milr ſi a coꝛpoꝛe celeſti cuius effectus ad hoc non ſe ex/
tẽdit:⁊ iõ nõ caret occulto pacto demonũ.Si aũt expe
ctetur a deo ⁊ ſanctis ãgelis nullũ ẽ peccatũ niſi in caſu
vt cũ hoc fit ſine neceſſitate:qꝛ tũc ad dei tẽtatõem ꝑti/
net:vel ſi in neceſſitate debita dei reuerẽtia omittatur:
ꝓpter quod pᷣmiſſa oꝛõne apli miſerũt ſoꝛtes in electio

qm̃ ꝓpter me tẽpeſtas hec

ne mathie:vel ſi electões ecclaſtice que inſtinctu ſpũſſã

cti debẽt fieri foꝛtune ſoꝛtiũ cõmittãtur. Ratões ⁊ au-⸗
ctoꝛitates omitto:qꝛ poſite ſunt loco ſupꝛadicto. Iſtos
tamen non opʒ hic excuſare de peccato:quia ſicut dictũ
eſt erant ibi diuerſi hoĩes diuerſos deos colentes: ⁊ iõ
videt᷑ ꝙ miſerunt ſoꝛtes ſᷣm modũ gentiliuʒ qui vtunt᷑
ſuperſtitioſis. Deus tñ qui elicit bona de malis:ſic ſoꝛ⸗
tes tẽperauit:ꝙ ionas depᷣhenſus fuit:⁊a confiteri pecca
tum ſuũ cõpulſus fuit:ſm ꝙ dẽ ꝓuer.xvj.Soꝛtes mit
tunt᷑ in ſinũ:ſed a dño tẽperant᷑.iõ ſequit᷑: c ¶ Et dix
runt ad eum:indica nobis ⁊c.⁊ fecerunt ſibi quattuoꝛ
qõnes dicentes: d ¶ Quod eſt oꝑpus tuum.qꝛ ex ope
re malo homo ẽ puniẽdus. e ¶ Que terra tua.qꝛ pꝑp
maliciã terre aliquis aliquãdo punit. f ¶ Et quo va-
dis.quia aliqs puniendus ẽ qui vadit ad locũ malum
ſeu ꝓhibitum.Et ad iſtã qõem rñdit ſe fugẽ in tharſis
vt declinaret dñi pᷣceptum:vt habet᷑.j.Cognouerũt.n.

viri:ꝙ a facie domini ſugeret:vt indicauerat eis.lʒ hic tace

atur: g ¶ Uel ex quo ꝑo

e o.quia aliquãdo filius punit
malo parentũ. h¶Et dixit ad eos: Hebꝛeus ego ſum.

hoc.n.nomen ẽ cõe omnibus deſcendẽribus a iacob pꝛiar
cha. i ¶ Et timuerunt viri. ꝓpter offenſã dei ione quẽ cõ

grandis venit ſuper vos.
Et rêmigabat viri vt reuer
terentur ad aridam:⁊ non
valebani:quia mare ibat ⁊
itumeſcebat ſuper eos. Et
clamauerunt ad dominuʒ

7 dixerunt: Lueſumus do

mine ne pereamus in ani/
ma viri iſtius:⁊ ne des ſuꝑ
nos ſanguinẽ innocentem:
quia tu domine ſicut volui
ſti feciſti. Et tulerunt ionaʒ
⁊ miſerunt in mare: èt ſtetit
mare a feruoꝛe ſuo. Et ti/
mũerũt viri timoꝛe magno
dominum ⁊ immolauerũt
hoſtias domĩo: ⁊ vouerũt
(¶ Caphm. II.
T pparauit dñis piſceʒ
Agrandem:vt deglutiret
iona.Et eràt ionas in ven
tre piſcis tribus diebus ⁊
tribP noctibus.Et oꝛàuit io
nas ad dñm deum ſuuʒ de
ventre piſcis.Et dixit:Cla
maui de tribulatione mea
ad dſim: èt exaudiuit me.

fitebatur dominum
maris ⁊ terre.¶ Kk
Et dixerunt.Pic con
ſequenter ponitur io
ne depꝛehenſi punitõ
ð qua pᷣmo queritur
Quid faciemus tibi
⁊c̃.⁊ ſubditur reſpon
ſio: I ¶ Tollite me
7 mittite in mare.ma
gis eniʒ voluit ſolus
moꝛi qꝙ; ꝙ cũ eo alij
moꝛerẽtur occaſione
ſui:volẽs etiãs p moꝛ
tẽ placare offenſa dei
m (Et remigabant
viri.tentantes ſi poſ/
ſent euadere ſine eius
moꝛte. n
mauerũt ad dñm. ne

imputaret᷑ eis moꝛs
ione: o S tu
domine ſicut volui/
ſti feciſti. experientia
enim tempeſtatis iaʒ
cognoſcebant ptãteʒ
dei quẽ ionas colebat
P (Et ſtetit mare a
feruoꝛe ſuo.ex quo
mãifeſte apparuit ip
ſius ione trãſgreſſio:

mandatũ domini de

clinando. q ( Et ti
muerũt viri ⁊c.ex ſi/
gnis viſis fuerunt cõ/
uerſi ad colẽdũ verũ
deũ:qui hʒ ſuper oẽʒ

ereaturã dñiuʒ: ⁊ hoc bonũ elicuit de'de malo ione. Dicit
aũt Aug in ench.ꝙ de adeo ẽ oiĩpotẽs ⁊ bonꝰ 3 non ſineret

mala fieri:niſi ex eis maioꝛa bona elicẽt.

In. c.j. ione

vbi dẽ ĩ poſtil.Et tñ opoꝛtẽt hꝰdicẽ ſi fuit pꝛ ione.Additio.

Tdictũ fuit.S.hiere.j.c.in additõe:⁊ in alijs ad/

lAitoõibus nõ ẽ regla apud hebꝛeos: ꝙ qñ expmit᷑ i

pncipio alie' ꝓphᷣe nomẽ pꝛis itelligit pat ſuiſſe p/
pheta ſicut ⁊ fili:ſʒ eſt dictũ vni rabbi:qð nõ hʒ aliquã ꝓ/

cere ꝙ amathi ẽ nomẽ appellatiuũ.

babilitatẽ:nec auctoꝛitatis fundamẽtũ.vñ no eſt neceſſe di

(Laplm. II.

Tᷣparauit.Hic cõſequẽter oñdit᷑ ipſoione pnia:
⁊ hoc ex duob:pᷣmo ex e oꝛõe:⁊ ex mãdati dĩni
Ppſecutõe.c.ſeq̃nti. Pꝛia ĩ tres:qꝛ pᷣmo ponit᷑ oꝛã/

tis locus:icõo oꝛationis modus:ibi Et oꝛauit. ʒ exitus. ibi
Et dixit. Circa pᷣmum dicit᷑: a ¶ Et pparauit dominuj pi
ſcem grandẽ.quia ei obedit omnis creatura ad nutum.

b CEt erat ionas in ventre piſcis tribus diebus ⁊ tribus

noctibus.nec eſt mirum ſi tã diu ibi vixit:quia fuit hoc di

c ¶Et oꝛauit. Hic conſequenter deſcribitur oꝛationis

uina lneeul põt vbi vult ⁊ quomodo vult ſaluare.

modus: cum ſubditur: Clamaui ad dominum de tribu/
latione mea.erat quidem valde hoꝛꝛidum ſic deglutiri:⁊ in

ventre piſcis detineri: d

Et exaudiuit me.ionas enim

adhuc exiſtens in ventre piſcis cognouit dinitus ſe exituꝝ.

