7 non inuenirer
iõ ſvditur: fñ ¶Et cõmouebuntur a mari vſq; ad ma
re.i.a mari meditraneo vſq; ad mare galilee: g ¶¶ Et

N

Uſq; ad oꝛiẽtẽ.i.vſqʒ ad terminũ oꝛiẽtalẽ:¶
Querẽtes verbũ dñi ꝑ oes partes ſui recnt k CEt

—

inueniẽt.qꝛ nõ ſũt digni rõe pᷣdicta. l
ficiẽt virgines pulchꝛe.a ſua pulchꝛitudine: m ¶ Et
n ſiti. ſ. coꝛpoꝛa
li:ex quo pʒ qð dictũ eſt cũ defectu cibi ⁊ pot coꝛpoꝛał
fuit etiã defectus cibi ſpũalis. o ui lurãt in deli⸗
cto ſamarie.i.in vitulo quẽ fecit hieroboam rex ſama/
rie:⁊ in hoc faciebãt ei reuerẽtiã:qꝛ hoies ꝑ maioꝛẽ ſui
iurãt:ad hebꝛe.vj. p ¶ Et dicũt:Uiuit deus tu' dan.
ibi.n. fuit poſi vnus de duob'vitulis a hieroboã factl
iij.reg.xij ⁊ ei attribuebãt deitatẽ hoc modo iurãdo.
q 4 Vcit vi berſabee.i.ille ꝓ cui adoꝛatõe itur in
erſabee: ibi. n. vigebat idolatria vt dictũ ẽ.S.v.c. Sciẽ
dũ tñ ꝙ iſta berſabee ẽ alia ab illa que eſt ĩ termino au⸗
ſtrali terre pmiſſionis:que ẽ in tribu iuda:de qua dicit
Ij.reg.xix.ꝙ helias venit in berſabee iuda ad differen
tia iſtius:que non ẽ in iudea: r Et cadẽt ⁊ nõ reſur⸗
gent vltra.i.illa captiuitas.x.tribuũ non fuit relaxata:
vt frequẽter. z. dictũ eſt. n caplo. viij. vbi
dicit in poſtilla: Quãdo trãſibit meſſis. ¶ Additio.

n die illg de

CAmos .

NQOc quod dicit hic: Quãdo trãſibit meſſij ⁊ venũ
dabim merces:⁊ ſabbatũ:a aperiem frumẽtum.
2 exponit a qbuſdã hebꝛeoꝝ de menſe emboliſma
li:qui fiebat cõiter ſemel in triennio: qñ fſaciebant tredecim
mẽſes i anno:ex quo ſumebãt diuites cupidi occaſionẽ ven
dendi carius victua

uiſſimũ eoꝝ in glàdio ĩterſi
ciã.Non erit fuga eis: ⁊ q
fugerit ex eis non ſaluabit᷑.
Si deſcẽderit vſqʒ ad iſer/
nũ: inide manꝰ mea ducet

victualia:⁊ tũc ſume
bant cupidi occaſio
nẽ ad minuendũ mẽ/⸗
ſurã qua talia vende
bant:⁊ augẽdũ ſicluʒ

OE nn ſ. monete quã in pꝛe
eos: ſi aſcẽderint vſq; ĩ ce ciũ recipere debebãt:
luũ:inde detrahã eos. Et ſi a ſic ouplr defrauda-
abſcõditi fuerint in vertico bant pauperes emen-

carmeli:inde ſcrutãs aufe/
ram eos:⁊ ſi celauerit ſe ab
oculis meis ĩ ꝓfundo ma/
ris:ibi mãdaàbo ſerpenti ⁊
moꝛdebit eos:&èt ſi abierint
ĩ captiuitatẽ coꝛã inimicis
ſuis:ibi mãdabo gladio ⁊
occidet eos. Et ponã ocu
los meos ſup eos in malũ
⁊ nõ in bonũ: è dñs deus
exercituũ qui tangit terraʒ
⁊ tabeſcit:⁊ lugebũt oẽs hĩ
tãtes ĩ ea:&t aſcẽdet ſic riuꝰ

Idi domi⸗
num. Dic
amos ꝓphe
tat regnũ ouaꝝ tri
buũ: ⁊ diuidit᷑ ĩ tres
ptes:qꝛ pmo ponitur
pene acerbitas:2 eiu)
leuitabilitas: ibi Nõ
erit.ʒꝰrõnabilitaſ:ibi

tare.ſ.holocauſtoꝝ:

metropoli duaꝝ tri⸗
buũ: b Et dixit.

d Et comoueãt᷑ ſuꝑliminaria. ꝑ qð ſi ignabat deſtructio .
tẽpli futura ſub rege ſedechia:⁊ ſpᷣdit᷑ cã tñ partialis:cũ dꝛ:

Sreegtoꝛibz ue iuſticie: c ¶ Percutite cardinẽ.ſ.templi:

ę¶ Auaricia. n.ĩ capite oium.i.ĩ rege ⁊ pncipibus ⁊ ſacer-
doribus: f ¶ Et nouiſſimũ eoꝝ.i.minimum de populo
gS ¶ In gladio interficiã. ꝑ hoc deſignabat ꝙ a maioꝛibns

vſq; ad minimos oẽs ſubijcerent᷑ regi babylõis armoꝝ vio

lẽtia:⁊ ſic adipletũ fuit ſub ſedechia.iiij.re.vlti. h¶ Nos

erit. Pic ↄñter ponit᷑ pene ieuitabilitas:cũ dꝛ: Nõ erit fuga.

ſ.ad euadẽdũ ſimplr:qꝛ ſi fugerint ad hoꝛa kocen capiẽt:

iõ ſpᷣditur: Et que fugerit ⁊c. i ¶ Si deſcẽderint vſq; ad
infernũ.i.in locis Hõ ie
manus mea.i.poteſtas mea l ¶ Educet eos.ꝑ chal *
querẽt eos ibi:⁊ inuenient eos. m ¶ Et ſi aſcẽde.vſq; a

celũ.fugiẽdo ad mõtes altos:quoꝝ cacumia vidẽt tãgẽ ce

los: n ¶ Inde detrahã eos.ꝑ chaldeos ibi eos inſequẽtes.

o ¶ Et ſi cela.ſe ab ocu.meis ĩ ꝓfũ.maris.i.ſi poſſẽt hꝰ fa

cere: p ¶ Ibi mã.ſer. ⁊ moꝛ.eos.i.ꝑ hnõ ſaluarẽt.¶ q
Et ſi abierit in capti.⁊c.ibi.n.tanqᷓ viles ꝑſõe ⁊ abiecte oc/

cidebant᷑ p modica cã. r ¶ Et ponã oculos meos ſup eos

in malũ.inducẽdo ſuꝑ eos malũ pene: s ¶ Et dñj deexer
cituũ.i.angeloꝝ: ipᷣe.ſ.eſt: t ¶ Qui tangit terrã.duaꝝ tri
buum virga iuſticie ſue. v ¶ Et aſcendet ſicut riuus om/
nis.ꝑ hoc deſignabat᷑ duaꝝ tribuũ Beneralieexrfminario.. .

2

es ex tali cariſti
currente. .IN.

