ſcibilis:ſicut pʒ ĩ cognitõe nãli itellect ĩ q̃ reqrit᷑ lumen

itellectus agentis:a ſpẽs abſtracta a fantaſmatibꝰ. Po

teſt igit dici ꝙ lumẽ ꝓpheticũ ẽ aliqd ꝑmanẽs ꝑ modũ
hitus:datũ tñ a deo.Ad hoc tñ ꝙ ppha per hoc lumẽ
actualr aliqd ſuꝑnãle cognoſcat:reqrit cũ ipᷣo ſpẽi ac

ceptio ꝑ aliquã viſionẽ imagĩariã ĩ ſe vel ĩ alio:vel eti⸗

am aliqͥ alio modo:ſicut eſt in cognitioe ꝓphetica ſine
tali viſione imagiaria:qꝛ tunc talis ſpẽs itelligibilis fit

imediate a deo i itellectu pphe:a qtum ad hoc dic̃ gre/

go. ꝙ ſpũs ꝓphie aliqñ deeſt pphetij:qꝛ nõ ſẽꝑ hñt talẽ
ſpẽm:ied oʒ ꝙ de nouo fiat i pphetante actu:⁊ per hoc
patet illud de heliſeo. a ¶ Lompletis. Hic oñditur ſa

piẽtia collata danieli:a ſocs eius qtũ ad experimẽtũ:
tiam cũ dẽ: Cõpletis itaq; diebus.ſ.triũ anno/
Poſtasdireror er vt itroducerẽtur.i con
vt ibi pbarẽt᷑: vnde ſeqtur c ¶ Cunq; eis
locutus fuiſſet rex tentãdo in diuerſis qõnibus ſapiẽti

7 eloquetiam

ſpectu ſuo.

am eoꝝ: O ¶ Moõ ſunt iuenti tales de vniuerſis puerij
ſ. ꝗᷓ edocti fuerãt cũ eis.ſedtur: e ¶ Et oẽ vbũ ſapien

tie. i. reſpectu diuinoꝛum. f¶ Et intellectus.· reſpectu

bumanoꝛum. vel aliter: Intellectus. dicitur qtum ad

appꝛehenſionem bonam. Sapientie. q;tum ad iudiciũ

5„

certum. g Að ſciſcitatus eſt rex ab eis iuenit in eis
decuplum. Hic accipitur numerus determinatus ꝓ in
determinato. i multo plus. h¶ Super cũctos hario

los. Iſti ſunt qͥ vaticinãtur de occultis per ſacrificia in

aris idoloꝝ immolata. i ¶ Et magos.Iſti ſunt aſtro
logi:qͥ per conſtellationes iudicant de futuris ⁊ occultj.
vnde ⁊ illi qui viſa ſtella venerunt adoꝛare chꝛiſtuʒ:di
cti ſũt magi: vt hĩ Matth.ij. k ¶ Qui erãt ĩ vniuer/
ſo regno eius.qꝛ tales artes diuinandi tunc vigebant iĩ
chaldea. I ¶ Fuit autem. Hec eſt vltia pars i qua po/
nuntur quedam cõſequentia ad ſapientiã collatam da

nieli: que ſunt honoꝛ: ⁊ glia:ipſius danielis in reg chal
deoꝛum a perſaꝝ: Unde dẽ ſapientie.viij. Pꝛopt hanc

ideſt ſapientiam habebo claritatem ad turbas:a hono

rem apud ſenioꝛes. Juuenis ⁊ acutus inueniar in iudi/

cio ⁊ in conſpectu potentium admirabilis ero: ⁊ facies
pꝛincipum mirabuntur me. DPec autem omia fuerunt

in daniele pꝛopter ſapiẽtiã a deo ſibi collatam: ⁊ hocẽ
quod dẽ hic: ¶ ¶Fuit autem daniel. in honoꝛeſcilicet
7 gloꝛia in chaldea:media: ⁊ perſide:vt patebit ex libꝛi

aüt damel ſiſq; ad ãnũ pi

pꝛoſecutõne a tempoꝛe nabuc.magni vſq; ad tempus cyri
qui deſtruxit regnum chaldeoꝛum:pꝛopter hoc ſequitur
m ¶¶ Uſq; ad annũ pꝛimum cyri regis.Ex hoc patet defe
ctus illoꝛum qui exponunt lr̃am iſtam de tempoꝛe vite da
nielis ſic exponentes. I ¶ Fuit autez daniel vſiq; ad annũ
H pꝛimũ cyri.ideſt tãtũ
vixit ⁊ non plus: dqa
decia viſio danieł fa
cta eſt ſibi tertio ãno
cyri:vt hẽ ifra.x.cap.
Ex qͥ pʒ ꝙ terminus
vite danielis ñ poteſt
accipi p'anno cyri:iõ
expoe vt pus. (j.II.
anno ſcòo
Pic ponit᷑ 2
8 pncipalis
huũ libꝛi in q̃ intẽdit
actoꝛ oñdere potẽtiã
0990)) regni chꝛiſti pꝑ ↄpara
tionẽ ad regnũ mũdi vel diaboli:⁊ h per decẽ viſiões hic
ↄñter poſitas ⁊ diuidit᷑ ĩ duas ptes:qꝛ . ponũt᷑.v.viſione
ad pmũ aduẽtũ chꝛiſti ptinẽtes pncipalr: ſcõo.v.ptinentes
ad ſcòm aduẽtũ chꝛiſti: lʒ tã iĩ iſtis ꝙᷓ ĩ illis fiat aliqñ mentõ
de vtroq;: ſca icipit.c.vij. anno pᷣmo balthaſar.pꝛima di
uidit᷑ in qnq; partes ſcm quinq; viſiones. pꝛima viſio ẽ
de lapide abſciſo ſine manibus ſtatuã grãdẽ cõterrente: in
qua figurata eſt chꝛiſti cõceptio diabolũ cõterẽtis.2 de an
gelo filio dei afſſimilato in foꝛnacẽ deſcẽdẽte:in qua ſigura-
ta eſt natiuitas chꝛiſti in noſtram penalitatem deſcẽdentis.
tertia de vigili ſãcto clamãte pꝛeciſionem arboꝛis:ĩ qua fi
gurata eſt pꝛedicatio chꝛiſti vicia reſcidẽtis.quarta de ma-
nu ſcribentis ĩ piete terminationẽ regni balthaſar: in qua
figurata eſt paſſio chꝛiſti regnum diaboli exterminantis:⁊
chirographũ decreti cruci affigentis. quinta de incluſione
danielis ĩ lacum ⁊ liberatõne eius per angelum:i qua figu/
rata eſt reſurrectio chꝛiſti ifernũ ſpoliantis Partes patent
i.v.capitulis per oꝛdinem ſequentibus.Circa pꝛimum ad⸗
uertendũ ꝙ cã effectia pncipalł hviſiõis ẽ ſpũſſcs: cã impe
tratiua eſt oꝛo danieł ⁊ ſocioꝝ e : cã final eſt vt dei potẽtia
pãderet᷑:⁊ daniel exaltaret᷑:⁊ rex ſuꝑb' hũiliaret᷑: cã auteʒ
mãlis ẽ ↄtinẽtia h viſiõis:q̃ oñdit diſcurſũ mundi ꝑ q̃ttu
oꝛ regna pᷣncipalia ſibi ſuccedẽtia:vſq; ad tpᷣs chꝛiſti omia
regna terrena ſibi ſpiugãtis: cã aũt foꝛmal ẽ diuiſio hy. c.
Notãdũ ꝙ ĩ qlʒ viſione ponũt᷑ he q̃ttuoꝛ cãe vt poſite ſunt
i iſta:qꝛ q̃libet viſio ẽ qſi qdã ſpalis tractat: ergo circa cãʒ
foꝛmalẽ h capli oñdit᷑ h reuelatio ſõnij:2 indſitio viſi:ibi
Pꝛecepit rex.tertio reſeratio myſterij:ibi Tunc daniel.qr
to magnificatio dei:ibi Tũc rex nabuc. Circa pᷣmũ cõſide/
randũ qs fuit iſte nabuc.qꝛ enim dẽ h: In anno ſcdðo regni
nabuc.ideo dicũt aliqui ꝙ fuit nabuc.iunioꝛ:⁊ fil magni
nabuc. ⁊ ꝙ regnauit añ ffem ſuuʒ euilmeradach imediate
poſt patrẽ:⁊ hꝰ ex oꝛdiatõe pꝛis pꝑ malicia euilmeradach
qui erat pmogẽit. Magi.n. nabuc.iã rgnauerat ꝑ.vij.an
nos ĩtegre qñ dãiel de iudea ĩ babylone fuit duct:⁊ iteꝝ ꝑ
tres annos fuit daniel nutritus et edoctus antequã ei pꝛe/
ſentaretur: vt viſum eſt capitulo pꝛecedenti. Cum ergo in
hoc capitulo dicatur ꝙ daniel vt alijs ſapientio:ꝛ expoſuit
ſomnium nabuc. cũ dicatur ꝙ hoc ſõniuʒ vidit ſcõo ãäno
regni ſui:ideo concludunt ꝙ non poteſt intelligi de magno
nabuc. pꝛopter qð dicunt alium fuiſſe nabuc.filium pꝛedi/
cti:qui nabuc.ſcòus regnauit poſt patrem: ⁊ ſcoo ano regni
eius facta ſunt iſta que hic narrantur. Sed hebꝛei ⁊ bero⸗/
ſus hiſtoriographus chaldeoꝛum quibus magis creden/
dum eſt: dicunt euilmeradach imediate regnaſſe poſt ꝑpr̃em

