quedã pabola ponit:ſ. ecũdo ad ꝓpoſitũ applicat᷑: ibi Et re
ſpõdit.Circa pᷣmũ ponit᷑ pmo tpᷣus determiatũ:cum dicit᷑:

In viceſima ⁊ qrta ⁊c ſecũdo ſubdit᷑ pabola p moduʒ int-
rogatiõis:cũ dicit: 3ʒ ¶ Interroga ſacerdotes legẽ.qꝛ ex of-

ficio tenent᷑ ſcire eã: a¶ Si tulerit hõ carnẽ ſanctificatam
7 patet littera:a ſubdit᷑ reſponſio. Dixerunt nõ.et ſubdit ſe
cũda qſtio de oppoſito: cũ dꝛ: b C Si tetigerit pollux in
alag incurrit pollutionẽ ex tactu moꝛtui:vl aliud hmõi
et ſubdit᷑ rñſio: c ¶ Cõtamiabit. Ratio vo q̃re pannus ex
tactu carnis ſanctificate ſanctificat:p tactũ ſuũ nõ ſanctifi‚
cat aliud ad cibũ vel potũ ꝑtinens:⁊ tñ hõ pollut ex tactu
rei imũde polluit illud:põt cauſa duplex aſſignari.Una qꝛ
facilõ ẽ deſtruere ꝙᷓ; ↄſtruere:ita facili ẽ polluere ꝙ ſanctifi/
care. Alia qꝛ hõ eſt mag ſuſceptiu ſanctificatiõis ⁊ polluti
onis qᷓᷓ res inaiata: q no eſt ſuſceptiua vicij ⁊ vtutis ſic hõ:
ꝓpter qð homo pollur mõ pᷣdicto magꝗ polluit alið tactu
ſuo qꝙ; pann ſcificat aliò ſciſicet. d 2. rñdit. Hic appli-
cat ad ꝓpoſitũ cũ dẽ: e ¶ Sic pplus iſte. q ẽ vᷣtutis ⁊ vicij
ſuſceptiu f (nre faciẽ meã. pollut reputat᷑ vſq;quo tẽ
plũ edificek g ¶Et oia q obtulerit mihi. extra locũ tẽpli.
hb ¶Kõtamiata erũt.qð ſtatim declarat ꝑ effectuʒ cũ dicit:
i ¶ Et nũc ponite coꝛde vꝛa ⁊c.i diligẽter oſi. iderate tempꝰ

pcedens inchoationem ediſficatiõis templi: k ¶ um acce

deretis ad aceruũ.ſcz ſegetum I ¶ Uiginti modlon i gue

SS

Diber
ſm humanã eſtimationẽ deberẽt facere.xx modios:a ſacie ni de ipᷣo in pſona ꝓpꝛia:ſed de xp̃o:vt dictũ ẽ: ꝗᷣ deſi⸗ atpenn
bant tm̃ decẽ:⁊a ita de vuis ĩ toꝛculari. m ¶ Percuſſi vos gnat hoc nomie çoꝛobabel:eo ꝙ deſcẽdit ab eo ßm car⸗ ule
vento vꝛẽte ⁊c᷑ i. imiſi peſtilẽtias ꝓ magna pte vaſtãtes vel nẽ:⁊ ĩ eo fuit figurax:ſic hiere.xxx. nomiat᷑ dauid: vbi)ł Oie
udhühümpediẽtes terrenaſcẽtia: ⁊ iſta ſunt diuine ire ↄtra populũ dicit᷑: Seruiẽt dño deo ſuo ⁊ dauid regi ſuo.ꝛ ſimiliter ſlti
. ſigna. n Ponlte coꝛda via ⁊c. ⁊ ſubdit᷑: A die q̃ lunda oſee.iij. Reuertẽt filij iſrael:⁊ querẽt dñm deũ ſuũ ⁊ da ülm e,
mẽta iactata ſũt tẽpbwli· uid regẽ ſuũ.ſicut erfran
dñi. Cixca aè ſcienlluu „ . . ibidẽ fuit plenius 6e. ſicf
ꝙ redeütes o habylo 1 fierẽt decẽ ⁊ intraretis ad ũůiceſima ⁊ q̃rta mẽſis dicẽſ velraect oietd ag
lanin anea oiad toncular vtexpmeret gnä⸗ Roquẽ ad coꝛobabel du⸗ ilinma tee ein
bing. gita lagenas ⁊ ſiebãt vigiti c& iuda dicens:Egò moue obebel. qꝛ huͦa

eſt:ſed ꝓpter ipedien/ ür EOu. olcens. £ na nã xpi affſi
tes:opis fuit itermiſ ⸗ Pẽrcuſſi vos vẽto vꝛẽte: et bo celũ parit᷑ ⁊ terrã:ẽt ſub pta fuctn vbo d. Wninig

ſum vſq; ad ſecũduz gurugine ⁊ grãdine omia uertã ſoliũ regnoꝝ: ⁊ ↄterã uino ĩ vnitate ꝑ⸗

darij annũ: ⁊ ideo eẽ opa manuũ vꝛaꝝ:⁊ nõ fui itudinẽ regni gẽti ſone. b (Fili ſa
Dicit hic: A die q̃ͥ ſun pa manun ax ſoꝛlitudinẽ egn getiuʒ. Et iſſe in⸗ umhm aln
damẽta iactata ſurt 1V0 bis reuerteię me ſ ubuerta quadrigã 7 aſcen carnẽ dicit filo ſa olaſtephinn
templi oñi. nõ eſt ite · dic dominus. Põnite coꝛ; ſoꝛẽ eius: ⁊ deſcẽdent equi lathiel: ſiẽ et ö= plimin
ligendũ de fundamẽ da vꝛa ex die iſta ⁊ ĩ futurũ ⁊ aſcẽſoꝛes eoꝝ: vir in gla- ⁊ alioꝝ ĩ genealo buunmn
8 cior an⸗ a die viceſima ⁊ q̃rta noni dio fratris ſui. In diẽ illo ipeſo⸗g. wahni
Ue ſig⸗ – 2 „„ „ , — Serue me. e⸗ 8
rat: ſed olcũt hic ſun- Menſis: a die qᷓ ſundamẽta dicit domin exercituũ âſſu buanaʒ naturäa; mb iunie

