pᷣbendãt me. Et aĩe irreue· ¶ Agd ↄtrariũ arguit: ,

renti et infrunite ne tradas nulla iuratõ ſit bona
me. Boctrinã oꝛis audite Maußz. v. vle falua,
ili let qui cuſtodier i‚ illam bis fiurarc oino ac
non periet labijs ſuis: nůc ¶ Ad hoc dicẽdũ: ꝙ ali
ſcãdalicabit᷑ ĩ opibꝰ neqſſi qᷣd eſt bonũ ſᷣm ſe:qo
mis. In vanitate ſua appꝛe min eſt nociuũ:eo ꝙ qſ

T 5. 4 „ vtit᷑ eo male. Siẽ ſu⸗
hendit᷑ pctõꝛ: t ſupbus ct ¶mere euchariſtla bo⸗

maledici ſe candaliab it in nũ eſt: tñ qͥ ſumit in-
illis. Juratiõi nõ aſſueſcat gigne iudiciũ ſibi mã
os tuũ: multi eniĩ caſꝰ ĩ illa ducat ⁊ bibit.j. coꝛ. xj
Nomiatio vo dei nõ ſit a ſic? in gboſito. Jura
ſidua i oꝛe tuo:et nomibus m̃ f. a na
4 . 4 tũ ⁊ honeſtũ:qð patʒ
ſãctoꝝ nõ admiſcean:quò/ ex ei oꝛiginie. Nã ex
niã nõ eris imunis ab eis. b' itroductũ ẽ ꝙ ho-
Siẽ ni ſeru iterrogaſ aſſi minescredut deu ba
que: liuoꝛe no minut: ſic tẽ ⁊ oĩm certã cogniti
ois iuras t noĩanſ:ĩ toõto a onẽ 1 ꝓuidentiã: ſilr
pctõ ñũ purgabit᷑. Vir muũl poatʒ ex fine. Ad heni
iuramẽtũ iducit᷑:ꝙ li⸗
tes 2 ↄtrouerſie inter
homies termient᷑:vt dẽ hebẽ.vj.Om̃ ↄtrouerſie eoꝝ.ſ.ho
miuũ finis ad ↄfirmatõeʒ ẽ iuramtũ.Cedit tñ ad malũ illi
q eo idebite vtit᷑.ſ.qñ ſine neceſſitate ⁊ cautela debita hꝰ fa/

cit:videt᷑ tñ puã reuerẽtiã hĩe ad deũ:qꝗͥ ipᷣm i leui aut nulla

rõnabili cã vocat ĩ teſtẽ:qdð fieri nõ debʒ etiã ð aliquo viro
honeſto:eo ꝙ videt᷑ in hoc ei irreuerẽtia:hoc aũt fit ĩ aſſue

nis. m ¶ Et inci.ĩ ↄſpe.aduer.meoꝝ.i.demonũ.¶ n lactiõe iuramẽti ergo ⁊c. Itẽ qꝛ ꝑ aſſuefactionẽ iuramẽti i/

Et gaudeat inimic me.ſ.diaboł qꝗͥ gaudet de peccatis
hominũ: ⁊ maxie doctoꝝ. o ¶ Dñe pr. exponat᷑ vt
pus. ꝓ ¶ Extollẽtiã oculoꝝ meoꝛ: ne dederis mihi.i.
ſupbiã nõ ꝑmittas mihi dñari.

- B 6t ome deſide. pꝛa
uũ auer.a me. ꝓhibẽs me tali deſiderio ↄſetire.
fer a me vẽtris ↄcupiſcẽtiaj.i.gulã:⁊ qꝛ miſtrat luxuri

malã:ſubdit᷑. Et ↄcubitus ↄcupiſcẽtie ⁊c.ſequit᷑ t
aĩe irreuerẽti ⁊ ifrunite ne tradas me.i.inſipido vel in/
diſcreto:q caret ſapia a ſapoꝛe dicta.Et dẽ infrunit' ab
in qð ẽ ſine ⁊ frumẽ nis qð ẽ ꝑs gutturis q̃ ſapoꝛ ſentit᷑:
Eſt igit᷑ ſenſus. s ¶ Et aie irreuerẽti ⁊c.i.ne ꝑmittas
aim meũ incidere iĩ irreuerẽtiã ⁊ inſipiẽtiã. t ¶ Boctri
nã oꝛis. Hic ſe ↄuertit ad alioꝝ iſoꝛmationẽ:et pᷣmo ad
fugiẽdo pctm̃ oꝛis:ſecũdo operis:ibi Duo genera.Pꝛi/
ma ĩ duas:qꝛ pᷣ docet vitare iurationẽ:ſecũdo aliã ma
lã locutionẽ: ibi Et alia loqla. Circa pᷣmũ excitat pᷣmo
attentionẽ audiẽtiũ di. t ¶ Doctrinãa oꝛis audite filij.
aure coꝛpꝑis ⁊ coꝛdis.
tinẽdo ⁊ ope iplendo. x
quẽdo. ſcaãdaliçabit.i. ruet In oꝑib'nedſſimij.
⁊ riũ ẽ de malis: iõ ſubdit: ʒ̊ ¶ In vanitate ſua appᷣ⸗
hẽdit᷑ pctõꝛ. a diabolo ſibi laqueu tendẽte. a (¶ Et ſup-
bus. coꝛde. b ¶ Et laellar 0 Setln abit i
illis.i.cadet ĩ diaboli laqueis. d Kbtis. Doſiiy ex⸗

Dor ab offenſa eoꝝ. h
vEt ꝗ cuſtodierit illã. coꝛde re
6 piet labijs ſuij.male lo

minet ꝑiculũ piurij: naʒ hõ de facili deliquit ĩ vbo:eo ꝙ; li⸗
gua ſita ẽ in lubꝛico:iurare tñ ad declarationẽ veritatis oc-
culte ne pereat iuſticia: bonũ eſt ⁊ ſanctũ: ſiẽ ſumẽ medici/
nã ĩ caſu neceſſitatl bonũ ẽ:qð tñ extra caſũ illũ nõ expedit
Per dcã patẽt argumẽta:nã aſſuefactio mag cedit i irreue-

rẽtiã nomis dei ronib' dictis:⁊ ſic pʒ pᷣmũ. Ad ſecũdũ dicẽ

dũ:ꝙ hieroꝰ loquit᷑ ĩ caſu in qͥ cũ cautela ⁊ reuerẽtia debita
iurat.Ad vbũ dñi:Matth.v.dicẽoũ:ꝙ nõ ome:⁊ qðdam
nõ: equipollẽt. Per hoc aũt qð dẽ: Ego aũt dico vobis nõ
iurare oino:nõ ꝓhibet᷑ ome iuramẽtũ: ſʒ iuramẽtũ carens
neceſſitate ⁊ cautela debita rõnib pᷣdictis. dð ¶ Buratiõi.
Hic ↄñter põit ſuã monitiõʒ.d. Jurationi ⁊c.et pʒ ex dictis
ſentẽtia. e¶ Momiatio vo dei nõ ſit aſſidua ĩ oꝛe tuo.ſ.ad
iurãdũ:vt pᷣdictũ ẽ:debet tñ eẽ frequẽs ĩ oꝛe ad depᷣcandũ ⁊
p̃dicandũ. f ¶ Et nomib' ſanctoꝝ nõ admiſcearij.iuran/
do frequẽter in ipis. 9 Affnon eris ĩmunis ab eis. i.
icut eni ſeru interrogat aſſidue.i.
queſtionatus ꝑ flagella. i ¶ Aliuoꝛe nõ minuitur.i.non

