij dic: Quã plchꝛi ſuꝑ mõteſ.Ad qð ſciẽdũ ꝙ fa
cta rdẽptioe ꝑ paſſionẽ chꝛiſti lʒ pluries ſuis aplis ĩi ſua
reſurrectione apparuit:tñ ð apparitiõe eius facta ĩ mõ⸗
te galilee ſpẽalẽ mentionẽ fecit pᷣdicẽs mulieribꝰ: Annũ
ciate fratribus meis vt eãt i galileã.q̃ ddẽ apparitio ſu
it i quodã monte galilee.vñ matth.vltimo: Undeci di⸗/
ſcipuli abierũt in galileã i montẽ vbi ↄſtituerat illis ie/

ſu).ð quo ppꝛie pᷣt itelli iſtud vbũ:q; pulchꝛi ſup mõtes

i.ſup morẽ ſumẽdo plurale ꝓ ſingulari ſicut i alijs mul
tis locis:⁊ ſeqtur. Pedes anuũciatis ⁊ pᷣdicãtis pacẽ.ſ.

pedes chꝛiſti qui i illo mõte annũciauit eis ⁊ iiũxit pᷣdi/

cationẽ euangelij pacis.d.Eũtes docete oẽs gẽtes.ſ.euã

geliũ pac. Annũciãtl bonũ pᷣdicaãti ſalutẽ.qꝛ tũc dictũ

fuit eis: Qui crediderit ⁊ baptixat fuẽit ſalu erit.mat/-
th.vltio.in quo vbo manifeſte pᷣdixit ſalutẽ oiuʒ credẽ

ti. d. Syon regnabit deus tu.qꝛ tũc chꝛiſtus dixit ſt on
ſ.aplis i quib pᷣcipue ecclia reſidebat: Data ẽ mihi ois

ptas in celo ⁊ in terra. Si aũt q̃rat᷑ quare pedes chꝛiſti

ſinglr noiauit ppheta. Dicẽdũ ꝙ hi deſignat᷑ adoꝛat⸗
aploꝝ ſuiſſe ibi facta vſq; ad pedes:eo ꝙ ð mulieribus
ibidẽ dicit. Illi aũt acceſſerũt ⁊ tenuerũt pedes eõ ado
rauerũt eũ:a ſedtur: Uox ſpeculatoꝝ tuoꝝ.qð cõit᷑ ex

Ponir aplis a alijs pᷣlatis eis ſuccedẽtibus.ſʒ ſaluo me
i

lioꝛi iudicio magis ppe vi exponẽdũ ð patribus ĩ lio
exñtibus qᷣ ſpecula toꝛes vocãt iĩ ve. te. Egec. iij/⁊. xxxij.

ipo vo dðo fiẽda ð publicatõe hꝰ tade aſi de homin modo
loquendi gus Pian exodi.iiij.caplo.Filius meus pꝛimoꝰ
ri.

ca. Fili hoij ſpeculatoꝛeʒ te dedi. Iſti ei patres dicuntur le⸗
uare vocẽ ⁊ letari cũ gaudio ſue liberatiõij ſimul:qꝛ ↄiũcti

liberati fuerũt ⁊ beatitudinẽ ſibi ꝓmiſſã ⁊ diu ſpectatã atti

gerũt ðqͥ dic: Quia oculo ad oculũ videbũt.ſ.facie ad faci
em: Cũ ↄuerterit dñs ſyon.⁊ ſeqt:Gaudete ⁊ laudate ſil de

ſerta hieruſalẽ. qð ſatis ppe applicat pmitiue ccclie put in

glo. Parauit oñs bꝛachiu ſanctũ ſuũ exponat᷑.ſicut i poſtil
la:referendo tñ ad tps pᷣdicatiois aploꝝ. Recedite recedite
exite inde.exponat ð pᷣmitiua eccleſia ſicut ĩ glo.qꝛ anq; ro
mani ſupuenirẽt apli ⁊ alij fideles a iudea qͥ ↄtaminata re/
mãſerat ex occiſioe chꝛiſti i regnũ agrippe traſierũt ⁊ ad ali
as gentes ſpũſancto admonente:vt i hiſtoꝛia eccliaſtica h.

ſeqtur: Mũdamini.ſ.a vicijs:q fertis vaſa dni. Per vaſa

dñni ſᷣm gloſã intelligũtur ſci.vñ paulus vas electiõis dꝛ.vł

vaſa dñi ſunt armaturadei: loꝛica iuſticie:clypeus fidei:ga

lea ſaluti:⁊ hyi:⁊ neq eſtiaret ex hꝙ dixerat:Recedite rece
dite: exite inde. ꝙ i hac redẽptioe reqrebat᷑ receſſus coꝛpa

h modũ ſuge ſicut i redeptione egyptiaca:exo.xij.iõ ſbdit:

Qm nõ ĩ tumultu exibitij nec ĩ fuga ꝓperabitis.ſ.ſicut tũtlt.

Pꝛecedet ei vos dñs. l. ipe dei fili i pſona ꝓpa.Et ↄgrega-
bit vos dñs deus iſrli fide charitate: quis aũt ſit iſie de
iſrł ſtatim ſubdit.d. Ecce intelliget ſerumeus:quẽ h̊ vocat

ſeruũ eo ꝙ fuit obediens vſq; ad moꝛtẽ:ð qua moꝛte ſtatizʒ

in ſequẽti capitulo tractat.⁊ ſedtur Exaltabit᷑.ſ.ad celos ſʒ
glo.qꝛ ꝑ obedientiã vſq; ad moꝛteʒ deus exaltauit illũ:vt
habet᷑ phi. ij. Et eleuabit᷑ ſuꝑ oẽs celos:⁊ ſublimis erit val
de qᷣ ad dexterã pꝛis ſedẽs.hec i glo. Antid auteʒ hebꝛeoꝝ
iſtas eleuatione exponunt ð meſſia ſic: Exaltabitur. pluſq;

abꝛaã: Et eleuabitur.pluj qꝙ; moyſej.Et ſublimis erit valde

plus qᷓ; angeli ſuperioꝛes:ex quo patet ꝙ meſſias ð quib'ẽt
ſᷣm ipſos loquitur pꝛopheta eſſet ſublimioꝛ angelis ſuperi/
oꝛibus.Et cũ ſm eos inter naturam diuinã ⁊ angelicã non
ſit mediũ:cõſequenter cõcedere habent ꝙ ipſe ſit deuſ:⁊ cũ
pꝛopheta hic vocat eũ ſeruũ quod nò cõpetit diuine natu⸗
re:ſequitur ꝙ in ipſo ſint due nature: diuina.ſ.⁊ humana

quod tamẽ ipſi negant:licet concedant pꝛemiſſa.In his eni

⁊ ſimilibus nõ verentur veritati per eos iplicite conceſſe cõ
tradicer. 7Eapitulum LIIII
NUis credidit. Ra.ſa.⁊ andreas exponũt hoc capitu
lũ ad littera de populo iudeoꝝ:dicentes ꝙ pꝛophe
ta de illo loquitur quaſi de homine vno:eo modo