Nunquid. Circa pꝛi
mum dicit: a ¶ Ci⸗
di dñm ſtantẽ ſuꝑ al/

quod erat in hierlm

7

per fluxum aque:ſicut dictũ eſt. c. cedenti de decẽ tribub.
x¶ Oui edificat in celo aſcenſionẽ ſuã.hoc xr̃ qꝛ lʒ de ſit
vbicqp:tñ eius maieſtas relucet in celo. y ¶Et falciculũ ſu
um ſup terram fundauit. p faſciculũ intelligit regio elaris:
que modica ẽ reſpectu ambir celeſtis. 3¶ Qui vocat aqs
maris.qꝛ vapoꝛej hu

midi eleuant᷑ indeed .
maioꝛi pte: ⁊ EE olĩs:⁊ defluet ſicut fluuius

effundit eas. reſoluen egypti. Qui edificat ĩ celo

do vapoꝛes in pluui/
as. a TNunquid.
Pic cõſequẽter oſten
dlit᷑ pᷣdicte punitiois
Trönabilitas cum dẽ:

aſcenſionẽ ſuã:łt faſciculũ
ſuum ſup terram fundauit.
Qui vocat aquas maris ⁊
effundit eas ſupꝑ faciẽ terre.

Nunguidn l eae Dñs nomẽ er . Hunduid
pti. q.d.ſic: educendo nõ vt ſilij ethiopũ vos eſtis
eos de dura ſeruitute mihi filij iſrl ait dñs: Nun/
ad terrã flutem lacte quid iſrl aſcẽdere feci ð ter-
q melle:⁊ iõ huiuj bñ

„ b E&
melle: 10 huiui) dn rg egypti: & paleſtinos dẽ
ficij ingrati ſũt magij 1 egypti: et palenninos
digni rarlüt agi capp adocia: Et ſ. yros ð cy
rene:Eccè oculi dñi dei ſu

Et paleſtinos.i.phili .
ſteos: c ¶ De cappa per regnũ peccãs:&t ↄteraʒ

docia. q.. ſic: hac . illud a facie terre. Mrũtñ

hẽtur geñ.x. d ¶ ẽt
ſyros E ene q. d. Pterens no ↄtera domũ ia⸗

traſiero gentẽ ð terra
ac terra: ꝓut placet

volũtati mee:⁊ aliquã
ſubdit: e ¶ Ecce oculi dñi dei ſuꝑ er pec. eius peccata

ℳe

ↄſiderãdo puniẽdo:ioõ ſbditur: f ¶ Et ↄteram illud a fa
cie terre.totalr deſtruẽdo:tẽperat tñ iſſũ rigoꝛẽ q?tũ ad iu/

deos dicens: g ¶ Uerutamẽ ↄterẽs nõ ↄterã. i. nõ deſtrus

oĩno. h¶ Domum iacob. ſpꝑ oꝛbẽ diſpgã: iõ ſbdit᷑:.¶i
Ecce.n.c.ſicut ↄcutit᷑ triticũ in cribꝛo.ad hoc.n.ↄcutit᷑ gra
nũ in cribꝛo vt purget᷑:ſic.n.pene a deo inflicte ſunt peccato
rum purgatiue qñ patienter toleranf: k ¶ Et nõ cadet la-
pillus ſupꝑ terxrã.i. de verbis meis nihil trãſibit i vacuũ qͥn
impleat. l G gla. mo.oẽs pec.ppli mei.qui ſũt ĩ peccat

*

ſuis obſtinati: m¶ Qui dicũt:no appropinabitecani

natões ꝓphetarum friuolas reputabat. n ¶ In die illa.
Poſtqᷓᷓ amos denũciauit populi iſrl deſtructõem:hic vltio
denũciat finalẽ reparatõem ꝑ xpᷣm:dicũt tñ aliqui expoſi/
toꝛes catholici: ppheta hic denunciat reparatõem popu/
li que facta ẽ in reditu captiuitatis babylonice ſub coroba/
bel duce:ſed hoc nõ videt᷑ veꝝ:qꝛ ppls ille nunqᷓ; fuit in tan

ta ꝓſperitate que hic deſcribit cũ ſubditur: Ut poſſideãt re

liquias idumee ⁊ oẽs natões.imo ſemꝑ fuit in ſubiectione
7 ſeruitute:pᷣmo perſaꝝ:ꝛꝰ grecoꝝ:ʒ romanoꝝ: ꝓpter qð
beatus iacobus actuũ.xv. allegat hanc ſcripturã dictam ð
edificatõe eccleſie: ꝑ fideʒ. Ra.ſa.etiaʒ exponit quod dẽ hic:
Suſcitabo tabernaculũ dauid ⁊c̃.i.regnuʒ dauid: quod ſʒ
omnes hebꝛeos intelligitnr ſuſcitandũ ꝑ aduentum meſſie:

q ſic ſᷣm ra.ſa.ſcriptura hec loquitur de tpe xpᷣi:quis errat

dicẽdo hoc tpᷣs futuꝝ:quod iã eſt pᷣteritũ.Item ĩ libꝛo ſen-
hedrin qui apud hebꝛeos eſt auctenticus dicit᷑: Erigã taber-
naculum dauid qðò cecidit. dicit ra iohãnã: In generatione
in qua filius dauid.i.meſſias ventureſt:ſapientes magiſtri

minoꝛabuntur:⁊ ſic fuit tempoꝛe xpᷣi:quia aliqui iudeoꝛuʒ

erant ſaducei qui negant ſpiritũ ⁊ angelum ⁊ reſurrectõem
quod eſt maxime erroneum. Alij vero phariſei qui ꝓpter
traditões ſuas irritauerant mandata dei:quod eſt valde fa
tuum. Patet etiam ꝙ hec ſcriptura: Suſcitabo tabernacn
lum dauid ⁊c̃.refertur ad tempus Chꝛiſti ſᷣm hebꝛeos: igit᷑
ſequendo dicta beati iacobi exponenda eſt hec littera de re/

(Liber

oĩbus gentib domũ ilrl ſicẽ

ut poſſideãt fligas idumee

do ꝓpter demeritum ſue culpe: ideo

uid.i:eccliam xpᷣi ꝗᷣ ſm deltatem eſt ab eino: ad

edificatõe eccleſie ꝑ xpᷣm in vnione gentiũ ⁊ iudeoꝛuʒs:
ſicut allegat᷑ actuũ.xv.⁊ diuiditur in duas partes:quia
pᷣmo deſcribitur hec recdiſicatio:2 reediſficationis acce
leratio:ibi Ecce dies. Ad intelligẽtiã pᷣmi ſciendum ꝙ
xpᷣs dauid noiatur in ſcriptura veteris teſtamẽti:Oſee
iij. Po Dor Fe⸗
,—“ . uertent filij iirl ꝛ
cob dicit domin. Ecce ei, auerent domin
mãdabo ego ⁊ ↄcutiam in deũ ſuuʒ:ꝛ dauid
regem ſuum. vbi
habet tranſlatio

