te. i ¶ Et oculi ei' ↄtabeſcent. deficiente vtute viſiua.
k ¶ In foꝛaminib' ſuis.i.in locis ſuis que ſi quedã ſoꝛami
na in capite: I In
die illa erit tumultus

dñi i imiſſus a ṽõo: gnauerũt aduerſus hierlin
. ee ha. Labeſcet caro vniuſculq;
vir manũ pximi ſui. ſtãtis ſup pedes ſuos n
qꝛ mutuis gladijs ſei li er ↄtabeſcent in foꝛamib⸗
terficiẽt quatü ad al· ſuiſ:T lingua eoꝝ ptabelcet
ubeen illie ahe in oꝛe ſuo. In diẽ illa erit tu
* G — ° E 9„
turbatis diclt. Reg. mult di magnus in eis: t
xiiij. n ¶ Sʒ iudaj apphendet vir manuz ꝓxi⸗
pugnabit aduẽſuj hie mi ſui: ⁊ ↄſeret᷑ man ed ſuꝑ
ruſalẽ. exponat vt.ð. manũ ꝓximi ſui.Sẽd ⁊ iu/
xij. c. o ¶ Et ↄgrega e⸗
bunt diuitie oluz gen das pugnabit aduſus bie/
tiũ ĩ circuitu.ſ. hierly ruſalẽ.Et ↄgregabunt᷑ diui
ſbrn appon ha di tie oĩuʒ enni cketite
uitie quas alibi rapi· rũ ⁊ argetũ ⁊ veſtes mite ſa
et antichꝛiſt e? exer ⸗ NEe
citꝛet ibi erit ſue vite tis. Et ſic crit ruia eq mu⸗
termin: vt dem eſt. li ⁊ cameli ⁊ aſini ⁊ oĩuʒ iu.

p Et ſic erit ruina
equi 1 muli ꝛc. 2 aia
rerdllemin ſi fuerint de vniuͦſis gentib
cut ⁊ homines: a iſta venerut ↄtra hierli: alcen⸗
duo no fuerũt ſupin,)· =
explicata. q ¶ Et

mẽtoꝝ q̃ fuerit in caſtris ill

oẽs. Hic ꝓpheta reſumit pꝓpoſitũ.ſ. ſtatũ ecckie poſt ztixpʒ

qñ oẽs generalr ↄuertent᷑ ad chꝛiſtuʒ:vt.s.dictuʒ eſt:iõ dẽ:
Et oẽs qui reliqui fuerint oe vniuerſis gentibꝰ qui venerũt
ↄtra hierlm.qꝛ aliqui venient cũ antichꝛiſto mag coacti qᷓ;
voluntarie:⁊ iſti ↄuertent᷑ ad chꝛiſtum viſa alioꝝ moꝛte:iõ
ſbͤdit᷑: r gicade ab anno in annũ.i.ſingul annis diebꝰ
hoc ſtatutis ab ecclia. s ¶ Ut adoꝛent regẽ do
minũ ractoflchri qui eſt rex non ſolũ hominũ:ſʒẽt
angeloꝝ: t ¶ Et celebꝛẽt feſtiuitates tabernaculoꝝ.nõ ac/-
cipit᷑ hic feſtũ tabernaculoꝝ: ꝓut iudei celebꝛãt:qꝛ cult ſlle
ceſſauit a tpe publicatõis euangelij:extunc eni ille cult fuit
moꝛtifer ⁊ in cultũ ſpũaleʒ mutat:illa aũt feſtiuitas taber
naculoꝝ fiebat in lege in memoꝛiã ꝙ filij iſrł in deſerto ha
buerũt in tabernacuł:⁊ ꝓcedẽdo itrauerũt terrã ꝓmiſſiõis
figurabat᷑ ꝑ hoc futuꝝ tpe no.le.ꝙ fideles pcedẽdo de vir

tute in vtutẽ tꝑe pegrinatois huſ vite intrarẽt terrã viuen/
ta ianua ꝑ chꝛiſtũ:⁊ hoc mõ celebꝛãt boni chꝛiſtiani
p hũc mundũ tranſeũtes tanq;ᷓ pegrini vt deueniãt ad pꝛiaʒ
padiſi:⁊ mag celebꝛabit᷑ poſt moꝛtem antixpᷣi:oibꝰ gẽtibus

ad fidẽ xp̃ᷣi ↄuerſis.põt ẽt dici ꝙ ſiẽ chꝛiſtiãi celebꝛãt feſtum
paſche ⁊ pentecoſtes:alio tñ mõ q; iudei:ſic ẽt feſtum taber

naculoꝝ celebꝛãdo officiũ ⁊ ieiunia.iiij.tẽpoꝝ in ſeptẽbꝛi:i
q menſe a iudeis celebꝛabat᷑ feſtũ tabernacloꝝ:.xv.die men⸗

ſis: ⁊ iſta obſeruatio cbꝛigianoe⸗ mag vigebit pꝰ moꝛtẽ ati⸗
chꝛiſti:ſiẽ ⁊ alie obſeruãtie no.le.vt dem̃ eſt. v⸗ Et erit qꝗᷣ

non aſcẽderint de familijs ire ad hierlm. pʒ ꝙ non loquit h

de hierein hiſtoꝛice ſʒ metaphoꝛice inquantũ p hierlʒ ſigni⸗

ficat᷑ militãs ecclia:ſicut dictũ fuit diffuſe Eſa.ij.non enĩ po

terũt ↄuenire oẽs familie terre in ciuitate hierim hiſtoꝛice:
qꝛ de oibus ꝑtibus mũdi nõ poſſent ſic ſingulis annis ↄuẽi

:nec ẽt ibi capi:pꝓpter qð quedam glo.hebꝛaica ſuꝑ iſtud

capitulũ dicit:ꝙ ciuitas in aduẽtu meſſie dilatabit vſq; ad

ſiẽ ruina hec.Et òs q relig

nis:offeret᷑ ad cultũ diuinũ:qui va

Zachane iiij.

fines terre:qð nõ põt ĩtelligi de aliqua ciuitate mãli:ſʒ
iam ẽ adimpletũ: qꝛ ecclia noĩe hierim eſt ſigniſicata ⁊
vſq; ad fines terre eſt dilatata: qꝛ in oibus terris ſi aliqͥ
chꝛiſtiani:⁊ magis iplebit᷑ moꝛtuo antichꝛiſto: qꝛ tunc
oẽs veniẽt ad fideʒ chꝛiſti: x ¶ Non erit ſuꝑ eos iber.
ſ. diuine gratie ⁊
euangelice doctri
ne:eo mõ loquen
di q̊ dicit Deut.x
xxij. Cocreſcat vt

dent ab ãno in ãnũ:ũᷣt ado/
rent regẽ dñm exercituũ: ct
celebꝛẽt feſtiuitatẽ taberna/

