vel iuſticia hoc mõ dicta duplicit᷑ accipit. Uno mo ꝓut p
actus hũanos acquirit᷑. Alio mõ ꝓut a deo infũdit᷑: ⁊ licet
de vtraq; ĩ hoc libꝛo tãgat᷑:tñ de illa q̃ eſt ꝑ ifuſionẽ pᷣncipa
lit᷑ agit᷑. Igit ad iuſticia vel ſapiaʒ ſic intellectã auctoꝛ pᷣmo
nos iducit:ſecũdo circa hoc erroꝛes excludit:ibi Nolite ʒe⸗
lare moꝛtẽ ĩ erroꝛe ⁊c.tertõ ꝓſequẽdo ꝓpoſitũ reſumit.vj.
ca. ſiẽ ph̊us ĩ pncipio libꝛi de aĩa pᷣmo ad noticis habẽdã ð
aĩa iducit:⁊ ſecũdo erroꝛes circa eã excludit ĩ pſecutõe pᷣmi
libꝛi:⁊ poſtea ad tractandũ de aia ⁊ e potẽtis ꝓcedit ſecũ
do libꝛo ⁊ tertio. Circa pᷣmã pꝑtẽ ſciẽdũ ꝙ ſiẽ ĩ mouẽte red/
rit debita virt ad regularit mouẽdũ:ſic in mobili recta di/
ſpoſitio vt obediat mouẽti:⁊ ſic ẽ in hoibꝰ. Nã in pᷣlatis et
pncipib' requirit᷑ ſapia ſiue iuſticia mõ dicto intellecta ad
oc ꝙ bñ regat ppłm: ⁊ i pplo ꝓpoꝛtionabilit᷑ redrit᷑ ſapia

virtus còꝛripit inſipientes.

vt bñ ſbdat᷑:⁊ obediat regimĩ iboꝝ:qð pᷣmo ondit᷑ i plati,)
ſecũdo ĩ ſubditi:ibi Spũſſanct diſciplie. Circa b o: ¶a

Diligite iuſticiã.q̃ includit oẽm vtutẽ. b ¶ Qui iudicatij
terra.i.hitantes ĩ fra ĩ foꝛo ſeculari ⁊ eccliaſtico: ⁊ qꝛ ĩ hoc
ſũt miſtri ⁊ vicarij dei a qͥ ꝓcedit oĩs ptãs recte iudicãdi:io
ſubdit᷑: Sẽtite ð dño ĩ bonitate.i.ↄſoꝛmami illi:qꝛ ſic
omia oꝛdinat i ſeipᷣm tanq; ĩ finẽ vltimũ ⁊ optimũ:ita voʒ
act vr̃os oꝛdiate ad ↄmune bonũ ⁊ ad honoꝛẽ diuinũ⸗
Et ĩ ſimplicitate coꝛdis.i.mũdicig mẽi:qꝛ ſᷣm aug hoc ẽ
ſimplex coꝛ:qð ẽ mũdũ coꝛ. uerite illũ.i.habete no/
ticia e ꝑ ſapie donũ q gẽm vtutẽ icludit:⁊ ſbᷣdit᷑ mocł iue/
niẽdi cũ dꝛ: f· ¶ m iuenit᷑ ab his ꝗᷣ nõ tentat illũ. tentat
aũt deũ qᷓ hñs ĩ aliqͥ negocio qð faciat via hũana irrõnabi
liter omittit illõ expectas effectũ ꝓuiſiõe diuia:ꝓpt᷑ qð i ac
qſitiõe ſapie omittẽs qð põt agẽ:vtpote ſtudij exercitiũ: ex/
pectãs eã hẽe a deo ẽ qda ipᷣp dei tẽtatio: ꝓpt᷑ qð merito ſi
bi denegat. Sʒ faciẽtibꝰ qð ĩ ſe ẽ ꝑ exercitiũ vtutis ſtudij et
oꝛonis ↄcedit᷑:iõ bñ dẽ: Qm̃ iuenit᷑ ab his qᷣ nõ ten.illũ. Et
qꝛ tales qtũ ad id nõ pñt attigẽ ↄmittũt ſe diuie ꝓuidẽtie:
iõ ſubdit᷑: g¶Apparet at eis qᷣ fi.ha.in illũ.i.tenẽtes ĩ ipʒ
p amoꝛẽ: talibꝰei vltra cõem modũ alioꝝ maifeſtat ſecreta

—

diuia. h. eruerſe eni cogi. ſepãt a deo. qꝛ ſic bone ſit ca
vniõis ad ipʒʒ:ita male ſepatoõis ab ipo:iõ ↄcludit: i¶ Pꝛo
oꝛripit

bata ãt virt.i.ap pbata a ðo exñs ĩ ſuꝑioꝛib. .
u u

inſipiẽtes.i ꝑ ignoꝛantiã peccãtes: nã p eoꝝ inſtructionem
reducunt᷑ ad virtuttẽ: no aũt ſic fit de peccatib ex certa ma-
licia:iõ ſubdit᷑: l ¶m ĩmaliuolã aiam.Dicit᷑ aũt mali/

uola aia cui placet ipᷣa malicia:ꝓpter habitũ vitioſũ:ſcòm

qð dicit᷑ ꝓuer.ij. Qui letant᷑ cũ malefecerint ⁊ exultat i rebꝰ

peſſimis. m¶ Non

introibit ſapientia. ꝑ ( k Koꝛripiẽs iu⸗
ſupioꝝ coꝛectiõʒ: nec Quoniã ĩ maliuolã aiam lũ coꝛripiẽs iudiciũ. In cõ diciũ.i.diuinũ iu
rarte⸗ non itroibit ſapia:nẽc bita gitatiõibus eni impiſ inter- dliei R
coꝛpe ſbdito peccat. bit ĩ coꝛpe ſubdito peccal rogatio erit: ſermonũ autẽ gita. eni impij in
ideſt in hoie ſubdito Spũs eniʒ ſcũs diſcipline illi auditio ad deũ veniet: terroga eriti.dil
carnalibvitijs q cuu Effugiet ſictũ: & auferet ſe à ad coꝛreptionẽ iniqtatũ il/ cuſſio ĩ iudicõ di⸗
ſan ebernuin necogitatiõib q ſunt ſine itel· lius. Qm auris celi audit — 11 Sar-
ſieoz. ·eth. o¶ Spi lectu: ct coꝛripiet a ſupueni oia: ⁊ tumult murmurati repetitio zeiuſd⸗
rit' eni ſancy. Dic cõ ente iniqtate. nign eſt onũ nõ abſcõdet. Cůſtodi ſentẽtie ad maio-
ſequẽter inducit ſub · eniĩ ſpũs ſapie:ct nõ libera te ergo vos a murmuratõ⸗ rẽ aſſertiõʒ. Om̃
Kckos M ſapia; ſane bit maledictũ a labijs ſuis: neq nihil ꝓdeſt:ẽt a detra auris celii. dei qꝗ
ncbties rrpinie n Olf ren illius teſtis ẽ deuſ ctione parcite lingue. Qm̃ nſo 8 Men⸗ ſ
ru. Et oiuidi iduas ⁊ coꝛdis illiᷣſcrutatoꝛ ẽ ve ſermo obſcur in vacuũ nõ poõt vlei⸗ ppt ſin⸗
ptes: qꝛ: pmo ꝓponir rus:et lingue eius auditoꝛ ibit:òs aũt qð mentit᷑ occi gularẽ cxeellẽtẽ
intentũ:ſecũdo ꝓbat Quoniã ſpũs dñi rẽpleuit dit aiaʒ. Moͤlite gelare moꝛ animaꝝ gelũ. ¶ n

