eos cauſas iniuſtas. m ¶ Nec ſanguinẽ innocenteʒ effude
ritis. vos iudices inocẽtes ↄodẽnãdo: ⁊ vos inferioꝛes falſo
accuſando:⁊ i h monet eos ꝙ ſe habeant iuſte erga pximũ
n ¶ E p' deos alienos ñ ãbulaueritis.colẽdo ſoluũ deũ veꝝ
vos bñ habẽteſ erga deũ:iſta ĩponunt᷑ hoibꝰfaciẽda.ſ. bñ ſe
habere i his q̃ ſi ad deũ:⁊ ĩ his qͥ ad pximũ. o ¶ Pitabo
vobiſcũ.exponat᷑ vt ſupꝛa. p ¶ Ecce voſ.Hic ↄſequeni ex
cludit᷑ dicta fiducia ex ↄmiſſiõe mali ꝓhibiti:cum dẽ: Ecce
vos ↄfi.vo.i ſer. mẽdacij pſeudo ꝓphetaꝝ ⁊ ſacerdotum.
q ¶ Qui nõ ꝓderũt vobis.ſed magiſ nocebũt: minꝰ.n. di/
cẽdo pł ſignat. r ¶ Furari.p qð nocet᷑ ꝓximo ĩ rebꝰ poſ-
ſeſſis. s ¶ Occider᷑ã.nocẽdo ei i pſona ppꝛia. t ¶ Zidulte
rari.ĩ pſona ſibi ↄiuncta. v Hurare mẽdacit᷑ c. iſta ſũt
peccata ) deũ directe:⁊ pꝓ hoc deſignat᷑ ꝙ ſacerdotes ⁊ pꝛo
phete falſi ĩfoꝛmabãt pplm ꝙ oẽ peccatũ ↄmiſſuʒ ðð deũ vl
ꝓximũ remittebat᷑ eis ꝑ ſolas oblatiõeſ i téplo que cedebãt
in vſũ ſacerdotũ ĩ toto:cuiuſmoi erãt oblatioes ꝓ pctõ:ðᷣ
oblatõib aũt pacificis vna ꝑs cedebat in vſuʒ offerentiũ:
iõ ſubdit᷑: Er vẽiſtis ↄfident᷑. ſʒ inſoꝛmationẽ pᷣdictã
v. ¶ Et oixiſtis. factis oblatioib' vr̃is. ʒ ¶ Liberati ſumꝰ.
ab oib'peccatiſ. a ¶ Eo ꝙ fecerimꝰ aboĩiatõeſ iſtaſ.qð põt
exponi duplicit. Uno mõò ſic eo ꝙ fecerimꝰc᷑.i.ab oĩ malo
quod fecimus abſq; alia ſatiſfactione. Alio modo ſic: Eo
ꝙ fecerimus abominatiões iſtas.i. eo ꝙ fecimus oblatiões
in templo que ſecundũ veritatẽ erãt aboĩationes ipſi deo

xiſtis liberti ſumus: eõ

¶Tiber

qꝛ de alieno erat facte 1 mala intentie:iõ ſubdit: lNuũ

quid ergo ſpelũca latronũ ⁊c.quaſi diceret ſic: Spelũca ei

latronũ ẽ eis ad refugiũ ⁊ ad repoſitionẽ ſuoꝝ furtoꝝ:⁊ ſic

ad tẽplũ recurrebãt pꝛo ſalute ↄſequẽda:⁊ ibi offerebãt pᷣ⸗
das Aatrocima. b ¶ Ite. Hic ex pᷣdictis nũciat᷑ templi de
ſtructio:cum dicitur:
Ite ad locum meũ.i.

cului meo deputatũ q fecerimus gomnes abo
tas Gerhs Ren minatões iſtas. Munquid
8 7 abt habitanir ergo ſpeluca latronũ facta
nom meũ a pꝛicipbio. ẽ domus iſta:ĩ q̃ inuocatũ

ẽ nomẽ meũ ĩ ocul veſtriſ.
Ego ego ſũ:ego vidi dicit
dñnſ. Itẽ ad locũ meũ ĩ ſylò
uůͦbi habitauit nomẽ meuʒ
a pꝛincipio:ẽt videte q̃ fece
ri ei ꝓpter maliciaʒ populi

qꝛ tabernaculũ moy/
ſi ⁊ arca teſtamti pꝛi⸗
mo habuerüũt ibi ſta
bilẽ manſionẽ: vt ha
betur loſue. xviij.
e¶ Et videte q̃ feceri
ei.quia loc' iam erat
Deſtruct a cultus oñi

inde ſublab. ei iſrl. Et nunc qꝛ feciſtis
nu e ſe oia oꝑa hec Ola opa hec diẽ dñs: èt lo⸗

cut ſũ ad vos:mane ↄſur/

i. mala pꝛedicta que 1 . 1
gẽs ⁊ loquẽs:⁊ ſi audiſtis:

S nn ſania vl maioꝛa
ï illa ꝑꝑ que deſtru
cta fuit ſylo. g ¶ Et
locutus ſũ ad voſ per
ꝓphetas vos reuocã
do. ane con

„* 2*

ſurgens. i. diligent h
faciens. 1Et non

audiſtis.vos coꝛrigẽ
do. k ( Faciam do/⸗

catũ ẽ nomẽ meũ:⁊ in qua
vos habeti fiduciã: ⁊ loco
quẽ dedi vobis ⁊ patribuſ
veſtris:ſicut feci ſylo:èt pij

mnbi huic. teennple ꝑ ieci oẽſfratreſ Fias uͦniuer
Aamoneʒ ediſcato. ſũ ſemẽ ephꝛaim.Tu ergo
¶ Sicut feci ſylo. qdð 1 .
i npletũ fuit p nabu. NMoli oꝛare p pplo hoc:nec
qui oſtruxit hieruſa aſſumas ꝓ eis laudẽ ⁊ oꝛo
lem ⁊ tẽplũ:vt habet nẽ:e᷑t nõ obſiſtas mihi: ꝗa

infra. m ¶ Et ꝓijci nõ exaudiã te. Nõnẽ᷑ videſ
Am vos à facie mea.

eiſcciẽdo de terra vra ꝗd iſti faciũt in ciuitatib iu
in babylonicam cap da:⁊ in plateis hieruſaleʒ:
tiuitatem. n ¶ Siẽ
ꝓieci oẽs fratres ve/
ſtros.i.decem tribus
que iam erant in cap
tiuitate iter aſſyrios. ́ô
o ¶ Uniuerſũ ſemen ephꝛaiʒ. hoc dẽ quia illa tribus erat
pꝛĩcipalioꝛ inter decem: ⁊ qꝛ hieroboã pꝛim rex eoꝝ fuit

de tribu ephraim. p ¶ Tu ergo excluſo pᷣdicto remedio.

