manikeſte falſũ:qꝛ nec ioſephus de hoc loquitur: nec in
libꝛo antiquitatũ:nec in libꝛo de iudaico bello:vbi dili

genter deſcribit omnia que fuerunt facta inter populũ
iudaicũ ⁊ romanũ tempoꝛe illo. hoc etiã patet per hoc
quod dicitur in lr̃a. Multis.quia ſi eſſet verum fuiſſet
ſactum cum oibus iudeis:⁊ nõ cum aliquibus tantum
xominib pꝛedictis patet expoſitio pꝛedicta falſa et
lrrationabilis. His viſis ponenda eſt expoſi itio catholi-
coꝛũ dicentiũ iſtas hebdomades impletas in xpi paſſio
ne. Lirca qð ſciendũ ꝙ eſt vna coiſ expoſitio:quã ſequũ
tur cõiter expoſiroꝛes catholici:⁊ ẽ expoſitio bede:ſʒ il-
lã ad pᷣſens ominto duplici de cauſa. Una ẽ ꝙ hec expo⸗
ſitio ponit᷑ multũ expꝛeſſe ĩ gloſa ſuper danielẽ in loco
iſto: æ i ſcholaſtica hiſtoꝛia: ⁊ ideo ibi poteſt recurrere qͥ
vult eam ibi videre. Alia cã ẽ:quia illa expoſitio videt᷑
mihi falſa:qꝛ computat per annos lunares ſupponẽdo

ꝙ; hoc modo cõputant iudei:qð ẽ ſupꝛa impꝛobatuʒ vt

viſũ ẽ. Et ideo alii expono cõputando ꝑ annos ſolarej
Ad cuius euidentiã ſciendũ ꝙ cõputatio annoꝝ ſolari
um duplicit põt accipi. no modo m ioſephũ:Fʒ quẽ
a reditu captiuitatis babylonice vſq; ad pꝛincipatum

gyßſunruten

ganligtans i

utolonttach

tutin iuge
itſtg ali
nunginn⸗
i n
imndſui
itsb ano 4
Hicoa fonu
mntounto⸗
mizlo fut
inos anteqy
beniluc en⸗
ipno oetlſo:
ſinuaregnau
inechtigefiu⸗
it prir aniet
ehfu xr. vd
ad baptiſnuz
luéi Neiuse
— Nl

ipoo annilimn

ſtidnt cp ini
lie aepiend⸗
lo lcentiamre
Auſie artaperſis
luitaehierim
unt x bebdom
Phebdomadar
Pperlis: termiat
doraſtatoſtigen
toxerſis fuxen
tnon himq us
Hij ouo migi m.

ſrmnaiot po anni⸗

s xr Archaban
umitr ſ
ulliunctiſitcry.
i b Txrbebd
Ureuelitio cidi:
Ccc annospt.,

lideißſcientu
ſßlii n (Ein
ll
ſKtinplert iio

fſrſancuſſcöni,
eiſormnbug
olsexpoſitio.
Pilline
Uigmnaͤrgziniſ
bln fluin
ulthiertmn.e
irchantopus
uutn⸗ inſun
nſſeͤi habun
ſappecicati,
nchmr
euranu
W

tm nodtidbenn
Enmnunsdeſinni
neſugier nn
coen nntchifff

Nrmn gann bim

Gluͤrfinriͦ inl
zuuariurdit of
mnſan gorantt
Wpoſthotliunnt
Drmidaidgransci
NideSngtilmnen
Gürhanci Aura
mamimd hiri
mutn de
n munmin
ii owirbnt
Hrinrwerqnu hen
plytlörmnt
ure oli ia
umpveſdbl
initſinmnicſet
bioꝛu uremnanino
Nrcttionicenniͦſr
A m nouſdt
Gtunntil dfiini
rboepfllung
mſrtoluduini
r Cwirmein üpen
nngsſns nl uin
(ruaiscunnzi
etilinn
Portunlnim,
eiamtmungn

Ee
— £
E
=- e e
☛ b‚=. ☛ =

M
—
=

—
—
—
=
=
=
S=
E
☛ –
☛ — 5

—

iudaice. Pꝛincipatus vo machabeoꝝ durauit.cxxvij.

annis: antiqtatis iudaice libꝛo.xiii.c.vltio. Extũc Pe/

rodes aſcolonita:cuius tꝑe natuj fuit xp̃s:vt hĩ matth.
ijj. regnauit in iudea.xxviij.annij vſq; ad natiuitatẽ xpᷣi
nec obſtat ꝙ alid

hiſtoꝛie dicũt xp̃ʒ

natũ.xxxj.ãno re animaduerte ſermonẽ:⁊ in

gni herocl. auia tellige viſionẽ. Septuãgin⸗

ↄputãt ab ano q; I
ſuit ei datũ fgnũ ta hebdomades abbꝛeuia

b impatoꝛem ro- te ſuũt ſuper ppł tuũ:⁊ ſupꝑ
manuz:qð fuit ꝓ vꝛbẽ ſcaʒ tuã:ut ↄſumet᷑ pᷣ·

tres ãnos anteq; . . g. g r
baberer üllud an⸗ Uaricatio: et finem accipiat

tigono occiſo: q PccN. ? deleat ligtas:ẽt ad
vltimus regnauit ducat iuſticia ſempitna:ẽt ĩ
ð mach. aide flu pleatur viſio ⁊ ꝓphetia:èt

xerũt.xxix.ãni et vngatur ſanctuſſanctoꝛum

bncipiuʒ.xxx. vſ/

q; ad baptiſmuz
xp̃ᷣi. Luc.iij. Jeſus erat incipiens xxx.annoꝝ ⁊c.⁊ inde

fluxerũt.vij. anni vſq; ad.iiij.anuũ poſt paſſionẽ eius.

