ceſſit manaſſes filius ep qᷣ fuit peſſimus:⁊ idola poſuit uiderent in eoꝝ culturis:a ſic pᷣdictũ peccatũ ohebat ſecuʒ
g Araſisinittark oi⸗ diuiſionẽ.

in domo dñi:iõ ſubdit᷑: n eodẽ ca. vbi dẽ in poſtilla: Ad vaccas be-
poſuiſtis vos ad male agenduũ:ſic exponũt aliq ↄtinuã Ithauen. ¶ Additio
Bi nos habemꝰ: Ad vaccas bethauen.in hebꝛeo
v hꝛ:ad vitulos bethauen.qð magis cõcoꝛdat cuʒ
cau pñti:qꝛ ephꝛaim vitulos colebat. ode
vbi dẽ in poſtilla: Seminate vobis i iuſticia.
Bi nos habemus in hoc loco: Cum venerit qui
docebit vos iuſticiam. in hebꝛeo habetur: Donec
cẽ tribuũ dices: m. ¶ Araſtis impieratẽ. cogitãdo ma niat qui doceat vos iuſticiam: quod intelligen/
le n ¶ Iniqtatem meſſuiſtis. implendo opere: dum eſt pꝛopꝛie de chꝛiſto qui impios iuſtiſicat ipſius gra-

bis bethel.ĩ qua adoꝛabat᷑ vitulus que erat ĩ regno iſrr
7 nõ iuda:pʒ ꝙ hec lr̃a nõ cõiungit᷑ pᷣcedẽti:ſed dirigit
ad pplmx.tribuũ ꝓpt᷑ qð dicendũ ꝙ hic:Araſtis ⁊c.in
cipit alia ꝑs in qua poſt coꝛꝛectionẽ duarũ tribuũ pᷣdi-

0 mediſtis frugẽ mẽdacij. acqͥ eſcẽdo falſo pphete tia:vnde ad Ro.iij. capitulo. Juſtificati gratia ipᷣius.⁊ con
tinuatur ad pꝛecedentia ſic: Nam hic pꝛopheta hoꝛtatur
populum iſraeliticum in generali vt oiſponat ſe ad recepti
onem chꝛiſti:⁊ hoc per obſeruationem legis ſub qua erat
de quo dicit: Seminate vobis in iuſticia.quia vera obſer/
uatio legis diſponebat ad legem chꝛiſti:ſicut ſeminatio ad
meſſem: ideo ſlubditur: Metite in oꝛe miſericoꝛdie. Lex
eniʒ chꝛiſti pꝛecipue in miſericoꝛdia cõmendat᷑: vñ matth.
ix.ca. Nonne legiſtis miſericoꝛdiã volo ⁊ non ſacrificium.

p ¶ Quia cõfiſus es in vijs.iĩ mittẽdo nũcios ad reges
esert ebelles aſſyrijs:qð fecit oſi tei Begi.
q ¶ Et i multitudine foꝛtiũ tuoꝝ.magis cõfidẽs de eij
iỹ̈ de deo: ppt hoc ſupple r Lolurget tumultus in
pplo tuo.i.ſonus cõfuſus fugiẽtiũ de pᷣlio: s ¶ Et oẽ
munitões tue.i ꝗbus cõfidebas t ¶ Uaſta.ſi.vaſta.ẽ
ſalmana ⁊c. Judi.viij.ſcribit᷑ ꝙ gedeõ debellauit cebee
⁊ ſalmana pncipes madian:⁊ captos occidit:eo ꝙ inter

è

C xj.

⁊ qꝛ tẽpus aduẽtus xpᷣi nõ erat ita ꝓpinquũ:ſicut tẽpus ſe
minationis appꝛopinquat tꝑi meſiis ſtatim ſequèetis:io v
dit: Innouate vobis nouale.q.d. Dec ſeininatio ſfrequẽta-
da a cõtinuãda donec veniat plenitudo tꝑis de quo dicit
Teẽpus aũt redrẽdi dñʒ donec veniat ⁊c.l.xpᷣus ſol iuſticie
ſʒ qꝛ ipi exhoꝛtati op

¶ MWiber

pendebit.i.ſuſpenſa ⁊ confuſa mente remediuʒ expecta
bit t ¶ Ad reditum meũ.ſ.per exhibitum beneficiũ
quod ab eis ſubtraxi:⁊ quia ibi ſuit lõgus tpis tractuj
ideo ſubditur: v¶ Jugum aũt imponet eis ſimul.i.
grauis ſeruitus ab aſiyrus. x. ¶ QAuod nõ auferet. qꝛ
captiuitas deceʒ

poſitũ ſecerũt:cum/p —, — ttibuüno ſuit re
maioꝛi pte legẽ xbiñn Nüt mane tra- C. XI. meit electos ei 7 cõedet ca uocata de aſſyr⸗
receperut: io ſubdit : Iſit: ptranſit rex iſrſquia pita eoꝝ. Et populus me ſeacebelutta

puer iirl ⁊ dilexi eum: ct ex
egypto vocaui ſiliũ meuʒ.
Aoͤcauerũt eoſ.ſic abierũt
a facie eoꝝ. Baal immola

Araſti) ipietatẽ:iniqᷣ
tatẽ meſſuiſtis.q.d.
nõ araſtis iuſticiã p⸗
ut exhoꝛtabar in ob
ſeruatõne legis: ſʒ po

tius ĩpietateʒ: qꝛ vba HH 2,
leg ñ ad declaratoes bane ſimulachꝛis ſacriſica
veritatis xpi ſz exto⸗ bat. Et go quaſi nutritius
te exponebãt: vt pz in ephꝛaiz:poꝛtabã eos ĩ bꝛa
qplurimis locis: vñ chijs meis: & neſcierũt q;

2 merito inidtatem cnrarẽ eos. In funicl adã
giſtis⸗ XI.

tmane. trahã eos ĩ viculis charita
tis.Et èro eis q̃ſi exaltãs iu
gũ ſuꝑ maxillas eoꝝ:&t de
clinaui ad eum: vt veſceret᷑
MNoõn reuertet ĩ trã egypti:

Hic icrepat᷑
ppius ꝓ ſe-
cuda igraritudine qᷓ
accipit᷑ reſpectu bñti
cij eductõnis ppli de

egypto ⁊ deductoi ꝑ Et aſſur ipe rex eb: qnoniaʒ
deſertü. eiſtud bů noluerũt ↄuerti. Cepit gla
ficiũ pceſſerit tpe bůius ĩ ciuitatibei:ct conſu

ficiũ poſitũ ca.pᷣcedẽ
ti:nõ tñ intẽtione: qꝛ
ad hoc facta ẽ eductio ppli de egypto vt induceret᷑ i terrã la
cte ⁊ melle manãtẽ. Pꝛeterea ſicut frequent᷑ dictũ ẽ i ſacra
ſcriptura frequent᷑ pus facta poſter ſcribunt᷑. Pñs igit᷑ ca
pitulũ i duas ꝑtes diuidit᷑:qꝛ pᷣmo ponit᷑ ppli vaſtatio pꝛo
ſua ĩgratitudine.ꝰ ponit eiuſdẽ cõſolationẽ ex diuina dul-
cedine:ibi Quo. Circa pmũ dẽ: a ¶ Sicut mane tranſit.
velocit: b ertrãſit rex iſrael i.regnũ iirl cito deficiet:
⁊ hoc ꝓ ingratitudine beneficij accepti: qð notat᷑ cũ dicit᷑:
exitus de egypto vt frequent᷑.õ.dictũ ẽ:iõ ſequit᷑: d ¶¶ Ex
ex egypto vocaui filiũ meũ.vnde exo.iiij.dicit dñs: Filius

