ptinet ꝓpꝛie ad myrtũ. vñ ĩ dicto hiero. in ꝓlogoa
gato a poſtillatoꝛe non dicit᷑ de myrto ꝙ hʒ fructũ pul⸗

chꝛũ ſʒ odoꝛifeꝝ:qꝛ vt dictũ ẽ grana myrti q̃ ſunt eius
fruci nõ ſunt pulchꝛa: ſʒ cdonſern licd vo attribuit

pulchꝛitudinẽ qꝛ ſic eſt in re. Lapitulũ II.
catio ciuitatis hieruſalẽ. Circa qð ſciendũ ꝙ
illa edificatio que facta eſt per oꝛobabel: fuit
figura edificationis eccleſie per chꝛiſtum que dicit ſpi⸗
ritualis hieruſalem:vt frequẽter ſupꝛa dictũ eſt:⁊ ideo
de vno edificio fit tranſitus ad aliud.igit pꝛimo nũcia-
tur materiale: ſecũdo ſpũale:ibi Et ecce. Circa pꝛimum
dicit: b Uidi. viſione imaginaria æ inte lectuali.
c¶ Et ecce vir.i:angelusi ſpẽ viri. d Et i manu ei

◻ Tleuaui. Dic conſequẽter denunciat᷑ reedifi-

fti hinuun
orale luen
Cegrünrſt⸗
ſumtihhien
ſipmemn
lirm ile
ſutininorss
erſeriot i⸗
ſtotermmuß
N AA eis de
ſmunozpency/
Gzromenor al
Gtep bI E
nnchi
zanſocis dene⸗
tus rr
icht alpeben
faclgtoneno⸗
li defeturis tb
Angaoſapionar
mordien bie⸗

nchic̃ſopio
elilluninürme

Ohe ruclrocto
fültavtnue /
gallſnno iclti
WRN
inuliglcniͤepe
mniop gectdeni
micndicöt ai
miandpialrri
Mteen. n
MNdeſenſo o
ubiralliubo
iſoblt
ſare ibvol⸗
hnmnin
Doripn
Einonieſtnn
ick guh
Pes: ſeſide
ehrbirus
öanponc
ugsnlten
Upeteciui
Mirulein⸗

nice (
al
de tNe
utephl ſii
luhnifffr

nuntſrien
ar
1
ſihi e
ealouden
GuAmd
eesnüde n
zeſt C
Nicun ton
mii
wap goipo
üen ingen
giusinoeroſi⸗
nimüalini

a.
Schmnerbid
urinolri
otüſftidp
. (Ri
Fln
ſutink
roſeeſ caht
had hehrcg
gͤdnan
1. 4 6 .
ane

dinẽ. h¶Et ecce.

¶ zacharie. . :

ſaniculus menſoꝝ.i. aptus ad mẽſurandũ loca ĩ quibꝰ
debẽt fieri edificia: ideo ſubdit᷑: e

ad alia loca in iudea. g ¶ Quãta ſit latitudo ei ac.
antei eni edificent ciuitates ⁊ loca. accipiunt᷑ menſure

edificioʒ: ſᷣm lon

gitudinẽ ? latitu ·
menſoꝝ.Et dixi:quo tu va
dis:Et dixit ad me:Vt mèł
tiar hieruſalẽ ẽ᷑t videã quã/

Pic ↄſequẽter in-
tendit vt metiat
editficiũ ſpiritual

hieruſalẽ: illa eni ta ſit lõgitudo eſ: ᷑t quãta
que ſequũtur nũ/ latitudo eius.Et ẽcce ange
Scerrin ſaſere, lus ꝗ loque bat᷑ in me ègre⸗
dificata: ſed ſenp diebaf: 7 al angelus egre-
fuit in timoꝛe ad dliebat᷑ ĩ occurſũ eĩ: ⁊ dixit
uerſarioꝝ a ſubꝰ ad eũ: Curre:loqre ad pue-
ſa og elus de, rũ iſtũ dicẽs: Abſq; muro
ſtructisz p exerc· habita bit hierſin pꝛe miti-

tudine hõminũ ⁊ iumẽtoꝝ
in medio eius. Et ego ero
ei ait dñs murꝰ ignis in cir⸗

tuʒ romanoꝝ: di
cit ergo: h ¶ Et
ecce angel. mihi

5 cuſtod Zne: cuitu:èt in glia ero ĩ medio
diebat. ad haben- eius. Oò o fugite de terra
dũ fuelationẽ no aglonis dic dñs: quoniã ĩ
uã de futuris ab q̃ttuoꝛ vẽtos celi diſpſi vos
ndelo ſubio ꝛ dicit dñs. O ſyon fugẽ quͤe
rarchicũ ſuꝑioꝛe

angeli illuminãt medioſ:a medij inferioꝛes:⁊ ex hoc pʒ
ꝙ hec reuelatio eſt de alia re ꝙ; pᷣcedẽs:qꝛ eſt de hierlm.
ſpũali:ideo ſequit: k ¶ Abſq; muro habitabit᷑ hierłʒ.
qꝛ eccleſia nõ ↄfidit ĩ muroꝝ foꝛtitudine: ſed in diuina

ꝓtectiõe. l ¶¶ Pꝛe multitudine.qð ipletũ videt᷑ in fide/
liũ multiplicatiõe ꝑ oꝛbẽ vniuerſum. m ¶ Pominũ ⁊
iumẽtoꝝ.qꝛ credentiũ aliqui ſũt ſapiẽtes ⁊ litterati qui
homies dicũt᷑: alij vo ſimplices ⁊ illitterati qui iumẽta
nomiant᷑:pſal.lxxij.Et iumẽtũ fact' ſum apud te:⁊ ego
ſempꝑ tecuʒ. n ¶ Et ego ero ei ait domin mur.i. ꝓte/-
ctoꝛ ⁊ defenſoꝛ. o¶ E in gloꝛia ero in medio eius.qꝛ
deus in eccleſia honoꝛat᷑:⁊ ideo ad eã homies inuitant᷑:
cũ ſubdit: p ¶ O oo fugite de terra aqlonis.i.de po-
teſtate diaboli. q ¶ Qm in.iiij.veni celi diſꝑſi vos.
ideſt ſpargi ꝑmiſi ꝑ varios erroꝛes ante aduentũ chꝛiſti
r ¶ O ſyon i.populus pᷣuiſus ad fidẽ:nomie enĩ hieru
ſalẽ ⁊ nomie ſyon intelligit᷑ eccleſia vt declaratum fuit
Eſaie.ij.ca.que eſt idẽ qð fidelis popuł:qꝛ ecclia nõ eſt
ip̃i pietes: ſed fideles. s ¶Fuge. de poteſtate diaboli.
Aueebire⸗ apud filiã babylonis.i.cultuʒ idola/
trie:nõ enĩ poteſt hic intelligi ↄuenienter ꝑ filiã babylo/
nis ciuitas vel terra babylonie:quia longe ante tempuj
hub ꝓphetie ciuitas babylonis fuerat deſtructa ꝑ cyrũ
dariũ:⁊ iudei remiſſi in iudeã:vt habet᷑.j.eſdre.⁊ licet
aliqui remãſerũt ĩ terra babylonis detẽti amoꝛe vxoꝛũ
quas ibi acceperãt: ⁊ ꝓlis quã ibi fecerãt: vt dictuʒ fuit
ibidẽ:tñ illi vident᷑ pbabiliter fuiſſe pauci ↄꝑatiue:quia
omnes naturalit᷑ inclinant᷑ ad reuertendũ in terrã oꝛigi
nis ſue:⁊ maxie de terra in qᷓ detinent᷑i captiuitate ⁊ ſer
uitute:Nec ratõnabilit põt dici ꝙ illi qui fmãſerũt mo
neant hic fugere ꝓpter vaſtationẽ ĩminentẽ illi terre:qꝛ
a tpe cyri legit᷑ regnũ eius ⁊ ſucceſſoꝝ ſuoꝝ ſatij quietũ
fuiſſe vſq; ad tempi alexandri magni: qui regnũ illud
yvi armoꝝ ſubiecit ſibi. Itẽ qꝛ terra qͥ hic dicit filia ba-

