ↄſtat autẽ ꝙ maxim pncipat ecclie ↄſiſtit ĩ ptate põtificali
ſ. ligandi aimas atq; ſoluendi: ᷣm quam ſummus põtiſex
ecclia creditur habere claues regni celoꝛum: yt matth·
xvj. ca. ſed conſtat ꝙ talis poteſtas non eſt mundana nec ſi
milis poteſtati alioꝛum regnoꝛum ſed omnino ab eadem
ſeparata. Si autem dicatur ab ifidelibus ꝙ licet hoc aſſera
tur in euangelio: non tamen ab ipſis creditur. Ad hoc dicẽ
dum ꝙ ſiue credatur ab infidelibus ſiue non: adhuc patet
ratio maxime differentie inter regnum romanoꝛum quod
in virtute armoꝛum æ legum ſecularium dominabat oꝛbi

inter regnũ eccleſie qð per hanc ptãtem pontificalẽ regit

ſit regno grecoꝝ:eos oebellã

¶ Wiber

17 14
ſubditos ſuos ⁊ hociufficit ad ponẽdũ diſtinctionẽ latam itmlta ʒ phariſaicam doctrinã p̃ſupponunt falſu, z ln eri
inter potentiam romana ceſaris ⁊ ſũmi pontiſicis: intãtuʒ erroneũ ſequendo obſtinationẽ ſue cecitatis circa cogni nnſn cpiofeg
ꝙ nõ pñt dici vnũ ⁊ idem regnũ:vt pʒ recte intelligeti.Diſ⸗ tionem veri chꝛiſti: ſed de hoc nõ ẽ hic diſcutiendũ:ſed wintn iet
ferentia ẽt inter regnũ ramanoꝝ ⁊ ecclie ſatis ẽ euidens prr dño cõcedęẽte foꝛte in alio tractatu videbit.¶ Rep ſpzihe⸗ ſcun
perſecutiones tyrãnicas romanoꝝ q̃s exercuerũt in ecclia daniel circa viſionẽ ſtatue ca.ij. ⁊ quattuoꝛ be nſel,
ſeu in martyrib chꝛiſti ferociſſime a tpe neronis vſq; ad ſtiaꝝ ca. vij. burg. ↄmendat poſtillatoꝛis expoſi lpo v ,
ↄuerſionẽ conſtantini. Ad illud aũt qð dẽ de conſtantino tionem: ⁊ addit vnius queſtionis determinatöez Mlulu ſu
ꝙ ꝑ ↄpulſionẽ fecit venire gentes ad fidẽ chꝛiſti: hoc eſt fal per quaʒ vult oſtendere regnũ chꝛiſti a ecclie eſſe quin i ſionn. .
ſũ ⁊ ficticiũ: riũ eni pʒ in hiſtoꝛia ſua:vbi ſic legit᷑: Cõſtan tum poſt quattuoꝛ bic ſi ignata. Et vnum de fundamen toͤl and
tinus inuitãs pplos ad fidem chꝛiſti i pꝛeſentia iotopplłi ro Pulliam inte

mani: ſenar iſta publice dixit q̃ ſequũt᷑: Inter diuia ⁊ hu⸗
mana ſeruitia hoc intereſt vt humana ſeruitia coacta ſunt
diuina aũt volũtaria:deeni qꝛ deta mẽte colitur:⁊ ſincero
affectu ab hoibus honoꝛat᷑ ſpotanea dʒ er eẽ cultura:ſit &

tis illius determinationis eſt ꝙ Per pꝛimũ chꝛiſti aduen
tuʒ ſtatua ẽ comminuta. i.idolatria penitus deſtructa
quia aſi ĩ quibuſdaʒ mũdi partibus remanſerit modi
cum hoc pꝛo nihilo reputatur ſm phᷣm. Sed timeo
vbi burg.pꝛo fidei fauoꝛe diſputat: fideʒ ledat:nam iu

Gurdeſch
. de uio:

nmn ni⸗
opeincipalt

oibus notũ:non neceſſitate coactos ſed ſuo iudicio liberoß de ſuppoſito dicto burg.pꝛincipio poteſt foꝛmare tale cniſo pꝛin⸗
poſſe fieri chꝛiſtianos.Que oia multa ſimilia ex geſtis beaa argumẽtum contra fidem ⁊ pꝛo ſuo errore: In aduen coſ ropter⸗
ti ſilueſtri ? in alijs auctenticis hiſtoꝛijs cõcoꝛditer tradunt tu meſſie debet ceſſare idolatria ſimpliciter vel pꝛo ma ahlls ad hey
ex quibus potius elucidat᷑ veritas catholica: cũ chꝛiſᷣ q ĩ xima ſui parte:ſed hoc hodie non videt᷑ factum: igitur ſalegußdi
ſua ↄceptõe ⁊ natiuitare fuit lapis abſciſus ſine mãibꝰ: ſilł meſſias nondũ venit ſed ẽ expectãduj:qui ẽ foꝛmalis er n augoꝛitate,
ſine maibꝰpcuſſit ſtatuã.ſ.idolatriã:nã abſq; ptãte hñ’ana roꝛ iudeoꝝ.maioꝛ huius argumenti ẽ burgen. minoꝛ wyochiiſto di
ſeu tꝑali ceſarẽ ꝑcuſſit lepꝛa:ex q̃ ꝑcuſſiõe ⁊ ſanatiõe mira patet: Nam hodie aſia aphꝛica ⁊ ꝑs europe ſeruiũt ido adliam. Sic
culoſa tota ſtatua idolatrie fuit vere virtualiter dirupta p̃ lis:ĩmo ⁊ hi qui chꝛiſtiani dicuntur ſine cultura idolo- (n popoſtto:
cipiente ceſare:vt oĩa phana idoloꝛũ deſtruerent᷑: vt in vo rum non ſunt in europa. Nam ſeruiunt ventris ebꝛeta ublinilitudie
ris hiſtorijs pʒ.Que qdem deſtructio:vſq; in hodiernum ti foꝛnicationi ⁊ auaricie pꝛe cunctis nationibus uue toahircitra
diẽ durat:non ceſarij virtute cũ ẽt in locis nõ obedientibuj oia ſᷣm apoſtolum ad ephe. v. ⁊ philpᷣ. iij. idoloꝛuʒ lt indanil depu⸗
ceſari hoc remanet imobile: ſed potius diuina virtute hoc ſeruitutes:cui ſententie concordat burg. circa ca. xii. guregiigrecor⸗
poꝛdinãte in aduentu pᷣ filij ſui:⁊ ei ſide diuulgata.Si aũt gacharie.Quapꝛopter ſecurius ẽ cum poſtillatoꝛe ſen netoꝛu pꝛinci
neget ab infidelibuj cõtigiſſe miracula in cõuerſione conſtã tire ꝙ in pꝛimo aduentu chꝛiſti ſtatua idolatrie ſit per ulstſeius iren
tini: rñdetur ᷣm auguſtinũ: ꝙ adhuc maius miraculum cuſſa: in 2 autem aduentu ſit totaliter cominuenda. (ceſttractrede
eſſet ſi tam maxima mutatio ⁊ tã generalis ⁊ duratura ſeu ec allegatum de pho locum habet de comparatione pugna antichtiſt
diuturna circa cultũ idoloꝝ contigiſſet nullo ſupueniente mogici ⁊ nihili. Quilibet enim intelligens videre pote v menborumns

