poſſumus alii exponere ſm ꝙ dicit hiero. hec aũt reſurre uulis nec pꝛegnatibus pcebãt: e¶ Loõuertere. Pic ſub
ctio ad vitã moꝛtalẽ incepit i xpo:m ꝙ dĩ pma ad coꝛin. ditur ꝓmulgatio diuine miſericoꝛdie generalit quutu if
xv. Chꝛiſtus reſurrexit a moꝛuis bmitie doꝛmiẽtiũ . qm q cex ſe.Sciẽdũ tñ ꝙ aliqui expoſitoꝛes catholici reſiun
dẽ p hominẽ moꝛs ⁊ hoiez reſurrectio moꝛtuoꝝ: ſicur i um huius capituli reducũt ad tẽpus eechie: in quo a
ada oẽs moꝛiunt ira T in xpᷣo oẽs viuificabunt. In reſurre prtiuatis iam decem tribubus: populus regni iude ti/
ctione vero ſua liberauit patres ſanctos de manu moꝛtis? mens egit penitentiam: ecechia rege ad hoc eum exhoꝛ
limbo detẽtos: iõ dẽ: q manu moꝛtis liberabo eos tante: pꝛopter quod deus eum miſericoꝛditer libera-

⁊c᷑.qꝛ ĩ ſua reſurrectõe de.

¶Miber

Eleuauerũt coꝛ ſuũ.ꝑ ſupbiã. v ¶ Et obliti ſũt mei. ptialii:a ĩ reſurrecctione generali liberabit omnes gene
p lmdolatriã multiplicẽ: lz aũt ingratitudo hui. bficij incre ralit: ⁊ huic expoſitõni coſonat q̃dã glo. hebꝛaica:geñ.
pata fuerit ſuꝑius.xi.ca.tñ hic repetit:qꝛ aliqd hic expmit xxiiij.dixit ra.ioſue filius leui: Jui cum angelo moꝛtia
qð nõ ẽ ibi expſſũ. x¶ Et ego ero. Hic cõſequeni ponitur vſq; ad poꝛtas gehenne ⁊ iuit mecũ meſſias filius da-
igratitudinis punitio:cũ dẽ: Et ego ero eis quaſi leenaque uid:⁊ cũ viderũt captiui lucẽ meſſie letantes dixerunt:

ſte educet nos ᷣ
ac obſcuritate:

iferni r̃dimet eoj

ego ero eis qi leena:ſic par liberabo eoſ:de moꝛte redi Ero moꝛs
ptiui ĩ aſyrios. la dus i viᷣ aſſyrioꝝ. Occůr mam eos. Eroò moꝛs tua o tmao moꝛs. hoc
rã eis quaſi vrſa raptis ca moꝛs: erò moꝛſus tuus in dĩ iperſona xpi

tulis: t dirũpã interioꝛa ie ferne.Cõſolatio ãbſcõdita qui moꝛtẽ deſrru
coꝛi t cõſumã eos c ab oculis meis: q ipe in ſitincoatiuein
coꝛis eoꝝ. 4 ẽ ab oculis meis:qa ipe in ſus rei
* —— — 2 „ — „, 3 „ e a relurrectione
ibi qſi leo bẽſtia agri ſcidet ter frẽs diuidet. Addiücet æ ĩ fine mundi de
eos. Perdiuio tua iſirl: tn vprẽtẽ ventũ dñs dẽ deſerto ſtruet conſmati

8 (Ero moꝛſus

imit

(Wiradoßm
iaſe
litniet
blſoſnn
hibocta, lon⸗

nntſciud
cbncd: piuet

HItirdgern
Egaſ ines
ee (ogebe⸗

([ßdeſiiſcapri

i ſuap: pa⸗
wwtivnnbꝛ

cage ſunviuii

(unt moꝛtui
nliplcabibe

tũmodo ĩ me auxiliũ tuũ. aſcendẽtẽ:&᷑t ſicoabit venas nn eſt. unlen Exd

Abr eſtrex tuus: Maxie eb: deſolabit ſonteʒ ei rei masfferne. auus
nũc ſaluet te ĩ oib vrbibuſ iße diripiet theſaurũ omĩis aliquos inde eri-
tuis.Et iudices tui:de ꝗb vaſis deſiderabilis.XIIII. pyuit.ſ.ſanctos:

goreicuuzb⸗

baui depe
hgriſlatioeni
Dlnica derla⸗

nniuae hebꝛace

pes. Dabo tibi regẽ i furo amaritudinem cocita- wamnatofeſt
re meo:ct auferã ĩ indigna uit deum ſuum. In gladio rectõne:vt hahek
tione mea. Colligata iq pereant. Paruuli ecoum Ma xxv. Jount
tas ephꝛaiʒ: bſcéditũ pec elidantur: ⁊ fete eius ſcin- hiin ſuppliciũ e
catũ e. Doloꝛes pturieéis dantur. Conuẽèrtere iſrael ——
veniẽt ei. Jpẽ ſilᷣ nõ ſapies ad dominum deum tuum ßſenti nullus ſcit
de qua pte ſit fu
tur ſm illud ec·

dixiſti:dů mihi regẽ ⁊ pᷣnci . Ereãt ſamaria: qm̃ äd aliquo ibi reliqe

tꝛtñ ſibi diſplicuit: vñ meis.⁊ ſubdit᷑ ca. x ¶ Quia ipe.i.xpᷣs ſolus. „CR

t auferã ĩ idignatõe mea.i.ĩ in tej. 3 Diuidet.ſeparãdo ouej ab hedis.i.iuſtos a re
ſee rex ürl:⁊ ſedechias rex pꝛobis: Matth. xxv.⁊ qꝛ illud iudiciũ pᷣcedet ignis cõ
Colligata e iniqtas ephꝛaim:i. flagrationis: iõ ſubdit: a Adducet vꝛẽtẽ ventũ do
¶ Abſconditũ peccatũ ep. ſed minus.i ignem cõflagrationis ad modum vẽti diſcur⸗

generalit que modo cõcupiſcunt i pñti vita. ¶XIiIl.
Ereat ſamaria. Superius poſita eſt pꝛomul⸗
gatio diuine iuſticie:in hoc vltimo capitulo
PPPonitur pꝛomulgatio ſue miſericoꝛdie: pᷣmit
titur tamen. x. tribuum punitio tempoꝛalis: eo ꝙ iſte
pꝛopheta ſcribebat pꝛincipaliter contra decem tribus

Quoniã ad amaritudinẽ cõcitauit

ruuli enim eoꝝ elidant᷑. ppter eniʒ

kipiſſc'oben
te vero py⸗
mie appuit e
us diuinem

ſricoꝛdie viol
ſuperd dicebat

ſnſüreſiduüh

phezicltatad
miſerccoꝛglelan

puucltatubi

lilogoñn pen

Ft Panitiniag
Ulebaptiinuia
ſnlieggendeiad

ſnictretuag faͤ

Nlctbeutop ain
ſalpeba .

