Et dixit illis: Ar pem vocis audierũt aures

reaite bol ini. illop t dirit ilis: Attendi
tiuis dicẽs: Non te ab omni iniquo.Et mã-

hẽbis deos alie⸗

dauit illis vnicuiq; de ꝓxi
nos. i ¶ Et mã

mo ſuo. Viẽ illoꝛũ coꝛaʒ il

dauit illis vni.ð . . 2
Ppximo ſuo. vt ui lo ſunt ſemp:non ſũt abſcõ
uat iuſte cũ illo: ſe ab oculis ipſp. In unam
⁊ hoc ĩ pceptis ſe quãq; gẽtẽ pᷣpoſuit rectoꝛẽ

Scs tabele 2½ *ε pars dein iſrl facta eſt ma
an oe.— niſeſta. Et opmnia opa illo/
qꝛ nihil latet eũ.
¶ Un vnaquãq;

di:e᷑t oculi eiſiñ intmiſſiõe
3 inſpicientes in vijs eoꝛum.
gen. po. rect i. MHn ſüt abſcõſa teſtamẽta
angelũ regentez: e! Eilon:et
vñ ſupꝛemus oꝛ⸗ Pꝓpter iniqtate i ox:et om
do iuferioꝛis hie nes iniꝗtates eoꝛuũ in ſpe/
rarchie dẽ oꝛdo ctu dei.Elèmoſyna viri q̃ſi

ES ſacculus anmi o: g;
uerſis regnis: gen hominis quaſi pupillã cõ
tibus: ꝓpuicjs. ſeruabit:ct poſtea reſurget
Põt etia hoc itel aretribuet illis retributio⸗
ligi de regibꝛ pn e
cipibus terrenis:

quoꝝ ptãs ẽ a deo. m (Er pars dei ürl facta ẽ mani
feſta.nã regimẽ illi ppli attribuebat᷑ a pncipio ipᷣi deo
mòõ ſpãli:ꝓpter quod cũ petiuiſſet regẽ dixit dñs Sa/

mueli.j.reg.viij.Nõ te abiecerũt:ſed me ne renen ſ

er eos. n Et oia opera illoꝝ.ſ.hebꝛeoꝝ. o ¶ Ue
at ſol ĩ ↄſpe.dei.nã in illo ppło vigebat cult dei: ceter:
ad idolatriã declinãtibꝰ. bEroul eyſine intmiſſi
one ⁊c̃.nã pplo iſrl dedit pphᷣas ⁊ alia hñficia multa:
pſ. cxlvij.Nõ fecit talr oi natõi c. q ¶ iõ ſũt abſcõ
ſa teſta. ꝓpi iniq.illoꝝ.Lʒ.n.in pplło iirł fuerint plłes
reges idolatre conantes legẽ deſtruere:tñ in bonis fuit
lex ⁊ latria reſeruata. r ¶ Et oiĩs iniq.eoꝝ i ↄſpe. dei.

ad puniendũ eas:qꝛ decẽ trib captiuauit ꝑ reges aſſ

oꝛũ ⁊ reſiduas ꝑ regẽ babylonis:vt pʒ.iiij.reg.
moſyna.Supꝑius actũ ẽ de cã peccati ſiue pᷣncipio: hic
ↄñter agit᷑ de eius remedio:qð potiſſime ẽ elemoſyna
⁊ pnia:ꝓpter quod pᷣmo agit᷑ de elemoſyna:ꝛꝰ de pnia:
ibi Penitentib'. Qe aũt ełyna ſit remediũ ↄ̊ peccatum
pʒ dañ.iiij.vbi daniel dixit nabuch. Peccata tua elynij
redime.iõ dẽ: 80 Elyna viri q̃ſi ſacculus.i.pera:nam
in pera ipᷣa viaticũ hõ reponit:ad qð in neceſſitate re/
currit:ſic ełyna ĩ moꝛte hõi ſbuenit: Aug: Sola mia
comes ẽ defunctoꝝ. t ¶ Et gram hoij.i.hõi a deo da
tam. v([Ql R bubilla ↄſeruabit.in pñti:nã recipiẽ
tes elynã oꝛt p dantibus:vt in gra ↄſeruẽtur. x¶

rum velut ſol in conſpectu

poſtea reſurget.nã in reſurrectione generali dicet ſaluatoꝛ:
Uenite benedicti patris mei pcipite vobis paratũ regnũ a
ↄſtitutõe mũdi.Eſuriui.n.a dediſtis mihi mãducare ⁊c.
V¶ Et ↄuertet i iferioꝛes ptes terre.nã elłlyna valet exñtib i
purgatoꝛio:qð a ſctis etiã doctoꝛib ẽ idem cũ inferno: qui

nẽ vnicuiqʒ ĩ caput ipoꝝ:
et ↄuᷣtet ĩ iferioꝛes ptes ter/
re. NMẽnitẽtibꝰ ãt dedit üᷣiã
iuſticie:t ↄſirmauit ðᷣficien
tes ſuſtinẽ: ?᷑t deſtiauit illis
ſoꝛtẽ vᷣitat.Conũtẽ ad dñʒ
⁊ relique pctã tua:pᷣcare añ
faciẽ dñi: ẽt minue offendi/
cula. Reuertẽ ad dñʒ:⁊ aũ
tere ab iniuſticia tua: èt ni/
mis odito execratõeʒ:⁊ cò
gnoſce iuᷣſticiaſ ⁊ iudicia di
t ſta in ſoꝛte ꝓpoſitiõis et
oꝛõis altiſſimi dei. In ptes

vade ſcli ſancti:cũʒ viuis et

dãtib ofeſſionẽ deo. Noͤn
demoꝛeris in erroꝛe ipioꝝ:
ante moꝛtẽ ↄfitere. A mòꝛ/
tuo q̃ſi nihil perit cõfeſſiò.
Coͤnfiteberis viuens: vi⸗
uus ⁊ ſanus confiteberis:

⁊ laudabis deum:⁊ gloꝛia-

beris in miſerationibus ei
Quam magna miſericoꝛ
dia domini:ct pꝛopiciatio
illius conuertẽtibus ad ſe.

—

ẽ ſub terra.dicit eniʒ
Gꝛego: ¶Q I ſicut ĩ eo
dem igne auruʒ ruti
lat ⁊ palea fumat: ſic

idẽ eſt ignis qͥ cruciat

fpꝛobos ⁊ purgat ele
ctos. 3 ¶ Penitenti
bus auteʒ. Hic ↄñter
agit de pnia que ẽ ſũ⸗
mũ remediũ pctim̃:
⁊ qꝛ datur ex dei mi⸗
ſericoꝛdia:ꝓpter hoc
ex ↄñti agit᷑ de ipſa:
ibi Quã magna mia
Circa pᷣmũ ſciẽdũ: ꝙ
elłlyna ad pniaʒ diſpo
nit:iõ q̃ſi ↄtinuando

pᷣcedentibus dẽ: ¶ ʒ
Penitẽtibꝰaũt dedit.
elynã.ſ. a ¶ Uia iu
ſticie. ad eã diſponen
do. b (Et ↄflir. de.
ſuſtinere.i.debilej ad

ſuſtinẽdũ laboꝛ
nitentie. c ¶ Et de/
ſtinauit illis ſoꝛ.vita-

tis.q̃ ↄſiſtit ĩ clara ði
viſione:⁊ qꝛ ve peni/
tentibꝰ oferũtur iſta:
ſpᷣditur exhoꝛtando
ad pniam: Conuertẽ
⁊c̃.⁊ pʒ. ð ¶ Et mi/
nue offendicula. non
ſolũ cauendo a pecca
tis:ſed etiã ab occaſi

onibus pctõ. ¶ e

Et nimis.i.valde f ¶ Odito execratõem.i.culpam execra
bilem. g ¶ Et cognoſce.non ſolum ſpeculatiue:ſed etiam

pꝛactite. iue
veteris ac noui teſtamenti. i

neat in firmitate ꝓpoſiti. l

i.cum viris iuſtis:qui dicuntur ſeculum ſanctũ: m ¶ Cũ
tdantibus cõfeſſionem deo. ipᷣm
demoꝛeris in erroꝛe impioꝝ.i.

viuis.vita gratie: n
deuote laudãdo. o

Juſticias ⁊ iudicia dei.contenta in ſcriptura
t ſta in ſoꝛte ppoſitionis.
i.in ꝓpoſito bono. k ¶ . ri⸗ tionis altifſimi dei. vt te te
In partes vade ſeculi ſanci.

