nebis pſecutionem re edi duecta ala; inegz in
gis pncipũ qui ſunt manu iimicoꝝ eſ:facta eſt
quaſi equites fſpetu mihi hereditas meà q̃i leo
eoꝝ: tam opoꝛtebit ĩ ſilua. DPedit ↄtra me vocẽ

te illa ſuſtinere: vt hẽ
ifra. xxxvj. t Cuz
aũt ĩ ter.pa. ſecu.fue.
ii.ĩ ciuitate anathot
in qua natus ⁊ nutri
tus fuiſti:⁊ ſic habes

iõ òdiui eã. Nunquid auis
diſcoloꝛ hẽditas mea mi⸗
hi:Nũqd auiſ ticta p totũ
Veitẽ ↄgregami oeſ beſtie
terre ꝓperate ad deuoꝛan-

idbi parẽtes amicos Hñõ
q aliquam ſecuritat? dũ. Paſtoꝛ?cs mlti dẽmoli
poſſũt dare tibi: ⁊ tũ

ibi times. v(¶ Ouid
facies ĩ ſupbia ioꝛda/

nis .i. in hierlin vbi opoꝛtebit te ſuſtinere pſecutionẽ:vt hẽt

ifra.xxvj. Uocat᷑ aũt hierlm hic ſuperbia ioꝛdãis: qꝛ ioꝛda

nis fluup frenter intumeſcit intm ꝙ exit ripas ſuas:ſic hie P

ruſalem pꝓpter potẽtiã ⁊ diuitias ſuꝑpbierat ⁊ metas ſua) cir
ca diuinũ cultum ſupꝛa modũ exierat ad idolatriã clinan
do:vt pʒ ex dictis pᷣcedenti.c. x
anathot qui ſũt ſacerdotes ſicut tu. ꝰ ¶ Et
tui.i. aliq tibi ↄſanguinei. a (Etiã ipi pugna

uerũt aduer

ſiũ te. cũ alijs querẽtes te ſtoxicare. b ¶ ¶amauerunt pte

dicẽtes tibi verba pũgitiua vel potiverba detractiua q̃ nõ
Dicunt᷑ ante faciẽ:ſed poſt.i.occulte. c ¶ Ne credas eis cuʒ
locnti tibi fuerint bona.aliqñ.n.loqueban ei pacifice fingẽ
tes amicitiam: vt magis eũ deciperẽt. ð ¶ Relid. Hic poi
tur 2c de quo reſpõdet dñs hieremie.ſ.de ppli iude deſtru/
ctione:⁊ pmo denũciat᷑ hec deſtructio:⁊ ſcòo ipᷣpreparatio
ibi Et cũ euulſero.Et ex iſtis duob'ap it queſtiõij hie
remie ſolutio. Circa pᷣmũ dicẽ dñs. d iqꝗq domũ meã

„ —

i.templũ meo nomini dedic

—

meã.i.hierim ⁊ iudeã. f¶ Dedi dilectã aiaʒ meã.i.ita mi
hi dilectã ſiẽ ẽ aia mea:⁊ dẽ hoc ad expꝛimẽdũ amicitiã dei

erga locũ ⁊ gentẽ:ſic glids de amico ſpeciali dicit: talis ẽ coꝛ
meũñ ⁊ aia mea. g ¶ In manũ inimicoꝝ eiuj.i.nabuc.⁊ ex
ercituun eius. h ¶Facta ẽ mihi hereditas mea.i.gens iu/
daica ſᷣm ꝙ dẽ: Eſa.xix. Pereditaj mea iſrł. i

iſiluai/a me extranea ꝑ idolatriam. k ¶ Dedit5

me vo⸗

cabit᷑ ppter maliciã hitan/

nõ uidebit nõôuiſſima nr̃a.

fra:qꝛ nullus ẽ ꝗ recogitet

ſupbia ioꝛdãis: Naʒ ⁊ frẽs re:qꝛ gladiuſ dñi ðᷣuoꝛauit

acceperũt:⁊ nõ eis ꝓderit.

ti ſũt vineã meã: ↄculcaue-

3 ä oclinan ad penitentiam. 8
domus pꝛis

Quaſi loeoo

cẽ.dicẽdo òme blaſphemiã. (Hoͤo odiui eã.dimittẽ

do eã in mãibus inimicoꝝ ſuoꝝ:iõ ſpᷣdit: m ¶ Nun

auid auis diſcoloꝛ.i.rubꝛicata ſangũie ĩ diuerſis ꝑtib
q.d.ſic:qꝛ regnũ iuda fuerat afflictũ ꝑtialit ab egyptijs

7 aſſyrijs. m ¶ Nudd auis tincta per totũ.i.tota ſan/
guinolẽta.q.d.ſic
..B p nabuc. q totaʒ
rũt partẽ meã. Deder̃t poꝛ terrã ðᷣſtruxit oc
tionẽ meã dſiderabilein ö ecgnegeuus
ſertũ ſolitudis: poſuer̃t eẽ i n¶ Uãite ꝛc. p⸗
diſſipatõeʒ:lũxitq; ſup me poerate ad ouoꝛã

dum · carnes occi

Deſolatiõe ðᷣſolata eſt ois
ſoxz. o¶Paſto

coꝛð. Sup oẽs vias ðᷣſerti enultli inet
venerũt oẽs vaſtatoꝛes ter buc. ſm ꝙ expoſi

tũ ẽ. S c. vj. i pnci
ab extremo kre vſq; adex/ pio:ad ea vẽient

tromſ; oi? -WHa & 5 nin! paſtoꝛes: ⁊ ceterg
tremũ ei. Mõ ẽpax vniuſe p ¶ Demolitift
carni. Semiauerũt triticu, vineã meã i ppiʒ
⁊ ſpinaſ meſſuer̃t:hẽditatẽ ¶iſrl:ſicut dĩ Ela.
v. Uinea dñi ex/⸗

LCoõfuùndemi a fructibꝰ vꝛis

ꝓpter irã furoꝛis dñi. Hèc ſup me afflictioe
diẽ dñs aduerſũ oẽs vicioſ dante eis intelle⸗
meos peſſimoſ quᷣi tangũt ctum. Cetera pa-
hereditatẽ quam diſtribui ren⸗ bt.
uellam eos ð fra ſua:et do meſſuerũt. qð ex
mũ lida clan 6 medio doĩ Rar e dicrs
eoꝝ. Et cum euulſero eos minẽte deſtn
2ↄuẽrtar miſereboꝛ eo ? cione cluitari in

dei fecer̃t aliqua

r. educam cos vix ad her e- boõa:ſʒ nõ value/
ditatẽ ſuam:⁊ viꝝ ĩ frãſluã. riũt eis:eo ꝙ no fe
cerãt debitam pe
”MB nitentiam de ma⸗

lis pꝛeteritis ſcm monitionem bieremie ſupꝛa poſitaʒ
iiij.c.Nouate vobis nouale ⁊ nolite ſerere ſuꝑ ſpinas.