,⸗ 2 0Wuμ⏑-ęf) „ en
damenta illa qͥ ſupꝛa iactata ſũt tẽpli dni ponie mam te coꝛobabel fili ſalůj/ aqug minoꝛ ẽ pie- huci anſli
pꝛius edificata ymo ſuꝑ coꝛ vr̃m. Nundd iã ſe- thiel ſeruè meus dicit dñs dEt ponã te ji üdutitiſgi
poſita ſuerũt:quia re mẽ in germie ẽ? Et adhuc èt ponã te quaſi ſignaculũ ſignaculũ.i.ſigniWn ſi wnli
ſpectu ſuperioꝝ ptiũ vinea ⁊ fic malogranatũ uis te elegi dicit domin fderis ĩter deu et miim i
habebãt rationẽ fun- Ianü oliue nõ Houit: quiale elegt d min enus humanu: titmiladpan
damẽti. o ¶ Ponite T lignü oliue nõ floꝛuit: Ex exercituum. ꝓpter qð ſanctuu cici feſoſ⸗
un cr vellt ou, Pe iſta kncdice- factu ẽ ymeõ dixit à od —
ite diligẽter mutati⸗ pᷣbũ dñi ſecũdo ad aggeũ ĩ C E plicit Agge/ Luc.ij. Ecce poſi/ PbidiperuorS
e agalan mns 8s xpuc Asse ppha. tus ẽ hic in rins eiigett polluu,
bQINuqd iam ſeffkt . . reſurrectionen iio bei
in germie eſt. ita ꝙ nõ põt videri ſequẽs fertilitas vel ſterili · multoꝝ ĩ iſirł a in ſignũ cui ↄtradicet᷑ſ.a ſacerdotibꝰ et Ppplicis eoſ⸗
tas:et idem de fructu arboꝛum. q ¶ Ex die iſta.i.a die re ſcribis. e ¶ Quia te elegi.ad op redẽptõij hũane.Diẽ nlbſuennotun
ſumptiõis edificij templi opando in templi muro: qð fuit oñs exercituũ. qui eſt ipᷣa veritas ⁊ viuit r regnat in ſe i wſii
. dlt Ol pur.

mẽſe.ix.tamẽ antea.xxiiij die mẽſis.vj.opari ceꝑant ms cula ſeculoꝝ: Amen.
riã pᷣparando:vt dictũ eſt ĩ pncipio hup capituli. e In capitulo ſecũdo aggei:vbi dicit in poſtilla. Ideo ſſeri oti
nedicã.i. multiplicabo fruct terre.ꝗ.d:hoc erit vobis ſignũ aliter dicendũ ꝙ licet marti ſit pᷣmꝰ mẽſis. ee miicni
manifeſtũ acceptatiõis mee. s ¶ Et factũ eſt. PHic vltimo ud hebꝛeos nõ ſolum eſt vnũ pꝛincipiũ anni wbiyunirn nir
redit ppheta ad denũciãduʒ xpᷣi aduentũ qð erat pncipale N ed plura. Dꝛim' eni menſis ſm oꝛdinẽ feſtohi mmümut

ꝓpoſitũ:quia ſicut dicit Ra.ſa.Uniuerſi ꝓphete nõ ſũt lo) eſt menſis nouaꝝ frugũ qð ſemp eſt circa equi/ fiilooitonema
cuti niſi ad dies meſſie: qð eſt intelligendu de pncipali iten· noctiũ vernale ĩ quo tꝑe exiuerũt ð egypto. Alius mẽ/ mminnagia ,n⸗
tione: ſicut plenius fuit dictũ in pꝛincipio eſaie ⁊ hieremie. ſis pꝛimus eſt ſᷣm ↄputationẽ iubilei ⁊ eſt menſis ſepti⸗ eleſnuntri
Pꝛimo igit᷑ ponit᷑ temp hur reuelationis:cũ dicit᷑ 60 n mus a pdicto pꝛimo menſe: et iſte cõmuniter eſt circa inin nite
viceſima ⁊ quarta mẽſis. Secũdo explicat᷑ reuelatio:cũ di: equinoctiũ autumnale. Ratio autem diuerſitatis hoꝝ ginſti⸗
L (oquere aꝗ oꝛobabel. qꝛ de ipo erat xpus naſciturus pꝛincipioꝝ declarat ſupꝛa in additione ſup exo. ca. xij. Aurlanſce
Fm carnẽ. v ¶ Ego mouebo celũ piter ⁊ terrã.exponat ſicẽ n eodem capitulo vbi dicitur in poſtilla.Et ego . hietl
ſupꝛa: x ¶ Et ſubuertã ſoliũ regnoꝝ.ſubijciẽdo regno ro⸗ mouebo celunm. S Additio. en ſ
manoꝝ::a quia tũc venit xpᷣs:vt ſupꝛa dictũ eſt:ideo ſubdit᷑ Uod dicitur hic. Mouebo celũ ⁊ terrã ⁊c᷑. põt ſon Weu
y In die illo.i.tpe gratie:qð dẽ dies:Ad ro.xiij. Nox pᷣ⸗ itelligi de terremotu magno dq ſᷣm ioſephũ tꝑe ein cnen
ceſſit dies autem appꝛopinquauit. Aſſumaʒ te Srobab herodis ſub qͥ̊ natuj eſt dñs contigit:et quia cũ Ele ncng
Ra.ſa.exponit hoc ad litterã de ipᷣo ꝓoꝛobabel: ⁊ cũ ſubdit Aerra mouetur totum mũdum eſtimant homines moꝰ maninn
Et ponam te quaſi ſignaculũ.hoc dicit᷑ ſᷣm ipᷣm ↄ illud qd ueri:ideo dicit:Mouebo celum ⁊c᷑. i Ao
de iechonia auo ipᷣius dicit hiere.xxij. Uiuo ego dicit wdůↄ. ¶ In eodem capitulo vbi dicitur in poſtilla: Meum ini hoeni
quia ſi fuerit iechonias filꝰ ioachim regis c quaſi anu/ eſt argentum ⁊ meum eſt aurum. Zdditio. Viemnrid
lus in manu dextera mea:inde euellã. Hic aũt accipit ſigna Er hoc quod dicitur: Meum eſt argentum ⁊c. —
culũ ꝓ anulo:qꝛ antiquit ſignabant᷑ le baclvi annlis ſuis ntelligitur ꝙ maioꝛitas gloꝛie ſecũdi templi nõ D eiütdeo
vt habet᷑ heſter. viij. Eſt igit᷑ ſenſus ſm Ra.ſa.ꝙ ſicẽ iecho?ęꝛ’'’́ Oeſt accipienda ſᷣm diuitias tempoꝛales:ſed quia i guispol
nias fuit a deo repulſus ꝓpter ep maliciã:ſic oꝛobabel ne⸗ p̃dixerat imediate:Implebo domũ iſtam gloꝛia.ne foꝛ dun nnagis⸗
pos eius a deo acceptus ꝓpter ſuam iuſticiam. Quia te ele tee aliquis intelligeret eſſe dictum de gloꝛia diuitiaꝝ: iõ e flupol
gi. ſ.ad opus reedificatiois temp i. Sed hec expoſitio nõ vi ſubdit:Meũ eſt argentuʒ:⁊ meũ eſt aurum ⁊c. eo mo/ WN
detur cõueniens:qꝛ illud qð pᷣmittit. Ecce ego mouebo celũ do quo pſalmiſta dixit: Non in ſacrificijs tuis arguam G
parit ⁊ terrã ⁊c.ab omibus doctoꝛibus latinis ⁊ hebꝛaicMis te ⁊c᷑. Mee eni ſunt omnes beſtie ſiluarũ ⁊c᷑. quaſi dice/ üce
xponit de mutatioe regnoꝝ lõge pꝰ tempP oꝛobabel:vñ æ ret:non ẽ intelligẽda hec gloꝛia de mltitudine diuitiax: 4 dhhe
ipe Ra.ſa.exponit h de termiatoe regni grecoꝝ:qð ꝑ lõgũ qꝛ talẽ gloꝛiã no reputo nec reqro:qꝛ meũ ẽ argẽtũ. AWwge
tp̃us fuit pᷣ tpus goꝛobabel:⁊ iõ qð imediate ſbdit. In die ¶ Vn eodem capitulo vbi dicit in poſtilla. Alia:quia N aͤ
lllo dicit dñs execituũ aſſu.te ozo.no videt᷑ ↄueniẽter expo homo eſt magis ſuſceptiu ſanctificatiois 7 pollutiõis. n hi