—

cum eis:ne ab eis inficiaris.j.coꝛ.xv. Coꝛꝛumpunt bonos

moꝛes colloquia pꝛaua. p
tur cauſa: q

u nte moꝛtẽ confitere. ⁊ ſbdi
¶ Amoꝛtuo quaſi nihil perit.ſ. ¶ Confeſ

ſio.qꝛ inutilis eſt ſibi:ſicut dr ſapie.v.in ꝑpſona exñtiũ ĩ in⸗
ferno: Quid nobis ꝓfuit ſuperbia:a diuitiarum iactantig
quid ↄtulit nobis:io ſbdit᷑: s ¶ Conſiteberis viuẽs ⁊c.tũc
.n.melppõt hõ ↄſciam ſuã purgare:qꝛ nõ iĩpedit᷑ ifirmitatij
grauitate. t ¶ Quam magna. Hic conſequenter agitur ð
miſericoꝛdie dei magnitudine:⁊ pꝛimo ſpecialiter erga pe/⸗
nitentes:? generaliter erga omnes: ſequenti capitulo. Lir⸗
ca pᷣmum oſtenditur pᷣmo ꝓpoſitũ:2 iden dictũ

ibi Quid lucidius. Circa pmum dicit᷑: t

I magna

miſericoꝛdia domini.i.valde magna eſt. v ¶ Et ppicia
tio illi ↄuer. ad ſe.i.ve penitẽtibus: nam de filijs diaboli fi-
unt filij dei:⁊ cohẽdes regni:eo ꝙ ↄdonantur eis ſit omnia

peccata:⁊ cum hoc aliquando tota pena debita:ſic tenet᷑ de

maggdalena:⁊ ſp vᷣtute ſacfi pnie remittit᷑ aliqua pars pene:

nã vſq; nũc paꝝ pfecim.⁊ hec eſt monitio ſaluatoꝛis

iõ ſbᷣdit a ¶ Nec.n. oĩa pñt eſſe in hoĩbus.i.nõ põt ſatifſſa Luc.xvij. Cuũ ola feceritis q̃ pᷣcepta ſũt vobis dicite:ſer

cere de ſuis peccatis oibus. b

qð ex carne coꝛꝛuptibili fragilis ẽ a pnus ad pcta. c¶ Eti
vanitate.vite pñtis. d¶ Walicie l pets. e

.ſ. hõi:ꝓpi qð iĩdiget
mma mis el. Wr⸗ „ „ ,
eſt hõ: t q̃ gratia illius: ⁊

na luciaf Hice6 Mẽc.n. oĩa poſſũt eẽ in ho g
equẽter eclarat fra minibꝰ:quᷣoniã nõ ẽ imoꝛ gqd eſt bonũ:ut qd neq; il
gilitatẽ hoĩs:⸗ hoc ꝑ „ Ee „ C „ . 7 „ „ ₰ 0 9₰ *
mutabilitat? magis talis fil hoĩs: èt in vanita- lius: Numer dieꝑ hoĩum
ſtabiliũ dicẽs: Quid te maliciè placuèrũt. Quid vt multũ:cẽtũ anni q̃ſi gut/

te aque maris deputati ſũt
Et ſicut calculus harene:
ſic exigui ãni ĩ diẽ eui. Pꝛd
pter hoc patiẽs ẽ deus ĩ il/
lis:et effundit ſup eos miaʒ

lucidoſole.q.d.niphil lucidi ſole:èt hic deſiciet.

ln ham At gd nequs ch q exc⸗
— gitauit caro ⁊ ſanguis: et

ſed ſᷣm apparẽtiãs qai langins:
patit eclipſim. 4 bHhoc arguet᷑. Airtutẽ altitu-
Aur q ne. qd er · inio celi ipe cõnſpic: om
rbuin hor nes hoſes terra⸗r cinis.
ſimũ aĩaliũ: vt dicit
phs.j. politi. i ¶ Et
oc arguet. a deo
a er bunieul. ¶ Eiuict rex in einũ. Quis ſuf
li.i. vtutẽ igeloꝝ i ce ſiciet enarrare opera illiuſ.
lo empyreo exñtiuz. Quiſ.n. ĩueſtigabit magna

dis eoꝝ:qm̃ mala ẽ:c᷑t cog
uit ſubuerſionem illoꝛum:
qm̃ nequã eſt. Idẽo adiple
uit ꝓpiciationem ſuam in
illis: et oſtendit eis viaʒ eq/
tatis. Miſeràtio hominis

IQple.l. deus.(ijn lia ei: Airtutẽ aũt magni circa pꝛoximum ſuum:mi/
bir⸗ tang⸗ n all tudis ep quis enunciabit? ſericòꝛdia autem dei ſuper
„Et quis adijciet enarrare omnem carnem. Qui miſe

multo fragilioꝛ ẽ hõ t l 11 . 1
iõ ſubdit᷑: Et oĩis hö miſericoꝛdiã eius:? Noͤn eſt ricoꝛdiam habet: docet ⁊z
terra ⁊ cinis ⁊c᷑. minuẽ neq; adiſcere: necẽ paſtoꝛ gregez

x ſcere: nẽcẽ erudit quaſi
uenire magnalia dei. Cuʒ ſuũ. Miſereutur xcipiens
bie Zſumauerit hõ: tunc ĩcipiet

