fuſionẽ ſuam qᷓ; ad honoꝛẽ:⁊ ſᷣm hoc dicitur:Et q ſtulx ap
paruerit. Sciendũ tñ ꝙ li ⁊ ñ ẽ i hebꝛeo:qꝛ ſnia hui verſus
nõ copulat᷑ pꝛecedẽti:ſʒ ẽ oiĩno alia:⁊ ẽ ſenſus ꝙ ſtulticia ali

cuius magis apparet qñ poſitus ẽ in ſtatu ſubemi:ſic tupi

do ſimie magis apparet qñ aſcẽdit ĩ altũ:iõ ſvᷣdit᷑: g¶ Si
ct §

—

8

vtriuſq; vituperiũ. h¶¶. DOꝛi Pon uiſſet manũ.i.tacuiſſʒ ð
tali ꝓmotione pcurãda.Secũdũ documẽtũ repꝛimit in oi
bus exceſſũ cũ dẽ: i ¶ Qui aũt ⁊c.expꝛimit butyꝛũ.i.ma-
teriã lacte ſolidioꝛẽ:que nõ eẽt expꝛimẽda ſʒ magij dimittẽ
da. k (¶ Et qui vehe OUYUMGM

eiz itellexiſſet ſ.ſic pmor ył ꝓmouẽs eũ ꝙ boc cederet ad

menter emungit. ſ. na . . H
ſum. äPn- intellexiſſet: ꝛi ſuo ĩpoſuiſ
Aluere g magis ver⸗ ſet manũ.Qui autẽ ſoꝛtiter

pꝛemit vbera ad eliciẽdum

titur in nocumentuz r E
lac:expꝛimit butyꝑ:ct ꝗ ve

m ¶ Et qui ꝓuocat 1 PZ:et
tra Aliqnoginte ſe bemẽter emungit:clicit ſan
Pꝛoducit viſeo: guinẽ:ct q ꝓuocat iral pꝛᷣ
dumr ad osamnlcos (Qucit diſcoꝛdias. (XXXI.
eon: aliqñ ad totaz x Er bà lamuelis regis
ciuitatem vel regnũ. Viſið ꝗᷓ erudiuit euʒ
¶Zaplm. XXX mat ſua. Quid dilecte mi:

Erba lamue ·¶iq dilecte vtei mei:qůid

IIIlis. Pic conſe At ue
quenter poni dilecte votoꝝꝑ meoꝛuʒ: Me
tur iaruetio ſalomo . dederis mulierib f nnſtan⸗
nis paſſiua a matre muã: et diuitias tuaſ ad delẽ
ſua.Et diuidit᷑ in du/ äü
as parteo:qꝛ pꝛo po Qos reges. Moli regibuſ o
nit᷑ exhoꝛtatio mr̃is:

ſcõo cõmẽdatio foꝛtis mulieris:ibi Mulierẽ foꝛtẽ. Pꝛima

adhuc ĩ pfationẽ ⁊ pſecutõʒ:ibi Quid dilecte.Circa pᷣmuʒ

per modũ cuiuſdã ꝓlogi pᷣmittitur: a ¶ Uerba lamuelis
regis.ſ.ſũt q̃ ſequũtur:Et dicitur hic ſalomõ Lamuel.qð ĩ

terpᷣtat᷑:cũ quo de:qꝛ deus fuit cũ ſalomõe ĩ pꝛicipio regni
P

ſui vt ðclaratũ ẽ caplo pᷣcedẽti.Sciẽdũ tñ ꝙ verba q̃ ſequũ

tur ĩ pꝛicipio huius capli nõ ſũt ſalomonis niſi vt referéetteis

ſed ſũt verba matris ſue ipſũ exhoꝛtãtis:iõ ſubdit᷑: i
ſio.i.inſtructio ſeu increpatio:Qua erudiuit euʒ materſua
c Aui dilecte mie Hic ſubdit᷑ pſecutio inſtructionis que
ẽ de duobus.ſ.de vitanda carnalitate:⁊ de pſequẽda equi/
tate:ſcòa ibi Aperi os tuũ.Circa pꝛimũ ſciendum ꝙ hebꝛei
dicunt ſalomonem nocte ſequenti diem deſponſatiõis filie
pharaonis nimis vigilaſſe:⁊ per cõſequens in mane nimis
doꝛmiuiſſe:ĩti ꝙ traſibat hoꝛa offerẽdi iuge ſacriſiciũ ma
tutinũ:⁊ claues tẽpli erãt ſub ceruicali ſalomonis: ꝓpt᷑ q

mr ſua itrauit epcubile:⁊ icepit eũ arguẽ dicẽ: c¶ Quid

Dilecte mi.i.quid ſeciſti ex carnalitate tua ipediẽs diuina ſa
crificia. d ¶ Quid dilecte vteri mei?repetitio eſt eiuſdem
ſnie ad maioꝛẽ exaggerationẽ. e uid dilecte votoꝛuʒ
meoꝝ.quaſi diceret ſuꝑ oĩa deſideraui ꝙ bñ regeres regnũ
tuũ:⁊ iam ĩ aliquo feciſti cõtrariũ nimis carnaliter cũ vxo
re tua doꝛmiẽdo:iõ ſubdit᷑: f ¶ Ne dederis mulierib ſhaʒ
tus. nimis ardẽter eas amãdo:⁊ eis nimis carnaliter adhe-
rendo: Et qꝛ ad nimiã carnalitatẽ cũ mulierib' iducũt deli
cie cibi ⁊ potus:iõ ſubdit᷑: g ¶ Et diuitias tuas ad delen
dos reges. hebꝛei dicũt ad ipugnãdũ reges:Et cã hui diuer
ſitatis ẽ:qꝛ verbũ hebꝛaicũ hic poſitũ equocũ ẽ ad delere ⁊
ad ipugnare:ſed lr̃a ſe videt᷑ magis ↄſonare dicto he/
bꝛeoꝝ:qꝛ ſubdit: b6 Noli regibus o lamuel.i.ſalomon.
i Noli regibus dare vinũ.imoderate bibẽdũ.a dicũt hic
reges ipſe ſalomon pꝛiĩcipalii:⁊ ſcario alij iudices ad regẽ
dũ pplʒ ↄſtituti:⁊ ſubdit᷑ cã pᷣdicte phibitõis cũ dẽ: k(ꝛ:
nullũ ſecretũ ẽ vbi regnat ebꝛietas.hoc pʒ vnicuiq;: ⁊ p h
qõ dẽ h ebꝛietas:pʒ ꝙ ñ diſſuadet᷑ hͥ potio vini regib'a pꝛici
pib tẽperata:ſʒ potio imoderata q̃ aufert debitã diſcretõeʒ
itõ ſubdit᷑: l( e foꝛte bibãt.ſ.imoderate. m ¶ Et obliui
ſcãtur iudicioꝝ.in lege ſcriptoꝝ. n ¶ Et mutẽt cauſã filio
rũ pauperis.i.paupeꝝ nimis ſauẽdo parti diuitũ.Cõſequẽ

nũ:qa nullũ ſecretũ eſt vbi

ter oñdit᷑ qbꝰ ſit dãdus por iebꝛiatiuꝰcũ dĩ: o (Date

ſicerã.i.potũ inebꝛiatiuum:⁊ ſic ſonat littera hebꝛaica.
p¶ Merẽtibus.i.exñtibus iĩ luctu =⁊ amaritudie:qꝛ po

