dicitur: De lapi⸗ — nc DN
ib⸗ crts, ders tus alterum ante veſtibulũ
doimenſio cuz ſub poꝛte due menſe. Quattu
dirur: Logitudie oz mẽſe hic ⁊ qttuoꝛ menſe
ide:pllatera poꝛte octo mẽ
nant vaſa in qui- ſe erant ſùp qᷓs ĩmolabant

bus imolatur. i. Quattuõ ãt mẽſe ad holo

on tructe lõgitudie cubiti vn
oine X dimidij: latitudie cubiti

cũ inſtrumẽta au vnia dimidij: ⁊ altitudine
iuſlibet artl uoca cubiti vni ſup qᷓs ponant
v czij a dñ vaſa:ĩ ꝗbimolat holocau
Sume arma tua ſtuz 7 victima. E 1 labia ca
pharetrã ꝛc. i be Lũ palmi vni:reflexa ĩtrin
bꝛeo hĩ: Sume ſec p circuitũ. Sũupꝑ mẽſas
ala tua. 1¶Eti aut carnes oblationis. Et
ia ean balmi Extra poĩëtã interioꝛem ga/-
vni. hic accipit᷑ n —e e.
palmus nõ ſm lõ Sophylacia cãtoꝝ ĩ atrio ĩ
gitudinẽ manus
ſed ſm latitudinem ⁊ vocatur gallice dour:⁊ eſt dimen

Reflexa itrinſecus

ad h'hec labia vt vaſa ſuꝑ mẽſas poſita. ſ.cultelli ⁊ ba
cini ad recipiendũ ſanguinẽ ⁊ huiuſmõi: ibi mel repo
22 mẽſas qt carnes oblatõis.i.offerẽde
t extra poꝛtã. hic reuertit᷑

ri exñtia. d. Et extra poꝛtã ĩterioꝛẽ.i.atrij iterioꝛis:
Gaxgophylacia catoꝝ: in atrio interioꝛi.ex hꝰ⁊ ſeq̃n
tibuj videt᷑ manifeſte ꝙ etiã richardus de ſcõ victoꝛe:⁊
hugo Cardinalis ⁊ alij eos ſequẽtes nõ dicãt bñ: dicen
tes ꝙ nullũ edificiũ niſi ſolũ altare holocauſtoꝝ eſt in
atrio interioꝛi:nã gagophylacia cãtoꝝ dicũt᷑ hᷣ eſſe ibi:

nec ʒ hoc ẽ qð dẽ hic:Et extra poꝛtã ⁊c. nã illud qð eſt

vltra poꝛtã vel citra põt dici extra eã: lʒ cõius dicat de
eo qð ẽ citra: pꝑ qð ad excludẽdũ hũc ĩtellectũ ſubdit᷑:

in atrio intioꝛi:⁊ ad oſtendendũ in q̃ ꝑte atrij ſunt:ſub
dit: 6 OQð erat in late.poꝛ.reſpi.ad aqᷣlonẽ.i.poꝛte a
quilonaris: m (Et n
viã Arale5 auſtrũ vt meli appebit in figura ſeq̃nti

t facies eoꝛ.i.oſtia: n. ¶ Contra

o¶Una ex latere poꝛte ⁊c̃. hec lr̃a videt falſificata ꝑ
ſcriptoꝛes vel impitos coꝛꝛectores:nã ſic debet eẽ:Unũ

ex latere poꝛte oꝛiẽtalij:ibi.n.vnũ ẽ Saobhlaci a

reſpiciebat æc.⁊ ſic hẽm q̃ttuoꝛ gagophilacia in atrio ĩ

teriõi exñtia:duo ꝓ cãtoꝛibꝰ:⁊ vnũ ſupꝛa poſitũ ſʒ lr̃aʒ

hebꝛaicã:a H̊ alterum: ⁊ p dbſint iſta duo:ſubdit᷑: o

hoc gago ·qð reſpi.viã meridi.ex trãſuerſo: p ¶ Sa

cerdotũ.ſupple ẽ: q ¶ Qui excubãt ĩ cuſtodijs tepli.
ne aliqd indecẽs fiat ibi: r ¶ Poꝛro gaxo.qð reſpi.ad
viã aqlonis.i.frõtes poꝛte aqlonaris:vt dem ẽ ſupꝛa:q̃
iũ inter' ab aquilõe ſi ic meridia
acerdotũ erit q excu.ad mini.al-

cauſtũ de lapidibꝰ q̃driſ ex

taris.i.ad hꝰ uigilãt:ſic.n. hx.j.pał.xxiiij Dauid ãpliãs cul
tũ diuinũ inſtituit.xxiiij.ſacerdotes maioꝛes alijs:tñ ſub ſũ
mo põtifice:qui miniſtrarẽt ꝑ hebdomadaj ſucceſſiue.⁊ iõ
ꝓportionabiliter fuit ordinatũ de minoꝛib ſacerdotibus

⁊ cãtoꝛib:pꝑ qð in atrio interioꝛi ponunt᷑ quattuoꝛ gaxo

phylacia: duo ꝓ can
„ „ oꝛibo: ouo ꝓ ſacer
terioꝛi: quod erat in latere dotibus: vt manerẽt
poꝛte reſpicientis ad aqlo· ibi tege bebdomade
nẽ:t facieſ eoꝝ cõntra vij aliter poot diel non
auſtralẽ: vna ex latere poꝛ Bmanebãt ibi de nocte
te oꝛientalis:q̃ reſpiciebat nec comekebaͤnſel ſa
biâ Oni Vi cerdotes manebant ?
ad viã agꝗloniſ.Et dixit ad cbeclebatt edlfirio a

me: hoc gacophylaciũ qðᷣ
reſpicit viaʒ meridianã ſa-
cerdotuʒ ꝗ excubãt ĩ cuſto

loari ⁊ auſtrali exñti
byi latib tẽpli: vt. j.
Ddicet᷑:cantoꝛes aũt cũ

dijs tẽpli: poꝛro gacophy alijſleuitis iĩ gagophy
.1., K E—. B lacijs exñtib in atrio
laciũ qð reſpicit ad viã aꝗ exterioꝛi ĩ ꝑte orienta

lõis:ſacèrdotũ erit ꝗ excu/

1 dome . li:dicebant᷑ tñ dcã.iiij
bãt ad miniſteriuʒ altaris.

gacophylacia canto
lackrhot: ar Fus

Aſti ſünt filij ſadoch: qui ace rl qꝛ ↄua
accedunt de filijs leui ad * imren noctt⸗
dominum: vt miniſtrent ei ſaria: vt cithare cym

