rona dignitat ſenec: quͤe

tõe fieri debẽt:aliq vtãt᷑ ſoꝛtibꝰ.Uñ dicitBeda ſuꝑ act
aploꝝ: Mathias añ pentecoſten oꝛdinãdus ſoꝛte cr .
qꝛ.ſ.nõdũ erat plenitudo ſpũs ſancti eccla effuſa:leptẽ
diacõi poſtea nõ ſoꝛte ſed electõe diſcipuloꝝ ſũt oꝛdi
ti. Sec' aũt ẽ i tẽpoꝛalibus dignitatibus que oꝛdinan
tur ad terrena dil
„ „ poonẽda: ⁊ io ĩ ele-
Seruũus ſapiẽs dñabit᷑ ſtul ccõe illaꝝ pñt ho

tis filijs: ᷑t int fratres here mies vti ſoꝛtibus

ſicut ⁊ i diuiſiõe

ꝓbat᷑ argẽtũ:⁊ auꝝ camĩio dictũ ẽ. Si vo ali

ita coꝛda ꝓbat dominus. neceſſitas alia
Aaͤlus obedit lingue ini ab electide digni⸗

„2 . „tatis ecclaſtice im
que:&t fallax obtẽperat la? mineat: licitũ eſt

bijs mẽdacibꝰ. Qui deſpicẽ cũ debita reuerẽ
pauperẽ expꝛobꝛat factoꝛi tia ſoꝛtib diuinũ

eius: et qui iĩ ruina letat alte caunilii iploꝛare.
Coꝛona ſenum filij ſilioꝛũ: tũ: Si ini ði mini

ſtros ſit diſcepta

tio qͥ eoꝝ tpꝛe ꝑ/

ſecutõis maneàt ne fuga oium ⁊ d eoꝝ fugit ne moꝛ

te oium deſerat eccla:ſi hec diſceptatio alr nõ porit ter
minari qtũ mihi vẽ qui maneãt ⁊ qui fugiãt ſoꝛte eli/
gendi ſũt.Et hoc mõ vſi ſt ſoꝛtib viri ſancti:qͥ in ve

teri ac nouo teſtamẽto vſi fuiſſe ſoꝛtib legunt᷑:ſic Joſue

iudicio ſoꝛtiũ puniuit achoꝛ:Joſue.vij. Et ſaul depꝛe⸗
hendit Jonathã filiũ ſuũ mel comediſſe.j.reg.xiiij. Et
gacharias ſoꝛte exiuit vt incenſũ ponẽt:Luc.j.Et ſic pʒ
rñſio ad qdem. ap'm.XVII.
Elioꝛ ẽ buccella. Superiꝰſalomõ repꝛeſſit ire
impetũ: hic repᷣmit triplicẽ ep effectũ in tribꝰ
aplis ſequẽtib:tñ ſicut dixi ſi Ebra⸗ iſta diſio
it ſᷣm pᷣncipia caploꝝ:⁊ nõ ſᷣm ꝓſecutoõ
⁊.Pꝛim aũt ire effect ẽ iurgiuũ:de qͥ dic: a ¶ V
oꝛ ẽ buccella.i.puuʒ fruſtum panis. b . ine
pulmẽto. aNKüä zaudio. kHilarie data. Quaz

domẽplena victimis.i.magnis epulis. c ¶ Cũ iurgio.

vñ dicẽ poeta: Supꝑ oia vult acceſſere boni. d¶ Ser

uus ſapiẽs dñabit ſtultis filijs. Hoc vẽ ipletũ pariſi ⁊ ĩ

plibus ciuitatib alijs:qꝛ filij ſtulti vẽdut hereditatem
patnã ſaltẽ in ꝑte:⁊ freqnter illis qui pꝛudẽter ſuiũt pa
tri. e ¶ Et uer fr̃es hẽditatẽ diuidet.i.hẽnt hẽditateʒ
cum fratribus. Alio mõ exponit᷑ de Joſue miſtro moy

ſi qui ſucceſſit ei ĩ ducatu ppli iſrl:⁊ nõ filij moyſi. Di

uiſit etiã hereditatẽ.xij.tribubꝰ:vt pʒ libꝛo Numero.⁊
Joſue. ¶ Sicut igne pbat᷑ ar.⁊ au.cami.⁊c᷑.qꝛ ſiẽ au
rũ mag examiat᷑ iꝙᷓ;ᷓ argẽtũ:ita dñs maioꝛi tribulatione
examinat coꝛda mag foꝛtiũ q; minꝰ.vñ diẽ̃ apls.j.coꝛ.
x. Fidelis de'q nõ patiet᷑ vos tẽtari ſupꝛa id qõ poteſſi.

Et m h'dixit bear· Sixx ad ſcm Laurẽtiũ: Nos q̃ſi ſe/
nes leuioꝛis pugne curſũ recipimꝰ:te ãt q̃ſ
ſioꝛ de tyrãno expectat triũphꝰ. g

i iuuenẽ glio⸗
ſioꝛ det ¶Malus obedit li
gue inique.i.tyrãno pᷣcipiẽti iniq. hl Et fallax ⁊c.qꝛ
ſʒ iudicẽ ppli ſic ⁊ miſtri e:ecclia.x. ¶ Qui deſpicit
pau.⁊c̃.exponat᷑ vt.s.xiiij. k ¶ Et q ĩ ruina le.al.p ſe
⁊ directe. ¶ no erit ipunit .qꝛ ĩ hoc peccat. Sec ãt
ẽ ſi letat ĩ ruina alic p accñs:vtpote qꝛ ille ẽ malus hõ
turbãs alioꝝ pacẽ:⁊ ſic ceſſat hoc malũ.Letari aũt per
ſe de pace reddita ꝑꝑlo:⁊ ꝑ accñs de ruina buerbaunls

eęæã ẽ licitũ. m ¶ Coꝛona ſenũ.i.honoꝛ eoꝝ. n ( Filij
filioꝝ.vñ ad glam pluriũ patrũ veteris teſtamẽti dĩi ꝓ
vidert filios ⁊ filios filioꝝ yſq; ĩ tertiã ⁊ qrtẽ gnãtöeez.

—

— — — — — —

fd — — — — — —

— — — —

— — — —

f i.

— — — — — — — — — — ———

— ———

— à —

1
b
0

7
*

ASaloer

bõis pꝛibꝰ⁊ nobi

Ipꝛouerbio2ꝝ xvij.

atres eoꝝ.in hoc.n.gloꝛiant᷑: ꝙ de
ſi oꝛti. p nso de. ſtul. ver. ↄpo.