tio vini foꝛtis multiplicat ſpũs:⁊ ſic eſt remediũ do⸗

loꝛẽ aĩ ⁊ coꝛpoꝛis. Occaſioe aũt hꝰverbi ſapiẽtes iudeo
— rũ ſtatuerũt vt ꝑ
ſonis ad moꝛtem
condęẽnatis daret᷑
potio vini foꝛtis

lamuel noͤli regib dare vi⸗

regnat ebꝛietas. Hè foꝛte prnic facllius tol.
bibãt et obliuiſcãt iudicio moꝛtis iminẽtis.
ruet mutent cauſã ſilioꝛum q (¶ Aperi. Hic
pauperiſ. Datẽ ſicerã meẽrẽ ponib ſchm voeu
tibus: ⁊ vinũ his q amaro quzda iuſticie q⸗
ſüt animo:bibant ⁊ obliui tate cũ dẽ: Aperi
ſcãtur egeſtatis ſue: ⁊ dolo ostuũ muto. alle
ris ſui nõ recoꝛdẽt᷑ ampli. gando iuſticia;
Aperi os tuũ muto:ẽt cuu ponere lca ſua ſi
HgOe , aEE ponere ĩ cã ſua: ſi
ſis omnium ſilioꝝ qui htra cut eſt homo ſim
ſeũt. Apẽri os uum:dècer plex ⁊ ignarus vł
ne qð iuſtumẽ: et vidica ĩo nanerui ns Rʒ .
pẽ ⁊ pauperẽ. Aleph. Mů guentez. K-

= caauſis. i pꝛo cau
ſis. s ¶ Omniũ filioꝛ qui ptrãſeũt.i.hominũ extra
neoꝝ per terrã trãſeuntiũ:q frequẽter nõ iueniũt qͥ ꝓ ſe
allegẽt eo ꝙ ſunt extranei taigenr⸗ celeriter expediri
t ¶ Aperi os tuũ.celeriter. v ¶ Decerne qð iuſtũ eſt.
nõ differendo ſniam ꝓpter aduerſe partis potentiam.
x ¶ Et iudica — ⁊ pauperẽ.i.exequere iuſticiãs pꝛio
iopibus ⁊ pauperibus qñ hñt iuſtã cauſã. a ¶ Aleph
Mulierẽ foꝛtẽ. In vltima parte h'libꝛi ponit᷑ omenda
tio foꝛtis mulieris: ⁊ exponitur cõmuniter a doctoꝛi⸗/
bus noſtris de eccleſia q metaphoꝛice dicitur foꝛtis mu

lier: ⁊æ ſpõſus eiuj chꝛiſtus: filij aũt eiꝰa filie ppls chꝛiſti

anus in vtroq; ſexu:⁊ dicũt ꝙ iſte ẽ ſenſus litteralis ſic̃
iudicũ.ix.dẽ. Jerãt ligna ad ramnũ ⁊c. ſenſus litteralis
nõ ẽ de lignis materialib ſʒ de abimelech. ⁊ ſichimitis
eũ ſuper ſe regẽ inungentibus. Et licet hec expoſitio ſit

rationabilis ⁊ cõmunis:tamẽ eã nõ pſequoꝛ:quia ſatij

diffuſe tradit in gloſis ⁊ cõmunibus poſtillij.Ra.ſa.ve
ro cõuenit cũ doctoꝛibus catholicis quantuʒ ad hoc ꝙ
hic ẽ metaphoꝛica locutio:ſed dicit ꝙ per mulierẽ foꝛ⸗
tẽ ĩtelligit᷑ lacra ſcriptura:⁊ hanc expoſitionẽ intendo ꝓ

ſequi:qꝛ rationabilij videt᷑: nec coiter habet᷑. in aliquibꝰ

tñ itẽdo alit dicere q ipe put ẽ ↄſonũ fidei nr̃e maxie qe
ſacrã ſcripturã vocat ſolũ vet᷑ teſtm:ego aũt vtrũq;.ſ.

vet ⁊ nouũ.Spõſũ aũt ⁊ maritũ hmlieri accipio do

ctoꝛẽ i ſacra ſcriptura expertũ:⁊ plẽ e ppłm catholicũ
iĩ ſacra ſcriptura ſtudioſũ ĩ ſexu maſculio ſeu feminino
qꝛ aliqñ iuẽte ſũt aliq mulieres ĩ ſacra ſcriptura ſtudio

ſe: vtpote tꝑe hieronymi:vt pʒ ex plogij ſuis ſuꝑ libꝛoj

ſacre ſcripture ⁊ ĩ alijs e ſcriptis.Sciẽdũ ẽt ꝙ lauj iſfta

mulieris foꝛtis:i hebꝛeo ſcribit᷑ metrice:ita ꝙ pꝛimver

ſuj incipit per aleph que eſt pꝛima littera hebꝛaica:ſecũ

Aus vero per ſecundã: x ſic conſequenter ſingulis verſi⸗
ſibus pᷣponũtur noĩa litteraꝝ quibꝰ icipiunt in hebꝛeo

quia ĩ tranſlatione ſeruari nõ potuit ꝙ verſus ſic icipe
rẽt oꝛdinate per litteras alphabeti latini:nec ad aliud ſi
gnandũ ponũtur hic nomia litteraꝝ hebꝛaicaxꝝ vt ali

ꝗ eſtimant:⁊ hec diffuſius declaraui ſuꝑ liby pſalmo⸗

rũ: a ſuꝑ lamẽtatioes hieremie. his igit pᷣmiſſis ad ex⸗
poſitionẽ l̃e acecedamꝰ. a Mulierẽ foꝛtẽ.i:ſacram

——æ—̃-

4

.

—

2 .

— — „ -—— —

— . —-

linuʒ ⁊c. ꝓſeqᷣt᷑

MDꝛoner. xxj.

ſeripturã q ↄtinet ſirmã ⁊ iuiolabil? vitatẽ. b¶ Auis
inueniet.quaſi diceret pauci attingũt ad plenã enotici
am. c Coſidit in ea coꝛ viri ſui.de bono p̃mio reci⸗

piẽdo:Et di vir e ooctoꝛ bomĩ cuꝑſõa dẽ ſapie.viij.
ãc amaui ⁊ exdſiui a iuuẽtute mea ⁊ qſiui mihi ſpõ/
ſa aſſũere. dðEt

ſpolijs non idige „“
bit. quia in pmio lierẽ foꝛtẽ:qs ĩuèniet: ꝓcul
dupli⸗ ſtolã haꝰ ⁊ð vltimis ſinib pꝛeciũ er:
bebtlt. ſ. gliaʒ co? n E .
poꝛis 1 aie· ¶ e Beth. Coͤnſidit ĩ ea coꝛ vi
Reddet ei.ſſpon ri ſui: et ſpolijs nõ idigebit

