vbi tranſlatio noſtra hʒ Dñs.i hebꝛeo habet᷑: Nomẽ dñi
tetragrãmaton.qð de ſolo deo vero dẽ:ſiẽ dictũ fuit pleniꝰ
ſupꝛa.xxiij. vbi cõſimilis auctoꝛitas ponit᷑: ppter qð de ex
poſitione hic tranſeo bꝛcub:qꝛ illuc põt recurri ꝓ reſiduo
huſᷣauctoꝛitatis qð nõ ẽ hic ad plenu expoſitũ. SGalsda⸗ tñ
ꝙ ſic illã auctoꝛitatẽ falſificauerũt iudei ne cogerent diuini
tatẽ xp̃i cõfiteri ſic iſtã dicẽtes: hec ẽ lr̃a. k ¶ In die. illis
ſalua. iuda ⁊ hierłʒ hitabit ↄfident.⁊ ĩ hoc dict verũ: ſʒ il⸗
lud qðõ ſeqt falſificãt dicẽtes: Et iſte qui vocabit eã dñs iu⸗
ſtus noſter.ita ꝙ nomẽ dñi tetragrammatõ loco cuhabe
mus oñs:nò reſert᷑ ad meſſiã ſʒ ad deũ qui mittet eũ:⁊ edi⸗/
ficabit nouã hierłj ſ̃ᷣi eoꝝ erroꝛẽ:vt dẽʒ ẽ..xxxj.⁊ ſic dici
tur vocare eã inquatũ ipᷣemet edificabit: ſʒ falſificatio iſta
apparet ꝑ tranſlationẽ chaldaicã q̃ vbi nos habemus: Et
hoc ẽ quod vocabunt eũ.ſic habet:Et hoc eſt nomen quod
ipſi dicent ei.⁊ ideo aliqui coꝛꝛectoꝛes noſtri qui ſic coꝛꝛexe
rũt.Et hoc eſt quod vocabũt eũ.vident᷑ in hoc aliquo mõ
ſequi falſificationẽ pꝛedictam. Non interibit vir de dauid
⁊c.hoc impletum eſt de xpᷣo qui ſᷣm carnem eſt de tribu ſa
cerdotali ? tribu regia que erant cõmixte:a eius regnum ⁊2
ſacerdotiũ ſunt eterna:ſᷣm ꝙ deducit apoſtolus ad hebꝛeos

hi teſtes in hieruſalz

bo eis depꝛecationẽ pacis ⁊ veritatis: in hebꝛeo habetur: aromatica nõ ſolum contra ca

ſatis diffuſe. a ¶ Qui offerat holocauſtõata. oblatio.n. Abundantiam pacis ⁊ veritatis ꝛ75. ſehat pon⸗
xpᷣi in cruce cõtinet in ſe ꝑfectivirtutẽ oĩum ſacrificioꝝ ve“ O In eodem capitulo vbi dicitur in poſtula: Scðo de⸗ miligtor
teris legis: ⁊ iõ deſignat pᷣꝑ plura ⁊ varia ſacrificia veteris ſcribi Fn ad diuinitatem. Additio.ij. tbi d
legis. Et iſtud ſacrificiũ offertur quotidie in ecclia in q;xpᷣs Upꝛa ĩ capitulo.xxxiij habetur conſimilij au un lchio⸗
ſacerdos ⁊ hoſtia. b ¶ Si irritũ põt fi.pac.meũ ⁊ciſi ctoꝛitas:⁊ ibi eſt quedam additio ad ↄfirman (dadu⸗
pactũ habet geñ. vii Aum expoſition? mudenin
Nox ⁊ dies no requi —,„ ’ð S poſtillatoꝛis:⁊ cõ wnediuine
ſeer ſerdo ſeſue tis ñ iteribit vira facie mea eis. ¶ Ca. XXXIIII. tra fallificationẽ tilltilou
ſirmuia ilndas d? gluii offerat holocauſtoma Erbůz q ſactum ẽ ad idlcoꝛum: vide naſeine
Hͦ de regno ſacerdo ta ⁊ incẽdat ſacrificiũ 7 ce- bieremiã a dño:qůan—G—G Lap XXXVIIII nſi umtia
tio. c Sicut enie dat victimas oĩbus diebuſ do nabuchodonoſoꝛ rex Erbum poytr i
n ñ hoſſut r iſ Et ſem̃ ẽ verbũ dñi ad hie- babylõis ⁊ oĩs exerciſ ei qð fem uxpind ſidli
ſce xpo de· remiã dicẽs:Hec dicit dũſ vniuerſaq; regna terre que xx t. pDic na
ſcẽdente de dauid: cu Si irrituʒ pot fieri 5 5 hieremiaj pᷣdic fi uſcunjh
ius ſemẽ ſunt fideles i irritůz põt fieri pactu, erat ſub piãte manus eius nẽ ſedechie: 2 di tmſerinisfu
p oꝛbẽ mltiplicati ſi meũ cũ die: ⁊ pactu meum ⁊ oẽſppli bellabatõ hieru uiditur ĩ duas: g (lbbiino ſcr
gei al 5 ian cũ nocte vt ñ ſit dieſ ⁊ noxi ſalẽ ⁊ ↄtra oẽs vꝛbes ep di pꝛimo pꝛedicit fi“ gccienrl
n non de tpꝑę ſuo: ? pactũ meũ irritũ cens: Hec diẽ dñs de' iſr:!:· ſedechie regi: iirint
Pabylonicus. ¶:5 eé pofit ci dauid fuo meo Vade ⁊ loq̃re ad ſedechiã Palicnn ve Kanl —
cutus ſit dicens due Vt nõ ſit ex eo filius qui re- rege iuda:⁊ dices ad eum: greſſione diune nne Nem
oe cagnarlones . iu gnet in thꝛono eius:⁊ leui/ Hec diẽ dñſ.: Eccẽ ego tra legis:ibi Cerbuz ſobienade
2 beniamin. te ⁊ ſacerdotes mĩſtri mei. dam ciuitatẽ hãc in manuſ quod factum efſ.· numd ſtla
ſ¶ Auas elege. dñs. . . 2—* 6 LCirca pꝛimuz pi Aludiot