St ẽt hoc exponi:quia dominus ante aduentum na-
buc. imilerat ſri tai ⸗ nõ fuit reuerſus popuł

cti. 8¶ A fructribvꝛis.i.ppter demerita via. ec

dicit. Pic ↄñter ponitur populi iude repatio:⁊ hoc ad
conſolationẽ bonoꝝ:ſicut pmiſſa eſt deſtructio ad con
fuſionẽ maloꝝ:pᷣmittitur tamẽ deſtructio aduerſario/

rum cum dicit᷑: t ¶ Hec dicit domin aduerſũ omnes
vicinos meos peſſimos.iſti erant idumei deſcendentes
ab eſau fratre iacob:⁊ moabite ⁊ ãmonite qui deſcẽde/-
rant de loth nepote abꝛae: ꝓpter quod debebant iude-
os diligere:⁊ ecõtrario aduerſabantur eij ⁊ incitauerũt
nabuc. eos: ⁊ in eius exercitu venerũt ð iudeam:ideo
ſubdit᷑: v ¶ Qui tangũt hereditateʒ ⁊c. Ecce ego euel

lam eos de terra ſua.qꝛ poſt Aen iudeoꝛũ:ipſi

uerũt ſatis cito captiuati. x¶¶ Et domũ iuda euella
de medio eoꝝ.qꝛ ipſi hitabãt circa terrã iuda. - ¶ Et
cum euulſero eos.i.iudeos . onuertar ⁊ miſere
boꝛ eoꝛum ⁊c᷑.⁊ hoc fuit impletum tempoꝛe cyri regis

perſarum qui remiſit captiuitatem iudeoꝛum:vt habe
tur pꝛimo eſdre pꝛimo.⁊ quia plures de babylonijs cõ

uerſi ad iudaiſmum venerunt cum eis:ideo ſubditur:

a (Et erit ſi eruditi.a iudeis.aliqui libꝛi habent:Eru/

ercituũ domiſr!
eſt. q ¶ Cuaxitq;

Coôfudemini. in captiuitatem ouu

Winncotin

nmünmmenn
ikani
lqrenne,/
cgt imal
lnei ſce
nnions 7 tepo
apos honnd⸗
5

ſ
ublbud
Giptaecircape
llng epi iuc
nglicegaulti⸗
ic iter deſn

Mur iolus iooꝛ

iblluſair
ſchoblltugre di
dturiipar

iuſz pi nodo⸗
(ſencili ppol
uumportespa
t Nlegaend

Püͤmusaür
das knwine
boc c viden
Pabolälum
putreſactia
linhana
a talutiur
SS
nopwbolzpon⸗
r agopottun

Ihoc gana
nplutbi G

mnunepor el
munnduagavi
fmopubohpot
iſcdepenmn

iEiſgeun e

Ligoenun di
ldtn⸗
lufburlini,
N oorrnn.
rlügn
lunro.
ſdeu⸗
Pnſll eern
lſde Cererg 4

=

*

Hieremie. viij

an “ ti. male. b ¶ Oid cerint vias populi mei. idolatriaʒ is ꝑ auariciã ſicut dictũ ẽ.S.vj.c. Amioꝛe vſq; ad maioꝛeʒ
nn dimittendo ⁊ vnũ deũ colẽdo. c ¶ Ut iurent in noie oẽs auaricie ſtudẽt ⁊c.⁊ i vxoꝛib p luxuria.S.v.c.vnuſqſ.
W iuramentũ. n. tale qũ habet circaſtantias debitgs ad vrxoꝛ? pximi ſui hiniebat. k Nibieruiteg p' deos alli⸗
ten meo. iuramentũ. n. ta an circaſtan 3 veb as acd vxoꝛẽ pximi. ui hini at. K ¶ Abierũtq; p deos alie
iinnſen fit i reuerentia dei. d ¶ Sicut docue. . meu iurare i noo⸗ idolatriã. ¶Et erüt ſic lumbare iſtu zeltruct er
wingdi baalia⸗ eConaerſion iducebat i eos ad ritu gen aͤnihilati. m ¶ Siẽ. n. adheret ⁊c ſic aarenmiht. mit.
bicnin poplImel. ſias ⸗ Et rit:ſi eruditi didicẽrint biã hier in multã: populũ acd decem tribus.
in mihas honig. Vias ppli mei uͤt iuret ĩno/ iſtũ peſſimũ:qui noluũt au⸗ maß uda gugtaſn
Diri, Ahus bo XIII. mie meo:viuit dñſ:ſicũt do dire verbameaèt äbulant ad duas. l
ne Kinni a Ec dicit cuerũt pplʒ meũ iurare in ĩ pꝛauitate coꝛdis ſui:abi? eſſent mihi in popu
aſe⸗ baal: dificabũt in medio rũtqʒ p deos aliẽos vt ſer⸗ lumn danch eis lege H
8nligrin apneipi ppli mei. Qð ſi ñ audierit: uirẽt eis ⁊ adoꝛarẽt eol. Et emndute nai pꝛe
a- tus hul⸗ libꝛi de euellg genté illa euulliõe ? Erũt ſic lũbare iſtud:qð nul qEti nomé. vrno
Nfngchi ſcripta ẽ circa po pditõe ait dũs. Q.XIII. li vſui aptũ eſt. Sicũt.n. ad minarent ſpecialit po
Kuän puluz regni iuge Eẽ dic dñſ ad me: Na heret lũbare ad lübos viri Plus wee C W
m ielgunr dre,. . vde x póſſide ibi lũba. ſic agglutiaui mipi oe; oé ludem 2 giam en
AD ⸗ ipſius icoꝛ⸗ le lineũ: t hoes ill ſup lůu muũ iſrl t oẽm domũ iuda otbẽ:ſup. ſi audiren:
ſei neiign rigibilitas ſeu ir bos tuos:et in aqua nõ ife diẽ dñns ut eent mihi ĩ pph;ᷣ verba mea oͤbite obe
kiuni repabilitas: et di reſ illud. Et poſſedi lüõbare &nom èt i laudẽ 1i gliaz diẽdo. sfl! Etn au-
Muaui nictiur i vi par. iuxta verbũ dſi ⁊ poſui cir &n audierũt. Dicłs g ad dir in conergiu;
lng oſtendeci ppoſi⸗ ca lübos meos. Et ſcũs ẽ eol ſmonẽ iſtũi:hec dic dñt ergo. bic vñter ſbit
ne afleno⸗ tum: partes pate hmo dñi ad me ſcoõo dicecs de iſyl. Ois lagücula iple debita pena:⁊a diuidi
nn ag inel⸗ bũt ꝓſequendo. Tolle lũbar̃ qð poſſediſti bit᷑ vio.Et dicet ad te: Nũ/ tur in duas pres: qꝛ P
n n Pꝛimus aut mo q8& circa lũbos tuoſ: ſur qd ignoꝛamuſ:qꝛ oĩs lagi mo Honie engeis:
n ii ſ cvidelicerg Fes vade ad euſraten: ⁊ ab cula iplebit᷑ vino: Et dices Pene Stu aloes gene
Trunthin pabolã lumbari ſcõde ibi illð ĩ foꝛamine pe ad eos:łcc dic dñs:Ecce pꝛincipes ſpecialiter:
cfunt o⸗ putrefacti ad niꝰ tre:Et abij ⁊ abſcõdi illud ego iplebo oẽs hitatoꝛes ibi Dic regi. Circa p-
ihii hilũ vlira valen“ ſ eufraten: ſiẽ pᷣcepat mibi terre hui ⁊ reges ꝗ ſedẽt ð mum pꝛemittitur pa
niutoeſn⸗ tis. roluiditur in dſis. Et ſcm̃ ẽ pdies pluri ſtirpe dauid ſuꝑ thꝛonũ ei eeSarivlenun⸗
tiui mo pabola von fos dixit dñ ad me:. Sur ⁊ ſacerdoteſ pphaſ ⁊ oẽ6 mli imolebum vind
WRK tur ad ꝓpoſitum ge ⁊ pade ad eufratẽ: ⁊ tol · pitatoꝛes hierlʒ ebꝛietate: eſt autem laguncula
ogtöft 2 ad hoc adduct᷑ ſe inð lũbare qð pᷣcepi tibi &t diſpgã eos virũ a frẽ ſuo vas terreum ad repo
dcharmde exempluʒ: ibi Si. vt abſconderes illᷣ ibi. Et 2 pꝛes ⁊ ſilios parit ait dñſ ene rb g
dnn mainhonrchna abij ad euſraten:⁊ ſodiet Mõ parcã ⁊ ſ ↄcedꝗ:nẽqʒ phete ad litteram: 10
hin pmo pabola poi tuli lubare de loco vbi ab miſereboꝛ vt non diſpgam exponit parabolam
halenunt ⁊ ſcdo exponitur ſcõderã illud.Et ecce com eos.Auüdite ⁊ auribus pci dicens: x ¶ Dec di⸗

