cari. Aliq vo hebꝛei dicũt ſilr qtum ad hoc ꝙ ſalomon

quit hic metaphoꝛice: per ciuitatẽ paruã intelligit coꝛpus
humanũ:per viros exñtes in ea coꝛpis mẽbꝛa:per regẽ ob-
ſidentẽ ipᷣm fomitẽ ad malũ inclinateʒ:qui dẽ rex magnus

eo ꝙ multi obediũt ei: ꝑ viʒ ſapientẽ ⁊ pauperẽ ſyndereſiʒ

vel rõnis dictamẽ ad bonũ inclinãtẽ:⁊ dicit᷑ pauꝑ:qꝛ pauci

obediũt ei. Liberatio aũt ab ipulſu ſomitis fit ꝑ dictamen
rõlj: a q; ↄtẽnit pcedit ex ſtulticia hoij:⁊ ad iſtũ iĩtellectũ po
, ilr lra de facili Al tñ expoſitio vĩ magis

apitulum. X.
Elioꝛ ẽ ſapia. Poſtꝙ ſalomõ repꝛeſſit motũ elatõ
nis ex incertitudie hũani ſtatus: hic ↄñter idẽ faẽ
Aex facilitate ſui caſus:ꝓpter qð ſꝑ dʒ timẽ ⁊ non
Hlamere. Et diuidit in duas partes:qꝛ pmo oñdit facilita-
tẽ caſus ex ĩpulſu interioꝛis fomitis:⁊ ex defectu exterioꝛis
regimis:ibi Ce tibi tra. Circa pmũ ſciendũ ꝙ fomes ipellit

ad malã actõem ⁊ ad ei'occaſionẽ:a etiã ad inoꝛdinatã lo-

cutõem. Pꝛimo & oñdit ppoſitũ i pmo.ſ.in peccati actõe:
Zin peccati occaſione:ibi Qui fodit foueã.ʒ in mala locuti
one:ibi Si moꝛdeat ſerpẽs Pꝛima adhuc in duas:qꝛ pᷣmo
oñdit ſalomon dãnũ peccati:ꝛ monet reſiſtere ſomiti: ibi
Si ſpũs.Pꝛima adhuc ĩ duas:qꝛ pᷣmo oñditppoſitũ:⁊ in
fert duplex coꝛꝛelariũ: ibi Pꝛecioſioꝛ. Circa pmũ dicit con-
tinuãdo ſe ad pcedentia: a ¶ Melioꝛ ẽ ſapia ꝗꝙ arma bel⸗
lica. qꝛ pᷣus locutfuerat de ſapia pauperis ciuitatẽ liberan
tis:qdð fieri non poiat armis. Eſt eti pↄtinuatio ad ſequen⸗
tia:qꝛ p ſapiam reſiſtit᷑ fſomiti:que ẽ optima victoꝛia:⁊ mul
to melioꝛ ꝙ; illa que acqrit᷑ p arma bellica. b ( Et q i vno
defecerit multa ꝑdet bona.ſicut.n. in bellis ex mogico defe
ctu in pᷣmo ↄgreſſu debellat᷑ aliqñ tor exercitus: ſic ex vno
peccato moꝛtali ꝑdit᷑ totus cumulus pᷣcedẽtiũ meritoꝝ: qꝗ

ſtante illo peccato nõ ꝓficit ad ſalutẽ:⁊ ad hoc inducit᷑ exẽè/

4
—

plũ cũ di: c ¶ Muſce moꝛientes.i. lãguide ? debiles qͥ de
facili cadũt in illa que cõficiũtur ab apotecaris. d Per
dũt.i.deſtruũt. 2 VSanirate vnguẽti. i. eꝰ bonitatẽ qñ
cadũt ibi:⁊ ſicut ꝑ muſcã q ẽres pua pdit res bñ pᷣcioſa:ſic
p vnũ pctm̃ cumluj mẽitoꝝ. ſ¶ Pꝛecioſioꝛ. hic ifert pmũ
coꝛꝛelariũ cũ dicitur: Pꝛecioſioꝛ ẽ ſapia ⁊c.qꝛ locur fuerat
de valoꝛe ſapie:⁊ ſʒ expoſitoꝛes nr̃os cõiter ſapia ⁊ gla par
ua ſunt noĩatiui caſus ⁊ ſtulticia ablatiui: ⁊ eſt ſenſus:
g ¶ Sapia puaq; gla.i.ſapia cũ honoꝛe puo: Pꝛecioſioꝛ ẽ

ſ ſtulticia. cũ honoꝛe magno:vt dem ẽ.S.c.iiij. Melioꝛ eſt
puer paupꝑ ⁊ ſapiẽs rege ſene ⁊ ſtulto. Sed hec expoſitio ſʒ

—H

ad tps ſtulticia. Cõꝛ ſapien

mat. Si ſpiritlis ptãt ha/-

tmuũ ne dimiſeris:qa curatẽ cu eſtq m
faciet ceſſare pcta maxima ſunt res parue:vi

Iam hebꝛaic ſtare nõ põt:qꝛ in hebꝛeo ſapia ⁊ gla ſũt

ablatiui caſus:ſtulticia vero noĩatiui. Itẽ li parua non

adiectiuũ huſ ipſtãtiui gła:ſed hur.ſ.ſtulticia:qꝛ po/
nit imediate pꝰ ipᷣm. Eſt igit᷑ ſm hebꝛeos hec lfa: Pon
deroſioꝛ ẽ ſapientia ⁊ gla ſtulticia parua. æ ẽ ſenſus

de ece paruus in

hus alelei⸗ D
oeren b. 4 5 deroſioꝛ ẽ ꝙ ſapi
tis in dexta eb:et coꝛ ſtulti i entia 2 gla: quia

ſiniſtra illius. Sẽed ⁊ in via
ſtult'ãbulãs:cuʒ ipſe inſipi

. . 4 vileſcere ĩ pſona
ens ſit: omnes ſtultoòs eſti

aliq notabili:⁊ ſʒ
hoc hec lrĩa ẽ con

bentis alcẽdẽrit ſup te:lõcũ

leſcere faciũt vn

guentũ pᷣcioſum.

Rõ aũt diuerſitatj int tranſlatõem nr̃am ⁊ dictũ hebꝛeꝛ

oꝝ circa hoc nomẽ: Pꝛecioſioꝛ ẽ.qꝛ nomẽ hebꝛaicu H
poſitũ eſt equocũ ad pcioſitatẽ ⁊ ponderoſitatem:⁊ fre
quentius accipit ꝓ pcioſitate ſicut accipit tranſlatio no
ſtra. Et iõ põt alr exponi lra nr̃a:⁊ ſequẽdo hebꝛaicam
veritatẽ itũ ad hoc ꝙ ſapia ⁊ gloꝛia ſũt ablatiui caſuꝭ
a ſtulticia parua noiatiui:vt ſu ſenſus: Stulticia par-

ua.i. ſtulticia ad hoꝛã ſi imulata. Pꝛecioſioꝛ ẽ.i. vtilioꝛ
ꝙ ſapia ⁊ gloꝛia:vt pʒ de dauid.j. reg.xxj. qui ſilandd
ſtulticiã coꝛã Achis rege geth ꝑ hoc euaſit moꝛtezz.

