filij ioſie oñs dixit hieremie illud qð ſequitur in hoc caplo
c l tibi vin. ⁊ ca. ⁊ po.eaſ ĩ collo tuo:⁊ ꝙ poꝛtauit eas
a pn-äipio regni ioachi filij ioſie vſq; ad quartum ãnum ſe/

dechie in quo ananias abſtulit eas de collo hieremie ⁊ fre

git:vt hahet᷑ capitulo ſequenti. Si auteʒ dicatur ꝙ hoc vi

detur deriſibile ꝙ hieremias poꝛtaret cathenaſ in collo ſuo

tanto cſe⸗ ſ.quindeciʒ ãnis:pot dici ꝙ ꝓphete dñi talia gra
uia ⁊ alijs deriſibilia legunt᷑ feciſſe de mãdato dñi:ſicut exe

chiel doꝛmiuit ſuꝑ lat ſuũ ſiniſtrũ.cccxc.diebus ⁊ iteꝝ.xl.

dieb' ſup lat᷑ dextrũ abſq; cõuerſide de latere in lat:vt ha
bet ecechielis quarto.⁊ ſimiliter eſaiaſ iuit nud ⁊ diſcalcia

ciuitatẽ iſtã:⁊ aduerſus ter

I collo tuo:&t mitteſ eaſ ad

2 iumẽta q̃ ſũt ſupꝑ faciẽ tre

¶Liber

tus tribus annis ſcõm hebꝛeos:ſcòm alioſ vero tribus

diebus vt dictum fuit eſaie.xx.qð erat ſatis graue ⁊ de

riſibile tanto homini qui erat de regio genere. Igitur

ſm iſtam ſententiam pꝛeſens capitulum ſic diuiditur:

qꝛ pꝛimo ponit᷑ dei pꝛeceptum de cathenis fiendis:⁊ de

ipſis mittẽdis:ibi
Et mitteſ eas. Cir
da ſem eſt bũ iſtud ad hie ca benun. gani
Rennbn ⸗
reimz a dno dices . col oz. etcihio re
cit dñs ad me.Fac tibi vin gni loachim.qui
cula ⁊ cathẽaſ ⁊ pones eaſ regnauit vndeciʒ

annis. quarto re/

= 3 gum. xxiiij. Fac ti
regez edo ꝛ ad regẽ moah emi mia v catbe⸗
⁊ ad regẽ ſilioꝝ ãmõ ⁊ ad nas. iſte cathene
regẽ tyri ad regẽ ſidonis ĩ erant lignee. jm
ſranu nũcioꝝ ꝗ venerunt ꝓꝙ habet caplo ſe
ſerk chiã regẽ in duẽti: ⁊ io partes
ierlin ad ſedechiã regẽ iu õ

.T. / . g
da:&t pcipieſ eiſ vt ad dños culis adinuicem

ſuos loquant᷑. Hec dic do adiungebantur:
minus exercituuʒ deuſ iſrk d UI Et mittes.
Hec dicetis ad dominos Hichonit heeptũ
vr̃os. Egoò ſeci frã ⁊ hoĩeſ narũ: æ pmo pꝛe/

cipit᷑ hec miſſio:

ĩſoꝛtitudine mea mag:⁊ in a ſubdit miſſiõis
bꝛachio meo extẽto.èt di rõ:ibi Et pᷣcipies
Lirca p“ dẽ: Et

eã ei ꝗ placuit ĩ oculis me mittes eas ac
. . ttes eas ad re-
is: Et nunc itaq; ego dedi gẽ ed ac᷑. a ſeqᷣt:
oẽs terras iſtas in manu e nu.i
. emauz: f(Mücio

S ruſalem ad ſede-
chiam. De cauſa huius aduentus dicunt expoſitoꝛes
noſtri ꝙ venerunt ad ſedechiam ad tractandum cũ eo
qualiter poſſent rebellare regi babylonis ⁊ de eius tri
buto ſe expedire:⁊ littera ſequens ad hoc concoꝛdat:in
qua hieremias monet iſtos reges ⁊ ſedechiam vt non
rebellent regi babylonis ſed magiſ ei ſeruient ſub tribu
to. Ra.ſa.cum hoc addit aliam cauſam dicens ꝙ ſede/
chias quarto anno regni ſui iuit in babyloneʒ: vt habe

tur infra.lj.ad poꝛtandum exenia regi babylonis qui
fecerat eum regem: vt habetur quarto reguʒ.xxiiij. Et
tunc rex babyloniſ pꝛefecit eũ quinq; regibus hic nomi

natis:vt ab illis acciperet tributũ in babylonẽ cuʒ ſuo
mittendũ: ideo quado redijt ſedechias in hieruſalem
miſerunt iſti quinque reges nũcios ad eum eo ꝙ erat in
ſtitutus de nouo ad recipiendũ eꝛoũ tributũ:⁊ tunc vt
dicũt expoſitoꝛes noſtri habuerũt inuicẽ tractatum de

rebellione ⁊ tributi negatione:eo ꝙ iſti quinq; reges
etiã ſedechias libertatẽ deſiderabat. verũtñ ſedechias
nõ rebellauit aperte vſq; ad octaum ãnuũ regni ſui vt

dicit ioſephus:in talibus enim negotijs ponit magnus
tempoꝛis tractus: ſed tunc confidens de auxilo regis

egypti ⁊ foꝛte iſtoꝝ quinq; reguʒ aperte rebellauit ⁊ tri

butum regi babylonis negauit. g ¶ Et pꝛecipies.hic
conſequenter ponitur dicte miſſionis ratio q̃ eſt vt pꝛo
pheta nõ ſolũ vbo: ſed etiã ſẽſibili ſigno ſignificaret eis
ꝙ ſi rebellarẽt male ↄtigeret ipſis:⁊ patet Ir̃a excepij ali
quib que exponẽtur: h¶ Ego feci trã ⁊c.ĩ foꝛtitudine
mea magna:quia ad opus creationis requiritur viri
infinita. Eroedi eã ei qͥ placuit in oculis meis. no

eſt per hoc intelligendũ ꝙ nabuc. haberet gratiã gratũ

n manu. i. p

rũ q venerũt hie

fingedärtee
Wones d
vighe⸗
diuinolq
rabathat
Etſoni
golckitti
ſepiiwiſ
(um
ſolubunye

ruig wlu⸗
iui: 10Etnma

lſcoo goluins⸗

iitiboſtisöno

Nonicd inolatis

1 Ueldefaci
Mpoſck iſt
Roſctne ani
uſllin erho

nizy geleban

Aaͤlagze

glbit co

do/ chptllntag

einn
E Oini;

iſimnnlg t
Pbribato mn
Ss

nigfinlut
fntnie
Eniitil
Capämunr
nÿgenti
u ucen
Nſochin an
munepntr
mii fart
iſalgicahe
mu.ſaaghen
enlgne
Pbebe agn
ginenſön
eax ubllii
culs aCnun
lungtan
(Emi.
deponttöci
Nmiſioe ante
mirznont
cgt he miſio
lbchi nſi⸗
ſcibien
iap' ni⸗
Mnun
nig MNie
grenmthe
ſalen A
t apolitni
nncomc
34deels
cconedrdarin
Wham N
wimnſcban
ndeſ
NNb

nonge
ſegbospe

Hbabſcigſ
nbabſin 6

facientem ſiue ſanctificantem cũ eſſet infidelis ⁊ idola⸗

tra:ſʒ hoc dẽ qꝛ de indifferẽter bois ⁊ malis dat bona
temporalia ꝓut ſibi plac

et. a

executoꝛ diuine iuſticie:vt ſupra dictũ ẽ.xxv. b ¶ In

ſup ⁊ beſtijs agri dedi ei. dicit ra.ſa.ꝙ hoc dĩ eo na

buc. leo oꝛ n
quarto caplo:q ẽ
rex aĩaliũ. cEt
ſeruient ei oẽs gẽ
tes. hyperbole eſt
ad deſignandum

multitudinẽ ſui i/
eri: d ¶Et
io eð.ſ.euuũmar

dach: e Erc
lio e'. ſ. balthaſar

in quo defecit re⸗
gnum bab ylonie
dañ. V: iõ ſubdit᷑:
¶ Donec ueniat
tpᷣs.ſ.punitionis

terre eiꝰ ⁊ ipſius.

