ſtituerũt romãi pplo iude/
oꝛũ.Quũuod ſi poſt hec ᷣba
hi aut illil addẽ aut demẽ
ad hec] aliꝗd voluerit:faci
ent ex ꝓpoſito ſuo:l ⁊ que
cũq; addiderit vel dẽpferit
rata erũt. Sʒ de malis que
rex demetriꝰfecit ĩ eos:ſcri
pſimus ei dicenteſ: Quare
grauaſti iugum tuuʒ ſuper
amicoſnr̃os ⁊ ſocios iude
os: Si ergo iteruʒ adierit
nos aduerſuʒ te:faciem ill

cum mari terraq;. O.
Mterea vt audiuit de

AAnoꝛ ⁊ exercit᷑ eius ĩ
p̃ᷣlio: appoſuit bachidem

⁊ alchimũ rurſũ mittere in

iudeam èt dextrum coꝛnu
cum illis.l Et àbierunt vi⸗
aʒ que ducit in galgala:let
caſtra poſuerunt in maſa/

loth que eſt ĩ arbellis ⁊ oc

cupauerunt ea:⁊ peremer̃t

metrius qꝛ cecidit ni

aias hominuʒz multas. In

mẽſe pꝛimo anni centeſimi

⁊ quiquageſimi ⁊ ſecundi
applicuerunt exercitu; ad

hieruſalẽ:⁊ ſurrexũt ⁊ abie
runt in berea viginti milia
viroꝛum ⁊ duo milia eqtũ.
Et iſdas poſuerat caſtra ĩ

laiſa:⁊ tria milia viri electi

cum eo. Et viderunt mul-

titudinem exercitus qꝛ mł-

ti ſunt ⁊ timuerũt valde: ᷑t

multi ſubtraxerũt ſe de ca
ſtris: ⁊ non remãſerũt ex

eis niſi octigenti viri.Et vi

dit iudas q; defluxit exerci
tus ſuus et belluʒ perurge

bat euʒ:t confractus ẽ coꝛ
de:quiã non habebat tẽp
ↄgregãdi eos:l ⁊ diſſolut᷑

E:⁊ dixit hiſ ꝗ reſidui erãt:

Surgamc eam ad aduer

ſarios nr̃os:ſi poterimꝰ pu

4

gnare aduerſus eos.Et ad
uertebãt eũ dicentes: Non

poterim: ſʒ liberemꝰ aias

nr̃as mõ:⁊ reuertamur ad

fr̃es nr̃os:⁊ tũc pugbimuſ

aduerſus eos. Nos ãt pau
ci ſumꝰ.Et ait iudas:Abſit

iſtã rẽ fſacẽ:vt fugiamuſ ab

eiſ. Et ſi appꝛopiauit tẽpuſ
nr̃m:mòꝛiamur ĩ virtute ꝓ
pter frẽs nr̃os:ẽet nõ infera
m crimẽ glie nr̃e. Et mò

uit exercit de caſtris ⁊ ſtete

runt illis obuiaʒ. Et diuiſi
ſunt eqtes in duůas ptes:⁊
füdibularij ⁊ ſagitarij pꝛei
bãt exercituʒ: èt pᷣmi certa

⁊ pugnabim te mis oẽs potẽtes.! Bachi
IX. deſ aũt erat ĩ dextro coꝛnu

èt pximauit legio ex duabꝰ
ptibꝰ:⁊ clamabãt tubiſ.Ex

clamauerft ãt ⁊ hi ꝗ erãt ex

pte iude ẽt ipᷣi:t ↄmota eſt
kra a voce exercituũ:l⁊ cõ
miſſũ ẽ pᷣliũ a mãe vſq; ad
veſpam.Et vidit iudas qꝛ

firmioꝛ ẽ ps exercit᷑ bachi

diſĩ dextris:⁊ ↄuenerũt cũ
ipo oẽs ↄſtãtes coꝛde ⁊ cõ
trita eſt dextra ꝑs ab eis:⁊

eum. g ¶ Et cõ/
fractus eſt coꝛde.
trobiq;. h¶ ꝛ:
non habebat tem

puj ⁊c.qui acceſ

ſerat de caſtris ſu

is pꝛopter dictaʒ
cauſam. 0
riamur ĩ virtute.

pꝛo iuſticia certa/
do. k (¶ Et non

inferamus ⁊c...ſi

moꝛiamur fugiẽ

do. I ¶ Et mo-
uit exercitus. hic

conſequenter po/
nitur conflictus:

cum dicitur: Et
mouit exercitus.
ſcʒ iude. m ¶ Et
diuiſi ſũt ⁊c̃. ex/
ercitus bachidis.
nIn duas par

tej.vt facerẽt duo

coꝛnua ſiue duas

oEt pꝛimi cer
tamis ⁊c.] ad ad-

uerſarios deterrẽ
dum ? penetran⸗
ximauit legio.ex/
ercitus bachidis.

q ¶ Et commo⸗/
ta eſt terra c.

tantus enim erat
ſtrepitus clamo⸗
⁊ ictuum ⁊ colliſi
onis armoꝛuz ꝙ
terra videbat᷑ co/

—

Et 5

W
nhiurmn
kunthuun
nche
peer er
mmrininn
EKtnon
mamgti
! Dno
reranns de
Nuur conftan
un diur:6
moutermnin

Mullſirne r
mumsbabids

(oneon

Anſaenitduo
dmnsſuedus
un.
Snntior
en
uaſarwsdant
dumd Wer
umuunlgo
arinsbrhide
(Soomn
aNENN.
tnauscninet
impiusclmn
num rall
nis rmnor,
mravidchi
—–—

n g

r ¶ Et ingrauatũ eſt liũ. nã iudas ⁊ ſui erãt ini aduer reuertitur:ibi Et audiuit bachides. Circa pᷣmum dici
E cognouit bachides.inſtitutioneʒ ionathe.

4 aicbu i: ⁊ ſic pugnabant acriter ſiẽ de vita deſpati.
S8Et ionatha c. nõ tũc ſʒ poſt pᷣliũ coꝛpuj eiuj ab
hoſtibus redimẽdo:vt dicit Joſephus li.antiqtatis iu/

daice.xij. t ¶ Et
ſequẽter deſcribi
ſbſtitutõ ioathe:
circa qua pᷣ ponit᷑
inſtituẽdi neceſſi/
tas:⁊ inſtitutiõis
ſolennitas:ibi Et
ↄgregati ſunt:ter
tio inde ↄſurgens
aduerſitas:ibi Et
coguit bachides.
Circa pꝛimũ dicit
t¶Et fem ẽ cc.
pcuſſo eni paſto/
re inuaſerunt gre
gẽ luꝑi rapaces.

v ¶ Et exoꝛti ſi.

