ſanctiſicet᷑ populus:et edu

cũduxit me ꝑ quattuoꝛ an-
gulos atrij.Et eccè atriolũ

erat in angulo atrij:atriola iolti. agn bie⸗
ſingula per angulos atrij. ronym'. itio
In quattuoꝛ angulis atri, Oc ſacrificiũ
atriola diſpoſita:quadrägi de̊ h fit mẽ⸗
ta cubitoꝛum per longum Ppzts ing: inc liio 5
⁊ triginta per latum. Mẽ⸗ q̃ agit᷑ numeri.xxviij
ſure vnp quattuoꝛ erãt. E nNã ibi pꝛecipit cũ eo
pies ꝑ circuitũ ambiẽs q̃t offerri decia ps ephi
tuoꝛ atriola:t culine ſabꝛei unieibi ecdn byn
cate erãt ſptẽr põtic per gy oleip vero itia: ibi ẽt
rũ.Et dixit ad me: Hẽc eſt ßcipit fieri cũ eo liba
dom chlinax:i q coqnt mi modttapebrnih vo
ſtri domdñi victimaſ ppli. mie vini. Conſtat aãt
8 egechiel nõ poterat

mutare ea que cepta erant ilege moſaica:pᷣſerti ĩ ſacrifici
is:vnde.ij.pal.viij. Lũc obtulit ſalomon holocauſta dño

ſuper altare dñi qð extruxerat ante poꝛticũ:vt ꝑ ſinglos di

es offeret in ea iuxta pᷣceptũ moyſi.vnde expoſitio hierony
mi va eſt.ſ.ꝙ hoc ſacrificiũ ẽ aliud ab illo iugi ſacrificio de
quo.sõ.numeri.xxviij.c.pᷣdicto:ſicut ẽt in ſabbatis ⁊ calen-
dis determiauerat ſacrificia ꝑ pꝛicipẽ offerẽda alia a ſacrifi
cijs ſabbatoꝝ ⁊ calendaꝝ:q̃ numeri pᷣdcõ.c.pꝛecipiuntur.
Ad pmũ aũt qð obijcit poſtillatoꝛ dicendũ ꝙ hec oblatio
eſt ſimpliciter ſpontanea:poterat.n.pꝛiceps eam pꝛetermit
tere ſine peccato:ſed ſi eam voluiſſet facere determinat᷑ ſibi
materia ⁊ tempus:que quidẽ determiatio nõ tollit ſponta⸗
neitatem cũ in eius libera volũtate licitũ fuerat ei facere et
nõ facere.A aicendũ ꝙ iſtud ſacrificiũ poterat oĩo pꝛeter
mitti:qꝛ multa de iſtis que tradunt᷑ ab eçechiele nõ ipone/
bant neceſſitatem pᷣcepti pꝛout infra deo dante dicet᷑:ſʒ iſtðᷣ
ſacrificiũ nõ poterat interrũpi:naʒ ſi pᷣnceps acceptaſſʒ ſpõ

tanee hoc facere:tenebat᷑ quotidie cõtinuare.Et ꝑp hoc dĩ
de eo ꝙ fiat quotidie.ſ.acceptante pꝛincipe. eplica.

N.c.xlvj.vbi dẽ:Et agnũ eiuſdẽ anni ⁊cc.qð beat
hieronymus exponit de materia oblationis pꝛin
ũ:poſtillatoꝛ aũt de oblatione ſacerdotis: que

dicit iuge eriſteumeburgen is aũt ꝓ beato hieronymo di

cit poſtillatoꝛis expoſitionẽ ſtare nõ poſſe:quia numeri.xx
viij. auctoꝛitate dei ponitur foꝛma quãtita) ⁊ qualitas offe
rendoꝝ: in iugi ſacrificio:conſtat aũt eechielẽ legẽ moſaicã
nõ poſſe mutare.Ad qð reſpõdeo:ꝙ pᷣcepta h data nõ ſunt
exechiel ſʒ dei cui eſt condere legem ⁊ interpᷣtari:ßm quanti
tatem ⁊ qualitatem: ĩimo ſᷣm ſubſtantiam ſacriſficioꝛum:

¶ Liber

vt pʒ xpᷣo totalii ceremonialia auferente ⁊ legem ĩ młtij mu
tante.nec valet expoſitio quã burgenſis i adiutoꝛiũ ſue opi
nionis aſſumit:qꝛ cũ de hoc ſacriſicio dẽ in lr̃a ꝙ debeat fie
ri quotidie ⁊ ſemper mane:burgenſis expõit.i.pꝛicipe acce-
ptante quaſi a pncipiſ voluntate debeat ⁊ opoꝛteat dñi pᷣce
ptũ ⁊ eius executio ð-
pẽdere:qð falſũ videt
qꝛ ſi pꝛinceps nõ acce-
ptauerit interrũpit᷑:
nõ fit quotidie ſemꝑ
mane:⁊ ita no meret᷑
dici iuge legitimuʒ ⁊
ſempiternũ:q̃ oia de
hoc ſacrificio dicũt᷑ ĩ
lr̃a:nec bene reſpõdet

T ↄuůertit me.x. VII.
poꝛtã dom: èt ecce aq̃
egrediebãt᷑ ſubtèr limẽ do/
mus ad oꝛientẽ. Faciès.n.
domus reſpiciebat ad oꝛiẽ
tẽ. Aqũᷣe aũt deſcẽdebãt in
latus templi dextrũ àd me

burgẽſis rõnibus poꝰ- Nup leiip. ,
ſtil. non pꝛie: qꝛ videt ridiẽ altaris.Et eduxit me
ꝙ̈ nõ fuit illa oblatio p viã poꝛte aglonis:⁊ ↄueꝛ
ſpõtanea. Nã iuge le tit me ad viã ſoꝛas poꝛtam

