mien magis viuncta ẽ lo oꝛis ſui. Quia ⁊ letabimurĩ te:mẽmoꝛes ſionis:⸗ colleer bͤnat
nlin temdoienaut ⸗ meligaa ſunt vpe vberũ tuon ſuper pinun: maſs: quadaei
inanin ſuneti: a h no ratua vino: fràgrantia ün. Recti diliglnt te. Nigrà ſũ it ſuꝑ aliquẽ ad ilſri
ſindn tuj Gꝛeg. bomel. Blenlis optimis. OQleuʒz ef ſʒ foꝛmoſla filie hieruſaleʒ: — erlicizam
kirlen vij. dicens: Quis fuſuzʒ nome tuuʒ:idẽo ado ſicut tabernacula cedar: ſi · pꝑ què intelligit in cei
atar Smdme ern lelccirule diexera e r pelles ſaomonis RG Hurn bon⸗ fama: ʒ
ſerindtei in e he me poſt te. Cuůrremus i lite me conſiderare ꝙ fuùſca illud apli. ij. oꝛ ij.
ubi Poaltoꝛani 605 P n . fal fulca Chriſttbomodo⸗ a:
— poſſtidet aſſt waͤi⸗ ̊ 2 . mus c. eſt igit ſenſuj
ena Pan a ditos in domo qui het vineà ſ. vniuer ecum dicik: e ¶ Oleũ effuſũ ⁊c. ꝙ pꝑ mirabilia que fecit de
eg anz al ancàpno abel iuſto vſq; ad vltimum ele ꝓfilijs iſrł in egypto ⁊ in mari rubꝛo:fama nois ⁊ bonita-
i, gwii fine müͤdin naſcitur'ẽ: quot ſanctos ꝓtulit qſi tis eius diffuſa eſt ad alios populos: ꝓpter quꝗ multi ad iu
erſc tot palmites miſit. Ecclelia vo ſic accepta reſpicit diurr daiſmũ fuerũt ↄuerſi: ꝓpter quod ſubdit: 1¶ Iceo adole
ſpon ſa tpꝛa: ?H in aliqbus offendit ſpoſuʒ: ⁊ in alijs placauit. ſcentule dilexerũt te.i. alie gentes ad amoꝛẽ tuu ſunt ↄuerſe
anie Itẽ oſtituta eſt ex diuerſis gentib.ſ. ex iudeis ⁊ gentibꝰ:: multi.n. de egypto hoc mò fuerũt couerſi:⁊ cũ filis iirl exi
W 1 ex iuſtis ⁊ peccatoꝛib': ⁊ platis ſbditis: ⁊ hec ⁊ ↄſilia erũt de terra egypti:vt hĩ exo.xij. Silr Jetro cũ domo ſlus
mäßal faciũt difficultatẽ ĩ hoc libꝛo: qꝛ freqnter fit tranſitus auditis mirabilibus ꝗ fecerat de iſraeli: exo. xv i. gLra
Rm ſm vno tpꝛe ad aliud: ⁊ de vna pte ecclie ad aliã: ⁊ de ecle he me p'te.educẽdo me potẽter de egypto. h urrem.
u mino, ſia a oeũ a ecòueeſo q̃ſi ſub eodẽ ↄtextu le:⁊ hoc ꝓpi te ꝑ viã iuſticie ſequẽdo. i ¶ In odoꝛe vnguentoꝛum tuo
imiien duexione ſponſi ⁊ ſpõſe adinuicẽ ⁊ partium eccleſie¶ in rum.i.tracti effectibus bonitatis tue:hoc tũ ſ. In odoꝛe vn
iit nde vnãa fidẽ: ſicut plenius dixi i pncipio geñ.in reglis de in guẽtoꝝ tuoꝝ.nõ eſt de textu:qꝛ non eſt in hebꝛeo:ſʒ ab ali/
is anei tellectu ſacre ſcripture. Sciẽdũ aut ꝙ licʒ eccleſia a pnci quo doctoꝛe fuit appoſitum per modũ inilinearis gloſe: q̃
Ntni n pio mundi incepit vt pᷣdictũ ẽ:tñ ſpãlr nomẽ ſponſe R poſtea iſerta fuit textui ꝑ imperitiã ſcripto kBtroddu
n. Glond mo in datoe legis in mote ſynai accepit:ꝑ quã pleb iſrt xit me rex.celeſt. l ¶ In cellaria ſua.reuelãs mihi ꝑ moy
manitnad fuit deſpoſata deo ꝑ fidẽ ⁊ latriã: aljs gentib'ad idola ſen ſecreta ſua:m ꝙ ðꝛ exo.iij. Cũq; minaſſet gre E ad inte
ſmaipis triã declinãtib: ꝓpter qð ſalomõ ſpũſancto dictate de rioꝛa deſerti ⁊c᷑.ſequit: Apparuit ei dñs ac. m Erulta⸗
rfuitad he ſe cribẽdo amoꝛẽ dei ⁊ eccleſie ſb noibus ſpoſi ⁊ ſponſe: bimus ⁊ letabimur ĩte.quod fuit ipletũ quãdo tranſito ma
tuns: vip incepit a tẽpoꝛe egreſſus de egyptiaca ſuitute: qꝛ tunce ri rubꝛo letantes dixerũt: Cãtem dño gloꝛioſe ⁊c̃. exo.xv.
zmorr)0 lex fuit data. Igit iſte liber diuidit in duas ꝑtes: ⁊ in ꝰ n ¶ Memoꝛes vyberũ tuoꝛum.vel amoꝛum tuoꝛũ ᷣm he⸗
berloquun ma deſcribit amoꝛ iſte ꝓ tpꝛe veteris teſtamẽti: in ſcda bꝛeos: exponat vt. ̊. o ¶ Recti.i. iuſti. p ¶ Diliguͦt te.
riſbiocſ⸗ P tpꝛe noui. ſcda incipit. ·c. vij. Dꝛima diuidit ĩ tres: filiali amoꝛe. q ¶ Migra ſum. Hic cõſequẽter ponit᷑ exclu
RZũK ðõ
anunl ra exypti: ꝛ pgreſſum ꝑ viã deſerti: ibi Dum eſſet rex· it:habet: ⁊ habebit vſq; ad finem mundi cũ iuſtis aliquos
tuces 3 ingreſſum termini.l. iudee.iiij.c.ibi Uads. Pꝛima ĩ peccatoꝛes:⁊ cũ foꝛtibus aliquos debiles: ꝓpi uod ſalua-
ſe Qee dugs: qe pmo ponit᷑ amoꝛoſa ſponſe petitio: gratioſa toꝛ cõparat ea ſcgeſen niſſe ĩ mare ex oĩ genẽ piſciũ ↄgrega en e ee ee⸗t,
uſute. ſponſi rñſio:ibi Si igras. Pꝛima adhuc in duas: quia ti: Matth. xiij. ⁊ iõ fragiles hebꝛei ĩ egypto exñtes ex fuitu· denn D
unlag ſu⸗ pmo ponit᷑ petitio amoꝛis: 2 excluſio erroꝛis:ibi Nigra te vura p ipatiẽtiã fracti reputabãat tota ill eccleſiã ðo abo
n mdoii ſum. Lirca pmũ ſciẽdũ ꝙ ppls iſrt qui ſpõſe noie hic in minabilẽ: ſi ſpõſa defoꝛmis viro ſuo:cũ tñ de freqᷣni ꝑmit
mibocg telligit multũ deſiderauit de egypto exire: vt liber a fui tat electos tribulari ad ſuã purgatõeʒ ⁊ meriti qaugmẽtatio
“ tute oura poſſet deo liperius leruire: r ei amoꝛe feruen nẽ: ppi qð erroꝛẽ ragilin remouet dicẽs: q CkIliga ſluz.
nuin tius inhere: vt hĩ exo.iij. ⁊ iſtud oeſideriũ expmit cum .i.turpis in ↄſpectu ei ßʒ iperitoꝝ eſtimatoez. r ¶ Sʒ foꝛ
woelkoßd du: a ¶ Oſculet me oſculo oꝛis ſui.i. vtinã os ondat moſa. ʒ vitatẽ. r ¶ Filie hierlʒ.i.o vos ipfecti ð plebe iſrli
Gunn ſemihip ſi na ? effeer amicabilẽ ſicut ſponſũ ſpõſe pᷣ tica: ꝓpi go ditũt filie ĩ ſexu femieo ⁊ fragili. s¶I iẽ ta⸗ „.
l dilece. b ¶ Qi melioꝛa ſũt vbera tua vino. in hebꝛeo bernaculu cedar i. agarenoꝝ:eo q; cedar fuir filu Iſmaelie.
rſiu bã: Qa melioꝛes ſunt amoꝛej tui. nomẽ. n. hebꝛaicü hic geñ. xxv. ꝗ fuit fil Agar: geñ. xvj. Agarci vo qͥ nuc dicũt ſa
linn poſitũ equocũ eſt ad amoꝛes ⁊ vbera. hebꝛei ſequũtur raceni tũc hitabãt ĩ tabernaclis expoſitis imbꝛib'a niuibi
– vnã ſignificatõem: traſlatio nra alia: ſed in hoc vident hyeme: a ſolis ardo: ſyieſtare: ppi qð denigrata erar exix⸗
iniguun hebꝛei melius dicẽ: qꝛ jm ꝓpetatẽ hebꝛaici ſermõis ſpo pulchꝛa tñ iterꝰ. t ¶ Siẽ pelles ſalo. noĩe ſalomois qͥ pa-
monme ſa h alloqtur ſpõſũ:in comendatoe vo ſponſi nõ vẽ de cificus inipꝛetat:intelligit ipſe deus ſʒ hebꝛeos: qꝛ diſponit
ſnit cber lien metio ve vhenib: Dõttñ vici vpera ſ oia ſuaui, velles aſt eſus dcut popimaen unrerbernar
rckb. ſi hic ĩtelligit plenitudo mißicoꝛdie dei. Eſt igit ſenſus culi:iq́ e colebat: qð erat ð pelli arietij: exo. xxvj. r erat
fiann: fFfpm hebꝛeos cũ d: Qꝛ melioꝛes ſunt amoꝛes tui vino. expoſitũ pluuijs ⁊ cumgtib: ſicut filüs iſr! duris laboꝛi-
im Srialensmenri geudte czuc ſiditenaie eſleaſim. Nolite me conſiderare.. iudicare.
ilc le gnſtui coꝛpoꝛali.Et ſm traſlatoeʒ nfam: b ¶ Me a .£ ulſca ſim. ideſt obſcura ⁊ abominabilis deo.

