diẽ apoſtolus ad tituʒ ʒ: Secũdũ miam ſuã ſaluos nos fec
nõ ex opib iuſticie qᷓ fecim nos. male igit᷑ nitit pbare Bur.
gen.ꝙ ſit facta ꝑ chꝛiſti iuſticiaʒ nobis occulta:qꝛ ↄdicit a⸗
poſtolo in multis locis dicenti: ꝙ ſolũ ſᷣm ſuã miam. Id
igit᷑ qð hic dicit᷑ ſ̃m expoſitionẽ poſtillatoꝛis pplłʒ de baby
lonica captiuitate in iudicio ⁊ iuſticia redẽptũ ẽ veꝝ:iqua⸗
tũ ꝓ ſua culpa ſuſtinuit penã debitã: cõcurrẽte tũ mia in
punitiõe citra ↄdignũ.Et cũ Burgeñ in hac mã vltimo ad
oucit:ꝙ videlicet ppls reduct a captiuitate babylonica nõ
fuit imunis a peccato: idẽ poteſt argui ð populo ꝑ chꝛiſtũ

Erbũ qð vidit. Poſtq; pph̊a dſcripſit regni iuð de
ectionẽ: hic ↄñt᷑ deſcribit regni chꝛiſti.ſ.ecclie ere/
ctionẽ. Et diuidit᷑ in duas ptes:qꝛ pꝛimo hec erectio deſcri
bit᷑: et ? ppha ad deſcribẽdũ pᷣdictã deiectionẽ reuertit᷑:ibi
Pꝛoieciſti.n. Pꝛima pars a chꝛiſtianis ⁊ iudeis de tpe chꝛi
ſti exponit᷑:ↄꝛio tñ mo: qꝛ chꝛiſtiãi dicunt hãc ſcripturã fu
iſſe ipletã in aduentu ieſu nacçareni:quẽ ↄfitẽt eẽ chꝛiſtũ in
lege ⁊ ꝓphis ꝓmiſſũ: iudei vero dicũt ipſ iplẽda foꝛe tẽ/
poꝛe meſſie:quẽ expectant:qꝛ ieſũ nacarenũ chꝛiſtũ eſſe ne/
gãt:⁊a arguũt ex lr̃a h partis pᷣ:qꝛ dẽ hic:Erit i nouiſſimis

dieb'pᷣparat mõs domoñi ⁊c.⁊ ſic in nouiſſimus diebus
littera h'partij ẽ ipleda. Dies at ieſu nagçareni non fuerunt

nouiſſimi:qꝛ pꝰmoꝛtẽ efluxer̃t miti ãni.ſ.M.ec.lxxxxiun.·

In fuit chꝛiſtus. ſʒ aly'expectat᷑ ꝗ erit i nouiſſimis.Itẽ ſvᷣdi/

tur:Mõs domoñi ĩ vtice mõtiũ ⁊ eleuabit᷑ ſup colles. et
ſic in aduẽtu chꝛiſti mõs ſyõ eleuabit᷑ i altũ:qð nõ ẽ adhuc
factũ: c. Itẽ ſeqt: Et fluẽt ad eũ oẽs gẽtes.ſ.p credulitatẽ
ichꝛiſtũ.h ãt ñ ẽ ſcm̃ de ieſu naçareno:qꝛ ſaraceni:tartari:

plures gẽtiles alij:⁊ ẽt iudei ꝓ maioꝛi parteñ crediderüti

ieſũ naxarenũ: c. Nẽ ſe eꝗᷣt: Et ↄflabũt gladio) ſuoj i vome
res:⁊ laceas ſuas i falces:ñ leuabit gẽs ð gẽtẽ gladiũ ⁊c.Ex
qͥ v ꝙ i aduẽtu meſſie debeat tata pax eẽ i mũdo: ꝙ ceſſet
vſus armoꝝ:⁊ mã eoꝝ: i iſtra ꝓ agriculta ↄuertat᷑. Iſta nõᷣ

ſolũ pñt ſolui:ſʒ ẽt i aduerſarios toꝛqri ſaltẽ ꝓ magua pte

Ad pmũ dicẽdũ ꝙ nouiſſimũ vno accipit ſimplr ⁊ abſo-
lute:⁊a ſic tp̃s nouiſſimũ ſeu dies nouiſſimi dẽ tᷣs ſutuꝝ p
pe iudiciũ. Alio accipit᷑ reſpectiue:⁊ ſic tpᷣs gre ſen aduetu/
chꝛiſti dĩ nouiſſimũ qꝛ legi euagelice alia ñ ſuccedet:pꝑ qꝰᷣ

argumẽtũ ñ valʒ: qꝛ iſtò tpᷣs nouiſſimũ hʒ lõgũ tractu: ſic
vltia eta hois alñ tm̃ durat qtũ oẽs alie pᷣcedẽtes. Itẽ Ge.

xlix.oꝛ: ¶õgregami filij iacob:vt ãnũciẽ q venta ſt vobis iĩ
dieb'nouiſſimij ⁊c. Et oĩa illa ſi diu adipleta:ẽt ſʒ opionẽ
iudeoꝝ ſic ibidẽ fuit Apoiru ph qð ex illo vbo:In nouiſſi
mis dieb'ñ hñt argumtũ.ibidẽ ſpdit᷑:Nõ auferet᷑ ſcepta ð
iuda:⁊ dux ð femoꝛ ey:dõec vẽiat qͥ mittedc'ẽ.i.chꝛiſt.vñ
iĩ trãſlatõe chaldaica q tate auẽt ẽ apð heb:q; nulł vnq; fu
it auſus ei ↄdicẽ:hẽ meſſias.i.chꝛiſ:vibi no? hẽmꝰq mitẽ
d'ẽ. Cũ igi ſceptꝝ ⁊ dñato ſint totalr ablata a iudeis:⁊ iã
diu ẽ:ſeqᷣt᷑ aduẽt'chꝛiſti traſit i ptitũ:⁊ cũ fuerit ablatuʒ
tpe herodis ad quẽ deuolutũ fuit regnũ iudeoꝝ:cũ eẽt ali
enigena: ⁊ tpe ipſonarſuit ieſus nacarenꝰ:ſeqt q ſuit et eſt
vere chꝛiſtus:qꝛ illo tẽpoꝛe nullus alius apparuit q ex do/