₰

¶ Quia puer iſrael.pueritia hui ppli attendit᷑ fm S

me' pmogẽitus iſrł. e ¶ Uocauerũt eos.ſ. moyſes ⁊ aar
Si

7 alij ꝓphete ſequentes exhoꝛtãdo pplm ad bonũ.
abierüt a facie eoꝝ.i.retrocedẽtes a monitis eoꝝ:iõ ſequit
Baalim imolabaãt ⁊c. g ¶ Et ego quaſi nutritius ephꝛaiʒ
poꝛtabã eos.ſicut nutrix poꝛtat infantulũ. h ¶ Et neſcie
runt.i.ſe neſcire ſimulauerũt. i curarẽ eos.i.ꝙ gere
rem curã de eis beneficia exhibẽdo:⁊ i hoc apparet igrati⸗
tudo eoꝝ. k ¶ In funiculos adã trahã eos.i.i bñficijs ex
hibitis qꝗᷓ attrahũt coꝛ hois ⁊ ſũt q̃dã vincula dilectõnis.
¶ Et ero eis quaſi exaltãs iugũ ⁊cẽ. i.ſubleuãs laboꝛẽ eoꝝ
ſicut auriga qñ videt bouẽ oncre depᷣſſum ſubleuat iuguʒ:
vt alleuiatus vires reſumat ad laboꝛadũ:ſic dñs filios iſrł
afflietos in deſerto recreauit bñficijs educẽdo eis aqua
petra ⁊ ſimilia:vt meli laboꝛẽ itineris tolerarent. m¶ Et
declinaui ad eũ vt veſceretur.dando de celo manna: exo.
xvi. n ¶ Non reuertetur in terram egypti. ſic eniʒ fuit in
iunctum populo vt nõ reuerteret᷑ amplius in egyptuʒ que
rendo amicitias egyptioꝝ:ſed qꝛ tranſgreſſi fueruũt hoc vt
dictuʒ ẽ ca. pᷣcedenti:ideo ſequitur: o ¶ Et aſſur ipᷣe rex

eius.ipᷣm ſubijciciẽdo ſibi ⁊ captiuãdo, p ¶ Quoniãno
luerũt cõuerti.ad bonũ ſᷣm monita ꝓphetaꝝ. 4 Cepit

gladius.ſ.deuoꝛare habitatoꝛes ciuitatũ eius. r ¶ Et cõ/
ſumet electos.i.bellatoꝛes robuſtos. s ¶ Et populus me

¶ Poſt oñʒ abulabũt.ei obediẽdo. m

pẽdebit àd redim meũ. Ju
gũ aũt iponet eis ſil: quod
non auferet. Quõ dabo te
ephꝛaiʒ: ꝓtègã te iſrl. Qũõ
dabo te: Sicůt adama po
nã te:vt ſeboim. Cõuerſũ ẽ
ĩ me coꝛ meũ:parit᷑ ↄturba

cta de babylone.

. ns Die
ponit᷑ ppli cõſola

tio ex diuina pie
tate: ad qð oſien
dendum pmo ex
cluditur ppli me
ritũ cũ dicit᷑ in

ta ẽ penitudo mea. Nòn fſa ſona dei:
ciã furoꝛẽ ire mee. Non cõ TDes ohabo
uertar ut diſpdã ephꝛaim: nib' aduerſario

rum ſicut merui
iſti. 3 ¶ Pꝛote

gam te. ab aduer

quᷣoniã de ego:⁊ ñ hõ.In
mediò tui ſcus: et nõ ingre
diar ciuiatẽ. Poſt dñʒ am
bulabũt. Quũaſi leo rugiet

na eO et meniſti.
ipᷣe rugiet:⁊ fõꝛmidabũt

llij maris. Et auolabũt qſi ꝛrelvoncet b
auiſ ex egypto ⁊ q̃i colüba onarzevelebog
i. ʒ demerita tua

deberes in ppetuũ deleri 1 ſubuerti abſq; repatõe aliq

ſicut iſte due ciuitates adama ⁊ ſbo erde fundti
ſubuerſe cũ ſodoma ⁊ gomoꝛꝛa. c ¶ Cõuerſuʒ ẽ i me.
coꝛ meũ.i.nõ puniui te ſᷣm totã rigoꝛem iuſticie mee.
dZoturbata eſt penitudo mea.i.cõmota ẽ ſuper te

miſericoꝛdia mea. e¶ Non faciã furoꝛẽ ire mee.i. ri⸗
goꝛẽ iuſticie mee. on conuertar.ab intẽtione mi

ſericoꝛdie: g ¶ Ut diſpgam ephꝛaim.i: totalii deleaʒ

abſq; repatione. h ¶ Quoniã de ego.qui punitoneʒ

ad coꝛꝛectionẽ facio: iEt nõ hõ.q punit ad iteritũ ⁊
ad vindictã. i¶¶ In medio tui ſanctus.i.te ſanctiſicãs

Rk¶ Et nõ ingrediar ciuitatẽ.i. cultũ meũ nõ ponaʒ in

vnsa ciuitate im ſed per totũ mundũ:⁊ eſt hoc impletũ
tpe gr̃e in quo ſacrifici eccleſie offert vbiq; ⁊ nõ i vna

ciuitate tantũ:ſicut fiebat tpe veteris teſtamenti: extra

eniʒ hieruſalẽ nõ erat locus ſacriſicij:⁊ ppter hoc dixit
dñs malach.j.ca.A ſolis oꝛtu vſq; ad occaſũ magnuʒ
ẽ nomẽ meũ ĩ gẽtibus:⁊ iĩ oĩ loco offert᷑ ⁊ ſacriſicat᷑ no/
mini meo oblatio mũda. ꝓpi qð dixit ſaluatoꝛ: Joh.
iiij. Uenit hoꝛa in q̃ nõ i mõte hoc neq; hieroſolymis:
ſ.tãtũ adoꝛabitis patrẽ ſed vbiq;:iõ ſubdit᷑: Sed veri
adoꝛatoꝛes erũt qͥ adoꝛabũt patrẽ i ſpũ ⁊ vitate. Spᷣs
eni ẽ de ꝗ loco nõ circũſcribit᷑ nec ad locũ determinat᷑
C. Quaſi leo
rugiet ⁊c᷑. hoc aũt expõit ra.ſa.de meſſia futuro:⁊ quã
tũ ad hoc qð de xpᷣo exponit bñ dicit:ſed qdð dicit futu
rũ iã ẽ impletũ:qꝛ xpᷣs ꝗ dicit leo de tribu iuda apoc.
v.ca. Rugijt clamoꝛe ſue pꝛedicatõis in ſe ⁊ apoſtolis.
n ¶ Et foꝛmidabũt filij maris.i.hoĩes ſeculi huiuſiqð
eſt quaſi mare pꝛocellolum. o ¶Et auolabunt quaſi
auis ex egypto ⁊c⁊᷑.i.velociter venient ad fidẽ:qð ipletũ
ẽ a tpe aploꝝ a quo fides xpᷣi publicata ẽ ꝑ vniuerſum
oꝛbeʒ:ſicut plenius declaratũ fuit ſuper illud pᷣ.xviij.
JIn omnẽ terrã exiuit ſonus eoꝝ ⁊c.⁊ multi nõ ſolum