hoc ẽ dictu nõ ẽ decẽs ꝙ ſtulto iponat aliqᷓ ambaſciata

in qᷓ oꝑz hĩe vba cõpoſſta. q ¶ ec pncipẽ la.men.qꝛ
dz eẽ regula alioꝝ ad qð reqrit᷑ vᷣitas labio. xr ¶ Ge⸗

ma gratiſ. expe. p gãs ſe ꝓ eo:⁊ tñ debe
ſtolantis.i.res ex MW V . ret ſolicitari de libe
pectata a deſide ⁊ glia filioꝝ patres eoꝛum. det ĩ malũ.Omũi tpꝛe dili ratõe ſua ⁊ amici ſui:
rc eaſilanis 5. Hn decẽt ſtultũ pba com git qui amic'eſt: frater in ſicut etia din ſ
¶Quocuũq; ſe Poſita: n pncipẽ labiũ mẽ anguſtijs cõpꝛobat. Stul· Ppopodento p amico
vᷣtit.i.ĩ quo tiens. Gẽma gratiſſima ex tus h6 plaudet manibus mo æ. x Qui
negocio. M¶ pectatio pſtolãt quocũqʒ ſuie:cuz ſpopõderit ꝓ ami 2mnmeditat diſcoꝛdiaj.ſe
ſent nelligit tdi ſe vertit pꝛudenter itelligiꝭt. co ſuo. Qui meditat diſcoꝛ inare. Eſlgi
vt pꝛudent agat: Qul celat delictum quẽrit dias diligit rixas. t ꝗ exal- diſcoꝛdias.
ne ſuo deſiderio amicitiag:qui alto ſermõe tat os ſuum querit ruinaʒ. ꝗexaltat os ſuũ. ſe ia
deftauder Alf er repetit ſparat ſederatos. Quũi puerſi coꝛdis ẽ nõ ĩue Aad 7 Wantenen
1se regni cs: Plüs fic coꝝectio apuͦd nic b onu: etg ptit lingu a3; nã. z pᷣter itẽtõeʒ 15
q dĩ pcioſaͤ mar Pꝛudẽteʒ: q; centum plage ĩcidet ĩ malũ. Natùs ẽ ſtul ꝛ tali exaltatio e ini
garita: Matthei apud ſtultũ. Sempꝑ iurgia tus ĩ ignomiaiã ſuã: ſjo nec mico ꝝ acqſitio.¶ a
xiij. tali oĩ oe qrit malus:aàngelus ãt cru pater ĩ fatuo letabit. FR‚ius Qui puerſi ẽ coꝛdis
nudet pꝛudenter qelis mittẽtur eum. Expé gaudẽs etatẽ floꝛidã facit: ns nunit boni daia
ere ne fraudet cit mag pveſe occurrẽrapt ſpiritus triſtis exſiccat ofſa alije eſtik odio ue⸗n

ſua expectatione.
Qui celat de

lictu. alter.¶ x in ſtultitia ſua. Qui reddit cipit:vt puertat ſemitas iu recalcitrotẽ malo a ſẽ
Ouerit amieitiiK. mala ꝓ bonis:nõ recedet dicij.In facie pꝛudentis lu ſualitatẽ ad malũ icli
inius. Nui malü de domo eius. Qui cet ſapia: culi ſtultoꝝ in fi nante. ppter ao dicit
altero ſermoe re ⸗ —„ 6 6 24 Pia: ue er llc ſtul⸗ phᷣs.viij. ethicoꝛ:
publicandoʒ oꝛu: ct añq; patiat᷑ ↄtumeli tus ⁊ doloꝛ matris que ge ciã ad alteꝝ neq; ad
Senra ſ ⸗ am iũdiciu deſerit. Et qũi nuit eũ. Nonẽ bonuʒ dam aß r⸗ EEn
dusi ſe ⁊ illuʒ. iuſtificat ipin:* apdemnat nu lferre iuſto: nec peutere lãdo ⁊ ĩ abſentia dif
a ¶ Plus pficit iuſtũ:abominabilis ẽ vqʒ pncipem qui recta iudicat. famando . c¶¶ Inci
coraentio ſigee apud deũ.Qũid ꝓdeſt ſtul Qũi moderatur ſennones det ĩ malũ culpe ze
na. Ap Ere diuitias: ci iẽ ctus pꝛudens eſt ne. dNar'ẽè ſtulr
zugen tiã en. . pꝛecioſi ſpiritus uir eru Ae
cipit. c us 4 EEe . 8 ſi alijs deſpicit. vñ pꝛi
centũ plage apud tã facit domu ſuam qrit UI ditus. Stultus quoq; ita occaſio triſtitie tribu
ſtultũ.qͥ nõ emen nNã:⁊ qui euitat diſcere inci cuerit ſapiens reputabitur: itur. e¶ Aius gau

dat᷑ vbo vel vbe/

fetibꝰ:qᷓ;ᷓ fatuo ↄfidenti ſibi

iurgia querit malus ad hoc iclinar ex cõplexione vel

aſſuefactõe. e¶ Angelus aũt crudelis.i·nũci iudicis.
¶ Mittet Z eũ. ad en icarcerãdũ vel occidendũ tanq

ſeditioſũ. g ¶ Expedit magis vꝛſe occurrẽ ꝛc᷑. qꝛ hõ

tatis. r

tis. ¶ Qui amicus ?.vera cert. s ¶ Et frat in angu
ſtis copꝛobat.ſuccurrẽdo fratri ĩ magnis agu
ſeph ſuccurrit fr̃ibus ſuis fame afflictis. t
plaudet manib'.q̃ſi gaudẽs ⁊ nõ curãs. v

42

s:ſicut Jo
Stultus bo
Cũ ſpopõde

rit ꝓ amico ſuo.i hebꝛeo hẽ: Pꝛo ſocio ſuo.periculoſe obli

Muůnera de ſinu ipiſs ac/

cit vſq; ad caniciem: f ¶ Spũs triſt

ſus pꝓpter ſyndereſim

dẽs etatem floꝛidam

facit.qꝛ vitam pꝛodu
exſiccat oſſa.⁊ ſic ab

bꝛeuiat vitam: quia triſticia eſt paſſio moꝛtificatiuna.
g¶¶ Munera de EE tradita. h (¶ Inpius

accipit.ſ.iudex. i

n facie pꝛudentis lucet ſapientia. per

deſtitut a lege ⁊ iuſticia ꝗͥ dẽ hic ſtult ẽ peſſimũ aialii maturitatem ⁊ honeſtatem:quia diſpoſitio coꝛdis magis
vt dẽ.j.politi. h ¶ Qui reddit mala ꝓ bonis cquia apparet in facie in qua ſunt omnes ſenſns q; i partibus ali
iſta ẽ ingratitudo maxia ⁊ peſſimũ viciũ. i¶ Qui di is. k ¶ Oculi ſtultoꝛum in finibus terre.i. habent vagos
mittit aquã.bibẽs vinũ nimis foꝛte. k ¶ Laput ẽ iur⸗ aſpectus ſicut coꝛ varios cogitatus. ¶ Ira patris filius
gioꝝ.que oꝛiũtur ex ebꝛietate. I ¶ Et ateꝙ patiat ↄtu ſtultus. quia pater repꝛeſentatur in filio:⁊ ſic ſtulticia eius
meliã.a pximo. m ¶ Judiciũ deſerit. ledẽdo ꝓximuʒ redundat in patrem: imiliter ⁊ in matrem. m Mon eſt
ſine cã. In hebꝛeo hĩ: Qui aperit aquã pncipiũ ẽ iurga bonum damnum inferre iuſto. cui debetur honoꝛ onaz
oꝛũ ⁊c. qð exponẽs ra.ſa.dicit:qꝙ ille qui ĩ alueo fiumi n ¶ MNec percutere pꝛincipem.i.occidere:ſicut iſmael peſſi
nis facit aperturã: vt aqua ide ↄcurrat: ⁊ ille qui iciwpit mus interfecit godoliam: qui recte iudicabat populum: hie
iurgia faciũt ſilia:qꝛ ĩ pncipio aptura ẽ parua:ſʒ ꝓcedẽ; mie.xlj. o ¶ Qui moderatur ſermones ſuos.ita ꝙ nihil ẽ
do dilatat᷑: ſic iurgiũ ẽ ĩ pncipio puuʒ pcedendo fit ma ibi ſuperfluuʒ nec diminutum. p¶Doctus ⁊ pꝛudens ẽ.
gnũ malũ. n( Et qui iuſtificat impiũ ⁊c᷑.qꝛ vterq; ſa quig hoc eſt valde difficile:circa quod eſt magna virtus.
cit iuſticiã. iid pdeſt hie diuitias ſtulto. q. d. q ¶ Et pꝛecioſi ſpiritus.i.anime. r ¶ Uir eruditus.in ſci
nihil:qꝛ eis nõ vtit᷑ ad bonũ ſed ad malũ:nec ꝑ eas pot entia ⁊ moꝛibus ex quibus pᷣcioſitas anime attenditux.
acqrere ſapiam. p ¶ Qui altã facit domũ ſuã ⁊c᷑. iſte s Stultus quoq; ſi tacuerit.inter ſapientes. t ¶ Sapi
vſus nõ eſt in hebꝛeo:iõ ꝑtrãſeo:⁊ qꝛ ſnia ſatis patet. ens reputabit᷑.ab ignoꝛantibus ipᷣm credentibus hanc taci

