bitur and
gäu
Puna
eus. c
Gudaphett
lonis uumt
repunttisu
1 Ge
lodnib
ünſ
Aeſ
gain
N ubron
4 n l
ls olss
Crſtle

Ccoen

1 pa dowdn
Chbepnd⸗
wiſummg
autbhbn
i 4

gitt pulos ificiet gloꝛioſa lin règnis: iclyta ĩ

s Et replebũt᷑ ⁊c] aues ſunt magne ſolitudinẽ aman

aialibus mõſtruoſis:que in ꝑte hñt e
te beſtie. Alij vero dicũt ꝙ piloſi hic accipiunt p homi

CEſaie xiiij.

ingerr adloea ſua vſ venerat. y¶ Dia ̃ uet ſudtt intenplo igolo in quibua gentile eyer chut voluptati;

remanens cum babylonijs occidet a perſis ⁊ medis. carnis: vt in templo pꝛiapi ? veneis.
3 Et omnis qui ſupuenerit. vt babylonios adiuuet. Wnenpko xii vbi dicit in poſtilla: Et piloſi ſaltabũt ibi
a ¶ Cadet in gladio, aduerſarioꝝ. bCn nteee⸗ leſt vlpes ⁊ lui. ¶ Additio.
ſ. babylonioꝝ. C ¶ Allident᷑. par ietes n ocu Nhebꝛeo ponit quedã dictio que ſonat cohirim
eoꝛũ. qð videre ẽ — qð eſt plurale h'nois
grauiſſimũ.lQe cohir:⁊ habet multi⸗

bitur vſqʒ ad grne Alenn Pienn ſgnieiation?
⁊ generatiõem. Nec ponet piloſu: vñ geii xxvij.

Dagenre E qui iuẽt ſuẽit öccidet
. 1. V E „ . 1 2.
ſilia nomozum. et oĩs qui ſupuenerit cadet

f Ecre ego Die inn gladio. Infantes eoꝛu, ibi tentoꝛia arabs: nec pa de eſau q erat vir pi-
ſcribit afflictõ ba allident᷑ in culis eoꝝ:diri/ ſtoꝛes requieſcẽt ibiſed re loſus: in hebꝛeo dici

bylonioꝝ ex per· piènt᷑ domuſ eoꝝ:⁊ vxoꝛeſ quieſcent ibi beſtie:et reple tur cohir. Alio moͤſi
ſequẽtiũ ferociia eoꝝ violabũtur. Ecc ego bunt᷑ domus eoꝝ draconi gnificat icẽ go hircuj

galethkle ſuſcitabo ſuꝑ eos mẽdos: bus. Et bitabunt ibi ſtru/ vienun:

eos i babjlonio, qui argẽtus non qrantnec tiões: t piloſi ſaltabũt ibi multitudine filioꝛuz

89¶Wedos qui aurũ velint:ſed ſagittis par ct reſpondebũt ibi vlulelin iſſrael accipiet hircos
n n lit uulos ĩterſiciẽt: T lactãtibꝰ ecdibus eius:ẽ᷑t ſirene in dẽ Ri ert bebeo ebet
rio occidedi reta Yleris noõ miſerebũt:⁊ ſup lubꝛis voluptat. ¶ xIIII. ſionificat demonenn:

Rope eſt vt veniat tẽ ¶Leui. xvi.. vbi dicit
IVpus eius⁊ dies eius Nõ imolabunt vltra
⁊c̃.⁊ tñ talibuſ Fipbi . Po elongabinur. Pllcre⸗ inaseearbt⸗
ſonis ad ſe defen · lupbia chaldeoꝝ ſũůbuůſa: bitur.n.dñs iacob ẽèt eliget

ne „ W ii eEer Eie riz. In hoc vero loco
dendũ iualidis ſo ſicũt ſubuertit dñs ſodomã adhuc de iſrl et requieſcẽ en cohiriz ſalta⸗

dabunt pdari iõ filios nõ parcat ocuõ eoꝝ.
ſpdit᷑ ha¶ Sʒ ſa⸗ Et erit babylon illa ciuitaſ

let parci in bellis: ⁊ gomonꝝam. Nn bitabi eos faciet ſup humũu ſuã:] bunt ibi. quia ſecũdũ
⁊ p hoc arguitur tur vſq; in finẽ:ct nõ funda Adiunget᷑ aduena ad eos: tranſlatoeʒ. lxx. inter
maioꝛ crudelitas l pꝛetum intelliguntur
3 viros defedere 3 modo.ſ.demones

ſe potẽtes. i ¶ Et erit hic poſt occiſionẽ babyloniox icdem ſm tranſlatoem chaldaicam: idem etiã ſm oẽs expo
deſcribit ciuit atiſ deſtructio totalis abſq; ſpe reedifica ſitoꝛes hebꝛeoꝝ. Nec obſtat qð obicit poſtillatoꝛ dicens ꝙ
tõis cũ dẽ: i Et erit babylon ⁊c qꝛ de ea gloꝛiabant cum ille locus ſit inhabitabilis nature humane: demones

babylonij ppt muroꝝ foꝛtitudinẽ ⁊ ppli multitudineyʒ non habitarent ibi ⁊c᷑. Nam łhʒ ciuitas babylonie fuerit pe⸗
k In regnis aael noiata ppi nobilitatem ſuã ĩ nit' deſtructa ꝓut habetur ĩ hoc caplo:terra tñ ſenaar vbi
oiĩbus regnis. I ¶ In ſupbia chaldeoꝝ.qꝛ de ipᷣa ſe ia ſita erat babylon non legitur hic deſtruenda imo fuit habi
ctabant. Subuerſa.i. deſtructa ⁊ deiecta a ſtatu tata a multis hoibus:ſpecialiter a iudeis qui remanſerunt
ſuo. iẽ ſuertit dñs ſodomã gomoꝛ:ã.i.irre / ibi poſt captiuitatẽ babylonicã:⁊ etiã qui ibi redierunt poſt

pabiliter: iõ ſbᷣditur: o ¶ To habitabit᷑ ab hominibꝰ paſſionẽ chꝛiſti ⁊ ibidem fabꝛicauerũt illud opus catholice

p ¶ Et ñ fudabit.ad ſui reedificatõeʒ. q¶ Mec põet ibi fidei inimicũ.ſ.thalmud babylonicũ ꝓut plenius dño con

⁊c ¶ Arabes tũc tempoꝛis habitabãt in tabernacul fre cecdẽte declarabitur Zach.v. vbi de hoc ad litteram agitur.

