tas fallos. ¶ Additio.
⸗ N qð dẽ hic:Et ꝓphetã.⁊ ſʒ gloſã intelligi
cogn

f5 ve⸗
ro ꝓpha: ꝓut plane littera ſonat: qꝛ expõit᷑ ſecũdũ

illud qð ponit in pſalmo: Jã nõ ẽ ppha:⁊ nos non
oſcet amplius.vñ ſecũduʒ h hec ꝓphetia q incipit ab
illo loco: Ecce dñatoꝛ dñs:non pꝑtinet ad ſtatũ baby onice

captiuitatis ĩ qᷓ młti fuerũt ꝓphete:vt Hiere. Exechiel: Da⸗

— R
taures.i.oꝛnamẽta auriũ. t ¶ Et anu

niel:⁊ huiuſmõi.vñ aſpiciẽti bene ſingula q̃ de hac mã
ↄtinent᷑ in hca.magis videntur ꝑtinẽ ad ſtatũ hcapti-
uitatis i qua nullũ robur hñt ſeu valitudinẽ:nec pphe/
tã:nec ariolũ:⁊ ſic de ſ ingulis hic ↄtẽtis:hec in gloſa p
pe applicãt huic ſtatui eoꝝ hodierno:a ſpeciali cũ red
dit᷑ ca huiuſmoi

H „ benaxꝝ: cũ dẽ: Ru
ti crine caluiciũ:&t ꝓ faſcia it hieruſalẽ: ⁊ ↄci
pectoꝛali cilicium. Pul⸗ dit iudas: u,
chèrrimi quoq; viri tui gla ones on⸗ 5deu
dio cadẽt:èʒt foꝛteſ tui ĩ plio ꝓbe vẽ opetẽ iu
Et merebut alq; lugebunt deis mocherniotd
poꝛte eb: t deſolata in ter quotidie in ſuis
ra ſedebit. ¶ Ca. IIII. talaac
Tapphedet ſeptem nuenire aliqᷓ fal
mulieres viꝝ vnũ in ſaõ chꝛiſtů. Sili/

die illa dicẽtes: Paͤnẽ nẽm ter qs ſeqt: Dec-
catũ ſuũ qſi ſodo

comeden:⁊ veſtimẽtis no

SnLel ma pᷣdicauerunt
ſtr. opiemur:tm̃modo luo no nii eis ppꝛie
cet᷑ nom tuũ ſuꝑ noſ:ãauſer oↄpetit: ꝗ publice
aoppꝛobät quatu
in eis ẽ occiſionẽ

chꝛiſti: nõ abſcondẽtes alidd de malicia ibidẽ ppetrata
vnde expleta miſeria eoꝝ:ta iſexu virili: y femineo ſta
tim pꝛophetat de felicitate eoꝝ:q ſaluati lunt de iſrael

abiectis nõ credentibus: 2 h cũ dicit iĩ ca ſequẽti.ſ. iiij.
ut in poſtillaa. (MReplicMa.
capitulo tertio poſtill. bur gẽ differuͦt i ap
licatione:qꝛ poſtilł.applicat ad captiuitatem
abylonicam:ſimiliter ⁊ ſanctus thomas: bur

2 exponat

cgeñ. auñt applicat ad captiuitatẽ iudeoꝝ: hodiernam:

ſed æcʒ poſtill. exponit pꝛimã partẽ huius capituli: OQ

deus auferet a hieruſalem foꝛtẽ validũ ? pꝛophetq;.l.
falſuʒ in quo confidere ſolebant:⁊ fuerunt decepti: bur
geñ. dicit ßᷣm gloſam intelligi debere de vero pꝛo phe

ta. Et ex hoc arguit:ꝙ hoc capituluʒ in captiuitane ba⸗
bylonica locũ non habuit in qua qplures ſancti p/
phete fuerunt. . DHieremias: Baruth: Egechiel: Daniel:
⁊c. Soluat hoc argumentũ thomiſta: qui exponit de
captiuitate babylonica: et cũ hoc de pꝛopheta de inſti
ctu diuino: poſtillatoꝛ auteʒ exponit de pꝛopheta fal⸗
ſo: iõ argumentũ eſt contra eu: niſi quantu eſt oe gloſa
per Burgeñ. allegata: quã ⁊ Burgen/ toꝛ non
reputant auctenticam. „ lm. III.
Tappꝛehendent. Hic ex dictis concluditur coꝛ
relarium. Circa quod ſciendum ꝙ in hebꝛeo
non incipit bic capitulum: ſed littera iſta: Et
appꝛehendent ⁊c. immediate coniuugitur cum pꝛece-
denti abſq; aliquo ſpacio vacuo intermedio: quoc e.
ſignum alterius ſententie ſeu capituli apud hebꝛeos
ideo eſt cõcluſio ſequẽs ex pꝛedictis. Ex hoc eniʒ quod

Poictu eſt viri intericerentur in prelio: ſquit inul

te remanerẽt mulieres ſine viris: qꝛ mulieres no ſicn.
terficiũtur in pꝛels: et hocẽ quod dicit: a ¶ Et ap⸗
pꝛehẽdẽt ac.] querentes eũ habere ſponſũ:⁊ q: ac ſpo⸗
ſuz pertinet pꝛouidere vxoꝛibus a filijs de neceſſarije⸗
qð eſt difficile ꝓ tot vxoꝛibus:⁊ ſic vnus vir renueret

diungi tot vxoꝛib:iõ hoc remouet:cũ ſubdit: 2

neʒ noſtrũ comedem ⁊c. i. ꝓuidebimus nobis? filis
de victu ⁊ veſtitu. c

ſimus vxoꝛes tue. d

¶ Aufer obpꝛobꝛium noſtru.

ſ.ſterilitatis ⁊ nihil plus petimus a ie.

In die illa erit germẽ dñi in magnificentia ⁊ gloꝛia 7“.

Cgot
rſn

hun bi⸗

uſtüel
mnautlun

Gluntk

duͤui
lireterur.

üiibic I

ntgerme
n triſin
eiczgin
ditirg
lötichapd

odi N

T. 1io e
nandef
terckeint
priutaeb
Ctöhzan
bora
birſie

dno

tod⸗
umß
dis p
aſin
fushu
r,
ſiſxn
c anu

.

1

antumogddo inuocetur ꝛc.ſ.