q ¶ Oitpe diligit. ſ. tpe aduerſitatis ſicut ⁊ tꝑe ꝓſperi turnitatẽ pcedere ex ſapiẽtis maturitate qui ſole . margus

C◻ XViiſ

2
. 2

1; frequẽter in hoe deelpiat. f ¶ Ant; terat exal. eo⸗

ad loe è labia ſua. ab inclinatõe
loquẽdi. x¶ Intelligens.ſ. ppꝛiũ defectũ ex quo copꝛimit

labia ſua:ne pꝛumpat in aliquod ſtultũ.

Lap. XVIII.

Ccaſiones q̃rit. Hic ↄñter repꝛobat effectũ ire 2:

Dicit igit:

a ¶Occaſioes qrit.
allegando nõ cam

cã. b ¶ Qui uult re

cedre ab amico. ſine

co:ðmni tpe erit expꝛobꝛa/

rõnabili ca. c ¶ Oi
tpꝛe erit expꝛobꝛabil.
qꝛ coꝛꝛumpit ⁊ falſat
amicitia: qað ẽ per q;
falſare pecuniã q'to
pᷣcioſioꝛ res eſt amici
tia ꝙ; pecunia: ſᷣm ꝙ
dicit phs. viij. ethico.
d ¶Noõ recipit ſtult
Vbs pꝛudẽtie. qꝛ ſibi
deſipiũt ppt᷑ hitũ cõ⸗
trariũ. e ¶ Impius
cũ in ꝓfũ.ve.pec.per
obſtinatõem mentis.
f¶ Cõtẽnit. oẽm cow

quit᷑ eũ ignomia ⁊ op
pꝛobꝛiũ.ſempienũ in
gehẽna. h qᷓ ꝓp-
füda vba ex oꝛe viri.
vt dicit ra.ſa.hic ac-
cipit᷑ vir ꝑfect in ſcia
2 vtute cu vba conti
nẽt ꝓfundã ſniaʒ: ad
quã quilibet non pot
Dde facili attingẽ ſicut
nec ad ꝓfundũ aque
ꝓfunde. i ¶¶ Et tot
rens redũdans. in ali
os ꝑ bonã doctrinaʒ.
k (Fons ſapie.iĩ mẽ

te ſapientis a quo fonte ad alios deriuat aꝗqᷓ ſapie. I ¶ Ac ſi valde patiẽs ⁊ mãſuetꝰ. m ¶ Coꝛ pꝛudẽ. poſ.ſci. tac

qui ẽ recedere ab amico fideli:qð frequẽter fac ira

èt ſi compꝛeſſerit labia ſua
intlligées. ¶ Cap. NXVIII.
Ccaſiones querit qui
vult recedere ab ami/

bilis. Mòn recipit ſtuli ver
ba pꝛudẽtie niſi ea dixeris
q vᷣſant᷑ in coꝛde er. Impi-
uůs cũ ĩ ꝓfundũ veneru pec
catoꝝ contẽnit: ſed ſeqꝗt eu
ignominia ⁊ oppꝛobꝛium.
Aguůa ꝓſuda vᷣba ex oꝛe vi
ri:& toꝛẽs redũdans ſòns
ſapie. Accipère pſonaʒ imͤ
pij in iudicio non ẽ bonuʒ:

rectoem ⁊ pene comi ne R
natoem. 6 CS- vt declines a vitate iudicij

Labia ſtulti miſcẽt ſe rixis
⁊ ös eiiurgia puocat.Os
ſtulti ↄtritio e:⁊ labia ipᷣi

ruina aie eius. Aerba bili⸗
guis quaſi ſumplicia:&t ipſa

pueniũt vſq; ad intioꝛa ve
tris. Pigrůz deijcit imoꝛ:
dĩe aut effeminatoꝝ eſuriet
OQui mollis ⁊ diſſolur eſt ĩ

ope ſuo:frt᷑ eſt ſua oꝑpa diſ⸗

ſipantis. Trris ſoꝛtiſſima

cipere ꝑſonã impij in iudicio.ſiue diues ſii ſiue pauper.
m (¶ Moõ eſt bonũ.minus dicit ⁊ plus ſignificat: qꝛ hoc eſt
maluũ cum ſit z iuſticie vitatẽ. ſtulti miſcent ſe

rixis.ſ.alioꝝ adiuicẽ rixãtiũ. o
qꝛ rixãtes ad maioꝛa irge it
8

ad moꝛdendũ ſe inuicẽ.

2

toj ei iurgia ꝓuocat.
icut ille ꝗͥ canes incitat

Os ſtulti otritio eius. qꝛ ꝓpi

Vba ſua frequẽter punit᷑ in coꝛpoꝛe:⁊ cũ hoc peccat ĩ mente

iõ ſeqtur: q

abia ipſius ⁊c̃.verba bilinguij.qui i pñtia
adulat ⁊ in abſentia detrahit. r ¶ Quali ſi

icia. i. ſiñ

g ( Et añqꝙᷓ glificet humiliat᷑.ſicut Joſeph humiliat᷑

cutoe ſaulis anteꝙ ſblimaret in regnũ. h ¶ Qui bus
”YUMUM reſpõdet q; audi/
„ „ ct vc. hoc dupl
noömẽ dfi: àd ipſam currit p. n mõ
iuſtus ⁊ exaltabit. Suͤbſtã ri 4 lo Jee at3
tia diuitis urbs roboꝛis ei? audiat eius pp
Oʒ5eIaudiat eius pꝓppo
⁊ q̃ſi Nurus valigns lri ſitõem: 7 elte⸗
dãs eũ.Anteq; ↄterat᷑ exal quenter oñdit ſe
tat coꝛ hoĩs:èt anteq;ᷓ gliſi⸗ Auni rziuinl
cet᷑ humiliat. Quᷣi pus rſ- dno grentis
1 — tellectũ qrentis.
det q; audiat:ſtultuʒ ſe eſſe ¶ Alio modo de il
demõſtrat ⁊ ↄfuſiõe dignũ lo q tanꝙ doctoꝛ

