ꝓpt hoc punitõem dei ferebãt indignater ⁊ moleſte:qꝛ noꝰ-
ticiã eius nõ hẽbat:hoc remouet ꝑ hoc ꝙ vidẽtes ðos ſuos
deſtrui pꝑ filios iſrlł:qbus deus pᷣcepat deos chananeoꝝ de
ſtruere:exo.xxxiiij. Cosuerũt ꝙ de'hebꝛeoꝝ: erat potentioꝛ
dijs ſuis:⁊ ſic eũ coguerũt:nõ tñ adoꝛauerut: ſicut ad Ro.
j. dẽ ð ph̊is: Qui cũ deũ coguiſſeẽt:ñ ſic deũ gloꝛificauerũt:
aut gr̃as egerũt ⁊c̃.⁊ hoc ẽ qð dẽ: p ¶ Per hec ;s pu.ðos

i ĩis.i.ini eos. q

dẽetes.i. aliqtr cosſcẽtes. S¶ Illu quẽ oliʒ nega.ſe noſſe.ſ.

deũ hebꝛeoꝝ. t ¶

nõ tñ ſicut deũ gloꝛificauerũt:io ſbᷣdit᷑: v

nis ↄdẽnatõis.i.pena eina.

Viudicio:qñ cruciabũt ĩ aia ⁊ coꝛpe pena gehenne.
Alrni ſunt aũt oẽs hoies. Hec ẽ pars incideẽtalis in
qua occaſione idolatrie chananeoꝝ tractat gnãli
Iter de idolatria oium gẽtiũ:⁊ diuidit᷑ in duas par

Uey deũ asuerũt p eed vt dictũ ẽ:

.XIII.

tes:nã pᷣmo repꝛobat᷑ idolatria gẽtiũ:ſcðo cõmendat latria
deoꝝ.c.xv. Pꝛima in duas:qꝛ pmo repꝛobat᷑ idolatria ex⸗
hibita mirabilibꝰcreatur:ſcòo exhibita imaginibus fabꝛi

3

catis:ibi Infelices at ſũt. Pꝛima adhuc ĩ duas:qꝛ pᷣmo ido
latria dicta declarat: ſco repꝛobat: ibi Quoꝝ eiſi ſpeci.
Lirca pꝛimũ dicitur: a ¶ Hani ſũt aũt.i.a veritate vacui.

x S

„

¶ũ eximinarent a filijs ir. r ¶ Mi⸗

tiẽtia:ſed a paſſione:
gis. o Indignaban

Pꝛopt qð ⁊ fi
eniet ſupꝑ illos.ſ.in finali

Liber

b ¶ Oẽs hoies in bus noͤ ſbeſt ſcla dei. ꝛ iſti ſunt idolatre

carentes noticia verbi dei.

Et de his que vidẽt᷑ bona.

p participatõem: ſicut ſũt ſol luna ⁊ huiuſmõi:ex quoꝛuʒ

influẽtia nobis pueniũt bona. OD ¶ Nõ potuerũt intellige
ecũ qui ẽ.ſ.bon ꝑ eẽntiã. . fa At

tẽdẽtes agnouerũt qͥj
eſſet artifex.ſ.deu ve
ruj:qᷣ lʒ a oel nõ poſ
ſit cognoſci:cognoſci
bilis tñ ẽ a poſterioꝛi

ſ. ab effectibus. ¶ g

Sed aut ignẽ.quem
vulcanũ dicebãt.¶¶ h
Aut ſpũʒ.i.puꝝ ethe
rẽ vel aerẽ quẽ voca/
bãt iouẽ i¶ Aut ci⸗
tatũ aerẽ.i. mobilem
quẽ dicebãt iunonẽ.
k¶ Aut gyx ſtella ⸗
rũ.i.ſigna in codiaco
reuoluta que deoj di
cebãt.vñ de ſigno ge⸗
miĩoꝝ dicebãt:ꝙ erat
caſtoꝛ ⁊ pollux i deo)
tranſlati:⁊ ſic de ſili⸗
buj. ¶ Aut nimiã
gagquã.quã tethi
cabãt. m Aut ſo⸗
lem ⁊ lunã.quos vo/
cabããt phebũ dianã
n ¶ Rectoꝛes oꝛbis
terrarũ deos putaue
rũt i.crediderũt eſſe
deos müdũ regentes
o ¶ Quoꝝ. hic oſe⸗
quenter dict erroꝛ re
mouet᷑:⁊ pᷣmo remo-
uet᷑ erronea opio:ꝛ q̃
dã inſufficiẽs ercnl⸗
tio:ibi Sed tñ.Circa
pmum dicitur:

o ¶ Quoꝛum. ſ. ſolis ⁊ lune ⁊ huiuſmodi.

e¶ Meq; oꝑib'. diuinis.

òͥmnes hoiĩes ĩ ꝗbꝰ nõ ſub-

eſt ſcia dei:è᷑t de his qᷓ vidẽ

tur bona nòon potuerũt in
telligere eũ g eſt: nẽq; ope⸗
ribus ttẽdetes agnouerũt
gs eẽt artilex:ſy aut ignem:
qut ſpũm:aut citatũ aereʒ:
aut gyꝑ ſtellax:ut nimiaʒ
aquã:Nãut ſolẽ ⁊ lunã:rccto
res oꝛbis trarũ deos puta/
uerũt. Quöꝝ ⁊ ſi ſpecie dẽ⸗

lectati deos putauerũt:ſci

ant quᷣanto his dñatoꝛ eo
rũ ſpẽcioſioꝛẽ. Spłciei eiʒ
gnãtoꝛ hec oĩa conſtituit.
Aut ſi vᷣtutẽ ⁊ opera eoꝛuʒ
mirati ſũt: iutelligat ab illis
quoniã ꝗ hec ſecit foꝛtiòꝛ ẽ
illis. Amagnitudine.n.ſpe
ciei ⁊ creature:cògnoſcibi/⸗
liter potit creatoꝛ hoꝛũ vi/
deri. Sed tñ adhuc in his

minoͤꝛ ẽ querela. Et hi eniʒ

foꝛtaſſe errãt deũ que ẽtes
⁊ volẽtes inuenire.Etenim

cũ ĩ oꝑibꝰillius ↄuerſent:in

p (SSS

ſpecie.i. pulchꝛitudine. q ¶ De ectati deos putauerũt.eos

eẽ:vt dictũ ẽ. r

Sciãt.qd.⁊ hoc deberẽt ſtatim ſcine.
Spe

8¶¶ Quãto his dñatoꝛ eoꝝ.i.de d ẽ cà pᷣma oiuʒ. t
cioſioꝛ ẽ. nꝗ ei pulchꝛitudo excedit in ifinitũ:qð pbat᷑ cũ ſd
dit᷑: v¶ ¶Spẽi. n. gnãtoꝛ.i.pulchꝛitudis vniuerſe actoꝛ.

x¶ Pec oia cõſtituit.⁊ ꝑ ↄñs eo

ulchꝛitudo in ipſo ex-

cellẽtdin infinitũ pᷣexiſtit. -¶ Aut ſi virtutẽ ⁊ opa eoꝝ.q̃

faciũt in trãſmutatõe creaturaꝝ.

Mirati ſũt.tanq; q-

dã excedẽtia intellectũ nr̃m. a ¶ Intelligãt ab illis.i. itelli
gere debẽt ab iſtis. b ¶ Qm̃ qui hec fecit.ſ.de q ab oibꝰ
di pma cã. c¶Foꝛtioꝛ ẽ illij. nã eminẽtioꝛi mõ oĩa ↄtinet
creata:iõ ſubdit᷑: d Aennalen. ſpẽi ⁊ creature.i.

pulchꝛitudis vniuerie. e
ri.nã ꝑ effect põt in cognitõem cãe deueniri.

