chia:verũtñ qꝛ fuerũt ↄiũcta ſil tpe Cyri moꝛtuo Dario ep
auũculo:vt dicet᷑.j.v.c.⁊ tpe Darij cui in honoꝛe ſucceſſit
Cyrꝰ:vt dicet᷑.j.vj.c.iõ illa bꝛachia erãt iũcta ĩ pectoꝛe vno
ideo de illa ſtatu Zierum eſt ꝙ habebat bꝛachia 2 pectus
6 t

de argento. q

regnum tertium aliud ereum.hoc fuit

regnum Alexandri magni ⁊ grecoꝛum: quod ſucceſſit re⸗
gno perſarum:⁊ dicitur ereum pꝛopter ſonoꝛitatem grece
eloquentie:quia es inter alia metalla eſt magis ſn ri

¶ Liber

r¶ Os ĩperabit vniuerſe terre. hoc q alexãder fere ab oĩ
bus regnis recepit tributa ⁊ munera. multi. n. r eges audien
tes crebꝛas æ maximas victoꝛias eiug ex timoꝛe ne veniret
ſup eos miſerũt ſibi munera. s ¶ Et regnũ quartũ erit ve

lut ferreũ.iſtud fuit regnũ romãoꝝ:⁊ cũ ſpdit᷑: t C Q.αι

ferrũ cõminuit ⁊? do/
mat oia:ita regnũ ro

manon ſubiugtuitſi tentüũ aliuch ereũ:quod im⸗
i oia regna pᷣdicta: abit vniuerſe terre: etre
1 boc ex tribus p que perabit vniuerſe terre:ẽt re

gnũ qrtũ erit velut ferreuʒ.

romani deuicerũt to in en emmeenr
Quũuomõ ferrũ cõminuit ⁊

tũ oꝛbẽ.ſ.ſapia:exer

citio armoꝝ: a bono domat oĩa:ſic cõminuet ?
regimine. Oẽʒ. n. ho/ ↄteret oĩa hec. Põͤꝛo qꝛ
minẽ vñcunq; venirʒ

vidiſti pedũ ⁊ digitoꝝ par/
tẽ teſteã ſiguli:ct partẽ ferre
am:r̃gnũ diuiſũ erit: quod

ad eos honoꝛauerũt
ſm valoꝛẽ ſuũ:ſi: iue ĩ
militia:ſiue i ſcia:ſiue

larte mechanicu ſuu iñ deplantatio ſerri oꝛiet.
A rotned Sez eo vidiſtiſerrü mirtu
lentes viri de oib'pti teſte ex luto:⁊ digitoſ pedũ
buj mũdippi magnã ex pte ferreos ⁊ ex parte ſi-
pacẽ lungebãt ſe oꝶ ctiles:ex pte regnũ erit ſoli-
d o lum : du: ex parte atrituz. Q
inſperi oſtantinopo auſũt vidiſti ferrũ mixtũ teſte
2 E 2
litanũ ⁊ romanũ: i5 ex luto:commiſcebũt ꝗdeʒ
boc ſuit ſignatũ iſta humano ſemini: ſẽd nõ ad

tua ꝑ duas tibias fer
reas vel alia rõne.ſ.
qꝛ ille qͥ erat pncipał
imperatoꝛ accipiebat
vnũ ſociũ ad admin⁷ç⁷Cd
ſtrãdũ imperiũ:ſicut pʒ de auguſto ⁊ antonio ⁊ dioclicia⸗
no ? maximiano ⁊ plibalijs. v oꝛ0
digi.ptẽ teſteã.i.de terra factã. t ꝑtẽ fer.re.diui.erit.
P hoc ſignat᷑ foꝛtitudo illregni i p'’cipio:a poſtea ðbilitas
ipᷣ ꝑ diuiſiones itraneas:ꝓpter ambitões ex qbus regnuʒ

herebũt ſibi:ſicuti ſerꝝ mi⸗
ſceri nõ põt teſte. In dieb

romanũ quaſi ad nihilũ ðductũ ẽ:vt pʒ ad ſeſũ. ꝓ ¶ Q 0d(

tñ deplãtatio ferri oꝛiet᷑.ſic.n.erãt pedes illſtatue diſpoſi⸗
ti:ꝙ plãta pedis erat tota de ferro:digiti aũt exeuntes ð plã
ta erãt partim teſtei:⁊ ꝑtim ferrei:⁊ ꝑ hoc ſignat᷑ ꝙ diuiſio
nes ille que oꝛte ſũt in romanis pceſſerũt ex roboꝛe diuitia
rũ ⁊ potẽtie ſecularl.qð aũt ſeqdtur: ʒ ¶ Cõomiſcebũt᷑ qdẽ
hu.ſemi. ſignat ꝙ ad tollẽdũ iſtas piuiſiõeſ rgnũ romãoꝝ
ðbilitâtes:fcã ſi mita ↄnubia. a ¶ Sʒ nõ adhe.ſibi.quia
per talia nõ potuerũt amoueri diulſiones aioꝝ. Alr expo/
nũt quidã doctoꝛes hebꝛeoꝝ ab illo loco: Poꝛꝛo qꝛ vidiſti
⁊c̃.de ſocietate iudeoꝝ ⁊ romanoꝝ:q incepit tpe iude ma/
chabei.vt hẽ.j.macha.viij.⁊ renouata ẽ tpe ionate ⁊ ſimo/
nis fratrũ ſuoꝝ.j.macha.xij.⁊ iudeoꝝ debilitas ſignata eſt
per teſtã:fſoꝛtitudo aũt romanoꝝ ꝑ ferrũ.qð aũt lſedtur:
Cõmiſcebũtur ddẽ humão ſemiĩe.exponũt de herode aſca
lonita:cui regnũ iudeoꝝ datũ eſt a romanis.⁊ cũ nõ eſſet
iude natoe voluit ſibi puellã de genere machab.copulare:
vt filep tenẽt regnũ: ſed illa pꝛe doloꝛe ſe iterfecit:herodes
aũt ꝓpter ſuã luxuriã ⁊ puelle pulchꝛitudinem ea moꝛtua
abuſus ẽ:vt dicunt:⁊ hoc qað dẽ H: Cõmiſcebunt hũano

ſe mie.nõ dẽ femineo. a ¶ Sed nõ adherebũt ſibi.qꝛ hero
des nũqᷓ; dilexit iudeos:nec ipᷣi eũ. b ¶ In diebaũt regno
rum illoꝝ.i.qñ romanũ imperiũ in ſua foꝛtitudine erit:
dẽ regna i plali:qꝛ multa regna ↄtinebat ſub ſe. Bune
tabit deus celi regnũ qð i eternũ nõ diſſipabit᷑iſtud eſt re⸗
gnum xp̃ᷣi quod ẽ einũ: ᷣm ꝙ dẽ luc.j.Regni epnon erit fi
nis.qð regnũ inchoatum eſt regno romanoꝝ exñte i maxi

qꝛ vidiſti pe. ?

