ſile ; auderẽt exercitui tãto fſiſtere:quẽ hẽbat holofer

nes dux illexerci. x ¶ Et tres oꝛdines erant in oꝛe

qꝛ ptãtẽ ⁊ ferocitatẽ pᷣcedẽti B .
t habebat coꝛnua. x. i. x. reges: ſicut.n. in coꝛnibꝰ ẽ de

eius.i. tria regna ſimul iuncta virtute perſarum.ſ.regnum
chaldeoꝛuʒ:medoꝛũ:⁊ pſaꝝꝑ. pꝓ ¶ Et ſic dicebãt ei.i.cuidã
regi illius regni.ſ.aſſuero. 3ʒ ¶ Surge ⁊ comede carnes
plurimas.qꝛ amã ⁊ ſocij e ſuaſerunt regi aſſuero ĩterfectõ
nẽ iudeoꝝ:vt pʒ heſter.iij. Notãdũ ꝙ de iudeis magis lod
rLMGo tur ppheta i de alijs
gentibus: qꝛ pp eos
hec viſio ⁊ alie pꝛius
oſtendebantur danie
li:qꝛ tñ ꝑſuaſio iniq̃ᷓ

pc:èt alaſ hẽbat q̃i auiſ q̃t
tuoꝛ ſr̃ ſe. Et q̃ttùoꝛ capita
erãt ĩ beſtia ẽt ptãs data eſt

äü aman non ha buit ef⸗/
ei. Poͤſt hec aſpiciebã in fectũ vt pʒ heſter. vi.
viſiòe noctis: ⁊ ecce bſtia iõ nõ dĩ hicꝙ beſtia
rta terribil atq; mirbilis comederit ſed dena
&& ſoꝛis nimis. Dẽtes ſerre a ¶ Pyhec alpiciebo

os hẽbat magnos:cõme/
dẽs atqʒ einnengie re vzde
liqua pedib ſuis cõculcãſ alexdri a grecom:is
Diſſilis aũt erat ceteris be ſubdit: b ¶. Quali

⁊ ecce alia.ſ.beſtia ꝑ

SEie . pch. pdus. n. aial ve
ſtis: quas videraz ante ej ociffuni:ribe aler
habebat coꝛnua decem. der mira celeritate to

tum oꝛiẽtẽ ſibi ſubie
MMMMc cit:iqꝛ in ſeptem anni)
Otem europe ⁊ totam aſyam obtinuit: vt dicit h gloſa.
Narietates aũt ꝑdi ſignificãt diuerſa regna ⁊ ptãtes q ſibi
ſubiecit. Uñ dẽ.j.machᷣ.j.ꝙ obtinuit reges terre ⁊ tyranno
ſiluit terra in cõſpectu eᷣ. c ¶ Et alas hʒ quaſi auis q̃t
tuoꝛ ſuꝑ ſe. Iſte q̃ttuoꝛ ale ſũt robur coꝛpoꝛis:aioſitas:lar-
gitas: induſtria tã ex nãli ingenio ꝙ ex ſtudio:armoꝛũq;
exercitio:q̃ oĩa fuerũt excellenter in alexandro.Iſtis aũt qᷣt
tuoꝛ alis.q.volabat ae
aduerſarios. d ¶ Et qᷓttuoꝛ capita erãt in beſtia.qꝛ alexã
der habuit qttuoꝛ ſucceſſoꝛes dbus diuiſum fuit regnũ ei:
Ptholemeus eni ſucceſſit ſibi in egypto: Seleucus in ſyria

Alintigonus in aſia: Philippus in grecia. e ¶ Et poreſtas

data ẽ ei.q.d.victoꝛie pᷣdicte nõ ſt facte virtute alexandri:ſʒ

virtute a deo ſibi data. Uñ legit ĩ ſcholaſtica hiſtoꝛia:ꝙ cũ
alexander cogitaret ſibi ſubiugare oꝛbẽ:exiſtẽs adhuc i ma
cedonia:de ſibi appuit in ſilitudine ſũmi ſacerdotis iudeo

rum induti põtificalibꝰ oꝛnamẽtis: ⁊ ſibi victoꝛiã ꝓmilit.

Pꝛopi qð alexãder vẽiẽs õ hierłʒ cũ pplus ei obuiareta ſũ

mſacerdos põtifcalib idut:alexãder de eqͥ deſcẽdit ⁊ deũ
qᷓ ſibi appuerat adoꝛauit in hoie qᷣ elſilitudinẽ gerebat:
is ciuitati pepcit. ſ ¶ Phec. Dic deſcribit regnũ quartuzʒ
ſ. romann: ? diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes:qꝛ pᷣ oeſcribit foꝛtitudinẽ

hubß regni:? oſtendit ex ipſo oꝛtũ antichꝛiſti:ibi Cõſidera-
bam coꝛnua. Circa pᷣmũ conſiderãdũ ꝙ hec beſtia qᷣrta nõ

noĩat᷑ ppo noie ſicut alie pꝛecedentes: qꝛ non habuit aliqð
ꝓpꝛiũ nomẽ alicui beſtie:p qð poſſet ferocitatẽ hubregni
deſignare: pꝑ qð ĩ goſis hebraicis dẽ regnũ romanũ neqᷓ
De ſeuitia huius regni õ ſideles pʒ manifeſte in ꝑſecutione
martyꝝ:⁊a in occiſione pᷣcipuoꝝ aploꝝ petri ⁊ pauli:⁊ hoc

bilis pp crudelitatẽ p̃dictam. i ¶ Mirabilis. pp hũanaʒ
ſapientiam qᷓ vigebat in romanis intantũ ꝙ ꝑ eam deuice/⸗

eſt q o: g ¶ Beſtia arta. i. impil romanũ: b ¶ Teri-

rüt oꝛbẽ magis ꝙ per foꝛtitudinẽ: k Et foꝛtis nimis.pp

potẽtiã. ¶ Dentes ſer. ha magnos.qꝛ ſicut ferrũ domat
oĩa:ita regnu romanũ domauit oia alia regna:ſic ſupꝛa di
ctum eſt ca. ij. i ¶ Zomedens atq; ↄmiuuens. aliqs occi
dendo: n ¶ Et reliqua pedibus ſuis ↄculcans.ceteros tri⸗
butys ſubijciendo. ¶ Diſſimilis aut erat ceteris beſtijs.
ẽtiũ regnoꝝꝛ multum exceſſit.

fenſid animaliũ: ita reges debẽt defendere pplʒ ſibi S

quã deſignat regnum

victoꝛias ppꝑ velocitatem debelladi

Conſideradũ aũr ꝙ iſti decẽ reges non intelligũtur hic per
ſucceſſionẽ vn poſt alten:ſed intelligunt᷑ reges ſil exiſtetes

vt patet.j.eodẽ ca. ꝑ expoſitionẽ geli loquentis cũ daniele

qꝛ ſutuꝝ ẽ ꝙ romanũ imperiũ diuidat᷑ in decẽ regna ſimul
exiſtentia:iminẽte tpe antichꝛiſti:vt habetur apoc.xvj.
q ¶ Conſiderabam S
coꝛnua. Hic deſcrbit᷑
aduentus antichꝛiſti
ex pᷣdictis regibꝰ oꝛiũ
di: ⁊ diuidit᷑ in duas
ptes:qꝛ pꝛimo fac qd
dem eſt: 2* deſcribit
aduentũ chꝛiſti ad iu
diciũ omnem ptãteʒ
terrenã auferẽtis: ibi
Aſpiciebã dõec thꝛo
ni. Circa bmũ dẽ ſic:
q ¶ Cſiderabaʒ coꝛ
nua.i.diligenter itue

bar decem reges pᷣdi
ctos: r ¶ Et ecce coꝛ

Cõſiderabã coꝛnua:ẽt ecce
coꝛnu aliud puulũ oꝛũ eſt
de medio eoꝝ:èᷣt tria ð coꝛ
nibꝰpᷣmis enulſa ſũt a facie
ei. Et ccce oculi q̃ſi oculi
hois erãt iĩ coꝛnu iſto:ẽt oſ
loquẽs ingẽtia. Aſpiciẽbã
donẽc thꝛoni poſiti ſł:ct an
tiqudieꝝ ſedit. Aeſtimẽtũ
ei candidũ q̃i nix:ẽt capilli
capitis ei q̃ſi lana munda.