Iſti vero anni ſimul iũcti faciunt ccccccv.ãnos:a qbus
ſi recidant᷑.cxv.ãni qui fluxerũt a reditu captiuitatl ba

byloice accipiendo a pꝛio anno cyri q extunc dedit po

pulo licentiam redeũdi de babylõe vſq; ad.xx.ãnũ ex/
cluſiue artaxerſis:q tunc miſit neemiã ad reedificandũ
ciuitatẽ hierlmn Neemie.ij.remanẽt.ccccxc.ãni qui faci/
unt.lxx.hebdomades annoꝝ ſolariũ.Et ſic numerꝰ.lx
x.hebdomadaꝝ incipit a.xx.anno incluſiue regni arta/
xerſis:⁊ termiĩatur ĩ q̃rto anno poſt paſſionẽ xpᷣi. Mo⸗
do reſtat oſtẽdere:ꝙ a pꝛio anno cyri vſq; ad xx. annũ
artaxerſis fluxerũt.cxv.ãni:qð oſtendit᷑ ꝑ chronicas la
tinoꝝ ſᷣm quas cyrus regnauit.xxx.ãnis:cãbiſes filied
viij.duo magi.vij.mẽſibus qͥ ꝓ vno anno ↄputant:qᷣa
ſũt maioꝛ ꝑs anni:Darius hyſtaſpis.xxxvj.Eerſes fil
eius.xx. Arthabanus mẽſibus.vij.qui ↄputant᷑ ꝓ ãno
Artaxerſij.xix.vſq; ad miſſionem neemie.Anni vo iſti
ſimul iuncti ſũt.cxv. His viſis accedendũ ẽ ad lr̃aʒ cum
dẽ: h ¶ Lxx. hebdomades ⁊c̃.vbi ponit hebdomada
rũ reuelatio cũ d: h ¶ Lxx. hebdomades. que ↄtnent
ccccxc.annos:vt.s.dẽʒ . i ¶ Abbꝛe.ſũt.i.ſũt regiſtra⸗
te ĩ dei pᷣſcientia. upꝑ pplm.ſ.iudaicũ ⁊ ſuꝑ vꝛbẽ
tuã.ſ.hierlm. l ¶ Ut ↄſümet pᷣuaricatio.i.terminetur
is ſpᷣdit: m ¶ Et finẽ accipiat peccatũ.ꝑ xpᷣi paſſioneʒ
n ¶ Et adducatur iuſticia ſempitna.ꝑ eiuj pᷣdicationẽ.
o ¶ Et impleat᷑ viſio ⁊ pphetia.de xpᷣo pᷣdca. p Et
vngat᷑ ſanctuſſcõꝛ.i.xpᷣs 8 i humãitate vnctu)ẽ oleo

gratie pᷣ ↄſoꝛtibus. q ¶ Scito ergo. hic ↄñt᷑ ponit᷑ dce
reuelatõis expoſitio. Ad cuius intellectũ ↄſiderandũ ꝙ
angelus diuidit.lxx. hebdomades in tres ꝑtes.ſ.in.vij.
⁊.lxij.⁊ vnã:qꝛ in iſtis partib?ſpalia opera facta ſunt in
pplo iuda. Nã in pꝛimis.vij. pplłs cum laboꝛe mas ree⸗
dificauit hierm:⁊ eam tenuit aduerſarios: nam vna
mãu faciebant opus ⁊ alta tenebant gladiũ:neemie.iiij.
pp aduerſarios inſurgentes in edificatione:⁊ p in alijs

lxij.pplłs aliqñ habuit ꝓſpera aliqñ aduerſa:in vltima

vero xpᷣs pꝛedicauit ⁊ paſſus fuit:⁊ fides xpᷣi multũ fu-
it dilatata ꝑ pꝛedicationẽ apoſtoloꝝ poſt chꝛiſti moꝛtẽ
vt pʒ in actibꝰapoſtoloꝝ.Dixit igit᷑ angelus.Scito ꝗ et
aiaduerte. tu daniel qualiter hebdomades ſũt intelligẽ
de.Ab exitu ſermõis vt iteꝝ edificet hierlm.ſ.a.xx.an/
no artaxerſis tunc mittẽtis neemiã ad eireedifſicatõem
Uſq; ad xpᷣm ducẽ.i.vſq; ad chꝛiſti baptiſmũ:in qͥ fuit
declarat dux fideliũ ꝑ patris ⁊ ſpũſſancti teſtimonium

Danielis v.

mach. fluxerunt anni. ccccxiiij. vt hẽ in libꝛo antiqtatis matth.iiqj. Dhebdomades. vij in quib ppls tuus cum laboꝛe

mas ciuitatẽ reedificabit ⁊ tenebit. Et hebdomades.lxij.in

quibPꝰnunc aduerſa nũc pſpera ſuſtinebit. Et rurſũ edifica

bitur platea ⁊ muri ⁊c. hoc dicit ad oſtendendũ qͥd futuruʒ
erat in.vij.hebdomadibus pꝛimis.Et pᷣhebdomade.lxij.
cũ.vij.pꝛimis que faciunt hebdomades.lxix.Occidet᷑ xpᷣs.
ſ. in vltima hebdomada que incipit a baptiſmo chꝛiſti: qᷣa