ſszguip'hoi
nn b(Onmmi⸗
iugindlepſage

iüpnierpprg

gegdolltpere
Mdegenererade

(ehiideopattife

lerficireo gi
eeed ly.
iriii
klaftinncecg

vnlicvbi me.

finonörecurre

ſitignitugel
hiptelitprino
haßi poion

oteſtate moꝛtis liberauit alide uit oe manu ſennacherib miraculoſe: quario Reg.xix

A

1

fiunr

Kiighen
Miantnn
R

Rrdn
imen
5 ſutn
s narden
d ni
n
o nhngn
Nit;
en Amin

ei Rüctn

lunimn

o mngtin
s egnen
. üi
n üni
zid uſtin
P
ifut
1o wͤrt
dm Mmk
ſir htni
i niſun

1ℳ
d irnit

ſdannactd

Alij vero reducũt ad tẽpus liberationis de babylonica
captiuitate:qꝛ vexatõne dante iudeis ĩtellectũ cõuerſi
fuerũt ad dñm: ꝓpt qð deus miſericoꝛdit᷑ eos liberauit
pcyrũ:Et poſſet ſatis applicari lr̃a ad hũc ſenſũ vel il-
lũ:led iſti vident᷑ nimis iudaixare.Lrãſlatio.n.chaldai
ca vbi noſtra ſic

hʒ ĩ hoc ca. Con/
nerenk ſecetes I gquoniaz coꝛꝛuiſti in iitate
ninico: v germia ua. Tollite vobiſcũ pba
bũt quaſi vinas uertimini ad dñm: ct dici
talis ẽ: Cõgreba te ei:HOmnẽʒ aufer iniqtatẽ
but de filij cpi &t accipe bonũ:ẽ᷑t reddem
ltaa nen: pa- vitulos labioꝝ nr̃oꝛuʒ.Aſ
meſſie ſui: viuifi ⸗ ſur nõ ſaluabit noſ. Supeꝛ
cabunt᷑ moꝛtui ? equũ ñ aſcẽdemꝰ: nec dice
multiplicabit bo mvltra dij nr̃i opa manuũ
z mtenre, ex nr̃aꝝ:qa eſ ꝗ in te ẽ miſere
3 Pant deſpe beris pupilli. Sãnabo cõ⸗
xpᷣi: trãſlatio eni tritiones eoꝝ:diligam eos
chaldaica decla ſpõtanee:qꝗã auerſuſ ẽ furoꝛ
Rrius obeser me ab eis. Erò q̃ſi ros. Et
ris: tpe vero rbi Urael germinabit ſicut liliũ
maxie appuit ef·ct erũpet radix eius vt liba
fectus diuine mi/

ſericoꝛdie:⁊ iõ ſiéd l
ſuperpoicebat hic dei miſericoꝛdia pmulgat᷑:⁊ ſᷣm hũc
ſenſũ reſiduũ huius capli ĩ tres ꝑtes diuidit᷑:qꝛ pᷣmo ꝓ
pheta ĩcitat ad penitẽtie veritatẽ: ? manifeſtat diuine
miſericoꝛdie largitatẽ:ibi Sanabo.qʒ mirat᷑ credentiũ

paucitatẽ:ibi Quis ſapiẽs.Circa pmũ dicit:Coõuer ere

iſrł ad dñm. ꝑ pniaʒ verã ita pclamauit iohes pcurſoꝛ
xpᷣi:Penitẽtiã agite appꝛopinquabit eni regnũ celoꝛuʒ
vnde baptiſmus iohis baptiſte fuit queda ꝓteſtatio pe
nitentie agende i aduentu xpᷣi. Quoniã coꝛꝛuiſti.
ĩ iniqtate tua.a ſtatu gre: ¶ Tollite vobiſcũ verba.
nõ dicit bꝛutoꝝ aĩaliu ſacrificia qᷓ ceſſauerũt i lege no-
ua:ſed verba duplicis cõfeſſionis.ſ.peccatoꝝ ⁊ diuine
laudis:quibꝰ hõ cõuertit ad deuzʒ. ꝗ ¶ Et dicite ei.i.
xpᷣo. h Omnẽ aufer ĩiqtatẽ. xpᷣus.n.abſtulit pecca
tuũ oꝛiginale ꝑ ſacramentũ baptimi: ⁊ actuale ꝑſi acra-
mẽtũ pnie:ppt᷑ qð dicit᷑ de eo iohãnis pᷣmo: Ecce agn

dei: ecce ꝗͥ tollit peccata mũdi. i ¶ Et acci
bonũ de genere:ad qð ſe extẽdit facultas humana: fac
acceptũ deo patri ſua gr̃a. k Erreidamu vitulos.
i. ſacrificia:eo ꝙ ĩ veteri lege de ſpecie bouis fiebat ma
ioꝛa ſacrificia. I ¶ Labioꝝ nr̃oꝝ.i. laudes deuotas q
ſũt ſacrificia acceptiſſima: Pſ.xlix. Sacrificium laudis
honoꝛificabit me. m ¶ Aſſur nõ ſaluabit nos ⁊c.i.i
pſſuris nõ recurrem ad auxiliũ humanũ ſʒ diuinũ: ⁊
ita fuit ĩ pmitiua eccleſia:ꝙ xpᷣiani cõtra ꝑſecutones iu
deoꝝ ⁊ etiã tyrãnoꝝ nõ pugnabãt armis ſed oꝛonib
deuotis: vñ p oꝛones beati baſilij ⁊ ſui ppli ſancr mer
curõ miles ia defũctus interfecit iulianum apoſtatam
ecclie ꝑſecutoꝛeʒ:⁊ eius lãcea q̃ ĩ eccleſia beati balilij ſer
nabe⸗ inuẽta eſt ſanguine iuliani apoſtate perfuſa.
n ¶ Nec dicem vltra dij noſtri c᷑. qꝛ ꝑ aduẽtũ xpi de
iecta ẽ idolatria. o ¶ QAuia ey d in te eſt miſereberis

pupilli.erat.n. pplus añ aduentũ xp̃i pupillus:qꝛ carẽ

matrẽ. p ¶ Sanabo. Hic conſequent ꝓphetat diuine

parẽtibus: (Ena xpᷣm ⁊ eccliaʒ veꝝ patrẽ ⁊ veram
mißicoꝛdie largitateʒ dicens in ꝑſona chꝛiſti: Sanabo

cõtritões eoꝝ. ivere penitẽtes ſanabo ꝑ graʒ. q ¶ Di

ligã eos ſpontanee.qꝛ amoꝛ ini homiuẽ ⁊ deũ pᷣmo ꝓcedit

ex ꝑte dei:ꝓpi qð dicit iohãnes pᷣma canonica.iiij.ca.Dili

nne en Uithe boꝛ dilexit nos:⁊a ſic eius dilectio ẽ ſpo/
tanea. r ¶ Quia auerſus ẽ furoꝛ me ab eis.ꝑ moꝛtẽ eniz

xpᷣi hominis placatus ẽ deus pat:⁊ ꝑ cõſequẽs filius ꝗ eſt

ni. Ihnᷣnt rami ei:&t erit q̃i
oliua glõꝛia er: èt odoꝛ ei
vt libani:Còͤnuertent᷑ ſedẽ/
tes i vmbꝛa eius viuènt tri
tico.Et germinabunt q̃i vi
nea mẽmoꝛiale eiuſ ſicut vi

vnus de cũ ipᷣo:iõibᷣ
dit. S ¶ Ero quaſi
ros. ſicut enĩ ros iui⸗

ſibilit deſcendit ⁊ fe/

cũdat terraʒ:ſic dei fi
ly iuiſibilit᷑ deſcendẽ)
fecũdauit vᷣginẽ: eſa.
lv. Roꝛate celi deſuꝑp
⁊ nubes pluãt iuſtuʒ

pe bonuʒ. i.