Spiritus viri ſſtentat ibe det viſcipulis:

rit ſuſtinere: Còꝛ pꝛudẽtis fuſione dign: qꝛ
poſſidebit ſciaʒ:et auris ſa Ké accipit ſoꝛm do
ctoꝛis cũ nonduʒ

cuſet. q it amic 3
ſtigabit euũ.querẽs viã liberatõis ſue. s

plica doloſitatis vẽ qñ in pñtia loquit. s ¶ Et ipſa pueni
unt vſq; ad interioꝛa ventris.i.vſq; ad coꝛ:qð ẽ ĩ medio vẽ

tris.hoc ẽ dictu: ſũt valde nociua. t¶ Pigrũ ⁊c. ille vſus
nõ eſt in hebꝛeo:põt tñ ſic exponi. t ¶¶ Pigrũ deijcit. ab ag
greſſu boni oꝑis. v¶ Timoꝛ.laboꝛis. v ¶ Aie aüt effe
mi. i. hoĩes vt femine molles ad bñ operãdũ. x¶ Eſuri/
ent.quia nõ laboꝛãt ad neceſſaria acqrẽda. y ¶ Qui mol
lis ⁊ diſſolutus ẽ.a vtute operãdi. ʒ ¶ Frater ſua opa diſ

ſipantis.i.ſilis eſt illi nõ tñ in toto:qꝛ peioꝛ eſt diſſipas o pa

ſua q; mollis ⁊ remiſſuj in ſuis oꝑibus ichoatis. a ¶¶ Tur
ris foꝛtiſſima.i.ꝓtectio firma. . 6 Nomẽ dñi.i.ed poten
tia . c ¶Aid ipᷣaʒ currit iuſtus inuocãdo diuinã potẽtiaʒ
in ſuis neceſſitatibus. ð ¶ Subſtãtia diuitis.i.ei diuitie.
e¶ ¶ Urbs roboꝛis ei.qꝛ in ipſis cõfidit ſicut ĩ marata vꝛbe

niente. t

hõij.ſicut dem̃ ẽ ſupꝛa de abſalò ⁊ de antiocho illuſtri

fuit in carcere añqᷓ; pficeret᷑ egypti puincie:dauid in ꝑſe

cillitatem ſuam:ſpirituz bo Aon zuonut
ad iraſcẽdũ facilẽ: ꝗs pote æ iſte ẽ ſulr ⁊ cõ⸗

—— ,— . „ 2- 4
pietiũ querit doctrinã. Dõ fuerit diſcipulus

nũ hoiĩs dilatat via eius: ? i ¶ Spus aũt vi
aßñ pᷣncipes ſpatiũ ei facit. riiĩ. bonitas coꝛ-
Juſtus poꝛ ẽ accuſatoꝛ ſui: dis k! ueke
uůͦenit amic ei & iueſtigabit ter lus lect e
eũ.· Contradictões cõpmit riceqt plus alig
eu. Conir aal ris:qꝛ plus aliqũ
ſoꝛs:⁊ int᷑ potentes quoqʒ facit q;; hens coꝛ
diiudicat. Frater ꝗ adiuua pus foꝛte arde
tur a fratre quaſi ciuitas fir bile. vñ die Hꝛe
2d SE goꝛ homel. xij. “
ma:ct iudicia quaſi vectes Uires quas iperi 1
vꝛbium. Dè ſructu oꝛis vi tia denegat:chari .
ri replebitur venter eius: Ct PeLenone
nimina labioꝛum ipſiu pũʒ vo ad
Semumina lübi oꝛum ipſius Afarl ds po ſb
S ſti. q.d.nullus ni

bona exterioꝛa. n ¶ Et auris ſa.q̃rit doc.ab alijs libẽ

ter audiẽdo ꝓpter qð di.s.c.j.Audiẽs ſapiẽs ſapiẽtioꝛ
erit ꝛc. ſ Donũ hois dila.viã eꝰ.hoc pʒ in curijs
pncipũ ⁊ pᷣlatoꝝ:qꝛ qui dat oſtiarijs ⁊ mediatoꝛibus
cedit vltra vſq; ad pntiã eoꝝ. p¶ Juſtus poꝛ accu
ſcor ẽ ſui.reuelado delictũ ſuũ amico anqᷓ;ᷓ ab alijs ac
¶ Uenit amic' eius.ei cõpatiẽdo. vx ¶ Et iue

rẽ chariſſimã: qꝛe ñ auferri ab eo violẽter ſicẽ̃ pont

—

nes cõpꝛimit ſoꝛs ⁊c.cũ.n.in diuiſione alicuſ rei non in
uenit᷑ alius modus ꝙꝙ ſoꝛs:tũc vſus ſoꝛtiũ deſcindit ini
eos litigiũ:qꝛ ꝗqlibet eſt ↄtent poꝛtõe ſibi ꝑ ſoꝛtẽ obue/
te Frater qui adiuuat a fratre.i.ↄgregatõ ho
minũ ⁊ potiſſimeę religioſoꝝ adinuicẽ ↄcoꝛdãtiũ ⁊ ſup
poꝛtãtiu. v ¶ Auali ciuitas firma. qꝛ ſi ab alijs inua
datur bñ deſendit᷑. x ¶ Et iudicia.a talibus data.
V¶ Quaſi vectes vꝛbiũ.qꝛ ſunt firma ⁊ imobili.
3¶De fructu oꝛis viri.i.de doctrina vtuoſi. ⁊ ¶ Re
plebitur vent eius.i.augmẽtabit᷑ ſcia eius eo mõ loquẽ
di quo dẽ de paꝝ ſciẽte aut ignoꝛãte ꝙ parũ aut nihil
habet iĩ enne ex actu. n. docẽdi zugenarabie ſcla do⸗
ctoꝛis. a ¶ Et genimina.i.germina vel gnãtoes: ⁊ di⸗
cunt a gigno. b ¶ Labioꝝ ei.i doctria ipſo: 7 Erepe

-—---ꝗẽ

pꝛouerbio2ꝝ vix.

iitio eiuſd ſnie ad maioꝛẽ expteſſionẽ. c¶ Moꝛs · p¶ Multi colt pſonã pottis.i. venerâmr t honoꝛt: q;

vita in maniblingue. in abnſu.n. ipſi ẽ moꝛs culpe: bonũ vtile ab eo oſequi ſperãt:ad qð ꝓna ẽ ppli młtitudo:
iün bono vſu vita gre. v ¶ Qui diligũt eã ⁊c. qꝛ diligẽ vt pᷣdictũ ẽ. q ¶ Et amici ſũt.ſaltẽ apparẽter. r ¶ res.
tes bonã linguã repoꝛtãt bonũ fructuù: ⁊ diligẽtes malõ .i.ↄſàguinei. s ¶ Pois pau.oderũt eũ.qꝛ vt freqᷣnt vecũ
malũ. e ¶ ¶Qui inuenit mulierẽ bonãa.i.ſacre ſcripta gant᷑ de eius pñtia:⁊ qꝛ timẽt ne petat ab eis releuari a ſna
re noticiam: vt ex ingigẽtia. nſu⸗ .R
. ponit ra.ſa. Põt . .M M , ł‚ „ per ⁊ amici.i.ſamilia
6 ciiã itellig ð mu ſaturabũt eũ. Moͤꝛs vita loquitur nõ effugiet. Mhl arci neDeute aupe
liere ad lam: a: manibus lingue: quᷣi dili ticolũt pſonam potẽtis: eét raret. v(¶¶ Qui tm

vir ⁊ vxoꝛ ſi vna .- Ccoi. tetis 1Qu
aror ſe ſiſitbo Sunt eam comedẽt fructus amici ſunt dona tribueni. enea ri ihe.

