⁊c ꝑpꝑ vtut ⁊ ſci
entie ↄcomitãtiã
e¶ Et igenite no
bilitatis caniciẽ.
nobilitas.n. gene
rij puẽit ex gnãtõ
ne: nobilitas vo
vtutij ex opatioe
qytũ ad vtutes ac/
qſitas:⁊ ex datõe
dina ituũ ad infu
ſas: 7 iſte vtutes
aaut caniciẽ no⸗
bilẽ i igẽita nobi
litate. MIRñdit
cito. nã ĩ hẽntibꝰ
habitũ ñ fqrit᷑ lõ
ga deliheratio.
g ¶ Dicẽ pᷣmitti
ſe ⁊cᷣl.i.potũſuſti
ner penã oẽʒ qᷓ; ſa
cẽ talẽ fictione:⁊

ſpdit ad h'roem

dicẽs: h no
enim etati ne di
gnũ ⁊c p h; ma

culã.iĩfamie q'tu,z

ad hoĩes. iAlt

q ʒꝗ execrationẽ. a-

pð deũ ⁊ an elos
ſãctos. k Mee
ſenectuti acqra.

dinũ iudiciũ icur

ra:io ſubditur:

l¶ Nãa aſi i pñti

tpe⁊c᷑ ꝓ talẽ fictõ
nem ¶Sed ma

mnũ oipotentij dei

a ¶¶ Quaobꝛem

foꝛtiter vitam ex

ꝛ0 grauiſſimij

.i. hõeſtiſſimis: ſ ho dẽ honeſt grauis moꝛib. ceĩa pa

B er arrogãtiã ⁊c qõ ñ erat vʒ:ſz h
dixerat ꝑ ↄſtatiã metl ad di gliaʒ: ⁊ ꝓxioꝝ edificatiocz.

.
DD

. .
A,
bOp
ler
po⸗

4
1

teiregi
Ntpyer
Nſegytal
nneluop
Nterſe
Nperc

nofit

heralil
ciali b⸗
Lirca!
400.
tente.
videun
ſein h
vclüuc⸗
gntioch
Gruri

ſng
hopeh
neter
betun
tulo⸗
pter
hoc e
antioc
guaal/
hotubi.
penerat
ſgioee
ſore in⸗
bigenn
lum 8
tllium:
tur capi
cedentt
gistt
ciatos.f
grieſt ſe
pirgula
liceml
gbefaci
Eucd
n
Gn
Meg!
fedun

nogi⸗
4

Ne
Ponitu
ſonſ
no pon
ctlo frat
Enti gt
ſ

nsn

hene
Witiii
lrih
miirii

linir

rniti
wrün!
Wan
oger
mſt
rigtii
uiſe
Ltinti

6

diucin
blijifingt

a G

171 1*

no/
ata /
gnim antn
ginin
abinmig.

7

ge en dende,
NNNH.

„₰

ca a moꝛte ⁊c o dictã fictionẽ. ¶ Duro coꝛpij
m pꝑtẽ ſenſitiuã. g ¶ Scòm aiam vo. iĩtellectiuã.
b Wbater ber patioꝛ.ſiẽ ſapiẽs ꝓ ſanitate ↄnda libẽ

ter accipit potionẽ ſenſui guſtus amarã.cetera patẽt.

deſcri
ℳ bpta e co

tẽ ĩ regis abſẽtia:
vt pʒ ex dictis.· hH
ↄſeq̃nter fit idem
in eius pꝛeſentia:

vt ex ſequentibu)

apparebit: ⁊ pꝛi
mo fit hoc in ge⸗
nerali:ſcðo in ſpe
ciali ibi: Umaut.
Lirca pꝛimũ dẽ:
a ¶ Contigit au⸗
tem ⁊c. hoc non
videtur contigiſ/
ſe in hieruſalem
vel iudea: qꝛ rex
antiochus non le
gitur ibi rediſſe
poſtq inde receſ
ſerat facta ſtrage
populi ⁊ ſpoliatõ
ne templi: vt ha⸗
betur ſupꝛa capi⸗
tulo quinto. pꝛo/
Per quod videt᷑
oc contigiſſe in
antiochia ſeu ali
qua alia ciuitate
notabili ad quaʒ

venerat edictum

regis de compul/
ſione iudeoꝛum
ibidem habitan/
tium ad rituʒ gẽ
tilium: vt habe⸗

tur capitulo pꝛe ciẽtibus. Et cũ iã p oĩa inu
cedenti. b⸗ Fla til féuſ eẽt iüſſit ignẽ admo
gris ⁊ taureij eru neri:⁊ adhucſpirãtẽ toꝛe
ri ĩ ſartagĩe:ĩ qᷓ cũ diu cru

ciatos.flagruʒ fla
gri eſt ſummitas

virgularum ad i⸗/

uicem ligatarum

que facit ſtrepitũ

percutiẽdo ⁊ pꝛu
ritum per calefa/
ctionis modum.
Taurea tauree ẽ
Rageliun. de co⸗
rio tauri factum.
c ¶ Unus autez.
Hic conſequẽter
ponitur compul/
ſio in ſpeciali:⁊.
mo ponitur affli
ctio fratris pᷣmo/
geniti qui pꝛo ſe
7 al
d

getilita

Ontigit aũt.vij.frẽs. Poſtꝙ ¶ Xa. VII.

cum a moꝛte poſſeʒ libera
ri:ſduroſ coꝛpoꝛis ſuſtineo
doloꝛes hᷣm aiam vo ꝓpt

timoꝛẽ tuũ libenter hec ba
tioꝛ:⁊ iſte qdẽ hoc mõ viia
deceſſit: nõ ſolũ iuuenibuſ

ſz ⁊ vniuerſe gẽti memoꝛiã
moꝛtis ſue ad exeplũ virtu

tis ⁊ ſoꝛtitudinis derelin

N¶a. VII.
Ontigit aũt ſeptẽ fra
re⸗ vna cũ mr̃e app
hẽſoſↄopelli a rege edere ꝰ
phas carneſ poꝛciaſ:flagri
tauꝛeiſ cruciatoſ:An aut

Jex illis ꝗ eratpmuſ ſic ait:

Quid q̃ris ⁊ qd vis diſcẽ

a nobis: Pãrati ſum mo/
ri magis q; pꝛias dei legeſ
p̃ᷣuaricari. Irat itaq; rex
iuſſit ſartagineſ ⁊ ollas ene

as ſuccẽdi:ꝗbſtatim ſuccẽæ

ſis iuſſit ei ꝗ pᷣoꝛ fuerat lo
cu amputari linguã:l⁊ cu
te capitis abſtracta ſũmas

quoq; manus ⁊ pedeſei pᷣ

cidi:ceiis ei fribꝰ⁊ mr̃e ĩſpi

ciaret:ceti vna cuʒ mr̃e iui⸗

cẽ ſe hoꝛtabãt᷑ moꝛi fſoꝛtiter

dicẽtes: Dñs ðᷣus aſpiciet

vitatẽ: ⁊ ↄſolabit᷑ ĩ nobis.

quẽadmodũ ĩ pteſtatõe cã

tici declarauit moyſeſ.lEt

Iſeruis ſuiſ ↄſolabit᷑. Moꝛ

tuo itaq; illo pᷣmo h mõ
ſequẽtẽ deducebãt ad illu/

dẽduʒ: ⁊ cute capitis eius
cuʒ capillis abſtracta: ĩter
rogabãt:ſi mãducaret pᷣui

Parati ſumus ⁊c ideſt a deo datas patribusno/

ſtris in monte ſynai. e¶ Juſſit ei qui pꝛioꝛ ſuerat lo-

cutus ⁊c] pꝛopter veritatis confeſſionem. f
ignem admoueri.ideſt exhiberi ſeu apponi. g
admodum per pꝛoteſtationem cantici ⁊c Deuter

h¶ Et in ſeruis ſuis ⁊c᷑. Moꝛtuo itaq;. Hic conſequenter

q; toto coꝛpe ꝑp mẽbꝛa ſin

gula puniret᷑.At ille rñdẽs

pꝛia voce dixit.Nõ faciaʒ.