: ide e ¶ Ut metiar hieru/
ſalẽ. qytum ad ciuitatẽ metropolim ſ¶¶ Et videã. qᷓ;tũ

bylonis ĩmediate ſupꝛa dicit᷑ terra adlonio.babylonia vo ñ

eſt ad aquilonẽ reſpectu iudee: ſed magis ad oꝛientẽ: ⁊ ideo
ꝑ babylon q̃ ↄfuſio interpᷣtat᷑. ⁊ ꝑ aquilonẽ de quo dicitur
hiere.j. Ab naullsn pandet᷑ ome malũ: poteſtas demonis

metaphoꝛice ſeu figuralit᷑ deſig nat᷑:ſicut ⁊ beat petr i fine
pme canonice ſue diẽ
. Salutat vos eccleſia
habitas apud filiã babylo in babylone collecta.
nis: qã hec dicẽ dñs exerci ideſt in roma: qꝛ tũc

tꝑe neronis ibi vige
bat poteſtas demois.
v ¶ Quia dicit dñs

tuũ. Poͤſt gliam miſit me
ad gẽtes:q; ſpoliauerũt voſ

Qui enĩ tetigerit vos:tãgit ¶exercituũ.i.angeloꝛũ
pupillã ocli mei. Quia Ec- Fenen dd nranſ
ce ego leuo manũ meã ſůp matõ ſoli deo appꝛo⸗

eos:è᷑ᷣt erũt pꝛede his ꝗ ſer/

. P pꝛiatũ:vbi tranſlatio
uiebant ſibi: et cognoſcet:

nr̃a habet:dominus.

qa dñs exercituũ miſit mẽ. MPoſt gloꝛiã miſit
I6 me. ſm ſeriẽ text᷑ nõ

gů ecce ego yenio èt habi⸗
tabo in medio tui ait dñs:
Et applicabunt᷑ gẽtes mul

dei dicentis ſe mitti:
qð verificat᷑ in xpo qͥ
eſt verus de a patre

gm in nio ſſa k, orgt mMiſſus ꝓ ſalute gene
te ad dñm in die illa: et erũt ris hũani: buic con
mihi populum. Et habi/ ſonat quedã gloſa he
tabo ĩ medio tui:⁊ ſcies da bꝛaica a Ra.ſa. indu
dñs exercituũ milit me id crad⸗ lis⸗ Ron g
te. Et poſſidebit dñs iudã honoꝛẽ redditũ eſau
veniet meſſiaj. In an

tiquis etiã gloſis hebꝛaicis pꝛinceps roman frequẽter eſau

⁊ roma mon ſeyr nomiant᷑:⁊ ſic impletũ ẽ in dño ieſu xpᷣo
qꝛ poſt gloꝛiã monarchie adeptã a romano pꝛincipe celare
auguſto: ꝓpter qð fecit deſcribi oꝛbẽ vniuerſum taniꝙ ſibi
ſubiectũ:natus ſuit chꝛiſ:vt patʒ Luẽ.ij. y¶ Z id gentes
q̃ ſpoliauerũt vos.i.ad iudeos qui fideles pᷣmitiue eccleſie
grauiter tractauerũt:act.viij.quibꝰ pᷣdicauit dñs in ꝑſona
pꝛia:⁊ dicunt᷑ hic gentes: qꝛ tũc nõ viuebãt ſᷣm legẽ vt iu⸗
ei:ſed trãſgrediebant᷑ ꝓpter màdata hoĩm: vt pʒ in cuan/
gelio. Uel ad gentes.i romanos pᷣncipes qᷣ in pᷣmitiua eccle
ſia fideles pſequebant in coꝛpoꝛib ſuis ⁊ bonis: quibꝰ pᷣdi-
cauit xpᷣs ꝑ aplos petrũ ⁊ paulũ: ⁊ alios doctoꝛes ſequẽtes
3 ¶ Qui enim tetigerit vos ⁊c.i.ſolicite vos cuſtodia:ſicut
cuſtodit᷑ oculi pupilla.licʒ eni tunc chꝛiſtus ꝑmiſerit fideles
coꝛpoꝛalit pturbari: tñ cuſtodiuit eos ſolicite in ſpũalibus
bonis:in quib tũc creuit eccleſia merito ⁊ numero fideliuʒ
magis qꝙᷓ; tꝑe pacis: qð fuit figuratũ in filijs iſrł qui quãto
magis affligebant᷑ ab egyptüs:tãto magis multiplicabant᷑:
Exo.j.id dit: a 6 cce ego leuo manũ meã.i.virtu/
tẽ. Supꝑ eos.i.pꝛincipes romanos ⁊ eoꝝ miniſtros.
c erũt pᷣde his ꝗᷣ ſeruiebãt ſibi.qꝛ pꝛincipes romani:et
alij ſubiecti qͥ in pᷣmitiua ecclia affligebant fideles ſeruitute
dura: ⁊ eis abſtulerũt bona ſua: mo ſuppoſuerũt colla ſua
iugo xpᷣi ⁊ emiſtris:dotãtes ecclias tpalibꝰbonis. ð¶ Et
cogᷣſcetis.p expientiã bonoꝝ ⁊ miraculoꝝ. e¶ Quia dũs
exercituũ.i.de pater dñs angeloʒ ¶ Miſit me. ꝓ gene/
ris hũani ſalute:⁊ iõ ꝓ tãto bñficio iuitat ecclia ad laudem
diuinã: cuʒ dẽ: Lauda ⁊ letare ac. g ¶ Quia ecce ego ve⸗
nio.p carnis aſſumptioʒ. h ¶ Et habitabo in medio tui.
ↄuerſando ⁊ pᷣdicãdo: Joh.j. Uerbũ caro factũ ẽ ⁊ habita/-
uit ĩi nobis. i ¶Et applica. gen. mul. ad onñm.qð pʒ ipletũ
ꝑ ↄuerſiõʒ gẽtiu ad fidẽ xpᷣiꝑ oꝛbẽ vuniuerſũ. k ¶ Et erũt
mi.ĩ ppłm. qꝛ ini credẽtes nõ ẽ diſtinctio iudei ⁊ greci:nam
idẽ oñs oim: ad Ro.x.c. I ¶ Et poſſidebit dom iuda.ideſt

ciũ: culpa p gratiã deleta. l

Qap' if.