ſo tali. Wonu Bimel Reéddet ei bonũ 2
igfe pñti ⁊ glo- nõ malũ:oĩb/dieb vite ſue
iaturd Beleth: Quèſiuit lanã T li
uʒ ſuaꝝ.He. Facta eſt qua
ſi nauis iſtitoꝛiſ ð lõge poꝛ
tãs panẽ ſuuʒ. Nau. Et dẽ
nocte ſurrexit: dẽditq; pᷣdã
domeſtid ſuis ⁊ cibaria an
cillis ſuis.ʒay. Cõſidrauit
agꝝ è emit eum: dẽ fructu

metaphoꝛaʒ mu⸗
lier q̃ lanã ⁊ linũ
operatur: per q̃ i
telliguntur dicta
ſanctoꝝ doctoꝛꝛ
ad declaratõeʒ vi
tatl ſacre ſcriptu

be tie ra. alo.
hyacta ẽ q̃ſi na

uij iſtitoꝛij. ſiẽ eii mManuu lantauit
naui iſtitoꝛis pꝛ neã. Heth. Accixit foꝛtitu-
kautu diuerſa dinẽ lumbos ſuos:ẽZᷣt robo
te humane nece vani .
ſanarſciſcnm-. Tault bꝛachiuz ſuus. Leth.
ra cõtinentur oia Dliſtauit ⁊ vidit qꝛ bona e
neceſſaria ad ſaluu negociatio er :nõ exliguet
. i¶ Et deno in nocte lucerna er. Jotch.
EHH rManuzʒ ſuã miſit ad foꝛtia
ꝗdo loquendi qus &t digiti eius apphaderunt
dã geñ. xxij. Nũc fuſum.Raph. Manuz ſuã
cognoui ꝙ time
as dñm.i.cogno/

ſcere feci. Amoꝛ ei ſacre ſcripture inducit doctoꝛes bo

Aſelpulg⸗ ad ſurgendũ ð nocte p ſtudio ⁊ oꝛone

Kk (Deditq; p̃dã.i hebꝛeo habet᷑ Annonã:qꝛ ſacra ſcri

ptura reficit oẽs ſtudentes ĩ ea fideliter tã viros q; mu-
lieres. I ¶ Conſiderauit agꝝ.ager iſte ẽ diſciplia ſtudij
celeſtis:vt dicit greg.homelia.xxxvij. ſAen eũ.

i.emi fecit a ſtudẽtibuj ꝑ domationẽ carni redigẽdo eã

in obſequiũ ſpũs. n ¶ De fructu ma.ſu.plan. vineã.i.
exẽplo vite ⁊ verbo doctrine fecit fideliũ multiplicatõʒ
ꝗq ſunt palmites vinee oñi:vt dicit grego.homelia. vij.
o ¶ Ac

„

cinxit foꝛtitudine lũbos ſuog.i.accigi fecit lum
bos ſtudioſoꝝ cigulo caſtitatis. CEt roboꝛauit bꝛa
chiũ.pꝑ multiplicationẽ boni operis:qꝛ ſicut dicit greg.
homelia.xxxij. hec caſtitaj magna ẽ ſine bono oꝑe:nec
bonũ opus aliqᷣd ſine caſtitate. aGanaun ⁊ vidit.
P experiẽtiã dulcedis ex ſtudio ſacre ſcripture reſultãtij
r ¶ No extinguet᷑ ĩ nocte.i.ĩ moꝛte. s Aserna ere
claritas ſue noticie:ſʒ magis augebit. t ¶ Manũ ſuaʒ

miſit ad foꝛtia. in hebꝛeo habet᷑: Ad vtebꝝ.qð ẽ quida tiũ in ea.
ocioſa no co

circuł aliquãtulũ põderoſus ĩ iferioꝛi ꝑte fuſi poſit vt

recte ⁊ oꝛdinate vertat᷑:⁊ huic dicto cũſonat qð ſubdit:
v (Et digiti eius appᷣhẽderũt fuſũ.ꝑ vᷣtebꝝ hᷣ itellr re
cta intẽtio op diriges ꝑ appꝛehẽſionẽ fuſi ad filãdũ: ꝓ/
ſecutio boni opis ð genere ey qð ↄſonat itentioni recte.

anũ ſuã ape.iopi ⁊cʒ. ſcriptura ei ſacra q̃ſi vbiq;
iducit ad oꝑa mie. y 4 no

nuʒz:⁊ opata ẽ ↄſilio manu

manuuʒ ſuaꝝ plantauit vi

— en

ſue a frigoꝛib niuis: òε eĩ
domeſtici e vẽſtiti ſunt du

plicibuſ. Mem. Stragula

tã veſteʒ feſit ſibi: byſſus
půrpura ĩidumẽntum eius

Nun. Nõbilis ĩ poꝛtis vir

ep:qñ ſedrit cũ ſenatoꝛibꝰ

terre. Samech. Syndonẽ

fecit ⁊ vẽdidit: ⁊ cigulũ tra

didit chananeo. Ayn. Foꝛ

titudo ⁊ dẽcoꝛ ĩiduùmẽtum
eius:et ridebit ĩ die nouiſſi
mo. he. Os ſunʒ aperu

it ſapie:et lex clemẽtie ĩ lin/

ua ey. Sade.Cõſiderauit
emitãs dom ſue:c panem
ocioſa nõ comedit. Coph
Sũuürrexerũt filij eẽt beatiſ

ſimã pᷣdicauer̃t:ir eĩ ⁊ lau

dauit eã. Res. Multe ſilie
ↄgregauerũt diuitias tů ſu/
pgreſſa es vniueẽſas.Syn.

dꝛũ videt᷑ magis cocoꝛdare cũ dicit: h

ia pena gehẽne: 'm ꝙ dicit h ra.ſa. allegãs illud iob. xxiiij.
Ab aquis niuiũ trãſiet ad caloꝛẽ niuiũ.⁊ lodtur ð dãnato

3Omnes ei domeſtici eius.i.boni doctoꝛes ⁊ diſcipuli.
a ¶ Ueſtiti ſũt duplicib.i:virtutib itellectualibꝰ moꝛali
bus:que ſũt veſtej aie. b¶ Stragulatã veſtẽ. i. diuerſi co
loꝛibus intextã. Fecit
‧ ſibi. qꝛ ſacra ſcriptu/
aperuit iopi:⁊ palmas ſu K ra ð omni genere vir⸗
mech. Moõ timẽebit domui qucit. c¶Byſlu ca

ſtitatis:⁊ d ¶ Pur·
ura. charitatis. ¶e

ndumentũ ey.i.ve/
re ſtudentiũ in ea ſcia
piter ⁊ vita. f ¶¶ No
bilis in poꝛtij vir e.
i.doctoꝛ bonus qͥ di/
citur nobilis in poꝛił

i. inter ſapientes anti/

quitus in poꝛtes ſedẽ

tes ad reddendũ veri

tatig iudiciũ:iõ ſbᷣdit
g ¶ QOñ̃ ſederit cũ ſe

natoꝛibus terre.i.cuʒ

ſapientibus qui ha/

bent regere terrã ⁊ iu
dicare. b¶ Syndo
nẽ fe. ⁊ vẽ.⁊ cin.tra.