ma foꝛtitudie ſua:qꝛ ſubiectis olb natõibus deſcriptus aleifin
eſt oꝛbis de mãdato Auguſti imꝑatoꝛis:quo tpe nattł n napplit
xpᷣs:vt pʒ luc.ij.ſeqtur: dD (Aemi ei alteri ⁊c. qꝛ naſun enh
regnũ xpᷣi potiſſime ẽ ĩ celo:vbi ciues ſũt imoꝛtales. inſhinegnlt
e¶ Lominuet ⁊ ↄſumet oĩa regna hec.qꝛ in iudicio ſi itt —
nali oĩs ptãs ter· Min
⸗ „ dfrenga auferel: ⁊ oij anel e
aũt regnoꝝ illoꝝ ſuſcitàbit creatura perfecte nleh
dey celi regnũ:qð ĩ eternum xbpo ſubiugabit. im iue
een! Lmn 9 rnum æ iã mult ſatpitate
nõ diſſipabit:ct regnũ eius uppoſueft ieo luſiell
alteri pplo non tradetur.] fidei xp̃i colla. Mlis kſ⸗
Comminuet aũt ⁊ ↄſumet ſeqtur: ſ ¶ Se⸗ tſ
vniuerſa regna hec:⁊ ipſu,ʒ cundũ qð vidiſti idi cci⸗
ſtabit in einu. Secũdũ qd ſsen iopie n pemſ
vidiſti q; de möte abſciſus oſtendit modus iilluuflh
eſt lapis ſinè manibꝰ: èt cõ/ naſcẽdi ipius xpi i bcb cbuſ
minuit teſtã ⁊ ferrũ ⁊ es ?I qui natẽ de vgie ul niſnun
Sri n QN ſignat p mõtez doſg tipin
argetu ⁊ auꝑ:de magnus ppter excellentis bimiper:: ſcut
oñdit regi q̃ vẽtura ſunt p vite:de hoc mon Wi ðauupt
ea:⁊ veꝝ eſt ſomnium:⁊ ſi tee abſciſſus eſt la iny ſenil
delis intpꝛetatio ei. Tuùne pis.txpes foema⸗ unjnuine
rex nabuchodonoſoꝛ ceci o getel ela bronncie
dit ĩ faciẽ ſuam:et danielem Tapidẽ quẽ fpꝛo Acisnug aade

adoꝛauit.&t hoſtias ⁊ icen

5 hbauerũt c. 4g cgarnaonlmni
ſuʒ p̈cepit vt ſacriſicarẽt ei.

Sine manibus. ſonis vr waliaſinee

22 . ſe ii. ſiñ hũano ope . xDamntdan
Aere de velter de deoꝛ te. Et cõmi iſocos ſtonſch⸗
M “ nuit teſtaʒ c. g.· utno liyura
SèèGM oĩa regna mundi itppuiivoli
ꝓ maioꝛi parte ſubiecta ſũt xpᷣo per fiqẽ ⁊ pꝑfectiſſine Wunlofciigemni
ſubijciẽtur tpe iudicij:vt dictũ eſt. i ¶ Tunc rex. hic ulorribubmi
ponitur pꝛo pꝛedictis magnificatio dei: ⁊ diuidit ĩ tre uuliroeluno'
partes:qꝛ pᷣmo ſuperbia regis repᷣmitur:2 dei potentntia unntocii rhwra
panditur:ibi Loquens ergo rex.ʒ danielis ſapiẽtia eri tiſhiiein omnil 4
gitur: ibi Tunc rex danielem. Pꝛimũ patet per hoc qd imxifilll Md
dicitur: 4Tüne rex naboch. cecidit in faciem ſuam. ricblurcſi .
ſe humiliando. k ¶ Et danielem adoꝛauit.ei reueren iliemardochethac
tiam exhibendo. I ¶ Et hoſtias ⁊ incenſum pꝛecepit Uliügtelehende
vt ſacrificarentur ei.ex hoc loco poꝛphyri arguit huüic Whſcllt'nocridi
libꝛum eſſe confictum:quia non eſt veriſimile vt rex ti lrt aabononidei⸗

magnus ⁊ ſuperbus adoꝛaret danielem in captiuitate Imtſndei t itie
detentum: ⁊ multo minus eſt credibile ꝙ cultum diui/ ſi otoliſe
num vellet ſibi impendere:vt dicitur hic:⁊ dato ꝙ vel V
let facere:non ẽ credibile ꝙ daniel ꝑmiſiſſet hoc: vnde nat⸗
acil. xiiij.dicit᷑:ꝙ paulus ⁊ barnabas non permiſerunt H
ſe adoꝛari a licaonitis iuſtis:ſed ſciderũt veſtes ſuas in
ſignum doloꝛis.Dicẽdum ẽ ad iſta:ꝙ adoꝛatio ibi acci

erobanpnn
pit᷑ p reuerẽtia:ſicut de nathã ppha dr.iij.reg.j.ꝙ ado nil deg
rauit regem dauid ꝓnus in terra. Nec eſt miranduʒ re/ nhinne
gem pꝛius ſupbum hoc facere ex admiratõe diuine ſaꝰ⸗ il
pientie quã in eo percepit.Q. aũt arguit de hoſtijs ⁊ in entWod
cenſo danieli offerendis dicẽdum:ꝙ bene dicitur hic ꝙ elreigeni
rex hoc pꝛecepit:ſed non dicitur ꝙ fuer t factum: ideo tie
credendum eſt q daniel impediuit fieri: vel q iduxitr e“,) aagenntupunt
gem ad hoc ꝙ iſta offerentur ad honoꝛem dei qui my- nchaſc d.
ſterium renelauerat ei:⁊ hoc patet ex parte ſequenti: in Cacetijen
qua panditur potentia dei cum dicitur: m ¶ To⸗ ſſctſtm⸗
quens ergo rex ait dan Nere dene veſter. quem coꝛñg dathnig
litis 2 nõ dij noſtri. n ¶ De' deoꝝ ẽ ⁊c.⁊ cauſa ſubdii: cogoſci
0 6 Quoniam potuiſti aperire ſacramentum hoc.i.ſa ij dfitinir
crum ſecretum per ipſius reuelationem: ⁊ ſic patet ꝙ beiaunln
tähe

Hice.

PNni i
ſchlgia
3 oſotk nl
ilhez
gulmetideßt
jinthnn
Dpereraln
uedehoene
kabſeſect
l kösſon,
miolyicn
mingii

Lapcigniſr
1 arie
a. Swemmde
e
3nſwun
r
Nuitclt iü
uſanud
r enn
¶Lu hi
e rdinilins
iur deigtenna
midlsſaitae
nirapar
ünbiuinſn
mn Arnisdtuen
81 Monlun un⸗
vwobliht
Nckpeiinenſe
dmiden nchn
nabtegalm V
geubenduft
Apmnilſeheſn
cbun hon Min
akriitet
innguinun 4
6

müß
.
.

oiiiſi⸗
ind

¶ Danielis iiſ.

