adan go: facies gentes. Egreſſus es
Cu . . 18r3 „ Y e
ſ. babylonis: in ſalutẽ ppli tui: in ſaluteʒ

cuʒ xpᷣo tuo. Percuſiſti ca

a ¶ Et in furoꝛe Derchunc
put de domo impij:denu/

i. in vidicta tua

b C. D nanel⸗ daſti füdamentum eſ vſq;
liũ bab ylonioꝛuʒ ad colluʒ. Mãledixiſti ſce/

ptris eius câpiti bellatoꝛũ

vẽiẽtej. ¶ Egreſ
eius:vẽnientibus vt turbo

ſus es. i. egredierl

cũ medis ⁊ perij àd diſpgendũ me. Exũuᷣlta⸗
Sigic po lio eop:ſic eius q deuoaat
puli tui.qꝛ ꝑ illaʒ Pauperei abſcodi to. AUi 2
vicroꝛiã cyrus de feciſti in mari eꝗs tuis:i l̃
dit pplo licentia to aquaꝝ multaꝝ. Audiui

reuertẽdi ĩ iudeã
ideo ſubditur:
e¶ In ſalutẽ cuzʒ
xpᷣo tuo.i.cyro ð

et ↄturbat ẽ vẽter meus:a
† — .
voce ↄtrémuerũt labia me

quo dẽ:eſa.xlv. Hec diẽ dñs xpo meo cyro ⁊c. Sciẽdũ

tñ ꝙ cyrus nõ vẽ ibi xpᷣs:niſi inqtũ fuit figura ieſu xpi
⁊ io hec lr̃a ad ieſũ xpᷣm pᷣncipaliter ẽ referenda:vt ſit ſẽ
ſus:Sicut fuiſti cũ cyro ad liberationẽ ppli tui de baby

lone.ſic eris cũ ieſu xpᷣo ad liberationẽ ppli tui de infer
Percuſ-

no:q ẽ figurata p ſalutẽ ppli a cyro patã. f
ſiſti caput.i.balthaſar regem. g ¶ Denudaſti fũdamẽ
tũ vſq; ad collum.i.manifeſte ondiſti multiplex eius vi
ciũ ꝑ vidicte tue effectũ. h¶ Maledixiſti ſceptris ep.
i.domĩationibus ei i ¶ Lapiti bellatoꝝ e.i.pꝛinci-
pi ſue militie: ⁊ ſubdit᷑ cä: k ¶ Uenientibus vt turbo.
i.cũ impetu ⁊ furoꝛe. I ¶ Ad diſpgendũ me i.pplm
meũ in hieriin ⁊ iuda. m ¶ Exultatio eoꝝ.in deſtru-
ctione ciuitatis ⁊ tẽpli ⁊ captiuatõe populi.Sicut e ⁊c.
n Uiam feciſti ĩ mari. Hic ꝓpheta reuertit᷑ ad narrã-
dum captois babyloni e modu:ſiẽ i cantilenis ideʒ fre-
inter repetitus: q modus fuit ꝑ diminutõem euphꝛatij
q dẽ hic mare:ſiẽ ⁊ ſupꝛa cũ dẽ: n ¶ Uiã feciſti ĩ mari
i. in euphꝛate o (Equis tuis.i.eds medoꝝ ⁊ ꝑſaruʒ
qui dicunt tui:eo ꝙ a te ſũt directi ĩ executione tue iuſti
cie: p niuto aquaꝝ multaꝝ.qꝛ alue euphꝛatis nõ
erat totalit᷑ deſiccatus:⁊a ſic erat ibi lutũ derelictum ab
ads multis q̃ ibi ante fuerãt. q ¶ Audiui. PHic ↄñt ꝓ/
pheta appꝛobat iudiciũ oiuinũ de captiuatione populi
ſui ad purgationẽ peccatoꝝ dicẽs: q ¶ Audiui.pplm
infirmũ murmurantẽ ↄ tuũ iudicium de eius captiua/

tione: r. ¶ Et ↄturbat eſt vẽter meus. timui.n.ne ſuo

murmure ad iram puocaret te. s ¶ A voce.ſ.murmu
ris eooꝝ t ¶ Contremuerũt labia mea.quaſi lod ipo/
tentia:ſed tĩ cũ tremoꝛe moueri. v ¶ Ingrediatur pu
tredo.q.d.captiuitas ſuꝑ nos inducta qua aliqñ putre
fiũt coꝛpa ẽ patiẽter toleranda: x ¶ Ut requieſcam.a
laboꝛe captiaitatis ꝓ¶ In die tribulatõis.i.tꝑe baby/
lonice deſtructõis. 3 ¶ Ut aſcendã. de chaldea ĩ iudeã

P cyri licentiã. a ¶ Ad pplm accinctũ noſtrũ.i armis pa
ratũ:ſic.n.aſcẽderũt filij irl de babylone:ꝑp piculũ hoſtiũ
in via. Uel dẽ pplłs accinctus.i.diſpoſitus ad gradienduʒ:et

lodt᷑ h̊ ꝓphᷣa in pſona ppli de babylõe redituri:qꝛ tpe illius

captiuitatis ipᷣe erat in iudea ſᷣm hiſtoꝛiã daniel.xiiij.quis
nnnn. nô ſit auctetica: tn
pbabilis reꝑutatur

a. Ingrèdiat᷑ putredo oſſi b icuj. Supꝛa po

bus meiſx ſubt me ſcateat ſuit modũ crbisl
Vt rẽqeſcam in diẽ tribula llomis exder⸗
„ i I . II. ciuiũ:hG idẽ oñdit ex
iois: ut aſcẽdam ad pplin deflectu victualiũ:do
accinctũ noſtrũ. Ficus.n. minus.n. añ aduẽtuʒ
nõ floꝛebit:⁊ nõ erit germẽY ig aie nane ſ
in vineis. M entiet op oli rilitatẽ: ita ꝙꝙ foꝛtali-
ue:⁊? agrua no afferẽt cibuʒz cia nõ potuerũt ſuffi⸗

ciẽter muniri:iõ dici

Abſcidẽtur ð ouili pecus: :iõ dici⸗
tur: b (Ficus. n. ñ

⁊ nõ erit armẽtũ ĩ pᷣlepibuſ

2 — floꝛebit.i. modicũ flo
Ego aut in dno gaudebo: rebit:ita ꝙ faciet mo/
Et exultabo ĩ deo ieſu meo dicũ fructu qi pꝛo ni/-
Deus dñs ſoꝛtitudo mea: hlilo reputadũ ſjm ꝙ
r: ponet pedes meos qua dĩ pPYcoE: O
ſiceruoꝝ. Et ſůper excelſa reputat r cni g cez
mea deducet me victoꝛ in modũ loqndi quo dẽ
pſaàlmis canẽtem. nihil eſt in arboꝛibuj
qnñ ibismadicne fru
„ ctus:⁊ ita intelligitur
Explicit abachuc p pha illud qð ſbᷣdit᷑ ð vine

