bi libꝛu grandeʒ: t ſcribe flinoifntriag
in eo ſtilo hominis vẽlocit ppᷣauit aduerſus
CcCuiuitatẽ iſta:⁊ ad-

. uerſus terrã hãc
iuxta vniuerſa vba hiere. Ex quo hẽ ꝙ ꝓphetauit de
ſtructiõem ciuitatis hierlm ⁊ iudee ꝑ chaldeos futuraʒ
ſiẽ ⁊ hiere.⁊ hoc ẽ qð dicit ĩ traſlatiöe chaldaica ſupꝛa
poſita:⁊ ↄteſtatus ſũ ex ꝑte mea teſtificatioes malas:q̃
dixi venturas i ꝓphetia vrie ſacerdotis:pphetiã autẽ

gacharie filij barachie hẽmus ĩ l.xij. pꝓphetaꝝ in oͤ ca⸗

charie.ix. dicit: Exulta ſaſj filia ſyon:iubila filia hierim

ecce rex venit tibi iuſt a ſaluatoꝛ:ipſe pauꝑ ⁊ aſcẽdens

ſupꝑ aſinã ⁊c.qð intelligit de chꝛiſto etiã ſcõm hebꝛeos
vt plenius oñdet᷑ qñ ad locũ illũ deuenerimꝰ dño ↄcedẽ

te:⁊ hoc ẽ qð dẽ in traſlatiõe chaldaica ſupꝛa allegata:

Ecce futuꝝ eſt q; oẽm ↄſolatioeʒ quã dixi ventur i p/
phetia acharie filij barachie ego agducturꝰ ſum:q cõ
ſolatio iplenda dicit ĩ aduẽtu meſſie: ab ipſo cacharia

vt dictũ ẽ: ideo ſtati ſbdit᷑ de aduentu eius ĩ mũdũ: Et

acceſſi ad ꝓphetiſſam.i.beatã virginẽ a ↄcepit ⁊ pepit
fulium. Et ex dictis pʒ:ꝙ ipletio pphetie vrie de deſtru
ctioe ciuitatis fuit certuʒ ſignũ de ipletione ꝓphetie ca
charie futura ꝓ chꝛiſti aduẽtu. His igit Peectn pzʒ ꝙ;
ſolutiones thome ad roes ſup:a iductas ad ꝓpbãcuz q;
lr̃a huius.c.nõ poſſʒ de filio eſaie ĩtelligi nõ valẽt:quia
flin aſſumũt:diſcurrendũ tñ ẽ ꝑ ſingulos ad maioꝛẽ de
claratioeʒ veritatis:cũ.n. dicit᷑ in pꝛia ꝙ teſtes fuerũt in
ducti ad videndũ ſcripturã:pʒ flm.qꝛ nondũ erãt nati:
nec fuerut vſq; ad tpᷣus pꝰ valde longũ. Iteʒ ſi fuiſſent
pnites adhuc nõ valeret:qꝛ poſtq dixerat: Adhibui mi
hi teſtes vriaʒ ⁊c.non vixit ⁊ ſcripſi.ſʒ acceſſi ad ꝓphe/
tiſſam ⁊c. Similit᷑ cũ dẽ in ſcda:ꝙ vrias ſuit teſtis fideł
rõne officij ⁊ reputatiõis regis:qꝛ ille vrias nõ ponit᷑ h

teſtis:vt pʒ ꝑ pᷣdicta: ⁊ ſic falſum aſſumit: nec fidelitas

quã allegat ẽ ſcõm veritatẽ ſʒ ſcᷣm'flam hoĩuʒ eſtima-
tiõeʒ:que a ꝓphis ſanctis nõ reputat᷑. Oeſilr ĩ tertia dĩ

tpe achax fuiſſe quẽdaʒ ꝓpham noie çachariã filiuʒ ba

rachie:vr ficticiuʒ:qꝛ de ſcripturis non hʒ auẽtem: ⁊ iõ
eadẽ facilitate ↄtemnit᷑ qua bar dato ꝙ talij tũc fuiſ
iducit᷑:vt an, p pᷣdicta.

Similit᷑ ꝙ i quarta dicit᷑: Theglatphalaſar ſpoliaſſe ſa

mariaʒ. Ad qð pꝛobãdũ allegat᷑.xv.c.iiij. Reg.Ex eodẽ

loco appet falſitas huius dicti: qꝛ ibideʒ d: ꝙ cepit ali/

quas ciuitates i extremitatib regni iſrł exiſtens ſed ad
ſamariã que erat metropolis nõ acceſſit:nec ꝑ ↄns ſpo/
liauit. His pᷣlibatis ad expoſitõeʒ huũ.c.accedam in à

vt ſupꝛa dictũ ẽ: denũciatur chꝛiſti reſurrectio futura

ad ſpoliatiõeʒ inferni pncipalit:a ꝑ ↄñs ad ſigniſicãduʒ

tanquã p ſignũ rememoꝛatiuũ ſpoliatiõeʒ duoꝝ regno
ruʒ.ſ.iſrl ⁊ ſyrie. Et diuidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ pꝛio ponit
denüuciatio ſigni:ſcòo occultatio myſterij: ibi Liga te⸗
ſtimoniũ. Pein adhuc ĩ duas:qꝛ pꝛio ponit᷑ ſigni de/
nnuciatio:ſcòo ad ppõituʒ applicatio:ibi Et dixit.¶ir
ca pmuʒ dicit eſaias: a ¶ Et dixit dñs ⁊c̃. in heb.hĩ
Rotulũ grandẽ.q dicit᷑ grãdis:qꝛ ibi ſcribẽduʒ erat my
ſteriuz chꝛiſti reſurgẽtis: qð ẽ maximũ. h cribe

lud qð de eo dici
hiere. xxvj. fuit ́
q; vir pꝓpherans

oſ⸗ si

geintituz 1in
libwecrwulke
altne Mapen
de ppin lbor
tosluceſtenm
geſeacufein
crcduloſoncdi
Arpfoiticlu
or nuthe. i.
Tolielancu da
nak
(Weoci ſ⸗
ladersde⸗C
enirchuco
ſargennqgin
eriterſpolie
inſenürin
ſultliguz en
oallui /l
op auuntr
un rruenh
rßnlanpfi
ſaluſin
ſolinösfine

chltun. d
ipfusdeiytneh
slounteſtin
lmn.Rgnen me

ſckdr,nn
nno octibbi ta
Ndefinopenn

lne ytffejnirſ⸗

E

uarſus mihi
krpche emfim
mde chiltnaſnn
Leſtſicntiesnit
mmons dohrün
n pbani
vomiublafluben
vipſepaupe äts
Rocti ſoönbete
deuenerin dionnl
cian imiln
zquidinwmi
Puudueme inie
nle poann
Cunmaninii
innit td
prwemidrden
x ple peuig
hugenulceg⸗
nx , uͤli
li liui
nlguld
yekplnitln
mordigitnn:
pſiſn
mn NMbbrini
ilhffli
Uonknümi
m hoihſi
ui. Oimmin
nlhimn
1drpglii
meit w N
i i