Cmie
ſenirri⸗
cnoni nio
rſtonun
ſcüfmnn
gheilti⸗
ſtoröſgui
1 Slabi
luuſmi
illtepon
iarann

Nhi
ilug
iſiui
ldiie
igpnnt

hunſmrliun

h Wuſ
n n
mi
ziſee
ufii
“
nikin
,mmint
1.
lir ſnn

uui udo:

ſonivAd,
Gnrinan,

„6e,

7 ,

tẽtica:apð hebꝛe
os dẽ: In tpe illo
erit meſſias dñi.
⁊. 1 io expoſito

pꝛimũ dicit: e

m ¶ Siabluerit. Hic accipit ſi pꝛo qꝛ. n ¶¶ S
liarũ ſyon.i.ecclie in ſer eu iuich. qꝛ chꝛiſt

hy'fecit ex maximo feruoꝛe Pparltaug:
Hic ↄñt ponit ↄſolatio bonoꝝ quatũ ad di
tenebꝛoſa ⁊ illuminãs noctẽ:ita ꝙ ad ſeinuicẽ toto no⸗
3 tenebꝛas de nocte: h fuit in figura gratie ſpirituſſã

rantie:ꝗ tanto melioꝛ ẽ illa colũna ignis nubis:quan
to veritas eſt melioꝛ vmbꝛa:⁊ ad litterã ſignũ illud gra
tie oeſte date: habuit ſpeciẽ ignis lucẽtis nõ ↄburẽ⸗

e¶ In die illa. hic icipit caplin ĩ hebꝛeo:qꝛ ibi pmitti

tur ſpaciũ vacuũ.Superp.n.deſcripta ẽ punitio ma
loꝛũ: ⁊ hic ↄſequẽter ponit᷑ ↄſolatio bonoꝛũ fiẽda per

chꝛiſtũ: qꝛ ſicut dictũ ẽ ſupꝛa:mocł Eſaie ẽ cũ alis que
tractat ſimul deſcribere myſteriũ chꝛiſti qð itendit pᷣn

cipaliter: hebꝛei
reſiduũ hui capi ,
ulireferut ad t oppꝛobꝛium noſtrum. In
pymelſie .· ñ dð diẽ illa erit germen dñ in
In trallatoe chal tre ſublimiſ:ct exultatõ hiſ
daica qͥ apo hebꝛe q ſaluati fuerint de iſrael.
ol oꝛtargu 1 au Et erit is q relict fueritiĩ

ſyõ:⁊ reſidu iĩ hierlʒ. ſãci

res latini h expo ſOꝛdẽ filiaꝝ ſyõ:⁊ ſãguineʒ
nercave,pſperiin hierly lauerit de medio ei
nica magis iudai ris. Et crauit dñs ſùꝑ oẽʒ
SFaãt ꝓtuʒ ad hAᷣ l
hebꝛei. Igit ſcoornn

hrj sc ſñiaʒ hec littera ĩ duas partes diuidit᷑:qꝛ pꝛio poit
dDicta oↄſolatio bonoꝝ quãtũ ad eoꝝ exaltationem:ſe/
cuũdo quãatũ ad diuinã ptectionẽ: ibi Et creauit. Circa
mu Wro llla. i. tẽpoꝛe gratie que dicit
Deies pꝓpter claritatẽ noticie:ad romanos.xiii.Nox pᷣ/
ceſſit: dies at appꝛopiquauit. f ¶ Bermen oñni. i. chꝛi
ſtus qui oĩ germẽ dñi:qꝛ nõ fuit ↄcept virili ſemie:ſed
virtute ſpuſſancti. g ¶ In magnificẽtia. in miraculo
rũ operatioe:i ſua reſurrectiõe:⁊ aſcẽſioe. Eru⸗
cxꝰ terre.ſ.virginis:de qua dẽ infra.xlv. Aperiat᷑ terra
⁊ germinet ſaluatoꝛẽ. E ulta
fuerint ⁊c.i.apoſtolis ⁊ alijs fidelib:qͥ poſt chꝛiſti reſu

xultatio his q ſaluati

rectionẽ viſo dño gauiſi ſuunt. on. F. Erin ie pe⸗
Ois qᷣ re

tecoſtes recepto ſpirituſancto: Act.ij. 4
lictfuerit in ſyon ⁊c.i.in eccleſia:vt dictũ ẽ ſupꝛa.ij. ca

iz hẽ itelligẽdũ de illis ꝗ in eccleſia ſunt numero ⁊ me/

rito:iõ ſequit: ¶ Ois qꝗ ſcriptus ẽ in vita.i.in lib vi
te:ppꝑ ꝗð Ra.Sa. ſic gloſat oĩs ſcript.ſ.ſeculi venturi.

via
iuſticie pꝛo nobis ſatiſfecit. o kiitu arggsia g
et creauit.
uinã pꝛote-
ctionẽ.Circa qð ſciendũ:q in exitu de egypto dñs ꝓte⸗

xit filio iſrael ꝑ colũnã ignij ⁊ nubis:Exo.xiiij. LTolleſ
qr agelus dñi qͥ pᷣcedebat caſtra filioꝝ iſrael: abit pofſt

eos ⁊ cũ eo pariter colũna nubij.Sequit᷑ Et erat nube)/

ctis tẽpoꝛe accedẽnõ valerent. Fuit etiã poſtea colũna
nubis in ꝓtectionẽ ↄᷣ eſtũ ſolis de die: et colũna ignis
cti dande chꝛiſti diſcipulis in ſigno viſibili:Act.ij.q ꝓ
tegit ð ardoꝛẽ ↄcupiſcẽtie: et illumiat ð tenebꝛas igno

tis. Poteſt etiã pbabilit᷑ dici: apparuit ibi nebula lu

cida in ſignũ diuine pᷣſentie ſpecialis ꝑ gratiã: ſic in de

7

dDicatione tepli ſalomonis.iij. Reꝗ.viij. ⁊ in erectione

ibernaculi: Exo. xl. de quo poteſt expoi qð dẽ Act.
Et ipleuit totã domũ vbi erat ſedentes. ßm hyigit dẽ:

gliaʒ pꝛtectio: t taberna/

vocabit dis g ſcripiẽ ĩ vi
ta ĩ hierlſʒ. Si abluerit dñſ

Pp¶ Et creauit dñs.i.creabit:loquẽdo de uuuto pmoduʒ
peeteriti ppter certitudinẽ ꝓphetie. q ¶ Supꝑ oẽ; locum
⁊c..i.eccleſie militãtis q̃ ſyon dẽ:vt oſteſũ ẽ ſupꝛa ſecũdo:a
ad litterã in monte ſyon ſuit miſſio ſpirituſſancti: in ſi⸗
gno viſibili ſuꝑ Aoſtolos in die pentecoſtej:vt dicit hiero
l nymus in epiſtola ad

„

paulinũ de oib ſacr
ſcripte libꝛis. r ¶ kꝑ&k

locũ mõtis ſyon:let ubi in pte lil
vbi inuocatuj.⁊ ꝓ.i.

uocalee niben diem r ſr. TMbutnuocnes ofic⸗
mũ ⁊ ſplẽdoẽ ignis flãmã lbus: qe lgeng ota⸗
tis ĩ nocte. Sup oẽm eniʒ tionis. S ¶Nubem
p diẽ ⁊c.i.gratia ſpiri

tuſſãcti modo pꝛedi
cto ꝓtegẽtẽ. t¶ Su
per oẽm.n.glłiam.co/⸗
lumne ignis ⁊ nubis
date filüs iſrael.
v¶Pꝛotectio. ſcil
ſpũuſſancti: qꝛ excedit
eã:vt veritas vmbꝛã.
x¶Et tabernaculuʒ
erit.ſ ſpunſſancti.
In vmbꝛaculuz.

culũ erit ĩ umbꝛaculũ diei
ab eſtu:èt ĩ ſecuritatẽ ⁊ ab
ſcõſionẽ a turbine⁊ a plu/
uia. (Laplmm. v.
Antaboò dilectömeo
canticũ patruel mei:
vinee ſue. Niea fcã eſt dile
cto meo:li cöꝛnu filiõ olei.