culoꝝ.Et èrit ꝗ nõ aſcende äaid weros
rint ð familijs tre ad hierlʒ Aoautc men: i
vt adoꝛent regẽ dñm exerci æ rDrlt
tuũ:nõn erit ſup eos imber milia egypti . i gẽ
Qð t᷑t ſi ſamilia egypti nõ tiles: qꝛ p egypti
aſcẽderit ⁊ nõ venẽii:nec ſu os itelligunt etiaʒ
p eos erit. Sed erit ruina qᷓ Eͤ a, unb⸗io g
pcutiet dñs oẽs gẽtes:q nõ dci caretia: n cb
aſcẽderint ad celebꝛãdã ſe egyptios ĩtelligu ⸗/
ſtiuitatẽ tabnaculoꝝ. Hõc tur alij gẽtiles
erit peccatuz egypti: 2 boc dieut: 2 (Poe
peccatũ oĩuʒ gentiu:q non ·b'peccatũ oluʒ
aſcenderint ad celebꝛãdã ſe gentium. q. d. h
ſtiuitatẽ tabernaculoꝝ. In q dictuz ẽ ð egy
diẽ illa eri qd ſup frenũ eg pto exreditur ad
. alias gentes.
eſt ſem̃ dño:⁊ erünt lebetes Nehnol⸗ Ulla erie
in domo dñi quaſi phiäle ſup frenũ equi
E ſcm̃ dno.qð ex/
ponit glo.qꝛ moꝛ

tuo antixpᷣo tanta erit pax ꝙ nõ erit neceſſari vſus ar
moʒꝝ ⁊ equoꝝ:⁊ iõ auxꝝ ⁊ argentũ qð añ ponebat᷑ ĩ fre
lge augmerabil moꝛ/
tuo antichꝛiſto:vt dem̃ eſt. c ¶ Et erunt lebetes in do
mo dñi.i.vaſa ad diuinũ cultũ apta vt calices ⁊ huiuſ-⸗
mõi:qui hic vocant᷑ ebetes:qꝛ hic ꝓpheta metaphoꝛi/
ce loquens expᷣmit cultũ no.teſt.ꝑ ea que erant in cultu
ve. teſt. vt dictũ eſt de feſto tabernaculoꝝ hierlm:⁊ ad
hoc deſignãduʒ ſbditur: d Ppiale coꝛã altari.phia
le ſi vaſa ad vini poculuʒ apta: Amos.vj. Bibentes in
phial vinũ. e = veniẽt oẽs ĩmolantes.ſacrificiũ no
ue le.qð eſt euchariſtia: f ¶ Et coquẽt in eis.i.hoc ſa

ſtianis:⁊ ẽ hic metaphoꝛica locutio:ſicẽ ⁊ ſupꝛa: gE
nõ erit mercatoꝛ.qꝛ viciũ ſimonie totalr ceſſabit in ec
cleſia. Sciendũ aũt ꝙ expoſitoꝛes nf̃i coiter tres vltias
ptes huũ capli erponi alit:ab illo eni loco.¶ Et reuer/
tet oĩs terra ꝛc᷑. vſq; ibi: ¶ Sʒ ledebit hierlin ſecura. iclu
ſiue exponũt de pᷣmio be oſt iudiciũ HSõ
lr̃e pᷣcedẽti.⁊ qð ſdit᷑:(¶ Et hec erit plaga.vſq; ad locuʒ
ilic incluliue d Sle ruina.exponũt de ſupplicio repꝛo/-
boꝝ:⁊ qð ſpdtt: (Et ols qui reliq fuerint ⁊c.vſq; ad fi/
nẽ capi.exponũt de ꝓfectu ecclie poſt moꝛteʒ xpᷣi:ita ꝙ
illud qð dẽ: (In die illa erit qð ſuꝑ frenũ equi ẽ ſem do
mino.exponunt de tpe conſtantini:in quo multuʒ fuit

crificiũ offerẽt in ardoꝛe charitat·:qui tũc vigebit ĩ chai
Er

ilatata eccleſia:in cui freno mat᷑ e helena dicit᷑ feciſſe

poni vnũ de clauis chꝛiſti:⁊ alium in eius galea:vt ſic
eſſet ſecurus inter pꝛelioꝛum picula. Iſtas expoſitiones
non ꝓſequoꝛ in pticulari:quia in gloſis ⁊ alioꝝ poſtill
poſſunt a quolibet videri:videt᷑ tamẽ mihi ſaluo melio
ri iudicio ꝙ expoſirio quã poſui ſuꝑ iſtas tres ꝑtes ma-
gis lr̃e ↄſonat iſtarum partium:⁊ etiã pᷣcedenti.

raißzqua mi
nont enit
naris me
merddionalis
worlesad
num expoſid

(Neoc
turchꝛitin
U

eg

pr⸗
naſe
ſiſlvnne

lanteiädas

fonubllioehin
heniniſton
glen ſoi
Nani
woipoſt

ie hocuente
Sz bingeſnn
poſtͤenn arfn
gtameilumn
minliagei⸗
nn deſanbert

1
Ppumi oi
Ntun qd.
Pdiantdͤg
wogidre
lusgens.
orllct
Plupfrmi eg
ſondi do
ontgoen⸗
Aeſſand ſer⸗
i poncht if
gnibin⸗
ntlebetun
glicest hii⸗
na menphaß
e antinun
pbieintel
oiclangtn
nj Renaz
lnfini p
nas herſe
eniptign

raſtbint

Mꝛolo. in
In capi. xiiij. vbi dicit in poſtilla: Et ſcndetur monj
iuarum. J Additio.
Rout littera ſonat plane ſciſſura mõtis oliueti
in q̃ttuoꝛ ꝑtes ẽ intelligenda. dicit ei: Scindet᷑
mons oliuarum ex media ꝑte ſui ad oꝛientem ⁊
ad occidentem. ⁊

ſic in hac ſciſſua „„
media ps montij coꝛã altari. Et erit oĩs lebeſ
oliueti erit oꝛiẽta

anett ei in hierlm ⁊ in iuda ſcificat᷑
li media Hc do exercituuz. Et venient

cidentalis. Non

enim dixit ab oꝛi oẽs imolantes ⁊ ſument ex
ente in occidentẽ: eis:⁊ còquẽt in eis. Et non
aeenen ſe eritmercatoꝛylira i omo
quit᷑¶ Separabi dñi exercituũ in die illo.
inr mantls medt b o
uʒ ad aquilonẽ et icit cacharias ꝓpha
ecluznalne Xp. acha PP9
babet alln ellu⸗ ¶ Incipit plogus in Mala
ra:pʒ quã media chiam ꝓphetam.