Sa:⸗ li

¶ De ventre inferi.i.de ventre piſcis:qui dicit inferus me
taphoꝛice:qꝛ valde hoꝛꝛidũ erat ibi eẽ. g ¶ Pꝛoieciſti me
in ꝓfundũ ⁊c᷑.qꝛ piſces tã magni hitant in ꝓfundo maris:
nõô. n. poſſũt natare ꝓpelittus. h (Oẽs gurgites tui flu
cttui ſuꝑ me trãſierũt.trãſibãt ſuꝑ piſcẽ:⁊ ꝑ ↄñs ſuꝑ ionã

in eo incluſũ.ceia pa⸗
tent ex dictis vſq; ibi: . „ ,,“
errema mo⸗ BE vee inferi clamaui: ?
ctũ eſt:tales piſces ha exaudiſti voce meã. Et le
bitãt in pfundo mar] ciſti me in ꝓfundũ in coꝛde
qð mltũ diſtat a mõ maris ⁊ flumen circũdedit
lnein litcre i me. Omnẽs gurgites tui 7
er vertes coclulerurt fuci tui ſuper me traſierüt.

Et ego dixi: Abieci ſum a
oſpectu oculoꝝ tuoꝝ. Vc-
tans urne vic tem
tero exire niſi tua vir plſũ ſcm̃ tuũ. Circũdederũt
— me aque vſq; ad aiaʒ:abyſ
guſtiaret i me anima ſus vallauit me:pelag ope
mea. deſperãs oĩ vir?“ ruit caput meuz. 2ld extre⸗

me in einũ.i ita ſum
ↄcluſuj ini littoꝛa ma
ris ꝙ in einũ non po-
tero exire niſi tua vir

ve hunana in ma motiuz deſcẽditerrẽ ve
ſum. a quo ſolo exrxe (tes 5 cluſerũt me iĩ etnum:
cto remediũ. ¶ n ⁊⁊ lſubleuabis de coꝛuptio
Qui cuſtodiũt vani ne vitã meã dñe de meus.
tates. in eig pſeueran

tes o Fruſtra mi⸗
ſeri. ſuã derelinquũt.
.i.reddũt ſe indignos
dina mia ꝓ vanitati/

mea:domini recoꝛdat᷑ ſum
vt veniat ad te oꝛo mea ad
tẽplũ ſãctũ tuũ. Qũui cuſto
diũt vani:ates:fruſtrã miſi
coꝛdiã ſuã dereliquũt.Egò
aũt ĩ voce laudis imolabo
tibi:quũecũq; voui reddã ꝓ
ſalute mea dño. Et dixit

bus ſuis ſequẽdis: q̃
¶ Ego aũt in vocte
udis imolabo tibi.
ſ.coꝛ meũ ꝑ verã cõ
tritoem ⁊ pni
q ¶ Quecunq; voui
eddã. hoĩes n.ĩ ma
gna neceſſitate exñte C.uII.
ſolẽt emittẽ vota do
mino: ⁊ ſic fecit ionas in ventre piſcis exiſẽj. xr ¶ Et dixit.

ionã in aridam.

DPic cõſequẽter ponit᷑ ipſius ione exitus:cũ dicitur:Et dixit

dñs piſci.dei dicere eſt ſuũ facere:fecit.n piſcem ionaʒ euo
mere in aridã terrã:hoc.n.nõ potuiſſet facere ſine dei ſpãli
operatõe:qꝛ ꝓpter ſui magnitudinẽ nõ potuiſſet tantũ ari/
de natando appꝛopinquare. (In caplo. ij vbi dẽ in
poſtilla: Qui cuſtodiũt vanitates. Maditio⸗ —.
ẽᷓ ſenſus: illi ꝗͥ cuſtodiebãt vanitates falſoꝝ: de
oꝛũ vouentes eis ĩ tribulatõibus ſuis aliqua opera mie facẽ
tales vouẽtes miam ſuã derelinquũt:qꝛ illi dij nõ pñt eos
iuuare:ſed q vouet deo vero opꝑʒ ꝙ; ned
adiutoꝛ in tribulatõibus:⁊ iõ ſubdit:Ego aũt in
dis imolabo tibi quecũq; voui reddam ⁊c᷑. ¶ Caplim.III.

Tfactũ ẽ.Oñſa ione pnĩa ex eius oꝛoe:hic ↄnter
Jidem oñditur ex mandati dei pꝛompta executõe:
NA2 diuidit in dnas ptes:qꝛ pᷣmo ponitur hec execu
tio:ꝛ ione ſequẽs afflictio:ſeq̃nti.c. Pꝛima in tres: qꝛ ᷣmo
ponit᷑ pdicatio ione:ꝛꝰↄuerſio niniue:ibi Et crediderũt.ʒꝰ
ↄdeſcenſio miſeratõis diuine:ibi Et vidit.Circa pᷣmũ pᷣmit

titur mandati diuini reiteratio:cũ dicit:Et factũ eſt verbũ

dñi ad ionã ſcòo ⁊c̃.⁊ꝰ ſubdit hui mãdati executio: cũ di:

Liber

Cũ anguſtiaret in me ania

doöͤmin piſci: Et euomuit nec paſcãtur ⁊ aquã nõ bi

Itrera bebꝛaica ſic ſe habet ĩ hoc loco: Qui cu/
ſtodiũt vanitates inuanũ mĩam ſuã derelinquũt.

dat vota ſua:eo ꝙ ẽ
emplo magis animarentur alij: k ¶Et

b ¶ Et ſurrexit ionas ?· abijt ꝛ7.ſine di atõe. c ¶ E᷑t
niniue erat ciui.ma.iti.triũ dieꝝ. dicũt aliq ꝙ tres die

te ponebat circũenndo muꝝ ciuitatis:ſed hꝰ non v ve⸗
rũ:qꝛ ſᷣm ſacrã ſcripturã ⁊ hiſtoꝛiographos babyloia
exceſſit oẽs alias ciuitates in magnitudine: intatum q;
phs dicit de ea: q;
””Râ no erat ꝓpe ciui/
Tſactũ ẽ buʒ dñi ad tas ſed eti dan
ionã ſcdo dicẽs: Sur / ſamurib tame
ge ⁊ vade ĩ niniuẽ ciuitatezʒ mus muroʒ babe
magnã:⁊ pᷣdica in ea pᷣdica bat.xxxij. leucas
tõem quã ego loquoꝛ ad te tm:que nõ facit
ECt ſurrexit ionas:⁊ abijt in cres dieras cople.
niniuẽ iuxta ̈bũ dñi. Et ni cedi ine ne di
niue erat ciuitas magna iti ete ſut accipiende
nere triũ dieꝝ. Et cẽpit io- ꝓcedeẽdo pꝑ vicos
nas introire ciuitatẽ itinere ciuitatij vbiqʒ:ſic