—
=2
S-
—
—
S
= —

— — — —
—
—
= E
—
—

E
==
S 2

—
2 S E
EE
ESS

Aune,
hinz iri

nldin.
igugliiſgi
reicrdi
u hunmni,
udla
minnde

———

. —
—,—

uiiban
wsihrhni
1tumeiven
Cit ſaſaetacpt
detöhhünd
Oiuit znpr

ſe
Pniſis. (Zdt

vnüpeineigiün

. fmordine ſen

dſengctintu
degnd Ain
Aeiactnoteſ⸗
e cömunir efan
Uen diunſtnsle
linoneipena
mippflubh

toccigmiiſi
wafn ni
vsliz,n hllll
inmnhnniuni
6 Mun
o.
itidenplini
mulc gi
n Aprin eft⸗
Niudiultun

rum 7, n

diotuisaſhiin
ce guiſii
udinedili
neiinginn
ſila AM

terius:

¶MDꝛolo. in zacha.

(LAaditto.
Icut ann j anctificat non ſanctificat ex tactu
ſuo id qð tangit: ita nec homo ſanctificat ſolo
aacctu ſanctificat illud qõ tangit. Unde hec ratõ
ſecũda poſtillatoꝛis nõ videt᷑ valere: nec etiã ad intentũ
ꝓphete ꝑtinẽ vi/ J

ꝓppha ex rñſiob Incipit plogus in ca⸗
ſere⸗ doii ancar c iam Pobetcnn.
o ꝙ licet face/ 2 ,.
5 alclua bona „ Ecũdõ ano dari
ex genere:tamẽ ex regis medoꝝ ag/
quo ipᷣi nõ eranr geuũ ⁊ gachariã ꝓ
boni ꝙ ſua opꝛ ñ phetaſſe:lẽctiões eoꝛũdem
debebant cenſeri —„— 2A
bona:ſic p pꝛimã declarãt. Sed hac ð cã ag
reſponſionẽ ſater geus gacharie ĩ oꝛdine pꝛo
dotes dixeruntc phetaꝝ plat eẽ videt᷑:ꝙ eũ
caro ncriſcaa duob' mẽſib vi pdictoꝝ le
ngẽs aliquez ii (cties oſtẽdũt:in ꝓphia p/

bũ nõ ſanctifica⸗
bat eũ et nõ ſolũ
nõ debebãt cẽſeri
bona ſed potius
mala inqytuz ipſi

ceſſiſſe iuenit᷑:⁊ ad repatio
nẽ tẽpli pᷣcepto dei populũ
animaſſe: vt eſdras refert
dicẽs: In ſecũdo anno da/

erãt mali qð patʒ 1 2
p ſecũdã reſpõſi rij reg ꝑſaꝝ ꝓphauer ut ag
onẽ ſacerdotum: geus ⁊ gachaꝛias fili addo
EE ꝓphe:ſup iudeos ꝗ erãt in
cc. a ido ppheta iuda ⁊ hierlin: ſupꝑ iſrłĩ no-
applicas reſpõſi· Mie dei ſup eos.Tũc ſurre/
ones ſacerlotum xerũt ʒoꝛobabel filius ſala-
d pondz thiel: ieſus ſil ioſedech
ine rc vſq; ibi Et Pncip el 4 ꝛinchoauerũtq;

omia q obtulerit
mihi ↄtamiĩata erũt.q.d. Sicut homo pollut᷑ tangẽs
rem mũdã ↄtaminat eã: ſic quia populus iſte pollutus

——

eſt: ideo om̃e opus manuũ eoꝝ et oia que obtulerint cõ

taminata erũt:cup ↄtrariũ ipᷣi putabãt.ſ.ꝙ ex tactu bo

nan ſeu ſanctaꝝ reꝝ ſanctificabant᷑:quo cludit᷑ per
pꝛimã reſponſionẽ ſacerdorũ. ¶ Replica.
capitulo ſecũdo aggei poſtil. reddit rationes
quare ſanctificatũ ex tactu ſacre rei nõ ſãctificat
Aert :ſed pollutũ ex tactu rei pollute polluit vl/-
pꝛima qꝛ facilius ẽ deſtruere q; cõſtruere:ſecũda
qꝛ homo plus ẽ ſuſceptiu' ſanctificatiõis ⁊ pollutionis
res inaiata. cõtra quã ratiõeʒ obijcit burg quaſi nõ
voluiſſet intelligere poſtil.putãs ꝙ voluit dicere hoĩem
ſanctificatũ ſolo tactu ſanctificare ſicẽ pollur ſolo tactu
polluit: ſed hoc nõ dicit vt patet:ſed ſolũ ↄparat pollu
tionẽ animate rei ad ſactificationẽ inaĩate:Jõ in lr̃a in
queſtiõe de ſanctificatiõe fit mẽtio ð rebus inaĩatis: in

.-

queſtiõe aũt de pollutiõe fit mẽtio de rebus aĩatis:quia

dicit: Siquis pollur ĩ aia. talis eni pollutio ẽ foꝛmalii
in aia:iðo magis ↄtagioſa. In rebus aũt inaĩatis non ẽ
foꝛmalii illa pollutio vel ſanctificatio: ſed ſolũ ex legis
dictamie:i rebꝰ aũt rõnalib' aiatis ex leg obſeruãtia.
ncipit expoſitio ꝓlogi in Zachariã ꝓphetam.
Ecũdo anno darij ⁊c̃. Iſte pꝛologus duas
habet ptes pncipales:in quaꝝ pᷣma tangũ
tur quedã aggeo ⁊ gacharie ↄmunia: in ſe-

uãda tãgunt queda acharie ⁊ e ꝓphetie
ſpãlia:ibi Nam ⁊ populũ iſrael.Itẽ in pꝛi
ma pte tangunt᷑ tria.p tangit᷑ tempuj ꝓphatiois iſtox

ꝓphetaꝝ cum dicit᷑: Anno ſecũdo dari c. Secudo tangit᷑
oꝛdo ꝓphetationũ:ibi Sed hac de cauſa ⁊c᷑. vbi dicitur ꝙ

aggeus pceſſit ęachariã duob mẽſibus. Tertio tangit iten⸗

tio ꝓphetantiũ:ibi Ad reſtaurationẽ eti tẽpli. Itẽ in ſecũ⸗
da ꝑte pncipali ĩ q̃ tãgunt᷑ qᷓ charie ⁊ ei ꝓphetie ſüt ſpeci⸗

alia tria notant᷑. pmũ
„ „ eſt pphe intentio:ibi
ediſicare domũ dei que eſt ¶ Naet populũ ac. vbi
in hieruſalem. Quibus ců oiclg abkekta
adeſſent ꝓphete:exhoꝛta/ tiõe ſcelerũ paternoꝝ
tione ſua adiuuerunt eos. ſecũdo tangit᷑ populi

