
⸗
cli
jiſii
ocu
ban,
1.
ohl
efhi
cotl
iſce
nio
lenle
ſle
ack

ſa

¶ Eccleſiaſtes ij/

datuũ ſit obliuiõi: ⁊ ad idẽ ptinet qð ſubdit᷑: a ¶ Quid
eſt qð factũ ẽ ⁊c. eſt ei repetitio eiuſde nie ad maioꝛem

exaggerationẽ. b¶ Mihil ſub ſole nouũ.lʒ videat ho
minibus modernis:⁊ ſubdit᷑ cã: c ¶ Ham ei pᷣceſſit ĩ ſe
culis ⁊c. Uñ dicit phus ſcõo metheoꝛoꝝ ꝙ opiones ⁊

dicta ſapientuz q·
videntur ð nouo a. BMß
inuenta uerũt n Quid ẽ qð factũ ẽ· Jpʒ qðᷣ
uctanntare⸗ añ p faciẽdum ẽ. Nihil ſüb ſole
cen ia tel ianda⸗ Nouu:nec valet quiſch dicẽ
tiones vel hoiuum ecce hoc recẽs eſt. J epꝛe

ceſſit in ſeculis qᷓ fuerũt añ

moꝛtes libꝛi eozzꝛ .
nos. MNõ ẽ pꝛioꝝ memoꝛia

fuerũt coꝛꝛupti ⁊

dicra cof obliui ·¶ſʒ nec eoꝝ quideʒ ꝗͥ poſtea
poſtea vidẽtur de futura ſunt erit recoꝛdatio
nouo iuenta caum apð eos qui futuri ſũt ĩ no
tñ ñ ſit ita. Sx di uiſſimo. Egò ecchaſtes fui
ſe⸗ e e3 rex iſrl in hierlm:et ꝓpoſui
ſes irolequen in animo meo qrẽæ iueſti-
ter ſalomon oſtẽ gare ſapiẽter ð oib q̃ fiunt
dit ppoſitũ p ex· ſub ſole. Hãc öccupatiõeʒ
perimenu: aꝛ ſi peſſimaʒ dedit de filiſs ho
lein di iße funm ſa Minũ: vt occuparent᷑ in ea.
tioꝛ alijs ſui t· VAidt q fiũt cancta ſub ſole
piẽtioꝛ alijs ſui tẽ· Aiaiq nut cuj b lole
poꝛis ⁊ ẽt pꝛecedẽ ct ecce vniuerſa vanitas ?
tibus aꝝ erat me afflictio ſpũs. Peruerſi dil
Serus: dr h ficile coꝛigũtur: et ſtultoꝝ
talis ſcia bz anne iſinitus ẽ numer.Lõcutuſ
xã ãxietatem aĩ ⁊ ðð

laboꝛ: p coſe---
quẽs lʒ talis ſcia ſit boa:no tñ ẽ tantũ bonũ ꝙ ĩ ea felici
tas hoũj ſit ponẽda:⁊ hoc ẽ qð dicit: d d ercleſ ia
ſtes fui rex iſrl.i.ſuꝑ oẽs trib iſr:l: vt pʒ.iij.reg. e ¶ qn
hieruſalẽ. q̃ ẽ metropolis illius regni. f ¶. t ppolſui ĩ
aio meo q̃rere ⁊c.ſcia acquiſita: g ¶ Pac occupatioeʒ
peſſimaʒ.i hebꝛeo habet᷑ malã: lʒ eĩ ſcia acqſita ſit boa
⁊ cõſequẽs occupatio ad eã cõſequẽdã ẽ bona ꝑ ſe:dẽ
tñ mala ꝑ accidẽs inquãtũ hʒ laboꝛẽ ⁊ afflictionẽ ſtudq
annexaʒ: vel qꝛ aliqñ ẽᷓ ipeditiua maioꝛis boni.ſ.deuo/
tionis ⁊ oꝛonis. idi. Hic oſtẽdit ſalomon ꝙ in
ſcia pꝛactica nõ ẽ hoĩs felicitas:⁊ facit talẽ rõneʒ: Inter
ſcientias pꝛacticas illa melioꝛ ẽ q oꝛdinat᷑ ad bonũ regi
mẽ cõitatcis.ſ.politica quãto bonũ cõe melp ẽ bono ſin
gularis perſone:ſed i hac nõ ↄſiſtit felicitas hois: qꝛ ha
bet multã afflictionẽ ⁊ vanitatẽ annexã:ergo ĩ nulla ſci

entia alia pꝛactica oſiſtit felicitaj hois hũana.Mediu,ʒ

aũt huius rõnis cũ ſua ꝓbatiõe põit cũ dicit: hC Ui
di cũcta que ſub ſole fiut.pꝑ ſciam pꝛacticã cuius finis ẽ
opus. i(¶ Et ecce vniueria vanitas.dẽ aũt alidd vanũ
qð nõ attingit finẽ intentũ:ſicut medicina dĩ vana qͥ ñ
iducit ſanitatẽ:⁊ ſic frequẽter ↄtingit ĩ ſcia politica:cu
finis ẽ ciues facẽ bonos ⁊ ſtudioſo:iõ ſbʒdit: k ¶ Per
uerſi difficile coꝛꝛigũtur. per ſciaʒ politicã cõitatis recto
ribus. I ¶ Et ſtultoꝝ ifinit ẽ numer.i.valde excedẽs
numeꝝ alioꝝ:⁊ ſic politica q̃ oꝛdinat᷑ ad hoc ꝙ ciues fi
ant boi ꝛ ſtudioſi:hʒ effectũ ĩ paucioꝛibus:⁊ ſic hʒ affli
ctionẽ ãnexã ĩ regẽtibꝰ. m ¶ Locutuj ſũ. hic ſalomõ
cõcludit cõcluſionẽ intẽtã.ſ.felicitatẽ hoĩs nõ ↄſiſtere in
ſcia ſpeculatiua ſeu pꝛactica dicens: Locutus ſũ i coꝛde
meo dicẽs: Ecce magnus effectus ſũ. vt pʒiij. reg: ꝙ nul
las ex regib pᷣcedẽtibuj fuit ei ſilij ĩ potentia ⁊ diuitjs

ideſt ineptã leticiã. d

*

pceſſi oẽs ſapia ⁊c. ſicut di.iij.reg.iij. Et pᷣcedebat
ſapia ſalomonis ſapiaʒ omniũ oꝛiẽtaliũ ⁊ egyptioꝝ:⁊ erat
ſapientioꝛ cũctis hoibus. o ¶ Et mẽs mea multa cotem.
eſt ſa.qꝛ diſſeruit ð aialibus ⁊ plãtis ꝗᷓ ẽ i libano vſ
q; ad hyſopũ q̃ egredit᷑ ð pariete. p Et viakei q: nõ ſolũ
h aabuit ſciaʒ infuſã a

HSZ deo ſed ẽt acquiſitaʒ.
ſu in coꝛde meo dicens:Ec q¶ Dediq; coꝛ me-
ce magnus effect ſũ:et pᷣceſ um vt ſcirem pꝛuden

tiam. q̃ dirigit ĩ aghbhi
libꝰ hůanis. x ¶ Ar
q; doctrinã.i.verita/

ſi oẽs ſapia qui ſuerũt ante
me ĩ hieruſalẽ: ẽt mẽs mea
cõtẽplata ẽ multa ſapiẽter

ſcirẽ pꝛudentiã tq; doctri elłt ſtulticiam. cir

nã rroꝛeſqʒ è᷑t ſtulticiã. Et 6 nsr en
agnoui ꝙ ĩ his qͥq; eſſet la Et agnoui ihis q
boꝛ ⁊ afflictio ſpirit:lẽo q/ Bador * ſut pz
Smiu] 1 6 47 . uc ro
multa ſapia multa ſit inkdli aia⸗ inducir cũ badͤit.

xi ẽrgo ĩ coꝛde meo ſit indignatio. talis ei
adã ⁊ affluã delitijs ſcia inflat.j.coꝛinth.

