te tue nẽ idigeas. Mélius blicd ſace vñ de.
7 begt rôabür viuẽ
z.n. moꝛi q; idigere. Nin rẽ illis aut qui iten-
ſpiciẽs ĩ meſaʒ alienã: noõn dũt diuinis obſe/
eſt vita eius ĩ cogitatõe vi quijs doctrinis
ctus. Alit eniz aiam ſuã c debel nict ded⸗
bis alienis. Air autẽ diſci⸗/ Warth.x Dign
plinat èt erudit cuſtodiet coparicibo ſuo.

ſe. In ò:e ipꝛudẽtis ↄchlca i ¶ Alit. n. aiaim
Pzucets den ſua. i. vitã

bit᷑ inopia: ᷑ ĩ ventre eius ua.l. vin
ignis ardebit. bhel o hinrio
dus qui vacui ſi
bonis opibus.

oꝛia tua hòĩ paceha l

bẽti i ſubſtãtijs ſuis:uũᷣiro ꝗ/

eto: &t cuł vie direcie ſunt erudit. qtum ad
i oibus: et adhuc valenti ſciaz.n Quſto⸗
accipere cibum. O moöͤꝛs dietſe. ſi
SSE—c etate. 0 ([On oꝛe
bonũ ẽ iudiciũ tuũ hõi in ipꝛudẽtis.t pigri
mnemn enn „ m, fſopꝛudeétis.y i. pigi
bus:dłfecio etate:èt cui de culcabit inopia.

qꝛ frequẽter hẽt

parũ ad comedẽ
tre eius ignis ardebit.i. fames. A

Moꝛs.Poſtqᷓᷓ actũ ẽ de miſeria hoĩs reſpici
ente ſtatũ vite pñtis:hic ↄnter agit᷑ de miſia
ei“us que reſpicit ſtatũ moꝛtis: vtrũq; vo dʒ
ↄtẽplatiu ↄſiderare:⁊ pmo agit᷑ de moꝛte pene:ſcðo de
moꝛte culpe:ibi Diſciplinã i pace. Pꝛima in duas:qꝛ p

oĩbus cura ẽ ẽt incredibili:

mo agit᷑ de moꝛte tpalis pene:ſcõo de moꝛte eterne: ibi

Filij abominationum. Circa pmũ dicit: a ¶ O moꝛs

ỹ amara eſt memoꝛia tna qua dqs cogitat ſe moꝛiturũ

coꝛpoꝛalr. b ¶ Hoi ſ.iniuſto: ꝓpter qð in aliquib li-
bꝛis in textu ponit᷑:fuit tñ pꝛimo quedam interlinearis
gloſa poſtea textui ꝑ ſcriptoꝛes inſerta. b ¶ Paceʒ ba
benti ĩ ſoſtantijs ſuis.i.in mobilibus ⁊ imobilibus di
uitijs que non diripiuntur ab alijs. c( Uiro quieto.
qui non moleſtatur litigs. d E cuius vie directe
raltur rllauchar oꝛtuna ſibi fauente.

e ¶ Et adhuc valenti accipere cibum.i.ſano coꝛpoꝛe:⁊
potenti comedere ⁊ bibere laute:nec mirum ſi moꝛs eſt
amara tali: quia de paradiſo terreſtri ſuo vadit ad in-
fernum: nam Luc.xvj. dicitur de diuite epulone:Moꝛ
tuus eſt diues ⁊ ſepultus in inferno. f ¶ Omoꝛs bo⸗
num eſt iudicium tuum homini. ſubintelligitur iuſto
g ¶ Indigenti. victu ⁊ veſtitu. g ¶ Et qui minoꝛatur
viribus.coꝛpoꝛis ex infirmitate. h
ſic hẽt duplicem cauſam debilitatis. i ¶⸗ .
nibus cura eſt. ideſt ſolicitudo de omnibus mandatis
dei adimplendis:vt exponunt aliqui poteſt tamen ma
gis litteraliter exponi de omnibus neceſſarijs vite que
rendis: ſicut Latçarus vlceribus plenus querebat refi-
ci de micis qᷓ cadebãt de mẽſa diuii. k¶ Et icredibili

liebbꝛt. 4

Gteginfymit
ſinperbot

iitſtnceri

ge iſbatu
(Mſoli nen
Alau moꝛri⸗

6

musteitzii
Uept indicin

rtsſütbil,

gumalbdi
gun. c0
mento que e
fuerütae nun
menoinſan
niſermquy
eſerut: amt
niſſtonnpe
rüͤtigrop:
heuralͤrdii⸗
Pitbosd nort
ſaciciüſcane
getici.
giſupvenier
bidenumerd
nop porinr
Macoh. e
Piplacto
mkmen
Wörali ſuſk
beradin
ladieren
N an
nc
ſimw un
i wn al⸗
iſrotſenai⸗
kealpito ben

