tone Potsrt
ninnoſroſitin
hulatoninoſfrin
eaptitnr hobi
Uuri⸗Loſataitgfn
Eui dmnitiiba,n
euntbiſimnan i
i1,isange
ſel

—
— — S — =—

ſolmpmni⸗

¶Danielis ¶* iy.

ↄtinebat᷑ durante tpe hebdomadaꝝ:qð totaliter euacu
at pᷣdcẽam expoſitioneʒ: vt pʒ intelligẽti. Pꝛeiea:in hac

expoſitione exponit᷑ illud Uſq; ad xp[ʒ ducẽ.de cyro qð

pʒ eẽ falſũ ex tribus. Pꝛio qꝛ nõ eſt veꝝ ꝙ a deſtructioe

pma vſq; ad cyrũ fluxerũt.vij.hebdomade tm:cũ etiaʒ
Fm ↄputũ ſuũ ab eadem pꝛia deſtructione vſq; ad bal-

thaſar excluſiue fluxerũt.xlix.ãni:qui faciunt hebdõa⸗
das.vij.integras.nam vt dẽm ẽ.S.i pᷣma obiectione na/
buc.regnauit pꝰ ðſtructionẽ tẽpli.xxvij.ãnis:⁊ oñt euil
meradach filius eius regnauit.xxiij.ãnis ꝗqᷣ faciũt.l.an-

nos. Et ſic pʒ e. vij. hebdõade ⁊ pluſq an trãſiert añq
cepiſſet balthaſar regnare: quibus ſi addant᷑.v.ãni qui

bus ſucceſſiue regnauerũt balthaſar ⁊ darius pꝛim:ſic
ſupꝛa dẽm ẽ ſequit᷑ .vij. hebdomade ſupꝛadicte:⁊ pluj
vj.ãni tranſierut ante regnũ cyri:vnde pʒ eẽ falſuʒ cyrũ
fuiſſe xpᷣʒ ducẽ de quo angelus loquebatur:nec valʒ di/
cere:ꝙ qꝛ hebdomada octaua ẽ imꝑfecta:iõ nõ cõputat᷑
cũ.vij.pᷣdcis:ſed reſeruat᷑ ↄputanda cũ.lxij.ſequẽtibus

tũ qꝛ ſex ſũt maioꝛ ꝑs ⁊ notabil hebdomade ꝙ; vnũ po
tius debuiſſẽt ↄputari cũ.vij.pmis:q cũ.lxij.ſeqᷓntibus

cũ quibus vnus ãnus tm̃ illius hebdomade includebat᷑
tũ qꝛ in hac reuelatioe angelica deſcendit vſq; ad dimi/

diũ hebdomade ↄputandũ:vt pʒ in hoc.c.circa vltimã

hebdomadaã: ⁊ ſic ſex ãni non erat dimittẽdi qui faciũt
pluſq oimidiũ hebdomade:tũ quia in.v.ãnij hupocta
ue hebdomade regnauerũt duo magni monarche.ſ.bal

thaſar ⁊ darius:quoꝝ qlibet accedit magis ad minuʒ

vij.hebdomadaꝝ qᷓ; cyrus.vnde de quolibet eoꝝ debu
iſſet potius intelligi qᷓ; de cyro qui lõgius diſtat:x qꝛ nuſ
iᷓ in ſacra ſcriptura legitur ꝙ aliqs dicat᷑ meſſias ſeu vn
ctus ſimplicit᷑ niſi vnctus fuerit coꝛpaliter ſacro oleo qͥ

ſacerdotes ⁊ reges vngebant᷑:vel ſpuali.ſ.oleo gr̃e pphe

talis:de quo ĩ plalmo: Unxit te de de tu'oleo ⁊c. Silit
aũt ⁊ ibi: Noli tangere xpᷣos meos.qð ſᷣm expoſitoꝛes ĩ
telligitur de abꝛaã ⁊ alijs patriarchis qui fuerũt pphe/

te. Neutro iſtoꝛ modoꝛum põt attribui vnctio cyro vt

meſſias dici poſſet:nam nõ fuit ppheta:vt ẽ mãifeſtum
nec ẽt ſacro oleo vnct᷑:vt pʒ ex hoc:nã oleũ vnctiois ſa

crũ nunqᷓ fuit in tẽplo ſcõo: vt hĩ in libꝛo qui dẽ canhe
drin ⁊ in alijs locis.Si aũt obijciatur de hoc qð dẽ eſa

ie.xlv. Pec dicẽ dñs meſſie ſeu xpᷣo ſuo cyro.no valʒ:nã

Fm magiſtrũ hiſtoꝛiaꝝ vt Ra.ſa.teſtatur: meſſias non
accipit᷑ ĩ pᷣdẽ̃a auctoꝛitate eſa.niſi ꝓ vero meſſia qui ab

eis expectatur: ⁊ nõ ꝓ cyro:idem Ra.ſa.abenhagra.ʒ qꝛ
poſito ⁊ nõ ↄceſſo ꝙ meſſias poſſet dici cyrus in ſacra
ſcriptura:cũ tamẽ ſibi adiungit hec dictio magnid ꝓut
ẽ in hebꝛaica lr̃a:nullo modo põt intelligi ð cyro: nec ð
aliquo alio meſſia ſeu vncto:niſi de rege meſſia tm̃:ð q

oẽs pᷣncipaliter ꝓphete loquunt᷑. Cuius rõ ẽ:nam ꝓpꝛi

2 verus ſenſus huius dictõis magnid ẽ pᷣnceps ſeu pᷣnci⸗
palis:vt pʒ ꝓuerbioꝝ.viij.c Audite qꝛ pꝛincipalia lo/
quoꝛ.vbi.n.nos habemus pꝛincipalia:in hebꝛeo habet᷑
magdin qð ẽ plurale iſtius ſingularis magnid: ⁊ ſic de
multis alijs. Nullus.n.ſane mẽtis poſſet dicere: nec ipi
met hebꝛei in tantã prũpũt inſaniam ꝙ aſſererẽt vt ĩ ſa
cris ſcripturis meſſias pᷣncipalis dicatur:niſi ille ꝗͥ inter
ceios xpos pꝛicipatũ tenet:vel tenebit ſᷣm eos: in cup ẽt
ſignũ eſa.lv.c.vbi de vero xpᷣo ad lr̃am agit:etiã ſᷣm he-
bꝛeos ibidẽ legit᷑: Ecce teſtẽ pplis dedi eũ magnid ⁊ pᷣce-
ptoꝛẽ gentibus.Ecce qualit cõcoꝛdat eſaias cũ angelo re
uelante danieli:noĩando verũ xpᷣm ſeu meſſiã magnid
i.pꝛincipem ſeu pᷣncipalẽ. Et ſic pʒ ꝙ expoſitio Ra. ſa.
aſſerẽs ꝙ xpᷣs ĩ hoc loco accipiatur ꝓ cyro:ẽ oĩo falſa.
Et notandũ ꝙ Ra.abenhagra:q magne auctoꝛitatis re
putat inter eos ĩ expoſitione lr̃ali:⁊ etiã alij moderni at
tẽdẽtes ꝙ cyrus ĩ ſcripturis nõ poſſit dici xps ſeu meſſi

