rex. Hec ẽ ʒ pars hup.c.vbi dat᷑ regi rñſio a daniele: ex qᷣ
pʒ ꝙ vicia pncipũ tꝑe debito nõ ſũt tacẽda:a vt daniel me
li ipʒ arguat ponit exẽplũ aui ſui:qᷣ ꝓpr ſupbiã ſuã fuit de
iect'a rĩgno ad tpᷣs:vt patuit.c.pᷣcedẽti:⁊ io iſte grau pecca
uit ꝗͥ nõ fuit coꝛꝛect exẽplo ep. Nec valet ſi dicat᷑: iſte non
hẽbat adhuc diſeretõem qñ auus er moꝛtuꝰ ẽ: ⁊ ſic poſſet
excuſari ꝑ ignoꝛãtiã facti:nõ valet:ſicut dem̃ eſt:qꝛ facta re
gũ.ſ.nõhilia ſcribebãt i ãnalibꝰ hiſtoꝛijs ⁊ depigebantur in
imaginibꝰ:vt magis memoꝛie cõmẽdarẽt᷑ ad exẽplũ alioꝝ:

melia quã ñ fec mbeſſetthaß,
rat nabuch. ¶ V nunet⸗
Deos quoq; au tiltmici dan
reos ⁊c᷑.ecce blal ea
dando deos ſuos deum celi qui in hieruſalem colebat ligin⸗
blaſphemabat. 3 ¶ Poꝛo deum celi qui habet flati on
tuum.i.ſpiritum ninnra vinuten reſpirãdi: in qqux ſlen e
conſeruatur vita. a ¶ In manu ſua.i.poteſtate. lten Ten
Et omnes vias tuas.i.cogitationes ⁊ opera.lc dc
Non gloꝛificaſti.reddendo ſibi gratias pꝛo benefic mnſchi m
acceptis. 5NRRro. er eſt quarta pars pꝛincipais fühpaſe ni⸗
huius capituli:in qua ponitur viſionis expoſitio: ¶d NS ſc

Iccirco. ideſt pꝛopter pꝛedicta tus mala: e ¶2 Miſſus Nick

düügin,
Ulgruba
liii

4
. 4 . f .

tcorchgier
1 S
u Lisll
ſi rmaraticr
i aus genon
R gipaſtn
ti tielee
d
e en
h ibeſent
uſ
Mrinighe
non difn
cſariiin,
rofi
nubucamnetl/
nrnlieii 6
Br dn i
;
1 uci⸗ nip
9 qgouds
. aſtitiug,
o nohiſi
u „(Si
wo aef
5 PAadontis
ni uhre

lal vine
l ne
iag ANN
i deosgof
ſenit

—
S=—

☛ =ẽ

. imad nön

m ala tua. tertium pertinet ad tranſlationẽ regni ʒ i
Ph examinis:qð erit tale. Mane:nũeratio.Thetel:ſtatere ap
pẽſio. Ohares:diuiſio:qꝛ in finali examine de oẽs actione⸗

„

ria. Di

.
1

enbari honoꝛẽ eius pphete.Sequitur:/

¶Danielis V

eſt ab eo articulus manus ⁊c7᷑.i.digiti manus more
bebꝛaici ſermonis: qui frequenter ponit ſingulare ꝓ
plurali:vt exo.viij. Uenit muſca grauiſſima.i.multi
tudo muſcaꝝ:qꝛ plures apparebãt digiti. Sequitur.
e ¶ Mane:thetel:phares.pꝛimũ ꝑtinet ad finẽ regni.
ſ¶ Mane.n. id Sðð

enim idem eſt qð diuiſio:a hoc eſt qð ſubdit:
Diuiſum eſt regnum tuum a te.ſ. ⁊ a poſteris tuij
n¶Et datum ẽ medis ⁊ ꝑſij.quia ei ĩmediate ſucceſſit
daeahe ⁊ poſtea Kud rex pſaꝝ nepos darũ.
o ¶ Luc iubente rege indutus eſt daniel purpura ⁊c.
Seg queritur q̃re talẽ honꝛẽ ſibi exibuit cũ diceret ei
dicendũ ꝙ hoc fuit ne coꝛã hominib' mẽdacij ar-
gueret: quia talẽ honoꝛ pmiſerat legeti ſcripmurã a iter
pꝛetanti: vt patet ex pꝛedictis.ꝛ qꝛ credebat ꝑ hoc iraz

p¶ Eadem nocte interfectus eſt balthaſar.in h appet
interpᷣtationis ĩpletio:⁊ ſʒ aliquos balthaſar a ſuis cu
bicularijs fuit interfectus: ⁊ ciuitas ꝓditione eoꝝ cyro
tradita: Scom gloſam interfectus eſt ab exercitu me/
doꝝꝛ ⁊ ꝑſaꝝ:qui audita viſione de dinia ſnia ↄtra bal/-
thaſar p exploꝛatoꝛes ſuos fecerũt inſultum audacter
3 ciuitateʒ: ⁊ viri bellatoꝛes ciuitatis non potuerũt ei
reſiſtere: tum quia erant attoniti ⁊ in ſtupoꝛẽ ↄuerſi ex
pꝛedicta viſione ꝑ danielis iterp̃ᷣtationẽ:tum qꝛ ſaig⸗
ti erant a ↄuiuio ⁊ vino. Q aũt exiſtente couiuio debe
ret babylõ inuadi ⁊ capi:pꝛedixerat eſaia: xxj. Babylõ

dilecta mea poſita ẽ mihi in miraclũ pone menſam cõ

templare in ſpecula:hoſtes.ſ.inſurgẽtej. Sequit᷑:Come

dentes ⁊ bibẽtes ſurgite pꝛincipes arripite –

magis eſſet tps — feſtiuandi. Sequitur

Et darius medus ſucceſſit in regnũ.lʒ.n. cyrus obſide

ret ciuitatẽ cũ dario tñ ceſſit ipſi dario qui erat antiq/

oꝛ:⁊ eᷣ auuncuł:ita tñ ꝙ poſt eũ regnaret: ⁊ ita factu,ʒ
fuit ꝙ cyrus dario in regnũ ſucceſſit/ Moꝛaliter expo/
nendo dicẽdũ ꝙ in hoc ca. ↄ viciũ carnalitatis cupi
ditatis datur iudiciũ equitatis. In balthalar nota ſupꝑ
fluitatẽ: qꝛ interpᷣtatur capillus capitis qui naſcitur ex
ſupꝑfluitate: In ↄuiuio gulam: In vino ineptã leticiam
n vxoꝛib' indebitã accedendi licentiã: In cocubinis
manitfeſtã luxuriã: In optimatib' adulatoꝝ applaudẽ

tiã: In vaſis aureis ſuperbiã:nam tales hominej finali

ter in ſupbia vitaʒ ↄſuũmãt: qꝛ querit᷑ ſupfluitas pꝑ ſu
ꝑbiã:ideo ꝓbat oꝛigenes ꝙ oĩs diues eſt ſuꝑb:hoc de

