rãt ſomnũ ſuũ ⁊ nihil inuenerũt oẽs viri diuitiaꝝ ĩ mani/
bus ſuis.ſequit᷑: ð ¶ Et ecce vigil.i.angelus:qꝛ angeli vi/
gilãt ad cuſtodiã nr̃am ⁊ ad exequẽda dei mãdata: quia

nunqᷓ ceſſant ab actu intelligẽdi: ſicut nos ceſſamꝰ oppꝛeſſi
ſomno. e¶ Et ſanct᷑.hoc dẽ ad differẽtiä demonũ:quia

phi gẽtiles dicebãt demões coꝛꝑa hẽe aerea:vt dictũ eſt.S.

angelos aũt eſſe intelligẽtias oino ſepatas. f ¶ De celo de
ſcẽdit.qꝛ a deo mittũt᷑ angeli ad hec iferioꝛa admiſtrãda.
mauit foꝛtit. ad inſinuãdũ auctoꝛitatẽ dine ſnie.
h¶ Succidite arboꝛẽ.qꝛ nabuc.de regno abiect᷑ ẽ ad tpᷣs:

vt dicet᷑.j. eo.c. i ¶ Pꝛecidite ramos eb.i.filios e vel po⸗

ſteros:ꝗ deiecti ſunt ⁊ inifecti ꝑ medos ⁊ pſas:vt pʒ.c.ſeq̃n

ti. k¶Excutitẽ ſolia e.i.decoꝛẽ regni:qui m de
perijt in infirmitate longa regis nabuch. l ¶ Et diſpergite
fructus eius.quia illo tempoꝛe quilibet rapiebat ibi diuiti/
as illius regni. m ¶ Fugiant beſtie que ſubter eã ſunt ac.
quia multi receſſerunt de dominio nabuchodonoſoꝛ tẽpo
re amẽtie ſue:tam de ſimplicibꝰ:qui ſignãtur per beſtias:qᷓ
de ecibna gui deſignatur ꝑ volucres ad alta tendentes.
n ¶ Uerumtamẽ germẽ radicũ eius in terra ſinite.i.ſpem
certã reuertendi ad regnũ poſt amẽtiã. 0Etallige, vin
culo ferreo.ideſt in infirmitate inducta ex diuina ſententia
Sn herbis que foꝛis ſunt. quia
tempoꝛe amentie habitabat in campis cum beſtüs.

(Diber

a ¶ Toꝛ ebab humano cõmutet᷑ ⁊c᷑ qꝛ pdidit vſũ rõis prr no: ⁊tñ ſũt poſſibilia hõi ſurioſo.furia.n. facit hoiem i Gl
amẽtiã: ⁊ ſic fact'ẽ qᷓſi beſtia:qꝛ vita hois non differt a vtta multa agere ⁊ pati que als nõ poſſet. videmẽ. n. amẽtes ibn i
beſtiali:niſi ꝑ vſũ rõnis:nõ qꝛ fuit mutar᷑ ĩi bouẽ:vt diẽ Jo diu ſub diuo moꝛari:crudis ſuſtẽtari: qberiã vi e ſint bi —
ſeph: qui lʒ vacit narret hiſtoꝛi veteris teſtamẽti:tñ quan beſtie beſtiaꝝ etiã ſerociũ: ⁊ cũ talib' amicitiam contra ——
do vult exponẽ turpit᷑ deficit:ſicut de nuditate ade in ſtatu hyunt.Hec hiero.Ratio aũt iſtoꝛum que dicit hic hie⸗ und
inocẽtie dicit ioſephꝰ ronym:põt aſſi⸗ Nlunse .
ꝙ non erubeſcebat: 2 gnari bꝛeuiter:qꝛ lichat hux

exponẽdo rõem aſſi tingat᷑:⁊ cũ feris ꝑs edĩ her ſtinus:quia oẽs ſapiẽtes re furia naturaʒ ho umm he
gnat: qꝛ ada vixit tů hpa terre. Còꝛ eo ab hũano gni mei nõ queunt ſolutio/ eunnis eorcliat nl
li⸗ Eangnintsn u, cõmutet: ⁊ coꝛ fere det euct nẽ edicere mihi. Tu autey ſaeit: n er bocſle⸗· uinc
rõnis nõ erubeſcũt ? ſeptẽ tpa mutẽtur ſup eum potes:qꝛ ſpũs deoꝝ ſãcto quitur ꝙ aliqua ma flilir
vl. s ſua nuditate:ſs bocẽ? In ſnia vigilũ decretũ ẽ᷑: ? rũ in te eſt. Lunc daniel cu ſunt eis delectabi Aeunn
— E I:⸗ Manileſe luluʒ quia ßmo ſanctoꝝ ⁊ petitio:d ius nomen balthaſar:cepit la ngoollei n .
g ene, ſp vereata mel bmi nec cognoſcãt viuẽtes:quo itra ſemetipᷣm tacit cogita“ cranſmutationez mi mul r
” hoĩs: qꝛ p hoc adept niã dñat᷑ excelſus in regno re quaſi vna hoꝛa:&᷑ᷣ cogita nature:ſicut mu dſd higt
fuiſſet vſum rõnis: ? hoĩum:⁊ cuicũq; voluerit tiones eius ↄturbabãt euʒ lieribus pꝛegnan i. ehit
eodẽ mõ dic hic Joſe dabit illud:ẽt humillimum Rñdens aũt rex ait: Bal⸗ ⸗ anbenes dr acſe