ͦͦðMð contra concupiſcen/
tie eſtů. ʒ ¶ Et i ſecuritatẽ ꝛc. l.ſ. ſupbie Et a pliinia
carnalis laſciuie. Uel a turbine.perſecutionis quam nõ ti
mebant ſpirituſancto roboꝛat. Et a pluuia.pꝛoſi peritatis
tempoꝛalis:ne per eã mollificet homo ad vicia. Ra.ſa. dic
hic:ꝙ ꝑ turbinẽ ⁊ ignẽ ⁊ huiuſmi intelligunt᷑ gehẽne pe⸗
ne:inducens ad hoc iſtud pſal.x. Pluet ſuper peccatoꝛes la
queos ignis ſulphur ⁊ ſpus pcellarum ⁊c᷑ quatum ad hoc
ↄuenit mecũ:qꝛ gratia ſpirituſſancti ptegit ab illa gena: ⁊
maxime gratia ↄſũmata que eſt ipſa gloꝛia. ¶ La. V.
Antabo. Poſtq pꝛopheta deſcripſit punitionem
regni per verbũu narratiuũ: hic cõſequenter hoc
idẽ facit per exemplũ parabolicũ:⁊ diuidit᷑ in du/
Pꝛimo ponitur pabola. Secundo arguit multi

plex populi culpa: ibi Ue qui iügitis Primna 1duas: qꝛ

pmo ſub pabola vinee deſcribit᷑ igratitudo populi. Et ſecũ
do rectitudo diuini iudicij:ibi Et nũc oñdaʒ. Circa pꝛimũ
ſciendũ ꝙ ꝑabola iſta eſt de vinea cum magno ſumptu ⁊
diligentia exculta:que tamen fructum non fecit:⁊ ſic a do⸗/
mino vinee contempta fuit ⁊ derelicta: ⁊ per hanc vine⸗
am intelligitur populus iſrael:vt habetur infra eodem ca/
pitulo. Uinea enim domini exercituum domus ilſrael eſt
quam vineam deus excoluit ſuis beneficijs: ⁊ tamen ad
idolatriam declinauit:a ſic eam contempſit ſubtrahendo
ſuũ auxiliũ:⁊ ꝑ ↄſequõẽj tradidit ĩ manib'aduerſarioꝝ.di
cit igit: a ¶ Laãtabo.i.alte pnũciabo. b Dilecto meo.i.
ꝓ dilecto meo:i pſona eꝰloquẽs:ſic apꝑebit ifra:⁊ iſte dile
critelligit᷑ñ ðus:qͥ ſic vocat᷑ ĩ libꝛo cãticoꝝ:qſi ꝑ totũ.

RI
ticũ patruel ⁊c.].i. qð cãtauit ð viea ſua.i ſcriptura aliqñ
accipiũt᷑ pabole ſeu ſtitudies ex reb geſtis:⁊ iõ dicunt aliqͥ

⁊ ſatis pbabilit᷑: ꝙ qdã patruel Eſaie.i.filpatrui ſui ha⸗

buerat vineã cũ magno ſũptu ⁊ laboꝛe excultã ⁊ acqſitã:⁊

tñ fuit ſteril: ꝓpt᷑ qð ð ipſa ſicẽ ð re ſſolita fecẽ dictamen: qð

vocat᷑ h̊ cãticũ:qꝛ Eſaias ſimilii locutẽ h̊ de pplo iſrael ſb
¶ Uiea

noie vinee. Jõ ſbdit᷑. dD facta ẽ c&l.i. deo ꝗͥ dẽ dile
ct rõe dicta. e ¶ In coꝛnu.i.iĩ loco celſo ⁊ eminẽti: aꝛ hie
ruſalẽ metropolis ĩ iudea erat i alto loco reſpcu tre adiacẽ
tis:ſaltẽ q;tũ ad illã ptẽ:ĩ qͥ erat tẽplũ ⁊ domregia ĩ monte
ſyon. f¶ Filio olei.i.i loco plẽo oliuis:ex qᷣruʒ fructu exp 6

mit᷑ oleum. Uñ ⁊ iuxta hieruſalem eſt mons oliueti ſic no/

minatus a fertilitate olei:⁊ tali modo loquẽdi dẽ alids ſi⸗
lius moꝛtis: qꝛ plenus eſt ſcelere pꝛo quo dignus eſt moꝛte.

1

, Inis

,/:
4

„*

A1 rs

2 P

6/ .
. ——
α½ P .V4 ,

(Eſale
g ¶ Et ſepiuit eã. mãdatis legis? ſua ⁊ angelica ꝓtectione. h¶ OUe qui ↄiũgitij. Pic ↄñi arguit ppli multiplex cil Cn
b UEt lapides Tc. Chananeos cultoꝛes lapidũ de terra il pa. Et pꝛimo ꝓhhᷣa argni cuips aininathena piunꝰ⸗ leil
la deijciendo:vt hã libꝛo ioſue. Ertlalui ⁊cl.i. pplʒ ctiʒ. Secundo pꝛoſequit penã ſeparatiʒ: ibi iõ iratus nun
iſrł quẽ ad cultũ ſuũ ꝑꝛe ceteris pp is elegit: in terra pmiſſi Pꝛima i tres:qꝛ pꝛimo arguit pplin de cupiditate. ZHe izat
onis plantauit. k (Et edificauit turriʒ.i. tẽplũ ad mo/ cuũdo de carnalitate:ibi Ue qͥ ↄſurgitis. Lertio de ſupy mei
dũ turris factũ: ſicut bie vanitate: ibi i⸗
dictũ fuit reg . vj. . „„. Qegtrabitis. 71 nie h
fuit edificatũ p ſa Et ſeépiuit eã:et lapides ele Et expectaui vt facẽt iudi qualibet partecõ He-
lomonẽ in hieruſal? git ex ea:l ⁊ plãtauit vinea ciũ:et ecce iniqtas:ct iuſticiminak pena. Kir nuophe⸗
in medio iudee exiſtẽ 5 Et Eclificauit turris etecce clamoꝛ. Nè qui ( dicit. nocopi
te tanq metropoli. electã. Et ẽ iſicauit turriᷣ am:et ecce clamoꝛ. qui Gied »ſurgit / Midirgie
I¶ Et toꝛcular ac. i. ĩ medio eius:⁊ toꝛcular ex ↄiũgitiſ domũ ad domũ:⁊ tis ⁊c. Judei.n ſẽ up au
altare holocauſtoꝛn’: truxit i ea. Et expectauit agru agro copulatis vſqʒ perr fuerunt ada- leiae
quod d hic toꝛcular vt facẽt vuaſ: ẽt fecit labꝛu ad fminũ loci. Nũqůid ha unels ſud unn i
eo ꝙ ibi effüdebatur ſcas. Munc ergo hitatoꝛes bitabitis vos ſoli ĩ medio iillo populo mul malliin
ſanguis victimaꝝ ſic cas. Munc ergo ſtatoꝛes bitabiis vos o G tiper potentiam grrtüt
in toꝛculari ſanguis hierlin ⁊ viri iuda iudica tre: In auribus meis ſunt auferebat poſſe;) Aauni
vuaz. m Er erpe te iter me ⁊ vineaz meam. hec dicit dñs lexercituum. ſiones alioꝝ: ⁊ a“ rquaman
crautr-lo bo⸗ Ouid eſt qð vltra debui ſa Miſi domus multe deſerte liguiner fra — *
. ₰Rin, .I n &π☛ ei⸗= 7 erpA —„ v * eeSe
n 7Zt fetit labꝛuſca, vinee mee:l⁊ nõ feci eie⸗ ſarit gradee 7 pulchte⸗ 7 gquic babitabitis inzi
i. opa inutilia ⁊ noci An eꝙ expectaui vt faceret abſq; habitatoꝛe. Deẽcem ⁊c᷑.·.q.d.videmi ſendeit:
ua ad idolatriz decli vuas: T fecit lubꝛuſcas: Et . n. iugera vineaꝝ faclet la ni hoc querere ? udyph
Pado⸗ cd b nũnc oñdã uobis qd ego gũculã vnã:⁊ triginta mo/ efait datd D
itatoꝛes hieruſaͤlen faciã vinee mee. Auferã ſe dij ſemẽtis faciẽt modios ccnohabitati⸗ nc
⁊ẽ.hdicit inducendo S ee co. Ve a oſur giti cõit pꝛo habitati ſnapen
mo di