viuẽte eni iuda e
rat ſopiti qſi moꝛ
tui:ſed ipſo moꝛ/

coꝛnua. x¶n
dieb ill ꝛc. tũ ex

ns r an fleuerunt eum omnii

fem ẽ.Deſcripta moꝛte iude:hic ↄſe

perſecutus eſt eos vſq; ad

montem acoti. Et q in ſini
ſtro coꝛnu erãt viderunt

contritum eſt dextrum coꝛ

nu:⁊ ſecuti ſunt poſt iuda,z

⁊ eos qui cum ipſo erant a
tergo. Et ingrauatum ẽ pꝛe
lium:⁊ ceciderũt vulnerati
mlti ex his ⁊ ex illis: Et iu

das cecidit:⁊ ceteri fugerũt

Et iònathaſ ⁊ ſimõ tulerũt
iudaʒ fratrem ſuuʒ ⁊ ſepe

lierunt eum ĩ ſepulchꝛo pa

trum ſuoꝛuʒ in ciuiate mo

populus iſrael planctu ma

ðfectu culturf ppꝭ gno:⁊ lugebant dies mul
Ln S es imn

guerrã. p
tradidit ſe bachi

di.ad ſᷣuiẽdũ ſub

tbuto regi 3 ¶ Et
elegit ⁊c. de iirt.
acket ꝑpſcrutabãt᷑
⁊c..qꝛ cognoſce-
bãt eos: ⁊ ſciebãt
latibula eoꝛum.
b ¶ Zt vendica⸗
bant ⁊c.] ↄtẽptili

liter eos iugulan/
do. c ¶ Et ã ẽ
æc. ⁊ hec fuit ne/

ceſſitas iſtituendi
ducs loco iude.
d cogregati
ſüt. Hic coſequẽt
deſcribit᷑ iſtitutio
nis ſolennitas.nã
ad hoc fuit ppluj
ↄgregatus:vt ele
ctõ ionathe fieret
certiuj ⁊ ſolẽniuj:
7 patet littera.
e Et cognouit
bachides. Hic cõ/⸗
ſequen deſcribit
inſurgens aduer/
ſitas:⁊ diuiditur
in tres partes: dqa
pmo ꝑſecutio io/
nathe ꝓpõitur:2
moꝛ) iohãnis ffij
ſui interponitur

ibi Et miſit frem

ſuum: tertio ſcri-
ptura ad primuʒ

tos:⁊ dixerũt:dQuomodo

cecidit potens qui ſaluum
faciebat populuʒ iſrael:Et

cetera vᷣba belloꝛuʒ iude ⁊
virtutũ quas fecit ⁊ magni
tudinis eiuſ non ſunt ðᷣſcri
pta:multa enim erant val
de.Et factũ eſt poſt obituʒ
iude emerſerũt iniquil i oi
buſ finibus iſrael: et exoꝛti
ſunt omnes qui operaban
tur iniquitatem. In diẽbuſ
illis facta ẽ fames magna
valð: t tradidit ſe bachidi
omnis regio eoꝛuʒ cuʒ ipiſ

Et èlegit bachides viros i/

pios ⁊ cõſtituit eos dños
regionis:⁊ exquirebant et
perſcrutabantur amicoſ iu
de:l ⁊ adducebant eos ad

bachideʒ:èt vindicabat in
illos ⁊ illudebat:l E facta ẽ

tribulatio magna ĩ iſrael:

qualis non fuit ex die q̃ nõ

eſt viſuſ ꝓpha i iſrl:Et cõn
gregatiſũt oẽs amici iude:
⁊ dixerũt ionathe.Ex quo
fr tuus iudas ðᷣfücius ẽ vir

cos nr os bachidẽ ⁊ eos ꝗ

7 7 ,— —
cognoſcens ionathas declinauit caute:iõ ſubdit. g
fugerũt ⁊c. quouſq; poſſent exercitũ aagreß are. hEt

madabꝛa èt cõpᷣhenderunt

ſilis ei nõ ẽ ꝗq exeat ̊ inimi

—

iimici ſt gẽtis nr̃e.¶Muũc ita

qʒ; te hodie eligim eẽ ꝓ eo
nob ĩ pᷣncipẽ ⁊ ducẽ ad bel
landũ bellũ nr̃m. Et ſuſce/
pit ionathas tpe illo pꝛinci
patum ⁊ ſurrexit loco iude

fris ſui. Et cògnouit bachi

des:ct qrebat eũ occidere:
Et cognouit ionathas ⁊ ſi
mon fr eius ⁊ oẽs qui cum
eo erãt:èʒt fugerũt in ðſertũ

thecuẽ:] « ↄſeder̃t ad aqᷓ̃m

lac aſphar.et cògnouit ba

chides:et die ſabbatoꝝ ve

nit ipᷣe ⁊ oĩs exercitus eius

trãs ioꝛdanẽ: Et ioònathas

miſit freʒ ſuũ ducẽ ppli: lt

rogauit nabutheoſ amicoſ

paratuʒ ſuuʒ ꝗ erat copio
ſus.Et exierũt ſilij iãäbꝛi ex

ſuos ůt cõmẽdaret illiſ ap

iohãneʒ ⁊ oia ꝗͥ hẽbat:⁊ a⸗

bierũt hñtes ea. Poſt hec

pᷣ̈ba renũciatũ eſt ionathe

æ ſimoni fratri eb:qꝛ filij iã

bꝛi faciũt nuptias magnas
⁊ ducũt ſpõſaʒ ex madaba

filiã vn de magnis pncipi

bus chanaan cůz ambitõe
maã.Et recoꝛdati ſũt ſagui
nis iohãnis fris ſui:⁊ aſcen
der̃t ⁊ abſcõderũt ſe ſub te
gumẽto montis ⁊ eleuaue
runt oculos ſuoſ ⁊ viderũt
&t ecce tumultus ⁊ apparäà
tus mult:ẽt ſpõſus ꝓceſſit
⁊ amici eius:⁊ fres eꝰobui
aʒ illis cũ tympanis ⁊ mu
ſicis ⁊ armis multiſ.Et ſur

rexerũt ad eoſ ex inſidijs ⁊

occiderũt eos:⁊ ceciderũt

vulnẽati multi:⁊ reſidui fu/

gerũt in mõteſ ⁊ acceperũt
oĩa ſpolia eoꝝ ⁊ ↄuerſe ſũt

nuptie ĩ luctũ: ⁊ vox muſi/

coꝝ ipoꝝ ĩ lamẽtũ.Et vin/
dicauerũt vin/

rebant eu occidere.diuerſis vijs ⁊ machinationibꝰ:

nathas miſit.
ſequent moꝛs iohanꝰ⸗
nis fratis interponit:·

coꝛdati ſunt

„

—

co tad aqu

cus aſphar. iſte lac ẽ
mare moꝛtuũ: qð ali

bi dẽ lacus aſphalti.
k ( Et cognouit ba

chidej. per ſuoſ explio
Et die

ratoꝛes. l
ſabbatoꝛuz venit ⁊7.
in contemptũ feſtiu
tatis iudaice:⁊ vt iu⸗
dei nõ defenderent ſe
ſiẽ de quibuſdã dictũ
eſt ſupꝛa.ij.ca. vel ſal

tem vt minus volun

tarie ſumerent arma
illa die. m. Et io-

pꝛimo ponit e oc
cilio doloſa per inſi

dieas ſibi poſita ĩi via

iõ d;. m ¶ Et iõa-
tha) miſit ⁊c᷑. mitteʒ

aliquos de ppł'o cum

iohanne ipʒ pcedẽte.
n trogauit na
butheos ⁊c.] vt hẽt

cõmẽdaret ⁊cl.ꝑ mo

duʒ cuſtodie vſq; ad
dieʒz belli cũ bachide:
aliqui libꝛi ſic habet.
Ut commendaret ill
⁊c.i.vt nabuthei ac/
cõmodarent ionathe