Cetera patẽt vſe
ibi: g ¶ Uos er
go nolite audire
ꝓphetas vr̃os. qᷣ
fingebãt ſe haber
viſiones a deo in
vigilia: Et
diuinoſ.q cõiectu
rabat ꝑ aſtra:
i ¶ Et ſoniatoꝛeſ.
q dicebãt ſe habe
re viſioes ĩ ſõno:
k ¶ Et augures.
q̃ diuinabant per
garritũ ⁊ volatuz
auiũ: l ¶ Et ma
leficos.q diuina-⸗
bãt i hoſtüs dðmo
monib' imolatis
m¶ Ut loge faci
ant voj ⁊c. iſtõ vt
dẽ ↄſecutiue ⁊ nõ
cauſaliter: ex hoc
eniʒ ꝙ credebant
talibꝰ mẽdacijs re
bellabãt: ad qð ſe
q̃bat᷑ eoꝝ deſtruꝰ
ctio ⁊ captiuitas
Cetera patẽt vſqʒ
ibi: dimitta
Ai erra ſaa 1
ub tributo regis
babylont egis

Et ad ſedechi
aʒ· Pic ↄſequeni
ponitur ꝓphetia
3 ſedechiã ⁊æ eius
pplm quã pᷣdix/

rat hieremias vt patet ſuperiuſ in pluribus locis:ſʒ hic
eã repetit loquendo nuncijs regualcon⸗
hic ra.ſa. pater ſnia vſq; ibi: p ¶ To
falſoꝝ:vt patet ex ſequentibꝰ. q

pꝓphetaxꝝ.

nabuchodonoſoꝛ regiſ ba

bylonis:ſèrui mei. Inſůp

beſtias agri dedi ei:vt ſer

uiãt illi. Et ſeruiẽt ei oẽs gẽ
tes:èt filio ep t nlio ſilij ei
donec veniat tpᷣs fre ei ⁊
ipſu. Et ſeruiẽt ei gẽteſ mul
te ⁊ reges magni. Gẽs aũt

⁊ regnũ qð ñ ſuierit nabu/
chodonoſoꝛ regi babylõiſ

⁊ q cunq; ñ curuaueri col/
lũſuũ ſub iugo regil baby
lonis:ĩ gladio ⁊ ĩ fame ⁊ in
peſte viſitabo ſuꝑ gẽtẽ illã
ait dñs: donec cõſumã eoſ
in manu eõ. Aͤs ergo no
lite audire ꝓphas vꝛos:᷑t
diuinoſ:è᷑t ſõniatoꝛeſ:ẽt au

gures:&t maleficos ꝗ dicũt

vobis:nõ ſeruietis regi ba
bylõis:qꝛ mẽdaciũ ꝓphe/
tãt vobiſ:ũt lõge ſaciãt voſ
ðᷣ fra vr̃a:⁊ eijciãt voſ ⁊ pe/
reatis. Hoꝛꝛo gẽs q̃ ſubie

cerit ceruicẽ ſuaʒ ſub iugo
regis babylonis ⁊ ſuierit
ei:dimittã eã in tra ſua diẽ
dñs:⁊ colet eã ⁊ habitabit
i ea.Et ad ſedechiã regẽ iu

da:locurſũ ſcdᷣʒ oĩa verba
hec dicẽs: Subijcite colla

vfa ſub iugo regi babylo
nis: ⁊ huite ei ⁊ pplo e:⁊z-
viuetis.Quar̃ moꝛiemi tu

⁊ ppls tu gladio ⁊ ſame ?æ
peſte:ſicẽ locut ẽ dñſad gẽ

ltẽq̃ huir̃ noluẽit regi baby
lõis: Nlite audire pᷣba ꝓ
phetaꝝ dicẽtiuʒ vobis:nõ
fuietis regi babylonis:qꝛ .
mẽdaciũ ipſi loquũt vobil pᷣncipio rgni ſedechie

: ſcoͤm ꝙ diẽ
te audire vba
¶Ut e

ciãt vos.li vt tenet᷑ hic ↄſecutiue ⁊ nõ cauſalit:vt ſupꝛa

ocm̃ eſt: ⁊ p la vſq; ibi: r ¶ Et ſi ꝓphete ſunt. ſ. dei

.
.

erui mei.erat eniz

8 ¶Occurãt dno. pces efficaces ei poꝛrigẽdo: vñ in hebꝛeo
habet: Depᷣcent oñm exercituũ vt nõ veniant ⁊c᷑.i.vt vaſa

que remanſerunt in domo dñni nõ poꝛtent᷑ in babylonẽ: ſiẽ
⁊tata in traſmigratioe ieconie:que tñ poꝛ
icit ons exercituũ ad co

illa que fuerũt

tabunt:iõ ſubdit: t ¶ Quia hec d

OOQ non mili eos ait dñs ⁊

ipſi ꝓphant ĩ noiemeo mẽ
dacit᷑:t eijciãt vos ⁊ peat

tã voſ qᷓ; ꝓphe ꝗ vaticinãt
vobis.Et ad ſacerdotes ⁊

ad ppł&̊ iſtũ locur ſũ dicẽſ:

Hec dic̃ dñs:Nolite audi
re pᷣba pphaꝝ vioꝝ ꝗ pꝛo

phetãt vobis dicẽtes: ecce

vaſa dni reuertẽtur ð baby
lõe nũc ciio. Mẽdaciũ.n.