batctog beneſicioꝛn Hiruàm maceriã e: ⁊ crit ad ebꝛietatẽ ſectãdã: t po/ tia diuitũ: ? ſub
P ¶ uidẽ að v.] ĩcõculcationẽ: ᷑t ponã ea, tãdũ vſq; ad veſperã ut vi dit ominatio be⸗
nhileuit g veſerti. H piitabit nõ no eſtuet Cytharie lyra cenaunid ne
ret facẽ optima o a: ſodiet:⁊ aſcẽdẽt ſup eaz ve ⁊ tympanũ ⁊ tibia et vinũ is ⁊c.· qꝛ exaudit
fe peſſima. q Et pꝛes ⁊ ſpine: nubib mã in conuiuijs viis: ctopus iniuſte oppꝛeſſos
nunc oñdã. hic ↄnt dabo ne pluãt ſup eã hym dñi nõ reſpicitis:l nẽc opa ad vindicandum
deſeribit rectitudo di bꝛez. Ainea aũt dſii exerci manuũ et oſiderat. PꝛbH iceo ſab it bi

ii nalrr ebhiin tuũ dom iltleſt: et viri uu pterea captiuus ducius ? m Kelanolne
. * . „ ,Y 9 „ – 1. — S
7in mamaduerſario da germen er delectabile. ppls me quiañ hũit ſciaʒ rint ⁊c. ſicut fue⸗
ruʒ dimitti:i ſubdi/- ”Md rit male acquiſi ⸗
tur: r¶ Aufera ſepbeꝛ “ = tei: T hoc impletũ
eins i vee⸗ legis intellectũ:nõ qꝛ deinducat aliquẽ ad erro eſt quando populus ductus fuit captiu. n 6 Decẽ.n.
reʒ ſeu falſuʒ eſtimandu:ſʒ qꝛ ſacerdotes ⁊ legiſperiti decli iugera vineaxꝝ ⁊c.i.ſic vinee ⁊ agri fuerũt male acqſita
nauerunt ad vicia: ppter qð de iuſte retraxit ab eis lumen ita efficiẽt ſteriles i penã. Eſt aũt iugeꝝ ſpaciũ tre quoe adin;
ſue gratie: ⁊ ſic ex ſua defectibilitate ceciderũt in erroꝝ ceci par bouuz i die arare ↄſueuit. e ↄſurgitis. Phic gurt ſec
tate. S¶Et erit iĩ direptionẽ. qꝛ demones ex h habuerũt oñnt arguit pply de carnalitate dicẽs: Ue d ↄſurgitisma iüi ſegyi
ſup eos poteſtatẽ diripiẽdo ſpiritualia bona:⁊ diſponej ad ne ⁊c̃. Sic.n.ſolẽt facẽ illi qſ⸗ erüt ebꝛij pcedẽti veſpe:· muottonn
- ipſa.ſ.bona. t ¶ Dirua maceriꝗ e.ſ.meã ꝓtectionẽ ⁊ an/ eo ꝙ ĩ mane ſi ſitibũdi. p ebꝛietatẽ ſectadã ⁊c. ſi rh
gelicã cuſtodiã ſubtraen. v 2 erit in ↄculcationẽ.i. in cut ð ocedẽtibꝰ:iõ ſubdit᷑: qEt potãduũ ⁊c. ⁊ qꝛ exta ultrgnn
depꝛeſſionẽ ab aduerſarijs: ⁊ maxime a babylonij:q terrã li potatione calefit caro: ? i ucit᷑ ad luxuriam: vald eiiligdef
deſtruxerũt:⁊ pplin parti occiderũt:⁊ parti captiuauerũt. alia mala. ſ. ad rixas ⁊ ad homicidia ⁊ſilia:iõ ſubdi uſtii
IEt ponã eã deſertã. a ꝓtectione mea. PE putabi tur: r ¶ Ut vino eſtuetij põt teneri hic li vt vno mhnö nfulii
tur. qꝛ ad verba pꝛophetarũ noluerũt ſe coꝛnigẽ auferẽdo caſualit:quãtũ ad illos qᷣ ſic vacabãt potatõi:vtad ma DMU inineß
mala vite ſue. 5 Verns fodiet᷑ qꝛ foſſorio diuini timoꝛis la ſequẽtia eẽnt mag apti ⁊ ꝓni.Alio mõ oſecutiue:gꝛ· uanlf,
nõ fuerũt retracti ab iniqtatibꝰſuis. Et aſcendẽt c.] talia mala nata ſt ſeq ex ebꝛietate:ẽt ſi iebꝛis ſe iebBeiia liie
i. calamitates pungẽtes ⁊ miſerie:⁊ qꝛ ad lr̃aʒ pplo ducto reno itẽdat a Cythara ? lyra ⁊c. ad excitãdũ luxurtiõ nit m.
in captiuitatẽ vepꝛes ⁊ ſpine creuerũt in terrap defectu cul pP diſſolutõʒ. Er viniſ .foꝛte ⁊ electũ. ve Et opu,z nun e⸗
ture. b ¶ Et nubib'mãdabo ⁊c. qꝛ in terra illa ſecuta eſt dñi ⁊c. Inihil agẽdo ad ep honoꝛẽ ſiueobſequ:cu in ab“ iann
ſiccitas magna. c ¶ Uinea oñi c.in h'oñdit ꝙ parabola eo habeatis abudãtiã tẽpaliũ. x¶ iec opa manuum ür N
pꝛedicta intelligit᷑ de populo iſrael:⁊ ſic ẽ expoſita. d Et ⁊c.ſ.qlit᷑ puniuit acrit᷑ viciũ carna itatis pp ipſũ mun impti
viri iuda ⁊c. h potiſſime dẽ ealeern de tribu illa duũ diluuio ſubmerge: Geñ.vij.⁊ quiq; ciuitates igñne ii
ſecũdũ carnẽ naſciturus. e ¶ Et expectaui ut faceret iunſi ⁊ ſulphure uccedẽ: Señ. xix. Cõſequẽ ſubdit᷑ pena:ciu iinzill
ciuʒ. iuſtã ſententiã ꝓferendo:qð ꝑtinet ad iudices quoꝛuz dẽ: y Pꝛopterea captiu'c.i.ducet᷑. Eſa.n.loqbat· R
eſt iudicare. f¶Et ecce iniquitas.i.iniuſticie inequalitas: de futuro per modũ pꝛeteriti:pꝛopter certitudinẽ euen Pſnz
qꝛ peruertebant iudicia i fauoꝛẽ partis:⁊ pꝛopter munera. tus. 3 uia non habuit ſcientiam aphlicand in ittir
g ¶ Et iuſticiam.i.opa iuſticie ĩ pplło cõi viuẽdo iuſte adin geniuʒ ſuũ ad diuinũ obſequiũ:⁊ ad iudicia ſua conſt “
uicẽ. b¶EZt ecce clamoꝛ. de iniurijs vnius 3 alterum. derandum in punitione carnalitatum:vt dictum eſt. mmè ore

Eſaie v.

