a filios filioꝝ ſu- rabilis.

vtile æ bonorablle acquirut. ¶QAui aut; acquieſeit
ificabit. i. honoꝛabit

—

coꝛã multis in pñti ⁊ futo. l ¶ Delſi.ſi ↄple.dele.aĩaʒ.

qꝛ ſicut deſideriũ ẽ boni nõ hiti:ita delectatio boni iaʒ
adepti. mDete. ſtul. eos ꝗᷣ fu. mala.qꝛ no reputant

niſi bona ſenſibi

lia:q̃ tñ vt cõit ſi .
mala: x iõ fſugam qui aũt acq eſcit arguenti
ne maloꝛuz udigloꝛificabit. Deſiderium ſi
nen n 4Qui Copleat delectat aiam dete
cu ſapierib gradi ſtant᷑ ſtulti eos ꝗ fugiũt ma
tur. ſe eis foꝛmã la.Qui cũ ſapietib gradit
do. oꝗ¶ Sapie/ ſapiẽs erit: amicus ſtultoꝝ

erit. ⁊ ſilr confoꝛ
mãs ſe ſtultis ſi⸗

ſilis efficiet. Pctõꝛts pſeg
tur malũ:⁊ iuſtis retribuẽt᷑

milis efficietuur. tur malũ:⁊ iuſt
0 arone bſe bõa. Bon religt heredes
3 malg. rens filios ⁊ nepotes: et cuſtodi
ent nenl ⸗ Kur iuſto ſubſtãtia peccato
butio bonoꝝ res ris. Multi cibi in noualibꝰ

marur iuſtis⸗(5 P atrũ: t aliſs congregant᷑
Bonus relinquůer abſq; iudicio.Qui ꝑcit vir

B nde ge oditfilii ſui: qul aut i
qgueni dẽ in veteri llgit illu inſtant erudit. Ju
teſtamento:ꝙ vi ſtus comedit ⁊ replet aiaʒ

derũt filios ſuuos ſuã:vẽenter aũt ĩpioꝝ iſatu/

oꝛũ ĩ tertiã ⁊ q̃r —5
ti pgeme quojre KEaphin. XIIII.
liquerũt ĩ mũdo Apiẽns mulier ediſi
poſt moꝛtẽ ſuaʒ. cat domũ ſuã:iſipienſ
ran i. ructã quoq; manibꝰ de
ſub. pec. ſicut boa / ſtruet. Ambuͤlãs recto iti-

nabal ipij fuerũt 1 K
cuſtodita ipſi od nNere: t timens deũ: dẽſpici
accipienti G tur ab eo qui infami gradi
vxoꝛẽ. x
ti cibi igonali⸗ nr n
atrũ.qð põt exponi duplr. Uno mõ de cibis coꝛꝑali
baerg pꝛes antiqᷣ ſuis laboꝛibꝰ coluerũt terras Eud in⸗
cultas que dicũtur noualia:⁊ ſic multiplicati fuerunt

cibi coꝛpoꝛales in ſuſtẽtatõe ſeqntiũ: iõ ſpᷣdit: s ¶¶ Et

alijs cõ.abſq; iu.i.abſq; laboꝛe ſuo qꝛ nõ cõſequunt᷑ ta
lia quaſi mercedẽ ſui laboꝛis:in quo ẽ quedaʒ executio
iuſticie que ppe dr̃ iudiciũ. Alio mõ expõit de cibis mẽ
tis:qꝛ antiqͥ pꝛes ⁊ multi phᷣi multũ laboꝛauerũt in in/-

uentõe ſciaꝝ ⁊ artiũ quib poſteri reficiũtur abſq; tali

laboꝛe. t i par. vir. odit filiũ ſuũ.qtũ ad aiam
ſubtrahẽdo ei öbitã diſciplinã:lʒ eũ diligat qtũ ad coꝛ
pus inoꝛdinate. v¶Juſtus come. ⁊ replet aiaʒ ſuaʒ.
qꝛ ſufficit ſibi qð apponit. x ¶ Uent aut ipio.iſa. qꝛ ñ
ſufficiũt eis que apponũt:ſed ſꝑ q̃rut lautioꝛa ⁊ magis
delicgta. cin zen⸗
Apiẽs mulier. Superius ſalomõ cõmẽdauit

ſapiam in ſexu virili:hic ĩ pncipio huũ capli
cõmendat eã in ſexu muliebꝛi dicẽ: a ¶ Sa
ſien mu. edi. do.ſuã.i.ſaluat eã ⁊ ampliat:ſicut abiga
il domũ ſuã ſaluauit refrenando irã dauid.j.reg.xxv.
b ¶ Inſipiẽs quoq; ex. ma.deſtruet.i.oꝑibus ſuis ma
lis q̃ ꝑ manꝰ deſignãat:ſicẽ iegabel iducẽs viꝝ ſuũ achab
⁊plẽ ſuã ad idolatriã ꝓpter qð tota domilla per iehu
fuit deſtructa.iiij.reg: x. c ¶ Ambulaãs recto itinere.

iez. Riſůs doloꝛe miſcebit:

—

—

–—

per viã vtutis. d I &tti en timote filiali. e De

ſpicit᷑ ab eo qᷣ ifa.gra.via.ſicut goliath ſpius deſpexit ðð iu
ſtü. es e n oꝛe ſtulti vir. ſuꝑ. qꝛ ert dctr⸗
ſe ⁊ ſuꝑbe: ⁊ ſic ꝑcutit alios vga lingue ſue. g ¶ Labia ſa.
cuſtodiũt eos.qꝛ nõ loquũtur niſi boa ⁊ hõeſta. h ¶ ¶bi
nõ ſunt boues ⁊c. Hoc exponit᷑ duplr. Uno'de bobad lit

ſend gan a antia
8 V n 689
tur via. In öꝛe ſtulti virga initurs:g ahur
ſupbie: làbia ſapiẽtum cu⸗ iri ta iar
ſtodiunt eos. Abinonſũt bou:tbi crat eni vefe
boues:pᷣſepe vacuũ ẽ:l vbi aus agriculture ſe⸗
autẽ apparẽt plime ſegetes getũ: ⁊ per oppoſituʒ
ibi maniteſta eſt ſoꝛtitudo abedanelaſeum:
bouis. Tentis fidelis non um Mlio moͤ erpont
mẽtiet᷑:ꝓfert autẽ mẽdaciũ tur:vt per boues do⸗
doloſus teſtis. Querit deri ceoꝛes intelligant: qꝛ
ſoꝛ ſapiẽtiã ⁊ non inuenit: laboꝛant in agro do/
doctrina pꝛudetiuʒ facilis. minico:n i vbiede⸗
Vãde cõtra virũ ſtultuʒ:ẽt paucitas figelii⸗ 4
neſcit labia pꝛudẽtie. Sapi ſegetes deſignant᷑: ⁊
entia callidi ẽ intelligere vi vbi ẽ pluralitas fide-

liũ ibi apparet mani

am ſuam:⁊ pꝛudetia ſtulto ſeſte labo: voetore

ruʒ errans. Stuͦltus illudit p̃dicatoꝝ. i ¶ Te⸗
pctm̃:⁊ int᷑ iuſtos moꝛabit ſtis fidelis nõ mẽ.pce

nec pᷣcio: ſʒ p vtroq;

a. Còꝛ qð nouit amaritu
S. mẽtit falſus teſtis.
k. ¶ Querit deriſoꝛ

dinẽ aie ſue: ĩ gaudio eius
non miſcebitur extraneus.