p' baptiſmũ pᷣdicauit.trib'anis cũ dimidio:⁊ tũc paſſu) fu-

it ĩ medio illius hebdomade. Et no erit ppls eius q euʒ ne-
gaturus ẽ.qm iudei negãtes eũ coꝛã pilato extũc no fuerũt
ppls ei.Et ciuitatẽ ⁊ ſcũarium.i.hierlm ⁊ tempiũ.Diſſipa
bit ppls cũ vuce venturo.i.exercitus romanus cũ pꝛincipe
tito. Sciendũ itaq; ꝙ hec diſſipatio nõ fuit impleta ifra di/
ctas hebdomades.lxx.ſed poſtea per.xxxix.annos ſᷣm iſtaʒ

expoſitionẽ:qꝛ tamẽ fuit facta in pꝛnam moꝛtis chꝛiſti: vt

hꝛ: Luce.xix.iõ h̊ immediate põitur poſt moꝛtẽ chꝛiſti:de q̃

dãte imediate fit mẽtio. Et finis eius.i.ciuitatis hierlm. Ua-
ſtitaj.p exercitũ romanoꝝ. Et poſt finẽ belli.ſ. romanoꝝ )
iudeos.Statuta deſolatio.i.deſolatio ciuitatis vel iudeoꝝ

a deo pᷣfinita. Confirmabit aũt.qꝛ occaſione moꝛtis chꝛiſti

exierat termios.lxx.hebdomadaꝝ in penã dicte moꝛtis:vt

dẽm ẽ:iõ reuertit ad oñdendum quid ampli debeat fieri in
vltima hebdomada de qua inceꝑat dicere:⁊ nõ ꝑfecerat di
cẽs:Confirmabit aũt pactum multis.i.legem euangelicam
que dẽ pactum nouũ:hiere.xxxj. hebdoma) vna.ſ.vltima

in qua xps tribus annis ⁊ dimidio pᷣdicauit legem euageli/

cam: ⁊ eã cõfirmauit ꝑ miracula ⁊ moꝛtẽ ſuam:⁊ in tribu)
ãnis reſiduis cum dimidio ꝑ pᷣdicationem apoſtoloꝝ:vt pᷣ
dictum ẽ. Et in dimidio hebdomadis ðficiet hoſtia ⁊ ſacri
ficium.qꝛ in medio illius hebdomadis paſſus ẽ chꝛiſtuj vt
viſũ ẽ:a tunc ſacrificia legis caſſa ⁊ moꝛtua fuerũt.Et in tẽ
plo erit abominatio deſolatiõis. Iſtud fuit diu pꝰ.lxx. heb
domades qnñ hadrianus imperatoꝛ ſuam ſtatua fecit poni
ĩ loco vbi ſteterat arca dñi.Et qꝛ poſſet queri qtũ durabit
captiuitas ſiue deſolatio iudaici ppłi:reſpondet dicens: Et
vſq; ad ↄſũmatõem.ſ.mundi:tunc.n.ſᷣm doctoꝛes catholi
cos ↄuertẽtur iudei ad fidem xpᷣi. Punc aũt exponẽdi mo-

dũ ſecutus ſum alias qñ pꝛio ſcripſi ſuper danielẽ. Sed qa

poſtea ↄfidens de dei adiutoꝛio aggreſſus ſum ſcribere ſuꝑ
totam ſacrã ſcripturaʒ:⁊ cũ veniſſẽ ad libꝛos eſdre ⁊ heſter

viſum mihi fuit:a adhuc videtur ſaluo melioꝛi iudicio

enumeratio annoꝝ que poſita ẽ in expoſitione iſta nõ bene
ↄſõat ſacre ſcripture:quia in magna ꝑte ſui ꝓcedit ſ̃ᷣm chro
nicas latinoꝝ.ſ.a deſtructione ciuitatis hierlʒ ꝑ nabucho.
vſqʒ ad.xx.annum artaxerſis excluſiue: quod tempus ſᷣm
chꝛõicas latinoꝝ fuit.clxxxv.annoꝝ.Scom hanc ↄputati

onem mardocheus fuiſſet. cclix. annoꝝ:qñ per aſſuerũ fuit

exaltatus:non ẽ aũt veriſimile ꝙ tãtũ vixerit:⁊ dato ꝙ vi/
xiſſet:tamẽ facere nõ potuiſſet illa que de eo ſcribuntur in
libꝛo heſter. ſ.regere domum regine ⁊ regis palatiuʒ ⁊ equi
tare per ciuitatem ⁊ ſimilia. Q aũt ſequatur ad dictaʒ enu
merationẽ mardocheum tunc fuiſſe tante etatis:oſtenditur
quia ductus fuit in babylonem cum iechonia rege iuda
vt habetur heſter.ij.⁊ tunc fuit ad minus.x. annoꝝ. Poſt
iechoniam ſedechias regnauit.xj.annis.iiij. Re.xxiiij. Deĩ/
de ſecuta ẽ captiuita.lxx.annoꝝ ſᷣm chꝛonicaj latinoꝛuz.ſ.
a deſtructione ciuitatis per nabuchodonoſoꝛ vſq; ad pᷣmũ
annum cyri a quo vſq; ad.xix.annũ artaxerſis incluſiue

fuerũt ãni.cxv.vt pꝛedẽm ẽ:⁊ remanent adhuc de eius re⸗ꝭ

xxj. ãni:qꝛ regnauit.xl.ãnis.Eerſes ſcõus menſibus duob
Sogdianus mẽſibus.vij.⁊ ↄputantur iſti duo ꝓ vno anno
Darius noth'.xix. Aſſuerus.xij.ante exaltationem mardo
chei:heſter.iij.Si vero pᷣdicti anni ſimul ↄiungãtur faciũt
ãnos.cclix.ſic alias dixi in pᷣncipio libꝛi heſter:iõ pono aliũ
modũ ↄputandi.lxx. hebdomades pꝛedcas ↄſonum magij
ſcripture ſm quem mardocheus.xij.ãno regni be fuit