mont erit ad-/
onaris ⁊ media
meridionalis: ⁊ ſic pʒ manifeſte ꝙ hec diuiſio fiet in q̃t
tuoꝛ pꝑtes ad modũ crucis: Ra. Sa. vero fugit hanc pla
nam expoſitionem ne intelligat᷑ mons oliueti in foꝛma
crucis ſcindi:fugit eni ſiqnum crucis:ſiẽ ⁊ diaboł pi e
¶ In eo. capi. vbi dicit᷑ in poſtilla: Poteſt etiã dici ꝙ ſi
cut chꝛiſtiani celebꝛant feſta paſche. Additio.
Uidam expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ: dicunt ꝙ bellum
e quo hic loquit᷑ erit tpe feſti tabernaculoꝝꝛ: ⁊æ
dppter hoc illud feſtum celebꝛabit᷑ poſtea cũ mł
maioꝛi ſolẽnitate q; antea:⁊ hoc nõt applicari ad ꝓ⸗
poſitũ noſtrum:quia ſi iſta miracula fient tpe huius fe
ſti fideles remanẽtes ini temp' hni belli ⁊ diem iudicij
rõnabilit᷑ debent ſtatuere ꝙ fiat illò feſtũ de nouo cele⸗
berrimũ ſic ꝙ omnes teneant᷑ ad eccleſiam venire queẽ
hieruſalem ſpiritualis ⁊c᷑. Replica.
Res viii ndi dicit᷑: Et ſcindet᷑ mons oliuarum
vbi poſtil.allegat quoſdã qui exponunt de ſciſ/
ſura mont᷑ in qᷓ̃ttuoꝛ ptes per moduʒ crucis:al/
legat etiã Ra.Sa.qui dicit ſciſſuram ſolũ fieri ab oꝛiẽ
te in occidentẽ:cui videt᷑ littera ↄſonare vt pʒ in poſtil.
Sʒ burgeñ.motus Ra.Sa.dicit euʒ fugere planã ex
poſitõem:qꝛ fugit ſignũ crucis:ſicut ⁊ diabolus par e:

ſ tamẽ intentioni burgeñ videt᷑ obuiare fuga de qᷓ dici

lſun. E

bii Sʒ qꝛ tanti

tur in l̃a:quia crucis myſteriuʒ qð ad litterã putat bur
K erevon en miſuge ſe reuce. JJJMV
oſtilla fris Nicolai de ly.cum additiõibus Pauli
ie doꝛinck ſuper

epᷣi burgeñ.ac replicis magiſtri mathie
Zachariam ꝓphetam finit. ”MVMV
Incipit expoſitio ꝓplogi in Malachiâ ppham.
Eus pꝑ mopſen ⁊c᷑. In iſto plogo iuxta
ea que in ꝓphetia dicuntur:oſtenditur
ppli iſraelitici ingratitudo:⁊ eiuſdẽ in
crepatio. Pꝛocedit aũt in iſto plogo
hũc modũ:pᷣmo expᷣmit᷑ bñficiuʒ dei pᷣ/
ſtitũ ppło: oſtendit᷑ ppli ingratitudo:
munerl.ʒ ſpᷣdit᷑ diuina icrepatio:ibi Jõ
chiam ꝓphetam ac. Beneficium aũt domini ex

—

bm

piꝛimit᷑ in duobꝰ. pꝛimo in officio pᷣſtito ſacerdotibus:

2 in dignitate officij ipy:a iſta dignitas notat᷑: ibi Uñ

2 ſacerdotes c. Officium autẽ eſt mediationis: qð eſt

d
lex. ſ. populi ad deum:qõ notat᷑ pꝛimo: ⁊ dei ad po
qð notal: ⁊ ibi Quibus legeʒ ⁊c. in hoc eniʒ

dD

MWalach.

inſtituit ſacerdotes in officio offerendi ſacrificia:datur offi
ciũ mediationis populi ad deum:in hoc ꝙ dedit legem ſᷣm
quã debebant regere pplim: datur officiuʒ mediationis dei
ad pplin. dicit igitur: a ¶ Deus per moyſen. Nota ꝙ poſt
reditum iuda de captiuitate babylonica qui fuerani reuer

ſi edificabant ſibi do/
Eis . ioo bzbirabant in
us per moyſen illis nondum templo
pplo ler brepena reediſicato: vt habet
ſacerdotes taber· Asgel. b. miſſ ſut

a dno aggeuſ ⁊ aacha
rias ꝓphete ad incre
pandũ eos ꝓpter ne/
gligentiam ⁊ moꝛam
reedificatõnis templi

naculi ſui oĩ coꝛꝛ
poꝛali vicio liᷣos:hòſtias
oĩ vicio vacuas ſibi offerre
Quibꝰ lègẽ ſuã ad regẽduʒ

. . ad exhoꝛtanduʒ ad
ppui ob hoc dederat ut etſican camegut⸗ tali
ſacriſicioꝝ oblatõeʒ ĩiternũ ter honan ſtatim
“ templum ⁊ altare ree
cij dei r hoſuʒ ſci: pop nlu; ifieanerunt quibus
Pceptis celeſtibus facerent reedificatl emerſit ali
obedire. Andè ſacerdotes ud peccatum. ſ. ꝙ ſa⸗
cergdotes maculaʒ ha
bentes ſacrificabat cõ

tra illam phibitionem Leuit.xxj.f. Pomo de ſemine tuo
per familias qui habuerit maculam non offeret panem do
mino deo ſuo:nec accedet ad miniſterium eius. Item offe/
rebant ſacrificia maculam habentia:contra illaʒ phibitio
nez: Leuit.xxij.e.Si maculam habuerit non offeretis ⁊c᷑.
ꝓpter quod dominus ſubtraxit illis tempoꝛalia beneficia.
Unde miſſus fuit malachias a domino ad increpandum
eos:⁊ oſtendit diuina beneficia:⁊ eoꝛum ingratitudineʒ ex
hoc ꝙ pꝛecepta domini contẽnebant:⁊ hec tanguntur hic.
dicit igitur: a ¶ Deus per mopyſen populo iſraeli pꝛecepe.
ſacerdo.taberna ſui omni coꝛpo.vicio liberos.Leuit.xxij
Hoſtias omni vicio vacuas ſibi offerre.Leuii.xxij.
MWi obtulerit oblationem ſuam vel vota ſoluens vel ſpõ/
te offerens:quicquid illud obtulerit in holocauſtum domi
ni:vt offeratur:maſculus imaculatus erit ex bobus vel oni
bus:vel ex capꝛis: ſi maculam habuerit non offeretis ⁊c.
Ouo ergo pꝛeceperat dominus.ſ.ſacerdotes eſſe ſine macu

la:ſicut dicit᷑.j. Mach.iiij.e.Elegit ſacerdotes ſine macula

voluntatẽ habẽtes in lege dei:offerre ẽt hoſtias carẽtes ma
cula:ſicut ſcribit᷑ Leuit.xxij.in młtis locis. c ¶ Quible⸗
gẽ ſuã.Hic tangit᷑ de officio mediatõis pꝓut erat dñi ad po⸗
pulũ:quod quidem officium erat vt intimando populo le
geʒ ⁊ pꝛecepta dñi:populus viueret in obedientia dei.pmo
ergo expꝛimit᷑ officium: ꝛ vtilitas ſiue finis officij: ibi Ut ꝑ
ſacrificioꝛum. dicit igitur: c ¶ QAuibus. ſacerdotibus.
d ¶ Tegem ſuam ad regendum populum ad hoc dederat.
Egech.xliiij.f. Populum meuʒ docebunt quid ſit inter ſan
ctum ⁊ pollutum:inter mundum imundum ⁊ oſtendent

eis:⁊ cum fuerit controuerſia ſtabunt in iudicijs meis ⁊ iu

dicabunt leges meas.ſʒ Danielł.xiij.dicitur:Egreſſa eſt ini/
quitas de babylone a ſenioꝛibus iudicibu qui videbantur
regere populum. e ¶ Ut per ſacri obla.internuncij dei:⁊
ho.ſci ⁊c. Deut.v.a. Ego ſeq̃ſter ⁊ medi fui in denʒ ⁊ vos
ad Heb.v.a. Ois põtifex ex hoib aſſũpt ꝓ hoibꝰ ↄſtituit
i his q̃ ſt ad deũ:vt offerat dona ⁊ ſacrificia p peccatis.
f¶ Populũ pᷣceptis cele. face. obedire. Judith. vii.f. Om̃
vos qui eſtis pᷣſbyteri in populo dei ⁊ ex vobis pẽdet aĩa il
loꝝ ad eloquiũ vr̃m coꝛda illoꝛ: erigite. g ¶ Uinde ſacer.