miraculo euidenti. Ad quintũ dicẽdũ ꝙ lʒ qñ ſi uſcitatũ fuit

rit ſi modica ſit terra infideliũ ad comparationem chꝛi

Perſenſuslitteral

regnũ chꝛiſti ⁊ ecclie:ſuppᷣſſa eſſent tria regna pᷣma quantũ ſtianitatis:nec multum concludit iudeis ꝙ burg.in hu/ dum ſiautinpui
ad ptaätem mundanã:non tñ quãtũ ad cultũ idoloꝝ.idola ius queſtionis oiſputatione interſerit hiſtoria ſilueſrri ctnnsperqiun
tria. n.remanebat in vigoꝛe ſuo in qualibet gente: ẽt deſtru ⁊ conſtantini:quia ſicut ca=nonem biblie pꝛo ſui erroꝛis imllgtyſtami
ctis pncipatibregnoꝝ: ꝓut dem ẽ. Et qꝛ daniel in illa viſio defenſione in multis coꝛꝛumpunt ⁊ falſificãt ita hiſtoꝛi lehoivleuluden
ne de ſtatua habuit ſpecialem reſpectum ad deſtructionem &s citra ⁊ extra bibliã faciliter ↄtẽnunt.¶ Ca. VII. lioypont viioni⸗
idolatrie per aduentum chꝛiſti pꝛimũ ⁊ diuulgationẽ euus Iſno tertio regni balthaſar. ic põitur ſepti ½„ iclniiri Cita
fidei:ideo dixit:In dieb' regnoꝝ iſtoꝝ. qꝛ exiſtẽtibus qᷓttu ng viſio:⁊ eſt ⁊ de pertinentibus ad aduen rtisanietis iregni
oꝛ pᷣdictis quo ad idolatriã: vt pʒ de romanis: q oĩa idola Ltum chꝛiſti 2: ſicut in pꝛecedenti viſione ha opibi Eaezithi

ceteraꝝ nationũ colebãt: ſuſcitabit de' regnũ celeſte q to bitus? pꝛdceſſus generalis vltime tribulationis: ſic in Mochiinpphmiude

tã fere idolatriã in republica deſtruxit. Ad ſextũ dicẽdũ iſta explicatur conflictus pᷣcedens vltimam tribulatio/ uleaitpot eponi
bene ven eſt ꝙ initiũ regni ecclie fuit humile:imo ⁊ totius nem. Canſa materialis huius viſionis eſt pugna regni grieteinelige
ecclie fũdamẽtũ ĩ hũilitate ↄſiſtit:dicẽte chꝛiſto matt.xj.ca. grecoꝛum ⁊ medoꝛum ſub ſimilitudine arietis ⁊ hirci: ibteſas malgee
Diſcite a me quia mitis ſuʒ ⁊c. Et niſi efficiamini ſicut puu ⁊ pugna antiochi epiphanis inde oꝛti ſub ſimilitudi/ tegsdepriähi
luj iſte ꝛc. matth.xviij.ca. Sed hoc eſt vnũ de pncipalibus ne coꝛnu modici.inis huius viſionis ẽ exponere pꝛin ületptigantich
ſignis veri chꝛiſti ꝓmiſſi: vnde eſaias.liij. loquens de chꝛi cipium pꝛecedentis viſionis:quia ſequentes viſiones ſi haita ſenſum
ſto ad lr̃am ait:Et aſcendet ſicut virgultũ coꝛã eo.Et ibidẽ quaſi expoſitiões ipſius.vnde in pꝛecedenti viſione di⸗ lderegibus .
Uidimeũ òſpectũ ⁊ nouiſſimũ viroꝝ.in quo loco ⁊ i alůs ctum ẽ circa finem illius ꝙ daniel fuit edoctus de illa vi mübzrege vel
quãplurimis ſatis pᷣmõſtrat᷑ humilitas chꝛiſti ꝓmiſſi. Sʒ ſione ab vno angeloꝛuʒ aſſiſtentium: verũtamen illõ um meli gft
in hoc qð dẽ de regno ecclie ꝙ deriuat᷑ a regno romano: v de quo fuit edoctus non expꝛefſit totum in capitulo p⸗ notertiofen
in eo fundat᷑:pᷣſupponit falſu: vt ex dictij pʒ:imo inter iſta cedenti:⁊ ideo expꝛeſſit magis in ſequentibus capitulis ineſtper⸗ e
duo regna.ſ.ecclie ⁊ romãi impij ẽ tãta diſtatia ptãtis ſie Finis enim eſt oſtendere magnitudinem tribulationis uſhcit be
celũ a terra diſtat in latitudine: vt iam dem eſt. Ulera enim tempoꝛe antichꝛiſti ⁊ ſuoꝛum membꝛoꝛum ipſum pꝛe⸗ alumnplio 5
ptãs ecclie eſt mere ſpiritualis tãq in clauibus regni celeſtis cedentiũ ⁊Trobur ſanctoꝝ contra eos ⁊ terminum labo konen
fundata. Ptãs vero romani impij ẽ mere tpalij:vt manife ruʒ. Cauſa autem efficiens eſt inſtinctus ſpirituſſancti iiſtin
ſtũ ẽ: vñ ⁊ poſito ꝙ regnũ ecclie aliqð dñiuzʒ tꝑale a romão faccx᷑ danieli ꝑp affectũ deuotois ⁊ conatũ attẽtõis. ¶õ cbnn lriu
imꝑio ſuſcepiſſet ex h'ñ ſuſcipit eccfia aliqð augumentum foꝛmaliji diuiſioe ↄſiſtit. Notãdũ ad euidẽtiã ſedni: lr̃e Mehe moc
eſſentiale in ſua ptãte: ſʒ poti qðdã adiacẽs accidentale: ꝓi ſacra ſcriptura aliqñ ẽ duplex ſnia lr̃alis:qꝛ ea q ſirt Gfin mmdin
qð pot adeſſe ⁊ abeſſe pᷣter ſubiecti coꝛruptionẽ. Ita ei erat facta ĩ veteri teſtamẽto ſi figure eoꝝ q̃ fiunt ĩ nouo: di/ i dantſuſͤ
per monarcha in regno ecclie cletus vel clemẽs q; nullã ba cente apoſ.j. ad coꝛ. x. Oia in figura cõtingebãt illis. . fenrmec
bebat ptãtẽ ſaltẽ in executione:ſicut ſilueſter vel eꝰ ſucceſſo Et iõ qñ in veteri teſtamẽto pᷣdicit᷑ aliqd eſſe ĩpletũ ĩ a- ipnz teeſup⸗
res qui patrimoniũ ecclie tꝑale integre poſſederũt. In hoc liq̃ ꝑſona veteris teſtamẽti:verdtñ ⁊ ꝑfect ĩ aliq noui eentantuin
autẽ qð di ab hebꝛeis de chꝛiſto ꝙ locutus ẽ cõtra deum in teſtamẽti:tũc ẽ ibi duplex ſenſus lr̃alis:vnꝰ pᷣncipalis:⁊ e tulc⸗
quarũ oocuit plur alitatẽ in diuiuis: ſmiliter ⁊ diuinitatem alius pꝛincipalioꝛ: de illo.ſ. in quo perfectius impletur ititn dn
in ſeipſo: ⁊ etiaʒ qð locutus eſt contra legem inqtum docu verbum pꝛedictum:verbigratia pᷣmo ꝑaly.xxij. dicitur fin