L is oliuis ⁊ aruis.
c ¶ Abſcidet᷑ de ouili pecus ⁊c.qꝛ ꝑꝑ defectũ paſtus aialia
poterũt paꝝ fructificare. d Ego aũt. Audita babylois
deſtructione ⁊ ppli iude liberatione: pꝓpheta exclamat dicẽcꝗʒ
Ego aũt i dño gaudebo.applaudeẽs oiuie iuſticie ⁊ liberatõ
ni ppli iude: e ¶ Et exultabo ĩ ieſu deo meo i.ſalutari me
o liberãte pp m meũ de captiuitate babylõica:⁊ ſᷣm hoc ie/

ſus ẽ nomẽ appellatiuũ.Sʒ qꝛ dẽm ẽ ꝙ lberatio de captiui

tate babylonica figura ẽ liberatois patrũ de limbo inferni
ſic fiẽda ꝑ ieſum xpm: ⁊ vtranq; liberatõem videbat ꝓphᷣa
futurã: io ie us ẽ h etiãẽ nomẽ ꝓpꝛiũ. f ¶ Peus domifoꝛ/
titudo mea.educẽdo me ſua uirtute:pᷣmo de babylõe:⁊ ð in
ferno:vt dẽm ẽ:⁊ ſic ẽ verbũ ꝓphete loqntis in ꝑſona popu

li i babylone captiuati:⁊ i limbo detẽti. g ¶ Et põet pedes

meos quaſi ceruoꝝ.qꝛ redeuntib de babylone ðdit vtutem

agilitatẽ gradiendi:⁊ liberatis de limbo virtutẽ egredien

di:⁊ celũ aſcendẽdi:ideo ſvditur: h Et ſuꝑ cxcelſa mea
deducet me victoꝛ.qꝛ pplłs de babylone rediens aſcendit in

iudeã qᷓ̃ eſt ira mõtuoſa:⁊a potiſſime qꝛ venit i hierlin:⁊ ibi

tẽplũ fudauit in mõte ſyon.j.eſdre.iij.⁊ detẽti ĩ iferno aſcẽ-
derũt in celũ cũ victoꝛe x-po: i ¶ In pſalmis canen tem. da
ppls rediens de babylone deũ laudabat i via ⁊ magij in ter

mio.). eſdre.iij. Et ſancti cũ xpᷣo aſcendẽtes cũ diuinij laudi
bus aſcenderũt i illis ſine fine ꝑſeuerates:pſal.xxxii. Beati

qui hitant ĩ domo tua domie:in ſecula ſeculoꝝ laudabunt
te.ad quã nos perducat ⁊c̃ů. In. c.iij. abachuc
vbi dr i poſtil. Hic ↄñter ponitur oꝛatio ꝓphe. ¶ Addito.
Irca materiaʒ huius oꝛatiois pphetice ipſius aba
chuc:valde varie ſe habuerũt expoſitoꝛes.qᷣdãa.n.
Nebꝛeoꝝ dicũt ꝙ hec oꝛatio fuit facta ꝓ quadam
ſterilitate tũc futura:ad quod faciũt aliqua in hoc cantico
ↄtẽta:vt cũ dẽ: Nũquid in flumibus iratus es dñe.qꝛ in ſte
rilitate ceſſante pluuia diminuutur flumia. Similiter cum
dic: Suſcitabis arcũ tuũ.intelligũt de iride: de qua geñ.ix.
Arcũ meũ ponam ĩ nubib'.qui qdem arcus in iye Muie
5 2

ſolet apparere. vnde exech. j. Uelut aſpectũ arcus cũ ſuerit ĩ

nube in die pluuie. vnde pꝛopheta oꝛabat ſm eos vt appa-

reret ille arcus:⁊ ſic pluuie fluerẽt moꝛe ſolito. Similit cum

dꝛ: Ficus. n. nõ floꝛcbit 1 no erit germẽ in vineis ⁊c. Abſcið
tur de ouili pecus ⁊c̃. totum attribuũt ſterilitati pꝛedicte ꝓ

qua dicũt pꝛophetam oꝛaſſe ne populus piret p pꝛedictam

plagam. vnde dicit: In medio ãnoꝝ viuiſica illud.i. in me-
dio ãnoꝝ ſterilitatis pꝛcdicte.et ſuper hoc petit: Cuʒ iratus
fueris miſericoꝛdie recoꝛdaberis. Alij vero hoc canticuʒ ex
nunt de deſtructione babylonie:a de modo captiois eiuj
ſicut ĩ poſtilla cũ aliquibus variatoibus:de quibus nõ ẽ cu
randũ. Sed ſaluo ſemper melioꝛi iudicio:hec oꝛatio magis
videtur pertinere ad myſterium xpᷣi:⁊ ad hoc videtur tede
re gloſa oꝛdinaria pꝛo maioꝛi parte:quod ſatis apparet ex
eius deuota compoſitiõe.Eſt.n. compoſita ad moduʒ pſal-
moꝝ dauid:qui inter pꝛophas expꝛeſſius de myſterijs xpᷣi
deuote cecinit:⁊ iõ ĩ tota ſacra ſcriptura nõ iuenitur hec di
ctio cola in heb.niſi in pſalterio ⁊ in hoc cantico.vnde cuʒ
dꝛ: Sanctus de monte pharan: ⁊ in alijj certis locis.põniur
in hebꝛeo cola:quod eſt diapſalma ᷣm.lxx.ſᷣm quam expo
ſitionẽ hoc qð dicitur in titulo.ſ.oꝛatio abachuc pꝛophe ꝓ
ignoꝛantijs:continuatur ad pꝛecedentia ſic: Dixerat.n.pꝛo
pheta ſuperius increpando idolatras: Ue qui dic ligno exp
giſcere ⁊c. ⁊ ſequit᷑: Ecce iſte qͥ coopertus ẽ auro ⁊ argento:
7 omnis ſpũs nõ eſt in viſceribus eius.qꝛ idola licet ſint ſb/-
tiliter ⁊ ſũptuoſe fabꝛicata:nullam tamẽ ſpũalem gratiam
ſeu virtutẽ vel vitam i ſe ↄtinent:ſed de deo vero ſbᷣdit ecõ
trario: Dominus in templo ſancto ſuo.ſ.deus incarnatus:
àꝗ cũ ſit in coꝛpoꝛe ſibi vnito:dẽ eſſe in templo ſuo:iuxta il-
lud Johã ·ij. c. Soluite templũ iſtud. qui tante virtutis eſt
ꝙ cũ ſit in pᷣdcẽo templo ſuo eius dominio tota terra.i.tot
mũdus ſubijcitur:de quo ſubdit: Sileat a facie eius omnis
terra. Et qꝛ ꝓpheta in ſpũ videbat ꝙ circa cognitionem xpᷣi
incarnati de quo ſtatim dixerat:Ons in templo ſancto ſuo

