hebraica qñ legẽ ceius ſuſcepit tanq; dni ⁊ regis ſui:eo mõ lo
quẽdi quo “ dẽ coꝛonare aliquẽ ĩ regẽ ſuũ qñ recipit eun
in regẽ ⁊ dñm:ſicut de dauid dẽ.ij.reg.v.Et venerunt vni
uerſe tribus iir a da =WMU
uid ĩ ebꝛon. ⁊ ſedqtur
ibidẽ:Unxerũtq; da
uid regẽ ſuꝑ iſrłl. Di
aũt hic plebs hebꝛai
ca dei mater:eo ꝙ na
ſciturus erat de ea ſʒ
carnẽ ꝑ vᷣginẽ: Mat
th. j. c¶ In die de⸗

in diůdemate qua cõꝛona/

ſponſatõis illius:&ᷣri die le⸗
ticie coꝛdis eiuus.
Capituluʒ. IIII.
ſe de. Aäãz pulchꝛa es ami
ſponſatõis ei.i. tpie N M n e n en
datoõis legis iquo de * ca mea:q; plchea es .
ſponſauit ſibi plebeyʒ Ocyuli tui colübax abſqʒ
illã:ut dictũ ẽ. d(E
ĩ die leticie coꝛdis eũ.
qꝛ deo fuit placitum
verbũ popli dicentis ce e,
exo. rxiiij. Oia vba q ad. Dentes tui ſic greges
locutus ẽ faciemus. Tonſaxꝝ: q aſcenderũt de la
Caplm. IIII. uacro. Omnẽs gemellis ſe

tui ſicut greges capꝛaꝝ:q

das rlpin tibus: & ſterilis non eſt int
aueni comẽ eas. Sicut vitta coccinea
datur ſponſa ſub pa labia tua: ⁊ eloquiũ tuum
rabol mulieris ſpe dulce. Sicut fragnen ma
he bᷣmo ponit ba li punici:ità gene tue:ãabſq;
Quãatum mum ntriniecus latet. Di

dẽ: a ¶ Quam pul
chꝛa es.i.valde pulchꝛa. b ¶ Oculit

lchua. bOarlitmicolibart ſrͤ
cis aſpeciꝰ:qð mitũ facit ad gratioſitatẽ mulien. c Nbſʒ

eo qð intrinſecus latet.i.pulchꝛa mẽbꝛoꝝ diſpone ſub ve⸗
ſtibus latente. ð¶ ¶Capilli tui ſicut greges capꝛaꝝ ⁊c.i.oꝛ-

dinate diſpoſiti cõpoſiti. hec.n. ſilitudo alie non ſunt ĩ
oĩbus ↄditõibus:qꝛ tunc eſſet idẽtitas:ſed aliquãdo ſunt in

„ 1 „

paucis ⁊ aliquãdo in vnica. e ¶ Detes tui ſicut greges tõ⸗

—

ſaʒꝝꝛ ⁊c.i.albi bñ oꝛdiati. es gemellis fetibus. i. ſupi⸗
oꝛ Eter coꝛꝛñdent inſerioꝛibus ſicut gemelli adinuicẽ.
g ¶Et nõ eſt ſterilis int eas i.non ẽ aliqs dentiũ fract vel
putrefact. h ¶ Sicut vitta coccinea labia tua.ſunt. n. la-
bia in parte vbi ↄiungunt᷑ rubea:que rubedo iuxta albedi
nẽ facit ad decoꝛẽ. i eloquiu tuũ dulce.i. gratũ oibꝰ
audientibus ipm. k ¶ Sicut fragmẽ mali punici:qð ẽ ru
bicũdũ in parte oppoſita ſoli. l
i parte eminẽtioꝛi iuxta albedinẽ circũſtantẽ. m

eo qð intrinſecus latet. exponat᷑ vt.s. n ¶ Sicut turrij da

Et

uid collũ tuũ rectũ ⁊ decenter eleuatũ.⁊ in hoc tenet ſilitu

do. o¶ Duo vbera tua ſicut duo hinnuli capꝛee gemelli.

.i.hñtia ↄfoꝛmitatẽ eleuatõis:nõ tñ nimiã:ſed decentẽ inq

tũ fac ad oñſionẽ muliebꝛis ſexꝰ. Oia pᷣdcã faciũt vt pʒ ad
coꝛpoꝛalẽ pulchꝛitudinẽ mulieris.Per hãc aũt parabolaʒ
intelligitur pulchꝛitudo ſpũalis ſponſe ſᷣm ſtatũ illius tpꝛij

cuius caput dẽ ↄueniẽter patriarcha Jacob alio noie dictuj
iſrl: a quo ſicut a capite denoĩani iſrlłite. Capilli immediate

oꝛientes ab hoc capite ſũt.xij.pꝛiarche: oculi vo moyſes ⁊

aaron dirigentes ppłm:dentes vo bellatoꝛes parati ad dquo

ratõem aduerſarioꝝ:.vñ dixit ille ſtrẽnuus bellatoꝛ caleph

Nume.xiiij. Sicut panẽ poſſum eos ðuoꝛare.Labia vero

eloquiũ dulce ꝓferentia leuite cantoꝛes dicẽtes diuinas lau
des. Gene vo rubicũde alij leuite miniſtrantes in altari ho
locauſtoꝝ in qͥ erat ignis ↄtinuus. Per guttur aũt intelligũ

tur ſtudioſi in lege:vt dicit ra.ſa.ꝓpt hoc ↄparat᷑ turri da

uit illũ mater ſua: in die de

eo qð intus latet. Capilli

aſcẽderunt de monte gala

excitet eã cõmendat eã dicens: s
amica mea. qꝛ interfectis illis iminente Moyſi moꝛte
q peccauerãt in peccato phegoꝛ: Nume.xv. ppls rema
. ſine notabili macula peccati ſub Joſue. t¶ Ueni
de libano non eſt hic libanus nomẽ montis iĩ iudea exi
ſtentis: ſed alterᷣloci vltra ioꝛdanẽ: vñ filij iſrl venerüt

ta gene tue. rubicunde

Et dẽ hᷣ ter veni.ad maioꝛẽ excitato

uid munite clypeis:qꝛ per tale ſtudiũ habent᷑ arma con
tra impugnatoes legis diuie. Et per talẽ modũ dic ma
giſter ſniaꝝ i pncipio libꝛi ſui in quo ponũtur ſnie ſtu
dioſoꝝ: in diuina lege: Fidẽ nram aduerſus carnalium
hoium erroꝛes dauitice turris clypeis munire vel poti
fmmBunitaz ondere
ſtuduimus. Duo
vbera ſũt due ta
bule teſtimonij:
ex quibus ſuggit᷑
lac ſacre ſcie ?⁊ de
uotõis. p Do
nec aſpiret dies.
ſ.noui teſtamẽti
de quo dicit apo

cũtturris dauid collũ tuuʒ
que edificata ẽ cũ ꝓpugna
culis. Mille clypei pẽdent
ex ea:oĩs armatura foꝛtiũ.
Sũůo vbera tua ſicut duo
hinnuli capꝛee gemelli:qui
paſcunt᷑ ĩ lilijs: dònec aſpi