.n. hẽbat ionas
facere denuncian
do populo ſbuer/
ſionẽ ciuitatis.
d ¶ Et cepi io-
nas intro. ciuita.
iti diei vn;. Oi⸗
cũt hic alid ꝙ io/
nas ita pꝛompte

diei vnius:ẽᷣt clamauit ⁊ di
xit: Adhuůc q̃dragita dies:
⁊ niniue ſubuertet. Et crè
diderunt viri niniuite ĩ do
mino:ẽt pᷣdicauerũt ieiùni
um:⁊ veſtiti ſũt ſaccis a ma
ioꝛe vſq; ad mioꝛẽ.Et pue

nit bũ ad regẽ niniue. Et exequebat moda
ſurrexit de ſolio ſuo:ẽt abie dendale oͤ⸗
cit veſtimẽtũ ſuũ a ſe:èt ĩdu Pleakeren hoe nõ
tus eſt ſacco:&t ſedit in cine vi texuiaſonare
re:t clamauit ⁊ dixit in ni/ uis dl en tent⸗
niue ex oꝛe ſegis 1 Panci nuare itinere diei
pum eius dicens: Hmi/ yniuj li.n. hoc di
nes ⁊ iumenta ⁊ boues ⁊ cuũ eſſet ver ne
. ſcs glis diceret: Per⸗
pecoꝛa non guſtent quicq; lrion oc,
uitate itinere dien

bãt:⁊ oꝑiant᷑ ſaccis hoĩes: vnius.Et iõ dicẽ
JFäeſt g in bma
die pceſſit per vnã partem ciuitatis tin. e ¶ Et cama
uit dixit. ſ. verbum domini: nibil addendo: f ¶Ad
huc.xl.dies ⁊ niniue ſubuertet᷑.ſic enim meruerant ciut
um delicta: vt dictum eſt ſupꝛa.⁊ quia erat ꝓphetia co
minationis: vt eſt dictum ſupꝛa: conditio erat ſubintel-
ligenda.ſ.ſi non agerent penitentiam:ſed non erat a p
pheta expmenda:vt pᷣdictum eſt. g ¶ Et crediderür.
Hic conſbquenter ponitur cõuerſio populi ad pꝛedica
tionem ione:cum dicitur:Et crediderũt viri niniuitei
deũ. qui pꝛius tantum colebant idola: h Er pꝛedica
uerunt. ideſt ſolenniter indixerunt populo. 1 Jeiu⸗
niũ ⁊c.vt ꝑ carnis afflictõeʒ ⁊ hũ iliatoʒ i victu ⁊ veſti⸗
tu placarent dei iram: ⁊ non ſolum fecerunt hoc popu⸗

lares: ſed etiam maioꝛes:ideo ſubdiiur de rege: vt ſui ex
abiecit veſti

mentum ſuum. ideſt ſigna regalia deponendo: ¶
indutus eſt ſacco.in ſignum penitentie: m Et
in cinere.in ſignum humiliationis magne:
clamauit.per os pꝛeconis: o ¶ Vomines 1 iumen
ta c. huiuſmodi enim animalia ſunt homini data in
adiutoꝛium: ⁊ ideo afflictio eoꝛum in homines redun/
dat: ꝓpter quod ad oñdenduʒ perfectã penitentia no ſo
lum indixit rex afflictõem hominũ:ſed etiaʒ aialium.

ienip niſere
onis diuine:

dickt vidi de
1s opera cop 4
eptauit / 4
Ppbauit egeñ.

iij Et ſoperi

zanal sbel
nuner es

(IKEt miſertus

enun loni⸗
Netan noninſere
1oStendumt
nengpoſten ni⸗
ſuie reuelifue
funt ad vomiru
1ſt Cbitas fuit
ſuhuerſar deus

ſubuer ſioe ophe

tuit anemo tho
aplmn. M.

Taſt
auſet.
Mhe*

glir ponitur
sione ſcns
fciouepu⸗
Pniun argi

mdisr dirt.

Grahmondic
ur. àa Eteffi
useſt iongs. ag
iltadhuc eiui
uen ſtant poſ
mmnmn xl dier
ſſetimuit diffa

umie vllipend

ſurflliusprop
ninin
I flunqun
lmncbat dictum
nmlcrcoꝛdie

B
uunlindhiein
undlcturEtd

Mentiz. diff.
dles d

ador

Ulatione ſe
8
ſunglii
Pencdun inpe
Men dicin

dun wei
CniNiuift
uin üighenn
al crſü
Nlo nn
mnere aunhng
r. m mna
g: Ghenoſe
' ſnicnns
ide d (Emin

Bimg ahtüi,
Sr wuß
„,, där
atbe ga

in tinn
nane

fnn
uin ni

panci⸗

mpumg
Homi
ues 7

miliue
d
gnicq;
nöbi

hoies:

1
mitnhli
mtſbnnnl

üdi d

. 4
natni dig

ad bonũ:⁊a ſubdit᷑ rõ: x

catur:ſicut ꝑ pec/
cata noſtra eſt of
fenſus:ita foꝛſitã
p noſtraʒ pniam
erit placat. ¶¶ s
Et vidit de . Hic
ↄñter ponitur cõ
deſcenſio miſera/
tionis diuine: cũ
dicit: Et vidit de
us opera eoꝝ.i.
acceptauit ⁊ ap⸗
pꝛobauit:ſicẽ geñ.
iiij. Et reſpexit
deus ad abel ⁊ ad
munera eius.
t ¶ Et miſertus
eſt. penam cõmi⸗/

natam non inferẽ

do. Sciendum ta
men ꝓꝙ poſtea ni/
niuite reuerſi fue
runt ad vomituʒ
æ ſic ciuitas fuit
ſubuerſa: de qua

ſubuerſiõe ꝓphe

tauit ſanctus tho

bias.xiiij.caplo.
¶ Caplm. IIil.

ctuj eſt.
Hic cõ/
ſequẽter ponitur
ipſius ione ſeq̃ns
afflictio:que pꝛio
ponitur:2⁰ argui
tur: ibi Et dixit.
Circa pmum dici
tur: a E affli
ctus eſt ionas.qꝛ

tatem ſtantẽ poſt
terminũ.xl. dieꝛ
T ſic timuit diffa/
mari ⁊ vilipendi

ſicut falſus pꝛophe i may
magis volebat moꝛi ꝙ viuere in ſtatu ta/

intantu

Taffli⸗

vidit adhuc eiui

p ¶ Clament ad oñm in foꝛtitudine.deficiẽte.n. paſtu
mugiebant:qui mugit᷑ oicebat᷑ ad eũ clamare inq'tum
per 2 s hoc oꝛdinabat ad placatõem ſue offenlſe.
q ¶Et cõuertatur Biriue de populo de malo

ij ſcit ſi ↄuertatur:q̃ſi vi

æ iumenta clãmẽt ad dñm

foꝛtitudine:èt ↄuertat᷑ vir
a via ſua mala ⁊ ab iniqta
te:que ẽ in manib eoꝛum.
Quis ſcit ſi ↄuertat᷑ ⁊ igno
ſcat deus:⁊ reuertat᷑ a furo
re ire ſue:⁊ non pibimus:
Et u᷑⅜idit de opa eoꝝ:quia
conuerſi ſũt de via ſua ma
la:ẽt miſertus ẽ ſupꝑ maliciã
quã locur fuerat vt faceret
eis:⁊ non fecit. IIII.