cedent in eis de virtute in virtutem. s

apiat᷑ tra ⁊ germinet
ſaluatoꝛem. t ¶ Et
iſrł.i pplus xpᷣianus
ſeu eccleſia. v ¶ Ber

nũ libani. Ephꝛaim:quᷣid
mihi vltra idola: Egò ex
audiã ẽt dirigaʒ eũ: ego vt
abietẽ vrente: ex me fruci
tuus ĩuẽtus ẽ. Qũis ſapiẽſ
et intelliget iſta:intelligens
tſciet hec: Qũia recie vie
dñi:et iuſti ambulabũt ĩ eiſ
pᷣuaricatoꝛès pᷣo coꝛꝛuẽt in
eis. ¶ Explicit oſee ppha.

dix eni eccleſie ẽ ipſe
xpᷣus ſᷣm ꝙ declarat
diffuſe aug. ſup pſal/
nrIſ⸗ r z. en
pit qñ aplos alioſq;
fideles ptulit ideo ſbᷣ
dit: y ¶ IJPbũt rami
eius.i.de virtute ĩ v⸗

tutẽ. 3 (Et erit quaſi oliua.qᷓ ſemꝑ ẽ ĩ viroꝛe. a ¶¶ ölo

ria ei.qꝛ gloꝛia xpᷣi nõ marceſcit. b Et odoꝛ e.i.fama
bonitatis xpᷣi ĩ ſe eius diſcipulis diffũdet᷑:ſicut patet ĩple/
tũ ꝑ oꝛbẽ vniuerſũ: ꝓpt᷑ quod dicit apoſtolus. ij.coꝛin. ij.
Chꝛiſti bonus odoꝛ ſumus ĩ oĩ loco. c ¶ Couertent ſedẽ-
tes ĩ vmbꝛa enᷣ.ſ.xpᷣi vt patet ꝑ trãſlatõnẽ chaldaicã ſupꝛa
allegatã. dD ¶ Uiuẽt tritico.i.euchariſtie ſacramento: qð

cõficit ĩ pane triticeo:⁊ hic panis dat vitã mũdo: Johis.vij
Si qs mãducauerit ex hoc pane viuet in einũ.⁊ ꝓpi hoc

ionathan fili oxei qᷣ fecit traſlationẽ chaldaicã loco huius
Uiuẽt tritico.traſtulit: iuificabunt᷑ moꝛtui.Chꝛiſtus eni
eidiſcipuli ĩ noie eius legunt᷑ multos moꝛtuos ſuſcitaſſe

e ¶ Et germiabũt quaſi vinea. ꝓpi hoc dicit ſaluatoꝛ ioh̃.

xv. Ego ſuʒ vitis vera ⁊ vos palmites. f ¶ Memoꝛiale

el ſicut vinũ libani.ꝓpe eni mõtẽ iſtũ creſcebat vinũ opti
¶ Quid

mũ mẽoꝛia dignũ. g¶ Ephꝛaiʒ.ſupple dicet. h
mihi vltra idola.multi eni de decẽ tribub reuerſi a regno
aſſyrioꝝ crediderũt ad pᷣdicatõeʒ aploꝝ alioʒq; xpi diſci
puloꝝ:oi idolatria ⁊ ſuꝑſtitõe deiecta:lʒ eni ludel q redie/
rũt de babylone nõ legant᷑ poſtea idolatraſſe niſi aliq pau
ci machabeoꝝ: tpe:illi tñ de decẽ tribubꝰ q nõ redierũt de
captiuitate ꝑ aſſyrios facta idola coluerũt:ſaltẽ vtpote in
ter idolatras cõmoꝛãtes. i ¶ Ego exaudiã. oꝛones eius.
k ¶ Et dirigã eũ.in via ſalutis: I ¶ Ego vt abietẽ vrẽtẽ.
ſ. faciã eũ. m ¶ Ex me fructus tuy.ſicut dictũ ẽ ca.pᷣcedẽ/
ti:tãtũmõ i me auxiliũ tuũ: hic mutat᷑ modus loquẽdi de
ftia pſona ad ſcaʒ. n ¶ Quis ſapies. hic admirat᷑ pauci
tatẽ credẽtiũ:lʒ.n.pmi credẽtes xpᷣo fuerit iudei:tñ fuerũt
pauci ↄpatiue reſpcũ remanentiũ i ifidelitate:qð pphᷣa ad
mirat᷑:cũ vidẽt i ſpũ xpᷣʒ tot ⁊ tãta miracula factuꝝ:ꝙ me
rito ſibi ab oib'erat credẽdũ:iõ ſpᷣdit᷑ uis ſapiẽs. ſa
piĩa deſurſũ deſcẽdẽte q̃ ẽ ſuadibił ⁊ bonis ↄſẽtiẽs: Jaco.iij.

o¶Et itelliget iſta.q.d.pauci ↄpatiue itelligẽt dicta pppe

taꝝ. p ¶ Et ſciet hec.q̃ dicta ſũt. q ¶ O? recte vie vnſi.

ſcilicet pᷣcepta decalogi ⁊ euangelij ⁊ conſimilia. r ¶ Et

iuſti ambulabunt in eis ·i. iuſtificati per ſidem chꝛiſti pio
ꝛeuaricatoꝛes

minabit ſicut liliũÖs.
puritatẽ vite. x¶ Et
erũpet radix ep. Ra/

—

MMDꝛologus

vero coꝛꝛuẽt in eis.ꝗ caſus ⁊ ſi exeat oꝛdinẽ diuine miſicoꝰ

die:tñ itrat oꝛdinẽ ſue iuſticie:bᷣm quẽ punitio peccatoꝛuum

ad gloꝛiã dei cedet ⁊ electoꝝ ꝗ cũ eo regnabũt ĩ ſecula ſecu-
loꝛꝝ amen.
demus vitulos.

Uedã gloſa
ũ

Addio.

bebealcs ſu
per iſtud v/
6: Reddemvituloj

pꝛophetam.

ſic dicit:Soluem ſen 4 4
reddemↄfeſſionẽ la- Ancx⸗ iohel apud
bioꝝ nroꝝ iĩ loco vi⸗ hebꝛeoſ p'oſee po
miopimekis eni plaꝰ nit᷑. Et ſicut ibi ſub nomie
cet penitẽtia deo in q̃ . tri .
reqti: cofeſſio lablo ebhaaim ad decemib afei
rũ ỹ ſacrificia: vn de tur vaticiniũ: q̃ vł ſamaria
capꝛo emifſario per plł iſr ſepe memoꝛant:ſic èᷣt
quẽ expiebant᷑ peccaa ĩhũc ꝓphetaʒ oẽ qð dẽ ad
ta toti ppli vt pĩ leni tribũ iuda ⁊ ad hierſin pti

ti.xvi.ca.nihil acce/
debat ad altare niſi
ſola cõfeſſio: dicit᷑.n.
ibi ſic: Cõfiteat᷑ ſuper
eu oĩia peccata filioꝝ

nere credẽdũ ẽ:⁊ nullã oio
iſraelis.i.decẽ tribuũ ĩ hoc
fieri mẽtionẽ. Cꝑa qͥʒ ꝗbꝰ
ꝓphetauit eadẽ debemus

