1 uu Eern fhont coꝛ aʒ:? auferã oẽ ſtãnũ tuũ:ct detur vtrunq; ſimul:et nõ ierulaleg elcuttei
s um F beccatoꝛe-. reſtuuã iudices tuos vt ſu erit qui extinguat. i ignis non fuit ex⸗
1o n Conſequenter de B/ tinctus ab homine: ſʒ
H ſribitculpa Sai ves tui ifideles. in regimine ppli iꝑ ↄſumptionem combuſtibilis materie.
4 eV oegiar aen eos: eo vomuͤnicant ſur· ¶ In ca pꝛimo elaie vbi dicitur in poſtilla: Tertiũ gor bae
UDoch urg lulleni⸗ ariciam. peefatione manifeſtatur eſt populus cui Eſaias pphetauit.
„„ 1. 1. 0 (Bean — 7 4 . rtẽte icia: 1. , . E * , „ . H—⸗
zeicliſii 5d Sequdtur raributiones Fte or 1 eo ſentẽtiaʒ Ueritur hic quare non fecit mentionẽ in hac pᷣfati-
o non iudicant.dãdo p
rpmitaai dit: h e iſa vidue &. qꝛ nõ vident inde lucrũ ne de regibus iſrael: vt de hieroboã filio iohaj qui
gikäii nela 9 . 3 Pꝛopter hoc. hic ↄñt deſcribi fuit ↄtẽporaneus oxee regi iude:ſicut oſeas fecit in
dani d mopena icrcl dẽ: k ( Pꝛopter hoc ⁊cl.i. agelo Nua pꝛefatione.Silr quare Eſaias non facit mentionem de
wucesſen ra. Foꝛtis iſrael . potens ad puniendũ maloj iſrl. ſamaria nec de iſrael ſicut oſeas fecit: licet multa Eſ Ziagr
Aiſue bdit ionis: Oo Et vidicaboꝛ ac. q ſolet dici ꝙ Eſaias ꝓphetauit pꝛincipaliten õ duas tri
Mee Et ſubdit᷑ modus ↄſolationis: o ¶ Et vidicaboꝛ cc. as ſolet dici q El . lixz. hieruſalẽ tm̃ in titu
ingnugn Et accipit᷑ hi i. Paſſiones. n. iraſcibilis termi/ bus:⁊ io eaꝝ reges ⁊ ſua metropoliʒ.ſ. i
e accipit hic ⁊ pꝛo.i. Paſſiones. 3 vtroſq; pꝛophetauit. Sʒ vlterius circa h
Fnuui. ur in paſſionibus ↄcupiſcibilis. Jratus.n. delecta lo hʒ:ſʒ oſeas vtroſq; pꝛophetauit. Sʒ vlter
Aniftt ü inat i poſſet dici ꝙ cũ eſaias ꝓut dicit hieronymus i pꝛologo de
nnce tur cũ punit iniuriã ſibi illatã: ⁊ ſic ira terminat in de pooſſet dici ꝙ cu eſaias ꝓut dic tiu: algs myſterho none
lmſtn lectationẽ. p ¶ Et ↄuertã manũ meã.·i.poteſtatẽ mea aouentu chriſti ⁊ vocatione gen ſdett 3s metl one.
mtnitt o nienté. q ¶Agd te. debite punienduz: iõ ſubdit: legis quaſi hiſtoꝛia euangelicã videtur texere:i.
i pun g . eIT S& i De dee hꝛiſtus deſcendit ᷣm carnem: ⁊ de iudea i qua natus
tirehin St excoqua ad puꝝ ſcoꝛiaʒ tuã ⁊c. Loquit de doo quo chꝛiſtus deſcengit ym carn neivaliter intenclit a
e e nod annifabel dg vurute gnis aſumi quicquid. aſpaſfus 2ſepultus a aui us Rrlnelt eitter intencditts
1raiclmm ipuritatis in auro vel argento:⁊ ſic purgat. Sic in ꝓ tũmodo facit mentionẽ alijs dimiſſis:q
Pehts Pnetriotnateouts imiſſ. e a deo iudeis ꝑ regez ab introductis. . bi cik bſtilla Circaà pꝛimũ
abyloniofuit purgatus ppls iudeor:q: purgatioe ſa⸗ (jn eodecapitulo pꝛimo vbi dicit in poſtila ir uda⸗
Peeeden ab ylonis fuit purgatus pp 1. & irr. ri heta:Audite celi.i.angeli. ¶ Additio ſecũda.
ALiro tiuitate babylonica:iõ ſubditur: dicit pꝛopheta: Audue ceu. 1. qngen. Raginon
tri cta requaus eſt a captiu IAieſũ fuiu ſedech ma⸗ — Tod in hoc capitulo otiner circa deiectionẽ popu
en ſen 80IEt reſtituã 1c). l.goꝛobabel 2 r. ſdr r leemi ¶ Nliiudaici cauſa ipſius T eius medela: poſti lato⸗
ii i chabeos ? ſiles. ¶Et⸗ Hioseel. Tasahe vo Nexponit de captiuitate babylonica eius cauſa ſili·
Gmin am: Aggeũ:⁊ gachariã pꝛophetas. v ¶ Po — eeineco⸗ vrpzin poſtula. Que auldezexpoſito vidlet a

plano ſenſu littere deuiare.nãa cã pᷣcipua pꝛedicte captiuita

i is 8 fidelis. ĩ diuino cultu/.
ugtle caberis ⁊c.l.ſ.dei. x s fidelis.ĩ diuino cultu⸗
ſaiui Syõ in iudicio redimet.ꝑ ſyõ vbi erat tẽplũ ad qð

i 14 zire itelliait iñ re tis fui tũ idolatrie:vt pʒ.iij. Regꝗ.⁊.ij.pal.tñ in pñti
gnn ppls tenebat ter i ãno ↄuẽire itelligit ipe pplus qui ie⸗ tis fullt Noeimit h peccatũ i canlar 3 vt defectus diuie co
Pepnhe dẽpt fuit de babylone per viã iuſticie: iquãtũ ꝓ culpa ca non expꝛimit᷑ h peccatũ vt cauſa:ſʒ vt defectus o .
e, ept fuit de babylone p 5 intelliaat᷑ ppls oſtẽ? gnitionis:⁊ alia huiuſmõi.licet.n.in fine capituli dicatur:
mnile . ſuſtinuit penã oebitã . Erꝙ b ſſõ ſnrelligattpigt 1 Tonfandent n. ab idolis quibus ſacrificauerunt. hoc non
ðsl
inne a (Etoteret ſcrleſtos T peccatoes ſimul a qe li qui uitate babylonica äs
5. mi⸗ i erat ĩ peccatis ſuis obſtiati fuerũt moꝛtui ꝑtim ĩ captio agere ne Sng gus penn dyoe vlena Sdeteg
mcoi, ne hieruſalem ⁊ terre ĩ circuitu:a ꝑtim i captiuitate ba eſtõo illud quod dicit:Su e . . AA 4
16