ctrina ⁊ operibus dici poſſet chꝛiſtus: ⁊ ſic argumentum

¶ Miber
reducit᷑ ad pꝛopoſitũ noſtrũ. Ad ſecũdum dicẽdũ:ꝙ ratio modo dẽ pꝛima iohᷣ ij. Nouiſſima hoꝛaẽ. c Woͤs dan
ne illius dicti aliqui doctoꝛes hebꝛei dixerunt ꝙ in adnen- domus vñi.i.eccleſia que dicit hic domus dñi:tũ qꝛ fũ Z ſon
tu meſſie mons ſynai ⁊ mõs thaboꝛ rarmele 4 ſunt ꝓpe datata fuit ꝑ pꝛedicationẽ chꝛiſti ⁊ eius miracula ĩ mõ ie
montẽ ſyon ſunt adducendi diuia virtute:⁊ ſuꝑ illos mos te ſyõ:vbi erat tẽplũ dñi vt pᷣdcʒ ẽ:tũ qꝛ ecclia qẽ do⸗ *
ſyon debet poni:vt ſic ĩpleatur qð di: Erit mõs dom dñi i m' oñi dignitate excellit oẽʒ alia dsefa one apn' mũ geln
vertice montium v7. Aaaliack deichiltü oꝛ f. nark
ne aſa. ſuplocz 1 Neazns ¶ Ca. II. iacob: èt docebit nos viaſ gah ſr colles .i. ral
loenz: ttelligen vigdit eſaias filiꝰ amoſ ſuas ⁊ ambulabimus in ſe ihe baieinest onb
da ſʒ loci mutatonẽ: ſu iudeam ? hieruſalem! mitis eius: quia de ſyon ceperũt ſe ſuppo niſu
ſʒꝑ ſignoꝝ operatio Et erit in nouiſſimis dieb exibit lex 77 verbuʒ dni de eiucochiti . ſhüim
nẽ:qꝛ maioꝛa ſigna ſi pꝛeparatus moͤns domus hieruſalẽ. Et iudicabit gen e(Et fluẽtad en aſß .
enda ſunt tuc in mõ djii in vertice montium:᷑t tes:e᷑t arguet pplos mitos. oẽs getes. i. alic n
te ſyon ꝙ in alijs tr· Da in vertice montium et tes:ct alguet pplos inoS. dib' getib: vt glsit
bus ſint lacta: ⁊ in h eleuabit᷑ ſup colles. Et flů Et conflabũt gladios ſuoſ p̃dm ẽ vl pot di lun
dicit veritatẽ:ſʒ in h ent ad eũ om̃nes gentes: ? in vomeres: 7 lãceas ſuus ci:qẽ locutõ hy⸗ traitch
deficit: ꝙ dicit ſutux ibunt populi multi et dicẽt in falces. Mon leuabit gẽs pbolica ad deſi⸗ n
H Venite aſcendam ad mo gẽtẽ gladiũ: nec exerce räcäin itnci nei
Maius ſignũ factuz tem dni ⁊ ad domum dei buntur vltra ad pꝛelium. que fidem chꝛiſti nliip
in monte ſynai fuu “ AAfuuſcepit iudeis, gbefut
datio legis pꝑ angelũ loquẽtẽ in pſona dñi:Act.vij. Maiuj maioꝛi pte excecat ĩ ifidelitate:ſm illõ ad Ro.xj.Ceci⸗ popcer n
ſignũ ſine ↄparatione fuit ꝙ chꝛiſtus verus homo verus taj ex pte tigit ĩ iſrl:dõec plẽitudo gẽtiũ itrarʒ ſic di: Ceilipt
deus in templo docuit legẽ enangelicã in quo legit᷑ pluries Oꝰ) ð citate currũt ad tale ſpectaculu:ad ſignadũ milti r ſͤ
docuiſſe:qð qdeʒ tẽplũ erat in monte ſyon:vt frequẽter di tudinẽ currẽtiũ:lʒ alñ maioꝛ pj rmãeat. ¶ Et dicet ve lariaap
ctuʒ ẽ:vbi ẽt cecos ⁊ claudos curauit:a multa alia miracu/ nite aſcẽdam⁊c̃.qꝛ illi qͥ fcipiebãt fidẽ chꝛiſti hoꝛtaba imndhj
la fecit:vbi etiã ianuis clauſis ad diſcipulos intrauit:ſuam tur alios ad ſur agẽdũ. g ( Et docebit nos vias ſuss porat
reſurrectionẽ manifeſtado:⁊ ibi ſuꝑ apoſtolos alioſq; di c⁊c.qꝛ adulti vẽiẽtes ad fidẽ chꝛiſti añq; bapria ice⸗ Nidon
ſcipulos ſpiritũſanctũ in die pentecoſtes miſit:qð fuit ma thetięabat ⁊ iſtruebãt᷑ ð his q ptinẽt ad fidẽ. h ¶¶ O· dbo
ximũ miraculũ.ſ.ꝙ hoĩes ſimplice ⁊ illitterati oẽ ſcriptu ðò ſyõo exibit lex ⁊c. hñ ẽ referẽdũ ad credẽtes:qſi ſit ver Tipen,
ras intelligerent:⁊ linguis oĩium gentiũ loquerentur. Et ꝑ bũ ipſoꝝ:ſʒ ẽ vbũ eſaie reddentis cãʒ ⁊ modu ð dicta il
hoc pʒ:ꝙ maioꝛa fecit ieſus naçarenus in mote ſyon:q; vn mltitudie gẽtiũ ad fidẽ chꝛiſti ↄuertẽda:qꝛ ð hierlʒ a iu nan⸗
quã fuerunt facta in tribus motibus pꝛedictis. Ex quibus dea exieft apli aliqʒ diſcipuli ad pᷣdicãdu gẽtib fidem win
ↄcludit᷑ chꝛiſtũ veniſſe in perſona ieſu nacareni. Ad tertiũ chꝛiſti:pp qð dꝛ Act:.xiij. Uobis opoꝛtebat pmũ loqᷣ v nuntin
dicendũ:ꝙ hoc ſignũ oẽs non diſtribuit p ſingulis generũ: bũ ði.ſʒ qꝛ repellid illð ⁊ idignoj vos iudicat S pyug
ſʒ pꝛo generibus ſinguloꝝ:qꝛ de oibus gentibus aliqꝗ ↄuer· ecce ↄuertimur ad gẽtes:ſic.n.pᷣcepit nobis dñs. ¶ Et ſſcnein⸗
ſi ſunt ad fidẽ chꝛiſti: etia a tẽpoꝛe apoſtoloꝛũ:ſicut diffuſi iudicabit gẽtes. iudicio diſcretiois:qͥ p pᷣdicationẽ aplo conitif
us declaratũ fuit pſalmo. xvii. ſup illud verbũ: In oẽʒ ter rũ aliq ð gẽtib'vocauit ad fidẽ: alijs i ifidelitate dimii fün ln
ram exiui ſonus eoꝝ.ſicut hec ꝓpoſitio vera eſt: Oẽ aial ſis:qð qͥdẽ iudiciũ iuſtũ ẽ lʒ nobis occultũ. k¶ Et ar- eslinmal,
fuit in arca noe:qꝛ aliqua indiuidua de ſingulis generibus guet pplos mitos.ð ſfirmitate ⁊ alijs mal ſuis: ſiẽ pʒ in annlo
aialiũ fuerunt ibi. Ad fidẽ vero chꝛiſti nõ ſolũ aliq de gen- actib aploꝝ ⁊ legẽdis ſãctoꝝ. l¶ Et ↄflabũt gladios nobinclnt⸗
tibus ſingulis:ſʒ multi ſunt ↄuerſi:⁊ qꝛ ſm expoſitoꝛes ca ſuoj ⁊c᷑.h dẽ ad deſignanð diutnitatẽ pad:q fuit vvpiic·· emmlidſ
tholicos ⁊ hebꝛeos pᷣdicta diſtributio ſic ẽ intelligenda: ex natitat xpᷣi tpe:vt pᷣdem ẽ: r durauit i idea ð q tra elai ſafſttb
hoc ↄcludit᷑ ieſũ naçarenuʒ eẽ verechꝛiſtũ. Ad quartu dicẽ as pꝛicipalr loqbat a.xx.ãnis ⁊ pluj añ natitatẽ chꝛiſi immgnidi⸗
dũ ꝙ per hoc qð dꝛẽ:Nõ exercebũt᷑ vltra ad pꝛeliũ.nõ hĩ vſq; pmoꝛtẽ ei p.xl.ãnos vł circii ſb dñio romanoꝝ: bodeig
poſt aduẽtũ chꝛiſti nullũ debeat eẽ pᷣliũ:ſʒ ꝙ dʒ eſſe magna vt pot colligi ex dẽis ioſephi⁊ alioꝝ hiſtoꝛiographoxꝝ ncipher
pax tempoꝛe ſui aduentus:⁊ ita fuit:qꝛ chꝛiſtus natus fuit ¶ſʒ iudeis finalr rebellatiblronãis ðſtructi ſi ⁊ captiuati ſuhe
tẽpoꝛe ceſaris auguſti ſubiectis oibus gentibꝰ romano ipe p titũ ãno.xlij.a paſſiõe chꝛiſti.· eriſile ãt ẽ i pace ſta illcni
rio: æ pacatis intm:ꝙ ſub eo numeratus fuit totus oꝛbis: loga ceſſãtibbell młta arma ⁊ iſtra belliea fuert ouer· unlnn
vt hi Luc.ij. ⁊ durauit iſta pax p magnũ ſpaciuʒ tẽpoꝛis: ſaiĩ iſtr̃a agricult᷑e apta:ſic ſeſibur vẽ i iij vbip bella ſe tnrarnti
nec plus hĩ p illã dictionẽ vltra:loco cuius ponit᷑ i hebꝛeo quit᷑ pax diufna. m (Nõ leuabit ⁊c. Bypbole ẽ ad ̃ itni
od. ⁊ ſilr iiij. Reg.vj. habemus: Et vltra non venerũt la/ ſignãdũ pac diufnitatẽ: ꝓut cõit᷑ oĩ õ aliq negocio q htſopug
trones ſyrie in terrã iſrael:qꝛ ceſſauerunt venireꝑ aliquod ꝓptrahit᷑ vltra modũ ↄſuetũ:iſtud negociũ nũq; fmia⸗ Pwenimne
tempus:tñ poſtea pluries venerunt:vt pʒ ex.iiij. Reg. Si bit᷑: alñ tmiĩet᷑.ĩ.ãnũ:vł.j.mẽſẽ ſeu ẽt i minoꝛi ſ pacio hinn .
milii Geñ.xxxv. dẽ ad iacob: Nõ vocaberis vltra iacob:ſʒ fm ↄditõnẽ negocij. Et hic mod loquẽdi hypbolic fre lufnn
iſrael. ⁊ tũ poſtea vocatus ẽ iacob multotiens. Per hoc coõ quẽs ẽ ĩ pphis. n Dom i cob. Hic pↄuerſionẽ gẽtti· ine
dludit ieſũ nagrenũ eẽ veꝝ chꝛiſtũ:qꝛ natũ tpe maxime pa liũ poit᷑ ↄuerſio iudeoꝝ:q circa finẽ mũdi recipiẽt idẽ S
cis ⁊ tẽpoꝛibus a pꝛophetis pᷣnunciatis. Ex pꝛedictis pʒ ſen chꝛiſti generaliter: ⁊ a tẽpoꝛe chꝛiſti vſq; nũc recipiut eaenl
tentia huius partis. Lamẽ adhuc ad maioꝛeʒ intellectum eaz aliq particulariter. Et qꝛ ad h inducti ſũt p docto- nuingen
diſcurrẽda ẽ bꝛeniter applicãdo ad ppoſitũ.ſ.de ecclie pꝛo res conuerſos ad fidẽ de gentilitate vl in ſe: ſicut patet atgedn
motione:⁊ pꝛemittit᷑ bꝛeuis pꝛefatio:cũ dẽ: a ¶ Uerbum de auguſtino ⁊ ambꝛoſio ⁊ alis multis:vel in parenti- mq ne
quod vidit ⁊c. quaſi diceret verbũ quod ſpditur ẽ notabi bus ſuis:ſicut ẽ ð illis doctoꝛibus qui nati ſunt de pa- ntnni⸗
ir enlartnare: is marimge attendendũ. Et quid ſit rentibus chꝛiſtianis:tamen parentes eoꝛum pꝛopinqui rtiuni
illud oñdit᷑:cũ di: b ¶ Et erit in nouiſſimis diebus.i.tem vel longinqui fuerunt ð gentilibus conuerſi ad fidem li Ar
poꝛe gratie:quod dẽ nouiſſimũ:vt pꝛedictum eſt. Et hoc Chꝛiſti: ⁊ in perſona talium dicitur hic iudeis: win 1