rer mutãtes loca ꝓ paſtu aĩaliũ:p hoc ergo qð di(7. ⁊ quia illud opus fuit maxime diabolicũ:iõ congrue dicit
ſec ponet ⁊c. deſignat deſtructio babylonis taliter dja ꝓpheta ꝙ in illa regione babylonis demones ſaltabunt.ſ.
ſicut erit inepta habitatoi hominũ:ita ⁊ paſcuis dome ꝓcurantes fieri illud ꝑnicioſũ opus. ¶ Bepliccc.
ſticoꝝ aialiũ:iõ ſubdit: r ¶ Sed requieſcent ibi beſtie capitulo.xiij.piloſos exponit Burgẽ. ſaltãtes
ſ.feroces:⁊ monſtruoſe:⁊ etiã venenoſe:iõ ſubditur: in terra ſennaar ꝓ demonibus habitantibus ibi
i vt dicit fabꝛicatũ ẽ opus diabolicũ thalmud
icum:tranſeat illud ↄ iudeos. ( Za. XIIII.
Rope eſt. Hic cõſequenter ꝓpheta denunciat iuõ
oꝛum conſolatõem.Lirca qð pᷣmo nüciatur eoꝛũ
liberatio de captiuitate babylonica:x contra ho/-
nib' ſilueſtribꝰ: ꝗbus multitudo ⁊ magnitudo piloꝝ ẽ ſtes inſultatio:ibi Et erit. inſultationi nlfirmatio: ibi
p indumẽtis. Alij vero dicũt:ꝙ piloſi hic accipiũt᷑ pio· Non vocabitur. Circa pꝛimũ dicit: 4 Pꝛope eſt ⁊c.i. li
demonib incubis:ſʒ iſtud nõ eſt veriſile:cũ locuj ille ſit berationis iudeoꝝ de babylone que facta eſt in pꝛinicipio
inhabitabilis nature humane:vt pdictũ ẽ demoes auũt regni cyri vt patʒz Eſdre pꝛimo: ſed dues hoc fuit cyro inſpi
nõ habitant inter beſtias qᷓ peccare nõ poſſũt: ſed inter ratum a deo:vt ibidem tSn citauit oñs ſpiritũ cyri
hoĩes eos ad peccatũ ptrahere nitentes. v ¶ Et rñnde regis perſarũ ⁊c.iõ ſubdit᷑: b ¶ Milerebif. n. oñs iacob. i.
bunt ⁊cq Aues ſũt magnitudinis coꝛuine:ſed maculis ppli regni iude deſcendentis a iacob. c ¶ Et eliget adbuc
reſperſe: que fixo in palude roſtro ſtrident hoꝛꝛende: is de iſrael paucos de regno iſrael cũ goꝛobabel reducendo.
dicunt vlule ab vlulatu dicte. x ¶ Et ſirene. dic hiero capta.n. ſamaria ⁊ tranſlato inde pplo ꝑ ſalmanaſar: alid
nim ꝙ ſũt ſpentes alati ⁊ criſtati.Alij vero dicũt: ſi euadẽtes manũ eið itrauerũt regnũ iude ibidẽ hitates vſq; „
piſces marini in foꝛma muliebꝛi in pte ſupioꝛi apparẽ ad captiuitatẽ babylonis:⁊ ſic cũ illis de regno iude fuerut
tes. Sʒ quicqd ſit de talibꝰ piſcib:tñ nõ accipiunt᷑ hic captiuati:⁊ cũ redeũtib de captiuitate redierũt. d ¶ Et
ſirene ꝓ eis:qꝛ ſi ſint tales piſces habitãt in mari:⁊nõ reqeſcere eos ⁊c] tpe ꝓoꝛobabel:eſdre:neemie:⁊ machabeo
in ciuitatib deſtructis. yl In delubꝛis voluptatis. i. rum. e (Aciungetur aduena ad eos. qꝛ aliq de Gentſib

tes. t ¶ Et piloſi ſaltabüt ibi i. vulpes ⁊ lupi: vt dicůt babylon
aliqui.Alij vero dicuũt ꝙ piloſi hic gerlpiun ꝓ qbuſlcã
igiez hois ⁊ in p