— 72, 6 viij. Supbia vero in
⁊ fruar bõiſ.Et nidi hoc Anita nit Raus ſa
quoq; eſſet vanitas. Riſůʒ cili. 3ʒ ¶Et q addit
rèputaui erroꝛem: t gau/ ſciam. ſ. taleʒ: addit ⁊
dio dixi: Quid fruſtra de doloꝛ?: qꝛ idignatiui
W„α nee r, impatiéteſ itra ſe ſẽ
ciperis: Cogitaui in coꝛ tit multas ã xietate
de meo: abſtrahere a vino Iris. Ff.
Mé Pec eſt ſecun
da pars i qua

oſtendit ſalomon nõ eſſe felicitatẽ in delitijs coꝛpoꝛalibus.

Et pꝛimo multipliciter oſtẽdit ppoſi itũ. Secũdo ↄcludit in

tentũ ibi Quis voꝛabit. Pꝛia in duas:qꝛ pꝛio ondit ppoſi
tũ rõnibus ſũptis ex vita delitioſa:ſcòa ex adiũcta ſibi cu
ra:ibi Rurſus. Pꝛia ĩ duas:qꝛ pꝛio ꝓcedit rõne:ſcõo expi/
mẽto:ibi Magnificaui.Pꝛia adhuc ĩ duas:qꝛ pꝛio oſtedit
ꝓpoſitũ:ſcòo infert coꝛꝛelariũ:ibi Cogitaui. Circa pꝛimaʒ
acit talẽ rõnẽ:in illo nõ ↄſiſtit felicitas hũana cuiu delecta
tio eſt quaſi momentanea: qꝛ felicitas eſt bonũ ſtabile ⁊ fir/
mũ vr pʒ ex pdictis:ſic aũt ẽ ð delitijs coꝛpoꝛalib g ⁊c. Uir
tutẽ aũt huius rõnis ponit cõtinuãdo ſe ad pꝛecedentia di/
cens: a( Dixi ergo in coꝛde meo vadam ⁊c. quaſi diceret
exquo ſcientia nõ eſt ſũmuʒ hominis bonũ:ſed habet labo
rẽ annexũ vt dictũ eſt: Conuertã me.ad viuendũ delitioſe.
b ( Et vidi.i.ſtatim percepi:quaſi diceret qlibet põt ſtatiʒ
percipere. c ¶ hoc quoq; eſſʒ vanitas.i.nullius mo-
menti pꝛopter bꝛeuitateʒ delectationis que eſt in huiuſmo/
di delitijs. vnde dicit greg. homelia.xxij. Delitie coꝛpoꝛales
cum nõ habentur graue in ſe deſideriũ accendunt: cuʒ vero
habite edũtur:comedenteʒ pꝛotinus in faſtidiuʒ per ſatieta
tem vertunt:⁊ ſicut eſt de delectationibus guſtus:ita ⁊ ð de
lectatiõibus tactus q̃ in venereis conſiſtunt. d ¶ Riſuq;.
¶ Meputaui erroꝛem. quia conuerti
tur in triſticiã. e ¶ Et gaudio dixi.qꝛ homo gaudet de ve
ritate inuenta. f¶ Quid fruſtra deciꝑis.eſtimando feli/
citatem in delitijs · g ¶ Logitaui. Hic intert coꝛꝛelarium
ex pꝛedictis: Ex quo enim vita delitioſa eſt modici valoꝛis
⁊ ipſa impedit a conſecutione ſapientie que maius bonum
eſt:quanto ſpiritualia coꝛpoꝛalibus pꝛeponuntur: quãuis
nõ ſit tantum bonuʒ vt in eo ponatur hominis felicitas vt
dictũ eſt caplo pꝛecedenti.motus ex his: g ¶ Logitaui in

coteplataen e tẽ diuĩe legis. S(¶ Er
et didici:dediq; coꝛ men vt ne diuina.

Mber

icũt quidã ſalomoneʒ penituiſſe ĩ fine ſʒ ſlla pnia ñ vi

meam. vvt ſic nõ pꝛeualeret ſpiritui:ſed ſubijceret᷑ ei. i¶ Ut

coꝛde meo abſtra. a vino. imoderate ſumẽdo. h (Carnẽ o i fine ſʒ ille
fuiſſe ſufficiens ⁊ perfecta vt plenius dixi.õ.ꝓuer.xxx.

animũ meũ tranſferrẽ ad ſapiam.a qua nõ ipedit ꝑ vinum
mogerate ſumptũ cũ acuat igeniũ.Ex quo pʒ ꝙ abſtractio

a vino ñ accipit᷑ hic ſim

E. donec viderẽ
qd eſſet vtile filijs ho
minũ.ad conſequen⸗
dum felicitateʒ queẽ
ſũmũ hominij bonũ
¶ Magniſicaui. hic
cõſequẽter experimẽ/
to declarat felicitateʒ
hominis nõ conſiſte⸗
re in coꝛpoꝛalibus de
litijs.⁊ hoc pꝛimo de
clarat in perſona pꝛo
pꝛia:ſcõðo in perſona
ſibi ↄiuncta:ibi Rur
ſus. Pꝛima in duas:
quia pꝛimo declarat
pꝛopoſituʒ:⁊ ſcõo ex

dictis mouet dubiuʒ

ibi quid eſt inq;j. Cir⸗/
ca pꝛimũ diffuſe oſtẽ
dit ſe exptuʒ fuiſſe ea
que faciunt ad deliti/
as coꝛpoꝛis:nec inue/
niſſe ibi felicitateʒ di/
cẽ: Magnificaui ope
ra mea.⁊ qualiter ſbᷣ

ficaui mihi domos.

ulchꝛas ⁊ delectabi⸗/

s:que magnã partẽ

conferunt Aade
litioſaʒ. n ¶ Et plã/

taui vineas:feci oꝛtoj
⁊c̃.que faciunt ad de/
litias ex loci pulchꝛi/

tudine ⁊ fructus plenitudine. o ¶ Et extruxi mihi piſci⸗
nas aqᷓꝝ.ad decoꝛationẽ loci ⁊ e fructificationẽ.
ſedi ſeruos ⁊ ancillas ⁊c̃.vt ſeruire
qð eſt valde delectabile hoĩ. q

—

dit ĩ ſpẽali. m ¶ Edi

pliciter ſed cũ moderamie:vt dictũ

crnẽ meã: ut animũ meuʒ
tranſferrẽ ad ſapiaʒ:deuita

rẽqʒ ſtulticiã:dònec viderẽ
quid eẽt vtile filijs hoĩuʒ:q;
facto opuſẽ ſub ſole nume

ro dieꝝ vite ſue. Magniſi
caui opera mea. Edificaui
mihi domoſ et plantaui vi
neas:feci hoꝛtos ⁊ pome/
ria ⁊ cõſeui ea cũcti genen
arboꝛibus: èt extruxi mihi
piſcinas aquaxꝝ vt irrigarẽ
ſiluã lignoꝝ germinãtiuʒ.
Poſſedi ſeruos ⁊ ancillas
multãq; familiã habui:ar/
mẽta qͥq; ⁊ magnos ouiuʒ
greges:vltra oẽs ꝗ fuerunt
añ me ĩ hierm. Coacerua/
ui mihi argẽtũ ⁊ auꝝ:⁊ ſpſ