Et mnſus eſt atrium lon/
gitudine centũ cubitoꝝ:⁊
latitudinẽ cẽtũ cubitoꝝ p
q̃drũ:⁊ altare añ faciẽ tẽpli

bala ⁊ huiuſmõi pꝛo
cãtoꝛibus: acetabula
vero ⁊ phyale thuri/
bula ⁊ huiuſmõi pꝛo
ſacerdotibꝰ: ne bij in
die ꝓ ſacrificio veſper
tino ⁊ matutino opoꝛteret talia expoꝛtare ⁊ repoꝛtare: ſiẽ
in ecclijs nr̃is remanent frequenter calices libꝛi ⁊ veſtimen
ta:⁊ miſtri in alijs locis comedunt ⁊ iacent. t ¶ Iſti ſunt
fülij ſadoch ⁊c᷑.hꝰ dẽ qꝛ ſalomõ.iij.reg.2ꝰ abiecto abiathar
de ſummo ſacerdotõ inſtituit ſadoch loco eiuj:⁊ ſic ſũmuʒ
ſacerdotium fuit reductum ad ꝓgeniẽ eleataꝛi filij aarõ:ſic
dcm̃ fuit plenius ibidẽ.Cõſequẽter põit᷑ mẽſura atrij ĩterio
ris:cũ dẽ: v ¶ Et mẽſus eſt atrium ⁊c᷑. ⁊ pʒ lr̃a:⁊ in h ter/
minãt᷑ öſcriptiò ꝑtis añrioꝛis ediſicioꝝ: tẽpli q̃ incipit ab ex
terioꝛi muro oꝛientali ⁊ terminat i latere occidẽtali atrij in
terioꝛis:⁊ linea exinde imaginarie ptracta vſq; ad muros
exterioꝛes aqlonarẽ ⁊ auſtralẽ. Ad pᷣdcã vo facil capiẽdũ
Holu hic figurã ſeq̃ntẽ pᷣdcã repᷣſẽtãtẽ qtũ ad lineas füũda
metales.

x¶ Et iroduxit me ⁊c᷑. Deſcripta pte añrioꝛi edificioꝝ tẽ

pli:hic ↄſequenter deſcribitur poſterioꝛ:in qua ſm latinos
ſũt quinq; edificia pncipalia.ſ.poꝛticu tẽpli:ipſũ tẽplũ:edi

ficiũ aquilonare ex vno latere tẽpli:⁊ edificiũ auſtrale ex al

tero:⁊ edificiũ ſepatum ab occidentali ꝑte templi. Hebꝛei
vo nõ ponũt iſtud vltimũ:dicẽtes ꝙ edificiũ in textu dictuʒ
ſepatũ eſt ipſũ tẽplum cũ ſua poꝛticu:qð rationabiliter põt
dici:nã accipiẽdo ſic tẽplũ cũ ſua poꝛticu inter ipſuʒ ⁊ alia
edificia eſt ſpaciũ:⁊a ſic eſt ab eis ſepatũ in ſitu. ſilr in altitu
dine:nã a tra ĩ ſurſuʒ excedit alia edificia:in.lx.cubitl vł cir
cit.ſilr dignitate: qꝛ dignius ẽ ceteris ed ficijs:ſic igit᷑ ꝑs iſta
in tres ꝑtes diuidit᷑:qꝛ pꝰ deſcribitur poꝛticus templi:⁊tem
plũ ipſũ in pᷣncipio:ſequentis ca.ʒꝰ edificium aquilonare ⁊
auſtrale:ca.xlij. Ad maioꝛẽ intelligentiã dicendoꝝ ſciendũ
ꝙ accipiendo tẽplũ cum poꝛticu:templũ hʒ tre partes.Pꝛi
ma eſt poꝛticus habẽs.xj.cubitos in latitudine q̃ accipitur
ab oꝛiẽte in occidentem:⁊.xx.cubitos in longitudine pᷣm la
titudinẽ tẽpli ab auſtro in adolnẽ.ꝛ eſt ſanctuʒ vel ſancta
habens.xx cubitos in latitudine.ſ.ab auſtro in aquiloneʒ
7.xl.in longitudine.ſ.ab oꝛiente in occidẽtẽ. ps tẽpli eſt ſã
ctũſcõꝝ hñs.xx.cubitos in longitudine:⁊.xx.in latitudie:⁊
accipiũtur iſte mẽſure intra parietes per modũ h̊ figuratũ.

Pis pꝛemiſſis ad litteram accedamus. x Et inrodu
xit me in veſtibulũ templi.i.ĩ eiuj poꝛticũ:ita ꝙ h veſti
bul oꝛticu ſumitur:⁊ ſimiliter in littera ſequẽti:
Tie mẽſus eſt veſtibulum.v.cubitis hinc.i. pietem

veſtibuli ex vna ꝑte oſtij: 3(¶ Et.v.cubitis inde. ex al

. tera oſtij parte: ⁊
„„„ „ oſtiuʒ eſt latitudi
Et itꝛoquxit me in veſtibu nis. x. cubiton: ſiẽ
lũ tẽpli:ct mẽſuſ eſt veſtibu ortsalrtve Bli
lũ ꝗnq; cubitis hinc:ct qn hec eſt longitudo

q; cubitis inde:ẽt latitudi-
nẽ poꝛte triũ cubitoꝝ hinc
⁊ triũ cubitoꝝ inde:lõngi

poꝛticꝰ iuxta lati

dictũ ẽ. a Et

e d,ial, Hn latitudinez poꝛte
tudiuẽ aũt veſtibuli viginti triuʒ cubitoꝝ ꝛ.
cubitoꝝ 7 latitudinẽ vnde hic accipitur poꝛ-
ciʒ cubitoꝝ.Et òcto gradi ta ꝓ poſtibus exi
bus aſcẽdebat᷑ ad eã: t co eptmerpte
lũme erant in frontibꝰꝛ vna iq celatuie:
hinc:⁊ altera inde. C XLI. 2 ſilr in limie ſup
Titrõduxit me ĩ tem ioꝛi:⁊ q̃libet cela
lum: ᷑t mẽſus ẽfron tura Keiiizn
tes ſex cubitos latitudinis dũ i margine figu
binc: t ſex cubitos lati ratũ: bl Logi⸗
tudinis inde làtitudinem tudinẽ at veſtibu
tabernaculi. Et latitudo e- at
poꝛie decem cubitoꝝ erat gradib aſcedeba
tur ad eaʒ.li octo

non eſt de textu:quia nõ eſt in hebreo vbi ſic habet:Et
gradib aſcendebat᷑ ad eã.templuʒ.n.cũ ſua poꝛticu eſt
in ſũmitate mõtis:⁊ ideo de atrio interioꝛi ẽ aſcenſus ꝑ
gradus ad poꝛticuʒ tẽpli:ſed numerus graduũ nõ poni
tur h:ſed ꝓbabiliter põt dici ꝙ ſint.xv.ſicut in tẽplo ſa
lomonis: O ¶ Et colũne erant in frõtibꝰac. frontes h̊
dicũt ꝑtes due ꝑietis exñtej ex vtraq; pte oſtij q̃ꝝ q̃libet
dẽ ſuperius.v.cubitoꝝ:⁊ añ illos pietes in poꝛticu erãt
due colũme:vna hinc ⁊ altera inde ſicut fuit in templo
ſalomonis:vt habet.iij. re. vy. ¶ Xapituluʒ. XLI.

tẽplũ: ⁊ p qtum ad ꝑtẽ ꝗq dẽ ſcem vel ſancta:2
ꝛtum ad illam que dẽ ſcmſãctoꝝ: ibi Et intro