nu aliõ puulum oꝛt’ LThꝛone flame igniſ:rote
eſt de medio eoꝛuʒ.i. ei ignis accẽſuſ flůui igne
antichaiſus aui erit rapiduſqʒ grediebat a fa-
purꝰ pu qtũ ad po bst ei:Et decies milieſ cẽtẽa

teſtatẽ in pꝛincipio:ſʒ
poſtea creſcet diaholli “MU .
adiutorio. Et tria de coꝛ.pꝛi.euul.ſũt a fa.eiuj.qꝛ rex
aphꝛice egypti ⁊ ethiopie ſubijciẽt i pᷣmis antichꝛiſto.p iſta
pʒ falſitas poꝛphirij exponẽtis hoc de antiocho epiphane
qꝛ nõ fuit decim ab alexandro magno:nec inuenit᷑ ꝙ tres
reges occiderit:⁊.vij.alios ſibi ſubiecerit:vt hic dẽ. Itẽ be⸗
ſtia quarta ab angelo di hic regnũ quartũ: vt hic pʒ.j.eo/
dem ca.regnũ aũt q̃rtũ ab oibus dẽ eſſe romanũ regnum
de q ñ fuit antioch:ſed de regno grecoꝝ. Ercre oculi
eius q̃ſi hominis in cornu iſto.q.d.licet antichꝛiſtus faciat
tãta mirabilia:vt ab aliquibcredat᷑ deuſ:tñ erit hõ purue:
t¶ Et os loquens ingentia.qꝛ Eemiteng 729minãdo mul
tos decipiet:⁊ de mii iactabit ſe q facere nõ põt: v 5
piciebã. Hic ponitur aduent chꝛiſti ad iudiciũ aduenientij
⁊ regnũ antichꝛiſti ↄterentis:⁊ diuidit in duas ꝑtes: qꝛ pꝛi⸗
mo ponit᷑ eiuſdẽ iudicialis pᷣſidentia ratione deitatis:⁊veiuj⸗
triumphalis victoria ex parte humanitatis:ibi Aſpiciebꝗ

ergo in viſione noctis. In p igitur parte dẽ ſic: v ¶ Aſpi

ciebã.i.conſiderabã illud coꝛnu puulũ qð ſigniſicat atichꝛi
ſtum: IDone thꝛoni poſiti ſunt. dicit thꝛoni in plura-

li:qꝛ non ſolus chꝛiſtus iudicabit: ſed apoſtoli ⁊ viri perſe

cti ei aſiſtent in iudicio:ſuper thꝛonoj ſedẽdo: y ¶ Et anti

quus dieꝝ ſedit.hoc dicit quatũ ad iudicem pncipalẽ qͥ di
antiquꝰpꝑ eternitatem. ʒ ¶ Ueſtimentũ e cãdidũ quaſi

nix. In hoc notatur excellentia deitatis que eſt lux inacceſ

ſibils:qꝛ cãdoꝛ inter alios coloꝛej plus hʒ de luce. a (Xa
pilli capitij eius qi lans munda.hoc dẽ ꝑꝑ maturitatem iu
dicantis:qꝛ ſententia dei non eſt feſtina ſed mature ꝓplata.

b ¶Thꝛom el flãma ignis ⁊c.hoc dẽ pꝑꝑ elũ veritat:.iſte

ocitiones pᷣdicte debent eſſe in vero iudice. c ¶ Fluuius
igne rapiduſq;. ꝑ hoc deſignat pena infernalis trahẽs pec
catores in infernũ: d¶ ¶Egrediebatura facie eius.qꝛ tolle
tur impi ne videat faciẽ dei. e ¶ Milia milium ⁊c᷑. Ecce
duplex amgeloꝝ: officiũ.ſ.angeloꝝ miniſirantiũ nobis cx

dei oꝛdinatione:cũ dicitur: Miniſtrabãt ei. Et officiũ an⸗/

geloꝝ aſſiſtentiũ qͥ vacãt ↄtẽplationi diuine: cũ ſubditur:

Et decies milles cẽtena milia aſſiſtebãt ei. Et notandũ

hit ponitur numerus determinatus p indeterminato:qꝛ

angeli ſũt in maximo numero nobis indeterminato:vi
demus eni ſenſibiliter ꝙ coꝛpoꝛa celeſtia q̃ſi incõpabilit
excedunt elementa:qꝛ vna ſtella viſu notabilis in firma
mento maioꝛ eſt tota terra. Cum igitur angeli videant

ſic ſe habere reſpectu hoĩuʒ: ſicut coꝛpoꝛa celeſtia reſpe
. cctu elementoꝝ: 2

. ’ ec angeli poſiint
milia aſiſtebãt ei. Judiciũ excedere hominej
ſedit: ⁊ libꝛi apti ſũt:aſpicie in ↄtinua quãtita

te:ideo ex hoc ar

— 22 — — — 1
bã ppꝑ uocc& mõuʒz gradid guut ſancti 2 do⸗

dqs coꝛnu illud loqbat᷑. Et cctoꝛes. ꝙ excedũt
uidi qm̃ ſterſecta ect beſtia eos qſi incopabili
2 piſſet coꝛpꝰe:⁊ traditũ eſ ter nn ſu⸗
ſet ad cõburẽdũ igni:aliãx te. h ¶Judiciũ
— 2. ſeglit libꝛi aperti
; beſtiaꝑ ablata eſſet ptaſ ſũt.i libꝛi conſcij
t łꝑa viie ↄſtituta eſſẽt eis tiax: qꝛ ↄoſcientia
uͦſq; ad tps ⁊ tos. Aſpiciẽ cnlunliberarebit
baʒz ergo ĩ viſiõe noctis: & cis appareat oib-

ecce cũ nubib celi: quaſi fi
lᷣ hois vẽiebat:t vſq; ad
ãtiquũ dieꝝ puenit: ct ĩ cõ
ſpectu edobtulerũt eũ. Et
deit ei ptãtẽ èt honoꝛẽ ẽt