carebit liuoꝛe cutis ppic ſagellatiõ coꝛꝑis ſui. kSic

omnis iurãs.ꝑ deũ. l ¶ Et nomias.i.iurãs ꝑ nomia ſan/
ctoꝝ: ⁊ hoc aſſidue. m ¶ In toto a peccato nõ purgabit᷑.
quia per talem conſuetudinem malam in iuramentuʒ illi
citum labitur: ideo ſubditur: n ¶ Uir multum iurans re
plebitur iniquitate:nam ex hoc incurrit periuriũ per iura/
7. T

mentũ falſuʒ:qð eſt ↄtra veꝛitatẽ: ⁊ iuramentũ iniquũ: qð

eſt ↄtra iuſticia. Et nõ diſcedet a domo illi plaga.i.dinina

vindicta ſaltẽ in futuro: ⁊ etiã a
unt᷑ ꝓ notoꝛio homie ꝑiurio.
ex ꝑiurio ſibi damnũ inferẽdo.
erit. qꝛ tenet᷑ ad reſti/
tuendũ:⁊ debet ad hꝰ
cogi:ſi ꝓbatuʒ fuerit
ↄtra eum. r. 1

liqñ in pñti grauiter puni/
Tdkutzugt fratrẽ.
a ¶ Delictũ ipᷣð ſuꝑ ipᷣm

tũ iurãs ĩplebii migtare⸗ et
e nõ diſcedet a domo illius
3anuauer aeen plaga. Et ſi friiſtrauerit ira
ratiõe adducit᷑ ĩ teſteʒ trẽ: deliciũ ill ſup ipᷣm erit
iurans ſe neſeie ſhs ſi diſſimulauerit dẽlinqt
Deliquer ouplicit cʒ dupliciter: ct ſi in vacuũ iu.
35 pximũ danifica⸗ Lauerit non iuſtiſicabit. Reẽ
plebit᷑ enĩ retribuiiõe peſſi

do retinentẽ alienũ i 1 ente De
2ſcia: ⁊ aliũ in burſra ma dom illius. Eſt ẽt alia

Et ſi

ſazill u geeunia re loquela ecõtrario 1moͤꝛtẽ:
. i „ ioni „ . ͤ
cuũ iurauerit. iuran- non lueniat hereditate ig,
do ſine tauſa: pler le cob. Etniĩ a miſericoꝛdibꝰ
ui cauſa. v¶Mo iu oia hec auferẽt:Et ĩ delictis
niſcabit. Nain h lr. no voluptabũt. Indiſcipli⸗
reueeter vtit erame noͤſe loquele non aſſueſcat
to:vt dictũ eſt ſupꝛa. 2 I
x Replebit eni frri 08 tuu:eſt enĩ ĩ illa vᷣbũ pec
butioe peſſima.i pe cati.Memẽto pr̃is ⁊ mr̃is
uen Con tue: in mèdio enĩ magnato
l. 1ta aglian aAſiſtiagen, 111
niũt pena tꝑali ꝓ pa iu naſtiaint ſe reablin iſca
ſuũt imitatoꝛes delicti t aſſiduitate tua ifatuatus
patꝝ:frequẽter eni h ſpꝛoperiũ patiaris:et malu
fit: nam filius audiss iſſes nõ naſci:⁊ diẽ natiuita

patrẽ frequẽter vane
iurantẽ: ex hoc acci ·
pit modũ ↄſileʒ:¶ z3 .
Eſt et alia. Hic ↄnter deteſtat᷑ quedã alia peccata locutiois
Et pᷣmo pctm blaſphemie: cũ dicit᷑:Eſt et alia loqᷣla oria.ſ.
pcedẽti.Nã in iuramẽto inuocat᷑ de vt teſtis infallibilis ve
ritatis. In blaſphemia vo ſibi magis iponit᷑ crimẽ falſitatl
a ¶ In moꝛtẽ. blaſphemia eni meret᷑ moꝛtẽ gehẽne: ⁊ etiaʒ
moꝛtẽ nature. Nam blaſphem ĩ lege pᷣcipit᷑ lapidari: leui.
xxiiij. Aliq libꝛi habẽt Moꝛti:⁊ ſbitelligit᷑ obligata:et ſic

tis tue maledicas. Homo

eeſt eadẽ ſentẽtia. b ¶Nõ iueniat᷑ i hereditate iacob. quia

ſiẽ dictũ ẽ blaſphempᷣcipit᷑ auferri de hereditate iacob per
moꝛtẽ. c¶ Eteni a miſericoꝛdib hec oĩa auferent.ſ.ſfalſa
æ idiſcreta iuratio ⁊ blaſphemia. d¶ Et ĩ delictis nõ vo/⸗
luptabũt.i.nõ delectabũt᷑:ſʒ magis i opib vtuoſis. Signũ
enĩ habirx generati ẽ delectatio in oꝑe.ij.eth. Cõſequeter de

teſtat᷑ peccatũ locutiõis irrcuerẽtis di. e ( Indiſciplinoſe

loqle.q ẽ ꝓpe loqla irreuerẽtie. ſ¶ Mõ aſueſcat os tuũ.nã
act talis ẽ malus:⁊ ↄſuetudo peioꝛ.Et qm parẽtibꝰ maxie
debet᷑ reuerẽtia:⁊ ꝑ ↄñs irreuerẽtia ad ipᷣosẽ peſſima: ſub/
dit: g emẽto pꝛis ⁊ mr̃is tue.exhibẽdo eis debitã re⸗
uerẽtiã:⁊ omnẽ irreuerẽtiã pᷣcauendo. h ¶ In medio eni
magnatoꝝ ↄſiſtis.q.d.licʒ ad maioꝛẽ ſtatũ fueris eleuatus
q; ꝑentes tui:nõ debes eoꝝ reuerẽtie obliuiſci. 10 ne foꝛ⸗
te obliuiſcat᷑ te de'.gratiã ſuã tibi ſubtrahẽdo:⁊ te cõfuſibi
liter deijciẽdo. i
tiã. l 1 nfatuat ipꝛoperiũ patiaris.a deo ⁊ homib ¶n
Et maluiſſes nõ naſci.ex ipatiẽtia tue deiectiõis:ſic faciunt
multi. Coſequẽter deteſtat᷑ peccatũ locutiõis iniurioſe dicẽj
p¶ Homo aſſuetin vbis ipꝛoperij.ſic fuit ſemei:vt habet᷑
ijreg. xxj. p¶ In omib dieb ſuis nõ erudiet.qꝛ cõtẽnit

ſſiduitate tua.circa parẽtũ irreueré

monita alioꝛ?. q ¶Di . genera. Polt ito peccato locu
tiõis:hic ↄñter deteſtat triplex peccatũ oꝑis. Et pꝛimo
ponit duo bꝛeuiter ſe expediẽdo:ſecũdo tertiũ magis i-
moꝛãdo:ibi Pomi foenicario.Circa pᷣ dic: q as
genera abundãt ĩ peccatᷣ.qꝛ ſũt cauſa pluriũ ſeqñtiũ.ſ.
cupiditas:qᷓ eſt ra
aſſuet in ᷣbis ĩpꝛoperij:in gins vj. gu⸗
omib diebus ſuis nõ eru- ſantag ien orca⸗
diet.DOuõ genera abũdãt ĩ enk ina⸗
peccatis: et tertiuʒ adducit
irã ⁊ pditionẽ. Aia callida

ebꝛietatẽ. r ¶ Et
tertiũ adduẽ irã.

