pꝛimũ qꝛ in littera dẽ de die pꝛeueniẽda magna ⁊ hoꝛꝛibili:
iohannes autẽ non pꝛeuenit diẽ hoꝛꝛibilẽ ſed deſiderabileʒ

Itẽ dẽ de non ↄuerſis per heliã ↄminatoꝛie:Ne foꝛte veniã
percutiã terrã anathemate.iohannes autẽ non pꝛecurrit
talẽ percuſſoꝛem:qꝛ chꝛiſtus non venit poſt iohannẽ iudi/
care ſed iudicari:nec venit vt iudicet terrã vel percutiat:ſed

ipſe ieſus in ſecula ſeculoꝛum benedictus. Amen.

¶ Poſtlla fratris Nicholai de lyra cũ additionibus pauli
epiſcopi burg.ac replicis magiſtri matthie doꝛingk eiuſdeʒ
oꝛdinis ſuper Malachiam pꝛophetam finit.

vt ſaluet᷑ mundus per ipᷣm:h'ſalutis pticipeſ nos faciat x-pj

niorcntonene
nllicerity⸗
bwgiſtpo gil
4 haeno iuil
Nminos un
mib deh
Mechebeoy
Kodexrip
nisepiſtolts⸗
fiaröehut
M pallquidi⸗
2 . imitanurt
S Aunrooconi
SS “ ” yulnitbipen
l G .: mwpoltthierv
umeruman
Cntentaſabn
Deingiorions
munteru
lite demaio
tantprcliags
ducis riomnp
mine . Con
hugnutbipu
ſdictundin
n 1ſegutwur
Ceſusnostn
eumdt.
Pnfunun
latibbi der
e abe
hia gint

Mꝛologus jn lros lachahkox HDW

Incipit pꝛologus ĩ libꝛũ machabeoꝛum.
Ne Paser libꝛi duo ⁊c᷑. Anteqᷓ; expona⸗

us plogũ pꝛelibemquedã antecedẽtia:
M neceſſaria iudicam. Et pꝛimo notãdũ

bꝛi machabeoꝛuʒ
nõ ſunt de cano- ¶ Incipit pꝛologus bea/
elnateflin ti Hieronymi pꝛeſbyteri ĩ
cleſie. INẽ due epi .
ſtole rabani: qrũ Achãbeoꝛuʒz
vna ſcribit ludo- ibꝛi duo pᷣno⸗
nico ogiſtneo ant pꝛelia ĩter
ỹ i biblia ſũt ſeri ces gẽentẽq; pſaruʒ: pugnã
bedenee heologi quoq; ſabbatoꝛuz: ⁊ nobi
r oraſionenon les machabei ducis trium
nlli ſic errãt: vtli phos:ex cuius nomie ⁊ li/

bꝛos iſtos credãt
a rabano fuiſſe
tranſlatos:cum ipſe nõ tranſtulerit:ſed tãtũ fuerit cõ/
mẽtat. De his.ij. libꝛis dicit hiero.in ꝓlogo galeato:
Machabeoꝝ pꝛimũ hebꝛaicũ reperi: ſecudus grecus
eſt: qð ex ipſa phraſi pbari põt. Itẽ nullã video in dic-
tis epiſtolis difficultatẽ niſi ꝙ aliqui dubitant de ſigni
ſicatioe hupnominis vangionũ.ſunt autẽ vãgioes po⸗
puli quidã de quibdicit lucan ĩ pꝛimo: Et ꝗ de laxis
imitantur ſarmata bꝛacis:vangiones bataniq; truces
c. Pis viſis ad pꝛologum accedamus. Diuiſio iſtius
pologi currit per continentia ⁊ contenta:⁊ pꝛimo tan
gitur de continentibus.ſ.de duobus libꝛis machabeo/
rum:ſecundo de contentis.ſ.de diuerſitatibus conten⸗
toꝛum:ibi pꝛenotant pꝛelia ⁊c̃. Iteʒ in pꝛima parte pꝛi⸗
mo ponit hiero.operis titulum:cum dicit:Machabe
oꝛum libꝛi:ſecundo ponit diſtinctionem libꝛoꝛum vel
numerum:cuʒ dicit duo.In parte ſecunda tanguntur
contenta ſub triplici differentia: quedam enim dicunt᷑
de maioꝛibus pꝛincipaliter:quedam de omnibus com
muniter:quedam de aliquibus ſingulariter. Pꝛincipa
liter de maioꝛibus recitantur ducum pꝛelia:ibi pꝛeno
tant pꝛelia ⁊cc.⁊ iude trophea ibi: ⁊ nobilis machabei
ducis triumphos:⁊ eius pꝛeeminentia: ibi ex cuius no
mine ⁊c̃. Cõmuniter de omnibus recitat᷑ ſabbatoꝛum
pugna:ibi pugnam quoq; ſabbatoꝛum.vnde.j.mach.
ij.dicitur:dixit vir pꝛoximo ſuo:ecce vmunitas omni
um.⁊ ſequitur ibidem: omnis homo quicũq; venerit
aduerſus nos in bello die ſabbatoꝛum pugnemus ad/
uerſus eum ⁊c. Singulariter de aliquibus recitantur
ſeptem fratrum martyrum geſta:⁊ eoꝛum matris con
ſtantia:ibi hHec quoq; hiſtoꝛia. Dicit igit hieronymꝰ.
a ¶ Machabeoꝛum libꝛi duo ota ꝙ in hiſtoꝛijs
ſcribitur ꝙ in ſecundo libꝛo machabeoꝛum non eſt hi
ſtoꝛie pꝛoſecutio:ſed pꝛoſecute recapitulatio: eſt enim
epiſtola quam ſcribit iudas machabeus ⁊ ſenatus iu
deoꝛum hieroſolyme diſperſioni iudeoꝛum que exula
bat in diuerſis regionibus oꝛientis ⁊c. Rabanus ma/
gis lucidat veritatem ſuper pꝛincipium ſecundi libꝛi.
dicit enim ꝙ ſecundus liber diuerſam habet a pꝛioꝛe
narrationem ſed tamen hiſtoꝛie non deſtruit veritatẽ:

— interſerit que non in illo inueniuntur.
ꝛeoꝛum duces.ſcilicet mathathian:de quo.ij.macha

que licet multa pꝛioꝛis contineat teſtimonia tamẽ
b ¶ Pe

be.j.⁊ ſimonem:de quo habetur eodem.g.⁊ iudaʒ macha
beum:de quo.j.mach.iij.⁊ in pluribus ſequentibus capi/
tulis: ⁊ ionath an:de quo.j.machabeo.ix. c ¶ Bentemq;
perſarum.iſido. in.ix. etymol. dicit ꝙ perſe a perſo rege
vocati ſunt:qui e grecia aſiam tranſiens:ibi barbaras gẽ
tes graui diuturno/