naẽ ad bonũ viri cũ. Qũui inuenit mulierem 7 ratres hoͤis paupis ode plicit: vno mõ de di
io dꝛ Geñ.j. aci bonã :inuenit bonũ ẽt hau runt eũ:inſuũꝑ ⁊ amici pcul ſcipulo qͥ mag diligit
ne a riet iocũditatẽ a domino. receſſerũt ab eo. Qũi tãtuʒ naſnnes Vbof o
haurier iocndira Qu expellit mulierẽ bonã verba ſectatur nihil bẽbit: reportat veritala oo
tẽ. qꝛ gaudiũ ca expellit bonũ:qui aũt ten qui aũt poſſeſſoꝛ ẽ mentis cctoꝛe: aut ita paze q;
ex adeptoe boni. adulterã ſtultus eſt ⁊ inſipi diligit ànimã ſuã:èͥt cuſtos ꝓ nihilo ẽ ↄputãdũ.
8 ejel ens. Cum obſecratiõibus pꝛudentie inueniet bona. Zlio o na ba rnf
ſſie vſus no ei be loquitur pauper: èt diues Faͤlſus teſtis nõ erit ipuni· ſacia v temhil
bꝛeo ppter qued effabitur rigide. Nir ämica tus:⁊ ꝗ loquit᷑ mẽdacia pe mij fpõtabit a deo: ⁊
ptrãieo: ⁊ qꝛ ſafj bilis ad ſocietatem:magis ribit. Hon decẽt ſtultũ deli huic ↄſonat lr̃a ſeqn

pſn bclicn aqmicus erit qᷓ; rater. (XX,. tie: nec ſeruuz dñari pncipi e FQ 1 Ein
8 ec! 9 AW — . D E . 7 72 E 2 *
loqtur pauꝑ. qꝛ Eioe ep Jambu bus. . Ocr mna i P Panie Vtutes moꝛales qbus
idiget ⁊ non pot ulat in lunplicitate tia noſcitur: et gloꝛia er eſt vires ſenſitiue ſũt in

idigetis, i IEt ſua &t iſipiens. Abi nõn eſt mit leõis: ità ⁊ regis ira: èt ¶Diligit aiam ſua. q
diues effabit rigi ſcia aie nön ẽ bonũ: c᷑t ꝗ fe ſicut roſ ſup herbã:it ⁊ hi pult ei veꝝ bonuũ:g99d
de.qꝛ non ẽ in ꝗ ⸗ , * ẽ bonũ vtutis.
lineceſſitate. eſt pedibus offendet. laritas eius. Dõloꝛ patris Etcuſtos pꝛudetie.
neceſſitate. . X1 Heaih al B. DOiOde Pan Et cuſtos pꝛudęetie. q̃
Uir amica. ad /ſo Stültitia hoĩs ſupplantat filius ſtulũ: ᷑t tecta iugiter dirigit vtutes moꝛa/
cce.i. delectabilis greſſus eius. t ↄtra deum pſtillantia litigiòſa mulier les. a( Inueniet bo
lteni in couieru feruet aio ſuo. Diditie ad/ Somus ⁊ diuitie dãtur a na gf EFAlt in

alr ſupplere uaz ua: q;ᷓ diͦes toꝛquẽs labia iniqua tergredi. Sicut fre obecliẽtia rois. („
1

Dag amic' . —D . 4— turo.
. . S Zaer, iy dunt amicos plurimos: à parentibus: à dño autez; ꝓ an e Caſü⸗
at ↄſanguine i ↄni / paupere ãt ⁊ hi qͥs habuit pe vxoꝛ pꝛudẽs. Pigrẽdo utt ſupꝛa. c ¶ Ilõ de
rn Er male poꝛtabi ſeparãtur. Teſtis falſus nõ imittit ſopoꝛẽ:t anima diſ cẽt ſtultũ delieie ſec
1is 7 durus. erit ipunitus:? aëdaci ſuri iii Ji magis auſteritates:
APin AIN. Ait ipunitus; etg mẽdacia ſoluta eſuriet. Qũi cuſtodit v ge au ſtaſtina re
kun AN Zioss“ „ ͤmak. d (lec fuũ
ſiti D pauper. hic oñter repꝛobat 3 treeffectun d domiari pncipibus:q; pihil aſperius ſeruo cũ ſurgit in do
RZ . alty cui aliqiraſcit cotẽpt:io dẽ: a ¶ Meli miniñ ð coi curſu. e Doctrina viri per patieti eius no
ſelti 2 eſt pauper q ambulat ſim. ſua.nõ ſe efferẽdo: ſʒ ali ſcit᷑.vñ ⁊ antiqui phᷣi:vt ſocrates ⁊ ples alij fuerũt in patiẽ
ite os venerado. b ¶ Quã diues toꝛquẽs labia ſua. alioj tia valde perfecti. Põt etiam ꝓpe exponi de doctrina aplo
an⸗ ↄtẽnendo nõ ſolũ in coꝛde interb:ſʒ etiã in ſigno exteri rum ⁊ alioꝛum doctoꝝ i pmitiua eccleſia cuius veritas p
uibi⸗ us faciẽdo alijs violentiã. c¶ Et inſipiẽs.i.alijs iſii· parebat:qꝛ non refoꝛmidabant moꝛi ꝓ ipſa. f ¶Et glia
aun dus. O ¶ Ubi no eſt ſcia aie.i. de ſalute aie. e ¶on eius ·.ſ.viri patientis. g ¶ Eſt iniqua pᷣtergredi.i.mala nõ
64 ẽ bonũ.qꝛ bona coꝛpoꝛalia ad bonũ aĩe finalr oꝛdinat: inferre ſed magis pati. h¶ Sicut fremitus leonis.i. rugi
ſicut coꝛpus eſt ꝓpt᷑ aiam:remota aũt fine remouentur tus eſt valde terribilis alijs beſtjs. i ¶ Ita ⁊ regis ira.ter
* æa que ad finẽ oꝛdinãtur. f ¶ Et ꝗ feſtinẽ pedibus.i. ribilis eſt ſuis ſubditis.vñ a leo dicitur rex beſtiarum. .
ons pcipitant᷑ agẽs in ſuis o 3, endit. ꝗꝛ de cõ k(lIEt ſicut ros ſuper herbã. eſt conſolabilis. I¶Itaz
4 . tingẽtibus omittit. h¶ Stultitia hois ſupplatat greſ hilaritas eius.i regis eſt conſolabilis ſubditis. m ¶¶ Do. B
ſe ſus eius.qꝛ facit eũ ab alijs deſpici ⁊ cõculcari. i ¶ Ex loꝛ patris filius ſtultus:quia filius repᷣſentat patrem: ⁊ io
8 3 deũ feruet aio ſuo.qꝛ ex impatientia pꝛumpit i blaſ ſtultitia filij dat ei doloꝛis materiaʒ. n (Et tecta iugiter
on phemiã dei. K Diuitie addũt amicos plimos.quia perſtillantia.ita ꝙ pluuia cadens per illa iquietat domum
inſij multitudo hoĩuʒ ſeqᷣtur vtile bonũ qꝗð hꝛe poſſũt a di o(¶ Litigioſa mulier.quia qu inue ſuis litigis con
sinn uite ⁊ nõ a paupere:iõ ſubdit᷑: ¶ ¶ A pauꝑe aũt ⁊ hi turbat virum a familiam. p Domus ? diuitie dant
u. quos habuit.cu adhuc diuej fuit. m ¶ Separant.qñ a parentibus. filijs quando emancipantur ab eis. q
—R— depauperat. n (Teſtist falſus nõ erit ipunit.in fuuu dñno aũt ꝓpe vxoꝛ pꝛudens.datur eis:quia pꝛudẽtia no po
On, ro valiquãdo ĩ pnti:ſicut pʒ de ſacerdotib' falſum teſti teſt oari a parẽtib' amicd. irei imittit ſopoꝛeʒ.
loan moniũ ↄtra ſuſannã dantibꝰ:qꝛ depᷣhenſi fuerũt occi mentis ⁊ coꝛpoꝛis.Piger.n. videt ſemper doꝛmitare.
rnh ſi:dañ.xiij. o ¶ Et qui mendacia lodqtur nõ effugiet. Aer ala diſſoluta. a vinculo legis ⁊ iuſticie. t ¶ Eſuri
ſnd diuinũ iudiciũ in qͥ de oĩ vbo ocioſo opoꝛtebit reddere et.patiendo Aar Gülinnn delectum ⁊ frequẽter coꝛpo
1 rõem deo: Matth.xij.⁊ multo foꝛtius de vbo mẽdoſo ralium. a ¶ Qui cuſtodit mandatum.dei ⁊ ſuꝑioꝛis ſui.