Uthi (Et nobiles ei iterierũt fame 15. qꝛ iĩobſt idiõe ciui puidentiam ð iſtis inferioꝛibus: nee per conſequens infer⸗
Bine⸗ tatis ſub dan eee denn — Habe re d que fiunt hic anan – 6 nberur:
W tur quarto Reguũ.xxv. b Pꝛopterea dilatauit .) k ( Qui dicitl. diuinã iuſticiã ðꝛidẽdo. l ¶ Feſtinet ⁊ ci
Ackus i.capacitatẽ ſuã: ⁊ eſt locutio metaphoꝛica: qꝛ infer to veniat ⁊cc. Pꝛopha.n.ↄminabat᷑ eis penꝗ a do iferenda
n nus nõ hʒ aiam pꝛopꝛie. Hccipit aũt infernꝰ ĩ ſcriptura ꝓ malis ſuis: ⁊ ipſi dridẽdo reſpõdebat: Feſtinet ⁊c.i.
dimen duplielter n. , pena d commlnammr.
lcn mõ pꝛo foſſa vbi l nni nobis: quaſi dicat
n⸗ Po k monoz nobiles eôinterierunt ſa iſrł ⁊ ſciem illud. Nq di ße e vn
i mnodop loco vbi me: multitudo ei⸗ ſiti exa citis malũ b onu: et bonuʒ ix. Direrut Fcliauir
deſcẽdut aie dam ruit. Pꝛoptereã dilatauit ĩ mãlu: poͤnẽtes tenebꝛas lu oñns trã:⁊ ñ videt no);
wrn natoꝝ ad purgã fern aiam ſuã: ⁊ apuit os cc:ct lucẽ tenebꝛas: ponen 2zex hoc erroĩ cecide
kinl gu: generalire ſuũ abſq; vllo ᷑mino.Et ᷣ tes amarũ ĩ dulce: &ᷣ dulce ilet mala
n Aos du6 ei ſcẽdẽt ſoꝛtes e: æ populuſ in àmarũ. VNe ꝗ ſapientes c0ααυσ⅓¶aloets
* . „ PS — g 1W☚ Rebst —, 2 ½
n a;,n qetüc nulluj ei ⁊ ſublimes glioſiqʒ eius eſtis in Haulia veſirſcnet co bhoib' hoc n ſeqbat
mtini ad eã admitteba ad eũ. Etincuruabit᷑ hõ æ raʒ vobiſmetipſis pꝛuden ex eo ꝙ poebãt deñ ñ
itur quãtũcũq; iu humiliabit vir: oculi ſub tes. Aẽ ꝗ porẽtes eſtis ad — 5huma
e rte ſtus: io tunc oẽ fſimiũ ðpᷣmẽt᷑. Et exaltabit bibẽdũ vinũ:l ⁊ viri ſoꝛtes is actib ⁊ ccotrario
mrnn8DOo nui quiti nd dñs exercituũ in iudicio:] ad miſcẽdã ebꝛietatẽ. Qlii crleu ico lon dicebat
. An las ad ifernũ de cerceiin in naee d ede Wee. Eut es bonuͦ: qꝛ i illis a-
* ſtenderut æ?cor ⁊ dejſãct ſãctificabit᷑ ĩ iuſti iuſtiſicatis ipiũ ꝓ numeri bãt᷑ aliqñ reſpoſa hõi
i mem poꝛa eoꝝ partim cia. Et paͤſcẽt agni iuxta oꝛ bus:⁊ iuſticiã iuſti aufertis ies ehute tãcy ei g . ,
r mrn ——— 1 dinẽ ſuũ: e deſerta in vver ab eo. Pꝛopter hoc ſicüt bnn alig ang .a?f&
lera r putrefacma tate pſa aduene comedẽt.] deuorat ſtipulam lingua bipumanis Et ho
ein ⁊ ſit ĩferm vtros Aẽ ꝗ trabhitis inarere ifů⸗ ſnze caloꝛ flämne l ẽ qð dẽ: Eaͤ
— Wſeſe — . „ ☛ 4 * 26 „ —„ . 4 NSrP; ſ3 332
imurt mo bic accipit. niculis vaitatis:ct. 9 i vicu ic radix coꝝ quaſi faui la dicitis malũ.i. cultuʒ
un knaf Cetera pa r vſcn lũ plauſtri peccatũ.!. Qui erit: t germẽ eoꝝ ut pluie folon⸗ 6 -
n wr ibi i de dicitis: ſeſtinct: cito veni aſcendit. Abiccerũt.n. legẽ ponũ ſ. oiuinũ eniſtu⸗
gniä ſe ijcietur totaliteꝛ a at op e: lvt videam:⁊ ab dñi Jexercituũ:ẽt eloquʒ ſã qẽ bonꝰ ſcom vitatẽ