tde (N
umüüff
auntatin,
zug hiip
rli

Kict
. unck
d
SS

*“

.
2 aEe
.

p
8
B

catio idolatrie:

—êãẽð

o ¶ Pꝛoieciſti. Aliqui doctoꝛes noſtri hanc litteraʒ ⁊

ſe
dentẽ. referendo eã ad tempus chꝛiſti:dicentes ꝙ in iſtij

capitulis deſcribitur pena iudeoꝝ pꝛopter moꝛtẽ chꝛi-

ſti: ſʒ h' nõ videt᷑
mihi: qꝛ hic pꝛe⸗ R „ „
mittit culpa pne Bomus iacob vẽite ⁊ am
que deſcribi ĩ ſe bulemus ĩ lumie dei nr̃i.
quentibꝰ. Culpa

Pꝛdieciſti.n.populũ tuuʒ
domuzʒ iacob:quia repleti
ſũt vt olim: et augures ha

autẽ iſta eſt pꝛin⸗
cipaliter młtipli⸗

vñ ſubdit: Et re buerũt vt philiſtijm:è pue
Holi re Atepo⸗“ lis alienis adheſerut. ẽ
re aũt chꝛiſti an Ppleta eſt terra argelo ⁊ au
te ꝑ longuʒ tepus ro:⁊ nõ eſt finiſ theſauroꝝ
vſc; deßrpen ei. Et repleta eſt fei eius
onẽ ciuitatis hie equis:⁊ inumerabileſ qua
i⸗ leßn fachcts drige eꝰ. Et repleta eſt tra
pꝛopter moꝛtem eius idolis. Op manuuʒ
chꝛiſti:vt pʒ Lu.
xix. Nõ fuit ido-

latria apud iudeos:ĩmo etiã mirabiliter hoꝛruerũt:in

tantuʒ ꝙ cũ herodes ſub quo natus fuit chꝛiſtus ſupꝛa

poꝛtã tepli poſuiſſet aquilã aureã:quod ẽ ſignũ roma-
ni dominij:eo ꝙ regnũ iude receperat a romanis: non
ad hoc ꝙ illa aquila adoꝛaret᷑:ſʒ ſolũ ad poꝛte decoꝛeʒ
⁊ iperatoꝛis honoꝛẽ:⁊ tñ iudei gelo legis accenſi dicẽtes