recta. Silr liber
vite aperietur ꝗ
tenebitur ĩi manu
dei:⁊ liber moꝛtij
q̃ tenebitur ĩ ma-
nu accuſatoꝛis.
i piciebam.
ð i.conſiderabam
que ſententia daretur de beſtia.ſ.de regno antichꝛiſti:qͥᷣ
vt viſum eſt àdãmodo pertinet ad quartum regnum:
k ¶ Pꝛopter vocẽ ſermonũ grãdiũ ⁊c.i.pꝑ blaſphemi
as ab antichꝛiſto ꝓlatas deum. 2 vidi qm in⸗
terfecta eſſet beſtia.qꝛ interficiet antichꝛiſt virtute dei:
ſm ꝙ dicit apoſtolus.ij.ad theſſa.ij. Quem dñs ieſus
iterficiet ſpiritu oꝛis ſui c. m ¶ Loꝛpus eius.i.homi
nes mali qui ſunt coꝛpus antichꝛiſti: ſicut chꝛiſtus eſt
caput omnium bonoꝝ: n raditum eſſet ad cõbu
renduʒ igni.ſ.infernali: o ¶ Aliaꝝ qͥ; beſtiaꝝ ablata

efſet poteſtas. i.vidi.ſ. ꝙ omnio poreſtas tunc ceſſabit:
pEt tẽpoꝛa vite conſtituta eſſet eis.a deo pꝛeoꝛdinã

te: q ¶ Uſq; ad tpᷣs ⁊ tempuj.i.qdiu durabit periecu
tio bonoꝝ a malis:⁊ ꝑ pꝛimũ tps intelligitur ꝑſecutio
ue fuit ante pꝛimũ chꝛiſti aduentũ: per m tpᷣs pſecu/
tio fideliũ vſq; ad aduentum chꝛiſti 2m. ſ. ad iudicium
Uel ſᷣm aliquos hoc eſt referendũ ad tpᷣs pſecutõis an
tichꝛiſti. Sed pꝛima expoſitio melioꝛ videt᷑: qꝛ perſecu
tio antichꝛiſti durabit per tpᷣs ⁊ tꝑa ⁊ dimidiu ipis: vt
hã. .xij. ca. r ¶ Aſpicieba. hic deſcribitur triumpha
lis victoꝛia q;tũ ad eius humanitatem: ⁊ hoc eſt qð dẽ:
Aſpiciebam.i.conſiderabã cui ptãs ablata ab antichꝛi
ſto daret. s ¶ Et ecce cũ nubibus celi.ſicut.n.chꝛiſius

aſcendit in celum ᷣm humanitatẽ obſequio nubiũ: ita

eti venit ad iudiciũ:vt hĩ actuũ pᷣꝰ: vbi dꝛ: Hic chꝛiſt/
qui aſſũptus eſt a vobis ſic venit ⁊. t ¶ Quali ſili
us hominis.dẽ q̃ſi qꝛ non ſolũ eſt filius ſed plus:quia ẽ
fildei:⁊ hoc eſt qð ſubdit: v ¶ Et vſq; ad antiquum
diexꝝ ꝑuẽit.i.ad eqlitatẽ dei pꝛis in vna diuina eſſentia
x¶Et in cõſpecu eius obtulerunt eũ.angeli.ſ.qui in iu
dicio erunt ei obſequentes. y
tunt erũt ſubiecta plene ipſi chꝛiſto: vt hĩ ad hebre.ij.
Et nota ꝙ dicit hic ptãtẽ.ſ.coercendi inquantũ ſe exten
dit ad punitionẽ maloꝝ. a ¶ Et regnũ inquãtũ ppꝛie
reſpicit ſalutem electox. Rex.n. ꝓpꝛie dẽ qͥ pꝛeſidet ad
bonũ ſubditoꝝ. ʒ ¶ Et honoꝛem.iſ.latrie q̃ ſibi impẽ
derur nõ ſolũ ab electis ſʒ etiiẽ a damnatis: ſm ꝙ dicit

t dedit ei ptůtem.qiꝛ

4

veruͤgeti

ti neſri
inemudl
ſavtoiluce)

icünonui
zincstoppion
ſuguabehula:
eentgun doen
iicaem fuit
pluiber
ſtnoſti I⸗
iudasnon venitl
nubibuſythidi
ctur: ctideo iſta

nopirerponint

lloe chꝛiſto.

(bouit hi⸗

mmimnnſin
eigtio:a
nnli ninſe
llijtü alfgni
crictetoi Dvoc
volii dicl eg
ſeonid .
((Domaktos
measat. pom
laque videdan
fieriin futarü⸗
Pp blaſppeni
Zoeum: 1pi
ſolltam piſone
ſehui: 00.
leſſag momoe
ſſlientbus ibi
ngelſauiaſiſte
bitiaclcl eti

Ulſiſfultiima

ngiupiione.
beattorbe
ſienconſurge.
lceſſiueſtanp
Lpredicna
dlſeipent aute
uum. poſtiſtz

uguoꝛ regna
nga

Manchꝛiſtore
Wnütur: h

Ammnliter pbie

liginreremit

(hnlintept

ulocornu eius
ſſ bi:
dbebzt 0
n Ggloquens
znlifnenmnſon⸗

„

fſean

genali⸗

kſirend.

.
4
ſnen
i unnn

wümmhn

üiliticni
rg
uſdahth
oeptſtuil
(sdpperero
in. Slr lun
nle gpereu
mchiri u
Arlberno
ſain mnr
u Auluors.
(Mäen.
l Cnlaaren
(denrgo ntcheſt,
t auumunnpun

iͦrioblucheni
1 Seuß
nuchaſt'pimedel
Cen oſoitli
puscins i hon
i:archiſtuoct
lum eſerad cobui
igbeſtiup ablas
chstuncckſtäbir.
8 1deo umtäiti
iudurteparlſn
intcliganpſeato
i:rr r n
KY. Audiun

alißs leniin

Alorrlitt ewicn
Prninidigen
einbinr rung
an. 1hottſiid⸗

lis plitsbunen

8 iſonndiun
icheenfini

wbioi Nthi
16 i
ni wanl uu
ruaiuns ſinn
mneel uilil
aſei tutena

nuunͤſen

miingrini

riciſl

lunteiſtinn

c¶ Hoꝛꝛuit. Dic

ſucceſſiue:ſicut pʒ

Danielis vi/

apoſtoł ad phił.ij. In nole dñi ieſu omne genu flectat
celeſtiũ terreſtriũ ⁊ infernoꝝ.ſequit᷑: b ¶ Poteſtas ei
poteſtas eterna que nõ auferet᷑ c. qꝛ regni eius non eſt
finis:vt dẽ luce.j.Et 5 ex iſtij falſitaj poꝛphyrij exponẽ

tis hoc de iuda machabeo ⁊ eius fratrib:qꝛ oẽs ppli ⁊
lingue ñ ſeruieft
ed ſolũmo pauci regnũ:⁊ oẽſ ppli tribꝰ ⁊ lin
nec regnum eoꝛũ eiuſ ptãs eina: q nõ aufere
fuit eternũ:ſʒ fuit tur:⁊ regnu eiĩ qð nõ coꝛuũ
ablatũ ꝑ herodeyʒ pet᷑. Hòꝛꝛuit ſpũs meus.
haind ei Ego danielinl luin bis:
di 2 viſiões capitis mei ↄtur/
nubibuj vt hic di 9 Iner Olbl.
citur: et ideo iſa bauer̃t me.Accẽſſi ad vnũ
nõ pñt exponi ni de aſſiſtẽtibꝰ:⁊ veritatẽ qre