cõfitentes deũ:quia coꝛde credit ad iuſticiã ⁊ oꝛe cõfeſſio fit

ad ſalutẽ:⁊ ꝙ ꝑ domũ iuda tales intelligant᷑ etiã 'm docto

res hebꝛeoꝝ fuit oſtẽſuʒ:hiere.xx iij et. xxxiiij. m ( Par
tem ſuam.i.pꝛemiũ ſuũ. 1ue ſanctificata.i.iĩ celo
qð vocat terra viuentiũ. o ¶ Et eliget adhuc hierlm. ſ. ce
leſtẽ. p Sileat ois
caro. a blaſppemjdg „ „
3 ir u chꝛiſti ptem ſuã in terra ſanctifica
q ¶ Quia ſurre. de ta: er eli. or.
. Ba i. ſan. ſuo i. ↄſur/ a e eliget adbuc hieriin.
aI indi-oοn Silat ois caro a facie dñi
get iĩ finali iudicio ald .
mala puniendũ 1 bo qa ↄlurrexit de habitaculo

na pᷣmianduũ. ſancio ſuo. a. III.
Cön capitlo ſecũdo
vbi dicit᷑ in poſtilla:

Toͤſtendit mihi dñs
Et ego ero ei ait do⸗ ieſum ſacerdoiẽ ma/
( p hoc qð
dicik: Et ego

gnũ ſtantẽ coꝛã angelo dñi
è&t ſathan ſtabat a dextris
daei a ans eius yt aduerſaret ei. Et di⸗
mup ignis. gloſa ine. Xit domin ad ſathan: In
linearis. Mur.i. de· Ccrepet dñis ĩ te ſathan:⁊ in-
fenſio ſuis. Ignis.ho⸗ crepet dũs ĩ te ꝗ elegit hie/
ſtibus. ¶ Ta. III.
IH1oſtendit.

NPoſt ciuita
tis ⁊ templi
reedificationẽ:hic ꝓ/-
pheta oñter denũciat
egificantiũ ↄſolatiõʒ
pmo ieſu ſummi ſa
cerdotis:ſecũdo coꝛo
babel ducis ſequenti
ca . Circa pmũ ſcien
dũ ꝙ ſicut dicit Ra.
ſa. ꝓphete pᷣncipalit

ris ẽ erul de igne:Et ieſus
erat idut veſtibꝰ ſoꝛdidis:
⁊ ſtabat añ faciẽ ãgeli.Qui
rñdit: &t ait àd eos ꝗ ſtabãt
coꝛã ſe dicens: Aũᷣferte ve
ſtimenta ſordida ab eo. Et
dixit ad eũ: Ecce abſtuli a
te iniquitatẽ tuã et indui te

locuti ſunt de dieb meſſie:ideo ꝓpbeta pmo denũciat con

ſolationẽ ſummi ſacerdotis de e emũdatiõe:ſecũdo ð xpᷣi
icarnatiõe:ibi Audi ieſu. Circa pmũ ſciendũ ꝙ iudei redeũ
tes de babylone peccauerũt grauiter accipiẽdo alienigenas
vxoꝛes:vt habet᷑ pᷣmo eſdre.x.ca.Sacerdotes ſic alij in hoc

peccauerũt:⁊ cũ eis ieſus filꝰ ioſedech ſacerdos ſumm:ſed

ad exhoꝛtationẽ eſdre eiecerũt eas:⁊ hoc ẽ qð dicit᷑: a¶ Et
oñdit mihi ⁊c̃.coꝛã ãgelo dñi.ſ.michaele pᷣlato toti iudeo⸗/
rũ ppło:vt pᷣdictũ eſt. b ¶ Et ſathã ſta.a dex. e vt aduer.
ei. accuſando eũ de trãſgreſſiõe filioꝝ ſuoꝝ: ſicut heli fuit
repᷣhenſus a dño: ⁊ punitx de traſgreſſiõe filioꝝ ſuox.j.re/
gũ.iij.nõ eni legit ꝙ iſte ieſus i pſona ꝓpꝛia vxoꝛẽ alienige/
nã accepit. c ¶Et dixit oñs ad ſathan. hic in hebꝛeo ha-
bet᷑ nomẽ dñi tetragrãmaton ſoli deo appꝛopꝛiatũ:vbi trã
ſlatio nr̃a habet: Oñs.⁊ qꝛ ponit᷑ hic ter: ⁊ loquẽdo quaſi
de perſona alia:ſatis apte oſtendit᷑ in deo trinitas ꝑpſonaꝝ.
d 1 Tunqᷣd nõ iſte.ſ ieſus e¶ ¶ Toꝛꝛis eſt erur de igne.i.

quaſi ticio ſemi cõbuſtus in traſlatiõe captiuitatis babyloꝰ

nice.q.d.ſic:⁊ adhuc vis eũ totalii totũ cõburere. f¶ Et
ieſus erat indur veſtibus ſoꝛdidis.quia culpaʒ incurrerat

ex neg igentia arguendi filios ſuos: ⁊ etiã ad qð tenebat᷑ex
officio:cũ eſſet pontifex ſummꝰ. g ſ ait. ſ. michac;

Ad eos q ſtabãat coꝛã ſe.i alijs angel inferioꝛibꝰ. h ¶ Au⸗
ferte veſti.ſoꝛ. ab eo.p hoc deſignabat᷑ remiſſio culpe de q̃
penituit:a filios ſuos et populũ ad abijciendũ vxoꝛes alie/
nigenas induxit. i ¶ Et indui te mutatoꝛijs.i.gratie ⁊ vir
tutũ indumẽtis. k ¶ Ponite cydarim.i. mitraʒ qua vte-
bat᷑ ſumm pontifex:⁊ p hoc deſignat᷑ digne exerceret offi
t angelus oñi. ſ. michael

αμdeũa ac ne.

m ¶ Kõteſtabat ielum. in bono ipᷣm ↄſirmãdo. n ¶ Vec

ruſalẽ. Nuůngd nõ iſte tòꝛ/

¶MWiber

dicit domin. qui eſt ipa veritas: o ¶ Si in vijs meis
ambulaueris. legẽ meã cuſtodiẽdo: p ¶ Et cuſtodiam
meã cuſtodieris.reuerẽter ⁊ debite officiũ pontificis ex-
ercendo: qI Tu &; iudicabis c᷑ʒ. i. in officio põtificis
pſeuerabis. rabo tibi ambu. de his qͥ nũc hic

aſſiſtũt i. de ange
„ , lis hʒ aſſiſtẽtibus
mutatoꝛijs. Et dixit. Po/ dabo tibi adiuto/
nite cydarim mũdã ſupca- es 1 oirectozes i.
puteius. Et poſuerut cyda 21nd n lie
rim ſup caput eius mũdã: ſequẽter ponit cõ
⁊ induerut eum veſtibus. ſolatio ieſu ſacer⸗
Et angel dñi ſtabat: ⁊ c⸗ otis derßiiear⸗
teſtabar angelus dfi ieſu, me deſiderabant
dices: Pẽc dicit dñs exer poatres ve.teſta iõ
cituũ:Si ĩ uijs meiſ ambu ſubcit᷑: Audi ieſu
laueris t cuſtodiã meã cu ſioiceret re val⸗
ſtodieriſ: tůᷣ quoq; iudica tip vleruedo ſuʒ
6 — “ ℳℳ% eteus.
bis domũ meã ⁊ cuſtodi t¶ Zu et amici

