gnitio eoꝝ que ſunt inferioꝛa angelis deſignat᷑. ꝑ duas
medias ad volandum extenſas cognitio angelice natu/
re: ideo ſubditur: l ¶ Duab velabãt ⁊c. In hebꝛeo

habet. Facieʒ ſuam.ſ.ipſoꝛuʒ ſeraphi ſᷣm hebꝛeos: non
ꝙ eẽnt extẽſe ante facies eoꝛum:ſed ſuper capita quaſi

tranſuerſaliter:⁊ ſic velabant caput ſi nperius: 7 p con⸗
ſequens faciẽ que ẽ pars capitij. m ¶ Et duabus vela

bant ⁊c. In hebꝛco habet᷑: Pedes ſuos.i.ipſoꝛuʒ ſera

phi:qꝛ tranſuerſaliter verſus inferioꝛa pꝓtendebãtur:
T ſic coꝛpoꝛa ſeraphi ⁊ pedes velabant:⁊ hoc ad quan/
dam decentiam T honeſtatem: Apparebat enim in figu
ra humana q honeſtioꝛ appet operta q; nuda nil Et
duabus.ſ.alis medijs. o ¶ Uolabant. ad deſignãduʒ
ꝙ angeli ſemꝑ ſũt pati ad dina aſcendere: ⁊ ad iferioꝛa

7

deſcendẽ ſᷣm dñi voluntatẽ:iõ volat in medio loco diſ/
ponit᷑ qſi ad vtrũq;ʒ pat. Et ad meliuj capiendũ poſui

hic figurã ſᷣm intentionẽ hebꝛeox.

licos hic dicit ter ſanctus ad deſignandũ in deo pſonarum
trinitatem. Et ſubditur: r. ¶ Ous deus exercituũ.ad deſi

gnandũ eſſentie vnitatẽ. s ¶ Plena eſt oĩs terra gla eius.

qꝛ in omnibus creaturis relucet virtus ⁊ bonitas ipſi ius.
t¶ Et cõmota ſũt ⁊c᷑. qꝛ hec viſio facta ẽ die percutionis
ogie:vt dictum eſt ſupꝛa:⁊ tunc fuit motus tribilis: ſᷣm ꝙ;
habet᷑ facharie. xiiij. Et fugietis ſicut fugiſtis a facie iremo/
tus in die ogie regis iuda:q terremor factu fuit ad oñden
dũ indignatiõeʒ dñi ↄtra pᷣſumptioeʒ ogie. Ex illo aũt ter/
remotu moti fuerũt pietes tẽpli:⁊ per oñs ſupꝑ limiaria:⁊
cardines oſtioꝛuʒ. u⸗
rioꝛib per ãgelos. x⸗

Et dom cc. Ad deſignãduʒ incẽ/

diu fũ dom vni p chaldeos:vt habet.iiij.reg. vlti.
pEZt dixi. Pic ↄñter deſcribit eſaie legatio. Et pꝛimo de

ſcribit diſpoſitio debita. Secũdo legatio ſibi iniucta:ibi Et

audiui. Diſpoſitio aũt iſta facta eſt pꝛio p eſaie atritioneʒ
de eo ꝙ peccauerat ꝑ omiſſioneʒ:ideo dicit: 3 ¶ Ue mibi
qꝛ tacui.a repꝛehenſioe vel repᷣſſione ogie regis de ſua pᷣſũ-

ptione. erat eniʒ eſaias de genere regio:vt dictuʒ ẽ ſupꝛa pꝛi

mo capitulo: ppter h magis poterat ad regẽ accedere:
bi ondere: qᷓ alius de populo: ideo pecca⸗

7 defectus ſuos ſibi
uit hoc omittendo: ideo ſubdit᷑: a ¶ Quia vir ⁊c. ſicut
eniʒ polluuntur lapia loquẽdo qð nõ decet: ita etia tacẽdo
qð dici debʒ. b ¶ Et in medio populi ⁊c. non ſolum per
omiſſionẽ:ſed etiam pꝑ ↄmiſſionẽ:quia multi de populo il/
lo erant blaphemi:vt dictũ eſt ſupꝛa. c ¶ Et regẽ cl.i.an
geloꝛum. d

mur oꝛ vidimus dñm.Secũdo facta eſt eſaie diſpoſitio 8
angelũ purgantẽ eius peccata:hoc tũ fuit ſolũ inſtrumẽtali-
ter:ꝗꝛ ſolius dei ẽ purgare peccata pᷣncipaliter.Dicit igit:
e volauit ⁊c.lp iſtum volatum intelligt᷑ velocitas an

gelica ad exequẽdum domini mãdatum ſeu beneplacitũ.

f¶ Et in manu eius calcub.i.carbo ignit.Calcułꝰ eniʒ pla

ra ſignificat. Uno eni modo ſignat lapidẽ puulũ. Alio mõ
numerationẽ:qꝛ antidtus ſolebãt hoſĩes cũ lapillis numera

re.ſignat ẽt carbonẽ ardẽteʒ:⁊ etiã ãdã alia.Uñn verſꝰ:Cal/

cub ẽ rõ:numer:ſnia carbo.alcuł ẽ põdus:minim lapis
eenß acut. Per calculũ aũt iſtũ ſignificabat᷑ pherie vonuʒ

duo choꝛi in eccleſia

voce clamãtis.qꝛ talia fiũt in ife

iocul meis. quaſi diceret: exquo ſum
peccatoꝛ iſta viſio nõ ẽ mihi ad ꝓfectũ ſʒ ad iteritu: ⁊ ſic ẽt
diyerat manue ad vxoꝛem ſuam: Judic.xiij. Moꝛte moꝛie

S

S GS EEID
2

¶ Eſaie

tũc eſaie datuʒ. g ¶ Quẽ foꝛcipe ⁊c..ſ.holocauſtoꝝ vbi
erat ignis ↄtini: vt hꝛ leuit.vj. Sciendũ tñ ꝙ nõ accipit h
altare ſeu carbo mãliter: qꝛ iſta fiebant viſiõe imaginaria ſi
cut dictũ ẽ:qua videbat᷑ agelus accipe carbonem de altari
holocauſtoꝝ. h¶ Et tetigit os meũ. ad deſ ignandũ pur-

gatiõeʒ peccati ſui ꝑ

taciturnitatẽ pdictaʒ , 8-
ideo ſubdit: Et aufſe manu eius calcuł:quẽ foꝛ-
ret inidias tia c.· cipe tulerat de altari: ⁊ teti

Et audiui. Hic cõ
ſequẽter deſcribit le/
gatio iniũcta eſaie a
dño quãtuz ad illud
qð pꝑtinet ad afflictio
nem maloꝝ. 2 quan

git os meũ ⁊ dixit:Ecce te
tigi hec labia tua:et auferet
iiquitas tua: ⁊ peccatu tuuũ
mũdabit. Et audiui voceʒ
tuʒ ad oſolatioeʒ bo dni dicentis: Ouẽ mitta: ?
noꝛü: ibi Et multipli quis ibit nobis: &t dixi. Ec
cabit. Pꝛimũ deſcri· ce ego: mite me. et dixit:
buutei di 5 6 Aade ẽ᷑t dices pplo huic:
parentis in gffigie pꝛe Audite audiẽtes ct nolite
dicta. k ¶ Dicentis intellige: videte viſione ⁊
queʒ mittà vc. hocñ nolite cognoſcẽ. Exceca
queſiuit ex ignoꝛan coꝛ ppli huius &t aures e
tia:ſed ad ↄueniẽtius 9
ininz zus gggraua ⁊ oculos eĩ clau
iniuũgenduʒ negociuʒ , .
eſaie ſe offerenti ad de: ne ſoꝛte videat oclis ſu
obedienduʒ:ſiẽ Geñ.
iij. dicit dñs adã:Ubi
ſioe. I ¶ Et dixi ⁊c. parᷣ ad obediẽdũ: m ¶ Mitte me.
nec ſe offerẽdo peccauit:qꝛ añ diſpoſitũ ſe vidit per purga-
Et dixit vade.ad arguẽdũ peccata regũ