nclpib: audi

vicio carnalitatis. Quãtũ ad viciũ cupiditatis:nota ꝙ cu
piditas eſt iqoloꝝ ſuitus ſᷣm aplin:qꝛ vnuſquiſq; rẽ quam
ceteris diligit ꝓponit deũ ſuuũ:ſᷣm hiero.Igitur i ojs au
reis notat opulẽtia:In argẽteis apparentia: qꝛ argentum
eſt ſonoꝝ: In ereis fraudulentia quia videt᷑ eſſe aurum ⁊ñ
W eſt: In ferreis violen

eſt quod numera tiea: qꝛ ferrum domat
tio: pꝑ að ſubdit ab eo miſſüs eſt articulus p̃dicatũ ẽ de eo ꝙ hĩet ptã ormnia: ſt⸗ iſti mnoib⸗
e wönum un man :q ſcripſit hoc qð ex tẽ tiĩ regno. Eadẽ nocte unt ſinemiſericolie
1 9pleuit ilud. .· aratũ ẽ: Hec ẽ t ſcriptura terfeci balthaſar rex chal a notatur b iudicin
ſiniuit. Scom p“ qᷓ digeſta ẽ: Manẽ thetel de:ct dar med ſucceſſit i equitatis: qð eſt pꝛo/
ne a1 finẽ riͦe phares. Et hec ſterpᷣtatio regnuʒ: annos natus ſexa ceſſuj a dictamen di⸗
ehtel idem eft Pmonis: Man? nuerauit amtaduos. C,QCLQ. NQVWV. ine e Serchene 5
qs appeſio ſtatr de regnũ tuũ: ⁊ ↄpleuiti Lacuit dario:ct con- Bigir eſpiruuſlaen⸗
P ſubdiu⸗ lud. Th&tel.appeſus eſiſtaA ſtituit ſup regnũ ſatra ſicut. n. digiti ⁊ man⸗
Appenſus eſt tera:ẽt inuẽt minus hñs. Pas centũ viginti: vt eſſent ſunta bꝛachioꝛita ſpi
inat mis Phareſ:diiſũ ẽ regnũ tu in toto regno ſuo: ᷣt ſuper fuuſaer ae al i
poderata ſunt fa U3: t datũ ẽ medis ⁊ pſis. eos pꝛĩcipes tres:ex ꝗbus vi Belnio di⸗ Ste
cta tua: k¶ Et Zuůnc iubẽte rege idu eſt daniel vnuſ erat: vt ſatrape In piete notat pleni⸗
— . mnun daniel purpura: ⁊ circũda illis redderent rationem: nu afſũpti bN
.1. 206 IIo en: er rer nò ſuſti liꝗ aula vterus virgin.
'pencppatare ia ẽ toꝛqs aurea collo eb trexno luſtinẽt moleſtiã. Incandelaben 305
oiuino iudicio h .l ſcripſit certitudo na/
exigente pꝛopter turalis dictamini::qꝛ

defecit ĩ oibꝰ his ꝑpſcrutãdis: In ſcriptura artitudo extremi

numerabit:oẽs circũſtãtias põderabit om̃s factiones ſeꝑa
bit. E tũc ſedt᷑ terroꝛ affectõis:qð notatur in faciei mutatõ
ne: Erroꝛ cognitiõis qð ſignificat᷑ in cogitatõnũ ꝑturbatõ
ne Meroꝛ afflictõis:i renũ diſſolutione: Tremoꝛ deſꝑatõ
nis:in genuũ colliſione:ecce iudiciũ terribile contra viciuʒ
carnalitatis ⁊ auaritie. LCapitulum. VI.
4 Lacuit dario. Dec ẽ qnta viſio:q licʒ ſit hiſtoꝛia:tñ
dĩi viſio:qꝛ hic fit mentio de angelo ĩ lacũ deſcẽden
te:a oꝛa leonũ mirabilit᷑ ↄcludẽte:⁊ danielẽ liberan
ꝛi qbꝰnotat᷑ myſteriũ chꝛiſti reſurgẽtiſ:vt ſupꝛa dem̃ ẽ.Cõ
ii materialł h'viſionis ẽ emulatio pncipũ ↄ danielẽ: ⁊ re-
cluſio epi lacũ:⁊a liberato ei ꝑ anglũ.Cã finalis vt inocẽtia
cerneret᷑:ei iuſticia pãderet᷑:⁊ meſticia plebi iſraelitice leni
ret᷑. Cã efficiẽs ẽ ãgelica apparitio h'merẽte inocẽtia daniel
cũ deuotiõe ⁊ patiẽtia. Cã foꝛmalis i mõ ꝓcedendi ↄſiſtit.
Pꝛocedit᷑ aũt hic ꝑ modũ fraterne iuidie ⁊ exploꝛatiõis ʒ
vitã inocẽtis:⁊ bʒ qᷓ̃ttuoꝛ ptes:qꝛ p ponit᷑ honoꝛ exaltatoi⸗
ex pte danielis.⁊ liuoꝛ emulatiois ex ꝑte pncipũ:ibi Unde
pnci 8.ʒ rigos ↄdẽnatiois ex ꝑte regis: ibi Qð verbum
cũ audiſſet.tenoꝛ liberatiõis ex pte dei:ibi Et tũc pꝰ dilu
culo. Circa ſa notant᷑ tres grad' honoꝛis danieli exhibiti
Pꝛimẽ poſitiu quẽ tenuit daniel i dignitate:qꝛ a dario g
bathaſar ſuccefſit fuit ↄſtitur vn de tribꝰ pꝛicipalibꝰ regni
ito.n. ꝙ pᷣcedentẽ viſiõeʒ expoſuerat: duxit
eũ ſecũ in mediã honoꝛifice ꝑꝑ ep ſapientiã:⁊ tenuit eũ ĩ ſi
mili honoꝛe ĩ à poſuerat eũ balthaſar:qᷣ fecerat eũ tertiuʒ
in regno ſuo:vt dem eſt ca.pᷣcedenti.i.vnũ de trib pncipa/
libꝰ regni ſui:⁊ heſt qð dĩ hic: a ¶ Placuit dario. medo
.i. filio aſtragis ad differẽtiã alteri darij ꝗᷓ fuit fil aſſueri
quẽ debellauit alexander magnꝰ. b ¶Et ↄſtituit ſupꝑ re.
ſu.ſa.centum viginti.ſiẽ ſupꝛa dcm̃ ẽ ſatrape dicunt᷑ q̃ i ra-
pientes ſatis:iſti igitur erãt ↄſtituti ꝑ totũ regnũ i diuerſis
ptibꝰad pecunias colligendas: c ¶ Et ſuꝑ eos pꝛincipes
tres. maioꝛes.ſ.pꝰ regem. Sequitur: d ¶ Et rex nõ ſuſti/

neret moleſtiã. duplici de cã: Una qꝛ iã erat antiquꝰ. Alia

da erat monarcha nouus:⁊ in pꝛincipio taliũ ſolent ali

Miber

magis rebellare:ideo curã regni alij tradiderat vt ipſe poſ
ſet magis vacare circa hoſtes repmẽdos ſi inſurgerent.
e ¶ Igitur daniel. Hic ⁊ ponitur gradus ↄꝑatiu honoꝛis
ip̃ius danielis:qꝛ nõ ſolũ ſatrapas ſupabat:ſed ẽt alios du
os prinrihes q erant cõſtituti cũ eo ſuꝑ totũ regnũ: vt viſũ
eſt: cã ſubdit · .
Quia ſpiritus dei.i. „ „ „
virt a deo data ad o Igitur daniel ſupabat oẽs
goſca 4 age⸗ . pncipes ſatrapas:qà ſps
Plioe erat i col. ma dei aplioꝛ erat ĩ illo. Põꝛ
loꝛ itẽſiue 2 extẽſiue. ro rex cogitabat Zſtituere
eũ ſuꝑ oẽ regnũ. VUndẽ pᷣn