– ) Tintroduxit me.PHic ↄſequenter deſcribit᷑ iᷣm

greſſus.ʒ q;'tum ad aliqua templo adiuncta:ibi Et mẽ
lus eſt. Circa p dẽ: a ¶ Et introduxit me in templũ.
ex hoc ꝙ diẽ: Introduxit.pʒ ꝙ iſte menſure accipiũt in
tra parietes:vt pſᷣdictum eſt:ita ꝙ ſpiſſitudo ꝑietũ nõ in
cluditur: b ¶ Et menſus eſt fꝛontes.i.exterioꝛes ſuper
ficies pietũ exñtiuʒ ex vtrae; parte aperture oſtij:q̃ frõ
tes nominat᷑: eo ꝙ veniẽntibus ad oſtium ſtatim patẽt
interioꝛes aũt ſuperficies latent: c ¶ S itos lati
tudinis hinc.qtũ ad vnaʒ frõtem: ðD(¶Et ſex cubitoj
latitudinis inde.q;'tum ad alterã:aliqui libꝛi h̊ hñt alti
tudinis ⁊ male:nã hebꝛei ⁊ libꝛi bene coꝛrecti hñt lati
tudinis: e ¶ Latitudinẽ tabernaculi.i.templi qð fre
quenter in ſcriptura vocatur tabernaculum. q.d.due
frõtes dicte cum apertura muri ꝓ ingreſſu a parte exte
rioꝛi ↄtinent pꝛeciſe latitudinem templi: ſed hᷓ videt fal
ſum:quia ſtatim ſubdit: f¶¶ Et latitudo poꝛte decem
cubitoꝝ: erat.decẽ ãt ⁊ bis ſex faciunt. xxij.cubitos: la
titudo vero templi intra muros eſt.xx. cubitoꝛum tin
vt dem̃ eſt ſupꝛa. Ad hoc dicendũ ẽ ꝙ poꝛta accipitur
pꝛo oſtio: oſtij vero latitudo excedit latitudinem a-
perture ingreſſus tantum quanta eſt ſpiſſitudo oſtij:

tudinẽ tẽpli:vt p

Alenſuz!
iro
itkndinib
ſſeztuenn
Cbtafonrli
iſgtzlinſ

icdi. 9 G
leig pone
ſiͦdbegnitnt
uucſoſift.
Abautilſ
,abitiex

Nirn vtpe
go flecmirie
rhluudo ol

iè vnd aubi
lde poꝛla tep

elucaieo bell

ucebaß he

Alli iqdit
crntt ⸗
ihliſonts
ſöpcdiinter

(ccbaküeriusta⸗

giibineee
bitos her eN

(wylrd ae⸗

nicirinterſe
noͤdeſcribit
odooꝛes
he pi aobi
1(Erpoui
b on inlu
Cmtuu

rturoloi
eſcdnafoe

freliarebacente

geigioſepar
Ateſctten
almetanger

ſbetttinode
(bitäͤti inn

— = — — =
s e

=
S
S 5 = 2–☚

☛ =
= E 3
2= —
S
=
—
»„ „

e
= = *
=
S
=.

=
=
=

—
—
—
SS
= E
*
E
—
=S=S

Gheefint
ſiticidn
10rili
lort albet
mmetütt
fülattuci

lüimargnek

ſni d01
lmhiitptn
liniyc
aiſ eEE

adbdt d

wralezle⸗
mopbiſchit.
Naiſusportut
mouiaſecſit
egulluino
nſiwt in tinl⸗
bere onez,
roſtraͤbe
ginponichere
anfutintenpa
Tydnu; W
Gndacbiß
dilcnwlunde!
ſigombi imn
MWimgabib
ininenngi

enenimtnhi

iſiuucopeint
si eponnni

ti cũ d: g ¶ Et

q

xit ad me.ſ.angel hec ondens. v⸗l Po
ſ.qð eſt vltimo deſcriptũ. x¶ Et mẽſus ẽ. Pic ↄñt de

¶Gechielis xlj

vt pʒ ad ſenſuʒ ĩ oſtijs domoꝝ. Et ꝑ hoc iſnnat ſpiſ
ſitudo iſtius oſtij eſt vnius cubiti:⁊ ſic latitudo ep exce
dit latitudinẽ hꝰ apture vno cubito hic: altero inde:

Zſic apta exterioꝛ i muro ẽ tm.viij.cubitoꝝ: q c.xij.
cubitis frontiũ faciũt.xx.cubitos pᷣciſe.Et ꝙ iſte ſit itel
leciꝰ pʒ ex lr̃a ſeqjn

lata poꝛte. v. r. & lata poꝛte qnq; cubitis

leene ni, bic v anq; ide. E&t menſus
ad pietes tpli ſir E lõgitudiez er qdrgita cu
t. v. cubiti ex v bitoꝑ: ⁊ latitudieʒ vigiti cu
na baner 1.v. ab bitoꝝ. Et ĩtrogreſſus ĩtrin
uis ſlec mutddd ſec menſus ẽ in frõte poꝛte
vſpiſſiudo oſtj duos cubitos: ct poꝛtã ſex
dcã ẽ vni cubiti:

qꝛ de poꝛta tẽpli ꝑ romãos ↄbuſti dicit ioſeph. vij.liꝰ.

de iudaico bello:ꝙ erat tãti ponderis ꝙ vix a. xx. viris
claudebat᷑: h ¶ Ec mẽluſ eſt lõgitudinẽ e.ſ.tẽpli qᷓtũ
d illã ptẽ q̃ dẽ ſqm vel ſcã. i
pʒ ex dictis. k ¶ Et introgreſſus. Hic ↄñi deſcribit ꝑs
tẽpli q̃ dẽ ſcmſcõ cũ dꝛ:Et introgreſſus intriſec.i.ſemm

Xl. cubitoꝛum ⁊c.hoc

ſcõꝝ qð dẽ interptẽplum ſicut in tabernaculo mopſi di
cebat᷑ iterius täbernaculũ: ¶ Mẽſus eſt in frote poꝛ
te.i.ĩ piete ex utraq; ꝑte oſtij exiſtente: m¶ Duos cu⸗

bitos.hec eſt ſpiſſitudo ꝑietis ſiue frontis:pies.n.iſte ñ

eſt multũ alt:nec ſuſtinet ſuꝑ ſe aliud põdꝰ: qꝛ ſoluʒ di
uidit inter ſcem ⁊ ſcmſcõꝝ in iferioꝛi mãſione tẽpli:⁊ iõ
nõ deſcribit᷑ tãte ſpiſſitudinis ſicut alij ꝑietes tẽpli:pꝑ
qð doctoꝛes nr̃i vident᷑ male dicere:qꝛ dicũt ei ſpiſſitu
inẽ.vj.cubitoꝝ ſiẽ alij ꝑietes claudentes templum:
n ¶ Et poꝛtã.i.aꝑturã ingreſſus exterioꝛẽ: o ¶ Sex
cubitoꝝ.in latitudie. p Wrlaritudin⸗ poꝛte i.oſtij.
Seie ubiro na edlatitudo excedit latitudinem
aperture dicte dimidio cubito hinc: ⁊ dimidio cubito

inde:ſic dem̃ eſt de cubito integro in deſcriptione poꝛte

imediate pᷣcedentis. r¶ Et mẽſujẽ longitudinẽ ⁊c.hꝰ
pʒ ex dictis ſupꝛa vbi deſcribit᷑ ſcmſcõꝝ q̃drũ eqlaten

8¶ Ante faciẽ templi.i.ptis aterioꝛis tẽpli: t ¶ Et di
BHoc eſt ſanſcõꝝ.

