e eteni iſu.expe.i.hitato
rej iſulaꝝ ad fcipiẽdũ fide:vñ ⁊ pauł apls i mltis iſuli,ꝗ)
fide publicauit:vt hẽ ĩ actib'aploꝝ. h Et naues ma⸗
ris ⁊cc. ꝑ h ſignat᷑ pꝛõptitudo eoꝝ ad credẽdũ. i( Ar
getũ eoꝝ ⁊ auꝝ ⁊c̃.qꝛ veniẽtes ad fidẽ offerebãt deo ſe
⁊ ſua:vt hẽ Act.iiij. k¶ Et ediſicabũt.Hic ↄñi deſcri/
bit᷑ ꝓſpitas eccleſie militatis ĩ eccłiaꝝ ↄſtructõe:cũ dẽ:
Et ediſicabunt filij pegrinoꝝ.i.veniẽtes ad fidẽ nati de
getilib;qᷣ fuerat pegrini a lege ⁊ cultu dei. l¶ Muroj
tuos.i.ecclias males ad dei cultũ:⁊ h pʒ ipletũ a tpe cõ
ſtatini:vt dictũ ẽ.j. m ¶ Reges eoꝝ mi.ti.expẽſas mi/
niſtrado vt dictũ eſt: pot ẽt h referri ad reedificationẽ
hierlʒ p titũ deſtructã: quã poſtea quaſi ꝑ.l. annos vel
circit hadrianꝰ imperatoꝛ reedificauit:ſic ꝙ loca ſãcta

—

gẽdis multoꝝ martyꝝ. b

ris exceſſũ. f.

⁊c᷑.qꝛ ecclias pꝛi clauſa ꝑcepit aꝑiri:⁊ ꝑ ipiũ ſuũ noua edi
ficari.põt ẽt hoc expõi ð aꝑtiõe ſpũali:qꝛ ecclia ſp aperta
ad recipiẽdũ pẽitẽtes:⁊ qꝛ a tpe cõſtãti ceper̃t hoĩes ſine ti⸗
mõe ↄſugẽ ad eccliã xpᷣi:iõ ſbdit᷑: s¶ Ut affe.ad te foꝛ.gẽ.
⁊c qꝛ exẽplo cõſtati multi potẽtes ⁊ rges venerft ad fidẽ xpᷣi.
t¶ Pes. n. ⁊ re qð ñ fui. tibi gba⸗ nulſpõt fieri ſa uꝰ niſi e·

ficiat xpᷣi ⁊ ecclie fuꝰ. v¶ Glia libani ⁊c.qꝛ ad edificatõem
eccliaꝝ adducebat ligna electa ⁊ pcioſa ꝑ duotõeʒ ipatoꝛis
regũ ⁊ potẽtũ ad hoc ſũpt pbẽtiu:poſſut ẽt ꝑ iſtas arboꝛe,-
itelligi pſone notabiles ad oꝛtũ ecclie ꝑ fidẽ vẽiẽtes. x¶ Et
locũ pe.me.glo.i.eccliã militatẽ i q̃ hitat ſaliip ga. Dici

tur ti loc pedũ dei eo mõ loquẽdi q; di. j. lxvj. Celũ mihi ſe

des ẽ ⁊ fra ſcabellũ pedũ meoꝝ. y(¶Et veniẽt. Hic ↄñi po
nit᷑ ꝓſꝑitas ecclie militatl quatũ ad ↄſecutionẽ honoꝛis:cũ
dẽ: Et veniẽt ad te curui.ſaciẽtes fuerẽtiã tibi. ʒ Cilij eo.
q humi.te.i.regũ ⁊ tyranoꝝ q pꝑſecuti fuert ecclia: vt vide⸗
mipletũ ꝑ oꝛbẽ i fidelibꝰq ex eis deſcẽdert. a¶ Qui detra
hebat tibi.qꝛ xpᷣiaos vocabat magos ⁊ maleficos:vt pʒĩ le
ꝛ0 eo ꝙ fui.ðᷣre i.pmiſſa ab

eis afflig.. c ¶ Et odio hita.a pncipibmũdi. q Et ñ erat
q p te traſiret.ad te tꝑalii ↄoſoladũ. eiPonan ĩſupꝑbi. ſe.
i viciũ:ſʒ i hono⸗

Et ſugges lac gẽtiũ ⁊c᷑.i.ab eis accipiẽs nu/

i.i gliã ⁊ honoꝛõ:ita ꝙ ſuꝑbia nõ ſona
ipletũ ĩ dotatõe ecclie ð bonis pꝛincipũ.

trimẽtũ:ſic vide

gEt ſcies qꝛ ego ons ⁊c̃.p experiẽtiã boni qð faciã tibi.

h¶ Pꝛo ere afferaʒ auruʒz vc. in mimiting:ncctie⸗ talkee⸗

alia eccleſie vaſa fuerunt de mã paꝝ pꝛecioſa:vt de ſtano
cupꝛo ⁊ ferro ⁊ h'i:q poſtea facta ſunt de auro ⁊ argẽto: ⁊
lapidibus pᷣcioſis. i¶ Et ponã viſitationẽ tuã paceʒ.q.d.
Sicut viſitaui te caſtigando: ꝓbando in perſecutioibita

viſitabo te dãdo tibi pacẽ 7 quietẽ. t pᷣpoſito) tuoj.i.

epᷣos ⁊ alio pꝛelato⸗ 4
¶ Iuſticiã. ſ. effectiue . — 1
quatũ ad oẽs q; off · ⁊ pꝛo lapidib ferrũ.Et po
ci eoꝝ docere iuſti nã viſitationẽ tuaʒ pacẽ: èt

ciã:q ẽ ꝑ chꝛiſti fideʒ:

J etiã foꝛmaliter quã pᷣpoſitos tuos iuſticiã. Nõ

. tũ ad bonoj: intm.n. audiet vltra iniꝗtas ĩterra
fuerunt iuſti qð vſq; tua:vaſtitas ⁊ ↄtritio in ter
ad tpa ſatis nobis Pmis tuis:et ocupabit ſalus
piqua oẽs fere epᷣi fa/ õä Baſ/
ciebat miracula: ad muros tuos: potas tual
huc multi ſunt boni laudatio. Hon erit tibi am

m ( N audiet. Pic
ↄñt᷑ ponitur pꝛoſperi
tatis magnitudo ⁊ ſa
lutis:quatũ ad ſtatuʒ
ecccleſie triũphãtis qꝗᷓ

pliſol ad lucẽdũ ꝑ diẽ:nec
ſplendoꝛ lune illuminabit
te:ſʒ erit tibi dñs ĩ lucẽ ſẽpi
ternã:⁊ deuſ tu in gliã tuã.

apta ẽ fidelibꝰ a tpo Mõ occidet vltra ſol tu:
re paſſionis:⁊ quãti luna tua nõ minuet᷑:qꝛ dñſ
ad hoc dẽ: on

erit tibi in lucẽ ſẽpiternã:è᷑t
ↄplebũt᷑ dies luct tui. PõS̊
pulus ãt tu'oẽs iuſti i ppè
tuũ hereditabũut terrã:ger
mẽ plãtatiõis mee:òp ma
man mee ad gloꝛificãdũ.