¶Miber
„ udaiſmũ p vnius dei cultũ:a iſti diceban ditus eſt mihi: altiſſimo benedixi: ⁊ po a ſubdlt in upna⸗
cõuertebant ad iudaiſmũ p vnius dei ultũ: iſti dicchant altue ituli: luc igit ego nabuch. laudo ⁊ glificabo linhu
uene f·¶ Et tenebũt eos ppli.i.dabũt eis i via ſecuritatẽ fine capituli: Iuc igit ey va: ⁊ oẽs vie eius iudi/ ſeecled
in locum ſuũ. quia cyrus dedit eis cõ magnifico regem celi:qꝛ opa e va:⁊ oẽs vie eius iudi lueſtaut
8¶ Et adducent eos in locum ſuũ.quia ne erat diui cia: ⁊ gradientes in ſupbia põt humiliare ⁊ ſic videtur enllrk io
ductü: h( Et poſſichhitros e anctllaohe Neviclt Pil vitam ſuã in bono terminaſſe:qꝛ vlterius nõ fit mẽtio rimnl⸗
no cultui deputata. i ¶ In fuos ⁊ ancilla s hoc eren Sfridino ad ma in bmo
ui iũcti ſunt eis ad R⸗ ⸗- , 16. xxiij. q. itiz c, nce⸗
liends:: kErerut adherebit domui iacob. pſequentẽ crudeliter. Con n. c ſe⸗ udnin
capiẽtes eos ꝗᷣ ſe cepe⸗ ränebüue li:èt ad geuit ⁊ ſiluit omis fra:gaui nabuchd maghocne
capietes eos q le cep Et tenebüt eos pplu et ad en i: bietelge⸗ penitentiã fructu . iſhbon
rant ae. Hoc fuſ le qucẽt eoſiĩ locũ ſuũ.Et põſ ſa eſt ⁊ exultauit:abieteſ q daz: rio dicẽdũ̃ —
tum tpe machabeok erite s iſrl ſup q; ł᷑tate ſũt ſup te:⁊ eedri li eſt: ꝙ hoc refert ſeribaln
ui regnũ iudee recu ſidebit eos domu up . 2 in8 ad baltalarne⸗ ſanrdiob
õ kr Oijſ im ſa ſcillaſ: bani. Ex quo doꝛmiſti nõ ad baltaſar nepo ſſonpkrärun
perauerũt a greciſjmt frã dñil in ſeruos ⁊ ãcillaſ: bani.Ex quo: 4 tem ſui: d in con .
nis or oeltie eca KEt erut capiẽtes eos q ſe ce aſcendit q ſuccidatnos. In ten vti wllſeeien ßß bunn
⁊ aliquibus eoꝝ in ſ perãt: ⁊ ſubijcient exacto fern ſüůbter te conturbat poꝛtari vaſa coſe nd lcchn
eben fes ſuos. Et erit in die illa eſt ĩ occurſuʒ aduẽtus tui:] crata diuino cul⸗ ullnii
210. 16 terd. cim regem dederit tibi de⸗ ſuſcitauit tibi gigãtes. Om tuli.r bibitin eis: anane dine
Hicanter ponit iſul · us a laboꝛe tuo:ẽt a ↄcuſ nẽs pᷣncipes terre ſurrexe res r aelbine (Qud u
tatio Shoſtes. &t ρ ſione tua: et a ßuitute dura runt de ſoliiſ ſuis : oẽs pꝛin qz iterfectus ſiut yeghi h
nleatio vlon e⸗ qua añ ſeruiſti:l ſimes pa cipes natõnũ. Aniuerſi re eade nocte: Dañ. F
Fatenug⸗Lrca pem rabolam iſtã ↄtra regẽ ba- ſpondebũt et dicẽt tibi. Et Jreia bor d Eiriiſt
dicik: l ¶ Et erit in bylonis ⁊ dices: Quomõ t vulnerat es ſicut ⁊ noſ: 5 abolus d preeſt nmmninzn
die illa. i. tpe rauctis ceſſauit exactoꝛ: quieuit tri nfi ſimilis effectus es. De emo. Subb ngniünſ
te u eae butü: Coͤntriuit dſs bacu- tracta E ad inſeros ſupbia tujqꝛ infernuſ d̃ ün
2cl. ſ. itineris qũ du lum ĩipiòꝛum: vᷣgam dñan/⸗ tua: côncidit cadauer tuũ. allein ene un Ai
Ain oc⸗ tium cẽdentẽ pplos in indi Sũubter te ſternet tinea: 2 da in torno ctin
n Et concvſſice gnatione plaga inſanabili: operimetum tuũ erunt ver us r intentus: o gibonit
Ppela Ackr gcuriedo ſũubijſcientẽ ĩ furoꝛe gentes: mes. Qũuomodo cecidiſti modo loaned e
Wc, èä Coiter dicit qñ a/ gde.
8 ſie = Ml 1 liquis mags ti auri
b ikam que ſequit ctra regeʒ babylonis: 1 dicit peſſimu hõ moꝛit: q demones ſut mltu occupati circa icice
regem indefinite:quia aliqua de his que ſequũtur verificã receptionẽ ⁊ deductionẽ aĩe e. ꝓphete.n. aliq vtebãt WH l 1.
lir de vno rege: 7 aliqua de altero. q ¶ Quomodo ceſſa mogdis iſtis coib' loqndi k Suſcitauit tibi gigates e 1 l
uit exactoꝛ. q; rex babylonis pꝑ violentià bona alioꝝ rapie icddeſt aias gigantũ in inferno exiſtentes: qfuerunt mali Kn l
bat n Muieuit ibutu. qð ipoſuerat ſupꝑ aliaj gẽtes ⁊ rena hoies: Gen.vj. ad inſultandũ tibi. ¶ Oẽs pncipes i vkelli
hoc fuit potiſi ime tpe nabuch. ꝗᷓ fuit potentiſſimus inter re.ſ.defũcti. m Surrexrũt de ſolijs ſuis. i. de locis chnune
reges babylonis/ uitone baculum.i.virtutem. in inferno ſibi deputatis:⁊ eoqẽ mõ exponit᷑ qð ſpdit: ſchhinthetſen
t Impioꝝ. i. babylonioꝝ: T hoc fuit impletũ in baltaſar Obs pncipes nationũ æc. n ¶ Et oicent tibi iſultädo. inücn
ue dñs ꝑ cyrũ ⁊ dariũ expugnauit ⁊occidit. Dañ.quinto o(Et tu vulneratus ⁊c i. delectus ĩ infernũ ab hono angcchfn
dominãtiũ.i. ſceptrũ babylonioꝝ qͥ dñabantur retuo mũdano. p ¶ ocidit cadauer tuũ ꝑ m ren nißenmmn
mlt gentib xVadete pplos ⁊cl.i.ſupbe. Pslens ſſana coꝛpoꝛis. q ¶ Subter te ſternet tinea ⁊c. qꝛ cadauer itepgluͤil
bili: qꝛ nõ poterat ei reſiſtere. 3 ¶ Subijcientem in furoꝛe hois moꝛtni vermificat circũcirca. Alid tñ referũt hoc müclupen
gentes rc. qꝛ victoꝛijs ſibi a deo oceſſis abutebant in crude ad vermẽ oſcie:qᷓ ↄtinue remanet ĩ danatis. Si aara n in
litate nimia. a (Loquicuir ſlunt ois terra.i.habitato quis vellet exponere pdicta ad lr̃am de aia nabuch.Di unotltmin
nes ois terre:habitauerũt in pace regno babylonis deiecto. cendũ eſſet ꝙ iſta pphetia eſac a fun ſcdeſtluatignis uinih lizi
b ¶ Gauiſa ẽ in coꝛde. Et exultauit. in ſigno exterioꝛi.exul que ſemp implet᷑:ſed ↄminatonis q̃ no ſemp ipiet: ſicut furnitplienn
tatio eiʒ dicit᷑ quaſi extra ſaltatio. c¶Abietes quoq;.i.pn R3/ Jone tertio dẽ: Adhuc.xl.dies ⁊ niniue ſbuertet q ſuthffgie
cipes magni terre. O ¶ Tetate ſunt ſup te.i. ex tua deiectio no fuit ſubuerſa:talis ej ꝓphetia nõ denũciat pun UuAudnennbii
ne dicẽtes. e ¶ Exquo doꝛmiſti. ſomno moꝛtis. ¶lõ in diuina pꝛeſcientia qᷓ eſt imutabilis:ſed ſm merita v ur echet
aſcendit qᷣ ſuccidat nos.i. ipugnet: pſequit᷑ eiʒ parabolã de demerita hominũ: mutabilia ſüt. Fm ciʒ demerita ni tuitſbiclee
arboꝛib magnis pᷣncipes ſignificantib: vt dictũ ẽ. g¶ In niuitarum niniue erat ſpuertenda:ſed qꝛ egerũt enca llneinidiut
fernus. Hic ↄñter ponit inſultatio moꝛtuoꝝ. Et pᷣmo ↄtra tiaʒ ad pdicatõeʒ Jone:nõ fuit ipleta ominatio ſpne 1 iigaltal
aĩam:⁊ꝰ quatũ ad coꝛpoꝛis ſepulturã:ibi: Oẽs reges alias onis dicte:ſic ĩ ꝓpoſito.nabuch.ciʒ anqᷓ; pꝑ peccata ſus (Untririr,
pncipes. Oꝛima in duas:q; pmo ponit inſultatio ð regem pcuteret amentia meruerat penã gehenne: ⁊ c ſibi fierʒ remn.
bab onds occaſione huius fit tranſitus ad caſũ demois. talis inſultatio a dãnatis. Uerũtñ qꝛ poſt amentiã reco luiei
ibi Quomodo coꝛꝛuiſti:alias cecidiſti. Circa bmũ ſciẽdũ gnouit dei potentiam egit penitentia fucrudlarn hi znuent
hebꝛei ⁊ aliq expoſitoꝛes catholici exponũt locũ iſtu; de dictũ eſt ſupꝛa:iõ pena ꝑ Eſaiam ↄminata nõ fuit iple nutignd
aia nabuch. deſcendente ad penas damnatoꝛuʒ: Sed ſaluo ta:⁊ lʒ ſic poſſz dici:vẽ tñ mihi ꝙ pma expoſitõ melioꝛ Aulimin
melioꝛi iudicio: iſtud nõ videt᷑ mihi cõueniẽter dictus:quia eſt:⁊ magis conſona textui. r ¶ Quomodo cecidiſti nmigmn
Dañ. quarto nabuch. reuerſus de amentia vẽ extũc vixiſſe i Pic pñter occaſione regis babylonis agit de caſu demo ſtſiitel
ↄfeſſione laudis diuine:vñ ibidem dicit: igit poſt finẽ dierũ nis ſcoõm regulã exponẽdi ſacrã ſcriptura q di de diabo .R puen nutl
ego nabuch. oculos meos ad celũ leuaui ſenſus meus red lo ⁊ eius coꝛpoꝛe:quã ĩter alias ponit aus 3 0 docins ut 1