ſtantiaſ regũ ⁊ puiciaꝝ.Fẽ

ci mihi cantoꝛes ⁊ cantatri
ces èt delitias filioꝝ hoiuʒ
cyphos ⁊ vꝛceolos i miſte

rio ad vina fũdẽda:⁊ ſup

greſſus ſũ opib oẽſ ꝗ ante

ihi ad nutũ i oibus
rmenta q́; cẽ. vt habe

rẽ abundantiã diuitiaꝝ naturaliũ ⁊ etiã artificialiũ:iõ ſub
ditur: Coaceruaui mihi argẽtũ ꝛc. r ¶ Feci mihi cãtoꝛes
⁊ cantatrices.ad deleetationẽ auditus. s ¶ Et delitias fili
oꝝ hominũ.multiplicando mihi vxoꝛes ⁊ cõcubinae: que
pꝛe alijj dicuntur eſſe dilitie hominuʒ. vnde dicitur. iij. reg.
xi. Fuerunt ei vxoꝛes quaſi regine ſeptingente: ⁊ concubine
trecente. t Eyphos vꝛceolos ⁊c. ⁊ hoc ad delectationeʒ
guſtus. v ¶ Sapia quoq; perſeuerauit mecũ.ſ.vſq; ad tẽ
pus in quo per mulieres fuit deceptus. x ¶ Et omia que

deſiderant oculi mei

,

non negaui eis.exponẽdo me omnibꝰ

delitijs ⁊ hanc.ſ.vitã voluptuoſã Vy¶ Ratus ſum parteʒ

meam.i.felicitatẽ:d

deceptus eni a mulieribus cecidit ĩi hunc

erroꝛem. 3 Kuq; me conuertiſſem. ad verius cogitãdũ
de iſtis. a ¶ Uidi in omnibus vanitatem. quia nõ addũt

veꝝ hominis bonum. b ¶ Et afflictioneʒ animi. quia de

litie anteq; habeant per deſiderium affligunt: a habite ꝑ ſa

tietatẽ in faſtidium vertunt vt pꝛedictuʒ eſt. c

t nihil

permanere ſub ſole.quia tales delectationes ſunt quaſi mo
mentanee. Oo ¶ Tranſiui ad contem. ſapien. c; i.cõſidera
ui ꝙ laboꝛ circa acquiſitionem ſcientie:⁊ maxime de diuiti
is aueppe dicitur ſapientia vt dicitur pꝛio metaphyſice:
melioꝛ eſt ꝙỹ coꝛpoꝛis delitie.Ex hoc loco ⁊ alijs coſimilibꝰ

e ¶ Quid ẽ iquã. Hic circa pꝛedicta mouet dubiũ. Et
diuiditur iĩ tres partes:qꝛ p mouet q̃ſtio:ſcõo ponitur

ſolutio:ibi Et vidi.tertio ſbdit᷑ qdã

me ſuerũt ĩ bierlm. Sapia
qͥq; pſeuẽauit mecũ: ẽt oĩa
q deſidẽauerũt oculi mei ñ
negaui eis:nec ꝓhibui coꝛ
meũ ꝗn oĩ voluptate fruẽet᷑:
⁊ oblectarʒ ſe ĩ hiſ qᷓ pᷣpara
uerã. Et haãc rat ſu parteʒ
meã:ſi vterer laboꝛe meo.
Cũq; mè ↄuertiſſeʒ ad vni
uerſa oꝑa q̃ fecerãt manus
mee ⁊ ad laboꝛes ĩ ꝗbꝰfru⸗

ſtra ſudauerã:u᷑idi ĩ oib va

nitatẽ èt afflictõʒ ai:èt nihil
permanẽ ſub ſole. Traſiũi
ad cõtẽplãdã ſapiam: erro
reſqʒ ⁊ ſtulticiã. Quid ẽ in

quãa hõ ũᷣt ſeg poſſit regem

factoꝛẽ ſuuʒ: Et üůidi ꝙ tãn
tũ hcederet ſapia ſtulticiaʒ
uãtũ differt lux a tenebriſ
ꝗpiẽtis oculi ĩ capiteer:
ſtultꝰi tenebn ãbulat.Et di
dici ꝙ vn vtriuſqʒ eẽt inte
rit:⁊dixi in coꝛde meo:Si
vnꝰ ⁊ ſtulti ⁊ me occaſꝰ erit

hõ ex parte coꝛpis ſit moꝛtalij:tñ ex

obiectio:ibi Et di⸗

dici.Circa pꝛimũ
quia fecerat mẽti
onẽ ð cõtẽplatiõe
ſapie que ẽ cogni
tio diuinoꝛ :iðo

mouet queſtion

dicẽs: e ¶ Quid

E inq; hõ.i.qius

ſeqᷣ poſſit regẽ fa
ctoꝛẽ ſuũ.i.deum
aliqno mõ attige
re per cognitiõeʒ
creaturaꝝ.Salo
mon aũt loquit᷑ ĩ
hoc libꝛo vt ↄcio
natoꝛ.Et ideo fre
quẽter loquitur ĩ
pſona alioꝝ:ñ ſo
lũ vera dicentiuʒ
ſed ẽt erraãtiuʒ: vt
ex Zꝛijs allegatis
veritas magis ap
pareat. Fuit autẽ
qdã noie ſimoni
des dicẽs: hõ ñ
debeat q̃rere co⸗
gnitionẽ diuioꝛũ
⁊ eoꝝ q̃ ſũt ſupꝛa
ſe:qꝛ cũ ſit moꝛta
lis decet eũ tantũ
moꝛtalia ſapere t
vt habet.x. ethi.

gquẽ ph̊j repꝛobat

ibidẽ dicẽs:ꝙ licʒ

pte itellecx'qᷣ eſt pᷣn

cipalioꝛ hoĩs ꝑs eſt qͥd imoꝛtale ⁊ diuinũ:⁊ ſic dʒ ſe tra
here quãtũ pot ad imoꝛtalia ⁊ eterna ꝑ eoꝝ cognitioeʒ

⁊ amoꝛẽ. Ex pſona igit iſtius ſimonidis vel alterius ſi

milis vẽ ſalomon q̃rere:Quid ẽ inq; hõ ⁊c̃. quaſi dice

ret:nõ vꝛ ei vtile aut decẽs q̃rere talia.

