irrniö biear⸗
ür:cödit
Lwaspoluici
ud rorine
un cumniitr
doe eyo
Ndeitis lu

—

Mrniiin
minuackis
bſciliec⸗
lto onint
honĩ (
iegndön
alm wuub

OMalachie i

.
intelligunt᷑ ipſa electio æ repꝛobatio. ¶ In codẽ ca.
vbi oꝛ in poſtil.Quis in vobij claudat oſtia. Additio.
Ittera hebꝛaica ſic hẽt in hoc loco: Quis in
vobis qui claudat oſtia:⁊ non incẽdatis alta
re meũ gratis ſeu fruſtra:nõ.n.eſt mih i volũ/

tas in vobis ⁊c.
ꝙꝙ qꝛ ex demeritij
eoꝝ munera ſua
2 ſacrificia non
erant deo grata:
ideo deus quaſi

—
6

ãdatum hoc o ſacer⸗

appetebat ꝙ ali re èt ſi nolueritis ponẽ ſuꝑ
quij claudẽt oſtia coꝛ vt detis glam nõi meo
lanpliſic g nul. ait dñs exercituu: mittam i
cendẽdũ altare. ſ. Vos egeſtatẽ: ẽét maledicaʒ

bñdictõibꝰ vꝛis: ⁊ maledi⸗
cã illis:qoniã nõ poſuiſt
ſup coꝛ.Eccè ego pijciã vo
bis bꝛachiũ: ẽt dipgã ſup

cum ſacrificijs 2
hoc eſt quod dicẽ
lr̃a: Quis in vo⸗
bis qui claudat
oſtia.i.vtinã e Nʒ

in vobij q claude pultũ vim ſterc ſolenitatũ
ret oſtia templi. vꝛarũ:ẽt aſſumet vos ſecũ.
Et non incicalis Et ſcitis qui miſiad vos
incẽditur ſup al · meũ cũ leui dicit dñs exer
tare meum aliqdd cituũ. NPactũ meũ fůit cuʒ
Sꝛatis.i. fruſtra. eo vite ⁊ pacis:èt dedi eili
GSabbarg dan moꝛẽ ⁊ timuit me:⁊ a facie
derẽtur oſtia tem Noiĩs mei pauebat. Lex ve
templi ſbᷣdit᷑ cum

dicit: Nõ eſt mihi volũtas in vobis:⁊ munus nò acci⸗

piã de manu vꝛa. q.d.nõ ſi accepti offerẽtes nec oblata.

—

Noncipio malachie:vbi dẽ: Ja ¶ Replica.
cob dilexi ⁊c.poſtil. exponit vt aem⸗ a deo
ꝓbandũ ingratitudinẽ filioꝝ iſrł. Aſſũptũ
aũt illud exponit ꝑ modũ effect manifeſti.ſ.qꝛ iacob
obtinuit bñdictõem paternã ⁊ hereditatis ꝓmiſſioneʒ:
que erat anexa pmogeniture:eſau abiecto:qð ſine ði di
lectione ex parte vna: 1 odio ex parte altera: fieri nõ po
tuit:qui ſunt effect dilectõis dei manifeſti. Burgẽ. autẽ
vult ꝙ dilectio ⁊ odiũ debeãt hic recipi p pᷣdeſtinatõe ⁊
repꝛobatoe:non ꝓ eoꝝ effectibꝰ:vt poſtil. Ad pbãdum
ſuũ ꝓpoſitũ burgẽ. adducit aplin ad ro.ix. Ibi dico
apls adducit hoc dictũ non quo ad effectũ:ſed admira)
de cã:oñdens ꝑ ꝓceſſum illiuj nõ ſit cã querẽda.Sic
in ꝓpoſito ſi ppha in ꝑſona dei volens populo oñdere
ꝙ eü diligeret: oñderet per talia occulta ſapiẽtie dei: qᷓ
lia ſũt pᷣdeſtinatio ⁊ repꝛobatio: pbaſſet populo dubi⸗

.

um ⁊ ignotũ ꝑ ignoti:ſicut ſi hodie ingratis ⁊ de dile⸗

ctõe dei dubitantib dilectio dei ꝑ viã pᷣdeſtinatõis .
C „II.

ſuaderi deberet:plus dubitarẽt de añte qᷓ ↄñte.
Tnunc ad vos.Hic ↄñter arguit ppheta ſa/
cerdotes ⁊ pplm de peccatis ↄtra pximum:lʒ
cum hoc aliqd ponat᷑ de peccatis ↄ deuʒ.⁊ di/⸗
uidit᷑ in duas Partegec: mo arguit ſacerdotes:ſcòopo
pulares:ibi Nunquid. Circa pmũ ponit monitio cũ dĩ
a Et nunc ad vos mãdatũ hoc o ſacerdotes.q.o.de
betis diligeni attengẽ. b ¶ Et ſi nolueritis. puniam
vos:iõ ſequit: c ¶ Mittã in vos egeſtatẽ. quaʒ ſupꝛa
modũ timebãt:qꝛ auari ⁊ cupidi erat. D E maledi
ca bnñdictõibus vꝛis.i.illis que ↄſueuiſtis bñdicere.ſ.vi
neis ⁊ bladis: ⁊ huiuſmodi: ita ꝙ erit penuria. ita expo/
nit ra.ſa.⁊ ſpᷣditur cã: e ¶ Qm nõ poſuiſtis ſuꝑ coꝛ.ſ.

42

EXnũnc ad vos (l.l.. ritatis fuit in oꝛe eius: ct ini

ſotes Si nolueritis audi-

exercere debitũ officiuʒ vr̃m debito modo colendo deum æ
pplm inſtruẽdo. f¶ Ecce ego pijciã a vobis bꝛachiũ. au⸗
ferendo a vobis vtutẽ ⁊ ſuſtẽtatõem. ¶ Et oiſpgã ſuper
vultũ vim ſtercac i.ex celebꝛatõibus huiuſmodi nõ repoꝛ
tabitis honoꝛẽ: ſed ↄſuſionẽ. h. Et aſſumet vos ſecum.
.ſ. ſterc':ita ꝙ erit cõ
temptibiles:ſicut ⁊ ip

*

ſum. i ¶ Et ſcietis.
ꝗtas nõ eſt inuẽta in labiis Pexper itlmee Pu⸗
edᷣ. In pace ⁊ in eqtate am ſiad voo: ccdone⸗
bulauit mecũ:èt mlios an/ itas 1 ( MWa⸗
tit ab iniquitate. Labia.n.
ſacerdotis cuſtodiũt ſciaʒ:
⁊ legẽ reꝗrent ex oꝛe eius:
ga angelus dñi exercituuʒ
. Vos aũt receſſiſtis ðᷣ via
ctſcãdalicaſtis plimos ĩ le/
ge. Irritum feciſtis pactuʒ

datuʒ iſtud. de cultu

bu leui:q fuit ad hoc

c. n actũ meu.
.i. lex o ¶ Fuit cũ eo

H eOE vite ⁊ pacis.fuit.n.
leui dicit dñs exercituum. miſſum a deo ꝙ 12.
5 2* 5„ 5⁵
NPꝛõpt qð ⁊ ego dedi vos pulus in pace viueret
ↄtẽptibiles ⁊ humiles oibꝰ ſi legẽ ſeruaret: ⁊ ſic
fuit adimpletũ qdiu

pplis:ſicut nõ ſeruaſtis vi

as meas: ⁊ àccepiſtis faci/ hoc ſeruauit: vt patʒ

Pe. e, eex decurſu veteris te⸗
em in lege. Munquid pa ſtamẽèti. pi Etõdi
ter vnus omnium noſtrü⸗ ei no emo 7
. aaron: ⁊ plib ab eis
Mungd nõ de vn creauit dere Gennscſdann