₰ ☛ 7 –

nõ eẽ licitũ aliq; imaginẽ quacũq; de cauſa eẽ in tẽplo

vel circa tẽplũ illã ad terrã deiecerunt: ſcientes tñ ꝙ ex
hoc iminebat eis moꝛtis periculũ ſicut ⁊ ↄtigit: qꝛ plu

res ratione huius facti fuerunt ab herode occiſi. Item

tempoꝛe tyberij ſub quo paſſus ẽ chꝛiſtus: pilat iudee

pᷣfectus imaginẽ ceſaris poꝛtari fecit in hieruſalem: qð
cũ cognitũ fuiſſet a iudeis:in magna multitudine vene
rũt ad pilatũ rogãtes vt illaʒ auferret:aſſerentes nõ eẽ
eis licitũ aliquã imagineʒ eẽ intra ciuitatẽ:⁊ pilatus vi
dens multos eẽ paratos magis moꝛi qᷓ; ꝑmittere imagi
nes in ciuitate:fecit illas in ceſariã depoꝛtari ad pꝛeca-
uendũ diſſenſioneʒ ppli.Et ſile factũ legit᷑ tẽpoꝛe gaij:qᷣ
ſucceſſit tyberio:eo ꝙ petronius iudee pꝛefect volebat
imaginẽ ceſaris ad hieruſalẽ poꝛtare: vt relert ioſepyhꝰ
libꝛo de iudaico bello:⁊ iõ ſaluo melioꝛi iudicio mihi
videt᷑:ꝙ hec lr̃a ⁊ ſequens vſq; ad ſeptunũ capitulũ re/

ferenda ẽ ad tps pꝛecedens captiuitatẽ habylonica:q fu
it inducta ſuꝑ iudeos maxime ꝓpter idolatriã:q̃ tunc ĩ

eis multuz viguit: vt patet ex Reg.⁊:? pꝑal. Igit ſjm
hanc ſententia lr̃a iſta in qua eſaias reuertit ad deſcri/
bẽdã pũitionẽ regni iude: quã deſcribere ſupꝛa incepe/

rat:vt ſupꝛadictũ ẽ: pꝛimo in duas partes diuidit᷑: qꝛ
piꝛimo expꝛimit᷑ culpa:⁊ ſubditur pena debita:ibi Non
ergo dimittas. Circa pꝛimũ dicit pꝛopheta: o ¶ Pꝛo
ieciſti.n.ppłm tuũ domũ iacob.i.ꝓijcies.Loquit᷑.n.de

futuro ꝑ modũ pᷣteriti pꝛopter certitudinẽ pꝛophetie qᷓ

fuit ipleta qũ nabuch.iudeos ð hieruſalẽ ⁊ de iudea eie
cit:⁊ captiuos in babylonẽ duxit.on

auéter oñditur
uia repleti ſunt

ratio dicte captiuitatis:cũ dẽ: p

vt oliʒ. In hebꝛeo hĩ: Repleti ſunt ab oꝛiente.i.magica
arte q reperta fuit in parte oꝛientali reſpectu iudee: vñ

⁊ balaã ariolus ⁊ magus habitabat ĩ partibus oꝛiẽtis
vt hẽ numexi.xxiiij.⁊ eadẽ ſentẽtia ẽ in trãſlatione coi:

cũ dẽ: p Repleti ſi vt oliʒ qꝛ a tẽpoꝛe iudicũ: iudei
ceperũt magicis vti. q Et

augures.i.diuinos diui

Domus iacob ⁊c.i.in Inmine fidei chꝛiſtiane.
eteʒ vſq; ad ſextũ capitulũ exponunt ↄñi ad pꝛece/

4

natione ſuperſticioſa:tñ auguriũ pꝛopꝛie eſt diuinatio per
garritũ ⁊ volatũ auiũ. r ¶ Babuert vt phyliſtijʒ. q ral⸗
intẽdebãt. Sciendũ tñ ꝙ aliqua diuinatio ꝑ garritũ ⁊ mo/
tũ auiuʒ ẽ licita:videlicet inquãtũ ſe extẽdit cognitio natu/⸗
ralis. Aues.n.⁊ bꝛuta aialia citius ſentiunt imutationẽ ae-
ris.: eo ꝙ non habent
intellectũ diſtrahẽteʒ
vim ſenſitiuã: ⁊ fʒ ta⸗
lẽ immutationẽ inci⸗
piũt garrire: vel mo⸗
ueri de loco ad locuʒ
aliter q; ãte: ad qð ſe/
quit᷑ pluuia vel ſicci/
tas vel vẽtus: vel hu
iuſmodi:ſm diuerſi⸗
tatẽ nature auiuʒ vel
bꝛutoꝝ:⁊ ex tali exꝑi
entia cognoſcunt ho⸗
mines ꝙ talis garrit
ſeu volatus eſt ſignũ
effectus naturalis ſe/

ſuaꝝ adoꝛauerũt: qð fece
rũt digiti eoꝑ. Ei incurua
uit ſe hõ:⁊ hũiliatuſ eſt vir.
Mc ergo dimittas eis. In
gredẽ iĩ petrã: ⁊ abſcondẽ
in foſſa humo a facie timo
ris dñi:èt a gloꝛia maieſta
tis e. Ocdᷣli ſublimis ho
minis humiliati ſũt:ct ĩcur
uabit᷑ altitudo viroꝝ.Exl
tabit᷑ ãt dñs ſoł ĩ die illa:

qaa dies dñi exẽcituũ ſüp quętis. Et hoc modo
oẽʒ ſupbũ ẽt excelſũ ct ſup etiã nautepꝛenoſticãt

de futura tempeſtate
̊́?ů́YÿðJðõ p motũ delphinoꝝ i
ſupficie maris: ſʒ ſi diuinatio talis extẽdatur ad actus hu
manos qᷣ dependent ex libero arbitrio:ſupſticioſa eſt talis
diuinatio qua vtebant᷑ iudei ſicut ⁊ phyliſtei. s ¶ Et pue
ris ⁊c. exercentes in eis viciũ ſodomiticũ:vt dicunt cõiter
expoſitores noſtri. Ra.ſa.vero exponit aliter dicens: ꝙ iu
dei accipiebãt vxoꝛej alienigenas idoloꝛũ cultrices:ſicut d‚

de ſalomone.iij. Regꝗ.xj. Et filij qui naſcebant᷑ ex eis ſeque

bant᷑ idolatriã matrũ:⁊ ſic iudei faciebant filios alienos a

uernis petraꝝ ⁊ i foſſis tre. b

cultu dei. t¶ Repleta ẽ terra argento ⁊ auro ⁊ccẽ.i hoc tã-

git᷑ peccatũ auaricie:ad quod iudei ſemper ſuerunt ꝓni.
v ¶ Et repleta ẽ terrꝗ eius equis ⁊c.in hoc tangit᷑ peccatũ

diffidentie:qꝛ in defenſione ꝑ talia ↄ aduerſario) magis cõ
fidebat qᷓ; de diuino auxilio. x¶ Et repleta ẽ terra eido
lis ⁊c. Hic tagit᷑ peccatũ eoꝝ multiplicis idolatrie:⁊ quan/
tũ ad idoloꝝ fabꝛicationẽ ⁊ quantũ ad venerationem:iõ
ſubdit᷑:Op'manuũ ſua adorauerũt.⁊ ſubdit: y ¶ Et in
curuauit ſe hõ.idolis inclinãdo.Oia.n.iſta peccata multi
plicata fuerũt iter iudeos añ captiuitatẽ babylonica:vt pʒ
Reg.⁊ maxie tẽpoꝛe manaſſe.Reꝗ.xyj. 3 ¶ Nes di
mitttas eis. Pꝛemiſſa culpa:hic oni deſcribit᷑ pena: et pꝛi⸗
mo ĩ generali:: mag ĩ ſpeciali ca ſequẽti. Pꝛia ĩ duas: qꝛ p
mo deſcribit penã:⁊ oñdit medela:ibi Quieſcite.Circa pꝛi
mũ dicit ppha: 3̊ ¶ Ne dimittas.quaſi diceret exqͥ faci
unt iſta turpia:vt pᷣmiſſũ ẽ:no ẽ dimittẽdũ tin dedec cul-
pe ſine decoꝛe iuſticie. Cõſequẽt ↄuertit ſmonẽ ſuũ ad pplxʒ
dicẽs: a ( Ingredere in petrã ⁊ abſcõdẽ ⁊c.qꝛ multi ð po
pulo timoꝛe regis nabuch.⁊ exexcireius abſcõder̃t ſeĩ ca
b ¶A facie timoꝛis dñi.i.ipᷣi
us nabuch̊.a deo miſſi ad punienduʒ pꝛedicta peccata:qui

fuit in hoc flagellũ dñi. c ¶ Et a gloꝛia maieſtatis eius.i.

