vt patet ꝑ apoſtolũ.j.coꝛ.xij.tum qꝛ lʒ moyſes ⁊ aaron
peccaſſent:nũqᷓ; tñ pᷣuaricati dicunt᷑ fuiſſe in deũ.pᷣuari
cari eĩ addit ſuꝑ rõeʒ peccãdi:ſic ꝙ pꝛeuaricari ipoꝛtat
manſgreſſionẽ legis pᷣ alijs:vt habetur in catholicõ:qð
non pot dici de moyſe:cuius peccatũ ad aquã odictõis
no fuit ita graue vt oſtenſũ eſt i additõe: Nu.xx.⁊ ideo
videt aliter hic dicendũ. Pꝛo quo attendendũ eſt ꝙ p/
pheta hic facit mẽtionẽ de duobus peccatis que ad po/
Rteros tranſierũt:⁊ de penis illis peccatis coꝛeeſpodenti
bus.pmũ eſt peccatũ ade qð trãſijt ad poſteros p oꝛigi-
nẽ. ſecũdũ eſt peccatũ phariſeoꝝ legẽ diuinã puerſe int
pꝛetantiu:quibꝰ chꝛiſtus Matthᷣ.v.ca. Irritum feciſtis
mandatũ dei ⁊c qð quidẽ peccatũ tranſijt ad poſteros

allegat in poſtil.ꝓ illud qð dicit᷑ actuũ.j.Erit

os hodiernos eã uſcipiẽtes. vñ iſti phariſei ꝓpꝛie dicũtur
inte ptes: non enĩ ſus doctrinã tradũt. vt ꝓphete:ſʒ vt leg
expoſitoꝛes ſeu interpᷣtes:qui qdem ꝓpꝛie dicunt᷑ pᷣuaricati

——

in deũ:quia pꝛe aliĩus

”M tranſgreſſionem legij
mus peccauit:ẽet interpꝛe/

cõmittut per falſam i
tes tui pꝛeüaricati ſunt in terptationeʒ: de aruʒ
me. Et contàminaui pꝛinci ſulſa æ huerſa doctri
K. — manpanm na dictũ fuit ſupꝛa in
pes ſanctos: dedi ad inter / additõe ca. xxxiiij. de
nitionem iacob: et iſrael in pena auteʒ p peccato
blaſphemiam. coꝛeſpondente.ſ. ade
dicit ꝓpheta:Et cõta

„M mmmminaui pncipes ſcos
vbi in hebꝛeo habet: Et ꝓphanaui pncipes ſanctos.⁊ ẽ ſen
ſus ꝙ ꝓpter peccatũ ade pncipes ſancti.ſ.patriarche ⁊ alij
iuſti:qui debuiſſent 6augere diuino ↄſoꝛtio fuerũt a deo ꝓ
phanati carentes diuina viſione quaſi ꝓphani.de pena au
tem coꝛꝛeſpodente ſecũdo peccato dicit: Et dediad iterẽpti
onem iacob.ſ.pꝑ romanos:qui exequẽtes vindictaʒ ſanguis
chhꝛiſti qui ꝑ maliciã phariſeoꝝ fuit effuſus recipietiũ ipſuʒ
ſanguinẽ ſup ſe ⁊ filios ſuos.pſũ iacob.i.pplʒ iſraeliticũ
Ag internitioneʒ dederũt:⁊ pncipes iſrael in blaſphemiaʒ.
quia ſũt a deo condẽnati tanq; blaſphemi dei. Cõſequẽter
aut vt oſtendat ꝓpheta:ꝙ iacob qui datus eſt ad interniti⸗
onem:⁊ iſrael in blaſphemia:diſtinguit a vero iacob qui ẽ
ppls fidelis:⁊ a vero iſrael qui eſt a deo electus:iõ ſubdit in
pncipio huius capli ſequẽtis: Et nũc audi iacob ſßue meus
⁊ iſrael quẽ elegi.quaſipiceret tu iacob ſue meus.ſ.pplus fi
delis:quia infideles iſrael nõ vult vt in glo. Et iſrael quem
elegi.ſ.pᷣdeſtinando:q̃ſi diceret ñ loquoꝛ iacob pᷣdicto in pᷣ
cedentibus q tantũ ſecũdũ carnem iacob dicit᷑:qui datus ẽ
ad internitionẽ: nec iſraeli qui in blaſphemiã:ſed iacob ſerꝰ
uo meo ⁊ iſrael quẽ elegi:Et huic ſententie ↄcoꝛdat gloſa:⁊
ſequit᷑: hHec dicit dñs.in quo pᷣdicit quomodo iacob ſeruus

Z iſrael electus a deo erant ſaluãdi.ſ.ꝑ aquã baptiſmi ⁊ ifu
ſionem ſpũſſancti.o.Effundã enim aquas ſup ſitientẽ 27
and ſpiritũ meũ ſuꝑ ſemen tuũ.exponat totũ ſicut in

*

ſitionẽ poſtil. Sʒ hvẽ piculoſũ ſiẽ ꝑicloſũ ẽ dicere chꝛiſtũ
ꝓpe creaturã:quẽadmodũ arrius. Ppi hoc crepuit:⁊ eius
diffuſa ſüt viſcera:ita dicere chꝛiſtũ
cũ ſit fil ⁊ heres ꝑ deũad:Sal.iiij. Na ad phil.ꝛ dicit᷑ ae

cepiſſe foꝛmã ſerui:ex hoc nõ debet dici fuus:ſiẽ miſſus in
ſimilitudinẽ ⁊ foꝛma carnis peccati:nullo modo dicendus
eſt peccatoꝛ. Et ſi aliqñ dicit᷑ ſjuus:vt.j.xlix.hoc debet acci
pi ſpecificatiue.ſ. inquãtũ hõ vel ſcõm ſimilitudinẽ:ſʒ pp-
hoc non debet ↄcedi ſimpliciter ſᷣuus:ſicut nec creatura ni
ſi cũ reduplicatõe ſpecifitatiue tenta. ¶ In eodem capitto
Burgen. notat poſtil.⁊c.quia dicit moyſen ⁊ aaron interꝰ

tes. Pꝛio quia ſuerũt vere pphete dñi:ſed ex hoc noõ bñ in⸗
fert:igit᷑ nõ ſũt interpᷣtes. Nam dñm ieſũ ꝓphetã omnium

2*

Rñdeo ꝙ aaron pꝛeuaricator fuit in fabꝛicatõe vituli: ⁊ v

qʒ ad aquas contradictionis: quoꝝ peccata ſic fuerunt gra
uia:vt eoʒꝝ occaſione terram ꝓmiſſionis ingredi non pr-

mittebãtur a deo:vt patet:Nu.xx.nec Burgẽ.his motiuis

thomam cum poſtil. in hoc concoꝛdem.

Ncap. igit. xliij. cũ dicit: Uere teſtes mei eritis: 2
ſeruns meus quẽ elegi. Burgenſis dicit illud vlti
mũ ad lr̃am ꝓpꝛie intelligi de chꝛiſto cõtra expo-/

umpliciter ? ppe fuuzʒ

ꝓphetarũ euangeliſta non dedignat dicere interpᷣtẽ:quia i⸗
terpꝛetabatur ſcripturas: Luce vltimo. 2 obijcit burg. quia
hic dicunt᷑ pꝛeuaricati qð de moyſe ⁊ aaron dici non pot.