ꝓpoſitũ:ibi Qm ſpi
ritus dñi. Circa pᷣmũ
ſciẽdũ:ꝙ ſicẽ diẽ phᷣus

oꝛbẽ terra ꝑ:èt hoc qð cõti
net oĩa ſciàm habet vocis.

iij phyſic idẽ ſũt do Pꝛõpt hoc ꝗ loquit᷑ inid
ctrina vt viſciplina. nõ pòt latere:nẽc pᷣteriet il-
naʒ ſicẽ ibidẽ dẽ: idernrn
eſt actmouẽtis ⁊ mo

ti: diuerſimode tñ nomiĩat. Nã vt egredit a mouẽte dẽ mo
tio actiua: ⁊ vt ſuſcipit ĩ moto dicit motio paſſiua:⁊ eodeʒ
mo doctoꝛis ⁊ diſcipuli idẽ eſt act dictus doctrina vt eſt a
docẽte: ⁊ diſciplina vt efficit i diſcipulo: ⁊ ſic eadẽ ſapiẽtia
Mher E in diſcipulo ⁊ doctoꝛe:qꝛ ꝑfecti ppꝛiũ ẽ facere alteꝝ
ſibi ſile.iiij. Mecheoꝛoꝝ: ꝓpter qð ſicut rectoꝛees indigent
ſapia vt bñ regãt: ſic ſubditi vt bñ obediãt:ideo dicit:
Spũs eni ſancx diſcipline.i.actoꝛ ſapie ĩ diſciplo. p¶ El⸗
fugiet fictũ.i.illũ q in vtutibꝰ nõ q̃rit rem:ſʒ apparentiã tm̃
q ¶ Et auferet ſe.qtũ ad ſuũ effectũ: nã qtuʒ ad pſonã ne/
ceſſario eſt vbiq;. r ¶ A cogitatiõib q̃ ſunt ſine ĩtellectu.
ideſt ſine rõne q̃les ſunt cogitatiões peccatoꝛis q ſi guit ipe⸗
tũ ſenſualitatis. s ¶ Et coꝛripiet.i.puniet. t¶ Aſupue⸗
niẽte inidtate.nã peccatũ ſequẽs ẽ pena pᷣcedẽtis p accidens
tñ:na ꝑ peccatũ pᷣcedẽs tollit᷑ iuſte gr̃a cuiꝰ ſᷣtractio ẽ pena
7 P ↄn) illa qᷓ ſequũt ad h' ſi penalia: ⁊ iſta ſi pctã ſequẽtia ĩ
ꝗbus labit hõ ad ſubtractõʒ gre q̃ hoĩeʒ ipediebat a tali la-
pſu:⁊ hẽ qð dic apls: Ro.j. Pꝛopiea traddit illos deꝰi paſ
ſioes ignomie.i.dimiſit eos cadẽ i ignomioſa pctã.ſ. ppter
alia mioꝛa pᷣcedẽtia. v¶ Benign e ei ſpi. ſa.i datoꝛ ſapie:
qꝛ ñ ſolũ dat eã ſupioꝛibꝰa magnij ſʒ etia ĩferioꝛib ſbieci
du tñ ad hoc debiute ſe diſponat:iðo alios excludẽdo ſbdit᷑:
x ¶ Et nõ liberabit maledictũ.i. hoĩem obſtinatũ ĩ peccat
labi⸗ ſuis.i.a blaſphemijs ⁊ alijs labioꝝ motu per
ſtis ẽ deus ⁊ coꝛdis illi.i.cogitatiois ⁊ intẽtiois ipius ¶b
Scrutatoꝛ ẽ ver.qꝛ nihil eũ latere põt. c(¶ Et lingue illꝰ
auditoꝛ. ⁊ multo foꝛto opeꝝ ei inſpectoꝛ. D ¶ Om ſpũs
dñi. Hic ↄnter ꝓbat dictũ ſuũ.ſ.ꝙ affectioes ⁊ cogitatiões
⁊ locutiões peccatoꝛis nõ latẽt deũ: q; ſpũs eius ẽ vbiq; ꝑ
eſſentiã ⁊ pſentia:et hoc ẽ qð dĩ: d ¶ Qm ſpũ dñi.ꝗ oia
ſcrutat: etiã ꝓfunda dei.j. Cos ij. e¶ Repleuit oꝛbeʒ ter⸗
raꝝ.·ha oia creata ſunt ⁊ ꝓducta ꝑ ip̃ᷣm: SGeñ.j. Spũs dñi
ferebat᷑ ſuꝑ aqs.i.ſuꝑ materiã infoꝛmẽ:ſiẽ volũtas artificij

ſuꝑ materiã:vñ ſũt aliqᷓ ſoꝛmda: ꝓut dictũ fuit ibidẽ.¶ per donuʒ oꝛiginalis iuſticie: qð ſi ſeruaſſet ſiue moꝛte

—

pater filiꝰ:nã indiuiſa ſunt opa trinitatis. g ¶ Sciẽ
entiã hʒ vocis.i.noticiã cuiuſlibet dicti publice vel oc⸗
culte:iõ ſubdit: h E Pꝛopt hoc qᷣ loquit᷑ iniq. qualii⸗
cũq; nõ põt latere ſpm dni. i¶ Nec pᷣteriet illũ.dimit
tengo impunitũ.

Et hoc qð ↄtinet oia.i.ſpũſſanct᷑ oĩia ↄſeruãs i eſſe ſic

teʒ in èrroꝛe vite vꝛe: neq; Zantocie ) Dae

acquiratiſ pditionẽ in pe

. P E. deſt. minꝰ dicẽ
ribꝰ manuũ veſtraꝝ. m̃ do ppy ſignat. ſ. g
deus moꝛtem non fecit: multũ obeſt. ¶o
Et a detractiòe p
ferenda applicat᷑

qꝛ ꝑ hpenã meret᷑: vñ luẽ.·xvj. dicit᷑ de diuite epulone
qð grauius ardebat in lingua:eo ꝙ inter epulas poſit᷑
detrahebat de pauꝑibus. p ¶ Qm ſermo obſcurus:
ideſt palliatus apparẽtia ſanctitatis cũ interius habeat
venenũ inidtatis. q ¶ In vacuũ nõ ibit.i ipunitũ nõ
tranſibit. r ¶ Os ꝗð mentſt᷑ occidit aiam. qð eſt intel

igendũ iceri⸗ pnicioſo:nõ aũt de iocoſo vel offi⸗

cioſo. t¶ Nolite celare. Hic circa appetitũ ſapiẽtie re
mouet triplex erroꝛ pcedẽs ex vna radice. Dixerũt eni
multi valde ⁊ adhuc dicũt aliqui animã hominis eſſe
moꝛtalẽ:ſicut ⁊ bꝛutoꝝ animaliũ:ex quoꝝ pſona dici-
tur:eccli.iii.Unꝰ eſt eni interitus homis ⁊ iumẽtoꝝ:et
equa vtriuſq; ↄditio. Et ex hoc aliqui anguſtijs pꝛeſſi
ꝓcedebant ad interfectionẽ ſui ad euadendũ illa mala
credẽtes nulla alia poſt moꝛtẽ eſſe:alij vo per oppoſitũ
uerebant delicijs carnalibus affluere ſine freno rõnis