genitus iſrl. ſed eoꝝ peruerſitas patet per doctoꝛcs hebꝛeo
rũ antiquos:vt dictu eſt pꝛecedenti capitulo. Iteʒ ſuꝑ illud

gen.xxiiij. Et introduxit eꝗ iſaac ⁊c.dicit ra.moyſes: Hic
rex meſſias qͥ dedit coꝛ ſuũ ad petẽdũ miſᷣatões p iſrl:æK ad

ieiunãdum ⁊ hũiliandũ ſe pꝛo eis:ſicut ſcriptũ eſt eſaie.liij

Ipſe autẽ vulneratus eſt pꝛopter iniquitates noſtras:attri ꝰuv—

tus eſt pꝛopter ſcelera noſtra ⁊c. Ex quo patet ſᷣm iſium
doctoꝛẽ hoc capitulũ loquitur dechꝛiſto ad litterã.hoc eti
am patet per ſcripturas noui teſtamenti que ſunt maioꝛis

auctoꝛitatis quauis a iudeis non recipiantur. quod eni di/

citur in pꝛincipio capituli. Domine quis credidit ⁊c. iohis
xij. dicitur impletum in chꝛiſto.⁊ ſimiliter ad ro.x. Iteʒ qð

dicitur infra. Uere languoꝛej noſtroj ipſe tulit ⁊c. matthei

viij. dicitur impletum eſſe i chꝛiſto. Similiter quod poſtea

ſubditur: Sicut ouie ad occiſionem ducetur ⁊c. vſq; ibi:
Qui abſciſus eſt de terra viuentium.actuum.viij.de chꝛi
ſto dicitur: Et cuʒ ſceleratis reputatus eſt. Marci.xv.ſimi⸗

liter dicitur impletum in chꝛiſto. Igitur ſequẽdo hanc ſen/
tentiam: dicendum ꝙ hic ponuntur remedia contra tria

impedimenta pꝛedicta ſicut fuit ſupꝛa diuiſum capitulum
Et diuiditur in tres partes ſᷣm tria remedia.ſecũdum po⸗
nitur capitulo ſequenti.tertium.ly. Pꝛimũ auteʒ ipedimẽę
tum percipiendi fructum redẽptiois chꝛiſti fuit iudcoꝛ: pec
catu qð ponitur hic remediũ paſſiois chꝛiſti que ſufficit

Miber

ad delendũ oẽ peccatũ quãtũ ẽ ex ſe:⁊ diuidit pns capitulũ
in duas partes:qꝛ pꝛio eſaias rei dicẽde deſignat altitudinẽ
ſco pſequit᷑ dicedoꝝ oꝛdinẽ:ibi ⁊ aſe cendet. Circa pᷣmum
dicit: a ¶ Quis credidit auditui nr̃o.i.paſſiois chꝛiſti my
ſterio:qð ego ⁊ alij ꝓphete audiuim a ſpuſacto.pᷣuidit eni
Eſaias ppheta iudo) ”M”
”ñůñü cre —
dituros ſᷣm ꝙ dicitur

Johis xij. Cũ autem A Quditui nf̃o: t bꝛa
tanta ſigna feciſſet o % = uditui nro: et bea
ram eij non credebãt chiũ dñi cui reuelatũ e: Et
in eũ: vt ſermo Ela. aſcẽdet ſicut vᷣgultũ coꝛam

eo: et ſiẽ iudex dẽ tra ſiẽti.
Mn ẽ ſpẽs ei neq; decoꝛ.

impleretur quem di⸗/
xit: Dñe qs credidit
audicui noſtro cc. 2
ſequit᷑: Pꝛoptereanõ
poterant credere: qda
iteꝝ dixit Eſaias:Ex
cecauit oculos eoꝝ:⁊
indurauit coꝛ eoꝛum

ctus:⁊᷑t deſiderauim eü de
ſpectũ e nouiſſimu viroꝝ:
uᷣix doloꝝ èt ſcietẽ iſirmi/
2* Bdirur: Der ol⸗ laté. Et quͦaſi abſcodit vul
xit Eſaias quãdo vi- tus ei deſpeci :uñ nec re
dit gloꝛiam eiuj ⁊ lo. putauim eu. Mere laguo-
atus e do⸗ E. res nr̃os ipᷣe tulit: ⁊ doloeſ
dictu eſt caplo pcedẽ njqios ip ſe poꝛtauit.Et ns
ti. (¶Tui reuelati reputauim eũ qſi lepꝛoſuʒ
eſt:q.ð.paucis valde

incõplete. d ¶ E pè aut vulneratus ẽ ꝓppt᷑
aſcen det. Hic ↄſequs inic aſeaftr. DD
ter pſequitur dicedo iniqtateſ nraſ:attrii eſt/ ppt

rũ oꝛdinẽ.⁊ pꝛio quã

ſcelera nr̃a. Diſciplina pa-
tũ ad modũ naſcẽtis

cum os: Et aſcẽedetſiiccetzð
cut virgultũ coꝛã co.i.coꝛã deo patre. e ¶¶ Et ſicut radix.
ſurſũ fructificis. f ¶ De terra ſitiẽti.i. ve virgie nõ hume
ctata vel fecũdata huůano ſemine. g ¶ Mon ẽ. Hic ↄſeqnẽ
ter ponit oꝛdinẽ ſuũ quãtũ ad toleratia patientij:⁊ pꝛio de
ſenbit eius paſſio ignominoſa: ſcòo nobis fructuoſa: ibi
Ipſe aũt. tertio ſibi finaliter gloꝛioſa:ibi De aguſtia. Iſta
tñ diuiſio nõ ẽ ſic pᷣciſa qui partes i aliqͥ coicidant: ⁊ ſic eſt
cõit᷑ ꝑ totũ libꝛũ iſtũ ſicut a pꝛicipio ſuit dictũ.Circa pmũ
dicit: g ¶ Non eſtei ſpẽs neq; decoꝛ. quauis ei ſᷣm veri/

tatẽ chꝛiſtus in hũanitate aſſũpta fuerit ſpecioſus foꝛma p

filijs hoim:pſal.xliiij. tñ iſta ſpecioſitas fuit deturpata ala

pis in facie eiuj inflaturã ⁊ liuoꝛẽ cauſatibus:⁊ ſputis eã fe

dantibus. h ¶ Et vidimus eũ ⁊ nõ erat aſpect.qꝛ p̃ hoꝛ-
roꝛe auertebãt hoĩes faciẽ. i ¶ Et deſiderauimeu.loquit
ꝓpheta in ꝑſona ſui ⁊ alioꝝ ſanctoꝝ aduẽtũ chꝛiſti deſide

rantiũ:ſm ꝙ dẽ matth. xiij. Multi pphete ⁊ iuſti deſidẽa/
uerũt videre qᷓ vos videtis:⁊ ñ viderut cc. k ¶¶ Et nouiſſi
mũ viroꝝ.i.valde abiectũ. I ¶ Mix doloꝝ.i.multi ⁊ ma
gni dolor expertũ paſſiue:ſicut vir ſanguinũ dẽ ꝗ ẽ effuſoꝛ

multi ſãguinis actiue. m ¶Et ſcieẽtẽ ifirmitatẽ.ſ.carnis ꝑ

experientiã abſq; fpes n¶ Et quaſi abſcõdit vult e

p verecũdia. o ¶ Unñ nec reputauimeuũ.nõ tm.ſ.ſaluato
reʒ ſʒ nec ẽt alicu valoꝛis hoiem:⁊ loqᷣt h ppheta ĩ pſoa iu
deoꝝ tpe chꝛiſti exñtiũ:⁊ ↄnumerat ſe eis iquantũ erat de