¶ MWiber
pꝛenaricationem: quod exponitur etiam ſᷣm euʒ de incoꝛri cioſus ꝑ peccati act acquiſitus:inclinans per modum Pfnorre
gibilitate eoꝝ: vt patet in poſtilla. Itẽ manifeſtũ ẽ: ꝙ iudei nature: et de hoc dicit:Ue genti peccatrici.vñ non diẽ lerh
redeuntes de captiuitate babylonica pꝛo maioꝛi parte non ve genti peccanti:ſʒ peccatrici vt ſignificet actũ ↄuerſuʒ iurapyl
fuerunt purgati:ſeu mundati a peccatis: ſʒ erant multipli in habitũ.Secũda qꝛ vt dicit gregoꝛius: Peccata gra⸗ (Auatorel
cati abominationibus chananeoꝝ ⁊ ãmoꝛreoꝝ: vt habe uia ex ſuo pondere in alia trahunt. Et de hdicit: Po ni
tur expꝛeſſe eſdre.ix.quod non conſonat huic:qð in hoc lo pulo graui iniquitate.q.d.peccata huius populi ta gra i i
co dẽ:Et ecce excoqua ad purũ ſcoꝛiã tuã: ⁊ auferꝗ oẽ ſtan- uia fuerunt ꝙ ex magno pondere ad tã magnã cecitatẽ gaece
nũ tuũ.qð expõitur ĩ poſtilla ſic: ꝙ ſicut ꝑ virtutẽ ignis co eos deduxerunt. Tertia qꝛ licet ille ppłs a ſanctis patri weginge
ſumitur quicqd ẽ ĩpuritatis in auro ⁊ argento:ſic per ignẽ archis deſcenderit:tñ tota fere multitudo ppli deſcẽde/ Sclitn
tribulationis imiſſe a deo iudeis per reges babylonis: fuit bat ſecũdũ carneʒ ab illis qui frequenter ⁊ enoꝛmiter i tmord:
purgatus ppls iudeoꝝ:qꝛ purgatione facta reductus ẽ a ca deũ peccauerunt:vt illi qui fecerũt vitulũ i oꝛeb: Exo. Eͦſus gen
ptiuitate babylonica: hec in poſtilla. Ex quibus ⁊ alijs que .xxxij. ca'. Silr in ſepulchꝛo ↄcupiſcẽtie ⁊ apud aquas boperin
patebũt pꝛoſequendo verã expoſitionẽ:videt᷑ pꝛeſens capi ↄtradictionis in plurib'alijs: vt pʒ in libꝛis moſaice l
tulũ exponẽdũ de iudeis circa finem tẽpli ſecundi ĩ iudea legis: Judicũ ⁊ Regũ.Et ð hdicit:Semini nequã ſilijs enonik
hieruſalẽ reſidẽtibus:qui chꝛiſtũ negãtes dereliquerũt dñʒ ſceleratis.quaſi diceret nõ imerito ad tatã cecitatẽ ðue⸗ n hi⸗
blaſphemauerunt ſanctũ iſrael ⁊ alienati ſunt retroꝛſuʒ: nit ille populus:qꝛ quaſi a nã ſm ſu generationẽ ineſt “
ꝓut littera ſonat ⁊ hiſtoꝛie euãgelice teſtant᷑:⁊ etiaʒ experi eis peccare in deuʒ. Conſequenter quinto declarat illo *
A o,erẽü entia certificat. Ad cuius exponis vlterioꝛeʒ declarationeʒ quod pus dixerat:Spꝛeuerũt me.Et de hoc pꝛimo di te ſ
ENE ASeYY ↄſiderandum eſt:ꝙ eſaias tani pꝛopheta euangelicus pſe cit: Dereliquerũt dñm.qꝛ dixerunt Joh.xix.lõ habe⸗ r
iri hn quit᷑ in pꝛincipio ſue pꝛophetie:vbi intendit agere de eiectti mus regẽ niſi ceſarẽ : qꝛ blaſphemauerunt ſanctũ iſrł H
one ppli iudaici ⁊ vocatione gentiũ:eundẽ o:dinẽ quẽ chei qꝛ dixerunt Johᷣ.viij. ca. Samaritanus es ⁊ demoniũ dal
ſtus in enãgelio pᷣnoſticauit.ſq adiectio iudeoꝝ ex eoꝝ de habes:tertio qꝛ cũ ipſi a veris pꝛophetis eruditi:ſemp K
meritis pꝛecedere debebat vocationẽ gẽtiũ. Uñ matth.xxj. ſpectabant meſſia de genere danichen tñ eis adeſſet pſẽ Nan
Chꝛiſtus loquens cũ doctoꝛibus ⁊ pꝛincipibus ſacerdotuʒ tialiter:dicentes Matth.xiij.ca: Nonne hic ẽ filius fa⸗ Migt
eis pꝛopoſuit parabolã de patrefamilias:qui plantauit v bꝛi.de quo dicit: Alienati ſunt retroꝛſũ.qꝛ ſpꝛeto vero Aurſ
neam ? ſepe circundedit ⁊c. Ex qua parabola ⁊ eius expo Ichꝛiſto adheſerũt cuidã pſeudo meſſie: q dicebat ben/ –
ſitione ↄcludit:iõ dico vobis ꝙ auferetur a vobis regnum coxba. vt patet in thalmud. Ucl aliter ĩ quodã libꝛo q lovv
dei:⁊ dabit᷑ genti facienti fructus eius.Uñ ⁊ eſaias ſequens dĩ cabꝛind:Ex qua adheſione fuerunt ex eis multa mi ſugi
modũ euãgelicũ de ſili parabola vinee indeis ipꝛoperauit: lia interfecti:vt ibidẽ hi:a ſic alienati ſunt retroꝛſum. U
infra.v.ca vt ibidẽ patebit. Et iõ in hoc loco in quo denũ Lonſequẽter ſexto oſtendit ipſos eẽ incoꝛrigibiles ꝑ fla ſui
ciat vocationẽ gẽtiũ:vt pʒ in pꝛin ſequentis capituli: ᷣmi gella ſeu tribulationes ſibi a deo inflictas ſeu infligen in
ſit expꝛeſſã repꝛobationẽ iudeoꝝ:circa qð .·xix. facit. Pꝛio das:de quo dicit: Suꝑ quo ꝑcutiã vos ⁊c. Ad qðõ ſciẽ ſof
n.teſtimonia inuocat celeſtiũ ⁊ terreſtriũ dicẽs:FNudite ce dũ q in tẽpoꝛibus que añ chꝛiſti aduẽtũ ſeu paſſionem .
