i in 11.1 ½ ⸗ DDe. .ſ. pplus iudaicus qtũ demeruit: et iõ (hdi ſeiſtantek
mann nſi g rod auee Roraſuhznene etpbns Eibe e faciei eb.i.a ſect⸗ e mi uj. 1 . hekib
bH.c.: in limilitudine hoium fcus: 5 rebit cuz ua it eos. m ꝙ dẽ: Exo.xiiij. Collẽſq; ſe angeluj dñ itdotiin
e ¶ Bradiẽs ĩ uuritucte gikute ſue 1 en aer. pecedebat caſtra filioꝝ iſrl: abijt poſt eos: cũ eo piter Mörnmt
elon een f Pgo haloqe Uſtici ſpuũ oꝛis mei colũna nubis:vt peins poſſet nocerecio: e higeſ en⸗
ne pphe dicet: Iρ0°06² af aon zri? dit vt toto noctis tpe ad iuicẽ ac no valerent. umgrico.
Earkicſrd Faas 1 unea ettd nt Pi 4 In dilectioe ſua. gratuita. k¶Et idulgẽtia ſua. re lumimn
pugnatoꝛ ſũ a Pluar i⸗gecron lereh nabp imgn mnitkketeror percata. I¶ Ipſe redemit oiz no mui
ziter querit Pohere i oſnia: ſubditur xpi reſpõſio dicx ex ppli iuſticla:qð pʒ ex igr arlucieſeqneri cñ ſibqet ((Ainbn⸗
iETonnlarcalenniſolns. accipit hic otinens p coõ m ¶Jpſi aũt ad Kaeſdigguocauer ———— unnmf
tis: lcan accpir nic ornnens H (dO ituli: Exo. xxxij. ⁊ i mitis alijs fcis: vt pʒi £ coſ
nct . L[„ aCL „ 172 egee⸗ 1Ii 7 Deut.
mecn. . niglns de hoibus poterit deücere antixp̃ʒ. Eal młtotiẽs ⁊ mitiplicit afflixert: vt pʒ iĩ libꝛij Sa odͤlo: e p e
canieocif i vindicta iuſticie mee. m. ¶ Et aſp æ nũeroꝝ. ol Et ↄuer. ẽ eis i inimi.ſ.dñañ ex odio: 2 lzoeſibn
raureon! use es ten lctigſen n . ies n. vltio iuſticia puniẽs eos h vicinos eoꝝ: vt pʒ li. iudicũ: gor Aninpti
* ſſanctop eimper ant i iterfectoꝛ In co⸗ ſtea p regej egypti aſſyrioꝝ ⁊ babylois.iiij. Re. p C ſi Ktiſgnte,
* .Kliennen olſpof ita PETinnus retributiois mee recoꝛdar' Tcl.qꝛ ſi p moyſẽ liberauit eoſð egypto: e.— N
venit redendo ſhi⸗ latellibus inis venam achitsdner poſteg beranigi⸗ captiannace Lap-isica p cxrumn. R
catlarvelalfe Slen s retributosis.i iudicij generalis qꝗI¶ Ubiẽ e hoñt seperul dor uo⸗2. . Pimes ffim
Ael e bene erat quxiligtoꝛ.exponat᷑ ſic ſupꝛa:De tioe a pea:2 liber atioe a culpa: ibi ptüad enitẽtes nlbreit
gentib/no vir mecũ. r. ¶ Et ſaluauit miſpi.ſjelectos me dẽ ĩ pſoa iudeoꝝ tpe antixpi futuroꝝ etũ ad penitej 8 chſri⸗
Zoi lecutenin ßi (Balkeau meũ i. potẽtia maa q¶ Ubiẽ edu. eog ð mari.ſ. rubꝛo aqs coꝛã eis diui lenlanſer
ndignatio meo⸗ antixpi mala. v ¶ Ipſa auxiliata deẽdo: Exo. xiij. n Lĩ paſto. gre.ſui.i. cum moyſe⸗ Kilni
. ihi —— cttia olune ſuſticie pꝛocedet iſta vidi aarõ: pſal. lxxvj. Deduxiſti ſiẽ oues pplm tuũ in mane üh X
E mih 1.inqus u ex d di ti: freänt moyſi aaron.q. d.ita faciliĩt poſſet nos educere de ple enl
cta.loquit h pꝛopha de futuro ꝑ modũ pꝛeteriti: vt frejn Mlrbn

aton
iaed
inin
„ Apo
ailnn
nſ
Mabe
unin
danigi
»
((i
nusikiin
rarte
useninn
lmint
ſicti i
Nlide
(idar fncy
(icſojiſen

difmnnn,
1uanaln
ninai iafie
apytig0
it ptr
d me i
rn
Eſaris
loi nibelade

en. oi e.

nen
muͤr gio ſock
nicis. S
Pſemngtlſdii

ſteoedcötan

ocge s abi
enärieen.
inlluſin
emit chs diſi
ſatettiſit
gir tijin
iignpili,
ick nnſtoff
lbonhn,

foꝛtitudie deitatj
ſue. nſa ſci

cutiõe antixp̃i. ?⁊ hoc mõ ſbintelligẽdũ ẽ ĩ oibꝰ ſeq̃ntibꝰ
ptis hui. S Ubi ẽ d poſuit ĩ medio ep.i.ppli iraeli
tici. t¶ Spiritũ ſci ſui.ſ.moyſi:cui dedit ſpm pphᷣan
di ⁊ ſapiẽtià ⁊ ↄſtatiã ad educẽdũ iſrł oe terra egypti.

v ¶ Qui eduxit ad dexterã moyſen.i.ad ꝑtẽ bona 2 p

ſperam:liberädo
pharaois:eũ occi ſpirituʒ ſci ſui Qui eduxit
dere voletis: exo. ad dexterã moyſẽ bꝛachio

ij. Genpi .
maieſtatis ſue.i. K
gnte eos:uᷣt facerẽt ſibi no/

men ſempiternũ.Qũi edu
xit eos ꝑ abyſſos qᷓi quũ
I deſerto nõ ĩpingẽtẽ: qua⸗
ſi aial in cãpo deſcendens.
Spũs dñi důctoꝛ eiuſ fuit

dit aquaj.ſ.marl
vt ꝑʒ ex dictis.
3 ¶ Ut ſaceret ſi⸗
bi nomẽ ſempit/
nũ. Ad gliam. n.

nois delrerolie Sic àdduxiſti pplin tuuʒ:
e vo pt faceres tibi nomen glo/
ationibꝰ . Lxr OG
Penze n rie. Attẽdẽè de celo:e᷑t við ð
eduxit eoſp abyſ habitaculo ſcõ tuo ⁊ glo/
ſoy.i.ppfũdũ ma rie tue. Abi eſt celus tuus:

rubrt. bCi &&t foꝛtitudo tua:multitudo
egnüi oerr, viſcerum tuoꝝ ⁊ miſeratio
pꝛompte ⁊ abi nũ tuaꝝ: Suꝑ mẽ cõtinue
aliquo ipedimen MU