unn e ſapiam ⁊ nõ inue.Dẽ
Domus impioꝛũ delebit: ac deriſoꝛ ille qͥ ↄtẽ
tabẽrnacula iuſtoꝛũ germi nit vidẽ dicta antiq
nabunt. Eſt uᷣia que videk Tcredit inuenire ſapi
entiã ꝑ igeniũ ſuũ: ſʒ

homini iuſta:nòuiſſima au

+☛ 8S nõ iuenit: qꝛ ſupbia
tem eius ðducunt ad moꝛ q ſupbia

excecat eũ. l ¶ Do⸗
ctrina pꝛudẽtiũ facilł.
qꝛ ſicut dicẽ Hiero. in
ꝓlogo ſuꝑ pẽtatheu.
Oð meli nouim melius ⁊ ꝓferin.⁊ ideo pꝛudentes que
bene nouerunt ſic pferũt:ꝙ aud itoꝛej de facili intelligẽ faci
unt. m ¶ Uade contra virũ ſtultũ.ipſum arguendo.

n (Et neſciet labia pꝛudentie.i.nõ aduertet ꝙ loquaris

pꝛudenter: quaſi diceret:talem arguere eſt laboꝛem ſuuʒ ꝑ-
dere. o ¶ Sapientia callidi.ſic incipit verſus in hebꝛeo:
Eſt intelligere viam ſuam. Callidus.n.dicitur pꝛopꝛie qui
pꝛeuidet pericula ſibi ab alqs pᷣparata:⁊ ſic cognoſcit viam
ſuã.i.quid debeat fugere ⁊ ꝓſequi. t pꝛudentia ſtul
toꝛũ.i.impꝛouidentia eoꝛũ reſpectu futuri. r ¶ Errans.
quia non pꝛeuidet quid ſit fugẽdũ r auic pleaurunn
8Stultus illudit peccatum.i.ꝓ nihilo habet peccare.
t¶ Inter iuſtos moꝛabit᷑ gratia quia ſtudent diligẽter eui
tare peccata. v (Xoꝛ qð nouit amaritudinem aie ſue. de
peccatoꝝ pᷣteritoꝝ ↄtritoe. n gaudio eius.de remiſ-
ſione culpe ⁊ ſpe gle. y ¶ MNõ miſcebit᷑ extrane .i.a vera pe
nitẽtia alien'. vñ latroni ve penitẽti dixit xpᷣs: hodie mecũ
eris i paradiſo. Luc.xxiij.a quo alter ipenitẽs fuit excluſus.
3 vonn impioꝝ delebitur.ſicut pʒ.ilij. reg· ð plib regibꝰ
iſrł: quoꝝ: dom fuerũt delete ꝓpter ſuã ipietatẽ. a ¶La-
bernacula iuſtoꝝ germinabũt.i. pficiẽt in ſi pualibus ⁊ tem

ali r vrh rer ih.Oadd oficiẽs ſeipſo robuſtioꝛ.
Eſt ãt via pctõꝝ. c Ale vẽ hoi.pctoꝛi: 2 Juſta
qꝛ vnuſdſq; iudicat ſᷣm ꝙ ẽ eſee⸗ e ¶ Mouiſ.ãt epdu.

ad moꝛ. culpe ⁊ gehenne. ſ ¶ Riſus doloꝛe miſcebit. quia
s s 2

¶Liber

exultatõem vite pñtis etiã honoꝛib a delitis comitatur re
moꝛſus Seone peccata que cõmittũtur frequẽter i tali

vita. g ( Et extrema gandi.ſ.humũdi. h ¶ Tuct' oc·

cupat.l.iferni. i¶ Uus ſuis reple.ſtul.qꝛ ꝓpi mala reple-
bit᷑ pena. k ¶ Et ſuꝑ eũ erit vir bon.quẽ ↄculcauit ĩ pñti
vita. I¶ Innocens
eredit oĩ vbo.innoce , „
bi akcloit nde è extrema gaudij luůci oc
equi neſcit diſtigns nDgat. Vijs ſnis fplebitu
inibond z malö alli cupart. Cijo ſuis iplebitun
um. m ¶ Aſtut. q ſtultus:et ſuꝑ eũ erit vir bo

ſcit aduert? malu, ? nus. Innòces credit oĩ ver
bonũ ↄſiliũ. n ¶ c bo ꝛſtur ↄſiderat greſſus
tererenns nn ſuol. Filiö doloſo nihil erit
in factis ſuis. o I boni:ſeruo aih ſapiẽti pſpi

lio doloſo ⁊c ille ve erũt actus:⁊ diriget᷑ via e.
ſus no ẽ in hebꝛo. Dãpiẽs timet & declinat a
DSadiẽs timet de malo: ſtuͦltus traſilit et cõfi

um. timoꝛe filiali. en ent o Keèe
q ( Et oclinat a ma dit. Imp atles 0 abit ſtulti
lo. magis ppi offnſã ciam:&t vir vᷣſutus odioſus
ꝓpi penã. n Stul eſt. Poͤſſidebũt puuli ſtul
tus tranſilit.de facili ticiã: et expectabunt aſtuti
benes deegate ad ſciam: tacebũt mali afm bo
veniã ↄſequi ex beni nos:ei ſpij aſi poꝛlas iuſto
gnitate dei: qua tñ fa rũ. Etiã pꝛõxio ſuo paupꝑ
tue abutitk. . en odioſus ẽ:qmici ᷣo diuitũ
partee per abit ſul. multi. Qui deſpicit pximũ
to röem. v Et ſuũ peccat: qui aüt miſeret
vir vſut.i. cito vtis pauperi:beatus erit. Qui
aium ad varias frau cxredit ĩ dño miſericòꝛdiaʒ
deſ. x Odioſus?. diligit:errãt qui operantur
oĩb' bonis. y-¶¶ Poſ i. Milericzelig ? veri
ſu. 3 ¶ Stulticia. ÿ tas pᷣparant bona. In om
diu rit ſie puuli. m ni opere bono erit abũdã
2 (Et expectabun ſa⸗Stf arj 7
aſiutiſciaz d oinigiri llaruͤbi aut verba ſunt plu
actibus bumanisz..
a ¶ Tacebunt mali añ bonog.: futuro ſicutiĩ pfti ſũt ſuper
eos erecti:vt freqnter. b Ge⸗ ipij añ poꝛtas iuſtoꝝ quia
erũt a regno excluſi iuſtis ibidẽ receptis: ſicut di Matth.
Exxv.de fatuis vgibexcluſis ⁊ pꝛudẽtib recepi. c ¶ Etiã
ꝓxi.ſuo paup odioſus erit.tũ qꝛ hoĩes cõit vecũdãtur ð cõ
ſãguineij pauperib':tũ qꝛ nõ ſperãt aliqd ab eis hẽre:ſʒ ma

