ſtructioe ciuitatis cũ
dẽ: Compleuit domi
nus furoꝛẽ ſuũ.i.vin

dicte ſue effectum.

m ¶ Et ſuccẽ. igneʒ ĩ
ſyon.vbi erat teplũ ⁊

regis domicilium.
n Srno füdamm⸗
ta e.i.ipſiujſyon:qꝛ
ñ ſolũ edificia q́ erat
i monte ſyon fuerunt

cobuſta: ſʒ etiã oia ali
a que erant i peò mo

tis:⁊ circa motem:vt

diderũt reges tre 6.

qꝛ ſalomon potentilſ/⸗

ſimuy hierlʒ murauit

⁊ tã foꝛtit᷑ muniuit ꝙ
inexpugnabilis vide

bat. p ¶ Pꝛopt pec
cata. Hic ↄñt᷑ tangit

pᷣdicte miſerie cã: ⁊ ẽ
duplex:ſcõa ponitur
ibi Cũ adhuc. Una ẽ

occiſio inocentũ i hie

ruſalẽ:⁊ maxie tẽpo/
re manaſſe:vt habet᷑
iiij. Re.xxiiij.⁊ hoc fi

ebat ad inſtinctũ ⁊ ex
hoꝛtationẽ falſoꝝ ꝓ-⸗

phaꝝ ⁊ ſacerdotum:
vñ ⁊ moꝛtẽ ipi hiere
mie qrebãt:vt hꝛ.s.x
xvj.iõ dẽ H: Pꝛopter
pcta pphaꝝ ⁊c. ⁊ pʒ
lr̃a. q ¶ Errauerunt
⁊c.lr̃a iſta ẽ obſcura

7 iuoluta ⁊ młtiplicit᷑ expõit᷑:accipiã illũ mõʒ qͥ mihi vẽ ma

gij lre ↄſoare.ſ.vtotinuet lĩe imediate pᷣcedẽti:q loqt ð pũi
tiõe iniq̃ inocẽtũ:qͥꝝ aliq occidebãt᷑:qda excecabãt᷑: ⁊ q;tuzʒ

¶ Errauer᷑t ce.i.iuſti neqᷣt excecati. r¶ Pol

luti ſt ſan.ſ.alioꝝ iuſtoꝝ occiſoꝝ:qꝛ ñ vidẽtes ponebat pe

des ſuos ita ĩ ſanguie ſic i alijs lod. s

ũq; ñ po.ſ.recte ĩ

cedẽ: aliqᷣ libꝛi hnt hͥ additũ. Jutrare.ſʒñ ẽ i heb.nec ĩ libꝛij
coꝛꝛeci. t¶ Tenuert laci.ſu.i appᷣhendere tẽtauer̃t oꝛas

veſtimtoꝝ vidẽtiũ:vt ſic exirẽt ðò loc ſãguie replet:a ipi vi

dẽtes q maxie pphe falſi ⁊ ſacerdotes ñ ꝑmittebãt dicentes
v Re pe qꝛ quis ſʒ vitatẽ eẽnt iuſti:tñ a mał reputa/

bãt᷑ inid. x¶

MNoli. tan.ſ.nos ne malicia vꝛa idnemur:a p

hũc mõʒ ð talib dẽ eſa.lxv.ꝗ dict Receò a me:ñ appꝛopiq;

Jurga ꝗqᷣp. ſt.ñ.n.ſufficiebat falſis ꝓ

ph̊is ⁊ ſacerdotibꝰiuſto affligẽ fcis:ſʒ ẽt affligebãt vbij iiuri

apð getiles ad qͥꝝ noticiã

ðuẽit h'execbile fcʒ:io ſbᷣdit᷑: ʒ ¶ Dixe.ini gẽ.dẽʒ crim ðte

Nõ addʒ vl.ſ. de iuõoꝝ. b

thi.ĩeis.pp ma

liciã ipoꝝ:io ſpdit᷑: c ¶ Fa. do.⁊c᷑.ĩ heb. hĩ: Ira dñi:ẽ tñ ea

dẽ ſnia.

i. eos.i.i diuerſ̃ trij diſpſit. e

ſpi·eos. reducẽdo eojad irã ſuã. ſ¶ Faci. ſacer. bonoꝝ ð

6 ad. vt re

¶ Liber

X

quoꝝ numero erat hieremias:cud verba increpatiua nõ re
ceperũt ſed multa oppꝛobꝛia vituperia ei intulerũt:vt pʒ
p ſupꝛa dicta in pluribus locis: ⁊ idẽ faciebat de alijs iuſtis:
põt etiã hec lr̃a aliter exponi referẽdo eam ad chaldeos:qui
pꝓbp maliciã iudeoꝝ ab eis cognitam: vt pꝛedictũ eſt ſic con
tempſerũt totũ ppłm
ꝙ nõ deferebãt alicuii
rone oꝛdinig aut eta Lũz adhuc ſubſiſteremꝰð
tis. a ¶ Cu adhuc. fecrũt oculi nr̃i àd auxiliũ

Hic ponit᷑ ſcða cauſa nd e
eclete miſerie inge noſtrũ vanũ: cůʒ reſpicere⸗
oꝝ: que fuit vana co mMus atteti ad gẽtẽ ꝗᷓ ſalua/
ſaenria zurilio egy re nos nõ poterat. Sage:
ptioꝝ vt freq̃nter deʒ cauerit veſtici
z.S.⁊ hoc eſt quod dẽ ubricaueri veſtigia no
T adhuc ſubſiſtere- tra i itinere plateaꝝ nr̃aꝝ

qppꝛopinqᷓuit finis noſter
ↄpleti ſũt dies nr̃i:qꝛ venit
finis noſter. Coph: Aelö/⸗
cioꝛes fuer̃t pſecutoꝛes no
ſtri aglis celi ſupèr mõtes

mus.i.anteq ciuitas
eẽt capta. b Defe
cerũt oculi noſtri.ex/

pectãdo cum magno
ſiderio. c ¶ Ad au
xilium noſtrũ vanũ.