audiet᷑ vltra iniqtas i
terra tua.i. in celeſti
patria vbi iniquitas
nõ hʒ locũ: Apo.xxj.
Nõ intrabit in ea ali⸗
quiq coĩiquinatũ ⁊c̃.
n¶ Uaſtitas contri
tio.qꝛ ſicut nõ hʒ ibi =
locũ culpa:ſic nec pena: ſed oĩmoda ſecuritas ⁊ exultatio
iocunda:iõ ſubdit᷑: Et occupabit ſalus ⁊c. o¶¶ No erit tibi
ampliſol ad lucẽdũ ⁊c̃.⁊ hoc eſt qð dẽ Apo.xxj.Ciuitas ñ
eget ſole neq; luna vt luceãt in ea:ſp claritas dei illumiabit
ea.⁊ qꝛ hec illuminatio ẽ eterna:io ſubdit᷑: Nõ ocidet vltra
ſol tu'c. o ¶ Et ↄplebut᷑ di.lucextui.ſʒ ꝙ dẽ Apoc.vij.
xxj. Et abſterget de oẽʒ lachꝛyma ab oculis eoꝝ. e
pulus ãt tu'oẽs iuſti.iuſticia ꝓſũmata ⁊ coõfirmata:qꝛ bea-
ti nõ poſſunt vltra peccare:io ſubdit᷑: qIn ꝑpe.here.ter.
ſ.viuetiũ:q̃ nõ amittit᷑ niſi ꝑ peccatũ. r ¶ GBermẽ platatio⸗
nis mee. illud refert ad hoc qð pᷣmittit᷑: Ppls at tu' ꝗ ẽ ger⸗
mẽ platationis diuine:pᷣ in terra moꝛiẽtiũ per gratia a deo
datã: ſed poſtea traſplãtabit᷑ in terra viuentiũ ꝑ gloꝛia:io ſe

quit᷑: SOpus man' mee ad glo.i ad glia ↄndũ. tCMi

nimerit ĩ mille:io diẽ ſaluatoꝛ Matth.xj.Qui at minoꝛẽ
iregno celoꝝ maioꝛ ẽ ĩ illo. v ¶ Ego dñns.iõ poſſũ h facẽ.
hn we eb.i.in tpe debito ⁊ a me diſpoſito. ¶ In ca lx.
vbi d i poſtilla:Qui ſũt iſti qͥ vt nubes volãt.(¶ Additio.
Irca hoc qð dẽ hic: Qui ſunt iſti qͥ vt nubes volat
q̃ſi colũbe ad feneſtras ſuas. notandũ ẽ ꝙ oiſcur
lſus aploꝝ aſſimilat᷑ nubibꝰ:eo ꝙ totũ oꝛbẽ diſcur
rerunt quaſi nõ tẽdẽtej ad vnũ certũ locũ:iuxta illud pᷣſ.jqn
o&ʒ terrã ⁊c.⁊ de hoc dicit:Qui ſi iſti ꝗ vt nubes volãt aſſi
milat ẽt colũbij eo ꝙ ĩ ſuo òcurſu tetẽdefr̃t ad certa loca ⁊5
termiata i qꝗbꝰlocis ſpũalit nidificat ⁊ fecũdãt:a vbi coꝛpa
ſua ĩ pace redeſcunt:ſic pe.⁊ pau.rome ⁊ iaco.i hiſpania:⁊2-
ſic de alis:⁊ de h dic:Et qſi colũbe ad feneſtras ſuas.q.d.
lz aſſilant᷑ nubib'iĩ diſcurſu vli ⁊ q̃ſi ideterminato:aſſimila
tur tũ colũbis in hoc ꝙ in locũ certũ tedũt. ¶ Caplm. L/ X.
Puüs oñi. Hic Biipaemmagultuct ſalutis ex ꝑpte
cauſe efficientis qᷓ chꝛiſt : in auctoꝛe vero ſaluſ re
gquirit᷑ clemẽtia ⁊ potentia.pponit᷑ ca. p̃ſenti: in
ſequẽti:Pꝛopi ſyon ⁊c᷑. Pꝛia ĩ duas:qꝛ p oñdit᷑ ĩ xpᷣo pieta⸗

MLiber. C1 lyj

ad ſalute oiuʒ quantũ ad ſufficiẽtiã. d

quã luctus no ẽ meritoꝛius. n

tis dulcedo:ꝰ ex hoc oꝛiens eccleſie gratitudo:ibi Sau
dẽs. Pꝛĩa in duas:qꝛ p oñdit in chꝛiſto dulcedo pietadſ
ex multiplici afflictoꝝ conſolatione:⁊ ex fideliũ multi⸗
plicatione:ibi Et vocabũt. Circa pᷣſciendũ ꝙ aliq ex/

poſitoꝛes catholici volũt hoc exponere ad littera ĩ ꝑſo-

na Eſaie dicẽtis:
a¶Spüs dñi ſu⸗

Mimuͤs erit ĩ mille: ⁊¶ prr p me eo ꝙ vnxẽit
uulus in gentez ſoꝛtiſſima. me.eſpit lic heg⸗
Egò dñs:in tempoꝛe eius hpecte: vel Ai
2 annüuciaãdũ ⁊c.ſ.
bito faciã iſtud. C. LxI. liberationeʒ ppli

Piritůs dñi ſup me:

eo ꝙ vnxerit me. Ad brlonica ad h
mẽe ut mederet cõtritis coꝛ Sed hoc nõ po⸗

teſt ſtare: vt vẽ:

de:èt pꝛedicarẽ captiuis in
ex eo ꝙ ſaluatoꝛ

duͤlgetiã è clauſis aptionẽ

. 1. e 5 Luc.iiij. expꝛeſſe
ut pꝛedicarẽ anũ placabilẽ cit hac pppeti⸗
dñno ẽet die vltionis deo no eo fuiſſe ople
der az i eo fuiſſe ↄp
ſtro:ut ↄſolarer oẽs lugen ta: Igit in perſo⸗
les:vt ponerẽ ↄſolatiõeʒ lů na chꝛiſti hoĩs di
geẽnibyõ:el darẽ eis coꝛo/ e riͤndri
nã pꝛ cinere: oleũ gaudij manitateʒ mino⸗

ꝓ luctu:palliũ laudis pꝛò

ll n laue 20 ẽ patre. Eo ꝙ vn
ſpũ meroꝛis. Et vocabũt ĩ

xerit me. dñs ple

ea foꝛtes iuſticie:plantatio nitudine gratie:
E . . e 2 „, Job. j. Cidimus
dñi ad gloꝛificãdũ. Et édi zũ quaſi vnigeni-
tũ a patre plenuʒ

gratie ⁊ veritatis ¶ Ad annunciãdum mãaſuetis.i.apo
ſtolis ⁊ alijs doctrinã chꝛiſti ĩi manſuetudine ſuſcipien
tib. iſit me.quantũ ad efficaciã:lʒ miſſus fuerit
t mederer
contritis coꝛde.qꝛ vere penitẽtib datur gratia ſanans
vulnera pecccatoꝝ. e ¶ Et pꝛedicarẽ captiuis.i.in ca-
ptiuitate peccati detentis. f ¶ Indulgẽtiaʒ per diuinã
miſericoꝛdia. g ¶ Et clauſis.i.patribus in limbo detẽ
tis. h ¶ Aperitioneʒ.illos eni inde eduxit chꝛiſtus in
ſua reſurrectione. i ¶ Ut pꝛedicarẽ annũ placabilem
dño.iſte ẽ annus dominice paſſionis:in quo deus pla/
catus eſt humano generi ſoluta emenda pꝛo ppli pecca
to: k ¶ Et diẽ vltionis.Hic ẽ dies iudicq extremi de/
nunciatus a chꝛiſto: Matth. xxv. l Ut conſolarer
oẽs lugentes ⁊c.i.lugentes ſtatũ pꝛeſentis miſerie ⁊ di/-

latationẽ celeleſtis patrie:hoc fecit chꝛiſtus:Matth. v.
dicẽs. Beati qui lugẽt: qm ipſi ↄſolabunt. mLugẽ