*

icut ⁊ beſtie reputãtes: qꝛ poſt moꝛtẽ nulla eſſet puni
tio:vel pᷣmiatio opeꝝ hũanoꝝ.Et ex hoc tertij dicebãt
qy omis pena vite pᷣſentis erat ꝓ aliqua culpa pᷣcedenti
ipius afflicti:cui erroꝛis fuerunt tres amici iob: vt ibi⸗
dem diffuſius declaraui. Tria autẽ hec contrariãtur
appetitui ⁊ acquiſitiõi ſapientie: que repꝛobat:ſui ipi
interfectionẽ: ⁊ bona vite future pᷣfert bonis vite pᷣſen/
tis: et in pᷣſenti vita pꝛefert bona virtutis diuitijs: ho/

OQm̃ renũ ill.i.affectionũ malaꝝ. MITe- noꝛibus:et delitijs. Sic ergo pꝛoceditur: quia pꝛimo re

mouetur pꝛimũ:ſecũdo ſecũdum:tertio tertium ca.iij.
LCirca pꝛimum dicitur: t ¶ Nolite gelare moꝛteʒ. ideſt
appetere eam. v ¶ In erroꝛem vite veſtre. ideſt ꝑ hoc
omnẽ penalitatem credentes euadere: hoc eſt eni erro⸗
neum. Nam maioꝛ punitio ſequit᷑ in anima ſeparata:
ideo ſubdit᷑: x¶ Neq; acquiratis perditionẽ.ſ.gehen
ne. y¶ In operibus manuũ veſtraꝝ. ideſt ꝑx manus
veſtras vos interimendo. ʒ ¶ Quoniã deus non fecit
moꝛtem.ſcʒ hominis quem creauit potenteʒ non moꝛi

a
N
blledae⸗
knncz eif

nn.
amdiit
laiti⸗
u puniig
dinzt
waratidl
ſoiindcid⸗
„. n
mi ite
nnd iaili
Aiead mai
ſmni; Oi
ugli deig
gligotteß
inabſtnan
die: ptii⸗
ezercli
nar gli ſn
wdire ,pos
umn nihil
min die⸗

Ktinnſg.
Mäcdet ſ⸗

tadarmcide
mdaeppiet
diniteggrn
Cule ooſ⸗
noobſcuns
mushaben
lipmninno
1coͤeſtintc
wlo vdloffr
ͤſapienen
Oierüton
hominiscſ
onnd
gmirt
nahpſi
iinal
uvſin
fmd on
ſſtmn⸗
nianni
Gccenti
eeͤ
hummiolur
ber ſiißl
grirßſcn
riuis ho⸗
upenoſ
mungln
emorc.
rricdobe
uſnn
nuſclin
i n
tpntun
monorti
Gronnin

iienen

neratio et coꝛru/
ptio:res vo coꝛru

peccatuʒ angelice

mediũ ↄtra moꝛ-
bo) coꝛpalej cũ dĩ
is eni . elis.
Wedi bE ſermo ſcintille àd cõmo
terminij.i. reme⸗

————
*

letat in pditiõe viuoꝝ.p moꝛtale peccatũ. b
uit eniĩ vt eſſent omia.i.ad hoc eni creauit res vt ꝑma-/

———

*

neant ĩ eſſe icoꝛruptibiles ꝑ ſeipᷣas: vt angelos:aias hua

manas:coꝛpꝑa celeſtia:⁊ etiã elemẽta q;tum ad totalita

tem:licʒ in aliqbꝰ
eoꝝꝛ ptibus ſit ge
nẽc letat᷑ in pditiõe viuoꝝ.
Cr᷑auit eni vt eſſent oĩa: èᷣt
ſanabiles fecit natiões oꝛ/
bis terraꝝ: nõ èniĩ ẽ in illis
medicmẽtum exterminij

ptibiles ↄſeruat ĩ
eſſe ſᷣm eaꝝ ſpẽs
poↄtinuã generati
onẽ. c¶ Et ſana

biles fecit natiõej RrHr „ I
oꝛbis terraꝝ.i. di ec inferoꝝ regnu in ier .
uerſas natoes bo Juͤſticia eni ppetua eſt Ti
minũ:qꝛ liʒ hia moꝛtaliniuſticia aut moꝛ/

tis acqſitio. YImpij àũt ma-
nibꝰ: èt verbis accerſierunt
illã: eſtimãtes illã amicã

na nã ceciderit ꝑ
peccatũ: tñ no eſt
irremediabile ſic

nature: ſiliter licʒ deflůxerũt: t ſpõſt ioneſ po
Hs pecfauenr ſuerũt ad illã:quoniã mòꝛ
Fit neceſtitate mo „Alirei ſiir ſiᷣ
nidienon in ſtatt e digni ſunt gui ſũt ex par

ſz dedit ſibi reme le illius. ¶ CLapituluũ.I. .
dia medicinaꝝ ꝰ y Irxẽrũt.n.impij:cogi
calamitates infir 4 tantes apud ſe nõ re
mitatu inſurgen⸗· ce. Exiguũ ⁊ cuʒ tedio eſt

iũ: . Ua“ —„ c — £ .
na H tpᷣus vite nr̃e:et nõ eſt refri⸗
odũ. oNõ ei. geriũ ĩ fine homis: ẽt nõ ẽ
Pic ↄñter decla ꝗ agnitſit reuerſus ab infe
rat dictũ ſuum:? ris. Quia ex nihilo nati ſu

bmo Fuz dre mus:et poſt hoc erim tan

qᷓ; nõ fuerin. Quᷣoniaʒ fu
mus afflal ẽ in naribꝰ nr̃is

diuũ ↄtra calamitates coꝛpales ꝑ exterminationẽ ꝓpꝛie
vite:ſicut faciüt illi qͥ ſe interimũt vt liberent᷑ a calami/

tatib hub vite: vt pᷣdictũ eſt. ſecũdo qtũ ad penas ſpi-

rituales cũ dicit: ſ ¶ Nec inferoꝝ regnũ ĩ terra.i.iĩ pᷣ/
ſenti vita.Eſt aũt lex infernalis regni:ꝙ nulb ibi a cul/⸗

pa ⁊ pena põt regredi: ſʒ ſemꝑ in pñti vita pñt hoies s
culpa ꝑ penitentiã ſanari: ⁊ ꝑ ↄñs euadere penã inferni

ſubdit᷑: g ¶ Juſticia eni.q̃ eſt ꝑ gratiã. h ¶ Perpetua
eſt ⁊ imoꝛtalis. iue:qꝛ facit homies dignos imoꝛ
talitate glie. i ¶ Iniuſticia aũt.q̃ ẽ ꝑ peccatũ moꝛtale.
i ¶ Moꝛtis acdſitio. Nã ꝑ ipᷣaʒ incurrit᷑ moꝛs gehẽne
k ¶ Impij aũt manib'.i.opibus. I ¶ Et vbis accerſſi

p gratia l gr ⁊ imoꝛtalitatẽ gloꝛie ducentẽ:iðo
ſ.

erũt illã.ſ. iniuſticiã. m ¶ Et eſtimantes illã amicã.i.