ð q; bello perdomuit:
bꝛi ijdẽ ſunt nũcupati.Hec nouiſſime victoꝛ no
quoqʒ hiſtoꝛia ↄtinet etia,z men ſubiecte gẽti de⸗
inclyta illa geſta macha/ lia ne iu 4
beoꝛũ fratr u:qui ſub antio regibus medo ⁊ per⸗
cho rege pꝛo ſacris legibꝰ ſo cognominate ſunt
dira toꝛmenta perpeſſi ſüt. ex quibus media ab
Auos mater pia dũ diuer diatemna mpierii⸗
ſis ſupplicijs vrgerent᷑: nõ tur: a ſeptentrione ar
ſolũ nõ fleuit:ſʒ ⁊ gaudens menia circundatur:
hoꝛtabat᷑ ad gliaʒ paſſiõiſ. ab oꝛtu caſpio videt
¶ Explicit pꝛologus. 80 oꝛtu vſq; ad idos
ab occaſu rubꝛũ ma⸗

re habet: ab aquilõe
vero mediam tangit:ab auſtro armeniam que perſide an-
nectitur. de pꝛelijs ducum habetur in multis locis: de ma-
tathia ⁊ ſuis dicitur.j.machab.i eerut exercitum
⁊ percuſſerunt peccatoꝛes in ira ſua ¶tem de iuda ⁊ ſuis
dicitur.j.mach.iij. Pꝛeliabantur pꝛelia iſrael cum leticia.
⁊ ibidem ſequitur quomodo iudas iuit obuiam appollo/
nio:⁊ percuſſit ⁊ occidit eum.⁊ multa alia exempla patẽt.
D 7 Robiles triumphos.quia cuʒ paucis deuicit multos
⁊ foꝛtej.j.mach.iij.Quomodo poterimus pauci pugnare
aduerſus multitudinem tantam tam foꝛtem. Et ſequitur
ibi Inſiluit in eos ſubito:⁊ contritus eſt ſeron ⁊ exercitus
ipſius in conſpectu eius. Item eodem.iiij. Ait iudas viris

qui ſecum erant:Ne timueritis multitudinem eoꝛuʒ: ⁊ im

petum eoꝛum ne foꝛmidetis.⁊ ſequitur: Congreſſi ſunt ⁊
contrite ſunt gentes ⁊ fugerunt in campum ⁊c̃. Item in eo/

quinq; milia viroꝛum ⁊c̃. e achabei ducis. ideſt iu
de:de qᷣ dẽ pꝛio machabe.iij.a.Surrexit iudas q vocabat
machabe . Interpᷣtat aũt machabe ꝓtegẽs vel pꝛotectio:
7 de ipſo dicitur.j.machabeoꝛum.iij.ꝙ pꝛotegebat caſtra
gladio ſuo.Et ab iſto machabeo denominantur libꝛi ma⸗
chabeoꝛum:in quo notatur eius pꝛeeminentia:vnde ſeq/
tur:Ex cuius nomine libꝛi iidem nuncupati ſunt. f ¶ Ge
ſta machabeoꝛum fratrum. de quibus legitur. ij. mach.
vij. Contigit.vij.fratres vna cum matre appꝛehenſos cõ/
pelli a rege edere contra Pb carnes poꝛcinas. Itẽ in quo
dam pꝛologo qui in quibuſdam biblijs inuenitur ⁊ inci/
pit:machabeoꝛum libꝛi ⁊c̃.dicitur ſic.: Machabei.vij.fra
tres ab vna matre machabea nomine geniti cuſtodientes
legem patris traditionem non manducantes carnem poꝛ
cinaʒ:ob hoc ab antiocho rege ſeuiſſimo i antiochia mar
tyrij gloꝛia coꝛonati ſunt cum matre ſua:atq; ſepulti cum

dem Lommilerunt pꝛelium: 2 Warpa, de exercitu lyſie

magna veneratione ibi requieſcunt. De eoꝛum ſupplicijs

de conſtantia matris legitur.ij.macha.vij.

Explicit expoſitio iſtius pꝛologi.

. 7.
₰ *
—.

—

l

Machabeoꝛum

apim. I.

*

tentas ſequitur hiſtoꝛia in libꝛo machabe
oꝛum deſcripta ratione dicta in pꝛincipio
libꝛi tbobienicet per magnum tempus cõ/
tiger it poſtea· Nam hiſtoꝛia libꝛi iudith contigit tempo-
re cambilis filij cyri ſcõz communem expoſitionem docto
rum noſtroꝛum:quam ſecutus ſum exponendo libꝛum il-
lum. hiſtoꝛia vero machabeoꝛum contigit tempoꝛe antio-
chi epiphanis regis ſyrie:vt patet in pꝛincipio pꝛimi libꝛi.

*
*
*

Uerũtamen hiſtoꝛia videtur intricata: pꝛopter duos fra⸗ p

tres: ſcilicet ſeleucum ⁊ antiochum epiphanem ⁊ eoꝝ po/

ſteros:qui ſe mutuo expulerunt de regno guerra inter eos
quaſi impacabili commota. Ad euidentiam igitur hiſto

rie aliquid eſt hic pꝛemittendum ð dicti regni ſucceſſione.

Sciendum igitur ꝙ poſt moꝛtem Alexandri magni: eius
monarchia in quattuoꝛ regna fuit diuiſa: ſcilicet macedo-

nie: aſ esſptr⸗ 7 ſyrie:ſicut dañ.viij.fuerat pꝛophetatuʒ.

ſed de duobus pꝛimis regnis nõ fit mentio in pꝛimo ma⸗/
chabeoꝝ. li.ſed pꝛocedit ſᷣm pꝛoceſſuʒ regni ſyrie:qð mul/
tum iudeam afflixit:reſiſtentibus eonn porc an macha⸗
beis:⁊ aliqua de regno egypti occaſionaliter interponit.
Sciendum igitur ꝙꝙ moꝛtuo Alexandro magno pꝛim re-

gnauit in ſyria ſeleucus ⁊ alij quattuoꝛ poſt ipſum:⁊ ſext

fuit antiochus magnus qui duos habuit filios.ſ.ſeleucum
philopatoꝛem:qui ſibi ſucceſſit in regno tanq pꝛimogeni
antiochum epiphanem qui traditus fuit romanis obſes
q audita moꝛte patris ⁊ inertia ſeleuci ſui fratris: venit in
ſyriam:⁊ ab aliquibus ciuitatibus receptus fuit:⁊ tandem
ſyrie regnum obtinuit:pꝛopter quod inter poſteros eius ⁊
poſteros fratris ſui de ſyrie regno fuit longa concertatio:⁊
aliquando pꝛeualebat vna pars: aliquando vero altera:
ſyria de vna poſteritate ad aliam tranſibat: vt patet in
figura in pagina ſequenti poſita: in cuius ſummiuate põi

tur antiochus magnus:a eius duo filij in duobus lateribꝰ

deſcendendo: a ſub eis eoꝛum poſteri. Pꝛoceſſus vero re/

gni ĩcipiendo ab antiocho magno de poſteritate vnd filij
ad alterius poſteritatẽ vel in eadem poſteritate ð pie ad fi-

Poſtilla R lai del eglt vamochubeon ĩcipit.

