tes erãt. Sʒ ⁊ de regnis ali
is 1 de iſulis maritimis ve
nert ad eũ exercii ↄductici
us. Et erat nũer exercii ei

cẽtũ milia peditũ ⁊ viginti

ſenerũt p idumeã: ẽ᷑t appli

cuerunt ad bethſurã:èt pu/
gnaueft dieſ mitos:ẽt fece
rũt machias. Et exierũt:ct
ſueccẽderunt eas igni:⁊ pu/

gnauerunt viriliter.] Et rẽ
ceſſit iudas ab arce ⁊ mo/

uit caſtra ad bethęacharã
contra caſtra regis. Et ſůr
rexit rex ante lucem: ⁊ con
citauit exercitus in impetũ
contra viam betiheacharã

d arcẽ in hier uſalẽ.ipu

euaricatoꝛes legis obſide
Et non ad nos ⁊c infereno
Szʒ et i Tc peerſeqndo amicos ⁊ ſecta
tecce applicuerut hodie.i.iſto tem/
gnãdo gentẽ tuaʒ.

m S munitio
nẽ ⁊c õ te ⁊ ĩgnũ
tuũ. n ¶ Et niſi

pueneris ⁊c otra
, tno po
teris ⁊cᷣ ] qm erũt
erſrati
0o (Et iratus eſt
iex hic vñi poit
ipᷣor̃g ꝓuocatio.

ex q̃ pꝛio diſpoit

cundo ↄflict: ibi

uocauit c v
aſſiſterẽt.

irat ẽ rex vt hec

audiuit.qꝛ vide/

bat eẽ honoꝛeʒ
ſuũ ⁊ bon cipua

blice. p¶ Et cõ

pncipes exercitus

ſui ⁊c. vt ſe ad bel

1 OlEt elephanti
⁊c.· dicit.n. ppus

libꝛo de aialib q/

elephas eſt alal:
maxie diſciplina⸗

bile. 8 ¶lEt ve⸗
ner̃t. Hic ↄñt poi

t na beaun * vn tur belli ogreſſus
milia eqtũ:et elephãti trigi
taduo:docti ad pꝛeliũ.!.Et

⁊ pꝛio ĩ munitõe:
ſcðo iĩ campo: ibi

Et ſurrexit rex.
Lirca pꝛimũ dẽ.

8 (Et venerunt
p idumeà.q terra
erat iudeis aduer
ſaria: vt patet p

peedicta. v. capi
tulo. t Et 7.

plicuerunt ad be
thſuraʒ. vbi erãt
iudei pꝛo õfenſio

neloci. v ¶Et

pugnauerut c
contra bethſurã.
x ¶ Et fecerunt
machinas. ad de
ſtruendum eam.

y ¶ EZt exierunt. ſcilicet iudei qui erant in munitione

obſeſſi. 3 ( Et ſuccenderunt ꝛc euertentes ad muni

tionem: 7 defendentes eam. a ¶¶Et receſſit iudas bö

arce. vt ſuccurreret iudeis i bethſura obſeſſis. b ¶ Et
ſurrexit rex. Pic ↄſequeni deſcribitur bellũ in campo:
circa quam partem pꝛimo põitur belli pparalſi cõo

belli cogreſſio:ibi Et appꝛopinqᷓuit: tertio

libera

tio:ibi Et audiuit lyſias.¶irca pmũ dẽ: b¶ Et ſurre-

td
EFt

1(Et ſoper
gechine

inczin
ne

CEtſin
ſadertnis
ſrisanung
(Sann
e l⸗
baruzercle
gugeii 1

gas öpar
barbele
lie luget
neuge⸗
omouel
ratoe ri
oi
ubiir,.
umn: pbi
fat tnis ,⸗
Tconmmot
ih⸗ 60
Propiauit
conſequen
nitur con
1 pꝛimon
po. ſecune
lalico: bi
autemreg

wo ponit

fiausing
lepy:ſeh
layda
ſtelene
(bſeph⸗

re

=
mzet
5 Emml
fnin
rin
nen “D
4 2 rg

iinf
7

m ins

r

kn

MR

“
lwru

neagr

rA
inmti⸗
Gwian. ſ
Snng.
in nnin.
Ern

ſrurzn,

n,
lumi
—RK
S 32

/,
1

⸗
meſni
ieun
Gngelo
nhunnn⸗
munn
su

.

inenge
toel
Plrn.
47 .

1ilß

4d. I1. VEH

Et cõparau erunt ſe ac. ideſt piſpoſucrũ ũt ſcad pu
61. ndũ. d (Et aſtiterunt c] ſ.pedites. e ¶ In

ctuntur ad modum catenarum. f
⁊c᷑. eam velociter pꝛecedendo. g
ibant. ſbſeqndo.

Hi ante tempus
tquocunq; ibat

ricis concatenatis.nam macule Aeltnee⸗ ecomple V

h¶Et nõ diſcede
bant ab ea. ne b Et comparauerunt ſe ex
Purgana,⸗ ercitus in pꝛeliuʒ:l ⁊ tubis
Et ſuper eas cecinerunt. Et elephantis
machine⸗ ad pro oſtenderunt ſanguinẽ vue

in pꝛeliũ. Et diuiſerunt be

99 9
Etif lga a) e ſtias per legiones:èt aſtite
ernnu ſe runt ſingulis elephantis
ſtris animalium. mille viril in lõꝛicis conca
Statuit i du tenatis: ⁊ galee eree in ca
as c. na ſontu

audatiã. —teguite, oꝛdiati vnicuiq;

purgere. ad bellũ beſtie electi erant. Hi ante
oſtipato) ĩi le tempus vbicunq; erat be
Beare aegioes ſtia ibi erant: èt quocũqʒ
rũpt ab aduerſa ibat ibant: èt non diſcede
ris. pIEt diſi bant ab ea. Sed ⁊ turres li
aanci gnee ſner cos urmeſnae
gentes:ſuper ſingulaſ beſti
eruakrange as:ẽet ſuper eas machine.
ñ euadẽt. Et ſuper ſingulaſ viri virtu

omouebãt.
ratiõe vloᷣ re-
moꝛ. Es inꝰ
habitãte) terrã.ſ.
illam: vbi pote⸗
rat talis ſonitus

tis trigintaduo qui pugna
bant deſuper: intůſ magi

tatum hinc ⁊ indeſtatuit i

e Ahn tum cõmouere? et perurge
pꝛopiauit. Pic le cnſtipatos in fegioni
conlequenter po⸗ bus eius. Et vt reſulſi ſol
nitur conflictus. in clypeos aureos ⁊ ereoſ
2 peimo in cam reſplenduerũt montes ab
po:ſecundo ĩ foꝛ/

lalico:ibi Caſrra cis: T reſplenduerunt ſicut

autem regis.Cir⸗

ca pꝛimum pꝛi ctã eſt pars exercitus regiſ

mo ponitur conꝰ per mõtes excelſos! ⁊ alia
ſtietnst mn gene poer loca humilia: ⁊ ibant
i: ⁊ pʒ:ſcdo ĩ ſ .
li cuz dẽ: t caute ⁊ oꝛdinate. Et còm
vidit eleatar. ⸗ mouebantur oͤmnes inba⸗
cit ioſepp' iſte bitantes terraʒ a voce mul
uttrat de⸗ vn titudinis eoꝛ im ⁊ inceſſu
oraplio:caa⸗ nube v collſione armoꝛ .
filius matathie H