ſcribũt᷑ q̃dã adiuncta tẽplo: ⁊ diuidit᷑ in ꝑtej.xiiij.ſʒ nu
meꝝ adiũctoꝝ: q̃ patebũt pſequendo. Circa pᷣꝰſciendũ
ꝙ tẽplũ ſtricte ⁊ ꝓpe accipit᷑ ꝓ ſpacio int ꝑietes incluſo:
⁊ ſm hoc pietes ſi q̃dã ailnßcts de qb' agit᷑ pꝰ cũ dicit᷑
Et mẽſus ẽ pietẽ domꝰ.i.pietes tẽpli.accipiẽdo ſin
gulare ꝓ plali:ſic frequent fit ĩ deſcriptõe h' edificij.
V¶ Sex cubitoꝝ.ſ.in ſpiſſitudie: nõ.n.põt alr itelligi:
nã lõgitudo pietũ tẽpli ẽ.c.cubitoꝝ::⁊ altitudo.cxx.cu
bitoꝛ? vt pleni.j.dicet᷑:⁊ dicit pꝑietẽ domꝰ.i.tẽpli qꝛ ꝑiej
anterioꝛ poꝛticſm hebꝛ.nõ eſt tate ſpiſſitudis:vt iferi
dicet: a ¶ Et latitudinẽ lateris. Pec ẽ ⁊ ps in q̃ deſ ri
bũt᷑q̃dã adiũcta tẽplo q̃ vocãt᷑ h̊ latera:ð qbꝰdicit ricar
dus de ſcõ victoꝛe ꝙ ſi deãbulatoꝛia:⁊.j.dicũt᷑ bis.xxx
iij.ideſt.lxvj.ſʒ ipſũ ⁊ alios doctoꝛes latios: qͥꝝ ſex po
nit itra murũ in ĩferioꝛi mãſiõe tẽpli:tria in vno latere
eius:⁊ tria in altero:⁊ pmũ diſtat a pauimẽto ꝑ ſex cu
bitos:2“ p.xij.tertiũ p.xviij.⁊ h ẽ i vna pte tẽpli:a ſilr
in altera. Sed hꝰ dem ẽ irratiõabile: qꝛ ſic ipedirẽt illu
minationẽ tẽpli ꝑ feneſtraj ⁊ aſpectũ pulchꝛtudis pietũ
tẽpli q deſcribũt iteriꝰ deaurati cũ pulcherrimis celatu
ris. Itẽ ↄdicit ſibiipſi vt videt᷑ qᷓtũ ad latera q̃ ponitex
tra tẽplũ.ſ.xxx. in vno latere: ⁊.xxx.in altero:nã ĩferi
latu ſiue deabulatoꝛiũ diſtat a terra ꝑ ſex cubitoj:⁊ 2
a pꝰ ꝑ alios ſex: ⁊ ſic ↄñi de alijs in altitudie muri tẽpli

exqᷓ ſeqtur ꝙ hec altitudo hʒ triceſies ſex cubitos:vel ſexiej
xxx. qð ideʒ eſt: ⁊ ſic altitudo muroꝝ tepli ẽ. clxxx. cubito
rũ.Ipſe vero diẽ ꝙ eſt tm.ðcxx. cubitoꝝ ſicut de templo ſa
lomonis dẽ ⁊ꝰ paly. iij.cui aſſilat iſtud templum: pꝛopter
qð dñs hugo Cardialis dicit ꝙ iſta latera ſut ſedilia iuxta
llatera templi: inter
tamen poſita pꝛo ſa-

cubitoꝝ:èt latitudiem po? cerdotibus oiuiaſ lau

te ſeptẽ cubiox. Etmeſuſ es neanmibus E
lõgitudieʒ e vigiti cubi · ¶iij. cubiioꝝ: iſt lati⸗
toꝝ: ⁊ latitudieʒ e viginti tudinẽ ponit pceden
cubitoꝝ antẽ faciẽ tẽpli: t do a parierib templi
dixitad me. boc ẽſemſcõx verſue mell Sedm
Et menſuſ ẽ pietẽ dom ſex l. pcedendo pm lon

gitudinem parietum
tẽpli:qðlibʒ latus ſiue ſedile habet duos cubitos tm: ex qͥ
ſeqt᷑ ꝙ. xx. latera iplẽt lõgitudinẽ añrioꝛij ꝑtis tẽpli ex vna
pte q eſt.xl.cubitoꝝ:⁊ ſilr.xx.latera ex ꝑte oppoſita:deceʒ
at lata iplẽt ſilr ſcemſcõꝝ ex vna pte: ⁊ decẽ ex altera:nam
eius longitudo eſt.xx.cubitoꝝ.Sex vero latera q̃ remanẽt
collocat ex vtraq; pꝑte oſtij tẽpli per modũ infra figuratũ
Licet aũt hoc dcm habeat apparẽtiã pᷣ facie:tñ nõ videtur

poſſe ſtare: p qꝛ ſcmſcõ: ingreditur ſoł põtifex ſummus

⁊ ſemel ĩ ãno:vt pʒ ex ve.⁊ no.te.⁊ ſic nõ ſt ibi ponẽda ſedi
lia ꝓ ſacerdotibꝰ:nã hꝰ eſſet fruſtra:qð nõ ẽ dicẽdũ. Item
dimẽſio ſediliũ ſᷣm quã hoiĩes ſedent lateralit᷑ iuxta longitu
dinem pietis:non eſt minoꝛ ſed maioꝛ cõiter qᷓ; illa dimen
ſio qᷓ ꝓcedit a pte ꝑietis verſus mediũ choꝛi vel tẽpli: ipſe
vero ponit eã minoꝛẽ de medietate:vt pʒ ex dictis:⁊ ſic dcã
ſedilia reddit iutilia ⁊ iepta ad ſedẽdũ:vt de facili põt ima

ginari. Itẽ odicit ſibiipſi.qꝛ ponit in anterioꝛi ꝑte tẽpli.xl.

ſedilia totã e longitudinẽ ex vtroq; latere ↄpletia: ⁊ tñ cũ

h ponit vnũ oſtiũ ad oꝛationẽ i dlibʒ latere:⁊ ꝑ ↄſequẽs

3 apturã illoꝝ oſtioꝝ: nõ põt aliqð ſedilie poni:na ipedirʒ
trãſitũ maxime cũ qðlibʒ ſedile iuxta pietẽ tẽpli aſcẽdat ꝑ
vj. cubitos ſᷣm ipᷣm ꝑꝑ qð nõ ſolũ ipediret traſitũ: ſʒ ẽt to
talit᷑ obturaret.Optert ẽt dicere ꝙ qðolibʒ oſtiũ ſit ad minuj/
duoꝝ cubitoꝝ: latitudis: ⁊ ſic tollit᷑ vnũ ſedile ex vno latere
Tvnũ ex altero:pꝑ qð nõ remanẽt niſi.xxxviij.ad pł:a ſic
ſm ei dcã ſi.xl.⁊ nõ.xl. Pla ẽt alia ĩcõueniẽtia ad e dem̃
ſequũt᷑:q̃ ꝑp ꝓlixitatẽ omitto. Pꝛopt᷑ qð dico cũ hebꝛeis ꝙ
iſta latera ſũt appenditia lateribꝰ tẽpli exter adherẽtia:ꝑꝑ
qð latera noĩant᷑:ſic.iij.re.vj.circa tẽplũ ſalomonis fuerũt
appenditia ſᷣm hebꝛeos: ꝓut pleniibi dixi. Latera vero de
uib h̊ loq mur:ponenda ſũt ĩ tribꝰ lateribꝰ hꝰtẽpli.ſ.occiꝰ
entali aqlonari:a auſtrali. In oꝛiẽtali vo nõ ſi ponẽda: eo
ꝙ ex illa pte ẽ igreſſuj i I latere vero occidẽtali qð eſt
bꝛeup:ponũt᷑.vj.appẽditia ſiue latera. In latere vero adqlo
nari qð ẽ młto lõgius:ponũt᷑.xxx.⁊ ſilr i auſtrali qð ẽ eqlis
lõgitudis: ⁊ ſic hĩ numerꝰ lateꝝ ſiue appenditioꝝ. ſ.lxvj.
Moduſaũt ponẽdi talijẽ: In tẽplo nãq; iſto deſcribunt in
ferius pilarij ꝓminẽtes extra ꝑietes:ad ipſos foꝛtificãdũ:ſic
fit cõiter in notabilibꝰ a arduis ediſicijs. Igit᷑ in piete occi/
dentali ipſòtẽpli ponũt᷑ tres pilarij:duo ĩ e extremitatibꝰ:
7 vnus in medio eius:nã ex ꝑte occidentis non eſt aliquis
igreſſus vel egreſſꝰa dicti pilarij ꝓminent extra parietẽ tẽ
li.v.cubitis:ex hoc ꝓminentia pilarioꝝ pforat᷑ in tribus
ocis:vno ſuꝑ aliũ:⁊ in illis foꝛaminib' ſiguntur trabes de
pilario i pilariũ ſr̃ quas ſituanf ligna q̃ gallice dicũt᷑ ſollueʒ
ex vna parte:⁊ altera pte figunt ſolliue in ꝑiete claudẽte ap
pẽditia in ꝑte exterioꝛi:ad poꝛtandũ tria tabulata vnũ ſuꝑ
aliud:ita ꝙ pmũ tabulatum tectum eſt appẽditijs inferio
ribus:⁊ pauimentum mediſ:⁊ 2 eſt tectũ medijs: ⁊ paui
mentum ſuperioꝛibꝰ:tertiũ vero tectũ eſt tantũ ſuꝑioꝛibuj

