exercitũ maximũ: q ¶ Ut ↄterat ⁊ interficiat plurimos.
omnes. l. nolẽtes ei obedire. r ¶ Et figet tabernaculũ ſuũ
apeduo iter maria. ſm hiero.apeduo idẽ eſt q emaux:qui
locus ini mare moꝛtuũ ⁊ mare mediterraneũ: Su
montẽ inclytũ ⁊ ſanctũ.i.montẽ oliueti:vel montem ſyon.
Onñ eni antixpᷣus ponet tabernaculũ ſuũ in emaux: ponet

29
coꝛrup ige erig 3 2
in euagelio. b ¶ Cõſurget michael ⁊c ad foꝛtificandũn

Similit᷑ ꝙ flumia dicant᷑ maria eſt cõtra ↄſuetudinem
ſcripture:licet aliqñ ſcriptura nomiĩet ſtagna magna ha
bentia magnã ↄgregationẽ aquaꝝ maria.Similiter ꝙ
mons vbi colebant᷑ idola dicat᷑ inclytus ⁊ ſanct ab an⸗
gelo qui loquebat᷑ danieli:eſt manifeſte falſũ:imo mag
diceret᷑ pphanꝰ:ſic igit᷑ patʒ ꝙ licet in lr̃a pᷣaccepta vſq;
ad locũ illũ:Et faciet rex ᷣm voluntatẽ ſuã ⁊c.ſint aliqᷓ
que poſſent applicari antiocho: tñ multa iterſerũt que
nõ poſſent verificari de eo:vt viſuʒ eſt:⁊ ideo ꝑ hoc co⸗
gimur exponere de antixpᷣo totã litterã ſequetem a lo⸗
co ſupꝛadicto. apim. XxNlI.
tpe aũt illo. Poſtq; deſcripta ẽ violẽtia anti/
xp̃ᷣiↄtra electos:hic oñter ponit᷑ finalij victoꝛia
tra repꝛobos:⁊ diuidit in duas ptes:qꝛ pꝛimo

—

ponikt pncipalis intentio: ſecũdo ſubiũgit᷑ vtilis inſtru

ctio:ibi Tu aũt daniel.Circa pmũ duo facit:qꝛ pꝛimo
oſtẽdit conatũ angeloꝝ ad tuitionẽ fideliũ: ſecũdo de/
ſcribit ↄditionẽ ⁊ grad reſurgẽtiũ: ibi Et multi de his
q doꝛmiũt. Circa pmũ ↄſiderãdũ ꝙ conat angeloꝝ cir
ca fideles tpe antixpᷣi erit neceſſari ad duo.ſ.ad fideliũ
defenſionẽ:⁊ aduerſarij deſtructõʒ:qꝛ licʒ antixps vbo
xpi ex dei ſentẽtia iterſiciat᷑:vt dictũ: hic tñ erit auctoꝛi/
tatiue:ſʒ px michalẽ qꝗ ẽ pnceps ecclie:ſic ſuit antiqᷣt pᷣn/
ceps ſynagoge:hoc fiet executiue:⁊ hoc eſt qð dicit᷑ hic:
S tpe illo i.antixpᷣi.ſ.qñ angeli mali conabũt oẽs
rupere ⁊ a fide ſubuertẽ etiã electos ſi fieri põr:vt dẽ

electos ꝑ ſe ⁊ ꝑ egelos ſibi ſubditos.ſeqt᷑: ¶ Et veniet

nneune

ppioni

Aoß ſbn

ireieniue

Geint
nenſiue inte
nbeſmurn ai
i Rui
nuguiian
loaltr
liwwaun te⸗
ſcchia caprin

uterapi gi

huldamperion
lgbus tni
lusqlusdini.
Acolengi ten
Ntpotet in ree
plo.umluer er

rqdurauit

ſcptuugiaann

auti fa
ujtab antioc
mtümn pler
ſo de e flic
Me quefacta

(dubiü qui
lat
Gedepopal

ulus ſalus
ce(Ounz
gluce berno⸗

kam ſidem ij

na:r iſti re/.

loo beeuiubuB
mutſ ii.
uc rtungetii⸗⸗
(iftſutgetiig
Ueſosgrac
leroisrel
culireiurger⸗

=

ſea dier f
firniurgetese
unt:göpater

erare p hot
octauge 1

nuſclrura De
mgguiſiern⸗
ſnoſanthabin
lluioſenſih 3

ppoobrii ſe
hplrqoͤ ſube

W
hrlitͤces

imniitochiee

ſuigli

1cknſeinpe
mma üinmntenn
21 Unani
i NCne
11 lbiigt
. dulnu bii
ag winfitſ
o' dirpn
i teſti n
„ disieſts init
G aßioßſit
10 detruetilucru
Onegchitns ii
1 Sboc autloo

N nackegon
d mg
gia uemorie
nram
moniſciet
nech ai näir

econtinut
nocri wniinint
.apbeintemni
kdict inhi lunt
pocaittmirinn
68 noneſeſtk il
naria eſtoonn,
ranomid ggenegtl
nar e
dictits i i
tmmierilinin
gylin nniiummn
rolunti it iin
Ntotimk aii,
nninct rgiet
owi imitnimt

uug
zin mifti
Utin ug,lit

ipltiin i

—

=—
=

—

1

— = =

= =

Ponſcarghan

moꝛi:qð patet ꝑ h qð dicit: g
uere terre.pꝑ hoc aũt qð dicit.

tempus quale nõ fuit ⁊c᷑. ꝓpter magnitudinẽ tribulati-
onis que ventura eſt ſub antichꝛiſto: qualis nunqᷓ; fuit
a pncipio mũdi vſq; tunc:vt dicit᷑ matth.xxiiij. Per h
patʒ ꝙ male exponit poꝛphyrius hũc locũ de ꝑſecutioe
iudeoꝝ ſub antiocho: qꝛ maioꝛ fuit illa que ſb nabuc.
fuit:⁊ intenſiue ⁊
extenſiue.intẽſiue
qꝛ deſtruxit ciui
tatẽ ⁊ templũ: et
magnã ꝑtem po/
puli occidit: ali⸗
quã vo cum rege
ſedechia captiuã

tempus: qle nõ fuit ab eo:
ex quo getes eſſe ceperunt
vſq; ad tpᷣus illud. Et ĩ tꝑ
illo ſaluabit᷑ pplus tu: òĩs
ꝗ iuen fueri ſcript ĩ libꝛo

duxit:excep: qui Iti Samiñt
buldam perſonis mli d his wlut
pauꝑibus 2 vili ꝭ½ p ie Pu uce:cuiguadut
bus quas dimiſit Qtlij ĩ vitã eternã: lij in op-

pꝛobꝛiũ:ũᷣt videaãt ſp. Qui
aut docti fuerit fulgebüt q̃i

ad colendã terrã
vt patet.iiij. regũ

rndrb ſplendoꝛ ſirmamtti:? q ad
ſeptuagita annos luſticiã erudiũt multos:q̃ſi

Illa autẽ q̃ facta ſtelle ĩ ppetuas eternitates

ſunt ab antiocho Tüũ autẽ daniel claude ſer-
tantũmõ ꝑ ſex an
nos. De alflictioõe

