terminata. e Malicia eius. quia peccatum ade per
chꝛiſtum fuit amotuʒ. f¶ ¶ Dimiſſa eſt iniqtas illo.qa

chꝛiſtus cõtra peccata ꝑſonalia attulit remediũ: ⁊ loqt᷑

hic ꝓpheta de futuro ꝑ moduʒ pꝛeteriti ꝓpter certitu-
dinem ꝓphetie. g ¶ Suſcepit de manu dñi duplicia
⁊c̃.i.duplicẽ ↄſolatõeʒ ꝑ chꝛiſtũ.ſ.in collatione gratie:

*

⁊ aptione gloꝛie:ſicut pꝛo Ti duplicem

penam. ſ.coꝛpoꝛis ⁊ aie. h¶ Uox clamãatis.Hic itro/

ducit᷑ pſona pᷣcurſoꝛis.ſ. Johis baptiſte:de qᷓ ĩtelligitad
lr̃aʒ hec ſcriptura:vt pʒ iohis pᷣmo:⁊ marci p:⁊ mat⸗
thei tertio ꝓpter qð aliq doctoꝛes catholici male vidẽ
tur dicere exponẽdo hunc paſſũ ad lr̃aʒ de reditu capti
uitatis babylonice:in hoc magis iudaięantes quantuʒ
ad aliquid ꝙꝙ hebꝛei:qui hunc paſſum ⁊ totum caplim
exponũt ad lram referendo ad tempus meſſie:dicentes
ꝙ ſupficies terre habitabilis ↄplanabit᷑ diuinitus ꝑ ele-
uationẽ vallium: ⁊ depꝛeſſionẽ montium: vt ſic amotis
omnibus ipedimẽtis iudei ꝑ oꝛbem diſpꝑſi poſſint faci/
liter in iudea ↄgregari:⁊ ſic exponũt qð dicit᷑ hic: Ois
vallis implebitur ⁊c᷑.ſed deficiunt vupliciter. pmo quia

mabo: Omis cro fenum

duplicia ꝓ oĩbus peccatis

¶Eſaie A.

aduentũ chꝛiſti dicũt ſuturũ qͥ iam trãſijt in pᷣteritũ x quia
lr̃aleʒ ſenſũ hic accipiũt ſm ſignificata vocum:cum dicitur

Ois vallis implebitur ⁊c.qð non eſt verũ in locutõe pibo
lica:ſicut iudicum.ix.cum dicit᷑. Jerunt ligna ad arboꝛem

rãnum ⁊c̃.ſenſus litteral ibi non eſt de arboꝛibus mãalibus
ꝑ voces ſignificatis:

, ,5„» quig ſic ſcriptura eſſʒ
ſuis. Nõx clamantis in dẽ falſa:ſed eſt de abime
ſerto: Parate vim dñi: re lech 2 viris ſichem:
ctas facite in ſolitudine ſẽ aguiibip arboꝛesme

mitas dei nr̃i. Omis valliſ
exaltabit᷑:et omis mons ⁊
collis humiliabit᷑: et erunt

autem ſit hic me⸗
taphoꝛica locutõ pa

fTr Ar. 8 dicta doctoꝝ catholi
pꝛaua indirecta: et aſpa iüůi tozrrle etnaz P diera
as planas. Et reuelabitur rabi monſi dicentis:
gloꝛia dñi: t videbit omis ſo aſcendat ſup coꝛ
locutum ẽ: Vox dicentis: ius ſeculie vel inouet

LCLläma. Et dixi: Quid cla alidqd de operibu) ſex
è omĩs gloꝛia eius q̃ſi flos
agri.l Exſiccatum eſt fenũ
⁊ cecidit floſ:quᷣia ſpũs dñi
ſuflauit in eo. NRère fenuʒ ẽ
pplus.Exſiccatuʒ ẽ fenũ et

iuxta ſolitã viã.⁊ er
ↄñs nõ eſt itelligẽduʒ
qꝙ i adnẽtu meſſie ſit

inouabit᷑ mũdi ſtatuj

ſed iudei hoc mõ noò itelligũt:ſed de aduẽtu eo ĩ mũdũ:vt

ſatis patet ex pᷣdictis. Igit ſequẽdo ſentẽtiam euãgeliſtaruʒ
paſſus iſte exponẽdus ẽ ad lr̃am de iohʒe baptiſta ⁊ eius pꝛe
dicatoe:cum dicit: h ¶ Uox clamãtis.i. iohis pᷣdicantis.

ĩ¶ In deſerto.i.in iudea que dicit deſertũ ratione dicta ſu⸗

perius in pncipio.xxxv. capituli:⁊ quia ad lr̃am iohes ince

pit pꝛedicare in deſerto iudee: vt habet᷑ matthei tertio vbi

taphoꝛice ſignãtur:

tet: non ſolum per

dierũ:ſʒ ibit mundus

talis ↄplanatio mon
tiũ ⁊ valliũ niſi ĩtelli
gat᷑ ð aduẽtu chꝛiſti
ad iudiciũ:quia tunc

dẽ: In dieb illis venit iohes baptiſta pᷣdicãs 7c. k ¶ Pa

rate viã dñi. Predicatio enim er a ſuus baptiſm erat qdã
diſpões ppli ad ſuſcipiendũ de ppin fidẽ chꝛiſti vẽturi: vt
patet ex decurſu euãgelij:⁊ dic: (Vi dñi. quantum ad

*£.

mãdata decalogi. m ¶
ſilia euãgelica. n ¶ ODis vall.i.hũilis. o ¶ Et ois mons
⁊ collis.i.ſupb'⁊c.qꝛ ſic dẽʒ fuit i pncipio hꝰ libꝛi ꝑ aduẽtũ
xpᷣi ſupbi deiecti ſũt:⁊ hũiles exaltati. e ltua i.
hoiĩes depꝛauati ex ↄſuetudie peccãdi. q ¶ Indirecta.i.ad
rectitudinẽ iuſticie reducti. r ¶ Et aſpa.i.crudeles ⁊ duri
8¶ In vias planas.i.ad maſuetudinẽ deducti: ſicut patet ð

paulo ꝗᷣ fact fuit agn de lupo.Põt ẽt h' alr exponi de oꝑi

b' penitẽtie.q̃ vident᷑ dura ⁊ aſpa:ſʒ ꝑ graʒ chꝛiſti facta ſũt
credẽtibꝰ leuia:vñ dic auguſtin.oia ſeua ⁊ imania leuia ⁊
ꝓpe nulla fac amoꝛ. t 4 Z reuelabit᷑ gla dñi.i.fil dei:qͥ
dẽ gla pꝛis:eo ꝙ gla ſᷣm Tulliũ ẽ clara noticia cũ laude.vñ
gla dẽ qſi qdã claria.c. mutata in.g.illa aũt q ad noticiã ꝑti
nẽt ĩ diuinis filio appꝛopat᷑:⁊ iõ ſic dẽ ſapiẽtia pꝛis:ita eius
gla. v ¶ Et videbit oĩs caro.i.poterit videre. x ¶ Quoe
os dñi locutũ ẽ.cuivbũ deficẽ nõ põt ab ipletõe. y ¶ Uox
dicẽtis.ſ.dñi loquẽtis ad Eſaiã vel ad Johãnẽ baptiſtam.