li ⁊ auribus percipe terra. uius ratio ſᷣm gloſã talij eſt.nã pꝛeceſſerunt:cũ ille pplłs frequenter peccaſſet:deus pu/- nlin
ſicut populo iſraeli ꝑ moyſẽ dictũ fuit: Audite celi que lo niebat eum varijs ⁊ diuerſis modis ad finem vt ad .
quar:⁊ audiat terra verba oꝛij mei.ſic poſt pꝛeuaricationẽ penitẽtiã reuerterentur. Uñ Deut.vij.caꝰ. Sicut pater igen
ppli eoſdẽ vocat eſaias in teſtimoniũ:vt cognoſct deuʒ in coꝛrigit filiũ ſuum:ſic dñs deus tuus coꝛrigit te. Pater nucee
vltionẽ mandatoꝛũ ſuoꝝ ad iracũdiã ocitatũ.vñ aduertẽ enim fiagellat filiũ: vt coꝛrigatur:ſed ĩ hoc peccato qð antn
ri vtrũq; capitulũ.ſ.illud Deutro.xxxij.⁊ pꝛimũ eſaie ſatis in chꝛiſto ↄmiſerunt:quod eſt ſummum peccatũ:iã de ſn mi
pʒ ꝙ ea q in illo ca pᷣnoſticant ꝑx modũ ꝓphetie monitiois us non punit illos tacq; filios vt coꝛꝛigatur: ſed tãq; ho n
in pꝛeſenti ca denunciant᷑ tanq; pꝛocedentia ad executionẽ. ſtes: vt penã pꝛo pꝛedicto peccato ſᷣm oꝛdinẽ ſue iuſti Pbihr
Lonſequenter oñdit ſecũdo bꝛeuiter ſue atteſtationis mãʒ cie patiantur: Juxta illud Math.xxj. Malos male p/ nine
dicẽs: Filios enutriui ⁊ exaltaui:ipſi aũt ſpꝛeuerũt me. IJn dat:⸗ vineã ſuã locabit alijs agricolis:iõ dicit: Sup ᷣ 1
quibus verbis epilogat ↄpẽdioſe multa q fuerunt i carmi· pcutiã vos.quaſi diceret:qua de cauſa habeo vos per D ſ
ne moſaico ſupꝛadicto:tãq pambula ad deiectionẽ popu cutere:qꝛ iã nõ cauſa coꝛrectionis:cũ ex percuſſiõe ma ſanc,
li illius.ᷣ dictũ eſt.n. ibi: Nunquid nõ ipſe eſt pater tuus qui gis deterioꝛes eſtis effecti. Quia oõẽ caput languiduʒ. nin lont
poſſedit: fecit:⁊ creauit te ⁊c. in quo oſtenditur ipſos fuiſſe ¶⁊ exponat᷑ put ĩ poſtilla:vſq; ibi Terra veſtra dſerta. ninn
filios dei p creationẽ:ſilr ⁊ ꝑ adoptionẽ:cũ dicit: Pars aut In quo conſequenter ſ’ eptimo deſtructionẽ hieruſaleʒ i ſmtin
dñi populus eius. Silr ibi fecit mẽtionẽ de educatione:ꝛnu ¶⁊ tepli ⁊ totius regionis iude ꝑ romanos ppꝛie pꝛeno Lnnnk
tritione:⁊ exaltatione eoꝝ:cũ dixit: Circunduxit eũ ⁊ cuſto ſticat:iõ dẽ: Et deſolabit. ſic ĩ vaſtitate hoſtili.ſ.irrepa taſ
diuit ⁊c. Conſtitues eos p excelſa terrã ⁊c. ad que verba al rabilr: Juxta illud Danieł. ix. Et finij eius vaſtitas. Et hſim
ludit Eſa. dicẽs: Filios enutriui exaltaui: ipſi vero ſpꝛe ſubdit:Et derelinquet filia ſyon.ſ. hicruſalẽ vel tẽpluʒ: agaſm
uerunt me. Cõſequẽter tertio:qꝛ ſᷣm apoſtolũ ro.xj.cæ Ce q nõ ſolũ ab homin by: ſza deo fuit derelicta: Juxta il⸗ ulnlgn
citas ex parte ↄtigit in iſrael:vt plenitudo gentiũ intraret: lud Math. xxii.ca. Relinquet vobis domus veſtraꝰ wenlin
iõ oñdit ꝙ pꝛedictum peccatũ ptinet ad cecitatẽ:⁊ de h'di ſerta. Conſequẽter octauo vt oñderet:qꝙ licet maioꝛ ps lli,n
cit: Cognouit bos poſſeſſoꝛẽ ſuũ cc.q.d.ẽt ſi non haberẽt ¶⁊ pꝛincipalioꝛ apud iudeos pꝛedicta ſcelera ⁊ penas in ighlen
lumẽ nãlis rõnis:ſʒ ſolũ ſenſualẽ cognitionẽ ſicut bꝛuta:ad curriſſent:nihilominus aliq relide parue vt ſemina iden⸗
huc debuiſſent cognoſcere ex inſtinctu naturali benefacto ſalutẽ remanſerũt:iõ ſubdit: Niſi dũs reliqſſet nobij ſe nſtemn
rem ſuũ ⁊ nutritoꝛeʒ:cũ bos ⁊ aſinus rationẽ nõ habentes mẽ ⁊c.vbi gloſa:hic oñdit᷑ q õ iudã ⁊ hieruſalẽ dicas ſalde,
hoc cognoſcunt: ⁊ ſic manifeſte ↄcludit pꝛedictũ peccatũ ꝑ ſut:ad captiuitatẽ romanoꝝ eẽ referenda qñ in apoſto e
tinere ad cecitatẽ: nõ ſolũ mentis:ſʒ ct ſenſus. Conſequẽter lis reliquie ſalue facte ſũt: in vna die crediderunttria aſt⸗
quarto oñdit: ex qb'deuenerũt ad tatã cecitatẽ: Et de hoc milia ⁊ ĩ toto oꝛbe euangeliũ ſeminatũ ẽ: hec in gloſa. 4 nuſtie
S kenerrer at iet phi muan ignat vt cauſas ſeu o Konſequenter nono vt oſtendat ꝙ pꝛedicte reliqe ſemi i
ſccdo cheiſtu Pei Rai g i iapercnciſioe no cogno. nales:nõ erant de maioꝛibus ſeu! ꝛincipalibus leu ita igone
ſuetuckne habebe r gens illa/ p maioꝛi parte ttã coõ ta quãtitate. vt dicerent ppls:i ubdit᷑: Audite verbu W
. habebat peccandi: ꝙ iam inerat cis habitus vi dñi pꝛicipes ſodomoꝝ:pcipite legẽ dei veſtri populus eal dt

