1 Tanan baſh, hoꝛtes:aduerſuſ timothej uerunt. Indẽ ad ciuitatem is moꝛtuis cura:
⁊c non ex magni· pꝓceſſit habẽtẽ ſecũ centuʒ ſcytharum abierunt:q ab ibi Et ſeqnti die.
tudine vel fouiudie vigiti milia peditũ: egtuqʒ bieroſolymis ſexcentis ſta efeinc de.
bei. g Ita acha⸗ duo milia quigentos. Co/ dijſ aberat: conteſtantibuſ Kontigit paucod:
gisa ſuls oeiceretur gnito at iude aduẽtu timò aãt his qui apud ſeythopo iudeoꝛum. cuuius
⁊c.ſicut Grigt in a⸗ e⸗ Hen iltl mulieres ⁊ fili litas ant ſucel beni⸗ cuſg von e in⸗
ercitu gebee ſalma⸗ os: ⁊ reliqu ab ei r 2 tẽ lo.
na udici vi e vij pſidiü qd canmon ? Erat Boeib miehen onomno⸗ E aſithens
Et in ſtatioe philiſti plidiu qo caninon bpoꝛib infelicita 8. o no o ⁊c]. Dicũt a⸗
non j. Begũ xxiin. .I. iexpugnabile ⁊ acceſſu deſte ſecũ egerint:graſ agẽ liqui ꝙ biacenie
hb udaj at vehem difficile:ꝓpter locoꝝ ãgu/ tes eis:⁊ exhoꝛtati etiã de rant getiles confe
ter iſtabat. bagiete. p ſtias. Cunq; cohoꝛs iude cetero erga gen ſuũ beni gerati iude vl ab .
ſeando. 1eο⅜ pma apparuiſſet: timoꝛ bo ſſe: venerũt hieroſo o»ducti: Gmel
timothe incidit ⁊ꝛc. bmg app aru moꝛrhe gnos elle: penerut hie videt᷑ ꝙ fuerũt iu .
i in illam ptẽ ererc ſtibus incuſſus eſt ex pĩtia lymã di? ſoléni ſeptianax gei a ciuitate vn⸗
tus quam regebant. dei:] qui vniuerſa ↄſpicit: iſtante. Et poſt petecoſtẽ gde erqt ſic noiati.
Et ceperũt euʒ viuuz ⁊ in ſuga verſi ſũt alius ab abierunt ↄtra goꝛgiã ppo- y c iia goꝛ P
Eima Elab ſtu⸗ alio:ità vt magis a ſuiſ dei ſitum idumee. Exiuit autẽ gia e1 dtin ng
ſabclitur: k 1oy iceret. gladioꝝ ſuoꝝ icti cũ peditib tribus milibus lich. a ( Arilk
multoii c]in ſuis bus debilitarent. Judaſãt et equitibus qᷓdringentis. ꝗcu eſri erant.
vinculis detentos. . vehementer inſtabat puni Quibus congreſſis conti iſte eſdrin fuit de
Quosmoneeiens ꝓphanos et pſtrauit git paucos ruere iudeoꝛũ. ſoene goꝛfierr te
diin vindlcta moetr) Ex eis triginta milia virog Boͤſitheuſ vero quideʒ de fugiete. b r
eius. cetera patent. Ipſẽ vo timothe icidit in bachenoꝛis: equel vir ſoꝛ fatigatis.ſcilicʒ ſo P
m¶¶ Poſt hoꝝ ſuga ptelſ doſithei ⁊ ſoſipatriſ:l? tis goꝛgiam tenebat: ⁊ cuʒ cijs eſdrin: vrdi⸗/
i ter blibitur multis pꝛecib poſtulabat vellet illũ capere viuum e firaliarſem⸗. .
ratisg mita mala ſe vt vluus dimitteret: 0 q ques quidã de thꝛacibus de ſocijj iude bꝛo
cerat iudeis. n¶ Et Multoꝝ ex iudeis parẽtes irruit in eum:humerumqʒ pter quod iuoca
robuſti iuuene ð ci haberet ac fratres: quòôs eius ãputauit:atq; ita goꝛ uit auxilium diui 5
itate. 0 zO„mn mozte er decipi eueniret: - gias effugit in mareſa. At ſe aeipig .
rie deſenddiss Ciu fidẽ dediſſet reſtituturũ Aliæ V eipie) po

p¶ Loſiſtẽtes ſoꝛti
fpugnabãt.exercitui
iude:⁊ ſbᷣdit᷑ fpugnã
di facultas: cuʒ dẽ:
n hac aut ma
.a ñ bas

ce patria.i. ſcom
docknã patrũ ſcõ
rũ:⁊ ſic illa victo
ria fuit mag oꝛa
tõne i gladio: ſic

ſe eos ſcõᷣm cõſtitutũ illeſũ
euʒ dimilſerüt ꝓpter fratrũ
ſalute:iudas aut regreſſus

diutius pugnãtibus èt fati
gatis:inuocauit iudas dñʒ
adiutoꝛem ⁊ duceʒ belli fi⸗

Warz⸗
ne
5
„
M
Mſ

dent
fui
un t

Ame e

ponit᷑ cura de iu⸗

deis in bello moꝛ

tuis:⁊ pᷣmo ratio
ne coꝛpoꝛuʒ: ra

tione animaruʒz:

ibi Atq; ita. Pꝛi
ma vero cura fu/
it de ſepeliendis
coꝛpoꝛibin pater
nis ſepulchr ſcõʒ
moꝛem iudeoꝛũ.
h Inuenerunt
autem ſub tunicij
⁊c.i.de rebus pᷣ

dedicatis. i ¶ A
quibus lex pꝛohi
bet. Deutero. vij.

cetera patent.
k Atq; ita. Pic
conlequenter po

nitur cura de ani⸗
mabus:⁊ hoc ſcʒ

dupliciter in oꝛã-

do l ¶ Ut id qõ
factum ⁊cc.i.vt

ad punitioneʒ; no

repuaretur vltra
coꝛam dño:i quo
tamẽ nulla cadit
obliuio:⁊ mitten
do pecuniaʒ i hie
ruſalem:vt ibi of
ferretur ſacrificiũ
pꝛo remiſſioe pec
cati moꝛtuoꝛum:
2 pʒ lr̃a.Sed foꝛ/
te vioretur alicui

factuʒ fuiſſet il⸗

lud fruſtra: eo ꝙ
videntur ibi moꝛ
tui fuiſſe in pecca

to moꝛtali habẽ/

tes ſecuʒ donaria

iuda) ⁊ ſocij e

debebant pꝛoba⸗

biliter iudicare ꝙ
penituiſſẽt ĩ moꝛ
te:⁊ ſic oꝛationes
⁊ ſacificia vale
bãat eis:eo ꝙ moꝛ
tui fuerunt in ſta⸗/
VIiu ſalutis.

tlequẽti die. Hic oñt

deʒ loco ⁊c.