a ¶ Clama.i.publice denũcia. b ¶ Omnis caro fenum. i.
nullã firmitatẽ ſeu ſtabilitatẽ ex ſe habens:⁊ accipitur hic
caro ꝓ omni hoie carnaliter viuẽte:ſᷣm ꝙ dicit pᷣma Coꝛ.
xv. Laro ⁊ ſanguis:regnũ dei non poſſidebũt. c ¶ Et ois
gloꝛia ⁊c. qm repẽte deficit ex modico caloꝛe febꝛili ex vo/
lütate dei:iõ cke d ſps dñi ⁊cc · e ¶ Uere fenũ ẽ
ppls.p hoc oñdit manifeſte:q ꝓpha loqᷣt᷑ h meaphori⸗
2

emitas dei noſhiauatii a con
Et

vt pꝛedixi. ſ ¶ UHerbũ auũt dni ꝛc. qð pot intelligi de vᷣbo ĩ

rreato:ſm ꝙ dicit iohis pᷣmo. In pncipio erat verbũ c᷑. ⁊
de verbo creato b ꝓppas victo: a infallibiliter impletur
pphetia pꝛedeſtinationis vt dictum eſt ſupꝛa frequenter.
gSup mõtem. Hic ↄñ̃ter itroducitur ꝑſona ↄſolatoꝛis.ſ.
dni nr̃i ieſu chꝛiſti::ꝛ:· aoiotaloee

eſt verbũ dñi ad eſais
vel potius ad ioban· cecidit flos.] Verbũ auteʒ
nẽ baptiſtaz: cũ dicit: d

dñi manet ĩ eternum. Su
per montẽ excelſũ aſcende
tu qui euãgelicas ſyon:ex-
alta in foꝛtitudie vocẽ tuã

g¶Super montẽ ex
cel Faſende. i. ad pᷣ/
eminẽtiã ſanctitatl vi
te:tu.ſ.iohes de quo
diẽ ſaluatoꝛ matthei
xj. Inter natos mulie

rũ nõ ſurrexit maios Exaͤlta noli timere. Dic ci

Johanne baptiſta. Uitatibus iude: Eccẽ deus
h¶ Qui eua gelias veſter: Eccè dñs deus ĩ foꝛ

ſpyon.i.pplo iudaico:
7 dixit euãgelicas:qda
pᷣdicatio iohij ad eus
geliũ ptinet. i ¶ Ex
alta noli timere.iohã
nes eim timoꝛe hero⸗
dis aut phariſeoꝛum
7 ſacerdotũ non deſti

titudine veniet: t bꝛachiũ
ed dñabitur: Ecce merces
eius cũ eo: et opus illiꝰ co

geʒ ſuũ paſcet:in bꝛachio
ſuo ↄgregabit agnos: ⁊ ĩ

tit a ↄſtanti vaiatia ſnn ſuo leuabii:fetas ipſe
cce poꝛtabit. Quis menſus eſt
pugillo aquas:et celos pal

denüciatoe. k¶
deus n. i. deus hũa⸗
natus:ſic eni denunci
auit iohes iohis pʒ.d
Ecce agn dei q tollit
peccata mũdi.nomie

mo põderauit:l Quis ap-
pendit tribus digitis molẽ

nitatẽ: ⁊ ꝑ ablationẽ
peccati ed diuinitatẽ.

¶ Ecce dñs de c] quis cõſiliarius eius fuit ⁊

In aduentu eniʒ ſuo oſtẽdit ill: Cum quo inijt

chꝛiſtus egit miracha oſiliũ ⁊ inſtruxit eum:⁊ do

ſtupenda:q̃ fieri non r i mnrn nſieſ„. „
poterat niſ vtute inſ cuit eü ſemitam iuſticie: æ
nita. m¶Et bꝛachiũ er udiuit eü ſcla: via pꝛu/

eiꝰ dñabit᷑.p bꝛachia
enim eb i cruce exteſa .
pꝑuenit ad glaʒ ſue reſurrectionis:⁊ ſic ad dñiũ plene ptãtis
ꝓppt᷑ qð tũc dixit matthei vltio:Data ẽ mihi ois poteſtas ĩ
celo ⁊ in terra. u
tis de ſe poterat dare graʒ ĩ pᷣſenti:⁊ głaʒ i futuro. o ¶ Et
obpus illius coꝛã illo.i.ĩ eꝰ volũtate ⁊ ptãte. p ¶ Sicut pa
ſtoꝛ ⁊c] Uñ dicit de ſeipᷣo ioh.x. Ego ſum paſtoꝛ bonus.
q ¶ In bꝛachio ſuo ⁊c] Per h deſignat᷑ chꝛiſti pietas ad fi
deles ſit ehe qð ibidẽ dicit: Et aiaʒ meã pono ꝓ ouibus
meis. r¶ Quis menſus ẽ.hic ↄñter ponit᷑ ptãs ↄſolãtis:
ad oñdendũ ꝙ de e ꝓmiſſioe nullus debeat dubitare: cuʒ

ſit potẽs adiplere:⁊ diuidit ĩ duas.qꝛ pᷣ declarateo ptãs ⸗

idolatras ei creaturã adequãtes. Scòo ↄ puſillanimes iu
deos de ipᷣo min' debito ↄfidentes:ibi enate ir⸗ ĩ duas

qꝛ p dicta ptas oñdit: ex h idolatria arguit᷑:ibi Cui ergo
Circa pmũ oẽ: r ¶ Quis mẽſus ẽ ugillo.i. valde facilii
aqᷓs:q;uis ſit mlte ⁊ magne. s Et .
tate aliq̃:ſic illõ qð ↄtinet᷑ ĩ palma. t ¶ Quis appẽdit ⁊c
i.valde facilit: q.n. aliqs vult leuare aliqð põderoſũ ap-
ponit duas man : ſʒ qñ ẽ ſibi valde leue apponit tm duos
Vl tres digitos.ꝑ hoc aũt oñdit᷑ ptãs chꝛiſti ꝗͥ vtute diuita⸗

O de oia diſpoſuit ĩ numero:⁊ põdere:⁊ ĩ menſura.ſapiẽ

£
. „* — .—

tie.xj. ⁊ ppi dictà potẽti ſpiũxit: v ¶ Quis adiu

27

ꝗ euangelicas hieruſalem.

ram illo. Sichit paſtoꝛ gre⸗/

ata ie terre: ⁊ libꝛauit in põdere
agni expmens huma motes: ⁊T colles in ſtatera?
Quũis audiuit ſᷣm dñi:aut