ↄcutitur triticũ in cribꝛo: ẽt chaldaica: Reuer
non cadet lapillus ſuꝑ frazʒ tentur fili iſrt: 2
In glaͤdio moꝛientur oẽés querent cult der
peccatoꝛes ppli mei qi di ſiefllio raiermel
cũt:nõ appꝛopinquabit ⁊ giſuo.ſicut ibidẽ
nõ veniet ſuper nos malũ. luit eypoſituʒ. et
In diẽ illa ſuſcitabo taber⸗ nurh ere xr.
naculũ dauid:quod cecidit ¶uo: dauid regi
& reedificabo apturas mu ſuo.traſlatõ chal
roꝝ eius:et ea qᷓ conuerãt daica hʒ: Colent

coꝛam dño deo
ſuo: ⁊ obedient
meſſie filio dauid
Item ſciendũ: ꝙ
vna eſt eccleſia 4
incepit pꝰ ab abe
iuſto vſq; ad vltimũ electũ:qui in fine mũdi naſciturꝰ
eſt: m ꝙ dicit beatus Sꝛeg.homel.vij.⁊ iſta ecclia vo
catur tabernaculum dei ſeu xpᷣi: Eſa.iiij. Et erit taber⸗
naculum in vmbꝛaculũ diei ⁊c᷑. Apod.xxj. Ecce taber
naculũ dei cũ hoĩbus ⁊c̃. Igit᷑ tabernaculũ iſtud in quo

inſtaurabo: èt reediſicabo
eum ſicut in dieb antiquis

eſt ver dei cultus cecidit poſt diluuiũ oib ad idolatriõ

declinantibus a tempoꝛe nemroth: q coegit hoies ignẽ
adoꝛare:paucis tamẽ exceptis: vt abꝛaã:⁊ aliquib ali

fidelibus: multi etiã de illis qui deſcenderũt ab abꝛaaʒ

declinauerunt ad idolatria: vt iſmaelite filij cethure:
idumei ab iſaac deſcendentes. Et lʒ oẽs filij iacob ſuerit
fideles: tamẽ multi poſtea ab eis deſcendẽtes fuerũt ido

latre:vt pʒ exo.xxxij. de adoꝛatõe vituli:a in libꝛis iu/

dicum ⁊ regũ de cultu idoloꝝ. Sʒ caſum huius taber
naculi reparauit xp̃ᷣs ⁊ eius diſcipuli:per quoxꝝ pꝛedica
tõem ceſſauit idolatria per oꝛbem: 2 vocati ſunt iudei
gentiles ad fidẽ: ⁊ hoc eſt quod dicit hic: an die

5* 44

illa. i. tpe gratie: qð dr dies:ad to.x ij. Nox pᷣceſſit:dies

aũt appꝛopinquabit. o ¶ Suſcit

vxiij. Jeſus xpᷣs heri ⁊ hodie ipſe ⁊ in ſecula. p
cecidit. ꝑ idolatriã modo pᷣdicto. q

—

ſic de alijs que pꝑ pdicatõem xpᷣi apoſtoloꝝ reducte
ijs que p p rizer. ſe⸗

ſunt ad vnũ veꝝ dei cultum. r ¶ Et ea que coꝛꝛue
inſtaurabo. qꝛ multi qui coꝛuerata fide vnius dei: ad
eam ſunt releuati. S ¶ Et reediſicabo eum ſicut ĩ die

bus antiquis.i.ſicut añ diluuiũ qñ oẽs cõiter colebant

vnum deum ſm ip̃ius ade inſtructõem: ſz poſtea coꝛꝛu
pti fuerint cõiter carnalitate a laſciuia:gen.vj. Ois qᷣp
pe caro coꝛꝛuperat viam ſuã. t reliqaß
idumee ⁊ omnes natées. iſta aũt poſſeſſio non inte ligi

tur ꝑ dñium tpꝑale:ſed ſi pũale:inqtum apli fidelej alij

*

colla gentium ſubijcerũt fidei: iõ actuũ.xv. vbi allegat

hec ſcriptura ſᷣm tranſlatõem. xx.que tũc multũ erat
autentica: ꝓ eo quod dẽ hic: Ut poſſideant reliquias

querent dominũ

abo tabernaculũ da
hebꝛe.

Et reedificabo

aperturas muroꝝ eius.i.ſciſſuras gentiũ p diuerſos ri
tus:quia aliq colebant iouẽ:⁊ alie diana:⁊ alie marte:

¶ Ut poſſideãt relidaj

nt unnet
or vo oll bi
c gentes ſip
ud olurhi
vosrlieruragil
unen hi ſpilt
Uunii glui
iceioe olob
ntoln
unt. igcob?
5 Chber
ides deſcendlt
ſnamenrſir

pyſolia mini.
golentes. „
Ece dies. Dicco

(cquentir deſal⸗

iUur dicte reedi⸗

fcatois acelmnt
ib: que fcnet
lerem eungeli
publiatoen: ge
riuenteadhucbeat
loscatholica fuitp
declarauiuperiln
ſuseoꝛum 7. 1
Neuangdi incepi

hbitaodligractun

ſas autemocciden
diſcipuliobeom
eliflcaucrut ſeno
(raebantpaſum

nIanenntdiri
ſiescgo ſul wce⸗

lu perois loci ota.

Vylvot enn⸗

Stenliweauungti

Masghialin.,ori

ioporriich gui
glenſfugumtsd

tiust

Alſcem Jamſcht

Gcſigdeignadur
4 ſimilitr aie

urpphetiehoc
ſorvnge Luce p
ie v(Eccdi

do en ſü
s lyn clen
* Miadui

noig

nutlui
tſtt
iinfne nid nin
Pondritiktn

uprchii tinr

i e e
Iatmnunliiu
toiuijob'al
nmvhegcwgt Ne
untsbuunlit
nidccndnitiht
inadalrflier
dianimin,
orrärillti,
aroloitt /,
Maßtine
–

eenung

- ☛☚n

=

= =

quod dicitur hic:Eo ꝙ inuocatũ ſit nomen meum ſuꝑ

eos.refertur ad illos qui vocati ſunt ad fidẽ.expmũtur

autem hic ſpalit
idumei: quia ipſi

2 iudei de duob? omnes natões:eo ꝙ iuo
catuʒ ſit nomen meũ ſuper

auibus deſeen⸗
erunt.ſ.iacob ⁊? 1.
eſau ⁊(Chꝛiſj ex Eos:dicit dominus faciens
iudeis deſcendit hec. Eccè dies venient di⸗
hm carnem:a ſir cit dominus:ct cõpꝛehen

apoſtoli ⁊ pꝛimi .
Tienren ſe get aratoꝛ meſſoꝛem:?t cal

Ecce dies. Dic cõ catoꝛ vue mittèntem ſemen

ſequenter deſcri· Et ſtillabunt mõtes dulce⸗
bitur dicte reedi· dinem:ẽ᷑t omnes colles cuᷣl