ſt
ſus. e ¶ Ouctoꝛ eius fuit: vt pʒ ex pꝛedictis. f ¶ Sic
addu. popu.tu.vt fa.tibi no.glie.iſtud.n.fem fuit tequ
ctũ ad memoꝛiã vſq; nũc:⁊ reducet᷑ ĩ poſteꝝ ad gloꝛiã
diuini noĩs. g ¶¶Atrẽde de celo. ad oẽoneʒ noſtram.
h ¶Et vide de hita. ſan. tuo.afflictionẽ nr̃am:ſic alias
feciſti:iõ ſubditur: i ¶ Abiẽ elus tuus. quo dilexiſti
patres electos. k ¶ Et foꝛtitudo tua.qua totiẽs libera
ſti eos. l
bõa pꝛeſtitiſti. m ¶
ne.i iſta.n tribulatõe mea ceſſauerũt. n ¶ Zu.n. Hic
ↄñter petit᷑ liberatio a culpa.Circa quã pꝛĩo allegat pie

tas ⁊ potẽtia diuia:cũ dẽ: n Tu. n. pr̃ noſter. ĩ gene
ratioe.n.mater miſtrat materia:⁊ pr̃ dat foꝛmã:⁊ ideo

ĩ gnãtioe hoĩs de/dẽ pr̃:qꝛ coꝛpoꝛi oꝛganigato infundit

aiam creado. o Et abꝛaã neſciuit eos.q.d. ab eo ñ
habemaiam:nec a iacob. p ¶ Tu dne pat᷑ noſter. ani

m dãdo. q ( Redẽptoꝛ no en uſtifienne

r¶ A ſeculo no.tu.ſ.patris nr̃i ⁊ redẽptoꝛis. s¶ Dua
re errare nos feciſti dne.i.pmiſiſti t¶ De vis tuis.i.
eepris ⁊ cõſilijs euãgelicis. v¶ Indura.coꝛ no.ſłtra
endo gr̃am tuã coꝛ mollificante:tñ iuſte ꝓ noſtra icre

dulitate. e timeremte.nõ ẽ itelligẽdũ iſtõ cauſa ad

tiue:ſic ꝙ de ſubtrahat graʒ ſuã: vt p hoc ab hoĩb ex⸗

cludat diuinũ timoꝛẽ:ſʒ itelligit tm̃ cõſecutiue. Ad ſub-
tractionẽ.n Aare ſeqt ſtractio timoꝛis filialis:ꝗᷣ eſt ei
ouertere.peccata nr̃a remittẽdo:⁊ nos iu

ſtificado. ʒ ¶ Pꝛopter ſer. tu. i. ppi merxrita pꝛiarchaz?

iſide xpi veturi moꝛtuoꝝ:iõ ſpdit: a ¶ Trib'heredi⸗
il adhuc recolit
atrocitas pſecutõis antixpi:cũ dẽ: b ¶ Quaſi nihiluz
poſſe. po.ſan. tu. ſ.xianũ ipʒ nihil reputãdo. c ¶ ho

tatis tue. et vt petitio ſit magij exaudi

ſtes nfi.. antixps ⁊ ſibi adherẽtes. dð ¶ Zocul. ſancti.

muã. Antixps.n. ↄculcabit eccliaʒ dei cultũ ide auferen⸗
do. e (Facti

iſumcl.q.d.tãqᷓ extranei a te dimiſſi ſu

maieſtai ſue:qui ſcidit aqſ

to pꝛocee entem.
c (Oan i aial ĩcapo.i.ĩ terra plana:vbi no habet ob
ula. dDDelcẽdẽs. ſpirit' dñi.ſ. angelus a deo miſ

lem modũ loqndi in ſcri

titugo vlſceꝝ tuoꝝ.i pietatũ qᷣbꝰ eis
uꝑ me ↄtinuerũt ſe.a adeſcẽſio

*

(Efaie. xiij

mus ĩ mãibꝰ ſimici tul. In. c. lxiij. vbi di i poſtil.p
ẽg iſta expoſitio ĩ aliquibꝰ vi et extranea. ¶ Additio.j.
epofilo ſctõꝝ in hoc loco ñ videt᷑ extranea ſi bñ
oſideret:ſg ſatis roõnabil nõ obſtãtib poſtillatoꝛis
fronibꝰ es ſcis:⁊ io ſic ꝑ modũ iquiſitõis ſchola⸗
ſtice eã poſtillatoꝛ im

— „ pugnauit ſic pari mo
rũt ſe. Zu.n. pf̃ nr̃:et abꝛa/ do defidẽda eẽ viget.
an neſciuit noſ: ⁊ iſrł igno Ad hyn. qð pꝛio diẽ
rauit noſ.Tũ dñe pr̃ nr: rà ꝙ hierlʒ ſeu iudea nõ

deptoz noſter:à ſeculo no itelligit ehom cu

E 2 ligdumea ſemp fuerit
mẽ tuũ.Quare errare nos

iudee inimica: dicen⸗

feciſti dñe dẽ vijs tuis:idu/⸗ du gedeſerdente a
Ti 1re cob vbm carne:⁊? ab e
raſti coꝛ noſtruz ne tumcre fide recedẽtes:ſic fuit
mus le⸗ Conuertere / pter Eynagoga iuooꝝ xp̃ʒ
ßfuos tuoſ.tribũs heredita negãtin ⁊ crucifigẽti⸗
tis tue. Quaſi nihilũ poſſe um:tal ſynagoga me
derunt pplin ſcem tuum hoͤ trito tranſit i iqumiti
ſtes nf̃i ↄcuͦlcauerũt ſancti inimicicia ) veraʒ
.— S Se Ur. i iudeã.vñ ⁊ nom̃ idu/
ſicationẽ tuã. Facti ſumus mee ſibi vẽdicat q ab
quaſi in pꝛincipio cum nõ exõdio fuit iſraeli ini
domiareris noſtri: neque mica: ꝓut plene öcla⸗

ratũ ẽ.sS.xxxiii.c. in
additõe:vbi oñſũ fu
it ꝙ p idumeã ĩtelligi
tur ibi ad lr̃aʒ ſbᷣ ſẽſu
H metaphoꝛico ſynago
ga iudeon à ẽ ſynagoga fathãe: Apoca.ij. Silit p boſra ea

inuocaret nomen tuum ſu
per nos. (C. LXIIII.

QSgẽ itelligit᷑ ſynagoga ad lr̃am ſub alia rone.vide ibi. Itẽ ad

hoc qð dicit:ex hoc ꝙ dẽ: Aſperſus ẽ ſanguis eoꝛꝛ ſup veſti
mẽta mea. nõ recte intelligit de ſanguie xpᷣi:qꝛ nõ inuẽit ta-
ipturis ſacris: dicẽdũ ꝙ ſicut ſſcri-
pturis ſacris qñq; attribuunt᷑ x-pᷣo aliqua aue ei nõ ↄpetũt
hm ſe:ſed alias ↄſiderationes:vt cũ dẽ in pſal.iĩ pſõa chꝛiſti:
Uerba delictoꝝ meoꝝ. In quibverbis xps diẽ delicta ali-
oꝝ eẽ ſua inqtũ pꝛo eis pena ſuſtinuit:vt ipſe poſtil. ibideʒ