Pꝛopt qð ⁊ iſte ſequẽti lo
copᷣmi toꝛmẽta ſuſcepit:⁊ ĩ
vltio ſpũ cõſtitutus ſic ait:
Tu gaẽ ſceleſtiſſime ĩ pnñti

tes.Et cum iã eẽt ad moꝛtẽ

ſic ait: NPotius ẽ ab hoib

moꝛti datos ſpem expecta xx. o
mouiſſent. Hic poni

re a deo: iteruz ab ipſo re/
ſuſcitãdos.Tibi eniĩ reſur
rectio ad vitã non erit..Et

chᷣm admouiſſẽt qntuʒ vèᷣ

xabãt eum:atille reſpiciẽs
ĩ eum dixit: Poteſtatẽ ĩter

—

hoies habẽs cum ſis coꝛ

ruptibilis facis quod vis.
Noli autem putare genus

ſuſtine: t videbis magnaʒ
poteſtatem ipſius ualiter
te ⁊ ſemen tuum toꝛque

bit. Poſt huͤnc ducebant

ſextum: ⁊ is moꝛi incipienſ
ſic ait: Noli fruſtra errare.

noſtrum a deo eſſe dereli
ctum. Tu auteʒ patienter

ponitur afflictio ſecundi: ⁊ patz littera vſq; ibi:patria voce

dixit.ideſt ſm doctri·

nam ſanctoꝛum pa/
trum. i ¶Tuqui⸗
dem ſceleſtiſſime. id

eſt in ſupꝛemo gradu
ſceleria exiſtens.
k ¶ Poſt hunc terti⸗

Pic ponitur toꝛ⸗

mentatio terti.
— c EIPMm ſulatus X Inon ab-
vita noſ pdiſ:iſj rex mundi
deſunctos nos ꝓ ſuis legi
bus eterne vite reſurrectio
ne ſuſcitabit. Poͤſt hũc ter
tius illudit. et linguã poſtu
lar cito ꝓtulit: II man cõ⸗/
ſtanter extẽdit:⁊ cum fidu/
cia ait: Ecelo iſta poſſideo
ſz pꝛopter dei leges nun
hec ipſa deſpicio quoni
q3 ab ipſo me ea receptuꝝ
ſpero: ita vt rex ⁊ qui cum
ipſo erant mirarentur ado
leſcentis animum: ꝙ tan-
ꝙ; nihil duceret cruciatus.
Et hõc ita defuncto:quar
tum vexabãt ſimilit᷑ toꝛquẽ

hoꝛꝛens eius pꝛeciſio

legis obſeruantiam.

eabent M
m ¶ Et hoc ita defũ

cto. Pic ponitur ve⸗

ratio quarti:⁊? patet
vſq; ibi:

enim reſurrectio æ5)

licet enim omnes in

fine mundi reſurgãt

immoꝛtales: qꝛ tun

ceſſabit generatio
coꝛꝛuptio:tñ ſoli bo/

ni relurgent ad vitaaʒ
imoꝛtalem que erit
gloꝛiam anime redũ/

dantem ad coꝛpus p
dotẽ impaſſibilitatis

Coꝛpoꝛa vo maloꝛiu
erũt imoꝛtalia vt ſep

crucient᷑ igne gehẽne:
vt habet math. xxv.
q̃ẽ moꝛ ſcoa apoch.
Et cum ad

toꝛmẽtatio quiti:cuʒ

dẽ: Et cũ admouiſſet
i.applicaſſent qͥntũ.

Uexabãt eũ.ſili

ſrelnter.
F

P
q¶ Facis qð vis.vo

lũtate nequiſſima.
r Noli aũt putare

gen noſtrũ ⁊c eo ꝙ

ꝑpmittit nos a te crau
ciari: qꝛ hoc facit ad

—

8Patiẽter ſuſtie. i.
mòdicuʒ expecta ita

ꝙ li patienter non eſt
nota virtutis ſed bꝛe
uitatis vite tempoꝛa
lis:ideo ſubditur:

tEt videbis.cito.

Magnã poteſta
tẽ ipſ. c .
ſiſti. x ualit te

⁊ſemẽ tuũi.imitatoꝛes tuos. ꝓ¶ Toꝛqbit. einali i gehẽ

₰

na. 3 ¶ Poſt huc. hic ↄñt po

it vexatio ſexti: ⁊ pʒ vſq; ibi

— —

¶ Wachabeoꝛum

1ꝛ ſic duplici roefputabatſe
rũ deſpicabilej reputabat:⁊ ſic d
ſos c licer.n. ſancti enta lno rũ deſpicabilej rep
ipſos c. licet.n. ſancti es deli⸗
ter noſmetipſos ⁊c. utãtes ſibi alioꝝ
4 los:n. pp. ti ppt peccata:ip
ratß e pati pp
cẽtes tñ ↄfitent

ↄtẽptu.ſ.rõe vboꝝ:⁊ pſõaꝝ deſi üli, e Ka
ut ⁊c̃ vt ſaltẽ illũ ſuparʒ.