⁊ ct oflick
vidẽt᷑ dict

Exodi.xvij.oꝛatõibmoyſi vict' fuit amalech. OD ¶ Et ibi Lomiſcuit ãt.
cũ ſeptima dies ſupueniret.i.ſabbatũ. e¶¶ Scoõm con
ſuetudinẽ purificati. aqua luſtratiois poſt ↄtactũ i pᷣlio
moꝛtuoꝝ:vt pᷣcipit Nu.xviiij. f eo
diuinis laudib' vacando. gj⸗

mag diffuſe ponit᷑ li.
vidẽt dictj ibidẽ diſſonare:p'qo
v. milia ⁊ elephatej.xxij. na ibil
lia eqtũ ⁊ elephati.xxxij.pot dici ꝙ p̈ fuerut.c. milia pedi/

Circa pmũ ar ſcienð ꝙ iſte belli opparat

eri:ncipins voce patria: pietate doꝛmitionẽ accepe

⁊ cum hymniſ clamoꝛẽ ex
tollens fugã goꝛgie militi/
bus incuſſit. Judaſ aũt col
lecto exercitu venit in ciui
tatẽ odollã. Et cũům ſeptta
dieſ ſupueniret ſecundũ cõo
ſuetudinẽ puriſicati:ĩ codẽ/
loco ſabbatü egerunt. E
2.l. derebus ſquẽti die venit cũ ſuis iu/
cio ſig cultui S vt coꝛpa ꝓſtratoꝝ tol
leret:⁊ cũ paretibus pone/

rãt optimã haberẽt repoſi
ta gratiam. Scã ergo ⁊ ſa⸗
lubꝛiſ ẽ cogitatõ ꝓ defũctiſ
oꝛare:vt a pciis ſoluant᷑.
NNnõ centeſiixIII.
mMmo qdrageſimono
no cognouit iudas antio
chum eupatoꝛeʒ venire cũ
multitudine aduerſus iu/
deã:⁊ cũ eo lyſiã pꝛocura-
toꝛẽ ⁊ ppoſitũ negocioꝛuʒ

ret ĩ ſeplchꝛis paternis. In ſecũ habẽtẽ peditũ cetũ de

lienrunt aũt ſub tunici

„

8 in

cẽ milia ⁊ eqtũ qnqʒ milia:

terfectoꝝ de donarijs ido ⁊ elephãtes vigitiduoſ:cůᷣr

loꝛuʒ:l que apud iamniaʒ
fuerũt:ꝗ quibꝰ lex ꝓhibet
iudeos.Oibus ergo mani

rus cũ falcibꝰ trecẽtos.Cõ
miſcuit aũt ſe illis ⁊ mene/
laꝰ:⁊ cũ multa fallacia dè/

feſtũ factũ eſt: ob hãc cim pcabat᷑ ãtiochũ noͤn ꝓ pa/⸗

eos coꝛuiſſe. Omnes ita/
qʒ; benedixerunt iuſtũ iudi
cium dñi ꝗ occulta fecerat

trie ſalute:ſʒ ſperanſ ſe ↄſti⸗
tui i pncipatũ.Sẽd rex re
gũ ſũſcitauit aĩoſ ãtiochi ĩ

manitfeſta. Atq; itꝗ ad p̃ceſ Pctõꝛeʒ: ? ſùggerente lyſia

2uerſi rogauerũt ut id qd hic eẽ cãm oĩuʒ maloꝛũ:
factũ erat delictũ obliuioi
traderet᷑.l At vero foꝛtiſſi/

iuſſit vt eiſ ẽ ↄſuetudo appᷣ
henſũ in eodẽ loco necari.

miudas hoꝛtabat᷑ pplin Erat aũt ĩ eodẽ loco turriſ
cõſeruare ſe ſine pctõ:ſub gqnquagita cubitoꝝ:agge/
oculis vidẽtes qͥ ccã ſunt ꝓ ſtũ vndiq; hñs cineriſ hec

peccatis eoꝝ qui pꝛoſtrati
ſũt. Et facta collatione:du⸗
odeci milia drachmas ar⸗

ꝓſpẽʒz hẽbat ĩ pceplſ. Inde
ĩ cinerẽ deijci iuſſit ſacrile/
gũ oĩbeũ ꝓpellẽtib ad iti

genti miſit hieroſolymã of tu. Et fali lege puaricatoꝛẽ
ferri ꝓ pciiſ moꝛuoꝝ ſacri legiſↄtigit moꝛi:nec tre da

ſurrectione co

ſiciũ: bñ ⁊ religioſe de re⸗

ri menelaũ.Et qdẽ ſatis iu

gitans. Miſi ſte:nã qꝛ mita erga arã dei

eni eos ꝗ cecid

uros ſparet:ſupſtuũ vide cinis erat ſcũs:ipſe in cine/
ret ⁊T vanu oꝛare/ ꝓmõtuiſ. ris mõte dãnat E. Sed rex
Et qꝛ ↄſiðꝛabat ꝙ hi ꝗ cũ mente effrenatus veniebat

lutBiss. canimlum lll. r
Nno. cxlix. Deſcripto ↄflictu iude cũ reg duci/
8: hic ↄñt ponit pflict⸗ eiuſdẽ

cr:ibi Et dato ſigno. z'reg egreſſu.:ibi Ut aũt coguit.
Pꝛima ĩ duas:qꝛ p ponit᷑ apparat belli ex pte reg an/

erãt reſurre delicta ↄmiſit:cuy ignis et

amor

b patrẽ ei

eſt ſoꝛ

cũ pſona ipiuj i

ſupꝛa ca'qrto. g/

vj. ca.tñ h̊ aliq ponũt᷑ q
dẽ peditũ.cx. milia ⁊ eqtũ
?. c. milia peditũ 2. xx. mi⸗

ſtea fuerüt additi.x.
milia q cuʒ pꝛimis h
numerantur. De eqͥ

tibus vero dicenduʒ

qꝙ in vniuerſo fuerũt
xx. milia:ſed tñ erant

v. milia electi p̃ ceten

exiſtentes in acie regꝗ
⁊ ũli ſoli hic numerã
tur: ⁊ alij tacẽtur ⁊c.
7 de elephãtis poteſt
xxij.duo erant pᷣ cete
ris foꝛtioꝛes qui nu⸗/
merantur hic: et reſi
dui.x.tacentur.in ta
libus enim frequent᷑
nũeratio diuerſimo⸗
de accipit. b ¶¶ Cur
rus cum falcibus tre
centos. Talibus eniʒ
antiquitus in pꝛelijs
vtebantur: vt habet
in libꝛij Joſue ⁊ iudi⸗
cum in pluribus loc
tamen de iſtis curri⸗
bus non fit mentio ĩ
pꝛimo libꝛo ſicut eti
aʒ in euangelijs:⁊ qd
vnus euangeliſta ta⸗
c ¶ Comilcuit autẽ.
Pic conſequenter de
ſcribitur menelai in/
teritus: qui retoꝛſit ĩ
in ſe ſummũ ſacerdo
tiuʒ:ſupꝛa quarto ca
pitlo: ð quo dicit᷑ h:
c ¶ Coõmiſcuit auteʒ
ſe ũllis.i.iudeoꝛuʒ ad

„„ —

uerſarijs. d ¶. Dep
cabatur antiochum.
pugnare foꝛtiter õ iu
da machabeuz:iõ ſb
ditur: e ¶ Non pꝛo
patrie ſalute. ſed pꝛo

contrario:ideo ſubdi
tur: f¶ Sperans ſe
conſtitui in pꝛincipa/
tum. ſcilʒ ſũmi ſacer

dotij per victoꝛiam

atiochi a quo fuerat
¶ Sʒ rey regu. q iudex

uſcitauit aioj ãtiochi ĩ pctõꝛẽ.menelau.