autẽ que facta ẽ populo iſrael ꝑ titum ⁊ veſpaſianũ nõ
eſt duhiũ qui fuerit maioꝛ q; ila que ſuit ſub antiocho
Et in tpe illo ſaluabit᷑ populus tuus.illi dicuntur
eſſe de populo eius qui ſunt vere iſraelite habentes ve⸗
ram fſidem ipᷣius ieſu chꝛiſti:a iſti omnes pᷣdeſtinati:qꝛ

e¶ Omnis qui inuent fuerit ſcriptus in libꝛo.vite:qͥ
quidẽ liber no eſt aliud q; ſcriptio electoꝝ in mẽte diui-
na:⁊ iſti vere ſaluabunt᷑ de tribulatõe antixpᷣi:qꝛ ꝓpter
electos bꝛeuiabunt᷑ dies ꝑſecutiõis antichꝛiſti:vt habet᷑
matth.xxiiij. f ¶ Et młti. Hic ↄñter deſcribit ↄditio ⁊
gradꝰreſurgẽtiũ:⁊ diuidit ĩ duas ꝑtes:qꝛ pᷣ tagit diuer
ſitatẽ reſurgẽtiũ qtũ ad electos ⁊ rpꝛobos.ſecũdo tãgit
diuerſos gradelectoꝝ:ibi Qui aũt docti.Circa pᷣ ſciẽ
dũ ꝙ licet oẽs reſurget tã boni qᷓ; mali tñ diuerſimode:
qꝛ aliq reſurgẽt ad gloꝛiã ſ.electi:alij ad penã.ſ.repꝛobi
h' ẽ qð dic: f .

Seuna niſi ꝑ fidem xp̃i: ⁊ hoc eſt qð ſubdit:

mul.ð his qͥ doꝛ.ĩ pul.ire euigila
bũt.reſurgẽtes a moꝛte:nõ ei loqᷣt᷑ ð doꝛmitioe ſomni ſʒ
ui doꝛmiũt i pul/
ulti. intelligunt᷑ omes
vt dicit aug. ⁊ hic mod loquẽdi bene iuenit᷑ alibi i ſa-
cra ſcriptura. Uel aliter dicit:Multi.ꝓpter pueros dã
natos:qui licet reſurgãt nõ tamẽ dicunt᷑ ꝓpꝛie euigilare
qꝛ nõ ſunt habituri ſenſũ pene vel gloꝛie:vigilia aũt eſt
ſolutio ſenſuj h ¶ Alij i vitã eternã. ſ electi. ¶ li
in oppꝛobꝛiũ.ſ.repꝛobi qð oppꝛobiꝛũ erit etiã ſempiter
nũ:eꝓpter qð ſubdit᷑: t videãt ſemꝑ.ſ.oppꝛobꝛiũ
ſue damnatiois: Pũc etia locũ expouit poꝛphyri ma
le de illis iudeis qui ſe abſcõderũt in ſpelũcis ꝓpi ꝑſe/
cutionẽ ãtiochi:⁊ audita iude victoꝛia venerũt ad ipᷣm

q̃ſi euigilãtes de puluere terre.Alij in vitã.qtuʒ ad obꝰ

ſeruatoꝛes legis. Alij in oppꝛobꝛiũ qtum ad pᷣuarica-
toꝛes. Iſta expoſitio patet manifeſte falſa:qꝛ oms qui ſe
abſcõderũt ⁊ venerut ad iudã machabeũ mõ pꝛedicto
erãt elatoꝛes legis:aliter nõ veniſſent ad ipᷣm: ſed obe-
diuiſſent antiocho:a tamẽ ð iſtis dicit ꝙ aliqui euigila
but ad oppꝛobꝛiũ:ergo eius expoſitio eſt ſalſa:qꝛ dicit
ꝙ illi qui euigilauerũt ad oppꝛibꝛiũ erãt pᷣuaricatoꝛes
legis. Similit illi qui erãt obſeruatoꝛes legis qui ſcõᷣm
eum dicunt᷑ euigilaſſe ad vitã poſtea moꝛtui ſunt: ⁊ ſic

—

non poſſunt dici euigilaſſe ad vitam eternã ſᷣm ꝙ dicit hie.
Ex quibus patʒ ꝙ iſta littera nõ poteſt exponi niſi de reſur
rectioe futura poſt ꝑſecutionẽ antichꝛiſti. l ¶ Qui aũt do⸗
cti. Hic ↄſequẽter tangunt᷑ oiuerſi gradus electoꝝ qui erunt
q̃ſi diuerſe claritates ſtellaꝑ:ſm ꝙ dicit᷑.j.ad coꝛ.xv.Stella

differt a ſtella in clari
, „ — tate: ſic ⁊ reſurrectio
mones:et ſigna libꝛũ ùſqʒ moꝛtuoꝝ ⁊c.⁊ illi tñ
ad tempus ſtatutũ. Plri QA ſupeminẽt alijs hic
in vita ⁊ doctria:ha⸗

mi pꝑtranſibũt: t multiplex
erit ſcia. Et uidi ego daniel
et ecce q̃ſi duo alij ſtabant

bebũt ſpeciale pᷣmiũ:
ſcʒ aureolã doctoꝛũ:
7 iõ dicunt᷑ hic fulge⸗

vno hinc ſup ripã flumis: et reall Pende einnn,
₰ 9 .
alr inde ex altera ripa flu“ empia bone vite idu⸗
mis. Et dixi uiro qui erat cunt alios ad iuſticisẽ
idur lineis: qui ſtabat ſup iuis nõ ſint doctoꝛej

aq̃s flumis. Aſqʒquo finiſ tñ dicunt᷑ fulgere qſi
hoꝝ mirabiliũ: Et audiui
viꝝ ꝗ idur erat lineis ꝗ ſta
bat ſr̃ aq̃s fluis: cᷣʒ eleuaſ
let dexterã ⁊ ſiniſtrã ſuã in

daniel. Hic ↄſequẽter
ponit᷑ vtilis inſtructõ
ipᷣp danielis:⁊ iſtruit
eũ angel' de duobus
mo de clauſiõe viſi⸗

onis: ſecũdo de duratiõe ꝑſecutiõis:ibi Et vidi ego daniel.