gitimũ ⁊ ſempiternũ
nõ põt dici ſpõtaneũ
Et ſic fingit burgẽſis
illud qð dicẽ̃ ad ſcaʒ
rõneʒz: ꝙ videlicʒ poſ
ſit interrũpi:qꝛ tũc ñ
eẽt ſemper mane iuge
7 ceta:q̃ in lr̃a dicunt᷑
de hoc ſacrificio:bur
genſis aũt vſq; ad fi-
nẽ huius libꝛi aliq̃ di
cit valde dubia:ſʒnao
ꝓbat:⁊ qꝛ nõ ſunt directe ↄ poſtil.nõ ẽ pꝛopoſiti negocij cir
ca eaamplius immoꝛari.Sequitur. LCap.XLVII.
Tcõuertit me.Hic ponit᷑ qᷓntũ incidens qð eſt de
aquis egrediẽtibus de templo.Et diuidit᷑ in tres
ꝓtes:nam pᷣmo deſcribitur earũ oꝛtus:ꝛ pꝛogreſ⸗
ſus:ibi Et cõuertit me. oꝛnat ⁊ effcũs:ibi Et dixit ad me
Circa pꝛimũ dẽ: a Et ↄuertit me ad poꝛtaʒ domus.i.tẽ-
pli. b ¶ Et ecce aque egrediebant᷑.p modũ fonticuli ſcatu
rientis. c¶ Subter limen domus ad oꝛientẽ.i.fluentes in
de ad oꝛientẽ. ò ¶ Facies.n.domus.i.oſtium templi. Di⸗
cũt aũt expoſitoꝛe latini ꝙ limen vnde dicunt᷑ h̊ aque oꝛiri
limẽ poꝛticus templi:ſed textus ſeq̃ns videt᷑ ↄdicere cũ dẽ
e ¶ Aque aũt deſcen.in la.templi dextrũ.hoc aũt eẽ ñ põt
ſi oꝛiri dicant᷑ ſubter limen poꝛticus templi:qꝛ fluũt ad oꝛiẽ
tem vt dẽm eſt:templũ aũt eſt ad occidentẽ reſpectu poꝛticꝰ
Et iõ dico cũ hebꝛeis ꝙ limẽ vnde dicunt᷑ egredi:eſt limẽ ſã
ctiſanctoʒ:. Unde infra dẽ de iſtis ads ꝙ egrediunt᷑ de ſcũa⸗
rio:qð ꝓpꝛie dẽ de ſanctoſanctoꝝ:⁊ inde tranſibant ꝑ tem-
plum declinando aliquãtulũ ad latus dextrũ:⁊ ide ad poꝛ
ticũ templi:⁊ poſtea ad atriũ interius fluendo ſemꝑ verſus
oꝛiẽtẽ inter altare holocauſti ⁊ latus meridionale atrij:⁊ iõ
ſubdit: f( Ad meridiẽ alta.dẽ ãt h̊ pars meridional dex
tera:qꝛ fluxus iſtarũ aquaꝝ eſt ab occidente in oꝛienteʒ: vt
pʒ ex dcis. Pomo vo pꝓcedens ab occidente ĩ oꝛientẽ hʒ ptẽ
meridionalẽ ad partẽ dexteram:vt pʒ ad ſenſũ. g
uertit me. Hic ↄnt᷑ deſcribitur iſtarũ aquaꝝ ꝓgreſſus. Cir⸗
ca qð ſciendũ ꝙ expoſitoꝛes latini dicunt:q iſte aq̃ añ ſuuzʒ
egreſſũ de atrio interioꝛi diuidunt᷑ in q̃ttuoꝛ riuulos:quoꝛ
vnus vadit ad cõqnas poꝛticuũ auſtraliũ:alius ad coqnas
poꝛticuũ aqlonariũ:alij duo ad duo latera poꝛticuũ oꝛiẽta
liũ:vbi ſimilit᷑ ſm eos ponunt᷑ coqne.Et iſti quattuoꝛ riuu⸗
li poſt eoꝝ egreſſũ de poꝛta oꝛientali exterioꝛis muri refle⸗
ctunt ⁊ ↄueniunt in vnũ.Sed hec diuiſio videt᷑ ↄria textui
cu dicitur: Et ↄuertit me ad viam foꝛas poꝛtam exterioꝛeʒ
⁊c.qꝛ leqtur: 5eree aq̃ redundantes.i.egredientes.

exterioꝛẽ:viã que reſpicie/
bat ad oꝛiẽtẽ.Et ẽcce aq̃ re
dũdãtes à latere dextro cũ
egrederet᷑ vir ad oꝛienteʒ ꝗ
hẽbat funiculũ ĩ mãu ſua:
èt mẽſus ẽ mille cubitos:⁊
trãſduxit me p aquã vſque
ad talos. Rurſũq; menſuſ

õ

i ¶ Alatere dextro.ſ.poꝛte oꝛientalis exterioꝛis muri.
Si aũt eẽt dicta diuiſio aquaꝝ ſic ipſi dicũt:ita egrede/
rent᷑ a latere ſiniſtro ſiẽ a dextro. Nã ſcòm eos egrediũt
per quattuoꝛ loca:quoꝝ duo ſũt ad dexteram poꝛte:⁊
duo ad ſiniſtraʒ. Itẽ ponũt dictam diuiſionẽ ꝑꝑ dupli⸗

cẽ cauſ:vna ẽ vt
aq̃ ſeruiãt coqͥnis
ẽ mille:⁊ tranſduxit me pꝓ poꝛticuũ:⁊ hec ẽ
aquam vſqʒ ad genua. Et nullaꝛnam coqui
menſus ẽ mille:? trãſduxit gqe vt onene
me pꝑ aquã vſq; ad renes. Alia cã ẽ vt leui⸗
Et menſus ẽ mille toꝛentẽ te lauẽt ibi hoſti⸗
quẽ nõ potui ptrãſire: qm̃ denn her ſenill e⸗
itumuerãt aque ꝓfũdi to⸗? pʒexrtextu ſeqjni
Et dixit ad me:Cèrte vidi pꝛotendunt᷑ vſus
ſti fili hoĩs. Et ẽduxit me:⁊ eientem ſi⸗ mn
cõuertit ad ripã toꝝentis. textu poſtegreſlüͤ

Cũq; me ↄuertiſſẽ:&cce ĩ ri

meone earuz ð muro ex⸗
pa toꝛꝛentis ligna multa ni

terioꝛi mẽſurant᷑

miſer vnaqʒ pte. Et ait ad mille cubitier ta-
me: Aq iſte qᷓ egrediũt ad enparuntitaq al
tumlos ſabli oꝛiẽtal:⁊ ðᷣſcẽ tingit ſolum vſh
dũt ad plana deßti:ĩtrabũt galg ſencgui
mar̃ ⁊ exibũt ẽt ſanabũt᷑ aq̃ berof er pon

vlterius dicere ꝙ
ſint multo minoꝛes pꝛope locum oꝛiginis.ſ.ĩ atrio inte
rioꝛi: ſi ibi diuidant᷑ in. iiij. partes:a ſic nõ apparet qua
liter in illis poſſint hoſtie lauari.Item iſta cã magis eſt
ad oppoſitũ:qꝛ nõ diuiſa meli deſeruiret dicte lotiõi qᷓ
diuiſa: ꝓpter que dicta diuiſio videt᷑ ficticia: maxiĩe qᷣa
textus hoc nõ dic̃:ſed magis ↄrium:⁊ ideo dico cuʒ he/
bꝛeis ꝙ aque iſte per vnũ riuum ꝓcedunt de loco oꝛigi/
nis vſq; ad exitum de muro exterioꝛi:⁊ adhuc iſte riuꝰ

ſ̃m hebꝛeos eſt valde paruus. Nam vbi tranſlatio nr̃a

habet:Et ecce aque redundantes a latere dextro.in he/
bꝛeo habetur:Et ecce aque phialantes ⁊c.i.ita tenues ſi
cut aqua exiens de oꝛe phiale:vt exponunt hebꝛei.
k menſus eſt mille ⁊c. deſcribitur hic pꝛogreſ
ſus aque ſᷣm eius augmentationeʒ: ⁊ patet ex dictis lr̃a
vſq; ibi: l ¶ Et dixit ad me.ſ.angel'. m ¶ Certe vidi
ſti. i. ſicut vidiſti:ſic certitudinaliter fiet:ſecundũ tamen