as:cupiẽtes tamẽ ꝙ hec auctoꝛitas nullo modo applicare⸗
xpᷣo noſtro:iccirco pᷣdẽus Ra.abenhaxra attribuit pᷣdictuʒ
verbũ.ſ.vſq; ad xpᷣm neemie:alij vero ꝓoꝛobabel.Sed dili

genter ituenti nihil eis ꝓdeſt hec varietas ⁊ aſtutia:nã eiſdẽ

rõnibus excluduntur ab iſto loco neemias: ꝓoꝛobabel:⁊ ag
grippa:ſic̃ ⁊ cyrus:⁊ hec de ſcòo pꝛicipali.(Circa ttiuʒ pꝛin/⸗

cipale ſupponẽdũ ẽ ꝙ iuſticia ſempiterna que continet ĩ ver

bis angeli ſᷣm traditionẽ thalmudiſtaꝝ eſt ipſe xpᷣs ſeu meſ
ſias:vt hĩ in libꝛo de oꝛdie mũdi ſupꝛa allegato:vbi quidã
doctoꝛ eoꝝ de antiquis qꝗͥ dẽ Ra.barachia exponẽs illð eſa
ie.lvj.vbi dĩ:ꝓxima ẽ ſaluatio mea ad veniendum:⁊ iuſti
cia ad releuãdum.dic expᷣſſe ꝙ ꝑ illud quod dẽ iuſticia mea
intelligitur meſſias de quo ſcriptũ ẽ in daniele.ix.c. Ut ad/
ducat᷑ iuſticia ſempiina.Similii pᷣſupponẽdum ẽ ꝙ ſanctu
ſanctoꝝ:qð cõtinet i pᷣdictis verbis angelicis intelligitur ip
ſe xpᷣs ſeu meſſias pmiſſus.vnõ Ra.moy. barnahaman re
colligens multa q̃ de hac materia ĩ libꝛis thalmudicis legũt᷑
⁊ exponẽs pᷣdẽm verbũ in ſua glo.ſuꝑ dañ.ſic dic᷑:Sanctu/
ariũ ſanctuarioꝝ:vel ſanctuſſanctoꝝ: nõ niſi ipſe meſſias ẽ
ſcificatus de filijs dauid. Pꝛeſuppõitur ẽt ꝙ infra tpᷣs.lxx.
hebdomadaꝝ implenda erãt illa que ĩ verbis angelicis pꝛiĩ
cipaliter ↄtinẽtur.ſ.ↄſũmatio pᷣuaricatõis:⁊ adductio iuſti
cie ſempit᷑ne:⁊ vnctio ſciſcõꝝ: ꝓut in ſcòa rõe ſupꝛa õ expo

ſitõem Ra.ſa.fuit deductũ.Ex quibus ſequit᷑ ꝙ ante oſtru/

ctionẽ templi ſcòi adducta eſt iuſticia ſempiterna: ⁊ vnctus
ẽ ſcũſſanctoꝝ.ſ.verus meſſias pꝓmiſſus.coſeãntia tenet per
expoſitiõem Ra.ſa.ſupꝛa dcaʒ:ſʒ quã.lxx.hebdomade ter
minãtur ĩ tempoꝛe deſtructõis templi ſcòi:vt dictum eſt.Et
ſic infra iſtud ts quod iam ꝑ magna tempa tranſũt ĩ pꝛete
ritũ:xpᷣs venit:qð ẽ intẽtum. Nec mirãdum ſi ex falſa opio
ne ↄcludatur veritas:tũ qꝛ ex falſij ſepe ſequit verũ:tum qꝛ
ad ↄuincẽdum aduerſarios:ipᷣoꝝ ꝓpꝛia cofeſſio ẽ efficax ar
gumẽtum.Et nota ꝙ nõ ſolũ ſᷣm Ra ſa.thalmudicam do-
ctrinã vt dẽm ẽ:ſed etiam ſᷣm oẽs fere expoſitoꝛes eoꝝ.lxx.
hebdomade termiantur i peſtructione templi ſcõi.Et hde
ttio pꝛincipali. Ei In eodẽ.c.vbi dẽ i poſtil.Q aũt
ſequit᷑ ad dẽam enumerationẽ mardocheũ tunc fuiſſe tãte
etatis oñditur:qꝛ ductus fuit in babylonẽ cum iechõia rege
iuda:vt habetur eſdre.ij.c. Additio.
On ẽ neceſſariũ ex textu allegato heſter.ij.c.cõce
dere ꝙ mardocheus fuiſſet ductus i :babyloniam
cũ iechonia rege iuda:ibi.n.legit᷑ ſic: Erat.n.vir ĩ
ſuſan ciuitate vocabulo mardocheu filius iair:filij ſemy:fi
lij cis de ſtirpe gemini qᷣ tranſlatus fuerat de hierlm eo tpe

quo iechoniam regẽ iuda tranſtulerat ⁊c. ſᷣm quã lr̃am ſi il

lud relatiuũ:q traſlatus fuerat:referatur ad ꝓauum mar-
dochei:⁊ nõ ad mardocheũ: ſequit᷑ ex lr̃a ꝙ cis ductus fuit
i tranſmigrationẽ cum iechonia:nõ aũt mardocheus ꝓne/

pos ſuus:⁊ ſic nõ opoꝛteret ↄcedere ꝙ mardocheus fuiſſet

cclix.annoꝝ:qñ per aſſueꝝ fuit exaltatuj:vt dic poſtilla.qꝛ
foꝛte ꝑ magnũ tempus poſt trãſmigratiõem mardoche fu-
iſſet natus in ſuſis vel alibi. Sed ꝙ:ꝗ tranſlatu) fuerat:poſ
ſet referri ad cis:pʒ per exemplũ:nam ſidqs dic ꝙ dauid fuit
filius ieſſe:filij obed: filij boos qui ↄxerat cũ ruth moabiti9
de:veꝝ dixiſſet:nam illud vltimũ relatiuũ qui poſſet refer
ri tm̃ ad ſuũ ĩmediatũ antecedẽs.vnde ſimiliter poſſet intel
ligi ĩ ꝓpoſito.Et hoc modo accipiunt᷑ grãmaticalia ĩ genea
logia ſaluatoꝛis luce.iij.ſ. quodlibet illoꝝ relatiuoꝝ debʒ
referri ad ſuũ imediatũ antecedens:nõ aũt ad remotum vt
patet ituenti.Ex quibſequit᷑ ꝙ expoſitio pꝛima poſtillatorl

nõ eſſet repꝛobãda ꝓpter illam incõueniẽtiam quã allegat

de etate mardochei. Eſt tñ alia rõ potioꝛ ad impugnãdum

illã expoſitionẽ:que quidẽ rõ ſumitur ex initio hebdõada/

rũ put patet infra cũ de vera expoſitione tractabitur.
In. eodẽ.c. vbi dr in poſtilla: Pꝛimo igitur videndus eſt

termina quo incipit ↄputatio.lxx. hebdoadax.¶Additio
ANNA

erxpoſitiõe huius viſiois ẽ maxia varietas non
ſolũ inter catholicos ⁊ iudeos qꝗ ex diuerſitate fi/
— dei circa aduẽtũ xpᷣi diuerſimode eam exponũt:ſʒ
etiã inter catholicos ex varietate opinionũ atq; hiſtoꝛiarũ
multiplex interuenit varietas:iccirco vt planioꝛ ſenſus ma
gis eluceſcat:de tribus ꝑ oꝛdinẽ vẽ aliqd declarandũ. Pꝛi/
mo.ſ.de termij haꝝ hebdõadaꝝ.ſ.de initio ⁊ fine qualiter
ſint iquirẽdi ſeu iueſtigandi:⁊ qualit᷑ ſit pcedendũ i ↄputati
one ab vno extremo ad aliud:ʒ qualii de hac reuelatoõe ſᷣm