Tnunc audi. ¶ Tapłm. NXIIIII.
Supius Eſaias induxit pplm ad expectationem
diuinoꝛ ꝓmiſſoꝝ ex diuina poteſtate ⁊ eius cha
ritate hic facit iſtud idem ex diuina veritate:cuius eſt iple/
re ꝓmiſſa. Et diuidit in tres ꝑtes:quia pmo declarat᷑ diuia
verita) ex impletione M
ꝓmiſſi:⁊ꝰ ex defectoe .
idoli:ibi hec dicẽ dñs
3 ex liberatone ppli:
ibi Hec dicit dñs rex
Circa pꝛimam ptem

Znnc C.xLIIII.
Naudi iacob hue meuſ
⁊ iſrael quẽ elegi. Hec dic

ſciendũ:ꝙ aliq docto dñs faciẽs ⁊ ſoꝛmans te:ab
res catholici eã expo vtero auxiliatoꝛ tuus. M
nu⸗ dellberalse prll li timere ſue me iacob: t
3 quam Ppmiſerat rectiſſime quẽ elegi Effůn
deus añ p ꝓphas: Da. n. aquas ſup ſitienteʒ:et
de pſperitate ei tpali fluẽta ſũp aridã. Effundaʒ
ivgalt pon a rdi ſpiritũ meũ ſuꝑ ſemẽ tuũ
in tu zunt vlpe⸗ Et bſñidictõneʒ meã ſup ſti⸗
ritatẽ habuiſſe: ſiut pen tuã: cét germinabũut iĩ
dẽʒ fuit ſupꝛa.xxxv. ter herbas quaſi ſalices iu/
is ha. ſa ervonit ea xta pĩterfluẽtes: uas. Iſtẽ
ad hoc oe implerone dicet dñi ego ſũ: Et ille vo⸗
miſſionis facte ipſi cabit ĩ noĩe iacob.Et h ſcri
„ ipſi 2 d. ⁄0
lacob: Geñ.xxvij. bet manu ſua dño: etĩ no
Eri ſemẽ uu aſi bul mine iſtael aſſimilabitur.
ni erer daee WMec dicit dñs rex iſrael
⁊c᷑. quã ꝓmiſſionem redẽptoꝛ eius:dñs exerci/
Ra.ſa. d.implendam tuũ: Ego pꝛim ⁊ ego no/
tpe meſſie ꝑ ↄuerſio uiſſimus:⁊ abſq; me non
nem alioꝝ ad ei fidẽ —=
in hoc verum dicit
ſed qð expectat futurũ i iſijt in pꝛeterituʒ: vt oñdet᷑:

igit ſic exponat: a ¶ Et nũc audi ⁊c᷑. Pꝛio excitat atrẽtò
Pboel inuas ꝙ denũciaturus ſit aliqd magnũ. b no
i.

timere ſᷣue meus iacob.alloquit᷑ pplʒ noie iacob a qͥ deſcẽ

dit. Et rectiſſime iacob dictus eſt altero noie iſrael:qui iter/

pꝛetatur directus cũ deo:vt pleni oſtendi:SGeñ.xxxij.iõ lo/

co iſrael dic hic: c ¶ Rectiſſime quẽ elegi. Eſau repꝛobato
d ¶ Effundã eĩ aquas ſup ſitientẽ.ſ.iudeã. e ¶ Et fluẽta
ſane doctrine. eSus aridam.i.gentilitatẽ.vtraq; eniʒ
ſupꝛa noĩata eſt deſta:⁊ ſolitudo.xxxv.⁊ eadẽ rõe dicit hᷣ:
ſitiẽs ñäe intelligat᷑ diuina gr̃a oñdit᷑
cũ ſbdit᷑: g unda

ſpᷣm ⁊c.i.ſuꝑ hoĩem chꝛiſtũ:qui

Fm carnẽ deſcendit de ſemine iacob: ⁊ ab iſtãti incarnatõij
fuit repletus ſpũſancto. h ¶ Et bñdictõeʒ meã ⁊c].i.ſup
aplo) ⁊ alios chꝛiſti diſciplos.qͥ fuerũt iudei in pncipio:ſu/
ꝑ quoeſt effuſa diuina bñdictio in effuſione ſpũſſancti ſupꝑ
ipos in ſigno viſibili. i ¶Et germinabũt inter herbas. qo
gloſat ſic Ra.ſa.i.in medio Eſau:pꝑ quẽ intelligit romanu

—

ille iuocabit in noie iacob. iſti ſunt puuli filij ipioꝝ.i.iudei

oᷣſcendentes a malis patrib:⁊ ſic puuli ſi ũti noticia legis tã

ꝙ male edocti a pentib': vel qꝛ coĩter romanos deſignat ſb
noie ipioꝝ: ꝑuulos intelligit filios romanoꝝ tpe meſſie cre
dituroꝝ. m ¶ Et hic ſcribet ⁊c iſti viri ſũt penitentie ſeu
reuerſionis. n ¶ Et in noie iſrael aſſimilabit᷑. In hebꝛeo
habet᷑ ꝓnoiabit · iſti ſüt ↄuerſi de gentib. hec eſt gloſa Ra.
ſa.Et pʒ ꝙ lr̃a iſta etiã accipiendo ſᷣm expoſitõeʒ ſuã eſt im
pleta:lʒ hoc nõ intendat:qꝛ in ciuitate romana q̃ eſt metro
polis romani iperij:tm creuit fides catholica:q romana ſe⸗

des facta ẽ caput ppli chꝛiſtiani. Uiri aũt ꝑfecti veracit di⸗

cunt᷑ apoſtoli:qͥ fuerũt in gra ↄfirmati:a de qᷣlibʒ iſtoꝛũ J

nihil ſunt.i.nullius virtutis ad faciendũ ali

. k¶¶ Iſte dicet dñi ego ſũ.iſti erũt iuſti ꝑpfecti. ¶ ¶ EK

dicik: Iſte dicet dñi ego ſum.ſ.apoſtolus ad euagelium
eius pꝛedicandũ:ſilr młti filij iudeoꝝ ⁊ ẽt romanoꝛnm
fidẽ chꝛiſti rercherf. pꝑ baptiſmũ. Itẽ a pncipio eccleſie

multi delicati facti ſũt viri penitẽtie accipiẽtes religioſũ

arc auerſ ietiaʒ
eſt deus. Quis ſimilis mei p totũ mundum
Aocet ⁊ ãnũciet:⁊ oꝛdine,z atet ctia qno⸗
exponat mihi. Exquo con cob coicantur ge⸗
ſtitui mihi pplʒ antiquum tilib' cõuerſis ad

fidẽ. oPec diẽ
Dic ↄñter oñdit
diuina verita ex

AVentura ⁊ que futura ſunt
ãnũciet eis. NHolite timere:
neq; cõturbemini.Extunc

audire te feci:⁊ annũciaui. Af wenak
AVos eſtis teſtes mei. Nuũn idoloꝝ defectum
quid ẽ deus abſq; me:⁊ ſoꝛ: 2 euocat iudeos
matoꝛ quẽ ego no noueri: bi Memeto ho⸗
Plaſte idoli õẽs nihil ſũt: rum. pma adhuc
et amãatiſſima eoꝝ nõ ꝓde i duas:qꝛ p oſtẽ
rũt eis. Jpi ſnt teſtes eoꝑ it idoloꝝ ðᷣfect
aa ſi vidẽt neq; intelligut ſabꝛicandimo⸗
vt cõfũdant᷑. Quis ſoꝛmna mauit eien ma
uit deũ: ⁊ ſculptile ↄflauit vt oppoõita iuxta
ad nihil vtile: Ecce oẽs pp ſe poila ne e
i 1 celcant:p
ticipes eius confundentur cclne Kockenite