„ —

d An ꝙ paupes ↄſanguinei velint alidd ab eis requirẽ.
0

ti
Amici vo diuitũ multi.tũ qꝛ vidẽtur ĩi hoc honoꝛari:
qꝛ ſperãt ab eis ditari. e Aui deſpicit ꝓximũ ſuũ pec
cat.qꝛ facit ↄ charitatẽ pximi. f ¶ Qui at miſeret᷑ paupi
affectu ⁊ effectu ſi poſſibilitas aſſit. g Beatus erit. ꝓpit
qð dẽ Matth. v. Beati miſericoꝛdes qm ipi miam ↄſequẽ
tur. h(Qui credit ĩ dño.fide foꝛmata charitate. ¶ .
Miam diligit. qꝛ ãqnexa ẽ charitati. k¶ Errãt.a rectitu/
dine inſticie. ¶ Qui operãtur malũ.culpe. m ¶ Wia
⁊vitas.i.iuſticia:qꝛ miĩa ſine iuſticia puſillanimitas ẽ: iuſti
cia vᷣo ſine mia crndelitas:ſed dulcoꝛ mie tẽperãs rigoꝛẽ iu
ſticie oiſponit hoiem ad oẽ bonũ gf̃e in pñti ⁊ gle in ſufjo.
n ¶ In oi opere bono erit abũ.qꝛ oẽ bonũ de genere ⁊ femm̃
ex charitate meret᷑ augmẽtũ gre:⁊ ſm hoc dꝛ Matth.xxv.
Pñti dabit᷑ ⁊ abũdabit Ubi ãt vba ſũt plima:ibi fre
quẽter egeſtas.paꝝ..n.ſciẽtes ⁊ paꝝ valẽtes ĩ q̃cũq; arte vel
facultate ſolẽt eſſe magis loq̃ces vt appareãt. p ¶¶ Coꝛoa
ſapicntiũ.de qua gloꝛiant᷑. ac Diuitie coꝝ. lEie ytute

in imagine ſua. o

q ſunt diuitie ſapiẽtis.vñ ⁊ phi qui ãtidtus ſapiẽtes di

cebant᷑ tꝑales diuitias ↄtempſerut: vt liber ↄtẽplatio
niſapeelie vacoreꝛvr ⸗ de ſocrate Diogene ⁊ muli
alijs. r ¶ Fatuitas ſtul.ipꝛu. q.d.iõ ſũt fatui qꝛ nõ pꝛe
„ „„ „ ſicut pʒ de danie
rima:ibi frequẽter egeſtas. le qᷣ liberauit ſu⸗

Cöꝛona ſapientuz diillie anam amoꝛ
eoꝛũ: fatuitas ſtultoꝝ im R g of
pꝛudentia. Liberàt aias tẽ quaſi vtes pellez:
ſtis ſidelis:⁊ pſẽèrt menda⁊c̃ille qui variat
cia pᷣſipellis. In timõꝛe do ¶ Vba ſua ſm foꝛtu

mini ſiducia foꝛtitudinis: p gn eimore no
et filijs eb rit ſpes. Timõꝛ mini.lfiliali.
domini ſons vile ut decliet x lsauch foꝛti
a ruina moꝝis. In muͤltiu tudinis. carneʒ
mundũ ⁊ demo⸗
nẽ. 3ʒ ¶ Et filiuj
eius.ſ.talis timo
ris. Et dicũtur ſi
lij eius illi qͥ etiaʒ
tali timoꝛe ſunt
educati:ſicut filij
ſapie illi q ſũt in

dine ppli dignitas regis:è᷑t
in pauptate plebis ignõmi
nia pᷣncipis. Quũi patiẽs ẽ
multa gubernat᷑ ſapia:lquᷣi
auũt ipatiẽs eſt:exaltat ſtulti
ciam ſuam. Aità carnium
ſanitas coꝛdis: putredo oſ
ſiuʒ inuidia. Qũuũᷣi calũniat

Dꝛat factozi ſpes. que ẽ certa
egenlem exp zobꝛat ſactoꝛi cxpectatio future
eius:honoꝛat aũt eũ ꝗ mi beatitudis ex gra
ſeretur pauperis. In mali zmeritis pueniẽj

Zon .n. filialis
p ẽ cũ gra 2 cha
ritate. b ¶ Ti⸗
moꝛ dñi fons vi⸗

cia ſua expellitur ſĩpius:ſpẽ
rat aãt iuſtus in moꝛte ſua.
In coꝛde pꝛudentis requie

ſcit ſapientia: ẽt indoctos te qꝛ pncipiũ ẽ ſa
quoſq; erudiet. Jůſticia ele gienie ſicut fons
uat gentem: miſeros auteʒ e Seliner a

r„nmuina moꝛtis. cul
pe gehẽne. d ¶ In multitudie plebis dignitas regis.
qñ plebs ẽ bona ⁊ bene oꝛdinata:vt pʒ de dauid ⁊ ſalo

mone. e ¶ Et in paucitate plebis.bñ oꝛdinate: lʒ ſint

multi moꝛibus icõpoſiti. ſ¶ Ignomia pᷣn. qꝛ ioꝛdina
tio ſubditoꝝ redũdat in vecũdiã pᷣlatoꝛꝛ. g Wai 5
tiẽs ẽ ac. qꝛ ira ipedit aium ne poſſit cernẽ veꝝ:a iõ pa
tiẽs cuius aius nõ ẽ pturbat ĩ aduerſis clare videt ĩ fa⸗

aig ſuis. h ¶ Quiãt ipatiẽs ẽ. ſeqns impetum ire.
i ¶ Exaltat iuſticiã ſuã.i.manifeſtat eã. E¶ Uita car

niũ ſani.coꝛ.a coꝛde.n.ꝓcedit ſenſus ⁊ mor qſũt opa
tões vitales ad mẽbꝛa exterioꝛa. I¶ Putredo oſſiuʒ
iuidia.Inuidia.n.ẽ triſticia de bono alieno. Triſticiꝛ
vo eſt paſſio coꝛꝛuptiua ⁊a moꝛtificatiua:vel ꝑ oſſa itel
ligunt vtutes qͥ coꝛiũpũt᷑ ſupueniẽte ĩuidia. m ¶ Qui
calũniat᷑ egente expꝛobꝛat — ima*

ginẽ dei ſicut diues:iõ ſpdit᷑: n ¶ Ponoꝛat ãt eũ ⁊c.
n In malicia ſua.i. ꝓ malicia ſua.
o ¶ Expellet ipius.de ↄſoꝛtio bonoꝝ. ¶ Sperat ãt
iuſtus ĩ moꝛte ſua.qꝛ ſpat ↄſeqᷣ — heri non
põt in pñti vita. En coꝛde pꝛudẽtis redeſcit ſapia.
qꝛ hituat in ea.hitus at eſt q̃litas de difficili mobilis.
r. ¶ Et indoctos quoſ. iet. hoc ẽ.n. opus ſapiẽtis
alios docere. s Juſticia eleuat gentẽ. ſicut pʒ ĩ dcur
ſu veten teſtamẽti.diu.n.filij ifrl fuerũt iuſti: fuerunt

ſtudio ſapientie
eruditi. re

Inntilis.ſeruus.