Wndin
Mine
n. Sehig
Ablusge
Uephalni
Micuk
muſcit
WumErNi

„ℳ.
Ddee
N

4
16
1

.
,
.
e

S==

4 e
. ℳ MNN
„

10
3
WN

–—

(Eſaie .).

Emore quall diceret: Licet dñ̃s reliquerit ſemẽ ex vo
is: adhuctamẽ pꝛincipes veſtri pꝛincipes ſodomoꝛuʒ

ſunt:⁊ ppls cõiter populus gomoꝛre. Uñ gloſa in hoc

ſaluatis reliquijs ꝑ apoſtolos ad ſcribas ⁊ phariſeos
Pesriam eeructſege mo pↄuertit dicẽ Audite ver
diii peind e ſodomoꝝ ⁊c.ſicut.n.ſodomite ubli
ce peccab

Sic iſti inuerecũde ↄ chꝛiſtũ dixerunt pꝛincipes: Reus
eſt moꝛti:⁊ ppls crucifige eũ.vñ de ipſis dꝛẽ.j. Iniquita
tẽ ſuã quaſi ſodomã pꝛedicauerũt: vt in tertio capitu
lo:hec in gloſa.Cõſequenter oñdit decimo:ꝙ non ſolũ
pꝛedicti pꝛincipes ⁊ populus erant a deo eiecti: ſʒ ẽt ce-
remonialia ⁊ obſeruantie legales erant euacuada poſt

paſſionẽ chꝛiſti:quod declarat in duobus:pꝛimo in vi

ctimis ⁊ holocauſtis ⁊ alijs ſacrificijs: ⁊ hoc cuʒ dicit:
Quo mihi multitudinẽ ſacrificioꝝ ⁊ victimaꝝ veſtra
ũ ⁊c.ſecũdo in obſeruantijs feſtiuitatũ ve.le.ibi Neo
meniã ⁊ ſabbatũ ⁊c.Circa pꝛimũ ſciendũ:q licet in di
ctij quoꝛũdã pꝛophetaꝝ inueniant᷑ aliqua dicta q̃ vidẽ
tur ſonare: ſacrificia veteris legis non erant deo acce
pta:vt in pſalmo: Nõ in ſacrificijs tuis arguam te ⁊c.⁊
Hier̃.vij dicit: Holocauſtomata veſtra addite victimij
vꝛis: ⁊ comedite carnes.nõ tñ expꝛeſſe leguntur huiuſ⸗/
modi ſacrificia pꝛo hiberi ſic vt non offerrẽt᷑:vt in hoc
loco:vbi non ſolũ Eſa. dixit: Quo mihi multitudinẽ
ſacrificioꝝ ⁊ victimaꝝ veſtraꝝ.In quo oſtendit᷑ ꝙ; de/
us eis non indigeret:ſʒ etiã ſuperaddit expꝛeſſaʒ phibi⸗

toõnẽ ne vltra talia offerrẽt:vñ dicit:Ne offeratis vltra

ſacrificiũ fruſtra. In quo oñdit᷑ manifeſte:ꝙ poſt tẽpus
iſtud de quo pꝛopheta hic loquit:nõ erat licitũ offerre
ſacrificia legalia ⁊ huiuſmoi:⁊ ſic oʒ ꝙ hoc itelligatur
de vltima deſtructione tẽpli ꝑ romanos:qñ obſeruatõ
legaliũ erat moꝛtifera ſᷣm doctoꝛes:non aut de deſtru/
ctione chaldaica qñ legalia non erãt euacuata: vñ glo/
ſa ĩ hloco vltimã tẽpli deſtructõnẽ indicat. Doſt baby
lonicã.n.captiuitatẽ a goꝛobabel tẽplũ edificatũ ẽ: ⁊ in
so diu ſacrificatũ ẽ deo:hec in gloſa.Circa ſecũdũ dicit
Neomeniã ⁊ ſabbatũ ⁊ feſtiuitates veſtras nõ ferã ⁊c.

vſqʒ ibi: Laboꝛaui ſuſtinẽs. in quo oñdit obſeruatia⸗ꝝ:

euacuationeʒ circa feſtiuitates quas non dicit ſolũ foꝛe

inutiles: ſed ⁊ nociuas: vñ de eis dicit:Odiuit aia mea

⁊c. Et ſic pʒ ꝙ iſta intelligunt poſt paſſionẽ chꝛiſti ⁊ di⸗

uulgationẽ euãgelij:qñ huiuſmodi obſeruantie ſt moꝛ

tifere.Conſequent᷑ vndecimo dẽ: Cuʒ extẽderitis man
veſtras ⁊c. Obi notãdũ ꝙ no ꝓhibuit eis oꝛare ſicut fe⸗
cit in ſacrificijs dicẽs: ſon offeratis vltra. Nam oꝛare
deũ nõ pertinet ad ceremonialia veteris teſtamenti ſeu
ad eius obſeruantias:nec fuit determinatus certus mo

dus ſeu foꝛma oꝛandi in veteri lege: vt ſic eſſet ceremo/

niale ſeu figuratiuũ:ſʒ oꝛare ptinet ad pꝛeceptũ charita
tis ſeu religionis:⁊ iõ non fuit euacuatuʒ ꝑ nouã legeʒ
ſicut ſacrificia ⁊ feſtiuitates. vñ nõ pꝛohibet eoꝝ oꝛati⸗
ones:ſʒ ſolũ ↄminatur ꝙ nõ eſſent ipetratiue:vñ dicit:
Cũ multiplicaueritis oꝛationẽ non exaudiã. Cuius ro⸗
nẽ ſubdit dicens: Manus veſtre plene ſanguine ſunt.
vbi gloſa ſanguine pꝛophetaꝝ tãdẽ dñi eoꝝ. Unñ iplete
mẽſurã patruʒ veſtroꝝ:hec in gloſa Math.xxiij. ca:⁊
ſubdit᷑: Ut veniat ſup vos ois ſanguis iuſtus:ꝗq effuſus
eſt ab abel iuſto ⁊c. Conſequenter duodecimo ponit re
media ad pꝛedicta dicens:Lauamini ⁊ mũdi eſtote.qð
intelligit᷑ m gloſã de lotione baptiſmi:pꝑ quẽ rite ſuſce
ptũ oĩa peccata mundant᷑:⁊ qꝛ poſt baptiſmũ oʒ facere

ãt ⁊ ſine verecũdia dixerũt ad loth: Adduc vi
. , 5„” R . 7 —„„ 0
ros ꝗ ingreſſi ſunt ad te:vt abutamur eis:Geñ.xix.ca.

debet auferri a ↄſpectu hominũ:ſed etiã a ↄſpectu dei: quẽ

nihil poteſt celari:i quo agit᷑ de directo ð hypocriſim pha
riſeoꝝ: ⁊ ſcribaꝝ:quoꝝ malicia tẽpoꝛe paſſiois chꝛiſti ma⸗
xime vigebat:de qbus ipſe dicit Matth.xxiij.ca: Oia opa
ſua faciunt vt videantur ab homibus. Cetera exponãt pꝛo
ut in poſtilla:vſq; ibi Quia os dñi locutũ ẽ. Coſequenter
tredecimo dicit: Quõ facta ẽ meretrix ciuitas fidelis.i quo
ſermonẽ ſuũ dirigit ad ciuitatẽ ſicut dixerat ſermonẽ ad iu
dã:cũ dixit: Audite verbũ dñi pꝛincipej ſodomoꝝ ⁊ ppls

gomoꝛre.? ſic vẽ tenere oꝛdinẽ ſui tituli:vbi di: Uiſio eſaie
quã vidit ſuꝑ iuda ⁊ hieruſalẽ. ⁊ ꝓcedit admiratiue dicẽs:
Quomodo facta ẽ meretrix.vbi gloſa:nõ tã coꝛpoꝛe q; mẽ

te recedendo a deo:q qdẽ receſſus łʒ poſſit intelligi ꝑ idola⸗
triã:vel alia peccata q ſeparant hoieʒ a deo: qᷓ ↄtigerunt ẽt
tẽpoꝛe eſaie:tñ ſᷣm gloſa ſpecialius ad tempus incarnatioij

chꝛiſti refert:qñ penit receſſert ab ipᷣo chꝛiſto vo do:⁊ bar
rabã vt liberaret᷑ eligendo:filiũ dei interfecerunt: qð maxi⸗
ma admiratioe dignũ ẽ: ⁊ iõ dicit:Quomodo.Et qꝛ iſtud
ſcelus pꝛecipue pꝛoceſſit a falſa ſuggeſtione ſacerdotum ſeu

