tria edificia dicta diſpoſiti ſunt pilarij ſicut limina fe

atrij interioꝛis accipiunt. s Et mẽſus ẽ. Hec ẽ ps no

na ĩ qua deſcribit᷑ mẽſura templi tota ſᷣm longitudineʒ
⁊ pcile.ſ.ſine appenditijs ſic.s.poſita ẽ:ptialiter tñ cum

ecthecas ⁊c̃. Ad intellectũ huius ꝑtis ſciendũ:q
expoſitoꝛes latini
dicũt ꝙ hecthece
ſüt ãte ſolaria: ſʒ
hec ſignificatio ñ
habet ex aliqᷓ de⸗
riuatõe greca vel

te faciem domus:ẽt eiuſ qðᷣ
erat ſepatũ ̊ oꝛiẽtẽ centum

cubitoꝝ. Et mènſus ẽ lõgi latina: pp quod
tudinẽ edificij faciẽ eqðᷣ vi ſimplicit ficta
eãt ſepatũ ad doꝛſũ hècthe maxie qꝛ dicto
„ — hebꝛaica h̊ poĩta
cas ex vir. aq; pit centu cu ſignificat pilarioſ
bitoꝝ:ct teplũ ĩter let veſti q inſerunt᷑ pietib
bula atrij:limiã ⁊ ſeneſtras magnoꝝ edificio
obliq̃ſ:hecthecaſ ĩ circuitu rũ ad ipſa foꝛtiſi
candũ:ſic dicẽ ra.
ſa.ĩ glo.ſuꝑ locuʒ

iſtũ:cui qᷓntuʒ ad hoc vẽ eſſe credẽdum cũ fuerit pitii

ſimus in hebꝛeo.Dicit igit ꝓpha: s ¶ Et mẽſus ẽ lon
gitudinẽ edificij otra faciẽ eꝰqð erat ſepatũ ad doꝛſuʒ.
qꝛ ſepatum edificiũ intelligit᷑ templũ:vt dẽm eſt.S.pꝑ ſa
ciẽ eius ꝑs pꝛia:⁊ per doꝛſũ vltima.Eſt igitur ſenſus q
angelus mẽſurauit longitudinẽ templi a pᷣncipio vſq;
ad finẽ.⁊ ne alids crederet ꝙ pilarij oꝛientales ⁊ occidẽ
tales nõ includerent᷑ in hac longitudie:eo ꝙ pminẽt vl
tra muros claudentes ab oꝛiente in occidente:ideo f̃mo
uet hoc dicens: t ¶ Pecthecas ex vtraq; ꝑte.i.pilari⸗
os ꝓminentes ex parte oꝛientis ⁊ ex parte occidentis ſil
includendo. v tũ cubitoꝝ.h̊ autẽ numerus ſic
colligitur:pminentia pilarioꝛ: a parte oꝛientis.v.cubi

toꝝ:paries claudens longitudinem poꝛticus templi.v.

cubitoꝝ:poꝛticus.n.nõ tantũ aſcendit in altum q̃ntuʒ
ipſum templũ: ꝓpter quod paries iſte ab hebꝛeis poni
tur minoꝛis ſpiſſitudinis vno cubito ꝙᷓ paries ſit tẽpli.
Latitudo vero poꝛticus.xj.cubitoꝝ:vt habetur ſupꝛaĩ
fine.xl.capituli:paries oꝛientalis templi.vj.cubitoꝛum
vt patet ſupꝛa circa pꝛincipium huius capituli.Longi/
tudo templi quãtũ ad partem:que dẽ ſanctum vel ſan-
cta.xl.cubitoꝝ:vt pʒ ibidem:paries diuidens inter ſan
ctum ⁊ ſanctũſanctoꝝ duoꝝ cubitoꝝ. Paries eniʒ iſte
aſcendit in altum ꝑ.xx.cubitos tm:nec poꝛtat aliquod
pondus: ꝓpter quod minoꝛis ſpiſſitudis eſt ponendus

Longitudo ſneiſancon ux cubior:v ſupꝛa cir⸗
identalis tẽpli

ca pꝛicipium huius capituli. Paries oc
vj upilan. Dromnmhetla pilarioꝛ: vltra parietem. v. cu
imul iuncti faciunt.c.cubitos. x¶ Et tẽplũ.
Pec eſt pars decia in q̃ ſupplet aliqua ſuperlus dimiſſa
nam ſuperius nõ fecerat mẽtionẽ ð hecthecis ſiue pila
rijs:qꝗ tamen ſunt in aliquibus alijs edificis a templo:
iõ dic: Et templum.ibi eſt punctus:ꝓpter quod per tẽ/
plum h̊ ſignificatur pars anterioꝛ templi:q etiam alibi
noiĩatur templum exteriuj. y¶ Interb. i. ſanctũſctõꝝ
qð dẽ tẽplũ iterius. ʒ ¶ EZt veſtibula atrij.i.poꝛticus
atrioꝝ:nã h̊ accipit᷑ ſingulare p plurali. a ¶ Cimina
feneſtras obliq̃s hecthecas.q.d.ſic dẽm ẽ.s̊.ꝙ hec tria
habent limina ⁊ feneſtras obliquas:ſic ſimiliter habẽt
hecthecas ſiue pilarios iſta edificia foꝛtificantes.
Per tres partes.in hebꝛeo habetur His tribus.ſ.
templo interioꝛi ⁊ exterioꝛi:⁊ poꝛticibus atrioꝝ inſunt
pilarij:ſicut limina ⁊ feneſtre oblique. Et ad eundem ſẽ
4 n

er tres partes.i.p

1.

e resren igit: Et mẽſus eſt longitudinẽ ⁊c. Seqt
t

Atlerlli

— —————

hb nad
(Strar
golicsn
ertutheci
hebꝛnica⸗
liñ ſtopli

imli. aſe

geicoopi
ſizinten⸗
hlipͤſeß
gberhmmit
nnagaper
idi e
tſcn
gterrav
neſras
cooptu
ztalim
fejnt
builthau
ſtreluu

ſus onas

ſtchcuinin
(ictureifrar

Ua
(Roen
nitris 1
ferpoſto

wſolierui
lverſinileg
innerhi ge

fofatopti

titfutornan
aſletipl
nnſidic
Winteligun
idaneanin
llſüset

W
in daa

naipo
Niüimglcite
1maped
btaſt
ſgiiußt
gülemintd
magortli
fiͦmdipſbe
canciſtdin
ſa iglo ſoe
Cälungi fuet it
1Emiſinin
ruſcmiͦa don
npüündenctöͦh
ena
tmnpis chd
ri ientdlsdod
gtudie tog enii
Einocicdeniidofn
erpmicgei i
rerpamroccidnnt
bauti unens
namtoneno.
npormaustemplin
tinalum ijin
ſrab hebeis pon
iy anioſt tihl.
enebebauſapai
mdüd) cidaduun
instiheci Nn
diſmaun l
Gesdinnginn
m dean
Gtirne otn i
binpentſölni
eren