Fãabꝛi enim ſũt ex hoĩbuſ.
Cõũuůenient omnes: ſtabũt

ouenient omnes: ſlabut dicit᷑: pEgo p/⸗
et pauebũt:?᷑t ↄfũdẽt ſimul

mPꝰc] vt per hoc
magij appeat ido
loꝝ defectibilita
cum dicit᷑: ¶ QDuis ſimil mei. quaſi diceret nullus.
Sed ſũt dij fa

mũdi ante hoĩs ↄditõneʒ:que non potuerũt ſciri ꝑ ho/

minẽ niſi ex diuina reuelatoe: ſicut factũ eſt moſligi M
Oe

pncipio Geñ. oꝛdiate narrat creatõe, mũdi. s ¶ Uẽ
tura ⁊ci. cõtingentia futura:que ſoli deo ſũt nota: iſi
diceret hec nõ potuerũt facere idola:ſʒ ego poſſũ:iõ ſbᷣ
dik: t (En udlreeili uuet longi ts.ſilluc
qð erat ſic futurũ. v ¶ Uos.ſ.ꝓphete. es mei

ꝙ talia ante aduentũ vobis nũciaui. x¶ Muqd ẽ de

⁊c. quaſi diceret non. y ¶ Plaſte idoli. Sl

idoloꝝ : declinat᷑ hic plaſtes huius plaſte. 3 ¶ Oẽs
umis.
a ¶ Et amãtiſſima eoꝝ.i.idola ſua. b ¶ Ipſi teſtes
eoꝛũ ſunt ⁊c. Ex hoc enim ꝙ fecerunt ea de materia

ſenſibili ⁊ inaĩata:poſſunt veraciter teſtificari: ꝙ i eis

non eſt virtus viſiua nec intellectiua: ⁊ ſic debent in ſe⸗
ipis ↄfundi de cultu eoꝝ. c.¶ Quis foꝛmauit.hic cõ

ſequẽter ponit᷑ circa idola foꝛmationis modus:vt ꝑ b'
qlibʒ aduertat:ꝙ nihil ẽ ibi diuinitatis:qꝛ illud qð fit
p artificiũ hois:nõ pot eſſe nobili ipᷣo:ſʒ eſt vilius ⁊
fectibily:idolũ eſt huiuſmõi:ergo ⁊c.vtutẽ hup ratiois
deducit hic diffuſe:⁊ pᷣmo in ſoꝛmatione idoloꝝ metal
licoꝝ:cum dicitur: c ¶ Quis foꝛmauit deũ ⁊c. quaſi
diceret nullus:niſi ſᷣm reputatõeʒ ſuã qᷓ idoluʒ reputat
deũ veꝝ. d TFabei,
ro hõmũ:⁊ ſic nõ poſſũt facẽ alidd ma hoie. e ¶ ¶0
ueniẽt oẽs. hoĩes ad iudiciũ extremũ. f ( Et pauebũt
a facie iudicis. g ¶ Et ↄfundent ſimł.ꝑ eius ſententiã.

ſingularitas: cm

lſiqð ꝓbat᷑ ꝓ hoc qð ſubdit᷑: r. ¶Ho⸗
cet ⁊ ãnũciet ⁊c.i.oꝛdinate referat illa q feci a pncipio

i⸗ .
(Euiine
WMbittlus.
Mlaelen

lngzz.

t,(Me⸗
ere

lin

ſ. idoloꝝ.ſut ex hoibꝰ.i.de nume

lboan
pboik ti⸗
iglapiis
lapſirbl

—

6

Eepubfetut

lkpph
uun hhif

bcdiennnr⸗
m gs
Ch
Nei wjt
Duin iuſ
WemnUdc
hndofnd
ſhordim
Uodeniul
A
dinir
mmhuth
ſt
birir
ul

ol.

g Ml
br u
lorun .
iſedn ede
iend
zgnſi

Grweſnmnan

niß

ad

4

YNIH

h¶ Faber ferrari ꝛc᷑. totuʒ hoc inducit᷑ ad oſtendendũ
quomodo idolũ de metallo foꝛmat᷑ laboꝛe hois: ⁊ per

ↄñs eſt aliqd minus ipſo. i

ferrari:⁊ per hoc oñdit᷑ diligentia artificũ ad faciẽdum

ducit virtus pꝛe⸗
dicte rõnis qytuz

ad idola lignea la

boꝛe artificuʒ fcã
pʒ ſententia ali-

quib' pancis exce

ptis que piſcurrẽ-
noꝛmã. i hebꝛeo
habet᷑: Lineã.qꝛ
muz in factione
idoli lignei eſt ex/
tendere lineò ſuꝑ

lignũ ſᷣm iytitatẽ

idoli foꝛmandi.
m ¶ Foꝛmauit il
lud in runcina. ẽ
aũt runcina iſtru

mẽtũ ad cauãduʒ

ligna. n
illud in angulari/
bus. in idolis eniʒ
fiũt multe figure

angularej. Cetera

patent vſq; ibi:
o ¶ Succidit ce/
dros ⁊c iſta idu
cũtur ad oñdẽdũ
ꝙ idola aliquan

do fiüt ð vili ma

teria:⁊ applacabi
li foco ꝓ neceſſa⸗
rijs hoĩs:⁊ iõ nõ
ẽ applicabilis ad
hoc ꝙ fiat ibi ali/
duid numinis: 7
ic patet fatuitas
colentiũ: ꝓpt qð

in fine ↄcluditur
Da⸗ ſſipiens
acloꝛabitallud.a/

mento. hic ex pꝛe
dictis iuitat pplʒ
ſuũ ad veruʒ dei
cultum.d. Mem̃
to hoꝛuʒ iacob.i.
huiuſmodi erro/

rum ad euitãd l HM
idolatriã. O, ruus meus es tu. eo ꝙ eduxi te 5
egypti ſeruitute. maui te.dando tibi legem in
monte ſinai. v¶ Deleui vt nubẽ ⁊c qñ veracite
nituiſti: io ſubdit: Reuertere ad me ⁊c.
celi.i angeli ſancti qͥ eſtis ciues celeſtes. v
extrema terre.i.vulgares hoies:qui ſunt extremi

idola: tũ ppter lucrũ:tũ ꝑꝑ gram dnoꝛum. k¶ Artifex
lignarius. Hic in /

Faber ferrarius lima opa⸗
tus ẽ in pꝛunis ⁊ ĩ malleis

foꝛmauit illud:⁊ opatus ẽ ĩ

bꝛachio foꝛtitudis ſue.Eſù
riet ⁊ deſiciet: non bibet
aquaʒ ⁊ laſt. eſcet. Artifex li
gnarius extẽdit noꝛmã:ſõꝛ
mauit illud ĩ runcina.Fecit