Dic conſequenter põit᷑ dicte excluſionis confirmatio:⁊ h
ex tribus que hic excludũt᷑.ſ.hieremie oꝛatio:⁊ holocauſto

rum oblatio:ibi PHec dicit.et adheſio populi cum deo:ibi
Tongde capillum. Circa pꝛimũ dicit dñs hieremie: Tu er/
go noli oraren populo.⁊ ſubdit᷑ poſt. q ¶ Et nõ obſiſtaſ
0

mihi. rogando ꝙ non inferã ei pꝛedicta mala. r ¶ Quia

non exaudiam te.cuius cã ſubditur: s ¶ Noõne vides dd

iſti faciũt.i.q;ᷓ hoꝛꝛibile quaſi diceret:dignũ eſt ꝙ puniant᷑:
⁊ quid ſit iſtud oñdit᷑: t

qð dẽ ꝓuer.xxij.Adol

exẽplũ ſic faciẽdi cũ venerint ad etatẽ adulta. x¶

vocaui voſ:èt nõ rñdiſtii
faciã domui huic in q̃ iuo

ciã vos a facie mea ſicũt p-

Filij colligũt ligna:t pies
ſuccẽdũt ignẽ:ẽt mulieres

qu ſtud oñdu⸗ ilij colligunt ligna. ad coquen
duũ idolatrie ſacrificia:ad hoc enĩ pueri inducebant᷑ a parẽ
tibꝰ vt nutriti in talib in ſenectute nõ recederẽt ab eis:pᷣm

pſalmi.cxlvij.Ex adipe frum̃ti ſatiat te.ĩ qua miſc bãt

aquã faciendo inde paſtã. p¶ Ut faciãt placentas.i.

panes rotũdos ⁊ tenues. ʒ

Regie celi.i. lune: ꝛ ſic pʒ

oẽs pſone dom' intrinſecè. ſ.vir vxoꝛ ⁊ ples erãt in
a idolatria occupate. a ¶ Et libet dijs alienis. liba

mia ſũt oblatões
. r . de liqdis vt de vi
oſpg ũt adipẽ: utſaciãt pla no oleo 2 ſilibus
cẽtas rgine celi: èt libent b ¶ Et me ad ira

dijſ aliẽiſ: t me ad iracũdiã
pꝛouocẽt. Nũgꝗd me ad ira q

cũdiã ꝓuocãt die dñſe Nõ paſſioes ñ ſunt in
nè ſemetipſos ĩ cnfuſionẽ deo:ſed epunitõ
dicit ira eo ꝙ ad

vullſui: Jõ h dicẽ dñs de⸗

Eccè᷑ furoꝛ me ⁊ idignatõ
mea conflat᷑ ſup locũ iſtuʒ

ſüp viros:ẽ᷑t ſup iumẽta: et

ſupꝑ lignũ regiõis:⁊ ſuꝑ fru

. Efuſionẽ vult' ſui.
ges tre:⁊ ſuccẽdet᷑ ⁊ ñ exti / t ſi diceret ſie: o
guet. Hec dicit dñs exercdi ꝙ ꝓcurant pma
tuũ deus iſrł: Hlocauſto la ſua ꝑ me ↄfuſi

mata va àddite victunis

vꝛil:t comedite carneſ:qã

cũdiã puocent.i.

ictã:qꝛ ira ⁊ alie

modũ hois irati

ſe hʒ qñ punit.
None ſemet
ipſos.ſupple puo

cant.

bilit᷑ puiri:pꝑ qð

ſubdit: e ¶ Ecce
furoꝛ me.i.vidi

ſi ſũ locut cũ patrib veſtrii cta mea. f ¶
⁊ñ pcepi eis in diè q̃ eduxi fat ſup locũ iſtũ.
eos ð terra egypti verbo ad deſtruendiu ci
holocauſtomatũ ⁊ victia⸗ g¶ Su Wirof.

rũ:ſéd hoc verbũ pᷣcepi ei
dicẽs: Audite vocẽ meã ⁊

ero vobis de ⁊ vos erititiis PſEt ſuꝑ ium̃ta
mibi pplis: æ ãbulate in oi in boie voſſeſi⸗⸗

via quã mãdaui vobis: vt
bñ ſit vobis. Et non audie
rũt nec inclinauerunt aurẽ

ſuam:ſed abierunt in volu

Pen . . deo oblati ita ꝙ
ptatibus et pꝛauitate coꝛ ñ valeat populo
dis ſui mali: factiq; ſunt a alias ei
7 . cu dꝛ: ꝑ 0100
retrorſum ⁊ non in ante:· cauſtomata vfa.⸗
“M iſta erãt ſacrificia

talit icendebant᷑ ad diuinũ honoꝛẽ.

puniendo eosi p

ſoniſ pꝛopꝛijſ.

Pec diẽ. Coſe

quẽt hic ↄfirmat᷑
poſiuuz exclu
ioneʒ holocauſti

dignioꝛa eo ꝙ to/
¶ Aadite victi

mis vr̃is.i.hoſtijs pacificis q̃ꝝ vna ꝑs cedebat i vſum

offerẽtiũ:iõ ſubdit: m ¶ Et cõ

ite carneſ.ſ.holocau

ſtoꝝ q̃ſi diceret:ñ ĩcẽdite p me: qꝛi nlło placẽt mihi:iõ

ſubgit:

¶ Quia ñ ſũ locu.de ipſis mihi offerẽdis

oIn die qᷓ eduxi eos de tra egypti.ſic pʒ exo.xx.vbi
õdit pᷣcepta ðcalogi pplło:⁊ ð holocauſtis ñ fit ibi ſᷣmo
P

Sʒ h vbuz pcepi eis dicẽs: Audite uocẽ ⁊c· Et h
pzʒ exo.xix.vbi dicit: Si audieritis vocẽ meã ⁊ cuſtodie

ritis pactũ meũ eritis mihi in peculiũ. Melioꝛ ẽ enim
obediẽtia ꝙᷓᷓ victie:p regũ.xv.Sciẽdũ tñ ꝙ poſtea dñs
ꝑ mopſẽ pᷣcepit holocauſta ⁊ victias ſibi offerri a pplo
ne talia offerrẽt idoliſ ad qð erãt ꝓni:⁊ ad expiẽdũ obe

ad inferendũ vun

In co⸗

iuxta viã ſuam ẽt cũ ſenuerit
nõ recedet ab ea. v ¶ Et pꝛes ſuccendũt ignẽ.dãates filjs
Et mu
lieres cõſpergũt adipẽ.i.farinã tritici delicatiſſimò ſᷣm illõ

diẽtiã ppli:⁊ ad pᷣſigurãdũ futura imolatõeʒ xpi:⁊ ppʒ

hy ocm ẽ hic:Nõ pᷣcepi eis i die q eduxi ⁊c᷑.p qð ñ exdu
dit᷑ pceptũ poſtea datũ. q ¶ Et nõ audi obediẽdo ¶r
Sʒ abie.i volu.itũ delicias carnis. Ss ¶ Et ĩpꝛa. coꝛ.
ſui mali.Fuiẽdo idolis. t ¶ Fciq; ſi re a me recedẽtes.

ichli⸗
Nirhdihi

linm,
ali
ſicprin
nmnteen⸗
filenmet
Ndiieſe
tſugc⸗
i
Kant
dCTid
Ntle
negegrap⸗

iiflinon

Wwer
Ginnd
) Msiſ⸗
Mlicmti
„ Wüdn
(hii

7
1

iſidient⸗
Pparmn
bſupne
blt unto⸗
immneg
Adeſu⸗

auſanp.
RElpm
bos poltoſis.
rredi.
Näp zErn.
Poc)et
ſoe n

¶ Hieremie vi .