es atria mea: et dabo tibi
ambulates de his qui nũc
hic aſſiſtũt. Audi ieſus ſa⸗
cerdos magne: iu ⁊ qmici
tui ꝗ hĩtant coꝛã te: qa viri
poꝛtẽdẽtes ſũt.Eccn. ego
adducã ſeruũ meũ oꝛientẽ

tui. i. illi qui ſunt
parati ad abijciẽ⸗
dum alienigenas

uare. v ¶ Quia
viri poꝛtendentej
ſunt.i i futurũ ex
pectãtes.ſ. chꝛiſti
myſteriũ. Dicit᷑ ei

quia ecce lapis quem dedi poꝛtendeẽſa poꝛtẽ
corã ieſu: ſùp lapidẽ vnuʒ do dis:q ẽ aliqd
ſeptẽ oculi ſunt. Eccè ego in longinquũ de-
ſignare. Ra ſa. di
cit: ꝙ iſti fuerunt

ananias miſahel a açarias: qui ð habylone redierũt cũ

coꝛobabel ⁊ ieſu ſacerdote:⁊ erãt ei familiares ⁊ amici:
dicunt᷑ hic viri poꝛtẽdenteſ:qꝛ ĩ eis fuit factũ poꝛtentũ
ideſt mirabile ſignũ:qñ de camino ignij exierãt illeſi:vt
habet᷑ dañ.iij. Ecce eni ego adducã ſeruũ meũ oꝛientẽ:

In hebꝛeo habet᷑ germinan ẽ:⁊ exponit Ra.ſa.de goꝛo
babel qui dicit᷑ hic germinãs:eo genuit neemiã: vt ipſe

diẽ:qͥ edificauit ciuitatẽ hierlm:ſic pr̃ ſuꝰtẽplũ añ ↄſtru
xerat.Sʒ h nõ videt᷑ verũ:qꝛ.ij. mach dẽ ꝙ iſte neemi/
as erat ſacerdos: ⁊ ſic de tribu leuitica:coꝛobabel at de
tribu iuda: vt patʒ matthᷣ.j. Et ideo aliqᷓ expoſitoꝛes ca
tholici dicẽtes cũ Ra.ſa. ꝙ hec ſcriptura ĩtelligit᷑ ad lit
terã de goꝛobabel:dicũt ꝙ h̊ vocat᷑ oꝛiens:qꝛ fuit oꝛtus
de tribu regia: ⁊ qꝛ ꝓſperav fuit in edificio templi.ſed
iſti cũ Ra.ſa.vident᷑ iudaicare:⁊ magis qᷓ antla hebꝛei
vñ ibi trãſlatio nr̃a habet: x¶ Ecce enĩ ego adducam
ſer. meũ oꝛientẽ ⁊c trãſlatio chaldaica apud iudeos au
ctentica ſic habet: Ecce ego adducã ſeruũ meũ meſſiam
⁊ reuelabit᷑. ex quo patʒ ꝙ de xpo ad litteram intelligit
y ¶ Quia ecce lapis.i.xpᷣs qui dicit lapis abſciſus de
monte ſine manibꝰ: Dañ.ij. 3 ¶ Quez dedi coꝛã ieſu.

qꝛ vidit eũ ꝑ fidẽ futurũ: ſicut ſaluatoꝛ dieit Joh.viij.

ca . Abꝛaaʒ pat᷑ veſter exultauit vt videret diẽ meũ: vi-
dit gauiſus eſt. a ¶ Suꝑ lapidẽ vnũ.i.xpᷣm qͥ ẽ vnꝰ
in pſona:licʒ in eo ſit duplex natura. b ( Septẽ oculi
ſunt i.ſeptẽ dona ſpũſſancti: q̃ in plenitudine deuerunt
in xpᷣo homie:ſᷣm ꝙ dicit᷑ eſaie.xj. Requieſcet ſuꝑ eum
ſpũs dñi ⁊c᷑.qð ad litterã intelligit᷑ de xpᷣo etiã ſm dicta
hebꝛeoꝝ:vt ibidẽ fuit diffuſi declaratũ. c ¶ Ecce ego
celabo ſculpturã eius,quia coꝛpus chꝛiſti fuit foꝛmatũ

vxoꝛes ⁊ legẽ ſer

eti nt
ſiniuitu
os nu⸗ ſs
iviant tie
ltſrciunn,
ntaninulct⸗
17 mnd
glidi eyn
nghughertr
poſto nagsco,
cotgtlitſegnen
Cdieyna⸗
nlept ioſie
ng dict ob.
no:Cegguus
elctegtitoli
Nti nii Loſi/
triti itehi
et hu aie
Nckiſtiſnoi⸗
nenopotaſi⸗
gmenijindie;
fti cti
lengrchitu
lſenätora
llefneit b⸗

hignintenide⸗

Chor conſtet
hic ioritirß⸗
ter eusintento;
töfrnatt thol⸗
li nini /
de llat petit
octht ni