T ſfactum eſt. Poſt hiſtoꝛiam iuditb quua
tum ad hiſtoꝛias in ſacra ſcriptura nõ cõ

ptolo meus ſoter rex egypti multos iudeos

ſali de minio facta. Et ad maioꝛem euidentiam ſuper
quẽlibet ſucceſſiue regnum obtinentem poſui litteras

lium:vel ad alium ſucceſſoꝛem patet in linea tranſuer

alphabeti ſcõm pꝛoceſſus oꝛdinem dicti regni.Et quo
niam de ſummis ſacerdotibus iudeoꝛum in libꝛis ma-
chabe. eſt mentio:ideo ſciendum ꝙ iaduo alexandri tẽ

poꝛe fuit ſacerdos ſummus: poſt eum onyas ſub quo

—

quitatij iudaice.ca.vj.habuit duos fratres.ſ.iaſonem:

⁊ menelaum:qui ſucceſſiue licet vſurpatiue tenuerunt

ſummum ſacerdotium:quibus ſucceſſit alchimus per

inſtitutionem violentam antiochi epiphanis quia no

erat de linea ſacerdotali licet deſcendiſſet ab Aaron.

vt habetur infra ca.vij.⁊ tunc ſacerdotiuʒ deuenit ad

machabeos:qui antiocho regi ⁊ eius factis quantum

poterant reſiſtebant. PHabebant etiam ibi aliquid in
ris. Nam mathathias pater eoꝛum deſcenderat de ilꝰ
lis.xxiiij.quos dauid inſtituerat ad deſeruiendum tẽ⸗

plo domini ber vices ſuas:pꝛimo paral. Sed quia hu
ius pꝛimi ⁊ ſecundi machabeoꝛum maioꝛ eſt auctoꝛi/
tas ꝙ ioſephi:cum ab eccleſia recepti ſint ad legendum

ideo non eſt dimittendus textus pꝛopter ioſephum:: ſz

7

magis econuerſo. Secundo vero libꝛo.iiij.ca. dicitur
expꝛeſſe ꝙ iaſon fuit frater ionye:⁊ ꝙ menelaus ⁊ lyſi⸗
macus fuerunt fratres ſimonis pꝛepoſiti templi ⁊ de

tribu beniamin:ſicut ⁊ iſte ſimon: vt habetur ſecundo

nbno capi in De alchimo vero habetur.ij.libꝛo.xiiij.
capi.ꝙ fi

rat inquinatus:quem tamen reſtituit demetrius ſeleu⸗

ci: vt habetur ibi: ⁊ ſeptio capitulo pꝛimi libꝛi:⁊ ideo
ſm textum intendo exponere libꝛos machabeoꝛum.

Sequitur figura regum cum ſuis attinentijs.

4

eg captiuauit
poſt eum ſimon iuſtus:deinde eleaxarus frater eius. de
inde onyas ſimonis iuſti filius:qui vſq; tũc fuerat pui
er:poſt eum ſimon filius eius:deinde onyas filius eius
tempoꝛe antiochi magni ⁊ ſeleuci eius filij: cuius tem/
oꝛe heliodoꝛus ad ſpoliandum erarium in hieruſalẽ
fuit miſſus:⁊ hic onyas ſcõm ioſephum libꝛo.xij. anti

y fuerat ſummus ſacerdos tempoꝛe antiochi epi ½
phanis:ſed eiectus fuit inde:eo ꝙ ritu gentilium ſue

ua.
loriit
ſlberuan
altſcon dr
gtlberd
dtiganuo
onno
lbemnopit
natrhis:ſe
ntio iub io
ln iecait
abano ſub
none id

Primaind

qr peinop

deiectopo

templifact
iuchang
neſceidoo
ſio upt/
hiam. apt
Auit. Pꝛin
nacitſck
Plipauſi⸗
gemochu
cij. pum

—
nalin ſee

cius ducd
nit:ibis
osaunoe
Peis nn
ſotpwuri
ſorpit A
niino
biur aſtg
Nigorſccice
(osoccaſt
1ordortbi
oppeeſio
etae)m
lmacedon
7 luresal
hetütot
rü. ciſD
lflluoaſt.
blheſten⸗
Phiſoro
ncfem,
inſbi
uniti
4
tlllun
Afaeno
iſlilit
mpu⸗
Nle
N
WP
kon
Un.

1

ſbehſe

Dn

Bnndn
ſupun

Rgbnsn

dlſebe
einn
cuinsgnmn
aumiitiuli⸗
mnAerde⸗
AMnmding⸗
Auhn
mmuncd m⸗
Pnrtiß⸗
loic dan
Aynmustſ⸗
wwimi
unbeemten
Marlon
Wmmrmdig
pnu grunk
Mnüuenis
lo miintn
osnact.

qꝛ pꝛimo põitur

tiochum epipha⸗
nẽ:ſecũdo defen

ctiois occaſio: ibi In diebillis: tertio afflictionis tẽpu
2⁊ oꝛdo:ibi Et Pparatũ eſt. quanto multiplex afflictoꝝ

ſ ctiã totpoꝛientis: ꝓpt᷑ quod ab eo icipit regnũ greco
rũ. c ¶ Dariũ rege perſaꝝ.iſte darpſcom hebꝛeos fu

biꝛi heſter:⁊ dañ.ix.⁊ pluribalijs locis. Scõʒ alios ve
ro hiſtoꝛiographos

Per figurã igit ppoſitam patet pꝛoceſſus regni ſy-
rie quãtum ad pꝛicipes qui iudeoꝝ ppłin afflixerunt.
Diuiſio tñ libꝛi necthi⸗ da eſt ſcõm duces qui populũ
i

iſri liberauerunt:tñ liber totalis pꝛimo in dua ptes di
uidit᷑ ſcõm duos libꝛos partiales pꝛimũ.ſ.⁊ ſcõm.Pꝛi
maur liber duuuiuiuiuu
dit ĩ quattuorp⸗/ ——”””ß
tes: qꝛ pꝛio pontt ¶ Incipit liber pꝛimꝰ ma
liberatio ppli ſß chabeoꝛum. ECa. I.
matathia: ſeee1 T ſi „r2
ratio ſub iona⸗ puſſit rran⸗
tha. ix. capitulo: Ader. Philippi
quarto ſub „ dee An
mone. xiij. capfto. umnanſt ſrexi
Pꝛima in duas: Tegnauit ĩ grecia egreſſus

de terra cethĩ: daͤriu regez
pſaꝝ ⁊ medoꝝ: cònſtituit
pᷣlia mlta: ẽt obtinuit oiuʒ
muͤnitiões:⁊ iterfecit r̃ges
terre. Et pertrãſijt vſq; ad