S Et ſuggerẽte lyſia ⁊c. Nã pꝑ eius ãbitionẽ ⁊ ſacrilegia
Et diuidit in tres ꝑtes:qꝛ p ponit᷑ belli apparat:⁊ ↄfli in teplo ↄmiſſa ꝑ eius ↄſiliũ:vt habet᷑ ſupꝛa qᷓrto ca ſecuta
t. ? rebellio iudeoꝝ ↄtra regẽ. cetera patẽt vſq; ibi: k¶¶ Sʒ
rex. Nam ex moꝛte menelai poſſet alids creqexe regem iu

tiochi:⁊ex pte iude machabei:ibi Quib'iudas cognit deis pacatuʒ eẽ:iõ remouet᷑ hoc cuʒ di: k¶ Sʒ rex mente

bᷣma in duaſ:qe p poit reg apparatus:ꝛ menelai intit effrenar/i.ſine frẽo rois ĩ ſuꝑbi elat.

L.

m ¶ Tequioꝛem ſe ⁊c᷑.l.ſʒ per rumoꝛes cötran =
fuit impeditus: vt habet.j. eodem caplo. n OQu Hiu⸗
das cognitis. Hic conſequenter deſcribu appᷣar atus iude

—

machabei: ⁊ pmo per oꝛones deuotas de uibus magis qỹꝙ

a ( Arte. i. pꝛudenter caute. b

—,1

ctionẽ vt dictũ eſt. 3 ¶ Sʒ rex accepto ⁊c.l. na per di/
ctazʒ iuaſionẽ habuit experientiaʒ de audacia eozum.
¶ Difficultatẽ loco/⸗
rum. i foꝛtalicia. c ¶ Lentabat. ſupple capere: ideo ſb

de armis confidebat: pʒ vſq; ibi: o

ſolatus fuiſſet per ci-
uitatis ⁊ templi recu/
perationeʒ: ⁊ aduer ſa
rioꝛum multiplicẽ re
pꝛeſſionem: vt patet
ex dictis. p ¶ Per
triduuʒ continuuʒ ꝓ
ſtratis. hoꝛis.ſ.ad h
aptis:qꝛ ĩ illo triduo
opoꝛtuit eos refectio
nẽ accipere ⁊ ſomnũ
tempoꝛe competenti:
2 ponit᷑ apparatus ꝑ
arma ⁊ conſilia:cum
di: q (Doꝛtatus ẽ

eos c. Jy per ama. facientib petentiba dño

⁊ victualia r ¶ BPe
vero cum ſenioꝛibus
cogitauit.occurrere ĩ
gi ateq; vaſtaſſet ter⸗
ram.ʒ ponit᷑ appara
tus per exhoꝛtatioes
optimas ad confoꝛtã
dum animos bella-
toꝛum ad foꝛtiter di/
micadũ: ⁊ pʒ littera.
8 Et dato ſigno.
Pic conſequent poni
tur conflictus:ad cu/
ius intellectum ſcien/
dum ꝙ iudas cuʒ re
ge habuit in campo
duplicem conflictuz:
vnũ circa fineʒ noci:
de quo tacet᷑ in pᷣmo
libꝛo:alium de clara
die ⁊ ſole refulgente i
clypeos aureos ⁊? ere
os qui diffuſe ſcribit᷑
pmo libꝛo ſexto cæ'.
hic autẽ de vtroq; cõ
flictu bꝛeuiter ⁊ com⸗
mixti fit mentio.Nã
hic liber ſecundus eſt

Ac pplʒ ⁊c.l.i.cõ

nẽᷣgoꝛẽ ſe pꝛe ſuo iudis oñ/
ſur..Quũuibꝰ iudaſ cognitiſ
pcepit pplo: vt die ac no/
cte dñm inuocarẽt:qꝙ ſicut
ſemp ⁊ nunc adiuuaret eoſ
ꝗppe qui lege ⁊ patria ſcõ/
rum tẽplo pᷣuari vererẽtur:
ac pplin ꝗ nuper paululuʒ
reſpiraſſet:l ne ſineret blaſ/
phemijs rurſus natiõibus
bdi. Oibus itaq; ſimł id

mißicoꝛdiaʒ cum fletu ⁊ ie
iunijs per triduũ cõtinuuʒ
pꝛoſtratis hoꝛtatus eſt eos

iudas vt ſe ppararẽt. Jpᷣẽ

vᷣo cũ ſenioꝛibus cogitauit
pꝛ q́; rex admoueret exer
citum ad iudeã ⁊ obtineret
ciuitatẽ exire ⁊ dñi iudicio
cõmittẽ exituʒ rei:dãſ itaq;
poteſtatẽ oĩum deo mundi
creatoꝛi ⁊ hoꝛtatus ſuoſ vt
foꝛtiter dimicarẽt:⁊ vſʒ ad
moꝛtẽ ꝓ legibuſ tẽplo: ciui

tate:patria ⁊ ciuibꝰ ſtarent:

circa modi exercitũ ↄſtitu
it. Et dato ſigno ſuis dei vi
ctoꝛie iũuẽib foꝛtiſſimis e⸗
lectis nocte aggreſſuſ aulã
regiaʒ in caſtriſ intfecit vi
ros q̃tuoꝛdeci milia:ct ma-
ximũ elephantoꝝ cum hiſ
ſuppoſiti fuerãt. Sumoqʒ

quedam adbreuiatio metu ac pturbatiõe hoſtiũ
vt dictum eſt ſupꝛa ?? c
ta o :iglrat veplno caſtra replentes rebuſq; ꝓ

dit᷑: d

ſpe geſtiſ abierũt. Hoc aũt

t bethſure c. iudeis armat. e ¶ Laſtra
uebat. i. p
plicabat ad ipſuʒ

admo

capiẽdũ. f ¶¶ Sʒ

ſcm̃ ẽ die illuceſcente adiu ſnbarur, tan,
uate euz dñi ꝓtectione. Sʒ quanco greunten
rex accepto guſtu audacie ſubito repellebãt
iudeoꝝ:l arte difficuůltates pꝛope exiſtetes:
locoꝝ tẽtàbat: t bethſure aliqs occidebant:

q̃ erat iudeoꝝ pᷣſidiũ muni
tũ caſtrà admouebatr: ſed
fugabat᷑:ipingebat᷑: mioꝛa
bat. His aũt ꝗ int erãt iu/

Tredibat ad foꝛ-
taliciũ añq; totuj
exercit poſſet ar/

õ
»*

mari. g Enu-
ciauit aut ⁊c.i.