p ¶ Malu.i. eẽ nulli

dob ciũ pᷣdictũ faciet ðe peccatoꝛib' manirfeſtabit᷑ celſitudo ris r ¶ Lucẽ.ſ. veritatis. s· ¶ Et lucẽ.ſ..fidei. t ¶ Tene
e ipſ. e ¶ Et paſcent agni.i.comedent᷑ agni filioꝝ iſr bꝛaj eẽ ignoꝛãtie. ve onetczgnanil dalerid Aeie du
j Ab hoſtiby vt exponũt doctoꝛes noſtri. ſ ¶Er deſer cit ad gehẽne amaritudinẽ. x¶ In oulce. tanc p cam ho
1) ſis ta ⁊cc. hoſtes.ſ.qꝛ nõ ſolũ comederũt babylonij aialia mo ↄſequat᷑ optatũ finẽ. Evitce . ⸗ latriã q cõ/
xi iudeoꝝ: ſʒ etiã terrenaſcẽtia Ra.ſa.ad ↄꝛiũ ſẽſuʒ expo iũgit ſũmo bono. 3 n amax. ꝙ ſit ibi laboꝛ ĩutil ⁊ ex/
iſ nit iſtaʒ litterã ſic: Et paſcent᷑ agni.ideſt iuſti: qꝛ filij i pẽſe:⁊ ex hoc ſeqbat᷑ ꝙ iſti ſic errãtes ſuã Ffercbant
iuncn., rael ducti in babylonẽ habebãt victũ ſufficientẽ ſcom noticie pphaꝝ. oriũ aſſerẽtiũ: iõ ſubdit᷑: ⁊ ¶ Ueq ſapiẽ
namiinn oꝛdinẽ ſuũ.i.ſcõm ſui ſtatus decentiã. hoc de Daniele tes eſtis.i.cognoſcẽtes diuing nõ ſcõm vitatẽ: ſʒ mmñ ſᷣm opi
m patet ⁊ ſocijs eius: Danielis pᷣmo.⁊ de Joachim rege nionẽ vĩam: iõ ſubdit᷑: a ¶ In oculis vꝛis. ſ. ⁊ ſicut ſe eſti
n. . g iiij.reg vltio. Et idẽ eſt dicendũ de alis iuſtis ſaltẽ pꝓ mabat ſcientes circa diuina:ita ⁊ circa humana:flo tñ: iõ
urntnl maioꝛi parte. Et deſerta iĩ pinguedieʒ vſa.i.domos pec ſubdit᷑: b ¶ Et coꝛã cc. Pꝛudẽtia.n.ẽ ꝓpꝛie circa agibi/
im catoꝝ pinguib'plenas. Aduene comedẽt. i. iuſti de iſ- lia bumana. Ex pᷣdictis aũt erroꝛibſequebat᷑:ꝙ abſq; vxllo
u,rael iter gentiles vt aduene habitantes Sed melius vi timoꝛe iplicarẽt ſe peccatis carnalib: ideo ſubdit᷑: c¶ Ue
tin/ det᷑ itelligi de filijs iſrael reuerſis de captiuitate babylo ꝗ potẽtes ⁊c. de h'.n.iactabãt ſe: vn poterat tin bibere

d d exaltabit

ꝓpiet ⁊ veniat ↄſiliũ ſancti
⁊c.].i.p h iudi

nica:vt ſit ſenſus:Deſerta in piguedinẽ verſa.i.fructus
terre iſrael:q̃ fuit deſerta tempoꝛe captiuitatis: qꝛ man
ſit inculta:a iõ quãdo ĩcepit coli a reuertẽtibꝰ de capti/
uitate ꝓtulit fructus vberioꝛes ⁊ melioꝛes. Aduene co
medẽt.i.filij iſrael de captiuitate reuerſi:qui fuerãt ad
uene ĩ babylone. g ¶ Ue qui trahitis. Hic cõſequẽter
ꝓphᷣa ar guit populũ ðe peccato ſupbie: que trahit ho

cũ dẽ: e

cti iſrael blaſphemauerũt.
””MU? us vtilitatis. q Po
nstes tenebꝛas. erro⸗

quãtũ plures alij:⁊ ſic poterãt eos inebriare. d ¶ Qui iu
ſtificatis ipiũ p nũerib'c᷑. Dãdo ſententiã iniquã ꝓ eo cõ/
tra iuſtũ pauperẽ:oñter ꝓpter pᷣdicta ſubdit᷑ debita pena:
Sieu deuoꝛat ⁊c. In hebꝛeo ⁊ libꝛis coꝛrectij
hẽ ꝓpi hj ſicut deuoꝛat ſtipulã lingua ignis.qñ.n.ignis mo
dicũ tãgit ſtipulã:quaſi labendo ſtati exuritur:⁊ ſic rir
pheta:q pena pᷣdictoꝝ peccãtiũ cito veniet a deo:ideo ſub

e minẽ ad alia peccata:ſcòm ꝙ dicit᷑ Eccleſia ni dit᷑: f¶ Sic radix ⁊c..i.totaliter extermiabit᷑:ſicut arboꝛ
tiũ omnis peccati ſupbia. Et hoc ẽ qð dẽ: g ¶ Ue qui cuius radix ẽ totaliter incinerata. g ¶ Et germẽ eoꝝ.i.ꝓ
, on trahitis iniquitatẽ. vobis aggregãdo eã. h ¶ In funi les eoꝝ. h ¶ Ut puluis aſcendet.qꝛ ſicut puluis eleuat in
iLulis vanitatis.i.ſupbie que eſt occaſio alioꝝ peccato aere pꝑ vẽtũ ad aliu locũ diſpgit: ſic filij eoꝝ extra terra ſu
3. un, ru:vt dictũ eſt. XN quaſi viculũ ⁊c᷑.l.i.pcedendo fuerunt ducti in captiuitat?: cuius cauſa adhuc repetit ĩge⸗
(ui vlterius ad peccata grauioꝛa. Uiculum.n. plauſtri eſt nerali: cum dicitur: i ¶¶A iecerunt enim ⁊c. Jeam abſe q;
. aSroſſius uniculus: a ſic ꝑ hãc ſimilitudinẽ deſignat timoꝛem tranſgrediendo. k ¶ Et eloquiuʒ ſancti iſrael.
S ꝙ; ſupbia pᷣmo ẽ occaſio peccatoꝝ mioꝝ: ⁊ poſtea ma ideſt ipſius dei: quod per prophetas eis mandabat.
n ie iox: ſic erat ĩ populo regni iude: intantũ q iciderati I ¶ Blaſphemauerunt verba eoꝛum deridendo: ſm ꝙ;
. S, erroꝛẽ circa diuinã ꝓuidẽtia:tenẽdo ꝙ de nõ haberet habetur ſecundo paralipo.vlti.
utn.