g¶ Et vidi. Hic

poit᷑ huius q̃ſtioij ſolutio i qua oñdit ꝙ cognitio de di
uinis ẽ valde vtilis:qꝛ cũ ſit ſuꝑioꝛ hʒ iudicare ð iferio
ribus ſciẽtijs:iõ dꝛ: g ¶ Et vidi.i.itellexi:viſus ei ĩter/
alios ſẽſus plures dꝛias reꝝ oſtẽdit:pꝛio metaphyſice:⁊

iõ noie actus vidẽdi frequeter ſigniſic
vt cũ dẽ:Uides tu hoc.i.itelligis. h

is itelligẽdi
Q tm̃ᷣ pᷣcedęet ſa

pientia.i.diuinoꝝ noticia. i ¶ Stulticiã. i. henoticie

carentiã. k

Quantũ differt lux a tenebꝛij.noticia ei

recipit nobilitateʒ ab obiecto: ⁊ iõ dicit phᷣus libꝛo celi
⁊ mundi ꝙ deſiderabilius ẽ modicũ cognoſcere ð ſuꝑi
oꝛibꝰ ⁊ diuinis:ẽt mediothopico:qᷓ; multa ẽt ꝑ certitu

dinẽ ð inferioꝛib' ⁊ terrenis:iõ ſie ubdit: 1 ¶ &
oculi in capite e.i.i ſuꝑioꝛi ꝑte aie q̃ vacat diuioʒ: ↄtẽ

apientis

platiõi. m ¶ Stultus iĩ te.am.qꝛ ſola terrẽa ⁊ ſẽſibilia

oſiderat:q ↄpata ad deũ ſt qͥdã tenebꝛe.
Picõ bdicta ſolutionẽ ponit᷑ q̃dã obiectio:⁊ hex pꝑſõa
loꝝ q negauerũt aĩe hũane imoꝛtalitatẽ:ex qͥ plona

Et didici.

dẽ ira tertio ca. Nihil hʒ hõ iumẽto ãplius.qd ſi eſſet
vexꝝ:hoõ ſe totaliter expoeret delectatioib'carnis:ſic aĩa
lia bꝛuta:iõ dꝛ: Et didici ꝙ vn vtriuſq;.ſ.ſapiẽtij

—

¶ Eccleſiaſtes iij.

in 2 „2 5 5 4 ₰ ₰
. ⁊ ſtulti eẽt iteriv:qꝛ ſi nihil manẽt ð vtroq; p moꝛtẽ:ſa cta a parẽtibus nõ expẽdit i bonis operibus:ſʒ ĩ pdigalitate
8 piẽs ñ expectat ꝓ laboꝛe ſuo pꝛemiũ nec ſtult penaʒ: iõ ⁊ vanitatibus. l ¶ Quid ei pderit. Hic ↄnᷣr ondit curã ſu
ir ſpdit᷑: a ¶ Quid mihi ꝓdeſt ⁊c᷑. quaſi dicat nihil:iõ peerfluã eẽ malã magis in generali:qualis ẽ cura hois auari
idi⸗ ſp dit: b ¶ Hliaduerti quoq; ꝙ hoc eſſet vanitas.ſ.la qui multũ affligit᷑ in acqrẽdo:a auaricia nõ pmittit eu acq
i boꝛare ĩ acquiſitõe ſapie:qꝛ totũ perit ĩ moꝛte. c ſitis vti:⁊ hoc ẽ qdð dicit: l¶ ¶ Auid eĩ pderit hoi.ſ. auaro
i eni eru memnoꝛia H Atenaci. m De vni
ie ſapiẽtis ſimilr t. .- “ , Aeer ſo laboꝛe ſuo.coꝛ⸗
ſtulti.·i. ſi nec ſtul quͦid mihi ꝓdeſt ꝙ maio / entia ? doctrina ⁊ ſolicitu poꝛali. n ¶ Et affli
ni n peſe rem ſapientie dedi operã:l dle:hõĩ ocioſo q̃ſiia dimit Kione ſpirin menta
K gum. e 12tfu⸗ Locutuſq; cũ mente mea: tit. Et h'qq vanitas: ma a voeno/
tura tempoꝛa a. diaduerti ꝙ hoc qͥq; eẽt a gnũ malu. Quid ei ꝓderit cte a de die: ideo con
⁊ patet ex dictis nitas. Mõ eĩ rit memoꝛia hoĩ dẽ vniuẽſo laboꝛe ſuo duditur: o Et hoc
litter 1 elud ſapiẽtis:ſiliter vt ſtulii ĩ ppè et afflictõe ſpũs qua ſub ſo Pon ne vaanitag Eeila⸗
en tur. Kt icir muuz:et futura ipa obliuiõe le cruciat ẽ? Ccti dies e? bos inanis e line fu⸗
nie mee eo c ipſans cuũcta pariter operiẽt. Mο doloꝛibꝰ ⁊ erũnis pleni ſũt ideo vlterius ↄclu dit
attigitur aliquod rit᷑ docxſulr vt idoctus:ei ic nec ꝑ nocte mente reqeſcit. p ¶ Mone melius eſt
i banun Gabie circo teduit me vite mee:ui Et hòc nonne vanitas eſte come e bibe l deren⸗
Ned kde: 6 (iden dentẽ mala vniuerſa eẽ ſub Mõnẽ melius ẽ comedẽ ⁊ quilitis. a CEton
din tem mala vniuer ſole: ⁊ cũcta vanitãtẽ et affli bibere:ct oñdẽ ale ſue bõa ee aieſue bo. de la.
wi ſa eſſe.i defectiua ctionẽ ſpũs. Rurſus dete ð laboꝛibus ſuis:Et hoc ðᷣ ſuis.exponẽdo partẽ
b Et afflictõe, ſtatus ſũ omnẽ iduſtriw me manu dei ẽ. Quis ita deuo bonoe ſnonipen
n ſpiritus. qꝛ et ſtu· am qᷓ̃ ſub ſole ſtudioſiſſime rabit èt delitijs affluet: ůt Uus ſielana Wert⸗
n dium ſapiẽtis hʒ laboraui: habieur bered eLi Hono in oſe litatij. r ¶ Et hoc ð
s afflictionem anne laboꝛaui:habitur herede, ego: Mol bono in ↄſpectu manu deié i. bonũ a
* xã:vt dictũ eſt ca poſt me quẽ ignoꝛo vtꝝ ſ 4 ſ. uo dedit de ſapiaʒ et ſciaʒ deso conceſſu: no tñ ẽ
pi pꝛecedẽti: ſicut piẽs an ſtultus futurus ſit ct leticiã:pccatoꝛi aũt dᷣdit tãtũ bonũ ꝙ ſit ſelici ·
nani occupatio ſtul · q dſñiabit᷑ in laboꝛib meiſꝗ asfflictiõeʒ ⁊ curã ſupfluã:ut¶vaj huana. 8 Quij
hoi ti q vacat delitis . E n „„ Hic vltimo ponitur
rc⸗ coꝛpoꝛalibus. Si bus deſudaui ⁊ ſolicit fui. addat ⁊ ↄgreget ⁊ tradat ei ſtenta cõcluſio ĩ hoc
ini militer qugrum Et ẽ quicq; tã vanũ: Anð gplacuit ðo. Sʒ t h vãitaſ caplo ⁊ eſt duplex:ſe.
ſnn acquiſitio habet ceſſaui:renunciauiqʒ coꝛ c ⁊ caſſa ſolicitudo mẽtis. cuda :ibi hoi hono.
n imalts ene meiũ vltra laboꝛare ſub ſo / Mniã tpᷣſ hñt:èt ſuſIII Praen eltt
re ſeſſio ſtatim ꝑ ſa/ le. Nã cu alt laboꝛet i ſap 1. il ſp acijl traſeut vniuer conſiſtat felicitas. Et
. tietatem hʒ faſti ?J́ͦ́MBUßv ſacit ſalomon talẽ rõ
t dium annexuz-wt nnns expto crecendu é:
lGqH dictum eſt ſupꝛa. Hanc autem obiectionem non ſoluit ego aut ſuꝑ oẽs expertus ſũ delitiaꝝ vſũ: ⁊ tñ dixi i hoc
pn ſalomon cum tamẽ ſit contra veritateʒ. Cuius duplex ñn ↄſiſtit hoĩs bonũ: ꝓpi qð? mihi credẽdũ: huronis põit
ra ratio poteſt eſſe. Una quia accipit manifeſte falſum:ſcJ minoꝛẽ dicens: s uis ita deuoꝛabit.vñ dꝛ.iij. reg. iiij.
e ꝙ; non ſit alia memoꝛia ſapientis ⁊ ſtulti: quia vna eſt Erat aũt cib'ſalomonis ꝑ ſingulos diej.xxx.choꝛi ſimile: ?-
6üqH ad laudem: alia ad vituperium: vnde dicitur pꝛouer. xl. choꝛi farine. x. boues pingues: 2.xx. aſcuales ⁊c̃. cEt
e x. Memoꝛia iuſti cũ laudibus:⁊ nomẽ ipioꝝ putreſcet delitijs affluet.i. mulieribus. v Ur ego. qſi diceret null
i Alia rõ qꝛ ſoluit᷑ ꝑ illud qð habet ifra.xq.vbi ponit itẽ vñ dꝛ. iij. reg. ꝙ erat ei vxoꝛes quali regie ſeptingẽte: vt alla⸗
ni ta cõcluſio ĩ hoc libꝛo:ibi ei d ð moꝛte hois: Reuertat tũẽ ſupꝛa eodẽ caplo. x Hoi bono. Hic ponit᷑ ſcõa ↄclu
puluis in terrã vñ erat: ⁊ ſpũs redeat ad deũ q dedit i ſio:⁊ eſt ð cura hũana circa tpalia ð qua locutujẽ ſupꝛa:io