in a v. ſtol' Roma.xiij.
ret dies: t inclinentur vm nNox pceſſit dies
bꝛe. Vadã ad mõtem myr aut appꝛopiqua-
rhe:⁊ ad collẽ thuris. Zòꝭ vi Jaor Tue.
1a pulchꝛa es amica mea: vſq; ad Jobaneʒ
macula nõ eſt in te. ni in quo incepit di
de libano ſponſa mea:veni es noui teſtamẽti
de libano veni. Côꝛonabe all Et inelinent
8 Le capitc amana: de ver ERamiid ceſſant
tice ſanir ⁊ẽ hermon: dẽ cu figure adueniente
bilibus leonum: de mon/ veritate:cub quo
tibus pardoꝛum. Auͦlne“ dammodo erant
raſti coꝛ meum: ſoꝛoꝛ mea Imbꝛe e
ſponſa:vulneraſti coꝛ mei Poſtñy ſalomon
deſcripſit mutuũ

amoꝛẽ ſpõſi ⁊ ſpõſe ſm ſtatũ egreſſus de egypto ⁊ ꝓceſ
ſus in deſerto:hic cõſequẽter idẽ facit ſm ſtatũ acceſſuj

ad terminũ.ſ.ad terrã ſanctã. Et diuidit in duas ꝑtes:

qꝛ pmo deſcribit iỹtů ad ingreſſũ terre:? qtuũ ad ſtatuʒ

ipius poſſeſſe caplo ſequẽti. Circa pᷣmũ excitat᷑ ſponſa
ex duob' ad igreſſũ terre. Scoòm ponit᷑ ibi: Hoꝛt ↄclu-

—

ſus. Pꝛimũ aut excitatiuũ eſt amoꝛ ſponſi ⁊ ſpõſe qui

diter ambulare: ꝓpter qð dicit ſponſus:

facit eos 2coꝛ 1 bte 1
r ¶ Cada ad montẽ ⁊c.i.ad terrã iudee que eſt moiuo
ſa ⁊ ĩ qua creſcũt aromatica iter qͥ ẽ myrrha ·q.d. ſpoſe

hoc dʒ te excitare ad veniẽdũ illuc:q;ꝛ cõſoꝛs ero ⁊ dux
vie tue. hoc. n. dixit Joſue.j. Sicut fui cũ moyle: ita ero

tecu:nõ dimittã te nec dereliquã. tu. n. ſoꝛte diuides po

pulo huic terrã ꝓ qua iuraui patrib'tuis: ? vt magis
Zota pulchꝛa es

in iudeã.· Frequẽter. n. diuerſa loca eiſdem noib'noiant
icut Diere. xxj.
Terra ira terra audi vbũ dni. v (Coꝛonaberis ð ca
pite amana ⁊c᷑. In hebꝛeo hĩ: Reſpicies de capite ama-
na. Sut. n. amana:ſanir: ⁊ hermõ noia mõtiu vltra ioꝛ
danẽ exñtiũ:vñ vr terra iudee: ⁊ iõ ppls iſri illuc veni/
ens aſpiciebat terrã ſibi pmiſſã gaudens ꝓpter ei pul-/
chꝛitudinẽ:⁊ foꝛte ipoſuerũt ſibi ſerta vel Aadei ſi
0

gnũ exultatõis:ſᷣm ꝙ hʒ tranſlatio nf̃a. vCX role-
Sca. ama.⁊c.i.videbis trã tibi ꝓmiſſa ð lod iſij e

cubi. leo. c. i motib. n. ill erãt cubilia leonũ ⁊ pardoꝝ
ñ tñ nocuert filij iſrl: ſiẽ nec ſpẽtes hoꝛ pileſi oſto exñ
tes: p qͥs filij iirl traſiert:deuio.viij. Mulneraſti coꝛ

eitt
Vr
galusa⸗
et
ſioſepbe
ſonſeſan
Ngcü
bOast
ſmaͤnnet
Cpon,
depbert
ſeavedie
((da
no. P
chꝛitudt
gicunt⸗
leitubu.
uboltl.
buumuc⸗
curoeor
busdauon
niponäfi
vop vein
Ploruvt
(Sn
ſenopn
Lpovn
Nore
unfat
oli⸗
Neni
culiie
lusco⸗
onisin
ligrtl
ſwwa
ugihi⸗

exuig
ſuui iG
Ged

aſiͤens
fuclltrut
fipſöthe⸗
deberai
Allrineb
Nlbepar.
neniadn
D

tmng
ddi di
nurſtieſ
andlin
ienn
nltsz oſn
linndn
Kalürdoen
kſinon⸗
in ſug
ſarſien
Naſin d⸗
Doun tſtane
enodictin
r homn
hr jeeſttdi
nmhropigl
di Ie
ar pph
ui bing
bgronchrd
SMri cbuni
☚
trgiwn
Nimiaſur
werumnane
omraud ge

Cmodot.

Untr.
––
oſtiy oner
—
cotg
ſinz olll
nouas tes:
jtuͦag ſauz
enat ſponſt
dor ol⸗
ſin ſpole ge
dict ſponis
acſnon
nigd ſ⸗
osc

nefeh

116
Tagtus
D ſet
. 7
iinmn

e

os

—

—(C Ca

men modus ẽ amãtiũ loquẽdi ad expꝛeſſionẽ amoꝛis.
3 ¶¶ In vno oculoꝝ tuoꝝ.i.moyſe qͥ ſupꝛadict ẽ vnus
oculus ſpõſe:qͥ fuit deo valde amabilis:⁊ ꝓpter eũ fuit
deus pplo fauoꝛabilij. a ¶ Et in vno crine colli tui.i.
in ioſeph qᷣ fuit deo valde acceptus:⁊ fuit vn ð capillij
ſponſe ſeu crinibꝰ
vt gictũ eſt ſupꝛa . „
b¶ Quã pulchꝛe in vnò oculoꝛum tuoꝛũ ẽt

ſt mãme tue ⁊c. . A
exponat vt ſupꝛa ĩvno crine colli tui. Quaʒ
de vberibus ſpo⸗ bulchꝛe ſunt mamme tue
ſe que dicunt hic ſoꝛoꝛ mea ſpõſa. Puͤlchꝛi⸗

c ¶¶ Pulchꝛioꝛa oꝛa ſunt vbera tua vino: ⁊

vino. ꝓpter pulꝰ odoꝛ vnguẽtoꝝ tuoꝝ ſup/

chꝛitudinẽ ⁊ mũ/ dey

diciam legis pten Olnia arõata. Yau diſtillss fluet aromata illi.(Ca. v.
teitabul di a labia tua ſponſa: mel T lac

uus diſtillans la ſub lingua tua: t odoꝛ ve-
bia tua ꝛc. hoc oi ſtimentoꝝ tuoꝝx ſicut odoꝛ
thuris.Hoꝛi ↄcluſuſ ſoꝛòꝛ

bus deuotis ſum Ani,
mi pontificis ⁊2 c¶ Mea ſpõſa:hõꝛt cõcluſus:
toꝝ que fiebãt in fOòns ſignat. Emiſſiõès tue

pſona totiecclie.
e¶ Et odoꝛ veſti
mentoꝝ tuoꝛum
⁊c̃.pꝛo vnguento ii mal 1. 1
odoꝛifero q̊ vn ſtula et cinamomũ cuʒ vni
ctum fuit taber/
naculũ ⁊ oĩa eius

paradiſuſ maloꝝ punicoꝝ
cũ pomoꝝ fructibꝰ. Cypꝛi

vtenſilia: Exo.xxx.Et dicũtur veſtes ſpõſe:qꝛ taberna

culũ erat ĩ magnũ decoꝛẽ ⁊ oꝛnatũ toti ppli. ſ¶ Poꝛ

tus cõcluſus. Hic ponit᷑ ſcõm icitatiuũ ad terre pmiſſi /

onis ingreſſũ:qdð ẽ fertilitas terre ⁊ eius amenitas: ⁊ cõ
iũgat ſic lfa. g ¶ Oſoꝛoꝛ mea ſponſa.i.ecclia iſrl q dẽ