eleaçarus nominatur: eſt idemn nomen qð Aaar. n
mina enim hebꝛea ad latinum tracta ſrequẽter accipi
unt hanc ſyllabam us.in fine vt iacob iacobus:ſaul ſa
ulus: ⁊ ſic de multis alijs. Sed contra hoc videtur: qꝛ
iſte dicitur filius ſaura. Sequendo dictuʒ ioſephi pot
dici ꝙ hic poitur nomen matris: vt ſu pꝛg ſcõo caplo

nomen pꝛis: vel ꝙ matathias ſuit binomp⁊ alio noie

ſita. x ¶

ſter beſtie. Et reſiduũ equi

duas partes: tubis exerci

lampades ignis. Et diſtin

ſaura dicx. v ¶Unãde de beſtis 7. ſignaf kgia ibick po

ſigna dicta: no t er tñ erat ita. y
paléẽ. 3

gnus valde ⁊ foꝛtis.Et ap

pꝛopiauit iudas ⁊ exerci
eius in pꝛelium: ? cecide
⁊ moꝛi:ad acuendos eos

runt de exercitu regis ſex
centi viri. Et uidit eleaʒar

filius ſaura ůnam de beſti
is loꝛicatam loꝛid regis:

⁊ erat eminens ſuper cete
ras beſtias.Et uͤiſt um eſt ei

V.in ea eſſet rex et dedit ſe
ut liberaret populum ſuũ:

Et acquireret ſibi nomen

eternuʒ. Et cucurrit ad ea⸗
audacter in medio legiõis

interficiens a dextris ⁊ a ſi
niſtris: ⁊ cadebant ab eo
huc atq; illuc. Et iuit ſub
pedes elephantis ⁊ ſuppo
ſuitſe ei:èt occidit euʒ:⁊ ce
cidit in terram ſuper ipſuʒ

7 moꝛtuus eſt illic. Et üůi
dentes uirtutez regis 7 im

petuʒ exercitus eius: diüer

erant eis ibi alimenta con
cluſis quia ſabbata erant
terre. Et compꝛehẽdit rex
bethſuram:⁊ conſtituit ibi

cuſtodiam ſeruare eam. Et
cònuertit caſtra ad locum

ſanctificationis dies mul

tos. Et ſtatuit illic baliſtaſ!
7 1 machias et ignis i iacula.

ſeruare. f

Et viluũ ẽ ⁊cẽ J.ĩ turre lignea ſupꝑer ea exiſtẽte ppi
E . Et dedit ſe. i. vitã ſuazcor⸗
t liberarʒ pp ſuu.bonũ.n.ꝓpꝛiũ coꝛꝑale ꝑꝑ
ſalutẽ boimũis ẽ epponediũ:i ſpdit: a ene
vtuoſe moꝛiẽdo: creꝰ
debat eni ꝓbabilit ꝙ

Erat enim exercitus ma⸗
fugere et e; e

Et acqret. )

ſi rex eẽt moꝛtu⸗ ſtati
rxercitus.
Et occidit. pcuti
ens i vẽtre:vbi ñ erat
armatx. Eiade
tes.ſ.iudas ⁊ ec exer

ciꝰ. d ¶ Uirtutẽ re
gis. cui ñ terãt reſi

ſté. e ¶ Diuerterut

ſe abe eis.caute recedẽ

tes: vt poſſet tẽplum

dñi qð erat i hierlmn

Caſtra
aüt. Hic ↄſeqͥnt põit

bellũ i foꝛtalicio:⁊ pꝰ

ꝓponit᷑ de foꝛtalicio
qð erat i hierlʒ. ⁊ pʒ.

et interpoit ð foꝛtali

cio bethſure qð pꝛio
cepit rex anñquã uret ĩ

hierlm:ioõ dr: Et

fecit pacẽ ⁊c. p taleʒ

modũ ꝙ dimitterent
foꝛtaliciũ ſaluis ſuis
pſonis:⁊ ſbdit᷑ rõ tal

pacis ex ꝑte iudeoꝛũ
cũ dẽ: h MQuian
erat ⁊c..i.obſeſſis ĩ

.—K dnadole⸗
T+P+ẽ 11 Oz. 1 2 laPbb2
terunt ſe ab eis. Laͤſtra au Erzin

tem regis aſ. cenderunt coõ
tra eos in hieruſale;: ⁊ ap
plicuerunt caſtra regis ad
iudeam ⁊ montem ſyon.
Et fcit pacem cum his q
erant in betbſura: 7 exie
runt de ciuitate: quia non

ta erat tre.i. am ſepti⸗

m i qͥ tra nõ colebaf

nec ſemiabat: vt het

leuit᷑.xxv. Sʒ3 b' vẽ
qð dẽ ibið:Dabo vo
bis bñdictionẽ meaʒ
ano ſexto ⁊ faciet fru

ctriũ anoꝝ: Ppt qð

ñ vr ꝙ anſeptim fa/
cæt aliquẽ ðfectũ cibi
ſz mag abũdatia.Di
cẽdũ ꝙ iſto dei bñſici
uʒ fuit añ captiuitatẽ
babyloicã: i iq̃ ceſfſaue
rüũt aliq dei bñficia:ñ
n. prea legut habuiſſe

iudei arcam teſti: nec

pꝛopiciatoꝛiũ: nec rů=n⸗
ſa i rénali ſũmi ſacer
dotis:nec vnctionẽ re
reguʒ ⁊ potificũ: 7b

et ↄfitẽt iudei moder/

ni:⁊ hẽt᷑ in lib. Hhebꝛaico noie ſenhedrin hieroſolymitano:

⁊ idẽ vx fuiſſe ð duplicatõe fructuũ ano.vj.Et ↄñt reuertit
ad obſidionẽ foꝛtalicij hieroſolymitãi:cũ di. k ¶ Et co⸗

uertit ⁊c.i.tẽpli.

iey mlto). qꝛ loc'erat foꝛi ? munit·

ꝓpt qð nõ poterat cito expugnari. m ¶ Et ſtatuit ꝛc. ad

defẽſoꝛes ſagittädũ. n ¶ Et machinas. ad muros cõcutiẽ

du. Er igni, iacula. liſtrumeta ad ignẽ grecuz iacied 2

rebellarẽt hẽn
recurſũ. a. ¶. VII.

tur ad oſte

cũ tentatione pꝛouẽ
tum:⁊ ideo miſit ru/
moꝛes lyſie per quos
fuit compulſus ſolu/
tionẽ obſidionis pꝛo

curare:⁊ hoc ẽ quod
dẽ: sEt audiuit ly
ſias ꝙ philippus ⁊c.

