dẽ pᷣciũ quo vendit᷑ ⁊ emit᷑. ʒ ¶ Lriginta argẽteos.ipᷣi
iude pditoꝛi:ſᷣm ꝙ hẽ Matth.xxvj.⁊.xxvij.vbi Mat
theus ſpirituſancto illuminatus dicit hãc ꝓphetiã tũc

fuiſſe impletã. a ¶ Et dixit Dod rarem .

b ¶ Pꝛoice illud.i.hoc pciũ pᷣdic pijciẽdum c
ſtatuariũ.i.fuſoꝛẽ ſtatuaꝝ:vt dicũt expoſitoꝛes noſtri:
per quẽ intelligit᷑ iᷣe deus:qͥ eſt foꝛmatoꝛ oium:⁊ eſt ſẽ
ſus: b ¶ Pꝛouqce illud ad ſtatuariũ.i.pᷣdic iſtud coꝛaʒ
deo ponẽdũ:vt videat ⁊ iudicet hoc factũ. d ¶ Deco
rum pᷣciũ.i.vile:⁊ eſt hic modus loquendi ironice etis
ſim hebꝛeos quo intelligit oppoſitũ:ſicut de nano iro/
nice dẽ: ecce magnus gigas. e ¶ QAuo app̃ciat ſum ab
eis.i.empt a iudeis iuda vẽditoꝛe.q.d.taʒ ꝑuo ⁊ vili pᷣ
cio nõ debui appꝛeciari. Hebꝛei dicũt:ꝙ hec eſt littera:
Pꝛoijce illud . theſaurariũ vel ad figulũ.dictio.n.he
bꝛaica hic poſita ẽ equoca ad theſaurariũ ⁊ foꝛmatoꝛẽ
⁊ foꝛmatoꝛ põt dici figulus qui foꝛmat vaſa de terra:⁊
ſtatuariq foꝛmat ſtatuas de alia mã:tranſlatio nr̃a ac
cipit hanc vltimã ſigniſicatòeʒ.ſ.tertiã. Hebꝛei vo alidq
accipiũt pmã:alidq ſcõam:⁊ illoꝝ acceptio mag ↄſonat
euãgelio:vbi dẽ:ꝙ iudas rettulit.xxx.argẽteos ſacerdo
tib qͥ cuſtodiebãt theſauros tẽpli: ⁊ ꝙ ex illa pecunia
emerũt agrũ figuli:Matth̊.xxvij. Sic igit᷑ põt hec lr̃a
exponi:Pꝛoijce illud ad theſaurariũ.i.pᷣdic pᷣciũ xpᷣi
coꝛã ſacerdotib ꝗͥ erant theſaurarij ꝓijciẽdũ:ſicut dicit᷑
Matth.xxvij.ꝙ iudas piectis argẽteij coꝛã ſacerdotib
receſſit.vel Pꝛoijce illud ad figulũ.i.pᷣdic pijciendũ ad
emendũ inde ſiguli agrũ:tamẽ li ad. nõ eſt intelligẽdũ
cãlr:ſed ↄſecutiue:qꝛ emptio agri ↄſecuta eſt ad illam ꝓ

iectöem. ¶ Decoꝝ pciũ ꝛc᷑. exponat vt.ö. f etr tuli xxx.
argenteos ⁊c̃.ſic videbat pphe viſione imaginaria:ac ſi ac/
ciperet.xxx.denarios:a ꝓijceret in domo dñi: per qð deli/
gnabat ſic fiendũ de pꝛecio xp̃ᷣi a iuda pditoꝛe:qui ꝓiecit il-
lud in templo. g Et pcidi virgã meã ſcam. ſ. regnũ iu⸗
a: vt viſũ eſt. S. qð ñ
fuit pᷣciſũ in cap:ione
ſedechie:quia illa ca/

ad me: Adhuc ſumẽ tibi ſedechie:qui
ptiuitas redijt de ba⸗

vaſa paſtòꝛis ſtulti. Quiã

. An, bylone: 7 habuit po⸗
cece ego ſuſcitabo paſtoꝛe pulus duces:vt coꝛo⸗
ĩfra qui derelicta nõ viſita babel a plures alios:

bit:diſperſũ nõ q̃ret: ⁊ ↄtri⸗
tũ nõ ſanabit: ⁊ id qð ſtat

? poſtea aliquos re/
ges añ aduentũ xpᷣi:

nõ enutriet:ct carnes pigui r ei oleckie hi
um comedet:ct vngulaſ eo ciſum in deſtructione

hierlin p Titũ ⁊ ve⸗
ſpaſianũ:qm̃ tunc iu⸗
ei fuerunt per oꝛbẽ
captiuati non haben⸗
tes ducẽ nec pncipem

rum diſſoluet. O paſtoꝛ ⁊
idolũ:dereliquẽs gregem.
Glãadiſuper bꝛachiũ eb:c᷑t
ſuꝑ oculũ dextrũ eb. Bꝛa/
chium eius ariditate ſicca-

bitur:et oculus ðᷣxter eius buc manet. h¶¶ Ut

tenebꝛeſcens obſcurabitur delue En nki.
¶ Zapitulum. XAII. int xpᷣianos xpᷣo ð tri
bu iuda ſᷣm carnẽ ad

herentes:quoꝝ: ples fuerũt ad lr̃am de tribu iuda:⁊ iudeos
in ĩfidelitate pmanẽtes:⁊ hoc fuit ſiguratũ.iij.reg.xij. vbi
dẽ:ꝙ iſrł ſeparauit ſe a iuda dicẽs:Nõ eſt pars nobis in da-
uid ⁊c.vñ ⁊ iudei ſunt odioſi xpᷣianis:⁊ ecõuerſo. i ¶ Et
dixit. hic ↄñter agit de ꝑſecutõe antichꝛiſti:⁊ ↄtinuat᷑ ſic lit
tere pᷣcedenti:qꝛ iudei ꝓ maioꝛi ꝑte negauerũt veꝝ xpᷣm ipᷣʒ
repellentes:iõ iuſte ꝑmittent᷑ a deo recipe antichꝛiſtu: q fal-
ſo dicet ſe eſſe x-pᷣm:⁊ ſic ab eo decipi:⁊ hoc pᷣdixit xpᷣs Jo.
v. Ego veni in noiĩe pꝛis mei:⁊ non accepiſtij me:ſi aũt ali
venerit in noĩe ſuo illũ accipiet.Sic pcedit᷑:qꝛ pᷣmo poni

tur pſecutio antichꝛiſti berei ⁊ ſuccicte:2 magis diffuſe: ſe

q̃nti.c. Airca pᷣmũ dĩ: k ¶ Sume tibi vaſa.i.inſtra:vt vir⸗
gam ⁊ perã paſtoꝛalẽ:⁊ huiuſmi:inſtr̃a.n.cuiuſlibet artis
dicũtur vaſa ſᷣm ꝓpꝛietatẽ idiomatis hebꝛei. I ¶ Paſtor
ſtulti.in ſignũ ꝙ iudei recepturi ſunt antichꝛiſtũ:qꝗ erit tãte
amentie ꝙ dicet ſe eſſe deũ.ij. theſſał. ij. Qui extollit᷑ ſupꝛa
oẽ qð dẽ deus:aut qð colit. m ¶ Qꝛ ecce ego ſuſcitabo.i.
ſuſcitari ꝑmittã n ¶ Paſtoꝛẽ in terra.i.antichꝛiſtũ dñatu
rũ in ea: o ¶ Qui derelicta non viſitabit ⁊c.i.nullũ opus
pietatis exhibebit.ſed erit maxime crudelitatis erga iuſtos
iõ ſbpditur: p . Et carnes pinguiũ comedet.eoꝝ bona ra-
piendo. q ¶ Et vngulas eoꝝ diſſoluet.coꝛpalr eos affligẽ
do ⁊ occidendo. r¶ O paſtoꝛ ⁊ idolũ.idolũ dẽ qð ꝓ deo

colit᷑:⁊ non ẽ:⁊a ſic erit de antichꝛiſto:qui ſedebit in tẽplo ði

—

tanq ſit de.ij. theſſal.ij. s adius.i.ſnia dei t ¶ Su⸗
er bꝛachiũ eĩ.i.ſupꝑ vtutẽ eius coꝛpalẽ: v ¶ Et ſuꝑ ocu/
ã dextrũ eius.i.ſup aiam in qua eſt intellect:qui dicit ocu
lus. x¶ Bꝛachiũ eius ariditate ſiccabit. qꝛ coꝛp ei p mi-

chaelẽ de pᷣcepto xpᷣi fulminabit᷑. y ¶ Et ocu.dex el tene.