.

pplo iuda:ſicut daniel ↄnumer at ſe pctõꝛibus enoꝛmibꝰ q

fuerãt ĩ regno iude.ix.ca.quauis pticep) ñ fuiſſet. p. Ue

re languoꝛes nf̃os ipᷣe tulit.i.ifirmitates carnis vt famẽ:ſiti

J ſilia qᷓ vere fuerũt i eo:ſic ⁊ hũanitas vera. q ¶Et nos
reputauimeũ q̃ſi lepꝛoſũ.i.vilẽ ⁊ abominabilẽ ad moduʒ

lepꝛoſi. r Et pcuſſũ a deo ⁊ humiliatũ.pꝓpter pctã ſua p

pꝛia:iĩpoſuerũt ei ſibi iuðiꝙ haberet demoniũ:⁊ qð ſuer/
tebat ppłm:⁊ multa alia cria:vt pʒ ex decurſu euãgelioꝝ.

Dis atdidireir.

dns eo üiqtatẽ oiuʒ nr̃m.

Et uᷣidim eũ ⁊ ñ erat aſpe/

etꝑcuſſũ a deo ⁊ hũiliatuʒ

Apſe aũt. Hic ↄñir oñdit᷑ paſſio chꝛiſti nobis fructi
oſa: q

a: qꝛ nõ paſſus fuit pꝓ pctis ꝓpꝛijs ſʒp nr̃is expiãdij:⁊
h'ẽ qð dicit: Ipᷣe aũt vul.ẽ ppt iniq.no.et patet littera
Ra.ſa.dicit ꝙ iſto di i pſona gẽtiliũ:⁊ vocat gẽtileſ oẽs
pᷣter iudeos.d.ꝙ ĩ aduentu meſſie gẽtiles vidẽtes iude-
DUW ooos p eũ mirabilit
cxaltari dicent ꝙ;
afflictiões qᷓs mo
ſuſtinẽt iudi ĩ hac
captiuitate fuer̃t
Ppter pcta geẽtili⸗
um: a in h ſibijßi
ↄdicit:qꝛ alibi in
multis locis dicit
ꝙ hec captiuitas
E ꝓpter pctm vitu
li ↄflatilis expian

dum: exo.xxxij.
tC⸗ 38 nos q̃ſi

ſanati ſumus. Oẽs nos qi
oues errauim: vnuſqſq; ĩ
viã ſuã decliauit: t poſuit

Oblãatuſ ẽ ga ipᷣe voluit:ct
ſi aperuit os ſuũ.Sic ouis
ad occiſionẽ ducet:⁊ quaſi
agn coꝛã tõdẽte ſe oomu
teſcet:⁊ ñ apiet os ſuũ. Dẽ

e ſie. oue) errauim.qꝛ
aguſtia 7 de indie ſubla, nullus quantũcũ
tus ẽ. Gènerationẽ e quis q; iuſtus põt eui⸗
enarrabit: Quia abſciſuſ ẽ tare oino peccatũ
ð terra viuẽtiũ. Pꝛbpt ſce ſallem veniale⸗
luſ ppli meipercuſſi eü. Et yo mnidtatz oiuz
dabit ſpios ꝓ ſepultura: et njm. i penã p iiq-
diuitel p moꝛte ſua:co ꝙ ii tatibus oiuʒ expi
qtatẽ ñ lecẽit neqʒ dołſue deenbrtm
rit i oꝛe eius ẽt dñs voluit ma chzirate ſuſti⸗

conterere eũ ĩ inſirmitate. nuit:ideo ſubdit:
. 2 paſſionẽ. ¶.Qꝛ
ter obediẽtiã dei pꝛis ⁊ liberationẽ hũa
t nõ aperuit os ſuũ.vbis recalcitrãdo

ipſe voluit. p
ni generis. 3

iniurias p iniurijs reddẽdo:ſʒ magij coꝛã falſe accuſã

tibus ⁊ iiuſte iudicatibus tacẽdo:ſicut pʒ ex euãgelijs.
Cetera patẽt. a ¶ De anguſtia.Hic ↄſequẽter oſtẽdit᷑
eius paſſio finaliter gloꝛioſa:qꝛ ꝑ eã trãſijt ad reſurre-
ctionij gloꝛia: Luce vltimo.Opoꝛtuit pati chꝛiſtũ ⁊ re
ſurgere a moꝛtuis:⁊ ita intrare gloꝛiã ſuã.⁊ h ẽ qð dẽ:
a0 De anguſtia. ſ. moꝛtis. b Et ð ludicio.qͥ oẽs de
cedẽtes ex diuina ſnia detinebãt i limbo. c ¶ Sublar/
ẽ ꝑ potẽtiã ſue reſurrectiõis. d ¶ Benerationeʒ ep qs
enarrabit:qð ſᷣm hieronymnʒ ſuper matheũ intelligit

de generatione diuinitatis que inenarrabilis ⁊ incoõp

benſibilij eſt: non tm ab hominibus ſed etiam ab ange

lis. Ambꝛoſius:impoſſibile eſt ſcire generationis ſecre
tum:menj deficit:vox ſilet: nõ mea tm:ſed etiam ange

lon:videtur tamen mihi ſaluo melioꝛi iudicio ꝙ meli-

us exponatur de ſpirituali generatione per multiplica
tionem fidelium: ideo ſubditur: e ¶ Quia abſciſus ẽ
de terra viuentium. per moꝛtem coꝛpoꝛalem ad quam
ſecuta eſt multiplicatio fidelium ſᷣm ꝙ dicitur iohis.
xij. Niſi granũ frumenti cadens in terra moꝛtuum fue
rit ipſum ſolum manet:ſi autem moꝛtuum fuerit mul-
tum fructum affert. Ad generationeʒ vero eternam fi
lij nõ videtur habere aliquã conſequentiam qð dicitur

Quig abſciſus eſt c. ¶ Pꝛopter ſcelus populi mei.