Xe 2 RXXX1
21

huj: dicẽdo ꝙ nabu Oiox aſtitder ſiin eñ. Cd . mniij ſterptati erra tit cibus de Auern
lyodonoſoꝛ ſuit mu⸗ holez ↄſtituͦet ſup eü. E thaſar ſomniũ 5 nrßta lectabilis pꝛopter itmnliht
tar in bouẽ. b ¶ Et ſnium vidi ego nabucho eius non cõturbent te. Rññ nature deoꝛding Mmnillud S
ſeptẽ tpa mutẽ ſupr donoſoꝛ rex. Tu ergo bal git balthaſar ⁊ dixit: Dñẽ tioneʒ: que tamẽʒ cunimt ſe
eü.i. ſeptẽ ani: per tẽ thaſar ĩterpᷣtatõeʒ narra fe mi:ſoniũ his ꝗ te oderũt ⁊? alias ſunt eis ab I mil ſio:
pus.n.iĩtelligit᷑ ãnus ĩ — t. oyminabilia. Ex gitcgopriam
ſcriptura: vt dꝛ.j.xij. .. hoc etiam ſequi (ſh muo d co⸗
cũ di: Der tpᷣs ⁊ tpa ⁊ dimidiũ tpis. Ex quo pʒ falſum tur aliud.ſ.ꝙ cum beſtijs contrahunt familiaritatemn tiui N iacerg
aliq dicũt.vij. ãnos fuiſſe mutatos i.vij. mẽſes oꝛone dani pꝛopter quandam aſſimilatõem ad eas:⁊ pꝛopter hoc i denr
elis: vt dicit glo.ſuꝑ locũ iſtũ. In ſnia. Pic narrat᷑ vi beſtie non deuoꝛabant nabuchodonoſoꝛ:ſicut ⁊ experi Diecpdnſtinteß
ſio iᷓtũ ad dine ſnie cãm cũ dã: In ſnia vigilũ decretũ ẽ ⁊c. mento videtur ꝙ canes ferociſſimi non nocent fatuis nmoſimpltior
i.ad petitõem ſcõꝝ qui ſũt ĩ terra quã angeli pñtãt coꝛaꝛm naturaliter vel amentibus.Poteſt tamen dici ꝙ a be⸗ duickidlun
deo decretũ ẽ hoc a deo ĩ ↄſpectu angeloꝝ: q dicũtur vigi ſtijs fuit diuinitus pꝛeſeruatus:⁊ ſic patʒ ad quattuoꝛ. ono wontt plſo
les rõnibus pᷣdictis:⁊ cã ſbditur: d¶ Donec agnoſcãt vi· ¶ Pꝛima cauſa autem quare no fuit ligatus vel incluſus nis iglenoun
uẽtes ſuꝑ terrã.i.hoies. e ¶ m onat excelſus in regno tempoꝛe furie:quia per hoc infirmitas fuiſſet aggraua l ſpius nobue.
hoium. trãſferẽdo regna ſm volũtatẽ ſuã. ſ¶ Et humilli ta:patʒ eniʒ ad ſenſum ꝙ furioſi cum ligantur mag in Nicoen,7
mũ hoiem.i.xpᷣm 1 Eeninr ſuꝑ eũ.ſ.qð ipᷣemet dicit firmantur:⁊ ſciebant homies ſui per reuelatõem dani ſiga'reſtiums
Matth.vlti.Data ẽ mihi ois ptãs in celo ⁊ i terra. Uel ſʒ elis:ꝙ in campis non moꝛeretur:ſed finaliter in regnuʒ ili gr oſtſi
lr̃am per hoc itelligit᷑ nabuc.qui de humili ſtatu pᷣmo fuit reſtitneretur. ic qntum dicendum ꝙ regnuʒ tempo ia nucs
ad regnũ eleuat:ſʒ ppt᷑ ſuꝑbiã ad tpᷣs deiect:⁊ ꝑ humilita ree illo fuit gubernatum per pncipes ⁊ maxime per da⸗/ ſiigh al
tẽ iteꝝ reſtitut. RPrſonii vidi ego nabuc.rex. ꝑ h nielem: qui diligebat regem: quia per danielis reuela fimidi⸗ 8
pʒ falſitas illoꝝ qͥ dicũt ꝙ ea que dicũt ĩ hoc.c.nõ ſũt itelli tioneʒ ſciebat regem reſtituendum:ideo nullum alium viinini
gẽda ad lr̃am de nabuc.ſʒ de diabolo qᷣ ĩ ↄſũmatõe ſcli cõ audebãt interiʒ ſtatuere:ne nabuchodonoſoꝛ poſtea re ntneliiop,
ſequet maioꝛẽ gloꝛiã ꝙ illi angeli qͥ non peccauerũt.Q aũt ſtitutus puniret eos tanqᷓᷓ reos de crimie leſe maieſta⸗ limini
nõ itelligat᷑ ad lr̃am de nabuc.arguũt pᷣmo:qꝛ nõ ẽ viſile ꝓ tis. Iteʒ quia nabuchodonoſoꝛ multum regnuʒ ampli fpbi .
rex fuiſſet dimiſſus currere ꝑ cãpos cũ beſtijs:ſed magis fu auerat ⁊ gloꝛificauerat: ideo cuʒ maioꝛi patiẽtia pnci/ Peon li
iſſet ligat ⁊ incluſus.Silr nec ꝙ ꝑ tantũ tpᷣs vixiſſet nudus pes eum expectabãt. Uel alit᷑ poteſt dici: ꝙ filius eius i be
ſub diuo.Tertio ipoſſibile vẽ ꝙ ita diu vixiſſet tali cibo:qiꝛ ¶Euilmeradach illo tempoꝛe regnauit. Quomodo aũt iurbe l 3
j.dẽ: Fenũ qſi bos comedes.Quarto qꝛ in tãto tpe beſtie poſtea ceſſit patri dicẽdum: ꝙ hoc fecerunt pᷣncipes: qᷓ dub ede
deuoꝛaſſent eũ:vt vr. Quinto qꝛ nõ ẽ viſile .vij.ãnos tã eius maliciam odiebant. vnde vt dicunt aliqui: ꝓpter ſpen.
tũ regnũ fuiſſet ſine rege ⁊ nõ legit᷑ aliinſtitutus:⁊ ſi ſupſu mala que fecit tempoꝛe ĩfirmitatis paterne fuit poſtea 3 eme⸗ P
iſſet iſtitut nõ ẽ viſile ꝙ ei ceſiſſet p'ſuriã:iõ dicũt ꝙ daniel incarceratus a patre cum Joachin rege iuda:ex quo cũ . ſtpym
ad lr̃am loqtur h̊ de diabolo ſp metaphoꝛa de nabuc.ſed eo amicitiam cõtraxit:a eum de carcere extraxit:vt ha Minüſcz?

ocm̃ iſtoꝝ ẽ erroneũ:qꝛ peccatũ demonis ẽ irremediabile: bet᷑.iiij.reguʒ vltimo. i ¶ Tu ergo balthaſar. Hic cõ ene ot
ſicut diffuſi tractat᷑ ? ſniax:⁊ ↄꝛiũ dicẽ erroꝛ ẽ Oꝛigenis: ſequenter ponitur viſionis iterpꝛetatio: a diuiditur in gehr nt
cupipꝛobatõem omitto hic ꝓpi plixitatẽ vitãdã:⁊ qꝛ h in duas:quia pᷣmo ponitur ipa interpꝛetatio:ſecũdo inter iuaſis .
ſcriptis cõibus. Itẽ falſitas iſtoꝝ patʒ ex lr̃a vbi dꝛ:Daniel pꝛetationis impletio: ibi Omnia hec. In pꝛima parte tißiceo
erat collega bui nabuc. de eſt ic ſmo. O aũt cẽt familia dicitur ſic: i ¶ Zi ergo balthaſar.ideſt daniel i
ris ipſi diabolo eſt falſũ:cũ hic dicat᷑ ꝙ hẽbat ſpũm deoꝛuz k ¶ Narra interpꝛetatõeʒ feſtinus ⁊c᷑. quaſi diceret: nõ ealnd
ſcõꝝ.Itẽ ſomniũ nõ põt ineſſe diabolo ſicut nec ſomnꝰ. Itẽ indiges tempoꝛis dilatione ad cogitãdum: ꝓpter diui/ ſet illiyre,
quomõ exponẽt daniel ſomniũ diabolo:cũ in demonibus nam ſapientiam: que eſt in te. ¶ Tunc daniel ⁊c. ce lipnitſtee
vigeat acumẽ itellectus magis q; in hoibus.⁊ io dicẽdũ eſt pit intraſ eipſuʒ cogitare tacitus.quia nolebat cito pꝛo ugißlinn .
ꝙ hec ẽ va hiſtoꝛia ⁊ nõ locutio parabolica:qð pʒ ex hoc ꝙ cedere ad denũciandum regi mala. m ¶ Et cogitatõ⸗ glinpif
pſone ſic deimiate noĩant᷑.ſ.daniel:nabuc.⁊ alij:⁊ eoꝝ offi nes eius conturbabant eum. quia rex honoꝛauerat eũ pee ttn
cia. Itẽ ꝑ hoc ꝙ factũ nõtur ſic celebꝛe ꝙ ſcribit᷑ toti rengg multum ⁊ ſocios eius: ⁊ ideo quaſi gratus conturba/ W .
in regia epla.¶ Ad pmũ igit᷑ qð in ↄꝛiũ obijcit᷑ dicẽdũ:ꝙ ſiẽ batur de malo eius futuro: vnde ſequitur poſt:· mntden

dicit hiero' ⁊ experiẽtia docet:mita ſũt ipoſſibilia hõi ſa n¶ Domine mi:ſomnium his qui te oderũt ⁊c. quia