a maieſtate eius gloꝛioſa: quia fecit nabuch. venire cũ val
de magna ⁊ excellenti poteſtate:cui nullus de regno iude
potuit reſiſtere: ideo ſubditur: d ( Beuleſ ublimis ho⸗/
minis.i.ſedechie regis qui eleuatus in ſuperbiam vebella/
uerat chaldeis. e WPBurn iliatt ſũt.quia fuit captus ⁊ exo
culatus:vt habetur.iiij. Red.xxv. f Et icuruabitur al/
titudo viroꝝ.qꝛ viri bellatoꝛes fuerũt occiſi ⁊ captiuati.
g ¶ Exaltabitur autem c&l.i. tunc apparebit elus poten-
tia in puniendo peccatoꝛes:idco ſubdit᷑: h ¶ Quia dies
dñi.i.tempus vindicte eius. i ¶ Super oẽm ſuperbuʒ. i.
coꝛde elatũ. k ¶ Et excelſuʒ. ſ.ex ambitione. ¶ Et ſu-

MLiber
Ee

oẽm arroganteʒ.i. ſuperbe loquentẽ ↄtra deuʒ. m¶ Et ſu nus Apperrlangarvt exponit Ra. Sa.⁊ rõnabilii quaan ldi

r oẽ cedros libani c. i. machinamenta ex talibus lignis tũ ad hoc:qꝛ effectus no excedit ſuã cauſã efficiete: ſed DW
hon — defendere. E ſuꝑ oẽs montes ex ma is deficit aba. (Zidditiio. –
telſos c: i. foꝛtalicia in rupibus ⁊ locis quaſi inaceſſibilibꝰ Lonſequẽter dẽ ſecũdo ca Uerbũ quod vidit ⁊c. In n
deſtruentur p regeʒ babylonis quantũcũq; ſint foꝛtia ĩmu quo pꝛopheta poſtq; deſcripſit deiectionẽ iudeoꝝ poſt nniniſs
ris:iõ ſubdit: Et ſu moꝛtẽ chꝛiſti de wane⸗
Et ſup oꝙ naues Oẽʒ arrogãtẽ: ⁊ hũiliabit: fecerat ſibi: ut adoꝛaret tal/ cdeſie chꝛiſti que M
2ſar ſedchie ⁊ pplo &t ſup oẽs cedros libãi ſub pas ⁊ veſptiliões.l Et igrẽ eidem ſuccefſiter ſ
ſuo defecer̃t oĩo victtu ⸗ 7. r ‚99eyponatur totunz bobfione
defecert dio victu imes ⁊ erectas: ſup omẽs iet ſciſſuras petraꝝ:⁊ ĩ ca ſicut in poſtilla. bantur n
alia Hieꝛ lij.qᷓ ſolebãt 4 eee . ſicut in poſtilla. Mur.
appoꝛtari in copia ?ꝓ quercus baſan: et ſupx os uũnas ſaxoꝝ a facie foꝛmi½ CLa. IllIl. cdto
nauej tharf. p ¶ E mõtes excelſos:⁊ ſup oẽs dinis dñi: ⁊ a gloꝛia maie Cce enim mmniſn
ſuꝑ oẽ qdc. q chal colles eleuatos:⁊ ſup oẽm ſtatis ei:cũ ſurrexerit pcu onñatoꝛ. nöae
dei abſtulerunt de re. turrẽ excelſã:⁊ ſup oẽʒ mu tere trã.Qũieſciie ergo ab pi etee⸗ e
gno iude qcquid erat Irre excella: lup oez inu . g.ααEοονι G. . quenter deſcribi⸗ cpeſcor
pꝛecioſuz 2 pulchꝛũ. rũ munitu: et ſuper oẽs na hoie cůr ſpũs ĩ narib eiuſ tur pena ↄmina toechin
A Et incuruabit v7!] ues tharſis:et ſuper oe qdð eſt: qa ẽxcelſus reputatus ta magis in ſpeci⸗ nguutt
i. dijciet p S viſu pulchꝛũ ẽ. Et incurua eſt iple. (Ca. III. ali. t aoß Riſe
ane 1 grale bit oi ſublimitas hoii: c C—) Kck eniz dſi u: dſũs ad bokihucten i
tur vt ſupꝛa. S¶ Et pumiliabit altitudo viroæ ? exercituu auüferet 9 b plũ parabolicum ſueſtluue
idola vc. qꝛ chaldei Et cleuabit dñs ſolꝰ i die i hierlin ⁊ ab iuda validũ æ capitulo ·v. ter- Etünon
pfregerũt ipſa poꝛta la:Eet idola pẽii ↄterẽt.. Et foꝛteʒ:òẽ robur pãis:⁊ oẽ̃ tio conſirmat di nend
tes ſecũ auruʒ argẽ fſtròibũt ĩ ſpelũcas petraæ robur ad: ⁊ foꝛtẽ ⁊ viꝝꝑ bel ctum ſuum capi. na
tum ⁊ alia metalla: ⸗ teo r, ES atoé. Eer iucice e „. tulo. vj. Pꝛimai R
Pieĩ lij. t ( Et itroi Ti voꝛagines tre facie fõ latoꝛe:ct iudicẽ et ꝓphetã: ouaj:quia ptimo a
bũt iĩ ſpelũcas ⁊c. ibi midinis dni: T a gloꝛia ma/ Et⸗ ariolum eèt ſenem: pꝛinci pena deſcribitur: ioen⸗
fugiẽtes ſe abſcõdẽ ieſtatis ep: cuʒ ſurrexerit p pẽem ſup quinquaginta: et ſ ecundo ab ea ps le
tes a challeis vt hre cutere terrã. In dit illa pi bonoꝛabilẽ vultu:et ↄſilia populi piu a
. dictum eſt. naʒ ⁊ ipſe n⸗ b . ,B ji: ät ſapiete d architech: ſequẽti capitulo: bcliu
ſedechias rex fugit p iciet homo idola argenti riu: et ſapiete ð architeci: ibin die illa erit bubi
S viã ſubterraneaz: vt ſui: ⁊ ſimulacra auri ſuiᷓ ⁊ pꝛũdeteʒ eloquij myſtici germẽ dñi. Pꝛia ron
dictuʒ fuit. iiij. Reg. . ꝗM aaghuc ĩ duas: qꝛ /
xxv. v ¶ Afacie “ pnrꝛimo uſcribit pe apii
foꝛmidinis dñi. ſic ẽ in hebꝛeo:⁊ exponat᷑ vt ſupꝛa. x( Eũ na i ſexu virili:⁊i mliebꝛi:ibi Dixit dñs de ꝓp eo. Oꝛia zmlinu⸗
ſurrexerit pcutere terram.ſ. iudee ꝑ nabuch.tãq; ꝑ ſuũ fla- adhuc ĩ duas:qꝛ p deſcribit pena.? ſubdit cã:ibi Ruit atningn
gellũ y ¶ In die illa ꝓijciet ⁊c. lqꝛ plures de pplo fugiẽtej eni hierlm. Circa pmũ pꝛemittit pena tranſmigrantiu . d
poꝛtabãt ſecũ talia:ſʒ qꝛ pꝛopter pondus impedi bant᷑ a ve ⁊ ſecũdo ſubditur pena remanentium:ibi Et dabo pu Phinon
locitate fuge:pꝛoiecerunt ea ne caperent a chaldeis:ſicut piů eros ⁊c. Circa pꝛimum dicitur: a (Ecce enim domi bemmmn