eius catholicã expoſitiõeʒ cũ aduerſarijs ẽ agendũ.( Circa

pᷣmũ pꝛeſupponẽdũ ẽ ꝙ initium haꝝ hebdomadaꝝ nõ põt
ronabiliter aſſignari ĩ aliquo tꝑe ſeqnte tps quo hec reuela
tio fuit facta danieli.ſ.poſt annũ pꝛimũ darij. Cuius ratio
ẽ: Nam ex hoc ſeq̃ret᷑ ꝙ daniel ꝑ hanc reuelatioem ſibi fcãʒ
nõ eẽt certiſicatus de tꝑe quo ea que petebat debebãt imple
ri:ſed potius ignoꝛabat q'tum tpis diſtabat a tpe reuelatio
nis vſq; ad tempus i quo ↄplerent᷑ ea que ſibi fuerãt reuela
ta:quod eſt incõueniẽs:cũ in huius noticia deus pꝛincipali
ter deſideriũ ſuũ impleuit:⁊ iõ nõ legitur petiuiſſe ab ange
lo ſuper hoc vlterioꝛẽ cognitionẽ vt pʒ lr̃aʒ intuẽti. Pꝛeſup
poſitũ aũt pʒ ꝑ palpabile exemplũ.nam poſito caſu ꝙ vn
dñs habeat vnuũ ſuũ:cui ex miſ̃icoꝛdia vł liberalitate pꝓmi
ſerat libertatẽ a ſeruitute:nullũ tpᷣs ei aſſignani:⁊ ↄñi ex ali
qua occaſione illũ ſeruũ incarcerauit ſeu poſuit in cuſtodia
qui qͥdem ſeruus maxie anxiatus a longa ſeruitute ⁊ carce-
re:inſtanter dño ſuo ſupplicat vt miſereatur ei de tam diu⸗
turna ⁊ acerba afflictõe:⁊ ↄcedat ei libertatẽ a ſeruitute p/
miſſam:ſimilit᷑ ⁊ a carcere:a dño ſuo accipit talẽ reſponiio
nẽ.ſ.ꝙ a die ĩ qua haberet licentiã exeũdi ð carcere vſq; ad
ãnũ ↄtinuũ pfectam libertatẽ vt ꝓmiſerat ei daret.In quo
cãu maifeſtũ ẽ ꝙ ſeruus ille nullam certitudinẽ hʒ de tẽpo/
re ſue liberatiois. Cũ.n.tempus pꝛimũ a quo pendebat tpᷣj
1 ſibi penitus ignotũ:cõſeqᷓnter ⁊ 2 ſimiliter eſt ei iẽtuʒ
Quod quidẽ exemplũ totalii applicatur caſui noſtro.nam
ſi initium hebdõadaꝝ tpe reuelationis erat futurũ:nec fue/
rat danieli reuelatũ q;ytum diſtabat a pñti tpe reuelationis:
adhuc facta reuelatioe remanebat dubpdaniel de ppindta/
te ſeu plixitate tpij:in quo reuelata debebant impleri qð pᷣn
cipaliter ab eo intẽdebatur. Ex quibſequit᷑ ꝙ exponere ab
exitu ſermõis de ãno pꝛio cyri:vel de.xx.artaxerxis:ẽ oio
iconueniens. Daniel.n.tpe reuelatõis neſciebat ſi cyrus ha/
bebat illã licentiam dare:ſimilit᷑ ſicut artaxerxes:⁊ młto mi
nus qñ hec erãt facturi:qꝛ quodlibet illoꝝ erat ſutuꝝ ⁊ me
re otingẽs:nec fuerat ſibi reuelatũ p angelũ:vt ẽ maifeſtum
in l̃a:vnde ſcõꝝ ſeu doctoꝝ reuerẽtia ſemꝑ ſalua: li exitu
ſermõis ꝑ angelũ ꝓlatum:nõ dʒ applicari alicui tpi ſeqͥᷣnti
tpᷣs reuelationis pñtis:ſed pꝛimo ano danielij vt qdam vo
lũt:vel alicui pᷣterito tꝑi dãieli noto:vt inde haberet notici/
am certã qñ reuelata erant adimplẽda.ꝛ pᷣſupponendũ eſt
cuilibet catholico verba angeli ſane intelligẽti dʒ eẽ cert
vltimus terminu hebdomadaꝝ:cuius rõ eſt. Nam huiuſ-
modi ↄcurrit cũ tpe paſſionis xpᷣi:qð pʒ ex hoc:nam dele⸗
tio inidqtatis ↄſũmatio pꝛeuaricatõis ⁊ huiuſmoi:que ĩ pꝛi-
ma ꝓpoſitione angelica ↄtinẽtur ſũt pꝛopꝛij effectus paſſio⸗
nis xpᷣi:cuius liuoꝛe ſanati ſumus:eſa.liij.ð qua paſſiõe an
gelus fecit expᷣſſam mẽtionem.d.poſt.lxij.hebdomadas oc
cidet᷑ xp̃ᷣs.Cu igitur tẽpus paſſionis xpᷣi ẽ notum nobis:qð
fuit.xviij.anno tyberij ceſaris:ſequit᷑ ð neceſſitate ꝙ vltimꝰ
terminus hebdomadaꝝ eſt nobis notus ex fide:qui ẽ idem
cũ pᷣdco ſpe paſſiõis.Ex quo ↄñter ẽ nobis notũ ꝙ initium
haꝝ hebdoadaꝝ pꝛeceſſit annũ.xviij.tyberij p.ccccxc. ãnos
ex auctoꝛitate angelica. Sʒ cũ quo anno alicuregis iudeo-
rũ vel chaldeoꝝ vel pſaꝝ huiuſmodi initiũ concurrit: hoc
diligentẽ requirit indaginẽ:cuius rõ eſt. Nam hiſtoꝛie ↄcur
rẽtes cũ tpe.lxx.hebdomadaꝝ:nõ ↄcurrũt pfecte ſeu itegre
in ſacris ſcripturis:nec in alijs auctenticis annalibus: imo

—

*

hiſtoꝛie illoꝝ tempoꝝ:pᷣcipue regũ pſaꝝ ⁊ medoꝝ ſũt
plene oiuerſitatibus ⁊ zdictionibus intm:ꝙ nõ ſolum
variatur ĩ tpe duratois quoꝛũdam regũ:ſʒ ẽt quedã hi

ſtoꝛie noĩant quoſdã reges pſarũ:de quibus alij hiſtoꝛi

ographi mime faciũt mẽtionẽ. Na poſt xerxẽ qui potẽt
ſibi ſpiugauit regnũ grecie vſq; ad alexandrũ magnuʒ
fuerũt in ꝑſide ſm latinos.xj.reges.Scõʒ vero hebꝛeos
a cyro qui ſceſſit pꝛedẽm xerxem vſq; ad pꝛedictuʒ ale⸗
xandrũ fuerũt tm q̃ttuoꝛ reges in pſide:vt poſtilla.po/
nit ifra.xj.c.vnde ꝑ hiſtoꝛias huiuſmodi no ẽ locus iue
niẽdi initiũ haꝝ hebdomadaꝝ certitudinalit᷑ modo pᷣ
dicto.ſ.cũ quo ano alicui regis ð p̃dẽis cõcurrit tale ini
tium:dato ꝙ noticiã habeamus vltimi finis eaꝝ cũ q