b¶ Qꝛ decoloꝛauit me ſol. mulier.n.pulchꝛa de ſua natu
ra ſi ſolis ardoꝛibus exponat᷑:a pulchꝛitudie ſua exter im
mutat᷑:tñ talis ĩmutatio accñtalis ẽ:⁊ ꝓcedit ab exterioꝛi.
Eſt igit ſenſus: b ¶¶ Q⁊ decoloꝛauit me ſol.i.ardoꝛ tribu
latois egyptiace fecit me nigrã ⁊ turpẽ apparẽ:vñ dẽ ð hoc
ardoꝛe ðuto.iiij. oj J
aũt tulit dñ ⁊ eduxit
de foꝛnace ferrea egy
pti:ꝓpt quod ſᷣdit᷑:
c¶ Filij matris mee
pugnauerũt me.i.
duris laboꝛib me af/
flixer̃t egyptij qui di/
cũtur filij eiuſdẽ ma/
tris cũ hebꝛeis: eo ꝙ
vtriq; de eadeʒ terra
fuerũt nati:eo mo lo
quẽdi quo nati pari/-
ſius dicũtur pueri ⁊

ſim: qᷣia decoloꝛauit me
ſol. Filij mtriſ mee pugna
uerunt cõtra me: põſuerũt
me cuſtodeʒ vineis. Ninẽ
am meam non cuſtodiui.
Indicà mihi quem diligit
. ., nL
anima mea:ubi paſcaſ:uũbi
cubes in meridie: nẽ vaga/
ri incipiam poſt greges ſò/
dalium tuoꝛũ. Si ignòꝛas

in ee teo pulcherrima inter mu
cob fuerũt igreſti egg lieres:egredere naͤht Poſt
ptũ mõtui erat qñũ e veſtigia gregum tuopꝛum:
gyptij ceperunt eoj af
fligere: vt hẽt᷑ exo.j.

⁊ iõ oẽs reliqui erãt ĩ egypto nati. d¶ Doſue.me cu. ĩ vi.i.
deputauerũt me ſeruilib opꝑibꝰ⁊ foꝛſita aliqui eoꝝ tãq fui
erãt ðputati nocte ⁊ die ad cuſtodiam vinearum. e¶Ui
neam meã non cuſtodiui i.operibus meis intendere conue
nienter non potui ꝓpter occuparõem in operibus egyptio
rum. ſ¶ Indica mihi Poſtꝙ ſponſa petiuit a ſponſo di⸗

lectionis affectum:hic conſequenter petit ab eo directionis

effectum. Aliqui.n. hebꝛei laboꝛibus fracti reputabant egy

ptios felices:⁊ cum eis ad idolatriam inclinabantur: ꝓ pter

quod petit ſpõſa ab hac deuiatõe pᷣſeruari dicens: f¶In
dica mihi ⁊c.⁊ conſtruatur ſic littera:O tu ſponſe queʒ di
ligit anima meꝗ:indica mihi in meridie.i.in hoc tribulatõ
nis anlore g Ubi paſcas fideles tuos tanqᷓ; gregem tu
um. h¶ Ubi cubes.i. requieſcas per fidem foꝛmatam ab
inſidelitate ⁊ idolatria me pꝛeſeruando: ꝓpter quod ſubdi
tur: i ¶Ne a incipiam poſt greges.i. alias gentes in
fideles. R ¶¶ Sodalium tuoꝛum.i regum a pncipum ipſa
rum:qui dicuntur hic ſodales dei:eo ꝙ cum eo participãt
in nomine. dicuntur.n. reges ⁊ domini ſicut ipſe deus: vt
dicit ra.ſa. Sed mihi videtur melius dici: ꝙ angeli ſancti