an

umngi unonbls
pbii ij ilouii
ubeg. dnucs i
tam oſtlludre id
Rlams Camieſt
walier ominnen.
bebade tonpennin
ninelignentmne
Acomparuionentt
Atudasgbugh
nt bitoriiſ luer
ibible o uienen
n⸗
unt. Xa. W.
r biepoturſept
nannbusad aduen⸗
Auulen viioneha
Ndalnignis: ſichn
Vhimam mibnlano⸗
ſionschugangt
tudinemeispint
onn iih ſmnliut⸗
iſonisicnenarnn
aſanoerp niinſ
utan niichen⸗
iutchnnedellil
wmniliin
ſepcthuihlli
õ
nanbeoun Kant
aptiſin ll
tmſil
nnnmn nine
Ginilaſt
fufilagninli
nituntinonn
. aingbli
lomn nchnin
wittiſi
ſ. Piyme

et iõ illa auctoꝛi

7 de chꝛiſto pꝛin/

Danielis Vi

Ego ero ei i patrẽ? ipſe erit mihi in filiũ:qð eſt verbũ
dni loquentis de ſalomone: qui fuit filius dei per ado
ptionẽ in pncipio regni ſui:pꝑ qð amabilis dño dictus
eſt:vt pʒ.ij.re.xij. Et ſic verbũ illud impletũ eſt ad lr̃aʒ
in ſalo mone: ꝑfectius aũt impletũ eſt in chꝛiſto qui eſt

filius dei per na⸗
turã: cuius figu/ S
ra fuit ſalomon: Capitulũ .vVIII.

lUnõ tertio regni
‚balthaſar regis vi
i0 appuit mihi.Ego dãiel
pòſt id qð viderã ĩ pᷣncipio
uidi ĩ viſiõe mea:cuʒ eſſem
in ſuſis caſtro:qᷣod ẽ i he

de ſlalomone mi⸗/⸗
nus pꝛincipali

ipaliuj. Pꝛopte
eug agee⸗ lã regiõe:uᷣidi aut ĩ viſione
bꝛe.j. allegat pdi Eſſe me ſuꝑ poꝛtã vlai: ⁊ le
cam auctoꝛiatez uaui oculos meos ⁊ vidi.
t d ltam. Ste Et cce aries vn ſtabat añ
Lbe * — — 1.
eſt in pꝛopoſito: paludẽ hñiſ coꝛnua excelſa
qꝛ ſub ſimilitudie et vnum excelſi altero atq;
Drictis n hi⸗ in ſuccreſcẽs. Moſtea vidi a
Sna regnigrecoy rietẽ coꝛnib vẽtilantẽ j oc

2 medoꝛũ pꝛinci/ cidẽtẽ 73 aglonẽ 73 meri
palis tñ eius iten diẽ:et oẽs beſtie ñ poterãt
tio eſt tractareᷓe
pugna antichꝛiſti

vel membꝛorum eius ⁊ chꝛiſtianoꝝ: ⁊ ideo eſt ibi ðu/

plex ſenſus litteralis: vt pʒ ex pᷣdictis. Pꝛopi qð ſcien

dum ꝙ ſicut in pꝛima viſione egit de q̃ttuoꝛ regnis ſub

uertentis per quintũ:qð eſt chꝛiſti regnũ: ita h ⁊ qð ibi

intelligit᷑ ꝑ ſtatuã ⁊ lapidem:intelligit᷑ hic ꝑ beſtias ⁊ fi
liu: hois ſeu iudiceʒ. Igitur circa cãm fſoꝛmalẽ ↄſiderã
dũ ꝙ ponit vilionis oſtẽſio: ? expoſitio:ibi actũ eſt
aut cũ viderẽ. Circa pᷣmũ tria tanguntur: qꝛ p tangit᷑
ðcurſus arietis.i.regni medoꝝ.⁊ocurſus hirci.i.regni
grecoꝝ:ibi Ecce aũt hircus.ʒ incurſuj coꝛnu modici.i.
antiochi in pplm iudeoꝝ:ibi De vno autẽ ex eis. Per
ſimile aũt põt exponi de chꝛiſtianis ⁊ antichꝛiſtianis.
Vt in ariete intelligat᷑ ptãs eccleſie ⁊ ſanctoꝝ. Per hir/
cũ poteſtas malignoꝝ:qꝛ ſcriptũ eſt matth.xxv.Statu
et oues a dextris:hircos aũt a ſiniſtris. Per coꝛnu puũ
intelligat᷑ ptas antichꝛiſti æ ſuoꝝ ↄtempaneoꝝ. Reuer⸗
tendo aũt ad ſenſum qui pᷣ intelligitur licet nõ pꝛincipa

liter. ſ.de regibus med oꝝ ⁊ grecoꝝ:cõſiderandũ ꝙ cir

ca quẽlibʒ regẽ vel regnũ tangit triplcem ſtatũ regni.ſ.

nie⸗ lem mediũ ⁊ finalem. Circa pmũ dicit daniel:
viſio facta eſt per.ij annos pꝰ pᷣcedentem: ⁊ hoc tangit
n ſubdit: b ¶ Poſt id qð videram in pꝛincipio.qꝛ
pᷣceden
ſar: c ¶ Cũ eſſeʒ in ſuſis caſtro. hic tangit locum hui

viſionis.dẽ aũt in ſuſij caſtro:qꝛ illa ciuitas erat clauſa

foꝛtib muris ad modũ caſtri: d ¶ Quod eſt in helã.
regiõe. Ab helam dẽ regnũ helamitaꝝ:⁊ metropolis il
lius regionis erat ſuſis:quia mita regna ⁊ multe regio
nes erat ſub rege medoꝝ. e

dã poꝛte pᷣdicte ciuitatis:⁊ interpꝛetat᷑ palus:qꝛ añ illaʒ

poꝛtã ſunt paludes a quib' illa poꝛta ẽ denominata.
g Et ecce ariej.p quẽ ſignat᷑ regnũ medoꝝ:qð nõ fuit
multũ infeſtũ iudeis:vt dicũt hebꝛei:ppꝑ qð ſigniſicat p
aial manſuetũ: h¶ Stabat ante paludẽ. pꝑ hoc ſigni

