ſtatus nõ eſt appeten/
duj:s ⁊c.⁊ hoc eſt qð
dicitur: f rd u;
ↄtẽ.ſum oẽs la.ho.⸗⁊
indu.quious aſcẽdũt
ad dominij ſtatuz.
g ¶ Aiaduerti pate-/
re inuidie pximi.⁊ h
patet ad ſeſũ. hEt
in hoc ergo vanitas.
ideſt in ſtatu dñij acqᷣ
rendo eſt vanitas ſu/
perbie. i ¶ Et cura

Et ludaui mag moꝛtuos
ᷓ; viuenteſ:è᷑t felicioꝛẽ vtrõ
q; idicaui ꝗ necdũ natus
eſt:nec vidit mala q̃ ſub ſo/
le fiunt. Ruͤrſũ ↄtẽplat ſum

oèés laboꝛes hoiĩiuʒ:⁊ indu

ſtriaſ aiaduerti patere inui
die ꝓximi. Et in hoc ergo
vanitas: t cura ſupflua eſt.
Stuͤltus oplicat manſuas
êt comedit carnes ſuas di/
cens: Melioꝛ ẽ pugilocum
fꝗe: q;ᷓ plena vtraq; man
cũ laboꝛe ⁊ afflictõe animi
Coõſidẽrãs repperi ⁊ aliam
vanitatẽ ſub ſole. Anuũſ ẽz

ſecũdũ nõ

⁊ tñ laboꝛare nõ ceſſat:nec

—

ſatiant᷑ oculi er diuitijs:nec

recogitat dicẽs:Cui labo⸗

ro:⁊ fraudo alam meã bo/
nis: In hoc qͥq; vanitaſ eſt

ſuperflua.ĩ aĩcquirendo eĩ cõſeruando requiritur magna

rus ẽ ppli oiũʒ ꝗ fuerũt añn

ficile rũpitur.i.quanto plures ⁊ boni ſunt amicitia cõ/
iuncti:tanto ſtatus eoꝛuʒ melioꝛatur. b Weliot E.
In pꝛicipio hui
— , „ CCapituli oſtendit
⁊ afflictio peſſima. Mẽlẽ Ddominiuz no eſſe
ergo duos ee ſimul q; vnũñ epperecli ronb⸗
habent ei emolumẽtũ ſoci bio: b ile oſikdit
aen e emon 1e is: h̊ idẽ oſtẽdit
etatil ſue. Di ynus cecidẽit ex parte pꝛicipis.
Ab altẽo fulciet. Ve ſoli: qi Et ponul hic tre
cũ ceciderit nõ bʒ ſubleus rationes. aima
tẽ ſe. Et ſi dõꝛmierit duo:ſo erigala i⸗
2 qbuuenter cõtingit
uebũt᷑ mutuol. Anus quõ ꝓrex etate pꝛoue
calefiet:Et ſi quiſpiã pualu ctus:eſt ſapientia
erit ↄtra vnũ: duo fſiſtũt ei. veſtitutuſiqꝛ oeli
Füuniculus triplex difficile it in delicijs vi⸗
—22 be⸗ * 8 Vr
rüpit. Melioꝛ ẽ puer pau xit:que impediũt
per ⁊ ſapieſ:rege ſene ſtul acquiſt⸗ itionem ſa
to q neſcit buidẽ ĩpoſteruz puntier iſteo ne
O èt de carcere cathẽiſqq Wweis condiliont
n * eſt iuuenis paup
iterdu aus egrediat ad re quieſt ad acqren⸗
gnũ:et al nar i regno ino dam ſapientiã di⸗
pia ↄſũmat᷑. Vidi cunctõs Goltve e eu⸗
viueteſ: qui ãbulãt ſub ſole dicit ſecũck phus
— = Paupertas eſt ſa
cũ àdoleſcente ſcdᷣo:qui cõ pientie reperatrix
ſurget ꝓ eo. Infinitůùs nũe pꝛopter qð ſocra

tes phus ⁊ multi

alij diuitias cõtẽ-
.— , plerut: h eſt qoᷣ
dẽ: b ¶ Melioꝛ ẽ puer paup ⁊c̃.hoc pʒ ĩ ioſeph ⁊ pha

raõe geñ.xlj. Pꝛeuidit ei ioſeph ſamẽ futurã ⁊ rjmediũ

cura ⁊ anxietas animi. k¶ Stultus.Hec eſt pars inciden
talis in qua repꝛobat duplicẽ modũ fugiendo dominiũ:qꝛ
vituperabile eſt vtriuſq; motiuũ.Scòs remouetur:ibi ¶
ſiderans. Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ in acquiſitione dñij requi
ritur laboꝛ magnus vt dictũ eſt:quẽ refugit piger nõ virtuo
ſe:qꝛ bene vellet dñari:ſed deſidioſe:quia vult ociari:⁊ hoc
eſt qd dẽ: k ¶ Stultus. i. piger. I ¶ Loplicat man ſuaj.
tãq; ocioſus. m ¶ Et comedit carnes ſuas.qꝛ ꝓpter fugaʒ
laboꝛis hʒ paꝝ ad comedẽdũ:⁊ ſic attenuãtur carnes eiu
n Dicẽs melioꝛ ẽ ⁊c. ad excuſationẽ ſue pigritie. o ¶ ¶õ
ſiderans. Hic remouetur ſecũdus modus vicioſus.ſ.p aua
riciam: ad ſtatũ eni dñij opoꝛtet magnaj expenſas fieri:qð
refugit quarus non per virtutẽ ſed per auariciã:⁊ hoc ẽ qð
dẽ: O¶ Lonſiderans repperi ⁊c.ſ.miſeriã auari:ð qͥ ſpdit
p¶ Unuseſt ⁊ ſecũdũ nõ hʒ.qꝛ refugit habere familiarita
tem ⁊ amicitiaʒ cũ quocũq; ne opoꝛteat ipſuʒ aliquid expẽ
dere:⁊ tñ nõ ceſſat acqrere cũ magna animi ⁊ coꝛpoꝛis affli
ctione:ideo cõcluditur ꝙ eſt afflictio peſſima.⁊ patʒ littera
poꝛpter qð ex oppoſito cõcluditur: q 2 Melius eſt ergo
duos eſſe ſimul.i.plures coniunctos amicitia ⁊ ſocietate.
r Ehr eni emolumẽtũ ſocietatis ſue.qꝛ cõmunicãt inui⸗
cem bona ſua. s¶ Si vnus ceciderit.in aliquod infoꝛtu
niũ. b altero fulcietur.qꝛ ab eo iuuabitur ⁊ ↄſolobi
tur. v¶ Ue ſoli.i. ſocietatẽ ⁊ amicitiã cũ aliquo nõ habẽ⸗
ti. x¶ Et ſi doꝛmierint duo in lecto ⁊c. cõtra malum fri
goꝛis:per hoc metaphoꝛice intelligitur quietatio pluriũ in
vna dilectione:ideo ſubditur: y Unus quomodo calefi
et.ſ.charitate.vnde dicit greg.homel. xxxix. Charitas ſepi
alterũ tendit vt eſſe charitas poſſit. ʒ¶¶ Et ſi quiſpiã pꝛe⸗

pᷣuidit ʒ ipſã qð rex facere neſciuit. de carce
re. Hic ponit᷑ ſcòa rõ q̃ talis ẽ: Illud qð frequẽter termi
natur ad magnã miſeriã nõ ẽ appetẽdũ tanq; hvite ſũ⸗
nũ bonũ:ſic eſt ð dñio tpali.vnde ſedechias rex iuda fi
naliter fuit exoculat ⁊ captiuus i babylonẽ ducv: ⁊ ſic
miſerabiliter moꝛtu.iiij.reg.vl. Poteſtas ẽt tpalis ali
qñ caſualiter ⁊ ſubito venit ex magna miſeria.ſicut pʒ

d ioſeph qᷣ educið carcere ſtati fuit fact pꝛiceps egypti:

7 ſcòus a rege:qð aũt ſic a caſu ꝓuenit nõ ẽ ſumũ hois

bonũ:iõ ſubdit᷑: c de carcere cathenis ⁊c̃.ſicut
dictũ eſt ð ioſeph. dð¶ Et alius nat i regno ⁊c̃.ſicut di
ctu ẽ ð ſedechia qꝗᷣ ſuit filꝰregis. e ¶ Uidi cũctos. hic.
põitur tertia rõ. Frequẽter eĩ accidit ꝙ ſeneſcẽte rege po
pulus ⁊ maxie iuuenej adherẽt filio eius qͥ p eo ẽ regna
turus:⁊ aliqũ regnũ vſurpat viuente pꝛe:ſicut adonia⸗
voluit facere.iij.reg.j.⁊ eodẽ mõ ð eius filio qñ ſeneſcit
Tfilius eius ad etatẽ adultã venit:ꝙ autẽ rex in fine vi⸗/
te ſic cõtẽnat᷑ vel ð eo paꝝ curet᷑ ẽ ſibi doloꝛij materia ꝓ
pter qð talis dignitas no ẽ appetenda:⁊ hoc ẽ qð dicit:
e ¶ Uidi cũctos viuẽtej.i.multos:ẽ eni hyperbolica lo
locutio:ſicut dẽ:Oẽs ð ciuitate currũt ad tale ſpectacu
lũ ad denotandũ multitudinẽ currẽtiũ:licet aliqñ ma
ioꝛ pars remaneat. ſ ¶ Qui ambulant ſub ſole.i. i vi
ta pꝛeſenti. g ⸗ adoleſcente ſecũdo.i.cũ filio regis
qui ẽ ſecũdus ab eo:eo ꝙ regnaturꝰ ẽ poſt eũ:iõ ſubdit᷑:
h ¶ Qui oↄſurget ꝓ eo.ſ.in regno. i ¶ Inſinitnume
1Bet ralck magnus:⁊ ẽ hypbole ſicut ⁊ ſupꝛa.
k ¶ Oiuʒ q fuerãt añ eũ.adherentes pꝛio pꝛi:⁊ poſtea

igeme
nuntiſe
rbordt
tuc⸗
Mn;
cpid hu
ioſeni
inoͤcſe
di ſonch
A pepie⸗
eoctici
Nicps
Mübiem
in
ſtaniaft
r Cing
ctate pꝛort
ſapient
ulſqgeden
uitusft
dlicjsr
eimpellit
itionen
idene
ondinori
mis paun
Maccren⸗
8:geſin.
rüͤch ppr
Nns etl
enpenmm’
r go
s zmlli
us ol⸗

ſibi mo dicto. l

Eccleſiaſtes V.

neſcẽte. m ¶ Nõ letabũtur in eo.i.paꝝ curabũt de eo

ſed magis a

erebũt filio eius:vt dictũ ẽ. n ¶ Sʒ 2

hoc vãitas.ꝙ reyx ſenioꝛ dimittit᷑ ſic p iuuene. o ¶ Et

afflictio ſpũs.regi ſic dimiſſo. p

oñdit dñm terre/
nũ non eſſe appe
tendũ roibus ſũ⸗
ptis ex defectibili
tate humana:hic
ↄñter ideʒ oñdit
ex ſublimitate di
uina. Deus. n. eſt
ſũme veneradus
⁊ timẽdus vt ſup
ponit ab oibus:
qꝛ qlibet reputat
deũ id quo mai
eẽ vel excogitari

R põt: vt diẽ An

ſelm.ſed ptãs ter

rena r̃trahit a di

uino timoꝛe ⁊ re
nerẽtia: vt pʒ nõ
ſolũ ð regibus in
fidelibus deũ ve

rũ ↄtẽnẽtibus.ſ.

pharaone: ſenna
cherib: nabucho
donoſoꝛ:ſed etiã
ð fidelibus: ſicut

de dauid qui ex

ptãte regia nõ ti⸗
muit deũ offedẽ i
adultio berſabee
homicidio vꝛie

eũ:ct qui poſtea futuri ſunt
nòn letabũtur ĩ eo. Sed ⁊
hoc vanitas èt afflictio ſpi
ritus. Cuſtodi pedẽ tuũ in-
grediens domũ dei: &t ap-
pꝛopinq̃ᷓ t audias. Mul/
t5. n. melioꝛ eſt obedientia

q;ᷓ ſtultoꝝ victime: qui ne/
ſciunt quid faciut mali.Nè
emere qd loq̃ris:neq; coꝛ
tuũ ſit velox ad ꝓferenduʒ

uſtodi. Super *

ſermonẽ coꝛã deo. Deèus

n.in celo ⁊ tu ſupꝑ terraʒ:ic
circò ſint pauci ſermones

tui. Muͦltas curas ſequun
tur ſomnia:⁊ ĩ multis hmno
nibuſ inueniet᷑ ſtulticia.Si
quᷣid vouiſti deo:ne moꝛe/

ris reddere. Diſplicèt. n. ei
infidelis ⁊ ſtulta ꝓmiſſio.

Sed qdᷣcunq; voueris red

de. Multoq; melius ẽ nõ

.

⁊ de ſalomone in tẽploꝝ ꝓ idolis edificatõe:⁊ hierobo
am i vituloꝝ aureoꝝ fabꝛicatõe ⁊ adoꝛatõe. talis po/-
teſtas nõ ẽ appetẽda. In hac rõe ſic pꝓcedit:qꝛ pᷣmo oſtẽ
dit deũ eẽ ſũme venerãdũ:⁊ꝛ timẽdũ:qð ẽ hubprois fũda
mẽtũ:⁊ ibi:Tu vo. Pꝛima ĩ duas:qꝛ pᷣmo oñdit deuʒ
ſũme eẽ venerãdũ in ſe:ꝛ in miniſtris ſuis:ibi Ne dicaj.
Pꝛima adhuc ĩ duas:qꝛ pᷣmo oñdit deũ venerãdũ opꝑe
⁊2 oꝛe:ibi Ne temere.Circa pmũ dicit: p ¶ Cuſto pe
dẽ tuũ igre.do.dei.vt nõ igrediarl põpatice ⁊ ſuꝑbe:ſicẽ
ſolẽt Eerere potẽtes h'ſcli ſua poteſtate nimis eleuati.

q ¶ Et appꝛopiqua. ſacerdotibꝰa legis doctoꝛibus.
r¶ Ut audias.ſ.dei mãdata ad ea fidelr adimplenda.
8 ¶ Multo.n. melioꝛ ẽ obediẽtia. in obuatõe manda
toꝝ dei. t¶ Qua ſtultoꝝ victime i. trãſgreſſoꝝ leg:
qui ꝑ poteſtatẽ ſuã nõ fſoꝛmidãt dei mãdata Ali
ui

eſtimates eũ placare oblatõibus ⁊ ſacrificijs. v¶ Ou
neſci.qͥd fa. mali.ex hoc.n.ꝙ ſũt ſuꝑbia excecati:cogno
ſcere neſciũt grauitatẽ ſui peccati. x temere. Hic