SS „ 2
nos: Quare ergo deſpicit timueruͤt. q (Tex
— veritati⸗ fuit i oꝛe e.
ad docẽdũ ppłm. r ¶ Et iniqtas nõ eſt inuẽta in labijj ey.
ꝙ.n.aaron fecit vitulũ ↄflatilẽ fuit ex timoꝛe moꝛtis:vt di9⸗

ctũ fuit pleniexo.xxxij.nec ipſi:nec alij leuite crediderũt

in vitulo eſſet aliqd numinij:qð pʒ ex hoc ꝙ tota tribus le
ui adiunxit ſe moyſi ad in:ficiẽdũ illos qui peccauerant in
idolatria vituli:exo.xxxij. 8 ¶ In
uit mecũ. iuſte viuẽdo ⁊ me deuote colẽdo. t ¶ Et młtos
auertit ab iniqtate.pplm docẽdo:hoc.n.ptinet ad officium
leuiticũ:⁊ potiſſime ſacerdotũ:iõ ſbdit᷑: Labia.n.ſacerdotij
⁊c.ſbᷣditur cã: * Qꝛ angelus dñi exercituũ eſt.hʒ.n. oſ
ficiũ angelicũ.ſ.colere deũ:⁊ dirigere ppłm:ſicut ãgeli ĩ mi/
niſteriũ miſſi ꝓpter ſalutẽ elecoꝝ ſemp vidẽt faciẽ pꝛis: qᷓ ẽ
in celis:Matth.xviij. x ¶ Uos aũt.ſacerdotes ⁊ leuite hꝰ
tpis ꝓ¶ Receſſiſtis de via.quã tenuerũt moyſes ⁊ aaron
alij iuſti. 3 ¶¶ Et ſcãdalixaſtis płimos in lege.i.fuiſtis eis
occaſio delinq̃ndi.Eſt.n.ſcãdalũ impactio pedis ad aliqᷣd
qð facit incedetẽ ruere.malicia aũt ſacerdotũ ⁊ doctoꝝ fac
errare pplm.vñ dicit ſaluatoꝛ:Ceci ſũt ⁊ duces cecoꝝ.ſi aũt
ceæc'ceco ducatũ pᷣſtet:ambo in foueã cadũt. Pꝛopi qð dicit
Aug'in paſto.Cuũ paſtoꝛ ꝑ abꝛupta gradit᷑: oñs eſt vt grex

ad pcipitiũ ſequat. a ¶ Irritũ feciſtis pactu leui. de officio
ſacerdotij. b ¶ Pꝛopt quod ⁊ ego dedi vos cõtemptibi/
les.i.abiectos. c¶¶Et accepiſtis faciẽ in lege.iuſtificantes

impiũ ꝓ munere:ſacerdotes.n. iudicabãt pplm maxime pꝰ
reditũ de babylone. d ¶ Nundd. Haſk;rer hende ſacer
dotes ⁊ leuitas de malo regimine populi:hic ↄñter arguit
ceteros de cõtemptu ꝓximi: ⁊ pmo in generali cum dr̃:
undd non pꝛz vnus ⁊c̃ q.d.ſic.ſ. adam:vt dicũt aliq:
vel abꝛaam ſecundum alios:⁊ eſt verbum pꝛophete.
e ¶ unquid non deus vnus creauit nos. quaſi diceret:
quia omnes anime humane creantur a deo immediate.
Quare ergo deſpicit vnuſquiſq; noſtrum fratrem ſuũ

pꝛopter paupertatem ſuam.q.d.non habemus cauſam.

7 leuitas 1 ¶ WMWa⸗
dei 7 doctrina ppli.
m ¶ Ut eſſet pactuz
meũu cũ leui.i.cũ tri-

electa a do Nume. ij.

pace edtate ambula

.q.d.ſic: quia vnꝰ deus fecit adã ⁊ eus: q ¶ Et reſiduũ ſpi

vV¶ Operiet aũt inidtas veſtimẽtũ er.i.veſtimẽtũ virũ:ſic

qð d hic: Et maledicã bñdictoibus veſtris.

Miber

8¶ Uiolans pactũ patrũ noſtroꝝ.i. legẽ datã patrib'nr̃is: . r peccatib⸗
rpirprnnd Sisere. in Pai arguit cõtẽptũ vxoꝛis uites ſint. hec ille. . ¶ In eodẽ.c. vbi dẽ in poſtil.
que debet eſſe vna caro cũ viro:cũ dicit: b ¶ Traſgrefſuu) . Nonne vn lecit. ¶Acdiuo.
eſt iudas ⁊c. ⁊ iſta tranſgreſſio ſpecificat cum ſbpdit:¶¶ Otc quod dẽ hic: Nõne vnfecit ⁊c᷑. alr exponi
Quia cõtaminauit iudas ſancti.dñi.i.latris: d ¶ Quaʒ Etur ſᷣm quoſd hebꝛeoꝝ expoſitoꝛes ⁊ magis
dilexit.ſ.dñs:i e ↄſonũ lr̃e: vt vr.

Et habuit.ſ.iudas.i. „ ⸗ — . “”ð Ad quod ſciẽdũ
illi de regno inde vnuſquiſq; veſtrũ frarrem piam placabile quid ð ma ꝙ abꝛa m h in
(Flliaz dei sliept ſuũ viòlãs pactũ patrũ no nu vꝛia. ẽt dixiſtis: Quam rareltba 4 S
reuertetes. n oe baby ſtroꝝ-Tralſgrèſſus ẽ iula ob cãʒ: Quia dñs teſtifica- accepit tũ aliam

lone cõtẽpſerũt vxo/

res ſuas tudeas: que tus eſt inter te ⁊ vxoꝛẽ pub

⁊æ abominatio facta eſt in vrxoté alienigena

ex frenti ptu ⁊ lbo iſrl ⁊ in hierlin:quia ↄtami tatis tue:quam tu deſpexi L.agar ancillam
re ueine is erat dernn nauit iudas ſ- anctiſicatõeʒ ſti. Et hec particeps tua cap Ser
pate:⁊ duxerunt vxo 8 nilopit.“ eF r — E „ xvj. c.
res allenigenas: vt pz dñi qůã dilexit: et habuit fi vxoꝛ federis tui. Nõnè vn ſebãt ſe excuſare