¶ pꝛouerbio2ꝛn xv-

lpſperitate eleuati: vt tẽpoꝛe dauid ⁊ ſalomonis ⁊ alio
rum bonoꝝ regũ:⁊ qñ declinauerũt a iuſticia fuerunt

depꝛeſſi ⁊ captiuati de terra ſua:vt tẽpoꝛib oſee ⁊ ſede
chie: vt pʒ.iijj. reg. xxiiij. t ¶ Accept ẽ regi miniſter in

telligẽs. ſicnt Epophisfaoiñ g Fij v ¶ Iracũdiaʒ

eius.ſ.regis.x

¶ Suſtinebit. facit pplos pctm̃. Accłpi
mr Nan eſt regi miniſter intelligens
deuu p jrqcũdiã eius iũtilis ſuſtin?
raonis fuit ſuſpẽ ets
ſus: Señ.xl. Põt a Laplin. xv.
e rerd Eſpõnſio mollis frã
Palderban ſ 2 irã: ſermò dur ſu
vn ẽ acceptus re ta
gi xpᷣo ⁊ al acri
uniet᷑ ab o.
m. XV.

tũ oꝛnat ſciam:s fatuoꝛũ
ebullit ſtulticiã. In oĩ lõco
oculi dñi ↄtẽplant᷑ bonos

Hpoz malos. Lingua placabil
lis Su⸗ lignũz vite:quᷣe aũt imode/

rata ẽ ↄtèret ſpm. Stultus
irridet diſciplinaʒ pꝛis ſui:

is. Si
perius ſalomõ in
ſoꝛmauit holem
in moꝛib qytum

bicncipit eu iſo⸗ nes aſtũtioꝛ ſiet. In abũdã
mare ꝙtũ ad ira ti iuſticia ũirtus maximaẽ
ſcibilẽ. Et diuidi cgitatões aũt impioꝝ era
tur in qnq; pres qicabũtur. Dòm iuſti pli-
Hʒ qnq; capła: tñ . .1..
iur ſʒ pncipia ca impij conturbatio. Labia

pituloꝝ:no jm ꝓ ſapiẽtũ diſſeminabũt ſciaʒ
ken nrornn còꝛ ſtultoꝛꝝ diſſile ert. Ai⸗
ſupꝛg, cctimẽ ipioꝝ abomiabiles

parte dicit ſit: 1 .
a¶Rñſio mol dñſio: vota iuſtoꝝ placabi-

frangit iram. ire lia. Abòminatio ẽ dño via
pãtis vel cõminã —ꝰẽð
tis:ſicut pʒ iudic.

viij de gedeone q rnjdendo dulcit illis de tribu ephꝛaiʒ
fregit ira eoz. b ¶ Sermo durus luſcitat furoꝛẽ lic

pʒ.ij.reg.xix.ꝙ viri de tribu iuda dure rũdentes deceʒ

tribubus fecerũt eos recedere a dauid. c ¶ Lingua ſa
pientũ oꝛnat ſciam.qꝛ tpꝛe ⁊ loco gratioſe ꝓponit eaʒ.

¶ Os fatuoꝝ ebullit ſtulticiã.i. feruẽter ⁊ impetuo-
ſe pfert eã. e

pfert eẽͥ. e ¶ In oĩ loco oculi dñi. hoc dẽ õ illos qui
dicebãt diuina ꝓuidẽtiã ſe non extendere ad inferioꝛa

⁊ maxime ad actus hũanos ꝓpter arbitrij libertatẽ: in

quoꝝ perſona dẽ Job. xxij. Circa cardies celi ꝑpambu
lat nec noſtra cõſiderat. ingua placabilis.i.ſua⸗

uis elodo erga ꝓximũ ⁊ oꝛõi intenta erga deũ ad ipſuʒ

placandũ. g ¶ Cignũ vite.qꝛ ſicut ꝑ lignũ vite ↄtinua
batur vita coꝛpoꝛalis:ita ꝑ talẽ linguã vita ſpũalis.

b¶ Que aũt imoderata ẽ. ad loquẽdũ. i ¶ Lonteret
ſpm. ſicut dem ẽ. S. c.x. In multiloqo nõ deerit peccatũ

k Stultus irridet diſciplinã pꝛis ſui.qꝛ nõ cogſcit ei
frugũ. I¶ Qui at cuſtodit icrepatões.ſe coꝛꝛigido.
m A ¶ In abn

ſtutioꝛ fiet. futura mala pᷣcauẽdo.

dãti iuſticia. que ↄſiſtit ĩ opßuatoeↄſilioꝝ. o Uirt
maxima ẽ. reſpectu obſᷣuatõis pᷣceptoꝝ: ſicut caſtitas
vginalis reſpectu caſtitatis ↄiugalis. p ¶ Kogitatoes
auũt ipioꝝ eradica.qꝛ auferet eis ptãs acultas adiplẽ
di ſuas cogitatões malas: ſicut abſalõ ablata fuit ptas
regnãdi loco dauid pais ſui.ij.reg. xvij. q ¶ Domus

citar ſuroꝛẽ. Ligua ſapien

ä

8

lagipin ſor a dñs ptegit eã. r¶ Et in fructibus.i.opibꝰ
Impij ↄturbatio.qꝛ malus nõ põt hẽe pacẽ ad ꝓximũ
nec etiã ad ſeipᷣm.vñ dicit phs.viij.ethi.de impijs cõtẽdit

eoꝝ aia:⁊ hoc qͥdẽ trahit huc:hoc aũt illuc quẽadmodum
dilcrepãtia.qꝛ rõ que nõ totalr abſoꝛbetur trahit ad bonũ

impij:qui ſegt᷑ iuſticiaʒ dili
git àb eo. Söcirina mala
deſerentium viã vite:qui in
gqepatões odit moꝛiet᷑. In
fèrn ⁊ ꝑditio coꝛam dño:

quanto magis coꝛda filio

rũ hoium:? Moͤn amat pe
ſtilẽs eũ qui ſe coꝛipit: nec
ad ſapiẽtes graditur. Cõꝛ

gaudẽs exhilarat faciẽ: in

meroꝛe animi deijcit ſpũs.

ſenſualitas aũt que pᷣ
ualʒ ad malũ. 2
bia ſapiẽtiũ diſſemia
bunt ſciam.pplm do
toꝝ diſſile erit.ſ. coꝛ
di ſapiẽtis ⁊ etiã ſibi
ipſi:qꝛ diuerſis ⁊ va
rijs cogitatõibus agi
tat. x¶ Uictime im
io abo. do. ſiẽ ob⸗
latio caim qꝛ fit ð ali
eno vel mala volũta
te. -¶ Uota iuſto

rũ placabilia.ſicut pʒ

de abel. 3 ¶Abo.

qui aũt cuſtodit icrepatio

gni ⁊ ĩſatiabiles. Meli eſt

Filoſapiẽs letiſicat patreʒ.

delectat᷑ loquẽdo ſtulta. l

Co ſapiẽtis queret doctri eſt dño vita ipij. qꝛ p
nã:ẽt os ſtlioꝝ paſcit᷑ ĩpitia pꝛiũ dei ẽ parcẽ ⁊ mi
Omnẽs dies paupis mali erain poralenge
ſecra mẽs quaſi iuge con dun bt qd abomiak
T ppoſitũ. a ¶ Qui
uiuiũ. Mẽlius ẽ paꝝ cum ſeqt iuſticiã. m ea

operãdo. b (Dili⸗

timoꝛe dñi:qᷓ; theſauri ma
getur ab eo.ſ. deo qͥ ẽ
regula iuſticie K
Doctria mala ðſerẽ.

vocari ad olera cũ charita

te: q ad vitulũ ſaginatum viam vite. qꝛ ſicut vi
cũ odio. Vir iràcudus pꝛo uunt ita docẽt. (o

