22 ſinmilis eius. p prer
quod dẽ Matth.xxiiij.erit enĩ tribulatio magna qualis nũ

ᷓ fuit ab initio mũdi vſq; modo neq; fiet. m ¶Et ex ipᷣo

ſaluabit᷑ omnis pꝛedeſtinat/ ad vitã beatã qͥ noĩe iacob itel
ligit:eo ꝙ ſupplatatoꝛ interpᷣtat. n ¶ Et erit. Hic conſeq̃n
ter ponit᷑ dominiũ xpᷣi qᷣ ſpiritu oꝛij ſui iterficiet antixp̃ʒ:vt
dr ſcòa ad theſſał.ſcòo.⁊ magnã partẽ adherẽtiũ ſibi: ideo
ſbᷣdit᷑: o ¶ Cõterã iugũ ep de collo tuo.ſ.militãtis eccleſie.
p ¶ Ec vincula ep dirupã.i.machinatiões ep ⁊ deceptioes.
q ¶ Etä nõ dñabunt ei amplialieni.ſ.a deo. r ¶ Sed ſer/
uiẽt dño deo ſuo.ſ.deo patri. s ¶ Et dauid regi ſuo.i.dei
filio icarnato.vnde in tranſlatiõe chaldaica q̃ apud hebꝛe-
os ẽ auctẽtica vt freq̃nt᷑ dictũ è:ſic habet᷑:Et obediẽt meſſie
filio dauid regi ſuo.vnde ſcò Aa ockoaes hebꝛeoꝝ iſtõ
intelligit de xpᷣo ad lr̃am. t ¶ Quẽ ſuſcitabo eis.i.faciam
apparere ad eoꝝ ſalutẽ:⁊ etiã qꝛ ad lr̃aʒ de pater ſuſcitauit
ieſũ a moꝛte. v ¶ Tu ergo ne timeas.cõfoꝛtatio eſt õᷣ tri/
bulationẽ antixpᷣi futurã. x ¶ Saluabo te de terra longi⸗
qua ⁊c̃.iudei.n.tũc ſaluadi diſperſi ſũt in longinqs partibꝰ
mũdi ⁊ ibi captiui. y ¶ Reuertet᷑ iacob.ſ.ad xpᷣm qð non
ſolũ intelligit de iudeis tunc cõuertẽdis ſed ẽt de xpᷣianis ab
antixpᷣo deceptij q poſtea penitebũt. ʒ ¶ Et qeicet.a tribu
latiõe antixpo intfecto. a ¶ Et cũctis affluet bõis ⁊c᷑. hoc
refert᷑ ad ſtatũ eccleſie triũphantis:vbi habet᷑ bonũ ifinituʒ

7 ſecuritas ꝑfecta. b ¶ aciã eni ↄſũma.in cunctis Vi
e

oẽs gentes ſectas ſuas varias dimittẽt ꝓ fide xpi. c¶¶ T
aũt. hic reſpondet᷑ q̃ſtioni tacite duplici:ꝛ* ponit᷑:ibi Pꝛo/
pterea. Circa pꝛimũ poſſet fieri queſtio quare dñs ꝑmittet

fideles ſuos ſic tribulari tꝑe antixpᷣi:⁊ reſpondet᷑ h̊ ꝙ hoc fi

et vt purgent᷑ a peccatis que circa tẽpoꝛa illa abũdabunt:ſ
ꝙ dẽ Matthᷣ.xiiij. Et qm abũdabit iniqtas ⁊c̃.⁊ hoc ẽ qð
dẽ: c ¶ Te aũt nõ faciã ĩ cõſũ.q.d.q;tũcũq; futura ſit acer
ba pſecutio antichꝛiſti:nõ tñ deficiet eccleſia ſed purgabit᷑:
ideo ſbdit᷑:Sed caſtigabo te in iudicio:vt non tinn v ere

loꝛẽ defoꝛmẽ pꝛe ãgu
ſtia ⁊ timoꝛe.

gnũ qtũ ad inteſise,zx
tribulatõis. lNec

¶Liber.

inoxius. ò ¶ Inſanabilis fractura tua.qꝛ pſecutio ãtixpᷣi
nars c via hũana. e¶ ¶ Nõ eſt qui iudicet iudi
ciũ tuũ.qꝛ tunc nullus audebit ſtare ꝓ iuſtis ad eos liberã
dũ. 1 s amatoꝛes tui obliti ſũt tui.qꝛ pᷣncipes terrẽi
q̃ modo defendũt eccleſiã nõ audebũt ei oſtendere niſi ami
citiã. g¶ Plaga ini

mici percuſſi te.q.d. —.⸗ 2 „
tuc videboꝛ nainctſa- te ĩ iudicio:vt nõ tibi videa
ri eccleſie ſie pat dure ris innoxi:qꝛ hec dic̃ dñs:
nigans Elig⸗ adc? Inſ anabirfracruna tuapef
terioꝛi. h ¶ Pꝛopt ſima plaga tua. HMon eſt ꝗ
multitudinẽ inidtan iudicet iudiciũ tuũ:ad alli-
tue aue tuc abunda . gaãcdaã curationẽ tuã: vtilital
de e pPuralcaſe ne tibl . Omnos amatoꝛes
pctã tua.·i.dura coꝛe tui obliti ſũt tui: teq; nõ q
ctione indigentia. rẽt: Plaga.n. iimici pcuſſi
¶ QAuid clamaj ſu te:caſtigatõe crudeli. Mꝛ
per ↄtitioe tua q.o. pter mititudinẽ iniqtaitue
iuſte tibi infertur. LErrp e „
lliß durã facta ſũt peccata tua.
k ¶(¶ Inſanabilij ẽ do .8 a lne
loꝛ tuus.ſ.via huma Quid clamas ſup ↄtritiõe
na: ꝓpter qð xps ap tua: Inſanabil ẽ doloꝛ tu
Foneiemeqis VPꝛopter mltitudinẽ iiqta
dictũé. . Dꝛopies tis tue ppter dura pecca-
DPic ſoluit᷑ ſcõa ãſtio: ta tua feci hec tibi:pꝛopte/
qꝛ Poſer allä quere rea oẽſ ꝗ comedũt te deno
re quid faciet xpᷣᷣs de rabũtur: &t vniuerſi hoſtes
ntixho pſecutoee ec mui captiuitatẽ ducent. Et
ſibi adherentibꝰ: re tul capnulgte .
ſpondet᷑ ꝙ nõ euadeiet Oes ꝗte vaſtãt vaſtabũtur
diuinã vidictã:⁊ hoc cũctoſq; pᷣdatoꝛes tuoſ da

uod dr, Cn do ipᷣdã. Obdũcã.n. cica⸗
bens no loli moꝛte tricẽ tibi:⁊ a vulnerib tuis
tpali ſz eina. m¶ Et lſanabo te dic dñs. Qüuia e⸗

vniuer. hoſtes n in iectã vocauer̃t ie ſyon:hec
capti.du. a demõibł. Cqᷓ nõ hẽbat r̃qrentẽ. Hec
Maui nalen, diẽ dñs: Ecce ego ↄliertaʒ
penitẽtie deceptis ab ↄuerſiõeʒ labernaculoꝝ ia
antixpo ⁊ eius ſatelli . “
tibus. o ¶ Quia eiectã vocauerũt te ſyõ.i.o tu eccleſia no