ↄſolatio:ibi Clidit p
pheta virũ c. tertio
tangit᷑ dubiuz cub in

Nam et populuʒ iſrael ab
imitatione paternoꝝ deli⸗
ctoꝛũ:per ſuaʒ admonitio/

e X ꝓphetia ſequit᷑ expo
nem idem ꝓpheta cupies ſitio: ibi Sed hãc vi⸗
reuocare:verbis lectiõe cõ ſionẽ ⁊c.· Item in illa
pᷣhenſis vſus eſt. Aidi nò/ prticula in qua notat
ↄſolatio tria tangunt᷑

cte:⁊ ecce vir aſcenderat ſuK/

E de inn vꝛimũ eſt ↄſolatoꝛia
per equũ rubeuʒ ⁊c̃. Nidit .

viſio: cũ dicit᷑: Uidit

ꝓpheta virũ equo rubeo ꝓphᷣa ꝛc ſecdũ ẽ vi⸗
ſedẽtem: ⁊ ſtantẽ in mèdio Lase iut⸗
R].— 5 „ . 2
mrrten vnbeaſt culus . Paui ſolutibiscs
ionis hec ſolutio eſt. Uir firmatio:ibi Nam et
aſcendens equum rubeuʒ: elſaias ⁊c̃. Sic patʒ di

uiſio ⁊ cõtinẽtia iſti
pꝛologi.Dicit᷑ igitur:
a ¶ Anno ſecũdo. dq

licet angelus intelligat᷑: tñ
quia pᷣdicti coloꝛis equum

conſcendere viſ us eſt: vin fuit quadrageſimuj a
dictã ſanguis ĩ am getem ̈ anno cyri b Da-
ſignificat afferẽdã: q pplin rij. byſtaſpis. vñ glo.
Cyro qui.xxx.annis

iſr in captiuitatẽ redegerat rengnauit in perlis in⸗
terfecto apud maſſa
getas a tomyra regina maſſagetaꝝ: cambiſes filꝰ cyri ma⸗
ioꝛ ſucceſſit in regnũ: qui expletis octo annis duos magos
fratres habuit ſucceſſoꝛes:quibꝰ occiſis a populo darius fi
lius byſtaſpis rex ꝑſi a cõſtitutus eſt cuo regni anno ſecũ/
dojfact' ẽ ſermo oñi ad çachariã filium barachie filij adao
phetã. Ergo a pᷣmo anno cyri vſq; ad ſerũdũ annũ dari
upputant᷑ anni.xl. c. c ¶ Tectiões eoꝛũdem. aggei.j.a.et
gacharie.j.a.tamẽ agge pᷣceſſit duob/ mẽſib in ꝓphetãdo
vñ in pncipio aggei vicit: Meſe. vj. in pncipio cacharie dẽ
Menſe. viij. d¶ Eldras refert. j.eſdre.v. In anno ſecũdo.
Illud accipit᷑ de.j.eſdre.v.vbi dicit: Pꝛophetauerũt agge
ꝓpheta ⁊ gacharias filo addo ꝓphetates ad iudeos ꝗᷣ erãt
in iudea a hieruſalẽ in nomie dei iſrael:tũc ſurrexerũt oꝛo
babel filius ſalathiel ⁊ ioſue filꝰ ioſedech ⁊ ceperũt ediſica
re templũ dei in hieruſalẽ ⁊ ꝓphete cũ eis adiuuantes eos.
e¶ VUerbis lectiõe apᷣhenſis. aggei.j.que verba ſubiũgunt
bic cum dicit: f ¶ Uidi nocte ⁊ ecce vir aſ⸗ cẽderat. ille vir
angelus fuit appens in ſpecie viri inſidẽtis ĩ equo rubeo: ex
quo patʒ ꝙ viſio fuit imaginaria:vide gloſaʒ marginalẽ q
exponit totam auctoꝛitatem. g In medio myrteti. Hic
myrterũ dicit loc in q; creſcunt myrti. Eſt añt myrtus ſpe-
cies arboꝛis de ꝗᷓ dicit Iſið.in. xvij. ety. Myrtus a mari
dicta eo ꝙ magis littoꝛea arboꝛ ſi it. virgilo: Et amantes lit
toꝛa myrti. Hinc eſt ꝙ a grecis myrtene dicitur. Medico/
rũ autè libꝛi hanc arboꝛẽ aptam ſcribũt mulierũ neceſſita-
tibus plimis. Itẽ ĩ glo.eſaie.xlj. dicit ſic. Myrt arboꝛ aro/
matica iputribilis feſſa mẽbꝛa ↄſolidat ⁊ reparat. Myſtice
ꝑ myrtũ ſignant᷑ pphe ? alij ꝗ odoꝛe vtutũ ⁊ ſi pnaligaudte
lũt reſpſi iter qͥs qſi eos ↄſolãs d‚ ſtare angel. „ Peam