ueſtepent ibi Et factum eſt

Xr acn ire pite:nlite eleuari:quia docit dominus. Ecce e-
Circa pᷣmum dẽ:

putruerat lũbare:ita vt nul

zuinelal O 2 Pec * „ 12 go implebo 2 cetera.
bEPolſendi vſui aptüi eet. Er factü eſt minus locutus e. Date do en ſrur hagamela
nuftn . lumbare lineu. i. verbum dñni ad me dicenſ. mio deo veſtro gloꝛiã anle materialis impletur
enn de lino erurn Hec diẽ dñs:Sic putreſce q; ontencheeſcenr r ec H lno⸗atolu⸗ hann⸗
mi d tpoões illud ræ faciã ſupbiã i . lus regni iude qu
vun⸗ er bo, tuof. re laciã ſupbia iuda . ſup H offendant pedes veſtri a tum ad maioꝛes: et

minoꝛes ⁊ mediocrej

“ ꝛpoꝛis ad reſiſtendum
on heit gis aliunde. Cetera patẽt in lr̃a. e ¶ Et factũ ẽ Pic cõ aduerſarijs: ſicut ebꝛietas aufert ſenſum et membꝛoꝛum
chben Linter exponit᷑ pabola:⁊ pᷣmo qtũ ad ppli iude cuſpi vſum. p ¶ Et diſpergam eos. in captiuitatem ad diuer/
ulan Tq;tũ ad penã:ibi Dices ergo.Circa pmũ di: f ¶ Sic ſas ciuitates et loca. ʒ ¶ Meq; miſereboꝛ vt non diſper
i ecſ putreſcere faciã ſuꝑbiã iuda ⁊c.eã anihilãdo:⁊ pꝑ hoc gam eos.quaſi diceret:bene tamen miſereboꝛ ĩ alio: ſcilicet
ming inſinuat ꝙ nabuc. nõ anihilauit gliaʒ regni iuda virtu poſtea reuocando ipſos: ſicut dictum eſt capitulo pꝛeceden
nii , te ꝓpꝛia ſʒ diuia:ſic lũbare noõ fuerat putrefactũ exę ma ti. a ¶ Audite et auribus percipite. verba ſunt hiere⸗
jünd⸗ ſir defactione aqͥ: nec ex loci cõditione qꝛ erat abſconditu, mie reuocantis populum ab erroꝛe. b ¶ Nolite eleua⸗
r n in foꝛamie petre:ſʒ diuia volũtate. g (Eopulu iſtuz ri contemnendo verbum domini. c ¶ Date domino deo
por⸗ peſſimũ.pᷣmo ꝓpter eius iobedientiam :ideo ſubditur: veſtro gloꝛiam. confitendo humiliter culpam veſtram er
pun ſtin Quia nolunt audire verba mea.ꝛ ꝓpter nequitiam in eius iuſticiam: ſicut ioſue dixit achoꝛ: Joſue ſeptimo : fi⸗
e pꝓximũ:cũ dĩ: i ¶ Et ambulãt in pꝛauitate coꝛdij ſui. li da gloꝛiam deo.cetera. d ¶ Anteq tenebꝛeſcat. ideſt
ded

4 te accingendo. ZMU
iodndena e & n 0.
ani ite⸗ In aquã no

inferes illud. ne ex madefactione cur gun elier l ma⸗

ex certa ſcientia nocumẽtũ iferẽtes pximis ſuis i rebPꝰſa

elbꝛietate: ideſt defectu mentis ⁊ co

replebitur ſpirituali

anteñ tribulatio impoꝛtabilis ſuper vos veniat. H

ſedechie ſperauerũt ↄnabuc.auxiliari. b ¶Et ponet eam
i vmbꝛã moꝛtis.qꝛ illa fiducia fuit eis occaſio deſtructioni)
vt dictũ ẽ ſupꝛa frequẽter. c ¶ Æſi hoc nõ audieritis.in
malo pſeuerãdo. dO ¶ In abſcodito ploꝛa.aia mea.vobis
2 —-—
2patie). e ¶ A facie
ſupbie.i.de malis vo

a ¶ Expectabitis lucẽ.i ↄſolationẽ a rege Akiz uo tpe

bis ſupuenientib' pp mötes caligoſ. os. Expẽctꝗ
ſupebiam veſe nq, bitis lucẽ t põet eã ĩ ũbꝛã
lln pena ſup to⸗ Moꝛtis ⁊ in caliginẽ. Qõð ſi

tũ pplm generaliter. hc nõ audieritiſ:in äbſcõ

ſie poyltur- q̈tũ dito ploꝛabit aia mea à fa⸗
e heihe aliene cie ſupbie. TPloꝛãs ploꝛa-
trici bumiliamini v? bit ⁊ ðducet oculus meus
qð exponit Ra. ſa. de lachꝛymã:qꝛ captuſ ẽ grex
ioachin filio ioſie ? dñi.Dic regi ⁊ dñatrici:
marre eiunſeq reddile Mumiliami: ſedete in terra
xit eos in babylonez: qm ðᷣſcẽdet ð capite veſtro
vt hẽt ifra. xxix.c. lla Ccoꝛona glie vꝛe. Liuittes
tamẽ ſequẽj magij cõ auſtri clauſe ſũt:èt nõ eſt ꝗ
coꝛdat ꝙ intelligatur aperiat.Tranſlata ẽ oĩs iu
de ſedechia rege ⁊ eiꝰ . Y

vxoꝛe qui captus fu⸗ da traſmigtiõe pfecta. Cè

it a nabuc:⁊ exocula uate oculos vꝛos ⁊ videte
tus. g ¶ Ciuita. au. q Vẽitis ab aqlõe. Abi eſt
klauſe ſũt. pꝛe nde grexg dare nibi:pecuſ icly
ciuitates regni iuò ci taũit teTu.n. docuiſti eos
uitates auſtri:quia re aduerſũ te:⁊ erudiſti in ca/-