e Ami
eznui
e lien
Ne-Bau

d Aküne
„7 vir
Wrdlen
6 uul
noclauc
witrolnit
huunpiu
ntnounpmnane
Nern aiginnti
mimmrmt
(Dapst
reſusi d
ücnntedſtin
Edenthili
eninmuͤnt⸗
Eadue müpen
mntindi n

.——————————LGů

chꝛiſtiana: 2 Iſidoꝛus de ſũmo bono xx. caplo 2 illas
ego poſui in pncipio geñ.pꝛo expoſitoe totius ſcripture
iſta aũt regla qua hic vtendũ eſt intelligit᷑ ꝑ hoc ꝙ dia/

bolus eſt caput omniũ iniquoꝝ:ſcõʒ e, dicit gregoꝛꝰJ
homelia.x.⁊ iõ ꝑp ↄnexionẽ capitis ad mẽbꝛa ⁊ ecouer

Eiigtnr ſac
aliqñ ſub vno cõ
textu de vno trade celo luͦcifer quͤi mãe oꝛi
ſit ad alud ec ebaris: Couiſti in tra qui
do Eſaiaj h loq̃nj vulnerabaſ gẽtes: qui dice
de rege babylois bas in coꝛde tuo: In cluʒ
q erat diaboli mẽ ↄſcendam: ſupꝑ aſtra dei ex
gaigenli ann altabo ſoliuz meü: ſedebo
ad ips qtu al in moõte teſtamẽti: in lateri
ipm nabuch. tra bus aglonis: aſcendaʒ ſup
ſit ad loquẽdũ à altitudinẽ nubium: ſimilis
demone dicens: Ero altiſſimo. Nrũtamen

Aa igi ackiſernum detraberis i ,
eier 1 pul fundũ laci.. Qui te viderit.
chꝛioꝛ int᷑ ãgelos
ſiẽ lucifer q ẽ ſtel⸗
la matutina pul/ L
chꝛioꝛ ẽ iter ſtellas:iõ alio noĩe vocat᷑ ven a venuſtate.

t Qui mane oꝛiebaris.qꝛ ĩter creatoeʒ ei q dicit hic
oꝛx Tj lapſũ fuit ips modicũ. v¶ Coꝛꝛuſſti in terram

qꝛ ꝓiect fuit ĩ h' aere caliginoſo. x ¶ Qui vlnerabaj
gẽtes.i.ãgelos alios qb ipſe fuit occaſio cadẽdi: angeli

eni boni ⁊ mali frequẽter apparuerũt i ſpecie humana

⁊ iõ noie gentiũ ⁊ hoiuʒ noĩant:ſic actuu p de vuobus
ſanctis angel di: Ecce duo viri aſtiterũt iuxta illos ive⸗
ſtibꝰ albis ⁊c.⁊ de diabolo diẽ ſaluatoꝛ matth.xiij.

mie hõ ſupſeminauit gigania ĩ medio tritici. Rui
dicebas in coꝛde tuo ſupbiẽdo. 3 ¶ In celu aſcendam

1.

ſuꝑ aſtra celi c.i.ſuꝑ alios ãgelos:ſic eiʒ voluit pꝛeeſſe
alijs angel idebite.ſ.vt ſibi exhiberẽt honoꝛẽ ſoli deo
debitu: ⁊ nulli ſubeſſe:nõ ſimplr cũ ſciret ſe nõ poſſe eẽ
abſʒ dei mautenẽtia: ſʒ qytũ ad regula agẽdoꝝ. (Se
debo i mõte teſtamẽti.i. ĩ celo ẽpyreo vnde ꝓcedut oĩa
q̃ iĩ iris fiũt taq, de aula ſũmi ĩpatoꝛis. b ¶ In laterib⸗
aqlonis.qꝛ ʒ m phm altitudo mũdi ſit ĩ polo antarti
co:tñ ſʒ apparentià hominũ ẽ i polo oppolſito.ſ.artico
qꝛ iſte polus ẽ nobis ſemꝑ manifeſtus:⁊ ſup nrjm emiſ-
periũ eleuar:⁊ circa iᷣm vident᷑ moueri ſtelle. olus
aũt antartic' ẽ ſemꝑ nobis occult.vel alr: a ¶ Sede

bo iĩ mõte teſtamẽti·i.ſupꝑ eccleſiã q̃ dꝛ mõs ſupꝛa.c.ij.?-

ſic dẽ mõs noui teſtamẽti. Suꝑ ꝑſongs.n.eccleſiaſticas

7

appetit diabolus maxie dnari. b ¶ In laei⸗ adloij
.i.i coꝛdibꝰ frigidis ex defectu charitatis. c ¶ Aſcẽda

ſuꝑ altitudinẽ nubiu.i.ãgeloꝛũ qͥ dicunt᷑ nubes meta

phoꝛice: ꝓpt᷑ velocitatẽ mox ſic ſupꝛa dicut aſtra:pꝑ

claritatẽ nalis itellec. d
tijt eiʒ ſilitudinẽ diuinã: vt pᷣdictũ ẽ. e
fernũ ⁊c quia ſic culpa ep fuit grauioꝛ:ita pena maioꝛ
¶ Quite viderũt.i.ãgeli ſancti ꝗͥ viderũt eũ cadẽteʒ
⁊ vidẽt eꝰ dãnatõeʒ. g te iclinabut᷑ ꝑ oſideratio
nẽ diuine iuſticie dicẽtes: h ¶Nudd ẽ ⁊cli.celũ ẽpy/
reũ:qð dẽ terra viuentiũ:. i ¶ QAui ↄcuſſit regna.i.oꝛ⸗

dines ageloꝝ:qꝛ de oib oꝛdinib alid ceciderut cuʒ eo.