C TT afflict'eſt ionas affli

cctione magna:⁊ iratus
ẽ ⁊ oꝛauit ad dñim: ⁊ dixit:
Obſecro domine:nũquid
nõ hoc eſt verbum meum
cum adhuc eſſem in terra
mea? Pꝛopter hoc pꝛeoc
cupaui vt fugerẽ in tharſis
Scio.n.quia tu de clemẽs
⁊ miſericoꝛs es: patiens ⁊
multe miſerationis ⁊ igno
ſcens ſup malicia.Et nunc
domine tolle queſo aĩam
meã a me:quia melioꝛ ẽ mi
hi moꝛqᷓᷓ vita.Et dixit do
minus: ůtaſne bene ira

ſceris tu:Et greſſus eſt io

nas de ciuitate:⁊ ſedit ↄtra

oꝛientẽ ciuitatis. Et fecit iſi

bimet vmbꝛ aculũ ibi: ⁊ ſe

debat ſubter illud ĩ vmbꝛa

eta:quod erat ſibi afflictio maxima:

li. b ¶ Nunquid non hoc eſt verbum meum ⁊c᷑.:.
timebat dictum ſuum non impleri pꝛopter magnitudi

nem miſericoꝛdie dei:pꝛopter quod voluit fugere a fa/
cie dei:vt ſupꝛa dictum eſt:⁊ patʒ littera. c ixit
dominus. Hic impatientia ione conſequenter arguitur

Et dixit

cum dicitur: Et dixit dominus.repꝛehendens eius im
patientiã. dD ¶ Putalne bene iraſceris tu. ideſt ratio/
nabiliter. q. d.non. e ( Et egreſſus eſt ionaj.ſ.ante ter

minum.xl.dierum:ita ꝙ hic exitus ponitur pꝛo recapi

tulatione. ¶ Et fecit ſibimet vmbꝛaculuʒ. contra ſo/
lis eſtum:qui eſt ibi multum intenſus.Et ad melius ar
guendum impatien

iam ione ponitur exemplum ſenſi
bile cum dicitur: 602

t pꝛeparauit dominus deus

hederam.faciendo eam ſubito creſcere ſupꝛa curſum natu-
re. h Ur leratus eſt ionas.duplici de cauſa.ſ.quia facie
bat ſibi vmbꝛaculum gratioſum:a quia ex eius miraculo/
ſa pꝛoductionę eſtimauit ꝙ deus ſuam pꝛophetiam adimꝰ
pleret. i ¶Et pꝛeparauit deus vermem. omnia eniʒ quã-

donec videret qd acciderʒ
ciuitati. Et pꝛèparauit dñs
deus hederã:⁊ aſcẽdit ſuꝑ
caput ione:vt eſſet vmbꝛa
ſuꝑ caput eius: ⁊ ꝓtegeret
eũ.Laboꝛauerat.n. Et lẽta
tus ẽ ionas ſuper hedera le
ticia magna. Et paͤrauit de
us vᷣmẽ aſcenſu diluculi in
craſtinuʒ:ẽt percuſſit hede
ram ⁊ exaruit.Et cum oꝛt᷑

fuiſſet ſol pᷣcèpit dñs vento

calido ⁊ vꝛenti ⁊ pcuſſit ſol
ſup caput ione: ⁊ eſtuabat

Et ptiuit anime ſue vt mo

reretur. Et dixit: Melius ẽ
mihi moꝛi q;ᷓ viuere. Et di

xit dũs ad ionã: Puͦtaſne

bñ iraſcen tu ſup hederaʒ:
Et dixit: Bene iraſcoꝛ ego
vſq; ad moꝛtẽ.Et dixit do
minꝰ: LZũuů doles ſup hede
ram in qua non laboꝛaſti:
necq; feciſti vt creſceret:que
ſub vna nocte nata ẽ ⁊ ſub
vna nocte perijt: èt ego nõ
parcam niniue ciuitati ma
gne:in quaſunt plus qᷓ; cẽ
tum viginti milia hoĩum:
qui neſciunt quid ſit inter
dexteram ⁊ ſiniſtram ſuaʒ:
iumenta multa.
¶ Explicit ionas ꝓpha.

quid ſit inter dexteram ideſt ſunt ad

tumcunq; minima:
ſua pꝛouidẽtia diſpo
nuntur. k (Et per
cuſſit hederaʒ. coꝛꝛo/
dendo eius radicem.

1 Rrecepit domi⸗
nu) vẽto calido ⁊ vꝛẽ

ti. ad intendenduʒ ſo
lis eſtum. m ( Et
petiuit anime ſue vt
moꝛeretur. tum quia
eſtu ſupꝛa moduʒ af/
fligebatur: tum quia
ex arefactione hedere

ſubita coniecturauit:

ꝙ ſua pꝛophetia non
impleretur: ⁊ ſic fal
ſus pꝛopheta credere
tur:quod erat graui/
us moꝛte: ideo ſubdi
tur: Melius eſt mihi
moꝛi ⁊c.ex quo eius
impatientia irratiõa
bilis concludit᷑ cũ dẽ:
n ¶ Putaſne bene
iraſceris ſuper hede/
ram ſ. rationabiliter
de arefactione eius.
o (Et dixit:Bñ ira/
ſcoꝛ ⁊c. ideſt rationa
b liter rx cauſa pꝛedi
cta: ⁊ ex hoc conclu/
dit deus oppoſitum
dicens: p¶ Tu do
les ſuper heberam. ?
rationabiliter ſᷣm tu⸗/
am eſtimationem:
q ¶ Et ego non par/
cam niniue.quaſi di/
ceret: multo foꝛtius
debeo compati ⁊ con
dolere tante ciuitati
veraciter penitenti:⁊
parcere de ſubuerſio
ne. r ¶ Qui neſciũt

huc infra annos diſcre

tionis:⁊ per conſequens adhuc innocentes:⁊ ideo pꝛopter
tantoꝛum innocentiam rationabile eſt temperari iuſticie

mee rigoꝛem.

Poſtilla Nicolai de lyra cũ additionibus ſuper Jonaz

ꝓphetam feliciter finit.