ↄñter oñdit deũ venerãdũ eſſe oꝛe:⁊ pmo iĩ affatu: i gu
eu ve

ſtu:ibi Ne dederis. Pꝛima iĩ duas:qꝛ pᷣmo docet cũ
nerari a verbis idecẽtibꝰcauẽdo:cũ dẽ: x Metemere
qͥd loquaris.de deo vł ey iudicijs ea ĩ aliqͥ reᷣhendẽdo
n. in celo ⁊c.i.excellẽtioꝛ ẽ te ſine aliq mẽſura.
3¶ Necirco ſint pauci ſᷣmones tui.loq̃ndo ð ðo ne pec
catũ icurras ex multiloqo:iõ ſubdit᷑: a¶¶ Multas cu

ras ſequũtur ſomnia ⁊c̃.qꝛ ſicut młtas curas i vigilia

ſequutur ſonia ĩ ſõno ſeq̃nti:eo ꝙ i ſõno foꝛmãtur fan/-
te
j.ethi.ꝙ ſõnia ſtudioſoꝝ.i.vtnoſoꝝ ſũt melioꝛa qᷓ; qᷣ/

mata ſilia pcedẽtibus curis ĩ vigilia: ꝓpt qð dic phs

rũcũq;:ſic i mnltis ſermonib ⁊ maxie de dina excellen

tia frequẽter admiſcet ſtulticia. b ¶ Siqd vouiſti. hic cõ
ſequẽter oñdit᷑ ꝙ deus venerãdu ſit oꝛe vificãdo ꝓmiſſa:cũ
di: c ¶ Siqd vo. deo ne mo.red.qꝛ ex tali tardatõe fit hõ
frequẽ ter ipotẽs ad reddẽdũ: ſicut vouẽtes ingredi religio-
nẽ aliqũ tàtũ tardãt ꝙ ſũt inepti ad receptõem. c ¶ Diſpli
cet.n.ei ifidelis ⁊ ſtul
ta ꝓmiſſio.Dẽ aũt ifi
delis pmiſſio votum
in articulo neceſſitat
factũ:⁊ ceſſante neceſ

vouere:q; poſt votũ ꝓmii
ſa nõ reddere. Mẽè dederis
os tuum ũt peccare facias ſitate ſtatiz mutat pp½
carnem tuam: neq; dicag poſitũ. Dẽ ant ſtulta
coꝛã angelo nõn eſt ꝓuidẽ eſt dere illicita vl
tia: ne foꝛte iratus dñs otra alis indifferenti: vt ſi
fmones tuo s diſſipet cun- ele deter krs

SPecun re feſtucã de terra: qꝛ
cta opera manuũ tuaruʒ. hoc in nullo cedit ad
Abi multa ſũt ſomnia plu honoꝛẽ dei: vel etiaʒ

rime ſunt vanitates ⁊ ſmo
nes inumeri. Zu vero deũ
time. Si vidẽris calũnias
egenoꝝ ⁊ violenta iudicia uſtu dicens:
⁊ ſubuerti iuſticiã ĩ ꝓuicia: Ne dederis os tunj
nõ mireris ſuper boc nego aule. ell tpeccare
cio:qà excelſo excelſioꝛ eſt ¶fa.car. tua . p viciu lu
alius: et ſuper hos quoqʒ xurie:qꝛ ſicut diẽ hie
eminentioꝛes ſunt alij:et in“ ronym venter ⁊ geni
ſuper vniuerſe terre rex im talia ſut mebꝛa vicla

e. e ex uicinitate mem/
perat ſeruieéti. ¶ Cap. Vv. bꝛorum delignatur

ſi ſit de bono:tñ ipoſ
ſibili vouẽti. d ¶ Ne
dederis os tuũ. PHic
oñndit deũ venerädu

in guſtu dicens: ¶ OH

—

Aar non iplebit pecu pꝛopinquitas vicio
ia: t ꝗ amat diuitiis rum. ſ (Neq3
dicas coꝛam angelo
8den nRo in mini
ſterium. g ¶ Non eſt ꝓpuidentia. qꝛ de non ſolũ honoꝛã
dus ẽ in ſe:ſed etiã in miniſtris ſuis:iõ ſbditur: b Re .

foꝛte irat dñs c.nõ ſolũ.n.punit peccata 3 ſe directe facta:
ſʒ etiã Z miſtros ſuos:qꝛ redũdãt iĩ eũ:cetera patẽt. i¶ u
vero. Hic ↄñter oñdit᷑ ꝙ deus ſit ſũme timendus:qꝛ iudex ẽ
ſupꝛem:⁊ iõ oĩa errata ab alijs qtũcũq; magnis ſuo iudi-
cio reſeruãtur ꝑ hoc ad lineã iuſticie reducẽda: ⁊ bocẽ dd
di: i u vo deũ time. ſuꝑ oia.· Et ſbdit᷑ ca: k ¶ Si vi
deris calũnias ⁊c.⁊ pʒ. l Ruia excelſo excelſioꝛ alius ẽ.
qꝛ ſuꝑ pᷣpoſitũ ẽ balliuus. m ¶ Et ſuꝑ hos quoq; eminẽ
tioꝛes ane alij.qꝛ ſuper balliuos ſunt reges. n Et inſu-
per vniuerſe terre rex.i.deus. o Etnpera t ſeruiẽti.i.om/
icreature ſubiecte ſibi. Kaplm. YV.
MUarus. Hic incipit caplm ſm qͥtatõem Hiero. in
q̃ᷓla felicitate hũana excludũtur diuitie tpꝛales in
AIAqbyaliq lʒ falſe poſuerũt felicitatẽ hois.Ad qð ex.
ũ ponũt᷑ h̊ ples rões:quaꝝ diſtictio videbitur ꝓlſeq̃n
do. Pꝛima rõ ẽ qſi duplicata: ⁊ c talis: In illo nõ ↄſiſiit feli
citas hoĩs qð nõ ſatiat e appetitũ:⁊ frequẽter no ẽ ad eius
bonũ.iſta ꝓpoſitio ꝑ ſe pʒ:qꝛ de rõe beatitndis ẽ ꝙ ſit bonũ
bñti ⁊ terminãs ei appetitu:alr nõ eẽt vltimepfinis: qð ẽ
de rõe beatitudis. diuitie aũt tpꝛales nõ ſatiãt hoĩs appeti-
tũ:ſed magis excitãt:qꝛ qᷣ plus hʒ plus cupit:qð veꝝ ẽ ſaltẽ
de auaro de quo eſt h ſermo. ſilr diuitie nõ ſunt ad eius bo
nũ:qꝛ anxiatur ĩ acqrendo:nec inde ðᷣlectat fruẽdo pꝛe aua
ritia ſua. ergo ⁊c̃. Huius rationis ponit minoꝛem: pꝛimo
quantum ad pꝛimam parteʒ dicens: a ¶ Auarus non im
plebitur pecunia. vnde poeta: Creſcit amoꝛ nummi quan-
tum pecunia creſcit. Secũdo quantum ad ꝑtem ſecũdam .
cum dicitur: b ¶ Et qui amat diuitias.eo mõ quo auar
vV v

viuunt freqnter deli/

¶ Fructũ non capiet ex eis. i. xtilitatẽ:qꝛ auaritia nõ per-

mittit e vti: iõ ↄcludit: d ¶ Et hocg vani.ſ.eſt ⁊ nõ felici
tas. e¶ Ubi multe. Dic ponit᷑ rõ ad oñdẽdũ ꝙ diuitie
nõ ſunt hois ſũmũ bonũ etiã ſi eis vtat᷑ ad ſtatũ magnificũ

dicẽs: e¶ Ubi mite ſi opes ⁊ miti.ſupple ſi ibi. f. i

comedũt eas. int qͥs
ſũt multi iutiles ⁊ ri-
baldi:iõ ocludit:¶ g
Et q pdeſt poſſeſſo⸗
. N. —,„ E,
n efuis 1e, te ſu nt opes:miti ? qui co-
pendi in plibus inꝓ- medũt eas. Et quid ꝓdeſt
ntilr. h¶ Oulcis ẽ.
Pic ponit᷑ 3rõ que
ſumit᷑ ex nocumento
coꝛpoꝛali ex diuitijs
ↄcto:qꝛ tales diuites