alis decem captiuan Sicũůt enumerari non pñt regis babylõis:⁊ ſuccẽdet mo ponitur en äl
pꝛius p reges aſſyrio ſtelle celi ⁊ metiri harene cã igni. Et tůͦ nõ effugies öð puscum dicitur: nitini
i 15 biene ſat⸗ maris:ſic multiplicabo ſe- manu eiuſ:ſʒ ↄpᷣhẽſione ca b ¶ Quando na eniendſio
poſtcheſtruxerat 6 men dauid ſui mei: leuiRpieris ⁊ in manu eò traden! buchodono. rex noyrerſce
gnü vuay tribu eſtti las miſtros meos. Et ſem̃ ct oculi tui oculos reg ba- baulos Scetae 1 auaſhi
mantes illd regnuz ẽ verbũ dñi ad hieremiam bylõis videbũt:⁊ os ebcũ cepit nono ano —
nuni Fhes reſur dicẽs: Hůnqd non vidiſti oꝛe tuo loqtur: æ babylo/ ſedechie et anno ebwytiu⸗
PZiimenn ad ppls h locũtus ſit diceſ nẽ introibis. Attamẽ audi vndecimo ei ca⸗ ſnhpti
vr ſihi due cognatõeſ quas elege vbü dñi ſedechia rex iuca: pis fult eiuidd· aenkralt
cotinue ſuccedant rat dñis abiecte ſut: pplim Pec dicit dñs ad te.: Mon xxxrir z0iſta 4 ee
Pin durabit gnãtio meũ ðᷣſpexerũt:eo ꝙ nõ ſit moꝛieris in gladio ſed i pa ptione ſubditur: riiliſr
S 5 ESE vltra gẽs coꝛã eis. Hec di/ ce moꝛieris:cᷣt ſim ↄbuſtio c Ecce ego tra ugninſinitfer
dicut pceli legg mo- (t dñis: Si pactuʒ men int nes pairu tuoꝝ regũ pꝛio/ amn cin tara ac, ichtgtsſi
tus celi influxuj ſtel diẽ ⁊ noctẽ:è᷑ leges celo et rũ qui fuerũt añ te ſic cõobu tur finis ſedechie itigſeſe
larum: et leges tere kre nõ poſui:cquidẽ ⁊ ſem̃ ret te:⁊ v dñe plaãgẽt teꝛda apꝛimo quantuz rel
Pracluctig terr Laſcs iacob ⁊ dauid ſerui mei pi vᷣbũ hoc ego locut᷑ ſũ dicit ad malum pene imiugnn
dem e ſemen lacob ?æ Cciãlut nõ aſſumã ð ſeie e?“ dominus. Et locutus eſt de Atunon * Anullramt,
tetera. boc ẽ dictuz pᷣncipes ſeminis abꝛabam hieremias pꝛopheta ad ſe fugies de mann nüͤlitic une
ſicut iſte leges ſunt iſaac iacob. Reducã.n. dechiam regẽ iuda vniuer eius ⁊ cetera. qu Nes r orſſt
ſirme ſtabiles ſic ſe⸗· ↄuerſiõeʒ eoꝝ ⁊ miſereboꝛ ſa verba hec in hieruſalẽ:⁊ a exercitus chal⸗ a aemnn
men iacob ⁊ dauid e/ deoꝛum compꝛe/ ſp dilen
rit ſemper coꝛam me hendit ſedechi mele
ſabie. 1Dns aſſumã de ſeie eius pncipes.quod potiſ fugientem et adduxit eum ad regem babylonis in re ere ducn.
me unp etã eſt in xp̃o ⁊ apoſtolis ⁊ eoꝛum ſucceſſoꝛibus: blata: vt habetur infra trigeſimo nono:ideo ſubditur ue
Pſalmo.xliiij.Cõſtitues eos pꝛincipe ⁊c. e ¶ Et oculi tui oculos regis babylonis videbunt:et ecde
¶ In capitulo. xxxiij. vbi dicitur ĩ poſtiila: Ecce ego obdu os eius cum oꝛe tuo loquetur. ſicut dicitur infra trige ſenmo
cam eis irioeſ. b , itio pꝛima. ſimo nono ꝙ locutus eſt ad eum iudicia eum arguenꝰ ia 3
nos habemus cicatricẽ: in hebꝛeo habet᷑ que gdo de infidelitate ⁊ periurio: pꝛopter quod fecit occ ulſit
S. m dictio aue ſignificat ſanitatẽ acquiſitã poſt di filios eõcoꝛã eos: et poſtea ipʒ exoculari et in baby⸗ nuſin
ſanl ongũ tẽpus:qð magis ↄſonat ppoſito q cicatrix lonem duci. Secundo pꝛedicitur finis ſedechie quan/ . uifimi
nam ſanitas oata per xpm reſpectu antiquoꝝ patrũ dats tum ad bonum cum dicitur: f (. Non moꝛieris in Ndt ß
fuit poſt longũ temp:ſed reſpectu fideliũ tempoꝛe xp̃i exi gladio. ideſt moꝛte violenta. g ed in pace. ideſt Pitpncg
ſtentiũ fuit data ſine magna moꝛa tpis:⁊ iõ ponunt j̊ due naturali moꝛte: et ſepelieris honoꝛifice: ideo ſubdi De E .
dictioes ſignificantes ſanitatẽ: quaꝝ vna ſignificat poſtlon tur: h ( Et ſecundum combuſtiones patrum tuo- glſcinide
gam infirmitatẽ: alia nõ. Itẽ vbi nos habemus: Et reuela- rum ⁊ cetera. In ſepulturis enim regum coburebantur
daueris letoꝛẽ: ſed etiam glltero