reſiſtere ei:neq; liberari de

a ¶¶ Anno tertio regni balthaſar cc. Ex qͥ patet ꝙ hec

iſionem vidit daniel pᷣ ãno regni baltha

idi in viſiõe. magina/
ria.ſ. ſ ¶ We cẽ ſuꝑ poꝛtã vlai.Ulai ẽ ppꝛiũ nomẽ c

ficat᷑ inſtabilitas regni eius ſicut palus nõ eſt locus firmus:
i Cabe coꝛnua excelſa.i.ouos reges magnos inter alio⸗
ſ.dariũ filiũ aſtyagi ⁊ cxrũ eiuj nepotem: H Unũ excel
ſius altero.qꝛ cyrus fuit potẽtioꝛ dario: l ¶ Atqʒ ſuccreſ⸗
cẽs.qꝛ fere totã aſiam ſibi ſubiugauit. m Poſten viai
arietem cornibus vẽ
tilantem 3 occidẽteʒ
⁊c. qꝛ reges perſaꝝꝑꝝ ⁊
medoꝝ ad oẽs iſtas
ptes dilatauerunt re
gnũ illð. Uñ in hiſto
ria iudith.j.ca. ſeribi
tur ꝙ cambiſes filiuꝰ

manu eb: fecitq; ſʒ volũta
tẽ ſuã ẽt magniſicatus ẽ: ct
ego intèlligebã. Eccẽ autẽ
hirc capꝛaꝝ vèniebat ab tur ca
occidẽte ſup faciẽ toti ire: cni miſit hololernuz
kt nõ tãgebat trã. Poͤꝛeo u lubiugandum ſibi
hire hẽbaàt coꝛnu ĩſigne in n Res beſtie no
ter oculos ſuoſ:ct vẽit vſqʒ pote. reſiſtere ei ⁊c. qꝛ
ad arietẽ illũ coꝛnutũ quep nulli reges itũcũqʒ
viderã ſtãtẽ añ poꝛtã: ẽt cu ſoates poterat ei reſt⸗
currit ad eũ ĩ ĩpetu ſõtitudi
niſſue.Cuůnq; appꝛopiq̃ſſʒ
pꝛope arietem effẽratus eſt
in eum èt pcuſſit arietem èt
cõminuit duo coꝛnua el:⁊
nõ poterat aries reſiſtere ei

magniſicar ẽ.qꝛ illud
regnũ obtinuit mõar
chiã: ⁊ grecia ei ſuie/
bat ſub tributo: vt pʒ
tpe philippi pꝛis ale/
xãdri magni:qͥ redde
bat tributũ dario re
gi pſaꝝ ⁊ medoꝛum.
p Et ego.ſ. daniel:
q C Intelligebam quid ſigniſficaret viſio ⁊ mutationem re
gnorum futurãa:quia regnũ grecoꝝ huic regno ſucceſſit.
r ¶ Ecce aũt hir. Hic ponit᷑ cõcurſus regni grecoꝝ:qò re
gnũ ſignificat᷑ ꝑx hircũ:qꝛ greci fuerũt luxurioſi: ſicut hireꝰ
eſt aial luxurioſũ ⁊ fetidũ:⁊ maxie alexander ꝗᷣ fuit pᷣmrex
vt dẽ ꝑp qað miſſa fuit ſibi puella veneno nutrita:vt ſic per
incõtinẽtiam ſuã accedẽs ad eam intoxicaret. Sed ariſtote
les ꝑ geſt ⁊ aſpectus oculoꝝ illius puelle ꝑpendit eã ſic eſſe
nutritã ⁊ ꝓhibuit alexandrũ ab eius ↄcubitu vt ſcribitur
libꝛo de ſecretis ſecretoꝝ: s ¶ Ueniebat ab occidẽte ⁊c̃.
qꝛ macedonia vbi pꝛi regnauit alexander:⁊ vñ mouit exer
citũ õ dariũ regẽ ꝑſaꝝ eſt ĩ occidentali ꝑte reſpectu regni ꝑ
ſaꝝ ⁊ medoꝝ. t Et non tãgebat terrã.qꝛ alexander tan
ta feſtinatiõe venit ↄ dariũ qð videt᷑ magis volaſſe qᷓ iuiſſe
ſm cõem modũ loquẽdi:ad expmẽdã velocitatẽ. Aduertẽ
dũ ꝙ iſte darnon fuit filiuj aſtyagij de quo dem̃ ẽ:nec fuit
ille dari filhyſtaſpis ſub qͥ ↄſũmatũ eſt tẽplũ.Et hoc ſᷣm
opinionẽ cõeʒ latioꝝ: ⁊ ẽt ioſephi:ſʒ fuit darfil arſami ſbᷣ
q̊ͥ ſᷣm cõe dem latinoꝝ defecit regnũ pſaꝝ ꝑ alexãdrũ q de/-
bellauit eũ. Scðʒ vero ra.ſa.fuit filꝰ aſſueri ⁊ heſter regĩe
⁊ hoc dem̃ videt᷑ mihi ratiõabilũ:⁊ ſcripturis mag ↄſonũ
vt diffuſi dixi i pncipio libꝛi heſter:⁊.j.eſdre.iiij.⁊ adhuc
dicã iferd.xj.ca. v¶ Poꝛꝛo hirc.i.rtgnũ grecie hẽbat coꝛ
nu ĩſigne iter oculos:iſtud coꝛnu ſignificat alexãdrũ pre/
gẽ: ⁊ dẽ iſigne:qꝛ fuit nobiliſſimꝰ pᷣnceps: vt patuit ca.pᷣce
dẽti:ſʒ dẽ iſtud coꝛnu ſitũ iter oculos: qꝛ dirigebat᷑ ꝑ philo/
ſophos:⁊ potiſſime ꝑ ariſtotelẽ philoſophorum pꝛincipẽ.
VUEt ve.vſq; ad arie.illũ coꝛnu. qꝛ alexãder ĩuaſit dariũ
3 ¶ Quẽ vi.ſtãtẽ ⁊c᷑.qꝛ dar aduẽtũ alexandrijp nihilo re
putabat:⁊ iõ ei nõ occurrit: ſʒ ſtãs iĩ loco ſuo miſit alids de
pncipib'ſuis:pcipiẽs eis:vt adducerẽt ſibi alexãdrũ ligatũ
2 flagellatũ: a ¶ ¶ Et cucur. ad eũ ipe.foꝛti.ſue.qꝛ alexãder
p occurit Fetn ve pᷣdcis:⁊ deuicit eos iuxta fluuiuʒ

grãcũ. b¶¶ũq; appꝛo. ꝓpe arietẽ.qꝛ deuici pncipib da
rij vẽit ipſũ dariũ: c ¶ Eeratvẽ ĩ eũ.i.ferino moꝛe cũ i/
uaſit: O ¶ Et pcuſ. arie.ſ dariũ fgẽ ꝑſaꝝ. elEt ↄminuit