N
l

ſafrniht 8V

licet vᷣitas õ ſupioꝛes ſit dicẽda:tamẽ cũ renerentia dʒ

gdri hê j. miliaria. I. octo leucas:
q̃dro:⁊ qolibet lat q̃dri hẽbat.xvj. miliaria

nit libet ʒ ſtatũ
ñc ſic diſficabãtur cluitates: q, qlibet ßy ſtat
1 3 viſ c ẽ mix: 1tüc ſic edificabãtur c vineã vbi irenaſcentia
quã vidiſti. Hic incipit expone viſio ſuu heba ſeren domũ ſus hoꝛtũ löe cuͦ familin ſua. Capi
vit nã vid ſauia ſu g bſidioe cũ familia ſi
tnin n dici. a Arboꝛẽ qu ſita: 2 iõ pʒ ex dictis ſnia creſcebãt vñ diu poſſʒ viuẽ ĩ o turr edificata a filijs
erpiiapg di⸗ ſuperieſt expoſita: õne ponit mo/ creſcebãt tiũ ill'ciuitatl erat turn edificata a
amnin neeo mo quo lupen eſte bi poſita expõne Pontt mo- liũ aũt vl foꝛtalitiũ illi ciuit eꝛvt h gen. xj. ¶g
ſanih i ibi: b ¶ Duãaobꝛẽ. v polita ⁊ oꝑa mie:vt ꝑ toliũ noeꝛ: v dificaut
e n vſq; niclis monentis regẽ ad pniam Quzego e 6.n. edi
unte hec auertatur be ib tuis ſit. placeat tibi: bota tua ely ficauerat ſimplr illaʒ
i na futura ab 602 ſterpᷣtatõ ei hoſtibtuis i. p rdime: ⁊ iniqtates tuas ciuitatẽ: ſz fecerat ea
Niſta neſcicbat pꝛo⸗ terpie a vidiſti ſubli nar̃dime: ⁊ iniqtat ſoꝛſitã metropollz ſue moar
ſe funmmn pheta: vtruʒ hec Arbõꝛem qu ã: cubp altitu mißicoꝛdijſpaupexꝝ: iã chie:⁊ eã ãpliauerat
/ muisn vphetia elſet di n⸗ atq; robuſta: cu ſpeci ignoſcet de ðlict mis. ho/ 2 foꝛtificautat ad ro
n a conunatbez do ptigit ad celũ: æ aſp i hec venerũt ſup nabucho bur regni ſui ꝛ dcoꝛẽ
5 ichie Ne im: qꝛ taies — illius in oẽm terrã nanei donoſoꝛ regẽ. Poͤſt mmein ꝓpi qð uralat w/
usliun natoes freq . berrimi:⁊ fructus dono leci laula baby 6 aniek trufaticũ.
ken ngnal unhant eſca oĩium in ea: nari, duaagcliz Rẽſpõ ac ie bee
—— ii ſubter eam bitantes beſtie ditrexit air Mone beceſt ut vegnn iupdi⸗
1 Nmſfumoan Lereti malo. vñ : in ramis ei comoꝛa ciuitas magna: ſus punit ẽ:iõ ipo lo
de oct oi hent. Saescelmeser: an. areaenn domu nte ſupbe ſBdik ini
citge az. e lo . . L. . — H or:ʒ .
6 n nar cren & magniſcat⸗ Lo:r mnuallli. e mis roboꝛe foꝛtitudinis Dskoecd ruit. q̃ſi
nſtnn dee aauenus ſe⸗ ⁊ magnitudo en Sant H 5 e ⁊ in glia decoꝛis in qodã docſoe zei
Utinm gnüu vter. ¶Si pyenit vſq; ad celi: Cunqʒ ſmo adhuc eẽt in ſubiu. : vor ſci ein
1 mnr n deſtrua illud. Si p ĩtermios vniuerſe Cunqʒ ꝛvoͤx de celo ruit: apto ut ði vidicta it
w aunn pniam egerit ges ſtas tua ĩtermios vniuerſe oꝛe regis:vox gat a pplo: qꝛ ñ ãbu
tng: gein pniam egerit ges S ð aũt vidit rex vigi ibi dicitür nabuchodo ligat a p la ſu
Auſinch? illa a malo ſuo: terre.Qð aũt vidi re ð ce¶ Tibi dicitůͦr nabuch rdſi labat ſolus p aula
niel ſio malo 30 co⸗ lem 7 n ecee⸗ noſoꝛ rer boibechait . e vetg aae,
tinn ſegni vꝑ . Reo⸗ lo ⁊ dice: 2 9 bit a te:⁊ ꝗ EHEEXEXe q v — a
facereʒ lllã: attamẽ gra ate19 is erit hita t: k ¶ Zibi dẽn⸗
nihm inlmmn gitaui yt f ſſipate illã:attamẽ gra ſtijs ⁊ feris eri rüt: k
Mont .c¶¶ Oia hec. 1 diſſip E u dimit ⁊ cũ beſtijs ⁊ ſe buc. ⁊c. ſẽſus pʒ ex pᷣ
õ ei. c E inter radi bin terra dim „ f ſi bos come nc, Tic ũ
e radicu e tio tua:fenũ qᷓ dicil. ſeqt: I ¶ Fen
totondſorſann Hic poni letioꝛ: Meradi lat᷑ ferro ⁊ ere in ti . nutabunt dictj. 8. ex
. ⁊? vinciat᷑ fer 1* ⁊ ſeptẽ tpa mu oy ãſi bos comede
iminon oent in dicie! Ranueg tite: ⁊ vinci⸗ . celi cõ des:⁊ ek dſi bos it muta⸗
uas:c ⁊ roꝛe celi cea⸗ , c ſcias ꝓ dñ hpʒ ꝙ nõ fuit mi
Grtunn tihnn dinicli agin herbis foꝛis:⁊ re it pabu ſup te: donec ſcl ſum: ? P Pʒ ꝙ noj die J9o
9* :2 cũ feris ſit pabu ĩ regno holum:⸗ tus ĩbouẽ: vt
rſepmal dum pmo eni ſytum ſpergat: ⁊ cũ feris uté excelſus ĩ regno illud. ſeph': qꝛ nõ d hboſ:
utleuunil nis ihl cfũ ep:donec ſe ketha mute Erxceſta voluerit det illud. h: ili mõ vi
tu ad ei reſtitutẽ ſnĩe altiſſimi: q̃ puen nabuchodono xxiij. q.i
n nuclden din e:ibi: Igr poſt ſi ſnie altiſſi ẽ. Eijcient te ſuꝑ nabu em ſenum yt Arig troꝛe ce
linig nnm ns ies bmu cõ dñm meũ regẽ. E ſtiſs ſe hoibabiect ẽ: ſi licoꝛ licoꝛ. ẽifectũ ẽ. qꝛ ce
mgae Eapde dG hoĩbus: ⁊ cũ beſtijs fe be edit: et roꝛe celi “
inmnteßt dr — na⸗ aß erit hitatio tua: ? lenũ bopeonirale eſt: donec ca Sen egebae. 1aql.
padmnlanuu vbü van pniaz 1ic er! : roꝛe ce pus ei infectũ eſt. larum et. i. ßm lõgitu
onlun ilin bu dlius Pias vt bos comedes: ⁊ roʒ tpa piülli ep ĩ ſilitudinẽ aq qſi aae⸗ adleiasne
. egerit: ali infüderis: Septeʒ tpa rẽt: èt vngues er q̃ſi dinẽ alax adle: —
winninſhſun mie fecerit: tñ ad li infũderis: p te: donec ſci creſcerẽt: èt itur p'finẽ tondebat. o ¶ Et
4 e: donec ſci c Igitur pꝰfinẽ tondebat. o
e gimie eie maicſe pſtinã ſupbiaʒ re mutabunt᷑ ſup ſub re⸗ vngues auiu. vgit vngues eü qſi vngu
ſtinã ſu r up re . Q nabuchodono es öne.
nen ngpennod Ias:ꝙ dñet excelſus Dieruz ego nabuchodon auerß eglem röne.
nn ralete iant e dorcd ium: ⁊ cuicũqʒ vo/ die ad celũ le git. Hic ponit
nt oßaleta n gnũ hoĩum:⁊ cuicũq; v ſoꝛ oculos meos ad cel P HZgit. Hi⸗ Fuz
kaehs malcta: b qdð it det illud. Qð aũt pce aui:èt ſẽſus me reddit eſt voriailer o iu;
ut ur a hec r. lueri linqret germẽ radi uaui: ltiſſimo bñdixi: t anebuchado⸗. ri
weſummtkite eI Pyſinẽ me pit pt re ſcher⸗ nũ tuũ mihi:ct alti iternum tutionẽ: ⁊ diuiditur
erelii, 4 P 7 55 regnu tuun mih n ſempitern tes:quia pꝛi
dionn iinl ſiũ.xij. ideſt ꝑꝰ an cũ ei.i.arboꝛis vriuentem in ſem : quia duss partes: quia
8 panme ut Me ñ: qꝛ p ãnũ fcã ẽ mãebit:poſtq; cogno- ẽt gloꝛificaui:quᷣia deſcribitur eius
s nſd nu:qꝛ ꝑ anu . tibi mãebit:p . ſt laudaui et L en⸗ —ℳmo io: ſecũdo ifer
binner ul⸗ u dilatio pene ꝓp is ptãtem eſſe cele em. tãs eius ptãs ſempiterna: reſtitutio: ſec ſio
n le: ſʒ aꝛ vt Ueris p 1 iliũ meum ptãs ei tur intenta concluſio
n e dui opa mie: ſz rſus Quãobꝛẽ rex oſiliũ meum tur ſie p Miur
npbilhn lu dictu ẽ: reueriu Quã ; imum dicitur ſic: p na do
nmnn mii tad ſupbiã: ideo mltitudine ibi Nunc ego. Elcz pei ſeptem annoꝛum Kctora⸗d0
= J. akbe lonis epnopaeget ete⸗ eo: poſt ſinem 2e uchodonoſoꝛ Jetetkes; dei co
e gemt d( In au nditq; rex. nõ dĩ h ꝙ alids icaber d ab mlnd. is We leuanli ihi.qꝛ furia tro
irleni militu. e nidit ſue cogitatõi:qꝛ tũc i at falluz poꝛis. ſ.7 ſi meus redditus eſt mi Arvinete i
niul eroc is victaugr dixerat ſibi daniel: ⁊ reputabat! otẽ gnoui. s. altiſſi benedixi. coꝛde. v utẽ e?a boni
guinm milin iccroe Laanaß triſierar vppi makudina noi⸗ terar e Ea za S Offcant al a de duratoõem.
ri lhoſſibileal Er ait: ſloſte bec ẽ ab lo ciuitas eabliee ieponsempt Smad ourats
i⸗ in marniprieſue (Keai⸗ Ae aeen rralkitee e do
E magn A.RT LRNEr„ ipᷣa era “”
õ
ſigaus .
eſenin