mine ſyon vocata:Eſa.ij.c.⁊ hebꝛeoꝝ.xij.Que vocabit eie
cta durante antixpᷣi perſecutiõe. p ¶ Couertã ↄuer.taber
naculoꝝ: iacob.i.ſocietates fideliũ ab antixpᷣo deceptoꝝ:qꝛ
dabit eis tẽpus penitẽtie. q ¶ Et edificabit ciuitas.i.ecclia
q̃ ẽ ciuiũ xpᷣi vnitas. r ¶ In excelſo ſuo.i.iĩ honoꝛe magno
qꝛ tũc oẽs ↄfugient ad eam. s
dabit᷑.i.cultus xpᷣi ab antixpᷣo deiectus in ſtatũ ſuũ ffoꝛma
bit. t¶ Et egrediet᷑ de eis laus.ſ.diuia. vſ Uoxq; lu
tiũ.nõ ꝑ diſſolutionẽ ſʒ ꝑ deuotionẽ:ſicut dicebat dauid de
ſeipſo.ij. Re.vj.Ludã ante dñm. x ¶ Et rüt filij eius ſiẽ
a pncipio ·i.ſic ante ꝑſecutionẽ antixpᷣi. terit dux ey
ex eo.i.xpᷣs ver homo. ¶ ¶Et applicabo eũ ⁊ accedet ad
me.qꝛ xpᷣs homo pꝛe oibus habet acceſſũ ad patrẽ:iõ ſbdit
4 is. n. iſte eſt. i. te excellẽtie. b¶ Qui applicet coꝛ
ſuũ.qꝛ volũtas xpᷣi homis ĩ oibus ↄfoꝛmis eſt volũtati di⸗/
uie. c¶ Ut appꝛopinquet mihi.ꝓ ſua volũtate:ſicut fili
patri. ð¶ ¶ Et eritis mihi in ꝑꝑlin.ſ.deo patri per filium:2

Getre impioꝝ. e ¶ Ecce turbo domini.ſ.i die iudi

cij. f¶ In capite impioꝛum condeſcet.i.in antichꝛiſto qui
erit caput impioꝝ qñ fulminabit. Uel in capite impioꝛum
generaliter per finalem ſententiaʒ cũ dicet eis: Ite maledicti

ipſi erũt mibi i pplʒ.

8 Et tẽplũ iuxta oꝛdi.ſu.fũ

iu ignẽ eternum ⁊c: Matthei. xxv g¶ In nouiſſimo
dierum intelligetis ea.per hoc ſatis innuit᷑ ꝙ hieremias
loquitur de futuris in nouiſſimo tempoꝛis.Et quia tũc

omnes conuertent᷑ ad vnum deum:vt pꝛedictũ eſt:ideo
ſubditur: hj ¶ In tempoꝛe illo dicit dominus ero de
vniuer. cognatio
“”MẽMDdG nibus ilrael. qd ẽ
cob: ⁊ tectis eo miſereboꝛ. verũ: ſiue accipia
Et èdificabit᷑ ciuitaſ i excel tur iſrael ᷣm car⸗
nẽ: qꝛ tũc omnes

ſo ſuo èt tẽplũ iuxta ödinẽ
ſuũ füdabitur. Et grediet᷑
ð eis lauſ vòxq; ludẽtiũ:et
mũtiplicabo eos ⁊ non mi
nuẽtur:⁊ gliſicabo eos ⁊ ni

iudei conuertent

ctum eſt: ſiue ac/
cipiat᷑ ̃m ſpiritũ
ſ. pꝛo omnibus

flfiuicgelibus qui no/
attenuabutur. t erunt filij mine iſ ladl nomi
edſiẽ a pᷣncipio:⁊ ceſ eico nant: Eſa.xliij.
ram me pmãebit. Et viſita e rbi
bo aduerſũ oẽs ꝗ tribulãt applicabo eum ꝰ

ſ:Et erit dux er'ex eo:⁊ pᷣn
ceps de medio e ꝓpducet᷑.
Et applicabo eũ:⁊ accedet
ad me. Quis.n.iſte ẽ:q ap/

acceget ad me.

plicet coꝛ ſuũ ut appꝛopin cabo eu eerder
quet mihi ait dñs.Et ritiſ ad me: ꝓpꝛie ĩtel⸗
mihi ĩ pplm:⁊ ego ero vo lisgit oe xpo hoie
bis ĩ deuʒ. Eccẽ turbo dfi dar veum habz
ſuroꝛ egredies ꝓcella rus onem ſeu aeceſſiᷓ

ĩ capite ipioꝝ ↄgꝗeſcet. Nõ

P1O Cel. E. vnũ.ſ.per gratiã
auertet irã idignatõiſ dño:

⁊2 aliũ ꝑ vnioneʒ

dõec faciat ⁊ cõpleat cogi pſonalem: ⁊ quia
„,JI A „S nullus aliu habz
tatione; coꝛdis ſui. J n no ſimilẽ accefſũ du
uiſſimo dieꝝ intelligetiſ ea plicem: io ſubdit
In tpè illo diẽ dñs: ero de Oais. n iſte en 4
1oſi dih . Applicet coꝛ luuʒ:
vniuerſis cognatõibiſrl:⁊ Thabgroinaus

õ mihi.q.d.nullus
—— plicem acceſſum:
ſeu adherẽtiam ad deũ modo Fes. Q aüũt dẽ in po⸗
ſtilla ꝙ volũtas xpᷣi hoĩs in oibus cõfoꝛmis ẽ volunta
ti diuie veꝝ ẽ:ſed etiã hoc poſſet veriſicari de volũtate
beatoꝝ:⁊ iõ reſpectu hnõ ꝓpꝛie diceret:Quijm. iſte ẽ.
vñ ꝑdcã expoſitio videt᷑ magis ppa ⁊c.¶¶ Cap.XXXI.
a Ec diẽ dñs. Hic incipit capitulũ. In hebꝛeo ꝑ

nediate que cõiungit᷑ ̃e pꝛecedẽtis.c.⁊ ppter
hoc ſic eam oꝛdinaui.In hoc aũt capitulo agit ð ꝑtinẽ
tibus ad aduentum xpi:⁊ diuidit in tres partes:qꝛ pꝛio
agitur de pertinẽtibus ad xpᷣi pꝛedicationem: de perti
nẽtibus ad eius incarnationem:ibi Pec dicit dominus
y de pertinentibus ad legis euangelice lationẽ:ibi Ecce
dies venient. Pꝛima adhuc in duas:qꝛ pꝛimo ponitur
figura:⁊ ſcòo res figurata:ibi Longe.· Circa pꝛimũ ſciẽ
dum ꝙ ſaluatio populi iſrael de egypto fuit figura ſal
uationis fiende per chꝛiſtum qui deduxit fideles ad ter/
ram viuentium per peuitentie deſertum: ſicut moyſes
filios iſrael tranſeundo per deſertum materiale ad poſ
ſeſſionem terre pꝛomiſſe:⁊ quantum ad hoc dicitur:
b ¶ Inuenit gratiam in deſerto ppls qui remanſerat
gladio.omnes enim qui exierunt de egypto numeratia

ad chꝛiſtũ: vt di⸗

dicit H:

Noge dico
lör delan
gfigurnnt
oprß; pun

ſpaciũ vacuũ inter lr̃am iſtam ⁊ pᷣcedentẽ im

ultſe elfiun
tiͦaeilud
AAhuceratlon

guu:dihl
müo. d l.
ge disappar

aſbat iper
dai rCond
Wüde⸗
(Reh

di
ſeerabete
lerent oi⸗
lob otul hi
niſil noch.