LCirca pmũ aduertendũ ꝙ oiuina ſecreta nõ ſunt omnibus
reuelãda: ꝓpt᷑ qð dicebat ſaluatoꝛ:Matth.vij. Nolite ſan/
ctũ dare canib cc.i. obſtinatis. Similit᷑ nec vulgarib' ho/
minib qui nõ poſſunt talia cape:ꝓpter qð xpᷣus loquebat᷑
turbis in ꝑabolis:ſʒ diſcipulis exponebat oĩa:vt dẽ matth.
iiij. caꝰ.qꝛ talia ſunt maioꝛib reuelãda.Daniel auũt erat vir
deſiderioꝝ:vt ſupꝛa dictũ eſt ca.ix.⁊ iðo dignũ erat vt ſibi

multa diuina ſecreta reuelarent que tñ alijs occultabant:et

hoc eſt qð dicit hic m ¶ Tu autẽ daniel claude ſermones

c᷑.q.d. diuina ſecreta tibi reuelata enigmatib iuolue ⁊ in

expoſita dimitte:⁊ hꝰ vt maligni nõ habeant materiã deri/
dendi: ⁊ ſtudioſi habeant materiam ſe exercendi.ſequitur:
ad temp ſtatutũ.q.d. tũc erũt ꝑfecte maniſeſta
qn iplebunt. o ¶ Plurimi ptrãſibunt. legẽtes.ſ. libꝛũ iſtũ
aliqui malignates:aliq deuote tractãtes. p ¶¶Et mitiplex
erit ſcia.i.expoſitio circa iſta. q(¶ Et vidi ego.Hic ſecũdo
angelus inſtruit danielẽ oe duratione ꝑſecutiois antichꝛiſti
⁊ diuidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ pᷣmo inſtruit eũ de ſumma dura-
tiõis:ſecũdo de eius termis:ibi Et cũ ↄpleta fuerit.tertio ĩ/
fert quãdã ↄcluſionẽ ex pᷣdictis:ibi Tu aũt daniel.Ad eui/
dentia pᷣme ꝑtis aduertendũ ꝙ daniel vidit hanc viſionem
iuxta fluuiũ tigrij:vt dictũ ẽ ca.x. Apparuerũt aũt ſibi tre⸗
angeli:duo ſtates ex vtraq; ꝑte flumis.⁊ iſti duo erãt ange

lus pſaꝝ ⁊ grecoꝝ: quia grecia eſt ab occidentali ꝑte illius

fluminis:regnũ pſidis magis in oꝛiente. Lertius autẽ ange/
lus apparebat quaſi ſtans ſuꝑ fluuiũ:⁊ ille erat gabꝛiel qui
loquebat᷑ danieli inſtruens eu de duratioe ꝑſecutionis anti
chꝛiſti: et hoc eſt qð dicit hic: q ¶ Et vidi ego daniel: ⁊ ec/-
ce quaſi duo alij. dicit quaſi: qꝛ nõ erãt homies: ſed angeli
apparentes in ſpecie viroꝛum:ſequitur arni.
ideſt gabꝛieli apparente in ſpecie viri. s ¶ Qui erat indu/

tus lineis. ad denotandum angelicam puritateʒ. t ¶ Aui

ſtabat ſuper aquam fluminis.ad deſignandum ꝙ poteſtas

terrena eſt finaliter coõculcanda. Aque enim populos ſigni-

ficant ſcòm ꝙ dicitur apoẽ xvij. Aque multe populi multi
v¶ Uſq;quo finis hoꝛum mirabilium? ideſt quanta erit
duratio perſecutionis antichꝛiſti pꝛedicte. x ¶ Et audiui
virum qui indur ⁊c.ideſt gabꝛielem in ſpecie viri apparen
tem. y ¶ Auũ eleuaſſet dexterã ⁊c. ad maioꝛẽ aanen
3

ſtelle in ꝑpetuas eter
nitates. m ¶ Cu ãt

cicti ſui. 3ʒ ¶ Quia in tᷣus ⁊ tempa ⁊ dimidiũ tempis.i.
intantũ durabit illa ꝑſecutio.ſ. per tres annos ⁊ dimidiũ.
Tempus eni ſumptu ĩ ſingulari ſignificat vnũ annũ: vt ſu/
pꝛa habitũ eſt ca.iiij. Cempꝰ aũt acceptũ in plurali ſine nu-

mero dermiato ſtat ꝓ binario annoꝝ: ſᷣm cõmunẽ modũ

loquendi hebꝛaicũ:⁊
liber iſte ſcriptus eſt
hebꝛaice ab octauo
ca.vſq; ad finem. Di⸗
midiũ aũt tempoꝛis
ſignificat dimidiũ an
nũ. Et ſic patʒ ꝙ ꝑſe
cutio antichꝛiſti du⸗
rabit ꝑ ters annos et
dimidiũ quãtũ dura

celũ ⁊ iuraſſet ꝑ diuentẽ in
eternũ:ꝗà in tᷣus ⁊ tempa
⁊ dimidiũ tpis.Et cùm cõ/
pleta fuerit diſpſio manus
pli ſci: cõplłbunt᷑ vniuſa
ec. Et ègo audiui:⁊ nõ in
tellexi.Et dixi: DOñè mi ꝗqd

uit pꝛedicatio chꝛiſti. 7
Dorphyrins autẽ ex erit poſt hec: Et ait: Dad?
ponit tempus iſtud daniel:qa clauſi ſũt ſignati/
pſeeutione antiochi· q; ſermones vſqʒ ad pfini
e fafan Ohuin air ku ſp̃us. Eligent 7 dealba-

bunt ⁊ q̃ſi ignis ꝓbabunt
mlii.Et ipic agẽt ĩpij:neq;
intelligẽt om̃siimpij. Poꝛ/

accipit pſecutionem
antiochi a pꝛincipio
quo intrauit hieruſa
lem vſq; ad temp in
quo mundatũ eſt ſan
ctuariũ ꝑ iudã machabeũ:a tunc patʒ falſitas eius:qꝛ illud
temp ↄtinet ſex annos: vt ſupꝛa habitũ eſt.viij.ca.vbi di:
citur ſic: Uſq;quo ſanctuariũ ⁊ ſoꝛtitudo ↄculcabit᷑. Et di-
xit angeł.ſ.angel rñdens ad hãc q̃ſtionẽ: Uſq; ad veſperã
⁊ mane dies duo milia trecẽti ⁊ mũdabit᷑ ſanctuariũ. hHoc
etiã poteſt ꝓbari ex pᷣmo mach.j.vbi dicit᷑ ꝙ antiochus epi
phanes ingreſſuj ẽ hieruſalẽ anno.cxliij regni grecoꝝ ꝓpe
finẽ ill anni:⁊ ibidẽ.iiij.c.dẽ ꝙ ſancturiũ mũdatũ ẽ anno
cxlviij.ppe finẽ illanni nono mẽſe.xxv. die illꝰ mẽſis: vt
ibidẽ dicit᷑: ⁊ ſic tempꝰ itermediũ fuit qſi ſex annoꝝ.Si aũt
poꝛphy.accipiat pſecutionẽ antiochi nõ s pmo ingreſſu en
in hieruſalẽ: ſed a die qua poſuit idolũ illud nõ fuit in tem/
plo ꝑ tres annos ⁊ dimidiũ: ſed fuit ibi ꝑ tres annos pciſe.
vt dicit ioſephus.xij.lł.antiquitatũ. pmo aũt libꝛo mach.
videt᷑ ꝙ ibi fuerit ꝑ decẽ dies vltra tres annos:qð ꝓbat ſic:
qꝛ in anno.cxlv.mẽſe.ix.die.xv.mẽſis.poſitũ eſt idolũ pꝛe/
dictum in templo: vt dicitur hmo mach.j. ⁊ anno.cxlviij.
menlſe.ix. die. xxv. menſis purificatũ eſt templũ: vt habetur
pmo mach iiij.⁊ ſic tempus intermediũ fuit triũ annoꝝ et
decẽ dieꝝ. Dicenduʒ . xxv. die mẽſis.ix. obtulerũt ſacrifi-
ciũ in templo puriſicato:vt dicitur pmo mach.iiij.ſed ꝑ.x.
dies ante amouerãt idolum:qꝛ bene poſuerũt tãtũ tẽpoꝛis
ad puriſicandũ templũ: ionis autẽ idolum fuit a pꝛincipio
quo ceperũt templũ purificare: ⁊ ſic patʒ ꝙ reuolui tribus
annis pciſe eodem die amotũ eſt idolũ quo fuerat poſitum
a ¶Et cum cõpleta. Poſtq; angelus inſtruxit danielem de
ſumma duratiõis pſecutiois antichꝛiſti:hic inſtruit eum
terminis ipius durationis:a diuidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ pmo
inſtruit eum de termino ad quem:ſecũdo ð termino a quo
ibi Et a tpe Lermin aũt ad quẽ finietur duratio ꝑſecutõ
nis antichꝛiſti:erit eius fulminatio ſeu interfectio. Dicit igr
angelus loquens danieli: a ¶ ¶Cum ↄpleta fuerit diſperſio
manus populi ſancti.i.xpᷣianl: qð erit qñ ꝓpter atrocitatẽ
pſecutionis antichꝛiſti nullus chꝛiſtianus audebit appare
re in publico. b ¶ Cõplebunt᷑ vniuerſa hec.i.fulminabit
antichꝛiſtus ⁊ veniet reſurrectio moꝛtuoꝛum a iudicium.
c¶ Et ego daniel audiui et nõ intellexi. qꝛ licet intelligeret
veritatem in generali ⁊ in ſpeciali qtum ad multa: nõ tam
itum ad omnes circũſttias ⁊ determinatas pſonas:qꝛ ſic
ſupꝛa dictũ eſt veritas de futuris nõ reuelatur pphetis niſi

