dij metro luderent:et ꝑ oꝛ

Eiſta.

n Enb e h(MNoſtris. lati
dinem ad laudem dei om nis. i ¶ Poſſu⸗
nia elementa pꝛouocarẽt: m ⁊c.dixiſſe eü.
aut qð miraculũ diuineqʒ iudeũ vel quelibʒ

aſpirationis iudicium uel

draconem interſeciuʒ öffa lico i. ſtatim.
picis uel ſacerdotum beliſ Pereas ⁊ alẽ
mãchinas depꝛehenſas:qᷓ tiſco. per quan-
. . „daz alluſionẽ.
magis pꝛudentia ſolertis m ¶ In lentez te
niri qᷓ; pꝛophetali eſſẽt ſpi zminuat angeb.
ritu perpetrato. Cuùm vero lens lẽtis legumẽ

abacuc vẽiret: et de iudea ĩ
chaldeã raptũ diſcophoꝝ
lectitaret: quẽrebat exẽplũ
ubi legiſſem in toto ueteri

quoddã minutũ

eſt:⁊ dicitur a len
tus lenta:tum da
lenta et humida
eſt: verſus: Lens
lendis capiti lens
lentis conuẽit oꝛi

aliũ per quada
alluſionẽ. kJ⸗

n¶Uel nõ lente pereas aut lentus ideſt flexibilis ꝑ vi
cia: Ducaris ad noꝛtem. Lentus multa ſignificat que
habentur per hos verſuj: lexibilis lentus ſit mollis ñ
bene ſiccus:Sit piger tardus non foꝛtis deſidioſus.
Pp Siue aliud quid. a pꝛedictis. q arboꝛis no
men. ilicis vł lẽtiſci. r ¶ COueniẽs.p quãdã alluſionẽ
vel ↄſonãtiã. S ¶ Trib puer. Daicl. iij. ¶ Cauilla
bat.i.calũniabat᷑ vel deridebat hebꝛeus ille de quo ſu/
pꝛa dixim. Nota ꝙ cauillo cauillaj:qð ⁊ cauilloꝛ laris
iuenit᷑ p calũniari:deridẽ: ↄtẽdẽ:cũ vicio iocari:aliqua

falſũ affirmãt vi alios decipiãt. v ¶ Offa picis.dani/

tulũ decipe:ſicut faciũt ſophiſte qͥ ſciẽter veꝝ negat vel

elis. xiiij. Offa ꝓpe dẽ fruſtũ panis humectatũ:⁊ ↄpõi

tur ab ob ⁊ fas:q̃ſi Z fatẽ.i.loquẽtẽ:qꝛ implet os ⁊ ipe-
dit loquelam. Hic autem accipitur pꝛo maſſa piloꝛum
in pice ⁊ adipe decoctoꝛum. x achinas. ideſt ar/
tificioſas ſtructuras quas ſub menſa belis parauerat
vt latenter poſſent intrare et exire.machina dicitur fa
bꝛica vel quelibet artificioſa ſt a. y (Luz vero
abacuc.danielis vltimo. Cwophorumm.iagie
rũ.ſcilicet abacuc:qui ferebat cibum meſſoꝛibꝰ.Diſcus
dẽ vas eſcarium ſicut ẽ ſcutella:⁊ dicit᷑ diſcus.q. dans
eſcas:et componitur cũ foꝛos qð ẽ ferre:⁊ dẽ diſce pho
rus.quaſi ferens diſcum ⁊ ipᷣe poꝛtabat panes iĩ alueo/
lo. diſcus multa ſignificat q poĩis iuẽire ĩ opuſculo vo/⸗
cabuloꝝ biblie. (QAuercbater ⁊c̃. potuit adduci

amchiyni
otiſaut iyns
lliun. non
elſentflipoo⸗
Petmd prinſd
iuſrteeſupphe
gueritniſſpoſt
ſreit re ſpihi
nntinhelin⸗

—
iiquantulvm

Unne pora1.
l

1Wriſean
ſgafimae.
oronhe d
Noorpds i
dolas Niddas
Fö goaorlve⸗
Tiras ignorauur.
ſupzuſplogo ſu⸗
periolueiptine⸗
pio iueni guid

ſtapoophyzt

iotcanr: 70

Hodiooenpiur:

fhulgoi aſn⸗
logitz dilben

ſpgig wogre

ſainecviſcis i

Ppogenoinngirr

Fifelatibitvin
Nridaepugheinn
geiuleis ſifii
lli cipphayehb
iltinii⸗
ſſfireplog pan
cub'ergunirsni

D

ſacokoneſedefi
Hecitione dicimn
giustheiſtiuliign
apilezit npn

1

“ Pſirindlnn

nniſi⸗
b(Tyſreln
1 ns i
mni dirlſi
iziͦ lauiͤ
Ai perr
4
i

Auſone.
Cenmenal
io e gur
uAuiw⸗
n Clen!
l znnnutn
NWocli niui
tzoliurt
tus lntafun
luu et humnid

ſtperſus: Ll

lodiscapit lons
lmnnsconuiſtoꝛi
ickfepbilspn
nulunſigtiſcat ae

slamnsſtmolii V
ſſornsdeicus J

(Midanen
iahqniti
dic i Clun
crnglltecli
luindttuln
ci vuii⸗ voniulgt
ent in,
7 ng
summeu,
–
urbmaſin

chielem

ssä

apparuit:qꝛ tulit eum deus. Itẽ illud.iij.re.xviij.b. qd

*. 4

———

W

dicebat abdias ad helia:Cũ receſſero a te:ſpũ) domini

E
.

aſpoꝛtabit te in locũ quẽ ego ignoꝛo. Itẽ illud.iiij.reg.
qð dixerũt filij pphaꝝ ad heliſeũ:Ecce ſerui tui ſunt

qnquaginta virr

foꝛtes qui poſſũt
ire ⁊ querere dñũʒ

tuũ ne foꝛte tule

rit eũ ſpũs dñi: ?
ꝓpiecerit eũ i vrũñ elam KE ae Dacis an
ſe. Cui cũ qd e nr̃is ſaſad

motiũ:aut i vnẽ
vallium. qð non
dixiſſent filij pꝛo/

tauerat niſi poſſi

42àPꝛöptulus.
i.a larahruelum
Pwcin⸗ b¶ Ee licet vt erudituʒ vix:⁊ q le
thi geunm ab hebꝛeis didiciſſet
non fuiſſe auſum affirmare
ſe raptũ ĩ coꝛpoꝛe:ſed dixiſ

ſuz affirmare. ij.
choꝛinth.xij d

bulas.i.hiſtoꝛias

Irũ auctoꝛ vl ve/
ritas ignoꝛatur.
ſupꝛa ĩ ꝓlogo ſu/
per ioſue ĩ pꝛinci
pio iuenies quid
ſit apocryphuʒ ⁊?
vñ dicatur: ? t
modis accipitur:
Fabula dẽ a fan
do:qñq; dẽ locu
tio qñq; res que

pbetaꝝ qͥ pꝛiuj dö
eiuj receſſu pphe

teſtõ quẽq; ſcõꝑ graui vo
laſſe coꝛpoꝛe:⁊ ĩ pũcto ho

re tãta terraꝝ ſpacia trãſiſ-

loquendũ ꝓmptulus ecè

chielẽ adduxiſſet in mediũ
7 diceret eũ de chaldea in

iudeam fuiſſe tranſlatuʒ de

bile eẽt gre ſpũ) d
erat in helia.

mie demõſtrauit ecechielẽ

Apocryphas fa-

in ſpũ ſe vidiſſe trãſpoſituʒ

Deniq; ⁊ apł̊ noſtꝝ vide

ſe:ſiue in coꝛpoꝛe ſiue extra

coꝛp neſcio:deus ſcit:his

⁊ talibꝰ argumẽtts àpocry
phas ĩ libꝛo ecclie fabulas

arguebat. Super qua re le

ctoꝛis arbitrio iudiciuʒ de

linquenſ illũd admoneoñ
hr̃i danielẽ apud hebꝛeoſ
inter pꝛophetas:ſed int᷑ eoſ

nec va nec viſilis. Uñ dicit Jlidor ety . Yabulasa fa
do poete noĩauerũt:qꝛ ñ ſũt res facte ſed loquẽdo ficte.