ſ△

LCosſcibilr po.crea.hoꝝ vide⸗
3 tñ. Pic

remouet᷑ quedã excuſatio qua poſſet alids dicere:ꝙ laboꝛã
tes in cognitoe creaturaꝝ poſſũt excuſari:ſi nõ coguerunt
deũ qui excedit creaturas in ĩfinitũ:qð excludit hic ꝑ boc:
ꝙ l p creaturas nõ poſſit cogſci deqtũ ad diſtincioeʒ ꝑſo
naꝝ dinaꝝ:põt tñ ꝑ eas cogſci qtũ ad eſſentialia attributa
.I. potẽtiã: ⁊ huiuſmõi:ĩ qb'ipꝛopoꝛtõabilr trãſcẽdit oẽʒ na
turã creaturaꝝ mũdi. Et hoc ẽ qð dẽ: ſ¶ Sʒ tñ adhuc in
his ꝗ coluerũt creaturas excellẽtes tanq; deos:vt ſolẽ ⁊ lu/
nã ⁊ huiuſmõi. g ¶ Minoꝛ ẽ querela. ꝙ in illis qui colue

faber.ſ.lignaro. y

ẽ aptũ ad

rũt ſerpẽtes ⁊ vilia aialia. h ¶ Et hi. n. koꝛtaſſe crrãt

deũ qrẽtes.⁊ iõ creaturis eminẽtibdeitatẽ falſe attribu
entes. i ¶ Eteiʒ cũ ĩ operibillius ↄuerſent.oꝛdinẽ cre
aturaꝝ meditãdo. k¶¶ Indrũt ⁊ ꝑſuaſum habẽt.i.p

vero tenent.

quirũt ⁊ pſuaſũ hẽnt: quo/

niã bona ſi que vident᷑. Itẽ
rũ autẽ nec his dʒ ignoſci.
Si enim tãtũ potuerunt ſci
re:t poſſent eſtimare ſecu

lũ:quůᷣomõ hui dñm nõ ſa
cilius iuenerunt: Infelicẽs
autẽ ſi:ͥ int moꝛtuos ſpes
illoꝝ eſt:qui appellauerũt

deos opa manuũ hoium:

auꝝ ⁊ argẽtũ ari inuentio
nẽ ⁊ ſilitudines aĩaliũ:aut
lapidẽ ĩutilẽ ùpus manan
tique. Aut ſiꝗs artifex fa
ber dẽ ſilua lignũ rectuʒ ſe/

cuerit: ⁊ huius docte era/

dat omnem coꝛticem ⁊ ar/
te ſua vſus diligenter fabꝛi
cẽt vas inutile ĩ cònuerſati/
onẽ vite:rẽliquijs aũt eius
operis ad pᷣparationeʒ eſce
abutatur: t reliquum ho⸗/
rum quůod ad nullos vſus

facit: lignům curuum 2 ver

ticibus plenum ſculpat di⸗
ligenter per vacuitatem ſu

¶ Am bona ſüt qͥ vident.ſ. ſol ⁊ lu⸗
na ⁊ alie notabi/
les creature:ſed ꝑ
hec eoꝝ creatoꝛẽ
noluerũt cogſce⸗
re:io ſubdit:mn

Iterũ aũt nec hij

dzʒzʒ ignoſci. qꝛ ve

ſunt culpabiles:
cuſ cã ſpdit᷑ cum

d: n (Si eniz

tm̃ po.ſcire.ꝑ ro/-
nẽ naleʒ: o¶

poſſent eſtimare
ſchm. ⁊ cogſcẽ cre

aturaꝝ oꝛdinez.
P (Aus huiuus

dñm. ſ. ſeculi. ¶q
Facilinõ innene⸗
rũt.q. d. debuer̃t
ſtatim inuenire.

Naʒz oia mutabi

lia opʒ ad vnũ pᷣ
mũ pncipiũ imu
tabile reducere:
alr eẽt ꝓceſſus in
infinitu:qð ẽ im9
poſſibile. cũ igit
oẽs creature viſi/
biles ſint mutabi
lej aliquo mõ:po
tuerũt venire ex
illis ad cognitõeʒ
pmi motoꝛis oio
mmobilis: ſicut
phs dducit. viij.
phyſi. r ¶ Infeli

cej. Dic ↄñter repꝛobat᷑ idolatria imaginib exhibita:⁊

diuidit in tres partes:qꝛ pᷣmo repꝛobat᷑ imaginũ ſabꝛi⸗

catio:ſcòo eaꝝ adoꝛatio:ibi Et de
atio:ibi Initiũ.n. Circa pᷣmũ dẽ:
Et int moꝛ.
ſpes ẽ de eoꝝ ſalute:q'diu ſi tales: t
deos opa ma.hoiuʒ.idola nãq; qtũ

.i. puati va felicitate.

ſha.ꝭ ad oꝛõeʒ icho

r¶ Inſelices auũt ſũt.

pej illo.ẽ.qꝛ nulla
i appella.
figurã fiũt per

artẽ:mã vo ẽ res nae:vt auꝝ ⁊ argẽtũ ⁊ reliqua de qbꝰ
fiunt idola. v ¶¶ Opjman antique. hoc addit᷑: nã ido
la ab antiq; ſcã ĩ maioꝛi reuerẽtia hẽbãt᷑:vñ aliq ſimpli
ces xpᷣiani aliqᷓs imagines antiq̃s cruciſixi:q̃ dicunt᷑ fa-

cte a Nicodemo mag reuerẽtur. x(¶ Aut x
GBelclrrsin hy do.eradat ⁊c.
abꝛicet vas iutile.ſic eſt ĩ libꝛis

.i. perfecte radat. a

8 artifex

coꝛꝛectis.i.valde vtile.vt dicũt aliq:⁊ adducũt ꝓ ſili di-
ctũ Uirgilij: Nunqᷓ ipꝛudẽtibus nocuit imber.i.valde
pꝛudẽtibꝰ. Poſſet alr dici.ſ.ꝙ ſint ibi due dictiones.
Uas inutile.i.factum ad vtilitatẽ hũanã:ideo ſpᷣditur:
b ¶ In zuerſatõem vite.i qᷓ neceſſaria ſt multa vaſa li

gnea. c

8 ¶Meliquijs aũt e opis.i.dola
pᷣparatoem eſce.i.ad coquẽdũ eſcas. e

ris. d
Et reliquum

hoꝝ.i.reſiduũ ligni. f¶¶ Qð ad nullos vſus fac qꝛ ñ

aliqð fiẽdu. g¶I.

aliqð fiec ignũ cur. a vticiby.i.no
dis h¶ Plenũ.ð tali vo lis aliqn ſit imago:eo q ẽ ma

—

fon
rſen
nnb’
comnani
int. An
d NE
dedin
Urtif
lotern
4
tcbes
flioy.
4de

limnian
ijpͤpi⸗
reilimit
Feiina
nluat
NIE
umornn
riopitz.—
lmliſo n

orniſi

Ahyu pati.