ↄcludẽdo dicit: illa q ẽ bñ oꝛdiata bona ẽ dicẽs: x¶Poi

. lũ.vt.ſ.recipiat p meritis mercedẽ:vel ꝓ demeritis pe/ .
bono. i. viuenti ſʒ recta rõnẽ. y In oſpectu ſuo.hoc ad

nã:⁊ ſic nõ vnus eſt iteritus ſapiẽtis ⁊ ſtulti:vt hic aſſu

mit.idẽ dr ð iuſtj pſal.cxv. Pꝛecioſa i ↄſpectu dñi moꝛ) ditu gexcludẽdũ hypocritã qui ñ Ebonus i ↄſpectu dei.
3 ſanctoꝝ eius.⁊ ð iiuſtis.xxxiij. Moꝛs pctoꝝ peſſima. 3 (Dedit deus ſapiam.i.noticia ð diuinis. 44 Etſhaz.
ſ Rarſus Poſti⸗ declarauit pꝛopoſitum circa deliti ð agibilibus hüanis. b ¶Et leticiã. ſic ẽ i hebꝛeo a libꝛis
. as rationibus ſumptis ex ipſis delitijs. hic conſequẽter coꝛꝛectis. i. vita iocũdã bñ vtendo tpalib Ereir ats
i idem oſtendit rationibus ſumptis ex annexis curis. Et dit ↄꝛiũ ð cura ſupflua ⁊ ioꝛdiata dicẽs: c ¶ cioꝛi 2uicz
gi diuiditur in duas partes: quia pꝛimo ſalomon oſten / degit. i dari permiſit. d ¶A fucttone Ecure ſupflua. cir
. dit maliciã huius cure in ſpeciali:ſcðo magis i generali ca tpalia ↄgregãda. e t tradat ei ꝗᷣ placuit ded⸗ ñ ac
s ibi Quid eni pderit. Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ ad fruẽdũ cipit hic tradat ſic ꝙ talij volũtarie det bõij hoib:ſʒ qꝛ ipo
. delitijs pꝛeexigit᷑ magna cura in acquirẽdo illa ꝗbꝰ hõ moꝛiẽte frequẽter tradũt᷑ talibui:ſicut moꝛtuo Nabal boa
viuat delitioſe. Pater vero quodãmõ manet ĩ filioꝛcũ eũ venerut ad dauid.j.reg.xxv. f ¶ Sʒ ⁊ hoc vanitas ⁊c.
i⸗ ſit ð ſubſtantia eius:⁊ iõ ſi certus eẽt pꝛ ⁊ ſapiẽter vtere i.cura in tali ↄgregatioe bonoꝝ qbus acquirens no vtitur
. tur diuitijs ⁊ delitijs per laboꝛẽ ſuũ acqſitis:iĩ hoc eſſer ſed alijs traduntur. . KCanin II.
magna delectatio patris:ſʒ hoc ignoꝛat qꝛ frequẽter a Mnia tempus habent. Pec eſt tertia pars huius
1 cidit ꝛiũ. Sic igit diẽ: i zns deteſtat ſũ omnẽ i libꝛi:in qua a felicitate hominis excludit longeui-
. duſtriã meã. ad acquirẽdũ bona tpalia: 1 patz ex dicis tatem: que ab omnibus ſolet deſiderari exceptis
littera vſq; ibi: K ¶ Et hoi ocioſo.q bona ſibi dereli- pauciſſimis ⁊ valde perfectis ſicut paulus apoſtolus dicit

philippẽ j. Deſideriũ hũs diſſolui ⁊ eẽ cũ chꝛiſto.Et diui/

ditur in tres partes:qꝛ pꝛimo ſalomon põit ſuã deductioeʒ
Secũdo quoꝛũdã obiectoꝝ: ſolutionẽ:ibi Uidi afflictiõeʒ.
⁊ tertio infert intentã ↄcluſionẽ:ibi Et depꝛehẽdi. Circa pꝛi
mũ ad ſuũ ꝓpoſitũ declarandũ inducit alternatiões pluri/
mas ðb duratiõe 1 ter
minatione rerũ coꝛꝛu
ptibiliũ oſtendens q;
eſt certa piodus a na
tura duratõis ſen a/

ſa ſub celo. Tempnaſcẽdi
ct tpᷣs moꝛiẽdi. Cempꝰplã
tãdi:&t tᷣs euellẽdi qð plã/

ctoꝛe nature inſtituta 1 e
ta:inter quas eſt pio tatũ eſt. Cmpoccidẽdi:c᷑ᷣ
duspüare vute aug tẽpus ſanãdi.Cmpðſtru
dz homo eſſe ↄtentuj endi:èt tõs edificãdi.èm⸗/
ſicut ⁊ cetera ꝑiodo nd rlifsi Tim⸗
ſibi data a nã.Et di⸗ P; d. psS ride r. —
uiditur ĩ quattuoꝛ ꝑ P ꝓlãgendi:ct tpᷣs ſaltandi.
tej ſjm quattuoꝛ ten Lèmp ſpargendi lapides
a wotenaſe, pa et tpᷣſ colligẽdi. Cèmp am
but dar tes pſedue plexãdi:t tpᷣs lõge fieri ab
do. Pꝛima autem va 5 — „ Dz .
rietas reſpicit oꝛtum amplexib Temp gegren
occaſum:⁊ hanc c di:et tpᷣs pdendi.Tempjcu
alus tangit in quoda ſtodiendi:ct ts abijciendi