Itẽ fabula oẽ hiſtoꝛia:ſic h. e¶ Illud admoneo ñ ha

eri da.apud he.inter ꝓphetas.occaſiòe hꝰ vbi qdam

male ĩtelligẽtes ſic fuit rufin:crediderũt hief.ſẽſiſſe da
nielẽ ñ eẽ pphaʒ:qᷣb rũdet ĩ ꝛꝰ libꝛo õ rufinũ dicẽj: De

daniele bꝛeuit᷑ rñũdebo me ñ negaſſe eũ ꝓpham:queʒ ſta

ti ĩ frõte plogi ꝓph̊am eẽ ↄfeſſus ſũ:ſʒ qͥd hebꝛei dicerẽt
2 quib argumẽtis niterẽt᷑ ſuã pbare ſniaʒ voluiſſe mõ
ſtrare ⁊ docuiſſe lectoꝛẽ ecclias chꝛiſti hũc ꝓphaʒ iuxta
theodotionẽ legẽ ⁊ ñ iuxta.lxx.trãſlatoꝛes:qͥꝝ.ſ.ĩ iſtto

libꝛo editionẽ dixi multũ a veritate diſtare: ⁊ recto ec/

cleſiaꝝ chꝛiſti iudicio repꝛobatõ: nõ ẽ mee culpe q̃ dixi:
ſz eoꝝ q legũt. In ꝓmptu ſũt q̃ttuoꝛ editõeſ: aqle:ſym-
machi:⁊.lxx.theodotõis: ecclłe iuxta theodotoeʒ legũt

dãielẽ. Ego qd peccaui ſi eccliaꝝ iudiciũ ſecutus ſũ.Q
aũt rfero qͥd aduerſũ ſuſãne hiſtoꝛiã ⁊ hymnũ triũ pu
eroꝝ ⁊ belis dracõiſq; fabulas:q̃ ĩ volumie hebꝛeo nõ
habẽt:hebꝛei ſolẽt dicere:qͥ id ĩ me crimiat᷑ ſtultuʒ ſe ſy

cophantã ꝓbat. Nõ.n.qᷣd ipᷣe ſẽtirẽ:ſʒ qd ð noj dicẽ ſo
leat explicaui. Quoꝝ opioni:ſi ñ reſpõdi in ꝓlogo bꝛe

uitati ſtudẽs:ne pᷣfatõeʒ ſʒ libꝝ ſcribẽ viderer: puto ꝙ

ſtati ſbieceri:de à ñ ẽ h'tpis diſſerẽ:alioqᷣn ⁊ ex eo aſ
fui poꝛphyriũ ↄ hũc pphaʒ mita dixiſſe: vocauitq; b
teſtes methodiũ:euſebiũ:⁊ apoliarẽ:q ⁊ multis verſuſ
milibu) illi' veſãie rñderũt:me accuſare poiit:q̃re no i

in libꝛo cel

Hanielis Pꝛolog)

üUlud geñ. v. vbi dẽ de enoch: 2lmbulauit cũ deo: non

pᷣfatiũcula ↄtra libꝛos poꝛphyrij ſcripſeriʒ. Qui iſtiuſmo/
di vẽias ↄſectat᷑:⁊ ſcripture hebꝛaice ñ vult reciꝑe veritatẽ:
audiat libẽ pclamãtẽ: Nemo.n.cogit᷑ legẽ qð ñ vlt.Ego pe
tẽtibus ſcripſi:nõ faſtidioſis:gratis:nõ iuidis:ſtudiolis: ñ

ſciſcitatib: et tñ miroꝛ ꝙ theodotio

ẽ h tpis diſſerere.Que au

ʒhũc libꝝ poꝛphyri obij

ciat:teſtes ſũt methodi:eu
ſebius èt apoliaris: q mul/
tis verſuũ milib er veſanie
reſpondentes:neſcio an cu
rioſo lectoꝛi ſatiſfecerint.
Vnde obſecro vos o pau-

la ⁊ euſtochiũ fundatis ꝓ

me ad dñʒ pᷣces:pt q;diu ĩ
hoc coꝛpuſculo ſuʒ: ſcribã
aliquid gratum vobis: vti

le eccleſie:dignum poſter.

Pꝛeſentium quippe iudi
cijg oblatrantiuʒ non ſatis
mõoueoꝛ:q ĩ utrãq; piẽ aut
gmmoꝛe labũt᷑ aut odio.

Explicit pꝛologus.

rici igenij. k Et apolinaris. laodi ẽſis ſyrie eps:q grãma
ticis ĩ adoleſcẽtia operã dedit:⁊ poſtea ĩ ſacras ſ⸗ cripturas
nũerabilia ſcribẽ:ſbᷣ theodoſio impꝑatoꝛe obijt:extãt e ad

nẽ hereticũ ⁊ iudaixã-
tem legit: ⁊ qtũcũq;

yVyVyuyvycconr chꝛiſtiai trala
ꝗ agiographa oſcripſerũt.
In trẽs ſiqdẽ partes omis
ab eis ſcriptura diuidit:i le
gẽ:in pꝛophetas ⁊ in agio
grapha.i.in quinq; ⁊ octo
⁊ in vndecim libꝛos:de qͥ ũ

tionẽ faſtidit. fᷣ ¶ In
iuenies expoſitũ.ð.in
ꝓlogo ſup libꝛos re-

guũ.vbi diſtiguũt.v. li

bꝛi leg: ⁊ octo libꝛip
phetaꝝ ⁊ nouẽ agio-⸗
graphoꝝ. gPoꝛ

4 e. ——e an phyrv. Hetic credo
tem ex hoc pꝛopheta:imo Uieplatonte pee

Snn 1 fuit ille platonic poꝛ
riſit hominẽ:⁊ ex ißo volu

phyrp:de qͥ fit mẽtio

i.x. libꝛo aug.ð ci. dei
ix.c. æ xj. h ¶ Me/
thodi.martyr: de qᷣ
diẽ hier̃ in libꝛo illu⸗

ſtriũ viroꝝ. Methoꝰ

duolympij lycie ⁊ po

ſtea tyri epᷣs nitidi cõ

poſitiq; ſmõij aduer
ſũ poꝛphyriũ cõfec li

bꝛos ⁊c. i ¶ Euſebi

us. ceſariẽſis: de qᷣ diẽ
hieronymus i eodẽ li

bꝛo. Euſebius ce aree

paleſtine ep̃s in ſcrip

turis diuĩs ſtudioſiſ-

m: bibliothece di/

uine cũ pãphilo mar

tyre diligẽtiſſim per
ueſtigatoꝛ: edidit infi

nita volumia. Alter
fuit euſebi'emiſcenu⸗

eps elegãtis 7 rheto/
ſis ſyrie epᷣs:q grãma

uerſus poꝛphyriũ.xxx.libꝛi:q iter ceia oꝑa eimaxie pbãt.