multi erroꝛes hẽbant ↄſurgere:iõ oꝛat pꝛo ignoꝛantijs de qͥ

dẽ in titulo:Oꝛo abachuc pꝛo ignoꝛãtijs.ne iuſti i hu mõi
caderent ignoꝛantias ⁊ qꝛ myſteriũ hoc habuerat non per
cognitionem naturalem:ſʒ ex fide que ẽ ex auditu: ideo in
exoꝛdio ſui cantici ſeu oꝛatõis dicit:Dñe audiui auditũ tuũ
timui.ſ.timoꝛe filiali cauſato ex deuota reuerentia tanti
mypſterij. Conſeqnter petit auditũ pꝛedictuʒ impleri.d. Dñe
opus tuũ in medio annoꝝ viuifica illud. Ubi notanduʒ ꝙ
hoc qð dẽ hic: In medio ãnoꝝ.nõ debet intelligi de medio
rei:geometrice loqndo ſeu arithmetice:ſʒ de medio ratiois
Put phᷣus accipit medium.ij. ethicoꝝ.d.ꝙ virtus moꝛalis
in medio conſiſtit.ſ.ꝑ ↄſoꝛmitatẽ ad rõnem rectam:⁊ ſimi/
liter in ppoſito:mediũ annoꝝ:intelligendũ eſt ſᷣm ↄfoꝛmi/
tatẽ ad rõnem diuinam:que ſũme recta ẽ: pᷣoꝛdinãtem ad/
uentũ xp̃ᷣi in tpe ↄfoꝛmi dictami ſue rõnis.In quo quidem

tpe eſt tpis plenitudo:de qua apls.c.iiij.ad galath. Cuʒ ve ½

nerit plenitudo tpis. et ſic intelligẽda eſt gloſa iterlinearis
que ſupꝑ iſtud verbũ: In medio annoꝝ.dicit.ſ.i plenitudie
tpis.Et qꝛ nõ ſuffeciſiet ꝙ opus dei.ſ.incarnatio filij fieret
niſi hoibus notificaret᷑:iõ ſubdit: In medio annoꝝ notũ fa
ciej.Et qꝛ timebat ꝓpheta ne ex humana malicia hoc bene
ficiũ impediret᷑:iõ ſhᷣdit: Cum iratus fueris miſericoꝛdie re

coꝛdaberis. Conſeqnter oñdit quõ illud opus dei.ſ.ĩcarna/
tio venit in noticiã ſeu cognitiõem noſtram.d.Deus ab au

ſtro veniet. li meridie. Sicut. n. in meridie ſol maxie lucet:
ſic ad fidẽ incarnationis maxia lux ſaltem ſuꝑnaturalis re
quirit Et qꝛ deuenitur ad huiuſmodi fidẽ ꝑ ſcripturarũ te

ſtimonia:iõ Edit:Et ſcũs de monte pharan.ſ.de mõte vm

bꝛoſo ⁊ denſo:ꝑ quod ſacra ſcriptura que hoc myſterium
varijs locutoibus ⁊ vmbꝛoſis figuris tradit intelligif. Con
ſeq̃nter de eius natiuitate dic: Operuit celo gloꝛia e.nato
.n.dño:angeli Gloꝛia i excelſis:cecinerũt.Et qꝛ de eius pᷣdi

catione ⁊ vita miracuł totus oꝛbis fuit repletus:ideo
ſpdit: Et laudis eius plena ẽ fra. Conſeqͥnter qꝛ xpᷣus ꝗͥ

ſol iuſticie dĩ tanqꝙ; lux vera irradiat ĩ mundo:ideo dic

Splendoꝛ eius vt lux crit. Et qꝛ huiuſmodi ſplẽdoꝛ fu⸗
it quodamodo occultatus in cruce:iõ ſubdit:Coꝛnua iĩ

manibus eius:ibi abſcondita eſt foꝛtitudo eius.⁊ ibi eſt
finis verſus apud hebꝛeos:et eſt ſenſus: Coꝛnua in ma-⸗

nibus eius.i. trophea crucis ſᷣm gloſam:qꝛ per extenſio
nem manuũ xp̃i in cruce:coꝛnua are crucis ſunt expꝛeſ-

ſa:in qua quidem cruce abſcõdita eſt ſoꝛtitudo eius:qᷣa

exinaniuit ſemetipᷣm etiam vſq; ad moꝛtẽ. Conſequent
de effectu paſſionis eius dic: Ante faciẽ eius ibit moꝛs

qꝛ moꝛiendo moꝛtẽ nr̃am deſtruxit. Egrediet᷑ diaboluj

ante pedes eius.quod põt intelligi de expoliatioe infer⸗

ni qui diabolus põt dici:vel ſᷣm gloſa:qꝛ xpᷣo ingrediẽ
te in coꝛde fugit diabolus. Còſeqnter dicit: Stetit ⁊ mẽ
ſus eſt terram.⁊ h incipit verſus in heb.Ald cuius itelle

ctum i ↄtinuatione ad pᷣcedentia ⁊ ſeq̃ntia ſciendum:ꝙ
qꝛ ꝓpheta dixerat ꝙ foꝛtitudo xp̃i erat abſcõdita ĩ cru

ce:iõ h declarat quo ſua potẽtia ꝓut eſt deus fuerat an
tea valde patens ⁊ oñſa:⁊ ſpecialiter in operibus que fe
cerat in tꝑe veteris teſtamenti:quoꝝ aliqua pꝛecipua h
narrat:ex quibus vnũ eſt ꝙ diuiſit terram ãmoꝛꝛeoꝛuʒ
⁊ chananeoꝝ in hereditatem filijs iſrł:que quidem di/
uiſio facta fuit per mẽſuram in funiculo diſtributionis
vt hẽ:ioſue.xiij.de quo dicit: Stetit ⁊ mẽſus eſt terram
ſ. ꝓmiſſionis modo p̃ᷣdco.Et ſequitur: Aſpexit ⁊ dilſ⸗
ſoluit gentes.ſ.habitantes in illa:quia fuerunt ab ea ſe
pati ꝑ moꝛtem ⁊ captiuitatẽ ⁊ huiuſmodi.Et qꝛ reges
eoꝝ erant magni ⁊ foꝛtes ab antiquo vt dicitur in pſal.
Qui occidit reges foꝛtes ⁊c.iõ ſubdit:Contriti ſũt mon
tes ſeculi. Incuruati ſunt colles mũdi ⁊c᷑. Si aũt quera

tur quare in huiuſmodi narratione incipit ꝓpheta ab

acquiſitione ſeu diuiſione terre ⁊ pᷣtermiſit illa que fue
runt in deſerto ⁊ huiuſmodi.Dicendũ ꝙ de datione le
gis quod fuit potiſſimum ⁊ pꝛincipale iam aliquid teti
gerat ꝓpheta cum dixerat: Deus ab auſtro veniet ⁊c. z
bhoc ſignificando pncipaliter aduentuʒ xpᷣi:vt ſupꝛa ex-
poſitum eſt:⁊ alludendo illi hiſtoꝛie de datione legis in
monte ſynai qui erat vicinus monti pharan:de quo ſit
hic mẽtio. Conſeqnter narrat foꝛtitudinem dei oñſam
antiqͥs poſt acquiſionem ⁊ diuiſitioneʒ terre de q̊ͥ dicit
Pꝛo iniqtate vidi tentoꝛia ethiopie. bi notandum ꝙ
vbi nos habemus ethiopie:in heb. hẽ chuſa:quod ẽ no

mẽ ꝓpꝛium cuiuſdam qui afflixit filios iſrl:eo ꝙ offen⸗

derant deũ colendo idola:ſed quia poſtea penituerunt
⁊ exclamauerũt ad dñm:deus ſaluauit eos ꝑ othoniel
fratrem caleph: vt hĩ iudicũ.iij.⁊ ſic deus oſtendit potẽ
tiam ſuam puniendo idolatras ⁊ miſerendo peniẽtib.
Nõ aũt quare tranſlatio noſtra habet ethiopie ẽ᷑: quia
chus ſignat ethiopes:⁊ iõ ꝓ chuſan tranſtulit ethiopiã

