mlobard.

arloc
binäbsr
rnörec
demgſor

Nui ren⸗
liioo muhn
ptpeeglaume
3(Cuoofcun

il ihini f
lcgeerlocje

1Rrees

olritegſpt

n egpner
Auotinrlren
babflontgrrid
gellebantbie
fllooper.
Code
4 aaſſermn⸗
Canrdie
Cſftetioneru

aöüdefmu
rdonnuſde
Ualo .

nitigli
ſeukſiip

1

alupo
Ntnueſtma⸗
wnipotef ni
ſinlrunimus
AMid.
Meignfrnt
ru
buiem
ayit cllann
nuytnullep
lentulienn
pviceye
Aumiit mumu

nugu n ⸗uH

ftüadan ig
budadaſetp
Ebrmai
trplts
ioni Aican
1 murilud
1 wonnſl
ſonlnil⸗
4 kn
ſt igfir⸗

1

7 uimme

„ *
7
4

fugiẽte:ßm ꝙ dẽ poſtea: v ¶ Fugit cũ octo viris.duo
P alib' quos ſecũ adduxerat fueranti
terfecti. x ¶ Tulit ergo. Hic põit᷑ ppli trepidatõ:⁊ pꝛi

eni de dece

mo iſte timoꝛ deſcribit᷑:v hieremie ↄſiliũ qrit᷑: qꝛ timoꝛ
ſoph: 2 rhetoꝛice:2* ꝑs

pſilatiuos facit vt dicit philo

incipit in pncipio
ſequẽtis ca.Circa
bmũ ſciendũ iõ
timuit pplłs rema
nere iĩ terra iuda
ne 5 iterfectionẽ
godolie qui tene-
bat ibi locũ regis
babylois venirẽt
chaldei ⁊ interfi
cerent totũ ppłlm
reſiduũ imponen
tes ei godolie ho
micidiũ: 2 pʒ lr̃a
P ceptis:
Quas redu
xerat ab iſmael fi
lio nath ãie.⁊ hic
eſt punctus: ⁊ qð
ſequit: y e⸗
maſphath. non ſi
gnat locũ vnð io

hHaäãnã eas reduxit

qꝛ nõ reduxit eas
de maſphath ſed
de gabaõ vt dem̃
eſt: ⁊ iõ li de mal/
phath ſignat lo⸗
cũ vñ erãt ille re/
liquie: qꝛ erãt de
tꝛitõio maſphath
vt pꝛedictum eſt.
3 (¶ Quos fguxe
rat.ſ.iohãnã fili
us caree ⁊ ſocij eꝰ
7 t pergerẽt
⁊ itroirẽt egyptũ.
rex.n. egypti erat
aduerſariuſ regis
babylonis:⁊ ideo

credebant ibi eſſe ſecuri.
ſtilla: Pꝛopter quod dic

—

ſcirẽt eã iã deſt

tur ⁊ lib

familiari:qꝛ inquit in ſcrip
it ex oeute.vbi poſt edificati
ieroſolymis. Dic videtur dicendũ
ꝙ nõ oʒ eundẽ modũ viuendi ſeruare tꝑe pacis ⁊ perſe

in alio loco pᷣter q; h

☛G

ic mẽtio:nec quarto regũ:
cationẽ tẽpli ꝓhibituʒ erat ſacrificare ſe
re niſi in loco templi:vt habet᷑ deutero.xvi.
lijſ lociſ: et iõ dicẽdũ ꝙ hoc qð dã hic:
mo dñi intelligit de domo
ꝛerat tñ

Necaplo.xlj.pon
maſphath edific
ſto ipſe alij obtu
dicit h' nullo mõ dicẽdũ:vtẽs argum̃to

fůgit cuʒ octo viris a facie

iohãnã ⁊ abiit ad ſilioſ am

mon. Tulit ergo iohannã
filcaree ⁊ oẽſpᷣncipes bel

latoꝝ ꝗ erãt cũ eo vniũſas

reliqas vulgi q̃ſ reduxerãt
ab iſmael filio nathanie dẽ
maſphath: poſtq; pcuſſit

godoliã filiũ aichã foꝛtes
viros ad pᷣliũ:⁊ muliereſ ⁊

pueros 7 eunuchos quoſ .
reduxerat ð gabaõ ⁊ abie/

rũt ⁊ ſederũt pegrinãtes in

chanaan qͥ ẽ iuxta bethleẽ

vt ꝑgerẽt ⁊ itroirẽt egyptũ
a facie chaldeoꝛum. Time

bãt.n.eos:qꝛ percuſſerat iſ
mael ſil nathãie godoliã
filiuʒ aichã quẽ pᷣpoſuerat
rex babylõis ĩ fra iula.
Tacceſſerũt XG.
oẽs pᷣncipes bellato
iohãnã fil caree ⁊ ie
conias fil oſie ⁊ reliquuʒ
vlg' a puo vſq; ad magnũ
dixerũtq; ad hieremiã pꝛo

ruʒ 7

pheiã. Cadat oꝛo nr̃a ĩ cõ

ſpectu tuo:⁊ oꝛà ꝓ nob ad
dñm deũ tuũ ꝓ vniuerſis

¶ In ca xlj. vbi dic
endũ ꝙ godolias.
VUogd godolias poſt deſtructionem templi edifi
q caſſet maſphath altare domini nullo modo vi
aetur dicẽdũ: tũ qꝛ de tali edificatione nulla fit
nec in ⁊ pal.tũ qꝛ poſt ediſi
u edificare alta
caplo ⁊ in a
vt offerent in do
qꝛ licer

„

—w

dñi ĩ hieroſolyma:
apud eos celebꝛis ⁊ venerã
da ſicut domuſ dſii:put etiã hodie ad illũ locũ pegrinã
bi offerrent ſi pmitterent᷑ a ſaracenis.
it poſtil. godoliã in ¶
aſſe altare: vbi temp
lerũt ſuas deuotioneſ. Burg.
ſibi ⁊ vuicklef
nõ fit mẽtio ⁊c.? argu
ionẽ tẽpli phibet᷑ ſacrificari

„

turis

Replica
lo cõbu⸗

WHieremie Jij

1

religis iſtis: qꝛ derelicti ſu
m pauci de plurib ſic ocu

v̈ba vꝛa:oẽ vᷣbũ qdᷣcũqʒ rñ
derit mihi indicabo vobis

cutiõis.tꝑe.n.pacis dom eſt aptiꝭ: Nihil tuleritis in via.tpe
pſecutionis diſpenſatiue vt dem eſt:Sʒ nũc qui hʒ tunicaʒ
tollat ſimul ⁊ palliũ. Ita tpe pacis nõ licebat extra tẽplum
altare ↄſtruere:tpe tranſmigatois potuit licere nõ ad ſacri
ficandũ in illo:ſed ꝓ deuotione offerẽda. Nec oportuit de
hujuuliuſmòi oꝑe indiffe
renti i ſcriptura mul⸗/

pʒ ad motiua burgẽ.
Circa reſiduũ hui li

li tui nos intueni:⁊ qnunci pꝛi nihil facit burg.p

et nob dñſ de⸗ tuꝰviã pꝑ quã tractatõe dignũ: ⁊ cir
pgam :⁊ vᷣbũ qð faciamuſ ca libꝝ trenoꝝ burg.
Hixit aũt ad eos hieremi mẽdat dñm ⁊ ffem
aureoli: poſtilla.tñ

as ꝓpha:Audiui:ecce ego

A 2 1. Ker e nihil tangit i ſigulari
oꝛo ad dñm deũ vꝛum ſᷣm gnaiet An.