E . „ „» 557 „ „C „ „ „ z, „ 9
es. vt ex eius reſpoſione ↄueniẽtius argueret eu de traſgreſſionẽ ſiẽ terebithus ⁊c. qð impletũ videmꝰ maxiea tẽ

tioeʒ pdictã. n

iude. Ex hoc dicut hebꝛei ⁊ rõnabiliter vt videt᷑: qð iſtud teʒ ĩ baptiſmo:verũtñ quia excecatiois ⁊ obduratiõis

qð dicit᷑ in hoc ca. pceſſit tꝑe:ea que ſcripta ſũt ſupꝛa a pn/-
cipio hui libꝛi:in qb eſaias arguit multiplicit peccata eiuj
populi. Ad que arguẽda miſſus fuit a deo: ſic ali ꝓphete.
Et in hoc.c.ponit᷑ pꝛia eius miſſio:vt dẽ. Nec obſtat qð vlti
mo ſcribit:qꝛ frequẽter i ſacra ſcriptura ſcribũt᷑ poſter pᷣ-
canonicis. o ¶ Et dices pplo ⁊c. aurib coꝛpis. pEt
nolite intelligẽ.i.nolletis.no.n.icitauit eos ppheta ad nõ ĩ
telligendũ ⁊ nõ obediendũ: ſʒ pdixit hoc futurũ pᷣnũciado
ſ.ppli obſtinatiõem in malo: ideo ſbdit: q ¶ Exceca coꝛ
populi hup ⁊c᷑ʒ.i.denũcia ad excecandũ ꝑ errorem in itelle
ctu: r ¶ Et aures eius aggraua.i.aggrauãdas denuncia ĩ
affectu p obſtinatioeʒ:circa qð talis excecatio ⁊ obduratio

us facta:⁊ ecõueſo: vt frequẽter dictũ ẽ ſupꝛa in alijs e

nõ ẽ a deo directe:ſʒ ex libeꝛi arbitrij defectibilitate. PHomo

eniʒ auertẽs ſe a deo meret᷑ vt iuſte de' retrahat gram ſuaʒ
ab eo cub effectus eſt illuiare itellectũ:⁊ mollificare affectũ:

—

iuxta ſe poſita magis eluceſct:et hoc ẽ qð dĩ: v ( Et

multiplicabit c.qꝛ an aduentũ exercit romanoꝝ cõ⸗
tra iudeã chꝛſtiani qui erãt ibi ꝑ admonitioem angeli
trãſierũt in regnuʒ agrippe:q erat ↄfederatus romanij
et ſic fuerũt derelicti alijs ꝑtim captiuatis: ⁊ ptiʒ truci
—;— datis: qui poſtea
multiplicati ſüt ꝑ
oꝛbeʒ vniuerſuʒ:
vt pʒ ad ſenſuʒ.
x¶ Et adhuc de

is ⁊ auribus ſuis audiat ⁊
coꝛde ſuo intelligat:⁊ Ouer
tat: vſaneʒ eũ.t dixi: AUſqʒ cimatio in ea. qꝛ
quo dñe: et dixit. Donec decime dãtur afi
deſolent᷑ ciuitates abſq; hĩ gelibuj eccleſie.
tatoꝛe:læ domus ſine hoie =
Et terra reliquet᷑ deſerta: et 2 abiectione et

en 4 aucitate ⁊
longe faciet dñs hoĩes.Et Rone usz haſſs
multiplicabitur qᷓ derelicta eſt eccleſia:pꝛimo
ſuerat.ĩ medio terre:᷑ ad npnmil huls)
huc i ea decimatio. Ct con viq ꝛin pluꝛibuj
uertet:e erit ĩoñſionẽ ſicut locis alijs eiuſdeʒ
terebinth: ⁊ ſicut quercus libꝛi:⁊ poſtea ab
que expaãdit ramos ſuos. impatoabus mo⸗
men ſanctum erit i anis eop hee⸗
4.˙ rüü legendis: in
S chronid habet.

—

t erit i oñ

poꝛe ↄſtantini:in qͥ incipit ecclia nõbiliter ⁊ mirabiliter
exaltaxi ⁊ dilatari. b ¶ Semen ſom ⁊c᷑. qꝛ fideles nõ
mltiplicant ꝑ generatioeʒ carnalẽ:ſed p gam ſactifican

iudeoꝝ ſpe pᷣdicatiois chꝛiſti aploꝛum eius figura ſu
it obduratio pᷣdeceſſoꝝ ſuoꝛũ tpe pᷣdicatiois hieremie
⁊ alioꝝ ꝓphetarũ:qui fuerũt inuẽti tẽpe deſtructionis
facte:p nabuch.regeʒ babylonis:ideo lra iſta põt expo/
ni ꝓ illo tempoꝛe: I pncipalis intẽtio pphete ferat᷑ ad
obſtinatioem iudeoꝝ tẽpe pᷣdicationis chꝛiſti ⁊ apoſto
loꝛum: ⁊ ̃m iſtam ſniam dicitur: Et dixi vſquequo
dñe.ſ.durabit iſta excecatio ⁊ obduratio.Et dixit:do
nec deſolate ſint ciuitates abſq; hĩtatoꝛe.qð adimpletũ

fuit tpe ſedechie qñ rex babylonis deſtruxit ciuitates

regni iude:⁊ ppłm duxit captiuuʒ in bab plonẽ: ideo ſbᷣ
ditur. Et longe faciet dñs hoies: et multiplicabit᷑. Pic
ↄñter ppheta denũciat ↄſolationem bonoꝝ:⁊ iſtud fit
frequẽter in hlibꝛo ⁊ in alijs libꝛis ꝓphetalibus iuxta
deſolationẽ bonoꝝ: vt oppoſita iuxta ſe põita magis

eluſcant:et hoc ẽ qð dẽ: Et multiplicabit᷑ que derelicta

⁊ ideo ipᷣa ſubtracta homo excecat᷑ ⁊ obdurat᷑ ex ſua mali fuerat.i.terra iuda que derelicta fuerat a ſuis hitatoꝛi

cia. hoc ad lr̃am fuit impletũ qñ ad pᷣdicatiõem chꝛiſti iu⸗
dei ꝓ magna ꝑte fuerũt obdurati ſm ꝙ dicit expᷣſſe: Joh.
. Porenen nõ potant credere: quia dixit eſaias:excecauit
oculos eoꝝ:⁊ indurauit coꝛ eoꝝ ⁊c.et ſequit᷑: Hoc dixit eſai
as qñ vidit gliam eius.ſ.chꝛiſti: ⁊ locut᷑ eſt de eo. Cogno⸗
uit.n. tũc trinitateʒ pſonarũ ⁊ filiuʒ icarnandũ vtpᷣdictum

eſt: a ſic tũc vidit gliam chꝛiſti.i.eius diuinitatem. s ¶ Et ber neemie.x. Et ↄuertet᷑. a captiuitate ĩ ꝓſperitatẽ.Et