Incipit expoſitio pꝛologi in micheam.
Empoꝛibus ioathe ⁊c. In iſto ꝓlogo pꝛocedit
PHieronym per hunc modum. Pꝛimo dicit

ſupꝛadicto.ꝭ/ſbditur
3 malo) ↄminatio di — ,
umna: ibi Quãobꝛezʒ Incipit ꝓlogus in mi/⸗
⁊c̃.dicit igitur:(a cheam ꝓphetam.
Tempoꝛibuj ioꝛtche. Empoꝛib ioath
filij ogie: de quo. iij. . mponb'’ loathe
reg. xv. g. 2. ij. paral. ⁊ aͤchac et exechie
xxvij.a. b (Achag. reguʒ iuda miche
2 9, val xrvihg. Aln pphetam ad hanc p-
e Erezrele Bauo phetiaʒ ſpiriiu ſcõ repletũ
i ro Ne lectio ipſa demõſtrat
Te

ral.xxix. a. o ¶ T. Sẽd de ſupꝛadicto nume-
mie en dieiur : 10 egũ ioatham ⁊ exechiã
In viche ioatbã c. deo ob religionẽ placuiſſe
e¶ Sed de ſupꝛadi hiſtoꝛia libꝛi quarti regum
cto numero. Hic po ⁊ ſecundi paralypomenõ
nuur eg digereria: iclicat. Zchax vero relicto
deo ppter mligioſta deoidola ſamarie: quibus
tem: ſicut ioatham ? etiã filios ſuos ĩ ſacrificiuʒ
igni ↄcremãdos obtulerat
coluiſſe ↄſtat.Quãobꝛẽ de

exechias:quidã diſpli
cuerũt ꝓpt idolatriã
us ſamãariã que reges iſrl⁊

ſiẽ achax:lr̃a plana ẽ.
dicit igit: Sed de ſu/
pꝛadicto numero re/
gum ioathan ⁊c̃. contrarium videt᷑ ecci.xlix. vbi dicitur:
Pꝛeter dauid exechiã ⁊ ioſiã oẽs reges peccatũ cõmiſerũt.
̊ ioathã peccauit:g̊ deo non placuit. Rñdeo nõ placuit ſim
pliciter:ſed quo ad hoc placuit:ꝙ idola que erant in hieru
ſalem deſtruxit:iſplicuit aũt qꝛ excelſa nõ abſtulit.iiij re.
xv.g.fecit qð placitũ erat coꝛã dño:⁊a ſedtur: Uerũtamen
excelſa non abſtulit.ij pal.xxvij.ecit qð rectũ erat coꝛam
domino:iuxta oia que fecerat pater eius:excepto ꝙ non eſt
ingreſſus templũ dñi:a adhuc populus delinquebat. Item
illud ecci O m̃es reges peccatum cõmiſerunt intelligẽdum
ẽ de peccato idolatrie vel in ſe vel in alijs:vel hoc dicitur in

comparatõe ecechie ⁊ ioſie qui minus peccauerũt ⁊ cito pe

iiij. re. xviij. xix.

V592

nituerunt.De eęechia patet ꝙ placuit d
7.xx. 2.ij. pal.xxix.a.xxx.a.xxxj. f ¶ Relicto deo.ij. pꝑał.
xxviij.a.Nõ fecit rectũ in conſpectu domini:ſicẽ voang, pa⸗
ter eius ⁊c̃. Item eodem capitulo.g. Tempoꝛe anguſtie ſue
auxit cõtemptũ in dñm:ipſe ꝑ ſe rex achaę immolauit dijs
alienis ⁊c. g uibus etiaã filios ſuos.iiij.reg.xvj.a.ili
um ſuum conſecrauit tranſferens ꝑ ignem ſᷣm idola gentiũ
ij.pał.xxviij. Luſtrauit ſilios in igne iuxta ritum gentium
h¶ Samariam. regionem paleſtine vel ciuitatem. vnde
Iſidoꝛus etymol. xiiij. Samaria regio paleſtine ab oppi⸗
do quodam nomen accepit:quod vocabatur ſamaria.Idẽ
in.xv.vbi agit de nominibus vꝛbium conditarũ:Samari
am a qua omnis regio que circa eam fuit nomẽ accepit ſen
nacherib rex aſſyrioꝛum conſtruxit:vocauitq; ſamariam.
ideſt cuſtodiam:quia quando iſrael tranſtulit in medo ibi
cuſtodes conſtituit:hanc obſidione captam antiochus ſolo
coequauit:quam poſtea herodes a fundamentis inſtaurãs
in honoꝛe Auguſti ſebaſten.i.auguſtam greco ſermone vo
cauit:ibi ſiti ſunt heliſeus ⁊ abdias ꝓphete:⁊ quo maioꝛ in
ter natos mulierum non fuit Johannes baptiſta. Contra
iſtam denunciatur diuina cõminatio per ꝓphetaʒ michee

uibus tpib': ⁊ ſub quibus regibus eſt edita ꝓ
phetia:ꝛagit de regum differentia: ibi Sed ð

¶Dꝛologus

j. a. vbi dicitur ꝙ vidit ſuper ſamariam a hieruſalem.
glo. Quia pꝛimum ſamaria metropolis decem tribuũ
captiuata eſt: deinde hieruſalem: ꝓphetieimponitur ti
tulus: pꝛimo de ſamaria: ſecundo de hieruſ. alem. iiij. re
gum inuenies de vtriuſq; captiuitate. Item.j michee
fit cõminatio cõ⸗

iuda memoꝛatoꝝ ſimula⸗ i ¶ P opelo etiz

croꝝ ſuperſtitiõe fefellerat ¶ itl. michee. iiij.
increpans indignatõem ſu ¶ Explicit qua⸗
am i eã ꝓceſſuram cõmina liſcunq; expoſitoõ
tus eſt. Populo etiam iſrl inſtius ꝓplogi.
pᷣuaricatoꝛi ⁊ pꝛincipibus I
eius qui eundem pplin fal OQuicem
laci ſuaſiõe ad colẽda ido/ cundum plogum
la ĩpulerãt:verbis inſequẽ aui ſic incipit:

tibus captiuitatem ⁊ interi
tũ ad futurũ denunciauit.
¶ Explicit ꝓlogus.Inci
dit argumentum.