Xacceſſerũt.
Licet popułꝰ
vellet i egyptũ
fugere: tñ pus volue⸗

nec celabo vos qcq;. Et il/

li dirert ad hieremiã. Sit ruͤroſlii Pieremieg
doͤmin iter nos teſtis veri rere: ppꝑ qð oiuiditur
tatis ⁊ fidei:ſi non iuxta oẽ euan he r io⸗
vbũ iĩ qͥ miſerit te dñũſ deus Rairen te naponſio
tuꝰ ad nos: ſic ſaciem ſiuſe ibi Dirit auteʒ. Sen

bonũ ẽ ſiſe malum. Voci tentia bme puis patet
dñi dei nr̃i ad quẽ mittim vſq; ibi: b
te obediem: vt bñ ſit nob ꝛatio nfa in conſpe

ctu tuo.i. humilit᷑ te

— . ‚⸗„ E
cũ audierimꝰ vocẽ dñi dei pꝛecamur vſq; ad pe-
nji. Cuʒ aut ppleti eſſẽt de. dũu oſcula: c¶ Oꝛa
cẽ dies: fcm̃ ẽ vᷣbuʒ dñi ad nobiſ r ban, lr̃a
eꝛemiã. c ſobi . d (Diyit autez
hieꝛemiã. Nocauitq; iohã piæ coſeguenterpon

nã filium caree ⁊ oẽs pᷣnci

9e6 tur hieremie reſpon/
peſ bellatoꝝ ꝗ erãt cũ eo:⁊ .

ſio. Et diuiditur i du

vniuerſum pplm a mimo ne⸗ m querit 60
ſ:2 dixit m aſſenſuʒ: expli
vſq; ad masnu 7 dixit 30 cat eis dñi reſponſuʒ
us iſrael ad quẽ miſiſt me pleti eſſent. Queſiuit
autem hieremiaſaſſẽ
ſum populi ut faceret

pmpte ſine rebellione aliqua dñi rũſum ſibi fiendũ:qꝛ mi⸗
nus malũ eſt cõſiliũ oñi non querere ꝙ queſitum ⁊ datum
reſpuere:pp qð dicit ſaluatoꝛ luc.xij. Seru qui ſciuit volũ

tatem dñi ſui non fecit vapulabit multis.⁊ pplłs non ſo-

lũ aſſenſit ſed aſſenſum iuramẽto firmauit dicẽs: e¶ Sit
dñs inter nos teſtis veritatis.iurare.n.eſt deum teſtem iuo
care: f ¶ Si non iuxta omne verbum ⁊c. ſubintelligitur
punigt nos ᷣm veritatem ſue iuſticie ſi non ſic fecerimus:
Binebonu eſt. i. pſperum: h ¶ Siue malum. i. aſpe

„

rum ita ꝙ non accipitur hic pꝛo malo culpe ſed pene: ſicut

medicina amara ſuſcipienda eſt ꝑꝑſ anitatem inde ſequen

tem. i¶ Aum autem ppleti. Dic conſequenter hieremias

explicat diuinũ reſponſum ſibi factum.⁊ diuidit᷑ in duas

tes:qꝛ pꝛimo ponitur huius reſponſi explicatio: eius reſu

tatio capitulo ſequenti: Lirca pmum ſciendũ ꝙ reſponſum
dñi ſtat in hoc ꝙ pᷣmo ꝓmittitur eis bonũ ſi in terra iuda

remanſerint:2 pꝛedicitur malũ ſi exierint: ibi Si autẽ dixe

ritis Circa bmũ pmittit ts diuini reſponſi cum dicitur:
i Cum ant cõpleti eſſent decẽ dieſ ⁊c. ſic eſt in hebꝛeo: ⁊ iõ
aliqui libꝛi male hñt: Septẽ:ex hoc patet ꝙ hieremias que

rendo diuinũ rñſum oꝛauit decẽ dich:qꝛ auclt Eeridone

2

tã fieri metõnẽ.ꝑ hec

vſq; ibi: b ( Cadat

ppli reſpondit ſupra
Ecce ego oꝛo ⁊c̃.q.d.
exnunc incipiam oꝛa
re ꝓ vobis.cetera pa/

tẽt vſq; ibi: k¶¶ ¶t
ꝓſternerẽ pᷣces vĩas.

i.pꝛeceſ meas p uobiſ

Cetera patẽt vſq; ibi
¶ Jam. n. placatus

ſum ⁊c̃.loquit᷑ deꝰ de

ſeipſo ad modũ hois
irati qui qñ vindictã
intulit placat᷑. Cete
patẽt in lra. m Si
aũt dixeritis. Hic cõ
ſequẽi ponit᷑ cõmina/
tio mali ſi receſſerint
⁊ pmo põit᷑ hec ↄmi/
natio: ? adducit᷑ ad
idem ratio: ibi Uos

n. Sñia pᷣme ptis p
uſq; ibi: Dbrn
videbimꝰ bellũ quia
egypt ẽ ira paciſica

gorẽ tube nõ audie.qᷣ
fit ad excitãdũ hoĩes
ad arma. p ¶Et fa
mẽ nõ ſuſtinebim.qꝛ

terra eſt fertilis. Et

ſubditur poſtea cõmi
natio i riuʒ cũ
dẽ: q ¶ Gladi queʒ
vos foꝛmidatis.ſ.re/

uͦt ꝓſternerẽ p̃ces vẽas ĩ cõ

ſpectu er. Si geſcenteſ mã
4

ſeritiſi ᷑ra hac:⁊ edificabo

vos ⁊ nõ deſtruã:plãtabo

ñ euellã. Jàm.n.placatuſ
ſum ſup malo:qð ſeci vob
Molite timere a facie regis
babylõis quẽ vos pauidi

foꝛmidatiſ. Nolite metuef

eũ dic dñs:qꝛ vobiſcũ ſum
ego vt ſaluos vos faciaʒ ⁊
eruã de manu ei:⁊ dabo

vobis miſericoꝛdias ⁊ mi-
ſereboꝛ vꝛi: ⁊ habitare vos
faciã ĩ terra vꝛa. Si auũt di⸗

xeritis vos:nõ hitabimus
i terra iſta nec audiuim vo
cẽ dñi dei nr̃i dicenleprhog
q;:ſʒ ad terram egypti ꝑ

2 ſecura: o Et cla mꝰ übi nõ videbimꝰ belluʒ

èt clangorẽ tube nõ audie
m:t famẽ nõ ſuſtinebimꝰ
⁊ ibi habitabimꝰ:pp hoc
nũc audite vᷣbũ dñi relige
iuda. Hec diẽ dñs de exer
cituũ deus iſrl: Si poſueri
tis faciẽ vꝛam vt ĩgrediami

gis babylonis x egyptũ ⁊ intraueritiſ vt ibi

Ibi cõpꝛehendit voſ.
qꝛ poſtea q̃ſi ꝑ. v.an/⸗
noſ vel circiter rex ba
bylonis vaſtauit egy⸗
ptum ⁊ ſibi ſubiuga

hitetiſ:glàdius quẽ voſ foꝛ
midatiſ ibi cõphendet voſ
Itra egypti:⁊ famẽſ ꝓ q̃ eſt.
ſoliciti adherebit vobis in

uit: ideo ſubdit᷑:s egypto ⁊ ibimoꝛiemi.Oẽſ

Et fames pꝛo q̃ ſoli.

eſtis adhe.vo. vaſta

tis boni egypti¶t
Oẽſq; viri qui poſue
rint faciẽ ſuã.i. poſue
rint ſe ad ingrediẽdũ