ðð

L —, . „ „ „ ℳ— .ℳM„ „ —,—, 5 – ₰ „ „ 3 giuiß.
a ¶ Et regnũ eb in gnãtõe 7 gnãtõem. qꝛ ſe extẽdit ad om poõt ð bõis taliũ ¶ Fugiãt aialia ac. ꝓpi familie diſpſio rie in
gentẽ. b Et oẽs hita.t.aꝑud eũ i nihilũ repu.ſũt.qꝛ de nẽ. Eijciatur exterõ.i.ad ſocietatẽ infernalẽ ¶ Coꝛ en ſa ih
nihilo ſũt ⁊ ĩ nihilũ redigerẽtur niſi manutenẽtia dei ↄfua ab humano cõmutet.q'tũ ad obſtinatoem.¶ Septẽ te illon. riſet
rent. (¶ Juxta. n. vo.ſuã fac tã i vtutibceli ⁊c᷑.i.in ãgelij poꝛa mutent ſuꝑ eũ.qtum ad damnationem perpetuã ſepr i

o¶ Et nõ ẽ ꝗreſi.ma.ei.ipotẽtie. e ¶ Et dicat ei:qre fe que ꝑ ſeptẽnariũ deſignat᷑.Ecce arboꝛ humane pſperi /i b a⸗
ciſti. i.dicere poſſit qꝛ S S tat: 13 eà ſnia di plt inpen
iudicia ep incõpꝛehen , ,B uiee vltõij. Scoo pririnbibß
ſibilia ſunt a nobis: et regnũ eius in generatõe optimates mei ⁊ magiſtra poteſt exponi de x oefnt
necenare iſ t ⁊ gnatoez: et oẽs hitatoꝛes tus mei reqſierunt me: ⁊ in ꝓſberitate ſeu er⸗ anien