ci iſtur
Wideptaon
orl
Muißtan,
Pheginpuutble

unephe picdti
Monſ tnas

— Hefnnkun
alſcitimi
reiacheian

ſecſtangl
nidipzruentt
Pnes opoꝛtet
hadiek: c
gmnariäca

zacharie iii

Ntk et figuratũ in vtero virginis virtute diuina. C. Et politio: ⁊ mo de lignificatiõe candelabꝛi: ſe ecũdo de ſpicis
rſcine auferã iniquitatẽ terre illius i. mũdi totiuj. el p ſeytẽ o iuaꝝ:ibi Et reſpodi. Circa bmü ſcledũ fankealel erat
kinſtnie cnlos vniuerſitas angeloꝝ deſignak: vñ dañ. iiij. An⸗ Vn de bncipalib oꝛnameẽtis templi:⁊ icro hande ibi ni .
Ndeb i geli dicunk vigiles. matth. xviij. Angeli con ſeind viy ſi on opietion: ip̃ius hlng lco p viſi lenecs le dent
ſti iin ſen ſeri⸗ aiie St iſti ſeptẽ oculi ſunt ꝑ xpᷣm:qꝛ ſemp gnabat futuraoj umatõ templi ſu zorol ur D au lnere
/ le quedu eo mada- 5„ ·. dilik: i Pocẽ ver
. mnn uz3: qꝛ iße rex celabo ſculpturã eb:ait do me.:⁊ dixit ad me: HMuũquid G eBda
1 wſt etonnagiore min exerciu: ct auſeranm neſcis gd ſüt hec K dir 1 ſignificatiua oſũma
Aui roꝛdat lte ſequeti iniqtatẽ fre illi in diè vna. MNon dñne mi. Et rũdit ⁊ ait tigis templitſie vbũ
n de vna i. In die illa die dñ's exerci⸗ ad me dicẽe: Hòc ẽ verbü ſenſivile eſt ſigna rei⸗
an in die paſſiõis ſue tuũ:vocabit vir amicũ ſi uu dni ad oꝛobabel dicens . ſenieete⸗ nees ziis
e m g Hile go., ſubter vinea ſubtericuZ. Moniexercitu necĩ robo n crereluu ne; in to
„nad ererce iattolltt Zruerſ an. III re: ſd ĩ ſpũ meo dicit dũs: mana 9ſumabit tem⸗
I maneſt; pcetã mũdi. Coſi/ gel ꝗ loq bat᷑ ĩ me t exercitun.Qiuiis tu mons plũ ſed diuina:iõ ſub
1 ſitui deradũ aũt ꝙ hic ſuſcitauit me q̃ſi vix ꝗ ſuſcei magne còꝛaʒ coꝛobabel in dit᷑: ¶ Secdin ſpiri
aat Hleihe taturde ſomno ſuo. Etdi, planü⸗Et educet lapidep tmmed grogliupire
n Aat, rit ad me: Quid tu vides: mariũ: &t excqbit gras gfe uirdarto glunaret
iran. gnare aliqj in diez Et dixi: Nidi: et ecce cãde/ ei Et factũ eſt ÿbũ dñi ad atũ:⁊ ad hoc pꝛebere
Aonſup pfidia iudies labꝛuũ aureũ totũ: t lãpas me dicens. Mn coꝛoba neceſſaria etfmouere
e utii que negat chꝛiſtů eius ſup caput ipſius: et ſe bel fundauerũt domũ iſtaʒ almenran NAbe.
anſtndabſs htem lucerne eius ſup l ct manf eino bſicifr entetſel aa, Namndeun⸗
Um. ( iniquitate: 7 ideo Et ſeptem inft uſoꝛia lucerniſ etis 92 ons exercituu miſit bole P ſuꝑbiã eleuate
i miemdnt er hoc ꝙ confitek que erant ſuper caput eius me ad vos. Quil en deſpe qui opus templi ipe⸗
miiſmie hac ignoꝛati: J de oliue ſuperillud:vna xit dies paruos: Et letabũ Alt knelrago e.
üni csfirmate tholi dertris lampadis: ? vyna tur: Et videbunt lapide ſta ſenti cyri. n (oꝛö
. Nietin ci virats. f In a ſiniſtris eius. Et re'põdi neum in manu coꝛobabel. goꝛobabel i planu. i.

cdihil die illa.i. tve x-xpi c alo ad angelum ꝗ loque Sẽptem ſunt iſti oculi dui degckerſe ab kts ita
nbynnnit 9¶ocabit vir batur in me dicens: Quid qᷣi diſcurrunt in vniuerſaʒ armlius unpe e.
ſu i unicũ ſau ſubter ſunt hec dñe mi: Et reſpoõ/ terram. Et rſpondi: ⁊ di- eanckt ſapisectn⸗
4 7C. Ale . 2 2 . . . 14

lficat t̃ uper lapi da⸗
enrcleresa t gnificat᷑ tᷣus ma/ . . . lſluper lapidem lun —
— gne pacis in plurib locis ſacre ſcripture:⁊ ſic fuit in na menti iam ante poſitũ raucet eailcia maſn E S
digicnigit tiuitate xp̃i: ꝓpi qð tũc deſcript fuit oꝛbis: vt dictũ ẽ quabit gratiã gratie eius. B dabit gratls oſum
Niſcrämiit ſupꝛa omib terris ſb impio romanoꝝ pacatj. .IIII. di ii „ nperr arione 20 ar be arlo dabit 3 dri⸗ pſun
Nprit unn Et reuerſus eſt. Hic ↄnñter ponit ↄſolatio coꝛo mã i:ido egauik: q 6 fiegr e. iub daro agt Et ſele⸗
mutnenti t babel ducis de cõſummatioe templi futura qð cyro: r r man eius pficient ea. ſub dart tun milit
tſibit ipe ſundauerat:ſʒ poſtea opus impeditũ fuerat tis.ꝑ impletionẽ verbi mei: Cn⸗ vne A iu milit
yffit “ vſq; ad ſecũdũ annũ dar regis plarũ:in quo goꝛoba me ad vos. de edificatiõe tẽpli exhoꝛtã o:pꝑ imp ttonsenk
E bel ⁊ ei adherẽtes reſumpſerũt opus:vt dictũ eſt ſupꝛa ſue ꝓphetie apparuit manikfeſte ꝙ fuerat a deo wilen icut
ſſe Aggei.j. Igit᷑ pns capitulũ ĩ duas ꝑtes diuidit᷑: qꝛ pno ꝓpheta verꝰ. v ¶ Ouis gi d. Hyrir dieg vnos. . rui
icid hui ↄſummatiõis ponit᷑ pphetica viſio:ſecũdo huiuus redeũtiũ de babylone:qᷣ de Ppiciebant affligebant a getib.
hen viſiõis expoſitio:ibi Et rñdi.Circa pᷣmũ dicit᷑: a ¶ Et circũſtãtib:vt pʒ.j.eſdre iij qꝛ tñ his no obſta tin⸗ templũ
nan reuerſus eſt angel.mihi ꝓ cuſtodia deputatus: qui ad fuit ꝑ oꝛobabel ↄſũmatũ:iõ ſubdit: x Et letabunt. l. iu
nncdti le hoꝛã diſparuerat. b (Et ſuſcitauit me.ad viſi ionẽ eni dei pꝛpᷣ deſpecti ⁊ ipediti. y Et videbut pigaſionneg.
en n ꝓpheticẽ opoꝛtet excitari eleuari mentẽ: ⁊ ſequit᷑ vi in hebꝛeo hi: Plũbatũ.p qð deſignat edificiũ tẽpli recre b
ne ſio cũ dicit: c¶ ici ⁊ ecce cãdelabꝛũ. videbat eni vi · limatũ. 3¶ In manu xoꝛobabel. i. p ſolicitudinẽ ⁊ diligẽ
uge ſiöe imaginaria candelabꝛũ aureũ ſimile illi q fuerat i tiã eb. Cõſequẽter exponit qð dictũ ẽ ſupꝛa de oculis ſup la
gnim tabernaculo moyſi:de cup materia ⁊ foꝛma dictũ fuit pidẽ vnũ:cũ dicit: a ¶ Septẽ ſunt iſti oculi. i.vniuerſitas
Alernnh plenarie:exo.xxv. d¶ ¶ Et lapas eius.i.ſedes lucerne q̃ angeloꝝ deſignata ꝑ ſeptenariũ: eo mõ loquẽdi qͥ dixit ra
Mvsthit at diſſi S⸗ put ißius. i lus:tobie.xij. Ego vn ex ſeptẽ qͥ ſtamꝰ añ dñm.
Elet erat de auro mũdiſſimo e¶ Sup caput ip̃ius. ideſt phael angelus:tobie.xij. Ego vn ex ſeptẽ 3 n onn
Mallnd i in ſummitate candelabꝛi:a accipit᷑ lampas in ſingulari oms eni angeli aſtãt coꝛã deo inqtũ faciẽ ey clare vident:et
rpli ꝓ plurali:ſicut exo.viij. Uenit muſca grauiſſima.i.m ,9⁴omes mittunt᷑ in miſteriũ: m ꝙ dicil hebꝛe. . Omnes ad-
olinn titudo muſcaꝝ:qꝛ ſeptẽ erãt ſedes lucernaꝝ: ſic ⁊ ſeptẽ miſtratoꝛij ſpũs ſũt ⁊c inqtũ volũtatẽ ei exeq uũtk:licet enĩ
iin. nten lucerne. Uel poteſt dici ꝙ hic fit ſpãlis mentio de vna ſupioꝛes nõ mittant᷑ ad exterioꝛa exequẽda ꝓpter qð dicũt
Smin illaꝝ q̃ erat ĩ medio ſtipitis cãdelabꝛi:a tres hinc tres aſſiſtẽtes:alij miſtrãtes: tñ etiã ſupioꝛes mittunt᷑ ad inferio-
inecann inde ſuꝑ ſex calamos eius: ſ Et ſeptẽ infuſoꝛia.i.va ra:quia ſupioꝛes illuminant me ios:⁊ medij inſerioꝛes de
gnieſen ſ ſa aurea cũ quib⸗ infundebat᷑ oleũ in lucernis: 680 Et agengis ſm oꝛdinem diuine voluntatis ſeo ſubantu⸗ 0
hogii due oliue i. rami oliuarũ in ſupioꝛi pre: ꝗſi foꝛma ſpi b ¶ Qui diſcurrunt vniuerſam terram. qui mne a
6 ſe carũ habẽtes. h ¶ Et rũdi hic ponit pᷣdicte viſiõis ex ad ea ſiunt circa humanam naturam. c ¶ Et reſpondi.
ſ