¶ Liber

nam hec tecta ponunt᷑ plana: ⁊ ſunt hec tabernacula ſic di
ſpoſita:ꝙ pᷣmũ diſtat a terra ꝑ ſex cubitos: ⁊ 2 a pᷣ p alio⸗
ſex: aſitr tertiũ a 2. Et ſic patet ꝙ iuxta murũ tẽpli aſcẽdũt
p.xviij.cubitos:non ↄputata ſpiſſitucline tabulatoꝝ qͥ po
nitur duoꝝ cubitoꝝ. Et ſic appenditia aſcẽdũt vſq; ad vi
ceſimũ cubitũ incluſiue ꝑietũ tẽpli: ⁊ tanta eſt altitudo pꝑie
tis claudentis appẽditia exterius. Et qꝛ inferioꝛ mãſio rẽ
pli vſq; ad pꝛimũ tabulatum ſen cenaculũ ponenda ẽ.xxx.
cubitoꝝ ſicut in tẽplo ſalomonis.iij.re.vj.iõ ſuꝑ appendi/
tia remanet pariej tẽpli liber ſine obſtaculo ꝑ.x.cubitoj ad
recipiendũ lumen per feneſtra) ad ſufficientẽ illuminationẽ
inferioris mamſionis tẽpli. Si vero manſionis hui põat᷑
altitudo.xl.cubitoꝛ: ſicut dicũt alid:ſic adhuc erit cõueniẽ
tioꝛ illuminatio. Et qꝛ mihi videt᷑ hec diſpoſitio decẽtioꝛ:
qꝛ ꝑ hoc ſeruat᷑ vnifoꝛmitas triũ manſionũ: iõ ſic inferi fi
gurat᷑.Ex dictij ſequit᷑ ꝙ in latere occidẽtali tẽpli ſunt ſex la
tera ſeu appenditia: duo ꝓpe terrã diſtincta p pilariũ me
diũ:⁊ ꝓtenſa vſq;ʒ ad pilarios i extremitatib exñtes. Et cũ
ſpaciũ totũ inter duos extremos pilarios ſit.xx. cubitoꝛuʒ
ſm latitudinẽ templi:ſequit᷑ ꝙ qolibet appenditiũ ſit.x.cu

bitoꝝ ab adlone in auſtrũ:ↄpꝛenſa tñ ſpiſitudie pilarij me

dij. Et ſup duo appẽditia inferioꝛa ſi duo alia media:⁊ ſu
per illa duo ſuꝑioꝛa in oibus ſilia. Et ſilr dicẽdũ ẽ de appẽ
ditüs in latere aqlonis exiſtentibus: nã ibi ponunt᷑.xj.pila
rij i longitudie pꝑietis adlonaris:q cum muro claudente ap
pendencia ĩ pte occidentali faciunt decẽ inter ca
qbus ponunt᷑ decẽ appenditia iferioꝛa: a ſuꝑ illa deceʒ me

dia ⁊ iteꝝ ſi illa decẽ alia ſupioꝛa:ſicut dcm ẽ de appẽditij⸗
ooccidẽtalibꝰ. Licet aũt appenditiũ vnũ triplicatuʒ ſᷣm infi

mũ ⁊ mediũ ⁊ ſupꝛemũ mõ dicto claudat᷑ ex vna pte piete
occidẽtali claudente appenditia occidentalia: ⁊ ex alrera

te claudat᷑ piete aqlõari claudẽte appẽditia aqlõaria:a ſic
ↄputari poſſet cũ iſtis appendicijs ⁊ cũ illis:tñ ne idẽ bis cõ

putet᷑:hic tm̃ ↄputat᷑ cũ aqlonaribꝰ. Et eodẽ mõ dicẽdũ de

angulari appenditio iĩ pte auſtrali. Itẽ a dicto appenditio

angulari icluſiue vſq; ad nonũ cubitũ a fine oppoſito ꝑie

tis aqlonaris tẽpli excuſiue:vt magis videbit᷑ ſunt cẽtum
cubiti:⁊ ſic decẽ appẽditia ĩ hac longitudie collocara occu
pãt centũ cobtorer i qdlibʒ eoꝝ: eſt decẽ cubitoꝛũ ab
occidẽte in oꝛientẽ:icluſa tñ ſpiſitudine pilarioꝝ int ipſa di
uidentiũ:a ſpiſitudine parietis claudentis exteri a ꝑte occi
dentali. In nouẽ aũt cubitis remanentib de aquilonari lõ

ines: in

gitudine templi:ponitur coclea ad aſcèdẽdũ ſurſum in

cenaculũ tẽpli:pmũ ⁊ 2: ⁊ ſimilt᷑ ad appẽditia media
⁊ ſuꝑioꝛa. Na ibi ponũtur oſtia ex vna ꝑte ad ingreſ
ſuʒ appenditioꝝ:⁊ ex altera ad ingreſſũ cenaculoꝝ: ꝑp
qð hec coclea aſcẽdit vſq; ad ſumitatẽ tẽpli:vt per eam
ſit ingreſſus ad tẽpli tectũ:qð ab oibexpoſitoꝛib poni
tur planũ. Q autem dictum eſt de appenditijs ⁊ coclea
in aqulionari latere tẽpli: idẽ per oia intelligẽdũ eſt in
en latere auſtrali. Et ſi dicatur ꝙ vna coclea ſufficit ad
pꝛedicta ⁊ per ↄñs alia ſuperfluit: dicẽdũ eſt ꝙ nõ:nam
hec duplicatõ valet ad ſecuritatẽ:vt ſi imineat piculuʒ
ignis vel aliquid aliud ꝑ plura loca ſit aſcenſu ſurſum
pp qð in ecclłijs magnis ſiũt talej coclee cõiter ĩ eaꝝ frõ
tibus ex vtraq; pte.Circa vero duo latera tẽpli.ſ.adᷣlo
nare ⁊ auſtrale:ab oibus expoſitoꝛibus ponunt᷑ duo e
dificia a muris tẽpli ꝑ.xx. cubitos diſtantia: ⁊ qpᷣlibet
duoꝝ edifificioꝝ eſt longitudinis cẽtũ cubitoꝝ ⁊ latitu
dinis.l. cubitoꝝ?. de altitudine vero non fit mentio ĩ te