ſpoſa dei:eo ꝙ delponſauit eã ꝑ imhſnene 02
Poꝛ

roꝛ:qm hũanitatẽ erat accepturꝰ ð gẽte illa. h
tus ↄcluſus.ſ.ẽ terra tibi ꝓmiſſa. Poꝛtus pꝓpter epfecũ/
ditatẽ. i ¶ Cõcluſus. ꝓpter epfoꝛtitudine:qꝛ ab occi⸗/
dẽte claudit᷑ mari mediterrãeo:ab oꝛiẽte ioꝛdãe fluuio
ab aqloe mõte libani:a meridie ðſerto egypti qͥ ñ põt ð
facili tranſiri. ons ſignat.ponit᷑ h̊ fons ĩ ſingla⸗
ri ꝓ fõtibus ĩ plurali:ſicut frequẽter alibi fit ĩ ſcriptura
VHabet ei illa terra multos fõtes ita lipidos ac ſi eſſẽt ſi/
gillati ne beſtia vł hõ poſſʒ aquã turbare I ¶ Emiſſio
nes tue paradiſus.i.riuuli ide defluẽtes reddũt terram
amenã ad modũ paradiſi:vñ ð quadã ꝑte illo terre dẽ
geñ.xiij. Eleuatis itaq; loth oculij vidit omnẽ circa r̃gi
onẽ ioꝛdanis:q̃ vniuẽſa irrigabat᷑ ſicut ꝑpadiſus dñi ⁊c̃.
m ¶ Maloꝝ punicoꝝ.i.maloꝝ granatoʒꝝ q̃ creſcũt iĩ

illa terra cũ mitis alijs arboꝛibfructiferis. n ypꝛi .

cũ nardo.ẽ aũt hic cypꝛi noiatiui caſus ⁊ plurale h'no/
minij cypꝛus q̃ ẽ arboꝛ aromatica:⁊ ẽt creſcit in vineis
engadi:vt dictũ ẽ ſupꝛa ca.j.ſilr nardus ẽ plãta aroati/
ca. o(¶Et crocus. herba aromatica:galł.ſaffrẽ. plh
ſtula.herba ẽ ꝓpducens cãna) quaꝝ ſuccus ꝑ decoctioeʒ
fit gucara. q/ Et cinamomu arboꝛ aromatica cuius
coꝛtex canele gallice dẽ: r vniuerſis liguis libãi.
eſt ei mõs libani ĩ extremitate terre ꝓmiſſioõis vᷣſus aqui
lonẽ in quo creſcunt cedri ⁊ multa alia ligna pꝛecioſa.
yrrha ⁊ aloe.Eſt aũt aloe arboꝛ aromatica cu-
ius lignũ ẽ valde odoꝛifeꝝ:a ↄtritũ valet ad medicinas
⁊ vnguẽta:iõ ſubdit᷑: t 6 oĩibus pᷣmis.i.pᷣcipuij vn
guetis. Pec oĩa dicũtur ad terre ꝓmiſſiõ s ↄmẽdatioeʒ

ĩ qua talia oꝛiũtur:ad cucõmẽdationẽ adhuc ſubdit:

v ¶ onj hoꝛtoꝝ.hoc dẽ ppter ioꝛdanẽ fluuiũ qᷣ currit

cum nardo nardꝰ⁊ cròͤc:fi

nti. V.

m longitudinẽ terre pmiſſionis eã irrigãs ĩ multis locis:
io ſubdit᷑: Yons hoꝛtoꝝ.⁊ accipit hic fõs i ſingulari p ſonti/
bus ĩ plurali:ſicut dꝛ Syllogiſm ẽ orõ.i.ↄgeriej oꝛonũ:qꝛ
ioꝛdanis ex duob'ſontib'oꝛit᷑:qͥ vnus vocat᷑ ioꝛ:aldan:
qui ſil iũcti ioꝛdanis nomẽ efficiũt:vt dicit hieronym ſu⸗
er mattheũ:⁊ pʒ i de
.„. . criptione terre ſacte.
uerſiſ ligniſ libani:myrrhůã x Puteus aquaꝝ.
T aloe cuʒ oĩb pᷣmiſ vnguẽ e ioꝛdanis abüdat ĩ

g. F S„„„ agqs: eo modo loquẽ-
no. 3. ons hoꝛoꝝ puͦte aq di quo aliquis abun
ru vinetiu: q fluũt ipetu de dãsi pecunijs dicitur
lban o. Sürge aglo ⁊ veni pune pecuniarum.
. . V¶ Uiuentiuʒ. dicũt
auſter:pfla hoꝛtü meum: ei i viuere illa qᷓ
H.Vhabent in ſe pꝛincipi⸗
Eniãt dilect meꝰĩ hõ um ſui motus:vt aia

ũ ſuũ:ᷣt cõedat fru / lia ⁊ plante ⁊c iquan
ctũ pomoꝝ ſuoꝝ. Aèni in tum habent in ſe pꝛi-
hoꝛtũ meũ ſoꝛoꝛ mea ſpõſa

22, LOen. augmẽtũ ⁊ decremẽ⸗
mẽſſui myrrbã meã cũ aro tum: ⁊ ad ſilitudineʒ
matibꝰmeiſ. Cõèdi fauũ cũ buoicũtur aque vi-

melle meo ⁊ bibi uinũ meũ uentes que ſcaturiũt

cum lacte meo. Còͤmedite ſibug abaleen.

amici ⁊ bibite: ⁊ inebꝛiami vero ciſternales dicũ⸗
ni chariſſimi. Egõ doꝛmio tur mõtue. a¶ Aue
2 fluũt ipetu ð libano.
ä S ioꝛdanis ei oꝛit᷑ ex fõ⸗
tibus pꝛedictis ad radices mõtis libani vt dicit hierony.ſu
per mattheũ. b ¶ Surge aquilo ⁊ veni auſter ⁊c qꝛ ad fla