. Pn ae dui accipe:q̃ ĩ oſee legim i diẽ⸗
uaricatoꝛes vero co/ bus otie ioathan ⁊ achag
rust eis. ¶ Additio et ecechie rẽgũ iuda:è᷑t ĩ die
euaricato bus hieroboaʒ filij ias re
es dicunt pꝓ gig iſrl. Poꝛꝛo factü eẽ ſer

ut in gloſa:
coꝛꝛuere in vus dñi

eo mõ qᷣ dẽ luce ca.ij kert cůi fu:nõ ad cõditionẽ
Ftro:te poſſtus eſt¶Ccp:q firi dẽ:vt alibi legim
¶ Incipit expolitio Bomin ſet⸗ mihi ĩ ſalu
pꝛimi plogi in Jobe tẽ.Audit.n.ĩ ſcriptur ſcis

lem pꝛophetam.
— Ancx iohel ⁊c. Iſte plog quatuoꝛ hʒ
ptes. In quarũ pᷣma oꝛdo iſtius pphete
dQa alios oſtẽdit cũ d: Sãctus iohel ⁊c̃.
ſ —“ In ſecũda demõſtrat᷑ ad quos ꝓphetia
eidirigit ibi: Et ſicut ibi ſᷣ noĩe ephꝛa
im ⁊c. Tertio tpᷣus pphetatõis e ſbiũ/
,gll:ibi Tpa q;. Quarto expoſitõej quo
ruũda verboꝝ in ꝓphetia cõtẽtoꝝ expmũtur:ibi Poꝛꝛo fa⸗
ctũ eẽ ſermonẽ dñi.vbi duo facit:pmo eni exponit cõtenta
in titulo:ibi Poꝛꝛo factũ eẽ ꝛc. ⁊ exponit cotẽta ĩ exoꝛdio:
ibi Audixr aut ⁊c. His viſis lr̃e inſitamꝰ.Oꝛdo iſti pphe
te apud hebꝛeos ? apud.lxx. habet᷑.s. in pncipio pᷣmi ꝓplo⸗
gi ſup oſee. b ¶ Et ſicut ibi.i.oſee pᷣmo:vide notulã vſus
finẽ expoſitionis ſecũdi plogi ſuꝑ oſee de regulis.ſ.ſub qui
bus ſignificationibꝰnominu: ad quas trib p pphetas ſᷣmo
oni dirigat. c ¶ Sic ⁊ ĩ hũc ꝓphetã ⁊c. a nullã oio iirlis
i. oecẽ tribuũ ĩ hoc fieri mẽtionẽ. vñ ⁊ in ſequẽti ꝓlogo dẽ
iohel fatuel fili deſcribit irã duarũ tribuũ.vbi aliq dicũt
xh.no duaru.⁊ exponũt qð.s.poſitũ eſt.ſ.Nullã oino ⁊c.
ſupple ad coꝛꝛigẽdũ:qꝛ qñq; de eis fit mẽtio reducẽdo ma-
la eoꝝ in exemplũ vt caueat due tribus.de hoc nolo cõten
dere:ſed credo hiero.ꝗ ait nullã oino.x.tribuũ hic fieri mẽ
tionẽ:ſupple pncipalit:vt quidã volũt. d¶ In die vogie.

q alio noie dicit᷑ agarias:de quo legit.iiij.reg.xv. Joathan

——

iiij. reg. xx. e¶ Et exechie. iiij. xeg. xviij. xix. .xx. f ¶ Re
gu iuda.i.duarũ tribuũ. g ¶ Et in dĩebꝰhieroboam. iiij.

reg. xiiij. iſte nõ ẽ hieroboa ſilꝰ nabath. de quo.iij. reg.xij.
ſz fuit ſilius ioas regis iſrael:de quo.iiij.reg.xiiij.

n capitulo.xiiij. vbi di in poſtilla: Et red/

Incipit plogus i Johel

rl. ο0 ciue ſella. Audite ?ba mea vxo
monẽ dñi ad meritũ e re

pꝛopꝛie coꝛde non aure percipitur. 3 iſe
ſunt.moꝛibus: Sap.iiij. Cani ſunt ſenſus hominis: ?

lij ioas.iſte ioas non fuit ille qui fuit rex iuda quem io
iada ſacerdos interfecta athaſia inſtituit in regnum:de
quo. iiij. Reg.xi.xij. xinj.ſʒ fuit rex iſrł fili ioachaʒ reg
iſrael:de q.iiij. Reg.xiij. De his quatuoꝛ regibus iuda

lcgitur in.ij. paralypo.xxvi.⁊.xxvij.⁊.xxvinj..xxix..

xxx..xxxi .li
——G Poꝛꝛo. h expõit
iſte:q ad aures ſonat: Parba una vone⸗
3 ĩ coꝛde pcipit᷑:iux illud tun in uitulo: Sic
qs doͤmin logl; Qul habz bal terbugdin
aures audiẽdi audiat. Qð quod factum eſt
autẽ dẽ hebꝛaice hyegimi: ad ioel c»c a hie

grece enechxiaſti:latine ſo⸗ loroi
nat: aurib pcipite:pꝛopꝛie vleerte. Se

nõn aure:ſed coꝛde pcipił. monẽ dñi t ver⸗
Qui ſenes ſunt et celeſtes ſ
audiũt ſpũ̃alit:q aũt hitẽti k Cacuz eſe⸗
terra appellãtq; tfreni auri pꝛophetie in pꝛ

bus pcipiũt. Abicũqʒ aũt pheta. mAd

hec důo pᷣba iũcta ponũt: meritum elus re
noön ad ſimplicẽ uñ pboꝑ lertur i dei bbu
ſonũ:ſ ad rẽcodiã q; di gaſe pprer ma⸗
cioꝝ ĩtelligẽtiã ptinẽ intelli tum vel ppter p

gẽdũ ẽ. In geneſi lamech
loqꝗt᷑ ad vxoꝛes ſuas ada ⁊

pargtionem.
n —
phete iohelis.
o¶Qui fit. ideſt
meruit vt iſta re
uelatio ei fleret

res lamech aurib pcipite
ſimões meos.O vixꝝ occi
di ĩ vuln meũ:⁊ iuuenẽ ĩ li

uoꝛẽ meuũ. Etéſaias:Audi do ſe. p ꝗon
iecelit aurib pcipeterran. Aentponiinan,

verbi dei ideſt filj. r ¶ Qui fieri dicitur. ideſt ver
bum domini quod factum eſt ad iohel: quaſi diceret:
nõ intelligitur per hoc ꝙ dicitur in titulo iohelis ꝙ fili
us dei factus eſt ꝙ aliqua conditio vel pꝛopꝛietas note
tur ineſſe ipſi verbo: ſed dicitur factus per inſpiratio-
nem in pꝛopheta. s ¶ Dominus factus eſt mihi in ſa
lutem.ideſt dominus fecit ine m ſalutem. t ¶ Audi
tus autem ⁊c̃· Hic exponit contenta in exoꝛdio vbi di/
citur: Audite hec ſenes auribus percipite ⁊cc. y
Dominus loquitur:matth̊.xiij.Qui habet aures ⁊c.

ſaltem pꝛeparan /

)

bum dei.i. filiu z

——

..