tibus ſyon.i.in eccleſia militante ꝑ ſyõ deſignata:extra
nerr &. t darẽ eis coꝛona.
ſ.gloꝛie. o ¶ Pꝛo cinerei. gbiectione: Matth.v. Bti
pauperes ſpiritu ⁊c. p ¶ Oleu gaudi.i.ↄſolationem
mẽtis. q ¶ Pꝛo cultu. interioꝛi. r alli laudis.
i.gaudiũ exterius. s¶ Pꝛo ſpiritu meroꝛis.i.pꝛo cul
tu exterioꝛi. t ¶ Et vocabunt᷑. hic ↄñt oſtẽdit᷑ pietas
ſaluatoꝛij ex fideliũ multiplicatiõe:vbi pꝛimo ponitur
aploꝝ alioꝝq; chꝛiſti diſcipuloꝝ pꝛedicatio ⁊ vocatio
p quos fecit chꝛiſ hãc multiplicationẽ:⁊ ꝑ hoc itelligi
tur ↄditio miſtroꝝ ecclie eis ſuccedẽtiũ:cuʒ dẽ: t¶ Et
vocabũt i ea.i.ĩ eccleſia militãte. v¶ ¶ oꝛtes iuſticie.i.

apli ? alij diſcipuli eτ ſucceſſoꝛes: q ad maioꝛ? tenẽ
tur iuſticiã q; ppis cõis. x

̈ pp latatio dñi. qꝛ Ai di
ſcipli fuerit p plate ĩ hoꝛto militatis ecclie. y¶id gliñ
caãdũ.i.gliã xpᷣi pdicãdũ:iõ ſubdit: ʒ̊¶Et ediſi.deſer.a

a captiuitate ba

ulbig,

ituerunt

Mucnitl
uſglie
(Erinſ

umii q

eitütan

li iſn i
tid vicc
fmüaphe
Gatgpi
mͤgeli pe
ſeihe
ibuspcie
dicitppel
paulsep
mnaconnd
Oedinauitk
uogelii a⸗
Deenäͤgdi
pde
Gwii⸗
Muris⸗
dechma
lerren⸗
niden⸗
im,
deuimnil⸗
iralin
Mu ie
pepnnicda
1lioicpen
laeyneni
nkͤ
delaocni
glK
böbläropfn
iaggniſen

zidnnn

lrigno
ſ
Eporchne⸗
rſeguune

ſyeſun /

üüfiltencl

ndogozes
tfilf
l Abnenti
ntzlſig

e

lerfisclönnc
end mli

Sun
pisdiſt

nejugnnn
Kar e⸗
mücici
benmngg
nchutzr
henin ad
Amitlummn
upwupſi
dſür
letſtrerſtß⸗
greog iln
Nuc ij hrtn
dlathac ppde/
tzieo ſuiſe .
Pt inpon⸗
ucheiſlhoid⸗
beSpisoni
lonenfnda
manineinn
ium. Cn

en we daer

W r
iual ynp
iimunr pln
nmaliuns
nulie ulinin
ſmiſub fumni
malnr
Fui lnan
isiinch,
yRrdinns
sinrdo den
Aucnchns
iwrö Parhim
Kinctodasſe
cofn
ot
Censmind
cnsniit
Tchrineel,
–
ſöeiumn
Cionikzhnn,
ore Mhn

.
6

ſeculo.i.gentiles reducẽt ad ediſficiũ eccleſie militantis:
qui fuerunt quaſi a deo derelicti ab antiquo: eo ꝙ nõ
habuerũt legẽ nec ꝓphetas. a ¶ Et ruinas antiquas
erigẽt.i.gẽtiles erigẽt ad ſtatũ fidei qͥ ab ãtiquo fuerunt
ruinoſi i peccato idolatrie ⁊ alijs młtiplicibus peccatis
b ¶ Et inſtau.ci⸗

ui. deſer. ⁊ diſſi . ꝑ 8
ſaolatria beve ſicabüt deſerta a ſeculo: ct
ad latriã. c¶¶ Et UUinas antiquas erigẽt:ct ĩ

ſtabut alieni.. g ſtaurabunt ciuitates deſer
tile ad ſidẽ ↄueſi tas ⁊ diſſipatas ĩ gnãtionẽ
dEτbaſct be. æ gnãtionẽ. Et ſtàbunt alie
nnt ad victa ve Uièt paſcent pecoꝛa ueſtra
ſtitũ: hoc deſi Et filij pegrinoꝝ agr icole et
gnat ꝙ pdicatõs vinitoꝛes veſtri erũt. Vos
euãgelij poſſet ag gqũt ſacerdotes domini vo

Eeeearen ui cabimini: miſtri dei noſiri
dicit yps luce x dicet vobiſ. Fͤꝛtitudinẽ gẽ
paulus aplus pꝛi liũ comedetiſ:ct ĩ gloꝛia eo
ma coꝛin. ix. Dñs ruʒ ſuꝑbietis. Pꝛo ↄfuſio
oꝛdinauit hij qui ne veſtra duplici ⁊ ruboꝛe:
euãgeliũ anũciãt .—. —
de euãgelio viue⸗ laudàbũt partẽ eoꝝ. P:0
re. ꝑ h et ĩtelligit pter hoc ĩ fra ſua duplicia
ꝙ miſtri eccie ha poſſidebũt: leticia lempiter
bererdlare na eriteis. Quia ego domi
terrenaſcentiũ ſie nNus diligẽſ iudiciu:ct odio
videm ipletuʒ. hñis rapinã ĩ holocauſtum
vtũ ad iſtã part Et dabo opus eoꝛuʒ i ueri/
decimã laici dicũ G
tur paſcere eoꝛu,z

pecoꝛa.i.ꝓ eis eſ¶ Et filij pe.agri.⁊ vi.⁊c.⁊ ſic alieni
pegrini dicunt᷑ hic laici q nõ debẽt ad diuinũ miſteriũ
accegere. f¶ Uos aut ſacer. dñi vocabimi.i.vos apli
⁊ alij diſcipuli ⁊ ſucceſſoꝛes veſtri:dato ẽt ꝙ ſint ex gẽti
litate vocati.a tꝑe eni aploꝝ miti de gẽtibus vocati ad
fidẽ fuerũt ab eis iſtituti epiſcopi ⁊ ſacerdotes: vt patet
de ſacto cemẽte dionyſio Tito Timotheo ⁊ mltis ali
is. 60 Foꝛtitudinẽ gẽtiũ comedetis.qꝛ miſtri ecclie ðᷣ

bõis laicoꝝ ſuſtẽtaãtur. h ( ¶ Et i gloꝛia eoꝝ ſupbietis. plo
¶ ¶ In caplo. lxj. vbi dꝛ in poſtilla:Et in gloꝛia eoꝝ ſuꝑbie
m ꝙ pncipes platos ecclie honoꝛãt ſic pies. i ¶¶ Pꝛo tis. E

i.a gloꝛioſis ⁊ potẽtib laicoꝝ eritis honoꝛati:ſic vide-

ↄfuſione veſtra duplici.iſtud refert᷑ ad tepus pᷣmitiue ec

cleſie ĩ quo qͥ pplo pᷣlatus pᷣficiebat:pmus ad toꝛmẽta

ducebat᷑:⁊ duplex malicia eis ĩponebat᷑.ſ.ſui ⁊ ppli:da
eis iponebat᷑ ꝙ eent ĩ ſe ſacrilegi ⁊ ꝙ ab eis alij eẽnt dece
pti:⁊ ſic grauius puniebãtur. k ¶ CLaudabũt partẽ
rum.i.veſtram.ſ.mercedeʒ. Et ẽ