m ¶ Jdeo iratus eſt ix sſequẽter ppha ↄminatur penã te moaiẽtiũ: ⁊ alloꝝ i captiuitat ductoꝝ ideo ſubdit nni
u ar. E, paimo pen it captiuitatẽ baby m ieani terrã. p̃ ↄfuſione nõ potẽtes oculos ſen
onis. Secũdo penã huiꝰ captiuitatis: ibi In his oibꝰ. Cir ſurſuz leuare: æ aſſociat ſe ꝓpha cũ eis. eo e erat pars enan
ca primũ dicit᷑: m(Baco trar⸗ ⁊c.] ꝓpter peccata dicta illius populi:qᷓuis moꝛtu fuerit diu ante iſtã captiui keee
ĩ populũ ſuũ.i. regnũ iude vbi erat tplũ dñi. n ¶ Et ex tatẽ.ſ.tẽpoꝛe manaſſe regis:vt dictũ ẽ ſupꝑꝛa ca pꝛimo. eſce⸗
tẽdit manũ ⁊c. mul/- nCEt lux obte⸗
tiplicit affligendo po è „ crata ie Kein
pulua pꝛincipespre IYdez irat ẽ furoꝛ dñili po calciamẽti e. Sagitte er nibulatio ds n
ges afſfrion ꝛ baby Dpulũ ſuũ: ẽt extẽdit manu, acute: ⁊ oẽs arc ei extenti. cytot fuit ta e
lonis ante captiuita⸗ ſun en e teũ. Et Angule equox ei vt ſilex: ta: Protg gia ſne
tet quarto reg rſcců oↄtuürbati ſũt mõtes: èt ſta &t rote er quaſi ipei tẽpeſta niqebat ſimplici Aan
doßer Et per ſuiũt moꝛticia eoꝝ q̃ſi ſtere tis. Ruᷣgit eĩ vt leonie ju ſer —RL e
cu en l y populuʒ. in mediolplateaꝝ. In his giet vt catuli leonũ:ct fren“· M HW
BEibtz. bib noͤn ẽ auſus furoꝛ eꝰ: det t tenebit pᷣdã:⁊ ample Tanno⸗ ba
naſſes rex iuda tune ſèd adhuc maner extẽta: xabit: nõ erit ꝗ eruat. et guẽt ela⸗ lcn
fuit captus: ⁊ cathe Et leuabit ſignũz i natõi/ ſonabit ſup eũ ĩ die illa ſi as ↄfirmat dicd; oigit
narus duct' exrra ter pe pcul:et ſibilabit ad eñ ð ſonit maris. Aſpicièm in ſuu. Nam poſſet Hiltge
rã ſuã pꝑ regẽ aſſxrio qnil fre: 12 n ve terrã: bꝛe tribu/ aliquis dicere: loau⸗
. ruʒ: vt habet᷑ ſecũdo finib fre: ᷣ ecke feſtin. ve erra. Tecce tenebꝛe tribu verbum eius no 48
pal. xxxii. Et ſir ios locit᷑ veniet.] Noõnẽ? deſici lationis: et lux obtenebꝛa eſſet auctẽticuʒ: ſe
thã fili ogie ꝑx regen ens neq; laboꝛans in eo:! ta e in caligie eius. ¶. VI. eo ꝙ pꝛedicta nõ ſuprn
egtptr iijee mij non donmitabit neq; doꝛ / Nanno quo moꝛ/ dlriſe ruuſ e
. . E .„72 1— 7 . .
eſenſtenel miet neq; ſoluet cinguli Mtuus eſt rex Oxias! in hor cagmio
mit occiſus: æ cada- renũ eb:nec rũpet᷑ coꝛꝛgia ũidi dominum ſedẽntem oſtendit ſe locutũ aec
uer eius extra muro,z) S fauaiſſe ſpiritu di⸗ Ns
hieruſalẽ proiectuʒ: nnino. Et diuidit eus
ſicut dixerat hieremias de eo.xxij.caꝰ. Sepultura aſini ſe- in duas partes:qꝛ pꝛimo ponit᷑ diuina apparitio. Se C
peliet: ita fuit de plurib' alijs. r ¶ In bis oib'. Hic ↄſe cuũdo eſaie legatio: ibi Et oixi. Ad itelligetiã pme par 2è—”
quẽter deſcribit pena babylonice captiuitatig: ñ dẽ In his tis ſciẽdũ:ꝙ eſaias viſione imaginaria vidit dñmi ſpe⸗ ſin
oiby. i. ex penis pdictis a deo illatis. s¶Moò ẽ auerſus ſu cie cuiuſdã magni viri ſedẽtis:cuũſedile erat in cclo: ſuit
roꝛ e. oꝛ ex penis illis populus nõ fuit emẽdat':ſʒ magis ſcabellũ pedũ ei i tẽplo: ſᷣm ꝙ dr inſra.lxvj. Celu mi. i
obſtinat in ꝛvt patet ex quarto reg.⁊ ? pal. ideo ſub hi ſedej ẽ:⁊ terra ſcabellũ pedũ meoꝝ:⁊ duos angeloj int
dit᷑: t ¶ Sed adhuc man ac. Ad puniẽdũ ppli = ſtãtes in vtroq; latere eꝰ:⁊ intellexit ſigniſicationẽ viſi zmth
tionem p exercitũ regis babylonis:iõ ſubdit᷑: v ¶ Et ele- onis: alii nõ eẽt viſio ꝓphica:ſicut pharao q uidit ſpi⸗ thut
uabit.i. faciet eleuari. Signũ.i. vexillũ ad ↄgregatio caſ: Señ.xhj.a balthaſar ꝗ uidit manũ ſcribẽtẽ in parie Müge⸗
nẽ bellatoꝛꝛ. y ¶ In nationib pcul. quia ex loginqs par te: Dañ. v. viſione imaginaria:ille doꝛmiẽſ.iſte vigilãs euie
tib venit ille exercit' hieruſalẽ. a ¶ Et ſibilabit c ¶ i. neuter tñ fuit ꝓpha:ſʒ oſeph ⁊ daniel q viſiones intel eourtii
. faciet euʒ venire. b ¶ Et ecce feſtinus ⁊cl. qꝛ ille exercius lexerũt: vnde dicit Qañ.x. Intelligẽtia opus è in viſio mii
Fyuis fuerit valde magnus: tñ fuit in bꝛeui tẽpoꝛeↄgregat᷑ ne: ſicut diffuſi dictũ fuit in pꝛincipio libꝛi pſalmoꝛuz: n
1cito venit ad hierlʒ qꝛ nõ fuit ipedimẽtũ iĩ via: qð decla vbi dictũ fuit de modis ⁊ gradib ꝓphetie tq; pambu ütapo
rat ↄfit dicens: c¶Ton ?ẽ deficiens ⁊c.] Ex tãta.n.volũ luʒ ad oẽs libꝛos pꝓphetaꝝ. Igit circa iſta viſionẽ eſaie tiri
tate veniebant ↄ hieruſalẽ:q; quaſin tiebat laboꝛeʒ: q fuit intellectualis ⁊ imaginaria: pꝛimo ponit᷑ appa/ ntadden
ſic tollit᷑ ipedimẽtũ laſſitudis. O ¶ Nõ doꝛmitabit ⁊c] ritio diuina. Secũdo angelica:ibi Seraphi.Circa pꝛi/ buti
.i. cũ magna ſolicitudine feſtinatiõis veniet:a ſic tollit im mũ pᷣmo notattẽp:cũ dicit: a ¶ In anno c. ſm ꝙ ugiſig
pedimentũ pigricie. e (ne ſoluet cingulũ renũ ecc. dicit Ba.ſa.iſte nõ fuit ãnus moꝛtis ogie regis accipien iinrin
Et ſic tollit ipedimẽtũ: qð aliqñ ꝓuenit ĩ exercitu ex diſſi do moꝛtẽp ſeparatione aĩe a coꝛpoꝛe: ſz ãnus qͥ fuit a idamn
patione armoꝝ ad ſuſtinẽdũ. Silr et ipedimentũ armoꝝ deo pcuſſus lepꝛa: eo ꝙ voluit ſibi officiũ ſacerdotale gibenn
ad inuadendũ: cum ſubdit: Sagitte eius acute c. Simi vyſurpare:vt hi? paral. xxvj.q: exũc mũdo reputatuj ie .
liter tollit᷑ ipedimẽtũ qð aliqñ ꝓuenit ex defectu equoꝝ:cũ fuit moꝛtu:qꝛ extũc itauit ĩ domo ſequeſtrata: et io eletb
dẽ: Ungule equoꝝ eius ut gilcr. quaſi diceret: in via non athã fili e regebat palatiũ: iudicabat pplm terre: vt D
ledentur:quãuis cũ feſtinatione veniãt. f 4 Et eins hẽ. iiij.reg .xv.⁊? paral.xxvj. Huic aut dicto Ha. ſa. ſrnie
.i. currus eius in quibꝰ pugnabant antiquitus. g¶ Qua ↄſonat littera ſequens i hoc cq: vt videbitur. oſeque/ nlrie
ſi ĩpetus tẽpeſtatis.i.terribiles ad modu tẽpeſtatis:cui non ter ponitur ipſa apparitio dei: cũ dicit: be Uidi do· ſen n⸗
poteſt reſiſti humana virtute. h ¶ Rugiteo ac.].q.d.nõ minũ.ſecũdũ dionyſiũ y ca celeſtis hierarc ie angelu⸗ wi
fiectet miſericordia. vnde ⁊ rex babylonis filios ſedechie fuit: tñ dñs noiat: eo ꝙ ad repꝛeſentãdũ pſonã dñi ap- ſi h
regis occidi fecit in eius oculis:a poſtea oculos eius eruit: parebat:⁊ in eius perſona loquebatur: ſicut ⁊ angelus ſeuin
⁊ nobiles de regno iude captos occidit: quarto reꝗ. vlti- loquens moyſi in monte ſynai:dominus nominatur: znnt
mo: Sedechiã aũt exoculatũ duxit ligatũ in babylonẽ: ? vt patet ĩ exo.in plurib'locis. aũt fuerit angelus ha nieudn
populũ terre captiuũ. Unde ſubdit᷑: i ¶ Et anct. ꝑ ira bet actuũ.vij. vbi dicit᷑ de moxſe. Hic ẽ qui fuit ſeccle⸗ S
cũdiã. kEt tenebit p̃dã ⁊c᷑. qꝛ nec a deo nec ab homi ſia in ſolitudine cum angelo: qui loquebatur ei in no *“R
ne fuerũt de manib'ebſaluati. ¶ Et ſonabit ſuꝑ eũ ⁊cc. teſynai:⁊ cum patribus noſtris: quia pꝛecepta decalo⸗ D
qꝛ in tãta deſtructione fuit magn clamoꝛ a terribilis: taz gi de it audiente populo: vt habetur Exodi.xx. . “
ex parte babylõioꝝ ſe ad cedẽ populi exhoꝛtãtiũ: ᷓ ex pðr c¶ Sedenteʒ. Sedere aũt pꝛopꝛie iudicatis: illaaut eti
Mafn