ſtere ſequit: o ¶ EK

(MWiber

rrrr icfacint
duo coꝛnua eiu i.robur regni medoꝝ ⁊ pſaꝝ.ſequitur: templo ⁊ ſacrificij neglectis feſtinabãt pticipes fieri pa iiſen
San, eum mi.in terra conculcauit.i.g oꝛiã illregni leſtre:⁊a ſic di ibidẽ ꝙ fecerunt ꝓſtibula iuuenũ iuxia tẽ ſeno iupa
deiecit. b ¶ Et memo quibat liberare arietẽ cc. quia nul-· plũ. v ¶ Et pſternet᷑ veritas in tra.i.verus dei cultus (eſe cniſet
lus amicoꝝ ſuoꝝ vel coniunctoꝛũ poterat:ſibi facere aui x¶Et ꝓſperabit᷑ ⁊ faciet.ſ.ſm voluntatẽ ſuã. -¶ Ett nlaiſen
lium ʒ alexandrum. Hircus auitem capꝛaꝝ factus eſt ma audiui vnũ de ſanctis.i.angelis: 3 ¶ Loquentem alte dinl n.
gns nimis. quia ma- ”ZGl . ri neſcio cui. ſica nenn
gnitudo alexanch i 2 r „„ boeocoicltur:q; da ivi.
e ſama crcuit ſupꝛa. Cünqʒ eñ miſiſſet ĩ frã cõ/ iecit locũ ſcificatõiſ e. Rõ niel non hebat in leit
mnourn abiugats culcauit:᷑t nemo ꝗbat libe bur aut datũ ẽ ei ↄtrà iuge alects n vi. a⸗/ n tiͤciß
o man barte. rare arietẽ de mau ei. Hir ſacrificiũ pp pcca: &t ꝓſter- tebke a i gegnſarſu
c¶ Zuq; cre. fra. eſt cus auũt capraꝝ magn ſcs net vᷣiras i fra:ct ꝓſperabi gquo vilio i. lexj a ſtliati.
coꝛnu magnũ. qꝛ im eſt nimis. Cunq; creuiſſet ⁊ faciet. Et audiui vnũ de illuminat intelle⸗ naner
mediate p illas victo fraciũ ẽ coꝛnu magnuʒ: èt ſaci lõquẽtẽ: ⁊ dixit vnus ctũ: qp oiuinaz ltliſie,
nis moꝛu aleran. Onπ ſi qttuoꝛ coꝛnua ſubt ſes alti: neſcio cui loquẽti reuelationẽ habi (ielinni
der ãno. xij. regni ſui: Oeta lt gtluc nus lwor alti: neicio cin loquett tzeſt: h Et iu ſtii noſtim
etatis autẽ ſue xxxij. illud pẽr qttuoꝛ vẽtos celi: Aſq;quo viſio &t iuge ſa ge ſacrificiũi oͤti mlllenliocho
ãno in babylonenec Dẽ vno ſt ex eiſ greſſuʒ ẽ crificiũ èt pctm̃ ðᷣſolatiõiſ qᷓgdianum: c¶ Et ſiſafroolebil
potuisredue wernz coꝛnu vnũ modicũ è fcem̃ fca c: ſãctuariũ èt foꝛiitu — is mitihil
agtiuitatis ſlue: 3 & To X e Jis - &π a,; P = Pif e l. Nemmudt: .
fuſi dẽ in ſcholaſtica e rade meridiẽ 2 ae do pculcabit Et dixite ttẽpli facta ꝑp pe oct principal
binoia. d Et oꝛa té ct ᷣ ſoꝛlitudine. Et ma Aſqʒ ad veſpã mde důuo caia ppli p poſiö ihltin
ſe coꝛnua qttuoꝛ ſubꝭ gniſicatũ ẽ vſq; ad ſoꝛtitu/ milia trecẽti: ᷑t mũdabit᷑ ſã etloer Ucun 64
iluch arud regna i qiinẽ celi:ct deiecit ð ſoꝛtitu ctuariũ. Factũ ẽ qt c vide CEt ſaauariũ. n Ant
ergde n die Erd ſtell r aculcauit eaſ ne ego daniel viſioeztre vrelu uexona akuf,
tuoꝛ ventus er Et uſq; ad pᷣncipẽ ſoꝛtitu rẽ iteligẽtiã:eccc ſtetit ĩ con altera ſactuſãcto lt lobement
q̃ttuoꝛ pncipales ptes dinis magnificatuʒ E: ab ſpeciu meo q̃i ſpẽs viri. Et rũ: e ¶ Et foꝛti gao vtmagsce
mũdi vnde oꝛiuntur eo tulit iuge ſacriſiciũ: ẽt ð audiui vocẽ viriũer vlai:᷑t tudo. ſanctoꝝ. ſ. Golcerziragli
venti. Quia pthole/ . f ¶ Coculcabit᷑. —
meu lagi filiuj regna refert hoc verbuz Etteigt mece
uit in egypto:Philip Sð ꝗ ””M ad omnia pꝛedi meo. egredie
pus frater alexandri in macedonia: Seleucus in ſyria æ ba cta excepto peccato deſolationis: ð quo non queritur teni, k
bylõe: Antigon' in aſia: ſcm ꝙ dicit hic gloſa. f ¶ De idiu calcabit᷑:ſed qdiu durabit:⁊ hꝰ eſt verbũ trũcatũ inoui aleni⸗
vno aũt. Hic deſcribit᷑ incurſus antiochi epiphanis oꝛti ex qꝛ lodt᷑ ad modũ dolẽt᷑ hoiſ:ꝗ alidd i loqᷓndo omittit. gabumüna
pdictis ᷣ iudeos: cũ dẽ: De vno ãaãt ex eis.i.dð ſeleucho rege Et notãdũ ꝙ iſta qõ fcã eſt ab vno ãgelo qrenti ab alio (qntiitth n
Iyrie. g ¶ Egreſſuʒ ẽ coꝛnu vnũ modicum.i.antioch'epi angelo vt pʒ in lr̃a. Ex qͥ pʒ ãgeli ſupioꝛes illuminst glati ſcunnat
phanes qͥ deſcẽdit ð ſeleucho: tñ plures fuerũt intermedij. gangelos iferioꝛes. g ¶ Et dixit ei ſ.ãngelus ſuperioꝛi lnet. k Dnb

Et di iſtud coꝛnu modicũ qꝛ pꝛius fuit rome obſes:vt dẽ.j.
mach. j. Et fem eſt grãde.ſ.qꝛ antioch' ignoꝛãte ſena/
tu exijt de roma:vt occuparet regnũ ſyrie:vt dẽ.j.mach.j.
Et pᷣuauit filiũ fratris kmogeiti ſeleuci philometoꝛis
regno ſibi vebito. i ¶ Lotra

ferioꝛi: h Uſq; ad veſpã ⁊ mane.i.ꝑ ſucceſſionẽ diei f Asdoſit
. — . eE„ 7. ſles.politis
7 noctis a tãtum tpis quod ſequit᷑: 4 no il ohbpicgehridi
trecenti.i.ſex ani.q:o.p tãtũ tpᷣs conculcabũtur p̃dica cgimelonayin.
k ¶ Et mũdabit᷑ ſãctuariũ.ſ.ↄpleto tpe pᷣdicto a pollu tähnaam