ctu regis:᷑toẽ ᷣbũ ſapien/
tie: et itelleci quod ſciſcitai
ẽ ab eis rex inuenit ĩ eiſ de
cupluʒ ſup cuůnctos hario
los èt magos:qui ᷑rant in
vniuerſo regno eius. Fuit

mũ cyri regis. C. II.
Nannõ ſecũdo regn

*

hoc eſt quod dicit quedam gloſa que ſic incipit: Non

R ð . – ð ͦͦ

WMiber

filiꝰq hĩ ifra ſuꝑ pncipiũ.v.c.Hoc ẽt vi per dem Hieremie.
xxvij. vbi põit vbũ oni loqni ſic: Dedi regi babylõis terras
iſtas.ſeqt᷑: Et ſeruiẽt ei et filio eius:⁊ filio filij e nõ ponũt᷑
plures. Certũ ẽ aũt ſʒ oẽs ꝙ euilmeradach ſuit filnabuc.
magni:⁊ balthaſar erat filius filij ſui.ſ.euilmaradach: ⁊ ñ
dẽ ꝙ fuerit ibi alius i
termedi ꝗ vocat fu
erit nabuc. Hiſtorio-

buc. Piſtorio nabuchodonoſoꝛ:viditna
graphi tñ aliq ponũt

duos filios inter euil buchodonoſoꝛ ſonium. et
maradach ⁊ baltha cõterritus ẽ ſpũs eb:et ſõni
ſar. ſ. reguſar:⁊ labo uʒ ei fugit ab eo. Pꝛẽecepit
ſaruachſell rc. It rex: vt ↄuocãent harioli
z diſ ci⸗
coꝛdare ⁊ ãnales he/ magi malefici * ch al⸗
bꝛeoʒe: poſſet dici: dei:ũt indicarẽt regi ſõnia
iſti duo ſũt idẽ in nu· ſua.Qui cũ veniſſet ſtetert
mero cum euilmara/ =
dach ⁊ balthaſar:da
vterq; eoꝝ fuit binomp:ita ꝙ euilmaradach alio noĩe dẽs
ẽ reguſar:⁊ balthaſar laboardach. Itẽ expoſitio tilloʒ qᷓ
dicut ꝙ iſte nabuc.de qͥ h agit᷑ fuit filius magni nabuc.⁊ re
gnauit poſt moꝛtẽ ep:icludit ↄdictionẽ:qꝛ ſcõʒ eos illa vi/
ſio que põit᷑ ſeq̃nti ca.expõit᷑ de magno nabuc.ꝗ vſus eſt in
amẽtiã ⁊ eiectus ab hoiby.vij.ãnis:⁊ ibi dicit᷑ ꝙ daniel ſu
it familiaris ei ⁊ collega ⁊ famoſiſſim ĩ reſerãdo occulta et
ſecreta diuia. In hoc at ca.dẽ ꝙ ꝑ expoſitionẽ h ſõnij dani
el fuit pᷣmo cognitus eẽ tàte ſapietie:⁊ a rege pꝛimo ꝓmot:
7 ſocij eiꝰ ad ſui petitionẽ:g iſtud fem nõ potuit eẽ pꝰ moꝛ⸗
tẽ magni nabuc.Et iõ dicẽdũ ẽ ꝙ iſte nabuc.qui h̊ ſõnium
uidit fuit magnus nabuc.⁊ ꝙ dẽ hic: In anno regni nabuc.
ſcðo.nõ accipit ãnuj ſcòs regni ſui ſimplr qñ factuj fuit rex
chaldeoꝝ:ſed accipitur ſcòs regni ſui poſtq; fact ẽ monar/
cha:qꝛ multa regna acqſiuit:⁊ potiſſime poſt vnũ ãnũ ſub
iectõis egyptioꝝ:vnde ⁊ ioſephꝰ dicit de magno nabuc.x.
libꝛo antiquitatis iudaice:poſt vnũ annũ egyptiace captiui
tatis vidit nabuc. ſoniũ. Poc etiam apparet per viſionem
iſtam: vbi ſignificatus ẽ ꝑ caput aureuʒ:in quo deſignatur

regnum eius pꝛimũ inter quattuoꝛ regna maxima: Poc eſt

igitur qð dẽ hic: In ãno ſcðo regni.i.monarchie. b ¶ Na
buc. vidit ſõniũ.ſpecialis eniʒ dei puidentia ẽ circa pncipej
magnos:inqtũ ab eis depẽdet reſpublica:a ꝑꝑ hoc aliqua
oñdũt᷑ eis magi ꝙ alijj qbuſcũq;:ſicẽ pharaoi famej futura

abũdatia:fuit tñ ep viſio expoſita ꝑ ioſeph:ſiẽ viſio na

buc.pꝑ danielẽ. c¶¶ Et cõterritus ẽ ſpũs e.ex iſolita viſiõe
d ¶ Et ſoniũ fugit ab eo. obliuio eniʒ cauſat ex motõe hu
moꝝ:pꝑꝑ hoc eni pueri ⁊ multũ ſenes ſũt imemoꝛes ſecũdũ