ſam.i.virginem mariã vt pꝛedictum eſt. f

mn eo ſtllo hoſs i. clare ? plane ita dlibet hõ etiã pa⸗

lr̃atus poſſit legere ⁊ intelligere. vn ⁊ ĩ tranſlatioe chal
daica hẽ: Scribe in eo expoſite.Sciendũ tñ ꝙ hoc nõ ĩ

telligit quãtũ ad myſteriu reſurrectiois chꝛiſti:qꝛ quan

tũ ad hoc poit hic:Bꝛeuiter ⁊ celate.ſʒ nõ quãtu ad ca⸗
bäinatidenn ⁊ ſpo
iationẽ regũ ur
⁊ ſyrie: que clare
et lucide ponunt᷑
j.eo.c.ſicut.n.di⸗
ctũ eſt. c. pᷣce. hoc
decẽs fuit vt regi
achax incredulo

ſpolia detrahe cito pᷣdare.
Et ãdhibui mihi teſtes fið
les: vꝛiaʒ ſacerdotem ⁊ ca
chariã filium barachie.Et
acceſſi ad ꝓphetiſſaʒ:⁊ cõ

daret lienu cuius cepit ? peperit filiuz. Et di
pale enteius⸗ a xit dominus ad me: Noca
cũ hoc ex dei lbe nomen eius: accelera:ſpo

lia:detrahe:ſeſtina pꝛedari

ralitate pciperet
quia añq;ᷓ ſciat vocare lpa

de ꝓpinqͥ libera/

magis ĩ dete ⁊ mãſuetudine: marfe tpe regũ bonoꝝ vt da

uid ſalo Sigr miii. p(Et aſſupſit mag Ra ſy
rie. q iliũ romelie. de ptectioe eoꝝ mag ↄfidẽdo q;
de deo. r ¶ Pꝛopt H elaauentanios cũ foꝛtitudie ⁊ im-
petu venientes:ꝓpter hoc ſubditur exponẽdo: s
aſſyrioꝝ ⁊cl.i.potẽ
tia exercituũ eius.
t¶ Et aſcẽdet ſuꝑ oẽs

eius: ⁊ fluet ſup vniuerſas te get ſup oẽ
riuos el ⁊c.i.deſtru⸗

ripas eius:èt ibit ꝑ iudã in
undãas ct tranſiens vſq; ad

collũ veniet. Et brit extẽ oĩa q̃ᷓ iuenit. v Et

ſio alaꝑ eius implens lati ibit. hic ↄñter poit
tudinẽ fre tue ò emanuel. gni lude alflicrio bre
Coõngregamini ppli ⁊ vice qudatiaʒ:cu dicit: Et
* ibit ꝑ iuda iundãſ.qꝛ
mini: ⁊ audite vniuerſi ꝓ exercit affyrioꝝ qͥ ð

ſtruxit ſamariã in re

cul tre.l.Coͤnfoꝛtami èt vin
gno iude milta vaſta

cemũ:accigite vos èt vince

niois ſuc effeeum trem ſuũ ⁊ matrẽ ſuã: äufe mini:ittẽ ↄſiliũ et diſſipabit uit ãip qdaʒ redudã
qꝛ ſecreta fidei in N. S PFeriD tiä. x (Et trãſiẽs vſ
credulis ſunt clãẽ retur ſouitudo damaſci: t loꝗmi p̈bũ ⁊ non fiet:quia q; ⁊c .im affliger r
da:vñ dicit ſalua ſpolia ſamarie coꝛã rege aſ nobiſcũ de. Hẽc.n.ait do gnũ iuda:ꝙ vix pote⸗
roꝛ matthe. vj. ſyrioꝛuʒ. Et adiecit dñs lo min ad me:Sicut ĩ manu ttit ſuſtinere:qð factũ
c¶ Uelocit ſpo. Pꝛõ eo ꝙ abiecit pplus in via ppli huius dicens: erit ac i. exercituuz
lia detrahe. iſtid iſte aquas ſyloe ꝗᷓ vadunt Mon dicas: ↄiuratio. Om eius: qꝛ ad lraq cohoꝛ
zuenit chꝛiſto re· cũ ſilentio: &t aſſũpſit ma niã. n. que loꝗt᷑ ppls iſte:.] tes pugnatoꝝ vocan
urgenn goirune gis raſin èt filium romelie: coniuratio ẽ. Et timoͤꝛe ey urale⸗ zd nflas
infernũ: in boe Pꝛopt hoc ecce dũs addu ne timeatis:neq; paueatis gee quã aſſyrij vaſta
fuit ſignuʒ reme cet ſup cos aqs fluminis DBoõminũ exercituũ ipſm uerũt. 2 Wemna⸗
moꝛatiuu ſpolia foꝛtes ⁊ multas: rigem ſanctificate: ipſè pauoꝛ ve nuel.i. chꝛiſte. vt deʒ
niois ouoꝛum re aſſyrioꝝ ⁊ o gloꝛiã e.] ſter: ⁊ ipſe terroꝛ veſter: t e⸗ hee ruins dicik
ber ſpoliatio ſut Et aſcendet ſup oẽs niuos erit vobis iſanctiſicatõe, illa ter nanntoaneigs
ſignũ pᷣnoſticum HD tus:⁊ paſſus:ſʒ quia
ſpoliatiois fiende ſennacherib rex aſſy⸗

per chꝛiſtum. d ¶ Et adhibui mihi teſtes fideles.vbũ
eſt ipſius dei:vt pꝛedictum eſt:⁊ de fidelitate ⁊ teſtimo/
nijs ipſoꝛum teſtiũ dictũ ẽ. e¶ Et acceſſi ad ꝓphetiſ
Ardiri

dñj ⁊c̃. Hic onter ponitur ſigni adaptatio.et ſcõo ſpſᷣdit᷑

ratio dicti:ibi Et adiecit Circa pᷣmu dicitur. g ¶ Uo⸗

ca nomen eius.ſ.pueri nati:loquit᷑ tamen hic ſcriptu⸗
ra de futuro per modũ pꝛeteriti:ppter udinen .
hetie vt frequẽter ſupꝛa dictum ẽ. h ¶ Accelera ſpo
ia detrahe ⁊c.qꝛ hec pꝛopꝛietas ↄpetit chꝛiſto:vt dictũ
eſt. i ¶ Quia anteñ ſciat puer vocare ⁊c.l..ſciẽtia cre
ata:vt dictũ eſt capitulo pꝛecedenti.vnde idem ẽ ac ſidi

toſ adduxit ſecũ:qui fuerũt deuicti ꝑ ãgelũ. b

rioꝛuʒ cum ſuo Rieu fuir dininit debellab: vt dictuz e:
ideo ſbidit: a ogregamini ⁊cë] qꝛ ſenacherib pplos mł

te vc. Illud.n. factũ tanq; valde mirabile fuit diuulgatum
valde loge. c ¶ Cofoꝛtamini.ↄfidẽtes in vtute vr̃a.i.ↄfoꝛ
tabimiui:qꝛ ꝓphᷣa nõ indu ſumptioeʒ de ſua v⸗

tute:
e ¶ Accingite vos.ᷣ ad vicenduũ ſcòm eſtimatõʒ vr̃aʒ. f¶Et
vincemi. ſcom vitatẽ. g ¶ Inite ↄſiliũ. de captiõe hierlin.
Et diſſipabit᷑.ſ.ↄſiliũ vr̃jm a deo:cuius cauſa ſubdit᷑
i ¶ Quia nohiſcũ deꝰ.i.adiutoꝛiũ nr̃m vos debellãs px an

gelũ ſuũ. k (Pec. n. Hic ↄñter poit᷑ vtil mõitio:vʒ ꝙ pple

ceret: Anteqᷓ; fiat homo. k ¶ Auferetur foꝛtitudo iude nõ timeat ab hũana pſecutioe: ſʒ ſolũ deuʒ:et hẽ qð
R U Peen. .