ↄcurrat:vt dẽm ẽ.Sʒ ad inuẽtiõem huius initij duo ſt

faciẽda: Pꝛimũ.ſ.poderare verba angeli:ad quod tem

pus debẽt magis aptari:2am ꝙ de quibꝰnõ hẽ hiſtoꝛia ſa

cre ſcripture recurratur ad hiſtoꝛia) auctẽticaſ:ſpeciaii
hebꝛeoꝝ:⁊ ſ̃m eas pꝛocedat i hac ↄputatione a tpe paſ
ſionis xpᷣi aſcẽdendo ꝑ.ccccxc.annos:⁊ ibi aſſignare ini
tiũ.Qð quidẽ ꝑ talẽ ↄputatiõem inuẽtũ:ſi nõ cõcurrat
cũ tempoꝛe adaptato verbis angeli:credendũ ẽ hoc ↄti
gere ex defectu ſeu coꝛꝛuptioe hiſtoꝛiaꝝ:vel potiex ma
licia aduerſarioꝝ volẽtium occultare:vt ↄſueuerũt my

ſteria xpᷣi.Et tũc recurrẽdũ ẽ cũ cautela ad alias hiſto/

rias gẽtiliũ:vt talis erroꝛ vel defectus Pp veriſimilioꝛes
hiſtoꝛias taliũ coꝛꝛigat᷑ vł ſuppleat. Rõ aũt quare hiſto
rie hebꝛeoꝝ ſũt pꝛius requirẽde ſeu pſeqͥnde ꝙ alie ẽ du
plex. Pꝛima qꝛ ipſi magis ſũt auctẽtici i his que ad itel
lectum ſacre ſcripture lr̃alem faciũt qᷓ; aliq alij.2* qꝛ cũ
eis potius debemuj agere de hac materia:iuxta illud.j.
petri.iij.c.parati reddere rõnem cuicũ

u u bene ↄſideratis:initiũ haꝝ hebdomadaꝝ ponẽ

ũ ẽ ꝓut magiſter raimũdus martini tradit in pꝛia pte

ſui pugionis.c.ij.in.iiij.ãno ſedechie:vel in.xij.nabuc.
qð vnũ ⁊ idẽ ẽ quã ſniam ĩ hoc ſequit᷑ poſtillatoꝛ vt pʒ

ipoſ.Rõ aũt ꝑ pᷣccos magiſtros aſſignata ẽ: in pᷣdẽo

tpe exiuit ſermo domini pꝛio ⁊ pncipalit᷑ de viſitatione
ppli ⁊ impletione verbi diuini bõi ſuꝑ eos.Qui quidẽ
ſermo ↄpꝛehendit nõ ſolũ bonũ reediſicatõis tẽpli ⁊ re
ductõis ppli:ſʒ etiam bona ſpũalia tpe xp̃i implẽda:vt
pʒ hiere.xxix c. Confirmatur aũt hec ro: qꝛ illa tẽpoꝛa
in quibus exiuit ſᷣmo de reedificatione:vt ẽ pꝛimus an
nus cyri ⁊.xx.artaxerxis:ſunt rõnabiliter excluſa:eo ꝙ;
erãt futura tꝑe huius reuelatõis:vt dẽm ẽ:nec etiam in
tpe pꝛie deſtructõis tẽpli:vt hebꝛei volũt poſſet aſſigna
ri vt pʒ ꝑ ea que dca ſunt ſupꝛa in hoc.c.nec etiã in tꝑe
huius reuelatiõis rõnabiliter dʒ aſſignari huiuſmõi ini
tiũ:tum qꝛ eo tꝑe nõ exiuit ſmo de reedificatione:tũ qꝛ
iã exiuerat ad hieremiam:tũ qꝛ daniel cum oꝛaſſet tpe
huius reuelatiois:diligent cõſiderabat circa illũ exituʒ
ſermonis dini ad hieremiã:vt pʒ in pꝛĩcipio hub. c. vñ
ↄueniẽtius videt᷑ ibi aſſignari initium vbi verſabat itẽ⸗
tio ꝓphete ꝙ alibi.Sed quod maxime hãc aſſignatõeʒ
ↄfirmat:ẽ ꝙ ↄputatio ãnoꝝ ab vno extremo hebdõa/
daꝝ ad aliud ↄueniẽtius còcoꝛdat cum pꝛedẽo initio q
cũ ceĩis ꝑ alios expoſitoꝛes aſſignatis:vt ſatij patebit di
ligẽter intuẽti.Et hoc de pꝛimo.¶Lirca ⁊ nattendẽduʒ
ꝙ licet iſti duo magiſtri ↄcoꝛdant ĩ initio ⁊ fine iſtaruʒ
hebdomadaꝝ:in ꝓceſſu cõputationis tamẽ diſcoꝛdant
in aliquibus.nam poſtil.tenet illũ modũ quem habes i
poſtilla. Magiſter vo raimũdus cõputat ſic.ſ.a.xij.an
no nabuc. incluſiue qui idem ẽ cum.iiij.regni ſedechie
ĩ quo egreſſum eſt verbũ dñi pᷣdictum ad hieremiã vſ/
qʒ ad finẽ.xlv.ãni regni ipᷣiꝰ nabuc. fluxerũt ani.xxxiiij
Q aũt.xij.ãnus nabuc.ſit idem cũ.iiij.ſedechie põt ha
beri.iiij. Re.vltimo. Qaũt a.xij.ãno nabuc.vſq; ad fi

2 petẽti ⁊c. Ex
0

pienuft

fnois bebꝛe⸗
ſc Aoeſ
h enra
ell paſſior,
brmuiu loi
Abierenia v
acreanniequ

te Nqna
hucigthaln
iicriuifn

ſolgtinosea
vitrr ini⸗
riscocdrdar
dius Ms
rimaritihe
ſo larnos
diferennan
lalitcſiti
mncgiteruin

ſepopoſilar

buoſnaw
Punenezputri
Patreitin
Nebamatniad
Npplepitasſen
lbconertien
liorvidete
iſs putmag
lrlatini put
tiij c hien
nugiterhiſto
Gn hebꝛeus 4
lndegeſtscn
gilcigliquo
ſollit potiue
mINomnes
ſnohcheoyt
Ulhtdiere,
ſcoſſitcircs⸗
nſtepoeſane⸗
whagllen
leia r uo
ſümnini
hſitn ila,

muim
chnn
galp bcht
nſchnefin
Wumſpelan
atüng
dpcsczanitlei
venmnn pai
en dunsiniz dn

nengiiwln
Rehuihföihihu⸗
md cktiſrt
unngnein
Mern bieſſienni
minuaiſirotian
linelanli ilo,
ſorinepl oninn
ultrent ziunnin
antel hiſr
cürms, miinllan
lan Pouubien
eſa liſcrilei
Aucnädibscenie
citi ig gi
Amamisuatld⸗
mali ii
Ar ehconalmi
mmnimzdinpuu
beerdd in i nb
Nuit oſtilawe ſip
ſimataupinin
palye piſimnone
oevs Qul guidi
Alicarötstepli 1re
pephi inplidud
Cro: ge la npon
one Niprimusan
Plirerenlntng
tdemenet ttani
velütpolſt ſit
poc Reecti pe
ſignm huiinai
derielifenioneng
nan aeſtn
in buictvio hur. 1
nn eit:

— —

Hanielis ino y.

nẽ regni eius fluxerũt anni.xxxiiij.pʒ ex hoc. Nam na/
buc.regnauit.xlv.ãnis: put hebꝛei tradunt in libꝛo ma
gnila.j.c.a quibus ſi ſubtrahãtur.xj.anni pꝛimi reſtat
ꝙ a.xij.anno nabuc.incluſiue vſq; ad finẽ regni er flu⸗
xerunt.xxxiiq.Conſequẽter ſi pꝛedictis addantur.xxiij
ãni euilmeradach:⁊a tres anni balthaſar qui tot annis
regnauerunt ſᷣm oẽs hebꝛeos:ſic habẽtur de regib chal
deoꝝ ab egreſſu verbi pᷣdicti.lx.ãni:quibus ſi addãtur
duo anni darij:⁊.xxx.anni cyri nepotiſ eius:ſimiliter ⁊
xiiij.aſſueri filij cyri ⁊ mariti heſter:ſimiliter ⁊ ſex anni
darij ſcõi vſq; ad ↄſũmationẽ templi ſcòi:pꝓut habet᷑ ĩ
textu:ſic faciunt.lij.ãnos de regibus ꝑſaꝝ poſt chalde
os vſq; ad ↄſũmationẽ templi ſcòi:quibus additis.lx.
pꝛimis chaldeoꝝ:oↄſtat ꝙ ab egreſſu verbi dñi ad hiere
miã vſq; ad ↄſũmationẽ tẽpli ſcòi fluxerunt.cxij.anni:
quibus ſi addantur.ccccxx.ãni durationis templi ſcòi:
ſᷣm oẽs hebꝛeos:ſic ab egreſſu pᷣdicti vbi ad hieremiam
vſq; ad deſtructionẽ ciuitatis ⁊ templi vltimã:fluxerũt
dxxxij.ãni:a quibus ſi reſcindãtur.xlij.ãni:quibus pꝛe
ceſſit paſſio xpᷣi vltimã deſtructioõem templi ſᷣm oẽs de
hac matia loqntes:reſtat ꝙ ab egreſſu verbi ab oꝛe dei
ad hieremiã vſq; ad annũ paſſioni xpᷣi pꝛedẽm fluxer̃t
ccccxc.anni:qui ſunt.lxx.hebdomade ꝑ gabꝛielẽ ãnun/
ciate. In qua quidẽ cõputatione ĩ oibus ↄcoꝛdat cũ he

bꝛaica ⁊ thalmudica hiſtoꝛia:excepta tm duratione re

gni cyri qui ᷣm hebꝛeos regnauit tribus ãnis tm.Scoʒ
vo latinos:quos i hoc ſequit᷑ magiſter pꝛedictus:regna
uit.xxx.ãnij:vt pꝛedictum ẽ. Cõputatio vero poſtillato
ris cõcoꝛdat ẽt cũ hebꝛaicis hiſtoꝛijs ĩ tꝑe regni cyri ⁊ ĩ
oĩbus alijs:excepto tm̃ tempoꝛe durationis regni aſſue
ri mariti heſter:durauit.n.ſᷣm hebꝛeos.xiiij.ãnij tm:ſᷣʒ
vo latinos qͥs in hoc ſequit᷑ poſtillatoꝛ: durauit.xl.vñ
differentia int iſtos duos magiſtros i hac cõputatiõe to
talit᷑ cõſiſtit ĩ duratiõe tempoꝛis regni cyri ⁊ aſſueri.nã
magiſter raimũdus ſequit᷑ hebꝛeos in aſſuero:a latios
i cyro:poſtillatoꝛ vero ꝑ oppoſitũ.Cõcoꝛdat.n.cuʒ he-
bꝛeis in cyro:⁊ cũ latinis i aſſuero.In alijs vo q̃ ad hãc
ptinent ↄputatioem oio ſimilit᷑ ſe hñt. Attẽdendũ ẽ er
go que iſtaꝝ ↄputationum ronabilius pꝛocedat:ne cuʒ
de hac materia cũ aduerſarijs diſputare ↄtigerit appare
at pplexitas ſeu claudicatio i nro modo exponẽdi.vnð
ſub coꝛꝛectiõe melius ſentiẽtis:ꝓceſſus magr̃i raimũdi
validioꝛ videt᷑ ex duobus. Pꝛimo qꝛ cyꝝ regnaſſe.xxx
ãnis:ꝓut magiſter raimũdus pꝛeſupponit:nõ ſolũ gre/
ci ⁊ latini:ꝓut euſebius:paulus:oꝛoſius:beda ſuper eſ/
drã.iiij c. hieronymus ſupꝑ ęachariã:gloſa.j.eſdre.v.c.
magiſter hiſtoꝛiaxꝝ: in fine dãielis:hoc teſtat᷑. Sʒ etiã io
ceſon hebꝛeus abbꝛeuiatoꝛ ioſephi:qui large de hꝰ tra/
ctat:de geſtis cyri hoc cõcludit i fine. In quo igit᷑ greci ⁊
latini cũ aliquo de famoſis hebꝛeoꝛuʒ hiſtoꝛiographis
ↄcoꝛdãt: potius tenẽdum ẽ iᷓ; illud ĩ quo aliqui hebꝛei
tm̃ ⁊ nõ omnes ↄueniũt ? qꝛ aſſueꝝ regnaſſe.xl.annis
nemo hebꝛeoꝝ teſtat᷑:ſed ſolũ latini.vnde hebꝛei cauil/-

lãdo pñt dicere ꝙ hoc fuit iuentũ ficte ex ꝑte nr̃a quod
nõ poſſũt circa anos cyri ſimilit᷑ cauillare:cũ etiã aliqs

de ſuis hoc fatet:vt dictum ẽ. Ad obiectiõem vo poſtil.
de hoc quod legit eſdre.vj.c.Oꝛẽtq; ꝓ vita regis ⁊ filio
rũ eius.Ex quo arguit᷑ ꝙ dari erat tãte etatis circa tpᷣſ
ↄſũmationis templi ꝙ filios hẽbat:dicẽdũ ꝙ nõ ſequit᷑
oſſũt.n. illa vᷣba intelligi de filijs regis ſi eos habuiſ-
et. Simili.n. modo legit᷑ deuio.xvij.vbi de rege tractãj
ait: Ut longo tpe regnet ipſe ⁊ filij eius ſuꝑ iſrl.que qͥdẽ
verba nõ ẽ neceſſe vt intelligant᷑ de filijs regis in reꝝ na
tura exñtibus:ſed de filijjs quos habere poſſʒ in futuro
vt pʒ lr̃am intuẽti:⁊ hoc de ſcõo. ¶ Circa ſtiuʒ attẽden
dũ ẽ ꝙ ſm ſanctũ tho.j.ꝑ.q.xxxij.arti.j.i coꝛꝑe.q. cum