di qui
ſẽp ad
ꝓphe/

Icheas de moꝛaſthi/ tas delcencli. Et
coheres chꝛiſti vaſ irbibti dwioe
tionẽ ãnũciat ſilie latrõis: mon ibnt mt ia
obſidionẽ põit õ eã:qꝛ ma men ꝓpter curio/
xill ncuſſenit iudicis iſrl. Pomibi vlaetn⸗
Explicit argumentuz. mmnſcurtel. vuer
itaq; notantur in

pꝛologo iſto:pꝛimo enim pꝛopheta commendatur cuʒ

dicitur:Sermo dei.ſecundo ratio impoſitionis nomi/
nis ſibi ⁊ alijs aſſignatur:ibi Quomocdo igitur apud
nos ⁊c. Commendatur autem pꝛopheta a duobus:pꝛi
mo a ſpiritu ꝓphetie:ſecundo a congruẽtia pꝛopꝛij no
minis ⁊ nominis loci oꝛtus ſui:ibi Qui interpꝛetatur
humilitas.ibi enim ponuntur interpꝛetationes nomi/
num. ſ.pꝛophete ⁊ loci oꝛtus ſui:vt inſinuentur ſibi in-
uicem conuenire ⁊ pꝛophete. dicit igitur: Sermo dei
qui ſemper ad ꝓphetas deſcendit.Contra: ſpirituſſan

ctus non ſemper tangit coꝛda pꝛophetarum eſpon/
deo:Semper.ideſt hoꝛis ſtatutis:ſicut.j.theſſa.v. Si⸗
ne intermiſſione oꝛate.ideſt hoꝛis ſtatutis. De moꝛa/

ſthi. vinculo quodaʒ. (Dumiliamini ſub potentima.
dei.j pe.v.Qui ſe humiliat exaltabitur. Luce.xiiij. Di
ſcite a me. Matth.xj. (
7 hoc tam apud nos ꝙᷓ; apud hebꝛeos ⁊ grecos.¶ Uoti/
ua. ideſt ad votum impoſita. (Auſpicium. ideſt augu-
riuʒ. Auſpex ppꝛie dicitur diuinatoꝛ:qui diuinat ex cõ

ſideratione volatus auium: vnde auſpex dicitur quaſi

auiſpex:quia ſpecit.i.conſiderat aues volàtes:vnde au
ſpicium dicitur diuinatio:quaſi auiſpicius:quia fit ex
inſpectu auium. Micheas.qui interpꝛetatur humili⸗
tas. ¶ Abdias.ſeruus dñi. Jacharias.memoꝛia dñi.

=

Ermo

uomodo igitur. Pic notatur
ratio impoſitionis nominis non ſolum ſibi ſed ⁊ aljs:·

llnrt

wyolis in vnd
Mrlnin alo.
(Audire. Die
cbit ractarus
gulin duas pie⸗
Niuictkiarpeine
pba pploconn
numr ym con
ſolot ciij ituti
diuiſonoe ⸗

ſhztmo pino.
pma n. poſte

mmünr aigua
ſcluoirtin⸗
daeluri.

4
uma diict i

nutpnnd cinn

Mier pine
edmo vonitcon

pter culpa aug

mmiatiopenet⸗
Eßlitcominatt
nibi Etponi
n declarat au

(Amentoem die

üppenttatede
lſlreno po

ſbtic⸗ eo⸗

(Oecedii
fllemirio lo
l gi punirf,
Gcſtsnon eſt
dicgeli

==
= E

= =ẽ

„ Mngen
e gſent
meni

tum wyrar,
wil nön
ung Nene
mmiatn
lyrer/
nporbenannatn
oroinwienun
tiQniuß
um pepmunnn
ndos congnungen
1 ſuitbi Cuin
auurinunperui
seſt ninnn

Amit lmiti

—KHZõ

nlant it min
r itir M
e. iſtn
nh il
mtnäl
Ahtmtſlel,
nnn
inur a
ulztni,
n Gnen

D Hoſtilla icolai de lyra ſup micheã incipit cũ addi
tionibꝰ Pauli epiſcopi burgenſnis. ¶ LCaplm. I.
Erbum dñi.Hic incipit pꝛophia michee
que in duas partes diuiditur.ſ.in pꝛoe-
V
AIite.

pemio pᷣmo no/ ¶ Incipit Micheas
tificat auctoꝛ ex pꝛopheta.
noie cum dẽ: Zld lum
micheaʒ. ex na- DapPitulum. I.
tiuitatis loco cuzʒ Erbũuüm dñi:
. . oꝛa- qð factuʒ eſt
thiten. I. de mo
raſthi.2* ponitur 44. mnieh cam
tpᷣs ꝓphetie cum mõoꝛalſthite in

dieb ioathaʒ

dẽ: In diebus iooo eb 109
achac ⁊ ecechie regũ iuda:

athã c. ʒ ad qͥs

ſera e bherſe: gqð vidit ſp ſamariã hie
x hierlin.i. ſuper Luſalẽ.Audite populi oẽs:
regna. x. tribuuz T attẽdat terra ⁊ plenitudo
7duaꝝ. Sama e:et ſit dñs deus vobis in

ria autẽ erat me/
tropolis in vno
hierlm in alio.
c ¶ Audite. Dic
incipit tractatus
qui in duas ꝑtes

teſtẽ:dñs dè tẽplo ſcõ ſuo.
Quͤia ecce dñs egrediet᷑ de
loco ſuo:èt ðſcẽdet t calca
bit ſup excelſa terre.Et còn
ſumẽt᷑ mõtes ſubi eũ:&t val

viuidltgꝛ vꝛime les ſcindẽt ſicut cera a ſacie
hur. AMpm con ignis: ſicut aque que decur
ſolat᷑. c. iij.iſta iiñ rũt i pꝛeceps:In ſcełlere ia/
diuiſio no eſt pci· cob dmne iſtud: ⁊ in pctis
germaptano dom iſrl. Qõð ſceluſ igcob:
ponũtur aliqus Monẽ ſamaria: Et quͦe ex⸗
cõſolatoꝛia:12 Cellſa iude: No nne hierim:⸗

aliqᷓ deſolatoꝛia.
Pꝛima diuiclit ĩ
duas:qꝛ pmo cõminat᷑ penà pꝓpter culpã populi gnãlr:
2 ppter culpã maioꝝ ſpalr. c.iij. Pꝛima adhuc in duaj
qꝛ pᷣmo ponit᷑ cõminatio pene ꝓpter culpã idolatrie: ꝰ
ꝓpter culpã auaritie.c.ſeqnti.Pꝛima ĩ duas:qꝛ p põit᷑
ↄmiatio pene:⁊? ↄpaſſio ꝓphe:ibi Suꝑ h. Pꝛia ĩ duaj:
qꝛ pfit cominatio vtriq; regno cõiunctiʒ:⁊ res iirl ſeꝑa
tim:ibi Et ponã. Pꝛima in duas:qꝛ pᷣmo denunciat᷑ pe
na:⁊ declarat᷑ culpa:ibi In ſcelere. Pꝛimo excitat ꝓpha
ad attentõem dicẽs:Audite ppli ⁊c.ꝛ inducit dei teſtio/
niũ ꝓ veritate dicenda:ibi d ¶¶Et ſit do.vo.in teſteʒ.
qui fallere nõ põt nec falli. e¶ De tẽplo.i.de celo em
pyreo:vbi cũ eo ſunt angeli ſancti eius laudib intenti.
f¶ Qꝛ ecce dñs egre.de loco.ꝓpꝛiũ.n.ipſi dei ẽ parcẽ
2 miſereri:⁊ iõ locus ei dẽ mia:a qua quodãmodo vr