ad quod ſequebatur
elongatio lyſie a fa⸗
miliaritate regis ⁊ re
gni negocijs qð foꝛ/
midabat: ideo diſſol
uere obſidionem ꝓ/

ebargleens:
t (¶ Deficimus quo⸗/

tidie. nam aliqui in/
terſiciebantur:⁊ aliqᷣ
infirmabantur:ſicut
ſolet accidere in obſi
dione. v G Et eſca
⁊c. lita ꝙ non poteri
mus diu tenere obſi⸗

dionem. x¶ Etlo-

loc'ac].ſ.hominibuj
armis ⁊ cibis:hoc di
cebat ad habendum
intentuʒ: tamen erat
falſum ſicut pꝛemitti
tur parte pꝛecedenti:
vbi dicitur. Et remã

ſerunt in ſanctis viri

pauci quoniam obti
nuerat eos fames.
¶ Et incumbit ⁊c
q.d.maioꝛa negocia
nos vrgent ad dimit
tendum hanc obſidi/
onem: ideo conclu/
dit: 3 ¶unc ita⸗
q; ⁊c.] modus enim
hominum facienti/
uz paceʒz ad inuicem

er at dare mutuo dex
teras manus. cetera
patent vſq; ibi:

a ¶ Et vidit muniti
onem loci. ideſt ſoꝛ/

titudinem. b ¶ Et

rupit. ⁊c. eſtruen/-
do locum: ne ſi iudei

7

Nno cente/
ſimo. Poſt

i deſcript' ẽ⸗

¶ Wachabeoꝛum

ma in tres:nam pꝛimo circa demetrium oſtẽditur ade
ptio regni:ſecundo occaſio belli:ibi Et venerũt ad eũ.
tertio congreſſio pꝛelij: ibi Et elegit rex. Circa pꝛimũ

p¶Et to:menta. ⁊c lideſt petrarias ⁊ mangonnellos.
q Et ſcoꝛpios.i.inſtrumẽta ad mittẽdũ ſagittas venena
a8. Eſce autem non erant in ciuitate ⁊c̃. hoc ſubdi-
4 endum ꝙ non poterant diu tenere foꝛtaliciũ
8Et audiuit. Hic cõſeqᷓnter ponitur liberatio populi ex
bpnfſicio dei: qꝛ facit

èt toꝛmenta ad lapides ia
ctãdos: ⁊ ſpicula èt ſcoꝛpi
os ad mittendas ſagittas
⁊2 fundibula. Fecerunt au/
tem et ipſi machinas ad/

uerſus machinas eoꝛum:

⁊ pugnauerũt dies młtos.
Eſce aũt ñ erãt ĩ ciuitate:eo

ꝙ ſeptim an eẽt:⁊ q remã/

ſerãt ĩ iudea de gẽtibꝰↄſum
pſerãt religas eoꝝ q repo/-
ſite fuerãt. Et remãſerũt in

ſanctis viri pauci qm̃ obii/
nuerat eos ſames: ⁊ diſpſi⸗

ſũt vnuſqſq; ĩ locũ ſuuʒ. Et
audiuit lyſias ꝙ Philip⸗
puſ quẽ ↄſtituerat rex antio
chꝰ cũ adhuc viueret vt nu
triret ãtiochũ filiũ ſuũ ⁊ re
ghnaret:reuerſus ẽ a pſide ⁊
media: ⁊ exercitꝗ abierat

cũ ipſo:⁊ qꝛ q̃rit ſuſcipẽ re

gni negocia. Et feſtinauit

ire:⁊ dicẽ ad regeʒ ⁊ duces

exercit: Dèficim quotidie
et eſca nobis modica ẽ: ẽt
loc'quẽ obſidem ẽ mũir:

Kt᷑ icubit nob oꝛdinare ð re
gno.lNũc itaq; dem dex⸗

tras hõibiſtis: æ faciamuſ
cũ illis pacẽ ⁊ cũ om̃i gẽte
eoꝝ:⁊ ↄſtituamillis vt am

bulent in legitimis ſuis ſi/
cut pꝛius. Pꝛoper legiti

ma enim ipſorum que de

ſpeximus irati ſunt: ⁊ fece

runt omĩa hec. Et placuit

ſermo in conſpectu regis
⁊ prꝛincipuʒ:⁊ miſit ad eos

pacem facere ⁊ ceperunt il

lam:⁊ iurauit illis rex ⁊ pꝛi

cipes ⁊ exierunt de muniti

pflict'iude tẽpe antiochi eupatoꝛis:
ic conſequẽter deſcribitur eius conflictus tempoꝛe deme
trij filij alterius fratris:ſcilicet ſeleuci: ⁊ diuiditur in du⸗

as partes: quia pꝛimo deſcribitur ipſius iude pugna: ſe/
cundo cum romanis amicitia contracta. viij. ca. Pꝛi⸗

dicitur: a

nno. clj. ſcilicet regni grecoꝛum.

b ¶ Exijt demetri.⁊c᷑.] videns.n. ſe pꝛiuatum regno

tione. Et intrauit rex mon

tem ſyon: &t vidit munitio

nem loci:èt rupit citiuſ iura
mentumqð iurauit:⁊ man
dauit deſtruere murum in
gyro. Et diſceſſit feſtinan/
ter ⁊ reuerſus eſt antiochi
am: ⁊ inuenit philippum
dñantẽ ciuitati:⁊ pugnauit
aduerſus eũ ⁊ occupauit ci
uitatem Ka. VII.
Nnõ centeſimo quin

£☛ quageſimo ⁊ pꝛimo:

ab vrbe roma: aſcendit
cũ pauciſ viris ĩ ciuitatem
maritimã:lèt regnauit illic.
Et factũ ẽ vt igreſſus ẽ do
mũ regni patruʒ ſuoꝛum:
comp̃hendit exercit antio
chũ ⁊ lyſiãl vt adducerent
eos ad eũ:⁊ res ei innotuit
⁊ ait: Nolite mihi oñdẽ fa
cieʒ eoꝝ.Et occidit eos ex
ercit.Et ſedit demetri ſup
ſedẽ r̃gni ſui:t venerũt ad

eũ viri iniq ⁊ ĩpij ex iſrael:

⁊ alchin dux eoꝝ: ꝗ vole

bat fieri ſacerdos. Et accu
ſauerũt populũ apð regeʒ

dicẽtes: Perdidit iudas ⁊

frẽs edamicos tuos:⁊ nos

diſpdidit de fra nr̃a. Nũc
ergo mitte viruʒ cui credis
vt eat ⁊ videat exterminiũ
oẽ qð fecit nob ĩ regiõibuſ
regis:⁊ pũiat oẽs amicos

e adiutoꝛes eoꝝ. Et ele
git rex ex amiciſ ſuiſ bachi
dẽ ꝗ dñabã trãs flumen

magnũ ĩ rgno ⁊ ſidelẽ regi
⁊ miſit eũ vt videret eximi/

mai duas:qꝛ pꝛio deſeribit bachidis

Exijt demetrius ſeleuci fili

patris ſui per pa
ffaum ſuum n
tiochum epypha
Eꝛabijt ead
cõquerẽdũ de eo
ſz ipſo viuente ni
hil ꝓfecit: ꝓpter
qð ipſo moꝛtuo
redijt ad obtinen
dum regnuz con⸗
tra cognatum ſu
um:maxie qꝛ tũc

fgnũ erat quodã

modo diuiſum p
lyſiam ⁊ philip/
pũ: eo ꝙ quilibet
volebat eẽ tutoꝛ

antiochi eupato/

ris ⁊ agẽ negocia

regni: vt patet ex
pdictis. c ¶ Et
aſcẽdit. ⁊c...ſ.ty/

rum vt dicit ioſe
phus. dEtre
gnauit illic. quia
multi venerunt
ad eum recipien/
tes ipſum taquaʒ

regem ⁊ domi⸗
num:tuʒ quia re
gnum ſibi debe⸗/
batur ex ſucceſſi

one paterna:tum

pꝛopter diuiſio

ne am.