—

haelati gentibus infidelibus dicantur hic ſodales dei. Un-
de Daniel. x. angelus pᷣlatus grecis vocatur pꝛinceps greco
rum:æ pᷣlatus perſis pᷣnceps perſarum. Et dicit beatus dio
nyſius ꝙ fuerunt angeli ſancti de quibus certum eſt ꝙ ſunt
in ſocietate dei:⁊ tamen pᷣerant inſidelibus pplis. l¶¶ Si
ignoꝛas. Poſtqꝙ; deſcripta eſt amoꝛoſa ſponſe petitõ:hic cõ

ſequenter ponitur ſponſi gratioſa reſponſio:a pᷣmo reſpon

det ad petitionem ſecundam: vt continuetur littera ad ime
diate pꝛecedentem dicẽs: I¶Si ignoꝛas te o pulcher. int
mulieres.i.o tu plebs hebꝛea inter alias gẽtes pulchꝛa ppt
puritatem fidei ⁊ latrie. I ¶ Si ignoꝛas te.i.times ꝓpter
infirmos tuos a via recta declinare. m ¶ Egredere. de ſo
cietate ⁊ familiaritate idolatrarum:qꝛ ſcribitur puer.xiij.
Amicus ſtultoꝛũ ſimilis efficietur. n ¶ Et abi poſt veſti⸗
gia gregum i.ſimplicium credentiũ quales fuerunt Abel
Seth:Enoch: Noe:⁊ ↄſimiles. Oo ¶ Et paſce hedos tuos
i.infirmos de populo tuo. p¶Juxta tabernacula paſto
rum.i.ſᷣm documenta patriarcharum qui interroganti de
ſua conditione reſi = ouium ſumus

nos ⁊ patres noſtri:geñ.xlvij. q¶ Equitatui. Hic cõſeqn

ter reſpondet ad pꝛimã petitõem ſponſe que erat de dileciõ

nis affectione dicens: ꝗ ¶ Equitatui meo ĩ curribus
pharaonis aſſimilaui te amica mea.i.oſtendi mam fe
ſte veram dilectionem ad te quando ſubuerti currpha
raonis in mari rubꝛo te perſequentis:exo.xiiij. Et iunc
aſſimilaui te equitatui meo.i.angelis meis quos valde

diligo. angeli n.
.. „ ſancti in mult lo
et paſce hedos tuos iuxta esſacke ſcripture
L . Dicuntur eiuns mi
tabernacula Daſtoru; Relsg ewrrele:
tatui meo in curribus ppa eodeʒ modo di

raonis aſſimilaui te amica

mea. Puͤlchꝛe ſunt gene tatus oei. Mili⸗
tue ſicut turturis:còlluʒ tu tum enim turma
um ſicut monilia. Murè⸗ nde norswolhu⸗
nulas aureas faciemus ti/ r¶ Pulchꝛe ſũt
bi:vermiculatas argento. gene tue ſicut tur
Dũm eſſet rex in àccubi/ turis.·i. pulchꝛitu
tu ſuo: nàrdus mea dedit e ſe tae⸗ Sn
odoꝛem ſuum. vFaſcicùlus hebꝛeo habetur:
myrrhe dilectus me mihi Pulchꝛe ſunt ge⸗

ne tue in oꝛdini/

bus.i.in oꝛnamẽ

tis circa faciẽ tuã oꝛdinate diſpoſitis:⁊ ad hoc cõſonat

lra ſequẽs cũ dẽ: s ¶ollũ tuũ ſicut monilia.ſunt.n.
monilia colli oꝛnameta. Hebꝛei.n.de egypto exeuntes

petierũt ab amicis ⁊ vicinis egyptijs iocalia argentea ⁊

aurea ð mãdato dei: exo.x.de quibpoſtea oꝛnauerũt
ſe in ſolẽnitatib dñi.Rõ vero diuerſitadſ lr̃e pꝛedicte ẽ:
qꝛ nomẽ hebꝛaicũ ibi poſiũ eſt eduocũ ad turtures ⁊

oꝛdines:tranſlatio noſtra ſequit᷑ pmã ſignificatõem:he

bꝛei vero aliam quoꝝ: dicto magis conſonat littera ſe/
quens vt viſum eſt.Et ad idẽ ꝑtinet quod ſbditur:
t¶¶ Murenulas aureas fa.ti.ver.ar.ſunt.n.murenule
oꝛnamenta opere plectili facta de filis aureis ⁊ argẽtei)
⁊ lapidibus intextis:quib'oꝛnabant capita mulierũ: ⁊
oꝛe veſtiũ circa manus ⁊ collũ. v¶ Dum eſſzʒ rex. De
ſcripto amoꝛe ſponſi ⁊ ſponſe ꝓut reſpicit exitum de
egypto:hic ↄſequẽter idẽ deſcribit᷑ put reſpicit hitatio
nem in deſerto.Et diuidit᷑ in duas partes: qꝛ pᷣmo po/

nunt᷑ huius amoꝛis ꝓmotiua:vedimped tiua:vt oppo

ſita iuxta ſe poſita magis eluceſcant. ſcõa pars incipit
ibi:Capite nobis. Pꝛomotiua vero amoꝛis ex pꝑte ſpõ/

ſi ſunt edbeneficia in deſerto ſponſe collata: no tñ reco

lunt᷑ hic omnia ſed aliqua notabilia:nec ponũtur eodẽ
oꝛdine quo fuerũt collata:qꝛ frequẽter i ſacra ſcriptura
pus facta poſteronarrãtur: ⁊ ecouerſo. Igit᷑ pars iſta di
uidit iĩ tres partes:in pᷣma ponit᷑ bnficiu cohitatiõis di

uine:in ſecuda colũne nubis ⁊ mane: ibi Sub vmbꝛa.

in tertia legis date: ibi Uox dilecti mei. Pꝛima adhuc
in duas:qꝛ pmo ponit᷑ dictũ bñficiũ:ſcòo ſponſi ⁊ ſpõ
ſe mutuũ colloquiũ:ibi Ecce tu pulchꝛa.Circa pᷣmum
ſciẽdũ ꝙ maximũ bñficiũ fecit deus iſraeli ĩ ðpio quã⸗
do voluit hitare ĩ medio ppli ĩ tabernaculo i quo erat
ꝓpiciatoꝛiũ tãqᷓ; ſedes dei:ſicẽ̃ dictũ ſuit pleni exo.xxv.
de quo loqᷓbat moyſi ſicut homo ad amicũ ſuuʒ: ⁊ per
moyſen pplo:vñ dicit᷑ deutero.iiij.ec eſt alia natio
tã grãdis q̃ hẽat deos appꝛopiquates ſibi: ſicut deꝰ nr
adeſt cũctis obſecratõibus noſtris.De hac hitatioe igi

tur dei dicit ſponſa: v¶l Ou elſʒ rex. celeſtis. x ¶ n

ac.ſuo.i.i ppiciatoꝛio. yſlard mea ac.i.thymiama
bõi odor:qð offerebat᷑ iĩ altari icẽſi i ↄſpectu ſãctiſctõꝰ:
ubi erat ꝓpiciatoꝛiũ. 3 ¶ Faſcicluj myr. di.memi.ĩter
vbe.mea cõmoꝛa.i.itra coꝛ meũ ꝑ iugem meditatoem.

cuntur hic equi⸗

—

ſiplen

utnh

Copeln

e8Reen
((lan

antaan

in lno
alienti
pereee⸗

tiliſa
—

n dono⸗
giglici
tteßn
npenen

mrhn⸗
ur
Cum
ospil
hmulin
en
rtinn
genne⸗
Znochd
thrigen
mnturn
Anscon
utur.
hrſ
eſtcutm
Pulchꝛin
Ameè mi
is.
Ohabeur:
Neſuntge
in oꝛuint
nornemi
Gonet
alonte.
dunts
une
gomauenit
iepedime
dumn!
ſeaonde
ulinrnsſ
ur⸗
murenule
nargartiſ
ulieni:
rer de

ten dd

cn bua
Rnoe
narNophe
migi
peho
votña
ſnpiufa
wiſtadi
nois di
nbꝛa.
naadhu
flaſpo

moꝛtuũ:vt appa

CCanticoꝝn ij.