Nneſen

nr

¶Hieremie. Vxv.

lee Ad defuncti honoꝛẽ. h¶Et ve do plangent te. cãtãdo tatẽ ⁊ firmitatẽ fuerat fem in domo dñi ⁊ ĩ noie ipius:x ſic
1 carmẽ lugubꝛe ſicut in ſepulturis ſolẽnibus. Cetera pa trãſgreſſio ei erat quodamodo ĩ iiuriã ⁊ irreuerentiã nois
tmemniit tẽt vſq; ibi: i ¶ Be. n. ſuperant.ſ. nodum capte.ſ. hie diuini. n Pee erea. Hic ↄnter ponit tranſgreſſioij pu-
datzin ruſalem lachis afecha:alijs oibus iã captis a chalde nitio cum dẽ: o¶ Ecce ego di. liber. ita ꝙ non ſitis ſerui
k giinn i 10 Da iki ↄñter hieremias arguit regẽ ⁊ pp mei nec ego dñs veſter ad vos deſachrgſci Pane n
Wend , . a. T ad faa d
— ſione diuine legis bus vos no ꝓtegam
Wln diuidii i nuae exercitus regis babyloni Et reuerſi eſtis ᷑t cõmacu/ qa¶ Et da. dohi om
hi ſgreſlon⸗ waͤ pugnabat contra hierſʒ: laſtis nomẽ meum:⁊ redu⸗ ——
Sunn greſſfisis punitio Stra ocs ciuitates iuda q xiſtis vnuſqſq; ſeruuz ſuu, tater eſt bypbole ad
ibi Pꝛoptea. Cir relique erant contra lachiſ ⁊ vnuſquiſq; ancillã ſuam denotãdũ magnaʒ di
4 8 uni ſciẽdu, ⁊3 acecha. Hẽ.n. ſuperãt quos dimilſeralis vt eſſet li ſpſionẽ iudeoꝝ:quia
hamißlif An a:E e de ciuitatibus iuda vꝛbes beri ⁊ ſue poteſtatis:⁊ ſub/ tuc nan ſeiſit ouplſi
en breuer mio ul ⸗ Munite. Aerbũ quod ſem̃ iugaſtis eos vt ſint vob ſer Promanoe. 24
ertbi:ino ſeyli ead hieremia a dſo poſt ui ⁊ ãcille. ꝛopterea bec da viroeꝗᷓ puaed
iſuine es — li · q; pcuſſit rex ſedechias ſe dicit dñs: ANos nõ audiſtiſ en lege in Exo. P“
ihn F arig ien qBlus cũ oi populo in hieru me vt pdicaretis libertatez obrenn s KRN
nuln in teneri:niſi vellz f ſalẽ:pꝛèdicãs vt dimitteret vnuſquiſq; fratri ſuo ⁊ vnꝰ ſtatuti ſui pdicti: qð
Ei d manere: tpe vero vnuſquiſq; ſeruũ ſuũ ⁊ vn gſq; amico ſuo.Ecce ego exponendo ſubditur
ate d ſeaerhie nes 7 . aſq; ancillã ſuã: hebꝛeũ et pᷣdico libertateʒ ait dñs id t¶ Citulũ quẽ cõci.
unn. ellen eites e bebte liberos: nequac; gladiũ: adpeſte ad ſamẽ ii rnannn ms
mnniut n guariciã ſus: 4 ti dlarent eis.i.ĩ iudeo ⁊ ffe ct dabo vos in cõmotiõe, qo ßdicto. Cetera pa
pundelu agd mõitionẽ bie- ſuo.Audierũt ergo oẽſ pin cunctis regnis terre.Et da teẽt vſq; ibi: v Etri
WCub remie ⁊ alioꝝ bo cipeſ ⁊ vniuerſuſ populus bo viros qui p̃ᷣuaricantur manus exerci re. ba.
– noprey ſchthies ꝗ inierãt pactũ vt dimittẽt fſedus meũ:ct nõ obſerua/- Ie eeſter meg vobi⸗
laſcae tueruͤr ſumit dl ⸗ Vnuſqſq; ſeruũ ſuũ ⁊ ancil uerunt verba federis buſ ſdiſfent bierulalem
tudn mnmittere fuoj ſuo, lam ſuã liberos ⁊ vltra nõ aſſenſi ſuntin ↄſpectu meo nono anno ſedechie:
nten hebꝛeos a acillas dſiarẽtur eis. Audierũt igi uitulũ quẽ cõciderunt ĩ du ipſe ⁊ ſubditi ſui fece-
minmien Em heeptuz kegts tur:æ dimiſerũt.Et conuer as partes:⁊ tranſierunt inę runt pactum pᷣdictuʒ
erfirma Heidert ſi ſũt deicepſi æ retraxerunt diuiſiones eius:pncipeſ iu H
unprroſn vitulu ivuas par ſeruos ſuos ⁊ ãcillas ſuus da ⁊ pncipes hieruſalẽ: eu auxiliũ: ⁊ poſtea exer
ine blin tes: 1 int illa por quos dimiſerunt liberoſ: ? nuchi ⁊ ſacerdotes ⁊ ois cituj egypti exijt ad le
KAE tes tranſierũt rex ſubiugauerũt in ſamulos populus terre q tranſierüt uãdum obſidionem
mclt keineiptraaſi ⁊ famulas.Et factũ ẽ pᷣbuʒ inter diuiſiões vituli ⁊ da⸗ ale de bie in:
nt ſedecnte dignus occidi et ad hieremiam a dño dicẽſ bo eos ĩ manus inimicoꝝ gimiſeruͦroblialto ne
imun dinidiifringes i · HMec dicit dñs deus iſrael: ſuoꝝ:⁊ in manus qrentiu, vroccurrerẽt egyptij
Andm A la oꝛdiatiõez: 1 ta Ego pcuſſi fedus cũ patri aiam eoꝝ:⁊ erit moꝛticinũ ⁊ tũc iudei credetej ſe
d le mous tonſic bus viis:in die qua eduxi coꝝ in eſcam volatilib'celi ebetga chalcte⸗
unn fis erat potiſſi⸗ eoſ ð terra egypti ð domo ⁊ beſtijs terre.Et ſedechiãẽ uos ſuos os dimiſert
inun mnmus: veruͦtñ iſti ßuitutis dicel. KCum ↄpleti regem iuda ⁊ pᷣncipes eiuſ liberos:ſic multi ĩ pe
mng Poſte, vunſefi fuerit ſeptem ani dimutat dabo in manus inimicoꝝ leulo wan i clunt
Z cupiditate ducti: bnuſa in ſh fratre ſuunn be ſuoxꝝ Xin inanus auetentl ſʒ eunte piculo ni
retraxert eos ad bꝛeũ ꝗ vẽditus ẽ ei: ⁊ fuiet um animas eoꝛum:ct ĩ ma pil faciũt: ppt qõ ex
n tſp ſe redigẽdo eos i tibi ſex anis:⁊ dimittes eun nus exercituum regis ba/ oiuio iudicio egyptij

triti fdierũt ĩ egyptũ

bylonis qui receſſerunt a
⁊ ſilit᷑ chaldei ad obſi

a te liberũ.Et nõ audierũt
vobis. Eccẽ ego pꝛecipio

nnin ſeruitutẽ:⁊ ſic nõ
ſolũ peccauert 3

baſns in, no and
Lounifti ccauert 4 pꝛies vii me:nec inclinaue- ſilit ch
lumi legez diuma tzet runt aurẽ ſuã. Et conuerſi dicit dominuſ: et redqucam dionẽ hiech uaz di
Pſetod 9 ſtatutu ꝓppꝛiuʒ . —n i, miſerãt:iõ ſbditur:
mn ieiit pena moꝛiſfirma eſtis vos hodie ⁊ feciſtis eos in ciuitatem hanc et p/ x¶ Ecce ego pci.ſ. re
hen tu vt vem e: ſʒ quod rectuʒ ẽ in oculiſ me liabuntur aduerſum eam: uerſionẽ egyptioꝛuʒ.
hoclfa i is yt pdicaretis libertatem z capient eam ⁊ incendent Cer⸗ re. eos. ſ. chal
cigi ſolen e vnuſquiſq; ad amicũ ſuu, igni. t ciuitates iuda da Chierizad Srued
lan in nũciãs. m ¶¶ Et ⁊ iniſtiſ pactum ĩ cõſpeciu ¶bo in ſolitudineʒ: eo ꝙ nõ ipaʒ. ¶ Eap. XX XV. *
nlee wmac aſ no. meo ĩ domo in qua iuoca/¶ Aſit habitatoꝛ.C.xXXV. JN Eibi. Su⸗
e E E J . rius hie⸗
uiil ehalen, tum ẽ nomẽ meum ſuꝑ eꝗ. Erbüm quod factum/ femias paſ-