.—

egyptũ. v ¶ Sicut
ↄflatuſ eſt furoꝛ me.

i. totaliter poſituss
ES Pablrone⸗

ierlin ſic cõfla. idig.
mea ſuper vos in egy
pto. ꝓ¶ Et eritis in
iuſuradũ.ſ.execratio
nis dicẽdo: ita male
contingat mihi ſicut
iudeis ingredientibuſ
tũ ſi nõ fecero h
vel illud. 3 ¶(Et ĩ ſtu
poꝛẽ.pꝛe magnitudie
mali vobis futuri.
a ¶ Et in maledictũ.
ita ꝙ aliqs maledicẽs
alicui ponet vos i ex-
emplũ dicendo: Ma

qᷓ; uiri ꝗ poſuerit faciẽ ſuaʒ
vt igrediant᷑ egyptũ vt ha
bitẽt ibi: moꝛient᷑ gladie ⁊
fame ⁊ peſte. Nuli de eis
remãebit:nec effugiet a fa-
cie mali qð ego afferã ſup

„

„
1

eos:qꝛ hec dicit dñſ exerci

tuũ:deus iſrł. Siẽ cònflat

eſt furoꝛ meus ⁊ ĩidignatio
mea ſuùp habitatoꝛeſ hierſj
ſic ↄflat᷑ idignatio mea ſup
voſ cũ igreſſi fueriſegyptũ
poꝛem èt ĩ maledictuʒ ⁊ in
oppꝛobꝛiuʒ:⁊ nequaq; vl/
tra uidebitis locum iſtum.
Verbũ dñi ſup vos relige
iuda. Nolite itrare in egy⸗

ptũ. Sciẽtes ſcietiſ qꝛ obte
ſtatus ſuʒ vobis hodie:ꝗa

t eritis ĩ iuſiurandũ t ĩ ſtu

decepiſtis alas vᷣas. Aòs
enim miſiſtiſ me ad dñʒ de
um nr̃m dicẽtes: Oꝛa pꝛo
nob ad dñm deũ nr̃ʒ:⁊ iu
xta oĩa q̃cũq; dixerit tibi
dñs de nr̃:ſic ãnũcia nobᷣ
⁊ faciam.Et ãnũciaui vo/
bis hodie:⁊ nõ audiſt vo

cẽ dñi dei vꝛi ſup vniuerſis

ꝓ ꝗbus miſit me ad vos.
Nuc ergo ſcientes ſcietis
quia gladio ⁊ ſame ⁊ peſte

moriemi i loco quẽ volui/

ſtiſ itrare vt habitaret ibi.
lctuũ eſt ¶ C. xIII.
aũt cũ ↄpleſſet hiere/⸗
ias loquẽs ad pplin vni

uerſos ſermoneſ dñi dei eo

rũ ꝓ ꝗbꝰmiſerat eũ dñs de

us eoꝝ ad illos omia pba
hec: dixit agarias fil ocxie

⁊ iohãnan fili caree èt oẽs

viri ſupbi dicẽtes ad hiere

miã: Mẽdaciũ tu loqu
Hõ miſit te dñs de nr di9⸗
cẽs ne ĩigrediamiĩ egyptum
vt habitet illic:ſéd baruch
fil nerie ĩcitat te aduerſuʒ
nos vt tradat nos ĩ manuſ
chaldeoꝝ ⁊ interficiat nos
⁊ traduci faciat ĩ babylõeʒ
Et ñi audiuit iohãnan fil
caree: ⁊ oẽs pᷣncipes bella
toꝝ ⁊ vniuerſuſ ppls vocẽ

dñii vt manerẽt ĩ terra iuda

ſz tollẽs iohãnan fili caree
⁊ vſniiuerſi pꝛicipes bellato

rũ:vniũſos reliquaꝝ iuda

ꝗ reuerſi fuerãt de cũct gẽ

tibad q̃s fuerãt añ diſperſi

ut habitarẽt in fra iuda:ui/
ros ⁊ mulieres ⁊ puuloſ⁊
filias regis ⁊ oẽm aiaʒ quã
relinq̃rat nabucardã pꝛin
ceps militie cum godolia

filio aicham filij ſaphan:

èthieremiã pꝛophetam ⁊
baruch ſfiliuʒ nerie: ⁊ igreſ

ſi ſunt in terram egypti:qa
non obedierũt uoci domi
⁊ uener̃t uſqʒ ad raphnis.

Et factᷣs ſermo domini
ad hieremiam in raphnis

MÆiber Ca"“ liij.

ledicat tibi deus
ſicut illis iudeis
CLetera patent.
Uos enim.
Pic ↄſequẽter ad
ducitur ratio ad

pꝛedicta que aſſu

mit᷑ ex hoc ꝙ ro⸗
gauerãt hieremiã
ð qrenda oñi vo
lütate pmittentes
⁊ aſtringen tes ſe
iuramento ver⸗
bum dñi ſimplici

ter facere vt patet

ex ſupꝛadictis: 2
ideo grauius erat
retrocedere q; ſi ñ

petiuiſſẽt ⁊ ſe tali

tor aſtrinxiſſeẽt: 2
ex iſtis pʒ ſni

Poſtquã
+–w poſita eſt
iuini reſponſi ex

tio: ⁊ diuiditur ĩ
duas partes:quia
py hec refutatio
ponitur:⁊ 2' pena
ſequẽs ſubiung it
ibi Et factus eſt.

Pꝛima pars pa
vſq; ibi: b(D

nes viri ſuperbi.

quia rebellabant
verbo domini.
c¶Sed baruch
fil nerie. incitat
te. hieremias eniʒ
erat magne fame
⁊ auctoꝛitatis:⸗
ideo dictuʒ hiere
mie qð dicebant
falſum retorque/

bant in maliciaʒ
baruch qui tamẽæ

erat innocens. ce

tera patent vſe
ibbi: OQ Ethil⸗

remiam pꝛophe⸗

tam ⁊? baruch.

Iſti enim nõ ibãt

voluütarie ſed coa
cti a pꝛincipibus

bellatoꝛũ ⁊ pplo
7 venerunt vſq;
ad thaniſ nomen
eſt ciuitatis famo
ſe in egypto.
e¶ Et factus eſt.
Hic cõſequenter
pena debita ſub/

licatio: hic con
ſſequenter poni
tur eiuſdẽ refuta⸗

Phiurlappi
nuſiondicon
iſermoneg
Ponagns e
ſcani Dioin

s ep

chddg
wieremia
nipo wai
Aobpidi
tumnie
hocſudn
huity ui⸗
lm alolt
dehiarniu:ln
veſonbeben
Tlamner ero⸗
bo aſtcii
tjni n

NWlur apt
ſni

imnolideardl⸗

gosſteſiccnt
Poscptiupri.
1 Elgeäir
echoclubei.
Nionplgzicß
Nbelnbeggde⸗
blegtbloce
Vcar ſön
ſnencerlg
cptinos
nlos iegp⸗

WR

m inol
Lerra

nliude

Mieba⸗

tenoaugt,f
Periniſettſel
aſrimnſt

õ
mreiuſte tinn
to: 1dinidri
cuugunumi
' her ſeſutnie

nune, n

is ſablungl
Ethacuset.
ina pampe
bi NDn
vini ſuperbu
rebellabant
odomini.
SAA barnch

nerie incitatt

Neremiaseni,
awmagu fame
wcoritans:
odian hiee
nie ad dichn
Aum muorgl
umtin malan
aruch quitune
Ga imnocd
o⸗ paunt 4

be de
nminn n e.