ꝓphetãt vobis. Nolite er/
go audire eos ſʒ huite regi

babylõis ut viuatiſ. Qua

re dat hec ciuitaſ i ſolitudi
nẽ: Et ſi ꝓphete ſt ⁊ ẽ ᷣbũ
dñi ĩ eis occurãt dño exer/
cituũ:vt nõ veniãat vaſa q̃ ð
relicia fuerũt in domo dñi
⁊ ĩ domo regis iuda ⁊i hie

ruſalẽ i babylonem. Quia

hec dic dñs exercituuʒ ad
colunas: èt ad mare ẽt ad
baſeſ et ad reliq̃ vaſoꝝ q̃ re
mãſerũt ĩ ciuitate hac:qͥ nõ

tulit nabuchodonoſoꝛ rex

babyloõiſ cũ traſteret iecho
niã filiũ ioachimn regẽ iuda
de hierlʒ ĩ babylonẽ ⁊ oẽſ

optimates iuda ⁊ hierlin.
Qꝛ hec dicit dñſ exercituũ
de iſrl!: ad vaſa q̃ derelicta
ſi ĩ domo dñi ⁊ ĩ domo re-⸗
giſiuda c bierlj. In baby

lonẽ trãſferent᷑:cᷣt ibi erunt

vſq; ad diem viſitationis

ſue dicit dñs. Et afferri fa/
ciam ea: ⁊ reſtitui in loco
Z factũ ẽ ĩ ãno illo in

lũnas.ſ.duaſ magnaſ
Zualde l sc .
rant in porticu :
vEad

erant valde curioſe:
vt patet tertio reguz
iõ vero iſta hic expꝛi

mũtur in ſpeciali qꝛ

erant valde notabilia
cetera aũt dicta ſunt
in generali cũ ſubdit᷑:
Et reliqua vaſoꝛum

c⁊c̃.de oib in fine con

bylonẽ trãſferent. qd

fuit impletũ capto ſe

dechia rege:vt habet᷑

quarto regũ vltimo:
25 Acblaui vſq;
diẽ vi. ſue. ſ. ad tpᷣſ

cyri qᷣ ĩ oncipo regni

ſui dedit licentiã inde

is redeundi ⁊ reedifi/
candi tẽplũ:⁊ vaſa q̃

fuer̃t ibabylonẽ poꝛꝰ

tata:fecit ĩ hierlm re/
poꝛtari: vt hẽt᷑ eſdre
p'. Ka. XXVIII.
Tfactũ eſt.
BVHic oↄſequẽ
etat ana

P
niã falſu pphetã:⁊ di

uidit᷑ in duaſ:qꝛ pᷣmo

phetia ananie põit᷑
2 a dno reprobatur:
ibi Et factũ ẽ. Pꝛima

ĩ duas:qꝛ pmo anani

5 phetat verbo: ?

tulit. Pꝛima adhuc ĩ

duas:qꝛ pꝛimo ponit᷑

phetia ananie:? re

ponſio hieremie: ibi

Et dixit. Circa pmũ
notat tps cũ dicitur:
in anno illo.ſ.quarto
ãano ſedechie quo ve-
nerunt nuncij regum
ag ipſum ſecundũ ꝙ

ſubditur poſt:In an⸗

no quarto 1c. Sʒ contra hoc videtur illud quod iterponi
tur: in pꝛincipio regni ſedechie: quartus enim annus ſui

regni non poteſt dici conuenienter pꝛincipium eius: pꝛo-

pter quod ra. ſalo . dicit ꝙ pꝛincpium regni hic accipitur
pꝛo illo tempore quo nabuc. pꝛefecit eum quinq; regibus

vt pᷣdictũ eſt capitulo pcedenti. Et hoc fuit quarto anno re

6

mare. ſ. e*
ſacerdotes. x ¶ Et
ad baſes. ſ.luteꝝ que

¶ Liber

de pmiſſione boni: Et ſubito loquar de gẽte de regno

gniſedechie. b ¶ Dixit ad me ananiaſ.i. dirigendo ſermo

nez Zriũ aſſerenteʒ. c

* „ *

¶ Pec dicit dñs exercituũ deiſrael.

Contriui iugũ regis babylonis.audiuerat.i.iſte ananias p⸗
mo ano regni ſedechie hieremiã dicẽtẽ: Hec dicit vñs exer/
cituũ. Ecce confringam arcum helam. ⁊ ad ſimilitudinem

buius dixit: poſtea
quarto ãno ſedechie

illud qð dicitur hic:
c Pec dicit vñs ⁊c.
qꝛ falſi ꝓphete accipi

ebant modũ loquen
di ꝓphetaꝝ dñi:ſicut
Ocm eſt ſupꝛa.xxiij.
Cetera patent in lra.
as. Hic ↄſequent põit

reſpoſio hieremie oi⸗
cẽtis. mneSi
faciat oñſ.ðſiderabat

eni hieremias redituʒ
trãſmigrationis ⁊ va
ſoꝝ q̃ cũ iechõia trãſ
migrante fuerunt de
poꝛtata:ſuppoſita tñ
ſuꝑ hoc volũtate di‚
uina:ſed qꝛ ſciebat h
nõ euẽturũ:iõ ſubdit
f¶ Uerũtñ audi ver
bũ hoc. pꝑ qð appare
bit ſi ꝓphetia tua ſit
vera vl ñ. g Pꝛo
pheta qꝗͥ vaticinat eſt

pacẽ.ſuꝑ pplło futurã

cũ venerit verbũ eiuſ
in effectu. h¶ Scie
tur ꝓpheta.i.cogno/
ſcet᷑ de ipſo ꝙ eſt pꝛo⸗
pheta ver a deo miſ-
ſus.Ex hoc loco acce
perũt iudei occaſionẽ
errandi dicentes ꝙ ꝓ
miſſiões dei de bono
futuro fiũt abſolute
nec retractant᷑:ſed cõ/

minatões ð malo ſũt

ſub cõditione. ſ.ſi nõ
eger int penitentiã illi
quib' fiunt:a ideo ac
cedente penitentia re/-
tractãt᷑:ſicut pphetia
ione ð niniue ſubuer⸗

ſione ꝑp penitẽtiã ni

niuitarum:⁊ ſic expo

2 „ „

se

regis iuda:ĩ ãno q̃rto:ĩ mẽ

ſe quinto: dixit ad me ana/

nias fil acur ꝓpha de ga
baõ ĩ domo dñi coꝛã ſacer
dotibꝰ oĩ pplo dicẽſ. Hẽc
diẽ dñs exercituũ de iſrael
cõtriui iugũ regiſ babylõiſ
Adhuc duo ãni dieꝝ: ⁊ e/

go referri faciã ad locũ iſtũ

oĩa vaſa dñi qᷓ tulit nabu-
chodonoſoꝛ rex babylõiſ

de loco iſto: ⁊ trãſtulit ea ĩ
babylonẽ. Et iechõiã filiũ

ioachĩ regẽ iuda ⁊ oẽʒ trãſ
migrationẽ iude ꝗ ĩgreſſi ſi
ĩ babylonẽ ego ↄuertã ad
locũ iſtũ ait dñſ: Cõterã eĩ
iugũ regiſ babylõis. Et di
xit hièremias ꝓpha ad a/-
naniã ꝓphaʒ ĩ oculiſ ſacer
dotũ ⁊ oculiſ oĩſ ppli ꝗ ſta
bat ĩ domo dñi: ⁊ ait hiere
mias ꝓpha Amèn: Sic fa

ciat dñſ. Suſcitet dñũs yba
tua q ꝓhetaſti:vt referãtur
vaſa i domo dñi:⁊ oĩs trãſ

migratio ð babylõe ad lo

cũ iſtũ. Nerũtñ audi ᷣbuʒ
hoc qð ego loqͥr ĩ auribuſ
tuis:⁊ ĩ aurib vniuerſi ppli
Pꝛophe ꝗ fuerũt añ me æ?