Qui icrepatões odit
moꝛietur. moꝛte cul
pe:⁊ frequẽter coꝛpo
rali moꝛte:ſicut patet
de latronibus ⁊ alijs
malefactoꝛib q occi

dũtur eo ꝙ coꝛꝛectio
nẽ oderũt. e¶ Infer

nus ⁊ pꝑdi.coꝛã do.i.ſibi manifeſta:lʒ ſint ſbᷣ terra ⁊ a deo
longinqua. ¶ Quãto magis coꝛda filio.bo.qui adhuc
ſũt ĩ via. Hoc dĩ illos qui negabãt dĩnã puidentiã ſe extẽ
dere ad actus hoium ⁊ cogitatões eoꝝ. g ¶ Nõ amat pe
ſtilẽs eũ qui ſe coꝛꝛipit. ſicut nec crinoſus amat pectineʒ ſed
refugit. h 2 gau. exhilarat fa.⁊c. Diſpoſitio.n.coꝛdij
agis apparet in facie ꝙ i ceteris ptib'coꝛpoꝛis eo ꝙ ibi vi
gent oẽs ſenſus. i ¶ Loꝛ ſapi.queret doctrinã.qꝛ ſp deſide
rat in ſapia pficere. k ¶ Et

uocat rixas : qui patiẽs eſt
mitigat ſuſcitatas. Iter pi/
groꝝ q̃ſi ſepes ſpinaꝝ:via
iuſtoꝝ abſq; offendiculo:

os ſtultoꝝ paſcit imperitia.i.
es dies pauperis mali.ma
lo pene:qꝛ paupꝑtas ẽ defectneceſſarioꝝ vite· m ¶ Secu
ra mẽs. a timoꝛe paupertatis CAus ſi iuge ↄuiuiũ.i.

Slectabilr viuit ſicut hoies i ↄuiuio. o¶¶ Meliẽ paꝝ cũ.

timoꝛe oñi. qꝛ ill modicũ ſufficit hõi p¶ Qus thelauri
magni æ iſa.qꝛ nõ ſupplẽt idigẽtiã ſʒ mag augẽt. Auaro.n.
deeſt tã qõ bʒ q; qð no hʒ:vt dic Hiero.i epla ad paulinuʒ
de oibſacre ſcripture libꝛis. q ¶ Meldẽ vocare ad ole.cu
cha.i.ad modicũ cibũ amieabilr datũ r Quagd Firu
ſuũ ad

lũ ſagina. cũ odio.ſicut abſalõ vocauit amon fre d
magnũ ↄuiuiũ:vt ipʒʒ iterficẽt temulẽtũ.ij.re.xiij. 8Uir

iracũdus puocat rixas. qꝛ ira ẽ appetit vidicte: exẽplũ ð ſe.
ba filio bochꝛi.ij. reg. xx. t ¶ Qui at paties e mitigat ſuſci
tatas: vt pʒ de gedeòe iudicũ. vij. v ¶ Iter pigroꝝ qſi ſe
pes ſpinaꝝ.ſp.n.timet piger iuenire obſtaculũ i via: vñ. j.

xxvj· dẽ: Dicit piger: leo ẽ iĩ uia:leena ĩ itinerib. 20 ilius

P

M
””

ſapiẽs letificat patrẽ: ſicut pʒ de ſalomone qui letificauit pa vite .i.dirigentes ad vit vᷣtuoſam. ſ¶In med lo ſapi
rntẽ ſuũ dauid. y ¶ Et ſtultus hõ deſpicit mr̃em ſuã. ſicut entiũ ↄmoꝛabit᷑ ad audiẽdũ eoꝝ ſapiaʒ. g ¶/ Qui at
Nero qui fecit matrẽ ſuã interfici. 30 Stulticia gaudiuj abijcit diſciplinã deſpicit aiam ſus.i. reddit eã deſpica
ſtulto. qꝛ qlibet ſm hitũ delecrabilr operat ſiue ſit hitus bo bilẽ deo ⁊ oĩ hõi bono. h ¶ Qui aũt acdeſcit ĩcrepa
nus ſiue malus.ij ethi. Signũ hir generati ẽ delectatio in tõibus po.ẽ coꝛ.qꝛ ſedatis paſſionib'ẽ ſuſipſius dñs.
opere. a ¶ Diſſipat᷑ (LTimoꝛ dñi.
cogitatões1. no deegsss / filialis. k¶ Di⸗
Añt ad efſi vp Frſtull ho deſpicit mrez ſu Abris que audit icrepatio ſeiglina lapi rie.
VUbi no eſt ſillii. qi am. Stülticia gaudiuz ſtul nes ůtte:ĩ medio ſapientuz aa. f( leipii
adi nglendi Waürata to:⁊ vir pꝛudẽs dirigit greſ cõmoꝛabitur. Aui abijcit bcedit humilitaj
Ubi vero ſũt plu ſus ſuos. Diſſipant᷑ cogita diſciplinã deſpicit aĩaʒ ſuã: ſiẽ diſpoſitio ne⸗
. 1S Alliari⸗Acles⸗ tes uͦbi nõ ẽ ↄſiliũ:ᷣbi vo iican gegeſet cpar EKari aa atn
boni. d Koſima ſut ples oↄſiliarij:cònfirmãt bus:poſſeſſoꝛ ẽ coꝛdis.Li vuc cul e
ur t ad n ede Tettur ho tſnia oꝛis ſu: moꝛ dmi diſciplinã ſapie: t Pnciar eralte

in ſnia oꝛis ſui. quãa Eet ſermo oppoꝛtun eopti/ gloꝛiã pᷣcedit humilitas. — ex humilitate ſua
Ao ab alijs appꝛobat mus. Sèmita vite ſup eruu·· ⸗ ¶ Capljn. xyVI. eExrraltat fuit pᷣmo
in ua att ibet nälii nouiſſimo. Doõmũ ſupbo IPparare t di guber eaad glam regni
delectat. f ¶ Et ſer· rũ demoliet᷑ dñs:et fir

nos nare liguã. Omnès vie ho celeſtis

mno oppoꝛtunus.i.tẽ faciet mioſ vidue. Abòmi minũ patẽt oculis eius:ſpi ¶ Taplin XVI.

poꝛe nbortun ſal natio dñi cogitatões male: ritunz ponderatoꝛ eſtons. Ams
is ochitis plaens. et Purus ſmo puͦlcherrim Hedela dſo opatua: et di asark.
g ¶ Eſt optim i ſe ⁊ firmàbit ab eo. Cõtùrbat rigent᷑ cogitatões tue. Ani⸗ Laplo pcedenti