deiectio populi ⁊
templi facta ꝑ an

ſio facta ꝑ mata

thiam: captlo ſe fines terre: ⁊ accepit ſpo
quẽti. denm ad lia multitudinis gẽtiũ:ẽt ſi
Pnloen luitterra iſpeciu er.Et
ctã. pꝛima facta citũ ſotẽ nimis:⁊ exaltati
fuitp i um ꝑpſoꝰ c ⁊ eleuatũ coꝛ eius:⁊ obti
aeeeldn H nuit regiõs gentiũ ⁊ tyran
nit: ibi Et du nos: et facti ſunt illi i tribu⸗

os annos: tertia
p eius nuncios ꝰ ctũ:ẽt cognouit qꝛ moꝛe
ibnr⸗ Tiir ret᷑. Et ůocauit pueros ſu
mũ pꝛimo deſeri Os nobiles qui ſecũ erant
bitur affligentis èMMß
oꝛigo:ſecũdo affli

oppꝛeſſio:ibi Et ↄuertit.Circa pᷣmũ dẽ: a (¶ Et factũ
eſt ⁊cl. ſmagnus. b¶ Philippi regis cl ſ.tota. naz
ĩ macedonia q̃ eſt qda ps grecie pꝛo regnauerat pẽ eius
plures alij:ſʒ iſte fuit pꝛim monarcha nõ ſolũ grecie:

it filius aſſueri ⁊ heſter regine:ſicut dictũ ẽ i pncipio li

it al' daro q poſtea regnauit ꝑp
longũ temp. dD ¶ Eoſtituit pᷣlia multa. ↄtra regna re⸗
ſiſtetia ſibi. e ¶ Et obtinuit omniũ. ſibi reſiſtentiuʒ.
f unitiões.i. caſtra ⁊ foꝛtalicia ⁊ boa i eis repoſi

ta. g ¶ Et ptranſijt. ⁊c. labitabilis ex parte oꝛictis.
hEt ſiluit era ⁊c̃ qꝛ nullus audebat ſibi reſiſtẽ ver
bo vel facto. i ¶ Et ↄgregauit virtutẽ ⁊c hoc poitur
ad rñdẽdũ tacite queſtioi qua poſſet qͥri. Quomõ fec
tãta cũ ꝑuũ eẽt regnũ macedonie:⁊ rũdet᷑ ꝙ ↄgregauit
ſibiexercitũ valde foꝛtẽ:nõ ſolũ de macedonia: ſʒ etiã
de alis lod: a bellatoꝛes vñcũq; ſibi libeni adherebãt.
Nãi victoꝛijs nõ retinebat ſibi niſi bonũ honoꝛabile:
ↄcedens alijs bonũ vtile ex ſua liberalitate. kę

cti ſũt illi ĩ tributũ.ad ſui exercit ſuſtẽtamẽtũ. .¶PP
hec ⁊c]] egrititudine valida. m Se cognouit c] ha
buerat.n.de hoc rñſũ ab arboꝛib ſoli ⁊ lune ↄſecratis:
a qbqᷓſierat ſi deuicto oꝛbe terraꝝ rediret ad matrem

uiſit illis regnuʒ ſuũ cũ ad dit: p
huc yviueret. Et regnautt
glexãder ãnis duodeciʒ:⁊

pueri eius regnũ vnuſquiſ
q; ĩ loco ſuo:⁊ ipoſuerunt bnr

Et exijt ex eis ràdix pecca pꝛa ⁊ p

ponitur occaſio pſecutionis:

ſuã ⁊ ſoꝛoꝛes chariſſimas: ⁊ rñſũ ẽ q nõ:qꝛ cito eſſet moꝛi-
turꝰ. n ¶ Et vocauit ⁊c.i.ſocios familiares:nullus eniʒ

de filijs ſuis ſi tñ aliquos habuit legi᷑ poſt eũ regnaſſe·
o EXt multiplicata ⁊c qꝛ regnum ſyrie ⁊ regnu egypti ab
alexandro deicendentia afflixerũt pplm iirł colentẽ dñm:

oyoytad antiochu illnu-
nutriti a iuuẽtute ſua: ⁊ di ſtrẽ deueniret᷑:iõ ſubꝰ⸗
Et exijt ex
eis.ſ.a regib ſyrie:vt
patet in figura ſupaa
1. poſita. q CRadix
moꝛtu eſt. Et obtinuerunt

om̃es ſibi diademata poſt luſtris.i. pclarus ſeu
moꝛtẽ ei: ⁊ filij eoꝛuʒ poſt

plicata ſunt mala ĩ terra. cit ab pp⸗ quod eſt ſu

ti äntiochus illuſtris filius quaſi ſuꝑ alios emi
antiochi regis qui fuerat lacehnor
rome obſes:&᷑t regnauit in megni. t Aul inue.
ano centeſt imo triceſimoſe rat rome obſes. nam
ptio regni grecoꝝ In di antioch magn harer
eb illis exierũt ex iſrl ſilij eip romanos fuit e
iniꝗ: It ſuaſerũt multis di Paelſus ab infeltatioe
cẽtes: Eamc diſpõam te vomanis fede atarß
poam te romanis federatarũ.

mũ.Et poſt hec decidit ĩ le ſtamentuʒ cm gentibus ⁊ad maioꝛẽ ſecurita

que circa noſſunt:quia ex tẽ acceperũt obſidem
quo receſſimus ab eis iue ſ ili ſuũ iunioꝛ: qui
erunt nos multa mala.] auclita more ſai hah
n 4 Tiertia ſeleuci ſui fra
üüiiiiiiis de romaclam re
cecciſſſit: in ſpriã veni-
ens aliquas ciuitates maritimas habuit ⁊ tandẽ regnuʒ:iõ

ſubdit᷑: v ¶ Et regnauit ⁊c qð incepit ab alexandro ma
gno:vt dictũ eſt ſupꝛa. Dicunt tñ aliqui ꝙ hec numeratio

incipit a pꝛimo ano ſeleuci:qui imediate ſi ucceſſit alexideo
magno in ſyria:ſed hoc noõ videt᷑ bene dictũ: qꝛ hic ⁊ inrrra
vj.ca.⁊ dan.viij.alexander dẽ pꝛimus in regno grecoꝛum:

nec obſtat ꝙ ipſi per tempoꝛa regũ intermedioꝝ numerãt
Ccxxxvij. anos a pꝛimo ano ſeleuci vſt 4 ad pꝛimũ annũ an/
tiochi epiphanis:qꝛ idẽ ann dẽ vltim regis pᷣcedẽtis: ⁊ pꝛi/
mus ĩmediate ſequentis:⁊ ſic bis computat᷑. Antioch autẽ

epiphanes fuit non ab alexandro magno:⁊ ſic per talẽ co⸗
putationeʒ vnius anni bis computati habent᷑.ix.anni mi /
nus ſcòm veritatem:qui fuerũt de tẽpoꝛe alexãdri magni
poſtq regnauit ĩ tota grecia. Duodeci aũt anni quibus dẽ⸗
regnaſſe:incipiũt a tẽpoꝛe quo poſt pꝛeʒ imediate regnauit
i macedonia tm:⁊ ſic regnũ grecie inchoãdũ eſt ab o.
In dieb' illis. Poſita oꝛigine ꝑſecutoꝛis:hic ↄſequẽter
pꝛoceſſit ex malicia aliq
de pplo iſrl:iõ dicitur: x¶ In diebillis ꝛc non ſoluʒz in