q̃ſi ignis ardẽs nòn extin/ vingdicte diuine:⁊
uet᷑ donec aligd glutiat: Vaitionẽ gehene:
— alqad glunat: z iſtud eſt adulte-
Et hõ nequã in oꝛe carnis rium:de q poſtea
ſue:non deſinet donec incẽ mag pſequet᷑: et

de pꝛimo ſubdit:
8Ania callida
q̃ſi ignis ardens.

dat ignẽ· Hmi foꝛnicario
Omis panis duld: nõn fati

gabit traſgrediẽs uſq; ad fi ardoꝛe cupiditati
nẽ. Ois homo qꝗ trãſgredit de q diẽ boe li
lectũ ſuũ còntẽnens ĩ aiam bꝛo. ij e oſolato
ſuã: t dicẽs: quis me videt nienlanih eihne
tenebꝛe Cr. cũdant me:⁊ pa ardgdet amoꝛ habẽ
rietes coopiũt me:⁊ nemo di. i( Mõ extin
circũſpicit me quẽ vereoꝛ guet donec aliqd
delictoꝝ meox nõ memo ruenenoro⸗
rabit altiſſimus: ⁊ nõ intel ſupdito ſecũdo
lexit qm̃ oĩa videt oculus: v¶Et hõ nequs
illo: quoniã expellit a ſe tio ĩ oæ carnis ſue i.
rẽ dei h mõi hoĩs timoꝛ:ct uloſr ncune⸗
ocli hoĩm timẽtes illũ:ct ñ guloſilas no ſoll

nocet aie ꝓpꝛie: ſʒ·
etiã toꝛpi:generâs multas paſſioes ⁊ infirmitates.¶ x
Nõò deſinet donec incẽdat ignẽ.ſ.luxurie.nã virtus nu/
tritiua materiã miniſtrat generatiue:vnde dicit hiero.
Uenter mero eſtuans ſtatim ſpumat in libidineʒ.¶ v
Homni foꝛnicario. Hic ponit tertiũ:et pᷣmo q;tum ad
virũ:ſecũdo q;'tum ad mulierẽ:ibi Sic ⁊ mulier.Circa
bmũ dicit: yg¶ Homi foꝛnicario.i.luxurioſo. ʒ¶ Di
panis dulcis.i.ois aliena mulier appetibilis. a ¶¶ Nõ
fatigabit᷑ trãſgrediẽs.i.nõ ceſſabit tranſgredi mandatũ
dei: Exo.xx. õ mechaberis. b¶ Uiq; ad finem vite
ſue.⁊ qꝛ pctm̃ luxurie hebetat mentẽ: eo ꝙ reddit ho/
minẽ beſtialẽ:ſubdit᷑: c ¶ Omis homo q tranſgredit
lectũ ſuũ. ꝑ adulteriũ. d ¶ Cõtemnẽs in animã ſuã.i.
ↄtemptũ aie ſue inferẽs ꝓpter carnis voluptatẽ. e¶ Et
dicens. execat voluptate: f nis me videt ⁊c.q.d.
nullus:nec homo nec deus. ⁊ patʒ lr̃a. Et ſubdit᷑ erro/
ris cauſa cũ dicit: g ¶ Qm expellit a ſe timoꝛẽ dei h⸗
mõi homis timoꝛ.i.timoꝛ adulteri q timet voluptate
pꝛiuari:expellit a ſe timoꝛẽ dei: motus eni maioꝛes de/
pellũt mioꝛe:ſᷣim phᷣm.Aldulter vo nimis foꝛtii trahit᷑
a voluptate: ⁊ ſic retrahit᷑ a dei timoꝛe. h ¶ Et oculi

hoim timẽtes illũ.i.homiej ↄſcij ſui adulterij:q in hoc
ſibi ſeruiũt timoꝛe ducti ne eius offenſam incurrant:et
adulando de facinoꝛibus ſuis eum ↄmendant: et ſic in

ipᷣis eum nutriunt: ⁊ per cõſequens timoꝛẽ dei ab ipſo
expellunt pꝛopter quod non ↄſiderat: ꝙ deus ipᷣm vi/
deat ad puniendũ: ideo ſequit: i ¶ Et no cognouit.i.
cogſcere neglexit: k( Qm oculi dni multo lucidioꝛes

loꝝ: ⁊ ſpẽalit —

ð

cticond

tutaglluni⸗
cidicl: N

6

ſnon,
4 4
Gindi n .

tihgentit:

rmiun i⸗

hintleei
ſſchongoſc
Eapoſt

(cdis genn

coſci
a en oog⸗
lir anorſ⸗
Ffecuuſegit
Ppoſten ſb

glciunint
hitiounita⸗

Mälapadnif
i vthaiti⸗

3Erqſipel
lunp iie

mno nſe
Kr. (ag

ttſi p p⸗
m. N (S

delecnsor⸗
Aicsdu
uonearir
ninio.
Amolier.
gladete
lami acli
liagmnuil
ng' /
AEuotenir.
i horep
Alerciy⸗

uhaoltan
meiilegealt

blGeno,
Ghnoͤhabente

inaculeni⸗ ſ⸗
oſtuuitib

leniniſcbe

uillgob⸗ f
Mne leniri
onmiiboſ

da onighre
Tiſudeſtadhr
numdeq poſ
nug pleguer

de lmno iubat
ſnndanie
Kipisctens
Wönclgitn
Nidihu
n wier,iu
a vmme6,
nugbehe
N zmnnbli
Pdnd
ſ mus
l nit dii
iorcns
oepost
loſtasnt/
nocet eie ppr
gtinfimins
lummenu nin
Ewervndedicrtt

umatinlbein

mrü mnoſnn,
biScznulad

ilunn Ne

vPopalblis 100

Pinniginnn

Cenlim,
nenti: cog ck
ionogliſ
—
Qusme ninni⸗
5 1 itinn

effectus:

ſüt agnita. nã eſt

amicis ſuis ex vi/

in adulterio foꝛnicata ẽ.i.polluta.

S äü

. rLe
— —*

.

——

ſunt. g p ſolẽ. Qlaritas eni ſolis nõ eſt niſi qdam
modica ſcintilla diuine claritatis. m ¶ Eir
cũſpiciẽtej om̃s vias hoim.qtũcũq; occultas. n
ꝓfundũ abyſſi.ad qð nõ ꝑtingit lux * 0 50
minũ coꝛda.q̃ ſoli deo ſunt nota. p ¶ Dñno enim deo

1

ateq; crearẽt᷑: oĩa

cognouit:quoniã oculi do

agẽs ꝑ intellectũ:
Bie pon n mini multo pł lucidioꝛes
feciu i, ̈ creatioʒ ſut ſuꝑ ſolẽ: circſpicientes
reꝝ cognoſcit ois om̃s vias hoĩm:et ꝓfundũ

exq eni pᷣcogno⸗
uit antec eſſent i
effectu:ſequit: Et

abyſſi:et hoĩm coꝛda intu-

Dfñò eni deo anteq; crea-

ꝙ poſtea ſbᷣditur ei. Oe
aut adulteri pnna rent᷑ oĩa ſũt agnita: ſiè pꝰ
c die Nhei leenm reſpicit oĩa. Hic n
., ciul. vindatce ateis ciuitat vindicabit᷑:
et Kiſtullus ean iugioi
palã lapidari pci· ql pullus eqn ſugabit:
pit: vt pdictũ eſt. v̈bi non ſpauit appᷣhendet.
8 (Et qſi pullu Et erit dedecus omibꝰ: eo
equim.i. indomi,· nõ ĩitellexerit timoꝛẽ dñi

tus voluptati de/
dit. t ¶ Fugabit
vt ſic capt punia
tur. v (Et erit
dedecus omibuj.