ſm ꝙ expediẽs eſt ſjm diunã oꝛdinatiõʒ. O ¶ Et dixi
Domine mi quid erit poſt hec. volebat eni daniel plus
ſcire:quia volebat ſcire finẽ mũdi determiate. t
ait. ſ. angelus reſpõdens ſibi: f ¶ Uade daniel.i. vadej

viam vniuerſe carnis ꝑ moꝛtẽ: g ¶ Quia dauſi ſunt
ſignatiq; ᷣmões.
qi diceret:no mo
ro docti ĩtelligẽt:t a tpe cũ do ſcies nec ad te
ablatũ fuerit iuge ſacriſiciũ bimet. Dor eliaʒ
ẽt poſita ſuerit abomiĩatio i mdoriphi a erunl
deſolationẽ: dies mille du pmo: ſlõ eſt vim
cẽti nonagita. Bẽar ꝗ ex noſſe tꝑa vel mo⸗
pectat:⁊ puenit vſq; ad di mẽta ⁊c. Apoſto/

es mille mecẽtos trigitaqn/ li at fuerut ma⸗

q;. Lu aũt daniel vade ad ppete:a io ſi ſei⸗

pfinitũ:⁊ reqeſceſ ⁊ ſtabis ĩ re finẽ mundi de/
ſoꝛte tua ĩ fine dieꝝ.¶ Huc arniate ne Dtive
uſqʒ danielẽ ĩ hebꝛiaco vo diitfaluntoenner
lumie legim:ceta q̃ ſequũt per cõſequẽs hoc
vſq; ad finem libꝛi:de ſheo opetebat danieli.
dotiõis editiõe trãſlata ſũůt. Ex hoc apparet
fatuitas illoꝛũ qͥ
volueꝛũt finẽ mũ

di p̃dicere determiate:a omnes qui hoc attentaucrunt
mendaces inuenti ſunt.ſequit: h (¶ Eligent 2 dealba⸗
bunt᷑ ⁊c. ſ. electi in pſecutioe antichꝛiſti ⁊ membꝛoꝝ ſu/
oꝛũ vſq; ad finem mundi. i impie agent impij.
len qp dicie apoc.xxij. Qui in ſoꝛdibus eſt ſoꝛdeſcet ad
uc.
viã intelligendi:ſᷣm ꝙ dicit ſaꝑie.j.In maliuolã animẽ
nõ introibit ſapia. Sae octi itelligent. ſ. reue⸗
lationẽ pᷣdictã qtum expedit. Iſti docti intelligunt᷑ apli
⁊ euãgeliſte ⁊ alij deuote exercẽtes ſe in ſcriptura qᷣ ſunt
docibilej dei. Per hoc patʒ ꝙ intellecᷣ hup ꝓphetie no

2

eſt itercluſus bonis et deuotis: quãtũ tñ expedit:ſed tiñn

maliuolis ⁊ impijs. m¶ Et a tꝑe. Hic ↄñter inſtruit
danielẽ de termio a quo ĩcipiendi ſunt pᷣdicti tres anni
cũ dimidio dicẽs: A tꝑe cũ ablatũ fuerit iuge ſacrificiũ
⁊c᷑.i.a tempe illo quo ſacrificiũ altaris ceſſabit celebꝛa/
ri ſolẽniter. n tpõſita fuerit abomiutio ⁊c᷑. ideſt
antichꝛiſtus exhibit homib'ad adoꝛandũ. Ab illo in/
uã tpe dies mille.ccxc.qui faciũt tres annos cũ dimi/
dio 7. xij. dies:vt patʒ ↄſiderãti:qꝛ vn ann habct.cec.
lxv. dies:a ſic illud ideʒ ſpaciũ tempis qð pus expꝛeſlit
p tres annos cũ dimidio hic expmit pꝑ dies dictos. Sic
igit᷑ patʒ ꝙ tres anni cũ dimidio ꝑſecutõnis antichꝛiſti
nõ ſũt incipiẽdi ab illo tpe quo ſe incipiet oñdere ⁊ ali/
quos attrahere:ſed ab illo tpe quo iam erit tante pote
ſtatis ꝙ ſe exhibebit adoꝛãdum homib': ⁊ quo fideles
nõ audebũt in palã ſacrificiũ altarl ↄficere ꝓpter timo
rẽ eius.ſequit᷑: o Bezun q expectat ⁊ ꝑuenit ad di/
es.M.cccxxxv. qꝛ hic ad numeꝝ pᷣcedẽtẽ addunt᷑.xlv.
dies ꝗͥ poſt moꝛtẽ antichꝛiſti oabunt᷑ a deo ante iudiciũ
vt decepti in pſecutione poſſint penitere:⁊ ideo dicit: .
b ¶ Beatus ꝗ puenit vſq; ad dies. M. cccxxxv.i.beat
eſt ꝗͥ in tribulatõe antixpᷣi ſtabit:q̃ durabit ꝑ tres ãnos
cũ dimidio ſiue ꝑ dies. M. ccxc.⁊ adhuc vltra viuet ꝑ
xlv. dies:quia ſi nõ fuerit decept ꝑ antixpᷣm vt pfectu
coꝛonabit᷑. Si autẽ fuerit deceptus poterit penitere in
illis.xlv.diebus ſequẽtibus moꝛtẽ antixp̃i qꝛ tunc eiuj
falſitas erit omnibus maniſeſta ⁊ ſua poteſtas abla/
tas. Licet autem hoc dictum ſit ſatis cõmune:tamen ꝑ
hoc non dicitur ꝙ aduentus chꝛiſti ad iudicium ſit fu-

3
.

gis illüinati .