.i.ad exercitũ egypti/
oꝝ. d Er pice
remus attenti. gyiden l ſi veniret ad leuandũ obſidiõeʒ
chaldeoꝝ. e¶¶Ad gentẽ que ſaluare nos nõ poterar.qꝛ ſi
cut dictũ eſt ſe upꝛa. xxxvij. cũ exercitus egypti eẽt in via veni
ẽdi ĩ auxiliũ iudeoꝝ:redijt in egyptũ timoꝛe chaldeoꝝ ſibi
occurrentiũ.
moꝛe:parti fame:qꝛ timidi a fame conſũpti nõ incedunt fir
miter ſed lubꝛicãdo. g¶ Appꝛopinquauit finis noſter.i.
moꝛs:qꝛ multi ſerunt crin dlul captiuati:que captiui/-
tas eſt moꝛs ciuilis. U
aquilis q.d.pauci aut nulli poterãt effugere ab eis. ¶ Su
per mõtes perſecuti ſũt nos.vbi credebamus eẽ tut ꝑꝑ iac-
ceſſibilitatẽ loci. k¶ In delerto inſidiati ſũt nobis.q.d.ñ
patebat nobis aliquis locus fugiendi. I¶ Spũs. Hic con
ſeqnter hieremias lamentat ioſie moꝛtẽ. Circa quod ſciẽdũ
bm hebꝛeos iſta eſt l̃a:Spũs naris noſtre xpᷣs dñi capt
eſt in foſſis eoꝝ.quod ſic exponit᷑:Spũs naris noſtre ⁊c̃.lʒ
in hominibus reſpiratio fiat ꝑ os ⁊ per nares:tam illa q̃ fit
Bnne⸗ ẽ melioꝛ ſᷣm philoſophũ:talis aũt reſpiratio ẽ vite
umane ſaluatio:qꝛ ipᷣa deficiente defic vita:diẽ ̊ hieremi
as in ꝑſona populi iude. ¶¶ Spũs naris noſtre.i. rex ioſi
as ex tua boitate ⁊ pꝛudentia conſeruatoꝛ vite noſtre.
m ¶ Ebꝛiſtus dñi.i.vnctus in regem ex oꝛdinatione diuia
n ¶ Captus eſt in foſſij eoꝝ.ſ.egyptioꝝ:dic. n. Ra.ſa.ꝙ cũ
ioſias iret ad pugnandũ ↄ regeʒ egypti:⁊ nollet a pugna re/
quieſcere:vt habet᷑.iiij. Re.xxiij.⁊.ij.pal.xxxv· Egyptij fece
runt foſſas pꝛope ſuum exercitũ: vbi iudei debebant eo) ag
gredi:que erant oꝑte deſuper ⁊ exercitus ioſt ie illuc veniens
p foſſas illas deceptus fuit ſtatim debellatus:⁊ ioſias letali

ter vulneratus:⁊ ex vulnere poſtea moꝛtuus. o ¶ Qui di⸗
ximus.i.de quo viuete diximus. p ¶ In vmbꝛa tua.i. ſb

pꝛotectione tua. q ¶ Uiuemus in gentibus i.ſecuri ab im
pugnatione gentiũ que circa nos habitãt. Expoſitoꝛes ve⸗
ro latini dicunt coiter ꝙ hieremias hic ꝓphetauit de moꝛ/
te dñi noſtri ieſu xpᷣi:⁊ ſᷣm hoc hec eſt lr̃a:Spiritus oꝛij no
ſtri chꝛiſtus dñs ⁊c̃. Circa qð ſciendũ ꝙ vbi habemus h̊ do
minus:in hebꝛeo habet᷑ nomẽ dñi tetragrãmaton:quod ñ
poteſt dici de aliquo in nominatiuo caſu:niſi de deo vero:
verũtamẽ quia illud nomẽ eſt indeclinabile:ſicut ⁊ alia no
mina hebꝛaica indifferenter accipit᷑ ĩ caſu nominatiuo ⁊ ge
nitiuo:⁊ reliquis:ſicut hec nomina coꝛnu ⁊ gelu in latino:
⁊ ideo ſᷣm ꝙ; iſte paſſus exponit ð ioſia qui fuit homo purꝰ
nõ poteſt dici de eo in nominatiuo caſu:ſʒ bene poteſt ꝓut

Lubꝛicauerũt veſtigia noſtra ⁊c̃. parti ti

elocioꝛes fuerũt perſecu.noſtri

de illa deſtructione:ideo dẽ B: r

exponit᷑ de xpᷣo qui ẽ verus homo ⁊ verus deus ĩ vno
ſuppoſito:⁊ ſic ẽ ſenſus.Chꝛiſtus dñs.i.ieſus verus hõ
7 verus deus. Qui ẽ ſpũs oꝛis noſtri.i.nos viuificans ĩ
reſpiratiõe ſue gr̃e. Captus ẽ i peccatis noſtris.i. iudeis
traditus ꝑꝑ peccata noſtra de ẽda.Cui diximus in vm

bꝛa tns vinernne
.. — „ ĩ gentibus.loqᷓba
pſecuti ſũt nos:ĩ dẽſerto in tur.n. hicremias
ſidiati ſũt nobiſ. Res: Spi mnpona bot lin
ritus oꝛis nr̃i:xps dñs ca hieremias aliqs
ptůs ein peccatis nr̃is: cui de iudeis fidẽ xpᷣi
dixim in umbꝛa tua viſe recepturos. per
mus i gentibuſ. Sin: Gaũ aeaa ſiub vin,
de ⁊ letare filia edom qůe c gentibus ficez
. , 4 Wwus 1 3
habitas in terra hus. Ad xpi recipientibus
te quoq; pueniet calix:inè ſub nole xpᷣiano.
bꝛiaberis atq; nudaberis. viditctiam alio
Thau: Cõpleta ẽ iniqtas unds riſtog ena
filia ſyõ ſi addy vltra t vicit victuroj int
tua nilaly 5 ut vigit victuro int
4“““ xpᷣiano tempoꝛa
lit᷑ ſub vmbꝛa xpᷣi

vna.n.cauſa quare ſic ꝑmittunt᷑ viuere ẽ vt xpᷣiani per
pñtiam iudeoꝝ magis habeant memoꝛiam xpᷣi:ſic dil
fuſius ẽm fuit ſuper illò pſal.lviij. Deus oſtediſti mi⸗
hi ſuꝑ inimicos meos:ne occidę
tur populi mei ⁊cc. r ¶ Saude. Poſtiy poſita eſt hiere
mie lamẽtatio:hic in fine ponit᷑ ↄ aduerſarios ĩuectio:
⁊ diẽ hic Ra.ſa.ꝙ hieremias hic pꝛophetixat de deſtru
ctione romani imperi:eo ꝙ deſtruxit templum ⁊ capti
uauit populũ iudeoꝝ tempoꝛe Titi ⁊ Ueiñ paſiani:⁊ ſic
per filiam edom intelligit roma ſeu populus romanus
cũ dẽ. Saude ⁊ letare filia edom ⁊c᷑.q.d.gaudium iſtud
quod habuiſti de deſtructione ciuitatis ⁊ templi i triſti
ciam tuam conuertet᷑.Ad te quoq; pueniet calix.vindi
cte diuie:Sed iſta expoſitio nõ videt᷑ rationabilis:quia
edom alio noie dictus eſt eſau:geñ.xxv.⁊ ſic edom ðſcẽ
dit de ſem filio noe ꝑ iſaac:cuius filius fuit eſau:tota ãt
europa ĩ qua ẽ roma dẽ populata fuiſſe a filjs iaphet:
ppter quod nõ videt᷑ rationabiliter dictũ:ꝙ per edom
ſignificet romanũ imperiũ:pꝑ quod dicũt doctoꝛes no
ſtri ꝙ pꝑ filiam edom itelligit ipᷣa idumea ab ipᷣo eſau ꝓ
ut dictus eſt edom denomiata: iuehitur h̊ pꝛopheta
ſpãliter contra idumeos qᷣ debuerant diligere filio iſrl
eo ꝙ deſcenderũt a duobus fratribus vterimis.ſ. iacob
eſau:⁊ ipſi magis econuerſo habuerunt eos odio: i
deſtructione hieruſalem fuerunt cũ chaldeis gaudẽtes
Baude ⁊ letare fi.
edom.q.d.iſta leticia tanq iiuſta in triſticiam conuerte
tur: 8 Que hitas iĩ terra hus. iſta hus nõ ẽ illa de qᷣ
nat fuit iob: vt h? Job pmo:ſed alia eiuſdẽ noĩs exñs
iĩ regno idumee:freqnt.n.ĩ ſcriptura repit ꝙ due ciuita-