ſarijs quod non

¶ Quõ dabo te.

eelcheti
rnun
ponibvs. iele

vltuicllin B

ſonezmnule
ſl. oſpll
Sregypto poca
iſfliß neum.
Aairo
1 olaſur
oc ver
bum⸗
gweo vocan
ſri noihi
Sterminidau
ſedict: Hoct
ſimoio vrit me
heeqñ ex ßeept
igliereg pro⸗
ſtiensci man
ulpömmñget,
ſuaci figurauen
itpolamnone
u beein gooſa

ulue mneuspic

Iera,

— gtövocztei

popalusill
tione pite:
ſetedesalte
il quod roci
Fruca
nenttat
laguti

byuminthend
ebue ſitden
oerergafrare

Negräorptpzit
loeca iupa diſ

Poſau maliciade

PMimilerico⸗

frres:qe mo m

iibi n ytero

nmn Pꝛima ae
Abuk pennib
inihierobog

fgoncdauce
llgl i eg.
luſbeicans:
megptiag⸗
ihlundno
ſorinenta

1 Wglcie
10 hgie 4
0 Mudeſe
. alungng
ded W
uüupin

4 mcnte
hunſ

21. c(Cartis
ingoreniuſtnnr

ncal. conmnih
taitminn
runinii
ue oenn
hömiin
miſnauitinn
Liaimiim⸗
—
rnint in
—
nutuiſ,
bopntr llui
ttum ſ.

de getib ſed etia de iudeis regni iude ⁊ regni iſirł p oꝛ⸗
bẽ diſpſis:ouerſi ſũt ad fidẽ. p ¶ Et collocabo eos in
domibus.i.ĩ eccleſijs vbiq; ꝑ oꝛbẽ terrarũ edificatis: 2
poſtea ĩ celi mãſionibꝰ: Joh.xiiij. In domo patris mei
mãſiones multe ſũt ⁊c. ¶ In cap.xi. vbi dicit in po⸗

ſtüla: IJdeo ſbdit
Ex egypto voca .
ui fliu meum. de fra aſſyrioꝝ:᷑t colloca⸗
.- ali ſup bo eos i dom ib ſuis dicit
bum: Ex Ircũndedit me phꝛa
1 pto vocant An in negatõe: èt in do
pᷣtermittẽda:que om iſtt. Judas ãt teſt
ſic dicit: Poc te· deſcẽdit cũ deo: ⁊ cũ ſcis ſi
ſtimõio vtitk mar deli. Ephꝛa paſcit vẽtũ:è᷑t

ãgeli ex egyptoẽ ́MRDMVN
dit ieſus cũ matre ad terrã iſrael: qꝛ hic typice referunt᷑
ad xpᷣm:tñ qꝛ typũ habuerũt ſaluatoꝛis: nõ ꝑ oĩa opa
ſua eũ figurauerũt:typ.n.pꝑtẽ idicat:qð ſi totũ pᷣcedit
ĩ typo iam non eſt typus ſed hiſtoꝛie veritas appellan-
da. Hec in gloſa.¶ In eodẽ ca. vbi dẽ ĩ poſtilla: Et po
pulus meus pẽdebit. ¶ Additioo.
NIttera hebꝛeoꝝ ĩ hoc loco ẽ aliqualit᷑ obſcura:
tñ recte cõſiderãti videt᷑ ſic tin referenda: Et po
Apulus meſuſpenſus ẽ ad rebellionẽ meã: ⁊ ad
altũ vocãt eã:ſimul nõ exaltabit᷑.cuũſnia talis eẽ videt᷑
ꝙ populus ille q vocabat᷑ a ꝓphetis ad altũ.ſ.ad emẽ/-
ationẽ vite: ſemp erat ĩ hoc ſuſpẽſus nõ recte intẽdẽs
ſed tẽdẽs ad rebellionẽ:vñ nũquã ſil tendebat in altu
ad quod vocabat᷑. ebin X
Ircũdedit me. Hic incipit.xij.ca.ſᷣm hebꝛaicaʒ
veritatẽ ĩ quo ppls decẽ tribuũ increpat᷑ de ter
tia ĩigratitudine:q̃ reſpicit beneficiũ impenſũ ia
cob patriarche nõ ſolũ ꝓ ſe ſʒ etiã ꝓ poſteris:quo bene
ficio abuſe ſũt decẽ tribus erga deũ ipᷣm ꝓ idolis dimit
tẽdo:⁊a erga fratres ſuos duarũ tribuũ eos multiplicit
pſequẽdo:vt pʒ iij. Regũ ⁊.iiij.ĩ plurib locis: ꝓpt qð ĩ
hoc ca.iuxta bñficiũ iacob impenſũ deſcribit᷑ ingratitu
do ſeu malicia decẽ tribuũ:⁊ pᷣmo generalit᷑:ꝛ ſpãliter:
ibi Si galaad.Pꝛima ĩ duaſ:qꝛ pᷣmo ponit᷑ malicia po
puli:2 miſericoꝛdia dñi:ibi Et ego dñs. Pꝛima adhuc
ĩ tres:qꝛ pᷣmo malicia ppli pᷣmittit᷑ bñficiũ dei inipo/
nit:ibi In vtero.ꝭ ſcriptura ad pᷣmũ reuertit᷑: ibi Cha
naan. Pꝛima adhuc ĩ duas.qꝛ pᷣmo ponit᷑ decẽ tribuũ
culpa:2 pena:ibi Ephꝛaim paſcit. Circa pᷣmũ di in per
ſona dei: a ¶ Circũdedit me.i.me deluſit

gatione. dauid ſerui mei dicẽdo: Nõ ẽ nobis ꝑs in da-
uid ac.iij. Reg.xij.Et in negatõe nomis mei.dicẽdo de
idolis fabꝛicatis:Iſti ſũt dij tui iſrael ꝗ eduxerũt te de
terra egypti.⁊ qꝛ hieroboã induxit ad hãc negationem
duplicem pmo tribũ ephꝛaim:⁊ cõſequent alias noueʒ
iõ ſubdit᷑: O ¶ Et in dolo domus iſrael.ſed qꝛ trib iu
da ſtetit in veritate cultus diuini ꝑ longa tpa: iõ ſbᷣdit᷑:
e ¶ Judas aũt teſtis deſcẽdit cũ deo.in hebꝛeo hĩ: Ju⸗
das aũt adhuc potens cum deo.quia licet diminutum
fuerit regnum ſuum:tamen adhuc habuit poteſtatem
ſuper tres tribus.ſ.iude:beniamin:⁊ leui:quia ſacerdo
tes ⁊ leuite per regnũ iſrael diſperſi in ciuitatibus ſibi
aſſignatis a ioſue dimiſerũt eas nolentes vitulos cole/
re ⁊ habitauerũt in regno iuda vbi remanſerat dei cul
tus:iõ dẽ: Potẽs cũ deo.i.q eſt ſanctus ⁊ fidelis implẽ/
do pꝛomiſſa:ideo ſubditur: Et cuʒ ſanctis fideli quod