v ¶ Adie qua egreſſi ſũt ⁊c᷑.i.a tpe illi egreſſionis: qꝛ

tunc fecerũt ⁊ adoꝛauerũt vitulũ ↄflatilẽ: Exo.xxxij.
x¶ Uſq; ad diẽ hanc.nõ aꝛ cõtinue fuerint idolatre:
ſʒ p maioꝛi parte tꝑis:vt patet ex libꝛis iudicũ reguʒ 2

pał. miſi ad vos.ſ.reuocãdos:ſic ẽ ĩ hebꝛeo:et
mutat᷑ modus lo .
quẽdi de tertiagx , .
ſona ĩſecundam. ã die qua egreſſi ſunt pr̃es
ſerte atent eoꝝ ð terra egypti vſq; ad
l vocα die bac. Et mili ad vol oel
bis eos. ad pniaz ſeruos meos ꝓphetas per
a ¶ Et nõ reſpõ diem:cõſurgẽs diluculo:⁊
nnrtlbi neo⸗ mittẽs:⁊ non audierũt me
poſt ſeaulaur. Nec iclinauerũt aurẽ ſuã ſʒ
¶ Derijt ſides ĩdurauer̃t ceruicẽ ſuã:⁊ pe
i.fidelitaj ppfrĩ er ius opati ſũt q; pr̃es eoꝛũ.
den mu ſa ver⸗
oꝛe eoꝝ.qꝛ tantũ „.e n
mõ loqutur do cabis eos:ẽt nõ rũdebunt
loj mẽdacium. tibi.Et dices ad eos: Hec
d¶ Tonde. Pic ẽ gẽs q̃ ñ audiuit vocẽ dñi
ren emrmatur dei ſui: nec Fcepit diſciplinã
Toilctionem 7 Pẽrijt ſides:ẽt ablata 8
amicitiã pplłi cauz oꝛe eoꝝ.Tõnde capillũ tu
deo. Ad cuõ itel· um èt ꝓijce:c᷑t ſume in dire
ß ſclal b·ciũ planctũ:qꝛ ꝓiẽcit dñſ
pphetabat vbie: reliqt generationeʒ furoꝛis
6 ſt aliqñ ſenſibi lſui:gꝗa fecerũt filij iuda ma⸗
libus ſignis: ſitut MM
hieremias poſuit

I collo ſuo catenas ad ſigniſicãdũ ꝙ ſic ducerent᷑ ↄcatẽa

ti ĩ captiuitatẽ:ifra.xxvij.⁊ ſic ĩ ppoſito dñs pᷣcepit hie

remie vt tõderet capillos ſuos ſuo capiti adherẽtes ⁊ ei
valde amabiles:eo ꝙ erat naçareus ex vtero matrij ſue

vt dictũ ẽ ſupꝛa.c.i.⁊ ſic nouacula nõ debebat ſuper ca
put ſuũ aſcendere:vt dẽ de ſapſone iudicũ.xiij.⁊ hoc fu
it ad ſignificãdũ ꝙ dñs ppł regni iuda ſibi pꝛo adherẽ/

tẽ ⁊ amicabilẽ ſeparet ⁊ pijceret a ſe:⁊ hoc ẽ quod dẽ:
d ¶ Tode capillũ tuũ.i.capillos accipiẽdo ſingulare p
plurali. e ¶ Et pijce.a te. f¶ Et ſume ĩ directũ.i di/
recte accipies c 8. g

t
Plãctũ.cuũſignificatio ſbᷣ
ditur: h ¶ Quia ꝓpiecit dñs ⁊ reli.gene.fu.ſni.i.pplin
iuda quẽ dilexit pꝛius:qꝛ pꝑ mala ſua puocauit õ ſe irã
dei:⁊ iõ dẽ hic generatio furoꝛij dei:ſic homo dignmõ
te di fil moꝛtis.ij. Reg.xij. Cõſequẽter poõit᷑ duplex cã
hui piectõis. Pꝛima cũ dẽ: oſuerut offẽdicula
ſua.i.idola. k¶ In domo ĩ qua ⁊c..ſ.i tẽplo diuino

cultui deputato:vt habet᷑.iiij. Reg.xxj.⁊ hoc fuit valöõ

deteſtandũ:ſicut cũ mulier itroducit adulterũ ĩ eodem
lecto cũ marito ſuo.⁊* põit᷑:ibi E alffkeauerat
celſa.i.altaria alta:qꝛ locus ille erat ĩ
ſeq̃nti: m ¶ Tophet.i.idolo moloch:⁊ ſᷣm ꝙ dic ̊ ra.
ſa.ſonat tympanũ ſeu tympãi ationẽ:eo ꝙ ĩ ritu illius
idoli fiebat tympanięatio. Erat.n. illud idolũ ereũ ⁊ in
terius cocauũ:⁊ ĩtra cauitatẽ illam fiebat ignis foꝛtis:⁊
qñ idolũ erat ignitũ ponebat᷑ puer qui offerebat᷑ ĩ mani
bus eĩ: tũc ſacerdotes pcutiebãt foꝛtiter tympana ne

parẽtes pueri audirẽt clamoꝛẽ pueri ⁊ ↄpaterent:⁊ vt

crederẽt ſine doloꝛe coꝛpoꝛis aiam euolaſſe:⁊ iſtõ erat

valde honihile,ſinocẽtem ad veneratioeʒ idoli ſic int
ſicere. n Fil ennon. nomẽ erat ppꝛiſ hois: cup fil

virtutis.

ſchali imolan
valle: vt pʒ ex lIrfja

erat dñs ka ulis. 0Ct lcenderẽt filio ſuoj.modo pꝛe
dicto. p ¶ Que nõ pᷣcepi ⁊c̃. hoc dẽ:qꝛ ſacerdotes illido-
li aſſerebãt talẽ oblationẽ eẽ deo valde acceptã: eo ꝙ domi
nus dixit abꝛae: Tolle filiũ tuũ vnigenitũ quẽ diligis iſaac
offer illũ ĩ holocauſtũ ⁊c᷑: Señ.xxij.qð ẽ falſũ:qꝛ illud nõ
fuit dictu abꝛae vt iſa
s moꝛset: ſavt obe.
lũ in oculis meis dic dñs. diẽtia ꝓbaret: ppter
Põſuerũt offendicula ſua oa Hid ſupai.
ĩ domo ĩ qua iuocatũ ẽ no aʒ ſup pueꝝ: neq; fa-
mẽ meũ: jt polluerẽt ca x chas ill dope nuc cog
cdiſicaueft excelſa tophet ui ꝙ timeas oñm ⁊c.
q̃ ẽ in valle filij ennon:ut in nzoie
cendẽt ſilioſſuos ⁊ ſiliaſ ſu ſicer. n. ennõ ſit nom̃
as igni:que ñi pcepi nec co ¶ ꝓpꝛiũ: vt dictũ eꝛtñ
gitaui ĩ coꝛde meo. Jõ ec alio mõ eſt appellati
ce dies veniẽt dicit ds: à aume d n pfolat
non dicet amplr op het * amplius loc ↄſolati
vallis ſili, ennon: ſ vallis i onis: z magis Zriuz
terfectõis:ct ſepelient᷑ in to ¶ſ. vallis ĩterfectois:
phet:eo ꝙ nõ ſit locus. Et qꝛ multi iudi ibi ſue.
erit moꝛticinũ ppli huiusi chaldeis. r Et
cibos volucribus celi⁊ be ſepelient ĩ tophet. .
ſtijs terre:⁊ nõ erit qui abi ſepultura aſini: ſicut
gat. Et quieſcere faciam ð

Hug inmda de nplateig nia: Sepultura aſini
ehibu ide c plalcis ſcpelienr. 1 y arer
ierlʒ vocẽ gaudij ⁊ vocey per hoc quod (bdit᷑

Et erit moꝛticinum

Fopaliper cibũ vo
ffuucrib* Xc. Cetera pa-
In. vij. c. vbi dẽ ĩ poſtil.Et replicat ter. Additio.
Ecũdũ tranſlationẽ chaldaicã replicat᷑ hic ter:tẽ/
pllü dñi:eo ꝙ ter i ãno debebãt apparere ĩ templo
coꝛã dño:vt pʒ deut.xvj.c.per qua trinã appariti/

leticie:vocem ſponſi ⁊ vo/

t vias ſuas: vt cõiter dicitur.
In eodẽ.c. vbi dẽ i poſtil. Regine celi.i.lũe¶ Adaditio.ij.