ſed ad veritatẽ:ethiopia nõ eſt chuſan ſed chuſ:chuſan

.n. eſt nomẽ ꝓpꝛiũ hoiĩs:vt dẽm eſt:⁊ ſic habetur i chal
daica tranſlatione. Conſeq̃nter diẽ: Turbabunt pelles
tre madian. in quo tangit hiſtoꝛiam gedeon cuʒ madia
nitis ꝗͥ ab eo fuerunt turbati ⁊ victi:vt habetur iudicũ

vij. Coſeq̃nter dicit: Nũquid in fluminibus irates dñe
ac᷑. ĩ quo oſtendit potentiã dei alludendo hiſtoꝛijs ð di

uiſione maris rubꝛi ⁊ ioꝛdanis:nõ ſeruato tamẽ oꝛdie
tpis nec expᷣmendo factum ſʒ moꝛe poetico tãgẽdo.Et
quia deus ſe habuit in iſtis vt vir pugnatoꝛ ꝓ ſalute po
puli:ideo ſubdit: Qui aſcendes ſuper equos tuos qua
drige tue ſaluatio. Siliter qð ſubditur: Suſcitan ſuſci
tabis arcũ tuum.intelligit odem modo.ſ.conſiderãdo
deum ac ſi eẽt foꝛtis eques ⁊ expertus ſagittatoꝛ. Et qͥa

iſta ⁊ ſimilia fecit deus vt ſcruaret iuramenta que fecit

,buetebechi
jergeniun⸗
uilcncdiſemen
eihirnatone
niguenu
elſeummin
ſeij Meu
ierladnenl
ui n
lorkt loddu
irmniulnt
uemtnuntsi.
Grrrtetulirt
teſtoneſllb
uſemmtbi
dehqnbuope
tnbalegnp tu
Peſclarntuteſt
mtcegheuinvd
uotstmtcmn
Pfemiuonulcbe
gans Cℳagvent
nderio Airot
nuyywonuffif,
fubicblendue
fispotenginant
unborcidir
lſumlocd ſürei
sbſcondlufer
erana pnediar
Ulalutancipzon
dono inpi,epnan
Ulgoncuuftiin
ſunclonſgee
nugtpnnu iitſona
ſol Miluinini
cpeirkueditola
mmliiſornie
Pmonteitiann⸗
anplungdi,
ndanind
Unmnunmmi
ſiisnenlinug
tunmme
Auucrcpnüimi
uhiffnnen⸗
uitnn
DAkatüſaunn
lt⸗

—
S
=

—,G

S
—20

.
idte
Ndcr Aului
euudalaraton
duo peinci⸗
lcnanter
ſusesinlai

Dhtgun
. tlabe

— = = = =—
☛

=
E

= =
.

—
—
eS—

=
EES
⸗
—
=
.
=

E
E
EE

mmänenonn
tuequiln dr
Whdifrkunoni
mälsetmam
n Metadſ⸗
tuiummnh ae
Undd.Rats
wondarip
ironmiſünmn
iini Sitirgn
neineit heut
öemiitluautfe
dipednunt
paleumticti
bauſtoma t
nnzröetiug
ededanunlien
niphammag
mdnan in
Hne minſt
Ubitantng
bichnlinntin
losiiſte
ſarnmn
inrtkii

Abachuc Abhino. iif.

patribus de hoc ꝙ ſemẽ eoꝝ poſſideret terrã pmiſſiõis
iõ oicit: Juramẽta tribubus que locutus eſt: ⁊ ſequitur
Fluupſcindẽj terre ⁊c in quo ẽ replicatio pᷣdcoꝝ ad ma
ioꝛẽ ↄpfirmationẽ. Q aũt ſequit᷑:Gurgej aquaꝝ tranſit.

intelligitur de aquis ioꝛdanis que deſcendentes tranſie
runt: ſic remanſit abyſſus diſcooꝑta.vnde de hoc dẽ:
ioſue.iij.c. Aque que inferioꝛes ſunt decurrẽt atq; vefi-

cient:ſed aque alte ſteterunt quaſi immobiles de qͥ dici
tur ibi:Que aũt deſuper veniũt in vna mole cõſiſtunt
hoc eſt quod dẽ: Altitudo manus ſuas leuauit.per al
titudinem intelliguntur aque altioꝛes.ſ.ſupioꝛes: Que

leuauerunt manus ſuas.i.amouerũt poteſtates ſuas ne

currerẽt naturali curſu. Conſeqnter alludit hiſtoꝛie io-
ſue de ſtatione ſolis ⁊ lune:ioſue.x.de quo dicit:Sol ⁊

luna ſteterunt.⁊ qꝛ ibi deus miſit lapides grandinis ma

gnos de celo quibus percuſſi fuerunt aduerſarij: iõ ſub
dit: In luce ſagittaꝝ tuarum ibunt.lapides.n. illi q nõ
ſine fulgure mittunt᷑ eſtimant᷑ vt ſagitte ſeu haſte lucen-

tes:a qꝛ ex huiuſmodi percuſſionibus miraculoſis:ha-
bitatoꝛes terre chanaã fremuerũt ⁊ ſtupuerũt: iõ dicit:
In fremitu conculcabis terram ⁊ in furoꝛe obſtupefaci

es gentes. Conſequenter reuertitur ꝓpheta ad loquen-
dum de xpᷣo.Ad quod ſciendũ ꝙ ſuperius pꝛopheta di

xerat ꝙ potentia xp̃i fuerat in cruce abſcondita de quo

dixit:ibi Abſcondita eſt foꝛtitudo eius: ⁊ poſtea ondit

ꝙ eius potentia in antiquis fuerat multipliciter publi/

cata:⁊ hot cũ dixit: Stetit ⁊ menſuj eſt terram ⁊c.vſq;
ad iſtum locũ. Nũc aũt oſtendit:ꝙ licet potentia xpᷣi in