et fratribus eius tenꝰ

toꝛia ſua ⁊ arma.
p ¶ Et exierunt fili
lambꝛi.inſidianteſ io
hanni. q ¶ Et com
pꝛehẽderunt iohanẽ.
7 etiam occiderũt eũ
vt habetur i parte ſe⸗
quẽti 1oiſper
Hic con aucnnte Po
nitur vialcatto iof 56
nis. 7 pz littera viq;
ibi: s Uum ambi
tione magna.i. cum
apparatu magno et
pompa. t 7 Et re⸗
angui⸗
nij ⁊c. ex aa ſe ꝙ io
hannem occiderant:
vt dictũ eſt. v ¶ Et
ecce tumultus.ex mł⸗

rituclue venientiuʒ.
x ¶ Et ſpoſ ꝓceſſit

⁊c.obuiã illij q addu
Bb 3

ic co

cebant ſponſam. cete
ra patent vſq; ibi:
Yr. ¶ Et reuerſi ſunt
Tc. J:ſ.ad mare moꝛ-
tuñ in loco pꝛedicto:
qð dẽ hic ripa ioꝛda-
nis: nã ioꝛdanis trã/
ſit per ip̃ʒ mare moꝛ⸗
tuuz: vt habetur Jo⸗
ſue. iij. 3 ¶ Et audi
uit. Hic conſequẽter
ſcriptura reuertit᷑ ad
illud quod ſupꝛa pꝛo
poſitum eſt. ſ. perſecu
tio ionathe ab ipſo
bachigde:⁊ pꝛimo po
nitur eoꝛuʒ conflict :
ſcoo alchimi dceſſuj:
ibi Et ãno cẽteſimo:
ʒ3 bachidis receſſꝰ ibi
Et uidit bachides.
Circa pꝛimum patet
littera ex pꝛedictij vſ/
q; ibi a ¶ Mon eſt

eniʒz hodie ⁊. hoc di ·

xit ionathas ad ani
mandum ſuos:oſten

dictã ſanguinis fratris ſi ui:
kt reuerſi ſunt ad ripaʒ ioꝛ

dãiſ.lEt àudiuit bachideſ
⁊ venit die ſabbatoꝛum vſ/

q; ad oꝛam ioꝛdanilſ in vir
tute magna. Et dixit ad ſu

os ionathas:Surgamus

⁊ pugnemus contra inimi

cos noſtros. Mon eſt eniʒ
hodie ſicut heri ⁊ nudiuſ/

tertius.Ecce enim bellum

ex aduerſo:aqua vero ioꝛ

danis hinc ⁊ inde ⁊ ripe et

paludes ⁊ ſaltus:⁊ non eſt
locus diuertendi. Nunc er
go clamate in celum: vt li/
beremini ð manu inimicoꝰ
rum veſtroꝝ. Et commiſ/
ſum eſt belluʒ. Et extendit
ionathas manum ſuã per-

cutere bachidem:l⁊ diuer/

tit ab eo retro: èt diſſilijt io

densg non parbgt. nathas: qui cum eo erãt

cus fuge. b Ex
tendit ionathas ⁊c᷑.

im enim inualuit

eum interfeciſſet niſi

retroceſſiſſet. c(¶ Et

diſſilijt ionathas.ad
herſequenduzbachi
em ⁊ eius gentem.
d ¶ Et reuerſi ſunti
hieruſalẽ. ſcilicet ba⸗
chides ⁊ ſui.⁊ ceter
patẽt vſq; ibi:
accepit filios pꝛinci/-
pum ⁊c.i.pꝛincipali⸗
um iudeoꝝ f ¶ Ob
ſigdes. ne rebellarẽet ſe
ionathe ſociando.
g ((Et anno. cliij.

Hic deſcribitur alchi
mi deceſſus. et pmo

ponitur cauſa cuʒ di
citur: h ¶ Pꝛecepit
alchimuj deſtrui mu
ro) ⁊cl.i.ſacti ſancto
rum: quod erat inte-

rioꝛ pars templi.
1 2teſtrut ope⸗
ra pꝛophetarum. nã
ſcoum templum de
quo loquitur edifica
tum fuit per exhoꝛta
tionem gdln oiuz
aggei ⁊ zacharie pꝛo⸗
phetax: 2 Deſcre.
vj. k ¶ In tempoꝛe

r

in ioꝛdaneʒ:⁊ tranſnataue

runt ad eos ioꝛdanem. Et

ceciderunt de parte bachi

dis die illa mille viri: etre⸗
uerſi ſunt in hierim. Et edi/
ficauerunt ciuitates muni/

talſ in iudea: munitioneʒ q

erat in hierico:⁊ in ãmauʒ

Et Tin bethoꝛon:⁊ bethel: et
thãnatha:⁊ phara:⁊ tho

po muris excelſis ⁊ poꝛtis
⁊ ſeriſ. Et poſuit cuſtodiaʒ

in eis:vt inimicitias exerce

rent in iſrael.Et muniuit ci
uitatem bethſuram ⁊ gaca

rã ⁊ arcem: ⁊ poſuit in eiſ

auxilia ⁊ apparatum eſca/
rum:et accepit filioſ pꝛinci

puz regionii öbſideſ:⁊ po

ſuit eos in arce in hieruſa

lem in cuſtodiam. Et ànno

centeſimo quinquageſimo

tertio menſe ſecundo pꝛece
pit alchim deſtrui muros

domus ſancte interioꝛis:

deſtrui opera pꝛopheta

rum. Et cepit deſtruere.

Machabeoꝛum

In tempoꝛe illo percuſſus

eſt alchimulſ: èt impedita
ſunt opera illius ⁊ obcluſũ

eſt os eius ⁊ diſſolutus eſt
paralyſi: nec vltra potuit
loqui verbum et manda

dare de domo ſua:t mo?ꝛ
tuus eſt alchimus ĩ tempo

re illo cum toꝛmento ma-
gno. Et uidit bachides q

niaʒz moꝛtuus eſt alchimꝰ
⁊ reuerſuſ eſt ad regem:⁊ ſi

luit terra annis duobus: ⸗
cogitauerunt omnes iniqꝗ
dicentes:Eccè ionathas ⁊
qui eum eo ſunt in ſilentio
habitãt confidenter. NMũc

ergo adducam bachidẽ:

⁊ compꝛehendet eos om/
neſ vna nocte. Et abierunt
⁊ conſilium eis dederunt.
Et ſurrexit vt veniret cum
exercitu multo.Et miſit oc
culte epiſtolas ſocijs ſuis:
qui erant in iudea:᷑ᷣt com
pꝛehẽderẽt ionathan:⁊ e
os qui cum eo erant: ſed
non potuerunt:quia inno
tuit eis conſiliũ eoꝛum. Et
appꝛehendit dè viris regi
onis:qui pꝛicipes erãt mi/

litie quinquaginta viros:

occidit eos.Et ſeceſſit io
nathas ⁊ ſimon ⁊ qui cuʒ
eo erãt ĩ bethbeſſem que ẽ
in ðᷣſerto:⁊ extruxit diruta

eius ⁊c firmauerunt eaʒ. Et

cognouit bachides:⁊ con
gregauit vniuerſã multitu
dinẽ ſuã:⁊ his ꝗq ð iudea e/

raãt ðönũciauit. Et vẽit ⁊ ca
ſtra poſuit ðſuper bethbel
ſe: ⁊ oppugnauit eam dies

multos: ⁊ fecit machinas.
Et reliquit ionathas ſimo
nem fratrem ſuuʒ in ciuita

te: Et exiuit in regionem:⁊

venit cum numero: &t per
cuſſit odaren ⁊ fratres el:

⁊ filios phaſeron in taber⸗

re de domo ſua.
i.non potuit oꝛdi

nare de rebus ſu·

ij ⁊ failia. o¶Et
moꝛtuuj eſt ⁊c.in
toꝛmento magno
dei iudicio iuſto.
p ¶ Et vidit ba/
chides. Hic cõſe/
quenter deſcribit᷑
receſſus bachidij
de terra iuda cuʒ
dicit᷑ Et vidit ba/
chides ⁊c. pꝛopt
cuius inſtitutiõeʒ
in ſacerdotem ve
nerat in iudeam:
vt hẽtur in pꝛin/
cipio huius capli
⁊ ſic habuit cau/
ſam reuertendi.
q ¶ Et cogitaue/
runt. Hic cõſeqͥn/
ter pꝛimo põitur
eius reditus ad
iudeam:⁊2 tota/
lis e receſſus ab
ea :ibi Et iratus.
LCirca pꝛimum di
citur: q(Et co
gitauerũt omnes

iſrael. r ¶ Ecce
ionatha) ⁊c. HPa/
bitant confident.
nõ pꝛecauentej ſi/
bi de bello:pꝛopi
quod de facili po
terũt capi. cetera

patent vſq; ibi:
8 Ut cõpꝛehẽ
derent ionathan
eos qui ⁊c.]la⸗
tenter ⁊ doloſe.
t t appꝛehẽ
dit. ſcilicet iona/
thaj. v¶ De vi

ris regionis.i. iu*

deis. x (Qui
keigcibe⸗ erãt mi
i

litie. i. ductoꝛes il

loꝛum qui vole/
bant ionathan ⁊
ſocios eius cape⸗/
re. y¶ Et ſeceſ/
ſit ionathas in
bethbeſſen: que
eſt in deſerto: vt
haberent foꝛtali-
cium pꝛo refugio
3ʒ ¶ Et reliquit
ionathas ⁊c..ſ.

bethbeſſen ad e·

cuſtodiã. a Et

illo percuſſus ẽ .)
a deo. 1 Et ipedita ſuntopera ill. maligna. ml¶ Et cxiuit in regioneʒ a venit ꝛc. ſcilict ſufficiẽti bellato
ruʒ: b¶ Et ꝑcuſſit odaren ⁊c.qᷣ erãt aduerſarij iona

. obcluſum eſt os eius.

——

quia factus ẽ mutus. n¶ Et mãda

zankbr
nien
uuseſtnie
nlamtan 1
wriid
hänrinn
cpohuinagl
1lebetan

ung .
n hrcgi⸗
Ppino Poin
1 Mins
Nn,
Schſige
Aibns.
Cupinung.
Aunmiom

ed Ee

orh
bimann.
Apr
oinl
rimi an
nt
1(Oardi
Mimthn
“
d
(Eppo
llia
N
rine A
1 ,
coN
Limmns
ungn⸗
niunnt

wrn
ſoril
oleſt⸗
Trliu
⸗

the ⁊ populi ſui.
c imo vero
⁊c.] q̊j) fecerat ba

chide ad ipugna
tionem ciuitatis:
⁊ ſic ſimon pꝛeua
luit in ciuitate:⁊

ionathas in regi·
one. dDEt af/

flixerunt euʒ val⸗

de.naʒ homini ſu

perbo magna eſt

afflictio ſuperare

nõ poſſe. e¶ Et
iratus.Pic conſe
quenter deſcribi⸗
tur totalis receſ-/
ſus bachidis a iu
dea:cuʒ dẽ: ¶e
Et iratus ⁊c.] in-
ſto dei iudicio:cũ
eſſent pꝛoditoꝛes
patrie ⁊ ðſertoꝛej

legis diuine.
f¶ Ipſe auteʒ co
gitauit cum reli⸗

quis abire.naʒ ꝓ

bꝛoſum erat ſibi
in iudea manere.
g¶ ¶Et cognouit
ionathas.eius re
ceſſum ⁊ iram cõ
tra illos ꝗͥ euʒ ad/

ANT „

du ludeam
hb( Et miſit ad
eũ legatos ↄoponz

i. ad ↄponedum.
i ¶ Pacem cum
ipſo. ſperans ꝙ;

reciperet eaʒ ſicut
⁊ fecit.ceta patẽt
vſq; ibi: k¶ Et
habitauit iona⸗
tha) in machmaj
als magmaj. locꝰ
eſt iudee:vt patet
ꝛimo Beg. xiij.
Et cepit io/
nathas. bonoj ex

altãdo ⁊ impios

puniendo:ex quo
pʒ ꝙ hitabat ſatl
pacifice·Ca. X.
Tãno. c.

quẽter de
ſcribitur ducatu)
ionathe tempoꝛe
alexandri filij an/
tiochie eupatoꝛis
cũ quo ionathas
habuit pacem: ⁊
ideo deſcribitur:
pꝛimo confedera⸗

tio iõathe cũ ale/

xandro:⁊ꝰ cõgreſ/-

PHic conſe

õ

naculis ipſoꝛum: ⁊ cepit
cedere ⁊ creſcere in virtu

tibus. Simon vero ⁊ qui
cuʒ ipſo erant exierunt de

ciuitate ⁊ ſuccenderunt ma

chinas ⁊ pugnauerũt cõ/

tra bachidem: ⁊ contritus
eſt ab eiſ:⁊ afflixerunt eum
valde:quoniam conſilium
eius ⁊ cõgreſſus eius erat

inanis.Et iratus contra vi

ros iniquos qui ei conſili/
um dederant:vt veniret in
regionem ipſoꝛum:multoſ

ex eis occidit. Ipſe auteʒ
cogitauit cum reliquis abi

re in regionem ſuaʒ. Et cö
gnouit iõathas:et miſit ad
eum legatos cõponere pa
cem cum ipſo ⁊ reddere ei

captiuitateʒ.Et libenter ac

cepit:⁊ fecit ſcdᷣm verba eiꝰ
⁊ iurauit ſe nihil facturum
ei mali omnibus dieb vi/
te eius.Et reddidit ei capti
uitatem quam pꝛius erat pᷣ

datus de terra iuda ⁊ con

uerſus abijt in terram ſuã:
⁊ nõ appoſuit amplius ve/

nire in ſines eius. Et ceſſa/
uit gladius ex iſrael. Et hãa

bitauit ionathas in mach/

mas:ẽ᷑t cepit iõathaſ ibi iu
dicare populuʒ ⁊ extermi

nauit impios ex iſrael. x.
Taͤnno centeſimo ſe
ageſimo aſcendit a/
lexãder antiochi filius qᷣi

cognominatus eſt nobilis
⁊ occupauit ptolemaidaʒ:

⁊ receperunt eum:⁊ regna
uit illic. Et audiuit demetri
us rex ⁊ congregauit exer
citum copioſum valde ⁊ e
xiuit obuiaʒ illi in pꝛeliuʒ.
Et miſit demetrins èpiſto⸗
lam ad ionathã verbis pa

ciſicis:vt magniſicaret eũ.