ſorfiunn
Abis. S
tdigpſ lnonn

— –6 fõð

l
iischfifn

me n

or kiemn 4
n u
.
. n wi

¶Eʒechielis

neſtre. c ¶ Cotra vniuſcuiuſq;. Dec ẽ ꝑp xi.ĩã ðſcribit
oꝛnatus pꝑietũ templi a ꝑte iterioꝛi.Circa qð ſciendũ ꝙ
pietes tẽpli ſalomõis fuerũt iterooꝑti lignis: vt habet᷑
iij. Re.vj.ad hoc vt celature ⁊ picture auree melũfierẽt
⁊ ↄſeruarent᷑ in ligno ꝙᷓ i lapide:⁊ idẽ dẽ h de iſto tẽplo
licet iuolute:nam
trãſlatio nr̃a viõ

ur in gartoe⸗ per tres ptes contra vniuſ⸗
a vniuſ- cuiuſq; lim: ſrdine ligno

vſqʒ ad feneſtraſ:&t feneſtre
clauſe ſuꝑ öͤſtia: ⁊ uſq; ad
domũ ĩterioꝛẽ èt foꝛinſecuſ
per oẽʒ pietẽ ĩ circuitu ĩtrin
ſeca foꝛinſec'àd mẽſurã:èt

vniuſcuiuſq; ñ ẽ
de textu:qꝛ nõ ẽ ĩ
heb. ſilit qo ſbdit᷑
d ¶ Stratũqʒ li⸗
gno. li q; nõ ẽ de

textu:hec ẽ.n. lr̃a
hebꝛaica. Contra fabꝛeſacta cherubin ⁊ pal/
lim. tepli Aſſer me. Et palma iter cherub
eticoo eres · cherub. Duãſqʒ ſacies
piẽtej vn . 2 .
diqʒ interi pieres hẽbat cherub:ſaciẽ homiſ
tẽpli rõne pᷣmiſſa iux palmã ex hac ꝑte: ⁊ fa
qð expmit vlterꝰ ciẽ leõis iux palmã ex alia
ãt vſq; ad fene. i. Mũ ĩ circuitu dẽe terra vſq;

ad ſupioꝛẽ ptẽ:cherubin ⁊
palme celate erãt ĩ piete te-
pli.Limẽèn q̃drãgulũ:&t fa

a terra vſq; ad fe
neſtras erat talis
cooptura lignea:
⁊ tali mõ loq̃ndi
freq̃nt vtunt᷑ he/

bꝛei ⁊ latini.ſ. ſubitelligẽdo hãc p̃poſitõeʒ a. ¶ Et fe

neſtre clauſe. In heb. ſic ẽ: Et feneſtre opte.i.aſſeribu) li
gneis.q.d.nõ ſolũ pietes vſq; ad feneſtras erãt opti aſſe
ribus ligneis:ſʒ ẽt apture pietũ ꝓ feneſtris erãt ſic oꝑte
in circuitu feneſtraz. g ¶ Sup oſtia.ſilit erãt celature
q picture ĩfraſcripte:vt ſit vnifoꝛmitas oſtioꝝ ⁊ pietuʒ.
h ¶ Uſqʒ ad do.inte.i.in ſanctoſanctoꝝ erat tal oꝛna/
e aunei ĩ alia ꝑte que dẽ tẽplũ exterius.
k ¶Per oẽm hpietẽ ĩ circuitu.ſ.ãte ⁊ retro ⁊ a dextrij ⁊
a ſiniſtris. ¶ Intrinſecus ⁊ foꝛĩſecus. Ex hoc dicunt
alidᷓ expoſitoꝛes latini ꝙ iſte oꝛnat cherubi ⁊ palmarũ
nõ ſolũ erat in tẽplo a parte iterioꝛi:ſʒ ẽt exterioꝛi.ſʒ nõ
7 veriſimile ꝙ talis oꝛnatus ſit exterad ventũ ⁊ pluui
am:nec hẽ ad hoc ſile de tabernaculo moyſi:nam exte⸗
rius fuit optũ de pellibarietũ:⁊ ſagis cilicinis:interius
aũt fuit oꝛnatũ coꝛtinis diuerſoꝝ coloꝝ ⁊ tabul deau-
ratis:ſilit᷑ tẽplũ ſalomonis habuit talẽ oꝛnatũ interius
tm̃:⁊ iõ ſiẽ dicũt heb.⁊ meli vt vẽ:Intrinſecus ⁊ foꝛiſe/
cus. intelligunt᷑ de ſanctoſctõꝝ:⁊ de alia ꝑte que dẽ ſctã
ſiẽ dẽm ẽ añ imediate. l Aa mẽſuram.i.eq̃ ꝓpoꝛtio
nabilit᷑ fcũs ẽ tał oꝛnatus ĩ añrioꝛi ꝑte tẽpli:q̃ dẽ tẽpluʒ
— m ¶ Et fabꝛefacta.i.artificialiter

fcã. n ¶ Duaſq; fa. habe.cherub. In viſiõe vo q̃ ᷣſcri/

bit ĩ pnci. h'libꝛi cherubi dicunt᷑ hẽre q̃ttuoꝛ facies. Ce/⸗
tera patẽt vſq; ibi. o ¶ De ter.vſq; ad ſupe.ptem.Ex
hoc dicũt aliq expoſitoꝛes nr̃i ꝙ tal oꝛnatus nõ ſolum
erat ĩ mãſiõe ĩferioꝛi ipᷣius tẽpli:ſʒ ẽt ĩ media ⁊ ſuperio/
ri. Sʒ hoc nõ vĩ eẽ verũ:qꝛ tal oꝛnatus ẽ p reuerẽtia cł
tus diui:ad quẽ deputat᷑ tm inferioꝛ mãſio. Media vo
⁊ ſupioꝛ ad reponẽdũ coꝛtinas ⁊ alia vtẽſilia ⁊ iocalia

ag templũ ptinẽtia. Et iõ cũ dẽ: De tra vſq; ad ſuꝑioꝛẽ

ptẽ. ſubintelligendũ ẽ inferioꝛis mãſioni:⁊ ſic exponũt
hebꝛei. imẽ quadrãgulũ.i heb. hẽ: Poſtis.i.po/

ſtes:accipiendo ſinglare p plurali:ſiẽ freq̃nter fit ĩ deſcri

cies ſcũarij aſpectus ↄtra

cubitoꝝ altitudo:⁊ lõgitu

ſa coꝛaʒ dño. Et duo oſtia

erat ĩ ipᷣiſ oſtijs tẽpli cheru

ptione hubedificij: ſic fuit ĩ tẽplo ſalomõis:ſiẽ dẽ.iij. Reg.

vj. Fecit ĩ introitu tẽpli poſtes de ligno oliuarũ quadraãgu-
latos. q ¶ Et facies. Hec ẽ.xij.ps in qua bꝛeuii ſᷣm hebꝛe-
os deſcribit᷑ vna viſio fcã ꝓphe:⁊ ſᷣm hoc tranſlatio nr̃a vẽ
eẽ coꝛꝛupta cũ dẽ Et facies aſpectus ſcũarij õ̊ aſpectũ altarl
lignei.nam lr̃a hebꝛa
ica tal eſt:Et facies ſã
ctuarij viſio ſic viſio
Et ẽ ſenſuſꝙ ꝓpheta
vidit in ſcũario viſio
nẽ ſimilẽ illi quã viõ⸗
rat ſupꝛa flumẽ tho/
bar: q̃ deſcribit᷑ ĩ pꝛin
cipio hlibꝛi:⁊ h̊ imi/
nat᷑ verſuj in heb. ⁊ ſe
quẽs ĩmediate: ſic ĩci
pit:Altare ligneũ tri⸗
uʒz cubitoꝝ altitudo
eius.vbi deſcribit᷑ mẽ

aſpectũ.altaris lignẽi triuʒ

do eius duoꝝ cubitoꝝ: ⁊
anguli eius ⁊ lõgitudo ei
⁊ parietes ei lignei. Et lo
cutus eſt ad me: Hec ẽ mẽ

erant in tẽplo ẽt in ſanctua
„ V. » „„ +
rio:et in duobus oſtijs ex

viraq; parte bina erãt oſt· avaterloceihe
ola:q in ſe inuicẽ plicabãt cZ ad me.ſ.ãgel:hec ẽ
Bina.n.oſtia erãt ex vtra mẽſa coꝛã dño. Põt

aũt tranſlatio nr̃a ſic
expõi: q¶ Et facie)
ſcũa.aſpe.õ aſpe.alta
ris.ſ.incẽſi ſᷣm expoſi
toꝛes latinos:qð alta

qʒ pte oſtioꝛum. Et celata

bĩ ⁊ ſculptura palmaꝝ:ſic
pietibus quoq; expꝛeſſa

erat. Qũuãobꝛẽ T groſſioꝛa te⸗ de hieſtacum
—. 7 2 c cuic
erãt ligna ĩ veſtibuli fröͤnte vt pʒ exodi. xxx. . ii