7 illa captiuitas ad/

obſcurabit᷑.qꝛ ei aia ad tenebꝛas exterioꝛes ĩ ifernũ dducek.·

Nus. Iſtud caplim ab aliqb'noſtris do · XII.
ctoꝛibꝰꝙ;tum ad ſui pncipiũ exponit᷑ de deſtructõe
hierlm per romanos: ſed huic vi obuiare qð hic
dicit: Sed ⁊ iuda erit in obſidione ↄtra hierlm. Iteʒ qð ſb⸗
ditur: In die illa dicit dñs: Percutiaʒ oẽm equũ in ſtupoꝛe
aſcenſoꝛem epin amẽtia:qꝛ non legitur tribus iuda fuiſſe
cum romanis in obſidione hierlm ↄtra iudeos obſeſſos:
nec ꝙ exercitus romanoꝝ a deo tunc ſuerit ſic gi us:

uo tñ melioꝛi iudicio

tur pꝑſecutio antichꝛi

ſti deſcribit:2 qõ ta⸗
cita ſoluitur. c. ſeq̃n ti

Sa: AXſ-

imo valde pſpere triũphauit ð iudeis:ſm ꝙ declarauit dif
fuſe Joſephus li. de iudaico bello. Pꝛopter qð expoſitoꝛes
aliʒ noſtri exponũt hoc de ꝑſecutõe eccle pmitiue a iudeis ⁊
pncipib'romãis.ſz expõ vr̃ mag myſtica i; ad lr̃aʒ. Ponũt
etiã hᷣ ĩ textu aliqᷓ q vident᷑ ad h eẽ diſſoa: vt videbit. Ra.
ſa. vero exponit ho

caplm ⁊ q̃ſi oĩa ſeqn-/ ⸗
tia vſq; ad fin baluj Nũs derbi dñi ſuper

Bace do Aiſrl. Dixit doͤmin ex⸗
quos dicit ꝑ regẽ me tendẽs celũ et fundãs terrã
ſiam ventuꝝ debellã Et fingens ſpm̃ hoĩs in eo.
dos: ſed hoc fundat Eccè ego ponã hierim ſũp
ſup falſum fundamẽ fſiminare crapule öibuſ po

tum:ſicut dixi de gog
2 magog:exe. xxxviij.
⁊Zqꝛ ibidem dixi: ꝑ
gog ⁊ ꝑ magog itelli
git atichꝛiſt ei exer
citus:iõ hic ↄſilr: ſal

plis ĩ circuitu: ſʒ ⁊ iuda erit
in obſidiõe ↄtra hierlʒ. Et
erit:in diè illa ponã hierlmn

Oẽs ꝗ leuabũt eũ: ↄciſiõe
v textus de pſecutõe lacerabunt:ct colligent᷑ ad
ãtichꝛiſti exponẽdus
vſq; ad ſinẽ b pphe:· In diilla dicit dñs:pcuᷣtiã
Bn aec? oez equu in ſtupoꝛe:c aſce⸗
cedenti hic deſcribi ſoꝛẽ e ĩ amẽtiã. Et ſůp do/
mũ iuda àperiã oculos me
os:⁊ oẽm equũ pploꝛũ p⸗
cutiã cecitate. Et dicent du
ces iuda in coꝛde ſuo:ↄfoꝛ

ſti magis viffuſe:⁊ di
uiditur ĩ tres ptes: qꝛ
pmo pſecutio ãtichꝛi

ibi Frãmea ſuſcitare.
ʒ3 ⁰ppoſitũ reſumitur·
c.xiiij. Pꝛia adhuc ĩ tres:qꝛ p põit᷑ ãtixpi ꝑpſecutio:⁊ ed die
ctio:ibi In die illa.ʒꝰiudeoꝝ ↄuẽſio:ibi Et effũdã.Circa pᷣꝰ

dicik: a f On verbi dni.i. ꝓphia de afflictõe futura ex oꝛ

dinatõe dei b ¶ Sup irl. i. ↄgregatõem fideliü:ad quam

nomẽ iſrł in nouo teſtamẽto ẽ tranſlatũ:ſicut declaraui dif

fuſe Eſa. xliiij.⁊ hẽ ad ro.ij. c¶ Dixit dñs extẽdẽs celuʒ.
hoc dẽ: qꝛ celũ ad modũ tentoꝛij ſupꝑ terrã extẽdi videt᷑.
o(Et das terrã.qꝛ nihil eſt ſub ea:cũ ſit infimũ elemen
tũ. e Et finges ſpũm hois in eo.qꝛ aĩa a deo creat᷑ ⁊ ĩfũ/
ditur coꝛpoꝛi oꝛganięato. f¶ Ecce ego ponã hierlm.i. ec-

cleſiã que vocat᷑ hierim: Eſa.ij.vt ibidẽ dictũ fuit diffuſe:⁊

5 . 7 »„

apod.xxj. Uidi ciuitatẽ ſanctã hierlm deſcendẽtẽ de celo ſi/

2

cut ſpõſam ⁊c̃. g ¶ Supliminare crapule.ad quod hebꝛei

impingũt:qꝛ antichꝛiſt e exercitus poſt ꝑſecutõem eccle
deiciet᷑:vt dictũ eſt. In hebꝛeo hr̃: Nacuũ amaritudinis.qꝛ
eccla amaricabit᷑ in ꝑſecutoe antichꝛiſti:⁊ poſtea ipſe ⁊ eius
exercit :iõ ſbdit᷑: h. ¶ Oibus pplis.qꝛ de oibus pplis aliq
adherebũt antichꝛiſto:io ſbditur: Selr iuda erit in
obſidione ↄ hierłm.qꝛ tũc alid chꝛiſtiani timoꝛe ducti:erũt
in exercitu antichꝛiſti. k ¶ In die illa ponã hierlim lapidẽ
oneris.lapis.n.põderoſus qñ mouet᷑ ð loco ſuo affligit mo
toꝛes:ſic antichꝛiſtus ⁊ eius exercit querẽtes tollẽ ſtabilita⸗
tem ecclłe affligẽt ⁊ turbabũt fideles:⁊ hoc eſt qð ſbᷣditur:
Oẽs qͥ leuabũt eum ⁊c. l ¶ Et colligẽtur aduerſus eã oĩa
regna terre.i.aliq de oibus regnis adherentes antichꝛiſto.
m In die illa. Hic ↄñter ponit᷑ antichꝛiſti ⁊ ſui exercitus

deiectio:cũ dꝛ: n ¶ Percutiã oẽm equũ ſtupoꝛe:⁊ aſcenſo

rẽ eius ⁊c.qꝛ ipſe fulminabitur:vt dictũ ẽ: ⁊ magna ꝑs ſui
exercit pibit: o ¶ Et ſuꝑ domũ iuda.i.ſuꝑ xpᷣianos ĩ eiuj
exercitu exñtes ex timoꝛe. p ¶ Aperiã oculos meos. mie:
qꝛ non peribũt cũ ceteris antichꝛiſto adherẽtib volũtarie:

lis chꝛiſtianis:antichꝛiſto timoꝛe adherẽtib'. r

lapidẽ oneris cũctis pplis.