Dixit enim: Anticipemus

facere pacem cum eo:pꝛi
uſq; faciat cum alexandro
aduerſus nos. Rècoꝛdabi
tur enim omniuʒ maloꝛuʒ

1

que fecimus in euʒ ⁊ ĩ fra⸗

trem eius:⁊ in genteʒ eius.
Et dedit eis poteſtatem coõ
gregandi exercituʒ:⁊ fabi

care arma:⁊ eſſe ipſum ſo
cium eius:⁊ obſides qui e/
rãt in arce iuſſit tradi ei.Et
venit ionathaſ in hieruſalẽ
⁊ legit epiſtolas in auditu

omnis populi:⁊ eoꝛuʒ qui

in arce erant.Et timuerunt

timoꝛe magno:quoniã au

dierũt ꝙ dedit ei rex pote
ſtatem congregandi exerci

tum. Et traditi ſũt ionathe
obſides:⁊ reddidit eos pa
rentibus ſuis. ẽt habitauit

ionathas in hieruſalem: ẽt
cepit edificare ⁊ inouare ci

uitatem.] Et dixit facienti
bus opera vt extruerẽt mu ſ⸗ epy
phanes. c¶Epiſto

ros:⁊ montem ſyon in cir

cuitu lapidibus quadratis
ad munitionem: ⁊ ita ſece
runt. Et fugerũt alienigene
qui erant in munitionibus

quas bachides] ediſicaue

rat:⁊ rliquit vnuſquiſq; lo
cum:⁊ abijit in terram ſuaʒ

tantum in bethſura reman
ſerunt aliqui ex hiſ qui reli
querant legeʒ Z pꝛecepta
dei. Erat eniʒ hec eis ad re
fugium.Et udiuit alexan
der rex pꝛomiſſa: que pꝛo
miſſit demetrius ionathe:

⁊ narrauerũt ei pꝛelia ⁊ vir

tutes q̃s ipſe fecit ⁊ fratres
eius ⁊ laboꝛes: quos labo
rauerunt. Et ait: Nunquid
inueniemus aliquem virũ

talem: Et nunc faciemꝰ eũ

amicum ⁊ ſocium noſtruʒ
⁊ ſcripſit epiſtolam:⁊ miſit
ei ſcdõᷣm hec verba dicens:
Rex alexander fratri iona

the ſalutez. Audiuimuſ de

te ꝙ vir potens ſis viribus
⁊ aptus es vt ſis amic no
ſter. Et nunc conſtituimuſ
te hodie ſũmum ſacerdotẽ
gentis tue:⁊ vt amicus vo

ceris regis. Et miſit ei pur

ſus alexandri cum ðᷣ

metrio:ibi Et cõgre-
gauit: tertio congreſ/½
ſus ionathe contra a

pollonium pꝛo alexrz
dro rege:ibi In anno
centeſimo.Circa pꝛi/
mum demetruis pꝛe

nenit iudeoj ſuis epi
ſtolis ficte:quibusta

men ionathas bene

vtitur:2* Alexander

ſcribit pacifice cui cre

itur :ibi Et audiuit

alexander: tertio de-

metrius ſcribit men

doſe ⁊ non audit᷑: ibi

Et audiuit demetri
us. Circa pꝛimumdi
mũ dicitur: a ¶ EKE—

anno centeſimolexa-
geſimo.ſ.regni greco

um. b Qui cos

minatus ẽ nobilis.ſ.

glexander ſicut auus

ſuus antioch

m verbis pacificiꝗſ.

ficte hoc alexandri
timoꝛe: ideo ſbditur:
o ¶ Recoꝛdabit᷑ eni

ac. ⁊ ſic iuuabit con

tra nos alexandruʒ:
ionathas tamen illis
epiſtolis vſuj ẽ ad bo

num ſue gentis: qꝛ p

eas incuſſit timoꝛem
alienigenis: 2 recupe
rauit obſides ð iukde

is quos acceperat ba
chides vt dictuʒ ẽ ca

pꝛecedenti:⁊ patet lit
tera vſq; ibi: eEt

habitauit ionathas i

hieruſalem: ⁊ ſubdit᷑

cau dicitur:

f 4. Et cepit edifica⸗

re.⁊c. ad dei cultu
electam. gEt fu⸗
gerunt ⁊c. cõtra hie
ruſalem. h Em
in bethſura.⁊c..i.ð
filijs iſrael:qui erant

apoſtate a lege dei.
Arauci alexa
r. Pic conſequent

rex alexander ſcribit
ionathe veraciter: 2
atet littera vſq; ibi:
k & Alexader fratri
ionathe ſalutem.fra⸗
ternitatis nomine ap

paret veritas amici/

tie. ¶ Et milit pur
puram.i. veſteʒ pur/

puream. ¶ Bb

Wachabeoꝛum

me 7 tributa. que ſolent nobis reddi. f ¶ Ipſius ſint.

m ¶ Et coꝛonam aureã.· quibus licitũ erat vtiillis ⁊ non
alijs ꝗᷣ erãt ſpeciales regij amici:⁊ ſic pʒ ꝙ ſalutauit eũ non
ſolũ verbis fictis ſicut demetri:ſʒ ẽt donis honoꝛabilibu)

⁊ pcioſis. n¶ Ut qͥ nra ⁊c.in pſber 7 aduerſis: qðᷣ ꝓ

pꝛiũ eſt veraciu amicoꝝ. o

tificalẽ. p ¶ In die
ſolenni ſcenophegie.
i.ðdicationis templi
pmi qð fecit ſalomõ.

naʒ illa dedicatio fu/

it ſeptimo menſe que

coꝛꝛeſpõdet ſeptẽbꝛi.
Deicatio vero tẽpli

ſcði fuit mẽſe adar pᷣ
Eſdre.vj.ꝗ eſt.xij.a⸗

pud hebꝛeos ⁊ coꝛꝛe

ſpõdʒ ſcbꝛuario:lʒ a⸗

liqñ cõcurrat ſaltẽ ꝓ

magna parte cũ mar
tio. q ¶Et fecit ar
ma copioſa.tpe quo
erat in pace ꝑp contẽ
tionẽ demetrij ⁊ ale/
xandri ad inuicẽ.
P¶ Et audiuit me/
trius. Hic cõſequent
ponit᷑ epla ſecũda de⸗
metrij ad iudeoj adu
latoꝛia ⁊ ficta:pp qð
nõ fuit ei adhibita fi⸗
des:⁊ pʒ vſq; ibi:
861Um ſeruaſt ad
nos pactũ. ficte lodᷣt᷑
qꝛ ñ legit᷑ iõathas cũ
eo feciſſealiqð pactũ
ſz tm epla ſua vſꝰ fu⸗
iſſe ad bonũ:vt pᷣdi⸗
ctũ eſt. t¶ Et remit
ten ⁊c..i.multa q̃
ↄſueuiſtis nobis red/
dere. v ¶¶ Et dabi
mus vobis donatio/
ones.ita ꝙ non ſolũ
remittemus vobis ð
bita: ſed etiam dabi/