J Rei. · ſic ex oppoſito
mutuo ſe reſpiciũt. ¶ Lignei. rium vĩ:nã exo.xxx.⁊ in
pluribus alijs locis vocat᷑ altare aureũ. Dicendũ ꝙ mẽſa p-
poſitõis de qua lodtur h̊ ſcriptura ſᷣm hebꝛeos:⁊ altare icẽ
ſi de quo loquitur h̊ ſᷣm latinos:vtrũq; dẽ in exodo ligneũ
interꝰa aureũ exterius:ſʒ de auro h tacet᷑:nam alibi ſat ex
pꝛimit᷑. S¶Et duo oſtia. hec ẽ ps.xiij.ĩ qua deſcribit ſoꝛ

ma oſtioꝝ: tepli cũ dẽ: Et duo oſtia erant i templo.ſ.extioꝛi

t¶ Et ĩſcũario.i.in tẽploiterioꝛi: nõ ſic ĩtelligendo ꝙ in qͥ
libet eẽnt due aꝑture:ſʒ vna tm:a ꝑ ↄns vnũ oſtiũ tin:tam
quodlibet hẽbat duas PArbegi ſvdit᷑: v ¶ Et in duobꝰ

oſtijs.ſ.pncipalibus. x traq; pꝑte.ſ. tẽpli:quaxꝝ vna

—

dẽ ſcm̃:⁊ alia ſcmſcõꝝ. 1Bn erant oſtiola.ſic ad inui

cẽ copulata ꝙ vnũ pot claudi ⁊ aperiri ſine alio:ſicẽ apparet
in oſtijs que dicunt᷑ fracta:⁊ ſiliter in feneſtris. Bina enim
oſtia erant ex vtraq; ꝑte oſtioꝝ.qð exponit᷑ duplici. Uno
modo ꝙ in quolibet oſtio pꝛicipali ſint due value:q̃ claudã
tur in medio aꝑture:⁊ q̃libet valua ſit fracta mõ dcõ.Alio

mõ ꝙ vna valua claudat totaʒ apturã: ſed vna dlaudat a p
te iterioꝛi ꝑietij: alia vero a pte exterioꝛi:ita ꝙ qñ clauſe ſint

value iſte appareat pies iſte vnifoꝛmis ĩterius ⁊ exterius:⁊
q̃i ↄtinuus qꝛ ſimił pictura dẽ fuiſſe in oſtijs:ſicut i ꝑietib:
vnde ſubdit᷑: 3 ¶ Et celata erant in oſtijs tẽpli cherubi ⁊c̃.
q tñ iſte value ĩtelligẽde ſũt fracte:ſicut dẽʒ ẽ. Quãob
rẽ erãt groſ.ligna veſtibuli.i.poꝛticus. b ¶ Frote foꝛĩſec.
qð exponunt aliqui latini dicentes:q ĩ frõte poꝛticuj erant
celature maioꝛes ⁊ magis pminẽtes ꝙᷓ; in tẽplo:ad quod re
quirebat᷑ maioꝛ groſſicies lignoꝝ.Sed hoc nõ videt᷑ verũ:

qꝛ ſiẽ dẽm eſt ſupꝛa:talis oꝛnatus nõ erat in templo exteri

q multominus in frõte poꝛticus exterius:h̊ aũt v: Erant
groſſioꝛa ligna ĩ veſtibuli fronte foꝛinſecus.⁊ dato ꝙ eẽnt
ibi:nõ tamẽ eſt aliquo mõ veriſile ꝙ eẽnt magis pminentej
celature:⁊ pꝑ ↄñs magis notabiles qꝙ in templo:pp qð tranſ
latio nr̃a vẽ h̊ eẽ coꝛiuupta.Nã in heb.nõ hẽ:Quãaobꝛẽ.⁊ iõ
lt̃a ſeq̃nj nõ ↄtinuat᷑ lr̃e pᷣcedẽti ð celaturis:ſʒ icipit nia
2

Liber.

cupᷣtal eſt la in heb. Et ſpiſſũ lignũ ſuꝑ faciẽ poꝛticus extri
ſecus: a feneſtre obliã:⁊ palme hinc ⁊ inde ſhumerul poꝛti
cus ⁊ lateribus domus ⁊ trabibus.Dicendũ igit᷑ pᷣ hec ẽ ꝑs
xiiij.ĩ qua poſt deſcriptõeʒ oꝛnatus tẽpli qtũ ad ſanctũ ⁊ ſã
ctũſanctoꝝ: deſcribit oꝛnatus iꝙtũ ad templi poꝛticũ pᷣmitti
tur vnũ tñ de foꝛtitu

dine hui edificij cum
di: Et ſpiſſũ lignũ.i. fſoꝛinſecus:ſupꝑ que feneſtre
KogS al oblique:⁊ ſilitudo palma/
nẽdũ edificiũ ſoꝛtius rũ hinc atq; inde ĩ hũerul
ex tranſuerſo pietum veſtibuli:ſm lata dom: la
ſic.n. ſolet fieri in frõ titudinẽq;ʒ parietũ.¶xLII.
tibus ediſicioꝝ: ſlb· Tẽduxit me in atriuʒ
dit᷑ de oꝛnatu.Et fene . ſä d 2
ſtre obliq̃. ſupple ſũt exterius p via ducente
ĩ poꝛticu ad e ilumi ad aglonẽ. Et ĩduxit me ĩ
Aation Ram iemdl gacophylaciuʒ:quod erat
Et palme.ſcilicʒ cela⸗ ʒ ã edificiã: & g ede
baee nge⸗ iplo ʒ ſepatũ ediſiciũ: tz edeʒ
poꝛticu:ex ꝑte tñ inte

rioꝛi. In humerul poꝛticus ⁊ lateribus domus.dicunt᷑ aũt
B humeruli claudentes poꝛticũ ex vtraq; ꝑte oſtij:⁊ noĩant᷑
humeruli:qꝛ ſũt bꝛeuioꝛes ꝙᷓ; alij.ſ.v.cubitoꝝ:vt dẽm ẽ.õ.
i fine.xl.c.Latera vo dicunt᷑ muri claudentej poꝛticũ ab oꝛi
ente ĩ occidentẽ:qᷣ ſũt.xj.cubitoꝝ ſᷣm latitudinẽ poꝛticus:ſi
cut dẽm ẽ in fine.xl.c.dicunt᷑ ⁊ lafa domus:qꝛ ↄtinuãt᷑ mu/
ris claudentib longitudinẽ tẽpli:a ĩ trabibus.ſ.interioꝛibuj
ſũt ſilit palme celate ad oꝛnatũ:licʒ aũt lr̃De nr̃a diſcrepet ab
hebꝛaica:põt tamẽ expõi ſᷣm eandẽ ſniam ſic:(¶ Quaobꝛẽ.
q̃ ſubintelligit᷑: lʒ nõ expꝛimat᷑:⁊ illa eſt foꝛtificatio edificij:
ſilij modloqndi.ij.Re.v.Qui ꝑcuſſerit iebuceũ ſubitelli
git᷑:fiet magiſter militie:lʒ ibi nõ expꝛimat᷑:ſiẽ plenp fuerat