exponit:ſic in hoc loco aſperſus dicitur eẽ ſanguis eoꝝ: nõ

qꝛ eẽt eoꝝ ſanguis ppꝛie:ſed quia per pcurationem eoꝛꝛ fu⸗
it effuſus:vł etiaʒ qꝛ ipſi fecerũt ſe obnoxios ſanguij d.Sã
guis eius ſuper nos ⁊ ſuper filios noſtros. Itẽ ad hoc ꝙg diẽ
xpᷣo aſcendẽte myſteriuz incarnatiõis iã erat ĩ effectu cõ⸗
pletũ dicẽdũ: ꝙ licet angeli viſione beatifica myſteria gra⸗
tie cognoſcũt:nõ tñ oĩa:neqʒ equalit oẽs:ſʒ ſᷣm de; volue
rit eis reuelare:vt in pᷣma pte q.lvij.articulo vltio coꝛpo⸗
re qõnis.⁊ iõ cognitio oiuʒ myſterioꝝꝛ incarnatiõis chꝛiſti
videt᷑ excedere facultatẽ angelice cognitiõis. vnde de talibꝰ

angeli amplius querebant edoceri. Dato etiã hec rõ eſſet

valida:tamen adhuc nõ cogeret exponere hanc ꝓphetiã de
chꝛiſto poſt paſſionẽ ſuã ad patrẽ redeũte:⁊ hoc exponẽdo
ꝙ hoc qð dẽ H: Quij ẽ iſte qui vẽit ð edom.ſit verbũ Eſa.
mirãatis de victoꝛia paſſiõis: put poſtillatoꝛ vult ßʒ ſuaʒ
expoſitionẽ. Itẽ ad hoc qð dic:ꝙ nõ artamur ad tenẽdũ ex
poſitionẽ p̃dcõꝝ ſctõꝝ dicẽdũ:q licet verũ Eq ea q̊ͥ habẽt᷑
tm̃ ex dictis ſanctoꝝ doctoꝝ nõ ſũt tãte auctoꝛitatis:vt ex

eis teſtimõia pꝛeferant᷑: put diẽ auguſtin:tñ ſm pletatem

ſeu ex dono pietatis opoꝛtet honoꝛare ſanctos ⁊ non con-
icere temerarie eoꝛum ſcripturis.

In eodẽ.c. vbi dicitur in poſtilla: Indignatio mea z an-
tichꝛiſti male. Acdditio i.

Bi no) habemus: Indignatio mea. in hebꝛeo ha⸗
betur: ra mea auxiliata eſt mihi.cuius ſenſusẽ.

mam ſm philoſophũ:ad pꝛeſentiam vindicte de
tatio ſeqt:q̃ qdẽ vĩdicta ſi ſit pfcã totalr excludit triſticiã

vnde hic loquit deus ad modũ hois q vindictà perfectam
exercẽs per ſuã irã ex hoc ↄſ eqtur qetatioeʒ ſeu ðlectatioeʒ.
1 ſic ira auxiliat irato: ð quo dicit: Ira mea ſeu indignatio

mea auxiliata eſt mihi.
¶ In codẽ.c.vbi dẽ in poſtil. Tu.n.pater nf. In gnãtide.n.
miſtratmam. ¶ Additio.iij.
Icut de ifũdit aiam coꝛpoꝛi oꝛgani ato creando
N ira etiã ẽ creatoꝛ materie de nihilo eꝗ pꝛoducẽdo.
C— Vngde ſʒↄſideratiõeʒ poſtillatoꝛis:ſic ptineret ad
deũ reſpectu hoĩs rõ maternitatis:ſic ⁊ paternitatis. Et iõ
aliter videtur dicendũ. Pꝛo quo attendendũ ẽ ꝙ ad hoc ꝙ
affectũ filialẽ habeamus ad deũ requirit᷑ donũ ſpirituſſan-
cti.ſ.donũ pietaſᷣ per quod donũ cultũ ⁊ officiũ exhibem
deo vt patri:ᷣm illud Ro.viij. Accepiſtis ſpiritũ adoptõis
filioꝝ in quo clamamus abba pater. vnde ſcòm ſcm̃ tho.iĩ
ſcòa ſcòe.q.cxxj.articulo.ſ.in reſpõſiõe ſcòi argumẽti:deo
exhibere cultũ:vt pꝛi ẽ excellẽtius q; exhibere cultũ deo: vt
creatoꝛi æ dño.Et iõ ad ꝓclamãdũ paternalem pietatẽ dei
cũ dixiſſet. Multitudo viſceꝝ tuoꝝ ⁊c᷑.ſubdit. Tu.n.pat᷑
noſter. q.d.nõ ſolũ ad te clamam. vt creatoꝛẽ ſeu dominũ
ſʒ vt ad pr̃em cui magis pertinet oñdere viſcera miſeratio-
nũ ad filios:⁊ ſequit᷑: Abꝛaam neſciuit nos.q.d.paternitas
tua erga nos non eſt ita ſicut paternitas abꝛae vel iſraelis
(dꝛ tu nõ ſolũ es pater ſed etiã dominus T redemptoꝛ ⁊ ſal.
yñ ſbdit ppha. d. à nr:redẽptoꝛ nr̃ a ſclo ⁊c᷑. Leplica
l.c.lxii.poſtillatoꝛ allegat expoſitionẽ bea.dio/
P nyſij ⁊ beati hieronymi exponẽtium ꝓut cõiter ẽ
xpo poſt paſſionẽ redeunte ad patrem: ſed dic ſal
ſa reuerentia ſanctoꝝ illam expoſitionẽ: nec velle ſeq: nec
rrehpꝛobare:ſed per modũ ſcholaſtice inquiſitõij pauca circa
eam dicere.pꝛimũ ꝙ illa expoſitio videt᷑ ad lr̃aʒ eẽ extranea
vbi per edom accipitur mõs oliueti vel hieruſalẽ:cũ edom
fuit iudee ſemper hoſtis ſicut eſau iacob. Scõo circa h' qð
dẽ: Et aſperſus ẽ ſanguis eoꝝ ſup veſtimẽta mea. expoitur
ꝙ ſanguis xp̃i dicat᷑ ſanguis iudeoꝝ:qꝛ per ꝓcurationẽ eoꝝ
effuſus ẽ: dicit poſtillatoꝛ ſe nõ recolere ſimilem modum lo

quendi i ſcripturis.Tertio eſt ſibi dubiũ quo ad admirati

ones hic poſitas:quas iſta expoſitio dicit eẽ ãgeloꝝ ⁊c. Et

finaliter ſe excuſans a ſequela illius expoſitionis dicit: da

to ꝙ nõ eẽt talis loquendi extraneitaſ:nõ ſumus tamẽ arta
ti ad tenẽdũ illam expoſitionẽ tũ qꝛ ſacra ſcriptura exbᷣſſe
nõ declarat ꝙ iſte ſit ſenſus hup ſcripture ⁊ nõ alius:ſicut i
pleriſq; locis fit. exemplũ ſupꝛa.vij.c. Ecce virgo cõcipiet.
ſenſus illius determiat᷑ auctoꝛitate euangeli:⁊ ſic de aljs.
Nec ecclia determĩauit:ſed ſolũ habem ad id auctoꝛitateʒ
dionyſij ⁊ hieronymi:ex qua nõ habet᷑ argumẽtũ neceſſari

um quis ꝓbabile ꝓut vult ſcũs thomas pᷣma ꝑte ſũme ar/

8

ti.viij.j.q.ĩ rñſione ad ⁊m argumẽtũ.Et hoc ideʒ vult btũs

auguſti ad vicentiũ donatiſta:q arguebat gᷣ eũ de dictis bti

hylarij:cui rñdit beat auguſtinꝰ dicẽs: Hoc gen ſcriptura

ru ab auctoꝛitate ſacri canõis diſtinguẽdũ ẽ.nõ.n.ſic legũt
tanq; ex eis teſtimonia ꝓferant᷑:vt contra nõ liceat ſentire.