lint gu duꝝ ¶ Sculpat dili p vacui. luã i ab eo ſactã. ibi Sʒr ab initio. Utillitas vo ma ?:q; p nauigatoez ho⸗
ieti nã ſelpice ien aliqs vacuitates i ligno. Cetera patẽt mines deferũt illa q̃ abũdãt i vna fra ad aliã:vbi ẽ talum
indha vſq; ibi: Hllud cõparet. i. adaptet vl aſſilet. er penuria: a ſic terraꝝ releuãt indigẽtie: ⁊ hẽ qõ di: k Sed
ilarb⸗ liniẽj rubꝛica.i.coloꝛe rubeo. m Et rubicũdie ſa. phu vt nõ eẽnt va.ſa.tue opa.creaturas.n.iferioꝛes fec deꝰ ꝓpi
nm co. i. pictura. n ¶ Et oẽm ma.q ĩ il.ẽ ꝑliniẽs. coloꝛibꝰ hoiĩem:⁊ iõ ſi nõ deßuirẽt eineceſſitatib: viderẽt eẽ vacue
M ad hoc apij. Ali- MMM ꝓ̈tũ ad hoc ĩ ſuij vti-
npean qui libꝛi bt hiccclc llitatib⸗: P nauigatoez
iai FTerra.ſno ẽ ilij am:⁊ per ſclam ſue artis fi fſex:ſapiẽtia fabꝛicauit ſua. vero fiüt iſte vtilita⸗
rüͤſnit heis roneh 4 2 guret illud:⁊ aſſimilet illůů. Tua autẽ pꝛ ꝓuᷣidentia ab en r et ſuß⸗
Niuu tem t loc voi imagini hois: aut alicui er initio cũcta gubernat: quo eglehoee
Pul reponat. cefa pa- aĩalib illud cõparet: perli niã dediſti in mari viã ⁊ in ẽ valde ꝑua reſpectn
ecen tẽt. pi Et ð ſba. niẽs rubꝛica: rubicũdine ter fluctus ſemitam firmiſſi magnitudis maris.
i16S Hir vñter ebeb faciẽs phuco coloꝛẽ ill: t mã :oñdens qm potens es nedt ho. aias
ninin barünpgind ne oẽm maculã qͥ ĩ illo ẽ plini exoibus ſanare:etiã ſi ſ ine ſuz ne e naſelftes
nch gocijs in reb ter· ens: &t faciat ei dignã habi rate aliꝗſ adeat mare. Sẽd mare. vt mercatõej
— renis: ſcõo ꝓ ne tatõem: ⁊ in pariete ponẽs vt nõ eſſẽt vacua ſapie tue releuent neceſſitates
moac cijs marinis c. ſe illud:⁊ cõſirmans ferro ne opera: ꝓpter hoc etiã ⁊ exi Ren, R rate
— Sen⸗ uiDtfoꝛte cadat pꝛoſpiciens illi guo ligno crẽdunt hoies e poͤf ba utllitaz
inſiniſſ i. de diuitijs. cne qm̃ non poteſt adiu aias ſuas:et tranſeũtes ma qᷓfuit tpe Noe:qᷣ cuʒ
Fltiint⸗ CUotu facies. ilo uare ſe. Inago.n.ẽ: ⁊ opꝰ re per ratẽ liberati ſũt. Sʒ vxoꝛe ⁊ filiis ⁊ eoꝛuʒ
da bout⸗ guiat 5 eſtilli adiutoꝛiũ. Et dẽ ſub ⁊ ab initio chim perirent ſu e⸗ e be⸗
L ge ndrit.i. . It. „ „ ., m!
i mn eab eo diuitlas ſtantia ſua: de fllijs ſuis: perbi gigantes: ſpeẽs oꝛbis diluuiũ gehüang:
lacpuini filios: ⁊ nuptias ðde nuptijs: votum faciẽs in terrarũ àd ratem cõſugiẽs æ hoc ẽ qõ di: Sed æ
nüſecgüͤin filioꝝ. r né qirit. Non erubeſcit log remiſit ſeculo ſemen natiui ab initio.i. a pꝛima
e erubeſcit loq . cuz; illo qui ſine aia eſt: t , tat:que manu tua erat gu mäcllste⸗ g na
a g. d. dehẽt erul I d ſfi 5 J, fcrij esi? dur id dilt
ni r b ant ſanitate quidẽ ifirmuͤz depᷣ bernata. Menedictũ Seniz niu: p p rer
ſblr i tate qdẽ. obtinen catur: et p vita rogat moꝛ lignum: per qð ſit iuſticia. ſupbi gigãtes. ppt q⸗
ösn da vel oſeruãda. tuu: 7 in adiutoꝛiũ inutileʒ Per man aũt qð fit idolũ rũ peccata pᷣncipalr
pſurnut 10 Dmiinnu i inuocat:⁊ ꝓ itinere petit ab maledictũ ẽ ⁊ ipm qui ſecit aucavie diluutrad
livomm pᷣcat᷑. hic acci bul 5t: fſnd-⸗ eraf qõ denotãdũ dẽ geñ.
ua ronnnt i irmitas large ꝓ 0 unn ularr non pol: illud: qa ille qdem operat vj. Bigãtes at erat ſu
leatoguit ipotẽtia. naʒ ido-⸗ de acꝗrendo ⁊ de operan eſſt:illud aũt cum eſſet fragi p trã ĩ dieb illis.¶
zimie l nõ pot ſe ius do ⁊ de oĩum reruʒ euentu le deus cognominat ẽ. Si Spesoꝛ. iraꝝ i. noe —
Pnnchligſt re:inſirmitas. n. petit ab eo qui in omnibꝰ milit aũt odio ſunt deo im cũ pſonis dici ¶ r
een rinie tinunlie. Sa XIIII. pur impictas er. Etenin dracsNun ited
e 7¶Etp vita co I Terüm ali nauigare qð fact ẽ cuz illo qui ſecit fe natiuitan de pipp
mae ſeruãda. R ecogilans ⁊ per feros toꝛmenta patiet. Pꝛopter æevfilios multiplica
aiti gat moꝛtuũ.i ca fluct iter facẽ ĩcipiẽs:lignõ hoc ⁊ in idolis nationum tũ fuit pͥ diluuinj ge
eei noof niſiq vixrit udcat. Allüd. n. cuͦpiditas creature dei ĩdiũ facte ſ;t: mau tua erar guber
Eei⸗ etera patẽt. acꝗrendi excògitauit ⁊ arti t in tẽtationem aie hoĩuʒ: Bñdictũ ẽ n. lignũ i.
Gan⸗ aplm. XIIII. arca illa de lignis ſcã
n alius nauigare cogitas. hic ↄñter repꝛobat nã ipijs peũtib'p eã iuſti fueft ſaluati:qð erat iuſtum. ¶ y
ulin AIveneratoeʒ idoli p negocijs marinis: 1 pmo er manꝰ. Hic ↄñt᷑ ↄcludit᷑ cõe idoli malũ cũ dẽ: Per ma.
isunt ni ponit hec repꝛobatio: ſcðo declarat᷑ ad qͥd valz nauiga àat qð fit idolũ i idolũ mãu fem. 3 ¶ Maledcm ? ⁊ ipᷣm et
. NA hi tio:ibi eere Iur pmu di: I eꝝ al naui.coꝰ qj fec illõ.⁊ ſbditur cã cũ di:Silr ãt odio ſi ðo iĩpi ⁊ ep ĩpie
rini git⸗ gi. vẽ. bllis poꝛ. ſe.i naui. c ¶ Fragililignũ.i.idolũ tas.i.fabꝛicatoꝛ idoli ⁊ idolũ ab eo ſcem:nã vtrũq; ẽ c ido-
uſzie ligneũ:qð ad nihil ẽ vtile. d ¶ Inuocat.vt nauigatio latrie. a( Eteniʒ qð fa. ẽ cũ il. qͥ feẽ toꝛ. patiet hoc ñ põt itel
S nẽ ſuã dirigat. e ¶ Illud.n.i idolũ. upiditas acA ligi ð idolo abſolute:cũ ſenſũ nõ hẽat ꝑ quẽ poſſit toꝛmẽtũ
vrn ſin ⸗ qrẽdi pecuniã. ꝗ Excogitauit vñ act.xix. d: ꝙ öme ſetire: ppi qð itelligit de ðmõe q colebat᷑ i idolo: ⁊ ibi rñſa
ſntuſni, tofaciẽs edes argẽteas diane pᷣſtabat artificib' magnũ dabat aliqn: ꝓpi qð dẽ matth.xxv. Diſcedite me maledci
nibihin 4 qſtũ. h( Tua at prẽ. celeſt. h¶ Pꝛouidẽtia ⁊c. gu iignẽ einũ:qͥᷣ ꝑatẽ diabolo ⁊ ãgelis ey. Aben hoc ⁊ in
lnin bernat. hoiuʒ nauigatõeʒ:⁊ nõ ipᷣm idolũ:qð pbat᷑ per idol natouʒ i.i demõib in idol hitãtibꝰ. c