voIiſitn
donntoſobal⸗
ielens oin

llteroi narioi

ſipilibeneici
hit.

digellfcato⸗s
obebarneen
ſalſtudecpalo
Kubttineemin
pindlin meſte

ioliiifini

uameſtivte

(domminio iugen

erponyeng

n nuheber

ngvare

. umn eſrtlii,

ußriſno of

Uheutfmii
Antn
Sariinis
rmuck
4 hee p. in
Pie

R
ihiaenin
läictiin
Gnuneo de
u ae
ſbulelgt:
ruſinunhi
A ir in
eetürorne
aconungt

Achiſtit

luncſt ſle
üfn hiii
ſwemn
unnitd
Wheſruängnt
uutgiti
Chant
dakipotlrg

Upleroanng

ep⸗
urr
l⸗

Canmale
Anmeid
lgtepodei
4adan iin
duptcinglen
onenſaud
nni/ gn
alii o min⸗
ſonalemr il
Musalinſbah
li ceſi u
unr iö ſublt
isnitect
Mencnſan.
dpdb
Wrod nll
ceidedenn
Normmaſn
0. Otütdil
cſormis ipdn
Cert lt
1iNI

Pni un

ln lra
7 1 4
Dan
dedatdonn
. dugi n
Ne
pin
geN unnit
i in⸗

¶Hieremie L

xx.annis ⁊ ſupꝛa moꝛtui fuerũt i deſerto:vt habet᷑ nu.
xiiqͥ. Et ꝓ magna ꝑte moꝛtui fuerũt gladio:vt pʒ in li/
bꝛis exo.⁊ nu.ergo populus q iuenit gram fuerũt eoꝛũ
fulj qui ingreſſi fuerũt terrã pmiſſiois: iõ ſubditur:
c¶ Uadet ad requiẽ ſuã iſrl.⁊ dicit hieremias vadet ð
futuro ad ðſignã D J
Qu ille igreſusss˖
rerre pmiſſuj q ß Inüenit graʒ ĩ ᷣſerto ppls
terierat erat fisu q f̃mãſerat gladio. Aadet
ra ingreſſus in re ad reqẽ ſuã iir Lõgè dñ
futurꝰ:pᷣm ꝙ di/ apparuit mihi:et i charita/

fuſe declarat apa te ppetua dilexi te:ideò at⸗

ſtolus ad hebꝛe. rraxi te miſerãs. Rurſũq;

4 j. . lii * iñ Er Fr
Tlnecrniti ediſicabo te:⁊ ediſicaberis

ſequẽter declarak virgo iſrl. Adhbuc oꝛnabe

res figurata.ſ. ſa ris tympãis tuis èt egredi/
3 R rtunc eris ĩ choꝛo ludentiu. Ad/
eccleſie edificatio huc platabis vineas ĩ mo-
nẽ: 1 qꝛ illud töᷣ tibuſ ſamarie. Plantabut
adhuc erat longi platãteſ:ẽt donec tẽp vẽiat
Auiz is d nõ vindemiabũt:quia erit
ge dñs appa. mi. diel iqᷓ clamabuͤt Elioche
2 ſbait ĩ per/ſona ĩ mõnte ephrais: uürgite
dei reſpondentis ⁊ aſcẽdamĩ ſyon ad dũm
modu lalog⸗ deũ nĩʒ:qꝛ hec diẽ dñs: Ex
Cn ernte⸗ ultate ĩ leticia iacob:ẽt hini
Eer remno di teptra caput getiuũ: pſõate
lexerit oẽs elcõs
eos pꝛedeſtinãdo
tñ ſpãli modo dilexit electos de pplo iſrl:inq;tũ erat de
eo carnẽ aſſũpturus: ꝓpi qð iſti populo ſpalia contulit
dona:iõ ſubdit: f¶ Ideo attraxi te.beneficijs ſpalibi᷑
datiõe legis ⁊ ↄſimilibus:ꝓpt qð dẽ pſal.cxlvij. Nõ fec
taliter oĩ natiõi ⁊ iudicia ſua no mãifeſtauit eis. erũ-
tñ qꝛ illis beneficijs abuſus fuit:⁊ ſic ab honoꝛe cecidit:

is ſbᷣdit᷑: g ¶ Rurſũq; edificabo te.qð exponẽs ra.ſa.

diẽ ꝙ edificatiões ciuitatis hierim ⁊ tẽpli ꝑ ſalomoneʒ
goꝛobabel ⁊ neemiã:iõ coꝛꝛuerũt qꝛ fuer̃t facte ꝑ hoĩeʒ:
ſed iſta de qua loqt h hieremias fiet px manũ diuina:iõ
ſtabit ineternũ:⁊ in hoc diẽ verũ:ſʒ qð ſubdit ẽ falſũ.ſ.
ꝙ ĩ aduẽtu meſſie quẽ iudei expectat de edificabit hieru
ſalẽ nouã:q̃i incõꝑabiliter nobilioꝛẽ q;ᷓ fuerit pꝛeceden)
in qua meſſias temꝑalit᷑ regnabit:⁊ oẽs gẽtes erũt ſbᷣdi
te dominio iudeoꝝ:ſʒ ꝙ falſo dicit implẽdũ iã eſt iple/
tũ:qꝛ xpᷣs ver deus edificauit eccliam que hieruſalẽ dẽ:
Eſa.ij.⁊ ad hebꝛe.xij.⁊ apoc.xxj. Uidi ciuitatẽ ſanctaʒ
hier m ⁊c̃.in qua regnat xpᷣs:curegnũ ſtabit ineternũ
h ¶ Et edificaberis virgo iſrł.i.plebs fideliũ que iſrael
noĩatur:Eſa.xliiij. Et noie iſr ꝓnominabit.ſic eſt i he
bꝛeo:ſʒ trãſlatio noſtra habʒ aſſimilabit: i ¶ Adhuc
oꝛnaberis tympãis tuis.qꝛ ad lr̃am in eccłia cõueniunt

fideles ad ſonitũ campanaꝝ ad deũ laudãdũ: iõ ſbdit᷑:
Et egredieris in choꝛo ludẽtiũ.nõ diſſolute ſʒ de
note:ſicut cũ vnus choꝛus cantat alacrii contra alium.

I¶ Adhuc plã. vi.ĩ mon.ſamarie.qð nõ põt intelligi
redeũtibꝰ a babylõica captiuitate:qꝛ nũq; recuꝑauerũt
terrã illam:ſʒ illa occupabãt gentej aliũde adducte que
dicebant᷑ ſamaritani:⁊ iõ intelligitur de ſamaritãis cre/
dẽtibus ad pᷣdicationẽ xp̃i:vt habet᷑ Joh.iiij. Et ad pꝛe
dicationẽ apoſtoloꝝ:vt habet᷑ Act. viij. Fideles aũt no
mine vineaꝝ deſignant᷑ vt pʒ i pluribus locis ſacre ſcri/

pture: ⁊ licet tota ecclia dicat᷑ vna vinea ppi fidei vnitatem:

tẽ. m ¶ Et donec ve.tẽpus nõ vinde.vindemiare ẽ fructũ

dẽ ẽt detvonekrer⸗ gentiũ ⁊ locoꝝ ⁊ pſonaꝝ diuerſita
vinee colligere:fructus aũt vltimꝰhuð vinee ẽ beatitudo ꝑfe

cta:que nõ habet in pꝛeſenti vita ſʒ futura. n ¶ Quia erit

dies in qua clama cu
ſtodes.i.pᷣdicatoꝛes.