e

Angeli vero ĩ ſcriptura dicũt᷑ reges:qꝛ ꝑ eos regit᷑ tora

coꝛpoꝛał creatura:⁊ ꝑ ↄñs oꝛdines angelo dicutur re
gna. vel põt iſtud intelligi de tra hitationi hominũ de-/
putata:cunp pacẽ diabolus nitit᷑ ꝑturbare:⁊ frequenter

pturbat. R¶Qui poſuit oꝛbẽ deſtuʒ. q; añ moꝛtem

ad te inclinabunt:teq; pꝛo/

Jni

—

—

imi ero altiſſuno. appe
erũtñ ad i

—

chhꝛiſti omnes decedentes trabebat ad infernũ: Et v

bes eius deſtruxit.i. loca diuini cult:que frequẽt᷑ deſtruxit
a deo pmiſſus. m¶ Uinctis eius non aperuit carcerẽ.ideſt

eos detinuit: ꝙ añt inde aliqᷣ ſũt amoti i reſurrectoe chꝛiſti

fuit coõtra eius volũtatẽ.Aliqui vero expoſitotes exponũt

de rege babylonis ad
1 llllitteram dicentes ſic:
ſpicient. Nunad iſte eſt vir Quo cecidiſti lucifer
qui ↄturbauit fraʒ: Iqui cõ ideſt tu rex bab lois
cuſſit regna: qui poſuit oꝛ eut uclier ih ſtelt.
bem delertũ: et vꝛbes eius Qui mane oꝛiebaris
deſtruxit: vinctis cius non qꝛ licet regnu babylo
apuit carcerem: Omẽs rẽè nle fuit vale gloſuz:
tñ in hac gloꝛia dura

ges gẽtium vniuerſi doꝛmi

eſi „— uit tᷣs modicũ:qꝛ p/
erũtin glòꝛia:vir in domo tpᷣs modicu:q; p

m' rex goꝛioſus legi

ſua: tii aut piectus es de ſe tur fuiſſe nabuch.

pulchꝛo tuo quaſi ſtirps cui ſucceſſit euumero
utilis pollutuſ ⁊ obuolut: vach ſilus eius: r iſtz
ie de EEſRucceiſit balthalar er
cum his q ĩffecti ſũt gladio filius:vt declaratum
et deſcẽderüũt ad fũdamta tfuit diffuſ Dan. ſe⸗
rMMMM cundo:⁊a in iſio defec
regnum bab ylonie: ?

tranſlatũ fuit ad medos ⁊ pſas: Dañ.qnto. Coꝛꝛuiſti ĩ frã

deiectus a regni dignitate. Qui vulnerabas getes ex nimia

crudelitate. Qui diccbas in coꝛde tuo in celum aſcendam

7

⁊c᷑. Opinio enim erat gentilium ꝙ poſt dignitatem regni in

vita pñti traſferebat ad celũ: ſʒ ꝙꝙ d ? mach.xj.pꝛe nro iter
deos trãſlato. Sedebo in monte teſtamenti.i.ſuꝑ hieruſa⸗

lem extendam regnũ meum: ſicut ⁊ factũ eſt quando cepit

ſedechiam: In lateribus aquilonis: quia hieruſalem dicit
eſſe in latere aquilonari montis ſyon. Aſcendam ſuper alti
tudinem nubium.i.pꝛophetarum:ſimilis ero altiſſimo.·i.
monarcha in mundo ſicut ipe eſt in celo: verũtamen ad in
fernuʒ detraheris inuitus in pꝛofundum laci:quia qui pluj
ſe exaltat per ſuperbiam: magis deijcit᷑ per penam:quod i/
pletum fuit in balthaſar vt ſupꝛa dictuʒ ẽ. Qui te videbüt
ad te inclinabuntur quaſi diceret ita pꝛofſunde deicieris:q;
q te voluerit videre opoꝛtebit ſe inclinare. Nunquid ẽ iſte
qui conturbauit terra.i.habitatoꝛes terre. Qui concuſſit
regna ſubijciendo ea violenter ſuo imperio. Rex enim ba-
bylonis multa regna imperio ſibi ſubiecit armoꝝ violẽtia
ui poſuit oꝛbẽ deſertuʒ pꝛo magna parte interfectis ĩco
lis ⁊ vꝛbes eius deſtruxit:ſicut patet de hieruſalem ⁊ ð mul
tis alijs quas deſtruxit rex babylonis. Uinctis e. ideſt ab
eo non aperuit carcerem dimittendo eos etiam poſt logaz
macerationem: a ſm iſtam expoſitõeʒ littera iſta dicitur ð
demone figuraliter tantũ. Pꝛima tamen expoſitio magis
conſonat dictis ſanctoꝛum: n ¶ Omnes reges. Hic poit

inſultatio contra regem babylonis quantũ ad ſepulturam

Et intelligat᷑ pars iſla de nabuch. de quo dicunt hebꝛei: ꝙ
ipo moꝛtuo euilmerodach filius quẽ incarcerauerat ꝓpter
mala que tempoꝛe amentie patris fecerat:timens ne reſur⸗
geret a moꝛte ſicut redierat de amẽtia: ↄſilio ioachiʒ fec euʒ

de ſepulchꝛo extrahi ? pticulatim etiã diuidi ⁊ vulturibus
dari: vt ſic ipis euolãtibus ꝑtes non poſſent iteꝝ cogregari
S

et ᷣm hoc dicitur: n ¶ Oms regej gentiũ ⁊c. Sono moꝛ
tis. o¶In gloꝛia.i. honoꝛifice ſepulti. Eu aut piect
⁊&] modo pꝛedicto. q¶ Qualſi ſtirps inutilis. qui ad nibi
lum eſt vtilis. r(¶ Pollutus.. ſanie quia cadauera ſic ex-
tracta ſanie ſũt polluta. S ¶ Lu his ꝗ interficiutur gladio
q cadauera remanẽt iſepulta: ſic a beſtis ⁊ au ibꝰ deuo⸗
rant. t ¶ Deſcẽderũt vſq; ad füdamẽta laci. q; carnibus
deuoꝛatis oſſa remanẽtia ꝑ inũdantiam pluuiaꝝ t ahuntk
CE 4