tias oculis ſuis: Dülcis eſt
ſõnꝰ opãti ſiũ paꝝ ſiũ młiũ

. deli ·uitis non ſinit eũ doꝛmire.
cioſe ⁊ laute:⁊ ſic acci

piũt nutrimentuʒ vl/ Ai „Taii
tra cõuenientiã nzje: ma qua; vidi ſb ſole. Diui
ex quo frequent cãnk tie Aſeruate 1¹ malũ dmn ſui.
toꝛſiones affligentes Pereüt. n.in afflictiõe pel
ir mitzie ppter ſima. Generauit filiũ qui in
Prmnuzoperati de la ſumma egeſtate erit. Sicũt

boꝛ 2 laſſitudo co⸗s egreſſus ẽ nudus de vtero

tem ſomni. i ¶ Sa hil auferet ſecuʒ de laboꝛe
turitas aũt diuitij nõ

ſinit eũ doꝛmire. pꝛiꝰ ſuo. Miſer abilis pꝛoꝛſus
mo qꝛ refoꝛmidat ire iſfirmitas. Quõ venit ſic re
ad lectũ donec ꝑ ſpa/

„

tiũ tꝑꝛis vigilauerit

poſt cibũ. Scõo qꝛ in õõ ,
lecto exñs aliqñ ex ni Cunci diebus vite ſue co

mio cibo ſẽtit diſcra⸗ Er Eed ,
ſias ſomnũ ipediẽétes multis: ⁊ i erũna atqʒ triſti
k (Eſt alia (Pic cia. Hoòc itaq; viſum ẽ mi/
ponit qrta ratio:⁊ di hi bonũ: vt comedat ꝗs ⁊

ian peno murio po⸗ bibat ? fruatur leticia ex la

nitur: ſecundo coꝛe· boꝛe ſuo qͥ laboꝛauit ipſe
larium concluditrr:::::
ibi Hoc itaq;. Ratio M
vero iſta accipitur ex concupiſcentia illoꝛum qui frequen/
ter inuadunt vel interficiunt hoiem ꝓ ſuis diuitijs rapien
dis:⁊ hoc ẽ quod d?: k ¶ Eſt ⁊ alia infirmitas peſſima.i.

„ — 4. „ . „ P . ₰
poꝛis inducũt ad de- mr̃is ſue:ſic reuertet: et ni
¶ Sa

4

magnũ malu. I ¶ Diuitie ↄſeruate in malũ dñi ſui.qꝛ per

hoc raptoꝛes ⁊ cupidi inſidiãtur ſibi:iõ ſpᷣdit᷑: m ¶ Pere
unt.n. ꝓpter diuitias ſuas. n ¶ In afflictõe peſſi
aliquado iugulãtur: ⁊ ſic filij eoꝝ quibus cuſtodiebãt diui
tijs illis puantur:iõ ſubdit᷑: n Wnzui filiũ qui ĩ ſummma
egeſtate erit. bonis pẽnis puatus ⁊ ad laboꝛãdũ ꝓ victu acqᷣ
rendo no ẽ aſſuetus. o ¶¶ Sicut egreſſus eſt nudus de vio
mfis ſue.ſic reuertet᷑ bonis oibꝰ ſpoliat. p ¶ Et nibil au⸗
feret ſecũ.nec etiã filijs dimittet:iõ ↄcludit᷑: q uid er
go /ꝓdeſt ei ꝙ labo.i ven.q.d.nihil:qꝛ laboꝛ ſuus nõ ꝓfecit
ſibi nec filijs. r ¶ Luũctis dieb vite ſue come.ĩtene.i. in tri
ſticia ⁊ anxietate mentis ꝓ acqſitõe tꝑꝛaliũ qbus pᷣuar eſt
cũ filijs:vt dem ẽ. s¶ Hoc itaq;ʒ.Hic ex pᷣdici infert coꝛ
relariũ:vʒ ꝙ vita delicioſa:lʒ nõ ſit hois bonũ ſimplr vt di
tũ ẽ. c.ij. tñ pᷣeligenda eſt tali vite laboꝛioſe:⁊ hoc ẽ qð dic:
s ¶ Hoc itaq; mihi viſũ eſt bonũ.⁊ pʒ lr̃a ex dictᷣ vſq; ibi:
t ¶ Poc ẽ donũ dei.eo mõ loqndi ꝙ oẽ bonũ ẽ a deo datũ
etiã tpꝛalia bona lʒ in dona dei ſint mima.ſanitas aũt coꝛ

ructũ nõ capiet ex eis. Et
hòc ergo vãitas. Abi můl

poſſeſſoꝛi:niſi ꝙ cernit diui

comedat:ſaturitas autẽ di

Eſt èt alia infirmitas peſſi/

uertet. Qüid ergo pꝛodeſt
ei qdðᷣ laboꝛauit ĩ ventum

medit ĩ tenebꝛis ⁊ in curis

toe peſſima. qꝛ

poꝛis ⁊ huiuſmõi ſũt media:bona vo gr̃e ⁊ vtutis ma

ſp ſole nüero dieyꝝ vite ſue:
quos dedit ei de: ⁊ hec eſt
pars illᷣ. Et oĩ hõi cui de/
dit deus diuitias atq; ſub/

ſtantiã:poteſtatẽq; ei tribu
it vt comedat ex eis ⁊ fruat
parte ſua: ⁊ letet᷑ de laboꝛe

ſuo:hòc eſt donũ ði. Non

.n. ſatis recoꝛdabit dièrũ vi

te ſue: Co ꝙ deus occupet
delitijs coꝛ eius. C. vI.

St & aliud malũ qð
vidi ſub ſole:⁊ qdem
requẽs apud hoĩies. Vir
cuᷣi dedit ðe diuitias ⁊ ſub
ſtantiã et honoꝛem èt nihil
deeſt aie ſue ex oĩbus que
deſiderat: nẽc tribuit ei po/
teſtatẽ deus vt comedat ex
eo:ſed hoͤmo extrane vo/

rabit illud. Hoc vanitas ⁊-

magna miſeria ẽ. Si genů
erit quiſpiam centum libe⸗/

ros ⁊ vixerit multos ãnos
et plures dies etatis habu

erit:èt anima illius nõ vta/

tur bonis ſubſtantie ſue: ſe

pulturaq; careat: dè hoc
ego ꝓnuncio ꝙ melioꝛ illo

ioꝛa i pñti vita. v¶ Nõ.n. ſatij.i.multũ recoꝛdabitur
x ¶Dieꝝ vite ſue.ita ꝙ videat ſibi longa vel tedioſa:
iõ ſbditur: y¶ Zo ꝙ; deus occupet.delitijs coꝛ eᷣ:⁊æ

ſic nõ hʒ mãm vel occaſionẽ reducẽdi ad memoꝛiã ma
la pterita:ſic hñt

illi qui vixerunt

diu i nihulatoii
anguſts.
üpln VI.