ſi de chꝛiſto. bã ab eo de oĩb his. Qui

dixi mihi interpᷣtatiõeʒ ſer

ponitur viſiõs in 2 beOe
terpꝛetatio: 2 mMonũ: ? docuit me: Hè q̃t
generalt 1 in ſpe tuoꝛ beſtie os :ꝛq̃ttuoꝛ
ciali ꝙtu ad ignu ſt regna: q̃ ↄſurgẽt de terra
Kie .⸗ „ — —— — 9
ini Vi ero Suͤſcipiet auͦt ’gnu ſei dei
p ſic daniel: altiſſimi: ⁊ òbtiebũt regnu

vſqʒ; ĩ ſcin ⁊ ſclm ſcloꝛuʒ.
Poͤſt hoc volui diligẽt di
ſcere de beſtia q̃rta: q̃ erat
diſſilis valde ab oĩbꝰ ⁊ ter
ribiliſ nimis.Dentes ⁊ vn
gueſ e ferrei comedebat ⁊
ↄmiuebat:⁊ reliq̃ pedibꝰſu

c¶ Boꝛruit ſpũ)
meus ⁊c.pꝑ ma-
la que videbãtur
fieri in futurũ: ⁊
pp blaſphemias
3 deum: ⁊ ꝑpꝑ.in

ſolitam viſionez
ſequit: d¶ Ac-
ceſſi ad vnum de

aſſiſtentibus ſibi iſ ↄculcabat.Et de coꝛnib
angeliſ qui aſſiſe decẽ:que habebat ĩ capite
bãt iudici. Iſte t q de alio qð oꝛtũ fuerat:añ
acceſſuj fuit ĩ ima

qð ceciderãt tria coꝛnua:ẽᷣt
de coꝛnu illo quõd hẽbat
oculos ?᷑t os loquẽs gran/
dia:et malenn ceteris. Ae
n picicbã:et ecce coꝛnu illu
———— facièbat bellũ adũſuſſcõs

quattuoꝛ regona
eSenen dei altiſſimi.⁊ hoc erit in iudicio finali: qꝛ
tũc cum chꝛiſto regnabunt illi qui modo pꝛopter ipſuʒ
oppꝛimũtur: 5obtinebut re.vſq; in ſe.ſeculoꝝ.
i. eternaliter:vbi enim iſtud nomẽ ſeculum ſic duplicat
intelligitur eternitas: vt ſupꝛa dictuʒ eſt: i ¶ Poſt h.
Pic ponit᷑ interpᷣtatio viſiois in ſpeciali de qrta beſtia:
ꝑuulo coꝛnu eius:⁊ pʒ ſnia ex his que dcã ſunt de q̃r
to regno vſq; ibi: Erd coꝛnu illo.i. antichꝛiſto:
¶ Qð habebat oculos.qðò ſignat ei nimiã aſtuciam:
m ¶ Et os loquens grandia.i.blaſpyhemias õ deum:
n E maius Ean ceraſis regni antichꝛiſti ee.-
ximũ pᷣm extenſionẽ:lʒ ſit ꝑuũ ſᷣm durationẽ. o
piciebam.i.ↄſiderabã: p Et ecce coꝛnu. i.antichiſſt⸗
q Taaſcha bellũ aduerſus ſanctos ⁊c̃.qꝛ tũc erit ma
xima ꝑſecutio ſcõꝝ: r ¶ Donec venit antiqu dieruʒ.
2 añ aduentũ iudicis interficiet antichꝛiſ: s ¶ Et iu
iciũ dedit ſanctis excelſi.i.victoꝛiam iudicis dedit eis

gingria viſione.
e¶ Ve qttuoꝛ be
ſtie ac conſurgẽt.

ex pꝛedictisf

3 oppᷣſſoꝛes eoꝝ: ſʒ ꝙ dẽ ſapi.v. Stabũt iuſti ĩi magna

dicabũt t

ciſſima

ſtãtia aduerſus eos ꝗ ſe ſguſtiaueftykg pfecti
büt t¶Et tp̃s adue.ſ.iudieij final: v
obti. ſãcti.i.ptãtẽ eos qͥ ipſos afflixert. x(

4

*

angelus qui loquebat᷑ danieli: y ¶ Beſtia quarta regnum
qrtũ erit.ſ.regnũ romanũ:vt pᷣdictũ eſt. Qð aũt ſequirur

⁊ pᷣualebat eiſ:doõnec venit

antiquꝰdieꝑ:èt iudiciũ de/

dit ſcis excelſi: è᷑t tᷣs adue/

nit èt regnũ obtinuerũt ſci:

t ſic ait: Bẽſtia q̃rta:r̃gnũ

gqrtũ erit ĩ fra: qð mai erit

oĩb r̃gnis:⁊ deuorabit vni
uerſã frã:⁊ ↄculcabit ⁊ cõ

minuet eã. Pòꝛꝛo coꝛnua

decẽ:ipſ regni decẽ reges

erũt:ẽèt al ↄſurget p eos:⁊

ipſe potẽtioꝛ erit pᷣoꝛib : ⁊
tres reges hũiliabit.Et ſer
mones ʒ excelſũ loquet᷑: ⁊
ſcõs altiſſimi ↄteret.Et pu/

tabit ꝙ poſſit mutare tpa
t leges:⁊ tradẽi ĩi manu ei
uſq; ad tpᷣs ⁊ tꝑa ⁊ dimidi⸗
uʒ tpis: ⁊ iudiciũ ſedebit:
vt auferat᷑ potẽtia: ⁊ ↄtera
tur ⁊ diſpereat vſq; in finẽ
Regnũ ãt ⁊ ptãs ⁊ magni
tudo regni:q̃ ẽ ſubt oẽ celũ

det pplo ſcõꝝ altiſſimi: c

regnũ regnũ ſempitnũ eſt:
⁊ oẽs regeſ ſeruiẽt ei ⁊ obe

diẽt. Hùcuſq; finis verbi.

Egò daniel multum cogi

tatõibus meis conturba
bar: èt facies mea mutata
eſt in me: verbum auteʒ in gno terreno: ſec ae⸗
de celeſti. g ¶ Puc

coꝛde meo conſeruaui.
geli loquentis cũ daniele: 1 docẽtis
h¶ Ego

mias futuras ⁊ oppᷣſſiẽ es ſcõꝛ: i⸗
ta eſt in me.qꝛ ex vehemẽti cogitatioe ⁊

ſ⸗ npꝛg expoſitum eſt:
vſq; ibi: 3 ¶ Poꝛo
coꝛ.decẽ ipſi re.deceʒ
re.erunt.i.ſil regnan/
tes iminente tꝑe anti/
chꝛiſti:q ſibi diuidẽt

regnum romanum:
1 Aealu conſur⸗
Asne atichꝛi
tus. Qõ ſedtur pʒ e
pᷣdictis:vſq; ecb
Et putabit ꝙ poſſit
mutare tꝑa.i.curſuʒ
modũ viuendi:a hꝰ
ex nimia ei ſuꝑbia ꝓ
cedit: c ¶ Et legeſ.a
deo dataj.qꝛ cultũ ði
auferet ꝓ poſſe ſuo:

ſibi illũ cultuʒ vſur

pabit: oſtẽdẽs ſe tãqᷓ;