xtu: ꝓbabile tñ ẽ ꝙ ẽ. lxxv.cubitoꝝ:ita ꝙ quelibet triũ
maſionũ q̃ ponũt᷑ ibi vna ſr̃ aliã:ſit. xxv.cubitoꝝ: ſicut

dem̃ eſt ſupꝛa de manſionibpoꝛticuũ:verũtñ qꝛ latitu
do iſtoꝝ edificioꝝ ponit᷑ in pendulo montis: ideo due
ſupioꝛes mãſiones tm̃ eleuate ſunt ſuper terrã:ad terti
am vero deſcenditur per gradus: ſicut in cellarijs: ꝑpꝑ
qð ⁊ earum oſtia deſcribunt᷑ in lateribus coꝝ verius
vulgi locum. Reliqua vero circa templũ ⁊ edificia iſta
dicenda dicam lr̃am exponendo.Ad capiendũ vero ſa
cilius que dicta ſũt ⁊ dicẽda ponũtur hic tres ſequẽtes
figure. Pꝛima repꝛeſentat ſᷣm lineas fundamẽtales po/

ſterioꝛẽ ꝑtẽ totiedificij:que incipit a latere occidẽtali a⸗

trij ĩterioꝛis:⁊ ꝓtendit᷑ verſus occidẽtem vſq; ad murũ
claudenteʒ exterius vulgi locũ: in qua pte eſi ipſũ tem-
plum cum ſuis appenditijs pᷣdictis:⁊ duo edificia vnũ
qð vocatur aquilonare eo ꝙ eſt ſituatũ i parte aquilo
nari reſpectu tẽpli:⁊ aliud auſtrale eadẽ ratõe.ſ.quia ſi
tuatũ eſt in parte auſtrali reſpectu templi. Scðòa repᷣſe
tat altitudineʒ templi ⁊ appenditioꝝ: ⁊ cocleax: ⁊ edifi
cioꝝ circa ipſũ:eo mõ quo pñt in plano figurari: nam

oʒ p imaginatõeʒ iſpicientis mita ſuppleri. ʒꝰ repñtat

altitudinẽ edificũ aqlonaris eo mõ ſiir qͥ põt ĩ plano fi/
gurari:⁊ p ↄñs rep ſentat altitudinẽ edificij auſtralij:na
hec duo edificia in omnibuj ſimilia deſcribuntur.

—

ri vſcpal

giertoclauden

wiltinall

Ctudo quan

bir.
iitudo eadicun

iciudeplar
gporpolduor
Cubtopvl r
Apoera
Plarziads
leg ig
ii brba⸗
tetepli C
amurusei
itipliaui
emmot⸗
rliox
uvxolili⸗

huio morcihi

noi tiller.
ataut no acciolt

(uötfrneetn
Ulblluno rali

(rnm

for piuf
Dtnemnt.
noionp

Arnliagtpet

Nireuiusan
naitlansan
Mieſtoluncu
mteninetin 77
rieninirgni

H.

matigen
hoſigenenkin

itini Hijs pꝛemiſſis ad expoſitionẽ lr̃e reuertamur. a ¶ Et ſũ. o ccirco latius erat templũ ⁊c. qꝛ in templo ponit᷑
Mate nnec 7 7 „ „ — „ — — , „ 1 — , 2
nnc latitudinẽ lateris.i.appẽditij. b ¶ Quattuoꝛ cubi.cũ duplex ſolariũ.ſ.vnũ ſuper aliud:vt dẽm ẽ. Iciirco tẽplum
Nien lugtn manifeſtũ ſit ꝑ ſupꝛa dẽa:ꝙ h accipit᷑ cubit/ hũanus:⁊ ñ dꝛ latius ĩ duabus ſuperioꝛibuj manſionibqᷓ; i inferioꝛi:nã
ii rp geometric:pʒ ꝙ ſi latitudo cuiuſlibet appẽditij eẽt qttu imediate poſt tabulatũ pᷣmũ reſtringunt pietes a ꝑte interi
o Pinren oꝛ cubitoꝝ tm:nulla poſſet ibi eẽ ↄueniens hitatio:qd oꝛi:ſic apparet ĩ ediſicijs habentibus ſolaria:⁊ ſic ſcõa man
Nndin ñẽ dicẽdũ: cuʒ de ſio ẽ latioꝛ q; pꝛia: dqa
Non nin ſeribat h valdeõ , „ „ „ . „„ . pietes magis diſtant
wdt ces afiein e 5 cubitoꝝ:ẽt latitudinẽ laten ĩ domo altitũdinẽ ꝑ circui ¶⁊ ſiliter ttia manſio ?
n doge , quattuoꝛ cubiton undiq, tü fundata latera ad mẽſu- ciſene⸗ eſt
Cninngl tio exñte iter mi P circuitũ dom Ltera ãt ram calami ſex cubitoꝛum Sin qua reuer⸗
ſanbfin nos pilarioꝝ: et latus ad latus bis trigitari ſpatio:&t latitudinẽ ꝑ pietẽ titad ſcribendũ aliqᷓ
nttiſ giergerar. dau· um. Et erãt eminẽtia: quẽ ĩ lateris ſoꝛinſecus qnq; cu de ocis npbencii 4
dian poͤit gda ui⸗ 13 grederẽt per pariete dom bitoꝝ. Et crat ſterioꝛ dom Sitifar. Pigt⸗ 2,
d ami caluſliber iUUaterib'p circuitũ ut ↄtine in lateribus dom. Et intr pli. q . Aritudinẽ
scnüchine pilarij vſq; ad pi- rẽt ẽt nõ attingeret pietẽ tẽ- gagçophylacia latitudinem pcircui. fun. laterai.
rnin⸗ etẽ exi claudemẽ pli. Et platea erat ĩ rotůdũ viginti cubitoꝝ in circuitu appẽditia. r ¶ Ad
Nininie de cubitov: 1 la⸗ Ccti cenaculũ tẽpli öſerẽbat riſ ad oꝛonę:ſtiũ vnuʒ ad balard ade tectu infe
Hctonmtz in⸗ titudo eadẽ cum p gyrũ: Icircõ latius erat viã aqlõis:ẽ᷑t oſtiũ vnũ ad rioꝛũ appenditioꝝ a
vriyrminn ſpiſſitudie pilarj tẽplũ ĩ ſuperioꝛibus:⁊ ſicðᷣviã auſtralẽ:èt latitudinẽ lo ira:⁊ ſilit tablatuʒ
us: ll⸗ ſa „ X 2 2 ₰ — ⸗ . „ — . 2 — .
ine ere meih inferioꝛib aſcẽdebat᷑ ad ſu ci ad o?onẽꝗnq; cubitoꝝ Awelſtgarnenaldd
aitid ad plus: na tales Perioid mediũ.Et uidi in circᷣitu.Et diſiciuʒ qd ¶ uʒ ſuperioꝝ tãtuʒ di
to Maimt pilarij iĩ altis edi/⸗ äs ſtat a pꝛio tabulato:
nümberaſin ficij ſiẽ e ĩ ppoſito ſũt minu ſpiſſi de medietate vłcir ⁊ ſiliter tectũ ſupioꝝ a tabulato ſcðõo. s ¶ Et lati. p parie
zlnes iudmninet cit ꝙ; lati:accipiẽdo latitudinẽ ꝓ eoꝝ ꝓgreſſu extra pꝑie tẽ late.foꝛin.v.cubi.tante.n.ſpiſſitudis deſcribit᷑ pies clau⸗
htzluntantn, te tẽpli. Cu igit᷑ pꝛogreſſus ſit.v. cubitoꝝ:vt.s. dictu eſt dens appenditia ĩ parte extioꝛi: ex oppoſita vero pte clau-
antän tgunn ⁊ murus ei ↄiunctus.iiij.ſequit᷑ ꝙ ſpatiũ qð eſt iter mu dunti muro templi. rEtcrattitenor domus.i. templũ
igepetipr rũ tẽpli cui adherent appẽditia:⁊ murũ ipᷣa claudenteʒ * lateribus domus.i.circũdatũ appenditijs i tribus
eracberfeni exterius ſit.ix.cubitoꝝ. Alia vero dimẽſio appẽditioꝝ ptibus:vt.S.dẽm eſt. x Et inter gaçophylacia. Hec ẽ qn
innimn ni ẽ.x.cubitoꝝ vt ſupꝛa dictũ ẽ:ↄpᷣhenſa tñ pilarioꝛuʒ et ta ꝑs in qua deſcribit diſtantia inter murũ templi ⁊ edifici
ani ite ali muroꝝ diuidentiũ appenditia ſpiſſitudie. In tali enim um adlonare ex vna pte:⁊ iter murũ templi ⁊ ediſiciuʒ au
ummpl Gung ſpatio pot eẽ hitatio ↄueniẽs. c ¶ Undiq; ꝑ circui.do ſtrale ex altera:q eſt. xx. cubitoꝝ hinc:⁊. xx. cubitoꝝ inde.
Pr ſeoluptitl mus.i. tẽpli: ⁊ qꝛ i pte oꝛientali nõ ſũt appenditia: pʒ Pec aũt edificia vocant᷑ ̊ͥ gagophylacia:ſicut plenius expꝛi
lvofunt:n circuit nõ accipit hp ambitu ex oĩ ꝑte:ſʒ ex tribus par mit᷑.c.ſe.vbi pncipaliter agitur de iſtis duobus edificijs. H
ſeclt Pi tibus tm̃: nec tñ adhuc itegre:nã appenditia adlõaria ? aut nõ agitur de eis niſi rõne diſtantie a templo. ri
izi genf auſtralia nõ ꝓcedũt vſq; ad iminũ oꝛientalẽ muroꝝ tẽ circuitu domus vndiq;.i.ex duobus lateribus:ſic. n. ſupꝛa
Gictciuirtiin pli: ſz remanet. ix. cubiti ꝓ cochleij: vt pdẽʒ eſt: nec miz dẽm eſt: circuitus nõ ſemper dic totalẽ ambitum in eſcri ·
lrirdunt. de tali acceptõe circuitus: nam alibi ĩ hoc edificio acci prione h'ediſicij: nec ẽt in cõi modo loquendi. 3ʒ ¶ Et oſti
pit᷑ circuitus p ambitu ex duabus ꝑtibus tm. d¶ Taꝰ um. Hhec eſt.vj. ꝑs in qua agitur de loco oꝛonis:in quo ſᷣm