declaratũ ibidẽ ¶ Erant groſſioꝛa ligna ⁊c.ex cã dcã¶ Su

per que obliq̃ feneſtre.qꝛ ſũt in altioꝛi ſitu qᷓ hec ligna. Et
ſilitudo palmaꝝ hic atq; inde i humeruł veſtibuli.i.poꝛtic
hec lr̃a exponit᷑ ſic pꝛius:⁊ ſilit ſeq̃ns.¶ Scòm latera domꝰ
⁊c̃.q.d.ſiliter ꝑietes poꝛticus ↄtiguati pietibus templi lata
libus ſũt ſimil oꝛnati. In.c.xlj.vbi dẽ in poſtil.De
cima.ſ.die menſis. Additio.
Rincipiũ hy.c.i lr̃a hẽ ſic: In.xxv.ãno trãſmigra⸗
tiois vĩe in exoꝛdio ãni.x.mẽſis: ⁊ ſic eſt ĩ heb.vñ
qð ĩ poſtil.dẽ mẽſis pᷣmi:ẽ erroꝛ qͥ potuit ↄtingere
ex vicio ſcriptoꝛis.Dicũt heb.ꝙ menſis iſte erat.vij.cdecia
dies erat celeberrima.ſ.dies expiatõis:vt hẽ Leuit.xvj. Di⸗
cũt ẽt ꝙ annus iſte erat ãnus iubile:qð ꝓbãt ex hoc ꝙ lʒ an
ni cõiter incipiebãt a pꝛia die mẽſis:anntñ iubile ĩcipiebat
a.x. die mẽſis:vnde leuit.xxv.Qlãges buccina mſe.vij.x.die
mẽſij: ꝓpiciatõis tꝑe i vniuerſa fra vẽa:ſcificabitiſq; annuʒ
qrtũ.⁊ qꝛ h in lr̃a hẽ ĩ exoꝛdio ãni.x.die mẽſis:iõ dicunt ꝙ
iſte dies erat dies expiationis: ⁊ pꝛia ãni iubilei qð ſatis bñ
coꝛdat cũ ↄtentis in hac viſione:nã vt ifra tractat᷑ ꝑ poſtil.
ec viſio pncipalit ſignificat edificatõeʒ ecclie ſpũalem ĩ q ẽ
va expiatio pccõꝝ:ſiliter apparitio angeli ad gachariã in q̃ᷓ
exoꝛdiũ redeptõis fuit denuciatũ:ſcã fuit die expiatiõis: vt
ibidẽ ĩ additiõe dẽm fuit. Cap. XIII.
Teduxit me. Poſt deſcriptõem templi qtum ad
tres htes eius.ſ.poꝛticũ:ſanctũ:⁊ ſanctũſanctoꝝ:
⁊ ptũ ad appenditia ſibi adiuncta:hic ↄñi deſcri
bunt᷑ ouo edificia a muris tẽpli p. xx cubitos diſtãtia: vnuʒ
iĩ parte adlonari:alteꝝ ĩ auſtrali.Et diuidit᷑i duas ꝑtes: dqa
pmo deſcribit hoc duplex edificiũ:2 ſcriptura reuertit᷑ ad
mux ex ioꝛem totius edificij deſcribendu:ibi Cunq; com/
pleſſet. Pꝛia ĩ tres:qꝛ pꝛio deſcribit edificiuʒ adlonare:ꝛ au
ſtrale:ibi Et erant.ʒ vſus vtriuſq;:ibi Et dixit ad me. Cir⸗
ca pmũ:pꝛio deſcribitur ſitus cũ dẽ: eduxit me in

atriũ exterius.ſicut dẽm eſt ſupꝛa:⁊ pʒ ex textu:ꝙ tẽplũ
⁊ ediſicium aqlonare ⁊ auſtrale ſũt ĩ atrio exterioei:igit
quomodo poteſt dici ꝙ ppheta ſit eductus de templo
ad atrium erlug. Diengo ꝙ frequenter circa eccleſi
12 ſli

as noſtras eſt cimiteriũ:⁊ ſimilit totum ſpaciũ eccleſie
. ſiue templi ẽ cimi
„ „ „ terliũ:⁊ tamen ali
pᷣgentẽ ad aglonem:iĩ faciẽ quis dẽ exire ð ee
lõgitudis cetũ cubitoſ oͤſtiſ cleſia nlote
aquilonis: et lattudis qnd tereſtin ppolito
ginta cubitos ↄtrà vigini b A ioin me
cubitos atrij interioꝛis:⁊ 3 gito hylacium
pauim̃tũ ſtratũ lapið atrij edificiũ.n. adlõa-
õäl * re ſᷣm totalitateʒ
exterioꝛis: ubi erat poꝛtic· ſuam: bycemum
iuncta poꝛticui triplici. Et cubitojĩ logitudi
ante gagophylacia deãbii/ ne ab oꝛientei oc
latio decẽ cubitoꝝ latitudi cidentem: ⁊ſʒ h
dẽ gafophylaciuʒ
in ſingulari:eſt tñ