Et i ollect faſciculus myrrhe:qꝛ ſicut myrrha ↄfuat
carnẽ a putrefactõe:ſic deus mentẽ a peccati coꝛꝛuptõe:

„

qꝛ non ſolũ mentẽ ſeruat:ſed etiã delectat:iõ ſbditur:
Botreppel ⁊c᷑.⁊ oꝛdinet᷑ ſic l̃a: a ¶ Botr

7
2
mum pꝓpe mare
int᷑ vbera mea cõmoꝛabit᷑.
Botrus cypꝛi dilẽci me
mihi:i vineis engaddi.Ec

ret in deſcriptioe
terre ſancte: ⁊ ibi
deʒ creſcit arboꝛ
aromatica nomi

ne cypꝛus:q̃ ſcit (è tu plchꝛa es amica mea:
grana ſil iuncta ſi ecce tu plchꝛa: òculi tui co
cut in vuis vinee Iũbaꝝ.Eccè tu pulcher es
T inde locuj dĩ vi dilecte mi:⁊ decoꝛus. Lè/

nee vt dicũt alid

Et io eypꝛus no ctulus nr floꝛidůᷣſ:tignã do

ẽbic nomẽ inſue moꝝ nr̃aꝝ cedrina:laque-
que ẽ in mari we aria noſtra cupᷣſſina . Ego
diterraneo:qꝛ ib ffos cãpi:t liliũ cõualliuʒ.

nõ ſunt dicte vi⸗ 9 νn
nee. b Diar⸗ — Sicut lilium int ſt pinas: ſic
meus mihi.i. ma amica mea ĩter filiaſ. Sicut

Bis ctat me ſpi malus iĩter ligna ſiluaꝝ: ſiè
ritualr q; qöcũ ꝛſſoctij 18 inter filios.
ſapidum ſuaue Dilectus meus inier filios
delectet coꝛpalit. Wapitulux. II. H
c ¶ Ecce tu pul⸗ AVb uůmbꝛa illi queʒ
chꝛa. Poſt coha deſideraueram ſedi:⁊
bitatoem ſponſi
⁊2 ſponſe ponitu

hicimutuũ colloquiũ gratioſũ ſponſi ⁊ ſponſe:qð ſolet

eſſe ĩ coꝛpoꝛalibꝰ ex cohabitatoe:⁊ ſʒ hoc diẽ: c ¶ Ec/

ce tu pulchꝛa es amica mea ⁊c.⁊ duplicat li pulchꝛa ad

denotandũ pulchꝛitudinẽ mẽtis ⁊ exterioꝛis couerſatõ
nis. ð ¶ Oculi tui coliũbaꝝ.ꝑ ſimplicẽ contuitũ: qui
multũ decoꝛat ſponſaʒ coꝛpoꝛalẽ:⁊ ꝑ hoc ĩ ſponſa ſpua
li ſimplicitas intẽtõis inteliigit᷑ eãẽ decoꝛãs: ſm ꝙ dicit
ſaluatoꝛ Matthᷣ.vj.Si oculus tufuerit ſimplex totuʒ
coꝛpus lucidũ erit:⁊ rñdet ſpõſa: e ¶ Ecce tu pulcher
es dilecte mi ⁊ decoꝛus.cui pulchritudis nõ ẽ finis.

¶ Tectulus noſter.i.tabernaculũ in quo ſpõſa ꝑ mop

ſen ⁊ aaron ⁊ alios ſacerdotes in qete ↄtẽplatõis quaſi
in lecto qeſcebat. g ꝛidus.qꝛ operimẽtũ taberna
culi erat interius de còꝛtinis varijs coloꝛibꝰ: ⁊ pulchꝛa
varietate ↄtextis ad modũ diuerſoꝝ floꝝ: exo.xxvj.⁊
32 rpbli ſalomonis poſtea ſuit edificatũ ad ſilitudinem
ta

ernaculi:iõ occaſioe hꝰ dẽ hic de ipſo: h ¶ Ti⸗

gna domoꝝ nr̃aꝝ cedrina ⁊c.de talibꝰ.n.lignis fuit il-
ſud tẽplũ edificatũ:vt pʒ.iij.reg.⁊ ſbdit ſponſa tanꝙᷓ; ð/
beneficijs ſponſi grata. i ¶ Ego flos capi.i.modo ha
bito pura ⁊ mũda extra vilitatẽ egypti. k ( Et liliuʒ
cõualliũ.q.d.qñ erã in egypto:era quaſi liliũ in monte
cuicoloꝛ offuſcat᷑ ſolis ardoꝛe:ſicut dixit.s. Decoloꝛa/
uit meſſol:ſed mõ ſum ſicut liliũ i valle:qð hẽt coloꝛe
recẽtẽ ex vallis humoꝛe:⁊ qꝛ deo placet ſponſe gratitu/
do:iõ ſpᷣdit eã cõomendãdo: l¶ Sicut liliũ int ſpinas.
i.ſicut liliũ redolẽs ⁊ ſuaue cõparat᷑ ad ſpinas aſperas
⁊ pũgẽtes: m ¶ Sic amica mea.i.plebs hebꝛaica.
n ¶ Int filias.i. alias gentes que ſunt idolatrie dedite:
⁊ innocẽtts tractãt aſpere ſicut pʒ ð egyptijs qui tractia
uerãt hebꝛeos valde dure:⁊ ſbdit᷑ rũſio ſpoſe: o ¶ Si
cut malus.que eſt arboꝛ fructifera. pꝑ ⸗ a lil
uarũ.que cõiter ſũt infructifera. q 4
quo ꝓcedũt cũcta bona. r ¶ Int filios.i.aliaʒ: gentiũ
deos a quib' nulla bonitas ꝓcedit:ſed ſũt iutiles oiĩno.

clra: a (Botr cypꝛ
ĩ vineis engaddi.ẽ aũt engdadi locus vbi creſcit ela⸗

Caplm. l.