aß te ab initio ⁊ ꝓphaue

rũt ſr̃ fraſ mitas ⁊ ſr regna

mas de pᷣlio ⁊ de afflictiõe

⁊ ð fame:ꝓphᷣà ꝗ vaticina

nunt qð dicitur hic: Pꝛopheta qᷣ vaticinat ẽ pacẽ ⁊c᷑.q.d.
hieremias ananie: tu ꝓphetas pplo bonuʒ ⁊ ego ꝓpheto
eei pene malũ:⁊ tũc ſciet᷑ tu ſis ppheta dñi ſi ipleta fuerit
tua ꝓphetia: qꝛ talis pmiſſio nõ mutat᷑:ſʒ ſi nõ eueniat ma
lũ pene qð rn eri nõ ꝑp hoc argui potero de falſitate:

qꝛ talis ꝓp

eria aliqñ nõ implet᷑ pꝑ penitentiã ppli ſupue

nientẽ: ſed iſtud ocm apparet falſũ ex dictis hieremie ſupꝛa
xviij.vbi ꝓmiſſio de bono ita dicit᷑ retractabilis pctĩ
a ſu

ſuꝑueniẽs:ſicut ⁊ cõminatio de malo ꝑp penitetia

entẽ. Unde ibidẽ dẽ in pſona dñi:Repente loquar aduerſũ
gentẽ ⁊ aduerſus regnu vt eradicẽ deſtruã ⁊ deſpdã illud.
Si penitentiã egerit gens illa a malo ſuo agã ⁊ ego peniten

tiã ſuꝑ malo qð cogitaui vt facerẽ ei.Et ſtati ſubdit ibide,zʒ

pueni
liunt. q

vt edificẽ ⁊ plãtẽ illud. Si fecerit malũ in oculis meis
penitẽtiâ agã ſuꝑ bono qð locurſũ vt facerẽ ei. Ex quo
patet ꝙ ſicut malũ cõminatũ a deo ꝑꝑ penitẽtiã no in
fertur:ſic bonũ ꝓmiſſũ ꝑꝑ peccatũ ann aus, .

tuſ eſt pacẽ:cũ venerit ᷣbũ

ey tũc ſciẽt ꝓpha quẽ miſit
dñs ĩ vitate.Et tulit anãiaſ
ꝓpha cathenã ð collo hie
remie ꝓphe: ⁊ ↄfregit eaʒ.
Et ait ananiaſ i ↄſpectu oĩſ
ppli dicẽs: Hec dicit dñs:
Sic ↄfrigã iugũ nabucho

donoſoꝛ regis babylõiſ pꝰ

duos ãnos dieꝝ de collo

oĩuz gẽtiuz. Et abijt hiere
mias ꝓpha ĩ viã ſuã. Et fa

ctũ ẽ vᷣbũ dñi ad hieremiã
poſtq; ↄfregit ananias ꝓ
pha cathenaʒ de collo hie

remie ꝓphe dicẽſ. Aade:⁊
dices ananie:Hec diẽ dñs

Cathẽnas ligneaſ ↄtriuiſti
et facies ꝓ eis cathenalſ fer
reas:qꝛ hec dicit dñs exer
cituũ de iſrl: Jugũ ferreuʒ

poſui ſr̃ collu cũctaꝝ gen-
tiũ iſtaꝝ vt ſuiãt nabucho

donoſoꝛ regi babylõis:⁊
ſeruient ei:ĩſuꝑ ⁊ beſtiaſ tre

dedi ei: Et dixit bieremias
ꝓpha ad ananiã ꝓpham:

Audi anania: HNõ miſit te

dſiſ.⁊ tu cõſidẽ feciſti ppłj
iſtum in mẽdacio. Iccirco
hec dic dñs:Eccè ego mit
tã te a facie tre. Hoc anno

morieris. Aduerſũ.n. dñʒ

locuteſ. Et mòꝛtic anãiaſ
pꝓpha i ãno illo:mſẽſeptio

ſuam

oſſent autẽ ad
oc adduci plura
alia de ſacra ſcri/
ptura veteris te⸗
ſtamẽti:ſed ꝓpter
pꝛolixitatẽ omit/

to.Sciendũ tñ ꝙ

deus ꝓnioꝛ eſt ad
miſerandũ ꝙ; ad
cõdẽnandũ:⁊ per
ↄſequẽs ad no in
ferendũ malũ cõ/
minatũ:qᷓ; ad au⸗
ferẽdũ bonũ pꝛo/
miſſũ:lʒ tã ꝓmiſ/
ſio q commiatio
ſint ſub cõditiõe:

2 ſcõm hoc itelli⸗/
git᷑ verbum hiere

mie ꝙ ſciet veri⸗
tas ꝓph̊e denũciã

tis bonũ cũ vene
rit in effectu:iquã

tũ deuſ non habʒ
Jaitae⸗ uferẽ
Pic ↄſequẽt ana/
niaſ ↄfirmat dem̃
ſuum lenſibili ſi⸗
gno auferẽdo ca/
thenam de collo
hieremie ⁊ fran

gendo: vt oſtenꝰ

deret 2 verbo 2
ſenſibili ſigno do
minium regis ba
bylonis totaliter
auferendum.
k- it hie

renias pꝛopheta

in viam ſuam.

nolens contende

re contra ananiaʒ
¶ Et factum ẽ.

Pic conſequẽter
ponitur repꝛoba/
tio ananie:⁊ pꝛi⸗
mo quantum ad

ſuam ꝓphetiam falſam cum dicitur in perſona domi/
ni: m ¶ Cathenas ligneas contriuiſti.falſum pꝛeſum-
ptuoſe ſignando: n ¶

t facies pꝛo eis cathenas ferre
as.quaſi diceret:ex m

acijs tuis facies illoſ rebellare
regi babylonis ex quo incurrent maius malũ quaſi in

incõparabilit᷑ qᷓ; ante:⁊ patet littera vſq; ibi: o ¶ Et

ꝑſonã:cuʒ dẽ: p

dixit hieremias. vbi ponit repꝛobatio ananie quãtũ ad
Kere ego mittã te a facie tre.p moꝛ

cẽiĩ qua hoies tollunt᷑ de ſupficie terre ⁊ itra terra ſepe

*

vt hieremie veritaſ ꝓbaret᷑: r ¶

¶ Et moꝛtueſt anan heta in illo anno.
Wale ſeptimo. ſic a
ocõ hieremie vſq; ad moꝛtẽ ei fluxert tin ouo mẽſes:
qm̃ hec pᷣdixit meſe quito: vt pʒiĩ pꝛincipio hui capli.