daſ neceſſaria mittebat. E ſecreta iucde: co⸗
. rũ ꝗ erat bethſur
nunciauit aũt myſteria bo b Rodoch' qᷣ
ſtibꝰ] rõdoch qdã ð iuda dãa &.]l q captus
ico exercitu ꝗqreqſi cõp/ ab aduerſarijs ꝑ
toꝛmẽta ad h fu/

henſus ẽ ⁊ ↄcluſus. Nẽruʒ
rex ſmoneʒ habuit ad eos
q erãt i bethſuriſ. dextera

dedit:accepit:bijt:commi licio reddẽdo ſal-
ſit cũ iuda:ſi upat'e. At auüt ziuif por⸗
cognouitrebellaſſe philip· craalia eis o ate
puʒ antiochie ꝗ relici erat bat : vt hẽt i lib
ſup negocio: mente cõſter· vj.ca. k¶ Abiit
natuſ:iudeoſ depꝛecãs ſub ſ.rex ð bethſura

dituſq; eis iurat de oibꝰ ꝗ/

it compulſus.
i¶ Iteruũ rex ſer⸗

monẽ ⁊c. o fota

relicta ibi ſuoꝛuʒ

be iuſtu viſũ e:et recocilial eſtocdia: vr be
obtulit ſacrificiuz honoꝛa/ Cõmilit cũ iu
uit tẽpluʒ ⁊ munera poſuit da.i hetagit ſcduj
mãàchabeũ ãplexat e ⁊ feec ir ird le
eũa ptolemaide vſ ad ger videtq dmus.
renoſ ducẽ ⁊ pᷣncipẽ. Vt ãt nicf neſ.
venit ptolemaidã quit᷑ fere iudas ⁊ ei exerci
tus. Na videntes

bãt ptolemẽſes aĩcitie vuẽ

tionez: ꝗ idignãteſ nè ſoꝛte
fedꝰ irrũpẽt. Tunc aſcẽdit

lyſiaſ tribunal:⁊ expoſuit
ratiõem ⁊ populũ ſedauit:

vtutẽ regis ⁊ ipe/
tuz exercit e; pi⸗

uerterũt ſe ab kis

vt hẽt pᷣmo lib —
vj. caplo. aek

ãt cognouit. Hic

cooflictu dẽ: s ¶ Et dato ſigno ſuis dei victoꝛie.i. victoꝛie
a deo conſequende: qð aũt fuerit hoc ſignuʒ non dẽ hic: ſʒ
videtur fuiſſe quedaʒ reuelatio facta iude que non explica
tur ꝑꝑ bꝛeuitatẽ ſectandã. 1(auenib fortiſt imis electj.
Ex hoc videt᷑ ꝙ in iſto pᷣmo conflictu non fuerũt oẽs iude
ſocij:ſed aliqui ad hoc ſpecialit electi. In ſcòo veꝛo cõflictu
fuerunt omnes iude bellatoꝛes:vt habet᷑ pꝛimo libꝛo vj.ca
pitulo. v¶¶ Nocte a
erãt regij tentoꝛia. x¶ ¶ Et maximũ elephantoꝝ.iſtud fu-
it factuʒ in eo cõflictu qui fuit dara die:vt ſcribitur pꝛimo
libꝛo vj. caplo ſatis diffſuſe. -¶ Poc auteʒ ⁊c..qꝛ hoc fu

it copletũ in fine noctis.ſ.q̃ntũ ad interfectionẽ ouoꝝ mili
um de hoſtib'. Aliq tamen libꝛi habent.xij.milia ⁊ quan

ad perturbationẽ caſtroꝛuiñ aũt qntũ ad elephãtoꝝ inife

eſſus ⁊c..i.parteʒ exercitus in ᷓ

ↄfter deſcribitur regis receſſus de iudea vt iret contra

philippum qui occupauerat antiochiam. Ex quo paiʒ;
ꝙ iſtud belluʒ antiochicontra iudeaʒ eſt idẽ cuʒ illo qõ
ſcribit᷑ pꝛimo libꝛo. vj. caplo. Nam ibideʒ poit receſſus
regis ꝑꝑ eandem cãm. Aliqua tñ hic ponunt que ibi ta
cent:æ e conuerſo. Naʒ hic tacetur fractio iurameu e

que ibidẽ expꝛimit᷑ in deſtructione munitiois. o Et

reconciliatus obtulit ſacrificiũ. p ſacerdotes tamẽ. cete.

ra vo vſq; ꝓpe finẽ huicapli tacent plibꝛo.
chabeũ amplexat ẽ. in ſignũ recociliatiois.cetera patẽt

vſq; ibi: q ¶ le foꝛte fec' irrũpet.ſ.iudaſ eoj gr
ret qð tñ ñ fec:ſʒ mag rex fec rupit:vt dem e. ¶ e
aſcẽdit lyſia bunal.i.locũ eminẽtẽ ad pſi. uadenò getẽ:

expoſuit rõnem: dicendo ꝙ pꝛopi bonũ cõmũe facta

8 —
r— — -f — — —

Sh
uNon

ee

bahie

den

1eh

igiſch

ol
unet
i
ncren
iſcne
ß
ni
ir

eſt cõuentio regij ⁊ iude. s ¶ Regreſt⸗ uſq; eſt antiochi

lij: hic ter
ponitur en cõ

flictus tẽpoꝛe de⸗

merrij. Et diuidi/
tur in tres partej:

qꝛ pꝛimo põitur
Ddefmetij ſublima-

tio:⁊ iude ſocioʒ
q; eiuj accuſatio.
Alchim aũt. 3
oꝛum extermin

iuſſio: ibi Qui
ſtatim. Circa pꝛi
mum dicitur:

a ¶ Sed poſt tri
ennij tempus ⁊c.
iſtud trienniũ ac/
cipitur a moꝛte ã
tiochi epiphanis
⁊ ithronitatione
filij ſui eupatoꝛij:
qð ſcom nũerati⸗
onem in hoc lib
poſitã cõtigit an⸗
no.cxlviij. vt dẽ
eſt ſupꝛa.xj.caplło

Demetrius auteʒ

regnum obtinuit
anno.cl.qui ẽ idẽ
annus cum. clj. q̃̊

dicitur demetro i
traſſe regnuʒ ſcoõʒ

cõputationẽ poſi
tam pꝛimo libꝛo
caplo ſeptimo: 2
ſic triennium nõ
fuit completuʒ:ſʒ
intelligitur per ſy
necdochẽ: ſiẽ coꝛ
pus chꝛiſti dicit᷑
fuiſſe per triduuʒ
in ſepulchꝛo.
b ¶ Aſcẽdiſſe ad
loca oppoꝛtuna.

i.foꝛti unita

c trengiſe 4
giones ⁊c..quo
ad mandatuʒ de/
metrij exercitu ĩ
terfecit: vt habet᷑

pꝛimo libꝛo ſeptti

mo ca. ( Al⸗
chimuj autẽ. hic

conſequenter deſcrib
tio:cum dicitur: d

72%
—

am. Hic aut omittit᷑ qualr ide fugauit philippu:. ſu⸗
ix. caplło ꝑ ãticipatiõeʒ poſitũ fuit. 4 .Ca. XIIII.
EEbQA poſt triennij tempus. Deſcript.
ctu tempoꝛe antiochi nobilij ⁊ eupatoꝛis el fi⸗

iude confli/

règreſſuſq; eſt ãtiochiã. Et
hoc modo regis pꝛoſfectio
ditus ꝓceſſit. xIII.
Ed põſt triennij tẽpꝰ
cognouit iudaſ ⁊ qui
cũ eo erant ðömeteriũ ſeleu/