iu
c
f

iungik:⁊ p ꝑp pcẽ̃m inobediẽtie: ꝑ peccatũ idolatrie
a echeri. Oamä oñdit᷑ ſenſt lli ſigno cũ dicitur:
,Sane ⁊c̃.ſub muro lateritio ⁊c̃.in hebꝛeo habet᷑:
In luto lateritio.i.in luto diſpoſito ad faciendũ inde la

teres: g ¶ Cernentib viris iudeis.vt cũ cõpletũ fuerit

ſint memoꝛel ꝙ pᷣ
dictum eſt eis.
h ¶ Ecce ego mit
tã ? aſſumam na
buc. inſtigãdo eũ
ad veniẽqũ ) egy
ptũ: i ¶ Seruu
meũ.hoc dẽ:quia
erat executoꝛ di⸗
uine iuſticie.
k ( Et ponã thꝛo
nũ ei ſuꝑ lapideſ
iſtos.i.ſuꝑ locum
vbi ſunt lapides
iſti vel ꝓpe:aꝛ fre
quẽter in hebꝛeo
ponitur ſuꝑ ꝓ iu
xta:ſicut dꝛ comu
ni ſermone ꝙ ro
thomagus ẽ ſuꝑ
ſecanã.Dicũt aũt

alid expoſitoꝛes

catholici ꝙ iudei
ʒ hieremiã cõcita
ti ꝑꝑ vᷣba iſta cuʒ
illis lapidibus in/
terfecerũt eũ:⁊ in
hoc ſequũtur epi
phaniuʒz qui hoc
⁊ plura alia dixit
de hieremia: ſed

hoc non habetur

ex textu nec ex io⸗
ſepho. Ra.ſa.etiã
ſentit Zriũ vt vi⸗
debitur capitulo

ſequẽ. l Quoſ

ĩ moꝛtẽ ⁊c.qꝛ ali-
quos ĩterficiet:ali
quos captiuabit.
m ¶ Et ſuccẽdet
igne in delubꝛil.i.
in templis:⁊ dicũ
tur delubꝛa a de⸗
leo les:qꝛ ibi delẽ
tur peccata ſcom
erroꝛem gentiliuʒ
n ¶ Et captiuos

ducet illos.i.egy-

ptios. o ¶ Et
amicietur. i inuol
uet: p¶ Terra

egypti. młtitudie

exercit regis ba/

bilonis ita ꝙnon

poterit reſiſtere. ĩ
bebꝛeo habet᷑: Et
amiciet terrã egy
pti.i.inuoluet:
¶ Sicut amici
tur.i.iuoluit:

dicẽs. Sume tibi lapides
grãdes ĩ manu tua ⁊ abſcõ

des eoſi cripta que eſt ſub
muro lateritio in poꝛta do
mꝰ pharaõis ĩ taphnis cer

nẽtibꝰ viris iudeis ⁊ dices

ad eos: Hec diẽ dñs exer/

cituũ dejiſrl:Eccè ego mit

tam ⁊ aſſumã nabuchodo
noſoꝛ regẽ babylõis ſeruũ
meũ:ẽt ponã thꝛonũ eũ ſr
lapides iſtos qͥs abſcondi
⁊ ſtatuet ſolium ſuum ſuꝑ
eos. Veniẽſqʒ pcutiet trã
egypti qͥs ĩ mòꝛte ĩ moꝛteʒ
⁊ qͥs ĩ captiuitate ĩ captiui
tate:⁊ qͥſ ĩ gladio ĩ gladiuʒ
Et ſũccẽdet ignẽ ĩ delubꝛiſ
deoꝝ egypti ⁊ cõburet ea
èt captiuos ducet illos. Et
amiciet᷑ terrà egypti ſicut
amicit pàſtoꝛ pallio ſuo:
& egrediet᷑ inde in pace.Et

còͤteret ſtatuas dom ſolis

que ſunt ĩ terra egypti:⁊ de
lubra deoꝝ egypti ↄburet
igni. ¶ XIIIII
Erbůʒ qð factũ ẽ ad
eremiam ⁊ ad oẽs iude/

os qui habitabãt in terra

egypti habitãtes ĩ magda
lo ⁊ ĩ taphnis ⁊ ĩ mẽphiſ ⁊
terra phatureſ dicẽſ:Hec
dicit dñs exercituũ de iſr!
Aõðs vidiſtis oẽ malũ iſtð
qð adduxi ſuꝑ hierſm ⁊ ſu
p oẽs vrbeſiuda:⁊ ecce de
ſerte ſunt hodie:⁊ nõ eſt in
eis habitatoꝛ pꝑꝑ maliciam
quã fecerũt vt me ad iracũ
diã ꝓuocarent:⁊ irent ⁊ ſa
criſicarẽt ⁊ colerẽt deoſ ali
enos qͥs neſciebãt illi ⁊ voſ
⁊ patres veſtri. Et miſi ãd
vos omnes ſeruos meos

pꝛophetas de nocte cõſur/

gens! mittenſq; ⁊ dicens:
Nolite facere verbuʒ abo⸗

Hieremie xliii

aſo pal. ſuo. paſtoꝛ. n. trãſierẽs greges de vno loco

ad aliũ iuoluit palliu ſuũ:⁊ poꝛtat ſuꝑ humeꝝ: ⁊ per hoc

deſignat᷑ ꝙ rex dep̃dabit bona egypti poꝛtas ea ad terram
ſuã:iõ ſubdit᷑ er egrediet᷑ inde in pace.i.ſic victoꝛ cui
UE

non põt reſiſti. t

minationis huiuſcemodi.

CEt non audierunt: nec ĩcli
nauerũt aurẽ ſuã vt cõuer·
terent᷑ a malis ſuis ⁊ nõ ſa/ cabik vna.
a

criſicarent dijs alienis. Et

ↄflata eſt idignatio mea ⁊

furoꝛ meus:⁊ ſuceẽſa ẽ ĩ ci

uitatib iuda ⁊ ĩ plateis hie
ruſalẽ:⁊ verſe ſunt in ſolitu

dinẽ ⁊ vaſtitateʒ ſm diẽm
hanc. Et nüc bec dicit dñſ
exercituũ deiſrael:Quare
vos facit malũ grãde hoc
3 aĩas vꝛas vt intereat ex
vobis vir ⁊ mulier puulus
lactẽs ð medio iude: nec
relinquat᷑ vobis ꝗqcq; reſi
duũ ꝓuocãtes me ĩ oꝑibꝰ
mannũ veſtraꝝ ſacrifican/
do dijs alienis ĩ terra egy/
pti ĩ quã ingreſſi eſtiſ vt ha
bitetis ibi:⁊ diſpeat: ſitis ĩ
maledictiõeʒ ⁊ ĩ oppꝛobꝛi
um cũctis gẽtib tre. Nun
quid obliti eſtis mala pa/
trum veſtroꝛum ⁊ mala re

gum iuda ⁊ mala vxorum
eorum ⁊ mala veſtra ⁊ ma

la vxoꝛũ vꝛaꝝ que fecerũt
in terra iuda ⁊ ĩ regionibꝰ
hierlm: Nòͤn ſunt munda
ti vſqʒ ad diem hanc:⁊ nõ
timuerunt ⁊ nõ ambulaue
runt in lege dñi ⁊ in pꝛece/
ptis meis:que dedi coꝛam
vobis ⁊ coꝛam patribus
veſtris. Idẽo hec dicit do
minus exercituum deus
iſrael: Ecce ego ponam fa/