h ¶ Coꝛ ſapientis. Hic ponit᷑:“ coꝛꝛelariũ de ſapia ⁊

ſtulticia ſibi oppoſita cum dicitur: Coꝛ ſapiẽtis i dexia

eius.qꝛ dirigit᷑ ĩ bonũ moꝛis ꝑ dexterã deſignatum,.
i¶ Et coꝛ ſtulti ĩ ſiniſtra ill.qꝛ ſꝑ tendit i malũ ꝑ ſini
ſtra deſignatũ.
viatoꝛes. I¶ Stult ambulans. ꝑ vicia ⁊ peccata.
m ¶ Lũ ipſe ĩſipiẽs ſit.ſᷣim vitatẽ. n
Declinãtes.
ctabilia humudi:que ſola reputat bona:⁊ ꝓpter hoc
hoiĩes vani ⁊ mũdani viros ſapiẽtes ⁊ religioſos repu-

tant ſtultos. vEpne Rode oñdit dãnũ peccati

ad quod ſomes ipellit:hic cõſequẽter monet reſiſtere ſo

miti: 1 pmo ponit᷑ hec monitio: infert q̃dã ↄcluſio:ibi

Eſt malũ. Circa pmũ dẽ: ꝓ ¶ Si ſpũs.i.impulſus.

q (Prars habẽtis.i.fomitis qͥ dr̃ hic ptãtẽ hñs:eo

multi obediũt ei vt poteſtatẽ hñti. Põt etiã dici demõ
de quo dẽ Job.xlj eſt ptãs ſuꝑ terrã que ei cõpare
tur. Et frequẽter ipulſus ſomitᷣ ⁊ demonis ſil ↄcurrũt
tẽtatõe:qꝛ demon excitat fomitẽ ⁊ eo vtit᷑ tanq inſtr̃o
vt deijciat hoiem a vtute. r¶ Aſcenderit ſuꝑ te. ipel/
lendo te ad peccatũ. s ¶ Locũ tuũ ne dimiſeris·i. ſta⸗

manere. Et ſubdit cã: 8 c. ma
.n. reſiſtẽdo fomiti nõ auferat᷑ fomes totalr i pnti vita:

pilitatẽ vtutis in qua tanqꝙ in loco ſtabili debet hõ per
Aaara fa. pec.maxia.lʒ .

tñ p talẽ rſiſtẽtiã epptas diminuit: vłmoꝛal firmat᷑.

—

⁊ augel:q dẽ qᷣ
mitate: ⁊ hec facit ceſſare peccata a

niſi eẽt talis ſanitas vel curatio. t

ne ipellẽt fomes:

—

ſt Z malũ. HPic

infert quedã ↄcluſio. Ex hoc.n. ꝙ pauci reſiſtũt fomiti
mõ pdicto:⁊ multi ſequũtur eo impulſũ:iõ hoies fiunt

ambitioſi poteſtatis mũdane honoꝛis:⁊ ſic hominej
defectuoſi ad talia pꝛomouentur:⁊ virtuoſi ſine hono

re dimittuntur: ⁊ hoc eſt quod dvicitur: Eſt ⁊ malum

quod vidi ſꝑ ſole:⁊ quid ſit illud ſubditur: Quaſi per

erroꝛem egrediens a ſacie pꝛincipis. v ¶ Poſitum

ſtul.iĩ digni ſubli. pꝛinceps iſte deus eſt: qͥ nullo modlo .

moꝛibus qᷓ d;i H
frequenter fac ea

firmatio pᷣceden “
tis ſnie in qua di
ctũ eſt ꝙ muſce qᷓ

ed ⁊ i via.ſ.vite pñtis:i q̃ oẽs ſi

es. a ſua via
Stultos eſtimat qꝛ nõ ſequũtur dee/

o quedã ſanitas aie: p noeurar ab ifir

gantehrt
enqut
pier dic
elpie vi
nari⸗
SRobſolu
porre
nipan
uſe
tſunpiici
. Oul
e mer
nalüfom
iuzinch

= =

= e –
S

Pecnni

nez dicel
ſocltlou
letienz
tiugtalt
L
nitligte
tttioed
ſgeiditint
nvalis
cuollu b
cadttinpe
luome:
funiltan
nohiſt
ti
Ctane

ſſietne
upunrn
ocnſonh
bonn
Aigehn
Tögaer
Uctperi
lespclt⸗
ſlrdalie
mnundi
toponj
Nlie
Rape
end
e
W

nchti

manon

inge
ir Don

ſenſos 9
nusin
34 dih
dan po⸗

eiſane
quis
ſat e;
ti dſon

abliaß

clinen
d ⸗
ingd
pmuſcea
parue:i

iüt yn
Pcoſum.
übebꝛe
tbraicn h
kem.1fre
ſlanio no
tbꝛaicam
tiuicaſu;
ticapar
i wio:
i mndo
nong
deſin
lensiden
naun.
ulip ſni
riqjoes ſ
mrz.
ſus via
iurdee

pter bot

ſosrepn⸗
nüpecean
reſiſcren
MOuſot
mnhllis
ihiteog
ioildend
aichn

Eccleſiaſtes x.

poõt errare ſm verltatẽ: ſʒ t̃ ſm hoĩum inſipientiũ eſti
matõem: qui ex ꝓmotõe maloꝝ ad magnas dignitates
frequẽter dicũt deũ doꝛmire vel deſipere:tñ ſᷣm oꝛdinẽ

ſue ſapie ⁊ iuſticie nobis occulte ꝑmittit aliqñũ malos
ſplimari:⁊ bonos humiliari:⁊ iõ nõ dẽ hic ꝑ erroꝛẽ pn

derare neglexit qᷓ ſũt quedã directões reſpectu agendox

o (Et qð poſt ie ſutuꝝ ẽ quis illi idicare potit.q d.ſolus

deus: ſed ſtulrtalis nõ ẽ hac fuelatõe dign'. Et qꝛ tal errat
ꝑ diuerſa vicia in qꝗbus eſt magnlaboꝛ nõ ſolũ aie:ſed etiãẽs

cipis abſolute: ſʒ
quaſi ꝑ erroꝛem: H
geſe wrie farnis Eſt ⁊ malũ quod vidi ſub
unpuc . ,„X. 6 2 .
Qui fodit. lerdig e EGn ciens
Ple oñter oñdit A facic pncipis. Poſitum
malũ fomitis in- ſtultũ ĩ dignitate ſublimi:⁊
ſytuz inclinat ad diuites ſedere deoꝛſu;. Ai

peccati occaſio/

nez dicens: Qui
fodit foueaʒ inci

di ſeruos in eꝗs:⁊ pᷣncipes
ambulantes ſuꝑ terrã qua
ſi ſeruos. Qui ſodit foueã

det ĩ eaʒ. ſic. n. c/ i leruos. mn ſodait
tingit aliquando icidet in eã: et ꝗ diſſipat ſe-
copalr. Etp h pem moꝛdebit eu coluber.
intelligit ꝙ qrens Oui tranſtert lapides affli-
peccati occaſionẽ H
incidit in illud:ſi· get in eis: ⁊ qui ſcidit ligna
cut vadẽs ad ſp· vyulnerabit᷑ ab eis. Si rẽtu/
ctacula iboneſta ſum fuerit ferꝝ ⁊ hoc non
cadit in peccatuzʒ vyt pᷣus ſʒ hebetatũ fuerit:
luxurie: ⁊ q̃rens 20 —5
familiaritateʒ la Multo laboꝛe exacuet:ct p
tronũ i furti pec induſtriã ſequet ſapia. Si
catũ. Ad idẽ idqdu mòꝛdeat ſerpẽs in ſilentio:

cit quod ſvᷣdit:

¶ Et qui diſſi
pat ſepẽ · ſ. hone/

nihil eo minus hẽt qui oc

culte detrahit. Aerba oꝛis

coꝛpoꝛis: ſᷣm ꝙ ĩ ꝑſona dãnatoꝝ dẽ ſapᷣ.v. Laſſati ſum i

eni pcipitabũt eũ. Juitiuʒ
p̈boxꝝ eius ſtulticia: t no

uiſſimũ oꝛis illerroꝛ peſſi

mus. Stult p̈ba multipli⸗
cat. Ignoꝛat hõ quid añ ſe

fueru: &t qð poſt ſe futuꝝ e:
ꝗs ei poterit indicare: La/
boꝛ ſtultoꝝ affliget eos ꝗ
neſciũt in vꝛbẽ pgere. Mè ti

bi tra curex ẽ puer: acu
pncipes mane comedunt.

HBẽata kra crex nobil ẽ: ét
pncipes veſcũt᷑ ĩ tpe ſuo:

ad reficiẽdũ ⁊ nõ ad luxu/

riaʒ. Iii pigritijs hũiliabit
ↄtignatio:et ĩ ifirmitate ma

nuũ pèrſtillabit domꝰ. Jſ

riſu faciũt panẽ ⁊ vinuʒ: vt
epulẽt᷑ bibẽtes.Et pecunie

via iniqtai ꝑditõis ⁊
ãbulauim vias diffi
ciles:iõ ſeqt: p¶ La
boꝛ ſtultoꝝ affliget
eos ꝗᷣ neſci.ĩ vꝛ. pꝑgẽ.
i.ad ſcõꝝ requiẽ: de
qua citate dẽ Exech.
vltio:Et nomẽ ciutia
tis dñs ibidẽ. q(cQle
tibi terra. Poſtq; ſa

—

lomon oñdit labilita

tẽ hois ex inclinatoe
fomitis.hic ↄñter ide

oßñfjdit ex defectu exte

rioꝛis regimis: et pꝛi
mo facit ꝓpoſitũ: 2
remouet qodaʒ picu
luʒ:ibi In cogitatõe.
Pꝛima ĩ duas:qꝛ pꝛi
mo ponit᷑ boni ⁊ ma
li regimis cõparatio:

2⁊ mali pꝛoſecurio:ibi

In pigritijj.Cixca pbi
mũ dicit: q Ueti
bi tra crex eſt puer.
moꝛibus ⁊ ſenſu: qꝛ

ſtatis diſciplinazʒ
a ſlapientibus tra

dita. 3(Moꝛ⸗

debit es oluber. i diabolus 2 at ſerpenſgeß. ij. Et

ad diem facit qð ſbᷣditur: a ¶ Qui tranſfert lapides

affliget᷑ in eis ⁊c.ſicut.n.tranſferẽs lapides ⁊ ſcindens li
gna patitur coꝛpoꝛale detrimẽtũ:ſic ⁊ ille qͥ exponit ſe
occaſionib' peccatoꝝ detrimẽtũ aie. b ¶ Si retuſuʒz.
Pic remouet circa pᷣdicta quãdã eſtimatoem falſam q̃ᷓ
alid eſtimãt hoiem de facili de vicijs redire ad vtutes:
⁊iõ querũt facilius peccatoꝝ occaſiones:iõ hoc remo/
uet ꝑ exẽplũ ferri acuti:ꝙ ſi inde ꝑcuriat lapis: e acu/

ties pdit᷑:nec de facili recuperat᷑:ſed cũ magno laboꝛe:⁊2-

ſilr declinãs de virtutibus ad vicia nõ de facili:ſʒ cum
multa difficultate redit ad virtutẽ:vt pʒ ꝑ experiẽtiam
2 ꝑ phᷣm·j.ethi.iõ ſubdit᷑: c ¶ Et poſt iduſtria.i.ma/
gnã diligẽtiã ad recuperãdũ vtutẽ. ð¶ ¶ Sequet ſapi/
entia.p quã intelligit᷑ ſtatus vtuoſi. e ¶ Si moꝛdeat.

Pic ondit malũ fomitis inqtũ inclinat ad malã locutõ

nẽ dicẽs: e ¶ Si moꝛdeat ſerpẽs in ſilentio.coꝛpoꝛalr.

¶ Nihil eo min hẽt.ſpũalr.ꝗq occulte detrabit ꝓxio

⁊iõ ꝑ oppoſitũ dẽ de bono verbo. g( Uerba oꝛis ſa

ientis d reddũt eũ coꝛã deo a hoibus gratioſuʒ.
¶ Et labia inſipientis pcipitabũt eũ.qꝛ reddũt eum
deo hoibus odioſum.Et qꝛ ſicut ſapiẽs pcedit de Ptu
te in vᷣtutẽ augmẽtando:ita ſtultde malo in pepᷣloquẽ

do:io ſubdit: i ¶ Initiũ vboꝝ eius ſtulticia minoꝛ.
tnouiſſimũ oꝛis illi erroꝛ peſſimus.qꝛ aliqñ p/-
rumpit ĩ blaſphemiã ʒ deũ:qð ẽ peſſimũ: ⁊ vñ ꝓcedit

hoc ſtatim ondit. l ¶ Stule vba multiplicat. qꝛ mul
tiplicado vba fatua finalr venit ad vba peſſima. Et qꝛ

oẽ malũ ꝓcedit ex aliqᷓ igrantia ſm ꝙ dicit phᷣs: Ignoꝛ
rat oĩs malus:iõ ſubdit᷑: m (¶ Jgnoꝛat hõ.ſ.ſtultus.

2 ¶ Onid añ ſe uerit. qꝛ facta pcedentiũ ſapientũ ↄſi

ſapientis gra: ⁊ labia inſipi

nitunt᷑:⁊ per oppoſitũ dẽ: s

to auro ſociat᷑.talis.n.rex ſtudet ſolicite iĩ terra ſua

Et nõ ad luxuriã. x

hoies ex hoc efficiũtur carnales:⁊ maxime

obediũt oĩa. In cogitatio / ex hoc ſubditi inſole
ne tus regi non detrahas: ſcuũt: ⁊ vicia multikrx

increſcũt. r ¶ Et æ
.— D bncipes mane come*
dunt. i. inoꝛdinate:⁊ per hoc deſignãtur alia vicia in qbus
pncipi cõfoꝛmãtur:eo ꝙ ſunt ſibi magis ꝓpinq ⁊ ei placere
geata terra cu rex eſt no-

bilis. moꝛib genẽ. De hac. n. duplici nobilitate diẽ Gꝛeg.
qñ altera alteri copulat᷑ quaſi gẽma carbũculi in oꝛnamen
extirpa/
re vicia:a virtutes nutrire. t ¶ Et cuy pncipes veſcũtur ĩ