ph̊m i libꝛo de memoꝛia et remi. terroꝛ auteʒ facit magnaz

hũoꝝ cõmotionẽ:⁊ iõ cauſauit ſomnij obliuionẽ. Hoc eti/
am factum eſt ex diuina oꝛdinatione:vt occaſione hui ob
liuionis vocaret᷑ daniel ad dei gloꝛiã ⁊ ppli iſraelitici rene
lationẽ ꝑ ipſiꝰ danielis ſlimationẽ:ſicut patebit ifra eodẽ

ca. e ¶ Pꝛecepit at. Hec ẽ ſcᷣa pars in q̃ deſcribitur iqui/

ſitio viſi:a diuidit ĩ ouas:qꝛ ß coiectoꝛes vocãt᷑:ſcõo inter
rogãt᷑:ibi Qui cũ veniſſẽt.Circa p aduertẽdũ ꝙ hoiĩes an
tiqt multũ initebãt᷑ augurijs ſõnioꝝ:ſicut pʒ ð pharaone
gen.xl.⁊ de miniſtris eis incarceratis cũ ioſ. eph. geñ. xl. cap.
⁊ ĩfra de iſto rege.c.iiij.ꝓpter qð fuit ſolicitus de iquiſitioe

ſonij ſcom qð oꝛ hic: e ¶ Pꝛecepit ãt rex vt cõöuocarẽtur
imolatis diuinant. f ¶ Et

harioli.q ĩ hoſtijs de aiali
magi.qͥ archanis incãtationib ꝰ vtuntur:vt hẽ Exo.vij.

g¶ Et malefici.q auertũt ſẽſus hũanos ꝑ aliqð fem vł deʒ

circa eos:⁊ ſic auerſisſſenſibus aliq̃ occulta eis reuelãt a de
monibus ſicut de illis ꝗͥ doꝛmiebãt in ſardos inſula:vt dic
expoſitoꝛ thomas ſuꝑ qrtũ phyſi.c.de tꝑe.chaldei ãt ꝑ cõ/
ſiderationẽ aſtroꝝ diuinant: vnde tꝑe exechie rex bab ylõis

2ò

que eſt in chaldea miſit litteras ⁊ munera ecechie ad in

quirendũ de illa ſolis retroceſſione que fſcã eſt tꝑe ſuo:
vt hi. iiijreg. xx. c. h¶ Ut indicarẽt regi ſomnia ſua.
p artes ſuas pꝛedictas.Sʒ queritur hic quare nõ fuit

vocatus daniel ⁊ ſocij eius:qꝛ ſupꝛa dem̃ eſt ꝙ erant ſa

piẽtioꝛes ariolis

„ „ 7 fagis. Dicedu
coꝛam rege:ẽt dixit ad eos ꝓ boc ſuit ex iui/
rex: ANidi ſoniũ:⁊ mẽte ↄyſu qulic Ar i⸗
ſus ignoꝛo quid uiderim. knog mants 3
gi ſyriace. Rex in ſempiter Silr ex cupidita
num viue: Dic ſoͤmniũ ſer er expoſitio
uis tuis: et iterpᷣtationẽ er ons k ocedſtg
idicabimus.Et rñdẽnſ rex ſicut pʒ exreg p

miſſiõe ad eos fa

cta:ſi ſõniũ ⁊ ei

interpꝛetationẽ poſſẽt dicere.Et lʒ fuiſſẽt iuẽti ſapiẽtio
res ariolis ⁊ magis in vbis ſapiẽtie ⁊ ĩtellectus:qñ pꝛo-
bati ſũt a rege:vt dcm̃ ẽ.c.j.tñ non erat adhuc daiel co
gnitus itũ ad donũ rbie⸗ itelligẽtiã viſionũ: de qᷣ

erat hic queſtio:⁊ iõ alij qui isa erãt famoſi iĩ arte diuina
di erãt magis vocati. i Au cũ vẽiſſẽt. Hic cõiecto/

res de ſõnio iterrogãtur:⁊ ponit᷑ hic triplex interroga⸗

tio. Pꝛima eſt cũ ſimplici denunciatione:ſcòa cum foꝛ

ti comminatione et pꝛemij pꝛomiſſione:ibi Et reſpon

dens rex dixit chaldeis.tertia cum ficti impoſitione et
ſuſpicione:ibi Reſpondit rex ⁊ ait.Et cuilibet interro/

gationi additur ſua reſponſio. Igitur pꝛimo dicit᷑ ſic

¶ Qui cũm veniſſent ſteterunt coꝛam rege. quaſi pa

nium ⁊ mente confuſus ignoꝛo quid viderim. Ex ter/
roꝛe enim inſolite viſionis fantaſmata ſunt facta confu

ſa: ⁊ ſic non remanſit mẽoꝛia viſionis diſtincta que fit
per hoc ꝙ imagines diſtincte remanent in memoꝛia. re
coꝛdabatur tamen in confuſo:ſicut aliquando contin/
git etiam in actibus humanis ꝙ aliquis recolit in com
muni ſe comediſſe optima cibaria in aliquo feſto: vel
vidiſſe pulchꝛa ſpectacula:a tamen neſcit determinate
dicere. ¶ Reſponderunt chaldei. Iſti erant pꝛincipa

les iinter coniectoꝛes:quia diuinatio eoꝛuʒ erat aliquo

modo per niam rationis: ſcilicet per conſiderationem
aſtroꝛum:alioꝛum autem diuinatio erat per viam ſu⸗

perſtitiõis:vt viſũ eſt: et io iſti pncipalr iter oẽs reſpõ/

derũt. m ¶ Regi ſyriace.hꝰaddit qꝛ ab iſto loco chal
daice vel ſyriace qð ẽ idẽ ideoma q'tũ ad lr̃atos:lʒ vul
gãe aliqͥ mõ diſcoꝛdet:liber iſte ſcript ẽ vſq; ad octauũ
caplm chaldaice: hebꝛaicis tñ lr̃is q̃ ñ diſtiguũt a chal/
deis in ſono:ſed tm̃ in charactere:vt dicit hieronym'in
ꝓlogo ſuꝑ libꝛos regũ. n ¶ Rex ĩ ſepiinũ viue.h di
cũt ad captãdũ e beniuolẽtiã:⁊a qꝛ credebãt hoiĩes vtu⸗
oſos poſt uitã iſtã trãſferri ad vita deoꝝ eternaʒ:vt ha
betur.ij. Mach. xj.vbi dẽ: Pfe nr̃o inter deos trãſlato:
7 ſunt vba antiochi adoleſcentis loquentis de ãtiocho
pfe ſuo moꝛtuo. o ¶ Dic ſoniũ ſeruis tuis ꝛc᷑. Rõna/
bilr rñdẽt:qꝛ ꝑ artẽ ñ poteſt aliter ſõnium interpꝛetari.
Dicit enim phũs libꝛo de ſõno ⁊ vigil. Ile eſt artificio