Mub

ſaol
Prucr fueut

nintinin

cnis alispeo⸗
luaitib
ſer ooſ higt

cfasſchbicoeis
tuin ſtuz
m a giſge
nſeppolß

ſtor narrand:

perdicit dii
ßfatone epn
Uinrpmnoen
umninäſepiſol
(dtur: Que
mlit hieremias

hen. 1loe vi

iltclz ſii

—

debhieruſclen.
Mnesdquaft
ſe ſhdi:

dNr
ſcnion da

zuerg Nczi
materre
Nen
lens 1
mninlt dſ⸗

tnau MNan

kox ſanonea
caſtiuns hone

nuliinpone
hinr anniui⸗
Allirtegiſdoni

bul⸗ mapinecir
aobſeggii dig

ößntalezn

dunloauidi di
lunnh
y giͦtanuch
giſe cafruet

Sa
(Etaherrin
leber oni⸗

niß io
mndi b n
ſiiflit
hwiqiofnit

Miemiere vxνα

en berſ
tt ↄſequẽter ꝓphetat ieconiã XRN. tetis:ideo ſubdit: ¶ Mon ſeducant vol pꝛophete veſtri
Amäine nobilibe egni ra ttanäd damch malre ſciicor falft bait: 1 Nmon ſeducant voſ pꝛoppete pegri
een deducr fucrat in babylonz oebus epphers bla heroit hi enehte n mnerdt fih Quis
ſan i ſpem redire in iudeam ꝛ illi ꝗ cñ eo at 7 habebat denuclat eã tranſlatis in en nelet eis verã fiducis: ⁊ pᷣmo
unin Ceptia fallis pzo⸗ cio tranſſatiſuerat de ubusi bieryibi Auia ber Alrapiima oielt. malt
e eenalin αοàsοHοz m
1 anen⸗ inter eos:ſʒ hiere N r⸗ hec dicit dñs.q.d.i
mnian mias atredoele Tbẽec ſt ᷣba.xxIx. tant vobis in noĩe meo: ⁊ lite credere failis no
Nin nitikaukene iſtaz mnf libꝛi que miſit hiere· nõ miſi eos diẽ meo: T peris quia he ẽſmnia
dihci ofideẽtiaʒ falſ. gt Mias ꝓpha de hierim ad hecdiẽ dñis: ic dñs. Quia dñni de vꝛo reditu.
e Ddiuilt ioual par religas ſeniox traſingr. ad hecdiẽ dñs: Cũ ceperit im n ¶ Tuʒ ceperint im
,si aß epiſole nis Tac oce maemininndoe n, n ebpten
remie pᷣpo 7. 9 a ãni:viſitã —e. tot.n. ãani fluxer̃t
aiorn nurato: phelas r ad o;, pplin quẽ taboſt uabo woe r ſucl. uin belgros⸗ wrand⸗
Vi Hec dicit oñe tranſduxerat nabuchodo/ uñũit reducã vo⸗ meu bonũ migratone loachi vſ⸗
binene eni naoſoꝛ de bierlin ibabylo Ego. ci vos ad locũ iſũ Tetd i alioa ho Ayn
d mniur bmo perſo ne:poſtq; egreſſus Eie yl go. n. ſcio cogitatiõef j ſacnidu alios ho opu
miſͤhin na mitteſ epiſtolã niaſ rex? greſſus ẽ iecho cogito ſr̃ vos diẽ dñſ: cogi tatio iſtoꝝ annoꝝ in
n Soiiur? QOne cpeleipefinda etnen taenpans dafſtlloes innsaaiate cde
aen miſt hicſemiag Epi rpꝛicipcſinda r bierſ Ses pocis edafliccoco dic, s veei, ſub ſe
1ſnberi ꝓpheta. loc vñ Et fſaber ⁊ icluſoꝛ de hierly Etiĩ is finẽ et patietiã echia: vt dem̃ eſt ſu⸗
Nerabund⸗ miſit cuʒ ſubdit: in manu elaſa filij ſaphã 3ct iuocabit᷑ me ⁊ viuetis:⁊ pꝛa. xxv. o ¶ Uiſi
eng Dehhieruſalem:, u elaſa filij ſaphã ? c oꝛabit me ⁊ ego exaudi tabo vos ſicut miſe⸗
— Pſonea uel mi gamalie filij helchie às mi aʒ voſ.qretis mee raucti veozsparer ſiloe ce
nni i it cuz ſubdit: ſit ſedechiaſ rex iuda ad na tis.Cũ ũſieriti ex inuenie tera patent vſq; ibi:
din Slor z nsie buchodonoſoꝛ regẽ baby coꝛde viomerararobac evoe
uce fins —— n i babylonẽ dicſ:· Hèéc oñſ. Et cclttcicap don ait ruſde non hommee
kunte WDedoming. Oalt vſs exercituũ de iſr! vꝛaʒ ⁊ cõgregab arnntal⸗ redierunt in perſonis
de ai i. mater regis. oĩ trãſmigratniõi quã trãſtu vniuerſis gẽtib s dẽ Ppꝛijs qꝛ in tanto tẽ
¶ &Et eunuchi. li de hierlm ĩ babylõeʒ:E uerſis gẽtib de cũctiſ boꝛe mlti fuerũt moꝛ
lun uli eant qſteno⸗ dificate domos ⁊ habitate dñs. E xpuli vos dicit rantia; puecte ctatij
ni ic noꝰ æpl is. Et reuerti vos faciã ðᷣ liaz Ouecte etatũ
auen minant᷑ non a mẽ * antate hoꝛtos ⁊ come loco ad quẽ trãſmiꝗ GE R olufine.
— ne bꝛoꝝ ſectione ſed dite fructũ eoꝛuʒ. Accipite feci:qã dixiſtis:Su re voſ ¶captiuitatis veſtre:
vhnol, Renirtearis bone· Vxoꝛcs ⁊ gnãte ſilios ⁊ fili nobis dñs pph uſcnabi Eieeneisz ir
Nrtemd ſaetarln Hone * T date ſilijs vꝛis vxoꝛeſ lone. die nũ nnd E
alſn minregiſ oni n ſilias vꝛaſ date viris ẽ pa regẽ ꝗ ſedet ſr ſoli cdiſ ad Uluocabini mer bitis
ſiumnecgd buſ ⁊ maxime cir riãt filios ⁊ filias:⁊ mitipli/ ⁊ ad oẽʒ pplm h Wduid adterra vegrz Si
anhn cableguid ona cabimi ibi nolite eẽpau/ d o& ppiin habitatoꝛ e nn thi.
ningiun rũ 1 ßm tal nolite eẽ pau oꝛbis h': ad frẽs vios qui t ¶ De vnluerſis
Ss dum Dantche e, in Ein ero ⁊ qrute pacẽ ci non ſunt egreſſi vohlſcun tib ac. qꝛ in recano ba
rg Annena, ſtatis ad quã trãſmigrare in trauſmigrationezʒ. Hẽ bylonis erant gentes
nag prix. Süt eunuchi voſ ſeci ⁊ oꝛate ꝓ ea ad do dicit dominus er 5. Hcc aris ad: ane ladei
nane qui ſe caſtrauert minũ:qa in pace illius erit Eccè mittã ĩ os g nn aete le tꝑe ioa
E rerKraak radk krintn arae ga
pic oue cluſoꝛ. hec nomi tun de url: Mon vol ledu icus malaſ q̃ e tonql babel ouce. v O
mmin exponunt eer die Pphete gein ſunt ĩ me poſſunt Naläcoe ienhon diriſtiaſnectabt vo
ionin Piij. tertio exb⸗ dio Viʒ T diuini eicneat E perſequar eos in gl bisoom:nus pꝛophe
mem mnmunk pſone poꝛ tẽdatis ad ſõnia via qᷓ voſ et in fame et i gladio goiiauia dreciclicis
aute q̃ voſ et in fame et ſt pꝛophetis falſie
n ntes epinelen⸗ ſõniatis ga falſo ipſi ꝓph ame et in peſtilentia. beclpientibus nleen
muütdinnnin cum di: h CIn alſo ipſi pphe Et daͤbo eos in vexationẽ veripianzus roicen
uuliſtnif phan vc quoſ miſit ſedechias rex iuda ad WMuna Bun zidcod.
d PR dehebe⸗ sibabrlonis vel an dorran merenerſolentckencenihetdi H
NN bleremiaſ aufert quent᷑ ponit᷑ epiſtole narratio in ᷓ fiduci s reuerti. x ¶ Qꝛ hec dic. Hic ↄſequẽt hã
Ummneqtun ieremiaſ aufert pmo trãſmigratis fal tio in ᷓ fiduciam remouet a ſedichia di. Hicalequet pac
ne ſubuungit deciglenti igratis fallam confidentia rauerãt i babylonẽ᷑: ſedichia rege ⁊ e pplo q ñ traſmigra
eiſrtiſt in git decipientiuʒ pena: ibi Hec dicit dñs. Pꝛiĩ auerar i bab lonę: venũciado q; paſſuri ſit mlto grauior
. * 7 „ 1— „ „»„ * 4 4, .
zinin „ e bi Ana he en⸗ eenemn falſ⸗ 33 . — lubeͤels De diet um arrtns. iͤeke angelo⸗
Circa pꝛimũ dicit ĩ ꝑpſona domini. „JA Ecc&T i os gladium ? famem ⁊ pe
liu⸗ diu * gleae vomos i dionſte vooagmancsag ſn omnia enim iſta venerunt ſuper eos obſeiſog in Pie⸗
niche erib :ꝛ multiplicatione ꝓlis: ⁊ cito redire falſo no squaſi ficus malas.i. abomiabiles deo ⁊ hominib ſicut
nſpe dicti eſt ſupra.xxiiij in parabola de ſicubꝰ, b Uet dabo