ſcribaꝝ vel doctoꝝ:io ſubdit: Argentũ tuũ verſũ ẽ in ſco⸗
riã.p falſas legis interpꝛetationes ⁊ traditioes iniquas. vñ
eis dicebat chꝛiſtus Matth.xv.ca: Irritũ feciſtis mãdatũ
dei ꝓpi traditiones veſtras.Cetera exponant᷑ put in poſtil
la:vſq; ibi Et ↄuerta manũ meã ⁊ excoquã ad purũ ſcoꝛi/
aʒ tuã.quod nõ intelligit ipletũ fuiſſe in captiuitate babylo
nica:qꝛ ibi pplłs no fuit purgatus:vt pʒ ex ſupꝛadictis: ſed
dz intelligi de purgatione facta poſt paſſionẽ chꝛiſti ꝑ ignẽ
ſpirituſſancti:de quo ꝓpꝛie poteſt dici:Excoquã ad puruʒ
ſcoꝛiã tuã.qꝛ tunc diſcipuli fuerunt oino purificati a ſoꝛde
peccati:qð ꝑ ſcoꝛiã intelligit:vel ꝑ ſtänü argento mixtum,.
Coõſequenter decimoquarto dicit:Et reſtituaʒ iudices tuo/
vt fuerunt pꝛius.ſ.vt moyſes ⁊ aaron ⁊ ioſue: vt in gloſa:
Et ↄſiliarios tuos ſicut antiquitus.Et intelligunt᷑ ſʒ gloſã
qͥ ↄſilia dei ⁊ ſecreta populo aperiũt:qð ppꝛie ꝑtinet ad a
voſtolos:nõ aũt ad coꝛobabel nec eſdra ⁊ huiuſmoi:q nul-
ſecreta ↄſilia legunt᷑ aperuiſſe ꝓplo:ſʒ ſolu legẽ moſaicaʒ
plene legiſſe. Sequit᷑.xv Poſt hoc vocaberis ciuitas iuſti
vrbs fidelis.qꝛ poſtea pꝛedicta ecclia q̃ ĩtelligit᷑ ꝑ hieruſaleʒ
vocat᷑ cinitas iuſti.ſ.chꝛiſti:⁊ vrbs fidelis.ſ.in eius fide fun
data. Conſequẽeter.xvp.Syon in iudicio redimetur ⁊ redu
cet eã in iuſticiã.q̃ qdẽ redẽptio noõ poteſt intelligi de baby
lonica:qꝛ non fuit per iuſticiã facta: ſʒ ꝑ dei miſericoꝛdiaʒ:
vñ gach.p de reedificatione tẽpli ſecũdi dẽ: Hec dicit dñs re
uertar ad pieruſale in miſericoꝛdijs:domus mea reedifica/
bitur i ea. Cuius ratio ẽ.nã eſdre.ix.de populo iã reducto
in hieruſalẽ legit᷑: Nõ ẽ ſeparatus ppls iſrael ⁊ ſacerdotes ⁊
leuite a populijterraꝝ ⁊ de abomiatioibus eoꝝ:chananeij
videlicet ⁊ etheis ⁊c. Et ibidẽ.j.eſdra ↄfitẽdo peccata ppli
tpe ſacrificij veſpertini deo dicebat:A dieb patrũ noſtro
rũ ⁊ noſipſi peccauimus grauit᷑ vſq; ad diẽ hac. Malachi⸗
as ẽt qͥ fuit de redeuntibus a captiuitate babylonica in pꝛi
mo tẽpoꝛe tẽpli ſecundi de multis grauibus increpabat po

pulũ dicens in pca ſacerdotibui:O ſacerdotes ꝗᷣ deſpicitis

nomẽ dñi:⁊ in ? ca. Uos aũt receſſiſtis de via ⁊ ſcandalix
ſtis plurimos iĩ lege.⁊ ibidẽ arguebat pplłm de peccato infi
delitatis ſeu blaſphemie dicẽs eis ca ʒ in eo vicitis: Ois
q facit malũ:bonus ẽ in ↄſpectu dñi:⁊ tales placẽt ei. Que

Idẽ verba mãaifeſte derogat diuine bonitati iuſticie:qꝛ ſt
blaſphemie. ex qbus ⁊ alijs ſilib ſatis pʒ:ꝙ ppls ille nõ fu/

it redẽptus a captiuitate babylonica pꝑ via iuſticie:ſʒ in mi/
ſerationibdei:vt dictũ ẽ. Redẽptio aũt de qua hic agit᷑ ꝓ/
pꝛie intelligenda ẽ ad laʒ de redẽptione eccleſie ꝑ moꝛtem
chꝛiſti. Que qdẽ redẽptio fuit ĩ iudicio diuino.ſ.diſcretio

dignos fructus penitẽtie: in qua pꝛimo requirit᷑ recedẽ nis:quo iudicio iuſto lʒ nobis occulto:quos elegit vocauit

bite 4 „= „ „ —d . „ . . 2„* . —— 2*„ 25 15, YE
cltel, a malo:io dicit: Auferte malũ cogitationũ veſtraꝝ ab ⁊c᷑.ſm apoſtolũ ad Ro.viij.ca.⁊ de hac pꝛopꝛie intelligit᷑:
oculis meis ⁊c.vbi notãdũ ſm gloſã: ꝙ malũ nõ folux Spon in iudicio redimet qꝛ hec redemptio ſporlcectie
INY, .

moꝛtem chꝛiſti fuit facta per iuſticiam non per potenti
am: vt magiſter in tertio ꝑ auctoꝛitatem Auguſti. decla-
rat:iõ ſubdit: Et reducet eã in iuſticia.qð non poteſt ↄpete
reductis a captiuitate babylonica vt dictum eſt. Uñ ⁊ aliq

expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ moderni:vt tã Rabi Dauid: q; Du.