maſci. que ẽ ciuitas metropolis in regno ſyrie. l

ſpolia ſamarie coꝛã rege aſſyrioꝛuʒ.qui cito poſt inter gere o; hoĩeʒ in ſe ↄfidẽteʒ. l

fecit raſin regẽ ſyrie:et poſtea cepit otee regeʒ iſr ael et ſa
mariam:vt dictum ẽ capitulo pᷣcedenti. m ¶ Et adie
cit. Hhic cõſequẽter ponitur ratio dicti:videlicet quare
regnum iſrł ſuit ita vaſtatuʒ:⁊ pꝛimo ponit᷑ deſtructio/
nis ratio: ſcòo regni iude afflictio quaſi ꝑ quãdam re
dudantiam: qꝛ erat immediate piunctum regno iſrael
ibi Et ibit:tertio vtilis monitio:ibi Hec.n. Ratio ve/
ro vaſtationis regni iſrael fuit qꝛ receſſerat a regno iu⸗
da:⁊ a dei cultu:colendo vitulo aureos:n ↄfideẽdo ĩ re
gibus idolatris.ſ.ſyrie.et hoc eſt quod dicit᷑ nro
eo ꝙ abiecit populus iſte.i.pplus iſrael. o ¶ Aquas
ſyloe ⁊c.i.regimen regni iuda:⁊ dei cultuʒ que erat vt

Tl.i.oñdit mihi foꝛtitudieʒ ſuã q̃ põt ꝓte
le irez i via ⁊cl.i.timedo
aduẽtuʒ duoꝝ regũ:ſic pplus regni iude timuit valde:ſicut
dẽm ẽ. c. pce.de achag et pplo ep. Et ↄmotũ ẽ coꝛ e ⁊ coꝛ
ppli e ſiẽ mouẽt ligna a facie venti. m ¶ Dicẽs.ſ.dñs.
n¶ Mo dicatis aiuratio.i.no tieatis a ↄiuratoe regũ iſrl: 2
ſyrie ð vos. ain nel4. pplus iude. p ¶ Coiuratio

Di: k

⁊.i.multũ loqt᷑ de piuratiõe duoꝝ regũ ʒ ſe:ſiẽ hoies młtũ

tientes de ꝑiclo aliq ſuꝑ ſe vẽturo:qſi tinue loquũt de ipᷣo
⁊qꝛ iſte tioꝛ erat małꝰ:iõ ſbdit᷑: q(¶ Et tioꝛe ey.i.illius cõo

*

iuratiois. r ¶ Ne timeat.ſʒ qd ſe gnfel ondi cũ ſbdit᷑:
Sin cituũ.i.ãgeloꝛuʒ. t¶ Ipſũ ſanctificate. ei ſᷣui
o. vplepano: veſter ⁊c̃.offenſã illius ſolicite cauẽs⸗
do. ¶Et erit vobis ⁊c᷑] vos ↄfirmãdo bono ſi ei credeil.

Regezʒ

et totũ regnu iſrl ſiẽ j
undatia aq̃ꝝ deſtruit

t audi –?Gü((

ſed eã pdixit futuraʒ. d ¶ Et vincẽmini. vtute ding.

(Liber

alapide W abta iuſto iudicio feẽ ruẽ: ⁊iſj den . qꝛ vtunt᷑ qbuſdam nolbus ts ignotis: mrlns hen
.òèùòc
pom fear on bace s heh f. d pela uch S⸗ dicerzſic reſpodebitis talib'malis ꝑpſuaſionibꝰ nun d ſnickinnir
ſitium bela iij Res xv r domus oer flj ri ig. Rac. dſi dicẽt ſic: qꝛ infideles reqrut boc a dco ſuo fal egodihi
to regno iſrl fecit ruere pꝑ ſalmanaſar regem aſſyr : ſo: ſic cber ſieles qr a veo ſuo voio ſh che A(lipiloel⸗
Reg. xviij.⁊ qꝛ in regno iude erant aliqui mali ⁊ icredulid ſo:⁊ ſic d deles qrẽ a de vo 1 ſ E Uium uun
tberid Sn oi ac lege dinis oo fzli
cMeru . „ — . „ n⸗ . „ „ 2 =2. „
cio: ideo ſubditur. in lapidem aũtoffenſionis uinis qui ſtrident in incãta t.2 acl teſtiontu Enor
4Erlaqucn rin mi ⁊ petram ſcandali duabus tionibus ſuis: nunꝗd nõ lators ar n wohr
na hirantit ie domibus iſrl let in ladum ppls a deo ſuo reqret viſio mecumendu aad unioiht
ui tpe egechie: io bdi ⁊ in ruinã habitãtibus hie nem ꝓ viuis ac moruis Pppbitoncazoinos unane
tur: 2 ¶Et offendeét ruſalẽ Et ôffendent ex eis Ad legem magis ⁊ ad teſti q ¶ ſinon oi ui n
eſt eis plurimi.no diẽ plurimi:⁊ cadent ⁊ cõterẽt moniuũ:. Quod ſi non di gerkegn inii
egece ſte dieuzeſt ⁊ irretientur ⁊ capientur. xerint iuxta verbum hoc: potrecurredo J.
iga teſtimoniũ. Liga teſtimonium: ſigna le noõn erit eis matutina lux. ad phitones 2 ii
Pic ponit occultatio gẽ in diſcipulis meis: ex Et tranſibit per eam ? coꝛ uinos à ybuʒz hy. Pgluut .
m ſteri chꝛiſti in yn ⸗ pèctabo dñm qui abſcõdit ruet ⁊ eſuriet: èt cum eſu s s erit eüis taiſenl
cipio huius hoſtti faciẽ ſuãl a domo iacob:et rierit iraſcetur:et malecicet Aroantto a ins d c
Sn Hech uobt⸗ pꝛeſtolaboꝛ euʒ. Eccc ego regi ſuo ⁊ ðo ſuo.Et ſuſpi ↄſolatio: ſic accit Kchtſäiin
bet ſupſticioſa inqſi· ⁊ pueri mei quòſ dedit mi ciet ſurſum ct ad terram in dit tpe regis ſede⸗ Zan⸗
tio ibi: Et cũ dixerit. hi dñs in ſignüz ⁊ in poꝛte tuebitur: t ecce tribulatio chie: ideo ſbdit: (ui
Circa pmũ picitelaie tũ iſrael: q dño exercituu, &t tenebꝛe t diſſolutio ᷣ 1Erc; sſurie NI dee
i mnc ue y quii habitat in mote ſ'on] anguſtia &t caligo pſequẽs piobſidionlbõö imuc
hetiam obſcuritatt Et cum dixerint 4 vos: Et n poterit auolare de an ſenacherib pᷣualu ſirreich
us ꝓpter icredulos querite a phitonib' a di guſtia ſua. it faes i ciuitates. edord
quib talia ſũt celada iiij. Reg. xxv. ſenſind

vt dictuũ eſt ſupꝛa. v C Et maledi
b 6 igna lege ⁊c]. i. deſigna legẽ euãgelicaʒ dandazg diſci cent⁊? lqꝛ multi valde de pplo iuda ducti ipatietia ma-
pulis meis.i.aplis alijſq; chꝛiſti diſcipulis: qͥ pdicãdo legeʒ ledicebant ſedechie ſub quo venerat eis iſta miſeria:
euãgelicaʒ obſcuritates pphetiaꝝ aperuerũt ⁊ declaraue etiã dimittẽdo legeʒ ei ad ritum gẽtiliũ trãſeundo.