St 2

ꝓpoſitũ qnta rõ
qꝛ frequẽter ↄtin

git ꝙ ho diue ſp
trahit᷑ de vita pqñ

ti: ita ꝙ non põt

vti diuitijs:⁊ hoc

ſiue ꝑ ifirmitateʒ
ſiue ꝑ gladiũ. Et

differt hec rõ a ß
cedẽti:qꝛ illa pce
dit de eo ꝗͥ ꝓpter

diuitias ſuas oc

cidit᷑:iſta vo ð eo

qui moꝛit᷑ iĩfirmi

tate vel alia cà:?z

qytũ ad hoc di:
a (¶ E£j ⁊ aliud

malũ.differens a
pᷣcedenti mo dcoõo
b ¶ Uir cui ddit
deus diuitias ar
tificiales:vt auxʒ

⁊ argẽtũ ⁊ ↄſilia.
(Xtibazi. di
uitias nales ex q
bus vita hoĩis ſu

ſtẽtat᷑: vt bladu:

vinũ: æ talia.
d(Et honoꝛez.
.i.ſtatũ . onoꝛifi

cũ. e ¶ Et nihil
deeſt aie ſue. de ꝑp

tinentib ad vitã iocundã. f¶Nec tribuit ei po.deus

vt co.ex eo.qꝛ ſubtrahit eũ de vita pñti ſbito:ſic ĩ euã

gelio Luc.xij.de illo dẽ cuiager vberes fruct attulit: æ

dicebat: Aia mea hẽs młta bona repoſita ĩ mlios ãnoʒ

Qeſce: bibe: epulare. ſbdit ibidẽ: Dixit ãt ad illũ dns:

Stulte hac nocte repetẽt aiam tuã a te:q̃ ãt ↄgregaſti c

erũt:q.d.alieni hẽbũt.iõ ſbᷣdit᷑: g

Sʒ hõ extra. vo.

illud.iõ ſbᷣdit᷑: PHoc vanitas ⁊c. h ¶ Si genuerit. Hic

ponit᷑ ſexta rõ q̃ ſumit᷑ ex defectu vſuj diuitiaꝝ:⁊ dupli

cat᷑: ſcõᷣa ibi: Ois laboꝛ.Circa pᷣmũ oñdit ꝙ tal ðfect
ex auaricia pcedẽs fac hoiem miſeꝝ:etiã ſi cũ diuitijs
beermla alia q̃ deſiderãt i pñti vita:⁊ hoc ẽ qð d:
h ¶ Si genu. qſ.cẽ.libe.⁊c.Int deſiderata ĩ hoc ſclo ſi
les magna ⁊ vita lõga. i ¶ Et aia illꝰnõ vta.bo.ſe

ſue. i.ipſe nõ vtat i pſona ꝓpᷣa. Accipit.n. h aia ꝓ ipſo

hoię eo mõ loqndi qͥ totũ denoiat᷑ a nobilioꝛi ꝑte.
4 Sepulturaq; careat.ſicut otigit de Joachun filio
Joſie:cuius cadauer fuit piectũ extra poꝛtas hierlm:ſi
cut pᷣdixerat hiere.xxij. Sepultura aſini ler wre

factus ⁊ piectus extra poꝛtas hierlm. l

—2

De hoc 8 pꝓ

nuncio melioꝛ illo ſit aboꝛtiuus.qui nõ eſt expertus

Ama
ſuvis
vpentt
A teneb
furqede
Neitſon
gelus⸗
norus
ſucg e⸗
ſantiäb
lpee
wiapnn
lons
guatu
bicoc
viſa
nini
D
1
ſtost
lood⸗
ſbivit
mags⸗
pe⸗
tin
Corupt
moni
wmrir
ſat
bor

0 5

närr on
hodiugß
kdepinzi
ipnoni
nitanhe
ifrminn
gleci
therfo;
geila
q r
8 ſuas ot
aoö &
At iirmi
alaca:
hocdi:
differnns
uimo e
Fauidit
iuituse
ert a;
15ſllia

1i

cr
dis iu
duadu:
honon
Poroui
Tain
ſuede
pon
ſtieu
mule:

oof)

linis:
te
mN.
ud
ndll
glͤ
zoi⸗
h
bo⸗ſee
. ſt
ie.
nflo
ind
Punt
eß/

rit᷑ niſi malũ ⁊2 an

luc.ſ.vbi

——

CEccleſiaſtes Viſj·

aliqð malũ pñtis vite:⁊ hẽt moꝛtẽ magis delectabileʒ
i ſit vita pñs:vt dem ẽ.s.c.iiij.iõ ſbᷣdit᷑: m ¶ Fruſtra
n.venit.ſ.ad oꝛtũ cũ iam ſit moꝛtuus. n ¶ Et pergit
ad tenebꝛas.i.ad ſepulchꝛũ. o (Et obliuione delebi
tur.qꝛ de talibꝰnõ remanet aliqua memoꝛia. p ¶ Niõ

vidit ſolem.quia
egreſſus ẽ de vio „„
moꝛuus. ¶ q fit aboꝛtiuus. Frũſtra.n. ve
ech roait di⸗ nit et pergit ad tenebꝛas:ẽt
li ꝑ experiẽtiã in Obliuiõe delebit nomen ei
vita pnti:⁊ i me us. Moõn vidit ſolẽ:neq; co

lioꝛis oditõis eſt
quãtũ ad hoc pᷣ/
dicto qui in tota
vita ſua nõ expe/

gnouit diſtãtiã boni ⁊ ma
li:etiã ſi duobus milib an/
niſ vixerit:⁊ nõ fuerit pfrui
tus bonis. Nõnè ad vnuʒ
locũ pꝛoperãt oĩaX:,ſQis l/⸗

xietatẽ: ð q ſpdit:
boꝛ hois in oꝛe eb:ſʒ aia eiꝰ

r ¶ Etl ſi ⁊cc.ꝑfru
ibsior 1 n⸗
is.q.d.nihil pfic Lie, 2 .
ſbivita nge: ſhyʒ aplius ſapiẽs a ſtulto:et
magis officit. ¶s gqd paup niſi it pgat illuc
ad vn Vpbiẽ vita⸗ Melb eſt videre
eo pribllta px 95 cupiaſ q; dſiderare qðᷣ
moꝛtẽ pperãt ad neſcias. Sẽd et hoc vanl-
rerrs vñ ſampra tas ẽ:t᷑t pᷣſũptio ſpũs. Qui
boꝛ. Hic ponitur èů .
2 ro ꝓcedens ex defectu vſus diuitiax:qͥ talis ẽ: Oia
factibilia ꝑ hoĩem oꝛdinant᷑ ad neceſſitatẽ vite pñi ſeu
decentiã ei:ſicut pʒ de oib artib'ꝰ humanis:exceptis li
beralibus que magis oꝛdinant᷑ ad ↄtẽplatõem:ſed talis
auarus nõ vtit diuitijs ad hũc finẽ ad. quẽ ſunt oꝛdiate
⁊ ſic hẽt eas fruſtra. Illud.n.dẽ fruſtra qð nõ attingit fi
nẽ debitũ:ſicut medicia que nõ inducit ſanitatẽ. Puius
auũt rois ponit maioꝛẽ cũ dicit: t ¶ Ois laboꝛ hois in
oꝛe ei.i.ꝓpter cõueniẽs ſuftẽtamẽtũ vite hũane.Conſe
quenter ponit minoꝛẽ dicẽs: v¶ Sʒ aia illius.ſ.auari
pᷣdicti. x¶ Nõ iplebitur bonis.qꝛ nõ vtit ſuis diuitij)
V¶ Quid habet. Dec eſt ſexta ꝑs pme partis huius li
bꝛi in qua excludit a va felicitate noticia occultoꝝ:quã
multi valde deſiderãt ĩ hac vita:intm̃ ꝙ ꝓpter hoc po
nüũt ſe ad artes magicas nõ ſolũ ĩ aie pᷣiudiciũ:ſʒ etia in
coꝛpoꝛis periculũ.Et diuidit in duas partes:qꝛ pᷣmo/p
ponit ꝙ aliquoꝝ occultoꝝ noticia ſit appetẽda:⁊ aliqͥ
rũ ſpernẽda:⁊ ꝓbat ꝓpoſitũ de ſcõa:ibi Qui ſutur ẽ.
Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ occulta ſũt nobis pᷣmia futura:⁊
pene ꝑ viã rõis:tñ eoꝝ: noticia hẽ ꝑ viã reuelatõis in ſa

cra ſcriptura:⁊a hec noticia ẽ bona: ꝓpt᷑ quod dicit:

V¶ OQuid hẽt amplia ſtulto ſa.i.inſtrucx'in ſacra ſcri
ptura que ppe dẽ ſapis ſaltẽ ſytũ ad noticiã ſaluti neceſ
ſariã. Eidafa ſ.a diuite. a ¶ Nili vt pgat il
vita.i.ad futurã beatitudinẽ vbi moꝛs nõ
hʒ locũ.Sapiẽs.n.cognoſcit viã:⁊ pauꝑ deſiderat illuc
venire:qꝛ no ipedit᷑ amoꝛe delectabiliũ hur vite qᷓ non

hʒ:⁊ iõ qñ iſta duo ſil ↄcurrũt.ſ.ſapia ⁊ pauꝑtas i vno

hoie:ille ẽ diſpoſit ꝑ noticiã ⁊ deſideriũ ad attigenduʒ
ſũmũ bonũ.Noticia vᷣo occultoꝝ q̃ tm ẽ curioſitatis ⁊
ſupſticois:illa eſt ſpernẽda:iõ ſpdit:
qð cu.i.vitã beatã ꝑ fidẽ. c¶ Quã deliderare qð ne
ſcias.i.q; deſiderare noticiã futuroꝝ ↄtingẽtiũ q̃ nõ de
cenx te ſcire:iõ ſpᷣdit᷑: ꝗ¶ Sʒ ⁊ hoc vanitas ẽ.i.ĩutile.
e¶ Et pᷣſumptio ſpũs.iconari ad noticiã indecẽtẽ.
¶ QAuiſutur ẽ. Hic ↄñter ꝓbat ppoſitũ ð noticia va

non iplebit᷑ bonis. Quid

Welv'ẽ vide.

na ⁊ ſupſticioſa:qꝛ de alia pʒ ꝙ eſt ſiderãda: ⁊ inducit ad
hoc quattuoꝛ roes. Pꝛima accipit ex dei pꝓpetate:cuius eſt
eotingẽtia futura per certitudinem ſcire.vñ dẽ Eſa.xlj.
nnunciate q vẽtura ſũt in futuꝝ:⁊a ſciem qꝛ dij eſtis vos

* 2

ꝓprt᷑ qõ nõ eſt hõi conãdũ ad noticis taliũ:a hoc ẽ qð dicit
ui ſuturus ef.

. in reꝝ nã.
futurꝰẽ.⁊ iam vocatuʒ ẽ no vocati a am
mẽ ei:c᷑t ſcit᷑ ꝙ hõ ſcit: èʒ ſi
poſſit foꝛtioꝛẽ ſe ĩ iũdicio
ↄtẽdẽ. Nerba ſũt plurima:

ſcitur ꝙ hõ ſit.⁊ non
deus ad cognoſcẽdũ
futura ↄtingentia.

mliãq; ĩ diſputãdo haben i ¶Et nõ poſſit ↄ ſo:
tia vanitatem. Quid neceſ tioꝛẽ ſe.i. deũ ¶ B
In iudicio ↄtendere.

ſe ẽ homini maioꝛa ſe que

. „ AHSi. roabilr allegare
rere: cum ignoꝛat qũid cõ de gare ,

deceat ipᷣm talia cog

ducat ſibi in vita ſua nume ſcere. ¶ ¶ Uerba.
nis ſue: et tempoꝛe quod fiutilitare: Multin.

velut vmbꝛa pꝛeterit: Aũᷣt
quis ei poterit indicare:

conati ſunt talẽ noti
ciã inqrere:vt ꝑ aſpe

quid poſt eum futuruʒ ſub cus ſiden rnſa ðmo
ſole ſit⸗ nũ:⁊ cõſilia:⁊ de tali
E 1, bus diſputauerũt do
Caplm. vII. ccendo 2 ſcribẽdo mi
iũs eſt nomẽ bonũ ta que inuẽta ſũt iuti

lia:qꝛ rariſſime ↄtin
“ git:qð ſie pᷣdicit: ⁊ iõ
magis attribuẽdũ eſt caſui ⁊ foꝛtune ꝙ; arti ⁊ ſcie: qꝛ ſcia ⁊
ars nõ ſunt niſi de his que ↄtingũt ſemꝑ:vel ſaltẽ vt freq̃n
ter. Minoꝛ huſrõis ponit᷑ cũ dẽ: Erbalut lima. ð
diuinatõibus circa talia:⁊ pʒ ex dictis ſnia. m ¶ Quid ne
ceſſe ẽ. Hic ponit᷑ tertia rõ ad hoc ⁊ ꝓcedit ex ipedimẽto no
ticie magis neceſſarie:qꝛĩ acqſitõe taliũ inutiliũ ponit᷑ tpᷣs
magnũ:⁊ ſic impedit homo a cognitõe taliũ ſibi neceſſaꝛio
rũ:⁊ hoc eſt quod dꝛ: m ¶ Quid neceſſe ẽ hõi maioꝛa ſe
querere.i.noticiã intellectũ ſuũ excedentẽ:cuiuſmodi eſt co
gnitio futuroꝝ atingentiũ cũ ignoꝛet per talẽ occupatoem
inutilẽ. n¶ Qnid ↄducat ſibi in vita ſua.i.quid ſibi vtile
eſt in vita pnti que ẽ quedã ꝑegrinatio ad pꝛiam celeſtem.
0 CX tpꝛe quod velut vmbꝛa p̃ᷣterit.q.d. tpꝛis bꝛeuitas
dʒ eũ retrahere a tali vanitate:que nõ ẽ expẽdẽda i vanis:

ſed tm̃ in neceſſarijs. p ¶ Aut quis.Hic ponit᷑ q̃rta ratio
Zſumit ex talis cognitois impoſſibilitate:qꝛ cũ talis cogni
tio ſit ꝓpa deo:vt pᷣdem̃ ẽ:nõ põt hẽri niſi ab ipſo ſicut ha
buerũt pphe ex dei reuelatõe.iſti aũt querũt ꝑ aliũ moduʒ
⁊ iõ conat i vanũ:⁊ hoc ẽ qð dĩ: p¶ Aut qs ei pote.idi.
⁊c̃.ſ.futura ↄtigentia.q.d.ſolus deus.ꝗ ⁊c.¶ Caplm.vVIl.
. Elius ẽ nomẽ bonũ.In parte pᷣcedeti huius libꝛi
tractauit ſalomon de felicitate falſa:hic icipit tra
ctare de va. Et diuidit᷑ in duas ptes:qꝛ pᷣmo iduẽ
acqſitõem:ſcõo ad hacqſitõis acceleratoeʒ.c.xij. Cir
ca pᷣmũ ↄſiderãdũ ꝙ va felicitas i ſolo deo ↄſiſtit obiectiue
foꝛmalr aũt iĩ eius clara viſione ⁊ fruitõe: diſpoſitiue vero
in meritoꝛio opꝑe.Eſt.n.ſpes certa expectatio future beatitu
dinis ex gratia ⁊ meritis pueniẽs.Et de beatitudine ſic acce
pta tractat pꝛicipalr ſalomõ.eſt.n.q̃dã inchoatio ꝑfecte be
atitudis:ſicut diſpõ eſt qdã foꝛme introducende inchoatio.
Sic ergo ꝓcedit:qꝛ pmo iducit ad opa meritoꝛia gnali: ſe-
cũdo ad opera pietatis ſpalr: eo ꝙ pietas hʒ ſpalem rõem
merẽdi ꝓmiſſionẽ hup vite que nuc ẽ ⁊ future.j.ad Timo.
iiij.ſca icipit.c.xj.Pꝛia adhuc i duas:qꝛ pᷣmo ad actum