a cõi mõ loquendi ſcripture ſacre: maxie qꝛ metaplaſ/
mujſ̃m doctoꝛes grãmatice ẽ trãſfoꝛmatio ſyllabe ĩ ſyl
labam:vel lr̃e in lram:vel accidentiũ eius cã metri: vel
alia cã rõnabili.ſed ꝙ ſit mutatio dictõis in dictõeʒ: ut
dẽ hic nõ inueni:iõ põt aliter dici: k ¶ Laudabũt p/

tem eoꝝ.i.ſuaʒ: qꝛ oppꝛobꝛia ⁊ toꝛmenta aplis ⁊ als

eccleſie pᷣlatis illata cedebãt ad bonũ ppli. I¶Pꝛopt

hyin terra ſua.i.ĩ celeſti patria. m¶ Duplicia poſſi ⸗ p
debũt.i.duplicẽ gliaʒ aie.ſ.⁊ coꝛpoꝛis:iõ ſbdit: ne

ticia ſẽpiterna erit eis.põt ẽt hec duplicitas itelligi ĩ ß;
ſeti ſʒ ꝙ dẽ pma Ti.v. Aui bñ pᷣſunt pᷣſbyteri dupli/
ci honoꝛe digni hẽant᷑:qꝛ a pplo ðbet eis victa honoꝛ
ex hac at lr̃a pʒ qð dcm ẽ ſupꝛa.ſ.ꝙ pᷣſẽs caplin ĩitelligi

nõ põt de ꝓſpitate redeũtiũ de babylone:qꝛ pſperitas eoꝝ
nõ fuit dupla reſpcũ tpis captiuitatẽ pᷣcedẽtis ib regib iſrł
⁊ iuda:ĩmo multo minoꝛ:qꝛ q̃ſi ↄtinue fuerũt in afflictioe
⁊ ſeruitute:ut dem̃ ẽ ſupꝛa ſ equent᷑: nec eoꝝ leticia fuit ſẽ

piterna:ſʒ ſatis bꝛeuis. o ¶ Quia ego dñs diligẽs iudici⸗

tate:? fedus erpetuum fe

„

riã eis.Et ſciet in gentib ſe

men eoꝝ:⁊ germẽ eoꝛum ĩ

medio populoꝝ. Omnẽs
qui viderint eos cognoſcẽt
illos:quia iſti ſũt ſemen cui
benedixit domin. Gauũdẽeſ
gaudebo ĩ domio ⁊ exulta
bit aia mea ĩ ðo meo.iĩ/
duit me veſtim̃t ſalun:⁊ iduᷣ

mẽto iuſticie circũdedit me
qi ſpõſuʒz öcoꝛatũ coꝛõa:ẽt

qi ſpõſã oꝛnatã mõilib ſu
is. Sicůt. n. tra pſert germẽ
ſuum:⁊ ſicut hoꝛtus ſemen
ſuum germinar:ſic doͤmin
deus germin abit iüſticiam
et laudem coꝛam vniuerſis
gentibus. LXII.
KRõpter ſyon nõ tace
bo:⁊ ꝓpter hierlʒ nõ

um. 7 iõ ſactj pꝛibus

volo reddere duple
miu. p Et odio
a.rap.in holo. non

eni vult dñs:&ꝙ ſibi fi
at oblatio de alieno.
q ¶ Et dabo op eo⸗
rũ.i.aploꝝ ? eis ſuc-
cedẽtiũ. r ¶ Vn veri

tate.i.i pᷣdicatõe veri

tat catholice. s ¶ Et
ſciet i gẽ.ſe.eoʒꝛ.i.ſi
ceſſoꝛe eoꝝ.
q vi.eo) cogno.illos.

Diſtinctos ab alijs in

opib' miraculoſis et
virtuoſis:i qbꝰapli ⁊
alij ſucceſſoꝛes coõem
pplʒ excellebãt:⁊ ad/
huc excellũt i multij.
Baudẽes.Pic ↄñi
poit᷑ ecclie gratitudo
cũ dẽ:Gaudẽs gaude
bo ĩ dño.⁊ duplicat᷑
vbũ gaudij:qꝛ ex gau
dio ⁊ gratitudie iteri
oꝛi fit redũdãtia in ſi

gno ⁊ ope exterioꝛi.
A Oꝛ iduit me veſti
mẽt ſaluij.i.noticecia

„ —

gltatio ſeu honoꝛ.

ic metaplaſmus: vt
exponũt alij.ſed qꝛ iſte modus loquẽdi videt extraneuj

diuie gre ⁊ vtut:q ſũt ecclie veſtimẽta ⁊ oꝛnamẽta. v(¶ Et
idumeęto iuſticie.i.ope iuſto ad ꝓxi. ʒ ¶ Quaſi ſponſũ
decoꝛatũ coꝛona.hdẽ ꝓpi pᷣlatos q ſũt ſpõſi eccliarũ ſibi
cõmiſſaꝝ:⁊ i hſũt xpᷣi vicarij. a ¶ Et qſi ſponſã ⁊c̃. hre
fert᷑ ad pplʒ pᷣlatis ſpditũ. W

] b¶ Siẽ.n. ira ꝓfert germẽ ſuũ.
ex ifluetia ſoł. Sons ꝗẽ ſol iuſticie. Sermi

nabit. i. germiaf faciet. e ¶ Juſticiã. i coꝛde ⁊ ope. f¶ Et
laudẽ.iĩoꝛe. g ¶ Coꝛã vniuerſis gẽtib ꝑ pᷣdicatioeʒ aploꝝ
⁊ glioꝝ chꝛiſti diſciploꝝ ⁊ eis ſuccedẽtium.

7

ditio.
Bi ĩ traſlatioe nr̃a dẽ:Et in głia eoꝝ ſupꝑbiet.in
hebꝛeo hẽ:Et ĩ glia eoꝝ exaltabimiĩ:qð mag con
oꝛdat ſentẽtie:q; ſuꝑbia ſonat ĩ malu:non ãt ex/
. er LXII.
Ropter ſyõ.Aliq expoſitoꝛes catholici exponũt

/ hcaplm ſiẽ ⁊ pᷣcedẽs de pſperitate redeũtiũ ò ba

bylone:dicẽtes ꝙ ꝑ illud qð dꝛẽ H: Donec egredia

tu vt ſplẽdoꝛ iuſt'ei ⁊c.itelligit cyrus ꝗq fecit iuſticiaʒ eos

remittẽdo:⁊ de captiuitate ſaluãdo:⁊ ſic ↄnt lr̃aʒ adaptãt
ad ſuũ ꝓpoſitũ:ſʒ valde extoꝛte ĩ multis q̊ pauca accipi⸗
am. Oð.n. ſbdit h: Et eris coꝛona glie ⁊cc. exponũt ð digni
tate ſacerdotali ⁊ regia:qð nõ põt ↄuenient dici: qꝛ digni/
tas ſacerdotal ⁊ regia ↄſiſtebat in hq iſtituebãt᷑ reges ⁊ ſa

cerdotes ꝑ ſacrã vnctõeʒ:q̃ ſᷣm iudeos ceſſauit a deſtructõe

pmi tẽpli: ita ꝙ toto tpe tepli ſcòi ꝑ redeũtes de babylone

edificati nõ fuerũt aliq reges vel ſacerdotes ſic ĩſtituti. Jtẽ

toto illo tꝑecaruer̃t regib vſqʒ ad ariſtobolũ filiũ hyrcani
q pᷣmſibi diadema ipoſuit p'qdrigẽtos.lxxxj.ãnos ⁊ tre⸗
mẽſes:ex q̊ ppls de captiuitate bab lonica liberat⸗ ad ꝓpa
remeauit:ut dic ioſephj.xiij.lᷣ antiqtatũca.xxj. PS 5

