tur: At tres pueros. dañ. ih. b ¶ Inueſtigabilia ro. 0 abachuc ꝓphetia: ⁊ diuiditur in duas iuſn
x.j. O. altirudo c. c ¶ ρo ita videt de .j.reg. xvj. Nõ tes.ſ. in pꝛoemium ⁊ tractatum: q icipit inntd
iuxta intuitum hominis ego iudico.homo enim videt ea ibi Uſqueà . In pꝛoemio pᷣmo tangitur raͤnen
que parent:dominu) breuiter materia une
autem intuetur coꝛ. „ hhulus prophetie lreſn
Et quo ſi egro ĩigne ↄflari:ct tres pueros Qð ĩtelligẽs apls ſecũduů cum dicitur: roiſtied h
PHasdi —„ . . „α 9 a ¶ Onus ·i. 270 imdh
a. eb die Pohe de camino ignis purioꝛes id ꝙ miſicoꝛdiã ↄſecui ẽa pp in maie pe icun
nm aduerſus om ſĩ Exiſſe q; itrauerat. Sed æ dño: ait: Sẽd nõ deſiciam ne venturo ſuper gfnna, a
nudicbat camõeſ op hoc generalit accipe poſſu Et benedicitdñʒ in oĩ tpe: regnuz bab lonie d 4
pꝛeſſoꝝ qꝛ non erant m: ꝙ ex pſona hüane ipa Et ſcit ꝙ g pſeuerauerit vI Sicuteniznaum Perioilt ha
Tauckenala⸗ pone tiẽtie loqt:tĩ qrulã vocẽx qʒ i finẽ hic ſalu erit:&᷑ glo her igttiic AVndnien e
Pmpt apꝛugerl eprlenã doloꝛis erũpat dicẽſ riat in laboꝛe ⁊ doloꝛe. Et nuerunt regnu; x. ltut ſj
dico: 2 hoc cofirmat Quare reſpicis 2tẽptõeſ. ¶ cuim hieremia dic: Tribu/ ttribuũ iii. reguz. li
per auctoꝛitatem: ibi taces ↄculcãtẽ ĩpio iuſtioꝛ? lationẽ ⁊ miſeriã iuocabo xvijſi iſte ppybe ahigiſt ht
Os intelligens a ſa ſe: Mec aũt loꝗt:neſciẽs iu ũt quo ali iocat deũ:ſic ſä caren babyi eemin
tis patet. e ¶ Sciẽs dicia dei ĩ eſtig bilia:⁊ Epvir ⁊ bellatoꝛ iuict᷑ àd os q captiuauerft Lonnokdo
demẽtie ſue põdera. dicia dei iueltigabt a: ir bellatoꝛ iuict àd ex regnum duarum Miun ſe il
ßʒ ꝙ oꝛdinat in fin? fundũ diuitiaꝝ ſapie ⁊ ſcie ercẽdũ ſe t ꝓbãdũ tribula quarto reguz vl⸗ ninn i
¶ Atq; menſuras. ei:q non ita videat:videlʒ 6ni iuẽire öſiderat timo. h'erat ald (ciſih
ſm ꝙ modo debito põ vt de. Hõ im̃ pñtia re ¶ Explicit pꝛologus:ſequi conſolationeʒ aa iinin vn
oꝛdinat. g ¶ Scom ſpicit de futura 2 ei tur argumentum rum: quia deſtuu cirf
id miſe icoꝛdis c« ſpicit de futura X etna co. un „ „ gopcfri 1dar um, ſan
ſecutuſ eſt ·timo.f. Lnoſcit. Et quᷣõ ſi egrotanſ Bachuc luctatoꝛ ſoꝛ um babylonioꝛũ nſ a
Ideo miſericoꝛdiã cõ ⁊ eſtuãs febꝛibꝰ aquã frigi / ⁊ rigic ſtat ſup en regno due tribus 8
lecutus ſum vt in me daꝗ poſtulet ⁊ dicat ad me/ ſtodiaʒ ſuã:⁊ ſigit gradũ ſu ſuerunt de cap/ ewidt ſſi
ſtus ieſus omnem pa icu:vun p atioꝛ: crucio?:v. Pmun oe Nrc elgdre pꝛimo: no ſuln⸗
nem eoꝝ qui creditu ce clamabo ⁊ exaudies: ceioſ glia e laudis e plena noie: cum dicitur ſendn un
riſunt uͦli in vitam e· rñdeat ei ſapiẽtiſſim ac cle ẽfra. Splẽdoꝛ eũ vt lux e- ochuc Cree l ben
rna, bSrd matiſſim medicuer ſcio nincornua in manibuo er: Qdvinir ir es
fi ¶Et benedicit tpe dare debeã qðᷣ poſtulaſ dalcdm Cendh e Ppbenice. Detpe Mniuf lis
deuz omni tempoꝛe. nõ miſeoꝛ mõ: qꝛ miſicoꝛ Explicit argumẽtũ. Inci vero huius pppe ee Lun
ij. coꝛi. . Baneglen dia iſta crudelitaſ ẽ:⁊ volũ pit Abachuc ꝓpha. C. I. tie iei ie ſane d
deus ⁊c̃. pᷣſ. Bñdica zFrs Reti — f 7 expotfſi Nde
oñʒ ĩ omi tpe. Tho. tas tua 2te peiit. Ita 7 0 „ Hüs quod vi toꝛey noſtri coiter Euſtan d
li. Oi tẽpe bñdic 9à nr ſcienſ clemẽtie ſue pode dit abachuc ꝓ ꝙ abachuc pphe iunith
um: R Quipſeue ra atq; mẽſuras: ſterdũ nõ pheta. Aſq; tauit deſtructioeʒ ii
rauerit. matth. x. d. exaudit clamãtẽ: vi eũ pꝛo gqůo dñie cla babylõie vaſt we, Prſätgi
7 oſoorig, gu bet magis ꝓuocet en 3 SDHZB abo: æñ ex l rtianan hie⸗· W! i
rij Libeter gloꝛiaboꝛ rogãdũ:⁊ q̃ſiigne excoctu audies: Aõciſerabõ ad te ruſalem per chal (Qun
in infirmitatibus me iuſtioꝛẽ ⁊ purioꝛem faciat. vĩ patiẽſ:ẽt ñ ſaluab: Quͤar deos. cCU iteypndenn
is. m. ¶ Et cum hie quo. PHic incipit iaſſen lun⸗
re. dicit hiere. xx. vbi tractatus. Et di uſn Nlicin
nos habemus: Jam , uiditur in duas ꝑ lmdüefal
olim loquoꝛ vociferans: iniquitatem ⁊ vaſtitatem clamito tes:quia pꝛimo ponitur pꝛophete denunciatio: eiuſdẽ? bergüütline
dicit gloſa hierony. que ſic incipit. lxx. quia amaro verbo oꝛatio:ca.ii. Circa pꝛmũ ꝓpheta admirans ꝓſperitatẽ nrigi
modo ridebo pꝛeuaricationem ⁊ miſeriam inuocabo: nabuc. tempoꝛalem:cum ipſe eſſet idolatra peſſimus Uhoecorzbe
nEt quomodo alius.ſcilicet puſillanimis a carnalis eius populus:circa hoc pꝛimo mouet dono queſtionem omeneſtät
o ¶ Inuocat deum. vt a pꝛeſentibus tribulationibus eum ? audit eius reſponſionem: capi ſequenti. Dꝛima in du en wii
eruat imminentes repellat: p Sic ſanctus vir ⁊ bella as:quia pꝛimo ponitur ipſius nabuc pꝛoſperatio:ꝛ hu entmtii
toꝛ inuictus.ᷣ ſicut hieremias ⁊ paulus qui dicebat ad ro ius pꝛoſperitatis abuſio:ibi. hec eſt foꝛtitudo. Pꝛima ſlari b.
moãs.viij. g. Quij noj ſeparabit a charitate chꝛiſti:tribula in duas: quia pꝛimo querit pꝛophera de pꝛoſperitate Nndkiegn
tio an anguſtia 7. q ¶ Ad exercendum ſe. quantum ad nabuc. contra iudeos: 2 cotta populos alios: ibi Aſpi püiſhler⸗
ſuuſtinentiam: 1 Et pꝛobandum. quantum ad conſtan cite:Circa p* dicit ꝓpheta no ſoluũ i ꝑſona ſua:ſʒ alioꝝ ſalenſehun
tiaʒ: s ¶ Zribulationem miſeriam inuenire deſiderat. iuſtoꝝ ſui ppli dicẽs: c¶ UMiqueq̊ dñe clamabo. in oꝛa We
iob. vj. Hec ſit mihi conſolatio vt affligens me doloꝛe non tiõe ↄ nabuc.tẽpli ⁊ ciuitati deſtructoꝛẽ ppli ĩ captiui gaüri V
parcat. pᷣſ. Ego in flgella paratus ſum ⁊c. tate detentoꝛem. d ¶ Vociferaboꝛ ad te viʒ patiens. ubliten
i. anguſtiam de oppꝛeſſione populi mei: e Et nõ ſal eneigtince
AQAuare unlönn