hoc ꝙ ẽt ſiñ naui filijs iſrl dedit viã i mari: exo.xiiu.⁊
hoc? qð df: eine ma.uiã ⁊c̃. ⁊ pʒ ex dicilr̃a.
¶Sʒ vt nõ eẽnt. Hic ↄñter oñdit᷑ nauigatõis vtilita⸗
⁊ pᷣmo fac ppoſitũ:ſcõo ↄcludit fabꝛicatois idoli malũ
ibi Per man. Pꝛima ĩ duas ſm duplicẽ vtilitatẽ: ſcoa

ct'.ſ.mie dine:nã pctm demonũ ẽ irremiſſi

s erit reſpe½
bile. ctQm
n odiuʒ

crea.dei.i.demões a deo creati qtũ ad nãm. d
facte ſũt.ꝑ eoꝝ culpã:que nõ eſt a deo actoꝛe:ſed a liberi ar
bitrij defectibilitate. e ¶ Et i tẽtatõem aie hoĩum.nam de
celo deiecti ſtudent homines impedire a ſua ſalute.

¶iber

a ¶ Et in muſcipulã pedib' iſipiẽtiũ.qᷓ vincũt tẽtatiõib' de

ſunt in muſcipulã:ſed mag in victoꝛiã ⁊ coꝛonã. b ¶ Ini
tiũ. n. Dic ↄñter ponit᷑ idolatrie inchoatio:cpmo ponit᷑ ini
tiũ:ſcòo pcedẽs ide malũ:ibi Et nõ ſufferat. Pꝛima ĩ duas
ſim duplicẽ inchoatõ
nij cãm:ſcòða ponitur

ibi Deinde iterueniẽ? &et in muſcipula pedib inſi/

te. Pꝛima vero cã fa ſentiſz Aniti ca⸗
bꝛicationis idoloꝝ 7 pientiu. Initiuz. n. foꝛnica
idolatrie fuit affecetuj Lois ẽſt exqſitio idoloꝝ: ẽt
ĩoꝛdinat'hoĩuʒ ad ꝓ adinuẽtio illoꝝ coꝛꝛuptio
pinquos ſuos defun vite c. Non.n.erat ab initõ

ctos: qbus fecerunt
imagines ad ſuã ↄſo
latõem:vt ſic in aſpe
ctu imaginũ defũcto
rũ ↄſolarent᷑. vñ de
Nino rege aſſyrioꝛũ
ſcribit᷑:q; moꝛtuo Be
lo pꝛe ſuo:imaginem
ſuã fecit:cui tantã re-
uerentiã exhibuit:vt
ſuis delinqntibꝰ ꝓpi
refugiũ ad imagineʒ
pꝛis pcẽt:ꝓpt qð hoꝰ
mies illi imagini im⸗
pẽdẽ ceperunt dinos
honoꝛes:⁊ huexem
plo alij potẽtes cepe/
rũt facẽ ſuis charl de

nẽq; erũt ĩ ꝑpetuũ.Spua
cuitas.n.hoiĩum hec aãdin/
uenit i oꝛbẽ frarũ:⁊ iõ bꝛe/
uis illoꝝ finis ẽ inuentus.
Acerbo.n.luctu dolẽs pat᷑
rapti cito ſibi filij fecit ima
ginẽ:⁊ illũ ꝗ tunc quaſi hõ
moꝛtu fuerat:nũc tanq; de
um colere cepit: t cõſtituit
inter ſeruos ſuos ſacra ⁊ ſa
crificia.Deinde int᷑ueniẽte
tpe:ↄualeſcẽte antiq ↄſuetu

ſtoditẽ: ⁊ tyrãnoꝝ ĩpio co
lebant᷑ figmẽta.Et hos qͥs

functis imagines: q lebant IS 86
buaſlen nenererum in palã hoĩes honoꝛare ñ
exhibebãt. Et ſicut a poterãt ꝓpter hoc ꝙ lõge
Bel arn ſhe eſſent:a longinquo ſigura
ebnoie denoiatio ali eo*X†⅓ allata euidété imaginẽ
oꝝ: ppi qð aliq ido regis:queʒ honoꝛare vole
un stanec bil 1 bãt fecerũt:vt illũꝗ aberat
alü baal: pfñité 5 ſ⸗
kib vendtatt nti anc piſte coleret ſua ſoli
omatũ:⁊ ſicut Ninuj

ad ſui ↄſolatõem fec idolũ pii ſuo:ita pꝛes alid pᷣmogenitis

ſuig an eos moꝛientib' fecerũt idola:⁊ ex eadẽ cã:ſic dr:
b ¶ Initiũ.n.foꝛnicatõis.ði.idolatrie:q ẽ foꝛnicatio ſpũalis
Cc¶ Eſt exqſitio idoloꝝ.i fabꝛicatio eoꝝ. dEt 83
tio illoꝝ coꝛꝛuptio vite ẽ.ſ.ſpũalis qᷓ ↄſiſtit i vnioe ad deũ:
quã intrũpit idolatria. e ¶ Nõ.n. erãt ab initio.nã a crea
tõe mũdi vſq; ad diluuiũ:⁊ etiã poſt ꝑx magnũ tpᷣs nõ legit᷑
fuiſſe aliqð idolũ. f ¶ Meq; erut i perpetuũ iã.n. ceſſaue-
rũt idola qſi p totũ mũdũ. g ¶ Supuacuitas.n. hoiuʒ.i.
defect/ ſapie eoꝝ. h
dicit: Acerbo.n.luctu.i.irrationabili. k¶ Dolens pꝛ cito
ſibi rapti filij.ſ.añ moꝛtẽ pꝛij: ¶ Fecit imaginẽ. ad ſuã cõ
ſolatõem: mEt ↄſtituit int ſeruos ſuos ſacra ⁊ ſacrificia.
illi imagini exhibẽda. n ¶ Deinde. Hic ponit᷑ cã ſcòa iuen
tõis imaginũ:nã aliqui potẽtes ⁊ tyrãni volẽtes honoꝛari
non ſolũ in ſua pñtia:ſed etiã in ſua abſentia fecerũt ſuam
imaginẽ:mittẽtes eã ad loca remota vt venerarent᷑ in ea: ſic

refert Joſeph' libꝛo antidqtatis iudaice.xviij.⁊ in libꝛo ð iu

daico bello de Caio Ceſare:q imaginẽ ſuã miſit p imperiũ
romanũ vt adoꝛaret in ea:⁊ hoc Fgð di: Deinde ⁊c.⁊ patʒ
ex dictis lr̃a paucis exceptij. o ¶ Colebant᷑ figmẽta.i.ima
gines tyrãnoꝝ:a ſpdit᷑ cã: pꝓ ¶ Pos quos i palã ac.⁊ patʒ
vſq; ibi: q ¶ Pꝛouexit aũt.vbi ponit᷑ alia cã queẽ adula