ciem meam i vobis in ma

lũ ⁊ diſpdã oẽʒ iudã.Et aſ
ſumã reliquias iude ꝗ pò
ſuerũt facies ſuas vt ingre/
derentur terrã egypti ⁊ ha
bitarẽt ibi:èt conſumentur
oẽs ĩ terra egypti ⁊ cadent
in gladio ⁊ in fame. Cõſu
ment᷑ a mimo vſq; ad ma

diuidit᷑ in duas: qꝛ p

Et ↄteret ſtatuas dom ſolis.i.tẽplum

i quo colebat ſol: qð
erat i ciuitate eliopo
leſ:gen.xlj.ca.ſic noia
ta ab elios qð ẽ ſol ⁊
poliſ ciuitaſ:a 2 dẽ
ela.xix.ciuitasſolłl vo
Ear⸗
*) uen ponit᷑
õminatio pe
ne ꝓ pcto idolatrie: 7
põit᷑ dicta cõminatio
2 ppli obſtinatio: ibi
Rñnaderũt aũt. Pꝛima
adhuc ĩ duas:qꝛ pꝛio
arguit᷑ culpa:? iubdit᷑
pena:ibi Ideo hec di/

cit: Circa pᷣmũ ponit
locuſ cũ dꝛ: b ¶¶Pa
bitãteſ ĩ magdalo ⁊cc.

noia ſi villaꝝ ĩ qbus
habitabant iudei qui
trãſfugerãt ĩ egyptuʒ
vt dem eſt caplo pᷣce⸗
denti c ¶ Uos vidi/-
ſtis omne malũ ⁊c̃.q.
d · ex eo ꝙ vidiſtis ſen

ſibiliter penã quã in

tuli hierlm ⁊ terre iu
da ꝑpꝑ peccatũ idola
trie:deberetilſ eẽ coꝛꝛe
cti. d ¶ Et milſi ad
vos oẽs leruos ⁊c̃. i.
ad vos plures nũcioſ
frequenter ⁊ ſolicite

ad retrahẽdũ vos de

idolatria. cetera pa-

teẽt vſq; ibi: e ¶ Se

cũdũ diẽ hanc.i.vſq;
ad hãc diem apparet
mãaãifeſte vidicta qus
intuli.cetera patẽt vi
qʒ ibi: f¶ Nundd
obliti eſtis mala pim
vioꝝ.qd. bene debe
retis eẽ memoꝛes de
pena quã eis ĩtuli: vt
ſic i peccatis eog non
imitaremi. g 6—
ſi mũ.vſq; ad hãc di
em. qꝛ macula rema
net i vobis qᷣ eſſt eoꝝ

7/5 %½ò- „ „

filij imitãtes eos i ma

lis. h¶Jõ hec diẽ

dñs.Hic poit᷑ cõmina

tio pene:⁊ pʒ lr̃a vſq;
ibi: 6ipo. fa.
ſu. vt igre. ter. egypti.
ſe ad frnacd
lioſ iducẽdo. k Et
3

q¶ Ut ſacrificemus

conſumentur omnes ximuʒ: ĩ fame gladio mo

ĩi terra egypti.qꝛ ali xſont aſit 7
tñ euaſerunt inde qui icier un m uſranau
non iuerant volunna ⁊ miraculu ⁊ maledictio
rie ſed magis ab alis nẽ ⁊ i oppꝛobꝛium. Et viſi⸗
tracti: vt viacpit po/ tabo ſuꝑ hitatoꝛes ire egy
nea: 1I Ad quam pti: ſicut viſitaui ſup hierlʒ

ipſi eleuant aias ſuaſ. . „2
ſapiẽtes reuerti aliimd gladio ⁊ fame ⁊ peſte: 7n
in terrã nin ent 9 effugiat: ſit reſt iduuſ
Lon renerre⸗ niſ de reliqis iudeoꝝ ꝗ vadũt
ugerint. i hebꝛeo ha⸗ onp 7 .
betur: Tiſi euaden⸗ Vl pegrinent ĩ fra egypti ⁊
tes. ⁊ dicit hic rabi

ſa.ꝙ iſti ſunt hieremi ißi eleuãt aiaſ ſuaſ yt reuer.
ala baruch ꝗ i deſru tat ⁊ habitẽt ibi. Hõ rèuer
rione hier in habue tetur niſi q fugerit. Rñdẽ
runctegem babylois punt aũt hieremie oẽs viri
ꝓpiciũ: vt dictũ ẽ ſu⸗ . ficaret vroꝛei
pꝛa. xxxvij.vxxxvij ſcieteſ ꝙ ſacriſicarẽt vxoꝛe
⁊ ſimiliter qñ deſtr eoꝝ dijs alienis ⁊ vniuerſe
Eit egyptů inueniens mulieres qᷓꝝ ſtabat młitu
hieremiam ibi: ⁊ ba/-

do grandis: ⁊ oĩs ppls ha
dimittens eos redire bitatiũ ĩ terra egypti ĩ pha
acifice in iudeam: pꝓ tures dicẽtes:Sermonem
mueri le cis quẽ locutes ad nos ĩ noĩe
ludeio. Ex hoc p as dilii nõ audiem ex teſed ſa
dixi in caplo pꝛecclẽ ciẽtes faciem oẽ ̈bũ qð e-
„ „ ⸗ — 3 „
ti.ſ. ra. ſa. negat hie grediet᷑ de oꝛe nr̃o: ut ſacri
remiã aiſle lpicarß ſicem regine celi ⁊ libem
in egypto: quid tam Ii f: ſ= Eei
circa hoc veriuſ ſit iu eil ibamina . ſie fecit nos?
dicio lidei relingus Pes: reges nii ⁊ pꝛincipes
Cc co

ruch fuit eis ꝓpicius

n ¶ Reſpõdert aũt. nir̃i ĩ vrbibiuda ⁊ ĩ plateis
Hic conſequenter de hierlʒ:⁊ ſaturati ſumꝰ pani

ſcribit᷑ ppli obſtiatio. 9. E L nnß m airz.
Circa qð pᷣmũ ponit᷑ b: enbl nal etue: maluq;
irrationabilis ppli re Non vidim . Ex eo aut tipe
ſpoſio:ꝛ rationabilis ceſſ auimſ⸗ acriſicare regi
dicte reſponſionis cõ ne celi ⁊ libare ei libamia:iĩ

futatio:ibi Et dixit.
SDententia pᷣme
pʒ vſq; ibi: o ¶ Ser.

diguim oĩbꝰ:⁊ gladio ⁊ fa
—2 8 2 ͤ 8
me ↄſũpti ſumꝰ.Qõð ſi nõn
quẽ lo.eſ ad noſ ĩno. ſacriſicam regie celi:⁊ liba
do. non audie. exte. mus ei libamia:nugd ſine
QNd reputam re ſal.viris nr̃is faciem ei placen
facentes factenho. tas ad coldũ eã libami
na ad libãdũ?: Et dixit hiẽ
remias nchae⸗ hbi aguͤſt u
enobis e⸗ Viros ? aduerſũ mulieres
ſ iarboctalinnndt, z aduſũ vniuͦſa plebẽq re
cunt: vt poſtea oſten ſpõder at ei pᷣbũ dices HBu
ditur. ¶ Qſinos qd ñ ſacrificiũ qð ſacriſica
i⸗ dednue berte ſtiſ in ciuitatibiuda ⁊ i pla
rog ſuos loquentiu, Leis hieriin vos ⁊ pꝛes vĩi:
1unquid ſine v reges vii pꝛincipes vãi
ris noſtris.i.ſine ſcitu ppls fre:hꝛũ recoꝛdatuſẽ
⁊ voluntate eoꝛiam. djis ⁊ aſcẽdit ſr coꝛ eb Et
v ¶ Faciem ei placẽ non poterat dñs vltra poꝛ

tas.q.d.non: ſicut ex õ
pᷣmitur ĩ textu pcedẽ tare ꝑꝑ maliciã ſtudioꝝ ve

abſe inaculo.