, —

eq; intelliget om̃s impij.qꝛ pꝛecludũt ſibi

mnafninet

oll un

itig llir
giij die
ſtaduinss⸗

iclz inop
nuita ſin
ſoid lin

priludgd

nuß ppii⸗

„ 7

girin dich

lluuiü come
Abibentes
hantes et nuu
mudentes vſ
lum diem ql
nauit noein
o cognou

donetpenitd
nium ? tulit
la erit aduen
ljbommis t
feferüt aliaui
(toꝛes nfi ad
pusquoder
mone antie
er diemiuc
acoͤnubiae
tiuntempe
hoceſſete1
falſitab ude
benterperta
anno ytoli
lNoo iMpĩ
oliuctitoln
ſcquua poſtoo
beamrochicpi
guißcicaerpo
ſafellnsiſtor
Porütpuugz,
neſlameptdic;
entonmmi⸗
nnnorehoenz
hdeop ari
nu doogimg
ulgflno dommt
Mpiühub
Anach.yt dic
Menoco, Un

gad ſe
lhag glios

☛
—
—
=.
—
S=
S

nteplſini
ſlöckin
ſetand

+E ES. S

—

y luͤmm
Kliaf
arzit
gl rfininund
( mmiartöe
br glen
dictſaliaonn
i wahſhü
0 etbaroonid
1. Erbor pon
ſnnins lloi
oluaütfinemi
maownenn
mnedinmrurt⸗
jnedesckſecter
ie Pniiliui
1 Nidoaiinlis
rarsſeinſrit,
Etaide Di irdin
iendl ſuntiladn
S
—–
iſeii mmtuii
iegr

„mmdeed
Ci tn r

—

„
— —

=
==

echin

7 ömnip .
o⸗ 8 4 2*
u irnini
pegg ve
un honm⸗

—
—

6 na Nee

odesiddne

poꝛis itermediũ:

¶ Danielis

turus immediate poſt. xlv. dies naturales computãdoj
a moꝛte antichꝛiſti.etiã nõ eſt certitudinaliter determi/

natũ ꝙ illi. xlv. dies ſint vſuales vel annales: ſᷣm illud
Ece.iij. Diẽ ꝓ anno dedi tibi.et dato ꝙ eſſet determia

tũ de vſualibus:tamẽ non habet᷑ ꝙ poſt illos imediate

ſit aduẽtus ad iu-
diciuʒ: ĩmo videt᷑

ꝙ futurũ ſit tunc

ur ſ we Capitulũ.·xIII.
maius ſpaciũ tẽ G Terat vir habitãs in
J .* 2 519
per illud qð dici babylone: ⁊ nomẽ ei
matth. xxiiij. Si ioachim:⁊ accepit vxoꝛem

ir en bich ante noiĩe ſuſannã filiaʒ helchie
luuin comeden ee 7. -
tes abibentes: nu pulchꝛaʒ nimis ⁊ timẽtem

bentes et nuptui
tradentes vſq; ad
eum diem quo ĩ⸗

eſſent iuſti erudierũt filiam
ſuã ſm legẽ moyſi. Erat ãt

Kanlenoein are7 ioachim diues valð:⁊ erat
donec deni dilu⸗ ei pomariũ vicinũ domui
uium 2 tulit oẽs: ſue:⁊ ad ipʒʒ ↄfluebãt iudei
ita erit aduent ſi eo ꝙ eẽt honoꝛabilioꝛ oĩm

2 — 7,. 2 e „ 4 —
pomi Et iſtõ Et cõnſtituti ſũt duo ſenes
reerut aliqui do udices ĩ illo anno: dè ꝗbꝰ

ctoꝛes nr̃i ad tem 2r
pus quod erit inę locut ẽ dñs: qꝛ egreſſa eſt

moꝛte antichꝛiſti

et diem iudicij. Lalis aũt pax ⁊ ſecuritas ĩ qua cõuiuia
⁊ conubia exercent᷑ non videtur eſſe per tam parui ſpa-

cium tempoꝛis ſicut.xlv.dieꝝ:⁊ maxime ſi determiatũ

hoc eſſet:⁊ hoc plenius dixi ſuꝑ Exe.xxxix. Ex dict pʒ
falſitas iudeoꝝ dicentiũ ꝙ ponit᷑ hic tempus ꝓ quo de
bent expectare meſſiam futuruʒ: ⁊ accipit᷑ hic dies pꝛo
anno vt dicũt:ita ꝙ oebent expectare ꝑ mille.cccxxxv.
annos: incipiẽdo ↄputationem iſtoꝝ annoꝝ a tpe quo
poſitũ eſt idolum in templo. Contra hoc aut arguitur
ſic:quia poſitio idoli aut accipit᷑ ab eis de idolo poſito

tꝑe antiochi epiphanis qð opoꝛtet dici ſᷣm illos iudeo)

qui pᷣdicta exponũt in hoc ca. de antiocho:⁊ tũc appa

ret falſitas iſtoꝝ manifeſte:quia ab illo tẽpoꝛe vſq; nũc

fluxerũt plus q;. M.cccc.anni ⁊ tamẽ adhuc nõ habẽt
meſſiam:vt dicũt. Aut accipit᷑ de idolo poſito ꝑ impꝑa-
toꝛem romanũ poſt deſtructionẽ factam tꝑe titi:⁊ tunc

opoꝛtet ꝙ pᷣdicta in hoc ca.exponerent᷑ ð impatoꝛe ro/-
P

mano: et hoc nõ poteſt eſſe:qꝛ illud qð pᷣdictũ eſt: Nec
quẽq; deoꝝ curabit ⁊c̃. non poteſt exponi de eo: qꝛ ro/
mani deos oĩm gentiũ colebant.Ex hoc etiam patʒ ꝙ;
euigilatio doꝛmientiũ in puluere de qua dictũ eſt circa
pꝛincipiũ hui capituli: intelligẽda eſt de reſurrectione
vera in fine mundi: et non accipit᷑ ꝓ exitu de cauernis
tꝑe mach. vt dicit poꝛphyrp:qꝛ daniel tunc nõ ſurrexit
hoc modo. Ultima duo capitula non ſunt de canone:
ꝓpter qð ad pᷣſens illa dimitto: ſed expoſitis libꝛis ca-
nonicis ad alios intẽdo manum mittere: ⁊ tunc expo/
nam iſta duo capitula:illo auxiliãte ſine quo nihil bo/

ni poſſumus facere:cui eſt honoꝛ ⁊ gloꝛia in ſecula ſecu

loꝛum: Amen. B
Explicit poſtilla Nicolai de lyra ſuꝑ danielem.
t hiſtoꝛia Suſanne ⁊ belis ⁊ dꝛaconis.