Siẽ ⁊ mulier oĩs relinquẽſ
virũ ſuũ:⁊ ſtatuẽs hẽditate
mõ eni ĩ lege altiſſimi icre/

litate crimis bu ibilis fuit: ⁊? ſecũdõ viruʒ

nitiõij. x¶¶ Sic ſuũ dereligt. tertio ĩ adulte
⁊ mulier. Hhic ↄjſe rio foꝛnicata ẽ: t ex aliovi
quẽt᷑ deteſtat᷑ pec

t deteſtat pec ro filios ſtatuit ſibi. Hẽèc in
catũ adulterij qᷓ;
tũ ad mulierẽ di ·
cens: x ¶ Sic ⁊ mulier oĩs relin.vi.ſuũ. peccabit:qꝛ te
net ei obedire:⁊ debitũ reddere.· h ¶ Statuẽs heredi-
tatẽ.i.heredẽ viri ſui. ʒ ¶ Ex alieno matrimonio.qñ
adulter ey ẽ vxoꝛi alligat:⁊ ſic filiũ quẽ ex eo ↄcipit ꝑꝛi
uat hereditate patna:⁊ ipᷣm inſtituit ĩ aliena. a ¶Pꝛi
PA legacltirre ue dicit exo.xx. Nõ mechaberis.
b ¶ Secũdo viꝝ ſuũ derelidt. abutẽs coꝛꝑe ſuo ꝓpꝛio
cũ nõ habeat ei poteſtatẽ:ſed Nir.c; n C Certio

filioy ſtatuit ſibi.ſ.marito ſuo.Et qꝛ ſᷣm legẽ debet pub
lice puniri:ſubdit: eę ¶ PHec ĩ eccleſia adducet᷑.i ĩ ↄſilio
coꝛa iudicibꝰ. f¶ Et ĩ filios eireſpiciet᷑. vtrũ ſint legit
timi:vel illegittimi:⁊ ſi ꝓbent illegittimi:eüjcient᷑ de do/
mo mariti:iõ ſubdit: g ¶ MNõ tradeẽt filij e' radices.qꝛ
nõ ſtabilient i hereditate mariti. h ¶ Et rami e.i.fi/
lij filioꝝ. i¶¶ Nõ dabũt fructũ.i.no ꝓſperabunt᷑:iðo
ſubdit: k ¶ DBerelinquẽt i maledictũ memoꝛiã ey.ſcʒ
matris adultere: cui maledicẽt homies miſeriã filioꝛũ
adulterinoꝝ vidẽtes: I ¶ Et dedecus illi nõ delebit᷑.
coꝛã deo ſi ꝑſeueret in malo:nec etiã coꝛã homib vſq;
ad magnũ tpᷣus. Cõſequẽter ex dictis de adultero ⁊ ad/
ultera ↄcludit itentũ dicẽs: m raznol cẽt qᷓ dereli/·
cti ſunt.ſ.ceteri viri ⁊ mulieres. n ¶ Om nihil meli

Eccleſiaſtici xxiiif.

entes in abſconditas ptes.

tis dñi. Olòꝛia magna ẽ ſe

ex alieno matrimoĩo. DPꝛi⸗

t ex alio viro

R

„ ° „ 9

Apiẽtia laudabit. Supius a tertio ca. cirra actũ

eſt de exercitio virtutu: hic ↄñter agit᷑ de ſtatib' ec
cleſie:in qbus fit hoc exercitiũ.⁊ qꝛ hmõi ſtat ſᷣm
inẽ diuine ſapie diſtinguũt᷑:ideo pᷣmo ponit᷑ ſapie comẽ/

datio:ſecũdo ſubdit᷑ hmoi ſtatuũ diſtictio ca ſequẽti. Ad

euidẽtiã aũt dicẽdoꝝ
ſciendũ: ꝙ aliq expo

eccleſiam adducet᷑:ct in fili nuũt hoc capitulũ ð le
os eius reſpiciet. Nontra- Zeveterl⸗ Enorm er
dent filij eius radices ra manirt' inuẽta: ſ. ʒ3 diui
mi eius noõn dabũt fructũ. nit'reuelata. Ad hoc
Derelinquẽt in maledictũ an Zllegat qð rlgn
ꝛiq eius: eodẽ ca:Hec oia liber
memoꝛiã eius: et dedecus deaenogec,

illo nõ delebit. Et ãgnoſcẽt
q derelicti ſũt quoniã nihil
melo eſt qᷓ; timoꝛ dei:et ni/
hil dulci q; reſpicẽ ĩ mãda

ſimi.ſed ſaluo melio⸗
ri iudicio hᷣ nõ videt᷑
ronabilit dictũ. Naʒ
in pſona ſapie ò qua
fit hic ſermo dicit᷑ in

—ELe EEhoc ca: Ego feci ĩ cel:
qui dñm:longitudo eniĩ di vt oꝛiret᷑ lumẽ indeſi
cerũ aſſumet᷑ ab eo. XxIIII. ciẽs. að factum fuit a
Apiẽtiã laudabit ani pncipio creatiois mu
di. Lex ãt ver poſtea

mã ſuaʒ:ẽt in dño ho
noꝛabitur: ẽt in medio po/
puli ſui goꝛiabit᷑:ẽt ĩ eccle
ſijs altiſſimi aperiet os ſuũ
E —, *⁹%²9 7 9 76½ I. 9
Et in cõſpectu virtutis illi
gloꝛiabitur:et in medio po

fuit data:Exo.xx.q̃ſi
p duo milia annoꝝ:
7 noua poſtea ꝑ tãtũ
tpᷣus ⁊ amplp:pᷣterea
de eadẽ ſapia de q̃ fit
hic mentio dicit᷑: Ab
initio ⁊ añ ſecula cre/

puli ſui exaltabitur: èt ĩ ple ata ſuʒ. qd nõ pot di-
nitudine ſancta admirabit ci de lege veteri vl no
ua. Itẽ hec expoſitio