₰ „ „ „ * 44 „ „ „ 5„ . = „ 6 1
ifra: Si dedero triticũ tuũ vltra cibũ inimic tuis ꝛc᷑. expo ¶ Dicit it hic glo. hebꝛaica:ꝙ p muros itelligunt᷑ patrea tlen
nüt de pacifica collectoe trenaſe cẽtiũ a iudeis p dem reditũ: ſci abꝛaã iſaac iacob ⁊ ceteri: qͥ merita ſũt poſten qſi . bi⸗
qð nõ ẽ veꝝ:qꝛ freq̃ni illo tꝑe fuerũt moleſtati a ſamarita defenſionis muri:⁊ ꝑ cuſtodes angeli ſciĩ eoꝛuʒ merita an
nis T als eribyſe circũſtãtibꝰ: nõ ſolũ ĩ bõis exterioꝛib: ſyʒ coꝛã deo recolẽtes:⁊ nos multo foꝛtopʒz veritatẽ poſſu e⸗
ẽt ĩ pſois:vt pʒi libr Eſdre:neemie:machabeoꝝ:a ioſephi moicẽ iſti muri ſint apli ſim ꝙ dẽ apoca.xxj. Et mu⸗
Regib'ẽt pſax redde rus ciuitatis hñs Mdi
bãt tbutũ de boõis ſu⸗ . .D “ . .. 5 — - fũdamenta. xij. n
is: poſtea gred ro quieſcaʒ: Donec egrediat᷑ debit ſup te de tuꝰ. Super in ipſis noia. xij. ne⸗
manis: ꝓpi qð etiam ũt ſplẽdoꝛ iuſt e:ẽt ſalua muros tuoſ hierim ↄſtitui aploꝝ ? agni ſcri i
Ra.: ſa. ⁊ alij hebꝛei c vioe erlqᷓ Sdatur. ſtodes: . pta.⁊ ꝑ cuſtodes S
⁊pcedẽs de pſpiate Et uᷣidebũt gẽtes iuſtũ tuu nocte ĩ ppetuũ nõ tacebũt aq cuſtodiã fide,- ulniu
quã expectat futur? èt cũcti reges iclytũ tuum. Qui remiſcimini dñi ne ta liũ deputati: eoꝝ Ka
bemegie: Pi guod Et vcabit᷑ tibi nomẽ no cceatis: ⁊ ne detis ſilentiuʒ meits⸗ D des inin
ofitemur xpʒʒ veiſſe: uũ: quod os dni noiauit. ei:donec ſtabiliat:ct donec bono ſtatu ecclie Clogis
hẽm iᷣm exponere Et eriſ coꝛona glie ĩ manun ponat hierlin laudẽ in ira. no ſolũ angeli ſi ntiich
de ꝓſpitate ecclie:ꝛigi dñni:c᷑t diadema regni ĩ ma Jurauit dñs iĩ dextera ſua: ſoliciti: ſʒ et ho⸗ ni

dur ſie canl eellei⸗ nu dei tui. Nõ võcaber vl ⁊i bꝛachio foꝛtitudis ſue. inesdenon iõ
torisi glolatoibus æ ta derelicta: et fra tua non Sidẽedero triticu; tuuz ul. ſpait:. 3 (Quu
bñficijs ecclie expibi Vocabit᷑ apli oſolata. Sed tra cibuʒ inimicis tuis: &t ſi reminiſcimi vñi
tis: ita ĩ h caplo ex c? vocaberl volũtas mea ĩ ea biberint filij alieni uinũ tu/ ne taceatj. ceſſan
Uip ofcct et. koren et ſe tua ipabuann. Quia umi quò labchalt, Quig heil⸗ lau
tia: diuide deeiS côplacuit domio ĩ te:et éra qui congregabũt illud co/ Olums. o;
rar hien, tua ibitabit. Habitabit. n. medet laudabunt domi e bilun ona
tas:ibi Jurauit dns. iuuenis cũ ?ᷣgine:ct habiia num:et qui compoꝛtant il/ a ¶ Et donec po
Cirea b dicit ꝓppa buũt in te filij tui.Et gaude/ lud bibent i atrijs ſeis me na iec
a ¶ Baopt ſpo cci. hit ſpõſus ſuꝑ ſpõſa:⁊ gůu is.Trãſit: traſite p poꝛtas ſia, b ¶aude

Ppi gliaz ecclie quaʒ in ira. qd iplebit

video ifuturo:-ꝛnogg rrcafine mundt
ſabo de diuinis laudibꝰa pabꝰ. b Donec egrediat. de ſi qñ oẽs uertene na ſe chꝛiſti. c ¶ Jurauit. Hic ↄñt
nu piis i mũdũ. ¶ At ſplendoꝛ iuſi ep.i.chꝛiſt:q rõe di deſcribit᷑ ſaluatoꝛis veritas:qꝛ nõ ſufficeret ptãs ad ſal

uinitatis di ſplẽdoꝛ pĩis: ⁊ figura ſpe ep:ad hebꝛeos pᷣmo. uandũ. niſi ſil adeſſet veritas iĩ adiplẽdo ꝓmiſſũ.⁊ di-
D ¶ Et ſaluatoꝛ ep.pꝑ ſuã oipotentiã:ꝓpt quã ſpdit᷑ ĩ auẽte nidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ p ponit᷑ hveritatis oñſio:ſcõo ex
allegata ad he.p: Poætãſq; oia vbo vtutis ſue purgatuem hoc iducit q̃da ſalubꝛis monitõ:ibi Tranſite.pmũ oñn/
pctoꝝ faciẽs ⁊c᷑. e ¶ Ut lapas accendat᷑.ardoꝛe charitatis iit᷑ ꝑ certitudinẽ iuramẽti: cuʒ dẽ: c(¶Jurauit dñs in