gnũ iuda reſpectu re
gni iſrl ẽ i pte auſtrali
h ¶ Et no ẽ qui ape-
i. exire audeat.
i ¶ Tranſlata eſt oĩs
iuda.quod fuit ſub ſe
dechia. tranſlatio.n.
que fuit ſub ioachin fuit tm ꝑtialis. k Leuate ⁊c᷑. ab ad
lone.exercitus.n.nabuc.vẽit ab illa pte. ¶ ¶ AUbi ẽ grex.i.
ppls.q.d.nõ ↄparebit in terra tua:ſʒ trãſferet᷑ ad alienam.
m ¶ Quid dices cũ viſitauerit te.ſ.nabuc.te captiuãdo.q.
d.nã hẽbis excuſationẽ:qꝛ dediſti ei occaſionẽ:iõ ſubditur
n ¶ Tu.n. docuiſti eos.i babylonios. o ¶ Aduerſum te.
T hoc pᷣmo fuit qñ eçechias oĩa que ĩ domo ſuo erant nun/
cijs regis babylonis oſtendit: ppter qð eſaias eum repꝛehẽ
dẽs dixit ꝙ de filijs eius ducẽdi eẽnt eunuchi in babylonẽ:
⁊ ꝙ ibi tranſpoꝛtarent᷑ bona hierlm Eſaie.xxxix.ꝛꝰ hoc fuit
qñ illi de regno iude miſerũt nũcios in babylonẽ ad appoꝛ
tãdũ inde idola:ſic habet᷑: Exe.xxiij.⁊ ſic babylonij contra
xerũt cũ eis familiaritatẽ: ⁊ conſiderauerũt ifirma terre per
que poſſẽt eã obtinere ⁊ habere pᷣcioſa q̃ ibi viderant tẽpo-
re exechie:⁊ poſtea alijs tempoꝛibus. p Nund non do
loꝛes appꝛehendẽt te.q.d.ſic nabuc.te captiuãte:⁊ ſubdit᷑ cã
cũ dẽ: q ¶ Pꝛopter multitudinẽ iniqui tue. in ꝓximũ ⁊ ĩ
deũ. m Meuelata ſũt verecũdioꝛa tua.i.ſpoliata ej bõis tu
is:⁊ loquit de hierim ad modũ meretricis:q̃ cũ ſpoliat᷑ a
vituperiũ icipit᷑ a ꝑte inferioꝛi. s Pollute
1i greſſus tui ꝑ quos opa deſignant᷑:in hebꝛeo habet᷑: Pꝛeci
ſe ſunt plante tue.q.d.nõ poteris vltra in malis tuis pcede
re. t ¶ Si mutare. hHic adducit exẽplum ad ꝓpoſitũ:a di⸗

put tuũ. Nunqd ñ doloꝛeſ

parturiẽtẽ: Qð ſi dixeriti

uidit in duas:qꝛ pᷣmo ad ꝓpoſitũ ponunt᷑ duo exempla:ꝰ·
ſubdit debita pena: ibi Et diſſeminabo. Pꝛimũ exemplum

de ethiope qui nõ põt ſuam nigredinẽ imutare.2 de par

appꝛehẽdent te q̃i mlſi?rez J

ĩ coꝛde tuo q̃re venerũt mi de ſermonibus ſiccitatis.

ſũt pläte tue

do:qui nõ põt mutare varietates pellis ſue: qꝛ vtrunq;
iſtoꝝ ẽ a natura.Et ſic dicẽ de iudeis ꝙ nõ poterant re/
uerti ad bonũ ꝓpter ↄſuetudinẽ ad malũ:qꝛ cõſuetudo
ẽ quedam natura:vt dic philoſophus libꝛo de memo/
ria ⁊ reminiſcẽtia:⁊ ſcõᷣm hoc pʒ lr̃a. Sciendũ tamẽ ꝙ
hec ſimilitudo n
tenet ſimplicit ſʒ
tm̃ ſᷣm quid. Illa
eni natura que ẽ
cauſa nigredinis

hi hec: Pꝛopt mltitudinẽ
iniqtatis tue reuelata ſunt
verecũdioꝛa tua:pollute ſt᷑

WEROe L ethiopis in nullo
plantetur. Di muͤtare põt ſubiacet ipio roͤi
ethiops pellẽ ſuã:aut par ciõ ethiops non
dus varietates ſuas:⁊ vos ppoteſt illa ſnuna
poteritis bñſacẽ cũ didice necliq; conel
ritis malũ. Et diſſemiabo tuſ ex conſuetudi
eos qi ſtipulã q̃ vẽto rapta ne peccãdi gnãtuj
tur ĩ öſerto. Hẽc ſoꝛs tua ⁊per nodancu
pſq; mẽſure tue a me dicit lumicaulat ex in-
dñs: quia oblita es mei Qlinatione appeti
ↄfiſa eſĩ mẽdacio. AVndẽ ⁊ tus ſenſitiui:q na
ego nudaui femoꝛa tua cõ tusẽ obedire rati

oni:⁊ iõ ꝑ cona/

tra faciem tuã ⁊ apparuit tu liberi awbier

ignominia tua: ädulteria ad oppoſitũ pot
tua:èᷣ hinit tu ſcey ſoꝛnica reuerti ad bonuʒ
tiõis tue. Super colles ĩ a- a ifeeltue
6 JgH ,. — „
gro vidi abomiĩatiões tu natẽ ad oppoſis

aſ. AVe tibi hieruſalẽ. Noͤn
muͤndaberis poſt me:uᷣſq;
quo adhuc: (l. XIIII.
Võd factũ eſt verbũ
domini ad hieremiã

hoc dẽ impoſſi
bile ᷣm quid:pꝛo
ut dicit᷑.v. meta⸗
phiſice. vno mo/
do dẽ impoſſibile
qð vix põt fieri:
aut cũ difficulta/-
te:in exemplis ãt
L de ethiope ⁊ par⸗
do ẽ impoſſibile ſimpliciter: m naturaʒ tamẽ: quia ðo
non eſt impoſſibile. v ¶ Et diſſemiabo. Hic ↄñter po
nitur debita pena cũ dẽ:Et diſſeminabo eos ⁊c̃.eijcien-
do in captiuitate ad diuerſa loca. x
q; menſure tue.i.pena coꝛꝛeſpondens peccatis tuis.
Quia oblita es mei.dimittẽdo cultum oiuinum.
t fiſa es ĩ mẽdacio.i. in idolo. a ¶ Unge ? ego

di peccatoꝝ tuoꝝ turpitudinem: iõ ſubdit᷑: b ¶¶2
teria tua ⁊c̃.i.adulterium ſpirituale per idolatriã:⁊ coꝛ
poꝛale ꝑ luxuriã. rbini tuy.i.vtriuſq; adulte
rij pates libido. dD ¶ Sup col.c.ibi.n. colebat idola:
iõ ↄcludit: Ue tibi hierim ⁊ cã ſpdit᷑: e¶ Nõ mũ.pꝰ
me.i.mihi obediẽdo. f¶ Uſq;q adhuc.i.ita cito:⁊ ſic
legit᷑ depᷣſſiue:alij aũt legut iterrogatiu e.q.d.nõ:⁊ ẽ ea
dẽ ſnia. Imnc. pii vbi dĩ: In abſcondito ploꝛa
bit anima mea. tio.
Icit ĩ abſcõditoſe ploꝛare vt oſtẽdat ꝙ tanta
eẽt ſuꝑbia iimicoꝝ: ꝙ nõ auderet libere ploꝛa
're ſeu gemere:ne offenderẽtur iimici qui erant
maxie ſuꝑbi:iõ ſbᷣdit: A facie ſupbi. 2 -XII.
2 Uod factũ ẽ vbũ vñi. Hic põit᷑ 2m ꝑ qð oñdit᷑

pcti iuõ irrepabilitas.ſ.p ſiccitatẽ iductã ad ð
ſignãdũ ꝙ hũoꝛ gr̃e ⁊ uotõis totalit ðfecerat
ei ſic irenaſcẽtia totalit ðſiccata vltra ñ vireſcũt.circa
qð p põit᷑ ſiccitail fuelatio:ꝛ ꝓphᷣe ðp̃ca:ibi ſi ũqᷣtates

ec ſoꝛs tua ꝑſ

aui femoꝛa tua ⁊c̃.i.inferendo tibi penã debitã on“-

——

eErobſeu
nrintene

9 ſſo
tiiſe 4
otbi lunge⸗
uin

H.