uerſus eaʒ oĩa regna terre.

tent᷑ mihi hitatoꝛes hierim

W.iber

iõ ſpditur: q ¶ Et dicèt duces luda.i pncipales in il⸗
6/
foꝛtent mihi hitatoꝛes hierlm.qꝛ chꝛiſtiani timoꝛe anti
chꝛiſti in eiꝰexercitu futuri:deſiderabũt coꝛde ꝓſperita⸗
tẽ chꝛiſtianoꝝ obſeſſoꝝ:lʒ hoc oñdere non audeãt ma

nifeſte. Hec ãt l̃a
.„ „ ,„ „ f diſſona illi ex⸗
in dño exercituũ deo eoꝛũ. poſitoi: que expo
In diẽ illa ponã duces iu⸗ nipelum ſuun
da ſicut caminũ ignis in l mille ccle p aci
r One nn p pnci
gnis:⁊ ſicut facẽ ignis in fe pes iudeoꝝ:vt pʒ
no ⁊ deuoꝛabũt ad dexte- detibus zplon
rã niſtrã ocẽs pp te üld qð poſtea
rã ⁊ ad ſiniſtrã oẽs pplos Zeo ab ponta

in circuitu. Et hiĩtabit᷑ hie

ruſalẽ rurſus ĩ loco ſuo in nacla iuda: qꝛ iu-
hierlimn:ct ſaluabit dñs tab dei pſequẽtes ec⸗-
nacula iuda ſict ĩ pncipio leſns Ein unan
it nõ magniſice gletur do· Pſperitatẽ chꝛiſti
mus dauid:⁊ gloꝛia hitan anoꝝ:nec fuerũt

tiũ hierlm cõtra iudaʒ. In

diẽ illo pteget dñs hĩtato/ tibus romanis
eg hierm. Et èrit a offee hierim: ſed mag
res hieriin. Et Erit q offde. ccciſi deſtructt.

rit ex eis ĩ die illa quaſi da sIn die il. po.

uid: t dom dauid q̃ſi dei: duces iuda ⁊c qꝛ
ſiẽ ãgelus dñi ĩ ↄſpectu e. chꝛiſtiani exiſten⸗
tes in exercitu an/

Et erit in diè illa qrã ↄterẽ tichꝛiſtiꝛantichꝛi⸗

oẽs gẽtes q veniũt hirlʒ: ſto fulminato:
Et effüdã ſuꝑ domũ dauid. pereũte exercitus
eęeeils parte: timoꝰ
re depoſuo ) reli

quos remanẽtes de parte antichꝛiſti pugnabũt.¶t
Et habitabit᷑ hierim rurſũ.a xpᷣianis pacifice moꝛtuo
antichꝛiſto:⁊ eiexercitu diſſipato:⁊ accipit᷑ hic hierim
nõ ſolũ ꝓ ecclia militãte:ſed etiã p ipſa ciuitate ad litte
rã inquatũ antichꝛiſt veniet añ ipᷣam:a ibidẽ interſici
etur:obtẽta tñ pᷣus ciuitate ⁊ tẽplo. t ¶ Et ſal.do.ta.
iuda.i.res ⁊ coꝛpoꝛa chꝛiſtianoꝝ cũ antichꝛiſto timoꝛe
exñtium:vt pꝛedictum eſt: v lcut in pncipio.i.an

teq eſſent cum antichꝛiſto. x¶ Ut non magnifice glo

riet᷑ domus dauid ⁊c̃.ne fideles impugnati ab antichꝛi
ſto deſpiciant chꝛiſtianos ex timoꝛe ſequentes antichꝛi⸗
ſtũ:dicendo ꝙ merito periſſent ſicut infideles: ſi fuiſſẽt
moꝛtui cũ alia gente antichꝛiſti:nõ.n.contra ſuos veni
ent volũtarie:ſed coacti timoꝛe:quo remoto ad ſuos re
uertent:ideo ſequitur: y ¶ In die illa ptegat dñs hita
toꝛes hierim. ab impugnatoe antichꝛiſti. 3 ¶Et erit qͥ
offenderit ex eis.timoꝛe duci mõ pᷣdicto:vel decept ab
antichꝛiſto:qꝛ multi chꝛiſtiani tũc decipient credetes iꝑ
ſum eſſe vere xpᷣm: a¶ Quaſi dauid i.cito miam cõ

ſequet ſicut dauid ſi vere peniteat ſic ipe dauid: vt patʒ
.ij.regum.xij.vbi dicitur:ꝙ ipᷣo confitente peccatum ꝑ/
petratum cum berſabee:nathan ꝓpheta dixit ei:domi

nus tranſtulit peccatum tuum. b 4 Et domus dauid
quaſi domus dei.ideſt ſicut illi qui ſtabunt in ſide chꝛi
ſti. (¶ ¶In die illa queram conterere oẽs gentes. ideſt

antichꝛiſtum ⁊ ei adherentes: ita ꝙ eſt repetitio eius

quod ſupꝛa dictum eſt ad maioꝛem aſſertionem.
a ¶ Et effundam. Hic conſequenter deſcribitur iudeo

rum conuerſio:⁊ ſcòo eoꝛum regeneratio: in neipi
capituli ſequentis.Circa pꝛimum ſciendum:ꝙ ſicut di/

cit ſanctus Methodius martyr: detecta fallitate anti/

uabit dñs taber

ſaluati aduenien

Putacht

turad n
glij nlin con
ſodonm dan
ſop Habltanores
herintſipee⸗
cenlie ae
iyjn n

loontcere

Eipci: 50

ic ioefd
ſotege adiß
Gatoge antinn
Arauciegotße⸗
f. e(Etip
tint al ne hi
leigticvereco
8
iteuͤr u
ithümrie⸗
enons tbeß
gnelpi pun⸗
utpfutnck
nenspponleg⸗

pbeigpn

ſis gErp
Pnrcumi dol
büͤr dehocgt
ofſenderütiop
Ammutat hic mn
dus loouendi⸗
Pna pefonn
i gofmvi
fti pemizur
ilict
Cunſſcopngnt
apbdolnedi
lönſcatinan
Mtoceulliul
ſonſcietzun
tunmn
Lümmmäſunte
rattinonnon
Ugoſttiſasn
onngannei
ntmeuüten
(Sppiganm
ennortuosde
angeſpe
lin pocon
dan

Mnqbuainloo

ͤgitſe
rezhulppi⸗
ukinnin
nädctfn

i hden

duſſl

vondeſcnu
Ohenzichit
mor ner ilerit
ſaluan aduenin
thusfonnis)
hiolmlal nag

oaliadeſrucn.,

3IDdele.