ſpreſi
nangnunn
MMautif
nosgni nig
unnen
unun
iſiſkpe
niaut bih
oG cantnu
nghomdrunn
guano rgn
tino 1bant
Conſoltiong e
nun guisdein
odcfri 10
umbefnoi
noduhh
1 umm ch
niturlbene
Abrpimt
I iat un
1 iran d
„ ofſonann
Menhe
ve uf

.

ne diethmt
pplogit
I perſtiin
Fitg
itin
1 Uſtn
u

oſtendiſti mihi iniquitatem. nabuch.⁊ exercitus ſui.
S¶ Et laboꝛẽ.i.anguſtiã ppli mei: h ¶ Uidere pᷣdã.
qꝛ chaldei ſecũ poꝛtauerũt de iudea quecũq; pꝛecioſa:
i ¶ Et iniuſticia Z me. lIʒ.n. iudei iuſte punirent ex ꝑte
dei:tñ nabu.⁊ e exercit h exeqbat᷑ iiuſta volũtate ⁊ iiq

Rane reſpi
cij contemptoꝛej.
i.chaldeos qᷣ ſunt
tui noij ↄtẽptoꝛe⸗
⁊ tñ reſpicis eos
conferẽdo eis ptã
tem ⁊ gliaʒ tꝑalẽ
Et taces con
culcate ipio.i.na
buc.⁊ er exercitu
m ¶ Juſtioꝛẽ ſe.
i.ppłlm iudaicum
colẽtẽ te. n ¶ Et
facies hoĩes q̃i piſ

ces maris.ꝑmittẽ

do ꝙ maioe duo
rant minoꝛes: ſicẽ
eſt in piſcib'mar
o ¶ Et q̃ſi ſptilia
nõ hñtia ducem.
i.ꝑ hoc videt᷑ ñ
habes curam płꝰ
de hoib' i de be
ſtijs irrationabili
bus: de qb dicit
aplus p ad coꝛin.
ix. Nuquid ẽ cu
ra deo de bobus.
p ¶ Et factum ẽ
iudiciuʒ.ſ. peruer
ſum: q ¶ Et cõ
tradicto.veritatij
q¶ Potẽtioꝛ.qꝛ
veritas ſuccũbit.
rPꝛopter hoc
lacerata eſt lex.qꝛ
fit ð dictamẽ leg

nẽ. Põt ẽt hrefer

ri ad legẽ moſaicã

quaʒ cobuſſer̃t chaldei: s ¶ Et nõᷣ puẽit vſq; ad fine

oſtẽdiſti mihi iniqtatẽ èt la
boꝛem: uidere pdã èt iniu-
ſticiã me: Quare rſpicis
cõtẽptoꝛes:et taces ↄculcã
te ipio iũſtioꝛẽ ſe:Et ſacies
hoiĩs q̃ſi piſceſ maris:et q̃i
reptilia nõ hñtia ducẽ.Et
faciũ ẽ iudiciuʒ: gdictio

potẽtioꝛ. Pꝛopter hoc la

cerata ẽ lex: è nõ ꝑuenit vſ
q; ad ſinẽ iũdicium. Qũia
ipy puͦalet aduerſus iuſtü:
pꝛoptea egrediet᷑ iudiciũ ꝑp

9

uſũ. Aſpicuè ĩ gẽtib⁊ vide

te ⁊ admirami ⁊ obſtupe

ſcite:qa op ſcm̃ ẽ i dieb ve
ſtn:quòd nemo credet cũ
narrabit᷑. Quia ecce ego
ſuſcitabo chaldeos genteʒ
amarã èt velocẽ ãbulãtẽ ſr
latitudinẽ tre: vt poſſideat
tabernacula nõ ſua. Hòꝛꝛi
bilis èt tribiliſ ẽ:ex ſemetip
ſa iudiciũ ⁊ on el egrediet᷑
LCẽèuioꝛes pardis eꝗ e: ⁊
velocioꝛes lupis veſptinis

7 diffũdẽt᷑ eqꝗtes eſ.Egꝗtes

nãq; ebᷣ de lõge veniẽt: vo

.debitũ ¶ Judiciũ.i.executio iuſticie ſʒ magis eius

vↄꝛiũ. v

¶ Quia ipy.nabuc. x ¶ Pꝛeualer aduerſus

iuſtũ. iude pplłʒ:in qͥ erant iuſti:in pplło aũt nabuc. nul
li:cũ oẽs eſſent idolatre: y ¶ Pꝛopterea egrediet iudi
ciũ puerſum. Judei eni in babyloniã ducti frequent in
iuſte ↄdemnabãt᷑ ad facultatũ ſuaꝝ amiſſionẽ:⁊ aliqñ
ad moꝛtẽ. Hoc etiã aliter exponit᷑ referendo ad deum:
P¶Pꝛoptera ⁊c.i.pꝑ pᷣdicta videt᷑ꝙ a te egrediat iudi
ciũ puerſũ:⁊ hoc coꝛa hoibus ꝓfunditatem iudicioꝝ

tuoꝝ oſiderare neſciẽtibꝰ. 3 ¶

picite. Hic ↄnñter ad

miratur ꝓphera potẽtiã nabu.⸗ alias gentes:cũ dẽ: Aſ⸗
picite in gentibus ⁊c̃.i.videbitiſ mirabilia: a ¶ Quia

op fem eſt.i.cito fiet:
videbat᷑ credibile ꝙ
tpe:iõ ſubditur: c
mirabile non fiet humana virtute ſed mea ð ¶ Bẽtẽ
amarã.i. valde crudeleʒ: e ¶ Et velocẽ.ad ambulãdũ
⁊ pugnandũ:⁊a ſic ad regna multa ſibi ſubijciẽdũ.᷑

re

b ¶ Qd nemo credet.nulli eniʒ

7 nabuc.dilataret᷑ in tã paruo

uia ecce ſuſcitabo. q. d.i.