tio artiſficũ ⁊ cupiditas.Nã volentes placẽ regibꝰ a tyrãnis

citudine. Pꝛouexit aũt ad

nẽ in meli ſiguraret. Muͦl· y

ine:hic erroꝛ tanq; lex cu

t adinuẽ

ec adinuenit. ⁊ ſbᷣdit modus cum

ſf. ſa f.y fecerũt eis imagines pulchꝛioꝛes qꝙ eẽnt eoꝝ perſone: v·
monũ: ſapiẽtibꝰ aũt ꝗᷣ virilr reſiſtũt huiuſmõi tẽtatões nõᷣ ex tali pulchꝛitudine fuerũt ſimplices mag inducti ad

boc ẽ qõ di: q ¶ Pꝛouexit
oz culturã. I. regũ 2 tyrãnoꝝ
Et hos q igrabat.i. ſimplices.
tL (Artificis exi
mia diligẽtia. cir
ca —
imagis. v

colendũ tales imagines:

in ſuis imaginib. s

hoꝝ culturã è hos ꝗ igno
rabãt artifices eximia dili/
gentia. Illé. n. volens plus
placere illi ꝗ ſe aſſũpſu: ela
boꝛauit arte ſua uᷣt ſilitudi/

re uli qui ſe aſſũ⸗
plit.i. regi ꝗ eum
ad faciendũ ſibi
imaginẽ elegtt.
aboꝛauit.

titudo aũt hoium àbducta i. pfecte laboꝛa

pſpẽm opis:cuʒ ꝗ ante tõs uit. 3 ¶ Ct ſil
tanq; bo bonoꝛat fuerat: tudine; timagi .
nunc deũ eſtimauerunt. Et us figuraret. eam

hec ſuit vite humane dece⸗
ptio: quᷣoniaʒ aut affectui:
auͤt regib deſeruientes ho

faciẽdo rege pul-
chhꝛioꝛẽ. e Wr
titudo ãt hoiuʒ.

mies:icò0ͤmmunicabile no linplici

c ¶Abducta ꝑ
ſpẽm opis.i. ſedu
cta ꝑ pulch:itucdci

nẽ imaginis. ¶ d
Eũ ꝗᷣ añ tpᷣ. ild.
e¶ Laꝙ hõ.puꝰ

mẽ lapidibꝰ ⁊ lignis ipoſu
erũt.Et nõn ſuffecẽat erraſ
ſe eos circa di ſciaʒ: ſʒ et in
magno viuẽtes iſcie bello:
tot ⁊ tã magna mala pace,ʒ moꝛtalis. ¶ e
appellãt. Auᷣt.n.filioſ ſuos Ponoꝛapſuerat.

ſacrificãtes: at obſcura ſa- rarioneſue ptat .
crificia faciẽtes: aut inſanie (¶ Nuc den eti.
e⸗ eReE falſe.⁊ ex pᷣdictis
plenaſ vigilias bñtes: nqʒ cocudit: ller
vitã:neq; nuptias mũdas hec fuit vite hũa
iam cuſtodiunt: ſʒ et alius Re derfhrio tra⸗
aliuʒ per inuidiaʒ occidit: b A n aut af⸗
, ctui.parentuʒ ad
defunctos filios vel alios amicos:qui fugiẽtib'ad eoꝛũ
imagineo eczie i ¶ Aut regib deſer.hoĩes.mõ pᷣ⸗

dicto. k (¶ Incõicabile. nomẽ deitaſ. I ¶ apidibꝰ 2
lignis ipo uerũt ipos deos noiantes:hoc.n.nomẽ deſi
gnificat nãm dina q nullo mõ eſt multiplicabilis: ppr
qð hoc nomẽ de'ẽ incõicabile ſᷣm rem: eſt tñ cõicabile
p ſilitudinẽ:ſicut hoc nomẽ Alexander ẽ icoicabile ſm
rẽ: eo ꝙ ẽ vnpſingularis pſone nomẽ: cõicat tñ ꝑ ſilitu-
dinẽ hoib' liber alib': liberalitatẽ Alexãdri pticipãtib':
⁊ ſic hoĩes ꝑticipãtes aliqd diuinũ dij noiant: ſic exo.
vij. de moyſe dẽ: Ego ↄſtitui te deũ pharaonis. pſal.
lxxxj. Ego dixi dij eſtis. m ¶ Et no ſuffecerat. Hic cõ

ſeq̃nter declarat malũ mitiplex ex idolatria pcedẽs cuʒ

: Et nõ ſuffecerat. idolatris. n ¶¶ Entaſſe eos cir. cii·
ſciam. ep dignitatẽ lignis ⁊ lapidib attribuẽtes. q¶ Sʒ
qa ĩ ma.vi.iſcie bello.na bellauer̃t ð dñʒ ⁊ vtuil bonũ

ex defectu ſcie di. ot a ta ma. mala. q ↄñter expꝛi-
mũt᷑ cũ dꝛ: ut. n. fili.ſu.ſacrificãtes.idolis:vt dqᷓ

ẽ.S. Aut obſ. ſach cterel necte ; ꝓpi ſuaʒ
turpitudinẽ ñ fiebat ð die. S¶ Aut iſa. ple.vi.hñtej.nõꝰ
aliqbꝰ ſacrificijs fiebãt ſacerdotes errepticij:i qbmo
nes loqᷣbãt᷑. heq vitã.i.vite honeſtatẽ. v ¶ Meq;
nuptias mũdas iã cuſtodiũt.ſʒ ꝑx adulteriũ polluunt.
37 ali aliũ ꝑ iuidiã occidit ſic Cayʒ abel freʒ ſuũ.

Ennr xF—
Uolẽs pluj place

CKiti
ne
binp
uhſpoa
ſone h
Ccltnsn,
dacpptione
TLutbario
cogian
Ge.
nüi ſal
ne. 16.
us in ſe
motbe
nopdeii

ratoiig
nen
inſnurdp

Aleglun

ð

0(llariu
imatatio!
ſobomten
llyabbien
ſalſenſ.
ptian ine
a dli
V
tochde
ſendon
dop.
rücul⸗
inip
geade
1ſecde

Pchn
(S
ſünano:
hruim
ximu dege
pii Leuit,
goo. Oipe
imungtcss
ſcolnn
v(Mani
liltladeo⸗
lory ibbor.