mẽitoꝛiũ inducit: ſcðo actũ elatõis expmit.c ix. Pꝛima ad

huc in duas:qꝛ pmo iducit ad act vtutũ cardinaliũ: ſcõo
vVV2

in dei pᷣſcia. h ¶ Et

ad obſeruãtiã diuiuoꝝ p̃ceptoꝝ.c. viij. Pꝛima in duas: qꝛ
pmo ad actus vᷣtutũ inducit:2 difficultatẽ aſſequẽdi oñdit:
ibi Ecce hic. Pꝛia adhuc ĩ duas:qꝛ pᷣmo lacit ꝓpoſi itũ:ꝛ re
mouet impedimẽtũ:ibi Cũcta tẽtaui. Pꝛima ĩ quattuoꝛ Fʒ
numeꝝ quattuoꝛ cardinaliũ vᷣtutũ ⁊ patebũt partes ꝓſcqᷣn
do. Pꝛimo igit indu =
cit ad ac'' pꝛudente „7ð
eo ꝙ ẽ auriga vtutuʒ q; vnguᷣent apcioſa:ẽt dies
Sbte o hetbenrie moꝛi diè natiuitatis. Mé
ſunt melioꝛa. Pꝛimo lius eie ad domũ luctus:
igit᷑ inducit ad pᷣeligs ; ad domuũ ↄuiuij. Juñ illa
duũ bonũ honeſtũ de .n. fiſis cunctoꝛuʒ ãmonet᷑
lectabili:qꝛ meliuj
ſunplic. de h futux ſit. Meliöꝛ Eira riſu
liuj ẽ nomẽ bonũ. qd qꝗà p triſticiã vultus cõꝛꝛigi
coſurgit er hõeſta vi tur aius delinquentis.Cõꝛ
ta. b ¶ Qua vnguẽ ſapientiũ vbi triſticia eſt:

ta pᷣ̃cioſa.q ſolum va r Iorſi „
lent ad ſanitatem co ( ſtnox vbi leticia. Me
poꝛis:⁊ frequẽter idu liüs eſt a ſe apiete coꝛupi: qʒ
cũt ad laſciuiã carnij ſtultoꝝ adulatõe ðcipi: qa
2 ad pᷣferendũ vitam ſicut ſonit ſpinaꝝ ardẽtiuʒ
futurã que eterna eſt:· rr 2

vite pñti que ẽ tranſi
toꝛia:⁊ hoc ẽ qð dicit᷑: c: Et dies moꝛil.ſ.iuſtoꝝ melioꝛ
eſt ſupple d .
unt vere viuere:ꝓpter quod dies moꝛtis ſanctoꝝ vocat᷑ eo
rũ nataliciũ.ʒꝰ inducit ad pᷣferẽdũ luctũ iocunditati dicẽs:
e ¶ Meliusðẽ ire ad domũ luct. in qua plangunt᷑ moꝛtui.
fC ad domũ cõuiuij.in qua frequẽter cõmittit᷑ pecca
tuʒ gule:⁊ ex ↄñti luxurie. g ¶ In üilla eniĩ.i.ĩ domo luct.
h¶ inis cunctoꝝ admonet᷑ hoĩum.i.futura moꝛs ipᷣoꝛũ
i ¶ Et viuẽs cogitat qͥd futuꝝ ſit.i.de ſecuro trãſitu ſuo ᷣ
hac vita.ꝗ inducit ad pᷣeligendũ irã pꝑ elũ riſui:qͥ ẽ ꝑ ↄtẽ/
ptũ cum dẽ: k ¶ Melioꝛ ẽ ira riſu.pater.n. filiũ diligens
cũ videt eũ agere fatue iraſcit:extraneus aũt qui nõ curat ð
eo ridet de eius fatuitate ⁊ letatur:iõ ſubdit᷑: l ¶ OQꝛꝑ tri
ſticiã vultus.diligẽtis. m ¶ Loꝛꝛigit aius delinq̃ntis. qñ
pcipit ꝙ talis triſticia pcedit ex e amicitiꝗ:a qꝛ ois ſapiẽs
dolet de fatuitate alterius:iõ ſhᷣditur: n (0 ſapientum
vbi triſticia ẽ ⁊ coꝛ ſtultoꝝ: vbi leticia eſt.qꝛ ð fatuitate cu
iuſcũq; letant᷑:ppter quod ſbdit᷑: n ¶ Melius ẽ a ſapiẽte
coꝛꝛipi.cũ vboꝝ aſperitate. o ¶ Aua ſtultoꝝ adulatioe
decipi:q nutriũt eũ in malo ſuo. p ¶ OQꝛ ſicut ſonitſpina
rũ ſub olla ardẽtiũ.que faciũt magnũ ſonuʒ ⁊ inutilẽ:iĩmo
ad ſui cõſumptõem. q ¶ Et ſic riſus ſtulti.i.eius applau/
ſus in malo alteri. nocet n. vtriq;.ſ.adulatoꝛi ⁊ ei cui adu
latur. r ( Calũnia. Hec ẽ ꝛ? pars in qua inducit ad actus
foꝛtitudis ſeu ↄſtantie.Et diuidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ pᷣmo fac
quod dem̃ eſt:: remouet qðdam dictũ temerarium:ibi Ne
dicas.Eirca pmũ dicit: r ¶ Calũnia.i.grauis iniuria illa⸗
ta. s (¶¶ Coturbat ſapiẽtẽ. nõ tñ ſtatim deücit a vtute con/
ſtãtie. ti¶ ¶ Et ꝑdet robur coꝛdis ep.i.ↄſtãtie vtutẽ ſi mul/-
tũ inualeſcat.q.d. ꝓpter hoc ſapiẽs dʒ ſe armare õ impetũ
huius iualeſcẽtie:ad qð maxime facit dinũ adiutoꝛiũ ꝑ oꝛa
tõem impetratũ:iõ ſubdit᷑: v¶ Melioꝛ eſt finis oꝛõnis qᷓ;
pncipiũ:qꝛ incipit a triſticia ꝓpt illatã ſibi calũniã ⁊ termĩa
tur in cõſolatõem ꝗ deo data:pꝑ quã fit hõ patiẽs in aduer-
ſis:iõ ſubdit: x ¶ Melioꝛ ẽ patiẽs arrogante.qui ex ipati
entia iactat ſe vindicare:qꝛ ira ẽ appetitus vindicte que ẽ ꝑ
patientiã repᷣmenda:iõ ſequit᷑: y 1
dũ qꝛ talis velocitas impedit rõis vſũ:iõ ſedtur: ʒ ¶ Qꝛ
ira in ſinu ſtulti requieſcit.i.ĩ coꝛde ipius. a ¶Ile dicas.
Pic qodam temerariũ dictũ remouet᷑:circa qð duo ſũt cõ

hoĩum:èt viuẽs cogitat qd

ie natiuitatis.ipᷣoꝝ:qꝛ die moꝛtis incipi

Me ſis velox ad iraſc

¶.iber

ſiderãda.ſ.qualr ſit intelligenduũ:⁊ quare inducit᷑ ad ꝓ

poſitũ. Circa quod ↄſiderãdũ ꝙ pꝛius ⁊ poſterpoſſu:

accipi dupłr. Uno mõ ſm diuerſa tꝑꝛa quoꝝ vnuʒ eſt
bus altero:ſicut tpᷣs nãe lapſe ſuit pᷣus tꝑꝛe legis date:⁊
tpᷣs date legis tꝑꝛe gre.Et hoc mõ exponit paſſũ iſtum