luerie deum
dian id
Wnlnakoni

mnoltpoſti⸗

ſgyi

OUnnni
n

Nhhe
llgurin

CEccleſiaſtici xlj

lngne qꝛ no acqᷣeſcit᷑ ſue petitõi:ſicut de Lagaro dẽ: Et nemo rõabilr viuẽtiũ. ¶ In coꝛpoꝛe ipoꝝ. q.d.ſi affligant hẽ
hir illi dabat. a ¶ Qui pdit ſapiam. i. incipit deſipere ex in pñti vüta Falu f rnaak ide 2 en
inimi etate infirmitate: merito naq; iudiciũ moꝛtis iſti bo ipioꝛ delebit. de libꝛo vite:⁊ ſic perpetuo cruciabũtur moꝛ
irdengß nu: qꝛ per hoc trãſit ad 4 edem beatoꝝ: Luc. xvj. Tactũ te gehẽne. a Curã habe. Pic ex dictis ifert coꝛꝛelariũ ſ.
danſ⸗ er bee es ere. mẽdic: poꝛtaret ab angelis ĩ ſium ꝙ hõ oʒ eẽ multũ ſolicitᷣ de iuſticia ↄſeruãda ꝑ qu euadit
N e idici moalis . qui pdit ſapiam. Mòli me ĩcoꝛpoꝛe ipox:nòmẽ autẽ boc?quod oi, 4
iin mar ve iudielum uere iudiciũ moꝛtis. M& ipioꝝ delebit. Cuͦrã habe Auram babeð bono
in mnmoꝛtis it tbibo mMẽto qᷓ añ te fuerunt: ⁊ que de bono noie:hoc. n. mag noie i dereboni no⸗
numſbdit mo ſupuẽtura ſuttibiihoc iudi pmanebit tibi:q;ᷓ millẽ tbe mllacha alient ac,
eAm: c I We, cii a dfio oi carni⸗t ſuꝑ aun pcioſi æmagni. Vuts, be Hor n.
„ Mirſir, fuerüt alaanm x ueniẽt tibi i beneplacito al ne vite numer dieꝝ: boͤnũ magis pmãebit tibi.
ded; memoꝛia ſancto liſſimũi:ſiue decẽ ſiue cẽtum aũt nomẽ pmanebit ĩ euu. uRitin berpetua
1 giin ruũ patrũ qui pꝛe ſiue mille anni. Mon eſt.n. Diſciplinàz ĩ pace conſer/ (Qus mile the⸗
ae eleru: 1pᷣmio/ 1in iferno accuſatio vite.Yi uate ſilij. Dapia.n.abſcõdi ſauri.tpales qᷣſt traſi
ri iniquon:, gue lij avominationuʒ fiũt ſiliij ta ct theſaur iuiſus: q̃ vtili toꝛij. dO Bone vi⸗
nini vẽtura ſut diſpo⸗ Pẽccatoꝝ: et q ↄuerſant ſe- tas ĩ vtriſq;? Mèloꝛẽhö ta boͦn mertt ia be⸗
1. iudiciũ ere .=— pctõ periet hẽditas:t cũ bomo ꝗ abſcõdit ſapiam diesei'numerari e
Ge ergn e ee lemie illoꝝ aſſiduitas op- ſuam. Nerũtñ reuertimini monn aurnome kbin
S bi.de numero an pꝛobꝛij. D Patre pio guc⸗ ihis que /p cedunt de oꝛe nois 7 Permmane
1 atimt noꝝ pluriuʒ vel unt filij:quoniã ꝓpterillůũ meo. Mn eſt. n. bonũ oẽʒ bit in euo.iĩ einalr in
1 iſ paucoꝝ. ſũt ĩ oppꝛobꝛio. VH vobis irreuerẽtiaʒ obſuare:èt nõ p̃mio. gꝗ diſcipli⸗
8 eN bälgeito tiſſi⸗ viri impij:qui dereliqſtis le oia pĩbus bñ placẽtĩ ſide. nã. Poſtq; actũ eſt ð
4 Utatẽ ſuſficiat i⸗ Sẽ dſi altiſſimi. Et ſi nati ſu Erubeſcite a pꝛe ⁊ a mr̃e ð moecre hene: after
i n bi:r adimpleaj il eritis ĩ maledictõe naſcemi fſoꝛnicatõe: &t a pſidte ⁊ a asa lir ozoteplatin
de duin lud ĩ exercitio bo ni:⁊ ſi moꝛtui fueritis:ĩ ma/ potete ð mẽdacio: oncipe dↄſiderare:⁊ diditur ĩ
E ai 2 diae ca: ledictõe erit pars va. Oia ⁊ a iudice de ðlicto: ſyna tres partes:nõ induẽ
inferno aecuſatd Aue de terra ſunt ĩterrã cõ goga ⁊ plebe ð inigtate: à bpmo ad eius noticiaʒ
iite no n. alids Uertétur: ſig ipij a maledcõ ſocio ⁊ amico ð iiuſticia: t zia i s errbeſten
Lemiebtt ibipot ſe excuia⸗ ĩperditõem. Luùct hoſum de loco ĩ qͥ hitas de furto: ad en fugã ſeu caut⸗
coiner in⸗ re allegado bꝛeui lã:ibi Ne auerta. Cir
mnorne i atevites deiiin aa pmũ dic: g ¶ Di
iremuß dieens: Sidiu vlrlſſem multa bona leciſſeʒ. g Filij ſciplinã. moꝝ coꝛꝛeptiuã. h In pace.pecton i Koug
n dinns a ninotlou hie ñter agit de moꝛte einalis pene:⁊ te filij. memoꝛit᷑ retinẽdo:⁊ vacit᷑ operãdo:a ſbdit᷑ rõ: ¶k
— pmo dpoſien infert᷑ coꝛꝛelariũ:ibi LCurã habe.Cir ¶ Sapia. n. abſcõdita.i.q̃ ñ oñdit᷑ ĩ opꝑe ⁊ doctria. l ¶ Et the
ͤu 1 Rna du Filij bolninarionuͦ i abominatde digni: ſi ſaurac.q.d.ſic nõ ꝓficit tpalr:ſic nec tał ſapia ſpalr: imo
isntt ur.ſt g. xxvj. di: ilij moꝛtis eſtis vos qᷣ nõ cuſtoditis nocet hñti inqtũ abſcõdit ĩ tra talẽtũ dñi ſui:Matuh.xxv.
uc dum veſtrũ. Sunt.n. abominabiles ĩ ↄſpectu dei ⁊ iu iõ ſbdit᷑: m elioꝛ ẽ hõ ⁊c̃.i.min'malus. n ¶ na

c,

ALeWE. . . . „ „ „ „ — 11 2
le ſe . Zt qui ↄuerſant᷑ ſec domos ipioꝝ.na imitant᷑ ac rãdis ⁊ retinẽdis. p¶Nõ ẽ.n. bo.oẽʒ irre.obſuare.i.nõ ẽ
n e eoꝝ:pſ. xvij. Cũ peruerſo puerteris. ¶ Silioꝝ pecaa bonũ diſciplo aliq; irreuerẽtiã hie ad doctoꝛẽ:eiᷣ doctrina
ln toꝝ periet hereditas.ſ.eterna:qꝛ lʒ ſit ideficiens in ſeꝛteñn ↄtẽnẽdo vel negligẽdo. qʒ ¶ Et ñ oia. doctoꝛij dcã r*
bils in erit ab iſtis: initũ repellunt᷑ ab ea p ſuis demeritis. b'diſcipulis S Bñ placẽt ĩ fide.i. lʒ ſint fidei ↄuenientia:
ſtg Et cũ ſemie illo aſſiduitas oppꝛobꝛij. nã eternalr tñ eis ñ placẽt: qꝛ ſi ibuti opione alia.q.d.ꝓpi tñ huiuſmõi
duie egt ſunt repꝛobati. m ¶ De pĩe ĩpio querũtur filij.i.ↄque. diſplicẽtiã oñdẽ nõ debẽt aliquã irreuerẽtiã. t ¶ Erubeſci
nan et runt in iferno. n ¶ Am ꝓpter illũ ſunt ĩ oppꝛobꝛio te. hic ↄnter iduẽ ad culpe erubeſcẽtiã: eſt. n. de ſe turpis: ⁊
urn i.danati:eo ꝙ male fuerũt infoꝛmati ab ipo: qbus tñ p ↄñs erubeſcibil. Aliq tñ culpe ſi ſpãlr erubeſcibiles coꝛaʒ
—R tenebat᷑ de bono documẽto:io ſbdit: o¶ Ue vobij vi aliqb ꝑſonis mag q; coꝛã alijs:⁊ hẽ qdð dẽ: t¶ Erubeſci
as ſe ri impij. eſt at ve cõminatio maledictõis eterne. ¶ ꝓ te a pꝛe ⁊ a mr̃e de foꝛni.vẽ eiʒ ex eoꝝ icõtinẽtia pcedẽ:q; ꝓ/
n B Qui dereliqſtis legẽ altiſſimi. p inobediẽtiã. q ¶ Et lem genuerunt luxurioſã. v reſigente a potente
niſ in ſi nati fueritis in maledictõe ⁊c̃.i.natiuitas va facta ẽ de mẽdacio.ne coꝛam illis mentiamini:quia punitoꝛes ſũt
4 3 e B maledictõem culpe: ⁊ moꝛs via ad maledictõem ge mendacij. x ¶ A pncipe ⁊ a iudice de delicto.quod Ppcepe
er ene:no e actoꝛe nãe:ſed ex defectu parẽtalis diſcipli- runt facere omittendo: dicit.n. delictũ quaſi derelictů. ¶g „
lun ne. r. (IOia que de terra ſunt. ꝓducta s (In terraz A ſynagoga ? plebe de iniquitate. contra deum vel pxrimuũ
enn n uertetut.ſicut pʒ ad ſenſũ. t ¶ Sic ipij a maledicto. nam ſic efficitur homo infamis in populo. ʒ ¶ Alocio ⁊
iti culpe qð ẽa diabolo. v ¶ In pditõem. gehẽne:que eſt amico de iniuſticia.ad quos eſt iuſticia maxime conſeruan