ad alios accẽdenduũ: ſiẽ ⁊ de lampade accenſa accẽdunt᷑ alie dextera ſua cc. i.i filio ꝗ dẽ e dextera bꝛachiũ: ut.ẽ.
ꝓpt qð diẽ luc.xij. Ignẽ veni mutere in irã: ⁊ qd volo niſi liij. Bꝛachiũ dñi cui reuelatũ ẽ. dD¶¶ Si dedero.i.non
vt accendat. t videbũt gẽtes iuſtũ tuũ.ꝑ fidẽ i pᷣdica dabo. e¶Criticũ tuũ ⁊c.· triticũ eccleſie ẽ ſacrʒ eucha
tõe aploꝝ. gEt cũcti reges iclytũ tuũ. qͥꝝ multi recepe riſtie in pane triticeo cõfectũ: nõ ẽ iſidelib dandum
rnit fidẽ chꝛiſti: ⁊ oẽs recipiet añ ſinẽ mudi. h voca nec pꝑ hoc qðò addit᷑: ſ¶ Ultra. itelligẽdũ ẽ q añ fuerit Ridkb.
bit tibi nomẽ nouũ.ſ.ecclia chꝛiſtiana:q pᷣ vocabat᷑ iuleo eis datu:qꝛ hec dictio vltra nõ ſꝑ ipoꝛtat tale anceſſioʒ urſonn
rü ſynagoga. i ¶ Od os dñi noiauit. Mat.xvj.Suꝑ hac ſiẽ pʒ Deut. vlt. vbi os: Nõ ſurrexit vltra ꝓpha ſic moy Unmublit
petrã.i.ſup me chꝛiſtũ:edificabo eccliaʒ meã. k¶ Et eris ſej:q poſſʒ dñʒ vidẽ facie ad faciẽ ⁊c᷑.qꝛ nec ſilij añ eũ fu ulvodrͤi
coꝛona glie ⁊c.i.coꝛonata gloꝛioſe: ſic de notabilit liberali erat i coditoibꝰibidẽ expᷣſſis. g¶ Et ſi t..nõ bi/ Alhkein
no ſolu oi ſi liberalis ichcrerorſz ̃ libealimsin abina bent. PSai dii ſide caholica. riabe⸗ uluſtin
o. I¶ In manu dñi. i.i e? ꝓtectõe. m ¶ Et diadema re tii. chꝛiſti ſanguinẽ ſub ſpẽ vini ↄtentũ. k¶ In aͤlabo r hic pg⸗
gni. Iſta ſcoa coꝛonatio tielad honoꝛẽ ecclie triũſphantis raſti.lʒ.n.ſũmſacerdos ieſus chꝛiſt hãc ↄſecratiõeʒ fa niniß
Fris ad honoꝛẽ eccle militätj. 5 vocaben vltra dere ciat:tñ ſacerdotes ad hoc laboꝛãt ieiunijs ⁊ oꝛonib: et nmnn
licta. a ſponſo tuo:q dicit Matthei vlt. Ecce ego vobiſcũ alijs pijs opib'ſe diſponẽ:vt vpa oſecratois debite rlenhin
ſuũ oibus dieb vſq; ad ↄſũmatõem ſecli. o ¶ Et terra tua ferãt: ⁊ ſacrẽm ꝑcipiat. KQuia qͥ ↄgregabũt illõ.ſtri⸗ ſnics
no vo. am. deſo.i. diuinis ↄſolatoibus deſtituta: qᷓ ſemper ticũ pᷣdcm. m = p ↄgregatoem: hic itelligit ng
aderũt ecclie ẽt i pᷣſſuris. p¶ Sed vocaberis volùtaj mea laboꝛ ſideliũ diſponẽdo ſe ad debite coicandũ:ſic dem̃ ſe
Iea. ꝑ boa oꝑa mihi accepta. q ( Etterra tua ihabitata. ẽde ſacerdotib. noĩat tñ iſte laboꝛ noieↄgregatõis: da niin G
a fidelib E eu iterũ poſt hoc: r ¶ Et terra tua ihabi/ iſto ſacrʒẽ ſacr̃ʒ eccliaſtice vnitatis.ẽ ẽt circa hoc ſacr̃m ne 8en
tabit. ꝑ hac ſcoam itelligit᷑ terra viuentiuʒ: ad quã fideles laboꝛ fideliũ coꝛpoꝛalis inppagtgemanenie pani) 7 beiti d
de pñti vita trãſferunt. . Habuabit n. iuuenis cũ virgi vini i ꝗÿoficit᷑ hoc ſacr̃m. nEt q copoꝛtat illud. i. v uun
ne ſcẽ ⁊ caſte: vt ioſeph ⁊ iohanes cũ maria:valerian cum nũ:pꝑ copoꝛtatõeʒ ĩtellr hᷣ laboꝛ pᷣdcus fideliũ. o¶ Bi⸗ nil
cecilia: ⁊ chryſat/ cũ daria: ⁊ plures alij hãc pfectõeʒ imitã bet ĩ atrijs ſcis meis.i.i locis diuio cultui ↄſectij.Ex h nniii⸗
ce alis pluribꝰlod. t ¶ E pʒ ꝙ ñ ẽ h̊ pmo ð pãe tticeo ⁊ vino cõit accepi:qꝗbvtũt lknni
i uͦt ner i tarp aptiſmũ regenerati. v ¶ Et giu hoieſ i lod nõ ſacr:⁊ mag ꝙ ĩ ſaci:qꝛ loc ſac ſi epul fithuh
it ſpoſus ſuꝑ ſpõſu.i.chꝛiſt ſuꝑ eccleſiã: x¶ Et gauobit ⁊Zuiuijj cõib apta:nec erat i veti lege.p Cralite.hex ch Uin
ſup te de.i. tota trinitas. y¶ Sup muros tuos hierimn cõ pdẽis poit monitõ ſiue exhoꝛtatõ. ex hoc.n. ꝙ; ſaluatoꝛ dug ihi
ſtitui cuſtodes.i.ↄſtituẽdos a deo pᷣdixi:ut ſit ypum eſaie. ẽpotẽs ⁊ fideli ꝓmiſſis adiplẽdis:debẽt oẽs ad eccliaas Lkinl

leniemnn
giü piſgii
Achchne
Pnentig
e n
tuscutenhe⸗
nſſ wu
ongagli
eiaſbtn
igel
Aaſodiͤf
Wtue cor
i ide
Waan
Nnfennke
nümil
rnhehe

minsdat⸗

Gs Non

4
A z
1 mtin i
unni aſe
1 iwtlaut
„ ün
W

icb niſi 1
tnpo ocog
(Irrutisn

Sdedndincn
Driſaczuc
Kikübru
tmuliͤch

umng in

*

2½

fralire cui bõa pmiſſa

mittunk 1 coͤcedũtur: ⁊ hoc eſt
að dẽ: p Trãſite. ad eccliaʒ militatẽ. pTra ſite.
ad triũphãtẽ. er poꝛtas. poꝛta militatẽ baptiſm

poꝛta triũphantis ẽ exirema vnctio:que ẽ ſacramẽétum

—

exeũtiũ de hoc mundo ad traſeũdũ ad celũ. r Pꝛe
parate viã pplo.

vos pꝛedicatoꝛes „ MM
⁊ ſaceꝛdotej ſarra pᷣparate viã populo. Pla
me nü facite iter 1 eligite lapi
iter amonendo des: et eleuate ſignü ad Po
pedimẽta que ſüt pulos. Ecee domin audi
ccata. vnde die tũ fecit ĩ extremis terre.Di

ra. ſa.ꝙ h dẽ ð
figmẽto malo:ꝑ
quod itelligit fo/ H
mirs iclinateʒ 3Bc
peccatũ:⁊ ſic pʒ etiam : Ared nõ ẽ hic ſermo de pᷣ

citẽ ſilie ſyõ: Eccẽ ſaluatoꝛ

paratõe matẽialis vie. t ¶ Et eleuate ſignũ ad pplos.
vtutem ſancte crucis eis pᷣdicando.⁊ qꝛ iam factum eſt
qtũ ad aliquos credẽtes iĩ oib terre habitabilis locis a
tpe apoſtoloꝝ:ſᷣm ꝙ diffuſius declaraui ſuꝑ illud pſal.
xviij. In omnẽ terrã exiuit ſonus eoꝝ: iõ ſubdit᷑: Ecc
dñs auditũ fecit in extremis terre.Et ſubdit᷑: vDici
te filie ſyon.i.ↄgregationi fidelium. x¶ Ecce ſaluatoꝛ
tuus venit.i. veniei enar icut per icarnationẽ iã

venit ĩ mundũ. y¶ Ecce merces eius cũ eo.ad reddẽ/

du vel pꝛemiũ ſᷣm merita ⁊ demerita hoĩium
3 ¶ Et vocabit Lageli ſancti qͥ erũt executoꝛes diuini
iudicij. 2 ¶ Eos.ſ.electos. a ¶ Popul ſanctus. eos