380 Irmadir a0 Wο. Kon der igen cogdes Wc. E
lIuo effectu. h¶ Se domũ ſuã ꝗ ſectat᷑ auariciã uẽerſa ppt ſemetipᷣm opat᷑ ẽ docuit ſalomõ re
mnira vteſuper eu. guͤist odit munerg viͦet:. dñeimpiiiz q ad di? ma ſenatemoid ne
Ut deelinet de in Per mificoꝛdia⸗ʒ t ſigem rõä D6 ols Eornete .
ferno nouiſſimo.qui Purgatur peta: p nimoꝛe at arrogas etia li man ad ma docẽdũ redditur
infern danatoꝛum. Dni declinat ois 4 malo. nu fuenit nõ eſt inocẽs. Ini aptu).: iõ dẽ oñter
E (¶Domũ ſuperbo ens iuſtimeditabit᷑ obe tiuʒ vie bone facẽ iuſticiaʒ: in hoc caplo:
nis quã dññs diſſipa- mal. Longe ẽ dñſ ab ipiis q; imolare hoſtias. Mi fi aen ſadtr ſeri
uit. 1¶ Et firmos ? es iuſtoꝝ exaudiet. còꝛdia ⁊ veritate rèdimitur pture meditatio
iereufos rice⸗ Lux oculoꝝ letiſicat aiam iniquitas: ⁊ in timoꝛe do na⸗ b Cet dñi
gq: bethuliã termioj; fq̊ ſpinaug . ni declir alo. Cuůʒ Lubernare liguã.
Aus meritis indit ana bona ipinguat ofſa. mninideclina?amalo. Ci,; Anequo bo non
ſaluauit. m ¶ Abo ðèðBU hhabz ſanaã doctri

minatio do. cogi. male.qꝛ ab eis pcedũt mala vyba ⁊1 opera. nã Matth. x. c. Nõ. n. vos eſtis guilactum :ſed ſpũs

n ¶ Et purus ſermo.nõ habẽs admixiũ aliquid iniquita patris vii qui loquit in vobis. (¶ Oẽs vie hoium. i.
tis: vtpote detractõis murmuratõis ⁊ ↄſimiliũ. o Pul cogitatões ⁊ actus ioꝝ. d ¶ Patẽt oculis eius.quia
cherrimꝰ.pulchꝛitudine honeſtatis. (Finmabik ab eo. oia ſunt ei nota qtũcũq; occulta. e ¶ S pirituũ.i. vo
ad effectũ deducendo.Põt eti hoc exponi de ſermone euũ lũtatũ. f G Aeratot dñs.ad retribuẽdũ ſᷣm meri
gelico:carẽte oĩ impuritate ⁊ oẽm ſanctitatẽ ↄtinente:qui pꝓ ta ⁊ demerita. g ¶ Reuela dno opera tua.non mani
aplłos pᷣdicatus adeo miraculis ẽ cõſirmat Mar.vlti. l feſtando illi aliquid quod ignoꝛat:qꝛ hoc ẽ impoſſibi/
aũt ꝓſecti pᷣdicauerũt vbiq; dño cooperte ⁊ ſermonẽ ↄfir le:ſed qrendo ab eo auxiliũ ⁊ ↄſiliũ in operib tuis.
mante ſequẽtibus ſignis. q ¶ Loõturbat domum ſuã.i.fa h ¶Et dirigent cogitatões tue.ad bonũ effecuum.
miliã qui ſectat auaricis nimis eã reſtringendo a modo vi i ¶ Uniueria ꝓpter ſemetipᷣm operat ẽ do.qꝛ ſicut eſt
uendgi debito. r ni odit munera ꝓ iniuſticia oblata. pncipiuʒ effectiuum oĩum ita eſt finis vltim. Pꝛima
4 .n. ca ↄuertit in ſeip̃am oẽs ſuos effeci:apoc.j.Ego ſuʒ

8Uiuet. vi gratie. t¶ Per miam. i.per oꝑa mie erga
baupes. „ dé erga deũ. x¶ Purgantur peccata. alpha ⁊ o. pncipiũ ⁊ finis. k ¶ Impiũ quoq;.ſ.ppara
yytuũ ad culpa ⁊ penã:daniel.iij. Peccata tua elemoſynis re uit. I ¶ Ad diẽ malũ.i extremi iudicij: vt i repꝛobis
ime. ꝓ ¶ Mens iuſti meditabit᷑ obe.i.obedire deo ⁊ ſuꝰ reluceat eius iuſticia ſicut eimia ĩ electis:vt deduẽcapo

perioꝛi ſuo. Hoc n.ẽ debitũ ꝙ iuſticia reddit vnicuiq; qd ſtolus diffuſe iĩ epla ad Ro. m ¶ Abominatio eſt do
ſuũ eſt. Eredlder mallis.rebellãdo deo 2 . mini oĩs arrogas:ſicut pꝑ oppoſitũ vere humilis eſt ſi/
perioꝛib ſuis. b¶ Longe ẽ dñs ab impijs.ꝑ gr̃am:licʒ ſit bi amabilis. n ¶ Etiã 17 manus ad manũ fuerit rẽ. ex
pñs per eſſentiã ⁊ potẽtia. c ¶ toz:.es iuſtoꝝ exaudiet. ponat᷑ vt ſupꝛa. xj. caplo. o ¶ Initiũ vie bone ⁊c. ille
. tpꝛe tñ oppoꝛtuno:qꝛ aliquãdo differt exauditõem vt gra verſus non eſt ĩ hehꝛeo: ꝓpter quod ptranſeo:⁊ qꝛ ſal
toſius re aladen eo dat qto per dilatem mag de paatet ſnia. p ¶ Milericoꝛdia ⁊ veritate.i.iuſticia: qꝛ
ſiderat. d ¶ Fama bona ipinguat ofſa.i augmẽtat vtute) vVna ſine alia non eſt virtuoſa: vt dictuʒ eſt ſupꝛa.xiij.
in qbus oſiſtit obuninteig⸗ſcnrioſſibusrobur coꝛpoꝛis. caplo. q ¶ Redimitur iniquitas.i.pena pꝓ inidtate de
vtus.n.laudata creſcit. e Auris que audit increpatões bita. x¶ Aum placuerint dño vie homis.i.facta eius

— — — — — — —

— — — — — —,

—

— — ——⸗2 — — —— —

— — —

* “

pꝛouerbioꝝ L xXvj.

2 ſuauis terrenaſcẽtibus:ſic clemẽtia regis remiſſione indi
gentibus. p¶¶Poſſide ſapi.qꝛ auro melioꝛ ẽ qto aie bo
na coꝛpoꝛalib pᷣferũtur:⁊ auro bñ cõparat ſapiam q̃ ẽ no⸗
ticia de diuinis:⁊ argẽto pꝛudẽtiã que ẽ noticia de huma/

nis. q(¶ Semita iuſtoꝝ ⁊c.pʒ ſnia. xr ¶ Cõtritoem pᷣce/

dicta A cogitata. S Inimicos quoq; ei cõuertet ad
pacẽ.ita ꝙ erũt ſibi amici:exẽplũ de ioſeph geñxlj.?⁊ 85
moyſe exo.ij. de tribus pueris in camio poſitis:dañ.