ange. dei eſſe hoc lo.ſcrip.teſtat Malach.ij. c. Labia ſacer⸗

dotis cuſtodiunt ſciam ⁊ legem requirent ex oꝛe eius:qꝛ an
geluj dñi exercituuʒ ẽᷣ. Sʒ Exech. vij. dicit: Querent viſionẽ
de ꝓpheta ⁊ lex peribit a ſacerdote:i conſilium a ſenioꝛibꝰ

(AMiber

h¶Szʒ aꝛ tãti mũeris graʒ. Hic expꝛimil ingratitudo ppli
ex duob ex ↄceptu diuini mũer ꝛibi Sʒ qꝛ tanti mũeris
⁊c. ⁊ ex iobedientia diuinis pcept:: ibi Supꝛadict ppls ⁊c᷑.
vbi notat inobediẽtia pplłi ⁊ etia ſacerdotũ in duobꝰ:in hꝰ
ꝙ aialia maculã hñtia offerebãt:ibi Sacrifſicia vicio detur
pata.⁊ in hoc ꝙ ipſi
offerentes maculoſi

erat: ibi Ipis crimini angelos dei eẽ: hoc in loco
bus ⁊c. dicit igtur: ſcriptura teſtat. Sẽd qꝛ tãti

h ¶ Sʒ qꝛ tanti mũe

ris gram ↄtẽ ſupꝛadi Muner graʒ ↄtẽnentes: ſu-

ctus ppls ⁊ ſa.ſacriſi. Pꝛadict ppls ac ſacerdoteſ
vicio ðturpata. Ma ſacriſicia vicio deturpata:
lach.s. iruliſtᷣ de ißpis criminibüs atqg ipieta
laa r imtuliſ mu lib' maculati deo offerre ce
nus:et iõ dicit edem perũt. IJldèo per malachiaʒ
d. Non mihi volũts ꝓphaʒ deus pplin ſuũ iſrl
ivobis dicit vñs exe icrepãs ait:Dilẽexi vos diẽ
ctncrmun n uſci ofis. Et dixiſtie: In d dile⸗
¶ Iis crimib atq; E noe Hon faler cra
iĩpie. ma.deo oflfer. ce eſau iacob diẽ dñſ. et dilexi
derunt Wolcp i. obea aũt odio habui
dalicaſtis pli ſan aũt frẽm iacob nõ ini
aigpigo⸗ qjua aut ſpõtanea volũtate
riebat lachꝛymis al · odio habitũ a deo:vel ſine
renNEra, weiigezlabob oleanine
piciã ad ſacriſiciũ:nec Nifeſtu eſt: cuz im pſcientiã
accipiaʒ placabile qͥd
de manu veſtra.

k ¶ Ideo ꝑ malach.⁊c᷑. Pic ſbiungit᷑ diuina increpatio pꝑpᷣ
eoꝝ ingratitudinẽ:fit aũt hic duplex increpatio: pᷣmo eniʒ
fit ĩpꝛoperatio diuine bñficentie:2? fit ipꝛoperatio pᷣuarica
tõis eoꝝ: ⁊ malicie:ibi Nam reliq lectione ↄpᷣhenſa.Iteʒ in
bma pte notãt᷑ duo.ſ.act᷑ᷣ ſiue verba ipꝛopatõis: ⁊ iuſticia ĩ
pꝛoperãtis:2m tangit᷑:ibi Et dixiſtis.⁊ ibi tangit᷑ pmo q̃ſtio
Polae riſi dñi:ibi Noõne frat fuit eſau ⁊c.q̃ſtio eſt indiciũ
ſficij:rñſio eſt manifeſtatio iuſticie dei bñfaciẽtis ⁊ illoꝛũ
ingratitudinẽ increpãtis vel ipꝛoperqn.dicit igi: k ( õ.
.i. ꝓpter p̃ᷣnotatã ingratitudinẽ l ¶ Per malachiã pphaʒ

deus pplm ſuũ iſrł increpans.ſ.in ꝓphetia ſequẽti.i.incho

ans increpare.hic eſt eni increpatio increpatõis:infra auteʒ
vbi tãgit᷑ eoꝝ malicia.ſ. Nã reliqua ⁊c᷑. ponit᷑ ↄſũmatio.n
choat᷑ enĩ in oſtenſione bñficioꝝ:ↄſũmatur iu impꝛopatõe
malicie ingratoꝝ. m ¶ Dilexi voj. ecce mãifeſtatio bñſicij

vide Malach.j.vbi ponunt᷑ verba iſta. n¶ None frater
erat ⁊c. Hic inſinuat᷑ iuſticia increpantl ex duob'.ſ.ex cõde-

centia diuine iuſticie repꝛobando eſau ⁊ eligendo iacob:et

ex ↄgruẽtia verbi ppoſiti ad eoꝝ increpatõem:ibi Cui rei

gra ⁊c. Juſt.n.fuit repꝛobando eſau a eligendo iacob: ſilr
iuſte feẽ increpãdo eos neglecto tãto bñficio eis pᷣſtito ĩ ele/
ctõe eoꝝ in pꝛe ſuo iacob.diẽ igr: n ¶ None frai erat eſau
iacob dicit oñs.q.d.ſic:Geñ.xxv.f. o — iacob:
eſau aũt odio habui. Malach.j.q.d. in hꝰ dilexi vos ꝙ cũ

eſau ⁊ iacob eſſent frẽs:dilexi iacob pꝛem veſtꝝ ⁊ non eſau

fratrẽ e:nõ tñ iniuſt fui nec iniuſte egi:⁊ hoc eſt ꝗð ſequit᷑:

p Eſau aũt fra.iacob nõ iniq.i.iniuſta: q ¶ Aut ſpon.