ſtoꝝ. h(Filij peccatoꝝ.i imitatoꝛes patnoꝝ: ſcelen

cũ diabolo: Matth.xxv. Ite maledicti in ignẽ eternũ:

MZM R

q parat ẽ diabolo ⁊ angelis eius ⁊ccẽ. x Lucr hoiuz.

tñ reuertimini.vos filij o ¶ In his q ꝓce.ð oꝛe meo.ↄſide

da. a
nam ibi debet homo pꝛe ceteris locis

t de loco in quo habitas. de furto.ſ.ſaciendo:

fideliter ſe habere.

b ¶ De vitate dei ⁊ teſta Lo tralereclid dz hõ erubeſcẽ
qꝛ deus videt vbiq;. Se diſcubitu in panib. i. a pᷣma
ſede in mẽſa alter: Luc.xiiij. Cũ inuitar ſueris ad nuptias
recũbe in nouiſſimo loco ⁊c᷑. pmũ.n.locũ acciꝑe ppa aucto
ritate ſignũ ẽ ambitõis magne.
qð fit qñũ datur ꝓA re

turpi:vtꝓ foꝛnicatõe ⸗
vel aliauo huiuſmoi dẽ veritate dei ⁊ teſtamẽto:
e ¶ Et accepti. quan xẽ diſcubitu ĩ panib: t ab
obfuſcatõe dati ẽt accepti:

65 nccipi iñ gratitu
ine vł p negocio tur agioc dalle .
à ſalutãtibð ſilẽtio: reſpe

pi. f¶ A ſalutãtibꝰ

de ſilentio. qꝛ ſignnum ctu mulieris foꝛnicarie: t
odij eos nareſsluta ab auerſione vultus cogna
ne. & e ebee ti. Mè auertas ſaciẽ a ꝓxio

mulieris foꝛnicarie.

qꝛ ſignũ ẽ incõtinẽtie
h 6 ab auerſione
vltłcognati.ꝓpt pau
pertatẽ ſuã nolendo
eũ cosſcere: quod eſt
manikfeſte ſignũ ſup⸗
bie. Ab oibus.n. iſtis
faciendis dʒ hõ tanq
a turpibus erubeſcẽ.
¶ Te auertas. Pi
ↄnter inducit ad cul-
pe fugã ſeu cautelaʒ:
pmo facit hꝰ de pli
bus vicijj bꝛeuit᷑ tran
ſeundo:⁊2 de vicio in/
continẽtie diut imo
rãdo:ſeqnti.c.ibi yi/
lia p?ij. Pꝛia ĩ duas:
qꝛ pᷣmo facit hoc i vi
cijs factoꝝ ⁊ vboꝝ ſe
paratim: 2*ↄiunctiʒ:
ſequẽti.c.ibi Ne pꝛo his. Pꝛima adhuc ĩ duas:qꝛ pmo in/
duẽ ad fugã culpe in factis:⁊ in vbis:ſeq̃nti.c.Circa pᷣmum
dicit: i ¶ Ne auertas faciẽ a ꝓximo tuo.indigẽti:qð petit
denegaco⸗ k ¶ Et ab auferẽdo partẽ.i.aliqd de bonis alte
rius:

tuo:ẽt ab auferẽdo partẽ:ct
nõ reſtituedo. M reſpicias
mulierẽ aliẽi viri: et ne ſcru

teris ancillã eius:nẽq; ſtete
ris ad lectũ eius. (XII.

B aͤmicis de ſermoni

deris nè ſroperes n
duplices ſermonẽ auditus
de reuelatiõe ſermonis ab/
ſcõditi:èt eris vere ſine ↄfu/
ſione:et iuenies grẽ̃am in cõ
ſpectu oĩium hoĩum. MH ꝓp
bis oĩbus confundaris: &ᷣt
ne accipias ꝓpſonam vt de/
linquas. Dẽè lege altiſſimi

1s: I ¶Et nõ reſtituẽdo.i.ſub ꝓpoſito nõ reſtituendi: 2
ſupplẽdum eſt:caueas oĩno.nã peccatũ eſt iniuſticie manife
ſte. m ¶ Te reſpiciaj mulierẽ alieni viri.eã Edo:qꝛ
iã mechatuj es ea in coꝛde tuo:Matth.v. Et ne ſcru
teris ancillã eius.inqrẽdo ꝑ eã qualr poſſes ðciꝑe dominã.

i vbis: ⁊ pᷣmo in verbis ipꝛoperij dicẽs:

amicis de ſermõibimpꝛoperij ſupple caue:nã ey

/ 14 pꝛoperiũ reuertit in te:⁊ ſic nõ ſolũ petm eſt: ſed etiã tur
pe b IEt cũ dederis. aliqd alicui c¶e impꝛoperes.qꝛ

ſic nõ ſolũ meritũ amitteres:ſed etiã peccares ꝓximũ cõtẽ-

nendo:= de vbis ↄſilij:cũ dicit᷑: 6 duplices ſermonẽ
audir ⁊c.i.qð in ſecreto dictũ eſt tibi:nõ iteres ſermonẽ re/
uelãdo alteri. ¶Et eris vere ſine ↄfuſione.i.ſine nota ꝓ-
ditõis:que eſt in reuelatõe ſecreti. f ¶ Et inuenies gram in
ↄſpectu oiuʒ hoĩuʒ.q reputabãt te ſidelẽ. g ¶ Ne ꝓ his.
Pic iducit ad fugã culpe in vbis ⁊ fact᷑ ↄiũctim:⁊ pmo ꝓpo
ſitũ facit: quedã coꝛꝛelaria ↄcludit:ibi Suꝑ mulierẽ. Lir/
ca pmũ ponit pla vᷣba ⁊ facta culpabilia:de ꝗbus oibus pꝛe
mittit dicẽs: g ¶ Neꝓ bis oibus ↄfundaris.coꝛã ðo ⁊ ho
minib?bonis. t ne accipias pſonã vt deliquas.faciẽ
do ʒ iuſticiã diſtributiuã bonoꝝ vel punitiuã maloꝛum.
¶ De lege altiſſimi ⁊ teſtamẽto.trãlgrediẽdo. k
dicio iuſtificare ipiũ. qð eſt iniquũ. ¶ ¶ De vbo ſocioꝝ ⁊

d Et ab obſulcatõe dati

s ipꝛoperij:&t cũ de/

¶ Neq; ſteter ad lectũ ep.nã hẽ ſignũ iflamati appetit.
GB amicis. Pic ↄñter ĩducit ad fugã ie Ar
4

De iun

viatoꝝ. ꝙ aliquis ſocituus vel àbulas tecũ in via di/
xerit tibi ex Re larlore aliqua reuelando in coꝝ op-
F:sbꝛi⸗ m ( De datõe hereditatis amicoꝝ.i.qð de⸗
es amicis dare:ſi detur ꝑ te extraneis eſt ſignũ ifideli⸗
tatis.j. Limoth.j. Siquis ſuoꝝ curã nõ hẽt ⁊ maxie
domeſticoꝝ ſidẽ
negauit: ⁊ ẽ ifide/

⁊ teſtamẽto:⁊᷑t ð iudicio iu/ li ðterioꝛ. n De

ſtiſicare impiũ:dẽ verbo ſoualitate ſtatere
cioꝝ ⁊ viatoꝝ:et dè dattiöe Zpondep atenG.
hereditatis amicoꝝ:dẽ eq/ acqſitõe mlioꝝ.