im.i.hieroboã pᷣmus rex de tribu ephꝛaiʒ. c¶ In ne

exponit ra.ſa. ditens.i.cum deo ſancto ⁊ benedicto: ⁊ hec
expoſitio eſt multum conſona fidei noſtre licet pꝛeter eius
intentionem:hic enim expꝛimitur articulus ſancte trinita
tis.per hoc eniʒ de deo dicitur: Cum ſanctis fideli: ꝑ no
men plurale quod cõiungitur ſingulari innuitur recte plu-

ralitas perſonaruʒ in
„„SDU vnitate eſſentie. Ad
ſegꝗt feſtũ. Lot die menda hanc expoſitionẽ po
ciũ ⁊ paſtitatẽ multiplicat. rrabi t lſlalio
Et ſech cũ aſſyrije iijt t ole e ¶udas aut teſti⸗
um ĩegyptũ ferebat. Judi ſcllʒ veritatj per poc
ciũ 5 dſñi cʒ iuda:Et viſita quod rertau cultuz
bo ſũꝑ iacob. Jur vias e? diuinũ. f¶Deſcen⸗
èà iuẽ̃ adiuẽtões ei rẽddet dir. per hocquod e

regnũ fuit diminutũ
quia tamen cultum
dei retinuit:ſubditur
⸗ „ LCuz deo. Hanc autẽ
litterã aliqui expoſitoꝛes noſtri exponũt de fidelitate tribꝰ
iude que pᷣma poſt moyſen intrauit mare rubꝛũ:⁊a ſic dicit
Judas teſtis.ſ.veritatis a moyſe dicte:Deſcendit.ſ.poſt euʒ
in mare rubꝛum: Cum deo.i.ſecũdũ mãdatũ diuinum:Et
cum ſanctis fidelibus.i cum moyſe ⁊ aaron. Sed hec expo
ſitio videt᷑ falſa:eo ꝙ in hebꝛeo non habetur fidelibus iĩ plu
rali:ſed ſideli in ſingulari: Pec aũt expoſitio nõ habet con
ſequentiam ad pᷣcedẽtẽ lr̃aʒ:ſed pᷣma expoſitio ẽ ſ̃m verita
tẽ hebꝛaicã ⁊ cõſona fidei catholice ⁊ cõ equenter ſe habẽs
ad lr̃am immediate pᷣcedentẽ. g ¶ Ephꝛaim. Hic cõſequẽ

ei. In vio ſupplatauit frẽm

ter ponit᷑ ppli decẽ tribuũ pena:⁊ pmo i bonis poſſeſſis:cũ

dicit᷑: Ephꝛaim paſcit ventũ.in penã eni pᷣdicte duplicis ne
gationis fuit multũ afflictus a circũſtantib populis:⁊ ma
xime ab aſſyrijs a ꝗbus fuit pᷣmo ſub tributo ſubiectus: æ
poſtea captiuat.iiij.reg.xvij.⁊ ſᷣm hoc dicit᷑: g ¶ Ephꝛa*
im.i populus decem tribuũ ſic noĩatus: eo ꝙ hroboom
pmus rex fuit de illa tribu vt pꝛedictum eſt: 2 aſcit

ventum.ſuperbis aſſyrijs reddẽdo tributũ. i ¶ Et ſequit
eſtũ.i.egyptũ q̃ eſt in plaga auſtrali reſpectu iudee: ⁊ ſic in
calidioꝛi regione.Oſee enim rex iſrael querẽs liberari a tri
buto aſſyrioꝛum miſit nũcios ad regẽ egypti cũ munerib
magnis:vt eius auxilio liberaret᷑:vt hẽ.iiij. Reg.xvij.Uk
Tota die mẽdaciũ ⁊ vaſtitatẽ multiplificat. mẽtitus enim
fuit regi aſſyrioꝝ cui iurauerat ſub tributo ſeruire: ⁊ per
hoc incurrit vaſtitatẽ ⁊ deſtructionẽ regni ſui:quia rex aſ⸗
ſyrioꝛum perpendens ꝙ volebat ab eius ſeruitute recedere
terrã eò vaſtauit:⁊ ipᷣm finalit captiuauit. l ¶ Et fedus cũ
aſſyrijs inijt.hꝰ ſubdit᷑ ad exponedũ qð dictũ ẽ obſcuri de
pacto qð firmauit cũ rege aſſyꝛioꝝ ð reddẽdo ſibi tributũ
m ¶ Et oleũ i egyptũ ferebat.i.p nũcios mittebat cũ alijs
munerib vt liberaret᷑ a pᷣdicto tributo: ⁊ qꝛ ex hoc ſecuta
eſt captiuitas regis ⁊ regni vr dictũ ẽ:a qꝛ hoc fuit in ꝑte ꝑ/
ſecutionis regni iude quã regnũ iſrł ſibi itulit: iõ cõcludit:
n Nudiciũ 5 dñi. in punitione ephꝛaim b Aũ iuda.i.
ꝓ iuda. p.¶ Et vilitatio.i.punitio dei 4 up iacob.
i.ſuꝑ regnũ iſrlł:eo ꝙ iacob ⁊ iſrl ſũt noia ſynonyma:Geñ.
xxxij. r ¶ Juxta vias ei.i.oꝑa. s Erlun a adiuẽtões
eb.i pſecutoe iude ⁊ vituloꝝ fabꝛicatõe. t ¶ Reddet ei pe
nã debitã iferẽdo. v¶ In vtero. Hic ↄſequẽt ponit bñſiciũ
pꝛiarche iacob ipenſum:cuius decem tribus erãt ingrate:⁊
ponit hic duplex beneficiũ:vnũ ante natiuitatem:cũ dicit᷑:
v¶ In vtero ſupplãtauit fratrem ſuum.collidebant᷑ enim
in vtero matris:Geñ.xxv.⁊ cum mater dominum conſu/
leret de iſto conflictu:reſpondet dominus: Duo populi ex
ventre tuo diuidentur: populuſq; populum ſuperabit et
maioꝛ ſeruiet minoꝛi ⁊ cetera. Secunduʒ beneficium fuit
poſt nanatiuitatem in etate iam adulta:ideo ſubditur:

F——

¶ Liber

a ¶Et in foꝛtitudine ſua directus ẽ cũ angelo.de hac lucta
dixi plenius: Geñ.xxxij. aliqd tñ ẽ repetenduũ: eo ꝙ aliquid
hic addit qð ibi dimittit. Sciẽdũ igit᷑ ꝙ ſᷣm rab.ſa.⁊ allos
pebꝛeos ille angelus erat cuſtos eſau: ꝓpter qð gelans ꝓ eo
voluit iĩpedire iacob ne traãſirʒ i irã ꝓmiſſioij ad obtineduũ

bñdictones ⁊ pmoge
nita iſaac i piudiciuʒ —ů SYêDBͤ . .
el eſ dñs rars ſoꝛn ſuũ: ẽt in foꝛtitudine ſua di
tudine tuc cotulit ia- 3 gcn IAH
cob ꝙ no potuit eum ectus Cen angelo⸗. E u
ipedire ſed magis ia luit ad agelũ: ⁊? coõnioꝛtat
Ans en 3 „ re F „. „-
cob ualuit: io ; h: E. AAléuit: t rogauit eũ. In
Rirern era angaol. bethel ineni⸗ ibi locu
uctauit cũ eo: Et in“ pę ſcũ. Et vmin d
lunt gſangeüertd ———
oꝛtatus ẽ. qð videns ee ein Ee
angelus Flnit: eo ꝙ Et tu ad dnm Den tun con
nõ poterat eũ ipedire uerteris. Mißicõꝛdiã ⁊ iu
Et rogauit.vt dimit· qiciũ cuſtodi ⁊ ſpera ĩ deo
teret eü ſm ꝙ oꝛ geñ.
xxxij. Dimitte me iaʒ „

auroꝛa ẽ ⁊c. querẽs dilatõnẽ de ſnia dei ſuꝑ iura benedictõ
nis ⁊ pmogeniture:ioõ ſubdit in ꝑſona angeli: In bethel in
uenimꝰ eũ.ſ.deũ:Et ibi loquet᷑ nobiſcũ.determinans hanc
cãm:⁊ talis ẽ lr̃a hebꝛaica.Pec aũt expoſitio cõtinet aliqͥ i-
cõueniẽtia. Pꝛimo qꝛ ſᷣm dictuʒ hebꝛeoꝝ ille angelus erat
bon':eo ꝙ erat cuſtos eſau:de aũt ia ante dixerat ipᷣi iacob
Reuertere in terrã natiuitatis tue:Geñ.xxxi.nullo aũt mo
veriſimile ẽ ꝙ angelus bonus vellet executionẽ diuini mã-
dati impedire: cũ eius volũtas ſit oino cõfoꝛmis volũtati
diuine:nec põt dici ꝙ angelus ſanctus ignoꝛaret reuelatio

nẽ factã ipᷣi iacob:tuʒ qꝛ reuelatões fiũt hoib mediãtib ꝰan

gelis:⁊ io illa q̃ hoib reuelant᷑ pus a ſactis angelis cogno/
ſcuntur:tuʒ quia iacob reuelationẽ ſeu mãdatũ dei pᷣdictũ
narrauerat vxoꝛib ſuis rachel ⁊ lye: Geñ.xxxi. talia vero
nõ latẽt angelos quoꝝ: cognitio no impedit᷑ ꝑ diſtãtiã loca
lẽ. Itẽ angelus expiens tãtã foꝛtitudinẽ in iacob vt dicunt
hebꝛei: ignoꝛare nõ potuit ꝙ eẽt a deo:⁊ ꝑ cõſequẽs nullo
modo de hoc fleuiſſet:nec dilatõeʒ de iure benedictõis ⁊ pᷣ
mogeniture determinãdo q̃ſiuiſſet cũ volũtas epſit totalit
cõfoꝛmis volũtati diuine: ꝓpi qð ſicut dixi geñ.xxxij. ille
angelus fuit cuſtos iacob:⁊ ex volũtate dei in coꝛpe aſſum
pto apparuit ſibi:vt nõ ſolũ verbo ſed etiã ſenſibili ſigno
aſſecuraret eũ de eſau fratre ſuo quẽ nimis timebat:⁊ ideo
poſt luctã in qua finxerat ſe nõ poſſe pᷣualere iacob dixit:
Si foꝛtis fuiſti ↄ deũ.i. angelũ a deo miſſũ:ꝓpi qð dicit
de pticipatiue:q;to magis ↄ hoies pualebis.i.O eſau cũ fi/
lis ſuis:nec tñ illa fictio angeli fuit mẽdaciũ: ſicut nec illa
qua dñs finxit ſe longius ire:Luc.xxiiij.qꝛ ꝑ fictionẽ ange/
li ſignificabat᷑ veritas futura: ppls deſcẽdẽs de iacob pꝛe
naleret pplo deſcẽdẽti de eſau:ſicut ⁊ ꝑ hoc ꝙ dñs finxit ſe

lõgius ire ſignificauit ꝙ adhuc erat loge ſeu pegrin a diſci

puloꝝ mẽte:vt exponit beat Sꝛego.homel.xiij. Igit ſʒ hꝰ
exponẽda ẽ hec lr̃a. a ¶ Et in foꝛtitudine ſua.i.quã habe
bat a natura ſua ⁊ nõ datã a deo ad hoꝛã vt dicũt hebꝛei:
b ¶ Directus ẽ cũ angelo.luctãdo cũ eo. c ¶ Et inualuit
ad angelũ.nõ ſᷣm exiſtẽtiã ſʒ ſᷣim apparẽtiã ꝑ angeli fictõnẽ
q ſic ſe habebat quaſi eũ ſupare nõ poſſet:abſq; tñ falſitate
⁊ mẽdacio vt dictũ ẽ. d ¶ Lofoꝛtatus ẽ ꝑ bñdictõem an/
geli ſibi datã:ſᷣm ꝙ dẽ geñ.xxxij.Et bñdixit eũ ĩ eodẽ loco.
e ¶ Fleuit.ſ.iacob f Et rogauit eũ.i.deuote ⁊ cũ lachꝛy
mis rogauit eũ vt dirigeret eũ in via ⁊ cuſtodiret:⁊ ſic fcm
ẽ:iõ ſubdit᷑: g ¶ In bechel inuenit eũ.ſ.deũ cũ angelo.
h ¶ Et ibi locutus ẽ nobiſcũ.qꝛ ibi deus in pñtia angeli di
xit ei:Ego deus oĩpotẽs:creſce ⁊ multiplicare.⁊ ſbᷣdit᷑: Ter
rãq; quã debi abꝛaaʒ ⁊ iſaac dabo tibi ⁊ ſemini tuo.Et ad

hũc itellẽʒ põt applicari lr̃a hebꝛaica cũ dẽ: In bethel⸗

ueniem eu.vt ſit vbũ angeli denũciãtis iacob deũ ſibi

apparituꝝ i bethel:Geñ.xxxv. Et ibi loquet᷑ nobiſcũ.

replicãs benedictões patrũ tuoꝝ ſuꝑ te ⁊ ſemẽ tuũ pꝛo
qbego rogaui eũ.Angeli eni ꝓcurãt bonũ ſue cuſtodie

cõmiſſoꝝ.Ci
ð Et dñs deus exer
tuo ſemꝑ. Chànaã ĩi manu cituum.i. angeo
en ſtatera doloſa: calüniaz rum. . Te
dilexit. Et dixit ẽpꝛhaim: ius iacob: u⸗
Aerũtñ diues effeci ſũ: in qꝛ habuit deum
ueni idolũ mihi. Omnès ſemꝑ i memoꝛia:
laboꝛes mei non iuenient u enamnan dei
mihi iniqtatẽ: quã peccaui rabat inqutum

et ego dñl de; tu ex tra egy
pti. Adhuc ſedẽ te faciã in
tabnacul:ſic ĩ dicb feſtitat.