chananeo. Hebꝛei di
cunt: Mercatoꝛi.no
mẽ eĩ hebꝛaicũ h̊ po⸗

ſitũ equiuocuʒ eſt ad

hoc ꝙ ſit nomẽ ppꝛi-
um populi deſcendẽ⸗
tis de cham filio noe

nomen appellatiuũ

ſignificans mercato
rem:littera tñ pᷣcedẽ
imediate dicto hebꝛe
yndonẽ fecit ⁊

vẽdidit.per ſyndonẽ vero que ẽ veſtis linea ⁊ mũda intelli
puritas mentis.p cingulũ vero caſtitas coꝛpis.vñ dic gre/
go. homelia.xxij. Lũbos eni pꝛecigimus cũ carnis luxuriã

timebit do. ſue a fri. niu.· n

ꝑ cõtinẽtiã coartamus: Dicit᷑ aũt ſacra ſcriptura illa facere
eo ꝙ ad ea inducit:a vendere:qꝛ nõ oẽs iſtã mũdiciã conſe/

titudo.i.cõſtantia mẽtis. R ¶ Et decoꝛ.exterioꝛis honeſta
tis. ¶ Indumẽtũ eius. ſũt eĩi paramẽta mẽtis ad q̃ ſacra
ſcriptura inducit. m. ¶ Et ridebit.i.ridere faciet ſtudẽtes

in ea fideliter. n¶ In die nouiſſimo.quãdo audient vocẽ

dñi dicẽtis: nite benedicti pꝛis mei ꝑcipite paratũ vobis
regnũ. o ¶ Os ſuũ aperuit ſapie.qꝛ ſacra ſcriptura docet

ſapientiã delurſũ deſcedẽtẽ que pudica ẽ ⁊ modeſta:ſuaſibi
lis:bonis cõſentiẽs:plena mia ⁊ fructibP bonis:vt dẽ Jaco.

iij. p ¶ Et lex clementie in lingua ep.qꝛ tã in nouo ꝙ; i ve/
teri Eeſts ad cemens inducit. q ¶ Conſiderauit.i.ↄſidera
re fecit. r ¶ Semitas domus ſue.i.ↄſciẽtie ſecreta ſtuden-
tiũ in ea.Et qꝛ hic laboꝛ ẽ optimus:ideo ſequit᷑: Et panem
it. 8¶Surrexerunt filij eius.i.diſcipuli
ſtudioſi. t ¶ Et beatiſſimã pꝛedicauerũt.qꝛ ſacrã ſcriptu/

rã ſuꝑ omnẽ aliã extollũt. v ¶ Uir eius ⁊ laudauit eã.i.
doctoꝛ bonus qui doctrinã ſu incipit a ↄmẽdatione ſacre
ſcripture. x¶ Multe filie.i. pᷣoꝝ ⁊ ſapientum ſcripture.
VY¶ Cõgregauerũt diuitias.i. cognitões vitatis multaj) q̃ ſt

elioꝛa bõa ꝙỹ coꝛpalia. 3 ¶1 ſupgreſſa es vni ſas

—

—

quũtur: ſed ſoli ad ea cõſi. 182 fidelite laboꝛãtes. i(Foꝛ

ꝗda ſacra ſcriptura multo plures veritates tradit ꝙ alie ſcri-
pture:⁊a etiã purioꝛes:qꝛ in ea nulla falſitas admiſcetur cuʒ
imediate emanet a pꝛia veritate. Scripture vero humanirt/
aclinuicẽ aſi ↄtineãt multas veritates:tñ hñt admixtas ml
tas falſitates:ſicut pʒ ð ſcripturis ariſtotelis qͥ minus inter
alios phos dẽ erraſſe
⁊ tamen errauit ĩm „ „
tis: vtpote ð mũdi et Fãllax gratia ? vana ẽ pul
nitate: ⁊ de numero i chꝛitudo mulièr timẽſ dñʒ

ſencherara Poſu ipfſaà laudabit᷑. Thau. Dà

cũ tamẽ ſit maioꝛ qi le eil ð fructu manuũ ſuaꝝ:
incoparabiliter ſʒ ꝓ cet laudẽt eã in poꝛi opa ep

quid ẽ numerus mül
tum eius.et danielis ⸗⸗
vjj. Milia miliũ mi⸗ ¶In
niſtrabant ei:⁊ decieß
milies centena milia
aſſiſtabant ei.⁊ ð feli
citate eaꝝ quã ponit
in motu oꝛbiũ ⁊ i mł/⸗
tis alijs:ideo ſubdit: 9
9 ¶Fallax grfa 1 va
na eſt pulchꝛitudo.ſ.
verboꝝ rhetoꝛicoꝝ in humanis ſcripturis:⁊ maxiẽ poetid
in qbꝰſub verbis oꝛnatis latẽt multe falſitates ſʒ ꝙ dicit.j.
u

cipit plogy ſancti hiero
mi in libꝛu

Emini me an/
te h ferme quĩ
quenniuʒz: cuʒ
adhuc rome

meta. Multa mentiunt᷑ poete cãtãtes. b
dñʒ.i.ſacra ſcriptura que quaſi vbiq; iducit ad dei reueren
tiã ⁊ timoꝛeʒ. c ¶ IOpſa laudabitur.pꝛe ceteris ſcripturis.
d Date ei de fru. ma.ſuax.i.ſtudẽtibus ĩ ea dabit fruct
gloꝛioſus. e ¶ Et laudẽt eã in poꝛtis opera eius.i.ſapiẽte
in poꝛtis ſedentes cũ iudicibus vt dictũ eſt ſupꝛa:⁊ iſti ſapi
entes dicunt᷑ opa ſacre ſcripture inquãtũ ꝑ eius ſtudium ſa

—

piẽtiã ↄſequũtur.

¶ Poſſtilla venerabilis fratris Nicolai de lyꝛa ſuper puer/
ia ſalomonis finit.

¶ Eppoſitio pꝛologi in libꝛum Eccleſiaſten icipit.

Añnqꝙᷓ accedam ad diuiſionẽ ꝓlogi: qꝛ

cleſiaſtes. Notandũ ꝙ iuenit᷑ eccłiaſtej
indeclinabile ⁊ tũc ſemꝑ acuit vltimaʒ
ſyllabam. Itẽ inuenit᷑ declinabile:eccle
ſiaſtes eccleſiaſte:⁊ eccleſiaſtes eccleſia/
L. is: ⁊ tunc habet grauem accentum in
fine in omnibus caſibus. Significationem ⁊ rationem iſti
us nominij inuenies ſupꝛa in pꝛologo pꝛecedenti. Iſte pꝛo/
logus poteſt diuidi in quinq; partes.In pꝛima parte deſcri
bit quo tempoꝛe:quo loco:⁊ cuius rogatu inchoauit vel vt
ceſſet calinia ichoare ꝓpoſuit cũ dic. Memini me ⁊c̃.tpᷣjei
nõt cũ dic: hHoc quiquẽnio.locũ cũ dicit: Rome.ꝙ rogatu
bleſille cũ dic rogatũ ab ea. In ſcòa ꝑte dic ꝙ de moꝛte ble⸗
ſille tãtũ doluit ꝙ inceptũ opus icõpletũ dimiſit:vel vt ceſ
ſet calũnia in opere non pꝛoceſſit ibi: Itaq; quoniã in pcin
ctu noſtri opis. In tertia parte dicit ꝙ ad paule ⁊ euſtochij
honoꝛẽ:⁊ ad bleſille memoꝛiã opus illud ĩ bethleem conſũ
mauit:ibi Nüc bethleem poſitus ⁊c. In quarta particula
dicit ꝙ nullũ ſequens interpꝛetẽ de hebꝛaico tranſtulit:vbi
tñ non errauerant ſe alijs interpꝛetibus ↄfoꝛmauit:⁊ ſic nec
oino fuit eis cõfoꝛmis:nec oino diſſimilis:ibi Hoc bꝛeuiter
admonens ⁊c. In quinta parte ponit rationẽ pꝛecedẽtij par
tis vt.ſ.ſi ĩ omnibus ab eij diſcreparet nimia nouitas deter

eſſem ⁊ eccleſiaſten ſancte

dicitur iob.xxv. Nu· Expliciũt puẽbia ſalomõiſ

ler timẽes

Emini me hoc ferme quinquennio ⁊c.