tũ vẽtoꝝ oppoſitaꝝ: partiũ fluũt gutte aromatice ð arboꝛi

bus aromaticis huiterre q̃ colligũt᷑ ab iĩcolis eo ꝙ ſunt pꝛe
cioſe. Hec oĩa pꝛedicta ſũt ð cõmendatione terre ꝓmiſſe ad
Vexcitandũ deſideriũ ſponſe. ¶ Caplm.vV.
Eniat dilectus me'. Poſtqꝙ deſcripſit ſalomõ amo
m ſpõſi ⁊ ſpõſe ꝓput reſpicit igreſſũ terre: hic ↄñt
idẽ deſcribit put reſpicit tpᷣs ipᷣius poſſeſſe:⁊ diuidit ĩ duaj
partes:qꝛ pꝛio facit hoc ſᷣm tꝑa ioſue ⁊ iudicũ:ſcòðo ſᷣm tꝑa
a dauid vſq; chꝛiſtũ ca.ſequẽti.Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ pꝑpls
iſrł illis tpꝑibus aliqñ fuit ĩ pſperis:aliqñ ĩ aduerſis:⁊ iõ pꝛi
mo tãgunt ꝓſpera:ſcòo aduerſa:ibi Ego doꝛmio.Circa pꝛi
mũ dicit ſpõſa: a ¶ UWeniat dilectus me'i hoꝛtũ ſuũ.i.ha
bitet mecũ ꝑ ↄdeſcenſionẽ ſue bonitatis ĩ terra mihi ↄceſſa
q̃ vocat᷑ hoꝛt oñi:eo ꝙ colebat᷑ ibi b¶ Ut comedat fructũ
pomoꝝ ſuoꝝ.i.vt comedere me ⁊ faciat fructus terre mihi
date in pace:eo mõ loquẽdi quo dixit dñs abꝛae geñ. xxij.
Nũc cognoui ꝙ timeas dñm.i.cognoſcere feci:vel qꝛ actus
⁊ paſſiones fideliũ ĩ ſcriptura aliqñ attribuunt᷑ ipᷣi deo:act᷑.
ix.Saule ſaule qͥd me ꝑſequeris.i.fideles meos:⁊ ita come
ſtio fructuũ terre attribuit ipi ðo:qꝛ pplłs e cõmedit qñ cũ
ioſue terrã itrauit:Joſue.v.Cõmederũt ð fructibterre defe
cUei i hoꝛtũ meũ ſoꝛoꝛ mea ſpõſa.habitãdo ibi ĩi bonoꝝ
abũdantia:iõ ſubdit: d Meſſui myrrhã meã.i.pᷣpaui
tibi terre bona. e¶ Lomedi.expõat᷑ vt dictũ ẽ. f¶ Fauũ
cũ melle meo ⁊c.ꝑ hoc deſignat᷑ abũdãtia mellis:vini:⁊ la⸗
ctis iĩ terra illa:ppt qð ſubdit: g ¶ Comedite amici ⁊c̃.i.
quãdiu adherebii mihi ꝑ amicitiã ⁊ latriã habebitis oiuʒ
bonoꝝ abũdãtiã:⁊ hoc pʒ ex decurſu veten teſti. b¶. Ego
doꝛmio.Hic ↄñr ponũt aduerſa:ppls ei iſrł ex abũdatia bo
noꝝ tpaliũ declinauit ad idolatriax: ſicut pᷣdixerat moyſes
deut. xxxij. Incraſſat ẽ dilect me ⁊ recalcitauit:ĩcraſſat i/
piguata dilatat dereliquit deũ factoꝛẽ ſuũ ⁊c.⁊ iõ dñj pꝰ
multã ſufferẽtiam iflixit penam debitã:vt ſic pena docente
u u

cipium ſui motus ſ̃ᷣʒ

citq; mãna.⁊ qꝛ hoc fuit ex dono dei:ioõ ſubdit᷑ i pſõa ſpõſi

—.

reduceret᷑ ad pniam: ꝓpter qs ſic ꝓcedit:qꝛ pꝛio ponit᷑ cul

pa:ſcòo pẽa:ibi Dilect mę. Certio pnia:ibi Surrexi. Cir
ca pmũ dẽ ĩ pſõa dñi: h ¶ Ego doꝛmio.i.pctã ad tps diſſi
mulo. vñ cõiter dẽ ab hoib deus doꝛmire qñ peſſie imos ho
mines differt punire. i ¶ Et coꝛ meũ vigilat.i. puideo tpᷣy
debitũ punitionis: ?· =
ſubdit i pſona ſponrſe
adulteratis a ſp .. ⁊ còꝛ meũ vigilat. Aox di/
reuocate. k ¶ Cox lecti mei pulſatiſ. Aperi mi
dilecti mei. per ꝓphe/ .
tas ſuos 7 docioꝛes. hi ſoꝛoꝛ mea: amica mea:
, .5 „
I¶ Dullanti mead columba mea:immacula
pniam. m ¶ Aperi ta mea: qᷣia caput meum
mnihiperg abo plenuʒ ẽ roꝛe:⁊ cincini mei
, guttis noctiuʒ. Expoliaui

amica mea ⁊c. tẽpo/ 1 XX 5*⁸
ret eeterito ua in me tunica mea:quõ iduar
centie. Oo ¶ Quia ca illa?:Laui pedeſ meoſ:quõ
put meu eſt Plcngr inqnabo illoſ. Dilèci me⸗
eenin e miſit manũ ſuã per foꝛamẽ
tas noctium magna. ct vẽter me intremuit ad ta
Ros ei ⁊ pluuia diffe ctuʒ ei. Surrẽexi vt aperi/
runt ſjm paucitateʒ ? rẽ dilecto meo. Man mee
multiplicitatem ma⸗

ſtillauerũt myrrhã:⁊ digi⸗
loquitur hic deus y ti mei pleni myrrha ꝓbatiſ
modũ ſpõſi recõcilia ſima. Pẽſſuluʒ oſtij mei a
dane⸗ ſe Pon e dſt, perui dilecto meo: aͤt ille de
darur ab boc xr ipo clinauerat atq; tranſierat.
tunitate tpis.Et ibdi .
tur reſponſio ſponſe male recõciliationẽ recuſantis cuʒ dẽ:
p¶ExKpoliaui me tunica mea.i.dimiſi cultuʒ diuinũ ↄſue
tũ iam diu ẽ:ſicut pʒ in ꝓceſſu libꝛi iudicũ. Modus eni vi/
uendi cõſuer alicuꝰvulgariter d tunica eᷣ. q (¶ Qũo in
duar illa.qꝛ per admonitiões ꝓphetaꝝ volebat ppls reuer
ti ad cultũ diuinũ. ran pedes meos ⁊c̃.hoc dẽ ſʒ eſti
mationẽ idolatrãtis ppli:qui cultũ dei reputabat imũduʒ
cultũ idoli mũdũ.Et ſic exponit Ra.ſa. s ¶ Dileci me
us.qꝛ pculpe diſſimulationẽ de adhibet penã:iõ dicit ſpõ⸗
ſa:Dilect meus miſit manũ ſuã.i.manũ ſue iuſticie ad pu/
niendũ me. t ¶ Per ſoꝛamẽ. Pꝛoſequit᷑ ꝑabolã ſpõſi ira
tiõꝗ ſpõſã apertionẽ oſtij ſibi denegãtẽ:q ꝑ feneſtrã vel ali⸗/
qquã aperturã infert baculũ ad ꝑcutiẽdũ eã. v ¶ Et vẽter

terie.j.metheoꝛoꝝ.2

meus itremuit ad tactũ ei.qꝛ ppls a deo percuſſus ↄcipie

bat timoꝛẽ eius:vt pʒ lib:o iudicũ i plurib'locis. x ¶ Sur
rexi. Hhic oñi pena docẽte ſubdit᷑ pnia.Et diuidit᷑ ĩ duas par
tes:qꝛ pꝛio per pniaʒ q̃rit᷑ ſpõſi recõciliatio:ſcòo ponit᷑ pul/

chaꝛitudinis eius deſcriptio:ibi Qualis ẽ.Circa pꝛimũ dicit

ſpõſa: Surrexi vt aperirẽ dilecto.q̃rẽs ei recociliari ⁊ ſic a
pena liberari. y¶ Man mee diſtillauerũt myrrhã.i.ap/
plicaui me ad oꝑa pnie q̃ deſignãt ꝑ amaritudinẽ myrrhe
3 ¶ Peſſulum oſtij mei aperui ⁊c.peſſulũ ẽ oſtiũ i magna
poꝛta:⁊ ꝑ hoc deſignat᷑ ꝙ pnia iĩ pꝛicipio ẽ ĩperfecta:ppt᷑ qð
ſubdit᷑: a ¶ At ille decli. atq; trãſi. qꝛ nõ ſtati ad clamoꝛẽ
ppli liberabat eũ a pẽa:⁊ qꝛ ex hoc augebat᷑ afflictio:iõ ſb⸗
dit: b ¶ Aia mea liq̃facta ẽ:ſic ſagimẽ i patella.vñ ð hoĩe
dimiſſo i afflictiõe dẽ vulgariter ꝙ frigitur i ſagimine ſuo.
c ¶ Queſiui illũ ⁊c̃.qꝛ ſiẽ dictũ ẽ de'nõ ſtati liberabat pplłʒ
ſʒ dimittebat eũ affligi ab aduerſarijs:vt a philiſteis moa
bitis:⁊ ceterl gẽtibcirca terrã iudee exũtib:vt pʒ ex ðcurſu
libꝛi iudicũ:⁊.j.reg.iõ ſpᷣdit. d ¶ Bnuenerũt me cuſtodes