b Cuſtodit aiam ſuã.a traſgreſſione culpe:⁊ ꝑ ↄſequens
ab obligatõe pene. c ¶ Qui aũt negligit vias ſuas.i.obſer
uatões mãdatoꝝ. dD ¶ Moꝛtificabit. moꝛte culpe ⁊ gehẽ
ne. Pie Fenerat᷑ dño ꝗ miſe.pau.dando ei elynam:qꝛ dñs
reddit ei centuplũ in pnti ⁊ vitã eternã in ſuturo: Matth.
xix. f ¶ Erudi flii
tuin.in ſcia ⁊ moꝛibꝰ.
g ¶ Ne deſperes. de
ei eruditõe ſi parum
aut nihil accipiat in
pncipio:qꝛ freqni cõ/

mãdatuʒ cuſtodit aĩaʒ ſuã:
qui aũt negligit viaʒ ſuam
mõꝛtificabit. Yeneratur do

tingit ꝙ aliqᷓ tales fi· mino ꝗ miſeret pauperis:
nalr ſunt bñ eruditi. æviciſſitudinẽ ſuaʒ reddet
h ¶ Ad intfectoeʒ t ei. Erudi filiũ tuũ nẽ deſpe

eũ.coꝛpoꝛalẽ vł ſpũa

.⸗6 1 –
lem. i e ponas Tes: dd ĩterfecveʒ aũt eius

aiam tus. ſicnt aliqnu nẽ ponas aiam tuam. Qui
pĩes occultx ꝓcurant .n. impatiens eſt ſuſtinebit
eeoals morte luto dãnũ:et cũ rapuerit: alind
veneno Valle mods apponet.Audi cõſiliũ t ſu
ne a publica iuſticia ſcipe diſciplinaʒ: ut ſis * .
ſuſpendant: ⁊ aliqui enſi nouiſſimis tuis. Mul

pꝛes intficiũt eos ſpi
ritualr ſubtrahendo

tes de eoꝝ coꝛꝛectõe: pmanebit. Homo indigẽs
eo ꝙ ſüt male coꝛꝛigi mißicoꝛs e:et melioꝛẽ pau/
biles: Oð tñ no eſt de· per iuſtus q; ůir mendax.

Pennain in un⸗ in Timoꝛ dñi ad vitã: et ĩ ple
1 qua pnt —— — 4 bit gbſ⸗
per libeꝝ arbitriu ad nNitudine cõmõꝛabit abſq;
bonuz reuerti. k vpiſitatiõe peſſimi. Abſcoͤn⸗/
OQui.n.iĩpatiẽs ẽ ſuſii dit piger manuʒ ſuam ſub

achieninut. iene aſcella:nec ad os ſuũ appli

rapuerit. rẽ alienã ex cat eꝗ. Peẽſtilente flagella-
ipatiẽtia. m Ali to:ſtultus ſapientioꝛ erit: ſi

apponet.ſ.dãnũ ĩno/
centie cũ damno pati
entie n di⸗
ſuſcipe dilciplinã. de malis pᷣteritis te coꝛigẽdo. p ¶Ut
ſis ſapiẽs ĩ nouiſ.tuis.quis ĩ iuuẽtute iſipiẽs fuen. 1
te cogitatões ĩ coꝛde viri.qꝛ q̃ſi ↄptinue variat᷑ de vna i alii.

r¶ Uoluũtas aũt dñi ĩ eternũ er eimurabilie vni

co actu volendi vult ſe ⁊ alia. s ¶ Ho indigẽs miſericoꝛs
fectu:lʒ nõ valeat in effectu. t melioꝛ paupꝑ iuſtus.qꝗᷓ
no declinat a vitate iuſticie. v ¶ Quã vir.ſ.potẽs ꝗ decli
nat ab ea ꝑ mẽdacia. x¶ Limoꝛ dñi.ſ. filialis qui cauet
offenſa. leaid. vitã. ducit beatã:iõ ſubdit᷑: ʒ
nitudie.ſ. beatitudis. a (Tömoꝛabit pperue. b Abſq;
viſitatõe peſſimi.i.diaboli: qui nullo mõ põt accedere ibi.
c ¶ Abſcoõdit piger manũ ſua ſub aſcella ⁊c. tpꝛe frigido in
terrũpit comeſtionẽ ꝓpter manuũ calefactõem. vñ in heb.

ẽ.qꝛ experiẽtia ſue miſerie mouet 4 ⸗ miſerãdũ alijs in af

i cauet
t i ple

£☚

hẽ: Abſcondit piger manũ ſuã.i.manſuas accipiẽdo ſingu
lare p plali: ſic exo. viij. Uenit muſca grauiſſima.i.multitu
do muſcaꝝ. Sub Calc aria.poꝛꝛigendo manꝰ ad 2 cal

cari⸗ exñtẽ. d ¶ ſres Ugiltro ouble e¶Stul⸗
tus ſapiẽtioꝛ erit.i.min ſtultus:qꝛ i aliquo coꝛꝛiget ſe timẽj
ne ptingat ſibi ſile. ¶ Si aut coꝛꝛipuerit. aliqs. g Sa
pientẽ.in aliqͥ delinquẽtẽ:qꝛ vita pñs ſine delicto oĩno non

tranſigit. ntelliget diſciplinã. ſe emẽdãdo ab illo deli

cto. ¶ ¶ Qui affligit pꝛem. ſicut fecit abſalon. k ¶ Et fu

it matrẽ. ſubtrahẽdo ei debitũ obſequiũ. l⸗ gnomio⸗
us erit. in pñti. m ¶Et infelix.ĩ futuro. n ¶ ion ceſſes

te cogitatoões iĩ coꝛde viri:

auck ↄſiliũ. de bonis agendis ĩ futuro. i

audire fil doctrinã. qꝛ q⸗tũcũc hõ in ſcia ſit pfect: tᷣ

audiẽdo ſempꝑ põt ꝓficere vlterius v

diens ſapiẽs ſapientioꝛ erit ⁊c. o

nes ſcie.quos addiſceres audiẽdo. p
iu.i. deludit iuſtã ſniaʒ:qꝛ ſuo ſalſo n

aͤutẽ coꝛipueris ſapiẽteʒ in
tlliget ſapiaʒ. Qui affligit
patreʒ et fugit mr̃em:ignõ/
minioſuſ erit èt ifelix. Mõn
ceſſes audire fili doctrinã:
nec ignoꝛes ſermones ſciĩe.
Zeſtis iniqu deridet iudi/
ciũ:᷑t os impioꝝ deuòꝛat

iniqtatẽ. Parata ſüt deriſo

rib iudicia:&t mallei pcutiẽ
tes ſtultoꝝ coꝛpoꝛibus.
Axůrioſa res (l. xx.
vinuz: et tumultuoſa
ebꝛietas. Quůͦicũq; his de
lectat᷑:non erit ſapiens. Si
cut rugit leonis ità a terroꝛ
regis:qᷣi ꝓuocat eũ peccat
ĩ aĩlam ſua. Hnoꝛ ẽ hõi ꝗ
ſepat ſe a ↄtentionibꝰ: òẽs
aut ſtulti miſcntur ↄtume
lijs. Pꝛõpter frigus piger
arare noluit: mendicabit
ergo eſtate: t non dabitur

illi. Sicut aqua pꝛoſunda:
ſic conſilium in cõꝛde viri:

poſitũ:in ſcõo remouet dubiũ:in tertio ponit dicte re ·
pᷣſſiõis effectũ. Circa pmũ dẽ: a ¶