Aquedam dictio q vno mòõ ſignificat reginã ⁊ alio
— mõ ſignificat opꝰ:⁊ ſic nõ deſignat vnu certũ pla-
netã:ſed totũ opuſ celeſte quod obſeruat᷑ ab aſtronomia ſe

cũdũ certas cõſtellatiões:⁊ qũocũq; ſit irratiõabile viðtur

dici ꝙ luna ſit negne celi cũ ſol ſit maioꝛis efficacie lumis ⁊
n eo
locur de ipſis mihi offerendis. ¶ Additio. in.
AIſet in pꝛeceptis decalogi ñ fiat mẽtio ð holocau
ſtis:nec de ſacrificijs:tñ antea:⁊ ſpãliter qñ deus

„

populũ de egypto pꝛecepit eis de agno pa/

ando:quod fuit celebꝛatuʒ in die pꝛopꝛia ſeu tẽ
poꝛe eductionis de egypto:vt habetur: Exo.xij.quod qͥdeʒ
ſacrificiũ:vt habetur ibidem vocatur victima: ⁊ hoc fuit
pꝛimum pꝛeceptũ ⁊ de pꝛincipalib datis filijs iſrael a deo

per moyſen. Unð ratio poſtillatoꝛij qua dicit q; in hoc qd
dicitur hic: Non pꝛecepi eis in die qua eduxi ⁊c.nõ excludi
tur pꝛeceptum poſtea datum.ſ.de ſacrificijs: ſed pꝛeceptuzʒ
antea nõ videtur ſufficere:vt patet: et ideo aliter videt hic

dicendũ. Pꝛo quo ſciendum eſt ꝙ in pꝛecedenti capitlo iaʒ

dixerat pꝛopheta ꝙ holocauſtomata ⁊ victime non place

bant deo: eo ꝙ legem non ſeruabant:nunc auteʒ arguit eos

ex hoc ꝙ immolationes ſuas ſeu ſacrificia non pꝛo cultu
veltſahagitzo voꝛacitateſua fcichat. Andeglaſa intr