„ ☛ 5*

tempoꝛe ſuo.i.tꝑe cõpetenti ſuſtẽtatõi nae: horhs er c5
reficis

pleta pᷣcedentis cibi digeſtioe:iõ ſubditur: v ¶Acre
duũ.qꝛ cibus ſic ſumptus reficit nãm:dum nõ tñ accipiatur
Timoderata quãtitate:vel cũ nimia voluptate:iõ ſubditur:
n pigritis. Hic ↄñter ponit mali
regimĩs ꝓſecutio q;tũ ad mala inde ↄñtia: qꝛ vt pᷣdictũ eſt
ncipes:n ex h
ſeqtur pigritia circa bona opera ex qua dimittũt᷑ peioꝛari
edificia:⁊ hoc ẽ qð di: x¶ In pigricijs humiliabit otigna
o.i. ſũmitas ediſicioꝝ in qua ↄiũgũtur tigna:qꝛ diſponit
ad caſum. y (Et in ifirmit manuu n remiſſiõe ma/

nuũ a bonis operib. 3 ¶ labit dom.pluuijs ⁊ ni/

uibus intra cadẽtibus. Scðo ex arnalitaze princibi ſequi
tur ꝙ volũt habere magnã familiã ſpledidã

menſãa: ideo
dẽ: a ¶ In riſu.i. in letitia inepta. b ¶ Yaciũt panẽ ? vi⸗
nũ.i.dilſponũt ſuper menſam.hoc.n.vbum facere ĩ hebꝛeo
aliqñ accipit p diſponere.vñ deuio.xxj.dicit᷑ de muliere gẽ

tili accipienda in matrimonium a iudeo ꝙ radet ceſariem:
circũcidet vngues ſuos.in hebꝛeo hĩ:aciet vngues ſuoſj..
ii.componet: eodem modo accipitur hic. Et quia ad ma
gnam familiam amplam menſam indigent multa pecu-
nia : inde ſequitur ꝙ ſubuertunt iudicium pꝛopter diuitu,
munera: ideo ſequitur: Et pecunie obediunt omnia.

c ¶ In cogitatione. Dic remouet quoddam periculuʒ. Egx

*

CLaà j.

poc. n. quod dicit de malo regimie regis ? pncipũ poſſz ali ciderit lignũ.i homo ꝗ oꝛ arbor enerſa a phie vñ ſcoo K
quis prũpere ĩ vha ; famã ipſoꝝ:iõ ꝓhibet hoc tanq; picu de aia dicit phᷣs ꝙ radices in arboꝛibus ſut ſiles oꝛi in rbcr⸗
loſũ dicens: c ¶ In cogitatõe tua regi ne detrahas.illa.n. hoibus qm per illas accipit arboꝛis nutrimentũ. Dẽ g iflos
que ĩ cogitatòe reuoluũtur: de facili vbo ꝓferunt etiã pᷣter ligniũ cadere qñ hõ ꝑ moꝛtẽ abſcindit a ſtatu pñtis vite iah
intentoem pferentis. d¶ Et in ſecreto cubicli tui. vbicre h auſtꝝ aut ad aqlonẽ.i.ad ꝑtem electoꝝ:vel re as
dis a nullo audiri. e pꝛoboꝝ que noie nli
Ne maledixeris dii ᷑aauilonis öſigna ie
ti. qꝛ põt pter ſcitum &τ i ſecreto cubiculi tui nõ Quomodo ignoꝛas que tur: eo g di hiere inut
nni aaaliah allano mãledixer diuiti:qà ⁊ aues ſit via ſpũs:t qua rõᷣe com ane alb eale fͤuop
Air r aues celi i. celi ptabũt voce tuam: x⁊ pingant᷑ Ofſa in ſentre pꝛe lũ. ic Ibi erit . pyon
relatoꝛes verboꝝ: q qũuũᷣͦi habẽt penas Anicla⸗ gnantis:ſic nẽſcis opera di imutabilr rema- ſuns
dicniur aues hic bũt ſententiam. ¶ Lx. qui fabꝛicatoꝛ eſt omniu;ʒ. nen rta n
eæo mõ loquendi quo à pane miii 4 . .
aſelen , u Iittẽ panẽ tuũ ſup tra Mane ſemina ſemen tuu, pibus piean ſ odu
celi in parabola ſemi ſeuntes aquas: qa P et veſt per enc ceſſet manus licitari qpdiu põ ledel
nantis: Matth.xij. Ha multa iuenies illu. ODã tua: qa neſcis quid magis mereri. NQui legen
g ¶ Poꝛtabut voceyʒ partes ſepiè necnõ ⁊ octo: oꝛiatur hoc aut illud: è ſi obfuat. Hic mo can
tua ad tus accuſatio qᷣ ignoꝛaſ qd futuꝑꝝ ſit ma vtrũq; ſiml melierit. Dul/ uet qodi impedi zn
ne. b (Et quibit ſ Sireblete ſi e! i ul mentuͦ impeclt rt
toꝛ verboꝝ velox ad erint nubes: imbꝛem ſuper oculis videre ſolem. Si n pietatis ex nimia dell⸗
talia referendũ: 1 ẽ re frã effundet. Si cciderit li nis multis vixerit homo ? dilatõe cogitans June
Pericio eiide ſnie ad gnũ ad auſtrũ aut ad aglo in his omnibus letus fue venier t̃s ma i
tentiam. i. vba tua ad rit:ibi erit. Qui obſuat vétpꝛis: et dierũ mulioꝝ qui pauperib' bona rc
o Ea us SSlennalse; tũ nõ ſeminat:ct qui cõſide ci venerit vaitaſ arguũt pᷣ/ arn arrrim au
er hẽntẽ pẽnas inte t nubes nuncq sm terita. Le i ſg i erunt᷑ ei bona vł
mis velox eſt ad ꝓfe- — =Y uat᷑ intẽto: ⁊ hoc lt
rendũ ʒ ſimplices de facili loquens durã ſniam. C..N. eſt qð dicit per ſile: k ¶ Qui obſeruat ventũ nõ ſeim id
Itte panẽ tuũ. Superpſalomõ iduxit ad opa vir nat.qꝛ raro aut nunqꝙᷓ ẽ aer ſine vento aliquo. i ¶ Et lien