ſus iudex ſonioꝝ:qui ſilitudies viſas ꝑpẽdẽ ſcit:⁊ ptes

ad iuicẽ ↄparare:⁊ ẽt ꝑ cõꝑationẽ ⁊ dipoſitionẽ celi:⁊.
paſſiones ⁊ ſolicitudies ſõniãtis:⁊ moꝛes eius ⁊ ↄplexi
onem:oiĩa eni ibi attẽdẽda ſunt:vt ibidem dicit magnꝰ
Albertus.Talis at intepᷣtatio ſõnij ſuppõit ſõniũ pꝛe
ſcitũ. a ¶ Et rñdẽs rex. Hic ponitur ſcoa iterrogatio
cum adiunctione pene ⁊ pꝛemij:⁊ hoc eſt qð dicitur h:

=–
S
=

Plhuenz vite
–W nui⸗
ig undage⸗
ſbopenſublit
in (San
npamertcefe
iſeno. ppter
cnonpofſu vo
ſeſiniiingici⸗
(Siäidicr
etſtido⸗

ſlfrms dir

fuocabild won⸗
neſra. 1
ſterptate
lead qd. coi
noͤperibitiſſit
lilalaaiunt.
ſeſthimummmi
ſieſicolitiar
taniloguat ⸗
dvgönimn
ſiaptoi.

Al irſſ ſale⸗ n.
(0

.
iienonedo d
En(Sons r⸗
Rünh K
Lherfece.
Vrſcäh⸗
MW

„

mſtntonon eiusne
an

lts
Aloniüt
fuſt uige
autilemezie
wrar allunit
tulgeii niſonin
git ſmoſtianedin
nc väſſat hiecoin
ihehininenn
mcundne ſchatun
niſion:di bineſ⸗
Lanſiniindeſtor
mu Hallba an
v Furpenddilt.
Mrcwtan ſtre giſ
Nr Aevsſer!

uOnin NH

ſnus ſnt u
lionbolſtinmigutt
uncntin nemorr

u algrando Nnn

lauisteoltincon
in Aand iſtd vi
nNdot damminun
a omnnch
otmgtn ii
N anitammn
Puog N i
nSncarins ſp⸗
Füuiun z
o iſchn

qðò dẽ B: g (LCer/

Pe oniũ indicãe
ueritij cc. ẽ ð vo·.

ciã remouẽdo di

ea perfecte.
nOUt ſciã. ꝑ hꝰ

ſpditur: x
excedẽs virtutẽ intellectus humani. y ¶ Nec reperiek
quiſq ⁊c. poſuerunt enim aliq platõici ꝙ demões ha

4

iecturã e c ¶ Peribitis vos.i.moꝛiemi. dD do

m yfe.i.poſſeſſiones ⁊ bona. e ¶ Publicabũt᷑.i.fiſto

vel burſe regie applicabũt. Qð ſeqt pʒ in la. f ¶ Re⸗

lũ cũ pene cõmĩa
tione pmij pꝛo%
Wiflise ceun ait chaldeis:Sermo receſ
alli ulpicioe ſeu ſit a me. MNiſi indicàueritis

ipoſitõe: ⁊ hoc ẽ 1 — il eg à.
mihi ſõniũ ⁊ piecturã eiuſ.

teſcio qꝛ ts fdi· pèribitis vos t domus ve
mitis. i. derinetis ſtre puͦblicabũt. Si aũt ſõ
iverhis. vel ſiͤi: niũ ⁊ cõiecturã eius narra
hb¶ Tps redimi nertia „
tis. l.ſpaciuz vite Ueritis: pmia ⁊ dona ⁊ ho
veſtre vultis reti Noꝛẽ multũ accipied a me.
nẽ per ambages Sõniuʒ igit ⁊ intpꝛetatõeʒ
verboꝝ:a ſubdit eius indicate mihi. Reſpõ
cam: i ¶ Scien d ſe ſd iron It.
* Sien erũt ſecũdo atq; dixerũt:

rit ſermo. ꝓpter ex lonm bicalernis I
að non poſiu vo ⁊æ interpᷣtationẽ eius indica
Bigiidica⸗ bimus: Reſpõdit rex ⁊ ait
icica LRerte noui:q; tpuͦs redimi
ſnia. l. ſirma et ir tis: ſciẽteſ ꝙ receſſernt a me
reuocabil ð moꝛ ſermo.Si ergo ſõniũ nõ in

teueſtra. Md gdicaueritis mihi:vna eſt ð

lacg ne,,0 ſ¶vobis ſnia:c iterpꝛetatõeʒ
mo peribitij ſi a quoq; fallacẽ ⁊ deceptõne
lẽ fallaciã fecerit: plenã cõpoſueritis: vt loq̃ᷓ
eſt hic truncar mini mihi:donec tpᷣs ꝑtrã⸗
æ ideo qð dicum Mihi:ut ſciã ꝙ ĩterpꝛetatio-
eſt: ſupplenduů. nẽ quoqʒ eius pam loqᷓmi
Ad hãc vo falla ni.Rñidẽenteſ ergo chaldei

coꝛã rege dixerũt: Non eſt

cit: m ¶ Soõniũã 6 T m⸗
itagz diclte mihi hõ ſuper terrã qui ſᷣmoneʒ

ſupple: o .

„% —

interbrarlonem eius uerã loquamini.⁊ non confictaʒ.

p ¶ Reſpõdẽtes chaldei co.re.di. Nõ ẽ hõ ſuꝑ ter.ac᷑.
Poc dicunt quia ponebãt animã a coꝛpoꝛe ſeꝑatã eſſe
maioꝛis intelligẽtie ⁊ maxime dijs coniũctã:ſicut dẽ.ij.
Macha.xj. Patre noſtro inter deos tranſlato.iõ dixe
rũt: q ¶ Non eſt homo ſuper terrã.i.in pꝛeſẽti vita.

r ¶ Qul ſermonẽ tuum poſſit implere.qꝛ non põt fiẽi.

per artẽ humanã:vt iam viſũ eſt.Declarant hoc etiazʒ
per facta regum pꝛecedentiũ dicẽtes: S¶ Sed neq; re

gũ qſq kng uerit magnus

7 potens. t ¶ Uerbũ huiuſcemodi ſciſcitatur.de p̃te/

rito.ſ. v¶ Ab omĩi hariolo ⁊c᷑.i.a quocũq; diuiato

rauis eſt. i.

re:quaſi dicant per ↄñs nec tu debes querere:cuius cã
Bra quem tu queris r

bent coꝛpoꝛa aerea:vt patet per dictũ apulei diſcipuli

,;, „ 2 „

platois dicẽtis: ꝙ demones ſut aialia coꝛpoꝛe aerea mẽę
te ronalia:tꝑe eterna:aio paſſiua:⁊ ſic per ↄñs àdamõo

cõſeruãtur cũ hoibus:vñ ⁊ ſcõm doctoꝛes catholicos

hitãt hic nobiſcũ ĩ hoc aere caliginoſo uſq; ad iudiciũ:

tens vẽerbuʒz huiuſcemodi

nibꝰ cõuerſatio.]. Quùo au

lecũdo erut: gna pcèpit ut perirent oẽs
Rex ſõniũ dicat ſeruis ſui/

tuũ rex poſſit imple:ſẽd ne

b ¶ Miſi idicaueritis mihi ſõniũ. pꝛius.ſ. boſen on
Et

T ab iſtis per artes magicas pñt aliq̃ querere. Sed dij ꝛuʒ
cũ hoibus no ẽ ↄuerſatio vocãtur hic ab iſtis chaldeis ſub
ſtãtie totalr ſepate:qꝝ ſciẽtiam dixerũt platonici ⁊ etiã alij