h oꝛꝛo rex. hic
poni? grad ſuplatiu cipẽs ⁊ ſatrape qrebant oc

eminentiam ſue ſapiẽ ex latere regis: nullãq; cã,ʒ tẽtiã t ſcribe decretũ:vt nõ chha conſenlſit ne⸗
tie:qꝛ rex voluit euz et ſuſpitõnẽ reperire potue imutet᷑ qð ſtatutũ eſt a me/ ſciens eoꝝ fraudẽ
alis ouob maidꝛi rũt: leo ꝙ ſidel eẽt: ⁊ oiſ cul diſ ⁊ pſis:nec puaricari cui ¶ Simile edictum
Fee ve ae ligee pa ⁊ ſuſpitio nõ iueniretur qᷓ; liceat. Pono rex dar —
poſt ipſum. n eo. Dixerũt ergo viri il ꝓpoſuit edictum ⁊ ſtatuit. vt bi beſter. iij.
de ⁊ principes. Poſt li. Non inueniem danieli Quod cũ daniel ↄpiſſet.i. iiij. qꝛ qſi gelans
iỹ deſcriptuj hano: huic aliq; occaſionem:niſi oſtituã legẽ: igreſſus ẽ do pace rgni impe
ſelenter ponit lno ſoꝛt ilege di ſui. Tunc pn- mũ ſuã: t ſeneſtriſ aptis in acieriegiee
emulatiõis ex ptepn cipes ⁊ ſatrape ſurripuerft cenaculo ſuo õ hierlin:tri gqeoꝝ:acũ bꝰ im⸗

regi: ⁊ ſic locuti ſt ei: Rari
rex ĩ enũ viue.Coͤnſiliũ in
ierũt oẽs pᷣncipeſ regni tui
magiſtrat᷑ ⁊ ſatrape ſenato

cipũ:qui ſolet vigere
in curijs magnatoꝛũ
⁊ quia inuidus ſemp
q̃rit occaſionẽ ↄᷣ ino
centẽ:iõ pquerũt oc-
caſionẽ ↄ danielẽ cir/
ca conuictum carnalem: ꝛ circa ritum legalẽ:ibi Dixerunt
ergo.ʒ circa contemptum regalem:ibi Uiri ergo illi.In pꝰ
pte dẽ ſic: i ¶ Unñ 4 pp excellentiam danielis quẽ rex vole
bat pꝛeponere omnibꝰ: k ¶ Pꝛincipes ⁊a ſatrape. moti a
pꝛincipibꝰ: I ¶ Querebãt vt inue.occa.da.ex latere regis.
i.amouendi eũ a familiaritate regis. Uel aliter. A latere.im
onend danieli ꝙ equalitatẽ regis ambiret ſm hebꝛeos.
Uel a latere.i.ex vxoꝛe regis:que doꝛmiuit ad latus ey im
ponendo danieli ꝙ haberet familiaritatem ſuſpectam cum
ea. m ¶ Nullãq; cãʒ c. Ex quo patz eminentia virtut
danielis:qꝛ inter extraneos æ emulos exiſtens non potuit
notari ẽt a diligenter conſiderantibu de aliqͥ crimine certo
nec in facto: qð notatur cum di: m ¶ Nullam cam. nec in
ſigno qð notatur ibi: n ſuſpitione:. ſuſpitio enim ẽ
qñ aliquis incipit dubitare de fama vel bonitate alicup ex
aliquo leui ſigno. o ¶ Dixerunt ergo. Hic querũt 2 cca

ſionẽ danieleʒ circa ritũ legalẽ:a hoc eſt qð dẽ: p ¶ To

inueniemus da. huic ali.occa.accuſandi eum.ſ.erga regeʒ:
q (iſi foꝛte ĩ lege dei ſui.qꝛ ſciebãt ꝙ ipe mag vellʒ face
re ᷣ edictũ regis:q; ↄ mandatũ diuine legis: a ideo cogita
uerũt qliter rex faceret aliquod edictũ qð nõ poſſet ſeruari
ſine trangreſſione legis iudeoꝝ:vt ſic caperent danielẽ mã⸗
dato legis non obediẽtẽ:⁊ h eſt qð ſubdit: r Kunc pꝛi.
⁊ ſatrape ſurri.regi.ſurripere ẽ aliquẽ verbis fallere: q̃ſi cõ
modi ſui gra:cũ tñ ſit ð euʒ:⁊ ſic fem eſt in pꝛopoſito: qꝛ in
duxerunt eũ ad faciendũ edictũ per cupoccaſionẽ occideret᷑
daniel:qͥ erat maxie ſibi vtilis ⁊ fidelis: videbat᷑ tñ in pᷣma
facie illud edictuʒ eſſe ꝓ regis vtilitate:a hoc eſt qð dẽ hic:
8¶Rex in eternũ viue.q.d.nos optamus ſalutem tuam.
t ¶ Conſiliũ ini.om.pn.regni tui. ꝓ bono ſtatu regni ↄſer
uando. v¶ Ut gecre.impera.exeat ⁊ edictũ.i.lex firma ⁊
irreuocabil: t oĩs qᷣ pe.ali.pe.a qͥcũq; deo ⁊ ab hoie.
hoc dicũt vt poſtea nõ poſſit danielẽ aliquo mõ excuſare:

ACI
vt daniel non poſſet euadere quin caperet᷑ in oꝛatõe:qꝛ

—

in vno ꝑpuo Knox holler ſic deũ ſecrete oꝛare ꝙ alios
i.

¶ Uſq; ad dies triginta niſi a te rex. tãtũ tpis ponũt

lateret: 3 ttatur in lacũ leonũ. ad deuoradũ: qꝛ
cõdẽnati ad moꝛtẽ illic ꝓijciebantur. Hoc.n. edictũ vi⸗

debatur facere ad
, „ „ firmitatẽ regni a
res ⁊ iudices:iũt decretum monarchie: inq
ſperatoꝛiũ exeat ⁊ edictuzʒ tum per hoc ho-
t ois q petierit aliquã pe minevinducnent
titionẽ a qcũq; deo ⁊ hoie ctiã ⁊ timoꝛem re⸗

gis ꝙ nõ auderẽt

uiſq; ad trigita dieſ niſi a te
petere ab alio ẽt

rex:mittàt᷑ ĩ lacum leonuʒ.