deus iacob dice/

phete memoꝛat
iuſticiã iacob pꝛi
eurrche vt eã poſte
ri imitent᷑: iõ ſdit᷑: I ¶ Et tu.ſ.ppls iſrael. m ( Ad

dñʒ tuũ deũ cõuerterij.ſi iacob imitari ſtudueris:⁊ ſb

dit᷑ modus ↄuerſionis: n iſericoꝛdiaʒ ⁊ iudiciũ

cuſtodi.qꝛ miſericoꝛdia ſine iudicio puſilianimitas ẽ:⁊

iudiciũ ſine miſericoꝛdia crudelitas . o ¶ Chanaan.
hic ſcriptura reuertit ad ſcribẽdũ maliciã decẽ tribuuʒ
quãtũ ad cupiditatis viciũ dicẽs: Chanaan i manu ei
ſtatera dololſa.⁊ nõ eſt hic chanaã nomẽ ꝓpꝛiũ:qꝛ cha
nanei de terra illa erãt expulſi:ſʒ eſt nome appellatiuũ

ſignificãs mercatoꝛẽ:ſicut ⁊ ꝓuer.xxxi. Syndonẽ fecit

⁊ vendidit:a cigulũ tradidit chananeo. p ¶ Et dixit
ephꝛaim.i.populus decẽ tribuũ:vt ſupꝛa dictum eſt:
lerũtamẽ diues effectus ſum. abſq; ſeruitute dei
nueni idolũ mihi.i.aurũ ⁊ argẽtũ quod eſt idolũ
cupidi:ſᷣm ꝙ dicit gloſa:vnde ĩ hebꝛeo habetur hic: In
ueni cenſum mihi.i.facilit᷑ acqſiui. s ¶ Omnes labo/
res mei nõ inueuient mihi iniquitatẽ.i.quãtũcunq; la
boꝛaſſẽ coꝛpoꝛalit᷑ nõ acqſiuiſſem tantã pecuniã quam
ꝓphete vocãt iiqtatẽ:maioꝛ eni peccunia acqrit᷑ ꝑ frau
dẽ vſure:qᷓ; ꝑ laboꝛẽ coꝛpoꝛalẽ. Ra.ſa.exponit dicens:
ꝙ hic eſt modus loquẽdi decuratuj vbi opoꝛtet alquid
ſuppleri ſicut.ij. Reg.v.dicitur: Pꝛopoſuerat enim da
uid in die illa:qui percuſſiſſet iebuſeũ ⁊c. ⁊ non fit ibi
aliqua mentio de remuneratione ſecundum hebꝛaicaʒ
veritatem:ſed ſupplendũ eſt:fiet magiſter militie: ſicut
expꝛimitur pꝛimo paralypo.x.⁊ eodem modo hic con
tinuando littere pꝛecedenti:Inueni idolum mihi. ſic di
cis: 7 tu deberes dicere: s ¶ Omnes laboꝛes mei. ideſt
diuitie mee: t ¶ Non inuenient mihi iniquitatemi.
non poterunt expiare iniquitatem meam: ⁊ ſic eſt ver/

bum dei vel Bopheg Ag etid in populo iſrael vici/

um cupiditatis: v ¶ Et ego. Poſtquam delſcripta eſt
malicia populi: hic iuxta eam ponitur gratia dei: vt
maioꝛ appareat iuxta ſuum oppoſituʒ: ⁊ continuatur
ſic littere pꝛecedenti: Licet iniquitates tue ſint magneꝰ
inexpiabiles per te: v ¶ Et ego dominus deus tuus
de terra egypti ideſt ab illo tempoꝛe quo inde redemi
te: a legem tibi dedi: ⁊ peccata poſſum remittere ti-
bi. x ¶ Acdhuc ſedere te faciam in tabernaculis.
quod exponit Rab.ſalo.ſic: Tempus erit in quo aufe⸗
ram te a ſtateris doloſis ⁊ faciam te ſedere in ſynago/
gis ⁊ ſcholis cũ auditoꝛib diuie legij:⁊ hfuit adipletũ
qñ oñs vocauit de teloneo mattheum: Maich. ix. c. ⁊-
ð actib public Echekk lu.xix.⁊ ↄſilej ad ſuũ diſciplatũᷣ
V¶ Sicut in dieb feſtiuitatis.ĩ ſabbatis.n.ↄueniebat i

bat᷑:⁊ ẽ verbuʒ ꝓ

ſupgeindt
lenitßlagiin
niisdieh'
tiodetpehu

nſioninnli

liuati ppbe⸗
eno ütlocull
ad ies neſſie

ſpyehrlippeer

is ploenun

lali. ((Eti
nunn ,pharuz.
ihopert'eop:

ſzi pfiguratus
ytitoꝛmatde eue

de coſta ade fi

Arata eſt foma

expi doꝛmſetis
iqrucer , degu

ſone ione ivetre
cai nibus dieb'
IInb'noctib ſe⸗
Pultura ppi: m
gnoddimanh.
Pi. 1ſicdemul
Alis poſſet exen

.

Pllicani. e

Galaad. yier
pationez malic
populidecemn
buũ generaliehe
cuhabitarons

ſpilit ingrprkoe⸗
uum hncponle
fugkob A
ulupllhie ſi qi
mntritde gurn
Ubiuisigelaad e
iintepercic ibi

pad angmentz

Nlitadine virulo

Mlarig corum
. 1 fugttia
Uubdeibüficii.

igtiacob iregt
iifienih
h. eoßs ſbi
ocun

Iſee: Niij

n ſyna pogis iudei ad audiẽdã doctrinã diuine legis: ſic dicit in poſtilla:Uerũtamẽ diues effectus ſum. ¶ Additio
Adibentrti⸗ „ faciebat xpᷣlani in pmit ua eccleſia 71 modo f. aclut i doꝛ Oc qð di: Uerũtñ diues effectus ſum iueni cẽſuʒ
lntſnigi, minicis dieb'. a 4 Et locutus ſuʒ ſuꝑ ꝓphetas.i.p p mihi ⁊c᷑.videt᷑ cõtinuari cũ hoc quod dixerat ſta
rübeiſ Phetas de tpe hui vocationis qð ẽ tẽpus gre. b ¶ Et tim ſupꝛa: Chanaã i manu eius ſtatera doloſa ac
dönſſrſe tgo viſionẽ m łtiplicaui.qꝛ ſic dicit ra.ſa.ſuꝑ cach arid Iſto modo mercatoꝛ q ꝑ fraudẽ ſtatere calũniat᷑ voloſe ali
Kin Uninerſi pphe⸗ s : gaudet ex hoc
R te nõ ſũt locuti ni tobegſine borg
– n0 cunn ſit diues ſine hoc ꝙ i

4 N ½ E , „ . „ 1
mn i ſi ad olen mellie Et locutus ſum ſuꝑ ꝓphe/ roꝛ inuaſit iſrl: t deliqt in ueniat eüy iniqtas: qꝛ
mdeld tipus 1i denun Las: et ego viſionẽ multipli baal èt moꝛtuuſ ẽ. Et nunc ber vorehrio Be laten
n ciädu. cA Eti caui:ct i manu pphetax àf addiderũt ad peccandu: ſe Iẽz plane cũ icit de
r manu ꝓphᷣaruʒ. ſimulavſuʒ. Si galaad ido cerũtq; ſibi cõflatile de ar rũtamẽ diuej effectuſ
Riun 66 ioe, lũ ergo ſruſtra erant in gal gento ſuo:quaſi ſimilitudi ſum: inueni cẽſuʒ mi
1 in See gal bôb imolãtes. Raz et nez idoloꝝ. Fàctura artiſi bi ſ. mõ pꝛedicto: Et
1