⁊xcẽl.i.pꝛicipes gẽtiũ ĩ circuitu iudee exũtiũ q̃ noiat᷑ h ciuit
a hierlm metropoli iudee. e¶ Percuſſerũt me. nocumẽtuʒ

ſferẽdo ꝑſonis. ſ¶ Culerũt palliũ meũ ſpoliãdo me bo⸗

iuẽi illuʒ:vocaui ⁊ ñ rñdit

recociliari ſibi deſidero. m coñnt poit
ſpõſi deſcriptio. Et diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes:qꝛ pꝛio circa h
mouet q̃ſtio:ſcòðo ponit᷑ rñſio:ibi Dilect meus.Circab

pſona eoꝝ di: m ¶ Qualis ẽ dilec-
res quãtũ ẽ amabilis ⁊ bonꝰ.

ſancx ab ãbob': vt amoꝛ mutu vtriuſq;. o

nis meis. qꝛ ppls cbis pprer petm̃ idolatrie ñ erat di/
gnus exaudiri:iõ ↄnertit le ſpoſa ad ꝑſonas mũdas ab

idolatria:qꝛ ſẽp ĩ pplo iſrl fuerũt aliq tales quãtũcũ,ʒ
ppils cõis:vel ẽt pꝛincipes ad idolatria declinarẽt.vñ.ij

reg.xix.dicit dñj ad helis: Dereliq mihi ĩ iſrl ſex milia

viroꝝ: genua
„ ⸗ . ’ſe curuata ante
Aliã mea liquefacta ẽ:vt di baal.Et q; pꝛecej

loenb & heſini gß taliũ ſũt exaudi/
lectus locut ẽ. Queliui vnñ biles: io dicit g

mihi. Inuͦenerũt me cuſto i pſone deuote ð
des ꝗ circuierũt ciuitateʒ ! iſ nec ſ zillud
Percuᷣſſerũt me ⁊ vulnera dietu e. S./,a.
er orte, Alſ; c filie hieruſaleʒ

meũ cuſtodes muroꝝ.Ad ppti:qꝛ taʒ ꝑfecte

iro vos fili hieruſalẽ:ſi i pſone ꝙ ipfecte ſt
ueneritiſ dilectũ meũ ut nũ de eodẽ pploꝛſed
cietiſ ei: qà amoꝛe langueo cil ſille Pierimp
Qial ẽ dilect tu ex dilecto prter fragilitatẽ le
0 pulcherria mlieꝝ: Qnal xus: h̊ aũt ꝑfece
ẽ dilecituex dilecto: qꝛ ſic eodẽ noie n oiant
adiuraſti nos: Silêci me koͤne deuoltois 3
cãdidꝰ rubicũdꝰ: eleci ex masg vigere di
milibꝰ. Caput e auꝝ opti ¶ĩ mulierib: ßm il
muzʒ: cme eius ſicut elate at garaurgern⸗
palmaꝑ: nigre Aual coꝛl. deuoto femieo ſe⸗
xu. Idẽ ei nomẽ i

ſacra ſcriptura ex diuerſis ppꝛietatibꝰnõ ſolũ accipit᷑ ꝓ
diuerſis:ſʒ etiã aliqñ ꝓ ↄꝛijs:ſicut deus leo dẽ rõne ma
gnanimitatis:apoc.v. Uicit leo ð tribu iuda.⁊ diabołꝰ
rõne rapacitat:pꝛia petri.v.Aduerſar vẽ diabołtãqᷓ;
leo rugiẽs ⁊c̃.Dicit igit: g ¶ Adiuro vos.i.ꝑ rẽ ſacrẽ
depcoꝛ. h¶ Filie hieruſalẽ.i.deuote ꝑſõe. i ¶ Sii

Quia amoꝛe lãgueo.i.

nuncietl ei. ꝓ me ðpcaãdo. ¶ ¶Qut ſeo.
alis ẽ. Hic ↄnt poit

neit dilectũ meü. vobij gungel t

mũ ſciẽdũ:ꝙ ſicut ppłs peccatoꝛ r̃currebat ad deuotos
ppli ad habẽdũ oꝛonis ſuffragiũ:ita ecõuerſo deuoti i-
ducebãt pplm ad cognitioeʒ dei ⁊ ad e veꝝ cultũ:io in

¶Ex dilecto.i.pᷣ oĩbꝰ
diligẽdus.vel hoc dẽ ad denotãdũ pceſſionẽ diuiaꝝ ꝑ/-
ſonaꝝ:qꝛ fili ꝓcedit a pꝛe ſicut dilectex dilecto:⁊ ſpuſ
pul⸗
cherria mulierũ.i.aliaꝝ gẽtiũ ꝓ tꝑe deſpõſatoij tuei ſu
ſceptõe legis diuie vt dictũ ẽ.s: p al ẽ dilect'ac.
repetitio ẽ eiuſdẽ ad maioꝛẽ excitationẽ. q ¶ Dilectus
me'. Hic ponit᷑ rũſio ↄfitẽdo dei pulchꝛitudinẽ ⁊ bõita
tẽ:qꝛ coꝛde credit᷑ ad iuſticiã:oꝛe aũt fit ↄfeſſio ad ſalu/⸗
tẽ:ro.x.Et diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes:qꝛ pꝛio põit ſpõſi deſcri/

ptio:ſcòo ex hoc oꝛit᷑ qõ:ibi Quo abijt.Circa pmũ de

ſcribitur ſpõſus ſub pabola iuuenis foꝛtis ⁊ gratioſip
pter qð peio pabola ponet᷑:ſcòo exponet᷑. Circa pꝛimuʒ

dẽ: q¶ Dilect me cãdidus ⁊ rubicũcd.i.in coloꝛe gra

tioſus r ¶ Elect ex milibꝰ.i.ĩ multis milibꝰ ñ iuenirek
vnus talij. 8
na aurea. t ¶
tes dẽſitatẽ ſolioꝝ:⁊ ꝑ hoc ĩtellr multitudo capilloꝝ.
v¶ Migre quaſi coꝛuus. nigredo capilloꝛũ arte ſtatur

LCaput eyᷣ aurũ optimũ.i.oꝛnatũ coꝛo
ome ei ſic elate palmaxꝝ.i.frõdes hñ

.i. vtinã attẽcde

brtin

tort
dasſut

neero
lctuqp
his ,
ſla
banp

zn
loreig
modi
cicolu
oſtore⸗
r
uhoy
ſr
lusſun
fommau
Peolap
feböſe

ecßr

Ppni

llued
1un
ſellie⸗
wü
R
diſtu

ſopercan
buct
N
deelen
Ad mod
Mpele
poratne
ſomzein
fumola
montsp

Meedrii

Wlllusſ⸗

Nupeli
le
ſabchue

wakrij
Moalu
fe
NW
u
mnph

anüin
li
ilcland
aken
ume
ahe
li lct ſ
uweſite

Nloredann;

flutzl
doliie
pfür hinii⸗

Agten

ſnecyiſeret
eece oſl
c ifegen
tflebintn,
erfiglitniſ
1gb aütpſe
iwienini
nedeuonos
ſtb meno⸗gue
ui vigeſoh
mürdfmi
URcdcnae
–
dadoſenid⸗
m. apni
poſoli ini
lwoiwieſ
uds 10h
mioiabol in
dolpfiſni