ſanum nobhetie intellectum:de quo dicetur i fine.
¶ Ete

n ¶ Et eduxit me. Hic conſequẽter oeſcribitur oꝛnatus
flumis aue pꝛimo tangitur oꝛnatus cum dici/
tur: o ¶ Ecce in ripa toꝛꝛentis ligna multa nimis.i.
arboꝛes fructifere ⁊ pulchꝛe.Conſequenter tangitur ef
fectus cum dicitur: p Aque iſte egrediuntur ad tu/
mulos ſabuli oꝛientalis.i.ad ioꝛdanem:qui eſt in par
te oꝛientali terre ſancte:⁊ curſu ſuo trahit harenam:et
ſic facit tumulos ſabuli in alueo ſuo per loca:in hebꝛeo
habetur: Ad terminum oꝛientalem. ⁊ redit in ean-
dem ſentententiam: nam ioꝛdanis fluuius eſt terminus
oꝛientalis terre pꝛomiſſionis.Q.n.filij iſrael habuerũt
poſſeſſionem vltra:hoc fuit per accidens:eo ꝙ habita

toꝛes illius terre noluerũt eis concedere tranſitum paci

fice:ſed mouerũt contra eos bellum:quibus deuictis fi
lij iſrael iure belli poſſederunt terram eoꝝ. q (Intra
bũt mare.ſ.moꝛtuũ ſiue ſalis. r ¶ Et exibũt.nã ioꝛda
nis fluui tranſit per illud mare:ſicut ioꝛdanus per lacũ
loſane. sEt ſanabũt᷑ aque. a ſalſedie ⁊ amaritudie.

et llun
dinottuche
illnuli hbi

itrtolch i

ſenor.

olbideiſc

Golooubik
nare dvin

Mes in m

ttoſeſi
Miſtln
ie Nlunniheſ
i Kuhefmin

S Mtnlrn

Berenſc
aikint
⸗ pommlutt
7 Crimnmſin
iors Sſi
temoſtnt
¹ eamnzömun
I mioꝛi mäinn
4 nleabitin
4 mibiachu
„. Gpamaitag
mngtihn
Punie
1d pedeng
D behſ ignr
pbeis din
moriginal imon
arſenthyrtl
Nemiſcinght
ouimtroiarlonin
Cetfucu merie
nen woicg azn⸗
Ntluntdelocvorigi
fſoienadbuc ſert
miWimano
alanaedernd i
Amnesilume
Ntaporun iht

wwebinn deſtg

ng ugii

iriwi⸗
ne oiem i⸗
vinodakinn
Rslgunn,
lnſenum i,

uen.i.oẽ animal

¶ Oue ſerpit.

P
ſerpere dicũt᷑ aĩa⸗
lia q̃ mouẽtur ſi

¶ Eʒechielis xlv ..

Et ômnis aia viuens: quᷣe

ſerpit:quòcũq; venerit toꝛ

rens:viuet:⁊ erũt piſces mł
ti ſatis:poſtq;ᷓ venerit illuc

ne pedib:inter ꝗ aque iſte.Et ſanabuntur ⁊

ſt piſcej. s ¶ Quo

cunq; ve.toꝛꝛens

viuet. illðò.n.mãe

dẽ moꝛtuũ: eo ꝙ
aial nullũ ibi vi⸗
uit:vt dicit.ij. me
theoꝛoꝝ::ſʒ pꝑ aq̃̊s

iſtas ibi deſcẽden
tes dlłcoꝛabit illõ

mare: ⁊ viuẽt ibi

piſces in magna

viuent oĩa:ad que venerit

toꝛꝛens:⁊ ſtabũt ſuper illa

piſcatoꝛes.Ab engaddi vſ
qʒ ad engallũ ſiccatio ſage

narũ erit. Plurime ſpecieſ

erũt piſciũ eius:ſicut piſceſ
maris magni multitudinis

multitudie. Et ſic pʒ lr̃a vſq; ibi: t ¶ Ab engaddi vſq;

ad engallũ. duo ſũt loca ſupꝑ q̃ piſcatoꝛes ſiccabãt retia
ſua. v ¶ In littoꝛibus aut eius. vbi creſcũt canne.

nimie. In littöꝛibus aũt ey
ct in paluſtribus non ſana
buntur:quia in ſalinas da/

buntur. Et ſuper toꝛenteʒ

oꝛietur ĩ ripis eius ex vtra/
qʒ; parte omne lignũ pomi
feꝝ. Mõ defluet foliũ ex eo
⁊ nõ defſiciet fructus eius.
Peẽr ſingulos menſes affe

ret pꝛimitiua:qꝛ aq̃ eius de

ſanctuario egredientur. Et

erunt fructus eius in cibuʒ

ſpoſitiones tepli r edificioꝝ ptinẽtia

x¶ Et in paluſtrib'.
vbi aq egredientes ðò

ripis ſtãt ꝑ modũ ſta

gni. ꝓ¶ No ſanabũ
tur.a ſalſedie:⁊ ſbdit᷑
cã: 3 ¶ Quia ĩ ſali-

nas dabunt. ꝓ ↄdim̃/
to ciboꝝ ⁊ pulmẽto-/

rũ. Cõſeq̃nt᷑ reſumit
oꝛnat᷑ flumis cũ dicit
Et ſuꝑ toꝛꝛẽtem ⁊c̃.⁊

patʒ lra vſq; ibi:
ret pmitiua.i.fructu

ſufficiẽtẽ maturos ad
eſũ.ceia patẽt.Et qm
ↄpleta ſũt oĩa ad di/
: hic ponẽda ẽ figura

repᷣſentãs ſimul totũ edificiũ qð ꝑ partes ẽ ſuꝑius figuratũ

iſta tñ repᷣſentatio erit ſm lineas ſundamentales tantum.

a ¶ Pec diẽ oñs. Superius a pncipio quadrageſimiquiti
ca. inchoata fuit deſcriptio terre diuidẽde:⁊ deſcriptis qb
dam incidentibus ĩterpoſitis:hᷣ ſcriptura reuertit᷑ ad deſcri
bendũ dẽam diuiſionẽ pꝛius ĩichoatam.Et pꝛio ponũt᷑ hu/-
ius ire tmi:? modus diuidendi:ibi Et diuidetis.Pꝛima in

quattuoꝛ ſʒ q̃ttuoꝛ i/
mios huius ire.Et pᷣ
deſcribit᷑ termin aq⸗
lonaris:⁊ꝛtermin oꝛi
entaliſ:ꝛibi Poꝛꝛo pla
ga oꝛiẽtalis.ʒ auſtra
lis.ibi Plaga aũt au
ſtralis.ꝗoccidental:
ibi Et plaga maris.
Circa partes iſtas q̃t
tuoꝛ ↄſiderandũ ꝙ ci
uitates h nominate ⁊
loca nõ ſemp attigũt
fines termioꝝ: ſʒ ſũt
ꝓpinque:ſiẽ ſi dicere
tur ꝙ villa vnonẽſij ẽ
terminu) noꝛmannie
verſus pariſius:eo ꝙ;
inter ipſam ⁊ riuũ di
uidentẽ a frãcia noꝛ
mãniam nõ eſt alids
loc'notabilis nec ſpa
tiũ magnum terre: ſʒ
qᷓi dimidia leuca. Et

Ppʒ lra pauc ee mari uſqʒ ad atriũ enõ ter-

diſcurrenk: b
ioſeph duplicẽ funi⸗
culum hʒ.⁊ hoc fuit
ex oꝛdinatione iacob
q̃ adoprauit in filios
manaſſen ⁊ ephꝛaim
filios ioſeph geñ.xlv
iij.vt eẽnt capita dua
rum tribuũ: ⁊ habe-
rẽt poſſeſſiões in ira
ꝓmiſſionis ſicut alie
tribus. c ¶ Super
quã leuaui manũ me