ſibi ↄuenientẽ ꝓpi habitũ vitioſũ inclinantẽ ad malũ
vñ dicit.ij. eth. Qualis eſt vnuſqſq;: talis finis ſibi vi/
det. n ¶ Defluxerũt. p diuerſa vitia. E ſpoſio⸗
nes poſuerũt ad illã.inherẽtes ei inſepabilit ſiẽ ſponſuj
ſpõſe. p ¶ ¶ ¶Am̃ moꝛte.l. gehẽne. q ¶ Digni ſũt. aui
ſunt ex pte illu:ſiẽ illi qͥ ſunt ex pte iuſticie:digni ſunt ĩ
moꝛtalitate gloꝛie. CLapitulũ.II.
Ixerũt impij cogitantes apud ſe non recte.Hic
ↄſequenter remouet᷑ erroꝛ ſecũdus.ſ.illoꝝ qui
ꝓpter anime moꝛtalitatẽ ſcòm ſuũ erroꝛẽ dice/
bant eſſe currenduũ ſine freno rõnis ad vitia carnalia.

uendũ coꝛ nr̃m. Quia exti

ſit ẽ tpᷣs nrj̃m: ct nõ ẽ reuer

S:⁊ nemo reuertit᷑. Nenite

apien. 7

mecia ad gloꝛiã anime ⁊ coꝛpis tranſiſſet. a ¶ Nec
rea-

Et pᷣ h̊ erroꝛ ponit᷑:ſecũdo tollit:ibi hHec cogitauert. Pꝛia i
duas:qꝛ pᷣ ponit᷑ erroꝛ i intellectu:ſecũdo i eſfectu:ibi eni
te S. Circa pᷣmũ dẽ: a¶ Dixeft impij cogitãtes apð ſe ñ re
cte.licʒ eni i pᷣmis pᷣncipijs ñ ſit erroꝛ:tñ i deductoe ↄcluſio“
nũ ex illis ↄtigit errare qñ mioꝛ ꝓpoſitio ñ accipit᷑ recte ſub
maioꝛe. b ¶ Exiguũ
cũ tedio ẽ tpᷣus vite
nr̃e.qꝛ ſolũ ponebãt
ctus cinis erit coꝛpꝰ nr̃m:t iſti vita
„ eee en trãſit: iõ ſubdit᷑:
ſpus diffundẽt tanq; molk mo ent refrigeriu iſt⸗

ger. Et tranſibit vita nr̃a tiã ne hois. qꝛ negabant
qᷓ;ᷓ veſtigiuʒ nubis:⁊ ſic ne poſt vitã iſtã pꝛemi’ũ
boni operis. d Et

bula diſſoluet᷑:q fugata eſt
a radijs ſolis:⁊ caloꝛe illi
aggrauata. Et nò9mẽ nr̃jm
obliuionẽ accipiet p tẽpus

nõ eſt qͥ agnitꝰ ſit re
uerſus ab inferis.i.a
moꝛtuis: ſʒ hoc patʒ
falſuʒ.iij. reg.xvij.de

8 E 3 er fkilio mulieris ſarepta
nenameg a habebt ne quẽ ſuſcitauit heli
bex nroꝝ. Embꝛe.n. tra as.:a de filio ſunami-

et6& n: enoe tis quẽ ſuſcitauit he⸗
ſio finiſ noſtri:qm̃ ↄſignata liſeus.iiij. reg.iiij. ca.

uo teſtamento. Q e

ergo ⁊ fruamur bonis que Quia ex nihilo nati
ſunt: t vtamur creatura tã ſum. Tlam materia
qꝙᷓ; i iuuetute celerit᷑. Ntino ¶coꝛpis hũani ex nihi
bcioſo ⁊ vnguẽtis nos im lo luit Yducta ĩpma
pleam: æ non pᷣtereat nos ſunditp crearioes.
flos tẽpis. Coꝛonemꝰnos Et p' hec erim tani
roſis anteq;ᷓ marceſcãt:nul noõ ſuerimus. hoc nõ

ſequitur: naʒ anima
homis eſt ĩmoꝛtalis:
ſuppoſito tñ influxu

lum pꝛatuʒ ſit quod non p
trãſeat luxuria noſtra. Nè
mo veſtrum exoꝛs ſit lůxu/
rie nr̃e. Abiq; relinqmſiꝗẽ
leticie:qm̃ hẽc eſt ꝑs noſtra

q̊ nulla res põt eẽ. ¶ g
Qm fum ⁊ afflatus
eſt in na.nr̃is.viuimꝰ
eeenni p inſpiratipoẽ et
reſpiratiõʒ aeris. h ¶ Et ſmo ſcitille.i.res qᷓ põt dici ſcitilla
ſ. caloꝛ nalij qͥ ꝓpi ſui ꝑuitatẽ ſcitilla põt dici i Eid ↄmo
uẽdũ coꝛ nr̃m.qdiu ei caloꝛ nãlij eſt i coꝛpe:coꝛ ifſluit motũ
ĩ ꝑtibꝰ alijſ:qꝛ pᷣ viuit ⁊ vltio moꝛit᷑. k ¶ Quia exticx cini⸗
erit coꝛpꝰ nr̃m. deficiẽte nãli caloꝛe ſtati ei ifrigidat:⁊ tãdẽ i
cineres reſoluit. I ¶ Et Sen m ¶ Diſtundet. i. eua⸗

neſcit ſiẽ aia bꝛutoꝝ. n ( ¶ Et trãſiet vita nr̃a tãq veſtigiũ
nubis. que totaliter diſſoluit᷑ per radiũ ſolis. o ¶ Et no/
men noſtrũ obliuionẽ accipiet ꝑ tempus.i.pꝑ lapſum tẽpis
Nã licʒ poſt moꝛtẽ hois remaneat nomẽ eius aliquãtulũ:
tñ ꝑ longitudinẽ tꝑis euaneſcit. p ¶ Et nemo.pntis vite:
q ¶ Pabebit memoꝛiã opeꝝ nroꝝ.de tñ habebit memo/
riã ad puniẽdũ mala:⁊ ad pᷣmiãdũ bona. r. ¶ Et nõ eſt re
uerſio finis nr̃i. qꝛ poſt moꝛtẽ nulł reuertit᷑ ad vitã de cur-
ſu nãli:ꝑ miraculũ tñ aliqͥ ſũt reuerſi:vt pᷣdictũ ẽ.⁊ oẽs re
uertent in iudicio finali qm ↄſignata ẽ ꝑ lapidẽ poſitũ ſuꝑ
coꝛpi defuncti ſepultũ. s ¶ Uenite g. Pic ↄñter ponit effe
cł dicti errorl.Naã ſi ð hoĩe nihil remanet pꝰ moꝛtẽ:nec ex
pectet᷑ aliqð pᷣmiũ ꝓ bonis:vłl pena ꝓ mal:nõ reſtat niſi q;
hoiej ſñ frẽo currãt ad ↄcupiſcibilia mũdi ⁊olectabilia car
nis:⁊ hẽ qð dic:p õ delectablib carnij: s¶ Ueite &a fru.
bonij.ↄſtituẽdo ibi finẽ nrm. tEt vta.crea.taqᷓ; i iuuẽte.
.i.ita cito ſicut poterimꝰ. Cetera patẽt vſq; ibi: t ¶ Nemo
veſtrum exoꝛs ſit.ideſt excluſus: x ¶ Luxurie nre.ita ꝙ ſit
omibus cõmunis. y ¶ Quoniã hec eſt ꝑs noſtra.i.nihil