6
Pwih. M
morelagten
dir dirne
rpioctu

wemens linf

egech. xvij. ð areo

(Canti. Vj

foꝛtitudini ⁊ iuuentuti:⁊ qꝛ hic ponit᷑ metaphoꝛa iuue eius.i.attributa diuina:vt ſapia bonitas ⁊c.qꝛ ſicut come

nis foꝛtij.dicũt come ebnigre danielis.vij.vbi deſcribiiꝭ 2inherẽt capiti ⁊ adiacẽt ei: ſic attributa ſũt ide cũ diuia eſſẽ
deus ſub parabola iudicis ĩ quo decẽs ẽ ſenectus ⁊ caꝰ tia tñ ſignant ꝑ modũ qualitatũ ſibi adiacẽtiũ.Sicut ela/

nicies: dẽ de deo. Antiquſedit dieꝑ.⁊ ſubditur: Capil te palmaꝝ.qꝛ mita ſũt. Nigre quaſi coꝛuus.qꝛ no ſeneſcũt
li etãqꝙ; lana mũda.i.alba. 8C culi eſic colũbe. i. per nigredinẽ ei hic itellr iuuẽtus vt pᷣdictũ ẽ.Oculi eius li
us erneſen⸗ rodin ahe arr
Lol . implici ituitu videt
1(Super riuu / Ocyli eius ſicut colüũbe ſů ſuͤp baſeſ aureas. Spẽs è oia . Que lacte ſũt lo
wreauſela ꝑ riuulos aqꝝ q̃ lice ſunt vt libãi:&᷑leci vt cedri. Gut/ n * ſuse ertra
i eij alidd imadũ lote: Treſidẽt iuxta fluenta tur ulius ſuauiſſimũ:ẽt to ſe non vileſcit intelle
Ai lacte ſůũt pleniſſima.Gẽne illi ſicut a tus deſiderabiliſ. Talis eſt cctus eius:vt dicit cõ⸗
lote. ideſt albe ad reole aromatũ:oↄſit a pig dileci meulſ ⁊ ipᷣe eſt amic 2mnentatoꝛ erronee ſu/
Mo laei ane⸗ mentarijs. Laàbia eiuſ lila me ſilie hierlm. Quò abi b xij merapb. I1 ei
oſioꝛes alijs: b diſtillantia myrrbã pꝛimã. it dilect tu õ pulcherrima msexteanen d rehes
h'notat᷑ gratioli · Mãnus illtoꝛnatiles:au mulierum: quõ declina acceptã: ſed per ſuam

tas ſponſi in ocu ree:plêne byacithiſ. Aẽtèr uit dilectus tuus? Et que eſſentiam omnia per

Hia E Ee — eius eburneus: diſtinctůs rémus eum tecim. rte rrelctare· Sene
romatü. Eſt aũt ſapphyris. rura illi colu Nectũs . Ca. vl. tractiua: ſicut oculi
areola poꝛtio ter- Nemarmoꝛee: q̃ fũdate ſũt Heus deſcẽdit in hoꝛtũ ſuũ virtus cognitiua: tra-
re bñ ſemiata:vñ hendo eiĩ ad ſe electos
M. l per fidẽ ⁊ amoꝛẽ icoꝛ
lis germis ſui q̃ ölectãt valde viſũ qã icipiũt ſemia pu pooꝛat ſibi eos ſicut ꝑ genas incoꝛpoꝛant᷑ materiales cibi.vñ
lulare.Diẽ ei phᷣjꝙ viridej ſationej maxie delectãt viũũ dicit ſ⸗ aluatoꝛ: Johis.iiij. Ego cibũ habeo mãducare quem
⁊ ↄfoꝛtãt ⁊ maxie qñ ſt herbe arõatice.Dic igit᷑: x Se vos nelcitis.qð ĩtellr ad litterã ð ſamaritanis ſibi icoꝛpoꝛa
ne illius ſicut areole aromatũ.i.ſunt ita delectabiles ad dis ꝑ fidẽ. Sicut areole aromatũ cᷣ qꝛ ſicut ex areola aro-
videndũ ſicut areole ſeminũ aromaticoꝝ pululantiuz. matũ exalat odoꝛ bon reſiciẽs olfactũ:ita ex am oꝛe diuio
y¶ Coͤſite a pigmẽtarijs.i.culte ⁊ oꝛdinate a bonis cul attrahete recreant᷑ aie bonoꝝ.Labia eius.ſ ut vtus reſerati-
toꝛib'aromatũ q ẽt pigmẽta dicũt. 3 ¶ Labia ey lilia ua ſecretoꝝ qᷣbus loqt ſãctis pphis:io ſubdit: Lilia diſtill
diſtil. myr.pꝛimã.ſic ẽ ĩ hebꝛeo:⁊ per hoc deſignat mũ tia myrrhã pꝛimã.qꝛ verba oni ſũt mũda ⁊ a coꝛꝛuptione
dicia eloquij ⁊ gratioſitas. a anus eiꝰtoꝛnatiles pcti pꝛeſeruatiua. Manus eius.ſũt eius potẽtia operatiua
auree. In hebꝛeo habet᷑: Rote auree.p quod deſignat Toꝛnatilej auree.ꝑ figurã ei circularẽ ãnuloꝝ itellr ꝑfecto
manus ſpõſi ſũt oꝛnate anulis aureis qui ſũt figure ci opeꝝ diuioꝝ:deut. xxxij.Dei perfecta ſũt oꝑa.Vẽter eius.
cularis:iõ ſubdit᷑: b ¶ Plene hyacithij.i.ſapphyris q eſt occultatio diuinoꝝ iudicioꝝ.vñ ð hoie occulto cõiter
ſut hyacithini coloꝛis:talej ei lapides ponũt in ãnulis. dẽ ꝙ ñpt ſciri qd habeat i vẽtre.Eburne. Eſt ei ebur frigi
c ¶ Uenter eius eburneus.i.albus ⁊ politꝰ. D ¶ Diſti dũ ⁊ albũ:qꝛ ↄſideratio occltatõis iudicioꝝ dei icutit frig
ctus ſapphyris i. oꝛnat lapidibus pꝛecioſis ñ imediate tioꝛis a pcto retrahẽt ꝓuer.xv. Per tioꝛẽ dñi recedet oĩs a
ſuper carnẽ: ſʒ ſuꝑ veſtẽ q̃ operit vẽtrẽ. Sicut eĩ ĩ veſti malo ⁊ ſic anima cãdidat deſ iderio vite celeſtij oꝛnat᷑:iõ ſbᷣ
bus circa collũ ⁊ manus ad oꝛnatũ nobiliũ nũc ponũt dit᷑:diſtinct ſapppyrij.Eſt ei ſapphyr coloꝛis celeſtis.Cru
lapides pꝛecioſi: ita ẽt tũc tpis circa partes verſus vẽtrẽ ra illius.ſunt eius virt qua ſuſtẽtat oiĩa. Et baſes auree.ſup
deſcẽdentej. e¶ Crura eius Aune marmoꝛee.i.foꝛtia poſita diuina ſeu ꝑſone.Spẽs eius vt libani.Electus vt ce
u