—
è

(Miber.

tm̃.xciij annoꝛum vt oſtendi i pncipio libꝛi heſter:⁊· pit re⸗ oſt pꝛem immediate fuit. xxxij. anno⸗ Fumuhr
in ſeqntibus oñdet. Modus ena iſte quẽ intẽdo Pan d⸗ kirat imn. boleen inmeciate fuit. xxxij. annoꝝ vel u Grtlatde
cedet ptim ſm ſacrã ſcripturã:ptim ſᷣm hebꝛeoꝝ dicta: ꝓpi fuit opus tepli is Männth p ants reſumptuʒ i 9 tu⸗
4 no vorerir bie Nansbilter impugnari: tamẽ i vno noõ ſe. xij.jeſdre. vj. Sciendũ Tamme wicdmnneguetatiſn ne an
intendo eos ſeq: in quo onñdam eos delſicere manifeſte. Pꝛi drageſimus aſſueri ⁊ pꝛi rij . dqua o en
mo igit videnduʒ 4 a ain deſitcre maniſeſte. Pꝛ grageſimus aſſueri 1 pꝛimns dari: nam ei ſuccſſit ime . em
ncin ppuratio g . .- diten ſicooni; aſapoſutßn
xx. el loma⸗ arum t. jad o P Se,& J. — » Oo B anoꝝ 127 vtße
eenat ein Scha go X aiaduerte àb mades ſexagitadue erũt:?t ipox vnum ſub⸗ i zmn
ite nlnal g in exitu ſermoie: vt itep ediſ. runſu ediſicabitur platea ei roherealirna, gſginn
foci Pol⸗ itoez ea uc ad ; Docs muri ĩ ãguſtià tpʒ.⁊ p hẽᷣb Müoruterckzſi inbmi
lre accedet. Quantuz Hebdoadel lepte:⁊? . Ig des ſeragita duaa Bere dariu ſneglatep'c 10
sfbini vumatno piẽt hebdo doades ſexagitaduas cci tegnaucrunt. l- eg
6 angelloiceis dai⸗ äl nin ic adſdi aſiu gle
eli: Ab exitu ſermõis vt iterum edificet hierlin a? Et in he Z inde vſq; ad eius deſt tktepli ↄſumatioe seiuſciuita
bers er, Ab exitu ſemnoni acr a ige m be⸗ . erſ, en entergen Promanden gu Sin
ruſalẽ c. Ex quo videt ꝙ a pꝛio verbo ex renelatione dñi p aãni pdẽi ab anno. v. ſedechie incluſi ꝛurols ſrunga bſVatias d
cedente de reditu ppli in hierim:a ꝑ ↄñs reedificandi ibi tẽ eniFast nsecechieinelulldetvnt ſimul am ſtuupton
plũ ⁊ hitacula miſtroꝝ ⁊ ppli ibidẽ Pabitantidiſtcer achur aiſegunmr. r” ſtos
nõ eẽt data licentia reedificandi muros ciuitat 7 foꝛtalicia en is chꝛiſti fuxerunt vſ; ad deſtructione tenli ſcs due lique⸗
debeat hebdomadaꝝ ↄputatio inchoari. Illud aũt verbuz fſ. mone olograpegrananent ami ceevke qul unat i
habet hiere. xxix.vbi dẽ: Cũ ceperint ipleri ĩ babylos 3 faciunt. lxx. hebdomades ãnoꝝ pꝛeciſe. Et ſic pʒ .ſ. inotalen
anni:viſitabo vos:⁊ ſuſe TKraborun v Dreli hab le lEr. erniatis lor hebdomadaꝝ in anno paſſiõis chꝛiſti in gilintig
ex.c.xxviij.hiere.vbi dẽ ꝙ i anno.iiij. le regis H Ham aca Rieut aunp emmeratt anno. v. ſe priniezsl
rebat iechoniam: 7 qui cũ eo tranſlati fuerãt in babyl atungantur. u. regni ſedechie: ⁊.x.quos a nngos
redire in hierlm poſt duos rwon rae ballen ſrut ſi habuit Hõ ſue inenienk. rcih. ngnnbun inind
fringi ⁊ ↄñt.c.xxix.ponit᷑ epiſtola hieremie ad tranſmigra⸗ ſit ut ſupꝛa dicebatur. (Mis dicti accedendũ ẽ ad expo Igeglianaſn
fosſababplionsvrne mickerentvenbioallod,ppbeienuar an wanein de Tenria de wäcucnt
qua ſcribitur hoc verbũ ex reuelatione dñi: Lũ ince Kint Sa euelatio. in ſecũda vero reuelatiõis expoſitio: bi qup naſen
impleri in babyloe. lxx. anni c St ſic p ꝙ boc vrbgo nt E no ergo. Pꝛima pars exponatur ſicut in expoſitiõe ſcen ibſan
dñs ꝑ hiere.anno.iiij:ſedechie circa finẽ:pꝑ quod ↄputatõ domade⸗ um pꝛecedenti immecdiate:nam in hoc cõ ur iainauf
BrbdomadenoststsdsnecKdemanfdnAie ürtneni mee fednee uneſ⸗
tũ ad ꝛm dico ꝙ termiatur in ãno paſſiõis domini incluſiue nitur reuelationis expoſitio: ⁊ diuiditur ĩ duas partes u nſm
is incipiendo ab ano v icluiiueregis edlechte babent vj. nünr alidnid pertinens ad vliin e etaltereidt an⸗ SHH
anni itegri de regno eius:qꝛ.xj.ãno regni ſui menſe.iiij fuit fi abie u nertinens ad vltimaʒ ſpecialiter: ibi Con⸗ cal au
capta captiuat.iiij. Re.xxv.pꝑ quod ille.xj.annus ratise . Sein it autem. Circa pꝛimum dicit angelus danieli: vrſoutocer ſ