EN

Arpunin
l 4 Da,
lutarrinl
hiirin ,
ſhlnirſene⸗

Sapientie xv.

fandoꝝ i. nefan· digne:quoniã male ſenſeft in talibus:⁊ ꝗ faciũt illos: Malale Clic.
ma e2 de deo attedetes idolis: et 2 diligüt 29 colut. Sd ochi eben
. nã ꝑ eã hõ dire iurauerũt iniuſte ĩ idolo cõ ⁊ ſfigulus mollem terram ctio:cũ dẽ: Lon.n.in —
cea veo auertit: tẽnentes iuſticiã. Non eni,s pmens laboꝛioſe fingit ad erroꝛez idolatrie. (p
. Eede⸗ Feroil iuratiũ ẽ rinorſa rccattumn vſ⸗ us noſtros vnũquodq; Gacule me Ho uia
8¶Et finis. cõ bena pambulat ſp in iuſto vas: ẽt de eodem luto fin artis idoloz factiue:
ſũmatio: nã ido- um puaricatõem. (l.xV. git que munda ſunt ĩ vſum q ad malũ iducit.q
latria ẽ malu ma Aaãutẽ de noͤſter ſuõ paſa: èt ſimiliter que his Nec vmbꝛa picture.
ximũ oe gne ſuo NAuis èt ver es paties ? ſunt contraria. Hoͤꝛum au decoꝛũs idolu. Scien

vñ Leuit.xv. dic ⸗⸗⸗ 2—1 Sed e ſè. Auü ꝙ phylo lodtur H
glo. Oẽ petm eſt ĩmibicoꝛdia diſponẽs ola. tem valoꝛum quis ſit vſus: p ſuo tpe:nã ante ca⸗

ele. B a ¶ Aut adulterãs triſtat. polluẽdo ei vxoꝛẽ. t ſcöo idolatrie reiectio:ibi Nõ.n. ꝭ idolatras inuectio:ibi
ſda oĩa ↄmixta ſt.i.ↄfuſa:⁊ oĩ rõis oꝛdie deſtituta. ¶Sa Sed 7 fig lus. Circa pᷣmũ dicit phylo ꝓ ſe ⁊ toto iudeoꝛuʒ
Bintin guis. in ꝓximi vulneratione. O ¶ Pomicidiũ.in eꝰè oce pplło: a ¶ Tu aut de oium ꝑ creatõem. b ¶ Ur. p cul-
inin⸗ cilione. e ¶ urtu. in ſue rei ſbtractõe. f ¶ Et fictio. tũ ſpalem. c¶ Suauis. p tuã er a nos ↄdeſcẽſionẽ. d¶ E
d in hypocriſis ſilatõe. g ¶ Coꝛꝛuptio.in vginũ defloꝛa ver es.3 idoloꝝ falſitatẽ. e as 26 pnie nfe expe
RKZ tione. h ¶ Infi ⸗ ctatoeʒ: iõ ſubditur:
aüchinl Aelitas. in pxiiii 2 „„ „ H f¶Etenim ſi pec.
deceptione. 5 ãqut adulterãs contriſtat: et Etẽniʒ ſi peccauerimtuiſu tui ſumus.qꝛ te mdfim
bimig Eutbatio in diſ· oĩa cõmixta ſt:ſanguis:bᷣ m:ſcicẽtès magnitudinẽ tu uĩm ↄfitemur. ¶ g
S coꝛdiay ſeminag —n n e ree ee 1) e. Sclenteſ magnitucki.
teuſſt toe. k ¶ Perin / micidiũ:furtuz:ct ſictio: cõ am:et ſi nõ peccauerim:ſci tma nd eſt inie c·
nn riũ i ſfalſa ſuratio ruptio ⁊ iſidelitàs: turbatõ mus qm̃ apð te ſum cõpu Et ſiñ peccauerim.
4 ſiugt ne. I ¶ Tumul ⁊ piuriũ:tumult: bonoꝛuʒ tati.Noſſe e.n. te cõſũmata moꝛtali peccato: naʒ
inmgnit deln ſecuionis dei imemoꝛatio:aĩarũ ing iuſticia eſt: t ſcire iuſticiam neniale 10 7 a.
nors dei imeno· Natio:nãatiuitatis imutatio: ⁊ virtutem tuã:radix eſt im ari. I ISei
n noꝝ dei imemo- agn sESS emn, 3 Imus qm apud te ſu
in la ratio. ĩ igratitudi nuptiaꝝ incõſtãtia: ioꝛdia moꝛxtalitatis. NHon enim in mus coputati,: nume
Aat ne. 1 EPlen uz tſio mechie ⁊ ipudicitie. AIn erroꝛem iĩduxit nos homi ro⁊ merito cũ eleci:
ibe innar⸗ b vicii fandò. n. idõloꝝ cultura: num male artis excogita⸗ aclari; u. veniae
* 5 mariuitatis ois mali cã eſt: x initiũ: èt ſi tio: nc vmbꝛa picture: la ſn. t ſige Wnõ⸗
ng ĩimutatio.p viein Nis.Aut.n.dũ letãt inſani boꝛ ſine fructu:effigies ſcul charitate: I¶ Loſũ
crit ſodomie:nã ex ta Unt:aut certe vaticinant fal pta per varios coloꝛes: cũ mata ẽ iuſticia.nã di
Mede li cubitu nõ na ſa:aut viuũt iniuſte:aut piu ius aſpeci dat inſenſato cõ gnũ facit vita eina.
ji inni ſcit᷑ fetuj. rãt cito. Di fiqunt in jaen Er dfige etn, m ¶ Et ſcire iuſticiã
c, ptiaꝝ: inconſtan/ rat clo. U5 n. S unt in cup lam: diligit moꝛtu e virtutẽ tuã.ſciꝗ pꝛa
fugtiich tia. ꝗᷓ aliqᷣ ꝓpas idolis ſunt ſine maͤle maginis effigiem ſine aĩa. ctica. n B Radix ẽ
anunt vxoꝛes adinuic?ſurãtes noceri ſe nõ ſperãòt. Maloòꝝ amatoꝛes digni imoꝛtalitatis. nam p
. eſ cõicabat. q hn Vtrãqʒ ergo illis euenient ſunt moꝛte qui ſpem habẽt opera luſticie ptingil
iht. ad imoꝛtalitatẽ glie.