edd⸗

rũt: oñdentes eas in chꝛiſto impletas:vt pʒ in actib' apoſto x¶ Et ſuſpiciet ſurſũ.quaſi qᷣrens a deo auxiliũ necef nqpei
loꝛũ:ſicut fuerat a deo Poalinamn: Poe noco fuit dietamm 1 zPulſiie⸗ hoc dicil lo q cuʒ ſedechia remãſit ghofnſi
danieli.xij.c. Uade daniel.qꝛ clauſi ſũt ſignatiq; ſermones iĩ ciuitate ⁊ i lege. y ¶ Etad terraʒ i ntuebit. p̃ ↄfuſio AlitHaun
vſq; ad pᷣſinitũ tpᷣus. ceckabo dnm ⁊c. Uerbuʒ eſt ne ⁊ deſpatione:ideo ſubdit᷑: 3 Ze tribulatio. cofertmuen
eſaie reſpõdentis: Expectabo dñm.ſ.ieſum chꝛiſtũ in carne quãtũ ad afflictiõem coꝛpoꝝ. a ¶ Et tenebꝛe. quatuz pum Uinn
venturũ. d ¶ QAui abſcõdit ⁊c a domo iacob.i.a pplo iu ad deiectoeʒ mẽtiũ. b¶ Et diſſolutio.viriũ ex tioꝛe. Allgldedon
daico deſcendẽte a iacob:qꝛ in aduẽtu ep pplus ille p ma c (¶Et anguſtia.ſ.mẽtis: eo ꝙ nõ apparebat via euafſfſi dno itelligte
ioꝛi ꝑte fuit cecatus ꝑ inſidelitate: ſcom ꝙ dicit Ro.xj. Ce onis. d¶ Et caligo pſequẽs. qꝛ ſedechias ⁊ viri bella duedomnzit
citaj ex ꝑte ↄtingit ĩ irł ⁊c.e ¶ Et pᷣſtolaboꝛ eũ.i.patient ex toꝛes de nocte fugerũt ⁊ chaldei eos inſecuti ſi. e S oſeuflohela⸗
pectabo eius aduẽtũ:licʒ differat᷑ in tᷣus longũ. ſ ¶ Ecce nõ poiit auolare.qꝛ ſedechiã ↄpᷣhenderũt.iiij. Re.xxv. az ſiunſei
ego ⁊c. Aliq exponũt hoc de duob filijs eſaie.ſ.de iaſub ¶ gaer vii pbi dẽ in poſtilla: Hoc dictũ vĩ fauere ni- ſlenoif n
⁊ de eo ꝗ vocatuj ẽ accelera ſpolia detrahe in pncipio hu mis erroꝛi hebꝛeoꝝ. Additio pꝛima. iliñ ſcoicn
c.quẽ dicut fuiſſe filiũ eſaie:ſʒ iſtud oñſum ẽ eẽ falſuʒ. Iteʒ Aãq ↄtinent i poſtilla ſan.tho. vel q ei attribu/ munihitnn⸗
iſti magis iudaixãt ĩ hoc q; Ra.ſa. hebꝛe q dicit h eẽ intelli unt᷑ nõ vident᷑ fauere erroꝛi hebꝛeoꝝ i aliauo. upuſiufen
gendũ de diſcipulis ꝓphetaꝝ:qͥ dicũt eoꝛuʒ pueri ſeu filij: aʒ i hoc loco p ꝙᷓ; poſuit expoſitiõem hebꝛee tbiſr. Saß
qꝛ ſunt ab eis in lege dina inſtructi:⁊ p taleʒ modũ diẽ apo rũ ĩtelligetiuʒ ꝙ iſte puer ꝗᷓ vocat᷑: Accclera ſpolia de yepſtoni n⸗
ſtolus.j.cor.iiij.in chꝛiſto ieſu per euageliuʒ ego vos genui trahe ⁊c:ĩtelligitur fuiſſe filꝰ eſaie.Cõſeqni ponit ↄ eoos ijrcireli
T ſcm hoc hic dicit eſaias: f ¶ Ecce ego ⁊ pueri mei.i.di obiecties que ĩ hac poſtilla ↄtinent᷑:pea ponit expoſii· Airimcn
ſcipuli quoꝝ aliqui habuerũt ſpm ꝓphetandi: iõ ſbdit᷑: tioeʒ gloſe cõis.ſ.ꝙ hoc itelligat᷑ de chꝛiſto:q̃ poſita ſub (e cni
g ¶ Quos dedit mihi dñs.a quo ẽ ꝓphetie ſpũs. h ¶ In ingit hec verba: Pec aũt expoſitio ñ ẽ tãte auẽtis ſicſu⸗ Arnee N p⸗

ſignũ ⁊ poꝛtentũ.fuerũt.n. ꝓphete ↄtẽpti ⁊ vilipẽſi:⁊ miti perioꝛ que fuit ſupꝛa.ca.vij.de alio ſigno:quia magis
eoꝝ occiſi:de quoꝝ numero fuit eſaias ĩ ſignũ chꝛiſti paſſu extoꝛta ẽ ⁊ ex ſcripturis nõ hab auẽtem. vñ qdaʒ dicũt
ri cuius erãt nücij. i ¶ Adno exercituum.i. angeloꝝ. nõ eẽ icõueniẽs ſi hoc itelligit᷑ ad lr̃am de filio ela. ita tñ
k. ¶ Qui hitat ⁊c. ibi.n.tũc erat tẽpluʒ:in qᷣ erat ppiciato ꝙ puer ille ſit figura chꝛiſti: Hec ille. Ex qb verbis pʒ
riũ qð ſedes dei dicebat:vt dictuʒ fuit exo.xxv.⁊ inde dina manifteſte ꝙ ipſe nõ ipꝛobat illã expoſitõeʒ q̃ dic iſta in-
reſpoſa dabant᷑. l ¶ Et cuʒ dixerint. Hic ↄnter ſuperſticio telligi de chꝛiſto ad lr̃am:ſʒ dic ꝙ nõ ẽ tante auẽtis ſiẽ
ſa inqſitio ꝓhibet᷑ cum dicit᷑: Et cũ dixerint ad vos.ſ.hoĩes ſupioꝛ:cup rõnem reddit mãifeſtaʒ. Nã pꝛia hʒ aucteʒ
idolatre ⁊ ſupſticioſi. m ¶ Ruerite a phitonib ⁊ a diui ex euãgelio:Matth.j.h totũ fẽm ẽ vt ipleret qð dẽm
nis.reſponſuʒ de occultis ⁊ futuris. Dicunt᷑ ant phitones ẽꝑ ꝓphᷣaʒ· Ecce vgo ↄcipiet.ſʒ expoſitio h nõ hʒ e
diuinãt quodaʒ mõ ſpeciali.ſ.p apparentẽ ſuſcitatiõem ali auẽctem:cũ in ſacra ſcriptura nõ ↄtineat᷑: ꝙ hoc quo
cuius moꝛtui:ſicut dictũ fuit diffuſius.j.Reg.xxviij. Dicũt dicitur hic:Acceſſi ad ꝓphetiſſam.itelligatur de beata
aãt diuini generalit᷑ diuinatoꝛes ſuꝑſticioſi. n ¶ Quiſtri virgine: ⁊ ſic manifeſtum ẽ ꝙ non eſt tante auẽtis ſicut