et cũ geuerit oꝑabit. Quid qui feſtinat in iudicijs eius

miſericoꝛdie erga oozzz
de qua pᷣmo tractat᷑: ꝛ de opibus p que ĩpetrat ⁊ ↄſeruak:
ibi Fili in bonis. Pꝛima ĩ duas:qꝛ pᷣmo tractat᷑ de magnitu
dine mie dei abſolute:ꝛ cõparatiue:ibi Miſeratio homis.
Pꝛima adhuc in duas:qꝛ pmo ꝓpoſitũ oñdit᷑ ex parte dei
miſerãtis:ſcòo e hoiĩs ea idigẽtis:ibiQuid ẽ hõ. Cir
ca pᷣmũ dẽ: a ¶Rni viuit iĩ eternũ creauit oia ſil.ex hꝰ ap
paret infinitas ſue potẽtie:qꝛ creare ẽ de nihilo aliqd facè.
Intelligunt᷑ aũt oĩa creata ſil dupłr:Uno mõ ꝙ celũ empy
reũ angelis repletũ creatũ ſit cũ ifoꝛmi mã coꝛpoꝛaliũ: que
poſt foꝛmata eſt ꝑ diſtinctões foꝛmaꝝ: ſbaliũ in opere ſex
dieꝝ. Alio mõ:qꝙ oẽs partes pneinaler mũdi ſil ꝓducte ſue
rint in ſuis foꝛmis ſbalibꝰ:a foꝛmatio ſeqns intelligat quã/
tum ad foꝛmas accidẽtales: ꝓut in pncipio geñ.pleni expli
caui. b ¶ De ſolus iuſtificabit.qꝛ ſolus iuſtus ẽ ꝑ eẽntiã:
ſicut ⁊ bonꝰ. c ¶ Quis ſufficiet enarrare opꝑa el.ſ.creatio
nis:gubernatõis:recreatõis:⁊ glificatois.q.d.nullus: ⁊ eo/
dẽ mõ de ſequẽtibꝰ:cũ dẽ: d¶ Quis.n.iueſtigabit ⁊c᷑. Et
qm oia iſta ſũt ad bonũ humane nãe:ſeqtur: e ¶ Et quis
adijciet enarrare miam ep.erga hũanã nãm.q.d.nullus ni
ſi ipſe ſ¶Nõ ẽ minuẽ nec adijcẽ.nã in eius oꝑibnihil eſt
ſupfluũ nec diminutũ. g ¶ Nec ẽ iuenire ma.dei nam ad b
eoꝝ cognitõem nõ aſcendit᷑ niſip creaturas q in ifinitũ de/-
ficiũt a pfectõe creatoꝛis:iõ ſhᷣditur: h (E ↄſumauerit
hõ. ĩueſtigatõem de deo. i ¶ Luc incipiet.i. pcipit qð ẽ in
bncipio. k ¶ Et cũ qeuerit opabit.i cũ erit ĩ ſenectute que
tꝑs ẽ deſcẽdi:ad bonũ opus magis aiabit:vñ beat Frãciſc
iam ſenex dicebat ſuis fribus:ratres icipiamſeruire dño:

ſũt neceſſaria ad ſalutẽ.

ſtatu regẽdi:ſbditur:
miſe ericoꝛdie ſtatum. a
docendi officium. b

ſuaʒ. Vidit pꝛèũptõeʒ coꝛ

AQm̃ nõ ẽ imoꝛtalis. ppi ui inutiles ſumꝰc. ¶ ¶ Quid e hõ. Hic ↄñter oñditur
2 magnitudo mie vine ex pte hois:q ſᷣm ſe nihil ẽ in ↄſpe
ctu dei:nec hʒ a ſe aliquid: ꝓpi qð qᷣcqd a deo ſibi fit dʒ

magnũ reputari:
iõ dĩ: ¶ Qu
ẽ hõ.q.d.nihil.
m ¶ Et que gr̃a
illius.⁊c. q.d.a ſe
nõ hẽt aliqð bo⸗
nů gfe vel nãe.
Aut dqd neqᷓ;
illi c̃.q.d.qᷣcqd
neqcie ẽ in eo:to/⸗

tũ ẽ ab ipo: Oſee

xiij. Perditõ tua
ex te iirl: tãtũmõ

ex me auxiliũ tu⸗/

um. o Nume
rus dieꝝ hoĩum
c. q. d. ſ i viueret

cẽtũ annis: hꝰ niꝰ

hil ẽ reſpectu eter

nitat: ꝓ qᷓ hic at

cipit᷑ euũ cum dẽ:
pC In die e ui.i.
in duratõe einita

tis:hoc etiã veꝝn

ẽ:ſi accipiat᷑ euuʒ
ꝓpe qð ẽ mẽſura
eſſe incoꝛꝛuptibi
liũ:⁊ iõ ſi tota vi
ta ſua eẽt in bõis
opibus occupata
tñ nihil eẽt niſi ex
dei gr̃a: io ſbdit᷑:
q ¶ Pꝛopi hpa
tiẽs de ẽ in illis.

expectado eoꝝ emẽdatõem. r Eranndir ſupꝑ eos
miam ſuã.dado largit᷑ gram ſuã:hoc.n.ipoꝛtat effuſio
nis verbũ. s ¶ Uigit pſumptoeʒ coꝛdis eoꝝ in turrij
babel edificatõe. rko⸗ b. illoꝝ.nã oẽs fere declia
uerũt ad idolatriã. v ¶ Jõ adimpleuit ppiciatoeʒ ſu⸗
am in illis. eos ab idolatria retrahẽdo. x
eis viã eqtatis.didelicʒ directõem legis:quã dedit lege
nãli iã obſcurata ꝑ peccãdi ↄſuetudinẽ:que qͥdẽ lex in-
ducit ad cultũ amoꝛẽ vni veri dei:a ↄlſeruadã eqtatẽ
cũ ꝓximo. Lʒ at illa lex fuerit data pplo iirł: ſpalr tñ
data fuit oibus inꝗ;tum admittebant᷑ ad eã in his que
Miſeratio. Hic ↄñter agil
de magnitudine dei comꝑatiue cũ dẽ: Miſeratio hoiĩs
cic gunn ſuũ.q.d.pua eſt:qꝛ ſe extẽdit ad hoieʒ tm.
3 ¶ Miſericoꝛdia aũt dei ſuꝑ oẽm carnem. pᷣſ.cxxxv.
Qui dat eſcã oĩ carni.pꝓpt᷑ qð icõpabilr maioꝛ eſt dei
miſericoꝛdia: ⁊ qꝛ miſereri magis tenẽtur illi qui ſũt ĩ
2 Da miſericoꝛdiã habet. i.
ocet ⁊ erudit. ideſt haben
i iſereatur. in effcctu.
xcipiens doctrinam miſerationis. ideſt confir-
mans doctrinam ſuam per exercitium operis: nam in
moꝛalibus magis mouent facta q verba. c
qui feſtinat in iudicijs eius ſcilicet miſericoꝛdie deſide/
rans audire illam ſententiam in finali iudicio: Uenite
benedicti patris mei.ſequitur:Eſuriui enim ⁊ dediſtis
mihi mãducare ⁊c. Matth.xxv.

Et oñdit

lete
irihloe
nopores
lbott Nl
lur
ſoncioci
Fimn b⸗
n e
licoc
Kaltali⸗
inimieri
ktinoi ds
des trihci
nali. iore⸗
alpunpe
perethio⸗
na: ſutt⸗
multohor
Uoſalenit
honü merirB
flonearers
ſos di
leſteapp⸗
ſtate: d
1wbu nel
darü dup
oispent
Mor
copichtn
ceſtitate
Apedit
peritte⸗
nobllr i
lregcaf
Aatali,
1ſecout.
ſmwii

ito illni
iadirt
Droidir
nſenhline
ndoſtitn
WN
ddde

1 En
gde
nͤhüigt
ac Ani
n
rang
ſceinen
wicbijee
Ni Pewdlou
greiiletuini
gmuurliön
derdwin
gdiirien
iamge,
1 Nhme
„ Mpſch
6igiandi
eNN
E
S
lie Ecinen
lütöſn
taſucan
apbbvo ln
unbhlcinn
deigfa:ioſ
nyi⸗
esdein