Sic ⁊ iſdem beat auguſtinus libꝛos ſuos non vult legi:vt

neceſſitatem credulitatis imponãt:vt pʒĩ libꝛis retract. Sʒ
his bene dictis ⁊ ad multa valentibꝰ Burgenſis ſe opponit

volens dicta motiua poſtil.euacuare. Ad pꝛimũ reſpõdet

ꝑ ſenſũ quẽ ipſemet dicit metaphoꝛicũ:ꝙ ꝑ edom ſignifi-

cet hieruſalẽ qð ſi ita ẽ:nihil ẽ ad ꝓpoſitũ qꝛ poſtillatoꝛ diẽ

ad lr̃am non ad metaphoꝛã. Nã multa ſũt vera ꝑ metha/⸗

phoꝛã q̃ͥ ad lram vt termini ſonãt ſũt abſurda:vt iudicum

nono: Jerũt ligna vt eligerẽt ſibi regẽ.vnde ſiẽ ſim burgẽſẽ:

oẽ) cõiter doctoꝛej a ſolo ſenſu litterali ſumit᷑ efficax argu

mentũ:igitur etiã a ſolo ſenſu l̃ali nõ a metaphoꝛico ſumi
tur efficax ad argumẽtũ reſponſio.qꝛ igit᷑ burgẽſis ꝑ meta
phoꝛã reſpõdet:no euacuat pꝛimũ poſtillatoꝛiꝭ argumentũ

Ad ſcòm argumẽtũ poſtil.reſpõdet burgenſis ꝑ littere coꝛ

¶ Liber

ruptionẽ: qꝛ mutat actiuũ in paſſiuũ.pphᷣa.n.ĩ pſona
xpᷣi diẽ hic de ſanguij effuſiõe quã actiue xpᷣs fecit nõ qᷓ;
paſſiue ſuſtinuit:pʒ h ex littera ĩ gua dicit᷑: Calcaui eos
ira ⁊ cõculcaui i furoꝛe meo:⁊ aſperſus ẽ ſanguis eoꝝ
ſuꝑ veſtẽ meã ⁊c.hic fit ſermo de ira furoꝛe ⁊ idignatio
ne xpi:qᷓ ĩ effuſione ſanguis xpᷣi q de coꝛpoꝛe eid effuſus
ẽ:locũ nõ habẽt:qꝛ in ea ex parte xpᷣi:nec fuit ira:nec fu

roꝛ:nec idignatio:ſed charitas:patiẽtia ⁊ diuia miſera/

tio. Ad tertiũ argumẽtũ poſtillatoꝛis burgeſis reſpon/
det quaſi act aliqs hicrarchic'eẽt iquiſt itiuꝰ:qð ñ videt᷑
verũ.qꝛ actu hierarchici ſũt ſuperioꝝ ad inferioꝛes:vt
docet beat dionyſius.Cũ igit᷑ nõ ſit minoꝛ difficultas iĩ
q̃rẽdo qᷓ; ĩ determiando queſita:talis igit act hierarchi
cus ſi eẽt: nõ eẽt inferioꝝ ad ſuperioꝛes:ſed ecõuerſo.ſũt
igitur act hierarchici reuelatiões ſpontanee ñ inꝗſitio
nes exacte. Sũt etiã beati iĩ his q̃ oſtendũtur contẽti nõ
Iinquirendo curioſi.⁊ videt᷑ in hac parte Burgẽſis po/
ſtillatoꝛẽ nõ recte vidiſſe qñ dicit eũ ſentire:ꝙ ille inqui
ſitiones ſiut eſaie de victoꝛia paſſionis xpᷣi. Nõ eni po/
ſtillatoꝛ hoc dicit:ſʒ dicit ꝙ eſai.admirat᷑ ꝑ huiuſmodi
iquiſitiões de victoꝛia xpᷣi cõtra antichꝛiſtũ:de q̃ ⁊ bur
genſis rône ↄpulſus dimittendo ſniam ſanctoꝝ ⁊ ſeqᷣn
do poſtillatoꝛẽ expõit hũc paſſum. Et indignatio mea
auxiliata eſt mihi cõtra antichꝛiſtũ inquit.Ad vltimaʒ
rõnem poſtillatoꝛis nõ recte inuit burgen. quaſi poſtil.
temerarie ſe oppõat dictis ſanctoꝝ:qð patet in ſua pꝛo
teſtatione.qꝛ vt dicit ſine pꝛeiudicio ſentẽtie ſanctoꝛum
intẽdo aliã pꝛoſeqᷣ ¶ In eodẽ. c. vbi dẽ. Lu pater noſter
es.poſtillatoꝛ dicit ꝙ de potius dicitur pater hominis:
iᷓ mater:qꝛ miniſtrat foꝛmã:mater vero materiã i ho
minis gnãtione. Burgẽſis volẽs hoc bene dictũ ifirma
re arguit ꝙ ſᷣm dictum poſtilla. deus habet ita ratio
nem maternitatis ſicut paternitatis:qꝛ creando materi
am miniſtrat:ſicut ⁊ foꝛmam.Reſpondeo q;uis deus

creauit materiam pꝛimam.ex hoc tamen non dicitur

mater in geneatione hominis: quia nõ ↄponit᷑ homo
ex illa materia pꝛima ⁊ anima:ſed ex coꝛpoꝛe ⁊ anima.
coꝛpus enim oꝛgani atum nõ eſt ex nihilo per conſeqn)

non eſt creatum:ſed opere parentum generatum. parẽs

autem in hoc opere miniſtrans materiam vere mater

dicitur. adminiſtrans foꝛmam dicitur pater. quia igit᷑
deus huic coꝛpoꝛi generato dat foꝛmam ſcilicet aiam
igitur dicitur pater. Eſt igitur obiectio burgenſis tem⸗/
ptatiua: ſiẽ ĩ vico ſtraminum pariſius conſueuit ſieri

A

contra beanos.

pꝛincipium huius capituli de pꝛimo chꝛiſti
aduentu. ſed hoc non videtur conuenienter

humilitate: ⁊ ſic deſcriptus fuit futurus: acharie. viiij.
Ecce rex tuus vẽit tibi iuſtus ⁊ ſaluatoꝛ:⁊ ipſe pauper
æc᷑. vnde ſuper illud: Geneſis.xlix. Ligans ad viteʒ pul/

lum ſuum ⁊c.· dicit rabi moyſes:quado vẽiet rex meſ/

ſias in hieruſalem ad ſaluandum iſrael ipſe erit cingu

lans aſinum ſuum:⁊ equitans ſuper eum: vt ducat ſe
cum humilitate:ſicut ſcriptum eſt gacharie nono: Et
ipſe pauper. Hic autem aduentus eius deſcribitur cuzʒ

magna poteſtate ? terroꝛe: pꝛopter quod magiſter ale-

xander de ales exponit hoc de ſecundo aduentu eius
ſcilicet ad iudicium: qui in poteſtate magna erit æ⁊ mia
ieſtate: Luce. xxj. Igitur hanc ſententiam ſequendo: di/

cendum ꝙ poſtq; deſcriptum eſt antichꝛiſti extermini/

um: hic conſequent deſcribit᷑ iudiciuʒ. Circa quod pꝛi
mo ponit᷑ ſanctoꝛũ deſideriũ:ſecundo ipſum iudicium
ibi Ecce tu iratus es. Pꝛima i duas:qꝛ b ponit dictuzʒ
deſideriũ:v hdeſiderij motiuũ pꝛicipiũ: ibi A ſeculo.