⁊ fſolia eius ad medicinam
Heẽc diẽ dñs deus: Hic eſt
tmin:ĩ quo poſſidebitiſter
ram ĩ duodeci trib iſrſqã
ioſeph duplicẽ funiculum
hʒ. Moſſidebitis ãt eã ſin/

guli eque:vt frater ſu ſupör

quã leuaui manũ meaʒ:ũt
darẽ pꝛibus vꝛis. Et cadet

kra hec vobis ĩ poſſeſſiõeʒ

Mic èſt ãt ĩminꝰ tre ad pla
gã ſeptẽtriõalẽ a mari ma/
gno:via ethalon venienti/
b' ſedada emath berotha
ſabari:q; ẽ inter terminum
damaſci ⁊ confiniũ emath
dom thicon: q ẽ iuxta tmi
nũ auran:Et erit terminuſ a

minuᷣs damaſci:èt ab aꝗlo
ne ad aꝗqlonẽ ᷑min emath:
plaga ſeptẽtrionalis. õꝛ
ro plaga oꝛiental ð medio
auran ⁊ ð medio damaſci:
ct ð medio galaad et ð me
dio tre iſrl:iòꝛdãiſ diſtermi
nãſ ad mare oꝛiẽtale:metie
miĩ plagã oꝛiẽtalẽ. Plaga

am.pꝑ modũ iurãdi. d ¶ Ut darẽ patribu⸗ veſtris . qd pa
tet de abꝛaã geñ.xxij. Per memetipſũ iuraui dicẽ dñs ⁊c.

e Pic ẽ aũt terminus ire ad plagam ſeptẽtrionalem.i.de
terminantẽ latus aqlonare. f 2 erit tminus a mari.i.ĩ-
cipiens a mari mediiraneo verſuj occidentẽ. g¶ Uiq; ad
atriũ enon.i.ꝓcedens verſus oꝛientẽ vſq; ad locum iſtum.
h Terminus oamaſci.i de termis hup ciuitatis. Emath
.n.⁊? iſtud atriũ ſũt in ↄfinio damaſci ⁊ gonmim
quaſi ꝓ eadẽ termĩatione accipiuntur. i ¶ Et ab aquilone
vſq; ad adlonẽ.nõo intelligit᷑ x hoc diſtenſio verſus adlonẽ
vltra terminũ pᷣdictũ:ſʒ termiatio lateris adlonaris quod
hʒ duos terminos:vt dẽm ẽ:⁊a vterq; noĩatur h aquilo.
k ¶ Poꝛo pla. oꝛiẽ. de me.au.⁊ de me.damaſci. ⁊ ſic inci
pit plaga oꝛientalis a loco ĩ quo termĩat᷑ ſeptẽtrionał cũ dẽ
De medio aurꝗ ⁊ de medio damaſci.i.de cõfinio vtriuſq;
qð ẽ idẽ. l ¶ Et de me. galaad.qꝛ lat oꝛientale trãſit ꝑ ↄfi-
nia terre galaad: quãtũ ad i᷑rã acdſitam mõ ſupꝛa dicto.
m ¶ Et de me.ire iirł.i.ꝓmiſſe iſrł. n ¶ Joꝛdanis diſter
minãas. latus oꝛientale. o ¶ Ad mare oꝛientale.i.pcedens
ad mare moꝛtuũ ſiuę ſalis:qð eſt ĩ termino plage oꝛientali
ire ꝓmiſſionis. p ¶ Et toꝛꝛẽs.qui dẽ toꝛꝛenj egypti.ij.pał.
vij. q ¶ Uſq; ad mare magnũ. latus eni auſtrale ire pmiſ
ſionis icipit a ciuitate thamar: ⁊ ꝓcedit vſq; ad toꝛꝛentem

egypti: ⁊ ad mare mediterraneũ termiatur. r Et pla lcheiebitl
ga marij.ſ.occidental:nam mare mediterraneũ claudit ſae
totũ latus occidentale tre pmiſſionii:⁊ dĩ mare magnũ r öſab⸗
reſpectu maris moꝛtui: quod eſt qdam lacus:⁊ q: ↄiũ ſu⸗ unf.
git oceano ĩ termio occidentali terre hitabil. s ¶Do⸗ An: aſl,
nec veni. emath. mllg
aũt auſtralis meridiana a Kinnn veari n ni
thamar vſq; ad aquas cõ erraneo: iſta vo leimu
tradictõis cades:èt toꝛẽs iuxta mare: alii ſiptuſut
uͦſqʒ ad mãe magnu: hec n. no terminaret mwnili
6plaga ad meridiẽ auſtral latus occidentale i do n,
Etplaga maris: mare ma- letane. De et ntn
Sguan finio per directum ter delcribit mo⸗ inoigiurde
donec venias emath:hec ẽ aqus diuidẽdi irz Miuiu u
plaga maris. Et diüidetis dicto modo imia krve 4
terrã iſtam vobis p tribus tamap tazad u
iſrtkk⸗ mittetis eg in heredi- 43 intraneoy lon mMmſortem einſ
tatẽ vobis et aduenis:qꝗ głE cipio ſe.ca.Circa Adplagaoꝛi
. X. P 2 „ . 44 la⸗
ceſſerint ad vos: qui genu pꝛimũ di: Et di.· iſc n
erit fllios ĩ medio veſtrũ:ct niches zer a ds en
erũt vobis ſicut indigne in v4 Et gaͤuenis (zolocii
ter ſiliol iſtr . Aobiſcũ diui qut acceſſerit ld ulmnon lam
dent poſſeſſionẽ in medio vos. de gentilita ⸗ wiingmreh
tribuũ iſrl. In mibů aũt q ceduenus Ai n aantn
cuq; ſuerit aduena: ibi da⸗ gena me. ve. Euitarumete
bitis poſſeſſionẽ:illi ait do poſt ſuam cõuer⸗ is 506
inus deus. ¶XLVIII. ſionẽ: ⁊ ſic ad eos inliu glli
T hẽc noĩa tribuũ ̊ ſi ptinet hereditas ochom
Inibaglõis ixta via, Patrum. yQ ſCunſn
Malö paætib batria erũt vobis ſiẽ idi erfi
ethalõ pgẽtib emath atriñ gene. ini fllio irk i n an.
enon fmin damaſci ab aꝗ bob Pereriina arn
lõe iux viã emath:ẽt erit ei icut ipſi. ſiig boi
plaga oꝛiẽtalis mare: dan Arha er ade
vna.Et à tmĩo dã à plaga aduena.i.qcun lilcrſcit
. tribus cõuerterirt lmadrarn
gentilẽ ad iudaiſmũ dabit illi poſſeſſionẽ i ſoꝛte ſua: vt Uelaneumcus
ſic nutriat eum iu cultu vnius dei:ſicut adduxit euʒ ad odlberlatuſe
cultum diuinum. Cap. X VIII. ſiihrinq ni
Tbbhec noia. Hic deſcribit᷑ ire diuiſio qtuʒ ad galamorun.
intraneos. Et diuidit᷑ ĩ tres ꝑteſ:qꝛ pꝛio deſcri (Siutlingu
buntur ſoꝛtes ſeptẽ tribuũ:⁊ ſoꝛtes ſacertotimnfe iltf
leuitaꝝ eiuitatis ⁊ pncipis:ibi Et ſuꝑ terminũ iuda.ʒ petötgti⸗
deſcribunt᷑ ſoꝛtes qnq; tribuũ:ibi Et relid tribub. Cir niiit ab
ca pꝛimũ ſciẽduʒ ꝙ ſic.õ.dẽm ẽ:ſoꝛtes tribuũ incipiũt a tmmmint
termio oꝛiẽtali totiterre:⁊ terminãt᷑ ad mare meditra/ clntem ſe
neũ qð ẽ terminus occidẽtal.Inter iſtos ãt duos mios Anhongiun
accipit᷑ lõgitudo cuiuſlibet ſoꝛtis: ⁊ latitudo ab adlone lnboreſt
verſus auſtrũ pꝓcedẽdo.Et pᷣma ſoꝛs incipiẽdo a ꝑte umniwoien
lonari ẽ ippdan:ſcða aſer:ttia neptalim:q̃rta manaſſe: diniun ini
qnta ephꝛaim: ſexta ruben:ſeptia iude:ſm modũ ſupi illütaditf i
figuratũ.xlv.c. ⁊ hocẽ qð o?: b ¶ A fini.adlo.icipien ein bo
do latitudies ſoꝛtiũ. c ¶ Juxta viã ethalõ pgẽ. emath nili
⁊c.iſte ciuitates ſũt ĩ imio adlonari totũterre:vt pʒ ex lii iüd
p̃dcij. d ¶ Et erit ei plaga oꝛiẽtal mare dan vna.i.ſoꝛ Pinuion
dan ᷣm ſuam longitudinẽ continebit᷑ iter oꝛientalẽ imi i gſen
nũ totius terre ⁊ mꝗre mediiraneũ qð ẽ terminus occi- eii vPd⸗
dental terre. e ¶¶ Et a termio dan.i.iuxta terminũ dã td
f¶ Näplaga oꝛientali ⁊c̃.i.ab oꝛientali termino terre. aheneldec