tutũ gnãlit:hic ↄñter inducit ad opa mie ſpaliter: qui ↄſiderat nubes.dimittẽs metere ppter apparẽtiam
qꝛ ſpali modo faciũt ad ↄſecutõem beatitudinis nubiũ. m¶ Nunq metet. qꝛ raro ↄtingit ꝙ aer ſit ſi⸗
future mꝙ dẽ Matth.xxv. Uenite benedicti pꝛis mei: ne nubib'. 2 in tali dilatõe aliqñ irruũt hoſtes terrena/
poſſidete paratũ vobis regnũ a cõſtitutõe mũdi. Eſuriui ſcentia ſibi colligentes:remanẽtia deuaſtätes. Scoʒ im
.n. dediſtis mihi mãducare ⁊c. Et diuidit᷑ in tres partes: pedimẽtũ ꝓuenit ex eſtimatõe longitudis vite ppe: 2
qꝛ pᷣmo inducit ad opus ptetatis: ⁊ ad acceleratõem huius ſic ĩpedit homo ab operib pietatis: qꝛ credit ſe indigẽ
operis:ibi Mane ſemina.ʒ infert ↄcluſionẽ ſue ĩtentõij:ibi i futuro bonis ſuij:hoc remouet᷑ cũ di: n ¶ Quomõ
Leetare ? Pꝛima in duas:qꝛ pᷣmo iducit ad pietatis actum ignoꝛas que ſit via ſpũs.i.ꝑ quẽ modũ aia infũdit᷑ coꝛ
rremouet ſpedimẽtũ:ibi Qui obpuat ventũ. Circa ᷣmuʒ poꝛi. o ¶Et q̃ rone i per quẽ modũ. p ¶ Lõpigãt.
dicit: a ¶ Mitte panẽ tuũ ſuꝑ trãſeũtes aq̃s. largiendo ciꝰ· i.foꝛmẽtur. q 6 Oſla.ſ.pueri. xr ¶ In ventre mfis.
buũ ⁊ potũ indigentibꝰ:⁊ maxime peregrinis trãſeũtibꝰ qui iſta.n.ſunt totalr occulta nobis. s S ic neſcis opera
dicũtur hic aque eo mo loquẽdi quo dẽ apoc.xvij. Aque dei.qꝛ ſtatim põt te tollere de vita pñti:ppter qð Luc.
multe ppli multi. Et aque tranſeũtes:qꝛ pegrini trãſeũt ad xij.dã diuiti diu viuẽ ſperãti:Stulte hac nocte repetẽt
ad terra ſuã ſicut ague ad mare. b ( Qꝛ: poſt multa tpa aiam tuã a te:que aũt ↄgregaſti cuſ erũte t ¶ Mane.
inuenies illũ recipiẽdo inde mercedẽ nõ ſolũ in futuro: ſeld Poſtꝙ ſalomõ induxit ad pietatis exercitiũ:hic ↄñter
etiã aliqñ in pñti:ſicut Jethꝛo vocauit moyſen ad comedẽ inducit ad burer ri kſtnd pncipiũ ⁊ etiã ꝓfectũ cõ
dũ panẽ: credẽs eũ eſſe egyptiũ peregrinũ: exo.ij. ⁊ ex. hoc tinuũ dicẽs: t ¶ Mane ſemina ſemẽ tuũ.i.pietat ope lene⸗
poſtea receptus ẽ in pplo iirl: ⁊ vt filij ſui hẽrent ptem ĩ ter ra incipe a tempoꝛe iuuẽtutis. v Ei veſpere.i. in ſe- e

ra ꝓmiſſionis:qꝛ pietas ad oĩa valet ꝑmiſſionẽ hñs vite qᷓ nectute i qua ſolẽt hoiej fieri tenaces. x¶ Ne ceſſʒ ma nlhos
nũc eſt⁊ future.j.Limo.iiij. c ¶ Da partes ſeptẽ ⁊c᷑.i.abu nus tua.facẽ pietatł opa. y 1 nelcis qd mag oꝛia kinn⸗
. dant da de bonis tuis indigẽtibus. d C igras quid fu tur.i.deo acceptiefficiat. t ſi vtrũq; ſimul.i. ej/ fni
tuꝝ ſit mali ſuper terrã.i.ĩ vita pñti:⁊ ab illo liberari pote lit᷑ deo acceptũ. ⁊¶ We erit. in fructu ᷣmij. Pul flai
ris ꝑ oꝑa pietatis impenſa indigentibꝰ:qꝛ ſicut pᷣdictũ ẽ pie ce lumẽ. Hic remouet hacceleratõis qðdã ipedimẽtũ: nan
tas nõ ſolũ hẽt ꝓmiſſionẽ vite future.ſed ⁊ pñtis. Uel alit qð ꝓcedit ex ↄſideratõe vite pñt tm: ⁊ ſic ipedit᷑ hõ ab Dõl
põt exponi: ignoꝛas qᷣd futuꝝ ſit mali fup terrã .qd. operibpietail: qꝛ nõ ↄoſiderat tpᷣs ſue moꝛtis: iõ dẽ: n
ſoꝛte eueniet moꝛtalitas hoium per peſtilẽtia aut gladium a (Dulce lumẽ ⁊c.i.delectabile ẽ hõi pfrui vita pñti: innn⸗
in qua tolleris de vita pñti:⁊ tũc opera pietatis valebũt ti ſʒ qꝛ cũ hoc dʒ de moꝛte cogirare i (Hait b ¶ Si an ſan
bi: qꝛ ſola pietas comes eſt defüctoꝝ:vt picit Aug.Ad hꝰ nis mii vi.hõ.⁊ ĩ pſpitate:tñ ¶ eminiſſe dʒ ten. been
etiã inducit exemplũ ſenſibile dicẽs: e ¶ Si replete fuerit tpꝛis.i.moꝛil.qð tpᷣs vocat᷑ nox freqnt ĩ ſcripta. E 1 dn
nubes exalatiõibus humidis. f ¶ Imbꝛeʒ ſup terrã effũ dieꝝ multoꝝ.i.tpꝛis poſt moꝛtẽ qð nõ hẽbit finem. nne
dent. q. d.ſic hoies diuitias hẽntes debẽt eas refundere inckſi e¶ Qui cũ venerint vanitat arguunt pᷣterita.i.huius m
gentibus. Ad hoc etiz inducit motiuũ ex hõis ſtatu p? moꝛ vite delectabilia que pertranſierũt vt vmbꝛa. a (Te nie

tem: qꝛ tunc ceſſat meritũ s demeritũ:iõ dicit: g ¶ Si ce tare ergo. hic infertur intenta concluſio: ſcilicet ꝙ gi

Eccleſiaſtes xij

homo ex oↄfideratõe dini iudicij deb ta malis retrabi: ecillãt in ſenectute deliciẽte nãli vtute. k ¶ Er ocioſe erunt
in bonis exerceri:dicit igit: a ¶ Tetareg iuuenis. molẽtes.i.dentes ꝗb'molit cibꝰ ĩ oꝛe:ſʒ appꝛopiquãte moꝛ
Fm hebꝛeos eſt ironica locutio:ſicut aliquando pat᷑ di te nõ poſſunt hoc facẽ. l GSn minuto numero.numerus
tit filio: Uade ad tabernã a bibe ⁊ lude.ꝗ.d.poſtea do . n. dentiũ i cõi curſu minuit᷑ ĩ ſenectute. m ¶ Et tene. vi. p
lebis: ⁊ hoc pʒ ex ſequẽtib cũ dẽ: b ( Et ambula ĩ vij foꝛamia.i.oculi itra foꝛamia capitis collocati. neLechai.
(coꝛqis tui.1. fn·. eoodtia i platea. i. labia
modũ e hdr R— , rVMl ,„ . in plano faciei ſita: qᷓ
laratte⸗ c t adoleſcẽtia tua: T in bono oſtia in platea ĩ humilitate dicũtur claudi qñ no
faruoſe eaus, ſit coꝛ tuuʒ in diebus iuuẽ vocis molẽtis: ct ↄſurgent bpit a ic bat:
d cupie impul Lutis tue:t ambula in vijſf? ad vocèm volucn: & obſur oſlicſe⸗ vorlor ascs
ſum: qdð eſt valde coꝛdis tui:ct in intuitu ocu deſcent oẽs filie carminis. tingit i appꝛopinq̃tõ
malũ:io ſpditur· loꝛũ tuoꝝ:ẽt ſcito ꝙ p om Excelſa quoq; timebũt: èt ne moꝛtis. p ¶ Et
D —— nibus his adducet te duus foꝛmidabũt in via: flõꝛebit niurget Muore vola
. du. ſ Jigim r S eiz .i.galli:ſenes.n.ñ
te de in indicii’. L iudicium. Aufer irã a coꝛ amyggdalus:ipinguabit᷑ lo pärbfidormin erſi
te grauiter puniẽ de tuo:et amoue maliciam cuſta:ei diſſipabit cappar. excitãtur in pmo gal
do: ꝓpi qð infert a carnę tua.Adoleſcẽtia.n. Quoniã ibit hõ in domuʒ loꝝ cantu: ⁊ hec exci⸗