Xibr⸗

„„ 2 „ „ .* 2 * 2 „ 11 8 7 5 N 2 rtar:
gentẽ.i. aſſyrios ⁊ caldeos ⁊ alias natideſ que afflixerant iu ¶ Poſtilla Nicolai ð lyra ſuꝑ acharlã pphᷣaʒ ie tdrcr. ininen⸗
deos: vt poͤzachr. i (¶ Ma et eſaias. Eſaie.xiij.a. kl In Nmenſe en⸗ Pie ne chlech. hiiuint
leuitico.xxiij.g. Sumet vobis die dmo fruct arboꝛis pul/ gacharie:⁊ diuidit i duas ptes.ſ. in pꝛo ſeni dlien
cherrime:ſpatulaſq; palmaꝝ:⁊ ramos ligni denſarũ fron- emiũ ⁊ tractatũ: qui incipit:ibi Jratus beet i⸗
dium:⁊ ſalices de toꝛrente ⁊ letabimini ⁊c.arboꝛẽ pulcher⸗ eſt. Circa bmũ pᷣmo ponit᷑ hur pphetie aſn
rimã appellat myrltu teeump': cu dicitur iortpeno in
ſicut patʒ hic ĩ lr̃a cũ . , ”M a ( In mele octa nan dee
dej Fruck ligni Haa Mam ⁊ eſaias ꝓpha ꝑ ru· ¶ Explicit pꝛologus. uo ꝛc. et ſic pʒ buinn
öliug appellat oleẽ boꝛẽ veſtinẽtoꝝ int getes ¶ Incipit argumenti. nac urrpoſcyte fa i
NRccipictis die pai vVindictã cuz ſanguie a deo —Acharias memoꝛ do li mge n un⸗ i,lun
mo. i. cũ celebꝛabitis ꝓferendã demõſtrans: his mnmnmini ſui:multiplex in pſerũt illud anno lin nu
feſtam ſcenophegie verbis vſus ẽ dicẽs: Quis ꝓphia:ieſũ cũ veſtibꝰ ſoꝛdi ij.darij vj. menſe —
m Fruct ligni ſe eſt iſte g venit de elom tin dis: ⁊ lapidẽ oculeꝝ ſepteyʒ xxiii die menlis: hrll
cioſi.i. frondes myrti . 45 — En oanres .d vyàt habet aggei. Prionaälln
ad deſignandã leticis ctis veſtib ð boſra ⁊c. Stã cãdelabꝛũq; aureũ cũ toti- b In anno lecu iſt
p bene olẽtis ligni fra te vo in medio myrteti vm dẽ lucernis qt oculis:duas do darij ſm ioſe⸗ ſtutiuriu
grantiã.· ſenophegia bꝛãtis:q dixit:leticiã pplo quoq; oliuas a ſiniſtris lã phũ iſte fuit dari nitmnu tni
erat keſtu hebꝛeox et gffuturaʒ:p myrteti ſigniti padis cernit: ⁊ a dextris et us fil hyſtaſpis aen,,
interptal tabernacucatiõz voluit deſignari. E· p' equos ruſos: varios: al. Zfuit fauosabilis länn
loꝝ dedicatio qᷓ cele· Calloʒ Oe n te P cquos rufos: varios:al· ludeis:eo ateqỹ itti mpi:
bꝛabat a iudeis ime ligni moyſes i leuitico cu, bos: a diſſipatas qdriges pmoueret ad re- lhoetttnut
moꝛiã expeditiõis e faceret mẽtionẽ ait:accipie ex ephꝛaim:⁊ equũ de hie gnũ ſuit familian Fmecſdo
les bia Hmatiel tis die pᷣma frũci ligni ſpe ruſalẽ:pauperẽ regẽ vatici EFoꝛobabel: ⁊ſecit eianne
agebaͤ:vice ſ uſcu cioſi. vt leticia bp lip bñ olẽ natz pdicitr egẽ ſedẽtẽ ſup vebeeealleert. anmtt
lo ð vocabulis biblie tis ligni et ſpecioſi vmbꝛa/ pullũ ſiliũ aſine ſubiugal. ſieũ pmoueri cõ itti tenpln
n¶ Sed hãc viſion? culũ ðömõſtraret. Sẽd häc ¶ Explicit argumẽtũ. tingetet ad regnũ ſmi nd⸗
hicexponit hiro piſionẽ qͥ liberationẽ ppli s Seom no Rab. Ruirtin
ge fieri: x ponit ratio vindiciã ð aduerſariſs afſu (Incipit cacharias pio“ fũp afſuert v be⸗ ſſtaini
onis ppli ab vlrima ctu ꝓpha ſe vidiſſe memo⸗ NRmẽnſe fuit lauoꝛabil iu⸗ ien /l
Fapeluatate cuʒ in qᷓ rauit:qꝛ pplin iirł in pꝛima octauo I deij rõe mr̃ij ſue. atyr ag s
in la eratener liberatiõe de fra egyptiꝛno qnno ſe- Que autez ſſa ſhace
in illa liberatioe i pte iſceſſiſſe cõſtabat cuilꝰ . . opinionũ ſit veri Nlclar
erãt in tenebꝛis ytuz Ctu diſceſſiſſe cõſtabat cui cũdo da/ ſimilioꝛ tractaui nſtiütga
ad tpᷣus horallonis exepli qꝛ pñs pplus aliquã rij regis: diffuſius in pꝛin Aenn
a ereun a⸗ rin me pteẽ in ſe retinẽ videbat:libe actuz eſt cipio libꝛi heſter mnlninrn
parauert ſe ad er Uital de ira chaldeoꝝx per riam filium barachie filij logo notifcat au inſet⸗
eundũ: ſiẽ patz exoͤ. nNoctẽ ꝓphete ẽ reuelata. addo pꝛophetam. Iraͤtus ctoꝛ inſtrumenta ianleni
xij. ⁊ mane egreſſi ſüüt 2 ́”́MVMl iiuuuuis hui ꝓphetie: Peghotcieſeſte
ad aliquã ptẽ erat in tenebꝛis captiuitatis qtum ad aliam tie dono: cum dicit᷑: Factum eſt verbum domini. Se⸗ unningh
partem erant in lumie libertatis:quia pᷣmo egreſſu ð captiꝰ cũdo ex nomine pꝓpꝛio: cum dicitur. c¶¶ Ad cacha⸗ fintint
uitate cum oꝛobabel.j.eſdre.ij.multi moꝛati ſunt in terra riam.qui interpᷣtat memoꝛ dei. Tertio ex patre ⁊ auo: l
chaldeoꝛ qui poſtea egreſſi ſunt cum eſdra.vij. anno arta cum dicit: dG Filium gacharie ⁊c᷑. ⁊ ̃m regulam he —
xerxis:vt habet᷑j.eſdre.vij.a.⁊ adhuc multi remãſerũt qui bꝛeoꝛum iſti duo fuerunt ꝓphete ſicut 7 facharias: li/ Urüminn
cũ neemia egreſſi ſunt.xx.anno eiuſdẽ artaxerxis:vt habet cet nõ habeant᷑ eoꝝ: ꝓphetie. Dicunt enim hic aliqui Hinanezz
neemie.ij a. Sʒ videt᷑ dubitatio de hoc qð dicit: o ¶ Ob iſte addo fuit ille ppheta qui miſſus fuit ad hieroboʒʒ Lnbeign
hoc noctu ꝓphe.ſe vidi.memo. qꝛ po.iſrł i pᷣma libe.ð ter iij.regũ.xiij.et ̃m hoc non fuit auus cacharie: ſed ma⸗ efinginit
ra egypti no. diſce. ↄſtabat. Contra exo.xij. ca. In eadẽ ipſa gis remotus:quia inter illum ⁊ gachariam fluxit valde lentlen 4
die equcã exercitũ veſtrũ de terra egypti. Itẽ eodẽ.d. Nulł ſongũ temp'. Dicit᷑ tamẽ filius eius quia fuit de genere enncin
veſtrũ egrediet᷑ oſtiũ domus ſue vſq; mane.Itẽ eodẽ.f. Eaꝰ ißpius:ſicut chꝛiſtus in euãgelio dicit filiꝰ dauid:quia e irin
dem die Fens eſf omis exercit dni de terra egypti.Con/ eius genere deſcendit ſm carnem. Sed hoc dictum de inn mip⸗
trariũ v et hic in logo. Itẽ exo.xij. Nox eſt iſta obſerua ſcriptura non habet auctoꝛitatẽ: quia tertio regũ nõ ex ann.6
bilis domini qñ eduxit eos de terra egypti. Et ad idẽ valet pꝛimit᷑ ꝙ ille fuerit vocatus addo:nec.ij.pal.xij niſi co/ rtian
vſus ecclie que i benedictioe cerei paſchalis populũ ð nocte tecturaliter: ſed nõ certitudinaliter: dato ꝙ ſic expꝛi⸗ ud,n
egreſſe fuiſſe decãtat. Ri.· veritaj eſt ſicut ſupꝛa dictũ eſt: qde meret᷑ adbuc non valeret: qꝛ plures ꝓphete nominati . ſrſtuz
de die exierũt:ꝙ aũt dicunt᷑ exiſſe de nocte referendũ eſt ad ſunt eodẽ nomie: ſicut ęacharias fil ioiade: gachari ſuntnn
cauſã exitus ⁊ pparationẽ: de nocte eni vrgebãt egyptij po as fili barachie: a ſic iſte addo videt eſſe alius ab illo: ſri ſinn
pulũ de terra egypti exire:ſicut legit᷑ exoð.xij.e. ⁊ de nocte etiã ſi vocat fuerit addo:nõ eni ↄſuetuʒz eſt ꝙ ꝓphe ſic anhmun
ſe pᷣparauerũt ad exitũ: ſicut dicit᷑ ibidem. genealogięent: videlicet ꝑ patrẽ ⁊ p aliũ ſic remotum a NE
N¶ Explicit qualiſcũq; expoſitio iſtius ꝓlogi. peatre intermedijs omiſſis. Bratus eſt. HPic ↄñter a n