ſeipſis foꝛmaliter: ſed etiam in alijs effectiue:io ſubditur:

Et ſuaſerunt ⁊c ]i.fedus ſocietatis. 3 E. Cum gentib/
icircũciſis idolatris:nos eis ↄfoꝛmado:⁊ ſubdit᷑ ratio:

72 (Mꝛ exquo ⁊c̃ iſtud dictũ videbat hẽre coloꝛẽ:qꝛ an ca
ptiuitatẽ babylonicã pplus iſrl multũ declinauit ad idola

triã:vt pʒ tertio ⁊ q̃rto regũ:⁊ tñ habuit reges potẽtej.ſ.O ſa

maria a hierlm. Doſt redituʒ vero captiuitatis babyloice

vſq;ʒ ad hoc tẽp'ad idolatriã nõ declinauerat: tñ regẽ nõ
₰

peccati. na ex eo pu“
lulauerunt plura ma
la iꝙ ex alis pꝛecedeéeti
Antioch' il·
eo nobilis: ⁊ ſignificat
eos annis multis: èt multi idẽ aõ epiphanes lõ
eſt nomẽ grecũ: ⁊ di·

anej apꝑpitõö

it re

Machabeoꝛum
pabuerat: i ſub tributo reg alioꝝ ſeruiebat. Sʒ iſti tac · o ¶Et elephaͤtis poꝛtutib caſtra lignea: guibeen⸗ 4 alalhen
aduerſaris. S

bãt illud exquo perſuaſio talis erat iniqua.ſ.ꝙ ꝓpi idola hoies armati deſup pijciẽtes iacula. p
triã regu iſirt ⁊ iuda ? ſubditoꝝ ſuox dicta regna fuerant circa elephatos oꝛdinatiſ ne occiderent abs
deſtructa: reges ir a iuda cu ſuis populis captiuani. q¶Et copioſa ac liuadens egpptũp terr æpmar.
* a ¶¶ Et bon ac lqꝛ reſpiciebant quantu ad illud qð ꝓpone r (IEtoue tit. Dic vñt ponii iudeoꝝ multiplex er 2??

S

batur: nõ aatnac ſgern⸗m tioch
illud q tacebaturr. „ — . z-. . QZuer uit antioch
b Et deſtinauerut Et banus viſus ẽ ſea er. mo n perbia: t acce bit altare au iter fuũ. soſt
dinaue oculis eoꝛuz. Et déſtinaue reũ: &t cãdelabꝛũ luminii

korn. d Et abie rũt ad regẽ:èt ðdit illis po
runt ad regem. ſcilic teſtatẽ: vt facerent iuſticia,z
antiochuz i

idolarra.
Et dedit illij ⁊ac

rüt aliqui de pplo: t abie

gymnaſiũ i hieroſolymiſll

et vniuerſa vala eius èt mẽ

ſam ꝓpoſitionis èt libato
ria è phialas et moꝛtario
la aurea èt velũ et coꝛonas
èt oꝛnamentũ aureũ quod

oñs ano.vj. fgni
antiochi: vt patz
ex pᷣdic. v¶ Et

.

i peuſſit egxpwſtu. ui
mo dicto. hon—
cxl.⁊. iij.ãno.ſ. re.·
gni grecoꝝ: ⁊ pr·

deſt vt ̃m ritum in . iochamenmanrengnod dgit 7& oꝛ pa- e
eſelan viue bm leges nationum:èt fece . facie tepli erat:᷑t cõminu ta erat ad i . gachll
rent: æ ad hoc alios rũt ſibi pꝛeputia: æ receſſe it oia. Et accepit argentuz mala. x (Eti⸗ kura
libere poſſent igduce rũt a teſtameto ſãcto: t ii ⁊ aurũ ⁊ vaſa cõcupiſcibi rauit ⁊clil intẽ lereol⸗

rhrte — cii ſũt natiõib':ct vyenũdati
qua docerẽtur ⁊ adi
ſcerent lege? ſtatuta

gymnaſium: nam in
ſchola diſputat vnu⸗
contra alium ſicut i
gymnaſio exercentur

coꝛpoꝛaleʒ. h ¶¶ Et è& equitibus: et copioſa na

. . znid — 147 „ TPi
iuncti ſunt natõnibꝰ. uliuʒz miltitudine. Et conſti

confoꝛmando ſe eis ĩ

vita 7 moꝛibus. kuit belluy aduerſus ptole
g Et fecerunt æ] meũ regem egypti:⁊ veri?

dimittendo filios ſu/ eſt ptolemeus a facie eius

iter dediti.

ideſt totali —1
k ¶ Ut facerent ma / ciuitates munitaſ ĩ tra egy

lum clicut de achab. pti:⁊ accepit ſpolia tre egy
dicitur tertio regum pti. Et conuertit antiochuſ

zdi- luntůt faceret malu. Et pA
ratũ eſt regnũ i ↄſpecin an
gentilium. ⁊ dicitur tiochi: cepit rfgnare ĩ ter
ra egypti: vt regnarʒ ſuper
duo regna. Et intrauit in
egyptu in muͦltitudine gra
hbomines ad luctam ui:in currib' t elephantis

rat multi. Et cpꝛehendit

lia:⁊ accepit theſauros oc woꝛobabel 7 ſo⸗

cultos quos inuenit:⁊ ſub cios ei reedifica

latis oibꝰ

tra ſup habitantes ĩ ea:⁊
vniuerſa dom iacob indu

it cõſuſionẽ. Et pſt duos qu boncit di⸗
annos dierũ miſit rex pꝛin edat ie

abiſt ĩ terrã ſuaZʒ.
Et fecit cedẽ hominũ:⁊ lo bia.tra
cut ẽ in ſuperbia magna. Ppribiliter vaſa ſa
Et factus ẽ plãci magnus
iſrl: ⁊ in omni loco eoꝛun.
Et igemuerũt pꝛincipes
ſemoꝛes ⁊ iuuenes ⁊ virgi
nes infirmati ſũt:⁊ ſpecioſi
tas mulieꝝ imutata c.Ois
maritus ſumpſit lamentü:

exo. Nv., A-
ſã ppoſitiois.ſuꝑ.