ęe¶ Etfẽme. 7c.

ſcilicet palatium

antiochie que e⸗

rat metropolis.
4 ſropebender
⁊c. in ðmetrij fa
gEt

uoꝛzem. g

venerũt. Hic cõſe
qᷓnt ponit᷑ occaſio
belli:q̃ fuit accu/
ſatio iuð ⁊ aĩco

ſuoxꝝ ꝑ iiqs ð iſrr=

2pz lra. h ¶ Et

elegit rex. Hic oſe
qnt öſcribit ogreſ
ſio belli: ⁊æ pꝛimo
contra alchimuʒ
ſacerdotẽ: ſecun-
do otra nichano

reʒ: ibi Uidit au
tem alchim. Pꝛi
7 alchimi dolus:

ſcðo iude cõflict: ibi Et vidit iudas.Pꝛia adhuc ĩ du
as:qꝛ pꝛio deſcribit᷑ pceptio doli:ſcòðo deceptio populi:
Et

ibi Et ↄuenerũt ad a

imũ.Circa pᷣmũ dẽ: h

elegit rex. ⁊c. erat.n.a rege ↄſtitut᷑ ad illo ire cuſtodiã.

lhoeper de
Unoncichin
is ro ſb
ndi d
oſarer
wine Nen
Tenonte
fumllal
Crcons
umglo
deſemne
uliet
ai
grl ur
rmm
nnnzi on
gmiinheel
leumſöl
nnn
ſorityh
Ne
iwoporl
oln ni
1tene
t
lynendn
atptune
mmij r⸗
ſgſico
6R
negye
WE
üitm⸗
Neſinee

ſin
yuchre
l n
mnn
lctien
Annpnz⸗
Nichent
mmi
uin
enft
Phyglil
1lorat
mhinen
Bigen

Nimnn
mmgn
n r
tl
n en
onnn
upintn
1 t
unnptr
Mſon
A uutß
vyr uie
N.
tocece

uonnt

om. C
jrminh
kcliffinn
ſcbin

g/
in N N
niznt
in
le inij
hſenn
anichin

4

biCidn.

Et Alchimum impiuʒ ⁊c᷑.· ideſt conſtituit eum ſũ

muʒ ſacerdotẽ:cuʒ tamẽ non eſſet de genere ſacerdotali
vt dicũt aliqui. alij vero dicunt ꝙ erat ſicut infra dicit᷑
de eo: Pomo ð ſemine Aaron venit ⁊c. tamen nõ erat

de linea ſũmoꝛuʒ pontificũ ab Eleatar deſcendentiuʒ.

k. ¶(Et locuti ſi ⁊
c. dicẽtes ꝙ vene
rant ꝓpter bonũ
ſtatũ terre:vt poſ
ſent iudam ⁊ fra⸗
tres eius occidere
doloſe: ſed eoꝛuʒ
dolus non habu⸗

it effectũ. l¶ Et

conuenerũt. HPic

conſequenter ſub
ditur deceptio po

puli. m Lon-
gregatio ſcribarũ

quãtũ ad legit ⸗
Etp-

ritos. n
mi aſſidei.i.qua/
ſi aſſidue aſſiſten-
tes diuino cultu:
⁊ hoc per decepti
onem alchimi:cu
ius rõ ſubditur:

cuʒ dẽ: o 4 Po
mo ſacerdo) de ſe

mine Narõ venit

⁊cẽ̃.non tamen de
familia ſummi ſa
cerdotis. Secun⸗
dum alios vo nec
de ſemine Aaron
erat: licet iſti crxre⸗
derent in hoc de
epti: ſed pꝛimuʒ

c
vigetur veriu:qꝛ

magisẽ conſonũ
textui in hoc loco
⁊ etiam ſcðo lib.
xiiij. capitulo. ce⸗
tera patẽt vſʒ ibi:
p E Sexaginta
viros notabiles ĩ
populo in fama:
vtute:ideo ſub⸗
dit᷑: q¶ ¶ Secun
duʒ verbuʒ quod

nej ſãctoꝝ tuoꝝ
c. s¶ Mon eſt
in eis vitas i ver⸗
bo. t E iudi/
ciũ in facto: ⁊ ſub
dit᷑ ca: v¶ Lrãſ
greſſi ſunt eni ⁊c̃.
eoj occidẽdo qui⸗
bus iurauerãt pa
cẽ. x¶ Et milſit
homiel armatoj.
Et cõpꝛehen

dit mlłtos ⁊c. p/

pter infidelitate;

niuʒ quo dfecit iudas. Sʒ

et alchimum impium con/
ſtituit in ſacerdotiuʒ ⁊ mã
dauit ei facere vltionem in
filios iſrael. Et ſurrexerunt

⁊ venerunt cũ exercitu ma
gno in terram iuda: ⁊ miſe

runt nuncios:& locuti ſunt
ad iudaʒ ⁊ ad frẽs eius ver

bis pacificis in dolo:læ nõ
intẽderũt ſermonibꝰeoꝛu;ʒ.

Viderũt.n.qꝛ venerũt cuʒ
exercitu magno:ẽᷣt cõuene
rũt ad alchimũ ⁊ bachidẽ
ↄgregatio ſcribaruʒ requi/
rere que iuſta ſũt. Et pꝛimi
aſſidei qui erant i filijs iſri:

⁊ exꝗqrebãt ab eiſ pacẽ. Di
xerũt eiʒ:hHòòmo ſacerdos
de ſemine aaron vẽit: non
decipiet nos. Et locutus ẽ

cuʒ eis vba paciſica:⁊ iura
uit illis dicẽſ. Nõ ĩferemus
vobis maluʒ: neq; amicis
veſtris. Et crediderunt ei:
et compꝛehendit ex eis ſe/
ginxata viros:⁊ occidit eoſ
vna die ſecůndum verbuʒ
quod ſcriptuʒ eſt: Carnes
ſanctoꝛum tuoꝛuʒ ⁊ ſangui
nem ipſoꝛum effuderuut in

circuitu hieruſalem: ⁊ non

erat qui ſepeliret. Et ĩcubu
it timoꝛ ⁊ tremoꝛ in omneʒ

ſcriptum eſt plal. populum: quia dixerunt:
lxxviij. r.