tra meridiẽ. qꝛ ptholemeũ regẽ tiõe fcã ibi ꝑ antiochũ:qð fem legit᷑ a iuda machabeo ⁊ hirus apur
,, „ , — . * „— .„ . 20 2 Yirs Y Jn en w tin eß .
egypti fugauit de capo ⁊ egyptũ obtinuit: vt hẽ.j.mach.j. fratrib epᷣ mach.iiij. Cõſideradũ tñ ꝙ tm̃ tps fuit ab mndervtpicti⸗
Egypr auũt ẽ in ſitu meridionali reſpectu ſyrie. kl Et ingreſſu ãtiochi ĩ hierlm vſq; ad emũdationẽ tpli ilo ſeitqſinulin
oꝛiẽtẽ.qꝛ in ꝑſide q̃ eſt in oꝛiente de bera Nieultszeut lũ t fuit poſitũ ĩ tẽplo per tres annos p ingreſſũ ãtio x aütt
cit ⁊ ſub tributo tenuit:vt ibidẽ dꝛ.iij.ca. l ¶ Et ʒ foꝛiitu chi in hierłʒ:qꝛ idolũ nõ tit ĩ tẽplo niſi ꝑ trej ãnos:vt lyte ſuera⸗
dinem. i. ↄ hierim vbi de dẽ foꝛtitudo colebat. m ¶ Et vigebit᷑.j xij.ca. l ¶ Factũ ẽ aũt. hHic ponit pᷣdicte vi/- —
magnificatuʒ eſt vſq; ad foꝛtitudinẽ.i. filios iſrael qͥ ãage ſionis expoſitio:⁊ diuidit in duas partes:qꝛ p ponit᷑ vi Eum no .
loꝛu antiqtus cuſtodia vallabant᷑. n fEr dele it de foꝛti ſioij expoſitõ:ꝛ ifert q̃dã ↄcluſio:ibi Et ego daiel. Pꝛi⸗ eſgliin
tudine.q; plures eoꝝ idolatrie ſubiecit. o ¶ Et de ſtellis. adhuc diuidit ĩ tre pteſ:qꝛ pexpõit᷑ myſteriũ arietis:· n r qu
q; multos ſtabiles in cultu ei occidit. vt pʒ. ij. mach. vj. hirci: ibi Doꝛo hirc. xe coꝛnu modici:ibi Et p' regnũ ⸗ Sär
vij. p ¶ Et vſq; ad pꝛinci. foꝛti.magni.eſt.i.vſq; ad deuz coꝝ. Pꝛima adhuc diuidit᷑ ĩ duas ptes:qꝛ pᷣ notat᷑ deſi d ncl
q colebat in hierm:qꝛ ad tps abſtulit cultũ ei: a dẽ ſic ei p deriũ ſeiendi in daniele:a modus reuelãdi iĩ gabꝛiele:qꝛ enhotuter
ualuiſſe ꝑ quãdã ſilitudinem. Uel aliter: per pꝛincipẽ ſoꝛ h fecit ꝑ mãdatũ ãgeli ſuꝑioꝛis.ſ.p michaelẽ:2 ponit᷑ N Kuauan
titudinis itelligit ſumus ſacerdos:qꝛ tũc regebat ciuitatẽ ſitio gabꝛielis:ibi Aries quem vidiſti. Dicit igiſur uden
tẽplũ ̊ quẽ pᷣualuit antiochus. q ¶ Et ab eo tulit iuge ſa Facum eſt autem cuʒ viderem ego daniel viſionez. tonecor⸗
crificiũ.qð dicebat᷑ agnꝰ:q imolabat᷑ veſpe ⁊ mane:qꝛ ſigu⸗ ſcilicet imaginariam: m ¶ Et quererem intelligenti fntentie
rabat imolationẽ coꝛpoꝛis chꝛiſti qð Otidie imolat i altari. am. cum magno deſiderio: qꝛ licet eam intelligeret in 4 aliii ⸗
r ¶ Et deiecit locũ ſãctificationis.qꝛ antioch'ꝰ ꝓphanauit pte:vt pᷣdictũ eſt:nõ tñ in toto. n ¶ Ecce ſtetit in con uicnchngr
tẽplũ ponẽdo ibi abbominãdũ idolũ:vt dẽ.j.mach.j.verũ ſpectu meo q̃ſi ſpecies viri.qꝛ non erat vir ſed angelus limglor iſ
tn:qꝛ iſta nõ fecit antiochus ꝓpꝛia virtute:ſʒ deo pmittẽte in ſpecie viri.ſ.michaei qui erat pꝛinceps ſynagoge: vt 4 ſ⸗igütan
pꝑ peccata ppli punienda:ideo ſubditur: s ¶ Robur aut patebit.j.x.ca.⁊ ideo erat ſolicitus vt myſteriũ danieli lcilnthat
datũ eſtei.i.antiocho: t ¶ Lotra iuge ſacrificium pp pec treuelaret᷑. o ¶ Et andiui vocẽ viri.i.michael ĩ ſpẽ vi ullben
cata. populi iſrael ⁊ maxime ſacerdotuʒ: qui vt dicitur.ij. ri apparentis: p ¶ Inter vlai.i.app rentis in tali loco Rd
machᷣ.iii.iam non crant dediti cirea altare: ſed cõtempio q ¶Et clamanit ⁊ ait.ſcilicet loquedo angelo inſerioꝛi til

ge ni

AV
di wſiſ
nde nir in
ug aäniodit
ai udaln
7 Almitii
i anſ
n acaung
F. onisl dett
d: —
an
dupplopee
iſi vgiin
de WEſur

e liipli aen

. dccbet ſane
n emſiciſi
a d

ur
(Rawt
finibeſtn
Aommud
ris:öqnononan
vbirth'Atrütis
Ea alcgh iloinchent
bmogkloqinith
igligiore ln
rtaiſingeluoſipt
inmeipiucteſloni
Aſegntt iDoor
ihednllatünn
pentheßlhefe
nbcktiulintiii
Aradiiignißi⸗
cgumüünnißl
mbam llin
tuitiſnei al n
Reni. depifſn
ndu ölſ
cotnt)

a ¶ Babꝛiel fac intelligere iſtũ.i.danielẽ. Ex qᷣ; pʒ ꝙ in

miniſterüs angelo? oꝛdo eſt. b
c Et ſtetit iuxta vbi ego ſtabã.ad loquẽdũ mecũ.
dD ¶ Cuũq; veniſſet pauẽs coꝛrui in faciẽ meã. hoc fem

eſt vt daniel exiſtens inter angelos cognoſceret fragilita

tem humanam.
e¶ Et ait ad me
intellige fili hoĩs.