beiet

banbuntten
nllutoreb 4
ſucbmmalle⸗
unfütllian
Gnciittejt
lissfebipo⸗

Pnouas:epel

cranttotal

cpineperlo
culine tenpis
bökſin
prnidicted⸗
fnctoni ud

ſmre Anue
leraviqg b.
(ußrcen
lggopehitan
gult rſrer
rendompa
Poderdorir

tdendi

möma efe
Pntevyna:
cxdle, „
outeum
foplua r/

hat, rnpls,
luuox ? trun
iödeſerwunmn
Eunuxerit von-
larmxeftae⸗

ngal iu nfig
fnonemcogi

uglchit ns
uch
ns bendu

nwtone. id
innon
orpnſns i
Ndcheto o
Uuarpplote
licbotponit
lcſneninas
tamnè peccat
(Defae
4 uſt
gurdlkitcolon

muſanetung
neſeräigi
1Penoll
frinclnisntn
lumcnligt
alinatoneme
usſenſtiute
miobelnn
nl iöpe
fülber att
Apoſti,
ruaniadben
Perhenüi
nitido
1hocdi
bieimqrep
ur iatpna
blir mont
oiinpvſibi
pir vrn
dioifwla-
umplst
hiopenpar⸗
ma goado
Die maerpe
Paou
uisi⸗

neiinuun

2IMrt

ibat

. 2
. .
2 ℳ v„ „° *
„ „

dñi reſponſio:ibi Hec dicit· Et . depꝛecatõis itera-
tio:ibi Nunqd. Circa pꝛimũ pᷣmittit᷑ deſtructio hiertm
(Ciũ dicit: b ¶ Luxit iuða.i. luet pꝛopter mala ſibi futu
ra:loquit᷑n.de futuro per modu pᷣteriti ppter certitudi

buentes victoꝛiam ſue virtuti ꝓpꝛie: ppter quod ꝑ perſas

fuerũt deſtructi. qʒ ¶ Tu aut ĩ nobis es dñe.hoc dic:qꝛ in
templo erat ꝓpiciatoꝛium luaſi ſedes ipſius dei: vt dictuʒ
fuit plenꝰ Exodi.xxv. r ¶ Et no.tu.iuo.ẽ ſuper nos.qꝛ ſi

bicnidtt

nẽ pphetie. c

chaldeos deiecte

d (Et obſcura-
te ſunt in terra.i.
obſcurabunt᷑ ter/
ra ⁊ luto: eo ꝙ ñ

littera vſq; ibi:

f¶Naʒ ? cerua
ĩ agro pepit ⁊ reli
quit.vt iret ad q̃

rendum paſtũ vt

poſſet nutrire fe/

.

irupibꝰ:traxerũt vẽtũ quã

t poꝛte eiuj coꝛꝛuerũt.i.coꝛꝛuent per

Lũ xit iudea èt poꝛte eius
coꝛiuerũt et obſcurate ſũt ĩ

terra:⁊ clamoꝛ hierlʒ aſcẽ/

releuabuntur ſed terra: cl derlz ale
putrefiẽt Ileemi dit. Maioꝛes miſerũt mio
. n. ciuitateʒ ree res ſuos ad aquã:venerũt
dcsafae iion ad hauriẽdũ. Mõ iueneft
oꝛes erant totalii aquã: repoꝛtauerũt vaſa ſu
putrefacte per lõ⸗/ 2 vacua.Conſuſi ſ. ut 7 affli
gitudinẽ tempis: cti: ⁊ operuerũt capita ſua
⁊ ſubdit᷑ ð ſiccita ꝓpter vaſtitatẽ terre:qꝛ nõ
ſettoni eu os. Pit pluuia terrã. Conſuſi
ęæ ¶Waioꝛes mi lũt agricole:operuerũt ca-/
ſerunt ⁊c. ⁊ patet pita ſua. Naʒ ⁊ cerua in a/

gro pepit ⁊ reliqt:qꝛ ñ erat
herba. Et ônagri ſteterunt

ſi dꝛacones: decer̃t oeuli
eoꝝ quiã ñ erat herba. Si

snr iigtatés n,e rũderint no
pare vna:rfeuj diib fac ppter nomẽ tuum:
ex altera. g Et qm mlie ſũt auerſiões nr̃e.
onagri ſteterunti Tibi peccauimuſ expecta
rupibus. in heb· tio iſtl:ſaluatoꝛ nf i the ii⸗
tiũ deſiccatoum futur es ĩ ter ra:et qi viatoꝛ
Et traxerũt ven Sclinãs ad manẽdũ:Qua
EHH rẽ ſuturꝰes velut vir vagus
rtmionem: eo qů ſoꝛtis: q non põt ſaluare⸗

inueniebãt aquã
h Ouaſi dꝛaco “
n8. habet. n. dꝛaco multũ de caloꝛe itrinſeco:a ideo ad

eius refrigeriũ „ ſolũ vtit᷑ potu aque ſed etiam aerij at

tractione. i

Defecerũt oculi eoꝝ.i. onagroꝛum.

k· ¶ Quia nõ erat herba. ſic moꝛlebant ex defectu po
tus ⁊ paſtus. ¶ Si iniqtates. Hic ↄñter ponit ꝓphe
te depᷣcatio:eo ꝙ tompatiebat ꝑplo ſuo:⁊ pᷣmo confite
¶ Si

tur peccata ppli dicẽs: l

iniqtates noſtre eſon
um?

deruũt nobis. ⁊ ponit hᷣ ſi p qꝛ.q.d.ex peccatis nr̃is
conſcij ꝙ meruimus a te puniri:⁊ q;uis eẽt iuſtus cõnu

mmerat ſe tamẽ peccatoꝛibus:eo ꝙ erat de eodẽ populo.

m ¶ Dñne fac ppter nomẽ tuũ.i. per tuã miſericoꝛdiam

nõ ꝓpter noſtrã iuſticiam. nꝗ
es iĩ ter. Dicit᷑ ãt colonus qui nõ ẽ de terra natus: ⁊ iõ ð

Quare quaſi co.ſutu.