UVb vmbꝛa. hic ↄñter poit᷑ duplex nõbile bñficiũ
iĩ deſerto iſrli exhibitũ. Pꝛimũ ẽ bñſiciũ columne
ignis ⁊ nubis que illuminabat noctẽ:⁊ ð die tem
at ſolis ardoꝛẽ:exo.xiij.⁊ quãtũ ad hoc dicit ſponſa:
a ¶ Sub vmbꝛa illi
us quẽ deſiderabã ſe
di.i.manſi vel hitaui
ſic dẽ deuto.j. Sedi
ſtis in cades barne

pera

fructei dulc gutturi meo.
Introduxit me rex in cellã
vinariã:oꝛdinauit ĩ me cha

ritatẽ. Fulcite me floꝛbus: Belm Veneffeii nlt
ſtipate me malis:qa amo / msne celit date in ci/
re lãägueo. Leua eius ſub buũ: exo. xvj. De quo
capite meo:⁊ ðxtera illius cn dbe ſanie Juj.
amplexabitur me. Adiuro pſtitini eis ſine labo⸗
vos filie hieruſaleʒ pèr ca/ reoẽ delectamẽtum ĩ
ne ſuſcitetis neq; euigilare ſubditur: gructus en

faciatis dilectam:donec ip
ſa velit. Vox dilecti mei.
Eccæè iſte venit ſaliẽs ĩ mõti
bus:trãſiliẽs colles. Silis

dulcis gutturi meo.
ʒn beneſiciũ fuit ritu⸗
ſacrificioꝝ ꝑ que pla
cabat᷑ offenſa diuina:
⁊ ↄlerebat᷑ gr̃a nõ ex

eſt dilect meus capꝛee hin ſacrificijs m ſe: ſz in⸗
nuloq; ceruoꝛum. En ipſẽ cptũ fiebat ex offeren
tiũ fide ⁊ deuotioe:⁊

qiũ ad hoc dicit ſpõ
. ſia: c ¶ Introduxit
me rex ĩ cell vinariã.i.ad altare holocauſtoꝝ:vt dicit ra.
ſa. qð dẽ cella vinaria:eo ꝙ ĩ libamibſacrificioꝝ ibi effũde
batur vinũ:⁊ tũc leuite catoꝛes icipiebãt canẽ dinas leng s8—
que oꝛdinãtur ad dilectõem dei ⁊ ꝓximi:iõ ſeqt: o ¶ ODè⸗ʒ·
dinauit ĩ me charitatẽ. lʒ aũt ꝑ charitatẽ deus hẽat ĩ via:h
tñ nõ ẽ i re ꝑ quẽ modũ hẽ ĩ patria:ſʒ in ſpe.Lʒ aũt ſpes in/-
quãtũ ẽ de bono cauſet delectatõem:tñ abſentia realis huꝰ
boni iduẽ afflictõem: ſᷣm illud puer.xiij. Spes que differt
affligit aiaʒ:⁊ hec afflictio vocat᷑ h lãguoꝛ ſpõſe:mlier autẽ
lãguida coꝛpalr delectat᷑ floꝝ ⁊ pomoꝝ odoꝛib'⁊ ſpõſi am
plexib:ꝑ q̃ h̊ deſignãt᷑ metaphoꝛice dine ↄſolatoes q dant
ſperatibus in ſe cuʒ dẽ: e le me floꝛibꝰ⁊c.⁊ pʒ ex di
ctis lr̃a.Et qꝛ ↄtinuatio taliũ oſolatoum ẽ appetẽda ⁊ ſubꝰ
tractio abhoꝛꝛẽda:iõ ſbᷣdit᷑: ¶ Adiuro vos fi.hie.i.infir
mi ð pplo iſrl:vt dem̃ ẽ.S.c.j. gꝗ ¶ Per capꝛeas cẽuoſq; cã
poʒꝝ .i.ꝑ pꝛiarchas ſic noiant᷑ ĩ ſcripta geñ.xlix. Neptaliʒ

ſtat poſt parietem noſtruʒ

ceruus emiſſus. hIle ſuſci. neq; eui.fa.dile.i.vt nõ de-
cdlinet᷑ ad aliqð hoꝛꝛibile pctm: ꝓpi qð dina ↄſolatio ſbtra-
hat ⁊ tot᷑ ppls ꝑturbet᷑:ſicẽ ↄtigit iĩ fabꝛicatõe vituli ⁊ e ado

ratõe:exo.xxxij. i ¶ Donec ipſa ve.p iſtud donec ñ itelli
git᷑ ꝙ ſpõſa debeat hoc velle futuro tꝑꝛe: ſiẽ Matth.j.de
Joſeph ⁊ Maria dẽ:Et nõ cogſcebat eã donec peperit. qꝛ
nõ coguit eã poſtea. Co. dilecti. Hic põit bñficiida
te legis:qð fuit valde gratioſũ vł nõbile:ſᷣm ꝙ dẽ duio.iiij.
Non eſt.n.alia gens ſic iclyta vt hẽat cerimoias iuſtaqʒ iu
dicia ⁊ vniuerſa legẽ ⁊c̃.De h bñficio dic h ſpõſa: KNer
dile.mei.ꝓnũciãi pᷣcepta ðcalogi exo.xx. Locutuſq; ẽ důũs
cũctos ſᷣmões hos:Ego ſũ ⁊c. ¶ ¶ Ecce iſte ve.ſa.iĩ mon.i.
ðſcẽdẽs ĩ moõtẽ ſynai ĩ q; ptulit pᷣcepta decalogi ꝗͥ dĩ mõte⁊
colles ĩ plali ꝓpt diuerſas ſui ꝑtes:vł ponẽdo plale ꝓ ſingla
ri:ſic freq̃nt fit ĩ ſcriptura.vñ exo.xxxij.Iſti ſũt dij tui iſrt:
qͥ eduxerũt te de terra egypti:⁊ tñ erat ibi vnũ idolum tm.
m ¶ Silis ẽ dile.me'ca.⁊c᷑.p hoc deſignat᷑ velocita dini de
ſcẽſus ad dãdũ legem. n Wpre ſiat poſt parietem no/
ſtrum. per parietem intelligit nubes denſa que inter deum