—
—
=⸗
E

= p. LXIIII.
Tinam.Aliqui doctoꝛes catholici exponunt

dicttũm:quia pꝛimus chꝛiſti aduentus fuit in maxima

W
Rſrniz
Ulnien
Mtidnn
Netecfi
tittitntit
wrüntan
gäisnn
tuegdifit
iren
dffiales
phinnh
riii
Nmmritto
dämrmiti
me Brnüs
nireglticn
röi ſͤci⸗
Lphriuhma
niſtü:detn
ſmnctop tiin
nndignario n
ut Aaylin
gulipoſt
Opmmnſuspt
miteſnnconn
Tupartor
uen bonit
momarmüit
wedici im
ohebrr iunn
uo mim
ww jus den
n olan
ponit bonno
Tanimne.
ronſdin
rmum pores⸗
W WN.
us. giaic
N
durgeſs
1 iuntf
.
abcluignn
linmt⸗
enr onunan

ℳ

CQirca p ſcienõ q; lʒ iudiciũ futurũ hoꝛꝛendũ ſit repꝛo
bis.· tñ deſtcleran i 6elecil:qui tũc in aia ⁊ coꝛpe btifi
cabunt: ꝓpt qð ſaluatoꝛ luce.xxj.loquens aplis de iudi
cio futuro dicit: Pis ãt fieri icipiẽtib reſpicite ⁊ leuate
capita vꝛa.i:exhilarate coꝛda:vt exponit Gꝛego.Quo/
nia appꝛopiqueat
redẽptio veſtra.
hoc aũt pᷣuidens
Eſaias dicit:
a ¶ Utinã dirũ.
celos ⁊ deſcen. ſ.

LTinãm dirüpes ce⸗
„os ⁊? deſcenderes a
cie tua mõtes defluerẽt ſi

ad iudiciũ: liq;. n. cuüt exuſtio igniſ tabeſcerẽt
tunenõ rupatur qque arderẽt igni:uũt notuʒ
celi upertoed fieret nomẽ tuũ imicis tuͦſ
ri cel aereab à a ſacie tua geẽtes turbarent
oꝛ ĩ euãgelio:o Luũzʒ feceriſ mirabilia: non
g 9 „ „ k 2 — 7 „
lucres celi ꝛc ilã ſuſtinebimus. Dẽſcediſti:
mabit ine coſa Eta facie tua mõtes öfluxe
onuele rũt. A ſecſlo n audierũt ne
n dicltur: q; aurib' pccperũt. Ocul⸗
ſcom ꝙ dicitur: aurib pceperut. Ocul
ſal. xcyj. Jgnis nõ vidit de abſq; te:que pᷣ
ante iyſu ßcedet: paſti expectãtib te. Occůr
Tſic celũ dereum F E n en e
quodãmõ laceaer H

bit.ꝙ dicitur celi

plur aliter ponendo plurale p ſingulari:ſiẽ Exo.xxxij.

dẽ: Iſti ſũt oij tui. de vitulo oↄflatili qui eꝛat vnic:vl ali
ter ꝓpter diuerſas ꝑtes aeris.ſ.ſupioꝛẽ motes trãſcen⸗/
qꝛ tm aſcẽdet quatũ aq diluuij q̃.xv.cubitis vltra cacu
mina motiũ aſcẽderũt:Geñ.vij. b¶¶ A facie tua mon
tes defluerẽt. qꝛ ante aduẽtũ iudicis motes terremotu
coꝛꝛuẽt. B erufno ignij tabeſcerẽt. ig
tionis materia motiũ cũ alia terra purgabit᷑. d 4
arderent igni.qꝛ ille ignis purgabit aqs exñtes ĩ ſuperfi

cie terre. e ¶ Ut notũ fieret nomẽ tuuʒ.i.poteſtas tua
taniꝙ iudicis veniẽtis. f¶ Inimicis tuis.qꝛ ante tino
rè tuũ a ſe abiecerũt. g ¶ A facie tua gentes turbaren
tur.ſᷣm ꝙ dẽ Luce v Aeſerehasewinte Pp zigaze
⁊ expectatiõe que ſ eniẽt vniuerſo oꝛbi.io ſubdii:
5Cäſtteris mirabilts⸗Pedieta: i ¶ Nõ ſuſtinebi
mus.qꝛ qtũcũq; ſint tũc tẽpoꝛis aliqui hoĩes iuſti:con
cutient᷑ tñ hoꝛꝛore ex hũana fragilitate: quod ↄñr de/
clarat᷑ ꝑ ſimile:cũ ſubdit᷑: k¶ Deſcẽ iſti. ĩ datione le⸗
geſr mõtẽ ſynai: l ¶ Era fatie tua mõ.deflu.qꝛ tũc
moõs ſynai videbatur tremere ⁊ ardere:vt habet᷑ Exo.

dẽtẽ ⁊ iferioꝛẽ ignis.n. ↄflagratiois attinget vtrãq; ptẽ

xx. ꝓpter quod filij iſrł territi ⁊ pauoꝛe ↄcuſſi ſteterũt

a longe dicẽtes moyſi:Loquere tu nobis ⁊ audiemus: 7
nõ loquat᷑ nobis dñs:ne foꝛte moꝛiamur.⁊ ex hoc ſeqẽ᷑
ꝙ maioꝛ terroꝛ erit qñ veniet ad iudiciũ:qꝛ illud reſpe
ctu iſtius fuit minimũ. m ¶ Aſeculo. Hic ↄñt᷑ põitur
ro dicti deſiderij.ſ.ex perfecta beatitudie quã ſcti tunc
habebũt ĩ aia ⁊ coꝛpoꝛe:⁊ nõ ante:A ſeculo nõ audiert
⁊cẽ̃ qꝛ illõ boꝰ ẽ ifinitũ:⁊ ꝑ
pꝛeparaſti expectãtibus te.ſ.filiũ tuũ: in cuius aſpectu
reficiẽtur beati iterius rõne ſue deitatis:⁊ extero rõne
ſue hüanitatis:ſᷣm ꝙ dicit Aug. ſuper iohanẽ: ⁊ Fʒ hoc

allegat hec auctoꝛitas dicta ð ſilio qẽ dei ſapiẽtia.j.ad
Coꝛinth.ij. o ¶ Occũrriſti.i.occurres:qꝛ loquit᷑ ð fu/

turo ꝑ modũ pteriti ppter certitudinẽ ꝓphie. p ¶ Te

tanti ⁊ faciẽti iuſticia.i. cetui electoꝝ tunc ĩ iudicio ap-
parẽti:vt cũ leticia deducatur ad patriã. q. In vis
tuis recodabunt tui.gr̃as agẽdo de oib bois q eis feci
ſti· x ¶ Eccetu. hic ↄñr öſcribit ipʒ iudiciũ. Lirca qʒ