(Bnn dicens: Z
¶ Omnia tempus —
bent. ſue durationis limitatũ. b ¶ Et ſuis ſpa.trãſe.vni.
ſᷓ celo. coꝛpoꝛa eni celeſtia ſunt ĩcoꝛꝛuptibilia:⁊ iõ nõ hñt
limitationẽ duratiõis a parte pꝰ.Cõſequẽter põit alternati)
onẽ pꝛimã que eſt circa oꝛtũ ⁊ occaſũ:⁊ pꝛio i aialibꝰgenera
liter inter qᷓ ↄtinetur hõ:qꝗ eſt nobiliſſimũ aialiũ.dicit igit᷑
¶ Tepus naſcẽdi.qꝛ iter ↄceptũ hois ⁊ alioꝝ aialiũ ⁊ eo
rum oꝛtũ eſt certũ tempus a natura determinatũ:lʒ aliquã
do ꝓlongetur vel minoꝛetur ſᷣm maioꝛẽ vel minoꝛẽ virtutẽ
nature. dð ¶ Et tempus moꝛiendi.in ſenectute piodo hua
ne vite deficiente:lʒ aliqñũ magis ⁊ minus plõgetur ſᷣm va/
rietatẽ cõplexionij:et agit hic ̊ moꝛte ⁊ vita naturali.ſcõo
in vegetabilib cũ dẽ: e ¶ Tp̃s platãdi.ſ.in vere. f ¶ Et
tps euellendi.qð plantatuũ ẽ i autumno:quantũ ad illa que
nõ faciunt fructũ niſi ſemel in anno:in alijs etiam quando
ceſſant fructum facere ſᷣm periodum nature ſue. Tertio in

hominibus ſpecialiter ⁊ quantũ ad moꝛtẽ violentã cuʒ di: mouentur q̃da obiectões poſſibiles

g ¶ Zpᷣaoccidẽdi. aduerſarios iuſticie vł rfipublice. h¶Et
tpᷣs ſanãdi.qñ aliq ex eis rmanẽt vulnerati:⁊ ꝑmittit᷑ eij vi
ta ex aliqᷓ cã rõnabili:tũcei itẽdẽdũ ẽ eoꝝ ſanatoi.Quarto
ĩ artificialibcũ dꝛ: i ¶ ps deſtruẽdiedificia ĩ dbꝰſt ma/⸗
loꝝ receptacula. k tepu

ponitur alternatio circa hominis ſtatum cu dicitur: Tem/

*
*

pus flendi i aloꝛunie. m ¶ Et tempus ridẽdi. in eufoꝛ

mnie n ¶ Tempus plangendi.in funeribus deſunctoꝛuʒ
o¶ Et tempus ſaltandi.i.tripudiandi in nuptijs coniuga⸗
toꝛum. q ¶ Tempus ſpargendi lapides.in deſtructioe ſoꝛ
talicioꝛum in quibus aduerſarij habitabant. r. (¶ Eer
pus colligendi.ſ.lapides pꝛo reedificatiõe:vt ibi habitẽt bo
ni ciues. 8 ¶Temp
natio circa vſũ:⁊ pꝛimo vxoꝝ cũ dẽ: Lps plexadi.i.vacã
di generationi:⁊ hoc ẽ tpᷣs iuuentutis ↄiugũ. t ¶ Et tpᷣj õ
ge fieri ab ãplexibus.ſ.in ſenectute virtute generatiua defi⸗

ciente:⁊ ẽt qñ eſt cõis afflictio ppli:tũc eni debẽt hoies ſe re
trahere a delicijs ⁊ maxie venereoꝝ:vt dei mia facilius ipe
tretur. vñ dicũt hebꝛei ꝙ tꝑe diluuij hoĩes ⁊ bꝛura aialia in

areca exiſtentia ↄtinuerũt a coitu:⁊ ſatis ꝑʒ ex textu:qꝛ egreſ
ſis ð arca dixit deus: Creſcite ⁊ multiplicamini ⁊c. geñ.ix.
Scpᷣo quãtũ ad vſũ reꝝ in acquirẽdo ⁊ perdẽdo cum dicit
v Eanpusg acquirendlt ⁊c. mercatoꝛes enim vno tempo⸗

ctã fec bõa ĩ tpe ſuo:ẽt mũ/⸗

. , s reedificãdi.qñ reedificatio
expedit ꝓ republica. I ¶ Tẽpus flẽdi. Pec ẽ ſcòa ꝑpsi qua

Tempus amplexandi. Hic ponit tertia alter

re lucrantur:alio perdunt. Aliqui exponunt hoc de re
gno iſrael quod fuit acquiſitum tribui iude temꝑe da
uid:a perditum tempoꝛe roboam:quãtum ad vnã par
tem:⁊ tẽpoꝛe ſedechie quãtum ad reliquaʒ. Tertio quã
tum ad vſum in cuſtodiendo cuʒ dicitur: x¶ Tẽpus
cuſtodiedi. quan
Tampſcidẽdi: tõs o Jdao nõ nner ma
Emp’ ſcidẽdi:et ts ↄſuẽ ius pericu —
di. Têmp tacẽdi:&t ts lo cuſtodia. y(lEt

r lee t: AtH„ S kempus abücien
quẽdi. Temp dilectiõis:t di. quãdo iminet
tp̃s odij. Lemp belli:et ipſ ¶maius periculuz:
pac.Quid hʒ apliꝰ hõmo ſicut qui pꝛoijcit
ð laboꝛe ſuo: Nidi ſfflicti / Wereget Nnn.
k = s ga Be,,;, aat. uar.
oneʒ quã dedit deſilijs ho to quãtuʒ ad vſũ

minũ ut diſtẽdãt᷑ ĩ ea. Cun veſtimentoꝛuʒ cũ

dicik: 3 (Tep

dũ tradidit diſputatõi eo? ſcidẽdi.ſ. pannos
t ſjugiat h on ans onas d foꝛmanduũ ve
utñ iuẽiat hõ op' qð opa nes: rde
ede ab ſitio vſq; ad finem. conſuẽd poſt ſciſ
Et ↄgnòui ꝙ n eẽt mel ni ſionem. liter ex

ſi letari: facẽ bene ĩ vita ſua ponunt aliqui:
3 ¶ Tempus ſci⸗
„.„ , endi ſcʒ regnum
iſrael in duo tpe roboã. ⁊? ¶ Et tp̃s ↄoſuendi.i.recolli⸗
gendi:⁊ hoc in chꝛiſto. a ¶ Tepus tacendi. Hec eſt
quarta pars in qua ponit᷑ alternatio quantũ ad debitũ
ↄuerſandi modu qui attẽdit᷑ in triplici actu. Dꝛimo in
actu rationis qui eſt loqui:per loquelã ei expꝛimit᷑ men
tis conceptus ci dicit: a ¶ Tepus tacendi.qñ verbuʒ
nõ haberet effectũ. b ¶ Et tẽpus loquendi.qñ credi
oppoſitũ. Secũdo in actu oↄcupiſcibilis cũ dẽ: c e⸗ .
pus di ectionis.quãdiu ille qᷣ diligitur ẽ bon virtuo/
ſus. dD ¶ Et tẽpus odij.qñ efficitur malus:nõ tñ odiẽ
do natura: ſed culpa. Lertio in actu iraſcibilis cũ dicit᷑
eH õ urgũt aduerſarij iuſticie vel rei“-
publice. f ¶ Et tepus pacij. quãdo ceſſant tales aduer
òè