Tchhnatſte
Whoe.n ots

zGcrdscp il,

4

ior ni ſüſnn

Ecc

ↄñ̃ter agit de illis ꝑ que impetrat᷑ ⁊ ↄſeruat᷑:⁊ diuidit᷑ ĩ
duas partes:qꝛ pᷣmo fit ppoſitũ:⁊ꝰ tollit᷑ impedimẽtuʒ:
ibi Poſt ↄcupias tuas.Circa pmũ ponũtur q̃tuoꝛ ipe/
tratiua ⁊ ↄſeruatiua mie diuie. Pꝛimũ eſt ꝓximi vera
coꝑaſſio cũ dicit᷑.
a¶¶Sili in bonis

ne dej querelam. Fili ĩ bonis nõ des qrelaʒ:
plagedo qð dedi &τ1†1ο1 dato nõ des triſticiã
ſti ad releuãdũ Lut, .α re
ximi miſeria (¶ b perbi mali. Mõnẽ ardoꝛeʒ
Et in oĩ dato nõ refrigerabit ros:Sic et ver
des triſticiaʒ vbHi bum meliq; datuʒ. Nonè
mall. rzpand” ecce ᷣbũ ſupèr datũ bonũ
perbicul oas ey Sec utraqʒ cũ hoie iuſtifi
nã: ſicut faciunt cato. Stũultacrit᷑ ipꝛopera-
multi ꝑ hoc ꝑdẽ bit:ẽèt dat idiſciplinati tabe
ean lemie kcere facit oculos.Antẽ iu⸗
Nõne ar. refrige. diciũ para iuſticiam tibiet
ros.q.o.ſicut ma anteq; loq̃ris: diſcẽł. Ante
nifeſte apparet in lãguoꝛẽ adhibe medicinã:

eſtate: d ¶ Sic
⁊ vbũ melius qᷓ;
datũ.duplłr.n.ali
quis petit ełynã.
vno mõ mag ex
cupiditate qᷓ; ne

&Et añ iudiciũ iterroga teip̃ʒ
⁊ ĩ ↄſpectu dei iuenies ꝓpi
ciatõem. Ante languoꝛem
huͤmilia te:ct ĩ tpe iſirmitat.
oſidè ↄuerſatõem tuã. Mõ

Ceſſitate: tůc nõ i Iiarig wargfenne g
expedit dare qõ ipẽdiaris oꝛarc ſemp ſc ne
petit: ſed mag rõ Veteris vſq; ad moꝛtẽ iüſti
nabilr ipᷣm ĩiſtru ficari:qm̃ merces dei mẽet

ere ꝙ ceſſare öbe⸗/
at a tali petitiõe:
⁊ ſic dicit Aug ð
ſermõe dñi ĩ mo/
te:Aliqñ aliquid
elius dabis cũ
iniuſte petentem —
coꝛꝛexeris:⁊ ſᷣm hoc d: e ¶ None ardoꝛ? c. q. d. ſi
roj refrigerat ardoꝛẽ tempoꝛis:ſic vbũ bonũ refrigerat
ↄcupiam inoꝛdinatã petẽt. Alio mõ ex neceſſitate qui
tñ petens fert moleſte:⁊ ſic dãdũ eſt qð petit ad releuã-
dũ indigentiã coꝛpoꝛis:⁊ capit᷑ hoc vbum conſolatois
pꝓ ↄſolatõe mentis:⁊ q;ytum ad hoc ſbditur: e ¶ No⸗
ne ecce vbũ.ↄſolatiuũ. f Supꝑ datũ bonũ.q.d.ſic:qꝛ
melioꝛ ẽ elyna ſpũalis q; coꝛpalis:q;to ſpũalia tempali
bus pᷣferunt. g ¶ Sed vtraq; cũ hoie iuſtificato.quia
cũ dono dat etiã verbum dulce. h ¶ Stultus acriter
ipꝛoperabit. pauꝑi donũ ſuũ. i Et da indiſciplia
ti tabeſcere facit oculos recipiẽtis qͥ necũda? ex oppꝛo-
bꝛis ſibi illatis. k Gi iudiciũ. Hic ponit᷑ ſcom qð
ẽ innocẽtie ↄſeruatio:cũ di: Añ imliciũ para iuſticiã ti
bi.i.añq; iudices aliũ de ðfectu aliquo:videas ꝙ ſij im
munis ab illo:als te cõdẽnares: Ro.ij. In quo.n. iudi/
cas aliũ teipᷣm ↄdẽnas.eadẽ.n. agis ꝗᷓ iudicas. l ¶ Et

in einũ. Antè oꝛõeʒ pᷣpara
alam tuã: t noli eſſe qſi hõ
g tentat deũ. Memẽto ire

ga alios docẽdo. m ce. a magiſtro.
nU An laãguoꝛẽ ⁊c̃.ſicut.n.ifirmitas: coꝛpꝑalij redditur
icurabilis ꝑ Nnr ltateſ ſpũalis ꝑ ↄſuetudinẽ que
q̃ͥdẽ ẽ altera nã. o ¶ Et añ iudiciũ.i.hoꝛã moꝛtis:

talis in iudicio pñtabit:q̃lis ĩ moꝛte reperiet᷑. Int⸗
roga teipᷣm.p diligẽtẽ aſcie diſcuſſionẽ q ¶ Bumilia

te. coꝛã ſacerdote. r ¶ Et in tpe ifirmitat.ſpũalis.
8 COñdeuer. tuã. p nudã ⁊ aptã ↄfeſſionẽ. 1CMo
. HPhicponit᷑ ʒ qð ẽ duota oꝛo:cũ dr: Nõ ĩpedia

in diẽ ↄoſũmatõis:ct ts re

—

ne familie. d

leſiaſtici Xviij

a ¶ villi in bonis. Poſtq actũ de magnitudine mie:hᷣ

dig halcu curis. v ¶ Oꝛare ſp ·i cẽpoꝛib ad hy iſtitutj.
x ¶ Et ne veteris.i.ꝓhibearis. ꝓ ¶ Juſtificari.ſp:apoc.
vltio:Et qͥ iuſtug ẽ iuſtificet adhuc ⁊c. ꝓcedẽdo de vtute in
virtutẽ. ꝭ̊ ¶ Añ oꝛõem pᷣpara aiam tuã.videndo ꝙ nihil
omittas ĩ periculij pᷣcauẽdis.ꝓ quibꝰvis oꝛare de his q̃ ſal
tẽ fieri poſſũt ꝑ hũa
nã puidẽtiã. a ¶ Et
noli eẽ quaſi hõ qͥ tẽ

tributionis ĩ ↄuèrſatiõe fa/

cies. Mëπο pauptatis tat dei. e:n, tüare
tempoꝛe abũdatie:t necei re aage pöt ppiſio
ſitatem pauptatis ĩ die diui nem omittẽdo: expe⸗
tiaruʒ. A mané᷑ vſq; ad ve caans liberari a deo.

ſperã imutabit tẽpuſẽt hec b ¶ MWemento. Dic
oĩa citata oculis dei. Hd enhon n mie
mo ſapiẽs in oib metuit: ét ¶mi iadicij nepidato:
in dieb ðlictoꝝ attẽdet ab
inertia. Omnis aſtut agno
ſcit ſapiam èt inueniẽti eaʒ
dabit cõſeſſionem. Senſa/⸗
ti in verbis:èt ipſi ſapienter
egerũt et intellexerũt veri
tatẽ ⁊ iuſticiã:èt imploꝛaue

vindicte dei. c ¶ In
die cõſũmatõis mun
di.que erit tpe iudi‚

butõis. eterne. e( In
auerſatõe facies.ↄſi-
deratio.n. finalis iu

PSEN icij inducit ad bene
1 unt pꝛouẽr bia iudicia. di andũ aleb
Pöõſt ↄcupiĩaſ tuas nõ eas te pᷣmi:que tũc fiet:
1⁊ a volũtate tua auerte. S.lœ ⁊aꝛ ad hoc multũ fa

p̃ſtes ale tue ↄcupiſcentias
eius:faciet te in gaudiũ ini

mwylend 1 II mẽto pauptatis. rele
micis tuis. NHe oblecteris ĩ 3

turbis:nèc ĩmodicis. Aſſi die abuͤantie mie
dua enim eſt commiſſio il tcksfiae pe
loꝛum. NRe fueris medioc tatis 22 q. d. mag ide

in coͤntentione ex fenoꝛe; getib'debes pus ſuc⸗
currere. 6X mae
vſq; ad veſperã imu.