Ali fuit apolinaris aſie hierapolitan eps ſicut dicit hiero/-
hym' ĩ edẽ libꝛo. I ¶ Nõ ſatis.i.nõ multũ. mM
Oꝛ.q:d.parum curo de eis. Cetera plana ſunt.

Incipit poſtilla fratris Nicolai de lyra ſuper danielem
ꝛophetam cum additionibus Pauli Burgen. ⁊ replicis ðᷣ

ſiuis Matthie doꝛnich oꝛdinis minoꝛum. . .
Anieli auteʒ dedit deus intelli
gentiam omnium viſionum.
Danielij pꝛimo. In verbo pꝛo
poſito tangũtur quattuoꝛ cau
ſe libꝛi danielis:quem pꝛe ma/
nibus habemus: ſcilicet cauſa
ſubiectiua:effectiua:finalis: et
foꝛmalis.Ad cuius intellectũ
ſciendum ꝙ tres iſtarum cau⸗
ſarum in idem concurrunt in
tota ſacra ſcriptura ⁊ ĩ partialibus eius libꝛis ſpᷣ alia tamẽ
rõne. Sicut enĩ ĩ philoſophia nãli coꝛpus mobile ẽ ſbiecrũ
ſub ratione abſoluta:a in partialib libꝛis ſb rõnibus ↄtra
ctis: vt in libꝛo de generatione: coꝛpus mobile ad foꝛm: et
o celi 1 mundi: coꝛpus mobile ad ſitum: 2 ſic de ali-

is libꝛis paꝛtialibus ↄſequenter: ſic in tota ſacra ſcriptura

¶Liber

deus ſub ratione abſoluta eſt ſubiectũ.vnde theologia dẽ:
quaſi ſermo de deo:⁊ ſbᷣ cõtractis ronib eſt ſbiectü in par
tibus ſacre ſcripture:vt i veteri teſtõ ſbiectũ eſt vt rex crea/
toꝛ ⁊ gubernatoꝛ: ⁊ in nouo vt humani generis redẽptoꝛ ⁊
goꝛificatoꝛ: a ſic ꝓcedẽdo mag ↄcte i partialibꝰlibꝛis vtri
uſq; teſtamẽti. Silr idem deus eſt cã effectiua ſacre ſcriptu
re generalr: qꝛ tota ſacra ſcriptura ꝓcedit ꝑ eius reuelatõeʒ
a ĩ libꝛis partialibeſt cã effectiua:vt reuelatoꝛ noticie in qli
bet libꝛo ſpãlr cotente.Silr eſt cã ſinalis totius ſacre ſcrip
ture:loquendo de vltimo fine:quia tota ſacra ſcriptura o⸗
dinat᷑ finaliter ad ſupernãlem beatitudinem conſe equenda
que conſiſtit i deo obiectiue:⁊ i partialibus libꝛis ſub ↄct.
rõne. Igitur in libꝛo danielis deus ẽ cã ſubiectiua: effectia:
7 finalis:ſub rõnibus contractis:quod notatur ĩ verbo pꝛe
aſſumpto:cum dẽ: Dedit deus.quod ex pꝛincipio clauſule
reſumitur. Deus eni vt rex ſupereminens eſt hic ſbiectum:

quia vt patebit ex pceſſu libꝛi in eo declaratur ſupereminẽ

la regni dei ad regna terrena: de quo dicit᷑ pſalmo. xciiij.

Deus magnus dominus ⁊ rex magnus ſuper omnes deos⸗

pſalmo.xlvj. Super omnẽ terra.Et etia cã effectiua ĩ hꝰ

7 „

libꝛo:ꝓut reuelauit danieli noticiam huius regni: de quo

☛ „J *

poõt accipi quod ſcribitur ſapietie. x. Oſtedit illi regnuʒ dei

7 dedit ſcientiam ſanctoꝛum. Eſt etiã deus cã finalis huiuj

libꝛi inqtum facit nos participes h regni:vñ di Apo.v. c.
Feciſti nos deo noſtro regnũ:⁊ ſacerdotes ⁊ regnabimuj ſu

per terrã. Cã vero inſtralis effectiua taãgitur i verbo ꝓpo
to:cum dicit᷑:Danieli.Uñ d ifra.x.c.Daniel vir deſiderio
rum iĩtellige verba que ego loquoꝛ ad te.Intellexit enim da

niel ea que ſcribit i hoc libꝛo.vñ ifra.xij c.dẽ: Tu auteʒ da

niel claude ſermones ⁊ ſigna libꝛum ⁊c̃. Cauſa vero foꝛma

lis huius libꝛi tãgitur cum dẽ. Intelligentiã oium viſionũ

Circa qð ſciendũ ꝙ duplex eſt foꝛma libꝛi.ſ.foꝛma tracta
tus ⁊ foꝛma tractaãdi.oꝛma tractatus eſt diuiſio hlibꝛi:qͥ
diuidit᷑ ſcom decẽ viſiones:vt patebit ꝓſequẽdo.Due vero
hiſtoꝛie qᷓ ponũtur ĩ fine libꝛi:nõ ſũt de eius integritate:qꝛ
nec apud hebꝛeos habentur. Foꝛma tractadi eſt mod age-
di:qͥ i libꝛo iſto eſt viſionũ itellectio:qꝛ viſio non eſt ꝓphe⸗/
tica ni i ſit itellecta: ⁊ hꝰ ſiue ſit i ſomno ſiue ĩ vigilia:ſicut
pharao vidit ſpicas:geñ.xlj.⁊ balthaſar vidit manum ſcri
bentẽ ĩ pariete: Danielis.v.Ille doꝛmiens:iſte vigilas:neut
tñ fuit ppheta:qꝛ non itellexit viſioneʒ: ſed ioſeph fuit pꝛo
pheta:quia itellexit viſionẽ pharaonis:⁊ daniel ſilr:qꝗ viſi
onem balthaſar intellexit. vnde dicitur danielis.x. Intelli
gẽtia opus eſt ĩ viſione.ſ.ad hoc ꝙ ꝓphetica dicatur. Sci/
endũ tñ ꝙ hec viſio dẽ triplex.i.ſenſibilis:imagiaria:⁊ itel
lectualis.Sẽſibilis viſio eſt qñ aliqd vꝛ exterius:⁊ itelligit