nabu. honoꝛẽ pdictũ ipẽdebat Zo pncipałr. p Tũc
rex danielẽ. Hec ẽ tertia ꝑs:in qua danielis ſapia erigit
ad dei glam: ⁊ ppli iſrł:q captiuus erat ĩ regno babylo/
nis ꝓpt reuelatoem:hoc ẽ qð dr̃ hic: p¶ Tũc rex da

rat ꝑ ſpũm ꝓphᷣie. r ¶ Et ↄſtituit eũ ſup oẽs puincia
babylonis pncipẽ.ad iuſticiã exercẽdã. 9 öferru.
ad cas magnas determinandum. t agiſtrum. ad
facta ardua oꝛdinãdũ. v ¶ Sup cũctos ſapiẽtej baby
lonis. vt talia ſine e ↄſilio nõ agerẽt:a ei rõnem redde
rẽt. x ¶ Daniel aũt poſtulauit a rege ⁊c.in hoc oſtẽ
dit fidelitatẽ ſuã: q; pmot ad honoꝛẽ nõ dedit obliuio
ni ſocios ſuos:ſed de eoꝝ pꝓmotõe fidelr cogitauit:⁊ h
fecit nõ ſolũ ꝓpter eos:ſʒ ppter ↄſolatõem filioꝝ: iſrlł: qͥ
erat p ꝓuincias diſperſi:⁊ qꝛ ſciebat ſocios ſuos aptos
ad tale officiũ:qꝛ erãt ſapiẽtes ⁊ fideles. y¶ Ipſe aũt
daniel erat i foꝛib'regis.vt.n.tenẽt regẽ i amicitia:ideo
nõ recedebat de latere ep:ne aliq inuidi in ey abſentia ſe
minarent odiũ.Ex hoc etiã loco arguit poꝛphyriꝰ ↄtra
iſtu libꝛũ dicẽs:ꝙ daniel ſanct᷑ non accepiſſet talẽ hono
rẽ a rege infideli. Ad qð dicẽdũ ꝙ poꝛphyrpigrani loqᷓ
tur:qꝛ ioſeph ſancxſilia a pharaòe accepit: vt habetur
geñ. xl. ⁊ mardoche ab aſſuero:vt hẽ heſter.viij. Cõſi⸗
derãdũ etiã ꝙ talẽ honoꝛẽ accepit daniel:⁊ iſti h dicti a
regib infidelib nõ ex ãbitõe honoꝛis:ſed ad ↄſolatõeʒ
ppli ſui:⁊ ad honoꝛẽ dei:vidẽtes ꝙ ꝑ hoc regna melius
regerent᷑ ſᷣm deũ ⁊ iuſticia.Circa iſtud caplm moꝛaliter

ande põt dici:ꝙ ꝑ ſtatuã intelligit vita ſilata in q̃
Caput eſt aureũ.i.opatio de genẽ bona:¶ Peœ de ar
gẽto.qꝛ locutio ſcã:¶ Henter ⁊ femoꝛa ex ere.i.ſilatio fi

*

cta:qꝛ pᷣdicta fiunt ad apparẽtiã:es.n. cõponit᷑ ex auri

calco:qð ẽ auro ſile:⁊ ſtagno:qð ẽ ſile argento¶ Tibie
ferree ſunt obduratio fixa:qꝛ qð talis ↄcipit coꝛde:vult
oiĩno tenẽ. ¶ Pedes ferrei ⁊ fictiles.ſũt petulãtia delecta
tionis:⁊ ptinacia excuſatõis.hãc autẽ ſilatõem neque/
unt indicar ioli.i.ſacerdotes ſimoniaci.¶ Magi.
i.phi vani.¶ Malefici.i iuriſperiti:qꝛ ſcia ſua iſti cõit
yvtunt ad malefaciẽdũ. ¶ Sed daniel.i. ↄfidẽtia vitatis:
Sicr girtineria puritatis¶ Miſac.i.oſiſtentia pbi
tatis. (lbdenago. ↄſcia ꝑuitatis ſeu hũilitaſl merẽtur
fictõem cognoſcẽ ac etiã euitare. Caplm. III.
Abuc. fecit ſtatuã. Hic ponit᷑ viſio ↄñter ſe
hens ad pᷣmã:qꝛ ſicut ꝑ pᷣmã babylonij ſũt in
Quucti ad cognoſcẽdũ dei potẽtiã oĩa regna cõ
terẽtẽ: ita p iſtã inducũtur agnoſcẽ:ꝙ metu moꝛtis non
al niſi de adoꝛãdus ꝑ latriã. Cõſiderãdũ etiã ꝙ licet
hec viſio ſit hiſtoꝛica:cũ hoc etiã ẽ pphica:ꝓpr e fineʒ

„

ſ. ꝓpter apparitõem angeli filio dei aſſimilati: pueros de
foꝛnace liberãtij:in quo hec viſio tangit pſonã xpᷣi tanqꝙ; re
gis eminẽtis:ciues ſuos de manu cuiuſcũq; tpalr potẽtis li
berant..Circa hoc ↄſiderãdũ ꝙ mã huiviſionis eſt de ſta

nieke ſblune Fl i.ñ magna dignitate poſuit:vt ſta tua aurea facta:⁊ de pueroꝝ ↄſtãtia:de foꝛnace ardẽte: ⁊ ð
annt decheer E:⁊ ðñs regũ reuelans my bylonis ſidrac miſac ⁊ ab incarnatio panderet:
decreltaner tes ſteria: quoniam tu potuiſti denago. Ip autem daniel dei ondliarer *
vt dð ulis fils irk aperire hoc ſacr̃m. Tuůnc erat in ſoꝛibus regis.¶¶III. pyin ſine s efficie
paupibus poſſet rex danielẽ ĩ ſublime extu/ 4A Abüchodonoſoꝛ rex ſpãſſact hitus ex pu
bñ keere Pʒ giis lit:ct munera multa ⁊ ma ¶ekfecit ſtatuã aureaʒ alti eroꝝ humilitate: pa-
rirdͦ gi al acct⸗ Wa dedit ei. Et conſtituit tudine cubitoꝝ ſexagita:ꝛla tienria 2 rribulatide.
pere erpacto pi- eii pncipem ſup oẽs ꝓuin/ titudie cubitoꝝ ſex: ſtatu ccribedi bic viſſone:
ſpũalibus: tñ lici⸗ cias babylonis: & pᷣfectuʒ it eã in campo duran ꝓpuin qᷓ deſcribit admoduʒ
t eſt ab eis abuj ⁊ magiſtrũ ſůper cunctos cie babylõis. Iq; nabu cuiuſdã ſnie iudicial!
Kaalia agrorn ſapiẽtes babylonis. Dani chodonoſoꝛ rex miſit äd inique: a i ht tre⸗
lia accipere: ſicut autez p oſtulauit aeger 3 gregados ſatrapas magi aeſog vhematto
daniel H accepit ↄſtituit ſuꝑ opa puincie ba ſtratus: et iudices: důüces: gna:2 eoꝝ liberatio
a rege: cui ſecreta benigna: ibi Et ãbu/
diuina reuelaue labant. tertio exalta/

tio condigna:ibi Tunc nabuchodonoſoꝛ obſtupuit. Circa
pᷣmũ tangũtur tria. Pꝛimũ ẽ cã litigij inter regẽ ⁊ pueros:
2 u foꝛma iudicij:ibi Statimq; in ipo tpe.ʒ pena ſuppli/
cij:ibi Tũc nabuc.repler.Circa pmũ.ſ.cãm litigij que fuit
ex hoc ꝙ tres pueri nõ adoꝛabãt ſtatuã regis:duo tangunt᷑
Pꝛimum eſt ſtatue conſtitutio:⁊meius dedicatio:ibi Itaq;
nabuc. Circa pᷣmum conſiderandum ꝙ nabucho.per ſuper
biam ꝓpter monarchie adeptõem voluit ſibi vſurpare ho
noꝛem diuinum: ⁊ ideo fecit ſtatuam magnam auream in
qua adoꝛaretur. Simile legitur de Caio imperatoꝛe roma
no: qui vt dicit Joſephus libꝛo antiquitatum. xviij.miſit
ſtatuam ſuam per totum imperium ſuum:vt in ea adoꝛa/
retur. Ad faciendum autem talia credibile eſt ꝙ homines
inducebantur per aliqua reſponſa demonum pmiſſa qui
nituntur homines inducere ad idolatriam:dicit igitur:
a ¶ Nabuchodonoſoꝛ rex fecit ſtatuam auream. exterius
tantum erat aurea:quia non eſt credibile ꝙ ibi eſſet tanta
moles auri: vel foꝛte crat interius concaua. b¶ Altitudie
cubitoꝛum.lx.in hac altitudine computatur altitudo baſis
ſupꝛa quam erat poſita:aliter nõ reſponderet ſibi latitudo
que dicitur eſſe ſex cubitoꝛum tantum.cetera patent.Si au
tem queratur quare daniel qui erat familiaris regi:vt viſñ
eſt:non pꝛohibuit eum a tali inſania:dicenduʒ ꝙ foꝛte erat
abſens in extremis finibus regni:ꝓpter magna negocia: ſu
pꝛa que erat poſitus:vt viſum eſt:vel infirmitate fuit impe
ditus:vel aliqua alia cauſa conſimili:quod videtur ex hoc
ꝙ non accuſatur cum ſocijs ſuis:a tamen certum eſt ꝙ non
adoꝛaſſet ſi ibi fuiſſet. Uel dicendum ꝙ vidit regem obſtia
tum in malicia ſua:⁊ ides tacuit videns ſe nihil ꝓficere ĩ re
pꝛehenſione:ſed magis regem ad peioꝛa excitare: ⁊ hoc vi-
detur gloſa interlinearis dicere.j.eodem caplo:ſuper illum
locum: Pꝛecepit vt adducerentur ſidrac ⁊c.vbi dicitur ſic:
De daniele non fit mentio:quia regi aſſiſtebat qui pꝛopꝛi-
am ſtatuam non adoꝛabat. c ¶ Itaq;. Hic conſequenter
deſcribitnr ſtatue dedicatio:voluit enim nabuchodonoſoꝛ
ꝙ pꝛima adoꝛatio ſus ſtatue que vocatur hic dedicatio:fie⸗
ret cum magna ſolennitate pꝛopter maguitudinem ſuper-
bie ſue:a hoc eſt quod dicitur hic: c (¶ . Itaq; nabucho
donoſoꝛ miſit. nuncios ſolennes ſcilicz d ¶ Ad congre
gandos ſatrapas. ideſt nobiles barones: dicuntur ſatra
pe:quaſi ſatis rapientes:quia ſolent bona inferioꝛum rape
re. e ¶ Magiſtratus. ideſt conſiliarioj. ſ¶ eN
2

ſunt ↄſtituti ad audiẽdũ cãs. g (Duces. ſ. exercitus. h tẽpoꝛe dedicationis ſtatue. d ¶ Eiccedẽtes vlri chal⸗ npitdbat a
Tyrãnos.i. exactoꝛes tributoꝝ regaliũ. i¶ Optimatej.i. dei.ad regem. c ¶ Accuſauerunt iudeos. moti inui⸗ n E ctde⸗
optimos exñtes:iſti ſt honoꝛabilioꝛes poſt regẽ. k¶ Pꝛe dia hoc g udet eranteis erehorttl in ner gen a eem. u thndai
fectos.i.pᷣpoſitos. l ¶ Pꝛicipes regionũ.ſicut ſũt baliui:q vyt patet in fine pꝛecedentis capituli. dixeruntq; 6 biamita
habẽt ples pᷣpoſitos ſub ſe.Iſti igit pᷣdicti pmo ſunt vocati nabuchodonoſoꝛ regi:Rex in eternum viue. hoc dicut en ieſion
ad adoꝛãduũ ſtatuam ad captãdũ eius n n
vt regi ↄſentiẽtes ceſi „. . — 4 beniuolentiã: vt Pnnen l
timoꝛe mnorrieg ere t tyrannos: optimates: ? rex. Statimqʒ in ipo tpe ůc melius impetrẽt ngnit a
bloengiori⸗ voluta⸗ Pelectos: oẽſq; pᷣncipès re cedẽtes viri chaidei àccuſa „e luan. nfognuni .
tẽ. Cetera patẽt vſq Sionũ: vt ↄuenirẽt ad dedi uerũt iudeos:dixèrũtq; na in —— Genzendne
ibi: m Uobis diẽ catoem ſtatue:quaʒ erexe/ buchodonoſoꝛ regi:Rex ĩ Eler firma ⁊ irre⸗ Eelelnon⸗
pplis. nõ ꝙ oẽs ppli rat nabuchodonoſoꝛ rex: etnũ viue. Tũ rex poſuiſti uocabilis: æ non niad
poſſent icapo duran Tunc cõgregati ſunt ſatra decretũ:ᷣt oĩs hõ ꝗ audie eſtlicitum illudſf5 weiemrect
collocari:ſed qꝛiĩ pᷣn/- eI eit le „ terire. f(Ut oi,j leie
cipibus ꝗᷓ ſũt capiia bPe:magiſtratus:⁊ iudices: rit ſonitum tube fiſtule ⁊ ci/ „d andieri⸗ Vlmnhi
cipibus qͥ ſũt capita un Eeiee u hromog q audieriir
aliox intelligunt og. ODuces: T tyrãni. optima- thare ſambuce ⁊ pſalterij ⁊ ſonitũ tube 7 zi Wlun rer
adoꝛare. n I Eri. tes: q erãt in ptatib ↄſtituni ſymphonie ⁊ vniuerſi gene dicant: nulli bo⸗ i
bubus t liguis qꝛ ibd vniuᷣſi pᷣncipes regionuʒ: ris muſicoꝝ:ꝓſternat ſe: ¶ minẽ excepiſti b de lilu
erãt hoĩes diuerſar e eii d dedicati enai eie e ege hoc anſ (Dsüinolue
nationi dlinguaruz. vt couenirent a dedicatio adoꝛet ſtatuãꝗ aureã: ſiquis aut dieebat: vti hralgſſdeane
0 In bora boꝛa quaau Nẽ ſtatue: quã erexerat na auũt nõ ꝓcidẽs adoꝛauerit: pareret moduj li Uban uos L
dieritij ſonũ tube. foꝛ buchodonoſoꝛ rex. Sta mittat᷑ in foꝛnacẽ ignis ar/ beratõis pueroꝛ huſenlne
ma Hurt inſrumenti bãt aũt in conſpectu ſtatue dętis.Sunt ergo viri iudei Poc aute modh minaur,
mr hoieſin bellis:1 i qu poſuerat nabuchodo/ gqũuᷣos cõſtituiſti ſup opera in oboſno ſor⸗ inifrii:
feſtis: in ppli ogre noſoꝛ rex: æ pco clamabat regionis babylonie ſidrac mã dicentes: dei Nug i
gatoe: vt hẽtur libꝛo valent. Aobis di pplis:tri miſac abdenago:diri iſti Sũt ergo viri ui olaſenmde ſi
flume 5S iile. bũbꝰx linguis:in hoꝛa qui ↄtẽpſerũt rex decretũ tuuʒ. dei.· dicat capi wr nunin
bengnakafengnin: audieritis ſonitũ tube ⁊ fi Dèos tuos nõ colũt:⁊ ſta/ uiſuyt⸗ ſaul c Emr
p que emittitur ſon: ſtule et cithare ſambůͦce et tuã aureã: quã erexiſti non pumilibeer de.· omumnſb c⸗
c, unt paſtoꝛes. pſalterij ⁊ ſymphonie: et adoꝛãt. Luùncnabuchodo berẽt eſſe.¶h Mus ro,
4 rine nnifmn Vnvniuerſi generis muſicoꝝ: noſoꝛ in furoꝛe ⁊ ira pᷣcepdit Quos ↄſtituiſti teen
aam odã oimich a cadẽtes adoꝛate ſtatuã au/ iũt adducerent᷑ ſidrac miſac a Obniegigen —
ti:a tangit digit ¶¶d r reã: quaʒ ↄſtituit nabucho ⁊ abdenago. Qui ↄfeſtim doeberẽt eſſe grati iſponltir 4
Sambuce. que fit de donoſoꝛ rex. Siquis autẽ adducti ſunt ĩ ↄſpeciu reg ꝓ bñ̃ficijs accep iimmu de
rudinepſaia Eo: nõ ꝓſtratus adoꝛauerit: ea ꝓuᷣñciãſq; nabuchodono ap ↄnñs contem- u
amnucs alam qoE dẽ hoꝛa mittet᷑ in foꝛnaceʒ ſoꝛ rex: ait eis: Vere ne ſi pius eoꝛum? grg d ntiſe gen
ſol:a bucca:qð ẽ perr H.u erz . . uioꝛ. h Uiri plcj:bi
ua buccina: qꝛ ſolum isgnis ardei. Poſt hec igit drac miſac ⁊ abdenago de ini ↄtepſerũt rer hmiur w
põt fieri ĩ eſtate: vt di ſtatim:vt audierũt oẽs po' òs meos nõ colitis:⁊ ſtatu decxretũ tuũ.q. d. Ehntlon; ſck

ex pᷣdictis patz p Mltifuro ch
nullo modo ẽ eis inlinunds g

parcẽdũ. ſ de inliſtuoß ſo
os tuoj nõ colüTt. k zc A IN/
ſcribit aũt hᷣda lbuc llius

am aureã:quã ↄſtitui non
adoꝛatis: Nũc ergo ſi eſtis
parati:quacunq; hoꝛa au/
dieritis ſonituʒ tube fiſtule

iero⸗ in pl id puli ſonitũ tube fiſtule 2 cy
ardanu de iſtrume- ij
tis muſicis: q̃ ĩ ſacra 1 nle ſan buce 2 pſalterij
ſcriptura reperi‚ũtur. imnphonie ⁊ ols generis
8Plalterij. inſtlem Muſicoꝝ:cadentes oẽs po
notũ ẽ.⁊ tangit cũ pẽ

4

puli tribꝰ lingue adoꝛaue cithare ſambuce ⁊ pſalterii niel moꝛe iudeo-) ucki uu paffn
na. t ρ5–οb? runt ſtatuã aureã: quã con 2 ſymphonie:oĩſq; genen rũ: qui vnũ ido ſnpanhh ope⸗
nie. aliquãdo accipit ſtituerat nabuchodonoſ. ſi . pſiernite vos 7 lũ vocãt deos in Aryklaccidenti ſorn
ꝓ melodia ĩ cõi:ſjh c noloꝛ mulicoꝛuʒ:ꝓlernite plali: vt hĩ exodi —
accipit ſymphonia p xxxij. de vitulo ſateuade, (
inſtrumẽto determinato oblongo:qð ſolẽt poꝛtare ceci: ⁊ aureo:hi ſũt dij tui iſrl:q eduxerũt te de terra egypti. inectpalium
digitis tangt. vl Et vniuerſi generis hoc addit᷑:qꝛ mlta Dicuũtur aũt hi dij nabuch.nõ qꝛ ipᷣam ſtatuam adoꝛa icpiteponitur
erat ibi alia inſtra:que nõ expmunt᷑ hic. Talibuj aũt vtebã reet:vt dictũ eſt:ſed qꝛ illã fecerat vt in ipſa adoꝛaretur. Wiin cantee 5
tur in adoꝛatõe ſtatue ad icitãdũ hoĩes:qꝛ ex diuerſis melo k Eae nabucho. in furoꝛe.Hic ponit᷑ pueroꝝ citatõ ligportabs
dijs excitant᷑ in hoib giuerſe paſſiones:vt pʒ ad ſenſum: ? cum dicitur: Tunc nabucho.ĩ furoꝛe ⁊ ira. ex contem- Pillri trnn
hẽ. viij. politic. Macſiti adoꝛate ſtatuã i.humilr a re preu ſibi facto m ſuam eſtimatõem: non tamẽ ſm veri wihdi icicibldl
uerster. VY ¶ Quã ↄſtituit nabuch. vt in ipſa adoꝛaret. tatẽ: r ſic irrõnabilr: iõ oẽ: In furoꝛe A ira. I ¶ Dꝛece. iii unnorb
5Sigs auũt ⁊c.vbi pena nunciat᷑ nõ obediẽtibꝰ. Ceia pa pit.illis peſſimis accuſatoꝛibꝰ: m ¶ Ut adducerẽt. co zſſoe ummngh
tent ex pᷣdictis. a Statim. hec ẽ ſcda ps pncipalis hu rã eo n ¶ Sidrac ⁊c ð daniele nõ fit mẽtio:⁊ cã.õ.di i ln lien
c vbi ponit᷑ foꝛma iudicij:circa quã ponit᷑ pᷣmo chaldeoꝰ cta ẽ. o¶ Pꝛonũciãſq;. Hic ponit citatoꝝ indqſitio:⁊ kelieno
ruũ accuſatio: 2e pueroꝝ citatio:ibi Luc nabuch. in furoꝛe. pʒ lĩ̃a ex dictis hoc : eos meos nõ coli aeae ic mn⸗
ʒcitatoꝝ inqſitio:ibi Pꝛonũciãs.⁊ q̃rto indſitoꝝ rñſio: tis: et.⁊ ꝓ ideſt. q Statuã au.quã ↄſtitui.quã vo lemntenclſſefi⸗
ibi Nõ oꝑʒ nos. In pᷣma ꝑte dẽ ſic: a ¶ Statimq; in ioſo cat nabucho.deũ ſuũ:nõ qꝛ ipam adoꝛaret:vt dictũ ẽ· tſin⸗ 5

e
Nnning gr iom repfñitabat cui dinos honoꝛes exhiberi vole z3 para pncipalis hup capli: ſciẽdũ tamẽ ꝙ nõ eſt i hebꝛeo:ta
ll nn bat. Et qs eſt de qui vos eripiat. Hec fuit mira mẽea expoſui:qꝛ ẽ in medio.c.Igit hic poni liberatio pue
nmnfan e a: den eteeon aPatdtr enie t t⸗ roꝝ benigna: vbi tria notatur que ſolẽt accidere ĩ tribula-
Kuln a r dann e rñſio:vñ dicũt: t ¶ Non oꝑpʒ bonitatis:ibi Et nõ c abaͤͦt collaudatlo 2 naienlanig:
nmun gere tibi.q. d. q r r ca pᷣmũ aduertendu
mkiridzi achoꝛateſtatuã qui feci: dd tie. Hã iuuſo reg iegebat. vio bonturtan
un oneiqr euldene ſino adoꝛauerits: eandeho. Foꝛnax aut ſuccenſa erat mbunih gaetran⸗
tinim Sv' vare vuum ra mittemini ſoꝛnacẽ igniſ nimis. Poͤno viros illos vipſ aralle in ſpali.
utlum bmü infinite po ardẽtis. Et quis ẽ de ꝗq eri ꝗ miſerat ſidrac miſac ⁊ ab ibi Sta abrazatlaf.
. tni, knties ſic poteſt piet vos ð manu mea: Rñ denago interfecit flamma vbipmo agaria com
n colin. r be dẽtẽs ſidrac miſac ⁊ abde ignis. Niri aũt hi tres.i. ſi Wad nolna iuſiciaz.
i golbditur. Scce nago: dixeft regi nabucho drac miſac ⁊ abdenago ce ninbi ſie queſumus
ne dnni · .n. de'ni quẽ coli donoſoꝛ:Mon opʒ nos de ciderunt in medio camino qs. allegat ↄſuetam
1 nmianii mus c. ſeqtur: hac re rũdẽ tibi.Ecce.n.de ignis ardẽt colligati. Que dei miam: ibi Et nũc
lae uas nf quẽ colim põt enie ſequuur i hebꝛeis volumi ſagntu te mno o⸗
1 ummi no liberat buos Nos de camino ignis ardẽ nibnõ rpperi. Et ambula tẽtiã: ibi Et erue 67.
Eim ſuos tpalr: vt me tis: ? de manib tuis o rex bãt in medio flãme laudã irca pmũ in cõmen
i dxaum lius ſaluet eos in liberare. Quod ſi noluerit tes deũ ⁊ bñdicentes dño. datõe diuine eqtatis:
1 nſf un ibir eo⸗ re nõtũ tibi ſit rex:qꝛ deos tu ¶ Stãs qt acarias oꝛauit ſic: Raieeede
1 — vr dicit Nug in Oos nõ colim : ? ſtatuã aure Aperiẽſq; os ſuũ ĩ medio pq oicèe: eꝗ Bndi⸗
ſi atap gquodãa ſermòe ſõ am: q na erexiſti nõ adoꝛa/ ignis alt: Bẽnedic es do ccus es dñe deus pa⸗
inn croxy martyum m. Tunc nabuchodono“ mie de pairũ nr̃oꝝ: æ lau nmũ nrox.a facit mẽ-
v Han, 1F ſoꝛ fpletus ẽ furoꝛe &t aſpe dabile &t giioſũ nomẽ tuũ coem ve antis bant
ee Doeos tuosn co⸗ ctus faciei illi imutar eſt ſu ĩ ſecula: qꝛ iuſt es ldibque ozoſirmagis exzudl⸗
ni 6 limus. ex quo pʒ per ſidrac miſac ⁊ abdena feciſti nob: ⁊ uniſa opera bilis. Et hoc mõ fecit
QAus ‚ſuu illud ſactũ ẽtri go: ⁊ pcepit vt ſt uccenderet tua va:ct vie tue rcteet olia moyſes in oꝛone ach
iipguftin bus pucr mn foꝛnax ſeptuplũ q; ſuccẽdi iudicia tua vᷣa. Judicia eiʒ placzaͤn nenm ir 5,
mm abiipis erecebat ſueuerat: æ vin ſoꝛtiſſimis feciſti iuxta oĩa qͥ induxiſti ſabnchione. ſC
irchr eẽ c terroꝛis. ðð exercitu ſuo iuſſit:vt liga ſup nos ⁊ ſupꝑ ciuitatẽ ſcãʒ gloꝛioſum nomẽ tu⸗
— y¶ Tic nabuc. tis pedibſidrac miſac ⁊ ab patrũ nr̃oꝝ hierlm: quia ĩ um. gloꝛia.n. ẽ clara
Punn i pic deſcribi᷑ pe· denago mitterẽt eos in ſoꝛ vitate et in iudicio ĩiduxiſti noticia cuʒ lande eß⸗
na ſupplici : vbi nacẽ ignis ardẽtis. Et cön oia hecꝓpt peccata noſtra onem iuudio: ppen
4 füniſü bi lunaltoreuz feſtiz viri illi ůincti cùz bꝛa Peccauim.n. t iniqᷓ egi hoc dicitur nomẽ dði
udin dz: Replet' furo chis ſuis ⁊ tiaris ⁊ calcia mus recedentes a te et deli gloꝛioſum:quia debʒ
i re..x indignatois mẽtis ⁊ veſtibꝰ miſſi ſũt in quimus ĩ oĩbus:èt pᷣcepta laudari vbi terrayz
ſe mediũ ſoꝛnacis ignis ardẽᷓ tua non audiuimus: nec kemporunn:lcen inb

1n nſin
le ititt

manifeſta oñſio:
cũ ſodit᷑: 3 Et
aſpe. faciei illius

imuta.eſt ⁊c.quia paſſiones coꝛd

Hanielis iij.

is cit?apparẽt in ocu

„

ditur: g In ſecula

quia iuſtus es.reddens penam pꝛo peccatis: ⁊ hoc ẽ quod

uſo 1 lis ᷓ i alis partib'coꝛpoꝛis. ʒ ſnie pnunciatio: ibi Et ſubditur: h¶ In omnibus q feciſti nobis pmittendo no/
4 ſiai preecepit vt ſuccẽderet᷑ foꝛnax ac᷑.q̃rto ſni executio: ibi ſi ic tribulari. i Et vniuerſa opera tua vera. quia cõfoꝛ-
inun a ¶¶ Et cõfe. viri illi i.tres pueri b ¶ Uincii. vt nullo mia ſunt diuine ſapie que falli non poteſt. k ¶ Et vie tue
1 n m poſſent euadẽ. c ¶Zum bꝛachis ſuis : tiaris. om recte. ideſt pceſſus tuus in mũdi gubernatione. I¶ Et oia
mininn aliqs tiara eſt pallium quo ꝑ ſe vtunt᷑: m alios eſt mi iudicia tua vera. dicit iudicia in plurali:quia vnũ eſt iudici
eritum etra quei capite ponitur: vñ dẽ exo. xxix. oe aaron: Do unm eius occultum in pſenti: de quo dicit Joh. xij. Nunc iu
Sgßm nes tiarã in capite ei.2 inde trahat ad ſignificandũ ge/ dicium eſt mundi. aliud erit apertum in futuro. cetera pa-
unnan nus pillei qð poꝛtabãt nobiles: ſm ꝙ dẽ exechie. xxij. tent vſq; ibi: im C. nduxiſti omnia hecppter peccata no
intaumQuz vidiſſet viros depictos ? tiaras in capitibus eoz. ſtr a. vbi coſiderandum ꝙ peccatum populi iſrael vocauit
rurtliu an §'ponit᷑ dei vindicatio:ibi c¶ Poꝛꝛo viros illos qui ſuum: quia erat pars illius populi: Daniel eniʒ ⁊ ſocij eius
mmmuni ll mi. c. Sciẽdũ tamen ꝙ hoc vtit hic ꝑ anticipatõem: erat innocetes 7 ſancti:⁊ maxime quãdo fuerunt de hieru⸗
utie. (S qꝛ dr.j.eo.c.ꝙ viri illi qͥ miſerãt pueros in foꝛnacẽ ſucaſalẽ tranſlati:⁊ ideo non fecerũt illa peccata: ꝓpter que de/
Cr din cedebant eã: ideo interfectõ iſtoꝝ per flãamam ignij in ſtructa eſt ciuitas hieruſalem: de qua fit hic mentio.
D telligenda ẽ facta quãdo angelus deſcẽdit cũ puern pofſt ni Peccauimus. cotra pximu. oO 1 Et inique egimus.
ümn i oꝛõnem axarie:⁊ excuſſit flamã de foꝛnace:⁊ combuſſit cotra denʒ:2 hoc duplicit᷑:peccato cõmiſſionis: quod notat
oneos qui erant extra: vt ſic rex nõ ſolũ de miraculo viſo cũ dicitur: Becedẽtes a te ⁊c. ⁊ peccato omiſſionis: cum ſpy
niſin e mnirarek:ſed 1 P cobuſtionẽ foꝛtiſſimon. viroꝝꝶ de ſuo cdiitur: p Et pcepta tua nõ audiuint cc. vt bene na ſie
anrn exercitu puniret vt hic v?. d ¶ Et ambulabat. hecẽ elſet. ex te: cx curſu eniʒz veteris teſtamenti pag 3 glih iſr

(Tiber

fuerũt in ꝓpſperitate qdiu fuerũt obediẽtes ðo. q¶ Et tra
didiſti nos in mani.ini.⁊c᷑.qꝛ qñq; punit deus bonos ꝑ ma
los:vt dictũ ẽ.c.pᷣcedẽti:vñ ⁊ demones ſũt executoꝛes dine
iuſticie in iferno. r ¶ Et re iiniuſto.ſ.nabuch. qꝛ occide
bat inocẽtes:vt hic pʒ. Erpeſimo⸗ qꝛ cogebat hoies
idolatrare vſurpãdo
ſibi diuinos honoꝛej
. eoe ter obſeruauim:nec fecim ſicẽ
.. 1 — 2 „
q: ppter magnitudi· Pceperas nobis: vt bñ no-
nẽ ſue ptãtis maliceia bis eẽt. Oia ergo q induxi
eius hẽbat maioꝛem ſti ſup nos:⁊ vniuerſa q̃ fe
fe⸗ Se ces⸗ G ciſti nobis:in pᷣo iudicio ſe
bꝛiüũ facti ſumꝰ ſerui, inua⸗ tradidiſti nos ĩ mar
tuis ⁊c. qꝛ eis infertp bus inimicoꝝ iniquoꝝ æ
oppꝛobꝛio mißia no peſſimoꝝ pᷣuaricatoꝝqʒ:ct
ſtra:cũ eodẽ ritu coli fꝗgi iniuſto è peſſimo vltra
mus te ſicut ⁊ ipſi.
X¶ Nſe q̃ſum . PHic
agarias iploꝛat ði cle
mẽtiã:allegãs ꝓmiſſi
onẽ factã ſanctis pꝛi/
bus dicẽs: Ne queſu⸗

mus aperire os.Cõſfuſio ⁊.
oppꝛobꝛiũ facti ſum ſuig
nist his olebe te. M
du dice gqueſumtradas ĩ perpetun
lʒ ad tpᷣs puniamur pes teſtamẽtũ tuũ:nẽq; au
pꝓ peccatis nfio. Il fſeras miam tuã a nobis ꝓ·
DPꝛopi nomẽ tuũ.q. prer abꝛaã dilectũ tuum:èt

poc ad glam noi tu- tuũ:quib locut es pollicẽs

ꝙ muͤltiplicares ſemẽ eoꝝ:
ſicut ſtellas celi: ⁊ ſiẽ hare
nã:q eſt in littoꝛe man:quᷣia
dñe iminuti ſumus pluſqᷓ;
oẽs gẽtes:ſumuſqʒ hũiles
Iuniuerſa ira hodie ꝑꝑ pec

vt nomẽ tuũ glificet
in liberatõe nr̃a. ¶ a
Et ne diſſipes teſta
mẽtũ tuũ.i.legẽ que

diſſipatur qñ tenẽte⸗
eã occidũtur.¶¶b
Neq; aufe.mi.it.a no
bis ppt abꝛaã dilectũ
tuũ.qꝛ fuit pᷣmꝰ a ðo
elect'ex idolatris: ⁊ pmo facte ſũt ei pmiſſionej apte ð xpᷣo
pi qð dẽ hic ſpalr dilectꝰ. c ¶ Et iſaac ſeruũ tnũ.dicitur
ſeruus:qꝛ vere obediẽs:⁊ pʒ hoc cũ pater voluit eũ ĩmola-
re:qꝛ ia erat.xxx.annoꝝ:⁊ pꝑ ↄſequẽs foꝛtis:pat᷑ aũt ep erat
ſenex ⁊ debilis:noluit tñ reſiſtere:ſed ad imolatõem volun
tarie acceſſit:vt dicit Joſephꝰli.j.antidta. d¶ Et iſrł ſan-
ctũ tuũ.i.Jacob q dicit᷑ hic ſanctſpãlr:qꝛ ſpãli cultu volu⸗
it colere deũ:vt dẽ gen.xxviij.Erit mihi dñs in deũ ⁊c᷑. Il⸗
lud aũt ꝓpe dẽ ſanctũ qð applicat᷑ diuino cultui. e
bus locut es pollicẽs.i.pmittẽs:⁊ iõ nõ põt fruſtrari ꝓmiſ
ſio tua. f ¶ ¶multiplicares ſemẽ eoꝝ ſicut ſtellas ⁊c᷑. p
miſſũ eſt hoc abꝛae geñ.xxij. g ¶ Mꝛ dñe iminuti ſum.

da multi ð filijs iſrł fuerãt occiſi p bella:⁊ multi captiuati.
h¶ Sumuſq; hũiles.i. viles ĩ ↄſpectu aliox. i ¶

uerſa terra ⁊c᷑.qꝛ iã diſperſi erãt in multis terris p captiui⸗
tatẽ aſſyrioꝝ ⁊ chaldeoꝝ ⁊ egyptioꝝ. R (Zrnd eſt i tpe
hoc pnceps.ſuꝑ ſilios iſrł qui poſſit eos defẽdere: quia ſede
chias iam erat captuj m (¶ Et pphᷣa.qui denũciet futurã

3

oſolätõem. LEt dux.ſ. ex pplo nr̃o.q.d.vtute humana
nõ poſſumſaluari de manib'inimicoꝝ. Silr eis non erat
ſ deũ ꝑ viam ſacrificioꝝ: ⁊ hoc ẽ qð poſtea

via ad p
dicit: n eq; holocauſtũ.q erat oblatio tota incẽſa ad
honoꝛem diuinũ. o¶ Neq; ſacrificiũ.qð partim icende⸗

bat᷑ ⁊ partim ad vſũ ſacerdotũ reſeruabat᷑. p ¶ Meq; ob⸗
latio.que offert ex deuotõe. q ¶ Neq; nciſu . bocktoy

oẽʒ terrã.Et nũc nõ poſſu holocauſto arietũ ⁊ tauro

Dut

In vni

miama odoꝛis ſuauiſſimi:qð offerebat ſup altare thy

miamat ad ↄſũmatõem ſacriſicij:vt hĩ ad hebr.ix.Ra
tio oium iſtoꝝ ẽ:qꝛ nõ erat ipᷣis licitũ talia offerre n iſi
i hierlim: que iã erat deſtructa:⁊ hẽ qð d: r ¶ Neq;

locus pᷣmitiaꝝ coꝛã te.qꝛ iã erat deſtruct:vt viſum e.
8¶ Ut poſſim
. „ „ . . inue. mißi.tuam.
cata nr̃a. Et non eſt in tem ſupplep talia ſa-
poꝛe hoc pᷣnceps t dux ẽt ¶crilicia ⁊ oblatio
E PoOEehw nes. 8Sec in
ꝓpheta neq; bolocauſtu, aia ↄtrita ac. .
nẽq; ſacrificiuʒ neq; obla .d. loco ſacrificio
tio nẽq; incẽſũ nẽq; locus rũ ſuſcipias illꝰ
pmitiaꝝ coꝛã te: ut poſſimꝰ qð poſſum tibi
inuenire miſicoꝛdiã tuã: ſy eleroe ont
nacE eOeid aide 1,) t g humiliatu:
in Ria ↄtrita ⁊ ſpiritu hũili pſl ſeribit: Sa
tatis ſuſcipiamur. Sicut in crificiũ deo ſpũs
õ vñ ſu
ri: ſient j milibꝰ Per ulo gen. xxv.
ru:et ſicut ĩ milib agnoꝛuzʒ aac amabat e⸗
pinguiuʒ:ſic ſiat ſacriſiciu? fſau. dicit ra. mo.
nr̃m in cõſpectu ſuo hodie Dilecte ſũt mag
vt placeat tibi:qoniã nõ icriagultlwin
=“ AJgeil 6 4:
eſt oſuſio ofidẽtib in te. Et ificia ſüt oe di⸗
nunc ſeqmur te in toto coꝛ uitijs hois: tribu
de ⁊ timemte:⁊ qrin ſaciẽ latoes vo de coꝛ-
mã. Mẽ ofſundas nos: ſéd poꝛe ipſius tribu
ſac nobiſcũ iuxta mſuetu-⸗ erleq eſt nagi
dinẽ tuã:⁊ ſjm multitudinẽ cit Job. ij. Pelleʒ
mißicoꝛdie tue:ẽt erue nos pꝓpelle ⁊ cũcta qͥ

hẽt hõ dabit po
aia ſua. t ¶ Et
ſiẽ ĩ milibꝰ agno⸗
rũ ⁊cc.qꝛ tribula/

i mirabilibtuis:èt da gliaz
nõi tuo dñe:⁊ cònfũdãtur
oẽs qui oñdunt ſuis tuis

mala. Confũdant᷑ in oĩ po tio ĩ qua iſii ert
tetia:⁊ robur eoꝝ ↄterat᷑:ct ¶ ꝓpter deũ:ẽ ma-
gis accepta deo

—=—-— Mõ i ſacrificia:vt di
ctum eſt. v ¶ Qm̃ nõ ẽ ↄfuſio ↄfidẽtibin te.qð ẽ ve⸗
rũ de ↄfuſione vᷣa que ẽ coꝛã deo ꝑ peccatũ in oſcia ma
la:lʒ ſancti bene fuſtineãt confuſionẽ coꝛã hoĩbus: ſed
iſta non eſt vera cõfuſio:vñ dicit Chꝛyſo ſuꝑ Matth.
Leuis eſt conſolatio ſi hõ in ſeipᷣo cõfuſus ſu:nõ tamẽ
coꝛã hoibus.Per ↄꝛiuʒ leuis ẽ ↄfuſio.i.modica vł nul
la:ſi ti coꝛã hoibus eſt ⁊ nõ coꝛã deo. x Et nunc ſe
quimur.PHitc ↄñter acarias allegat in ſua oꝛõne ↄſuetã
dei miam:quã inueniũt reuertẽtes ad ipᷣm:⁊ hoc ẽ qð
allegat:Et nũc ſeqmur te ĩ to.coꝛ.⁊c̃.qualitercũq; aũt
peccauerimꝰ y ¶ſie ↄfundas nos.i.ↄfuſibiles i ↄſpe/
ctu hoĩum dimittas. 3 ¶ Sed fac nobiſcũ iuxta man.
tuã ⁊c.quia ꝓpꝛietas tua eſt miſereri ⁊ parcẽ. a ¶ Et
erue nos.Hic ↄñter acarias inuocat liberatricẽ ði potẽ
tiã que ſolet aſſiſtere in caſibus deſperatis ſᷣm vi hũa
nam:⁊ hoc eſt quod dicit:Et erue nos in mirabilibus
tuis. hoc eſt per oꝑa ſupꝛa vtutẽ nature fienda: quod
factum eſt i liberatõe eoꝝ de foꝛnace. Et da glo⸗
riam nomini tuo.vt ifideles videntes potentiam tuam
mirabilem gloꝛificẽt nomẽ tuum. c indenuur
omnes qui oſtendũt ſeruis tuis mala.⁊ loquitur hic ðᷣ
confuſione per penitẽtiam qua homo cõfundit᷑ coꝛam
deo de peccato perpetrato: ⁊ hoc eſt quod ſubditur:
o ¶ Et ſciant quia tu es oñs deus ſolus ⁊c.hoc ſactũ ẽ
per hoc ꝙ nabuc.viſo miraculo gloꝛificauit deũ ꝑ totũ

il elktn
dini ſene
tusinii
ſnide cren⸗
Ungopt dia
66

=

enuinann.

inrbiumij
aticlenba
tin marie

tie vtdi

4otuſth: fm

Paltoſſa oli
Wreiget l.

nan. gEt
Apice mal
Ulsl ſarment
lbcttchalgeo⸗
ſcociü: cum
latet efunde⸗
i.1) itera.
ngcici ßſidii
urci dicit⸗
Nugclasaüt dit
Nilit cum adwi⸗
dibtnon terigite
bie gud Rpugi
.hoc lactüephe
Cer hic di 1apr
dihiegſeet mech
itſmn hanc pii.
lenicmeffenina
ſfenges aue⸗
iſnus ſunplt nin

Ntnon oſinpſiteo

Eebuginſomacen
fipelaüpmmüͤſe

hlungdicibunen

eodecdigent
Näianigitqgfuns
lomagü migiigi
nceaturaobeli
Mp uri diuini/,