Hoꝛribil.ð in aſpectu: g ¶¶ Et terribilis.ex actu

Ex ſemeuipſa iudicium
bus ſuis crudelib'merebit᷑ finaliter a dño iudicari a pu

nus ep egredietur.i.ex acti/

niri: put expꝛimit᷑ diffuſe ca.ſequẽti. Leuioꝛes pardis
equi ep ⁊c.locutio eſt hyꝑbolica ad deſignadũ velocitatem
equoꝝ ⁊ eqᷣtũ. k ¶ Oes ad pᷣdã veniẽt.i.ad capiendũ oia
pᷣcioſa alioꝝ. l ¶ Facies eoꝝ vent vꝛens.i.ſicut vent vꝛẽs
velociter ↄſumit legetes: ſic chaldei ſuo impetu ſubijcient
ſibi gẽtes: iõ ſubdit᷑:
m ¶ Et ↄgregabit q̃i

labũt qſi agla ſeſtinans ad harenã captiuitatẽ.i.
comedẽdũ. Omnẽs ad pᷣ/ multitudineʒ captiuo

rum inumerabilem:
n ¶ Et ipſe de regibꝰ
triumphabit.⁊ ꝑ con
ſequens de ſubiectis
eoꝝ: o Et tyrani.
qui alijſ foꝛmidabileꝰ
duri ſunt p (¶Ri

dã veniẽt:faciès eoꝝ ven
vꝛẽſ. Et ↄgrègabit qi hare
nã captiuitatẽ: et ipſe de re
gib triũphabit: et tyrãni ri

dicuᷣli e? erũt. Ipſè ſup oẽʒ

munitiõeʒ ridebit ⁊ ↄpoꝛ giculi e erunt. i.ma
tabit aggerẽ: ⁊ capiet eam. teria deriſionis: qꝛ fa
Tunc mutabit᷑ ſpũs:èʒ per cced lei iare
traſibit ⁊ conuet. Hic eſt ue victoꝛie. qd 1 9
ſoꝛtitudo e dẽi ſui. Nunꝗd ſe ſuper omnẽ muni⸗
nõ tu a pᷣncipio dñe deus tionem ridebit. repu⸗
me'ſcẽ me:et ñ moꝛiemur tans ſe poſſe es facili
Dñẽ ĩ iudiciũ poᷣſuiſti eum &r ope re is ubdi⸗
et foꝛtẽ uůt coꝛꝛiperes fda c r Pne ntn
ſti eũ. Muͤndi ſt oculi tui bit᷑ ſpirit.qꝛ nabuc.
ne videaſ malũ:treſpicere poſt mltas victoꝛias
3 ugtate no p oter QOu feras habitauit eſti⸗
re nõ reſpicis ſuꝑ iniq̃ agẽ mans ſe beſtia eſſe:io
tes:ct taces duorante ipio ſubdit: s (¶Et ꝑtrã
iuſtioꝛẽ ſe? Et ſacies hoĩis ſi.ſ.a dignitate regni
qſi piſces maris: qi repti Danielis rro Libi
le ñ hñs pᷣncipẽ.Ttũ ihba gſibir a re t ehe⸗
»LoiniI aſibit a te. t ¶ Pec
mo ſpᷣleuauit:traxit illð ĩ ſa eſt. Dic ↄñter delſcri⸗
gẽa ſua:⁊ ↄgregauitii fte ſu bit᷑ ſibi date ptãtij ab
uʒ:ſùp hoc letabiĩ ⁊ exulta nuoege victoꝛia ſibi
bit: ppfeã imolabit ſagene tute ad punienif pec
tute ad hunlonas pec
5 cata mltarum gentiũ

. Non attribuebat deo:
ſed idolo ſuo: ideo ſubditur: t ¶ Hec eſt foꝛtitudo eius.ʒ
ſuaʒ reputgationẽ vy ¶ Dei ſui.i.ꝙ ſibi ꝑpuenerit a deo ſuo
falſo. x Nund non tu a eigio eterno ſol es de
ru d es ꝗꝓ Deus meus.verbũ eſt pphete confitentij veri
tatem diuine nature iuxta falſitatẽ idoli:vt oppoſita iuxta
ſe poſita magis eluceſcãt: 3 ¶ Et nõ moꝛiemur.ſ ꝑ ptateʒ
regis babylonis ſi ſaluare nos volueris. a ¶ Dñe in iudi/
cium.i.executioõm tue iuſticie b¶ Poſuiſti eum Loiſpo⸗
ſuiſti: c ¶ Et foꝛtem.i.dans ei foꝛtitudinem: dð ¶ Ut
coꝛriperes.multos peccatoꝛes per eum. e ¶ Wundiſſunt
oculitui.quia nulla ĩmundicia poteſt in te eſſe: f ¶ Ne vi
deas malum. appꝛobãdo: ideo ſubditur: g ¶ Et reſpicẽ
ad ar non poteris.eã appꝛobãdo. Ex quo cõcludit᷑:
h ¶ Auare nõ reſpicis ſuꝑ inique agẽtes.i.ſuꝑ chaldeos
iniqua volũtate nos oppꝛimẽtes r malicia repꝛimẽdo:
Et taces c᷑. expoat᷑ ſicut ſupra. k ¶ Lotũ i hamo ſub
leuauit ⁊c. loquit᷑ hic de rege babylonis ſub metaphoꝛa piſ
catoꝛis qui cum hamo paucos piſces capit: plures ĩ ſage
na ⁊ recti:ſic rex ba bylonij in pꝛincipio paucos ſibi ſubiecit
poſtea multos valde: I ¶ Super hoc letabitur.i. ſuper
victoꝛias multas 1 magnas: m Pꝛopterea immola⸗
bit ſagene ſue ⁊c̃. ideſt idolo ſuo: quod vocatur hic ſagena

*

ſua ⁊ recte ſuum: qꝛ victoꝛias ſibi coneſſas a deo attribue
bat idolo ſuo:vt pᷣdictum ẽ. a. Qꝛi ipſis icraſſata ẽ ꝑs
— . .o 1 9 7% „ —„
eius.i.ſua ptãs magniſicata: b ¶ Et cib'ei elect i.diuitie
in quib'oelectabat᷑: ſicut gluto in cibis ⁊ potib. c ¶ Pꝛo
pter hoc expandit ſagenã ſuã.i.ptãteʒ ſuã: quã eſtimabat
ab idolo ſuo ſibi con

ceſſam. dD Et ſem ;— .
per inteficere gẽtej no ſue ⁊ ſacrificabit reti ſuo.
ceſſat. vn gente ſbi Quia i ipſiſ icraſſata ẽpſ e
ſu ledo poſt liaʒ E&&t cib e eleci. Pꝛöͤpt hoc
Uper cuſtodi ergo expãdit ſagenã ſuã:ct
. Diconter ſép iterficere gẽtes ñ ceſſat.
ponitur dñi rñſio ad Apẽr cuſtodiã C.iI.
qonem ſibi pꝛopoſi⸗ meã ſtabo:⁊ figã gra