aliquis ad pbandũ aliqua que fidei ſũt:inducit rõne que ñ
ſũt cogentes:cedit ĩ deriſionẽ infideliũ:credunt.n.q; huiuſ⸗
modi rõnibus initamur: ꝑp eas credamus.Et idẽ dicẽdũ
ẽ de auctoꝛitatibus.vnde licʒ hec expoſitio iter ceias catho
licas:ſaluo melioꝛi tudicio potioꝛ videat᷑:nõ tñ ex ea cõtra
aduerſarios ſumi poſſet efficax argumẽtũ:poſſunt.n. decli
nare aliqua ex his que pᷣupponũtur in ꝓceſſu ꝓputationij
pꝛedce ex hiſtoꝛijs que ab eis nõ tradunt᷑:nec cõtinẽtur i ſa
cra ſcriptura:vt ẽ de duratione cyri vel aſſueri ꝓut dẽm eſt
Nihilominus tamẽ hec expoſitio vtilij ẽ in duobus:pꝛimo
ĩi eruditione catholicoꝝ:qui pᷣſuppoſita fide:omiſſa varie
tate ⁊ ↄfuſione ceiaꝝ expoſitionũ infoꝛmabunt᷑ de ſano et
plano intellectu huius reuelatoõis:2* qꝛ etiã ↄ aduerſarios:
⁊ſi nõ arguendo ſaltẽ defendẽdo pñt eam ꝓponere: ⁊ abſq;
rõnabili calũnia ſuſtinere. Ad arguendũ tñ ʒ eos de hac re
uelatione ſatis ſufficit pꝛincipiuʒ ſumere ⁊ expoſitione Ra.
ſa.ſupꝛadicta:que ẽ cõis hebꝛeoꝝ expoſitio:ꝓut deductum
ẽ ſupꝛa in pꝛima additione huius.c.circa tertium pꝛincipa
le.Et hoc ð tertio. In eodem.ix.c.vbi dicitur ĩ
poſtiüla:Diſtinguit aũt.vij.hebdomadas ⁊ vltimã ab alijs
pꝛopi ſpecialia opera facta in ipſis v7. (Additio.
Etc ratio quam aſſignat poſtillatoꝛ pꝛo diſtinctio
ne. vij. hebdomadarũ ab alij nõ videtur ſufficere
Nam fᷣm veram expoſitionẽ quam ſequitur:pꝛe/-
hebdomade incipiunt a.iiij. anno ſedechie vt dẽʒ

dicte.

eſt:qui quidem annus pꝛecedit templi deſtructionẽ per. vj.

annos.Nam deſtructio illa fuit.xj.anno ſedechie:vt habet᷑
hieremie vltimo:⁊.iiij. Regũ vltimo. Conſtat aũt ꝙ idem
eſt initium.vij hebdomadarum ⁊.lxx hebdomadaꝝ:cum
hniuſmodi.vij. hebdomade ſint pꝛima pars huius triparti
te diſtinctionis.Ex quo ſequitur ꝙ a pꝛincipio.vij. hebdo⸗
madarum vſq; ad pꝛimum annum cyri dantis licentiã ree
dificandi fluxerunt.lix. anni qui faciunt.viij hebdomadas
integras:⁊ inſuper tres annos.vnde dato ꝙ tres annos pꝛe
termiſiſſet:eo ꝙ nõ faciunt per ſe hebdomadam integram:
nulla videtur ratio quare pꝛetermiſiſſet octauam hebdõa-⸗
dam que integra eſt ⁊ perfecta. vnde melius videt᷑ dicendũ
ſim magiſtrum raimundũ vbi ſupꝛa:qui aſſignat aliter di/⸗
ſtinctionem harum hebdomadaꝝ: dicens:ꝙ in qualibʒ pꝑte
huius tripartite diſtinctionis quedaʒ fuerunt facta ſeu oſtẽ
ſa ad reuelationem myſterioꝝ xpᷣi pertinentia. Nam infra
tempus.vij.hebdomadarum reuelatum fuit nabuc.q mo/
narchiam tunc vniuerſalem tenebat myſterium incarnati/
onis chꝛiſti:quo ad vtranq; naturam ipſius diuinam.ſ.et
humanam:vt patet ſupꝛa danielis.ij.c.in lapide abſciſo ſi/
ne manibus ⁊c̃.quod cõiter exponitur de chꝛiſto ſʒ huma
nam naturam:ſᷣm quam natus ẽ de matre ſine patre: ꝓut
ibidem fuit expoſitum. Diuinam vero ſupꝛa.iij.c.in quar/
to viro:qui ſimilis erat filio dei:vt ibidem etiam fuit ðòcla
ratum.Similiter infra tempus.lxij hebdomadarum ſeq̃n
tium circa pꝛincipium eaꝝ fuit reuelatum danieli per ange
lum ſub certo numero tempus aduẽtus xpᷣi cum ſuis perti
nentijs ⁊ qualitatibus ſub ↄpendio expꝛeſſioꝛi modo q; an
tea:vt patet in reuelatione de qua agitur. Cõſequẽter etiã
circa finem haʒꝝ hebdomadarum per eundem angelũ vir-
gini gloꝛioſe fuit perfecte annunciatus aduentus chꝛiſti et
effectualiter impletus.Conſequẽter in tempoꝛe harum.lxij
hebdomadarũ templum fuit reedificatum in quo templo
chꝛiſtus oblatus fuit deo patri:⁊ ſic honoꝛ pꝛedicti templi
ſcòi iuxta pꝛophetiam aggei multo maioꝛ q; pꝛioꝛis templi
effectus eſt pꝛeſente ibidem chꝛiſto:qui nunqꝙ; ibidem coꝛpo
raliter viſus fuerat. Similiter in vltima hebdomada ab a⸗
lis diſtincta fuit impletum myſterium redemptionis hũa/
ne: in quo omnes expoſitoꝛes catholici conueniunt. Sed
contra hoc poſſent aduerſarij ex duobus contradicere.
¶ Pꝛimo quia viſio illa de lapide abſciſo fuit ſecundo

T.iber

Ano regni nabuc.vt in pꝛicipio ſcõi.c.pᷣdẽi expꝛeſſe dẽ:ex q
ſequit ꝙ hoc nõ ſuit ifra tpᷣs.vij hebdomadaꝝ:que poſtea
icipiunt.ſ.a.xij.ãno nabuc.vt dẽm ẽ:x qꝛ pᷣdce due reuela/
tiones qualitercũq; ſumãtur:fuerũt tꝑe nabuc. ante ep alie-
natiõem: vt pʒ in lra:ſed iſte.vij.hebdomade ſe extendũt vſ
q ad magna ꝑtem duratois euilmera dach. vnde remanet
magna pꝑs haꝝ.vij.hebdomadaꝝ:in qua nulla legitur fuiſ
ſe facta reuelatio:ergo nõ debuiſſent aſſignari.vij. hebdõa-
de ꝑꝑ rõnem pꝛedcam:ſed tres ſeu q̃ttuoꝛ put fuerũt.Silit
ponſnt arguere ð ſcoam diſtinctionẽ.ſ.xj. hebdomadaxꝝ
qꝛ nõ in pꝛicipio eaꝝ bec reuelatio fuit facta danieli:ſʒ pycy
tranſiuerat de eis vna hebdomada itegra a quaſi dimidia
de ſcoa:vt pʒ ↄputanti a pꝛicipio hebdomadaꝝ vſq; ad an
nũ pᷣmũ darij pꝛimi:in quo hec reuelatio fuit facta. Sʒ ad
pꝛimũ iſtoꝝ dicẽdum ẽ ꝙ vbi dẽ ſupꝛa danielis.ij. In ſcõo
ãno regni nabuc.nõ intelligitur ſcõo ãno quo nabuc.ſuper
chaldeos pꝛio regnauit:ſed intelligit᷑ de ſco ãno regni eiuj
ab eo tpe quo ſupꝑ iudeos regnauit:⁊ ſimul ſuper alias nati
ones impauit: ꝓut ſupꝛa in poſtilla in.ij.c. habetur:in quo
etiã ↄcoꝛdat Ra.abꝛaã abenhagra in eodẽ loco. Alij vo ex
poſitoꝛes hebꝛeoꝝ dicunt ꝙ li ſcᷣus annus regni nabuc.in
telligit ſcõus ãnus ante moꝛtẽ ſuã. Cõſtat aũt ꝙ ſᷣm vtrãq;

expoſitionẽ li ſcðᷣus ãnus regni nabuc.ↄtinet᷑ infra tẽpꝰ.vi.