ſit deus: vt dicit apls

.ij. ad theſſa.ij.ſequi
tur: dCqpe tẽS
pus ⁊ tpa ⁊ dimidiuʒ

tpis.i.vſq; ad tres an

nos ⁊ dimidiũ:qꝛ tã/
tũ durabit ꝑſecutõ ã
tichꝛiſti. e ¶ Et iudi
ciũ ſedebit.vt dei ſnia
auferat᷑ maloꝝ potẽ
tia:vt dẽ in lr̃a.(ſ⸗
Regnũ auteʒ ⁊c̃. ſub/

ter õe celum det᷑ pplo

ſanctoꝛ.qꝛ oẽ qð in
cludit infra ambituʒ
celi vltimi.ſ.empyrei
dabit ſcis:qꝛ cedet to-
tũ ad glłiaʒ eoꝝ.Et ex
verbis iſt pʒ ꝙ loqᷣt
daniel non tãtũ de re

vſq; finis verbi.ange

eũ de pdicta viſioe. ſeqt
dãiel mul.cogi.meis ↄturbabar.ppꝑ dei blaſphe

t facies mea muta-
ractione a coꝛ

poꝛis ſẽſibꝰmlłtũ iĩmutat᷑ hoĩs vult. k¶¶ Uerbũ aũt i coꝛ
de meo ↄſeruaui.vſq; ad debitũ tpᷣs deſcriptiõis ⁊ denũcia
tiõis. Uel aliter: Conſeruaui.i.memoꝛiter tenui ſicut rẽ di
gnã memoꝛia. Moꝛaliter exponẽdo poſſumus dicere: pᷣ
ma beſtia ſigniſicat ſeuitiã tyrannorum:2 pfidia heretico

rũ:ʒ fraudulẽtiã ſimulatoꝝ:q̃rta malicia emulatoꝝ.Pꝛi

ma hʒ coꝛp leõis:i qͥ denotat᷑ crudelitas pᷣncipis q eſt effica

male agẽdũ. Pʒ aũt duas alas.ſ.nobilitaem ge

neris ⁊ ptãtẽ r̃gimij:hec.n.duo maxia ſuppꝛotãt crudelita
tẽ. Sed ſi ale iſte auferant᷑: Stat ſuꝑ pedes ſuo ſiẽ hõ. i.fit
haman'ꝗ añ erat crudelis ⁊ dur.Et coꝛ e dat᷑ ei.ꝑ recogni
tiõeʒ ſui ⁊ dilectionẽ dei:2 beſtia ẽ vrſus qͥ hʒ debile caput
qꝛ heretici hñt debile fundamẽtũ. Et in pte ſtetit.qꝛ pᷣciſi
ſunt ab ecclia. Tres oꝛdines dẽtiũ i oꝛe eius.qꝛ trib modis

3 4

w. ..
4 901 CA-: Vi .

ſe muniunt heretici.ſ.p auctoꝛitates canonicas male itelle
ctas ꝑ rationes ſophiſticas:⁊ p rationes vere ſcie:male tñ
applicatas. Pꝛopter hoc dicit apo.xvj. De oꝛe pſeudo ꝓ
phete ꝓcedebãt tres ſpiri᷑ imũdi in modũ ranaꝝ. Tertia
beſtia eſt pdus:q eſt totus varius ita ſimulatoꝛes ſunt va/
rij coꝛde verbo ⁊ facto: vt decipiãt cũq; mõ. Quattuoꝛ ca
dita beſtie ſunt q̃ttuoꝛ intentioes male.ſ.vanitas ſuꝑbie:vo
kupras laſciuie:cupiditas auaricie:libertas inſolentie. Intẽ
tioe.n. aſſequendi iſta vel aliquod iſtoꝝ ꝓcedit cõiter frau
dulentia ſimulatoʒ?. Quattuoꝛ aũt ale quibꝰnitunt᷑ ↄſeqͥ
pᷣdicta ſunt amicitia ſicta vel pꝛuriẽs: beneficiẽtia largiens
apparencia mẽtiẽs.ſ.ſanctitatẽ:applaudẽtia blandien).ſ.ſu
ſupioꝛes. Quarta beſtia inominabilis ⁊ terribilis cõtinens

in ſe omnẽ ferocitatẽ aliarus beſtiarum eſt:quia malicia e/

mulatoꝛuʒ continet in ſe maliciam pꝛedictoꝛum vicioꝛum
hʒ enim emulatoꝛ ſeuitiam tyrãnoꝝ:iõ dẽ terribilis:pfidi
aʒ hereticoꝝ:iõ mirabilis:fallaciã ſimulato::iõ foꝛtj. De
ſcribit ẽt ꝑ hꝰ ꝙ ſcit dẽtibꝰ voꝛare:pedibꝰ ↄculcare:coꝛnibꝰ
pugnare. Per dẽtes itellige ſeductoꝛes:ꝑ pedes ſectatoꝛeſ:p
cõnua tractoꝛes ad alios attrahẽdũ ⁊ ſeducẽdũ: hʒ coꝛnua
x.qꝛ decẽ ſt modi ðtractõij:⁊ ſeptẽ eoꝝ diabolo ſubijciũt:
tres vero deſtruũt᷑ ſeu ↄminuunt᷑. Primꝰ modꝰdetractiõis
eſt in abſentia detrahere:ſcòus malũ fratrij inqrere:tertius

inqſitũ diuulgare:q̃rt nutib deſpicere:qnt bonũ denigra
re:ſextus inocẽtẽ decipere:ſeptimP deceptuʒ accuſare. Alij

tres modi ðtractioni reſidui oĩo deſtruunt᷑. Pꝛim ẽ coſciẽ
tia ſui:ſcõus amicitia ꝓximi:terti reuerentia pᷣlati. Qñ.n.
emulatoꝛi detrahit dicit falſe ꝙ ↄſciẽtia eũ incitat ad talia
dicendũ:vel qꝛ diligit euʒ quẽ accuſat:vel qꝛ faceret õ reue
rentiam pꝛelati ſi talia taceret:cuzʒ tamen dicit ſola volun-
tate derrahendi:⁊ non pꝛopter aliquod iſtoꝛuʒ trium.
In capitulo.vij.daniel:vbi dicitur i poſtilla:Ecce quat
tuoꝛ venti celi pugnabant. adaii⸗

in hoc loco contente. Silr ⁊ viſionis ſtatue de qᷓ
ſupꝛa in.c.ij.agit᷑ obſtinatio hebꝛaice infidelitati)
mulrta q̃rit ſubterfugia:vt veritas occultet᷑.Et iõ lʒ poſtilla
toꝛ ſufficienter expoſuit iuxta catholicã veritateʒ: tñ vt im
pugnatioes alioꝝ aduerſantiũ pꝛeter ra. ſa.de qͥ ſolo men/
tionẽ facit poſtil.euacuent᷑:⁊ catholica veritas magis eluceſ
cat:ſequẽtẽ moueo in hac materia qõnẽ.ſ. Utrũ in oꝛdine
regnoꝝ: danieli in pᷣdictij caplis.ſ.ij.⁊.vij.reuelatoꝝ regnũ
chꝛiſti ſeu ecclie ſit vnũ. Et mo arguit᷑ ꝙ non. Na vnum
regnũ a daniele traditũ obebat ↄterẽ ſeu diminuere regnũ
chaldeoꝝ: ⁊ alia tria regna ſibi ſuccedẽtia:vt pʒ danielis.ij.
vbi expᷣſſe hẽ:ꝙ lapis abſciſus ſine maib qð ẽ qͥntũ regnũ
habebat ↄminuere teſta:ferrũ es argentũ ⁊ auꝝ: que ſigni
ficãt regna pᷣcurrentia qntũ regnũ:ſed oſtat ꝙ regnũ ecclie
ñ ↄminuit regnü chaldeoꝝ qð ꝑ auꝝ ſignificat:cũ iã ꝑ ma
gnũ tpᷣs añ oꝛtũ regni ecclie fuerat deſtructũ ꝑ medo):ergo
regnũ ecclie non eſt regnũ vnũ in oꝛdie pᷣdicioꝝ. Pꝛeterea
in hac numeratioe regnoꝝ: pncipaliũ mũdi:ↄtineri debet
vt videt regnũ ſaracenoꝝ tanq vnũ de magnis.Eſt.n. ma
gnũ in extẽſiõe:qꝛ occupat fere tot aphꝛicam: ⁊ magnam
ptẽ aſie: ⁊ alqs puincias europe. Silr eſt magnũ in dura-
tiõe:cũ iã fluxerũt circiter. dcccc.ãni a ſuo initio qð excedit
tpᷣs durations regni medoꝝ: ⁊ grecoʒ pᷣdictoꝝ ⁊ vltra.
Silr eſt magnũ in ꝑſecutione fideliũ vt ſatis eſt notũ.vnde
ſm à̊ldã figurat in viſiõe ſtatue ꝑ tybias ferreas:⁊ in viſio
ne beſtiaꝝ ꝑ quartam beſtiã: que ꝑ regnũ chꝛiſti ẽ occiden⸗
da: ſed regnuʒ chꝛiſti ſeu eccłe de qͥ agitur nunq; ↄminuit
ſeu ↄtriuit hoc regnũ ferreum: ſeu hãc quartã beſtiã vt no