iſti vitã pᷣſentẽ q cio

7 de plurib alijsino

generali ipᷣi dei ſie

iber
—, Ss êD mno⸗
plus poſſum' depoꝛtare de bonis hui vite. a ¶ Oppꝛi/ eũ (Et factus eſt nobis in traductionẽ cogitationũ no chrl
mam'. Pic ↄñter exẽplificat de ↄcupiſcibilibus mũdi per ſtraꝝ· xpᷣs eni eos redarguẽs cogitatioes eoꝝ ꝓpalauit s
oppßſſionẽ iuſtoꝝ cũ dicit: Oppꝛimamus pauperẽ iuſtũ.q:· ¶ Matth. ix. Et cũ vidiſſet ieſus cogitationes cGra⸗
tales nõ pñt ſe ⁊ ſua ↄtra oppᷣſſoꝛes defendere. ec uis eſt nobijetiã ad videndũ. ꝓpter odiũ qð ↄceperant ℳ₰
reuereamur canos.i.homies antiqs: ſʒ eijciam eos ð ſtatu ↄtra eũ ⁊c. Cetera patent vſq; ibi: Si eni eſt ver filiuj ultit
honoꝛis. c ¶ Sitt dei ꝛc· hoc videt unnb
ſoꝛtitudo nr̃a lex iiu- . r. „ . „ eſſe ꝓ iſta expoſi- nafi
ſiccie.i. quicqd poſſu a hec eſt ſoꝛs nr̃a. Oppꝛi dęeam ergo ſi ſermões illꝰ tione: nã vera dei poimet
mus: nobis liatu re· mãam pauperẽ iuſtũ: etnõ vere ſint:⁊ tentemꝰ q ventu filiatio opetit ſo⸗ uct
putem. oM“Wι ο parcam' vidue nec vetera' ra ſut illi: ſciem qᷓ erũt no lixpo deſt ſolus hend
eni infirmũ ẽ iutilej⸗ Parcam vidue nec vet e ee 921 36–. dei filb' naturalis iß⸗
uenit ſcom iudicium nNo:nẽec reuereamur canos uiſſima illi. Si eni ẽ ver fi alij vo ſũt ep filj zud
nẽm. e ¶ Lircuueni multi tpis. Sit autẽ foꝛtitu li dei ſuſcipiet illũ:⁊ libera adoptiui¶ Cotu⸗ 6por
am Hiuſti. i.giia do nr̃a:lex iiuſticie.Quõd bit illũ de manib grioꝛu. mmeiſa toꝛmẽto nar⸗
m Pim. 1 1Din i. eni infirmũ ẽ: iutile iuenit. Coͤntumelia ⁊ toꝛmẽto in xho en oen leg mi
utilis ẽ nobis.qꝛ non HH 3 — proo eni pendenti clarn
nẽ̃is. g ¶ Et inꝛope qm̃ ĩütilis ẽ nobis:⁊ gᷣrius uerentiã eb:⁊ ꝓbem patiẽ matth.xxvij. Si noof
rar nobis pctã legis. eſt opib nfr̃is: t ipꝛoperat tiã ill. Moꝛte turpiſſima Eirdel edeſcele - iſtor
Elecſct et nobis peccata leg: ⁊ diffa ↄdenem eũ. Erit eni ei re te turpiſſima adẽ uln
greſſiõʒ ipꝛoperabãẽt at in nos pciã diſcipline ſpecr ex ſermonib' illius. nem eũ. nã inter ein
uſti peccatoꝛibuj. ẽt ñe. Pꝛõmittit ſe ſciaz dei Hec cogitauerũt èt erraue latrones ſuſpẽde nioſ
loquit h ſcriptura de hẽe:t filiũ dei ſe noĩat.Fa rũt:excecauit eni illos ma rũt eum: Matth it⸗
tota multitudie iuſto ctus ẽ nobis ĩ traductionẽ litia eoꝝ.Et nẽſcierũt ſacra xxvij Erit.n. re dü
rũ:ſic de vno homie: cationii nfay. Seauis . 4 4 ſpecx i ſemonib iit
eo mõ loquendi q dẽᷣ? cogitationu nray. — auls, mMenta dei: nec mer ce ez illi. credebãt enĩ ſt
exo.iiij. Fil mepꝛio cẽ nob etiã ad vidẽdũ:quo ſperauerunt iuſticie:nẽc iu iudei ꝙ xpᷣo moꝛ n
— genit t. h Sio niã diſſilis ẽ alijs vita lllo: dicauerunt honoꝛem ani- no ſermões ĩ 8
. ins vor reieni 4¹ 5 ⁊ imutate ſũt vie eiuſ. CTCan maꝝ ſanctaꝝ OQm̃ deus Pat . falſt: ſgotra⸗ d
pulu iudaicũ qui ba- G nugaces eſtimati ſumul creauit hominẽ inextermi rü cõtigit. Nam
buit legẽ diuinit oa ab illo: t abſtinet ſe a vijs nabilẽ:et ad imaginẽ ſimi ißpo reſurgẽte ⁊ in .
tã: exo.xx. i ¶ Filii nr̃is tanq; ab imũdicijs: et litudinis ſue fecit illuʒ. In ccloj aſcẽdete fuit 1
wer e noint qr lie no⸗ pfert nouiſſima iuſtoꝝ: et ũidia autem diaboli:moꝛs none el eralteri
kIFaen ẽ nobis in Gloꝛiat peʒ ſe he deũ. Ai introiuit in oꝛbem terrarũ. pe vninerſũ r
tradu. cogi. nr̃ax. eMgs — hphec cogitauerut. be
arguẽdo:ſiẽ fecerũt multi ſpũ ꝓphetico. ¶¶ Grauis ẽ no Pꝛemiſſo erroꝛe circa ĩmoꝛtalitatẽ aie:h eArore D
bis ad vidẽdũ.⁊ ſubdit᷑ cauſa: m (An diſſimilis aljs mouet cũ dẽ: Pec cogitauer̃t.i.q dicta ſi. yꝰ¶ Et erra- nin
vita illi.fuerũt eni iudei ab alijs gẽtib diſtincti ĩ habitu et uerũt.⁊ ſbᷣdit᷑ cã erroꝛis:cũ dẽ:Excecauit eni illos mali ſite
victu:nec cõicabãt:als coutebant᷑ gentilibꝰ comedẽdo ⁊ bi cia eoꝝ.qð ſi referat᷑ ad iudeos ſpẽalii ſᷣm expoſitiõʒ ſe
bendo cũ eis:⁊ ideo graues erãt eis ad vidẽdũ: ꝓpi qð an cũdã:dicendũ ꝙ licʒ periti iudeoꝝ habuerit noticia de llu
tiochuj epiphanes cogebat iudeos vt trãſferrẽt ſe ad rituzʒ chꝛiſto ſicut plenius dixi ſuꝑ illud Matth.xxj. Uiden/
gentiliũ: vt habet.j.et. ij. mach: et ideʒ voluit facere aman: tes aũt agricole dixer̃t: hic ẽ heres.qꝛ cum cepit pᷣdica- adnot
q̃ ⁊ ſilia pᷣuidẽs in ſpũ ſalomõ:dicit iſta: n ¶ Lanq; nuga re contra vitia eoꝝ cõceperũt cõtra eũ inuidiã ⁊ odiũ Pu
ces.i. nullius veritatt homies. o ¶ Eſtimati ſumꝰab illo. ex quibus obſcurata fuit in eis noticia quã habebant ð kiuſo
nã gẽtiles erãt idolatre vbi ẽ maxia falſitas. p ¶ Et abſti chꝛiſto incipientes exponere ꝓphetias ð eo puerſe. Si nnnen
net ſe a vijs nr̃is tanq; ab imũdicijs nã modi viuẽdi genti- auũt referat᷑ ad impios generaliter: ſic ſimiliter eſt veruʒ ſſite
liũ erãt ĩ comeſtioe idolaticoꝝ ⁊ ciboꝝ lege ꝓhibitoꝝ. wcmalicia affectus excecat noticiam intellect maxime igerßi
Et pᷣfert nouiſſima iuſtoꝝ.i. bona a iuſtis expectata pᷣfert in moꝛalibus:quia qu vnuſquiſq; talij finis ſibi tfent
oib bonis vite pñtis. rCidtam 76. ideſt ꝑ afflictées vigdetur.ij. ethic. 3 ¶ Et neſcierunt ſacramenta dei.i. bllag⸗
expiamur veritatẽ verboꝝ eiug. s¶ Si eni ver ẽ fil dei. occulta bona que pꝛeparauit diligentibus ſe: ideo ſub- thriu
pgratiã iuſtificantẽ. t ¶ Suſcipiet illũ. liberãdo ðò oppᷣſſi ditur. a (leq; mercedem ſperauerunt iuſticie. nul/ Gnpen
onib' iniquis:⁊ ſic factũ ẽ frequẽter tpe veteris teſtamenti: lam retributiponem expectantes. b (Nec ludicaue/ lmnu⸗
ſiẽ pʒ in pſecutioe aman tꝑe mardochei:⁊ tpe machabcoʒ runt honoꝛem animaꝝ ſanctarum. ꝙ tranſferende ſũt ſtinn
de pſecutiõe antiochi. v ¶ Totumelia ⁊ toꝛmẽto iterroge ad conſoꝛtiũ angeloꝝ. c uonia deus creauit ho/ ül
mus eũ.ſic patʒz de ſeptẽ fratrib q cũ matre ↄtumelioſe et minẽ inexterminabilẽ.v ideſt imoꝛtalem ex ꝑte anime:⁊ uie
toꝛmẽtis magnis fucrũt iterrogati ſi vellẽt obedire regi.ij. ↄtra coꝛruptionẽ coꝛpoꝛis eo ꝙ eſt compoſituʒ ex con/ Neati⸗
mach. vij. Aliter etiã exponit᷑ ꝑs iſta de xpᷣo cuſ paſſioneʒ traris elemẽtis dedit donũ oꝛiginalis iuſticie quo pote eng
pᷣuidẽs ſalomon h̊ deſcripſit eaʒ cũ dicit.¶ Circũueniamꝰ g rat aia coꝛpus ſuũ a coꝛruptioõe pᷣſeruare. d ¶ Et a niint
iuſtũ ⁊c. Queſierũt eni iudei pluries xpᷣm cape ĩ ſermone: imaginẽ ſimilitudinis ſue fecit illum. quia fecit illuʒ ca⸗ ſagili
vt patʒ ex decurſu cuãgelij ( ipꝛoperat nobis peccata le pacẽ dei per cognitionẽ ⁊ amoꝛẽ. e ¶ Inuidia aũt dia hiſen
gis.ipꝛoperauit eni eis: Marci.vij. ꝙ irrita faciebãt man boli moꝛs itroiuit in oꝛbẽ traꝝ.qꝛ per tentationẽ ipᷣius tuutſo
data dei ꝓpter traditiões ſuas.i¶ Pꝛomittit ſe ſciaʒ dei hie pꝛimi parentes mandatum dei traſgrediẽtes pdiderũt apie
Johᷣ.vij. Eſt ver q miſit me queʒ vos neſcitis: ſed ego ſcio oꝛigialẽ iuſticiã:⁊ ſic icurrer̃t neceſſitatẽ moꝛiedi: Geñ. dasgnt