u aut ꝓiect

iber
ad lacus a paludes a deſcendũt ad fundũ.· Cetera patent ex acceperũt plures ciuitates A habitauerũt in eis: pa?· Hunli
Qad lacus paludes ⁊ deſcendũt ad fundu.· Cetera patent ex acceperüt p S. ehncee c GS wu
dictis. v¶ Tu eniʒ. Doſita inſultatõe õ regem bab lois xxviij. ⁊ de hoc letabãt. S moꝛtuo acha eechias fili nue
hic ↄñter ponit᷑ inſultatõis ↄfirmatõ ꝑ hoc qð denũciatur e q fuit bon ⁊ iuſtus:foꝛtificauit regnũ ⁊ pualuit ad/ ionuſri
iminatio regni: et pmo otirmat vyerbo: exemplo:ibi qu· uerſus philiſteos:m ꝙ dꝛ qrto regu. xviij. Jpe enizo m tgal
rauit oñs. Circa pᷣmũ dicit: v¶¶ Tu eiz terrã ⁊c i eius ꝑ cuſſit philiſteos vſq; ad gagam ⁊ oms terminos eoga
ditionẽ meruiſti:⁊ ſi⸗ turre cuſtoduũ v½ mmnn
mnili aõͤ ſb “ —⸗“ ad ciuitatẽ mu ſpfond
militer exponit qd8 yyybbbbbbbc cc c —z „ „ „ EWͤ AA Pedenſ ireniti
dit. Ea populu tuů laci. Quaſi cadauer putri tibus meis cculcẽ eum: æ nita Etl Baſu mnni
c. lon voenbit quz nõ hebis ↄſoꝛtium: ne auſeret ab eis iuguz eius: tup al optiiule fuhii
bylonted faltemn iytũ G cum eis ĩ ſepultura. Tuᷣ ⁊ onus illius ab humero pſolatioeʒ: 1 phi · ſiline
ad pꝛogeniẽ nabuch. eni fraʒ tuã diſpdidiſti: tu eoꝝ tolletur. Hoc ↄſilium liſtinox deſolato ſtong
io ſubdit: V¶ Dꝛe · pplin tuuʒ occidiſti. Non quod cogitauit ſup oẽm ?i nẽ. Et pmo nuuz di
prare lien eius dcci vocabit in eternũ ſemẽ peſ ram:t hec eſt manus xtẽé õ gn
nerfer 2tora cogna ſimoꝛuʒ. Pꝛeparate filios ta ſi uper vniuerſas gentes. egechie: qui moꝛ⸗ eongpille
tio eius: ⁊ traſlatum eius occiſioni ĩ inigtate pa SDominuſ exercituũ decre tuo achax regna nini deſih
luit regnuͦ vt pdeʒ z: trum eoꝝ. Mon ↄſurgent: uit: ⁊ quis poterit infirma uit imme ltiatte Refen
dibas a unk bi nec hereditabunt fr:neq; re⸗Et man' eius extenta:? Facri 6onca) lic
bylonem. al In bon Uinplebũut faciez oꝛb ciuita- gꝗs auertet eã: In anno q' nelatio Eſaie de fumhlin
ſeſſionẽ hericij.qꝛ fẽ=a tuz. Et cõſurgaʒ ſuꝑ eos di moꝛtu erex achag: factůʒ philiſtinoꝝ puni nulidenmn
ẽ ihabitabi pomng: cit dñs exercituum:⁊ pꝑdaʒ eſt on iſtud. Nẽ᷑ leteriſ phi rio eri5 ſun ine inne
eſt eĩʒ ericius aial ſpi igs nomẽ:⁊ reli . l letis phi it huſi
noſũ. bi Et ſcopabo bab lon 1 ne⸗ de gal liſtea onlstur oni mt fiaca ois tu.i.nul dsſenmnhe
ęæã. auferẽdo peccato germe ⁊? ꝓgeniez dic do⸗ nuta elt yga peu oꝛis tui. ſa ciuitas tua lete Shamt
res de ea ſiẽ de domo minus. Et põnam eã ĩ põſ Deé radice. n. colubꝛi egre tur da ois non ? ikesgn
zuferunt G eum ſeſſionẽ icke in paludes diet᷑ regulus: ẽi ſemẽ ei ab nullusoihollent. ihara
copa. c Zurauit. uaꝝ: et ſcopabo eani in ſoꝛbens E. Et CVñ go dicitur hie Ngtag
Hic pphetie veritas Z R icit dſis in ſoꝛbens volucrẽ. Et paͤſcẽ ois ciuitas non le widicti
de deſtructoe babylo Copa terens dici dns exer tur pꝛimogeniti paupeꝝ:ct tet. ſm oꝛdinẽ cõ⸗ aeatone
nica afinmat exepio cituum. Qurauit dũs exer· paupes ſiducialiter requie ſiuctionis idet:
.ſ. regis alterion gu⸗ cituuʒ dices:Si nõn vt pu ſcent: ẽt interire faciam in acſi diccervulle 4
deus deſtruxit an de taui ita erit:⁊ quõ mẽte tra me radicẽ tuã:⸗ reliquias cluitas philiſtio⸗ je
. Ü‚ gr e . — õ N—. lnse 7
nscr erea denlu crauuſicuenietit conteri tuas intſiciam. Alila po- mun et ſis vor aai
ctõeʒ pdixit Eſaias i aſſyrium i tra mea: t imõ/ ta:clama ciuitas: ꝓſtrata ẽ q¶ m coõminu viur lbet
pluribus locis. Et h 3 ta ẽ virga. i. por mii nl ſun
deſtructio regis aſyy “— ́J”ÝMVMVh tia. r ¶ Percuſ/⸗ finendethen
rioꝝ ponit ab eo pma in ſignũ certum deſtructõis babylo ſoꝛis tui.i regni iude.qdð añ tpᷣs acha ↄſueuit te peutẽ inicleſinonn
nice future quaſi diceret: Cuũ videritis dictũ meũ ipletuʒ de ⁊ ſubijcere:ſicut pʒ tpe dauid ⁊ regum qnto.⁊ Oʒie:vt hliihꝛſ
rege aſſyrioꝛ ſciatis ipm certitudinaliter iplendũ de renno habet paral. xxvj. vbi dicit de Ozia:Egreſſus ẽ ⁊ pu⸗ uanr evinte
babylonio fm hoc dicit: c¶Jurauit dñs.i.firmit ſaa gnauit cõtra philiſtijm:⁊ deſtruxit murũ geth: mux nuronetßsrn
ruit. Si nõ vt putaui.i.iĩ pſci mea diſpoſui. e¶ Sic iamnie:muruq; açoti: ita ppi maliciã achax tpe eius di liſoneslpln
eueniet. Et q ſit illud ſbᷣdit: E tera aſſyriũ i terra minuta fuit potentia regni:ſed iteꝝ foꝛtificata tempoꝛe wbiolkin po
mea. i. in iudea vbi pigebat diuinus cultus:⁊a io dieitur ira Eʒechie:iõ ſubdit᷑: 66 De radice.n. colubꝛi.i.de ipſo DFrn

dei Pecalug. g ¶ Et in mõtib meis.qꝛ iudea ẽ ira mon Dauid ⁊ alioꝝ regũ potentũ. t gregiek.nd naſcẽ-
tuoſa. h¶¶ Conculcẽ cum.qꝛ angelus dñi de exercitu aſſy do qꝛ iam erat in pᷣmo ano regni ſui ſed ad bellandum
rioꝝ exeũte i iudea raunerrablelnat, bellatoꝝ:vt pʒ qr 3 voso philiſtei. v (Megulus.i. Exechias qͥ plus no