iij. t ¶ Welius H illud eſt

ipſoacqrẽtis. v ¶ Qua multi fru.cũ ini.acqſiti:qꝛ nõ

. ſunt acqrentis: ſ dit ſupbia c hoc pʒ
tenet fſtituẽ. ¶ x „ . , r de abſalõ qui poſt ni
Coꝛ bois iſpdit ¶placuerũt dño vie homis: perbia:⁊ ante ruinã exalta miam elatoem i ſup-
viã ſus. ppꝛiũ.n. inimicòs quoq; eius con bit᷑ ſpũs. Mius eſthumi biã ĩ quercu pẽdẽs ſu
n S hois ꝑ delibera 213 ü it occiſus.ij.re.xviij.
6 to agi nertet ad pacẽ. Mẽlius eſt liari cũ mitibꝰ: q; diuidere a de antiocho ſupbi
toem ꝓcedẽ in fa E eer. K„„HEO: ⁊ de antiocho ſupbiſ
- ctis ſuis: qð non paꝝ cum iuſticia: q́; multi ſpolia cũ ſupbis.Eruditus ſimo qui a deo fuit ꝑ
uenit aialibꝰbꝛu fructus cum iniꝗtate. Coꝛ ĩðᷣbo reperiet bona:⁊ gꝗ ſpe ¶cuſſus intm ꝙ eius ſe
. ani SS n hois diſponit viã ſuaʒ: ſed rat ĩ dno beatus ẽ.Qui ſa⸗ tore renohelereret
greſſus eius quia dii eſt dirigere greſſus e?. piens eſt coꝛde: appellabit bilr eſt moꝛtii ij ma
no ſufficit bůĩana Diuinatio ĩ labijs regis:in · pꝛudens:ct q dulcis elogo cha. ix. s ¶ Mely ẽ
ſ puidentia niſi an indicio nõ errabit os eius. maiõoꝛa reperiet. Fons vi/ bumiliaricũ mitibe.
1 vbeclto obet Poͤndus ⁊ ſtatera iudicia te eruditio poſſidet: doctri bprin cab diel
dma lectio. GC. ſii ſunt:et opa eius oẽs la na ſtultoꝝ fatuitas. Cõꝛ ſa eſſe in domo dei mei
In labis regis. pides ſeculi. Abomiabiles Pientis erudiet os ei:t la magis q hitare in ta
vñ deuto. xvij. regi qui agũt impie:quoni bijſs eius addet gr̃am. Fa bernaculis peccatoꝛ=
ſſ doeo: Pon am iuſticia firmat ſolluum. uũus mellis cõpoſita ba: (le able apiens ent
. e ſoie Dölutas regum lqbia iu- dulcdo aie ſanitas oſſiuð. na alioꝝ appellabit
eni ſibi duteronomi ſta: qui recta loquit diriget Eſt uͤia q̃ videtur hõi recta pꝛudens. i. denoiari
um legis hin vo Indignatio reg nũcij mo: ⁊ nouiſſima eius ducũt ad pot ab hitu ipſu; pfi
in lamß ſecur 1. tis:&t vir ſapiẽs placabit en moꝛtẽ. Aia laboꝛãtis labòᷣ cine⸗ o.1 ErdSn-
Blud bus In hilaritate vultus regis: rat ſibi aà copulit ei s ſu pientiehbitu rercet
8 vt diſcat timẽ oo Eet elementia eins q̃ſi imber um. Vir iſipiens ſodit ma doctrine actu ¶
i minũ. bniu ſerotinus. Poſſide ſapien lu:et in labijs eius ignis ar Maioꝛa r̃periet. qmm̃
dicio nõ era. os ti:qꝛ auro melioꝛ eſt: ⁊ ac- deſcit. Hòmo peruerſus n ſolu hebit aurea⸗
in e d eneſi. guire pꝛudentiaʒ quia pꝛe ſuſcitat lites: et verboſus ſe deb acn votendte
“ geſtu e t ) Idn Lern es: er velbour E ddebet actui docengi:
r duerit 2 deum ti cioſioꝛ eſt argẽto. Sémita Parat pꝛincipes. Vir ini iõ ſvᷣditur: y¶ Fos
ti⸗ muerit. c ¶/ OHOH iuſtoꝛum declinat mala:cu quus lactat amicum ſuum vite eruditio poſſidẽ
dil us ſare in ſtos anime ſue ſeruat vitaz ct ducit eum per viam non iͤbetrſi 5 rdoin
1 . on L. * T „„ — 4 „ 5 „ EH „ 19 .
. dicig di ſũt iuſta. ſuã. Contritionẽ P cedit ſu bonã. 2n attoni oculis tiã.ſicut.n. riuuli de-
d ¶ Et opera ed riuantur a fonte: ſic
ni hebꝛeo hĩ: Lapides ſacculi.⁊ v lr̃a noſtra coꝛupta prr os ⁊ a tali doctoꝛe. 3 Hoctrina ſtul. fatui. qꝛ ð ſacco no
i ſcriptoꝛes ꝓpt ſilitudinẽ dictionũ. Ad cuius ĩtellectuzʒ exit niſi qð int h. a ( oꝛ ſapiẽt eru.os ei.diriges ipimn
60 ſciẽdũ ꝙ antiqtus fiebãt pondera cũ lapidibus: quoꝛũ iloanco. b Et labijs eõ addet gr̃amq eloqntia ꝑ ſapi
e vnerat ponderoſioꝛ alio: ̃m diuerſos gradus ſic mõ entiã directa e ficit mag gratioſa. c CFau ellis cõpo.
fiunt ꝑ diuerſas poꝛtões metalli:quaꝝ vna ponderar Vba.qꝛ ſũt dulcia auri ſic faumellis oꝛi. ulcedo aie
ſt. marcam: alia libꝛã:alia vnciã: ⁊ ſic de alijs:⁊ lapides il ẽ ſanitas oſſiũ.i.bona diſpõ ⁊ robur coꝛpoꝛis qbꝰexñtibu⸗
li ponebant᷑ in ſacculo.Eſt igit᷑ ſenſus:Et opa eoẽs la aia dulcit viuit i coꝛpoꝛe. Põt etiaz exponi de roboꝛe ſpũa
“ pides ſacculi.i. opera dei fiunt cũ debito põdere ⁊ men li qð ↄſiſtit ĩ vtutib itellectualib oꝛalib in qbaia dele
ſura. Et hoc modo dẽ ſapᷣ.xj. Oia diſpoſuiſti dñe ĩ põ cctat᷑ tanꝙᷓ in ſuis pfectõibus. e Eſt via ⁊c. expoat vt.S.
dere:numero:a menſura. e ¶ Abomiabilcs regi.ſ. iu xiiij.·c. ¶ Nia la oꝛãt.i. ho laboꝛãs eo mõ loqndi qͥ totũ
ſto Qui agũt impie. qꝛ diſtoꝛti ſũt ab eius mente denoĩat᷑ a ꝑte dignioꝛi. 4 Laboꝛat bi obt neceſſaria
1 g ¶ Om iuſticia firmatur ſoliũ.ſ. regni:qꝛ ſicut dic Ntu vite ſue ⁊ familie. h cõpulit eũ. ſ.ad laboꝛãdum.
guſto: Amota iuſticia quid aliud ſũt regna niſi latroci i Os ſuũ.eo. n. ipſo ꝙ opz en comedẽ:oꝑʒ eũ laboꝛare:
4 nia magna. h¶ Uolũtas regũ.ſ iuſtoꝝ. ie ia pꝓpi qð dic ls.ij. theſſa. ij. Quinõ vult opari nõ mãdu-
6 iuſta in iudicib ab eo inſtitutis. k Qui recta lodt cet. R ¶ Uir impuſodit mali.i.rit cũ di eti⸗ fodiẽs
4 diriget᷑ a deo in finẽ debitũ. l ignatio regis nun theſauxꝝ inclinat ad hoc ex hitu malo. I¶ Et ilgpijs eius
cij moꝛtis.exẽplũ.iij.reg.ij.de ſalomone qui indignatꝰ ignis ar.ſ.ignis iracũdie ⁊ ſuꝑbie. m ¶ Ho puenmns ſuſcii
5 Joab ſemei:mãdauit eos occidi. m ¶ Et vir ſapi tat lites.exeplũ de ſiba filio bochꝛi.ij.reg.xx. n Et vO
ens placabit eũ.ſiẽ pʒ de Joab.ij.reg.xiiij·qui ꝑ mulie ſus ſe at pn. ſic Doech ſepauit ſaula 5 genero ſuo. resg.
rẽ tecuitẽ placauit irã dauid ↄᷣ abſalon. rbi. o ¶ Uir iniqula. ami. ſuũ.ei adulãdo. p ¶Et ouc eu p
4 vultus regis vita.ſ.illoꝝ q offenderũt:qꝛ ꝑ hoc eſt diſ· via nõ bo.p talẽ adulatoem. q Quiatronit oculis 27.
4 poſituj ad cõdonandũ eis:iõ ſedtur: o Siclaneria Hic ponit vuo ſigna hois cogitãil mala. Unũ ẽ ꝙ hʒ ockos
ey qſi imber ſeꝛotiu.quia ſicutimber ſerotinꝰẽ bonus attonitos ex intẽſa cogitatõe ad malũ: ſic obſua Viue