diuiſũ per parietes ĩterioꝛes ex tranſuerſo totius edifi-

cij tranſeũtes:⁊ ſᷣm hoc inferius dẽ gacophylacia ĩ plu/
rali ꝓpter plures diuiſiones:⁊ quodlibet gagophylaci-
um eſt longitudis.l.cubitoꝝ ſm latitudinẽ totius ediſi
cij. Auod erat ↄ edificiũ ſepatum.i. templuʒ.
d (Et còtra edẽ.i. appenditioꝝ edificatõeʒ. e Uer
gentem ad adlonem. latus. n. aqlonare templi appen
ditioꝝ ſibi adherentium eſt õ latus auſtrale aqlonaris
edificij. f· ¶ In fa. longitudis centũ cubitoꝝ:. tantũ eni
pꝛotendit longitudo totalis ediſicij. g¶ Oſtij aquilo⸗
nis.q.d.q;uis latus auſtrale huius edificij ſit ↄ⁊ templũ
tamen eius oſtia ſunt ĩ eꝰ latere aqlonari.vnde in heb.
ponit᷑ oſtiũ ĩ noĩatiuo:⁊ ponitur ẽt ſingulare p plurali:
nam ibi ſũt plura oſtia:vt expꝛimitur ĩfra. 4 Et la-
titudis.l.cubitoꝝ.includendo nõ ſolum ſpaciũ iter pa-
rietes:ſed etiam parietes ⁊ pilarios:nam.c.pᷣcedenti di
cunt᷑ eẽ in poꝛticibus atrioꝝ:que ſunt edificia młto mi/
noꝛa. i ¶ Contra.xx. cubitos atrij interioꝛij c.i.vna
pars iſtoꝝ⁊.l.cubitoꝝ eſt ſita ex oppoſito.xx. cubitoꝛuʒ
atrij iterioꝛis:⁊ reliqua ps ↄ pauimẽtũ aquiloare atrij
exterioꝛis. Et ſic pʒ ꝙ illa pars que õ atrium interius ẽ
eſt.xx.cubitoꝝ:nam.xx.cubiti vnius coꝛꝛeſpondẽt.xx.
cubitis alterius:⁊ reliqua pars eſt.xxx.cubitoꝝ.Scien/
dum ẽt ꝙ in iſtis.xx.cubitis atrij interioꝛis includitur
ſpiſſitudo muri claudentis atrium iterius a parte aqui
lonij:que ſpiſſitudo eſt.vj.cubitoꝝ. k ¶ Ubi erat poꝛ
ticus iuncta poꝛticui triplici. Scòm hebꝛeos hec eſt lĩa
Exedra contrs exedrã in triplicibus.Eſtaũt exedra idẽ
qð camera vł gagophylacium. Igit ſicut diuiſiones edi
fici aquilonaris dicunt᷑ gagophylacia: ita ⁊ exedre: eſt
igitur ſenſus:Exedra contra exedrã.i.diuiſiones edifi/
cij aquilonaris:⁊ diuiſiones edificij auſtralis: que per
omnia ſunt ſimiles mutuo coꝛꝛeſpondent:⁊ ex oppoſi
to ſituant᷑:templo tamen itermedio: In triplicibus.Di/
cuntur aũt ediſicium aquilonare ⁊ auſtrale triplicia:et
⁊ ſimiliter eoꝝ diuiſiones:eo ꝙ ſunt ibi tres maſiones
vna ſuper aliam. Il ¶ Et ante gagophylacia. Hic ſcðo
deſcribit quedam via exiſtens iter iſta gaʒophylacia ꝑ
xx. cubitos:⁊ iter atrium iterius pꝛotenſa ad oppoſitã
partem vſq; ad.xx.cubitum edificij auſtralis cũ di:
¶ Et ante gagophylacia. a parte oꝛientali. m (Des
bulatio.i.via. n ¶ Decẽ cubitoꝛum latitudinis.⁊ hec
via capitulo pꝛecedenti dicta eſt platea centum cubito-
rum longitudinis. O ¶¶ Ad interioꝛa reſpiciens.i.ver
ſus templum. p ¶ Uie cubiti vnius ſᷣm.n. richardũ

pictore
unuch,
a eefohigaen
ſnſſtlhi
vigaanii
ine obuime⸗
poſi niſt emn
rngliſhori⸗
iinoſbirii⸗
ivnecbbiilat⸗
Ui iacchit
Ctins hunan
pzer betcentl

ugincub latin
lnenoͤpoſßzni
ſrevnus ho gte
orneryn ſatte
nisp taumyn
gnlti
Nidi via n
oabbindihie⸗
laninmoib in
ausdegwoint
foniad vian.
Uatur porwon
Sprlemod
cdeiadidi
ſiciiteplop
laſtricuery
buoinamne
otollen
wliberpee
ronbeſmuor
totili n⸗
lunbinapay
tpalnitrerpe
Poruabitor
ſllureſtstenp
titnenlinoton
Ppſbcßſauſri⸗
Penapbtagt de
lrndi Kroſt
(Aaaoneſ
hchigerptetl
olenpliſn
gybflcon
hoenulan ſe
ſtorpy abi⸗
ſintſceinue⸗
Cockoioniga
ndbenr ein
u noͤbie

upplt
inſinglrit
müeſo wotis el

igophflrri

olbe gephit
Erindi’ dln
dumi zundlu
lnunmwngi ain
usauſrtengonn
a lu
(Oet
nsilig it enni

ourimcenhe

i

lun ſaiiier
nun cpadnni
Ndiicumton⸗
nmrſ e
Nnop. id
ſti lo n
ezmun imi
iuscanthen
S
Eninig ten

de ſãcto victoꝛe:⁊ hugonẽ cardinalẽ:ibi ponit᷑ qdã via
latitudis vnius cubiti:p quã ſacerdotes vadũt ad tẽplũ
Sed hoc nõ videtur verũ:nam ſᷣm ipᷣoj opoꝛtet dicere
ꝙ iſta via ſit longitudis.xxx.cubitoꝝ ad minus:tal aũt
via deſeruiens tranſitui ſacerdotũ dʒ eẽ ſic lata: ꝙ duo
hoies ad min ſi/

Hona aſee ve nis d interioꝛa reſpiciens
U. Hi ſti 19 I 7.
impoſſibile ĩ vi⸗ cublti vni Etöſti⸗ can
a vni cubiti lati· dd aquilonẽ: ůbi erãt gaxo
tudis: naʒ accipit phylacia ĩ ſupioꝛib bumi/-

cubitus humanꝰ

tus human? lioꝛàâ: quũia ſuppoꝛtabãt põ
vt pʒ ex pᷣcedenti

ticus que ex illis eminebãt

in euse lati
ns dolhznd⸗ deilſerloꝛibus r de mechhs
ſire vnus hõ gron edificij:Triſtẽga.n.erãt: ct
ſus ner n laltte⸗ Iinebã colũnas:ſicũt erãt
nuis ꝑ tãtam vie colũne atrioꝝ. Pꝛopterea
Eungganutimne gs eminebãt dẽ iferioꝛib de
us cubiti di hic medijs a ira cubii ꝗnqua-
dam introit ſtti ”ÿ”VM
ctus de atrio inte

ioꝛi ad viam. x. cubitoꝝ ductã ex tranſuerſo: 2 inde iĩ-
tratur poꝛticus tẽpli añ quã tranſit iſta.x. cubitoꝝ via
Et pꝑ talẽ modũ oblato ſacrificio ĩ altari holocauſtoꝛũ

dõ ẽ ĩ atrio ĩterioꝛi pcedit ſacerdos ad ↄ-ſũmandũ ſacri

ficiũ i tẽplo per oblatõem incẽſi.Dẽ aũt dictus introit
ita ſtrictus:vt ea que ſũt in templo minus paterent exñ
tibus in atrio exterioꝛi:pꝑ qð etiam poſt tranſitum ſa
cerdotis ille introitus ẽ claudẽdus.Sciendũ ẽt ꝙ iſte in
troitus ex ꝑte templi eſt vncubiti:ſed ex pꝑte atri inte
rioꝛis eſt maioꝛis latitudis:vt expeditioꝛ ſit tranſit᷑ ſa
cerdotis:ſiẽ videmus ĩ feneſtris turriũ que vocant᷑ galli
ce arthieres:ꝙ a ꝑte exterioꝛi habẽt latitudinem quaſi
vni palmi:⁊a ex ꝑte ĩterioꝛi duoꝝ vel triũ pedũ.Et dcis

pʒ ꝙ via cubitoꝝ.x. pcedendo de gacophylacijs adlõa

ribus verſus templũ recte venit ad introitum vnius cu
biti:⁊ eodẽ modo ꝓcedendo ex ꝑte op koſitan de gago⸗
phylacijj auſtralibus ad templuũ. q Et oſtia. Pec eſt
ps ttia vbi agit᷑ de ſitu oſtioꝝ:⁊ altitudie gagophylacio
rũcũ di: Et oſtia eoꝝ.ſ.gacophylacioꝝ aquilonarium
r ¶ Zid adlonẽ ſupple reſpicientia. Dicũt aũt doctoꝛes
latini ꝙ ex pte alta iſtoꝝ gacophylacioꝝ:ſint etiã oſtia
verſus templũ:quod ẽ ĩ auſtrali pte reſpectu adlonariũ