Pic ↄſequẽter ponit expoſitio de duab oliuis ⁊ ſpicis eaꝝ

æ roſtris candelabꝛi: ⁊2 qꝛ eadeʒ eſt eoꝝ ſigniſicatio: ido dat᷑
vna reſpõſio cũ ſubdit in fine capituli ⁊ dicit: d

¶ Iſti ſũt

duo filij olei. i. coꝛobabel 2 ieſus pontifex:ꝗ dicunkt filij olei
qꝛ foꝛobabel erat de tribu regia: ieſus autẽ de ſacerdotali:

dignitaj aũt vtriuſq;
officij ꝑ iunctionẽ de
bebat cõferri: tñ iſta
vnctio nõ fuit tꝑe ſe/
cũdi templi ſᷣm hebꝛe
os. e ¶ Qui aſſiſtũt
dominatoꝛi vniuerſe
terre.fideliter inſiſten
tes opi ei in tẽpli edi
ficatoe. Roſtra aurea
ſm viſionẽ imagina⸗
riã erãt due recurua⸗
tioes in candelabꝛo:i
quibꝰ pendebãt infu
ſoꝛia: de oliuis aũt et

ſpicis eaꝝ dictum eſt
ſupꝛa. 2a
conuerſus
ſũ. Hec eſt ſe⸗
Acuũda pꝑs pnci
palis hůb ꝓphetie:in
qua ponunt᷑ ꝓphetie
ſpectãtes ad tpᷣus ha/

bitatiõis ciuitatis iaʒ

reedificate: ⁊ pᷣmo ſbᷣ
regno perſaꝝ:ſecũdo
grecoꝝ: ca.ix. tertio
romanoꝝ ca.xj.Sci
enduʒ tamẽ ꝙ hec di⸗
uiſio nõ eſt pᷣciſa: ſed
frequẽter ð alio tpe ĩ
uenit᷑ in vna ⁊ ecouer
ſo: qꝛ ſicut frequẽter
dictũ ẽ ſupꝛa talis di/
uiſio ſic pᷣciſa nõ iue/
nit᷑ in pphetis:q ſᷣm
tactũ variũ.ſ.de vno
trãſeũt ad aliud: aliq̊
occaſiõe habita:⁊ di/⸗

oliue iſte ad dexterã cãde/

labꝛi ⁊ ad ſiniſtrã eius: Et
rñdi ſecũdo:⁊ dixi ad eum
Quid ſunt due ſpice oliua
rũ q̃ ſunt iuxta duo roſtra
aurea:in quibꝰ ſunt ſuffuſo
ria ex auro? Et ait ad me
dicẽs: Nũgd neſcis qꝗd ſũt
hec:Et dixi: Non dñe mi.
Et dixi: Iſti ſůnt duo filij
olei: qui aſſiſtũt dominato
ri vniuerſe terre. C.v.
Touẽrſus ſum:⁊ le/
aui oclos meos ẽèt
vidi:èt ecce volumẽ volãs
Et dixit ad me:Quid tu vi
des: Et dixi Ecce ego vi/
deo volumẽ volãs: longi/
tudo eius vigiĩti cubitoꝝ:⁊
latitudo ep decẽ cubitoꝛũ.
èt dixit ad me:Hẽc eſt ma⸗
ledictio quᷣe egredit᷑ ſup fa⸗
ciẽ oĩs terre:qã oĩs fur ſicut
ibi ſcriptũ eſt iudicabit᷑: et
oĩs iurãs ex hoc ſiliter iudi
cabit. Educã illud dic dñs
exercituũ: èt veniet ad do/
mũ furis ⁊ ad domũ iurãt
in nomie meo mẽdaciter:⁊

uidit᷑ in tres ptes: qꝛ pᷣmo ponit᷑ expulſio multiplicis vicij:
ſecũdo ſucceſſio q̃druplicis impij:ca ſequẽti. tertio ſolutio
dubij:ca. vij. Pꝛima in duas ᷣm duplicẽ viſionẽ:ſecũda ibi
Et egreſſus eſt. Circa pꝛimũ dicit: a ¶ Et ↄuerſus ſuʒ. ad

capiendã diuinã reuelationẽ. b

naria. c ¶ Et ecce volumẽ volãs.i. exiẽs de tẽplo ⁊ ciuita
te:cui quatitas ſubdit᷑: OR(¶ Lõgitudo ep.xx. cubitoꝝ ſᷣm
latitudinẽ tẽpli: e ¶ Et latitudo ei.x. añ faciẽ tẽpli:ita ꝙ
volumẽ illud videbat᷑ de templo egredi. e ¶ Et dixit ad
me.exponẽdo ſignificationẽ volumis. ſ¶ Vec eſt maledi-
cti.i.pena ꝓ peccatis inflicta:ſi ur h ca vid it libꝛũ iĩ

quo erãt ſcripte lamẽtatiões. g

ois terre.cũ iudeis peccatoꝛib de hierlm iudea captiuatij
ad diuerſas ꝑtes oꝛbis: ꝓpter peccata furti ⁊ piurij: q̃ ante

deſtructioeʒ ciuitatis vigebãt ibi:vñ ⁊ ſedechias rex tradit/
ſuit in manꝰ nabuch.ꝓpter peccatũ ꝑiurij qð incurrerat er

ga ip̃m:vt habet᷑ ij. ꝑał.vlti. h ¶ Quia omis fur ſicut ibi
ſcriptũ eſt. i. in volumie volante: i ¶ Judicabit.i. puniet᷑
kq ¶ Educã illud.extra hierlm a iudea: ⁊ ꝑ hoc deſignat᷑ ꝙ
reedificata hierim talia peccata non abundauerũt i iudea.