tã ꝑ ꝓpheta:⁊ diuidi
tur in duas ꝑteſ:quigꝗ
pᷣ ꝓpha ſe diſpoluit
ad audiẽdũ:2⁊ꝰ deſcri/
bit diuinũ rñſum:ibi
Et rñdit. Circa p di
cit: a ¶ Sup cuſto⸗

dũ ſup munitionẽ.Et cõtẽ
plaboꝛ vt videaʒ ꝗd dicat᷑
mihi:èt qd rũdeã ad arguẽ
tẽ me.Et rſpõdit mihi dñſ
⁊ dixit:Scribè viſum ẽèt ex

diã meã ſtabo ⁊c. lo/ plana eũ ſuꝑ tabulas ut p-
qtur oeſeipſo ſ me currat ꝗ legeit eũ. Quia ad
taphoꝛa cuſtodis ſoꝛ- huc viſus ꝓcul:⁊ appebit ĩ

talicij obſeſſi:talibus

eni cuſtodib aſſignät linẽ ? nõn mẽtiet. Si moͤ⸗

loca diuerſa ad defen rã fecerit expecta illũ:qa ve
end⸗ ae eeſte niẽ ſene et ñ tardabit. Ec
ie eoꝝ. Et qubet et cè q icreduł ẽ:nõ Erit recta
r tangeſ ne ailaerilemerpſo: Zſt at
gligens: piculũ p? ve· i fide ſua viuet. Et quõ vi/
niret ſuꝑ ipſum: ⁊y h½ num potãtẽ decipit:ſic crit
modo diclt pꝛopheta l

ſe diligẽter attendere

ad percipiendum diuinum reſponſum. b Et quid reſ⸗

K

pondeã ad arguentẽ me.ſi male moui qõnẽ ⁊ indiſcrete.
c ¶ Et rñdit. Hic ↄñter deſcribit᷑ diuina rñũſio. Circa quaz
explicat ipſã reſpõ
Scribe vilũ.i.viſio
nẽ tibi oſtẽſurã ad futurã memoꝛiã: e ¶ Et explana.i.lu⸗/

dñs p̈ determinat ſui rñſi ſcriptionẽ:
ſionẽ:ibi Et qũo.Circa pᷣ dicit: C

cide a intelligibilit deſcribe: f¶ AUt ꝑcurrat ꝗ legerit eũ.
i.faciliter poſſit intelligere: g¶ Qꝛ adhuc viſus ꝓcul.iſtò

refertur ad hoc qò pᷣdicit. Scribe viſum.q.d.iõ ſcribenda

eſt viſio ne det᷑ obliuioni:qꝛ nõ implebit᷑ ita cito: h ¶ Et

apparehit in finẽ.i.finaliter implebit᷑: ⁊ ſic apparebit ꝑ effe
Et nõ mentiet᷑i.veritas e'oſtẽdet: k ¶ Si moꝛa

ctu: 1

fecerit. tardando vltra tuũ deſideriũ: ¶ Expecta illũ i.

ipletionẽ viſiõis patienter: m ¶ Qꝛ veniẽs venit.ſᷣm me

33 oꝛdinationẽ: n ¶ Et nõ tardabit.vltra rationẽ:licet vi⸗
eatur tibi vel potius infirmis ꝝ pſonã aſſumis oriũ ꝑꝑ
impletionis deſideriũ. o Ecce ꝗqͥ incredulus eſt. vbis di/
uinis: p ¶ Mon erit recta aia ey. qꝛ diſtoꝛta eſt a rectitu⸗/

dine veritat pꝛime. q t Juſtus aũut in fide ſua viuet.vita

gratie: iõ ltelligit de fide foꝛmata charitate: r ¶ Et qũo
Dic ↄñter deſcribit deſtructio regni babylonie:⁊ iuſte.ſ.pꝑ
ſex vicia in illo regnantia:⁊a ſᷣm hoc diuidit᷑ in ſex ꝑteſ q̃ pa

tebũt pſequendo.Ad maioꝛẽ intelligentiã dictoꝝ ⁊ dicen/

doꝝ:ſciendũ ꝙ regnũ babylonie eſſe ccpi⸗ multũ potens tẽ
poꝛe nabuc.⁊ durauit hec potẽtia tꝑe

de tpe vnius iſtoꝝ traſit ad loquendũ de tꝑe alter:qꝛ qua
ſi vna pſona in hoc reputant᷑:lʒ ꝓ maioꝛi pte loq̃tur de tꝑe

nabuc.Unũ igit᷑ vicium pꝛopter qð regnũ babylõis fuit de

en

num a te occiſoꝝ: k

nabu⸗ it hee uo 2 filij ſui: ⁊ cepit
debilitari tpe nepotis ſui balthaſar: ſub qͥ deſtructũ fuit re
gnũ:danielis.v. Pꝛopheta igitur loquẽs de rege babylõis

ſtructũ:eſt irreuerentia diuina quam fecit balthaſar:q
vaſa ↄſecrata diuino cultui hũanij viſibus applicauit
7 bibit in eis:⁊ optimates ep:⁊a vxoꝛes ⁊ cõcubine:⁊ in
terfectus fuit balthaſar eadẽ nocte.danielis.v. Ideo di
cit: r ¶ Et qũo vinũ.in vaſis ſacris potatũ s ¶ Po
tantem decipit.
quia per hoc i
dei meruit:
Sic erit vir ſuper
bus. ſ.baͤthaſar ꝗ
in contemptũ dei
fecit dicta vaſa in
conuiuio appoꝛ/
tari:⁊ in hoc fuit
decep: v ¶ Et

vir ſuꝑb ?èt nõ decoꝛabitur
Qui dilatauit q̃i ifern aiaʒ
ſuã:èt ipſe q̃i moꝛs:ẽt non
adiplet᷑. Et ↄgrègauit ad ſe
oẽſ gẽteſ.⁊ coaceruauit ad
ſe oẽs pplos. Nunqꝗd non
oẽs iſti ſr̃ eũ pabolã ſumẽt

unir e 9 non decoꝛabitur.
⁊ loqlã enigmatũ e: Et di minus dicit ⁊ p'
cet. N ei: ꝗ mliiplicat nõ ſignifſicat.i.inho⸗
ſua. Aſq;quᷣo ⁊ aggrauat noꝛabitur pꝛiua-
„S n Kt§ O tus xegno ? vita.
5ſe deſũ lutũ: Nungd nre x Auidilata⸗
pete ↄſurgẽt ꝗ moꝛdeãt te uit quaſi inferm.
Et ſuſcitabũt lacerãtes te: q eſt inſat abilis:

⁊ eriſĩ rapinã eis: Quia uu ¶ Animem
ſpoliaſti gẽtel mliaſ:ſpoliã

büt te oes q relig fuerit de Len ſuam. l,

Et ipſe q̃ſi moꝛs.

pplis: pꝛopt ſãguinẽ hois i nulli parcens p
t iiqtatẽ tre:ciuitatiſ:⁊ om Zaitge .
congregat auariciam ma ribus malis.
lam domui ſue: üt ſit in ex b Et congrega
celſo nidus eius:⁊ liberari uit. Pic ponit2
vicium qð eſt vio
lẽtia: qua rex ba⸗

bylonie ſubiecit ſibi alia regna:⁊ hoc fuit maxime tem-
poꝛe nabuc.de quo dicitur: Et cõgregauit ad ſe omnes

gentes. eas ſibi violenter ſubijciendo. c Tuũquid nõ
omnes iſti ſuper euʒ parabolam ſument. i.verbum de
riſoꝛiũ.qd. ſic:qð partim fuit impletum in nabuc.qn

incurrit amentiam: a eiectus fuit ab hominibus:ꝑtim

in balthaſar:ſub quo ⁊ de quo deficit regnũ. d ¶ Et
dicetur. de rege babylõis deriſoꝛie: e (Ue eiquiml-
tiplicat ñ ſua.ꝑ violentiã. f ſezq; ⁊ aggra. ſe dẽ
ſum lutũ. Lutum quanto eſt denſius:tanto ponderoſi
ſic eſt in rapina:qꝛ nõ eſt ibi ablatio tm ſicut eſtĩ ſim-