dixi: vſqueq9 dñe. ſ. durabit hec excecatio ⁊ obduratõ:et di
xit: t Bonec deſolent᷑ ⁊c. qð impletum fuit tpꝑe titi qui
deſtruxit ciuitatẽ:⁊ terrã iudeoꝝ:⁊ duxit pplm captiuum:
diſperſit ꝑ oꝛbẽ vt nõ hitaret aplius i iudea:ideo ſubdit᷑:
Et longe faciet dñs hoies. v ¶ Et mltiplicabit᷑ ⁊c. Hic ↄſe

quẽter ꝓpheta cenũciat conſolatiõem credẽtiuʒ:qð freeuẽ

ter fit in h' ꝓpheta ⁊ in alijs.ſ. denũciatio ↄſolationis bo-

noꝝ iuxta denũciationẽ deſolationis maloꝝ: vt oppoſita

bus ĩ captiuitateʒ ductis multiplicabit adhuc ĩ hoibus:

aialibus ⁊ alijs bonis:qdð impletũ fuit p captiuitatjre
dituz ſub oꝛobabel neemia ⁊ machabeis. In medio

terre. hoc dẽ qꝛ iudea ẽ in q̃rto climate terre hitabilis.

Et adhuc in ea decimatio.i adhuc dabunt᷑ ibi decdime

bonoꝝ ſacerdotib ⁊ leuitis deo miſtrantibus:ſicut ha

erit in oñſionem ſiẽ terebinth c. qꝛ ꝓſpitas eoꝝ poſt
tantã captiuitateʒ fuit mag admirabil: æ hoc tpema/

chebeoꝝ:qñ recupauerũt ciuitatẽ ⁊ tẽplũ z antiochuz

regẽ tũc valde potẽteʒ. Semẽ ſanctũ erit id qð ſteterit

in ea.qꝛ poſt reditũ captiuitatis babylonice nõ legit iu

deoꝛũ pplus ad idolatriã declinaſſe: niſi aliqui pauci
ex violẽtia regis antiochi: vt hz.j. machabeoꝛuʒ ⁊..

tũc ẽt aliqui licet pauciↄpatiue reſpectu totius populi

tpen
ride
nitadt

ℳM

Atruu
nramndr
fiain
ſe diceſ
blladi
riuſvo⸗
deiniit
ſue ppb⸗
negnret
negerep
ie
Ne⸗
dikte

Onidur
lerrace
er i⸗
wina
wa
fn
ai.
ſie
lein
lig
ltn
innva
gſnren
Alerire
reint
aluſcq⸗
ſungelci
ogli⸗
Galhoe
poniip
tllgtrn
lito
Oritha
urtl
Wum
Pocce⸗

dgigi i
muts
nmi
Ninmn
unren

n

ER a alat
— Mgu
n dan
ad mi
dn Vret
ſun

4

an

.
2 2
S
W

s

mmii r
rnistotrni
Phunlefent
güpfuſuznche
inrfi
inabit
r N
durmd

¶ Eſaie. Vi

acceperũt aliqs ↄditões gentiliũ faciẽdo ſibi pᷣputia:pa
leſtrã:⁊ ephebian:vt hẽ.).mach. no tñ dẽ ibi ꝙ declia
uerũt ad idolatriã. ¶ In ca vj. vbi dẽ in poſtilla
poſſet.n. aliqs dicere ꝙ vbũ eius nõ eẽt aucẽticuʒ.
Saꝛaia) in pncipio ſue pꝓphie ¶ Acdditio pꝛia
dixit:

reli aurib peipe Tfactuʒ ẽ. ¶ VI.
fa:qm oñs loci⸗ in diebus achacfilij
rẽ. 7 io nulł poſ- n ſiliſocie reiſiud
ſet dice ei: ꝙ ver · Uathan filij ogie regiſ iuda
ba illa dixiſſet ſpi aſcendit raſin rex ſyrie:⁊ fa
rituſ os ton puů cee filius romelie rex iſrael
dei:niſi tal dicẽt in hierl Al
ſue pphier gug d in hierlin ad pᷣliandũ ↄtra
negaret:ſilr poſſʒ

negare pñteʒ viſionẽ: ⁊ iõ nõ oʒ dicẽ:ꝙ hec viſio ponit
aq ↄfirmationẽ pᷣdictoꝝ:ſʒ ẽ viſio ꝑ ſe reuelata ꝓphe.
In eodem. c. vbi dicit᷑ in poſtilla: Sicut hiere. xvij.
dicit᷑:terra:tra:terra. dditio ſco.
Qod legit᷑ ĩ hieremia: terra: cra:terra audi v/
bum dñi.nõ opoꝛtet vt itelligat᷑ ad excitãdaʒ
maioꝛẽ attentionẽ ſicut iudei dicũt:ſed ad de

mnõndum terre cui loqbat᷑ expᷣſſam diſtinctiõeʒ. Erat.n.
terra cui loqbat᷑ triꝑtita:cuius vna ꝑs dicebat᷑ terra iu

dee:alia galilee:alia vero trãs ioꝛdanẽ: vt pʒ in libꝛo qͥ
dicit᷑ cãchedrin. vñ ad denõndum talẽ diuiſionẽ ter no
minat irà:⁊ ideo in hoc loco cũ ſeraphi ter ſanctus cla/
mabãt:ad lr̃am plane intelligẽduʒ ẽ ad deſignãdam tri
nam diſtictiõeʒ i diuĩis pſonis: ꝓut fides catholica tra/
dit.Unde ⁊ qͥlibet iſtoꝝ triuʒ noiuz in ↄcreto ſignificat
ſãctitateʒ:vt denotet᷑ pluralitas ſuppõitoꝝ que ↄcreti/
ue intelligütur. Uerbũ aut ſbſtantiuuʒ ibi ſbintellectũ
in ſingulari ponit᷑:vt eẽntie vnitas intelligat. Et nõndũ
ꝙ qdam expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ attendẽtes ꝙ in vnitate
dina que ſũma ẽ:piculũ eſſet iterare noia que oĩno ſilia
eſſent:exquo neceſſe eẽt vt itelligeret᷑ aliq̃ pluralitas:iõ
aliter interpᷣtati ſũt hec dicta.ſ.vt ſcũs qui in pꝛio loco
dẽ: ⁊ etiaʒ ſanct qͥ in ſcòo loco dicit᷑ ĩtelligũt᷑ ĩi vocatiuo
caſu:ſic ꝙ vterq; ſeraphi clamabat ad alreꝝ dicens: O
ſancte ſctũs oñs deus exercituũ ⁊c.et hoc audẽt dicere:
eo ꝙ in lingua hebꝛaica in his noib nõ ẽ da caſualis.