I¶ Et veniet ad domũ furis ⁊c.i.vltio diuina veniet ſuper
iudeos captiuatos ꝓpter peccata iſta. m ¶ Et ↄſumet euʒ

t vidi. viſione imagi/

ue egrediet᷑ ſuꝑ faciẽ

⁊ ligna eius.i.totã ſgeni traſgreſſoꝝ. n ¶ Et egreſ!

eſt. Hic ponit᷑ ſecũ

viſio: videbat eni ꝓpheta viſione

imaginaria quãdã amphoꝛã de tẽplo ⁊ ciuitate egrediẽ
tem in qua ſedebat quedã mulier: ita ꝙ ꝑ os amphoꝛe

apparebat deſuꝑ. Uidebat eni talent

cõmoꝛabit᷑ in medio dom
eius:᷑t ↄſumet eaʒ ⁊ ligna
eius ⁊ lapides el.Et egreſ⸗
ſus ẽ angelus ꝗ loquebat
in me:et dixit ad me:Leua
oculos tuos ⁊ vide. Quid
eſt hoc qð egredit᷑ Et dixi
Quid nã eſt: Et ait:Hec ẽ
amphoꝛa egrediẽs. Et di/
xit: Hec eſt oculus eoꝝ in
vniueruerſa terra. Et ecce
talentũ plũbi poꝛtabat᷑: et
ecce mulier vna ſedẽs ĩ me/
dio ãphoꝛe. Et dixit: Hec
eſt impietas. Et ꝓiecit eaʒ
in medio amphoꝛe:⁊ miſit
maſſam plũbeã in os eius
Et leuaui oculos meos et
vidi: ⁊ ecce due mulieres
egrediẽtes:⁊ ſpũs ĩ alis ea/
rũ. Et habebãt alas quaſi
alas milui:⁊ leuauerũt am
phoꝛaʒ int᷑ terrã ⁊ celũ. Et
dixi ad angelũ ꝗ lobat᷑ in
me. Quo iſte deferũt ãpho

rã:Et dixit ad me: At di

ficet ei dmin erra ſenna-
ar: ⁊ ſtabiliat᷑: et ponat ibi
ſup baſem ſuam.

ũ plũbi poꝛtari ab

angelo ꝗᷣ dep̃ſſit

mulierẽ itra am⸗

phoꝛã: opilãs os
amphoꝛe talento
vel maſſa plũbi:
ne mulier poſſet
egredi inde:⁊ de/
ſup apparere.Ui

debat vlterꝰ du/

as mulieres ala/
tas poꝛtãtes illaʒ
amphoꝛã ad ba-
bylõis terrã. Per
amphoꝛã autẽ q̃
eſt genꝰ mẽſure dð⸗
ſignabat ꝙ ppluj
regni iude doloſe
egerat in mẽſurã/
do ea q̃ vendebat
ꝓpit hoc ductuj
fuit captiuꝰ in ba
bylonẽ:vt diẽ ra.
ſa.ſed qꝛ pncipali
ter fuit ibi ductuj
ꝓpter idolatriã:
vt patz. iiij. reg. et
ij. pal. in pluribꝰ
locis:iõ alij dicũt
2 meli vt videt᷑:
ꝙ per amphoꝛaʒ
que genꝰ ẽ menſu

re intelligit᷑ mul⸗

tiplicatio pecca

toꝛum in regno

iuda: et in tanta
menſura ꝙ diui⸗
na iuſticia exige/
bat vt vltio infer
retur ſᷣm menſu⸗

am peccatoꝛũ:ſm illud Deur xxv. Scoõm menſuram

peccati erit plagarum modus. Per mulierẽ in ampho/
ra ſedentem a deſuper apparentẽ: intelligitur idolatria
que eſt directa contra deum:a ideo excedit peccata que

ſunt contra pꝛoximũ: ideo vocatur impietas: quia ſi-

—

cut cultus dei vocatur pietas ſm Tullium: ita et ido/

latria impietas. Talentum vo plumbi ſignat grauita⸗
tem peccati. Due mulieres amphoꝛam poꝛtantes i ter/
ram ſennaar: que eſt eadem cum terra babylonis: vt

patet Geñ.xj. ſignificant duas tribus a quibus regnum
iuda nominat᷑ regnum duarum tribuum: que pꝛopter
peccatum idolatrie pꝛincipaliter ⁊ alia conſequẽter fu/
erunt captiuate ⁊ ducte in babylonem: ⁊ his dictis pa/
tet littera vſq; ibi: o ¶ Ut edificetur ei:ideſt idolatrie
omus. ideſt manſio q Eie .

et cetere malicie. p

terra ſennaar. ideſt babylonis cum peccatoꝛibus ibi ca-
ptiuatis. r. ¶ Et ponatur ibi ſuper baſem ſuam. ideſt

ſic ſituetur ꝙ non reuertatur in iudeam: et ſic factum

fuit:quia poſt reditum captiuitatis babylonice non le⸗
gitur iſte populus ad idolatriam declinaſſe niſi aliqui
pauci tempoꝛe antiochi ⁊ magis timoꝛe toꝛmenti ꝙᷓ li

bidine peccandi.

6 gi
volano..
mhirnn
ſun n
mlifmntͦ in
eirpohnſoiun
hulihqnn
gunauun lane,
ſon Lun g e
nüenif nkſe
riſnegna i hn
N bonademntl
mtoimproptie ⸗
ntobſune cin
Indesd buiuſno⸗
ſun vilatſeßn
mploſtican ,h⸗
6 Pbarteie⸗ othil
iteſnalouus
uubulot tol⸗
nfimorin ſolprs
Narden rocatepn
rdtotsphaniaie

illeeßlicnyen
ſenuſcththot
mnsſerepcrin
oletnſenchlun
duiſcnadſicine
alerpot dopa
mſſrafuterpoſt
lbrosi cömuntt
dickhiewſoleni⸗
ſciciſoltbabſt⸗
ixt leii
outccnnuni apvo

(ugtvlisoluinele

knpopepßſanin
neretiniguade
Prelegetedcäaä
Uerinechuſnäͤe
undennperede

Kkaucotitueius

op-ſcdbruire
or Pano n
umnud timt nu
lpunini nitl
Cunininmli
lninitagen
Pladeauſyi
Pſtonehari,
ſtcni ſcb on⸗
Inn iſunrd
lnuugſetmne⸗
emnltineg
nuffinntin
lnnenni
Koirte
1denr rdoct d

de
ta Nan⸗
☚
unpamde
nnrn
nghſwi
koi lin
moretlen
nſtiͤt
Lnln ot
Auk N
GhnrdI
rſn⸗
Enian

potil

mngho
bſbsmih
mnppori ui;
ſhitiinii
ſegnt ⸗ doloe
ruin mäſari
ainmncchu
1 nidoedoct
ſatadrw in
redn
übido
ni
„Npihihſu
A na
ſoasioaliti
meloy u
9 raNhe;
guegen'int
fe nelligit
niplcao he⸗
wom in in
inch: c inmn
menſun n
nn iſteug
barvtrlionn
Gmr nnit
r Sonnmnn
—–
ineligmrinn
oultgiubgt
nmitz lif
,Tilimninti

uns ſnunuin⸗
oun uimmlii
1beſtns:n
5 giuſhun
un hioß 8
anihlifl
rbisdieno⸗
ctidohet.
unſio d
Lorbus bit
nſvan⸗
naſſe icen

enonnnft

¶zacharie ο5dnοV.