ſaete

to regu xix. i ¶ Et auferet ab eis iugũ eius.ſ.ab eechia æ ccehit vobis q pcedentes. ſicut regulus ꝗ idem eſt qð ba
pplo ipius. k¶ Hoc ↄſiliũ qð cogitaui ſup oẽʒ terram. ſ. ſiliſ⸗a cus:quaſi rex ſerpentũ:a baſileos grece qð eſt rex la
ab aſſyrijs depꝛeſſam ⁊ grauat ꝙ ab eo auferat᷑ iugũ aſſy tine plus nocet q; alij ſpentes:qꝛ interficit flatu a viſu.
ioꝝ O Hoc qð dicit hic: D'oſiliũ q cogitaui. patet ꝙ eſt nec mirandũ eſt: ꝙ Dauid ſanctus ⁊ Egechias deuotus
hic pphetia pdeſtinationis: Enſeauens in fallibiliter i noiant᷑ colubꝛi ⁊ reguli noib:qꝛ hoc eſt ppt nocumẽta
p encla: vr patet ex pꝛodictis. I ¶Et hec manus.i.vtus dñi q̃ fecerũt ifidelibꝰ:ſicut ⁊ ſanſon qui in cathalogo ſacto/
m ¶ Extenta ſupꝑ oẽs gentes.ad liber ndum eas de oppᷣſſi ruʒ ponit᷑ hebꝛeoꝝ.xj.noĩatur coluber ⁊ ceraſtes: Geñ.
one aſſyrioꝝ. Cetera patent. ni In anno. Poſtq ppha xlix. ̃m oẽs expoſitoꝛes. x Srlemen eius abſoꝛbenj
denuciauit punitonem aſſyrioꝝ qui captiuauerũt regnum volucxẽ.i. depmens philiſtinoꝝ ſuppiam pernimis ele
iſrael:⁊ babylonioꝝ qui captiuauerũt regnuũ iuda. hHic con uatam ex victoꝛia tpe achag habita. y ¶ Et paſcent
ſequẽter denũciat punitoem aliarum gentiũ de afflictione pmogeniti paupeꝝ.i.iudei tpe acha depauperati rele/
vtriuſq; regni gaudentium ⁊ affligentes adiuuãtiũ: et pꝛio uabunt tpe Exechie. 3 = fiducialiter red
denũciat puntõem phyliſtinoꝝ: 72 alioꝝ caplo ſequẽti:⁊ eſcent. interfecto exercitu ennacherib ꝑ angeluʒ: 1 phi⸗
vltra ꝓut patebit ꝓſ. equendo. Circa pmũ ſciendũ ꝙ tẽpoꝛe liſteis p Ecechiaʒ depꝛeſſis:iõ ſubdit᷑: a ¶ Et interire
achax foꝛtitudo regni iude fuit multu debilitata ppter eius faciã ⁊c].i.vtuteʒ philiſtinoꝝ in obſidione pp defectuz
maliciam: quia phaxee filius romelic occidit de regno iuda victualiuʒ. b ¶ Ulula poꝛta clama ciuitas ⁊c i.cuſto
cxx.milia 1⁊ ꝓpter hoc philiſtini intrauerũt regni iuda 2 des põtaꝝ ⁊ hitatoꝛej ciuitatũ ꝑꝑ mifiã i vobis futurã

Mitinser
durhanli
ennüzpunt
Wpiiz en
onnstannle
tumeauſii
Pultltni
na. Etheg;
eun hee⸗
mue Anlu
ügf
lſied
Rmm
notl iin
echiegnin
uir imreir
1 Cfmi
„ ud iſa
elato
3 Plſton
di tonriütt
encsnin
* cuusu
NO mrcoe
) ulutſt
e cdan
cüailtuni,
a ſnorliid

9

e umenbi

E
= r =☛ =

—
—

1

= =.

=
=

1 Aoit

n mhlfi⸗
unlet ohee
mul luiu.
omiu

nipiegipi⸗
in fen
hnrenine an
mnid Dye,
”ü
wünuri n
AcöAhteii
erſonfemmmn
te Cbint
10Eglt in
S

cs grorcbclt
denſatun
Sarhisnin⸗

oꝝ:ſed pꝛima exꝰ

ſubſequẽtibus.vñ ſubdit᷑: ¶ Et q rdebit nuncijs (

de rege babylonis.

——

Elſaie vinij.

Ab aquilone enim fumus veniet. i. exercitus Eechie tẽ
dens ad terrã philiſtinoꝝ:da geth ⁊ alie ciuitates phi

liſtinoꝝ ſupꝛapoſite quas veſtruxit Exechias:declinät

verſus auſiraleʒ ptem reſpectu hieruſaleʒ:vñ mouit ſe
exercitus Egechie.vt dicit Ra.ſa.Alij vero exponut de
exercitu aſſyrioꝝ
⁊ bab ylonioꝛum
qui venerũt a ꝑte
aquilonari ad de
ſtruendũ trã iuð/

philiſtea oĩs. Ab aglone
n. fum veniet:⁊ nõ eſt ꝗ ef
fugiat agmẽ ep. Et quid rñ
poſitio magis co⸗ .
ſonat pᷣcedẽtibus

eius gentis.i.nuncijs Exechie pncipũ eius qui diſcur/
rentes ꝑ iudeam pꝛedicabãt dicentes: Reuertimi ad oo
minũ deũ abꝛaam ⁊ iſaac ⁊ iſrael:⁊ reuertet᷑ ad relidas

ſubdit᷑ rnſio: ð ¶ Quia dñs fundauit ſyon. eligẽs lo/
cum illũ ad ſuũ cultum. e(¶ Et in ipſo ſperabũt pau-
peres ppli eius:quia non ſolũ illi de regno iude:ſʒ etiaʒ
multi de regno ürael venerũt ad Egechiam in hierlmn
ↄfidentes de diuina ꝓtectõe:vtibidem ſ ubdit᷑:ſic expo
nit Ra.ſa. Aliqui vero expoſitoꝛes nr̃i exponũt de nũ/
cijs ſennacherib quos milit in hieruſaleʒ ad terrenduʒ
Exechiam ⁊ ppim eius:vt habet᷑ paral.xxxij. ⁊ rñſuʒ
fuit eis ꝙ non traderent ſe regi aſſyrioꝝ:ſed magis cõ-
fiderent de diuina ꝓtectõe cõtra eum: Egechia ad hoc
adhoꝛtante ppłʒ:vt habet ibidem. ¶ In caplo. xiiij.
vbi dicit in poſtilla: Qui ma oꝛiebaris:quia inter
creationem eius. ¶Hidditio hma.
lex eſt opinio circa hoc: an aliqua moꝛa
fuit inter creatõeʒ ⁊ lapſũ angeli:pꝛobabilioꝛ
tñ eſt ⁊ magis ſanctoꝝ dictis ↄſona ꝙ ſtatim
poſt pᷣmũ inſtans ſue creatõis diabolus peccauit:vnde
de eo Joh. viij. dicit ꝙ in veritate nõ ſtetit. Nec obſtat
ꝙ inter quelibet duo inſtãtia tempoꝝ eſt dare tempus
mediũ ꝓut ꝓbat in ſexto phyſicoꝝ. Naʒ hoc habʒ ve
ritatem de tepe continuo: in angelis tñ qui non ſũt ſub
iecti celeſti motui qᷣ p' ꝑ tpᷣs continuũ menſurat᷑:tẽpus
accipit᷑ pꝛo ipa ſucceſſione opationũ intellectus ſeu affe
ctus: ⁊ ideo inter opatões tales łʒ non ſint ſimul nõ reqᷣ
ritur dare tps mediũ: vt in pᷣma pte. xiij articlo. vj. i
rñſione ad vltimũ argumentũ. ¶ In eodem capitulo