ci cuʒ multitudine valida

nauibus per poꝛtuʒ tripol
aſcẽdiſſe ad loca oppoꝛtũa
&& tenuiſſe regiones aduer-
ſus antiochum ⁊ eius du/⸗
cẽ lyſiam.l Alchimũs aũt
qdam ꝗ ſũmus ſacerdoſ ſu
erat:l ſed voluntarie coinꝗ
natus eſt tẽpoꝛibus cõmi⸗
xtionis coͤnſiderans nullo
mõ ſibi eſſe ſaluteʒ nẽqʒ ac
ceſſuʒ ad altare:uenit ad re
gem demetriũ cẽteſimo ꝗqn
qgeſimo anno] offerẽs ei
coꝛonã aureã ⁊ palmã:lſũ
per hec ⁊ talos ꝗ tẽpli eſſe
videbant᷑. Et ipa quidẽ die
ſiluit. Lempus aut oppoꝛ
tunũ dementie ſue naci cõ
uocatus a demetrio ad cõ
ſiliũ: ⁊ interrogatus quibꝰ
rebus ⁊ cõſilijs iudei nite
rentur rñũdit. IJpᷣi quᷣi dicũt
aſſidei iudeoꝝ quibꝰ pꝛeeſt
iudas machabe bella nut᷑
unt ⁊ ſeditiöes mouẽt:nec
patiũt᷑ regnũ eẽ getũ. Naʒ
⁊ ego defraudatuſ parẽtuʒ

glia:dico ãt ſũmo ſacerdo/

tio huc veni:pꝛimòõ quideʒ
vtilitatib regis fideʒ ſuãſ
ſecũdo autẽ etiã ciuibꝰ cõ
ſulens. Nam illoꝝ pꝛauita
te vniuerſũ gen noſtrũ nõ

itur iude ſocioꝛumq; eius accuſa-
chimus autem qdã ⁊c..non

de iure ſed de facto intruſus:pꝛimo per antiochum epi-

phanem: qꝛ licet eſſet de genere aaron:tamen non deſcẽ

derat ab eo per lineam ſacerdotalem: vt dictum fuit ſu
pꝛa pꝛimo libꝛo ſeptimo capitulo. e ¶ Sed volunta/

rie coinquinatus eſt. cibis ⁊ ſacrificijs gẽtiliũ. f
poꝛibus commixtionis.i.quando antiochus il

cogebat iudeos ad ſuſcipiendum ritum gentilium:
ter iudeos 7 atilej nulla eſſet diſtinctio. g
nullo modo ſibi eſſe ſaluteʒ coꝛpoꝛis. h i

—

ad ae diu iudex ſtaret in poteſtate. it
lic in regni ſui pꝛincipio.

geʒ 7.) 7

minime vexat. Sʒ oꝛo his
ſingulis o rex cognitis ⁊ re
gioni ⁊ generi ſcðᷣuʒ hũani
tatẽ tuã pꝛomulgatã oibꝰ
ꝓſpice. Ma q;diu ſupeſt iu
das:iĩpoſſibile ẽ pacẽ eẽ ne
gocijs. Talib auteʒ ab h
dictis: et ceteri amici hoſti
lit᷑ ſe habẽtes aduſus iudã
inflamauerunt demetriuʒ.
Qui ſtatiʒ nicanoꝛẽ ppoſi

tũ elephantoꝝ ducẽ miſiti

iudea:datis mandatiſ vt ip
ſuʒ quidẽ iudam caperet vi

uum:eos vero qui cuʒ illo

erant diſpergeꝛet ⁊ cõſtitu/
eret alchimũ maximi tem/
pli fũmuʒ ſacerdotẽ. Tuůnc
gentes q̃ de iudea fugerant

ludã:lſegregati ſe nicanoꝛi
miſcebãt miſerias ⁊ cladeſ

iudeoꝛuʒ pꝛoſperitates re-
ruʒ ſuarũ exiſtimanteſ. Au
dito itaqʒ; iudei nicano ad

uentu ⁊ conuentu nationũ

coònſperſi terra rogabãt eũ
quᷣi pplin ſuũ ↄſtituit:in et᷑⸗
nuũ cuſtodieret:quiq; ſuazx
poꝛtionẽ ſignis euidẽtibuſ
ꝓtegit.! Inpãte aũt duce

ſtati ide mouer̃t: ↄuenerũt

qʒ ad caſtellũ ðſſau. Simõ
vo frat iude cõmiſat cũ ni
canoꝛe:ſ conterrit ẽ repen
tio aduẽtu aduſarioꝝ:nica
noꝛ tñ audiẽſ vᷣtutẽ comitũ
iude ⁊ aĩmagnitudinẽ quã
ꝓ pꝛie certamib hẽbãt ſan
guine iudiciuʒ facẽ metue
bat. Quãobꝛẽ pᷣmiſit poſſi

duraturum. Nam lex vetus non eſt

tempoꝛibus tamẽ

amota

onſidera)
ec acceſſum
enit ad re

k ¶Offerens ei cc.].

in ſignũ victoꝛie ⁊ di
gnitatᷣ regie. ¶ Su
per hec ⁊ talos.i.va
la offertoꝛia ĩi moduʒ
turrium facta: quibꝰ
vtebantur ſacerdotej

in ſolennitatibus ma

dem die ſiluit. vt do⸗

num ſuum regi mag

eſſet gratioſum. cete⸗
ra patent vſqʒ ibi.
n Ipli qui dicun
aſſidei.i.aſſidue va⸗
cantes diuino cultui:

hoc aptis. o ¶ Pau
qdeʒ c.]. mẽtit licut
homo fallax quia ve
nerat ad obtinenduʒ
ſũmũ facerdotium.
p (Secundum bu/
manitem ⁊c. lideſt ſe/
cundum benignitatẽ
tuam ſcilicet fſamoſã
q ¶Et ceteri amici
eius.ſcilicet alchimi.
r ¶ Qui ſtatim. Hic
cõſequenter ponitur
iuſſio regis de exter⸗
minio iudaice gentis
Et diuiditur in tres
partes: nam ad hoc
agenduʒz pꝛimo nica-
noꝛ mittitur: ſcòo cũ
iuda federe iungitur:
ibi Nicanoꝛ tamen.

tertio fec' huiuſmo⸗

di rumpitur:ibi Al
chimus autem. Pꝛi⸗
mum patet vſq; ibi:
8ELunc gentes qᷓ
de ludea fugerant iu⸗
dam.eo ꝙ erant pꝛe/
uaricatoꝛes legij.cete

ra patent vſq; ibi:
t ¶ Lonſper ſi terra
rogabant eum. nam

in pꝛecibꝰdeuotij ma
gis i in armis confi
debant. v ¶ Qui
populum ſuum con*
ſtituit in eternum.ſ.
chꝛiſtũ ſecd

magis perfecta:Matthei quinto: Non veni ſoluere legem
ſed adimplere:nec per ↄſequens populus eſt amotuſ:ſʒ per
fectioꝛ factus:ſicut frequenter oſtendi in libꝛis noui ac ve-

teris teſtamẽti. x ¶

eſt pluries in hoc libꝛo.cetera patent. p⸗ anoꝛ
atio nicanoꝛis ⁊ iude:⁊ ꝗ

RR5 Hic conſequenter ponitur cõfee icanoꝛis 7 iude
ſtris paatet littera paucis exceptis. 34 Saguie iudiciũ v? liꝑ

uiq; ſuã poꝛtionẽ ac. l.ſicut dictũ

Nicanoꝛ tamẽ.