ut ñ aut mult. Dic poit p⸗ u
„ 2 r ⁊c. ⁊ pʒ lĩa vſq; iw⸗ it ſuaſurã ſe filio ſuo ve vorſont
lei cultũ auferẽdo ⁊ ei pply cru⸗ ſuan io iuuenij amfe:qᷓ ꝓmilit ſuan ru vixit: q: pmij dnn
F. enoin⸗ Dereh paſgris in aſgle ie “
dcſiter ocidedo. bs irridens iſta ĩtellig a ẽ d oin
epotmrisonantz ̈os b· q iclinata ad illũ inidéne inairli ſubik: u
iterpo odũ 5„ ſmetipos h qʒ tyrãnũ:ait pꝛia vo Irridẽs cru noch
eg de Supig mocl HNõs.n.ppꝑ noſmet eũ no crudelłẽ tyrãnũ:s tei Ntihranu. dp tti
aũt mi Pia bij ali patimur peccates i de fca ce: Fili mi miſerẽ Meig ui ſaaſie ſua eãt ad gig
anrra ANegis ulſſe⸗ . ſtu: digna Amil öeſen vtero noue ell , porlall vtut bang- Ppz pinn
9 ſeptẽ . bis. Tů aüt ne exi⸗ c triẽnio dedi ⁊ alui littera vſq; ibi:
c ue peutes iti ſüt ĩ nob * 98 j lac 7772 a“ „.2 40.
S= p ue futurũ:q tatẽ iſtã pduxi. NMeton 3dign aẽ mache
156 õ ris. t aſpicias ad celũ ⁊ ter i. eoꝛũ ↄſoꝛtio ꝑ obact
a fans: lo ſubditt. Zd. ꝛa modũ aũt mr̃ mi/ te d oĩa q ĩ eiſ ſi:⁊ itelli palmẽ a⸗ ahi
Bono aio fere Süpꝛa i mẽoꝛia di rã: ⁊ ad oĩa it illa 8 a (riilla mi h
59 1 Bone —L! u meéoꝛia cit illa 3
ban ppeſee alter vn qm pemnonpeeniol n Fenninaf el ias etnn u⸗
aüt illoꝝ arllfersn dn vle enſcn ne⸗ nö timeas Gerninceina: . b i
patrũ doc P. le bono aio fere at ꝓpt! dignuͤs frib tuis effe 681 tez mee. Na
iõ ſpdit: f¶ ebi, „* hẽbat: ſingulos J ſcipe moꝛtẽ: ut v nn Bec dla Rege
mſ⸗pia en nhar ori hoꝛtabat᷑ voce bfia! alammn eratiõe cůʒ rib lu leucot bi dari
itatiõt. ẽ de mo ter repleta ſapia: &t is te recipiã. Cum hec illa bñt ponit ei it
cogitatioi.q ẽ de m foꝛtiter repleta! , S 18 te recipia. . ſ o: cũ dẽ: Cum
litigg emiſſione. ĩiee cogitatiõi maſculinũ huc dicẽt:ait adole cen xatio:c lce. er gup
Malculinũ au, miee cogitati. xit àd eos: adhuc dicẽt Moõ obedio hec ſlla dicẽt. er i
H ſum inſerẽs dixit a Rẽ ſuſtietis: Nõ obedie o feruoꝛe ñ
iferes qui tedlit ad ar ainm inſeres dir NQuẽ ſuſtietis: . magno ferue gund
ſe 1difficilia . Nẽſcio q̃lit᷑ 1 yto meo . pcepto regis:ſed peepto le expectauit/ Genr. eer
¶ Bixit ad eos. ex aruiſtis. Neq;.n. ego ſpi is qͥ data ẽ nobis p noy verbor miig o⸗ 6
k e⸗ 7 irn èt aĩiam donaui e bis Zu po auctoraalen⸗ lere d⸗ offfer unn
Cetcio il et vitã:èt ſingloꝛuʒ mẽbꝛa ſi icie fact'es ĩ hebꝛeoſinõ e u eſb̃ ſpe aoun
apparet puer & vita:t inglo fact᷑ es ĩ hebꝛeoſ: vexare ſß ſpe nk
pit ſe mouẽ: motus . toꝛ ꝗ fo 1 is ñis ec pa „ gio e. “
cipit ſe ond morus mundi creatoꝛ iuʒ i Ppꝓ pctis nfr̃is h 5 tio⸗ ſlos enim Aleent
aut ⁊ ſẽſus ſũt ab aĩa is natiuitatẽ:qqʒ oĩuʒ ſi obis ꝓpt ĩcrepati Alilas eiiin mmoser
ſuſionẽ hois n eun⸗ n vobis Etſin lonẽ dñs deus pctis nf̃is c ex
pug toe it oꝛiginẽ:⁊ ſom̃ vobi ?2 coneptionẽ dñs deus p at ſicut ſupꝛa lli
moch aut iſuſiõie ſbdi Uenir ougtl ddet ⁊ vitã: nẽ ⁊ coꝝept PE:ſz iteꝛũ re pon Dipem
. itꝰ: j a re F modicũ irat᷑ ẽ:ſʒ e ſexto fratre. dal
li deo cognit:iõ ſ im iterü cu miĩ tipſos de nr modicũ irat᷑ üt de eo ragen, itni
in ipſos ciliabit ſuiſſuis. Tu aũt ¶ Dñs de n mdl
tur: I Teq; telle ſicuͦt nũc voſme . An -cociliabit ui ſuz fla⸗ dicũ ẽ ira- tüden
ego ſpm · i. aĩam it icitis ꝓpt leges e. ᷓ 5 e oĩuʒ hoĩuʒ fla- ſter moe ain mnocen
aiug rrn hren ſoarbinat⸗ aoni noͤli fruſtra rl Pünmwoalne re⸗ nn
e ein d 1100 bꝛãtis voce de zin ſnel. Ii ſpuos eiꝰ iflã re. pbem
i.potẽtiã ſenſitiuã q ſil &t expꝛol eſcẽ vãis ſpeb: i ßuos e tet di ſpectu future. tnerz
n r. oC Ariin tioꝛ ſupeſſz: Iñ ſolũ vᷣb he Hc oia ſſpiciẽtis iudiciũ e⸗ benr bel coꝛꝛecti logen
a c qaa tabar:ſ luitẽ ſe bim̃ ſa giſti. Naz frſn ub te / quaſi dicat:no ae
guloꝝ mẽebꝛa a firmabat diuitẽ ſe? bim̃ ſa giſ loꝛ ſuſtẽtatoſub te· quaſ ens ad il⸗ ntiſt
virt ſoꝛmatiuañẽ ĩͤfirmab ãſlatũ a pꝛis legi nũc do eterne vite effecti perting d ſperas ſtinere.
mießzapie: ailani rriſtati n: rel ne ſtamento Eterne vite luc quod ſper an⸗
ä abinuſrefee ſünm vo iudicio Drrilto⸗ deiluie her iim
Salethn muͦdi ceſſariaſ ei p nu.der ge ſupbie tuepenas exolues. Kares mei mo- E
P¶Secen u bec ci adoleſcẽa neqc in lup it ſic ⁊ frẽs mei aiaʒ fra ⁊c reſpectu ſmt
creatoꝛ ⁊c a pʒ ex hec cũ . feʒ Ego añt ſiẽ ziſ le dico ⁊c reſpee una
hi. . . uit rex m ꝰmeũ trado ꝓ pꝛ gꝛis futuri. (Et
vſ; ibi: ſos clinaret᷑: voca doleſcen ⁊ coꝛpe meüũ trae turgẽe ama aſci
cut nuc voſmetipſos ⁊ ſuadebat ei vt ae LAc r gib iuocãs deũ matu e om⸗ . t
oſĩ icitij. quãtü — EL I . utẽ. Cuʒ aut mil d ſciũ fieri: tẽq; cuz to. ideſt p Wienn
di⸗ rctar ſret lalurt Lug a⸗ loemens vberb waent PEamever
150 iã ponit mar⸗ ſit ſuaſurã ſe ſlio ſuo. Ita to eſecriſunt gueG
iũ ſeptimi. pmitti ſine dubio e Aeln
tyriũ ſeptimi. p ſe⸗ ius. ideſt cum AAh
ibi: Cüũ hec e Lien a rege:cũ dẽ: .Anrochy autem Boncene zlortue⸗ lon ur. qe ſr fuit ipletũ de futuro: v .
bremniſe grbit ar ar ede Mnigtrntetarni 2el atet ipcgbinigatta aten⸗
2 ĩicẽdio gehẽne reſeruatũ. tabat deſpectã: ſicht ꝑſonas co- p
qꝛ vocẽ dictoꝝ fratꝝ repu

let
ins
Nt küiſt
S
Lg
U Enne.
u Crl
n inint
io kh
e wrr
kirslt
1 wöwni⸗
„ Lah
Möii
Wiſarſ⸗
4 Kanfr
l euid