ſignificatũ ipſius:ſicut daniel vidit ſcriptũ in pariete regis

mane thechel phares.⁊ itellexit danielis.v. Imaginaria ve

ro viſio eſt qñ ĩ virtute imagiatiua foꝛmãt᷑ imagines vtute

diuia ad aliquid occultum ſignificandum:ſicut daniel vi/
dit quattuoꝛ beſtias aſcendentes de mari ſignificàtes quat
tuoꝛ regna:⁊ hoc ĩtellexit daniel.vij.Uiſio vero itellectual
eſt qñ ſine aliqdbus imaginibus ſeu ſiguris menti pꝛophete
veritas reuelatur ſicut danieli cogitatio nabuc.fuit reuela-
ta:dañ.ij. Tu rex cogitare cepiſti ĩ ſtratu tuo qͥd eẽt futuʒ

poſt hec ⁊c̃. Licet eni ſõniũ nabuc.ſfuerit danieli reuelatum

viſione imaginaria:qꝛ ſõniũ regis vidit ſõnio ſuo:vt infra
dicet:tñ cogitatio regis non potuit ſic reuelari:ſed ſola vi⸗
ſione itellectual. Iteʒ in talibus viſionibus pꝛedictis aliqñ
apparet aliqua perſona docens:⁊ ſic frequẽter legit᷑ gabꝛiel
ãgelus apparuiſſe ad docẽdũ danielẽ:vt ifra videbitur ꝓſe
quendo. Iteʒ viſiones pphetice aliqñ fiũt i ſõno:aliqñ i vi
gilia:ſicut dictũ ſuit i pꝛincipio libꝛi pſalmoꝝ diffuſius de
ꝓpheticis viſionibus:pꝛopter quod plura circa viſiõej hu
iuſmodi alas a me dicta: in pᷣncipio huius libꝛi ad pᷣſens
omitto:quia poſita ſunt in pncipio libꝛi pſalmoꝝ:vbi me

lius habent locum:cum ſit pꝛimus liber pꝛophetalis ſe

cundũ latinos doctoꝛes.Et vtroq; modo.ſ.in vigilia ⁊
ſoõno facte ſunt viſiones danieli:vt iã ĩ parte patet ex

pedictis ⁊ magis i ſequentibus apparet: ⁊ ideo meri
to dicitur in verbo pꝛeaſſumpto:Danieli autem dedit
deus intelligentiam omnium viſionũ: ꝓpter qð in oo

fuit impletu qð dñs dicit oſee.xij. Ego viſionem multi
plicaui.ſ.in daniele: Cui dedi itelligentiã ois viſiõis p/
phetice. modo pꝛedicto:⁊ tãdẽ a deo data eſt ſibi viſio

¶Explicit collatio ſuper danielem pꝛophetam.
ncipit danleipeopmerg l opiſſ.

–—

2 deſcribit collata ei ſapiétia:ibi Pueris aũt his. ꝭʒ po

pꝑtẽ executiuã ſiue pᷣncipalẽ:in pnꝰ

pꝛimũ deſcribit ſapiẽtia collata diui
nir actoꝛi hlibꝛi.ſ.danieli: vbi ſic

ibi Et ait rex aphanes. tertiũ ſobꝛietas victus:ibi Pꝛo
poſuit aũt daniel. Circa p notãdũ 5 dẽ ꝓuer.xj. Ubi
hußilitas ibi ⁊ ſapientia. ideo dñs

gẽ babylonis qᷣ vẽit ↄ hierlm ⁊ ſpoliauit ea:⁊ hẽ qð di
3 ttio ⁊c᷑. ⁊ pʒ vſq; ibi: ¶ Et pꝑtẽ vaſoꝝ dom
dei. Ex qͥ pʒ ꝙ iſte nabuc. fecit reuerẽtiã deo celi:q cole
bat᷑ i hieriʒ: qꝛ ñ abſtulit ide oĩa vaſa miniſterij:ſʒ aliq

relindqt ad cultũ dei. Itẽ qꝛ illa qͥ aſpoꝛtauit ñ applica

uit humanis vſibꝰ:ſicut fecit balthaſar nepos ſuus:pꝑꝑ

qð fuit punita dño:vt dicet ifra.v.c.ſʒ poſuit ea i loco
ſacro ſʒ ſuã eſtiationẽ.ſ.ĩ tplo dei ſui.Et hẽ qð dĩ h:
4 Et ſpoꝛtauit ea in terrã ſennaar.i.iĩ babyloniã q̃

votcata ẽ ſennaar: ⁊ poſtea dcã ẽ babylonia:a turre ibi

eldificata a filijs noe:vt hĩ geñ.xj ¶ In domũ di ſui ⁊c.

2 patʒ. Circa iſtã ptẽ tria ſut h dubia. Pꝛimo qs fuerit
iſte nabuc.quia plures legũt᷑ fuiſſe ſic noĩati:ſcõo quis

iſte ioacim eadem ratione: tertio quare nabuc. venit

contra eum in pꝛelium. Ad pmũ dicẽdũ ꝙ iſte nabuc.
fuit magnus:⁊ dicitur a magnitudine operum:quia re
gnum chaldeoꝝ: quod ante ipſum erat paruum valde
ampliauit ⁊ monarchiam fecit: ſicut charolus magn
dꝛ ſic a magnitudine opeꝝ:qꝛ pꝛimus de regibus fraco

hiſtoꝛijs ꝙ nabuc.iſte pᷣmo vocatus ẽ hoc noĩe:⁊ h ab

euẽtu:qꝛ qñ de nouo ſuit naiᷣ:fuit ĩ ſiluã piectus ⁊ di ·

miſſus:ſed ex diuina oꝛdinatione vẽit capꝛa ſilueſtris
puerum lactans: qꝛ ſcriptũ eſt in pſalmo: Cuſtodiẽs ꝑ/

uulos dñs.bubo ẽt aduolauit ſuꝑ arboꝛẽ iuxta pueri:
quem lepꝛoſus per nemus traſiẽs vidit ⁊ cepit admira
ri:qꝛ illa auis paꝝ apparet de die:pꝑꝑ qð diligẽt atten

dens vidit capꝛã lactantem puerum ſub arboꝛe:quem
aſſumens nutriri fecit:⁊ eũ nabuc.ab euentu vocauit:

nabuc.n.bubo dð ĩ illa lingua:chodo capꝛa:noſoꝛ le

pꝛoſus:⁊ pʒ ꝙ ñ fuit ille nabuc.ſbᷣ qͥ hiſt. iudith dẽ fuiſ

ſe: qꝛ ille fuit poſt iſtũ ꝑ magnũ tpᷣus:⁊ cõiter dĩ ꝙ fuit

filius cyri:qꝛ hiſtoꝛia iudith fuit poſt reditũ captiuita

tis babylonice:vt pʒ ibidẽ. Ad ſcõʒ dõm ꝙ iſte ioaci

fuit filiioſie regis iuda:q captiuato ſr̃e eius ioachag
per regem egypti:ab eodem rege egypti coſtitutus ẽ rey

cdara diuine eſſentie in patria:ad quã nos perducat q
i patre ⁊ ſpũſancto viuit ⁊ regnat i ſecula ſeculoum.