illud in angularib: ⁊ in cir
cino toꝛnauit illud: ⁊ fecit
imaginẽ viri q̃ſi ſpecioſum
hoiem habitãteʒ i domo.
Sũuccidit cedros: tulit ili
ceʒ ⁊ quercũ que ſteterati/
ter ligna ſaltus. Plantauit
pinũ quã pluuia nutriuit:⁊

facta ẽ hoĩbus in focũ. Sũ
pſit ex eis ⁊ calefactus ẽ: et

ſuccendit ⁊ coxit panes:de
reliquo aũt opatus ẽ deũ ⁊
adoꝛauit: ſecit ſculptile: ⁊
curuatus ẽ añ illud. Medi
um eius cõbuſſit igni: ⁊ de
medio eius carnes come/

dit. Coxit pulmẽtũ ⁊ ſatu/

ratus eſt: ⁊ calefactuſ ẽ ⁊ di
xit: Aah calefactus ſuʒ:vi
di focum. Reliquũ aũt eiꝰ
deum fecit ⁊ ſculptile ſibi.
Curuatur añ illud: ⁊ ado/

rat illud ⁊ obſecrat dicẽs:
Libera me:qꝛ deus meus

es tu. Meſcierũt neq; intel/
e]lexerunt. Obliti.n. ſunt ne
videant oculi eoꝝ:⁊ neĩitel
ligant coꝛde ſuo. Nõ reco-
gitant ĩ mente ſua: neq; co
gnoſcunt neq; ſentiũt vt di

cant. Medietateʒ eius cõ/

buſſi igni ⁊ coxi ſup carbo
nes eiuſ panes:coxi carneſ

. S—ʒ ——
₰ — . ‧%
CElſaie . Nlii

uriet ⁊ deficiet.ſ. faber

g“

„
.

pulo. 3 (Meſonate motes i maioꝛes. a (Saltus 7 om

ne lignuũ.i.mediocres. b¶ Am redemit ons iacob. redẽ
ptione ꝑfecta per filiũ ſuum:⁊a loquit᷑ de ſuturo p moduʒ pᷣ

teriti ꝓpter certitudinẽ ꝓphetie. c¶ Dec dicit. Hic ↄñter

oſtendit diuina veritas ex liberatõe ppli de captiuitate ba

⁊ comedi:⁊ de reliquo eiꝰ·

idoluʒ faciaʒ: Ante truncũ

ligni ꝓcidam: Mars eius

cinis eſt. Còꝛ inſipiẽs ado
rabit illud:⁊ non liberabit

aiam ſuã:nẽq;ʒ dicet: ſoꝛte
mẽdaciũ eſt ĩ dextera meal

Mẽmẽto hoꝛuʒ iacob ⁊ iſ
rael: qm ſeruus me es tu.
Fòꝛmaui te: ſeruus meus

es tu iſrł: non obliuiſcaris
mei. Deleui vt nubeʒ iniq/
tates tuas:l⁊ quaſi nebulã
pctã tua. Reuertere ad me:

qm̃ redimi te. Làudate ce/

li qm̃ miſericoꝛdiã fecit dñſ

luͦbilate extrema tre. Reſo⸗
nate mõtes laudatiõeʒ: ſal/

tus ⁊ oẽ lignuʒ eius. Qunůo
niam redemit dũs iacob:2-
iſrł gloꝛiabit.Hẽc dicit dñſ

redẽptoꝛ tuus: ⁊ loꝛmatoꝛ
tuus ex vtero. Egò ſuʒ dñſ
faciens oſa:extendẽs celos

ſolus:ſtabiliens trã ⁊ nulꝰ
mecũ. Irrita faciens ſigna

diuinox: et ariolos ĩ ſuro/

reʒ vertẽs. Cõdᷣertẽs ſapiẽ
tes retroꝛſũ ⁊ ſciam eoꝛum

ſtultã faciẽs. Sũuſcitãs uer⸗

buz bui ſui:èt ↄſiliuʒ nũcio/
rum ſuoꝝ ↄplẽs.l Qui di
co hièrim hitaberis:ẽt ciui
tatibus iude edificabimini

et deſerta eius ſuſcitabo:
Qui dico ꝓfũdo:deſolare

dico cyro paſtoꝛ me es: et

oẽz volũtatẽ meã ↄplebis.

Qui dico hierlʒ ediſicabe/
ris ⁊ tẽplo füdaberl.xLV.

tens ſapiẽtes retroꝛſũ

bylonica quaʒ pᷣdixit

p ꝓphetas ⁊ ſic adi/
pleuit. Et pᷣmo ondi

tur dei potẽtia ad h
agẽdũ:cum dicitur:
d ¶ Ego ſum vñs fa
ciens oĩa.quaſi dicẽt

multo plus poſſü q;

pplʒ liberare de capti

uitate babylonica.·
errita faciẽs ⁊ꝛ? g
carent effectu. fEt
ariolos in furoꝛẽ vte/⸗
adducẽs ↄꝛii illꝰʒ qöᷣ

i.aſtrologos ꝗ de ſu/
turis Zragenein aſſe
rũt p oſtellatoes:⁊ de
ficiut. h ¶ Suſcltã)/

i.im lens in effectu.
i ¶ Uerbuʒ ſerui ſui
i.moyſi:cu verba

adipleuit in educẽdo

pplm de egypto ⁊ ad

terrã ꝓmiſſionis in⸗

troducẽdo . k I Et—

oſiliũ c iillud qö

ſecrete reuelauerat p/
phetis ſuis. I¶ QAQui

.

dico. loge añq; veniat

RA

m(Bieruſalẽ hita⸗
beris per neemiam.
n (Et ciuitatibꝰ iu⸗
da:edificabimini.per
pplʒ de babplone re⸗
deuntem ad ciuitates
ſuas ⁊ loca. o(ai

dico pꝛofundo deſo

lare.i. ſtuuio ꝑ baby/

lonẽ tranſeũti:quem

exercitus cyri longe a
ciuitate oiuiſit in plau
res ptes: ⁊ ſic itrauit
p eius alueũ ciuitateʒ

vt dictuz ſupꝛa.xxi.
cao. iitis 7

⁊ flumia tua arefaciã. Qni

cyro.nomẽ ey pᷣdicen

do loͤge an er cepto
nẽ. q

Paſtoꝛ me*
es. curs gerẽs de oibꝰ
ouib meis.ſ.iudeis:

r ¶ Et oẽz volütatez
me ↄplebis.punien

abylonios p pec-

.. “ „„ 20⁰ bg
cat:⁊ pplʒ meũ liberãdo:Eſdre F n caplo.xliiij. vbi dẽ

i poſtilla: Quis foꝛmauit.Hic ↄnñter. ¶ Additio.
Vm gẽtiles nõ ſolũ idola manu facta colebãt: ſʒ
ttt ſolẽ ⁊ lunã ⁊ ſtellas: Deu.iiij.nõ videt᷑ ratio ꝓ
phete que ex foꝛmatione idoloꝝ pꝑ artificiũ hoĩs
icere: cum pꝛedicta coꝛpoꝛa celeſtia non ſunt

¶ Tiber

1

per manus hominũ ſabꝛicata.Ad qð dicenduʒ ꝙ colentes
talia ſemꝑ faciebat aliqua humano artificio ꝗb credebãt
infiuentias celeſtes ad ſe trahere:⁊ iõ ratio ꝓphete contra
eos militat. Laplm. XVvYv. .
Extc dicit. Poſtqꝙ; Eſaias induxit pplm ad expectã

I dum diuia
PSmiſſa tan
q certitudinaliter ad

implẽda: hic ↄñter

Ec dicit doͤmin chꝛi caui te noĩe tuo: aſſimilaui
ſto meo cyro cůb ap te:⁊ nõn cognouiſti me. Co

tpa eoꝝ:vt iſmahelis: Señ.xvj.⁊ ioſie.iij regum. xiij. .
o[Et nõ cognouiſti me. qa adhuc nõ eras. p —

cixi te.foꝛtitudie ad debellandũ gẽtes ⁊ regna. q ¶ Et
nõ cognouiſti me.etiã poſtq dedi tibi foꝛtitudine:qꝛuis
eni cyrus recognouerit oĩa regna a deo ſibi data:vt pꝛe
dictũ eſt:tñ nõ co
gnouit euʒ tancy
ſolũ adoꝛadũ:qᷣa
colebat idola.