ſis ienarrabile. n ¶ Aue

ſciẽdũ ꝙ duplex ẽ dei iudiciũ:vnũ diſcretiõis qð ẽ vocatio
aliquo ad fidem alijs dimiſſis iudicio dei occulto tamen
iuſto:a iſtud iudicium qtum ad ſuum ſtatũ potiſſimũ ince
pit a pncipio pdicatiõis xpᷣi:ppter quod dꝛ Joha.xij. Nuũc
liudiciũ ẽ mundi:Fᷣm ꝙ exponũut ſancti. Aliud ẽ iudiciũ diſ
cuſſionis quo dei iu⸗
dicio reddut᷑ pene ac
pꝛemia pꝛo peccatis
⁊ meritis:⁊ iſtud po⸗
tiſſimũ fiet ĩ iu dicio
finali:qñ in aia ⁊ coꝛ

riſti lłtãti ⁊ faciẽti iuſticiã:
uijs tuis recoꝛdabunt tui.
Eccẽ tu irat es &᷑ peccaui⸗

m: i ipis fůimus ſemp:ct poꝛe beatiſicabuntur
ſaluabimur. Et facti ſumꝰ: electi:⁊ cruciabunt re
vt imũdi oẽs nos:èt q̃ pã/ pobi: a tẽpoꝛe tñ paſ

ſionij xpᷣi cepit pꝛemi
atio electoꝝ qtũ ad
gloꝛiã aie: ⁊ punitio
repꝛoboꝝ in aia:nõ

n mẽſtruate vniuerſe iuſti
cie noſtre. Et cẽcidimus ꝗ̃i
foliũ vniuerſi:⁊ iniqtatẽs

nfe qſi vet abſtulerut nos ſolum exrunc: eeris
Non ẽ q ſuocet nomẽ tuũ: ante. De iſtis auts du
S „ n. obus iudicijs viotur
qui ↄſurgat ⁊ leneat te. Ab Eſaias loqui mixtiʒ
ſcõdiſti ſaciẽ tuã a nob ⁊ àl vſq; ad finẽ libꝛi. ẽt
liſti nos ĩ manu iꝗtatis nfe diuiditur ĩ ouas ptes
mAIInn pꝛimg ponitür iu
daeoꝝ querimia: in

ffffeeclida domini ſente⸗
tia. c. ſequẽti. Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ iudei per oꝛbem diſp-
ſi frequenter lamentantur deſtructionẽ ciuitatis ⁊ templi ꝑ
Titũ factam:⁊ ſuam diſperſionẽ per oꝛbem pꝛecantes i iu
dea congregari:⁊ ciuitatem ⁊ templum ſibi reſtitui. licet ãt
dicta deſtructio ⁊ diſperſio inflicte fuerint eis pꝛopter moꝛ
tem xp̃i:vt habetur expꝛeſſe Luce.xix.tamen hoc non cre⸗
dunt iudei:ſed attribuunt hoc peccato idolatrie vituli con
flatilis: inducentes ad hoc illud quod Exodi.xxxij. dicirur
Ego autem ĩ die vltionis viſitabo hoc peccatũ ipſoꝝ:⁊ ido
latrie antiquoꝝ.que continetur in libꝛis iudicũ ⁊ regũ tpe
templi pꝛimi:⁊ peccatis auaricie ⁊ odij fraterni:que vigue
runt tempoꝛe templi ſecũdi.⁊ ſᷣm hoc poteſt hec littera ex/
poni.In hac igitur querimonia pꝛimo ponit᷑ confeſſio pec
catoꝛum:cũ dicitur: r ¶ Eccetu iratus es.contra nos ⁊ cã⸗
ſubditur: cũ dicitur: s ¶ Et peccauimus.q.d.⁊ iuſte irat
es:qꝛ peccauimus:⁊ non ſolũ de nouo:ſed etiam ab antiqͥ.
is.ſ.peccatis: v ¶ yuimus ſem

iõ ſubditur: t ¶ Et in ip
per.tamẽ de tua miſericoꝛdia ſperamus:ideo ſubditur:
x ¶ Et ſaluabimur. nõ ex noſtra iuſticia:ſed tua miſericoꝛ
dia: ideo ſubditur: y¶ Et facti ſumua vt imundi omnes
nos.ĩmundicia peccati.poteſt etiam hoc exponi coꝛpoꝛalii
quia iudei per oꝛbem diſperſi ab alijs gentibus reputãtur
viles ⁊ abominabiles: ʒ ¶ Et quaſi pau. men.vni.iuſti.no
ſtre.qꝛ iudei modo nõ poſſunt ſacrificia pꝛo peccatis offer
re:qꝛ talia nõ poſſunt offerri ab eis niſi in hieruſalem:⁊ ſi⸗
ne talibus ſacrificijs nõ reputant ſe perfecte mundari ⁊ iuſti
ficari. a Ercccldimus quaſi folium.de arboꝛe cadens:
ſic cccidimus ab honoꝛe regni ⁊ ſacerdotij. b Iniquita.
noſtre quaſi ven. abſtule.nos.expellendo de terra pꝛomiſſi
onis ad longinquas partes oꝛbis. c¶ ¶ Tõ ẽ qui iuocet no
men tuũ.i.nõ habemus ſummũ ſacerdotem qui oꝛet p no
bis ⁊ offerat ſacrificiũ vt nobis placeris:ſm ꝙ dicitur leui
tici. iiij.de expiatione peccati totius multitudinis:⁊ poſt ò/

terminationeʒ ſacrificij debiti pꝛo peccato ſubditur: Et oꝛã

te õ erit eis dominus.iõ ſubdit:.
D angere obis: e ¶ Et te. in noſtra

reconciliatione. f ¶¶Abſcondiſti faciem tuam a nobis. lo
qtur ð ðo ad modu hois irati:qᷓ ñ vult oñdere faciã ſus il
3 ͤs ira ẽ. g ¶ Et alliſiſti nos.i.ↄfregiſti. h ¶ In mau