Ecce merces ei cũ eo. qꝛ vtute diuiniia ſentat u eoꝝ. (0
dqqd ſculptile ⁊c oia iſta inducũt᷑ hic ad oñdendũ ꝙ ido

os 76].i. ſine diffich

—

qds ↄſiliarden fuit ⁊c᷑.qꝗt
pʒ lra vſq; ibi: y

de ſitula q null momẽti reputat. 3

dentie oñdit illi. Eccł geẽteſ

quaſi ſtilla ſitule: t q̃ſi mo
mentũ ſtatere reputate ſũt.
Eccẽinſule q̃ſi puluis exi/
guus:èt libani nõ ſufficiet
ad ſuccẽdẽdũ: ⁊ aĩalia eiꝰ
nõ ſufficiẽt ad holocauſtũ
Oim̃s gentes q̃ſi nõ ſint:ſic
ſũt coꝛã eo:⁊ quaſi nihiluʒ
⁊ innane reputate ſunt ei.
Cuᷣi ergo ſileʒ feciſtis deũ
aqut quã imagineʒ ponetis
eiil Nũqd ſculptile ↄflabit
faberaut auriſex auro ſigu
rabit illud:⁊ laminiſ argen

teis argẽtari ?Foꝛte lignũ
⁊ iputribile elegit artiſex ſa

piens:querit quo ſtatuat ſi
mulacrũ ꝙ nõ moueatur.
NHNunqd ñ ſcietiſ. Nungd ſi

ñi audiſtis: Nũqd ñ ãnuũcia

tum ẽ vobis ab initio: Nũ

quid nõ intellexiſtis ſfunda

mẽta terre:. Qui ſedet ſuꝑp
gyrũ terre:èt habitatoꝛes
eius ſunt quaſi locuſte.
Quũi extẽdit velut nihili ce
los:let expandit eos ſicut

ginẽ ⁊c] Et hoc dẽ idolatras:qᷣ .

ſpᷣm oni.q̃ſi min potentẽ:q̃ſi dicerẽt nullus. x
ſi hiet ſapientiã diminuta
Ecce gẽtes qſi ſtilla ſitulei.cadens

tqſi momẽtũ
ſtatere.i. lingula

ſtatere:q̃ valde ðᷣ

facili:ad vtranq;
ptẽ mouetur ð ſe

nullã hñs ſtabili⸗

tatẽ. a ¶ Ecce ĩ⸗

ei. in en

⁊c i. ſi aliqs vellʒ

facẽ ſibi ſacrificiũ
ðbitũ:oĩa lingna
non ſufficerẽt ad
ipᷣm cremãdum:
nec p ↄñs oiĩa aia
lia ſufficerent ad
offerendũ ſibi de⸗
bitũ holocauſtũ.

C¶Oms gentes

quaſi non ſint:qꝛ

ex ſe nõ habẽt ali
qð eſſe. Oia iſta

inducũt᷑:ad oñdẽ
dũ ꝙ in nullo in⸗
diget alter auxi

lio ſeu conſilio.

d ¶ Cui ergo. Hic
pñter ex dict ido
tria repᷣhẽdit: ĩ
q̃ cult ſoli deo ð
bit creature ipẽ/

Dit᷑: ⁊ ſic ei ᷣm re

putatõeʒ idolatre

adequat᷑: ppi qd
dicit: d ¶Cui g

c] Poc d3 ido
latras credẽtes a⸗

liqd diuinitaſ eẽ
in imaginib facl
. Aut quã ima
maginib nõ attribu

ebãt aliqd numinis:ſʒ ꝗbuſdã dijs iuiſibilib' ĩ imagini
bus repᷣſentatis:ponebat tñ pluralitatẽ deoꝝ. G E

la nulla ſtabilitatẽ habent a ſe:ſed magis ab artifice:Et
cũ oẽs gẽtes qſi nihil reputate ſint reſpectu dei:vt pᷣdi/
ctũ ẽ: ex hoc ↄcludit ꝙ idola adhuc minus ſũt reputã-
da:iõ ſvᷣdit᷑: g ¶ Nuũqd nõ ſcietis.illud qð dictum ẽ
de idolis qð ſenſibiliter poteſtis experiri. h¶Tluũqd
ñ audiſtis.q.d.ſic qꝛ i libꝛis gẽtiliũ ⁊ chronicis ſẽp fuit

facta mẽtio de oꝛtu idolatri
videbit᷑ ca.ſequẽti. i

ie ꝑ opus hominũ:vt magij
Nuũqd nõ itellexiſtis ⁊c]q.d.iĩ

telligere öbuiſtis =a ſolo deo hẽat ſtabilitatẽ:cũ nihil

ſit ſb ea ſu

tas eã. k (Qui ſedet ⁊c tãq pꝛinceps
Et hitatoꝛes eiui.i.hoies ei ſubditi ſũt qᷣſi

locuſte reſpectu dei. m ¶ Qui extendit ⁊c cum ſint
nature vł materie ſbtil:qͥ dẽ q̃ſi nihil:eo ꝙ ñ ẽ palpabi

lis: eo mõ loquẽdi qͥ aer nihil vocat᷑ ꝓpt᷑ ſuã ſtabilitatẽ
Uñ diel arer nihil boto a cun ſit plenus aere.
E v Po a l S In hebꝛeo habetur:Qui extendit velut telam celos.⁊
tis oĩa iſta fec. Utit᷑ aũt h ſcriptura vbis põderis ⁊ ſtatere.

ſic plana eſt littera ⁊ ſequentibus conſona:cum ſubdit᷑:
n 2 ERcxpandit eos c Loquitur hic de celo ſecũduʒ

Milnſirne,
inn n

= E
S=

fl
Aiſou
inagiene

nodie
cndical
dispec
ticichn
nunu de
Ttollun
prſenſ⸗
Aludi:
Ciaſin
( gua
ac
Vee
V
te
di⸗

deruti
nlvg̃
L nns
uzan
cln
oainaenni
pben goi

mlincdie⸗
dlfenit on

tüinont

cknulat⸗
tig diginii.
iuliroeſen
psmar.
Endenn
nlunonihi ie
Aplgdantn⸗

mmgnſe
notlolil
i

iidaelai⸗

mitini⸗

e.

monſuftt

luſfinn
bithohai
4 Ore
guaſinonin
cſenöhei
dug inul
digerälen
loſaucil
ep
rrexdig
lminphit
aule oliot
bu aratur e
k:rlcann
noqilolie
leguat. gr

ct. dS

ddi

õõ

Aderinden 4
ctain
mmucnib hoemin

giudpichiineg

ñ radicata adhuc

ocludit᷑: t ¶ Et

ideſt nulla res quãtũcũq; modica exit potentiaʒ ⁊ ſcii

iudaice deſcendẽs a iacob. O

„ pa, „

0 ¶ Qui dat ſe ſcrutatoꝛes.i.ſapientes in ſpecu
labilibus. p! ices terre.i.pꝛudẽtes i agibilibus.
q ¶ Uelut ianes ”
fecit. i.nullius re⸗ “à.
nzronl na tabernaculũ ad inbabitã
oncirp ſimis el dum. Qui dat ſecretoꝛum

ſubditur: r Etr ſcrutatoꝛes quaſi non ſint:
iudices terre velut inanes
8(Tleq; plãtato fecit. ẽt quidẽ nẽq; plãtato

⁊c i·ſicut platula neq; ſato neq; radicato in

nec firma i terra
a modico vento

eradicat: ſic etiaz turbo quaſi ſtipulã auferet
akeecia ie eos.Et cui aſſimilaſtis me
nutü vei eradicat T 2 dequaſtis dicit ſanctus