Nno tertio ioaci ⁊c. Liber danielis
diuidit ĩ tres ꝑtes. In ꝑtẽ pꝛoemialẽ
ſcdi capli. In ãno ſcdo. ⁊ ꝑtẽ ici»en
talẽ in pm.xxx.ca.Et erat vir.circa
ttũt quedã ad ſapiẽtiã diſponentia.
nunt᷑ q̃dã ad hoc ſeq̃ntia:ibi fuit aũt dãiel. Pꝛima ad

huc ĩ tres ſcõʒ ꝙ ĩ daniele deſcribũt tria ad ſapiam diſ
ponẽtia. Pꝛimũ ẽ hũilitas ſtatus:ſcõʒ nobilitas oꝛtus

pientia. ideo dñs ꝗqͥ pꝛeuiderat dãielẽ?
diuĩa ſapia decoꝛari:permiſ it eũ puj hũiliari:qꝛ cũ eet
de ſemie regio vt dicet᷑ ifra:pmiſit tñ eũ captiuari ꝑ re

rũ adeptus eſt romanũ impium. Dicit᷑ autem ĩ alibuj/

Iſocir h

79
4 tonoieipt
nni, ngn
bochin nnſan
hebfonisn

lge ba
ee iin

inſc bib —
hamenna⸗
hno tepe
ſic n. it
ſbleg aer
Urcbteitlan

=

114

=
=

=
S=☛

iſeitioncin
foct hdai⸗
ſbet in hebꝛeo

fluuoioſie

bepyqe ſebſio⸗

chli4 futt ne⸗

ſoſe igate
nnanis
hebetiihreg.
rii deiſto auͤ
butindibia
4(Nnoiai

achnad ſd iſud

licß eſtg ioaeim
cprus diftio nd
Pübterrius annue

pveapateihut

nus eguil

luuluapecthin

ſoauoomus ſut unn
ſaca rhic nnt
wldonvstueportshi
mmnuchliaulurege
lligleicſ ereni
Manotofratreclusio⸗

gegſpticonanat

tudelumconnafer⸗
Ns ventt contra ide
ſiruultcöna regieg
ſſſtrehellioang.
liſedeideportrr
tebſſone ritafe

☛- — = == ==
S=.

4

Wapeexma muro

Mmnrhiereniag rr⸗

uucfliusingion

nnbebylonigag
manmtüil
linnierhocyn
erſeductngſt
ſgal gnu eun
mſetſblcmen
pulettemin
huin ſegen iue

biſpinalndd

lbꝛiſomnel ie
apiiti dihongti
bugtbnüthief
aitdiil Deini
min ad giand

Elcözwobiltisonn

naagpiens bi
igddieg
Vsdeidandit
ſbädiarigciil
Umcücaprumier
luuitenghidod
EDiiuerder
mii eoall o
rala miniſn hi
porrauit i gpplu
alarnco ſuus
hpoliut cs ilotd
lnhe godi⸗
Hilbabionii,
WMoniratume i
Nndonöliid,
1n dündsfen
—
9aarenabut. Ne⸗
i, ſent.
ulmrchann in
man anunn
ſautchnolveſieg
imnusdeſkütlefi
Dickanan!
weibolnih
uiſnin n

iude mutato noie ipᷣi:qui pᷣus eliachiz vocabak: vt pʒ
iiij.reg.xxiij.⁊ regnauit iſte.xj.annis.ui ſucceſſit filiu
eius ioachin ꝑ n.ſcript ĩfine:⁊ vterq; captus eſt a na-
buc. rege babylonis ⁊ eodẽ ãno:vt videbit᷑. Pꝛopt qð
dubiũ eſt de q ſcriptura hᷣ loq̃t:ſed pʒ ſolutio ĩ bebꝛeo:
qꝛ pꝛimſcribit᷑ ꝑ
coph ⁊ mem:qᷣbꝰ
in latino reſpon/
dẽt c ⁊ m. ſecũnd

Nnõ ktio

ſcribit᷑ ꝑ caph et
anehus in lati regni loa“
no reſpõdẽt.ch.⁊ cim regis
eiʒ iſte ãt ioacim iuda venit
de logt H dãie

ſcribit᷑ in hebꝛẽo
ꝑ coph. ⁊ mem.⁊
apud nos dʒ ſcri-

rex babylẽ ig bierl; obſe

biꝑe m. Ex à dit eam ⁊ tradidit dſñiſ ĩ ma
pů lſe oacim / nu eius ioacim regeʒ iude
r pyeck ſebi/ ⁊ partẽ vaſoꝝ domus dei:
achin ꝗᷣ fuit ne ⁊ aſpoꝛtauit ea in terrã ſen
po ioſie fgnauit naar in domũ dei ſui:et va
ſolũ ꝑ tres mẽſes ſa intulit in domũ theſauri
e beh i eg. dei ſui. Et ait rex àphane
Lacim di hic: pꝛepoſito eunuchoꝝ:ut in
a ¶ Anno tertio

ioacim ⁊c᷑.ſed iſtud ocm̃ hẽ repugnare pꝛedictis:qꝛ pꝛe
dictũ eſt ꝙ ioacim filius ioſie regnauit.xj.ãnis: hic aũt
captus dẽ itio ãno regni ſui. Ad qð dicendũ ꝙ nõ acci
pit᷑ ̊ tertius annus regni ioacim abſolute: ſed ab illo
tpe à cepat eẽ tributarius regis babylonis:⁊ iſte fuit.xj
annus regni ſui.Ad tertiũ dicẽdũ ꝙ cã hui belli habu
it initiũ a tꝑe eechie regis iuda:quãdo oſtendit omia
ſecreta domus ſue nuncijs regis babylonis:⁊ tunc pᷣdi
xit ei eſa.vt hẽ eſa.xxxix.Ecce dies venient ĩ dbus the⸗
ſauri domus tue poꝛtabũt i babylonem:a de filijs tuis
erunt eunuchi i aula regis babylonis qð tꝑe ioacim fi⸗
lijioſie ĩpletũ eſt. Rex enim egypti conſtituerat eum re⸗
gem amoto fratre eius ioachaę: vt viſum eſt:a iõ faue/
bat regi egypti contra nabuc.regem babylonis qui ha/
bebat bellum contra regem egypti: ꝓpter qð rex baby⸗
lonis venit contra ioacim:⁊ fecit eum tributarium:⁊

ſibi iurauit cõtra regẽ egypti.Iſte tamen ioacim tertio

ano poſt rebellãs a rege babylonis captus eſt:vt dictũ
eſt ⁊ vaſa dei depoꝛtata:⁊ pueri de ſemiĩe regio ſunt du
cti in babylonẽ: ⁊ interfectus ẽ iſte ioacim:a⁊pꝛoiectũ eſt
cadauer eius extra muros hierlm: a impletũ eſt qð de
co dixerat hieremias.xxij. Sepltura aſini ſepeliet᷑:⁊ cõ
ſtitutus eſt filius eius ioachin. per.n.ſcriptus rex iude
per regem babylonis:qui poſt tres menſes miſſo exerci
tu contra eum tradidit ſe cum matre ⁊ multij alis con
ſilio hieremie:⁊ hoc pꝛopꝛie dicitur tranſmigratio ba
bylonis:⁊ iſte ductus eſt in babylonẽ icarcerat᷑.xxxvij
annis vſq; ad regnũ euilmeradach qui eum amouit ð
carcere ⁊ fecit ſibi cõmenſalem:vt dicitur.iiij.reg.vlti⸗
mo. ſic igitur patet tertium.ſ.cauſa belli regis nabuc.
contra ioacim regem iude:ſed hec cauſa accipitur ex
parte regis debellantis eum. Cauſa autem ex parte dei
fnit:quia reges iuda ⁊ ppls erant peſſimi ⁊ idolatrie de
diti:vt habetur.iiij.reg.⁊.ij.palł.xvj.ibi Pꝛopt᷑ qð do
minus permittebat eos talia facere:vnde rex egypti et

rex babylonis mouerunt bellum contra eos ſucceſſiue

Et ait rex. hic ponitur ſecũdum diſponens danie
lem ad diuinam ſapientiam.ſ.nobilitas oꝛtus:quia ſe

ncipit dãiel ꝓpha(x.