⁊ cãite ⁊ dicite.Salua dſnñe o ¶ In mote ephꝛai · i.

ppllʒ reliqas iſrl. Eccẽ ego i eccdleſia: ephꝛaim. n.
adducã eos ð terra aglois terpꝛetat: ẽt ad lr̃aʒ
2gregabo eos ab extre i ptibus illis pꝛedica⸗
mis terre:iter quos erut ce uit xpᷣs ⁊ etiã apoſto

cus ⁊ claudus ⁊ pgnans I li. p Sur gite aſcẽ
damus. ꝓficiẽdo de

9 — 4 6 9 .
paries ſimul:cei magn reů bono ĩ melv. q( In

tetiũ huc. In fletu venient: fpon. i. in eccleſia mili
èt ĩ mia reducã eos.Et ãd/ tantẽ ⁊ triũphantem
ducã eos p toꝛẽtes aq̃e in q ſpon noiat: Eſa. ij.
vb arn F ſnin ror „ 2 ad hbebzeos. xij.
quia fact ſuʒ iſraeli pater: cob.i ppli xpiani ſic
èt ephꝛaim pᷣmogenime noiati: qꝛ x-pᷣs ⁊ apli
ẽ. Adite verbũ dñi gẽétes ⁊ quaſi oès fideles pᷣ/
⁊ ãnũciate ĩ iſulis q ꝓcul ſi mloeſeenderſe de ii.
⁊ dicite: Qui diſpſit iſrael caput gentiũ.i.5 dia⸗
cõgregabit eũ:⁊ cuſtodiet bolũ q tenebat gẽtes
eũ ſicẽ paſtoꝛ gregẽ ſuũ.Rè ſibi ſubditas ꝑ idola-
dimet. n. dñs iacob: ẽt liba triã quã apli pꝛo ma

Hõ 2 2 —⏑ na pte deſtruxerunt
rũtñ qꝛ nõ oẽ adhuc
credũt xpᷣo:io ſubdit᷑

t¶ Salua do. po. tu. reliqui. iſrt. ⁊ dicunt h̊ reliquie iſrael
oẽs credituri generalr:⁊ iudei circa finẽ mũdi conuertendi
ſpaliter: ⁊ ſequit᷑ reſponſio dei. v ¶ ¶ Ecce ego adducam eoj
⁊c.qꝛ de oĩbus mũdi partibus aliqui adducti ſunt ad fideʒ
xpᷣi ⁊ plenius adducent᷑ circa finem mũdi. x¶ Inter quoj
erunt cecus ⁊ claudus ⁊c̃.i.habentes impedimẽta veniendi
ad fidem xpᷣi que tollentur.põt etiam dici ad lr̃am ꝙ multi
p xpᷣm ⁊ apoſtolos ⁊ eoꝝ ſucceſſoꝛes fuerũt illuminati coꝛ

oꝛe ⁊ mente ⁊ erecti ⁊ ſanati ab infirmitatibus conſimili

7

us:nõ ſolum coꝛpoꝛalibus Einmiare y ¶ Un

fletu veniẽt.ſ.vere contritionis. ʒ ¶ Et in mia reducã eoj.

que nõ negat᷑ vere ↄtritis. a ¶ Et addu.eos ꝑ toꝛꝛẽ. aqua.
.i.p ſacramẽta ecclie ĩ quibdant᷑ aque gratie Joh.iiij. Qui
biberit ex aqua quam ego dabo ei nõ ſitiet ineternum ⁊c̃.
In via recta.i.in fide catholica. c ¶ Quia factus ſuʒ
ifraeli pater. i. populo catholico generaliter: ⁊ conuerſis a
iudaiſmo ſpecialiter. dil Et ephꝛaim pꝛimogeni meus
eſt.quia pꝛimi vocati ad fidem catholicam:vt andreas pe/
trus ⁊ philippus ⁊ nathanael:vt habet᷑ Joh.i. fuerunt de
regno decẽ tribuũ:quod noĩe ephꝛaim frequẽter i ſcriptura
noĩatur:eo ꝙ pꝛimus rex.iſ.hieroboam fuit de tribu ephꝛa
im.iij. Re.xi.Et quia poſt iudeos pᷣmo credentes q;'uis pau
ci fuerint:compatiue vocati ſunt gentiles: ideo ſubditur:
e ¶ Audite ⁊c᷑. Qui diſperſit iſrael.i.diſpergi permiſit ꝑ va
rias ſectas ⁊ erroꝛes. f ¶ Et congregabit eum. in vnitate
fidei catholice.⁊ nomine iſrael intelligitur quecũq; gẽs ad
fidem pꝛedeſtinata:vt dictum eſt ſupꝛa. g Redimet eniʒ
dominus iacob.ſanguine pꝛopꝛio. h ¶ Et liberabit eum
de manu potentioꝛis.i.demonis de quo ſcribitur Job.xli.

non eſt ſuper terram poteſtas que comparetur ei. i t

venient ⁊ laudabunt in monte ſyon.i.in eccleſia militan-
te ⁊ triumphante ſic nominata: vt dictum eſt ſupꝛa.
) M ꝛ

— ð

creſcẽs vel frugifer in

SEE

EEn per frumẽto vino ⁊ oleo.p que pabolice ĩtelligunk cũ iudei ducerent᷑ captiui in babylonẽ ?⁊ tranſirẽt iuxta
bona ſpualia que nõ capiunt᷑ ab hominibus niſi ſub ſimili ſepulchꝛũ rachel vox de ſepulchꝛo miraculoſe ꝓdiens
tudine coꝛpaliũ: ꝓpter qð ſcriptura veteris ac noui teſtam
ti freqᷓnter pabolice loquit᷑: ⁊ ẽ ibi ſenſus lr̃alis non ille qᷓ ꝑ
voces immediate ſignificat ſed qᷣ ꝑ res ſignifcatas intelligit

ducebant᷑:⁊ hoc dictũ poſui ſuꝑ geñ.xlviij.nõ aſſerẽdo
ſʒ tm referendo:qꝛ ficticium videtur:tum qꝛ diſſonat a

ſicut cũ dẽ Judicum a dicto euageliſte
nono:Jerũt ligna ad tuũ qꝛ nõ eſt veriſi
rãnũ ⁊c. Senſus lrat venient ⁊ laudabũt ĩ mon nolẽtis cõſolaꝛi ſup eis:qa 2mile quin tantuʒ
5ee arboꝛibus j te ſyon ⁊ ↄfluent ad bona no ſũt. Hec dic dñs: Quie müackeln hie
mitis hoibus: 2 ſicin dñi ſup frumto: vĩo ⁊ oleo ſcat vox tua a ploꝛatu ⁊ o/ vel ij. pal. vel ifi⸗
ꝓppoſito ꝑ frumẽtu; et fetu pecoꝝ ⁊ armentoꝝ culi tui a lachꝛymis:qꝛ eſt ne bulus libꝛi: in
vinũ intelligitur eu Eritqʒ aĩa eoꝝ q̃i hort irri merces operi tuo ait dñũs. quiblocis deſcri
chariſtie ſacramenu geiß: ct vltra m eſuriẽt. Tuc ¶Et rẽuertent de tra inimici bit deductio illo/
vlni feit: p oleů letabit vgo in choͤꝛo: iune· && ſpes nouiſſimiſ tuis ait aqe hruon: ge
gratia que in hoc ſa nes ⁊ ſenes ſimul. Et con dis ètreuertent᷑ filij tui àd ge ſoliciti ſcribe⸗