bitpibuͤs ĩ die flctebat ge⸗

4 e⸗ petrauit aliò edi⸗
nua ſua e adoꝛabat: ↄſitè

ctũ fieri ne alids

itq; coꝛã 6 aff accederet ad regẽ
nal Suehei⸗ n 2 ſier 0 infra. xxx. dies in
acer olucuerat. Ein ergo poc ſimulãs ſee
òèLUM lare pꝛo regis ma

gnitudine :ex cuius reuerentia nullus auderet ad eum
accedere in tanto tpe:ſed hoc faciebat ne aliquis infra
hoc tempus ad regem accederet qui liberationem iude
oꝛum impetraret. HhHoc mõ familiares pꝛicipibus aliqũ
inducunt eos ad faciendum aliqua ſtatuta peſſima ſub
ſpecie ꝙ elent p rege:cum tamen aliud intendant. Se
quitur: a ¶ Nunc itaq; rex confirma ſententiam. q̃ſi
dicerent libenter debes facere:qꝛ eſt ꝓ regni vtilitate.
b ¶ Et ſcribe decretum vt non imutetur ⁊c.q.d.quod
tot ⁊ tantoꝝ ſapientum conſilio oꝛdinatum eſt non de
bet ĩmutari per vocem vnius hominis: c ¶ Qo ſta
tutũ eſt a medis ⁊ perſis.ex hoc videtur ꝙ vnum erat
regnũ medoꝛum ⁊ ꝑſarum quia cyrus nepos darij eii
honoꝛe ſuccefſit:vt pꝛedictum eſt: d Ruod cu; da
niel piſſet ⁊c᷑. ingreſ.eſt do.ſuam.vt occulte oꝛaret deũ
cauens de periculo inſidiaꝝ:ne tentaret deum exponẽj
ſe moꝛtis periculo ſine cauſa ſi hoc faceret in aperto.
eKeneſtris apertis in cenaculo ſuo contra hieruſa
lẽ.hoc hẽ ex tertio re.viij.vbi dẽ:ꝙ filij iſrael ducti ĩ ca
ptiuitatẽ debẽt oꝛare verſa facie ↄ hierlm: vt ex memo
ria templi vbi deus colebatur oꝛatio eoꝝ eſſet magis
deuota ⁊ exaudibilis. f us tpibus in die. i. ho
ra matutinali:qꝛ lotis manib iudei tunc benedicũt de
um: et hoꝛa ſexta ante cõmeſtionem:exẽplũ hẽ actuuʒ
x. vbi dicit᷑: Aſcendit petrus in ſupiora domuj vt oꝛa
ret circa hoꝛã ſextã. et hoꝛa veſptina.ſᷣm ꝙ dẽ actuũ.
iij. Petruj ⁊ iohãnes aſcenderunt in templũ ad hoꝛam
oꝛatiõis nonã.q̃ accipit circa tpᷣs veſpaꝝ: vt pʒ in eccle
ſüs maioꝛibꝰ:vbi tũc dĩ nona. g ¶ Flectebat genua.qᷓ;
tũ ad actũ latrie exterioꝛẽ: h ¶¶ Et adoꝛabat.qtuʒ ad
actũ interioꝛẽ: i ¶ Lonfitebatur ⁊c᷑.ſ.pccã ppli iirł⁊
ſua:qꝛ oꝛatio humiliani ſe nubes penetrat: vt hẽ in ec
cle.xxv. k¶ Uiri ergo illi. Hic tertio q̃rũt occaſioneʒ

n nmniich
NUnmierg⸗ ll

0liroluli

omnie eg
borarioe ci⸗

(cofat eruudb

ſii obſenno
ſchelſuilſ⸗
cruno: ſeut
ii Peraucen
ſonen tuann
ſos nos dne. 7

ſnlu: iceoi

ſcoutionibec
ſeed bocfi
Itnagiſexraudit
lodi:ſer oñ;
ſem ieuzchꝛiſtü

inera vbiẽ iuo

arolance mini⸗

is ſequitur:

1(Fraveedirſ.
uidi erploꝛato
eg oCocu
lſürregilupedi⸗
lo hoc eſt dere
goͤſenenafirm
Lirreuocabiip
bis facta hocfa
unt nerex habe
liberandi piazo

mlele⸗ hoceſt
ſubal e

Nuxq no Niwi
ſirtomiſpon.
ſſe uunt n⸗
ſononironni
Eeraaz ferre⸗

yomnistriſ
liiſtamüͤſit
une puniic io
(Pioatege pthi
lidiomtes
o noiebalthan

loneſerullept
(deſliocppri
ochrauttdele
Errckin tuo.
Necepto:qd
ſtlige⸗
mihereſttentig
kirrir,gen⸗
mnuͤeſtmalic
luſpegltig bi

hiubi tabit⸗

Alſanrſans
rſatis,
nninuig
gunurhen
kdſent

hret⸗ .
ncleun⸗

(Hanielis W

b ¶Dixerũt. ad oriũ arguẽdo: c ¶ Scito rex qꝛ lex me/
doꝝ ⁊ ꝑſaꝝ ⁊c.iõ reducũt edictũ reg ad mẽoꝛiã:qꝛ ita erat

linn
R contra danielẽ circa contemptũ regalẽ. a hoc eſt qð d? nuit accuſatoꝛes vſqʒ ad occaſum ſolis:vt dẽ in lr̃a: ⁊ pʒ.ſe
henn n hic. Uiri ergo illi curioſius inquerẽtes.i.cũ magna ſoꝰ quit᷑: 3¶ Uiri aũt illi.ſ.accuſatoꝛes peſſimi a ¶ Intelli
ald ſiicitudine occultas vias ⁊ ꝑ occultos modos: I ¶ IJn enf regẽ. ꝙ. ſ. veller modis varijs Aaronere em:

4 „ — * „ ,
tmn drce uene. danie. ) regis edictũ: m ¶ Oꝛantẽ ⁊ obſecran.
benin Obſexratio ẽ oꝛo qͥ fit ꝑ iuocatõnẽ alic rei ſacre ꝑ quẽ