queda

cundum qð dicit boetius.ij.de conſo. Nobilitas generis ẽ
nedam laus pꝛoueniens homini de pꝛobitate parentum:
⁊ ideo vt ipſe dicit ibidem: In nobilitate generis hoc bonũ
eſt:quia per ipſam quedã neceſſitas ipſis nobilibus iponit᷑
ne a maioꝛum ſuoꝛum pꝛobitate degenerent.homines aũt

bñ moꝛigerati lũt dil
— ⸗ poſiti ad ſapientiam:
troduceret de filijs iſrael ? ſedatis paſſionib fit
de ſemine regio ᷑᷑ tyranno anima ſciẽs ⁊ pꝛudés
H vt dẽ. vij. phy. Pꝛo⸗
la eẽt macula:decoꝛòs foꝛ bilitas danielis:qᷣ no

bilis exñs genere no⸗

ma:ẽt eruditos omni ſapiẽ bilis exñs gener
bilioꝛ fuit moꝛibus:

tia:cautos ſciẽtia ⁊ dòctos

OSeTd, . ⁊ ideo dicitur hic int
diſciplina:ct qui poſſ. Et ſta nobiles poſit edoc
re in palatio regis:uũt doce ¶ Znutritus: ⁊ noĩe re⸗
ret eos litteras ⁊ linguam gio oecoꝛatus:qꝛ ipo
chaldeoꝛum. Et conſtitu· ſlum eſt einomẽ bai
„ * r. glar qdere V
it eiſ rex ãnonamp ſingloſ parcbir ira vec. Poc
dies ð ab ſuiſ vino vñ bi eigitur quod dicitur
bebat ipᷣe:vt enutriti tribuſ bhitc: b (¶ Et ait rex.

ãniſ pea ſtarẽt ĩ ↄſpẽurgis ·.ſ. nabuc. c ¶ Apha

Pp e 3 ci . nex pᷣpoſito eunucho
Fuüͦeft g it eoſ dẽ ſiliſſ iudle nut magiſtro lerul⸗
dãiel anãiaſ miſael ⁊ acaiaſ tium in domo regis:
ãtidqtus.n.illi qͥ in do

mo regia ſeruiebat ad iterioꝛa dom:caſtrabãt ppi ſecurita
tẽ a mulieribꝰ:vt dicũt alidq.Alij vo dicũt ꝙ dicebãt᷑ eunu⸗
chi ꝑꝑ caſtitatẽ ⁊ moꝝ: hõeſtatẽ:qð vi v:hoĩes eni ihone⸗
ſti nõ permittebãt᷑ ſeruire i domibus regũ:⁊ inde eſt ꝙ ſer/
uitoꝛes generalr dicti ſũt poſtea eunuchi:vñ ⁊ i actibꝰ apto
rũ.viij.ca.vocatur eunuchus ille vir qͥᷣ erat ſuꝑ gagas regi
ne ethiopum. ſequit: dN¶ ¶ At itroducẽt de filijs iirl: ⁊ de
ſemie regio.Et ꝓ ideſt:qꝛ volebat hꝛe in aula ſua aliqͥs ð ſe
mie dauid. e ¶ Et tyraãnoꝝ.i.nobiliũ qᷓ vtute armoꝛum
erãt magniſficati:hfaciebat nabuc.ad magnificẽtiã ſuam ⁊
memoꝛiã ſue victoꝛie ꝙ tales nobiles captiuauerat.ſeqᷣt᷑:
f¶¶ Pueros ĩ qbus nulla eẽt macula.i.defect mẽbꝛoꝝ.vñ
7 in lege dẽ aial ſine macula ⁊ imolaticiũ qð nõ eſt cecũ aut
clauð ⁊ huiuſmodi:no ꝑꝑ pulchꝛitudinem pellis:⁊ ex hoc
patet ꝙ daniel ⁊ eius ſocij non dicuntur hic eunuchi quia
fuiſſent caſtrati ꝑ abſciſionẽ mẽbꝛoꝝ genitaliũ:vt arbitrrä
tur aliqui iudei:quia non fuiſſent ſine defectu membꝛoꝛuʒ
nec pulchꝛi aſpectus:quia talr caſtrati ſunt cõiter male grrg
tioſi etiã in facie. g¶ Decoꝛos foꝛma. ꝓpter pulchꝛitudi
nẽ coloꝛis ⁊ aſpect:vñ in hebꝛeo dꝛ Bone viſiois. h ¶ Et
eruditos oĩ ſapiẽtia.ꝙtũ ad philoſophiã nãlem. i ¶ ¶Cau
tos ſcientia.qtum ad ſcientiã rõnalẽ cuiuſmodi ẽ grãma⸗
tica:logica:rhetoꝛica. k ¶Doctos diſciplia.q;tũ ad phi/
t qui

loſophiã moꝛalẽ:ſeu qtũ ad diſciplinã moꝝ. l ¶⸗

poſſent ſtare.i· miniſtrare. m
ꝓtũ ad robur co

n palatio regig. hoc diẽ
ꝛis ⁊ agilitatẽ nce n¶ Ut docẽt
eos lr̃as ⁊ liguã chaldeoꝝ. volebat.n.nabuc.hĩe i palacio
ſuo aliòᷣs de qᷓlibet lingua:qᷣ cuʒ ligua mr̃na ſcirẽt linguam
chaldaicã:vt poſſẽt ſibi iterpᷣtari ⁊ legẽ lr̃as oĩuʒ gẽtiũ.Pʒ
ẽt ex hꝙ philo iude ðcept fuit credẽj eadẽ ligus eẽ chalda
icã ⁊ hebꝛaicaʒ:qð credebat ex h ꝙ abꝛaã fuit oꝛiũd ð chal
dea qð ñ valʒ qꝛ ñ ẽ icõueniẽ imo miłtũ ꝓbabile abꝛaã ple,)
linguas ſciuiſſe.ſeqt: o ¶ Et coſtituit eis rex ãnonẽ ⁊c.vt
ex bõa nutritõe eſſẽt mag gratioſi 2 r i coꝛpe ⁊ i mẽte:
qꝛ bona diſpoſitio coꝛpoꝛis:bñ facit ad bonã diſpoſitionẽ

mentis qꝙtũ ẽ de ſe:⁊ maxie qñ cũ hꝰ ẽ bõa diſciplia:ſic ſuit

in iſtis iuuenibus: vt patet in littera. p ( Fuerũt & inter
eos· ideſt inter iuuents electos de diuerſis nationibꝰ. ꝗ