HNon eſt veritas èt iudiciuʒ
in eis. Tranſgreſſi ſunt enĩ
conſtitutum:⁊ iuſiuranduʒ
quod iurauerunt. Et mo/
uit bachides caſtra ab hie
ruſaleʒ ⁊ applicuit in beth
cecha: et miſit łt compꝛehẽ
dit mlos ex eis ꝗ a ſe refu
gerãt æ quoſdã ð populo
mactauit:⁊ ĩ puteũ magnũ
pꝛoiecit. &t cõmiſit regionẽ
alchimo: èt reliquit cuʒ eo

bAlchimo. regendaʒ. c (E
i. viros bellatoꝛes: a ¶ Et
poterat vt videbatur. b ¶ Pꝛ

ſ.firmãdo ⁊ ãpliando. c ¶ Et ↄu

auxiliũ in adiutoꝛiũ ipᷣi.E
abijt bachides ad regem.
Et ſatis agebat alchim ꝓp
pꝛincipatu ſacerdotij ſui:&ᷣ
conuenerũt ad euʒ oẽſ qui
pturbabant pplm ſuuʒ:l⁊
obtinuerunt terraʒ iuda:èt

fecerũt plagam magnaʒ in
iſrl. Et uidit iudas omnia

mala que fecit alchimꝰ q
cũ eo erãt ſilijſiſrael multo
plus qᷓ gẽteſ.Et exijt ĩ oẽs

fineſiudee ĩ circuitu ⁊ fecit

vĩdictã ĩ viros deſertoꝛes:
Et ceſſauerũt vltra exire ĩ re

gionẽ. Vidit qũt alchimꝰ
pualuit iudas ⁊ qui cum

eo erãt: ⁊ cognouit qꝛ non

põt ſuſtinẽ eos:⁊ regreſſus

ẽ ad regeʒ:&t accuſauit eos

multis crimibus. Et miſit

rex nicanoꝛẽ vnũ ex pꝛinci
pibus ſuis nobilioꝛibus:qꝗ
erat inimicitias exercens

iſrael:⁊ mandauit ei euerte

re pplm. Et venit nicanoꝛ
hieruſaleʒ cũ exercitu ma
gno:⁊ miſit ad iudam ⁊ ad
frẽs eiuſ væbis pacificis cuʒ
dolo dicẽs: Non ſit pugna
inter me ⁊ vos. Neniã cuʒ
viris paucis:vt videam fa⸗
cies veſtraſ cuʒ pace.Et ve
nit ad iudã:èt ſalutauerunt
ſe inuicẽ pacifice:lt hoſteſ
parati erant rapere iudaʒ.
Et inotuit ſermo iude quo

niam cuʒ dolo venerat ad

eum.Et cõterritus eſt ab eo

⁊ amplius noluit videre fa

ciem eius. Et cõgnouit ni/
canoꝛ: quoniam denuda/
tum eſt conſilium eius:⁊ e/

xiuit obuiaʒ iude in pugnã

iuxta chapharſalama. Et

ceciderunt ð nicanoꝛis ex
erciiu fere quiq; milia viri:

quam in eis viderant. a ¶ Et commiſit regionem iudee.
b Et reliquit cum eo auxiliũ
atis agebat alchim.i. quãtũ
pꝛincipatu ſacerdotij ſui
enerũt ⁊c. ipellẽdo eos

ad gentilem ritum.
dD ¶ Et fecerunt pla
gam magnam ac.)
ideſt in illij qui erant

obſeruat

legis:

e ¶ Et vidit iudas
Hic conſequenter de
ſcribitur Jude confli
ctus ad extirpanduʒ
bachidis ⁊ Alchimi
dolum:cum dicitur:
Et vidit iudaj ⁊c ocu
lo compaſſiois ⁊ do
loꝛis. f¶ Mlio pl

iy gentes.

ſtate legis ſũt de l⸗

am apo⸗

buj neqoꝛej. g ¶ Et
exijt cc. vt omej ma
los extirparet:⁊ fecit
vindictam in viroſf 0
ſertoꝛes:ideſt apoſta⸗
tas legij. h¶ Et cea⸗

ſauert vltra exir̃ 7.

ſ.iudee de foꝛtalicio

qð obtinebãt in hie⸗
ruſalem. i ¶ Aidit
autez alchimus. Dic

cõſequenter deſcribit
bellũ iude contra ni
canoꝛem. Et pꝛino
ponitur Nicanoꝛij ⁊
alchimi doluj:ꝛ con⸗
flictus:ibi Et cogno/
uit nicanoꝛ. Circa p⸗
mũ pᷣmittit᷑ dolus al
chimi accuſãdo iuda

7

frẽs eiuicũ dicitur:
Et accuſauit eos

multis criminib fal-
ſo tamen ⁊ iiuſte. Se

cundo ponitur dolu,

nicanoꝛis nitentis ca

P
1

pere iudam doloſe:?-

atet littera vſq; ibi:
Et ſalutauerunt

c. vaciter ex pte iu/

de: ſcʒ ex pꝑte nicano-
ris doloſe:iõ ſubdit᷑:

m ¶Etboſtes .)
ovũ tamẽ hẽrent temꝰ

pus aprne hoꝛam.

n ¶Et conterri eſt

ð

b eo.caute rcedẽdo.

o¶ Et coguit. Hic cõ
ſeqnt poit ↄflictus ni
canoꝛis ð iudam:
diuidit᷑ ĩ duas ꝑtejſʒ
duplicẽ ↄflictũ. ꝰ po
nit᷑: ibi Et exijt nica
noꝛ. In p vo cõflictu
nicanoꝛ debellate E „

r

gibus nõ ſolũ ꝓ bõij

les aduerſarij iu

dyuertat eos ad ſe: nã
ex eis depẽdet bonuʒ

tẽt vſe; ibi: x ¶ Ut
eſſet domuj oꝛonij.q̃

Vy Et obſecratiõij.
qjue fit per iuocatõeʒ
libera nos dñe:vl ali
it. Pic ↄñter ponitur
ſecũdus conflictus in
àq̊j nicanoꝛ inifect fu⸗

gnãdum 5 iudam.

ercitus ſyrie.ad foꝛti

ä

Moachabeoꝛum

git. 2 patet ĩa vi ibi: o ¶ Et fugerũt ⁊c᷑. Iin qᷓ erãt genti
deoꝝ. p 1Et p' h

Reg.p di ꝙ e verbũ qò ẽ ſcm. q¶ Aſcẽdit nicanor c.

i.ad locũ templi qð erat in altioꝛi pte montis qᷓ; turris da⸗

uid. r. ¶Et exierũt c.] qꝛ repꝛeſentabat ꝑſonam regij.
8 Et moſtrare ei
holocauſtomata ⁊c. ,— “
oꝛandum eſt eni p re &t fugerunt in ciuitatem da
uid.] Et poſt hec aſcendit
nicanoꝛ in montẽ ſyon: et
exierunt ðᷣ ſacerdotibuſ po

ſʒ Et ꝓ malis:vt oeuj

coe. t ¶ Et irridens puli ſalutare eum in pace:
ſndt reag & demoſtrare ei holocau/
v Et polluit. i co ſtomata: que offerebantur
ruʒ ſacrificia pollua pꝛo ege.e irridens ſpꝛeuit

reputauit. e .- woe èt polluit.⁊ locutuſeſt
ſuperbe. iuranit cum ira
fi bis ſimplicib'.
abia mrl. iudas ⁊ exercitus eiuſ i ma
nus meas:continuo cuʒ re
alicub rei ſacre:vt cũ
va per pallionez tuẽ gam domum iſtam. Et exi
quid ſile. 3 CEtexi it cuʒ ira magna: ⁊ intraue
runt ſacerdotes ⁊ ſteterunt
gnte facieʒ altariſ templi:⁊
flẽtes dixerunt: Tu dñne ele
giſti domum iſtam ad iuo
candum nomen tuuʒ i ea:
uUt eſſet domus oꝛatiõis: et
obſecrationiſ populo mo.