ſ.p tuã rapinaʒ.

litate ſtatere ⁊ pondeꝝ: dẽ
p(¶ Et paucoꝝ.

acqſitõe multoꝝ èt pauco

rũ de conuptõe emptõio: Bl cgeupts
7 negociatoꝝ: ẽt de multa neemptiõis ꝛ ne⸗

gociatoꝝ. pꝑ tuaʒ
õceptõem ⁊ frau
dẽ. r¶ Et ð mi

ta & imis dura
8 ¶ Diſciplina ſi

diſciplina filioꝛum:c᷑t ſeruo
peſſimo latus ſanguinare.
Sũuũp mulierẽ neq;: bonuʒ
eſt ſignum. Abi man mul

te ſunt:claude: ẽt qdðᷣcunqʒ lioꝝ.per quã effi᷑
trades nůmera ⁊ appẽde: ciũur ſugitiui.
datũ vero et acceptũ öôͤmne SS deſ⸗
deſcribe. Dè diſciplina iſen nare i. vſch aaeß⸗
ſati ⁊ fatui:Nt de ſenioꝛibus fuſionẽ ſanguinij
quᷣi iudicãtur ab adoleſcen notabilẽ verbera
tibus: t eris eruditus in poene ſignuz
0 mnibus: t pꝛobabilis in ꝓpter qð Plato
conſpẽctu omnium viro / ſeruũ ſuũ deliq̃n⸗
rum. Filiã patris àbſcondi tẽ in pſona ꝓpꝛia
ta ẽ vigiliã ſolicitudo ei noluit ſagellane⸗
cõmiſit alteri: ne

ipſe modũ excederet:a notaret᷑ de crudelitate: in oibus
n. dictis homo faciens ea reddit᷑ pdicto modo oↄſuſibi
lis. v ¶ Supꝑ mulierẽ. Hic ex pdictis infert queda co:
relaria:lʒ.n. homo debeat vitare notã ↄſuſionis: vt di-
ctũ eſt: nõ tamẽ ꝓpter hoc dʒ omittere rerũ ſuaꝝ diligẽ
tẽ cuſtodiã:etiã ſi ppter hoc aliquis irrõabilr dicat ip-
ſum de alijs nimis diffidẽtẽ. ⁊ qm int cetera vxoꝛẽ ma
gis cuſtodiẽda dicit: v ¶ Sup mulierẽ neq.i. laſciuã
7 petulãtẽ:vel bona mariti ſui diſſipãtẽ: x ¶Bonum
ſignũ.i. clauſura bñ ſignata: ⁊ h coꝛpis ſuið laſciuia
7 reꝝ mariti ↄ diſſipatoem:⁊ qꝛ nõ ſolũ cauẽdum ẽ ab
ea:ſed etiã ab alijs:ſubdit: bi manmulte ſi. acd
capiẽdũ parate: 3 ¶ LClande.res tuas ꝑ diligẽtẽ cuſto⸗
diã. a ¶ Et quodcũq; trades.famulis tuis: bCriu
mera ⁊ appẽde.ei ſub certo numero ⁊ põdere trade:v
ſcias rõem debitã repetere. c ( Datũ vo. tuu alteri.
d ¶Et acceptũ.a te ab altero: e ¶ Om deſcribe. vt
ſclas cui debeas eſſe grar: ⁊ quis tibi. f¶ De diſcipli⸗
na inſenſati fatui· qui nõ eſt doctrine receptibilis: ſup
ple abſtine: ſicut dem ẽ. s. xxxij.c. Ubinõẽ audit: ibi ñ
effüdas monẽ. gEt ð ſenioꝛib' moꝛib vl etate.¶
Qui iu. ab adolelcẽtib. ſupple ſij ſolicit: ut hec abuſi.
tollat. Eetal oib' q̃ ꝑtinẽt ad moꝝ diſciplinã
Et ꝓbabil.i.omdabil: E oſpe. oiuz viroꝝp. rõabilr
viuẽtiũ. m Filia pꝛis. Dic agit de cautels õ luxuria
diutiiĩmorãdo cũ dẽ: Filia pꝛij pꝛudẽt. n¶ Abſ cõdita

1ehr
Aur
Cbiteyn

tgn
e⸗ hau
hoglbii
ucker de
neuſodte
cbiecde
egkie
iecth9

igwediope
(Oib
ſtalere in

iaſpomi
chrtudiod
loehor di
uiutoen)
nim ad
ſierit ont
Ktimedio
cünolicn
firſodivr
ſcüvf:
eſtinet
Attinen. o
ſisipla.
Aclieret
Nin Kp
daricen
Necie
mulier⸗
Puum
in mt
nlrnul
Ulyitr
llerſaga
ſcipfitud
ſtilcn

inkene

albimibi⸗
airtoin

ſpoeh

tſebuntier

munn

nauhhoni

ſicſi

=.ĩ domo:ne coꝛꝛũpat᷑ rauagan: ſic vina filia iacobꝛ
geñ. xxxiii. o ¶ Uigilia ? ſolicitudo ev.i. ꝓ cuſtodia
eb. pNQAufert ſonũ.pꝛis cuſtodiẽtlceia patẽt vſ; ibi:

bin
unicdde
kockfgifi
mn uinn
Nncſtl
ſmutreiße
linn id
lnekuer
lde
n de
gtänir.
uin

ESe
N
eonptösr
Clnde)t
deptoenn
E
G ris
e ar ui

Etmp
miggut
niin
9/ gen
ingen
L ſolr ſtn
Galonhi
Gönitalai,
couläitrn G
Awmhi
oisriangre

õõ

*

mimmmmiſun
ensnnitin

S=
—
= S
S

=

= S
S==

—
—
S=
S
—

S

—
— —
. =☛
S= =
—

=—
=
— =

doꝛ: hoc dicit ad

erũ noli cõmoꝛa

S
Sl *

—õä

a Cahuren viro cõmoꝛata trãſgrediat᷑.lectũ mari
ti.