ſuam.i. ambitio

—

plici furto:ſed cum hoc fit iniuria perſone cuius bona

violẽter rapiunt᷑: ⁊ pꝛopter talẽ aggrauationẽ denſo lu
to comparatur: g¶ unquid non repente conſurgẽt
qui moꝛdent te.q.d.ſic:qꝛ medi ⁊ perſe regem interfece
runt: 2 pplʒ captiuauerũt: bona rapuerut. h¶ Qꝛ

tu ſpoliaſti gentes multas. bona eoꝝ violenter auferen

do: h ¶ Spoliabũt te oẽs qui reliqui fuerit de pplis.
a te ſpoliatis: quia coniunxerunt ſe medis ⁊ perſis )
balthaſar: i ¶ Pꝛopter ſanguinem hominis.i.homi

i. pꝛopter iniquitateʒ quã cõmiſiſti in terra iude ⁊ in ci
uitate hieruſalem: quoꝛum habitatoꝛes partim occidi
ſti:⁊ partim captiuaſti. I ¶ Ue qui congregat. Hic
ponitur tertium vicium qð eſt auaricia:cum dicit: Ue
qui ↄgregat auariciã. oi auarus qſi auidus eris. ꝗ non
põt ſatiari: m ¶ Ut ſit in excelſo nidus e'.i.ciuitas re
gia ſit potentiſſima ⁊ foꝛtiſſima:ſic fecit nabu.de quo

ſe iactauit danielis.iiij. None hec eſt babylõ ciuitas ma
gna quã ediſicaui ĩ domũ regni in roboꝛe foꝛtitudinis

¶ Et iniquitatem terre ciuitatis.

Ne icdimi
oauz olcu
(Nccdnöhe
ursofotne

ligNiſ.
lher A
Neahüta popul
ſinkiudo dr⸗
ſorionun.

((Femlvige

(A eringutci
A inpedendn
cuitansineicin

P welos 1 e
futup. 6
tesſ babro⸗

Nie r n
iMrai
enbornit
Cuunlltidegb
(ognſaugi
uunmam
venik ſooregni
ienr
gplciigͤfuit
tugnmn,
ii Auiuio olini⸗
ilelurnnnie
geichinſebebe
tehgricde h
Uiichigemnian
(Wnifü
up lerefi
Weagrerco⸗
anlnn
uuſttchin

münedcc,
ſrinln
oubinn i
D
Oli
gonitn,
ſckinſgl⸗
(Ann
lun. anbit
ſmnſum
Liigſi mor

7

innlinagej

Cullhur
i knum
„ öͤlrim
1 i
1 Enn
ni u dept
Uichncete
lain gunt
bocfuitnanten
Ggepauntag n
Nco. eCNint
jſument..veun
mplnunintt,

——

=

Abachuc iif.

mee ⁊ in gloꝛia decoꝛis mei. ¶ Zogitaſti cõfuſioneʒ
domui tue.qꝛ qto fuit maioꝛ regni exaltatio:tãto fuit
ↄfuſibilioꝛ eius depꝛeſſio tpe nepotis ſui balthaſar.
o ¶ Concidiſti pplos multos de bõij eoꝝ edifica

res tuã ciuitatẽ ↄ aiam tuã. p ia lapis de parie
te clamabit ⁊c.i.
apta erit vĩdicta
n naanterent ſe putat de manu mali. Cò
aUe qul edini gitaſti ↄfuſionẽ domui tue

concidiſti pplos multos ⁊
peccauit aĩa tua. Quia la/
pis ð pariete clamabit: ⁊ li

cat. Pic ponitur
quart viciũ qð
ẽ homicidiũ cuʒ

dle aui ediſ gnü qð̈ inter ictur as edif
guinibus. i. efun ⸗ Cioꝝ e ridebit. ANè qui edi
den ſanguinẽ m ficat ciuitatẽ i ſanguinibus
tũ p tali edificard ⁊T pparat vꝛbẽ i iniqtatem.
ne: iõ ſubdit puni NHſingd nõ hec ſũt a domi

tio cuʒ dicitur:

rMaqd no bec no exercituũ: Laboꝛabũt

ſunt a oño exercei An. ppſi in multo igni:᷑t ge⸗
tuũ/ q.d. ſic: q ſi tes i uacuũ ⁊ ðᷣſiciẽt. Qũia
aat ea replebik terra ut cognolcat
li i mltitudo ba Sgliam oſii: qi qᷓ operiẽtes
bylonioꝛum. mare. Nẽ Potu dat ami⸗
t¶ In mlio igne co ſuo:miuẽns fel ſuũ:⁊ in-
cke anegeee ebꝛiãs ũt aſpiciat nuditatẽ
₰ . 2 2% „ „
ciuitatis incẽdiu, El Rep zens gnomiiua
bp medos ? ꝑplas Pꝛo glia. Bibẽ tu quoq;:⁊

futuꝝ. v 6 Et cõnſopiere. Circũdabit te
gentes.ſ. babylo⸗ calix dextere dñi ẽt vomit᷑
nie. x (In va ignominie ſuper gloꝛiã tuã

cuũ.ſ.laboꝛabũt
incendiũ iſpe – –
ire nõ poterüt. yꝓ ¶ Quia reple.itra.medis ⁊ pſis in

tanta multitudie ꝙ babylonij nõ poterunt reſiſtere.
¶ Ut cognoſcat gliam dñi.i.ptãtem eius gloꝛioſaʒ p
experientiã vindicte ſue:q̃ ddẽ poteſtas erit a ( Qua-⸗
ſi aque oꝑientes mare.i.fundũ maris.q.d.ſic vindicta
dei veniet ſuꝑ regnũ babylõis ꝙ nõ apparebit vltra:ſiẽ
nec fundus maris. b ¶ Ue q potũ dat. Hic ponit᷑ qui
tũ viciũ qð fuit ignominia illata dignitati regie. Dicũt
n.hebꝛei ꝙ nabuc.ad oſtentationẽ ſue victoꝛie fecit ad
duci ĩ ↄuiuio ſolẽni ſedechiã catenatũ:⁊ fec ſibi dari po
tũ valde laxatiuũ:⁊ fedatus fuit ĩ ↄſpectu oiuʒ:qð ſenti
es ſedechias ſe haberi ĩ tãto ludibꝛio moꝛtuſuit pᷣ do⸗

loꝛe: ⁊ hoc ẽ qð di: b ¶ Ue qᷣ po.dat amico ſuo:fuerat

pn.ſedechias amicus nabuc.ꝗ fecerat eũ regẽ.iiij.Re.xx
iij. c¶ Mittẽ) fel ſuũ.i.miſcè qͥd laxatiuũ vltra mo
duʒ:qð dẽ fel ex effcũ:qꝛ duxit ſedechia ad moꝛtis ama⸗
ritudinẽ:⁊ qꝛ ex coꝛde felleo ꝓceſſit tale factũ. d¶ Ut
aſpiciat nuditatẽ eius.i.verecũdiã: e Repler ẽ igno⸗
minia.ſ.ſedechias: f ¶ Pꝛo glia. q̃ deberet ſibi fieri ꝓ

gnitate regia:pꝑ qð nabuc.ↄſiderãs ſe male egiſſe fec
eu ſepeliri honoꝛifice:hiere.xxxiij. g ¶ Bibe tu aͤqʒ.i.

tu bibes ↄfuſionẽ a dño tibi pꝑatã. h¶ Et cõſopiere.i.
ↄſopieris verſus i amẽtiã. i Circũdabit te calix.i.pe
na a deo ifligenda. k ( Et vomitus ignominie ſu.glo.

tuã.i.pꝰgliam regni ignominia ſuꝑuẽiet tibi:a ſbᷣdit᷑ cã.