RS pꝛchendi dexteraz vt ſubij Ego dñis ⁊ no eſt amplius ptet ponit ptat
quãtũ ad liberatioeʒ ciã ante ſaciẽ eius gentes ?I Extra me nõ eſt deus. ac¶cyri ſequẽs fruch
a malis: x quãtuʒ ad doꝛſa regũ vertã.Et aperiã cixi te ẽt nõ cognouiſti me .. :liberatõe ppli
ſeruatoem in bonis coꝛꝗ eo lanuas:⁊ poꝛte nõ ũiſciant hi ꝗ ab oꝛtu ſolis iude oe babylone
ca.lvj. Pꝛimaĩ duas „ 12 2 . en, n i ↄfeſſione ptãtis
qꝛ pmo ꝓmittit eis i claudẽtur. Ego ãte te ibo ⁊ q ab occidẽte: quõniam iuine: ꝗe lic het
beration is bñficiũ: Et glioſos terre humiliabo abſq; me nõ eſt deus. Ego pmo eſdre.j. cyr
excludit huü liberani Poͤꝛtas ereas cõterã:⁊ ve dñs 2 nõ eſt alter: ſoꝛmãs Vbis ꝛ lĩis ſignili
i elnalſca ctes ferreos cõfringam. Et lucẽ:⁊ créans tenebꝛas: fa ei rorn lus
qn pmo pꝛeſignat libe dabo tibi theſauros abſcõ ciens pacẽ:ct creãẽs malu;zʒ. veo ſibi vatam
ratoꝛẽ: detinẽtum ditos: let archana ſecretoꝝ Ego dñs faciens oia hec. Et ab eo ſibi ma⸗
deſtructoeʒca. ſequẽti üt ſciaſ ga ego dñs q voco Roꝛate celi deſupꝑ ⁊ nubes datü fuiſſe dð tem
rd balcit ut nomen tuũ deus iſrael pꝛ? pluãt iuſtũ: apiat fra ⁊ ger/ pli ed rcatione
WD nc e Nhn pter ſeruum meuʒ iacob æ? miet ſaluatoꝛẽ: ⁊ iuſticia oꝛi Pmein iuce acir 4
nuciat liberatione,ʒ. iſrael electum meuʒ. Et vo at ſil. Egõ dñs creaui eum ſuam remittere:72
en Sclicrorkrib bbb G 5 icint
Ve q ↄdicit. Et ʒ' de- rr (¶Ut ſciant hi
nüciat liberatõem: ibi Dec dicit. pma in duas:quia pꝛimo qui ab oꝛtu ſolis ⁊c᷑.ip totuʒ im a ent per literne
deſcribit᷑ liberatoꝛis poteſtas: ? eius natiuitas:ibi Roꝛate eius miſſas modo pꝛedicto. sS ( Qm

celi. pma adhuc i duas qꝛ pᷣmo ponit᷑ liberatoꝛis virt:ꝛ cõ
ſequẽs fruct:ibi Ut ſciat. Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ; Ra.ſa.ex/⸗
onẽs hãc lr̃am: a Per diẽ dñs chꝛiſto meo. ſic eiʒ eſt i
ebꝛeo. dicit H Ra.ſa.magiſtri nr̃i ſic dixerũt.i.ſic expoſue

rũt: ⁊ vocat magiſtros ſuos doctoꝛes hebꝛeoꝝ atiqͥs:quoʒꝝ creans malum.ſ. pene ad punitionẽ peccatoꝝ. ʒ ¶Ro

iudeis ipſos de carceribus educendo. v ¶Et creans
tenebꝛas.babylonijs ipſos per cyrũ deſtruẽdo. x
ciens pacẽ. iudeis reuertentibus in hieruſaleʒ. y.

deus.qui poſſit tot ⁊ tanta facere. t lerag

plures fuerũt añ chꝛiſti aduentũ. Deus ſanct ⁊ bñdict diẽ rate celi.Hic ↄſequẽter deſcribitur liberatoꝛis natiuita⸗

meſſie ſuo.i.meſſie ĩ lege ⁊ ꝓphei᷑ᷣ ꝓmiſſo:Apponẽj ego te
ipᷣi cyro.i.deſignãs te ꝑ cyru.Ex quo pʒ ꝙ ſᷣm itẽtionẽ ãtiqͥ
rũ hebꝛeoꝝ ꝑ cyrũ h̊ introductũ liberatoꝛẽ ppli de babylo

*

ſicut dictum eſt: pncipalis intentio pꝛophete eſt hic deſi
gnare chꝛiſtum per cyruʒ:⁊ ſic deſignatur chꝛiſti natiui
tas per natiuitatem cyri. Pꝛimo ergo exponat᷑ figura.

NePacibaſ itelligit᷑ chꝛiſtus mũdi ſaluatoꝛ. Et ꝑ ſaluatöe, Ad cuius intellectũ ſciendum qð aſtriages rex medoꝛũ

ppli de babylone ꝑtialẽ itelligit᷑ pncipir ſaluatio mũdi gene
ralis.Sciẽdũ tñ ꝙ figura nõ coꝛeſpodet ĩ oibꝰ figurato:q̃a
tũc nõ eẽt figura vel ſilitudo ſʒ idẽtitas:⁊ iõ cyrus non fuit
chꝛiſti figura i obbus q̃ de eo dicũt᷑:vtpote in illis q̃ ſũt iper/
fectionis:vt cũ di: No cognouiſti me.qð dẽ de cyro tm. Et
ecõtrario illa q̃ ſũt pfectionis ſimpłr itelligẽda ſũt ð chꝛiſto

⁊ perſarum vidit in ſomnis de genitalibus ſue filie vitẽ
oꝛiri que totam aſiam occupabat:⁊ dictum fuit a cõie⸗
ctoꝛibus de ea filiũ naſciturum:quitotam terraʒ illam
occuparet:qð impletũ fuit in cyro filie aſtriagis filio:x
ideo natiuitas cyri hic deſcribitur ſub metaphoꝛa vi/
tis ſeu plante oꝛientis de terra:ad quã requirit᷑ influẽtia