pleriq; dubitãt ð accẽtu huius noĩs co

¶ Miber

reret lectoꝛes:ſi in omnibus concoꝛdaret contra ſuam

conſcientiam omnium ſequeretur erroꝛes: ibi Ut nec
nouitate nimia ⁊c᷑. Oꝛdina ſic conſtructionem: ¶ Hoc
quinquennio.ideſt hoc ſpacio quinqʒ annoꝛum in quo
ſumus.( Ferme.i.fere completo:vel ſᷣm aliam litteram
¶ Ante hoc ſer⸗
me quinquenniũ
i. ante hos quiqʒ
annos fere ia traſ

bleſille legerſn: vt eam ad

neg ee en acctos.q.d. iã qui
ↄtẽpiũ mudi huſ puocarẽ q; anis eretraa⸗
7 oẽ qð in mũdo cerneret ctis ( Cuʒ adhuc

putaret eẽ ꝓ nihilo rogatũ eſſem rome. ⁊ nõ

ab ea:vt ĩ moꝛẽ ↄmẽtarioli duʒ me in bethle⸗

em tranſtuliſſem

obſcura queq; diſſererẽ: vt ac. vel ſic: ¶Cum

abſq; me poſſet intelligere adhuc eſſe rome
q̃ legebat. Itaq; qm̃ i ꝓcin ferme.i.fere. Hoc
ctu nfi operiſ ſubita moꝛte quinquenio. ideſt
ſubtracta ẽ:t vbi nõ merui q amnoꝛum q.
mꝰo paula ⁊ euſtochiũ ta cum moꝛam face

lẽ vite nr̃e habere conſoꝛtẽ reʒ rome fere per
hos quinq; an-
noj vltimo pꝛetẽi

tos. (Et eccleſiaſten ſancte bleſille legerem ſupple ſᷣm

tranſlationem. lxx. ab eo emendatam: quia nondum
editionem ſuam de hebꝛeo fecerat in latinum. Iſta ble
ſilla filia fuit paule:ſicut patet in fine epiſtole hierony.
ad pammachium de doꝛmitione pauline: quam appel
lat ſanctam cõmuni modo loquendi:pꝛopter ſanctita

tem vite quam habuit.(¶ Legerem.inquam. ¶ Ut eam

ad contẽptum huius mundi pꝛouocarex: ⁊ omne quod
in mundo ceneret.oculis coꝛpoꝛis¶ Putaret᷑.i.reputa-

ret¶ Eſſe pꝛo nihilo.i.vanum ⁊ vacuũ:Eccleſiaſtes.j.
Uanitas vanitatum dixit eccleſiaſtes.q.d. mundus eſt
vanitas contentiua vanitatũ:⁊ iterum ſcõo dicit:Uani
tas vanitatuʒ.i.vanitas agregata ex vanitatibus ⁊ oia
vanitas.ideſt vana:vt fiat emphatica locutio.q.d.non
ſolum ſunt vanitas.immo vanaCittacn uam eſſem
rome.⁊ ita bleſillam emarem Wemuame fuiſſe
rogatum ab ea.vt diſſererem.ideſt diſerte exponerem:
Obſcura queq;.ideſt omnes huius libꝛi obſcuritates
n moꝛem commẽtarioli. ideſt in modum vnius par
ui commenti ⁊ facilis expoſitionis. In pꝛologo pꝛece/
denti circa pꝛincipium inuenies quid ſit commentuʒ 2

—

explanationem: ¶ Ut abſq; me.ideſt me abſente:( Poſ
ſet intelligere qð legebat. in hoc libꝛo. Hic intelligen⸗
dum eſt:ꝙ ad pꝛeces eius inceperat tranſferre libꝛum: 2
cum videret eius difficultates petebat commentarium
qꝙÿ autem tunc inchoaſſet tranſferre patet per litteram
ſequentem: qua dicitur: ( Itaq; quoniam in pꝛocin/
ctu. ideſt in pꝛincipio ante conſũmationem noſiri oꝑe/

vnde enem S d rogauit me:vt facereʒ aligaug

*

te ſubtracta eſt. ideſt pꝛeuenta:vel quia non meruimus
ideſt non fuimus digni ego ⁊ vos: 1 paula ⁊ euſto/
chium talem.ideſt tam ſanctam: Uite habere conſoꝛ/
tem.vt ſcilicet nobiſcum viueret in bethleem. Iſta pau
la quedam fuit matrona duas habens filias. Sanctis
autem epiſcopis romam cõuenientibus quodam tem/
poꝛe epiphanus tranſmarinus in domo eius hoſpita/
tus eſt:qui religionem ⁊ pꝛiuilegia ſancte terre cõmen⸗
dauit: ⁊ quomodo ibi chꝛiſtuj moꝛatus eſt pꝛedicauit x
quũo apli ibi fuerũt ⁊ mita talia dixit coꝛaʒ paula ⁊ fili-
abeiuſ.Unde paula alterã filiaxꝝ ſuaꝝ tradidit nuptui

ubita. ideſt inopinata ⁊ nimis feſtinata.¶ Moꝛ

doe
o
m
⸗
nii
l
gii
niſs

ind
able⸗
llſen

Wn

fome
por
ideſ
guin⸗
10
nſae
repe
;
etii
fn
lum
bie
ny.

9
kam

qno
Gung
ſtes.).

Hani
ou
non
ſem
hiſſe

uns
par
ue⸗
z2

o

m
m

hr
nus
ſo/
ſoꝛ
an
ctis

ita/
en
ſli⸗
ui

reliquã. ſ. euſtochiũ virginẽ ſecũ duxit hieruſalẽ:⁊ ð p
pꝛijs ſumptibus paula ↄſtruxit i bethleeʒ cenobiũ mo/
nialiũ vbi ipſa cũ filia ſua euſtochio ſub regula vixit:

ad quaꝝ rogatũ hieronymus multa ſcripſit:⁊ hoc opꝰ .
qð rome ad petitionẽ bleſille iceperat ad eaꝝ pᷣcej in be

thle ʒ cõſũmauit
Tãto vulnere.ſ.

ex moꝛte bleſille: tanto vulnere tãc pcuſſus

que coꝛ meũ val obmutui: nũc in betbleem

pereuſſus obmu⸗ boſitus: anguſtioꝛe videli-
tui.i. quaſi mut cet ciuitate:⁊ illꝰ memoꝛie
opere non reſpon ⁊ vobis reddo qð debeo.
di. vel melius p? Hoc bꝛeuiter ãmonens
doloꝛe obmute⸗ E e . .
ſcenſ ab opere cſl nulliuſ auctoꝛitatẽ ſecut ſũ
ſaui: ſic legit cott. ſed ð hebꝛeo tranſierẽs ma
quidã tũ calũnis xime ſeptuagita interpꝛetũ
tur hanc lecturaz cõſuetudini me coaptaui:i

aerenh hiſ dũtaxat q nõ multũ ab
ctus dicitur expe hebꝛaicis diſcrepabãt. In
ditus ⁊ armatus terdum agle qͥq; ⁊ ſymma
vnde ⁊ ĩ ꝓcinctu chi ⁊ theodotõis recoꝛda

en⸗ lenifauſasr tus ſum:vt nec nouitate ni
his verbis iſido Mia:lectoꝛis ſtudiũ deterre
ri patet ꝙ ꝓcictu—
idẽ ſit q pꝛepara ðð
tio: ⁊ ppꝛie qñ hoies ſe cingun: p bello faciendo. Uñ di
cunt ꝙ nõ incegit rome opus ſuũ:ſʒ ſe tm diſpoſuit ad
ineipendu t1 in ꝓcinctu.i.i pꝛeparatioe.¶ Nr̃i ope/
ris ſubtracta eſt.et io pꝛe doloꝛe.¶ Obmutui.i.ampli
in oꝑe nõ pꝛoceſſi:ꝓpter hoc ſupꝛa i diuiſione gemina/
ui verba vt ceſſaret iſta calũnia.
qꝙy roma.¶ Et ülius.i.bleſille.