5 ₰ℳ *

tes vel loca iĩ diuerſis fgnis poſita:eodeẽ noie equoce no
miant. t¶ Ad te ͤq; pue. calix.i. pena diuie vltionis
v¶ Inebꝛiaberis.i. ad plenũ piieris. x¶ Atq; nuda
beriy honoꝛe ⁊ alijs bõi. y¶ ¶Lopleta ẽ iniq. tua fi.ſy.
.i. ↄplebit ĩ fine. lxx.ãnoꝝ:qꝛ tũc reuerterj ad trã tuã:co
pleta captiuitat tue pẽa:qᷓ ꝓiiqtatibtuis ẽ tibi iflicta.
e trãſ. te. ð tra tua eijciẽdo
ſbitelligit tñ ↄditio.ſ.ſi adhẽas ⁊ ſᷣuias fidelit dño deo
tuo:qꝛ iſie pmiſſiões diuie ĩtelligũt ſbᷣ oↄditioe:ſic dẽʒ ẽ
ſupꝛa. xviij. ita factũ eſt:qꝛ filij iſrł nõ fuerũt dðiecti de

terra illa doec ne 1
lato dicẽtes: Nõ habemus regẽ niſi ccſarẽ Johã xix. ei

Mo ad. vl. ſ. dñs. a

eos ne qñ obliuiſcan

ec negauerũt dñm ſuũ ieſũ xpᷣm coꝛam pi-

cehignchen
mtollit
iuiflucho d̃
o
Ctorda

tonehiclio
tausorutio 1
ubineniaſel
ſa nuliplic
pliſeimier
mnas uocöd
ini miſerito
lündiiditur
uoptebrqe pe
cexplicat mil
fierptecapaue
ſͤspopulree
gedetructions
feni dtipliid
Ccldtcons.
Cicabtnüdict
4C Reoordr d
ſlneier wuap
leniemiie
elcdendn.
luioarecdr
beaber pprie
ldeoſzadn
orditis 4
ſmlen lt⸗
ialaulliii
Niſw mr.

ſiy aliyt o

tapruutna
Ni ouu mure
lu fn ſuoat

fſcpgde
Aiolſu.ne,

iibalnores
mſrrit oci

Zlieſgreng 1
iſospinſne
Etoſtiglii
ldirimasi
lonmn
dumaptun
ſcenuahe⸗
wrn hinmng
glumn
Puui bicr
hinmnis Ai
Nisfcipi
uner
Nigisſchm⸗
builgrinne
chgenhs ſch
Ppinttpeerbe
ubnoſeppine
nidittenmiin
iinficcliarni

Wns datinn

SS 8

ſuroe Tiſtnene

pidit vicurſt
Ppanoſtengn
liſtbnbu
umipt Ppiani ,⸗
enodun ſprſied
daseſiliſin
tseciobluia
Poſihdoltnefhen
Aber anos inen
nopbenar denftt
Irrt vnplunt
rulinit
opulus romnanu
gukinr fl
brunplimi
enietcnir. ninni

onabilbigu

,alechonde
gfriuetd
Gtaſis uder
Rrier don
Aondodtin
Uunmncdbiholin,
ſuchunnd pote
cunlem it
kueninnali

Trenoꝛuz V.

moꝛtẽ inique pcurantes: ꝓpter qð p romanos fuerunt
partim occiſi: ⁊ parti captiuati. b¶ Wiſitabit iniqta
tẽ tuã filia edõ.eã iuſte puniẽdo. c¶

ro ꝑ modũ pᷣiiti ꝑꝑ certitudinẽ ꝓphetie.
Ecoꝛdcoꝛ

* V 9*

re. Po⸗
Allita lam tranſmigret te. AViſitàbit ii/
arione Pir vltic quitatem tuam filia edom
hua bieremlaj er diſcoöͤperiet peccata tua.
plicat multiplic Oꝛatio hieremie. Ca. v.
populi ſui miſeri ¶ Ecõꝛdare dñne ꝗd acci
reſpice oppꝛobꝛiũ noſtrũ.

diã:⁊ diuiditur ĩ
duas ꝑtes:qꝛ pꝛi/-
mo explicat miſe

Herèditas noſtra vᷣſa ẽ ad
alienos:domnr̃e ad extra

ni er bie capeua neos: Muͤpilli fci ſum abl
tedeſtn cEqʒ patre:matres nr̃e q̃ſi vi-
e enlt bi due. Aquã nr̃aʒ pecũa bi
regni tẽpli: ibi u „* qua nraʒ pecuia
ccidit coꝛꝛna. bim:ligna nr̃a pᷣcio cõpa

Circa hmũ oicit: rauimus.Cerh᷑icib noſtriſ
a ¶ Recoꝛda.do

miabamur: làſſis ñ dabat᷑

mtentemisiets. reges.Egyptò dedimma
deſcẽde:nõ.n.ob- num ⁊ aſſyrijs:vt ſaturare
liuio ⁊ recoꝛdat? mur pãe. Pãtres nr̃i pec-
Habien cauerüt t nõ ſut t noſ ini
recoꝛdãtis alicu tateſ eoꝝ poꝛtauimꝰ. Ser
iuj miſeri ſe habz ui dñati ſũt nr̃i:nõ ſuit ꝗ re
anei auxiliũ pb; dimẽt ð mãu eoꝝ. In aiã/
e Pal n ve bus noſtris afferẽbam pa
erat captiuat ma Né nobis:a facie gladij ĩ de

ſerto. Pelis nr̃a quaſi cli-
banus exuſta ẽ:à facie tẽpe
ſtatũ ſamis. Mulieres ĩ ſy

gna pena: maxie
qꝛ ülla fra fuerat

pꝛibus eoꝝ a deoo
vceſſa. e Pu⸗
pilli facti ſu. ⁊c.

viri.n. bellatoꝛes
moꝛtui fuerãt ⁊ occiſip maioꝛi pᷣte:x ſic filij remãſerãt
pupilli:⁊ matres vidue.Sciẽdũ tñ pupillus ꝓpꝛie ẽ
q caret matre:oꝛphanus vero patre:vnu tñ freqni acci
pit ꝓ alio. d ¶ Aquã no.pecu.bibi.ꝛc᷑. qꝛ exiſtẽtes in
tra babylõis no pmittebant᷑ vti cõibus vt ads ⁊ nemo-

Diſcooperiet pec
cata tua.penã manifeſtã oibus iferẽdo:⁊ loquit᷑ ð futu
4 Cap. v

ℳ

rib libere ſiẽ babylõij ſʒ emebãt talia ſic ſerui. e ¶ Cer

uicib no. miabamur.i. de ãputatõe capitum noſtrox.