ſX

effuſionem ſanguinij
iudeoꝛuʒ:pꝛopter qðᷣ
elegit paceʒ facere cũ
eo: patet vſq; ibi:
a ¶ BGregeſq; turba
rum.i.bellatoꝛum.

bAan rega⸗
ti fuerunt.ad bellan-⸗

dum contra iudaʒz ↄ

ſocios eius. c¶Di⸗
miſit.ire ad loca ſua
eo ꝙ pax eſſet facta.
d lchimus autẽ
hic conſequenter po-
nitur ruptio dicti fe/
deris:⁊ pꝛimo ponit᷑
huius ruptionis pꝛo
curatio:ꝰ eius mani
feſtatio: ibi At ma/
chabeus.Circa pᷣmũ
dicitur: d ¶ Alchi⸗
mus autem ⁊c..que
ſiuit eaʒ rumpere:eo
ꝙ haberet iudam o/
dioſum.

A Et di
cebat ⁊c.. ſcilicet ab

vtilitate regni.
f Aſſenthe iudam
q; ⁊cẽ. falſo eum no
tans crimine aſſere/
bat. g ¶ Sũucceſſo/
ræeʒ ſibi deſtinaſſe. qðᷣ
ſimiliter erat falſum.
cetera patẽt.
machabeuj. Hic con
ſequenter deſcribituꝛ
federis violati mani⸗

feſtatio: ⁊ pꝛ ſignis
cuʒz dicitur: i Ue

dens auſterius ⁊c..
qa diſpoſitio coꝛdis
vix poteſt celari qui
appar eat in exterioꝛi
bus ſignij: vt in geſtu
vult ectu.
k ¶ Paucis ſuoꝛuʒ
congregatis: quibus
Ddiyxit conceptum ſui
animi. l¶Occulta
uit ſe a nicanoꝛe.ne
ſubito caperet᷑ ab ip/⸗
ſo: mãifeſtatur ver
bis cum dicitur:
m (CQè cuen ille co
gnouit ⁊c.⁊ ſequitur
n ¶ IZuſſit ſibi tradi
virum. ſcilicet iudaʒ
Et templum h
⁊c..i.bacho ſicut di
ctum eſt ſuꝑpꝛa caplo
ſexto. o ¶Et hij di
ctis abijt.cũ indigna
tione de templo.
p ¶ Conſerua in eĩ
o nuʒ ⁊c.. nicanoꝛis
cõtaminationem.

donuiz ⁊t theoaotin cmna
thia:⁊ vt darẽt ðxtraſ atqʒ
acciperẽt.Et cuzʒ diu ð his
confſiliuʒ ageret᷑ ⁊ ipſe dux
ad multitudinem retuliſſet
oĩum vma fuit ſẽtentia ami
citijs annuere. Itagz diem
oſtituerũt q̃ ſecreto int᷑ ſe a-
gerent⁊ ſinguliſ ſelle ꝓlate
ſunt ⁊ poſite. Pꝛecepit aũt
iudas armatos eẽ lociſ op
poꝛtunis ne foꝛte ab hoſti/
bus repente mali aliqd oꝛi
ret᷑. Et cõgruuʒ colloqum
fecert. Moꝛa bat᷑ aũt nica
noꝛ hieroſolymis: nihilq;
iniqᷓ agebat: grẽgeſq; tur/
baꝝ q̃ congregate fuerant
dimiſit. Habebat ãt iudaʒ
ſẽp caruʒ ex aĩo ⁊ erat viro
iclinat. Rogauitq; euʒ du
cere vxoꝛẽ:ſilioſq; ꝓcreare
Nuptias fecit:quiete egit:
cõiterq; viuebãt. Alchimꝰ
aũt vidẽs charitateʒ illoꝝ
ad iuicẽ ⁊ ↄuentiões:venit
ad demetrium: èt dicebat
nicanoꝛẽ rebꝰ aliẽis aſſen/
tire. Judãq; regni inſidiato
rẽ ſücceſſoꝛẽ ſibi deſtinaſ
ſe. Itaqʒ rex exaſpar ⁊ peſ
ſimis huius crimiatiõibuſ
irritatus ſcripſit nicãoꝛi di
cẽſ guit᷑ qdẽ ſe ferre de ami
citie ↄuẽtõe:iubẽ tamẽ ma/⸗

chabeus cit victũ mittere

ãtiochiã. Quibꝰ cognii ni

canoꝛ ↄſternabatur ⁊ gra-

uit᷑ ferebat:ſi ea q̃ ↄuenerãt

irrita facẽt:nihil leſuſ viro:
ſʒ qꝛ regi reſiſtẽ nõ poterat
oppoꝛtunitatẽ obſuabat q̃ᷓ
pᷣceptũ pficeret. At macha
beus uidẽs ſecuʒ auſterius
agere nicanoꝛẽ ⁊ cõſuetũ
occurſuʒ ferocius exhiben
te:itelligẽs nõ ex bono eſſe
auſteritateʒ iſtã:paucis ſuo
ruʒ congregatis òccultauit
ſe a nicanoꝛe. Quod cuʒ il/
le cognouit ſfoꝛtit᷑ ſe a viro
Huetuʒ vẽit ad maximuʒ ⁊
ſanctiſſimuʒ tẽpluʒ ⁊ ſacer

gotib ſolitas hoſtias offe/⸗

ruʒ. Quibus cuʒ iuramen

*

rentibus:iũſſit ſibi tradi vi/

to dicẽtib neſcire ſe vbi eſ
ſet ꝗ q̃rebat᷑: ⁊ extẽdẽſ ma
nuʒ ad tẽpluʒ iurauit dicẽſ
niſi iudã mihi vinctum tra
dideritis:iſtud ði phanuʒ ĩ
planiciẽ deducã:⁊ altare ef
fodiã:⁊ tẽplum hoc libero
pꝛi cõſecrabo. Et his di

ctis abijt. Sacerdotes aũt

ꝓtendentes man in celum
iuocabant euʒ qui ſemp ꝓ
pugnatoꝛ eſſet gentiſ ipoꝝ
hec dicentes: Tu domine
vniuerſoꝛum qui nulliuſ in
diges voluiſti templuʒ ha/
bitationiſ tue fieri in nobiſ.

Et nunc ſancte ſcõꝛũ oiuʒ

domie coͤnſerua in eternũ
impolutam domum iſtaʒ!
que nuper mundata ẽ. Raà
gias autem quidaʒ de ſeni/

oꝛibus ab hierſolymis dẽ ·
latus eſt nicanoꝛi ũir ama

toꝛ ciuitatis ᷑t bene audiẽs
ꝗq pꝛo affectu pater iudðoꝝ

appellabatur. Hic muͤltis
tempoꝛibuſ continẽtie pꝛo

poſituʒ tenuit i iudaiſmo

coꝛpuſq; ⁊ animam tra
dere contentuſ pꝛo perſeue
rantia. Nolens auteʒ nica
noꝛ manitfeſtare odium qð

habebat ĩ iudeos miſit mi⸗
lites quingentos yvt euz cõ

pꝛehenderent. uᷣtabat e/
nim ſi illum decepiſſet: ſeſẽ
cladem iudeis maxinam il
laturum. Turbis autem ir
ruere in domum eius ⁊ ia/⸗
nuaʒ diſrumpere atq; ignẽ
admouere cupiẽtibꝰ:cůᷣʒ iã
ↄpꝛehenderet᷑ gladio ſe pe
tijt:ligenſ ſe nobilit moꝛi
poti qᷓ; ſůbdituſ fieri pec
catoꝛibꝰ:⁊ ̊ natales ſuos ĩ
dignis iniurijſ agi. Sed cũ—
per feſtinationem non cer
to ictu plagam dediſſet:⁊
turbe inter oſtia irrumpent
recurrens audact᷑ ad muꝝ

q ¶ Que nuper

mũdata ẽ.a ſoꝛdi
bbluxurie ⁊ idolꝗ

trie: vt beladeg.
x.ca'. r Rag
as autẽ. hic oñter
onit᷑ federis vioo
ti manifeſtatio
feſtatio facti: ⁊
in inuaſiõe raxie:
2 in ipugnatione
iude cap vltimo:
LCirca pmũ dicit᷑.
P¶ Ragias autẽ.
quidam de ſenio
bus etate ſcientig
2 moꝛib' sl .