ſuſẽ iiuriã a ſedechia
rege:hic patit᷑ iiuriaʒ

a ioachi eius fr̃e. iſta
tamẽ iiuria fuit pꝛioꝛ
pcedẽti qtũ ad tẽpus
vt dẽm ẽ.õ.xxxij. Et
diuidit᷑ in duas pꝑtes:
qꝛ pᷣmo hieremia) ar

guit regis ⁊ populi in

obediẽtiam:? ex hoc
patit᷑ iuriã.c.ſequẽti
Pꝛimũ declarat᷑ exẽ
plo rechabitaꝝ:ideo
bmo ponit exeplũ: 2
applicat᷑ ad ꝓpoſituʒ
ibi Et ſcm ẽ.Circa pᷣꝰ

ponit᷑ tẽpus cum dẽ:
b ¶ In dieb' ioachi

filij ioſie.qᷓ regnauit

ante ſelechiam vt di

gacçophylaciũ pᷣncipũ ſup

ctũ ẽ.s.xxij. c Ua
de ad domũ rechabi⸗
taꝝ.i.ad domuʒ in qᷓ
ſũt hoſpitati vt vide
bit infra. OD ¶ Et in-
troduces eos ĩ domũ
dñi.per hoc nõ intel/
ligitur templũ ſed edi
ficia ad eũ pertinẽtia

ideo ſubdit᷑: e ¶ J

vnam exedrã.i.came
raʒ. f ¶ Theſauro/
rum. Erant.n. plures
theſaurarũ templi qꝛ
aliq cuſtodiebat va/
ſa aurea. alij argètea.
alij veſtes ſacerdota/
les ⁊ ↄſimilia: ⁊ ꝓpe
templũ habebant edi
ficia pꝛo repoſitiõe ta
liũ ꝑ ſua habitatõe
g ¶ Et dabij eis bibe
re vinũ.i.offeres: da
ipᷣi nõ biberũt:vt ĩfra
habet:nec iſtud pꝛece
ptũ dñi ⁊ executio ei
p hieremiam fiebant
ad hoc ꝙ ipſi biberẽt
ſʒ vt pbaret᷑ eoꝝ obe/
diẽtia ad ionadab pa
trẽ ſuũ q ꝓhibuerat
eis vini potũ. h/ Et
aſſũpſi iexoniam ⁊c.
iſti onnes erant ðò re
chabitis. i ¶ Filij ie
gedelie hominis dei.
Iſte fuit pꝛopheta ſᷣʒ
ꝙ diẽ Ra. ſa. pꝛopter
quod hieremias con
fidenti iuit ad locum
illũ cum rechabitis.

k¶ Oð erat iuxta ga

ophylaciũ pꝛincipũ.
ſic noĩatuʒ:eo ꝙ obla
toes ſeie . ũ ibi ſerua

bãt. Sup theſau.

eſt ad hieremiam a domi/
9 b . . „„
no in diẽbus ioachim filij
ioſie regis iuda dicens:
Aade ad domum recha/
bitarum ⁊ loquere eis:èt ĩ
troduces eos in domũ do
mini in ünã exedrã thłſau
roꝝ:&t dabis eis bibere vi
nũ:et aſſũpſi ieconiã filiuʒ
hieremie filij abſame ⁊ fra
tres eò oẽs filios e ⁊ vni
uerſã domũ rechabitaruʒz:
⁊æ introduxi eos ĩ domum
dñi ad gaçophylaciũ filio/
rum anan filij iedelie ho
minis dei quod erat iuxta

theſaurũ maãſie filij ſellũ ꝗ
erat cuſtoſ veſtibuli.Et po
ſui coꝛaʒ filiis domꝰ recha
bitarũ cyphos plenos vi/
no ⁊ calices:⁊ dixi ad eos:
Bibite vinũ. Qui rñdef̃t:

Nõ bibemus vinũ:qꝛ iõa/
dab filꝰrechab pat᷑ nr̃᷑ pᷣce

pit nobᷣ dicẽſ. Nõ biber vi
nũ voſ ⁊ filij vꝛi vſqʒ ĩ ſẽpit᷑
nũ:et domũ non ediſicabi
tis ⁊ ſemẽtẽ nõ ſeretis:⁊ vi⸗
neas nõ plãtabitis nec ha
bebitis:ſʒ ĩ tabernacułl ha/
bitabitis cũctis dieb vꝛis:
vt viuat dieb mult: ſuꝑ fa-
ciẽ terre ĩ qᷓ vos pegrinami
Obediuimergo voci iõa
dab filij rechab pꝛis nr̃i in
oĩbq pcepit nobis ita vtñ
biberemus vinũ cũctiſ die

bus nr̃is nos ⁊ mlieres no

ſtre filij ⁊ filie nr̃e: ⁊ nõ edi/
ficaren domos ad hitan/
dũ:⁊ vineã ⁊ agrũ ⁊ ſemen
tẽ nõ habuim:ſʒ hitauimꝰ
ĩ tabernacul ⁊ obediẽteſ fu
imuſ iuxta oĩa q̃ pᷣcepit no
bis iõadab pat᷑ nr̃. Cũʒ ãt

aſcendiſſet nabuchodono

ſoꝛ rex babylõis ad terraʒ
nr̃aʒ:diximꝰ: Vẽite ⁊ ingre
diamur hierlſʒ a facie exer
citus chaldoꝝ ⁊ a facie ex
ercii ſyrie:⁊ mãſim iĩ hierlʒ
et factũ ẽ verbũ dñi ad hie/

remiã dicens:Hec diẽ dñs
exercituũ de iſrl: Nade ⁊

dic viris iuda ⁊ hĩtatoꝛibꝰ
hierlʒ: Nũqd nõ recipietiſ

diſciplinã vi obediat vᷣbis
meis diẽ dñſ Pꝛeualuer̃t
ſmões iõadab filij rechab
quos pꝛecepit filijs ſuis vt
no biberent vinum:⁊ non
biberũt vſqʒ ad diem hãc:
quia obedierunt pꝛecepto
patris ſui. Egò auteʒ locu/
tus ſum ad vos de mãe cõ
ſurgens ⁊ loquens:⁊ non
obediſtiſ mihi. Miſiq; ad
vos omnes ſeruos meos
pꝛophetas conſurgens di⸗/
luculo mittenſq; ⁊ dicens:
Conuertimini vnuſquiſq;
a via ſua peſſima:⁊ bõa fa/
cite ſtudia veſtra:⁊ nolite
ſequi deos alienos neque
colatis eos:⁊ habitabitis
in terra quam dedi vobis
⁊ patribus veſtris.Et non
inclinaſtis aurem ueſtram
neq; audiſtiſ me. Firmaue
rũt igit᷑ filij ionadab filij re/
chab pᷣceptũ pꝛis ſui qð pᷣ
cepat eis:ppls aũt iſte ñ o/
bediuit mihi. Iccirco hec
diẽ dñs exercituũ deus iſrl
Ecce ego adducam ſup iu
dã ⁊ ſuꝑp oẽs hitatoꝛes hie
ruſalẽ vniuerſã afflictioneʒ
quã locutus ſũ aduerſũ il/
los:eo ꝙ locut᷑ ſũ ad illos
⁊ non audierunt:vòcaui il
los ẽ᷑t nõ reſponderunt mi
hi. Domui aũt rechabita/

rũ dixit hieremiaſ:Hec di

cit dominus exercituũ de
iſrael. Pꝛo eo ꝙ obediſtiſ
pꝛecepto ionadab patris
veſtri:⁊ cuſtodiſtis omnia
eius mandata ⁊ feciſi vni/
uerſa que pꝛecepit vobis:
pꝛopterea hec dicit domi⸗
nus exercituum deus iſra/
el: Mõ deſiciet vir ð ſtirpe
ionadab filij rechab ſtans

in conſpectu meo cunctis

diebus.