hebdomadaꝝ:qð ẽ ppoſitũ. Ad ⁊m vero dicẽdũ ꝙ hec di⸗
ſtinctio hebdomadarũ nõ ẽ intelligenda ſic punctualiter ꝙ
a pꝛimo tpe cuiuſlibet diſtinctionis vſq; ad finẽ:fiãt ſeu ↄti
nuentur illa que illi ꝑti applicant᷑: ſed ſufficit ꝙ ĩ aliqua ꝑte
notabili cuiuſlibet diſtinctiõis impleant᷑:nam geñ.xv. legit
Scito pᷣnoſcẽs ꝙ ꝑegrinũ futurũ ſit ſemẽ tuũ in terra ñ ſua
⁊ ſbijcient eos ſeruituti:⁊ affligẽt. cccc.annis.Cõſtat aũt ꝙ
ſemẽ abꝛahe nõ fuit afflictũ ſeu ſeruiliter ſpiugatũ per oẽs
cccc.ãnoj:ſed tm̃ ꝑ.ccx. ꝓut ibidẽ exponitur:a tamẽ ſcriptu
ra hoc attribuit illis.cccc.ãnis.vnde ⁊ in ꝓpoſito:licet nõ ꝑ
totũ tp̃s.vij.hebdomadarũ fuerũt facte reuelatiões pᷣdicte
ſufficit ꝙ in aliqua parte ſui circa pᷣncipium fuiſſent facte.
Similit eſt dicẽdum de ſcða diſtinctiõe: ꝙ non ſic diſtincte
punctualiter ẽ accipienda:ſʒ ſufficit ꝙ circa pᷣncipium ⁊ me
dium ⁊ finẽ eius impleantur per interualla ea que illi appli
canf:vt dẽm eſt. Siquis aũt voluerit oĩo huius diſtinctois
roõnem numeraliter habere:opoꝛtet recurrere ad myſticum
ſenſũ. Nã ſᷣm greg.in.iij.libꝛo moꝛaliũ:cũ rõ lr̃e ðfeciſſe co
gIndoſcit:reſtat vt ad myſticũ ſẽſum ſine dubitatioe recurrat᷑
vnge iĩ pꝛopoſito poſſet aſſignari rõ myſtica numeralis hu
ic diſtinctioni ſatis ppꝛia. Ad cuius itellectum ſciendum ꝙ
antiqua lex ſeptenaria dẽ ꝑꝑ pꝛeceptũ ſabbati ⁊ alioꝛũ que
ei ↄcoꝛdant. Similit᷑ ⁊ noua lex octonaria dicit᷑ ꝑꝑ myſteri
uunm oñice reſurrectõis.vnde ſuper illõ eccłiaſtes.xj. Da par
tes ſeptẽ necnõ ⁊ octo. Gloſa. Da partes ſeptẽ i.ver teſtam
tum:cuius ſeptima dies.i.ſabbatũ pᷣcipue honoꝛat᷑:necnon
⁊ octo:qð ẽ nouũ:vbi gloſa ĩterlinearis:Nouũ p dñicam
diẽ. vnde ad ꝓpoſitum vt gabꝛiel oñderet danie i ꝙ iuſticia
ſempiterna que adducẽda erat pfecte vebebat adimplere ve
terẽ legem:iccirco pꝛimã ꝑtẽ huidiſtictiõis in.vij. hebdõa
das determiate ↄcludit: vt etiã ei inueret ꝙ octonaria lex.i.
noua pᷣdẽe legi habebat ſuccedere ꝑ xpᷣm: ⁊ cũ eo ĩcoꝛpari:
iõ ſbiũxit nũerũ.lxij.nã. viij.i.vij. ↄducti faciũt numeꝝ.lvj
qð denotat legẽ nouã ꝑ octo:a legẽ veterẽ p ſeptẽ:⁊ ex ddu
ctiõe vniꝰiĩ alterũ iĩnuit eaꝝ: virtualẽ ↄiũctiõeʒ. Nã vt dẽ in
gloſa allegata:ſine altero toto nõ valet alteꝝ. De ſex.n. heb
domadibus q reſtãt ex numero.lxij.ſᷣm hũc ſẽſum: q̊ nõ ex
toto ad lr̃am ſeqͥ dʒ:nõ ẽ faciẽda mẽtio cũ nõ faciãt itegraʒ
hebdomadã. Nã leui.xxiij.c.dẽ: Numerabitis ꝗᷓ ab altero
die ſabbati. vij hebdomadas plena.i.itegras. Ex quo patʒ

vbi de hebdomadib'agitur nõ ẽ faciẽda mẽtio niſi de ite

gra hebdomada: niſi foꝛte vbi expᷣſſa fit mẽtio ð aliqua pte
hebdomade:ſiẽ i hoc.c.ſpãliter memoꝛat᷑ dimidiũ vltime.