ümügii
in
mdupni
mumnen.
Poipneen
ncncdici.
ndci
danatiſ
vinni
ai ünr
lmnngſthit
mam Mr
ni n
r ſononh⸗
Rnciüen
ifone⸗
osß
jahtsen
ſnt eßr
niicg
ioninniril
cſaſcitinin
nomiend⸗

ndocrineh

deineſi
Porcoglun
chgi
ſ Cbn
ncilel
ifncnnſiif
untwnnid
Nrinn

iwrehm,
vpuct.
lurckrenz
led nmnme.
tifoisſbl

õ

sle nſl/
. e⸗

n lon

nalis:eſt᷑ tñ gloꝛi/

gie ĩi manun dei ſi

—.— .

(Sapien. iif.

eEx pte illius.i. omnes impij: de utbus dicit᷑ Joh. viij.
VUos ex patre diabolo eſtij ⁊c. ¶

Uſtoꝛũ aĩe in manu dei ſunt. Pic ↄñter remo-
et᷑ tertius terroꝛ:qui ẽ circa moꝛtẽ iuſtoꝝ quã

— „ „ 262
multi ignomioſa
fputabãt qñ erũt

in afflictiöibus ⁊ imitnt᷑ aut illũ qui ſunt ex
toꝛmẽtis:naʒ oia parte illius. ¶La. III.

li⸗ bat 8 — — — 2
pinae aliut de 1. Atri aut aie ima⸗
cati pᷣcedẽt: vt ſu nu dei ſut:e᷑t nõ taãget

pꝛa dictũ ẽ. Pꝛio illos toꝛmẽtũ moꝛtis. AViſi

ponit᷑ hub erꝛoꝰ ſĩ is inſipiẽtiũ moꝛi:
gemotto: ho ſùnt oculis inſipiẽtiũ moꝛi
cuiuſdã dicti de⸗

èt eſtimata ẽ afflictio exit᷑
ti. Circa pmũ pꝛi aAbierũt ĩ exterminiũ: ⁊ qa
mo oſtẽdit moꝛs nobis ẽ iter exterminij: illi
iuſtoꝝ uij ſit pe zutẽ ſunt ĩpace. Et ſi coꝛaʒ
ſa:ſecundo moꝛss homibus toꝛmẽta paſſi ſũt
iniquoꝝ ignomi ſpẽes illoꝝ imoꝛtalitate ple/
niola: ibi Impij na eſt. In paucis vexati:in

aũt. Circa pyᷣmum muͤltis bñ diſponẽt: qm̃ dẽ

di: a Juſtoꝛũ tentauit eos: T iuenit illos

ſũt eni imoꝛtales dignos ſe. Tanq;; aurũ in
vt dictũ ẽ: ⁊ ileo foꝛnace ꝓbauit illos: ⁊ q̃ſi
ſte o Pibu⸗ holocauſti hoſtiã accepit
Pu oluine miſerl⸗ illos:et in tꝑe erit reſpectuſ
coꝛdie ꝑ ſecurita- M
tẽ glie ↄſequẽde:nã a tpe paſſiois xpᷣi ꝑ quà apta eſt ia-
nua glie ſi nõ habeãt aliqd purgadũ: ſtatim euolat ad
gloꝛiã:ſi aũt habeãt aliqd purgandũ detinent in manu
Diuine iuſticie i pena purgatoꝛij ad tpᷣus:ſũt tñ ſecure ð
ſua beatitudine ↄſequẽda:tpe vo qð fluxit an paſſionẽ
vuis eẽnt purgate:nõ recipiebat᷑ ad gloꝛiã:erãt tñ ſecu/
re de ipᷣa ↄſequẽda:remoto ipedimẽto nature ꝑ futux
redẽptoꝛẽ. b¶ ¶ Et nõ tãget illos toꝛmẽtũ moꝛtis. Si
aũt loq̃mur de toꝛmẽto qð ẽ ꝑ ſeꝑationẽ aie a coꝛpe:h
eſt ↄmune bonis ⁊ malis. Sʒ toꝛmẽtũ moꝛtis hic dicit᷑
illud ad qð p moꝛtẽ deuenit᷑:⁊ hoc ẽ toꝛmẽtuʒ gehenne
qð nõ tãgit iuſtoſlicʒ toꝛmẽtũ purgatoꝛij eos tãgat qñ
nõ purgant᷑ totalit᷑ in vita pñti:verũtamẽ nõ tãgit eos
ſiẽ iuſtos:ſed vt pctõꝛes:nõ tñ peccat remanẽtib:ſe ß

tertio. a ¶ Imitant aũt illũ.ſ. diabolũ. b ¶ Qui ſũt afflictiones coꝛpoꝛis vt accipiat inde aliquã noticiam: ſed
vt virtus patiẽtie eoꝝ nota fiat alijs ad exemplum imita
tionis:⁊ ꝓpter augmentũ ſue retributiois:ideo ſubdit:n

Tanq aurũ in foꝛnace ⁊c᷑.qð ibi nõ deterioꝛat᷑:ſed melioꝛa

tur. o ¶¶ Et in tꝑe retri.erit reſpe.illoꝝ.nõ ſolũ qtum ad

animã: ſed etiã qtuʒ
ad coꝛp qð reſurget

illoxꝝ. Fulgebũt iuſti: t tan gloꝛioſũ: ideo ſubdit

qᷓ;ᷓ ſcintille in arũdineto di/ Fulgebüt iuſti.