nectus.i.debet᷑ ſenectuti nõ cuicũq; ſe

¶ Liber

exterioꝛ:qꝛ motus maioꝛes expellũt minoꝛes m phᷣm. Se
cuudũ ẽ moꝛdet labia ſua.ex imaginatoeę n. ꝑficiedi ma-
lũ mouẽtur dentes ad talẽ actũ:iõ dẽ: ordles labia
ſua pficit malũ.i.imaginat᷑ ꝑficẽ. s ¶ Loꝛona dignitatl ſe
bone:iõ ſbditur:
t¶ Que in vijs iuſti
cie reperiet᷑.ſ. ꝓceſſiſ⸗ . ”ꝗ”MM
ſe. oe ba cogitat pꝛaua: nraehel
tiens viro foꝛti. foꝛti Hj ſ. Coͤ
in ecoꝛall qnato bia ſua perſiciet malũ
melioꝛ ẽ aia coꝛpoee. Ohag oren .
Patiẽtia.n. ppe ẽ fo: vijs iuſticie reperiet᷑. Meé
titudo aie per quã lioꝛ eſt paties viro ſoꝛti: et
nimit rolear acuer a. q dñatur aio ſuo expugna
Eraul dneat aio toꝛe vꝛbiũ. Soxtès mittut i

ſuo. per repꝛeſſionez ρt ol.=
cdubiſcctiar. Ea. ſiniied ofo enberank .
Expugnatoꝛe vꝛbiſßj. ( Caplin. xvVII.

Brten igdo ne Eliõꝛ buccella ſiccà
gno: qᷓ multas vꝛbes —cuʒ gaudio: q; dom
expugnauerat:ꝙ erat plena vicuimis cuʒ uirgio.
ſeruus ſerui ſui: quuuas
Diogenej ꝑ rõem do

minabat ſuo ſenſitiuo appetitui. Alexàder vo magis ſeruie
bat ſuo appetitui ſenſitiuo. ʒ ¶ Soꝛtes mittũt in ſinũ.i. ĩ
aliquo loco occultadie recipiant᷑ foꝛtuitu vel ſine puiſio
ne humana. ? (Sed a dno tẽperant᷑ ex dina.n. ꝓuidẽtia
ꝓuenit ꝙ talis ſoꝛs cadat ſuꝑ talẽ. ic maior hauctoꝛi

tatis ĩtelligẽtis qritur vtrũ vti ſoꝛtibꝰſit licitũ. Ad qð dicẽ
dũ ꝙ vti ſoꝛtibus ẽ ex vario euẽtu ſeu diſpoſitõe alicu rei

—

ſenſibilis ppoſite determinare aliqð dubiũ vl incertũ: ſicut

ex feſtucis ꝓpoſitis ꝑ hoc ꝙ aliquis accipit bꝛeuioꝛẽ vel lõ

gioꝛẽ: ſeu i piectõe taxilloꝝ ex hoc ꝙ aliqs ꝓiᷣcit plura vel
pauca puncta:vel ex ↄſilibus aliqð dubiũ ini hoies demmia
tur. Et ſi hoc fiat ad alicuprei diuiſionẽ ini hoies vt p hoc

determinetur quis quã partẽ accipiat vocat᷑ ſoꝛs diuiſoꝛia

Si aũt hoc fiat ad aliquid determinate agendũ:vocat᷑ ſoꝛs
ↄſultoꝛia.Igit᷑ ſi diſpoſitio vel euẽtus ſoꝛtiũ expectet᷑ a foꝛ

tuna tm̃ nullũ eſt viciũ:vt ſi mittant᷑ ſoꝛtes ad determinan

dũ int᷑ hoĩes:vt quis quã partẽ accipiat alicurei ⁊ hoc ex

cõi cõſenſu cõmittit᷑ foꝛtune.Cã tñ motiua.põt eſſe peccatũ
vt ſi ꝓpi cupiditatẽ ppꝛiã vel aliud viciũ nõ poſſint ↄcoꝛdit᷑
alio mõ diuidẽ. Si aũt diſpõ ſoꝛtiũ vel euẽtus nõ expectet᷑
ſolũ a foꝛtũa ſʒ ab alia cã: P dupłr. Uno a cã coꝛpali:vt a
diſpõe ſtellaꝝ:⁊ ſic cũ actſtellaꝝ ad hoc ſe nõ extedat:ſupꝑ⸗
ſtitioſũ ẽ ⁊ illicitũ ⁊ nõ caret occhto pacto monũ.Alio qꝛ
expectat euẽtus ⁊ diſpoſitio ſoꝛtiũ a cã ſpũali dirigente: ⁊
hoc ẽ dupłr. Uno mõ a demone:⁊ hoc ẽ illicitũ:qꝛ includit
familiaritatẽ ⁊ pactũ cũ demonib' .Alio mõ a deo expecta
tur imediate vel mediãtib ſanctis angelis:⁊ hoc nõ ẽ illici
tũ ſm ſe ſi fiat cũ reuerẽtia debita:vñ dẽ hic: Soꝛtes mittũ
tur in ſinũ:ſed a dño tẽperãtur. Põt tñ in hoc q̃druplłr pec
catũ icidere. Pꝛimo ſi abſeq;ʒ vlla neceſſitate ad ſoꝛtes recur
ratur. hoc.n. vẽ ad dei tẽtatõem ꝑtinere.vñ dicit Ambꝛoꝰ:
OQui ſoꝛte eligit humano iudicio nõ cõpꝛehẽdit᷑.? ſi is
etiã in neceſſitate abſq; reuerẽtia debita ſoꝛtibvtat᷑. Uñ ſu
per actaploꝝ dicit Beda: Siqui neceſſitate aliqᷓ compulſi
deũ putat ſoꝛtibꝰaploꝝ exẽplo eſſe ↄſulendũ videãt hoc ip
ſos aplos nõ niſi collecto fratrũ cetu æ pᷣcibad deum fuſis
egiſſe. ꝭ* ſi diuina oꝛacula ad terrena negocia ↄuertant᷑.vñ
dicit Augad indſitões Januarij: Hhis qͥ de paginis euãgeli
cis ſoꝛtes legũt:etſi optãdũ ſit vt hoc potũfacit qᷓ; ad ðmo

nia ↄſulẽda ↄcurrãt:tñ mihi diſplicet iſta ↄſuetudo ad ne-/

gocia ſeclaria ⁊ ad vite hui vanitatẽ dina oꝛacula velle cõ

hertere. ¶ſi ĩ electõib' eccliaſticis que ex ſpiritus ſci iſpira