— fauere videt᷑ erroꝛi iu
deoxꝝ:qui fingũt legẽ veterẽ creatã fuiſſe ante mũdũ:vt ifra
pleno dicet᷑. Pꝛopter qð dicendũ: ꝙ hic agit᷑ de ſapia diuia
pſonaliter dicta:que eſt ſapientia genita. Unde in eius ꝑſo-

na dicit᷑ hic. Ego ex oꝛe altiſſimi ꝓdij.Et oe h' plenius fuit

dDictũ in pꝛincipio huius libꝛi. Sic ergo ꝓceditur: qꝛ pᷣmo
ponitur huius ſapientie cõmendatio: ſecũdo deſcribit᷑ eius

generatio: ibi Ego ex oꝛe ⁊c Certio ſoluitur tacita queſtio:
ibi Adhuc doctrinã. Circa pꝛimu dicit᷑: a

apiẽtia lau
dabit animã ſuam.i.ſeipam eo modo loquedi quo dicitur
Hiere.lij.Jurauit domin exercituũ ꝑ aiam ſuaʒ.i.ꝑ ſeipᷣm
Geñ.xxij. Per memetipᷣm iuraui dicit dñs laudauit eni ſa
pientia genita q̃ eſt ideʒ qð verbũ diuinũ ſeipam ꝑ angelos
ꝓphetas ⁊ alios ſanctos:⁊ etiam ꝑ ſeipᷣam in humanita/
te aſſumpta expꝛimens excellentiã quam habebat a patre
Joh.x. Ego ⁊ pater vnũ ſumꝰ. b ¶ Et in dño honoꝛabit᷑.
ideſt in deo patre venerabitur:quia ſicut pater eſt in filio et
ecõuerſo: vt dicitur: Joh̊.xiiij.ſic filius honoꝛatur in pa/
tre:et pater in filio. c ¶ Et in medio populi ſui gloꝛiabit.
ideſt in medio ſanctoꝛum angeloꝛum a etiam hominũ:qui
ſunt eius populus. dEt in eccleſijs altiſſimi aperiet os

ſuum. ſcilicʒ in eccleſia ffiumphante:illuminando angelos

⁊ docendo:⁊ militante in humanitate aſſumpta pᷣdicando

in templo ⁊ apoſtolos docendo. e ¶ Et in cõſpectu viru

eſt q; timoꝛ dei.ſ.filialis qͥ cauet offenſam dei. o ¶ Et tis illius.i.in operibus miraculoſis virtute altiſſimi factis
6

nihil dulcy. aie palatũ bñ diſpoſitũ habẽti. p
reſpicere ĩ mãdatis dei.nõ ſolũ ſpeculatiue cognoſcẽdo
ſʒ etiã pꝛactice ope adimplẽdo. ꝗ ¶ SGloꝛia magna eſt
ſequi dñm.ꝑ via iuſticie. r ¶ Logitudo ei dieꝝ·i. eina
vita. s ¶ Aſſumet ab eo.i.a deo qui dat illã ſeqñtibꝰ
ipm ꝑ viam mandatoꝝ ſuoꝝ.¶ Capitulũ.XXIIII.

3

qꝛ fiebant ad declarationẽ ſue deitatis. ſ ¶ Et in medio

tib eleuatus fuit in celum: Mar.vlti.et act. pmo. g ¶¶ Et

populi ſui exaltabit. Nã de medio apoſtoloꝝ ⁊ ipᷣis

in plenitudine ſancta admirabitur. de qua dicit: Joh. pᷣmo
Uidimus eum quaſi vnigenituʒ a patre: plenum gratia et

veritatis: et ibidem ſubditur: Et de plenitudine er omnes

¶ Wiber
teſtas mea. r 4 In colna nale bam eni diſponit

nos accepin. h ¶ Et in młitudine electoꝝ habebit lau·

dẽ. Nã a ſanctis angelis ⁊ electis laudabit i celis. i ¶ Et i/
ter bñdictos benedicet᷑.i.bona dicet᷑: dicẽdo illud qð ſequit

de ſua emanatioe eina:ꝑ quã habet bonitatẽ er

tre:ſic ⁊ deitatẽ:nõ tñ aliã numero:ſed eandẽ. k¶ Ego ex

oꝛe. Hic ↄñter deſcri⸗
bit᷑ ſapie genite gene
ratio: et pmo genera &t ĩ multitudine electoꝝ ha
tio eternalis ex parre pebit laudẽ:èt int bñũdictoſ

ſecũdo tꝑalij ex virgi A R ,
ne: ibi Poſuit dauid bñdicet: dicẽs. Ego ex oꝛe

Pei⸗ i duas: qꝛ pymo altiſſimi pꝛodij: pᷣmõgeita
ſcribit generato vbHi aſñ omnẽ creaturã:Egõ ſe
ſecuco h verbuͦ ea ci in celie vtoꝛiret lumẽ in⸗
rio muckl: bi Ego fe· geficiẽs: et ſicut nebula texi

ci. Et ſitem pceſſun Se& ErEH er.
tenet beat jbß in pn omne terra. Egoͤ in altiſſi⸗
cipio euagelij ſui: vbi mis habitaui: ẽt thꝛonus
vbi dei in pmo ponit me in côlũna nubis. Op/
emanatioeʒ dicẽs:In

pncipio erat vbũ ⁊cc. M
ſecũdo mũdi creationẽ dicẽs: Oia pꝑ ipᷣm facta ſi ⁊c᷑. tertio

Vvbi incarnationẽ cũ ſubdit᷑:Et verbũ caro factũ ẽ ⁊c. Circa
¶ Ego ex

pᷣmũ in pſona verbi vel ſapiẽtie genite dicit: k
oꝛe altiſſimi.i.dei patris. ê H os altiſſimi
potentia generatiua pꝛis:qᷓ ꝓducit᷑ verbũ incarnatũ ſpũale
qð eſt fil dei:ſiẽ oꝛe carnali ꝓducit᷑ verbũ ſenſibile:nã itel⸗
ligibilia ſignificant᷑ ꝑ ſilitudines ſenſibiliũ. m ¶ Pꝛioge⸗
nita añ omnẽ creaturã.Ex hoc pʒ:ꝙ ſcriptura nõ loquit᷑
de ſapia diuina eſſentialit dicta:qꝛ hec no eſt generã nec ge
nita:nec etiã de ſapia quacũq; creata:ꝑ hoc qð dicit᷑: Ante
omnẽ creaturam. Sciendũ tñ ꝙ iudei moderni ĩ ſuo erroꝛe
obſtinati negãdo diuinitatẽ xpᷣi:habẽt p ↄñs negare diſtin/
ctionẽ pſonalẽ ĩ deo genitoꝛis ⁊ geniti:ꝗᷓ tñ hic expmit: ſed
de hoc libꝛo nõ curat:qꝛ ipᷣm nõ recipiũt.Libꝛũ aũt ꝓuer/
bioꝝ ſalomonis iter ſanctos libꝛos recipiũt:vbi octauo ca
de ſapia diuia ponit eadẽ ſentẽtia: Nõdũ erãt abyſſi:⁊ ego
iaʒ ↄcepta erã.⁊ ibidẽ Añ oẽs colles ego ꝑturiebar.vbi vo
ẽ ↄcept ⁊ ꝑtus ibi ẽ generãs ⁊ genit:ratio vo et natura nõ
patiũt᷑: ꝙ eadẽ ſimplex pſona reſpectu ſuipᷣius ſit generans
7 genita:nulla eni res ſeipᷣam gignit vel ad eſſe ꝓducit. Ad
euitãdũ igit᷑ in deo diſtinctionẽ genitoꝛis ⁊ geniti:finxerunt
ꝙ lex fuit creata añ mũdũ ꝑ duo milia annoꝝ: vt ſic ð ipa
dicat᷑: Ante om̃s colles ego ꝑturiebar.i.creabar:ſed hꝰ patʒ
manifeſte falſum:qꝛ lex nõ potuit ꝑ ſe creari:ſʒ in mẽte aliq
angelica:vel humana:vel ĩ ſcripto:vt ĩ lapidibꝰ ſcripta fuit
lex mopſi:vel ĩ aliqᷓ alia materia: ⁊ vterq; modꝰ pᷣſupponit
altero creationẽ Hoc etiã dictũ eſt ita irrõnabile: ꝙ nõ eſt
ↄtra ipᷣm diſputadũ. n ¶ Ego feci. Hic ↄñter deſcribit᷑ ꝓ⸗
ceſſus creaturaꝝ ꝑ ſapientiã genitã ſiue verbũ. Et pᷣmo ꝓ/
ceſſus iſte declarat᷑:ſecũdo ꝑ ſcripturã ofirmat᷑: ibi Hec oia
liber. Pꝛia adhuc in duas:qꝛ pᷣmo declarat᷑ ꝓceſſus creatu
raꝝ i;tũ ad eſſe nature:ſecũdo qtũ ad eſſe gre: ibi Et i his
omibus.· Circa pmũ dicit᷑ in pſona ſapiẽtie genite ſiue verbi
n¶ Eso feci ĩ celis vt oꝛiret᷑ lumẽ ideficiẽs.⁊ de lumie coꝛ⸗
poꝛali patʒ Geñ.j Dixit de fiat lux:⁊ facta ẽ lux. ſic ibideʒ
lenius explicaui. o ( Et ſiẽ nehula texi oẽm carnẽ.Duo
us eni pᷣmis dieb' foꝛmatiõis rerũ elemẽta q̃ttuoꝛ nõ fue-
rũt abinuicẽ plene diſtincta: nã aqua tũc nõ habuit ↄpletã
denſitatẽ: ſed qſi vapoꝛabilit erat eleuata p totũ aerẽ. Et ſic
ꝑ modũ nebule tegebat totã terꝛã. Tertia vo die qᷓ diſtincta
fuerũt elemẽta accepit a deo debitã denſitatẽ:qᷣ et fecit ĩ ter/
ra ↄcauitates ad reci
⁊ elemẽta diſtincta: ꝓut dictũ fuit plen:Geñ.j. p Ego
in altiſſimis habitaui.diſponẽdo celũ empyreũ: qð ꝙ ſtati
factũ fuit:fuit angelis repletũ. q ¶ Et thꝛon meus ·i. po⸗