4

bittant; 7

—

Ob
no
ede

büigunb

S=☛☚

Itbus gener

uerhaorz

Ouano ſtenti

twopher iprim

urtbi bicer

puphetn de h
m planae.

fruca t. Dec

aturin huin
apitulo. Eru
Pccrodendo di
unr vermis qe

Aitfrondes:

ineolerum. v

le dicltur eru⸗

Ausſicroda. B

us appellatur

molocuſte ant

habent alas..

dicitur bꝛucu

ſibꝛacuſabꝛ

quoc eſtbꝛen
bienis 7 par.
ylabꝛeulma
conſumere:
conſunmit totu
ſoqrwwim or i
ccroni in no lo
orabicitus co

nelitfrucusi

lem volat
lamaite

pelant Kubi
tlenerefruges
lniverunn
ſgetdiciura

go. c(4

x ¶ Quod autem dicitur enechtiaſti grece: latine ſo⸗

nat auribus percipite pꝛopꝛie.ideſt perfecte. y ¶Nõ

aure ſed coꝛde percipitur. In antiquis biblijs ſcribitur
ſic: Et dicitur hebꝛaice hiecimi:grece enechxiaſti: lati⸗
ne ſonat auribus percipite. Hieronymus in oꝛiginali.
Quod autem nos interpꝛetati ſumus auribus percipi

te ⁊ apud grecos ⁊ apud hebꝛeos vnum verbuz eſt: qad
¶ Qui ſenes

etas ſenectutis vita immaculata. ⁊ hoc pertinet ad acti
uam. a (¶Et celeſtes. conuerſatione:hoc pertinet ad

contemꝑlatiuaʒ: Philł.iij. Conuerſatio noſtra in celis

eſt. b ¶ Aurib. tantũ coꝛpalibus ꝑcipiũt Duo

verba.ſ.audite ⁊ auribus ꝑcipite. OD ¶Moõ ad ſimpli-
cẽ. ideſt exterioꝛẽ ſed ad e ¶ Reconditã.i. interioꝛeʒ.
¶ In geneſi. iij. g¶¶ Et eſaias.pꝛimo.a.

cExplicit qualiſcũq; expoſitio iſtius pꝛologi.

Runy hu

liſco ca geve
Nfſeruos dei⸗
lierij. Sun
ibts ligeff

An
Agutem n
f(Oui
lin
–☚

nd
nnnd nchit

—

aſtblagin Johel p:
6. Jn eophetam.
quat

cNi,
in Jobel proppe

P aggre E
gato
vno vſq; a;“ bv
k. nüen.l. in ap faciũt rydeozapelzah mi
pticulis q̃ gr a Rraj 4 5 mini deſcẽſus ñ eſt
8 dicũt . de ꝓlogo i
. iſto
poſtilla
quedaʒ eſt

ſn⸗
eerliilae
Pao⸗
ma te ãgũtur. Pꝛi
D eer huninngdd D
l nn Kibe terraz e o pꝛophetia lnate flihd he barmreſtin e wech ati
fücnt Tertio mo c. r cũ dici At fieri n quo de q tiuum: ⁊ iudi
bi nnd di ſubiůgit cage ( Incipi 5 cick laudabilio penl. baibuͤtliber zud iciale. Deliberati
10 Nen Ex tribus ur: ibi j Incipit a dis penmr aur weinpir Nlnatibaus abereaetm
n d arbaoez2, Belb n aau enragied
eſo popheke tentio he flli 1.* tribus igit in Nd aun Jaclii
e o Ne na ſei ſbeenz beſiun generib? Pumr rnmneha
lſte ſ i Eru lanas h— bi ruca b uco l tribuum: oꝛum ekeltip, argumen ſterevmne ergo datur
laut 4Aapit ꝛimo nꝛet poſt/ onſum Aut enim doci 0oꝛ rita. in rerti ntur m
a n , ir vermi 4 ſan m iri ſpi itoꝛeſ attentol ꝛemia: ⁊ in hi e vel
Dnue ne 8 dit fr is qͥ ero OD ‚„ ctuʒ ſů Pi debet 0Ol au conſt in his tribꝰ
Mu mnennn it frondes: ei ⁊ anci uper ſer ergo et enicere Hi at tota iſti i
Kor ſmurign xime ole 7 ma tu 1 cillas i ſü uoſ di pꝛophet 8 .IC bꝛi . iſtius li⸗
or ari le dici rum. vn m viginti .i. ſuper cen/ ine cladi a a magni 16E nentia
Bdi ur dicitur er mines:quᷣ ti crede nA pi is ſume gnitu Ex tribus i „
Wal uaſi uca es:quᷣi ntes ho pium:e ns pꝛinci neribu s igit ge
nli Nm cu ea Ba loſyon. aerelrcegneg, an een an auan eibnorhede
Mell unnr s appellati u oſyon: qui n cenacu- ant:vol qui audituri us generib i. ex
nech amne ushhgttetuun ſe ti ab i centum vigi am pꝛe ens ad peni uri ſarumel wusca
n cuſte anteg vno vſq; a m vigin- m pꝛouoca penitenti ſ circa que vſa
abeat ala paulati q; ad qui tos ad ocare reddi tenti etoꝛes. eyvſãt
ul dici 8. vn ati 4 quindeciĩ s9 admi eddit attẽ ſumunten m
au en Dianeeuag Prgener ap incementa lanvr vongad⸗ ünmuz mis nlte
chie uod eſt beneoj aun ks guinaͤrcin gra re cladis agſi — Pe lib⸗ aliter deedl n
* i vel 7 paru ẽ . pſalte i ciunt: perent toci cut et in ic agitur ſi
niil ü anr: tarecires (Sbo eing5 Johelt penitenttiäü. ils id⸗ .
udi e onſumerer aki⸗ ta icci In hoc cõ aute nterpꝛetatur incipii ſarurn generlo⸗ de
a . onunhit tonn ia poꝛa ſca nec reges ꝓphe awon deſcenſi incipiens mozumn infoꝛm de
1. iit 8 I circuitu ſi m . unt pꝛ nec te- o aut lati us. Fatue nNei: de meritoꝛi atio“
ct eniz no: ia⸗ eiſdem enotata: qui dei. Tr titudo aut oſti fſtuſſione: oꝛum di
— 3 in vno lo . tempoꝛi : quia ‚Cropo 25 oſtium niumt e:de iuſta
Onlinidiiti4 deattclru co Sbus⸗ auih⸗ us ac e⸗ gutoſnun diosue⸗ hoc eſt ꝙ guneeriunned⸗
ctad iobe guuin autem ructus:cũ uerat:⁊ ipᷣ e pꝛophe/ buerit apt 7 ſcientiam h res reddi um audito
Hchurintulbii⸗ volat ap/ pe pꝛo . am: recte incipi a deo it dociles:
an m Pralun Kcichen longa b Explicit Zit eninalos rec
an rengen elrie anagee vero Haſti argumentum. utein⸗ koha
uinen ſaum digret Reunan ros ——— ſccli⸗ pertinent reddit att cig te tinz
ttnmnlit rodi tur a rubeo oꝛem minij r taʒ ſpic u nent a offici currantp s ne in
anmn rodigo. le nij coloꝛ eyᷓ ci Et tr ium rh tant pᷣ vena) 2 ami
unbsin ii in ſcõo Effuſuʒ iri vel dicitu is vel ſ cCcitu es ſnnt ar etoꝛum nt pᷣmia:⁊i amit
r aahſeſtſln , it Acct. i ei T ancilla quoſdam li hoc tangi tia confũ enim ea inuentum: ⁊c.argu .
it Act. i. S 8 7. hi m libꝛoy. tur onfũdatur: tãc i vel quaſi mentuz di
Gbiintt , diebus illis uper ſeruos hic tangitur i 25D Su los. pꝛecand ur: 0De naram: vt i i arguens 3 di
Punſii Dcalistnnäonn de megjen ſoper gil lud qð ſcri⸗ ar berbaiſta. elko tirnend eicnoren⸗
iniznani e¶ Ideñt ne detertiora Gegauzau 7 cillas meas tentio pꝛo iſta. n. aerchmdne Beniu .
benſmmii j. Erat aut per centuz; ſerkhi grroſcſan ſumitur de 80AA on hete:que eſt rgo pꝛopheta multipir ex nins
m nuunte 1c· f Keme rba igirti 7 Poe eſt m libꝛos. dicitur: X gnitudine dais bue r mal ⁊c̃. Hic tang onu
haänes naculum aſc enaculo ſ ere centüui lc. ne illi mpoꝛibus ce comeclit lo rad nenrare)nezec
erde unt vhima .ci iu wil⸗ eosteg logi.ſ. No idem locuſtan vnus ie
en! etuuigiti ſur nebe petru 847 i eos re D pꝛophetis iaem ẽ oꝛdo galan que darg quia
tes ꝑ icremẽt o titul gibus pꝛophet p̃us non pꝛefe evbrdict: n fi⸗
ta. i. in os pꝛophetau anev auibus big diciurein gul
quibuſda erunt. Let 82 hi qui o:ub illi
m bibli era pla qui ante is
8.ſ. J na ſu te eos habẽ
ohel iter ente Qo aüt aber
P* 1 „ rrW
incipies aut gi