tpᷣs.i.aliqũ iter mane ⁊ veſperã mutat᷑ de diuitijs ĩ pauꝑta
tẽ. k ¶ Et hec oĩa citata.i.cito trãſeũtia.q.d.dũ hẽs ełynã
facere nõ tardes. I ¶ Põ ſa.i oibus metuit.iudicia dina.
m ¶ Et ĩ dieb delictoꝝ.i.hui vite tpe:qð ẽ delictis plenũ.
n ¶ Attẽdet ab inertia.i.a Bi ſfaciendi:qꝛ timoꝛ ðᷣi

—

ẽ initiũ ſapie:ſubdit᷑: o ¶ Ois aſtuv.i.ex timoꝛe dei ad ca

uẽdũ mala intẽt. p ¶ Agnoſcit ſapiam.i.acdrit ⁊ diligit
eã. Euiemteri e vopit ↄfeſſionẽ.ſelaudis. r. ¶ Sen

ſati ĩ vbis.i.pꝑcipiẽtes ſenſũ vboꝝ. s ( Et ipᷣi ſapiẽter ege/⸗
rũt.cxtẽdẽdo ad opPſuã noticiã. t ¶ Et intellexerũt vita/
tẽ.de pᷣmiatõe boni. t ¶ Et iuſticiã.de punitõe mali.
v ¶ St iploꝛauerũt.i.ĩploꝛãdo cognouerũt. x¶ Pꝛouer
bia ⁊ iuoicia.i.intelligẽtiã occultoꝝ. a ¶ Poſt vↄcupias.
Hic oñter remouet᷑ ipedimẽtũ iĩpetratõis mie dine cũ dicit᷑
Poſt ↄcupias tuas nõ eas.ſecutoꝛ n.ↄcupie auertit᷑ a regla
legis dinę:⁊ p ↄñs nõ põt a deo miſicoꝛdiã ipetrare: id ſeqͥ
tur: b ¶Faciet te in gaudiũ inimicis mis.ſpũalibꝰ q ſunt
ſpũs maligni. c¶ Ne oblecteris in turbis.i.in multitudi/

cã. ſidua.n.eſt cõmiſſio illoꝝ.i.freq̃nter peccant:⁊
ſic turbant dñm ſi bonus fuerit:⁊ impediunt a bono: ⁊ ſi
non turbatur:fouet eos in malo:⁊ ſic auertit᷑ a deo. Scòðm
quod impedit dictam impetrationem miſericoꝛdie eſt du⸗
ritia erga pꝛoximum:quam remouet dicens: f ¶ LNe fue
ris mediocris. ideſt negligens ⁊ remiſſus: ſed magis di/
ligens ⁊ viuidus. g ¶ In contentione ex fenoꝛe. ideſt vt

cũ oẽ:Memẽto ire.i..:

cit op mie:vt pᷣdictũ
ẽ:ſubdit: f ¶ Me⸗

ec ĩ modicis.i.i minoꝛi familia:a ſubdi

cij. d ¶ Et t̃s reri

—

uãde ĩ alijs. g ¶ In

õ

. Æαx (¶Liber
tẽdas ſupare alios in datõe elemoſyne: qua ðans dño fe labilis ad malũ: nã de quolibet tendũ ẽa pᷣſumẽdum 1 ſe
ergt puer Tix, Seaaer dño ꝗᷣ miſeret᷑ pauperl ⁊c. heEt ꝙ ſit bon:niſi appareat ↄꝛiũ. 0 ( Et minoꝛabit. ĩ vi
non ẽ tibi nihil. ſʒ alidd:qꝛ due negatões equipollẽt vni af· taa fama. p fa lgult aem ſus. peccatl oc⸗ Setſrn
firmatõi. i In ſeculo. alia lr̃a: In ſacculo.⁊ in idẽ redit: cultis inficiẽs eam. q ¶ Inlſu hẽbitur.i.extra mani⸗ nennli
2 eſt ſenſus:Ex quo hẽs bona huõ ſeculi:vel bonare poſita feſtabit:ſicut qð ẽ in coꝛpoꝛis ſuꝑſicie. r ¶ Qui gau/ o ſ
in ſacculo: vñ potes det iniqtate. habi ſtom
ↄuenieni viuere: non . .. „ „ „ tuatus ĩ malo ex gterfil
debes eſſe negligẽs inn Et nõ eſt tibi nihil in ſeclo. cat in aſam ſuã penitebit:⁊ Bercnd canſuern in 4
elłlynaꝝ: datõe:eris.n. ſg Eniz innidus gi . ir cia 8n0 ine: ſignü. n. ha⸗ iwoe
ſhites aie tue ſbtra Eris eni inuid gie iue. glcungetin malla no bitus gnãti ẽ dele Pingli
hẽdo ſibi bonuʒ mĩe ap m. XX. abitur. citere verbum ccatio ĩ opere ij. frongtfe
ſi negligens fueris in erarius ebꝛioſus neq; et dun: non minoꝛa ethi. Daro Neſrmso
elyne datoe:ſic expo⸗ non locupletabitur: ben.Amicõ ⁊ inimico/nõ tabit. i. oe malo enton
nit citer palſus iſte. E q ſpernit modica paula“ linarrare ſenſũ tuũ: t ſiẽ norabik oñ n ab ſcpi
Sed qm hec expõ ac ⸗ Jit Aing . ni nolirteſ ni dare. alija cum digito. Nin
cipit intentoem val⸗ tim decidit. Ninuʒ ⁊ mulie tibi delictũ noli denudare. t¶Et qui odit wfſiun
de extraneã: æ fenus res apoſtatare faciũt ſapie Audiet.n. te Et cuſtodiet te: coꝛꝛe. mi. vita. p bih h
non lfalr exponit: jy tes:ẽt arguũt ſenſatos:ẽ᷑t ꝗq &t q̃ſi defendẽs petmm odit ſuſpendiũ vł alii ocrih
myſtice vẽ mihi alit ſe iungit foꝛnicarijs: erit ne te:&t ſic aderit tibi ſemper. ini pena. (t n gon
dicẽdũ:⁊ ſic: Ne fuer x 2 Bdiſti verbuz aduerſus Qui odit loq̃cita Ouben
meglocris in otentse P. Putredo 7 mes here Audiſti verbuz aduerſus 1 Picziter oete dilrſi
ex fenoꝛe.i.nõ ſolum ditabunt illũ: et extollet in ꝓximũ tuum: cõmoꝛiatur ſtat ſecũdã pecca lenci ſüt
multũ: ſz etiãs parum exẽplũ maius: èt tollet de in te:ſidens quoniã non te tox oꝛiginẽ q eſt liſein
erde⸗ dure repeten“ numero aia eius. Qüi cre dirũpet. A faciẽ verbi par oornias Er dha ittl
ad binn ind it cito leuis coꝛde ẽ:ct mi turit fatuus: tq; gemitus bgoee nnn
ti: Exo.xxij. Si peuu noꝛabitr:ct ꝗ ðᷣlinꝗt in aiaz partus infantiſ. Sagitta in celcũt:io pmo re⸗ —
niaʒ mutuo dederis ſuam:iſùp bẽbit. Qui gau fſixa ſemoꝛi canis:ſic ůerbũ pꝛobat locutoem Nien
pplio meo pauperi: ñ derxiniqꝗtate: dentabit:ct q in coꝛde ſtulti. Coꝛꝛipẽ ami idiſcreta:ſcd 6 d
vꝛgebis eũ q̃ſi actoꝛ Foeem ñ:ne ſe 5 ſtellexerit: mẽdat diſcretam Ahyvpuni
7c· Q ãt accõmoda odit coꝝeptõem:minuetur cu ine oꝛle no itllexerit: & pi Coꝛꝛipe ami?f¶i I 6 9l
tio fenus dicat᷑ in ſri Vita:⁊ qui odit loqcitatem dicat: non feci:aut ſi fece cã. ainuh ſinig
ptura: pʒ öute. xxviij extinguit maliciã. Qui pec rit:nẽ iterum addat facere. cit: ui odi mn
Fenerabis gẽtibꝰ mul loquacitatẽ extin tſaluen
tis.⁊ ipᷣe a nullo fen . — Auit malicis. qua itbonp
accipies.⁊ in multis alijs locis.Et nõ eſt tibi nihil ⁊c᷑.i.dũ loqcitas accẽdebat. v¶ Qui pec. ĩ aiam ſuã Se-. nno funn
habes vñ poſſis aliunde viuere:nõ debes dure repetere de nat vt. S. x¶ Ne iteres vbũ neꝙ. i. detractois. xc Cubin
bitũ. k¶ Eris. n. inuidus aĩe tue.ſbᷣtrahẽdo ſibi borum dun.i.obiur gatõis ſiue fuerit a te dictũ illud reiterado mitanme
mie: ſi debit repetas nimis dure ↄtra pceptum allegatum ſiue ab alio illud referẽdo ꝓpalando: na heceſt maloꝝ NEiidu
Exo.xxij. ¶ Capitulum. XIX. multiplicatio. 3 ¶ Et nõ minoꝛaberis.i fama ⁊ viute. Gkilinor
Perarius ebꝛioſus.Superi ab illo loco:Nõ dixe Coõſeguẽter repꝛobat idiſcretã locutoem de leipſo dicẽ lſpudip
ris ꝑ deum abeſt.xv. c. Jbi induxit auctoꝛ ad pec a ¶Hmico ? inimico. in iffereter b ¶Noli nar. ſen ieioſapin
cati deteſtatõem ex cã peccati:que eſt liberũ arbi ½ſũ tuũ i.ſecretũ tuũ. ci Et ſi eſt tibi delictũ. occultũ. . guaponittri
tri Boiĩs: hic ↄñter ad idẽ iducit ex actu peccãdi: ⁊ diuidit d ( Noli denudare. cꝛã inimico maxime. e ¶Au ſrcognmi
in duas partes:qꝛ pᷣmo facit hoc in peccatis cõmiſſiõis: i et. n. te. libenter. ¶ Et cuſtodiet te.i. obßuabit verba detige n
peccatis omifſionis.c. xxij. Et qm peccata carnala ſũt ma tua ad capiẽdũ te. ꝗ ¶ Et que i defengẽs petim.l. tuu ſoculeſcifi
gis turpia ⁊ maiorifamie:iõ ab illij icipit dicẽs: a Ope fraudulẽter coꝛã te excuſans ipᷣm. h Ogiet te. hoc WR
‚;NRèRͤ—— per ebꝛietatẽ lucrũ ↄſumit:⁊ ab ope ·.n. nõ facit ex amoꝛe: ſʒ odio. i ¶ Et ſic aderit tibi ſo. D
ipedit. b¶ Et qꝗᷣ ſpernit modica.i.peccata leuia: c ¶ Pau vt magis poſſit mala tua cognoſcẽ:⁊ te ꝑ hoc ſpuertẽ. E twig
latim decidit. ĩ grauioꝛa. nã abyſſus abyſiũ iuocat. d i Coſeqnter repꝛobat ſdiſcretã locutõem de alio dicens: ſpniiin
nũ ⁊ mu.apoſta.fa.ſapiẽtej.ð vino hẽtur exẽplũ geñ.xix. k udiſti vbũ aduer. ꝓxi.tuũ comoꝛiat in te.i. nuc liſtihdeͤ
in Loth q inebꝛiat ſuas filias ſtupꝛauit.de mulieribꝰaãt iij. reueles: ſʒ ſit ſepultũ apud te. (Fides qm̃ te non diſ llluiiͦſ 3
reg.xj. vbi or̃ de ſalomone: Cũq; ẽt ſenex depꝛauatũ ẽ coꝛ rũppet.i. taliſ celatio tibi malũ non faciet. m ¶ A fa zulſbtliin
eis mulieres. e ¶ Et arguũt ſenſatos i. faciũt eoos ar cie vbi pturit fatuus. qꝛ nõ pot illud celare:? ſi ad ho- y
guẽdos. f(¶ Et qui ſe iungit ſoꝛnicarijs erit neq. nã ꝑ foꝛ- rã celet hoc eſt cum doloꝛe:iõ ſubdit: n ¶ Sagitta i ä
nicatõem trahit᷑ ad alia neqoꝛa:ſicut ſalomõ fuit tractus ꝑ xa femoꝛi canis.qua nitit extrahere. o ¶ Sic vbů in hinckt
mulieres ad ſeq̃nda idola.iij. reg xj. g ¶ Putredo ⁊ ver. coꝛ. ſtulti.qꝛ no geſcit donec ꝓpalauerit. P ¶ Coꝛꝛipe iaſni
heredi.illũ.poſt moꝛtẽ. h ¶ Et extollet᷑ i. extra ↄſoꝛtium amicũ.Hic ↄñter cõmẽdat locutõem diſcreta: diuidi ni ge
bonoꝝ tollet i ¶ In exẽplũ maius.i.ad terrẽduʒ nõ ſolũ tur in duas ptes:qꝛ pᷣmo inducit ad diſcrete locutionis knige
mino2:es:ſʒ etiã maioꝛes. k ¶ Et tol. de numero. electo actũ:2 voñdit ei fructũ:ſeqnti.c. DPꝛia adhuc ĩ duas hteſ wneant
¶ Aia ep.rapta a demonibꝰ. m ¶ Qui credit. Pic ↄſe- ſ pncipalẽ ⁊ icidẽtalẽ:q ĩicipit ibi: Et ñ ẽ ſapia. Lirca p itinit
quẽter accedit ad deteſtatõem peccatoꝝ ſpũaliũ:circa 5 b'muũ ſciẽdũ q locutio boa maxie locũ hʒ kenetof- ſenit ilt
mo deteſtatur eoꝝ oꝛiginẽ:ſcõo multüiuginecxag. aut iõ dic: oꝛꝛipe ami.ne foꝛte cũ fecẽit iiuria qin lo nihnien
duplex oꝛigo peccati.ſ.leuitas coꝛdis: ⁊ loqcitas oꝛis:ð q̃ lo itellexeit.l.ñ oenitſe alu feciſſe: 1 tuã coꝛꝛecto en
quit᷑ ibi: Ne neres ae bmã dicit: m ui credit cito. cosſcet cauebit. x¶ Aut li fecẽit.ſcieni iniuriam: ſup iniſ
malũ de ꝓximo. n¶ Leuis ẽ coꝛde.i.iſtabilis.ſ.in bono ? ple coꝛꝛipe eñ ad.facẽ.qꝛ foꝛte ꝑ te rtrahet. Gllſn
Egi

le ant
i
der.

Qt
tus ee

, Mriat
muns rg

W inn

eundi an
deni nc

lan1

—,

.
n
en ſſn

¶ Eccleſiaſtici Xxx.