6

piẽdũ aque pteʒ: et ſic apparuit grida

generatio nubiũ in aere. s ¶ SGyru celi i. celũ ſidereũ
lumiaribus ⁊ ſtellis oꝛnatũ. t ¶ LCircuiui ſola.diſpo/

nẽdo motũ oꝛbiũ.Sciẽdũ tñ ꝙ ꝑ li ſola: nõ excludit᷑ pᷣ

⁊ ſpũſſanct:nã ſᷣm ph̊ᷣm.ij.Elẽcoꝝ.ſolus.i.qð cũ non

alio. Et iõ qñ de⸗
S. „ „ 2 „ „ „ termiat aliqð ſb⸗
růʒz celi circuiui ſola:ct pꝛo iectũ in oꝛdine ad
ſundũ abyſſi penetraui: ct hdicatũ no excdlu⸗

unau abg it pencer dit a ↄſoꝛtio pᷣdi⸗
in fluctib maris ambula catii qas habʒ

ui: ct in omni terra ſteti. Et iidetitatẽ cũ ſubie
in mĩ populo ⁊ ĩ omĩ gẽ cco: ſed qð habet
te pᷣmatũ habui:ẽt omniũ alietatẽ: pai aũt 2
excellẽtiũ ⁊ humiliũ colla ſllt ſouſſſancruj
ptute calcaui.Et ĩ his oͤmi in etntia: nin⸗
b' règẽ q̃ſiui:èt in hẽditate guũt in pſona: p⸗
dñi moꝛaboꝛ. Lũ pᷣcepit pe qð oictio exclu
ſiua addita vni ꝑ
ſone in oꝛdine ad

p̃dicatũ pſonale facit excluſionẽ aliaꝝ pſonaꝝ:vt cum

dicit: ſolus pater generat: fili eni ⁊ ſpuſſanct nõ gene
rãt. Si aũt pᷣdicatũ ſit eẽntiale nõ excludũt alie pſione:

ſed magis includunt᷑:eo ꝙ ſt vnũ i eſſentia:ſic eſt i ꝓpo
ſito:qꝛ circuire celũ ꝑ diſpoſitionẽ mot oꝛbiũ ẽ mune
toti trinitati:ſic ⁊ creare:et io cũ dicit᷑ i pſona ſapientie
genite: Gyrũ celi circuiui ſola.p li ſola:no excludũt᷑ pat

7 ſpũſſanct:ſʒ mag icludunt. v ¶ Et ꝓfundũ abyſſi

penetraui.pᷣꝑando ↄcauitates ĩ terra: vt ibi cõgregatis
aquis appareret arida: q̃ ↄgregatio vocat᷑ oceanus vel
abyſſus. x ¶ ¶Et in fluctibꝰ maris ambulaui. ſaluado
noe ⁊ q cũ eo erãt in arca inter aquas ⁊ fluctus diluuij
y¶ Et ĩ omi terra ſteti.ſtabilitatẽ ei dando vndiq; cir-
ca centʒ mũdi. ʒ¶ Et in omi gen.⁊ in omi pplo pma/
tũ tenui. naʒ ois ptãs hoĩm a deo eſt. a ¶ Et oim ex
cel.⁊ hũi.col.vtu.calcaui.ſic habent libꝛi coꝛrecti:⁊ pʒ
ſenſus. Nã om̃s tam magni i parui dei filio ſunt ſub-
iecti:qꝛ toti trinitati. b ¶ Et i his omibus. PHic ↄñter
ponit᷑ effectus ſapiẽtie in creaturis qtum ad eſſe gratie:
hic aũt effect habet locũ in angelis ⁊ homibꝰ:et de an-
gelis h tacet de quoꝝ ↄfirmatione in bonũ paꝝ loquit᷑
ſcriptura. Juſtificatio vo hoim ꝑ gratiã facta eſt a tota
trinitate:p cognitõnẽ dei ⁊ amoꝛẽ ſuꝑnaturalẽ:ad quã

eleuati ſunt patres ſancti ex electiõe diuia:et iðo pᷣmo

ponit᷑ hec electio:ꝰ electiõij ↄfirmatio:ibi Ab initio.ꝭ
ↄfirmatõis fructificatio: ibi Quaſi cedrus. Circa pᷣmũ
ſciendũ:q; nulli homiĩ gratia dei denegat᷑:cũ velit oms
homines ſaluos fieri: ⁊ ad agnitionẽ veritatis venire:
vt dicitur.j.timo.ij.ſed aliqui ea carent: quia non ſe/
quũtur diuinum inſtinctum ad ſupnaturale bonum.
Et ſic non datur eis gratia habitualis que datur ſequẽ
tibus ipᷣm: ſicut alias diffuſius Rla. in pluribus

locis. Dicit igitur dei ſapientia: b Et in his omnib
ſcʒ homibus. c ¶ Requiem queſiui.in ipᷣis habitãdo

per gratiã: vnde ꝓuer. viij. dicit hec ſapientia: Delitie

mee eſſe cum filis hominũ. Uerũtamẽ quia multipli-
catis homib' poſt diluuiũ declinauerũt cõmuniter ad
idolatriam: Abꝛaam tamẽ ⁊ qui ab eo deſcenderunt ꝑ
iacob nepotem ſuum in fide vnius veri dei ſteterunt:
ꝓpter qð hereditas dñi vocat᷑:Deut᷑.xxxij. Pars autẽ
dñi gplug eius:iacob funicuł hereditatis ei.iõ ſubdit