gagophylacioꝝ. Sʒ hoc nõ videt᷑ verũ: tũ qꝛ ſcriptura

de hoc nullam fecẽ mõtionẽ:tũ qꝛ tra verſus templũ eſt
altioꝛ.xvj.cubitoꝛꝛ qᷓ; ex pte alta:⁊ iõ verſus templũ nõ
poſſunt ſic eẽ ↄuẽient᷑ oſtia.Itẽ ꝑ illa oſtia eẽt ingreſſus
ad locũ oꝛonis: ⁊ ſic ĩquietaret᷑ a tranſeũtibp oſtia illa
cũ tñ debeat eẽ quietus:pꝑ quod ſiẽ dicit ſcriptura: in
ꝑte adlonari tm ſũt hec oſtia ponẽda.Quot aũt ibi ſit
oſtia pᷣciſe nõ hẽ ex ſcriptura:ſed hẽ ꝙ ſũt plura:ex hoc
qð dẽ: Oſtia.et ſᷣm hebꝛeos ſunt duo: qꝛ cõiter plurale
poſitũ ſine additõe ſignat numerũ binarium:⁊ ſᷣm hoc
totũ edificiũ aqlõare diuidit᷑ ĩ ouaj poꝛtõeſ ex trãſuerſo
⁊ q̃libʒ poꝛtio ẽ.l.cubitoꝝ lõgitudis EAte latitu⸗
dij ↄpᷣhenſa tñ ſpiſſitudie parietũ. 8 Nia aco⸗
phylacia in ſupioꝛibus.manſionibus. t ¶ Humilioꝛa
in heb. hẽ?: Strictioꝛa.i.minus ſpiſſa:⁊ eſt eadẽ ſnia cuʒ
tranſlatione nr̃a.qꝛ ſicut ſuperbdẽ groſſus: ita humilij
põt dici ſtrictus:⁊ ſubdit᷑ ca cũ dꝛ: v¶¶ Quia ſuppoꝛ/
tabãt poꝛticus.i.inferioꝛes mãſiones agont lacioꝛu
que dicunt᷑ h̊ poꝛticus:qꝛ ꝑ illas eſt igreſſu ſupioꝛej
ſiẽ ꝑ poꝛticũ eſt igreſſus ad domũ. x eex ill emi

Eʒechielis Ai

lõgitudo erat gacophyla/

⁶

nebãt.ſ.medias ⁊ ſupioꝛes mãſiones:iõ alter (eite⸗
rioꝛibus ⁊ de medijs edificij. adlonaris. 3 ¶ Triſtega eni
erãt.i.habentes tres mãſiones vnã ſupꝛa aliä. a ¶ Et no

hẽbant colũnas. ſuſtentantes. b Sicut erãt colũne atri

oꝝ.i.gatcophylacioꝛ: in atrijs exiſtentiũ.Sic.n.dictũ eſt.S.

xl.c.ĩ atrio exterioꝛi ĩ
.— „ pte oꝛiẽtali ſunt.xxx.
ginta. Et periboł exteridꝛ ——— i
5 gàcophylacia: que erã nterioꝛi ſũt ga
via atrij ex n ga tox hebdomadaxꝝ: 7

cophylacia. Lõgitudo ei

Liunde in illis ſũt colũne ſu⸗
ꝗqnquagĩta cubitoꝝ: quia

ſtentãtes:in iſtis autẽ
gaçophylacijs qᷓ ſunt
maioꝛis altitudis et

cioꝝ atrij exterioꝛiſ ꝗnqua ponderis nõ ponunt᷑

ginta cubitoꝝ: et lõgitudo tales colune ſuſtenta⸗
ate faciẽ tẽpli cẽtũ cubitoꝝ tes:ſed murus ſpiſſuſ

⁊ foꝛtis cũ bonis pila
rijs:iſte tamen murꝰ

Et rat ſubter gaçophyla
cia hec ſtroitus ab oꝛiẽte ĩ/

2 2 ſpiſſioꝛ in iferioꝛibꝰ
grediẽtiũ in ea ð atrio exte manſionibus qᷓ; i me
dijs:⁊ in medijs qᷓ; in

ſuperioꝛibus:ſᷣm ma
gnitudinẽ maioꝛis ponderis ſuppoꝛtati:⁊ ꝑꝑ hoc dĩ.S. ga

gophylacia ſunt in ſuꝑioꝛibus humilioꝛa.i.ſtrictioꝛa:quia

murus mediaꝝ mãſionũ ẽ minus ſpiſſus:qꝛ retractuj eſt a
pte extioꝛi:⁊

eminebant. ſupioꝛes manſiones. O¶ De inferioꝛibus ⁊ 5
medũis a terra cubitis.l.i.qꝛ murus inferioꝝ manſionum
7 ita foꝛtis:ideo manſiones ſuperioꝛes poſſunt tm̃ eleuari.
e ¶ Et peribolus. Pec eſt ꝑs quarta ĩ qua oeſcribit murus
claudens edificium adqlonare ab oꝛientali ꝑte jm ꝙ dicit h
Ra.ſa.⁊ hoc quia ex illa parte eſt via veniendi ad gaophy
lacia in edificio aquilonari ↄtenta.Dic igi᷑: e ¶ Et peribo
lus.i.murus claudens a parte oꝛientis:⁊ dẽ a peri quod eſt

circũ. ⁊ ambulo as:qꝛ iuxta murũ illũ eſt deambulatio ſiue

via ꝑ quã ſacerdotes de templo ⁊ atrio veniũt ad gagcophy
lacia adlonaria ⁊ ecõuerſo. f4 Exterioꝛ. hoc dẽ ad differẽ
tiam muri diuidenti totũ edificium auſtrale ꝑ medium ex

tranſuerſo: ꝓpter quod ẽ interioꝛ murus:⁊ ex parte occidẽ

tis habet tria gagophylacia vnũ ſupꝑ aliud:⁊ tria ſimilit᷑ ex

⸗

parte oꝛiẽtis. g ¶ Scðʒ gacophylacia.i. ꝓtẽſus ẽ: ⁊ iſte bi
bolus ᷣm longitudinẽ huiuſmodi ga lecio ue acci

pitur ex trãſuerſo toti'edificij aqlonaris. Que erãt i
via.i.iuxta viam ſacerdotũ pꝛedẽam. i ¶ Atrij exteriorj.
ſiẽ dẽm eſt ſupꝛa templũ:⁊ iſta gagophylacia ſunt ĩ atrio ex
terioꝛi: æ per ↄñs iſta via. K¶ Ante gagophylacia.i.ex ꝑte
oꝛiẽtali qᷓ eſt anterioꝛ reſpectu iſtoꝝ gagophylacioꝝ: ſicut ⁊
totius edificij ꝑs oꝛientalis dẽ anterioꝛ:⁊ ꝑs occidental po/
ſterioꝛ: vt dẽm eſt..c.xl. ¶ ¶ Lõgitudo eii. dci periboli.
Quinãginta cubitoꝝ.et ſpdit᷑ rõ: m ¶ Quia gacopbyla.
lõgitudo erat.in edificio aqlonari ↄtẽtoꝛ n ¶ Quinqgita
cubitoꝝ.qꝛ tanta ẽ latitudo totius edificij aquilonaris ſᷣm
quã accipit᷑ lõgitudo iſtoꝝ gagophylacioꝝ:eo ꝙ eoꝝ oſtia
ſũt ĩ late aqlonari toti edificij:vt dẽm ẽ.õ.Dicunt᷑ ẽt iſta ga
'Zihen atrij exiioꝛis:eo ꝙ ſũt ĩ ipᷣo ſita:vt dẽm eſt.õ.
O .