22

tera aũt latus ad latus.i.appenditia ſic ſũt diſpoſita
vnũ eſt ↄiunctũ alteri:vt dẽm ẽ.õ.⁊ pʒ ĩ figura. t
erãt eminẽtia ⁊c̃.iungat᷑ ſic lr̃a.Et erant eminẽtia.i.pi/
larij eminẽtes vltra murũ tẽpli. g. ¶ Per partetẽ do⸗
mus.i.diſpoſiti ppoꝛtionabilit᷑ ſ̃jm lõgitudinẽ ꝑietis tẽ
pli. f = patiüũ vltra muxꝝ templi.

h¶ In lateribus.i. ꝓ laterib'ſeu appẽditijs ſuſtinẽdis

mò ſupꝛa dcõ. Et eſt iſte modus loqndi quo põit᷑ hec pᷣ
poſitio in ꝓ iſta pᷣpoſitione ꝓ ſatis freq̃ns ĩ hebꝛeo.
i ¶ Ut ↄtinerent.i.vt pilarij ſuſtinerẽt appenditia me/
dia ⁊ ſupioꝛa:p trabes i eis poſitas modo ſupꝛa dicto.
t nõ attigerent ꝑietẽ tẽpli.i.ligna dictoꝝ appendi
tioꝝ nõ figerent᷑ in ꝑiete tẽpli:ſic ex oppoſita ꝑte figunt᷑
ĩ ꝑte claudente exterius appenditia.vnde in heb. h̊ ha-
bek: Et ñ tenerentur in pariete ter pʒ ꝙ nõ
attigere h accipit᷑ pꝛo nõ infigi. I ¶ Et platea. Hec eſt
itia pars ĩ qua deſcribit cochleas tẽpli cũ dẽ: Et platea
erat in rotundũ.i.quedam vacuitas rotũda intra qua

draturam muroꝝ:in qua tamẽ ponũtur gradus circu

lariter aſcendendo: que gallice vocatur viʒ3. m ¶ Et
in cenaculũ templi.i.ĩ pꝛimum ſolariũ ⁊ ſecũdũ:naʒ hꝰ
templũ po nim aeene manſiones:ſic ⁊ templum
ſalomonis. n Deferebat ꝑ gyrũi.ꝑ circularem aſcẽ

¶ Zʒechielis A

oẽs expoſitoꝛes oꝛabant illi q templũ igredi non debebant:
⁊ iõ cũ dẽ:Et oſtium lateris ad oꝛonem.nõ põt intelligi
iſtud oſtiũ ſit ĩ muro templi:vt alid exponunt:qꝛ ſic nõ poſ
ſent ingredi locũ oꝛatõis:niſi pus ingrederentur templum
⁊ ſic ſeqͥret᷑ dictio.ſ.ꝙ igrederent᷑ tẽplũ:⁊ nõ igrederent᷑:vt
pʒ ex dcis. Lateris igit h accipit p appenditijs ſic i pᷣcedenti
bus:⁊ accipit᷑ ſingulare ꝓ plurali.i.laterũ ſiue appenditioꝝ
Et ẽ ſenſus:Et oſtiũ lateris ad oꝛonẽ.i.oſtiũ per qð intrat᷑i
locũ oꝛationis ẽ verſus appenditia quibus iĩmediate piũgi

tur locus oꝛatõis. a ¶ Oſtiũ vnũ ad viã adlonis ⁊cc. Ab

ãgulo.n.oꝛiẽtali ipᷣptẽpli ptendit᷑ vn murꝰvſq; ad anguluʒ
oꝛientalẽ edificij aqlonaris:ĩ quo põit᷑ iſtð oſtiũ ꝑ modũ ſu
erifiguratũ:⁊ eodem mõ ex alia ꝑte tẽpli vſq; ad auſtra/
e edificiũ.iõ ſubdit᷑: b ¶ Et oſtiũ vnũ ad viã auſtraleʒ.i.
ad ptẽ auſtri. c ¶ Et latitudinẽ loci ⁊c. ⁊ hec latitudo itel
ligit᷑ ſᷣ diuo. dð¶ In circuitu.i.circa tres ꝑtes tẽpli ⁊ eius
ificia. Iſte.n.locus circuit totũ templũ ⁊ el edificia parte
oꝛiẽtali excepta. e ¶ Et edificiũ.hec ẽ ſeptia pars. Parte
iſtam expoſitoꝛes latini cõit exponũt de quodã edificio qð
dicũt ſituatũ inter occidẽtalẽ ꝑtẽ tẽpli ⁊ locũ vulgi.Hebꝛei
vo nõ ponũt h edificiũ:vt dẽm eſt.s.⁊ merito vt videt᷑ nã
ĩ textu nõ dẽ ꝓqͥ deſeruiat:cũ tamẽ de alijs edificjs hoc di
cat᷑:ꝑꝑ qð cũ ipᷣis exponã textũ ð tẽplo ⁊ aliqbſ wlg ed