6 . .
T tollunt de via Leuate in excelſuʒ oculos
pꝛeſẽti: ⁊ iõ ĩ fſie vꝛos:et videte quis creauit

dine foꝛtitudis: ⁊ roboꝛis

v4 Lenate Di etnti
oñter oſtenditur tuulq; eius: meq; vnuz
dei poteſtas ↄtra

5

iudeos:de deo minus debite ↄfidentes:⁊ bmo ad coſ

veratoeʒ diuine maieſtatis inducunt᷑:cũ dicit: v ¶ Ce 3
uate in excelſũ oclos vꝛos.i.ad coꝛpa celeſtia. x ¶ Et Sinmiliter in hoc pꝛonoie tu tui ⁊cc.· differentia eſt iter ſexũ
viidete qs creauit hec.i.ex hoc ↄſiderate magnitudinẽ
creatoꝛis:ſm ꝙ dicit ſapiẽtie.xiij. Amagnitudine eim

ſpeciei ⁊ cr oterat cognoſcibiliter creatoꝛ eoꝛuʒ

videri. ꝓ¶ Qui educit ⁊c .i.multituqinẽ ſtellarum

oꝛdinate in ſuo curſu ꝓcedentiuʒ. ʒ ¶ Et oẽs ex noie
vocat.qꝛ oĩa cognoſcit ꝑfecte vſq; ad mima. a Pꝛe

multitudine ⁊c.] iſta tria in deo ſũt vnum:tñ in nobis

differũt. Foꝛtitudo eiʒ reſpicit magnitudinẽ ⁊ coꝛeſpo

Dentiã membꝛoꝝ: robur foꝛtitudinẽ oſſiũ ⁊ neruoꝛũ:

Tleq; vnũ reliquũ fuit

tiã diuinã:iõ ↄcludit: c are dicis iacob.i.popule
cõdita eſt via mea

a mea. e ¶ A dno.i.non reddet ꝓ eis mercedẽ

f¶ Eta deo meo iudiciũ ⁊c i.non faciet vindictã de
iniurijs mihi illatis. Ex hoc videt᷑ ꝙ in pplo illo erant altio qua receſſit chꝛiſtus enim 2
aliqui qᷓ deciderãt ĩ illũ erroꝛẽ:ꝙ dei puidẽtia ad actus in hieruſaleʒ pgens dicebat:Ecce aſcendimus hieroſolymã

humanos nõ ſe extenderet.vel dicendũ ꝙ ꝓpha vtitur

cõi modo loquẽdi:quo hoies in afflictoe laga poſiti di
cunt᷑ iõ derelicti ⁊ traditi obliuioni. g¶ udd neſcis

aut nõ audiſti.⁊ qͥd ſit illud ſubdit᷑: h

deus ſẽpiter
nus.i ſua deitate. i ¶ Oñs qᷣ ⁊c̃ ⁊ ſic dẽ

ex tpe aͤ hũit

creaturã ſubiectã.q.d.iſta debuiſti ſcire:qꝛ mo yſes tibi

annũciauit in pncipio Geñ. k ¶ M deficiet.iĩ ope gu
bernationij. eluu 2 laſſitudinẽ opado
noõ icurrit. m¶Tec ẽ iueſtigatio ſapie eius.ſ.ad perfe
ctũ:qꝛ excedit iueſtigatõeʒ humanã iĩ ifinitũ: Ro.xj.O

ſcõditaẽ via mea à dño: ét
deo meo iudiciũ trãſibit

diſti: Delis ſempitern' do
min q creauit imios terre

terra trunco eoꝝ. Repente
nòn deficiet neq; laboꝛa

flauit in eos: ⁊ aruerunt:⁊

dude: 1Et bec. Qui educiti numero
A emia me militiã eox: &t oẽs ex no/
A⁊c.quaſi diceret e
talij aſſimilatio ? Mine vocat. Pꝛe mũültitu

ATale⸗ X:

appẽtiã viſ:quia extrema celi in clreuitu oꝛigontis nfi ptuoſe. S¶ Mutabũt foꝛtitudinẽ. qꝛ erant pꝛiꝰ debiles
vicgent᷑ ſupꝑ terrã figi: et mediũ qð eſt ſuper capita nr̃a
rin erigi:⁊ ſic habet apparentiã tabernaculi extenti

ad grauia ſuſtinendũ:gra diuina efficient foꝛtes. t ¶ Aſu
ment pẽnas vt adqle ⁊c.i.q pꝛius erant tardi ⁊ pigri ad bo⸗
na oꝑa:efficiẽt veloces ad ipſa:⁊ hoc videt᷑ ipletu in veteri
⁊ nouo teſtamẽto ꝑ ſucceſſiones generationũ i illis qͥ veraci
te i ſũt ad deũ.
In capitlo.xl.vbi
dicit᷑ in poſtilla:Suꝑ
montẽ. Dic ↄñter in⸗

troducit ꝑpſona ↄſola
toꝛis. Aairi⸗ .
AIcet expoſito

pproſtillatoꝛis
de hoc ꝙ dẽ:
Sup montẽ excelſuʒ
ſit ſatis ↄſona littere
⁊ veritati ſᷣm traſlati
onem nr̃am: ſᷣm tam
hebꝛaicã veritatẽ nõ
totaliter cõſonat lr̃e.

reliquũ fuit. Quͤare dicis
iacob:⁊ loqueris iſrael: ab

MNunqd neſcis:aut non au

bit: nec ẽ iueſtigatio ſapiẽ/
tie eius. Qui dat laſſo vir
tuteẽ:⁊ his ꝗ nõ ſũt foꝛtitu/

dinẽ: 2 robur multiplicat Namautea ebeaiet
Dẽeliciẽt puei ⁊ laboꝛabũt: monija mul: deuiat
AQtiuuenes in infirmitate ca a gamatica latina:
dent. Qui ant ſperãt ĩ dño Hamattes ebeicag
muũtabũt foꝛtiiudinẽ: aſſũ/ 2in vbis habet differẽ⸗
mẽt pẽnas ſic aqle:current tia inter ſexuʒ maſcu
⁊ nõ laboꝛabũt:ãbulabũut linũꝛ femininũ ſicut
D nos habem i noibuj⸗
2 hoc ſm quanlibet

„

diſfferentiã trium perſonaꝝ. Uerbi gra: aliter dicitur a feia

ego comedo quam a maſculo:⁊ ſic in ſecũda ⁊ itia perſona

maſculinum ⁊ femininum.loquens enim cum maſculo alr

pnominat tu iᷓ ſi cum femina loqueret᷑: ⁊ hoc eſt valde ma
nifeſtũ cuicũq; habenti aliqualeʒ noticiã in illa lingua:vnõ

in hoc loco vbi dicit: Suꝑ motem excelſum aſcende.li aſcẽ

de eſt feminini generis: non maſculini. Similiter li tu:⁊ li

euangelixas:⁊ li exalta:⁊ ſic de ceteris verbis ⁊ pnoibus h;