ficatiõis accelera ti erunt:Et cõuèrtam capti
tio: que facta ẽ ꝑ

. , .3 F
celerem euangelj Ulitatem populi mei iſrl: eᷣ
publicatõem: qꝛ D
viuente adhuc beato petro:⁊ plibus alijs apoſtolis: fi
des catholica fuit per totũ oꝛbem pdicata:ſicut pleniuj
declaraui ſuper illud pᷣſ.xviij. In oẽm terram exiuit ſo
nus eoꝛum ⁊c. ⁊ bꝛeuiter poteſt hic reſumi.pꝛedicatio
n. euangelij incepit a hieruſalem que eſt in medio terre
habitabilis:actuũ j. ⁊ inde deriuata eſt circũquaq;: ver
ſus autem occidentẽ publicata fuit viuente petro: quia
diſcipuli ab eo miſſi in franciã p pꝛedicatõe euangelij:
edificauerũt ſenonis eccleſiã in honoꝛe beati petri:queʒ

credebant paſſum: ſed poſtea audientes ipᷣm viuuʒ no/

minauerunt dictã ecclam ſancti petri viui:in qua plu⸗
ries ego fui:⁊ eodẽ tempoꝛe fides catholica fuit pꝛedica
ta per oia loca notabilia regni frãcie:vſq; ad mare oce
anuʒ:quod eſt terminterre habitabilis pᷣm aſtrologos
Et eadẽ rõe euangelium tunc fuit pᷣdicatũ verſus aliaj
partes a hierm.ſ.oꝛientis auſtri ⁊ aquilonis:imo ꝓpba

bilius hoc videt᷑: quia płes apoſtoli ⁊ alij xpᷣi diſcipuli
diſperſi fuerunt ad pᷣdicandum euangelium verſus ali/

as partes q; verſus occidẽtem:⁊ ſic pʒ celeritas gentium
ad fidem. Item ſciẽdum ꝙ cõuerſio gentium ad fidem
meſſis deſignatur noie: Luce.x. Meſſis quideʒ multa
⁊c̃.⁊ ſimiliter calcatio vue: ⁊ ſemiatio parabolice dicũ
tur ꝓphetie:hoc mõ freq̃ni lodtur 2 Chꝛiſtus i euange
lio: vnde Luce.viij. Semẽ eſt verbũ dei.Eſt igitur ſ. en⸗
ſus: v ¶ Ecce dies venient. ideſt tempus noui teſtamẽ

idumee T omnes natões:eo ꝙ inuocatũ ſit nomẽ meuʒ
ſuper eos.dicit᷑ ibi:Ut reqrãt ceteri hoium dñũm ⁊ om/
nes gentes ſuꝑ quas inuocatũ eſt nomen meum.⁊ ideo

ti: x ¶ Et compꝛehendet aratoꝛ meſſoreʒ ideſt pᷣdicatoꝛ
ſtatim attinget ad ſidelium conuerſionem:ſicut patʒ actuũ
.ij. vbi ad pꝛedicatõem petri ſtatim conuerſi ſunt tria mi
lia: ⁊.iiij. cap.qͥᷣnq; milia. Et calcatoꝛ vue. ideſt ꝓpi⸗
natoꝛ ſacre doctrine ʒ ¶ Mittetem ſemẽ. ideſt faciet diſci
pulos aptoj ad pᷣdicã
. dũ:ſicut patʒ ĩ actibꝰ
ediſicabunt ciuitates deſer apoſtoloꝝ in Plib lo
tas:⁊ inhabitabunt ⁊ plan cis: edocti ab eisp/

tabunt vineas:⁊ bibent vi/ dban nerbuzwet.
num earum ⁊ facient hoꝛ? tes.i. apoſtoli ceteris
tos ⁊ comedent fructus eo p̃eminẽtes b ¶ Dul
rum. Et plantabo eos ſup cedinẽ. euãgelice do/

, ctrie. c (Et oẽs col
humum ſuam:⁊ non euel- lei mindten docto⸗

lam eos vltra de terra ſua: res o ¶ Lulti erũt.
quam dedi eis dicit domi cultura ſpirituſſancti
nus deus tuus. aa pferendum fructu
Explicit amos ꝓpheta. in eccleſia dei. ¶e
Et conuertam capti/
uitatem populi mei
iſrael. liberando eos de ſeruitute diaboli. f ¶ Et ediſica⸗
bunt ciuitates ⁊c.per hec intelliguntur vniuerſi ſtatus ecile
ſie:per ciuitates ſtatus ↄiugatoꝛuʒ in quo requiritur ↄſẽſus
animoꝛum:vnde ⁊ ciuitas dicitur ciuium vnitas:per vine/
as vero ſtatus pꝛelatoꝛum ⁊ doctoꝛum:vnde ⁊ Chꝛiſtuj di
xit apoſtolis Joh.xv. Ego ſum vitis ⁊ vos palmites. per
hoꝛtos vero ſtatus religioſoꝛum:qui ſunt clauſi ſub diſci/
plina regulari. Iſti.n. ſtatus ſunt inſtituti a tẽpoꝛibus aplo
rum ⁊ diſcipuloꝛum Chꝛiſti. Et perceptio vtilitatis ſeu fru
ctus oſequẽtis eſt conſecutio meriti in p̃ᷣſenti ⁊ pꝛemij in fu⸗
turo:quod nobis concedat ⁊c᷑.
rclenlents ix. vbi dicitur in poſtilla: Nunquid. Hic
conſequenter oſtenditur. Additio.
OAR0,Blſtillatoꝛ in hoc loco omiſit illud exponere qõ
dicitur in littera: Nunquid non vt filij erhiopum
vos eſtis mihi filij iſrł ait dñs.cuius ſenſus cũ cõ⸗
tinuatõe ad ſequentia hẽtur in glo. vbi ſic dẽ: Gliabantur
iudei:qꝛ erant de ſtirpe patrum quibus locutus eſt deus: ⁊
ꝙ etiam de egypto eos eduxit:ð hoc quoq; dicit dominus:
Sicut creaui vos:ita ⁊ ethiopes:ſicut eduxi vos de egypto
ita ⁊ iſtos:alios de diuerſis partibus adduxi:ergo non ſup
biatis:quia equali conditione facti:equali ſententie ſubia⸗
cebunt. hec in glo.ſm quã iſta dicũtur ad ↄterendũ ſi uper⸗
biam eoꝝ:de qua ſubditur:Ecce oculi domini ſuꝑ regnuz
peccans ⁊ conteram illud. H

3 ¶ADꝛologus

Incipit expoſitio pꝛologi in Abdiam ꝓphetam.

tres ptes. In pma põit᷑ mãa operis ſequẽtis.ſ.
ipᷣius pphᷣe cũ di: Jacob pꝛiarcha ⁊c.⁊ qꝛ me
taphoꝛice ĩ ꝑſona edom z idumeos ꝓphia di
J . igitur
In ꝛ pte ſpᷣdit᷑ rõ me

taphoꝛe: ibi Et quia ¶ Incipit plogus in abdi
ppls iſrl. In 3 vo ptex am pꝛophetam.
ponit᷑ notificatio ipi Acöb patriarcha

hBe:ibi Hebꝛei hũc 2
Dut l, qda incipiůt habuit fratrẽ eſau
ibi plogů:ſʒ meli mi y qũii ob ruboꝛẽ coꝛ
hiuyt in eode glo polls ſui edom hebꝛea lin-
e ns ſe in⸗ Jus appellat eſt: qdᷣ latine
ſiſtamus exponẽdo ſanguine dẽ. JIs memoꝛa-
ſubdiuidamus. ¶¶ a tũ fratrẽ ſuũ qui iſr( nomen
Jacob pꝛiarcha.i. pba acceperat:graui odio com
trum bnceps: hũit.n. mo intimere conatus eſt.

douodeciʒ filios a qui
bus trib.xij. deſcede

.