ndie

4
intinmnng
me hicbi.
wrpeleennh
ſenhit
1 iſunde
5 Keiammine
. mare:l
„ terminan
emotdn
V U
. Urdaſchi
Uudiͤin
3 dichnodon
3 umi) i
. emmmenklit
dinmmnoſ
ahioſeca
pinidi
1 astmii
his ſoguir
(Sadus
n mckei
lo wsde gont
alni.
enn ſimet
0 pſt iuam dhr
ſmnirſene
Vumner hencl
numm ll
m wbibſe i
gne hifloſinn
ebötoherelta
ſonigi.
Cy
ucneg fur
4 Am i
ir n
ſcſieniiſeueiu
“
a Ull
obi nſ
ficmes teſtgehe,
a uif

pꝛoſequẽdo. No⸗/
tandum autez ꝙ
conſideratis his
q̃ ſupꝛa dcã ſunt
qdrageſimodnto
c. ⁊ iſpecta figuã
patẽt pꝛo magna
parte ea q̃ dicunt᷑
hic de iſtis quat
tuoꝛ poꝛtionibuj
Pꝛimo igitur de
terminatur eoꝛũ
ſpaciũ cum dicit:
h ¶ Et ſuper ter
minuʒ iuda.ideſt

iuxta ſoꝛtem eiuj
4 1 plaga oꝛiẽ
tali uſq; ad pla-

gam maris.·ideſt
a termino oꝛien/
li vſq; ad occidẽ-
talem:non tamẽ
totius terre.ſʒ tri
um poꝛtionũ: ſci
licet ſacerdotum
leuitarum et ciui

tatis. k ¶ Erũt

pꝛimitie.quia in
iſtis eſt templuz.
I uas ſepara

bitij.a poꝛtõnibꝰ

alij. mRxv.
milib?calamis la
titudinis ⁊ longi
tudinis.Tres.n.
poꝛtiones dicte ſi
mul iuncte faciũt
ſpacium q̃dratuʒ
equilaterum cui
quodlibet latujẽ
vigitiquinq; mi
liuʒ calamoꝛum.
n icut ſingu
le partes ⁊c. ideſt
ſicut poꝛtiões tꝛi⸗
buuz incipiũt ab
oꝛiẽte:⁊ terminãt
in occidentem ſe

¶ Zʒechielis xlviij

8Uſq ad plagã maris.i. uſq; ad occidẽtalẽ eiuj ter-
minũ continebit᷑ lõgitudo ſoꝛtis aſer:⁊a ſic exponat᷑ lr̃a
de alijs ſoꝛtibus. h ¶ Et ſuper terminum iuda. Hic
ↄſequenter ðſcribũtur quattuoꝛ poꝛtiones:⁊ diuidit᷑ iĩ
quattuoꝛ partes ſcòm quattuoꝛ poꝛtionej que patebũt

oꝛiẽtali:ſq; ad plagaʒ ma

ris aſer vna. Et ſůp tminuʒ
aſer a plaga oꝛientali vſq;
ad plagã maris neptalim

vna.Et ſuꝑ terminuʒ nep⸗/

talim a plaga oꝛiẽtali uſqʒ
ad plagam maris manaſſe

vna.Et ſuper terminũ ma/

naſſe a plaga oꝛientali vſq;
ad plagaʒ maris ephꝛaim
vna.Et ſupꝑ terminũ ephꝛa
im a plaga oꝛiẽtali vſq; ad
plagã maris rubẽ vna. Et
ſup terminũ ruben a plaga
oꝛiẽtali vſq; ad plagã marl
iuda vna.Et ſr tminũ iuda
a plaga oꝛiẽtali vſq; ad pla
gã maris:erũt pᷣmitie:quaſ
ſepabitis:Rᷣigintiqnq; mili
bꝰ calamis latitudis ⁊ lon/
gitudis:ſicũti ſingule pteſ a
plaga oꝛiẽtali vſq; ad pla/
gã maris:èt erit ſãctuariuʒ
in medio e. Pꝛimitiẽ q̃s
ſepabitis dño:lõgitůdo vi
gitiqnqʒ milibꝰ:et latitudo
decẽ milibꝰ. He ãt erũt pꝛi⸗
mitie ſãctuarij ſacerdotuʒ:
ad aqlonẽ lõgitudis vigin-
tiqnq; milia:⁊ ad mare la/
titudinis decem milia. Sʒ
ad oꝛiẽtẽ latitudinis deceʒ
milia:⁊ ad meridiem vigin
tiquinq; milia.Et erit ſan/-
ctuarium domini ĩ medio
eius. Sacerdotibus ſãctu⸗

cundum longitudinem ſuam:ita ⁊ iſte tres ab inuicem
diuiſe:ſed in hoc eſt differentia ꝙ ſoꝛtes tribuum icipi/
unt a termino oꝛientali totius terre:⁊ in eius occidenta
lem terminum finiuntur. Iſte vero tres poꝛtiones non

ſic niſi cũ eis põat᷑ poꝛtio
tẽ:vt pʒ ĩ figura ſuꝑ
poꝛtionẽ ſacerdotũ

„

ie ltela poꝛtõe ſacerdotũ: vt patʒ ex ſequẽtib.
p ¶ Pꝛimitie qs ſepabit dno.i.ſacerdotibus miſtris
dñi. q 5