it:ſic &̊ dꝛ:Exijt nica⸗

2 QEt occũurit illi ex

ſficandũ nicanoꝛis e 1are . .
ercitũ. a¶ Qui mi Fac vindictam in homine
ſi erat arege ſinache iſto: ⁊ exercitu ep:⁊ cadant
i Ne ne zeuͤr. in gladio. Memento blaſ
b ESrit dgelus . phemias eoꝛuʒ:⁊ ne dede

iiij. Reg. xix. c ¶ Et

ris eis vt pmaneãt. Et exi

ↄmiſeft ⁊c] i. martij it nicanoꝛ ab hieruſalem ⁊
n dlet aigr e d caſtra applicuit ad betho-
regrurri⸗ vna h ron: ét occurrit illi exercit
Hßcoius ↄcurrit cũ fe· ſyrie. Et iudaſ applicuit in
bꝛuario. Naʒ eſt vtti adatſa cum tribuſ milibus
maan eroe⸗ viris. Et oꝛauit iudas ⁊ di
Riocoereipodet mar rit Qui miſſi erant a rege

tio:ſicẽ pleni declara

ui: SGen. vij.AExod. blaſphemauerãt te:᷑xijt an
i. do ¶Et nabi 21 gelus ⁊ percuſſit ex eis cen
Ncabareren tum octogintaquinque mi
nicanoꝛis deuictũ: vt lia:] ſic contere exercitum
iudei iĩ caſtellis exiſtẽ? iſtum in conſpectu noſtro
tes ſecuri egrederent hodie:⁊ ſciant ceteri qꝛ ma
bperſoquerent fugie le locutus eſt ſuper ſancta
baät ⁊c̃. oiuiõbat᷑.n. tua: ⁊ iudica illuʒ ſecundũ
in diuerſas ptes fugi mMaliciam illiuſ.Et commi
cEcdo. f ¶ Et nerte
bãt ⁊c. quãlibe ꝑteʒ

fugiẽtiu iuadẽdo. g ¶ Et dexterã eo ⁊c. q tẽplũ cõminã

Sba:i. facta:ſicut ij.

dicens:Niſi traditus fuerit

greſſus fuero in pace ſuccẽ

quis i
ét acquieſcunt ad omnia q
poſtulãtur ab eis: &t quicũ
qʒ; acceſſerunt ad eos ſtatu
erunt cum eis amicitias:⁊
quia ſunt potentes viribꝰ.

ſennacherib domine:quia

do ꝙ in ſuo regreſſu ſuccẽderet ipm. h¶ Et ſiluit ira
iuda.a p̃li. ¶ ¶ Dies paucoj. nã audita moꝛte nicão

118

ſerunt exercitus pꝛeliuʒ ter
tiadecima die meſis adar:

⁊ contrita ſunt caſtra nica-
noꝛiſ. cecidit ipſe pꝛimus
in pꝛelio. At auteʒ vidit ex

ercitus eius quia cecidiſſet

nicanoꝛ:pꝛoiecerunt arma
ſua ⁊ fugerunt ⁊ pſecuti ſũt
eoſ viaʒ vnius diei ab ada-
cer vſq;quo veniatur in ga
cara:cèt tubiſ cecinerũt poſt
eos cum ſignificationibꝰ.
Et exierunt de omnibuſ ca
ſtellis iudee in circuitu: èt
vẽtilabant eos coꝛnibus:
et couertebantur iteruʒ ad
eos. Et ceciderũt omnes
gladio: ⁊ non eſt relict ex
eis nec vnus.Et acceperũt
ſpolia eoꝛum in pꝛedam:⁊
caput nicanoꝛiſ amputaue
runt èt dexteram eius quã
extenderat ſuperbe: ⁊ attu
lerunt ⁊ ſuſpenderunt con/

tra hieruſalem. Et letatuſ ẽ

populus valde:⁊ egerunt

diem illam leticia magna.

Et conſtituit agi omnibus

annis diem iſtam tertiade

cima die menſis adar:et ſi
luit tra iuda dies paucos.
Caplm. vIII.

nt potentes viribuſ

Etaudieruut pꝛelia eoꝛuʒ:
& virtutes bonas quas fe

cerũt ĩ galatia:lquia obti
nuerunt eos ⁊ duxerũt ſub
tributum. Et quta fecerũt

iectionẽ cup mõtes pyreneos imeab

Taũdiuit iudas no
men romanoꝛum:

vemetrius rex miſit bachidẽ ad ipugnãdũ iudeaʒ:
vt habetur in pꝛincipio capituli.ix. Cap.vVIiI.

ZT audiuit iudaj. Deſcripta iude mltiplici victo

ria: hic ↄñter de⸗
ſcribit ipᷣiuj cũ ro

manij aicitia con
tracta:⁊ diuidit᷑ ĩ

tres ꝑtes: nã pꝰð
ſcribit romanoꝝ
fama laudabilis:

Yiudeoꝛum lega/

tio fidelis:ibi Et e
legit iudas:tertio
vtroꝛunq; confe/
deratio amicabi/
lij:ꝛibi Et placuit.
Pꝛima adhuc in
tres. Nam pꝛimo
deſcribitur eoꝛuʒ
fama ex cꝛebꝛij ui
ctoꝛijs: vex fideli
bus amicitijs:ibi
Lum amicij aũt.
tertio ex pꝛuden-

tibus eoꝝ mode

ſtüs: ibi Et in oĩ⸗
bus iſtis. Circa pᷣ

mum ponitur ro

manoꝛum laus i
a ¶ Et audiuit

iudasc.] per pu

blicam famam.
b ¶ Quia ſũt po

tentes viribus. iã

eniz ſibi ſubiuga
uerant multa re-

gna. c(¶ Et acq/

eſcunt oia. dů
tamẽ ſint ratioa⸗

bilia. d Et d

cunq; acceſſerunt
ad eos ⁊c̃.nulloꝝ

amicitiam reſpu⸗
entes. e ¶ Et au

dierunt. Hic con/⸗
ſequent᷑ ponit᷑ fa-

ma romanoꝛum

magij in ſpeciali:

pꝛimo in grœia

ſenones galli acq/
ſierunt ſub Bꝛen⸗

nio duce eaz ga
latiaʒ nominaue

erunt quaſi gallo

greciam. Secun-
do in hiſpãia: cuzʒ

dicitur. f Et
quãta ⁊c̃. ad ſbᷣ/-

iles añ fecerũt fere

giican⸗
mopanpt⸗
ſſyti oll
Pplipürt
Phurtei)
Pnilahes
fſtugne
annrindin
ſeht⸗
ſn dn
Gingie

Plurä.
regeſſan
lerftiſea
pnce
Chiemu
Ulſinnin

Coſrlane
Kmno⸗

hifi
rſCaan
thigti⸗
Ninickloe
6Kane
i
ocholluc
figeuen
ufa
ſimdil
ordinane
ſhaannus
E
wmelo
ſcttiner
ſemee
ipee
gbd
N

mein
noſcl
niane,
lungzen
lantee
1En

e ni
Tknno
dtzlig
lalun e,
wwilahet⸗
orn ⸗
Mo mic

lübi .