regine celi. i. lune:

fuertat᷑ i terrã iuda ad qua⸗

ſtrorũ:⁊? pp abominatiões

q̃ſfeciſti ⁊ facta ẽ terra vꝛa ĩ

deſolatioez in ſtupoꝛem
2⁊ ĩ maledictũ:eo ꝙ non ſit

habitatoꝛ: ſict ẽ dies hec

Pꝛoptea ꝙ ſacriſicaueritld

idolis ⁊ peccaueritis dño:
⁊ nõ audieritis vocẽ dñi ⁊
ĩ lege ⁊ i pᷣceptis ⁊ ĩ teſtimo
nijs e nõ ambulaueritis:
iccirco euenerũt vob mala
hec ſiẽ ẽ dies hec. Dixit au
tẽ hieremias ad oẽm ppiʒ:
⁊ ad vniũſaſ mulieres:Au
dite pᷣbũ dñi oĩſ iuda ꝗ eſt
ĩ terra egypti. Hec ĩqt dñs
exercituũ de'iſrl dicẽſ. Noſ
⁊ vxoꝛes vꝛe locuti eſti oꝛe
vr̃o:⁊ manib vĩſipleſtiſ di
cẽtes: Faciam vota nr̃a qᷓ

vouim vt ſacrificem regie

celi ⁊ libemei libaia. Im/
pleſtis vota vẽa:⁊ ope ppe
traſtis ea. J9õ audite bum
dſi oĩs iuda ꝗ habitatiſ in

fra egypti: Eccè ego iura-

ui in noĩe meo magno:ait

dñſ:qꝛ nequacq; vltra voca

bit nom̃ meũ ex oꝛe oĩs vi
ri iudei dicẽtiſ:viuit dñſ de
in oĩ fra egypti.Eccè ego
vigilabo ſuꝑ eos ĩ malum
⁊ nõ ĩ bonũ:⁊ ↄſumẽt᷑ oẽs
viri iuda ꝗ ſt i terra egypti
gladio ⁊ ſame donec peni/
tuſↄſumant᷑. Et ꝗ ſugerint
gladiũ:reuertent᷑ ð terra e/
gypii ĩ tã iuda viri pauci
Et ſcient oẽs relige iuda in/
grediẽtiũ trã egypti vt ha
biiẽt ibi: cu ſermo ↄpleat᷑
me an illoꝝ. Et hoc vob
ſignuʒ ait dñs ꝙ viſitẽ ego
ſup vos in loco iſto:vt ſcia
tiſ qꝛ vere ↄplebunt᷑ ſermo
nes mei cõtra vos ĩ malũ
Hec dicit dominus:Ecce
ego tradam pharaonem
ephꝛee regem egypti ĩ ma
nu inimicoꝝ eius ⁊ in ma
nu querentiũ animã illius
ſic tradidi ſedechiam regẽ
iuda in manu nabochodo

ti. ſciẽtes e ſacrifl
carẽt vxoꝛeſ eoꝝ

n hebꝛeo habet

ic: Fecim ei pla
cẽtas ad faciẽduʒ
ei vltũ. offerebãt
eni ei panes rotũ
dos in quib erat
ipꝛeſſa effigieſ lüe
x ¶ Et dixit hie/
remias. Hic cõſe⸗
quenter ponit di

cte reſponſiõis cõ

futatio:⁊ ⁊ infert
debita puitio: ibi
Dixit aũt. Pꝛia
ꝑs pʒ vſq; ibi:
1 oß iecade
tuſ eſt dñs.ſ.ſacri
ficioꝛuʒ q̃ pꝛes ve
ſtri ⁊ vos feciſtis

in hierlm: dẽ eniz

iudex iuſt recoꝛ/
dari de malis im
pioꝛũ:qñ ifert de
ditum ſuppliciuʒ
3 ¶ Et non pote
rat dñs vltra poꝛ
tare.i.mala via
diſſimular abſq;

unieione ſ
Sicut ẽ dies hec.

i.ita claruʒ ẽ hoc
ſicut hec dies: 7
ſic pʒ confutatio
reſponſionis pᷣdi⸗
cte:qꝛ ex ſacrifici⸗
is idoloꝝ non ha
buerunt ꝓſperita
tem: ſed maximõẽ
aduerſitatem.

Hic ↄſequẽter in

fert᷑ debita pũitio
7 pʒ lr̃a vſq; ibi:
in noie meo ma.
ait dñs.qꝛ nõ ha
buit maioꝛeʒ ſe ꝑ
quẽ iuaret: iõ iu⸗
rauit ꝑ nomẽ ſuũ
ſicut ⁊ geñ. xxij.
Per memet ipſũ
negu diẽ dñſ ⁊c
O ¶ Ecce ego vigi
labo ſuper eos in
malũ.i.cito indu
cã ſuper eoſ malũ
pene: e
ent oẽs reliquie
iuda.per pene ex
perientiam q̃ ha
bent mõ oculos

clauſos ꝑ culpam
cetera patent.

¶ Et ſci

ucha.-
1ad.
rachier
leſepi
ſſſecve⸗
ew
ut Mn
le Me/

ßir bel
ilſcerbele

ſaniete

phee:

tcͤſtbe
ue
nuhe eſ e⸗
himiaede
ulinertde
huti phel
dlo: g E
nenſcler⸗
Nuni h

ngl Cline
hignlren
lluliufi⸗

ſitſe mnagis:

Eluelbe l

icisr 8

e wor r
bdehh
e:Kinp
ali gfrti
enii Panes fo⸗
dnlin
neming. Diecſt
Genter onitd
ntſonſösd⸗
ungn ſet
Winpüiig in
dirt ͦ din

Pspo.
re
tuſeſtoinlin

ftionzi ia
ſn vos iun
nhiern,dia
ucer iuſb en
inide malgin
ii qfiſertde
Duumlupplicin
CSron poe
rudisplrape⸗
tart.i maln di

Glwtioiegbe⸗
lachn hor
her dies:
, conuto
onſonssdi⸗
perſacnha⸗
blor non ha
unt gloeru
ſadmapuns

Det auni.
Nonidr
ridedaapu
ipylawſc b

en pi
infoie ned ni

idis. rloh

britmeiegſ d

guiiueru:n
ruuitpnoneln
ſcutn gi n,
Per nenahe
ruidi i
nerwn
ſvo ſpr oi
mliianl
ois füliu
n perparet
cientiam/
nt mo ocules
ſospoupn
enn pnn.

diſſmului ocg
nſ

In ca
3 Bi nos habemus ĩ hoc loco:Ut ¶¶ Additio.
v Nſacriſicem regine celi.in hebꝛeo habet᷑:opi cele
ſeu celoꝝ. qð nõ eſt intelligendũ de luna tm̃
ſed de ↄſtellatiõe ſideꝝ: ꝓut dem fuit ſupꝛa caplo ſeptio
in additioe ſcòa.
qð noſoꝛ regiſ babyloĩſ inimi
0

xliiij. vbi dẽ i poſtil. Ut rd Aade celi.

v locur eſt. ci ſui ⁊ qrẽt aiaʒ e. xI V.