tũ eſt:ergo regnũ chꝛiſti nõ eſt qntũ de quo daiel loquitur
Pꝛeterea: ſcom oẽs expoſitoꝛes tã catholicos q; hebꝛeos:

regnũ grecoꝝ eſt tertiũ:ſed regnũ grecoꝝ ⁊ romanoꝝ vidẽ
tur eſſe vnum regnũ:naʒ romani ſunt filij imediati grecie:

iber

Irca declarationem viſionis quattuoꝛ beſtiaruʒ

cechi noiantur qui ſũt romani in eadẽ hebꝛaica lingua
Et ſic pʒ ꝙ regnũ grecoꝝ ⁊ romanoꝝ ſunt vnius ⁊ eiuſ
dẽ nationis ſᷣm oꝛiginẽ:vnde non debent dici regna oi/
uerſa ſʒ vnũ: ob ucceſſionẽ q̃ſi hereditariã a grecis ĩ
romanos venit. Uel ſic ꝑſe ⁊ medi nõ duo regna ſʒ vnũ

hic ↄputant:⁊ ꝑ ↄſequenj regnũ romanoꝝ eſt tertiũ:cũ

ſit idẽ cũ regno grecoꝝ.Sed conſtat ꝙ regnũ ecclie ime
diate ſucceſſit regno romanoꝝ ⁊ cõmuniter tenet᷑:ergo
regnũ chꝛiſti ſeu ecclie eſt qᷣrtũ ⁊ ꝑ cõſequẽs non quintũ
Pꝛetera: poſito ꝙ regnũ romanoꝝ ſit quartuʒ adhuc
videt᷑ ꝙ regnũ chꝛiſti ſeu ecclie non ſit quintũ: eſt.n. re
gnum ecclie idem cum regno romanoꝝ. Nã regnũ ec
cleſie pncipaliter videt ſumpſiſſe ptãtem ſeu initium a

romano impio.ſ.a ↄſtantino: q impialẽ ptãtẽ ⁊ aucto

ritatẽ tribuit ſilueſtro ⁊ eius ſucceſſoꝛibus.Et etiã vt qͥ

dam dicũt:copulit ſeu coegit plurima regna vt accipẽt

fidẽ ecclie: ⁊ ſic regnum ecclłie ẽ quartũ ſicut ⁊ romanũ
cum quo eſt idem ⁊ per conſequens non quintũ. Pꝛete
ria Danielis.ij.legitur:In dieb regum ſeu regnoꝝ iſto
rũ ſuſcitabit deus celi regnũ qð in eternũ non coꝛumpe
tur ⁊c᷑. In qͥ manifeſte denotat᷑ ꝙ alia q̃ttuoꝛ regna de⸗

bebant exiſtere ſeu durare cum regnũ quintũ a deo ſuſ
citaretur:ſed regnũ ecclie ſuit ſuſcitatũ tpe vnius regni

tãtũ.ſ.romani cũñ alia pᷣcedentia iam eſſent ſuppꝛeſſa:er
go regnũ ecclie non eſt quintũ. Pꝛetera: coꝛnu ꝑpuuluʒ
qð apparuit i quarta beſtia ppꝛie videt᷑ figurare regnũ
ecclie:tum quia habuit initiuʒ valde infirmũ ſeu humi
le.ſ.a chꝛiſto qui vitã pauꝑem geſſit ⁊ humilẽ: qð no/
tat᷑ cum dẽ puulũ:tum qꝛ fixũ erat in quarta beſtia:qð
denotat ipſius colligationẽ cũ imꝑio romanoꝝ ⁊ deri
uationẽ ab eo:vt factũ eſt in cõſtantino: tũ qꝛ de eo dẽ
in hoc.vij.ca.Et ſermones ↄ excelſuʒ loquet᷑:⁊ putabit
qꝙ; poſſit mutare tpa ⁊ legẽ.qð expoit ab hebꝛei) de chꝛi

ſto:inqtũ docuit multa denotantia pluralitatẽ in diui-

nis.Silr ⁊ docuit idẽtitatẽ ꝑſonalẽ dei ⁊ hoij:⁊ etiã vo

luit mutare legem ſᷣm eos inqtũ multa docuit ð pha

riſaicã doctrinà. Phãiſei.n. erãt doctoꝛej pncipales mo
ſaice legis:vt dẽ matth.xxiij.ca. Super cathedraʒ moy
ſi ſederũt ſcribe ⁊ phariſei ⁊c. Sed poteſtas illiuj coꝛnu
puuli ẽ deſtruenda ꝑ regnũ quintũ: vt pʒ in eodẽ ca.&
regnũ chꝛiſti nõ eſt qntum. Sed ↄriũ habetur daniel.
ij.vbi narrat q̃ttuoꝛ pꝛimis regnis ſubdit:In dieb'aũt
reguʒ ſeu regnoꝝ iſtoꝝ ſuſcitabit deuſ celi regnũ:qð in
eternũ no diſſipabit᷑.vbi gloſa: Pꝛ ſuſcitabit rgnũ filij

ſui ⁊ ecclie.⁊ ſic pʒ ꝙ regnũ chꝛiſti ⁊ ecclie eſt quintuʒ in

oꝛdine pꝛedictoꝝ. Nũc dicendũ ꝙ ſᷣm catholicã verita
tẽ neceſſe eſt dicere ꝙ regnũ quintũ de qͥ daniel facit mẽ
tionẽ in vtraq; viſione pᷣdicta ſit regnũ chꝛiſti. Naʒ in
vtraq; viſiõe de quattuoꝛ regnis pcurrẽtib dicit ꝙ ſint
talit᷑ terminãda: de qnto vo regno diẽ ꝙ ſtabit in eter
nũ:vt pʒ in vtroq; caplo pᷣdictoꝝ. Sed ↄſtat ꝙ ad re/
gnũ chꝛiſti ppe ꝑtinet. durare i eternũ ⁊ ſine fine iuxta

illõ lu.j.ca. Regnabit i domo iacob i eternũ ⁊ regni eꝰ

nõ erit finis. Sʒ ad maioꝛẽ euidẽtiã ↄtẽtoꝝ i pᷣdict duo

b'caplis:a eoꝝ aduerſãtiũ excluſionẽ attẽdedũ ẽ: lʒ i
vtraq; viſiõe pᷣdicta de regno chꝛiſti agat᷑:ifferenter tñ
in vtroq; caplo de htractat:qð ſic pʒ: Nã regnũ chꝛiſi

lʒ ſit vnũ ⁊ idẽ ſᷣm ſe:dupliciter tñ por ↄſiderari ſᷣm du
os ei aduent:ex quibꝰiuerſi effect'erãt ꝓducẽdi ſpãlii
circa rẽpublicã mundanã. In pꝰ.n. aduentu diuulgata
ipſius fide: idolatria erat extirpãda: vt hĩ eſaie.ij.⁊ in
alijs locis:qð fuit ſingulariſſimũ i regno chꝛiſti ⁊ ecclie

cũ hactenus tꝑe moyle ⁊ alioꝝ ꝓphetaꝝ: lʒ magnalia
virtute diuina opabantur nõ tñ hoc viciuʒ potuit ex
tirpari: nedũ a gentilibus:ſed ẽt ab ipſo pplo iſraelitico