mnnunhe; . didal . s , . , = 9 poterat danielẽ excu/
ij n eadiob alquid ſacæ illi curioſius inq uirẽtes in at ĩmutari. Tunc rex pꝛece ſare qn feciſſet ↄriuʒ:
ninsz depꝛecatio: ſicut 1 5 olz Z Fe3 fr .S 12 5 eni poterat exc
de Nnsnnn deee. icnt enerũut danielẽ a ob pit àdduxerũt danielẽ: ? nð eni poterat excuſa
„. Unntnzknn cũ dẽ: Per crucẽ ⁊ ſecrãtes deũñ ſu q ccegz TPeg ee 6Za re ex pte legis:qꝛ erat
de nn polſionem tuam ſecraͤtez deũ ſuũ accedetes miſeft eũ i lacũ leonũ Di Anrm ara im ꝛuo abiit
le r 8 libera nos dñe. 2 locuti ſt regi ſr edicto:Rex xitq; rex dãieli:Betu quẽ vt viſũ ẽ:nec ex pteo
nben ümila: 4 ige i nũd ñ ↄſtituiſti:vt oĩs hõ colis ſẽp:ipſe liberabit te. ril qꝛ ĩ ea ſic dꝛ: Oij
in iwng geſie naß dec ga rogaret quẽq; de dijs ⁊ Allatuſq; ẽ lapis vn ct po P 4, perierit ꝛc a ſic
n ant magi erauci Holb vſq; ad dies trigſta: ſix ſup os laci:quem obſi 2 ialrden
ne ſnarſil biles d: Per dñũʒ niſi te rex: mitteret᷑ ĩ lacũ le gnauit rex ãnulo ſuo:⁊ an qꝛ oẽ ibi: qᷓcũq; öo
ai Siarunn nim ieſuʒ cpeiſu onũ: Ad qð rñdẽs rex ait nulo optiatũ ſuoꝝ:nequid hoĩe. o ¶ Tuc rex
Hi iſim Lcerera vbi ẽ iuo Verꝰ ßmo iuxta decretum ſieret daielẽ. Et àbijt rex ſcepit. Dic deſcrbit
Warih4 catio ſancte trini 2 = ſin nit jèmMiſeria hoĩs ĩno
igfnn tans ſequitur: Medoꝝ atq; pſap: qð pua in domũ ſuã &ᷣt doꝛmiuit Taniel a bet goͤde
lcenk n ¶Et accedẽte. ricari ñ I. Tũc rũdẽtes dij cenat: cibiqʒ ñ ſt allati co e ABair graht
6 4 . in G inuidi exploꝛato xerũt coꝛã rege: Danſel de r92 eo:iſupꝑ ẽt ſõn receſſit ab nie 6. Uidẽs rex ꝙ
n mutſticaei e Oocu filijſ captiuitat iud non cu⸗ eo. Tũc rex pᷣmo diluculo ñ poterat liberare da
wamd cto boc eſt: ere⸗ Tauit ð lege tua: ct ð edicto oſurges ſeſtin ad lacũ leo ni o de
rnüin gis ſentẽtia firma qð ↄſtituiſti:ſʒ tribꝰ tpibꝰ p. nũ prexit:appꝛopiqnſq; la bi piculoſa: rtoti cõi
nn ⁊ irreuocabili pii diẽ oꝛat obſecratione ſua. cui dãielẽ voce lachryma tat ratione pᷣdicta:iõ
an uis facthoc ſacai AR uͦrbũ cũ audiſſet rer billiclamauit: affat ẽ eu, tac min malu hzen
nu erndlvin oa ſatio atriſia e:ct daniele Daniel hue dei viuetiſ . de ma romiclein me
o heſmig nielb: r hoc eſt ds poſuit coꝛut libaret euʒ: ? tu cui tu fuis ſẽp: putaſne xime aꝛ firmii crede⸗
Inmſen ſubcdit: p ¶Rex pſqʒ ad occaſũ ſol labora Valuit te libare a leõib Et bat ꝙ deẽ liberaret
lere unaͤ no itui bat:pt erueret illũ. Niri au daniel regi rñdẽſ ait: Rex ſic audierat ð trib ſo
un ſi vt omiho re. tilli telligentes regẽ dir? ietnũ viue. Deul me milit cs ſus liberat a
uilanonen ſic quunt᷑ ta⸗ end FrISLif. 2 mino:⁊ hꝰẽ ꝗd ſequi
ispripbusglh cito nomine dani rũt: Scitõ rex qꝛ lex medo agelü ſuũ:t ↄcluſit 02 leo tuꝛ p': f¶ Deus tu⸗
tunupeſin ib elis: vt cuz rex re rũ atq; pſaꝝ ẽ: vt oẽ decre nũ:⁊ nõ nocuerũt mihi:qꝛ quẽ co. ſemp ipſe ſi.
uuiemte 7 Pondlen Sencral, tũ qð ↄſtituerit rex nõ lice coꝛa eo iuſticia luenta ein te. fʒ Toſtit gloſa
rmaſmmtum ſi e raͤl nõ loquit᷑ dubitatiue
Kynpinltae. grediẽ ſtatu ũ ſit ⸗ ſed affirmatiue g
utenn igdlod moꝛte puniẽc:ñ poſſit poſtea excipere danielẽ: qͥ rĩęſo ¶ Allatuſq;ʒ ẽ lapis vnꝰ.magn.ſ.põderoſus: h ¶ Et poſit
camamn nnde habito a rege: vt p in littera: ꝓpoſuerunt accuſation? & ſup os laci. ne alids poſſet igredi:qꝛ mag timebat rex de
zmins: 1 dſe ſuã dicentes: q ¶ Daniel.ipſũ nominãt noie iudaico crudelitate hominũ ) danielẽ qᷓ de ferocitate leonũ:⁊ hꝰ ẽ
cvicargmunen tacito noĩe balthaſar:qð erat nomẽ regium. Addũt ẽt qð ſubdit᷑: i ¶Q uẽ obſignauit rex ⁊c.ne alids itraret ſine
an 6dniel cõditionẽ ſeruilẽ vt magis ꝓuocent regem: cũ ſubditur ſuo ſcitu:cui cã ſubdit᷑: Ne qd fieret ↄ dãielẽ k ¶ Et abit
Lonn r ¶ De filijs captiuitatis.iſte nanq; deberet eſſe hũils: rex. Pic ponit᷑ meſticia regis ex cõdẽnatiõe danielis: ⁊ hoc
n roclirenni 8CNõ curauit de lege tua.q̃ oibus eſt veneranda: eſt qð vẽ: I ¶ Et doꝛmiuit icenat i.abut ad doꝛmiendũ:
unn dan hli Et de edicto tuo.qð peius eſt:quia illa lex erat poſi ita ꝙ ñ doꝛmiuit. Uñ ſeqt᷑: m ¶ Et ſonreceſſit ab eo.tũ
veſunugn. ta ſub pꝛecepto:qð ↄtempſit trãſgrediẽdo: qð ꝓbant ꝓ ex triſticia:tũ ex defectu cibi. n ¶ Nuũc p hec eſt q̃rta ps
* ocnmntn hoc qð ſubdit᷑: Sed tribtpib'p diẽ oꝛat ⁊c. v vͤgdncipalis vbi deſcribit᷑ tenoꝛ liberatiois ex pte dei:vbi tria
. ſiin mi verbũ. hec eſt tertia ps pꝛincipalis huius capli vbi de notãt᷑:innocẽtia liberata:inuidia lacerata: ibi Jubẽte rege
bintn nunen ſcribitur rigoꝛ ↄdẽnationi ex pte regis:vbi rria notan dei magnificẽtiã pᷣccã: ibi Tũc dar. Cicra p dẽ ſic: Inn
ku ruur: pꝛimũ eſt malicia hoſt ipellẽtis: ſcʒ eſt miſeria bo. Tuũ rex pᷣ dilu. i. ſũmo mane traſacta illa nocre: o ¶ο
1 uiel minis inocentis · ibi Tũc rex pᷣcepit .ʒveſt meſticia regi? ſurgẽs rex feſti. ad lacũ leo. prexit. Ex magno.n. deſiderio
gn galan⸗ impãtis:ibi Et abijt rex. Circa pᷣmũ dẽ ſic: Qð verbuʒ liberadi danielẽ rex ꝗ ꝑ noctẽ vigilauerat:vt dem ẽ ẽt ĩ ma
cine jiem cũ audiſſet rex ſatis ↄtri.qꝛ pcepit fraudẽ eoꝝ: ⁊ nõ au ne nõ doꝛmiuit:qð tñ ſolet eſſe remediũ maximũ õ vigiliã
N. vonuftt debar de plenitudine poteſtatis frãgere edictũ in pꝛinci noctis: p ¶ Appꝛopiquãſqʒ lacui.da.vo.lachry.ĩcla. cEx
4 4 diami pio ſue monarchie:qꝛ reges de nouo creati ſolent iura affectu.n.coꝛdis lachꝛymat ẽ qð tñ reges ſolẽt cauere q'tuzʒ
en⸗ atben reꝙ ſeruabũt ↄſuetudines regni: ⁊ iõ ſi ð conſuetudinẽ pñt maxime coꝛã pplo:ne mulieres eſſe videãt᷑: q ¶ Dani
tntenplu⸗ frangeret tale edictum:iĩmineret piculũ de ſeditiõe:que el ſerue dei piuentis.hꝰ dic qtũ ad differẽtã idoloꝝ q̃ͥ non