N
ndünle
d Weiſi ade

e
CSe
Wlmi⸗

. Muinlg
guag

ee
ac
NNN
Klulun
ſtphana
irmmſoi
iuiedormü
opuchinlin
1Fi e
RL Nüimn

fuit percuſſus:vt dictum eſt:⁊ contra pp

ſupꝛa expoſitũ.
eEr len erat

1 14 .

apparitio fiebat ad pꝛoſferendum ſniam cotra ogian
regem turificare volentem de pꝛeſenti: aideune lepꝛa
lin de regno iu
de de futuro:vt videbit᷑ infra: ⁊ ideo illa apparitio fuit
in effigie homis ſedẽtis. per illam etiã apparitioneʒ in
effigie homis ſe MUM M

dẽtis ſignificabat „
deus humanan/ ſũüper ſoliũ excelſum ⁊ ele
dus in perſona ii uatũ. ét plena erat dom
lij: ⁊ hoc eſt qð di natu. ct plena efat domus
elur Joh. x vbi à maieſtate eius: t ea qᷓ ſub
allegatur in ſcri·ipſo erãt replebãt tẽplum.
ptura que ponit Seraphi ſtabãt ſupẽer illð:
ar⸗ hoc ceapiiu ſẽx ale vni: ⁊ ſex ale alteri.
ec r ho Puabus velebãt faciẽ eiꝰ
uli huius c. Et 5 A e.
ubdit euãgeliſa Et duab velabãt pedeſ el
hy dixit eſaias qañ et duabus volabant et cla
vin Boꝛlamer: mabãt alt ad alterũ:⁊ di
d Super ſolii Cebãt: Sanctus ſcũs ſcũs
excelſum. hoc efſft domin deuſ exercituũ:plẽ

na eſt oĩs ira gloꝛia eb.Et

domus.itemplũ

(Eſaie. Vj

1Etclamabatael
ↄmoͤta ſũt ſup limĩaria car 1 imul ⁊ concoꝛditer

dinũ la vce clamantis: ct vel quia vnus pꝛimo
dom repleta ẽ fumo:et di dicebat: ⁊ poſtea ideʒ

xi: Aè mihiqꝛ ta cui: quia alius repetebat: ſicut

vir pollut labijs ego ſuʒ:
Et in medio ppli polluta la al (Sa
bia hſitis lego habito:tre ctue: ſanct ſanctus.
õculis meis.Et võlauit ad maioꝛem diuine ſan⸗
me vnus de ſeraphin: èt ĩ

aliquãdo idem dicũt
alternatiʒ. q ¶ Sa⸗

ctitatis expꝛeſſioneʒ:
ſicut hiere. xxij. dicit:
Terra:terra:terra au⸗

a ſalomone edifcatum: ibi eni fiebat illa viſio. f ¶ Agi verbũ dñi ad excitandũ maioꝛẽ attentõʒ. ſᷣm vero catho

maieſtate eius.quia ab illa effigie videbat fulgoꝛ mira
bilis pꝛocedere. Sciẽduʒ ꝙ iſtud:Et plena erat domuj

eius a maieſtate.non ẽ in hebꝛeo nec in libꝛis coꝛꝛecij.
g ( Et ea que ſub ipſo erant replebãt tẽplũ. In hebꝛo
hi:Et oꝛe ey replebat᷑ tẽplũ.⁊ accipit᷑ ̊ oꝛe ꝓ finib' ve
ſtimẽtoſeu veſtimẽti ſui. Ala.n.effigie appebet quaſi
ſcedebat vſqq
ad tẽpli pauimẽtuʒ:ſicut cõiter fit de oꝛis veſtimẽtoꝛuʒ
hoiuʒ ſedentiũ. h ¶ Seraphi. Pic ↄñter deſcribit᷑ ap/
it Seraphĩ ſtabant.ſic.n.ap
parebãt tanq; pati ad miniſtranõ deo:⁊ exeqndũ eim

induta ad honeſtatẽ:⁊ finis veſtimẽti d

paritio angelica cũ d:

periũ.Scienð tñ ꝙ nõ erant de ſupioꝛi oꝛdie qͥ dꝛ oꝛdo

ſeraphi:ſz erãt ð angeł qͥ mittunt᷑ in miſteriũ ad extioꝛa

noĩiant᷑ tñ ſeraphi ab effectu ꝓpi purgatõeʒ labioꝰ eſaie

☛

— ſiẽ dem̃ ẽ de ali agel ꝙ noĩabat᷑ dñs: eo
illud.i.ſuꝑ templũvt di

qbat in pſona eᷣ. i ¶ Sup vt
cũt expoſitoꝛes nr̃i:tñ in hebꝛeo hi: Deſuꝑ ei.i.dño: qꝛ

ſtabãt ſuꝑ templũ pati ei obſeqᷣ: iõ ſic appebãt ꝙ vn e/
rat ad dexterã dei al ad ſiniſtra. 6 Peale vni c.

p alaʒ ↄtẽplatio deſignat᷑:vt diẽ Gꝛeg.ſup Exech.igit᷑ p

duas alas ſupius erectas itelligit᷑ templatio diuinoꝝ:
q̃ ſunt ſupꝛa naturã angelicã.per duas pꝛotenſas inferi

us ad cooperiendũ coꝛpus ⁊ pedes eoꝛum ſeraphin co