Et deſcribit᷑ h̊ͥ latitudo tẽpli cũ ſuis appẽditijs:⁊ loc oꝛatio
nis in latere occidẽtali cũ dẽ: Et edificiũ qð erat ſepatũ ſᷣm
ꝙ diẽ Ra.ſa.p edificiũ h̊ intelligunt illa qͥ ſũt tẽplo adiũcta
7 p ſepatũ ipᷣm templũ rõne.S.dicta.xl.c.⁊ hoc pʒ ꝑ lr̃am
hebꝛaicã que ſic hʒ: Et edificiũ qð crat coꝛã hauguiſera ver
ſus mare:⁊ dẽ ꝙ hau S
guiſera ſignat edifici-

um valð notabile: ꝓ/ erat ſepatũ verſũq; ad viã
be Er Selisi reſpicientẽ ad mare: latitu/
tegatu pp eeminẽ dis ſeptuaginta cubitoꝛuz
tiã reſpectu alio edi parieſ ãt ediſicij qnq; cubi
ficioꝝ. Et iõ ſic deʒ toxꝝ lalitudis p circuitũ: è᷑t

hie noſtra trãſlatio.
e ¶ Et edificiũ quod
erat ſepatũ.i. adiun/
ctũ ipᷣi tẽplo: noĩa.n.
hebꝛea ſũt indeclina

longitudo e nonagita cu
bitoꝝ. Et menſus ẽ domuſ
longitudinẽ cẽtũ cubitoꝝ:
es “ t qdð ſepatũ erat ediſiciũ:ẽ᷑ᷣ
ilia:ſicẽ coꝛnu ⁊ gela ni uig Iëcitidig cétij
pp quod iĩ traãſferẽdo bietes eius lõgituͦdis ceiu
poſitus fuit noiatiu
caſus ꝓ datiuo:vel foꝛte factũ fuit hoc ſcriptoꝛis vicio.
¶ Uerſũq; ad viam reſpicientẽ ad mare.i.ad occidẽtẽ:qa
mare mediterraneũ claudit iudeã ab occidẽte in qᷓ deſcribi
tur ſit h'tẽpli: vt pʒ.s.iĩ pꝛin.xl. c. ¶ Matitudis.xx.cubi.
i qbus includit᷑ qᷣ ſubdit᷑: g (Paneb aũt edificij qnq; cu
bitoꝝ ⁊c.⁊ ſimilit᷑.v.cubiti de loco oꝛatõis ſupꝛa dicti.Nu
merus aũt iſte ſic intelligit:Latitudo tẽpli ĩter pietes.xx.cu
bitoꝝ. Duo pietes.xij.cubitoꝝ:vt pʒ ex ſupꝛa dcis in textu
Pꝛominentia pilarioꝝ vltra pietes hic ⁊ inde.x.cubitoꝝ
Latitudo appenditioꝛnm hinc ⁊ inde octo cubitoꝛum.
Paries claudẽs appenditia hinc ⁊ inde.x.cubitoꝝ. Et lati
tudo loci oꝛatiõis ſimilit.x.cubitoꝝ:vt pʒ ex dcis in textu.
Iſti vo numeri ſil iuncti faciunt.hxx. h ¶ Et lon.eius.xc.
cubitoꝝ.qꝛ ſic ſupꝛa dẽm eſt a termio occidentali appendi/
tioꝝ pꝓcedendo verſus oꝛiẽtẽ vſq; ad locũ cochlee: vbi tmi
nant᷑ appenditia ſunt c.cubiti:de qbus reſcindunt᷑ h.x.ſ.ap
penditioꝝ angulariũ clauſoꝝ ex vna pte.ſ.piete occidẽtali
7 ex altera ꝑte.ſ.piete adlonari:pp quod illud ſpatiuʒ põt
ↄputari ex vtraq; pꝑte:vt..dẽm eſt:h̊ aũt cõputat᷑ ĩ occidẽ/
tali pte:⁊ iõ reſcindendũ eſt a ꝑte aquilonari:aliter idẽ bis
ↄputaret᷑. Et idem dicendũ eſt de angularibus appẽditijs ĩ
pte auſtrali. i Wrme
tudinẽ.c.cubitoꝝ.⁊ qualit᷑ iſtud ſit itelligendũ exponit᷑ cuʒ
Wdit᷑: l¶ Et qð ſepatũ erat.Et p.i.Qð ſepatũ erat edifici
um ⁊c᷑.i. templũ qð dẽ ſepatũ cũ edificio appenditioꝛum.
m ¶ Et pietes eius.ſ.ediſicij appẽditioꝝꝛ. WTSRn
c.cubitoꝝ.tot.n.ſunt cubiti ab illo loco tẽpli vbi incipiũt
appenditia verſus oꝛientẽ vſq; ad eoꝝ terminũ i occidente
J ſic nõ mẽſurat᷑ h̊ tota longitudo templi:ſʒ remanẽt.ix.cu
biti verſus oꝛientẽ a qbus excluſiue incipiunt appenditia.
o· ¶ Latitudo aũt. Pec eſt ps.viij. in qua deſcribit᷑ quedazx
platea exñs iter templũ ⁊ atriũ interius.Ad cuſ itellectum
ſciendũ ꝙ platea dẽ a platos qð eſt latũ vel latitudo:ꝑp qð
latitudo põit᷑ p platea aliqñ:⁊ ecõuerſo:⁊ ſic eſt i hebꝛeo:et
adhuc magis:nam dictio hebꝛaica q̃ͥ põit᷑ h̊ͥ ẽ eduoca ad la/
titudinẽ ⁊ plateam:⁊ h̊ ponit᷑ ꝓ platea:⁊ ſimilii latitudo cũ
dẽ: atitudo ãt ante faciẽ domus.⁊qᷓ ſit iſta domus ſubdit᷑
p¶ Etcp ac᷑. Et p ideſt.i.Ei qð erat ſepatũ.p quod ſigni
ficat᷑ templũ:vt.s.dẽm eſt. q ¶ Contra oꝛientẽ.i.õ atriũ ĩ
terius qð eſt ĩ oꝛientali pte reſpectu tẽpli. r Kentu cubi.

ſ. lõgitudis ſʒ lõgitudieʒ atri iſioꝛis itra pietes q.S.xl.c. dẽ

c.cubitoꝝ.Et hec lõgitudo platee accipit᷑ ab adlõe ĩ auſt⸗:
ſpatiũ aũt eius ab oꝛiente in occidentẽ.ſ.ĩter atriũ interius
templũ.x.cubitoꝝ:vt magis videbit᷑.c.ſe.⁊ iſti.x.cubiti a

termio pilarioꝝ oꝛientaliũ tẽpli vſq; ad murũ occidentalẽ

cubitoꝝ. Làtitudo aũt an/

ſus eſt domus.i.tẽpli k ( Longi

bitox: d

ſum trahenga eſt littera iſta. b Pe P