Qua de cã oẽs ꝗ ppł&̊ ilrł

runt. b ¶ Qui ob i. filios pꝛiarche iacob pꝛe
ruboꝛẽ coꝛ. ſui edom dicti eſau odiũ imitati pſe/-
za ingerret cutiſuneſau edom appel
veniſſet eſau laſſus ð lati ſũt.Et quia ppls iſt! de
agro ait: Da mihi de captiuitate chaldeoꝝ p cy
coctõe hac rufa.quia rũ regem pſaꝝ nutu dei re/

oppido laſſus ſum.
uãobꝛem vocatũ
eſt nomẽ eius edom.
Rñdeo ꝓpter vtrũq;
ſic appellatus ẽ.ſ.ꝑꝑ

5* *

ruboꝛẽ pulmenti ⁊ coꝛpoꝛi

gno grauit᷑ afflici atq; op/

⁊v ſubdit᷑ fratris ꝑſecutio cũ dicit: Is memoꝛatũ ⁊c̃.ʒꝰ tranſ/⸗
Ed nes pſecutõis ſilitudo:ibi Qua de cauſa ⁊c̃.
b ui iſrael nomẽ acceperat. Contra geñ.xxxij. Nequa
quã vocabit᷑ nomẽ tuũ iacob ſʒ iſrl. Diu aũt añ odio hitus
fuerat:ſicut pʒ geñ.xxvij. vbi dicit eſau:UVeniẽt dies luctus

patris mei:⁊ occidã iacob fratrẽ meũ. Rñſio:poſſet dici

iſrł ẽ genitiui caſus ⁊ interpᷣtatur vir vidẽs deum: ⁊ ꝙ frat
ipᷣius eſau nomen acceperat iacob:quod interpᷣtat luctatoꝛ

vel ſupplantatoꝛ:⁊ iſtud nomẽ recte eſt videntiũ deũ qͥ diui

no intuitu impugnant vicia ⁊ ſupplãtant. Uel põt dici ꝙ

acceperat in diſpoſitione diuina. Plania veri vt credo po

teſt dici ꝙ ad lr̃am iam iſrł vocatus fuerat ſicut dicit᷑ geñ.
xxxij. Cũ eſau venit ei obuiã vt eũ inificeret: ſed placatus
muneribus humilitate iacob:ſicut hẽ geñ.xxxiij.euʒ non
inifecit. c a de cã ⁊c̃.ex eo ꝙ dictũ eſt ꝙ edom ꝑſe
cutus ẽ iacob infert ꝙ oẽs ꝑſecutoꝛes filioꝝ: iacob edom ap
pellati ſunt: ex quo relindtur ꝙ oẽs tales ẽ pphia.ſ. idu
meos vere vel intpꝛetatiue. ðO ¶ Et qꝛ ppls ürł. Hic põit᷑
rõ metaphoꝛe: quare.ſ.in pſona edom cõminatur pſecu-
toꝛibus iſraelis.fit aũt iſta cõminatio ꝓpter duo.pꝛimum
ẽ ꝑſecutio iſrł.xmẽ ſuꝑbia de victoꝛia:que notat᷑ ibi:QOõ nõ
dei indignatõe ⁊c̃.dicit igit: dð ¶ Et qꝛ ppls iſrł.i.due tri/
bus e ¶ De captiuitate chaldeoꝝ. de qua legit᷑.iiij. reguʒ
xxv. f ¶ Reuocatus.ſicut hẽ.ij.pal.vlti.⁊.j.eſdre.j.(¶ g
Ab alio regno.quocũq;.ſ.grecoꝝ: vel babylonioꝝ vel idu
meaꝝ: b¶ Jõ hoc regnũ.ſ.idumee vel aliud qocunq;
¶ Perſecutũ eſt. amos.j. ecutus ſit in gladio fratrẽ
ſuũ k ( Populũ.iſrł l¶ ¶ Supatũ gliabat q̃ſi ſuꝑaſſet ꝓ
pꝛia virtute non diuina iidignatõe. m ¶ De quo regno
⁊c. Hic oñdit iuſta eſſe cõminatio ð ilos:⁊ pᷣmo oſtẽditur
hoc ꝑ locũ ab auctoꝛitate:ibi Memoꝛare ⁊c.2 ꝑ locum a

Zcob patriarcha ⁊c᷑. Itte plogus diuidit in

uocat ĩ hierlm:b alio re

8. Sic pmo aſſignat nois rõ:

minoꝛi: ibi Nã reliqua lectõe at. n ¶ In l. . Sup flu

mina babylonis. o ¶ Memo: are dũ̃e fu edom. i. pu⸗
ni eos ꝓ eo quod ſeccrt, pl 1n die. reſtitutõis q

Pierłm.quã impediũt dicit glo.vel p ¶ In die. quo
euertere volũt q ¶ Vierlm. adiuncti 4
n ecil. idumei
. ,„ „ i1impecimẽto ſue⸗
pꝛeſſus:ideõ hoc regnũ qð ¶runt iudeis reedi
moꝛe eſau pᷣdiciũ ppłʒ pſe
cutũ ẽp denunciatõem ab

die ꝓphete icrepatur:qð ñ

poſt reditũ de ba

dei indignatõe ſed ſua vir guit a minoꝛi ſic
tute pòpulũ ſupatuʒ gloꝛia Si in hoc eodem
batur. Déquo regno oli, ha li comina
geſimoſexto dictũ eſt. M erunt ſiẽ idumei:

moꝛare dñ̃e filioꝝ edõ ĩ diẽ
hierlin. Hazʒ reliq̃ lectione

5pꝛehẽ . r ¶ Naʒ reliq le⸗
cõpꝛpẽſa futurum in gen Cazten le
tes iudicium òb cauſas le s opꝛehenſa.

ctione compꝛebenſas: rè-

gnumq;ʒ dei in populo iſra diſſup oẽs gerej.

el ſignificat. Hebꝛc᷑i hunc O bcaed⸗
dicium eſſe qui ſub rege ſa iſrł impugnauert

marie achab ⁊ impiſſſima

iegabel pauit centũ ꝓphas Kuaebnee ſn
iſpècub: ꝗ nõ curuauerũt vñ mn bine ſtiuj li
bꝛi dẽ: Et erit do
mino regnũ.q.d.

dicta otẽta pphia ſ g c pena inferet alijs regnis 2
iſrł erit rgnũ dno. x

Hunc eſſe ⁊c.ꝛ oñdit vbi ſepult ſuit: ibi Sepulchꝛũ qʒ
eius. yoñdit᷑ meritũ doni ꝓphᷣie:qð habuit:ibi Igit qꝛ