¶ Laſſis nõ dabat᷑ reqes.qꝛ babilonij cogebãt eos ad
laboꝛẽ vltra modũ. Cõſeqnt explicat miſeriã q̃ fuit añ
ciuitatij deſtructionẽ cũ dẽ: ¶ Egypto dedi.ma.⁊ aſ
ſyris.qꝛ aliqñ ↄfederauerũt le cũ iſtis:aliqñ cũ illis:vt
poſſet tutari ʒ iſultũ regis babylõis:⁊ ſic poſſ. Aeter
rã ſuã ad habẽdũ victũ de terrenaſcẽtibꝰ. h ¶ Patr
no.pecca.peccato multiꝑlicis idolatrie. i ¶ Et nõ ſũt.
ſup trã viuentes. k¶ Et nos iniq. eoꝝ poꝛtaui.pp.n.
iniqtates factas tpe manaſſe regis fuit deſtructa ciuitaj
⁊ ppls ciuitatis captiuat:vt hx.iiij. Re xxiiij. Qui lõge
añ captiuitatẽ moꝛtu fuit ⁊ alij eiuſdẽ tpis:bñ tũ puniũ
tur filij ꝓ parẽtibus tpalit᷑ ⁊ maxie qñ ſũt imitatoꝛeſ pa
ternoꝝꝛ ſceleꝝ:ſic fuit in ppoſito. ¶ Serui dñati ſũt
nf̃i. i. illi ꝗᷓ pꝛius ſolebãt ſeruire nobis:tpe.n. dauid ⁊ ſa
lomõis idumei ⁊ alij ppli circa iudeã hitãtes erãt tribu
tarij regis iude:ſʒ capta ciuitate multi de iudeis fci ſunt

eis ſerui:qꝛ iĩ illa captione fuerũt cũ bab
rũt ꝑtẽ aliquã de captiuis. m ¶ In aia
vite nr̃e. n ¶ Affereba.pa.no.i victũ noſtrũ:cudcã ſbdit:

lonijs:7 ſic habue
us no.i.i periculo

o ¶ A kfacie gla. in deſ. erto. vbi ponebant iſidie ad nos ſpoli

on hũiliauerũt: ⁊ ᷣgines ĩ
ciuitatib iuda. Pꝛincipẽs

mãu ſuſpẽſi ſũt:fſaciẽs ſenũ
nõ erubuerũt. Adoleſcen/⸗
nibus impudice abuſi ſunt
Et pueri in ligno coꝛuerũt

Senes defecerũt de poꝛtiſ

iuuènes ðᷣ choꝛo pſallẽtiũ
Defecit gaudiũ coꝛdis no

ſtri:vſus e in luctũ choꝛus
nr.Cẽcidit coꝛona capitis
nr̃ivẽ nobiſ ꝗa peccauimꝰ

Pꝛo pterea meſtũ factũ ẽ
Idoloꝛe coꝛ nr̃ʒ: ido cõte⸗
nebꝛati ſt ocli nr̃i. Pꝛpt
mntẽ ſyon qꝛ diſpijt: vül
pes ãbulauer̃t ĩ eo. Tu ãt
dñe i eternũ pmanebis:ſo
liũ tuũ iĩ gnãtiõeʒ ⁊ gnãtio
nẽ.Qũuare ĩ ppetuũ obliui
ſceris nr̃i:derelinques noſ
ĩ lõgitudinẽ dieꝝ:Conũᷣer

te nos dñe ad te ⁊ cõuerte/
mur:innoua dies noſtros

ſicut a pꝛincipio. Sèd pꝛoi
iciens repuliſti nos:iratus
es contra nos vehemẽter.

WRr

mitico. x
iligno coꝛꝛue.qꝛ alidq

duũ ⁊ iniſiciedũ. p Pellis no. q̃i cibg ern la Srcrice

ta 7 önigrata. q

fa.tẽpe.fa. ex defectu

n.nutrimẽti cutis ð
ſiccat ᷣ nigratur.
r ¶ MWuli.i ſyõ hũi.

gines ⁊c. 8 Pꝛ

pes ma. ſuſpẽ. ſut.qa

aliq de pᷣncipalib po
puli:ex qͥꝝ cõſilio re⸗
bellauit ſedechias:in
deteſtatiõẽ facti fuer̃t

patibuł ꝑ man eoꝛuz

affixi. t Facies ſe.
nõ erubue.nõ pꝑcẽtes
eis rõne puecte etatis
in hebꝛeo habetur:

Mola oner ati ſũt fa

cies ſenũ ⁊c.qð expo/
nẽs Ra.ſa.dicit ꝙ cũ
ducerent᷑ captiui i ba
bylonẽ:illi q ducebãt
eos cogebant eos ad
poꝛtãdũ molas ad te
rẽdũ bladũ ⁊ ſilia:qͥᷣ-
bus idiget exercitus:

nec ĩ hoc ðferebãt ali

cui pp ſenectutem.

v ¶ Adoleſcẽ.ipudi.

abuſi ſũt. vicio ſodo
Ce pue.

eoꝝ ſuerũt ſuſpẽſi vt
dicũt aliqui.ĩ hebꝛeo

alði ⁊ alq aduer
ſarij noſtri eis abutẽ
do etiã in loco ſacro:
multo foꝛti in aljs
ideo ſequitur: Nir-

—
—
—

ſic hẽ: Et pueri in ligno debilitati ſũt.qð expõit Ra.ſa.ð iu
uenibꝗq poterãt aliqð põdus poꝛtare:⁊ illis ivonebantur li
gna poꝛtãda ĩ itinere:ſic viris grauioꝛa vt dẽʒ ẽ. ꝓ
nes defece.de poꝛ.ſ.hierłʒ ⁊ aliaꝝ iudee ciuitatũ:vbi añ de
ſtructionẽ ſedebãt ſenes autẽtice ad iudicãdũ. ʒ ¶ Juue. ð
cho.pſallẽ.qꝛ parti erãt trucidati:⁊ pꝑii captiuati:pꝑp qð ſb⸗
dit᷑:Defecit gaudiũ coꝛdis nr̃i ⁊cc.⁊ pʒ lr̃a. a ¶ Cecidit.hie
ↄñt᷑ explicat miſeriã ex deſtructioe regni:cũ dẽ:Cecidit coꝛo
na. ⁊ ſubdit᷑ ca: b¶¶ Ue no.qꝛ pecca.q.d.hoc malũ ⁊ alia
pp peccata nr̃a incurrimꝰ: 6 45 cõtene ſũt ocli no.ex cõ
tinuo fletu.Cõſeq̃ni explicat miſeriã ex deſtructõe tẽpli cuʒ
dẽ: ¶ Pꝛopt mõ.ſyõ i.ppꝑ tẽplũ ĩ mõte ſyõ ediſicatum.

ę¶Uulpes ãbula.ĩ eo.i.iĩ ruinis tẽpli:qꝛ ſolẽt hitare ĩ locij

oſertij. ¶ Zu at do.pma.i eter. ⁊c᷑.q; d.lʒ tẽplũ ſit deſtru
ctũ qð dicebat᷑ ſedes tua:eo ꝙ ibi erat ꝓpiciatoꝛiũ:tñ rẽanzʒ
firmũ ſoliũ tuũ i celo:vbi pᷣncipalit᷑ relucet tuũ dominiũ:⁊
iõ ↄuertit ſe hiẽmias ad iploꝛãdũ dei miaʒ dicẽj: ua
re iperpe.obliui.no.⁊c̃.q.d.nõ decet tuã clemẽtiã:iõ ſbᷣdit:
53 Louer.nos do.ad te ⁊ cõuerte.qꝛ debita cõuerſio libe
ri arbitrij ad deũ:pᷣſupponit iſtinctũ diuinũ:qͥ d gr̃a pᷣuẽi⸗
ens. i ¶ Innoua dies no. ſic a pncipio.qꝛ in mirabilibus
tuis itroduxiſti noji terrã pmiſſioij. piciss repu.
nos.i captiuitatẽ eqciẽdo. JFat es ↄ nos vehe.puniẽdo

¶ Se

—ꝑ

S”