Et iĩ hereditate oñi moꝛaboꝛ.p gratiã patres illos
ſanctificando. e

f. Tunc pᷣcepit et dixit mihi creatoꝛ
omniũ.ſ.illud qð poſtea ſubdit. Uel aliter: Tunc pꝛe-
cepit ⁊ dixit mihiideſt figure mee:ſicut imago herculij

oogueni
iind
Zugiden
nuſylotn
ſflo aſpii
Nentminin
b ieli
lomoehpece
mmifi
voluntnuf
lanevc⸗
nocüin
hoeps
aNWrwi
Wnan
wmäsr
nerch
delire
lifuit
tgilert
ſah,
aſto
wic
h itit
Chcloo
Mnniſt
lieragicol
mgidenon
wvofsdor
ſoffliia
lleplioen

Mliih
ufimnit
iſnuzo
bior,
entniti

ihuſpitgni
ſthlitte

üilginni

nlie fepu
eulalie
CCertlun.
ntnicoo⸗
nc Ni

ea Dponte
Alliſtei
dn
lulgtäi
wni
kuünann
aaſſeb
W
„ Wnktiſe
anſicht

iu ei
u Weſi
ſniſg
nchirnde
e gitigin
Du paicbel
hcad
iiiun⸗
E gi fiſn i,
ieneiir
fmiculii/
ſamiar tiinur
hinnt nigent
Söͤt
l
eptoinmu
narb ntun u
T aNus 1fuann
.honiy
wat 1
bentbuicorrun
mrui deifllio ſun
Hbomihus. i⸗
rsijumadeſtr
s mponiheen
ſoneinboniger!n
nüftuein

nbgrüfii
õ

Aenie diinni⸗⸗
rnmoi küin;
g
1 eunren

Et agnte ſecula.i.eternaliti:qꝛ fil eternalit ꝓcedit a pꝛe.

dicit᷑ hercules. Creatoꝛ oim.iſ.illud qð poſtea ſubditur:
In iacob inhabita ⁊c. et interponit᷑: Et qui creauit me
⁊c. Ad intellectũ hupſciẽdũ: ꝙ lʒ tota trinitas iuſtificet
hoĩes ꝑ gr̃am: tñ ad faciẽdũ hãc iuſtificationẽ nõ dicit᷑
pater miſſus: ſed tm filet ſpũſſanct: qꝛ inuiſibil miſ
ſio perſone diuĩe

derſon ls on ⁊ dixit mihi creatoꝛ oĩm:c᷑t
mõ in E onie!
iamrnalspga- qui creauit me requieuit in
tiã: et g iſta pſoa tabernaculo meo: et dixit
pꝛocedat ab alia. mihi: In iacob inbabita: ?
Iſtud ſecũduʒ nõ in iſrael hereditare: et ĩ ele
ens a ſbt cis meis mitte radiceſ.Ab
nretnt, Huge dilt initio et añ ſecula creata ſũ
Aug ij.ve tri. O? &t vſq; ad futurũ ſeculũ nõ
nuſq legit miſſuj deſinãa:et in habitatiõe ſan/
ſʒ filio et ſpui ſcõ
ↄuenit mitti:non

ſolũ viſibilit᷑ ſicut fil apparuit ĩ carne et ſpũſſcũs ĩ co/
lumbe ſpecie:ſʒ etiaʒ inuiſibilit ꝑx dona quibꝰ inhabitãt
mentẽ.iſ.ſpũſſanct ꝑ donũ charitatis et alia q ꝑficiunt
voluntatẽ:fil autẽ ꝑ donũ ſapie:et alia q ꝑficiũt intel-
lectũ:eo ꝙ ſpũſſanct ꝓcedit ꝑ modũ volũtatis:et filius
ꝑ modũ intellect. Pec igit᷑ miſſio ſapie genite a pꝛe pot
dici pceptũ loquẽdo large:et ſic dicit: e ¶ Luc pcepit
dixit mihi creatoꝛ oĩm.i.deus pr̃ mittẽs dicto modo
filiũ:⁊ qꝛ poſſet alids credere: ꝙ h talẽ miſſionẽ fil ſe

paret᷑ a pꝛe: ꝓpter hoc anteq vltra ꝓcedat iſtud remo-

uek: cũ dicit: ¶ Et q creauit me.i eternalit generãdo
dedit eſſe:qð large quidẽ põt dici creatio:vt diffuſi di/

ctũ fuit ſupꝛa pmo ca.exponẽdo illud: Pꝛioꝛ oim crea

ta ẽ ſapia. g ¶ Requieuit i tabernaculo meo.i.in me/
ipᷣa:qꝛ ꝓpter dictã miſſionẽ fil q eſt ſapia genita non
deſinit eſſe ĩ patre:nec pat᷑ in filio. Cõſequẽter reſumi
ꝓpoſitũ dicẽs: h ¶ Et dixit mihi.deus pat: i
lacob ihabita:⁊ ĩ iſrl hereditare.i.ĩ pplo deſcẽdẽte a ia-
cob qᷣ alio nomie dictus ẽ iſrael:Geñ.xxxij. In hoc eni
pplo remãſit fides ⁊ cultus vni veri dei:ceteris cõmu-
niter ad idolatriã declinãtibꝰ.Sciẽdũ tñ:ꝙ iſte popuł
magis denomĩat᷑ a iacob ⁊ iſrael:q; ab abꝛaã ⁊ iſaac:qꝛ
nõ om̃s eoꝝ filij fuerũt fideles:vt pʒ de Imaele ⁊ eſau
ſʒ oms filij iacob fuerũt dei cultoꝛes:ꝓpter qð ⁊ tribuj
illõ pplłi denomiat᷑ ab eis. k ¶¶Et in electis meis mitte
radices.i.pᷣcepta decalogi:⁊ alia ceremonialia ⁊ iudici-
alia:q̃ fuerũt illi ppło data: vt ꝑ eoꝝ obſeruãtiã radi-
caret᷑ ĩ ſapia diuia. ¶ Ab initio. Hic ↄñter ponit᷑ ele⸗
ctiois pᷣdicte ↄfirmatio q̃ fuit facta ꝑ ſtabilitatẽ regni:⁊
edificationẽ tẽpli tpibus dauid ⁊ ſalomnnis. Pꝛemittit
tñ hic ſapie genite einitas:vt p hoc oñdat cauſa ſuffici-
ens ſtabilitat ĩ alijs. Dicit igit: l¶ Ab initio. ꝑ hoc ñ
põt itelligi initiũ ie ſubdit᷑: m

pot itelligi d Et ante ſecula.ſ.
intelligit ie pat:qͥ eſt pncipiũ emanatiõis ꝑſonaꝝ n

n¶ Treata ſum.i.ab eo accipiẽs eſſe ꝑ generatiõeʒ que
large loquẽdo põt dici creatio:vt pleni eſt dictũ ſupꝛa
bmo ca . Alit᷑ exponũt aliq: nVreataſi um.i. pᷣuiſa
creari ſʒ hũanã naturã i vnitate ꝑſone aſſumẽdã. Licʒ
aũt hec expoſitio ↄtineat veritatẽ:nõ tñ videt᷑ eẽ ſm au

ctoꝛij libꝛi hui iĩtentionẽ:vt dictũ ẽ ſupꝛa pᷣmo ca.hoc

etiã videt ex pceſſu hui capituli:in à a pncipio vſq; ad
finẽ ponũt᷑ progatiue ſapie genite:ſic aut puideri nõ eſt
aliqᷓ e pꝛogatiua:qꝛ ↄuenit omĩ creature qtũcuq; mi-

nute. Nã ab eterno pᷣuiſum ẽ qõcũq; ꝓducit iĩ tpe. ¶ o

Et vſq; ad futurũ ſeculũ nõ deſinõ.ieternalit ꝑſiſtam.