(Niber

. (Erat; nfam. Conſecu? tatur imolãt in hoꝛtis.vbi colebant idola: in locis.ſ.nemoꝛo
ſaicratietchn kdra e W toleerf mren ſis: vbi etiã luxuriã exercebant in veneratiõem idoloꝝ
milerie 5 os vo lutũ: ⁊ fictoꝛ nr. ſupple es tu: hjm vtpote veneris ⁊ pꝛiapi. O tſacrificãt ſupꝑ lateree. Wl
, oi pleremie xviij. Siẽ lutũ in manu figuli: ita vosima iddeſt ſup tecta vomoꝛuʒ vin loco patenti: ad dandum hotrin
auene dom'ürl. c ¶ Te iraſcaris dñe ſatis abũdani. alijs exepluᷣ idolatrie, p ¶ Qui büsat .H ſoulebes. niit
dEt ane men gonej Imoꝛtuis me nnn
neris iniqtatl noſtre. „ „ „ „ „ itoni Cpecca
ndq iolius puniẽdum Et nü? dſie pĩ nr̃ es tu:nᷣſ die d populum incredu- baen phitan. ctcur
Ecce reſpice. miſe· po lutum: et fictoꝛ nr̃ tu: lum:qui graditur in vianõ (uperſticioſis. nndin
rianfam. legatur opa manuũ tuaꝝ oẽs nos bona poſt cogitationes ſu q ( Et ĩ olubꝛis aim
rõ cũ dẽ: fPpls tu 2 ie ſarig: 7 ſilus qui ad ira idoloꝝ doꝛmiũt mn⸗
. 1 NHẽ iraſcarl dñe ſatis: èt ne as. NPopuũlus q idolox doꝛmi
us oss nos per legeʒ s”s tme an ibi. n. antiqt'ſup eochet
moyſi nobis datam. vltra memineris iniqtatis cundiam pꝛouoca ine arnhoſtie ino Necnd
¶ LCiuitas ſci tui. nfe. Ecc reſpice:poòpuł'tu te laciem meam ſemp gqui ſate doꝛmiebãt: Gaaiude
.hierlim tuo euleui us oẽs nos. Cihitas ſci tui imolant ĩ hoꝛtis ( ſacriſi ad bãduʒ reuela mrpn
depura. Pun. facia ẽ deſerta: ſyõ deſerta cant ſuper lateres: qiu ha⸗ toeo ſonte iale. anin
¶ Dom ſcificatois fcã ẽ hieriin ſolata:dòm bitant in ſepulchꝛis cti de ſone atonag, uan
nfe. i tplũ vbi offre ſciſicatõnis nr̃e ᷑t glie nrfe: lubꝛis idoloꝛum doꝛmiut .¶ Aui come⸗ adei
bane ſac iflcin A— vbi laudauerũt te pies nri qui comedunt carnem ſuil qũt carnẽ ſuillaʒ domin
ſicatoe nfa. E E ca&1exuſtionẽ igniſ: oia lam:èt ius pꝛophanum va ⁊c idolis imola⸗ kuzfi
gloꝛie nr̃e.qꝛ in ipſa l nin⸗ . aui dicunt: reck tam: r ſic erat ibi et.
gloꝛificabamur ſup dſiderabilia nr̃a verſa ſunt ſis eoꝛum:qui dicunt:recẽ anigſe Farh en
oĩa frena. Cetera pa⸗ ĩ ruinas. Nũqd ſup his co dea me non appꝛobiques ſoſlegis moſai an
ſenter oierie vla ii. tinẽbis te dñe: tacebis ⁊ aj mihi:quia imund es. Iſti ce: que abſolute onh
luda ul Pi. ffigeſ nos vebemẽt: LXV. fumus erunti fauoꝛe meo: ꝓbibet talẽ car⸗ fnüc
* . — „ „ * 2„ . ₰
m ¶ Lotiebis te dñe. Neſierũt me qui ate ignis ardens tota die. Ec/ ero ds: 1 W
a nra ↄſolatioe.q. v. D 6 iterrogabãt:iůene c& ſcriptum eſt coꝛam me. 8 (Zt iuj ppha è”
non. n Tac ii rũt qᷣi nõ queſierunt me Nõn tacebo:ſed reddam nũ ĩ vaſis eoꝝ .i. 1
affligeona vevÿ dixi: Ecct ego:cce ego ad et retribuam in ſinu eoꝛuzʒ oblatio d maͤ lid u
S n cbe gẽtẽ q neſciebat me:⁊ que inigtates vras:et iniqtates da que fiebat cũ uuimn
õ ẽmeuʒ pairũ vioꝝ ſil di dñs: quůi oblatoe ſacriſich un
ment.i. vltra poſſibi nõ inuoca at nome meuz u vrole! de urmalibns. emnte
litatẽ nr̃am ſuſtinẽdi Expandi man meas tota ſacriſicauerũt ſuꝑ montes. tOui dicunt. muc:
AYũYY. ſceeſt vree huizn
—E,‚ſerſr. Dic oñ ,ſnia: . ne ac. reputabant. n. ita imũdo): ꝙ no coi ogntct
Neſierũt. Dic ↄñter ponit᷑ dñi ſnĩa: pᷣmo de gẽ cede a me ⁊c᷑ reputabant.n. getilej ita imudoꝙ no coꝛ ,
tiũ vocatione:ſcòo Siadeon re obalsercbt Ex cabãt cũ eis:vt pʒ ex libꝛis veteris ⁊ noui keſnen iſte Nrpumin
Ri. ſic. n. allegat paub apls adr .x.hãc tñ cõtẽptus ſic iualuit:⁊ maxie apud iudeos q phart dyparante
⅓ẽcſãdi ·ſic.n.allegat paub apls ad romano:.x coteptus lic u tenebant: non erant de ſe⸗
Fam dcãm eẽ de vocatõe gẽtiliũ ⁊ repꝛobatõe iudeoꝛum. ſei, dicebant ꝙ et iudeos cotẽneban a nene e den Cndelaat
Circa pᷣmũ dẽ: a¶ Queſierũt me. ad me deuote ꝑ filem cta ſua: vñ ⁊ dño H bllcants cg
venientes ad pdicatõem aploꝝ. b ¶ui an nõ interro tiõe iude: dixerũt: Matth. ixè⸗ aer . uagelio kunſcii⸗
gabant.ſ. gentiles:qꝛ legẽ diuit datã ꝓ ꝓphetas nõ hẽbãt. ⁊?c. T tn matthe erat natoe iude lile egi in e i ge ie küünlii
c¶ Inuenerũt. ſ. me per gram. d ¶ Qui nõ qſierũt me. in plibus locis. iſti n. phariſei crankun appa lüͤnli
ſ. an pᷣdicatõeʒ aploꝝ:iõ ſᷣdit᷑: Vi.ſ. deterimate di? nõ realiter: ⁊ qꝛ ſimulata ſanctitas duplex einiquitg g hhuiſtimipe
finiendo. f¶ Ecce ego: ecce ego. et fit duplicatio ad ma ſʒ ꝙ dic hiero. io ſubdit᷑ debita punudicen dii⸗ Pene Ligrg
ioꝛẽ aſſertionẽ. g ¶ Ad gentẽ qͥ nõ ⁊ẽ. qꝛ añ pᷣdicatõnem fum erũt ĩ furoꝛe meo.i.mã applicabi ls ini Fint. Vltgſi
aploꝝ gentiles erãt cõiter idolatrie dediti: ⁊ ſic inuocabät y⸗ Isnis ardens tota die.i. cotinue . i nenfummtin
idola ⁊ nõ nomẽ dñi. Expãdi.ibi ponit᷑ ſnia dñi q̃n dꝛ vra i fine libꝛi.Igniſeoꝝ nõ gnet⸗ 3 denm linpiu
ad iudeos:⁊ pᷣmo ponit᷑ iſta ſnia: ſcõo remouet᷑ iudeoꝝ fal ptũ eſt coꝛã me. idelibiliter ſᷣm * dn iere xvy. Hemn. ſlscn
ſa fiducia ſequẽti capi. pꝛima diuidit᷑ ĩ tres: qꝛ pᷣmo ponit iuda ſcriptũ ẽ ſtilo ferreo i vngue ad maim Aircl ifmtinnn⸗
multitudinis iudaice repꝛobatio: ſcõo paucoꝝ electio: ibi tacebo diſſimulæ. b Sʒ redda ? retribue li Raice ulin
Pec dicit dñs.⁊ tertio vtroꝛũq; retributio:ibi Et vos.iſta lectũ h'ſcienꝰ ̈ſic glia cuiuſlʒ bri creſcit . 6 3 o en 8
tñ diuiſio nõ ẽ oĩo pciſa: qꝛ ĩ pᷣma ꝑte ponit᷑ alidd de puni iũctoꝝ:ſic pẽa libʒ danati eſent ex ped ta kcro ükitin
tõe repꝛoboꝝ:qꝛ ꝓphe frequent᷑ de vno tranſeũt ad aliud ꝓpi qð diues epulo ĩ iferno poſit petijt a luc. üünn
ecõuerſo:⁊ maxie Eſaias. Circa pᷣmũ dẽ ĩ pſona domini frej ſuos ut teſtarek il ne veniret iloc neoe in NS
5rpani manus meas. volẽs ad me trahere. i ¶ Tÿo xvj. hẽ qð di: biſs 3 rddã ? fibua i . nictates wannn
ta die.i. ab antiqͥ vſq; ad pᷣſens.pᷣmo ꝑ bpe poſtea pr dðoꝝ rpꝛobatoꝝ gnãalr poꝝ ⁊ poſtẽioꝝ. c babylotif wſen
meipſũ incarnatũ. E&Ad ppłm icredulũ.i.iudaicum dq vẽas.h dẽ qᷓ ad iudeos q eee tiuita sn gü
ſp fuit dure cæruicis: vt pʒ ex decurſu veteris ac noui teſta maxie tpe xpᷣi ⁊ deiceps. t iniqtates patx c. ui W
menti. I ¶ Qui gradit᷑ ⁊c poſt cogitatoes ſuas.i.pꝰincli · ꝙ ex pena vra creſcit pẽa eoꝝ ⁊ eꝗ: yt dcʒe. e Ainde⸗ Nting
natõem fomitis ad malũ ⁊ nõ poſt leges meas. m ¶ Po ſacrxificauerunt ſuper montes. Iſtud refertur ad c nee
pulus qui ad ira. ꝓuo. me ante fa.meã. qꝛ ẽt ĩ loco diuini os illos qui pꝛeceſſerunt captiuitatẽ babylonica aſne it
cult'exercebat idolatriã tpe manaſſe: ⁊ aliauoꝝ alioꝛum rũt mitiplr idolatre: vt pʒ iĩ libꝛis iudicũ regũ ⁊ Fünde ntignl
regum: vt pʒ.iiij. Reguʒ.⁊.ij.paralipomenon. n ¶ Qui pomeno poſt vo captiuitatẽ babylonicã ñ legut iudei lein n