¶ Coꝛꝛipe ꝓximũ. ne foꝛte cũ iniuriã fecerit te ſciẽte.
b ¶ Nõ dixerit.i.negauerit ꝑtinacit᷑ pctm̃ augmẽtãdo
c Et ſi dixerit. pctm cõfitẽdo. 5 Re ſon⸗ iteret. a
qua iteratõe retrahet᷑ tua coꝛꝛectõe. e ¶ Loꝛꝛipe ami⸗
cũ.nõ ſolũ ſemel ſed pluries:⁊ ſbdit᷑ rõ. f ¶ Sepe.n.
fit cõmiſſio.ſ.pec

cati ex fragilitte .
humana. = Coꝛiipe ꝓximum:ne ſoꝛte
noi bo ftee . non dixerit:t ſi dixerit: nẽ
Pofertus gri⸗ iti ſepon i ni⸗ et no d
ondo. b Eſt verbo credas. Eſt qui labi
hie a. becat. tur ligua ſua:ſy non ex aio.
e q Ulrakin ia⸗ Qulis.n.ẽ ꝗ non dliquerit
bꝛico. k ¶ Sed in lingua ſua:Coꝛipe ꝓxi

nõ ex aio .i. e mü anteq; cõminer: et da
⁊a ꝓpoſito. ¶ I locũ timoꝛi altiſſimi: quia
Quisẽ. n. qᷓ¶ non Ooĩs ſapia timoꝛ dei: Et iũ il

durn o c. la timere deũ:b᷑t in oĩ ſapĩa
Cõſeqnter tangit diſpoſitio leg.Et non ẽ ſa/
oꝛdinẽ fraine coꝛ pientia neqtie diſciplina: ⁊
roe nõ eſt cogita bonꝰ pecca/

nieribn. An toß pꝛudẽtia. Eſt pꝛudẽtie
Anñi ↄminer.i. negtia:⁊ in iba execratio:ct
iudici denuncies eſt ĩſipiẽs quᷣi minuit᷑ ſapia
ad puniẽdũ. ¶ o Melioꝛ eſt hõ ꝗ minuit᷑ ſa

Ada o ti. t pisztia: t deficis ſenſu in ti⸗
coꝛectoem fieri: mõꝛe dei:q;ᷓ qui abũdat ſẽ
ut ſaluetur ſi ſiri ſu ⁊ tranſgredit legẽ altiſſi

põt bono mõ fa- mi Erti ipſe
Na Pat s mi.Eſt ſolertia certa ⁊ ipſa
OQOꝛ ois ſapia ti. dirni ſtin .
dei ẽᷣi a timoꝛe dei pcedit:n eſt initium ſapie..j.c.
q(¶ Etiilla.ſ.ſapia. r ¶ Limere deũ. qꝛ ſicut ſapia
oꝛit a timoꝛe:ita docet amplp deũ timere. s ¶ Et. in
oĩ ſapia diſpõ legis.i.lex dina diſpoſita ẽ a deo:in quo
ẽ oĩs ſapia. t¶ Et nõ ẽ ſapia.Hec ẽ pars incidetalis
qua ponit tria incidẽtia. Pꝛimũ ẽ de ſapia ficta ⁊ fal
ſa:eo ꝙ partẽ imediate beedatein da ſ apia terminauit.
dicit igit᷑: Et nõ ẽ ſapia.va. v¶ Nedtie diſciplina.qua
q̊ͥs caute ſcit facere malũ:hoc.n.mõ bonũ ad mala trãſ
ferim:vt dẽ.v.metaphy.Sicut dr̃ bon latro vel ſapi/

ens q caute facit latrociniũ. Et eodẽ mõ exponit᷑ qò öõ

dit᷑: Et non ẽ cogitat bon prtõꝝ ⁊c᷑. vſq; ibi: x ¶ Et
ẽ inſipiẽs.i.ſimplex ⁊ paꝝ ſciẽs. x¶ Qui mi.ſapia.
modicũ ſciẽs de ſubtilibꝰ:ſcit tñ ſufficiẽter de ptinẽtibꝰ
ad ſalutẽ:iõ ſbᷣdit᷑ de ipᷣo: ʒ elioꝛ ẽ hõ ꝗq minuit᷑

ſapia.i.ſbtiliũ cognitõe. a ¶ Et deficiẽs ſẽſu.i.occul/

toʒe intellectu. b¶ In timoꝛe dei . i. timẽs deũ timoꝛe
filiali. c nſu. i. ſch
d ¶ Trãaiſgredit legẽ altiſſimi.⁊ hic graui puniet.Luc.

xij. Seruus qͥ coguit volũtatẽ dñi ſui:⁊ nõ fecit: vapu⸗
labit multis.ſ. plagis. e R2 ſolertia certa ⁊c. Eſt aũt
ſolertia ſm phᷣm ſubtilitas inueniẽdi mediũ ĩ non ꝑſpe
cto tpe.Et ſi oꝛdinet᷑ ad ↄcluſionẽ malã:ſic ẽ iniqua. ſi
aũt ad bonũ:ſic ẽ ſolertia bona:de qua ſbdit᷑: ſ ¶ Et
ẽ q emittit. ſolert ⁊ pꝛõpte g¶ Uerbũ certũ.ad ↄcluſi
onẽ bonã:iõ ſbᷣdit: h ¶ Enarrãs veritatẽ.iuſticie: vi/
te:⁊ doctrine. i¶ Eſt ꝗ neqter. Hic ponit᷑ 2m incidens
de humilitate:qᷓ connectit᷑ ſapie:puer.xj.Ubi humili9
tas:ibi ſapia.Et qꝛ imediate ſocut fuerat auctoꝛ de ſa

ã q abũ.ſenſu.i.ſcripturaꝝ intellectu.

piẽtia va ⁊ falſa:hic ↄñter idẽ facit de humilitate dicens:
i (Eſt ri neqter humiliat ſe.vt homies magis decipiat.
k (¶ Et eſt iu.ꝗſe nimiũ.i.valde l ¶ Submittit. ſe m¶A
multa.i.abũdãti n ¶ Bumilitate.q̃lis ẽ qͥ nõ ſolũ ſbmit
tit ſe ſuꝑioꝛib' equalibꝰ:ſed etiã inferioꝛibꝰ:ſicut xpᷣs ſub⸗
miſit ſe Marie ⁊ Jo

2„ . , . ſeph: Luc.ij. Deſcen⸗
iniqua:èt eſt qui emittit ver dit cũ eis?⁊ venit na-
buüm certũ enarrans pᷣitatẽ. Fareth ? erat ſhditus

illis. o ¶ Et ẽ iuſtꝰ.
ficte. p¶ ¶Qui incli
nat faciẽ ⁊c.q̃ſi auer/
tens oculos a mulie⸗
re pulchꝛa:quã tamẽ
ardẽter ↄcupiſcit:ſed
hoc ab alijs ignoꝛat:
⁊ de ipſo ſubdit᷑: ¶ q
Et ſi ab ibe. vi. vetet
peccare.qꝛ nõ habet
oppoꝛtũitatẽ. n Si

Eſt qui neꝗter hũiliat ſe: ⁊
interioꝛa eius plena ſũt do
lo:et ẽ iuſt ꝗ ſe nimiũ ſub/⸗
mittit a multa hu militate:
et ẽ iuſtus qui ĩclinat facieʒ
ſuã:⁊ fingit non vidẽ ſe qð
ignoꝛatũ ẽ.Et ſi àb ibecilli
tate viriũ vetet᷑ peccare:ſi in
uenerit tpᷣs malefaciẽdi ma