de talib' ſolet accidere:⁊ ideo alio mõ conat eſt rex da
nielẽ liberare:pꝑ qð ſubdit: x ¶ Et ꝓ daniele poſuit
coꝛ.i intelligentiã ⁊ conatũ: Ut liberaret eũ inter
pꝛetando.ſ.edictũ:⁊ ſe multipliciter excuſando:⁊ lʒ mo
dus hic non expꝛimat᷑:tñ inelligit᷑ ꝑ hoc ꝙ in talib deti

viuũt. r

danielis. ſequit: r ¶

mirabilia facit miniſterio angelo? . s

. —

Dejtuꝰ⁊c̃.putaſne va. libe.te a leo.ñ dic hꝰdu
bitando de dei potẽtia:ſʒ vt cũ daniel ↄ opinionẽ humanã
illeſus appuerit iuſtioꝛ appeat idignatio r̃gis accuſatoꝛes
eus me miſit angelũ ſuũ. qꝛ opera
3IEt cõcluſit oꝛa
32

¶ Liber

natura feritatis leonũ nõ eſt mutata: ſed ab
ita:qõ patuit ex affectu ſequenti ĩ accuſatoꝛes
ſuos. t¶ Jubente aũt. Hic deſcribitur iuidia lacerata cuʒ
dẽ: v ¶ Adducti ſũt viri illi q accu. ⁊c. hoc erat iuſtũ ſʒ
penã talionis:q maxime hʒ locuũ inter equales:ſicut erat in
pꝓpoſito. xG nno
pue.vſq; ad paui.la-
ci. ⁊c. Joſephus dicit
ꝙ accuſatoꝛes dixer̃t
leones fuiſſe ſatiato
carnib: ⁊ iõ danieleʒ
non tetigiſſe: et tunc
rex iuſſit vt ipſi darẽt
carnes leonibꝰ: qð cũ
vellent facere leones
eos deſcerpſerunt añ
q;ᷓ venirẽt ad pauimẽ
tũ:⁊ ex hꝰ patuit ma/
nifeſte:ꝙ daãiel ex ſua

iuſticia fuerat libera/
tus. rie dari.
Pic deſcribi tur dei
magniticẽtia pᷣdicata
per regem dariuʒz pp
viſũ miraculũ:⁊ patʒ
ſententia ex pᷣdictis ĩ
pꝛicipio quarti capli
⁊ in fine capi.pꝛimi.

leonum. q. d
angelo

me. Sʒ ⁊ coꝛã te rex ðlictũ

rex gauiſus eſt ſuper eo: ?
danielẽ pᷣcepit educi de la
cu. Educkt᷑ ẽ daniel de lacu
⁊ nulla leſio iuẽta ẽ ĩ eo:qa
credidit ðᷣo ſuo. Jubẽte ãt
rege:ãdducti ſũt viri illi:ꝗ
accuſauerũt danielẽ:⁊ ĩ la-
cũ leonũ miſſi ſũt ipſi ⁊ filij

donec arripent eos leones
⁊ oĩla oſſa eoꝝ ↄminuerũt
Tunc dari rex ſcripſit vni
uerſil pplis tribubꝰ liguiſ
hitãtib ĩ vniũſa fra. Pax

Worꝛalſter rponer vob multiplicet. A me cõ
deſeblein d raplo: ſtitutũ e cret: pti vniuer.
qꝛ in emulis pꝰ notat᷑ lo ĩpio ⁊ regnuʒ eo tremil⸗
ambitio: ex hac ſcuuuua =èJèG
ta eſt elatio: ex hac e⸗

mulatoꝝ: inſidiatio ad vltimũ iſtoꝝ deiertio: ⁊ hec oĩa pa/
tent in littera. Ad euadenduʒ aũt emulationẽ exemplo da/
nielis recurẽdũ eſt ad oꝛationẽ.Et in mõ oꝛandi ↄſidera
daniel ingreſſus eſt domum ĩ q̊ͥ notatur ↄſideratio moꝛtis:
Orabat aptis feneſtris.in quo notat᷑ attentio legis:In cena
culo.in qͥ notat᷑ exceſſus ↄtemplationis: Trib tpibus.in qͥ
notatur oꝛdinatio tpis:lectebat genua.in quo notatur cõ
feſſio oꝛis.Ad iſta ſequuntur liberatio ei:in q̊ͥ appet edtas
dei: et emuloꝝ pditio:i qͥ apparet dei ſeueritas. ¶.VII.
Nno pmo balthaſar. Supꝛa poſuit ꝓpheta quin
q;ʒ viſiones q̃ reſpiciũt chꝛiſti vᷣmum aduẽtũ:hic cõ
ſequenti ponit alias quiq; que reſpiciũt ey aduẽtuʒ
a eſt de quattuoꝛ aialibus mõſtruoſis:⁊ de aduẽ
tu iudicis ⁊ deſignat vltime tribulationis totalẽ ꝓceſſum:

2 de pugna ꝑſaꝝ ⁊ grecoꝝ ſub ſpecie arietis ⁊ hirci: q̃ de-

ſignat eiuſde tribulatiois pᷣncipalẽ ↄflictũ: ʒ de hebdoma/
dibꝰ abbꝛeuiatis vſq; ad moꝛtẽ chꝛiſti q̃ deſignat eiuſdem
tribulationis ſolatiu:qꝛ tpe ꝑſecutionis antichꝛiſti maxi/
mũ ſolatiũ erit fidelibꝰde memoꝛia paſſionis chꝛiſti: quar
ta de appitione viri:liberationẽ ppli ꝓnũcianti):q deſignat
eiuſdẽ tribulationis terminũ:quinta de pugna chꝛiſti ⁊ vi/
ctoꝛia finali ſub ſigno regis aqlonis ⁊ auſtri:⁊ deſignat eiuſ
dẽ tribulatiois triũphũ. Partes ẽt patẽt in qᷣnq; caplis ſe/
quentib ꝑ oꝛdinẽ poſitis.Circa pmã viſionẽ ↄſiderãdũ ꝙ
cã materialis eſt de quattuoꝛ regnis mũdi pꝛicipalib: fide
les ſucceſſiue affligentib:⁊ de regno chꝛiſti pfecte obtento
in iudicio finali oia regna ↄterente. Cã finalis eſt ꝓuidẽtia
⁊cautela ̊ futurã tribulationẽ:qꝛ minuj feriũt iacula que
pᷣuidentur:⁊ vt oñdat᷑ ꝙ vſq; ad ſinẽ mundi ꝑuerſoꝝ mo
leſtia ẽ ̊ fideles ipugnatura: ⁊ iuſtoꝝ modeſtia tãdẽ victu
ra:⁊ antichꝛiſti moleſtia finaliter ꝑitura:⁊ chꝛiſti militia e⸗
ternaliter regnatura. Cã efficiẽs pᷣncipalis eſt ſpirituſſãctuj