mundicia aie. lll,l Pptiuitatez babylonis
l idolatria maxie. t: nurmdulctaut (ſehlaidolon ppls iudeoꝝ ſuit irretit'multis idolatrijs:vt pʒ.iiij.regũ.⁊
fig v ¶ Inſaniũt.quia flunt arrepticij. x ¶ Aut certe vo p captiuitatẽ babylonis tpe antiochi epiphanij:vt hẽ.j. ma
i ti. falſa. de coꝛde ſuo ſingẽtes ea:ſicut faciebãt aliq ſacer chabe.⁊.ij. Sʒ ⁊ tpe phyloni) Cariperatoꝛ miſit ſtatuã ſuõ
inen⸗ dotes idoloꝝ denũciates hoibꝰ ꝓſpera ppter queſtum. p oꝛbẽ vt adoꝛaret᷑ ĩ ea:quã ſoli iudei adoꝛare renuerũt: vt
an ¶ Aut viuunt iiuſte. iferẽtes pximis nocumenta. diẽ Joſeph'antidtat iudaice li.xviij.⁊ ſub noie iudeoꝝ: itel
n h Aut ꝑiurat cito. ꝓpi malicia ſuã dupliceʒ:ꝓpi qð ligit xpᷣianos:qͥ tũc adhuc legalia ĩ multis ſfuabãt: ꝓpt qð
nn ai bdit: a ¶ Du.n. ↄfi.i ido.q ſũt ſine aia.⁊ ꝑ ↄns ſine ppᷣyio ĩ eoꝝ laudẽ libꝛũ ſcripſit:vt diẽ Hieronym ĩ li. illu⸗
wnin e voluntate ⁊ intellectu. b 1Waleiarütea lfalun ꝑ fſriũ viroꝝ. r¶ Laboꝛ ſine fructu. in talibꝰ. n. magn ẽ la
S idolũ iurãtes. c¶¶ Noceri ſe nõ ſperãt.qꝛ de hoc puni boꝛ nullus fruct:imo finis peſſimꝰ. s ¶Cubpalſpe. ilen.
R ri nõ timẽt: ſic nec mali xpiani peierãtes ꝑ nomẽ xpᷣi:iõ dat ↄcupiam. attrahẽs ei aĩium ad igoli reuerẽtiã. t ¶ Et
* cdudit eoꝝ punitio cũ dĩ: O ¶ AUtrac; g illis eueniẽt diligit moꝛ. imagis.i.vita carentis Effigiem. ⁊ ſubdit eius
7 digne. i. luſtũ ẽ vt puniant ꝓ vicio vtroq;. ſ.idolatria ? penã dicẽs: v ¶ Maloꝝ.i.idoloꝝ: x ¶ Amatoꝛes di. ſi
periurio:io ſubdit: e ¶ Am male ſenſerũt de deo.per moꝛte.tꝑali ⁊ eina. y¶ 357 figulus.Hic oñt ponit õ ido
idolatriã. f(Et iurauerũt iniuſte. ꝑiurado ad pximi latras iuectio:⁊ pᷣmo õ idoloꝝ fictoꝛes:ſcdᷣo õ eoꝝ cltoꝛes:
nia ſ defraudatõem. g ¶IMõ. n. iuratiũ ẽ vp.i iurametum ibi Oẽs.n. iſipiẽtes.irca pmũ ſciẽdũ: fingi ppeè or qð de
Gjißtn G no ẽ appetẽdũ tanq p ſe bonũ: ſed i neceſſitate im eo ẽ tra foꝛmat: ide figulus appellat: ⁊ vaſa trea fictilia dicũt.
j mifle . vtendu ad vitatis ⁊ fidelitatis ini hoiĩes firmamẽètum. Et qꝛ paupes idola argẽtea ⁊ aurea hꝛe nõ poterãt:iõ figu/
S h¶ Sʒ pec. pe.pam.ſp.i.creſcit ⁊ augmẽtat᷑. i In iu li ceperũt idola trea facẽ:q qlibet potat hẽe. de eodẽ luto
veto N ſtoꝝ pᷣuaricatõeʒ.i. itrãſgreſſionẽ madatoꝝ: dei:q ſũt faciebãt figuli vaſa ad varios vſus apta:⁊ hoc ẽ qð dẽ: Sʒ
bgrſii e iuſta. n a deo nõ põt aliqd ꝓcedẽ niſi iuſtũ c. ¶ XV. 2 figulus:⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi: a ¶ Et ð eodẽ lu. ſin.·q̃ mũ.ſt.
umciſſi aũt deus.Repꝛobata idolatria gentiũ:hicſ. vaſa honeſtis vſibus applicabilia. b Et ſir que his
enti i oↄnter cõmendat᷑ latria iudeoꝝ:⁊a diuiditur in ſunt contraria.i.applicabilia vſibus inhoneſtis. c ¶ Po
Aw

AlIres partes. Nã pᷣmo ponit ve deitatis ↄfeſſio rum autem vaſoꝛum quie ſit vſus. ideſt debeat eſſe. “
l

aà ¶ Judex ? figulus qui vaſa foꝛmat ſm vſũ ad quẽ debẽt
applicari. Et Telabore vano ⁊c̃. laboꝛ.n.i fingendo
vaſa nõ ẽ van:qꝛ deſeruit humanis vtilitatib: ſʒ laboꝛ fi⸗/
ctõis idoli ẽ var: qꝛ idolũ nõ valet alicui vſui. c¶ Ille ꝗ
paulo añ ð terra fact᷑ fuerat.i.figulus:nã coꝛpꝰᷣhumanũ fa
ctũ ꝗ dũo ? terreũ.

OD ¶¶Et p̈R puſulũ. i—
bꝛelis ẽ hois vitae iudex ẽ figulus. Et cům la-
aunſe 1 tertez all boꝛe vano deũ fingit de eo
quã duc dẽ luto: illẽ ꝗ paulo añ de

quã ducit mutua ele 3
mẽtoꝝ ↄꝛioꝝ actio: terra factus fuerat: et p pu
que ſuũt ĩ coꝛpoꝛe bu/ ſillũ rduẽ ſe vnde accepiẽ
. repetitus àle debitũ quam

. b —„☛ „I1I2 2
tũ. quã de repetet in bẽbat. Sed cura Eilli non
moꝛte: ſicut eã — ga laboꝛaturus eſt:nec qm̃
derat in ifuſione I¶H bꝛeuis illi vita ẽ: ſz concer⸗
Sʒ cura iel ſigu tat aurificib/ c argetariſo:
02 „ 1 . „ „ . „2=
raturus ac inõ ſo-⸗ GEét erarioſ imitat:t gloꝛiã
lũ ẽ ſolicit' de ſuo la pfert:quoniaʒ res ſupuacu
boꝛe uite bꝛeuitate. as fingit. Cinis eſt. n. coꝛ er
S Sa z èt tra ſupuacua ſpès illi: &ᷣ
¹ . .. è „ 51. „2=
to quo opus ſuuʒ ſit luto vilioꝛ nitaer: noma
magis pcioſum: ſei ignoꝛauit ꝗ ſe finxit:ct q in⸗
ꝓꝙ ſir vtile plib: quia ſpirauit illi aiam et amat ꝗ
Sed ⁊ erarios imita pitale. Sedn 4 unguerunt
tur. fingẽdo idola fa luſuʒ eẽ ũitã nram: ct ↄuer
as e ſnin⸗ m ſatõem vite cõpoſitã ad lu
Et glam artij ſue p· crũ:èᷣ opoꝛtere vñcũq; etiã
ſert emulilndo bo ex malo acqrere. Hic èniʒ
L ꝓ idolis haben E eren, 22
dis recurrit ad cũ In ſcit ſẽ ſup oẽs delinquere:
Am res ſupuacuas. q ex terre mã fragilia vaſa
i nullius aut parui ¶⁊ ſculptilia fingit. Omnẽs

pcij reſpectiue ad ar- E z 6el’, r
git: quas ꝗlibet põt =
bẽre. d ¶ Linis ẽ.n. coꝛ e.per affectõem: dicit.n. Aug':
Si diligis terrã terra es.iſte vo totã attẽtõem ſuã ponit ad
terre figuratõem:que mixtiõe aque pᷣuata redigẽtur in pul
uerẽ vel cinerẽ: ppt qð coꝛ figuli d cinis. p ( Et terra ſu/
puacua.vñ fingit idola. q ¶ Spes illius. qꝛ de hoc ſperat
viuẽ: iõ ſubdit᷑: xr ¶ Et luto vilioꝛ vita illius. que oꝛdinat᷑
ad lucrũ ex luto ſicut ad finẽ:⁊. Blanri his q̃ ſt ad

finẽ:⁊ rõ huerroꝛis ſubdit᷑: s ¶ Qm ignoꝛauit eũ qui ſe

finxit.ſ.deũ qͥ in foꝛmatõe coꝛpoꝛis ẽ actoꝛ pncipal. t
qui inſpirauit illi aiam.ſolus ifundẽdo eam ꝑ creatõem.
v ¶ Et amat que operat.ſ.idola. x ¶ Et qꝗ ſſufflauit ei ſpi
ritũ vitalẽ.ſ.deũ ignoꝛauit:⁊ eſt repetitio eius qð dixit: Et
qui inſpirauit illi aiam.per alia tñ vba:qꝛ dẽ aĩa iquãtũ coꝛ
pus adminiſtrat:ſpũs vo quãto ſuꝑnis vacat. Sed ⁊
eſtimauerũt.idolatre dicti. 3 r u eſſe.i.carnalẽ ðlecta
tõem. a ¶ UWitã nr̃am. vñ in ꝑſona taliũ dẽ.S.c.ij. Ubiq;
relinquam ſigna leticie:qm hec eſt pars nfa. b ¶Et con
uerſa.vite humane cõpo.ad lucrũ.vñ..c.ij.ſbdit᷑ in ꝑſona
taliũ:Oppꝛimamus pauperẽ iuſtũ:nec parcamu) vidue ra
piendo bona eoꝝ:⁊ iõ ſbdit᷑: c 1 Et opoꝛtere vñcunq; ẽt
ex malo acqrere.hec dicebãt hoĩes de vita alia nõ ſperates:
cub erroꝛis fuit ſimonides poeta dicẽs:ꝙ decet moꝛtalem
moꝛtalia ſape:de quo repᷣhendit eũ ph̊ᷣs.x.ethi.eo ꝙ homo
Fm intellectum eſt qͥd imoꝛtale ⁊ dinũ:ex qͥ ↄcludit phᷣs: ꝙ