ad gliam d

16 derelicta. in manibus demonũ cu repꝛobis.
In ca.lxij. vbi oicitur in poſtilla:Et videbunt gẽtes
iuſtum tuum. E. Additio.
Oc quod dẽ:Et videbũt gentes iuſtũ tuũ.põt
itelligi oe viſiõe xpᷣi in coꝛpoꝛe aſſũpto ĩ ꝗᷓ de
— ſſibilit 2gnoicitur. cuam de viſone cucha
riſtie eadem ratione. ¶ Kapitulũ.L. XIII.
Uis eſt iſte.Capitulũ iſtud exponitur de xpᷣo
cõmuniter ab hebꝛeis expoſitoꝛibus ⁊ latini)
aliter ⁊ aliter tñ. Dicit enĩ ra.ſa.ꝙ per edom:
u dicitur h. Quis eſt iſte qui venit de edom ⁊c̃.intelli
gitur romanũ imperium ꝓut fuit ĩ latitudie ſua qñ do
minabat᷑ vniuerſo oꝛbi:dicẽs ꝙ meſſias in nduẽtu ſuo
multos de hitatoꝛibus oꝛbis iterſiciet: ppter hoc deſcri
bit᷑ hic eius veſtimẽtũ ſanguĩe rubꝛicatũ:⁊ oẽs reſiduo)
iudeis ſubijciet:⁊ ad hoc aptat lr̃am ꝓnt põt.ſʒ nõ ꝓſe
quoꝛ hãc expõnem:qm̃ fundat᷑ ſuper falſũ: cũ aduetus
xpᷣi trãſierit i pᷣteritũ. Catholici vero cõiter exponunt

de xpᷣo poſt paſſionẽ ſuam redeũte ad pr̃em:ſequẽtes ĩ

hoc beatos hieronymũ ⁊ dionyſiũ:ſᷣm quos illud qð
dẽ Hh: a ¶ Quis ẽ iſte qui venit de edom ⁊cc. ẽ verbum
angeloꝝ xpᷣm aſcẽdentẽ admirãtiũ:a de eius myſterijs
plenpdoceri ⁊ illumĩari petẽtiũ: aliter tñ:qꝛ ſᷣimn hiero/
nymũ ẽ verbũ angeloꝝ iferioꝝ querentiũ edoceri a ſu-
perioꝛibus. Scõm dionpſiuʒ vero.vij.c. celeſtis hierar
chie ẽ verbũ oĩum:qꝛ etiã ſupꝛemi angeli queſierũt de
pdictis plenius edoceri.ſed iſtis videt obuiare dictũ au
guſti.v.ſup Geñ.ad lr̃aʒ vbi diẽ ꝙ angeli a pᷣncipio co
gnouerũt oia myſteria gratie fienda:cui dicto reſpoõdet᷑
ab alijs:ꝙ licet cognouerũt dicta myſteria ĩ gnãli:nõ tñ
iytũ ad oẽs ↄditiones ꝑticulares:⁊ de iſtis queſier̃t ple/
nius edoceri hãc aũt expoſitiõem nõ ĩtendo ꝓſequi p
oĩa.qꝛ diffuſe tradit᷑ in goſis ⁊ alioꝝ poſtillis ad qs qli
bet põt recurrere:nec ipſam itendo iĩ aliquo repꝛobare

edo. bꝗ Tu aunt. ſ. eccleſia. e Co
caheris ciuitas queſita.ſ.a dño ⁊ angelis ſcis. d ¶ E . tati ad gü 1. et. tume
ſacra ſcriptura expꝛeſſe nõ determinat:ꝙ iſte debeat eſſeſẽ

ſz tm̃ per modũ inquiſitionis ſcholaſtice aliua circa eã di
cere. Pꝛimũ ẽ:ꝙ iſta expoſitio in aliquibus videt᷑ extranea
qꝛ ſᷣm ipam cum dicitur hic: a uis eſt iſte qui venit
de edom ⁊c᷑ʒ itelligendus eſt locus vnde xpᷣs aſcen. lit. ſ. moͤ⸗
oliueti vel hieruſalẽ que ẽ iuxta eũ.ꝙ aũt hieruſalẽ vel iu⸗
Qe⸗a itelligat ꝑ edom
55 viðt extraneũ:cũ idu
tuus venit:eccẽ merces ei mea ſemper ſuit iude
cũ eo:⁊ opus eiuſ coꝛã illo
Et võcabũt eoſ pplũs ſcũſ
redẽpti a dño.Zu ãt ůoca
beris q̃ſita citaſ:et ñi ðᷣrelc̃a

ẽ ſanguis eoꝝ ſuꝑ ve
ſtimenta mea. lic ex

rum.i.ſangnis meqᷣ dicitur eoꝝ:eo ꝙ ẽ effuſus ꝑ ꝓcurati-

onẽ iudeoꝝ.hoc extraneũ videt᷑.qꝛ no recolo me vidiſſe ali

bi in ſcriptura talem loquendi modũ. Item xpᷣo aſcẽdente
myſteriũ incarnationis iam erat ĩ effectu completũ qtũ ad
ſubſtantiam facti ⁊ circũſtãtias.talia vero poſtq; ſunt iĩ effe

ctu poſita:nõ vident᷑ excedere facultatem cognitiois angeli
ce:⁊ maxime qꝛ angeli etiam iferioꝛes ꝗͥ mittunt᷑ ĩ miſteriũ

fuerũt in iſtis miniſtri:vt patet de angelis natiuitatem xpᷣi
nunciantib ipſis paſtoꝛibus:⁊ de angelis apparentibꝰ ma/
rie ⁊ ioſeph ⁊ tribus magis ⁊ ↄſimilibꝰ:vt pʒ ex euangelio ĩ
pluribus locis.⁊ ideo dubiũ videt᷑ ꝙ aſcendente xpᷣo quere
rent plenius edoceri de paſſione xp̃ᷣi dicendo:Quare rubꝝ
eſt indumentũ tuum ⁊c᷑.vt dicit expoſitio iſta. Iteʒ dato q;

n6 ſit ibi aliquod tale dubiũ ſeu modus loquendi extrane

tamen no ſumus artati ad tenendũ ipſam:vt videt᷑.tum qꝛ

ſus huius ſcripture:ſicut determinat de pluribus alijs ĩ h
libꝛo ſcriptis:⁊ alijs veteris teſtamẽti locis:verbi gratia qð

dicitur ſupꝛa in pꝛincipio.lxj.c.Spiritus domini ſuper me

eo ꝙ vnxerit me. ſaluatoꝛ dicit Luc.iiij.impletũ fuiſſe iĩ ipo
tũ ſimiliter nec auctoꝛitas eccleſie determiauit hoc qð vide

rim vel audierim:ſed ſolũ ad hoc habemus auctoꝛitatejſ

ctoꝝ dionyſij ⁊ hieronymi:ex quibus nõ habet᷑ argumẽtũ

neceſſarium:ſed tin pꝛobabile:qð ſic debeat intelligi:vt ha

betur in ſũma ſancti thome:parte pᷣma: articlo.viij.pꝛime
queſtionis.⁊ ideo dicit ſanctus auguſtinus in epiſtola ad vi

centiũ donatiſtam:qui arguebat En ipſum de dictis ſãcti
oc genus litteraꝝ ab au/

hylarij:Ad qð reſpondens dicit:
ctoꝛitate canonis diſtinguẽdũ eſt.nõ enim ſic legũtur tanq;
eis teſtimonia pꝛoferantur:vt cõtra ſentire nõ liceat ⁊c᷑. Itẽ
de obſcura traditione ſacre ſcripture i pluribus locis:⁊ ma
xime in ꝓphetis vna cã a doctoꝛibus aſſignat᷑:vt per ſtudio
ſos multipliciter exponat᷑:ſᷣm ꝙ dẽ Dañ.xij. Tu aũt daniel

claude ſermões ⁊ ſigna libꝝ vſq; ad tẽpus ſtatutũ:ptranſi/
bũt plurimi:⁊ multiplex erit ſciẽtia.i.expoſitio: vt dicunt
doctoꝛes noſtri:ꝓpi qð abſq; pᷣiudicio aliqͥ expoſitõis pᷣdi
cte ĩtẽdo aliã pſed q̃ mihi clarioꝛ videt᷑.pᷣdca vo ſic diffuſe
poſui nõ ſolũ ꝓ iſto loco ſacre ſcripture:ſʒ ẽt ꝓ alijs:vt dili

gẽs lectoꝛ oſideret q̃ expoſitões ſacre ſcripture neceſſario ſi
tenẽde:⁊ qᷓ nõ. Ad euidẽtiã expoſitõis ponẽde ↄſiderãduʒ:

ꝙ edom ⁊ boſra ĩ hebꝛeo ſũt noĩa ppꝛia ⁊ appellatiua:ꝓut
aũt ſũt ꝓpa Edom ẽ nomẽ filie iſaac:qᷣ alio noie vocat eſau
BGeñ.xxv.⁊ ẽt tre ab eo denoĩate: ꝗ latine dĩ idumea. Boſ/

ra vo vel poti Biſra:ſic.n.ſcribit᷑ i hebꝛeo:nomẽ ẽ ciu tatis

vñ fuit iobab rex edõ: Geñ.xxxvij.ꝓut veroſt ũt noĩa appel
latiua Edõ ſignat rubedinẽ:⁊ boſra munitionẽ. Dis igit p/

dictis vẽiam ad diuiſionẽ. Superi.n.poſita ẽ facta ꝑ xpCʒ
P

—⏑

ſaluatio: hic ↄñt põit᷑ ſaluatõis diſcretio:q̃ ꝑfecte fiet ĩ fina

li iudicio.tunc.n.ſaluatoꝛ ſegregabit electos arepzoblorie.

inimica:ſicut eſau ipi
iacob. Itẽ qõ dicitur
Et aſpſus

WMis ſſt i LxXIII onitur ab eis: vt ſit
Mis e iſte C. LXIII verbũ xpᷣi de ſua paſ
ſieone loquenti):Et aſ
perſus eſt ſanguis eo/

4

. ;.⸗ . . , . „ L 7 . gtöemnt
DSD . .xxv. illud aũt iudi fit ĩ ꝓphetis ppter certitudinẽ pphie. x ¶ Et ↄculcaui Nohrl⸗
5oäs iõ pꝛi- o; ancfh acherẽtes. icbꝛiaui eos. aufe
ciu pꝛece tbi erterminatio: ſeo indicij execuitio. ſe rẽdo eis ſenſũ ⁊ potẽtiã euadendi. 3 ¶Et detraxi vir- nlantet
tur antixp̃i exterminatio: ſco iudicij executio.c. . n terra. adnibilide in’ ixpᷣm. a R5h
Nuetl Cira omd iiendſi qn icutviir c
doctoꝛes cõiter ad detegendam antixpᷣi perfidiã mittent ſerationũ. hic piꝛimo p gra ipe- fimli
a deo enoch hellas . traãda recolũt b
qua detecta iudei cõ e e fi re⸗ oꝛ: neficia antiq. Se lhanaſe
uertent ad fidẽ xpi pe quᷣi vẽit de èdõ tinctiſ veſti onum dñi coꝛdabo⸗ cn cũdo ponit con Vxrvoli
nirentig ageregir 16 5 bus de boſra: Iſtẽ foꝛmo/ gdẽ dñi ſup oiĩbus t ſah Petitio duota drd i⸗
pmo vonigrelz 3 ſus ſtola ſua:gràdiẽs ĩ mł dit nobis dominus:⁊ ſup Ubi ẽ. circa bmũ mnſuns
krai forn titudie foꝛtitudis ſue. Ego mliutudinẽ bonoꝝ domui rerolunt pmo in fuinli
Hondoit Eircapa- ꝗ loquoꝛ iuſticiam:t ꝓpu iſrael que largit ẽ eis ſm ĩ atibeta ex. ſanl
mũ eſaias pꝛeuidens gnatoꝛ ſũ ad ſaluãdũ.quaf dulgentiã ſuam ⁊ ſm mul eſains oirit eoz⸗ encr,
ßipolentie ſi rubzi é iduunétũ tuũ titudinẽ miſericoꝛdiaꝝ ſuas pſga. Mueraeſ⸗
mra⸗ n iul eo ⁊ veſtimẽta tua ſicut calcã nrum:&t dixit: Nèrũtamen num dñi recoꝛda Da
dlesrho. aAn tiũ ĩ toꝛcłlari: Toꝛcular cal populus meus ẽ:filij nõn bo⸗ is BA un
iſte iꝙ victoꝛioſus canii ſolus:ẽt de gẽtibꝛ· non negãtes. Et factus ẽ eis ſal Nag oſen *
neir de bot E vir mecũ Calcaui eos in ugroꝛ in oſtribulatoe eon een np⸗ namin
ra · i. de hierlin nirpo furoꝛe meo. culcaui eos Hõn ẽ tribulatus:èt ange- meusẽ ꝛc i.cu ſiͦ
ſadchiitemplo tiy in ra mea. &t aſpſuo c ſan- lus faciei eius ſalluitee mttsttnani –
ſedebit ĩ templo tacg in ira mea.E plu lane dilbctione ſua: et indul multis etiã a tem ſoſihyt
ſit de ; ſcoa theſſal. ij. guis eoꝛum ſup veſtimẽta In dilectione ſua: ct poꝛibus antiquij inbt.
ibalindeg 24 mea: T oĩa ſdumẽta mea getia ſua ipſe redemit rt t clegi cosi po⸗ ſanii
bektog c ſ de. qnaui. Dice. n. vltõis ĩ c;: ⁊ poꝛtauit eos ⁊ eleuauit pulu ape abꝛee mih
fabꝛcaeiorſin v dꝛ gde meo:ãndis retributiõis eos cunctis diebus ſeculi. cui data fuit cir⸗ H
vbelcats: en vꝛj e i. rirRnSI ſi autem ad iracũdiã p/ cũciſio q̃ ẽ ſignuʒ ügoo
ane ergo rubꝝ eſt mee vẽit. Circunſpexi ⁊ nõ Ipſi autẽme Jia o “l
fdumetũ tuũ: ⁊ b bpof r nriſſa Se g uerũt: et aflixerũt ſpi iſtinguens iſcl s
idumẽtũ tuũ:⁊ p erat auxiliatoꝛ:q̃ſiui:⁊ ñj. fu uocauerut:et afuxerut gẽtib. d Filj
deſignat iterf⸗ cio it qꝗ adiuuaret. Et ſaluauit ritũ ſancti ei. Et cõnuerſul nõ negantes.ſ.no Ntauk
rlcfel. us oii oes mihibrachiñ men: ⁊ indi cẽ eis ĩ inimicũ:⁊ ipſe debel mẽ meũ afflictõ ſa e⸗
ſuii montkoliuetiiu gnatio mea ipſa auxiliata lauit eos. Et rẽcoꝛdatus ẽ ergvpel.o. dde
xta hiertʒ.ꝛ loquit mihi. Et cõculcàui pploſ dierü ſeculi: moyſi ⁊ ropy opuc cr⸗ inſoꝛuʒ billui
1 9oan i furoꝛe meo:kt ſebꝛiaui eol liſuil Wléa equxit co=ſd miſe m i6 ſvan ſni
du hoij ctarlectt, idignatõe mea:&t detraxii mari cũ paſtoꝛib greg ſui⸗ e ¶¶Et fact ẽ eis tftiſte
afaNcton d, iaz wlilageop. Dlſeri AVbi &eſt g poſuiti medio e ¶ſal ioi tribulatti mnn
aairten lra3 vi Pe ooone eoꝝ. qu ſu-· ſn ln