durgindtd
hrcänienin⸗
Wwingneriuen
lcheiſttantcht
ſofülninno
Perüteepmin
cuspene ind
ouni
lougabur
Ppaafice nonn⸗
ccpt hiehiein
ſaciuitareadli
naibide mnaii
(Ealdo.
michiſtonnt
tnonmagtiitt⸗
Ggiui Palitt
dbennsnnihl
connna p
—
lanmn ilin
ii /bn
Gentipeb
nwirsip
iunin eo
nn
gump⸗,
Ptadon
nus dgul
gentes.
cpetitio lln

Nuiula die. Pic ↄñter deſcribit iudeoꝝ regenera

chꝛiſti ꝑ enoch ⁊ heliam:iudei qͥ dus adheſerũt ſibi cõ⸗

nertẽtur ad xpᷣm fideliter:parati ꝓ eius fſide moꝛi:ita ꝙ
cxliiij.milia coꝛonabuntur martyrio ex oi tribu filioꝛũ

ifrl: ut dẽ apocal.vij.⁊ hoc ẽ qð dicit: a ¶ Et effunda

ſuꝑ domũ dauid.i.iudeos reuertẽtes ad xpᷣm: b (¶ Et
ſuꝑ habitatoꝛes
hierlmn.i.ſuꝑ os ,
generaliter credẽ Eet ſup habitatoꝛes hierln

i pin chiin ſpemitu; gratie t pxcũ. Et
illos reducet ad ſi oſpicient ad me qu cõſixe
oic 242 3. F 55 =
dẽ verã: d¶ Et rũt et plãgẽt eũ plãctu quᷣa
cũ:qa alios ſie ſi ſupꝑ vnigenitũ:ct dolebũt
les preget ab nu ſup eu ut doleri ſolet i moꝛ
Rraudies eo, de hᷣmogẽiti. In diẽ illa ma
rü. e (Zraſpt⸗ gn erit plãci in hierlm ſic

k ad me.l. iu plaãct ad rẽmon ĩ cãpo ma
eiq tũc vere c gedon. Et plangẽt tre: fa-
uertet: 1(Qué milie r familie ſeoꝛſum. Fa

cõfixerũt. tũc eni r . .
aneblrur piel⸗ milie dom dauid ſeoꝛſũ:⁊
nasarenus ab eis Mulieres eoꝝ ſeoꝛſum. Ya
n i patri · milie dom nathan ſeoꝛſũ:
vaus ps in legs T mulieres eoꝝ ſeoꝛſũ. Fa/
⁊ ꝓphetis ꝓmiſ/ Milie dom leui ſeoꝛſum: ⁊
ſus: g ¶ Et plã mMulieres eoꝛũ ſeoꝛſuʒ. Fa/
kem eum. Se milie ſemei ſeoꝛſũ: ⁊ mulie⸗
offenderuͦt iope: es eoꝝ ſeoꝛſuʒ.Oẽs fami/

lie reliq:familie ⁊ familie ſe

q mutat᷑ hic mo/⸗

dus loquendi de oꝛſũ:⁊ mlieres eoꝝ ſeoꝛſũ.
bna feſſone as Ndiẽ illa erit:xIII.
fit in ppbetis: ut ſons patens domui
o. viſu eſt:

Quali ſuꝑ vnigenitũ.i.ita dolebũt ex vera cõtritiòe ſiẽ
ſolet hõ dolere ð pᷣmogeniti ſui moꝛte: qui doloꝛ apud
hoiĩes ſolet eẽ maximus: i Et dolebũt ſuꝑ eũ ⁊c.re⸗
petitio eſt eiuſdẽ ad maioꝛẽ expᷣſſionẽ: ⁊ dqa tunc ĩ ecclia
non ſolũ erit planct de xpᷣo modo pᷣdicto:ſed etiã de iu
deis martyrięatis ab antixpᷣo:qꝗ plangẽt a cõtribulibus

ſuuis remanẽtibus:ideo dẽ: k¶ In die illa ꝛc. ſicut piã/

ctus ad rẽmon.nomẽ ẽ ciuitatis ppinque cãpo magedo
in quo fuit ioſias occiſus:de cui moꝛte fuit magn plan
ctus in tota terra iſrł: ut pʒ.ij. Paralł xxxv.⁊ incepit in
illa ciuitate ad remon que erat ꝓpinqua loco occiſiõis.
Ti Et plãgẽt terre familie ⁊ familie ſeoꝛſũ.i.quelibʒ tri

bus moꝛtuos de ſua tribu. Ra.ſa.vo dicit hic ꝙ qlibet

tribꝰ planget ſpecialit᷑ moꝛtuos ſuos in bello gog ⁊ ma⸗/
gog.⁊ in hoc ↄuenit mecũ q;tũ ad alidd:dqa ꝑ gog ⁊ ma
gog intelligo antixpᷣm ⁊ ei exercitũ: ut dictũ eſt ſupꝛa.
m Familie dom dauid ſeoꝛſũ ⁊ mulieres eoꝛum ſeoꝛ
ſum.quia in loco oꝛatiõis vbi ſolet fieri talis planctus:
mulieres erãt ſegregate a viris apud hebꝛeos: ⁊ ſimili
ter eſt apud xpᷣianos in eccleſia pꝛopter honeſtatem ſer
uandã: ⁊ noĩant᷑ hic expᷣſſe familie pncipalioꝛes.pꝛimo
regũ:cũ dicit᷑: amilie dom dauid.? ꝓphetarũ:ibi Fa/
milie domꝰ nathan ⁊c.ʒ ſacerdotũ ⁊ leuitarũ:ibi Fami
lie domleui.⁊ Ocuiuſdã notabilis viri:ibi Yꝓamilie ſe
mei. 5 relique ĩ generali:ibi Oẽs familie ⁊c. Q.XIII.

—

tio ꝑ baptiſmũ.Et diuidit in duas ꝑtes:quiaj
põit᷑ hec regeneratio:⁊ idolatrie ⁊ falſitatij

remotio.: ibi Et erit. Circa pꝛimũ dicitur: a ( In die

lio ſaccino ut mentiantur:

illa. in qua detegetur falſitas antixpi b. Erit fons patens
domui dauid.qa omnes iudei tunc confluẽt ad baptimmũ.
C ¶ In ablutionẽ pctoꝛis ⁊ mẽſtruate. Per mẽſtruatã intel
ligitur pctm oꝛiginale qð ↄtrahit᷑ in matris ventre: ꝑ pcto-
rẽ pcim actuale: vtrũq; enim lauat baptiſm in adultis ad
baptiſmũ veniẽtibus
quales erunt tunc ve
niẽtes ꝓ maioꝛi parte
ut patʒ ex pꝛedictis.
d ¶ Et erit. PHic ↄñt
ponit᷑ abiectio idola-

dauid ⁊ hitãtib hierlin: in
ablutionem pctõꝛis ⁊ mẽ/
ſtruate. Et erit ĩ die illa diẽ

dñs exercituũ: diſpèrdam trie:⁊ 2 falſe ꝓphetie
noĩa idoloꝝ detra: ⁊ non ibi Et erit. ¶irca pꝛi/
memoꝛabũt yltra. Et pſeů mũ ſecan is Bß⸗
do ꝓphetas èt ſpm imũdũ ruq ſucceclemi vo⸗
auferã de terra.Et rit cũ pꝓ ctoꝝ idolatria ceſſa
phetauerit ꝗſpiaʒ vltra: di ueritꝑ mundũ ꝓ ma
cẽt ei p; ei mr̃ e q genue ipei bre ut lirquẽter
rüt eü: Mõ viues: ga men⸗ alicſ rornanilts gata
daciũ locut es ĩ noĩe dſii. in ptib' adlonaribus
Et cõfigẽt eũ pater e⁊ mr̃ ſunt glig ppli ĩma⸗
ei genitoꝛes e cũ ga nulutucine qui
genioꝛes er cũ ppheta dicũt viuitarij: ⁊ illõ

uerit.Et erit:in diẽ illa con
fundent᷑ ꝓphete vnuſqſq;

viuũ qð eis pᷣmo oc-
currit qualibʒ die ve⸗

ex viſiõe ſug cum pꝛophe neren ur den ſeu
1 ueri . 2 a die: licut re atioe
auerint: nec operient pal fidedigna itellexi.An

tichꝛiſt/ etiã faciet ſe
adoꝛari ſicut deum:

Sed dicet nõ ſuʒ ꝓpheta.