eltherberu habeat᷑ ¶ Et vobis.i.ad honoꝛẽ veſtrũ

eddo qð debeo.i.cõ ſũmationẽ oꝑis inchoati.ſic
¶Et i

ponit᷑ ̃m pꝛimã lecturã. Juxta ſcòam ſic expoõe
lius memoꝛie.i.ꝓpter memoꝛiã effectus quẽ habuit er/
ga me.vel ¶ Illius memoꝛie.i.vt memoꝛia illpin bñdi/
ctione ſit:qui ei recoꝛdabit ppter amoꝛẽ üllius editus ſit
iſte liber: benedicit aie ipſius.vel¶ Illoͤmemoꝛie. ppetu

an de. Et vobis. inſtatibus ¶ Reddo qð debeo.i.tanq

debitoꝛ obnoxi vꝛis bñficijs iſtũ libꝛũ tranſfero.¶ Ad/
monẽs.i.admonẽdo inſinuãs.(¶ nullo.iterpꝛetis au
ctoꝛitatẽ ſũ ſecutus i oꝑe iſto¶ Sed ð hebꝛeo.imediate
tranſferẽs i latinũ. ¶ Toaptaui.i.cõſoꝛtaui.¶ Me
tudini.i.cõſuete vt vſitate tranſlatioi.¶¶xx.iterptuʒ.
magis i editiõi alioꝝ:quid aʒ libꝛi hñt agis. ſicut
iã expoſitũ ẽ. Alij habẽ xime.i.pꝛecipue iter oẽs
iterpᷣtes:cetera nõ mutant᷑ nõ tñ me eis in oib coaptaui
ſed i his:¶ Gutaxat.i.tãtũmodo¶ Que non multũ ab
hebꝛaicis litteris diſcrepabãt.i.diſcoꝛdabãat.(¶ Interduũ
etiã i.aliqñ quo.ſ.bñ dicebãt recoꝛdatus ſũ ad imitan/
u Ruile i. tranſlatiois aquile:⁊ ceteroꝝ qͥ ſequunt᷑
ð qbus ſatis iueniej ſupꝛa ĩ ſcðo ꝓlogo ſuꝑ iob circa pᷣn
cipiũ¶ Ut nec nouitate nimia lectoꝛis aium deterrerẽ.
ſ.li oino ab alijs iterpꝛetib diſcreparẽ.¶ lec rurſũ õ cõ
ſciẽtiã meã fote veritatis omiſſo.i.omiſſa hebꝛaica ve/
ritate:q̃ͥ dẽ fõs:qꝛ ẽ oꝛiginał vitas:⁊ a q̃ emanat verita⸗
oĩiuʒ cältond. onn riuulos ↄſectarer.qð facerẽ ſi
oĩno cũ alijs ocoꝛdarẽ:⁊ iõ nullius iterpꝛetis auctoꝛita-
tẽ ſecutus ſũ:ſed imediate o hebꝛeo tranſtuli in latinũ.
(4Explicit qliſcũq; expõ iſti plogii.
Poſtil. venerabil fris Nicolai ð lyra ſaꝑ eccliaſtẽ icipit.

Erba eccliaſtej.Sicut dictũ fuitĩ Ca...

llo.ehmonis tradutur tria ſapiaʒ extolletia
Imagnifice: q ſũt ſʒ ẽpedoclem: mobilis
effluẽtie:otẽptus future felicitatis:appe/
. titus:⁊ mẽtis illuſtra
tio.Et iſtud tertiuũ in
rem:nec rurſum contra cõ/ oꝛdine doctrie ẽpnũ
ſcientiam meam ſonte veri q via ?eopediſa acd
331e „ . 9 ne alO De
tatis omiſſio:opinionuʒ ri pter q tradit in piis
uulos cõſectare. libꝛo qͥ oẽ pabole ſa⸗/
¶¶ Explicit ꝓlogus ſancti lomoni):qͥ finito acce
iS dit᷑ ad 2 in libꝛo ec-

Incipit lib ecchaſteſ. Ca. I. cleſiaſtes i quo tradit᷑

1 L mobilis affluetie otẽ/
Erbꝗ eccleſia pr. Circa qo ſciendũ
ſtes.filij dauid 82 ye ſalomõis ſapie
„i PRier ſtue

iu viguit i hieru⸗
3, SSSõä alẽ:qꝛ oẽ) reges terre
Aänitas van ⁊ potẽtej deſiderabãat
tltatum dixit Cc audire ſapia; ſalomo
cleſiaſtes:vànitas vanitatũ nis:vt dꝛ ijj. reg. iiij.

pꝛincipio libꝛi ꝓuerbioꝝ i trib' libꝛis ſa

⁊öia vãitas. Quid hʒ am/ Et qꝛ circa felicitateʒ

plius homo ð vniuerſo la
boꝛe ſuo qͥ laboꝛat ſub ſole

hoies multi varie di⸗

xerat ⁊ dicebãt. Naʒ

aliqͥ põebãt eaʒ i diui
tijs: alij in delits ⁊

alnj in honoꝛibus: 7

ſic de pluribus alijs bonis que per laboꝛem humanum ac⸗

quiri poſſunt in vita pꝛeſenti:ideo ſalomon voluit hanc
queſtionem tractare inhoc libꝛo oſtendendo ꝙ in talibus
bonis nõ ↄſiſtit felicitas hoĩs:ſʒ i deo qͥ ẽ bonũ infiniũ.Et
diuiditur liber iſte in duas ꝑtej.ſ.i phemiũ ⁊ tractatu:q ici
pit ibi Uanitas ⁊c̃.Circa pᷣmũ notificat᷑ actoꝛ h' libꝛi mini
ſterialis tm̃:qꝛ de Aac: pꝛĩcipalis:⁊ pꝛio quatũ ad eius
ſapiam cũ dẽ: a ¶ Uerba eccleſiaſtes.i.ſalomonis qꝗ eccle/
ſiaſtes oẽ.i ↄcionatoꝛ:qꝛ per ſapiaʒ ſibi datã erat aptus ad