cramento ⁊ alijs con
fert: l ¶ Et fetu peco
rũ ⁊ armentoꝝ. i.mł
tiplicatõe fideliũ ſʒ ꝙ;

re ea que erãt ad
honoꝛẽ ipſoꝛum
t nolẽtis cõ

uertaʒ luctũ eoꝝ ĩ gaudiũ tfminos ſuoſ.Audiẽs audi
⁊ ↄſolaboꝛ eoſ:⁊ letiſicabo ui ephꝛaim trãſmigranteʒ

a doloꝛe ſuo. Et inebriäbo Caſtigaſti me dñe: ⁊ eruſi A oſolatie⸗

di pſal. lxxxxiiij. Et diam ſacerdotũ pinguedie tus ſũ qi iuuencuł'idomit buũana. 7 (ι
nos populus paſcue ⁊ ppls me bõis ad imple Cõũerte me:⁊ cõuertar:qꝛ non ſut.ſ. viuẽtes
eius ⁊ oues man eiuj bit ait dñs. Heẽc dicit dis tu dñs de meus. oͤſtqʒ pyti vita: ꝓpi qᷓ
uneh veren hi x i xcelſo audita e: la eni cõuertiſti me ẽgi penitẽ valt conſolaulo
res. m¶ Eritq; aia mẽtationis luc ⁊ fler:ra⸗ tiam: et poſtquaʒ oſtẽdiſti eſcat vox tua .
eoꝝ quaſi hoꝛtus ir chel ploꝛãtis ſilios ſuos:e᷑t mihi percuſſi femur meũ. qꝛẽ merces operi
riguus ex ſacramẽtis U 11 “ tuo. i.filijs tuis ꝗͥ

noue legis ex quibus ́— . dicunt᷑ ⁊ ſũt opa
aque gratie effluũt ĩ aiam. n ¶ Et vltra non eſuriẽt. iſud parentũ:p moꝛtẽ. n. illam repoꝛtauerũt martyrij hmiũ
ꝓpꝛie refert ad ſtatũ eccleſie triumphãtis vbi appetitus to/ qꝛ tamẽ moꝛientes qᷓ tũcũq; iuſti deſcendebant n⸗
taliter ſatiat. o ¶ Tunc letabit virgo.i.virgies. p ¶ In bu inferni:ideo ſubdit: b .

q¶¶Et couertã luctũ eoꝝ ĩ gaudiũ.pfectũ ⁊ eternũ. r ¶ Et
inebꝛiabo.i.implebo. s ¶ Animã ſacerdotũ pinguediĩe.i.
gloꝛie plenitudie:quia nõ gloꝛiant᷑ tm̃ de gloꝛia ꝓpꝛia: ſed
etiã illoꝝ qui ſaluati ſunt eoꝝ doctrina: ꝓpter qð vltra cj/ pueris occiſis qui dicebant eius filij ratione ſepulture:

duxit. c ¶Et eſt ſpes. Hic incipit verſus in hebꝛeo:⁊ ẽ

munes ſanctos dicunt᷑ habere aureolã. t ¶ Pec dicit. Pic vt dictũ eſt:h conſeq̃nter huius occaſione dat᷑ ſibi cõſo
latio de filijs ſuis ſic dictis ratiõe geniture.ephꝛaim.n.
nit illud quod reſpicit ep oꝛtũ:ꝛ coceptu: ibi Statue tibi. per quem intelligit᷑ regnum decem tribuum vt pꝛedem
eſt:deſcendit de rachel per ioſeph filium ſuum:⁊ de cõ

ↄñter ponunt᷑ aliqua ad icarnationẽ xpᷣi ꝑtinẽtia:a pᷣmo po

5y paſſionis effectũ:ibi In diebus illis. Pꝛima ĩ duaj:in par
tẽ pᷣncipalem ⁊ icidentalẽ:ibi Et eſt ſpes. Circa pꝛimũ ſcien uerſione illoꝝ: ad deum fit hic mentio cũ di: c ¶ Et ẽ
dũ ꝙ audita xpᷣi natiuitate herodes voluit eũ interficere: vt ſpes.ſ.future beatitudinis. d ¶ Mouiſſimis tuis.i.fili
habet᷑ Matth.ij.⁊ qꝛ nõ cognoſcebat eũ determiate: inter/ is tuis reſiduis. e ¶ Et rei
fecit oẽs pueros a bimatu ⁊ ifra:qui erãt in bethleem ⁊ fini terminos ſuos.i.ad eccleſiam militantem que ẽ termi/
bus ei vt dẽ ibidẽ: ⁊ tũc ipleta fuit hec ſcriptura ſᷣm ꝙ ex nus in pꝛeſenti vita:a triumphantem que eſt terminus
pꝛeſſe dicit ſanctus mattheus, ſpũſancto illuminat: ꝓpter
qð catholici eam aliter exponẽtes nimis iudaicant extoꝛte

tẽ omitto. Eſt igit ſenſus: v¶¶ Uox in excelſo audita ẽ. In
hebꝛeo habet᷑: ox in rama audita ẽ ſiẽ allegat matthe :ſʒ
ſciendũ ꝙ rama ẽ nomẽ equiuocũ:qꝛ vno modo ẽ ꝓpꝛium
nomẽ loci qui ẽ iuxta gabaa:⁊ eſt alio modo nomẽ appella poꝛe:⁊ ſubditur:in perſon
tiuũ:⁊ ſic ſignat excelſu:nõ põt aũt ̊ accipi put ẽ nomẽ ꝓ mundi conuertẽdoꝝ: h
pꝛiũ loci:qꝛ rama no eſt ppe bethleem:ſʒ bene diſtanj:⁊ per in captiuitatem. i
hierlm intermedia:⁊ iõ hieronymu tranſtulit nomẽ appel hebꝛeo habet᷑: Quaſi vitulus indomitus.⁊ nominatur
latiuũ dicẽs: x¶ In excelſo.ad deſignandũ magnitudinẽ ſic ille populus:qꝛ adoꝛabat vitulos aureos:ſᷣm illud
clamoꝛis mulieꝝ quaꝝ filij interficiebat. y Rachel plo
rantis filios ſuos.ᷣ rachel eni ſepulta fuit iuxta bethleem: vr ficdunt in eis. quos ad hoc fecit hieroboaʒ.iij. Re.xi.
habet gen.xxxv. a iõ dicebat᷑ mater ciuitatis bethleem ẽ to k ¶ Couerte me domine cõuertar.nõ.n. põt aliquis
tius territoꝛij: ſicut apud nos ſancti:quoꝝ coꝛpoꝛa requie-
ſcunt in eccleſijs dicunt patroni non ſolũ illaꝝ eccleſiarum Jo.vj. Nemo põt vẽire ad me niſi pater q miſit me tra
ſed etiã ciuitatũ ⁊ territoꝛij adiacentis: ⁊ ſic dicit᷑ ploꝛare in xerit eũ.io ſubdit: l p.n
filiabus ſuis.i.in matrib pueroꝝ:ſicut ⁊ ſancti dicunt᷑ com
pati afflictis quoꝝ ſũt patroni. Judei aũt aliqui dicunt ꝙ

tur circa finem mundi in conuerſione eoꝝ in generali.

ueniẽdo. mE Egi pẽi: ad te fructuoſe fuertẽdo. n
poſtꝙ oſtẽ mi.illuiando tenebꝛas erroꝛiſj mei.