ſolũ Et ſic ĩ hoc capi.aliq̃ dicũt᷑ ad lr̃aʒ de cyro tmn:aliqua ð celeſtis:⁊ diſpoſitio terre per deſilun ſaan eã pluuie

chꝛiſto ſeu tꝑe chꝛiſti tm̃:⁊ aliq̃ ð utroq;.ſ.illa ĩ ꝗbcyrfuit

2

chꝛiſti figura:⁊ verificant᷑ de vtro 7 cipalit᷑ tñ de chꝛiſto
ſiue de redẽptõe facta ꝑ xpᷣm. b ¶ Cub. ſ. cyri. c¶ App

endi dexterã.dãs ei foꝛtitudinẽ ad babylonioꝝ ⁊ aliaꝝ gẽ
tiũ ſpiectionẽ. dD¶ ¶ Aperiã coꝛã eo ianuas.i.faciã aperiri:
2 dñs tm̃ ĩmittebat timoꝛẽ aliqbꝰ qð recipiebãt cyrũ ĩ dñʒ
ine odictoe. e ¶ Ego añ te ibo.foꝛmidinẽ tuã pplis ĩcutiẽ

dabo ⁊c a regib' babylonis ⁊ alijs. i xcana ſecreto
rũ.i.pᷣcioſiſſima magis ſecrete fuata. R ¶ Ut ſcias qa ego
ſũ dñs.trãſferens regna ⁊ ptãtes de gente ĩ gentẽ ſᷣm volun
tateʒ meaʒ.hoc.n.recognouit cyrus:vt habet᷑ W eſdre.j.

Hec dicit cus rexpſarum:oĩa regna terre dabit mihi dũs Et qꝛ pᷣncipal ĩitẽtio ꝓphete ẽ hoc ſigniſicare:iõ ſꝑ iſto
celi ⁊ terre ⁊c̃. l ꝛopter ſuũ meũ iacob.i.ppi populũ

deſcendentẽ a iacob ꝑ te liberandũ. m ¶ Et vocaui te no-

mine tuo.i.nomen tuum reuelaui longe ante tempus tuũ.
2D¶ Aiſimilaui te notabilib ꝑſonis quoꝝ noĩa pꝛedixi añ

een tre humiliabo.eos tibi ſubijciengo
s Poꝛtas ereas ↄterã.ſ.ciuitatũ tibi reſiſtentiũ. h¶ Et ſt

⁊ roꝛis.⁊ hoc eſt qð dicitur. ʒ ¶ Roꝛate celi deſuper.
roꝛem ⁊ influentia emittendo:⁊ nubes pluant iuſtuʒ.i.
diſponant materiã ad oꝛtum iuſti.i.cyri:qui vocat᷑ hic
iuſtus inquãtuʒ fuit executoꝛ diuine iuſticie erga baby/
lonios.Aperiat᷑ terra.i.aſtriagis filia:⁊ germiet ſaluato
rem.i.cyrum ad ſaluandum populum iude a babyloni
ca captiuitate. Et iuſticia oꝛiat᷑ ſimł.i.virtus exequẽdi
iuſticiã meam. Ego dñs creaui eum dando ei imperiũ
icut papa vel ipatoꝛ dicit creari:qñ ꝓmouetur ad talẽ
dignitatem. Coſequẽter exponatur lr̃a de re figurata.i.
de chꝛiſti natiuitate. 3 Mae celi ⁊c. terra iſta ger⸗
minãs ſaluatoꝛẽ ẽ beata vgo cõcipiẽs ſalnatoꝛeʒ mũdi:
nõ ex virili ſemine:ſed vtute ſpũſſancti tanq roꝛe celeſti

ſenſu hãc auctoꝛitatẽ allegaui in aliqbꝰ locis. a ¶ Et
iuſticia oꝛiat᷑ ſimul.i.gr̃a iuſtificãs: Johis pᷣmo. Gratia
⁊ vitas per ieſuʒ chꝛiſtũ facta eſt. b ¶ Ego dñs cereaui
eum quantum ad humanitatem que eſt creatura dei.

1

Geanic̃
Anen:
inäsnet⸗
eo mliti.
gitzt
ſctdllie
nunithsi

clapaſte
memon
jcawlo
bar olu
dentuhr
thi
Apoert
bocbe
gnans

fP

mun
pueni
ſuetr
i
ſounm
n a

H ſnn

aulmna
l uiti⸗
cllncusn
ſticne
grherel⸗
lotkiſrnge
hwſalgin

(ll iſii

Cruspoſten

mnmerern
lberoluin
Miopuon
ſosiluano
wiſarinn

Moinpen

hmine gh⸗
qiird⸗
rrn

er cni
liniton

ttonis.

fſine rit
Piune:ceſthi
gndslnſr
rbis liſg
cuut)pii
ipenii nonh
adeoſibidun
Etabeo ibin⸗
darü fuiſſe un

Müimeedlficin

Aboc fucidi
Rnokun
ummtonittere

güqnipelin

Cionmes
.
. N.

ulag,

wy z

wris nunnuliij

arctbien

üinuil
oni fign.
Gerereton

Desſcrftiedi.

Voumiaitadir
mumtmnl
gunn
aank
bes hluniii
ionregpinait
re ſbun
inum tln
utemmniſike
ummnl

be W
eſce . :

uari tps ipᷣgnato
nis filie ſue ⁊ ꝑt

27 puerũ natũ fe
ſibi appõtai quẽ

famlo vt ſecreto
eum ad nemoꝛa

endũ vocans euz

VUe qaui cotradicit. hic ꝓpheta lcrepat dietoꝛẽ ſeu ipe
ditoꝛem. Aſtrages eniʒ qudiẽs expoſitoõeʒ ſonij pꝛedicti
timẽs ne regno puaret:filiã ſuã dedit vxoꝛẽ cuidaʒ ple
beo militi: vt ſi filius de ea naſceret nõ haberet amico⸗
potẽtes:q iuuarẽt ipſũ ad obtinendũ regnũ:cũ hoc.n.
fecit diligent obß

Aẽ ꝗ ↄtradicit factoꝛi ſuo:
teſta de ſamijs terre. Mun/
quid dicet lutuʒ ſigulo ſuo

cuidã pncipi ocii
dendiltmadidtteil qd lacis ⁊ opus tuũ abſqʒ
le aut compaſſus manib eſt: Ac qui dicẽ pa⸗
tradidit eũ cuidã

tri quid generas:⁊ mulieri
gqd pturis: Hec dicit dñs

poꝛtaret: ⁊ eũ ibDi ſanct iſrlplaſtes eius. Aẽ
odinmitteret: qð cũ tura interrogate me ſup fi/
ſactü fuiſſe: cni lios meos:⁊ ſup opus ma
cla paſtor iuri? nuñ mearum mandate mi
NE EB b „ 2 .
q̃ catulos nutrie hi. Eg feci terrã:⁊ hoĩem
batr: diuina ꝓpui/ ſup eaʒ creaui ego. Man
dentia hoꝛibope mee tetẽderunt celos: èt oĩ
t bag militie eon mandauè Eg
lactabat: quaʒ ſe / ſuſcitaui euʒ ad iuſticiaʒ: ⁊
quens paſtoꝛ mi oſ̃s vias eiul dirigã. Ipſèẽ᷑
rans ad qd nemo eciſicabit ciuitateʒ meã: &t
pueru que vxroꝛr (aptiuitate; meaʒ dimittet
ne⸗ tradidit nurri n in pcio neq; ĩ muneribꝰ

dicit dñs de exercituum.