*

cet ſu deus oium tñ vocabat ſpaliter

Tu aãt ĩ nobis eſ dñie:ẽ᷑t no

dñs ad me: Noli oꝛare ꝓ

pplo iſto ĩ bonũ.Cũʒ ieiu⸗

nauerit nõ exaudiã pꝛeces

hec diẽ dñs de ꝓphetis g

futura: p xpʒ redẽptionẽ itermiſcebãt: vt pʒ ĩ plurib locis.
Cõſiderãdo vero lram pᷣcedẽtẽ ⁊ 1

expoſitio lr̃alis ⁊ iſta myſtica. t

deus hebꝛeoꝝ: idola

vero dicebant᷑ dij gẽ
tiũ:⁊ io ſvᷣdit ppheta

8CNe relinꝗq noj.

mẽ tu iuocatũ ẽ ſup nos: ĩ manibus aduerſani
dñs pplo huic quᷣi dilexit ¶lra: Quare quaſi co
mouere pedes ſuoſ et ñ qe lonus ⁊c de ppo q hi
uit.t oſio ñ placuit. Nunc alrinter —
1 lr abl naram T peꝛia vẽit ⁊ ſi ui eũ non
vilitabit pcta eoꝝ.Et dixit receperũt. Et q̃ſi via⸗

toꝛ declinans c. da
chꝛiſtus nõ habuit ꝓ

pꝛium domici ium:

eoꝝ ⁊ ſi obtulerit holocau HS b ho
ſtomata ⁊ victimaſ:non ſu put ſuum reclinet. Et
ſcipiaʒ ea:qm gladio ⁊ fa- 65 Zerlinabar i vo⸗
Le peſte ego 5 ſumã 6os deuotoꝝ ad boſpits
(tdixi: Aà a dñe ðᷣ. Mꝛõ qum. Et velut vit va
phete dicũt eis: Nõ viðbi/ gus.aꝛ diſcurrebat ꝑ
tis gladiũ:⁊ fames nõ erit iudeam ad pꝛedican-
vobiſ:ſz pacẽ veram dabit dum. Et pii ſonis ꝗᷓ
vobis ĩ loco iſto. Et dixit ſiolen. ſun non fuit
dñſ ad me:vFalſo ꝓphᷣe v'a vſus ſua foꝛtitudine:
ticinãt᷑ ĩ nole meo. Nõ mi pp quod deridebãt
ſi eos:⁊ ñi pcepi eiſ neq; lo ñ dicenteſ. Alios ſal
cutſü ad eoſ. Aiſionẽ mẽ uds teeit ſeißzno bot
dacẽ ⁊ dinationẽ fraudulẽ xxvijx bec expoſito
tam ⁊ ſeductionem coꝛdis magis conſonat huie
ſui ꝓphetãt vobiſ. Iccirco ¶lre pciſe:⁊ ſcõm hoc

dẽ ab aliqb' expoſitõ
lralis:⁊ pᷣcedẽj figura
tiua:qꝛ ꝓphe nũcian
do ppli captiuitatem

ſequẽtẽ dẽ ab alijs poꝛ
Hec dicit. Hic ↄnñter po

nit᷑ dñi reſpoſio:⁊ ſcõᷣo circa hoc ꝓphete admiratio:ibi Et
dixi. Circa pᷣmũ dic hieremias explicãs dñi reſponſionem.
t¶ Hec dicẽ do.po.huic.hieremias.n.rogauerat ꝓ pplo:⁊

Qui dðilexit mouere pe. uos. ad
q̃rendũ aliũde idola:ſic dictũ fuit.s.c.pᷣcedẽti. x ¶ Et non

iõ pplo fit reſponſio. v

—

euit. in cultu diuio. ¶Et do.nõ placuit ·i. diſplicuit.
3uc recoꝛdabit᷑ iniqtatũ eoꝝ.iferẽdo penã abſq; retra-
ctioe.⁊ iõ ꝓhibet᷑ pꝑpha ꝓ eij oꝛare cũ dẽ:Et dixit ⁊c. a¶ Eũ

ieiunauerit ⁊c.qd.e afflictioe ſua coꝛpali ⁊ ꝓ pᷣcib ſaci
ficijs nõ dimitta punitionẽ:iõ ſbᷣdit᷑:Qm

io ⁊c.

facili recedet inde: ⁊ p talem modũ loquit᷑ de deo 3 erat

i domo in qua hoſpitat. p

receſſurꝰa iudea ꝑ ſubtractionẽ auxilij ſui õ chaldeos.
o ( Et quaſi via.decli.ad manẽdũ.i.quare ita paꝝ ſta

Quare futurus es velut
vir vagus.nos dimittẽs ⁊ ad alios tranſienſ.In hebꝛeo
habet᷑: Uelut vir pauidus ⁊ foꝛtis cc.q.d.qᷓ;uis ſis po/⸗
tẽs ad nos ſaluandũ:tamẽ chaldei dicent te pauidũ ⁊ i-
potentẽ nos ſaluare:⁊ ita dixerunt chaldei poſtea attri

bis nobiſcũ quaſi viatoꝛ qꝗᷣ tantũ d vnam noctẽ mãet

cũ ſbᷣdit᷑: c¶ Aa a domine de .dicũt alid ꝙ h̊ ponit᷑ ter a
ʒ tria ve poſita Egech.xxiij.ĩ ſili materia:ſʒ hoc pꝛocedit ex
ignoꝛãtia hebꝛaici ſermõis:ſicut dictum fuit plenius.ð.c.i.
qꝛ h̊ ⁊ ibi ẽ vna dictio q̃ ſic ſonat aha:⁊ ẽ aduerbiũ admirõ
di. Cui cauſa ſubdit: dD ¶ Pꝛophe dicunt eis: Non vide/
bitis gladiũ ⁊c.⁊ ſubdit᷑ reſponſio dñi cũ dicitur: Et dixit
dñs ad me.⁊ pᷣmo quãtũ ad ꝓphas populum decipientes:
cum dicitur:alſo pꝛophete vaticinant᷑ ⁊cc̃. ⁊ patet littera.

dixi. Hic poicppiser admiratio de tãta ppli ſui deſtructioe

—

1 ũ ad populũ a falſis pphetis dceptũ cũ di: a (Et po

puli ⁊c.erunt piecti:.moꝛtui:⁊ pʒ lr̃a.ʒ q;ẽtũ ad hieremia ꝓ

pplo oꝛãtẽ cũ dẽ: b

Et dices ad eos verbũ iſtud. Dedu/

cCant oculi mei lachꝛymã q.d. ꝓpheta: exquo nõ poſſuʒ ꝓ
vobis exaudiri:nõ reſtat mihi niſi lachꝛymari.cetera patẽt

ilra. c (TMunquid
ꝓpijciẽs. Pic ponitur
ipſiuj hieremie depꝛe
catio iterata:q;uis.n.
dictũ eẽt ſibi ꝙ nõ ex-
audiret᷑ quin popołꝰ
captiuaret:tñ in aliq;
ſperabat penã differ⸗
ri vel diminui:⁊ hẽt᷑
qꝓui licet audiuiſſet a
nathã ꝓpheta ꝙ pu
er natus de berſabee
moꝛeret᷑:tñ ipᷣo egro/
tante ieiunabat ⁊? oꝛa
bat pꝓ eĩ ſanatioe.Si
mMiliter ſamuel poſtq̃;
cognouit ſaulẽ abie/
ccũ eẽ a dño: tñ luge/
bat eum.i.Re.xv.Di
cit igit hieremias la-
mẽtando: c ¶ Nun
gquid ꝓijciẽs abieciſti
iudam. ? duplicatur
verbũ abijciendi ad
deſignãdum abiectio
nis magnitudinem.
dD ¶Expectauim pa
cẽ.per auxiliũ regif⸗ e⸗
gypti. e¶ Et non ẽ
bonũ.qꝛ magis fuit ĩ