.j. Eſdre.ix.ca.⁊ pꝛi/ liam dei alieni. Diſper det fecit:⁊ reſiduũ ſpüs eü eſt: a peccato illi qui

mas tenebant in do dñs viꝝ gꝗ fecerit hoc: mà Et quid vn qrit niſi ſemen alienigenas vxo-⸗
mibus ſuis ãſi ancil· giſtrũ ⁊ diſcipulũ de tabna di⸗:Cuſtõdite ergo ſom̃ vʒ Les crelien aͤt ha
las.mulierej vero do acob: et offerentẽ in. ”adoleſcẽetie tue no⸗ bentej alias ꝓpaj
cent pueros ſuos pꝛo culo iacob:ct o erente mu * Vxoꝛc adolelcetie tue no-· 2 hoc ẽ quod di:
pꝛios moꝛeſ:⁊ ſic alie nus dño exercituũ.Et hoc li ðſpicẽ.Cuʒ odio hũendi None vn lecit. ſ.

abꝛaã qͥ erat vnꝰ

mine:diẽ dñl de iſr!. Opiẽt
pater oium iſrae

rurſũ feciſtis. Opiebatis la mitt de iſrl. Opiè
at iiqtaſ veſtimẽtũ ei: dicit

chꝛymis altare dñi fletu ⁊

nigene vxoꝛes doce⸗
bant filios a iudeis

Rinoo ſola erer c mugitu:ita vtnõ reſpiciam dñs exercituuʒ. Cuſtodite EKrrelipen
tur: Diſperdet dñj vi Vltra ad ſacriſiciũ:nec acci ſpm̃ vʒ:⁊ nolite deſpicere. dẽ Reſiduum.

intelligitur ſupa-
bundãs:eo ꝙ reſiduũ cuiuſcũq; rei ſuꝑabũdat ſuꝑ ipſa
rẽ.q.dicerẽt:nõ iuminculpãdi ꝓpi vxoꝛes alienigeas:
eo ꝙ abꝛaà hoc fecit:vt ocm ẽ:a tñ ſpũs ep.ſ. ꝓphie
ſanctitatis ſupabũdans fuit: a ſic geſta ei ſũt trahenda
ad ↄñtiam. Aid qð rñdet ꝑ ꝓpham: Et quid vn querit
niſi ſemẽ dei. q.d. ille vn hoc fecit nõ ex libidie carnali
ſed qꝛ Sara erat ſterilis ipamet ꝓcurate hoc fec abꝛa
am cauſa plis habede: vt in. c. gen.·ð. dco. Et qꝛ non fec
hoc abꝛaa ſolũ ad inſtãtiã ſare:vt dictũ eſt: ſed etiã nu
tu ſeu inſpiratõe diuia:.iõ dicit: Et quid vn q̃rit niſi ſe
men dei. hoc eſt dicere illud qð querebat abꝛaõ non eſt
intelligẽdũ ſemẽ ſeu ꝓplem ſimplłr:ſed ſemẽ dei:qꝛ a deo
inſpiratꝰ hoc faciebat: a ſic oñdit ꝙ non erant excuſati
ꝑ exemplũ abꝛae: ⁊ iõ hoꝛtat eos: Cuſtodite ergo ſpũm
veſtrũ ⁊ vxoꝛẽ adoleſcẽtie tue noli deſpicere.qꝛ abꝛaaʒ
non fecit hoc deſpiciẽdo vxoꝛem: ſed rõibus pdictis.⁊
ſequit: Cum odio habueris dimitte. per libellũ repudij

rũ qui fecẽit hꝰ.¶g
Magiſtrũ ⁊ diſcipulũ.i.magnũ ſiue paruũ: h ¶ Et offe⸗
rentẽ munns.i.de tribu ſacerdotali:qꝛ in illa tribu inuenti
ſunt viri qui acceperãt vxoꝛes alienigenas.j.eſdre.x.c.
¶ Et hoc rurſũ feciſtis. Operiebatis lachꝛymis ⁊c. credẽ
tes expiare hoc pctm̃ abſq; emiſſione alienigenaxꝝ:qð tñ eſt
falſum:ideo ſbᷣditur: Ita vt non reſpiciã ⁊c. k ¶ Et dixi/
ſtis: Quã ob cãm.nõ dimitt iſtud delictũ pꝑ ſolũ ſacrificiũ
Ad qðò rñũdetur cũ dĩ: ¶ Quia dñs teſtificat ẽ inter te ⁊
vxoꝛẽ. de mutua cohitatõe ⁊ dilectõe:dicens ꝑ adã ꝓphᷣice
eñ.ij.vt ibidẽ fuit declaratũ: Quãobꝛẽ relinquet ho prem
ſuũ a matrẽ:⁊ adherebit vxoꝛi ſue:a erunt duo ĩ carne vna
m ¶ Quã tu deſpexiſti. tenẽdo eã vt ancillã. n ¶ Et hec
particeps tua.i.ſocia non ancilla: o ¶ Et vxoꝛ feder tui.p
conſenſũ aioꝝ qui facit matrimoniũ. p ¶ None vn' fecit

ritus ei eſt.ad hoc.n.fecit deus mulierẽ de coſta viri:vt ſic
vna caro ſunt:ita ſint vnus ſpũs ⁊ vna aia:ꝑ verã dilectio- be .
nem. r. ¶ Et quid vnq̃rit nili ſemẽ dei.q.d.ad hoc ẽ vni qui erat ſi implr licitus tpe ve. teſtamẽti: vt declaratuũ ſu
tio ſeu ↄiunctio mr̃imonij: vt inde pcreet᷑ ſemẽ ad cultũ dei it in additoe deuio xxiij. Replica.
iõ ſpdit᷑: s ¶ Cuſtodite ergo ſpũm vr̃m.i. bonã volntatt Ncaplo. ij. vbi dicit: None vnus fecit ⁊c᷑. bur
ad vxoꝛẽ. t ¶ Cũ odio habueris dimitte.dãdo ei libelluʒ gen. aſſumit cõtra poſtil.⁊ gloſã quã aliquan
repudij:vt poſſit alteri nubere:a non ſicut ancilla a te vio- M- 5 ſcit nimis ponderare: ꝙ ille paſſus öbe
lenter teneri:hoc.n.eſt minꝰmalũ qᷓ; affligere vxoꝛẽ ſine cä: at exponi de abꝛaã õ excuſationẽ friuolã populi in lr̃a
libellus.n. repudij nõ fuit cõceſſus:vt per ſe eſſet lici ſed ad poſitã:vt ſit verbũ ppli õ deũ arguẽtis: Noõne. ſ. abꝛaã
mai malũ euitandũ:vt diffuſe declaraui deuio xxiij. habuit alienigenã vxoꝛem ſine repꝛehenſione: quaſt i di
cerent:quare repꝛehendit᷑ in nobis. Secd in littera eiu
ꝓceſſu eſt verbum ꝓphete in perſona dei arguetis po⸗
pulum: a ita dicit goſa. Unde poſſet hic burgen. mul⸗
tipliciter culpari: ſed non eſt pꝛeſentis pꝛopoſiti niſi
oſtendere eum male contra poſtillaroꝛem moueri. Se
circa illum paſſum eiuſdem capituli: Si odio habue⸗
ris vxoꝛem dimitte. Burgenſis de materia illa ſe remit
. tit ad. xxiiij. caplm deutero. ibi vide coꝛꝛectoꝛium ſa⸗
ſm magiſtrũ in. iiij diſ.xxv. quidã referũt ad he tis latum dirigi ad cap.xix. Matthei.
reticos qᷣ ſunt ab ecclia pᷣciſi:⁊ ad excõicatos quo/ ð— pitulum. III. —
rũ bñdictões fiũt maledictoes his qͥ eoꝝ ſequũtur erroꝛes. Aboꝛare feciſtis. Pic incipit caplm in hebꝛeo
Aliã etiã expõem ponit:quã credo eſſe SGꝛeg.⁊ ẽ talisſ.ꝙ bi icipit aduẽtus xp̃i denũciatio:⁊ diuidit
qui a malis ſacerdotib bñdicit:a deo erit maledici: qꝛ bn- B: qꝛ pmo ponit occaſio huius denüciatois:

.n. ſonat lr̃a hebꝛaica q̃ nõ e⸗ referri niſi ad maſculũ ⁊ nõ
ad feminã ſᷣm modũ loqndi hebꝛaicũ:a eſt ſenſus: Operi-
et ⁊c᷑.q.d.p dei vindictã ſic apparebit inidtas viri deſpiciẽ
tis vxoꝛẽ mõ pᷣdicto: ſicut apparet illud qð ponit᷑ ſuꝑ veſti-
mẽtũ eius. ¶ In. c. ij. vbi d; in poſtil. Et maledicam
bñdictõibus veſtris. Additio.

dicũt inique agetib': adulãtur peccãtibe:dũmodo di·

hlrui

pſiendh⸗
otesinhoci
Sood citid
viccbati dan
aurtberyg
ſtbilinond
uimnütoh⸗
ertt o ſen
uſbiſcneg
hant aali i
bl 1ſie
inponcbätm,
cis malos din
do:vdl ignoꝛ

Gzmerit15

Iltaboiumn
dendonvun
cerroneu de
ioſaz o dit
Loboꝛare ſee
dominüinfin
bug vuss blaſr
mnatorhsr lo
lurſoripta der
iſidehomie⸗
(od malo
di ieo gen
um et. da
facitmen
exdics P
(Autcen
eſtdeus iud
diluc cigi⸗
Noz /Malo⸗
ut hi⸗
ghuͤeronian
ſioſentiogen
ſraögpoon.
nkiuenß
lltüdlanſi⸗
tuſtap oe,
Cugenene
eucmuatzuein
ſc̃ nilgeft
itinnszn
Agomigian
In lerris i
u deipſo
Munnepin
ſöebtn

fiſmßpn

ſiun
uyos
uemgu

Rrsantt,
Auniteſe
näiglens⸗
nltenkiin
Nunden u
dedeſuh
Malertſr⸗
Mangfiin
niar tero

Puſpege

giinht
lin unl
afcnn
Nioatui⸗
Krülryß,
mtſi
humhin
wilbei
nneper ſi
mßiim
Milaipi
ermlum
Gungg.
ſülain
1Nunlg
Umimnap
Nanſing
1baigati

uiſnt
wrün ſer
giſtun.
nulggn inr
gbitſoti
giscel e
Laſmd
1atis nn
irboelr an
tnorſt
ctſcheni n
mmirntniiſ
dui none
idancnn den
amanin
MAircphin
ienec

iiii 1
ſelihn
guii 91
lun ii
is h,

oſti hi
ucn⸗
o hehn⸗
H nmn

⸗ lhe

et⸗

giin

Obalachie iij

eẽdo ipſa denũciatio ſubdit:ibi Ecce ego mittã. Lirca
pp“ ſcienð ꝙ ppls iudeoꝝ ſaltẽ ꝓ magna pte vidẽs alias

gentes in hoc mũdo ꝓſperari:vt chaldeos:⁊ pſa:a me
dos.:q erãt idolatre: ⁊ ſe frequẽter depꝛimi ⁊ captiuari:

dicebat ꝙ deus diligebat malos: ⁊ de ſeruitoꝛib ſuis ñ̃
cur abat:vel ꝙ de
ſſtis inferioꝛibꝰ p

uigentia noõ habe — Aboꝛ ire feci . II.

bat:ex quo ſeuiẽ- õ 2
tes ſibi ſic neglige zn ſtis dnm in bmõibus
altabat: ⁊ ſic deo fecimꝰ laboꝛare: Ideo q; di
aloneb nalt, cit᷑: Ois quᷣi fecit malũ bo/
V ein SFy. „
dao:vel ignoꝛanti nus eſt in ſp ectu dñi: 7 ta⸗
aʒ merita ⁊ deme les ei placẽt: Aut certe: vbi
2 en. — „ — „„ 7 „ „„ 8 2
rita hoium nõ vi ẽ de iudicij:Eccè ego mit-
endo: ⁊ vtrũq; ẽ tam ãgelũ meuʒz: èt bpᷣpabit

enroneu deo o piã an faciẽ meã. Et ſtatim

isſz d veniet ad templũ ſuũ dn/

dominũ in ſmõi toꝛ quẽ vos qritis:&t angeł
bus s bloſohe- teſtamẽti quẽ vos vuldſ.Ec
matoꝛs: loqui à veit dicit Diig itui
tur ſcripta de doo C veit dict dns ex ercitud.
36 le affli Et ꝗs poterit cogitare dieʒ
q̃ſide homie affli Xt geᷣ 3 E Di, .
cto ð malo qò au aduẽtus ei:Et quis ſtabit

ãad vidẽdũ eũ. Ypſe c᷑ni qua
ſi ignis ↄflans èt q̃ſi herba

dit ĩ eo ꝙ errone⸗
um eſt. b (¶Oij

q facit maluʒ ¶Tq. =
ex dictis pʒ fnia. fullonũ. Et ſedebit ↄflãs ⁊
c ¶ Aut certe vii emũdãs argentũ: t purga
eſt deus iudicij. . bit ſilioſ leui. Et colbit eoſ
diludicas iter bo. qſi aurũ ⁊ q̃ſi argentum:ct
nos 7 malosd L
Ecce ego. Hic oſe

quẽter denũciat᷑ xbᷣi aduentx:in quo fit bonoꝝ ⁊ malo
rũ diſcretio:qꝛ in pᷣmo aduẽtu xpᷣi factũ eſt iudiciũ di9⸗
ſcretõis: vocando aliquos ad gram ceteris dimiſſis iu⸗
ſto dei iudicio lʒ nobis occulto: ſed in ſcõo aduẽtu fiet
iudiciũ diſcuſſionis malos puniẽdo:a bonos pꝛemian