eos in vexationẽ per ſeruilia opera ? grauia: aſſ Uniuer

¶ ¶L.iber

ſis regnis terre. hoc dẽ qꝛ ſb rege babylõis erãt plura regna

fereb⸗ Et in ſtupoꝛ .
d (Et in ſibilũ.i. in deriſũ. Cetera patẽt in lra.

dicit. Hic ↄſequenter
ponit᷑ pena falſoꝝ ꝓ
phetaꝝ ꝗ decipiebãt
pplʒͤ de babylõe trãſ-
migratũ:⁊ pꝛimo po
nitur pena duoꝛuʒ ſi
mul qui nõ ſolũ erãt

ꝓpphʒe falſi: ſʒẽt adul/

teri: pena tertij qui
nõ ſolũ erat aſſertoꝛ

falſitatris: ſed ẽt perſe/

cutoꝛ vitatis:ibi Et

ad ſemeiam. Nomia

ponunt᷑ cũ

aũt duo
5 dac

O2:

chiam filiũ maaſie.⁊
ſubdit᷑ eoꝝ pena cuʒ
dẽ: Ecce tradã eos in
manu nabuc. dicunt
expoſitoꝛes nr̃i cõiter

ꝓ iſti ſuerunt duo ſe *

nes quos ↄuicit dani
el de falſo tegimonis
3 ſuſannã ppꝑ qð fue-
rũt cöͤdenatt al moꝛ
tẽ: vt habetur danie⸗
lis.xiij. Uerũtñ qꝛ iu

dei in babylone erant

ſerui nõ habebãt ali/

quã iuſti iam nec per

ↄſequens poteſtatem

ↄdẽnandi aliquẽ ad

moꝛteʒ: iõ ſubdit᷑ hic
ꝙ fuerunt traditi in

manu nabuc.quia de

ſua falſitate fuer̃t ac/
cuſati pꝑ iudeos coꝛaʒ
rege vt locũ eius tenẽ

te:qui ſniam moꝛtis
ĩ eoſ dedit:⁊ executio
nẽ iudeis ↄmiſit:⁊ iõ
cũ dẽ dañ.xiij popuꝰ
eos interfeciſſe:intelli

gendũ ẽ tm̃ executiue
cetera patẽt vſq; ibi:

Ad acha
lium chulie ⁊ ad ſede

quantum ad verba dura que eis in/
poꝛẽ p̃ admiratiõe eoꝝ miſerie.

¶ bee

üniuerſis rrgnis kre:ĩ male

dictönẽ èt ĩ ſtupoꝛẽ èt ĩ ſibi
lũ ⁊ i oppꝛobꝛiũ cuũciis gẽ
tibꝰad q̃s ego eieci eos:eo
qꝙ; nõ audierit ?ᷣba mea diẽ
dñs:q̃ miſi ad eos ꝑ ſᷣuos
meos ꝓphaſ de nocie ↄſur
gẽs ⁊ mittẽs:⁊ nõ audiſtis

diẽ dño. Aos eꝛgo audite

pᷣbũ dñi oĩſ trãſmigtio quã

emiſit ð hierlz ĩ babylonẽ

Hẽc diẽ dñs exercituũ de

iirl ad achab filiũ chulie ⁊
ad ſedechiã filiũ maaſie q
ꝓphant vobis i noĩie meo
mẽdacit᷑.Ecce ego tradã e/

os ĩ manu nabuchodono

ſoꝛ regis babylõis:⁊ pcuti
et eos ĩ oculis vꝛis.Et aſſu
met ex eiſ maledictio oĩ trã
ſmiãtiõi iude q̃ ẽ ĩ babylõe

dicẽtiũ: NPonat te dñſſicut

ſedechiã ⁊ ſic achab quůs
frixit rex babylõiſi igne:ꝓp
eo ꝙ ſecerit ſtulticiã ĩ iſr ! ⁊
mechati ſt ĩ vxoꝛeſ amicoꝝ

ſuoꝝ:⁊ locuti ſi pᷣbũ ĩ noĩe
meo mẽdacit᷑: qð nõ man/

daui eiſ. Egõ ſu iudex ⁊ te
ſtis diẽ dñs. Et àd ſemeiaʒ
neemalitẽ dices:Hec dicit
dñl exercituũ deiſrl. Pꝛ
eoꝙ miſiſti ĩ nomĩe meo li
bꝛoſad oẽʒ pplłʒ̊ qẽihierlʒ

5. ¶ OQuos frixit rex babylonis in igne. Sʒ 3 danielis. xiij
dicitur ꝙ fuerũt lapidati.Ad qð dicendũ ꝙ quelibet pena
moꝛtis aliqñ in ſcriptura ſignificat᷑ noĩe ignis.Uelqꝛ pᷣmo
fuerunt lapidati poſtea cõbuſti:ſicut de achoꝛ dem fuit io/⸗

ſue ino. Et hic expꝛimitur pena igniſ:in dañ. vero pena
lapid ationis:illud tñ qð de eis dẽ in daniele nõ eſt auctẽti/
cum:qꝛ non eſt de ſcriptura canonica:cetera patẽt vſq; ibi:
. Aeh⸗ u iudex ⁊ teſtis dicit dñs.q.d.nullł p̃t effugere iu
ſticiã meã. i ¶ Et ſemeiam. Hic ↄſequẽter ponit pena ter
tij qui non ſolũ erat ꝓpheta falſus illis ꝗͥ erant in babylõe