ämahr
s unpin
Mrbim ar
mugkorhit
us fitl
ameinetbi
Cmmmoſaut
mog pute
tgenpnole
ri Rn
lasiſt lir
mun worn
nwoumlus

K

1(E
ilen
llan unm
Nrfuta
vrnut

NRN
mmiſuſgi.
bin A
ngudn
oiin

muin;
mas 1
linmn ecn
Emmum
mmiſn
r.

ZNmI6
ed

e qua
alir,
ib Bn
eneyß

ci erãat eis aſtutio
res: hiſpani fero/

cioꝛes:theutonici

coꝛpoꝛ maioꝛej ⁊
fotioꝛeſ:gallici ve
ro plurioꝛes: vt

wige eec e-
getiuj. n ¶ Pa⸗

tientia. tolerãdo
patienter laboꝛeʒ

dQqẽ ĩ exercitio ar

moꝝ.ceia patnt ga magna. Ceteri autẽ dãt

vſq; ibi o ¶ Et

philippũ perſẽ ce

theoꝝ regẽ. Joſe⸗
phdiẽ: Cetheoꝝ

regej.ita ꝙ vterq;

erat rex:in diuer⸗
ſis tñ ptib terre
illꝰ: ſicut aliquã/
do in gallia fuer̃t

plures reges: ⁊ 10

videtur ꝙ hic po

nat᷑ ſingulare pꝛo

plur ali.ſ.regeʒ ꝓ
regej:ſicut frequẽ
ter fit ĩ ſcriptura

vnde Exod. viij.

Uenit muſca gra
uiſſima.i.mltitu
do um.
Et antiochũ
magnũ.ꝗ fuit pa
ter ſeleuci ⁊ anti⸗
ochi epiphãis:vt
dictũ eſt ſupꝛa.
q ¶ Et daret ob-
ſides.qͥrũ vnfuit
ãtiochus illuſtris
filius eius: vt ſur⸗
pꝛa p̈ ca. r ¶ Et
conſtitutũ.i.illud
ab omdinaneriant
vltra annuũ tbu⸗
onez medoꝝ.ſup
ple obtinuerüt.
t ¶ Et medos ⁊
c.]. ſupple expu⸗
lerunt. v ¶ E
acceptas eas ab il

*

lis.vi agrmoꝛum.
äSennane eu

rato ſibi.

puios cũ maximis ſũptib'. i ¶ Et ꝙ in ptatem. ſ.ſuaʒ
E¶ Redegerũt metalla.i mineras. I
ri.q ſut i hiſpaia. m ¶ Et poſſederũt ⁊c . i. pꝛudentia
ſua bellica:vñ dicit vegetius lib de re militari:q i nul
lo legunt᷑ romani oꝛb
bellica:⁊ exercitõ
armox. Naʒz gre⸗

rgenti ⁊ au

terre ſubieciſſe ſibi:niſi pꝛudẽtia

in regione hiſpanie:ct q in

poteſtatẽ rédegerũt metal-
la argẽti ⁊ auri que illic ſũt

t poſſederunt omnẽ locũ

conſilio ſuo: et patiẽtia:lo
caq; que lõge erant valde

ab eis:⁊ regeſ ꝗ ſuperuene

rãt eis ab extremiſ terre cõ

triuer̃t:⁊ ꝑcuſſerũt eos pla/

eis tributuʒ oĩbus ãnis:Et
philippuz perſen cetheoꝝ

regem ⁊ ceteꝛos qui aduer

ſus eos arma tulerant con
triuerũt in bello: ⁊ obtinue

rũt eos. Et antiochuʒ ma/

gnũ regẽ aſie ꝗ eis pugnaʒ

intulerat habens centuʒ vi
ginti elephanteſ ⁊ equitatũ

⁊ currus ⁊ exercitũ magnũ

valde cõtritũ ab eiſ: ⁊ quia

mo his et miſeft ad eoſ dũᷣ

ceperũt eũ viuuʒ ⁊ ſtatuer̃t
ei vt daret ipᷣe ⁊ ꝗ regnarẽt
poſt ipʒ tributuʒmnuqʒ:
et daret obſides:et ↄſtitutũ
è regionẽ indoꝝ:è᷑t medoſ
⁊ lydoſ ð optimis regioni
bul eoꝛuʒ:&t acceptas eaſ
ab eiſ dẽderunt eumeni re
gi.Et quia qui erant apud
helladam uoluerunt ire et
tollere eos: &t innotuit ſer-

ceʒ vnũ èt pugnauerũt z il⸗
los:ẽt ceciderũt ex eis mul
ti:⁊ captiuas duxerũt vxo/

res eoꝝ ⁊ filioſ ⁊ diripuer̃t

eos:⁊ terrã eoꝝ poſſeder᷑̃t:
⁊ deſtruxerunt muroſ eoꝝ

—Ti ſeruitutem redegerunt

illos vſque in hunc diem.
Et reſidua regna ⁊ iſulas q̃
aliqñ reſtiterant illis exter/

meni regi. et—minaucrüttl ptãteʒ rede/-

quia ⁊c..ſcilicet

eumeneʒ regeʒ ⁊ pplm ſuũ

dictis regionibꝰ quas de/

derant eis romani 3¶Et inotuit ſermo hi i omaij.
2 ¶ Et miſerũt ad eoj. defendendo: a ¶ Ducẽ vnũ cũ

¶Et pugnauerũt dloe auierant
t ceciderũt ⁊c. ⁊ pʒ lr̃a. d ¶ ¶u

u amid.

hic ↄñter ponit᷑ fama romanoꝝ ex fidelitate amicitiaꝝ:cũ

dr. Quʒ amicis aut ſuis.qui fedus inierũt cũ ipis. e
ꝗq tin ipᷣis ⁊c..fedus inituʒ cõſeruã

gerũt. Cuůʒ amicis autẽ ſu

is èt quiin ipſis requieʒ hẽ
bant conſuauerunt ami-

citiam:⁊ obtinuerũt regna
que erat ꝓxima ⁊ que erãt

longe:quia quicunq; audi
ebant nomẽ eoꝝ timebant

eos.Quibuſ vo vellent au

xilio eẽ vt regnarent regna
bant:Quos autem vellent
regno deturbabant ⁊ exal

tati ſunt valde.c᷑t ĩ omibus
iſtis nemo poꝛtabat diade
ma:nec induebat᷑ purpura

vt magniſicaret᷑ ĩ ea. Et qã

curiam fecerũt ſibi:l⁊ quo
tidie conſulebant trecentoſ
viginti conſiliuʒ agẽtes ſẽp

de multitudine:vt q digna

ſunt gerant èt cõmittũt vni

homini magiſtratũ ſuum.

per ſingulos annos domi⸗
nari vniuerſe tre ſue: ⁊ oẽs

obediunt vni:&t non eſt in/
uidia neq; cçelus inter eos.