plũ qð iã diu eꝛat

bia. tractas ↄtem

3 (Et accepit v=l
ĩqͥ cremabat᷑ ty
miama ad hono-

—

rẽ dinũ. a ¶ Et

caãdelabꝝ lumis.
na ſup iullo erant
vij lucerne auree

Et vniuerſla
a eius.ſ.foꝛci

oia erant aure:
E

—.
„

qu ponebat. xij.

tipluz 3

diaboli n
na
imidian
hogunt
nilucine
tytbeclung
lepphural

creuefta
Vvt diiftn
cpo q

os incircunciſoo. Sr r Te . pej emũctõia qᷓ guniu
Et venudati ũĩt. lugit. Et ceciderũt puine lilugebant. Et cõmmotaẽ onont

9 n
nie tipor⸗
cttunn
e(Erſ
hecontdel

.eo ꝙ venundatujß t. S e e-. Oe SE— re pet ſappati ꝓ. xi. tri
* Knesmalun poõſtq; pcuſſit egyptũ i cn cipem tributoꝛum in ciui ,. pub' ike t por Nuniore
ĩ conſpectu domini. teſimo ⁊? quadrageſimo ? tates iuda: ⁊ venit hieru ſignificabat ꝙ ſa⸗ tochiper
Etparun eſt. tertio ãno et aſcẽdit ad iſrl ſalẽ cũ turba magna. Etlõ õ ninne
conſequenter po aſcẽdit hieroſolymaʒz in entus ad ppa nacifi- tur aplo vict . Mdnaoh⸗
nitur afflictionis t⸗ * lcit i ſalnin 3 * cutus ẽ ad os ÿba paciſi (KEt libatoꝛia. lge noſtn
multitudine graui. Et iina ca in dolo ét crediderũt ei. ideſt vaſa in qui licodi

pus ⁊ oꝛdo:nam )
fecit antioch i egreſ⸗
ſu de egypto.Ad cu

dũ ꝙ ſicut dixi ſuper danieleʒ. x.ca.antiochus magnus ad
confederationem ipſius cum rege egypti ⁊ econuerio dedit

filiaʒ ſuam cleopatram pelemeo epiphani:ex quibus na/

tus fuit ptolemeus philometoꝛ: igitur moꝛtuo prolemeo
epiphane:antiochus illuſtris rex ſyrie accepit aliquas ciui
tates regni egypti regno ſuo pꝛopinquas quaſi tutoꝛ nepo-
tis ſui qui puer adhuc erat:quas cũ duces egypti repeterẽt
pꝛo puero:⁊ ipſe nollet reddere:motũ fuit bellũ iter ios ?·

antiochũ:i quo deuicti fuerũt duces egypti:⁊ ꝑ cõſequens

ptoleme philometoꝛ cũ eis ꝗͥñ erat adhuc multũ iuuenis:2⸗

egypto ſpoliata antioch venit i hierſim ⁊ fecit multa mala

1 (Et paratũ ẽ ⁊c.ſ.regnũ e
ĩ littera paucis exce
ſtinẽdũ. n ¶ Inci

tis. m ¶ In multitudie graui.ſ.ad ſu

gurifrigiatã. k

vt het ĩ ꝑte ſequẽti.In hac ꝑte deſcribit bellũ dictũ: cũ dꝛ:
Et p. ti modo iã dicto: vt patʒ

ibus.ĩ quib pugnabãat regej antiqt.

Et irruit ſuꝑ ciuitatẽ fpẽte

de quib' fiebant

libamia qͥ ſũt ob

latioes ð lidis. e ¶ Et phialas.·i. vaſa ĩ ꝗb'repoebat

int᷑ ſanctũ ⁊ ſãctũ ſaãctoꝛũ. h¶ Et coꝛ

vnguẽta ? thymiamata. f ¶ Et moꝛtariola aureaxid
byterebant᷑ illa ex ꝗb'oponebat. g ¶ Et vel

ibi ad oꝛnatũ tẽpli. i¶ Et oꝛnametũ aureũ.i. coꝛtinjõ

tↄmiuit oĩa.i.i puluerẽ redegit:vt
dicut alipᷣ expoſitoꝛes: ſʒ ñ ẽ viſimile ꝙ ta pcioſa vellert
ſic ↄterere:io dẽ ꝙ hec ↄmiuit.i.a ppa foꝛma traſmuta
uit:mãʒ retinẽs ad alios vſus ad ſuã vtilitatẽ. I ¶ E
igemuerf̃t ⁊c tãt mal occurrere ñ valẽtes. m

Et co

mota ⁊cl.i.ĩſuo decoꝛe trãſmutata pꝑ miſeriã hitatiũ
ĩea. n l pſecutio quã
feẽ antioch'ꝑ ſuũ ducẽ fallacẽ:io ſbᷣdit: o ¶ Et locut

⁊c ſigniſicãs ꝙ vẽiſſʒ p bono ſtatu ciuit
p(Et credidert ei eu ſtra rfcipiẽdo. q

rfoꝛmado.

——---—

e Etſq⸗l

hocgreniſi⸗
Mfgnlſai
nlg le er
Ltcleͤ⸗
ſiſznicz⸗
hlänimn

ſhen
Uimer.
funt
nin
Nuden
an
greniee
igy,

K
Larliil
nah r .
munf, n
gigdüidler

Prtul 16.

wce
i (Ci
umisn
Nbliter Ma
n War:

Eraprni

Socncuth
nbnsaab,
ſidini. 4 S

niſic oon

—ỹæ
Hals/ſo/

Groniiin

Ga..

v RX
wltis ſ
anhin,
llindr
“
Wiſt ſiin

wr r⸗
IE a⸗
erne
ik
deu
i it
t
M
iginid
nilo⸗ N

Myt
Garal

jtrüſnuri
C
nübunn
toNN.
ilu

.

2 foꝛtes. ne

rebellare t
facta 76ẽ]. i.ĩ foꝛta
fagz 3 ciuitatis

populũ: is ſpdit:
Pea: x Et ſcti

ſüt 1e. capien
d ciue a ſpolias⸗
dũ. yeEt factũ

? c]. i. oco tepli:

ne cult diuin ibi
poſſzʒ exerceri: nã
ð arce poterãt ſu
per deum colen⸗
tes iacula Rronee
re: eo ꝙ erat
tẽpluʒz. 3
diabolũ cn
al malũ hoies.n.
eſſimi dicũt᷑ dia
voli p quandã ſi-

mülit tudinẽ:⁊ ac-

cipit hic ſingula⸗
re ꝓ plurali:dia-
bolũ. i. diaboloj.
Et facta eſt
25 i. extraeoꝝ.

⁊c̃ ſi loco.n. tẽpli
creuer̃t arbuſta:

ſalo
de Weltiplica

tedificauert ⁊v?l.i.arcẽ ſyon. v

vt dẽ ifra in qrto
caplo. See
glam ele Rpore

—.
*
8 §
.

. ciuibyů cogitatib'de iſts. r gEr. deſtruxit no

vebreceſſü iudei poſſet ibi tueri.