5di r⸗⸗ f phi maioꝛẽ i ſit ſcietia demonũ:ſed ars magica vel diuina
ſpõdit rex. Hic ponit tertia interrogatio que fit non ſo- .

tiua quecũq; nõ ſe extẽdit ad aliqd requiredum ab eis.
3 ¶¶ Quo audito rex
i furoꝛe.qð dẽ da ir/
roõnabilr mouebatur
cũ ſe excuſarẽt ſuffici
ent᷑. a ¶Pꝛecepit vt
pe. oẽs.la.babylonis
i.ſtudẽtes phiam et
cognixionẽ ocultoꝛũ.

qʒ regũ qſq; magnuſ ⁊ po
ſciſcitat àb oĩ hãiolo ⁊ ma
go ⁊ chaldeo.Sermo eniĩ
quẽ tu queris rex guis eſt:

nẽc reperiet᷑ ꝗſq; ꝗ indicet ¶ Ile enl oꝛ ſapiẽs qui
illũ in cõſpectu regis : exce pltra coem cognitdeʒ
Ln e hominũ traſcẽdit.
ptis dijs:qͥꝝ nõ ẽ cũ homi bᷣ (¶ Et eg eſſa ſenten

tia: a rege irreuocabi
lit. c ¶ Sapiẽtes in
terficiebãt᷑.i.de eoʒ ĩ

terfectõe diſpõebatur
qꝛ nõ fuerũt interfci:
vt hẽ ifra. d ¶ Que

dito rex i furoꝛe ⁊ ĩ ira ma

ſapientes babylonis.Et e
greſſa ſnia:ſaàpiẽtes interfi

ciebãt querebatqʒ daiel et rehaturqg vaniel ge
ſocij eö:ut perirent. Tunc ſocijs ſuis. Sʒ queri?

daniel reꝗſiuit ðe lege atq;
ſnĩa ab arioch pᷣncipe mili
tie regis:qui egreſſuſ fuẽat
ad interficiendos ſapiẽtes

hic quare tã ourã ſẽ-
tentiã dedit rex ↄtra
ſapiẽtes babylõis.Di
cẽdũ ꝙ vacãtes phᷣie
Xcoõiecturis futuroꝝ

babylonis.Et ĩterrogauit 2 ſilib hebant a rege
eũ:qui a rege poteſtatẽ ac victũ:⁊ veſtitũ:a ſup
ceperat:quam ob cauſam tusmagnos: ut ſupia
eſt habitũ:⁊ de dani/

tã crudelis ſnia a facie reg
eſſet egrefſa. Cuům ergo reʒ
iudicaſſet arioch danieli:
daniel ingreſſuſ rogauit re
gem: ut tempus daret ſibi
ad ſolutionẽ idicãdã regi.

ele ⁊ ſocijs eius: ſimi/
liter ⁊ gen.xlvij.dicit᷑
ꝙ ſacerdotej egypti ñ
fuerũt cõpulſi vendẽ
terrã eoꝝ ſicut alij tẽ
poꝛe fais:qꝛ ipſi reci

—RE me ee. piebãt victũ ex hoꝛꝛe
Et ingrẽſſus ẽ domũ ſuaʒ: is regis: et ipſi pᷣmo
viacauert phie: vt hẽ
j.meta. igit᷑ quia rex

5

babylonis multa expenderat pꝛo ſciſcitatione ſapientũ:ſu⸗
it nimis iratus quando non reſponderunt ſcòm ei volũta
tem:a ex tali ira dedit ſniam tam duram ⁊ irreuocabilem.
e¶ Tunc daniel. Hic ponitur tertia pars huius. c.vbi po
nitur reſeratio myſterij:⁊ diuiditur in duas:qꝛ pꝛimo põit᷑
reuelatio facta danieli:ſcòo interpꝛetatio fcã regi:ibi Poſt

hec daniel ingreſſus. Circa pꝛimũ dauiel pmo querit regis

diffinitionẽ:ſcòo petit dilationem:ibi Cum ergo rem indi
caſſet.tertio recurrit ad mentis deuotionem:ibi Et ingreſ⸗
ſus eſt domum ſuam.quarto recipit diuinam inſpirationẽ
ibi Tunc danieli.quinto aſſurgit ad gratiarum actionem:
ibi Et benedixit.Circa pꝛimum dicitur ſic: Tunc daniel re
quiſiuit de lege atq; ſententia. Queſtio enim regij fuerat ſi
bi celata ab alis ex inuidia et cupiditate: ut dictum eſt
ſupꝛa: ⁊? ideo ignoꝛabat cauſam ſententie regis. ſequi/
tur: ¶ Et interrogauit eum qui a rege poteſtateʒ ac

ceperat.exequendi ſententiam regis de interfectione ſapi/-

re
entum. cetera patent. g ¶ um ergo. Pec ẽ ſecunda ꝑs
vbi daniel petit dilationem ad ſoluendum queſtionem:⁊ ꝑ
hoc executio ſententie regis de ſapiẽtũ interſectione dilata
eſt: ⁊ patet littera. a ¶ Et ingreſſus eſt. Hic dãiel recurrit

ad mẽtis deuotionẽ vt poſſit ſcire ſõnũ regis et eius interpᷣ
tationẽ. vñ pʒ ꝙ hic non queſiuit tempuj ad ſoluẽdũ ↄfidej
de ꝓpo igenio:nec ꝑ viã ſupꝑſtitõis:ſic auguratoꝛes ⁊ diui/-
natoꝛes:qð ẽ illicitũ ⁊ lege diuina ꝓhibitũ:ſʒ cõfidẽs de ad
iutoꝛio diuio:⁊ hoc eſt qð di: a( Et ingreſſus ẽ domũſu
am. vt ſic ſeqſtrat ab
exterioꝛi tumultumme —
lius vacaret Dene aqnanieqʒ ⁊ miſaeli ⁊ acarie
coreplacisl. 48 ſocijs ſuis indicauit nego/-
eliängit . ſibi ſoci Cium:vt queꝛerẽt miſericoꝛ
os in oꝛando:qꝛ oꝛa diã a facie dei celi ſũper ſa
cramẽto iſto:èt nõ perirent

tio multoꝝ et niaxie
daniel ⁊ ſocij eius cuʒ cete

bonoꝛum eſt multu
exaudibilij. vbSu
per ſacr̃o iſto.i.ſecre/
to ſacro: quia ibi fit
mẽtio de regno chꝛi⸗
ſti per lapidem abſci/
ſũ de monte ſine ma/

nibus: vt videbitur:
.4 IEt nõ perirẽt da.
2 loci̊ᷓ eius cũ ceteris

ſapientibus. i. ipi 7 ce
teri ſapiẽtes ĩ qͥ appa-

Tunc danieli myſterium
per viſionẽ nocte reuelatũ
E.Et benedixit daniel deuz
celi t locutus ait:Sit nom

qʒ in ſeculũ:quia ſapiẽtia èᷣt
ſoꝛtitudo ep ſunt:⁊ ipſe mu
tat tpa et etates. Tranſſert

ret oĩo eoꝝ charitati 3 T—
ua qẽ non ſolũ eratp regna atq; cõſtituit: dat ſa/
vita ſua conſeruãda: pietiam ſapiẽtibus:ẽet ſcien
ſed ẽt p vita alioꝝ ſa tiã ĩtelligẽtibus diſciplinã.