. 4
E

tur liberatio pp

perſona ei

ratio ꝑ

eqnti
caplo. Pꝛima ad/
huc in duaſ:qꝛ p
poit᷑ iude pꝛoſpe-

as:qꝛ pᷣmo vonimn

ratio: ⁊ pꝛincipũ
gntiochi debella⸗
tio:ibi Uidẽs aũt
philippus. Circa

pꝛimum dicitur:

a ¶Juda) vero

machabeu) .].

ab aduerſarijs oc
cupata:non enim

habebãt tatũ po/

tẽter ↄmittere bel

luz. b (Et c

uocaãtes cognato)
dequibus magis
ↄfidebant ⁊?⁊ d ad

hoc erãt magꝗ pe SAeel. ile
riti. m Et ehGs ibãt latent᷑ in caſtella: et

qui permanſerãt
⁊c.].nam ad pu/
gnanduʒ pꝛo lege
erant voluntarij.
d Et inuoca-

bant dñʒ ⁊c̃. ſine

cuꝰauxilio nõ po
terant reſiſtere ad
uerſarioꝛũ nũero
allegantes ad hoc

ratiões ex pꝑte po
puli ↄculcati:⁊ tẽ

pli ↄtaminati ⁊ ci

uitat electe ad cul

tũ dei:⁊a ſanguis
inocentis effuſi:⁊
nominis ſui blaſ/
phemati: ⁊ patet

littera y la bi.
e Sno erabi⸗
lis gentibus effici
ebat.qꝛ non pote

rat ipſiipetus ſu⸗/
ſtinere. ? ſbdit cã
cũ dẽ: f

Jra. ei
dñi ĩ mificoꝛdiaʒ
oↄuerſa ẽ.⁊ ſic ha/

bebgnt auxiliũ di
g ſupueniẽ
caſtellis c..ſ.ab

aduerſarijs qͥ nõ

Ugas vo.Deſcripta iudeoꝛũ tribula/
tiõe ꝑ regẽ antiochũ:hic ↄſequent deſcribit libe
ꝑ iudaʒ machabeũ:circa quaʒ pᷣmo poni
e2 purgatio templi. x. ca. Pꝛima ĩ du

“ —
AL. II Viijſ.

———

rliberatio populi a regis ducib: a

wipfe eſt de ſolus. In me

So ⁊ in fribus meis deſinet
oĩpotentis ira:q ſup oẽ ge

nuſ nrʒ iuſte ſuperducta ẽ.

Luüc rex accẽſuſ ira:i hunc

hic itaq; mũdus obijt:per

oia in dño ↄfidens. Nouiſ

ſidme autẽ poſt filios ⁊c mat᷑

coõſumpta eſt. Igit de ſacri

ficijs ⁊ de nimijs crudelita
tibꝰ ſatis dictũ ẽ. .vVIII.
Adãs po machabe
cum illo erãt itro

2Zuocãteſ cognatoſ ⁊ aĩcoſ.

Aeoſꝗ pmanſerat in iuda-
iſmo aſſumentes:leduxer̃t

d ſe ſex milia viros. Et in

docabãt dñʒ:vt reſpiceretĩ
pplin q ab oib calcabat:⁊

mißeret tẽplo qᷣ ↄtamina-
bat ab ipijs. Milſereret ẽt

exterminio ciuitatis q eſſet
ilico cõplananda: ⁊ voceʒ
ſaguis ad ſe clamantis au/

diret: mẽoꝛaret᷑ quoq; ini

gſſimas moꝛteſ puuloꝝ in

nocæẽtũ:⁊ blaſphemiaſ nõi

ſuo illatas: ⁊ idignaret᷑ ſuꝑ
bis. At machabeus cõgre
gata multitudine intolèra-
Dilis gentib efficiebat. Ira
eni dñi in miſericoꝛdiaʒ cõ
uerſa eſt. Et ſuperueniẽſ ca

ſtell ⁊ ciuitatib ipꝛouiſis

ſuecendebat eas: ⁊ oppoꝛ
tuna loca occupãs nõ pau

D ꝓuiderant ſibi ↄtra aduentũ ipiuj. b¶ Waxime aũt

noctib':qꝛ tũc hoſtes minus poterãt ſibi pꝛouidere.

debellatio:⁊ pᷣmo
Ad hoc ẽt.pꝛima

i ( Uides aũt. Hic ↄſequent deſcribit᷑ pꝛincipum regis

ponit᷑ belli apparatus: afflictu: ibi
ĩduas:qꝛ pᷣmo deſcribit᷑ apparat ex

pte gentilin: ex pte iudeoꝝ ibi: Judas aũt. Circa pmũ
dẽ

: i ¶ Uidẽs auũt philippꝰ.quẽ.ſ. rex antiochus reliqᷓ

rat hieroſolymis ad affligendu ppl iudeoꝝ: vt hẽt ſu⸗

ſup oẽs crudeli deſeuit:in-
digne ferens ſe deriſum.Et

☛
*

pꝛa.v.cæ. ⁊ dicunt aliq ꝙ iſte eſt philipp ille de quo dẽ ĩ fi-
ne capli ſequentᷣ ꝙ traſferebat coꝛp ãtiochi ðfucti:ſʒ hoc ñ
videt᷑ veꝝ:p qꝛ iſte erat in hierlin:aliꝰ aũt ĩ ꝑſide cu antio/

cho rege qn fuit iſtõ bellũ: qꝛ iſte fuit phꝛiges gnẽ: vt hẽt
ſupꝛa.v.caplo: alius vero collactane:vt habet᷑ ĩ fine capli

maxime aũt nodòtib'ad h-
cemodi excurſuſ ferebat᷑:⁊-
fama vtutis ei vbicũqʒ dif
fũdebat. Nideèns autẽ phi-
lippuſ paulatim virũ ad ꝓ
fectuʒ venire: ac frequẽtius
res ei cedẽ ꝓſpere:ad pto/
lemeuzʒ ducem celeſſyrie ⁊
phenicis ſcripſit:vt auxiliũ
ferret regis negocijs. At il
le velocit miſit nicànoꝛẽ pa
trocli de pᷣmoꝛibuſ amicũ:
datis ei de pmixtis gentibꝰ
armatis:nõ min vigiti mi
libꝰ:vt vniuerſoꝝ iudeoꝛuz
gen delẽt:adiũcta ei ⁊ goꝛ
gia viro militari ⁊ ĩ belliciſ
expiẽtiſſimo. Coſtitůͦit auũt
nicanoꝛ regi:ut tributũ qd
romãis erat danduʒꝭ I duo
milia talentoꝝ ðᷣ càptiuita
te iudeoꝛuʒ ſuppleret. Sta
timq; ad maritimas ciuita
tes miſit ↄuocãs ad coem/
ptionem iudaicoꝝ mãcipi
oꝛũ: ꝓmittens ſe nonagita
mancipia talento diſtrãctu
rũ: nõ reſpiciẽs ad vidictã
q̃ eũ ab oĩpotẽte eẽt ↄſecu
tura. Judas aũt vbi cõpe/
rit :indicauit his qui ſecuʒ
erãt iudeis nicanoꝛis aduz
tũ.Ex quibuſ ꝗqdam foꝛmi
dantes:ct nõ credentes dei
iuſticie in fugas verteban
tur:alij vero ſiqui de hiſ ſu
pererãt:l vẽniebãt ſimuůlaz
dñʒ vpᷣcabant᷑ vt eripet eof
ab impio nicanoꝛe qui eof
pꝛiuſq; ĩ cominus veniret

hẽtes ſe occlłte ð ſocietate iude. 3

alioꝝ aioſitas: et p in gnali: ißi
uocatis aũt.Circa pmũ dẽ: 3

ſequentis. cetera pa-

tẽt vſq; ibi: k¶ Mi

ſit nicanoꝛẽ patrocli.
ſ. filiũ. l ¶ De pmo
rib' amicũ. ſic habẽt

libꝛi coꝛꝛecti:erat eni
de pꝛincipalibamicij

ſuis. m Datijei ð

permixtis gẽtib ⁊c.
erãt eni collecti de di
uerſis locis ⁊ ciuitati
bus. n ¶ Loͤſtituit
ãt.i.firmiter ꝓmiſit.
o ¶Nicanoꝛ regi.i.
locũ regis i hoc tenẽ/
ti:nam rex erat i per/
ſide vt dictuʒ eſt.