ad modũ taliu colũnax:: f ¶ Super baſes aureas.i.ſu dri.qꝛ pulchꝛitudo ebẽ ſũme deſiderabilis:⁊ altitudo icop
per pedes calciatos calcijs ĩ ſuperficie deauratis:qualej henſibilis. Suttur illius ſuauiſſimũ:⁊ totus delſt iderabilis.
poꝛtãt nobilej ð hiſpania. g ¶ Spes eius vt libani.i. qꝛ ifinite bonitatis. alis eſt dilectmeuj ⁊c.q̃ſi diceret
foꝛma eius gratioſa:ſicut libanus qᷓ ẽ arboꝛ aromatica coꝛde credo ⁊ oꝛe confiteoꝛ ꝙ iſtũ debeo ſuꝑ oĩa diligere.
ramoſa ⁊ valde gratioſa. Libanus eĩ nõ eſt hic nomen m ¶ Quo abijt. Dic ex pꝛedictis oꝛit᷑ q̃ſtio: vere ei peniten
montis ꝓut acceptũ ẽ ſupꝛa ĩ plurib locis. h Ele⸗ tν tes ⁊ cõfitẽtes ſũt adiuuadi erga deũ a pſonis ꝑfectis:iõ q̃ri
vt cedri.i.ſtatura eius recta ad moduʒ cedri. ¶ Gut tur ĩ ꝑſona eoꝝ.Quo abijt dilectus tu.quaſi dicãt parati

tur illius ſuauiſſimũ ·i.albũ politũ ⁊ gratioſũ.Et quia ſumus te iuuare ĩ recõciliatioe ad ipᷣm:iõ ſubdit᷑: Et qremꝰ

oĩa pꝛedicta faciũt ad gratioſitatẽ iuuenis:iõ ſubditur: cc̃. Iſta tñ littera.Quo abijt ⁊c.referẽda ẽ ad tpᷣs captioõis
k. ¶ Et tot deſiderabilis. Hec aũt ꝑpabola ᷣm oẽ docto arce ꝑ philiſteos ⁊ tranſlatiois eius ad terrã illoꝝ: Tũc ei
res hebꝛaicos ⁊ latinos itellr ð deo:ð quo dicit grega. dꝛ deus abiſſſe ð terra iſrł:eo ꝙ ꝓpiciatoꝛiũ ſuꝑ arcaʒ exñs
moꝛal. xiiij. In deo qᷣ foꝛma coꝛpis no circũſcribit ma locus dei dicebat᷑: n ¶ O pulcherrima mulieꝝ.i. oluz geẽ⸗
nus:oculuj:⁊ cetera mẽbꝛa ſic noiant᷑ vt ex mẽbꝛoꝝ vo tiũ tpe deſpõſatiois tue ꝑ legis ſuſe ptio,. Quo abyjt. re⸗
cabulis effectſue potẽtie deſignẽtur. Pabere nãq; ocu/ petitio ẽ eiuſdẽ ad maioꝛẽ expᷣſſionẽ. o ¶ Quo decliauit.
los dẽ:qꝛ cũcta videt:manus qꝛ oiĩa opat.Sic de de hoc refert ad tpᷣs reductiois arce in bethſames nõ ope hũa
dẽ: Dilect me cãdidus ⁊ rubicũcł.i.benigniuſtis:⁊ ira no:ſʒ diuio.j.reg.vj. tqᷓrem eũ tecũ. hoc refertur ad
tus repꝛobis:facies enĩ hois irati rubeſcit ⁊ exardeſcit. tẽpus iqᷣ dauid deuox iuit cũ ſacerdotib'⁊ leu itis ad redu⸗/
Electus ex milibus.i.pᷣ oĩbdiligẽdus.In hebꝛeo habet cendũ ſolẽniter ⁊ deuote arcã dñi ĩ hieruſalẽ.ij. re vj. caꝰ.
Uexillaxin milibꝰ.i.hñs ĩ exercitu ſuo multa milia an Alectus me'.Hic ↄñi deſcribit amoꝛ ¶ La“.V.
geloꝝ:daniel.vij. Milia miliũ miniſtrabãt ei: ⁊ decies ſpoſi ⁊ ſpõſe p tꝑe dauid vſq; ad chꝛiſtũ. Et oiuidi
milies centena milia aſſiſtebãt ei. Caput eius aurũ opti tur ĩ quattuoꝛ ptes:qa pꝛio tãgit᷑ tpᷣs ipᷣiuj dauid:ſe
muʒ.ideſt coꝛona aurea decoꝛatum:in qua notatur di cũdo ſalomonis:ibi Deſcẽdi ĩ oꝛtũ. tertio tpus regũ ſequẽ/
gnitas regia:qua dẽ rex regum ⁊ dñs dnantium.Come tiũ vſqʒ ad captiuitatẽ babylõicã:ibi Neſciui.Quarto tpᷣs

u u 2

poſt captiuitatẽ:ibi Reuertere. Pꝛima ĩ duas: qꝛ pꝛio põit
ſpõſe recõciliate graꝝ actio:ſcòo eiuſdẽ ↄmẽdatio:ibi Pul
chꝛa es. Circa pꝛimũ ſciẽdũ ꝙ reducta arca i hieruſalẽ ꝑ da
uig vt pꝛedictũ ẽ q ibi ſtituit ſacerdotes ⁊ leuita ad laudã
dũ deũ.j ꝑal.xvj.apparuit benign itas dei ⁊ eius recõcilia
tio erga pplʒ iſrael p½ è
pter qo regratiaãs ſpõ
ſa dicit: a ¶Oilect

ſa dici: a l Dilec, ach areolaz aromatũ : uͦt ibi
me'delſcendit in hoꝛ/

tũ ſuũ.i. intra taber-· E r e
naculũ qð tetẽdit da- ligat. Egõ dilecto meo: et
uid ad collationẽ an· dilectus me mihi:ꝗ paſcit

cei reg vj. b Ct iter lilia. Puͤlchꝛa es ami/
bi pa caturihotis. cg meg: ſuàuis et decoꝛa ſi/

i. delectetur in ſacriif ⁊ · „ense
cijs ⁊ oblationib' ex cut hieruſalem:terribilis vt

fide a deuotioe obla- caſtroꝝ acieſ oꝛdiata. Auẽz
tis: ſicut oe ſacriſieiio t oculos tuos a me: qꝛ ipi
noe dẽ gen. vij. Odo me auolare fecerũt. Capilli

ratus eſt dñs odoꝛzz — e den
ſuauitatij. c rle— tui ſicut grex capꝛaꝝ qᷓ ap-
lia colligat i. miſtro, Paruerũt ð galaad. Dẽtes