or infra. xxij. de ieco

onem credebat expiari a ſuis delictis:qdð tñ erat ſalſuʒ: niſi

Bi nos habemus:Regine celi.in hebꝛeo habetur

dem. c. vbi dẽ in poſtil. Oꝛ nõ ſũ

linearis ſup iſtud verbũ: Et comedite carnes. ſic diẽ: quia tiũ Fhissiosan ⸗ poeta: ocludit illa rõ p poſtillato in
nõ veneratioe ſui ſʒ epulaꝝ veſiderio imolauerũt. hec ĩ glo re. Nã ſol dẽ pat:qꝛ gnãt hoieʒ:⁊ñ hdiuz tm lʒ 2 deoꝝ 4 4
ſa. Unde cũ dẽ h: Polocauſtomata veſtra addite victimis i.alioꝝ planetaꝑ:⁊ a multis poetis dĩ ſol rex roõe ina⸗ an⸗
veſtris ⁊c.ſenſus ẽ:Ex quo ad appetitũ veſtrũ ſatiãädũ imo ioꝛis efficacie:luna dẽ regina ⁊ mater:⁊ boa ↄgruentia: ir
latis couenientiᷣẽc: vt nõ offeratis holocauſta:q totalr icẽdũ qꝛ ſol ⁊ luna ſũt duo magna luminaria:ſol iñ mar lu ſoer
tur:⁊ ſic vñter vident᷑ M mnmna min: vt pʒ ge⸗ ei
ſumi total- i bouno = leſlis . itai figno ihe
rẽ medũ: ſz addatis ea ceʒ ſponſe ¶ In deſolatiõe colligent᷑ ⁊ nõ ſepelient᷑: in magne pſone ſůt nene
victimis veſtris vt ſa onſæx erit terra. fr. gasrafiniij iser firiz er, rexz recina: ina⸗ nenias
victimis veſtris x eniʒ erit terra. (l. vIII. ſterꝗliniũ ſuper ſaciẽ terre ex⁊ regina:ina einui
turemini carnibꝰ. naz pe illo ait dñs:eii rũt.Et eligẽt mę ſmoꝛtẽz ioꝛ tamẽ rex qᷓ; re MUt
victime ꝓ maioꝛi pte tpe il o ait dñs: eij erut. Et eliget magil moꝛte gina c. (Ineo. nhpen
cedebãt iĩ vſũ offeren“ꝰ I cient oſſa regi iuda: q; vitã oẽs qui reſidui fue capitulo vbi dici cf g
tiũ. Et ſequit: Quia- ⁊oſſa pᷣncipũ eb:⁊ oſſa ſa rint de cognatiõe hac peſſi tur: ſiõ pcepi eis nein
no ſu locur cũ pibꝰ cerdotũ ⁊ oſſa ꝓphetaruʒ ma: vniũerſiſ locis qᷓ dere in dieq eduri acc. Rin
veſtris:⁊ no pᷣcepi eis y ſſ. bi ſt hie licta ſũt:ad que eieci eoſ di di poſtil. p h no nur
in die qua eduxi eos c olla coꝝ a Hitauerut Dic licta ſut: ad que cieci eoſ di exchndutur pꝛece dddd
de terra egypti de ve ruſalẽ de ſepulchꝛis ſuis:ct cit dominus exercituum. pta p' data: vii mmin
bo holocauſtomatũ expandẽt ea ad ſolem ⁊ lu Et dicèes ad eos:Hec dicit ben g acciit oc⸗ uen
⁊ victimaꝝ.qꝛ tũce n nã ⁊ oẽm militiã celi o inus: Mũauůid qui caſionẽ õ poſtilla cucltn
bꝓb̃cepit eij facere holo ad Toem militiae due dan raaiii gui toꝛẽ:cũ ſarhic⸗ 6pof
cauſta 2 victimas: ſʒ Dilexer ut: 7 qun eruie ut agu no relurget:? 4 guer U ille volunt ide: vt phpie
ſoluũ victimã. nã ag· ⁊ poſt qͥ ambulauerũt:⁊ q cẽnõ reuertet. Quãre ergo pʒ. ¶ In eo c. vbi rinpi
paſchalł victima erat qᷓſierũt ⁊ adoꝛauert. NMon auerſus ẽ ppls iſte ĩ hierlʒ dẽ: Tonde capii mlun
vt pʒi dcõ.c. Exollllll lü.burgẽ. hic ⁊ ſu Fertenn
xij ·n aut holocauſtũ⸗ ”VMV pꝛa Elſaie.iiij.fan helifttn
poſtea vo cũ lapſi fuerũt ĩ idolatriã de'p̃cepit eis holocau⸗ taſiat᷑ de generibus verboꝝ:ꝙ videlicet vba ſũt maſcu⸗⸗ umnſbi⸗
ſta ⁊ victimas ſibi offerri a pplo ne talia offerẽt idoł: put i lini generis ⁊ feminini generis i grãmatica hebꝛaica: ſi Lah
poſtilla. Et ſequit᷑: Sed hoc verbũ pꝛecepi eis. Audite vocẽ cut noia iĩ grãmatica latina. Qò ſi ita ẽ puto beatü hie⸗ Wige
meã.q..hoc mãdatũ de obediẽdo deo ĩ quo ver dei cult ronymũ ⁊ alios nõ latuiſſe. Sed gloſa quã adducit nõ nee
ↄſiſtit ſempꝑ fuit ꝑ ſe ĩtẽtũ a deo:ñ t holocauſta ⁊ victie ꝛt facit p eo:ſʒ ſtat cũ expoſitioe poſtil.ꝙ toſio capitis hie inc
¶ Is codem. c. vbi vicitur i poſtil. Derat fdes i ſideluas temie h Hoæpta önoſtic eſignauit meroẽ ciutatbe an
populi. (¶Additio quara. puli. ſié in ipſius collo cathena fuit p̃noſticum ſignũ ca nus
4 Oc qð dĩ hic:Perijt fides. ꝓpꝛie põt itelligi de fi ptiuitatis de quo infra.xxvij. ¶ Capitulu.vIlIl. u/
de iuſtificãte:qꝛ qui idola colunt: ſicut verũ deuʒ Ntpe illo. Hic excluditur quartu remediũ.ſ. litt
mömaifeſte deficiũt ĩ fide credẽtes idolũ habere potẽ ſapiẽtia doctoꝝ: ſi ieſſet:p quã ppls poſſet ab 4
tiam ſeu auctoꝛitatẽ diuinã: Et qꝛ duplex ẽ actus fidei.ſ.inꝰ cexxroꝛe q idolatria reduci ⁊ a punitioe diuia li ini
minſecus ĩ coꝛde quo credit᷑ ad iuſticiam: ⁊ extriſec ĩ oꝛe à berari:ſed hoc excludit ĩ hoc. c. qð diuidit ĩ duas ptee: Mlti
fit ↄfeſſio ad ſalutẽ:ad Ro.x.iõ ð pꝛimo dicit: Perit ſides qꝛ pmo pᷣdicitur ppli exterminiũ.x excludit dictũ reme uſiet
((.Ain coꝛde:de ſecũdo vero: Et ablata eſt de coꝛde eoꝛum. et din:.ibi Miluus in celo. Pꝛima adhuc i dua qꝛ pꝛimo niltous
iſtum ſenſum videtur tenere gla. poööit populi extermiatio: ?2 extermiatois rõ: ibi Et diceſ 1nnauun
In eodem.c.vbi dicitur in poſtilla. Tõde.Hic tertio c,o Circa pᷣmũ pᷣmo põitur extermaitio qtũ ad deſunctoj (paiit
firmatur pꝛopoſitum 7. ((¶¶ſ Addttio. v. qjuoꝝ inter hoĩes nõ remanẽt niſi oſſa ſepulta:⁊ q'tum ſocogo
Oc quod dẽ hic: Londe capillu ⁊ pijce ⁊ ſume.ñ ad hoc dẽ: a¶ In tpe illo. ſ. deſtructiois hierlʒ b chal undolc⸗
. lit verba dñmi directa ad hieremiã:q; vt dictũ fuit deos. b ¶ Euciẽt oſſa regũ ⁊c᷑. mos.n.fuit apud iuõoj aunpe
Elaie.xl.c.ſuꝑ illud verbũ: Super mõtẽ excelſũ ſepelire moꝛtuos ſũptuoſe:vt hẽtur Johãa.xix.⁊ maxie geſbedie
aſcẽde verba hebꝛaica ? pnoia diſtingunt᷑ pʒ ſexũ:qꝛ aliqua pſonas regũ ⁊ põtificũ ⁊ alioꝝ notabiliũ:ita ꝙ ĩ capiti- Cllitpkn.
ſunt maſculina aliqua feminina: ⁊ h dᷣ: Tonde ⁊ ꝓpijce bus regũ ponebãt coꝛona aureas cũ lapidibus pᷣcioſis uit
⁊ ſume.ſũt feminini generis i hebꝛaico ĩ hoc loco ſic ꝙᷓ diri anulos digitis:⁊ circa alias pſõas poebant alia pcio iiliplt,n
gunt᷑ ad feminam: iõ hec verba itelligẽda ſũt tãqᷓ; dicta. p ſa ſᷣm cõueniẽtiam ſui ſareſph qð chaldeiĩ deſtructi Mnnior)
ꝓphetã i pſona dñi ad ciuitatẽ hierhin:vt.ſ.i ſignũ meroꝛiꝭ) one hierlim ſepulchꝛa taliũ effoderũt oſſa ꝓijciẽtes ⁊ io t /0
tõderet capillos:qꝛ vt dẽ in glo. apud veteres cõſuetudo fu calia accipiẽtes. c ¶ Et expandẽt ea ad ſolẽ a lun ⁊c. nünmtiſe
it lugẽtiũ tondere ceſariem:ſicut nunc econtra comã dimit quaſi diceret:ſiẽ ſacrificauerũt ſoli T lune ⁊ ceteris ſtell: laria
tere luctus indicium eſt. hec in gloſa vẽ7. ſic iuſtũ ẽ oſſa eoꝝ pijciantur ad ſolẽ ⁊ lunã extracta emidz,
N¶ Meodẽ.c. vbi dẽ in poſtilla:Et non dicetur amplius to de ſepulchꝛis:iõ ſubditur: d ¶ NMon colli. 2 no ſepe. d ſeminhet
phet ⁊ vallis filij ennon. ¶Additio ſexta cetero:qꝛ hitatoꝛes terre in captiuitatẽ ducent: e ¶ In umnimh
Bi nos habemus: Uallis filij ennõ. in hebꝛeo ba ſterquiliniũ erunt.i.putrefiẽt ſuper terrã p pluuiã ⁊ ni- ſaitenee
bet Sehen hynnon. vnde ex hoc noie fuit aſſũ uẽ deſup cadentẽ. Conſequẽter põit exterminario qtuʒ U
X ptũ i hebꝛeo gehẽna ad ſignificãdũ locũ iſernale,zʒ ad viuos cũ dẽ: ſ Eligẽt magis moꝛtẽ:/pꝛe nimia an he
vbi cruciant᷑ dãnati:⁊ ſic hẽtur i catholicon:⁊ rõ ẽ:qꝛ ĩ hoc xrietate ⁊ miſeria quã ſuſtinebũt. g ¶ In vniuer. lo. nn den
loco crudeliſſime ⁊ irremediabiliter cruciabant᷑ hoies p de dere.ſũt ad que eieci eos.ᷣin captiuitatẽ ductoſ vbi dicẽt aſtcke n
monũ admiſtrationẽ quodãmodo ſicut ĩ iferno. Similiter moꝛtuos fuiſſe beatos. h?⸗ t dices. Hic ↄñter ponit ki nin
⁊ tophet nomẽ eſt inferni:iuxta illud Eſaie.xxx.c. Pꝛepa huius exterminij rõ que ẽ obſtinatio ppli ĩ peccato:cuʒ denne
Aata eſt ab heri tophet vẽc. (Replica. dz: 10 Nunquid qui cadit non reſurget ⁊c.q.dille q a t
I.C ſeptimo exiraneũ videt᷑ burgẽ.ꝙ poſtilla.re cadit ad terram libẽter reſurgit:a qui auerſus ẽ a recta iu
ginã celi vocat lunã:eo ꝙ ſol ſit maioꝛis efficacie: via libenter renertitur ad eam. kd] Quare ergo auer faeul
ᷓ ar gumẽtũ burgen,modicũ ↄcludit:ſʒ vſu loqn ſus eſt populus iſte in hieruſalem. a via moꝛum. eeinn