p(Ut tributũ ⁊c..
erat eni rex antioch

tũc tributar romão
ruzʒ. q¶ De captiui
tate iudeoꝝ ſupplerz
i.ð pᷣcio iudeoꝝ qͥs i
ſeruos ⁊ ancillas ven

eret: ideo ſubditur
Statimq; ad mariti
maj ⁊ẽ.ſupꝛa pᷣ libꝛo

iij. ca.ñ dẽ ꝙ miſerit:
tamẽ dat intelligi per
hoc qð dẽ: Et audie-

rüũt mercatoꝛes ⁊c.

r¶ Nonagita mãci

pia talento.ſ.yno.
8 ½¾Diſtracturu. de
aũt mancipiũ qſi ma
nu captũ: qꝛ ꝑ belluʒ
capiebant᷑: ⁊ in ſuos
vẽdebant ſeu redige/

bãt. t Juda) aut.
Hic ↄñt᷑ deſcribit᷑ ap/

par ax belli ex pte iu

ðoꝝ:⁊ pᷣ põit᷑ aliqrũ
puſillãimitas:cuʒ dẽ

R

vV E qb' qdã foꝛ/

midatej. magnitudi

nẽ ⁊ foꝛtitudinẽ exer⸗
cit vẽiẽt a nicanoꝛe.
x ¶Et ñ credẽtes dei
iuſticie.i.min debito
ↄfidẽtej de auxilio di
uio:⁊ ſic nõ credebãt
diuĩe iuſticie:qꝛ ñ cre

BBehbst g S) fackt iuſt.
ciã.i. vĩdictã ð aduerſarijj eox. y/

In fuga vtebãt. ſvtra
lij vo. Hic vñt poit᷑
ide in ſpeciali:ibi Cõ

Alij vero ⁊c..accipit hic

ſi ꝓ qꝛ:qꝛ cũ iuda remãſerũt.vij. ilia: vt hẽt.j. a ¶ Uẽi

ebãt cũ iuda ad pugnandũ. b ¶S

imlq; dñʒ depᷣcabãt᷑.

magis initentes diuine ꝓtectiõi y ſue vtuti. c ¶ Qui eoʒ
pꝛi qᷓ; i comin vẽiret.i. pus ꝙ̈ ad bellãdum appropi aen

d ¶ Uendiderat. vt pᷣdictũ ẽ. e ¶ Et ſi nõ ꝑp eoj.i.ꝓpter
eoꝛũ merita eriperet eos a nicanoꝛe:ſaltem hoc faceret.
f¶ Pꝛopter teſtamẽtũ ⁊c. .i.pꝑꝑ pꝛomiſſionẽ factã a deo
patrib ſactij de ↄpuatiõe ſemis eoꝝ.vl alit: fſ ¶ Pꝛopter

teſtamentũ ⁊c̃. rbpeer legẽ datã patrib' quã volebat oſiru
ere totalit᷑ antiochu·
vt patet ex ſupꝛadicij

vendidert. Etſi nön ꝓpt
eos: ꝓpter teſtamentuʒ qð
erat ad pꝛes eoꝝ:l et ꝑp in
uocationẽ ſãcti ⁊ magniſi
ci nõiſ e ſup ipſoſ.. Cõuõö
catis aũt machabeul ſeptẽ
milib q cũ ipᷣo erantròga

7 ſimilr volebät hec
facere duces eius.
gO ¶ Et ꝑp inuocatio
nẽ ⁊c..qꝛ dicebãt p/
gentib ceterij dei po
pulus. h ¶ Couoca
tij aũt. Hic oñter põi
tur aioſita) iude ĩ ſpe
ciali:⁊ pᷣ ſuoj aiando

2 exercitũ oꝛdinãädo bat ne hoſtibrecõciliaret: “
ibi: Conſtituit ita;. neq; metueret inique veni
Pꝛima in duas.qꝛ ꝰ ctiũ aduerſũ ſe hoſtiũ mł
mo iudas ſuos aiat

titudinẽ:ſʒ ſoꝛtiter ↄtẽderẽt

rationibꝰ:? exẽplis: 6 213 1676. cderet
ke añ bclos hàbẽtes cõtume

ibi Admonuit autẽ.

Circa pmũ dicitur. liaʒ ꝗͥ loco ſcõ ab hiſ iiuſte
h¶ Konuocatij aũt eſſet illata:itemq; ludibꝛio

malhabe. vt exñtes
pꝛope magij intellige

lent lus verna⸗ .
i ¶ Septẽ milib. p.
Mach. quarto dẽ ꝙ
fuerũt tm tria milia:-
dicenqũ ꝙ ibi loquit
de ſufficienter arma⸗
tis:vnde ibidẽ ſubdit
qꝛ tegumenta ⁊ gladi
os non habebãt.ſ.ad
armãdum plures ſuf
ficienter:ſed multi ex
magno deſiderio mo
ti ad pugnanduʒ pꝛo ”ò””M
ia ⁊ lege dei fuer̃t ibi q̃ſi iermes:⁊ maxime qꝛ dixerat iu/
das meli eſſe moꝛi q; vidẽ mala gẽtis ⁊ ſcõoꝝ:⁊ ſic ĩ vniuer/

—

ſo uerũt.vij. milia:vt h da allegat roez ſüpta ex parte

hite ciuitatis ĩiuriã:adhũc

Nãʒ illi qdẽ armiſ cõſidũt
ait ſiml ⁊ audacia:nõs aũt

ẽtes aduerſũ nos ⁊ vniuer
ſũ mũdũ vno nutu delẽ cõ
fidimꝰ. Admonuit aũt eoſ
7 de auxilijs dei q̃ fẽa ſt er
ga paretes et ꝙ ſub ſenna