Perbubel gictt
wii deellſicati
Neöplibiein
ſei noumich
mngnetadnni
Gon ſo N.
11 Reoarustit
baſuen rhe
ſnghenid
ſuit auovbki
wemii e
oonnonullr ven
un Teaau
ifuſusinpein⸗
cgolbui heſtr
Wetlogſtiſe
dhri
Norkrui
nnn
labur her
inimerg

bo dñi ⁊ i peccaij

pter qð dominꝰ

ſtros. pmittendo

Czacharie. Capief.

ponit tractat in quo pꝛimo agit de templi aciuitatis
reedificatioõe:ſecũdo ð reedificate habitatõe:ca.v.Pꝛi⸗/
do de edificantiũ ↄſolatioe:ca.iij. ꝛima adhuc ĩ du
as:qꝛ pᷣmo agit᷑ de templi reedificatioe:ſecũdo de ciuita

tis repatione:ca .
ſequenti. Pꝛima „ „ —
adhuc ĩ Düsi⸗ eſt dñs ſuꝑ pꝛes vẽos iracũ
lmo vonte vone da E dices ad co Hec

timini ad me ait dñs exerci
tuũ. Et ↄuèrtar ad vos diẽ
dñs exercituũ: MNẽ ſitis ſicẽ
patres vẽi:ad quos clama-
bant ꝓphe pᷣoꝛes dicẽtes:
hec dicit dñs exercituũ:cõ
uertimini de vijs vꝛis mal:
⁊ cogitatiõib vꝛis peſſimiſ

ibi In die viceli⸗
ma. Monitio ãt
in hoc ↄſiſtit ;nñ
ſint increduli ver

obſtinati: ſicut fu
erũt patres eoꝛũ

Pmiſit deſtrui ci⸗
uitatẽ ⁊ templũ:

hoc eſt qð dici ct nõ audierũt neq; attẽce/
e¶ Jratus eſt o rũt ad me dicit dñis: Pics
min⸗ ſup pies ve veſtri vbi ſunt t pphete⸗

Nuüunqd ĩ ſempiternũ viuẽt

eos captiuari ⁊ ci ASen „
uitatẽ 1templu,z Vrũtamẽ verba mea ét le
vaſtari ꝓpter eo- gittima mea que mandaui
pet arirbotiͤ lſeruis meis ꝓphei:nunqd
fEouertimini nõ ↄpᷣ̃henderũt pꝛes vẽos:

ad me. , verã pe· Et ↄuẽrſi ſunt èt dixerunt:
Et

nitentia. 5 BSicũůt cogitauit dñs exerci
ouertar ad vos. tuũ facere nobis im vias
hb meſiti ſicut

bant ꝓphete pꝛioꝛes. tꝑe ſedechie ⁊ ante. k ¶ Et non

patres veſtri.in peccadᷣ obſtinati. i¶Ad quos dlam 4
audierut. ſed magis ↄtempſerũt: ꝓpter qð iuſte puniti

fuerunt:ideo ſubdit: l Patres veſtri vbi ſunt.q.d.
ptim fuerũt occiſi a chaldeis:⁊ ptim ĩ captiuitate moꝛ/
tui. m ¶ Et ꝓphete.ſ. falſi pmittẽtes eis pacẽ victo⸗

riã.q.d.incurrerũt eandẽ ſentẽtiã. Ra.ſa.aliter exponit

de ꝓphetis dñi: vt ſit quedã obiectio ↄtra dicta: quia
poſſent dicere illi qbꝰ loquebat᷑ ꝓpheta: ſic pꝛes noſtri
ſunt moꝛtui ita ⁊ ꝓphete domini: ⁊ ſic nõ habuerũt ali
qua pꝛogatiuã ante patres ſuos ꝓpter ſuam iuſticiã: 2
ſubdit reſpoſio domini n ¶ Nundꝗd in ſempiternũ vi
uent. q. d. natura moꝛtalis nõ ꝑmittit ꝙ ſemꝑ viuant.
Aerutame verba mea. q;tum ad moꝛes: p Et
legittima mea. iytuz ad legẽ q ue mãdaui ſeruis
meis ꝓphetis. vt dicerẽt patrib' veſtris ꝙ captiuarent᷑

interficerent᷑:niſi ſe coꝛꝛigerẽt a moꝛibꝰ malis:a tranſ/

greſſionib legis. ·¶ MNuquid nõ ↄpᷣhenderũt patres
veſtros.q.d.quia ſic accidit eis vt Sckrennucis ꝑ conſe
ques fuerũt veri ꝓphete: ⁊ ideo viuũt in aia licet moꝛ
tui ſint coꝛpoꝛe. s ¶ Et couerſi ſunt.ſ.aliqui de pꝛibꝰ
veſtris in captiuitatẽ ducti: afflictiõe dãte eis intellectũ
Et dixerũt. ↄfitentes dei iuſticiam in ſua punitiõe:
vV¶ Sicut cogitauit dñs.ſᷣm oꝛdinẽ ſapie ſue a
cere nobis.ſᷣm oꝛdinẽ ſue iuſticie:iõ ſpᷣdit᷑: y ¶ Et ᷣm
vias noſtra ac. ⁊ dicunt᷑ hic vie peccata ↄſueta:adinuẽ
toes aut enoꝛmia a inſolita q̃ adiuenit hũana malicia
3 ¶ In die. Hic ↄñter ponit popopli ↄſolatio:⁊ diuidit᷑
in duas ptes:pm duplicẽ viſionẽ ↄſolatoꝛiã:ſecũda ibi
Et leuaui.Pꝛima in duas:qꝛ ᷣmo ponit᷑ viſio: ſecũdo

eius expoſitio: ibi Et dixi. Circa pꝛimũ ponit᷑ tᷣus h viſi
. 0 ODee j toe: c nis: ci 3 ¶ In die viceſima.⁊.iiij.mẽſis.xj. et ſicd
ma in duas:qꝛ pꝛimo agit᷑ de dicta reedificatione: ſecũ iſta viſio facta eſt po Rredent que facta fuit mẽſe. viij. an⸗

onis: cum dicit: ʒ
ni. ij. darij regis. a ( Sabath. in hebꝛeo habet: Sebeth.
reſpõdet ianuario: expoſitoꝛes tñ dicunt ↄmuniit᷑ ꝙ febꝛua-⸗