volũtate.quin aliq̃ fuerit rõ.ſ.mala opa eſau in pᷣſcia:lʒ.n.
demerita ſimpłr non ſint cã repꝛobatois:dico ca ꝓpꝛie lo/
quendo in pᷣſcitis:nihilomin cã eſt quare ſꝑ pᷣſciunt᷑ tum
ad hoc ꝙ nõ apponit᷑ eis gra:nec ↄfert᷑ glia: r el ſine

meriti gra.ↄgrui ſupple:non eſt.n.cã pꝛedeſtinatiõis ex pꝑpte

pᷣdeſtinati eius oꝑatio bona vel ꝙ ſe pparat:ſʒ congruum ẽ

homo agreſtis ſciens vena

q quaſi quodãmò motiuũ ↄferentis vt gẽam infundat
ſic inqua iacob electum nõ ſine gra merui.i.non ſine pᷣ
paratione:qð intelligendum eſt quãtum ad pᷣparatiõeʒ
gfe in pᷣſenti. vel non ſine gratia meriti.i.operis merito

rij quo ad gloꝛiã in futuro¶ Manifeſtuz eſt. ⁊ pꝛobat
hoc dicens:
8¶Lüũ ſcom pꝛe

ſuã ᷑ſau qdẽ effuſionẽ frat ſcientiã ſuã. vidiſ

ni ſanguis ocupiſcẽ: iĩcob ſetmala elaun
auñt ĩ ſui cõgnitõez obſeruñũ hq bonum r ad
daʒ legẽ deſiderare cogno/ opa merlitoꝛia.
ſceret.Chi rei gr̃a:ſùpꝛadi/ tEſau quideʒ
Bilẽxi iacob:eſau aũt odio re Señ xxvijg.
habui. Qũuᷣãuis ex opibus Ogerat ſep elau
memoꝛatoꝝ quò liber ge iacob ꝓ bndictio
neſeos meminit: in qͥ vnuſ ne qua benedixe-
qſq; eoꝝ ſutur erat ppoito corleſuo veni
mãitfeſte ↄſtaret vt ſcriptũ ẽ. ent dies luct pꝛis
Creuerũt pueri:⁊ erat eſau mei ⁊ occidam is
cob frẽm meu.

ri:iacob autem homo ſim ob ſut. i. dei ⸗ .

plex manens in tabemacu Kognitoez. Beñ.
lo. Naʒ reliq gůe lectõe opᷣ i g Ciidt dñz
Haſa ſt ̃naricqtõ Iiſy acie ad faciem ?
hẽſa ſt pᷣuaricatõeʒ ppli iſrl aaacfadean

mea.ac ſi diceret
S o ou dñm qꝛ
= iple me cognoſcẽ
dignatus eſt. - ¶ Xui rei gra. Hic oſtendit᷑ verbuʒ ꝓ
poſitum ↄgruere ad increpatõeʒ illoꝝ:pᷣmo igit inſinu-
atur ip̃a ↄgruentia q fuit electio iacob:⁊ꝛ inuit᷑ ratio ele
ctionis: ibi qᷓuis ex operib. dicit igit: y ¶ Cui rei gra
tia.i. gratia electionis iacob ? repꝛobationis eſau
3 ¶ Supꝛadcõ vſus ẽ exeplo.ſ.exẽplo iacob ⁊ eſau ad
increpatõeʒ iudeoꝝ: hoc inquã exemplo a ¶Dilexi
iacob.ꝗ.d.qꝛ ſic dilexi patrem veſty a frẽm eius repꝛo
baui magnũ vobis bñficiuʒ pᷣſtiti:inde ẽ ꝙ ꝓpha vſus ẽ
exẽplo dilectõis iacob ⁊ repꝛobationis eſau ad increpa
tõem iudeoꝝ. b ¶ Quanuis ex opibus.ↄtinua ſic:ita
mõ vſus ẽ ſupꝛadcõ exẽplo ad ppli irł increpatõeʒ quo
oñdit᷑ gra quã fec de illi:Quauis ⁊c̃.i.lʒ ex illis q de ia
cob ⁊ eſau ſcripta ſi Señ.xxv.g. pateat eſau dignũ fuiſ
ſe repꝛobatõe ⁊ iacob electõe.dicit igif: bauis ex
opibus memoꝛatoꝛuʒ.ſ.eſau ⁊ iacob. c Quoꝝ.me

in obſeruãdis ſacriſicijſ dei

moꝛatoꝝ ⁊ opeꝝ eoꝛũdẽ. dD ¶ Liber geneſeos memit.

Geñ.xxv.c. irra ĩ plib' capitul.vel ſic.¶Euſ rei gra.

Iqſi ad oñdẽdũ ꝙ de fcis eoꝝ pᷣſciaʒ hũerit ſupꝛadco exẽ
plo vſus ẽ:qꝛ lesern ic diuiſos ſʒ repꝛobatõeʒ ⁊ ele
cctõeʒ añq; natos

inatos uauis ex opib. q.d. 2ſtat ꝙ de fa
cta eoꝝ pᷣſciuẽit:q̃ ĩ geneſi deiminãt᷑ apte:Geñ.xxv. vbi
dẽ: Quib' adulil facx ẽ eſau vir gnar venãdi ⁊ hõ agri

cols:iacob aũt vir ſimplex hitabat i tabernaculis.

e ¶ Nẽ reliq. Hic ſbdit᷑ de ĩpꝛoꝑatõe malicie eoꝝ q oñ

dit᷑ in duob'. ſ. in puaricatõe diuinoꝝ mandatoꝝ q ad

ritũ ſacrificioꝝ a q; ad culrũ idoloꝝ. Cõtinuat ſic: in pn
cipio ꝓphie vius ẽ exẽplo dilectõis iacob ⁊ odij eſau ad
inſinuãdũ gr̃am iudeis pᷣſtitã ⁊ ingratitudinẽ increpan
dã:⁊ ↄñter in ꝓphetia manifeſtata ẽ eoꝝ trãſgreſſio.

e ¶ Mã reliqua.ſ. ab eo qð dem eſt in pncipio.ſ.Dilexi

lectõe ↄpᷣhenſa ſi.i.dicta ↄñter in ꝓ

phetia g ¶ Pꝛeuaricatioem po.iſrł in obſer. ſa. dei.

v¶ Jacob aute

nutuo
eenine
ſumul
biemun
lienecolunn
ſcantthonn
tiofici tinil
zukiningt
taminauit uu
ſiſnignond
cuiolering
huitfui del
Niez me
43 dith P
vetrotmͤreten
alegtimisn
ſol
Zpplict .
lleigz oo
ſſtius log⸗

Poſte
Ghlde lfra
Walachtäpp

incipitcid

tonid powli
bargeitnre
magiime
dorinck, .

t gheti,/
luhectolui
ndunppans.
lhenunt⸗
amniſmneus in
N bideeni
ooffs ophe
Mabidiilofiu
Aliinpoitid
guofegrarpn
ltbaniaimnli
Gulnibabr
tina retinz
Mmanam

arinerhri
fcangeb in

aliiano
tuexrmn
ihemngar.
farüfurde

Mnghona.
Cnni
fmil

Ocſdn

uob obilich
Nequs bancit⸗
mnauint
nncoreſto
manaim
natocndami

mmisUddi⸗
ſctad ſen
ſuaftcackin
nan al don
Coporiding
genmgi
1oſmndkrwn)
x öno iglinin
r'inkwrock
(Arig
anofts eſau

bicbraſnt
ngo aſDin

afrimei
leigppei
nscentdi
bus meſin
ingadt
leihaligrn
uen cargi
i. MO
bee an
N eN
cti,
in aidl
Sim eiſl
grbiiſ

obſtin mei.
6 liſh
dei.

Malachie.j. Offeretis ſuꝑ altare meum pollutum pa-⸗

nẽ ⁊c̃. Item in eodẽ.g. Maledictus doloſus q hʒ in gre⸗
ge ſuo maſculũ ⁊ votum faciẽs imolat debile dño ⁊c.
b ¶ Increpationẽqʒ in eũdẽ.ſ.pplłm iſrł: i ¶ . deos

alienos coluerũt ſignant. Malachie.ij. Tralgreſſus eſt
iuda:⁊ abomina

tio Hlr 1 in iſrt
in hierlin:qꝛ c incrèpationẽq; in eũdẽ:
taminauit iudas nerépationẽq; in eũdẽ: ꝙ

deos alienos colueruni:ſi

ſcificationem dñi 2) 2
quã dilexit: ha- gnificãt. .—
buit filia dei alie ¶Explicit pꝛologus.
. Neir aeN. Incipit argumentu.
veſtroꝛũ receſſiſi Alachias aper te
a legitimis meis: ⁊ in ſine oiuʒ pꝛo

ꝗ no cuſtodiſtis.