cruce abſcondita fuerit:tamen fuit magna ⁊ ſalutifera

operans.vnde dicit:Egreſſus es in ſalutem populi tui:
in ſalutem cũ xpᷣo tuo.⁊ ſequitur: Percuſſiſti caput de
domo impij.qꝛ pnceps demonioꝝ qui in ligno vicebat
in ligno victus fuit a xpᷣo.⁊ ſequitur:Denudaſti funda/
mentum eius vſq; ad collũ.qꝛ vt dẽ in gloſa:Abſcondi
ta eius aperta ſũt non ad bꝛeue tempus ſed in ꝑpetuuʒ:
2 ſequit᷑: Maledixiſti ſceptris eius ⁊c᷑. Totũ exponitur
de poteſtatibus diabolicis que frequenter veniunt ad
diſpergendũ iuſtos:⁊ ſequitur:Exultatio eoꝝ ſicut e
qui deuoꝛat ⁊c̃.iſti enim aduerſarij humani generis ſe
habent vt exultantes cũ deuoꝛant pauperem in abſcon
dito: eo mõ quo dẽ in pſalmo: Inſidiatur in abſcondi/
to vt rapiat pauperem ⁊c᷑. ⁊ ſequit: Uiam feciſti in ma⸗
ri equis tuis in luto aquaꝝ multarũ.quod a multis ex-
ponitur de tranſitu maris rubꝛi:ſed ↄtinuando ad pᷣdi
cta videtur exponẽdum ſicut in gloſa de mari huius ſe⸗
culi:vbi eſt lutum curaꝝ ⁊ ſolicitudinum multaruʒ:in
quo mari xpᷣs fecit viam equis ſuis.i.iuſtis:quos regit
ſicut eques equũ ſuum:⁊ hoc dando eis exempla vite ⁊2
cõſilia ſaluberrima per que poſſent vitare fluctuatiões
⁊ pericula huiuſmodi curarũ ⁊ ſolicitudinũ:pꝛohibuit
n.xpᷣs ſolicitudinem futuroꝝ ⁊ tempoꝛaliũ: Matthᷣ.
vj·c.Et ſic facit viam ĩ huiuſmodi mari turbulẽto. Cõ
ſeqnter dicit: Audiui ⁊ conturbatus ẽ venter meus ⁊c̃.
Ad cuius declarationẽ ſciendũ ꝙ pꝛopheta ↄſiderãs ex
pꝛedictis duo pꝛincipaliter: vnũ eſt tribulatio quã xpᷣs
paſſus eſt in cruce:vbi abſcondita eſt foꝛtitudo eius: vt
dixerat:am ẽ fructus ſalutiferus ſue paſſioni:de quo di
xit: Egreſſus es in ſalutem populi ⁊c̃.turbatus ẽ in mẽ
te ⁊ ↄtremuerunt labia ſua.quaſi neſciens loqui ex tur
batione tante ↄtrarietatis:ideo dic᷑: Audiui.ſ.pꝛedicta
ex fide que ẽ ex auditu.Et conturbatus ẽ venter meus.
ſ. mens mea que eſt intrinſeca ſicut venter inter mem/
bꝛa coꝛpoꝛea intrinſecus ẽ. Cõtremuerũt labia mea.qꝛ

loquela turbabatur ex vehementia turbationis intriſe

ce. Ingrediatur putredo ⁊c.i.ingreditur:quia turbatio

mentis redũdabat etiam in mẽbꝛa ſolida que ſunt oſſa

Et reddens rõnem tante turbationis ⁊ tremoꝛis dicit: Ut
requieſcam in die tribulationis. eſt ſenſus ꝙ pꝛopheta hẽ
bat requieſcere ⁊ cõſolari in ſalute ab eo deſiderata:q̃ tamẽ
facta ẽ in die tribulationis.ſ.in tempoꝛe paſſionis xpᷣi. Et

nimirũ ſi pꝛopheta de hoc tremebat ⁊ conturbabatur ð tri

bulatione paſſionis:etiam ſi ex ea ſequeret᷑ fructus ſalutis
cũ etiam xpᷣs imminẽte paſſione cõtriſtabatur:⁊ cepit tede/
re ⁊ meſtuſ eẽ: Matth.xxvj.c.Conſeq̃nter pꝛopheta turba
batur ex hoc ꝙ habebat cõmiſceri cũ populo iudaico qui
pꝛocuraturus erat moꝛtem xpᷣi:⁊ de hoc dicit: Aſcendã ad
populum accinctũ noſtrũ.i.aſcendam in iudeam ad popu-
lum illũ qui paratus ẽ cũ armis ad occidendum chꝛiſtum.
Et notandũ ꝙ vbi nos habemus in hoc loco:accinctuʒ no⸗
ſtrum:in hebꝛeo dicitur Jegudeno:⁊ eſt omino ſimile ver/
bum:geñ.xlix.circa benedictionẽ gad:in quo loco tranſla⸗

tio noſtra habet: Pꝛeliabitur ante eum. vnde ⁊ in hoc loco
ſic debuiſſet dicere:Et aſcendam ad populuʒ qui pꝛeliabit᷑

ante eum.i.contra eum:⁊ ſic ſententia erit planioꝛ ad ꝓpo-
ſitum:⁊ ſequitur:vicus.n.nõ floꝛebit ⁊c.vbi videtur loqui
pꝛopheta ꝑabolice de populo iudaico aſſimulando eum fi

cui nõ floꝛenti:vel vinee nõ germinanti ⁊ huiuſmodi:ſicut

eſaie.c.v.aſſimilat illuʒ populũ pꝛopheta ad lr̃aʒ vinee nõ
fructuoſe:⁊ ẽ ſenſus: Ficus.n.i.ille popolus:Nõ floꝛebit.i il
lo tempoꝛe. Nec erit germen in vineis.qꝛ perdidit viroꝛem
gratie. Mentietur opus oliue.qꝛ de iuſto dꝛ: Ego ſic oliuaʒ
fructifera in domo dñi.Similiter ⁊ intelligendu eſt hoc qð
dicit:Et arua nõ afferent cibum.ſ.de cibo ſpũali.Abſcidet
de ouili pecus ⁊c̃.qꝛ iam tempoꝛe illo deſinit eẽ grex domi
ni ſicut ⁊ populus.vnde danielis,.c.ix. Occidetur xpᷣs ⁊ nõ
erit enporula⸗ qui eum negaturus ẽ. Conſeq̃nter pꝛophe/
ta ex illis duobus ↄſideratis.ſ.quoꝝ vnũ erat triſtabile.ſ.
afflictio paſſionij:⁊ aliud magni gaudij ⁊ exultatiois.ſ.fru
ctus ſalutiferuſ eius:inclinat ſe ad gaudium:qꝛ perpetuum
2 indeficien:⁊ de hoc dicit:Ego aũt in domino gaudebo ⁊
exultabo in deo ieſu meo.q.d.licet illam triſticiam conſide
ro que magna eſt:tamen quia tranſitoꝛia eã dimitto:⁊ gau
debo in domino qui eſt etern:Et exultabo i deo ieſu meo.
ſ.in ſua ſaluatione que eterna eſt:⁊ ſequit᷑:Deus dominus
foꝛtitudo mea.ſ.ad tolerandũ pꝛolixitatem ſpei.Et ponet
pedes meos quaſi ceruoꝝ..ad attingendum terminũ deſide
ratum velociter: Et ſuper excelſa deducet me.ſ.ſuper alta
7 ſuperba que huic ſaluti cotrariant᷑:Et ſic ero victoꝛ ĩ pſal
mis canens.Et nota ꝙ vbi dicitur hic Uictoꝛ:i pſalmis ca
nentem:ponuntur ſimilia verba ſic i titulo quarti pſalmi.

vnde iſtud cãticũ ꝓpꝛie ẽ ſiẽ vnus de pſalmis dauid.
doſtilla fratris Nicolai de lyra cũ additiõibꝰ pauli epi
burgẽſis:ac replicis magiſtri mathie doꝛinck ſuꝑ abachue
pꝛophetam finit feliciter.