non feci. Tunc vehemẽter

⁊ vxoꝛes eoꝝ:ct nõ puene
rũt vſq; ad pauimetũ laci:

tractat᷑.ij.ſniax. g

aio deſideranti ⁊ deuoto infundens cognitonẽ regnoꝝ
tꝑm:⁊ factoꝝ:Daniel aũt cã efficiẽs inſtrumẽtalis: iſta
ſub quadã bꝛeuitate deſcribẽs. Cã foꝛmalis ĩ diuiſione
oↄſiſtit: ⁊ diuidit᷑ i duas ptes:qꝛ p pᷣmittit᷑ quedã pᷣfatio
reſpectu ſequẽtiũ:2 deſcribit ipſa viſio:vbi Uidebam

i viſiõe mea. Cir
. . „ ca p tria ponun
cat ⁊ paueat deum daniel: tur. Pꝛimũ ẽ ts
Ipſe c.n. de viuẽs ⁊ etern· mn iſte vilia lẽ
in ſecula:⁊ regnũ ey nõ dii ραοσ α„αα
Pled 209 7Oi pꝛimo baltha
ſipabit᷑:⁊ ptãs ep vſq; in e᷑ ſar. Exͤ pʒ ꝙ da⸗
nũ. Ipſe liberatoꝛ atq; ſal nielno poſuit vi-
uatoꝛ ſacicſ ſigna ⁊ mirabi ſiones im rane
lia i celo itra: aliberauit q ſacte ſut danidli
dãielẽ de lacu leonũ. Poꝛ qꝛ illa q ſcripta ſi
ro daniel pſeuerauit vſqʒ in ca. pcedęti fue
ad regnum darij regnũq; rũt facta pyiſta vi
cyri perſe. Ec ſſionkiqꝛ faca ſue
wH ee praärſ dario. Da/
NMno pᷣmõ balthaſar re to at ſucceſſit bal
gis babylõis daniel thalar:vt viſũ ẽi
ſõniũ vidit. Aiſio aũt capi fine.v. ca. Ratio
tis e i cubili ſuo. Et ſõniuʒ ãt hyoꝛdinis ẽ:qꝛ
ſcribẽs bꝛeui ßmone aõbẽ iſta viſo ẽ pure pꝓ
ſcribes bꝛeui ſmone ↄpᷣhẽ ppetica: iõ poit

cũ viſionibus ſe⸗

dit ſũmatiq; pſtringenſ ait
quentib q̃ ſt eiuſ

Vidẽbã ĩ uũͦiſiõe mea noctè
et ecce q̃ttuoꝛ venti celi pu Ai. 1e
EEE Ei cegceéẽtes aũt viſio
gnabãt ĩ mari magno:ẽt qt nes vel ſeripture
ʒhhtiſtorice vei ſunt

tim ꝓphetice vl

partim hiſtoꝛice. Alia ratio eſt: pꝛecedentes enim perti
nent ad chꝛiſti pᷣmũ aduẽtũ:vt dem̃ ẽ ſupꝛa pca.hec ãt

eũ ſequẽtibꝰ ptinet ad aduentũ chꝛiſti:2.ſ.ad iudiciũ

vt magis videbit pſequendo.⁊ꝰ tãgitur mod vidẽdi cũ
ſubdit᷑: b ¶ Daniel ſõniũ vidit ⁊c. Ex ᷣ pʒ e vidit in
ſono:⁊ non in vigilia.ʒꝰ ſubdit modũ ſcribẽdi cũ ſvᷣdit᷑

Et ſonium ſcribens bꝛeui ſermone cõpꝛehendit v7.
c¶ Uidebam ⁊c. DPic ↄñt deſcribitur ipſa viſio:ꝛ ipſiꝰ
Pꝛima

viſionis interpꝛetatio:ibi Hoꝛruit ſpũs meus.
in duas:qꝛ pꝛimo ponit᷑ viſio in generali:⁊ꝰ explicatur
magis in ſpeciali: ibi Pꝛima q̃ſi leena.In pᷣꝰ pte dic ſic
daniel: iic ba lusliechi⸗ d ¶In viliõe mea.
qꝛ ſenſũ vilionis imaginarie iorn alanc ars
eſt in viſione:vt dẽ.j.x.ca. e ¶ octe.qꝛ tunc qetatis
ſenſibus exteriorib' facil cognitio ſuꝑnaturaliũ acci
pit᷑:vt ſupꝛa habitũ eſt. E ecce qᷓttuoꝛ vẽti celi pu
gnabãt.i.q̃ttuoꝛ angeli:q pp ſimilitudinẽ venti dicunt
ſpũs:vẽt.n.ĩuiſibil ẽ ꝑꝑ ſuã ſhᷣtilitatẽ ꝑp qð vocatur
ſpũs ſicut ⁊ angel. Pot aũt hic loc'exponi dupliciter

vno mõ de angelis mali::a ſic dicũt pugnare:qꝛ excitãt

hoies ad pugnã.Alio mõ de angelis bonis qui pᷣſũt di

uerſis regnis:⁊ ſic dicũt᷑ pugnare ꝓ ſubditis inq;tum ꝓ

ponunt coꝛam dño eoꝛum merita:que aliquando ſunt
contraria:tñ angeli iſta merita contraria pꝛoponendo
coꝛam dño non habent voluntates orias:ſed querunt
ſuper hoc beneplacitum diuinũ de futuris:vt ꝙ tale re
gnuʒz dominetur tali vel econuerſo:ſcita tamẽ ſuꝑ hoc
luina volũtate accepta eſt vtriq; angelo ſiue ſit pꝑ exal
tatione gentis cui pᷣeſt: ſiue p depᷣſſiõe. Iſta aũt diffuſ
In mari magno bin b⸗ mundo
q dẽ mare ꝑꝑ iſtabilitatẽ ⁊ variabilitatẽ regnoꝝ: q ſiẽ
mare agitat᷑:? ꝓcelle ibi oꝛiũt: h ¶ Et quattuoꝛ beſtie.

eſaccefliuc.
ſnmn 1l

dẽ ↄditionis. Pꝛe

gnnhunn

idturnötu
ſchtehi tene
ſenabbi Do
depccham,
Cunaibio⸗
r, Pina ig
uſgnfin
gichalctorn 7
norine tuʒ
ni eus nabuc⸗
e mQua
ſemn ppfeoi
mieglururiaz 4
ſchaldeis vige⸗
let eena. n lter
betiase ferocioꝛ
maxune ſicatu
ſo⸗ nunint ſi,
Cetitcoitu

dlus habebat

gole. Aa vna
Kobundantia
vndeſapꝛaſigna
Nadperitiaa
debellanir 1ſot
dis ſpitigarm
intantuͦ gfacie
ca. ij pp hocde
celiconſendam.
gleagull· geacl.
nubuchoonoſor

is. ge g in uni
dituoſuas irpo
blueſtgetana
n 9 (Etſape
ſenſtsrecogon
Müeſtel icorpun
ideum. Hottſte
Phuiusremnii d

nt percfründ
böſtett. gichelit

Atunc cognouerun

beſtia bſigninn
olis veſo. qn
kieguench mn
huſtitmitinorre

1

Uulttiſuceop re

iſttepꝛino. te

epotentiſſimun

ſg o magn
lnennt labo⸗
ſſcugyt pene ſie

ic Ndicttro⸗

ilchpreſtetttr
nt
Noctiifliuſer
hſthibſene a
nieihitlulei:
kumlloͤkndon
tntiftani
rullcüere

iuni
wennn
iniiß
W niſn glo

dil cidi
yinobatn

=
=

et A+☛
A
umoſn
bi ſmaſtait
ut eintg
gnaſ
Glliſoin
66 nra zltin
6 ſüſmpi
ni ſeſlluſt
niſborod
C w:ſucaſttti
4 piimn i
di ra, Nun
übauttii,
. pldipun,
N. Pheierziöol
I i füinh,
(e aucmri äſia

—

1

—
—
— —

diainonse.