197 iue. tps male. malefa
lelaciet. Ex uůiſu cognoſcit cer⸗ ſi⸗ pʒ Dañ. xiij.
vir: ⁊ ab occurſu faciei co/ de duob'lenib:q vo

luerũt cũ Suſana cõ
cubere: qua recuſate
conati ſunt eã intficẽ
8¶ Ex viſu. Hic po/
nit᷑ ʒ incidẽs:qꝛ locu
tus ẽ auctoꝛ de hoibꝰ
veris ⁊ fict qͥ ad eui⸗
dentiã ⁊ apparẽtiam
yVtutũ:iõ oñter ponit
ſigna quib freqnter
cosſcit᷑ ↄditio hois in
trinſeca dicẽ: s Erx·
viſu cog. uir ⁊c᷑. coꝛ⸗
dis.n. diſpõ mag ap/
paret in facie:in qua magis vigent oẽs ſenſus q i alijs pti-/
bus:⁊ potiſſime i oculis:q cit ĩmutant᷑ a coꝛde ꝓpt humi/
ditatẽ cõplexionis:⁊ is ſi i iſtis appareat magna maturitas
honeſtas:indicat hõ ſenſat: ecoõtrario. t ¶ Amicxt coꝛ
poꝛis.i.diſſoluta veſtis. v¶ Et riſus dẽtiũ.i.in quo appa
rẽt dentes:qð ẽ leuitatis ⁊ fatuitatis ſignũ. x ¶ Et ingreſ⸗
ſus hoiĩs.laſcinus ⁊ leuis. Enuũciãt ð illo.fatuitatẽ ei
oñdendo.Coſeq̃nter ponũt᷑ ſigna veri celi ⁊ falſi cũ dicitur:
3 ¶ Eſt coꝛeptio mẽdax in ira ↄtumelioſi. qua aliqs dicit
alti vituperia ſub ſpecie geli iſm coꝛꝛigẽdi. a ¶ Et e iudi.
ð nõ ꝓbat᷑ eẽ bonũ.ĩmo malũ.ſ.cũ aliqͥs ex leuib ſignis iu
icat ⁊ dicit ꝓpximũ ſuũ eſſe malũ:q̃ſi ſub ſpecie geli iuſticie:
iudiciũ.n.tale ẽ ; pximi charitatẽ. bl Et ẽ tacẽs.i.nõ ſic
iudicãs:nec dicẽs malũ de ꝓximo donec hẽat᷑ certitulo.
t ipᷣſe ẽ pꝛudẽs.tpᷣs loqndi debitũ expectãs ⁊c.¶. XxX.
Uam bonũ.Poſtq auctoꝛ induxit ad diſcrete lo
tõis actũ:hic oñter oñdit ipſius fructũ.Et qm̃
oppoſita iuxta ſe poſita magis eluceſcũt:iõ pᷣmo
ñdit fructũ locutõis diſcrete:⁊ dãnum oppoſitũ indiſcrete
cõiunctim: ? ſeparatim:ibi Pomo acharis. Pꝛima ĩ tres:
qꝛ pᷣmo oppoſitũ oſtendit in verbo coꝛectois: ꝰ in verbo
eruditõis:ibi Et tacẽs.ʒꝰ in verbo humane coõmunicatõis:
ibi Sapiens in verbis. Circa pᷣmum dicitur: a ( QAuam
bonũ eſt arguere.dulciter charitatiue delinquentem.
b 64 Quam iraſci.ipᷣm arguẽdo indiſcrete:nam per h im/
peditur fructus coꝝectõis. c ¶ Et confitentem. humiliter
peccata ſua. ð¶ In oꝛatione. vt ſibi dimittantur a deo.
e ¶ Non pꝛohibere. ideſt ipſum ad hoc inducere: minus
enim dicit ⁊ plus ſignificot.·

gnoſcit᷑ ſenſatus. Amictuᷣs
coꝛpis:ct riſus dentiũ:ct in
greſſus hoĩs Enũciãt de il
lo.Eſt còꝛꝛeptio mẽdax in
ira ↄtumelioſi:ẽt eſt iudiciũ
qð nõ ꝓbat᷑ eẽ bonũ:⁊ èſt
tacẽs:èt ipe ẽ pꝛudens.
am bonuʒ ẽ(XX.
ar guẽ q; iraſci: t ↄofi
tete i ꝛoõe non pꝛohibere.

ſi ſic feceris k ¶ Ef-
fugies volũtariũ pec

moꝝ parẽtũ. ſt

Qui inueniet᷑ ſapiẽs.

¶ Loͤcupia l . onis deuir. iuuẽculã. polluẽs ipam abſq;

fructu ꝓlis. g ¶ Sic ꝗ facit ꝑ vim iudiciũ iniquũ.·.i idiſ⸗
cretã coꝛꝛectõem ⁊ idebitã:qꝛ maculat iuſticiã abſq; fructu

coꝛept: ſdit: h ¶ Qua bonũ ẽ coꝛꝛeptũ manifeſtare pe-
nitẽtiã.i.oñdere ꝙ ſit

emẽdatõis:⁊ qm nõ ſolũ coꝛꝛipiẽs dʒ ſe diſcrete hꝛe:ſʒ etiaʒ

vere penitẽs vbo ⁊ fa
qo. ĩ ¶ Sic eniʒ. i. LCoõcupiſcẽtia ſpadonis de
uirginauit iuueculã:ſic qui
catũ. i. qölibet actua facit ꝑ vim iudiciũ iniquuʒ
le peccatũ: oꝛiginale Quã bõnũ ẽ coꝛeptũ mai

nanq; non ẽ volunta feſtare pniam:ſic niʒ effu/

riũ nili volutare pꝛi.giẽs voluntariũ petm̃. Eſt
tacẽs qui iuenit᷑ ſapiẽs: et ẽ

tacẽs. Hic ↄñter oſtẽ/ Deririte
dit ppoſitã ĩ ypo do odibilis qui ꝓcax eſt ad lo
ctrie dicẽs: Eſt tacs. quẽdũ.Eſt autẽ tacẽs ⁊ nõ

a doctrina vſq; ad tẽ habẽs ſenſuʒ loqle:⁊ ſt ta-
bus conuenier. in (æg ſciênſ tp̃s apti tpis. Ho
nã oẽ ecclaſtej ij. TCẽ Mo ſapiẽs tacebit vſq; ad
puj tacẽdi ⁊ ts loqntp̃s:laſciuus aũt ⁊ ipꝛudẽs

di. n ¶Et ẽ odibil. nõ ſeruabit tpᷣs.Qui muluj

deo ⁊ hoibus. ¶ o vtit᷑ pbis: ledet aiam ſuã: t

hent dinn ꝗ ptãteʒ ſibi aſſuùmit iniuſte
tũ:a ſic facit ſcadalũ. Odiet᷑.Eſt pꝛõceſſio ĩ malis
Pe Ea e ens ba virò idiſciplinato:t eſt iuẽ
b denermm ſenſus ñ tio ĩ etrimẽtn. Eſt daͤtum
ſit cõmẽdabilis:tñ ex qð nõ ẽ vtile:ẽtẽ datũ cui
hoc ꝙ tacet: ne loqn· retributio duplex. Eſt pꝛõ
do deſiciat ẽ laudabi pter gloꝛiã minoꝛatio: t ẽ

lis. p ¶ Et ẽ tacens.
ad hoꝛa q ¶ Scies
tpᷣs apti tꝑis.i.ẽpus
aptũ ad docengũ: iõ
ſbdit: r ¶ Hõ ſapi⸗

ens ⁊c. ⁊ pʒ ex dictis.