ſuis. ſeqtur: f in nibi 1 dLcellẽtia ſpũali: ? irdmmi
gura mea reuerla eſt kerre apud eũ in nihiluʒ re regno meo reſtitutus ſum: ſic per arb oꝛẽ in nmit

ad me.nõ ẽ ꝑ hoc ite putati ſũt. Juxtà volũtate,z ⁊? magnifſicẽtia amplioꝛ ad tellige hoĩeʒ vtuo gfne hub c⸗
ligẽdũ ꝙ ð ſigura bo n. ſuã facit tã in virtutibus dita eſt mihi. Nunc igitur ſum ¶Dec arbo: ( nuſcſ⸗
uis reuer ſus ſt ad ſi celi q; in hitatoꝛib terre. t ego nabuchodonoſoꝛ lau Ala piuſticl. ie üde
Rpb amale: vieo no eſt g reſiſtat manui eét gdo ⁊ magnifico èt gloꝛiico Er goſtun tn
eſt:l. ed figura hic acci dicat ei. are f. eciſti⸗ In lpo regeẽ celi: quiia o 12 opa ebpᷣa a be⸗ fnetates ſuas
pit ꝓ exterioꝛi cõpo tpe ſenſus me reuerſus eſt t oes vie ei iudicia: Et gra gna. p pꝛudẽtia;z: nuinioo:
ſitoe:gꝛ fuit tonſus ꝰ ad me:⁊ ad honoꝛeʒ regni es i ſupbia põt hũiliare doii ne vtu iſcnortb in
veſtit:a ſic quodam mei decoꝛẽq; pueni:⁊ figu Althaſar rex C. V. tes (Frachie niͤbc ralh

mõò in figura mutat. . . zar. miam ctife rialhs Alio
Uel alr intelligẽdum ra mea reuerſa eſt ad me:qt Aſecit grande ↄuiuium ra ꝑ ouotoõis Paptii
ẽ hoc ſᷣm eſtimat»em — ber atia.¶Oẽ pa auſcoghitbi
gquã hẽbat ĩ furia: qꝛ ſcũt ex ea.p frai ge ylta vires

tũc ſibi videbat᷑ ꝙ eſſʒ beſtia. g ¶ Et optimates mei ⁊ ma naʒ edificatõem. Subter eam beſtie. ꝑ ſenſuum exteri msſcattttapd
giſtrat mei reqſierũt me.ᷣm tpᷣs pᷣdictũ a daniele: ⁊ ꝓpter oꝛum refrenationem. ¶In ramis eius volucres celli. nos itu; a
neqciam euilmeradach:cuũdniũ erat eis odioſũ.cetera pa per motuum exterioꝛum modeene i homo ſii enoꝛdus in/
tẽt. h ¶ Nüc igit᷑. Hic ꝑõit᷑ ocluſio cũ dẽ: Nũc igit ego na peccatum cadat contra eaʒ inclamat. igil. ideſt chꝛai 6öpoleds: ¹ ppi
buc. laudo.oꝛe. i¶ Magnifico.coꝛde. k 6 Et glifico. ſtus in euãgelio pꝛedicatoꝛ vel pꝛelatus pꝛedicando. ocho crat dee
ope l ¶ Regem celi.cuius regnũ ſolũ eſt ſtabile. m ¶ Aꝛ Succidite arboꝛem.quantum ad deſertionem charita pocfirii amlare

oĩa opa ep vera.qꝛ ꝓcedũt ſm regulã ſue ſapie que nõ põt tis que eſt vita anime.¶ Pꝛecidite ramos.quantum ad qli. wgdhpe
errare. n¶ Et oẽs vie ep.i.modi faciẽdi o icia. i. ablationem voluntatis bone.¶ Excutite folia quantuzʒ nmimrè tenptui
recti. p ¶ Et gradiẽtes ĩ ſupbia pot humiliare.hoc cosſce ad defectũ bone locutionis¶ Diſpergite fructus. quean baſobanieexpe

bat p experiẽtiã. ¶ Dubitat a qbuſdã: vtꝝ iſte nabuch. fu tum ad ſubtractionem bone operationis ugiat ani niqo paſzdeocs
erit ſaluat ꝓpt hoc qð dẽ de eo Eſaie.xiiij.Detracta eſt ad malia que ſubter eam ſunt.quantum ad defectum de· uta pſib hia
inferos ſuꝑbia tua:cocidit cadauer tuũ.⁊.j. Uerũtñ ad ifer bite ſubiectionis.¶ Alligetur vinculo. quantum ad ge ſarhoce quog
nũ detraheris:i ꝓfundũ laci.⁊ multa q ibi dicũtur: ex dbꝰ nerationem male conſuetudinis (erreo.pꝛopter du i 9 Prere⸗
alidbꝰ v ꝙ ſit danat.Dicẽdũ ꝙ ẽ ſaluat: qꝛ ſcriptura ter riciem ablinationis eicintur foꝛis.quantum ad in ſtiſi lemu. pt
miat hiſtoꝛiã ei in ſui hũiliatõe ⁊ dine vtutis:⁊ fidei ↄfeſſi uerecundiam in omnibus malis:quia tunc facta eſt ei ir paſa re de
one:vt hic pʒ:qð nõ fit ĩ ſcriptura niſi de his qᷣ ſũt i ſtatu ſa frõs meretricis.(¶ Coꝛ eius ab humano commutetur. ilo pbi ſuerit
lutis.hoc etiã dicit decretũ.xxiij.q.iiij. nabuchodonoſoꝛ: quantum ad omnem modum crudelitatis.¶ Septem ſtaa nabil
Ad illud qð dẽ in ↄꝛiũ in Eſaia:dicẽdũ ꝙ dictũ ẽ ꝑx comina tempoꝛa commutentur ſuper eum.quantum ad ꝑuer/ munbil zſui
tõeʒ ĩtellecta ↄditõe.ſ.ſi ñ penitẽt:qꝛ tñ penituit: iõ ad infer ſam opinionem totius legis. Huius arboꝛis ſententiaj innen. ⸗
nũ dãnatoꝛũ ñ deſcẽdit:ſiẽ Eſa.xxxvii.p Eſa.dem̃ ẽ Ee. percipiunt in ſomnijs reges:pꝛincipes:nobiles:diuiteſ:· j iſpor .
Diſpone domui tue:qꝛ moꝛieris tu ⁊ nõ viues: qꝛ tñ peni qꝛ frequenter in pꝛedicationibus audiunt diuinam ſen ne *

tuit: ideo ſnia mutata fuit: ⁊ additi ſi vite ei.xv. ani: vt h tentiam: ſed non curant ac ſi eſſet tantũmodo ſomniYũ. mſſn cog ae
ibidẽ ¶ Moꝛalr erponzo arboꝛẽ itelligẽ poſſum quẽ- ¶ LCapitulum. V. 54äs
cunq; ſtatũ pſpeꝝ tpalẽ vel ſpũalem. Si accipit᷑ qᷓtũ ad tẽ/

=

poꝛalẽ tm̃ ſic arboꝛ iſta ẽ hõ qtũ ad ꝑſonã:hõ.n.eſt arb

Ah: gueopin
g Orbihe
euerſa: vt. S. dem eſt.¶ Iſtta arboꝛ ẽ ĩmedio terre qꝛ ſita ẽ ini ulkenmanin

Althaſar rex. Hic ponitur quarta viſio:
vbi oſtenditur eminentia regni Chꝛiſti ?ꝰ
iuſtoꝛum ad regnum antichꝛiſti ⁊ malo/