onicã vel cito p': qꝛ daniel erat adhuc val/-
de iuuenis: ſᷣm ꝙ dicit infra pᷣmo caꝰ. Cũq;
ꝛtẽ ſuſcitauit deus ſpiritũ pueri iunioꝛis
cui nomen daniel: et tamen tranſlatus fuerat in baby
lonem ante dictam captiuitatẽ.xi.annis quibus regna

oꝛibus iudicibꝰ:ꝗ videbãt᷑
regẽ pplm. Iſti freq̃ntabãt

deũ. Parẽtes eni illᷣ cum

latẽ:⁊ exarſer̃t ĩ ↄcupiſcẽtia

ſtoꝛia Suſanne ↄtigit anñ captiuitatẽ baby

uit ſedechias: ꝓpter að hec hiſtoꝛia inter libꝛos biblie non
canonicas ſituari debet poſt libꝛũ baruch de quo certũ eſt
ꝙ vna ps eius fuit ſcripta ante dictam captiuitatẽ:vt ibidẽ
plenius fuit dictum. a ¶ Erat vir habitans ⁊c. Dec hiſto⸗

ria diuidit in quatruoꝛ ꝑtes:quia pᷣmo deſcribit ſuſanne ne

pharia tentatio:ſecũ/
do ipᷣius maligna ac-
cuſatio:ibi Exclama
uerũt aũt.tertio eius
iniqua cõdemnatio:
ibi Credidit eis młti‚-
tudo.quarto ipᷣiuj di
gna liberatio:ibi Ex/
audiuit dñs. Pꝛima

* * 7. „

adhuc diuidit᷑ in q̃tu⸗

iniqtas ðde babylone a ſeni

domũ ioachim ⁊ veniebãt
adg eos oẽs qhẽbãt iudicia
Cũum aũt ppls reuertiſſet ꝑ

meridiẽ igrediebat ſuſäna o⸗ ptes: quia vmo de
⁊ deambulabat ĩ pomaria ſcribit pſone tentate
viri ſui.Et videbãt eã ſenes i vor eclio enan
Itidie ſaredieté æ deambu/ tiüñ ſtatus: ibi Et ↄſti-
q̃tidie ĩgrediẽtẽ ⁊ deambu“ ei ſanr rertic tenra⸗

tionis oꝛtus: ibi Cuʒ
aũt populuj reuertiſ⸗
ſet. quarto tentatiõis
modus:ibi Et factuʒ
eſt. Circa pᷣmũ deſcri⸗
bit᷑ ꝑſona tentata. ſcʒ
ſuſanna a nobilitate
generis: quia erat de
tribu iuda: vt dicet᷑ infra: quia erat ioachim copulata in
matrimonio: qui erat honoꝛabilioꝛ oĩm iudeoꝝ: vt h dicit
Deſcribit᷑ etiã a pulchꝛitudine coꝛpis:vnõ dicit pulchꝛa ni⸗
mis:et a pulchꝛitudine mẽtis:qꝛ dꝛ: Timẽs deũ.cub cauſa
expmit᷑:qꝛ erat erudita a parẽtibuj ſᷣm legẽ moyſi:⁊ iðo bñ
nomiata erat ſᷣm ppꝛietatẽ rei ſuſanna.i. liliũ: ꝓpter qð ſe⸗
nes erãt mag inflati de ea iᷓ de vili pſona: his dictis pʒ lit-
tera. b ¶Et conſtituti ſunt. Hic ↄñter deſcribit tentantiũ
ſtatus:qꝛ erant ſenes maturitate etatis:iudices ſublimitate
auctoꝛitatis:pᷣſbyteri vt dicit᷑ infra apparetia ſanctitatis:⁊
ideo de facili poterant mulieres ſeducere Dicit hic gloſa ꝙ
hebꝛei dicũt ipos decepiſſe mulieres ꝑ hoc ꝙ dicebãt xpᷣm
de ſemie eoꝝ naſciturũ: cũ eſſent de tribu iuda:eo ꝙ tribus
ſacerdotalis ⁊ tribus regia ↄiũcta erãt cu natiuitaj maxie
deſiderabat᷑. ſequit: c¶ De quib' locutus eſt dñs. Hiere.
xxix. vbi dicit ſic: Ponat te dñs ſiẽ ſedechiã ⁊ achab:quos
frixit rex babylonis in igne: ꝓ eo ꝙ fecerũt ſtulticiã ĩ iſrl: et
mechati ſunt in vxoꝛes amicoꝝ ſuoꝝ:⁊ locuti ſunt verbuʒ
in noie meo mẽdacit᷑ qõ nõ madaui eis.Dicũt eni hebꝛei ꝙ

ep. Et euerterũt ſenſũ ſuũ:⁊
decliauerũt oclos ſuos: vt
nõ viderẽt celũ:neq; recoꝛ/
darent᷑ iudicioꝝ iuſtoꝛum.
Erãt ergo ambo vulnerati

iſti ſenes erãt a dño pᷣdicti:hiere.xxix. Sʒ ↄtrariũ videt᷑:qꝛ

dicũt frixi i igne ꝑ regẽ babylonis:duo aüt ſenes q tẽtauert
ſuſãnã fuer̃t lapidati:vt diẽ ̊ glo.Itẽ fuert lapidati a ppło

nõ a rege. Dicẽdũ ꝙ pena moꝛtis qcũq; aliqñ ſignat ꝑ ignẽ

in ſcriptura: iõ eoꝝ lapidatio põt vocari frixio i igne.Itẽ
ſciẽdũ ꝙ de licẽtia regis babylonis pena debita iudicabat᷑ ꝑ
iudeos ſᷣm legẽ moyſi:qꝛ iudicej reg legẽ iudeoꝝ ignoꝛabat
ſʒ executionẽ moꝛil nõ poterãt inferre niſi ex ſpeciali mada-
to reg ⁊ auctoꝛitate:⁊ iõ ꝙ pplus eos lapidauit fuit de pᷣce
pto regiſ:ppter qð rex fecit pncſpalii ⁊ auctoꝛitatiue: ppluj
aũt executiue.ceia patẽt. d ¶ Kũ aũt pplus.Hic ponit ten
tatiõis oꝛt: q; oꝛta eſt ĩ iſtis ſenibꝰ: ſic ↄmunit᷑ oꝛit tentatio
carnis ĩ alijj homibꝰ.· Pꝛimo ex ipudico aſpectu:qꝛ dicit ꝙ
videbant eam quotidie. Secũdo ex inoꝛdinato affectu:cum

ſubditur: Et exarſerunt. Et conſequẽter ex cecato intellectu

cum dicitur: Et aueruerterunt ſenſum ſuum ⁊c᷑. quia inoꝛ⸗
dinata affectio excecat oculum ratiouis. Et conſequẽter ex
nephario conatu ad implendum ꝓpoſitum: cum dicitur

Dixit alter ad alterum ⁊c. Dicit igitur pꝛimo ſ i 3G

4*

—

(Tiber

mandatũ pᷣtergredi:et hoc eſt qð dicit hic: m ¶ In
ſuſanna.ex doloꝛe coꝛdis ppter ꝑiculũ iminens.