aduerſarioꝝ:cũ dẽ: k ¶ Rogabat ne hoſtib recõciliarẽt᷑.
reddẽdo ſe eij ſ aliqbↄditõibꝰ. l ¶ Neq; metuerẽt ⁊c.
q; i ſuis iniqtatib'capient᷑: vadducit᷑ ro ex ꝑte di:cuʒ dẽ:
. m ¶Sʒ foꝛtit᷑ ↄtẽderẽt.dimicãdo. n ¶ An oclos ment
o. ¶ Habẽtes ↄtumeliã q ĩ locũ ſcm ⁊c.vñ ſupra pli.iij. ca
vbi tãgit᷑ iſta materia dixit iudas:Meli ẽ nobij moꝛi i bel
lo ẽ videre mala genii nf̃e ⁊ ſcõ. p ¶ Itemq;ʒ ludibꝛio
hite ciuitat.ſ.hierlʒ ad ði cultũ electe. q ¶ Adhuc ẽt ve⸗/
teꝝ ⁊c..hẽbãt.n.iudei aliquaj oꝛdiatões extra legẽ moyſi
factas a ſenioꝛib' ꝑp bonũ regimen ppli.itio poit᷑ rõ ex pte
auxilij:cuʒ dẽ r ¶Nã illi qdeʒ armig conſidũt ⁊c.i.tm in
virtute humana q eſt defectiua. s ¶ Nos aut i oipotente
ño.cui virt ẽ firmita ifinita. t ¶ Admonuit autẽ. Hic
iudas ſuos aiat exẽpl:cũ di: t¶ Admonuit aũt eos ⁊c.
ĩ exitu iſrł egypto: Exodi.xiiij.ca. Erg Enache
rib ⁊c. . ab angelo dei pcuſſa: vt hẽt.iiij. Reg. xix.caplo.
x ¶ Et de p̃lio cc.].iſt bellũ nõ hẽt i ſcripfa ſacra:nec ali
bi potui repire:ppꝑ qð nõ poſſũ dicẽ niſi illð qð hic eſt in e
xtu. y BEr rẽ vẽtuʒ ẽ.i.ad pugnãdũ actu. ee
cedonibus ſocijs.i.in eodem exercitu exñtibꝰ cuʒ iudeis.
a ¶ Heſitantibus.i. foꝛmidantibus pugnare. b ¶ Ipſi
ſex milia ſoli.ſ.iudei c ¶ Peremerũt centuʒ vigiti milia:
nõ ꝓpꝛia virtute ſed diumna. O ¶ Et bñficia p his plima
ſecuti ſũt.a rege.Lõſeqᷣnter ponit admonitioij effectuj:cũ

Wachabeoꝛum

elitate confidebat magij. f
7 peditũ:tamẽ in qualibet ẽt acie erant aliq eqtes ⁊ pe
. RM dites:⁊ hoc ſecun
dum doctrinã ve
etij libꝛo ð re mi
itari: potiſſime

etiã veteꝝ iſtituta ↄuulſa.

ĩ oĩpotẽte dño ꝗ põt ⁊ veni

dicitur: His verbis ↄſtantes effecti ⁊c. e ¶ CFõſ
itaq;. Hic cõſequent ponit᷑ exercitᷣ oꝛdinatio:cũ dẽ Cõ
ſtituit itaq; frẽs ſuos duces.qꝛ e eoꝝ foꝛtitudine ⁊ fi-
¶ Urriq; oꝛdini.ſ.equitũ

cherib centuz octogitagn⸗
qʒ; milia perier̃t.Et de pꝛe/

. ee qñ bellũ commit
lio q eiſ aduſul galathas titur in loco aſpe
fuit ĩ babylonia:vt oẽſubi ro vbiequites nõ
ad rem ventum ẽ macedo poſſunt bene con

nibus ſocjs heſitãtib: ipſi lugi. g ¶ Simo
ſex milia ſoli peremerũt cẽ

tũ viginti milia pꝛopter au Flun-

xiliũ ill datũ de celo: et bñ/ go capitulo: vbi
ſicia ꝓ hiſ plima conſecuti porutinrun fratres
ſüt. His verbis conſtanteſ iude no nomina-
2 tur ibi aliquis io⸗
effecti ſüt ⁊ ꝓ legib' pꝛia ſephus:pꝛopi qdö
moꝛi parati.Conſtituit ita“ dicunt aliq ꝙ iſte
q; frẽs ſuoſ duceſ Ütriq; oꝛ n fuit frater car⸗
dini ſimònẽ ⁊ ioſephũ ⁊ io leaieeg ae
nathan ſuůbiectis vnicuiqʒ dem lege: vel hoc
millenis quigetenis: ad de eadem cogna⸗
hoc etiam ab eſdra lecto il/ tione: ſed non eſt
lis ſancto libꝛo:⁊ datò ſig veriſimile ꝙ iter
itii ofn nn S„ dDlos fratre) iude
adiutoꝛij dei:in pꝛima acie arnales ſcilicer ſi
ipſe dux commiſit cũ nica monem ⁊ ioathã

noꝛe. Et facto ſibi adiuto/

EII 0 patur tanc fra⸗
re omnipotente:interfecert

ter eius alius qui

vigetur meliuj di
cendum ꝙ iſte lſu

it frater carnalis iude:qui pꝛimo libro nominatur elea
garus:vnde.xij.libꝛo antiquitatis iudaice dicitur ꝙ iĩſe

eleagarus cognominatus eſt ſaphus.⁊ videtur idem no

men quod ioſephus adbꝛeuiatum tamen: ſicut nicola-

us per adbꝛeuiationem aliquando dicitur cholauj.
h¶ Subiectis vnicuiq; millenig ⁊c. l. retinens ĩ acie
ſua duo milia quingentos. i

quam deſcriptus eſt belli apparatus. Hic conſequenter

deſcribitur conflictus: et pꝛimo ponitur conflictus cuʒ
nicanoꝛe:ſcòo interponitur conflictus cum timotheo

⁊ bachide:ibi Et ex his:tertio reuertitur auctoꝛ ad lo/
quendum de nicanoꝛis confuſione:ibi acinoꝛoſiſſimꝰ

autem ⁊c᷑. Pꝛima adhuc in duas:qꝛ pᷣmo ponitur nica
noꝛis debellatio: ſcòo gr̃aꝝ: actio:ibi arma auteʒ. Circa

d hoc etiã ſcʒ ad bellanduʒ viriliter.

Ab eldra lecto illi, ſc libꝛo. vt cipiẽ Deuro. xxr.

Iſte eſdra non fuit ille qui legeʒ raparanu ng ille moꝛ
tuus fuerat diu ante:ſʒ fuit vnus de ſacerdo
tamẽ nõis tpe iude. l

pꝛima acie ipſe dux ⁊c̃.ſ.iudas machabeus
tur ꝙ ceciderunt vſq; ad tria milia. Dicenduʒ ꝙ illa ta

milia ceciderunt in pꝛimo congreſſu belli. ⁊ in perſecu-
tione fugientiuʒ tot alij ceciderunt ita ꝙ in vniuerſo ſue

rũt.ix.milia ⁊ ampli vt hic dẽ. ceters patent vſq; ibi:

nem ⁊ ioſephum

pꝛimo libꝛo ſecũ/

oc etiam. Poſt

Et dato ſigno adiutoꝛij dei. ñn

dicitur hic quale fuerit:Iʒ pꝛobabiliter poteſt dici ꝙæ fu
it clangoꝛ ſacraruʒ tubaruʒ in aggreſſu belli. K

fecerunt ſup.ix.milia.ſed in pᷣmo libꝛo q̃rto caplo dici

2

6
ma
bawripe
umd;
peri
ſanihh
mnaaith
cont
Giamarn

Geperi⸗
us guic
ndiunol
daae⸗
beagtcerl
do
ti ſor⸗
pelle debil
puupenh
leteruparen
Erhi
Cſeguenin
Ulur de
Cumn dunott
bachidec
häpnolt
clvidetti
bachicesit

cb ilo que

demetdci
mo conai
yrhatſi⸗
libro. pyed
ploresenun
pes mieos
leznoͤſſie
Cererap
bi
cpichinig
ſolennitan
goriso
theü ba
obtet. 4
epiqd e
nicos go
nia. pf ali
lio hy di
ept dii
(Los
nns
ca
hens

cerl
chnozoſiſ
baagicenin
nephcizte⸗
wouffin

Gi
hidi
uiref
igi
ga 4
lan
donin
win
i⸗
Woont
bett
fOricg,

lndn
S
ntioſchn
nuhpſi
ſchinlz
nunrfm
Kni ni
fbilinst
ungi
mjir

ufe

Eurnn
s:RN
mbenhe
one: ſalpnt
miinlegi
vosfureu
malsſclint
onen tiohi
urtmifr

rcuns lun

s Poptred

curmneliaſol

Aungieſt⸗
ommmnrd⸗
diamgli
iceurümp

N ſor nee

urchole
Neaim b⸗
conſNo
conſimuch
um nmote
V uen
unnl
i

—

batum agebant.

ab illo quẽ miſit

Letera EEG
ibi: t t cum

epichinia ⁊c. .i.

epi qõ ẽ ſupꝛa

x ncẽederũt. i.
caliſthenẽ.ũ iſtos

det culpe. 2

cima a qua icipebat obſeruatio ſabbati:ſʒ hoc nõ vide
batur ipedire:qꝛ ſupꝛa pᷣmo libꝛo ſcòo caplo:iaʒ erat ð

claratuʒ ꝙ licitum erat eis i ſabbato bellare. Dicenduʒ
verũ ẽ ſe defendendo:naʒ hoc eſt neceſſitatis:nõ aũt

inuadẽdo ſeu ꝑe —
ſequẽdo.

ma aũt. hic ob vi
orim ehege⸗ citus nicanoꝛis vulneribuſ
ditur: q Sab debilẽ ſem̃ fugere ↄpuler̃t.

Pecunijs vᷣo eoꝛum ꝗq ad

ab operib ſeruili eptionẽ ipoꝛũ venerãt ſub/

vacãdo: iõ ſbdi lut:ſʒ reuerſi ſũt dꝛa conclu
bencdicetej oſm. ſi.] Naʒ erat ante ſabbatũ
Ki⸗ rbi gua ob cãʒ nõ pſeuerauer̃t
ũ vo ⁊ẽ qꝛ part ſſequẽtes. Armã aũt iboꝛũ
H iſequẽtes. Armã aũt ipoꝛũ

⁊ ſpolia ↄgregates ſabba/

– ttli agebãt bñdicẽtes dñʒ ꝗ

¶Et ex hij bic liberauit eos in iſto die:mi
conſequent inipo ficoꝛdie initiũ ſtillãs ĩ eos.

nitur de cõflictu
cum timotheo ⁊

bachide ꝗͥ pleniꝰ ⁊oꝛphanis ⁊ viduiſ diuiſe
Her libꝛo v: 1 ni Poltae reſidua ipſi cũ
bachides ſit aliu) ſuiſ habuere. His itaq; ge

demetro cũ alchi ſecratõe:miſicoꝛdẽ dñʒ po
mo cõtra iudeo⸗· ſtulabãat:yvt i fineʒ huis ſuis
nt het ſupꝛa pino recociliaret. Et ex his a cũ
ibao. vi cn naz timotheo ⁊ bachide erant
plures erant pnrci z C.r 17 cEi uit
pes a milites eiu S ſe ↄtẽdẽtes ſuꝑ vigiti mi
deʒ nõij ſiẽ ⁊ mõ. lia int᷑fecerũt:⁊ mũitões ex

celſaſ obtinuer̃t:⁊ ples pꝛe
das diuiſerunt: equã poꝛti
onẽ ðbilib pupilliſ ⁊ vidu

ſolennitates d vi id bubei
crorijs ↄtra tino is ſʒ ⁊ ſenioꝛib faciẽtes. Et
theũ ⁊ bachidem cũ arma eoꝛũ diligent᷑ col
obtẽt. dicit ab legiſſẽt oĩa ↄpoſuer̃t ĩ lociſ

oppoꝛtũiſ.Reſidua vᷣo ſpo

nicos qð ẽ victo/ RSeI neang vO
ria vñi alia tralla lia hieroſolymã dtulerũt:
tio hʒ: Diej victo philarchẽ ꝗ cuʒ timotheo

rie ytyr e, erat intfecerũt viꝑ ſceleſtũ:
ianuas ſtempli. multis iudeoſ afflixerat
Incede Et cũ epinichia agerẽt ĩ hie/
roſolymiſ èoſ ꝗ ſacras ia

cilin refugiſſet p Cus i quoddã domiciliũ re
ſui tuitione. fugiſſet incẽdẽrunt: digna
3 Incẽderunt. eis mercede ꝓ ĩpietatib ſu

⁊ ſic pẽa coꝛreſpo

cinoꝛoſiſſimꝰ aũt. Hic reuertit᷑ auctoꝛ ad lo

pꝛadicti nicanoꝛis cõfuſione:cũ dicit᷑: b ¶ Qui mille

negociãtes ⁊c᷑.i.multos ita ꝙ ponit hic nũerus determi
natus pꝛo nũero ideterminato:ſicut aliqñ fit in ſcriptu
ra: ꝓut fuit oſtenſum in apocalypſi. c¶ PBumiliatus

o/ ¶ Sʒ reuerſi ⁊c.i.repꝛeſſi:nam iminebat hoꝛa de

maioꝛeʒ autẽpartem exer
ciãtes ad iudeoꝝ venditio

xilio dñi ab his qůoſ nlloſ

Poͤſtſabbatũ vo debilibꝰ

ſtis ⁊ cõit᷑ ab oib facta ob/

ira arbitrabatur ſe iniuriazʒ
illoꝛum qui ſe fugauerant

g¶ Sol veit antiochiã.i.cũ valde p
bpnceps ſołꝰ qñ hẽt paucoj ſecũ. h ¶ Pꝛe
HM OUJMͤ dicebat mag ad ex
cuſationẽ ſui ò ſua ðᷣ

is reddita. Facinoꝛoſiſſim
aut nicanoꝛ qui mille nego

nẽ adduxerat:huùmiliat au

exercit ↄſecutus.Et ꝗq pꝛo
miſerat romãis ſe tributu,ʒ
reſtituere ð captiuitate hie-
roſolymoꝛum:pꝛẽdicabat
nunc pꝛotectoꝛeʒ deuʒ ha
bere iudeos ⁊ ob ipſuʒ ĩi/
uulnerabiles eſſe: eo ꝙ ſe⸗
querentur legeſ ab ipſo cõ/
ſtitutas. C.IX.
Odem tẽpoꝛe antio
chus inhoneſte reuertebat
de pſide. Intrauerat eni in
eaʒ quᷣe dicitur perſipolis:
⁊ tentauit expoliare tẽplũ:
⁊ ciuitatem oppꝛimere:ſed
multitudine ad arma con/
currente in fugã reuerſi ſũt
⁊ ita contigit vt antiochus
poſt fugaʒ turpiter rediret.
Et cum veniſſet circa egua
thanan:recognouit que er
ga nicanoꝛem ⁊ timotheũ
geſta ſunt. Elatus autem ĩ

„
—

poſſe in iudeos retoꝛque
re:ideoq; iuſſit agitari cur/
rum ſuum ſine intermiſſio/
ne agens iter: celeſti euʒ iu
dicio perurgente: eo ꝙ ita
ſuperbe locutuſ ẽ ſe vẽiurũ
hieroſolymã: ⁊ cõgeriẽ ſe/
pulchꝛi iudeoꝛũ eã ſactuꝝ