¶ Liber
erat ⁊ pplin: a qꝛ ex ſlla nube pcedeb ato g, err , EFe , .
bue vtouur ubeganani Ken e revlreAtectee enerege re ſann 4
neſtras ⁊c.ſ.illꝰ nubi as: iebat imoꝛe: Hõ foꝛes excutietes faciut det
ac ſi de pñtialr chaebnrng roerniebze Ppi Pnes ve⸗ non anfi ſie 5dictt molatnei vinca ilrk kecerüt ma .
debacvoces aiamnpaceg Lroeuſtatorz. Seguis ide Et ter emni pũale:verũtñ qꝛ leuite iunxerũt ſe cũ dno fno⸗
riti ac pauoꝛe cõcuſſi moxyle:exo.xxxij. Siquis ẽ dñi iungat᷑ mihi:congre mnig
Satktenreg onede gatich ſunt ac ei
moyſi: Loqre tu no/ i2 „ſr,. . „„ oẽs filij leui qui Adl
Pis: undientt,nan aſ iies per feneſtras: ꝓ vulpes paruulas qᷓ demo/ erant pars nola⸗ n
ler eucien ſpriciés , cancellos. En di liuntur vineas. Haz vinea bilis ppliii iap. in
foꝛte moꝛiamur ctus meus loquit mihi. nfa flòꝛuit. Dilẽci me mi ſona eon dic ſpõ in
En oilectus meus llo Surge ꝓpera amicà mea hi ⁊ ego illi:qui paſcit᷑ ĩ ſa: 10 8 ilectus unf
anchi ulge . cöli aned:ionnoſa mea Ula:Oonecaſpi paſcit iler meus mihi ꝛego mul
pera.i. aium erige ad ct vei. Ja. ola nea lula: donec aſpiret dies: et ĩ illi.⁊ ñ vitulo cõ natin
vba mea. c¶ Ami (t pel. Y. n. byemo n aſiſt: clinẽt vmbꝛe. Reüuertere:ſi llatili. H ſon
aeren bimber abijt ⁊ fceſſit. Vůͤtmilil eſto dilecte mi capꝛee beſcik int lilia i. hn⸗
d (olüba mea. ꝑ res apparuerũt ĩ terra nr̃a: hinnulo pee delectat ĩ pſonis am
lalim licitat tẽpus putationis aduenit. montes q; ceruoꝛum ſůp 3mundis ab idola i
rhola mae Vox turturiſ audita ẽ ĩter ¶Laplin I. irerclte ſ er⸗
¶ Et veni ad fuien noſta fic' ꝓtulit groſſos Nlectulo meo r. no hiatis: iĩquo ad dlitſp
dũ mihi ſoli. vñ pꝛi- ſuos vinee floꝛẽtes deder̃t tem quſiui 4 di⸗ pces moyſi dñs Pall
mũ ſcptũ decalogi odoꝛeʒ ſuũ. Surge ꝓpera ligit anima me quem dl. ſuit placat pplo m
: Nõ hebis deos alie amica mea:ſpecioſa mea Stannna mmen Qycſur Deata s elli n
. nos coꝛã me ⁊c a ſ peni: 5lübe ſa mea ? lum:⁊ non iueni. Sůrgam ꝓpłqð ſpditur: degt
hyems traſijt ⁊c. i. tẽ nibꝰ petre ĩ cauerna mace vicos ⁊ lateas: vmbꝛe. in hebꝛeo 5
pus boꝛidũ egyptia rie. Oſtẽdẽ mihi faciẽ tuã: plateas: queram bz: Fugiant vm tlet
ce fuitutij ĩ quo a ſer ſonęet vox tua ĩ auribꝰm . quem diligit anima mea. bꝛe.i.dicti pecca- di
uitute meg ipedieba- 60x. n. leit. eil. Queſiui illum: ⁊ nõ inue timacule: ⁊ ꝓpt de
ria bFlons appa Ax. n. tua vulciſ facies ni. Inunerunt me vigiles: geiplacgromnib
ruerũt ⁊c.i. ts ame tua decoꝛa. Capite nobis qui cuſtodiunt ciuitaten it ſponſa: ʒ3
arantnentng Lobpite n odiunt ciuitatem. Reuertere dilecte F
quo libere potes mihi ſeruire. Hoc aũt tps li is iatel- se Se e mi. diligendo me
ligit hic ꝑ tps vnale in quo incipiũt rcs anettte mtrl, ſiẽ pus. 2 Silie⸗ eſto cap. ⁊c.i.fac iſtᷣ celerie be bSus .
res cantare: 7 aues cetere: vinee florere in rerra illa que eſt mñtes beii el. i. ſup mõtẽ ſynai vbi dñs loquebat᷑ moy ſve
valde calida:arboꝛes putari:⁊ pᷣme fic maturari:⁊ ſʒ vita/⸗ aͤd⸗ motes plali roilſtipꝛdcis. dz mõs betnel.x. ni
tẽ hiſtoꝛie ppls iſrł exiuit de egypto ĩ vere.Exiuit.n.xv. die von det hilaui ibici hoyſerſipelꝛeo i: Eug i
mẽſij bmi q incipit a pma lunatõe ꝓpinqoꝛi cqnoctio vna motes bathar.i.partitõis vł ſepatõis.ſ.i a pplo: vt di nm
li:vt dixi pleni Geñ.vij.⁊ exo.xij.⁊ qnquageſima die ab cit hic ra.ſa.qꝛ tũc tꝑꝛis dixit dĩs moyſi:Uade ⁊ deſcẽ re
cendrulr dataleriaſmontecmak. 16 aruſera e er roelae⸗ iſto peccauit pplo tuus ꝛc. ⁊ ſeqtur: Non. n. 1 1
Pon tur vt. 5. qꝛ repetitio eſt eiuſdẽ ad maioꝛ: nelatcere aſcẽda tecũ:qꝛ Hyt dure ceruic eſt. tñ finalr ad pꝛeces .
¶olũba mea. hic incipit vſus in hebꝛeo. Colũba n. ni⸗ onliconceſtit e eſſe ductoꝛem populi. ¶ Tap. II. .
dificat in foꝛamibus parietũ ⁊ petraꝝ p que delignat Hl ‚Nlectulo meo. Hic ponit ſcõm ĩpedimẽtũ qõ ii
cus caſtroꝝ: vbi ppls iſirl hitabat. Eſt igit ſenſus: k ¶¶ o⸗ ptigit ꝑ exploꝛatoꝛes qui terruerũt pplim itm gr
lumba mea. i. plebs hebꝛaica: vt pdictũ eſt. I¶ In foꝛami ti dimiſſo moyſe arca oni voluerut reuer⸗ n
nibus petre cauer. mace i. ĩ hitaculis tuis. m ¶ O ſtende ti ĩ egyptũ dicẽtes Nume.xiiij. Cõſtituam nobis ducẽ ieſp⸗
mihi faciẽ tuã bilarit recipiedo legẽ med. n Boner vor retractabile o degreifi⸗ qð dñs irat dedit ſniam ir lin
tua in auribus meis. ꝓfitedo ↄpuatõem mee legis ſʒ ꝙ ſ⸗ X reracsbizi oseg cieegbios r- znis ma uir
bit exo. xxiiij. Nenit ergo moyſes ⁊ narrauit plebi R9 voa rerẽtur i deſto pter caleph ioſue: ⁊ hoc ĩpedimẽtũ la nn
dñi atq; iudicia:rñditq; ppls cunct vna yvoce: Oĩa vᷣha dñi renraloſ digen aln lectulo meo. . iĩ moyſi ta aht
qjue locut ẽ faciemus. ⁊ qꝛ hoc fuit deo placitũ:iõ ſbditur: ernaculo: vt dem ẽ ſupꝛa.j.c. b ¶ Per noctes. i. tpꝛe vobe
o ¶ Uox. n. tua dulcis ẽ tc Capite nobis. Pꝰ amoꝛis ſpõ tribulatõis excitate p exploratoꝛej. c ¶ Queſiui quẽ toden
. ſe ſponſi ꝓmotiua hic iniſerũtur ipeditiua: 21; Kacn diligit. moyſes.n.⁊ aarõ i tabernaculo oꝛauerũt dnʒ inin
vbi i deſerto pplłs pluries offendit deũ:tñ hᷣ ponut duo it pplo vt oca ſnia teparet: ſzqꝛ ñ ſuerſit exauditi i ſbdi rpe
gisnotabilia nibi ulectelo meo⸗nmd allt us nd tur: Queſiui illũ ⁊ n iueni ⁊c. O ¶ Sur gã ⁊ cir. ciui.i. lniin
tũ eſt de adoꝛatõe viiuli qd fuit maximũ: ad qõ it⸗ guch n deßtũ ãnis.xl. qð lʒnõ poſſit dici ciuitas im ſe acceptũ: ifinn
it ppls ꝑ aliquos ad idolatriã magis pnos:⁊ frauduleni ſb tñ dicit᷑ ciuitas ꝓpter multitudinẽ ppli ibi circũeuntis: irle⸗
ſpecie boni dicẽtes aarõ exo. xxxij Fac neli dens garec in qua erant ſexcenta milia abſq; mulieribus ⁊ paruu ini
ant nos: Moyſi. n. viro huic q nos eduxit de terra egypti li Pa vcoe lareana qacamn ac auta lnonn
neſcimꝰ quid acciderit.q.dicãt:nõ poſſumꝰ pcedẽ ſnes da⸗ ni loco a quẽ ppls declinabat iploꝛabat dei miaʒ. Et nprt
ctoꝛe:⁊ iſti poſ tũt inifecti per leuitas: 4 bice birrb⸗ ↄñter reuertit᷑ ad factũ moyſi ⁊ aarõ dicẽs: f ¶ Inue tonn
eſt qõ h di: p ¶ Tapite nobis. i intficite. q ulpej par ſtme vigiles moyſee 2 garonm: vrvieit hicra ſa eo inn
uulas qᷓ demoliũtur vineas.i.pſonas doloſe ſchaccten dan ꝙ vigilabat ſuꝑ cuſtodiam populi ⁊ annunciauerunt ſgiiri
pulũ ad idolatriã. renã vinea nfa. lplebo i entlcn Eia, populo ſententiam domini. Sed quia die ſequenti ebent⸗
v. Uinea dñi exercituũ domiirł ẽ. s Fonnt bs: Eſaie populus penitens de dicta rebellione dixit: Parati ſu Unnn
floꝛueras fus aſcendere ad locum de quo locutus eſt dominus: s
.