(lites zi ſin
Ai ze ne nin
hiſtorvepein
tin ppbenet
veeentesenin pen
niſupa heti
ite:/.ad igicil
Jur noc niligic
.Sraͤppgviditin
oii een cöſb
ichednſt.
Pturigarlioe i
tunſpösmeus Pin
gnanin'ggiun
ſienn Pernl
Hir d(niene

Alerr teltiinn
ar
tio Cprauntln⸗
uſü
näimdinina
Petlinippei dan
bie betagvn dhi
niii agnn i
nglaboill .
neg ibaſtbiili
invealun
nmnnu oe
uszſi laln,
eſiuristi
lit en⸗ , H
mneelo ſiue iſ /
n zitolh

nun
umolin, 6

ſeteecror/
Srum

—

—
=6☛t

= ☛ ☛ S

1

=Sẽ,Ä —
S=S

S=

„7

2 maxime ſi catu

nabuchodonoſoꝛ. o ¶ Aſpiciebã donec euullſe ſi ale

¶Danielis vij.

4—

eue⸗ regna magna: v dicuntur beſtie pp ferocitateʒ

h¶Gradej ppꝑ ſuphiã ⁊ potẽtiã: i ¶ Alcẽclebãt. i. oꝛie
bãt ſucceſſiue. k ¶ Diuerſe inter ſe. l. moꝛibus legib
differentes. ¶ Pꝛima. Explicat hic viſio ĩ ꝑticulari:

4 diuid tur in q̃ttuoꝛ partes ſcõm quattuoꝛ regna:2 in

incipit ibi Et ecce
Tertia ibi Poſt „ „ .
hec aſpicicbam. tuoꝛ beſtie grandes aſcẽde
Kaar en aad bãt de mari diuerſe iter ſe.
beſtia ſign iticat re Pꝛima quaſi leena:et alal
gnüchaldeoꝛũ 7 bẽbat aqle. Aſpicicbam:
maxime tuz ad doec euulle ſt ale e' ct ſolata

regẽ eius nabuc.
iõ dẽ: m ¶ Qua
ſi leena. pꝑ feroci
tatẽ ⁊ luxuriaʒ q̃

de kra:ct ſuꝑ pedes q̃i hõ
ſtetit: t coꝛ ei datũ ẽ ei. Et
Ecce beſtia alia ſilis urſo in

in chaldeis vige ptè ſtetit:ct tres oꝛdies erãt

in oꝛe ey: ⁊ ĩ dẽib ei: bt ſic
dicebãt ei: Surge comede
los nutriat:⁊ ſẽ carnes plurias. Pöoſt hec
geſtit coas Ale alſpiciebã ⁊ ecce alia quaſi
Et alas habebet
aquile. Ala vna äl
eſt abundantia ⁊ diuitie qbꝰ abundabat illud regnum

bat. Leena. n. ĩter
beſtias ẽ ferocioꝛ

vnge ſupꝛa ſignabat᷑ per caput aureũ: vt ſupꝛa dem eſt

Alia ẽ peritia armoꝝ pꝑp exercitiũ belloꝝ:qb nabuc.
debellanit 7 ſubiugauit ſibi regna multa. Iſtis duab⸗
alis. ſ. pitia armoꝝ ⁊ diuitijs ferebat in altũ ꝑ ſuperbis

intantũ ꝙ faciebat ſe adoꝛare ſicut deũ: vt viſũ ẽ ſupꝛa

ii p hocde ipſo ſonbitur eſaie rin Supia aſt
celi conſcendam:⁊ ſimilij ero aliſſimo.Dicũtur aũt iſte

ale aquile: qꝛ adila ẽ rex auiũ in quo ſignat monarchia

eius. qꝛ qñ in furiã verſus eſt nabuc.quilibet rap
diuitias ſuas:ſilr potẽtia ei oĩo defecit ad tps: p ¶ E
ſaplars eſt; eae hoip o veiscru eſt: e enn
upꝛa. q ¶ Et ſuper pedes qſi hõ ſtetit.qꝛ qñ re itut
eſt ei ſenſus recognouit ſe hoĩem fragilẽ: Xt coꝛ er

datũ eſt ei.i.coꝛ humanũ: qꝛ pꝛimũ reputabat ſe quen/

dã deum. Poteſt etiam hoc exponi de toto regno: Et

ale huius reani.i.diuitie ⁊ potentia chaldeoꝝ: Ablate

ſunt. per cyrũ ⁊ dariũ:quiſi ubuerterũt babylonẽ: Et q̃i
hõ ſietit. qñ chaldei medis ⁊ perſis ſubiecti facti ſunt:

qꝛ tunc cognoueruũt ſe eſſe hoĩes fragiles. 8 Et ccce
alia beſtia. H ſignificatur regnum medoꝝ: ⁊ pſaꝝ:iõ dẽ:

t ¶ Silis vꝛſo. quia vrſus eſt leone mitioꝛ:vel magis

ꝛie loquendo minus crudelis:ſic regnũ iſtud erga iu

P „. 1ergain
ſeo⸗ fuit mitius reſpectu pꝛecedentiũ:qð pʒ:qꝛ cyruj ca

ptiuitatẽ iudeoꝝ remiſit: ⁊ templũ reedificare pᷣcepit vt

hĩ eſdre pꝛimo. Item alia ratione cõpatur vrſo: qꝛ vr
ſus ẽ potentiſſimus ad laboꝛes 1 vbera: ⁊ puo cõtent·
cibo: ita q p magna pte anni nihil ſumit: ſic perſe infra
gibiles erant laboꝛibus: ⁊ iſuperabiles bellis:⁊ adeo ꝑ

ci victus: vt pene ſicco pane vterent: niſ i gratia hoſpitũ
Lyt dicit trogus pompeius hiſtoꝛiographus:
v ¶ In pte ſtetit. qꝛ illud regnum nõ venit⸗ hierlm ad

vel ſe

bellandũu:vt dicunt iudei. Sed hiſtoꝛia iudith dicit ↄꝛi

uz ꝙ cabiſes filiuy eyri qui alio nomine eſt dirtus nabu.
miſit holo fernẽ ad õbellãdũ filioj iirł: ſed illã hiſtoꝛiã

non accipiũt iudei: nec vt dicũt habet apparentiã veri

tatis: qꝛ illo tempoꝛe erãt ita ſubiecti iudei ꝑſis ꝙ no au
debant edificare tẽplũ ſine licẽtia regis: ⁊ iõ non ẽ veri/