expiãdũ. g ¶ Percuſſi eun.i. pcuti permiſſi. h ¶ E
dabit ipios p ſepultura ſua ⁊c᷑.i. iudeos ipio ⁊ auaroj
dabit i mãibꝰromãoꝝ: i penã moꝛil ſue:qð tpe titi fuit
adipletũ. i¶ Eo ꝙ iniqtatẽ ñ fecẽit c. ⁊ ſic moꝛs eſu⸗
erat punitiõe digna. k Et ons.ſ.pẽ voluit ↄterere cũ iĩ
ifirmitaie.ſ. carnis:qꝛ ꝙ diuinitas patiat eſt ipoſſible.

x¶ Oblar' ẽ. ſ. acd

rbeeti⸗
laagpor
Aytſapeus
olastui
llanpturn
ſoptioin
iirofel
ſhtafuerut
nendae
leenoſoli
Aloshzerin
s as
lttaium
gc. ch
u: qrch
izluä e
o
7
logeud i
ltoz fiͤ
ſemechiif
multepleg
cuta eſtac
lusptö
Etvo
ideſal
(o
nde
f9
corpo⸗
Uina
alit/
nit/
henipi
Mamira
leninos:
üicbol. ſo
tſluen

iiſuiteture

mgtuchnei
ſbleiͤ
Citerlarones
geopaulen
laplront
aalnmtoeir,
nmni ty⸗
uoinzniu⸗
tungutl
iaal
Prleoz

hifnkefne
ehiä⸗
octomze un
o ane ſen
ven gal
Asricrw
Oepeämirhl
rlem dnn
iandcgign
izihe
Capkiuitn fuin
Pperpeizi
manbfi
Mrgralin
muligiocsdie
TNaite
Eyen Uin
Nnarlaein
1(Dneg
oueſanuine
nulusquunin
Ggiuſtus potgt
Greoino eni
ſaken penine.
KEtpoluiti
ich inictae gi
nimipeni)i
mihusciufen
ann
nuttihoſtt
Ri
zlbenonih
bis ralni
maiitat
Geranicelie,
niteroſedit
rüier urGurte
cidan
awhidi
1didicd 0
d.
nl
— 1i;

raſgeim i
irgnenmmnit
namitſleing
nuin ilingt
mone nlint
4 —–⁊—RK

Eſaie liif.

Per boc aũt qð dẽ hic:Eo ꝙ iniquitatẽ nõ fecerit patet
falſa expõ ra.ſa.exponẽtis hoc capitulũ ð pplo iudai⸗
co:vt ſupꝛa dictũ ẽ:qꝛ ab antiquo vſq; ad pñs ppls ille
multas iniquitates fecit ↄ deũ ⁊ ꝓpximũ:vt pʒ ex decur/

ſu ſcripturaꝝ. Neq; dolus fuerit ĩ oꝛe ei.qð ſiir pʒ fal⸗
ſũ ð pplo iudeozzꝛ::·
cũ iter oms hoiees· „ „
ſint ꝛfuerut mul Si põſuẽit ꝓ pctõ aĩaʒ ſuã
lu nende 2do Uidebit ſemẽ lõgeuũ: it vo⸗
lios ſet inte lutas dſi ĩ manu er diriger
alios ſʒ ẽt inter ſe L iRer
ipſos. al Sipo P0 eo labõauit aĩa ei
ſuerit alam ſua p uidebit ẽt ſaturabit. In ſci
petõ. ncrigeſe 5 entiz ſua iuſtiſficabit ie iu/
Aazſud poluit It. ſuos meos mültoe et ii
peccato mundi. gtas eoꝝ ipe põtabit. J0
b¶ Midebit ſem? diſptiã ei plurimos èt foꝛti
lõgeuũ.i.mltipli
catoz ſidelluz q ſi tradidit ĩ moꝛtẽ aia ſuã: et
ſemẽ chꝛiſti: 1 hec lerar
multiplicatio ſe⸗ cũ ſce eraris reputat᷑ ẽ. Et
ca toamend ipᷣẽ pctã no tulit:ẽt pꝛo
eius: vt pᷣdictũ eſt tranſgreſſoꝛibus rogauit
c ¶ Et voluntas nan grefſoꝛ Sault.
dñi.de ſalute mũ

di. O¶¶ In manu eius dirigetur. i. per ip̃ᷣm ↄplebitur.
e ¶ Pꝛo eo ꝙ laboꝛauit aia eius ieiunaãdo:vigilãdo:pᷣ
dicando:moꝛtẽ ſuſtinẽdo. f ¶ Uidebit. reſurrectionẽ
ſuã. g ¶ Et ſaturabitur.tũc ei ⁊ nõ añ habuit gloꝛiã i
coꝛpoꝛe:⁊ ſic fuit ſatigatus ex oĩ pꝑte. h ¶ In ſcia ſua.di
uina ⁊ hũana. i ¶ Juſtificabit ipe ⁊c᷑. qꝛ nullus iuſti⸗

ficabit᷑ niſi per ipᷣʒ. ſed qꝛ multi redqũt ſe idignos:ideo
dẽ hic: k ¶¶ Mu tos. 2n6 o7⁹ 1 (Zt iniqtates eoꝛũ
i.penã p al m¶ Ipſe poꝛtahit ex obediẽtia
ad patrẽ: ⁊ charitate ad hominẽ. n ¶ Ideo diſpertiaz
ei plurimos.i.reddã ei plures de gẽtilibus qᷓ; ceciderũt

(himã ſuam ꝓ peccato. ldd
g Bi nos habemus:Si poſuerit animã ſuam ꝓ pec/
um diuidèt ſpolia: ꝓ eò q/ (osjn hebꝛeo habetur. Si poſueris peccatuʒ ani

circa hũanitateʒ:ſicut maniche qꝗᷓ euacuabat myſteriũ icar
natõis hũanã naturã a chꝛiſto auferendo:ſic fuerũt aliqui
qui negauerũt chꝛiſti moꝛtẽ ⁊ ſepulturã ſicut ſarraceni.vn
le machometus in ſuo alchoꝛano nephando dicit expꝛeſſe
ꝙ ieſus nõ ſuit ſuſpenſus nec moꝛtuus:ſed ꝙ ſic aſſimilaba
tur videntibus: ſcʒ per apparitionẽ fantaſticã nõ verã:quo
r erroꝛẽ ꝓpheta excludit dicens: Et dabit iĩpios pꝛo ſe epul⸗
tura ſua. ⁊ eſt ſenſuſ ꝙ impij.ſ. milites cuſtodiẽte ſepulch
dñni fuerunt teſtes ſue ſepulture: ſic dedit ipios.ſ.milites
teſtes pꝛo ſepultura ſua. ſeqtur: Et diuitẽ p moꝛte ſua ſ.
ioſeph ab arimathia qui nobilis decurio erat. Iſte eni fuit
teſtis moꝛti) dñi:quia ipᷣe coꝛpus eius petijt Matth. xxvij.