In capitulo quinto vbi dicit in poſtilla: Ecce volu-
men volans vT7c. Aaditio.
Rpoſitio poſtillatoꝛis ð duab viſionib ĩ hoc
capitulo ↄtentis non videt᷑ ↄſonare rationi nec
littere: Cum qꝛ populi peccata que iam trãſiue
rant in pᷣteritũ: ſimiliter pene que ꝓ eiſdem peccatis
fuerũt populo iam publice inflicte: irrõnabile videtur

ꝙ ꝓpheta ea denũciaret ſub viſione imaginaria ſ. eu eni
gmatica cum iam eſſent omib' quib' loquebat patẽter

nota. Tum qꝛ captiuitas babylonica nõ legit fuiſſe fa
cta in penã furti: ſed poti idolatrie æ homicidij: vt pa-
tet. iiij. regũ:et.ij.pal. LTum quia illa que ſequũtur de
amphoꝛa et de muliere ⁊ de alijs in ſecũda viſione con
tentis impꝛopꝛie applicant᷑ ꝓpoſito et inutiliter trade
rent᷑ obſcure cũ iam omnibus erãt maxime manifeſta.
Unde ad huiuſmodi viſiones ꝓpꝛie exponendas:que-
dam vident eſſe pᷣmittenda. Pꝛimũ eſt ꝙ iudei durãte
templo ſecũdo: poſt temp machabeoꝝ cũ incepit ſe

cta pharięaica oꝛiri finxerunt ꝙ deus dederat moyſi in

mõte ſynai duas leges: Unã.ſ.ſcriptã que ↄtinet᷑ ĩ dua/
bus tabulis ⁊ in toto pentateucho:Et aliã quã dederat
mopſi non in ſcriptis ſed oꝛetenus: ⁊ hec lex oꝛeten vt
dicuũt data vocat᷑ apud eos ſecũda lex: ⁊ in ea ↄtinẽtur
traditiões phariaice quas dicũt deuteroſas taniᷓ in ſe
cũda lege pᷣdicta ↄtentas:que quidem puerſa lex fuit re
dacta in ſcriptij poſt deſtructionẽ templi ſecũdi ꝑ centũ
annos fere ꝑ quẽdaʒ qui dicit rabbi monoa:pꝑ quẽ ſuit
collecta ſeu cõpilata in quodã volumie in multis libꝛij
diuiſo:qð quidẽ volumẽ vocat apud eoj myſtia.i.ſecũ
da lex:poſt vo ꝑ.ccc. annos fere pᷣdictum volumẽ.ſ.illa
myſtia fuit expoſitũ valde ꝓlixe ⁊ diſpẽdioſe ꝑ multoj
libꝛos ꝗͥ cõmunit᷑ dicunt᷑ thalmud:qð eſt duplex.pᷣmũ

dicit hieroſolymitanũ:qꝛ fuit ↄpoſitũ hieroſolymis:et

ſecũdũ dicit babylonicũ:qꝛ fuit cõpoſitũ in terra baby-
lonis:⁊ iſtud ſecũdũ eſt maioꝛis auctoꝛitatis q; pmũ: ⁊
tenet᷑ cõmunit᷑ apud hebꝛeos tanqᷓ; expoſitio vera ⁊ ir-

refragabilis diuine legis que ↄtinet in pentateucho:et ĩ

pᷣdicta myſtia. Secũdũ pᷣmittendũ eſt ꝙ in quolibet pᷣ⸗
dictoꝝ opeꝝ pᷣſertim in ſecũdo cõtinent᷑ multa falſa et
erronea et ia⸗ etiã abſurda: q̃ repugnant nõ ſoluʒ
diuine legi:ſed etiã naturali: ⁊ quatum poſſunt nitunt᷑
doctrine chꝛiſti q̃ celeſtis et imaculata eſt repugnare: et
eam deturpare. De oꝛtu pᷣdicte falfe doctrine ⁊ quanta
ſit auctoꝛitas eius apud hebꝛeos diffuſe habet in libꝛis
eoꝝ:ſed bꝛeuiter ⁊ determinate habet᷑ in ꝓlogo.xiiij.li/
bꝛoꝝ. Ra.mop.egiptij. Tertiũ pᷣmittẽdũ eſt ꝙ pᷣdictuʒ
thalmud ↄtinet multas abſurdas doctrinas circa credi
bilia: ꝓut dictũ fuit ſupꝛa in additõe circa eſaiã.xxxiiij.
Quartũ pᷣmittendũ eſt ꝙ in dicto thalmud continent᷑
multa iniqua et enoꝛmia ⁊ inimica iuri ⁊ rationi circa
agibilia de quib infra aliquid dicet᷑. Conſequẽter circa
expoſitionẽ harũ viſionũ dicendũ ꝙ poſtq ꝓpha oſtẽ
derat ꝓphetice regimẽ ſecũdi nanbli in ſuo pꝛimoꝛdio
eſſe bonũ ſub coꝛobabel duce ⁊ ieſu põtifice de quibus
dixerat: Iſti ſunt duo filij oliue qui aſſiſtunt domina⸗
toꝛi vniuerſe terre.ſ.iuſte ⁊ ſideliter opando in edifica-
tiõe templi ⁊ in regimie populi: nunc aũt ꝓphetat quõ
circa finẽ duratiõis hui templi deterioꝛãd erat ſtatus
populi ꝑ doctrinã legis — q̃ in illis tpibus de/
bebat oꝛiri:⁊ poſt deſtructionẽ templi in ſcriptis redigi
de h dicit:Et ↄuerſus ſum.ſ.ad videndũ nouiſſima
hubp templi. Et leuaui oculos meo.tani reſpiciẽs a lõ/
ge. Et vidi. imaginaria viſiõe. Et ecce volumẽ. p qð in/
telligit illud volumẽ de quo ſupꝛa dictuʒ eſt: qo vocat᷑

ſalſe apud hebꝛeos lex ſecũda:a qꝛ nullã habet auctoꝛi

tatẽ in ſcriptura ſacra:ideo ſubdi: Uolõs.q.d.nullum

habet fundamentũ. Uel quia in ſcriptura demones volu⸗
cres dicunt:vt in ca.viij. Luce:ideo illud volumẽ dicit vola
re quaſi habẽs motũ demoniacũ.Fuit eni hoc opus nephã

dum p demones ſemel recuperatũ:vt dictũ ſuit in pꝛedicta

additioe eſaie.xxxiiij. Et qꝛ hoc volumẽ pᷣter pᷣcepta deca
logi ĩ vera lege moſaica ↄtenta addit alis ficta aſſerẽs fuiſſe
a deo data moyſi oꝛetenus:⁊ a moyſe alijs ſucceſſoꝛibus:iõ
dicit: Lõgitudo ep.xx. cubitoꝝ: ⁊ latitudo ep decẽ cubitoꝛ?
ꝑ qð intelligit᷑ ꝙ licet in tota latitudine legis diuine decem
pᷣcepta cõtinent᷑ pꝛincipalia:tñ hoc volumẽ ſe extendit vſq;