latus eſt nicanoꝛi

.i. accuſat eſſet
amicus (Seree⸗
iude. t¶ Uir a/
matoꝛ
boni cois. Et .
bene audiẽs.pau⸗
peres ſicut ⁊ diui
tes ad eos inſtruẽ
dum ⁊ dirigendũ
Hic mult tẽ/
poꝛib' ⁊c.]. ex qᷣ
pʒ ꝙ continentia
carnis tẽpore ve/
teris teſtamẽti fu
it laudabis.

y (Putabat eiʒ
ſi illum decepiſſy „

als deperiſſet per

trahendo ad gen ’”

tilem ritum.
3 ¶ Seſe cladem
maximam iudeij
illatuꝝ.nã el ex
emplo multi fuiſ⸗

ſent ad hoc ꝑtra-
cti. a ¶ Cum ie
compꝛehenderet.

i. eſſʒ pꝛope ad cõ
be enſionem. B
¶ BGladio ſe pe
tijt. ſeipſum pcu
tiendo. c n
gẽj nobiliter ꝛc. 4
cuius duplex erat n.
cauſa:vna ne foꝛ- *

te vi toꝛmentoꝛu

iclinaretur ad gẽ/
tilem rituʒ: quod
erat maximũ ma
lum:ideo ſubdit: 4
d¶ Quam ſub⸗ P
ditus fieri pecca-
toꝛibus.ipſuʒ ad
idolatriam trahe
re querentibus.
Alia ne in contẽ 4

ptum dei celi e⸗ .

ius vita in ludi⸗

A P bꝛio hẽretur:ſicut ſanſõ ſe inifecit: Jqudicũ.xvj.⁊ ſaul * boc uc ena moꝛtis cogebantur. Dicentibu ꝛc. ſ. equitur:
u Regũ.vli. vt dictũ fuit ibideʒ: Et in his duob' caſibus ę ¶ Eſt dominus viu ⁊c..ſq; celebrem ⁊ quietatũ vt ha
E dicunt hebꝛei ꝙ non ſolũ licitũ eſt: ſz ẽt meritoꝛiũ inifi betur Exodi vigeſimo. f ¶ Tamen nõ obtinuit ⁊c.. ſcʒ
cere ſeipm: qꝛ talis inifectio oꝛdiat in deũ. Si aũt hſa de captione iude ⁊ ſocioꝝ ſuoꝛũ diſperſiõe ſcõm regis ma-
ciat aliqnis ppter ſemetpſũ:vtpote ad euadenduʒ lõgũ datuʒ caplo pꝛecedenti. g ¶ Machabe auteʒ. hic ↄſeqnt „
N„ uel grauem cruci ponitur apparat' ex
t atum vel inaimm „ parte iude: et pꝛimo
4 a ſui ⁊ ſuoꝛum p̃cipitauit ſemetipᷣm virilit ret.l Et nicanoꝛ quideʒ cũ per bonaz exhoꝛtati ⸗/
i no hha. mi in turbas:qbuſvelociterlo cuʒ ſũma ſuperbia erectus omde ben hr t en
eſt illicituʒ. Et vyt ( dantib caſui eius:venit cogitauerat commune tro iam omnej) prima in
ii dicũt aliqui hor P mediaʒ ceruicẽ.Et cũ ad pheũ ſtatuere ðᷣ iuda. Ma duas:qꝛ pꝛimo poni
En- Modde ainkalligen huc ſpiraret accẽſuſ aio ſur chabeus autẽ ſemper cõn/ ⸗ ehonatlonl X.
s e. eſt dictuʒz au rexit ⁊ cũ ſg ej ohar ini xi tus: 2 effectus: ibi Ex
N guſtini quod ha- Ex n ſanguis us n fſidebat cum omm ſpe auxt hoꝛtati itaq;. Pꝛima
que talis eſ: his limis vulneribus eſſet ſau hoꝛtabat ſuoſ ne ſoꝛmida nitur exhoꝛtatõ gene
CXcceptis quos lex cius:curſu turba pertrãſiſt rent aduentun nationum: talis: cũ dẽ h ¶ Co
iuſta generaliter: æſtans ſupꝛa quandaz pe ſed in mente haberẽt adi ſilebar ſemb n omi
⁊ ipſefõs iuſtitie xqᷓ , rr eſn .,„ ſpe. l. victoꝛie affutu/
U ali trã pꝛeruptã ⁊ iam exãguiſ toꝛia ſibi facta de celo: ⁊ j virtute ß
n de ſpecialiter oc g , . tOS eO.1. re ñn virtute humana
cidi iubet: quiſs effectus: cõplexuſ inteſtina nunc ſperarent ab omnipo ſed diniaſge ſpdi
R Hodlnum vel ſe ſua vriſcg manibus pꝛoie tente ſibi affuturã victoꝛia. unse 4 Eipötahs⸗
u ipſum vel quem ci rbꝗas inuocans Et allocutus eem tur ſuos ne ſoꝛmida
Nii rit homicidij cri·Dnatoꝛez vite ac pul: vt hH pꝛophetis: admones etiaz auxiliuz haberent. ſ.
mine innectetur: illi iteruʒ redderet: atq; ita certamia que fecerãt pꝛiuſ! diuinum. k Se
bi nde Eihtte vita defunctuſ eſt. ¶.xv. pꝛomptioꝛes cõſtituit eos imeaelc Bluro.
Ei ibꝛi buiuj quere canos aut vt cõpe Wrirg af rectiſſimũl ꝛia ſibi fca de celo. 7
ieg uleereſ. Jrene autẽ yt cõpe Et ita ais eoꝝ erectiſ ſimuͤl ſie bñficis pſtir ſpe⸗
t ſitad legenduz p . Ait iudaʒ eſſe in locis oñdebat gentiũ fallaciaʒ:⁊ rarent de pꝛeſtandis.
it infoꝛinatone mno ſam ie cõgitauit ci omni iuramentoꝝ pꝛeuaricatiõ, Eral ocut ẽ eos
rum: nõ videtur ĩpetu die ſabbati cmmit Singulos aut illox arma/ de lege ⁊ pꝛophetis.
hic Kam rene, ke bellum. Juůdeiſ vero qui uit nõ clypei ⁊ haſte muni Ralenonentib Hel⸗
.’ ninanesmui ; illuͦ p neceſſitatez ſequeba. tione:ſed ſermonibus opti õ 7 b, .
de e ſius interfectione tur dicentib ne ita ſerocit mis ⁊ exhoꝛtationibus ex 2nonẽs etiaz certami⸗
uJ— Si autem pꝛedi· ⁊ barbare feceris:ſj hono/ poſito digno fide ſomnio: na que fecerat pꝛiuj.
ir ſaſreine reʒ tribue diei ſanctifſicatio per qðᷣ vniuſos letiſicauit. arn perceitland
nu eboreſt viel Uis ⁊ honoꝛa eũ qui vni’ Erat autem buiuſmodi vi⸗ „t eſſeminati.
ſfcit hoc per ſpecri ſa cõſpicit. At ille infelixin ſus:Oniaʒ qui fuerat ſũmꝰ n¶ Sumul oſtenges
„ alem inſtinctu ſpi terrogauit ſi ẽ potens in ce ſacerdos uiꝝ bonũ èt beni gentium fallaciaʒ.ſci