ſpartacũ:qꝛ ſotes Mec dicẽ dñs: Làboꝛ egy-
ligun Hes ne; pli ét negociatio ethiopie
cui tradit fuerat le trãſibũt ⁊ tui erũt. NPoſt
occidendus voca rðUN–
t/ fuit choꝛes: qð

qꝛ mandauit reedificari tẽplũ ad dei cultũ:⁊ ſic ↄceſſit ꝙ ſa
cerdotes ⁊ miniſtri ⁊ alij indifferenter hitarẽt ibi: Alio mõ
accipit reedificatio q;tũ ad muros ciuitatis poꝛtas:⁊ hoc

mo fuit reedificata p neemiã de licentia ⁊ volũtate regisar

nicis pergent: t te adoꝛa-
bũt teq; depꝛecabũt᷑.Tàn
tuʒ in te ẽ deus:⁊ nõ ẽ deꝰ
abſq; te. Vère tu es deus
abſcondib: deus iſrl ſalua/

toꝛ.Cõònfuſi ſunt ⁊ erubue/

rũt omẽs ſil:abierunt ĩ ↄfu
ſione fabꝛicatoꝛes erroꝛuʒ:
Aſrãel ſaluat eſt in dño ſa/
lute eterna. NMòn ↄfüdemi/
ni ⁊ nõ erubeſcetis vſq; in
ſeculuʒ ſeculi:lquia hec dic
dñs creans celos. Ipſe de

foꝛmans fraʒ ⁊ faciẽs eaʒ:
ipſe plaſtes eius. Non i va

num creauit eam: ſed vt

habitaretur foꝛmauit eaʒ.

Ego dominꝰ ⁊ non eſt ali

us. Mn in abſcondito lo/

cutus ſum:in loco terre te/-

nebꝛoſo. Noͤn dixi ſemini
iacob fruſtra: querite me.)

Ego dominus loquẽs iu/-
ſticiam:annuncians recta.

ſublimes.i. rege) 2 pn
cipes dicta⸗

taxerxij. m ¶ Et ca

ptiuitatẽ meã.i.iude-

op in me credentiuʒ
n ¶ Dimittet. gratis.
2 qꝛ ex hoc facto po/
teſtas cyri fuit ãplia⸗

ta:iõ ſu di o TIS
boꝛ egypti.i.pᷣcioſap

b' egyptij lab
runt. p l

ciatio ethiopie.i.pꝛe

cioſe diuitie ethiopũ

q;̃ de longe ꝑ mercato

res ibi appoꝛtate ſũt:
⁊qꝛ non ſolũ diuitie
iſte: ſʒ ẽt oñi eaꝝ facti
fuerũt ſbiecti cyro in
pᷣmiũ liberationis iu

deoꝛuʒz de babylone

iõ ſubdit: q ¶ Uiri

ſb dñio tuo. sPꝰ

te ambulabunt. teſe

quẽtes vt dominum
incti manicis.i.

opedibus manualibꝰ

———

v ¶ Pergent. qꝛ aliq

co lic vuebant co⸗
pediti ad delerete
victoꝛie cyri. x¶ Erk

te adoꝛabũt ſupplicit

poſtulãado a te miſeri

ſignat heredẽ in illa lingua:quaſi diceret quãtũcũq; re

luctet aſtrages iſte erit heres: æ1 hoc modo ſcribit in he

bꝛeo:ſed qñ trãſfert᷑ ad latinũ vocat᷑ cyrus:ſicẽ h nomẽ

ſaul tranſlatũ ad latinũ ꝓnũciat᷑ ⁊ ſcribit ſaulus: ⁊ iſte
cyrus poſtea obtinuit monarchiã:⁊ illa q̃ dicta ſunt de

aſtrage ⁊ cyro habẽt i ſcholaſtica hiſtoꝛia.igit cũ dicit᷑:
cea dicit factoꝛi ſuo.In hoc iĩcrepat aſtrages: qᷓ
volebat diuinã pꝓuidęẽtiã ipedire. ð ¶ Teſta ð ſamijs

terre.i.opus terreũ ſeu teſteũ:qð dẽ de ſamijs:eo ꝙ i ſa
mos inſula pmo fuit reptũ. e ¶ Nũqꝗq dicet lutũ figu
lo ſuo.i.ſicut lutũ non põt alidd cõtra figulũ:ſic nectu
potes impedire volũtatẽ meã ⁊ ꝓpoſitũ. ſ¶ Ue q di⸗
cit patri ⁊c̃. In hoc icrepat᷑ aſtrages qͥ generatoeʒ ⁊ edu
cationẽ cyri nitebat ſipedire vt oictũ eſt. g ¶ Vec dicit
dñs. Hic ↄñter ponit᷑ liberatoꝛis vtilitas:⁊ pᷣmo quãtũ
ad iudeos: ? quãtum ad gentiles ↄuerſos:ibi Congre⸗
gamini. pᷣma in duas:qꝛ pmo ponit᷑ iudeoꝝ liberatio:

2 hubß liberationis ↄfeſſio:ſcõa ibi Uere tu es deus.cir

ca pmũ pmo declarat᷑ ptãs diuina ad ſuſcitandũ cyruʒ
liberatoꝛẽ i cũ diẽ: h
Et omni militie

adaui.i.curſũ ſideru

diſpoſui ⁊ oꝛdinaui. k ¶ Ego ſuſcitaui eũ.ſ. cyrũ ea?ö
ptãte. ad iuſticiã.ſ.faciendam de babylonijs. I ¶ Bpſe

edificabit ciuitatẽ meã.i. licentiabit reedificare:a loqui

tur de reedificatõe hieruſalẽ. Circa qo ſciendum ꝙ hec

reedificatio põt dupliciter intelligi.yno moõ qtu ad do

ſaluart᷑ eſt in dno. eumwe dñi omnipotẽtis. c ¶ Salu⸗

¶ Ego feci terraʒ ac ⁊ pʒ

in apto. g

lute: ſicut enim ſupꝛa frequenter dictum eſt: Nifune
vetus pꝛo virtutum operibus de quibus ſũt mãdata

es. hic ꝓphᷣa ↄuertit ſmonẽ ad deũ ꝑ modũ graꝝ actonis
ↄfitendo eł' diuinitatẽ ⁊ ptãtem ꝓ liberatoe ppli ſui dicẽs:
y¶ Lantũ in teẽ de c.i.nullus ẽ de'niſi tu ꝗ potes facere
talia:⁊ qꝛ diuinitas dei nõ patet hominũ oculis:iõ ſbditur
Uere tu es deus abſcõditus.⁊ ex hoc pↄñter iuehit᷑ ↄð idola⸗
tras.d. a Kofuſi ſũt fabꝛicatoꝛes erroꝝ.i.idoloꝝ.Et vo
cant᷑ hic fabꝛicatoꝛes nõ ſolũ artifices faciẽtes idola:ſʒ etiãẽ

iülli ꝗᷣ faciut fieri:vt adoꝛẽt ea:⁊ iſti dicunt hic ↄfuſi:qui.
idola ſua non potuerũt ſaluari de manu cyri. b⸗?