Aut certe ſterilis efficiat. ꝓpt nimiã freq̃ntiam
ↄcubit:vñ ⁊ meretrices cões rariſſime ipꝛegnant᷑: ideo

tractõe in ciuitate.i.ne ppls ciuitatis detrahat de te: di
cẽdo ꝙ lubꝛica fa
cta eſt ex defectu

eue cnſtocte⸗ dRaulert ſõnũ:ne ſoꝛte ĩ adole
t abiectiõe ple- czria ſiig ciat:
bis e i. te faelat cẽtia ſua adultera efficiat
lecti e 9 ⁊ cũ viro cõmoꝛata odibil
abiectũ ⁊ ↄfuſuʒ 4 „R
in medio populi. ſiat:neqñ polluat ĩ virgini⸗
e¶ Oi ei noli tate ſua ⁊ i pafnis ſuis gra/
itẽdere in ſpecie. ida iueniatur:nẽ
iaß⸗ dn nn pul⸗ uida ĩueniatur:nẽ foꝛie cuʒ
chꝛitudis delecta⸗ . —
tur:aut certe ſterilis efficiat
euitatoem vicij ꝰ Super fſiliã luxurioſaʒ con
nãm. ad aõ plui firma cuſtodiã:neqñ faciat

t eni ¶l tein oppꝛobꝛiũ venire ini/

veſtimẽtis. n. pce
dit tinea. coꝛꝛum
pẽs ipſa. h¶ Et

Omũi hõi noli itendẽ ĩ ſpe
cie:è᷑tĩ medio mulieꝝ noli

a muliere iniqtas cõmoꝛari.Dè veſtimentis

viri.ſiẽ pʒ ĩ adã:
dauid:⁊ ſalomo-
ne:cuius coꝛ per
mulieres fuit de

n. ꝓcedit tinea:&t amuliere
iniqtas viri. Melioꝛ eſt. n.
iniꝗtas viri q; benefaciens

pꝛauatũ.iij. reg. mMulier: ⁊ mulier ↄſundẽs ĩ
H. 10 Mello⸗ oppꝛobꝛium. Memoꝛ ero
e minmalafn igit opex dñi:ct q̃ vidi ãnũ
OQuazʒ bñfaciens cilabo:in ſermõib dñi oꝑa

n1 1. 2 17
mulier.ſ.ad cobi ęius. Sol illuminãs pꝑ oia
tãdũ:vñ iſtud re
fert ad id qð pReez ́”́ÿMV
mittrit: In medio mulieꝝ noli cõmoꝛari.magis.n. peri
culoſum ẽ hõi cohitare cũ muliere extranea etiã bona:
q; cũ viro iniquo. l emoꝛ ero.ſicut dem̃ fuit in

pncipio.c.xl.duplex ẽ.n.mã ↄtẽplatiui.ſ.hũana mißia

vt ſe humiliet:⁊ excellẽtia dina vt deũ magnificet. Igit᷑

termiata pma:hic ↄñter agit de 2*: excellẽtia vo dina a

viatoꝛibnõ vẽ in ſeipᷣa:exo.xxxiij. Non videbit me hõ
⁊ viuet.ſed cogſcit᷑ per ſuos effeciꝰ:ſapᷣ.xiij. A¶ magnitu

dine ſpẽi ⁊ creature pofat cognoſcibilr creatoꝛ eoʒ: vi⸗

deri. Sic pcedit: qꝛ pᷣmo declarat ꝑ creaturas e excel

lentia: 2 infert ↄcluſio intẽta.c.ſeqnti: ibi Multa dici

mus. Pꝛima in duas:qꝛ pᷣmo declarat᷑ excellẽtia dei ex
coꝛpoꝛibceleſtib:ꝛ ex elemẽtarib:ſequẽti.c.ibi Uide
arcũ. Pꝛima ĩ tres:qꝛ pᷣmo declarat᷑ ppoſitũ ex ppᷣetate
ſolari:ꝛ ex ppetate lunari:ſeqnti.c. ibi Aluna. ʒ a ſpe-
cie ſtellaꝝ:ibi Spẽs celi. Pꝛima adhuc ĩ tres:qꝛ pᷣmo õ
ſole dicẽ incipit:ꝛ ad magnificãdũ deũ pcedit:ibi Non

ne dñs. ʒ ppoſitũ de ſole reſumit:i pn ſeq̃ntis.c.Circa pᷣ

mũ ꝑ modũ pfatõis dic: I ¶ Memoꝛ ero igit operuʒ

Oni.p que põt aliqualr cogſci. m ¶ Et que vidi. iun
gat ſic Ia:Et opa e.magnifica: Que vidi.i ſermõibꝰ

dñi.i.in ſcriptur ſacris dinitus reuelatt Annũciabo. yt
audiẽtes noticiã aliquã hẽant de ptãte dina. ES

illuminãs p oia reſpexit.i. oia viſibilia fecit:nã ab eo il
minant coꝛpa celeſtia 2 reſtia⸗ Pg qð dr pꝛ viroꝛũ
deoꝛũq; ij. de aia. o ( Et gla dñ plenũ ẽ op e. nam

viro cõmoꝛata tranſgredia

micis:à detractõe in ciuita⸗
ri. ſditur cau- tle èt abiectõe plebis: ⁊ con
ſa ch of: Ade undar te ĩ multitudie ppli

Eccleſiaſtici· lij.

potẽtia dei gloſa relucet ĩ ſolis operib:q̃ ſũt illumiare ceia

coꝛpa:renouare irã herbis ⁊ floꝛibꝰ

fructib: ſic de alijj ei effectibꝰ. p ¶ TNone dñs. Hic ↄñnter
ſbdit᷑:Super filiã luxurioſã ⁊c̃.pʒ vſq; ibi: c ¶ A de⸗ 5 5

7 „5— „

terrenaſcentia folijs ⁊

ꝓcedit ad dei magnificẽtiã dicẽs: Noõne dñs fecit ſcõs.ſi uos
ſ. pphas q ¶ Enarrare oia mirabi ia ſua.eis reuelata:ꝛnã

reſpexit:ẽt gla dñi plenũ ẽ
opeius. Nõnè dñs fecit ſã
ctoſ enarrare oĩa mirabilia
ſua:quẽ ↄfirmauit dñs om/
nipotẽs ſtàbilis ĩ glia ſua:
Abyſſum èt coꝛ hoĩuʒ iuẽ
ſtigauit: et ĩ aſtutia eoꝝ èr⸗
cogitauit.Cõgnouit.n.do
min oẽm ſciam:&t inſpexit
in ſignum eui:annuncians

.

ra ſunt:reuelãs veſtigia oc

cultoꝝ. Mon pᷣterit illũ ois
cCogitatus:⁊ non abſcõdit

ſe ab eo vllus ſermo. Mà⸗
gnalia ſapiẽtie ſue decoꝛa⸗
uit:que eſt añ ſclin ⁊ vſq; in
ſciin:nẽeq; adiectum ẽ neq;
minuet᷑:⁊ nõ eget alicucõ

ſilio. Quam deſiderabilia

ſũt oĩa oꝑa ei:c᷑t tanq; ſcin
tilla que ẽ cõſiderare. Oiq
hec viuũt ⁊ manẽt in ſclm:

⁊ ĩ qi necitate òà obaudiũt
ei.Qiã duplicia:unũ vnũ

. 5 0. — 5 „
veſtigia occultoꝝ.p ſilitudines impꝛeſſas marib dobar .
reuelãs intellectũ figuraꝝ veterl teſtamẽti. e ¶ No

4 pterierũt que ſupuentu

tales reuelatões fiũt
ſcis: vt per eos alijs
manifeſtẽtur ad
ocitoꝛis. r ¶ Que
ↄfirmauit dñs oĩpo-
tens.iplendo q̃ dixit
p ꝓpphas. 8 Sta

bilis iĩ gla ſua. q.d. Iʒ

faciat mutabilia: tim
pꝓpꝛie ipᷣe ẽ imutabil
oio. t ¶ Abyſſuz. i.
diabolũ: v ¶ Et coꝛ
hoĩum. qð alijs eſt is
tum x ¶ Inueſtiga
uit.i.pfecte coguit.
P¶ Eti aſtutia eozz.