Sed hoc nõ vʒ aſpiciẽti ppꝛietatẽ haꝝ dictionũ ꝓut h

ponũt᷑.vnde tranſlatio chaldaica iſta tria noĩa de deo ĩ
telligit:⁊ ideo he due expõitioões quas poſtillatoꝛ ponit
nõ debent itelligi qſi indifferẽter cõſonẽt lr̃e:ſed pꝛia ex
poſitio nõ ẽ vere litteralis:ſʒ quaſi a vitate lr̃e ſug tiua.
Secũda aut catholica ⁊ ꝓpꝛie lr̃alis. Unde mg⁊? i.j di.
ij. Inter alia teſtimõia trinitatis q̃ in ve.teſt.inueniũt᷑:
hac auẽtem tanquã a lr̃ali ſenſu ſũptam allegat.
C eodẽ.c.vbi dicit᷑ in poſtilla: Et dixit vade ad ar/
guẽduʒ peccata regni inde. ¶ Additio itia.
Icet eſaias in pᷣcedẽtib arguereret multiplici
ter pplin de peccatis coꝝ:nũquã tñ eoꝛuʒ ob/
ſtinatiõem pᷣnũciauit:q obſtinatio in hac vi⸗
ſione fuit pꝛio ſibi reuelata cum dẽ: Audite ⁊ nolite ĩtel
ligere ⁊c᷑. exceca coꝛ ppli huius. Unde nõ ẽneceſſe dicẽ
dum ꝙ hec viſio pᷣcedat alias ꝓphetias pᷣdictas: ſicut
hebꝛei minꝰ ronabiliter dicũt.ã i pᷣcedẽtibꝰ arguebat
peccata ⁊ ſcelera populi de mãdato dei:vt dictũ eſt. In
hac aut viſione ſibi iniũctuʒ ẽ vt excecatiõeʒ ⁊ indura/
ucd⸗ futuraʒ tpe aduẽtus chꝛiſti eis pnũciaret.
Wn eodẽ.c.vj.vbi dẽ in poſtilla:Et adhuc decimatio
n ea. qꝛ decime dãt a fidelibeccle.
Bi no] hẽm: Et adhuc decimatõ ĩ ea.ĩ hebẽ.
vV N q̃daʒ dictio q̃ lʒ deriuet᷑ a decẽ:tñ nõ ſigni/

dditio q̃rta

ficat deciatiõex:ſʒ ſigniſicat denã.i.nũeꝝ denariuʒ ĩ genẽ fe⸗
mino:⁊ẽ ſẽſus ſin hebꝛeos:ꝙ a tpe hviſiõis adhuc rema
nebãt.x.rege i iuda vſq; ad trãſmigratoeʒ babylonis iclu
ſiue:q quidẽ reges apð eos ſũt ionathã:achageechias:ma
naſſes: ãmon: ogias: ioaʒ:ioachim:iechonias: ſedechias.
oteſt ẽt alr itelligi

. „ iſte numerdenarius
eam: ⁊ nõ potuerũt debel vt referat ad illo qõ
lare eam. Et nůnciauerunt legit᷑: Geñ. xviij. vbi

de' oceſſit abꝛae ꝙ ſi
inuẽirent᷑ in ſodomis
·x. iuſti:pceret toti ci/
uitati ꝓ eis.vñ i hoc
loco dñs dicebat eſa⸗
ie ꝙ lʒ ppls eẽt ita ma
b ſiẽ pplłs ſodomoꝝ:
ꝓut ſupꝛa dixerat.j.c. Audite verbũ dñi pᷣncipes ſodomoꝝ
tñ adhuc remãebat in ea.i.i iudea ⁊ hierlm dena: videlʒ iu
ſtoꝝ q̃ volebat eos ſuſtinere ⁊ tolerare:donec ↄuerterxent᷑.
Tfactum ẽ. Poſtq;ᷓ eſaias a. VI.
denũciauit regni iude punitioeʒ: hic denũciat ei
liberatioem a ꝑſecutione duoꝝ regũ:vt tanquazʒ
bonꝰ ſamaritanu) pꝰ vinũ moꝛdiſficatiuuʒ infũdat oleſ leni
tiuũ.Sciendũ tñ ꝙ pᷣncipalis intentio pphᷣe eſt denunciare
chꝛiſti aduẽtuʒ qui iterponit᷑. Unde dic̃ Ra.ſa.ſuper.ix.ca.
ʒach. Q vniuerſi ꝓphete nõ ſũt locuti niſi ſuꝑ ãnos redẽ
ptiois ⁊ ad dies meſſie:qð eſt itelligendũ de pᷣncipali intẽto
Et ideo ꝑs iſta in tres diuidit:qꝛ pꝛio ꝑ ſignum dicte libera
tiõis denũciat᷑ chꝛiſti incarnatio.xv eius reſurrectio ſequẽti
caꝰ. Tertio eius aſcẽſio.c.ix. Sciendũ tñ ꝙ hec diuiſio nõ ẽ
p̃ciſa:qꝛ i ſcda ⁊ tertia ꝑte fit mẽtio de ↄtentis:in pꝛia quan

domui dauid! dicèntes:
Regeuit ſyria ſp ephraiʒ
&t cõmotum eſt coꝛ eius èt
coꝛ populi eſ ſicuùt mouẽt̃

tum ad aliud:qꝛ ꝓphete freq̃uẽter replicãt ideʒ:alio tñ mõ

qꝛ modo exoꝛtatiuo loquũtur. Pñs autem caplin in tres
ptes diuidit:qꝛ pꝛio ponit᷑ regni iude ĩminẽs piculuʒ.⸗ pꝛo/⸗
mittit᷑ liberatõis bñfciũ:ibi Et dixit dñs.Tertio dat᷑ huiuj

liberatiois ſignũ: ibi Et adiecit. Circa pꝛimũ pᷣmittit᷑ tᷣus

cũ di: a ¶ Et factũ ẽ.qꝛ q̃rto anno regni ſui factũ eſt qð ſe
qtur: b ¶ ilu ioathã fili ogie:ſm ꝙ dic Ra.ſa. Pic exp/⸗
mũtur pꝛ ⁊ au ipſ achaę ad oñdendũ ꝙ bñficiũ dinuʒ fa
ctũ ipſi acha? ꝓut in hy.c.deſcribit᷑:nõ fuit fm ꝓpt bonita
teʒ ipi achax cũ eſſet idolatra peſſimꝰ:vt hẽ.iiij. Reg.xvj.
p ↄñs indign dino bñficio: ſʒ fẽm eſt ꝓpt᷑ meritũ pꝛis ſui
io athã qui fuit bon:vt hẽ.iiij. Reg.xv.Et ogie aui ſui qui
dicx eſt ẽt agarias qᷣ fuit ẽt bonus ⁊ iuſi:vt hꝛ.iii.Reg.xv.
Uerũtamẽ pea ano.xxij.regni ſui ſupbiuit:ideo officiũ ſa
cerdotale ſibi vſurpare voluit: ꝓpr qð a deo lepꝛa pcuſſus
fuit:quã patient᷑ poꝛtauit hitans in domo ſequeſtrata:⁊a ſic
pctm eius purgatũ fuit ꝑ pniam ⁊ penam illatã. c cẽ
dit raſin rex ſyrie ⁊ facee filius romelie ⁊c. Iſti duo reges nõ
venerũt tũc ſil regeʒ achaę: ſed qlʒ ꝑ ſe:⁊ ſucceſſiue:⁊ lʒ ñ
expugnauerint hierim ciuitaxẽ regiã:tñ de regno achax du
xerũt magnã pꝛeda:qꝛ nõ potat eis reſiſtere in cãpo:ſm q;
dicit.ij.pal.xxvii. Tradiditq; eum dñs de ĩ manu regij ſy

rie:qui pcuſſit eũ:magnaq; pꝛedã cepit de eius iĩpio.Et ſub

dit ibidẽ: Manih quoq; reg iſrl tradit ẽ:a ꝑcuſſus ẽ pla-
ga gradi. d ¶ Et nuciauerũt: i. achax q deſcẽderat de do/
mo dauid:⁊ pplo eius: e ¶ Dicentes.qꝛ exercitduoꝛũ re/

gũ nõ põt ſic ↄgregari:qͥn currat rumoꝛ ⁊ potiſſime ad il/

los quos itẽdũt bellare:⁊ quis fuerit ille rumoꝛ ſubdit᷑:

ſ¶ Reqeuit ſyria.i.rex ſyrie. g ¶ Sup ephraim.i.ſup re

gnu iſrl:ſiue.x.tribuũ.qꝛ hieroboa pꝛim rex fuit de tribu
ephraĩ:vt hi. ii Reg xj. 7 ali p euz cõiter. p H aut qð ſb⸗
dit᷑: Redeuit ſyria ⁊c. ĩtelligit ofederatio duoꝝ regũ ad ve⸗
niẽdũ ſil ↄ regnũ iuda.ex hoc.n.ꝙ qlibʒ eoꝝ ꝑ ſe victoꝛiaʒ
hũerat achag: cogitauerũt abo ſil poſſẽt deſtruẽ regnu
⁊ trãſferẽ ad aliũ:vt hẽ.j. bet zmotu E coꝛ ela Eegi

— 4 . == õä ä
S . = WD S M õl
„
4

¶ Eſaie

achag. i ¶ Et coꝛ populi eius. pꝛe nimio timoꝛe. k¶ Si
cut mouent᷑ ligna cc. eo.n.ꝙ fuerat debellati a älibet rege

—
—łͥf

ſamaria deſinet eẽ metropol in regno ephrai. l ¶ EK

caput ſamarie ⁊c..i.filius romelie deſinet eẽ caput i re
gno ephraim:qꝛ ĩ fi.xv.ãnoꝝ oſee rex iſrł ſat᷑ cito fuit

ſe:vt dictũ eſt ĩ capo:fuerut valde triti:credẽtes ꝙ nõ poſ
e

nt reſiſtere äbobus ſil etiã in ciuitatibꝰ munitis ⁊ foꝛtali
Et dixit dñs.Hic ↄñter ꝓmittitur liberatiois bñ

cijs. 1 C
ficiũ cum dẽ:Et dixit
dñj ad eſaia. ꝓ ↄſola
tione regis ⁊ populi:

ligna ſiluarũ a facie venti.

licrrus e vt Et dixit dòmin' ad eſaiaʒ.

pᷣdictũ ẽ: m ¶ Egre
dere in occurſũ ⁊c.
Dicũt aliq expoſito/
res noſtri:ꝙ rapſacej
erat filius eſaie qui ñ
fuit honoꝛatuj a rege
iuda ſᷣm decentiã ſui
ſtatus cũ eẽt de gene⸗
re regio: ſicut et pat᷑
ſuus: vt ſupꝛa dictuʒ
eſt: ꝓpt᷑ qð indignat

tranſtulit ſe ad regeʒ
aſſyrioꝝ: qui poſuit

eũ inter pꝛincipes ſui

Egrèdẽ in occurſuʒ achag
tu ⁊ qui derelictuſ ẽ i iaſub

filiuſ tuꝰ: ad extremum aqᷓ
ductus piſcine ſupioꝛisi
viã agri fulloniſ:& t diceſ ad
eum: Aidè vt ſileas. Noli
timẽ:⁊ coꝛ tuũ ne foꝛmidet
aà duabus caudis ticiònuʒ

fumigantiũ iſtoꝛũ in ira fu

roꝛis raſin regis ſyrie &t fi
lij romelie:eo ꝙ cõſiliuzʒ in

captus ⁊ in captiuitatẽ ductus:cum pplo ſuo ꝑ ſalma
naſar regẽ aſſyrioꝝ:vt hẽ.iiij. Reg.xviij. Sciendũ tñ

cit dñis deus. Noͤn ſtabit

ephraiʒ ſamaria: èt caput

ſamarie fildromelie.l Si ñ

crèdideritis: nõ permane

bitis. Et adiecit dñſ loqui

ꝙ iſti. lxv. ani no
ſunt nũerandi ab

illo ano qͥ eſaias

et non erit iſtud: ſéd caput Pognaten ſi: 49
ſyrie damaſc: caput da achar enl loaba⸗
. cui loq̃bat᷑
maſci raſin. Et adhuc ſexa ffuxerũt tantum
gita ⁊ qnq; anni:⁊ deſinet xxij. anni. Achax
ephraiĩ eſſe pplus: caput n. regnauit. xvj. à

nis tĩ: vt habet
iiij. Reg.xvj. cui
ſu cceſſit ecechias
i cuius ãno. viij.
captus fuit oſee:

rercitus ſcoʒ 2 bẽ ierit contra te ſyria ĩ malũ:
niz eg. Mvih. ctiõͤ 2 ephraim ⁊ filius romelie
cpeſtiiaſub. a ffeſuo dicentes: Aſcendamus ac
ad alienigenas traſen iudam Eet ſuſcitemus euʒ:ct
re. Et dicũt iſti epo auellamus eum ad nos: èt
ſrdꝛes Boe ebponamus regez in medio
ꝛeis: ſed vbi habeat eius ſilium tabeel. Mec di
neſcio: vñ et Ra.ſa.

aliter exponit ᷣm iter
pꝛetatioem hup nois Jaſub: qui iterpꝛetat᷑ reuerſus: ⁊ ſic
dixit oñs: Tu et ꝗ derelict eſt iaſub fili tu.q̃ſi dicerʒ dñs
pauci de populo iude qui reuetent᷑ ad me ꝑ pniam ad dẽm
tuũ erũt tibi ſicut filius tu' iaſub. In ſcriptura.n. ſacra ille
qui ꝑ doctrinam ſuã aliaͤs ↄuertit ad deũ:dẽ pat᷑ eoꝝ: ⁊ ipᷣi
eius filij:ſᷣm hũc modũ dicit aplus.j.corl.iiij. In Chꝛiſto
eniz ieſu ꝑ euãgelium ego vos genui. nta extremũ aq̃ᷓ
ductc.] Erant.n.ibi due piſcine vbi colligebãtur aque:⁊
vna erat ſupioꝛ altera:ita ꝙ de ipſa fluebat aq̃ ĩ aliã: ſic fre
quẽter fit i ſtagnis. o ¶ In via agri fullonis.i.ꝑ quam it᷑
ad agꝝ illũ vbi fullones pãnos ab eis lotos in piſcina extẽ
dehat ad deſiccãadum. p¶ Et dices ad eũ. ex parte mea.
q Uide vt ſileas.i.ſis in bona pace ⁊ dqete:ideo ſbditur:
Noli timere ⁊c.Seqᷣtur. 1 guabu caudis.i.exerciti
bus reges ſequẽtibꝰ. s ¶ Ticionũ fumigãtiũ ⁊cc. ticiones
fumigat qñ extinguit᷑ flama: ⁊ qꝛ glia regis ſyrie ⁊ regj iſirlł

erat extinguenda:ſic denaſhr Dul in hoc.c.iõ eqꝑpat eos

ticionibꝰ fumigãtibꝰ. t ¶ In ira furoꝛis ⁊c.i.regni ei.
v ¶ Et filij romelie.i.regis ⁊ regni iſrl.ſupple in ira iſtoꝝ
ↄtra te. Noli tiere:eo ꝙ ↄſilium inierit ↄtra te ſyria ĩi maluʒ
ephraim.i.regnũ iſirl. x EEr filius romelie.i.rex eius.
2 ſcendam ad iudã.ſil ⁊ ↄcoꝛditer:⁊ dicit:
3 Aſcendam.eo ꝙ regnũ iuda ẽ in eminentioꝛi loco qᷓ;
regna ſyrie? iſrł. aE et citem eũ.a ſua quiete ipᷣm ipu
gnãdo. b ¶ Et auellam eũ ad nos.i.auferamus a ditioni
nfe ſubijciamꝰ. c ¶ Et ponam ⁊c..i.romelie qͥ vocat᷑ h
tabeel:vt dicit ra ſa. OD ¶ Pec diẽ dñs de. cuius vbũ non
põt eẽ flm. efen ſtabit.i.ↄſiliũ eoʒ: nõ hẽbit effectũ.
f¶ Et no erit iſtud.ſ.ꝙ tranſterat᷑ ad eos regnũ tuum.