kang pecedens. Iem pꝛincipale fundamentuʒ quod ponit ſibit p eam. vñ luce. iii.c. Jeius tranſiẽs per mediuʒ illoꝝ
ut f poſtillatoꝛ ad firmanduʒ hanc expoſitionem: eſt illui ibat. 7 hoc qð dicit: p eam. intelligitur iudeam vel hierlm
dneddſuft qo ↄtinet in traſlatioe chaldaica:ex qua ↄcludit ⁊ bene de qua dicit: Et coꝛꝛuet ⁊ eſuriet.qð pᷣt itelligi ad lr̃aʒ de tẽ
döͤſet hoc qð dẽ hic: Acceſſi ad ꝓphetiſſaʒ. nõ ẽ verbũ eſa⸗ poꝛe obſidionis hierlm ꝑ romanos: et ſeqt: Et cum eſuriet
g ie: ſed ipius dei.⁊ quia hoc füdamentu licʒ ſit veꝝʒ non iraſcet ⁊ maledicet regi ſuo ⁊ deo ſuo:qð ꝓpꝛie intelligit de
Abegdne tñ e tante auctoꝛitatis: ſic ſi i lra ↄtineret:iõ verba ſan. chꝛiſto cui maledicebant ſicut ⁊ hodie: et ſequit: Aſpiciet
ai ini tho. pdicta vl eidem attributa ſũt manikeſte ronabilia: ſurſum.i.ꝓ auxilio diuino ſeu celeſti. Et ad traʒ ituebit. p
Pheniddß nec in hoc fauer erroꝛi hebꝛeoꝝ. Nam illa qᷓ ↄtinent in ſ ubſidio creno. Et qꝛ neutrũ iueniebant: iõ ſequit: Et ecce
ſeru⸗ ngi vij.⁊.ix.c.neceſſe ẽ vt intelligãt de chꝛiſto ad lr̃am:ſʒ ea tribulatio ⁊ tenebꝛe.i. ignoꝛantie ⁊ iſidelitatis.Et diſſolutõ
– que ↄtinẽt in hoc.c.viij.nõ habẽt ex neceſſitate l̃e vt in ſ. viriũ ſen vtutum. Et anguſtia. pcipitatiois ſeu pplexitat:
dwi 4 telligant de chꝛiſto ad lram: ſ auẽte chaldaice traſlatio Et caligo. pſequẽs.ſ.cecitas idurati coꝛdis:Et no poterit a⸗
aCa nis vt dictũ eſt. In eodẽ. c. vbi dꝛ in poſtilla uolare de anguſtia. acunq; remedio:⁊ ſic ꝓpha declarat il⸗
nced Similit qð in.iiij. Reg.dẽ: Theglatphalaſar ſi oliaſſe lud qõ dixerat de chꝛiſto. erit in lapidẽe offenſiois ⁊ i pe-
— ſamariã vt in. iiij. Reg. dicit. GAhatt ſcda. tram ſcandali hitantib hierlm. vt ſupꝛa. Et ſeqt in ſeqᷣnti
N iul Icet theglatphalaſar nõ expoliaſſet ſamariã ·Pꝛimo tpe alleuiata ẽ Tc. quo declarat pᷣmũ qð dixerat
unn l qui tñ aliqs ciuitates regni iſrl cuiuj ſamaria ſ. Et erit in factif tiõem.ſ.credentib qbus ꝑ oppoſitũ diẽ
Mno r etropol cepit: ſatis vere poſſet dici ꝙ ex Uiderũt luceʒ mmagns aluy oꝛta eſt eis.⁊ incipit a tꝑe pᷣdica
n, poliauit ſama la licʒ nõ totã nec totũ regnũ expoliafſſʒ tionis chꝛiſti ⁊ ab initio miraculoꝝ eius de qͥ di: pꝛio tẽpe
Cn ſicutq expoliat aliquẽ de aliqbus bonis ſuis:dẽ ipᷣʒ ex alleuiata ẽ ⁊c. et exponat ſicut i poſtilla ⁊c̃. Replien.
mamtülin poliaſſe quãuis nõ ex toto. HW . 1.c. vij. cum poſtillatoꝛ amoꝛe veritatis fidei
dicoginn In eoð.c.vbi dẽ i poſtil. In q̊; vt ſupꝛa dẽʒ eſt denũci chꝛiſtiane ꝑmor diceret ſanc. tho. nimis fauẽ er-
zoolti⸗ ſit at᷑ chꝛiſti reſurrectio futura. dtto tertia. roꝛi iudeoꝝ exponẽdo oncipiuʒ huius. c. de filio
aitpenrzutn A queↄtinent᷑ in hoc.c.nõ vidẽt ꝑtinere ad ſi eſaie quẽadmodũ iudei faciunt: qð tñ vere exponi debʒ de
chriloſt gnũ indicatiuum nec rememoꝛatiuũ.no.n.in chꝛiſto ſpoliate ifernũ ⁊c᷑. Burgen. aſſumit certamẽ ꝓ ſanc.

1Etan

Aitio Viiſ

hoc. c. dicit᷑: Dabit vobis ſignuʒz ſicut i pceden

„ K S

Eſaie v.

tho. afſerẽs ꝙ i nullo fauet iudeo: fte expoſitioi:qo q; veꝝ

muirigan, i:vt pʒ diſcurrẽti lr̃am:⁊ io licet expoliatio duox regů ſit pʒ ex hoc pꝛio:qꝛ friuolis ⁊ flis aſſertoõibꝰ nitit ſo uẽ ar⸗
Nobſconils fuit figura expoliatiois iferni per chꝛſtuʒ fiẽde: ſicut hi gumẽeta catholicoꝝ:que fieri ↄſueuerũt ʒ illum iudeoꝝ er⸗
nhgbiui ſtoꝛie ve. teſt. fuerüt figure eoꝝ q ↄtigerunt in nouo:no roꝛeʒ. Scdo qꝛ nõ roboꝛauit argumẽta catholicoꝝ nec ali/
tſiicniun tñ ex hoc dicunt᷑ fuiſſe data tanꝙ ſigna indicatiua ſeu quid facit ꝓ vera chꝛiſtianoꝝ: expoſitoe:ſʒ lſam pnteʒ diui
ii a rememoꝛatiunx. dit: exponit: ↄcoꝛdat quantũ pot ꝓ pfidia iudeoꝝ. Tertio