ii.malicia:fraude: æ

volũtate iniqua. ¶ ʒz3
Excogitauit. ex illis
eiiciẽdo bõa. a¶1 Cÿo
gnouit.n.dñs oẽʒ ſci

entiã. cregtaʒ ⁊ icrea
ta. b. r iſpexit in

ſignũ eui.ſil ituens ð/⸗
curſũ totiꝰmundi:iõ
ſpdit: c ¶ Annunci
ans q̃ pᷣterierũt ⁊ que
ſuꝑuẽtura ſi.ꝑ moy
ſen.n. ãnunciauit cre
atoem müdi pᷣteritã:
geñ.j.⁊ ꝑ ipᷣm ⁊ alioj
ꝓphᷣas denunciauit
miie futura: vt patʒ
eoꝝ ſcripturas intuẽ
do. d ¶Reuelans

pterit

illũ oĩs cogitat.i.nullus cogitatus hoĩs:angeli:demòis la

tet eũ. f

. agnalia ſapie ſue decoꝛauit.i.decoꝛa oñdit ꝑ
decoꝛẽ ſuoꝝ effectuũ:vt ſolis:⁊ lune:⁊ ſtellax. g

Quee

anñ ſchm ⁊c̃.lʒ.n.effectꝰdine ſapie ſint tpales:ipᷣa tñ ẽ eterna.
h (¶¶ Neq; adiectũ eſt neq; minuet.dina nanq; ſapia minui
nõ põt nec augeri:qꝛ eſt ĩfinita. i ¶ Quã deſiderabilia oia
opa eius.ſ.ad cosſcẽdũ.q.d.valde:vt pʒ x rhumanũ deſide
riũ ad ſciendũ ipſa.j.metaphy. Oẽs hoies nã ſcire deſide
¶ Et tanqᷓ;

rant. k

an ſcintilla qͥ ẽ ↄſiderare.i.valde bonũ eſt
oſiderare: ꝙ hec opera dina lʒ ſint mirabilia:tñ non ſũt ni

ſiqdã modica ſcintilla bonitat a excellentie dine. I¶ ¶ Dia
hec viuũt ⁊ manẽt i ſchm. oẽs.n.creature viuũt ĩ deo:qm p

modũ itelligi

factum eſt i
nenter. m

bilem ſunt in eo:ideo dicitur Joh. pmo: Qd
n ipſo vita erat.ſ. ab eterno: ⁊ ſic ſunt ibi perma
E i omni neceſſitate.ideſt quando eſt vtile.

n ¶ Omnia obediunt ei.ĩ effectu: qꝛ creatura merito obe

dit creatoꝛi. o

mnia duplicia.hoc apparʒ ſenſibiliter

ĩ elementis:quoꝛum quodlibet habet duplicem qualitateʒ
loquendo de qualitatibus actiuis ⁊ paſſiuis: terra nanq;
frigida eſt ⁊ ſicca: ⁊ per frigiditatem conuenit cum aquae:

⁊ per ſiccitatem ei opponitur: ideo ſubditur: p

¶ Unum

contra vnum. quia per vnam qualitatem ei contrariatur:
ſimiliter eſt de aqua reſpectu aeris:quia aqua frigida eſt
humida: ⁊ per humiditatem conuenit cum aere: ⁊ per

M

——

rio ab occidẽte in oꝛi

A. iber

frigiditatè ei ↄꝛiat. Et ſilr ẽ de aere reſpectu ignis: nã aer ca
lidus ẽ ⁊ humidus: ⁊ p caliditatẽ ↄuenit cũ igne: ꝑ hum
ditatẽ ei ↄꝛiat: nã ignis calidus ẽ ⁊ ſiccus.Lʒ aũt in coꝛpib
celeſtib nõ ſit ↄꝛietas ꝓpe:cũ ſint incoꝛꝛuptibilia:tñ ẽ ibi q/
dã oppoſitio:⁊ ↄueniẽtia: ueniũt.n.initũ ſunt oia ſperica
q eſt ibi quedã oppo

ſitio inqytũ mouẽt ab ,
oꝛiere in occidete mo. Etnõ fecit gca; deeſſe. Ani
m diurno:⁊ econtra⸗ ſſcuiuſq; ↄſeruabit bona.

Et quis ſatiabit vidẽs glo
riã eius: XIIII.
ſle non kten did; Etüũdinis ſirmamerũ
rgeeied ael nlchelndo 2 . eſtel
P¶ Uniuſcuiuſq; cõ / Ce lii viſione gle. Do i alpe
ſeruabit bona. qꝛ ſiẽ ctu anuncias in exitu: vas
actoꝛ ois boni:ita a admirabile.p excelſi. In
ue realatt mẽeridiano exurit frã:ctĩ cõ
bit vides gla ſpectu ardoꝛis e quis po/

bit᷑ vidẽs glam eius. c s 3
i. excellẽti ſue maie kerit ſi uſtinere: Foꝛnacẽ cu/

ſtatis relucẽtẽ in ſuis
creaturis.q.d.nulluj

entẽ motu ꝓppo. ¶
Et nõ fecit quicq de⸗

Tripliciter ſol exurẽs moö/

qꝛ iyto quis mag cog * „
lcit eatemnegans tes:radios igneos exufflãs
to macis accendit d Eet reſulgẽs: radijs ſins ob/

ipᷣm aplius coqſcẽd̃ cecat oculos. Maͤgn dñs
quouſiq; pueniat ad
cosſcendũ eum facie

ad faciẽ:ĩ quo ↄſiſtit

humane cognitois rermin: 2 a beatitudo: Joh. xvij. Dec

vita eina: vt cogſcat te ſolũ deũ:⁊ quẽ miſiſtiqeſ xp3 7c.
titudis firmamẽtũ hic reſumit ꝓ 6 XIIII.

— „

ne dicẽs: a ( Altitudis firmamẽtũ.i. celũ ſidere
um cõp ẽs ſub ſe òꝛbes ſeptẽ planetaꝝ:qð dr eẽ celum
altitudis: eo eſt altcelo aereo. b ¶ Pulchꝛitudo ep. eſt
effectiue. dO ¶ Sol ĩ aſpectu. qꝛ ſuo lumie illuſtrat alia lu⸗
minaria celi ſiderei:iõ ſpᷣditur: c¶ Spẽs celi ĩ viſione glo
rie.i. valde gratioſa æ admirabili:nec itelligit hoc de viſio

£

ne vera beatifica: ſed de viſiõe ſolis mãlij:que ẽ valde pu
chꝛa: ⁊ ſic dĩ: Spẽs celi.ſi lentnobli ſapiẽtioꝛ ciuis dicit
ſpẽs ⁊ decoꝛ ciuitatis. e ¶ Annũcias in exitu.i.in ſuo oc/

caſu:qñ exit ð hemiſperio nr̃o.tũc.n.alia lumiaria celi que q

—

nõ apparebãt añ ꝓpter pnñtiã maioꝛis lumis ipſolis:⁊ hec
apparitio dicit annũciatio. f¶ Uas admirabile ẽ ipᷣe ſol

gꝛ otinet tualr varios effect qᷣ fiũt in elemẽtis foꝛma
lit. g ¶ Opexcelſi. qꝛ factẽ p creatoem: que ẽ opſolidei.
hIn meridiano exurit terrã.qꝛ tũc cãt intenſioꝛẽ caloꝛẽ