Ecul phetaꝝ dic ð ab/

tgel ⁊ vocatiõe gẽ

liſcu; expolitio ti. Non eſt mihi ait volũ
inus Plogf⸗ las in vobis dicit dñs exer
Poſtilla Ni cituũ:⁊ munjnõ ſuſcipiã ð
colai de lyra ſup manu vꝛa. Ab oꝛtu eni ſo⸗
Nachhcs dut li vſqg ad occaſu magnü
tionib pauli ebi Nomẽ meum i getib: ⁊ i oĩ
burgeñ:⁊ replicis loco ſacriſicat᷑: ⁊ offert᷑ noĩ

magiſtri e — eg oblanio mũda.
doꝛinck. k Explicit argumentum.
vybi ¶ Incpit Malachias p-

dñi. i

Mũs verbi

it ppheti inci⸗ do mini ůd
kacgll &t oiuidii ifrael in mů
in duas partes.ſ. nu malachie
in pemium ⁊ tra

ctatũ:tractus in/

tio officj ꝓphetandi ipſi malachie cũ di: a nus
verbi dñi.i.officiũ denũciandi verbũ diuinũ.officiũ.n.
alicui impoſitũ dicit᷑ onus e ſimn cõem modũ loquẽdi
quo frequẽter vtunt᷑ ꝓphete.⁊ oſtẽdit᷑ cui verbũ h moi
ſit denũciandũ:cũ dicit: b ¶ Ad ürt. Poſt reditũ eniʒ
captiuitatis babylonice quo tꝑe ꝓphetauit malachias
populus rediẽs nomẽ iſri obtinuit: qꝛ captiuitas.x.tri/

cipit ibi Dilexi vos ⁊cc᷑. In pᷣma pte Keia edu
OQ
ici

buũ no redijt. ʒꝰ notificat᷑ pꝓpheta ex noie: cum dicitur:

c ¶ In manu malachie.i.pꝑ ipſum malachiã:Malachi
as aũt interpᷣtat᷑ angelus dni:ex hoc aũt dixerũt aliqui
ꝙ fuit angel' in coꝛꝑe aſſũpto:alij vo ꝙ fuit eſdras ſcri/-
ba:ſed iſta nõ habẽt auctoꝛitatẽ ex ſcriptura: ideo eadẽ
facilitate ↄtemnũtur qua ꝓbant᷑: d
incipit tractat. Circa quẽ ſciẽdũ ꝙ pncipalis intẽtio p/-
phetarũ fuit denũciare xpᷣi aduentu ut diffuſius dictuʒ
fuit in pncipio hieremie:⁊ iõ malachias pᷣ arguit multi
plex peccatũ ppli:xꝰ denũciat aduẽtũ xpᷣi:ca.iij. Et quia
penitẽtia de pctis ẽ diſpoſitio ad receptionẽ redẽptoꝛis:
ſm ꝙ dicitur Matth. iij. Penitẽtiam agite:appꝛopinqᷓ
bit enim regnũ celoꝝ.ideo pma diuidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ
bᷣmo ꝓpheta arguit ſacerdotes ⁊ populũ cõiunctim:

magis diuiſim:ibi Filius.igitur pᷣmo arguit oẽs ſimul

de ingratitudine in ꝑſona dei.d. d¶ Dilexi vos.⁊ hec
nega S
dilexiſti nos.quaſi dicant:nõ apparet erga nos tua dile
cio ſpecialis pᷣ ceteris.ſed hec rñſio tani falſa excludit᷑:

pheta. Ca. I.

ilexi vos. Hic

o pʒ ex rnſioue populi:cũ dicit᷑: e ¶ In quo

W „*

2 alachie Capit 4.

cũ ſubdit:in pſona dei: e ¶Moõne frater erat eſau iacob.
quaſi diceret ſic:qꝛ fuerũt filij eiuſdẽ pꝛis ⁊ matris:ut patet⸗
BGeñ.xxv. ſ¶ ¶Et dilexi iacob.dado ei benedictionẽ pater⸗
nã ⁊ hereditatis pꝓmiſſionẽ:que tñ annexe erat tũc tpis pꝛi/

mogeniture: g ¶Efau auũt odio habui.denegando iſta ſi⸗

bi cũ tñ eẽt pᷣmogeni
tus:ut pʒ Geñn.xxv.⁊
xxvij.hec aũt dilectõ
iacob ⁊ odiũ eſau fue
runt ſigna electionis
⁊ repꝛobationis eter⸗

pꝛophete. Dilẽxi voſ dicit
dñs. Et dixiſtis: In quo di
lexiſti nos: Noͤnne frater

erat eſau iacob dicit domi ne: ꝛ ſic allegat aplus
minꝰ. Et dilexi iacob ſau Ro. ix. i hoc apper
autem odio habui: Et põ dilecto dei ſpealij ad

polʒ iſrl qͥ deſcẽdit a

ſui ſeyr montes eius in ſo iacob: ꝗͥ alio noie di

litudinem: èt hereditatem cæé iſrt: Señ. xxxij
eius in dꝛacones deſerti. oñdit ſpecial dilectio
Quod ſi dixerit idumea ad iſtl: a odiũ ad po

pulũ deſcendẽtem ab

deſtructi ſumus: ſed reuer Hau pefectg: beer

tentes edificabimꝰ que de poſui ſeyr moͤtes ey.
ſtructa ſũt:hec dicit n⸗ n kee a moͤtu
nus exercituuʒ. Iſti edifica olam in ſolitu —
e nabuch. rege. i ¶ Et
bũt ⁊ ego deſtruam. Et vo hereditatẽ ee in dra⸗

cabunt᷑ termini impietatiſ:
⁊ populus cui irai eſt do
culi va vidcbitt voo di ea. a C rii aris
cetis: Magniſicet᷑ dñs ſùd idumea.i populy'idu
terminuʒ iſrl. Filius hono mee: l
rat pꝛem & ſeru dñm ſuũ.