Homo agricola ego ſum: utt habek.ij. ad Thel⸗
adoleſcentia mea. Et dicek taliter idolatria:tune

M eeeenim oss viuẽt i fide
catholica: hoc ? 35 dicit: d ¶ Et erit in die.ſ. moꝛtis an-
tixpᷣi: e oi⸗ a noia idoloꝝ de terra. qꝛ ſicut dictũ eſt
tũc oĩo ceſſabit idolatria:a ſm iſta illud qð ego dixi in aliq
bus locis ſupꝛa.ſ.ꝙ ad pᷣdicationẽ aploꝝ ⁊ alioꝝ doctoꝛuʒ
ſequẽtiũ ceſſauit idolatria ꝑx mũdũ: intelligẽdũ ẽ ſimplicit᷑
nõ tñ totaliter:ſicut ethiops dẽ niger ſimplicit:quis ſit albꝰ
ſm dẽtes:q̃ albedo ẽ modica reſpectu nigredinis:⁊ iõ q̃ſi ni-
hil ↄputat᷑ ſʒ ſẽtẽtiã phi.ij.phy.vbi dic: Oð ẽ modicũ q̃i ni
hil reputat᷑.⁊ etiã ſjᷣm cõem modũ loquẽdi:illud qð ẽ modi
cũ nihil dẽ:⁊ ſic ẽ in ꝓpoſito: quia illa idolatria qͥ remaſit ĩ
aliquib gentibus barbaris:ut aſſerit:illa ẽ modica:⁊ quaſi
ꝓ nihilo cõputãda reſpectu illiq̃ ceſſauit ꝑ alias ptes oꝛbij
f¶ Et pſeudo ꝓphetas. hic ↄñter põit᷑ ceſſatio falſe ꝓphe
tie cũ dẽ: Et pſeudo ꝓphetas.ſ.ſalſos:qͥ ꝑ ſuam malicia ſin
gũt ſe eẽ ꝓphetas ꝓpter q̃ſtũ: g ¶Et ſpm imũdũ.i.ꝓphe
tãtes ꝑ ꝓphetias a demone acceptas:⁊ oibalijs modis per
reſpõſa demonũ h ¶ Auferã de terra.qᷣa nibil remanebit
de tali pꝛophetia. i ¶ Et erit cũ ꝓpbetauerit qͥ piam ⁊cc.i.
ſi aliqs vellet pᷣdicto mõ ꝓphetare:amici ſui etis intimi no
pmitterẽt:ſed ipſũ grauiter punirẽt:iõ ſeqt᷑: k ¶ In die illa
ↄfũdent᷑ pphete.qa nulł audebit ꝓpheta ſe dicere:nec oſtẽ
dere: iõ ſubdit: I ¶ Nec cooperient᷑ pallio ſaccino.i.veſte
aſpera:tali enim veſte vtebantur antiquitus ꝓphete ſalteʒ
aliqui:ut patʒ de helia.iiij. Reg.j.Et conſimilẽ habitũ acci
piebant falſi ꝓphete ut magis crederetur eis. m Adam
exemplũ men.i. intentus agriculture exemplo ipſ ade: de
quo dicitur Geñ.iij. Emiſitq; eũ dñs deus de paradiſo vo
luptatis ut operetur terrã de qua ſũpt ẽ. In hebꝛeo habet:
Pomo pecudiauit me.i.cõduxit me ad cuntocfdg Peror⸗

q. d. nõ ſũ ppheta. Quid ſunt plage iſte . n (Et dicet
hij plagatus ſũ ⁊c̃.i.iſta ñ ſũt mihi ſaon ex odio:ſʒ ex amo
re ꝓ mea coꝛꝛectione. Kannes⸗ dic ſoluitur tacita qõ
2 pmo q̃ſtio ſoluitur: ? ex hoc multiplicatio fideliũ conclu
ditur:ibi Et erunt. Queſtio vᷣo oꝛtũ hʒ ex pᷣmiſſis:quia di/
ctũ eſt ꝙ fidele) graui
ter affligent ab ant i⸗
xpᷣo ⁊ ſatellitib ſuis:
ex hoc poſſet aliquis
gdmirari ⁊ querere
quõ deus ſic pmittet

ei. Quid ſũt plage iſte ĩ me
dio manuũ tuaꝝ: Et dicet
His plagat ſum in domo

iuſtos affligi ab inifdt eoꝶ diligebant me. Fra⸗
ſimo hoie.⁊ ridet mea ſuſcitare ſuꝑ paſtoꝛeʒ
nẽ mir adua pbo meũ: ct ſup virũ coherentẽ
ſ nobis vlbetradi ⸗ Mihi dicit dñs exercituuz.
d illũ moꝛte acerbiſ· Percute paſtoꝛẽ:⁊ diſper

ſima ↄdenãdũ:1 boc gent᷑ oues.Et cõuèrtã ma/-
en as oi⸗ ia nuü med ad puulos. Et rũt
men. 1. gladr acde n oj terra dicit dñs:pariẽs

Aatiann aſkdeem due i eg diſpergent ⁊ deſici

meũ.i. ſup xpᷣm: q di ent:ct tertia ps relinquetur
A de ſino Jol vc in ea. Et dũcaʒ tertiã ptẽ pꝑ
Ego ſũ paſtoꝛ bonuj ignẽ: ᷑t vrã eos ſicut vꝛitur
⁊c. q Et ſuꝑ vix . .
coheretẽ mihi qa hu ar getũ ⁊ pbabo eos ſicut
manita xp̃i inſeꝑpabi ꝓbat᷑ auruʒ. Ipſẽ vocabit
liter iucta eſt deitati. l.
Rabbi ſa. hoc expõit

de imperio romano ꝑ meſſiã deſtruendo: ppi mala q̃ fecit
romanũ imperiũ populo iudaico:⁊ apparet ꝙ valde extoꝛ
te ⁊ male exponit:qꝛ imꝑatoꝛẽ romanu vocat nequã ⁊ peſ-
ſimũ: ⁊ ſic nõ pot dici paſtoꝛ dei nec inherẽs ſibi:qꝛ talis in
hperẽtia amicitiã ſigniſicat: vnde in hebꝛeo dẽ: Sup vix mi
hi aſſociatũ.qð ð xpᷣo optime exponit᷑:ut dictũ ẽ. r(Per
cute paſtoꝛẽ ⁊ diſpgent᷑ oues hoc ſuit impletũ qñ apli ĩ paſ
ſione reliquerut xpᷣm: ut dicit ſaluatoꝛ: Matth.xxvj ex qᷣ
pʒ ꝙ hic paſſus intelligit de xpᷣo. s ¶ Et cõuertà manum
meã.i.ptãtẽ meã t ¶ d ꝑpuulos.i.ad aplos: q dicũt᷑ hic
puuli:eo ꝙ timoꝛe fugerũt in paſſione xpᷣi:q poſtea virtute
diuina ſic fuerũt firmati ⁊ ſolidati ꝙ gaudebãt in toꝛmẽtis
ſim ꝙ dẽ actl.v.ca. bant apli gaudẽtes a cõſpectu concilij:
qm digni habiti ſũt ꝓ noie ieſu cõtumeliam pati. v ¶ Et
erũt. Hic incipit verſus in hebꝛeo:vbi agit de fideliũ multi⸗
plicatione ad paſſionẽ xpᷣi ſequente:ſᷣm ꝙ dẽ Joh.xij. Niſi

net.ſi aũt moꝛtuũ fuerit multũ fructũ affert. Sciendũ igit᷑

SEZ

ẽ meũ.i.inuocabit me in oꝛatione deuota:

oIEt ego exaudiã eũ.ad nutũ: e ¶ Et ipſe dicet mi⸗

ac. da cõfitebit me ꝑ fidẽ: ⁊ ego eũ ꝑ appꝛobationeʒ.