”M

*

. . W

vltra id qð poſſumus ſuſtinere:licet hec pena nõ excedat oꝛ

dinẽ iuſticie.q.d.reſpice nos oculo pietatis ⁊ miſericoꝛdie:
qꝛ bbroa⸗

in ſecula ſeculoꝝ. Amen. —.—. Rʒ—
Incipiũt additões pauli burgẽ.ſuꝑ libʒ trenoꝝ hiẽmie

In.c.i.vbi dẽ ĩ poſtil.Quõ ſedet. ditio.
Ncet liber iſte cõpetent᷑ exponat᷑ ad planũ lr̃e ſenſũ
a poſtillatoꝛe:tñ magiſter petraureoli notabilius
idet᷑ illũ exponere in quodã compẽdio ſacre ſcri
pture:⁊ qꝛ illud compendiũ nõ habet᷑ cõiter:iõ de hoc non
me expedio re iech ad ipᷣm:ſed ſuam expoſitionẽ int᷑po
ſui inter additiones:licet nõ eam ponẽdo oio ſub pꝛopꝛijs
verbis:ſed qñqʒ aliqd modicũ mutando addẽdo ſeu dimi-
nuendo ꝓut viſũ fuit.Et notandũ ꝙ in hac expoſitione nõ
ꝓcedit᷑ ad ſingula verba lr̃e exponẽda:ſed ſolũ ad pꝛincipa
le intentũ cuiuſlibet verſus:relictis alijs induſtrie ſtudentis
tũ qꝛ liber iſte metrice pcedit vt poſtillatoꝛ dicit: ⁊ cõit᷑ te-/
net᷑:in pꝛoceſſu aũt metrico nõ ſingula verba ſũt ponderan
da:ſepe.n.eadẽ replicat auctoꝛ vel alia introducit ꝓut me/
trico modo congruit:ſʒ illa tm ſũt exponẽda q̃ pncipaliter
intendunt᷑: tũ qꝛ illa que in hac expoſitione relinquuntur
poſſũt haberi ex poſtilla ſuo mõ ꝓut ad pꝛopoſitũ ꝑtinent
exponẽda. Pꝛimo ergo ſᷣm pꝛedictũ doctoꝛẽ liber iſte in qͥn

q; ptes diuidit.In quaꝝ pꝛima pꝓpheta pꝛincipalit᷑ lamẽtat

deſtructionẽ ciuitatis hierlm:que quidẽ pars continet᷑ in p/
mo capitulo alphabetico:qð incipit:Quõ ſedet ⁊c᷑. In ſcða
lamentat᷑ pncipalit᷑ deſtructionẽ totius populi iſrael ⁊ toti
regni:que incipit in ſcòᷣo capitulo: Quõ obtexit. In tertia
vero moꝛe ꝓphetico conuertit ſe ad xpᷣʒʒ ⁊ lamẽtat᷑ de ſeipᷣo
quaſi induẽs ꝑſonam xpᷣi:qua rõne aũt hoc ſit hic introdu
ctũ dicetur in pncipio tertie partis que incipit tertio capitu
lo:ibi Ego vir videns. In quarta aũt parte lamentat᷑ pꝛinci
paliter ò deſtructione ſanctuarij ⁊ templi:que incipit ĩ quar
to capitulo:ibi Quomodo obſcuratũ ẽ auꝝ.In quinta ãt
parte fudit oꝛationẽ imploꝛatiuã ad diuinam miſericoꝛdiã
pꝓuocandam que incipit ĩ qnto capitulo:ibi Recoꝛdare do
mine. Pꝛimũ ergo capitulũ quod pꝛincipalit refert ad ciui
tatẽ hierlʒ:q̃ erat caput regni.diuidit᷑ ĩ duas ꝑtej pncipales.
Pꝛio nãq; ppheta admirãdo lamẽtat᷑ deſtructõeʒ hierlʒ:q̃i
loq̃ns ad ſeipᷣm.Scðòo vero ipſamet ciuitas lamẽtat᷑ ſeipaʒ
quaſi ꝓuocando alios ad compatiendũ ſibi.Scða incipit ĩ
xij. verſu vbi dẽ:O vos omnes q tranſitis per viã ⁊c. Pꝛia
ps cõtinet.xj.verſus ſᷣm.xj.excellẽtias ciuitatis hierm ſuꝑ

quaꝝ amiſſe iõe deſolabiliter hieremias eam lamẽtat. Exceſ
ſit nãq; ciuitas hierlm alias ciuitates in auctoꝛitate:qꝛ mul
tis ciuitatibꝰ ⁊ terris domiabat᷑ ſaltẽ tempoꝛe dauid ⁊ ſalo

monis:qð deploꝛat in pmo verſiculo dicẽs:Quõ ſedʒ ſola
⁊c. ⁊ ſe uis Peſcens puintiarn facta ẽ ſðᷣ tributo. Exceſſit
etiã in leticia ⁊ iocũditate maxie tpe pᷣdictoꝝ regũ:qð ðplo
rat in ſcòo verſiculo dicẽs:Ploꝛans ploꝛauit.⁊ ſequit᷑: Nõ

eſt qͥ conſolet eam. Tertio exceſſit in ſecuritate:ita vt ð aljs
terris ad eam conuenirẽt ꝑꝑ ſecuritatem:q̃ excellẽtia videt

ſeq ad pᷣdictas duas:q̃ qdem excellentia deploꝛat᷑ ĩ ſtio ver/
ſiculo vbi dꝛ:Migrauit iudas ꝑꝑ afflictionẽ. ⁊ ſeqt: Om̃s
pſecutoꝛes eius appꝛehenderũt eaʒ. Exceſſit quarto in ſolẽ-
nitatibus ⁊ celebꝛitatibus diuĩs:qꝛ ter in anno debebat po
pulus conuenire in hierlʒ ad celebꝛãda diuia feſta:qð ðᷣplo-
rat in quarto verſiculo dicẽdo:Uie ſyõ lugẽt:eo ꝙ nõ ſint

q̃ veniat ad ſolẽnitatem. Exceſſit qͥnto in pace ⁊ trãquillita

te:qꝛ licet tantus populus ibi concurreret pꝛeſertim i pᷣdictij
feſtis:tamẽ erat inter eos tranquillitas pacifica:vt pʒ tẽpo/
re ſalomonis:quod deploꝛat in qͥnto verſiculo dicens: Fa/
cti ſunt hoſtes eius in capite. Exceſſit ſexto in foꝛtitudie mi/-
litũ ⁊ pꝛobitate vt pʒ pꝛeſertim tempoꝛe dauid:qð ad ma/
gnũ decoꝛem policie pertinet:decet enim ſᷣm legiſtas impe/
ratoꝛiam maieſtatem eſſe armis decoꝛataʒ:quod deploꝛat

mũuereri ⁊ parcere:qui viuis ⁊ regnaj deuj/

Tiber

in ſexto verſiculo dicens: Egreſſus eſt a kilia ſyon oĩs ð

coꝛ eius:facti ſũt pꝛincipes eius velut arietes ⁊c. ⁊ ſeqᷣt:

Et abierunt abſq; foꝛtitudine.Exceſſit ſeptimo in mul

tiplici pꝛoſperitate ⁊ diuitiaꝝ copioſitate:erat.n. tẽpo/
re ſalomonis copia auri ⁊ argenti quaſi ferri:vt patet i
tertio Re.quod deploꝛat in ſeptimo verſiculo diceni:
Et recoꝛdata eſt hieruſalem dieꝝ afflictionis ſue.In he
bꝛeo habet᷑: Dieꝝ paupertatis ſue.⁊ ſequit: Et omniuʒ
deſiderabilium ſuoꝝ ⁊c. Exceſſit octauo in laudis pꝛe-
conio ⁊ famoſitate:nominabat᷑ enim in cunctis regnis:
ita vt regina ſaba veniret de finibus terre audire ſapi
entiam ſalomonis:quod deploꝛat in octauo verſiculo
dicens: Peccatũ peccauit hierlm.⁊ ſequit᷑: Omnes qui
gloꝛificabãt eazʒ ſpꝛeuerũt eam. Exceſſit nono i pulchꝛi/

tudine ⁊ foꝛm oſitate:erat.n.pulcherrime edificata: qð

deploꝛat in nono verſiculo dicẽs:Soꝛdes eius in pedi⸗
bus eb. ⁊ ſequit᷑: Depoſita eſt vehementer.i.defoꝛmata
Exceſſit decimo in ceremoniaꝝ ſanctitate:ita vt nõ per
mitteret᷑ aliquis gentilis ingredi infra templũ:qð deplo

rat in decimo verſiculo dicẽs:Manũ ſuam miſit hoſi

⁊ ſequit᷑: Uidit gentes ingreſſas ſanctuariũ ſuũ de qbuj
pꝛeceperas ne intrarent in eccleſiam tuam. Exceſſit vn/

decimo in copia panis ⁊ ſaturitate:pꝛout in multis lo/

cis ſacre ſcripture illa terra cõmẽdatur: quod deploꝛat
ĩ vndecimo verſiculo dicens:Omnis populus eius ge/
mens ⁊ querens panem Deinde incipit ſcòa pars pꝛin-
cipalis lamẽtationis huius pꝛimi capituli: i qua poſtq;
ꝓpheta lamentatus eſt ciuitatẽ deſtructam: introducit

ciuitatem lamẽtantem ſeipᷣam:⁊a incipit duodecio ver-/

ſu. ſ.ibi:O vos omnes ⁊c.ibi enim loquit᷑ ciuitas inuo/

cans alios ad ſibi compatiendũ:que pars diuidit᷑ in q̃t

tuoꝛ partes pncipales. Pꝛimo nãq; lamentat᷑ immenſi/
tatem ſue miſerie:⁊ hoc in quattuoꝛ pꝛimis verſiculł ſbᷣ

ſimilitudine quattuoꝛ modoʒꝝ: hominũ qui conſueue/

runt omnia ſpoliare. Dicit enim in pꝛimo verſiculo do
minũ ſe habuiſſe ad ipſam inſtar vindemiatoꝛis qui ni
hil in vinea relinquit:de quo dic̃: O vos omnes q trã/

ſitis per viam. ⁊ ſequit᷑: Qm vindemiauit me vt locut

eſt dominus. In ſecũdo dicit deũ ſe habuiſſe ad ipſam
ad inſtar incendiarij ⁊ venatoꝛis:incendiarius eniʒ con

ſueuit totum comburere:⁊ venatoꝛ quicquid capit in

reti mactare ſeu occidere:⁊a de hoc dicit in ſequẽti ver/
ſu: De excelſo miſit ignem in oſſibus meis.⁊ ſic incẽdia
rius:Expandit rete pedibus meis.⁊ ſic venatoꝛ.In ter/
tio dicit deũ ſe habuiſſe ad ipᷣam ad inſtar ligantis ca/
ptum per manũ a collũ:ſic ꝙ nullo modo poſſit euade
re de quo dicit in ſequẽti verſiculo:Uigilauit iugũ ini⸗

7

qtatum mearum in manu eiuetcõuolute ſunt ⁊ impo/

ſite collo meo. ⁊ ſequitur:Dedit me dominus in manu
de qua non potero ſurgere. In quarto dicit deũ ſe ha-

buiſſe ad ip̃am ad modũ calcãtis in toꝛculari qͥ nulluʒ
humoꝛem relinqᷣt ĩ vua:de quo dicit ĩ ſequẽti verſiculo

Abſtulit oẽs magnificos meos dñs ⁊c᷑. Loꝛcular calca/

uit dñs ⁊c᷑.⁊ ſic ſb q̃ttuoꝛ metaphoꝛis pᷣdcis:lamẽtata ẽ
ſue miſßie magnitudinẽ. In ſcòa vo ꝑte lamẽtat᷑ ſuꝑ im
placabilitate diuie iracũdie:⁊ hꝰ i d nobvſiculł.In pꝛio
nãq; oñdit ꝙ ipᷣa ñ põt deũ placare lachꝛymis oculoꝝ
d. Iccirco ego ploꝛãs ⁊ ocul'me'ðòducẽs aqs ⁊c. In ſcõo
vero oſtẽdit ꝙ nõ põt deũ placare geſtibus manuũ aut
ſignis deuotiõis quoꝛũcũq; dicens: Expandit manus
ſuas ſyon ⁊ nõ eſt qui conſoletur eam.⁊ ſic lamẽtat᷑ ſuꝑ
implacabilitate diuine iracũdie:cũ tamen conſueuiſſet
alias ſibi deũ placabilem inuenire:pꝛout patet ĩ multis
ſacre ſcripture locis. In tertia vero parte lamentãdo p/
fitetur iſtud puenire ex rectitudie viuie iuſticie:de à diẽ

Juſtẽ dñs:qꝛ os ead iracũdiã ꝓuocaui.⁊ durat pars

pprummſe
Ginaptute
enetodit
atuiulc
ngniiiſt
—
iſitne gten
legeiniinte
reqmtnbulo
NooAqnant
londieche
launtpnvlle
ſig tpertinm
ſribidiuina
turadeqaa d
urictiba⸗
H.ſcdo vero
eneninseoy?
celutoon⸗

1dihnregni
luorconſcli⸗
Voruodc⸗
ualomnentn
ßmnduocec
Poſitas duo⸗
ſtnig iluu
ſis rugeon
ficiogi/
ſop bora tn,⸗
GGokrnrln

Imn tagnirlen

tocorooern

glatipnep⸗

ſtſilinaſnoen

kberigtut

1neeves Ten
fünmburpug
Icomuſuocguol
Conſtgtinfnnfn
mbereſenrnn
Eienmſeniin

lalbmnnn

ining Lanctt
kltmnni
Gfhlnnt
Polfkrin ir
lſiſ avo
nnllin,
alieifipn

umnn
tmoctgnd veſi
nſchot. Onnse
muſenniplc
Nmne citang
Sttinin
mnenri Ni.
nenkreiumi
fatenplügidn
müſoam mtite
auaniüſuidefe
Ituam Crreſſtn
Pontinmulut
un quoc depet
nspopolusenns
cheſchapars e
hinlkigos pof
rvaum wror
heibt duolctoft
hloguitcunnsſu
nepus dinlt i
lanonttk innnn
puinib perſal
Mni qui onſuer
imo verſculon
mimoꝛis in
gonnes ni
iit me yr locut
uilſe l pm
Curusenizon
nſeginne

S

s Aiintidee

ſevca Jn
ircurlignnis
ondloppſtan
Diglanit ug
wlurſurt m
nedoninsih
tund dtni 4

rlmir,
1 rſal

khtnein,

Crenoꝛuʒ 4A iſ.