Et hec rõ huiuſmodi diſtictois ſufficere debet fidelibuj
qui pᷣſuppoſita fide deſiderãt habere rõnẽ ſcripturax.
T. c.ix.lxx. hebdomadax materia(Meplig
ſatis ↄcoꝛditer tractãt poſtillatoꝛ ⁊ burgẽ. Sʒ
tñ burg.i quibuſdã ↄ poſtil.ſe cauillatoꝛẽ oñ⸗
dit ſumẽs occaſioeʒ ex quadã ↄputatiõe:quã repꝛobat
ex eo:qꝛ mardocheus videtur eſſe nimis exceſſiue etail
iuxta illã ↄputatiõem:⁊ hoc dẽ ſequi ex eo qð dẽ heſter
ij. ꝙ mardocheus fuit traſlatus cũ iechonia in babylo⸗
nẽ.Sʒ burg.mouẽs difficultatẽ grãmaticalẽ ð relatiuo
⁊ antecedẽte pximo ⁊ remoto dicit id ex lr̃a allegata he
ſter. ij. nõ haberi ꝙ mardocheus ſuiſſet trãſlatus cuz ie
chonia:ſʒ cis qꝛ dẽ ĩ lr̃a allegata.Erat vir ĩ ciuitate ſuſij
vocabulo mardocheus filius iair:filij ſemey:filij cis de
ſtirpe gemini qui trãſlatus ſuit de hierim cũ iechonia.
Beferẽdo iquit burg li qui ad pꝛoximũ añcedens ſigni
ficat ipᷣm cis trãſlatum nõ mardocheũ:ſed nõ inſiſtedo
grãmatice que ſepe ⁊ ppꝛie refert remotum añcedẽs ſiẽ
ꝓximũ videtur burg.deſicere:qꝛ ſi ad pximũ añcedens
dz fieri vt ipſe vult relatio:tunc gemini traãſlatujeſt:qd
falſũ ẽ:qꝛ gemini fuit vnus de pgenitoꝛibus ſaul:vt d‚
pꝛimi re.ix.nec videtur verũ de cis qui fuit pater ſaul:⁊
ꝑ tꝑa oium regũ durare nõ poterat vt trãſferretur cuʒ
iechonia:niſi burg.fingat alium qui vocet᷑ noĩe cis:⁊ qꝛ
hoc nõ habet ſcripture auctoꝛitatẽ: ea facilitate ↄtẽnit᷑ q
ꝓbatur:⁊ ad rem ſi a trãſmigratioe iechonie ↄputarẽt
ani:cis paui:ſemey aui:⁊ iair patris mardochei foꝛtaſ⸗
ſis mardocheus nõ reperiret᷑ natus qñ dẽ heſter ſcõo ip
ſam heſter i filiã adoptaſſe ⁊ curiam eius rexiſſe:vł ſal
tẽ iueniretur valde iuuenis qualis ad huiuſmõi officia
fuiſſet ineptus ⁊c. Itẽ burg.eodẽ.c.notat poſtilla.in eo
ꝙ recedit a ↄputatioe raimũdi qui ↄputat annos ſʒ cõ
putum latinoꝝ: quo ad regnũ cyri ⁊ regnũ aſſueri ma⸗
riti heſter cõputat ſ̃m ↄputationem hebꝛeoꝝ:⁊ poſtil.
facit per oppoſitũ. vnde burg. pꝛefert factũ raimũdi in
hoc poſtil. debilibus rõnibus. Pꝛima qꝛ factum rai.qᷓ
ad cyrũ ↄcoꝛdat vt dicit grecis ⁊ latinis ⁊ vni hebꝛeoꝝ
qui fuit abbꝛeuiatoꝛ ioſephi:ſcòa rõ:qꝛ ſoli latini dicũt
aſſuerum regnaſſe.xl.annis.poſſũt igitur iudei cauilla⸗
re ꝙ hoc ſit ↄfictum:ſed quo ad pꝛimã rationẽ videtur
allegatio burg. modicũ valere:nam allegare pꝛo aucto
ritatibus in cõputo pꝛeſẽti eos qui in cõputatione.lxx.
hebdomadarũ multipliciter deficiunt ⁊ iter ſe nõ cõcoꝛ

dat:puerile eſt:qꝛ etiam ſe iigrure ſacra perderet aucto
c

ritatẽ ſi in ea reperiretur diſcoꝛdãtia vel defectujvt ſcri
bit beatus aug.ad. b. hiero.epla pꝛima ⁊.viij.trãſſumi
tur.ix.di.ego..c.ſi ad ſcripturas.Nũc aũt beda ⁊ alij
ꝑ burg.allegati ſũt diuerſi:qꝛ quiqã eoꝝ ↄputãt ſʒ an-
nos lunares: quidã ſolares:quidã a pꝛio ãno cyri ⁊c᷑.q

oia nec a raimũdo:nec poſtil.nec burg.ſũt recepta. Nõ

igit ſequit: ↄcoꝛdãt cũ rai: in vno pũcto:igitur ſtãdũ ẽ
eoꝝ dictis. Nec ioceſon abbꝛeuiatoꝛ ioſephi poteſt alle
gari pꝛo auctoꝛitate:quia a cõi ↄputatiõe hebꝛeoꝝ ⁊ ſu
oꝛum magiſtroꝝ ſine rõne recedit:ex ſcriptura nihilꝓ/
bãs:nec ſcõa rõ ſua valet:qꝛ calũnie iudeoꝝ nõ ſũt cu/
rande vbi ſine auctoꝛitate ſcripture ea que noſtre ſidei
ſũt impugnant.Nec remanet iudeis excuſatio ex diuer
ſitate ↄputationũ cum tpᷣs.lxx. hebdomadaxꝝ: de quo
H agitur qualitercũq; ↄputetur:per mille ãnos trãſierit
pꝛeteritũ ⁊ amplius.Sola igitur obſtinatio malicioſa
tenet eos in perfida expectatione meſſie. Nec valet re
ſponſio burg.ad id quod poſtil.pꝛo ſue intẽtõij ↄfirma
tione adduxit de eſdre.vj.qꝛ dicit burg.fieri oꝛationeʒ
ꝓ filijs nõdum exñtibus.Sed grium videtur: qꝛ eſdre
vj. dicitur: Oꝛent pꝛo vita regis ⁊ filioꝝ eius.pᷣſuppo
nitur igitur in littera vita filioꝛum pꝛo qua oꝛandũ di:

eplica

fſawiiogge

lbueti
gebene
ii⸗ r
ibin 1o
tide k
t diu
lerch lhe
birau woſtne⸗
hotndenben
ibusppree.
ſottcne hznd
orare ſpecia

hrineop 4

Puüt Reliaus
n daniele no
burgno ſuntn
gipondens
ſirin ybiſ/
ioͤhnburgfi
gualter acclon

ſlno te
locr.
ponitn

ua viio danicl

ſz opiniond

Gedolfzm.
ius viſiois:
hoc doobi.
langit magnn
llall ibi ⸗nd
ereuelanoo⸗
nũ: reuelaoi
l peituqu
ikährcͤ⸗
tpycphuius
ſie (Eſoꝛ
trinpleriniſi
Uurplecutions
tlurrectionẽ
mmone g no
tleemalepoe
floe ad hoc⸗
pio lbꝛipl
nig dopoꝛte
linu
enli
uſliis n
Nllopigenni
iMegninu
Nnnautz
ſuntini
Pdicbuoi
nlſete

riciituſii H

ene,flicn

ſcd nöͦinſſio

uun eietinſt
müsieln.

rälanſetts
busſallyrti
futpauriul
niſemura,
cetnoieclgne
litateytini

honie uri

Wloche ſot⸗
diheſterſcioip

nsrexiſſeplih
Giuſmöt ofſcca

1 poſtlu inen
Natannos ſzeh

üaſſuen n-

ronl ſ
cü raimüdiin

efactum ral d

zyni hebꝛeop

lilotinioici

iudei cauilla
ione videtur

=

epꝛo aucn

utationely
ier ſeno coc
ers aucp
oeſennſertiii
1vij niſun
aütbent 1
yuu hin

ſintgn
nigturſtul

Puunnhl
. ſo ſitan

le ſoſre
lſtioerdin

dur N

kinvoniſi

tio nlite
ſiee aN
Gtinͦ,inn

p vita eoꝝ q nõ
viuũt. Reliqua q̃

burg. nõ ſunt ma
ſtãt in vbij ⁊ ↄpu

. ctualiter

na viſio daniel: ⁊
Fʒ opinionẽ cõoe,z

vt pʒ.c.j.huius libꝛi. d

rat imp

AIlluſoꝛia etiã oꝛatio vẽ ꝓ nõdũ exñtibus ĩ reꝝ natura:

fit qdẽe bene ꝓ defũctis iʒ nõ ꝓ ſuturis:niſi ꝓphetice:q̃li