Quia iniqtas libani.i. tẽpli p te deſtructi:qð h̊ ⁊ in
pluribus locis dĩ libanus:eo ꝙ fuit factũ de lignis liba-⸗

ni.iij. Re.v. m ¶ Et vaſtitas aialiũ.i.ablatio ſacrifici

oHX— n (¶Oeterrebit eos:ſ. deſtructoꝛes tẽpli ⁊æ cuit di/

uini:pp hoc. n. chaldei meruerũt deſtrui:⁊ nõ ſolũ boc me/
ruerut ꝑꝑ peccatũ i deũ:iʒ ẽt in pximũ:iõ ſbdit: o De ſa
guinibus hois.i.hoiuʒ p chaldeos effuſis. p ¶ Et iniqta.
erre.i. exercitu i regno iude. q Et ciuitat.i.hierlʒ a chal
deis deſtructe. r ¶ Et om. habi ĩ ea.q ꝑ chaldcos fuerũt
atrocit vlnerati ⁊ ca/
ptiuati. s ¶¶ Quid
ꝓdeſt. Hic põit.vj.vi
ciũ:pꝑ qð regnuʒ ba-
byloie fuit deſtructũ
.ſ.idolatrie viciũ cuʒ
dẽ: 9Quid ꝓdeſt

ſculptile.q.d.nihil.
t ¶ Aꝛ ſculpſit illud
fictoꝛ.⁊ ideo nihil hʒ
numinis aut vtutis.
v¶ Ut face.ſimula.
mlta.i quo notat ipi
us babplonie multi⸗

Quia inigtaſ libãi operiet
te:&t vaſtitas aĩaliũ deterre
bit eoſ:dẽ ſanguib hois Et
iniꝗtate terre et cinitatis:ci
oĩium habitãtiũ ĩ ea. Quᷣid
ꝓdeſt ſculptile:qꝛ ſculpſit
illð fictoꝛ ſu oflatile ⁊ ima⸗
ginẽ falſa:qꝛ ſpauit ĩ figmẽ
to fictoꝛ e ut faceret ſunla⸗
cra muta: Ae q dicit ligno

. . N„ prlex idolatria:ex hoc
expgiſcere:ſurge lapidi ta B pphané lodt
ceti. Nunꝗd ipe docerepo deſtatua aurea i qua
terit: Ecce iſte coopꝑtus eſt nabu faciebat ſe ado
auro ⁊ argẽto:tt oĩis ſpũs rarudan.iij. vt dicũt

aliq:ſʒ de idolij q̃ ipᷣe

— - „ 1 ’ Ei
nõ e in viſceribus ei Dõ colebat. x ¶udd

min aut i tẽplo ſcõ ſuo: ſile ipᷣe docere potit.i.la⸗
at a lacie eius omnis terra. pis ſculptus.q.d.nõ.
¶ Hꝛatio abachuc pphe V ¶Et ois ſpi. nõ ẽ i
te pꝛo ignoꝛantijſ. (.III. vilce. er .i nullus ſpi⸗
Pꝛo igt II. C.III. ritus ẽ ibi:qꝛ oĩs non

Omin? audiui auditõ equipollet nullo.
Anẽz muã è timui.Domi/ 3 ¶ Oñs aut i teplo
nè opuſ tuum:in mèdio an- Gas ſtro, ieclo⸗ pobt
noꝛum viuiſica illud. JIn na. 2 Bileata fa
cie eius oĩs ira.dini/
tatẽ eius nulli alij attribuendo. . ¶ Lap. III.
. Omie audiui.Hic ↄñi poitur oꝛatio ꝓphe:cui tñ
p̃mittit᷑ tal tuiulus ĩ heb.⁊ ẽ ð itegritate texx:ſic ſi
tituli i libꝛo pſalmoꝝ: ꝓut ibidẽ fuit dẽʒ. Oꝛatio
abachuc ꝓphe p ignoꝛatijs.Et dicũt hic alid ꝙ ꝓphᷣa pecca
uit ex ignoꝛãtia:murmurãdo de diuinis iudicijs qi minꝰre
ctis dicẽs.S.c.j. Pꝛoptea egrediet᷑ iudiciũ ꝑuerſu:⁊ iõ audi/
ta dina rñſione ſuũ peccatũ cognouit:a ꝓ ey remiſſioe oꝛa/
uit.Sʒ nõ vi mihi veriſimile ꝙ ꝓpha a deo illumĩatus ⁊ i-
ſpiratus ignoꝛauerit dina iudicia foꝛe recta:ſaltẽ in genera-
li:licet modũ rectitudis foꝛſitã ignoꝛauerit ĩ ꝑticulari:⁊ per
ↄñs nõ ẽ veriſile ꝙ de eis murmurauerit i pſ'ona ꝓpꝛia:ſed
aſſumẽs ꝑſonã ifirmoꝝ de dinis iudicijj murmurantiũ:ſic
ibidẽ fuit dcʒ:⁊ hoc apparet ex eo qð dẽ h: Pꝛo ignoꝛãtijs i
plurali:ſi.n.loqret i pſona ꝓpꝛia ↄueniẽtius diceret᷑ ĩ ſingu
lari ꝓ ignoꝛãtia. Igitur ſic ſuꝑius accepit ꝑſonã ifirmoꝛuʒ
murmurãdo:ita hoꝛãdo:vt peccatũ ignoꝛãtie eis remitte
ret᷑ a dño. a ¶ One audiui. Hic ↄni ponit᷑ oꝛatio:i q̊ pphᷣa
ſic ꝓcedit:qꝛ pꝛio denũciat deſtructionẽ babylõis:⁊2 modũ
captois:ibi Nuũqd in flumibus.ʒ ꝓrũpit in laudẽ dcuotõis
ibi Ego aũt.Sic ſupꝛa dẽm ẽ ꝓphᷣa deſiderabat potẽtiam
chaldeoꝝ deſtrui pꝑꝑ eoꝝ maliciã:⁊ de ei futura deſtructi
one audiuerat diuinã rſpõſionẽ.c.ij. iõ exclamat a (¶ Do⸗
mine audiui auditionẽ tua.i.penã chaldeoꝝ futuram quã
audire me feciſti. b Et timui.pᷣ admiratioe rigoꝛis tue
iuſticie. Wel aliter: Limui. de pena infirmoꝝ ppli mei ð tu

is iudicijs murmuraãtiũ. ¶¶ Dñe opustuũ.i.punitionem

chaldeoꝝ que fiet virtute tua magis q humana. d n
mecdio ãnoꝝ viuifica illud.i.viuiſicabis ponẽdo ZA:

(MWiber.

iſud mediũ annoꝝ reſerũt aliqui ad balthaſar:qui inter
fectus fuit in virili etate:⁊ ſic imedio annoꝝ ſuoꝝ:tñ videt᷑

mihi ꝙ melius põt referri ad ãnos deſtructoõis tẽpli:a cuiuj

— —

deſtructione vſq; ad pꝛimũ anũ cyri fluxerũt. lij. ãni ſm he
bꝛeo:a ide vſq; ad ed reꝑationẽ ſexto ano darij xlvj. ani io

hanis. ij. Quadragi-
ta ⁊ ſex ãni) edificatũ . „ „ „
ẽtemplũ hoc. Et cer medio annoꝝ notũ facies
tũ ẽ ꝙ hoc dicebatur cũʒ irat fueriſ miſericoꝛdie

detplob ꝛobabel recoꝛdaberil. Déus ab au

ſtro vẽiet:⁊ ſãctůs dẽ moõte

ſar vero in quo chal⸗ 1. loci
deoꝝ regnũ defecir pharan. Opuͤit celos glo/
duos annos fuit occi ria ebl:⁊ laudis eſ plena eſt

ſus:ante pꝛimũ ãnuʒ
cyri:in quibus regna
uit darius medus da
nielis.v. ⁊ ſic occiſio
balthaſar fuit quaſi iĩ
medio dcoꝝ annoꝝ.
qꝛ.l.ſunt ex pꝑte vna:
7. xlviij.ex alia.Sciẽ
dũ tñ ꝙ.xlvj.ani a pᷣ/
mo ãno cyri vſq; a
ſextũ darij accipiunt᷑
ſᷣm ↄputationem gre
coꝝ ⁊ latinoꝝ:ſʒ he-
bꝛeos aũt ſũt paucio
res vt pleni dixi heſter.j.danieł.ix.Per hoc tñ nõ infringit
expoſitio dca:qꝛ qð ẽ inter duos termios di eſſe ĩ medio:lʒ
plus ſatis diſtet ab vno termio ꝙᷓ ab alio:⁊ hoc mõ pꝛimuj
ãnus cyri põt dici in medio ãnoꝝ:lʒ pꝛopindoꝛ ſatis fuerit
repationi templi:qᷓ; eius deſtructioni.De verificatiõe illius
verbi Johᷣ.ij. Quadraginta ⁊ ſex anis ⁊c.nõ ẽ multũ curan
dum:qꝛ nõ eſt verbũ xpi nec euàgeliſte:niſi tm̃ referẽdo:ſʒ ẽ
verbũ iudeoꝝ obijciẽtium xpᷣo:ↄ quẽ multa falſa dixerũt:
vt pʒ ex euangelüs. e Xũu iratus fueris.pplm iude capti/
uando: f

terra. Splêndoꝛ eiuſ vtlux
abſcõdita ẽ foꝛtitudo e:añ

et diabolus ante pedes e
ſtetit ⁊ mẽſuůs ẽ terrã.Aſpẽ/
xit t diſſoluit gẽtes: t ↄtri
ti ſũt motes ſecli. Inchrua
ti ſũt colles mũdi:ab itine-
ribus eternitatis e. NPꝛõᷣ

Hiſericoꝛdie recoꝛdaberis.ipᷣʒ ꝑ cyrũ liberã/
do. g ¶ Deus ab auitro. hic alludit ppheta hiſtoꝛie edu-
ctionis de egypto que ẽ ad auſtrü reſpectu iude:⁊ eſt ſenſuj
g ¶ Deus ab auſtro veniet.i. ſicut de a ꝑte auſtrali venit
cũ ppło pplm ad terrã ꝓmiſſiõis deducendo:ſʒ illud deurt.
ijj. Mouit oñs iter tuum habitãs tecũ.xl. ãnis.ſic veniet cuʒ
medis ⁊ ꝑſis ad liberàdum ipᷣm de captiuitate babylonica.
h¶ Et ſcũs.i.de ꝗ ẽ ſcũſſactoꝝ. i ¶ De mõte pharã.i.ſic
reduxitpplsp locũ illũ:nu.x.ita oducet ppłʒ ſuũ reducẽdo
i iudeã. k
one babylonica: I ¶ Laudis eius plena ẽ fra.qꝛ de illa de-
ſtructiõe multe regioes gauiſe ſunt que fuerãt a chaldeis af
flicte: vt dẽm eſt c. pcedenti. m ¶ Splẽdoꝛ ei.i fulgur ar
moꝝ exercitus cyri ⁊ darij:qui dẽ ſpledoꝛ dei:eo ꝙ ille exer

*

citus erat executoꝛ diuine iuſticie: n ¶ Coꝛnua i manibus

eius.i.arcus extẽti ⁊ baliſte:qꝛ ꝑſe ⁊ medi erãt optimi ſagit

tarij. o ¶ Ibi abſcõdita ẽ foꝛtitudo eꝰ.qꝛ victoꝛia illi exer edie iudeam.
n ¶ Fluuios ſcindens.i.euphꝛatẽ mõ ſupꝛadcẽo:ita H
repetitio eiuſdẽ ad maioꝛẽ expꝛeſſionẽ: o
te aq̃.·in effectu ptãtis tue. uerunt
ſupbi babylonij. q ¶ Gurges aq traſijt. i. imper/ eu⸗

citui ↄceſſa:magij fuit vtute dina latente ꝙ̈ hũana. pn
te faciẽ eius ibit moꝛs· in heb. hi: Peſtilentia. Alduentuʒ.n.
cyri ⁊ darij Z babyloniã pceſſin moꝛtalitas debilitãs virtu

tẽ chaldeoꝝ. q Egrediet᷑ diabolus ante pedes eius.qa

tales pcuſſiones freqᷓnter fiunt ꝑ demones:ſic dẽ de egypri)

pſal.lxxvij. Immiſſiones p angelos malos r ¶ Stetit. hie
incipit verſus alius in heb.⁊ refert ad exercitũ cyri ? darij:

qui ſtetit in obſidione babylonie vſq; ad eiuj captionem:iõ
ſbditur: s ¶ Et mẽſus eſt terrã.qꝛ terra babylonię fuit di

uiſa pꝛincipibus exercitus ſᷣm ſuaʒ poꝛtionẽ. t ¶ ſpexit

.ſ. aduerſarios ↄfident. vx · Et diſſoluit gentes.ſ. babylo-

nis ⁊ eã adiuuates. x¶ Et ↄtriti ſũt motes ſecli.i. maioꝛes

erit:coꝛnũa ĩ mãibꝰe. Jbi

faciẽ eiuſ ibit moꝛſ.Egrèdi

Opuit ce. glia ei.i.ptãs ei gloꝛioſa ĩ ðſtructi

*

puniẽdũ chaldeos. v ¶ Sol ? luna. hic ppha alludit

bncipes babyloõie ꝗᷣ añ erãt altioꝛes i bꝰſeculo. y ¶ IJn

cur.lſt col.i.hũiliati ⁊ iecti
neribus einitatis eb.i.a pceſſibus exercituũ cyri ⁊ darij
ab eino pᷣuiſis a deo. a ¶ Pꝛo inidtate.ſ.deſtructiõis
templi a chaldeis: vt pꝛedẽm ẽ c.p̃cedẽti b Uidi tẽ⸗