ↄtentis que oia ptinẽt ad femininũ genne vſq; ibi: Ecce de

veſter. ⁊ i magis ꝓpꝛie hec verba ſᷣm verã lram hebꝛaicaʒ
intelligant᷑:reſferenda ſunt ad beatam virginem:⁊ ad ſãcta

elixabet: ᷣm ea que tradunt᷑ ð eis luce.j.capitlo:vt ſit ſenſus

ꝙ eſa:in pſona dñi dicit beate virgini. Suꝑ montẽ excelſuʒ
aſcende tu qui euãgeligas ſyon.ſ.beata virgo:qð ipletum
eſt quãdo concepto filio dei in vtero virginali maria exur/
gens prexit in montana:vbi manifeſte patet ꝙ aſcendit in
montem excelſum. nam iudea vbi cacharias manebat erat
altioꝛ galilea a qua receſſit maria.chꝛiſtus enim de galilea

⁊ quia de galilea in hieruſalem beata virgo non ꝑ planam
viam ſed per montana iuit:iõ ꝓpꝛie ei dicitur:Suꝑ mõteʒ
excelſum aſcende.⁊ quia in ſaluatoe ad eligabeth no ſolum
mater:ſed etiam infans in vtero eius chꝛiſtum inſtinctu ſpi
rituſſacti cognouit:quia vt dicit᷑ luce.j.Factũ eſt vt audiuit
ſalutatoeʒ marie elięabet:exultauit infans cum gaudio.iqqͥ
deſignatur gaudiũ de pꝛeſentia dñi:iõ de beata virgine ĩ ip
ſa ſancta ſalutatõe ꝓpe intelligit. Qui euangeligas ſyon.ſ.
que nũcias bona ſanctis animabus.ſ.elięabeth ⁊ iohi.Cõ/
ſequẽter ꝓpha in pſona dñi alloquit᷑ ipſam elięabet.d.Ex-

altitudo diuitiaꝝ ſapie ⁊ ſcie dei ⁊cc. n¶¶ Qui dat alta vocem tuã qui euãgelięas hieruſalẽ.qð impletũ eſt qñ

ſo virtutẽ acẽ] ꝓducedo eos de nõ eſſe ad eſſe. o

ficiẽt pueri.ſ.moꝛibus ⁊ ſenſu. p ¶ Et iuuenes.i.inſo

lẽtes. q ¶¶In ifirmitate cadent.pᷣmo ĩ culpã:⁊ poſtea ĩ
penã. r. i aũt ſperãt in dño.⁊ nõ in ſeipſis pᷣſũ

e elixabet exclamauit voce magna euãgelięando ipſi hierim

videlicet beate virgini dicendo:Beata que credidiſti qm ꝑ
ficient᷑ in te que dicta ſunt tibi a dño.Coſequẽter ꝓpheta ĩ
ꝑſona dñi alloquit᷑ virginem.d. Exulta noli timere. igno