maioꝛis ptis ↄputandus ẽ in tpe deſtructõis ciuitatl:ne vn eiro e⸗ 7 animaduerte. qualiter hebdomades Nuamenuſna
annus bis ↄputet᷑ A dẽa vero deſtructiõe vſq; ad pꝛimum 4 tincipiende T intelligende. r ¶ Ab exitu ſermonis: mnacn, ſinlife
ãnu cyri fuxerũt l anni m hebꝛeos .yrus vero mibean- u lerein c.i.a.v.anno ſedechie inchoande ſũt:vt oñ tmmeti utinpee
nis regnauit ſᷣm eos poſt monarchiã acceptã: a quo tꝑe dʒ note gene, Ee3 de vg ahcbdoma Kigannd
Hᷣ fieri ↄputatio. Illi vero qͥ dicũt eũ regnaſſe.xxx.ãnis inci Hrotendenge ſunt. v omacdes.vij.⁊ hebdoma Citglildem ſ
piunt cõputare a pncipio regni ſui in pkide tn. Pꝛicipiũ ve es. n vltimam hebdomadam in qua chꝛiſt fiyllrlimanfule
ro ãni quarti quo regnauit cyrꝰcõputandũ ẽ in tpe cãbiſis li xp bulte ꝛiſtiani baptigandus eſt: ⁊ legem euange ſtnanchu Etſde⸗
ſili ſui ne ynus annus bis ↄputet. Cabiſes vero. vj.anis re⸗ turus: win celum aſcen ſur ſalute humani generis moꝛi⸗ nitſülikihen
gnauit vt diẽ ioſephus libꝛo atiqtatis iudaice. xj. poſt u e in celum aſcenſurus. Diſtinguit autem. vij. heb Eweuptonein
m hebꝛeos regnauit afſuerꝰ maritus beſter: m Kao a om des ? vltimam ab alijs pꝛopter ſpecialia opera fa urfuuniſeruliͤ
ſecutus ſũ eos in pᷣncipio libꝛi heſter: ſed hoc dicunt ehm aa —— ie Meuna ſacta en ganeria humante miclamgl
regnaſſe. xiiq. annis ti videt mibi deficere maiſeſie. Ram Perati vt dictum .In. vij. vero tẽpli pꝛimi deſtructio Uruarianga
aſſuerus accepit heſter vxoꝛẽ anno. vij regni mirmtie vſq; 4 pꝛimum annũ cyri qui dedit licentiam reediſi/ vgun iepardic
Pibener gec.An od tmniolosoarimueſinighnnart ⸗Ped ed atoneeniin iemril vſqg ad prinum an anedam
regine poſt aſſueru regnauerit imediate: opoꝛtet ↄñ eos di- ctum eſt ſun dedit hanc licentiam fluxerunt ani.lij. vt di (ieraen
cere ꝙ in pꝛicipio regni ſui fuit tm. v. vel. vj. annog:nam a ctum eſt ſupꝛa:qui faciunt ſeptẽ hebdomades annoꝛuʒ ſihuctirfeduſn
Dalsaſlientrvel namor hoſfinoanmmae. tNA ebdomadarum:eo ꝙ nõ faciunt per ſe hebdomadam Wlicido mori
mile vt talis puer ſcriberet ſic auctẽtice ⁊ ſerioſe edificatõe gencem rarlont. vj anni oetonpoꝛeſeechie pꝛeceden inioſpirti,
tili:fie expꝛimic o ipſo :clare vj. Dec ad hoe pon, reſ 3 te templi euctionen. ri. et rurſum edificabitur inſeaſſii ann
deri:ꝙ heſter mai ſua q̃ iudea erat ⁊ moꝛtuo h 3reſpo prlatea.ſ.templi: y ¶ Et muri.ciuitatis hieruſalem in ad A
erug Heſter mat iua q iudea erat ?⁊ moꝛtuo aſſuero ſupui tempoꝛe lxij. hebdomadarum per go lã tinauu.
xerat:in fauoꝛẽ iudeoꝝ fec ſcribi illaʒ epiſtolã:⁊ ſigillari no Bore Ixi. pebdommaderumper gambabel aneanis ſiuiunei,
mie filij ſui exiſtentis adhuc pueri:pꝑ hoc decreſponſo re alios patres: ʒ3¶¶ In anguſtia tempoꝛum. quia per ſiteſti nole
mouet ibi p l̃am ſeqntem: vbi di de lumpti ponſio re gentes circunſtantey fuerunt multum impediti ⁊ afflicti lei lſai
lram ſeqntem: vbi i: ꝙ de ſumptibus regis ſi ⁊ etiam poſtea: vt patet in eſdra ⁊ neemia ⁊ libꝛis ma/ gdnſfoniy;
neceſſe fuerit miniſtrent ſacriſicia ? offeranoplaone den poſtea: vt patet in eſdra ⁊ neemia ? libꝛis ma- fEe nep
5a erant oblatione) doo chabeoꝛ. a ¶ Et poſt hebdomades.lxij. 2.vij. ali zltinteol
celi:oꝛẽtq; ꝓ vita regis ⁊ filioꝝ eius. Ex quo pʒ ꝙ erat täte pꝛe e NBebamn es. lxij. 7. vij aliaj Npus 63
clatis felios habebate rideo diro cu alſii biſto loanhiſ ꝛecedentes ſupple. b ¶¶Occidetur chꝛiſtus. in vltima unnicliul
, aſſuerus regnauit xl. annie: ꝛ ſic darius filius eiue qn ce⸗ ebdomada vt pꝛedictũ ẽ. c ¶Et n erit ppls ey q euʒ rnſi
msnrke⸗ qn ce negaturus ẽ.i.iudei coꝛam pilato ipᷣm negaturi dicẽtes inſ
ocſchesalie