.

te eterna.ex hoc videt᷑ ꝙ iſtud ſit referendũ ad ſalutẽ factaʒ
P chꝛiſtũ:qꝛ illa q facta fuit tpe cyri non fuit talis:qꝛ poſtea
ppls iſrael fuit multũ afflictus tpe anthiochi ialt ia po⸗
ſtea captiuatus ꝑ romanos. Etſi dicat᷑ ꝙ hic in hebꝛeo hẽt

Salute colamim.i.ſalute Eeulote⸗ non ipoꝛtat eternitatẽ

ſed ts longũ: hoc remouet p illð qꝗð ſbdit: d¶ Nõ ofun

deminiaẽ] in hebꝛeo habet᷑: Ulſq; in ſecla ⁊ vltra. a talis lo
cutio vbiq; in ſacra ſcriptura ĩpoꝛtat etnitatẽ a pte finis ſʒ
doctoꝛes hebꝛeoꝝ. Et 2 de ſit potẽs ad dãdũ talẽ ſaluten

oñdit:cũ ſpᷣdit᷑: e ¶ Qꝛ hec diẽ dñs creãs celos.de nihilo
vtute ſua ifinita:⁊ patet littera vſq;:ibi · ¶ Nõ in abſcõ
dito locutus ſuʒ. dando filijs iſrael legem:ſed in mõte ſinay
on dixi ſemini ⁊c]. adimplendo pꝛecepta
mea pꝛo modico pꝛemio ſed pꝛo magno valde.ſ.eterna ſa-

(Liber

mittit pꝛo pꝛemio bona tpalia: ſub illis intelligunt eterna NOc qðò dicitur: ¶ Additio ſecũda.
ona pncipaliter ꝓmiſſa:quia diuinũ pꝛemiũ pncipale nõ
eſt minoꝛis bonitatis qᷓ meritum ſed maioꝛis. Bona auteʒ

Nℳ.

ratur de canicula eum nutriẽte ſeu lactante qð videt᷑

Pncipale pꝛemiũ. b ⸗ ongregamini. Hic ↄnter agit᷑ de ſa

Ranti oe gentilibus Cögrègami ⁊ venite: ⁊ ac eritis oẽs ſines terre:lquia tinet ad eius nati
uerſis adanidaiſii⸗ cedite ſiml qui ſaluati eſtis ego deus ⁊ nõ ẽ alius. In varene B nchen
üniceeie grum Ex gẽtib . Nelſcicrut qui le mèmetipſo iuraui. egredie qð hic dici:: Ro-
r ſic c eis venerũt in uãt ſignuʒ ſculpture ſue:l? tur de oꝛe meo iuſticie ver rateceli deſup. de
hieruſalem: ſz boc no rogãt dñm nõ ſaluantem. bũ:⁊ non reuertetur: quia nullo plane poti.
videt bñ dictũ: qa ili ZAnnũciate ⁊ venite:⁊ con/ mihi curuabit᷑ omne genu alisiniſ de chi
er rbX ſiliamini Iſiml. Qdis audi &t iurabit oĩs ligua. Ergdᷣ rorate ſpulant
uerſis autem iſtoꝛuz cuʒ fecit hoc ab initio: Ex in dño dicent: Meée ſut iu beeata vgo germi⸗
de quibus eſt hic ſer tunc pꝛedixi illud. Nunqd ſticie ⁊ ĩperium. Ad cum nauit. ſtec etiam
mo le enendit ad om no ego dñs: T non eſt vltra venient: confundentur! qs ſequik: riu
annn pearebli peo deus abſq; me⸗De iuſtus Omnes qui repugnant ei. potde oꝛtucri i

⁊ ſaluãs non eſt pꝛeier me. In dño iuſtificabitur ⁊ lau

ſequendo litteram:

2 i intelligenda eſt? Louertimini ad me ⁊ ſalui dabitur om̃e ſemẽ iſrael. ſticia oꝛta intelli
conuerſione gentili⸗ gi. Uñ hec aucto

um ad fideʒ chꝛiſti ꝑ —
p̃dicatõeʒ aploꝝ:⁊ ſᷣm h dicit᷑: b & Cõgregamini ⁊ vẽite
.i. venite ꝑ fidẽ:ↄgregamini pꝑ charitatẽ. c ¶ Qui ſaluati
eſtis ex gentibus.⁊ qꝛ non oẽs crediderũt ad pᷣdicatõeʒ apo
ſtoloꝛum:ſed multi in idolatria remanſerunt: iõ ſᷣditur: dum ꝙ cõtra myſteriũ chꝛiſti duplex ipugnatio ſurre/
I eſcierũt intelligere vitatẽ fidei. e ¶ Qui leuant ⁊c xit.pma.ſ.p coꝛpoꝛalẽ pſecutõem que incepit ab heroð
in hebꝛeo habet᷑ qᷣ leuãt lignũ ſculpture ſue:⁊ credo ꝙ aliqᷓ volente chꝛiſtũ occidere ne ꝑderet regnũ iudee.ſ. ecunda
ſcriptoꝝ poſuit.s.pꝛo.l.tñ eſt eadè ſentẽtia:qꝛ lignuũ vel ſi eſt ꝑſecutio ſpũalis:que icepit a phariſeis doctrinã chꝛi
gnũ intelligit᷑ idolũ ſculptũ:qð a ſuis cultoꝛibꝰ leuat᷑ ĩ altůũ ſti ipugnantib'.ſ.negando eius diuinitatem:ſimiliter ⁊
vt reuerẽto adoꝛet. f Annuciate ⁊c᷑. ad iuicem ↄferẽdo matris virginitatem. Uñ ꝓpheta in hoc loco allucdẽs
g ¶ Quis auditũ fecit hoc ab initio.i.euẽtum futuri con iſtis duabus ipugnationibus. Circa pꝛimaʒ dicit:Ue 4
tigeẽtis lõge añq; veniret. h¶ Extũc pdixi illud.i.iĩueniet cotradicit factoꝛi ſuo.qð ꝓpe exponit de herode ꝗᷣ au-
pꝑ dicta ꝓphaꝝ:ꝙ ego ſolus talia pᷣdixi: qꝗ ſum ſolus deus viẽs natiuitatẽ chꝛiſti miraculoſe magis oſtenſaʒ: ⁊ oꝛe
ſaluãs: iõ ↄnter iducunt᷑ oẽs generalr ad cultũ vnius veri ſuo cõſitens ſe adoꝛaturũ chꝛſtũ:temerarie niſus eſt cõ
dei:cum dicit: Eén rtimini ad me. &.i. habitãtes in tradicere diuine oꝛdinationi ꝑ occiſionem pueroꝛuʒ:⁊
oibus finibus terre. EGn memetipſo iuraui. hoc dicitur hec fuit pᷣma pſecutio chꝛiſti coꝛpoꝛalis.ð pſecutõe aũt
ad oñdendum certitudinẽ illꝰ qð denũciat᷑. Uñ adhuc ſub/

ſbdit᷑: m ¶ Qꝛ mihi curuabit᷑ ome genu:p adoꝛationezʒ coꝝ contra duplicem natiuitatem chꝛiſti. ſ. eternam 2
latrie cup ſignũ exterõ eſt genuũ flexio:vt dictũ fuit pleniuj tempoꝛalem. In hoc eniʒ ꝙ dicit: Ue qui dicit patri qð
Heſter.iij.caplo. t iurabit oĩis ligua.Iſta nũc ſũt ad .
ipleta:qꝛ ꝑ oꝛbeʒ ceſſauit idolatria:⁊ ab omnib colit᷑ vnus generas.ſ.equalem tibi filiuʒ:⁊ eſt erroꝛ negantiu gene