₰ 6%W „ ——

centũ ꝓphᷣaj ⁊c. APoñndit᷑ ↄueniẽtia noĩatõij q̃ ei cũ pau

lo ↄgruit:ibi Et ſicut Stepham.dicit igit: x ¶ Hebꝛei
hunc dicũt.hoc dicit qꝛ vĩ ꝙ traditio hebꝛeoꝝ hoc cõ
finxerit:qꝛ non vẽ ꝙ poſſet pauiſſe ꝓphᷣas ſub achab⁊
pꝓphaſſe ſub hieroboam. y ¶ Pa has. iij.
reg. viij. Abdias timebat dñm deu iſt rl valde:nã cũ int
ficẽt iecabel pphᷣas dñi tulit ille cẽtũ ꝓphᷣas ⁊ abſt cõdi t
eos nagenh⸗ 1 a
Siſ fuit ſub achab quõ pphauit ſub hieroboam filio
ioas:cõſtat aũt ꝙ ſub eo ꝓphᷣauerit:qꝛ ſub eiſdẽ regib
phauit ſub qbuſ amos ᷣm reglam hiero.quã ponit iĩ

fine illius plogi.ſ. No ide ẽ oꝛdo æc᷑. vbi of: In quibus

aũt tps no pᷣfertur ĩ titulo ſub illis eos regib pꝓphaſſ. e:
ſub qbus ⁊ hi qui añ eos hent titulos pphauerüt. Ab⸗
dias aũt nõ hẽt ts determinatũ in titulo. Quõ auteʒ
tantũ vixit:ab achab. n. vſq; ad hieroboaʒ fuerũt.vij.
gnãtões. Rñdeo:poſſet eẽ ꝙ hieroꝰnõ dixit hoc ſʒ ſus
ſniam:ſʒ ſm iudeoꝝ traditoem:ſic. 6. expoſitũ ẽ:ibi he
bꝛei hũc dicũt ⁊c. Uel põt dici ꝙ ſub achab fuit multũ

iuuenis:ſub hieroboã vero ſenex. Ochoxias.n. filius

achab regnauit ſuꝑ iſrael duobus annis.ij. reg. vlti. g.
7 poſt eũ ioꝛã frat᷑ . xij. ãnis iiij re.iij. a. poſtea hieu
xxviij. annij.iiij.re.x.poſtea ioachab filius hieu. xvij.
annis. iiij. reg. xiij. a poſt hunc ioas fily ep. xvj. annis.
iiij. re.xiij.c. pᷣhuc regnauit hieroboã ſiẽ legit iĩ eodẽ.c.
1 ſic ab achab vſq; ad hieroboã fuerũt. xxv.ani fuit 5
iuuenis ſub achab ſenex ſub hieroboã:⁊ tũc datũ ẽ

„
*

tHulbiidunn
Vlonijs: filij

ficantibus hierlʒ

bylonia. r ¶ Nõ
fliqua ꝛ⁊c. Pic ar

multofoꝛt otra
iſtos.dicit igitur:

ibi: Juxta ẽ dies

7 de malis eoꝛuʒ

ebꝛei hüc eẽ ⁊c᷑. Hic notificat
ꝓpha multipłr: Pꝛimo.n.oñditur qͥs ſit cũ dr: Hebꝛei

uit cẽtũ ꝓphᷣas.iij.

7 qnq̃gẽoj ĩ ſpelũd a pauit eos pane ⁊ ad

oczuiano

cipbl 3

ibeatel
lftin

—

e rirfEtoen
unen genu

f⸗qde

ibul e de
ſdes untpatn
ſtus. otatres

iiſeberoes. ⸗

gusfuitheroge

ſabniaflin
fpatrie: guipue⸗

ſoo occidit: deq

MWnh ij. Sch

usherodesanti
zs flius hero⸗
Gpciai ſbqn⸗
puſſnoe phadeil
lic mni Ln
it Nenn 8
ghpafll'anſt⸗
olſi baoli⸗
nagni qui iaco⸗
buͤ frure Jodan
nisintfecit: 1 pe
rüincarce truſit
de guo cu pi.
dehmno ggt hie
d¶Augultl ab
uglo ſc oicn.
nn Ncetrnokir.
Auuſt igpu⸗
fomnopnonnn
hemjecool;
Ugentfenpub.

mlfcido:d

ſonipznu ſe

ermekdi *ꝰ/
ctauian iam ce
lrtinpanoꝛ a

QAelaretyel angin

his ezaldi le⸗
Guurigg fomani
Mlllpicebatur
claria ſie die
Gemokix.
licincto nus
lcerga dictu
neruanſczfien

(Keſehm

Ukäaſulneginee
in isr
—

cherſtr

P olt r N
dn —
Ainiviſ
i Zürrin
h tnn
eſcliann
K anrfin

3
die lrfen

ſhgantn
ne ealper
K
n eh
6 ſrht
e irmide

1 Vpoage
det
iufle

ER üfinapns
ſ dems
ſim menmsan
WUNUI.
n ainirit
hieibinn
Mſeyig
wulin als t
thütini he vift
nisſtcini hen

ue b Guchuig

cuobeurb jre
uniaiſiecie
aißgt (ded
drddamN
(dui un

Abdie

tm̃ ẽ In ſpecub.a pſtat ꝙ alteꝝ ſupꝑfluit cũ ideʒ ſignifi-
cẽt ſpecus ⁊ ſpelũca. a ¶ IZn baal.in oꝛigiali nõ ẽ Añ

ſed Baal ibi ẽ datiui caſus. b ¶ Et de ſeptẽ milibus.
.iij.reg.xix.f. Et derelinquã mihi in iſrł.vij.milia viro

rũ: quoꝝ genua
non ſunt curuetta
añ baal. c ¶ De

nal. c De genu ante baal èt de ſepte
rodes antipatris

milibus erãt quos helias

Dine podte d, arguitur ignoꝛalſe. Sepul
mus fuit herodej chꝛüũ quoqʒ eſ vſq; hodie
aſcalonita filan cũ mauſeolo heliſei ꝓphe
H ri bue te: ⁊ baptiſte iohanis in ſe-
Warih h. Sera baſthe veneratõi hetur: q
dus herodes anti oliʒ ſamaria dicebat᷑. Haãc
pas filius hero heròdes rex antipatris fili
ucrta eo i honoꝛe augiſti ceſan gre⸗
Luc. xxij. Lert· (O noine vocauit ſebaſten.

fuit herodes a Bic igr̃ qui cẽtum ꝓphas
grippa fil ariſto
boli filij herodis
magni: qui iaco/
bü fratrè Johan
nis inifecit: ⁊ pe
trũ in carcẽ truſit
de quo actu.xij.
de pmo agit hic:
d ¶ Auguſti. ab
augẽdo ſic dicti.

phalẽ:⁊ ð duce exercit᷑ fuit
dux eccleſie. Tunc in ſama
ria paruũ gregẽ pauerat:
nũc in toto oꝛbe xpᷣi paſcit

vñi. etymol. ix. lo aplo noiĩe gliatur:qꝛ ab
Auguſt iõ apud dias ſeruus dñi ĩ noſtro ſo
komnnos nomen nat eloquio.
iperij ẽ: eo ꝙ oli —
migerer ropab⸗ Explicit plogus. Inci
amplificãdo: qd Pit argumentum.