g ¶ Sed caput ⁊c.a nõ hierlʒ. h¶ Et caput damaſci ra

ſin. q.d.nõ erit caput ſeu oñs hierim. Uñ edit᷑: i ¶ Et ad/

huc.lxv.ãni ⁊c. .i.regnũ.x.tribuũ. kK⸗

tionis tue ⁊ ppli tui:vt pᷣ
ab idolis q̃ tu colis. q

ſſe pplus æc.] i.

ad achag dicens: Pete ti veih keii. Reg
biſignuz à dño deo luo in Ra. ſa. nüeran⸗
pꝛòfunduʒ inferni: ſine ĩ ex di ſũta tepe quo
celſũ ſupꝛa. Et dixit ächag amos cepit pꝛo⸗
Mõ petam: èt nõ tentabo Peror ei Pohe⸗
dñm. Et dixit. Audite er· gau ſjrie⸗ Zetre⸗
go domus dauid. Můnqd gnum iſrl cepit
parum vobis eſt moleſtos ꝓpbetare ꝑ duoe,
eſſe hoĩbus: quia moleſti .—
eſt ⁊ deo meo: Pꝛopt b irturifie aeevb o⸗
cCtum eſt ſupꝛa: ⁊

ſic pꝛophetiʒauit

duob' annis añꝙ oias pcuteret᷑ lepꝛa. vixit auteʒ lepꝛo
ſus.xxv.ãnis.cui ſucceſſit ionathã filius ed i regno.xvj

ãnis ⁊ pꝰ ipᷣm achaę.xvj.⁊ ecechias.vj.annis an captio
nem ſamarie:q ſimul iũcti faciũt.lxv.ãnos.Alij vo di
cũt ꝙ iſti ãni ſũt numerãdi a tꝑe quo oxias fuit lepꝛa ꝑ
cuſſus eo ꝙ extũc reges iſrł ⁊ ſyrie acceperũt frontẽ inſe
ſtandi regnũ iuda:eo ꝙ rex erat ꝑcuſſuj lepꝛa:ſed dicũt
eum vixiſſe lepꝛoſũ.xxvij.ãnis: ⁊ ſic iidem redit quun
tum ad numerũ ãnoꝝ:⁊ ante filius romelie fuerat ooc
ciſus ab oſee: ⁊ ſic deſierat eẽ caput ſamarie. I
non crediderit c..ſ. in vitate hoc dixit eſaias: qꝛ ſcie
bat achas idolatrã peſſimuʒ: vbis ſuis nõ crediturum
qð patʒ in hoc qꝛ de dino auxilio diffiſus refugit ad aun
xiliũ regis aſſyrioꝝ:vt habetur.iiij. Reg.xvj. n r
adiecit. Hic dicte liberatiois ponit ſignũ. Et diuidit in
duas ptes:qꝛ pꝛimo ponit᷑ ſignum liberatiois ab hoſti
bus tẽpe achax. Secudo tẽpoꝛe filij ſui exechie: ibi Ad/
ducet dñs. Pꝛima in duas: qꝛ pꝛimo mirlur a -

Secũdo dat᷑:ibi Ecce virgo.Circa pꝛimũ dicit: n Et

adiecit c. eſaiã o¶ Dicẽs: pete tibi ſignuʒ. libera/
dixi. p ¶ Adñno veo tuo. ñ
In blugai inferni. ̃m Ra.
ſa. hic accipit ifernus ꝓ foſſa ſiue ſepulchxro.i. pete tibi

ſignũ pꝑ reſuſcitationẽ alicup moꝛtui. r ¶ Siue i excel

ſu ſupꝛa.ſic factũ fuit tpe ioſue ꝑ ſtatiõem ſolis Joſue
x. S¶Et dixit acha? c. Et ſᷣm qð dic Ra.ſa. cũ eẽt
idolatra peſſim ſignu tenuit: nolẽs ꝙ aliqd ad dei glo
riã moſtraret᷑:ideo ſbdit᷑: t ¶ Et nõ tentabo dñm.ſfuit
excuſatio ficta ad cooꝑiendũ malũ ſuuʒ: ꝓpt qð eſaias
intulit dicens: v Riguic paʒꝝ Cc.] i. ꝓphetis: ᷣs
ſepe moleſtabãt deridẽdo:affligẽdo:⁊ aliqn occidendo:

oſde
nanfal
name
iudeop
dete
aduob
n
osano
ſaloin
obbusy
nullom
S

S

l a
aäicnt
ziiſtent
Nhſunſtn
Sgli
Fäüln n;
ſmnürult
lhinſti
Kk
tuchon
alki

E

Wn

Memni N
nngun
wtngut
i ai
ſuſſteghs
ianus iid in

cppus ilt qrr

nthr ii N
min Eticci
Ulagnüen
Alutg tihe n
mos ant a⸗
fanipe
tarmrr
Nü r
euan
Pamu
ie
n
usaring

rwos Ai
Aeheitſigk
ſoſerrit
apuſnni

Akenntc

¶ Eſaie vij

moleſti eſtis ⁊c Signuz ab eo oblatũ renuẽdo ne nom̃
. pt hoc.i.ad declaratiõeʒ noĩs ſui

eius gloꝛilicet. 52 1. t. u
pncipalit. y¶ Dabit dñ) ipſe vobis ſignũ.ſ.liberatõi)

veſtre:ↄñter quãuis ſitis ingrati: qꝛ deus multa bona
facit ĩigratis ⁊ iuitis:vnde dẽ matth.v.Pꝛ veſter celeſt
ſoleʒ ſuũ oꝛiri fa
cit ſup bonos8et· , „.„ —
malos. 3 ¶Ec daͤbit dñs ipſe vobiſſignũ

Pen iſts mitipl. Et filiũ: et vocabit nomen
cpta iſta mltiplr . 47
puerrit a iudeis: eius emanuel.] Bütyrum
intẽdo h̊ aliqtu/

lũ imoꝛari.⁊ ſic ꝓcedã:qꝛ pᷣ ponã obiectões qbnitunt᷑
oñdẽ ꝙ nõ poſſit intelligi de chꝛiſto ad lram. Scõo po
nam falſas expoſitiões eoꝝ:⁊ eas excludaʒ. Tertio po/
nam expðitioeʒ catho icã ⁊ verã.Quarto obiectiones

iudeoꝝ ſoluã ¶ Circa pmuʒ arguũt ex hoc qð dẽ hic.