¶ Tiber
innuit canticũ eius altioꝛi voce foꝛmandũ . cũ pmo:ſoluz ⁊ ſcientiã cõmendat ꝓpheta non ſol ex numeroſa mł unf
ſalutando euãgelicauit quaſi diceret:non ſolũ loquere voce titudine celeſtis militie: ſed etiam ex foꝛtitudine ⁊ robo½ N rlardic.
ſubmiſſa put uffielt al cognate tue ſalutatõeʒ: ſ ẽt exalta re a virtute iufluxiua eis a deo collata: a quibus nulla Wnserd
vocẽſ. put requirit᷑ ad modũ cantici ꝑ qð tãticũ ciuitatib ſtella qnãtũcũq; moodica deficit quin habeat aliquale,ʒ Munmc
iude.i.eccleſijs pᷣſentibꝰ ⁊ futuris ãnũcies pꝛeſentiã filij dei potentiam: ex quibus excitat magis humana mẽsad Abch
in te incarnati: ⁊ hoc (oſideranduz ma ugentun
eſt qð dicit: Dic ciuu6· ⸗ „ „ ggrnitudinẽ potétie cbatteisf
tatibuj iude. Ecce de q non deficient. C X1. ſicut ſtipulã vento raptam cr TI. ucdi
velter · a coinue in· Acxèãt ad me inſule: arcui eius. Pereqnekeol AE uutiſch⸗
ter memoꝛat ſeu ãänũ dinẽ. Accedãt ⁊ tũclòquãt pedibus ed nõ apparebit. & Ipbeta iun2n/ unn
ciat aduẽtus dñi i ea ſimul ad iudiciũ ꝓpinqm Quis hec opatuſ eſt ⁊ fecl duxit pylm iſrael Gas
e g eraui OQuͤis ſuſcitauit ab oꝛiente võcãs generationes aͤb ex⸗ been. ininne
rineren a virginalis iuſtuʒ: v ocauit en vt ſeqret oꝛdio⸗ Eg0 dns peimus 7 dimiha verttatt . nniali
pudicitia pauida ẽ ? ſe? Dabit in ↄſpectu ei gẽ nouiſſim ego ſũ. Viderũt bic ↄñter ideʒ ſaak· nea
nkla vi angelus tes:⁊ reges ohiinchn inſule ⁊ timuerũt:extrema ex eius cttate mi
ei dixit: Ne timeas it q̃ſi erẽ gladio ei1 7 uerunt: appꝛo/ que amicos no 5 en
manan elam vrin ⸗ biſt qſi puluerẽ gladio er] terre obſtupuerunt: app?o Jandara pmüin k
nueret ꝙ tanta erat ,„ „ „„ „Dd ᷑᷑Auuecutôe: 7 diuidd pmüͤis
humiltas virginis ꝙ nõ pᷣſumebat canticũ publice cantãdũ tur in duas ptes:quia pᷣmo oſtendit᷑ dei dilectio ad dẽʒ om
ſoꝛmare niſi ſpũſſancti inſtinctus ea tangeret ſeu moueret. pplm exbñ̃ficijs que ei in patribus ↄceſſit:ꝛ ex pꝛopꝛio ade
De quibuſdã aũt in cantico virginis cõtentis quedã inuen/ filio quẽ ei ꝓmiſit caplo ſequenti. Pꝛima in tres ᷣm fta vpote
do ꝓpheta hic ponit:vt cuʒ dicit: Ecce oñs ĩ foꝛtitudine ve beneficia:ſecũduʒ ponit᷑ ibi:Et tu iſrael.tertiu ibi:Dꝛo Mln
niet ⁊ bꝛachiũ eius dñabit᷑:que quidẽ verba vidẽt᷑ coꝛeſpo pe facite.Circa pmũ ſciendum qð pmũ benefſicium fuit Iube
dere huic qð dicitur in cantico: ecit potentiã ĩ bꝛachio ſuo collatũ in abꝛaa:queʒ deus ſepauit ab infidelibus:edu/ Muit
vtrobiq; enim dat intelligi ꝙ incarnatio filij dei ꝑtinet ad i cẽdo eum pᷣmo de hur chaldeoꝝ:SGeñ.xj.caplo.Et ? Il
finitateʒ diuine potentie:⁊ ſequit᷑: Ecce merces eius cum eo haram SGeñ.xij.⁊ p ons pplm ab eo deſcendentem per n
in ꝓpheticis eniʒ locutionib ꝓmittebat᷑ icarnatio filij dei iſaac ⁊ iacob ab infidclibus ſepauit: ppter qð ⁊ legem ĩ hoe
quaſi merces a deo danda in futurum:ſicut Geñ.xxij.abꝛa monte ſinai ſpecialiter ei conceſſit: ppter qð dicit pſal m
he dictum fuit: Benedicent in ſemine tuo oẽs gentes.ſed ĩß mo.cxliiij. Nõ fecit taliter omni nationi:⁊ iudicia ſua die
dicto cantico hec merces vt iam data annũciatur:vñ dicit non manifeſtauit eis. Et diuidit᷑ in duas:quia pᷣmo po in
Suſcepit iſrael puerũ ſuũ.cui coꝛꝛeſpõdẽt vba ꝓphete.d. nitur huiuſmodi ſepatio: ? contra idolatras inuecttio Al
Ecce merces eius cum eo.Et quia vt dicit Gre.In hñdictõ ibi vnuſquiſq;. Circa bᷣmũ pᷣmo ad huius conſiderati urut
ne cerei nihil nobis naſci pꝛofuit:niſi redimi pꝛofuiſſet:ido oneʒ inducit.d. b¶ Taceant ad me inſule.i.habitato al
ſubdit: Et opus illius coꝛam illo.ſ. opus redemptionis res inſularum. c ¶ Et gentes.terram aridam hitãtes i
qð maxime pertinet ad diuinam miſericoꝛdiam que ĩter di d ¶ Foꝛtitudinem mutent. vt qui erant foꝛtes ad mala rugi
uina opera pꝛeeminet: vñ in pſal.Miſerationes eius ſuper ſint foꝛtes ad bona. Accedant ⁊. e ¶ Tunc loquan⸗ ilrͦte
oĩa opera eius.⁊ iõ in cantico cum dixiſſet: Suſcepit iſrael tur ſimł.ſi habent aliquid iuſtuʒ pꝛo ſe. Scòo bnſiciũ itr
puerũ ſuum.ſubdit Recoꝛdatus eſt miſericoꝛdie ſue. Sedt᷑ recolit dicens: f ¶ Quis ſuſcitauit ab oꝛiente iuſtum rpot
Siẽ paſtoꝛ gregem ſuum paſcet.in quo innuit pꝛopheta ideſt abꝛaam:vt exponũt coiter catholici ⁊ hebꝛei:quẽ üönven
chꝛiſtus ſe haberet vt paſtoꝛ ad gregem ſuum nõ vt ad gre dvñs vocauit pmo a chaldea:vt dictum eſt:⁊ poſtea ab lritaa
gem alienum ſicut mercenarius:cui non eſt cura de ouibus haram: ⁊ vtraq; regio vergit ad oꝛientẽ reſpectu iudee Aigiil
ioh.ca.x.qð coꝛꝛeſpõdet huic qð dicit in cantico:Sicut lo quam oñs ei repꝛomiſit: Geñ.xiij. =Wðð eum. .(iſnfge
cutus eſt ⁊c. ad patres enim ſemp ſe habuit deus vt paſioꝛ per viam fidei ⁊ obedientie:vñ ⁊ ex fide ſm mandatuʒ ſtͦthhup
cum ꝓpꝛio grege:vñ in pſalmo: Nos autem po.eius ⁊c᷑. Ce dei voluit filium imolare: Geñ.xxij.⁊ ad hebꝛeos.x?ꝰ iitſpberd
tera exponantur vt in poſtil. que quideʒ expoſitio non ſolũ iõ dñs ei aſtitit im ꝓtegẽdo: ppt qð ſubdit: Da⸗ ldene
videtur conſona littere ſed in ſe rationabilis.Eſa.enim qui bit in ectu Tc Et loquitur hic ꝓpheta de pꝛeterito imuele
euangelicus ꝓpheta dicitur vt in pꝛologo ⁊ in ꝓhemio: ſiẽ per dũ futuri:ſicut frequẽter fit in pphetis:⁊ h fuit D
de voce baptiſte in deſerto clamantis hiſtoꝛiaʒ pꝛophetice ipleium:qñ abꝛaam en cre nac, eStuiſchmarrtr re tlo
texuit vt ſtatim ſupꝛa:ſic non immerito de voce virginis ſa ges foꝛtes debellauit: Sen.xiiij. i ¶ Dabit qſi pulueræ (Lull i
lutantis ⁊ cantantis ꝓpheticã hiſtoꝛiaʒ pꝛedicere debuit: p c&quia eos facillime debellauit diuina virtute ſibi aſii ail
mittit tñ hiſtoꝛam de voce baptiſte:quauis oꝛdine tẽpoꝛis ſtente. k¶ Perſequetur eos. quia pſecutus fuit fulnn iamnllal
poſterioꝛ fuit:eo ꝙ illa fuit omnibus notioꝛ:a notioꝛib. n. tes vſq; ſoba a phenicem: SGeñ.xiiij. l ¶ Tranſibit in wabeih
la ꝓcefſus dilcipline. Sn eodẽ Ala vi dicit᷑ in po pace.quia nullus de ſuis in bello illo cecidit. m ¶ Se⸗ lien
NMRilla: Pꝛe multitudine foꝛtitudinis ? rob oꝛis. mmita pedibus eius non apparebit. quia valde facilit᷑ ad hin
Bi nos habemus. ¶ Adgitio ſecũda. bellum iuit a redijt ſicut de hoie faciliter traſeunte ⁊ le⸗ Mgle
Pꝛe mititudine foꝛtitudin : hebꝛaica littera ſic uiter dicitur:ꝙ non figit veſtigiũ in terra: vel nõ tägit l
Babzʒ: Dꝛe multitudine ⁊ foꝛtitudie roboꝛis ⁊ vir terram. n ¶ Quis hec operatus c quaſi diceret dti.ꝛ· ntr
aris ner vnus defuit nlus ſenls hor eſſe talij ꝙ militia ce 7 en homo:iõ ſubdit᷑: o ¶ Uocans generatões.ſ.ad ien
nam ad influendum in ſtis in hotmmanf virtutem acti quo patet in abel iuſto:ſeth noe:abꝛaam: ſic de ali/ d
Filuna ſelllo olen⸗ Do ine lo⸗ us:vñ Beñ.j.de ſole q ¶ Ego oñns.⁊ iõ poſſum vocare ad meam amicitiaʒ nm
pſalno⸗Solem m potena ea in irmamento celi vc. ⁊ in àù)s volo ſine iiuria cuiuſcũq;:cũ nulli tenear: ſʒ oms id itgteit
in poteſtatem diei ⁊c. ⁊ ſic diuinã potentiã qð ſut tenẽt a me:iõ ſbdit᷑: Pꝛim ⁊ nouiſſimego ſũ ⁊cc nin

iguntſin
rutirnid
Wragnihen

Phunmang
Gicmnin
Ruchi e

Oenors.
bor,

/
hi
7 unigm
N:
hriii
4 ganm
Aemiwii,
SHZ
„Neenud
Nianduf
dus ſrian
n Pämngnft
Witu mitt
Ppnümnit
Nuit vitllhschr
1Rnng
r rhitm
o wrrtſi
Nnnonerulal
rtgnr
nibrvnud
Vluincoiahnt
riubibuuw
mmun hiun

orms na
N. odiſn

beiRn
Mian bennige

Elaie Alj

q ¶ Unuſquiiq;. Hic pñter ꝑ oppoſitũ ponit inuectio habendũ: 2 ppter grẽam oñoꝝ. 6Et tu iſrael. ic reco
contra factoꝛes ⁊ cultoꝛes idoloꝝ. Circa qð ſciendum lit᷑ ſcòʒ bafch exhibitũ pplo mopſi.ſ.eductio ð ſᷣuitute