muj vobiſ ampla do
na. x¶ Et pꝛecia ſa
lis indulgeo.i.pecu/⸗

niam quam debeba/
tis regibus pꝛo ſale fi
endo. Eſt enim terra
iudee p magna par-

purã ⁊ coꝛonã aureaʒ: ũᷣt q̃
nr̃a ſũt ſentias nobiſcuʒ.l⁊
ↄpſᷣues amicitias ad nos.⁊
induit ſe ionaimhas ſtolã ſã-
ctã ſeptimo mẽſe anno cẽ
teſimo ſexageſuno ĩ diẽ ſo⸗
leni ſcenophegie.Et cõgre
gauit exercitũ:⁊ fœcit arma
copioſa.Et audiuit deme/
trius vᷣba iſta:⁊ cõtriſtatuſ
ẽnimis ⁊ ait:Auid hoc ſe⸗
cimus ꝙ poccupauit nos
alexander appᷣhẽdere ami
citiaʒ iudeoꝛũ ad munimẽ
ſui:Scribãa ⁊ ego illis ᷣba
depꝛecatoꝛia ⁊ dignitateſ ⁊
dona:vt ſint mecum ĩ adiu
toꝛium. Et ſcripſit eis ĩ hec
verba: Rex demetrius gẽ
ti iudeoꝛum ſaluteʒ. Quo
niam ſeruaſtis ad nos pa/
ctũ ⁊ manſiſtis in amicitia
nr̃a:⁊ nõ acceſiſtis ad iimi/
cos nr̃os:audiuimꝰ ⁊ gaui
ſi ſum. Et nüc perſeuerate
adhuc cõſeruate ad nos ſi/
dẽ ⁊ retribuemꝰ vob bona
ꝓ his q feciſtis nobiſcũ: èt
remittemꝰ vobis pᷣſtatiões
multas:ſt dabim vobᷣ do
natões:⁊ nũc abſoluo voſ

⁊ oẽs iudeoſ a tributiſ:ct p

cia ſal idulgeo:Et coꝛõaſ re
mitto:&t ttias ſẽiniſ:èt dimi
diã ptẽ fructus ligni quod
ẽ poꝛtõis mee reliquo vobᷣ

te ſuper mare in ali ex hodierno die ⁊ deiceps
quibus locij faciebät ne accipiat᷑ a terra iuda: ⁊
Parutte dcenter⸗ a trib ciuitatibꝰq addite ſt
ram que conuertebã illi X ſamaria . galilea ex
tur in ſal ad caloem hogdierna die ⁊ in totũ tpſ.
ſolis: illa diceban· Et hierlʒ ſit ſãcta ⁊ libera
tur ſaline de quibus cũ finibꝰſuis:⁊t dcime ⁊ tri⸗
fit mentio iufra ca. ,;RTW,A— PAA =
xj. . S
remitto.quas nobis debebatis. a ¶ Et tertias ſeminis.i.
frugum. b ¶ Et dimidiam ⁊cl. i.arboꝛum. c ¶ Quod
eſt poꝛtionis mee.ð cõſuetudine mihi debite. D

Et induit ſe c.i.veſtẽ po/

gnũ meũ ſic i iudea. t
2 1 Pbes La t die
ouſalem ⁊c. ab omni tributo ⁊ cxactione. e ¶ Et deci

—=,&oü—

Remitto ẽt poteſtateʒ arcis ⁊c̃.

ad bonuʒ ciuitat. g

ſequitur Qui cuſtodiat ea. ſcilicet ꝓ rege vt dicit Joſe
phus:vñ ⁊ ca ſeq̃nti dicit ꝙ ionathas congregauit gen

tẽ ad expugnanduʒ arcem illaʒ:ex q

buta ipſiüs ſint. Remittoẽt
ptãteʒ arcis qꝗᷓ ẽ in hierh̊:et

do eã ſũmo ſacerdoti:vt cõ

ſtituat ĩ ea viros quoſcũq;

ipe elegerit qui cuſtodiant

6: æ öem aiaz iudeoꝝ que

captiua eſt a tra iuda in oĩ
regno meo reliquo liberaʒ
gratis ut oẽs a tributis ſol

uant᷑ ẽt pecoꝝ ſuoꝛum.Et
KE „ 5. 1 5
0ο dies ſolẽnes et ſabba⸗
ta et neomẽie et dieſ ðcreti
2 tres dies ate die ſolenem
T treſ poſt diẽ ſolẽnẽ ſſt oẽ
ſimunitatis ⁊ remiſſiõis oĩ

be iudeis ꝗ ſi ĩregno meo

Et nèmo hẽbit ptãteʒ agẽ
aliquid æ mouere negocia

aduerſus aliquẽ illoꝛũ ĩ ò

cauſa.Et t aſcribant᷑ ex iu
deis ĩ exercitu regis! ad tri
gita milia viroꝝ.Et dabũ/
tur illis copie vt opoꝛtet oĩ
bus exercitibus regis:⁊ ex
eis oꝛdinabuntur qui ſint ĩ
munitionibꝰ regis magni.
Et ex his cõſtituent᷑ ſuper
negocia regni que agũt᷑ ex
fide:⁊ pꝛicipeſ ſint ex eis:è᷑t
ambulent ĩ legib ſuis:ſicut
pꝛecepit rex in terra iuda:⁊
tres ciuitates q̃ addite ſunt
iudee ex regiõe ſamarie:cũ
iudea reputẽtur:vt ſint ſub
vno:⁊ non obediãt aliene
poteſtati niſi ſũmo ſacerdo
ti: ptolemaida ct ↄfines ei
quas dedi donum ſanctis
qui ſunt in hieruſalem ad
neceſſarios ſumptus ſãcto
rum.Et ego dabo ſinguliſ
annis quidecim milia ſiclo

rum argenti de rationibus

bus ſuis ⁊c᷑.i.ita libẽ A legiti

gratis. y ¶ Sãactis qͥ ⁊cl.i.ſ.

uo patet ꝙ nõ erat

Et omnem
animaʒ.ideſt per⸗

ſonam. i Ut

oẽs ⁊c.ita ꝙ nõ
ſolũ ſint liberi a
tributo debito p⸗
ſonis ſuis: ſʒ etiẽõ
4 aiglibus bꝛutij
¶ Et oẽ die ſo
lẽnes ꝗͥ celebꝛant᷑
ſemel in anno: vt
paſcha ⁊ pẽteco⸗