Dabit dñs ipe vobij ſignũ.ſ.liberatõis acha? ⁊ ppli ſui
a duobus regib' regnũ eius deſtruẽ volẽtib:vt dictum
eſt. Jeſus aũt naçaren nat fuit poſt tpᷣus achax ꝑ qngẽ
tos ãnos ⁊ ãplius vt poſſet de facili oñdi ꝑ tꝑa regnoꝝ
ſed dimitto ꝓpter ꝓlixitatẽ vitãdaʒ:⁊ qꝛ hoc ↄcedit᷑ ab
oĩbus xpᷣianis:ergo ↄceptio ſeu natiuitas ieſu naxereni
nullo modo fuit ſignũ dicte liveratiois. Itẽ ex hoc qð
dicit. Ecce vgo ⁊c. arguunt: quia in hebꝛeo habetur:
Ecce alma ⁊c. quod nomẽ ſignificat virgineʒ: ſed ado
leſcentulã:qð nomẽ indifferẽter dẽ de virgine ⁊ coꝛiu-
pta:qð xpᷣiani negãt de maria:quã vicũt virginem ↄce
piſſe. Iẽ ex hoc qð ſeqtur: Et vocabit᷑ nomẽ eius ema-
nuel. ⁊ in hebꝛeo hẽ: æ vocabit ipᷣa.ſ.alma:nomen eius
emanuel.Jeſus aũt naxaren nõ fuit vocar a mr̃e ſua:
nec etiam ab alijs emanuel: ſʒ ieſus vt pʒ ex euangelijs
eoꝝ:ergo hec lr̃a nõ põt intelligi de ipſo. IJtem arguüt
ex hoc qð ſbdit᷑ in hoc.c. Añqᷓ; puer ſciat vocare patrẽ
⁊ matreʒ ⁊c. Ex quo pʒ ꝙ in ꝑuero deà̊ fit hic ſᷣmo fuit
ignoꝛantia qð chꝛiſtiani negãt de ieſu naęareno:dicẽtes
en habuiſſe plenitudinẽ ſcie ab in ari acchtisie inquã-
tũ homo ⁊ inquãtũ de ab eino ¶Lirca ſcõʒ ſcienduũ qꝙ
ꝓpter iſta que dicta ſũt aliq hebꝛei exponũt ſcripturaʒ
iſta de eechia filio regis achaę:ꝗᷣ poſt dictũ ꝓphe nat
fuit:vt dicũt in ſignũ liberatiois regni iude a pᷣdictis re
gibus. Et ad hoc iducũt qð hẽ.j.ſe.c.Et erit extẽſio ala
rũ eb iplẽs latitudinẽ terre tue o emanuel.Egechias au
tẽ fuit dñs terre p achax pꝛem ſuũ:ſj hoc dictuʒ repꝛo
bat Ra.ſa.p hoc qꝛ ecchias erat.xxv.annoꝝ ñ cepit
regnare poſt achaę pꝛem ſuũ imediate:vt hi.iiij. Reg.
xviij. Acha⸗ vero regnauit anis.xvj. tatum: vt hẽ.iiij.
Regj.xvij. ergo in pncipio regni achax ateq diceret iſta
ꝓphetia eçechias iaʒ erat nat:⁊ erat.ix.ãnoꝝ: ⁊ ſic nõ
põt hec ſcriptura itelligi de ecchia.⁊ adhuc ad d cium
Ra.ſa.põt addi:q;ꝛ ſᷣm ipʒ ⁊ ſm doctoꝛes catholicos:
ppheria iſta fuit dicta quarto ãani regni acha⸗: ⁊ ſic exe⸗
chias tũc nõ ſoluʒ habuit.ix.ãnos:ſed etiã.xuj.ergo nõ

pfst intelligi de a: Ppter qð Ra.ſa.dicit ꝙhec ꝓphetia
9

itelligẽda ẽ de filio eſaie. Dicit.n. ꝙ eſaias accepat ĩ vxo/
reʒ quãdam iuuẽculã:⁊ q iaʒ ↄcepat de eo: vñn dic ꝙ ta
lis ẽ lr̃a:Ecce adoleſcẽtula ↄcepit ⁊ pariet filiũ.⁊ denũ/

ciatio huius part fuit ſignũ ab eo pᷣdictũ: qꝛ de puero

exiſtẽte ĩ matris vtero neſcit an ſit maſcub vel feia: ⁊ iõ
qñ certitudinaliter pᷣdicit᷑ ſignuʒ ẽ credibile ꝙ illud qð
pᷣmittit᷑ ad tale ſignũ ſit futuꝝ:vt ſit ſenſus verbi eſaie:
Ecce adoleſcẽtula ↄcepit ⁊ pariet filiũ:et qñ in natiuita-
te eius videbis vbuʒ meũ verificatũ: ſcias tea duobus
regib te iuadere diſponẽtibꝰcito liberandum: ⁊ ita fuit
vt iſte ra. ſa. pſedqt qꝛ cito ad petitõz achax rex aſſyrioꝝ

venit ĩ damaſcũ ↄtra raſin regẽ ſyrie ⁊ euʒ iterſecit ⁊ pplm
ei trãſtulit in cyrenẽ: vt hẽ.iij. Reg.xvj.⁊ eodẽ ãno vt di/
cit oſee filius hela:ↄiurauit ↄtra phacee filiũ romelie regeʒ
iſrl: ⁊ eũ iterefecit: vt hẽ.iiij. Re.xvj. Ad ſuũ aut ppoſitũ co
firmãdũ adducit illud qð ſcribit.c.ſe.Et acceſſi ad ꝓphetiſ/

ſam ⁊ ↄcepit et pepit
b . filiũ. Ex qᷣ patʒ ꝙꝙ iſta
⁊ mel comedet:ũt ſciat re adoleſcẽtula ð cioce
pꝛobare maluʒ ⁊ eligẽ bo ptu ⁊ ptu ſit hic hmo