ꝓphetãt ĩ noĩe meo quos
ego nõ miſi: dicentes:gla/
dius ⁊ fameſ nõ erit ĩ terra
hac. in gladio ⁊ ſame ↄſu
mẽt ꝓphete illi:ẽt ppli ꝗbꝰ
ꝓphetant erũt ꝓiecti i vijs
hierlm pᷣ fame ⁊ gladio:⁊
nõ erit ꝗ ſepeliat eos:ipſi ⁊

vxoꝛes eoꝝ:ſilij ⁊ filie eoꝝ

⁊ effundã ſuꝑp eos malũ ſu

um. Et dicè ad eos verbũ
iſtud:Deducant oculi mei

lachꝛymã ꝑ noctẽ ⁊ diẽ ⁊
nõ taceãt:qm̃ ↄtritione ma
gna ↄtrita ẽ virgo filia po/
puli mei:plaga peſſima ve
hemẽter. Si egreſſuſ fuero
ad agroſ ecce occiſi gladio
⁊ ſi itroiero ĩ ciuitateʒ ecce
attenuati fame. NPꝛophe/
ta quoq;ʒ ⁊ ſacerdos abie/
rũt ĩ terrã quã ignoꝛabãt.
Nunquid ꝓijciẽs abieciſti

nocumẽtuʒ: vt frejni iudã:aut ſyon aboĩata eſt

dictum ẽ. S. f¶¶ Co⸗
gnouimus dñe impie
tates noſtras ⁊c. hoc
dixit hieremias in ꝑ-
ſõa ſua ⁊ alioꝝ bono
rum peccata ppli con

fitentiũ. g¶ Ne de/

noj in oppꝛobꝛiũ pꝛo
pter nomẽ tuũ.qð in/
uocatũ eſt ſuper nos:
vt pꝛedictũ ẽ᷑.q d.qͥ
nd aeut
te. olij gloꝛ
tue.i. tepli ui⸗ pici
atoꝛiũ tanq ſe aſi tu
uzʒ .i ¶ Recoꝛdare.tẽ

ala tua: Quare ergo pcuſ-
ſiſti nos ita vt nulla ſit ſani-
tas:Expẽectauim pacẽ èt ñ

ẽ bonũ:⁊ tẽpP curatõiſ:⁊ ec

ce turbatio. Cognôuimus
dñe ĩpietates nr̃as iniqta/-
tes patrũ nr̃oꝝ qꝛ peccaui

mus tibi. Mè des nos ĩ op

pꝛobꝛiũ ꝓpter nomẽ tuum
neq; facias nobis ↄtumeli
am. Sölij glie tue réêcoꝛda
re:nẽ irritũ ſacias fed tuuʒ

pando rigoꝛẽ iuſticie tue. k¶ Ne irritũ facias fedus tuuʒ
nobiſcũ.quo i monte ſynai elegiſti nos in ſpãlem ppłm. Et
vt impetret aliquã miſericoꝛdiã ↄfitetur dei magnificentiaʒ

dicẽs: ¶¶ Nu
ſed tu S

nqᷣd ſũt in ſculpti.gẽtiũ qui pluant.q.d.nõ:
uiã. m Aut celi poſſũt dare himbꝛes.q.d.

nullo modo ſine te. n ¶ Mõne tu es dñs deus noſter.q.d.

ſic: o ¶ Quẽ Hõ in noſtris tribu/

lationibus. p ¶ Tu.n. feciſti omia hec.ſ.celos ⁊ himbꝛes

8

⁊ oĩa alia que ſunt in celo ⁊ in terra.
Ldixit oñs. HPic ponit᷑ tertiũ ad oſtendendũ pec-
catũ iude irremediabile q;'tum ad penam nenbo⸗
is:

H ralem.ſ.p excluſionẽ oꝛationis moyſi ⁊ ſamu
quoꝝ tamẽ oꝛationes fuerũt valde efficaces:⁊ diuiditur in

LCaplm. XV.

Liber

tres ꝑtes:qꝛ pꝛimo ponit᷑ populi repꝛobatio:ꝛ⸗ repꝛoba

tionis ratio:ibi Tu reliquiſti. hieremie lamẽtatio:ibi

Ue mihi.Circa pᷣmũ dẽ i ꝑpſona dñi: b ¶ Si ſtererint
moyſes ⁊ ſamuel.qui ſũt valde amici mei. c ¶ Coꝛaʒ

nobiſcũ. Nundd ſt ĩ ſcłpti/
lib gẽtiũ ꝗ pluant:aũt celi

pñt dare himbꝛes niſi tu

volueris: MNõnẽ tu es dñs
de'nf quẽ expectauimus:

Tu.n.feciſti oĩa hec(. xV.

T dixit dõminuſ ad
me: Si ſteterint moy
ſes ⁊ ſamuel cöͤꝛã me:non
ẽ aĩa mea ad pplʒ iſtũ. Eij
cẽ illos a facie mea ⁊ egre/
diant᷑. Qð ſi dixerit ad te:
quo egrediemur:diceg ad
eos:Hec diẽ dñs: Qui ad
moꝛtẽ ad moꝛtẽ:⁊ q ad gla
diũ ad gladiũ:⁊ ꝗ ad famẽ

ad famẽ:⁊ q ad captiuitatẽ

ad captiuitatẽ. Et viſitabò
ſup eos q̃tuoꝛ ſpẽs dic̃ dñſ
Gladiũ ad occiſionẽ: ⁊ ca/
nes ad lacerandũ:⁊ volati
lia celi ⁊ beſtias terre ad ðᷣ
uoꝛãdũ ⁊ diſſipãdũ:&t da/
bo eos ĩ feruoꝛẽ vniuerſis
regnis terre ꝓpièr manaſ-
ſen filiũ ecechie regis iuda
ſuꝑ oĩbꝰq̃ fecit ĩ hieruſaleʒ.
Quũis.n.miſerebit᷑ tui hie
ruſalẽ: Aut ꝗs ↄtriſtabit᷑ p
le: Aũt ꝗs ibit ad rogãdũ
ꝓ pace tua:Tũ reliqſti me
diẽ dñis:retroꝛſũ abiſti. Et
extẽdã manũ meã ſuꝑ te:⁊
ſiterficiam te. Laboꝛaui ro
gans: Et diſpergam eos
ventilabꝛo in poꝛtis terre.

poſt tanta mala in te perpetrata. I
ſtabit᷑ pꝛo te.quaſi diceret:quilibet

me.i.ad me depꝛecandũ ꝓ populo iſto. O¶ MNõ ẽ aia

mea.i. voluntas
mea ad parcẽduʒ
ei:ideo ſubditur:
e ¶ Eice illos ⁊c
.i.tu hieremia de
nuncia eos deijci/
endos de ira ſua:
⁊ ꝙ iſta eiectio ſit
dura ſubditur:
f¶ Qui ad moꝛ
tẽ ⁊c᷑.quia in obſi
dione hieruſale
aliqui fuerũt mõ
: aliqui gla-
dio ⁊ alich fame ?
reliqui in captiui
tatem vucti.
g (¶Et viſitabo
ſupꝑ eos q̃tuoꝛ ſpe
cies.i.q̃ttuoꝛ mo
dos conſumendi
eos:qui patent in
littera. h ¶ Et
dabo eos ĩ feruo⸗
rem vniuerſis re⸗
gnij. in hebꝛeo hẽ
In cõmotionez.
0 vbicũq; au⸗
iebatur eoꝛuz ð
ſtructio fiebat in
hominibuj coꝛdi
um commotio ſi
ue concuſſio que
vocatur h feruoꝛ
i ¶ Pꝛopter ma⸗
naſſen.qui ſupꝛa
modum irritauit
dominum idola/
triam multiplicã
do:⁊ ſanguinem
innoxium effun⸗
dendo:quarto re