In eoð.c. vbi oẽ i poſtil. Et erit vobis iĩ ſanctificatõeʒ

qꝛ dicit catholicã expoſitiõem extoꝛtã:demũ qꝛ dicẽ eã non

oun pnaun Oc qð dicit hic: Et erit ¶ Alditio qrta. estante auẽtis ſic illaʒ ſupꝛa.c.vij. vbi ille paſſus: Ecce vgo
Tas iu nigu vobis in ſanctiſicatioem ⁊ ĩ laquen c.· ꝓpꝛie ¶ ocipiet. exponit᷑ de chꝛiſto auẽte euangeliſte. Sed q̃ro: iſta
luiniundh viget referẽduʒ ad tpᷣus aduẽr chꝛiſti carnẽ auctoꝛitas quã p̈fert an ſit apð iudeos auctẽtica.mag aut
ewanlii — in à tpe kuit chꝛiſt iĩ ſanctificatioem credetib: in lapi apud chꝛiſtianos. ſed certũ ẽ nõ apud iudeos: qꝛ tranſla-
idrhunnile deʒ offenſſiois: ⁊ petraʒ ſcandali duab'domib' iſrl..re tio chaldaica cui initit expoſitõ hublfe apð iudeo maxie
nuci p ii galia ſacerdotali: quas ꝓpi ſuã icredulitateʒ iuſto iuli auẽt. Exeplu ãt cui initit. vij.c. expoſitõ nulli auẽtij ẽ apõ
Eammi. cio fecit ruere: ⁊ vtraq; eaꝝ ↄſueuit dici domusi ſcri⸗ hebꝛeos. igit maion auẽtis ẽ apð iudeo expoſitõ hui loci
Eimmn giüng ptura. Uñ in pcedẽti.c. Audite nüc domus dauid.qð ĩ iy. vij.c. Ad faciendu. n. fidẽ infidelibꝰ p enage tu⸗ qð no re
E grigi telligit de omo regali.⁊ in pſal. Oom aaron bñdicite cipiũt nihil cludim: niſi cũ h'initamur eoꝝ fũdamẽtis q
Nht wucbi dño. intelligit᷑ de domo ſacer dotali. Dicere autez ꝙ iſte negare nõ ↄſueuerũt. Nec valet qð burgeñ.ponit replica
Abslic due domus itelligũt de domo phacce fili romelie de poſtill. de ſpolio facto ꝑ theglatphalaſar:qꝛ pꝑ hoc ſpolium
ick tuſ el oſea filio hela:q fuerunt regej ilrł nõ videt zuenieter di no eſt ablata foꝛtitudo damaſci ⁊ ſamarie: ꝓut innitit᷑ iĩ la
wnk iN ctuʒ. Nam ſiẽ ĩ regno iuda licet fuerint multi reges ſuc ſeqd fuit pticularis iuaſio facta tpe ogie ⁊ ioathan.Quid au
nn ceſſiue:no tñ ꝓpter hoc dicũt mlie domus: ſʒ dom' da teʒ hoc ptinet ad filiuʒ eſaie de qͥ iudei falſe exponũt ⁊ ſanc.
dog en uid tm:ſic dicenduʒ ẽ de regiby iirl. Seqt:Et in laqueũ tho.appꝛobat.Sed qꝛ poſtillł.hic expoſitionẽ ſan.tho. per-
ici ⁊ ruinã hitantibꝰ hierlin: qꝛ ĩ ciuitate hierlin vbi chꝛi tractat. burgeñ.oppido offenſus neſcit ĩ hoc.c. pacifice loq:
ntho Klen ſtus paſſus fuit multi rueruũt ꝑ infidelitateʒ:nõ tñ omẽ qꝛ neſcit tolerare theologicũ modũ loqndi poſtill. quo diẽ

vihenii

et io ſeqtur: Et offendent ex eis plurimi.i.nõ omes ſ- coʒ

deſtructõem duoꝝ regnoꝝ foꝛe ſignũ pᷣnoſticuʒ deſtructio

niine, iſtaʒ expoſitionẽ. ꝓpꝛie ſeꝗtur imediate: Liga teſtimo · nis ⁊ ſpoliatois iferni. Spoliatiõeʒ aũt ĩferni foꝛe ſignuʒ re
1t Nunn 4 niuʒ ⁊c᷑.· qð intelligit᷑ de occulcatiõe myſterij chꝛiſti:de qᷓ memoꝛatiuũ ſpoliatõis de qbus hic dẽ ad lr̃am:qð egre fe
i ſtatim i pcedentib' agit᷑:⁊ exponat ſicut i poſtilla. rens Burgeñ. facit argumẽtu ſuũ ↄſuetum a modernis be/
wtyuſnic ¶ In eodẽ.c. viij. vbi dicit in poſtilla: Non erit eis ma reticis receptũ:hoc nõ ponit᷑ iĩ textu: igit᷑ nõ ẽ ⁊cc. qꝛ vt inqᷣt
echibiii tuting lux. Adltio qnta. del ſigno nulla fit mentio. Quãuis aut in lra etiã nõ fit mẽ-
miirunn KEcundũ gloſam ꝙ dicit hic:matutina lux:in/ tio de figura:dic tũ burgeñ.q; vna ſpoliatõ eſt figura alteri
iſ h telligit ipſe chꝛiſtus: ⁊ hoc ẽ ꝓpꝛie dictũ. Naʒ us. Nuc aũt figura eſt ſignificatiua figurati. Significatiuũ
imii ui Rtchꝛiſt eſt lux vera que illuminat oẽm hoĩem aut ⁊ ſignũ quatũ diſtant dicat burgen. grandipẽſoꝛ.
limuſl⸗ te ¶oß.j. Et dicit matutina qꝛ añ oẽm luceʒ creata. Unde huno tepe. Anteq deſcenda ¶¶ LTap m. IX
ieleh ei, hic ppheta reuertit ad declaratõeʒ eoꝝ q ſupꝛa dixerat ad diuiſionẽ huius.c. Scienduʒ ꝙ iudei ⁊ aliqui
li ae Erit in ſanctificatiõeʒ.ſ.credentib. Et in lapidẽ offeſio . expoſitoꝛes catholici ĩ hoc eos nimis ſequẽtes ex
vi n nis.ſ. nõ credẽtibꝰ. Et pꝛimo agit de ſcõo vſq; ad fineʒ: ponunt pꝛincipium huius capituli ad litteram de captiui/
iz ſüi . ſcõo vero de pꝛimo a bncipio ſequẽtis.c.vſq; ibi:ʒelus tate duplici filioꝛuʒ iſ rael. Pꝛima autem fuit facta per the
n fing dñi faciet hoc. Unde circa bmuz cũ dixiſſet: Non erit glatphalaſar regeʒ aſt ioꝛum:qui captiuauit duas tribus
oſto a ei.ſ.pplo nõ credenti: Matutina lux.i.chꝛiſtuj:ne foꝛte vltra ioꝛdanem: ⁊? tranſi iens ioꝛdanem captiuauit multos
it ic quis eſtimaret ꝙ hoc ↄtingeret illi populo icredulo:eo de terra abulon ⁊ neptalim: vt habetur. iiij. Regum. xv.
ilignun ſ V no habuiſſent pᷣſentiã pdicte lucis:ideo dicit: Cran de hoc exponunt quod dicitur in pꝛincipio huius capituli.