ſcurret. ꝗJudicabũt natões Ettanq ſcitille ĩ aru⸗
⁊ dſiabunt᷑ pplis: regbit gineto diſcurrẽt. per
dñs illoꝝ ĩ ppetuũ. Qui cõ dotẽ agilitatis:qꝛ coꝛ
fidũt ĩ illo: intelligẽt verita pus obediet ad nutũ
tẽ: t fideles ĩ dilectiõe acꝗ/ aie nent logale
eſcẽt illi:qm dònũ ⁊ pax ẽſt buüt natiões.nã pfecti

electiſ e. Impij àutẽ ſcðm iudicabũt cũ chꝛiſto

habebũt: qui neglexerunt telliger veritatẽ. x iſti.

iuſtũ: èt a dño receſſerunt. ſunt q de ſenſu ppꝛio

Sapiẽtiã.n.⁊ diſciplinã q nõ pᷣſumũt q̃ pſum

abijcit infelix ẽ: èt vacua ẽ ptio hoiez iuoluit te-
ſpes illoꝛũ: èt laboꝛes ſine —H
fructu:⁊ iutilia opera eoꝑ. deũ recurrũt: ⁊ ſic da
Muͤlieres eoꝝ iſenſate ſüt tur eis lumẽ intelligẽ
Et neqſſimi filij illoꝝ. Mã/ tie. Et qꝛ talis cogni/
ledicta cꝛeaia eoꝑ:qm ſelir tio haber charitatem
ſt ſteril: et icoinqnata: que Zr figeles illecto
e et lcoingnata:q Et fideles i dilectõne
Aagceſcent illi.captiuã
tes intellectũ ſuũ in obſequiũ xpᷣi. v¶ Qm donũ.gratie
in pñti. x¶ Et pax.in futuro. y¶ Eſt electis eiꝰ. naʒ ibi
quietatur totaliter eoꝛuʒ appetitus· 3 ¶ Impij autẽ. Hic
ↄſequẽter oſtendit moꝛtẽ impioꝝ ignominioſam: 2 ſecun/
do mulieres eoꝝ ⁊ pꝛolem: ibi Mulieres. Circa pꝛimũ di/
citur: ʒ¶ Impij autẽ ſcom que cogitauerunt. ideſt ſcõm
demerita erroꝛis ipſoꝝ. ⁊ ¶ Coꝛreptioeʒ habebunt.ideſt
punitionẽ eternã: cuius ratio ſubditur: a ¶ Qui neglexe
runt iuſtum.i.opus iuſtuʒ noluerunt facere. b Et a do/
mino receſſerũt.qui eſt bonitatis infinite: ꝓpter qð eoꝛum
pnnitio eſt infinita non intenſiue:quia hoc eſt impoſſibile:
ſed extenſiue:ideo ſubdit᷑: c Sabienti aũt ⁊ diſciplinã
qui abijcit infelix eſt. quia ꝑ hoc venit ad hanc punitionẽ.
d (Zt vacua eſt ſpes illoꝛum. licʒ ſpes ſit ꝓpꝛie de futuro

teritis: ꝓ quibꝰ remãſerũt ad penã tpaleʒ obligati.¶ c bono:tamẽ large accipiendo accipitur de euaſione mali fu⸗

Uiſi ſũt oculis inſipiẽtiũ moꝛi.totalit᷑ in aia ⁊ coꝛpe:vt
patʒ ex pᷣdictis: d ¶ Et eſtimata ẽ afflictio exix illoꝝ.
ideſt exit illoꝝ de hoc mũdo reputat᷑ ẽ mera afflictio
ab illis qᷓ nullã vitã homij credũt poſt iſta. e ¶ Et ab
itinere iuſto.i.a via iuſticie quã tenuerũt in hoc mũdo
ſcom veritatẽ. f ( Abierũt i exterminiũ.ſᷣm inſipien/
tiũ erroꝛẽ ⁊ a nobis ẽ iter exterminij ſᷣm dictũ erroꝛẽ

turi inquãtũ euaſio mali appꝛehendit᷑ vt quoddã bonum
Impij vo de quibus loquitur ſcriptura nullam penam vel
pᷣmiationem credebant eſſe poſt moꝛtem. Et ideo dicit᷑: ꝙ
vacua eſt ſpes illoꝛum qua credunt euadere omnem penaʒ
poſt moꝛtem. e ¶ Et laboꝛes ſine fructu. quia licet fre/-
quenter plus laboꝛent in hoc mũdo qꝙᷓ; iuſti: tamen de ſuis
nõ repoꝛtant fructũ gloꝛie:ſʒ miſeriã pene. f Mulieres.

q diẽ recedẽtes a nobis ꝑ moꝛtẽ totalit᷑ exterminari ¶ g Pic ↄſequẽt᷑ oñdit eoꝝ ignomia ĩ pſonis ↄiũctis:⁊ pᷣmo fac

Illi aüt.i.iuſti ꝗᷣ ſic erroꝛe credunt᷑ extminati: h ¶ Suͦt
in pace.aia enĩ remanẽs: eo ꝙ eſt pncipalioꝛ ꝑs homis
hic accipit᷑ ꝓ toto. i ¶ Spes illoꝝ imoꝛtalitate plena
eſt.qꝛ nõ pot amitti: ĩmoꝛtalitas vo ade nõ fuit plena:
nã amitti poterat ⁊ fuit amiſſa. In paucis vexati.

ſcʒ i illis qͥ ſũt homĩ ↄmunia ⁊ bꝛutis. ¶ ¶ In multis
bñ diſponent᷑.ꝑ gloꝛiã aĩe ⁊ coꝛꝑis. m ¶ Qm de ten⸗
tauit illos. Eſt tentare accipere exꝑpimentũ de ignoꝛan/
tia:vñ ⁊ illa be logice q̃ ad hoc oꝛdinat dicit᷑ tentatiua
deus autãẽ nihil ignoꝛat:et ideo non tentat ſanctos per

ꝓpoſitũ:ſecũdo ifert puplex coꝛrelariũ:ibi Qm felix ſterilł
Circa pmũ dẽ: f ¶ MWulieres iſenſate ſũt. ſequẽtes moꝛes
viroꝝ ſuoꝝ. g ¶ Et nedqſſimi filij eoꝝ.ſequẽtes vitã ⁊ do
ctrinã pentũ. h¶ Maledicta creatura eoꝝ.i. ꝓmoti ꝑ eoj

q dicũt᷑ eoꝝ creatura et ↄfoꝛmãt ſe illis. i ¶ Qm felix ſte⸗

ril. Hic ex p̃dici ifert duplex coꝛrelariũ:ſecũdũ põit:ibi yi-
lij aũt.qꝛ dixerat ꝙ filij iniquoꝝ ꝑentũ cedũt in ignominia

ipᷣoꝝ:io ſubdit᷑: Qm̃ felix ſterilij.qꝛ licet ſit in matrimonio

non tamẽ habet filios in eꝰ ignominiã cedẽtes. k ¶ Et in
coinqnata.qꝛ ſi eẽt ſteril ⁊ adultera nõ eſſet felix ſed miſera.

dotem claritatis.iq

.

pmo declarat᷑ ſcòm ſtatũ pñtis vite:ſecũdo ſcom ſtatũ vite

—

A

11I.
.