egredi qñ punit ſᷣm rigoꝛẽ iuſticie:vt dicit ra.ſa.⁊ talis

egreſſus non eſt ꝑ motũ localem:ſed qꝛ cã efficiẽs ſilitu
dinarie dẽ egredi in effectũ qñ ꝓducit ipᷣm. g e,
ſcendet puniẽdo peccata hoĩuʒ peccatoꝝ: h Et cal⸗/
cabit ſuper excelſa terre.nõ deferẽs alicui ꝑſone ꝓpter

eius magnitudinẽ:ideo ſubditur: i ¶ Et ↄſumet mon
icut ce

tes.i.maioꝛes: k ¶ Et valles.i.minoꝛej: l
ra ⁊c̃.i.cito ⁊ abſq; reſiſtẽtia:qꝛ nõ põt reſiſti dine vtu⸗
ti. m ¶ In ſcelere. Hic ↄñter ſpdit culpa cuʒ dicit: In
ſcelere iacob.i.ꝓpt᷑ ſcelus regni iſrł:quod noĩatur etiaʒ
iacob: ſiẽ patriarcha iacob fuit binomp. n ¶ Omne

miũ ⁊ tractatum: qui incipit ibi: Nudi⸗/

iſtud.i.pena ſupꝛadicta ⁊ ſubſeqns ↄtiget.⁊ de hoc ſce⸗

regni iſrl: ⁊ ſilr ſequetur pena. f

lite annunciare:làchꝛymis

Michee Cap ·

lere queritur cũ dicit:Quod ſcelus iacob:⁊ reſpõdetur:
o ¶ None ſamaria.q.d.ſic:p ſamariã intelligit idolatriax:
que exercebat᷑ in toto regno iſrl:cui metropolis erat ſama-
ria:per regũ potentiã. Hieroboã.n. pmus rex ad hoc indu
xit pplin:vt hẽtur.iij reg.xij. p¶ ¶ Et q excelſa iude.i.vñ/p
UMUD cedit idolatriaque ex
ercetur in montibus

Et ponaʒ ſamariã q̃ſi acer regni iude. q ¶ Mo

uum lapiduʒ in agro cum nebieruſale; ad er
plantatur vinea:⁊ detrahẽ otenia resu iuceii⸗,
anate ca.. Soen ſedes regia erat i hie
in vallẽ lapides e. Et ſun ruſalem pꝛoceſſit iſta
damenta eius reuelabo: ct malicia: Salamõ. n.
oĩa ſculptilia eius concidẽ bmo ꝓpe hierim edi
tur. Et m̃es mercedes er FiEnplaſdols.
cõmburent᷑ igni: ⁊ omnia reg.xj.quod ſuirpus

catiuũ idolatrie alijj.
Poſtea vo achax al⸗
tare ſacrilegũ poſuit ĩ
templo.iiij.reg.xvj.
Et poſtea manaſſes
idola poſuit in tẽplo
iiij.reg. xxj.⁊ ſic po-
tentia regũ maloꝝ in
duxit ad idolatriam
popolũ. r UEt po
nã. Hic ↄñter ponit᷑

idola eius ponam in perdi
tionem:quia de mercedibꝰ
meretriciſ ↄgregata ſunt:x᷑t
vſq; ad mercedem meretri
cis reuèrtentur. Sup hoc
plangam ⁊ vlulabo:vadaʒ
ſpoliatus ⁊ nudus.Faciaʒ
planctũ velut dꝛaconum:
⁊ luctũ q̃ſi ſtrutionũ: quᷣia

ðᷣſperata ẽ plaga eius:quia coõminario pene regni
venit vſqʒ ad iudam: teti · Unrl ſepatim cu dicit.
. EFt po. ſama. qꝗſi acer-
git poꝛtaʒ Pop uli mei vq3 uum lapidũ.pꝑ deſtru
ad hieruſalem. Ju gerh no ccòeʒ ſamarie metro-

polis in regno .x. tri
buũ intelligit deſtru⸗
ctio totius regni: qð
impletü fuit tꝑe oſee
riiij. re. xvij. 8
oĩa ſculptilia eius cõ

. cLigent. vt inde auruʒ
æ argẽtũ auferatur: t ¶ Et oẽs mer. eiuj i. illa que no poſ
ſũt bene poꝛtari a pꝛedatoꝛibus v ¶ ¶oburet igni. cũ do⸗
mibus in quibus ſũt: x ¶ Qꝛ de mer. meretricis.i.idola
tre gentis:quia idolatria vigebat in regno.x.tribuũ.Iy·
Et vſq; ad mercedẽ meretricis.i.gentis idolatre aſſyrioꝝ::
3ʒ ¶ Reuertentur.repoꝛtauerũt.n.pcioſa illius regni q̃ſi ꝓ
mercede executionis diuine iuſticie:ſicut Exech.xxix. dicit᷑:
ꝙ ſpolia egypti data fuerũt chaldeis ꝓ debellatõe tyri.
a elr bif ponit᷑ cõpaſſio ꝓphete ſuꝑ pplm

ne ploꝛen. In domo pulue
ris puluẽ voſ ↄſpgite:ct trã
ſite: vob habitatio pulchꝛa

ſuum cũ dicit᷑: a ¶ Suꝑ hoc plangã ⁊ vlulabo.eſt antem
vlulat vox confuſa pcedẽs ex magno doloꝛe. b ¶ Uadaʒ
ſpoliatus.i.laceratis veſtib:iudei.n.in doloꝛe poſiti veſtes
ſuas lacerabãt:vt patet in multis locis veteris ⁊ noui teſta
menti. c arie planctũ velut dꝛaconũ.i.valde hoꝛꝛibi/
lem. d (¶ Aꝛ deſperata eſt plaga eius.i.nõ eſt remediabil
malicia eius:nec ꝑ ↄñs pena debita ad hoc ſequens: ⁊ ſbdi
tur etiã alia cã:cuũ dr: e ¶ Qꝛ venit vſq; ad iudã. malicia
In geth nolite anuncia
re.ne philiſtei letent᷑ de miſeris huius ppli:per taleʒ modũ
dauid loquebatur in plãctu ſuper ſaul ⁊ ionatham filium
eius.ij.regũ.j.Nolite annunciare in geth ⁊c᷑. g ¶ Lachꝛy
mis ne ploꝛetis.ideſt ſigna triſticie in aperto non oſtenda/
tis ne nuncietur philiſteis h¶ In do mo pu ueris ⁊c̃.i.in
ſecreto faciatis triſticie veſtre ſignum. i Æ tranſite vo⸗
bis hitatõ pulchꝛa.i.voj hitãtes i regno.x.tribuũ:qð ẽ pul
chꝛe hitatõis.Lrãlſite.i:cito trãſibitis ducti i captiuitateʒ.