P

Ogit

.xxv. milib. ſ. calamis ab oꝛiente

loccidẽtẽ. r ¶ Et latitudo decẽ milibꝰ.ab adlone iĩ au

ſtrũ. Conſeq̃nt deſcri
ſacerdotum dicens:

b ändc latera huius poꝛtionis

it qᷓ
Ad aquilonem.i.latus aqui/

ncipis vᷣſus oꝛiẽtẽ ⁊ occiden/
ip poſita.xly.c. Cõſeq̃nter deſcribit
dicẽs: o ¶ Et erit ſãctuariũ i me-

lonare. t

¶ Nongltudinis vigintiquinq; milia.quia men

ſurat longitudinẽ h poꝛtionis:⁊ idem cſt de latere meridi⸗
onali:qð ex oppoſito ſilr mẽſurat ſcm lõgitudinẽ. Latus
ãt occidẽtale quod eſt verſus mare:eſt tm/ x.miliũ calamo/
rũ:⁊ ſilr oꝛiẽtale:qꝛ mẽſurat ex oppoſito latitudinẽ hꝰpoꝛ/

arium erit dèfilijs ſadoch:

qui cuſtodierũt ceremõias
meas:⁊ non errauerũt cuʒ
errarẽt ſilij iſrael:ſicut erra/
uerũt ⁊ leuite.Et erũt pᷣmi
tie de pmitiuis terre ſanctũ
ſãctoꝝ iuxta terminuʒ leui

taꝝ:Sẽd ⁊ leuitis ſimiliter

iuxta fines ſacerdotuʒ vigĩ
tiqnq; milia longitudinis
⁊ latitudinis decem milia.
Oiſ lõgitudo vigintiqgnq;
miliũ:⁊ latitudo decem mi
lium. Et non venũdabunt
ex eo neq; mutabũt:neq;
trãſferẽt pᷣmitie terre:qꝛ ſan
ctificate ſũt dño.Quĩq; mi
lia ãt: que ſuꝑſũt ĩ latitudie
pèr vigitiqnq; milia ꝓpha
na erũt urbis ĩ hitaculũ ⁊ ĩ
ſuburbana. Et erit ciuitas
medio eius:ẽt he mẽſure
eius:Ad plagam ſeptẽtrio
nalem quingenta ⁊ q̃ttuoꝛ
milia:⁊ ad plagã meridia/
nã quingenta ⁊ quattuoꝛ
milia:⁊ ad plagã oꝛiẽtaleʒ
qngẽta ⁊ quattuoꝛ milia:⁊
ad plagã occidẽtalẽ ꝗngẽ/

ta ⁊ q̃ttuoꝛ milia.Erunt ãt

ſuburbana ciuitatis:àd aꝗ
lonẽ ducẽta qnq̃gita:⁊ ad
meridiẽ ducẽta quinquagi
ta:⁊ ad oꝛiẽtẽ ducenta ꝗqnq̃
gita:⁊ ad mare ducẽta ꝗqn/
quaginta. Qũod ãt rliquũ

tionis:⁊ ſic ⸗ uſ⸗
q; ibi: v e filijs
ſadoch.q̃ſi diceret ſa
cerdotes miniſtrãtes
in hoc ſcũario erunt
iuſti et mũdi ab ido/
latria. Sed ⁊ le
uit ⁊c. Hec ẽ ſcõa ꝑs
in qua deſcribit᷑ poꝛ/
tio leuitaxꝝ:q̃ ſilis eſt
oĩo ĩ lõgitudie ⁊ lati
tudine poꝛtioni ſacer
cerdotu:⁊ ſic pʒ lr̃a.
P¶Quq; milia. Hic
ↄñter agit᷑ de poꝛtioe
ciuitatis cuius longi
tudo eſt.xxv.milium
calamoꝛum:⁊ latitu⸗
do.v.milium:a hoc
eſt quod dicitur:
Quiq; milia au
tem que ſuperſunt in
latitudine.ſ.tot ſpa
cij trium poꝛtionum
dictaꝝ:q̃ latitudo eſt
xxv.miliũ calamoꝛ
vt dem̃ ẽ.S. PNãt lati
tudis poꝛtio ſacerdo⸗
tum capit.x.milia ⁊
poꝛtio leuitaruʒ.x. ⁊
ſic ñ reſtant niſi qnq;
milia q̃ faciunt latitu

dinẽ ꝑoꝛtõis ciuitatl.
Per. xxv. milia ꝓ
phana erũt vrbij ⁊c̃.

.i.v. milia latitudis
dcã ꝓtẽſa.p.xxv.mi*
lia lõgitudis faciunt
poꝛtionẽ ciuitat q̃ di
uidit᷑ ĩ tres ꝑtes.ſ.i ci
uitatẽ ⁊ ei iburbana
⁊ agros ꝓ puiẽtibꝰ:vt
pʒ i figura.sõ.xlv.ca
Qeãt iſte ptes dicunt᷑

B ꝓpphana: hꝰ ẽ large

accipiẽdo.ſ.ꝓphanũ
ꝓ coi vel laico:qa de
putãt᷑ vſibus laicoꝝ.

Cõſeq̃nt᷑ cribit mẽſura iſtaꝝ triũ partiũ:⁊ pᷣmo ciuitatʒ
cũ dẽ: a ¶ Et he mẽſure ⁊c.vbi deſcribit᷑ hec ciuitas in q̃
dro equilatero:cuius qðlibet lat cõtinet q̃ttuoꝛ milia cala
moꝝ:⁊ qngentos:⁊ ſũt q̃ttuoꝛ lata õᷣ q̃ttuoꝛ ꝑtes oꝛbis: et
pʒ lra. Coſequẽt deſcribũt᷑ ſburbana cũ dẽ: b ¶ Erũt aũt
ſburbana ciuitatis.⁊ ſic dicit Ra.ſa.ſburbana dicũt᷑ loca ĩ
circuitu ciuitatis:in qbꝰ nõ pnñt dom edificari:nec cultura
fieri vineaꝝ vel ſegetũ ⁊ h'i:ſʒ ſũt ad recreationẽ ciuiũ:qͥʒ

+—

latitudo i

uxta murũ ciuitatis deſcribit᷑ cũ d?: c Ad aq-

loneʒ ducẽta qᷣnqgita.ſ.calami ⁊ ſiłr ad alias tres ꝑtes:⁊⸗
Cõſeq̃nt deſcribit poꝛtio ſeruiẽtiũ ciuitati:cũ dꝛ: d ¶ 5
ãt reliquũ fuerit in longitudie.ciuitatis poꝛtionis ſcõʒ ſuã
totalitatẽ:⁊ dicit in longitudine:qꝛ ciuitas cũ ſuis barba

¶Liber

nis occupat.v. milia calamos ĩ qdꝑ:vt pʒ ex pꝛedictis: ſed
ſic de latitudine totius poꝛtõis nihil remanet verſus aqui
lonẽ ⁊ verſus auſtrũ:ſed de longitudie eius verſus oꝛiẽtẽ re
manẽt.x.milia calamoꝝ:⁊ tãtũ vſus occidentẽ:de quibn

dictas pꝛimitias:vt dictuʒ ẽ. Conſequenter oſtenditur
quid ſit a latere auſtrali ⁊ aquilonari:cum dicitur:

t De poſſeſſione autem leuitarum ⁊c. Hec pꝛepoſitõ

de vno modo tenetur materialiter:⁊ ſic exponit hugo

ſubdit᷑: e ¶ Et erunt fruges eius.qꝛ colebõt᷑: f ¶ In půes

.i.ꝓ pãibus faciẽdis:
Pis ꝗ ſeruiũt ci
uitati. Dicit hic glo.
hebꝛaica: ꝙ iſti ſunt
gabaonite:qͥ ioſue ð
putauit ad ſeruitium
cõitatis:ioſue.ix. Sʒ
hoc nõ eſt veꝝ qᷣa io
ſue nõ deputauit eos
niſi ad ſeruiendum ð
aqᷣs ⁊ lignis i domo
dni:vt pʒ ibidẽ. Ciui/
tas ãt hic deſcribit᷑ ſe