ꝙ ſicut dicit euſebius in chꝛonica ſua: anno.vij. abꝛae

7 linguaruʒ:7 qꝛ

ninus rex aſſyrioꝝ condidit niniuem: ⁊ ipe incepit ido-
latriam:quia fecit imaginẽ belo patri ſuo defuncto:cui

exhibebat tantaʒ
cebat reis ſugiet · pinquauerũt ⁊ acceſſerunt
Bea dlnrre Oniſaſqz prio ſuo auxlli
biſtoꝛia: ꝓpt abit: 1 fratri ſuo dicet: con/
dicti ↄfugiẽtes in foꝛtare. Confoꝛtauit ſaber
ceperunt adoꝛare erarius pcutiẽs malleo eũ
megen nnd ꝗ cudebat tũc tempoꝛis:di
facti ali fecerunt Cens glutino bonũ eſt: ⁊ cõ
imagies caris ſuij foꝛtauit eũ clauis vt nõ mo
vefuetier ſi ima lUeret. Et tů iſrael ſᷣue me
go fa a nino vo- iacob quem elegi: ſemen
Rbr e u abꝛaam amici mei: in qůo
nomen deriuatã appꝛehendi te:ab extremiſ
elt ad alia idola: terre ⁊ a longinꝗs eius vo
penore bal vad!: caui te:⁊ dixi tibi: Sẽruuſ
⁊ buiuſmodi ſm Abieci te. Nẽ timeas quia
diuerſitates gẽtim ego tecum ſũ:nẽ declines

qã ego deus tuus. Conſoꝛ

dictũ eſt: iõ iuxta Et ſuſcepit te dexta iuſti mei
ipius fideliratem Eccè cõfüdent᷑ ⁊ erubeſcẽt
arguit᷑ hic idola⸗ oẽs ꝗ pugnãt aduerſuʒ te.
ria iſtoe : 2 HeErũt quaſi nõ ſint: peri-
eeſinle c 4. but viri ꝗ cõtradicunt tibi.
hitatoꝛes iſularã Muͤeres eos: t nõ iuenieſ
æ aliarũ terra/aurrz
viderũt reuerẽtiã

egypti: ⁊ oiuidit in tres ꝑtes:quia pmo deſcribit᷑ hic exitus.
⁊ aduerſarioꝝ caſus:ibi ecce ↄfundent᷑. ꝭ hebꝛeoꝝ ꝓſectus
ibi Egeni. Circa pmũ dicitur in ꝑſona dei: 8(Et tu iirl

quaſi nõ ſint: ⁊ veluti con
ſuptio hoĩs bellãtis aduer
ſüũ te: gqa ego dñs deus tu

appꝛehendẽs manũ tuam

dicẽſqʒ tibi: Ne timeal:ego
adiuui te. Moli timere ver/

mis iacob:qui moꝛtui eſtiſ

ex iſrael. Ego auxiliat ſuʒ

tui dicit dñs: ⁊ redemptoꝛ

tuus ſanct iſrael. Egò po
ſui te q̃ſi plauſtrũ triturans
nouũ: habẽs roſtra ſerrã
tia. Tritůrabis montes ⁊

coõminues:⁊ colles q̃ſi pul-

uereʒ pones. Ventilabis
eos ⁊ ventuſtollet:⁊ turbo
diſpget eos:è᷑t tu exultabis

dño: ſancto iſrael letabe

ris Egeni ⁊ paupes q̃rũt
aquas ⁊ nõ ſũt:lingua eoꝝ
ſiti aruit. Ego dñs exaudi
am eos:deus iſrael:nõ de
relinquã eos. Aperiam in

ſupinis collibus flumina:

ſerue meus. q̃ſi dicẽt

. kexquo eduxi te ð fui
viros rebelles tuos Erũt

tute egypti factus es

ſpaliter puus mihi.
tHacob quẽ elegi.

au repꝛobato:ſcõʒ
ꝙ dicit malachie p

Jacob dilexi:Eſau ãt

odio habui.⁊ accipit
hic iacob pꝛo poplo
deſcendente ab eo.
v ¶ Semen abꝛaam
amici mei.qa amoꝛe
mei parat᷑ fuit filiuʒ

vnigenitü imolare.

x¶ In à apphedi te
i. mihi appꝛopꝛiaui
emẽit. y ¶ Ab ex
trẽis ire ⁊c qꝛ abꝛaã
fuit vocat ò chaldea

vt dẽʒ ẽ ſu ¶Ser

uus me'. exponatur

vt ſupꝛa. a ¶ rle ti

timeas minꝗas.phara

onis. b (Qꝛego

ſum tecũ.te ptegẽs ⁊

defendẽs. c ¶Teð⸗

clines.a vbis moyſi ſ
ui mei. d ¶ Qꝛ ego

p eum: iõ ſubditur:

e¶ Et ſuſcepit te de
xtera iuſti mei.i.moy

ſi ad extrahendum te
de ſeruitute egypti.

ad foꝛmã ptiũ idoli.ſec

idolis a potẽtib exhibitã: ⁊ ſic ĩ timoꝛe poſiti ↄfugerũt

ad ipᷣa venerãda:vt ſic eis pceret᷑:iõ ſᷣdit᷑: appꝛopinq̃
uerũt ⁊ acceſſerũt.ſ.ad idola. q¶ Unuſꝗſq; ꝓxio ſuo
⁊c̃.qꝛ qñ aliqs hẽbat amicũ in piculo poſituʒ:ↄſulebat
ſibi refugere ad idolũ:⁊ qꝛ exẽplo Nini alij potẽtes fece
rũt idola ꝑ manus tñ artificũ:iõ ſpᷣdit᷑: r ¶ Confoꝛta
uit faber ⁊c̃. ad cui intellectũ ſciendũ:ꝙ in fabꝛicatiõe
idoli de metallo ꝑ malleatõeʒ tres oparij ſũt neceſſarij
pᷣmus ẽ ille ꝗͥ materiã uzigne calefactã cũ martello duẽ
us eſt q ptes ſic foꝛmatas cuʒ
martello:cum lima polit. tertius eſt qͥ ꝑtes ſic pᷣpatas
ad inuicẽoſolidat:⁊ cõiungit:⁊ hoc notat᷑:cum dicitur.
Confoꝛtauit ⁊c. Et ↄſtruat᷑ ſic lr̃a.aber erarius.
i.metallicus. Percutiẽs malleo.i.martello.ſ.materiã
ducendo ad idoli foꝛmã.Cõfoꝛtauit.i.efficaciter monu
it.Eũ qui cudebat.i.cum lima poliebat. Cudere eniʒ iĩ
vna ſignificatõe idem eſt qð polire:vt dicit᷑ in libꝛo qui
vocat᷑ catholicõ. Lũc tpis.i.tpe abꝛae qͥ fabꝛicatio ido⸗
loꝝ cepit multiplicari:vt dictũ eſt:Dicens.iſte qͥ polie/
bat erat dicens ſupple ↄſolidatoꝛi: GOlutino bonũ eſt.i.
bonũ eſt ꝑtes idoli foꝛmatas ⁊ politas ad iuicẽ ↄiũgere
Glutino.i.foꝛti iũctura:ita ꝙ accipit hic glutinũ ꝓ illo
metallo quo cõſolidant᷑ ꝑtes ad iutce. (Et vocat gallice