ſed eriã pſecutoꝛ hieremie ſcribẽs de babylone ſũmo ponti
fici qᷓ erãt in hierlm vt incarceraret hieremiã: eo ꝙ ſcripſe⸗

rat trã

—

igratis:ne falſo ſparẽt cito reuerti:a hoc eſt qðò dẽ
k ¶ Pꝛo eo ꝙ miliſti libꝛos.i. litteras: 1 is neo sa⸗

Nomie tuo ta⸗

v nomine vere ꝓphete dicens ſophonie: m ¶ Dñs dedit

te ſacerdotẽ.ſ.ſummum: n ¶ Pꝛo ioiada ſacerdote.łi
cet iſte ioiada fuiſſet diu ante tñ ipſum noĩat eo fue
rat homo ſanctitatis magne ⁊ auctoꝛitatis in h adu

enene .o rrani ſãctitatis ſicut ille.
UAt ſis dux.i.pꝛiceps ſacerdotũ: p¶ Sup omnẽ

⁊ ad ſophoniã filiũ maaſie

ſacerdotẽ ⁊ ad vniuerſos
ſacerdoteſ dicẽſ. dñs dẽdit
te ſacerdotẽ ꝓ ioiade ſacer
dote uᷣt ſiſ dux ĩ domo dñi
ſſp oẽʒ viꝝ arrepticiũ ⁊ p
phãtẽ ut mittas eũ ĩ neruũ
⁊ ĩ carcerẽ.Et nunc q̃re nõ
icrepaſti hieremiã anatho
titẽ qꝓphat vobis?: Quia
ſr hoc miſit ĩ babylõeʒ ad
nos diceẽns: Loͤngũ ẽ:edi/
ficate domos ⁊ habitate ⁊
plãctate hoꝛios ⁊ comedi/

te fruci eoꝝ.Legit ergo ſo

phõias ſacerdos libꝝ iſtũ
aurib hieremie ꝓphe.Et

ſcm̃ ẽ ᷣbũ dñi ad hieremiãä

dicẽſ. Mitte ad oẽʒ trãſmi

gratõeʒ dicẽſ. Hec dic dñſ

ad ſemeiã neelamitẽ:· Pꝛo
eo ꝙ ꝓphauit vob ſemeiaſ
⁊ ego nõ miſi eũ:⁊ fſecit voſ
ↄfidere ĩ mendacio:iccirco
hec diẽ dñs : Eccè ego viſi

tabõ ſup ſemiã neelamiten
Et ſup ſemẽ eiꝰ. Non erit ei

vir ſedẽſĩi mèdio ppli hui

è& nõ videbit bonũ qð ego

faciã pplo meo ait dñs:qa

p̃uaricatiõeʒ locutẽ aduer

ſus dſm. ¶.xxNX.
Oc üerbũ qð factũ ẽ
d hieremiam a dño

dens.i.habitans: OD

n

virum arrepticiũ
7 pꝛophetantẽ. i.
qui pꝛophetat ex
virtute dmoniſ e⸗
ius faãtaſiam

mittas eũ in ner/
uuʒz.i. in cippum
ita ꝙ nõ poſſit ta
lia ſeminare ĩ po-

quare nõ icrepas

hieremiaʒ.taliter
ꝓphetãtem i hie⸗
ruſalẽ ⁊ nõ ſoluʒ
hieruſalem ver⸗

bis: ſed etiam in

babylone ſcriptis
Quia ſuper
hoc miſit ad noſ.

ſ.epiſtolã: vt dem̃
eſt in pꝛicipio hꝰ

capituli. t ¶ Di
cẽs.in eadẽ epiſto
la. Longuz
eſt.ſ. tempus mo
re veſtre in baby/

lone. x Edifſi

cate ⁊c.i.diſpõite
vos ad diutinam
manſionem ſicut
oſitũ ẽ ſupꝛa.
N.egit ergo ſo
phõias ſacerdos.
ad arguendũ hie
remiã de epiſtola

quã miſerat. cete

ra patent vſq; ibi
3 ce ego. vbi

poik pena ſemeie

cũ dicit: a ( Ui
ſitabo ſuper ſeme
iam neelamiten.

in ꝑerſona eius.

b. ¶ Et ſuper ſem̃

eius.·i in perſonis ſibi cõiunctis. c¶¶ o erit ei vir ſe⸗
G medio populi hup.ſ. reuer

tentis in hieruſalem: e ¶ Et non. vide.bo. q ego fa.
ciam populo meo.ipſum de captiuitate liberando:

¶ AQuia pꝛeuaricationes locut eſt aduerſus dominũ.
notando hieremiam de falſitate qui ex oꝛe domini lo
gquebatur. (a. „. XXX.
Oc verbum. Superius hieremias pꝛopheta/

uit populo aſpera: hic cõſequenter ꝓphetat
pꝛoſpera:iſtud autem qð erat ſumme pꝛoſperum erat
aduentus chꝛiſti ad ſalutem mundi: cuius figura fuerat
ſaluatio populi de captiuitate babylonica de qua fece-

*

mentionem capitulo pꝛecedenti inter aſpera

rat
ciauerat:vt oppoſita iuxta ſe poſita magis eluceſcerent

ue nũ

⁊ ideo couenienter poſt ſigura hicↄſequenter denũcias

ſiſniſſte⸗
mniind
iun oaſ
dlctdocho⸗
bebꝛei: non
tunlolriua
Gem leſta
ſauinquo non⸗
nnmlendlsot
bnsfzolin.
iurdocoꝛesl
nigftegueni

uſcprunn lo

nb antiapati
ſel poſterioꝛap
pnelorper te
Ohlulatoneo
apoſtponendo⸗
hoc modo Pe
Nithiremisſin
Pbipari
ENp
boaiſe⸗
basappered
ſhochocoſu
it: qaꝛpio
rchriſti:
eusaclin

plulolijnn

Abtuunm,
Aultoꝛtniieno.
ſuaeſumanoe⸗
ſoptigliclot
ſalltüe noigeri
lbebuosi ſli⸗
Aitiizitfinle
üinthpalſnt⸗
Otedponcettacie
Uurhigrenie d
llͤgnanäzſüt
Euedſeopen
cu dno
Hie uroegiu⸗
doctoreshehr⸗
liicnats
lcebepentre
Uieppegnitpenrn
blptniſeoport
ſyintligleden
ſſtirapoſt
lpſlinanaſ

—
=—

ie uſin

ſmaid d
nmuci iind
hlhahpen
tuenoſſtn
nemii
Ouarend
biermizi
OPpbeünnide
nuſalig iͤſt
ibienſdlen r
te d
Abrioneſen
lde inbaiti
Ouis ſe
emüitadr
ſccdarvtn,
Küice,
cil
e

i

mu

enfnl, 4
b
rnil oMot
weas uammn
mſonon ſn
ſiſn.
lchaege
ſsenn
Anpmtihl
miadegn
ginian!