i. ppe locũ the⸗

ſauri. m a
aſie fi. ſel. ꝗᷓ erat
cuſ. veſtibuli.i.
loci vbi repõebã⸗
tur veſtes ſacer ⸗/
dotum. Ceĩa pa⸗

tent W ibi:·
n ¶ Obediuim
ergo iõadab. vñ
ab iſto icepit mo⸗
dus viuendi reli/
gioſus:per talem

n. modum viuẽ-

di oſtendebant ſe
eſſe tantum pere/
grinoj in pꝛeſenti
vita ⁊ tendere ad
vitã manenteʒ et
dicunt doctoꝛes
hebꝛei ⁊ latini ꝙ;
iſti deſcenderunt

de iethꝛo ſocero

moyſi. o ¶ Cuũ
autem aſcẽdiſſet
nabuc. rex baby/
lonis ad terrã no
ſtra ⁊c. hoc dixe
runt ad ſuã excu/
ſationẽ de hoc ꝙ
ꝓtunc manebant
J.domũ ĩ hierlʒ:
vt dẽ i pᷣncipio h
capitli.q.d.no ſe
cim h neceſſitate
ppulſi q ñ hʒ legẽ
Et fem ẽ. Hic
applicat ad ꝓpo
ſitu:qꝛ rechabite
firmit obedierãt
hoiĩ ⁊ rex ioachizʒ
cũ pplo ſuo nole-
bãt obedire deo
oĩuʒ pꝛi ⁊ creatõi
ex q̊ ↄcluditq me
rito erãt arguẽdi
⁊ puniẽdi:⁊ patʒ

lra paucij excepi
affe at lo. ſũ

ad vos.ꝑ pphas

meoj. n Dema.
ↄſur.⁊ lo.i.ſolici
te 2 diligenter.
8¶Uocaui il p
phaꝝ vba ?⁊ at/
trahẽdo eo) p bñ

ficia ⁊ deirẽdo

flagella. t ¶ Et
ñ fſpõ.mi. vba ꝓ
phaꝝ reuerẽt au⸗
diẽdo:⁊ ð bñſicij
meis regratiãdo:
⁊ tioꝛe flagelloꝝ
5 mal ſe retrabẽ⸗
do. Ceia patẽt in

4

rluni
nbeirhi
ipind
mirfni ſſe
mnias relult:

ber gusobl⸗
ttbt Mltie,
cg ulnoui /
i bic tßcthlt⸗
Oinuin duas:

1

inſontie
ocratorn hie⸗

nierecluſion

bhceni e

aſo autrecluſio

ſſutqrargue
mpicaregs et

hloenicis in
ler s venturs

ſpela deiniii 9

Perenisreſtiret
Crcapmnu poni
kihusci diciru
S and car
Oachinat.1
wur. dE
bas ioliee
nioſieceptt
phetur ytoi
ſui jan⸗
u Mo.

uuſi con
lclt phorfi
Alqgkinoeo ali⸗

Auigoꝛitu fe
ſemnmniſp
poedeignanuri
hanperbin ,
glarerpopeb⸗
ermtamals
ſiisreuen. Lar
enuit dlet
paolt hicie,
ſithinmtere
ſo chi,

litei ron

nt in be

1 Obena.

Piintn
lapbendi e
Plspernien
nolomwii
ehnicbm
ſermnmngn
Nüpſanmtan
vlaamlnl
Nkinnen
dicunt done
hebreitlan
ſſti deſconin.
de letheo ier
noſſi ol
unem aſciti
Uabac rex bir
nsadderi
iii ot
utaſuic
ſonidehe
Aurnnen
ſdoniſden
nrwiiin⸗

Citkd4

am enſt
Aliijihi
Ei⸗ h
Ncat a
faheblr
frni obedinin

Poiareidtdn

dpgofuonde⸗
n Meiite de
i aun

ndnn

inci hi
1pmnic

1 nt
pucden
Ee
nn A

DHic oↄñ

hieremie iniuria
2 *ab eo reſumit᷑
pꝛophetia:ibi Et
factũ ẽ. Pꝛima in
tres:qꝛ pᷣmo hie/

remias recludit᷑:

2 liber eius ↄobu⸗
rit᷑:ibi Miſit ita⸗
q;:ʒ ad moꝛtẽ q/
rit᷑:ibi Et pᷣcepit.
Pꝛima in duas:
qꝛ pmo ponit iiu
rie occaſio:⁊ hie/
remie recluſio:2

ibi Et pᷣcepit. Oc

caſio aũt recluſio
nis fuit qꝛ argue⸗
bat vicia regis et
ppli:denũciãs ſu
per eos ventura
flagella dei niſi a
peccatis reſiliret.

irca pmũ ponit᷑

tẽpus cũ dicitur:
In anno quarto

ioachim ⁊cc̃. ⁊ ſedᷣ

tur: b Ex die
bus ioſie. tẽpoꝛe
n.ioſie cepit pꝛo
phetare vt dictũ
ſupꝛa ĩ pᷣncipio
libꝛi. ¶ Si foꝛ
te audiẽte domo
iuda ⁊c᷑.p hoc ñi
telligit᷑ in deo ali/
qua ignoꝛãtia re
ſpectu futuri: ſʒ p
hoc deſignatur li
bertas arbitrij ꝑ
quã rex ⁊ popuł
poterant a malis

ſuis reuerti. Cete⸗
ra patẽt. d ¶ Et

pcepit. Hic ↄñter
oñdit᷑ hieremie re
cluſio: ioachi.n.
recluſit eũ ne pꝛo
phetiam ſuaʒ pu
blicaret in poplo

ſed qð nõ potuit

exequi ꝑ ſeipſum
executus eſt ꝑ ba
ruch amicũ ſuuʒ
qꝛ qð ꝑ amicos
facimꝰ quodãmõ

p noſipſoj facimꝰ
v́vpvnt diẽ phus. viij.

ethi. Et pʒ lĩ̃a vſ/
q; ibi: e

aliqui ꝙ fuit in fe

ſto expiatiois in
quo tenebãtur iu

Tkeʒ; . Eañ inxXXVI.
ter erk Ano qrto ioachim filij

die ieiunij. Dicũt

¶Hieremie. xV.

—

ioſie regis iuda:factũ ẽ ver

bü hoc ad hieremiã a do/

mino dicẽs: Tolle volum̃
libꝛi ⁊ ſcribes ĩ eo oĩa pᷣba

q; locut᷑ ſũ tibi aduerſũ ilr:ł

⁊ iudã ⁊ aduerſũ oẽs gẽteſ
a die qᷓ locut ſũ ad te ex di/
ebus ioſie vſq; ad diẽ hãc
ſi foꝛtẽ audiẽte domo iuda
vniůſa mala q̃ ego cogito
facẽ eis:reuertat vnuſqſq;
a via ſua peſſima ⁊ ꝓpitiuſ
ero iiꝗtati ⁊ pctõ eoꝝ. No
cauit ergo hieremias ba/

ruch filium nerie:⁊ ſcripſit

baruch ex oꝛe hiẽmie oẽs

ſmões dñi quos locutus ẽ
ad eũ ĩ volumie libꝛi.Et pᷣ/

cẽpit hieremias baruch di
cẽs:Ego clauſus ſũ:nec va
leo ingredi domũ dñi. In
gredẽ ergo tu ⁊ lege ð vo/
lumie ĩ quo ſcripſiſti ex oꝛe
meo v̈ba dñi audiẽte pplo
domo dñi in diẽ ieiunij ĩ

ſup ⁊ audiẽte vniũſo iuda

ꝗ veniũt ð ciuitatibus ſuis
Legeſ eiſ:ſi foꝛte cadat oꝛa

tio eoꝝ ĩ ↄſpectu dñi:⁊ reũ

tat᷑ vnuſqſq; a via ſua peſſi

ma:qm̃ magnfuroꝛ ⁊ indi

gnatio ẽ quã locut ẽ domi

nus aduerſus ppim hunc.