Aohhoſuu ¶Q poliſtas:vana ſut.¶xII. eternitatis ſue: ẽt circuibũt tatio dã hic ſurtectio
tuo. vindia Emeto creaton tuii iĩ platea plagentes. Antc ilenum wein: Per
de alijs nõ qrẽdo diebus iuuetutis tue: rũpatur funiculus argẽte: oebilitatẽ oꝛganoze:
Ira. n. eſt appeti· antẽq; veniat temp afflicti &t recurrat vita aurea:ẽt cõ ⁊iõ opʒ eos tunc ſur

tus vindicte:aus onis tue:&t appꝛopinquent teratur hydria ſupꝑ fontẽ:t gere. ql Et obſur-/
re danee ne⸗ anni d ꝗbus dicas:nõ mi coſfringat᷑ rota ſup ciſternã õ
Ppter caliditateʒ hi placet. Anteq; tenebꝛeſ&t reuertat᷑ puluis ĩ terrã ſu mur filie cartmide coc
nãae. Et amo. cant ſol ⁊ lumẽ ⁊ ſtelle T lu am vñ erat: ẽt ſpũs redeat delectatur ĩ melodijs
malicia; a carne na:èt reuertant᷑ nubes poſt ad deũ ꝗ dedit illũ. Aani/ r. ¶ Excella q; time.
I pluuia. Qf commouebun tas vatatü dirit ecclaſtee: tNugioa pard aierde
cti ci. g6 Ado tur cuſtodes domus: et nu ⁊ oia vãitas. Cunq; eẽt ſa tẽ ppinquãtẽ etiã ſᷣm
leſcentia eniʒ. que tabũt viri foꝛtiſſimi:&t ocio pientiſſimus eccleſiaſtes: partẽ ſuꝑioꝛẽ coꝛpo-
res vindias . ſe erũt molentes ĩ minuto docuit populum: èt enar- ricöpartente. 60
lurunis, 1 numero: Etenebzꝛeſcet vide rauit que fecerat Er inueſti ſonnicaheixia
Keruen ſc. tes ꝑ ſoꝛamina: ẽt caudẽét gãſ ↄpſuit pabölasmiigs vite. t 1 Florebit

traſeũt: 7 ad fine, S ò ampygdalus.i. caput
malum perducunt. ¶ Zaplm. XII. aneſcet. v ¶ 3 mpiegbik geuſtevsrr itumeſcet huo⸗
SEñmtẽto creatoꝛis tui. Supp ſalomon iduxit ribus indigeſtis. x ¶ Et oiſſipabit capparis.i.oↄcupia car⸗

multiplr ad felicitatis hũane acqſitõem: hic nis q; ſic noiat᷑:eo ꝙ capparis ẽ herba qua luxuria excitat᷑ Caparz
Moſequẽter inducit ad hudacqſitõis acceleratõ An di hõ.p moꝛtẽ. 3 ¶ In domũ einitatis ſue. qꝛ
ne:⁊ diuidit᷑ in tres ꝑtes:qꝛ pᷣmo ponit᷑ hec acceleratio inde nunqꝙᷓ reuertet᷑ ad vitã pñtẽ. aſ Et circuibunt ĩ pla
TZ q̃dã bꝛeuis recapitulatio:ibi Cuq;ʒ eſſet.ʒ inſert inten tea plãgentes.hoĩem iã defunctũ. nteqꝙ; &. reſuma
ta ↄcluſio: ibi his amplius.Circa pᷣmũ dẽ: a ¶ Me tur: Memento creatoꝛis tui anqᷓ rũpat᷑ funis argẽte.i. ar⸗
mẽto creatoꝛis tui.q te fecit de nihilo ad imaginẽ ſus: monia qua elemẽta colligãt ĩ coꝛpoꝛe viuẽte q̃ rupit᷑ ĩ moꝛ⸗
geñ.j.ꝓpt᷑ qð obligar es totus ad e ſuitutẽ b ¶ In te. c ¶ Et recurrat vita aurea.i.vita futura:q ſᷣm veritattt
dieb iuuẽtutis tue.qꝛ tũc potes ei pꝛõptòa meliſuire: melioꝛ ẽ iuſtis ꝙ;ᷓ vita pñs:ſicut aux melſẽ areto. A E
is ſpdit: (¶¶ Anteq veniat tpᷣs afflictois.i.ſenectutl: ↄterat᷑ h ydria ſuꝑ fontẽ.fons dẽ hic coꝛ a quo ꝓcedũt ſpũs
qꝛ ſi dic Seneca:Multa ſenẽ circũueniũt icomoda: vitales ſicut aque mũde ex fõte.Pydria cũ qua haurit᷑ aqᷓ
d ¶ Et appꝛopiquẽt ãni.tue moꝛtis. e ¶ De qb diii de fonte dẽ hic cõpago ceteroꝝ mẽbꝛoꝝ recipiẽs vitã a coꝛ
mi.pla.oẽs.n.moꝛtẽ refugiũt ⁊ abhoꝛꝛent. f ¶ Inq/ deq; ↄterit᷑ ſuꝑ fõtẽ:qꝛ moꝛit cũ coꝛpoꝛe. e ¶ Et ↄfri.rota
⁊c.reſumẽdũ ẽ qð dictũ ẽ i pncipio.c. Memẽto creato ſuꝑ ciſternã.rota dẽ hic caput:qꝛ appꝛopiquat ad figuram
ris tui.in pᷣncipio Peclauſule reris clauſ ulaꝝ ſeqᷓntiũ. rotũdã:iſterna vo dẽ ipᷣm coꝛ:eo ꝙ ibi accipit᷑ vita vt pᷣdi
f¶ Añqᷓ tenebꝛeſcat ſol ⁊c. Dicũt᷑ aũt ſol ⁊ luna ⁊ ſtelꝰ ctũ eſt:⁊ ſic rota ↄfringit᷑ ſuꝑ ciſternã:qñ oẽs ſenſus qui vi
le obtenebꝛeſcẽ ſeni:n maxime ad moꝛtẽ ꝓpinquãti: qiꝛ gent ĩ capite deficiũt totalt coꝛde moꝛiente. f Et reuerta
deficit virtus eius viſiua:⁊ ſic nõ põt claritatẽ eoꝝ bñ tur puluis in terrã ⁊c.i.coꝛpꝰ humanũ qð ꝓ maioꝛi parte
vidẽ nec de die nec de nocte. Sraruer nu prenclns⸗ factũ eſt de elemẽto ire. g ¶ Et ſpũs redeat ad deũ.ſm me
i tribulatio moꝛtis ſuꝑ tribulatõem ſenectutis: ita p rita ea demerita iudicãdus ꝑ ipm. g ¶ Uanitas vanita
ſalomon loqtur h metaphoꝛice ſᷣn oẽs expoſitoꝛes he tũ ⁊c̃.exponat᷑ vt.s.c.j. i ¶ Cũq; eſſet.Hic ꝑonit᷑ bꝛeuis re
bꝛeos ⁊ latinos. h ¶ Oñ cõmouebũtur cu. dom.i. capitulatio de libꝛis ſalomonis cũ di: i¶ Cũq; eſſet ſapiẽ
coꝛpoꝛis:qð ẽ domiciliũ aie:hui aũt domus cuſtodes tiſſim ecclaſtes.i.ſalomon cuſapia pᷣcedebat ſapientis om
ſunt ſenſus ꝗͥ pᷣcauẽt coꝛpoꝛi a noxijs: et dicũtur h̊ cõo niũ illius tẽpoꝛis:vt habet᷑.iij reg:iij. k¶ Docuit popu⸗/
moueri qñ incipiũt deſicẽ ⁊ hebetari. i ¶ Et nutabũt lum. cverbo ⁊ ſcripto. l ¶ Et enarrauit q fecerat.s.ij. ⁊ in
viri foꝛtiſſimi.i.crura ⁊ tibie que dicũtur viri a vtute: pllib'alijs locis. m ¶ Et inueſtigans.ſapiam. n ¶ Copo
qꝛ ſuſtinẽt coꝛpoꝛis põdus:ſed nutãt.i.tremunt ſeu va ſuit ꝑabolas multas.ſ.tria milia:vt habetur.iij.reg iij.