Ipſè reuelat pꝛofũda ⁊ ab

piẽtũ ꝗᷣ eis inulcebet.
ſcõdita:èt nouit ĩ tenebꝛis

vt viſũ ẽ. d Tũc
dãieli. hic oſe cribitur
danielis inſpiratio:

hꝰ ẽ qð dẽ:Tũc danieli mugiu. i. ſũmũ regis occultum

eius interpꝛetatio. e ¶ Per viſionem nocte reuelatũ ẽ.a

deo.ſ. non dẽ hic q̃lis fuerit iſta reuelatio:vtꝝ in ſõno vł in

vigilia:ſed ꝓbabilr vẽ ꝙ vidit in ſõnis cõſilem viſionẽ viſi
oni regis:⁊ vltra hoc intellectũ ipſius:et hoc etiã dicit glo/
ſa ꝙ ſoniũ regis didicit ſõnio ſuo:hoc etiã vẽ per hꝰ qð dẽ:
Nocte.qꝛ tales reuelatões magis nate ſũt fieri quietatis ſẽ
ſibus ab exterioꝛibus tumultibus.vñ dẽ iob.xxxiij. Per ſõ
niũ in viſione nocturna qñ irruit ſopoꝛ ſuꝑ hoĩes ⁊ doꝛmi
unt ĩ lectulo:tũc operit aures viroꝝ::⁊ erudiẽs inſtruit eos
diſciplina. f ¶ Et bñdixit. Hic pꝛo pꝛedictis ponitur gra
tiaꝝ actio. Iſte enim erat mos antiquoꝝ i beneficijs ꝑcept

laudare deũ ſicut grati:hoc ãt fecit daniel hic: pꝛopter qd

dẽ: f¶ Et benedixit daniel deũ celi.i.laudauit. g Et lo

cutus ⁊c.vſq; in ſeculũ.i.in eternũ:qꝛ vbicũq; duplicatur

hoc nomẽ in ueteri teſtõ ipoꝛtat eternitatẽ coit᷑. h¶ Quia
ſapiẽtia.ad diſponendũ ⁊ oꝛdinãdũ creaturis:qꝛ op ſa
piẽtis ẽ oꝛdiare:vt dẽ.j.metaphy. i(¶¶ Et foꝛtitudo.ad exe
quendũ qð diſponit.qꝛ nullus põt ipedire. k ¶ Eius ſũt.
quia diſpoſitio ⁊ executio effectus in oib alijj dependet ab
ipſo:⁊ poteſt per ipᷣm impediri. pſe mutat tpa. quia
ipſe eſt pꝛimus motoꝛ celeſtiũ coꝛpoꝝ:qͥꝝ motuʒ ſequitur
tpᷣs:vt hẽ.iiij.phᷣycoʒ: m ¶ Et etates.i.periodos rex mu

tabiliũ ⁊ coꝛꝛuptibiliũ:⁊ maxie hoĩum.maioꝛ enim fuit bi
raſ

odus uite hũane añ diluuiũ ꝙ; poſt:vt pʒ in geñ. n
fert regna.⁊ hoc contingit freqnter ꝓpter peccata hoĩum:ſi
cut patet geñ.xv.vbi dẽ:ꝙ filij iſrł acceperunt regnũ chana
neoꝛum pꝛopter peccata eoꝝ.Silr romani acceperũt r̃gnũ
iudeoꝝ: poſt moꝛtẽ chꝛiſti. o UAlc coͤſtirultge aliq̃ndo
etiã malos hoies in regnũ eleuat ad punitionẽ alioꝝ: pecca
toꝝ::ſicut patet de cyro qui ex oꝛdinatione dei eleuatus eſt
in regno ad deſtructionem chaldeoꝝ ⁊ liberationẽ iudeoʒꝝ

ſcõm ꝙ dẽ Eſa.xlv. Pec dicit deus chꝛiſto meo cyro cuiuj/

ris ſapientibus babylõis.

dñi benedictũ a ſeculo ⁊ vſ

tur interpꝛetatio facta ipſi regi: et diuiditur in tres
qai⸗ Daniel pᷣꝰrepꝛimit regis indignationem: ſecun/

appꝛehẽdi dexterã ⁊c᷑. Aliquando hoc etiaʒ ſit ad exer
citium ⁊ flagellationem ſanctoꝝ:exẽplum habemus ð
attila rege hunoꝝ:qui dixit ſcõ lupo trecenſi cũ obſide
ret eius ciuitatẽ:iterrogatus a lupo ſcõ quis eẽt: rñdit:
Ego ſũ flagellũ dei.Cui ille reſpõdit: ego ſuʒ lupuj qui
debeo flagellari.
⁊ pꝛecepit ciuita
tem aperiri.
p ¶ Dat ſapienti
am ſapiẽtibus.i.
noticiaʒ de diuis

cõſtituta:ct lux cũ eo ẽ. Ti
bi deus patꝝ noſtroꝝ cõſi
teoꝛ teq; laudo:qꝛ ſapiẽtiã

t foꝛtitudineʒ dediſti mihi iüllis quoꝝ mẽtes
⁊ nũc oñdiſti mihi q̃ roga/ dleuantu näccle
„8i . tia qꝛ tales ſunt
uimus te:quia ſermonẽ re Peopticlurtane

gis àperuiſti nobis. Poͤſt

Ru dicti a ſapoꝛe.
hec daniel ingreſſuſ ad ari

q¶ Et ſciẽtiã iĩtel

och:quẽ cõſtituerat rex:vt ligeẽtibus diſcipli
perderet ſapiẽtes babylo pal voricham de
nis: ſic ei locutuſ Saͤpien humanis holbuj
tes babylonis ne perdas: pmo ethicoꝛũ dẽ
ltroduc me ĩ ↄſpeciu regis ꝓꝙ paſſionũ ſecu⸗
⁊ ſolutioneʒ regi narrabo. toꝛ eſt innanij au
Tunc arioch ſeſtinus itro dirge te.
duxit danielẽ ad regẽ: ẽt di ptuda r abſcodi
xit ei: Inůeni homineʒ de ta.ad que intelle-

ctus creatus non
poteſt attingẽ o
ba vtute. E 7
nouit in tenebꝛis
conſtituta: ſcilicʒ

ignorantie reſpectu alioꝛum ab ipſo. vel aliter: In te⸗
necbzi cõſtituta.i.peccata qtũcunq; occulta ipſe nouit.