ſic dedit teſtem diuitẽ pꝛo moꝛte ſua.vnde notanter oſu

it ipios in plurali ⁊ diuitẽ in ſingulari:quia cuſtodes epul

chri plures erant 2 diues ille vnus tätum..
In eodem capitulo vbi dicitur in poſtilla: Si poſuerit
¶ Additio lecunda.

mmũ ſuam. Ad quod ſciendũ ꝙ hic videtur loqui p
pheta contra iudeos ⁊ alios peruerſe credentes ſeu opina⸗
tes ꝙ chꝛiſtus pꝛo peccato ſuo pꝛopꝛio fuiſſet paſſi uj:quoz

falſa credulitatẽ ſeu opinionẽ euacuat pꝛopheta ꝑ hoc qð

ex moꝛte chꝛiſti ſecuta eſt pꝛopagatio fideliũ longeua:a hu
mana vita per ipᷣm chꝛiſtũ in deũ directa: qð patet ex hoc
ꝙ ſeruantes legẽ chꝛiſti ⁊ pꝛecipue eius conſilia nõ ſoluʒ vt
hoiĩes ſm ronẽ viuũt:ſʒ etiã quaſi angeli in celis ↄuerſates
vñ apls ad phil.iij. Conuerſatio noſtra iĩ celis ẽ. Ait eĩ Die⸗
ro.In carne pᷣter carnẽ viuere nõ terrena vita ẽ ſ celeſtis.
ſm quã ſniaʒ lra ſic exponit᷑:Si poſueris p pctõ aiaʒ ſuã. i.

ſi tu infidelis poſueris pctm aiazʒ ſuã.i.ſi aſſeruer Erca i⸗

cẽ& fuiſſe aiam chꝛiſti. Uidebit ſemẽ lõgeuũ.qð intellr admi
ratiue ſeu interrogatiue dictũ.q.d.qũo videbit ſemen löge
uũ.ſ.multiplicationẽ fideliũ q̃ ſecuta ẽ ad moꝛtẽ chꝛiſti qq
dẽ fideleſ ſemen chꝛiſti ſũt ꝑ adoptionẽ:q̃ qdẽ rõ ꝓphete cõ
ſonat rõni Gamalielis honoꝛabilis legis doctoꝛis q actu⸗
uʒ capitulo.v.phariſeis dicebat:Diſcedite ab hoĩbꝰiſtis.ſ.

qut opus diſſoluet᷑.ſi vero ex deo ẽ:nõ poteritis difſſoluere

ð iudeis. o ¶ Et ſoꝛtii.i.demonũ ð quoꝝ foꝛtitudie a diſcipulis chꝛiſti ſinite illos:qm ſi ẽ ex hoibus ↄſiliũ hꝰ
dẽ iob. xlj. Nõ eſt ptãs ſuꝑ terrã q̃ ↄpet᷑ ei ⁊cc. de

uidet ſpolia.extrahẽdo patres ð limbo: qð fecit chꝛiſt
in ſua reſurrectioe. 20 c0 ꝙ tradidit aĩaʒ ſuã.ex
maxia charitate. r ¶ In moꝛtẽ. valde acerbã.⁊ cuʒ hꝰ
ↄlfuſibilẽ:iõ ſubdit᷑ VrKlecknattoe putatud E.
qꝛ ĩter latrones fuit crucifixus:vt ꝑ hoc pticipes malifi
cij eoꝝ a vulgaribus reputaret᷑.ad hoc ei ipetrauerũt iu
dei a pilato:vt duo latrones cũ eo crucifigerẽt:ſʒ ex dei
oꝛdinatioe ẽt hoc factũ ẽ:vt hec ſcriptura ſpleret: vt dẽ
marci.xv. t¶ Et ipie pctã multoꝝ tulit. quãtũ ad effi/
caciã:oiuʒ tñ quãtũ ad ſufficiẽtiã. vAledn traſgreſſo
ribus rogauit.luce.xxiij. Pater ignoſce illis ⁊c᷑. 7 ex h
pʒ expõ.ra.ſa.᷑ falſa:qꝛ ppls iudaic᷑ ñ erat p gẽtilibꝰimo
quottidie erat p deſtructiõe romani iperij:⁊a maxie pꝛo
deſtructioe dicranon chꝛiſti ßm ꝙ dicit hieronymus
. eius diſcipulos intelligũt chꝛiſtianos.
n capitulo.liij. vbi dicitur in poſ. Et dabit impios
ꝓ ſepultun. itio pꝛima. .
c q dů hic: Et dabit ĩpios p ſepultura ſua. i·
,ppꝛie vẽ exponi ð iudeis qᷣ traditi ſuerũt roma
nis in pena moꝛtis chꝛiſti ꝓut in poſtil.qꝛ ſi ſic debuiſſʒ
dicere Dablt piosp molte ſua nõ pꝛo ſepultura:quia
lʒ in moꝛte chꝛiſti maxime peccauerũt:iſ epultura tñ n.
Mer iitoꝛie eĩ ⁊ honoꝛifice chꝛiſtfuit ſepult . vñ ſupꝛa
ca.xj. Erit ſepulch eglioſuʒ:vnde aliter videt dicen
duũ. Pꝛo quo attendendũ eſt ꝙ ſicut aliqui errauerunt
circa diuinitatem chꝛiſti credentes eñ purũ eſſe hoĩem
ſicut fotin a neſtoꝛi:⁊ alij heretici · ſilr alij errauerunt

qnimo fecerũt cuſtodiri ſepulchꝛũ ne put pᷣdixit reilugeret:

Si aut hoc dicat ꝙ aliq ſecte pꝛaue qñq; durant magno
tꝑe ꝑmiſſiõe diuina:vt pʒ ð ſaracenis. d hꝰ euacuãdum
iducit ppheta alia rõeʒ.d. Et volũtas dñi ĩ manu eb diriget
onſtat aũt ꝙ volũtas dñi ẽ ſanctificatio noſtra:pꝛima ad
theſſa.iiij.ca. Sed ↄſtat ꝙ ſaãctificatio hũana nüuc ĩ le. ve.
nec ĩ aliqua lege ſeu ſecta fuit ſic ſrequẽter directa ĩ deuz ſiẽ
in ſequẽtibus doctrinã ⁊ vitã chꝛiſti repit:quoꝝ plurimi ĩ
tantũ ſanctimoniã ſequũt᷑ ꝙ terrena oino deſpiciũt ⁊ vſ. 3
ad ſãguinis effuſionẽ p veritate pugnãt:⁊ ſic volũtas dñii
in manu chꝛiſti directa eſt.vnde hoc quod dicitur: Uolun
tas domini in manu eius dirigetur. Legat᷑ admiratiue ſeu
inquiſitiue confoꝛmiter ad verba ĩmediate pꝛecedentia ſic:
Si poſueris.tu.ſ.infidelis peccatũ animaʒ ſuam. ſcʒ pecca
triceʒ animã chꝛiſti. Nunquid videbit ſemen longeuum:?⁊
nũdqd volũtas dñi ĩ manu eby diriget. QReplica.
In capitulo. liij. cum dicitur: Et dabit impios pꝛo
ſepultura.poſtil.⁊.ſ. Cho.concoꝛditer exponunt ꝰ