ſtes ⁊ huiuſmodi
1CEr abbata. qᷓ

libʒ Eeon,
m tneome-

nie.iĩ quolibet mẽ
ſe. n ¶ Et dies
decreti. ad ſolen-
nigandum: ſicut
dies victoꝛie de ĩ
terfectione oloſer
nis ⁊ ſui exercit:
vt habet᷑ Judith
vltimo: ⁊ de int

fectione amꝗ: Pe

omnes immũita/
tis. ab omni exa/
tione ⁊ vexatioe.
udeis omi/
k 76. qꝛ mul/
ti valde remanſe/
runt in ciuitatib
babylonie perſi⸗
dis ⁊ medie: qui
cum coꝛobabel in
iudeam non redi
erunt detẽti amo
re vxoꝛum: quas
acceperant ibi: ⁊
pꝓliſ quã geẽuerat
tẽpoꝛaliũ q ibi

acquiſierant.
q ¶ Et nemo ha/
bebit poteſtatem⸗

⁊c᷑. ſcilicet in die
bus pꝛedictis.
r ¶ Et vt aſcri-
bãtur ⁊c.q̃ erãt
valde honoꝛifica
7 ad tutelam alio
rum iudeoꝛum ꝑ
regnum ſyrie dilſ½
perſoꝛ. 8s Et
ambulent in legi⸗

ma ſua per totũ e
Ptolemaida.i.achõ. v¶ Et
ↄpfines e.i.ville ſibi adiucte. x ¶ Quaj dedi donũ.i.
otibꝰ⁊ leuiſ diuino

oie

lurn 9

nuſſali
gipeo en
rtione⸗
ouumob
Conſenn
guurde
teteng
chbtee
nori re⸗
gnipen

Aiavar
(anda

rn
ratoe
de ſus
propele
gucluit
tatcbeos
mnento
amnmalt
gente.
Pocuit⸗
recum
mictte
(ongr
cdnle⸗
ſarbi
ſus
deme
liner⸗
1Ve.
under.
xichir.
tubirur.
11ſubcl
goriab
Nitnxel
Pinape
pucben
dll
fC⸗
antiochie
merope
fegni.g
botibid
mnateſtat
lemeg
funte
Et
ſchiri

S
li
ſanm
. 3
cunge
4
bi doo

(Soie
1is aldnt
minmſ
Nch 1erd
VThrluinoc
En
3 ponas
tnone⸗
igvolberni
KEt
m. ddlo
Won: ſr
Snicon Ni
fwoneode
iſulgrare:
babet dein
eino ddein⸗

rr .

meimniin
vommia
cavoni⸗
la no!
Aemm
ndunnb⸗
1ncdie:gi
obein
unzon
ndeinmd
wun ain
ſi!
ſgriin
Mlit 6

1

liam.
Etnok,

Py¶ Ex hoc da
bunt in opera do
muj.ſcilicʒ domi
ni pꝛo eius repa/
ratione ⁊ ſacrifici
oꝛum oblatione.
Conſequenter tã
gitur de immuni
tate templi cuʒ di
cit᷑: Et dqᷣ
gerit ⁊c. ʒ
noxij regi.i.obli⸗

gati pene pꝛopter

a ( Et ad edifi-
canda ⁊cc. Sum/
ptus dabuntur ð
ratioe regis ⁊c̃.i.

e noxaz.

regis q̃ me cõtingunt:⁊ oẽ
qð reliquũ fuerit qð ñ red/
diderãt ꝗ ſup negocia erãt
ãnis pꝛioꝛib ?x hoc dabũt
in opera domuſ.Et ſup h
qnq; milia ſicloꝛũ argẽti q̃
accipiebant de ſcõꝝ ratiõe
p ſingulos ãnos:⁊ hec ad

–ſacerdotes ptineãt ꝗ mini

ſterio fungut᷑.Et qcũq; cõ/
fugerit in templũ qð ẽ hie/
roſolymis ⁊ in oĩbꝰ finibꝰ
ei òbnoxij regi in oĩ nego/
cio dimittant᷑:⁊ vniuerſa q̃
ſũt eis in regno meo libera

de ſuis reddit? bhabeãt. Et àd edificãda vl

pꝛopꝛijs. t
audiuit ⁊c.r̃pu⸗
tãtes eos falſos:⁊
merito ꝓpter ſu⸗

am malicig pꝛece
dentẽ. c ¶ Et cõ
placuit ⁊c.lſerua

re cum eo fedujg
micitie. d ¶ Et
congregauit. Hic
conſequenter de⸗

ſcribitur congreſ/

ſus alexandri cũ
demerrlo rpatet
littera vſq; ibi:
e ¶ Et miſit ale
xander.vbi ex ale
xãdri victoꝛia cõ
trahitur amicitia
⁊⁊ ſubdit᷑ iõathe
gloꝛia:ibi Et ſcri
pſit rex alexãder.
pꝛima pars patet
paucis excepus:q
diſe tur.
f ¶ Et ſedi ⁊c.li
antiochia q̃ erat
metropolis illius

regni. g¶¶ Et da
bo tibi dõa. regie
maieſtati ↄdigna

h¶Et ipſi digni
tatem.quia voca
bitur ⁊ erit regia.
i ¶ Et ſcripſit.
Hic cõſequẽter ð/
ſcribitur ionathe
. 3 . dicit
t ſcripſit rex
Aczac arbe .
ſicut amicus ami
co. k(¶I Et abijt
cum gloꝛia.i.cuʒ
apparatu magno
I¶ Et occurrit

ibi duobus regi

reſtauranda opera ſcõꝛum
ſũpt dabunt᷑ de ratione re
gis:⁊ ad extruẽdoſ muroſ
hierlʒ ⁊ cõmumiẽdos ĩ cir
cuitu:ſũpi dabunt᷑ ð ratio
ne regis:⁊ ad conſtruẽdos
muros ĩ iudea. Vt audiuit
aũt ionathas ⁊ ppls ſᷣmo/
nes iſtos nõ credider̃t eis
nec receperũt eos:qꝛ recoꝛ
dati ſi malicie magne quã
fecerat in iſrael:⁊ tribulaue
rat eos valde. Et ↄplacuit
eis in alexãdrũ:l qꝛ ipᷣe fue
rat eis pꝛiceps ſmonũ pa/
cis:⁊ ipᷣi auvliuʒ ferebãt oĩ
bus dieb. Et congrẽgauit
rex alexãder exercituʒ ma
gnũ ⁊ admouit caſtra de
metriuz. Et cõmiſerũt pᷣliũ
duo reges ⁊ fugit exercituſ
demetrij. inſecut ẽ eũ ale
vãder:⁊ incubuit ſup eos:
⁊ iualuit pᷣliũ nimis donec
occidit ſol:⁊ cecidit ᷣmetri
uſin die illa: t miſit alexã
der ad ptolemeũ regẽ egy
pti legatos ſm hec vᷣba di
cens: OQm̃ regreſſuſ ſũ ĩ re
gnũ meũ:ł᷑t ſedi in ſede pa⸗
trũ meoꝝ:l⁊ obtinui pᷣnci
patũ ⁊ ↄtriui demetrium:⁊
poſſedi regioneʒ nr̃aʒ:⁊ cõ
miſi pugnã cũ eo:⁊ ↄtritus
ẽ ipᷣe ⁊ caſtra eiuſa nobiſ:⁊
ſedemus in ſede regni e:⁊
nũc ſtatuam ad iuicẽ ami/