ui in .
ꝓfectum pſalterio myſti
das vntuaumorni⸗ continẽtu
Rala itann aieur⸗ in lis ignlner
nium iſt umi m hee meren xv.pſalmis
ideſt latr. 1 Ex aes plenius nnn,LNche in epi
dicit a rheſi generibus itionem om⸗
eſis quod eſtł norbetor Rbeto⸗
et

eſſe copi
ſe copioſus in
V 5„
erbis. Sunt autẽ tria g
lera cauſaꝝ
dees

(Miber

ncipit poſtilla fratris Nicolai de lyra ſuper Johelem
VAum additionibus ⁊ repliis. (Kapim. I.
SEerbü dñi. Dic in pꝛincipio iohelis ꝓphe/
te duo ſũt pꝛemittẽda. Pꝛimũ eſt quibꝰ ꝓ
ſupeꝛ —S
hunc

g „ „„
ꝛo/ (Incipit iohel pꝛopheta.
phetam ꝙ ꝓphetauit Lap Rror
ad tribuʒ iuda ⁊ hie- Erbum dñi
ruſalẽ: nullã oĩo ſe oum om
cit de deceʒ tribubus qð factum ẽ
mẽtionẽ. Sed ipſe in ag iohel fili
epla ad paulinu ð ſtu lm fatuel.
dio ſacre ſcriptuf̃ ſeu WVuũdite hec

de oib' dine ſcripiu⸗
re libꝛis dicit ↄtrariũ
lic dices: Johel filius
fatuel deſcribit terrã .
xij.tribuũ:eruca:bꝛuco locuſta:rubigine vaſtãte cõſũptam
pꝛopter qð de eius dcõ ſalua ſui reuerẽtia paꝝ vi tenẽdũ
in ꝓpoſito. Ra.ſa.vero dicit ꝙ ꝓphetauit non ſolũ ð duas
tridus:ſed etiã ↄtra alias dece dicẽs:ꝙ hec ſterilitas tre ex

ſenes ẽt auribus percipite

dcã coꝛꝛoſione fuit in diebus ioꝛã filij achab:de qͥ hꝛ.iiij.re

gũ: ⁊ ꝙ ex hoc fames fuit i iudea generalr per.vij anos: ſic
denüciauit heliſeus mulieri cuiſiliũ ſuſcitauerat.iiij.reguzʒ
viij. Pꝛopt qð illa mulier cũ filio ſuo iuit ad ꝑegrinadu ex
tra terrã.xij.tribuũ.iſ.i terrã philiſtino ꝝ:vt ibide hi. Erat

etiã ipᷣa de decẽ tribubꝰ:ꝓpter qð ĩ ſuo reditu acceſſit ad re

gẽ iſirl:petẽs agros ſuos ſibi reſtitui:qui ĩ eius abſentia tan/
to tge fuerãt ab alijs occupati:vt ibidem dꝛ. Et ſic pʒ ꝙ illa
fames nõ ſolũ ſuit in terra duaꝝ tribuũ:ſʒ ẽt decẽ: ꝓpt qð
glidq expoſitoꝛes catholici ſequut hãc ſniam quã exia inten
do pſed.Scòm ẽ qͥ tꝑe ꝓphetauit:de qͥ dicit hieronymus
ꝓlogo ꝙ ꝓphetauit ijidem tꝑibꝰ qbus ⁊ oſee.i.tꝑib ogie:
ioathan:achax:⁊ egechie reg iuda:⁊ ſcõm hoc dem ꝓphe⸗
tauit poſt ſterilitatẽ dcãm:qꝛ agias incepit regnare per plu/
res anos pꝰ moꝛtẽ ioꝛã regis irl:vt pʒ ex q̃rto reguũ:⁊ ſcõm
hoc dcem̃ Johel nõ ꝓphetauit de vaſtatõe terre cauſata ab
eruca bꝛuco ⁊c.ſʒ ſolũ de vaſtatõe ꝑ illa figurata:q̃ fca fuit
poſtea ꝑ q̃ttuoꝛ regna:vt pleni ifra eodẽ ca.apparebit. Ra.
ſa. vo dicit ꝙ ꝓphetauit tpe ioꝛã regis iſrael:ita ꝙ ſicut he/⸗
liſeus pᷣnũciauit famẽ futura:ita iſte expꝛeſſit modũ veniẽ/
di.ſ.p coꝛꝛoſionẽ eruce bꝛuci ⁊c.Et qꝛ h modus dicẽdi mi⸗
hi vi ꝓbabilioꝛ:intẽdo eũ ſeq:tñ ſine pꝛeiudicio alterp.Hij
igit᷑ pꝛemiſſis ad lr̃am accedamus q̃ in duas ꝑtes oiuiditur
ſ.ĩ ꝓemiũ ⁊ tractatũ qᷣ incipit ibi:Reſiduũ. In ꝓlogo vo
ꝓppᷣa pmo notificat ex noie cũ dĩ: Uerbu dni qð tem ẽ ad
iohel. 1 ex genere cũ di: b ( Filiũ fatuel. ⁊ fuit iſte ꝓpha
ſicut ⁊ filo ſcòm regulã hebꝛeoꝝ quã poſui i pncipio oſee.
Scðo audiẽtiũ attetio excitat cũ di: c ¶ Audite hꝰ ſenej.
p eos alloqtur eo ꝙ ſũt maioꝛis reuerentie ⁊ itelligẽtie et
alios ↄni: OD ¶ Et aurib ꝑcipite oẽs ⁊c.ſi fem ẽ iſtud.ſ.qð
poſtea ponit iĩ tractatu: In dieb vẽis aut i diebꝰpatꝝ vꝛo/
rũ.q.d.nõ:qꝛ ibi accipit ſip nõ.Sʒ ↄtra hoc vꝛ qd diciur
Exo.x.de locuſtis iductis ſuꝑ terra egypti:⁊ ſederũt ĩ vni/
uerſis finibus eoꝝ inumerabiles q̃les añ illud tpᷣs non fue
rãt nec poſtea future ſũt. Ad hoc rñdet Ra.ſa.dicẽs: ꝙ licʒ
ille locuſte fuerit ples:⁊ maioꝛes iꝙ iſte tñ q̃ttuoꝛ plage h po
ſite.ſ de eruca ⁊ bꝛuco locuſta ⁊ rubigie ſil ſupte fuerũt ma
ioꝛes:⁊ ſic ĩitelligẽdũ eſt dcem̃ ꝓph̊e ꝙ qttuoꝛ tales peſtes ſili
mò ſibi ſuccedẽtes nõ fuerat tꝑibus pᷣteritis. e¶ Sup hoc
filijs veſtris narrate ⁊c.qꝛ hec ꝓphetia ẽ memoꝛit tenenda:
ꝑ ſucceſſioes generationũ recolẽda:⁊ hoc videmus ipletũ
no ſolũ in iudeis ſʒ ẽt chꝛiſtiãis. f ¶ Reſiduũ.Vic incipit
tractatus ĩ q ꝓpha p pᷣdicit deſolatoꝛia:ſcõðo pᷣmiitit ↄſola