ieſoi
dag fnti
rütſecidi⸗
mibt onge
Glungii
tii lbu
Rpars poty
1or dil
dnn
umhiaeg
npinlo
ll y l
cäni lui
at i oons
ncisabit
don
nan dies .e
tüaiggo
s moſſi dis
tplacar
in
Et ſclinet
beinhebeen
Fugunt ym
dici een
nuale:n
anlacndenſ

aamrd

uchat ne
vobethel i⸗
o Sp
1polo: vtdi
adendalc

wur. Non..

Aan
lul

ütpnin
loni a.

mirobs du

„ z
Niſe⸗
cpelnnĩ
oli noſſ .
ſ, inigee
uni nni

87 r

qꝛ peccauimꝰ: Nume.xiiij.⁊ ſic quodãmodo querebãt

dei heniuolentia: ꝓpter qð ĩ pſona taliũ dicit ſponſa:
¶ Mã quẽ diligit aia mea vidiſtis:ad moyſen ⁊ aarõ

ſᷣmonẽ dirigẽdo:⁊ qꝛ nõ rñderũt ſᷣm eoꝝ deſideriũ:ſed

magis ad ↄꝛiũ: Nume.xiiij. Nolite aſcẽdere:nõ.n.ẽ ðs
vobiſcũ ⁊c. ideo
ad dictã petitõeʒ

non ponit hic rn Muͤm quẽ diligit aia mea

ſio. b¶ Paulu vi iſſig waßz iſi eñ nrrq
l ie ſter po⸗ vidiſtis⸗ Daululu cũ ptrã
nunt᷑ quedam ſu/ ſiſſem eos:ĩueni quẽ diligit
pꝛadictoꝝ decla ala mea.Tenũui euʒ:nec di
ratiua.ſ. amoꝛis mittã:donec ĩtroducã illuʒ
ſponſi ⁊ ſpõſe: ⁊ in domũ matris mee:⁊ ĩ cu
pmo ponit᷑ huiu⸗

amoꝛis refoꝛma⸗ biculü genitricis mee. Ad/

tio:2 ſpoͤſe cõmẽ

datio: ibi Queẽ pꝛeas ceruoſq; campoꝝ:
iſta. iren bmum ne ſuſcitetis neq; euigilare
Damlich ber· ſaciatis dilectã donec ipſa
tranſiſſem eos. ſ. velit. Que eſt iſta qᷓ aſcẽdit
moyſen aaron: per deſertũ ſicut virgula ſu
de Ale i G mi ex aromatibus myrrhe
¶ Inueni quez Tthuris: ⁊ vnuerſi puluern

diligit aia mea. .
qꝛ moꝛtuis aarõ ⁊ moyſe ⁊ tota illa gnatoe que exierat
de egypto a.xx.annis ⁊ ſupꝛa vt pᷣdictũ eſt:ppls iſrł in
uenit deũ ppiciũ ſub Joſue duce qͥ mirabilr ioꝛdanem
trãſiuit ⁊ potẽter aduerſarios deuicit. k ¶ Tenui euʒ
nec dimittã.qꝛ toto tꝑꝛe Joſue ppls nõ receſſit a dei ſer
uitute:Joſue vlti. l ¶ Donec itroducã illũ in domum
mr̃is mee ⁊c̃.i.donec figã eius tabernaculũ in ſylo: Jo⸗
ſue.xviij. Jbi.n. habuit pᷣmũ tabernaculũ dñi ſtabilem
mãſionẽ:vt dictũ ſuit ſuper libꝛũ Joſue ⁊.j.reg. Dicit
aũt illud tabernaculũ in quo deſpalr hitabat domus
matris ⁊ genitricis ſpõſe ꝓ ppło üirł qui tũc erat: quia
de oblatoibus parẽtũ ei factu fuerat ĩ deſto:exo.xxxv.
Et qꝛ des ppli in ſuitute dei erat deſiderãda: iõ ſbᷣdit᷑:
m¶ Adiuro vos filie hierlm.⁊ exponat᷑ vt.s.pᷣcedẽti
c. n¶ Ne ſuſcitet ⁊c᷑.i.ne declinetis ad idolatriam ꝑ
quã intrũpit᷑ des iſta:ↄꝛiũ tñ fecerũt poſt moꝛtẽ Joſue:
vt pʒ li iudi.vt dicet᷑ poſtea. o Wuren iſta. Hic cõ
ſeqnt᷑ ponit᷑ ſpõſe cõmendatio: ⁊ pᷣmo hec cõmendario
onitur ſb parabola mulier vtuoſe:⁊ ſub ꝑpabola mu/
lieris ſpecioſe.c.ſeq̃nti. Pꝛima in duas: pmo ponit᷑
dicta cõmendatio:ſcõo ↄcludit᷑ itẽta ↄcluſio:ibi Egredi

mini. Pꝛima adhuc in tres:qꝛ pᷣmo cõmendat᷑ de ſacri

ficioꝝ oblatõe:ſcòðo ð caſtroꝝ diſpõne: ibi En lectulũ.
tertio de tabernaculi cõpõne:ibi Ferculũ. Circa pᷣmuʒ
ſciendũ ꝙ poſt oblatõem ſacrificioꝝ ĩ altari holocau⸗
ſtoꝝ:qð erat ſub diuo:ſacerdotej offerebãt thymiama
in altari incenſi qð erat ĩ tabernaculo:⁊ tũc erant ſacri

ficia ↄſũmata:vt hẽ he.ix.Et q;tũ ad e ne

eſt iſta. i. qᷓplacida in ↄſpectu dei. p¶¶ Que alcẽdit ꝑ
deßtũ.tendebat.n. ad terrã ꝓmiſſionis q̃ altioꝛ ẽ illo de
ſerto. q ¶ Sicut virgula ſumi ex aromatibus ꝛc. qõ
dẽ ꝓpter thymiama cõpoſitũ ex pluribꝰaromaticij tebꝰ
exo.xxx.⁊ deſignabat deuotõem ppꝑli ꝑ quam merebat᷑
ad terra pmiſſionis itroduci. r ¶ En lectulũ. Hic cõ
ſequẽter cõmẽdat᷑ de caſtroꝝ diſpoe que optime diſpo
nebant circa tabernaculũ:vt plenius dixi Numeri.iij.
Tres.n.tribus erãt in parte oꝛiẽtali:⁊ tres ĩ occidẽtali.