ꝑata a tẽplo per totãä

poꝛtionẽ leuitaꝝ:cu/
ius latitudo ẽ.x. mili
um calamoꝝ::⁊ iterũ
ꝑ magnũã pꝑtẽ latitudi
nis poꝛtõnis ſacerdo
tũ:vt pʒ ex pꝛedictij.
Itẽ de iſtis ſeruiẽtibꝰ

ſtati ſbdit: h ¶ Ser

fuerit in lõgitudie ſcdᷣm pꝛi

mitias ſcũarij decẽ milia ĩ
oꝛiẽtem:⁊ decẽ milia in oc/

cidẽtẽ erunt:ſicut pᷣmitie ſã

cctuarij:ct erũt fruges eius
in panes: his qui leruiũt ci
uitati. Seruientes ãt ciuita

ti opabũt ex oĩbuſ tribubꝰ
iſrael. Omnẽs pᷣmitie vigi
tiqnq; miliũ ꝑ uigiti ꝗnqʒ;

milia ĩ quadrũ ſepabũtĩ pᷣ
mitias ſcũarij ⁊ ĩ poſſeſſio/⸗
nẽ ciuitatis.Quod aũt re/

liquũ fuerit:pᷣncipis erit ex

oi pte pᷣmitiaxꝝ ſactuarij ẽt
poſſeſſionis ciuitatis e r̃gi/

cardinalis vt ſit ſenſus:Illud quod pertinet ad poſſeſ⸗

Be poſſeſſione ãt leuitaꝝ

et de poſſeſſiõe ciuitatis ĩ

mẽdio ptiũ pᷣncipis:crit in
terminũ iuda:ẽt i terminuʒ

beniamin:&t ad pᷣncipẽ ꝑti
nebit. Et reliquis tribubuſ
erũt tales poꝛtiões:A pla

plaga oꝛiẽtali uſq; ad pla/

niſ a plaga oꝛiẽtali uſq; ad
plagã occidẽtaleʒ iſachar

ſionem leuitarũ:

ſub quo nomine
intelligunt᷑ ſacer-
dotes hic:eo ꝙ ſi

u lkui
v¶Et de poſſel⸗
ſione ciuitatis.i.

illud quod ꝑtinet

ad poſſeſſionẽ ci⸗

E En medlio partiũ pᷣn
ga oꝛiẽtali uſq; ad plagaz cipis. ſupple .
occidetalẽ: beniamin vna: ſtens. naʒ vna ꝑs
Etõ tèrminũ beniamin a hncipis icludit pᷣ

dicta ab oꝛiente:

gltera ab occi
gam occidentalez ſymeon te. y rigen
vna:Et ſũꝑ minuʒ ſlymeo/ terminũ iuda.ab

aquilone. 3
inter terminũ be

niami.ab auſtro

uitatis. x In

leini ponitu
nuptnlno⸗
io dr diaiſi
idickur pee

bieg

ſceivhima!
ſiderbitura

i alitcanc
uhoefa

uiẽtes ãt ciuitati opa one:vigintiꝗnq; miliuʒ pꝛi
bůt. in diuerſis oficei mitiaꝝ:uſq; ad terminum
endo: pacẽ ini cues ne vigintiqnq; miliuʒ uſq;
onſuader huluß ad emnnij maris ſiliter
modi. i ¶ Ex oibuj partibus pᷣncipis erit. Et
iarenit antnuce Erũt pᷣmitie ſanctuarij ⁊ ſã/
ex oib' tribubus iir Ccctuariũ tẽpli ĩ medio eius.
indifferẽter:a ſine ac-
ceptõe:de qᷣbꝰtribubꝰ

no ſũt gabaonite. k ¶ Oẽs pmitie ꝛc. recapitulatio ẽ mè
ſure ſpacij ↄtinetis poꝛtionẽ ſacerdotũ: leuitaxꝝ:ꝛ ciuitati qᷓ
. xxv.miliũ calamoꝝ in qdꝝ. l¶ Qð at. Hic ↄñter oſcri
bit᷑ poꝛtio pncipis:c latitudo ẽ.xxv.miliuʒ calamoꝝ:ſic ⁊
ſpaciũ triũ poꝛtionũ pꝛedcãꝝ.Lõgitudo vo ei a latere oꝛi
entali trium poꝛtionnm pꝛedictarum uſq; ad terminuʒ oꝛi
entalem totius terre ſupꝛa determinate:⁊ ſiliter a latere oc
cidentali earũdem vſq; ad terminum occidentalem eiuſdeʒ
terre:⁊ hoc eſt quod dicitur: I ¶ Quod autem reliquũ fu
erit pꝛincipis erit ex omni ꝑte in hebꝛeo hẽ: Pinc ⁊ ide.qᷣa
in parte oꝛientali ⁊ occidentali tantum reſpectu trium poꝛ
tionum pꝛedictaꝛum eſt poꝛtio pꝛincipis:ideo ſubditur:
m ¶ Pꝛimitiarum ſanctuarij. in iſtis pꝛimitijs intelligitur
poꝛtio ſacerdotum ⁊ etiam leuitarum:⁊ ſimiliter ciuitatis
ideo ſpᷣditur: n ¶ Et poſſeſſiois ciuitatis e regiõe.xxv.mi
lium pꝛimitiarum.tres enim poꝛtiones pꝛedicte lateraliter
iuncte faciunt.xxv.milia calamo] per quadruʒ:vt ſupꝛa di
ctum eſt. o ¶ Uſq; ad terminum oꝛientaleʒ. ideſt a latere
oꝛientali dictarum pꝛimitiarum uſqʒ ad terminum oꝛiẽta
lem toti terre eſt ſupple:poꝛtio pꝛincipis.

pꝛimitiarum quod vocatur hic mare eo ꝙ eſt verſus mãe

mediterraneum. q ¶ Uſq; ad terminum maris. ideſt uſ-

q; ad littus maris tota iraʒ terminãtis. r ¶ Similiter in
partibus pꝛincipis erit.ideſt de poſſeſſiõe eb. s ¶ Et erũt
pꝛimitie ſanctuarij ⁊ ſanctuarium templi in medio eius.i.

poſſeſſionis pꝛincipis:nam ab oꝛiente et occidente includit

. ſupple:p. Sʒ 71 a ma
ri e regione.xxv. milium.ideſt a latere occidentali dictaꝛzuʒ