ſycomoꝝ ⁊ aliarũ arboꝝ ad paſtuʒ pecoꝝ:vide ſupꝛa in ſe
cũdo ꝓplogo ſupꝑ amos. c ¶ Doc ſi veꝝ ẽ cc. h̊ oᷣſcribit᷑ pſo
na ꝓphete q'tũ ad ouo.ſ.q;tum ad pᷣfigurationẽ noĩs cũ dẽ
Qui vt ita dicã ⁊c̃.⁊ q;tũ ad nobilitatẽ oꝛiginis:ibi Et glo
rioſa maioꝝ.dicit igit: c ¶ Poc ſi veꝝ ẽ.qð hebꝛei tradũt
d Sophonias pphᷣa vt ita dicã. p quãda eẽntie demon/

ſtratioem: ſic dẽ mulier egregia foꝛma. e¶ Qui noie pꝛo
phetico.i.pphetalij officij pꝛefiguratiuo. ¶ Et.i.etiam.

g ¶ Blo. ma.ſu.ſtirpe gene.eſt.hoc verbũ ẽ ſumit᷑ bis i con
ſtruedo:⁊a ſepe verba q̃ pluries reſumũtur ponunt i fine ſen
tẽtie vt h: ⁊ i ouidio eplaꝝ:Tu dñi:tu vir:tu mihi frat era⸗
diẽ bꝛiſeis achilli.dẽ ergo: Qui nomie ꝓphetico.i.ꝓphalis
officij pᷣfiguratiuo vel ꝓphete ↄgruo.In ipſa.n.impoſitiõe
noiĩs huius pᷣfiguratũ videt᷑ ꝙ eẽt pphᷣa futurꝰ:⁊ ita videtur
exponere lr̃a ſeq̃ns que diẽ ꝙ vtraq; nois interpꝛetatio pꝛo
phe ↄuẽit:⁊ ſic vẽ lr̃a ſeq̃ns exponere pꝛecedentẽ.Alij dicũt
ꝙ quinione ẽ ibi vna dictio:dicũt.n.q; quinio qnionis dici
tur collectio qnq; in vno oꝛdine:ſed nõ ẽ multũ ĩ vſu:⁊ pp
hoc dic hiero.vt ita dicã:qꝛ ergo.iiij. pꝛecedentes pꝛophete
ↄnumerant᷑ h ſophonie dicũt ꝙ ex his fit quinio:eſt ̊ ſẽſus
Hoc ſi verũ ẽ.vt.s.Sophonias ppheta.in quadam.Qui⸗
nione ꝓphetica ⁊ glioſa ſtirpe maioꝝ ſuoꝝ.i.pᷣcedentiũ ꝓ-
phetaꝝ. Generatus eſt. Quicqd ſit de veritate lr̃e:iſta lectu
ra repᷣhenditur de manifeſta icõgruitate. Eſt.n.ibi ſoleociſ
mus:cũ quinio ſit tm maſculini generis teſte pꝛiſciano q di
cit ĩ dnto maioꝛij volumis: In oĩ antecedente qñ nõ ſũt ver
balia vel pticipialia maſculina ſunt:vt ſtellio gurgulio: qñ
ſũt verbalia ſiue ꝑticipialia femia ſũt:vt oꝛatio actio coniu
gatio cõiunctio interiectio. Quid ergo dicemus ð vnio vni
onis nõne ꝓ cõiunctioe vel ↄgregatione inuenit᷑ in feminio
dico ꝙ ſic:ſʒ tunc ꝑ ſyncopã oẽ ab vnitio vnitõij qð ẽ nomẽ
verbale deſcẽdens ab vnio vnis:nam ab vnus vna vnuʒ dẽ
Hh vnio lapis pꝛecioſus ſic dcũs:qꝛ tm̃ vnus ⁊ nũꝙᷓ duo vel

0o ¶ Utrũqʒ.i.vtraq; inipꝛetatio p

dere paꝝ: ardere ⁊ lucere pfectũ. s n
mini nata ẽ magnitudo dñi.h̊ notat᷑ ꝙ doctoꝛ nõ debet

moꝛes populi ꝑ patientiã ſuſtinet ⁊ ſacri eloquij verbũ
docet ⁊ currus dẽ ⁊ auriga:currus: qʒ tolerãdo poꝛtat:

auriga: qꝛ exhoꝛtando agitat. n Nomẽ ſophoie ꝛc.
Pic ſᷣm interpꝛetationẽ noĩs ↄmẽdat᷑ pꝛopha a duobuj

pꝛio ab officij ſublimitate:ibi Alij ſpeculã.xꝛ a myſterio
rũ cognitione:ibi Alü archanũ dñi.⁊ ʒ comendat᷑ a cõ
uenietia vtriuſq;: ibi Siue igitur ſpecula. Dicit igitur:
n ¶ Nomẽ ſophonie.i.hoc nomẽ ſophonias ⁊ cetera.
1 ꝛophe conue⸗
nit. l. ꝙ habuit ſpeculãdi officiũ ⁊ noticiã myſterioꝝ:et
bhoc ꝓbat hiero.ꝑ verbũ dñi factũ ad echielẽ ppham
.ſ. Fili hois ⁊c. Exe.iij.⁊.xxxiij. qʒ Uſte ergo ꝓpheta.
h repetitur pꝛophe generatio carnal cũ dẽ:ilierat chu
ſi ⁊c. ex qua elicit᷑ generatio ſpũalis cũ dẽ: De foꝛtitudie
⁊c᷑. Oſtendit᷑ ergo h̊ ſiẽ ꝑpſona a pſona naſcit᷑:ſic ⁊ do
num oꝛitur a dono:littera plana eſt. r ¶ Oe foꝛtitu/

dine itaq; dñi natus ẽ ſermo domini.h̊ notat᷑ ꝙ foꝛtitu

do vite debet p̃cedere ſermonẽ doctrine vt pꝛius dqs fa/
ciat q; doceat:actuũ.j. Cepit ieſus facere ⁊ docere.Eccł.
xxxiiij. Conſeruabit diſciplinã ⁊ tunc reſpõdebit. Eccł.
xlviij. a. Surrexit helias ppheta quaſi ignis ⁊ verbum
ipius quaſi facula ardebat. Joh̃.v.f.dĩ ð iohanne: Ille
erat lucerna ardẽs ⁊ lucẽs. Ber.tm̃ lucere ẽ vanũ tm ar
Et de ſermõe do

ex doctrina ſua querere magnificentiam pꝛopꝛiam: ſed
laudẽ dei ⁊ gloꝛiã.j.theſſal.j.Exhoꝛtatio noſtra nõ de
erroꝛe neqʒ de imundicia neq; in dolo: ſed ſic ꝓbati ſu-

mus a deo vt crederet᷑ nobis euangeliũ:ita ⁊ loquimur

nõ quaſi hoĩbus placentes:ſed deo ꝗᷓ pꝛobat coꝛda nr̃a

7 ſequitur:ibi Nec qrentes ab hoibuj gliam ⁊c̃. Col iij.

f. Oẽ quodcũq; facitis in verbo aut in oꝑe oĩa facite
ĩ noĩe oñi noſtri ieſu xp̃i: gr̃as agentes deo patri ꝑ ipſũ