.

gbus neq; oculoꝝ viſus ẽ
ad vidẽdũ: neq; nares ad

èt pedes eoꝝ pigri ad am-
bulãdũ.Hòmo. n. fecit il-
los:et ꝗ ſpũm mutuat᷑ eſt:
is finxit illos. Memo. n. ſi- h
bi ſilem hõ pot᷑it deum ſin

mꝛtuũ fingit manibus ini

lia miſéèrrimi colunt. Inſẽ

ſunt detioꝛa. Sèd nec aſpe

ed 7

põ ſe dʒ ad imoꝛtalia ? eterna trahere qtũ pot per co⸗
gnitõem ? amoꝛẽ. ⁊ ↄcludit ph
d ¶ Pic. n. ſcit. i. ſcire dʒ. e Se ſup oẽs.idoloꝝ fa-
ctoꝛcs f a
lus dʒ ignoꝛare:ꝙ de'nõ põt fieri ex ea. g ¶ Oses eiʒ.

figulo dicens:
elinq̃re:q ex fre mã ⁊c. nã tã vilisẽ ꝙ nul

Poſt inuectõem

moduũ aie ſue ſupbi ſũt ini res:hit Lanit in⸗
mici populi tui: &t iperãtes cotesꝛer Kas
illi: quoniam omnia idola duas partes: qe p
nationũ dẽos eſtimauerũt: mo ponit iuectio

3 cultoꝛes imagi
nũ:ſcòo ) culto⸗

n — rres aialiu:ibi Sʒ
pcipiẽdum ſpũm:neq; au/ zaialia. Circa ⸗
res ad andicdũ:neq; digi mũ di: 500⁶-
ti manuũ ad tractãdum:ſj n. iniſpieres ⁊ in
felices.i.idolatre

de deo male ſen⸗
tientes: ⁊ a felici/
tate ya deuiãtes.
Supꝛã mmo
dũ aſe ſue.i. pl
ſ valeaãt. i¶ Su

perbi ſũt. de ſe b⸗
ſumẽtes. kHni
mici ppli tui.op

pꝛimẽdo cultoꝛe
dei. ¶ Et ipꝛo
perantes illi tpꝑꝛe
nanq; phylonis
Caius erat ipera
toꝛ romanꝰ:⁊ mi
ſit ſtatuã ſuã per
oꝛbẽ vt adoꝛaret

—

gere. Cum. n. ſit moꝛtalis:

quis. Mẽlioꝛ.n.eſt ipᷣe his
quos colit:qa ipſe qdeʒ vi
xit cum eſſet moꝛtalis: illi
autẽ nunq;: Sẽed ⁊ anima

ſata.n. compàrata his: illis

ctu aliquis ex his aĩalibus in ea tanq; deus:
bona poteſt conſpicere:Eſ yt dem eſt. . ce⸗
dẽti.c.⁊ itulit di

ſugèrunt autem dei laudeʒ
⁊ benedictionem eius.
f fd((((Wñ oia (gol⸗
natõum. diuerſaꝝ. n (¶ Deo) eſtimauerũt. ſ. romani.
vnde dicit leo papa ĩ ſermõe de beatis aplis Petro ?
Paulo:ꝙ roma magnã credebat feciſſe religionẽ: cum
nulli gentis reſpuiſſet falſitatẽ. Cetera patet vſq; ibi:
o ¶Sed a pedes eoꝝ pigri ad ãbulanduũ. qꝛ nõ pñſt ſe
mouere: ſubdit᷑ rõ cũ di: p ¶ Põ.n. fecit illos.qui ꝑ
artẽ nõ põt facere aliquid viuũ. q ¶ Et ꝗ ſpuz mutu

atus ẽ.a deo: Js finxit illos.⁊ qꝛ cã effectiua potioꝛ eſt

ſuo effectu: iõ ſubdit: r ¶ Nemo. n. ſi Rſilem poterit
deü ſng e uner or eeie/ Cũ. n. ſit moꝛta-
lis ſ. ho. oꝛtuum fingit. ſ.idolum vita cares. ⸗
v¶ MWanibiniq).nã ad inidtatẽ opiepoꝛdiat᷑. e
lioꝛ ẽ n. ipe c. qꝛ melioꝛ ẽ viuens nõ viuẽte. y¶ Sed
aialia. Hic ponit inuectio ↄ cultoꝛes bꝛutoꝝ alaliuʒ:
cũ dicit: Sed a aialia. bꝛuta. 3 (¶ Miſerrimi. idolatre
colunt: qui dicũt miſerrimi: o inferioꝛẽ ſe colunt ta⸗
qᷓ ſupioꝛẽ:iõ ſbdit: ⁊ ¶ Inſenſ mn. i:aialia bꝛuta.
a ( Cõparata his.i.hoib. b ¶ Illis ſüt dterioꝛa. qꝛ ca
rẽt itellectu. c¶ Sʒ nec aſpectu ꝛc. i· ex bis q videbat
ĩ dictᷣ aialib:nõ poĩerãt aliqð bonũ arguẽ: ꝓpt qð de
berẽt ea colẽ. d ¶ Effugerũt aũt pei laudẽ. bꝛutis aia
libus ſĩpendẽtes ipaʒ: ⁊ p ↄñs e Bũdictiõeʒ eb. i. gre
ſue donũ:qð freq̃nter i iipteina bñdictio noiat eo mo
loquẽdi quo dẽ.jreg.xv.Accipe bñdictõem hac ⁊c.

auamima
0

C
ſo
X

netͤſficn

pidetsin

ſono ih
rtliur
is idu
iucit⸗
noraoblit
ieca.
lacdlitus
bidwohk
ghncai
induash⸗
bificüdn
colltri⸗
ctomnoua
Emgan
iupni⸗
ncoleus,
1u ſpe
4Popee

1
b(adtg

—r————

ins ven
minatik
narüt!
go pii
ti pbim
Nin hi
olamn.
li ſttnn
bi antna
go hebe
licpengi
1 diueor
in ſſie
ſpkiong
Paz
ngtootoe
e Gidißv
lellicba⸗
nunoelpuc.

4

lkiänn

bſugere
le
nliinnri⸗
ſimtin
lleſan nie⸗
ſiin
Migocuvi
ſninaue
e .

heter ,
Abdns.
Wilcer 1,
N Ulegden
dAancl
mmat dult
nohmnii
dalogin
niſcd)at
Wwiiluii
1nnii Cu,
„ Wnleſ
wnlſcic⸗

N

n i

8 gürſe
6 uie
. Nür
ſe bn
emmuin
ſtioia⸗

* 4 1
ſchnu⸗ en
„ (((KFGW.
. T2
U ,

lilanni
tihnind

1

—
—
7

MNRopi hec r his ſilla paſſi ſũt digne (cXVI.
toꝛmẽta. Pec tertia pars in qua recolit᷑ ter-