Et èlegit iudaſ eupolemiũ

filium iohannis ſilij iacob:

⁊ iaſoneʒ filium eleacari: ⁊
miſu eos romam conſtitu
ere cum illis amicitiaʒ ⁊ ſo
cietateʒ: t vi auferrent ab
eis iugum grecoꝛuʒ: quia
viderunt ꝙ in ſeruitutem p

merent regnum iſr gel. Et

bierunt romam viam mul
taʒ valde:⁊ introierunt cu
riam ⁊ dixcrũt: Judas ma
chabeus ⁊ fratres e ⁊ po/
pulus iudeoꝛum miſerunt
nos ad voſ ſtatuere vobiſ
cum ſocietatem ⁊ pacem:⁊
conſcribere nos ſocios 7
amicos veſtros.Et placuit
ſermo in conſpectu eoꝛuʒ.

libꝛi:ꝓpter qð in illo regno ⁊ eiꝰ exe

tes. cetera patẽt. f

☛-

in omnibus iſtis. hic

cõſequenter deſcribit

fama romanoꝛuʒ ex

mooſto vſu circa cul

men honoꝛum: cum
dẽ: g ¶ Nemo poꝛ⸗

tabat diadema. c.

nullus vtebatur inſi⸗
gnijs regalibus.a pꝛi

cipio enim vꝛbis con

dite fuerunt reges ro

me vſq; ad tarquinũ
ſupꝑbuʒ:; deiecto ꝑp

eiuj ſuperbiaʒ ⁊ tyra
nidem:populus con/
ſules prefecit regimi/

ni reipublice: deinde

tribunos plebis ⁊ di
ctatoꝛes:rurſus con/

ſules rempublicaʒ gu

bernauerunt vſq; ad
iulium ceſareʒ:q pꝛi⸗

mus arripuit imperi

um ſingulare. Patet
igitur ꝙ tempoꝛe ma

chabeoꝛum conſulej

peerraut reipublice.
¶ Et quia curiam

ac᷑..i.locum ſolennẽ

vbi ↄueniebãt conſu
les ð bono regimine
reipublice tractantej.

*

q vocabãt cõſules ad

conſiliuʒ:ſicut ĩ mul/
tis ciuitatib ſingulis
anis vn' ↄſtituit ma⸗
ioꝛ ſuꝑ alio conſule)
k ¶ Et nõ eſt inuidia
⁊c̃.ſic in pncipio fuit
i romana republica:
ꝓpter qð intm̃ creutt
augmentũ: ſʒ poſtea
fuit oppoſitũ: ꝓpter
qð ad tãtũ venit det᷑
mẽtuʒ ſicut pʒ ad ſen
ſuʒ. vñ diẽ iohannes
os aureũ:ſicut cõcoꝛ⸗
dia res parue creſcũt
ita diſcoꝛdia e.
collabun f. l ¶ Et e
legit. hic ↄñter deſcri
bit᷑ iudeoꝝ legatio fi
delii:⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi
m vt auferrẽt.
cl.regnuʒ eni ſyrie
deriuatuʒ eſt a grecij
vt dem̃ ẽ in pncipio

rcitu pᷣerant miti gre
ci:ſicut pʒ i ſupꝛadictis.ceta patent. Rplarui hic cõ

ſequent᷑ poit romanoꝝ ⁊ iudeoꝝ ↄfederatio ammieab lliona .

b 2

=

Wachabeoꝛum

pʒ vlq; ibi: o ¶
tabul ereij.vt ſea

maͤnere. p/ Bladi

uſq; ⁊ hoſtis nocens

eis. q uxilium
feret ⁊c l.ideſt Aue i
pus opoꝛtunum fue/
rit. r¶ Loꝛde pleno
ideſt veraciter abſq;

dolo. cetera patẽt vſ⸗
q; ibi: 8 ¶ Eſi poſt

hec.cl.i.romani vł
iudei. t¶ Addere z
E.] ta ſunt.

V ¶ Aliquid volue-

rint ⁊cc].i.ex commu
ni conſenſu vtroꝛun/
q;. cetera patent.
Lapitulum. IX.
Interea. De⸗
ſcripto duca⸗
M-u lude ma-

chhabei:hic conſequẽ

ter deſcribitur duca⸗
tuj ionathe fratri ſui
Circa qð pᷣ deſcribi⸗
tur moꝛs iude:⁊ ſub/
ſtitutio ionathe: ibi

Et factuʒ eſt poſt obi

tum iude: Lirca pꝛi
mum pꝛimo põitur

belli apparatus:? coõ
flictus:ibi Et mouit
exercitus. Pꝛima in

duas:quia pꝛimo po
nitur apparat ex pte
gẽtiliũ: 2 ex pte iude/
oꝝ:ibi Et iuda. Cir/
ca pꝛimum dicitur:
a ¶ Interea.i.dum
legati iudeoꝛuʒ cum
romãis tractarent ðᷣ
federe ⁊ amicitia.

b. ¶ Et dextrũ ⁊c.

ideſt aciem foꝛtem q̃

ſolebat aſtare regi a
dextris. c ¶ Et abi
erũt viaʒ ⁊c. vbi io

ſue filios iſrael circũ/
cidit: Joſue.v. cetera
patẽt. d ¶ Et iuda
PHic conſequenter po

nitur apparatus bel/

li ex parte iudeoꝛuʒ:
⁊ patet vſque ibi:

— 1

e ¶ Et multi ſubtra

xerunt ⁊c. ſcilicet iu

de recedentes occult

timoꝛe moꝛtl. f ¶ Et
belluʒ perurgebat e⸗
um. ita ꝙ nõ poterat
conuenienter recede/

re abſq; aliquo exter
minio ſuoꝛuʒ per ad/
o verſarios inſequẽtes

. iudicium

Et h'reſcripiũ qð r̃ſcripſe
iptu
ra poſſet diutius per

rũt ĩ tůbulis ereis:⁊ miſer̃t
in hierlm vt eſſet apud eoſ
ibi memoꝛiale pacis ⁊ ſoci
etatis. Bene ſit romanis ⁊

gẽti iudeoꝝ ĩ mari ⁊ in fra

Teternũ:gladiuſq; ⁊ hoſtiſ

pꝓcul ſiu ab eis.Quod ſiin-

ſteterit bellum romãiſ pꝛi
aut oibus ſocijs eoꝝ in oĩ
dñatiõe eox:auxiliuʒ feret
gẽs iudeoꝛũ ꝓut tẽpus di/
ctauerit: coꝛde pleno. Et
p̃ᷣliantibus nõ dabũt neq;
ſubminiſtrabũt triticuʒ ar
ma pecuniã naues:ſic pla/
cuit romãis:⁊ cuſtodiunt
mandata eoꝝ nihil ab eis
accipiẽtes. Sili aũt etſi gẽ⸗
ti iudeoꝛuʒ pꝛius acciderit
bellum adiuuabũt romãi
ex aĩo ꝓut tpſ eiſ pmiſerit:
⁊ adiuuantibꝰ nõ dabit᷑ tri
ticũ arma pecunia naueſſi

cut placuit romãiſ:⁊ cuſto

dient mandata eoꝛũ abſq;
dolo. Scðm hec verba cõ