9⁹

Hic poni j
cur ocha doꝛre Erbůʒ qð locut ẽ hie
larium: ⁊ refertur emias ꝓpheta ad ba
iſtud dom ad tůòÿs ruch filiũ nerie cũ ſcripſiſſʒ
pcedens cum v: pᷣba hec ilibꝛo ex oꝛe hiere

. n i mnie:ãnò q̃rto filij ioachiio

pʒ ꝙ iſto fuit añ ö ſie regiſ iuda dicẽs: Heẽc di
ſtructionẽ hierl cit dñſ de iſrl ad te baruch

xj. annis ano. -j Om addidit dñs doloꝛẽ do

lori meo.l. Laàboꝛaui in ge

ſedechie quarto . 1
mitu meo: ẽt reꝗẽ non in

menſe capta fuit

— oem ẽ ueni. Sic dicel ad eũ: Hec
Dieir onñt dicit de Eecck qs edificaui
deus iirk ad teba ego deſtruo: qͥs plantaui
ruch ꝛc. hic dicit ego euello:⁊ vniuerſã traʒ
ra.ſalo. ꝙ iſte ba hanc. Et tu q̃ris tibi gran-

ruch ferebat mo qia. Moͤli querere:qà ecce

leſte ꝙ ipſe ñ er aece
aſſecle ſpinitu 3 ego adduca malũ ſũp oẽs
phᷣie: qꝛ diu ſeru carnem ait dñs: et dabo ti

erat hieremie: ſi

,B . bi aĩam tuaʒ in ſalutẽ ĩR om
cut ioſue miſter

lue miſter nibus locis ad quecunq;
moyſi ⁊ heliſeus
miniſter helie co berrexers C. XVI.
ſecuti fuerunt do Aõd factum eſt ver
nũ ꝓphetie: ⁊ ſic Ibum dñi ad hieremi
expoit qð ſubdit᷑: —
elig ubs —
ruch: e Cemm — DZ
hi mi.⁊c᷑. Dolebat.n.ð icarnatõe hieremie: qͥ tũc erat
recluſus:vt dem̃ ſupʒ cvj. 1 de hoc ꝙ nõ hẽbat
ſpiꝛitũ ꝓphetie. f¶ Laboraui in gemitu meo bp iſta
duo: g ¶ Et requiem nõ iueni.i.nõ ſũ expertus ſuper
me reqeſcere ſpiritũ dñi:⁊ ſubdit᷑ rñſio ſui dicti cũ dẽ in
ꝑſona dei: h q́ͥs ego edificaui deſtruo.i.pplm
meũ ⁊ tẽplũ noĩ meo dedicatũ deſtruã de ꝓpinquo:
i ¶ Et tu q̃ris tibi grãdia.q vis fieri ꝓpheta: aliq libꝛi
hñt gaudia:a male qꝛ lr̃a eſt coꝛrupta ꝑ ſcriptores ꝑꝑ
ſimilitudinẽ lr̃aꝝ. k ¶ Noli querere.q.d.mgfr̃ tu no
q̃ſiuit ſed magis de ꝓphetia ſe excuſauit: vt pʒ in pᷣnci-
pio hup libꝛi. ¶ QAuia ecce ego addu. malũ.captiui
tatis ⁊ deſtructionis: m ¶ Suꝑ oẽm carnẽ.i.ſuꝑ oẽm
hominẽ ð iudea:qꝛ de illa terra loquit᷑ hic ſcriptura:⁊
inducit hoc ꝓ ratione ex q debeat ceſſare a ſua petitiõe
qꝛ ſpũs pꝓphetie dat᷑ ꝓ coi vtilitate ppli:ſi com ꝙ dẽ pma
ad coꝛin. xij.⁊ iõ iminẽte deſtructioe ⁊ captiuitate ppli
nõ dʒ ſpũs ꝓphetie poſtulari. Bronbo tibi aiam
tuã.i.vitã ⁊ hoc ſufficiat tibi. Expoſitoꝛes vero nr̃i nõ
dicũt ꝙꝙ baruch quereret ꝓphetie ſpm̃ ſibi dari: ſed ꝙ
impatiẽtcr vł ſaltẽ minꝰ patienter poꝛtabat tribulatio
nẽ magiſtri ſui ⁊ ſuã: qꝛ hieremias erat recluſus: ⁊ li
ber quẽ ſcripſerat baruch ↄbuſ: ⁊ vterq; ad moꝛtẽ q̃
rebatur:vt habet ſupꝛa. xxxvj. ⁊ ꝑꝑ iſta dicebat: Ue-

egypti:ꝗ erat iùxta fluuiuʒ

tĩ magis nocuerũt eis. b¶ Ade

Cr xv. (Wieremie A

mihi mi. qm addi. oñs doloꝛẽ ⁊c᷑.iõ ſubdit᷑ i pſona dñi: Ec
ce qͥs edificaui ego deſtruo.q.d.debes poꝛtare patiẽt tribu

lationẽ tuã ſᷣm ꝙ dicit aplus:flete cũ fletibꝰ: Et tu q̃ris tibi
grãdia.i.vt ſis ĩ qete ⁊ pace tua.Noli quere.q.d.nõ eſt tpᷣs
iminẽte ppli tui tribulatõe ⁊ captiuitate.cetera patẽt ex di/

Uod factũ ẽ.
am pean genten⸗ Ad Supt pure
ègyptũ aduerſũ exercit mias ꝓph
. Wfauit 3 iudeoſ pᷣncipa
pharaonis necharo regis ſaer licet aliq imiſcue

rit ð gentileſ: hic con
euphraten in charchamis ſequenter ꝓpherixat
quẽ pcuſſit nabuchodono extraneos: diuidi
ſoꝛ rex babyloniſĩ q̃rtò an atoltas brct dale

„ EI. pᷣmittit᷑ qdam bꝛeuis
no ioachim filij ioſie regis ßpfatio: ꝛ ſubdit᷑ nar-
iuda. ꝛẽparate ſcutuʒ ẽét ratio:ibi 2ld egyptuʒ

clypeũ èt pcedite ad bellũ Circab ẽ: 2

factũ eſt ver. dñi ad

„f 7
Jungite equos ? aſcendi⸗ hiere. ʒ gentes. Iſta p
te eqtes:ſtate ĩ galeis: põli phetia erat ad ↄſola-

te lanceas:induite vos loꝛi tionẽ iudeoꝝ:⁊ iõ fa-

–„. Aicgit Hidi inii cta eſt illas genteſ q̃
cis. Quid igit: Nidi ipſõs Peanll motig norue
pauidos èt terga vertenteſ rũt: r iſte gentel fuert
ſoꝛtes eoꝝ ceſos. Fugerũt babylonij:ꝗᷣ pplm ca

coõciti:nec reſi pexerũt. Ter/ ptiuauerũt ⁊ egyptũ

ex à ↄfidentia iudei
nabuc. rbellauert: vt
pʒ ex ſupꝛa dictis:

roꝛ vndiq; ait dñſ. Non fu
giet velox: nec ſaluãi ſe pu

xta flumẽ euphraten victi q debuiſſent eoſ iuua
ſunt ⁊ ruerũt.Quis eſt iſte re ratiõe conſanguini
tatis:eo ꝙ deſcẽderũt

qui q̃ſi fuumen aſcendit: ? de
veluti fluuioꝝ intumeſcũt deloneenehcre hege
gurgites eius: Egypius runt ab iſmael filio a
fluminis inſtar aſcendit: bꝛae: ⁊ idumei q ðſcẽ
derũt ab eſau fratre
iacob: ⁊ philiſtei ⁊ ſy
ri ratioe vicinitatiſ:⁊
egyptũ. Hic incipit narra
tio:⁊ diuidit i.v. ꝑtes ſᷣm qᷣnq; gẽtes ↄ qs hieremias ꝓphe
tifat: ptes ꝓſequendo patebũt.incipit aũt ab egyptis:⁊ di
uidit᷑ ĩ duas ꝑtes:qꝛ pmo deſcribit᷑ egyptioꝝ deſtructio: ?