¶Eτ muros ac] faciẽdo ibi mltas apturas ꝑ q s ec
te) pedites poſſet igredi libẽ:ſi indei vellẽt ĩ aliq

etr percuſſit eam plaga ma⸗

gna: ⁊ perdidit populum

multum ex iſrael. Et acce/
pit ſpolia ciuitatis: ſuccẽ/
dit eam igni. Et deſtruxrtt
domos eius: & muros er
in circuitu: captiuas du/
xerunt mulieres ⁊ natos:
⁊ pecoꝛa poſſ. ederunt. Et

e Editicauerunt ciuitatem da

uidmuro magno ⁊ firmo
turribus ſirmis:&t facta ẽ
illis in arcem.! Et poſue .
runt illic gentem peccatri
cem viros iniquos: ⁊ con
ualuerunt in ea. Et boſue⸗
runt arma ⁊ eſcas:⁊ con⸗
gregauerunt ſpolia hieru
ſalem ⁊ repoſuerunt illic:
t facti ſunt in laqueuʒ ma
gnum. Et factum eſt hoc
24 inſidias ſanctificationi
t in diaholum malum iſ/
rael.Et effuderunt ſ angui'

*.
. —
42
, .
4 4

bertt. bolocauſta. rotatr aichätad bonmo⸗z d dinũ.

Et ſacrificia. p pctis oblata.
paciſica:de qb' hẽ in leuit. m
cio creatiois oĩiuʒ. n
ſte) 2 h'mõi. o

regiſ anliochi Et mülti erxr

iſrael conſenſerunt ei:⁊ ſa
crilicauerunt idolis: ⁊ co
inquinauerunt ſabbatum.
Et miſit rex antiochus li⸗
bꝛos! per manus nuncio
rum in hieruſalem: Tiom’
nes ciuitates iudee uᷣt ſeqᷓ
rentur leges gẽtium terre:
t pꝛohiberet holocauſta
⁊ ſacriſici ⁊ placationes fi
eri in templo dei: è pꝛohi
berẽt celebꝛari ſabbatu ? et
dies ſolenes. Et iůſſit CO/“
inquinari! ſancta: èt tepluʒ
ſanctum iſrael.Et iuſſit edi
ficari aras ⁊ templa ⁊ ido
la immolari carnes ſuil
las èt pecoꝛa communia:
⁊ relinquere filios ſuos in
circunciſos:ẽt coinquinari
animas eoꝛum in omnib
immundicijſ èt abomina
tionibus : ita yt obliuiſce

nem innocentem per nirctui rentur legem: t immuta

ta ⁊cl tẽpoꝛe anti tũ ſanctifſicationis: Et conta

ochi üluſtris.
e ¶ Et ſcripſit.
pt ↄñt deſcribit
pſecutio regis an-
tiochi per nunci⸗/
os ꝛ ſcriptur am:
in qᷓ pꝛio pꝛecepit
legẽ moſaicã abo
leri:ideo dicitur:
Et it rex
decretũ firmũ.
1 eſſet ois
ppl 8.Fgni ſui vn
vnius leg ⁊ ritꝰ.
E reliqrunt
vnuſquiſq;. genti
liuʒ aliũ ritũ ha-
bẽtiũ q; antioch
bEt multi 7.

aliq timoꝛe: alid
fauoꝛe. i
miſit rex ⁊c e:

plas decretũ ſĩ

minauerunt ſanctificatio/

nem. Et fugerunthabita
toꝛes hier uſalem pꝛopter

eos: et facta eſt habitatio⸗

exteroꝛum: ⁊ facta eſt ex⸗
tera ſemini ſuo:⁊ nati eiꝰ re

liquerunt eam. Sãnctifica

tio eiuſ deſolata eſt ſicut ſo
litudo. dies feſti eius con

uerſi lunt i in luctum: ſabba
ta eius in oppꝛobꝛium:ho
noꝛes eius in nihilum. Se

cundum gloꝛiam eiuſ mul
tiplicata eſt i ignominia ey
⁊ ſublimitas er cõuerſa eſt
in luctü. Et ſeripſit rex an
tiochus omni regno ſuo:
uͤt eſ et oĩs populus vnuſ.
Et rèliquerunt vnuſquiſ/
c legem ſuam ⁊ conſenſe
rüt rut omnes gentel ſʒ verbũ

rent omnes iuſtificationes
dei. Et quicunq; non fe⸗
ciſſent ſcdᷣm verbum regis
antiochi: moꝛerentur. Se
cũdimm omnia verba hec
ſcripſitomni regno ſuo: ⁊
pᷣpoſuit pꝛincepſ pplo qui
hec fieri lcogerent. Et iuſſe
runt ciuitatib iude ſacriſi

care.Et ↄgregati ſunt mul

ti de populo ad eos qui ð

reliquerãt legem domini:

7 fecerũt mala ſuper terrã:
et effugauerũt pplim iſrl in
abditis ⁊ in abſcoõditis fu⸗
gitiuoꝝ locis: Dilẽ quinta
decima mẽſis caſleu: quin⸗

to ⁊ qdrageſimo ⁊ centeſi
mo ãno:ediſicauit rex anti
ochus abominãdũ idolũ

deſolationis ſuꝑ altare dei

7 vninerlal cnitatel iude

ibi: x

Et lacatõej.i.ſacrificia
t phi erent ⁊c ꝓ bñfi
n Et dies lolenes. vt paſche pẽteco
Et iuſſit ⁊c]. i. tepli loca. p·

Et tẽplũ
ſanctum i ſrl q of ſa-

cxł':qꝛ p ceiis pplij ad

dinu cultũ deputat:
vñ ⁊ res iaiate q̃ di
no cultui deputat᷑ di
cũt ſãcte: vt veſtes 5
vaſa:⁊ ſilia. q
pecoꝛa ↄmũia.i lnc

da fim legẽ moyſi .

r. ¶ Et coidnari ⁊c

i. clbis lege phitis.

Et abomiatoibꝰ
lolatrij. ꝗ abomi

natiões dicũt i veteri

teſtõᷣ. t4 Ita vt ob⸗

liuiſcerent legẽ ꝑ con
ſue tudinẽ legi ↄriaʒ.
vV ¶ Et imutarẽt ⁊c̃

i. oblatioes ⁊ ſacrifi

cia q̃ offerebat᷑ deo ce

atent vſq;
t effugaue
rũt ⁊c qꝛ nolẽtes ido
latrar᷑ rfugiebãt occł⸗

li. ceter

te ad ſpelũca motiũ:
vt hẽ. j. ſeq̃nti ca. Se/
cũdo pᷣ pᷣcepit idolatri⸗

fiteri: iõ dicitur:
Die. xv. mẽſis caſ
leu.i i.decẽbris:vt di⸗

cũt alid:ſʒ mel vẽ ꝙ
coꝛꝛñdet nouẽbꝛi: nã

apð hebꝛeos eſt itius
a. vij. menſe ↄputato
vtroq;:q ſeptimcoꝛ-
rũdʒ ſeptẽbꝛi nro:ali
qñ tñ p parte ↄcurrit

cũ octobꝛi nr̃o ⁊ p cõ

ſequen caſleu:ſiliter

cũ decẽbꝛi. ⁊ ratõ hu
ius ẽ:qꝛ iudei faciunt

menſes perlunatioes

ſicut plenius declara

ui.geñ. .vij. Exo. xij.
ito 2. xl. 7.c.