q̃ ſupꝛa. xhj.c. dẽ latitudo.c.cubitoꝝ de qua fit h̊ iteꝝ mẽtio
qꝛ p illã eſt via ſacerdotũ de tẽplo ad iſta gagophylacia p

magnã partẽ. p ¶ Et erat ſbter gagophylacia hec introi⸗
tus. nã eoꝝ oſtia ſũt in ĩfterioꝛib mãſionibus: 1 i hte eclsa⸗
ri vbi eſt tra demiſſioꝛ:pꝑ pendulũ montis. q oꝛlẽ
te ingredientiũ in ea.lʒ enĩ veniẽtej de tẽplo ad hec gagophy
lacia:irent recte õ aqlonẽ vſq; ad angulũ edificij agtgrei
1 5

ñs eſt ſtrictioꝛ ꝙᷓ inferioꝛ maſio. Et eodem
modo dicendũ ẽ de ſuꝑioꝛi reſpectu Tenc [Pꝛoptea

Et longitudo añ faciẽ templi.c.cubitoꝝ. Iſta ẽ plateaa:

¶ Liber.

clauſũ muro oꝛientali adlonari:tñ ex illo angulo ad oſtia
gacophylacioꝝ eſt ꝓceſſus ab oꝛiente ĩ occidentẽ:vt in figu
ra pʒ: ⁊ de facili ſine figura põt imaginari.Et ꝑꝑ hoc nõ di
xit ppheta ab oꝛiente venientiũ ad ea.ſed ab oꝛiente ingre-

dientiũ in ea de atrio exterioꝛi. Silis modus loqndi eſt: ſiẽ

cũ dẽ apud nos aliqᷣs
ieccleſiam ingredi de
eimiterio iuij ipa ſit
in cimiterio: vt veʒ ẽ
.5. r. ¶In latitudie.
Poſt deſcriptiõeʒ aqᷣ
lonaris edificij:h oñt
deſcribit᷑ edificiuʒ au
ſtrale:qð eſt ꝑ oia aqᷣ
lonari ſimile. Et qꝛ ð
ſcriptionem pꝛedcaʒ
termiauit i via veniẽ
di ⁊ introeundi gaco-
phylacia in edificio a
qlonari contenta: iõ
ðſcribendo gagophy/
lacia auſtralia: quaſi
ↄtinuans ſe pᷣcedenti
bus incipit a via vẽi⸗
endi de atrio iterioꝛi
ad ipᷣa:q;̃ eſt eadẽ cuʒ
via veniendi de tem-
plo ad ipſa:eo ꝙ hec
via continet᷑ ex vna
pte inter templum et

atriũ interius ex alia . =
diẽ igit: ¶ In latitudie ꝑiboli.i in ſpiſſiudine muri.
Ang ſ.interioꝛis qð dẽ atriũ antonomatice ꝓpi alta⸗
re holocauſtoꝝ vbi offerebant ſacrificia. t ¶ Quod erat
3 viam oꝛientalẽ. reſpectu tẽpli:iõ ſubdit᷑: v¶ In faciẽ edi
ſicij ſepati.i.templi:cuius igreſſus qui dẽ h̊ facies:eſt verſuj
oꝛientẽ:⁊ ſupplendũ ẽ:ꝙ in peribolo atrij eſt oſtiũ:per qð ẽ
exitus ad viã ducentẽ ad gacophylacia auſtralia:⁊a iſtò oſti
um ſupꝛa dẽ via vnius cubiti. Et erant ante edificiuʒ.
in heb. hẽ: Ante templum. Jh p edificiũ h̊ intelligit᷑ tẽplum
y¶ Gatophylacia. ſ. auſtralia:ſic dẽm eſt de aquilonaribꝰ

rioꝛi ĩ lãtitudie piboli aͤtrij:
quod erat ᷓ viã oꝛientalẽ ĩ
facieʒ edificij ſepati.Et erãt

Et via añ faciẽ eoꝝ iᷣxta ſili
tudinẽ gacophylacioꝛũ:q̃ᷓ
erãt in via aglonis. Scom
longitudinẽ eoꝝ ſic ⁊ lati⸗
tudo eoꝝ:⁊ oĩs introit eo/
rum ⁊ ſimilitudies èt oſtia
eoꝛum:ſecundũ oſtia gaco
phylacioꝝ:que rãt in via
fſpiciẽte ad nothũ.Oſtiůʒ
ĩ capite vie:quᷣe via erat añ
veſtibulũ ſepatũ per viam
oꝛiẽtalẽ ĩgrediẽtibꝰ:ẽ&t dixit
ad me. Gacôphylacia aq/
lõis ⁊ gacophylacia auſtri

& pte alta. 3 ¶Et via. veniẽdi ad Er nn all,

fa.eoꝛꝝꝛ.i.ante murũ oꝛientalem ipoꝝ. b NHuxta ſilitudi⸗
nẽ gagophylacioꝝ ⁊c.nam in oibus ſunt ſilłia:ꝑpꝑ qð ex dcij
ſupꝛa pʒ lr̃a vſq; ibi: c ¶ Et oſtia eoꝝ Ze ad nothũ ⁊c̃.i.
ad auſtrum. Uidet᷑ ꝙ deberet dicere ad aquilonẽ:quia loq
tur de ſilitudie gagophylacioꝝ auſtralium ad adlonaria.
Dicendũ qð hec ſimilitudo eſt mutua:⁊ ad hoc expᷣmendũ
lodqtur h de oſtis gagophylacioꝝ aquilonarium aſſimilã/
do ea oſtijs gagophylacioꝝ: auſtralium:ac ſi dicat:ſicut au/
ſtralia ſunt ſimilia aqlonaribus:ſic ecõuerſo.põt etiã aliter

₰

expoi de oſtijs gagophylacioꝝ: auſtralium ſic: c Et oſtia
coxꝝ.ſ.gagophylacioꝝ auſtraliũ. dD ¶ Scðz oſtia gazophy
lacioꝝ.⁊ ſupplendũ eſt adlonarium:co ꝙ ð ipᷣis ſupꝛa locu
tujẽ: ⁊ qð ſubdit: e ¶ Que.ſ.oſtia:refert ad oſtia gacophy
lacioꝝ auſtralium. ¶ Erant i via reſpi.ad nothũ.i.ſicut
oſtia gagophylacioꝝ adlonarium reſpiciunt ad aqlonem:
ſic oſtia gagophylacioꝝ auſtralium reſpiciunt ad auſtrum
g¶ Oſtiũ ĩ capite vie.ſupple ẽ:qꝛ ſupꝛa dẽm eſt ꝙ in ſpiſſi⸗
tudine muri occidentalis eſt introitus ſtrictus:pꝑ quod dẽ
via vnius cubiti:⁊ nõ ẽ ſupꝛa ĩ textu expᷣſſũ: ibi ſit oſtiuʒ
iõ h̊ expmit᷑ cũ dẽ: Oſtiũ ĩ capite vie.Dicit aũt caput vie lo
cus vnde eſt pꝛoceſſus ad diuerſa loca:ſic dẽ eechᷣ.xxj. Ste
tit rex babylõis ĩ capite duaꝝ viaꝝ.A loco vo qui eſt inter
oſtiũ iſtud ⁊ poꝛticũ templi incipit pꝛogreſſus verſus gato⸗
phylacia auſtralia ex ꝑte vna:⁊ verſus aqlonaria ex altera

añ edificiũ gacòphylacia:

i quibꝰmiſtrant:qꝛ ſcã ſunt

cophy.adqlo.⁊ gacophy.auſtri.pᷣdeſcripta. l ue

i vocal caput vie. h ¶ Que via erat ante veſtibulu;
ſeꝑpatum.i.ante poꝛticũ tẽpli qð dẽ edificium ſepatum.
In heb. hẽ: Ante clauſurã oꝛganixatiõis.⁊ redit in eãdẽ