iſta ꝑ tres verſiculos. In pᷣmo.n. pfitet deũ nõ ſuiſſe in
iuſtũ in captiuitate quã inflixit iudeis a hierlm exeũti⸗

bus:de quo dicit: Juuenes mei ⁊ virgines mee abierũt

in captiuitatẽ: In ſcõo ꝓfitet ꝙ deus nõ fuit iniuſtus in

fame quã inflixit remanẽtibꝰ:de quo dic̃: ocaui ami/

cos meos ⁊c̃. Sacerdotes mei ⁊ ſenes mei in vꝛbe ↄſũ⸗
pti ſũt ⁊c̃. In tertio ꝓfitet᷑ ꝙ nec fuit iiuſtuj ĩi moꝛte ⁊ gla

dio: que inflixit oibus tam iſtis ꝙ illis: de qͥ diẽ: Uide

dñe qm̃ tribuloꝛ.⁊ ſequit᷑: Foꝛis inificit gladius ⁊ domi

moꝛs. In quarta vero ꝑte ⁊ vltima lamẽtando pᷣſvolat

dulcoꝛẽ diuie clementie ⁊ remediũ coſolationis ſuture:
7 cõtinet᷑ pars illa in duobverſiculis vltimij.In pꝛimo
naq; aperit inimicoꝝ incõpaſſionẽ reſpectu ſui:a pᷣnũ/
ciat ſibi diuinã conſolationẽ ex aduerſarioꝝ afflictiõe
futura:de qua dicit:udierũt qꝛ ingemiſco ⁊c̃.⁊ ſequit᷑
Addu xiſti.i.adduces: Diẽ cõſolationis ⁊ fient ſiles mi/

hi. In ſcõo vero petit futurã punitionẽ ſuꝑ inimicoj ex

demeritis eoꝝ: ad ſuã futurã cõſolationẽ:de quo dicit:
Ingrediat᷑ oẽ malũ eoꝝ coꝛam te ⁊ deuidemia eoj ſicut
vindemiaſti me. n capitulo ſecundo
Quomogdo obtexit. ¶ Additio.
Nhoc.c.ꝓpheta lamentat᷑ deſtructionẽ totiꝰ
terre iſrael ⁊ toty regni: ⁊ diuidit᷑ in quattuoꝛ
S8:pꝛimo nãq; lamẽtando loquit ad ſeipᷣʒʒ:
2 vero lamentando dirigit ſermonẽ ſuũ ad terraʒ ifrl.
⁊ ad ipᷣm regnũ ibi: Cui comꝑabo te:ʒ dat ſuꝑ hoc ſa⸗
lubꝛe conſiliũ:ibi Clamauit coꝛ e ad dñm:ꝗlðtexit de⸗
uotũ oꝛaculũ ad deũ:ibi Uide domine.Pꝛima pars iĩ
qua lamentat᷑ loqndo ad ſe diuidit in duodecim parte
ſᷣm duodeci infelicitates q venerũt ſupꝑ regnũ illud op/
poſitas duodeci excellentijs quas pꝛi habuerat. Exceſ⸗
ſit nãq; illud regnũ alia regna pꝛimo i ſolẽnitate hono⸗
ris:vnde deutero.xxviij. Faciet te dñs deus tuꝰexcelſio-

rẽ cũctis gẽtib'terre.⁊ ibidẽ: Eris ſemꝑ ſupꝛa ⁊ nõ ſubt

ſup hoc ergo in pᷣmo verſiculo lamẽtat᷑ dicẽs:Quomo
do obtexit caligine.ſ.tribulatiõis:iliã ſyon.i.totã ter⸗

ram ⁊ regnũ:a ſequit᷑: Pꝛoiecit de celo i terrã inclytam
iſrł. Scoo vero exceſſerat regna alia q;'tũ ad nobilitatẽ

dignitatẽ pncipũ:qꝛ ſtirps dauid que regnabat in iſrł

fuit ſciſſima:ſuꝑ quo in ſcòo verſu lamentat᷑ pꝛopheta

dicẽs: Pꝛecipitauit dñs nec peꝑcit.ſequit: Polluit reg

2 pncipes eĩ. Tertio vero exceſſerat ꝙtũ ad robur mi⸗

litũ ⁊ robur pugnatoꝝ:vnde fuerat regnũ foꝛtiſſimũ ſi
cut coꝛnu ſuꝑ quo lamentat᷑ ppheta ĩ verſu tertio dicẽs
CLonfregit in ira furoꝛis ſui omne coꝛnu iſrael. Quarto
vero exceſſerat ꝗ;tũ ad venuſtatẽ arboꝝ: ⁊ pulchꝛitudi
nẽ terrenaſcentiũ:vnde erat terra nemoꝛoſa:ad viden/
dũ pulcherrima: ſuꝑ lamentat᷑ pꝛopheta in q̃rto ver-
ſu dicens:Tetendit arcũ ſuũ:quaſi inimicus occidit oẽ

quod pulcherrimũ erat viſu. Quinto exceſſ. erat q;tum
ad vꝛbes munita ⁊ multiplex foꝛtaliciũ qð erat in toto

regno iſrł ⁊ in multis locis ĩre ꝓmiſſiois:vt pʒ ex libꝛis
pal. ⁊ Regũ:ſuꝑ auo in verſu qnto lamentat᷑ dicẽs: Fa⸗
ctus eſt dñs velut inimic:pᷣcipitauit iſrł: Pꝛecipitauit
oia menia e: diſſipauit mũitiões eꝰ. Sexto exceſſerat
itũ ad locũ ſacꝝ ⁊ dei labernaculũ qð fuerat in ipo re
gno:aliqñ in ſylo:aliqñ in maſphat:⁊ demũ in hierlm:
ſuper in ſexto verſu lamentat᷑ dicẽs: Et diſſipauit q̃ſi
hoꝛtũ tẽtoꝛiũ ſuũ:demolit'eſt tabernaculũ ſuũ. Septi⸗
mo vero exceſſerat qtũ ad dei altare ⁊ multiplex ſacri-
ficiũ:p qdð ſilij iſrt ex pᷣcepto diuio pꝛiᷣhabuerant ſi acri⸗
ficare:ſup quo lamentat᷑ in verſu ſeptimo dicẽs: Repu/
lit dñ ſ altare ſuũ: maledixit ſanctificationi ſue. Octauo
exceſſerat qtũ ad vꝛbem pꝛincipalẽ que erat metropoł
⁊ regni ſoliũ:qͥ qdem ciuitas erat valde notabilis ĩ mu⸗
ris ⁊ muitionibus:ſuꝑ quo lamentat᷑ i octauo verſu di