4 ciuntur merces in mari ne homines ſubmergant᷑. 3ʒ ¶ Ut natoꝛ. quantum ad actum gubernaꝗ di. b. ¶ Domi ne N
.V adoꝛarent talpas ⁊c.] in talibus.n. imagibus ꝑ artẽ nigro nus.quantum ad poteſtatem. c Exercituum.i.an/ ützyi
mancie factis demones aliqñ dabant rñſa. =W geloꝛum: qui ſunt executoꝛes diuine voluntatis. Pbtiun t
diet᷑ ſciſſuras petraꝝ. exponat᷑ vt ſupꝛa:qꝛ ẽ replicatio eiu d ¶ Auſeret. per chaldeos in hoc ſibi miniſtros. uennti
dẽ ſententie ad maioꝛẽ erroꝛẽ. b Quieſcite. Hic ↄvñt᷑ o’ñ e hieruſalem ? iuda validũ. quantuʒ ad agilita uconnr
dit medelã 5 pꝛe licta mala pene. ſceſſatione a pꝛouocatio tem membꝛoꝛum. I ¶ Et ſoꝛtem. quantum ad ro aſ iin
ne ire diuine maxime ꝑ peccatũ idolatrie: et hoc ẽ qð di: bur. g rnne robur panis ⁊c. quia in hieruſalem tunoei
b ¶ Quieſcite ů ab homine.i a deo eius offenſioneʒ cauen obſeſſa a chaldeis defecit omnino cibus ⁊ potus: vn (mrigloen⸗
do. Scriptura. n. veteris teſtamenti ſacra frequenter loqui ge deberet robur bellatoꝛum ſuſtentari. h (Et iu- uphlliun
10 tur ð deo moꝛe humano:a ſilr vocat eũ aliqñ hoieʒ vel vi dicem.i.iudices ad: quos referebautur caſus varij in meſclſorien
7. . 2 L „ de, ,AI. „7* 4—, e i ier pph . he
rũ:⁊ maxime qꝛ erat humanãdus:vñ dẽ Exo.xv. Dñs q̃ſi bieruſalem de alijs ciuitatib. i ¶ Et ꝓphaʒi. ꝓpp ſe
vir pugnatoꝛ. In hebꝛeo hẽ: Dñs vir pugnatoꝛ. ſine qua tas falſos qui decipiebant ſedechiam regem ? popu/ En
ſi:⁊ ſicut ibi vocat᷑ vir pugnatoꝛ:ita hic hõ irat: q̃ſi ad vi/ lum: aſſerentes ꝙ non traderentur in manu regMis Uu
cärad ſubdit: c ¶ Cuius ſpiritus.i. anhelitus. babylonis: vt habetur (Hieremie. xxxvij. k ¶ Et
In nan ibus eius ?ᷣ Hõ.n.iratus emittit anhelituʒ ſu/ ariolum.ideſt ariolos: qui immolando demonibus
moſu per nares. e Pui excelſus c. ab agelis ſãctis q 1iu aris diuinabant. I ¶ Et ſemen. quia chaldei no
eũ ſũme reuerẽt:⁊ multo foꝛtiuj dʒ timeri ⁊ reuereri ab ho deferebant etati aut dignitati: ideo ſubditur:
mibus cauendo ab offenſa ipſius:ᷣm hebꝛeos littera ẽ iſa. m ¶ Pꝛincipem ⁊c. in agibilibus dubijs. n ¶ Et
Quieſcite ab hoĩe:cuius ſpiritus in naribus eius eſt: qꝛ in ſapientem pearchitectis. ideſt pꝛincipales in mecha
quo appꝛeciatus ẽ ipſe. ⁊ ſm ipſos non intelligitur de deo:: nicis. o EEerencentenn eloquij myſtici. ideſt docto
ſʒ de hoĩe moꝛtali: ⁊ iõ non eſt ponẽda ſpes in eo:ſʒ ĩ deo:ͤ: res magnos qui intelligebant legem pꝛophetas:
Et hoc ẽ qð dẽ: Quieſcite ergo ab homine cuius ſpinritus non tantum ſecundum ſenſus litterales: ſed etiam
in naribus ẽ.i.qui viuit ꝑ reſpirationẽ aeris:⁊ ſic eſt fragi myſticos.¶ auteʒ de omnibus ſtatibus pꝛedictis mul
lis ⁊ moꝛtalis ficut alia aialia reſpirantia:qꝛ in quo appꝛe ti fuerunt ducti in babylonem cuz ioachim rege iuda:
ciatus ẽ ipſe:quaſi diceret in nihilo reſpectu dei.Et ex hoc patet quarto Reg. xxiiij. Et dicitur illa captiuitas p
ſubintelligitur ꝙ adhuc idola que ſunt ab eo facta ſunt mi pie traſmigratio: qꝛ ioachi reddidit ſe regi babylois.
4.

ninin

„,(R
mmniilnn
wie
ſt hhin
acmſut
r⸗
ſannd
Iu
wNn
3 umngr
u
11 cg!
„7 wſ
u H
un
n iel
i miiß
inini
wunengnmd
N

E

1 Man

p ¶ Et dabo. hic ↄſequenter ponitur pena remanen-
tiuʒ:⁊ pꝛimo a tranſmigratione ioachiʒ vſq; ad deſtru
ctionẽ ciuitatis ſub ſedechia:ſecũdo poſt deſtructionẽ:

phemi. Per h'aũt quod ſubdit᷑:Et adinuentiones. oñdit
ꝙ non peccabat ex paſſione:vel ignoꝛantia:ſʒ ſtudioſe ⁊ e
certa ſcientia ſiue malicia:qð erat grauiſſimuũ. b ¶ Agni⸗

ibi Appꝛehendet. Circa pꝛimũ ſe ciẽdũ:ꝙ tunc populus tio vultus ⁊cgl. i.ita erunt excecati in malis:q; malicia relu⸗
remanens fuit peſſime gubernatus:ꝓpt᷑ qð in pplło ſur cebit in vultibus ſuis:ſicut luxuria meretricis relucet in fa⸗

rexerũt ↄtẽtionej
⁊ diuiſioes ⁊ alie
miſerie: ita ꝙ illi
q ducti fuerant ĩ
bab yloneʒ iudica
bantur melioꝛis
cõditiois qᷓ illi qͥ
remãſerant: et h
ẽ qð dẽ: p Et
dabo pueros pꝛi-
cipej eoꝝ.qꝛ poſt
ioachim pᷣdictuʒ
regnauit fileius
xviij. annoꝛuʒ:⁊
poſt illũ ſedechi⸗
aj.xxj.ãnoꝝ:⁊ ſic
fuer̃t iuuenej eta
te ⁊ iunioꝛes mo
ribus:⁊ ꝑ ↄñs fu
erunt peſſimi
q ¶ Et effemina/
ti ⁊c.] qꝛ fuerunt
ignorantes ⁊ mu
tabiles ſicut muli
eres:vterq;.n.re⸗
bellauit r̃gi baby
lonis in malũ ſu
uʒ ⁊ totius popu/
li. r ¶ Et coꝛru⸗
et ppls. ĩ peccata
⁊2 milſerias:ꝓpter
defectü regiminij
ſm ꝙ dẽ puer.
xj. Ubi non ẽ gu

bernatoꝛ pph coꝛ
virũ.i.ʒ virũ:

Et daàbo pueros pꝛincipeſ adinuentionũ ſuaꝝ come
eoꝝ:èt effeminati dñabũt det. ANè ipio ĩmalũ.Retri
eis. Et còꝛruet ppls ůir butio.n. manuũ er fiet ei.
ad virũ:⁊ vnuſqſq; ad pio Populũ meuʒ exactoꝛes
ximũ ſuũ.Tuͦmultuabitur ſui ſpoliaułrũt:èͥ mulieres
puer cõtra ſenẽ: ⁊ ignòbi dñate ſi eis. Populẽ me
cõtra nobilẽ. Appꝛèhẽdet qte beatũ dicut: ipſi te de
.n.vir fratrẽ ſuuʒ domeſti cipiũt:⁊ viã greſſuũ tuoꝛũ
cuʒ patris ſui:et dicet: Nᷣe diſipãt. Stat ad iudicãdũ
ſtimentũ tibi eſt: pꝛinceps dñs:⁊ ſtat ad iudicãdos
eſto noſter: rùina aũt hec pplos. Sñs aàd iudiciũ ve
ſub maànu tua. Rñdebit in niet cũ ſenibꝰ ppli ſui ⁊ pꝛi
die illa dicẽs: Moͤn ſuy me cipib el. Vos.n. depaſti
dicus:èt in domo mea nõ eſtis vineã meaʒ:læ rapina
ẽ panis:neq; veſtimẽtum. pauperis in domo veſtra.

ppli. Ruit. n. hierlin: t iu uʒ: e facies paupex mo
das ↄcidit:quia lingua eo litis dicit dñs exercituum:
rũ ⁊ adinuẽtiones eoꝝ cõ Et dixit doͤmin de:pꝛõ co
tra dñm:lvt puocarẽt ocu ꝙ eleuate ſũt filie ſyon: ⁊
los maieſtatis eius. Agni ambülauerũt extẽto collo:
tiõ vuli eoꝝ rũdebit eis: nuubuſ oculoꝝ ibant:èt
et peccatũ ſuũ q̃ſi ſodoma plaudebãt:ẽt ãbulabant:⁊
pᷣdicauerũt: ] nec abſcõde pedib' ſuis cõpoſito gra

runt. Nè aie eoꝝ quonia,ʒ du incedebant:decaluũabit

redditaſunt eis mala. Di dñs veniceʒ ſiliaꝝ ſyon:

cite iuſto qm bñ:qm fructũ t dñs crinẽ eax nudabit. ESoruleme z1

tyranni nõ peincipej.
P(Spoliu itbo⸗
q

cie eius:⁊ nõ ſolumõ
in coꝝ vultibu. ſʒ eti
am in verbis geſti

bus:io ſubdit᷑: i ¶ Et
peccatũ ſuũ ⁊cc.] inue
recũde ⁊ publice pec
cãdo. k ¶ Ue aie eo
rũ.pꝛopter culpã ⁊ ẽt
lauete⸗ iõ ſvdit᷑
m reddita ſunt i
eij mala.ſ.mala pene
ꝓ malis culpe:verun
tamẽ qꝛq fuerunt iu⸗
ſti inuenerunt tüc ba⸗
bylonios ꝓpicios:vt
pʒ ð hieremia:Hiere/
mie. xl.iõ ſubditur:
m ¶ Dicite iuſto qm

bene ſibi erit ⁊cc.i.re

tributionẽ bonoꝛum

a.. DE r Re ſuonꝝ pcipiet. Etiam
Nolite oſtituẽ me pꝛincibẽ Quqare atteritis pplin me 3 de Peipict. Etian

ↄꝛiij dẽ de ipio.cũ dẽ:
e ipio ⁊c.⁊ pa
tet lentẽtia. o Po
pulũ meu. Hic ↄnter
vonunt᷑ peccata p/
ximu:cu di: o ¶Po
pulũ meuʒ exactores
ſui.i.ſupioꝛes qᷣ erat

nis ſuis. q ¶ Et mia
lieres dñate ſunt eis.

qꝛ ptrahebant viros

ſuos ad idolatriam.

Iſti erant falſi pphe

ſubdlitur: t emultueglpue er ſenẽ. ſubtracta ot ꝓmittẽtes eis pſpera:ex pmiſſioe pplus rebellauit regi
reuerentia ⁊ honoꝛe. v ¶ Et ignobilis 3 nobilẽ. ſub bayplois:⁊ ſic cũ ciuitate erut. Et qꝛ hoc factũ fuit iudicio

tracto timoꝛe ex defectu regentiũ. x ¶ Appꝛehendet. diuino: J6 ſbdit: s

erit
tat 2

iudicandũ dñs.i.ad puniti

Pic deſcribitur miſeria remanentiũ poſt ciuitatis de onẽ maloꝝ parat. Et qꝛ iſta mala erãt pncipalit᷑ ĩ ſupioꝛi
ſtructionẽ: qꝛ ille q euaſerant ꝑ oiuerſas ſocietates fugi bus vt dictũ ẽ. Sequit᷑: t¶ Dns ad iudiciũ veniet ⁊c .i.vt

ebant ad loca deſerta:⁊ erat poſiti in tato timoꝛe ⁊ mi
ſeria:ꝙ nullus volebat recipere curã re imini) alicuiu)

iudcet eos de ſuis tyrãnidihꝰ: iõ ſbbit᷑ vbũ ipſi dei ad eo,)
dicẽtis: v ¶ Wos. n. depaſti. c᷑.i. pplin iſrl: qui dꝛẽ vinea

turme ſeu ſocietatis: et h'ẽ qð di: x¶ Appꝛehendet dñi.j.cq.v.cup bona deuoꝛabãt pncipes:⁊ ppls remãebat

n.?⁊c.· vt ſit ſub cura ⁊ pꝛotectione eius: io ſubdit᷑
1 dicet veſtimentũ tibi ẽ ⁊c. q ſumus oib' denu
dati:i ciuitate.n.cecoꝝ monoculus ẽ rex regni.
ina hec.ſ.ppli noſtri. a

—

paupꝑ ⁊ nud: iõ ſpdit:Et rapia paupꝑis ĩ domo veſtra.
x¶ Quare atteritis pplm meũ.angarijs ⁊ üiurijs. -(¶ Et
Ru faciles paupu. cõmolitis.i. macie attenuatis: qꝛ intm rapie
Sub manu tua.i.ſub cura bat boa ppli:ꝙ nõ remãaebat ei ſufficiẽtia vict. ʒ ¶ Et di ·

tua ſit. b ¶ Reſpondebit. h renuendo dicens: ¶ NHo xrit dñs. DHic ↄſeq̃nt deſcribit pena iĩ ſexu muliebꝛi: et pᷣmo