filiis tranſmigrationiſiude
qui ſolutionẽ regi ãnüciet.
Rñidit rex ⁊ dixit danieli:

t tlux cũ eo eſt.qꝛ ipie eſt pꝛopꝛie lux:vt habetur
j. Johãnis.j. Deus lux eſt:⁊ tenebꝛe nõ ſũt in eo vlle.x
hoc eſt intelligendũ ſcᷣm ꝙ nomen lucis extenſũ ẽ ad
ſignificãdũ manifeſtationem:qꝛ deus eſt lux vera q̃ illu
minat oẽm hominem:vt dẽ Johãnis.j. v¶ Tibi de
patrũ noſtroꝛum confiteoꝛ.vYacit mentionem in oꝛone
de abꝛaam ⁊ alijs patribus:qꝛ ex merito eoꝝ nlte ha -
na facta ſunt filijs iſrael:⁊ reuelationes ꝓpheil. xCe
q; laudo.⁊ cãm ſubdit:Quia ſapiẽtiam.ad intelligen/
dum. a ¶¶Et foꝛtitudinẽ.adpꝛonunciãdum. Dediſti/
mihi ⁊c᷑. Uñ ſegt: b ¶ Quia ſermonẽ regis.i.illõ qoð
requirit. c ¶ Aperuiſti mihi.miſericoꝛditer reuelan
do. o¶Poſt hec daniel. PHic conſequenter poni/

o excitat eum ad mentis attentionem:ibi Et reſpon/
dens danieli.tertio aperit regi viſionem: ibi Somniuʒ
tuum.Pꝛimum facit per hoc quod impedit magiſtr
militie ab executione ſententie regis ⁊c̃.dicens: 6 Sa
pientes babylonis ne perdas.per hoc ꝙ paratus eſt re
gi fatiſfacere dicens: Introduc me in conſpectu regis
c. f Wune arioch feſtinus introduxit danielem ad
regem.ſciebat enim eum eſſe in deſiderio ſciendi:ꝓpter
quod feſtinauit introducere danielem ad eum:ſciẽs h
regi eſſe placitũ. g ¶ Et dixit ei.ſ.arioch rgi. binH
ueni hoiem de ſilijs tranſmigrationis iude.in qua ſcill
terra ſolent eẽ pꝓphete:ꝓpter hoc ſequitur: i ui
ſolutionem regi annunciet.i.potens ſit annũciare:cum
ſit de illis apud quos ſolent eſſe ꝓphete.Et nota cum
dicit: Inueni hominem ⁊c.ipſe mentitur:qꝛ nõ queſie-
rat danielẽ nec inuenerat: ſe ſed obtulerat. Sed hic eſt

nngon
Pouinatd 1
Ntnclareregi.
ͤpotdiſſolui
iczanehn⸗
nuvlmagica
doo ſolo:
ei goödi: (
glideicclore
Alus myſten.
phe ſolus ht
Ctiſciam futu⸗
entäinre
imodierätcon⸗
iuiilareucati
Ne. Ana
lcautttivi. dins
1uidetiad dn
Car erga rectd⸗
femulrdudisrg⸗
b ißo dependet
directio multin⸗
Oinig ut boni

*

nlhomph⸗
lera G, .
e umini

nlſinſnb“
rhlla i
u be⸗ 1s
Pnptqdeplr
uronor. vi bn
ſghitide N
Eifluin
mhonect.
ſnütu
CMnter daniel
ttegiviſoni.
Mllkindnas
fnoeitepent

— ,=ꝛ,
E—

solectorbuoy

nge litaßniſ
aftitcogtninn
Unchrio mirebilo⸗
inirhzetücog
rnnhoceſt q die
funn exhoe B
Ulfeſtciſomnio
Mond nätr
Krnb

n Piltiiifng
Nandſſ

beeeif⸗
emkäſ
Poſögttiri
chlnlen
fi mmn⸗

— W
ü NDeige

i nii

di dedi
umaltt
1 rtuſn
ien
6 Niaſewe⸗
n (Edä
N lgätbudit
o ipotdin
1 hummihe
morigrnon
zmno athicni
3 Ppafſoniſt
. Weckimnunie
0 umpolt
((Pe woe
d hn ti
N qni
ä mnn
in
nn
Noutinkntn
Cnſtutrti
malin.h
ng aunluſgentt
vprelurnt Mhtn
heno ſitntcb let
anbcsenmſi i

wsckluraniſlu
s, e

Gopfnig

nctimneninciht

õ
rones Mh. N
rnmüln i
Ummiſeziii⸗
Hinirincinne
biranianmnrn
ee eincim
niigauunn /7
minpaniin
jriionen. tomn

lek

engstii

unt indicare regi.

one.

modus illoꝝ qui aſſiſũt regibfingere ſe feciſſe illa que
ſciũt eis placere:qð aũt ſedtur pʒ in lr̃a. l ¶ Et reſpõ/

qð rex interrogat. n

nidens rei

dẽs. hic ↄñter excitat daniel regis attẽtõem
queſite difficultatẽ dicẽs: m ¶ Myſteriũ.i.occultum

nant᷑ hec noia ſiẽ

pꝛi: oEt haru
ſpicej.i.hoꝛaꝛ: in

ſpectoꝛes: 2 ꝑ ta/-
lia diuinãt de fu

turis. P ¶ Neqᷓ

.i.nõ põt diſſolui

quacũq; arte hu/

mana vl magica:
Ea aves ſolo: 2
oc ẽ qð dẽ:
Sed ẽ de i E
uelans myſteria.
qꝛ ipſe ſolus hẽt
certã ſciam futu⸗
roꝝ ↄtingẽtiũ:cu
iuſmodi erãt con
tẽta i illa reuelati

dicauit tibi. dĩna
n.ꝓuidẽtia ẽ pᷣn

cipalr erga recto/

rẽ multitudis: qꝛ
ab ipᷣo dependet
directio multitu⸗
dinis:ſicut bona

diſpõ coꝛpis opẽ
det a capite.
Que vẽtura lũt i
nouiſſimij tpiby.
qꝛ in illa ruelatõ
ne fit mẽtio de re
gno xpi:qð ẽ vlti
mũ regnnoꝝ. vñ
7. j. Joh. ij. dẽ de
tpe xpᷣi:Filioli no
uiſſima hoꝛa eſt.
t¶ Soniũ tuuz.
Pic ↄñter daniel
apit regi viſionẽ:
diuidit᷑ in duas

Qui inꝰ

·

apiẽtes magi ⁊ harioli.expo

cuius nomẽ erat balthaſar

NPutaſne vᷣe potes mihi

indicare ſõniũ qð vidi ⁊ in
terpᷣtatõem eius:Et reſpõ/

dens daniel coꝛã rege ait:
Myſteriũ quod rex inter
rogat ſapiẽtes magi ⁊ hari

—õ

oli:t haruſpices nẽqueunt
idicare regi:ſʒ eſt de ĩ celo

reuelãſ myſteria:q ĩdicadᷣit

tibi rex nabuchodonoſoꝛ:

qe vẽtura ſũt nouiſſimis

tpibꝰ.Sõniüʒ tuũ ⁊ viſiõeſ
capitis tui in cubili tuo hu
iuſcemõi ſũt:Tu rex cogi⸗
tare cepiſti ĩ ſtratu tuo:qd
eſſet futuꝝ poſt hec:⁊ qui
reuelat myſteria oñdit tibi
que vẽtura ſti. Mihi q̃ʒ nõ
in ſapia:que ẽ in me pluſq;
in cũctis viuentibus:ſacra⸗
mẽtum hoc reuelatũ eſt: ſʒ
vt intpꝛetatio regi manife/
ſta fieret:⁊ cogitatões men
tis tue ſcires. Tů rex vide/
bas:Et łcce q̃ſi ſtatua vna
grandis. Statua illa ma/