do:ſic ergo ꝓcedit:qꝛ pᷣ vterq; aduẽtus denũciat᷑: 22

pᷣdictus erroꝛ euacuat᷑:ibi Inualuerũt. pma in duas:qꝛ
pmo ponit᷑ dicta denũciatio:ſcòo ppli monitõ:ibi Ego
eni. pᷣma adhuc in duas:qꝛ pᷣmo nũciat vterq; aduent
ſcõo vtriuſqʒ effectus:ibi Ipſe eni. Circa bᷣmü pᷣmo de⸗/
nũciat pᷣmus adueni xp̃i:cũ dẽ in pſona xpᷣi: d Ec⸗
ce ego mittã angelũ meũ.i.iohannẽ baptiſtã:q mag du
xit in terris vita angelicã qᷓ humanã.ꝙ eni hec ſcriptu⸗
ra dicat᷑ de ipſo ad lr̃am:pʒ Mat. xj. vbi dicit ſaluatoꝛ
de iohanne: Hic eſt de quo ſcriptũ eſt:ecce ego mitto ⁊c
e ¶ Et pᷣpabit viã.qꝛ pᷣdicatio ⁊ baptiſmꝰ iohãnis fue/
rũt qͥdam pᷣpationes ad baptiſmũ ⁊ p̃dicatõeʒ xpᷣi:
I¶ Et ſtatim veniet ad templũ ſuũ.qꝛ ibi xpᷣs oblatus
fuit a ibi pluries pᷣdicauit ⁊ miracla fecit g Dñatoꝛ
quem vos queritis.i. chꝛiſtus cuius aduentũ deſidera-
bant patres antid. h ¶ Et angel teſtamti. qꝛ xpᷣs fuit
nũcius noui teſtamẽti: vt pᷣdixerat Hiere xxxj.ſcõo de
nunciat aduent xpi ſcòs:cũ dicit: i ¶ Ecce venit.i. ve⸗
niet certitudinaliter ad iudiciũ. k ¶ Et qs poterit co⸗
gitare diem aduent eius.q.d.nullł:vñ dĩ Mat.xxiiij.
De die illa ⁊ hoꝛg nemo ſcit ꝛc. l ¶ Et quis ſtabit.i.
poterit ſtare m ¶ Ad videndum eum. quia ſicut pᷣmꝰ
aduẽtus fuit in humilitate ⁊ mãſi uetudine: ita ſcõs erit
in ptãte 2 terroꝛe. n ¶ Ipſe eni. Hic ↄñter ponit᷑ effecxꝰ

„

ytriuſq; aduentus:tñ in quodaʒ generali: ⁊ pmo pmi:

ſcdo ſecũdl

timi ad me: ètreuertar ad

ſtis: In quo conſigim te:

ſtra:tamẽ ſaluaui aliquos ex mea miſericoꝛdia. c

ibi Et accedã effectus aũt pmi fuit vocatio ali⸗
quoꝝ ad fidem:quos in pꝛimitiua eccleſia ꝓbauit quaſi au
rum in foꝛnace ꝑ tribulatões in iudea:vt pʒ in actib aplo
rum in plurious locis: a poſtea p tyranos in oibus ptibus

osbis:a hoc eſt qdð dicit᷑: n⸗ Iple eni quaſi ignis cõflans.

ad ꝓhatoeʒ electoꝛũ:
„ „ Krð . (RErid derba ful⸗
erũt dño offerẽteſ ſacriſicia 15 5 ua ptiſeut e
in iuſticia. Et placebit dñũo lones ad purificadas
ſacriſiciũ iuda ⁊ hieriin ſi veſtes ⁊ eaanitidas ſi

cũt dies ſeculi:⁊ ſic ãni anti gabit fllio leui i apo

qui.Et accèdã ad vos ĩ iu Dolos Asruzdliur
Jieir teſtig velor uerunt de tribu leui:
dicio:c᷑t ero teſtis velox ma omnes fuerunt no

lencis:⁊ adulteris:⁊ piuris
⁊ q calũniãt᷑ mercedẽ mer/
cẽnarijs:⁊ hũiliant viduas
⁊ pupillos:⁊ oppꝛimũt pe
grinũ:nec timuerũt me diẽ

ue legis nilcopleeſ
Et colabit eos.ad ꝑ⸗
fectam mundiciaʒ de
ducẽdo r ¶¶ Et erũt
offerentej ſacrificia.i.

Di ACL 11 euchariſtiam:per va
dñs exercituũ.Egõ.n. dñs tria legis ſacriticia fi⸗
et ñ mutoꝛ:ct voſ filij iacob guratum fuit perfcm̃

n eſtoſũpti. A dièby.n. pa per plura imperfecta
trũ vroꝝ receſſiſti a legitis 8 (EÆ placebit do⸗

10 . mino ⁊c. quia iſtud
meis:⁊ ñ cuſtodiſt. Rèuer ſacrificium eſt deo ac

ceptiſſimuʒ: t Si
vos: dicit dñs exercituũ.t ¶ cut dies ſeculi ⁊ ſicut
anni antiqui.vnde in

dixiſt: In quo reuertemur

ELe canone miſſe dicitur
Si affiget homo deum: Ae Sicuti accepra babe⸗
vos configitis me. Et dixi re dignatus es mune⸗

ra pueri tui iuſti abel
⁊ ſacrificiũ patriarꝰ⸗
che noſtri abꝛae:⁊ qðᷣ
tibi obtulit ſumm ſacerdos tuus melchiſedech. Scienduʒ
tñ ꝙ iſtud ſicut nõ deſignat equalitatẽ: ſed coꝛreſpondentiꝗ
rei figurate ad figurã: ſicut enim res figurata excellit ſigurã
ſic ſacrificiũ noue legis qð eſt euchariſtia:excellit oia veten
legis ſacrificia. v ¶ Et accedã. Hic ponit᷑ effect aduentus
ſcòi:cum dicit᷑:Et accedã ad vos in iudicio. qꝛ chꝛiſtus ve⸗

—

niet in iudicium in foꝛma hũana:tamen gloꝛioſa: x Et
ero teſtis velox. qꝛ illud iudiciũ bꝛeui tempoꝛe expedietur
y ¶ Maleficis ⁊ adulteris.i.quibuſcunq; peccatoꝛib:quia
virtute chꝛiſti nota fient omnibus eo peccata ⁊ ſententia
iudicis iuſta:iſta tamen peccata ſpecialiter expꝛimũtur que
crudelitatem impoꝛtant:ſicut ⁊ Mat.xxv. vbi ꝓceſſus illi-
us iudicij ponitur a ſaluatoꝛe: ʒ3 Ego enim oñs. Dic cõ⸗
ſequenter poſt effectum extremi iudicij ponitur monitio po
puli: que tunc non habebit locũ ſed ante: dicit igitur: Eggo
enim dñs.ad quẽ ſpectat omniũ generale iudiciuũ: a ¶ Et
nõ mutoꝛ.in meipſo:licet ſit mutatio in effectibꝰ meis ᷣm

varietatem meritoꝛum ⁊ demeritoꝛuʒ hoiuʒ. b ¶ Et vos

filij iacob non eſtis cõſumpti. licet hoc meruiſſent m 4 e
die
bus enim patrũ veſtroꝝ receſſiſtis. quia cito poſt datõz legl
in mõte ſynai peccauerũt in adoꝛatioe vituli:exo.xxxiji.
d ¶Reuertemini ad meę.ꝑ verã pniam: e¶ Et reuertar
ad 9s. p clementiã. f¶ Et dixiſtis. vos male excuſando:
g 702 q reuertamur.q.d.nõ declinauim a deo:cui griũ
oñditur cũ ſubdit: h ¶ Si affiget hoõ deũ:qꝛ vos cõſigitis

me. in hebꝛeo habetur: Si violentabit hõ deum: qꝛ vos

violẽtatis me.loquit᷑ eni ſcripta de deoſicut de hoie cui bo
na p violentiã capiunti:decime vo ipſi dei ſi it ꝓ ſuſtẽtatõe
miſtroꝝ ſuoꝝ:q retinebant iniuſte a iudeis laicis. io ſubdit