gum vigeſimob⸗

mo. k (Quis
enim miſerebitur
tui hieruſalem. q̃
ſi diceret: nullus
ut quis contri
magis letabi

tur de impletione diuine iuſticie. m¶ Aut quis ibit
ad rogandum pꝛo pace tua.q.d.nullus: exquo oꝛatio
moyſi ⁊ ſamuelis ẽ excluſa. n ¶ u reliquiſti. Hic oſe
quenter ponit᷑ dicte repꝛobationis ratio cum dicit: Tu
reliquiſti me ⁊c.⁊ patʒ littera vſq; ibi: o ¶ aboꝛaui
rogans.in hebꝛeo habetur:Laboꝛaui recogitans.pluri
es punitionẽ differẽdo:tuam emẽdationẽ expectando:
⁊ ad eũdẽ ſenſũ ꝑtinet lr̃a iſta: o¶ ¶ Laboꝛaui rogãs.i.

laboꝛare feci pp

. s reuocãdo populũ dulcit ꝑ depᷣca
tiõig modũ. p ¶ Et diſpgã eos vẽtilabꝛo.iuſticie mee.

a ¶ In poꝛtis ire. eijciẽdo eos ad diuerſas ptes lõgi

G
uubrätnecht

guepehet
Nig lbri heb
atun i
ſcl nonctin!
bronc inli
onenis piſt
ggfiematamd
lgturtara
Lprienat⸗
Afriop
i un
Melgn
Aptattt/
Malxguin⸗
Nummerro
Aurdonp ſun
donbuoſtis
gnpn tfu
hrinoſintl
ilsdengno⸗
ſeguierarpsein
lodchigeſ
tanielgmnära
noponiurebl

mer hocdat
uliyroian⸗
ſegonuſfinenin
e,(ne.

ra
luinr

Adertihogic

ſn bOn

=

bltio,ogg

ntecſlno:r

brittne
Aſ
N

ndad ein

Eiell

Uubiemin

uncizeos 8
alennt
ilheianut
Nn abclur

(Qin

wiiniimi
ſriii
cot aliin⸗
mliqvinncyn
latem ducn.
(E
ſcosqnorf⸗
cs ituoꝛn
osnſumend
oraripnant

lm. d(7

dcbo ceiien
pem miuaſtr
Sinbchr
Nnotm
is biiit
cbaurwt!
muco ſebet
ominibuſcortl
ncommono/
concuſſo que
gurbiemo⸗
done na⸗
in gni ſohn
odumirruant
woninunio
Nianmulthli
oraſengubcn
noriuntfun

cognationej regũ

gnauerant:vt diẽ

bo. p chal 1 emt
hieremie lamẽtatio: diuiditur i duas partes:quia pꝛi-

tatũ de re tẽpoꝛali cũ eis habui vnde poſſent me odire
Yęꝓpſequi. h ¶ Omnes
vicia eoꝝ arguebat.icurrit eni odiũ qui arguit crimino
ſos vt dicit ioh.os aureũ. EE
mno dñi cõſolatio:⁊ ſecũdo ꝓphete petitio:ibi Tu ſcis.
et tertio dñi reſponſio: ibi. Pꝛopter hoc. Circa pꝛimũ
Dicit᷑ in pſona dñi conſolãtis hieremiã: k
liquie tue ĩ bonũ.i.niſi finis hui'negocij vẽiat ad bonũ
tuũ.ſupple nõ credat᷑ mihi:a eſt mod loquẽdi qͥ apud

J Mieremie. v.

1¶Interleci diſperdidi pplin. per flagella tein

eos caſtigando:⁊ tamẽ nõ ſut emẽdati. s ¶
cate ſũt mihi vidue.maritis eaꝝ interfectis. t ¶ Supꝑ
harenã maris. hyperbole ẽ ad denotãdũ magna multi

tudinẽ viroꝝ interfectoz. v ¶ Induxi eis ſuper imf̃eʒ

leſcentiũ accipien l
ler oicttur lerig. um:⁊ tñ a vijs ſuis nõ ſunt

que erat mat to⸗ reuerſi. Mltiplicate ſũt mi

tius tre. x¶a hi vidue ei: ſupèr harenaʒ

natoꝛem meridie maris. Induxi eis ſup ma
keen Ber trẽ adoleſcẽtis vſtatoꝛem
ſuper ciuſtateſ ali meridie:miſi ſũůp ciuitates

rpẽte terroꝛẽ. Infirmata ẽ
q̃ pepit ſeptẽ:deſecit aĩa ei
Bae; Heclichl di ſol cü adbuc el
que peperit ſeptẽ ſet dies: ofuſa ẽ ⁊ erubuit.
aliqᷓ libꝛi habene Et reſiduos eius ĩ gladiuʒ

as. 3 Repente
terroꝛẽ. audita ð
ſtructione hierlʒ.

additum (Filios dabo ĩ ↄſpeciu inimicoꝛuʒ
coꝛꝛectis p iſam ter mea. Quaĩ enuiſt me
infirmatam intel Virũ rixe:virũ diſcoꝛdie in

vniũerſa fra: Mͤn fenera/
ui:nec fenerauit mihi ꝗqſq;
Omnẽès maledicunt mihi
diẽ doͤmin. Si noͤn relige
tue i bonũ: ſi non occurri

ligitur terra decẽ
tribuũ q̃ iã erat
captiuata ꝑ regeʒ
aſſyrioꝝ:⁊ per ſe
ptẽ quos peꝑerat
intelligunt ſepteʒ
maloꝛ qui ibi re QOODSD
B c hic ra.ſa.ſ.hieroboâ ⁊ dom ſua: Ba/
aſa ⁊ dom ſua:amri:iheu:manahen:phacee:⁊ oſee cũ

domibus ſuis. a ¶ Occidit ei ſol cũ adhuc eſſet dies.
quia regnũ iſrl fuit captiuatũ cũ adhuc regnũ iude ſta-
bat in pꝛoſpitate ſub exechia rege. b (Are
.i.illos de regno iuda qui dicũtur delidennen
iũ da

regnũ erat ps eiuſdẽ ppli.ſ.hebꝛaici. c¶ In
eoj. dD mihi Hic cõſequẽter ponitur

mo ponitur epᷣlamẽtio:ſecũdo dñi cõſolatio:ibi.Dicit

dñs. Circa pꝛimũ dicit hieremias: d ¶ Ue mihi ma
ter mea. hoc dicit ppter ꝑſecutionẽ viroꝝ anathot con
tra ipſũ vt dictũ ẽ ſupꝛa capilo xj.iõ ſubdit: e ¶ Qua

re erriſneuinn rixe.qꝛ ipᷣm pſequebant᷑ verbij ⁊ fac

leis. f¶ Invniuerſa terra.ſ.illa.qꝛ nõ ĩtelligit᷑ genera⸗

lequẽter oſtendit ꝙ nõ erat ex culpa ſua dicẽs
6 feneraui.i.nõ cõmodaui:q̃ſi diceret:nullũ trac

maledicũt mihi.⁊ hoc erat: qꝛ