ſe .
oꝛiẽtẽ natiuitatis:⁊ moꝛtis occidẽtẽ¶ Alta. per excellẽtiã in rnrum. Lauſa materialis eſt deſtructio re- Ithdi.
ter alias creaturas.¶ Magna.q;rũ ad ſciam (onichru gni chaldeoꝛum per medos ⁊ perſas: que quidem de ii auabi⸗
ad potẽtiã¶ Mꝛocera.q'tũ ad apparẽtiã Ramoſa. qͥ ad ſtructio per digitos ſcribentis in pariete eſt dictata:per 1s bibebi .
generis linea. (Fructifera.ꝑ opulẽtis: ſʒ nõ ꝙtũ ad charita danielem interpꝛetata:in quo deſignatur deſtructio re dedinaſie
tẽ ſed carnẽ nutriẽdã. ¶ Lata vel diffuſa.qtum ad ſamam. gni diaboli per moꝛtem Chꝛiſti ⁊ eius paſſionem. Cau icolü mants

Subter eã aialia.i.ſimplices¶ Beſtie. i feroces.¶ In ramis ſa finalis eſt ad oſtendendum iuſticiam dei: ⁊ danielis Rinfull nr
ep volucres.i.in domo ei vel curia ſũt leues:ſuꝑbi: menda pꝛudentiam extollendam. Cauſa efficiens eſt inſtinctuſj aechhbobilles
ces:garruloſi.¶ Ex ea veſcit᷑ oĩs caro.i.carnales eius bona ſpirituſſancti de re imminente:vnde ſuit reuelatio:non hrl,aütf
ↄſumũt:qꝛ totũ dat mũdo:nihil deo. Sup hãc arboꝛẽ eſt ſomnium. Cauſa foꝛmalis conſiſtit in diuiſione: ⁊ di rnahmn⸗ tutis
ſnia quã clamat vigil.i.xpᷣs vel ãgelus:vel pᷣdicatoꝛ vel pꝛe nuiditur in quattuoꝛ partes: quia pꝛimo tangitur viſio euumnierttipüi
lat:que ſeqᷣt:¶ Succidite arboꝛẽ.ꝑ moꝛtẽ. Eicite q;tũ ad nis occaſio: ſecundo videntis perturbatio: ibi Tunc Aſittidi 1
vilitatẽ extremã int aialia:qꝛ iĩ alis aialibPꝰpoſt moꝛtẽ rema facies. Tertio turbati reſponſio: ibi O rex altiſſi/ ned dudiyto⸗
net aliqd vtile:nihil aũt ĩ huiuſmõi homie.¶ Pꝛecidite ra- mus ⁊ cetera. Quarto viſionis expoſitio: ibi Iceeir/ lcnl lot

mos eius.i. parẽtelã.¶ Excutite folia i. exterioꝛẽ apparẽtiẽs co ab eo.(Circa pꝛimum quattuoꝛ ponuntur. Pꝛi brhſeen
Diſpergite fructꝰ.i.opulẽtiã:qꝛ in moꝛte quilibet rapit qʒ mum eſt conuictuj laſciuie cu dicitur: a althaſar Alunz
GerglPpaſcmg
.
I D

anutan ⁊p ↄñs hiere. dixiſſe falſũ: ꝓpi qð vt dicũt hebꝛei:fecit co:qꝛ eoꝝ miniſterio talia fit. I¶ Tüc facies. Hec ẽ ſcõa
kale ſeſtũ. b ¶ Optimatib ſuij mille.oẽs.n.magni pꝛ pars pncipalis in qua ponitur videtj pturbatio:⁊ diuidit ĩ
ie Lipes ſui imperij duas:qꝛ pmo delſcri⸗
n dacſteni uenerãt in baby S „ „ „ bit᷑ e' ꝑpturbatio rõone
. . . ₰ . —„2 „ .
n nn Vone: vt delende öptimatibus ſuis mille: ẽèt rex foꝛtit:uũt introducerent viſionis: 2 ppter de-
umn. uſd Eyru r Darid. 4 ynuſgſaʒ Bʒ 1 uam bibebat magos chaldeos ⁊ haru Eru intpꝛetatõis:ibi
ul nn oVlederant eu: vi etaté. Pꝛecepit ergo iaʒ te ſpices. Et ploquẽs rex aii Ander —
in n line hup.c. Mmulẽtus: vt afferrent᷑ vaſa ſapiẽtib babylonis: Qui Tuũc laciej reg c—som·
tlun ipc vnu lcn aurea ⁊ argẽtea: quẽ aſpo: cunq; legerit ſcripturã hãc iata ede xtimoꝛere er , ur,
neia ripeme tauerat nabuchodonoſo: ⁊ iterpᷣtatõem ei maniſeſtã urſus act z ſanguu n er S
a e duplr. Uno mõ Pal eius de teplo: q fuiti mihi fecerit: purpura veſti· cepalloꝛ ifnelen tre
gr ga ßm etates ſuas hierlim:uͤt biberet in eis rex etur: ⁊ toꝛquẽ aureã hẽbit ĩ moꝛ in mẽbꝛis exteri
lur zn erat in ↄuiuio o⸗ꝛ ⁊ optimates e vxoꝛeſq; collo:et terti in regno meo oꝛib':vñ ſeqᷣt: Et com
. let ingeiſeuioꝛer l eius ⁊ ↄcubine. Tunc alla erit.Lunc igreſſi oẽs ſapiẽ pages renuʒ eius ac.
N. nin F bßter alizs. Alio ta ſunt vaſa aurea tqᷓ aſpoꝛ tes regis nõ potuerũt nece nn Camant

un ſoitnie

tex fet grãde ↄuiuiũ. hiere.xxix. pdictũ erat i ſeptua

ginta anis terminaret᷑ dñiuʒ chaldeoꝝ vt rediret capti

nitas iudeoꝝ. Balthaſar aut credebat illud tps traſiſſe

pnon erat ibi mauus ſcribẽs m exñtiã:qꝛ talia cõiter vi/
ent ab oĩbus aſſiſtentibꝰ:ſʒ ſolũ erat talis apparitio ĩ oca
lis regis:a ſnia in pariete ſcribebat᷑ dinitus miſterio angeli⸗