EtIalſe. ardo. ep. qñ recte ſup terrã cadũt radij eius.
k ¶ Quis poterit ſuſtinẽ.q.d.nullus hõ:nà ĩ ona toꝛꝛida
nõ ponit᷑ aliqua hitatio humana:qꝛ ſol trãſiret ſuꝑ capita
eoꝝ:: iõ ſpdit᷑: oꝛnacẽ cuſtodiens ⁊c. 1 Triplr. ſol exu.

mõtes.ſ.citius:eo ꝙ ĩ oꝛtu ſuo pcutit capita montiũ:et diu
2 raduſolis ꝑcutiẽs capi

tius:qꝛ vſq; ad occaſũ: et bꝛeu:
ta montiũ bꝛeuioꝛ ẽ ꝙᷓ radi deſcẽdẽs ad ꝓfunda vallium.
m ¶ Radios Pe s ſoꝛmalr ſʒ effectiue n ¶ Exufflas.
i. emittẽs. o Refulgẽs radijs ſuis obcecat oculos.quia
nõ põt ↄſpici ab hoib oculis irreuerberaſ. Et ex dcis ↄclu
ditñ magnitudo dine maieſtatᷣ cũ dẽ: p 3 Hag

q¶ In ſermõibeius.i. ex oꝛdinatõe dei r
i. curſũ ſuñ:nã in vna die nãli circuit celũ. s ¶ Et luna.
Pic ↄñter ex ꝓ etatibus lune declarat᷑ magnitu ſtie
dine cũ dr:Et luna ĩ oibus.i.apud oẽs gẽtes. t

ſtodiẽs in opibus ardoꝛis.
q fecit üllũ:⁊ i ſmonib eius

poſitũ de ſole ad declaratõem magnitu linis diui

nagni⸗ e maieſta p Magn' dns 26.
excedit.n. ipꝛopoꝛtõabilr oẽm effectũ ſuũ iſeri aindr. B
eſtiauit iter.

ſuo.i.ĩ ſuo curſu. v ¶ Oñſio tpis.tps.n. cõiter magꝗ

Me

mutatur ep curſũ:vñ nouiluniũ vlgarit dẽ tpᷣs no- .
uũ. x ¶ERſignũ eui.i. etatis mũdi:qꝛ iudei duratõeʒ gluuioen
mũdi cõputat ꝑ ãnos lunares:vt exponũt aliq ſed hoc ipra nns
z falſũ:vt oñdi ſupꝑ dañ.c.ix.⁊ iõ di:Signũ eui.qꝛ per ſiroſegn
dusmo nume ir n
,„ „ rant᷑ mẽſes apud Nuenu
feſtinauit iter. Et luͦna ĩ oſ/ ehreagwe abus inie⸗
bus ĩ ipẽ ſuo:oſtẽſio tpi uit auctor iſſte. 8
ſignü eni. A luna ſonez di Durar vo mue. nge
ſeſti:luͤmi Ieni dl di no ſolu currit btdde
ei ſeſti:ꝛ luminare qð minuit per annos: ſʒ etiã i cei
ĩ cõſũmatione. Menſis ſy p meſes. y ¶ A lreſtiti
nomẽ eius ecreſcens mira lana ſee le eet kane
biliter in cõſũmatõe. Vas biei ſttſpaſch. lude
caſtroꝝ in excelſis: ĩ fima g feſtü celebꝛari Nlnß:
mẽtò celi reſplendẽs gloſe. bpocipit exodi. xij alenuth
Spẽcies celi gloꝛia ſiellaꝝ xi,luns belin hucfnb
muͤndũu illuminãs in excel mae eeſ
ſi n 6& 111 „velſlpe: feſti neo⸗ (Kcct
is domin In verbis ſe an menie:qo celebꝛa Corruſcario
cti ſtabũtad iudiciũ:⁊ non ri d apud hebꝛe nitne gt
deficiẽt in uigilijs ſuis. Ai Hrnchi t H kafäi
de arcum e benedic qui ſe NLuminare. ſnü
cit illum. Daldẽ ſpecioſus qð minuit i ↄſũ tattärce
eſt in ſplendoꝛe ſuo. Gyra matõe ſui curſus tüciuc
qui terminat ĩ cõ ed.

uit celum in circuitu gloꝛie gunctbe cuz ſole.
.. a Mẽſij.ſʒno
men eius eſt. nam cũ exit a ſole ĩcipit nouus mẽſis. ¶ b
Creſcẽs mirabilr i ↄſũmatõe.i.vſq; ad pleniluniũ. ¶c
Uas caſtroꝝ ĩ excelſis.ſicut.n.oꝛdo ſtellarum noiatur
militia celi ĩ pluribus loc veter teſtamenti:ita dẽ hic ca
ſtra. In hoc autem oꝛdie ſiue caſtris luna poſt ſolem te
net locum pncipalem. O ¶ In firmamento celi reſplẽ
dens. pꝛe ceteris ſtellis: vnde Geñ.i mo:Sol ⁊ luna di
cuntur duo lumiaria magna. e celi. Pic
conſequenter ex ſtellis declarat ĩmenſitatem dine ma⸗
gnitudis dicens: Species celi gloꝛia ſtellarum. i. claritaj

ſtellarum eſt ſpecies ſiue pulchꝛitudo celi:ſicut patet 5
nocte ſerena.ſ: cum ſtellis celum oꝛnatum eſt. dicitur

hec claritas gloꝛia:qꝛ gloꝛia a claritate deriuatur: dicts
uali caria.c. mutato in. g. vnde dicit ullius: ꝙ glo
ria eſt dara cum laude noticia. f Muncdum illumi
nans i excelſis dominus. q.d. ʒ ſtelle celi ſint tam pul
chꝛe:tamen non ſunt latria venerande:quod tamen fa
ciebant aliqui gentiles:ſed ſolus deus eſt lair a colẽdus
q eſt pncipalis mundi illumiatounam ab eo pꝛocedit
claritas ſolis a ſtellarum. ga In verbis ſancti ſtabüut
ad iudicium.i.ſtelle ĩ iuſſu dei:ꝗᷓ eſt ſanctus ſanctoꝛuʒ:
ceſſabũt a motu tempoꝛe iudicij completo numero ele
ctoꝛum: ad quem finaliter eoꝛum motus oꝛdinatur.
b¶ EZt non deficient. vſq; ad tempus iudicij. i ¶ In
vigilijs ſuis. ideſt in e ſtio ſui motus ad continuato
neʒ generationis. k q ¶ Uide arcum. Hic conſequenter
declaratur oĩna magnificentia ex bis que fiunt i elemẽ
tis: ⁊ pmo ĩ aere:ſecũdo in aqua:ibi In ſermone eius.
In pma tanguntur plures ipꝛeſſiones notabiles que fi
unt i aere: iter quas pmo tractat de iride dicens: 1 k
ide cumm igeſt conſidera eius apparitionem mira

bilem. I ¶ Et benedic qui fecit illum.nam in infinitũ
Ualde ſpecioſus eſt.

eſt pulchꝛioꝛ ⁊ mirabilioꝛ. m .
iris. n In ſplendore ſuo. ideſt i coloꝛibus ſuis: quia
reſplendent in nigredine nubis: ſicut in ſpeculo.