oĩa iſta applicant ad tẽpus meſſie:non ad redemptionem

babylonice captiuitatis. Conſequenter.xvij dicit: Et ↄteret

ſceleſtos.i.ſceleratos ⁊ peccatoꝛes ſimul:⁊a qui derelinquũt
dñʒ ↄſumẽt᷑.q vba referũt ad ea q pꝛo ixerat circa pꝛicipiũ
ca vbi dixit: Ue gẽti peccatrici ⁊c᷑. Filijs ſcelerat ⁊c. dẽliq
rũt dñʒ ⁊c. Et ẽ ſeſus ſiẽ iudicio diſcretiois diuie ſyõ redi/
met᷑:vt dictũ ẽ:qð ĩtelligit᷑ ð eleci:ſic eodẽ iudicio ↄterẽt ſce
lerati ⁊ ↄſument᷑:q dereliquerunt dñm:qð iplet᷑ iĩ pfidis iu-
deis ⁊ alijs chꝛiſtũ malicioſe negantib:q quottidie ↄſumũ
tur:vt.j.dicet᷑. Conſequenter.xviij dẽ: Cõfundent᷑.n. ab ido
lis quibus ſacrificauerũt ⁊c. qð pꝛima facie videt᷑ʒ pꝛedi-
ctã expoſitionem (ã vt dictũ ẽ in tẽplo ſecundo pꝛo ma-
ioꝛi ⁊ pꝛincipali parte non fuerunt idolatre. Ad qð dicen-

dũ hoc intelligit᷑ pm falſaʒ aſſertionem iudeoꝝ qᷣ cũ iter-/

rogant᷑ de cauſa huius diuturne captiuitatis in qua ſunt:

reſpondent ꝙ cauſa eſt idolatria quã cõmiſerunt patres eo

ruʒ in tẽplo pꝛimo:a etiã peccatũ vituli quod fecerunt in
oꝛeb:quod ẽ maniteſte falſuʒ. Non.n.punit deus filios pꝛo
patribus vltra quartã generationeʒ: vt pʒ Exo. xx. ca: pᷣſer
tiʒ cũ filij non ſunt imitatoꝛes paternoꝝ ſcelerũ:vt ẽ in pꝛo

poſito Judei.n. in hac captiuitate exiſtentes non ſunt ido/

latre: ſʒ pꝛopꝛie imitantur ſcelus patrum appꝛobantes occi
ſionẽ chꝛiſti: hoc ẽ quod dẽ hic: Confundent.n. ab idolis
quibus ſacrificauerũt: quaſi diceret: hi qui dereliquerunt
diñm ↄſumẽt᷑:eo ꝙ nõ ↄfundunt᷑.ſ.penitẽtes de hoc ꝙ chꝛi⸗
ſtũ dereliquerunt:ſʒ potius ↄfundunt ab idolis quibus ſa/
rrificauerunt: hoc malicioſe fingentes ratione pdicta. ⁊ eo-

dẽ mõ intelligendũ ẽ qð ſubdit᷑: Et erubeſcetis ſupꝑ hoꝛt s

elgeratis. Conſequẽter. xix dicit: Cũ fueritis velut quercus

defluentib'folijs: ⁊ velut hoꝛt᷑ abſq; aqua. vbi declarat il/
lud quod dixerat parũ ſupꝛa: Qui dereliquerũt dñũm ↄſu

ment᷑ qᷓ ꝗdẽ ↄſũptio fit tribus modis: q;; duo ſunt ĩ hac
vita. Cõſumũt.n. pfidi iudei in ſua malicia ꝑſeuerãtes: ve

lut quercus defluentibus folijs: qꝛ ſtatus eoꝝ quaſi vetuſta
te ↄſumitur: Juxta illud hebꝛeoꝝ:.viij ca:qð veteraſcet pꝓ

pe interitũ ẽ. Conſumitur ẽt alio modo: velut hoꝛt abſc;
aqua.ſ.ſapientie ſeu gratie. ertio mõ oſumit᷑ ſtat pᷣdicto
rũ finaliter in igne gehẽne inextinguibili: de quo dicit: Et

nem que ponitur in poſtilla.
Irca eſaiã pꝛopheta ⁊ pꝛimum eius capituluʒ. Cũ
poſtillatoꝛ exponit de iudeis tpe pꝛimi templi pec/
eantibus:⁊ punitis pꝛo peccatis ſuis:⁊ reductis ad
captiuitatẽ babylonicã. Qualiter ẽt ſancł thomas hcapi
tulũ exponit Burgeñ. immemoꝛ pꝛologi ſui valde redar/
guit poſtillatoꝛẽ: qꝛ ſepe dicta ſancti thome declinat: q̃ tñ
vt ipſe dicit:ſunt igne charitatis examinata: ⁊ nalis ratio
nis dictamine multipliciter purgata: ipſe hic eũ ⁊ poſtilla/
toꝛeʒ redarguit:tãqᷓᷓ eos qui a plano ſenſu littere deuiarũt:
ꝓ eo qꝛ vt dicit culpa deiectionis hic deſcripta fuit idola
tria que in hoc ca non aſſignatur. Hoc ⁊ quedam alia mo

uent ipſũ ad exponẽdũ pꝛeſẽs capitulũ de iudeis circa ſinẽ
ſecũdi in iudea ⁊ hierʒ reſidẽtibꝰ:qͥ chꝛiſtũ negãtes ð/
reliquerunt dñm:blaſi Phenana iͤ ſanctũ iſrl ⁊c.ꝓut litte/

ra ſonat:⁊ euangelice hiſtoꝛie teſtantur ⁊ experientia certi/

ficat. Sʒ huic expoſitõni obuiant multa q pꝛimo ponent᷑:
ðhinc reſpondebitur ipſius motiuis. Quo ad pꝛimuʒ pꝛi

mo obuliat:qꝛ dẽ in littera de tempoꝛe huius deiectiois: ꝙ
eo tẽpoꝛe oblationes feſtiuitates ſabbata ⁊ cetera enumera
ta fuerint deo moleſta:eiecta ⁊ repꝛobata. Tempore auteʒ
ſecũdi templi deo fuerint accepta tãqᷓ grata:vt pʒa cæ.x.

erit foꝛtitudo veſtra vt fauilla ⁊c᷑. ⁊ exponat᷑ ſᷣm pꝛimã ex/
Replica.

–

Neemie infra:⁊ eſdre ſecundo libꝛo a capitulo: viij.
vſq; ad finẽ libꝛi. Et de redeuntibus a captiuitate ba-
bylonica exponitur ibidẽ ad litterã id qð in hoc capitu

lo ↄtinet᷑:videlicet niſi reliquiſſet nobis dñs ſemen ⁊c̃.

qꝛ dẽ. c viij. Q orauit eſdras dicẽs: Et nüc quãta mi
ſericoꝛdia facta eſt ſuper nos abs te dñe deus vr relinqᷓ
res radicẽ noſtrã c.q in illo capitulo continentur. Si-

militer in iſto capitulo ↄtinet᷑: ↄuertam manum meaʒ

ad te ⁊ excoquã ad plenũ ſcoꝛia tuã. Eſdras ad litteraʒ
exponere videt᷑ de redeuntibus a babylõica captiuita/

te:vt pʒ ca vlti.ſecũdi eſdre:vbicũ eſdra nihilirepꝛehẽ

ſibile in populo repperiſſʒ:niſi ꝙ hẽrẽt vxoꝛes alieni/

genas. Ad eius perſuaſionẽ dimiſerunt eas cũ pꝛole:qᷓ
bus factis ⁊ ſacrificijj ↄſũmatis dixit eſdras:Ite madu

care nunc:ſanctus enim hic dies eſt dño. Nolite otriſta
ri:dñs.n.clarificauit vos.Ex qbus pʒ qð deiectio de qᷓ
dicit hoc capitulũ:fuit dicta de captiuitate babylonica