—

(Roſtilla venerabilis kratris Nicolai de lyra ſuper

a ¶ Queſiuit vba vtilia.ad bonũ regimẽ ppli. b ¶Et cõ
ſeripſit ſermones remiſſos qꝛ nulla eſt in eis diſtoꝛſio a vi/
tate. c ¶ Ac vitate plenos· qꝛ cũ vitate lr̃ali cõtinent ples
vitates myſticas. ð ¶ UVerba ſapiẽtũ ſicut ſtimuli.ad exci
tandũ pigros in opere vtutis. e ¶ Et quaſi claui in altum
defixi.i.in ꝓfundum
ſicut dẽ Joh.iiij. Pu
teus altus eſt. i. pfun
dus: ⁊ ideo ſicut cla
ui in ꝓfundum ligni

Qůeſiuit verba vtilia:èt cõ
ſcripſi ſermões r̃ciiſſimos
defixi ſunt ibi quaſi ac veritate p lenos. Verbů
immobiles:ſic vba pꝓ ſapiẽtiũ ſicut ſtimuli ct qua
phetaꝝ nõ poſſunt a ſi claui ĩ altũ defixi:qui per
veritate remoueri.
¶ Queꝑ magiſtro
rũ cõſiliũ.i.ſapientũ
gS¶ Data ſunt a pa/
ſtoꝛe vno.ſ.ipſo deo:

ſũt a paſtoꝛe vno. His am-/
plius fili mi ne requiras.
Faciẽdi plures libꝛos nul

qui oĩa regit ⁊ paſcit ſus eſt ſinis:frẽquenſq; me

arri an ai ditatio carnis afflictio eſt.
nis: vel ageli qbus . Finẽ loquendi pariter oẽs
mo reuelant diuia ſe· audiamus. Deum time et
cergn ſtereutoꝛ.— mãadata eiuſ obſerua. Hoc
Dis aplius bece vl eſt oĩis hõ. Cuũcta que fiũt

tima pars hup libꝛ addũcet deus in iudicium

in qua ponit᷑ intenta 2
Pbna a⸗ ſiuè malum ſit.
homo non ſit aris, C Zp licit liber ecchaſtes.
ſus in iueſtigatõe ſcri ô
pturaꝝ pᷣter neceſſarioꝝ:⁊ qᷓ tũ ad hoc dẽ: 84 His. i. ſa⸗
cre ſcripture libꝛis: vt expoit ra.ſa. h (Anmp b fili mi ne
reqras.pꝑ hoc tñ nõ excluduũt᷑ libꝛi ali ad itellectũ ſacre ſcri-
pture = illi qᷓ nõ ſũt ad ſalutẽ neceſſarij: de qᷣbꝰ
ibᷣdit᷑: i ¶ Faciedi ples libꝛos nõ ẽ finis.qꝛ ſp emergũt no/
ue difficltates ĩ talibꝰ. k (Froanl, meditatõ.circa talia.
I¶ Carmis ẽ afflictio.ſ.effectiue ⁊ ſine vtilitate cũ ſit ð pᷣter
neceſſarijs ad ſalutẽ: ipediat neceſſarioꝝ cognitõeʒ: qꝛ im
pedit ſtudiũ circa ipſa. Scõm ẽ ꝙ hõ intedat totis viribus
neceſſarijs ad ſalutem:iõ dicit: m (Deum time. timoꝛe
filiali:p quẽ recedit a malo. n ¶ Et madata ep obſua. ex

ercẽdo te in bono:⁊ he ſũt due pꝑtes iuſticie que faciunt ho/

minẽ ꝑpfectũ in vtute:iõ ſeqtur: o ¶ Hoc ẽ oĩs hõ.i.totus
ſiue ꝑfect hõ:qꝛ totũ ⁊ ꝑfectũ ſũt idem.v. metaphy.ita ꝙ;
accipitur hic ſignũ tot vniuerſalis ꝓ ſigno totius itegrali⸗
qꝛ in hebꝛeo ꝓ vtroq; eſt vna ſola dictio equoca ad vtrũq;
⁊ ẽ ſenſus: o ¶ Boc ẽ ois hõ.i.iſte due partes iuſticie faci-

unt ꝑfectũ hoiem in vtute:⁊ ſubdit motiuũ ad illa duo cũ

di: p ¶ Et cũcta que fiũt ſub ſole.l.ab hoĩbus ꝗᷓ p liberũ
arbitriũ poſſunt mereri ⁊ demereri. q ¶ Adducet de ad
iudiciũ.gnãle. r ¶ Pꝛo oi errato. in hebꝛeo hẽ: Pꝛo oĩ ce
lato. qð ibi manifeſtabit᷑. s ſSne bond ſi. vt remunere
tur. t ¶ Siue malũ.vt puniat᷑. Ad hanc ſniam põt retra-
hi quãtũ ad aliquid nr̃a ir̃a cũ dẽ: Pꝛo omni errato.i deli/
cto ex malicia vel ignoꝛãtia. Siue ſit bonũ.de genere: ma-
lu tamen ex circũſtantia:ſicut cũ aliquis dat elynã mulieri
paupcule vt eam pertrahat ad luxuriã. Siue maluʒ. de ge
nere ſicut fuꝛtum ⁊ homicidiũ. Punitio tñ taliuʒ cedet ad
gloꝛiã electoꝝ:ſicut dẽ pſal lvij. Letabit iuſtus cum viderit
vidictã:⁊ ad gloꝛiã dei:cui ẽ honoꝛ ⁊ gla ĩ ſcla ſcloꝝ.Amẽ.