ſtralis cotius terre. f

char a plaga oꝛientali uſqʒ quitur ve limita
ad plagã occidentalẽ cabu tone poꝛtionis ſa
lon vna: Et ſuper terminũ cerdotum aleui⸗
cabuloõ a plaga oꝛientali v(/ avum r clultain
qʒ ad plagã mar gad vna: niæ auſtrali. Sʒ
Et ſup iminuʒ gad ad pla hec expoſitio vi
gã auſtri ĩ meridiẽ:ct erit ſi Nerur eſſe atraria
nis de thamar uſq; ad aq̃ſ cedenti: que loge
de limitatiõe poꝛ

ttonis pꝛincipis:
ſimiliter littere imediate ſequenti: cũ dicit: a ¶ Et ad
bᷣncipem pertinebit.qð ipſe exponit extoꝛte ſic.iiad poꝛ
tionẽ attinget pꝛincipis:nã ad ipᷣam terminatur ab oꝛi
ente æ occidente.Itẽ hec expoſitio non eſt ſolum extoꝛ/
ta ſed etiã falſa:nã vbi tranſlatio nr̃a hʒ: Et ad pᷣnci/
pẽ pertinebit.in hebꝛeo h: Et pᷣncipis erit.Ex quo pa⸗
tet manifeſte ꝙ loquitur de pꝛincipis poꝛtione. Dicen/

dũ igitur ꝙ hec pꝛepoſitio de aliqn tenet᷑ localr iminati

ue: vt cũ dẽ: talis receſſit de pariſius:li de:ſignat termi
nũ a ᷣ receſſit:⁊ ſic tenet h̊ cũ dĩ: De poſſeſſiõe leuitaꝝ
⁊c᷑.i.de termio iſtaꝝ poſſeſſionũ ab oꝛiẽte ⁊ occidẽte:

cegit poſſeſſio bPncipis:vſq; ad minũ oꝛiẽtalẽ ⁊ occidẽ

talẽ toti ire:⁊ tminat᷑ ad ſoꝛtẽ iuda ex ꝑte aqlois:⁊ ad
ſoꝛtẽ beniami ex ꝑte auſtri:⁊ eodẽ mo terminãtur tres

poꝛtiones pᷣdicte:vt pʒ in figura:ſed ſcriptura loquitur
hic ð poſſeſſiõe pᷣncipis. b

reliqs tribubꝰ. Hic cõ
ſeqnt᷑ deſcribũt ſoꝛtes.v.tribuũ exñtej a pte auſtrali ter
re:ita ꝙ ſoꝛj bẽiamĩ ſcõʒ ſuã lõgitudieʒ ſituat᷑ iuxta poꝛ
tõeʒ pncipis ⁊ ciuitat·:⁊ oñt alie qttuoꝛ ꝓcedendo vſus
auſtꝝ:⁊ ſoꝛs gad ẽ ĩ fine auſtrali totius tre:ſic deſcribit
ĩ figura.S.poſita.xlv.c.q̃ diligent᷑ inſpecta pʒ lr̃a paucij
exceptis. c ¶ Et ò terminũ beniami.i.iuxta ſoꝛtẽ eius
Et ſuper terminũ ſymeonis.i.iuxta ſoꝛtẽ eius.
t erit finis.i.tmin Rerie gad:⁊ ꝑ ↄñs iminus au

alis totius De thamar.nomen ẽ ciuitatis
exñt in termino auſtrali tᷣre ĩter terminos terre oꝛienta
lẽ ⁊ occidẽtalẽ:iõ ſbdit᷑: g ¶ Uſq; ad aq̃s ↄtradictõis

n Vpbatn⸗
, (are
tuctni
l ilgolde
s
cnis byye
4. ſnmmn
DRl
liaasb e
Alterggbort
x
y Mninid;
1 mine
Untertenmint
. nimicd an
eſeinmnit
Aueur elnt
du Wepotot
i nhhun h
a, muunat
4 unranlin
. Kte⸗
Eapoſi
durcfennn
/ lmmnn
aumnt gle h
xninin
tini 4
rärc 10

müwtririade

immunin
onorckidun n
inn e
utmun
= min
Prlreſgntnn
ſi

kraſ Pien

num bault in

ricb⸗ Ho
granll

Sii

icnfe

chades: de quibꝰ
aq gie hĩ une.
xx.⁊ ſũt vſu
entez. h
ditas contra ma/
re magnũ.i.ſoꝛs
gad ꝓtendit᷑ vſuj

occidẽtẽ:vſq; ad
mare mediterra-

neuz: qõð dẽ h ma

re magnuz reſpe⸗
ctu mar moꝛtui.
Cõſeq̃nt᷑ ponitur
recapitulatio bꝛe
uis dẽe diuiſiõis
cũ dicitur: Dec ẽ

ira c. patet.
AA hi egreſſus

ec ẽ vltima ꝑs

i q ðſcribitur ciui
taj edificanda in

Eerbicls⸗ . wii

Artadictiolo cades:hèredi
tas contra mare magnuʒ.

tis in ſoꝛtem tribubus iſra

el:⁊ he partitiones earum

ait dominus deus: et hi e⸗
greſſus ciuitatis. A plaga
ſeptetrionali quingentoſ ⁊

quatiuoꝛ milia menſurab:

⁊ poꝛte ciuitatis omnibus
tribubuſ iſrael. Poꝛte trel
a ſeptentrione. Poꝛta ru/
ben vna: poꝛta iuda vna:
poꝛta leui vna. Et ad pla/
gam oꝛientalem quingẽetoſ
⁊ quattuoꝛ milia: ⁊ poꝛte

quadro eqlatero:cuius laia ſt diſpoſita vᷣſus quattuo:

tres. Porta ioſeph vna:
põta bẽiami vna:poꝛta dã
vna:Et ad plagam meridi

anam quingentos ⁊ quat
tuoꝛ milia metieris: ⁊ poꝛ

tres: Poꝛta ſymeonis
na:poꝛta iſachar vna:poꝛ
1 gabulon vna:Et ad pla/

gam occidentalem ꝗangen

tos ⁊ q̃tuoꝛ milia: ⁊ poꝛte
treſ: Poꝛta gad vna: põta

aſer vna:poꝛta neptali vna
p circiuittum deceʒ ⁊ oco
milia. Et nomẽ ciuitatex il

la die dõmin ibidẽ: amẽ.
Explicit exechiel ꝓha

partej oꝛbis pꝛincipa

les:⁊ qðlibʒ latus hʒ
Tlõgitudine calamos
q̃ttuoꝛ milia qngẽtoʒ
2 tres poꝛtas a tribuj
tbubdnoĩataj. Dicit

igit: i ¶ Et hi egreſ⸗

ſociuitad.i.lata ⁊ poꝛ

te per quas fit egre
ſus. cetera patent in

ſpecta fi ieut⸗ hic infe

rius poſita vſq; ibi:
Etnom ciuitat ſu
die⸗ erit. I ¶ Ex illla
erat edificata.
Dominus ibi
de⸗s ſolum per eſſen
tiaʒ potentiam 7 pꝛe-
ſentiam: ſicut eſt in
alijs locis:ſed etiam

per ſpecialem ſuoꝛuʒ

beneficioꝛum inſuentiam. CAmen. ideſt ſic fiat.

X3 2

Tiber

Ompleta expoſitiõe viſionis imagiarie:pꝛocedẽ
dũ eſt ad iquirendũ qd per dcãm viſionẽ imagia-
riã deſignetnr. Nã hic ẽ itellectus pncipalis pphe
tie ſicut oſtẽſuʒ fuit ſupꝛa ĩ pn capli quadrageſimi. Scien/
dũ igitur ꝙ circa hoc varie dixerũt doctoꝛes hebꝛei ſilr et
latini. Antiq uero hebꝛei dixerũt ꝙ imaginaria viſio ediſi
catõis tẽpli ciuitatis que pꝛedcã ẽ: ſignat reedificationẽ tẽ
pli poſt redituʒ captiuitatis babylonice per gorobabel 2 ſo
cios eius: ⁊ reedificationẽ ciuitatis hieroſolymitane per ne
emiam ⁊ populũ iſrł ad hoc adiuuãtem. Dixerũt tñ ꝙ hec
edificatio nõ fuit cõpleta tẽpoꝛe ꝓoꝛobabel ⁊ neemie:ſed plu