1
. SD 5 . . p „ „ „ — „, ſDi ng
. ¶ Incipit expoſitio plogi in ſophoniã pꝛophetam. tres ſimul inueniũt.Itẽ vnio dẽ punctũ vnũ in teſſera. inimtte
HPagduüt hebꝛei c᷑. In iſto plogo ꝓcedit hie 2z ſimilit credo ꝙ quinio ſi aliquid ſignificer: ſigniſicat ugi do ti
rxro. p hũc modũ:pꝛimo ponẽs quãdaʒ regu qnq; puncta in teſſera:ſicut ſenio ſignificat ſex:⁊ tũc de numnoſßi
lam hebꝛeoꝝ ꝓphete pſonã delcribit: ꝓpo riuat a quinus qna quinũ: his deis lectoꝛi iudiciũ dere ocsiſnlun
nit interpᷣtationẽ nois que ꝓphᷣe ↄgruit:ibi linquo. h Auum. ab aueo aues quod ẽ cupio cupis inribt
„* . o⸗ ł aaqꝛ multum auet eernehtt,
men ſophoõie ⁊c ʒꝰre- —g —„55„5 nepotes. ¶Pꝛo er rigiſſans
petit enenal pbere ¶ Incipitpꝛologus ĩ ſo vpelut extremauriga cõple auũ.pꝛem aui:q̃. Nlohoſi
genealogia ex ſpa phoniaʒ pꝛophetam. uit. Mõmẽ ſophõie:alij ſpe pꝛope auum. cs eibens
ka a de - Kͤdut hebꝛe culaaliſ archanũ dfii tra. aenr ang entuß
ius regij tpe ꝓphauit i cuiuſcũq; ꝓ/ tulerũt. Siue igit ſpeckla:ſi/ falſilibꝛi habent din
ibi Joſia regẽ iuðõ ꝛc. phete pꝛ aut a ue abſcõditũ dñi interpteẽ ¶Aliã. n. iterpꝛetas ie ſohli
Sni e en uus ponat᷑ ĩ n ũtrũq; pꝛophe ouẽit. DHici ransbabet a fnnni i
Peig Tts ſnſoꝛia ⸗ tulo:ipoſ quo tur.n. ad eechielẽ: Fill ho aj:vide iinterp ſliſan
pmẽdat pꝛopheta ſi· ; ppas fuiſſe. AUnde ⁊ a minifſ:ſpeculatoꝛẽ te poſui tatõib'. I At N liſioe
ue deſcribit a tribus: mos vnũ ð duodeci pphe domui iſrl. Iſtẽ ergo pꝛo/ tauũ ꝓaui patrẽ oggil
pmo ab officij digni tis ꝗ dixit:nõ ſũ ꝓpha nec pha q erat ĩ ſpecula ⁊ ĩ ſub quaſi alteruũ poſt ehomiteror
tate:ibi Hoc ſi veruʒ 1 ſz paſt R S en nnbe ai: 2 idẽ d aba e
ẽ ſophonias pꝛopha fili/p phe:ſʒ paſtoꝛ capiaꝝ limibꝰↄſtitutus: nouerat uus. q lõge ab a⸗ ni ſyonlun
1 a nois pᷣfiguratise Vellicãs ſycomoꝛos: patriſ myſteria dñi: fili erat chu uo. m ( Et talẽ hii Rauun
vl ↄgruitateꝛibi Qui nomẽ ĩtitulo nõ bie. Hc ſi q ĩterpᷣtat humilitas. Hoa quadrigã ꝛc pꝛo iuhei
noile vt ita dica pphe ſi verũ ẽ: ſophònias ꝓpha bebat quoq; auũ godoliã ppᷣe quadrigiset ſoſſhiße
tico. a generis nob ·qui noĩe:vt ita dicã: ꝓphe/ q dẽ magnitudo dñi:⁊ ꝓa aurigis coparant ſiclinidg
litate: ibi Slioſa ma- s ELH5 eee en r vnde de helia dẽ Nichdd
ioꝝ ac. alias diuiſio⸗ Lico et glioſa maioꝝ ſuoꝛũ uu amarig: ꝗq ipe vertit in üi. Re. ij. Pi mi ten quiſaun
nes ponemus ĩ locis ſtirpe generatuſ ẽ. Habuit Fſmonẽ dñi:attauũ eccchiã currus iſr⁊ auri –
ſuis: Dicit igitur: .n. pꝛeʒ chuſi:quũ godoliã q ſonat ſoꝛiitudo dñi. DPHe Fac lin led ſaennecn
aTtudut hebꝛei. ꝓvauũ àmariä: attauum ege foꝛtitudie itaqʒ; dſi natus ẽ einene i Ren 0Ißravlin
b ¶ AUellicqj ſycomo Cchiã:et talẽ quadrigaʒ ipſe ſermo dñi: ᷣ ð ſmone dñi ggitat curruſ po: ſigihſihniun
ros.i.diſcerpẽs fola tat. Doctoꝛ qui Cpudonenpcsfr

uungregiberti
1(Mnginh
ppurutroni

ipoeipuepuecoln

rundeſmrirbi
Ceinmniännit
ſhibane Cn
lmmecingll
Ubtnänſunmi
ſofiintzoftüin
nomni0
pchtindeid⸗
Nlmniniei
U,altlirſce

urinliabie

ſchnllun bi
fliggsicalad
Eupſeninti
ſichak it
uiſts i er
niagchinpat
ſrſeterhebn
Efretig

robone
iachiinioſtan
Cuuititn

nigintte
glitrſeni

lmniälin
ukign
emlhng
peggun.
„ Mlupte
Ullbi en
rime
inidtg n
nnüäene
rikiinen
laui „auln
Auſamie,
Auinilinit
nuslir hn
1o. mE
guahttinin
Mweqnaltie
urlgscopert
mledehelut
ii Ni din
Curnsiikt
Geb ſanlei
: dlod ii N
1 Agiranit
n donſs
41ſaidgniwi

g nih
—
ropirttut

iſpauliunſr
dit1; conmin
ſpewla dan
niſopponistem
, Paun
Anotinſtnirt
aigegbiltr
Eenotn
nalaitiſlind
lstiniftin
2Poaiciſen
1ef. 1 Dehen
niniboltg i
iuntaurdl

— — — — —¶—¶——.1.

— 4— —

—

ei Sophonia

Coꝛi x. g. Oia in gloꝛi dei facite. Eccl.lj. Dedit mibi

dñs linguã mercedẽ meã:⁊ in ipſa laudabo eũ. t ¶ Et
ò magni.do.nata ẽ humi.qꝛ quo qs verius deũ magni
ficat tanto ſeiſßm magis humiliat.Exo.iiij. Ex quo lo/
cutus es ad ſeruum tuũ impeditoꝛis ⁊ tardioꝛis lingue
ſũ:mar.i.Ueniet

foꝛtioꝛ me p'me. ⸗ „
ecce magnificat nata ẽ magnitudo dñi:et ð
detzduan iu magnitudie dñi nata ẽ hu-
ſoluere coꝛigiaz Militaſ: vt cũ puenerit aliqſ
calciamentoꝝ ee“ ad pfectũ:dicat:qꝛ nõ ſũ di
ecce hũilitas ſni gnus vocari apls. Et illud
nata ergo hulli in pſalmis:Somine nõ eſt

tas ſᷣm motũ nõ

ſm eẽntiã. j.coꝛi. Exaltatum coꝛ meum:neq;

xv. Nõ ſũ dignuj elati ſunt oculi mei Maʒ
vocari aplus. Et regem iude cuius tempoꝛi
adde ꝙ ð chuſi.i. bus ſophonias pꝛophetaſ

de humilitate oꝛ
tus ẽ ſophonias
i.dñi ſpeculatoꝛ

ſe inuenit᷑: deo pᷣ dibus re/
gibus iude placuiſſe hiſto/

i ſublimatus ad ria quarti libꝛi regũ t ſecũ
gere Perpl misis di paralypomenon demõ
qð ſignificat lr ar Moaſſa ſy
Air arblos s ſtrat. JYoſias ſimulacra que