n An

*

ngemuit

dIEt dixerũt coꝛã omni populo: Mittite ad ſuſãnã

⁊6. a ſic apparet ſuſanne ſolenis citatio. e ¶ Et venit

autẽ populus reuertiſſet poſt meridiem ⁊c᷑. Suſanna enim guſtie ſũt mihi vndiq;. Anguſtioſum eſt moꝛl:et an 1„ nabeen⸗
erat verecũda ⁊ pᷣſente frequẽtia populi ſtabat clauſa cum ſtioſum eſt dignũ nan⸗ H 1 6 5ßi nliuticie
puellis ſuis intra domũ. Sed cum populus exiſſet:⁊ ſenes eni ho gð pſuadetis legem dei tranſgrediendo: Vnituteinocl
aliquãtulũ remanerent ad cõferendum inſimul de auditis p ramndh eſt. l. debita: qꝛ in lege mo i pcipitur rit vt oſe⸗
in iudicio: tunc ſuſanna exibat cameraʒ ⁊ intrabat hoꝛtuz acdultera lapidari. q ¶ Si aũt nõ egero: nõ effugiam hlli ſi.
cauſa recreatiõis ⁊ la . mDan vzas. moꝛtẽ ſcbant en n
natiois: nec cauebat , .„ „ „ . incurrendo licet ĩ 4ee erranci.
tantũ a ſenti ꝓbter afmoꝛe eius:nec indicaueft obꝛẽ aſſẽtire nob: ⁊ ↄmiſcẽ debitã. e rien
. areris reisus, ſibi viciſſi doloꝛẽ ſuũ. Eru nobiſcũ. Qð ſi noluen: di melb eſt mihiaẽ. uſb ho uun
tu cauebat ab alijs. beſcebãt ei indicare ſibi cõ cemã te teſtimoniũ: ꝙ; fue R e in
cetera patẽt ex dictis cupiſcẽtiã ſuã volẽtes ↄcu/ rit tecũ iuuenis:⁊ ob hanc qꝛeſt mal pene. hulßlf
ic ſbi v Dixit 7 bere cũ ea. Et obſeruabãt cãm emiſeris puellas a te. ſed fieri pena di·· i ſiſſcni en
alter ad alterum a. quotidie ſolicitꝰ vidẽ eam Ingemuit ſuſana ⁊ ait: A'n gnũ eſt ſimplicir mohil lſi/
hoc fecerũt quia qui SHixitq; alter ad alterũ ea- ghſſie ſũt mihi vndiqs Si maluʒ: qꝛ hoc eſft fantc aſ⸗
libet volebat ſe expe ixitq; alter ad alterũ ea guſtie ſũt mihi vndiq;. Si
. . * : aꝛ h A/13 . malum culpe. exquo no po
dire de alio vt poſſet M domũ:qꝛ hoꝛa pꝛãdijẽ. eni hoc egero: moòꝛs mibi s ¶Et exclama“ miſpichhll⸗
ſolu⸗ rent a locn Et egreſſi receſſerunt a ſe. cẽ:ſi aũt ſ egero:nõ effugia, uit voce magna i nepharion
rn ſn e an Cunqʒ reũtiſſent: venerũti man vꝛas.Sẽd meli ẽ mi ſuſanna. ne foꝛte Noni hotit/
A ituernitu. vnu ſciſcates ab inuick Biabiq; ope incidẽ iman naruelienle all
ppe domũ ioachim feſſi ſt ↄcupiaʒ ſuã.Et tũẽ hoiĩm:q; peccare ĩ ↄſpectu eritinſlomail in Aimincli
per diuerſas tñ vias: lↄmune ſtatuert ips qñn ea domini. Et exclamauit vo/ ipᷣam irruerent ⁊ Mopuerit eam:
enerunt in mi poſſent ĩuenire ſolã.Factũ ce magna ſuſãna:ẽxclama/ ipam licʒ iuitã ti“⸗ Vgſtſaſus
cemune ſtatuerut r. eſt aũt cũ obſeruarent diẽ uerũt aũt ⁊ ſenes aduerſus Pudic tangerent. mn icoben.
nune naln aptü:igreſſa ẽ aliqñ ſiẽ heri 5 „ 9 . t ¶ Exclamauerf̃t Hmicon ſori⸗
quia firmati furunrt Aptuilgreſia e aliqñ ſic heri eã. Et cucurrit vn ad oſtia pic ↄñter ponit Nlo. bän
in ſuo malo ꝓpoſito ⁊ nudiſterticũ duab ſolis pomarij: ⁊ apuit. Cũ ergo ſuſanne maligna ſelttinenur d
ei Hetie ane kic puell: voluitq; lauari ĩ po audiſſent clamoꝛeʒ ſamuli accuſatio: ⁊ diui½ coud t id
nis moch: vbi vonür mario. Eſtus ꝗppe erat:èt dom ĩ pomario:irꝛuerũt p ar en Hies dasdhun
eſt fraudulẽtia ꝛ inſi⸗ ſenes abſcõditos:⁊ ↄtẽplã- Poſte; aut ſenes locuti ſi ¶cundo in iudicio: ⸗ ſennue
diario ln hoc ee tes eã. Dixit ergo puellis: erubuęrũt ſerui vehemẽter ibi Et facta eſt di e qudelim
ſez pont . opuli oiſee Afferte mihi oleum ẽt ſmi gqà nũq; dict᷑ ſuerat ſermo es.· In hna oꝛ ſi ¶umlicluſi⸗
ſum: r loci ↄgruũ.ſ. Slhata:èt oſtia põarij clau p'cemòi ð ſuſãna. Et fäcta aqt r ſenen aduer iir aulz
pomariũ vel hoꝛtũ: gite: ut lauer. Et ſecerũt ſiẽ ẽ dies craſtina. Cůnqʒ ve ſus eam. vt nota⸗ —
* eſt as dict⸗ hice pcepat:clauſertq; oſtia po/ niſſet pplus ad ioachim vi rẽteam reã coꝛa,ʒ(cirikſti
obſer ee moch lo⸗ Marij: T egreſſe ſunt pꝑ poſti rũ eſ: vènerũt ⁊ duo pᷣſby/ anili⸗ accurrete Aſarpeuo⸗
gi eſt ad ſigniſicandũ cũ:vt afferꝛẽt q iuſſerat: Ne teri pleni iniq̃ cogitatõe ad ne: amncte uſan Vſentes ind
frequẽtiz faciẽdi ali ſciebãtq; ſenes int eſſe abꝰ uerſus ſuſãnaʒ vt ſterſicerẽt redderent ſe ſuſe ealn
uide ce ſaſanne fre · ſcõditos. Cuʒ ãt eẽnt egreſ eaʒ. Et dixè᷑rũt coꝛã popu/ ctos. v ¶ Etuu· Ainn
Sarer uii ſe puelle: ſurrexerũt duo ſe lo: Mittite ad ſuſannam fi currit vna apuit i tuna
erat ibiaͤſi, Plr vu⸗ nes: 7 accurterũt ad eã ⁊ di liã helchie pxoꝛem ioachi oſtii pomari ld utnhmni
os ſenes abſcö. ↄtem. Kerunt: Ecce oſtia pomarij Et ſtatim miſerunt. Et vè e de lallo bann enni mce
eam. ex Woꝛe veſide clauſa ſt:⁊ nemo nos videt nit cum parentibus ⁊ filiſs accuſabãt exiſſet tanaſe
Ae ixit puelk in ↄcupia tui ſum. Quã/ et vniuerſis cognatis ſuis. anteq famuli ve⸗ cginguiii
ferte mihi oleñ. H . niſſent:qꝛ ſi oftftii· unsſancin
oleß deis ie p lachey iuentũ fuiſſʒ clau ig .
. Son ramallenn qua vtunt in terra illa ↄtra eſtum. ſum ⁊ tñ iuuenis nõ fuiſſet inuẽtus:teſtimoniũ eoꝝ fu⸗ en
miggain. m hiero. ſmigma ẽ aqua de hoꝛdeo et ifſſet ſuſpectũ.ſequit᷑: x ¶ Poſtq aũt locuti ſunt ſenej. nind Ura⸗
palea — faciẽ ⁊ refrigerandũ. i ¶ Et oſtia accuſãtes ſuſannã ð crimie adulterij: ꝓ¶ Erubuert ſer ilkkico
vomari chan ite. ꝓpter ſecuritatẽ ne aliquis poſſet venire ui.qꝛ diligebẽt ſuſannã tanqᷓ; ĩi domo ei nutriti:cuũ cã hteuſnh
ad eam. k tlauer. ex illis.ſ.q̃ debebãt appoꝛtare puel ſpᷣdit᷑: ʒ ¶ Quia nũꝙᷓ; di.· fue.ſer. hcemõi ð ſuſanna.·iĩ gtinigli
le Haicre oꝛte erat ibi irriguũ fontis: vel aliqd aliud.ſe qᷓ appet bonitas ei nõ ſolũ ĩ vita:ſʒ etiã ĩ fama. a ¶ Et uc lüͤteno
quit: I ¶ Lu aut egreſſe eſſent ꝛc. hic ponit᷑ 2 qð fuit in facta ẽ dies craſtia. Dic ↄñter ponit᷑ accuſatio ĩ iudicio: aſtomerie
iſe tentatoe.ſ. maligna ſuggeſtio: pmo ſuſannã aſſecurädo 2 diuidit᷑ ĩ tres ꝑtes:qꝛ pᷣ ponit ſuſanne citatio: accu/ ihcponk
ad ppetrandũ rẽ illicitã: cũ dĩ: Ecce oſtia pomarij clauſa ſũt ſantiũ iuratio: ibi Cõſurgẽtes ãt. ꝭ iurato ⁊ teſtificatio hongnoo
⁊c. Secũdo ei moꝛtẽ minãdo niſi ↄſentiat cũ ſubdit᷑:Qð ſi ibi Et dixer̃t pᷣſbyteri. In p pte dẽ ſic: b ¶ ¶ũq; ei 5 Plcke uf
noludiee te teſtimoniũ ⁊c. Tertiũ að ĩ hac tentatiõe pp ppls ⁊c.ſ. ad locũ iudichj. lenert 71 duo ſbãi rc. cõ maͤe i
nitur eſt ſuſanne virtuoſa electio:qꝛ mag elegit moꝛi qꝙᷓ; dei parengdo in loco iudicij ad implẽdum nequitiã ſuam. W