ſ. coꝛꝛuptibilis:
eadem ratiõe q̃ pꝰ
ſ.vt cognoſcat ſu
am fragilitatẽ.
f¶ Qm in tpeſi

clamauit ⁊ ait:Babꝛiel fac
intelligere iſtum viſionem
Et venit ⁊ ſtẽtit iuxta vbi e⸗
go ſtabam. Cůᷣnq; veniſſet
pauẽs coꝛrui ĩ faciẽ meam

nis 2plebit viio. Et ait ad me: Intellige fili
exã pʒ ꝙ licet vi⸗ gund me: Anellie ili
ſio alia mõ ſit im Ools: quoniã itpe ſinis co
plera in antiocho plebit᷑ viſio. Cunq; loq̃re
tñ pfect'cõplebit tur ad me: collapſus ſũ ꝓ/

ne mũdi: ⁊ iõ de

*

ſenſus lralis: vtb

in antichꝛiſto ĩli nus in tra. Et tetigit me et
ſtatuit me ĩ gradu meo:di

ipſo eſt pꝛincipal ⸗ 1. 2 O0
e xritque mibi: Ego ondã ti

dictum eſt ch bi q futura ſũt i nouiſſimo
Funqeld- 24 e maledictõiſ quõniã hʒ tpᷣs
cidit loquente an hẽe conua rex medoꝝ e at
gelo vt magis co. q; ꝑlaꝝ. Nõꝛo hirc capꝛa
gnoſcerz fragiltiss
tem ſuam ¶ .
Et tetigit me.confoꝛtando: i ( Et ſta. me in gradu
meo.egrediendo me: quia pꝛius iacebaʒ ſicut q̃drupes

ad terrã. k ¶¶ Dixitq; mihi.Ego oſten.tibi q̃ ven.ſunt

in nouiſ.maledictionis.i.tꝑe illius maledicti hois:qui
ppꝑ abũdantiã malicie dẽ maledictio in abſtracto:⁊ hic
eſt antichꝛiſtus ppꝛie:⁊ antiochus epiphanes aliq mõ
inquãtũ figura antichꝛiſti ꝑ ſequendo cultũ dei:vt vi-
.l¶ m hʒ tp̃s finẽ ſuũ.ĩ quo.ſ.iſta cõplebũt᷑
ries. poſitis quibuſdã pᷣambulis ad expoſitõnẽ

7 — ℳ 7„

viſioij:hic gabꝛiel incipit viſionẽ exponere iniytũ tãgit

regẽ medoꝝ ⁊ pſaꝝ:⁊ pʒ lr̃a ex pregkerie Aterieerha--

nit eã inquãtũ tangit regnum grecoꝝ dicẽs: n

ro hircus capꝛaꝝ.⁊ pʒ vſq; ibi: n Ker! mus. l. ale/

xander vt pᷣdictũ eſt. qꝛ ante tempꝰ alexandri reges gre
cie erant qſi nulliuj momenti: ⁊ io dĩ pꝛim inter notabi
les. o ¶ ¶ auũt fracto illo.i.moꝛtuo ante finem natu

ralẽ vite ſue:qꝛ ꝑ venenũ moꝛtuus ẽ adhuc iuuenis exi

*

ſtẽs.ſ.xxxiij.annoꝝ:vt pʒ ex pꝛedictij ⁊ hoc ſignificatur

p fractionẽ. p

Surrexerunt ꝓ eo q̃ttuoꝛ.i.coꝛnua:

——

Danielis Viiſ:

Et venit.ſ.gabꝛiel:

hoc ſignificat ꝙ quattuoꝛ reges de gente ei cõſurgent ſi

mul regnantes: ? impiũ tenentes alexãdri ſʒ diuerſas
ptes: q (Sed non in foꝛtitudine ei. qꝛ nullũ iſtoꝛuʒ
regnoꝛum potuit equipari regno alexãdri in foꝛtitudie

licet plus durauerint:qꝛ regni alexandri valde paꝝ du
rauit:vt ſupꝛa dem eſt. r ¶ Et poſt regnũ.Hic ↄnt po

nit expoſitionẽ coꝛnu mo lci. i. atiochi antichꝛiſti cu

ius figura fuit nneugehe Eqð dẽ: Et poſt regnuʒ

eoꝝ.iſ.pᷣcedẽtiũ: s¶ Zũ cre.iniqta.conſur.rex impu.
facie.i. antiochus:qui permiſſus ẽ regnare ad puniedũ
iniquitatej filioꝝ iſr:lque creuerant nimis ills tꝑibꝰ:vt
viſu ẽ. Dicit aut antiochus impudens facie:qꝛ nullam

cuũ mer
chuũ. t

vt dẽ. ij. mach. vj. ⁊ hoc factũ ẽ ꝑ antio

turpitudin? verebat᷑ facere etiã ĩ loco ſancto vbi ſtatuit
idolũ:qui locerat etiã replet᷑ imundicijs ſcoꝛtantium

t intelligẽs ꝓpoſitões.qꝛ antioch' callidus

gens ꝓpoſitiones.i.intelligere faciens.q.d.daniel qꝛ per ea
que faciet itelligetur iſta viſio qᷓ̃ modo ẽ occulta: v (Et

* * .

robo.foꝛti.eius ſed nõ ĩ virib ſuis.q.d. licet ſic creſcat ſoꝛ⸗

titudo antiochi ad faciendum iſta: non tamen hoc erit ex
viribus ſuis:ſed pꝛopter peccata ppli ſic dimittetur a deo
agere: quia ſicut fre/
quenter dictum eſt:

rũ rex grecoꝝ:⁊ coꝛnu grã deus aliquando vtit

de.q erat int oculos eiuſ. malis ad panlen lunn
ipferer pmi. Qõ aut ira honos, Arlupe
cto illo ſurrexerũt q̃ttuoꝛ ꝓ ſa vaſtabit ⁊c.qꝛ non

eo:q̃ttuoꝛ reges de gẽte ei
ↄſurgẽt:ſed nõ ĩ foꝛtitudie
e. Et pſt regnũ eoꝝ:cus
creuerit iniqtateſ:cõſurget
rex ipudẽs facie èt itelligẽs
ꝓpoſitões:èt roboꝛabitur
foꝛtitudo eb:ſʒ nõ ĩ viribuſ
ſuis: et ſupꝛa q; credi põt
vniuſa vaſtabit:⁊ ꝓſpabit᷑
faciet.Et itſicict robuſtoſ
t ppłʒ ſcõꝝ ſʒ volũtatem
ſua:et diriget dol i mau e:·
Et coꝛ ſuũ magniſicabit:?᷑tĩ

nibus ꝙ ille qui erat
rome obſes deberet
ſic pꝛoſperari ⁊ tam
ardua facer̃. y ¶ In
terficiet robuſtos.ſ.
ſeptem fratres qui cũ
matre fuerunt robu/
ſtiſſimi ad tenẽdum
legem dei:vt patet.ij.
mach. vij. Et quia nõ
ſoluz illi ſunt interfe⸗
cti ab antiocho: ſed
multi alij qui nolue/
runt derelinquere le/
gem dei: ideo ſequit:
3 (Et pplʒ ſan. Fʒ vo.
luam. interficiet. ſ.
a ¶ Et diri do.in ma.e.i.ad finẽ itẽtũ ab eopducet ꝑ opa
e: b ¶ Et coꝛ ſuũ magnificabit. qꝛ antiochus intantum
erat elatus per ſuperbiã quaſi crederet habere terram ad
nauigandum: mare ad ambulandum: vt dicit.ij. mach. v
c Et in copia rey omnium occidit plurimos.quia talẽ