E
ãndo.ſcilicet regni gre
coꝛum. a Zaee

Bi J ideſt ſtatui fecit.
bominanduʒ
um. ſcilicet iouis
olimpij. c Deſo⸗
lationis.quia erat ſi
gnum deſolatiõis tẽ⸗
pli. tertio pꝛecepit le⸗

gé Emoſe aicã ðſtrui: iõ
de TEt
dei obuſſeft c. q̃rto

ꝛos legis

pꝛecepit omnes legis
obſeruatoꝛej tr ucida

ri:ideo dicitun:

WMachabeoꝛum

—

2 libꝛos leg dei ↄbuſſerũt c. ccpir oẽs leg ob pllicit nõ eſſe qᷓ tanta mala pplłi ⁊ ↄtẽptũ culi dinini vi ſun
guaroꝛestitictdart 5 di: d quiclg uabat ad les⸗ deos 4 Sanctn eloea 7 vaſg i Bnann ne . eat
dñi c. ⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi: e ¶ Et quinta ⁊ viceſima die m neoꝝ.i. gẽtiliũ idolatrax. k ¶ Teplũ erac ignobi Mad
ſn caſlen. f1 Sacrifcabat ⁊cl.l.dei ſuꝑ qð erat idoluʒ n. vilib'operib deputant᷑: ſic tẽplũ idolatria ꝓluxu⸗ uri
poſitũ ⁊ ſic ara i qͥ ſacrificabãt idolo eꝛat poſita altar̃ di. xria erat plenũ:vt het᷑ ſcõo libꝛo.vi.capitlo. l ¶ Uaſa nl rnt
g Et ſuſpẽdebaaeaent ggiliecoa? nä anti ſſn nn
iuxta ceruice traſeu⸗I circuitu edificauert aras us:⁊ eleaçaruʒ qui cogno/ rat vt dictũ eſtta ne⸗ r
tiby. cera gaeen Te añ ianuas domoꝛuʒ ⁊ in minabatur abaron: ⁊ iona pltulo needentl . a
ina plateis incendebt thura tha qui cognominabatur no ] bocio. lli
ociectõe po 2 ſacriſicabãt.Et libꝛos leæ apphus. Hi viderunt ma wiexercitu anti⸗ ccenen
puli p antiochuz epi gis dei ↄbuſſerunt igni ſc la que fiebant ĩ populo iu ochierat multi ⸗ de
pbens iconcrõna entes eos: apud quẽcñ da ⁊ in hierlʒ. Et dixitmù diuerſis nauisb rene
audacia gelatis: ro ti domini:et quicũq; obſer nat ſũ vidẽ ntriuõem ppli ralis ꝙᷓ coꝛpa ine
oſtatia tolerantijꝛ ib? uabat legem domini: im mei ⁊ 2tritiõez ciuitat ſan lis. o (Quee⸗ nñipo
nelandali 3 S edictum regis trucidabãt cce: ⁊ ſedẽ illic cũ dat᷑ ima n lein ens uni
Et appropiquert.cir eũ. In viſ tute ſua faciebat J nib limicoꝝ: S ncta! ma 7 pluriũ regũ ali / um idoleit
ca pmu pimo poitur hec populo iſtl: qu inueni nu er̃neoꝝ ſca ſũn:tẽmplũ o. p (IFactaẽ lnnlt
pllact huiliatoiſ:ſee ebant᷑ in omni menſe in c· eſicut hõ ignobil. aſa ancilla: ſi antio⸗
do auſ ofeſſiõiſ: ibi uitatibus. Et quinta ⁊ vi glie eius captiua abducta cho peruerſo. nnitſi,
Et venert illuc ſtõ ee ceſima die menſis ſacriſica ſũt: trucidati ſũt ſenes e i q/ ¶Et ecce ſicta Hadore
lus emulatõis:ibi Et bant ſuper arã que erat cõ plateis:⁊ iuueneſ er cecid nra.quãtũ ad dei fütnug
ceſſauit. Circa vhmuz per ara auc platels: T luuenel er cecige (ultum. r. 5(Eraccs
pᷣmittit᷑ matathieg tra altare: ⁊ mulieres que unt in gladio inimicoꝛũ pulchꝛitudo nr̃a. r ir⸗
ny: cũ of a ¶In die circũcidebant filios ſuos Qiie gens non heredita quatũ ad temp i lgi e
s Prrern ma. trucidabãt ſim iuſſũ regis uit regnum eiuſ ⁊ nonob qtruon Jus ween⸗
officiũ: cũ dẽ: 5a n ochi. Et ſuſpendebant tinuit ſp olia eius: Omnis gad legeza Aiu⸗ d
cerdos ex filijs ioari. Pueros a cer uicibꝰ P vni⸗ compoſitio eius ablata e. miat itellectum. lezs ſil
ine fuit vwoe. xxiij. uerſas domos eoꝛũ:⁊ eos Que èrat libera:facta ẽ an t ¶ Deſolata eſt. re aſie
ſerrdorib 8 n⸗ qui circũciderant illos tru cilla. Et cce ſancta nr̃a ct kaenn ni di
tonẽ dini cult..pal. idala⸗ Et multi de pplo pulchꝛitudo noſtra e cůrti pſuũ vecreri: yt Ahim
xxiiij adicut alid ꝙ ilrl diffimerunt apud ſe: vp taſ noſtra deſolata eſt: 1 co pʒcaplo cedẽni. Chinr
iſte vocat ibi iochi, non manducarent imũda: inquinauerunt eam getes. v Quo ergo almete
q habuit ſoꝛtem. xx. ⁊ elegerunt magis moꝛi qᷓQuo èrgo nobiſ adhuc vi achuc nobis vi ⸗ Colegsint
Tidet tñ mihi ; me·cibis coinauinari immun nere? Etſeidit veſtimenta vere. quaſi dice⸗ nbuci
lidẽ ibi ioarib ꝗq ha⸗ cibis comnquinari unmun unere: Et ſcidit veſtimenta ret: melius eſt no löſtae
buit ſoꝛtẽ pmã. noia dis: ⁊ noluerunt infringere ſua matathias ⁊ filij eiuſét bis moꝛiq; talia —“
n. hebꝛea freant mu legem dei ſanctã:⁊ trucida operuerunt ſe ciliciiſ:t plã videre. x ¶ Et Ocn