Cttane

Pꝛimo tpe. i. pma captiuitate. Alleuiata eſt tra cabulon et

terra neptalim.ſ.a podere peccatoꝝ:hiĩtatoꝛib ſuis iĩ capti
uitatem ductis. poſtea vero ſalmanaſar rex aſſyrioꝛum ce
pit oſee regem irrael ⁊ reſiduum populi quod remanſerat
tranſtulit in aſſyrios: vt habetur. iij. Regũ. xviij. ⁊ de
hoc exponunt quncdd«
ſbᷣdit᷑: Et nouiſſino

—

aggrauata via man ¶ Rimotpe alle (IIX.
trans ioꝛdanẽ gallle Auiata ẽ terra cabulõ

gentium.quia aggra
ta fuit tota terra per
dñi flagella in capti⸗
uitatẽ ducta. Dẽ aut
illa tra via maris:qꝛ

⁊ terra neptali:èt nouiſſi
mo àgãuata eſt via maris
trãſ ioꝛdanẽ galilee gẽtiuʒ.
Poͤpul' ꝗ abulabat i tene

iararli l¶ bꝛꝛis luidit lucẽ magnã: b̊
Hane ad mare medi- bitantib in regione vmbꝛe
terraneũ econuerſo moꝛtis ] lux oꝛta eſt eis.
Sʒ iſta expoſitio v? Multiplicaſti gẽtẽ: nõ ma

icoueniẽs.pꝛio qꝛ ipli
cat oria ſaltẽ ĩ mõ lo
nckt. qꝛ pmã captiui
tatem noĩat alleuia „
tionẽ: a ſcam aggrauationẽ cũ tñ fuerũt eiuſdẽ rõnis. Iteʒ
qꝛ ſi loqueret᷑ de ſecũda captiuitate:cũ dicit: Et nouiſſimo
aggrauata ẽ ⁊c. nõ fieret ibi mentio de galilea que ipma ca
ptiuitate fuit captiuata ſaltẽ in magna pte: ſed magis de ſa
maria que erat ciuitas metropol regni:⁊ pᷣncipalit fuit ob/
ſeſſa ⁊ capta per ſalmanaſar. Tertio qꝛ mattheus.iiij.c. dit
hanc ꝓphetiã fuiſſe ↄpletaʒ ad lr̃am ĩ chꝛiſto.d. ſic de chꝛi
ſto: Et relicta ciuitate ſua nacareth venit ⁊ hitauit i ciuita-
te capharnaum maritima: ĩ finibꝰ cabulon ⁊ neptalim: vt
adimpleret᷑ qð dictũ ẽ ꝑ eſaiaʒ ꝓpham. Terra. n. ʒabulon
7 terra neptali via maris traſ ioꝛdaneʒ galilee gentiuʒ. Po
pulu) ꝗqͥ ãbulabat ĩ tenebꝛis vidit lucẽ magna ⁊c.Itẽ cũ oẽs
expoſitoꝛes catholici dicant: ꝙ neceſſe ẽ de chꝛiſto itelligi il
lud qð dicit᷑ ſupꝛa ſeptio:Ecce vᷣgo ocipiet ⁊ pariet filiũ ⁊c.
eo ꝙ dicit matth.j. DHoc auũt totu factũ ẽ: vt adimpleretiqð
dictũ ẽ a dño per ꝓpham dicẽteʒ: Ecce virgo hẽbit ĩ vtero
⁊ piet filiũ ⁊c. eadeʒ necitate ↄpellũ qlibet doctoꝝ catholi
cus exponere de chꝛiſto qð dẽ hic: Pꝛimo tpe a euiata eſt
⁊c. cũ matthe dicat h ipletũ eẽ ĩ chꝛiſto. Igit ſeqndo ſniaʒ
beati matth. pñs.c. in q ponit᷑ myſteriũ chꝛiſti quatũ ad eſ
exaltationẽ in ſignũ liberatois regni iude:i duas ptes diui/
dit:qꝛ pꝛio ponit᷑ chꝛiſti exaltatio: ſco dicta liberatio:ibi
UVerbu miſit dñs.Circa pᷣmuʒ ſciendũ:qꝙ chꝛiſt fuit exalta
tus: pꝛio quãtũ ad declaratioeʒ ſue deitatis iĩ pᷣdicatiõe ſua
⁊ miraculis: ſcõo quantũ ad exaltatioeʒ hũanitatis ad dex
terã pꝛis. Pꝛio igit ponit pmum:et ſcõo ſcom:ibi Paruuł
Circa pᷣmũ ſciendũ:q ad pᷣdicatiõem chꝛiſti aliq iudei cre/
diderũt ⁊ in fide pmãſerũt:aliq aũt obſtinati i ſua malicia
remãſerũt:⁊ aliqͥ a pncipio credẽtes p'ea ad vomitũ reuer
ſi Ste de iſtis mixtim loqᷣt hic ꝓphᷣa. Circa pmuʒ dicit᷑:
a ¶ Pꝛimo tpe alleuiata ẽ fra ⁊c qꝛ ibi chꝛiſtus circa pnci-
piũ ſue pᷣdicatiõis publice frequẽter docuit:⁊ miracula fec:
vt dicit matthᷣ.⁊ ſupꝛa allegatũ ẽ.⁊ ſic fuit fra illa alleuiata
a iugo diaboli ꝑ ptãteʒ chꝛiſti:Uerũtñ qꝛ plures eoꝝ reuer
ſi fuerũt ad vomitũ:io ſpᷣgit: b (E nouiſſimo.i.circa fi
nẽ pᷣdicatiõis chꝛiſti. c ggrauata eſt via maris.quare
aũt illa tra dicat᷑ via maris:ſupꝛa expõitum eſt. de iſta aut
aggrauatiõe hẽ matth.xj.vbi dicitur:Lüc cepit expꝛobare
cluitatib in qb facte ſũt virtutes: et ideo ſbditur:Ue tibi
coꝛoʒaĩi:ve tibi bethſaida: quonia ſi in tyro ⁊ ſydone facte
eẽnt vtuteſ:q̃ facte ſunt in vobij:olim in cilicio ⁊ cinere pe/
nitentiam egiſſent. Iſte autetm ciuitates erant ſupꝛa mare
galilee ĩ finibns ʒabulon ⁊ neptalim. Et poſtea ſbditur de

gnificaſti leticia. Letabũt

capharnaum: vbi chꝛiſtus hitauit circa pᷣdicatiõis ſue
bncipiũ: vt ſupꝛa dictũ eſt: Et tu capharnaum nundqd
exaltaberis viq; ad celũ ⁊ vſq; i infernũ deſcẽdes?quia
ꝑ pᷣdicatiõeʒ chꝛiſti pꝛio fuit diſpoſita ad conſecutoem
beatitudis credendo:⁊ poſtea depᷣſſa ꝑ demeritũ dana
a tõis ad vomituʒ
fdeũdo:ſic dẽʒ fu
it plen ſuꝑ
theũ. d ¶¶ Gali⸗

coꝛã te ſiẽ ꝗ letant in meſſe

peeda qi diuidunt ſpolla. mSeditbnafe:
Jugu.n. oneris eiue: t vir gityri.xx. opida
gam humeri eiꝰct ſceptruʒ glilea. iij. re. xix
exactoꝛis eius] ſuperaſti: Etiõ Blant voes
ſicht in die madian. Qlia qe bpru crar giti
omnis violenta pꝛedatio lis. e(Ppls c
cum tumultu: è veſtimen ignoꝛatie erron
tum mixtum ſanguine erit ¶Ticllt lucema
ĩↄbuſtionẽ: ⁊ cibuſ ignis.] xmudip pdea
SM tiõeʒ ⁊ miracla ꝓ
—,— pa vrutẽ faciẽte.