2

vbi dicit in poſtilla: Sic eni voluit Be e alüs agelis.

que effugerũt manus regis aſſyrioꝝ ⁊c᷑.x paral.xxx. ?

NIcet angelus malus ¶ Additio ſecũda.
ſIciret ſe non poſſe eſſe abſq; dei manutenẽtia
– nihil tñ phibet vt ipe vellet nulliſie ubeſſe ſim
liciter. Nolũtas enim qñq; eſt ipoſſibiliũ:pꝛeſertiʒ vo
luntas damnata: ſicut in diabolo. ¶ In eodem caplo
vbi dicit᷑ in poſtula: Alian. gafrron itoꝛes exponunt
Additio tertia.
Oc qð dicit. Quomodo cecidiſti lucifer.ma-
gis ppe videt᷑ exponenduʒ de angelo lapſo iᷓ
— Poe nabuch.cuius ratio eſt. nã nabuch. pꝛout
dicũt hiſtoꝛie fuit pᷣmo hõ infime ↄditois:⁊ iõ nimirũ
ſipᷣ ſuã magnã exaltatõeʒ cecidiſſet: cũ res faciliter co⸗
uertunt in naturã ſuam: pſertim cuʒ bona foꝛtune ſint
valde mutabilia ſm phᷣm: vñ nõ videt᷑ dignũ tante ad
miratõis ꝙ ceci

atoi diſſet: vt de eo diceretur: Quomodo
cecidiſti lucifer. ſed potius eſſet admirandũ quo modo
aſcendiſſet ad tantã ſublimitatẽ: ſed de angelo pᷣmo pec
cante valde ppꝛie ↄuenit admirari:qui fuit in tãta pu/
ritate nature ꝙ ceteras creaturas excedebat: ptim cuʒ
m quoſdã in gratia fuit creatus: ⁊ de eo legit Exech. ca
pitulo.xxviij. Cu ſignaculũ dei fuiſti ⁊c. De tali igitur

dñs füdauit ſyon:è᷑t in ipᷣo

merito admiratur ꝓpheta dicens: Quomodꝗ cecidiſti lu

cifer:non eiʒ eſt modice admiratois vt creatura tam pura i
naturalibus ⁊ etia in gratia creata que nullum habebati⸗
pedimentũ nec contrariũ ſic cecidiſſet ab altiſſimo loco in

pꝓfundiſſimũ: ſed de nabuch. rationabiliter cõtigit ꝑ oppo

ſitum admirari. Unñ
de eo ꝓpꝛie intelligit
illud qð infra dicitur
nũquid iſte:eſt vir qͥ
conturbauit terram:
qui ↄcuſſit regna ⁊c.
q. o. non modice ad-
dä miratõis eſt ꝙ nã taʒ
cõtemptibilis attingeret ad facien tam magna inſolita
ue quidẽ admiratio eſt oppoſi ita dmirationi pꝛedicte.
Lcapitulo.xiiij. Burgen. ¶ Replicc.
circa caſuʒ ⁊ oꝛtũ luciferi voluit aliqd dicere cum
auctoꝛe quomodo ſtatim poſt pmuʒ inſtans
ſue creatõis peccauit quaſi motus ſpirituũ menſuretur tpe.
in euo enim non ponit coiĩter pꝛius ⁊ poſterius inſtans niſi
nature ꝑfectionis vel oꝛiginis. non ſucceſſi ionis:quia eadeʒ
eſt menſura opatoõis rei que eſt nature.cum igit᷑ natura an-
geli ſcom eſſe ſit indiuiſibilis:erit etiã indiuiſibilis ſecũduʒ
opari:quo ad menſuram ſi ucceſſiuã que indiuiſibilis eſt ⁊
ex diuiſibilibus eſſe non põt. Ponẽtes igit moꝛulas aut du
as aut tres aut quattuoꝛ inter creatõeʒ ⁊ lapſum angeli: oʒ
habere reſpectum ad oꝛdinem nature qui eſt oꝛdo pmanen
tium:quia ſm illum oꝛdinẽ pꝛius eſt eſſe q bene eſſe e. nã nõ
cõuertitur ſubſiſtendi ↄñtia:⁊ ita non eſt apud intelligẽteʒ
terminos capibile angelũ fuiſſe bonũ vel malum niſi pꝛei
telligat fuiſſe. Si igitur accipit illa bonitas ⁊ malicia tanq
moꝛalis: tunc eſt ſolũ bonus vel malus vſus liberi arbitrij
æ ſic habemus duas moꝛulas ante appoſitionem vel nega
tionem gratie:qua appoſita vel negata opoꝛtet ponere ter/
tiam: quia non põt intelligi aliquem eſſe bonum bonitate
gratuita niſi pꝛeintelligat bonus bonitate naturali:⁊ ſic de
malicia. In hac aut tertia moꝛula oẽs tam boni q mali ſu
erunt in via:quia in ſtatu merendi ⁊ demerendi:qꝛ meritũ
beatitudinis nõ eſt ſine gratia. opoꝛtet igitur aſſignare qrtã
moꝛulam in qua fuerunt in termino meriti vel demeriti:
quia non eſt intelligibile ſtante lege oꝛdinata ꝙ quis fit ĩ ter
mino pꝛemij niſi pꝛius fuerit in via meriti:niſi quis cum
Pug. ⁊ magiſtro velit dicere in angelis pꝛemiũ pꝛeceſſiſſe
meritũ: ſed in hoc magiſtri illi ñ tenẽtur:de quo vide circa

uartam. d.ij. libꝛi ſententiarum. Alas autem omnes mo/
rulas poſſibile eſt eſſe in eodem inſtanti tempoꝛis: etiam ſi
plures ponerentur ſcm oꝛdinem nature pfectionis vel oꝛi/
ginis. Sed de angeloꝝ motibus ⁊ operationibus per tpꝑa ?