mundos ad ſuũ mini tui ſicut greges ouiũ:que a

gemellis ſetibus:⁊ ſteriliſñ

ipli ſoli ſeruire volo. Pelii tCe
e ¶ Et dilectus me é in eis. Sicut coꝛtex mali

mihi. neceſſitattbus pũici ſic gene tue: abſq; oc

meis ſubueniendo.
f¶ Pulchꝛa es. pbpic
ↄſequẽter ſpõſus ſpõſã cõmẽdat ex gratitudine dicta dicẽs
f 6 Pulchꝛa es amica mea.i.ad pulchꝛitudinẽ pꝛiſtinaʒ re
ſtituta. g ¶ Suauis.ex deuotioe mẽtis. h Et decoꝛa.
ex honeſtate ↄuerſatiõis. i ¶ Sicut hieruſalẽ. que fuit ele
cta ſpecialiter ĩ locũ diuini cult:⁊ ſilr ppls iſrł eleci fuit ad
coleẽdũ deũ pꝛe ceteris gentibus. R ¶ Terribilis vt caſtro
rũ acies oꝛdinata.qꝛ tꝑe dauid ĩ pplo iſrł ⁊ i hieruſalem vi
guit militia. l ¶ Auerte oculos tuos a me ⁊c̃.itellr ꝑpop⸗
poſitũ:⁊ ẽ mod' ſoquẽdi amãtiũ ad expᷣſſionẽ amoꝛis mu
tui:ſicut ſpõſus dicit aliqñ ſpõſe:ade nõ curo ð te:p hoc
geſtũ iſinuãs ꝙ diligit eã intime:ſicut aliqñ ð puero albo ⁊
gratioſo dẽ: Ecce puer maurulus:iſinuãdo ꝑ oppoſitũ eiuj
pulchꝛitudinẽ.Aliter ei expõit᷑ ð ſtudioſis in lege q aliqñ iqᷣ
rüt diuina nimis curioſe:⁊ ſic de'retrahit ſe ab eis:⁊ ſic dẽ
ab eis auolare. Per hoc ergo qð dẽ: le ⁊c.ihibet
diuinoꝝ iquiſitio curioſa:ꝓuer.xxv.Qui ꝑſcrutatoꝛ ẽ ma
ieſtatis oppꝛimet᷑ a gloꝛia. m Capilli tui ⁊c᷑.expõat᷑ vt.s
iiij. ca.vſq; ibi: n ¶ Sexagita ſũt regine ⁊c̃.ꝑ hoc vt dicit
Ra.ſa.intelligũtur.lx.pſone deſcẽdẽtes ab abꝛaam.ſ.iſaac
7 duo filij eius:iſmael ⁊.xij.filij eius.de cethura.xvj. et fi⸗
lij iacob.xij.et filij eſau.xvj. o ¶ Et octoginta cõcubine.
i.lxxx.pſone ð noe vſq; ad abꝛaam excluſiue:⁊ ille nũerati
ones accipiũtur ex pꝛio pꝑal ca.j.Et ſicut regie ſũt maioꝛes
ↄcubinis regũ:ita ꝑſone deſcẽdẽtej ab abꝛaam pᷣdicte ppter
magnitudinẽ fidei abꝛae expmũtur nobilioꝛi noie qᷓ;ᷓ deſcẽ⸗
dentes a noe. p ¶ Et ade gna
a pᷣdictis oeſcẽdẽtiũ. q

— —

—— 7

ſi vnꝗ ĩ ſpõſa.ſ.pplimn iſrł.quẽ deſpoſaui ꝑ legẽ. Alit ẽt põt

exponi:qꝛ lʒ ſolũ i hieruſalẽ fieret oblatio ſacrificioꝝ:tñn in

ſingulis ciuitatibꝰ:oppidis ⁊ villulis iudee erãt loca vbi cõ
gregabat᷑ ppls ad oꝛonẽ a ad audiendũ legẽ diuinaʒ:⁊ dice/
bant ſynagoge: igit᷑ ꝑ reginaj pñt itelligi ſynagoge ciuitatũ
p ↄcubinas oppidoꝝ:et foꝛte iſte ⁊ ille erat ĩ tali nũero.vel
ponit᷑ hic numerus determinat ꝓ ideterminato:ſicut alibi

in ſcriptura:daniel.vij. Decies milies centena milia aſſiſte

areolaʒ aromatũ: cultis tuis. Sexaginta ſunt
paſcatur ĩ hoꝛiiſ:èt lilia col

ſimaʒ pꝛedicauerũt regie ⁊

oleſcẽtulaꝝ.i.cognationũ ⁊ gẽti’n
q Nõ ẽ numerus.i.ſũt valde mlte
r ¶ Una eſt colũba mea.i.d oibus pᷣdictij gẽtibꝰnõ elegi ni

bant ei. Angeli ei aſſiſtẽtes deo ſũt ĩ multo maioꝛi nũe⸗

ro p̃m oẽs expoſitoꝛes. Per vnã q dẽ colũba ⁊ ſpõſa:in
telligitur tabernaculũ vbi i hieruſalẽ erat arca:qꝛ pᷣ ce

teris ciuitatibus ⁊ locis erat ad dei cultuʒ electa:⁊ dicit᷑
Electa matri ſue.i.ecclie triũphãti qͥ dĩ mĩ militantis.

gal. iiij. Ila q ſur
ſum eſt hieruſalẽ

mnoſtra. s ¶Ui-⸗

8. ,3 —.. /
regine:ct octaginta ↄcubi · derũt ez filie ſyo

v. —„ Q
ne èt adoleſcẽtulaꝝ nõn eſt æc. i. pph ð ciuita
numeruſ. Vna ẽ columba te hieruſalẽ ⁊ ali-
mea:pfecta mea:vna e mrfi aerit lod
ſue:electa genitrici ſue. Ai runtchiruz deich

dẽrũt eã filie ſ Yon:⁊ beatiſ / erat in hieruſaleʒ

ↄcubine:⁊ laudauerunt eã tratiue ð ꝓfectu ec

z = ſa s Jir ãſi an leſie tẽpe dauic
Quẽ c iſta q ꝓgredit᷑ q̃ſi au ee ie

rora ↄſurgẽs:pulchꝛa vt lu ziſta q pare
olgoli nich. . qᷓ ꝓgre. qua
na:electa vt ſol:tribil vt ca/ ſi ar e rgego⸗

ſtroꝝ acieſ oꝛdiata Deéſcẽ inter illa qᷓ appa .
diĩ hoꝛtũ nucũ uᷣt viderem tſent de die ſolhbzʒ

poma ↄualliũ: Et iſpicerẽ ſi

maaioꝛeʒ pulchꝛi⸗
4 Oati⸗ icer ! tudinẽ ⁊ luna de
floꝛuiſiʒ vinea:t gẽmiĩaſſẽt

4 per hoc intelli ⸗

gitur pulchꝛitu

do eccleſie tpe dauid qui cultũ diuinũ valde augumen/

tauit.j.piał.xxiij.vſq; ad.xxvij. ita nõ fuerat añ pulſ/

chꝛioꝛ tꝑe pſperitatis qð ſignificatur ꝑ diẽ:nec aduerſi

tatis qð ꝑ noctẽ:nec ſtatus itermedij qð per auroꝛam.
v¶ Delcendi. Hic ↄſequẽter deſcribit᷑ amoꝛ ſpõſi ⁊ ſpõ

ſe ꝓ tpe ſalomonij qui edificauit deo tẽplũ nobiliſſimũ

1 in eius dedicatione deſcendit diuinitaj in ſigno viſibi

li nebule.iij.reg.viij.pꝛopter qð tũc ait ſalomon: Dñs
dixit vt habitaret in nebula:ꝓpter hoc &̊ dicit ſpõſujh
v ¶ Deſcendi in oꝛtũ nucũ.i.in
erat quaſi dei vmbꝛaculũ. x¶ Ut viderẽ poma ↄual
liũ.i.opera bona hnmiliũ. y¶¶ Et inſpicerẽ ſi floꝛuiſ⸗
ſet vinea.i.iſrael eccleſia:eſaie.v.Uinea eni dñi exercita
um domus ilrł ẽ.que floꝛuit tẽpe dauid ⁊ ſalomonis.
3 ¶Et germinaſſent mala punica.i.ſacerdotes ⁊ leuite

eo ꝙ malagranata poſita erant i margine tunice ſüůmi

ſacerdotis qui erat caput alioꝝ:pꝛopter qð in eo virtu
aliter itelligutur alij miniſtri ꝓpter ſilitudinẽ tunice in