fintubedu
itsiuoben
coltqriadee
rwioann
numawticllu,
Amiend
oumntor ollil
Atiouas ek
ctoianitn
ſduuſcepriro
3föchirdich
üAdanned
ichnnchun
cüedoc
Viütihulnn
ihin
vabhilinſe
sntetnif
tr
ntolt inn
anddſheiii
Niglurin

p ſapientiã docto

I¶ Auerione ↄten
ſubdit᷑ hubcã: m

ſa.i.obſtinata nolens reuerti:et

Appꝛehẽderũt mendaciũ. pſeudo

phetaꝝ. n ¶ Et noluerut reuerti. ad meũ obſequiũ
3irtsci r auſcultaui ⁊c̃.loquit᷑ de'ad modũ homi/
nis emẽdationẽ ſui filij deſideratis:⁊ qꝛ non fuit ſecuta

ſubdit᷑: p Nul
lus ẽ ꝗ agat peni⸗/
tentiã.de peccatij
pꝛeteritis:ſʒ ſunt
obſtinati ad futu
ra ppetranda: iõ
ſeck: q ¶ Dẽs
ↄuerſi ſũt ad cur/
ſũ ſuũ ⁊c.in qͥ no
tatur libido pec
cãdi ⁊ obſtinatio

———

maxia. r¶ Mil

uus. B ↄñter ex/

cludit᷑ remedium
qð poſſet haberi
rũ:⁊ pꝛio hoc re
medium excludit᷑
⁊ exterminiũ po/
puli futuꝝ repeti
tur:ibi Cõgregãs

Circa pmũ pᷣmit
tit᷑ ignoꝛãtia ppli

p exemplũ auiuʒ
intellectu carẽtiũ
cũ dꝛ: r ¶ Wil
uus ĩ ce.cogno.tẽ
pus ſuuʒ.ſ. nidifi⸗

cãdi ⁊ pullifican-

di. s ¶Curtur
hirũdo a. cico.
cuſto.tẽpus aduz

tus ſui.qꝛ tpe det

minato recedunt
2 reuertuntur.
t¶ Po. aut me
nõ cogno. iudici/

um do.i. ee man/⸗

data ꝓ quoꝝ traãſ
weſte oñs iudi
cabit pplm ⁊ ↄdẽ
nabit: ⁊ qꝛ igno/

auerſiõe ↄtentioſa: Appꝛè
hẽderũt mẽdaciũ:et nolue
runt reuerti. Attendi ⁊ au/
ſcultaui:nẽo quod bonuʒ
ẽ loquit᷑. Nullus eſt ꝗ agat
pniam ſupꝑ peccato ſuo di

cẽs:Quid ſeci: Omnèſ cõ⸗
uerſi ſũt ad curſũ ſuũ: qua

ſi equus ipetu vadẽs ĩ pꝛe
liũ. Miluüs ĩ celo cogno
uit tempus ſuũ:turtur ⁊ hi
rũdo ⁊ cicõia cuſtodierũt
tẽpus aduẽer ſui:pòpls aũt
mejnõ cognouit iudicium
dñi. Muũõ dicitis ſaàpientes
noſſum:ct lex dñi nobiſcũ
Aerè mẽdaciũ opatus ẽ
ſtilus mẽdax ſcribaꝝ. Cõ/
fůſi ſũt ſapientes: pterriti ⁊
capti ſũt. Nerbũ.n.dñi pie
cerũt:&t ſapia nũᷣlla ẽ in eiſ.
Pꝛpterea dabo mlieres
eoꝝ exteris:gros eoꝝ hè
redibꝰ. Qũia a mimo vſq;
ad maximũ oẽs auariciaʒ
ſequunt᷑:a ꝓpheta vſq; ad

ſacerdotẽ cũcti faciũt men/

daciũ. Et ſanabãt ↄtritiõeſ
ſilie ppli mei ad ignomiaʒ
dicetes:pax pax:cu no eet

pax. Conſuſi ſũt qꝛ abomi

rãtia ppli ꝓuenit ex defectu doctoꝝ:iõ ↄñter arguit iſi
pientiã eoꝝ picẽs: v ¶ Quso dicitis. vos ſcribe ⁊ do/⸗
ctoꝛes: x¶ ¶ Sapiẽtes nos ſumy.cognoſcẽtes diuia de
quibꝰ ꝓpꝛie ẽ ſapiẽtia. y ¶ Et lex domini nobiſcũ eſt.

1, 3 nos ẽ eius ĩtellectus:qð excludit᷑ cũ ſubditur:

3¶ Uere mẽda.opa.ẽ ſti. men. ſcribaꝝ.qꝛ falſe extoꝛ
te legem iterpꝛetabant:ſic̃ dictũ eſt. c.pꝛecedẽti ð relaxa

tione rapinaꝝ ꝑ oblationes. a (¶ Con
⁊c.i.con fũdent᷑ qñ cum ciuitate capientur.ſ.cui cõtra⸗
riũ aſſerebant:cuiꝰcauſa ſubditur:

Confuſi ſũt ſapiẽtes

Uerbũ eni do

mini. per pꝛophetas dictum. c¶ Pꝛoiecerũt. taqᷓ; fal

ſum. ¶ Et ſapientia eius.ſ.domini. e ¶ Nulla eſt
ĩ eis.ſed tin ſapientia que terrena eſt animalis ⁊ diabo

Nulla eſt

lica: Jac.ij.ppter quod ſubditur pena:cum diciur:

¶ Pꝛopterea ⁊c exter.i.chaldeis qͥ eas violabũt ⁊ po

ſtea ducent captiuas. f ¶ Agros eoꝝ.i. bona agroꝝ.
Heredibus.i.extraneis:no ad modicũ teẽpus:ſed ad

loõgũ quaſi heꝛeditario iure. Dimiſit. n. ibi rex babyloi)
de pauperipus terre qui colerent terram:non ſicut do-

audit ẽ fremit᷑ equoꝝ ey:a

filie ppli mei dè terra lõgi⸗

parte intrauit iudeam exercitu

voxc

¶ Hieremie viiſ.

mini ſed magis ſerui reddendo tributum regi:⁊ poſt red tũ

de babylone iudea fuit ſub ſeruitute:pᷣmo ꝑſaꝝ:ſcòo greco
rum:a tertio romãoꝝ:vt pʒ ex libꝛis eſdre:necmie: macha
beoꝛum:a etiam ex euangelijs q;tum ad ſeruitutem ſub ro⸗/
manis. h¶ Quia a minimo ⁊c.vſq; ad locũ illũ.Cõgre/
. H gans. expoſitum ẽ ſu/
pꝛa.vj.c.circa mediũ
Toͤgregas. Poſt
ï excluſũ ẽ doctoꝛuʒ
remediuʒ: hic ↄñi re

nationẽ fecerũt:ꝗnĩmo cõ/⸗
fuſione nõ ſũt cõſuſi:⁊ eru/-
beſcere neſcierũt. Iccirco