cens: Cogitauit dñs diſſipare murũ filie ſyon.ſequit᷑:Luxit
q; antemurale:⁊ mureius pariter diſſipatus eſt. Nono ex⸗
ceſſerat qtũ ad cetũ hominũ ſapia dina ⁊ ꝓphetia pꝛeditũ
nullũ.n.aliud regnũ receperat legẽ dei:aut habuerat pphe
tas dei viſiones videntes:ſuper qͥ lamentat᷑ in nono vſu di⸗
cens: Defixe ſũt in ira poꝛte e.qꝛ in poꝛtis ſedebãt iudices
⁊ legis doctoꝛes deute.xvij.c.⁊ ſequit᷑: Reges eius ⁊ pncipej
ei inter gentes: Non eſt lex nec Ppbete ecimo exceſſerat
iptũ ad populũ honoꝛe ⁊ reuerentia dignũ:qꝛ in nullo reꝭ
erant tales ſenes aut tales virgines in vtroq; ſexu: aq ad ſa
ctitatẽ ⁊ oẽm virtutẽ:⁊ quo ad alias conditiones reueren⸗
tia dignas:ſuꝑ quo lamentat᷑ in decimo verſu dicẽs: Sede
rũt in tra conticuerũt ſenes:abiecerũt in ira capita ſua vir-
gines iuda. X. vero exceſſerat q;tũ ad numerũ paruuloꝛũ
⁊ multitudinẽ infantiũ:qꝛ de multiplicabat ſemen filioꝛuʒ
ifrł pluſq; aliaꝝ nationũ:vnde in egypto fuerũt ſatis in bꝛe
ui tꝑe multiplicati:ſuꝑ hoc vero ꝓpheta in verſu vndecio
lamentat᷑ ploꝛãs defectionẽ paruuloꝝ ⁊ lactentiũ dicẽſ: De
fecerũt pᷣ lachꝛymis oculi mei.ſequit᷑: Cũ deficeret paruuł
7 lactẽs i plateis oppidi.cij.vero exceſſerat cetera regna ĩ
abũdantia victualiũ:⁊ hoc q'tũ ad vitam diuturnã: vnde
nõ adbꝛeuiabant᷑ hoĩes paſſim in pueritia aut adoleſcẽtia:
ſed pueniebant ad perfectã etatẽ:⁊ erat vna benedictio int᷑
filios iſrael qui videbant filios filioꝝ ſuoꝝ:ſuꝑ quo lamen
tat᷑ ppheta verſu.xij.dicẽs: Matribus ſuis dixerũt vbi eſt
vinũ ⁊ triticũ.ſequit᷑. Cũ exalarẽt aias in ſinu matrũ ſuax
Deinde ſequit᷑ pars ſcòa pꝛincipalis in qua ppheta lamẽtũ
ſuũ dirigit ad terram iſr? ⁊ ad regnũ:ad alloquendũ ipſũ:
ac ponendo pꝛe oculis qnq;:⁊ ſᷣm hoc pars iſta continet n
q; verſus. Pꝛimo nãq; pꝛe oculis ponit ipᷣi regno vt cõſide
ret magnitudinẽ ſue pene ⁊ ſue miſerie:⁊ hoc in verſu.xiij.
dicẽs: Cui compꝑabo te:vel cui aſſimilabo te filia hierlʒ:ma
gna eſt velut mare contritio tua:qͥs medebit᷑ tui. Scòo po⸗
nit p̃ oculis ⁊ ſibi ingerit oꝛiginẽ ſue culpe ⁊ ſue malicie: q̃
oꝛigo fuerat ex hoc ꝙ ꝓphete nõ aperuerũt filis iſrl ſuam
iniqtatem vt eos ad pniam pꝛouocarent:a hoc facit in ver
ſiculo.xiiij.dicens:Pꝛophete tui viderũt tibi falſa. Tertio
vero ponit pꝛe oculis incompaſſionẽ totius vicinie ⁊ gẽtiũ

pꝛopinquaꝝ.hec eſt enim vna magna cauſa doloꝛis exiſten

ti in miſeria dũ non inuenit aliquẽ qui ſibi compatiatur:2
hoc facit in verſu.xv.dicens: Plauſerũt ſuper te manibus
ſuis omnes tranſeũtes per viam:ſibilauerũt ⁊ mouerũt ca
pita ſua.Quarto vero ponit pꝛe oculij ⁊ ſibi ingerit exulta
tionẽ ⁊ gaudiũ gentis aduerſarie ⁊ nationis ſibi inimice: q̃

ẽ magna cã doloꝛis dũ.ſ.aliquis inimicũ videt in gaudio:⁊

hoc facit i verſu.xvj.dicẽs:Aperuerũt ſuꝑ te os ſuũ omnej

inimici tui dixerũt: Deuoꝛabimus. En:iſte ẽ dies quẽ expe⸗
ctabamus. Quinto ponit p̃ oculis ⁊ ingerit hoc nõ eſſe fʒ
a caſu:imo ſᷣ̃m pꝛefinitionẽ iuſte dei ſententie:⁊ hoc in ver⸗

ſu.xvij.dicẽs:Fecit dñs que cogitauit:compleuit ſermoneʒ

ſuũ quem pꝛeceperat a diebus antiquis. Deinde ſequit᷑ ter-
tia pars in qua ꝓpheta poſt lamentũ dat ſalutare remediũ

2 ſalubꝛe conſiliũ:docet eni recurrere ad deũ per ſex. Docet
n.pmo oꝛare ⁊ clamare:⁊ ploꝛare:ʒ ploꝛando perſeuerar

4in oꝛatione etiam in nocte vigilare:sꝰ coꝛ ſuũ humilia⸗

re:⁊ ſicut aquã effundere:vj eleuationem man uum ⁊ alijs
geſtibus ip̃m placare:⁊ hoc facit in duobus verſibus.ſ.xvi

ij. ⁊.xix. ꝓ pꝛimo nãq; dicit: Clamauit coꝛ eoꝝ ad dñm. ꝓ
ſcvo dicit: Deduc quaſi toꝛꝛentẽ.lachꝛymas.ꝓ tertio dicit:
Non des requiem. ꝓ quarto: Cõſurge ⁊ lauda ĩ nocte.pꝛo
qnto: Effũde ſicut aquã coꝛ tuũ.ꝓ ſexto:Leua ad eũ manꝰ

tuas. Deinde ſ. equit᷑ pars quarta in qua ꝓpheta ponit oꝛa-
tionis textum:⁊ texit oꝛaculum deuotũ ad deum:monuit

enim filios iſrael ſicut deſolatos ad deum oꝛandum: ⁊ ibi
ponit oꝛationem quam facere debent dicendo: Uide do/-
mine ⁊ conſidera. eſt autem iſta oꝛatio ſũme pꝛouocatiua

ı ℳ
„ 5 ₰

diuĩe miſicoꝛdie:⁊ tres ↄtinet vᷣſus ſ.xx.⁊.xxj.⁊.xxij. Nitit᷑
pn. puocare dei miſericoꝛdiam allegado ſuam magniſicen-
tiam:⁊ vilitatẽ pꝛopꝛiam:⁊a hoc in pncipio verſus xx.dicẽj
Uide domine ⁊ conſidera quẽ vindemiaueris ita.q/d.non
decet tuam magnificentiã ⁊ excellentiam ꝑſequi me ſic vilẽ
æ impotentẽ. Scðo vero allegando infelicitatẽ multã iam
ppeſſam:qð pʒ in hoc ꝙ mater iaʒ comedit filios:⁊ ꝙ pphe
ta ⁊ ſacerdoj occiſi ſunt in ſanctuario:⁊ ꝙ nulli etati peꝑcit
gladius: a hoc facit ab ipſo loco: Ergo ne comedẽt mlieres
fructũ ſuũ.vſq; in finem totius verſus.xx.⁊ deinceps ĩ ver
ſu. xxj. Lertio vero allegando hoſtium aduerſarioꝝ imãi
tatem ⁊a maliciam vt magis deus compatiat᷑:⁊ hoc facit in
xxij.verſiculo:ibi Uocaſti quaſi ad diem ſolemnẽ qui terre
rent me de circuitu ⁊c. ⁊ ſic finit᷑ lamẽtatio ſcða.Circa quaʒ