ſaolanun deſ
gorlliungtiu
atenio1forniſ
ſinvanitueidel
Alur derenoch
imamprten h
uris lſuo dequ
Adentregnudeo⸗
1 rätema pirtu⸗
Purin i 1.di.⸗

umn. Deiſtdign

ſeo eſegucirta
ſerendäagirurin
era ſupcun
as ſeroces deiig
ſorü regnop. p⸗
ctiam conſonat
llem abſaliun ſ
nitatichuſt/na
potc ermulan
Pfſlun homins
Gpptepanetada
Quud nodun pid
lung ſath beſte
lin eute . alaruch
noiamtanand

Münp'regnautt
Pnruequideny

frhotalooyſcz⸗
sihteppoltione
nci prüten . mu
ſunypſcal fine
diſknt Pnerin!
Funchuſſtiſeuee
ganm haiul
Mhinnittiomnis
nloloruz gut
Wremumn luccel
nhfemundo:

iihhſteman

unmiſmn
G lalnun

lamhach

nmde ſingin
linnn
tſabnbtit
tgumniſananngi
nsſwnkini en

eunſunnh

Raemni onanun
zimnn
epniguinidenſi

nani ennlei.

Eneſantſupueſen
danr om uuln
Aiſermenge
ifrriſuhant
rtbunle co
icanamdetun
jnponmnon inn
Gnmne: ig dect
ort behnſetn
upralitriizoll
Aiuit hwifr ai n
—
canrſonaprlexnno
hrabelno
Apertaslliſcon
muinpocidn
CFüdnanmi,
Jsſärrchin
rdenaingecin
diſiethiſniii
tcdrckcuni
ögfnatntanmn
iniioril uin
ſunpuͦciſ , ſ

eſhaper
1 odigii
n E j

Danielis

in cuius pꝛeſentia illa tam magna fiebãt: vt pʒ exodi.

xxxij. ⁊ quarto regũ in multis locis. Sed ↄſtat ꝙ poſt
mu aduentũ chꝛiſti ⁊ ſui fidei diuulgationẽ excluſa ẽ

idolatria ſimpliciter a tota republica mũdi: lʒ foꝛte in

aliquib regioib aliqua eius veſtigia remaneat:de qᷣb
nõ eſt mẽtio facienda:qꝛ vt ait phᷣs qð modicũ eſt ꝓ ni
hilo reputatur. De iſto igit aduentu chꝛiſti.ſ. pꝰ de ei
effectu circa idolatriã agit in pᷣma viſione Dchee : vbi

q̃ttuoꝛ regna pᷣcedẽtia quintũ regnum qð eſt chꝛiſti figu

rãt᷑ ꝑ ſtatuã:nã ſtatua cõiter ſignificat idolatriã ꝓut ẽt
hebꝛei ſẽtiũt:ſimulacra ẽt demonũ coiter ꝑ ſtatuas ido
laticas colebant᷑: vt pʒ ſupꝛa danielis.iij. de ſtatua qua
fecit nabu.Et qꝛ oĩa regna mundi ante aduentũ chꝛiſti
pmũ lʒ inter ſe multũ differebant:tñ in hoc coueniebãt
vt cultum deo debitum creaturis impendebãt: iccirco
ꝓpꝛie deſignabant oĩa regna pncipala in vnica ſtatua
q idolatriam deſignat: pꝑ ipſoꝝ ↄuenient am in cultu
idoloꝝ:licet ꝑticularia mẽbꝛa ſtatue eſſent de diuerſis
materijs ⁊ foꝛmii:ſicut ⁊ ipſa regna inter ſe erant diuer
ſa in varietate idoloꝛum ⁊ in aljs. In 2² vero viſione
agitur de regno chꝛiſti ꝓut in 2⁊ ſuo aduentu tota mũ/
danam ptãtem habet amouere ſubijciẽs omnia imꝑio
patris ⁊ ſuo:de quo pad coꝛi.xv. Deide finis cum tra
diderit regnũ deo ⁊ pꝛi cũ euacuauerit omnẽ pncipatũ
ptãtem ⁊ virtutem. cum quo e iaʒ ſancti ↄregabunt
ꝓut in. vij. ca.di: Magnitudo regni detur ppło ſancto
rum. De iſto igitur aduentu chꝛiſti. ſ.2*a huiuſmodi
ſuo effectu circa mundanam poreſtatem penitus aufe
ferendã agitur in 2* viſione:in qua quattuoꝛ regna pꝛe/-
cedẽtia ſeu pᷣcurrentia ↄuenient᷑ figurant᷑ ꝑ varia) beſti
as feroces:deſignãtes variã ferocitateʒ ⁊ tyranicam ip
ſoꝛũ regnoꝝ: ꝓut expoſitoꝛes cõiter tradunt. Pꝛedictij

etiam conſonat ꝙ qntum regnum in pꝰ viſione ꝑ lapi/

dem abſciſum ſine manibus deſignat:qð denotat nati/
uitatẽ chꝛiſti 'm carnem nõ ex virili ſemine ꝓductam:
ꝓut cõiter traditur. In 2 vero viſione quintum regnũ
p filium hominis in nubibus celi venientẽ deſignatur:
qð ppꝛie ꝑtinet ad aduentum 2“: iuxta illud actuũ pꝰ:
Quẽadmodum vidiſtis eũ euntẽ in celũ ⁊c̃. Et notan-⸗
dum ꝙ ſicut p beſtia ſᷣm magiſtrum hiſtoꝛiaꝝ incipit
in 2˙ etate. ſ. aà ſaruch abauo abꝛae:⁊ foꝛte aehus vt qͥ
dam dicunt a nemroth qui fuit pꝛimus oppꝛeſſoꝛ bo
minũ:⁊ pᷣꝰ regnauit in babylonia ſeu chaldea:vt habet
gen. x. que quidem poteſtas tyrãnica ↄtinuata eſt ꝑ aſ/
ſyrios ⁊ alios vſq; ad nabuc.lʒ per iterualla habuit ml
tas interpollationes:ſic quarta beſtia continet totaʒ ty
rãnicã ptãtem mundanam incipiendo a regno roma
noꝛum vſqʒ ad finẽ mundi:ſeu vſq; ad 2“ aduentum
chꝛiſti: put patet in lr̃a. Ad pmũ ergo dicendum ꝙ licʒ
regnum chꝛiſti ſeu ecclie non ↄminuit regnum grecoꝝ.
ſeu ꝑſarum ⁊ huiuſmõi qtum ad eoꝝ mundanã ptatẽ
cõminuit tũ omnia regna mundana quantum ad cul-
tum idoloꝛuʒ: ꝓut diuulgata fide in oꝛbe ꝑ diſcipulos
eius ⁊ eoꝛum lucceſſoꝛes:cuacuata eſt cultura demonũ