MWeiu

4R

ſaaßr

i
Ilaſlti

7anl
norpagt⸗
ſueſneptit
ſfuniſitl⸗
itgiͤgte⸗
be.
Emmotuen
dus allie⸗
Aſumun
lanuythube

glniaut

ſibiiſt
ronteu
ler buci

ipliko

mn “

uenti
unkmiuſe⸗
tiſile
3dgiclginn
mmminun
„ iniaz
hentniſe
Uu 1
A nd
in
1s
nu giin
„N
—
n wruil
Serher

“ 3 6
Sal
M

==

D üct
Nc Wumde
Z

rihrnuni
eaoofim
amirſfenan,
kaſrolunmn
Syfrmamm;
Eai ni⸗
di nei

,
asd
=
N,

Eccleſiaſtici ii 1.

„

2 figura mag diſquiſite ꝑtinet ad libꝛũ metheoꝛeoꝝ.
ſiliter ð ſequẽtibꝰ impᷣſſionibꝰ. q ¶ Imperio ſuo.Hic
ↄñter tractat de

niue:nubibꝰ: co.ꝰ „
ruſcati:grandi⸗ ſue:man excelſi aperuerũt
dicens: Impenio illu. YImperio ſuo accelera-
ſuo accelerauit ni Uit niuẽ: et accelerat coꝛru-
uẽ.i. celeri᷑ deſcẽ=⸗ ſcatiões emittere iudicij ſui
dere fecit eã q cauu ? Mꝛopfea apti ſũt theſauri

ſat er exalatibib? g euolauerut nebule ſicut
huidis antei re. aues. In maͤgnitudine ſua

ſoluant᷑ ĩ aquã cõ . . 1.
gelatis: 120 Ac⸗ poſi nubes: e ↄfracti li
celerauit. qꝛ in oij lapides grãdinis. h ↄſpe
bus effectib/ deuj ctu er ↄmouebunt᷑ mõtes

eſt agẽs pncipale.

r Et accclerat Eet in voluntate ep aſpirabit

coꝛruſcationes e/ nõthuſ. Aöx tonitrui eius
mittere. qꝛ celeri· vbẽranit terrã:tẽpèſtas aqꝗ⸗
imo i inſtanti E„, lonis èt ↄgregatio ſpũs:ct
pAralonge. ſiẽ auis deponẽs àd ſeden/

udicij ſui. Di/ SS
cunt᷑ ãt Rrriſen⸗ dum aſpgit niuẽ:ẽt ſiẽ locu

tioes iudicᷓ oiui· ſta demergẽs deſcẽſus er.
ni: qꝛ ꝓcedũt i e· Pulchꝛitudinẽ coloꝛis er
fectu ſᷣm iudiciu

dmirabit᷑ ocuł:⁊ ſup im-

ue ſapientie .
(Eierarrfe bꝛẽʒ ei expaueſcit coꝛ. Be/
odẽ natk lu ſicut ſalẽ effundet ſuꝑ ter

t Mpti ſi theſaa rã:et duʒ flauerit fiet tanq;
ri.i.occlute cauſe

ipᷣſſionũ hꝰmõi: .
v ¶ Et euolauerunt nebule.i.nubes tenues: q̃ a vento

mote h aerẽ —= In magnitudie ſua.i.iĩ ſtruet. x
oſu

vtute ſue pttl. v¶Moſuit nubej.i. diſpoſuit. x¶ Et
ↄfracti ſũt lapides grãdinis.qñ reſoluũt᷑ in aquã. Sunt

aũt grãdines gutte pluuie a frigoꝛe ↄgelate in deſcẽſu a

nube. y nↄſpectu e ↄmouebunt᷑ mõtes. vt pʒ in
terremotu:qui aliqñ fit ex cauſa naturali.ſ.ex exalatioõi
bus calidis ⁊ ſiccis ĩ terre viſceribꝰ incluſis. Aliqñ vo
ex ſuꝑnaturali:ſic fuit ĩ deuoꝛatiõe dathan a abiron a
terra:vt habet᷑ numeri.xvj.Et oꝛãtibꝰaplis locus ĩ quo
ↄgregati erãt:mor eſt:ac? iiij. ʒ ¶ Et in volũtate eiu

alpirabit. i. flabit. a ¶ Nothus. i.· auſtralis vent.
ox tonitrui. Hic agit᷑ de tonitruo:et cũ hoc reſumit

e niue:⁊ qbuſdã alijs dicẽs:Uox tonitrui ei vberauit
terrã.ipellẽdo aerẽ vſq; ad ipᷣam: ſiẽ eni ĩ piectiõe lapi/
dis intra aquã fiũt quedã gratoes aque:⁊ vna ꝑs ipel-
lit aliã vſq; ad locũ remotũ: ſic in foꝛmatiõe ſoni q eſt
ex ꝑcuſſiõe aeris vna ꝑs aeris ĩpellit aliã vſq; ad locuʒ
vbi termiat᷑ audit:vt habet᷑.ij.de aia.Et accipit h̊ vox

Manus excelſi aperuerũt eũ.i.fecerũt ipᷣm apparẽ
in ſignũ federl int ip̃m ⁊ terrã: ꝙ decetero ñ ꝑdẽt aquis
diluuij oẽm terrã:Geñ.ix. Tractare tñ ð coloꝛib iridij

eſt actoꝛ eius. m E ſuꝑ imbꝛ e expaueſcit coꝛ. naʒ ex
reſolutiõe ſubita nii
hoĩm. n ¶ Belu ſiẽ ſalẽ effundet ſuꝑ terrã.vocat᷑ hic gelu
pꝛuina ⁊ grado parua:q̃ habẽt quãdã ſilitudinẽ cuʒ ſale in
apparẽtia:⁊ etiã ſic ſal in aqua calida:ſic ⁊ pᷣdicta liqſiüt et

uiũ i aquã frequẽter ↄtingit ſubmerſio

reſoluunt᷑ cũ flauerit
venx reſolutiu'. (o

cacumiĩa tribuli. Frigidũs tduz flauerit: fiet
ventus aquilo flauit: tge⸗ kancſ caumis ibu⸗
lauit cryſtal ab aqua. Sů tret ad modicu flatu
per oem ↄgregatione aq venti. p Frigidus.

regeſcit:et ſicut loꝛica ĩiduii Pic ↄñter tractat de
ſe aquis. Et deuoꝛabit moõ/
tes:et exuret deſertũ:&t exti
guet viride ſicüt igne. Me/⸗
dicina oĩm ĩ féſtinatiõe ne
bule: ⁊ rõs obuians àb ar

flauit.p imperiũ dei.
q ¶ Et gelauit cryſtal⸗
lus ab aq.i.cryſtallł
fit ex aqua cõgelata.

doꝛe veniẽti: humilẽ effici Eſt eni r Nallus gla⸗
5 „W E ⸗ ðõ
et eũ. In ſermone ei ſilnit ãnos: q ¶ Sup oẽm
vent᷑: ⁊ cõgitaliõe ſua pl coõgregationẽ aq re

quielcit frigiditas vẽ
ti adlonaris.qꝛ facit

aquas ĩ ſupficie cõge
lari. Eeſie lo⸗
rica induit ſe aquis.

cauit abyſſum:ẽt plantauit
illum dñs ieſus.Qui naui/
gãt mare: enarraãt pericula
eius:et audiẽtes auribꝰ no/

ſtris admirabimur. Illiẽ Aaue ei ĩ ſupficie co⸗
⁊æ mirabilia: vů⸗ gelate ad modũ veſti