iudeoꝝ ſaluatio:ibi Et tu ne timeas. Pꝛia ĩ duas:qꝛ pᷣmo

deſcribit᷑ egyptioꝝ: ðbellatio:ꝰ regni eoꝝ deiectio:ibi Uer
bum qð locut ẽ. Pꝛia adhuc in dunaae: pᷣmo deſcribit᷑ egy
ptioꝝ debellatõis generalitas:⁊ ꝛ eiuſdẽ grauitas:ibi Aſcẽ
de ĩ galaad. Pꝛia adhuc i duaſ:qꝛ pᷣmo deſcribit᷑ debellatõ
ïtũ ad egyptios:a q;tũ ad eoꝝ auxiliarios:ibi egypt. Cir
ca pᷣmũ pmo tãgit᷑ loc belli cum dicitur: Juxta flumẽ eu
phraten in carchamis.? tempus ibi: Quar.ãno ioachiʒ.
tertio belli appat cũ dẽ: cC¶ Pꝛepa. ſcutũ.qð ꝓpꝛie ẽ mi
litũ: O¶ Et clypeũ. ppꝛie eſt peditum: tũ frequent vnũ po
nit ꝓ alio: e ¶ Et ꝓce.ad bel.oꝛdinate ꝑ acies deſtinctas:
f¶ Jungite eaͤs. ĩ hebꝛeo habet᷑: Ligate eqͥs.i.cingulate:qð
fit añ aſcenſũ edtũ: g ¶ Polite lã.i.foꝛbite ferrea lãceaꝝ:
vt meli penetrẽt. Cõſequet᷑ põit᷑ ↄflict cũ dẽ: h¶ Uidi ip.
paui.ſ.egypt. k ¶ Et ter.ver.i.fugiẽtes: l ¶ Nec reſpe.
retro ſe ex feſtinatiõe fuge:⁊ adhuc nõ valebt eis: iõ ſubdit
m ¶ Nõ fu.ve.⁊c.iõ admirãdo ſubdit ꝓph̊a: n uis

eſt iſte.i. rex egypti: o ¶ Qui qᷓ̃ſi flum aſcẽdit.i.cũ magna

põpa ⁊ appatu ad pᷣliũ vẽit:⁊ tñ ſic ẽ fpii öbellar gy
pr. Pic ↄſequẽt ðſcrbit ðbellatõ qtũ ad aupilig oſ⸗ cũ dẽ:
J 14

„
1

¶ Tiber

vexillo erat ſignũ colũbe vt expoſitoꝛes nr̃i dicunt.i he

q ¶ Et velut flu. moue.fluct'eius qꝛ plures alias gentes ſe
cu habebat ⁊ foꝛteſ. vt poſtea ſubdet᷑:ð qͥꝝ auxilo nimis cõ
fidebat:iõ ſubdit᷑:Et dicet aſcẽdẽs ⁊c᷑. r ¶ Exultate ĩ cur

rib'. qꝛ antiquitus aliq pugnabãt in curribꝰ: s ¶ Et pꝓ

cedãt foꝛtes ethiopie.i.bellatoꝛes de illa terra.

nentes ſcutü i. docti
ad pᷣliũ v. Et lydij
arripi.⁊ iaciẽteſ ſagit/
tas.qꝛ erant edocti in
arte ſagittãdi.x
Dies aüt ille dni ⁊c̃.

q.d.totũ iſtud nõ va

lebit egyptijs: qꝛ dies
ille belli ſtatut ẽ a ðᷣo
ut fiat vidicta de eis
euoꝛabit gladp.
ſ.regis babyplõis egy-

velut flumina mouebũt᷑
fluct e:⁊ dicet:Aſcẽdens
opiã terrã:pdã ciuitateʒ ⁊
habitatoꝛeſ e. Aſcẽdite e-
q̃s ⁊ exultate in currbꝰ:è᷑ p
cedãt fortes ethiopie ⁊ li
bye tenẽteſſcutũ:èt lydij ar
ripientes ⁊ iaciẽtes ſagittaſ

ptioꝝ exercituʒ: ¶ ʒ Diẽſ aũt ille dñi dei exerci

Et inebꝛiabit᷑ ſäguine

eoꝝ.i.abq; menſura

effundet ſanguinem.
Aiſe⸗ e. Hic öſcri
bit᷑ debellatõis graui
tas:qꝛ multi fuerũt ĩ
terfecti:⁊ alij vlnerati
Snagne pie an ſana
iliter:iõ ſubditur:
a 0 Aſcẽde i galaad.
vbi abũdabãt medici
nalia. bEt tolle
reſinã.i.medicinã: qꝛ
tñ hoc dẽ ironice: iõ
ſubdit᷑: ruſtra multi
plicas ⁊c. c¶ Audi
erũt gẽ. igno. tua. ex

fuga ? debe latione.
Ealauftungi
ſon ↄfuſus fugientiũ

⁊ moꝛiẽtiũ:Repleuit
terra. ⁊ ſubdit᷑ cauſa
e ¶ Quia foꝛ. impe.
ifoꝛtẽ.milites.n.pha
raonis qͥ adhuc non
erãt vlnerati ex feſtia
tione fugiendi vnus

ipellebat aliũ ad traʒ

ſic mutu bi no⸗
cebãt. f Uer uz.
HPic ↄſequẽt᷑ deſcribit᷑

tuũ dies vltionis:vt ſumat
vindictã de inimicis ſuis.
Dłuorabit gladi ⁊ ſatura
bit: t iebꝛiabit ſanguie eo⸗
rũ. Nictia.n.dñi exercituũ

ĩ terra aqlõiſ:iuxta flumen

euphraten. Aſcẽdẽ in gala
ad: èt tolle reſinã vᷣgo filia
egypti. Fruſtra mliiplicas
medicamia: ſanitaſ ñ erit ti
bi. Auͤdierunt gẽtes igno/⸗
miniã tuã:⁊ vlulat tuꝰreple
uit trã. Quia foꝛtis ĩpegit ĩ
foꝛtẽ:⁊ ãbo pꝑiter cõcider̃t.
Nerbũ qð locul ẽ dñs ad
hieẽmiã ꝓphtã ſr̃ eo ꝙ vẽtu
rus eẽt nabuchodonoſoꝛ
rex babylõis ⁊ pcuſſurter
rã egypti. Annũcite egy⸗

pto:⁊ auditum facite i ma/
gdalo ⁊ reſonat in mẽphiſ

⁊ ĩ taphnis dicite:Stã ⁊ pᷣ

para te: qꝛ deuoꝛabit gla/

regni deiectio:⁊ ⁊ ſubdit e reparatio:ibi Et p'hec.Pꝛima

„

adhuc ĩ duas:qꝛ pᷣmo ponit egyptioꝝ ruina:2 chaldeoꝛuʒ

potentia:ibi Uox e. Circa pmũ dẽ: f

erbůu ⁊c̃.ꝙ ven

turꝰ eẽt nabuc. dicit ioſeph. x. libꝛo antitatis iudaice: ꝙ;