Eeez

a ( Confuſa ignominia.i. hitatio vꝛa q bus erat pulchꝛa delitiaꝝ tuax. i. nutritos ĩ delitijs. t Dilata caluick gonſume
cito ↄfundet᷑ pꝛe ignominia ſibi illata: ⁊ qꝛ aliq cõminatões um tuũ ſicut aquila.cuius plume cadũt qñ ſunt nimis ggbihhatt
ꝓphetaꝝ deridebãt tanq friuolas dicẽtes: Adhuc non ſu- antique. vIGi captiui ducti ſunt ex tei cito ducz Melſcrenn
mus eiecti de terra noſtra.iõ dicit pphᷣa: b ¶Mon ẽ egreſ tur in terrã aſſyrioꝝ. ¶ In caplo pmo michee:vbi èð unſc

eſt in ianuis exeundi. Sta exr 4

c ¶ Planctũ domus .„ . . ngieted
conſuſa ignominia. Non 61 Egii cogitatis inuti

poſitio
vicina accipiet ex vo⸗ 5 ſepplloe
egreſſa q habitat in exitu. :&t operamini malũ

ſu domini ugm

ſa que habitat in exitu.i.quis gens iſta non ſit expulſa: tñ i poſtilla:Quia ecce dñs egrediet᷑ ditio rils ſia⸗

ien ii de

—

bis. dom vicina dicit A wrd
n dlcens:

hic regnum duax tri . „ — . oſtillatoꝛ attriꝰ MdN
buum:qð immediate Planciũ dom vicina 90 n cubilibus veſtris. In luů⸗ ate ra. ſa. potiuj liniub S
erat iunctu regno x. cipiet ex vobis que ſtetit ſi ce matutina faciunt illud: eſſet attribuenda N W
tribuũ: ⁊ accipit mali bimet:quia iſirmata ẽ ĩ boę qm̃ cõtra dominũ eſt man Aolenoſtre: lue nilu 8
cia idolatrie ab eo:vr. nũ quͤe hitat in amaritudi/ eoꝛum. Et còncupierũt a“ lup illud vbum. ul 56
dictũ eſt:⁊ per ↄſeq̃nj . ia deſcédis ma- et piol Egrediet᷑ de loco nuih
occaſionẽ pene ſeuu? nNibus. Quia deſcedit ma gros èt violenter tuler unt ſuo. iilineanit ds als na?
tis ac glancr dio⸗ lũ a domino ĩ poꝛia hierl: ⁊ rapuerunt domos:ẽt ca De loco ſuo. i de (ieia N
Oue ſtetit ſibimet. ca tumultus q̃drige ſtupoꝛis lũniabantur virũ ⁊ domũ niſericoꝛdia ad utiſiſd,
tribui nnu mga nd babitati lachis. Pꝛincipi · eb:virum ⁊ hereditatẽ ep. iudicii. . * dinn
buc ſerinppi boniia Um peccati ẽ filie ſyon: qꝛ Iccircò hec dicit domin: 1 tiene
tem exechie regis: qui te inuenta ſunt ſcelera ilrt. Ecẽe ego cogito ſup fami Aic cöo⸗ inlente
tunc regnabat.iiij. re. Pꝛopterea dabit emiſſari liã iſtã malũ vndẽ nõ aufe/ ſequent cõminat aunoſun
vi cui ſucceſi ma os ſũp hereditatẽ geth: do retis colla veſtra:t nõ am pploppter cuſp iinie
naſſes:qui fuit peſſi ꝰꝰ Sdacii i töem bulabitis ſupbi:anoniã tẽ⸗ uarilcie: diuidi lurm en.
mus:iõ dẽ: e ( Qꝛ mos mee aci! dece bt „ ula itis up nguoniate tur in tres partej ſpn de⸗
infirmata ẽ in bonũ. regibus iſrł. Adhuc here pus peſſimũ eſt. In diè illa qꝛ pᷣmo ponit pe⸗ nneſda nen
boſuit eniʒ agaſes dẽ addũcã tibi qui habitaſ ſumeturſup vos parabola ne Eomifatto 12 nſra N
idola in tẽplo ði.iij. j véeni cãtabi ſcũ Ppyphele ↄpaſſioo: (wa on
res rrj-vde ex pocſe in mareſa:uſq; odollã ⁊ cãtabitur canticũ cuʒ ſua learin eppii inniniud⸗

oↄſolatio:ibi Con iilli quiiccit
gregatoe. Pꝛima Vontca Mo
in duas: qꝛ ymo bomdbubecbt

et gloꝛia iſrl. Deculuare æ uitate dicẽntium: Depopu
tondẽ ſupèr filios delitiax latõe vaſtati ſumus. Pars
tuaꝝ:dilata caluiciũ tuuʒ ſi ppli mei cõmutata ẽ. OQuo

cuta ẽ deſtructio hie
ruſalem. iiij. reg. vlti.
ideo ſpᷣditur:

sleltar m nde⸗ cut aquila:quoniãm capti mõ recedet a me:cũ reuer- ner an⸗ Prnnate e
tẽpli iminẽtẽ g¶ CIu ibi Iccico. Cirra (uſtrnſbit inp,
multus qdrige i.quadrigaꝝ h¶ Pabitati lachis. nomẽ pmũ dẽ: a ( Ue ꝗ cogi.inutile.i.bona aliena ra: WVllulatscob ſin
eſt ciuitatis:que alio noĩe dicit᷑ dan:iudicũ.xviij.⁊ ẽ in imi quod eſt magis nociuum i vtile:ſᷣm illud Auguſiini: ſudedomodelitan
no adlonari reſpectu terre ꝓmiſſionis:ex illa vero parte ve Lucrum in arca damnum in conſciẽtia:tulit veſtem ꝰ lbller viucdit
nit exercii'chaldeoꝝ hieruſalẽ:hiere.j.Cũ tumultu mag perdidit fidem. b ¶ Et operamini malum in cubili / Hlinei gorpden
quadrigaꝝ ⁊ armatoꝝ timoꝛẽ habitaãtibus incutiẽtiũ.⁊ iu bus veſtris ideſt operari diſponitis: ideo ſbᷣditur: mnagisq, auda
ſte ab illa parte incepit pena ſicut inceperat culpa:qꝛ i lachij/ c ¶ In luce matutina faciũt illud.exequẽdo in oꝑe nato ibinsind
fuit poſitũ idolũ miche a pᷣncipio tpis iudicũ: vt hĩ iudicũ diſpoſuerãt de nocte:⁊ quid ſit illud ſpditur: d ¶ EK ir peccati di
xviij. ⁊ inde idolatria ꝓceſſit ad terrã.x. tribuũ:⁊ ð illa ad cõcupierũt agros.ſ.alienos: e ¶ Et violenter tulerärn. uſgensiſtn gn
terrã duaꝝ:⁊ ſic dr: Pꝛincipiũ peccati ⁊c. i¶ Pꝛopteres. fraudibus ⁊ violẽtijs. f ¶ Et calumniabant᷑ virum ꝰ mpaſſio ppie
iſtud refert ad ſeqntia.Dic ra.ſa.ꝙ gethei ↄfederati fuerüt domum eius.ꝑſequendo pauperes in perſonis ⁊ in bo (llmni no eſten