Poſtilla venerabilio fratris Nicolal de lyra ſuper ercle
laſten finit feliciter. M eln ſue erecle

magiſtroꝝ conſilium dàta

pꝛo òmni errato:ſiuè bonũ

cantica incipit. J
= Sculetur me ⁊c᷑.Expedito pᷣmo

documẽta que faciũt ad illuſtra-
tionẽ mentis:⁊ ſcõo in qͥ induci⸗
mur ad cõtemptũ affluentie mo
bilis:hic ↄñter inducit tertius in
Agucens ad amoꝛẽ ſupne felicitatl
ſiicut dictũ fuit plen in pncipio
pᷣmi libꝛi:vbi poſui quãdã pᷣfatõem ꝓ iſtis trib libꝛis.
Appetit vo felicitaiis ſuꝑne pcedit ex amoꝛe mutuo di

rõalis creature:q in hoc libꝛo deſcribit᷑: vt pleni vi

debit᷑ pſequẽdo:tamẽ ad maioꝛẽ dicẽdoꝝ: intelligẽtiam
aliqua ſunt hic pᷣmittẽda. Pꝛimũ eſt ꝙ trãſlatio nr̃a in
pluribꝰlocis diſcrepat a lr̃a hebꝛaica:⁊ ſilr ſignatio ca/
pituloꝝ. Scðʒ eſt ꝙ totus iſte liber ꝓcedit ꝑabolice nec
tñ apparet lucide qbꝰ pſonis derminate parabole ſᷣm
ſenſũ lr̃alem ſint applicande:⁊ hoc cũ pᷣdic difficulta
tẽ igerit in hoc libꝛo.Si.n.hoc appareret ſicut iudicũ
ix.vbi dẽ: Dixerũt aũt oĩa ligna ad ranũ:veni ⁊ imꝑa
ſupꝑ noj.ex lr̃a ſequẽte manifeſte pʒ:ꝙ intelligitur de ſi
chimitis ⁊ abimelech quẽ vnxerũt ſuꝑ ſe regẽ:tũc faci-

le eſſet hunc libꝛũ exponẽ:ſed hoc nõ apparʒ niſi ĩ quo
daã gnãli.ſ.ꝙ iſte liber loq̃tur pabolice ð amoꝛe mutuo

ſpoſi ⁊ ſponſe:ſʒ quis ſit iſte ſpõſus ⁊ que ſit hec ſpõſa
clare nõ apparet ex lr̃a:ꝓpt quod accipiuntur varie a
diuerſis. Quidã.n.dixcrut ꝙ hic accipit᷑ ſpõſus ad lit-
terã ipſe ſalomõ:⁊ ſpõſa filia pharaonis vxoꝛ el pdile-
cta:ſʒ hoc nõ vĩ veꝑꝝ:qꝛ lʒ hic amo⸗ int ſpoõſum ⁊ ſpon
ſam potuerit eẽ licitus: vtpote ifra limites mr̃imonij
ↄtentus:ſicut dixi pleniꝰ ſuꝑ tertiũ libꝛũ regũ.iij.c.tñ
carnalis fuit ⁊ frequẽter hẽt talis amoꝛ aliqd inhone-
ſtũ ⁊ illicitũ adiũctũ: ꝓpter qð deſcriptio talis amoꝛis
nõ vẽ ad libꝛos ſacre ſcripture canonicos ꝑtinẽ: maxie
qꝛ huiuſmõi libꝛi ſpũſco dictante ſũt ſcripti. Salomõ
aũt amoꝛem ſui ad vxoꝛẽ ⁊ ecõuerſo:⁊ delectamẽta ad
hoc ſeq̃ntia cosuit per experiẽtiã: non per ſanctiſpũs
reuelatoeʒ:ꝓpter quod hic liber qui ſemper fuit ab he
bꝛeis ⁊ latinis inter canonicos libꝛos reputatus: vt pʒ
per Hiero.in ꝓlogo galeato:nõ vẽ de hoc amoꝛe ↄlicri
ptus. Pꝛopter quod hebꝛei dicũt ꝙ iſte liber loquitur
pabolice de amoꝛe dei ⁊ plebis iudaice:qua ſibi deſpo
ſauit i legis datõe:exo.xx.⁊ ſic habuit eã vt ſpoſam pᷣ⸗
dilectã. Expoſitoꝛes vero catholici dicunt cõmuniter:
ꝙ liber iſte loquit᷑ de amoꝛe xpᷣi ⁊ eccleſie:accipiendo ec
cleſiam put diuidit᷑ cõtra ſynagoga:que pceſſit de late
re doꝛmientis xpᷣi in cruce: ſicut Eua foꝛmata fuit de
coſta doꝛmientis Ade:⁊ ſic tam illi q; iſti nitunt ad ſu-
as intentões litteram applicare. Saluo tamen melioꝛi
iudicio vtriq; vident in aliquo deficẽ. Pꝛimo ĩ hoc ꝙ;

ſpoõſam accipiũt nimis ſtricte iudei dicentes ſpõſaʒ pᷣci

ſe eſſe plebem iudaicam cum gente conuerſa ad ipſam:
catholici vero plebem xpianam: quia i hoc libꝛo po
nuntur aliqua que non videntur conuenienter exponi

referendo ad ſtatum veteris teſtamenti:⁊ econuerio ali

qua que non poſſunt conuenienter exponi de ſtatu no
ui.Et ex hoc Käͤrun ðfectus alius quo iudei aliqua ad
ſtatum noui teſtamenti pertinentia incõuenienter exꝑo
nunt de ſtatu veteris: ⁊ econuerſo catholici aliqua ad
vetus teſtamentum pertinentia minus conuenienter ex
ponunt de ſtatu noui: loquendo tamen de ſenſu lit⸗/
terali: cui pꝛout potero inſiſtere intendo. Et eſt hic
ſenſus litteralis: non ille qui per voces ſignificatur:
ſed qui per res ſigniſicatas pꝛimo intelligitur: ſi
cut patet in exemplo ſupꝛa poſito de Abimelech 2

Salomonis libꝛo i quo tradunt

CCanticoꝝ Capt

1 ſichimitis: ppter hoc dẽ parabola a para qõ ẽ iuxta: ? lioꝛa ſunt vbera tua vino.i. tue miſericoꝛdie plenitudo du
wipr vole qo ſnlae iuxta ſignificatõem vocũ aliud ſigni- cioꝛ ẽ humanen eile eufeerooimne gdit
wmni ficat᷑. Igitur in hoc libꝛo ſpõſus accipi vẽ ipſe deus:ſpo gis ſapidũ. c(ragratia. vel fragrãtes ſʒ hebꝛeos. d¶ ¶Iln
Alnge , ſa vo ipa eccla cõplectẽs ſtatũ vtriuſq; teſtamẽti: qꝛ ſit̃ guẽtis optimis.i.plenitudo tue mie vel amoꝛes tui magis
nd, eſt vna fides modernoꝝ ⁊ antiquoꝝ:variata tñ ſ ma recreant aium deuotũ ꝙ qðcũq; redolẽs ſenſibilr olfactuz.
i ioꝛẽ ⁊ minoꝛẽ ex- L leu effuſuz no⸗
banem piicatsem: ſiceſt e ¶ Dleu effuſuʒ no
Emiun vVna eccleſia: vari (3 jncipit es aniis Sgose ond mmaen tuü. p oleuʒ hic
Neſtict anr aes 2 Incipiunt cantica canti odoꝛe vnguentoꝛum tuo/ intelligit iquoꝛ aro-
N gta un m – corum. KCaplm. I. rum. Intròduxit me rex in maticus fluens de ar
P Cem ad den: de „ W Scͤlet me oſcu“ cellania ſua. Exliltabimus borchus aromarltio⸗