Et fecit baruch ſilius nerie
iuxta oĩa qͥ pceperat ei hie
remias ꝓpha:legẽs ex vo⸗

lumiĩe ᷣmões dñi in domo

— — — —

ioachim filij ioſie regis iu/

da.:in mẽſe nono:pᷣdicaue-
rüt ieiuniũ ĩ ↄſpeciu dñi oĩ
pplo ĩ hierlſʒ ⁊ vniuerſe mi

titudini q ↄfluxerat ð ciui
tatibꝰ iuda ĩ hierlm. Legit

qʒ; baruch ex volumiĩe ſer
moneſ hiẽmie ĩ domo dñi

in gaçophilacio gamarie

filij ſaphã ſcribe i veſtiblo

ſupioꝛi in itroitu poꝛte no

ue dom dñi audiẽte oi po
paulo. Cũq; audiſſ, miche

as fil gamarie ſilij ſaphan
oẽs ſmões dñi ex libꝛo:de
ſcẽdit ĩi domũ regis ad ga/

cophylaciũ ſcribe.Et ecce
ibi oẽs pᷣncipes ſedebant:
eliſama ſcriba ⁊ dalaias fi-
lius ſemeie ⁊ helnathã filiꝰ
achoboꝛ ⁊ gamarias fil
ſaphã ⁊ ſedechias fili ana-
nie ⁊ vniuerſi pᷣncipes. Et
nũciauit micheas oĩa pᷣba
q̃ audiuit lcgentẽ baruch
ex volumie i auribus ppli
Miſer̃t itaq; oẽs pᷣncipes
ad baruch iudi filiũ natha
nie filij ſelemie filij chuſi di
cẽteſ: Nolumẽ ex quo legi
ſti audiẽte pplo ſume ĩ ma/
nu tua:⁊ veni. Tulit ergo
baruch filonerie volumen
ĩ manu ſua:⁊ vẽit ad eos.

Et dixerũt ad eũ:Sede: ⁊

lege hec in auribꝰ nr̃is. Et
legit baruch in aurib eoꝝ
Igit᷑ cũ audiſſẽt oĩa verba
obſtupuerũt vnuſqſq; ad
ꝓximũ ſuũ:⁊ dixer̃t ad ba

ruch: Nüuciare ðbem regi

oẽs ſmões iſtos: Et intro/
gauerũt eü dicẽteſ: Indica

nobis:quõ ſcripſiſti oẽſ ſer

mões iſtos ex oꝛe e. Dixit
aũt eis baruch:Ex oꝛe ſuo
loqbat᷑ q̃i legẽs ad me oẽs
hſmones iſtos:⁊ ego ſcribe
bã in volumie attramento
Et dixerũt pᷣncipes ad ba
ruch:Nað ⁊ abſcõdere tu

⁊ hieremias:⁊ nemo ſciat

vbi ſitis. Et ingreſſi ſũt ad
regẽ in atriũ. Poꝛꝛo volu
men cõmendauerũt in ga
cophylacio eliſame ſcribe

nunciauerũt audiente re

ge omnes ſermones. Mi⸗
ſit itãq; rex iudi vt ſumeret

volumen:qui tollens illud
de gacophylacio eliſame

ſcribe legit audiẽte rege:⁊

vniuerſis pꝛincipibus qui.

ſtabant circa regem. Rex

autem ſedebat in domo
byemali in menſe nono:èt

dei affligere animas

ſuas Leuiti.xxiij. ſed

textus videtur cõtra⸗

dicere:qꝛ ifra dicit ꝙ

iſtud ieiunium ð quo
eſt hic ſermo fuit mẽ
ſe nono:feſtum vero
expiationis fiebat de

cima die ſeptimi mẽ

ſis:⁊ iõ alij dicunt ꝙ
iſtud ieiuniũ fuit tũc
publice populo ĩpoſi
tuʒ:qꝛ auditũ fuerat
i hierlin ꝙ rex baby⸗
lõis ſe diſponebat ad
vẽiẽdũ ) iudeã ⁊ hie

ruſalẽ: ſicut niniuite

pᷣdicauerũt ieiuniuʒ
audito verbo ione ꝓ
phete ð futura ſvuer
ſione niniue:ſʒ qꝛ tał
afflictio coꝛpi nõ va
let coꝛã deo niſi hoĩe
reſiliant a peccatis:iõ
hieremias miſit ba⸗

ruch ad legendũ pꝛo/

phetiam ſuã in pntia
oiuʒ. Cetera patẽt vſ⸗
q; ibi: f ¶ In veſti⸗
bulo ſuꝑioꝛi.vt de lo
co alto daruch audi/
ret᷑ a pplo exiſtente in
atrio:ad qð ↄuẽiebat
ppls ad oꝛãdũ ⁊ ver⸗
bũ dei audiendum.
g In itroitu noue
poꝛte.iſta erat poꝛta
quã ioathã ediſicaue
rat vt dictũ ẽ.ã.xxvj.
ra patẽt in Ira.
h ¶ Wilit itaq;. hic
ↄñter liber hieremie
ↄburit᷑ cuʒ dꝛ: Miſit
itaq; rex iudi. In he9
bꝛeo habet᷑: Jehudi.

2 in latino ſignat iu⸗

deũ:qꝛ licet iudeu ſit
nomẽ appellatiuum:
iſti tamen erat appꝛo
pꝛiatum: ſicut apud

nos aliquis pꝛopꝛio

nomine vocatur chꝛi

ſtianus iyuis ſit nom

cõmune alijs. cetera

patent vſque ibi:
Er rofia erat a⸗
rula.eſt autem arula

inſtrumentum ferre-
um in quo ponũtur
carbones ardentes ꝓ
calefactione magno-
rum. k«. Cunq le⸗

fin⸗ et iudi tres pagel-

las vel q̃ttuoꝛ. Rab.

ſalo.dicit tres verſus

vel quattuoꝛ:dicẽs ꝙ

¶ Liber

legebat lamẽrationes hieremie ⁊ legerat quattuoꝛ verſujcõ
plete. ſ. Quõ ſedet ⁊c᷑. Ploꝛans ploꝛauit ⁊c. Migrans mi-
grauit iudas ⁊c. Uie ſyõ lugẽt ⁊c.⁊ cũ incepit qͥntũ.ſ. Facti
ſũt hoſtes eius ĩ capite. tunc rex ipatiens noluit pinn audi-
re:ſed fecit libꝛũ incidi ⁊ cõburi:io cũ dꝛ: a ¶ Scidit illud
ſcalpello ſcribe.i.puo
cultello ſcriptoꝛis.in/- ,
telliggai de ſer ð poſita erat arula razc
Peento regis. e lena pꝛunis.Cũq; legiſſet
ſtea ſbdit: b Kle iudi tres pagellas vel quat

ruũtñ helnathã ⁊ dala e
lias ⁊ gamarias cõtra tuoꝛ: ſcidit illud ſcalpello
dixerut regi. nõ coten ſcribe ⁊ ꝓiecit i igne ꝗ erat
tioſe ſed verbij depꝛie ſup arulã donec ↄſumereĩ᷑
catoꝛijs. Unde in he/ volumé igni a n
bꝛeo hẽt: Depᷣcati ſũt oe volume igni ꝗa erat in a
regẽ. c¶ Et pcepit. rula. Et nõ timuerũt neq;
Pic ↄñter hieremias ſciderũt veſtimenta ſua rex
ad moꝛtẽ querit cum ⁊ oẽs ſui ei:ꝗ audier̃t vni

dẽ: Et pᷣcepit rex ⁊c̃.