¶ Hitatib'ac erroꝛ. n. ⁊ ignoꝛãtia ſi q̃ſi moꝛt vmbꝛa.
h¶ Lux oꝛta ẽ eis.ſ.vitas euãgelica. vel põt hec lĩ̃a re
ferri ad pꝛes detẽtos in lymbo ĩferni:qb lux oꝛta fuit
qñ chꝛiſtus ad eos deſcẽdit pꝰ paſſiõeʒ ſuã. i ¶ Mul ·
tiplicaſti ⁊c hoc refert᷑ ad illos ꝗͥ chꝛiſto pᷣdicãte pꝛimo
crediderũt:⁊ p'ea ad vomitũ reuerſi ſi:vt pᷣdictuʒ eſt:⁊
io ex eis nõ fuit mã leticie. Et ↄñter ſbdit᷑ de credentib
⁊ in fide pmanẽtibꝰ: k ¶ Letabut᷑ coꝛã ⁊c.meſſoꝛes.n.
in plenitudie meſſis:⁊ victoꝛes ĩ ſpolijs diuidendis val
de letat.⁊ ita fuit de diſciplis chꝛiſti: qñ in die penteco/
ſtes receperũt plenitudinẽ ſpũſſancti alta voce:⁊ varis

linguis loqntes anzlin dei: actl. ij. Et hup leticie ſub

dit rõ cũ di. l ¶ Bugũ.n.oneris eius.i.veteris legis:de
q̊ onere dẽ aci.xv. . hoc eſt onus qð nec nos nec pĩes
nr̃i poꝛtare potuimꝰ. m ¶ Et vgã humeri eius.i.ſcri
barũ ⁊ phariſeoꝝ:qꝗ ſupꝛa onus legis addebãt oꝛdina-
toes pplo graues: ſcòm ꝙ dẽ matth̊.xxiij. Alligant.n.
onera grauia ⁊ ipoꝛtabilia:⁊ iponũt ea ſuꝑ humeros
hoiuʒ:digito aũt ſuo nolũt ea mouẽ. Ab iſtis aũt one
ribꝰ fuit liberat fideę ꝑꝑlus ꝑ libertatẽ ſpuſſancti:q̃ eſt
in lege noua. n EE ſceptꝝ ⁊c] ſcom ꝙ dic ioſephus
libꝛo de iudaico bello:piaſcenſiõeʒ chꝛiſti iudea fuit mł
tis diſſenſiõib intraneis diſſipata:⁊ erant ibi aliqꝗ tyra-
ni qui ppl'm vexabat multipir ⁊ reb' ſuis ſpoliabãt:et
maxie polm credẽtẽ ĩ chꝛiſtũ:vt patx ĩ actibꝰ aploꝝ aq
by fidelis ppls ſuit libera ꝑ exercitũ romanũ veniẽtẽ
3 iudeã:qꝛ tũc admõit fuit ꝑ angelũ: vt tranſiret in re
gnũ agrippe q erat ↄfederat romãis:vt hi i eccliaſtica
hiſtoꝛia:⁊ exactoꝛes pᷣdicti fuerũt deſtructi: ⁊ ciuitates
eoꝝ ſuccẽſe igni. o¶¶ Sicut ĩ die madiãiſta fuit victo
ria gedeonis:de q̃ hᷣ iudid.vij. q̃ fuit ſibi pᷣnũciata per
ãgelu: ſic ⁊ fidelis ppls liberatfuit ꝑ denũciatioeʒ ageli
i regno agrippe:vt dcʒ ẽ: ⁊ exactoꝛes eoꝝ occiſi ꝑ exerci
tũ romao:⁊ ciuitatej eoꝝ ſuccẽſe ⁊ boa eoꝝ:iõ ſpgcit·
p ¶ Quia oij ⁊c]. i.acqſita cũ clamoꝛe ⁊ rapia. q/Et
veſtimẽtũ c&] i. veſtimetũ occidẽtis: . occiſi:qꝛ nõ ſolũ
veſtimẽta occiſoꝝ indqnãt᷑ ſãguine:ſʒ ẽt cuʒ h veſtimẽta
occidẽtiũ. t iobuſtione ⁊c.qꝛ romai icẽdentes
hierlʒ ⁊ alia loca vbi erãt pᷣdci exactoꝛej ⁊ tyrani ſil cõ
buſſeit veſtimẽta illoꝝ tyrãnoꝝ ⁊ ea q̃ rapuerãt ab ali
ij:qͥꝛũ mitos itfecerãt:vt hẽt lde iudai.bello. Ex h at
qð dẽ hic:Et erit i ↄbuſtõeʒ ⁊ cib'ignis Illi qͥ exponũt

hic paſſũ de exercitu ſẽnacherib ab angelo ꝑcuſſo: vt

—
SE
=
S

bꝛaien inon
iaonb ſuohune
llolliard dens

Nlscorupnopi⸗
Vtare gaeſignan

WAäN

Ppi ameran
in cocaren
ſütapod edsi
lwigtlirerpo
fliasdaß en
peſſin mnſl
borr iſus
bnoltrſc
nua wltt/
ic iilupan
uni miſl pin
Pmuchbetpzernan
battnlleltchr
bofligarit

Lypochbknonne in

Atöbugaanirn
gagspacig

1

uihn
wiminni
lin
waſpſter
iſi W

inngizn

laclita fiitſch
unonſ pnn
alumllvftin
uftirboeſoot,

Montns uinre⸗

ulic ute
eble linin

Stluodinfine⸗

vngigah

it ſgisnar

ſannüi
ic

1

uer
n

= =

igtieu
aſeppin

1
inre

Pbarnaumn nui
ſmi Deſädgen
tnad chlennn
apdenmtidin
wisa wnin
fccicoſidie

epin ſinnn
thei.
legitii ioni

ndohthnit⸗
Atmi weh
Alen iſin
Küllugſwi
megllagti

Ebnictr
ignoraneamm
(Darbein
mä. chifi⸗
rnü
iaguntul
panutifi
tiaſtſtmon m
dica. vapaheln
acheiſtoßcrärpn
mmiſentzclant
ir ſotdedeni
tci rneſo
pwls oinilnlsnl
qĩin arepance
malun nor? i
Ktbul nar in
ai ruenslenia
ont os r hi⸗
bunticlslſat
8 AAchär dindr
. i Migmen.
zira iendumerds
dii. Wfüsamon
Nenniſifinctit
lon gdki
urtanmliälici
iner ſusſplti
imniß gli
1 e
nmui wunni⸗
mri: wruſtult
omnäisrthiieine
atnnn
deemnalii na
jiutſcl inc n
rpcnin
Satm
ummrt lalln ſ,

ir tiſiciin

iſ

mrofnot i.

7

uch bel
u Tlicn
eangho.

CCiaie „

ſupꝛa dictũ ẽ᷑.vij.c.vident᷑ ↄotradicere textui.Dicũt.n.q
ãgelus ꝑcuſſit exercitũ plaga ignea:ſic tñ ꝙ coꝛpoꝛa bel
latoꝝ erãt incinerata:arma tñ ⁊ ſpolia reãmſerũt inta
cta:ita ꝙ pplus exechie exiens ad colligẽdũ ſpolia val/

de facilit accipiebat ea remanentibus cineribns. Illo

aũt qð ↄburit et
E cibus ignis nõ

ſic remanʒ itac Pãruulus. n.nat ẽ nob:

ſed duerrit iigne Ert ſlius dat eſt nob. Et ſa
8 Paruulus. ctus pncipat ſup hume
Pic ↄnter poit ex rũ eius: ei vocabitur nom̃
altatio chꝛiſti ſm eiꝰ admirabilis:lconſiliar