rio: ⁊ hoc ẽ: qꝛ aliqñũ
„ „ ) Coööcurrit cu eo in pte
noſtras ct ſim adinuẽtiões vel in toto. iudei enix
nr̃as:fecit nobis. In di vi Siat metea p lungi,
ceſima ⁊ q̃rta vndecimi mẽę anno mẽlis eoꝝ duo⸗
ſis ſabbth iĩ anno ſecũdo gecim qui dicit adar
darij: factũ ẽ verbũ dñi ad ouplicat: martiuj eni
facharlam ſilluz barachie en cur un ſon
rilij ad ꝓphetaʒ dicens: vt diffuſy declaraui
Nidi pèr noctẽ: ecce vir Seũñ.vij. Eros.xrj.
ſcẽdens ſup equũ rufũ: ẽ Pꝛim eni mẽſis hm
ie ſtabar ter mpneg aue ez nfinien
erãt in ꝓfundo:èt poſt euz a pma lunatiõe que ẽ
equi rufi parij albi. Et di ppinquioꝛ eqnoctio
xi:Qui ſũt iſti domine mi pernali: ſiue ſit añ ſi⸗
Et dixit ad me angelus do e n ioci⸗
mini qui loquebat in me: noctiũ mo eſt. xij. die
Eg oſtendam tibi qd ſint martij. Conſequẽter
hec. Et reſpondit vir ꝗ ſta- Pani ſße viſio cũ dẽ:
bat inter myrteta: ⁊ dixit: bE tnocre; 4
„nN % ,„ ––. et
Aſti ſüut qͥs miſit dñs:vt p/ apta reuelatioib' p

abulẽt trã.Et rñderũt ange heticis ̈ dies. ¶
lo dñi g ſtabat int myrteta (IEt ecce vir.i. ange
7 dixer̃t: Pẽerãbulauimus in ſpẽ viri dꝗ¶
dens ſuꝑ equũ rufuʒ.
In hebꝛeo hẽ: Rubeẽn
pꝑ hoc deſignabat᷑ vindicta diuina de aduerſarijs iudeoꝛũ
P coloꝛẽ ſanguineũ. e ( Et ipe ſtabat int myrteta. eſt aũt
myrtetũ locus in qͥ creſcut myrti.eſt aũt myrtus arboꝛ faci
ens pulcherrima ⁊ odoꝛifera poma:vnde ⁊ leuiti.xxiij.vbi
trãſlatio noſtra habʒ: Fruct arboꝛis pulcherrime:loco ar-
boꝛis pulcherrime in hebꝛeo ponit eadẽ dictio q̃ ⁊ hic ho-
bet:a idẽ ſignificat. Pieroꝰ.in plogo hui ꝓphetie:⁊ ꝑ pul-
chꝛitudinẽ ligni et odoꝛẽ fruct᷑ deſignat gaudiũ affuturũ ð
reedificatioe templi ⁊ ciuitat:⁊ de repᷣſſioe aduerſarioꝝ ſu
oꝛũ. f ¶ Que erãt i pfundo.i.in valle:in vallibꝰ eni mag
creſcunt myrti ⁊ pulchꝛioꝛes ⁊ ſecũdioꝛes qᷓ alibi. g ¶ Et
poſt eũ equi rufi varij ⁊ albi.ꝑ hoc iĩtelligunt ꝑſe greci ⁊ ro⸗
mani:qui afflixerũt populũ iudeoꝝ ſm ſucceſſionẽ regno-
rũ:ita ꝙ p equos intelligunt iſti populi:ꝑ aſcẽſoꝛes eoꝝ:an
geli eis plati vt dicũt expoſitoꝛes coiter. Rab.ſa. vo dicit ꝙ
ꝑ hoc intelligũt᷑ ãgeli diuerſoꝝ oꝛdinũ pati ad exequẽduʒ
Reabe Aioz huic dicto videt᷑ lr̃a ſequẽs ↄſonare vt vide

bit. h ¶ Et dixi.hHic ponit᷑ dicte viſiõis qꝙᷓtũ ad aliquã ꝑtẽ
expoſitio:⁊ diuidit in duas ꝑtes:qꝛ pᷣmo ponit᷑ hec expoſi⸗
tio:ſecũdo ex hoc ſubdit angeli depᷣcatio:ibi ODñe e. ercituũ
Circa pᷣ di: h Et dixi.ego cacharias. i ¶ Qui lũt iſti
i.qͥd ſignificãt iſti equi rufi varij ⁊ albi. k ¶Et dixit ad
me angel q loquebat᷑ ĩ me.i.mihi deputat ad cuſtodiam.
P

1
ppło iudeoꝝ:⁊ iſte d eẽ michael:Dañ.x.io ſbᷣdit᷑: m ¶ Et
n¶Iſti ſi às miſit dñs. ad exequẽdũ ſus volũtate. o ¶Et
reſpõ.ange.do.q ſta.int᷑ myrteta.tanq ſuꝑioꝛi. pꝑ¶
ambulauim' terra.ↄſiderando ſtatũ regnoꝝ. q ¶
omnis terra habitat᷑ ⁊ quieſcit.illo enim tempoꝛ 5 Kone
3

go ondã tibi.i.fſaciã oñdi ꝑ angelũ ſuꝑioꝛẽ:qͥ pᷣeſt tti

rñdit vir ꝗ ſtabat int myrteta.i.angelus toti pplo pꝛelatuiſj.

Aiber

bella notabllia in regnis pdictis. rgl Et reſpodit. hie coj⸗

ſequẽter ponit angeli iudeis p̃lati depᷣcatio:cũ dẽ: s ¶¶ Do⸗
mine exercituũ vſq;quo ⁊c̊ qſi diceret: exquo alie terre ſũt
in pace ĩ quib ſũt gẽtiles ⁊ idolatre: quare taj rdas reſtituere
hieruſalẽ templu: ⁊ alia loca iudee in ſtatũ ſuũ: a ad hoc
ingducit rationẽ ex ꝓ
miſſione dei qᷓ habet

inplei in vab vne tar a uieſcit. Erreſponit
r itmwo ſup voo angel. dñii: T dixit: Dſc ex-

ercituũ vſq; quo tu nõ miſe
reberis hierlm: vrbiũ iu⸗
da ꝗbus iratus es: Iſtẽ ſe⸗
ptuageſim ann eſt. Et re-
ſpõdit dñs angelo ꝗ loque
F. Bpee Dis waſact. bat᷑ in me vᷣba bona:verba
4 tñ hierlʒ et templuũ oꝛia. Et dixi
adhuc nõ ſunt reedi ſoletoni dirit adh me
ficata. v ¶ Et rñdit angelus g loquebat in ſne
do. ange. ꝗ loq̃.ĩi me. Qlama dicẽs: Nẽc diẽ dſis
vt mihi denunciarer exercituũ: llatus ſũ hieru
bonũ nũciũ: iõ ſeauik ſalẽ ⁊ ſyon clo magno.Et
xXx¶ Pec dicit dñs ex irꝗᷓ ma ego iralſcoꝛ ſi
ercituũ. cui verbũ ñf ⸗ gna eg alcoꝛ u
pot elſe fallũ. ¶ Ze⸗ VBẽtes opulẽtas:qà ego ira/
latus ſum hieruſalez tus ſũ parũ: ipi po adiuue-
æ ſyon.i.montẽ in rũt in malũ. Pꝛopiea hec
erat templũ,. 3 ¶⅜ dicit dñis: Reuertar ad hie-
lo magno. eſt aũt ꝓ/ E.. een e,, ARrgn;
pꝛie eelus amos ſingdu ruſalẽ ĩ miſericoꝛdijs:t do
ris quo vir dilidit mus mea edificabi i ea ait
vxoꝛẽ: nolẽs in ea ha dñs exercituũ:qt ppendicu

verbũ bonũ qð tpᷣus
iam erat tranſactũ a
tpe cyri regis pſaꝝ qᷣ
dedit populo licẽtiaʒ
redeundi: ideo dicit:
¶ Iſte iã ann·. lxx.