In capuulo. iij. vbi di in poſtilla: Perda noia ido⸗
loꝛum ⁊c̃.

itio.

⸗ Uod aũt
„ dolatria
nomen meũu:ẽct ego exaudi.P' aduẽ

am eum.Etdicã:populus mrßi Fagrceſſa⸗
meus es: t ipſe dicet dis ſollk ſimplteitleg
deus meus. C.XIIII. etiã totaliter ſatij
Ecẽ& dies dñi veniũt: bhabetur in multh
dicit dñs:ct diuident locis Peciais el
polia tua in mèdio tui. Et Eigola emden⸗
congrègabo omnes gen conterentur. Ilec
tes ad hieruſalem in pliuʒ obſtat qð dicicur
⁊ capietur ciuitas:ʒt vaſta de aliqb barba.
bũtur dom:?᷑t mlieres vio ardr hecrellar,
labũur. Et ègredietur me ſtitutiones ſeu cõ
dia pars ciuitatis in capti ſuetudines reipu
uitatem: ẽt reliquũ populi blice: da nulla eſt
non auferetur ex vꝛbe. Et SBens q cogat cole

re idola ſicut fie
bat ante aduẽtuʒ
xp̃i: lʒ in multis
partibus remane
ant alidq nõ ſoluʒ

egredietur dñs ⁊ pᷣliabitur
contra gentes illas: ſicũt

apud barbaros:ſed etiã apud alias nationes peccãtes i

idolatria:ſicut etiam inter fideles multi errant ſuperſti-
tioſa facientes:cum hoc tamen ſtat ꝙ idolatria penitus
ceſſauit cũ nullus ſit rex nec aliqᷓ ptãs publica ꝗͥ cultum
idoloʒ? copellat ſicut ante aduentũ xpi. Replica.
T ca.xiij.vbi dicitur:Perdam nomina idoloꝛuʒ
exponit poſtill.de tempoꝛe antichꝛiſti ante cuius

H- moꝛtem non ceſſabit in toto idolatria. Burgeñ.
autem ꝑ modum redargutionis:dicit ꝙ poſt aduentuʒ

xpᷣi pꝛimũ ceſſauerit omnis idolatria non ſolũ ſimplici

ter ſed etiam totaliter. Sed illud non videtur verũ ante

tempoꝛa ſilueſtri conſtantini quando tota res publi-

ca romana fuit idolatrie dedita:⁊ cogebat ad idolatran

dum:cui cõpulſiõi reſtiterũt ſci martyres vſq; ad moꝛ/

tem iucluſiue:vide hui materie rend 8. Dañ. ij.

⁊.vij.de ſtatua percuſſa. CLa. IIII.

antixpᷣi ad hoc ꝙ aliquid explicetur qð non eſt

granũ frumẽti cadens in terra moꝛtuũ fuerit:ipſũ ſolũ ma⸗ — dies. Hic conſequenter reſumitur pſecutio

ꝙ poſt paſſionẽ xpᷣi ⁊ publicationẽ euãgelij: popul totius
mundi in tres ꝑtes diuiſus ẽ:quaꝝ vna eſt iudeoꝝ obſtina
toꝝ.alia ẽ gentiliũ i infidelitate remanẽtiũ:a de iſtis dicit:
x ¶ Partes due in ea.i.in terra y ¶ Diſpꝑgentur ⁊ deſici/
ent. Hic defectus põt dupliciter intelligi:vno mõ de defectu
gratie ⁊ virtutis:⁊ ſic a tpe publicatiois euãgelij in quo oẽs
tenent᷑ ad fidẽ catholicã:defecerũt due pꝑtes iſte.alio mõ de
ceſſatione vtriuſq; ſecte:⁊ ſic deficient in moꝛte antixpᷣi qñ
oẽs iudei ⁊ gentiles conuertent᷑ ad fidẽ xpᷣi. Tertia vo pars
xpᷣianoꝝ de q̃ dicit: ʒ ¶ Et tertia ꝑs relinquet in ea.i.ĩ ira
alijs duab' deficiẽtibꝰ modis pᷣdictis. a ¶ Et ducã tertiã
ptẽ ꝑ ignẽ.ſ.acerbe tribulatiois:qa xpᷣiani pmo ſuerunt af/
flicti a iudeis:ut pʒ in actib aploꝝe in plurib locis:a poſtea
a romanis pncipib a alijs tyrãnis:⁊ grauv affligent in pſe
cutioe antixpᷣi. Uerũtamen qa hec tribulatio ẽ ad ernz

electoꝝ ⁊ augmentũ gloꝛie ipſoꝝ:ideo ſubdit: b¶ Et vra
eos ſicut vritur argentũ ⁊c̃.ut nulla ĩ eis remaneat ĩmundi

cia: 7 qa pᷣces taliũ ſunt exaudibiles:iõ ſequitur: c ¶ Iple xpᷣm ⁊ ei exercitũ: l

upꝛa explicatum:a diuiditur in duas partes:qꝛ

pꝛimo ponitur dicta perſecutio: ponuntur aliqua ad

ipſam ſequentia:ibi Et veniet. Circa pꝛimũ dicitur:

a ¶ Ecce dies domini veniũt.ideſt a deo diſpoſiti ⁊ pie

uili: b

i: b ¶ Et diuident ſpolia tua. ab antixpo a eius ex
ercitu c

n medio tui. capta.ſ.ciuitate de qᷓ ſpditur:

erũt in exercitu antixpi: e ut
inde bona rapiẽt᷑: f ¶ Et mulieres violabunt᷑.an

enĩ adherẽtibus ſibi laxabit habenas ↄcupie. g ¶ Et

egrediet᷑ ꝑs ciuitatis ĩ captiuitatẽ: vẽdita ꝑ ſatellites an/

tixpi h ¶ Et reliquũ ppli nõ auferet ex vrbe. quia ali/

qui ibi moꝛient᷑:⁊ aliqui obediẽt antixpᷣo:partim timo
re:partim decepti ab eo:ut dictum ẽ.s.⁊ qm̃ vbi deficit
humanũ remediũ ſolet adeſſe diuinum: ideo ſubditur:
i ¶ Et egredietur dominus. per effectum ſue iuſticie:
k ¶ Et pꝛeliabitur contra gen tes illas.ideſt contra anti

vna
abik ad aglo
lauad menidl

Et ↄgregabo oẽs gẽtes ⁊c᷑. da de oibus gẽtibPaliqui
er vaſtabunt᷑ dom'.quia

lcut pliatus ẽ ĩ die certamis.