— . — etit ppli exterminiũ
cadẽt iter coꝛuẽteſ:iĩ tpe vi di Congenns coõ⸗
ſitatõis ſue coꝛuẽt dñſ. gregabo Sos zns
Cõgrègãs ↄgregabo eos re exercitus chaldeo
ait dñs. Non ẽ vua ĩ vitib“ i Derliranenn⸗
⁊ nõ ſũt ficus ĩ ficulnea:fo n eſt vna ivi
no lur ncug ſcume. dH Kon eſt vua
liũ defluxit: et dedi eis qu? tibus ⁊c i.nõ erir ad-
pᷣtergreſſa ſũt. Quãare ſede uenientibus chaldeij
mꝰ:Cõuẽite ⁊ ĩigrediamur qui totũ comedẽt: io

ſubdit: I ¶ Et dedi
eis.ſ. iuðis terrenaſcẽ
tia in abundantia.

ciuitatẽ munitã: ẽt ſileamuſ
ibi:quia dñs de'nf̃ ſilẽ nos

fecit:᷑ potum dedit nobis m ¶ Due pꝛetergrel⸗
aquã fellis. Peccàuimꝰ n. ſa ſũt ſ. ab eis ⁊ occu

pata a chaldeis.
n¶OQuare ſedem.
verbũ ẽ hitantiuʒ ex/
tra hierlm.q.d.ſi tar
demus fugere i hieru
ſalẽ:que ẽ ciuitas foꝛ

tis ⁊ munita a chal-
ðis capiemur. o ¶ Et
ſileamus ibi. modus

dño. Expèctauim pacẽ èᷣt
nò erat bonũ:tẽpuůs mede
le: ⁊ ecce foꝛmido.A dan

voce hinituũ pugnatoꝝ eꝰ
ↄmota ẽ oĩs terra.Et vene
rũt ⁊ deuoꝛauerũt terraʒ ⁊

plenitudinẽ el:vꝛbẽ ⁊ hita eſt.n. obſeſſoꝝ ſilere
toꝛeſ ed. O ecce ego mitä enhen aucliant ſo
vobis ſerpẽtes peſſimos q loen vbi ſir mſulipd
bus nõ ẽ icãtatio:⁊ moꝛde ſtiũ. p le to

bũt voſ ait dñſ.Doloꝛ me
ſup doloꝛẽ:i me coꝛ meum
merẽs.Eccẽ vox clamoꝛis

noſter ſilere nos fecit
i.ad hãc neceſſitat
nos adduxit. q(Et
potũ dedit nobis aqᷓ;
felli?. i anxietatẽ ama
rã dedit nobis:cuicã
J ſubi: r Peceng
m'. n. dño. he dicebat
illi ꝗᷣ ben ſuũ rcognoſcebãt. 8Expectauim pacẽ. 8, dẽa
pſeudo ꝓphetaꝝ. t ¶ Et nõ erat bonũ.ſ.pacis quod eſt ſũ
mũ bonũ in vita:ſicut dicit pꝛiſtianus ĩ minoꝛi volumine.
ſi queratur P ſit ſummũ bonum in vita:bene reſponde

qua. Nunꝗd dñs ñ ẽ ĩ ſyõ:

tur pax. v ¶ Tempus medele.a rege egypti qui ꝓmiſerat
auxiliũ ſedechie ⁊ defecit:iõ ſubditur:Et ecce foꝛmido.cu
cauſa ſubdit: x¶ ¶ A dan auditus ẽ fremitus ⁊c. ab illa eni
chaldeoꝛũ cum maxia po⸗
Mittam vobis ſerpentes
s non eſt incantatio.i.de

teſtate:⁊ patet lra vſq; ibi:
regulos.i.chaldeos. ʒ¶ Qui

E. ccationibus veſtris non flectemur ad pcendum vobis.
¶Doloꝛ meus ſuper doloꝛem.verbũ eſt hieremie dolen
Ecce

tis de Banvli ſui culpa ⁊ de ſuperueniente pena. .
ox clamoꝛis filie populi mei.i.ſynagoge vel congregatio⸗
nis iudeoꝛum. b ¶ De terra longinqua.ſ.de babyloe vbi

ducta in captiuſtatem lamentabatur hieruſalem deſtructi
onem dicendo: c

lunquid non eſt do.in ſyon ⁊c.quaſi
diceret non:quia templum eſt deſtructum ⁊ rex ſedechias

R 2

captiuatus: ⁊ ſubditur reſponſio domini ad hac ibt

ſapiẽs ꝗͥ curat vulne/
ra peccatoꝛuʒ:⁊ talis

¶ Quare ergo me ad iracũdiaʒ ac. q.d.iſta ẽ dicte ſtru
ctionis cã. Conſequẽter ponunt᷑ verba hieremie lamẽtãtis.

æe¶Tranſijt meſſis ⁊c.i.tẽpus quo rex egypti debebat no-
bis auxiliari:qꝛ guerre fiunt i eſtate. f¶ Et noj ſaluati nõ
ſumus.i.deſtructi ſumus:minus.n.dicẽdo plus ſignificat
Ex cõfidentia.n. reg
egypti rebellauit ſede
chias regi babylonis
⁊ ex hoc ſecuta ſ de
ſtructio ciuitatij ⁊ pe ,5 SSHP
puli: vt habetur a tauerũt in ſculptilibuſ ſuis
xxxvij.⁊ io ſpᷣgit hie ⁊T
remias: g ¶ Super ſijt meſſis:finita eſt eſtas:et
eert fuie ponnei cõ⸗ I,1t
poꝛe. b Et coneti ber cõtritiõe filie ppli mei
natus mẽte. i Ptu otritus ſũ &t contriſtaſ:ſtu
oꝛ. i ſtupeſactio mẽè põòꝛ obtinuit me. Mũquid
bꝛoꝝ. k ¶Obtinu/ eſina ñ ẽ ĩ galaad:aut me/
it me pꝛe hoꝛꝛoꝛe tä „ Cnr,ſ
eimal 1 (undd gicus non e ibiQuãre igi
reſina nõẽ in galaad tur non ẽ obducta cicatrix
per reſinã intelligitur fſilie populi mei·
gutta arõatica ? me/ Yaia nehir eaniti mon
Aicinalis p quã vt di ſ Vis dãabit capiti meo
cit ra.ſa. hic ĩtelligi ·
ſapientia:⁊ ꝑ medicũ

aut rex el nõ ẽ ĩ ea:Quare

tẽ lachꝛymaruʒ:? Et ploꝛa-
bo die ac nocte ĩterfectõs

garhieremias Tetis5 filie ppli mei. Quis dabit

baruch:a alij pphete eS?
ſancti:ideo ſubditur: atoꝝ: Et dereliquam pplʒ
m aeae igitnon meũ ⁊ feccd ab eis: quᷣia
c obducta.i.pfecte uaua oẽs adulteri ſũt:⁊ ce᷑ pᷣua/
rata. n (Aleakfir. . oẽs adulteriſut “

oehs ort 2, I15„ D’–
vulm. 0]Filie po⸗ Licatop: ct extẽderũt liguã

puli mei. ex qno hek ſuã q̃i arcũ mẽdacij et non
medic a medicia ⁊ ta veritatis. Cõfoꝛtati ſũt ĩ ter
cetur reſponſio:q;ꝛ lo ra:qꝛ de malo ad malum

quit ad modũ hois
turbati qͥᷣ trũcat vᷣbũ
⁊ nõ complet. Reſpõ
ſio tamẽ ẽ ꝙ ppłs no
lebat audire mediccccddd?
nec eius recipere medicinã:vt pʒ ex ſupꝛadictis.
In capitulo.viij. vbi dicitur in poſtilla: Nũquid reſina
Non eſt in galadaad. Additio.