oꝛum qui fedus fre⸗

. . 92 5 — „ . — — 9 . F. . 3 HD „
rimlanci Oe⸗ lo ꝗ ĩperauit agi diẽ ſabba gnü: verecũdũ viſu moͤde/ licet Nicanoꝛis ⁊. ſu
m . . * * 7 „ * ℳ—ℳ „ . . . .
nn toꝝ:⁊ reſpondentibuſ illiſ. ſtũ moꝛib:⁊ eloqo decoꝛũi eꝛunt iuramento fir

deo moꝛtis debi

toꝛes: qð debituʒ eſt dominus viuus ipſe in ⁊ 9 puero ĩ vᷣtutibꝰ exerci matum. o ¶ Sin⸗—
G deus poteſt repe celo Ppotes ꝗ iuſſit agi ſepti tat ſit man⸗ ꝓtẽdẽtez:oꝛare gulos auteʒz. Hic cõ⸗
tere quãdocun mã diẽ. At ille ait:Et ego ꝓ oĩ pplo inðoꝝ. Poſt h ſequenter ponitur ex

vult: ⁊ duomodo potens ſũ ſupꝑ terrã ꝗq impe apparuiſſe èt aliũ vix etate rctaine.

—.——— ro ſumi arma ⁊ negocia re ⁊ glia mirabilẽ ⁊ magni ꝭ dam viſionij facte iu
ſiue per alienam· gis impleri. Tmẽ nõ ob coꝛis habitudinẽ circa illũ de: cnius ſeries poni-
i Cera balent in inuit vt conſilium perfice Rñdeẽntem vᷣo oniã dixiſſe tur cum diclu⸗
S —₰ (Za. XV. L„ Adi viſus ·i viſio in ſõ
o las Icanoꝛ autem. hic conſequenter ponitur mani/ nijs iude oſtenſa. q ¶ Oniam qui fuerat ſu glacer⸗
dae ſeſtatio violati federis in impugnatione iude. Circa qd dos. vt habetur ſupꝛa tertio capitulo. r lIAlrum bo⸗
hal ponitur pꝛimo belli apparatus: ſcõo cõflictus:ibi ti num.quantum qc mentis virtutem. 8Et benignuʒ. er
fſH canoꝛ autem:tertio laudabilis terminus:ibi Cunq; ceſ ga pauperes. t ndum viſu. i.boꝛzentẽ omneztur
e ſaſſent. Pꝛima in duaj: quia pꝛimo ponitur apparatuj pitudinem. odeſtum moꝛibus. i. in omni actu 2
Nu ex parte nicanoꝛis: ſcõo ex parte iude machabei: ibi geſtu. x¶ Manus pꝛotendentem oꝛare.ſupplenduʒ eſt
mnt Machabeus autem. Circa pꝛimum dicitur: b ¶ ¶o hoc vigebat iuqas in viſione. y ¶ Poſt hec apparuiſſe
bus, gitauit die ⁊c].i.poteſtate ſua. c ¶ LCommittere bellũ. ipſi inde. 3 ¶Et alium virum etate ⁊ gloꝛia mirabileY.
t credens ꝙ iudas ⁊ ſocij ſui minus ſe defenderent: pꝛopt᷑ ipſi iude.Et pꝛopter hãc admirationẽ ſubditur: a C [Be „
ne quietem diei ſabbati. D¶ Judeis vero ⁊cc.lJ. Nam ad ſpondentem vero Oniam dixiſſe. ipſi iude.
.

2
g
(
4

b ¶ Pic eſt fratrum amatoꝛ.i.iucv

ſuum:cum dicit: c¶ Hieremias
vnuj de magnis pꝛophetis. d

ꝛopheta dei.ui enun
xtendiſſe aut hieremiã

⁊c. videbatur enim iude ꝙ hieremias traderet ſibi gladiuʒ
pꝛomittens ꝙ aduerſarios ðuiceret per ipſum: ⁊ per iſtam

viſionem intellexit iu
das affuturaʒ ſibi vi/
ctoꝛiam:⁊ ſic expoſu
it bellatoꝛibus ſuis⸗:
vt pꝛemittituꝛ.Expo
ſito digna fide ſonio
i.reuelatione diuina
in ſomnij facta:ideo
iſtud tacetur pmo li
bꝛo ſeptimo capitulo

vbi deſcribitur iſtud
bellum. or⸗
tati ita. hic ↄſeq̃nter
ponitur exhoꝛtatio/
nis effectus:cum dici
tur:Exhoꝛtati itaq;
iude ſermonibus bo
nis valde.ſequitur:
f ¶ Statuerunt di⸗
micare. conſtant
ſtrenue. g
tus de negocijs indi/

caret.i.vt foꝛtitudo
bellantium litem int

eos ⁊ aduerſarios di
rimeret. h
enim pꝛo vxoꝛibus ⁊
filijs ⁊c. minus enim
timebãt de moꝛte ꝓ/
pꝛia ⁊ ſuoꝛuʒ q;ð vi/

Erat

Mic èſt fratrũ amatoꝛ ⁊ po

puli iſrael: hic eſt qui mitũ

oꝛat pꝛo populo ⁊ vniuer

ſa ſãcta ciuitate hiéremias

pꝛopha dei. Extèndiſſe au
teʒ hieremiã dextram ⁊ de
diſſe iude gladiũ aureũ dij
centem: Accipe ſanctum
gladium munus a deo: in

dus deijcies aduſarios po
₰△

uli mei iſrael. Exhoꝛtati
itaq; iude ſermonibꝰ bõis
valde de quibꝰ extolli poſ/
ſet impet:⁊ aĩ iuuenũ con/
foꝛtari ſtàtuert dimicare ⁊

ↄfligere foꝛtiter ut virtus ð

negocijs iudicaret:eo ꝙ ci/
uitas ſcã ⁊ tẽplũ piclitarẽ/
tur. Erat enĩ ꝓ vxoꝛib ⁊ ſi
lijſ:itẽq;ʒ ꝓ fratrib ⁊ cogna
tis minoꝛ ſolicitudo:maxi/
mus vero ⁊ pꝛimus ꝓ ſan
ctitate timoꝛ erat tẽpli:ſʒ ⁊

olatione tenpliSα eos q in ciuitate erat nõ mĩ

temptum dei.
iaʒ cum. hic conſeq̃n-
ter ponitur appara⸗
tus per oꝛationem ð/
uotam: ⁊ pꝛimo po/
nitur oꝛandi neceſſi/
tas: cum dicitur:
i ¶ Et iam cum om
nes ſperarent iudici-