ſuʒ medicus. habeo poteſtatẽ nec ſcientiã vos ſal
uadi. d 2

quatũ ad ſubtractionẽ oꝛnamẽtoꝝ:ſcõðo quantũ ad moꝛtẽ

Et in domo mea non ẽ panis ⁊cʒ. i.in tanta viroꝝ ibi cher ünid; viri. Circa pmũ p̃mittit iſolẽtia
(Ru

pauptate ſũ ſicut ⁊ vos:iõ nolo vobis pꝛeeſſe. e

mulieꝝ cũ dĩ: a ¶ Pꝛo eo ꝙ eleuate. ⁊c̃ elatiõe mentis.

it. Pic ↄñter ponit᷑ cã pene pꝛedicte: licet.n.ſit ſuperius b Et abulauerũt extẽto collo.qð ẽ idiciũ iterioꝛis elattio
poſita cauſa: tñ hic replicat ⁊ adducit᷑ alia. Cauſa aut nis. c ¶ Et nutib'oculon ibãat. ipudice reſpiciẽdo. d¶ Et
iſta fuit multiplicatio peccatoꝝ:inter que pᷣmo ponũ plaudebat.diſſolute ludeꝰ. e bulabat. e. curioſe
catio Pecc

tur peccata ʒ
pꝛimũ dẽ:
populuz. f
tropolis erat hierlm

lingua eoꝝ ⁊c. ꝑ hoc qð dẽ Ligna:ondit᷑ ꝙ erant blaſ

5 pximũ:ibi Populuʒ meũ. Circa ⁊ laſciue icedẽdo:ꝑ q puocabat᷑ hoies ad luxuriã: iõ ſbdit
Ruit. n. hieruſalẽ. quãtũ ad ciuitateʒ ? pena ðbita cum dẽ: f Cernabit offs ⁊c.] auferendo
tiudas ↄcidit.i.regnũ iude: cuius me naturale oꝛnamẽtũ:quia crines a natura dati ſi ut mulieri
et ſubdit᷑ cauſa cũ v?: g¶ Quia i oꝛnatũ: g ¶ Et dns crin ẽ eaꝝ nudabit. ðclarafalſitatẽ
capilloꝝ extraneoꝝ ad cõpoſitionem capitis additoꝛum.

WNiber (Wiii

s ¶ In die illa. ſ. diuine punitionis. h ¶ Auferet dñs
c. qꝛ mulieres ſotularib'curioſis vtebant. i ¶ Et lunu
las inciſiones ad modu lune factas in ſotularib: vt dicut
aliq. Alij vero dicũt: lunule erat qda parue bulle auree

dependentes circa collũ. Et toꝛques.i.oꝛnamenta in
ſuperioꝛi parte veſti-
mẽtoꝝ facta circa col 5 „ „
n⸗ dekcerder⸗ vſq In dis illa zufeꝛet dñſ oꝛna
pectuyſicut ⁊ diui rꝗ raleiamztoeii in
ſio veſtiu erat ĩ ſupi⸗ mẽtũ calciamẽtoꝛũ ⁊ lunu

las ⁊ tꝛqs ⁊ monilia ⁊ ꝗr

oꝛi parte pectoꝛis. S cO 12 c
a millas et mitras ⁊ diſcrimi

LEt monilia.ad cõ

iungendu ills diuiſio nalia t perichelides ⁊ mu
nem. m ¶ Et armi renulas et olfactoriola ct i/
las.q̃ ſunt oꝛnamẽta res tt nul 68 & gemasi
bꝛachioꝝ circa capu Aures et an 19

2 X
las:iõ lnn gb ⸗ fronte pendęẽtes ét mutato
mo. n Et mitras. ia et palliola cᷣ licheamia
nevenſne o, S 7 ãcus ⁊ ſppecla ſindones
diicl rneliebe t vittas et theriſtra. Et rit
lides. qᷓ ſunt oꝛnamẽ? pꝛ0 ſuaui odoꝛe fetoꝛ: et
ta bꝛachioꝝ vel ꝓbe Lona funiculus:&t ꝓ criſpã
manuu. q ¶ Et mu⸗
renulas. q̃ fiebant in M
finibus veſtimentoꝝ ⸗ diuerſis coloꝛibus:iõ voca/⸗
banwur inlitenule ra¶ E ollacoꝛionztyal a parua argẽ
urea: onebant᷑ redolenti. is hoi
uocanduũ. s a aeinagis oiad
los.i.oꝛnamenta digitoꝝ. v ¶ Et gẽmas in fronte pendẽ
tes. habebant. n. ſerta in quib erant gẽme poſite pendente
in frõte. x ¶ Et mutatoꝛia.i.diuerſa veſtiũ paria. -¶Et
palliola. i. exterioꝛa veſtimenta. 3 ¶ Et lintheamina.i. in
terioꝛa inxta carneʒ. a aed 7 ſpecula. inſtrumenta
ſunt cũ qb' mulieres aptabant oꝛnamenta coꝛpoꝛib ſuis⸗
¶ Et ſindones.i.ſubtilia velamia: qbus operiunt hume
ri in fra illa c ¶Et vittas.i. pepla. 2ATiherlira. eſt
autẽ theriſtrũ veſtij linea:q̃ vtunt᷑ mulierej i eſtate:⁊ dĩ a te
ro is:qꝛ terunt: vt ibi fiant ruge multe ⁊ tenues ad curioſi
tateʒ. e ¶ Et erit. mulieribꝰ pdictis. f ¶ Pꝛo ſuaui odo/-
re fetoꝛ. ex infirmitate ⁊ miſeria:⁊ qꝛ multe fuerũt incarce/
rate in locis fetidis. ꝗ¶ Et ꝓ ona funiculus.quo ligabã
tur vt captiue. h ¶ Et p e⸗ crine caluiciu.qꝛ trahe/
bant ꝑ capillos:⁊ ex infirmitatiba miſerijs fluebat capilli
de capitibus ſuis. i ¶ Et ꝓ falcia ⁊c᷑. Jeſt ãt faſcia pectoꝛa-
lis vitta tenuis ⁊ delicata:cũ qua ſtringunt mamille: ne ex
ſua groſſitie turpitudinẽ ingerãt. Oia.n. iſta inflicta ſunt

mulieribus tẽpoꝛe captiuitatis babylonice. k¶ Pulcher

rimi. Hic ↄnter deſcribit eaʒ: pena ex moꝛte viroꝝ:⁊ pmo
circa h'oñdit ppoſitũ: ꝛ infert quodda coꝛrelariũ:ibi Et ap
pꝛehendẽt. Circa pꝛimũ dẽ: k ¶ Pulcherrimi quoq; viri

tui.i. iuuenes cũ quib mulieres impudice delitiabant.
I¶ Bladio cadẽt.iſ.p chaldeos. m. ¶ Et foꝛtes tui i pᷣlio.

non potentes ſe defendere. n ¶ Et merebunt ⁊cl.ſ.hieru-
ſalẽ ⁊ aliarũ ciuitatũ:q̃ dicũt lugere metaphoꝛice: ꝓpter
ppli deſtructionẽ: ſiẽ pꝛatũ ridere dicit qñ floꝛet. o 2 Et
deſolata in terra ſedebit: quia muri per chaldeos fuerunt
ad reram deiecti.
¶ In ca z vbi dicitur in poſtilla: Et hꝛophetam.i.pꝛophe-