egreſſi ſũt:⁊ me nõ cogno

Bi nos habemuj:Reſina.in hebꝛeo habet᷑: LToꝛi.

quod ſignificat ĩ hebꝛeo vbicũq; ponit᷑ tiriacam q̃ᷓ
Eæ medicina ad ſalutẽ hoium oꝛdinata ſpaliter con
tra venena ⁊ toxicationes:⁊ eſt ſignificatio littere magis p
pꝛia in pꝛopoſti. ((¶Lapitulum. IXWYA.
AUls dabit. Poſtq hieremias deſcripſit maliciam
ppopuli a excluſionẽ remedij:hic ↄñter pꝛe doloꝛe

icipit lamẽtari: ⁊ diuidit in duas ptes:qꝛ pꝛio põit

hieremie lamẽtatio: ſco ppli iude reuocatio: ſiẽ pius pater
poſt ĩicrepationẽ filij ⁊ abiectionẽ ſtudet eũ reuocare ad bo⸗

nũ.2 incipit ſeqnti.c. Pꝛima adhuc ĩ duas:qꝛ pꝛimo hiere
mias lamentał:ſcòo ceteros ad idẽ hoꝛtat᷑:ibi Pec dic. Pꝛi

ma adhuc ĩ duas:qꝛ pᷣmo põitur lamẽtatio:ſcòo lamenta-
tionis rõ:ibi Qꝛ oẽs. Circa pꝰ dicit hieremiaſ: a ¶ Qui
dabit ⁊c.q.d.vellẽ totus reſolui ĩ lachꝛymas. b¶¶ Et plo⸗
rabo die ac nocte.i.cõtinue q;tũ põt fieri. c¶ Interfectos

filie ppli mei.i.hierlm:vt dictũ ẽ.s cCSA dabit ⁊c. lu

gentes. n. querũt loca ſolitaria. O ¶ Et dðrelinquã populũ
meũ.hoc.n. deſiderabat ꝓpi mala culpe que videbat ineſſe.

ergo me ad iracũdiam ↄci oi fratri ſue u
auerũt in ſculptil is ciã: quia oĩs frater ſupplaã-
⁊ ĩ vãitatib alienis: Cran
nos ſaluati nõ ſumus. Sů
.n.liguã ſuã loq mẽdaciũ

Hitatio tua ĩ medio doli:i
dolo tenuerũt ſcire me: diẽ

aquã.⁊ oculis meiſ fõ/

me ĩ ſolitudie diuerſoꝝ vi

uerüt dic dñſ. Anüiſquiſas

Liber.

pplo de pꝛeſenti:⁊ mala pene de futuro:vt dẽ poſtea: ſʒ

de pꝛecepto dñi cogebat ibidem remanere ad arguẽdu
pplim. e ¶ Quia oẽs. Hic ↄñter ponit᷑ ratio lamẽtatõ

nis: ẽ duplex:pꝛima ꝓpter malũ culpe p̃ᷣſentis:ſcõa p
pter malũ pene iminẽtis:ſcòa ibi Pꝛopterea.Circa pi

mũ dẽ: e ¶ Quia
oẽs adulteri ſunt
gq. d. ex hoc hẽo
cam lamẽtandi 2
extenderũt liguã
ſuã quaſi arcum

ſe a ꝓpxio ſuo cuſtodiat:læ ĩ
oĩ fratri ſuo non hẽat ſidu

tãs ſupplãtabit:⁊ oĩis ami/

cus fraudulenter icedet: ? mdacij. verba.n.
vir frẽʒ ſuũ deridebit:⁊ ve cca ſe ae
ritatẽ nõ loquẽt. Docueft emilſerr lic ligua

ex q̃ emittunt ar
cus dĩ: g ¶ Co½
foꝛtati ſũt.ĩ mali
cia ſua pcedentes
de malo ad peiun)

vt iniqͥ agerẽt laboꝛauerũt

dñs. Pꝛopkea hec diẽ dũſ h¶ Unuſquiſcq;
exercituũ:Eccè ego confla ſe a ꝓxioſuo ⁊c.
bo ⁊ ꝓbabo eos.Quid.n. 4ce⸗ nitas
Sagitta vulneraſ ligua eo fidelitatẽ ſibi ad/
rũ:dolum locuta ẽ. In oꝛe iunctaʒ:qꝛ vicini
ſuo pacẽ cũ amico ſuo lo/) Loſaguinei nitũt
—Frr At⸗ Pgere ſe adinui-
gt occulte ponit ei iſidi⸗ cem:iõ ſubditur:
as. Nũquid ſup his nõ vi ¶ ¶ Quia omnis
ſitabo: dicit dñſ:aut ĩ gente fra. ſupplan. ſup/
huiuſcemõi nõ vlciſcet aĩa aaun vudlu:,
mea:⸗S p montret aſſumã tationis verbum
fletũ ac lamẽtũ:et ſup ſpeci aꝛ multum ſtuce
oſa deſerti plãciũ:qm incẽ bant ad h vn⸗
ſa ſunt:co ꝙ nõ ſit vir ptrã alluz deciberet er
ſiẽs:c᷑t nõ audiert vocẽ poſ pplantaret.
c k ¶ Docuerũt. n.
ſidẽtis.A volucre celi vſqʒ linguã c. lx ver⸗
PP eo pulchꝛa 7 5ce⸗
hhkhkftoꝛia ſua mèéda-
cia coloꝛando:ideo ſubditur: ¶ Habitatio tua ĩ me ·

dio doli . qꝛ quieſcentes in ſuis domibus dolos õ alios
cogitabant. m ¶ In dolo renuerũt ſcire me.i. manda
ta mea: vt licentius peccarent. n ¶ Pꝛopterea. Hic põi
tur ſecũda rõ lamentationis: ⁊ diuidit in duas partes:
qꝛ pᷣmo ponitur hec rõ.ꝰ querit huius rõnig conſiõra
tio:ibi Quis eſt. Circa pmum dicitur: ꝛopterea
.Ji. ppter peccata populi pꝛedicta. o ¶ Ecce ego confla
bo. i puniam eos debita pena. p¶ Quid enim aliud
faciam ⁊c.q.d.tantũ dedecus culpe non debet dimitti

ſine decoꝛe iuſticie. q ¶ Sagitta vulnerans lingua eo- .

In oꝛe ſuo pacem ⁊c. nulla enim peſtis grauioꝛ ad
nocẽdũ qꝙᷓ familiaris inimicus:a iſte eſt amicus fictus.
8K¶Nunquid ſuper his non viſitabo. debitam penaʒ
inferendo.q.d.ſic. t¶ Super mõtes aſſumã fletuʒ.i.
aſſumi faciã:⁊ p montẽ intelligitur iudea que eſt terra
mõtuoſa. v ¶ Et ſup ſpe. deſer. plan.qm inccn.ſunt.
loquitur de futuro per modũ pꝛeteriti ꝓpter certitudi
nem. x¶ Eo ꝙ non ſit vir pertranſiens.quia ſũt occi

e au habebant verba nociua valde:iõ ſubditur:
r