coõcionandu ⁊ perſuadenduʒ alijs veritatẽ.ſcõðo quantũ ad

genus cuʒ dicitur: b ¶ Fllij dauid. qui ſuit ſanctiſſimus.
Tertio quantũ ad dignitatem cũ dicitur: c ¶ Regis hieru
ſalẽ. ita ꝙ li regis refert᷑ ad dauid ⁊ ad ſalomonẽ:vterq; ei
regnauit in hieruſalẽ:a licet regnuʒ ipſoꝝ ad alia loca ⁊ ad
alias ciuitates ſe extenderet:expꝛimitur tñ ſpecialiter hieru-
ſalẽ:quia erat metropolis in regno ⁊ electa ad dei cultum.
d Aanias Die incipit tractatus:⁊ diuidit i duas parte⸗
qꝛ pꝛio ſalomon erroꝛes alioꝝ excludit:ſcòðo ppoſutũ ↄclu
dit cæ. vij. Pꝛia adhuc in duas:qꝛ pꝛio pponit itentuũ in ge⸗
nerali:ſcõo ꝓſedqtur in ſpeciali:ibi Generatio. Dꝛopoſituʒ
aũt ſuũ eſt excludere a vera felicitate illa i qbus ab alijs po
nebatur.ſ.diuitias ⁊ honoꝛes ⁊ cõſimilia qͥ hũñtur i pñti vi
ta:⁊ hoc ẽ qð dicit. d ¶ anitas vanitatu.i.maxia vani/
tas.ſicut charitas dẽ virtus virtutũ:qꝛ e maxia inter virtu
tes:⁊ roſa flos floꝝ:qꝛ pulchꝛioꝛ iter alios floꝛes. e ¶ Di ⸗
xit eccleſiaſtes.i.ſalomon qᷣ dẽ eccleliaſtes.i.ↄcionatoꝛ.qꝛ ꝑ

tractãdo opiones alioꝝ: ð felicitate:arguit ad diuerſas prx·

tes:vt videbit pſequẽdo:⁊ pꝰdeterminat veritate. f¶ ¶la
nitas vanitatu.rpetitio ẽ eiuſdẽ ad maioꝛẽ aſſertõʒ. g¶ Et
oĩa.iĩ qbab alijs poit᷑ felicitas. anitas.i.ſũt valde va
na:eo mõ loquẽdi qͥ diot᷑ valde liberalij ipᷣa libealitas: ꝓpi
quod in talibus nõ eſt ponenda felicitas de cuius ratione ẽ
firmitas ⁊ ſtabilitas cum ſit vltimuʒ hominis bonum.et
ad pꝛobationem ſui dicti in generali ſubdit: i ¶¶ O uid
pʒ hõ apli' ð vniuerſo laboꝛe ſuo quo laboꝛat ſpᷣ ſoleiĩ vi
ta pñti:q̃ſi dicẽt qlʒ põt expiri ꝙ ñ ſeqt᷑ ex laboꝛib i uis nüi
bonũ iſtabile ⁊ amiſſibile ſaltẽ ꝑ moꝛtẽ quã ñᷣ pot euaace.

g ¶ Generatio. DHic pſeqt ĩ ſpẽali ad excludendũ bona vite
pñtis a vera felicitate. Et diuidit᷑ i decẽ ꝑtes ſʒ numeꝝ eoꝝ
q excludit:partes patebũt ꝓſequẽdo. Pꝛimuʒ aũt qð itẽdit
excludere eſt ſcia humanit' acſita q̃ iter alia v; ma bonũ
Uñ ⁊ multi philoſophi poſuerũt in ea btitudinẽ hoĩs dicẽ
tes eum tunc eẽ felicc
qñ in eius mente de⸗

ſcribitur totus oꝛbis Gẽneratio pꝛeterit ⁊ gene⸗
per ſciaz pfecta. Hoc ratio aduenit: terra aut ĩ et
aũt excludit i hoc ca = den e
.qꝛ ipſo exduſo alia nũ ſtat. Oꝛit ſol ⁊ occidit:
j.qꝛ ipſo excluſo alia x aAIO „,
ĩ quodaʒ generali ſit ct ad locũ ſuũ ruertit:ibi
excluſa cuʒ ſint bona renaſcẽſ gyrat ꝑ meridie: et
noeditzdsoottt flectit ad aglonẽ. Luſtranſ
oñdit pꝛimo ĩ ſcia ſpe yniuẽſa ĩcircuitu ꝑgit ſpũs
culatiua:ſecũdo ĩ pꝛa cet in circulos ſuos reuertit᷑
ctica:ibi Uidi cũcta.
Tertio ifertur cõclu⸗

ſio intenta:ibi Locutus ſũ.Pꝛia ĩ duas:qꝛ oſtẽdit ꝓpoſitũ
pꝛio per ronẽ:ſcòo ꝑ experiẽtiã:ibi Ego eccleſiaſtej. Dꝛima
in tres ſm tres rõnes: ſcõa ibi Nõ ſaturat᷑.tertia ibi Quid
ẽ qð fuit.In pꝛia parte facit talẽ rõnẽ: Ala ſcia qͥ ẽ valdeĩ/
perfecta nõ põt dici felicitas hois:qꝛ de rõne felicitatis ẽ ꝙ
ſit bonũ perfectũ:⁊ illud qð modicũ eſt quaſi nihil ↄputat᷑
ij.phy. ſʒ ſcia acquiſita quecũq; modica eſt ⁊ ipfecta. ⁊c̃.
Circa iſtã rõnẽ ſic pcedit:qꝛ pꝛio declarat vñ iꝑfectio ⁊ mo
dicitas ſcie acquiſite ꝓcedit:ſcõo ppoſitũ ocludit:ibi Cucte
res difficiles. Circa pꝛimũ ſciẽdũ ꝙ oĩs ſcia hũanit acqſita
oꝛiginẽ hʒ ex cognitiõe ſeſibiliũ:ſenſibilia vo ſũt in ↄtinua
tranſmutatioõe:ſaltẽ quãtũ ad plures ſui ꝓpꝛietates ꝓpt qð
aliq phi dixerũt ꝙ ñ põt de eis aliqua verita) affirmari.iiij
metaphyſice.Et lʒ eoꝝ dictũ ñ ſit veꝝ tñ ex tali dicto eoꝛũ
qui fuerũt maximi iquiſitoꝛes veritatis vt dicit phᷣus ibidẽ
apparet difficultas reperiendi aliqua veritatẽ ꝑ indſitioneʒ
humanã.Ex quo ſequitur ꝙ talis cognitio veritatis modi
ca ẽ ⁊ iperſecta. Pꝛio igitur ſalomon oñdit mutabilitatem
in coꝛpoꝛibus mixtis dicẽs: g ¶ Generatio pꝛeterit ⁊ gene
ratio aduenit.ſ.alia numero:qꝛ que coꝛꝛũpunt nõ redeunt
eadeʒ numero:ſcòo de generatioe:et iſta variatio generabi/
n 7 cc uptibiliũ apparet ad ſenſũ ĩ oibus coꝛꝑibus mi
⁊ non a parte ante:quia ꝑ creationẽ icepit eẽ:⁊ hec imuta⸗
bilitas intellr quãtũ ad partes ei iferioꝛes ppe cẽtꝝ exñtes:
partes aũt ſupioꝛej alterat ⁊ trãſmutãt᷑:et qꝛ talis alceratio
7 trãſmutatio i elemẽtij ⁊ mixtij cãtur ex motu oꝛbis:⁊ ꝑo
tiſſime ex motu ſolis in obliqͥ circulo:iõ ſubdit: i ¶ Oꝛit᷑
ſol a occidit. vt apparet ad ſeſũ. k ¶ Et ad locũ ſuũ reuer
titur.i.ad oꝛtũ ſiue oꝛiẽtẽ. l¶ ¶ IJbiq; renaſcẽs.nõ qꝛ ſit ali/

us ſol i numero:ſed idẽ ĩ puncto oꝛiẽtis apparens de nouo.