toꝛia ethiopie. ſ.
. v,„ turbata: ſimilii
iniqtate uidi tẽtoꝛia ethio- madian. vnð qò
pie: turbabũt pelleſ ire ma de h⸗ Nelles bhe⸗
diã. Hunqd i umib iraf Ba vBoranliſue
es dñe:aut in flumibus fu/ trunt cũ nabuc.in
. 9.S „— „ 2 Fa⸗ —
roꝛ mi:uũel ĩ mari idignatio deſtructide topli:
tua:OQuũi aſcendes ſꝑ ee ⁊ cũ nepote e bal

tuos:⁊ quadrige tue ſaluã

tio. Suſcitàns ſuſcitabiſ ar quid. Hic ↄñi po
cũ tuũ iiramẽta tribubus nit᷑ modus captõ
q̃ locutus es. Fluios ſcin nis: ⁊ diuiditur ĩ
des tre:vidèrũt ieèt dolue modl⸗ pꝓpha pꝛi-
runt montes gurges aqua mismodum:⸗⸗
rum trãſijt. Dedit abyſſus appꝛobat dinum
vocem ſuam:altitudo ma/ iuidciuʒ:ibi Au⸗
nus ſuas leuauit. Sol lu diul veuerritu
na ſteterunt in habitaculo Fichs n. Dꝛima
adhuc in duaj:qꝛ

pi0 iſte modus exbmit:ꝛ : hiſtoꝛie ioſue alludit᷑:ibi Sol

luna.ʒ reuertit᷑ ad narrandũ captionis modũ:ibi Ui

am feciſti. Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ ꝑſe ⁊ medi vidẽtes ci

uitatẽ babylonis inexpugnabilẽ: ppꝑ muroꝝ altitudinẽ
æ foꝛtitudinẽ longe a ciuitate oiuiſerũt fluuiũ euphꝛatẽ

in plures alueos:⁊ ſic ꝑ alueũ pncipalem diminutum?

trauerunt ciuitatẽ vbi nõ erat murꝰ: ⁊ hocẽ quod dĩ:
c Nundd in flumibus.i.in euphꝛate:q dẽ flumina in
plurali:tũ ꝑꝑ eius magnitudinẽ:tuʒ ꝑꝑ diuiſionẽ dcaʒ
d( 3

ratuſ es dñe.inferẽdo babyloijs effectum tue vin

re dẽ: ʒ illud geñ.j. Cõgregatioeſq; aqꝝ appellauit ma
ria f (Indignatio tua.ↄ babyloios.q.d.ſic:non eniʒ
talis diuiſio euphꝛatis videbat᷑ poſſe fieri:niſi ſpali ad-
iutoꝛio dei. g ¶ Qui aſcendes.ſic eſt in libꝛis coꝛꝛectii
in hebꝛeo h ¶ Sup equos tuos.i.ſuꝑ equos medo
rum ꝑſaꝝ dãdo eis ⁊ equitib virtutẽ capiẽdi babylo

ni: i ¶ Et quadrige tue.ĩ quibus pugnabãt antiqtus
Rk ( Saluatio. captio. n. babylonie fuit ſaluatio popu-

li iude ꝑ cyrũ liberãtẽ eum a captiuitate. ¶ ¶ Suſclta
ſuſcitabis arcũ tuum.i.arcus medoꝝ ⁊ ꝑſaꝝ:qui dicũt

tui:qꝛ ad executionẽ tue iuſticie extenti. m Huramẽę
ta tribubus que locur es.i.ad ſeruandũ iuramẽta qᷓ fe·

ciſti abꝛaã iſaac ⁊ iacob de ira a tribub'poſſidenda: qa
ꝑ hoc redierunt due trib: ? aliq de decem in iudeam.

Uiderũt
p (Et doluerunt motes. i.

D

phꝛatis a ſuo alueo diuertit modo pꝛedẽo. r ¶ Dedit

abyſſus vocẽ ſuã.i.fundus euphꝛatis denudatus aquis
ita oñdit dei virtutem ſuper babylonios ac ſi camaret
ſicut dẽ. c. pcedenti. Lapis ve piete clamabit. 60 Alti
tudo.ſ.ipſe deus quino

—

ſolũ dẽ altus in concreto:ſed ẽt

altitudo in abſtracto:ſi

excellentiã ſue altitudinis t ¶ Man ſuas leuauit.ad

thaſar fuerũt de-
bellati. c ¶ Nũ

dicte. q. d. ſic: et Ueli mari.i.ĩ euphꝛate q noiat ma
re moꝛe hebꝛaico:quo oĩs ↄgregatio aquaꝝ magna ma

dẽ veritas ⁊ iuſticia:⁊ hoc pꝓpt

ttin inoꝛe

tiploni.
An
ihilan tun
ty

46

(Obſtp
iaganſadauri
ſibipflonoꝛu,
ſüit (Er
ſocgi Ggtlie

e nigito.
Peehizr
gliuinpileg
oticfrus de
upglo leenin
fuuertedii udei
leo ſopditun.
(Jſalntiag
ponolqwo
gwooi c xl her
ſcwus no ihi⸗
ſpbelinag liy
nhiat fuiſficim
ſtmmiliti⸗
ntiſorupſalui
ſtepuibihirte
iſhaolninn
hidtcrnnckni.
wningtbine;
ſtenliüetilkti
naifltirinti.
urelinenihln
Cniefting
inchitbihſti
frnginegnon
ſihemeſrin
apbente d
Wdannt iteon⸗

14)lur⸗
ntnlideſan
untlisbian
nummwhn u
umnmn .
Fninunnarz⸗
oer Sonn
nummalir
nen

nin 1
mirääin,

ntieth

naͤnneh
R

. ti⸗
ucd denin
Mimodnuei
Nr dindir
nge Ne
odenuneinta

NMiomnodan.

Ppobꝛroinun
icizt A
opoſtibi
zusn dun
Wrnduhen
ſeilultti
dnsnoläſi
Eeimedipllasd
muop kindti
iiſuii aphui
Aemoininuuni
1boriroddi
egoiſfumiun
pdiuiſoni den
cfaum wepin
nueq woutne⸗
guurnugam
Pamluifn
gdlomci
eſoinüiſhdieh
Knlbiscui
liuoenvoen
itii
ugiuin
lugoo⸗
A
i lr ii

quod dicũtuꝛ tue

Abachuc iiſ

hiſtoꝛir ioſue:cũ dẽ: v ¶ Sol ⁊ luna ſtererũt ⁊c.i.ſicut
ſteterũt pugnate ioſue ↄð chananeos in ſignũ dine virtu

tis ſibi aſſiſtẽtis:ſic aſſiſtet virtus dei medis ⁊ perſis pu

gnãtibus g chaldeos:iõ ſubdit᷑: x Sn luce ſagittaruʒ
tuaꝝ ibũt.i.eoꝝ ſagitte a te dirigent᷑ ad interficiendum
chaldeos:⁊ ſimi/
lit eoꝝ haſte: ꝓpĩ “ .
ſuo:in luce ſagittaꝝ tuaruʒ
ibũt:in ſplẽdoꝛe fulgurãtis
haſte tue:in frẽmitu ↄculca
bis frã:ct ĩ furoꝛe öbſtupe

qꝛ a te directe ĩ ex
ecutionẽ tue iuſti
cie. -¶ In fre
mitu. exerci cyxri