Mber

a ¶ In decimis.q̃ debebant leuit b Uet ipmitis. q debe
bant᷑ ſacerdotib'. ⁊ ad hãc ſniam reducit᷑ traſlatio nr̃a: ho
eni oicto mõ violẽtat ſᷣm cõem modũ loqndi: dẽ vſq; ad
coꝛ ↄfixus. c ¶ Et in penuria vos maledicti eſtis.in penaʒ
eni dicti peccati deus imittebat ſterilitatẽ terrenaſcentiũ:io
ſubdit: d ¶ Inferte
oẽʒ decimã in hoꝛen „ „ DWG
ſ. leuitaꝝ: 4 Etꝓ In dẽcimis cet ĩ pmitijs. Et
bate me. i. effectũ bo⸗

nitatis mee. ſi de dec me vos ↄfigii gens tota.

mis feceritis qð debe 982 Iw
tis:io ſubdit: f Si Inſerte oẽm decimã ĩ hoꝛ/
nõ apuero vobij caa reũ meũ: ⁊ ſit cib ĩ domo
nacl vatse menkrpbueme wb ode
Plauge dñs. Si nõn aperuero vo/

fecũdatoõʒ ire ↄueniẽ-
teſ: g ¶ Et effudero

vobis bñdictõz. i. bo ro vobᷣ bñdictõʒ vſq; ad a-
norPelleien bũdantiã.Et incrẽpabo ꝓ
pabo p vobis deuo- vob deuoꝛãtẽ:⁊ ñ coꝛrũpet

fructũ terre vre:nec erit ſte/
rilis vinea ĩ agro dicit dñs
exercituũ. Et bẽatos vos
dicẽt oẽs gẽtes. Eritis eniʒ
vos terra ðᷣeſiderabilis dic

rantẽ.i.faciã ꝙ vẽtus
vrẽs:locuſte:⁊ hmõi
ſñi deuoꝛabũt ſeu peio
rabũt terrenaſcẽtia.
i¶ Et beatos vos di
cent oẽs gẽtes.q̃ ſunt

in circuitu vro ex bo dñis exercituũ. Inualułrũt
eigtd ſup me v̈ba vfa diẽ dñſ. Et
eſt ſub ditoe.l. ſi fe diriſis auid 1ocat uin .

cerũt pmiſſio nõ fut E uit deo: ẽt qdð emolumen
impleta k ¶ Inua⸗

luerũt. Hic erroꝛ. ð. eæjy: et qꝛ ãbulauim triſtes

poſituj remouet᷑:⁊ di l⸗ . 5
uidit in duas pte:: q Coꝛã dſio exercuun⸗ Ergo
be dicr erroꝛ repetit:· nuc beatos dicim arroga/
vt aliqd addat᷑: 12 “ tes. Sigdẽz ediſicati ſũt fa/
uacuat᷑:ibi Tũc locu
ti ſũt timẽtes. Circa

pᷣmoẽ in pſona dei k

ſeruit deo.qꝛ ad hꝰ no ſequit᷑ aliqua eius retributio:qꝛ ſicut

dictũ eſt ſuꝑ: negabat deũ hĩe ꝓuidẽtiaʒ de actib' hũanis
vel iuſticiã: ⁊ ad vtrũq; ſequit᷑ defect bõe retributõis: ideo
1

ſubdit᷑ in ꝑſona taliũ. n ¶ Et qð emo.qꝛ cuſto.pᷣcepta ei.
qd. nullũ o ¶ Et qꝛ ambulauim' triſtes.i.ieiuniij afflicti
vñ in hebꝛeo hẽ:Et qꝛ ambulauim denigrati. ⁊ iõ vlteri
cõcludebãt: p ¶Ertho nuc i. in pñti vita q ¶ Beatos di
cim arrogãtes.i.eleuatos in pomba ⁊ potẽtia:qꝛ bñ eſt eij

in hac vita:nec expectat᷑ alia. r¶ Siquidẽ edificati ſũt.in

domib' a poſſeſſionibꝰ: s Eer tẽtauerũt deũ.ipſuʒ ꝓuo

cando 1 ↄtẽnendo: t ¶ Et
nõ habeat de
iuſticiã: v
bᷣmo ſuccincte:ſcòo magis diffuſe:ca. vlti. Circa p dicit:

. ii facti ſũt. ex quo ↄcludit᷑
noticiã: vl ſi hʒ ꝙ de talib nõ fecit

v ¶ Tũc locuti ſũt timẽtes deũ.qͥ ↄfitent᷑ diuinã ꝓuidẽtiaʒ

eius iuſticiã ad oĩa ſe extẽdere: x ¶ Unuſquiſq; cũ ꝓxi/
mo ſuo.de pᷣmiatoõe bonoꝝ a punitõe maloꝝ in ĩeculo fu-
turo:⁊ ſubdit: v

tiri a ¶ In die qua ego faciã.i. in die iudicj b ¶ In pe⸗

culiũ.i.in pplm amicabilẽ ⁊ familiarẽ. c ¶ Et parcã eis.a

TIpènuria voſ maledicti eſi

bis cataractaſ celi:t effude

tũ qꝛ cuſtodiuimus pᷣcepta

dẽ in pſone nualueft ſup me yba vra.i.ð me
ſunt multiplicata: ⁊ q lint illa ſubdit: m ¶ Uanus eſt qui

ũc locuti ſũt. Hic ↄñter dict erroꝛ tollit:⁊

ubch t attẽdit dñs ⁊c᷑. Hic accipit᷑ ⁊ ꝓ ideſt
ſic eni loquebant᷑ ad inuicẽ Attendit dñs.ſ. bona ⁊ mala q̃ᷓ
fiũt in pñti vita. ʒ ¶ Et ſcript eſt liber.i.iſta ſũt in diuina
ſcientia indelibiliter: æ ¶ Et erũt mihi ait dñ.qͥ ñ põt mẽ

penis eternis: d¶ Sicut parcit vir filio ſuo. qui caſt⸗

gat eũ ne incurrat maius malũ. e Et cõuertimini.ſ.
ad me vos qui eſtis in ſupꝛadicto erroꝛe: f ¶ Et vide-
bitis quid ſit inter iuſtũ ⁊ impiũ.qꝛ licet iuſtus in pñti
caſtiget:tñ ꝑ hoc ↄſeruat᷑ in bonis gr̃e ⁊ poſtea in bona
gloꝛie deducet:
ciẽtes ĩpietates: tetaueft dẽ i poſtilla: Iſta
deũ et lalui facti ſüt. Tũcloõ er timuntur.
cuti ſũt timẽtes deũ:vnuſl emugalir⸗