m ¶ Gyrat ꝑ meridiẽ.i motu ei ab oꝛiẽte i occidẽtẽ decliat
verſus polũ antarticũ ſiue meridionalẽ. n ¶ Et flectit ad
aquilonẽ.iĩ motu ei ſuo ab occidẽte ĩ oꝛiẽtẽ flectit᷑ ad poluʒ

articũ ſeu aqlonarẽ. o ¶ Luſtrãs vniuerſa ĩ circuitu ꝑgit

ſpũs.i.ſol q dĩ ſpũs:ñ ꝙ habeat aiaʒ. Coꝛpa ei celeſtia laia/⸗
ta ſũt ſim damaſcenũ:ſʒ qꝛ ifluẽtia e cauſat vitã i iſtis infe
rioꝛibus ſicut cã vniuerſalij:hõ ei generat hoĩeʒ ⁊ ſol vt di
cit phus.ij.phy. p ¶ Et ĩ circulos ſuos reuertitqð duplr
expõit. Uno mò qꝛ oĩ die mutat᷑ ey circulatio appꝛopiquã/
do magis ad tropicũ eſtiualẽ vel ad tropicũ hyemale. Alio
mõ qꝛ ſᷣm aſtronomos ſol plures hʒ circuloj.ſ.equãtem de
ferentẽ:⁊ epiciclũ:iſta tũ determinate dicere magis pertinet
ad aliã ſciam. Cõſequẽter oñdi: mutabilitatẽ circa elemen
tũ aque dicens: q ¶ Oia flumina itrant ĩ mare.qꝛ etſi ali
qua flumina aliqn abſoꝛbẽtur a terra:alibi tñ exeut ⁊ vſq;
ad mare currut. r ¶ Et mare nõ redũdat.exeüdo pꝛopter

ratur.
tio que talis eſt: De ratione felicitatis humane eſt appe
titũ hominis totaliter quietare:aliter non haberet ra/

Terra vero in eternũ ſtat.ĩmobilis a parte poſt
tionem vltimi finis:ſed ſcientia quecũq; acquiſita non

—

(iber

—————/

hoc ripas ſuas:cuius cauſa ſubditur cũ dicit᷑: s¶ Ad
locum vnde exeunt flumina reuertütur. ſcʒ de mari: q̃
quideʒ reuerſio dupliciter intelligit. Uno modo quia
per vias ſubterraneas ð mari fluũt aque ad loca remo
ta:⁊ motu naturali poſſunt tm aſcendere quãta eſt al/
titudo ſuperficiei
„ maris: 7 adhuc
Qiã flumia itrãt ĩ marę: t plus:quia tranſe
mare nõ r̃ſũdat. Ad lõcũ

õä „ „—r efficiun
vñ exeut flumia fuertüt: vt per iait ollan
iteꝝ uat.Cũcterſ difficileſ nem: per conſe⸗
ſi pt eaſ hõ explicare hmõde gquens leuioꝛes i

Hõ ſaturat᷑ ocuł viſu: nec adue maris ſal-
aun auditu iplet. QAuid eſt ie erum funt
qð fuit?: Ipſùz qð futurũ ẽ na in loco altioꝛi
i ſit ſuꝑficie) ma
ris: ⁊ ſic naturali
motn iteꝝ fluũt ad mare.Alio modò qꝛ per influentiã
ſolis ⁊ ſtellaꝝ eleuantur vapoꝛej humidi a mari:⁊ con
denſantur i nubes que ꝑ vẽtos deferunt᷑ lõge ſuꝑ aridã
7 tandẽ reſoluũtur in pluuias ex qbus augmentant flu
mina ad mare currẽtia. t ¶ Cücte res. Hic concludit
ꝓ poſitũ:exquo eĩ cognitio hũanitus acquiſita ex ſenſi/

bilibus hʒ oꝛtũ:ex qᷣbus cũ difficultate iuenitur veꝛitas

undo ſic p terrazʒ

in fontes ⁊ flumi

bene cõcludit dicens:Luncte res difficiles.ad intelligen

dũ. Et qꝛ dicit hieronymus i pꝛologo ſuꝑ pẽtateuchũ
Quod melius nouimus:melius ⁊ ꝓferim.⁊ per oppo/
ſitũ qð minus hene intelligimus minus bene ꝓferimus
iõ ſequit: v ¶ No poteſt eas homo explicare ſermõe.
quia non poteſt eas ad plenuʒ intelligere:ſed tm valde iĩ
perfecte:vt patet de folio vł fructu arboꝛis:de quibꝰnul
lus quãtuncũq; ſtuduerit poteſt ad plenũ veritateʒ di/
cere:vtpote quare eſt tante quantitatis pꝛeciſe:vel talis
figure:ſapoꝛis:aut virtutis.vnde ꝙ talis herba vel fru
ctus ſanet talem infirmitatem:dicitur ſaltẽ in pluribus
ꝙ hoc habet a tota ſpecie:ideſt ab aliqua ꝓpꝛietate con
ſequente ſpecieʒ que tamẽ nõo nominatur eo quod igno
x ¶ Non ſaturatur. Hic ponitur ſecunda ra⸗

terminat appetituʒ hominis ſed magis excitat ad am/

plius ſciendum:vt patet per experimentũ. ae Mi

noꝛ huius rationis ponitur cũ dicitur: x Mon ſatu

ratur oculus viſu ⁊c̃. Inter alios ſenſus viſus maxime

deſeruit in acquiſitione ſcientie per iueſtigationẽ: audi
tus autẽ in acquiſitione ſciẽtie per doctrinã: ⁊ ideo per
hoc intelligitur ꝙ ſcientia vtroq; mo acquiſita nõ ter/
minat hominis appetitũ:⁊ nõ eſt alius modus acqui/

rendi via humana:pꝛopter qð in tali ſcientia non ẽ feli
citas ponẽda. y
talis eſt:De ratione felicitatis ẽ permanẽtia ſtabilis vñ

Quid e.Hic ponit᷑ tertia ratio que

i.ethic.dicit phᷣus ꝙ felicitas no eſt mirmicoleonta:qð

animal variabile in diuerſos coloꝛes:ſed cognitio hu

manitus inuenta variabilis eſt:qꝛ dicta maximoꝝ phi
loſophoꝝ ⁊ doctoꝝ q̃ vno tꝑe tenẽtur ꝓ firma auctoꝛi
tate:poſtea repꝛobant᷑:⁊ iteꝝ ſub alijs verbis vel eiſdeʒ
renouaãt᷑.vñ ⁊ circa pᷣmũ pᷣncipiũ.ſ.d qͥlibet affir matio
vel negatio:de nullo vero ſil diuerſis tꝑibus.ↄꝛia lenſe
rũt phᷣi vt pʒ.iii.metaphyſice. i tali noticia no ẽ felici

tas hois ponẽda. Huius ronis ponit minoꝛ quatuʒ ad
eius virtutem ſatij diffuſe cum dicitur: y ¶ Quid eſt

quod fuit.tam in rebus q; in hominũ opinionibus.
3 3pl uʒ qð futuꝝ eſt. licet tepoꝛe intermedio ceſſet