bere pticipẽ: ⁊ idðo qñ ſũ extẽdet᷑ ſup hi
in hoc delindt: aſpere SS ſup hiermalen.
eã caſtigat: p hociĩ/ dhuc clama dicẽs: Hec
ſinuat᷑ ꝙ dñs caſtiga⸗

uerat populũ iudaicũ nõ ex odio ſed ex amoꝛe: vt reduceret
ad cultũ latrie:⁊ ſic factũ fuit:qꝛ poſt reditũ captiuitatis ba
bylonice non legit᷑ populus iudaic ad idolatriã declinaſſe:
niſi aliqui pauci tpe antiochi illuſtris. a ¶Et ira magna
ego iraſcoꝛ ſuꝑ gentes opulẽtas.i.regna vos affligẽtia. et di
cit Jra magna:quia fuerũt puniti a deo nõ tm̃ tpaliter: ſed
etiã eternaliter. b (Auia ego irat ſum paꝝ.ſ. vobis iu⸗
deis puniẽdo vos pena tpali. c¶ Iꝓp̃i vo.i.aſſyꝛij ⁊ chal/
dei d Adiuuerũt in malũ.ſ. pene vĩ
executoꝛes diuine iuſticie. e . ꝛoptea.ſ.qꝛ fuiſtis puniti
ſm oꝛ inẽ mee iuſticie. ¶ Reuertar ad hierim. pꝑ viã mi⸗
ſericoꝛdie: g
ſub coꝛobabel duce dario regnãte. h¶ Et ppendiculũ.
ideſi inſtrumẽtũ ligneũ in cup medio pendet coꝛda habens
plumbũ in extremitate ſua:cũ quo ppendit᷑ ſi mur directe
edificat. i ¶ Adhuc clama. nõo ſolũ de edificatie templi:
ſed etiã de pſperitate ppli. R ¶ Adhuc affluent ciuitates
mee.i. iudee I ¶ Bonis. qð in pte fuit impletũ tpe goꝛoba

bel ⁊ neemie ⁊ macha.ſed pfecti tpe xpᷣi ibi pᷣdicatis: ⁊ mi /

racula faciẽtis:⁊ ienigud nẽ ſpũſſancti ↄcedẽtis. m ¶ Et
leuaui. HPic ponit ſecũda viſio de deiectiõe aduerſarioꝝ po
puli iudaici:cũ dicit:Et leuaui oculos meos:⁊ vidi.imagi
naria viſione. n ¶ Et ecce quattiuoꝛ coꝛnua ſic enim vide
bat ei imaginaria viſione. o ¶ Et dixi ad angelũ mee cu/
ſtodie deputatũ. p ¶ Quid ſunt hec. i.qͥd ſignificãt hec q̃ᷓ
tuoꝛ coꝛnua. q ¶ Hec ſunt coꝛ q̃ vẽti.iudã ⁊c.i.quattuoꝛ
regna que afflixerũt iudeos ſucceſſiue.ſ.chaldeoꝝ:pſarum
grecoꝝ:a romanoꝝ:vt ↄmunii exponit᷑. Ra.ſa.ꝑ quatuo:

e: qꝛ fuerũt in hoc

Et dom mea edificabit᷑ in ea qð fuit ipletũ
pulcherimũ: Et in eodẽ loco vbi ponit eadẽ dictio q̃ h
habet i trãſlatiõe nr̃a dicit: Lignũ denſaꝝ frondiũ. .“

coꝛnua intelligit aduerſarios tudeor⸗ ſim qttuoꝛ ptes

mũdi:qꝛ ab oꝛiẽte fuerunt afflicti:⁊ ab occidẽte:a meri
die: ⁊ ab adlone:⁊ hoc ꝑ diuerſas gentes circa iudeam
habitãtes:vt patʒ ex.iiij regũ:a.ij.pal. r ¶ ¶Et oſtẽdit
mihi dñs.iiij.fabꝛos.i.q̃tuoꝛ angelos patos frangere

oicta coꝛnua: qꝛ
. SEſit executoꝛs dli.
diẽ dſis exercituũ. Adhuůc nuine luſticie. ¶ls
affluent ciuitates mee bo Et nemo cop
nis: ⁊ ↄſolabit᷑ adhuc dſis arg (1⸗
ſyon: ⁊ eliget adbuc hiern/ ideſt potuitfſiſte-
ſaleʒz. Et luaui oculos me tre aduerſarijs pꝛe
os ⁊ vidi:ct ecce qttuoꝛ coꝛ dic· v Et ve
nua. Et dixi d angelũ qui erun iſtit Hien
2* „ 2 xCI Deter
loquebat᷑ in me. Qnid ſũt rere ea.i pꝛedicta
hec:Et dixit ad me:Hẽc ſi regna: vel aduer-
coꝛnua que pẽtilauerũt iu ſarios ſm ttuoꝛ
dã T iſrael ⁊ biero. Et öſtẽ Dies mudl vt ot
20 L.αο „ ani en ctuz eſt: y ¶ Ue
dit mihi dñs qᷓtuoꝛ fſabꝛos deciant coꝛnua
Et dixi: Q uid iſti veniũt ſa gentiũ.i. poreſta
cere: Qui ait dicẽs: Hec ſt tes eaꝑ ao ixpo
coꝛnua que ventilauerũt iu mtren
daʒ p ſingulos viros:ẽt ne miſerũt colla pꝛi
mo eox leuauit caput ſuũ. cipes gentiũ.
Et venerunt iſti dekrẽre ea: In capitulo. .
ut deijciãt coꝛnua gentiũ qᷓ char iok
leuauerũt coꝛnua ſuꝑ terrã ßm regulã hebꝛe⸗
iuda:vt diſpgerẽt eã. ¶.II. oꝛũ iſii dus fueft

Z lẽuaui oculos me· vpbe. ¶ Addno.
s èt vidi: ẽt ecce vir „kr dga
è” 7 oſee ·j.cap. hoc
dictũ qð dicit poſtillatoꝛ eſſe regulã apud hebꝛeos non
eſt regula ſed dictũ vnp ſingularis ꝗͥ nõ habet auctoꝛi
tatẽ: ⁊ inquirẽ circa hoc videt᷑ magij curioſũ i vtile ců
ꝓphetie de huiuſ⸗ oEr ꝓphetaꝝ nõ iueniant:vt
dictũ fuit in pᷣdictis additionibus.
In eodeʒ capitulo vbi dicit in poſtilla: Eſt auũt myr.
tus arboꝛ faciens pulcherrima poma. Additio.
Icet myrt ſit arboꝛ pulchꝛa ⁊ faciat folia ⁊ gra
na odoꝛifera nõ tñ facit fructũ pulchꝛũ:ſed qdã
grana minuts nigra:vñ leuiti. xxiij. vbi dicitur

Fruct arboꝛis pulcherrime.nõ ponit ĩ hebꝛaico dictio

ſignificãs myrtũ: ſʒ alia q̃ ſignificat citrũ qðò eſt pomũ