mõ exponit᷑:quia

tauerat de tẽplo qð fuerat i

ſcripturã legẽ:nec int᷑pꝛeta

turbat᷑ in coꝛde: ſed

Kuch nulluj cogebat bi hierlin:et biberẽt in eis rex tõeʒ ei idicare reg. Andẽ turbatõeʒ oñdit vo⸗
dal Rndnn ſere SS ⁊ optimates el: vxoꝛes ⁊ rex balthaſar ſatis ↄturba ce. n ¶ Ut introdu
rmns n ölinnt Alamds pen; ¶coocubine ill. Bibebat vi tus ẽ: ct vuli illius imuta½ enenaan xPe
Armun hun hoc moꝛibus in- nuʒ 7 laudabãt deos ſuos c. Std ⁊ optimates eitur Quicũq; legerit hãe
nelii cõpoſitos: ⁊ ꝓpp: aureos ⁊? argeteos ⁊ ereos babãt. Regina aute/ꝓ req fſcrip.⁊ iterpᷣ.e ma.
l Ein i H hoc nõ erat deceᷓ fſerreos ligneoſq; ⁊ lapide accidẽat regi ⁊ optimatibꝰ mihi ſece. pur. veſtiet
i — pae ſien dalare os. In eàdẽ hoꝛa apparue eſ:domuzʒ ↄuiuyjigreſſa ẽ: . Apud gentllen e
(Emit luun Saurs atemptuj rũt digiti quaſi man hois ⁊ ꝓloquẽs ait: Rex in eter- Bagaeparbina: ſib.
Nmnufug blaſphemie exo ſcribẽtis cãdelabꝛuʒ ĩ ſu num viue. Mõ te ↄturbent la vłtoꝛqs aurea: an
prmmuii neo vaſa deo cõ pficie parieſl aule regie. Et cogitatões tue:neq; ſacies nulus: diadema: hec
— ler grn bu rex aſpiciebat articos ma tua imuteĩ. Eſt uir ĩ regno qa ullo⸗ ſtacunen
SFrgmnn di K Reere⸗ nus ſcribẽtio. Tunc facies tuo ꝗ ſom̃ deoꝝ ſcõꝝ bẽti reregii p ſingla ale
oꝛs quantunh pit 5 iã emu. vt regis comutata e:2 cogita/ ſe: ⁊ ĩ dieb Pꝛis tui ſcla ⁊ ſa h ſe aſſũpta vel plura
guummefun etea affer. vaſa c. de tões eĩ ↄturbabãt euʒ:⁊ cõ piẽtia iuẽte ſunt ĩ eo. Nam ðᷣſignabãt ꝑticipatio
ummno nnn teglorrbi fuget pages renum ep ſoluebanꝭ ⁊ rex nabuchodonoſoꝛpa nẽ Kongzlareg⸗⸗ b'
nullimmis. repoſitaa nabu. 2 genua ei ad ſe iuicẽ colli ter tuus pꝛincibem mago deſignal hic. vñ ſeql:
um gamnum aduir venerabilr bʒ ſuu Exc —„ 2 i deo? p Et terti i regno
ausataiſinm eſtimatoem. ¶ e debant᷑. Exclamauit itaq; rũ incatatoꝝ chaldeoꝛum meo erit. i terti a me
incpesnoniadm Que aſpoꝛ. na⸗ erit in honoꝛe. ¶
adinntilun buchz. pa. eius. i. , . Tunc ingreſſi oẽs ſa
anmimdſni auus ei' m eos qui dicunt balthaſar fuiſſe filium eui pii. regis non po.ſcrip.legere ⁊c᷑.qꝛ erat ſcripta hebꝛaice: ⁊
– meradach: que opinio vz ꝓbabilioꝛ:vt.. dictũ ẽ.ij.c. ipſi illas lr̃as ignoꝛabãt:⁊ dato ꝙ ſcirẽt legere:tñ non pote
4 oniurquan Eſegquit. f (ebhreh eij rex cc. ꝓpi hunc ↄtemptũ rant ſcire intellectũ eius:qꝛ ĩ trib vbis.ſ.mane:tethel: ppa
angi ii fuit iſte punit: æ maxime qꝛ illa expoſuit ſuis vxoꝛibꝰ res:ↄtinebatur tanta ſnia ꝙ nõ poterãat niſi ono reuelante.
— 2cubinis:vt h̊ d. 3 qð hic ẽ poſitũ ẽ act᷑ idolatrie: Et hoc ẽ ꝓpꝛie ler gl ns win cognoſcũtur lre:ſed etiam
u vctmnn cu di: g Uandaba: deos ſuos.inſultãdo deo iudeo intellectus. r ¶ ¶ Unde rex balthaſar. Pic deſcribitur re
isll uing rũ ĩ cui: vaſis bibebãt. h¶ Aureos ⁊ argẽteoj ⁊c᷑.ido gis perturbatio pꝛopter defectum interpꝛetationis: cum di
qtung la. n. fiebãt de diuerſis metallis m ꝓpetatẽ illoꝝ ꝓ qb citur: Unde rex balthaſar ſatis conturbatus eſt. hoc eſt mł
unoen ur mm fiebat: vt idolũ martis de ferro: ſolis de auro:lune ð ar tuʒ. s ¶ Et vultus illius immutatus eſt.quia pꝛopter
wacſe ſn gento. vñ dr̃ actj.xix. ꝙ edes diane fiebãt argẽtee. Ratõ vehementiam timoꝛis ire ⁊ turbationis frequenter muta-
ſt del uetuun aũt huiũ ẽ:qꝛ ꝓbabile ẽ ꝙ tales imagines fiebãt ꝑ aſtro batur coloꝛ eius in facie. t ¶ Sed ⁊ optimatej eius tur
nuſtumn ciſn logos. In talibaũt fiendis duo attẽdũt:oetminata con ba. ex regis perturbatione:⁊ quia a deo erant percuſſi cum
iccnimn ſtellatio ex parte vᷣtutis influentis:⁊ deiminata diſpoſi elſſent participes criminis. v ¶ Reglina auteʒ. ideſt mater
Ent itiſolet tio ex parte mãe recipiẽtis¶ Quartũ qð hic ponit ẽ cõ balthaſar ſᷣm oꝛigenem: ſed ſecunduʒ Joſephum erat eiuj
niſtun⸗ –W ſpectdĩne ſnie:cũ dẽ: i ¶ In eadẽ hoꝛa apparuerũt di auia:quod videtur pꝛobabilius:⁊a ideo poterat ſcire pꝛeteri
uß dbI Liti ⁊c. eadẽ hoꝛa dẽ vt ondat᷑ manifeſte ppter quid erar ta que rex ignoꝛabat: que.ſ.ſfada ſuerant tempoꝛe nabu-
vmnutba O¶ dei vindicta. ſ. ꝓpf ↄtẽptũ dei ĩ abuſu vaſoꝝ ſacroꝝ ⁊ chodonoſoꝛ aui regis. x Bomum conuiuij ingreſſa
lio:bi bidiß laude idoloꝝ. Ex hoc etiã pʒ ꝙ temerariũ ẽ res deo ſa- eſt.ad conſolandum regem aei conſulendum: ⁊ patent eius
g ctvlit mumt cratas applicare vſib'humanis: ppi qð in eccla ſtatut verba vſq; ibi: y ¶ Eſt vir in regno tuo qui ſpiritum ſan
mmuo: en ẽq; calix ĩ ppa foꝛma non vẽdat᷑ niſi alteri ecce. ¶ K ctoꝝ deoꝝ hẽt.loquitur de deo celi i plali ad modum gen
Nian. Et rex aſpiciebat.hic nõ dẽ ꝙ alij viderũt:ex quo videt tilium: cetera patent ex dictis in alijs capitulis vſq; ibi:

1 1/ † 4 7 221 ſ. . rrL, u E

,2 4 .—
V.. ê 1

H—

¶iber

„ —rR— . 5 „ . . ”Ml 4, 7 * e 2 e „ 600
a ¶ Spus amplioꝛ. ꝙtũ ad multitudinẽ cognito lb ¶ iõ iſte potuit ſcire aui ſui ſom. hoc ẽ igit qao vẽ: l ¶ A ſbͤe⸗
Plldchia chtl ad connirdis claritatẽ. c mielltaenttach rex. balthaſar m ¶ De altiſſim dedit regnũ nabuch. gucl

mial
ſermont

iniptatio ſonio. Intelligetia di qtũ ad cognitoez occul qꝛ de infimo ſtatu eleuat ẽ ad monarchios: vt dem ẽ .öë. Mteyd,
tag l⸗ Fii pſt ionẽ vtr. d Et oſteſi⸗ ſecre 8(IEt magniſicttis ppter erpias magnas quas facie nlere
ton r inrtlt D lia ſecreta i in ſomnijs:ſicut ẽ in ppo bat:qð ꝓpꝛiũ magnitici: vt dieii. erhi⸗ Er ki, (Wnend
ſito de ſcriptura ĩ pa- 5 avodnumera
riete que fuit nota oa n nez fame ſue ma ſenoc
nieli. e Ac ſoluts haruſpicũ ↄſtituit eum. gnum ẽt magniſicentiã glo gmnitudis. p¶ Et ü
ligaton u ad int! Pater iquã tuus o rex: qi rim èt honoꝛẽ dᷣdit nabu earen uͤle unun ui,
vetieeune ſpiritus amplioꝛ æ pꝛden chodonoſoꝛ patri tuo: debal: ar aliani Watllll
eis ligate:qꝛr non pñt lia intelligẽtiùq; ⁊ interpᷣta pter magniſicctiãẽ quam de eum honoꝛabãt ui gain
vidẽ interi intellecti tio ſõnioꝝ:èt oñſio ſecreto derat ei:vniuerſi ppli:trib: ex amoꝛe.ſ.illi qꝛ leiing
hoc mõ loqultur pe/ rũ c ſolutio ligatoꝝ ien/ ⁊ lingue tremebat ⁊ metue Rabo ralt icene
e Kruenoek e poͤt te ſunt ĩ eo:hocẽ ĩ daniele: bant eum. Quos volebat illtq erat ab os ſpſo ir
ſoluere qui nõ nouit cui rex ipoſuit nomen bal/ intſiciebat: quos volebat ſi: q ſequũt eum⸗
intricatõem nodi:ia thaſar. NHunc itaqʒ daniel pcutiebat: quos volebat ifa patent ex ocis Appen ui
nec qõem dubitabllẽ pocet᷑:t ſterpᷣtatõem narra exaltabat:⁊ quos volebat ibꝛ Rei 8 .
Plae gis Erirun⸗ bit. IMitur itroduct ẽ dani humiliabat. Quqdo autẽ n coꝛ eb pſuper fürmſnt
te. ¶ Inuẽte ſůt ꝛv· el coꝛã rege. Ad quẽ pᷣfſat eleuatum ẽ coꝛ e:c ſpũs il bis nimtam ir nur 10
rex ipoſuit nomẽ bal rex ait: Tu es daniel de ſili lius obſirmat ẽ ad ſupbiã t ſpũs illius b lummnuezfin
thaſar. Dꝛimo.c. di is captiuitatis iude: quem depoſit ẽ de ſolio regni ſui firmar d Lobſt zunen
cru ? bbalit, cuna acduxerat p? me rex de iu ⁊ gla eius ablata ẽ: r a filijs tim ad pmu per tüiwillcn
danidli rer no ipo⸗ dea⸗ Aucdiui de te qm ſpm hoĩum eiectus ẽ. Sʒy cö: catũ pcuſſit euim gigr on
ſuit. dicẽdũ ꝙ pᷣpoſit deoꝝ hẽas:⁊ ſcia ĩtelligen eius cũ beſtijs poſitũ eſt:. ?¶ oñe: ſed expectaa nauia n
ſpoſuit de mãdato re tiaq; ac ſapia ãplioꝛes iuẽ cũ onagris erat hitatio eX. n canacgcz Wain
ien is er te ſunn.te. Et nũc ĩrrogreſ Fenũ quoqʒ vt bos come ſequipaet vle n Aun
ante E ſi ſũt ĩi ↄſpectu meo ſapien debat:⁊ roꝛe celi coꝛpeius cũ beſtijs poſituʒ darlugmett
duct' daniel ꝛc ex ̊ tes magũ:vt ſcripturã hanc iſectũ eſt:donec cognoſcẽt eſt quia ſtracto oc Trulr
br aſili mulieis legerẽt: v iterpꝛetatõem e ptutem heẽret altiſſmus viu ronisbomo lunn⸗
ſapiẽtis nõ ẽ drener idicarẽt mihi:⁊ nequerunt ĩ regno hoĩium:⁊ quẽcũq; an Klient. mees n al⸗
naeſie l ppoſito rar. ſenſũ hui ſermonis edicẽ. voluẽit ſuſcitabit ſuꝑ illud. y. quoch fuit in iemnn nnur
ſeqt: B da. Poꝛo ego audiui de te: Tu quoqʒ ſili e balihaſar nabuc.p amẽtia,z ſitnrqhhld
de fi. cap. iude.q.d.tu ꝙ poſſis obſcura intpꝛeta nõ huiiliaſti coꝛ tuũ:cuʒ ſci vt viſů ẽqõ ſe E
es de illis apud quos ri: ⁊ ligata diſſoluere. Si er res hec oĩa:ſẽd aduerſũ do r Tuck uniß
ltrueee go vales ſcripturã legere ? minatoꝛẽ celi eleuat es. Ee ihl eAu yn n Zaͤng
raro Koe luiſſe iterpᷣtatõeʒ indicare mihi: vaſa dom ei allata ſũt co q. d. grauius pece pn langli⸗
phe. i ¶ Quẽ adau purpura veſtieriſ: ⁊ toꝛquẽ rã te:⁊ tu ⁊ optimates tui: caſti: quia exen iĩ biſrpetpboun
xe. pi m.i.auus me aureã circa collũ tuũ habe ⁊ vxoꝛes tue ⁊ ↄcubine tue e iue ſiirg n
ugcui na rmliſtl oe his: T terti i regno meo pn vinuz bibiſtis i eis. Deds däore call le Künmm
dictis vſcp tbi k ceps eris. Ad qrdeſe da quoq; argeteos ? aureos nauses per ux minmie
BReſpõdẽs da.ait co. niel ait coꝛã rege: Ounera ⁊ ereos ferreos ligneoſq;ʒ biam. x ¶ Et ttibſi iua
rege. Muera tua ſint. tua ſint tibi: ⁊ dona domꝰ ⁊ lapideos:quinõ vident nia dommi in, nupoſin
Ae aeer bicto n tue alteri da:ſcripturã autẽ neqʒ audiũt neqʒ ſetiũt: lau ce ac ecce contu ninn

daſti. Põꝛò deũ ꝗ hʒ flatũ

tuũ ĩ mànu ſua ẽt oẽs vias
tuas nõn gliſicaſti. IJccircõ

nuelatoe dini ſecreti ſ legam tibi rex:⁊ interpᷣtatõ
poſt factũ põt alidd nem eius oſtendam tibi.
accipi ex liberalitate Orex deus altiſſimus re⸗
dantis: ſicut fecit da e ee
niel. J. eos.c. 1 N d“5