qʒ cũ ꝓximo ſuo. Et tten“ Atio qua⸗
dit dñs ⁊ audiuit ct ſcrip e expmũt
iſta

peecata. ſ. ma
liber monumẽti coꝛaʒ eo leficium ⁊ adulte

timẽtib dñm ⁊ cogitatib riũ a piuriũ: jm
nomẽ eb. Et erũt mihi ait glo. dqa cöiter iha
dñiſ exercituũ ĩ diẽ q̃ ego fa nt oe
cio in pèculiũ:èt parcã eis
ſict ꝑcit vir ſilio ſuo ſuiẽti

culte:ſed a deo ꝓp/
feruntur in medi/

Ee Er e. een erd um: ne diu lateãt
ſibi. Et ↄuẽrtimũ:ct videbin zideo pmiſit: Et
qd ſit inter iuſtũ ⁊ impiũ:? ero teſiis ꝗ· d. liʒ
inter pßuientẽ deo ⁊ nò ſerui de ſſimilib pecca-

tis non inueniãt᷑

Eie äy3 t plurimum te-
Cc&c.n.dieſ veniet ſuc ſecrtan ceo ero

Acenſa qſi camin: èt e teſtis. Adiungit
rũt oẽſ ſupbi èt oẽs faciẽteſ

ipietatẽ ſtipul. Et infläma catis iſta que ſe⸗

. u e 1 uuntur.ſ.qui nõ
biteos dies veniẽs die dſſ Ncgunt merele
exercituũ:quẽ ñ delinqt eis mercẽnaris:a vi/
radicẽ ⁊ germẽ. Et oꝛit vo duas 7 pupillos
bis timentib nomẽ meum Mhaminepaſii
7 „ „ . 7 5„ „ 22 *Ein *
ſol iuſticie:èt ſanitas in pẽ putentur: que per

nis e. Et ègrediemi èt ſalie iurio ⁊ adulterio

tis ſicut vitulus de armẽto comparantur: ut

in glo.
Capitulũ.IIII.

Aone maloꝛum: ⁊ pꝛimo ponitur maloꝛ uʒ puni/
tio:ſcòo bonoꝛum retributio:ibi Et oꝛietur. Circa pꝛi-
mü dicitur: a ¶ Ecce enim dies veniet. ſcilicet iudicij:
b ¶ Succenſa quaſi caminus. quia illam diem pcedet
ignis conflagrationis ad purgationem elementoꝝ:⁊ ea

ſequetur ignis gehenne ad punitionem repꝛoboꝛum:

ideo ſubditur: c ¶ Et erunt omnes ſuperbi.peccãtes
contra deum. d ¶ Et omnes facientes impietatem. ꝑ
eccata contra pꝛoximum: e ¶ Stipula. incendio ge⸗

enne deputata. f ¶ Que non derelinquet eis radicẽ.
quia poſt finalem ſ. auaikte erit tempus nec locuj

reuertendi ad gratiam. g ¶ Et oꝛietur. Hic conſequen
ter ponitur bonoꝛum retributio: cum dicitur: Et oꝛiet

vobis timentibus nomen meũ. timoꝛe filiali: quia ha-
ol iuſticie. i. chꝛiſtus

Alieckaih⸗ electis retributoꝛ ſaluatoꝛ iuſtus.

bet charitatem annexam. h

i ¶ Et ſanitas in pennis eius. ſcilicet oꝛietur: quia per
ipſum electi gloꝛiaʒ anime ⁊ coꝛpoꝛis conſequentur:
kq ¶ Egrediemini. ad conſiderationem pene repꝛoboꝝ

quam euadetis: I ¶ Et ſalietis ſicut vitulus de armen
to.quia talis viſio t eis exultationis occaſio: tum ꝓ-
pter eius euaſionem: tũ ꝓpter diuine iuſticie impletõʒ:

lm ꝙ dicitur pſalmo. lvij. Letabit iuſtus cum viderit

tñ peccata ſpali·

peccata fiunt oc

etiã pꝛedictis pec

Cce enim. hic pꝛedictus erroꝛ remouetur ma⸗
gis explicite ex pꝛemiatione bonoꝛum ⁊ puniti-

ugetpotet

cAlit nl

ſ
Floipen⸗
inint ihnuin
. 1Mdied
nnore eciſi

nurineinctou

nofiſemimeri
u ſit menio d
Alichriſtlß⸗
, dict ſalnator

Pban v Sicn
leretis mofſtcn

geretis ſoream
hi. p Oum

muͤdaul dlioꝛeb

wirr ae
Penoniteſta, 1
nodüpinendia
gonslegelz non⸗
chri uccialiaa
depouo inſtitute
nento:qꝛilaſu
ſonpütobſcrue
ſgareaideo ce
ceego mitti ve
urin visci
chꝛiſtricho ſe
ldiesiudich⸗
v Etoonue
tunc emntln
Punwonnhu’
chantuarchuj

Ae raln

Nlointanlano⸗

pperineniud

ſdaermintitei
fiafſemapin
nptemnaſcht
mrͤnclii
4 fuitioneqni

H

lteegude

Nc liſ pbid

Binosl
ceptart

emi
epplidiiarg

unchenef
weop:ſ.
gienen ſedb⸗

neexh.
ulctoleere 1

eengtelen
glenbbenn

unanii
hachlme
iin
oſtitn
Paeu ſune
aleſcne
rünt
n Ndilri
jniirs
wetsgol
—
uminmi
1Annun
rmicen
s. Mngt

tüelose.

Cis iguſ
gumulgin
acunnenii
mnctinmignn

duas 1 in

oppeinutpe
ghum:neſmn

õ

orio 1 Wuln
Conparanunt
ingo

onnun
tiurmaorſe
onun
3llan mit
mumaipi⸗

qua fit mentio ð

vindictã ꝛc. m ¶ Et calcabitis impios cũ fuerit cinis.
i afflicti pena ignis gebennalis:qꝛ coꝛpoꝛa damnatoʒ⸗
nõ incinerabuntur:ſed ſemper viuent vt ſemper cruciẽ
tur. n ¶ In die qᷓ ego facio.i. in die iudicij. o ¶ We
mentote. Hic cõſequenter ponitur generalis monitio ⁊

marxime indeoꝛũ

quoꝝ plures dcon „„ , „
enenimt anein Er calcabitis impios cũ ſue
3: ideo d . ni Dlataæ
Pehen 4 lei rint cinis ſub plãta pedum

moyſi ſerui met Veſtroꝛuʒ in diẽ qua ego fa
cio dicit dominexercituuʒ

adueru chꝛiſti: ,y Mẽmentote legis moyſi
dicit ſaluatoꝛ: ſerui mei:qã mandaui eiĩ
Johan. v. Si cre ſſr-1,
deretis moyſi cre oꝛeb ad omnẽ ſrł pꝛccepta
deretis foꝛte mi ct iudicia.Eccè ego mittaʒ
bi. p ¶ Quam
mãdaui ei ĩ oꝛeb. .