fuitvxoꝛ eſaie ad quã
acceſſit maritali affe/
ctu:⁊ puer ↄceptus ⁊
nat de ea fuit ful ey.
ſz iſta expõ ñ põt ſtare:qꝛ.c.ſe.dẽ ð puero nato:Et erit extẽ
lo alaꝝ eb.i. exercitreg aſſyrioꝝ.ĩplẽs latitudinẽ fre tue o
emanuel.⁊ loqt᷑ ibi de terra regni iude:cup nũquã fuit dñs
eſaias nec filius eb:a ſic emanuel de cuiuj ↄceptiõe ⁊ natiui
tate fit hic ᷣmo nõ fuit filius eſaie. Iteʒ q dic denũciatiõeʒ
natiuitatis pueri i ſexu maſculino eẽ ſignũ a dño ꝓmiſſuʒ:
videt᷑ fm:qꝛ de mãdato dñi dixit eſaias: Pete tibi ſignuʒ a
dño deo tuo in pfũdũ ĩferni ⁊c᷑. p reſurrectioeʒ moꝛtui:vel
p aliquã mutatioem nõbilẽ ⁊ ſupnãleʒ in curſu celeſti: vt di
ctũ ẽ ſupꝛa.⁊ ideʒ dic ra.ſa.⁊ ſic ſũlud ſignũ debuit eẽ aliqd
valde magnũ: ⁊ excedẽs totaʒ creature fackatem: cuiuſmõi
nõ ẽ tlis denũciatio:qm aliqn medici expti ꝑ aliq ſigna ⁊ ex
pientias pcognoſcut ſexũ pueri naſ cituri: ſi dicat ꝙ nõ co
gnoſcũt ꝑ certitudineʒ:tñ negari nõ pot qn demones pno-
ſcant certitudinaliter: cũ ad hoc ſe extẽdat eoꝝ noticia nãl:
que remãſit ĩtegra in eis: ⁊ ꝑ ↄñs tle ſignũ pot certitudialii
pdici a diabolo. Itex.iiij. Reg. xvij.dẽ ꝙ oſee filius hela re/
gnare cepit ãno. xij. achag: ⁊ ſʒ hoc phacee filiuj romelie vi
xit vſq; ad.xij.ãnuʒ achac:⁊ ſic flmn vẽ qð dic ra.ſa.ipᷣm in
terfectũ ab oſee eodẽ anno qͥ; nat fuit emanuel:q ſᷣm eũ na-
tus fuit anno achaiiij.vel.v.ad tradius.Item.c.viij.di
cit᷑: Antei ſciat puer vocare pꝛem ⁊ mr̃eʒ auferet foꝛtitudo
damaſci: ⁊ ſpolia ſamarie coꝛã rege aſſyrioꝝ.ſʒ no legitur
ſamaria ſpoliata a rege aſſyrioꝝ ante.ix.ãnuʒ regni oſee:iĩ
quo fuit capta a ſalmanaſar rege aſſyrioꝝ:vt hẽ. iiij. Reg.
xviij.lʒ oſee añ fuerit tributarius reg aſſyrioꝝ:⁊ ſic a nati
uitate pueri de qᷓ eſt hic ſmo ꝙ fuit filius eſaie:ſm dẽm. ra.
ſa.vſq; ad captioneʒ ſamarie fluxerũt ani. xvij.ſ. viij. de re
gno achax ⁊. ix. de oſee:vt pʒ ꝑ pdicta:qꝛ fuit natus.iiij.ano
achax vel. v. ad plus æ olee cepit regnare.xij. anno achax:
vt dictũ eſt:añ vo.xvij.ãnos puer ſcit vocare pꝛeʒ ⁊ mfeʒ.
Si aũt dicat᷑ ꝙ oſee cepit regnare.iii.anno achax:vt dicut
aliqui: adhuc ſeqt᷑ puer ĩ ſpoliatiõe ſamarie habuit. ix.
ãnos ante oͤs puer ſcit vocare pẽem ⁊ mfr̃eʒ ad tardius. Itẽ
qð aſſumit ad ↄfirmatiõem ſui ꝓpõiti cũ dẽ: Et acceſſi ad
ꝓphetiſſaʒ cc. mag ẽ ad oppõitu:vt oñdet.c.ſe.¶ Circa ter
tiuʒ accipiẽdũ ẽ qð dicit᷑ matth.j. Hoc aut totu fẽm ẽ vt ad
impleret᷑ qʒ dictuũ ẽ a dño ꝑ ꝓphaʒ dicentẽ: Ecce vgo hẽbit
in vtero ⁊ pariet filiũ:⁊ vocabit᷑ nomẽ eius emanuel.ex h
pʒ ꝙ iſta ſcriptura eſaie loqt de dño ieſu chꝛiſto:cũ matthe
us apls ⁊ euãgeliſta ſpũſancto plen mag qᷓ fuerũt ꝓphete
veteris teſta. dicat eã fuiſſe ĩpletaz ĩ natiuitate chꝛiſti:⁊ ſm
hoc ſic expoõit᷑ a doctoꝛib' catholicis: 3 ¶Ecce voo T.i.be
ata vᷣgo maria a pphetis denũciata:q̃ ↄcepit ⁊ peperit ma-
nens vgo Et Wcabik ⁊cᷣ].qꝛ vocatus ẽ chꝛiſt:qð eſt no

nuʒ. Quia añq;ʒ ſciat puer
repꝛobare maluʒ ⁊ eligere

mẽ ſignificãs duplicẽ nãʒz i vno ſuppõito: dinaz. ſI.⁊ hũanã

hoc idẽ ſignat:Emanuel qð ẽ interpᷣtatuʒ nobiſcũ deus.
a ¶ Butyru et mel comedet. hoc dẽ ad denoõnduz vam eb
hüuͤanitatẽ q talibus nutrit᷑:maxie ĩ pueritia. b ¶ ¶t ſclat
repꝛobare malũ ⁊c. li vt nõ tenet᷑ cãalit: ſzoſecutiue: qꝛ ab in
fantia ſua hũit plenitudinẽ ſcie ad repꝛiobandũ malũ a eli
gẽduʒ bonũ: loquẽdo ð ſcia hũang.⁊ q; iſtã huit ab inſtati
ↄceptiõis ⁊ nõ an:ideo ſpᷣdit᷑: c CS anqua ſcn Buer

n. nobiſcũ de:vt dictũ ẽ ſupꝛa:⁊ hoc eſt ꝓpꝛiũ nomẽ ipſi
chꝛiſti iq dina nã ⁊ hũana ſt ↄiuncte in eodẽ ſuppoſito: ⁊
h mõ vocat ẽ plurib alijs noib ꝓpetates ei ſignificatibꝰ
ſic vocat᷑ ẽ lapis: Dañ.ij.⁊ dauid: Oſce. iij.⁊ noiĩe dñi the
tragra maton: PHie. xxiij. Et h'ẽ nomẽ qð vocabũt eũ dñs
iuſtus nr̃.vbi hẽmus vñs in hebꝛeo hi nomen dñi thet
grãmaton:⁊ plurib alijs noibꝰoſur noiat ĩ ſcriptura
quartũ:iaʒ ſolutũ ẽ ex his qᷓ dicta ſũt:qꝛ lʒ in chꝛiſto nõ ſue
rit aliqᷓ ignoꝛàtia:tñ ſact ẽ hõ in tpe:⁊ ſic hũit ſciam ifuſaʒ
in tpe:⁊ añqꝙ; illaʒ hẽret liberatio populi ꝑ eſaiaʒ denũciata
fuit ipleta. e acucq, dñs.Scilẽdu ꝙ pars iſta ad finẽ.c.
mltiplicit exponit a diuerſis:ſʒ vnã tãtũ expoitioeʒ itendo
ꝓſeqͥ:que ronabilior mihi v?: a eã pſedtur Ra. ſa.videlʒ

ꝙ in hac pte deſcribit᷑ ſignũ liberationis a deo facte tpe exe/

chie filij achag: qꝛ rex aſſyrioꝝ cũ magno exercitu venit õ

B: Sibilabit dñs muſce q eſt dtego ſʒq̃ ẽ ĩ extremo
fiuminũ egypti.Et vocatur ille ppls muſca:ad deſigna
dũ ꝙ venit cũ magna turba:ſicẽ muſce. Dicit aũt hic fiu
minũ egypti. qꝛ in egypto raro pluit: ſed ira irrigat per
irrigatiõeʒ nili q ad hoc ab incolis ꝑ multos diuidit ri-
uos:vt hꝛ Deut .xj. n api c] Uocat᷑ ille pplus
aſſyrioꝝ apis nõ a dulcedie mellis: ſed ab aculeo: qꝛ il
le pplus pupugit alias natiões in circuitu eas pſequen/
do:vt hꝛ.iiij. Reg.xviij. o ¶ Et veniẽt ⁊ requieſcent
oẽs in toꝛꝛẽtibꝰ ⁊c.ꝑ hoc de ignatich eẽnt occupaturi ?
deuaſtaturi oĩa loca regni iude:ſic factum fuit tepe exce
chie excepta hiermn qua ſennacherib nõ cepu:deo exer
cituʒ eius ꝑcutiẽte. p ¶ In die illa. Hic ↄñter deſcribi
tur iſta ꝑcuſſio:qꝛ dns miſit angelũ ⁊ pcuſſit in caſtris