E
Nteng
ock
ſatoſerti

dit: qꝛ pꝛio denũ
ciat chꝛiſti regnũ

—

quẽti.nec poſſũt conuenient alit expoi niſi referẽdo ad

tẽpus xpᷣi:vt in pſeq̃ndo magis apparebit.Ad itellectũ

tñ ſeq̃ntiũ ſciendũ ꝙ ꝓphete ſcribendo nõ ſeruant ſem/

per oꝛdinẽ temꝑis:ſed freqᷓnt pꝛius facta:ſcribũt poſte/

rius: ⁊ ecouerſo:

vnsð dicũt docto
res hebꝛei: non ẽ dicẽs: Hec diẽ dñs de iſrl
heius e poſteriu dicẽs: Scribẽ tibi oĩa ver
ſgäsvernd teſa⸗ ba q; locut ſũ ad te ĩ libꝛo.
—fCKe „ — „2 —
mẽtũ in quo non Eccé.n.dieſ veniũt dic dñſ
ẽ attendendus oꝛ ⁊ ↄuertã ↄuerſionẽ populi
do pis hoꝛdine mei iſrl ⁊ iuda ait dnſit cõ
dedt boetores la Uertã eos ad terrã quã ödi
Eiig a 0
tini ꝙ frequent ſa Piibeoꝝ ⁊ poſſidebũt eã.
cra ſcriptura lo Et hec verba q̃ locut᷑ ẽ do
ne rclberte minus ad iſri ⁊ ad iudam.
ponalo:r per e MQi bec di dñs: Aocem
capitulationẽ ho⸗ terroꝛiſ aud uim:foꝛmido
ra poſtponendo: ⁊ nõ ẽ pax. Introgatẽ ⁊ vi/
⁊ hoc modo ꝓce dete ſi gnãt maſcuꝰ. Quũüa/
in hieremia) h re ergo vidi oĩs viri manũ
ibꝛo ĩ plurib lo- ſup labu ſuñ qi pturieni:et
tibus. in ſequẽti cõuerſe ſũt vniũſe facies in
bus apparebit:et aurugineʒ: Nẽ qꝛ magna
ĩ hoc loco ſic ꝑc dies ũſlla:nec ẽ ſilis e:tem/

puſq; tribulatiõis ẽ iacob:
⁊eius aduentum
capitulo ſeq̃nti. Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ licet ho chꝛiſtus
ab inſtanti icarnatõis habuerit dominiũ ſuꝑ oĩa creata
auetoꝛitatiue nõ tñ executiue:ſed hoc modo accepit in
ſua reſurrectiõe:ſᷣm ꝙ dicẽ Matt.vltimo: Data ẽ mihi
oĩs ptas in celo ⁊ in tra.⁊ pfectius habebit in iudicio ſi
nali:tũc.n.oia erũt ei ſimplicit᷑ ſubiecta.vnde dic aplus
ad hebꝛcos.ij. Nũc aũt necdũ videmus oiĩia ſubiecta ei.
Judiciũ aũt finale pᷣcedit antichꝛiſti ꝑſecutio: ⁊ iõ pꝛio
nũciat᷑ H perſecutio antichꝛiſti:ꝛ regnũ xpᷣi:ibi Et erit.

5y reſpondet tacite q̃ſtioni:ibi Te aut.Circa pꝛimũ dici

tur hieremie: b ¶ Scribe tibi ⁊c̃.q.d.iſta futura ſunt
agu ſũt digna memoꝛia:iõ ſunt ſcribenda.
c ¶ Ecce dies veni.dic do.⁊ cõuer.ↄuer.ppli mei iſrł ⁊
iuda.Iſtud nõ põt itelligi de reditiõe captiuitatis baby

loice:nec de aliqua alia ſeq̃nti ſaluatione temꝑali:qꝛ ſʒ

doctoꝛes hebꝛeoꝝ ⁊ ſᷣm veritatẽ ppls iſrł ꝓput diuidit᷑õ
populũ iuda:ſicut ẽ hic nõ ẽ tenellu de captiuitate:nec
a iudeis expectat᷑ reuerſurus vſq; ad tempP meſſie queʒ
iudei expectat venturũ:⁊ iõ ſᷣm nos d cõfitemur eiuj ad
uẽtũ pᷣteriſſe:opoꝛtet ꝙ lr̃a iſta aliter intelligat᷑: ⁊ dicũt
aliq ꝙ intelligit᷑ de conuerſione ſpũali iudeoꝝ ad pᷣdica
tionẽ chꝛiſti apoſtoloꝝ:quoꝝ: aliqui fuerũt de regno
iſrael:qꝛ ſalmanaſar captiuante illud regnum aliq fugi

tiui euaſerũt qui poſtea habitauerũt in regno iude tpe

ecechie:⁊ cum illis de regno iuda in babylonẽ ducti fue
runt:⁊ cũ redeuntibus redierũt:ſicut dictũ fuit plenius
.iiij. Re.qð aũt ſubdit: dð ¶ Et conuertam eos ad ter/
ram ⁊c̃.intelligit᷑ de terra viuentiũ que ſub pꝛomiſſione
facta abꝛae fuit pꝛincipaliter intellecta:ſicut dictũ fuit
plenius: Señ.xv. Et in pluribus alijs locis:ſed qꝛ iudei
q̃ crediderũt ad pꝛedicationẽ chꝛiſti ⁊ apoſtoloꝛ? fuer̃t

pauci reſpectiue:ideo melius intelligitur quod dicit hic

Et conuertam conuerſionem populi mei ⁊c̃.de genera

d ex ipo ſaluabit. Et erit ĩ
die illa ait dñs exercituum

E&&t cũctis affluet bõiſ non
erit quẽ ſoꝛmidet:qm̃ tecũ
ego ſũ ait dñs vt ſaluem te

ctis gentib in quibus diſp

Mieremie · ..

rẽ figuratã.ſ.p xpᷣm ſalutẽ generalẽ qð facit ĩ hoc.c.⁊ ſe

li conuerſione iudeoꝛũ ad chꝛiſtũ detecta falſitate antichꝛi
ſti ꝑ heliam ⁊ enoch:ideo de ꝑſecutione antichꝛiſti ſubdit᷑:

e KAKuoniam hec dicit domin: Uocem terroꝛis audiui-

mus ⁊c̃.⁊ cõnumerat ſe dominchꝛiſtus fidelibus ſuis tunc
paſſuris:eo modo quo dixit Actuũ.ix. Saule ſaule qͥd me
plſequeri. fInter
rogate ⁊ videte ſi ge
nerat maſculus.h ac
cipit Senrrare P ae
5 —☛ rre. vñn in hebꝛeo: Si
Pteraà miguei ð collo tuo: parit maſculus. per
t vicula e dirũpã.Et non hoc inuit anxietas et
dñabũt ei ampli aliẽi:ſʒ ſer anguſtia tunc futura

uiẽnt dño do ſuo: è dauid chaiſtifidelibug ideo
regi ſuo qu ſuſcitabo eis. oe S
Tũů ergo ne timeas ſerue inuſſlibet chꝛiſtiãi qtũ⸗
meiacob ait dñs:neq; pa cũq; foꝛtis ⁊ firmi.
ueas iſrleqꝛ ecce ego ſalua/ in ſus lum
bo te ð terra lõginq: ⁊ ſeñ̃ modus m mullerio p

tuũ ð tra captiuitatis eoꝝ.

. . 4 turientis eſt impone/
Et reuertet᷑ iacob &t geſcet

re manus ſuas ad lũ⸗
bos ſuos. i ¶ Et cõ
uerſe ſunt vniuerſe fa
ciej in auruginẽ.i.i co

Fãciã.n.ↄſũmationẽ in cũ . h
qꝛ magna dies illa.i.

ſi teꝛté autem non faciã in tempus illud erit ma

cõſũmationẽ: ſʒ caſtigabo