¶ NMggnoꝛes ſmo
Teſ ini. deri:
mõio errare ſaa

os impioꝝꝛ.i.teſti
r¶ Deuoꝛat ini⸗
quitateʒ.i.auide
tranſglutit ſiẽ gu
loſus cibũ: ⁊ bñ

dicit deuoꝛat: ?

nõ maſticat:qꝛ ſi
per deliberatõeʒ
maſticaret: ama
ritudinem culpe
7 pene non ſenti
ret:⁊ ſic nõ tranſ

glutirzʒ. 80Pa
rata ſũt deriſoꝛi-

bus. legis dine

humane. t ¶ Zu
dicia.i.iuſte ſnie:
que determinant
in vtraq; lege.
v ¶ Et mallei p/
cutientes.i.pene
graues.

ribus.qꝛ aliq ſu/
ſpendutur: 2 aliq
decapitant:⁊ ali
cõburũtur ⁊ alijj/
enis coꝛpoꝛali-
us puniütur ʒ
diuẽſa flagicia ab

eis ↄmiſſa:⁊ hoc
dQag troꝛem alioꝝ.·
xurioſa res ẽ vinũ. Supꝑpſalo.repᷣſ/XX.
ſit rõalem ꝑtẽ ⁊ iraſcibilẽ:hic repᷣmit cocupi/
cibilẽ:⁊ pmo q;tũ ad potũ:⁊ q'tũ ad cibum.
ima in tres ſm tria capla:ita ꝙ in pᷣmo facit p

—

xurioſa res.ſup

ple eſt vinũ.ſ.effectiue.vñ dicit Hiero :Uent᷑ mero eſtu
ans cito ſpumat iĩ libidinẽ: vñ ⁊ Toth ꝑ kotu com

miſit cũ filiabus ſuis inceſtũ:geñ.xix. b
(E as. qꝛ tunc hoĩies loquũtur ef
Ouicũq; his delectat᷑.ſ.ebꝛie-

tuoſa res.ſ.ẽ. c
frenate ⁊ clamoſe.

t tumul⸗

toꝝ.i.trãſgreſſoꝰ
rü. y (ipo⸗

tate ⁊ luxuria. e ¶ Non erit ſapiens.qꝛ vtrũq; abſoꝛ
bet rõeʒ ⁊ cãt mẽtij hebetudinẽ. ſ tr.
nis ẽ terribilis.alijs aialibus. g
malis hoib. h¶¶ Qui puocat eũ. ad irã. i ¶ Pecc⸗
cat i aiam ſuã.i.i vitã ſua:ſiẽ pʒ de ſemei.ij.reg.⁊ de Jo/⸗
ab ꝓuocãtibꝰregẽ dauid ad ira: ꝓpi qð fuerũt occiſi de
mandato eꝑ ſalomonẽ filiũ ſuum.iij.reg.ij. k ¶¶ Do
noꝛ ẽ hõi qui ſepa.ſe a ↄtẽtõibus.qꝛ ꝑ hoc oñdit ſe pa
cificũ ⁊ maſuetuũ eſſe:qð eſt honoꝛificũ:qꝛ honoꝛ ẽ pꝛe

miũ vᷣtutis. I ¶ Oẽs aũt ſtulti. ſeqntes ipetũ paſſiõis

ire. m¶ Miſcẽt ↄtume. ad hjicliati ex ipulſu paſſiois.
¶ Pꝛopi fri.pi. ara. nolu. tꝑe ad hoc ðbito. o¶¶ Wẽ
dica.j eſta.collectõe fructuũ c 6Ee⸗ ñ dabit ei
ic aq ꝓfũ.i q̃ latẽt ea q̃ ſi

ꝓbi ðmẽitũ ſue pigritie. q¶ Sic aã ꝓſũ
ifer. icoll i lecretu. e¶ In coꝛ.vi.ſapiẽt ⁊ aſtuti

f1f— — — — — — — — — — — ——

— — ——JN—+

—

— — — — —— — —

Cpꝛouerbioꝛ x

t(Sed homo ſapiẽs.i.diſcipulus diligeng. vx ¶ Ex
hauriet illud. ſolicite q̃rendo ab ipo. x¶ Multi ho/
mines miſericoꝛdes vo.q tñ nõ ſũt ſᷣm vitatẽ: ſʒ magis

de mane ſicut dictů fuit diffuſi exo. xxij. 3 (¶Suauis eſt
hòi.ſ.mẽdaci. a ¶ Panis mẽdacij.i. p medaciu acqlſit:qꝛ
vnicuiq; delectabile ẽ oꝑperari ſᷣm hitu.ij.ethi.⁊ qð ſic acq

puſillanimes impunita vicia dimittẽtes:ideo ſubdit:
V¶ Ui aut fidelẽ.iĩ coꝛꝛectõe vicioꝝ ſʒ officiũ ſibi im
politũ. 3

ritur ſuaue vẽ.

Et poſtea iplebit os e calculo.ꝑ ama

ℳ₰
ritudinẽ pnie: eo oſiderat ſe male egiſſe. c ¶ Logitatoõej

Pol , Muij cõ.robo.iĩ.ad effectũ
nuenteq-ooeraaęę““ l ðducentur. d ¶ Et
toinueniti ppter ſed hõ ſapiens xhauriet il hõini panis mẽdacij:t po gubernaculis.·i. pꝛu-
qð dĩ Luc.xvij. Iud. Muũlti homies miſeri ſtea iplebit᷑ os ei calculo. dentia ↄſilio ⁊ experi
Fillus hos veni · (qes vocãt:uiꝝ aũt fide Coͤgitatões ↄſilijs roboꝛẽ entia. e ¶ Tractan-
ens putas inueni· Coꝛdes vocat: Z al Altatoes ↄlilijs roboꝛa qa ſũt bella.⁊ nõ ſolũ
et fidẽ in terrati. lẽ quis ĩueniet: Juͦſt ꝗ am tur et gubernaculis tracta virib' coꝛꝑalibꝰ. Uñ
fidelẽ hoĩie; tino bulat ĩ ſimplicitate ſua:bei da ſũt bella. Ei qui reuelat apud Romanos qui
re poſtpoſito ⁊ ſa tos poſt ſe filios relinquit. myſteria:èᷣt ãbulat fraudu ꝓ bella ſubiugauerũt
uoꝛe iuſtici ſibi totũ oꝛbẽ: miles