ürbm ſuz.i. pᷣfiguratus . ea Re eien ſic oẽs eii .
iza viformatoeeue altaria eop quaſi acerui ſu cũ totuʒ ẽ. Mis ipi dicünt: ſic es dcresmart.
r de coſta ade pf p ſulcos agri. Fugit icoꝛ Immoͤlate hoies viulos ns inuenient mihi i
Wein gurer⸗ ſerne in regionẽ ſyrie: et ſeruiuit adoꝛãtes. Iccircò erũnt qᷓ icnareſ peo decul
„ ak minie cc lat iſrłin vxoꝛẽ:⁊ in vròꝛẽ ßua ſi nubes utina: ⁊ ſiẽ roſ tationẽ pᷣdicti doli.
niiin nexpi voꝛmietis iſrl in vxoꝛẽ:⁊ in vxoꝛẽ ſua ſi nubes matutina: ⁊ ſic roſ u bor i ſuſſieir S

mhnie äcruce: a deguu Uit. In ꝓphẽeta autẽ ẽquxit matutin pᷣteriẽſ. Sicut pul deu g oia ſerurat: io
Mbif. tionẽ ione ĩ vttrre dñs iſrl de egypto:ct in ꝓ uis turbine raptus ex area ſubdit: Ego dñs de
nſrun ceti ibas debe⸗ pheta ſeruat ẽ.Ad iracun 7 ſicut fſumus de fumario. tuuſ.q d. qʒᷓ hoib'iſta
lnn unulturarpi: om diã me puocauit ephꝛaim Egò aſit diſ de tu ex terra enc NAn.
Bhuod o' matth · i1 amaritudinib ſuis:ct ſan- egypti: et deũ abſq; me ne iñ mibi. ¶ XII.

e. 0 he quod dẽ matth ED 1 12 E Aaquente.
EnIG xij. ⁊ ſic de muli guis er ſup ũ veniet:vt ob ſcieſt& ſaluatoꝛ nõ ẽ pꝛeter 1 tpi icrepat
u mmſ alüs poſſet E ꝛobꝛiũ eb reſtituet ei dis me. Egò cognoui te ĩ deſer 1 populus de
— ee de'ſuus. Ca. xIII. to in terra ſolitudinis. Yvu? quarta Sratitine
tpn an aad. P'icre⸗ e4, . ia ſua qdin pleti ſũt: circa dei beneficiũ: 2
ur i n Ppationez malicie O quẽtẽ ephꝛaim hòꝛ paſcua ſua idim p leti ſüt: diuidit᷑ i duas ptes:
bmnm. )S populi decem tii 0.. H l „qꝛ pᷣmo ponunt᷑ ppli
ünigutun buũñ gener alii hic icrepat᷑ ſpalii qtũ ad ciuitatẽ galaad maleficia:a2ꝰ p cõtrariũ dei beneficia:ibi Ego autem. Circa
un. miglun cunhabitatoꝛes peſſimi erãt: vt dictũ ẽ. S. ca.vi.⁊ iõ h pꝛimum di: a ¶ Loquẽte ephꝛaim.i hieroboaʒ dicente
rzaiglti ſpãlit᷑ increpat᷑ de idolatria:⁊ pᷣmo arguit᷑ hoc viciũ:2 de vitulis.iiij reg.· xij. Iſti ſũt dij tui iſrl ꝗ eduxerunt te de
ebeb harr iuxta hoc ponit᷑ erga pꝛiarcha iacoh dei beneficiñ: ibi terra egypti:vt pplus eos coleret: bborrn timoꝛis
i Orti Fugit iacob. Circa pᷣmũ dicit᷑: e ¶ Si galaad idoluz. c ¶ Inuaſit g maioꝛibus ſibi cõſentiẽtibꝰ ppls timu/

initii accipit hic ſip quia: ꝓpi qð cõcludit: f¶ Ergo fru it eireſiſtere. d ¶ Et deliqt in baal. q.d. nõ ſuffecit ei cole
—R ſtra erãt ⁊cʒ. erat.n. galaad vltra ioꝛdanẽ: 2 galgal cirra re vitulos:ſed etiaz idolum baal coluit poſtea: ſicut pʒ.iij.
ivecnszuh 7 quãuis ĩ galaad eẽnt idola:tñ cũ hoc trãſibat ioꝛda æ iij Reg. e ¶ Et moꝛtuus eſt. moꝛte culpe q̃ ſepat a deo
nẽ ad exercẽdũ ibi iqolatriã que ibi vigebat: vt dicuʒ dq eſt vita p eſſentiãa. fᷣ ¶ Et nũc addiderũt ad peccãdum.

ule ẽ ſupꝛaiiij. ca. g¶ Bob imolãtes. ſ⸗ acerdotes.n. ido/ multiplicado ſibi idola diuerſaꝝ gentiũ. g ¶ Factura ar
nn lozr ad augmentadũ queſt ſuũ fecerũt ibi iqola ad ſi· tificũ totũ ẽ nihil habẽs numinis aut virtutis. h ¶ Dis
S vin militudinẽ vituloꝝ ĩ bethel ⁊ in dan exiſtẽtiũ. h¶ Nã ip̃i dicũt.ſ ſacerdotes idoloꝝ ppter queſtũ: i ¶ Immola
lit altaria e erant qſi acerui ⁊c᷑ʒ.i.totalit᷑ deſtruen late hoĩes.io vos hoĩes immolate ⁊ offerte: R ¶ Clitu⸗
ſann n tur. i ¶ Fugit iacob. hic iuxta ppli viciũ ðſcribit᷑ erga los adoꝛãtes.ſicut pᷣcepit rex. l¶ Iccirco.i. ppi iſtas ma-
iungin. iacob dei bñficiũ exhibitũ ei ĩ ꝑſona ppꝛia:cum dicit: licias: m ¶ Erũt quaſi nubes matutina ⁊ci. cito veniet

„ „ „ „ „ Y »„ . „ „ „ 5„ . „
Gbn⸗ Fugit iacob ĩ regionẽ ſyrie.⁊ hoc de conſilio matris ne ceoꝝx occiſio e unan gie celeritas deſignatur om⸗

e . g: def a i ic ecõtrari
= ab eſau ĩterficeret᷑:geñ.xxvij. ⁊ de volũtate patris: genñ. nia iſta. n ¶ Ego autem hic ecõtrario ponunt᷑ dei benefi