nchſveſun inlin
nl ii iilicnti
+–æẽ-
mangtemni ar

parle tſeg

amno aſſöschiſit
udäncfdennenn
mümeransbannoyt
inel milnir ut
iſcahe agosn
umnsſingicntli
imelendöiad
õ
wrnchtösoſtet
onuatur ſutin hoti
inmnalisteunibe!
va. bieconeijur
oiuciur iduusonn

Als neralie, g

niz ruizlentbile

nbictangelus dande

apalurr hebomnact
(Wetuſomons
rinchomieſürt
MeNKum duen
Pnahes ri lbehin
vnscttlgnun
Uurhunmigreſ
ditßgtumn iͤ
nyrffi ii
ſudi Mmiimin
wii m an
viouttl inl
mpii Anin
Eniunmnuif

eius ppls: ſed xpiani ĩ ipſo regenerandi ab eo denomi
nandi. O ¶Et ciui. 2 ſcũarium. i, tepla 7. e
pabit ppls.i.exercitus romanus: f

¶ Cuũ duce vẽturo.

i.cũ tito venturo ʒ hierlm. Iſtud nõ fuit factũ ifra tõs

lxx. hebdomada
rũ:ſed poſtea per r
Hano vye aen detur xp̃s:⁊ nõ erit eiuſ po
fals pena mortij pulus:q eũ negaturus eſt.

xp̃i:iõ h̊ ponitur Et ciuitatem ⁊ ſcũariũ diſſi
imediate p'q; lo pabit ppls cum duce vetu
ger D de 1 ro:èt finis el vaſtitas:ct p ſi
ciſione. gEt nex belli ſtatta deſolatio.
niemg ſialta neʒ belli ſtatuͤta deſolatio.
tis hieruſalem
hbDUaſtitas. da
fuit vaſtata ꝑ romanos. i
rũ ò iudeos R0 Statuta

tis ⁊ templi que ↄbuſſerũt romani:⁊ iudaici popli qu?

ꝑtim occiderũt ⁊ ꝑtim captiuauerũt:ſic ſtatutũ erat
oꝛdinatũ a deo in penam moꝛtis xpᷣi. Sciendũ auteʒ ꝓ
lt̃a hebꝛaica ſic hʒ.Et vſq; ad finẽ belli ſtatuta ðſolatio
⁊ multũ mutat᷑ ſnia.Ex hoc.n. dicũt hebꝛei deſolatõ
⁊ captiuitas ĩ qua ſũt:duratura eſt vſq; ad finem belli
gog ? magog:quos meſſias venturus debellabit: ⁊ tũc
regnabunt in iudea tpalit.Et ᷣm hoc poſſent iudei di/-

—

cere ꝙ l̃a noſtra ſit falſa ⁊ expoſitio ipſi ſimiliter. Ad

quaꝝ vna ſignificat idẽ qð adhuc:alia idẽ qð vſq;:que
eiſdem lr̃is ſcribunt.ſ.ayn ⁊ deleth: ⁊ diſtinguũtur iſte
due dictiones ſolũ ꝑ punctationẽ: que de facili mutari
põt manẽtibus lr̃is. Dhec aũt dictio:adhuc aliqñ accipi
tur in ſcriptura p poſt:ſicut ione iij.Adhuc.xl. dies er
niniue ſubuertet᷑.i· poſt. xl. dies ſbuertet᷑.Et ſ̃ᷣm hũc ſen
ſũ pꝛio fuit facta punctatio dictionis hebꝛaice in h' lo/
co ⁊ ſonat od:⁊ ſic trãſtulit trãſlatoꝛ noſter. Sꝭ poſtea
mutata ẽ punctatio ꝑ iudeos ad ſignãdũ vſq;: ⁊ ſic ſo/
nat ad: ⁊ ↄſimilit fecerunt in pluribus alijs locis veterij
teſtamẽti: put in pᷣcedentibus libꝛis declaraui. Accepe/
rũt aũt occaſionẽ h faciẽdi ex. lxx. interpᷣtib:q vbi iue/
nerũt alidd de myſterio trinitatis ⁊ incarnatõis: tacue/
rũt vel ali tranſtulerũt ᷣm ꝙ diẽ hiero.in ꝓlogo ſuper
pẽtateuchũ. Et idẽ ego oñdi ĩ pluribus locis velis teſta
mẽti: ſpãliter eſa.c.ix. ꝓ eo.n.ꝙ ibi habetur de chꝛiſto:
Et vocabit᷑ nomẽ eius admirabilis: ↄſiliar:deus foꝛtl
pater futuri ſeculi:pnceps pacij. tranſtulerũt: Et voca/
bit nomẽ eius magni ↄſilij angelus. k ¶ Coͤfirmabir.
HPic reuertit angeluj ad loqndũ de vltima hebdomada
de qua incepat dicere qtum ad moꝛtẽ xp̃i: ñ ꝑfecerat
interponẽs penam huius moꝛtis:vt dẽm ẽ. dic igitur:
k¶ õfirmabit aũt pactũ multis.i. legem eua elicaz:
qᷓ dẽ pactũ ⁊ fedu nouũ:hiere.xxxj. l 6 genos
vna. am ĩ vltima hebdomada xp̃s pꝛedicando: mira
bilia faciédo: moꝛiendo:reſurgẽdo:aſcendẽdo in celũ:⁊
mittẽdo ſpiritũſanctũ:legem euangelicam ofirmauit: 2
ano ſue paſſiõis ꝑ pꝛedicatioem aploꝝ notabiliter dila
tauit:vt pʒ actuũ.ij.⁊.iiij. m t ĩ dimidio hebdo.i.
I vltima eius medietate in qua paſſus eſt xvps n ¶ De
ficiet hoſtia a ſacrificiũ.qꝛ ſacrificia veteris legis ceſſa⸗
aAei ionẽ xpᷣi nõ habentia vltra vim obligandi