iraſcibilis put iperãtur a rone. g ¶ Quid hʒ. Pic re/
mouentur eri 3 pꝛedicta. Et
diuiditur ĩ tres partes ſʒ tres obiectões: ſcòa ibi: Uidi
ſub ſole. tertia ibi: Dixi in coꝛde meo. Cõtra p̃dicta poſ
ſet aliqs obijcere ꝙ longeuitas deſideranda ẽ tanq; ſum
mũ hois bonũ:qꝛ per eã põt acqri ſapia ⁊ ſcia in pfecti
one ſua:hoc remouet ꝑ hoc ꝙ hoiĩes quãtũcũq; viuãt
ad ꝑfectã cognitionẽ ẽt rei minime nõ attigũt:vt pleni/
us dictũ fuit ſupꝛa.j.caꝰ.⁊ hoc eſt qð dẽ: (ula Py
ãplius.ĩ certitudie noticie: h¶ Põ ð laboꝛe ſuo.i ſtu/⸗
dij exercitio longo:q̃ſi diceret modicum aut nihil:imo
frequenter contingit ꝙ aliqui iuuenes ſtudioſi credant
ſe mita ſcire ꝑ demõſtratõej:⁊ ꝓcedẽtej vltra vidẽt ꝙqñ
ſe niſi topice vł ſophiſtice rõnes: ꝓpi qð ſocrates ppus

dixit htm ſcio ꝗð neſcio:ñ auſus affirmare aliqd ſe ſci
re:io ſequit᷑ i ¶ Uidi afflictionem.ſ.in exercitio ſtudij

k ¶ Qua dedit deus filijs hoiuʒ. inquãtũ dedit eis itel
lectũ ad talia iquirẽdũ. l ¶ Ut diſtẽdãtur ĩ ea.i.occu/
pent. m ¶ ucta fecit de bõa in tpꝑe ſuo.i.tꝑe creatio/
nis:vt dꝛ geñ.j.Uidit deus cũcta q̃ fecerat ⁊ erãt valde
ona:ſʒ angelica natura æ humana ꝑ ſeipſã peioꝛata ẽ
t mundum tradidit diſputationi eoꝛuz.i.hoiuʒ.

0WUt non inueniat homo ohrg g operatus Gdeus.
ipm perfecte cognoſcendo. p ¶ Ab initio vſq; ĩ finezʒ.

ideſt dato = tempus longiſſimũ :ideo con/
cdudit. q ¶ Et cognoui ꝙ non eſſer melius niſi letari

⁊ bñſfa.in vita ſua.i decẽter viuere ⁊ virtuoſe ſʒ curſuʒ
nature.i.ꝙ ſit cõtẽtus termino vite quẽ dedit ſibi natu

ra. r. (Bie eĩ hõ ꝗ comedit ⁊ bibit. honeſte viuendo
⁊ ſine cura ſuꝑflua. s

t videt bonũ de laboꝛe ſuo.

ea que acqſiuit ꝑarti liberaliter:ꝑtim miſericoꝛditer tri
¶Poc

buédo. tC tur hic ſi pꝛo qꝛ: qua
donum dei eſt. ſ. .. . .ð .. „, „ ſi diceret: quia ver ꝙ
bonum in = en Dis cz hõ q comedit ⁊ bi Siẽ moꝛit᷑ hõ:ſic ⁊ illa mo eſt aſcendit. Et dictio
. Si bit: ct videt bonũ ð laboꝛe riũtur. Sili ſpirãt oĩa:⁊ ni- bebꝛaica aue vontu
cit deus perſeue luo:hòc donũ dei ẽ. Didi bil hʒ hõ iumẽto apl. Cũ gnancht rae: riltu⸗
eter. quia illa que ci c Oia opa q̃ fecit de pſe cta ſub iacẽt vanitati: ⁊ oĩa ra hebꝛaica planioꝛ ẽ
ſunt de integrira uerẽt in ppetuũ. Nõ poſſu pgũt ad vnũ locuʒ. De ter que ſic habet: Quis
emund aca⸗ mus eis qcq; addẽ nec au ra facte ſũt: ⁊ i errã pariter nacens uia ſpirten
pales manent ea ferre: que fecit de vt timeat reuertuntur. Qũis nouit ſi qens ſurſum t anen⸗
deʒ numero: ſicut Qũod fſactũ e: ipſüm pma ſpũs ſilioꝝ adã aſcẽdat ſi ur it:hebꝛei enĩ nõ hñt
coꝛpoꝛa celeſtia à net. Quẽ futura ſũt iã fueft ſũ:èt ſi ſpnᷣs iumẽtoꝝ deſcẽ pꝛeſens tempus indi-
ſunt inodenuntibi ⁊ de iſtaurat qð abiſt. Ai dat deoꝛſũ:Et dẽphẽdi ni/ Oatini modl ſed eo
etementu queli diſub ſole iloco iudicij ipi hil eẽ mel q; letani hoieʒ i peeſntie iponb vi
coꝛũpantur ſjnm ctate t ĩ loco luſticie ugta⸗ ope ſuo:t hãc ce pte illius gloſa hebꝛaica ſic hʒ
aliguzaparres . leet dixi in eache med - Zün ei eũ ackluce utp ſe Auns noſie⸗ iq
oan. T ĩpin iudicabit dñis: et futura cognoſcat: C.IIII. tadu g, vus poiy ad⸗
ris quiehaddere UEp'ols rei tũc erit. Dixi in K Erti me ad alia:⁊ vi/ ¶qucit ad diuinu iudi/
nec auferre. ſitut coꝛde meo ð filiſs hominũ Ai calũnias qᷓ ſõ ſole ciuz ad ronẽ reddẽd
nec ip̃e addit pot vt ꝓbãet eos de ⁊ oñderet gerũt᷑:⁊ lachꝛymaſ inocẽti ſ.de his que egit ꝑ li
5P 7 „ 2. „ 2 — aeeE „ —
Fceſauit nbui ſimileſeſſe beſtijs. Iccirco / uʒ ⁊ neminẽ ↄſolatoꝛẽ: nec ben iarbieri⸗ * E
operibus misq irerires aiag enen viglzr⸗ 7
r odem mo- us tent chois ciumen Ponſe teſſterc co violctie ſemdarveonum it
do debemus eſſe toꝝꝑ:⁊ eq vtriuſq; codiio. cucioꝝ auxilio deſtitutos. ſ adduci ad diuinuʒ
contenti de termi iudiciũ:qᷣa ñ agit ꝑ li

V¶ Quod factũ ẽ. a deo icoꝛuptibile. 3¶ Ipſu ꝑma
net.vt oictũ ẽ ð coꝛpoꝛibus celeſtib ⁊ elemetis.alia aũt
que coꝛꝛuptibilia ſũt lʒ nõ ſic maneãt eadẽ numẽo: ma
nẽt tamẽ eadẽ ſpẽ ꝑ ſucceſſionẽ generatiõis: iõ ſequitur
a ¶ Que futura ſt ⁊c.⁊ pʒ lr̃a ex dictij b¶ Uidi ſub
ſole. Hic remouet᷑ ſcòa obiectio q̃ poſſz fieri.ſ.ſi pceſſus
Hurmn melioꝛaret᷑:qꝛ ſic lõgeuitas eſſet appetẽda vt
ic v
b ¶ Uidi ſub ſole.i.in hominũ habitatiõe. c ¶ In lo
co od Eilnlecz ſolebat dari rectũ iudiciũ dat ĩ

no vite noſtre: nec ſolicitari de additione per logeuitate

piũ. ð¶ Et in loco iuſticie iniqnitatẽ.qꝛ ꝓ habitu iu/
ſticie ĩ multis perſoni ſucceſſit habit nequitie:⁊ adhuc
plus ſuccedet in futuro tꝑe.Uñ dicit ſaluatoꝛ Matth.
xxiiij. Abũdabit iniqtas:⁊ charitas refrigeſcet multoꝝ
e E dixi in coꝛde meo iuſtũ ⁊ ipiũ iudicabit dñs.qͥa
cũ ſit iuſtiſſimus ñ ꝑmittit aliqð bonũ irremuneratuʒ:

nec aliquod malũ ipunitũ. vidẽt᷑ aũt in pñti młti mali

vſq; ad moꝛtẽ in pſpitate:⁊ ecõtrario multi iuſti ĩ aduẽ
ſitate:⁊ iõ ex diuina iuſticia ↄcludit᷑ aliã vitã eẽ expectã
dã in qua iiuſti hic ipuniti puniãtur a dño:⁊ iuſti pᷣmi
entur:iõ ſubdit. f¶ Et tpᷣs oĩs rei tũc erit.qꝛ multa q̃ᷓ
nũc vident᷑ ioꝛdinata ad oꝛdinẽ diuine iuſticie reducẽt᷑.
S¶ Dixi. Hic remouet tertia obiectio q̃ pꝛio ponit᷑:⁊ ſe
cũdo tollit᷑:ibi Quis nouit.Obiectio aut ꝓcedit ex er/
roꝛe eoꝝ qͥ negauerũt vitã aliã:cuiuſmodi fuerũt ſadu
cei:qui negauerũt ſpm ⁊ angelũ:⁊ reſurrectionẽ:vt ha/
ũ.xxiij.⁊ plures alij añ ipſos:ex qͥꝝ ꝑſona di h̊

77

g¶ Dixi in coꝛde meo ð filijs hoiuʒ ⁊c̃.i.ꝙ nullã excel-
lentiã reſpectu alterius vite haberẽt magis iy beſtie q̃·
nihil remanet poſt moꝛtẽ:⁊ ſᷣm hoc pʒ littera ſequens.
Si aũt hoc dictũ eẽt veꝝ:lõgeuitas eẽt hoĩ maxie appe

tenda vt ſic acciperet quãtũ poſſi ð bonis pñtis vite:ex

t fieri maioꝛa bona:ſed hoc excludit dicene:

eſſet reddenda. h

quo nõ expectaretur vita alia ĩ qua pena aliqᷓ ſeu pᷣmiatio
uis nouit. Hic remouetur dicta ob

iectio:qꝛ pcedit ex carnalitate hominũ vitã pñtẽ tmmõ co⸗
ſiderãtiũ: ⁊ hoc ẽ qð dẽ: Quis nouit ſi ſpus ſilioꝝ adã aſcẽ
dat ſurſũ.tãqꝙ; imoꝛtalis:quaſi diceret:valde pauci:⁊ accipi

be arb.arbitriũ ideo moꝛtal ẽ ſil cũ coꝛpe.De iĩmoꝛtalitate
vero anime clarius dicit infra.xij.ca.dicens de moꝛte hois
Reuertatur puluis ĩ terrã ſuã vñ erat:⁊ ſpus redeat ad deũ
qui dedit illũ. k ¶ Et depꝛehẽdi. Hic ifert ↄcluſio intẽta ĩ
hoc ca'.a pꝛio ifert ↄcluſio:ſcòo remouet᷑ q̃dã obiectio: ibi
Quis eni.Concluſio vero intenta eſt ꝙ longeuitas non ſit
multuʒ appetenda: ideo dicit ex pꝛedictis: k ¶ Et depꝛe/
hẽdi nihil eſſe melius.iĩ ſpacio vite pñtis ↄceſſo. I¶ ¶ Qus
letari hominẽ in opere borli operibus virtuoſis que pꝛo/
pꝛie dicuntur humana:alia eni opera dicunt᷑ magis beſtia/
lia. m ¶ Et hãc eſſe partẽ illius.i.ꝙ termino vite ſibi con
ceſſo ſit ↄtẽtus ſicut parte debita ĩ pnti. n (Auis ei. Hic
remouetur obiectio. Poſſet ei aliqs obijcere dicẽs: immo
longeuitas ẽ multũ appetẽda vt ho ꝓuideat filijs ſuis:hoc
remouet dicẽs: n (aisen adducet.ſ.hoieʒ ad talẽ noti
ciã. o ¶ Ut poſt ſe futura cognoſcat i.vt ſciat filios pꝰ ſe

victuros:⁊ ſi viuant qualiter bonis ſibi derelictis ſint vſu

ri:quaſi diceret:nullus adducet eũ ad hãc noticis:⁊ ideo ex
hac cã nõ dʒ eẽ multũ ſolicitus ð logrvitare aplim. IIII.
EErti me.Quartũ qð ſolet ab hominib deſiderari
tãq; ſũmũ bonũ iĩ vita pñti ẽ auctoꝛitas dñij: Ideo
Roc excludit ĩ hac quarta parte hui libꝛi oſtẽdens
ꝙ; nõ ſit hoib appetẽda.Et pꝛio oñdit hoc ex defectibilita
te hũana:ſcòo ð ſublimitate diuina:ibi Cuſtodi pedẽ tuuʒ.
Pꝛia ĩ duas:qꝛ pꝛio oſtendit pꝓpoſitũ rõnibuj ſũptis ex par
te plebis:ſcõo ex ꝑte pꝛincipis:ibi Me
duas.ſ.ĩ partẽ pꝛicipalẽ:⁊ icidẽtalẽ:ſcõa ibi Stultus. Pꝛia
in duas ᷣm ouas rones quas inducit ad ꝓpoſitũ: ſcða ibi
Rurſuʒ. Pꝛima rõ accipit ex iniurijs ⁊ violẽtijs q inocenti
bus inferũtur ⁊ a ſuperioꝛibꝰnõ coꝛꝛiguntur:aut qꝛ nõo pnt
aut qꝛ nolũt:⁊ ſic ↄtinue anxiãtur:vel ſua poteſtate abutũ
tur: talis auteʒ ſtatus non eſt appetendu:ergo ⁊c.⁊ hoc eſt
qð dicit: a Aati me ad alia.⁊ pʒ ex dictis lra vſq; ibi:

— .

Melioꝛ ẽ. Pꝛia adhuc i

b ¶ Et laudaui mag moꝛtuos ꝙ viuẽtes.i.ſtatũ eoꝝ eo ꝙ
ſubtracti ſunt a vita pñti anteq; haberẽt experiẽtiã tati ma

li. c

¶ UVtroq;.ſ.malo ho

Et felicioꝛẽ.i.min miſeꝝ. d¶

ualuerit ↄtra vnũ ⁊c᷑. hoc pʒ in coꝛpoꝛe ⁊ ala: qꝛ amic

iuuatur ab amico nõ ſolum in tribulatione mundi:ſed

etiã in tentatione diaboli. a ¶ Funiculus triplex dif/

mine moꝛtuo: æ malo hoie viuẽte. e¶ Judicaui ꝗ; necduʒ
natus ẽ.i.aboꝛtiuũ qui nõ hʒ experiẽtiã aliquã mali pene:

aut mali culpe actua
lij:⁊ ſic nõ ſuſtinet ali
quam penã ſenſibilẽ:
ſed habet vitam ma
gis delectabilẽ q; poſ
ſit haberi in vita pꝛe
ſenti:zʒ omnes docto
res qui loquũt᷑ ð mo
rientibus in ſolo pec/
cato oꝛigiali. fRur
ſum. PHic põitur ſcòa
ratio ad idem:ſtatim
enim cũ aliquis aſcẽ/
dit ad ſtatum domi/
nij inſurgunt inuidie
contra ipſum: ⁊? per
cõſequens odia:rãco
res:⁊ inſidie.talij aũt