a toto fere mundo:vt dictuʒ eſt:vnde percutiente lapi/

de abſciſo ſine manib.i. abſq; humana potẽtia ſtatua
.i.idolatriam ipſam cõminuit tam ãtiquam.ſ.chaldeo

ruʒ qᷓ alias ſuccedentes:vt dem eſt. Regnum eni roma

noꝝ:vt dem eſt qð eſt quartũ: oia ſimulacra colebat:
vt pʒ ĩ eo qð legit de phano pantheon: ⁊ ſic tota ſtatua

i. idolatria erit ĩ ſua integritate cũ ꝑcuſſa fuit ꝑ lapidẽ

abſciſũ ſine mãibꝰ.Ad ꝛm dicendũ ꝙ regnũ ſaracenoꝝ·
lʒ ſit magnũ ⁊ potens:nõ tñ de eo fieri debuit aliqᷓ men
tio in p viſiõe: cũ añ pᷣꝰ aduentum ⁊ diuulgationem

ſue fidei non fuerat oꝛtum:vt eſt manifeſtũ. Nec etiam

in 2 viſione debet de ipſo regno mẽtio fieri ꝑ ſe tanĩ

de vno quattuoꝛ regnoꝛum pᷣdictoꝛum pꝛincipalium: naʒ
qlibet eoꝝ ſe extendit ad totu oꝛbẽ: ſic ꝙ quolibet pᷣdicto
rum qᷓ̃ttuoꝛ in ſua valitudine exiſtente:no erat aliud regnũ
qð ſibi reſiſtere valeret. Regnũ vo ſaracenoꝝ nuqꝙ; ad iatã
potentiã deuenit ꝙ ſibi reſiſtere non valeret aliud maioꝛis
potẽtie vel ſaltẽ equalis:vnde non debet inter monarchia⸗
coputari. Poſſet tñ in 2 viſione intelligi ſe eu ſignificari per
aliq coꝛnua quarte belerg auldem beſtie totam tyranicaz
ptatem a romanis vſq; ad vltimam etatem ptinere videt᷑
ꝓut tactũ eſt in reſponlioe.Ad ʒ dicedũ ꝙ qda expoſitoꝛ
hebꝛeoꝝ de magis famoſis q dẽ ra. abenhara hupanus
oſtendere vel exponere itedẽs q regnum chꝛiſti ecclie nõ
ſit quintum i oꝛdine regnoꝛũ hoꝝ danieli reuelatoꝝ:⁊ ex
inde inferre ꝙ non ſit regnuʒ celeſte ⁊ erernũ: ſed adhuc ſpe
ctat aliud quintũ a deo ĩ eternu ſuſcitadũ: finxit identitatẽ
ſpecificã inter regnũ grecoꝝ ⁊ romanoꝝ:cuius motius tan
gunt᷑ in argumẽto pᷣdicto:q tñ identitas a nullo expoſitoꝝ
hebꝛeoꝝ tenet. Sed falſitas h'fictiois eſt manifeſta:na gre
ci ⁊ romani ſunt diuerſaꝝ nationũ: ſur ⁊ linguaruʒ maxi
me diſtinctaꝝ. Ligua.n. greca maniteſte differt a latina ſic
⁊ hebꝛea:vñ ⁊ titulus ſancte crucis in his trib linguis taqᷓ;
inter ſe valde differentibꝰfuit ſcriptus hebꝛaice grece ⁊ lati
ne:ioh.xix. Diuerſitas aũt linguaꝝ pncipaliu: nationũ di-
uerſitatẽ manifeſtat. vñ geñ.x.ca. Ex iſtis diſꝑſe ſunt inſule
gentium vnuſquiq; in liguam ſuã ⁊cʒ. nec ſolu hoc:ſed euã
oĩio diuerſis characteribus vtuũt in ſcribẽdo:qð non ↄpetit

vni nationi: put ẽ manifenũ. Item regnũ romanoꝝ ſucceſ

ellãdo:eo mo quo ꝑle ſucceſſerut
chaildeis vt hiſtoꝛiographi tradũt:vñ talis ſucceſſio no fac᷑
idẽtitatem regnoꝝ: als ꝑi ratioe dicerẽtur ꝑſe chaldei
vnũ ⁊ idem regnũ:⁊ ſic de alijs qð eſt falſũ: ꝓut patet in lit
tera. Nec valet illò allegatũ gen.x. ca.de iauan ⁊c.qꝛ i ſcri
ptura ſacra nomẽ alicup pꝛis młtoꝝ qnq; appꝛopꝛiat᷑ vni
tãtũ: ſic vt diſtiguat᷑ ab alijs frib ſeu ↄdeſcedẽtibꝰ. hHebꝛei
n. dicũt᷑ ab abꝛaã vel ab heber:⁊ tñ iſmael ꝗͥ ab abꝛaã de/
ſcẽdit ⁊ ꝑ ↄſequẽj ab heber:vt hẽ geñ.xvj.no dẽ hebꝛe : vñ
ſilr cechi ꝗ dicũt romani i hebꝛeo lʒ deſcederũt a iauã 4
in hebꝛeo dẽ grec: no tñ ex hſeqt ꝙ natio romana ? greca
ſin eiuſdẽ ſpeciei. Ad q̃rtu dicenduũ ꝙ hebꝛei coiter ta ſim /
plices ꝙᷓ ꝑiti ficte vel ſaltẽ falſe aſſerũt regnũ romanoꝝ oe
quo agit ĩ daniele ⁊ regnũ chꝛiſti .2 ecclie eſſe vnũ ⁊ idẽ:in
quã qdẽ eſttimatoẽʒz erroneã ſeſu allaciã inciderũt pncipa
liter ex hꝙ credũt regnũ ecclie eſſe mũdanũ ſeu terrenũ ſic
vnũ de ceteris regnis hmuncdi:qð ẽ euidenter falſũ: teſtan/
te veritate ioh. xviij. ca. Regnũ meũ nõ ẽ de h mundo: q̃
auctoꝛitas ſola ſuffic ad cogẽdũ fideles vt ponãt differetia
iter regnũ ecclie ⁊ cetera regna:iĩ hꝰ.ſaq fgnũ chꝛiſti ⁊ ecclie
nõ ẽ mũdanũ:ſʒ celeſte ſeu diuinũ: ꝓut a pcurſoꝛe chꝛiſti ½
fuit pᷣdictũ:matth.iij.ca.qð ſepe ↄfirmauit xpᷣſ i ſua doctri
na: vocãdo rgnũ ſuũ rgnu dei ⁊ regnũ celoꝝ.Sʒ ifideles qꝗͥ
has ſacraj auctoꝛitates nõ recipiũt:ratioe pñt de huinci
Ex mitis.n. pʒ differẽtia euidẽt notiſſima iter regna mũda
na a regnuz chꝛiſti ſeu ecclie:ſed vnuʒ iter cetera lufficit qõ
ſumit᷑ ex ptãte tradita ſummo põtiſici ecclie: nã vt dic pha
iij. poli. Oꝛdiatio ppli pcipue depẽdet ex maxio pncipatu