fuit audita imploꝛando dei pietatẽ pꝛo illis qui captiui

. ni: ich t reuertent᷑ de terra iimi
choꝛo.ſ.angeloꝝ ad quoꝝ: ſocietates hoies aſſumuntur. ci iſta reuerſio fuit in xpᷣi reſurrectione:qꝛ tunc ſanctos
de inferno eduxit ⁊ i eius aſcenſione qñeos ad celeſtia

pars incidentalis:occaſione.n.conſolationis rachelis ᷣ

treuertẽtur filij.ſ.tui. f¶ Ad

in fuiuro:⁊ hoc fuit impletum partim in apoſtol alijſ
. e iudaicant exto ; credentibus ad pꝛedicationem xpᷣi ⁊ apoſtoloꝛum qᷓ
exponẽtes:quas expoſitiones ppter pꝛolixitatẽ ⁊ inutilita fuerunt de regno decem tribuum:⁊ perfectius implebi/

g ¶Audiens audiui ephꝛaim tranſmigrantem.q.d ex
tunc diſpoſui eum reuocare ad fidem competenti temꝰ
igam conuerſoꝛum ? in fine
Caſtiga.me. p flagellatõeʒ
Quaſi iuuenculus indomit. In
unmnlitant

pſal.cxiij. Similes illis fiant qui faciũt ea ⁊ omnes qͥ cõ

ad fidẽ xpᷣi vẽire:niſi gr̃a dei iᷣm pᷣueniẽte: ſᷣm ꝙ dicit

oſtqp. n. cõuer. me. tua gra pꝛe

itenu nnen
inthociin
Nincpienns

ölp
b

EEET
tynot U

T.
ficocepmu.

nidttinduas
Podinn
Cncdp⸗
ſobdit fide
tanorci!
Circaprn
titdipo
ull /
NN rop e
ugnm h⸗
Girmn
Guetl
n Ch
1 CDne⸗
Aus anbulaſti

Mtyheeen

Peenbi pahn
gugambolant.
ſpeonlgetlocu
coſenſug

tonizadhul
Exonappurn
lenti piao⸗

Hpinatint 0.

ierintan

uumilgena
ilrnoſtinh

ſmoamorn
frarun bäan

gerdocer
nnuad ſide.

feeaqregir,
honori n
3Etnolads
ſolui cilr

büng 1

non ſit hlin
Nitipitn dpe⸗
Pbct conſolen
dii. 4
Kuportunt
ginorogr
moiſflisne
diantrſi⸗
Clendeban
rtoenint
Neeunt un
nicvs c lſi
loin bubinri
lontsuchelibo
vne ſuluure
nedak ibi
reehuimn
um Npndin
un ſum e
dcde tUS
Dollmiarus
ſfiali fl⸗
umtenpeee
tanceckunm
momt
inapoſtbu
efnun
vnerrn

ritũ. t ¶ Adhuc

Hieremie · xxxj.

cuſſi femur meũ paſſiõej meas refrenãdo. p¶ Cõfuſu)
ſũ.de hoc ꝙ tam diu te puocaui:⁊ ſubdit᷑ miſericoꝛdia
dei recipientis cũ dꝛ: q¶¶ Si filꝰ honoꝛa.mi:ephꝛaiʒ.
⁊ ponit᷑ h ſi ꝓ qꝛ:quia quilibet reuretẽs ad deũ veracii

efficit᷑ honoꝛabilis in ↄſpectu eius. ¶ Si puer delica
tuj. In hebꝛeo ha
betur.¶ Solatio⸗
ſus.i materia ſo·Lonfuſus ſũ ⁊ erubui qm̃
larh⸗ Hzill⸗ Ac ſuſtinui oppꝛobꝛiuʒ adole
ſup vno peccato- ſcẽtie mee. Si filiůs hono-
re penitẽtiã agẽéte rabiliſ mihi ephꝛaim:ſi puᷣ
8 Quia exquo er ðvðᷣlicatus: quᷣia exquo lo
locutus ſũ de eo. cutus ſũ ð eo:àdhuc recoꝛ

ocãdo - . =
neuocdaacme qaboꝛ eius. Icircò cõtur⸗

bata ſũt viſcera mea ſuper
eũ:miſerãs miſeraboꝛ eiuſ
ait dñis. Statue tibi ſpecu⸗
lã:pone tibi amaritudines

recoꝛdaboꝛ eius.
dãdo ſibi pᷣmiuʒ.
v¶ Iccirco tur⸗
bata ſunt.i.pieta
te ↄmota. Uiſce/

ra mea ſup eum. Dirigẽ coꝛ tuũ iĩ viã rectã:.
x¶ Statue tibi. qua abulaſti. Reuertẽ ?go
Hicaiter agi de irlreuertere ad ciuitateſ tu
ecetu: d ag ſſtas. Aſqzqůo delitijs
uidit᷑ in duas: da ARO .d. „
ſno delcribitur diſſolueriſ ſilia vaga:ui
conceptio: “ a creauit dñis nouũ ſupꝑ ter

Lirca pmu pmir Hẽc dic dñs exercituũ de
E diſpoſiti iſrl: Adhuc dicẽt v̈bũ iſtð ĩ
tit᷑ diſpoſitio po- UrEA
puli ad xpᷣm que
eſt vera peniten⸗ . . ⸗
tia ſᷣm ꝙ Joh.ei p̃curſoꝛ diẽ Matth̊.iij. Penitentiam
agite:appꝛopinquabit.n.regnũ celoꝝ.⁊ iytũ ad hoc dẽ
x¶ Statue tibi ſpeculam.i.exploꝛado ꝓpꝛiam conſciẽ

tiam. y¶ Pone tibi amaritudies.i.cotritionis dolo/

rẽ. 3̊¶ Dirige coꝛ tuum in viã rectã.ſ.iuſticie. a¶ In
qua ambulaſti.in patribꝰantids qui fuerũt iuſti. Rab.
ſa. vicit ꝙ hec eſt vera lr̃a hebꝛaica.Statue tibi ſpeculã
Põe tibi palmas.Dirige coꝛ tuũ tibi in viam rectã: in
qua ambulaui.qð ſic pot exponi.Statue tibi ſpeculaʒ.
ſpecula eſt locus altus vnde põt alonge quis videre: eſt
ergo ſenſus:Statue tibi ſpeculã.q.d.myſteriũ incarna/
tionis adhuc longe diſtat:ſiẽ dẽ in pᷣncipio huius c.Lõ
ge dñs apparuit mihi. Pone tibi palmas.ↄſiderando ĩ
nocentũ victoꝛias d palmam martyrij obtinuerũt titu
lo xp̃ᷣi nati:vt dẽm eſt parte pᷣcedenti.q.d.iſte palme er̃t
ſignũ natiuitatis xpᷣi implete.Dirige coꝛ tuũ in viam re
ctam.i.legem euangelicam que nullaʒ patit᷑ diſtoꝛſiõeʒ:

ſiẽ lex moſaica patiebat᷑:q pꝑmittebat libellũ repudij =

vſuras cum extraneij:deute.xxiij.⁊.xxiii. In q̃ ãbula⸗
ui.ĩ natura hũana aſſũꝑta:ſᷣm ꝙ oꝛ Act.pᷣmo.Cepit ie
ſus facere ⁊ docere. b¶ Reuertere virgo iſrl.i.plebs pᷣ
deſtinata ad fidẽ. c¶¶Ad ciuitates tuas iſtas i. ad ec-
cleſiam militantẽ ⁊ triũphantẽ q̃ ciuitates dicunt᷑ in ve
teri ⁊ nouo teſtamẽto:vt dictũ ẽ ſupꝛa. O ¶ ſq;quo
delitijs diſſolueris. carnalit viuẽdo. e¶ Vilia vaga. p
diuerſa vicia. ſ ¶ Quia creauit dñs nouũ.i.incarnati
onis m
certitudinẽ ꝓphetie:⁊ ponit᷑ ibi qꝛ tãq; redditiuũ cauſe
reſpectu pꝛecedẽtis ſnie.q.d.debet dimitti vita carnalis
adueniẽte xpᷣi icarnatione:⁊ inchoari ſpũalis. g ¶ Fe⸗
mina circũdabit virũ.qð fuit impletũ in maria q̃ xᷣm
virũ ꝑfectũ ſcientijs ⁊ virtutibus ab inſtanti incarnati/

iũ: 2 loquit᷑ de futuro ꝑ modũ pᷣteriti ꝓpt

onis in vtero ſuo circũdedit. h¶ Dec dicit. Hic oñter põi
tur dilatatio fidei xp̃iane q̃ ſecuta eſt ad xpᷣi conceptũ ⁊ oꝛ
tũ cũ di: i ¶ Adhuc ⁊c. iuda.noie iude itelligit ois vere cõ
fitens deũ ad lr̃am:etiam ſᷣm diſpoſitiones hebꝛeoꝝ vt de⸗

claratum eſt.S.xxiiij.⁊ ſic terra iuda ẽ terra credentiũ xym
⁊ confitentiü.
eonuertero captiuita
tẽ eoꝝ.de fuitute pec
cati ad gfe libertateʒ.
¶ Benegicat ti. do.
plchꝛitudo iuſticie ⁊c
ſic.n.oꝛant fideles vt
ecclia que eſt pulchꝛi
tudo iuſticie ⁊ mõ) ſã
ctus multiplicet᷑ etiaʒ
bõis ſpũalibus ⁊ tpa
libus:q̃ multiplcatio
in ſacra ſcriptura fre
quẽt᷑ dĩ dei bñdictio.
m¶ Et hitabũt ĩ eo
i.in ecclia que dicit᷑
mons ſcũs: vt habet᷑
ſupꝛa.c.ij. n ¶ Ju⸗
das.i.qlibet fideliꝰ cõ
fitẽs xpʒ vt dictum ẽ

tra iuda ⁊ in vꝛbibus eius
cuũz ↄuertero captiuitatem

eoꝛuʒ. Benẽdicat tibi dñs
pulchꝛitudo iuſticie:monſ
ſcũs.Et hitabũt ĩ eo iũdas
èt oẽs ciuitateſ e ſil àgrico
le ⁊ minãtes gregelſ:qa ine/
bꝛiaui aĩam laſſa:⁊ oẽʒ ani
mã eſurientẽ ſaturaui:ideò
qᷓi ð ſõno ſuſcitatus ſum et
vidi:ẽt ſomnꝰ me dulc mi/
hi. Eccè dies veniunt dicit
dñs:ẽt ſemiabo domũ iſrl
⁊ domũ iuda ſſemie hoiuʒ
⁊ ſemĩe iumtoꝝ.Et ſicut vi
gilaui ſup eos vt euellerẽ ⁊

ðmolirer ⁊ diſſiparẽ ⁊ diſ/

pderẽ ⁊ affligereʒ:ſic uigila
bo ſup eos vt ediſicẽ ⁊ plã

tẽ ait dñs. In dièbillis nõ

Et oes ciuita.i.fi

deles:qꝛ ponit᷑ h cõti-
nẽs ꝓ ↄtẽto:ſic freqͥni
accipit᷑ ciuita p pplo
i ea ↄtẽto:ſic cũ dꝛ tał
ciuitas fec hꝰ. p¶¶ A
gricole ⁊ minãte gre
ges.i.paftoꝛej eccleſie
maioꝛes ⁊ mioꝛes la-
boꝛantes iĩ agro dñico ⁊ gregẽ dñi paſcentes. q ¶ ¶ Quia in

bꝛiaui.i.gr̃a repleui: r ¶ Animã laſſã.i.pꝛius ſub peccato
afflictam. s¶¶ Ideo quaſi de ſomno ſuſcitatus ſũ.verbũ ẽ

hieremie qᷣ de tribulatoibus quas viderat venturas ſuꝑ po

pulũ ſuũ fuerat quaſi ſomno depᷣſſus:ſed audita redẽptiõe
fienda ꝑ xpᷣm fuit q̃i excitat᷑:ſic de iacob dẽ Geñ.xlv. Qua
ſi de graui ſõno euigilãs ⁊c.audito ꝙ ioſeph fili ſuꝰ adhuc
viueret. t¶¶ Et ſomnus me dulcis mihi.i.verſus in dulce
dinẽ ꝓpter conſolationẽ ſuꝑuenientẽ. v¶ Ecce dies veni/
unt.i:tempPꝰnoui teſtamẽti quod dẽ dieſ.ad Ro.xiij. Nox pᷣ

ceſſit dies aũt appꝛopinqbit. x

Et ſemiabo vomũ iſrael

⁊c..i.eccleſiam q ẽ domus credentiũ ⁊ ↄfitentium xpᷣm.
y¶ Seie hoi.⁊ ſeie iumẽ.i.ſapientũ ⁊ ſimpliciũ:⁊ hoc mo
do etiã exponit Ra.ſa.⁊ ĩ ecclia videm ſimplices ſapiẽtibꝰ

pꝓmixtos ⁊ multiplicatos.põt etiã hoc ĩtelligi ſpalit᷑ de cre/
dentibus ex iudeis:quoꝝ aliq fuerũt ſapiẽtes ⁊ lr̃ati etiaʒ a

pncipio:ſicut nathanael ⁊ paulus ⁊ plres alij:⁊ aliqꝗ ſimpli
ces:vt petrus andreas ⁊ matthe:⁊ circa finem mũdi adhuc
magis multiplicabunt᷑ credẽtes de iudeis ſimplices ⁊ littera
ti. 3 C Et ſicut vigi.ſuꝑ eos ⁊c.lin captiuitate babylonica

romanoꝝ. a ¶ Sic vigilab

qð impletu eſt in his qui iam credid
implebit᷑ in credituris ate iudiciũ. b

o ſuper eos vt ediſicẽ ⁊ plãtẽ
it in xpm:⁊æ ampli
¶ I'n Rrillis, DVic

ponit᷑ effcũs paſſionis xpᷣi. Currebat.n.tpe hieremie iſtõ ꝓ
uerbiũ apud iudeos de filijs ꝓ peccato parentũ punitij. Pa
tres comederũt vuam acerbã ⁊c᷑.⁊ iſtud durauit a pncipio
mũdi vſq; ad paſſionẽ xpᷣi:qꝛ ꝓ peccato pᷣmoꝝ ꝑentuʒ oẽs
deſcẽdebat ad iĩfernũ:ſʒ ĩ paſſioe xpi qᷓ apta ẽ ianua celi:illa
punitio ẽ amota:⁊ iõ ꝓuerbiũ iſtõ nõ dʒ locũ i illis ꝗᷣſci ſũt
mẽbꝛa xpᷣi ꝑ baptiſmũ:ãte vo paſſionẽ xpᷣi ꝑ circũciſionẽ li
berati a peccato oꝛiginali:ibi deſcẽdebãt ⁊ oẽs qtũcũq; iu
ſti:õ dicitur: b In dieb illis ⁊c. Iſed vnubauiſ in ini