Bonauẽ. quoda
7 eps albanẽſis di⸗
ſub olla:ſic riſus ſtulti. Sʒ n Et ven e
ſnia cSdeq tp̃s legis date me
hoc vanitas. Ea lünia 0 lius fuit pᷣcedenti
tůrbat ſapiẽtem: èt pdet ro tpꝛe: qꝛ tũc data

bur coꝛdis eius. Meliòꝛ ẽ fuit lex diuina ⁊

finis oꝛõnis:qᷓ; pᷣncipium. nmlta alia bñſicia
Melioꝛ eſt patiẽs arroga pt bʒi cvodo ad
te. M ſis velox ad iraſcen⸗ Zi;chonctentu
dum:qà ira in ſinu ſtuln re in dei cognitõem
quieſcit. Nè dicas:quid pu ⁊amoꝛem: ⁊ ad-
tas cauſe eſt ꝙ poꝛa tempo huc multo plur?
ra melioꝛa ſuere q; nũc ſüt taſiit tpoeafe.
Stülta eniʒ eſt huiuſcemo Et iõ querere q̃re

moi iterrogatio. Vtili9ꝛ ẽ bo thoa
api ſuitiig mag rũt melioꝛa q; ſe/
apia cu; diuitijs ⁊ magis cnin ceſt lic;
ꝛ talis qõ ſuppo
nit manifeſte falſũ.ſ.q tempoꝛa boꝛa equetib ſueun.
melioꝛa.⁊ inducit hoc in ꝓpoſito ad refellẽdũ dictũ ali
quoꝝ qui defectũ ſue patientie ⁊ ↄſtantie ſuo tempoꝛe

volebat attribuere malicie tꝑꝛis:⁊ nõ malicie ſue menꝰ

tis. Alio mõ accipit᷑ ᷣus ⁊ poſteri in eodẽ tꝑꝛe ſᷣm di/
uerſas ſui partes.⁊ ſic ra.ſa.dicit ⁊ veꝝ ẽ ꝙ pᷣma pars
tꝑꝛis nãe lapſe fuit melioꝛ:poſtea vo ſpꝑꝛe Noe ceperũt
mala multiplicari in terra ſᷣm ꝙ dẽ gen.vj. Coꝛꝛupta ẽ
aũt ois terra ⁊ repleta iniqtate.ꝓpt᷑ qð ðs induxit dilu
uiũ.Silr pᷣma pars tpꝑꝛis legis date: viuente.n.moyſe
aaron ⁊ ioſue ⁊ alijs ſenibꝰ qui vidert mirabilia dei ĩ
deßto:ppls iſrł de quo pᷣncipalr loquit᷑ ſalomõ ſtetit in
cultu diuino:ſʒ poſt eoꝝ moꝛtẽ declinauit ad idolatria

vt pʒ in libꝛis iudi.⁊ reg.⁊ vltio negauerũt xpᷣm. Et ſi-

milit ẽ de tꝑꝛe gre:lʒ de xpᷣo ra.ſa.non loquat᷑:qꝛ in pꝛi
mitiua eccla fuerũt plura miracula ⁊ dei bñficia: ⁊ ho-
mies melioꝛes q; modo:⁊ adhuc peioꝛabũt᷑ circa anti-
xpᷣi tpꝛa:ꝓpter quod dicit ſaluatoꝛ Matth.xxiiij. Et
ꝗqm abundabit iniqtas:refrigeſcet charitas multoꝝ: ⁊
ſm hoc tempoꝛa poꝛa melioꝛa fuerũt q; nunc ſunt.i. q;;
ſequẽtia cõparãdo ꝑtes pᷣoꝛes triũ tempoꝝ ad poſterio
res in eiſdẽ tñ tẽpoꝛibus.q̃re S̊ phibet cãm huv inqrẽ
Vitatis dicens: Ne ditas ac̃.⁊ quod poſtea ſubditur:
b ¶ Stulta eſt huiuſcemodi interrogatio. Dicendũ ꝙ

hoc ẽ:qꝛ illi ſic querẽtes ꝓpꝛiã malitia ⁊ ſue incoſtan-

tie defectũ volebãt retoꝛquẽ in deũ qui ẽ actoꝛ tẽpoꝝ:
qo car glel ſphemia g ipᷣm:iõ dicit ſalomon:Ne dicas
⁊c. c ¶ Utilioꝛ. Pec ẽ ttia pars ĩ qua iducit ſalomon
ad act᷑ temperãtie. Sciendũ tñ ꝙ temperãtia nõ accipi
tur hic ſtricte put ẽ refrenatiua luxurie ⁊ gule:ſed acci/

pitur magis large put eſt moderatiua actuũ humano/

rũ:eo mõ loquẽdi quo hõ moderat dẽ tẽperat.Et di⸗
uiditur in duas partes:qꝛ pmo iducit ad moderamen
erga ꝓximũ:ſcòo erga ſeipᷣm:ibi In die bona.Pꝛia ad
huc in duas.qꝛ pᷣmo inducit ad moderamẽ ĩ bonis ꝓ/
pꝛijs diſpẽſandis:ſcòo in malis alioꝝ coꝛꝛigendis: ibi
Coõſidera. Circa pᷣmũ dic: c ( Utilioꝛ ẽ ſapia cũ diui:

tijs.qꝙᷓ; ſine diuitijs:⁊ hoc eſt intelligẽdũ ceteris paribꝰ.

Sapiẽs.n.hẽns pecunias põt ex eis exercere oꝑa pie-
tatis ? liberalitatis: quod ita nõ poſſet carens diuitijs:

poꝛa tepoꝛa fue-

ee
uckt ad
erosN
len poſtc.
Eynen
de
ui gi
baneisd
Einerig
daene
itöedeni
ſetucdan
diuinne
Aubifi
iewoco l
hoicn
vouerenmr
cognitden
em: 730
nlooplur
exhibi⸗
torge.
guergeie
ipoꝛn fue⸗
lioa ſe
eſtſtulni
goppo
Pfuerunt
idicüali
o tendpor
ieſue mar
Pefmnd
pena
loecepeit
lornuptat
luntoi
nmone
luu deii
ſent in
dolarria
m. Eſi
crin pi
cab⸗
rea
rni
malor
n u
nii
a ſubdu.
dinciß
ſr iſn

dict ꝙ ſapia ⁊ pe

noiatus:qꝛ dẽ ſa-
pientia inqtũ va

S

¶ Eccleſiaſtes vij

ppter qð dicit Ambꝛoſup lucã: Sicut diuitie impedi

mẽta ſũt repꝛobis:ita pbis ſũt adiuuamẽta vtutii:ideo

bdit: d¶ Sicut.n. ptegit ſapia. ↄ hoſtes viſibiles ⁊
etiã inuiſibiles. e = pecunia.qꝛ miſtrat ex-

penſas ↄ hoſtes viſibiles ⁊ ) hoſtes iuiſibiles ꝓtegit ꝑ
opera meritoꝛia .
ictatio r lihern⸗ — .
litatis pximis im ꝓgeſt vidẽtibus ſolem. Si

penſa:tñ ne foꝛte cuᷣt. n. ptegit ſapia: ſic ꝓtè
aliquis credet ex git pecunia. Hc aũt plus

cunia equalr va habet eruditio ⁊ ſapia: ꝙ

lerent hõi: ppter ũditã tribuũt poſſeſſoꝛi ſuo.
hoe inud neno⸗ Conſidera opera dei:ꝙ ne