o ¶ Et erit in tẽplo abominatio deſolatiõis. hoc refert
ad tempus ſequẽs. lxx. hebdomades: in quo hadrianuj
imꝑatoꝛ fecit põi ſtatuam ſuam in loco templi vbi ſtete
rat drta n⸗ ſtatua apud hebꝛeos vocatur abominato
ſiẽ ⁊ quodlibet aliud idolũ:⁊ erat deſolatiois iudaice ſi

citer doctoꝛes noſtri.

nez belli ſtatüta delolat matiouem ⁊ finem perſeuè
Lonſirmabit aũt pactũ mi rabit deſolato.
Et poſt finẽ belli. romäa
olatio.i.deſolatio ciuita la po
ſit hec expoſitio Ra.ſa. inter hebꝛeos: vt videat᷑ li ſufficit il
lam tm̃ impugnare: ? ex ea eos arguere:vel opoꝛteat ind
rere de alijs expoſitionibus eoꝝ ĩ hoc loco. Scom qualiter
5Ster rõnes poſtillatoꝛis quibus repꝛobari videt᷑ pᷣdca expo⸗
ſitio ſüt alie valide:quibus ronabiliter poſſz euacuari. er
tiũ qũo ex ipſa expoſitione Ra. ſa. licʒ falſa:tũ cũ quibuſda
veris æ ab eis receptis:veritas noſtra.ſ.ꝙ aduentus xpᷣi isz

D anielis Adito .

nõ habemus regẽ niſi ceſarẽ: Joh. xix. nõ erunt ampli -

gnu manifeſtũ. p ¶ Et vſq; ad ↄſũmationẽ A finẽ ſ.ſeculi
q ¶ Perſeuerabit deſolatio. Pꝛope.n.finẽ mũdi ðtecta fal

ſitate antixpi ꝑ heliaʒ ⁊ enoch iudei ad xpᷣm ↄuertentur:?-·

multi eoꝛum conſtanter ſuſtinebũt martyriũ pꝛout dicunt
In. c. ix. vbi dẽ in poſtilla:
Hẽ DPis vilis accedenduʒ
ä ad litteram exponẽ
tis hebdomas vna:⁊ in di da Additio

efficacioꝛ videt᷑ ad cõ/

ficgiam aſſerẽtium nõ

dum impletũ eẽ tempus huius aduẽtus: vltra illa q i poſtil
la ponũtur: tria vident᷑ addeda. Pꝛimũ: cuius auctoꝛitatis

longe traſiuit in pteritum : poſſet ↄcludi õ eos. Lirca pꝛimũ

ſciẽdum ꝙ hec reuelatio pluribus ⁊ varijs modis expoitur

midio bebdomãdis deſici I hac reue
et hoſtia ⁊ ſacrificiũ: ẽt erit T. utsaeden
in templo abominatio de facta:qᷓ inter c ta pe
ſolationis:è᷑t vſq; ad cõſũ/ pbetica de pꝛimo ad

nuentu xp̃i tractantia

futädam hebꝛeoꝝ ꝑ/

quod excludendũ ſciendũ ꝙ in hebꝛeo ſũt due oictiões ab hebꝛeis:nõ tñ expedit ſingulox opiniones ſeu errones
enarrare expoſitiones. Nam ſᷣm phᷣm. j.ethi. oẽ quidem H
ſcrutari opiniones inane ſoꝛtaſſe ẽ:ſufficiẽs aũt maxime dq
ſupficieten appareãt vel eſtimẽtur habere aliquam ronem
Conſtat aũt ꝙ hec expoſitio Ra.ſa.ẽ ſeu dʒ eẽ tante auctoꝛi

tatis apud hebꝛeos ꝙꝙ nõ poſſunt ab ea deuiare iuxta fůda

mẽtum phariſaice doctrine:ſᷣm quam illa que in thalmud

determiata habẽtur ſeu diffinita circa ſacre doctrine expo/

ſitionẽ: nõ licet eis qualitercũq; ab eiſdem recedere:ſʒ tenen
da ſũt tanqᷓ in textu ſacre ſcripture oteta:ꝓut ra.mo. large

tradit in pncipio ſui deutero.⁊ in pluribus alijs locis habe

tur. Cuius rõ ẽ:qꝛ auctoꝛitas thalmudica in huiuſmodi de

termiationibus apud eos ẽ i eodem gradu ſicut auctoꝛita⸗

vlis eccleſie apud nos:ſed ↄſtat ꝙ Ra. ſa.nõ fuit pꝛimus in
uẽtoꝛ huius expoſitõis:de qua hᷣ agitur:ſʒ expᷣſſe hec expo.
ſitio ponit in thalmudica doctrina ſpãliter in duobus loch