—

6

citiaʒ ⁊ da mihi filiaz tua,z
vxoꝛeʒ:⁊ ero gener tuus:ẽét
dabo tibi dõa:ct ipſi digni
tatẽ.Et rũdit rex ptoleme
dicens:Felix dies in qᷓ reea
ſus es ad terrã patrũ tuoꝝ
⁊ ſediſti in ſede regni eoꝛũ.
Et nũc faciã tibi qð ſcripſi⸗
ſiſti: ſ occurre mihi ptole/⸗
maidaʒ:vt videamꝰiuicem
nos:⁊ ſpondeã tibi ſicut di
xiſti.Et exiuit ptoleme de
egypto ipſe ⁊ cleopatra ſi
lia eius:⁊ vẽit ptolemaidã
ãno centeſimo ſexageſimo
ſecundo.Et occurrit ei ale
xander rex:⁊ dedit ei cleo/
patrã filiã ſuã:⁊ fecit nupti
aſ e ptolemaide:ſiẽ reges
i magna gla.Et ſcripſit ale
xãder rex iõathe: vt vẽiret
obuiã ſibi. Et àbijt cũ glia
ptolemaidã:et occurrit ibi
duob'regib:⁊ ðdit ilłargẽ
tũ multũ ⁊ auꝝ ⁊ dõa:⁊ in
uẽit graʒ in ↄoſpcu eoꝝ. Et
ↄuẽnerũt aduerſus eũ viri
peſtilẽtes ex iſrl viri iniq ĩ
terpellãtes aduerſuſ eũ:⁊ ñ
intẽdit ad eos rex.Et iuſſit
ſpoliari ionathã veſtib ſu⸗
is:⁊ indui euʒ purpura.Et
ita fecerũt:et collocauit eũ
rex ſedere ſecũ:l dixitq; pᷣn
cipibus ſuis:Exitẽ cuʒ eo ĩ
mediuʒ ciuitatis:t pꝛedi/
cate:ũt nemo aduerſuſ euʒ
interpellet de vllo negocio

nec quiſqᷓ; ei moleſtus ſit ð

vlla ratione.Et factũ eſt vt
viderũt ꝗ intpellabãt gliaʒ
eius que pᷣdicabatur:⁊ op/
tum euʒ purpura fugerunt
omneſ.Et magniſicauit eũ
rex:⁊ ſcripſit eum inter pꝛi
mos amicos: ⁊ poſuit euʒ
ducem ⁊ participem pnci⸗
patus.Et reuerſuſ eſt iona
thas in hieruſalẽ cuʒ pace
⁊ leticia. In anno cẽteſimo
ſexageſimoquinto uůenit öᷣ
metry filius demetrij a cre-
ta in terram patrũ ſuoꝛũ.

„

ptolemeo. m ¶ kEEt·

conuenerunt aduer/
ſus eum ⁊c.] Nam a
lege apoſtatauerũt ⁊
alios ad apoſtaſiam
quantum poterant i
uitabat. n ¶¶ Et col
locauit ⁊c.i iudicio
⁊i ↄuiuio. o ¶ Exi
te cũ eo ĩ mediũ ⁊c.
ad eius honoꝛem: 2
aduerſarioꝛum con
fuſionem. p¶ Et
dicate.i.per pꝛecone,z
publicate q( Ut ne
mo aduerſus ⁊c᷑. ⁊ pʒ
littera. Pon an
centeſimo. Hic conſe/
ucter deſcribitur cõ
lictus ionathe pꝛo a
lexandro:vbi pꝛimo
poitur apollonij cõ⸗
minatio: ionathe
alatio: ibi Ut audi/
uit autem ionathas.
tertio alexandri con-
gratulatio:ibi Et fa⸗

ctum eſt. Circa bᷣmuʒ
dicitur: e ano

clxyv.regni gr ecoꝛum
uj cc. vbi occiſo pꝛe

ſuo ab alexandro:ad
parentes matris ſue
iuerat pꝛo refugio.
t¶ In terram patꝝ
uoꝛum. per cretenii
um auxilium:iter qͥs
creuerat.

uyli
inter aduerſaꝛioſ. e us ant c. lad
t ranter inc adendũ in itus erat oꝛdin ittas aduer uld .
: vt rut re. enir ri,ti iendum ſagitt vt lagita ((5*
meroplim ciniratea n
. iochiam. me dum con cabat ce teſtudine um p rrye eoꝛum ee Vohi
—— t antioc ugnane ni q voc⸗ nia cta te onec eoꝛum tigati ? ð ſeqt. Zcontr
Et Pr rati eha Wen. a e iſecu es aui e
ibi cogre Et coſtitui itima. x ideo vi SZ eret ĩ eis:⁊ iſecut „ aduerſa⸗ Gbr
. o maritim a: 7 öͤfideret ĩ e ſ: 7 cõ faciẽs ) adu au
dru: v erat regio mar in iudes rtũ ⁊ cõſideretĩ otũ:⁊ ios fatigatos ao
:Terat . 1 agotu: os fati ue (anudo
leſyria: zerat bemere m rader rex tü athas rcliqt a⸗ rios Intrau guhn
que ſimilitenẽ . . — it alexãder 4 er⸗ e en un Niz. Eiltlia tu. * Poner⸗ 4 Paleino
. niſegnauicln iona Et anaͤiuſ valde:ct Inſti⸗ lis nile a de ags ſie. n 10
n. inuitãdo Fu triſta iochiaz. E Iͤpo occulte. Et ( ſürt de lu. Erat at a G
3. 3C.. ſus ẽ netr' rex polte⸗ 8 qminn ſtra on laoh is: vt 0
.J. q. . e! q berat celeſ tionathae uierũ ut qſi pil iðo zent
= ſolus c. . q.d. nõ tuit Iꝗ perat citũ ma ui Et circuiè ĩ ppl; pu t hebꝛei: ſrenn
Auru mell. be nü:et acceſſ thã ſũmũ a mãe vlʒ bat ſic pᷣc 5 at piſcemi la att.
nutu en poteſtatẽ niſit ad 104 35 ſolus re 9 aut ſta laboꝛaue ſigne Exie⸗ mulario
ea qꝛ tu cEmi ͦdicẽs: Zuᷣ . pulu 12 abo tino. y. ate. re
pterea i diceret ho te dices: 4 ut fact ionathas: Liecit ſimon it de ciuit 4 ndo⸗
76. qua it ex tua pꝛo cerdo is . Egõ aũt bꝛi rat io Et eieci iſit rũ enon auden e
Preni er na pꝛd ſiſtil nobis in oppꝛol üt eg eox 3:12 cõmiſit 3 ſiſter tbe. nn
ttate: ſed ex mo tu ſiſtil iſũ 27 atez ad- r. tũ ſuuʒ:2 fatigati tes i aeer ip
bitate: ead quo)tu ſu in den tu ptateʒ exercitũ es enĩ fa „t t factũe gli
aſperitat ſut iacceſſi . pterea NRtu eſi mon- ionẽ. Egt it ab eo 7 fu⸗ 3 cõſequeni Po a
ese ee u3: nos exerc 5fidis in leg 7 ptriti ſũt a ſüt p caã Hie cõſer ri regis dipof
. 3 16 ToðN! ſi ſüt p it alexãdl nam wbip
biles dauc. c¶De uerſum o ſi cõ erat: diſperſi ſütp nisdleräactee e
. EED 4 cergon dno Et g diſp 17 itrau atulat athe c
ideo Kau te tibꝰ. Nü is déſcẽde a inui— gerut. E ſt ĩ acotũ: ſ ſuũ o9r. ionath
z planz , , uũ eſſu eo: vt log