„ ſ. N₰ 5 9 „
cheo qui ſtatura Pater lu amon vel au ma
puſillus erat ꝙ a
ſcendit in arboꝛẽ “
ſycomoꝝ vt videret ieſũ. Sycomoꝛus interpꝛetat᷑ ficus
fatua:gꝛeg. Cõtemplari dei ſapientiã nõ poſſũt qui ſibi
ſapientes videntur: qꝛ tanto ab eius luce longe ſũt qᷓ;to
apud ſemetipſos humiles nõ ſũt:qꝛ in eoꝝ mentibꝰ dũ
tumoꝛ elatõis creſcit arcem ↄtemplationis claudit.
v ¶ Joſiã regẽ ⁊c̃. Hic deſcribit᷑ rex in cu tpe ſophoni
as ꝓphetauit:cõmẽdatur aũt h̊ rex ioſias a tribꝰ:pmuʒ

ẽꝙ deũ pꝛecipue coluit: ꝙ idoloꝝ: ſimulacra ⁊ idola

triam deſtruxit:ibi Joſias ſimulacra ⁊c᷑. ⸗m ẽ ꝙ feſtũ pa
ſche intermiſſũ multis tꝑibcelebꝛauit:ibi Idẽ cnſtodiſ
ſe paſcha ⁊cc. y ¶ Quarti libꝛi Re.xxiij.Similij illi ñ

ſuit ante eũ rex qui reuerteret ad dñm in oĩ coꝛde ſuo
in tota aĩa ſua ⁊ in vniuerſa virtute ſua iuxta oẽm legẽ

mopſi neq; poſt eũ ſurrexit ſimilis illi: ʒ ¶ Et ſcði pa-

———

lypomenõ.xxxiiij.a. Octauo ãno r̃gni ſui cũ adhuc eẽt
puer cepit q̃rere deũ patrij ſui dauid. a ¶ Joſias ⁊c. ſi

mulacra ↄminuiſſe.iiij.Re.xxiij.fere ꝑjtotũ.ij.palypo.
xxxiiij. Sculptilia ſuccidit atq; ↄminuit. Item in eodeʒ

Mũdauit iudã ⁊ hieruſalẽ ab excelſis ⁊ lud ſimulacris
⁊ ſculptilibus. b ¶ Que pater ſuus ãmon.ij. pal.xxxi

.7

— „*

bus ſeruiebat pat᷑ eius ⁊ adoꝛauit eas. c ¶ Ucl auus
manaſſes.iiij. Re.xxj.a.Edificauit excelſa que diſſipa
uerat ecechias pater eius ⁊ erexit aras baal: ⁊ fec lucos:

ſicut fecit achab rex iſrł:⁊ adoꝛauit oẽʒ militiã celi ⁊ co

luit eꝭ̊. Et fere eadẽ verba dicũtur de eo.ij.pal.xxxiij.a
x¶ Pꝛe oibus regib iude. Cõtra eccł xlix. Pꝛei dauid
⁊ egechiã a ioſiam oẽs peccauerũt:ſic ergo vidẽt᷑ ecechi
as ⁊ dauid pificari ioſie Rñdeo eepiss progatiuã ha
e

buit in miraculis ꝓ eo factis.iij. Re.xx.⁊ eſaie.xxxviij.
dauid ĩ humilitate ⁊ ſpũ ꝓphetico:ioſias iĩ cultu religi

onis. Uel põt dici ꝙ ſimpliciter fuit melioꝛ ⁊ feruẽtioꝛ
egechia:ſʒ nõ dauid:⁊ poſſet dici ꝙ dauid nõ fuit ppꝛie

rex iude.Reges.n.iuda dicunt᷑ ꝓpꝛie qͥ regnauerunt tiim

ſup duas tribus. Reges aũt iſrł ſuꝑ decẽ trib i ſamaria:
Dauid vero ſuꝑ.duodeci tribus regnauit.vnde ↄpatio

ali

ij. g. Cũctis idolis ꝗͥ manaſſes fuerat fabꝛicatus imola
uit atq; ſeruiuit.iiij. Re.xxj. g. Seruiuit imundicijſ qui

T. k

ipᷣm nõ recipit:ſʒ illos qui ti duabus tribubus pꝛeſuerunt
quibus oibus melioꝛ fuit ioſias. Itẽ ſuꝑ ülud.iiij. Re.xvii
a.Nõ fuit ſimilis ei de cũctis regibu iuda.dẽ in hiſtoꝛijs:ſi
querit᷑ de ioſia dicimus ꝙ ioſias iſte melioꝛ fuit eo:ſed iſte pᷣ
ponit ei ĩ hoc ꝙ, magniſicatus ẽ pᷣclaris belloꝝ titul: ⁊ ꝙ fa
iaudita fecit dñs pꝛo
eo:ſol regreſſũ: addi
tionẽ ãnoꝝ: ſtragem
hoſtiũ ꝑ angulum.
d ¶ In quibetiã ſer
pẽtẽ eneũ.Cõtra.iiij.
Re. xviij.dẽ ð eechia

naſſes in templo dei collo
cauerat deiecta ↄminuiſſe
monſtrat᷑. In quᷣibetiã ſer
pẽtem èneũ a moyſe factuʒ

cuᷣi erroꝛi iductus pplus ſu Xolregit pentẽ eneũ
perſtitiõe idoloꝝ detentus gre kecera mayſen,
admiſerat. Idẽʒ cuſtodiſſe gtemagiiter Ne 1 0Os
„☚ Se ſtoꝛijs exechia) con
paſcha: ⁊ intermiſſis tpib fregit ſpẽtẽ eneũ quẽs
multiſ ſolus celebꝛaſſe mõ fecit moyſes:⁊ pulue
ſtratur. Idẽo deus ppphe te rl el5
tam tp ibus meoꝛati regis dicũt ꝙ hec vᷣba tra-
ꝓuentura er ãt oñdẽs gẽ cca ſũt a ioſepho qui
tibuũs quidẽ lectione ↄphẽ errauit hoc dicendo
ſis aͤfſuturum iudiciũ. gne hoe inner ſen⸗
pulo vero iſrl ſalutẽ:ct ciui/ Penechat. o ee
tati hierlʒ rſtauꝛatõeʒ:tlinc alit dicix dã n. ĩ hiſto
rijs de ioſia.omĩa ve
ſtigia idolatrie redeꝰ

git ĩ puluerẽ ⁊ veſtigia ſerpentis enei quem ↄtriuit eechias
ob hoc in plogo ſophonie legitur ioſias ſerpentẽ ↄtriuiſſe.
vñ dẽ ꝙ aliqð fruſtũ rlictũ fuit ab ecechia qð p ab idolatrã