S
whr damniit
bumngſip
dfein
ludnct
Ubiänma
wiſnsſit
Adebuni⸗
ſongbupr
fan
ümiſl
lclirar
m Canb
rig⸗
emde,
elcr⸗
gimi
hiptiade.
(Eu
Möinigen
obluno dnil
u gut ſchnd
lwe uniid
ili vRe
coſenoi
lumi. i
Ans rr
ermrdeſe
en
nderrn
marſlen
ulagtncu⸗

lenti accipbere.
hb Ene diſſipes
illud quoniã be/

cleſiã militatẽ ⁊ triũphãtẽ. o es
ecchia militãtẽ p:a triũphãatẽ poſtea. p¶Electi mei. i.
chꝛiſtiani veri. q ¶ Et erunt cãpeſtria ĩ caulas gregu
⁊c̃ ⁊ per greges frequenter in ſcriptura intelliguntur fi
deles pſalmo.xciij.Nos autem populus paſcue eius:⁊

fuiſſe idolatre niſi aliqui pauci cirea tpa machabeoꝛũ:
ſed poſtea aget᷑ de peccatl eoꝝ:⁊ iã in parte dictum ẽ.s.
a ¶ Et ſupꝑ colles ⁊c.colendo ibi idola faciebãt deo op
pꝛobꝛia. b ¶ Et remetiar op eoꝝ.inferendo penã ſᷣm
Se

menſurã peccati ⁊ modũ. ꝛimũ i ſinu eoꝝ.i.pec
catũ factu in iuuẽ
tute ſimul punis B „.
cu peccato facto i &t ſuꝑ colles expꝛobꝛauert
ſenecrure. vel ali · mihi èt remetiar opuſ eoꝝ
ter: Pꝛimũ.i. pe en ſinu eoꝛu ec di
catũ patrũ ĩ filijs bpmuz in unn coꝛu. k.
modo dicto. cit dñs.Quõ ſi iueniat gra

d ¶ Pec dicit ⁊c̃.

Hic conſequẽter ſipes illud qm̃ bñdictio ẽ:

uronogge le⸗ ſic ſaciã pp ſeruos meoſ uᷣt
ctio.ſ.apoſtoloæ nõ diſpdã totũ. Et educaʒ
⁊ alioꝛuʒ qui cre de iacob ſemen:᷑t de iuda
dorminuj cubper bẽereditabũt ea clecti mei:2

buʒ fruſrari non ſerui mei bitabunt tibi. Et

poteſt. e¶ Quo crũt capeſtria ĩ caulas gre
. — u. gũ:⁊ valliſ achoꝛ in cubile
borro. poſt tipe almẽtoꝝ pplo meo: qreq-
ſtatẽ qð eſt modi ſierũt me. Et vos ꝗ derelig
cum reſpectiue. ſtis dñʒ:qui oblin eſtis mõ
g¶ Et oicat. vo tẽ ſãctũ meũ:qui ponit foꝛ

numerabo vos in gladio:
⁊ oẽs in cede coꝛruetiſ.:pꝛo

nedictio eſt ⁊c.·i. coꝛruetiſ:
eo ꝙ vocauict nõ rñdiſtiſ:

donum dei qo re

manſit ceterig pe curt'ſũ èt nõ audiſtiſ: ét
runtih; ie e — Cit ſu ét nõ audiſtiſ: &t fa

uos meos.i.pꝛo⸗

7

pter patriarchas ⁊ pꝛophetas antiquos k

diſperdam totum.ſ.populum iudaicum. l ¶ Et eduũ

cam de iacob ſemen.ſ.apoſtolos ⁊ alios de iudaiſmo

credentes. m(Et de iuda de qua tribu natus ẽ chꝛi-
ſtus ſecudũ carnẽ. n ¶ Po ontes meos.i.
t hereditabũt eã.ſ.

oues maneius. per caulas igitur in cãpeſtribꝰ ⁊ vallibꝰ
edificatas intelligunt᷑ eccleſie edificate ꝑ oꝛbẽ vbiq;:i ꝗͥ
bus fideles congregant᷑ ad percipiendu ſacramẽta ⁊ di-
uini verbi nutrimentũ. Expꝛimit᷑ tñ in ſpeciali vallis a
choꝛ qui de peccato ſuo vere penitẽs dedit gloꝛiã deo:
Joſue.vij.ca.qꝛ eccleſia ẽ locus receptiu vere penitẽtiũ

noie armentoꝛ:. r

Deſignãt ẽt hic noĩe gegi fideles minoꝛes: ⁊ maioꝛes

dicit. r ¶ Et voj qᷣ dereli.do. colẽtes idola. s ¶ Qui
ob. eſtis montẽ ſanctũ meũ.vbi erat templũ diuio cul/
putabat᷑ dea ſelicitatis tẽpoꝛalis. v ¶ Et libatis ſu⸗