ſniam:tñ ꝑ aliũ modũ.Ad cuius intellectũ ſcienduʒ ꝙ
ſicut.ð.dẽm ẽ ab atrio iterioꝛi eſt aſcenſus ꝑ.xv.grad':

ſiiẽ in templo ſalo
.„ „ „ „ mMonisiuib' ſta
que ſũt añ edificiũ ſepatů, baãt cãtoꝛes tẽpo⸗
hbæc ſuũt gacophylacia ſcãti re ſalomonis bꝑ
quibꝰveſcunt᷑ ſacerdotes ꝗ Jocan s n
appꝛopinquãt ad dñm ĩ ſaꝗa duũ:ad huius ſi-
caſcõꝝ. Ibi ponẽnt ſãctà militudinẽ ponũ
ſcõꝛum:ẽt oblationẽ ꝓ pec⸗ ur racue fhoe
cato ⁊ pꝛo delicto. Locus katca. n ſami
n. ſcũs ẽ. Cũʒ aũt ingreſſi graduũ coſtiũ la
fuerit ſacerdotes:nòn egre titudis cubiti vni
giẽl de ſcis in atriü exter. usßalem r voa⸗
ct ibi réponẽt veſtim̃ta ſua: nitatois: qꝛ clau⸗

dit inter gradus

veſtiẽtq; veſtimẽtis alijs:et vbiẽ oꝛganixatio

ſic ꝓcedẽt ad ppiʒ. Cunqʒ cantoxa viaz:
cõpleſſet mẽſurãs domus PlroKeltr ppker
iterioꝛis: ẽduxit me ꝑ via,3 go iſta eadez via
poꝛte ꝗᷓ reſpiciebat ad viaz &ẽaante templi pꝛꝛ
oꝛiẽtalẽ:⁊ mẽſũs ẽ eã ũdiq; ticũ ex vna parte

7 ante clauſuraʒ
oꝛganixatiõis ex

alia. Uerũtamè qꝛ hec clauſura oꝛganiatõis eſt a par
te oꝛientali huius vie:iõ ſbdit᷑: Per viã oꝛientalẽ ingre/

dientibus. i ¶ Et dixit. Poſt deſcriptionẽ gacophyla/
cioꝝ aqlonariũ ⁊ auſtraliũ:hic ↄñter deſcribit vſus o
rũ cũ dẽ:Et dixit ad me.angelus hec oſtendẽs. k¶ Sa
ſunt ante edificiũ ſepatũ.i.ex vtraq; ꝑte templi ſita.
m ¶ Hec ſunt gagophy.ſcã.i.ſcis vſibus deputata.
n ¶ In quibus veſcũt᷑ alias veſti.ſacer.q appꝛopiquãt
ad dñm in ſanctaſcõꝝ.ad miſtrandũ. o E Hei .
ctaſanctoꝝ.i.ęa que ſunt neceſſaria ad miſterium ĩ ſcõ
ſanctoꝝ. rS oblationẽ pꝛo peccato ⁊ ꝓ delicto.i.
ptes de iſtis oblationibus que cedunt in vſum ſacerdo-/
tum:nã ſᷣm legem comedi debẽt in loco ſancto. *
aũt ingreſſi fuerint ſacerdotes. gacophylacia dicta.
t ¶ Nõ egredientur de ſãctis in atrium exterius.atriuz

exterius h̊ nõ põt accipi generalii:nã ſic accipiendo ga-/

gophylacia iſta ſunt in atrio exterioꝛi:ſicut frequent di

ctũ ẽ ſupꝛa:ſed accipit᷑ partialit ꝓ illis locis ad qͥ admit
tebat᷑ ppls:vt pʒ magis ex ſequẽtibus. v ¶ Et ibi.i.in
dcĩs orbrlrſe r ilbone veſti. ſua ĩ quib'mi⸗

niſtrat.dno. y¶ Veſtieturq; ⁊c᷑.ſic pcedẽt 90) ppl. .

ad loca atrij exterioꝛis ad q̃ admittit᷑ ppls. 3 ¶ Lunq;

oↄpleſſet. Suꝑiuj deſcripte ſũt iterioꝝ mẽſure:hic oñter

deſcribunt᷑ exterioꝝ meſure.Sciendũ tñ ꝙ expoſitoꝛes
latini dicunt ꝙ h deſcribit᷑ mẽſura muri medij:q diui
dit inter atrium exterius ⁊ locũ vulgi:⁊ mẽſura cuiuſſi
bet lateris ẽ qngentoꝝ cubitoꝝ:qð pꝛobãt ꝑ hoc quod
ponit᷑ in fine huius.c. Per quattuoꝛ ventos menſus eſt
murũ eius vndiq; per circuitum longitudinẽ quingen/
toꝝ cubitoꝝ:⁊ latitudinem quingentoꝝ cubitoꝝ:diui
dentem int ſcũarium ⁊ vulgi locũ.Sed contra hoc eſt
quod pꝛemittitur menſura eiuſdem muri expꝛeſſius et
magij diffuſe:quod.n.i fi.c.dẽ: Per q̃ttuoꝛ vetos mẽſu⸗

inuhiul⸗
ſiſocſͤi

5hycnalſc

Mpoteut

e gepnut
mMilule

an,ſeit

mmn ſinats
cdlunb. 0

pbandi nne

nCalan

n ſanct⸗ i. in ge
fophylacijs dictis. p ¶ Ponẽt. ſ. ſacerdotes. a2 4
guwteho

nuebprei

fͤͦctötun
gberabbin
Ditinaelign⸗
(lamo tornl
ni
ripe dd
Wuscub
duopealie
msdicgte
magiopat
fuptn ſler
jlojota
iitimim/
oamnolal
nudcs.

(ſtalamnoinat

tſentccert

(ſſcblleinotm

ledidefenaur
Nror putdide

Mediaaseins
Caütiducun⸗
Kpeigſelma
plalanus no⸗
lniatn itita⸗
mſocllann

ſeſiſc

inliglamus:

babitor der

Peſhipröehi
ffelamninih
doto calan

9

Uepanann
1 gaätüinti
Uindsabin
ödinn
chuſmni;
nieatoisrg
Gr iner gunn
ſbie ogenign
mor piz
önem
lhortci ppt
c i 4
) imetenginn
3 gmon
1 ame chauinn
otgmniggtös
Npunieatois ets r
rnüioꝛintili ngt
nproni gopſt

wocnbi nis
coſtengis.
pra. 1(e

Netenpliln.
bus dehtag..
A. ahrhicdi
ö. 8( Dtine

ſucrdeis. 0 7

raumiſtinit
ettndt „dain
lntin ſunſant,
nlolmnn i

munennikg
rniſcathinnß⸗

roriſnt fthennt

bus (Si,
apeſiſu 8

¶ Eʒechielis Xxli .

eſt ⁊c. recapitulatio bꝛeuis ſi nie pcedentis de qua dĩ:
Menſus eſt aũt uen.oꝛi.cala.mẽ. qngen. cala.⁊c. Ca/
lamus vo ↄtinet.vj. cubitos:vt dẽm eſt.s.xl.c qnquies

vo ſex faciunt.xxx.⁊ ſic latus oꝛientale muri qui mẽſu/

rat᷑ h hʒ triceſies.c.cubitos:qͥ faciunt tria milia cubito-
rũ.Ad hoc auteʒ