Exod.xx. q ¶ Pꝛecepta.ſ. decalogi:que ſeruanda ſũt
tpe noui teſta. r ¶ Et iudicia.i.illa que cõtinent iuſtũ
modũ viuendi ad pꝛoximũ:que ſimiliter ſeruantur in
noua lege:lʒ non eodẽ modo quantuʒ ad omnia:qꝛ p̃ᷣ⸗
cepta iudicialia que ſeruantur in noua lege obligant vt
de nouo inſtituta. de ceremonialibus vero non ſit hic
mentio:qꝛ illa ſunt totaliter excluſa in noua lege:ita q

ſigure:⁊ ideo ceſſauerunt adueniente veritate. s ¶ Ec

auteʒ ſeruanda:qð eſt contra eos:ſi enim ꝓphᷣa intenderer

exhoꝛtari populu ad legẽ moſaicã erpetuo obſeruandam
vtiq; dixiſſet ſeruate ſeu cuſtodite legẽ moyſi ⁊ hoc non di

*

xit: ſed mementote legis:ad innuenduũ qo ſupꝛa dictum eſt:

⁊ notandũ ꝙ hanc differentiã inter cuſtodire pꝛecenrum ⁊

memoꝛiaʒ habere de
HS „ „„ pꝛecepto ſeu de lege:
vobis heliã pꝛophetã ànte ponit han. woſes
ͤ peniat di mni gerundeñn.in expoſiti
; veniat dies domini ma one ſuper pẽtateuch.

us ⁊ hoꝛꝛibilis. Et con⸗

4 1, ſuper illud verbum:
Uertet coꝛ patrũ ad filios ⁊

Exodi.xx. Memen⸗

coꝛ ſilioꝝ ad patres eoꝛum to vr diẽ ſabbati ſan-
nẽ foꝛte veniam èt percutiã cctifices ⁊ illud verbũ
terram ànatbemate. dout. v. Obſerua die
. — ſaabbati dicendo ꝙ p⸗
Explicit malachias ppha. muʒ verbu impoꝛtat
pꝛeceptũ affirmatiuũ

ſolũ de memoꝛia ſab
bati habenda:⁊ ꝛmverbum impoꝛtat pꝛeceptũ de cuſtodiẽ
E omnibus que cuſtodienda ſunt in ſabbato.
n eodem. c. vbi dicitur in poſtil. Et conuertete
ad filios. ¶ H Additi
Oc qð dĩ de helia. Et conuertet coꝛ patrũ ad filios
Acoꝛ filioꝝ ad patres eoꝝ.videtur pꝛopꝛie exponẽ
de ſcõ iohe baptiſta qui Pcenit chꝛiſtũ in ſpũ ⁊ vtute he

9—

dũ

tũ digito demonſtrauit filijs xpᷣm:in quẽ coꝛ patrum fide ⁊

non pñt obſeruari licite:eo ꝙ erant reſpectu noui teſta. lie: Luce.j.c. Iſte enim conuertit coꝛ patxꝝ ad filios:inquan

ce ego mittã vobis heliam ꝓphᷣam. qui ad hoc reſerua
tur in vita c enoch: vt pꝛedicent contra perfidiã anti-
chꝛiſti:ideo ſubditur: t ¶ Anteqᷓ veniat dies domini.

i. dies iudicij:quã diẽ pꝛecedet perſecutio antichꝛiſti.

V (¶ Et conuertet coꝛ patrũ ad filios reducendo illoj ꝗ

tunc erunt increduli ad fidẽ chꝛiſti:in quẽ credidernnt
patres antiqui:a ſic illi patres diligent filios ecõuerſo
in charitate chꝛiſti. x foꝛte veniã.in hebꝛeo nõ
eſt foꝛte:qꝛ aduentus dei ad iudiciũ certus eſt:poteſt ẽt
dici ſm tranſlationẽ noſtrã: ꝙ non ponitur hic foꝛte:
pꝛopter incertitudinẽ aduentuſ:ſed pꝛopter incertitudi
nẽ determinati tpis:vnõ chꝛiſtus dicit Act.j. Non ẽ ve
ſtrũ noſſe tpa vel momenta ⁊c᷑. y( Et percutiã terrã.
i. habitantes in terra generaliter 38 Anathemate. i.
ſempiterna ſepatione ab ea:qꝛ nullus homo habitabit
terrã vltra:ſed aliqui.ſ.electi adherebunt deo ſempiter
na fruitione:quã nobis concedat qui cũ patre ⁊ ſpũſcõ
luit ⁊ regnat deus in ſecula ſeculoꝛum Amen.
In. c.iĩ. vbi dicitur in poſtil. Pꝛecepta.ſ. pecalogi.
VBi nos habemus in hoc loco pꝛe ¶ Additio.
cepta ⁊ iudicia:in hebꝛeo hẽ ceremonia ⁊ iudi/

nos validũ argumentũ ad pꝛobandũ ꝙ ceremonialia
non debent ceſſare tpꝑe meſſie:vt hẽ cõiter in expoſitio/
nibus eoꝝ:ſed bene aſpicienti verã ⁊ pꝛopꝛ à littere ſi/
gnificationẽ ex hac auctoꝛitate non habent intentũ:ſed
foꝛte ex ea poteſt oppoſitũ pꝛobari:ad qð ſciendum ꝙ
aliud eſt dicere Mementote legis moyſi.⁊ aliud eſt di

cere:Seruate legẽ moyſi ⁊c᷑.nã ad ſeruandũ legẽ requi

ritur facere ea que in lege pꝛecipiuntur: ⁊ vitare ea que

in lege pꝛohibentur: ad memoꝛiam vero le is haben/
dã hoc non requiritur: ſed ſufficit habere memoꝛiã de

lege in mente ad eius ſi piritualẽ intelligentiã percipien-

da: vnde in hoc loco ꝓphᷣa ad ſpiritualẽ legis intelligen

tiã inuitat ſm gloſãa interlinearẽ:non autẽ exhoꝛtatur
ad obſ⸗ eruantiã legis:⁊ ſic ex iſta auctoꝛitate hĩ ꝙ cere⸗
monialia ⁊ iudicialia legis moſaice de quib hic tm̃ fit

mentio ſunt habenda in memoꝛia modo predicto: nõ

vnde ex hoc loco eſtimant hebꝛei habere

deſiderio tendebat: ſed hoc in ſingulari vago: non autem
in ſingulari demonſtrato: ſimiliter couertit coꝛ filioꝛuʒ ad
patres eoꝝ:inquantũ chꝛiſtus quẽ filijs digito demonſtra

uit ẽ ille in quẽ patrũ fides ⁊ deſideriũ tendebat ſaltẽ in ſin

gulari vago:⁊ ſequitur: Ne foꝛte veniã ⁊ percutiam terraʒ

anathemate.q.d.ſi ſine precuſſoꝛe pꝛecedente veniſſem:de

ercutienda anathemate ⁊c᷑. ¶ NReplica.
N. c.iiij.vbi dicit: Et conuertet coꝛ patrũ ad filios.
oſtil. exponit de helia: qꝛ hoc faciet pꝛecurrendo
ſm aduentũ chꝛiſti:burg. autẽ exponit de ſancto iohanne

baptiſta:ſed illa expoſitio ẽ miſtyca ſicut iohannes fuit my

ficiente demonſtrante me deficeret fidej mea: S eſſz

ſticus helias:qꝛ venit in ſpiritu ⁊ virtute helie: expoſitioni

etiaʒ burg.ſi literalis eſſe debeat occurrunt inconueniẽtia:

