er ce Imo poſſit coꝛꝛigere queʒ il
ãt plus hʒ erudiꝰ .
idem hitus varie fruere bonis:ẽt malã diem

pᷣcaue.Sicũt.n. hãc ſic ⁊ il
lã fecit deus:uũt nõ iueniet

cat diuinis:erudi E E
homo cõtra eũ iuſtas que

tio inqytũ dirigit

in agendisg rimonias. Hẽèc quoq; vidi
OQ vitã. gre gle
h¶ECribuũt poſ
ſeſſoꝛi ſuo.i.ſapi

1 diebus vanitatis mee. Ju
ſtus perit in iuſticia ſua:
ct impius multo viuit tem

enti etiã ſine diui Clmbius mi
poꝛe ĩ malicia ſua. Noͤli eſ

tijs: ſed diuitieñ

pñt hoc tribuer
ſidera. Hic ↄnter iducit ad moderamẽ circa pximũ in

malis coꝛꝛigẽdis: circa qð ſciẽdũ ꝙ coꝛꝛectio fratna oꝛ
diat᷑ ad melioꝛatõeʒ fris:⁊2 iõ ſi aliqs ꝑcipiat ex ſua coꝛ

rectõe ffem mag peioꝛari q; melioꝛari:dʒ ceſſare a tali
coꝛꝛectoe:⁊ hoc ẽ qð dẽ: i ¶ Cõſidera opera altiſſimi.
i.diligẽter attẽde ſua iudicia mirabilia. k ¶ Qò ne
mo pot coꝛꝛigere quẽ ille deſpexerit.ipſũ finalr rpꝛobã
do:c' repꝛobatõis ſignũ ẽ obſtinatio ĩ malo . q.d. ĩ tali
caſu ceſſãdũ ẽ a coꝛꝛectioõe:iudex tñ nõ ppt hoc dʒ ceſſa
re:qꝛ eo coꝛꝛeptio nõ ſolũ oꝛdinat᷑ ad emẽdatõeʒ fr is: ſʒ
ẽt ad bonũ cõitat᷑: ⁊ iõ ſi videat obſtinatũ ĩ malis: nõ

tñ dʒ ceſſare a punitõe:ſʒ tali eũ punire etiã ꝑ moꝛtẽ ſi

malũ ſuũ hoc reqrat ne ꝑ ipᷣm turbet᷑ cõe bonũ: ſiẽ iu

ſte ſuſpẽdũt᷑ latrões ⁊ homicide pacẽ cõem turbãtes.
¶ In die bona. hHic ↄñter iducit ad tẽperãtiã circa ſe.
Lirca qð ſciẽdũ ꝙ i veti ⁊ nouo teſtamẽto ĩ reſtrigendo
ſe ⁊ laxãdo i cibis ⁊ potib' ↄſiderandũ ẽ tẽpus:qꝛ ĩ alidq
bus diebſolẽnib' licitũ ẽ laut vti: ſiẽ dẽ Neemie.viij.
Ite comedite piguia ⁊ bibite mulſũ: ⁊ mittite ꝑtes ⁊c᷑.
⁊ ĩ aliqͥ tpꝛe debẽt ſe hoies affligẽ ꝑ reſtrictõeʒ cibi ⁊ po
tus ⁊ ↄſilium:ſicẽ leuit.xxiij.dẽ ð die expiatõis:Ois aia
q afflicta nõ fuerit die hoc peribit de pplis ſuis. ⁊ hoc
eqð dr: l ¶ In die bo. fru. bo.i.viue lautꝰ. m ¶ Et
malã diẽ pᷣca ·i.caue a delitijs tpe oꝛdiato afflictõibꝰ ⁊
ieiunijs. Slen Biei ⁊ il.fe.de.i.vtrũqʒ ſtatuit
cãis rõabilibꝰ. o ¶ Ut nõ iue.ho. eũ iu qrimo.que
no pñt fieri õᷣ illõ qð ẽ bñ oꝛdiatũ. p ¶ Pec q̊ͥʒ. DHec ẽ

q̃rta ꝑs ĩ q̃ inducit ad act᷑ iuſticie.Et diuidit᷑ ĩ duaj pear

tes:qꝛ pmo oñdit iuſticie fructũ:ſcòo iducit ad eactũ:
ibi Noli eẽ. Circa pᷣmũ dicit: p¶ Pec quoq; vidi ĩ di
eb va.mee.i.pñt vite q̃ trãſitoꝛia ẽ:⁊ ſic nõ ẽ niſi qdam
vanitas. q¶ Juſt pe.i iu.ſua.i.aliqñ iuſt moꝛti tra
dit ppi iuſticiã ſuã: ſic eſaias fuit ſerrat:⁊ amos ppha

recte ꝑ timpoꝛa trãſi i nouo teſtamẽto clarppʒ in

mltis martyrib'. r¶ Et ipomlto vi. tpꝛe ĩ ſua mali.
ſic pʒ ĩ nono ⁊ veii teſtamẽto de multis peſſimis hoibꝰ

1

tyrãnis:ex quo ↄcludit᷑ ꝙ pᷣmiũ iuſticie ⁊. pena iniuſticie
reſuant in vita futura q̃ ẽ ena:qꝛ ad deũ cũ ſit iuſꝰ iudex

ptinet ꝙ nõ ꝑmittat aliqð bonũ irremuneratũ ⁊ malũ ipu

nitũ: a ſicẽ appetẽda iuſticia cpmia ſũt erna. s ¶Moli eſ
ſe. Hic ↄñter iducit ad epactũ: ⁊ didit iĩ tres ꝑtes:qꝛ pmo h

+ͦ ola = . facit i mali punitioe:
ſcdo i boni defẽſione

iuſtus multuʒ: nq; plus bi Vonu et Terr
apias qᷓ; neceſſe eſt:nẽè ob ĩ vtriuſq; iqſite: ibi

ſtupeſcas. M impie agas
multum:et noli eſſe ſtultus
ne moꝛiaris in tempoꝛe nõ

mü ſciẽdũ ꝙ iuſticia
coꝛꝛũpit᷑ ꝑ exceſſuʒ ⁊
defectũ:ſic̃ liberalita⸗

tuo. Bonũ eſt te ſuſtentare paigalitat rode
ſnſiß. do:⁊ pꝑ auaricia ĩ defi

has manũ tuam: qia ꝗ ti
met deũ nihil negligit. Sa
pieniia confoꝛtauit ſapien/
tem:ſuůp decẽ pᷣncipes ciui

tñ defect'ꝗq ẽ ꝑ auari
ciã peioꝛ ẽ exceſſus ꝑ
ꝓdigalitatẽ:vt decla
rat phᷣs.iiij. ethi. ecõ

LEt HE lerlo in iuſticia exceſ
tatis. Hon c.n. hõ iuſtus Iſus peioꝛ ẽ:qꝛ vgit ad
terra qui faciat bonũ ⁊ nõ crudelitatẽ ꝙ, defect⸗
peccet. Sèd ⁊ cũci ſermo/ nimiã remiſſionẽq
nibq dicũtur: nẽ accõmo/ vgir ag huſillantmita
AAEAE D eON e :7 ideo iducedo ad
deſ coꝛ tuũ:nè foꝝe audias actũ iuſticie circa ma

.äꝗn. homo iuſtus.i.tam iuſtus. f

ſuii tuũ maledicẽtem ubi.

cunctis ſermonibus.qui dicuntur de te. h
modes coꝛ tuum.ad illos inueſtigandum ⁊ ſciendum:quia

lũ puniẽdũ retrahit
ab exceſſu qui ꝑeioꝛ ẽ
dicẽs: 8 ( Noli eſſe
iuſt mltũ.nimis acrit᷑ puniẽdo.Et qꝛ hoc coit ꝓcedit eo ꝙ
aliqs de ſua iuſticia nimis ſentit:iõ ſbdit᷑: t eq; plus
ſapias.ſ.de tua iuſticia. v obſtupeſcaj.crudelẽ ſniaʒ
dado ⁊ nõ iuſtã:iõ ſbdit᷑: x ¶ Ne impie agas multũ.quia
crudelitas ẽ magna ipietas:⁊ qꝛ facit hoiem errare ⁊ inimi
citias moꝛtales ſibi acquirere:ideo ſubditur: y ¶ Et noli
eſſe ſtultus:ne moꝛiaris in tempoꝛe non tuo.moꝛtem tuaʒ
per inimicitias accelerando. 3 ¶¶ Bonum eſt. Hic conſe
quenter inducit ad actum iuſticie in defenſione boni. Et di
uiditur in duas ꝑtes:qꝛ pꝛimo facit pꝛopoſituʒ:ſcòo remo
uet oppoſitum:ibi Sapientia.Circa pmuʒ dicit: 3ʒ ¶¶ So
num eſt te ſuſtentare iuſtum.eum in ſua iuſticia ꝓtegendo.
Et ſubditur cauſa: a ¶ ¶ Quia qui timet deum. conſer
uationem iuſticie pꝛecipientem in veteri ac nouo teſtamen
to. b¶ Mihil negligit.i. nihil omittit de contingentib'ad
iuſticiam conſeruandam. c¶ Sapientia. hic remouet
quoddam quod poſſet obijci:⁊ pꝛimo ponitur cum dicit᷑:
c ¶ ¶ Sapientia confoꝛtauit ſapientem. in aduerſis exiſten
tem. 5 guner decem pꝛincipes ciuitatis.i.plus q; queli
bet poteſtas humana:⁊ ideo per hoc concluderet aliquis:
ꝙ non indiget ea:⁊ ideo hoc temog dicen⸗ ʒe¶ Non eſt
In terra.quin peccet in
aliquo:⁊ per conſequens erret:⁊ ſic homo quantuncunq;
ſapiens indiget humano auxilio in pꝛeſenti uita:in qua nõ
eſt ſine erroꝛe aliquo. g¶¶ Sed ⁊ cunctis. Hic inuitat ad

actum iuſticie circa ſeipſum cauendo ab inquiſitione que

poteſt eum a iuſticia deijcere:⁊ hoc eſt quod dicit᷑: g¶Ged
TNe accom

boni ſermones pꝛolati de aliquo ſi ipſos audiat vel ſciat:
defacili eleuat eum in ſuperbiam: a ſi mali deijciunt eum a
iuſticia per iram ⁊ odium contra pꝛoferenteʒ: ⁊ maxime ſi
ꝓferantur ab homine qui debet eum diligere:ideo ſubdit:
¶ Ne ſoꝛte audias ſeruum tuum maledicenteʒ tibi.i.ma
lum tibi impꝛecantem:vcl de te detrahentem: cum tamen
debeat de te bona dicere:⁊ bona tibi impꝛecari.
v v 3

n 2 4 .

iber
E¶ Seit n. oſcla tua ic. · d. ſicut nolles maledicta tua in oſam. nõ ẽ iñ p hoe itelligedũ q nulla ſit vruola: ſaꝛ .
ueſtigari:ſic nec alioꝝ debes iueſtigare. ¶ Lucta tetaui· pauce ſüt vᷣtuoſe reſpectu viroꝝ:i ic dẽ cõii nullũ eẽ iĩ ec-
Hic remouet impedimẽtũ circa pᷣdicta:circa qð ſciendũ cleſia qñ valde pauci ſũt ibi reſ pectu multitudis que ſo ob⸗
fſpm Aug .j.ſoliloquioꝝ:nihil ẽ qð magis aium hois deij let ↄuenire. Et ꝑ talẽ modũ dẽ.ij. Phiſy.ꝙ illud ꝗð mo ſiamm
ciat ex arte iuſticie ꝙᷓ blandimẽta femine: coꝛpoꝛũq; ille cõ dicũ eſt quaſi nihil cõputat. dðd ¶ Solumodo. Hic cõ mun
tactus ſine quo vxoꝛ quẽter oñdit vñ ckei
haberi non põt.quia . ⸗ “ „ „, „ puẽit difficultas nhon
vir tenet reddere dbi· Seit. n. ↄſcia tua:quia ⁊ tu capiet᷑ ab illa. Eccè hoc ĩue ¶attingendi vtutẽ. ſrmnr
tũ vxoꝛi: ppter qð t· crebꝛo maledixiſti alijs. ni dixit eccliaſtes: unũ ? al Zex hociſfert qus l
dentes ad pfectoeʒ re/ Cuncta tetaui in ſapia. Di te ut i irérõ uax dã ↄcluſionẽ: ibi opere
ligionis vouerunt ca uncta A in apia. En inuenn oem 1 95 Quis talij. Lirca gedi
ſittate: r ad huc mlo xi ſapiẽa efficiar:ct ipſa lon adhuc qrit aia mea:ct non pmũ dicitah
mc act vereel per gius receſſit a me mito s inueni. Nirůʒ de mille ynũ Solſmods hor n
adulterium vel foꝛni ig ꝙ Nr sira nfmdi- renperi:-mulieré er oibꝰ nõ ineuni. ſ. de ca di lt
adulterium vel foni gis qᷓ; erat.Et àlta ꝓfundi· repperi:mulierẽ ex oib nõ e difficultat ¶k
catõem impediũt vir H enſor e; Y uſird inueni. Slũmé cte difficultai. fit
tutis pfectòez: ideo 196: quis lueniet eã⸗ Luſtrꝗ inueni. Solũmõ hoc inue Qfecerit de bo xl
ſalomon inducit ad ui vniuerſa aio meo: vt ſci ni: ꝙ feceẽit dẽus holeʒ rĩciũ minẽ rectũ. In p⸗
boc fugiendũ: pᷣmit rẽ ⁊ ↄſiderarẽ ⁊ querere ſa? (Ltipſe ſe infinitis miſcuerit ma.n. hoij ↄditõ aufßt
tit t̃ nlgee iuelt pientiã t rõem: ⁊ vt cogno qõnibus. Qis talis ſt ſa⸗ ne deus ſean ada nii
aden ſua y: lcerẽ ipietatẽ ſtulti ⁊ erroꝛt piens eſt: Et quis cogno/ vein in eianiſ⸗
1ucta tẽtaui i ſa ĩpꝛudẽtiũ.Et ineni amario uit ſolutionem verbi?: Sa/n. euz in iuſticia ſitir
pientia.i. ꝓ ſapientis rèe moꝛte mulierem: que la pientia hominis lucet ĩ vyul oꝛiginali ⁊ in pfe Oui
Kecherdg⸗n. Di queus venatoꝝ ẽ⁊ ſagena tu eius:èt potentiſſimus fa ccoe que ↄuenire deßs
xi ſapienj eciar. co coꝛ ei.· Aincula ſũt manus ciem illius commutabit. Ppot hum ma ni run
gnitoe dinoꝝ que pꝓ Ulius. Qui placet deo efu ¶ Capli ipfti vita: filij ãt laro
pꝛie dĩ ſapientia. In illius. n placet deo eſu Dn aplm. vIII. ſi fuiſſent ab eo p ts
Et ipſa longy receflit Giet illã:qui aut peccatoꝛ e Sõ os reg obſeruo: geniti ĩ ſtatu illo td
a me ſm eſtimatoem von fuiſſent nati 1
mea. freqnter.n. irnn“ . uiuiiſic pfecti iĩ coꝛpo/ 8
git ꝙ hoies ſtudioſi circa diuina creduũt ĩ pncipio acqſiuiſſe ꝛe: nec ↄditoibꝰale:tñ fuiſſent nati i rectitudie nãli per
demoſtratões de qbus poſtea ꝑcipiũt ꝙ ſunt magis topice quã nulla rebellio eẽt ĩ viribus ſenſitiuis ac roem:?lic iti
vel ſophiſtice rões. O ¶Et alta pſunditas. ſupple ẽ natu- acqſiuiſſent ſcias ⁊ vtutes ſine difficultate. CEt ipe ur
ra diuina: maxime itũ ad ꝓpꝛietatẽ ꝑpſonaꝝ. p ¶ Quis ſe imiſcuit infi.qpni.i.difficultatibcirca acqſitoem ſciẽ gr
inueniet eã.q.d.nullus ꝑ inueſtigatõem humanã. de hũa/ tiaꝝ ⁊ vtutũ:qꝛ ipſo peccãte i penã hy ſpᷣtracta ẽ oꝛigia gni⸗
nis aũt que hõ experit᷑ põt hĩe certã noticiã:de ꝗbus ſbᷣdit: lis luſticia a tota nã hũana:ex qua ſbᷣtractõe ſecuta eſt gi⸗
q ¶ Huſtraui vniuerſa.⁊ pʒ lra.⁊ ſbdit: r ¶ Et inueni. p rebellio coꝛpoꝛis ad aiam: oĩium viriũ iferioꝝ ad par perh⸗
experiẽtiã. r ¶ Amarioꝛẽ moꝛte mulierẽ.qꝛ ſepat aiam a tẽ aie ſuꝑioꝛẽ: ⁊ ex hoc cãt᷑ diffictas acqrẽdi ſcias ⁊ vir k⸗
ſuo creatoꝛe:moꝛs aũt a ſolo coꝛpoꝛe: pꝛima autẽ ſepatio tutes. g ¶ Quis talis. Hic ifert cocluſionẽ ex dictis: D
„ amarioꝛ :qꝛ ſeꝑat a bono ifinito . s ¶ Que laque vena / qꝛ exquo tanta eſt difficultas attigendi vtutes itellectu feunmn
e, toꝝ ẽ.i.demonũ ꝗͥ venat᷑ aias:⁊ muliere q̃ſi laqueo vtũt ad ales ⁊ moꝛales:ille qᷣ attigit ẽ valde excellẽs ini bperis lihehe
OoO ee & rX ipias capiẽdas.vñ puer.vij.Ecce mulier occurit illi ĩ oꝛna dicit: g(Quis talis.i.ſic apꝛeciãdus ini hoĩej. h c pbiope
M tu meretricio pᷣparata ad capiẽdas aias. t ¶ Et ſagẽa coꝛ ſapiens eſt.i.virtuoſus vtute moꝛali itellectuali. e
ev. qꝛ ſicut ſagena capiũtur piſces magni:pui:a mediocres: i IErs cosuit ſolutõem verbi.ſ.occulti.q.d.nullus uarſa
ſic mulier de quolibet ſtatu hoium decipit ples. t ¶ Uin niſi ſapiẽs dicto mõ:ſicut pʒ ð Daniele qui expoſuit na iulut
cula ſunt ma. n gelign hoĩem mẽte ⁊ coꝛpoꝛe ſuis ãple· buchodonoſoꝛ ſomnia:⁊ ipſi balthaſar ſcriptur ĩ pa mmtar⸗
xibus. v Aiy et deo effu. eã. ſic expedit poterit tẽ riete exaratã: Dañ.v. Et qꝛ diſpoſitio mentis mag relu Aun
dere ad vtutẽ. x ¶ Ecce hoc. Poſtq ſalomõ iduxit ad vtu cet in facie in qug vigẽt oẽs ſenſus:iõ ſbdit᷑ in eodẽ vſu inn
tem acqrẽdã:hic ↄñter oñdit difficultatẽ.Et pᷣmo hanc dif in hebꝛeo: k ¶ Sapia hois lucet ĩ vultu eius.vũ dĩ ec duen
ficultatẽ oñdit: ? hui difficultaſ oꝛiginẽ dijcit:ibi Solũmõ cle.xix. Ab occurſu faciei cognoſcit᷑ ſenſa. l ¶ Et po ſnit
Difficultas aũt oñdit᷑ hocg valde pauci attingũt ad vtu tentiſſimus faciẽ illius comutabit.ſ.in re urrectõe quã nii
tẽ: ⁊ hoc eſt qð di: x¶ Ecce hoc inueni.i.diligeter iueſtiga do ſibi dabit faciem gloꝛioſam. LCaplm. VIII. ni en
ui. y¶ Unũ ⁊ alteꝝ.i.ſingulis applicãdo intellectũ mein. Ho os regis obſeruo. Poſtq ſalomon indu hiffi
Per talẽ modũ loqͥndi dẽ de diligenti iueſtigatõe circa ml- xit ad vtutẽ:hic conſequenter inducit ad mã ut
ta: Talij inqſiuit hec T illa. 3 (Duc rezau adhuc q/ datoꝛum dei obſeruationem: quia diſponit ſunilieſt
rit aia mea. qꝛ ꝙto s plus ſtudet i aliq ſcia: tato deſiderst ad beatitudinem: Matth.xix. Si vis ad vitam ingre ns
acqᷣrẽ ꝑfect. a ¶Et no inueni.ſ. vſq; ad ꝑfectũ: qꝛ nulla di ſerua mandata. Et diuidit᷑ ĩ duas partes: quia pmo W
res itũ ad oẽm eppditõem põt pfecte ſeiri p hũana iueſti inducit ad obſeruandum mandata: ? circa hoc remo ünhi
gatõem: ſicut dictũ fuit.S.j.c. ſuꝑ illud: Cũcte res difficiles: uet impedimẽta:ibi Oia. Pꝛima in duas:qꝛ pᷣmo idu llen
nec põt homo eas explicare mone. Cõſeqni deſcẽdit ad ꝓ cit ad mãdatoꝛum obſeruationeʒ: Had huius obſerua fln
poſitũ oñdens qᷣd iuenit de vtute dicẽs: b ¶ Ni de mille tionis accelerationem:ibi Omni negocio. Pꝛima i du e Na
vnũ repperi. ſ. vtuoſũ:⁊ ẽ ſenſus:ꝙ de viris valde pauci in as ſᷣm duas rationes quas ad pꝛopoſitum inducit. Pꝛi le
niũtur vtuoſi reſpectu deſiciẽtiũ a vtute:ſicut dictũ ẽ .·S..c. ma accipitur ex auctoꝛitate pꝛecipientis ꝓpter quam ẽ ur⸗
Stultoꝝ ifinitus ẽ numer. Per talẽ modũ loq̃ndi or̃ coii ſibioh iendum: ideo in perſona ſic obediẽtis dicit: uchen
de ↄditoe raro repta in aliqua ſpecie: De mille vix iueniek a Ego os regis obſeruo.i. mandata ab eius oꝛe pꝛo naͤnſ
vna res talis. c ¶ Mulierẽ ex oib'nõ inueni.ſ.aliquã vᷣtu lata:cuiuſmodi ſunt decalogipᷣcepta:vt patet exo.xx. in

——
—

4
*

. *

*

(Eccleſiaſtes viiſ.

ueſu

tem differre per artẽ ma cã vel aliq ſn Kitioſa.
e db ¶ Et pcepta iuramenti dei.i.iuramenti deo facti: ſiẽ iqn moꝛtem enen in t ac obn ma c dei pꝛe
nliit d Trich wd rñdet ppls moyſi: LCuncta qͥ locutuj ẽ r. ¶ ka Nlem dnri gd o; in trib partibꝰ
muisd bis dñs faciem. ꝛ tũc moyſes aſſumpſit de ſanguie cepta: 5 a ſeando. Dꝛimũ aut impedimentu pecdit ex
Dm vrreimern ſparſit ſuꝑ pplm ad ↄfirmatoeʒ undictir balablmanepotene gun aliq ſic abutunt ꝙ pᷣcepta ſua
N erat vnus modus iurãdi. c ¶ Ne feſtines recedẽ a fa- a mepote p̃ponũt diuinis: ſicut
wofle f, cie eius trãſgredi r SS krd ebe alnere
Ldifſuulen o mãdata a/·· . , rhni etig enz dhuc cerdotib iudeoꝝ ⁊ le
Mifu⸗ mi d Et pᷣcepta iuramẽti dei. Ré pultogegiuteticm erãt: giſperit. Marci. vij.
Kingi Teq; ꝑmaneisi feſtines recedere a facie eꝰ:· Alenenel Beo ncte Irritũ feciſtis maic
nieneb opere malo. traſ- nè laneas in ope ma ct laudabãatur ciuii e tũ dei ꝓpter traditõ
ln do negatis necq; pinaneds in ope ma- Et laud Sed c᷑t hoc nẽ vẽam. Ad hoc at
S grediẽdo negatia à oẽ qð voluerit faciet: iuſtoꝛũ opeꝝ. Ded eth ne vam. Ad!
iir AQ: o& qr qa oe qdò volueri ſacet: ſuſto eni 5 remouẽdu p̃mittit ſa
inn Qꝛoẽ quod lo:qa oẽ qð volus e⸗ nitas eſt. Etẽnim ꝗqa nõ remouẽdũ p̃mittit ſa
indde A ee cc. ⁊q ſermo illius ptate Aenus tra malos lomon ſua ↄlidera
ſcr ſol c= 6t: fertur cito con 19b6 sareahüc
nlid i.qꝛ tante autco eſt. Mẽec dicẽ ei quiſq; põt la: äbſqʒ timoꝛe vllo filij neeue Oia hec
ifaln ritatis ⁊ ptãtis ẽ: q̃re ita facis:Qui cuſtodit nia: ablc; t itmal - Tcde SFHec.
iun 5„ Pent . — „ ſequũt᷑. ſic.n.
irmtdeh nõ pot ei reſiſti ꝗ ͤn experietr cq; hoiĩum perpetrãt mala. .que ſed Co
re iae mat. Bemnprinſton. coꝛ tamẽ peccatoꝛ ex eo ꝙ cen aular ibee: c —
oiſdei quiſq põt: quare mali.Cẽmp? li ne ties facit malũ ⁊ p patiẽtiãẽ ſideraui.ꝛ ſt 5
facit malũ ⁊ ꝑ r
uſtrat nia ſacis in bis ſapiẽtis itelligit. Omuni ne ſunt⸗ . 7 ) cognoui ꝙ Pkernd Nä ſun iin
winlmnß Rie ſaderbus — Focio vepus eſt SSõõ tirbonil taennteu deu: malũ ipſius dñant:
ſucaun nihil irrõna nitas:et mlia hois afflictio eri ciẽ eius. Mon qñ per hoc eleuat᷑ cõ⸗
as ifti Wi raſtot gaiagoꝛatpterſta: funura a verentur facic eius. Mon qn per 5̃des: ge
G Qui cuſtodit. ga ignoꝛat pterita: ſit bonũ impiõ nec plongẽ ben t De
n e pertſeda rò nullo ſcire põt nũcio. Non ſit bonũ SS zabes qb'ſbdit t CiE
Nrckenat e or hoĩs ptãte pꝛõhibẽ ſpm̃ tur dies eius: ſʒ qſi v ipios ſepultos.i.poſt
hnen ue accipit ex vii hoiĩs ptate pꝛohibẽ bm̃ tur di 715 A depuiroS-Pon
nai rae obedientis: nit be⸗ aan die moꝛtis ganſeonnaa⸗ —H n Acl aane
mie ii ede nec ſinit geſcẽ ingruẽte bel as ſi⸗ E Nalia Sunt ngerenr e nclur i.
niſn do Lalroar onS. dit impiétas que fit neniſjt te ſupeſſẽet. v ¶H n
gen S cie⸗ 44 ma pid Bil er oligeraun⸗ iuſti quibus mala pueniüt loto mmero eraãt. liẽ
Renic li.f. in futuro . in O tis opi quaſi opera egerint impio ſacerdotes ⁊ pncipes
n riin n decli coꝛ meüũ in cũctis op 1. ir ſunr ſDdii itg ſoruit mali ꝗᷣ tenẽt in terris
. Pir N Eerge bus que fiunt ſub ii In ſton aſee ſ nalull deitiſti Pi⸗
. E rercitiũ ſue paci tèrdũ dñat homo homini alt u kultt. libus: a illi iĩ tpalib.
eA⸗ exercitiũ ſue paci têr Onar Homo Hof 2 uzs iudico. laudabãtur
en en tũ ſue gloꝛie: ſic . ciuitate. partim adu.
beſtultrc drdeſeg ſob: 7 latõe ptim timoꝛe.
ror uir Gon: GFSDS hoc vanitas ẽ. qꝛ talis laus vgit in eoꝝ detrim
iſingan Aperick 10, mali. min dicit us ſign grli bgt =è om ivedmeri 5 Gereg S5
icg diaß: ri ultũ boni: i ſbdit: h mg Ernlione X. wW. z c Eteni. . e. ex hoc.n.ꝙ tolerat peccatoꝛes dans e 5
msitann — adcig aglzo antdlir nehmmen, ue Pennectt,c bor oe er 83 ſequste nt. 2 i e
nidoin vbi opoꝛtebit oe oibus reddæ Hõ iĩpiũt mãdata dei traſgredi: ⁊ hoc ẽ qõ dẽ: 3 bſq; vll
N 2 ionẽ. n⸗ vco. Hic oſſter ia cipii madata dei frͦſer- dine punitois. a ¶¶ Abſq;ʒ vllo
* Bm Aale obtadibi alerndeni i b. e malgaſn. . eunalue. g a
D A duci! Sn , pi ꝛis Oo moꝛe petrãt mala. trqſgrediẽdo de ta: con
uerolutt unitate: qa? pcepta oiuina poſt moꝛtẽ nõ ſũt imp naa quẽter hoc remouet dicẽs: c¶ Attamẽ ex eo ⁊c. i. ex ð
c tunnaterg⸗ necpra diutina poſ iti:ſed nũc iplenda ſũt ſequẽter hoc o cognoui ꝙ erit bonũ.
nmit qꝛ tunc ceſſat ts meriti ⁊ demer 5dr: i ¶Oi nego. patientia circa Ccatoꝛes. d. Sa fillali qui cauet offe⸗
cnioſnen õ 2* xime de in futuro. e ¶ Timẽtib deũ. timoꝛe re melioꝛa melio
ginentt in Sus 5 I t: 1 pons maxime d : qꝛ cũ deus ſit optimꝰ decet eũ dare melioꝛa melio
zinctifi tepus ẽ ⁊ oppoꝛ.q ĩ oi oꝑe attẽdũt letoem diuini pᷣce ſam dei:qꝛ cũ deus ſit op ivita pnti dans eis vi
ns ini bet attẽdi ĩ oꝑe meritoꝛio qtũ ad ip etoem diumni pe ribus: ⁊ io ex-quo tolerat peccatoꝛes i puud e ſr.
1 C pti:qð ẽ maxime neceſſariu ad ſalutẽ. ir ba tam que ẽ bonũ nãe:ↄcludit᷑ ꝙ bñ remunerabit iuſtos in fu
eſonecneu minis affli. qꝛ igno. pteri. ⁊c. in hebꝛeo hi:

ꝛz dina patiẽtia abutit᷑:⁊ multiꝑlicat pec
pmia nõ põt ſcire ꝑ ſe vel ꝑ aliiu hu turo.Et qꝛ peccatoꝛ dina patiẽtia abu
Nun düg erit.q.d.futura pᷣmia nõ põt ſcire ꝑ u

, iie e dee. r. ctũ ſue damnatois:iõ ſbdit: l ( vor.
AO.Iuruxt 25 Pl uã ĩ ipletise cata ad augmẽtt. — tit ißa. h¶ Nec
lnn 5. ron eeiretßna ngnng Nete⸗ c⸗ affli . i. ꝓſpitas A: ſibt ngis edluitiß peccatoꝝ
4olnt ctio ĩ impletõe pᷣceptoꝝ:ſed magis cõſolatio. i. 1(Et eſt alia. Hic ↄſequent ponit᷑ tertiũ ipec ẽdunt tm
g St trabi litter df: Q ignoꝛat pterita ac i. 1(Ete fe ſcie. Ex hoc. n. ꝙ hoies attẽdunt tim
tun i t trahi littera noſtra cũ dr̃: ignoꝛat it ex vefectu nfe ſcie.Ex hoc.n.ꝙ hoies ſitate:
Sria in pot tr ip̃ceſſerũt: ⁊ eoꝝ ꝗᷣ futi ſũt. I ¶ NHo pryuenit ex ve ſtia: 7 freqnt vidẽt iuſtos i aduerſitate:
Gßn p̃mia electoꝝ:qui pᷣceſſerũt:⁊ eoꝝ qͥᷣ ſi „ l.1, bona ſenſibilia ⁊ pñtia:⁊ freq̃nt vidẽt iuſtos ĩ ac äſ
n uig pmia electo⸗ 5 ipit ex hüane vite bꝛeutta bon . itate: ex hꝰ mouẽt᷑ ad ſeqndũ iniuſtos traa
boc tond eſt. Pic ponit᷑ ſca rõ que accipit ex! in operibus z iniuſtos ĩ pſperitate:ex hꝰ mo „ KX ymo ponik
abo! Miep 5 51 ſeũda:ſed in operibus ⁊ iniuſtos i Si dit᷑ ĩ ꝑte iſta: qꝛ pᷣmo poni.
moil uod nõ ẽ in vacuũ trãſeũda: ☚ diẽdo madata dei. Sic pcedit Pte uta: q N
grinon⸗ Reazn denerpeeln oper are. en b. gedizio maqdain oet Sicůpce is:ibi Et appoſui.
uoben mmislset re mr T eweit mut dinn eck raſeſionig efecr ufe conitoioibi rappoſti.
n oberea emnepolt. rrietnoieno. Cueana Re i etla va Heee e d leu.
induch k AOe ec ſinit qeſcere ingruẽte bello. iu. qb/ma. ꝓue. leregib ifidelibꝰ tyrãnis. m ¶ Sʒ ẽ h
umi tis ea differẽdi. o ec lin k gelceret . p(ſie ſũt ⁊c̃.ſic pʒ de mult regib ifide . i pſona carnalis
gt⸗ ſ.ifirmitatis ⁊ nãe:i ae enbi cal dcann vaniſſimũ iudico.i.irrõabiliſſimũ:⁊ loqt᷑ i ꝑ
sor ſaluabit.a moꝛte. q ¶ Jm .

vv 4.

Miber

hõis qui nõ cogitat futuras penas ⁊ pmia: ideo acludit:
n ¶audaui igit letitiã. i. vitã voluptuoſam. ⁊ pʒ lr̃a vſq;
ibi: o¶Et hoc ſolũ auferret.nõ expectãs aliud i futuro

Ex quo etiã pʒ we ĩpſona hois carnalis cogitantis

de piti vita tm. p Et appolui. Hic ↄſequẽter circa hoc

nõ poſſit ſcire certitudinalr de ſeipſo: ⁊ multo minus
de alio via humana vtrũ ſit dilectus a deo an nõ: pot

tñ here aliquã cõiecturã: vtpote ſi nõ ſit peccati moꝛta

lis ſibi ↄſcius ⁊ ad iplendũ dei mãdata ſit volũtarius.
Pst eniã ſcire certitudinalr reuelatõe dĩna:ſicut reuela
tũ eſt aliqbus ſã/

oñjdit᷑ defec humae

cognitõis. Q. n. deuj
ꝑmittit ĩ pñti iuſtos

tribulari ⁊ iniuſto) p

ſperari:pertiet ad ði
iudicia iuſta: ſed no/
bis occulta:⁊ iõ talia
nõ ſũt in particulari
inueſtigãda:ſed ſuffi/
cit ĩ generali cosſcere
crã:ꝙ talia qᷓ hic con
tingut ꝑ ði ſapientiã
oꝛdinãtur ad en gloꝛi
am ⁊ etiã electoꝝ: ꝓ⸗
pter quod i oibus eſt
gloꝛificãdus ⁊ obedi

endũ eſt mãdat eius.
Dicit igitur: p ¶ Et

appoſui coꝛ meuʒ vt
ſcirẽ ſapientiã.de di⸗
uinis. q ¶ Et intel-
ligerẽ diſtinctõem q̃
vᷣſatuꝛ in terra. circa
tribulatõeʒ iuſtoꝝ ⁊
ꝓſperitatẽ ipioꝛum.
r¶ Eſt hõ qui dieb

æ noctibus ⁊c̃.i.ples

hoies ſũt qui ſolicitã

tur inqrendo talia ni
mis curioſe deſcẽdẽ⸗
do ad pticularia.s

Et intellexi ꝙ oium

opeꝝ dei.ex occultis eiu

6

Laũdaui igit᷑ leticiã: nõ

eſſet hõi bonũ ſub ſole:ni/

ſi ꝙ comedẽt ⁊ bibẽt atq;

gauderet:èt hoc ſolũ ſecuʒ

auferret de laboꝛe ſuo om/

nibus dieb vite ſue quos

dedit ei de ſub ſole.Et ap/
poͤſui coꝛ meũ: vt ſcirem ſa
pientiã:ẽèt intelligerẽ diſten
ſionẽ que verſatur in terra.

Eſt hòmo qui diebꝰ ⁊ no/

ctibuſ ſomnũ nõ capit ocu

lis. Et intèllexi: oius ope
rũ dei nüͤllaʒ poſſit homo
inuenire rõeʒ eoꝝ que fiũt

ſub ſole: ᷑t quanto plus la
boꝛauerit ad querẽdũ:tan
to minus ſueniat. Etiam ſi

dixerit ſapiẽs ſè noſſ. en⸗
C.ix.

poterit reperire. C. IXx
Vniã hec tractaui ĩ
Ycoꝛde meo:vt curioſe
intelligerẽ. Suͤnt iuſti atq;ʒ

dei. ex occultis eius iudicijs pcedentiũ: t ¶ Nullam
poſſit inuenire hõ rõem.i.certã in particulari cognitdem.·

v Et qto plus laboꝛauẽit.ad quẽrẽdũ curioſe. x ¶ Ca

5*

deuotõem. m Si

ſapiẽtes:t opera eoꝝ i ma
nu dei.Et tñ neſcit homo:

vtruùm amoꝛe an odio di/
gnus ſit:ſed omnia in futu/
rum ſeruant᷑ incerta: eò q;
vniuerſa eque eueniãt iſto

⁊impio:bono ⁊ malo:mũ

d ⁊ ĩmũdo:ĩmolanti victi
mas ⁊ ſacriſicia cõtẽnenti.
Sicũt bon:ſic ⁊ peccatoꝛ:
ut piurus: ita ille qui veruʒ
deierat. Hc eſt peſſimum

inter omnia que ſub ſole fi
unt:qꝛ eadem cunctis eue-/
niunt. Ande ⁊ coꝛda filio/

rũ hominũ implentur ma/

licia ⁊ contẽptu in vita ſua
& poſt hec ad inferos ðdu
cẽtur. Nemò eſt ꝗ ſemp vi⸗
uat: et qui huius rei habe/

at fiduciã. Meliöꝛ ẽ canis
viu leone moꝛtuo. Niuen

tes.n.ſciũt ſe eẽ moꝛituros:

honeſtatẽ a inhoneſtatẽ. ¶ Inmo

ctis ex ſpali gra
ad eoꝝ ↄſolatio/

nẽ. g (¶ Eo ꝙ.

Hic incipit vſus
ĩ hebꝛeo vbi poit

dicte incertitudi⸗
nis rõ cũ dẽ: Eo
ꝙ vniuerſa eque
eueniant iuſto ⁊
ipio ⁊c.ſic.n.iniu

ſti aliqui pſperãt
in pnti:.ita aliq iu

ſti in diuitüs: ho
noꝛibus:⁊ ↄſilibꝰ

⁊ ſicut aliqͥ iniu/

ſti tribulant ⁊ eij

ciunk: ita ſilr alich

iuſti: ⁊ iõ nõ põt

diſtingui accept½

deo ab eo d non
ẽ ei accept ꝑ ali/
quod qð ↄtingat
hoibus. Dicit at:

Juſto ⁊ ĩpio.

v̈tu ad ea qᷓ fiũt
erga ꝓximũ mo

32i0. i¶Bono 7
malo. itũ ad h
go reſpicit viii

7 vtutẽ. k Mũ
do ⁊ imũdo.qtũ

ad id qð reſpicit
lãti victimas ⁊ ſa

crifi.ↄtẽ. q;tũ ad id qð reſpicit erga deũ deuotõem ⁊ in

7„

Ebo. ſic pec. ꝙtũ ad bonitateʒ 2
n ¶ Ut piu. ita ?⁊ ille ꝗͥ veꝝ deie

to minus ĩueniet.qꝛ ex tali curioia inqſitoe frequẽter icidit
aliqs in erroꝛẽ. yꝓ¶EZtia ſi dixerit ſapiẽs.i.ðille qui vi ini
hoies ſapiẽs. 3¶ Se noſſe. q̃ dicta ſũt. ⁊ ¶ noo poiit re⸗

perire.i. vbis explicare:ex quo pʒ eũ ſe ſalſo iactaſie.X.

Monia hec. Hic incipit caplʒ nonũ:qꝛ illud quod
ſbdit: Sunt iuſti ⁊c.vbi cõiter ſignat᷑ caplm:eſt ꝭꝰ
iſto vſu in hebꝛeo. Poſtq ſalomo induxit ad bea
titudinẽ ꝓut hẽtur ĩ ſpe ꝑ opera virtutũ ⁊ impletõem man
datoꝝ:hic conſequẽter repmit elatõis motũ: qui aliqñ ex
bonis operibus inſurgit. Et diuidit᷑ ĩ duas partes:qꝛ pᷣmo
facit hoc ex incertitudine humani ſtatus: 2 ex facilitate ca-
ſus.c:ſequẽti. Pꝛima in q̃ttuoꝛ ſᷣm quadruplicẽ incertitudi
nẽ circa ipᷣm hoiem. Pꝛima ↄtingit circa bonũ gfe:2 circa
bonũ foꝛtune:ibi Uerti me.ʒꝰ circa bonũ nãe:ibi Neſcit ho
mo. q̃rta circa bonũ gratitudis humane:ibi Pancsʒ vidi.

Pꝛima in q̃ttuoꝛ:qꝛ pmo ponit᷑ pᷣdicta incertitudo:ꝛ incer

titudis rõ:ibi Eo ꝙ. ꝭʒĩifert queda ↄcluſio:ibi Poc ẽ peſſimũ
q̃rto maloꝝ cõparatio:ibi Nẽo ẽ.Circa pmũ dẽ: a ¶ Oia
hec.ſ.que ſequũtur:ſic.n.in hebꝛeo ↄiungit᷑: b¶ Tracta/
ui in coꝛde meo.diligẽter ↄſiderãdo vel potius admirãdo.

Sut iuſti atq; ſapientes.ſ.pleriq; int homies. ðd¶ E

maliciã operiꝭ gnalr.
rat.i.multũ aſſertiue iurat: ſicut dẽ.j.reg.xx. Addidit
ionathas deierare.⁊a hoc dẽ ꝙtũ ad id quod reſpic pec
catũ ⁊ meritũ oꝛis ſpãlr in vero ⁊ falſo iuramento.
o¶¶ Pocẽ. hic ex dictis infert queda ↄcluſio:⁊ malo
rũ cõparatio.ſ.ꝙ multi aſſueſcũt peccato:eo ꝙ inter iu
ſtos ⁊ ipios no videt᷑ aliqua diſtinctio facta a deo: ⁊ h
ẽ quod di: o¶ ¶ Poc ẽ peſſimũ ⁊c.⁊ pʒ lĩ̃a vſq; ibpi:
p ¶ Et pꝰ hec ad ife.deducẽt.q.d.lʒ i pñti vita eadẽ co
tigat iuſtis iniuſt:tñ ĩ futuro nõ erit ita:qꝛ ſoli impij
ad gehennã deducẽtur. q . Nlemo eſt. hic ↄñter po/
nit᷑ maloꝝ q̃dã cõparatio.Et diuidit in duas ptes: qꝛ
pmo ponit hec cõparatio: ⁊· inſert ex hoc quedã ↄclu/
ſio:ibi Uade . Cõparatio talis ẽ.ſ.ꝙ mali viuẽtes vi
dent᷑ melioꝛis ↄditois:Iʒ ſciat ſe certitudinalr moꝛitu/
ros.:iõ dicit: q ¶ Temo ẽqui ſꝑ viuat.qꝛ cõpoſit᷑ eſt
ex ↄtrarijs:⁊ oꝛiginali iuſticia deſtitu. r ¶ Et qͥ hup
rei.ſ.ſp viuẽdi. q ¶ Hẽat fiduciã.qꝛ nullus vẽ euadẽ
moꝛtis ſniam. t ¶ Melioꝛ eſt ca.viu leo. moꝛ. pꝑ ca/
nẽ moꝛdacẽ ꝛ leonẽ voꝛacem itelligũt hoies mali:ſʒ tñ
marv ⁊ min:ſicut leo ẽ cane magis nociuus: et ſic ſalo

opꝑa eoꝝ in manu dei.qtũ apparet humano ſenſui. ð¶¶ Et mõ loqt hic metaphoꝛice:ſicut etiã cõi ſᷣmõe hõ iracũ/

—ꝑ

tñ neſcit hõ.ꝙtũcũq; iuſtus videat. e ¶ Utruʒz amoꝛe an
odio.ſ.dei. ſ¶ Dignusſ it. ſed oia ĩ futuꝝ ſeruãtur icerta:
tunc.n.manifeſte videbit᷑ quos diligit ⁊ quos odit: ⁊lʒz hõ

dus dẽ canis.Eſt igit᷑ ſenſus ꝙ peccatoꝛ viu melioꝛis cõ
ditõis ẽ qᷓ moꝛtuus.Et ſpdit᷑ rõ: v ¶ Uiuentes.n. ſci.
ſe eẽ moꝛi.⁊ hoc certitudinalłr: vt dictum eſt: ⁊ ex hae

Gien
adbon
ſlran
bluiea
det eis
hlini
einss
n
iha
malos
b
i
genon
malo⸗
nrbel
4
lnbhor
ſinſuf
viui fn

naß

lentes.
desbi
Nluct⸗
culot.
npän
wen
deni⸗
pun
Mür⸗
diel
le⸗
Eto⸗
liyn
nin
Nnder
Nobone
alir e
lr
Pborch
Gain
tuscigt
gligſe
loliſtt.
ſede we⸗
Ennhuti
tipna
Nryli
ſirſelil

izbei.

nmnrin

wuiele

Meynan
B

nlan obͤligeratoe poſf nt a malis penitẽ: 7 ad bon reuerti deſcẽdũt:q decedũt in alidb'purgãdi. Iſta.n. duo loca a do
ͤpi G Eeheſpene donent amplius.ſ.aliquid vñ cctoꝛibus eẽ dicũtur ĩ parte inferni:⁊ ibi no opꝰ nec rõ:nec
nas ad bonũ pñt reuerti: lʒ ſciat multa alia. ¶ Lec bent ſcia: nec ſapia.ſ.ad merẽduũ: ly ibi ſint ad aliud e
mne Vltra mercedẽ. qꝛ ſut extra ſtat merendi. 3 ¶ Quia tu pperas. qꝛ oẽs Eracca⸗ iuſtt dlcheher oe ens
umm obliuio.tradi.ẽ memo.eoꝝ.coꝛã deo.ſ.ituʒ ad hoc: dictoꝝ locoꝝ añ xpᷣi uẽtü: ʒ ¶ Uerti me. DH ic⸗
bagt Iʒ ſint i memoꝛia “̊MDẽ „ — - circa bon ſorme
ſiur eiug ad puniẽdũ. mòꝛtui vero nihil nouerũt le:nẽc velociũ eſſe curſum: i l ſo
E acmo quoq; amplb:nc bñt yltrra merce nec ſoꝛtiũ belluz:nec ſapié, a Rter velociuͦcur.
Rid qus habuerütad ſc: aà obliuioni eſt tradita tiñ panẽ: nẽc doctoꝝ diui ſum eẽ: qꝛ aliqñ ↄtin
nn meloeibitlvit memoꝛia eoꝝ. Amõꝛ qʒ èt tias:nẽc artificũ gram: ſed git ꝙ velocioꝛ curſoꝛ
idl igi bonod odiũ ⁊ iuidie ſimul ꝑierunt tempcaſũq; in olbus. Nè no venit poꝛ ad ent
e (Sil perierüt. noc hñt ptẽ i o: ⁊ in ſcit hõ ſinẽ ſuum: ſed ſicut nũ eo ꝙ aliquo caſu
ag ul perlerut. nẽc hñt ptẽ i hoc ſclo: ⁊ in ſcit hõ ſinẽ ſed lienn iedie: rſic ab ali ⸗
in nalon bint mare ope qð ſub ſole gerit. Aᷣ“ piſces capiuntur bamo: ? ſhnis: v 1ia ⸗⸗
uſr ee bmnio nocae de ergo ct comedei leicia aues laqueo copꝛchedunt miſtella Atalan ⸗
liͤ erbenver⸗ panem tuũ:⁊ bibe cũ gau ſic capiütur hoĩes ĩ tꝑe ma tio⸗ cner ſapien
bins h tẽ in hoc ſclo ⁊ꝛc. dio vinũ tuũ:qà deo placẽt lo: cum eIs exteplo iibue, tiũ panẽ. ſz aliqñ ſũt
iih in ſutffagis d opera tua. Omũi tpe ſint nerit. Hanc quoq; ſub ſo egeſtate magna: ſicut
n iui faciũt de veſtimenta tua candida: èt le vidi ſapiam ? pbaui ma pʒ de ſcõ Job:a plib
nſcrüii lent eis. e Ca oleũ dẽ capite iuo non deſi ximã. Ciuitaſ parua: ct pau aor diuitias. Phi
ono de 5. Hic ex lei ciat. Perfruẽ vita cüʒ xo ci in ea vii.lanſt⸗ nrrec: An.Jpe poneleston
Aaludl.aued ʒ re quã diligis:cunctis die rex magn valla kode epſari⸗ diuitias: vt
woc non uliog hd d/ 1s vite iſtabilitatis tue: q truxitq; munitões ꝑ gyrũ: pʒ de ſocrate: dioge
weai⸗ in pñti hõeſte vi⸗/ bus vite iſtabilita q ſt obſidio. Inuen ne ⁊ plibalijs ſilt p⸗
rme uere: ⁊ ad viam dati ſunt tibi ſub ſole omni ¶⁊ pfecta eſt obſidio. dae ut B,
duti⸗ beandrinneſeß enoxepanſatle tue. Mice — eſt es ulkvihey . deotgepeter teſta
nrpb. parare: ic cO“.. n. pars in vita: ⁊ in laboꝛe ſapiẽs: ⁊ liberauit vꝛbẽ pe mẽti: 1 Fps zapi tpe
Aui ſi ra r i. n quo laboꝛas ſub ſole. ſapiẽtiã ſuã:⁊ nuncde dein noui. e ier arti⸗
chan⸗ u iaſte. I Miülodcũq; facere pöot ma ceps recoꝛdatus hoĩs illi. ficũ gr̃am. melioꝛ n.
satua ie, aleiſ “ 0 errt: us pauperis. Et diccebam artifer in mechanicis
jtias Et comede i leti · nus tua inſtãter operare: us pauperis. lam ſor no ſp bẽt maioꝛd
Ni nii rta euivi gquᷣia nec opus: nẽc rõ: nẽc ego mèlioꝛẽ eſſe ſapiam ſoꝛ näbaclpio. f C;
WS nen louncitet. ſapia: nec ſcia crũt apud in tuudine. Qnomò ergo ſa tps caſuq; in olbus.
ihji marnſer ſten feros:quᷣo tu ꝓperas. Ner piẽtia paupis ntempta ẽ. ?¶ L.icertitudinẽ que ab
nge⸗ cdire ,ich time ad alis:et iudi ub ſo“ Vba er ñſt audita: Aerba Aatts moru oz teb.
inas 1 cedeẽte. Et ꝙ ſic H ti me ada Sretuct! Sd mere boiem. g4 fle
nin de .a, iſcit ho Hit vonit in⸗
onlat 20 Placent opa tua. e o? mtaqis SSiectiusralte itudo hoĩs circa bonũ nãe:qð ẽ ipᷣa vita:cui nu
* 5CReecereoparua: as de Wgeis cRien nad. catnd orecceesan b ed e.
aacihcla. Dicotera ſa piſtus. ireci uitantt ali· capiũtur ha. c i ex iſpato qñ eſtimãt accipe eſca: i ¶ Die
rpi aus a feſtitn no vi Rſibevie vere latu: ⁊ iõ ſic ĩuita capi. ho. tpe malo.i.tpemoꝛtis qð malũ dẽ inqtũ puat vi-
md, Aſiilcnnin ücle porat vomalsg i pornti patus tã. k ¶Lu eis cipſolerpere 1 Supuenerit. a talis
kuin aſoe nuero aaſtſtä ſuruermns dicit eis tõs de icertitudo dʒ hoian eraße ande⸗ n o aneti
Ngümiu Aragf. a 3ß is:quo nihil ẽ ĩcertius: ⁊? i ic ↄñter ponit incertitudo reſpect udis Dnane:
nc Bei vsas arab uraigta dos iati neieiano Pedizar laibiſcie Aoii noucobeerr gihmo ⁰
. õü a:7 ſignificat᷑ hic p cãdidã ſitũ oñdit᷑:ſco circa hoc qõ mouet ⁊ ſoluit᷑: ibi Quo g.
1 abe la nar bi⸗ aigpanrlchein nnre LA pᷣmũ or: Pac quoq; ſub ſole vi.ſ. a Falieninef pꝛi
inpi OS PIee t. unatã. iuitas parua. iõ poterit de fac
glinpn alijs locis. i Et oleũ. diuine gfe. k abite tuo. nats. n (Aluuas parua. ie ſendi.
jin egnr n viribrai Et pauci in ea viri.iõ male poterat defendi. p⸗
er Zielerrxdettopuiin rE: AA dt. in s waleeo nc e
uene vira ili 4 CTräv xoꝛe quã diligis.i.cũ ſapis machinas ʒ eiger ſces abc . d ieince ei
aeg „„ 0² 3 „ „V 2 6. lif a paup ⁊ ſa.⁊ libe.vꝛbẽ.tñ nu lus . Arerez,
Hun Pcun earachonit igelegt An Preſaeul ne Ra aerponit boctan fuerit ſegc lvertündi
zo mz ali . iſta. tue. i. vite ptis q iſtabilis:dq ci fuerit illa ciuitas ⁊ ille pauꝑ eã liberas ſicut nec
, mẽ. 0 die. vi. iſta. tue.i. vite pũtis ꝗ ẽ iſtabilis:q cit que it tñ ſic eſſe:qꝛ ſapiẽs mulier liberauit abelam
ſrul T3 a ororſtin i Pecẽ.n.p expmit᷑: potuit tñ ſic eſſe:qꝛ ſapiẽs mulier liberauit abelan
2 n ————— vits aen Mhata unimnt erclgiatp Habek. . re ) Slanis zene naern
r Wwadit: q Rin dörma :n Tarpoied ib.get in viris i in mulieni ioꝛẽ eſſe ſapiam foꝛtitudine.
. vau: 3 gIS s ſapientis. s ¶ Melioꝛẽ eſſe ſapiam foꝛtitugtne.
i, lnei megitatte 1Cleeg oebianis. vAiee ant bellttgzeneinitant, ns vorerit octiccre. 1 71 Aus
5 . Senet Madiatige It apud iferos i.ĩ lymbo patruzʒ modo ergo. Hic ex pꝛedictis mouetur queſtio:vnde pꝛoceſ
6 to vbrcet edenn en ſſionẽ: de tpꝛe ſit tanta ingratitudo erga pauperem ſapientem: et reſpon
in eſeänestdt me iieeger adbuc get ad hoccũ̃ os: v lCerba ſapiẽtũ.i· ꝓcedentia ab oꝛe
ut loqt hᷣ ſalomo:⁊ ĩ purgatoꝛio vbi deſcẽdebãt ⁊ adhuc vO vv §

( CEccleſiaſtes x.

Liber

ſapientis: ⁊ ſapiẽtib ppoſita:iõ dꝛ ſapiẽtiũ in prali. x¶ Au
diuntur in ſilentio.i.attente. y ¶ Pluſc clamoꝛ pꝛincipij
ſter ſtultos. ⁊ per hoc ſoluit qo:ꝙ. n. vba ſapientis pauper

fuerũt ↄtẽpta pceſſit ex ppli ſtulticia:⁊ qꝛ ſtultoꝛ: infinitus

numerus:vt dem t᷑.S.c.j.iõ frequẽter otingit talij ↄtempt½

2 ingratitudo. Expo
ſitoꝛes uero catholici

cõiter dicunt ꝙ ſalo ſapientiũ andiunt in ſilẽtio

mon hic loqtur meta pſii EEH
phoꝛice ꝑ ciuitatẽ in uſa dame ncipis int
telligens ecclelſiam: æ ſtultos. Laplm. X.
per regẽ eã obſidentẽ Eliõꝛ ẽ ſapia q; arma
diabol dn ti ellica: et qui in vno
am: per paupere cauerit multa bona p/“
ente ipm xpʒqui doà½ er. Muſcè moꝛientes pèr

xit pauperẽ vitam: ⁊?
ſua ſapientia libera/
uit pplm ſuũ quãtuʒ
eſt in ſe ex demðis po
teſtate:⁊ nullus dein/-
ceps recoꝛdatus ẽ:qꝛ pauci

dũt ſuahitatẽ vnguẽti. ꝛ?
cioſioꝛ ẽ ſapi paruaq; gla

valde ſũt grati reſpectu ĩgratoꝝ

⁊ maxime de iudeis q negãt xpᷣm: ⁊ talis igratitudo ex hůa
na ſtulticia pcedit:⁊ ad hunc ĩitellectũ põt lr̃a de facili arpl