5

qtate ſua moꝛiet᷑.i.p iniquitate ſua dãnabit᷑ pena eterna:ſʒ

pena tempoꝛali aliqñ puniunt filij ꝓ parentibus ſᷣm oꝛdine

iuſticie inquãtũ ſũt qdam rej vel pars Rerein. b ¶ Ecce di

es. Pic ↄñter ponũt quedã ꝑtinẽtia ad legis euangelice dati
onẽ:⁊ qꝛ leges ciuitatib ponunt᷑:iõ ponit᷑ pᷣmo huĩ legis la⸗
tio:⁊ꝛ ciuitatis fideliũ
edificatio:ibi Ecce di
es. Circa pmum dẽ:
biEcce oic)venlet..
tpa noui teſtamenti.
c ¶ Et feriaʒ do.iſrl
domui iuda.i.fide/

dicẽt vltra:pꝛes comedefr̃t
vuã acerbã:⁊ dẽtes filio ꝝ
obſtupuerũt:ſʒ vnuſqſq; ĩ
iiqtate ſua moꝛiet᷑.Ois hõ

libus xpᷣʒʒ confitẽtib? q comederit vuã acerbam
generalit᷑:⁊ credẽtibꝰ bſtupeſcẽt dẽ Ecc?
de iudeis ſpaliter ſᷣm obſtupelcet deies e. cce
ꝙ dẽ Act. xij. de inge dies veniet dic dñs: fèriã

domui iſri ⁊ domui iuda

is: Uobij opoꝛtebit b de II 7
fêd'nouũ:Nõn ſᷣm pactuʒ

mũ lod verbũ dei ⁊c

d ¶ Fedus nouuʒ.i. qð pepigi cũ pꝛibus vꝛis ĩ
legẽ nouaʒ:lex.n. fre/ „Æ☚ e n Penn
en vereri tentanẽ die qᷓ apphẽdi manũ eoꝛuʒ

vt educerẽ eoſ ð fra egypti
pactũ qð irritũ fecerunt: ẽᷣt
ego dñatus ſũ eoꝝ dic dñſ
ſed hoc erit pactũ qð feriã
cũ domo iſrl. Poͤſt dies il

to vocat᷑ feda pactũ.
e ¶ Nõ ſcom pactuʒ
quod pepigi cũ pꝛib
veſtris.qꝛ illa lex fuit
timoꝛii:iſta aũt amo
ris. f ¶ In die qᷓ ap-

pehendi c i. in tem los dic dñs:dabò legẽ me-
Horiu Ared eg am ĩ viſceribꝰeoꝝ ⁊ ĩ coꝛde
Pro data fult lexin. eoꝝ ſcribã eã:⁊ ero eis ĩ de

um:⁊ ipi erũt mihi in pph̊

te ſynai:vt patʒ ĩexo. ne⸗ pot.
. nõ docebit vltra vir pxi/

aen quod irri
tũ fecerũt.ipᷣm multi
pliciter traſgrediẽdo

₰☛

vt pʒ in libꝛis iudicũ regũ a ꝑal. h ¶ Et ego dominat ſuʒ

eoꝝ.ꝓ tranſgreſſionibus eos puniẽdo:⁊ ſbdit᷑ conditio no
ue legis cũ dꝛ:Sed hoc erit ⁊c. i ¶ Poſt dies illos.i poſt
curſuʒ veteris teſtamẽti. k ¶ Dabo legẽ meã in viſceribuj
eoꝝ ⁊c.qꝛ xpᷣs legẽ euangelicã nõ ſcripſit in pellibus vel ta-
bulis materialibus:ſʒ in hũanij coꝛdibus ⁊ potiſſime qñ ſu
per credentes miſit ſpiritũſanctũ in die pentecoſtes:iõ ſbdit
I¶ Zt nõ doce. vltra vir pꝛoxi.ſuũ ⁊c᷑.qꝛ illi oẽs imediate
a deo fuerũt edocti de ꝑtinentibus ad legẽ nouã: ⁊ poſtea
multi alij ſancti habuerũt ſcientiam a deo infuſam:⁊ ſi iſtò
gener alit᷑ intelligat᷑:ad ſtatum triũphantis ecclie refert᷑: vbi
oẽs imediate vidẽt diuinam eẽntiam. m 6 Pec di. do.
dat ſolẽ i lumine diei ⁊c̃.oꝛdinate diſponẽs oĩia. n Si
fecerint leges iſte.reb naturaliba me impoſite.q.d.ſiẽ ſunt
ſtabiles ita fideles ſtabũt coꝛã me:qð ꝑfecte implet᷑ in ecclia
triumphante. o ¶ Si mẽſurari poterũt ⁊c̃.i.ſicut nõ pñt
mẽſurari:ſic nõ abijciam vniuerſũ ſemẽ iſrl:qꝛ aliqui ia ſũt

vocati ad fidem a tempoꝛe xpᷣi:⁊ plenius vocabunt᷑ alij cirꝰ
ca finẽ mundi. p ¶ Ecce dies. Hic ↄñter agit᷑ de ciuitatis
edificatione: ⁊ ſm ꝙ dicit h Ra.ſa.⁊ bene qᷓtũ ad hoc: non
põt intelligi de edificationibus factis ꝑ ſalomonẽ ⁊ neemiã

qꝛ nõ fuerũt tante amplitudis ſiẽ iſta deſcribit Item qꝛ ĩ fi-
ne dꝛ: Sanctũ domini nõ euellet᷑:⁊ nõ deſtruet᷑ vltra imppe
tuũ. Ciuitas aũt edificata ꝑ ſalomonẽ fuit deſtructa ꝑ chal
deos ⁊ templũ ĩ ea exiſtẽs:⁊ ciuitatẽ reedificatã ꝑ neemiã ⁊
templũ deſtruxerũt romani: ⁊ iõ dicit q; hieremias loquit᷑
de reedificatione hierlm ⁊ tẽpli in aduẽtu meſſie:quo tem/
oꝛe expectãt iudei hierłʒ ⁊ tẽplũ a deo reedificari materia/
iter multo pᷣcioſius ⁊ latius q; vnquã fuerit:ſʒ hoc dictum
fundat ſup erroneũ fũdamẽtũ.ſꝙ aduẽtus xpᷣi ſit futurus:
dliam tranſit in pꝛeteritũ: ꝓpt qð hieronymus ⁊ alij expo

nẽ lune ⁊ ſtellaꝝ in lumine

filij dei ſũt.⁊ a

diẽ hugo floꝛiacẽſis ⁊ alij hiſioꝛiograph ñ en
extra hieruſalẽ ꝑ romanos deſtructã: vt pʒ Joh. xix et

ſitoꝛes noſtri dicũt ꝙ nõ põt intelligi ad lr̃aʒ de edifica⸗
tiõe hieruſalẽ material:ſʒ ſpũalis que edificata ẽ a xpᷣo
ex viuis lapidib.ſ.xpᷣi fidelibꝰ: ʒ qð dicit᷑ Apoca.xxj.
Uidi ciuitatẽ ſcãm hieruſalẽ ⁊c.cuius edificatio hic xꝑa

bolice deſcribit: p ¶ Ecce dies venient.i.tẽpuj noui te

ſtamẽti. Et edifi/-
. „ LCcabitur ciuitas.i.