ð

Aloꝛlereyoee
eadlondan

ddi a. Se⸗
dielt nz ſi
dugs ptes: it

mnupomont
laͤafa

1ſaſura erat
ineslatitacl
gudoed eri
gtite noccic
Thoc chſon

opoſten ſu
VvA möͤri.

ſoſaphath
ter monti
moͤtej olue
hznoͤ

iiicboriet⸗

imniicocio

Uunrfaitden
Pbunprönec
fin m
dicinabo
lichrictene
6(Etwent
uan
giteri
ltü
Sſchiisr
(Irdie l
ſeöperitma
ſq due nos
ſlsrgeln.
guleogen
naſem

akſelkea
eia dck
Licel win
Cnummur
obſturgöddd
dealibbat
nageheaſti
ſurligifnooy
ſiunonesſeuc
ſunudines eh
Mlercanlac
scogntcole
reltol ſont ie⸗
du meadlann
Wichin neiis
Pariboonenme
nt Aaralog

udones t .
mulniorant ſapen.

üana
Spbiaialun

nNomina wolen.

abꝛiti mtecui
Celann Burge,
gpeſt Kuenun;

anontoöſungdacd

nviaaur imne
do wuartst
ebat Aicun
mnuſſhaltt
Onrgiones Duß
EN.
r eünnim gend
plleurese
mründufrit
pnunn
4 giniii.
1coipninht
bmmytiul
niunſfiin

iuifib igad

emttoſn ui⸗
Gubunt annn⸗

pie. 9
irlin,
rbe ini
⸗pantin tii
iqifbioſi
ideo ſttlin
m ſue iſtr
Cctconnn
iigemn

zacharie xiuſ

qñ regem egypti pharaonẽ eum exercitu ſuo filios iſrł

inſequentẽ ſubmerſit in mari rubꝛo: Exo.xiij. a ¶ Et
ſtabunt pedes ei ⁊c᷑.qꝛ in monte oliueti fulminabit᷑ an-
tichꝛiſt:vt dem̃ eſt. S.⁊ qꝛ in talib dei vindictijſolet cũ

fulgure eẽ terremo:iõ pbabilit᷑ põt dici ꝙ in fulmina

tione antichꝛiſti
erit terremor ẽt

no hibit aligua
ps ſui exercit:iõö
ivdit: b(Et lcin
det᷑ mons oliuaꝝ

⁊c̃. exponũt ali
hanc ſciſſionẽ S
qᷓtuoꝛ ttej fieri. ſ.
ad oꝛiẽteʒ:occidẽ
tẽ:adlonẽ:⁊ meri

diẽ: Ra. Sa.vẽo

dicit ipᷣaʒ fieri in
duas ptes: ita
vna ꝓs mont icli
nabit᷑ ad aqloneʒ
alia ad meridieʒ:
⁊ ſciſſura erat in-
fmedia:ita ꝙ lon
oꝛiẽte in occidẽtẽ
hoc cõſonat ei

qð poſtea ſubdit᷑
E A Ziunget
vall mõtiũ.i.valł

ioſaphath q̃ eſti
ter montẽ ſyon ⁊

gitudo ep erit ab

pꝛeliatuſ eſt in die certamis
Et ſtabũt pedes eũ in die il
la ſup montẽ oliuaꝝ:qꝗ ẽ cõ

tra hierim ad oꝛiẽtẽ.Et ſcin

dêtur mons oliuaꝝ ex me/

dia pte ſui ad oꝛiẽtẽ ⁊ ad oc
cidentẽ pᷣꝛupto grãdi valde

Et ſepabit᷑ mediũ mõtiſ ad
agloneʒ:⁊ mediũ e ad me
ridiẽ. Et fugiet ad vallẽ mõ
tiũ eoꝝ:quòniã ↄiungetur

vallis montiũ ůſqʒ ad ꝓxi

mũ.Et fugièt ſicut fugiſtis
a facie fremor᷑ in dieb oſie
reg iuda.Et ueniet dñs ðᷣs
me:dẽſq; ſcĩ cũ eo.Et erit:

in diẽ illa non erit lux: ſed

frig ⁊ gelu. Et Krit dieſ vna
quẽe nota eſt dño:non dies
neq; nox:et in tꝑe veſpi erit

de colle rẽmon ad auſtruʒ

mõteʒz oliueti:ita
ꝓ hʒ mõtẽ oliue/

ti ab oꝛiente:⁊ montẽ ſyõ ab occidẽte ò ¶ Uſq; adp/

ximũ.ſ.locũ dicte ſciſſure:que ſciſſio monii oliueti iun/
get valli ioſaphath. e ¶ Et fugietl.timoꝛe ducti:
¶Sicut fugi.a fa.ire.in die.otie regis iuda.qui ſᷣm ꝙ
hꝛ.ij. Paral.xxvj.voluit ſibi vſurpare põtificis officiuʒ

2 tunc fuit ꝑcuſſus lepꝛa:⁊ fact eſt terremor vt de tali

p̃ſumptoõne oſtenderet᷑ ira diuina. g ¶ Et veniet. Dic
oñter ponunt᷑ tria ſequentia moꝛtẽ antichꝛiſti.ſ.finale
iudiciu:⁊ bonoꝝ pᷣmiũ:ibi Et erit.⁊ ſtatus ecclie pꝰ an/⸗

tichꝛiſti exterminiũ:ibi Et reuertet᷑. Circa pᷣmum dicit.

g ¶ Et veniet dñs de' meus.ſ.ad iudiciũ non tñ imedi
ate poſt moꝛtẽ anticbꝛiſti:ſʒ erit ibi tſ mediũ:vt pleni
dixi:Exech.xxxix. h ¶ Oẽſq; ſci cuʒ eo.qꝛ cuʒ ipſo iu⸗
dicabũt repꝛobos:⁊ maxie apli:quib dicit?᷑ Matth.xix
Sedebitis ⁊ vos ſuꝑ ſedes duodeciʒ iudicantes ⁊c᷑.
i¶¶ In die illa. ſ. iudicij. k ¶ Ton erit lux.ſ. repꝛobis
quoꝝ erit maioꝛ nũerus:ſᷣm ꝙ dẽ Matth. vij. Lata eſt
via qᷓ duẽ nos ad ꝑditionẽ ⁊ multi intrãt ꝑ e’. l ¶ Sʒ
frigus ⁊ gelu.i.hoꝛꝛoꝛ ⁊ timoꝛ q̃ per gelu ⁊ frigus deſi⸗
gnant:eo ꝙ ex frigoꝛe timoꝛ cauſat᷑ refugiente ſanguine
ad coꝛ:⁊ ſic mẽbꝛa exterioꝛa reddunt᷑ frigida ⁊ tremẽtia
m (Et erit dies vna.ſ.iudicij: n ue nota ẽ dño.
ſm ꝙ dicit᷑ Matth. xxiiij.De die illa hoꝛa nemo ſcit:

neq angeli in celo ſʒ pz ſolus.per hoc tamẽ nõ excludũ

tur filius ⁊ ſpũſſanctus:quoꝝ eſt vna noticia cum pꝛe:
o lon dies neq; nox.ſ.ꝓpꝛie:dies eni ꝓpꝛie eſt latio
ſolis ſuper terram ⁊ nox latio eius ſub terra. In gnãli
vero reſurrectione moꝛtuoꝛum coꝛpa erũt incoꝛꝛupti/

bilia: ⁊ ſic ceſſabit gnãtio ⁊ coꝛꝛuptio in elemen᷑ ⁊ mo/

tus celi:qui ẽ c gnãtionis ⁊ coꝛuptiois:⁊ ſic nõ erit di
es ⁊ nox ꝓpꝛie q̃ cauſant᷑ ex motu ſolis: p ¶ Et in tpe

veſpi erit lux.i.ceſſante tꝑe qð cauſat᷑ ex motu celi erit

lux pfecta beatis in glia celeſti:ſiẽ dem̃ eſt de repꝛobis:ꝙ nõ
erit eis lux ſʒ frigus ⁊ gelu: q ¶ Et erit.hic ponit᷑ ſcom.ſ.
retributio pᷣmij cũ dicit: n In die illa exibũt aque viue
de hierlm.ſ.celeſti:oe quo dẽ Pebꝛ.xij. Acceſſiſtis ad mon
tẽ ſyon ⁊ ad ciuitatẽ dei viuentis hierim celeſteʒ:et ꝑx aquas
vriuas intelligit᷑ hic vi