moꝛtis chꝛiſti: Burgenſi is ſe opponens dicit illam expoſiti/
onem non pꝛopꝛiam:quia vt inquit ſjm hoc debuit dicere
dabit impios pꝛo moꝛte nõ pꝛo ſepultura:quia licet ĩ moꝛ

te chꝛiſti valde peccauerunt: non tamen in ſepultura. Me⸗

ritoꝛie ei inquit ⁊ honoꝛifſice chꝛiſtus fuit ſepultus. ideo di
citur ſnpꝛa: Erit ſepulchꝛũ eius gloꝛioſũ. Sed iſta vidẽtur
fruſtra dicta:quia ſepultura eſt cõſequẽs moꝛtẽ:iõ ſi iudei
male egerũt moꝛtẽ inferẽdo:pen egerũt moꝛtuo ñ pcendo

iudeis qui dati ſunt in manu romanoꝝ ob vidictä

¶ Liber
quãuis nõ crederent reſurrectionẽ futurã. Sed a cuſtodes lo oſtenditur dicta pmiſſio nõ ſolũ adipleri quãtũ ad thinrt
coꝛrupuerũt pecunia:ne reſurrectionem factã publicarent. iudeos oms qui credere noluerũt ſed ẽt quãtũ ad genti Hitlſzeſ⸗
Infideliter igit ⁊ falſe dicit Bur.ꝙ iudei ĩ ſepultura ñ pec les:qð videntes adipleri iudei qui crediderũt i pᷣmitiua liflio,
cauerũt. Nec valet qð allegat ſepulturã fuiſſe honoꝛificã ? eccleſia admirãtes ⁊ gloꝛificãtes deũ dixerũt: Ergo ⁊ in klinauth
meritoꝛiã: qꝛ hoc pꝑtinet ad credentes:ñ ad ꝑfidos iudcos nationes gratia ſpũſſancti effuſa ẽ:actuũ.xj. Secũduʒ nilosvn
qbuj hodie ſepulchꝝ hoc igitur pꝛeſẽs ttuu⸗
chꝛiſti nõ eſt glioſuʒ. capitulũ ĩ tres ꝑ/ imitſel
E Palſu e wien ada ſterił ¶LIIII. teſ bereditabit: ẽt ciuitates tes oiuiditur: qa e giſen
es uille: e ſ fueruͤ qᷓ nõ paris: decanta deſertas inbabitabit. Noli pelo beſeribit ſa⸗ itn
poſiti in teſtimoniuʒ laude:èt hini qᷓ nõ parie timere:qꝛ ñ ↄfüderis neq; chꝛiſtuz dilatatio itnic⸗
qꝛ ratione notoꝛieta bas:qm̃ mullti filij deſerte erubeſces. Hõ eni te pude ſcèo fideliũ exal- elinon
tis ns ear uſine magis q; ey q̃ hẽbat viru, bit:qꝛ ↄfuſiõis adoleſcẽtie tatio: ibi Noli. ſlituin
la 3 dlKipulos dicht dño: Dilat locũ tẽto tue obliuiſceris: æ oppꝛo entio: e c. lenmlich
ne furarentur coꝛpus rij tui: pelles tabernacu“ bꝛij viduitatiſ tue ñ rcoꝛda ego creaui. ¶ ir⸗ zon .
ieſu:vt habet ĩ hiſto⸗ loꝛũ tuoꝛũ extẽde. Ne par beris amplius. Quia do ca pꝛimũ dicitur. nſri
ria euãgelica: ſic exrx cas. Lõgoſ fac funiculos minabitur tui qui fecit te: a ¶ Tauda ſteril fiones
toꝛtis expõnib· Bur. tuos ⁊ clauos tuos cõſoli dominus exercituum no/ ⁊c. i eccleſia qᷣfui biugnn
faãtaſiat ò ſemm Tho. qa. Ald dẽexterã ei mon pftc s r redernbr ſti ſterilis in getili iudeeno
Eboſtillatoꝛah a. Ad dẽxterã ei ⁊ leuem men eius: et redemptoꝛ tu bus tpe veteris te een
Auu( IIII.. Penetrabis:ct ſemẽ tuũ gẽ us ſanctus iſrael:de omniſ ſtamenti: 2 dicit: nunn
a ſerelner , . Zanc⸗ coꝛ döſtunt
iq docto⸗ „ „ ,⸗ AQde. b (Decãta coyſich
res catholici exponũt hoc capitulũ ð reditu captiuitat ba laudẽ exterius oꝛe. c ¶ Et hinni.ĩ coꝛpoꝛe:qꝛ foꝛtis le
Pplonice:ita ꝙꝙ eadẽ gens.ſ.iudea dꝛ h: Hhabens virũ ⁊ feecẽ motus deuotiõis redũdat exterius i motib coꝛpoꝛis: Mlägfn
da:ſterilis ? deſerta 'm diuerſa tpa. Habens virũ ⁊ fecun- pſalmo. lxxxiij. Coꝛ meũ ⁊ caro mea exultauerũti veũ ler
da.a tpe legis date:qꝛ fuit tũc deſponſata deo ꝑ legis ſuſce⸗ viuũ:⁊ ſubditur rõ tante exultatõis:cũ dꝛ: v ¶ Quo ziat
tionem. Derelicta ⁊ ſterilij.tpe babylonice captiuitatis:ſʒ niã multi filij deſerte. i. gentilitatis que fuit deſerta tpe ir⸗
hoc nõ vꝛ bñ dictũ:qꝛ ſterili ⁊ deſerte pmittit ̊ maioꝛ mul veteris teſti: e ¶ Magi) ꝙꝙ eius q̃ habebat vix.i. gẽti no
tiplicatio ꝓlis exaltatiõis ? honoꝛis q habẽti virũ:popu/ iudaice:qꝛ in nouo teſtõ plures ſũt fideles ð gentilibus zger
lus aüt reuerſus ð captiuitate babylonica nüqᷓ; fuit poſta i;o iudeis fuerũt tpꝑe veteris teſti.⁊ qꝛ ad multiplicatio
in tãta pſperitate quatũ ad multitudinẽ ppli:diuitiaj ⁊ ho nẽ fideliũ ſeqt augmẽtatio diuini cult' ſubdit: f ¶ Di ,
noꝛes ⁊ huiuſmodi:ſicut fuerat an captiuitatẽ: maxime lata locũ tentoꝛij tui ⁊c.p locũ tentoꝛij itellr locus ſacri N
tpe dauid ⁊ ſalomonis:ſʒ fuit in ſeruitute ʒ i terra ſua:⁊ af ficij:eo ꝙ ſacrificia in veteri lege fiebat in tabernaculo re
flictiõibus multis:vt dictũ eſt ſupꝛa.xxxv. Itẽ ĩfra dĩ e.dẽ accipiendo tabernaculũ ꝓ atrio ſacerdotũ qð erat ante , i
capitulo.Ecce ſternã ꝑ oꝛdinẽ lapides tuos ⁊ fůdabo tei ſa tabernaculũ moyſi factũ ð coꝛtinis:pellibus:tabulis:⁊ E