vr obbegrerberuch ũuſos ſmões iſtos. Nrũtñ

ſcribã a hieremiã ꝓ/ helnathan ⁊ dalaias ⁊ ga⸗
pheta. hieremias aũ=t Mariaſ ↄtradixerũt regi ne
iã erat recluſuj in aar ↄbureret libꝝ ⁊ ñ audiuit
cere vt dictũ ẽ ſupꝛa:

eos. Et pᷣcepit rex hieremi/
el ſilio amalech: ⁊ ſaraie fi
lio ecrihel ⁊ ſelemie filio ab
ðhel vt ↄpᷣhẽderet baruch
ſcribã ⁊ hieremiã ꝓphetã.
Abſcondit aũt eos dñſ.Et
ſtinatio ioachim reg factũ ẽ verbũ dñi ad hiere/-
ĩ malo qui nõ ſolum miã ꝓpham:poſtq; cõbuſ
ꝓphetã dñi ꝓpter ve ſerat rex volumẽ ⁊ ſermõeſ

ritatẽ in carcere reclu
ſit:ſed etiam eũ intffi· quos ſcripſerat baruch ex

2i0 nõ querebat ad
icarcerandũ ſʒ ad oc-
cidẽdũ. d¶ Abſco/
dit aũt eos dñs.quia
vbi oefecit remediuʒ
hũanũ affuit diuinũ
⁊2 pʒ i hoc magna ob/

cere qſiuit. ec Et fſa oee hieremie dicẽs: Rurſũ
ctũ eſt. Hic ↄñi hiere tolle volum̃ aliud: ⁊ ſcribe
mias reſumit ſuaʒ ꝓ jĩ eo oẽs ſermones pᷣoꝛes ꝗ

phetiam non ſolũ lo

quendo:ſʒ etiã ſcribẽ erãt ĩ pᷣmo volumie qð cõ/

do: ⁊ hoc de vñi man buſſit ioachĩ rex iuda. Et
dato ad ↄfirmatiõée,y ad ioachi regẽ iuda dices:
veritatis libꝛlobuſi. Mec dicẽ dñs: Tu ↄbuſſiſti
trua ps a ſubduur volumẽiſts dicco: Quare
ipſius ioachi punitõ ſcripſiſti ĩ eo ãnũciãſ:feſtin
de libꝛi ↄbuſtiõe cum
dẽ: HPec dic̃ dñs ⁊c̃.

ſ; lrt̃a vſq; ibi: ſ¶ Nðẽ erit ex eo q ſedat ſuper ſoliũ dauid
ſ.ſtabilit: licet.n.ioachĩ filius ei p eo fuerit rex ſbſtitur:tñ
regnauit tantũ tribus meſibus:vt dẽm eſt ſupꝛa.xxij. vt ha
bet.iiij. Re.xxiiij.⁊ iõ regnũ eius p nihilo computat᷑:ſᷣm ꝙ
diẽ phujij. phyſi.ꝙ illud qð modicũ ẽ quaſip nipilo habe
tur. g¶¶ Et cadauer ei.ſ.ioachi filij ioſie. h ¶ Pꝛoücie
tur ⁊c.rex.n. babylonis veniẽs iſtũ ioachim cepit eũ:⁊ cũ
ei reddidiſſet tributũ tribus annis audiens ꝙ rebellare vo/
lebat ⁊ regi egypti adherere:miſſis exercitibus iteꝝ cepit eũ
⁊ interfectũ piecerũt extra hierlm vt dictũ ẽ.s.xxij. Cetera
patẽt vſq; ibi: i Hieremias aũt.vbi poit repatio libꝛi cõ
buſti:⁊ cũ hoc ſupadditio:ſiẽ dẽ in fine. k ¶ Et inſuꝑ ad/
diti ſũt ſermones ⁊c̃. Dicit aũt hic Ra.ſa.ꝙ in libꝛo pꝛimo
quẽ cõbuſſit ioachi erant ſcripta tm̃ tria capitula lamẽtati-
onũ.ſ.pmũ ſcòm ⁊ quartũ:i quibus ẽ alphabetũ hebꝛaicũ
ſimplex:qꝛ ſinguli verſus a ſingulis liis incipiunt:ſed ĩ iſto

ſtulantis cum dicit: a ¶
vocatur ſelluʒ ſupꝛa.xxij:⁊ math
m con
vertit nomen eius in ſedechiam:
am dei: vt eſſet memoꝛ regi bab

ſcoo fuit additũ tertiũ ca itulu.. Ego 3 r „ iden zaki

quo alphabetum eſt triplicatũ:qꝛ ſub qualibet lr̃a ſũt

tres verſiculi.Sed iſtud dictum videt᷑:qꝛ in lamenta/

tionibus hieremias deploꝛat deſtructionem ciuitatl fa

ctam: que deſtructio fuit poſt tempu

veniet rex babylonis:⁊ va
ſtabit terrã hãc:⁊ ceſſare fa
ciet ex illa hoĩiem ⁊ iumẽtũ
Pꝛopterea hec diẽ dñſ de
us ↄtra ioachim regẽ iuda
NMNõn erit ex eo ꝗ ſedeat ſu/
per ſoliũ dauid:&t cadauer
eius pijcièt ad eſtũ pꝑ diẽ et
ad gelu ꝑ noctem.Et viſita
bo ↄtra eũ ⁊ ſemẽ e ⁊ ʒ
ſeruos epiniꝗqtates ſuas:et
adducã ſuꝑ eos ⁊ ſupꝑ hĩta
toꝛes hierlm ⁊ ſuꝑ viroſ iu
da oẽ malũ qð locut ſũ ad
eos:⁊ nõ audierũt. Hière
mias aũt tulit volumẽ alið
⁊ ðᷣdit illud baruch filio ne
rie ſcribe:ꝗ ſcripſit in eo ex
oꝛe hieremie oẽs ſermoneſ
libꝛi quẽ ↄbuſſerat ioachĩ
rex iuda igni:èt inſuper ad
diti ſũt ſermões mlio plreſ
ß ãtea fuerant. . xxXxXVII.
T regnauit rex ſeöchi
s, filoioſie ꝓ iechonia
filio ioachĩ quẽ conſtituit
rgẽ nabuchodonoſoꝛ rex

babylonis in terra iuda:᷑t
nõ obediuit ipſe ⁊ ſerui ei
⁊ populus terre vᷣbis dñi

q̃ locutus ẽ in manu hiere
mie ꝓphe. èt miſit rex ſede

chias iuchal filiũ ſelemie

s8 ioachi. de libꝛo

vero pᷣmo hiere⸗
mie dẽ in pncipio
huius capituli:
Tolle volumẽ li
bꝛi ⁊ ſcribe) in eo
omnia verba que
locutus ſum tibi
⁊c.⁊ ſubditur: A
die qua locutus
ſum ad te ex die⸗