clarificatio de reditu ab ipſa captiuitate. Nã reuera
deiectio ⁊ ſacrificioꝝ ⁊ feſtiuitatuũ deteſtatio put hice⸗
numerant᷑:non poſſunt intelligi de tẽpoꝛe ſecundi tẽpli
⁊ circa eius finem put Burgeñ.qꝛ ſtati ante chꝛiſti na-
tiuitatẽ ceremõialia legis erant accepta deo:vt pʒ Lu.
pꝛimo de gacharia patre iohannis baptiſte: cuius oꝛa-
tio tẽpoꝛ incenſi fuit exaudita qñ meruit etiã agelũ vi/
dere:immo ⁊ dñs noſter ieſus chꝛiſtus tpe tẽpli ſecũdi

non venit ſoluere legẽ: ſʒ iplere:⁊ ipſe iuſſit diſcipulos

ad diem feſtũ aſcendere:⁊ ipſe aſcendit:opa legis fecit:

paſcha manducauit: ꝓut i hiſtoꝛia euangelica clare ti

netur:⁊ apoſtoli poſt moꝛtẽ chꝛiſti multa legalia ſerua

uerunt:vt pʒ in epiſtolis pauli actibus apoſtoloꝛum.
ã etſi in moꝛte chꝛiſti legalia fueruut moꝛtua:añ pu

blicationeʒ tñ euangeli non erãt moꝛtifera: ꝓut habe
ri poteſt ex epiſtola ad Gal. alibi. Legalia.n.toto tpe

tẽpli ⁊ vſq; ad moꝛtẽ chꝛiſti valuerunt: aſſiſtente ope

re operante.ſ.fide ⁊ deuotiõe:quo tẽpoꝛe idolatria pu-
blica non permittebatur. Deteſtatio igit᷑ legaliũ de qua

in hoc capitulo dĩ: tpe ſecundi tẽpli nõ habuit locũ:ſed
tẽpoꝛe pꝛimi tẽpli qn reges ⁊ populi fuerunt idolatrie
degiti:tunc deficiẽtes fide. Secũdũ quod obuiat expo/
ſitioni Burgeñ. trahit ex hoc ca in quo dẽ: Quõ facta
es meretrix ciuitas fidelis. Meretriciũ aũt ⁊ adulteri/
uʒ in ſcriptura p idolatria ponit:q tpe ſecũdi tẽpli lornũ
non habuit: imo pᷣſides illius tẽpoꝛis eã ex coꝛde pſeq

bantur. Cv aũt Burgeñ meretriciũ illud exponit de iu

deis negantibus chꝛiſtũ ⁊ petẽtibus barrabaʒ: non vi⸗

rationabile:qꝛ meretrix ⁊ adultera dimiſſo vero ſpon-
ſo adheret alieno: iudei aũt chꝛiſto abiecto ex malicia:

petierunt barrabã: nõ vt ei ex amore adhererent: vt
adultere ↄſueuerunt. Et hoc innuit᷑:cũ dẽ: Ciuitas fide

lis.non.n: fidelitatẽ quã ad deũ hĩe debuerunt ad bar/
rabam ↄuerterunt. Cũ eũ non fidelitate: ſʒ malicia ſal-
uarũt a moꝛte. Lẽpoꝛe aũt pꝛimi templi ille paſſus lo/
cũ hʒ:qꝛ tẽpoꝛe dauid fuit ciuitas fidelis per cultũ vniꝰ
dei veri: ſʒ tẽpoꝛib'multoꝝ alioꝝ regũ facta eſt mere/
trix T infidelis defluẽs ad idola:iõ aſſignat᷑ pꝛo babylo

nice deiectionis culpa ? cã. Tertiuʒ qð obuiat exponi

5

Burgeñ. dicit ĩ hca: Et reſtituã iudiceſ tuos ſic pus:et

ↄſiliarios tuos ſiẽ antidr.qꝛ apoſtoli ð qbꝰ Burgeñ. ex

ponit: nõ ert tales iudices ⁊ ppli oↄſiliarij:ſʒ potius a
pplo reputati aduerſarij:q ẽt nõ fuerũt ſic pus atiqt/

qꝛ ppls antiqtus ↄſenſit in iudices ⁊ ſtetit eoꝝ ſetentie
7 dictamini: apoſtolis autẽ ⁊ vbis ⁊ factis maifeſte co
tradixerunt. Itẽ iudices antiqtus ⁊ ↄſiliarij cũ pplło re
maãſerant ⁊ pꝛo pplo quãtũcũq; puerſo ĩterceſſerat ſiẽ
mopſcs ꝗ dixit dno: Zut dimitte noxaʒ pplo:aut dele
me ⁊c apoſtoli aũt monitu ſpirituſſancti ab eis rece

ſrmnolen

tnenin

eir,ſlin
t ichid
nenn
enhtete
Pltnrim
Altridiv
pinieinst
arnocogio
tanon pdl
poſt⸗
ſneaſſig
gledeuſo
ni grigtn
inill
zitisyer
locbla⸗
pontepol.
guibuoii
Nl NMait
enofal
bidsp⸗
tarioden
hdoder
eu⸗
güſte
ſinplic.
Pheaut
heſhihi
Anuhnt,
ntaltiiß⸗

hulkmn

otiupgin
mu Etoe
ſon en
Utrhoeddi
ltonapean
abethelind
Pungei ſe
ülſe,
tmicopino

Epennherag

EVrlun

rn ene⸗

niſlicox.
annini

ehaerſ
chnnhe
Edisſenn.
Stücgtinn
ndai
Dcnirnnr,
unnumn
Auln
ünan
GCrithüne
ſRrarwti
dueztint
mutig ni
dinſikn
uedunmg
un. Un
drien un
kummmngh⸗
möhntu
gimtir
napre
eiſkhmutin
Wwrnon
nornirrul
mur aſilnei
irihhmn
hgrlglliei
cutifi
imm n
atcheing
mn
tintidi
sugtt

4

ſ
ipeen,

S

E —☛
E
— = — —
— S =
S ν . SS=
eſ3

SE—
K--S
=
—
—
☛ =

=
SSSS S0—
= = –
= = -
=

=
=
=

—
N—☛R
S —
=

☛n ;-
——
— S =
S =

SS=

Ser
—S

— =
= —
S=ẽ —
= =

—
—
—
— —,=
=
=

ſerunt dicentes: Quia indignos vos feciſtis regno dei:
ecce ↄuertimur ad gentes. Act.xiij. Nõ.n.ẽ bonoꝝ iu

dicũ ⁊ ↄſiliarioꝝ bona ↄditio:eos qꝗb'ↄſulẽdũ ẽ relinq̃

re:ſʒ vſq; ad moꝛtẽ ↄſulẽ ñ deficẽ: ita fec ⁊ docuit apo

ſtoloꝝ magiſter dñs ieſus. Exponit᷑ igit᷑ hic paſſus de
hierłʒ terreſtri ⁊ iudicibus coꝛobabel:neemia ⁊ ceteris
Nã exponẽ de eccleſia put Burgeñ.⁊ gloſa oꝛdi.ẽ poti
us litterã myſticare ꝙ; ad litterà ſẽſuʒ exponẽ ⁊c. Quo