¶ Eccleſiaſtici· xxiij·

p ¶ Et in habitatiõe ſancta.i. in mẽtib ſanctoꝝ. qʒ ¶Xo
— „ „ „40 „ „ „ 1„ 4
iniſtraui.i.miſſionẽ meã iuiſibiẽ?

õ fecit talit omi natiõi ⁊cc. ʒ

r ã ipᷣo.deo pꝛe. r
p eaꝝ ſanctificatiõz ipleui mõ ſupꝛadicto. Uel alit: pEt
in habitatiõe ſancta.i.ĩ ↄgregatioe iuſtoʒ. q ¶ Coꝛã ipo
miĩſtraui.i.miſtrare feci ꝑ aaron ⁊ alios ſacerdotes bonos.

ſicut dꝛ geñ. xxij.in ꝑ/
„ „ ſſona oni: Nüc cogno
cta còꝛam ipᷣo miniſtraui. ui v rimess vfim .
ſic i alios cognoſcere leci.
Et ſic in ſyon foꝛmata ſum 1 Serkt fon. bic

& i ciuitate ſanctificata ſili/
ter regeui:t ĩ hieruſalẽ po/
teſtas mea. Et ràdicaui in
populo honoꝛiſicato: &t in
bies dei mei hereditas illi
t i plenitudine ſctõꝝ detẽ-
tio mea. Qũuaſi cedrus exx

ↄñter ponit᷑ electiõis

firmatioeʒ regni tẽpe
dauid a ſalomonis:

Et ſic ĩ ſyon firmata
ſum. iſta tũ firmatio
nõ dicit aliquã muta
ð tionẽ ĩ deo ſʒ in crea
tura inqᷓ firmp ſtabiliunt᷑ dona diuina: Dicit᷑ aũt dei ſapia
firmata ĩ mõte ſyon:eo ꝙ ibi fuit edificatũ templũ.iij. reg.
vi. in q; archa ⁊ ppiciatoꝛiñ q reſentabãt ſedẽ dei:vt dictũ

fuit exo.xxv.habuerũt ſtabilẽ mâſionẽ: nec vltra fuert poꝛ

tata de loco ad locũ ſiẽ añ ſuerãt ꝑ deſertũ:⁊ poſtea i terra
ꝓmiſſiois: vt patʒ ĩ plurib locis pmi regũ. s ¶ Et in ci
uitate ſãctificata.ſ. hieruſalẽ ad diuinũ cultũ electa.iij.reg.
viij. t ¶ Siliter reqeui.ꝑ ſpẽalẽ habitatioʒ: eo ꝙ vigebat
ibi cultus dei. v
fuit ciuitaj metropoł⁊ regia:⁊ hoc ex oꝛdinatioe ſpẽali di:
uina. x ¶ Et radicaui.i.dona mea firmpſtabiliui. ꝰIn
pplo honoꝛificato.i.ĩ pplo iſrael:qͥ fuit honoꝛificat a deo

ᷣ ceteris:eo ꝙ diſpoſuerat ab eterno ex illo carnẽ aſſumere

Fbter qð dedit ei legẽ ⁊ ꝓphetas ſacerdotiũ ⁊ regimẽ: ꝓpt
qð dẽ deut.iiij. Que ẽ eni alia gẽs ſic inclyta:et pſal.cxlvij.
(Erip

li mei:põt eſſe genitiuꝰ hup ꝓnomis ego:et ſic ẽ ſenſus: ¶ ʒ
Et ĩ ptes dei mei.i.in ꝑtes dei:qꝗᷣ deus ſũ ego. a¶¶ eredi

tas illo.q.d.vita beata qͥ ẽ electoꝝ: hereditas vera ẽ in ptes

meas.i. apud me.alio mõ poteſt eſſe genitiu hu pnomis
me'ꝛet ſic ẽ ſenſus. 3 ¶Un ptes dei
deus me'. a ¶ Hereditaj ill.i.beatitudo populi honoꝛifi

n ptes dei mei.i.apud patrẽ qui ẽ

cati:⁊ vtroq; mõ ↄtinet veritatẽ:nã electoꝝ beatitudo con

ſiſtit obiectiue ĩ pꝛe ⁊ uis: onrvi. Pec ẽ vita eina vt coꝝꝛ

gnoſcãt te ſolũ deũ:a quẽ miſiſti ieſũ chꝛiſtũ:ꝑ hoc tñ non
excludit᷑ ſpũſſanct:ſʒ mag i includit᷑: vt patʒ ex ſupꝛadictis.
ſed remanet q̃ſtio quõ pat dicit᷑ deus filij. Ad qð dicendũ:
ꝙ habẽdo reſpectũ ad hũanitatẽ eſt manifeſte veruʒ:vñ dẽ
Johᷣ.xx. Aſcendo ad patrẽ meũ ⁊ patrẽ veſtrũ:deũ meũ et
deũ veſtrũ.habendo vo reſpectũ ad naturã diuimam: po/
teſt etiã verificari. dicitur enim fil ſᷣm diuinam naturam
deus de deo:ſicut dicitur in ſymbolo de ipſo:Lumen de lu

mine: deum verum de deo vero. et ſic vt videtur in pſona

filij de patre poteſt dici: In partes dei mei. ideſt patris qui

eſt deus a quo ſum: idem tamẽ deus cũ ipᷣo in eſſentia: di

Et in plenitudine ſanctoꝝ i.

ſtinctus tm̃ in perſona. b plen
etentio mea. ideſt manſio

in congregatione eoꝛum. c

mea per gratiam: Matth. xviij. Ubi ſunt duo vel tres con
gregati in nomine meo: in medio eoꝛum ſum. d ¶ Aua

ſi cedrus. Pic conſequẽter ponitur dicte confirmatiõis fru

ctificatio: et pꝛimo q;tum ad fructum vite actiue: ſecundo

contemplatiue: ibi Ego mater. Pꝛima in ouas: quia pᷣmo
ponitur dicta fructificatio:ſecũdo fame diffuſio: ibi Sicut

cinamomum. Lirca pꝛimũ ſciendum ꝙ terrenaſcentia di⸗
uerſarum ſpecierũ magis fructificant in vna terra ꝙ; ĩ alia:

7 7 3

dicte ↄfirmatio.ſ.per
edificatiõʒ tẽpli:⁊ cöo

et ſic diẽ ſapiẽtia dei

t in hieruſalẽ poteſtas mea. qꝛ facta

. 3 (Et ptes vei mei heredi⸗
In tas illius.ſ.populi honoꝛificati.Ad cui intellectũ ſ

—

Et ſic ponunt᷑ hic exẽpla pluriũ arboꝝ vel terrenaſcentiũ ĩ
diuerſis locij notabiliter fructificãtiũ cũ dicit᷑:Quaſi cedrꝰ
exaltata ſũ in libano.i.ſiẽ cedruj notabilit᷑ creſcit in mõte li
bani:ſic exaltata ſũ in populo iſrael ꝑx augmẽtationẽ cultu)
diuini:pꝑ quã diuina ſapia dicit᷑ exaltari:nõ in ſe:qꝛ no pot