bus ioſie vſq; ad

hanc diez. qᷓ erat
in quarto ano re/
gni ioachi. vt ibi⸗
dem pꝛemittitur
Ad quod poteſt
dici ꝙ non ſoluʒ
tempoꝛe ioachiʒ
ſed etiam ex pꝛin
cipio quo iaʒ hie
remias cepit pꝛo/

phetare ð deſtru
ctione ciuitatis p

phetauit ⁊ in mł/

tis locis eam de-

nũciauit per mo/
dum pꝛeteriti tan
iᷓ factam:licʒ eẽt

ventura:vt patu/

it in pꝛecedentibꝰ
⁊ hoc pꝛopter cer
titudinem ꝓphe/
tie:quia in ꝓphe9
tia hiemie oꝛdo
tempoꝛis non ſer
a. NXNXXVII.
Tregna⸗
uit. Su⸗
eri ſcri⸗
ptum eſt ꝙ hiere⸗
mias paſſus ſit a
regibus: hic cõſe⸗
quenter ponit᷑ qᷣd

paſſuj ſit a pꝛinci
pibus: diuidit᷑ in duas: qꝛ pꝛimo ab eis incarceral:
moꝛs eius pcuratur capitulo ſequenti. Pꝛima in duas

qꝛ pᷣmo ponit ſedechie poſtulatio: hieremie incarcera
tio: ibi Ergo. Circa pꝛimũ pᷣmo ponitur conditio po/

ſed rex babylonis eumr

re ⁊ egyptis non fauere. b

Et regnauit rex ſedechias.iſte
athias.iiij · Reg. xxiiij
ſtituens pꝛo iechonia
uod ſonat iuſtici/
lonis fideliter ſerui⸗
tnon obediuit ipſe

2 ſerui eius ⁊ cetera.quia contra monitionem hieremie

ex oꝛe domini fecit fedus cum egyp

tijs ⁊ rebellauit re

gi babylonis. Secundo panitur mochis ſe Peen ne-
t

nis:ſcilicet per nuncios cum dicitur: c Q
ſedechias ⁊c. ad hieremiam pꝛophetam dicens.Oꝛa ꝓ

miſit rex

nobis do. dicit enim Rabbi ſa. ꝙ iſte ſedechias erat de

—

—

(i
bſchalei

uſtehful
miorütlbeſti
ntiagntuige⸗
tuncoſmnfi
o (peicpebl
Nueit ee⸗

7 yf—
ſipponiicnn

ſultoße

okſentes hie
ilgzaudientes
piosvenire
tliñ indeoꝛn,
initcvobſid
ni occurrerunt
Gpris: atuͤſe

hias ſperuuit

Alberandi ſin⸗
llcbernchalgeß
zpeer ad u
gbicremig ſuper.

hocdſireſponſu

6 audiuit ab e⸗
Fü vndelet
repoſöhierem
SKRer
Pha egr
iaopi ſopple
bisno valebi
woit h
lentir ſ.
duat aitß
ſupannij mn
cbitomrei
uberoñ ſrap

rreſura ma⸗

feſlucine hoi
hiſüneſorer
tedireſtegpi

füfnfanfi⸗

ſuerütfäimertt
leln
Plüigccdimuſe

(ſinligeaitl⸗

gitſeg ſun⸗

tſinnii gib

möͤcgy i
limking⸗

heuliyſtn

AAcremie. XXXviſ.

tneruſi emanſt .
õ remias aũ :ſz fuit maloꝝ ↄſiliũ
a anatrihoreha orzad geſd d i
wimgen nes nuncio qꝛ ipm vẽir lad oſtẽdendũ Die .—
Nennnen ceris.ſ. aeeli e Sea ſe nõ eneiü eg fue ſuam Porer ab di M
de enlen beincipes ioachi mi niergten teuociürer nclktnnchk imiſſa oblidione
en ei bonktal⸗ ſer eum Karcrtmerttbs genertht wi mirn voluie ne Ppre enlptioc:vt ed
binſe ni a poſtulatiõis ſe bus ſu ret ibi poſſeſſi a patet litt poc eſtquod hei
In echie cũ dis ſe pꝛa.xxxij eſſionẽ · i ttera vſan ie m d .
gubmninn ¶ Igit clem — ſſli maali Aonem eno aa i ſi „ P Et
um ſmn pharaoiſ ch cituſ otẽ ad hieremiã eſacer hi cipiẽdo ſic ſep abetur
nnbümn eleehalei diceéſ: Oꝛa miã ꝓpham ieremias ð hierł ——H ſeu
an leer. uf Hebno deitn dei ibip. Rinlg vincetnn n n osſhernn
idn egyptio dientes 4 . iaſ auũt li ibi , ꝛet diui ciuium. vi ectu
buſe au tios venire i mbulabat i aut libe i poſſeſſionẽ ĩ ideret ci videbat eni
„ bulabat in medi re uiũ Cũ lonẽ i ↄſpectu ci cito populum i eniz
zace zu rlu iudeoꝛu M ni mi medio ppli iũ Cũq; p;ᷣ pectu ci/ lor pulum i bab
een dünittte zuz Jia Eni miſerãt eũ ĩ ppli. ta q; puͦeniſſe ci lonem delce abe
unn ons oc obſidi diã carceri at eũ ĩ cuſt ꝗ̊ beniami ẽ etad poꝛ voleb ndum: .io
n grptho n tuͤrle⸗ H HRaocts. Vitůr exercit oxte heteit cuſtos 6 Ene oiconel
d guoa e liberandũ ſi gobſi ⁊ audietes ch peehẽdit hi anie: m beniamin. ſi
dlci gnonſe i im⸗ ſidebãt hierłᷣ chal Pe it h Anle. 79 nominat min. ſit
Nmri ler achaſdei⸗ Sr einte⸗ Gnid en tbalcoo pba; Santbentamir d
ſginan Tbigemia un ruſalẽ. Et receſſe ab hie/ E ridit blerem os ꝓſugil kar. 9 Ze dicu
coqroin oc dñi reſpe er ad bie eſt bbuz dñi fugio ac ias:falſũ ẽ tos ⁊c. lili cu
Ad) cdn 5 ieremiã uʒz dñi 5 fugio ad ch uE filij llius ſelemi
nr d auduuit ab eo Hec diẽ dñ pHam di gudiuit eũ eo8. Et ſa ꝙ iſ ie.dicit Ra.
fen deß 5 riũ.vnde ſedtuꝛ dicen ic dñs deus n hierias bie eü ſʒ ophendi nepe iſte cuſtos era
rapeſi Pee agd 1 regi iuda q m iſit ic xit eũ ad ieremiaʒ et a dan nebos an aule “l
wwutgün cce exercit e ĩterrogãdũ it vos rẽéi Pncip u ciaui eſtinam n
abihhit . 2.4 eſdvo ercit ph gãdũ:Eccè ej rẽ irati p es. Quãob auit hieremi un⸗
baen 1auxi evo. g pharaõi Eccé ex cè pnceps õ hi pꝛa.xxviij mias ſu⸗