phin ĩ qͥ denotat fedificatõ ciuitatj ⁊ tẽpli mlłto excellẽtioꝛ ſilibus ad erectione tabernaculi neceſſarijs.locus auteʒ ian
q; añ. Reedificatio vo tẽpli ⁊ ciuitat᷑ p captiuitatẽ babylõi ſacrificij fuit artus tꝑe veteris teſti:qꝛ nõ erat licitũ of- matun
cã nlla fuit fſpectu illi q pceſſit. Et iõ ra.ſa. expõit iſtõ ca/ ferre ſacrificiũ niſi in hieruſalẽ nec in tota ciuitate:ſʒ in wwizwi
pitulũ ð tẽpoꝛe chꝛiſti:ita ꝙ ſʒ eũ iudea dꝛ hñs virũ ⁊ feec̃ monte ſyon vbi erat tẽplũ:ſʒ tpe noui teſti dilatatus ẽ wne
da pꝛo tempoꝛe ante captiuitateʒ factã tytũ. Steril ⁊ de locus per oꝛbem vniuerſũ:vbi a chꝛiſtiais offert eucha tiadan
relicta.a viro/p tpe captiuitatis ĩ qua ẽ mõ.ſʒ iaduẽtu meſ/riſtia que eſt noui teſtamẽti ſacrificiũ ſᷣm ꝙ fuit pꝛedi/ atinn
ſie erit in maioꝛi ꝓſperitate quaſi incõparabiliter ꝗ fuerit ctũ malachie pꝛio: Ab oꝛtu ei ſolis vſq; ad occaſuʒ ma tenci
vnqy.ſed iſtud dictũ füdatur ſuper erroneũ fũdamẽtũ.ſ. ꝙ gnũ ẽ nomen meũ in gentibus dicit dñs:⁊ in omni lo nbllltun
chꝛiſtus ſit adhuc vẽturus ppt qð paulus aplis ad gal ij. coſ⸗ acrificatur offertur nomini meo oblatio munda nnnltin
exponit pꝛincipiũ hui capituli ð vocatiõe geẽtiliũ ad fide,ʒ cc᷑. ⁊ pꝛopter hoc dicitur hic: ſ ¶ Dilata locum tento lulwtg
chꝛiſti:quã ſniam itendo ſed. Igitur ad intellectũ dicendo rij tui ⁊c. Ad deſignãdũ ampliationem cultus diuini. 1 Ardaun
rũ ſciendũ ꝙ ſicut vna ẽ fides antiquoꝝ: ⁊ modernoꝝ:licet g Agd dexteraʒ ei leuã penetrabis.i.dilataberis ad lhrlorn
ſit mõ mag explicita:ita ẽ vna ecclia a pꝛicipio mũdi vſqq ad omnẽ partem oꝛbis. h Et ſemen tuuʒ gentes he arin
ad finẽ: vn dicit gregoꝛius homelia.vij. Quis rect patriſ reditabit.qꝛ apoſtoli ⁊ alij fideles acquiſierunt eccleſie Mnui
familias ſilitudinẽ tʒ qꝙᷓ cõditoꝛ noſter: q eos quos codidit alias gentes per ſuã pꝛedicationẽ. i Eiguine de ⸗/ tlrhiii
quaſi ſubiectos poſſidet ĩ domo qᷣ bʒ vineã vniuerſalẽ.ſ.ec ſertas.ſ.a deo ꝓpter idolatrie cultũ. k ( Inhabita⸗ llultct
cleſia: qᷓ a pꝛio abel iuſto vſq; ad vltimũ electũ q i fine mũ/ bit. fidẽ ibi ſeminãdo. Noli timere.quia multipli hrprtbin
di naſciturus eſt: quot ſactos ptulit: quaſi tot palmitej emi catio hominũ nõ ẽ ad leticiã nilſi ſit oꝛdinata ad bonũ tinfegni
ſit:⁊ ſic vna ⁊ eadẽ eccleſia dr ſterilis ⁊ fecũda:virũ habenj ſᷣm ꝙ dẽ ſupꝛa.ix. Multiplicaſti gẽtẽ nõ magnificaſti wonl hae
derelicta:ſm diuerſas gẽtes ⁊ tpa:ita ꝙ- p e veteris teſti leticiã.iõ pꝰ multiplicationẽ fideliu:hᷣ ↄſequẽt deſcribit ne arer.
di fecũda viru hñs quatũ ad iudeos rone legis accepte: exaltatio eoꝝ diuidit᷑ ĩ duaj pes: qꝛ pꝛio põit᷑ fmotio R
⁊ diuini cultus:que duo viguerũt apud eos. Sterilis ⁊ de cuiuſcũq; ↄfuſiõis:ſcõo aſſecutio honor:ibi Paupcla rlßanin
relicta quãtũ ad gentiles q;* pauci habuerũt fidẽ mediato KAirca pꝛimũ vẽ. Noli timere qꝛ ñ ↄfũden..quprõ ſbdit ͤictein,
ris vt ſanctus iob ⁊ aliqui alij: nec data fuit eis lex diuina. cũ di: tin adoleſcẽtie tue ⁊c. Ad itellectũ ſtnede
Ecõuerſo aũt ꝓ tpe noui teſti ĩi quo pauci de iudeis ↄꝑati hylre ſciẽdũ ꝙ a pꝛicipio ñ fuit diſtictio iude ⁊ gẽtilitati ini n
ue: ⁊ multi de gentilibus crediderũt. Scõm hoc igitur di ¶ſʒ icepit ĩ abꝛaã q circũciſiõeʒ accepit ĩ ſignũ diſtictõis. NN
cendũ ꝙ ĩ pñti capitulo ponit᷑ remediũ oppoſitũ ipedimẽ ¶ vñ circũciſio ſic diffinit: Circũciſio ẽ ſignũ diſtiguens nſci 7
to liberatiõis fiẽde per chꝛiſtum tacto ſupꝛa caplo.hj.qꝛ ex iſrł a gẽtilibꝰ. ⁊ iõ ↄfuſio adoleſcẽtie gẽtilitat eſt idola⸗ ihti
vügrege i iõis dicte ſaluatõis ab aliquibus poterat eſti tria: ad quã ſtati öcliauit chtu ði fmanẽte ĩ abꝛaã ⁊ ſuis in
mari łʒ falſo: ꝙ ꝓmiſſio poſſet fruſtrari. In hoc aũt capitu ſucceſſoꝛib ꝑ iſaac. Oppꝛobꝛiũ vo viduitatj ĩ gẽtilitate graſ

igii
Wcucnt
ltnitini
oitg
trie⸗
Wdüitire
—
utdssfinte
iigien
hſbi ſo

ſerorb
Qinidan

— 4
Kiatthii
fiſmisnga
7 Mopeene
l anenundun
luck iinen
64 b(in
irgſons
nusimar:
omuglumnii
sdindng
gibebchunrii⸗
ſuſelvog⸗
Aur tut 10
mjialr astr
Aruntn
tioatan0
Ubuataboliar
ms locus uu⸗
oͤulictio⸗
acnineizin
Daramnse
ffäüsdfattun
öfngfuune⸗
S
õ

S

=

greci:nã idẽ do/

¶ Eſaie linf.