nomẽ pmũ ſena⸗
tus octauiano ce
ſari tradidit: vt

Gdias ꝗ intpꝛetat᷑ ſer
uus dñi pſõat edom

qꝛ auxerat terras Iaguineũ frenũqʒ fratrẽ:fra
ipſo noĩe ⁊ titulo iij quoq; iacob ſemp emu-
ↄſecraret᷑:dũ ide,ʒ lũ haſta ꝑcutit ſpiritali.
octauian iam ce
ninalen ee 1 Explicit argumentum.
ſtus. Iteʒ alibi le⸗

gitur: ꝙ romani
ſe exrilijnicebatur a noie Auguſti appellauerũt auguſtũ
e ¶ Ceſaris.ſic dicti a Julio ceſare pᷣmo imꝑatoꝛe:vnde
Iſidoi.etymol.ix.Ceſaꝝ nomẽ a iulio incepit:qͥ bello ci
uili cõmoto pᷣmus romanũ ſingularẽ obtinuit pncipa-
tũ.Ceſar aũt dictus eſt ꝙ ceſo moꝛtue matris vtero ꝓla
tus:eductuſq; fuerit:vel qꝛ cum ceſarie natus ſit:a quo
imperatoꝛes ſeq̃ntes dicti ſunt ceſares:eo ꝙ comati eſ/
ſent:q.n ex ſecto mr̃is vtero extrahebãtur ceſones vel
ceſares appellabant᷑. f ¶ Gꝛeco noie vocauit ſebaſtẽ.i.

auguſtã.iſtã l̃am hẽnt libꝛi coꝛꝛecti.alij habẽt ſic:Gꝛe

co noĩe vocauit auguſtã.ſebaſte grece:auguſta latine.

g ¶ Et ſiẽ ſtephan.de quo act.vj.⁊.vij. h ¶ Loꝛonã.

5

iuxta vi lintetßaroen. nã ſtephan grece coꝛona
latine. i ¶ Sic hic ð pᷣui.ði cũ paulo ⁊c.h dic᷑: qꝛ apo

ſtolus paulus ſꝑ in eplis ſuis ſe puũ appellauit.q.d.ſicẽ

paulus gloꝛiari poterat de hoc:ꝙ ſᷣuus dei erat:⁊ ſᷣuuʒ

dei ſe dicebat:ſic ⁊ iſte ſm nois interpᷣtatõem glari po/

n ſpecubus vel ſpelucis. 1ꝛigiali

pauẽat:accepit gratiam /ꝓ

eccleſias.Et ſicut ſtepyhanꝰ
cõꝛonã meruit paſſiõis:ſiẽ
hic de ſeruitutis ði cũ pau

adulãtes Auguſto menſem qui pᷣus

terat: quia fact ſeruus dei:Abdias.n. ſeruus domini vel

ſeruiens deo interpꝛetatur.

—– Kiü audiuim
a dño:ct legatũ ad gentes

miſit:Surgite:⁊ ↄſurgamꝰ

aduerſus eum in pꝛelium.

Eccè paruulũ dedi te in gẽ
tibus. Contẽptibilis tu es
valde. Supbiã coꝛdis tui
extulit te hàbitãtẽ in ſciſſu
ris petrarum exaltãtẽ ſoliũ
tuũ.Qui dicis ĩ coꝛde tuo
Quis ðtrahet me in terrã:
Si exaltatus fueris vt aqꝗ
la:⁊ ſi inter ſidera poſueris
nidũ tuum:inde detrahaʒ

te dicit dñs. Si fuͤres intro
iſſent ad te:ſi latrones ꝑ no
ctẽ:quõ conticuiſſes?: Nõ
ne furati eſſent ſufficiẽtia ſi
bi:Si vindemiatoꝛes ĩtro
iſſent ad te:nũquid ſaltẽ ra
cemum reliꝗſſet tibi:Quo

modo ſcrutati ſũt eſau⸗ In

ueſtigauerunt abſcondita

eius. Aſq; ad terminum
emiſerunt te: omnẽs viri ſe
deris tui illuſerunt tibi. In
ualuerunt aduerſuʒ te viri

9

Circa mum dicitur: a ¶¶ Uiſt

bec dicit do“
min deus ad
edom: Audi

oſitio iſtius pꝛologi. =ð
ra ſuper Abdiam cum ad-

NAſio ab⸗
die. Se⸗

cos ⁊ latinos iſte ab-/
dias ſuit diſpenſatoꝛ
domus achab regis
iſrł:qui cũ iecabel in
ficeret pꝓphas dñi ab/
ſcondit ex eis qnqua
genos: ⁊ qnquagẽeos
in ſpelũd:⁊ pauit eos
.iij.reg.xviij. ⁊ iõ me
ruit a domino ſpũm
dberie ſim dictum
aluatoꝛis: Matth.
x.Qui recipit ꝓphe
tam in noie pphete
mercedem reccipiet p
phete. Hic aut pphat
contra idumeos: qui
debuiſſent diligere iu
deos:eo ꝙ a duobus

fratrib deſcẽdiſſent:

⁊ ipſi ecotrario habu
erunt eos odio: ⁊ eo

rũ perſecutoꝛibns au

xiliũ pᷣbuerunt.Diui
ditur ergo eius ꝓphe
tia in duas ꝑtej:quia
pmo nunciatur idu-
meoꝝ vaſtatio: 2 iu⸗
deoꝝ conſolatio: ibi
In monte. Pꝛima in
tres:qꝛ pᷣmo denũcia

tur eoꝝ vaſtatio ppi

culpam ſuperbie:: ꝓ

pter culpã ſuꝑſtitioie
ſcie:ibi Nõ eſt pꝛudẽ

tia.ʒꝰ ꝓpter culpã fra

terne inimicitie: ibi
pPꝛopter intfectõem.
o abdlie. ſ. eſt hec que ſeqt:

b ¶ Auditũ audiuima dno.ego ⁊ alij pphete inſpirati ab

co: b

¶ Et legatũ ad gentes milit. iſte legatus eſt inſtinctuj

diuinus excitas aduerſarios idumeoꝝ ad deuaſtanduʒ eos
ꝓpter peccata eoꝝ:ideo ſbditur ↄfederatio eoꝛum ad hoc
agendum cum dẽ: Surgite ⁊ ↄſurgamus ⁊c. c ¶ Ecce par
uulũ dedi te.verbũ eſt domini loquẽtis de futurò ꝑ modũ

d¶ Super bia coꝛdis tui extulit te.vltra modũ virtutr tue
e ¶ Habitantẽ in ſciſſuris petraꝝ.i.in locis vbi accefſus ẽ
difficilis:in qᷣbus nimis ↄfidis:io ſſᷣditur: f ¶ Qui dicisi
coꝛde tuo:qͥs detrahet me in terrã.i.deijciet me a magnitu
dine mea:ac ſi nõ timeas hoiem nec deum:ideo ſubditur re
ſponſio diuina:Si exaltatus fueris ⁊c᷑.⁊ ſſᷣditur oium boꝰ

noꝝ direptio totalis cum dicitur:

ad te.⁊ patet littera vſq; ibi: h

i Ppre⸗ certitudinẽ pphetie ſuꝑ idumeam venture.

Si fures introiſſẽt
mnes viri federis tui.