dẽ: r ¶ En lectulũ ſalomonis.i.tabernaculũ federis:

iurò uos ſilie hierlimn per ca

alie . ae aqlonari ⁊ meridionali:⁊ hoc ẽ quod

qð dẽ dei lectulus. j.c.qui deus noie ſalomonis ĩtelligit

hoc li.vt dcmẽ.S.jc. S ¶ Sexaginta foꝛtes .i. ſexageſies
x.milia:que faciũt ſ. excẽta milia pugnatoꝝ:qui excubabãt
circa tabernaculũ: Nume.ij.⁊ adhuc erãt tria milia. d.l.ſed

nõ cõputant bic:qꝛ ſcriptura freq̃nt

pigmẽtarij. En lectulum ſa
lomonis ſexaginta foꝛtes

ambiunt ex foꝛtiſſimis iſrl:

òmnes tenentes gladios:
⁊ ad bella doctiſſimi. Ani⸗
uſcuiuſq; enſis ſup femur
ſuum:pꝛoptẽer timoꝛes no/
cturnos. Ferculum fecit ſi
bi rex ſalomon dẽ lignis li
bani. Cõlũnas eiꝰ fecẽ argẽ

teas:recliatoꝛiũ aureũ qſcẽ

ſũ purpureũ: mèdia chari
tate ↄoſtrauit pꝛõpter ſilias
hierlʒ. Egredimini filie ſyõ

? uidete regẽ ſalomonem

lent magij irruẽ de nocte. y ¶ Fercu

er tales minutias omit
tit. Ponit᷑ aũt h vn

foꝛtis ad deſignãduʒ
x.milia.qꝛ ꝑ.lx. foꝛ⸗
tes ſexageſies.x.milia

itelligũtur:vt dem̃ ẽ:

eo mo loquendi quo
dicit᷑ de dauid. ij. reg.

xviij. Tu vnus p.x.
milibꝰcõputaris.

Ex foꝛtiſſimis iſrł.hꝰ

dẽ ad excludẽdũ mu/
lieres ⁊ paruulos ⁊
biles ex ſenectute qui
nõ ꝓcedebat ad bella
q ſut: v ¶¶ Oè) tenẽ

nẽtes gladioj ⁊c.quia

erant pꝛõpti ⁊ parati

nadũ inimi
Boopterti
moꝛes nocturnos.i.
ꝓpter ſubitũ aduẽtũ

aduerſarioꝝ qui ſo/

ad pug
cos. x

lũ.Hic ʒ cõmẽdat᷑ ð ta

bernaculi cõpoſitõe:ad cu ructõem obtulit pplłs dona/
ria mente deuota atq; pꝛoptiſſima:exo.xxxv.qꝛ tñ hoc fu⸗
it ag mandatũ dei qui pcepit fieri tabernaculũ fidei: iõ dẽ:

V¶ Serculu

—

ecit ſibi rex ſalomõ.i.ipᷣe deus ad cultũ ſuũ fe

cit fieri tabernaculũ qð dẽ hic ferculũ a fero fers qſi fertulũ
qꝛ poꝛtabat᷑ per leuitas de loco ad locũ: vt pʒ Numeri.iiij.
vñ in hebꝛeo ſic hĩ: DPapilionẽ fecit ſibi rex ſalomõ. Eſt at
papilio dom poꝛtabilis de lignis libani. Dicit. n. ra. ſa.ꝙ
gaor añqꝙ; deſcendẽt in egyptũ vidit ĩ ſpiritu filios ſuos

ide poſtea exituros ⁊ tabernaculũ deo facturos i deſto vbi

nõ habẽt ligna ſethim:de qbtñ facte ſũt tabule tabernacu

li ⁊ vectes ⁊ arca ⁊ pla alia:pꝓpt qð poꝛtauit ſecũ in egyptũ

ſemina ⁊ radices arboꝝ ad opus illud neceſſariaꝝ de mon
te libani qui ẽ in terra chanaam:⁊ hoc mõ tabernaculũ dẽ
factũ de lignis libani.Siqᷣs aũt ocm̃ ra.ſa.nõ recipiat:lʒ nõ
videat᷑ aliqd abſurdu includẽ:põt dicere: ʒ ¶ De lignis li⸗
bani.i.de lignis ſilib illis que creſcũt ĩ libano. a
nas epfecit argenteas:qꝛ itra tabernaculũ erãt quattuoꝛ co
lüne quaꝝ baſes erãt argentee:⁊ in illis columnis pendebat
velũ diuidẽs ſanctũ ⁊ ſanctũſanctoꝝ:⁊ iõ dicuntur argẽtee
a baſe que ſuſtinet totũ reſiduũ:exo.xxvj. b
riũ.i.ꝓpiciatoꝛiũ quod erat q̃ſi ſedes dei. c

totũ ð auro puriſſimo:exo.xxv. d¶

olũ⸗

RBeclinato

Aureuz. qꝛ

ſcenſũ purpureu.

hic vocat᷑ velũ pᷣdictũ:eo ꝙ ĩ colũnis erat ſurſũ eleuatũ: ⁊
rpi. eelei ibi varietates purpuree intexte:exo.

xxxvj.

j.e¶ Media charitate conſtrauit. qꝛ poſt velũ itra
ſanctũſanctoꝝ ſuꝑ pauimẽtũ erat arca in qua erant tabu

le ⁊ vꝛna aurea hẽns mãna:⁊ virga aaron que frõduerat:
que erãt diuine charitatis ad pplʒ ſigna. f¶ Pꝛopt filias
hierlm.i.ꝓpter ꝑſonas de pplo iſrł:quibus hierim metro/
polis erat futura:ꝓ quaꝝ ſalute añ ꝓpiciatoꝛiũ fiebant oꝛa
tões a ſũmo ſacerdote. g ¶ Egredimini. Hic ifert intenta
cõcluſio.ſ.ꝙ ex cõſideratõe pᷣdictoʒꝝ beneſicioꝝ pplłs atten
dat dilectõem dei erga ipᷣm:⁊ potiſſime in legis datiõe per
quam populum illum ſibi elegit ⁊ ſibi deſponſauit: ideo

dicitur: g

edimini filie ſyon. de meditatione terre/

ſtri ⁊ carnali. h ¶ Et videte regem ſalomonem. ideſt de/
um vobis ſpecialiter factum regem in datione legis: quia

Qaß iiiſ

modus regis eſt dare legẽ ſubditis. a In diademate. i. re
gia dignitate. b ¶Quo coꝛonauit illu mater ſua.i. plebs