gna ⁊ ſtatura ſublimis ſtà/

bat ptra te: et intuit ei erat
terribilis. Hũius ſtatue ca-
put ex auro optimo erat:

qꝛ pᷣmo eã repetit:2 expoſitõem ſubiungit:hoc.n. peti

erat rex a ↄiectoꝛibus:vt patuit.s.⁊vibi: Interpᷣtatõem

quoq; eõ. Circa pᷣmũ ſic pꝓcedit:qꝛ pᷣmo repetit cam vi/
ſionis:q̃ fuit cogitatio regis de futuris:⁊ ex hoc appa/
ret reuelatio mirabilioꝛ:qꝛ nõ ſolũ reuelata eſt danieli
viſio regis:ſʒ etiã cogitatio regis pᷣcedẽs:q̃ ſoli deo no/

ta erat:⁊ hoc eſt qð dicit:

e
v ¶ Lu rex cogitare cepiſti

in ſtratu tuo ⁊c̃.ex hoc etiã pʒ ꝙ ſolicitudo pᷣcedens in
vigilia bñ eſt cĩ ſomnioꝝ: ſequẽtiũ in ſomno: ſed hoc ẽ
duplr:vno mõ nalr qñ fãtaſmata q̃ ſuerũt iĩ vigilia re-
uertũtur in ſomno vel ſilia ep:ſʒ nõ fuit hic ſic:qꝛ talia
ſõnia no ſi ſigna futuroꝝ:ſʒ mag pᷣcedẽtiũ.Alio ſuꝑ/
nãlr qñ ex ſolicitudie circa aliqd futuꝝ diſpõit hõ vt ðᷣ
talibus fiat ſibi aliqᷓ oñſio a deo ĩ ſeq̃nti ſõno: qꝛ talia
ↄueniẽtius fiũt in ſomno qᷓ in vigilia:vt.S.dictũ eſt:⁊

hoc fuit h. cetera pa! ẽt vſq; ibi: x¶

Tu rex videbas.

.

vbi xrepetit ipam viſionẽ dicẽs: ꝓ ¶ Et ecceę qſi ſta/
tua vna grãdis.i lõgitudine.ſ.⁊ latitudie. ʒ ¶ Stabat

ð te.ſic.n. erat diſpoſita i ſitu reſpectu regij q̃ſi aſpiceret

regẽ a ipſe eã. a ¶ Et intuit ei erat iribilis. qꝛ illa ſtatua

ſigniſicabat mutatõem regnoꝝ:vt videbit᷑:que mutatio ꝑ
bella ⁊ occiſiones fit:⁊ ad hꝰdenõndũ terribile erat videre

illa ſtatuã: vñ 2. S. dictũ ẽ: ꝙ rex territ oblir ẽ ſomniũ.
b ¶ Buũi ſtatue caput ex auro ⁊c᷑.iſta nõ opʒ hic cxponere:

pectus aũt ⁊ bꝛachia de ar

gẽto. Poꝛo vẽter ⁊ femo
ra ex ere:tibie ãt ferꝛee. Pe
dũ quedaʒ pars erat ferrea

quedã aũt fictiliſ. NAidebas
ita:donec abſciſus ẽ lapis
de monte ſine manibus: ⁊

percuſſit ſtatuã in pedibus

eius ferreis ⁊ fictilibus:

cõminuit eos. Tũc cõtrita
ſunt pariter ferrũ:teſta:es:

Argẽtum:⁊ aurũ:⁊ redacta

quaſi in fauillã eſtiue aree:
q̃ rapta ſũt vento: nulluſq;

locus inuẽtus eſt eis. La⸗

pis autem qui percuſſerat
ſtatuaʒ:factus eſt mõs ma/
gnus:⁊ impleuit vniuerſaʒ
terram. Hoc eſt ſomnium:
iterpᷣtatõem quoqʒ eius di
cemcoꝛã te rex.Tů rex re
gum es: ẽt deus celi regnũ
tfoꝛtitudinẽ t imperium:
⁊ gloꝛiã dedit tibi:ẽt oĩa in
quibus hitant filij hoĩum

et beſtie agri: võlucres q̃ʒ

celi dẽdit ĩ manu tua:⁊ ſub
ditõe tua vniuerſa ↄſtituit.
Ziu es g caput aureuʒ: Et
poſt te ↄſurget regnũ aliud
minte argẽteuʒ:èt regnum

ſionẽ exceſſiue magnitudij ſue:ex quo ↄcludit: o

2h

qꝛ exponũtur in ꝑte

ſeqnti. c¶ Inipꝛeta

tõeʒ. Hic ponit᷑ expo
ſitio pᷣdicte viſionis:
qð dicit daniel:
d ¶ Tu. ſ. nabucho.
e Rex reguʒz es. qꝛ

multos reges deuice⸗

rat: 7 ſptributarios
hẽbat:⁊ qꝛ maioꝛ rex

erat de toto mũdo tẽ

poꝛe ſuo:ſed vñ vene

rit ſibi tanta magni/
tudo ſpdit᷑: f ſet
de' celi regnũ.ſ. chal/

deoꝝ pmo: Et
foꝛtitudinẽ.ad debel-
lãdũ inimicoĩ ⁊ rege⸗

i ¶ Oedit tibi.qꝛ de
ifimo ſtatu ꝑ diuinaʒ
diſpõem eleuates ad
oia iſta:vt viſũ ẽ.j.c.
k(¶ Et ola ĩ ꝗbus hi
tant filij hoĩium. hoc
dicit q;tũ ad ciuitate
AEt beſtie agri. ;⸗
tũ ad loca cõpeſtria.
m ¶ Uolucres q; ce⸗
li.qtũ ad ſiluas: vbi

hitat auej cõiter:(¶ n

Dedit i mãu tua ⁊c̃.

hoc ẽ ſbᷣ ptãte tua: ⁊

accipit᷑ hic pars ꝓ to/
to p ſynodochen: qꝛ
nõ oiĩs terra hitabili

fuit ei ſbiecta:ſed ma

gna par) ipᷣi. Eſt etiã
ibi alia figura que dẽ
hypbole.i.ſermo ml/
tũ expᷣſſiuus ad expᷣſ/
Tu e⸗

caput aureũ.hoc ẽ regnũ tuũ ſignat i ſtatua illa q̃ tibi ap
paruit ꝑ caput aureũ:⁊a hoc ſignificat᷑ vueniẽter ꝑ auꝝ vve
one

maximas diuitias illiꝰ regis quas ↄgregauerati babe
de vniuerſis regnis ab eo ſubiugat. p. ¶ Et pꝰ te ⸗

urget

regnũ aliud minus.hoc fuit regnũ medoꝝ: ⁊ pſaꝝ:qð ſuc/
ceſſit regno chaldeoꝝ:vt hẽ.j.v.c.Signatũ aut ẽ illud re/
gnũ ꝑ argẽtũ:qꝛ in illo regno multũ vacabãt ſapie ⁊ ocn
tie que ſignificãtur ꝑ claritatẽ argẽti ⁊ eius ſonoꝛitateʒ. Et

qꝛ regnũ medoꝝ ⁊ ꝑſaꝝ pᷣmo ſuerunt duo regna:⁊ in vno

regnabat Dari ⁊ in alio Cyrꝰ:io ſignata ſunt per duo bꝛa-