gitifinunn
bamtucmen t

hn li iuiin

—— — —

—

ren.
1(Ecumade,
Ritr pont
ſuimne nalge
Anlarig:ndii
Aüindan n
epeino nit
emma udi:
unconnuiin
biEthaaa
Nöma diſt

Erclamaum
autz enssaduer
ſaseam. pt nota
ſitean reiconz
famdia accurren

Adamouſuſn

Ne gviaſitn

n
ds. Etu

umemwiut
ſinmnel
ſminiii
uiſloan
Albi ſi
Gjinliſt
ilrg ſofi
oni iil⸗

ſanctitatẽ eius quã nouerãt.ſequit᷑: f

D

Amici autẽ eius venerũt cum ea ipᷣi cõpatientes ppter
t iniqui illi
iuſſerũt vt diſcooꝑiretur.quia foꝛte volebãt inducere
populũ ad ſuſpicandũ male de ea ex ruboꝛe vult eius.

.
“

anielis xiiſ

cũ parẽtib.qꝛ non poterat ſola ſufficẽ ire ad iudicium.

marij.hoc dicũt ad coloꝛationẽ dicti ſui:qꝛ ſi fuiſſent ĩ pals
dictũ eoꝝ nõ habuiſſet aliquã ꝓbabilitatem.ſ.ꝙ ſuſanna
vellet tale quid coõmittere ipis vidẽtibus. s ¶ Lucurrim
⁊ vidim ipos parit᷑ ↄmiſceri.qꝛ de facto nõ credit᷑ teſtimo-

6

ſciebant eni ipᷣaʒ

eſſe verecundã.
rat eĩ coop
ta ⁊c̃. PHoc poteſt

itelligi dupliciter

Uno mõ referen/

do ad pceptuʒ ſe⸗

nũ ꝗq iuſſerũt eaʒ
diſcoopiri: vt ſic
reficerent᷑ eeᷣ aſpe
ctu:exquo nõ po/
terãt ſibi copula/
ri nephario actu
Alio mõ põt itel/
ligi referendo ad
ipᷣam ſuſannã et
ad amicos ei qui

cooꝑpuerãt eam:

vt ſit ſenſus.
rat ei cooꝑta.
cʒ amicoꝝ ſuoꝛrũ
ↄſilio. h¶ Ur vl
ſic ſatiarentur de
coꝛe eð.i.vt non
vidẽtes eius pul/
chꝛitudineʒ minꝰ
inflamarent᷑ ðò ea

J ſic nõ accuſarẽt

eaʒ crudeliter: qꝛ
amici eius.iſ.ſuſã
ne ſciebãt cauſaʒ
accuſationis ꝑ re
uelatõnẽ ſuſanne
i¶ Flebãt igit ſui
c.ſ.ex pietate co
gnoſcentes inno⸗/
centiam ſuſanne.
k Loöſurgenteſj

Hic ponit᷑ acuſan

tiuʒ iuratio: ex q̃
habet᷑ argumẽtũ
ꝙ de crimie vnde
aligs debeat mo⸗

ri nõ eſt credẽdũ alicui ſimplici bo ſuo cuiuſcũq; au

Pono ſuſanna erat ðᷣelica

ta nimis ⁊ pulchꝛa ſpecie.
At iniqui illi iuſſerũt:vt di⸗
ſcoopiret: rat eni coopta:
uit vel ſic ſatiarẽt᷑ decoꝛe ei

Flbãt igit᷑ ſui:⁊ om̃s ꝗ no

uerãt eã. Cõſurgẽtes auteʒ
duo pᷣſbyteri ĩ medio ppli
poſuerũt man ſuas ſup ca

put eius. Qũe flẽs ſuſpexit
ad celũ. Erat eni coꝛ ey ſi

duciã hñs ĩ dño. Et dixer̃t

pᷣſbyteri: Cũ deãbularemꝰ
in pomario ſoli:ĩgreſſa eſt

hec cuʒ duabus puellis: et
clauſit oſtia pomarij: ⁊ di/
miſit a ſe puellas: venitq;
ad eam adoleſcẽs:qui erat
abſcõditus:⁊ ↄcubuit cum
ea. Poꝛro nos cũ eſſemus
in angulo pomarij vidẽtes
iniꝗtatẽ: ccurrimꝰ ad eos
⁊ vidim eos parit᷑ cõmiſce

ri.Et illům ꝗqdeʒz nõ quimꝰ

ↄpᷣhendere:ꝗa foꝛtioꝛ nob
erat:⁊ aperto oſtio exiliuit
Hãanc aũt cũ appᷣhendiſſe
mus ĩterrogauim qſnam
eſſet adoleſces: ⁊ noluit in/
dicare nob. Hui rei teſtes
ſun. Crẽdidit eis multitu-