phetauerit:⁊ dic h̊ hieronym in p ꝓlogo

toꝛia:ibi Nũc 8. circa mediũ ſcòi ca. Circa pᷣmã ptem

cõſiderandũ ꝙ de iſtis qttuoꝛ plagis eruca bꝛuco locu⸗/
ſta:⁊ rubigie:dicũt expoſitoꝛes noſtri cõiter ꝙ non fuit
res geſta:qꝛ qrtus liber regũ ⁊ ſcõs ꝑal.nulla de hoc fa
ciũt mẽtionẽ:ſʒ ẽ tãtũ ꝑabola:ſic cu dẽ iudicũ.ix.Dixe

rüũt ligna ad rha-
r nuũ ⁊c qꝛ bocnũ⸗
oẽs habitatoꝛes terre:ſi ſa quã fuiti reꝝ nj
ciũ eſt iſtud in diebus vfis 6 3 Uchnagonolr⸗
aut in dieb paiꝝ veſtroꝛũ. res ſychen: p rb5

Suͤper hoc ſilijs vr̃is nar
rate:⁊ ſilij veſtri filijs ſuis:
⁊ filij eoꝝ generationi alte oh hnnrnſe⸗
re. Reſiduͤum eruͦce comè ieet erlte⸗ reitel
dit locuſta:⁊ reſiduuʒ locu telligũt pabolice
IIttuoꝛ regna ſibi
ð ſuccedẽtia qᷓ iude
am coꝛoſerũt ⁊ vaſtauerũt.ſ.afſyrioꝝ:chaldeoꝝ:gre-
coꝝ:⁊ romanoꝝ:regnũ vo ꝑſaꝝ ⁊ medoꝝ ſic nõ legit
iudeã vaſtaſſe:imo plures reges fuerũt iudeis beniuoli
vt cyrꝰ: dari: artaxerxes:⁊ aſſuerus. Ra.ſa.vo ecõtra
rio dicit: ẽ tãtũ res geſta:ita ꝙ terrenaſcẽtia iudee ſic
fuerũt q̃ter ſucceſſiue vaſtata:⁊ ex hoc ſecuta eſt fames

num vero abime
lech. Sic ĩ ppoſi⸗
to per iſta qttuoꝛ

quã pᷣdixerat heliſeus durãs ſeptẽ ãnis:⁊ ex hoc videt᷑

ꝙ iſte qttuoꝛ peſtes nõ ſuerũt eodẽ ãno ſʒ ĩ diuerſis:alii
n vi ꝙ fames taàdiu duraret ꝓ ſterilitate vnius ani Qð
aũt poſtea ſpdit᷑:Gẽj.n.aſcẽde ſuꝑ terrã ⁊c̃ q̃ſi exponej
pabolã ꝓpoſitã ð eruca bꝛuco ⁊c.dicit ꝙ eruca ⁊ bꝛuc

locuſta h̊ metaphoꝛice dicunt᷑ gẽs foꝛtis:eo ꝙ deſtru

xerãt terrã ad modũ exercitᷣ traãſeũtis:⁊ ſic expoit illa

q̃ ſequũt ↄſilr de gẽtib ⁊ pplis terrã vaſtaturis:ſʒ vtrũ

q; dcm vẽ deficẽ. Pꝛimũ ꝗqꝛ fit h ita expꝛeſſa mentio de
iſtis coꝛꝛoſioibꝰ terrenaſcẽtiũ ꝑ erucã bꝛucũ ⁊c.⁊ de fa-
me ĩde ſeqnte:qð nullo mõ vꝛ eẽ tantum parabola:nec
valet argumẽtuũ inductum:qꝛ quarto regũ heliſeus pᷣ/
nũciauit hanc ſterilitatẽ:licet non expꝛimat cam quam
expꝛimit iohel pꝛopheta:ſicut ogia rege thuriſicate fcs
fuit terremotus magn i hierlm: cuius mentionẽ nõ fa
cit q̃rto regũ:ſed ſolum de plaga lepꝛe inflicta ogie: ſed

terremotus expꝛimitur amos·j.⁊ gçacharie. xiij. Simi
liter ſcõm dem̃ qꝛ ita fit expꝛeſſa metio de gẽtibus terꝰ

rã iuaſuris ꝙ nullo mõ vi ꝑ hoc ꝓpha ſignificare para
bolice coꝛꝛoſionẽ terre per erucã ⁊ bꝛucu ⁊c.qꝛ lʒ hoies

pabolice noĩbus aialiũ deſignẽt: ſicut vir cõſtans dicit
leo:rapax lupꝰ:a huiuſmoi:tñ ñ ſic iuenitur econuerſo

i ſcriptura.ſ.bꝛuta noibus hominũ vel gentiũ deſigna
ri:pꝛopter qð ſaluo melioꝛi iudicio vĩ mihi ꝙ cũ dẽ h:

Reſiduũ eruce ⁊c̃.ibi eſt ſil ꝑabola ⁊ res geſta:ſicẽ hiere.

xxvij. diẽ ꝙ poꝛtauit cathenas ligneas ĩ collo ſuo:⁊ ſic
fecit ſcòm rei vitatẽ ⁊ rẽ geſtõ:pꝑ hoc tñ deſignat icathe
natio ppli ĩ captiuitatẽ ducẽdi:ſicut ſuit poſtea ipletuʒ

tpe ſedechie. Sic in pꝛopoſito ſcõm rẽ geſtam fuerunt

quattuoꝛ deſtructiões terrenaſcẽtium per erucam bꝛu-
cum ⁊c. ⁊ per hoc ſignificabant᷑ vaſtationes maioꝛes ſu
ture per quattuoꝛ regna pꝛedicta. Igit ſcõm hãc ſniam
reſiduũ hupcapli diuidit᷑ in duas ptes:qꝛ p ppha pᷣdi
cit vaſtationẽ: ſcõo iducit ad lamẽtatione: ibi Plange.
Pꝛima in duas:qꝛ pꝛimo ponitur figura:ſcðo res figu

rata:ibi Gens enim. igura enim fuit quadruplex coꝛ⸗

roſio terrenaſcentiũ:vt dictum eſt:que ſuit res in ſe ⁊ fi
gura futuri:⁊ qᷓtum ad boc dicitur: g ¶ Reſiduũ eru
ce.Eſt autem eruca pꝛopꝛie vermis naſcens in oleribus

h ¶ Tomedit locuſta ⁊c. Differũt aũt locuſta ⁊ bꝛucuj

ſicut perfectum ⁊ imperfectum in eadem ſpecie. Fetus

e,.

gibieiiponi

Aros igurata:

(iſtuto iudee

ituo fegnaſu
Adicta cumde:

eseni aſcen

le Geſt aſcendet

loct de futuro
mnoliͤpflihh
Aantitudinez.
ate, n

lerra mes.l.