5 π 0*

accipitur a tpe legis date:quo ꝓpter idolatriã qſi a deo
dimllſa eſt ⁊ repudiata ipᷣa iudea ab ipo ꝑ legẽ deſpoſa
ta. Cõfuſio vo adoleſcẽtie ipᷣi iudee ẽ idolatria: ad quã
declinauit poſt dationẽ leg ĩ deſerto:⁊ poſtea ĩ terrap/-
miſſiois.vñ dẽ hiere.ij. Recoꝛdatus ſũ tui miſerãs ado
leſcẽtiã tuã:⁊ cha
ritatẽ ðſpõſatiõis

tue: qñ ſecuta es terre vocabitur. Quia yt
madaanel⸗ mulierẽ derelictã ⁊ merẽtẽ
taris e? ẽ a t ſpũl vocauit te dſis:⁊ vxo/
duitatis e ẽ a t?· E e .
põe leg noue qu rẽ ab adoleſcẽtia abiectaz.
renuit recipere: ?· Bixit de tu: Ad punctũ 1
ſic derelicta eſt a 3 modico derelig te: ⁊ ĩ miſe

deo ⁊ rpudiata e* Hõ
maioꝛi pte. ide ratoib magnis ogregabo

aüt ita ẽ ꝙ iſte c te. In momẽto idignatõis

fuſiones ⁊ oppꝛo Oaꝗbſcõdi faciẽ meã parũp a
bai anilitatin te:⁊ i mia ſẽpit᷑na miſertus
Jana ſeacta g ſũ tui: dixit redẽptoꝛ tuus
iudeis ⁊ gentili dñs. Sicut ĩ dieb noe iſtð
coſtituta tpe gfe: mihiẽ:cui iuraui ne iduce/
eo ꝙ ſt eiles iundi rẽ aqᷓs diluuij vltra ſupꝛa
crles al rick terra:ſic iraui vt ñ iralcar
la: vqttaz i pa tibi ⁊ nõ ĩcrepẽ te. Moõtes
tria:a h ẽ qð die eĩ ↄmouebũt ⁊ colles ↄtre
aplsro.x. Non ei miſcẽt:mia aũt mea ſñ rece
eſt diſtictio iucdei qer a te: ⁊ fed' pacis mee ñ
min oium diues Mouebit: dixit miſẽatoꝛ tu
in oẽs qᷣ iuocat i - uſdſñis. Paupcula tẽpeſta
luʒ. ⁊ ad gal.v.ↄ⁊ te ↄuulſa abſqʒ vlla ↄſola⸗
ni cbiuls In nie:cce ego ſiernã p oꝛdi
aliqd neq; pᷣputi -V‚5— .
um:ſed noua cre-
atura.ſ. p baptiſmũ regenerata:q baptiſmẽ culpe ⁊ pe
ne ðᷣletiu:⁊ ꝑ cõſequẽs ↄfuſiõis ⁊ oppꝛobꝛij: ꝓpi qð iu
dei credentes ñ pñt aliqd ipꝛopare gẽtilib credetib ð pᷣ

teritis: nec ecouerſo:ideo dẽ qꝛ ↄfuſiõis adoleſcẽtie tue

obliuiſceris ⁊c.⁊ pʒ lr̃a ex pᷣdictis vſq; ibi: n Qun
vt mlierẽ derelictã ⁊c᷑ vbi alloqt᷑ eccliam put ſe extẽdit
ad iudeos ⁊ gentiles ⁊ fideles qᷣ i pnñti vita cõit affligũt᷑
vt pʒ ex decurſu veter ac noui teſti:ideo aſſimilat᷑ mu
liẽi derelicte ⁊ merẽti. ſʒ qꝛ iſta triſticia ↄuẽtit᷑ ĩ gaudiũ
in yita btã:q̃ a tpe paſſiois chꝛiſti eſt apta: iõ ſubditur
o ¶ Ad punctũ in modico dereliq te.qꝛ q̃cũq; tribu⸗
latio vite pñtis q̃ſi momẽtanea ẽ reſpectu ↄſolatiois ce
leſtis:ideo ſubdit᷑: Et i mia ſẽpi.miſeriſũ tui.Notãdũ
ꝙ in hac pte vbi trãſlatio nr̃a hʒ: Quia dñabit᷑ tui: qͥ
fecit te dñs exercituũ nomẽ ep.in hebꝛeo habet ſic: Oꝛ
dnatoꝛes tui factoꝛes tui:oñs exercituũ nomen ei. ibi
mlmni Ae abparer pluralitas ꝑſonaꝝ ĩ deo:cũ dẽ ĩ plu/
rali. Onatoꝛes tui factoꝛeſ tui et ynitas eſſentie:cũ ſbᷣ
ditur: Oñs exercituũ nomẽ eſt e.ita ꝙ noia plural nu
meri coiũgũt᷑ cũ noibꝰ numeri ſingular. p 6 Sicũt ĩ
diebus noe.· Hic ↄſequenter ponit᷑ ↄfirmatio dicti h iu

ramẽto diuio cũ dꝛ: Sic i dieb ꝰnoe mihi iſtud c.pa/

ctũ ei firmũ ſtatuit deus cũ noe ð diluuio vltra ñ iducẽ
do ſuꝑ terrã:⁊ eodẽ mõ dã ð tribulatioe vlter ñ iducẽ
da ſup eccliam cũ dꝛ: q¶ Sic iuraui vt nõãraſ.tibi ⁊
no icre.te.icrepatio diuina ẽ tribulatio ab eo imiſſa:⁊
ſic pʒ ꝙ ſcripta loqt h ð ſtatu ecclie triũphãt:vbi ↄfu

dji.quia peracto iudicio cele

ſio ⁊ tribulatio nullũ locũ hñt:vñ ⁊ adhuc ſbdit᷑: r Mõ
tes ei ↄmouebũt᷑.añ aduẽtũ chꝛiſti ad iudiciũ. s:·¶ Fedus
pa.mee no mo.qð ſi itelligat ð federe gre:ñ mouet᷑ ab eccle
ſia militate gnãalr. fedus auũt glie ẽ oino imutable. ¶ Pau
percula. Pic cõſequẽter ponit honoꝛis aſſecutio:vbi pꝛio
fcolit᷑ pᷣcedẽs tribula/-
„. . „ tio: cũ dẽ: Paupcula
te ĩ ſapphiriſ.et ponã iaſpi tẽpeſtate.ſ. pꝛio fuit ⁊
dẽ ꝓpugnacula tua: ? po?ꝛ . v rnlagt.
tas tuas i lapides ſculpton da cccleſa yt in plunt
WeS Olk, mũü fuit ⁊ eſt afflicta:
⁊ oẽs tmios tuos ĩ lapideſ 2zerit ĩ pꝛeſti vita lo⸗