Si z ego ſi: ͤ hi 6 edificabimꝰ. terrã no
DSi 280 Ppꝛ ego ſü:uͤbiẽ ho ſram melleno pyiancel
noꝛ me:⁊ ſi dño ego ſum: reuerli edificanerunt
ſuam:hoc excluditur
cum ſubdit in ꝑſona

dei: m ſti edificabũt deſtruã ⁊ vocabũt᷑ termini impie

tatis.i. terra in qua viguit impietas: ꝓpter qu iratus eſt
dñs ) terrã ⁊ pplm iĩ ea habitatẽ. n ¶ Et oculi vꝛi.o iudei

o ¶ Uidebũt.vindictã meã in idumeis qͥ ſemꝑ fuerunt vo

bis moleſti: p ¶ Et vos dicetis magnificetur oñs.i.appa/
reat magnitudo eius q ¶ Suꝑ terminũ iſrl.i.ſuper ierrã

iſrl ipſam ⁊ habitatoꝛes eius ab hoſtib ꝓtegendo ⁊ i bonis

multiplicando. r ¶ Filius. Dic ↄñter arguit ſacerdotes ⁊
populũ diuiſim:⁊ pmo de pctis in deum:⁊ in ꝓximũ:ca.ſe
quẽti. Pꝛima ĩ duas: quia pmo arguit ſacerdotes:ꝰꝰ poꝑu⸗/
lares:ibi Et vos. Pꝛima adhuc in duas:quia pꝛimo ſacrifi
cium ſacerdotum excluditur tanq; malum:? ſacrificiũ no⸗
ue legis concludit tanq; deo acceptiſſimum:ibi Mõ eſt. Cir⸗
ca pꝛimuʒ ſciendũ ꝙ licʒ totus populus iſrael diceretur dei
filius: Exoð.iiij: Filius meus pᷣmogenitus iſrael.tamen ſa⸗
cerdotes ad eius miniſteriũ deputati dicebantur dei filij ⁊
ſerui mõ ſpeciali:⁊ ſic loquit hic. r ¶ Filius honoꝛat pa/

trem.ideſt tenetur honoꝛare: quia habet ab eo eſſe: nutri

mentum:⁊ documentũ: s ¶ Et ieruus dominũ ſuũ.ſup⸗

ple timebit:quia non ẽ in hebꝛeo nec in libꝛis coꝛꝛectis: ſed

ſubintelligitur. t ¶ Sis pater ego ſũ. ⁊ accipit ſi ꝓ quia:
de ẽ pĩ oiuʒ ꝑ creationẽ:⁊ ſpecialiter iudeoꝝ ꝑ legis datio/⸗
nẽ:q̃ nõ fuit data alijs populis:pſalmo.cxlvij. Non fecit ta

liter oĩ natiõi:⁊ iudicia ſua nõ maifeſtauit eis.⁊ adhuc ſpe

ali ſacerdotũ qͥs elegit ad ſuũ miſteriũ. v¶ Ubi ẽ honoꝛ

meus. quaſi diceret:non defertis mihi honoꝛem ut debetis
8 (Erſi ons ego ſum. ſcʒ ꝑ gubernationem veſtri ſpecialẽY.

cones.talia enim ani/
malia ſolent habita

—
—

bᷣ UAbi ẽ timoꝛ me.q.d.nõ apparet vobis. Et ſciẽdũ q
vbi dẽ hic:Et ſi dñs ego ſum.in hebꝛeo hẽ:Si dñi.plurali/
ter: Ego ſum.in quo deſignat in deo pluralitas ꝑſonaxꝝ in
vnitate eſſentie:qꝛ nomẽ plurale ↄiũgit᷑ cu ꝓnoie ſingulari.
Dicit dñs exercituũ ad vos o ſacerdotes ⁊c.ab illo eni loco
Filius honoꝛat 7c.
vſq; ibi incluſiue In
quo deſpeximP nomẽ
tuũ.totũ eſt ſub vno
verſu in hebꝛeo. Ex
quo pʒ ꝙ ab illo loco
incipit arguere ſacer/
dotes:⁊ ſubdit᷑ rñſio
dni: (¶ Offertis ſup
altare meuz pollutu

uͦbi eſt timoꝛ me dicit dñs
exercituuʒ ad vos:o ſacer/
dotes qui deſpicitis nomẽ
meũ:⁊ dixiſtis:in quo de/
ſpeximꝰ nomẽ tuũ: Offèri
ſup altare meũ panẽ pollu
tu.Et dicit. In quo pollui

panẽ.panes eni ꝓpoſi . , 4
tois debebãt Pman my te: In o ꝓ dicit: mẽla
ſacerdotũ piſtari ſoꝛ dñi deſpecta ẽ. Si offeratiſ
marlg Heagni cecũ ad imolãdum:nonne
eiebuͦt v alios hoc ſie Malũ ẽ: Et ſi offeratis clau
— — 717— b —„
riut oleur aliq. Alj du ? lguidũ: nonne malũ
vero dicũt ꝙ o h pa eſt: Offer illud duci tuo: ſi
nis pollut' eo ꝙ erat placuerit ei: aut ſi ſuſcepit

de tritico ꝑ rapinam
acquiſito ſoꝛmatus.
d ¶ L Et dicitis. vos

faciem tuã dicit dñs exerci
tuũ.Et nũc depᷣcami vultũ

male excuſando: In dei ut miſereat᷑ vii: de ma/-
a polluln e nu eni vꝛa factuʒ ẽ hoc:ſi qᷣ
eo vorels ictaco oß mo ſuſcipiat facies vꝛas di

cit dñs exercituũ. Quis in

ditis: ¶ Mẽla oñi .
vobis qui claudat oſtia: et

deſpecta ẽ. ꝑ hoc eniʒ

Jnonninl lpan⸗ ⸗ incẽdat altare meũ gratui/
. E hi itg g½
honoꝛatis eã: T ad h en mihi volutas in
exemplũ. o. Vob dicil dñs exercituũ: et
t ſi offerat clau.

—

⁊ lan.ſ.animal indebitũ ſuꝑ altare holocau ; 1 ns,
Offer illir

ne malũ ẽ.q.d.ſic:qꝛ hoc ẽ ꝓhibitũ ĩ lege. i
duci tuo ⁊c.q̃ſi diceret:ſi offeres pncipi terreno qᷣ eſt cinis ⁊
puluis nõ placeret ſibi:nec ꝓpi hoc exaudiret pᷣces tuas:⁊
multo min debent talia deo offerri: iõ oucit eos ad penitẽ-
tiã.d.Et nũc depᷣcami vultum dei ⁊c. k Quis in vobis
claudat oſtia ⁊c. q̃ſi diceret nullł oe vobis ipendit mihi iſta
officia gratis:qa oſtiarij tẽpli ⁊ illi ꝗ nutriebãt ignẽ in alta-
ri hẽbat inde magnũ emolumẽtũ. ¶ Nõ ẽ mihi. Hic ↄñi
ↄcludit ſacrificiũ deo gratũ excludẽdo pᷣdictũ offerẽdi mo/
dũ cũ dẽ: Non ẽ mihi vo.in vobis.i.bnplacitũ ꝓpiĩ malum
veſtrũ: m. ¶ Et munꝰ nõ ſuſcipiã de manu vꝛa. qꝛ ſacrifi-
cia veteris legis noõ erãt accepta niſi ex bonitate offerẽtis:iõ
dẽ Beñ.iiij. Reſpexit dñs ad abel ⁊ ad munera ei.i.ad bo-
nitatẽ abel pncipalit ⁊ ad eẽᷣ munera ↄñter. n ¶ Ab oꝛtu
eni ſolis vſq; ad occaſũ.i.ꝑ oꝛbẽ vniuerſũ: o ¶ Magnũ ẽ
nomẽ meũ in gẽtib.qð exponit Ra. ſa.duplicit. Uno mõ
qa licʒ gẽtiles adoꝛarẽt idola ut deos:tñ dicebant deũ celi ⁊
terre excellentioꝛẽ illis dis:ſed ab hac expoſitiõe diſcoꝛdat
qð ſubdit᷑: p ¶ Et in oi lo.ſa.⁊ of.noi meo obla.mũda.qꝛ
ſi gẽtiles cũ deo celi idola colẽtes deo facerẽt oblationem:

illa nõ eẽt imunda coꝛã deo:qꝛ ab idolatris eẽt oblata:⁊ iõ

cum hoc ponit aliã expoſitionẽ dicẽs ꝙ iſte paſſus intelligit
de iudeis inter gẽtiles ꝑ oꝛbẽ diſperſis deũ adoꝛãtib' deuo/
te:quoꝝ oꝛatio dẽ hic mũda oblatio:a ꝑ eos nomen dñi pᷣ
dicat᷑ magnũ in terris gẽtiliũ: ſed iſtud nõ videt᷑ verũ:nõ eni
eſt veriſimile ꝙ illi ꝗ erãt diſperſi ini gẽtiles idolatras tẽpo

re malachie eſſeut iuſtioꝛes ⁊ mundioꝛes iᷓ illi ſacerdotej d

redierãt ò babylonica captiuitate quos hic arguit: ut di
ctũ eſt:ſed magis ſequebantur moꝛes gentiliũ inter qͥs
habitabant: ꝓpter qð dicendũ ꝙ iſte paſſus loquit᷑ ad
litterã de ſacrificio noue legis qð eſt euchariſtia: qð eſt
mundiſſimũ ⁊ deo acceptiſſimũ:in oibns etiã terre nati
onib ſũt alid xpᷣi
ani hoc ſacrificiũ
offerẽtes: cũ dĩ
hic: q ¶. Ma/⸗
gnũ ẽ nomẽ meũ

munꝰ nõ ſuſcipiã de manu
vꝛa. Ab oꝛtu eni ſolis vſq;
ad occaſũ magnũ ẽ nomẽ

meũ ĩ getib: ct i oĩ loco ſa⸗ e lergei⸗
crificat᷑ ⁊ offertur noĩ meo turo ꝑ modũ pꝛe
oblatio mũda:q magnuʒ ſentis ꝓpi cerritu
énomẽ meũ in getib dici ginem phe de
dſñis exercituũ.Et võs pol inis. Hic ↄñter ꝓ
luiſt illud ĩ to ꝙ dicit: meèn pbeta arguit po⸗
ſa dñi ↄtamiata ẽ:⁊ qð ſuꝑ palarcan qsſſi
ponit᷑:ↄtẽptibile ẽ cũʒ igne dehebant dfent
ꝗ illud deuoꝛat: &t dixiſtis: das ⁊ electas:offe
Ecct ð laboꝛe.Et èxſuffla“ trebant de peioꝛi
ſtis illud diẽ dñſ exercituũ. bus:ut videbitur
Et intuliſi de rapinis clau ſnſtar Hie ar.
dũ ⁊ lãguidũ et ituliſi mu- Ses polluiſtis
nus. Nunqd ſuſcipiã illud illud.ſ.nomẽ me⸗

de manu vꝛa diẽ dñs exer“ um quantũ i vo-
cituũ: Maledict᷑ doloſꝰ
bʒ in grege ſuo maſculũ:èᷣt
votũ faciens iĩmoͤlat debile
dño. Quia rex magn ego
diẽ dñs exercituũ:t nomẽ
meü hoꝛibile ĩ gentibus.

Menſa dñi cõta⸗
minata eſt. i. pot
ibi fieri licite ob⸗

bonis: b( ¶uʒ
igne qui deuoꝛat
illud i.cũ igne qui ſeruatur ſemꝑ in altari holocauſto
rũ ad cremadũ adipes ſacriſficioꝛũ: qᷣ poterat fieri ex qᷣ-
buſcunq; lignis:a eodẽ mõ arguebant de ſacrificijs ibi
offerendis. x
y¶ Ecce de laboꝛe.i.cũ magno laboꝛe potui
crificia offerre ꝓpter pauꝑtatẽ noſtrã: 3

talia ſa

nihilũ. a ¶ Et intuliſtis de rapinis clauduũ a languidũ
⁊c᷑ ita ꝙ erat ibi duplex pctm:vnũ 3 ꝓximũ ſcʒ rapina:
7 aliud deum.ſ.offerẽdo lege ꝓphibitũ:ideo ſequitur:
b ¶ Non ſuſcipiã illud. acceptado: a ꝙ iſta intelligãtur
de popularib' offerẽtibus onditur ꝑ hoc qð ſubditur:

c ¶ Maledictus doloſus qui habet in grege ſuo maſcu

luʒ.i.animal bonũ ⁊ aptũ ad ſacrificãdũ deo: d ¶ Et
votũ faciẽs.de ſacrificio deo offerẽdo e¶ Inmolat de

bile i. aial languidũ uel alias ineptum a offerendum.
f uia rex magnus ego.ſcʒ ſuꝑ omnem creaturamn:
G6

g ¶ Et nomen meum hoꝛꝛibile. ideſt timendum. ¶ G
capitulo ᷣmo Malachie vbi dicitur in poſtilla: Et dile
xi iacob ⁊c̃. ¶ Additio.
Er dilectionẽ iacob videtur intelligi poty i hoc
loco ipſa electio iacob ſeu p̃deſtinatio que fuit
ab eterno:ſimiliter ꝑ odiũ eſau intelligitur eius
pꝛobatio eterna ſeu ab eino:⁊ hoc videtur ex verbis
apoſtoli:ad Ro.ix.dicẽtis: Cum eniĩ nõdũ nati fuiſſent
aut aliqd boni aut mali egiſſent ⁊c. et ſic dilectio iacob
7 odiũ eſau in hoc loco non videntur dicenda ſigna ele-

ctionis a repꝛobationis ꝓut in poſtilla: ſed potius ꝑ ea

bist: an e
ꝙ dicitis. ſicut et
ſacerdotes: ¶ t

latio ð mino:ꝛibꝰ

pllnnti
oiinpolel.
ngm
enen

gain wbi⸗ 1i

¶ Et dixiſtis. vos mendacit excuſando.

texſuffla
ſtis illud.i. bonu qð debebat offerri reduxiſtis quaſi ad

Gr munet u
ſumicun ſor

nt deb gaͤti

o deus qu

rumn g
ſentat
enhliliech un
olatraretad

endedügltur
lum ſacniſieſs

hoceſtauod
fa: Qussin

bis gui cuuck
otiapni en
nwbihcluul
tofu tenpli
Ktloninridate
Ataremeuzi,
Cuulotemplon
idirur lap
laremeanann
Suntis d iru
B aüt uar
Gvolebarg
dereruroſtia
lempliſbcli
dicr ſiock,

huitbidlas
ſeeritineta
coneer oent
itquiſunteſt
ultpolaro⸗n.
obatie n
ti zuſtibun
Menlethort
lioſen n⸗
ſpoſttoſippie
uudligentoi
Mheſtnaie
minorüpig

Cſedeldubicant
iauan

naphg
upadein
mmlie
fnigemn
linnpdce
1Swoapl
idein,
Oben Eutpr
Nlargzall
dchebant ofin
Oblatonesnun
telanaoft
bantoe aon
dugutpiccbimt