„ U

Liber

De filijs iude daniel a?. ⁊ ¶ Et iĩpoſuit eis pꝛepoſit᷑ eunu
choꝝ noia ⁊c.qꝛ noia hebꝛaica erat babylõijj aboĩabilia:⁊
male nota:qð ẽ icõueniẽs ĩ illis qͥ ſtabãt ĩ palatio regis.
b¶ Pꝛopoluit aũt. Pic ponit᷑ tertiũ diſponẽs danieleʒ ad
ſapiẽtiam.ſ. ſobꝛietas victus:ſᷣm ꝙ dẽ Ecc.ij. Pꝛopoſui a
vino abſtrahere car
nẽ meã: vt animum

meũ traſferrẽ ad ſapi Et iĩpõſuit eis pꝛepoſit eu
ri Sie en iſeve nuchoꝝ nomina: danieli:
boc quod dicit bic: balthalar: anãie: ſidrac: mi/
ANN Oie. . õ . „
b ¶ Pꝛopoſuit autẽ ſaeli miſac:⁊ agarie abdẽa
daniel ĩ coꝛde ſuo ne go. NPꝛõpoſuit aũt daniel
pol. de mẽſa reg.. hoc Fcoꝛde ſuo ne pollueretur

ẽ de cibis ey. Erat.n.
ↄſuetudo antiquoꝛũ
ꝙ de imolatis idolis
ponebat᷑ aliq̃ poꝛtio ĩ
mẽſa magnoꝝ:ſic ſi⸗
militer ibi erant aliqᷓ
lege mo yſi ꝓphibita:ſi
cut carnes poꝛcie vel
hyi.ſilr erãt ibi aliq̃
hibita iudeij ex tradi

de mẽſa regis:neq; ð vino
potus eb: ⁊ rogauit eunu/
choꝝ pꝛepoſitũ ne cõtami
naret.Dẽèdit ãt deus danie

ↄſpectu pᷣncipis eunucho/
rũ.Et ait pᷣnceps eunucho
rũ ad danielẽ. Timeo ego

toibus prnis: ſicẽ mõ 5 aniaht
phibituũ ẽeis bibere dſim meum regem: quioſti
vinũ pꝛeſſũ a chꝛiſtia tuit vobis cibũ ⁊ potũ:qui

ſi viderit vul veſtros ma/
cilẽtioꝛeſ pᷣ ceteris adoleſcẽ
tibus coeuis veſtris:cõdẽ/
nabitiſ caput meũ regi.Et
dixit daniel ad malaſſar:
bſtinere a cibi⸗ quẽ cõſtituerat pᷣnceps eu/
nbus regguia hos nuchoꝝ ſup daielẽ: anani

diu fuit cum holofer
ne:nolens comedere de cibis eius:ſed tãtũ de his que ſecuʒ
attulerat:vt habetur iudith.xij.ſequitur: Bedir aut
deus da.gratiam ⁊ miſericoꝛdiam in conſpectu pꝛincipis
eunuchoꝛum ⁊c̃.q.d.licet pꝛinceps eunuchoꝛum multũ di
ligeret danielem:tñ noluit acquieſcere:timẽs ne in coꝛpoꝛe
detrimentum pateretur:⁊ per conſequens pꝛepoſitus puni
retur a rege tãqꝙ agens contra mandatum eius:⁊ patet litte
ra.ſequitur: ð ¶ Et dixit daniel ad malaſſar ⁊c. qðò enim
non potuit impetrare a maioꝛi:querit impetrare a minoꝛi
qui erat conſtitutus ad miniſtrandum eis neceſſaria ſpecia
liter. e ¶ Cẽta nos obſecro ſeruos tuos diebus.x. conue/
niens ſpacium pꝛobationi petit:quia nec nimis longuʒ: vt
de facili poſſit illud ekerone nimis bꝛeue:ita ꝙ poſ

nis:lʒ i lege nõ ſit eis
hibituz:⁊ qꝛ a tali
us voluit abſtinere
daniel ne pollueret᷑:a
liqᷓ peccata ↄ pꝛedcã
faciendo:ideo voluit
abſtinere a cibis ⁊ po

ſit veritas apparere. f¶ Et dentur nobis legumina ⁊c̃.
Iſta nunq fuerunt pꝛohibita iudeis:nec ante legem:nec ſbᷣ
lege:nec paternis traditionibus:nec idolis fiebat oblatio ð
talibus:et ideo poterant vti talibus ſine aliqua ſuſpicione
pcc̃i:pꝑ hoc dicit apłs ad romanos.xiiij.Qui infirmus eſt
olus manducet. non loquitur ibi de infirmitate coꝛpoꝛij

ſed de infirmitate conſcientie illoꝛum qui timebant peccare

ecomedendo idolatica:vt ibidem patet.ſequitur: oſt
dies autem decem apꝑa.vul.eoꝛum melioꝛes.ideſt mag vi
uidi in coloꝛe. h ¶ Et coꝛpulentioꝛes.ideſt magis carno/⸗

ſi. i ¶ Pꝛe omnibus pue.qui veſce.cibo regio. Poc auteʒ

factum eſt diuina virtute pꝛopter iuuenum deuotionem
k ( Poꝛꝛo malaſſar tollebat cibaria ⁊c᷑ ideſt occulte poꝛ⸗
tabat ꝓ ſe ⁊ familia ſua:ne ab aliquo perciperetur ⁊ puni-
retur. I¶ Pueris. Hec eſt ſecũda pars pꝛincipalis hurꝰ ca
pituli:in qua poſita multiplici diſpoſitione ad ſapientiam

vultus pueroꝛum: ꝗ veſcũ

li gr̃am ⁊ miſericoꝛdiam in

vt viſum eſt. conſequenter hic ponitur eminentia ſapi?
tie collata danieli ⁊ ſocijs eius:⁊ pꝛimo q'tum ad intel

ligentiam ſeu ſapientie habitum.ſcõo q;tum ad eloq̃n

tiam ſeu experimentum:ibi Completis. Pꝛima adhuc
in duas:quia pꝛimo oſtenditur ſapientia collata omni
bus generaliter:
„ — ʒfſPcoo danieli ſpeci
am:miſaelẽ:⁊ acariaʒ.Tẽn aliter:ibi Danieli
ta nos obſecro ſeruoſtuoſ gutem. Dicit iglt
diebus decem:et dẽtur no lris hio ideſt da
bis legumina ad veſcendũ elia ſocijs ſuis:

m dedit deus
ſcientiam ⁊c. Ex
hoc patet ꝙ non
ſolum habuit ſci

⁊ aqua ad bibendum:⁊ cõ
templare vultus noſtros ⁊-

tur cibo regio:⁊ ſicut videA entiam per hũa/
ris:facies cum ſeruis tuis: nam inueſtigatio
Qui audito ſᷣmõe huiuſce nem ⁊ doctrinaʒ.