occaſionem ſanctoꝛum ſecit per tempoꝛalem potentiã ſibi

a deo permiſſam. a ¶¶ Et contra pꝛincipem pꝛincipum cõ
ſurget. quia ↄ deum ſurrexit auferendo cultũ eius itũ ad
tempus: b E ſine manu conteretur.quia antiochus re
diens de ꝑſide percuſſus a deo moꝛbo inteſtino moꝛtuus ẽ
ꝓut habetur.ij.mach.ix.Quoniã autem ſicut dictũ eſt an
tiochus fuit figura ãtichꝛiſti: ideo littera iſta qᷓ expoſita eſt
de antiocho iterum melius exponitur ⁊ perfectius de anti
chꝛiſto ab illo loco vbi incipit ſcriptura loqui de antiocho
cum dicitur: Et poſt regnum eoꝛum.ſ.grecoꝛum: quia re-
gnum antichꝛiſti pertinet quodãmõ ad regnuʒ romanum
de quo oꝛietur: vt pꝛedictum eſt:qð qͥdẽ regnum romanuʒ

eſt poſt regnum grecoꝛum:de quo fit mentio in parte ime

diate pᷣcedenti vt patet. Cum creuerint iniquitates.quia ſʒ
teſtimoniũ ſaluatoꝛis matth.xxiiũj. imminẽte tꝑe antichꝛi
ſti abundabit iniquitas ⁊ refrigeſcet charitas multoꝝ.Cõ
ſurget rex impudens facie. quia antichꝛiſtus ad omne ma
lum erit inuerecundus:Et intelligens ppoſitionej.quia an
tichꝛiſtus erit callidiſſimu ingenio naturali: ⁊ auxilio dis
boli familiaris ſibi:quia habebit demonẽ pꝛincipẽ: Robo
rabitur fortitudo e.quia excedet omnẽ terrenã potentiaʒ
tꝑe ſuo: Sed non in viribus ſuis.qꝛ nõ erit hoc virtute hu
mana ſed diabolica: in cui virtute faciet illa mirabilia:ðo
tñ pmittente. Et ſupra ꝙ; credi põt vaſtabit vniuerſa ⁊c᷑.qꝛ
poteſtas antichꝛiſti ſic ſubito appebitꝙ oĩb admirabil erit
Et iterficiet robuſtos ⁊c.i.illos ꝗͥ inuenient᷑ firmi i lege dei
nolẽtes ei obedire. Et diriget᷑ dolac᷑ʒ.i.ad finẽ itentũ ab eo
perduceret:licet ad temp bꝛeue. Et coꝛſi uũ magnilicabit.
qꝛ extollet᷑ ſupꝑ omne illud qð dẽ deus vel colitur: vt dicit
apoſtolus. ij. ad

erat: ⁊ pueniens alios calliditate ſua. Uel aliter: Intelli cidet plurimos. quia per fortitudinem militie 7theſauros

7

erat credibile homi⸗

theſſalo.ij. Et in copia omnium rerum oc

₰

no⸗
diuitiarum naturaliũ ⁊ artiſicialium multos interfſiciet. latio chꝛiſtiſidelibꝰ in tribulatione antichꝛiſti exñtibis anazn
Et cõtra pꝛincipẽ pꝛincipũ ↄſurget.i. deũ cultũ eius auſe ¶ Ca efficiẽs eſt inſtinctſpirituſſancti factus danieli ↄfitẽ hinn teligen
rens ⁊ ſibi vſurpãs: qꝛ in tẽplo dei ſedebit oñdens ſe tanq ti pcm ſuũ:a deſiderãti ⁊ poſtulanti remediũ. C foꝛ mnnt hrll
ſit de: vt dẽ. ij. ad theſi.ij. Et ſine manu conteretur.qꝛ dñs malis in diuiſioe cõſiſtit: q talis ẽ: qꝛ p ponit᷑ meritum llin mg
ieſus chꝛiſtus eũ interſiciet ſpiritu oꝛis ſui:vt ibidẽ dẽſeqt: oꝛatiois.2 mody reuelatois:ibi Cũq; loquerer. Pꝛimũ ſiia. lan⸗
b Et viſio mane æ? 7 eſt ex pte danielij ſglii ſen
veſpere que dicta eſt. „ rr r.r „„2 ex parte ange Ilun lene
vera eſt. i.p ſucceſſio copia reꝝ omniũ occidit N nõ pꝛĩo darij ſilij li reuelantis. ¶ir mg
nem tpis apparebit pſurimos. Et contra pᷣnci·aſſueri dè ſeie medoꝛũ pꝛeimũ tria notan n npen⸗
veritas viſionis ipſi Rasn ſurget:et ſine gquͤi ipauitſi ſ chal / tur: mu ẽ debiia iſln ſn
inq;tum ptinet ad an pẽ pᷣncipuʒ ↄſurget:et ſine qũi ipauit ſup regnũ chal- adio oeatis: nuͦpſih

tiochũ: v inquãtuʒ p maãu ↄteret᷑. Et uůᷣiſio veſpe . deoꝝ andᷣ vno rgni ꝛego ↄfeſſio penitentij: o haut
tinet ad antichꝛiſtum mane:q̃ dcã ẽ vera ẽ. Tů dölel iĩtellexi ĩ libr nuùme? ibi Et oꝛauit daei nntſuere;
vel aliter exponitur: exrgo viſionẽ ſigna qù pmł ãnoꝝ:de qͥ fes eſt ſmo dñi tertiũ intẽtio pet: j li inel
vt ꝑ mane intelligat᷑ . . ˖„,2„ te . t -X tis: ibi Et nũc do (iefly
eps antiochi:qd fuit 108 dieſ erit. Et ego daniel ad hieremis ꝓphetã: vt cõ mine. Lirca bͤmũ ui ſun ho
pmũ reſpectu tpis an laãgui ⁊ egrotaui per dies. plerent᷑ deſolatõiſ hierlz ſe z»ſiderandũ ꝙ de n ime
tichꝛiſti: vt ſit ſenſus. Luͤnqʒ ſurrexiſſẽ faciebaz ptuaginta anni: èt poſui bita cõditõ oꝛãti,) inur pniſio

Uiſio ſdicta im q opa regis èt ſtupebã ad v faciem meam ad dominuʒ eſt q; attẽdat debi kinai

eugadochi A1: ſionemet non erat quiſte: deum meum roͤgae de etps didioe egum
ſi pere.i. ad tempus an Pꝛetaretur . C. IX. . (CaATII ieiunijſ ſaccõ 2 ciner itellexit 4 appꝛo aſcle. Perp⸗
tichriſti vera ?: quia H pinqbat tps a do (pergumen
in ytroq; ſenſu habet veritatem:vt viſum eſt ſequitur: ꝓmiſſũ ð liberatiõe nppli:⁊ heſt qð dẽ: a ¶ In ano p ſtontio dani

¶ Tu dãiel: O¶ Signa riſionẽ.i. memoꝛie comẽda eẽ darij filij aſſueri. Aduertẽdũ ꝙ iſte aſſuerꝰno ẽ iſte ſub iuno gecebn
ſcribẽdo:vt poſtea poſſit ſciri a poſteris: e ¶ Q p mlłtoj qqp; hiſtoꝛia heſter fcã eſt: qꝛ ille fuit pꝰ ꝑ magnũ tpᷣs: ſed Ai ifiͤcits
dies erit. i. oplebit: f Etego bie ponit᷑ quedã ↄcluſio re iſte eryẽ ille q ſupꝛa dict ẽ aſtiages:⁊ h ẽ qð ſubdit magjerdo