ſlucei q ſpeli
iler ditert d0

niniteo bi vi

Pbat cultus eiu
((Forisa inr
rädlis talen
fuir ges affris
chaldeoy grer

eoxz. 0de
ihot deſig
ugelitas eoꝛ

r:1 romano;
vt patet ex gel

Doluit vi

im mei in del
i. iſti eni exerca

ſiuden vineas.

iiderüt arbo:

uctiferas: 7 e⸗
hte dolauer

aciẽdum m.

bmnameta Tali

mMinbus neren
l pel alit po⸗
miexeratuu do⸗
itbonis 7 gg
t ppha iducit
ſipim ſco⸗
gepindacit
Wſpalnibi Ace
uing) Ving⸗
ueinn eiue
.
wumiih
llmnnaſcitb

Noietif
Pbe Roſtodi
W
un Mnnifii
ceneingnch
htat

Aueſthiß

cahie
ſaſror chaln
inalo ſene
ſſuens du i wtin
1mäiside
mmagdorſealneſtim
äinienarer i
inohidingſen
ritanynigi
l
Wdgenat
mtzſondtngn
riitalſe gil
plstenipiſtumaen
zitbinapne
gancibmiinin
vicianun At
euun ſpinie
non apeinattnfl
rganrtma⸗
im: wiusmnanui
Kfinaio fin
borpphaſpiann
ibditt n
giſuſi un

iiſtinntn

faciũt granũ ⁊ ſi faciũt eſt raruʒ. i

enim locuſte añq hẽat alas vocat᷑ bꝛucus:ſʒ qñ ẽ alat
tüc dĩ locuſta. h¶¶ Et reſiduũ bꝛuci comedit rubigo.
Eſt aũt rubigo viciũ ſegetũ qñ venre venua eniſ nõ

Expergiſcimini

ebꝛij.i. aduertite et cõſiderate iminẽs vobis malum.

kq ¶ Fete. qꝛ deſi
ciet vobis vinuʒ
ĩ qͥ delectabami:

ex vineaꝝ coꝛꝛo⸗/

ſione. 1 ¶ Sens
eni. Hic ↄnñt poni
tur res ſigurata:
ſ.vaſtatio iudee
pꝑ qttuoꝛ regna ſu
pꝛadicta cum dẽ:
¶ Ges eni aſcen
dit.ideſt aſcendet
⁊ loqᷣt de futuro
ꝑ modũ pñtis:ꝓ
pt᷑ certitudineʒ p
phetie. m ¶ Su
per terrã meã..i.
ſuꝑ iudeã q̃ ſpeci
aliter dẽ terra do
mini:eo ꝙ ibi vi
gebat cultus eiu)
n ¶ Foꝛtis ⁊ inu
mer abilis.tal eni
fuic gẽs aſſyrioʒꝛ
chaldeoꝝ greco/
rũ:⁊ romanoꝛũ:

vt patet e geſtis
eoꝝ. o Dete)

ei.ĩ hoc deſignat᷑
crudelitas eoꝛuʒ.
p ¶ Polluit vine
am meã in deſer⸗
tũ.iſti eni exercit
i iudea vineas ex
ciderũt ⁊ arboꝛej
fructiferas:⁊ eas
p pꝑte dolauerũt
ad faciẽdum ma/
chinamẽta ⁊ alia
exercitibus neceſ⸗
ſaria.vel alit᷑ põt
dici:ꝙ hic accipit

ſte cõedit bꝛucus:ẽ᷑t reſidu
um bꝛuci comedit rubigo
Expgiſcimini ebꝛij: fletẽ ⁊
vlulate oẽs qui bibii vinũ
in dulcedine:qm̃ perijt ab
oꝛe veſtro. Gens.n. aſcen/
dit ſůꝑ terrã meã ſõòꝛus: et
inumerabilis.Denteſ eius
vt denteſ leoniſ: ⁊ molares
eius ut catuli leõis. Pòſu/

it vineã in deſertu: ⁊ ſicum

meã decoꝛticauit. Nudãs
ſpoliauit eã ⁊ ꝓiecit: albi
facti ſũt rami eius. Plaãgè
quaſi vᷣgo accicta ſacco: ſu
per virũ pubertat ſue. Pe
rijt ſacrificiuʒ èt libatio dẽ
domo dñi:lůxerũt ſacerdo
teſ miſtri dñi. Depopulata
ẽ regio:lũxit hum: quoni
am deuaſtatũ ẽ triticu.Cõ
fuſũ eſt vinũ:⁊ elãguit oleũ
Confuſi ſũt agricole:ũlula
uerũt vinitoꝛes ſuꝑ frumẽ
to vino ⁊ hoꝛdeo:quia pijt
meſſis agri. ANinea confu/
ſa eſt:⁊ ficuſ elanguit. Ma
logranatuʒ ⁊ palma ⁊ ma/
lũ ⁊ oĩa ligna agri aruerũt
qꝛ ↄfuſũ eſt gaudiũ a filiis
hominũ.Accingitẽ vos ⁊

vinea oñi ꝓ pplo iſrł ſcòm illud eſa.v. Uinea eniʒ do/

mini exercituũ dom iſrael ẽ.quã domũ iſti exerciiſpo
liauerũt bonis ⁊ afflixerunt in ꝑſonis. q(¶ Plaãge. Hic
ↄñter ꝓphᷣa iducit pplm ad lamẽtationẽ:⁊ p ꝓ vaſta-
tioe pꝛima:2 p ſcòa ĩ pncipio capli ſequentis. Pꝛima i

duas:qꝛ pᷣ inducit ad fletum generaliter: ſecũdo ſacer·

dotes ſpalr:ibi Accigite vos.Qirca pꝛimũ dic. qPla
ge quaſi vᷣgo. Uirgo enim deſpõſata:ſi moꝛiat᷑ eius ſpo
ſus anteqᷓ fruat eius ãplexibus hʒ mãm magni luctus:
ideo ponitur h̊ ꝓ exẽplo ad deſignandũ magnitudinez
luctus iminẽtis:iõ ſbdit᷑: r ¶ Perijt ſacrificiũ.de aiali
bus et terrenaſcẽtibus:lʒ eni de terrenaſcẽtibꝰ aridis p
pꝛiediceret fieri oblatio:tñ hic vocat ſacrificiũ large lo
quẽdo. s¶ Et libatio. de liquidis vt vino ⁊ oleo.
t ¶ De domo dñi. qꝛ ppter coꝛꝛoſionẽ terrenaſcẽtium