ad ſecũdũ videnduʒ motiuis Hurgen. lo. n. cludit
pꝛimũ eius motiuũ cũ dicit cauſã h deiectionis foꝛe:
qꝛ nõ cognouerũt dñʒ:igit᷑ nõ idolatria.Illa.n.ↄſequẽ

tia non valet:quia poti ex añcedente infert oppoſituʒ
i ppoſitũ. Cũ.n. deus a viatoꝛe cognoſcit ꝑ fidẽ: ⁊ in
littera aſſignat᷑ defect cognitõis:igit ⁊ fidei.Defect᷑ aũt

ficdei reducit᷑ ad idolatria: qꝛ nemo latrie colit:niſi eum
quẽ deũ foꝛe fide cognoſcit. Nihil.n.amatũ niſi cogni-

tũ. qꝛ igit᷑ verũ deuʒ fide nõ cognouerũt ſeqt ꝙ nec ve
rũ deũ coluerũt:⁊ p ↄñs idola qð ẽ ppoſitũ.veritas hꝰ
ↄñtis pʒ ex littera h'capituli vbi dẽ: Cõfũdẽtur ab ido

lis qb ſacrifſicauerunt ⁊c. Sʒ Burgeñ. hdicti extoꝛtaʒ imun ide po populopcheilt
redẽpto in eccleſia:q nõ fuit ſine pecca:ſic pʒ de pᷣredẽpto
(Alnone: hodie i ſagena ecclie capiũt᷑ piſces boni cũ mali/
D NEbdes oẽs ſt ꝑ chꝛiſtũ ſufficieui redẽpti.¶Ca.Il

ponit expoſitionẽ dicẽs:ꝙ iudei ↄfundunt᷑ ab idolis no
quibus ipſi ſed parres eoꝝ ſacrificauerunt tꝑe pᷣmi tẽ
pli. Iſta aũt expõ ledit fidẽ nr̃aʒ:qꝛ fauet iudaiſmo mo/
derno: q falſa excuſationẽ hextreme eiectiõis ſumunt
ab idolis patrũ ſuoꝝ:vt etiã Burgeñ.dicit.Qñ.n.qri-

tur a iudeis cauſa ta extreme ⁊ ꝓtẽſe captiuitatis eox:

reſpondent vt Burgeñ.ꝙ ẽ ex culpa patrũ colẽtiũ ido/
la:ſic autẽ ſe falſe excuſando nõ erubeſcunt ſʒ gloꝛiant:
ꝙ ñ ſit ex omeritis eoꝝ iſta captiuitas:⁊ pꝑ h perſi uadẽt
ſimplicibus:ꝙ ꝑ patientiaz ſuſtinẽt hanc captiuitatem
p peccatis no ſuis:ſed alioꝛuʒ:2 ſic ꝑ falſam excuſatio
nẽ ſibi foꝛmãt vanã ſpẽ:cui Burgen.h̊ ſeruit. Nõ igit
ↄfundunt ⁊ erubeſcunt ab idolis ſic expoſitis:ſed potiꝰ
vt dictũ ẽ ſperant ⁊ gloꝛiant.ec valet Burgeñ. ſcom

motiuuʒ: qꝛ dicitur in littera: Excoquã ad purũ ſcoꝛiã

tuã. Ex quo arguit:qꝛ iudei in captiuitate babylonica

non fuerũt emendati:ſed manſerunt incoꝛrigibiles: p/
pter hoc qdð dẽ in eodẽ cꝗ: Sup quo pcutiaʒ vos vlttra

addentes pꝛeuaricationẽ. Dicta igit depuratio ſcoꝛie ñ

habet locũ in babylonica captiuita.Reſpondeo hic:
Burgeñ. h ſicut multotiẽs facit littere tranſpoſitionX.
tmnã illud:ſup quo percutiã vos. ptinet ad iudeoꝝ cap
tiuãdoꝝ incoꝛrigibilitateʒ. h autẽ quod dẽ in fine ca/
ituli: Excoquã ad purum ſcoꝛiam tuã. ſᷣm gloſã ni
zil pertinet ad purificationeʒ reductorum de captiuita

te de qua purificatõe allegatũ ẽ ſupꝛa vltimũ capitulũ
eſdre?. Nunc autẽ nitit Burgeñ. impꝛobare emenda⸗/
tionẽ reductoꝝ a captiuitate per incoꝛrigibilitatẽ nun

dũ captiuoꝛũ:videat Burgeñ.grandipenſoꝛ quãtũ vaꝰ

leat.Ex mutatione.n. tempoꝝ cauſaꝝ ⁊ circũſtãtiaruʒ
ſepe in ſeripturis taliter inconſonantia reperiuntur:
ſicut Matthᷣ.xxiii. Stati coꝛrepto petro ⁊ diſcipulis

qꝛ doꝛmierunt:poſtea ſequitur:doꝛmite iã ⁊ requieſci

te.⁊ ſtatim ſequitur: Surgite eamus. Nec valet repli/
ca Burgeñ.ꝙ ppls reductus nõ fuit purgatus:ſed poti
us implicatus abominationibus chananeoꝝ: qꝛ dictũ
eſt ſupꝛa:qð ad pſuaſioneʒ eſdre dimiſerunt vxoꝛes cũ
ꝓle:a ſic clarificati fuerunt: ꝓut dicitur in loco ꝑ Bur

geñ. allegato.ſ.ſecundo eſdre vlti.caꝰ. Cũ autẽ Burgẽ.

dicit illã purificationẽ ad apoſtolos ptinere:non videt᷑
veꝝ ad litterã:quia littera dicit de puriſicatione ciuita
tis hieruſaleʒ:io ſubdit᷑ poſt purificationeʒ: Ciuitas iu
ſtat.vrbs fidelis cuius ciuitatis ad litterã apoſtoli nec
erant ciues nec pars pꝛincipalis nec foꝛtaſſis integralis

nec quantitatiua. Si dixeris ꝙ ciuitas accipitur ꝓ ec-

cleſia cuius ciues et pꝛincipes erant apoſtoli non nego

ſm ſenſuʒ allegoꝛicũ:ſʒ nõ ad litterà. Nec valet tertiũ moti
uũ Burgẽ. ſũptũ ex h ca:cũ dẽ: Syõ i iudicio r̃dimet᷑ ⁊ re
ducet eã i iuſticia.arguẽ ſic:Captiuitas babyloica ñn ẽ redu
cta pꝑ iuſticiã:ſʒ poti p miaʒ. Rr.ꝙ h'argumentũ fũdat᷑ ſr
falſa imagiatioe:ſonat enĩ qſi mia ⁊ iuſticia in oibꝰoꝑibus
diuinis non ↄcurrant:qð ẽ ↄ magiſtrũ in di.xlvj. Un
etſi vna videat᷑ relucẽ in vno effectu:alia in alio:manẽt tñ
ſẽp inſeparabilia ſᷣm ſanctos doctoꝛes:miſerieoꝛdia exhi/

bet ſine meritis:iuſticia aũt ꝓ meritis:aut demeritis.Nũc

igit᷑ genus hũanũ nõ meruit redẽptionẽ ꝑ chꝛiſtũ factã: iõ