ſed etiam ꝑ diui)

modi tentauit eos diebus nam infuſionem

decem. Poͤſt dies autẽ de dicit: n Sclẽ
cem apparuerunt vult eo tiã. quo ad .
rum melioꝛes èt coꝛpulen/ labilia. o ¶¶ tt
tioꝛes pꝛè omnibus puerii aiſciplinum quo
qui veſcebantur cibo re- p ( In omni li⸗
gio. Poꝛꝛò malaſſar tolle bꝛo. diſcego ſcili
bat cibaria ⁊ vinum potuſ cct. acErlan
eoꝝ: dabatq; eil legumia. entia oiſceca vel
Puẽr autẽe his dedit de Banicli hie
ſciãʒ et diſciplinã ĩ oĩ libꝛõ̊ conſequenter onñ/
ſapia: danieli aut ĩtelligẽ? cdlitur Auid cale
tiã oiuʒ viſionũ et ſõniox. peciali: ꝛ hoc eſt

quod dicit:Dani

eli aũt dit. ſupple de. s Intelligẽtis oiuz viſionũ.i.

occultoꝛũ qtũ ad ea q̃ tñ i vigilia vident᷑:ſicẽ balthaſar
vidit manũ ſcribẽtẽ:qð dãiel itellexit:vt hẽ iĩfra.v.ca.ꝑ
hoc ẽt itelligit᷑ cognitio illoꝝ q̃ vidẽt᷑ auerſis ſẽſib:vtĩ
raptu:⁊ extaſi ⁊ cõſilibꝰ:qͥꝝ noticiã habuit daniel.
t Er nior ſytum ad ea que vident᷑ i ſõno:ſic̃ pʒ in
fra ꝙ itellexit ſõniũ nabuc.ðò ſtatua magna ⁊ lapide ip⸗
ſũ coterẽte ſcòo ca.Et ſõniũ e de arboꝛe magna et vi/
gili ſcõ pᷣcipiẽte eã ĩcidi.iiij.c.vtʒx autẽ tal ĩtelligẽtia oc
cultoꝝ fuerit collata ipᷣi dãieli ꝑ aliquẽ hitũ ſibi ĩfuſũ:
ẽ dubiũ.⁊ dicũt aliqͥ ꝙ ſic:qꝛ ñ ẽ dubiũ ꝙ ſcia data ſibi
⁊ alijs fuit hit:a eade rõne vꝛ ð iſta itelligẽtia occulto/
rũ q̃ fuit data ipᷣi dãieli:qꝛ vtrũq; eodẽ mõ dẽ h̊ datuʒ
a deo niſi ꝙ vnũ fuit datum generalit᷑ tribus:aliud ſpe

cialiter vni tm. Itẽ.ij.eth.dicit phᷣs ꝙ i aia nõ ſũt niſi

tria:potẽtie:paſſiones:⁊ habitus.Talis aũt itelligẽtia
occultoꝝ ñ põt dici potẽtia:qꝛ ineſſet oibus:nec paſſio
qꝛ paſſiones ppe dicteſũt i parte ſẽſitiua in qua nõ põt
eſſe talis itelligetia:paſſiões aũt large dicte ſicut intelli-
gere ⁊ velle ſũt actus q tranſeunt:a ſic nõ diceretur ali
quis pꝛopheta quando doꝛmit: vẽ ꝙ talis intelligẽtia
ſit hitus.Et ↄfirmat᷑ rõ:quia daniel pꝛopoſitis ſibi ſõ/⸗
nijs:vel alijs occultis:ſtatim intelligebat:qð non videt
eſſe niſi habentis habitum.Alij dicũt Zrium: dicẽtes
ꝙ non eſt per aliquod lumen hituale impᷣſſũ mẽti pꝛo
phete:ſʒ ꝑ qndã illuſtratõeʒ ad modũ paſſiois trãſeũiꝭ
ꝙ; ꝓbãt᷑ dco greg.i plogo ſuꝑ eʒech.vbi dẽ: Qſpũs ꝓ
phᷣie aliqñ pphetᷣ deeſt nec ſẽp eoꝝ mẽtibꝰpᷣſto ẽ:habi

tus aũt ineſt ſemꝑ:qꝛ eſt qualitas de difficili mobilis.

tie Sics aute
ſoleiiſeoguctorit
ſogttöetaualic
ſlioſirpzicog
leanosgentis
ſtigtdicl qlum
lius darb made
uälr eugdd upr

Nopalgnüri

mn aliq alio moch
Wlviſtoneimagi
ſnuliaes deyiin
ſo oia goiiia
ſen ao; voe nn
nuriluuoehrlir
ſiticoluesomnil⸗
loctütan idi⸗
n b ti
Grn ſcd pribioba
lanefuſſetrer tnt
moop. d ſöſan⸗
ſicloaifuerirci
Kelretpecnn dininon
umanoeum pel aii
Ppuhehſionen bon
WN
uplun Pienchn
umnngto inulto
ngtſnt vniin
fillorimndlu
Pfor conſtllti,
Mlatliggipiaſ
lſknaglyt hi N.

os. eta
Al g
n mcoſe
W
1 4 4

Prigdong

=

ES
,☛ẽß = = =ẽ
——.

=—

S

84 (ttinh

ü en
mtu
en mimr
e: numinie
ſe mnndem
9 Acin,
e ſun iſiſn
ict e
tüi quoash
i

l n

A moralis.

(Romei!

le de.dici a
l aE
„. nis Rcälit

la
end..
un
60 (ſegren,
,“ durquitd
umn ſtounii

ialin it

quod oln da

cins oung piſonu
ganeſilfiſn
rupthiſfra v.ca
lämuaſisſeſiyr
öbchuit danich.
intiſüno:ſießz
wamaga e
deurbounagu
wautitglitligtut
Fibibiiſtii
ivubĩgſbutnſ
ituilighinet
i cdinotißin
ncraiütiusiill
bs ia
Pii clin

teſtitaſ—

fiuniaf6

¶Hanielis i

Ad hoc eti iducitur illud.iiij reg.iij.de heliſeo qui ñ
potuit dare reſpõſũ regi niſi pꝛius vocato pſalte:⁊ cũ
caneret pſaltes:fcũs ẽ ſpũs dñi ſuꝑ eũ ⁊c᷑:qꝛ per melodi

am diuie laudis quã pſaltes canebat excitata ẽ mẽs he

liſei ad deuotionẽ ẽ ⁊ ſic mẽs eius fuit diſpoſita ad reci

piẽdũ diuinã illu
ſtrationẽ. Cõſide „⸗
radu ti li; lu Complẽtis itaqʒ dieb p
me peophetcum Ig dixerat rex:vt itroduce
ñ ſit hitus Fʒ iſtẽ .† . P
opionẽ:eſt tñ gra rent᷑: ſtroduxit eOos ppoſt it

eunuchoꝝ ĩ ↄſpectu nabu
chodonoſoꝛ.Cunq; eiſ lo
cutus fuiſſet rex:nòn ſunt ĩ
uenti tales ðde vniuerſis: ut
daniel:ananias:miſael:⁊ a
carias. Et ſteter̃t in conſpe

gratis data: ſiẽ ẽ
gra miraculoꝛuʒ
ð q̃ certũ ẽ ꝙ nõ
dicit alidd manẽj
i ipo hoĩe:ſed di
uinã aſſiſtẽtiã ad
agẽda miracula
ad pꝛeces homis
⁊ a tali gr̃a aliqs
di ppha: ꝑ h pʒ ſolutio ad argumẽta que ſunt ꝓ alia
opiniõe.Siqs autẽ vult tenere aliã opionẽ põt de faci-

li ſoluẽ iſtas auctoꝛitates iductas:qꝛ duo ibi requirunt᷑
I cognitõe actuali.ſ.lumẽ itellect agentis ⁊ ſpẽs rei cogz