ĩ quo oſtenditur ꝙ talia paſſura ſit idumea non ſolum ab
inimicis ſuis:ſed etiã ab illis qui pᷣus gant. amie ſui ⁊ ſibi

44

¶ Liber

ofederati:qð ẽ ſatis grau:ſm illud ſ. liiij. Si inimicme⸗
maledixiſſet mihi ſuſtinuiſſeʒ vtiq; ⁊c. i ¶ Non ẽ pꝛuden
tia. Pic ↄñter denunciat vaſtatio edom ꝓpter ſciam ſupfti-

tioſam:intendebãt.n. diuinatõibus ⁊ augurijs:iõ ſbditur:

Nõ eſt pꝛudẽtia in ea:intẽdẽtes.n.talib frequẽter decipiũt:
ideo ſvᷣdit᷑: k Nũ
quid nõ in die illa.ſ.
vaſtatois idumee
¶ Perdã ſapientes
Z idumea.qui ſuis ſu
perſtitionibus denun
ciabãt ei ſecuritatem
.q.d.· lic:p effem̃ ↄꝛiũ
m ¶ Et timebũt foꝛ/
tes tui a meridie. ab
illa.n. parte intrauit

tecũ:ponẽt inſidias ſubter
te. Nòn eſt pꝛudẽtia in eo.
Nunqd nõ in die illa dicit
dſñis:perdã ſapiẽtes de idu-
mea ⁊ pꝛudentiã de monte
eſau: Et timèbũt ſoꝛtes tui

exercir aduerſarioꝝ. 9 meridie:vtintereat vir de
n ¶ Pꝛopter inifeeii moõte eſau. Pꝛopr intfectõ
ane i Aaerden, nẽ ⁊ ppter iniꝗtatẽ i fratreʒ
mẽinimicitie fraine: tuũ lacob oͤpiet te ↄfuſio:&t

„„1. 2½ 2 2 — ⸗d△ —
cũ dicit: Pꝛopi inter. pibis in enũ. In dic cũ ſta
res aduerſus eũ quãdo ca/

ppter inidtatẽ i fra

trẽ tuũ iacob. eſ⸗ u n piebãt alieni exercitũ eius:
pſequebat fratrẽ ſuũ & extranei ingrediebantur
paterna: ⁊ eodem mõ Ebãt ſoꝛteʒ: tũ quoqʒ eras
idumei ab eſau deſca quaſi vn ex eis.Et non de/
dentes perſecuti ſunt ſpicies ĩ die fratris tui: ĩ dil
populũ iſrł a iacob ð ſatõis e'. Et non I
ſcendẽtem: ꝓpter dd Peregriatois er. E non le
noĩatur hic iacob. taberis ſuper ſilios iuda in

o ¶ Operiet te ↄſu⸗
ſio. ſuꝑueniẽs tibi

omni parte: p ¶ kEt ———.
peribis in einũ. abſʒ regni reparatõe. ¶ In die cũ ſtare⸗

die pditõis eoꝝ: ẽ᷑t non ma

aduerſus eũ.i.pplłʒ iudaicũ. r ( Quado capiebãt alieni.
.i. aſſyrij pᷣmo ⁊ poſtea chaldei. s¶ Et extranei igre.poꝛ.

eius.in hierlm ⁊ alijs ciuitatib ꝰ. t ¶ Et ſuꝑ hierlm.i.ſuꝑ
pᷣdã hierim t ¶ Mittebãt ſoꝛtẽ. vt qlibet poꝛtaret partem
ſuã. v ¶ Tu ; eras ãſi vnex eis. ciuitates deſtruendo: ⁊
bona rapiẽdo. x ¶ Et nõ deſpicies in die fratris tui.i. in
die vaſtatõis eius nõ deſpicies eũ:qꝛ tu eris magis ↄtẽptibi
lis. - rinatõis eius.i.captiuatois ad terraʒ

extraneã. 3 ¶Et nõ letaberis.ꝗ hẽbis occaſionẽ maioꝛis
triſticie. a Et non magniſicabis os tuũ.iactãdo te ꝙ fue

ris in tẽpli ⁊ ciuitatis cõbuſtione:ex quo ↄtigit maxima iu
deoꝝ anguſtia: lʒ.n. idumei pluriej ſuiſſeni õ regnũ iuda cũ
aſſyrijs ⁊ chaldeis vt dictũ eſt:tñ añ cõbuſtionẽ ciuitatis ⁊
templi ꝑ nabuſardã fuerũt captiuati:vt dicunt expoſitoꝛes
aliqui:⁊ ſic non fuerunt in illa:ideo ſubdit: b ¶ Neqʒ in-
gredieris poꝛtam. ⁊ patet littera. c 1 Et non emitteris ad
uerſus exercitũ eius.i.ad ꝑſequendũ ſedech ã fugientẽ cum
viris bellatoꝛibus. d ¶ Meq; ſtabis in exitib. ſ. ciuitatl ad
interficiendũ ſugientes. e ¶ Et non daudes reliqͥs.qui nõ
poterũt effugere de ciuitate. f ¶ Qm iuxta ẽ.i.ꝓpe ⁊ ante
dictã vaſtatõem hierlm g¶ Dies dñi.i.tpᷣs ſue vindicte
h¶ Sup omnes gẽtes. ſ. regni idqumee. Sed qꝛ Eſaie.xxj.
q.xxxiiij.⁊.lxiij.⁊ hiere.xlix.⁊ exech.xxxv.vẽ dicere texius:
ꝙ idumei fuerũt cũ chaldeis in deſtructõe hierlm ꝑ chalde
os:ſicut ibidẽ fuit dictũ:⁊ idem ſonat qð hic pᷣmittit᷑:. Et ſu
per hierlin mittebãt ſoꝛtẽ.i.ſuper pᷣdã de hieruſalẽ vt qᷣſq;
partẽ ſuã tolleret:tu quoq; eras q̃ſi vnus ex eij:que diuiſio
pꝛede maxime fuit in captione ciuitatis ꝑ chaldeos. Aliter
exponẽda ẽ littera ab illo loco: x¶ Et nõ deſpicics in die

pacis tue. Qui comedunt

fratris tui.i.ðe vaſtatde eius facta ꝑ chaldeos: ſicut o/
uer.xvij.dẽ: Qui in ruina letatur alterõ.i.de ruina al⸗
terius:non crit ipunit.q.d.maius m alum eucnict tibi
poſt deſtructõem hierlm:a ita ceſſabis deſpicere popu
lum iudaicũ. 3 ¶ Et non letaberis. ſuꝑuenient.n. tibi

occaſiones triſti

cie maioꝛis:motꝰ
mn. maioꝛes opel

gniſicabis os tuum in die
lunt minoꝛes.

aguſtie. Meq; ingredieris
poꝛtã ppli mei in die ruine

ac¶Et non ma

*Lru Eu Egrnilicabis os tnũ
eoꝝ:neqʒ deſpicies tu in vltra te iactãdo:
malis ei in die vaſtitatis il luiſti in ciuita ⸗
lius.Et nòn emitteris adũ tis ⁊ templi capti
one eadẽ de ca.

ſus exerciũ eb in die vaſti b
tatis illi:nẽq; ſtabis in exi
tibus vt intſicias eos ꝗ ſu/