K r tiia beata: hʒꝙ dicitur
lux. Et Erit:ĩ diẽ illa exibũt ¶ Apoca. vj. Agn qui
aq viue de hierlʒ. Mediuʒ H——— 23
eaxꝝ ad mare oꝛiẽtale:⁊ me dicũt hic erire de ſple
dium eaꝝ ad mare nouiſſi truſalẽ: qꝛ deriuabunt
muʒ. In èſtate ⁊ in hyeme ad oẽs btos:io ſubdit᷑

8 ( Mediuʒz eaꝝ ad
mare oꝛientale ⁊c. qꝛ
btã vita deriuabit᷑ eqᷓ

erũt:et erit dñs rex ſup oẽm
frã. In diẽ illa erit dñs vn

et erit nomẽ e vnũ.Et rtů lit ſuppoſita equalita
tet᷑ oĩſ terra ũſq; ad deſertũ te meritoꝝ ad electoj

qui in pncipio mũdi
nati ſi:⁊ ad alis q in
fine mundi ſt᷑ naſcitu

hierlm Et exaltabit᷑ ẽt bita

bit in loco ſuo a poꝛta beni ri. Q aũt ꝑ mare iĩtel
amĩ vſq; ad locũ poꝛte pᷣo/ ligat ↄgregatio homi
riſ.⁊ vſqʒ ad poꝛtã angulo/ nũ pʒ Apoc. xvij. vbi

. dẽ ꝙ ꝑ aquas multas
ru: 7 turre ananehel vſq; itel Wninpt multi.
ad toꝛcularia regiſ.Et hita mare vero dẽ cõgre⸗
büt in eaꝛ &t anathema non Orno aauan: Geñ.j⸗
erit ãpl. Sʒ ſedebit hierly gregatioeſq; aqua
ſecura:èt hec erit plaga q̃ p appellauit maria.

1ELHoEE— er Hi t ¶ In eſtate ⁊ in hye
cutiet dñs oes getes q pu/ 5 1

me erũt.i.ppetuo.du
ratõ eni ppetua a ꝑte
H finis eſt de rõne btitu
dinis:que ꝑpetuitas h̊ deſignat᷑ per ſucceſſionẽ eſtaſ᷑ ⁊ hye⸗
mis:non qꝛ tunc ſint ꝓpꝛie:cũ ſint differẽtie tpis qð tũc ceſ-
ſabit:ſʒ qꝛ ꝑpetuitas nõ põt ſignificari a nobis niſi ꝑ ptes tẽ
poꝛis.Sic.n.dẽ de einitate diuina:Apotca.j.Qui ẽ ⁊ q erit
7 qui venturꝰ eſt. v ( Et erit dñs rex ſuꝑ oẽm terraʒ.qꝛ tẽ
ceſſabit pᷣlatio ⁊ dñiuʒ non ſolũ in hominib :ſʒ ẽt in angeł:
inqtum reſpic officium adminiſtrationis:ſᷣm ꝙ d pᷣma ad

CLoꝛin.xv.qꝙ chꝛiſtus curuabit oẽm pᷣncipatuʒ ⁊ ptãtem cũ

tradiderit regnũ deo ⁊ pii: ideo ſbdit: x ¶ In die illa erit
dñs vn.hoium ⁊ angeloꝝ: y ¶ Et erit nomẽ ei vnuz. in
pñti.n.noĩat᷑ a nobis plib noibjꝰ:qꝛ noĩam eũ ſicẽ cosſcimꝰ

i cognitõeʒ aũt dei deuenim ex ꝑfectõibꝰ creaturaꝝ q̃ ſunt

ples ⁊ diſticte:ſʒ i patria vr̃ ꝑ ſeipʒ imediate:⁊ ſic noĩat᷑ vno
ſimplici noĩe:ab vna ſimplici ꝑfectõe: 3ͥ ¶Et reuertet. hic
ↄñi ponit᷑ ʒ.ſ.ſtat ecclie pᷣ moꝛtẽ antixpᷣi:qꝛ licʒ pᷣcedat iu
diciũ ⁊ btõꝝ pᷣmiũ:tñ ponit᷑ pꝰ:qꝛ ſacra ſcripta nõ ſp ſeqᷣt᷑
oꝛdinẽ tꝑis:ſʒ freq̃nt pꝛũ fcã vltio narrant᷑.⁊ diuidit᷑ in tres
ptes:qꝛ pmo ꝓpha deſcribit hũc ſtatũ:⁊ reſumit penã ãti/
xpᷣi ⁊ ſui exercii vt addat aliqd qð.s.nõ ẽ explicatũ:ibi Et
hec erit plaga.x redit ad ꝓpoſitũ:ibi Et oẽs.Circa pᷣmũ di
cit: 3 ¶ Et reuertet᷑ oĩs tra.i.oẽs hitãtesi tra ad dnʒ ieſum
xpᷣʒʒ moꝛtuo ãtixpᷣo:vt.s.dcm̃ ẽ: a ¶ Uſq; ad deſertũ ⁊c̃.i.
a q cũq; loco q;tũcũq; paꝝ: ab hoib hitato. b Er eral⸗
tabit.ſ.eccꝰ q fuerat ab ãtixpᷣo ⁊ ſuis depᷣſſa:vt.ð.dcʒ t᷑: põt
ẽt ĩtelligi de hierim ad lr̃aʒ qͥ capiet᷑ ⁊ depᷣmet᷑ ab ãtixpᷣo:vt
p̃ᷣdcem̃ ẽ:⁊ pᷣ moꝛtẽ ep exaltabit: c ¶ Et habitabit᷑ in loco

ſuo ⁊c.qꝛ miti de hierłʒ captiuabũt p antixpᷣm:⁊ timoꝛe ei

fugiẽt miti:qui ipᷣo moꝛtuo reuertent᷑:ita ꝙ ciuitas in oibꝰ
ſuis ꝑtibꝰ habitabit: OEt anathema.i.maledi io
e ¶ Mon erit amply.qualis ſuit tpe antixpi: f ¶ Sʒ ſede⸗
bit Hierlm ſecura. quia perſecutio antichꝛiſti erit vltima.
¶ Et hec. hic ꝓpha reſumit exercit annirßi. za minü
5

ſolẽnib' a

tiũ

E õ * 4
.

cum dicit: ¶ Et hec erit plaga ⁊c.ſ.antichꝛiſti ⁊ ſui exercituj

qui pugnabut ↄtra hierln: vt dcm ẽ.̊. in pncipio huũ ca.

b¶ Tabeſcet caro vniuſcuiuſq;.i.deficiet peſtilẽtia ⁊ moꝛ