fonadeure.vñ in hebꝛeo ſic habet᷑: Dicens ↄſolidari bo

nũ hoc.ſ.ꝙ foꝛtiter ↄſolides ptes idoli ſi ic pparatas:ſic
enim mutuo ſe exhoꝛtabani artifices ꝓpt᷑ maius lucrũ

fK Ecce pfundent᷑ hic ↄñter ponit᷑ aduerſarioꝝ caſus:cuʒ
dicitur: Ecce ↄfundent᷑ ⁊c᷑. quia pharao cum ſuo exercitu ꝑ
ſequens hebꝛeos ſubmerſus fuit i mari rubꝛo:Exodi.xiiij.
g ¶ Queres eos.quia ſicut dictũ fuit:exodi.xiiij. Mare p
iecit egyptios moꝛtuos ad litus ad quos tranſierãt filij iſirł
vt ſic eſſent certi de moꝛte eoꝛuʒ ⁊ vt haberent ſpolia:ideo
dicit: g ¶ Queres eos.iĩueſtigando pᷣcioſa que erant ſuꝑ
defunctoꝛum coꝛpoꝛa. h¶ ¶Et non inuenies viros rebel
les ⁊c] non dicit:Non inuenies eos abſolute.ſed:Non in/
uenies rebelles tuos.i.te pſequẽtes:quia iam erant moꝛtui:
⁊ ſic non poterant amplyeos ꝑſequi:⁊ ſic patet lr̃a vſq; ibi
i. non timere vermis Jacob.i. qui fuiſti inter egyptios
reputatus vilis ſicut vermis. k¶ Qui moꝛtui eſtis ex iſrl
i.reputati vt moꝛtui in ſᷣuitute egypti:quia ſuitus ẽ moꝛs
ciuilis:⁊ quia non ſolũ egyptij aduerſarij erant hebꝛeoꝝ:ſʒ
etiã chananei qui poſtea ab hebꝛeis fuerunt ðbellati:vt pʒ
libꝛo Joſue:iõ ſbᷣdit᷑: KEgo poſui te q̃ſi plauſtrũ ⁊cſicut
enim tale plauſtrum ductũ ſuper ſegetes conterit eas: ſic
ppls iſrael ↄtriuit chananeos:iõ ſubdit: m ¶ Triturabis
mõtes.i.maioꝛes: Joſue.n.ðbellauit.xxxj.regej:Joſue xij.
Et colles.i.mioꝛej pncipes. o ¶ Et ni exultabis i dño
explſis chananeis ð ira pmiſſiõis. p ¶ Egeni.h deſcribit
pꝛofectus filioꝛum iſrael per deſertum: vbi filij iſrael pꝛi⸗
mo paſſi ſunt aque defectum: ſed dominus ſuppleuit non
ſoluʒ ſemel ſed pluries:vt patet exodi.xv.⁊.xvij.⁊ numeri
xx. Et hoc eſt quo dicitur. Egeni ⁊ pauperes aucun aq̃s

6

. * —
i e 1

2c.· ⁊ pʒ la vſq; bi: p ¶ Pabo in ſolitudinẽ. in deſerto.n. gulari pꝛo plurali:ſicut Exo.viij. Uenit muſca grauiſſi
illo vigebat ardoꝛ ſolis: ſed dñs pauici⸗ de vmbꝛaculo perr ma.i.multitudo muſcarum:quia deus ꝑ plures ꝓphe-
colũnam nubis: Exo.xiij. ⁊ ſcõm hoc dicit᷑: p ¶ Dabo in tas hãac liberatõem pꝛenũciauit. q ¶Et vidi.ſ.reuela
ſolitudinem cedrũ.i.vmbꝛaculũ ita bonũ vel meliuſ i; faca· tiõem dñi mihi factam:eſt verbum Eſaie cui plures re
rent arboꝛes iſte. vmbꝛaculũ enim nubis erat excellentius: uelatõej fuerunt ſacte.de iſta liberatione vt datuir expᷣ
cedentibus:⁊ ma

quia datũ diuina vir
tute non nature:ideo

ige mur e pickee uede e
ſbdit. q(Et itellist q in medio cãpoꝝ fontes. facite: l⁊ loq mur ⁊ videa ſequẽtibꝰ. r ¶ Et

ateg da ee Ponã deſertuz iſtagna a⸗ mus ſil. Eccé vos eſtis ex en ur er i⸗
pe facite. hic recolit Quax: ⁊ terrã iuiam iriuoſ nihilo: ẽt opus vr̃jm ex eo

exhibitũ tpe oꝛoba/ cedruʒ ⁊ ſpinã ⁊ myrtuʒ ⁊ qi elegit vos. Suſcitaui ſilium. pꝛo libera
belers dcapei lignũ oliue. Ponaz i deſer ab ͤle: veniet ab oꝛtu tione cule ſuo⸗
diuidik in duas fiee to abieteʒ vlmũ ⁊ buxuʒ ſi ſol. Acabit nomẽ meuʒ: ro gat ainlscul⸗
vigebant in babyloe gitent ⁊ ĩtelligant parit᷑: qa ⁊ velut plaſtes ↄculcãs hu deret verbum: io

ponitur inuectio: 2, manus dñi fecit hec:⁊ ſcs muʒ. Quis annũciauit ab ↄcdudit. v Ecce

ſbᷣditur ppli liberatõ omnes iniuſti. ſ.

ibi ſuſcitaui irca iſiael creauit illud. Peobpe exoꝛdio vtſciamus: ⁊ a ön babyloij. r28

mũ dicit: r ¶ Pꝛo lacite iudiciũ vrm dic dñs: cipio vt dicam: iuſtus es:· vana opera coꝛiñ

pe facite iudiciũ vim ãafferte ſiquid fſoꝛte hẽtis di Mn ẽ annũciãs neqʒ pꝛe i: idola ab eis fa

ideſt alarotelenicls, xit rex iacob. Accdant et dicens:neq; audiẽs ſermo cta:io ſubditur:
byloni Eeifferte mcient vobis quecũq; ve nes veſtros. ꝛimus aàd VUentus 2 inane

en. e iſti tura ſũt. Pꝛioꝛa q̃ fuerunt ſyon dicet: cce adſum:᷑t ingla rij.

cie ⁊ vitatis. t ¶ Ac nũciate: ⁊ ponemuſ coꝛ no hierũin euãgeliſtam dabo. vbidicit i poſtil.

cedat a nüciẽt vobis ſtrũ ⁊ ſciemꝰ:nouiſſima eo Et ùidi: t non erat ex iſtis ZBene quoq; aut