9

au xilio dñi ab his.ſ.iudeis. d¶ Quos nulloj exiſtimaue
rat.i.nullius eſſe virtutis. e Depoſita veſte glie.ne cog/
ſceretur. ſ¶ Per mediteranea fugiẽs.i.per loca occulta.

aucis: hoc eni mõ dẽ
ꝛedicabat nüc ⁊c.

iectione ⁊ exercit ſui
debellatioe q; ad exal

tationẽ diuini nõij ⁊
ↄmẽdationẽ dine le/

gij:⁊ obſuatoꝝ ipiX.

erxiſtimauẽat depoſita veſte tanpo
glie ꝑ mèditerranea fugiẽs Iberatone pyli al a⸗
ſoͤlus venit antiochiam: ſũ tiochi Ouk. bic co
mã ĩfelicitatẽ de interitu ſui ſequẽter ðſcribit᷑ libe-

ratio ppli a perſona
ipſius:⁊ hoc per diui
naʒ percuſſionẽ. Cir-

ca quam pꝛimo poni

tur huius percuſſioij
ratio: ſcõo ipſa per-

cuſſio: ibi Sec qͥ vni
uerſa: tertio percuſſi

Hhumiliatio:ibi Pinc
igit᷑: quarto humili-
ati exterminatio: ibi
Ist homicida. Ratõ

vero percuſſionis an

tiochi fuit:qꝛ nõ ſuf/

ficiebant ſibi mala q̃
iudeis fecerat: vt pa-

tet ex ſupꝛadictis:ſed
cum hoc anhelabat
ad gentem iudeoꝛuʒ
totaliter deſtruendaʒ

ciuitateʒ dei hieru/
ſalem füditus ſubuer
tendam:vt ſic repulſi
onem ſui de perſide:
7 debellationẽ ducuzʒ
ſuoꝛũ in iudeos vin/
dicaret. Et his dictis
pʒ littera paucis exce
ptig:que diſcurrent᷑.
ue dicitur p/

ſipolis. hec eſt illa ci⸗

uitas que pꝛimo libꝰ.

ſexto cabind dicitur

elymaida:⁊a hoc pꝛo/
pꝛio nomine:⁊ hic ꝑ

ſipolis: eo ꝙ erat me

tropolis perſidis cir

ca egbathanan: hec
eſt ciuitas que vocat᷑
Egbathanis: pꝛimo
eſdre vi.a Judith.j.

e Leleiii eum iu⸗
dicio perurgente.i.i/

pellente. Ad cuius intelligentiam ſciendum ꝙ in hac feſtia

tione duo erant:ſcilicet itẽtio antiochi peruerſa ad populi
deletionem: ciuitatis ſubuerſionem:⁊ hoc nõ erat a deo
impellente qui non eſt auctoꝛ mali culpe:ſed erat ab antio·
chi malicia. Aliud erat velocitas motionis: ad quã ſecut

Od 2

eas t Dt eus auaſratis qr auis: 1 hoc fuit a x luantum ad euaſionem moꝛtis coꝛpoꝛalis non fuit mi
=ðUUMUWd fuit eaſus antiochi nali, õ nos tertio: NH ſricoꝛdlam conſecutus: ſed tantum quantum ad veni
itpellete qͦ eſt auctoꝛn en eeritoiie. d¶ Sed ꝗ:bic con am peccatoꝛum. Alio modo etiam quantum ad remiiſ
R eum cc.] nã erat intra viſcera: ⁊ moꝛtuus fuit x ea. Qui eius penitenti non ſuit verg :quta ner nam welled g.
itin vi iuntbug. Sed q vniuerla oſpicit dũt ad ſolũ deduceret:ac ſepul ſionan loron⸗
Pier desPlngas⸗ ſanabili ? inuiſibili plaga. optat liberam reddere ⁊ iu conſecutus quan-
ladhtnt s At eniz finiuit hũc ipſum deos quoſ nec ſepultura q tumad remiſſio⸗
tigit illuz ipetu c.]. ßmonẽ appꝛehendit eũ do dem ſe dignos habituꝝ: ſy nem culpe nec pe⸗
tigit illuʒz iperu ⁊c.. vmone appꝛehel 2 decmne 108 H407 ne. Letera patent
pa ver ſarionem cut/ loꝛ dirus viſcerũ ⁊ amara i auib ac ferie diripiendos vedi: Pdur
iuscx tali innria, ternoꝝ toꝛmenta. Et qdey tadituꝝ ⁊ cũ puulis exter- quales a e .
bi vigelnin ꝛi nbp ſatis iuſte:quippe ꝗ multis minaturũ dixerat: quales nienſibu. qui ml
perboleẽ ad deſignãa ⁊Z nouis cruciatibus alioꝝ nuũc athenieſib facturũ pol tas libertates be,
duʒ ſuperbie ſuema toꝛſerat viſcera:licet ille nul licetur tẽplũ etiam ſanctuʒ bie Hñl
gnituclineʒ. iſ Ma jo modo a ſua malicia ceſgquod pꝛius expoliauerat: hbunue iugibi
mifeſt zrtute a ce een ee Pene cP quod vigebat ibi
ac .ſellz facto er om ſaret. Sup hoc aũt ſuper optimis doniſ oꝛnaturum gem. r. ( t b⸗
liednſſione., big replei ignẽ ſpirãs aio i ⁊ ſcã vaſa multiplicatuꝝ:cet dicaturuʒ dei po
Ia vt decoꝛpo/ iudeos ⁊ pꝛecipiens accele ptinẽteſ ad ſacrificia ſũpt: ſait ag euafiches
rie impi vermes ꝛc. rari negociuʒ: coͤntigit illü ð r̃dditib ſuiſ pſtatuꝝ:ſup pene pꝛomittebat
Renred in doloꝛibus ? graui coꝛpoꝛiſ colliſione locum terre perambulatu nemo monem.
carnes eius ⁊c. J. prr mẽebꝛa vexari. Iq; qui ſibi rũ ct pᷣdicaturum dei bote ſaatbne icron⸗
lſanieʒ apoſtematuʒ. videbat ẽt fluctibus mariſ ſtatẽ. Sèd nõ ceſſatib do/ ſeanentet veſcri⸗
m ug boulo imperare: ſupꝛa humanũ lorib ſupuener at ei in eu, bitur eius humi/
e Pyperbole ẽ mModũ ſupbia replet:⁊ mõ iuſtuʒ dei iudiciũ: deſperãſ liatio coꝛam bo⸗
ad ex rimenguld,⸗ eÿ tiũ altitudines iĩ ſtatera ap ſcripſit ad indeoſiĩ hũc mo mnunbus Tellteet
ſuperbiaz . n// Pic Pendẽ nunc humiliatuſ ad dũ depꝛecationis epiſtolã ſnora oum es
igituͤr lir con e,kraʒ in geſtatoꝛio poꝛtaba hec continenteʒ: Optimis tempſerat: ſcri⸗ 47
elniinn, berpei- tur mamiſeſtaz dei ᷣtutẽ in cinibus iudeis: plurimam bens eis epiſtola
mo coꝛam deo: ſecun ſemetipſo conteſtans: ita ſalutem ⁊ bene valere:⁊ el⸗ ee bi. b0