— ☛ ——— —

tem. a (Ju

— Wẽ x qui ſedet ĩ ſolio iudi-

lent᷑: èt dilatat labia ſua:nè᷑

„„ en n en . 57 hÿtũcũq; foꝛtis carẽs
q ambulat ĩ ſim- cij:diſſipãt oẽ malũ intuitu cõmiſcearis. Qui maledic mn ſapia dicebat mi ·
plicitate ſua.i.ſiñ̃ſuo.Quũis põt dicẽ mũduʒ patri ſuo ⁊ mr̃i: exiguetur les ſin oculij. f ¶ Ei
idliia zZcoꝛ mein:purus ſuʒ a pec lumẽ eius ĩ medijſ enebꝛis qui õ
ſe filios dreltht⸗ cato⸗ Poöndus P odus: S editas ad qua lfeſtinat dit. g (Et abulat
inſtructos doctri mẽſura 7 mẽſura: virumq; in Ppncipio ĩnõuiſſimo bñ/ fraudulẽt. oñdẽs ami
na ſua. vñ freani abomiabile ẽ apð deũ.Ex dictione carebit. MNẽ dicas citia cũ ſit inimic la-
bontcen ppter ſtudijs ſuis ĩtelligit᷑ puer: ſi reddã malũ ꝓ malo:ẽxpe/ ner H ESA
betnctoz imtes mũda ⁊ recta ſunt opa ep. cta dſiʒ ᷑t liberabit te. Abò pintcrencor d parhs
— rũ. Rerqaui detẽ: domin ſecit vtrüuq;. duſz põdus ſtatera dolo i (e cõmiſcearis.
A ſeder in ſolio iuli Noͤli diligere ſomnũ: nè te ſa nõ ẽ bona. A doͤmio di jei tis l rvi⸗
itad uſticlam egeſtas oppꝛimat. Aperi niguntur greſſus viri: qZis accvuenie puertd.
Diſipat oẽ malũ oculos tuos et ſe aturare pa autem hbominum intellige ꝑ Aain maledic pa
i Tculpe:qð debzʒ nibus. Malũ ẽ malũ ẽ dic re poteſt viam ſumm: Rui iiſuo ⁊ mri extigue
1 Diſſipe. ois emptoꝛ: ct cũ r̃ceſſerit na eſt homini deuotare ſã chrn eul prnit 4
eli tuitu ſuo.qꝛ m tũ 4 nulti . ta ñ ipit Leuit. xx. ſic ex
talẽ pᷣncipẽ foꝛmi me glab it. Eſt auꝑ ⁊ multi Dai p oſt Pota ſaachar tinguit᷑ qÿtũ ad lumẽę
; dant videre. ¶ tudo gẽmaꝝ: vas aũt pcio iſſipat impios rex ſapi pñtis vue. .¶ Dere
15 Quis pot dicere ſum labia ſcie. Lolle veſti ens: t incuruat ſuper eos ditas ad quã feſtinat
ot mũdũ ẽ coꝛ mei mẽtũ ei qui fideiuſſoꝛ exti foꝛnicem. Lucerna domi i pᷣncipio. ex cupidita
4 0 ehcel erna 8 9. cupec
. 3 de nullus niſ tit alieni: ꝓ extraneis au/ ni ſpiraculum hoſs: qe in cr⸗ mee ogter
, „ 9 E . – iii „ . 1
N Pptas : goh. j. ler pign ab eo. Suauis eſt ueſtigat oſa ſecreta yẽtris. mo bñdi care.qꝛ acqᷣ
m. canonica pꝛima: , MM rẽs poſt moꝛtẽ penaʒ
i, Sidixerimusasss ffſuſtinebit: 2 heres er
ſe peccatũ nõ hẽmus ipſi nos ſeducim è. g Poͤdus. de còt curſu nõ gaudebit finalr. n Ne dicas red. ma. K
⸗ mabſ i emẽdo. h ( Et podus.min'i vẽdedo:⁊ ſiir de ma. ex vidicte gelo. KEt
aſtu mẽſura. i¶ Utruq; abomiabile ẽ apud deũ.qꝛ furtũ liberabit te.a ꝑſequẽtibꝰ. q ¶ bomiatio ? ac. exponat᷑
on ẽ coloꝛe iuſticie palliatũ:ꝓpt qð dicit Pieonynꝰ: Si ſicut hus. r ¶ Adño diri. grel. viri. i. neceſſe hent dirigi.
ul mulata ſanctitas duplex ẽ iniqtas. k ¶ Ex ſtudjs ſu s ¶ Quis aut hoium poõt ĩtelligẽ via ſuã.q.d.nullus niſi a
re is intelliget puer ac.ſi.n. ſit bone idolis ex hoc ↄiectura deo directus. Cuprõ ẽ qꝛ hõ finalr oꝛdinat ad beatitudinẽ
rie tur ꝙ futur ſit vtuoſus ĩ etate adulta: ꝓpt qð diẽ pps facultatẽ nãe excedentẽ:ſm ꝙ dẽ.i.coꝛ.ij. Oculus nõ vidit
ſor j. ethi.ꝙ pueros beatificami ſpe. l¶ Aurẽ audietẽ. nec auris audiuit: ⁊ in coꝛ hois no aſcẽdit qᷓ pparauit deus
loo doctrina ſapiẽtũ. m ¶ ¶Et oculũ vidẽtẽ. exẽpla eoꝝ · diligẽtibſe. Ald finẽ aũt icognitũ hõ no põt opa ſua dirigẽ:
s. n ¶ Ons fecit vtrũq;.i.ex dono dei vtrũq; puenit,.· Ppter að neceſſario idiget dina directoe. t Ruina ẽ ho/
e⸗ o¶Noli diligẽ ſoõnũ.iĩmoderatũ ꝑ pigritia. p le minis deuoſanctos ⁊c.i.facere eis vota ⁊ nõ iplẽ: qꝛ lʒ vo- H
te egeſtas oppꝛimat. ppi defectũ laboꝛis in acqſitõe ne uere ſit volũtatis:reddẽ tñ vota facta ẽ neceſſitatis:⁊ iò iaG
ſte ceſſarioꝝ. q ¶ Aperi oculos tuos.i.ſis vigil ⁊ dilige reddeẽs ruit in peccatu niſi per ipotẽtiã excuſetur. v¶
ĩ operibus tuis. r ¶ Et ſaturare paniby.i.ſaturaberis ſipat ĩpios rex ſapiẽs.i.dʒ diſſipare turbantes bonũ cõe.
8¶ Malũ eſt: malũ ẽ ⁊c᷑. lqꝛ rplicat emẽde rei defectüů: t incuruat ſuꝑ eos foꝛnicẽ.i.arcũ triumphalẽ qui an
n vt diminuat eypᷣciũ. ¶ Et cũ receſ.cũ re empta tunc tiquit erigebat habita victoꝛia de inimicis:vt hẽ ð ſaule re
3 gla. de bono foꝛo. v¶ Eſt auꝝ ⁊cc. i.doctrina pcedens ge.ij.reg.xv. y ¶ Lus dñi ſpira.hõis.i.ſpũs ep.qꝛ lu⸗
2 ex ſapia excedit oẽ coꝛpoꝛale itũcunq; pᷣcioſum: qto men naturale rationis eſt quedam impꝛeſſio diuini lumi-
coꝛpoꝛe melioꝛ ẽ aia. x¶ Zolle veſtimẽtũ en.i. licete nis: ſᷣm ꝙ dicitur pſal.iij. Signatum eſt ſuper nos lumẽ