Dnulkren xxviij. et dñs ſibi apparuit ĩ via dicẽs: Ero cuſtos tuꝰ cia qui pluit ſuper gratos ? ingratos:Matth. v. Qui plu
aunhineen quocunq; perrexeris.geñ.xxviij. k ¶ Et ſeruinit iſrl. it ſuper iuſtos iniuſtos.⁊ diuiditur in duas partes: quia
+— 6 i.iacob alio noie vocatus iſrk: I ¶ In vxoꝛẽ i. ꝓpter pꝛimo recolit᷑ beneficium pꝛeteritum: : pꝛemittit futurum
inn vxoꝛẽ habẽdã:geñ.xxix Et ĩ vxoꝛẽ ſeruauit. hebꝛei di ibi de manu moꝛtis. Pꝛima in duas:quia pꝛimo ponitur
Numnulſt . cũt: Expectauit.ſeruiẽdo ſeptẽ annis añꝙ ſibi daret᷑: igratitudo de beneficio: ⁊ iuſta dei punitio:ibi Et ego ero.
mmnſ ad igẽ refert lr̃a nr̃a:cũ di: m eruauit.ſ. pactum CLirca pꝛimum dicitur in perſona dei: n¶Ego auteʒz do⸗
guzi initũ cũ laban de ſeruiendo ſibi ꝓ filiabus ſuis. Conſe minus deus tuus de terra egypti.quaſi diceret: obſignatuj
uni Gennp quent᷑ ponit᷑ dei bñficiũ exhibitũ iacob i ſuis poſteris: es mihi ſeruire ex tempoꝛe quo inde te redemi. o er de
vniutal⸗ cũ di: n In ꝓpheta aũt.i.ĩ moyſe: o ¶ Eduxit do um abſq; me neſcies ſic enim pꝛecepi tibi in monte ſynai:
zuß u min iſr! dẽ egypto.vt pʒi exodo. p¶ Et ĩ ppheta ſer Exo.xx. Non habebis deos alienos coꝛam me: Et
ſmn nim uatus ẽ.ſ.ꝑ oꝛonẽ moyſi deo volente ipᷣm interficere p ſaluatoꝛ nõ eſt ꝑꝛeter me. qui de manu amalech te ſaluaui
blumnn fabꝛicatõe vituli:exo.xxxij ⁊ de illis beneficijs ingrat · Exo.xvij. q ¶¶ Ego cognoui te in deſerto dans tibi man
— fuit populus decẽ tribuũ:iõ ſubdit᷑: q¶ Ad iracũdis na de celo: ? ¶¶ Juxta pa cua ſua. ideſt ita laute pꝛo
. iriſa, me ꝓuo.ephꝛaim ĩ amari.ſuis.i.idolatrijs: CES uidi eis: ac ſi eſſent in terra fertili ſibi pꝛomiſſa: 2⁊ mu
irhiuc, guis eb.i.quẽ effudit de innocẽtibus: s ¶¶ Super euz tatur hic mo us loquendi de ſecunda perſona ad ter⸗
hpi, veniet. per debitã ⁊ duram puuitioneʒ: t¶ Et oopio tiam: 6 [Adimpleti ſunt naturalibus et artificia/
ſin, bꝛiũ ⁊c᷑.quia erit in vilitate magna, & In caß. ri vbi libus diuitijs in terra pꝛomiſſionis.

magne crudelitatis
Sicut pardus.qᷣ
magne velocitatis:
2 ſic nõ poterũt effu-
gere 3 (In via al⸗

„

ſyrioꝝ.i.qn ducẽt ca

Occurrã eis qᷓi vrſa.
i. crudeliter: b Er
dirũpã interioꝛa leco
ris eoꝝꝛ.qꝛ in via illa
multi eoꝛum fuerunt
moꝛtui afflictõne fa
mis a itineris:⁊ pijci
ebant᷑ beſtüs laceran-
di:iõ ſhſᷣdit: c ¶ Be
ſtia agri ſcindet eos.
qꝛ hoc non ꝓcefſit
ex deſectu diuine mi
ſericoꝛdie: ſed ex de-
merito ſue malicie:iõ
ſubdit᷑: d ¶ Perdi
tio tua iſrael ideſt ex
demerito lacti tui:
e¶ Tãätumodo ĩ me
auxiliũ tuuʒ.i.pena
tua nõ põt niſi ꝑ me
ſubleuari: iõ ſubdit᷑:
f¶ Ubi ẽ rex tu'.

me ne regnẽ ſuꝑ eos. i

0
p

⁊ ſaturati ſũt. Et cleuaueft¶ Nunc.n. nõ ſtabit ĩ cõtritõ ſicur ſcr ptum
coꝛ ſuũ:?t obliti ſũt mei.Et ne ſilioꝝ.Dè manu moꝛtis in oſee: De manu

. tecũ ẽ captiw:io ſubdit ironice: g 4 Maxie nũc ſaluet cle.ix. Neſcit homo vtrũ odio vel amoꝛe dign
te: Da mihi regẽ 1 pncipes. hoc petiuit totus populus an ſubdit ppheta i perſona humani generis. ? ¶ Aoͤſola
diuideret ĩ duo regna.j.reg. viij. 5 Dabo tibi regẽ i ſuro tio.q fiet ſanctis i iudicio. v ¶ Abſcodita ẽ ab oculis
re meo. lʒ eni illã petitionẽ exaudierit:ti . ——
ibidẽ dixit ſamueli: Audi vocẽ ppli.no.n. te abiecerũt ſed ter frẽs.i.hoies d oẽs ſũt frẽs ab ada pmo pꝛe deſcedẽ

ſticie mee vidicta:ſic ablax
iuda ppt peccata ſua. k

itegre reſeruata apud me:
maniteſtabit i punitoe apta. m ¶Doloꝛes ꝑturiẽtis. qui rentem. b ¶ De deſerto aſ⸗ cendentẽ. quia tantum aſcẽ
ſũt vehemẽtes n ¶ Ueniẽt ei. pꝑ regẽ afſyrioꝝ:⁊ ſubdit cs det ſuper terram quantũ aſcenderunt aque diluuij.
ęg fili nõ ſapiẽs. i. a deo pꝛe ꝑ idolatriam recedẽs. c ¶ Et ſiccabit venas rc. qꝛ cõburet oĩa viuentia ⁊ ſic
Muc eni nõ ſtabit. regẽ aſſyrioꝝ a quo populus eius cabit humida. d ¶ Et iße diripiet theſaurũ ac.l. oia
cõteret. q ¶ De manu. Poſt cũ igratitudine ppli deſcri
plſit bñficiũ pᷣteritũ hic coſequent ponit futurũ. Circa qð
ſciẽdũ ꝙ hebꝛei ⁊ alid xpᷣiani eos ſequẽtes exponũt hoc de
liberatoe captiuitatis babylonice:ſʒ ſᷣm ꝙ dicit hiero.pau
lus apo.ĩ lege ⁊ ꝓphetis humanit ⁊ diuinit iſtruc expo/
nit hãc ꝑtẽ de reſt⸗ urrectõe generali futura ꝑ xpᷣm q̃ erit ad
vitã moꝛtalẽ: dicẽs pᷣma ad Coꝛin.xv. Cũ aut moꝛtale hoc dicens: a ¶ Pereat ſlamaria. metropolis in regno cgee
induerit imoꝛtalitatẽ tunc fiet ſermo qꝗ ſcriptus e: Abſoꝛta cem tribuũ. b 1.
eſt moꝛs in victoꝛia c. allegat ſcpturã ſm trãſiatonẽ. lxx deũ ſuũ. per idoloꝝ cultum. c ¶ In gladio pereãt. ſ.
q̃ꝓ eo qð habemh: Ero mo:s tua o moꝛs ⁊c.hʒ: Ahſoꝛta aſſyrioꝝ. bar
moꝛs i victoꝛia ⁊c᷑. ꝓut dicit hic gloſa:⁊ iõ nõ debem nec rebellionem oſee ita crudelit ſe habebãt ꝙ etia nec par