2 habehit fructũ a deo p ſua otinẽtia ↄiugali meli ſibi

iy li eſſent illi filij. b

Et ſpado.i.ipotẽs generare qͥ tñ eſt
(E ha. opꝑatus eſt.q;tũ ad pec

catũ opis. d¶ Nec cogitauit aduerius deũ.qtũ ad pecca

ſancte vite:iõ ſi es

tũ coꝛdis. e

abit eni illi fidei donũ.i.donũ glie qð dat᷑

pꝓ fide foꝛmata chaii

tate: ideo ſubdit᷑:

Ver tdeo ma ai.— neſciuit thoꝝ ĩ ðelicto.Haã

rioſus ẽ fruct.i.qm̃

etern eſt:ſubdit: ¶ 4½

Et q̃ nõ ↄocidat cc. de
tli ſpadoe dẽ Eſa.lvj
Nõ dicat eunuchus.
ecce ego lignũ aridũ:
qꝛ hec diẽ dñs eunu⸗/
chis:Qui cuſtodier̃t
ſabbata mea ⁊ elege⸗
rũt q̃ ego volui ⁊ te/
nuerũt fed meũ: da/
bo eis ĩ domo mea et
ĩ muris meis locũ et
nomẽ melb a filüs et
filiab ꝰnomẽ ſempiter
nũ dabg eij gð nõ pi⸗/
bit. hFili añt. Hic
infert ſecũdũ coꝛrela/
riũ ð filij iniaͤꝛ dicẽ
Filij aũt adulteroꝛũ:
et potiſſime aduliio

bebit fructũ ifſpectiõe aia
rũ ſctãꝝ. Et ſpado qui nõ
opat ẽ ꝑ man ſuas iniqta
tẽ: nẽc cogitauit aduerſus
deũ neqſſima. Dabit enĩ il
li fidei donũ electũ:⁊ ſoꝛs ĩ
tẽplo di acceptiſſima. Ho/
noꝝ.n. laboꝝ gloꝛioſus ẽ
fruci:&èt q̃ nõ ↄcidat radix
ſapie. Filij aũt adulteroꝝ ĩ
cònſũmatiõe erũt:⁊ ab ini/
quo thoꝛo ſemẽ extermĩa/
bit. Et ſiquideʒ longe vite
erũt:ĩ nihilũ computabũt᷑
&& ſine honoꝛe erit nouiſſi-
ma ſenect illoꝝ.Et ſi cele/
ri defũcti fuerit: nòn habe

dure ↄtẽplatiõis q̃ ẽ ad penã ignis gehẽnal.

e⸗inuiseact bũt ſpem:nec ĩ die agnitio⸗
ideſt. lertmiatioe⸗d. Ris allocutõnem. Natiões
Et ſiquidẽ longe vite enim inique dire ſunt cõſũ
erũt.ĩ pñti. ¶ In niꝰ mationis.

biaruudbi ns vi 02 Capitulũ.IIII.
null ẽ momẽ 5
ti rſpectu future. Cmm r uã puͦlchꝛa eſt ca⸗
Et ſine honoꝛe ⁊c᷑.
nã honoꝛ ẽ pᷣmiũ vᷣtutis.iiij. Eth. ꝓpi qð ille ſolũ ẽ hono
verꝰ qꝗ defert᷑ alicui ĩ teſtimoniũ ſue virtui:ppt qð ſenectu
carẽs vtute:p ↄñs vo caret honoꝛe. n Accier⸗ defũ⸗
cti fuerit ante ſenectutẽ. o¶¶ Nõ habebũt ſpem.vite futu/
re. ꝓ (¶ mec ĩ die agnitõis.i.iudicij general in qͥ oĩia cogno
ſcent᷑ etia occulta coꝛdiũ. q ¶ ¶ Allocutiõʒ.i.de ſuis malis
excuſationẽ. r ¶ Natiões.n.iniq dire ſunt ↄſ manioigi.
La. IIII.
AQusã pulchꝛa ẽ caſta generatio.Erroꝛe remoto cir
ca moꝛtẽ iuſtoꝝ: hic oñter declarat᷑ qòdã dictũ.ſ.
wiuſti ſemp ſũt melioꝛis oditiõis q; iniuſti.Et hoc

future: caP ſequẽti. Iſta tñ diuiſio nõ eſt ſic pᷣciſa qͥn de mã
vnb ꝑtis aliqd ponat ĩ alia ⁊ ecõtra:ꝓpi ↄnexionẽ.Pꝛima
i duas:qꝛ pᷣmo declarat᷑ ppoſitũ ĩ iuſtis vite lõgioꝛis:ſecũ/
do ĩ illis qꝗᷣ ſi unt vite bꝛeuioꝛis: ibi Juſt aũt ſi moꝛte. Circa
bmũ pmo ponit᷑ iuſtoꝝ eminẽtia cũ d: a ¶ O pulchꝛa
ẽ caſta generatio.i.iuſtoꝛꝛ młtitudo q̃ ẽ caſta coꝛꝑe reſciden
do illicita carnis a etiã mẽte pᷣcauẽdo vitiũ ifidelitat᷑ ⁊ ido
latrie. b Qũ claritate.ſ.ſapie q̃ dat᷑ iuſtis. c ¶ Immoꝛ/
talis ẽ eni memoꝛia ill.⁊ ſubdit᷑ imoꝛtalitat moduj.Qm
apud deũ nota ẽ.noticia appꝛobatiois:in deũ vo nlla cadit
obliuio: ſic eꝰᷣ memoꝛia ẽ imoꝛtal ſimplicit᷑. d ¶ Et ap
hoies.⁊ ſic ẽ imoꝛtalis ſaltẽ ſcõm qͥd: nã mẽoꝛia iuſtoꝝ: fit
i ecclia q̃ a bmo abel iuſto ĩcepit ſcõʒ Gꝛeg..homel.vij. Si
aũt loquamur ð hoibus ſancij qᷣ ſunt ĩ patria: ſic talis etiã
memoꝛia eſt imoꝛtal ſimplicit. e n iñs eſt. i. ĩ pñti
vita exñs. f ¶ Imitant illa. qꝛ miti etia inſolẽtes ꝑ exẽpla

eſt ꝙ fuerunt iniqui.

Aber

vite ſanctoꝝ emẽdãt vitã ſuã. g ¶ Et deſiderãt eã cũ
ſe eduxerit.cũ eni iuſti de vno loco trãſeunt ad aliũ ad

— V —☛ „VYYVS†

habitãdũ: illi cũ qbus hitabãt cõiter deſiderãt eoꝝ re/
ditũ. Alit tñ exponit de eductõne a pñti vita ⁊ ꝑſeniũ:
qꝛ talis moꝛs dꝛ q̃ſi nalis: ⁊ ſic tales dicũt ſe qdamodo

ſta generatio cñʒ claritate.
Immõꝛtalis eſt eni memo

ria illi: qm̃ ⁊ apud deũ no
ta ẽ:et apud hoĩes. Cum pᷣ

ſens ẽ imitant illã:èt deſide
rãt eã cũ ſe eduxerit: t in ꝑ
petuũ coꝛonata triũphat:iĩ
coinꝗqnatoꝝ certaminũ pᷣ·
miũ vincẽſ. Muͤltigena ãt

ſpioꝝ mititudo nõ Erit vtil

t adulterie plãtatiões non
dabüt radices altaſ:nec ſta

bile firmamẽtũ collocabũt

Etſi ĩ ramis in tpe germia
uerit:infirmter poſita à ven
to ↄmouebũt᷑:⁊ a nimieta/