bmo in libꝛo ꝗ ititulaf᷑ de oꝛdine mundi:quod hebꝛaice dẽ
cederholã. Siliter ⁊ in libꝛo q dᷣ abodaxara.j.c. In quibuj

locis ↄcoꝛditer hẽ:ꝙ. lxx. hebdomade daniel incipiũt a de⸗/

ſtructiõe pꝛimi tẽpli:⁊ terminant᷑ ĩ deſtructione ſcòði. Quas

auctoꝛitates ſeqtur Ra.ſa.iĩ hoc paſſu tanqᷓ; iuiolabilit tenẽ
das apud hebꝛeos rõne pdicta. Ex quibu ſequit ꝙ licet mk

ti hebꝛeoꝝ attẽdentes ꝙꝙ pdca expoſitio ꝑ ſuos magiſtros
detminata nõ ſolũ nõ poterat rõnabiliter teneri ſeu ſuſtine
ri:ſʒ ex eadem cũ alijs quibuſdam veris ↄcludebatur xpᷣm
iã veniſſe vt infra patebit:inuenerũt quaſdam varias ⁊ cõ⸗
fuſas expoſitiões:vt ſaltẽ pꝑ vias obliquas ⁊ toꝛtuoſas veri
tatẽ luce clarioꝛẽ ſubterfugerẽt: ꝓut de eis vaticinat exechi⸗
el. xiij. c. Sicut vulpeſ ĩ deſerto ſunt pꝛophete tui iſt rk. exclu⸗
ſa tñ hac expoſitiõe thalmudica qua ſequit᷑ Ra.ſa.nõ eſt fa
ciẽda alia mẽtio de alijs expoſitiõib'eoꝝ multipliciter fictl
Opoꝛtet.n.illos adherere pᷣdicte expoſitioni ac ſi eẽt in lr̃a
ↄtẽta. Circa 2" pꝛei illa que poſtillatoꝛ põit ↄ pꝛedictaʒ ex
poſitionẽ thalmudicã ſeu Ra.ſa.q ſũt ſatis valida: adhuc
põt vlterius g illam foꝛtiter obijci. Et pꝛio põt lumiõ eos
validiſſimũ argumẽtum de numero annoꝝ inter vtranq;
deſtructionẽ ↄtẽtoꝝ. Nã licet ↄputatio hebꝛeoꝝ: in huiuſ/
modi hiſtoꝛijs ſit ĩ multis que nobi, ſunt incerta ade ſeu

.

ſequẽda:pꝛeſerti ð eos 3 quos ꝑ ſua pꝛopꝛia teſtimonia roõ
nabiliter poſſet pꝛocedi:vbi tamẽ euidẽter deficiunt:vl ſibi
ipis ↄdicunt ĩ coputatione nullo modo ſũt eoꝝ dca admit-
tẽda:ſed ↄ illos de talib'foꝛtiter dimicandũ. Cõſtat aũt ꝙ i
ꝓpoſito maniteſte deficiunt. Plures etiam anni ſm eos flu
xerũt inter vtraq; deſtructõem i. xx. hebdomade q faciũt
ccccxc.annos:qd ſic pʒ:Nam ipſi diuidũt has.lxx.hebdõa
das in duas pres pncipales.ſ.in.x. hebdomadas que faciũt
lxx.ãnos qui fluxerũt ſᷣm eos a ðᷣſtructiõe templi nabuc.
vſq; ad ↄſũmationẽ edificatiõis templi ſcõi:quibꝰ adaptãt

1

illud hiere.xxix.c. Cũ impleti fuerint in babylõe.lxx.ãni:vi

ſitabo vos ⁊c. Et in.lx.hebdomadas:que faciũt.ccccxx.an/

nos:quib'dicũt duraſſe templũ 2m: vt pʒ in libꝛo abodaca

ra pᷣallegato.c.i.vbi hĩ ꝙ regnũ ꝑſaꝝ tempoꝛe tẽpli ſecũdi
durauit.xxxiiij.ãnis.cõſeqᷓnter regnũ grecoꝝ tpe pꝛedẽi tẽ
pli.clxxx. conſeqᷓnter regnũ machabeoꝝ.ciij.conſequenter
regnũ herodis ſeu herodianoꝝ.ciij. annis: Pec oĩia ſunt in
textu libꝛi pᷣ̃allegati:vbi Ra.ſa.gloſa hʒ.ccccxx.ãnos dura/
tionis tẽpli ſcòi qui ſi cũ.lxx.ãnis qui fluxerũt a deſtructõe
tvpli pꝛimi vſq; ad ↄſũmationẽ ſcõi iungant᷑: habes.ſ.lxx.
hebdomadas daniel. DPec Ra.ſa. Sʒ pꝛima pꝑs iſtius cõpu⸗
tatõis ↄtinet falſũ ẽt ſm eos. Põt.n.ex auctoꝛitatibus ſuis
deduci ꝙ a deſtructione pꝛimi tẽpli vſq; ad eius ↄſũmataʒ
iſicationẽ. xxviij ani fluxerunt: quod ſic pʒ: Nã nabuc.
regnauit.xlv.ãnis:vt in libꝛo magnila.c.j.ex vᷣbis ſacre ſcri
pture pꝛobat᷑.In ãno aũt.xix.nabuc.deſtructũ ẽ templũ in
mẽſe. v. vt hi: hiere. lij. ⁊ in.iiij.regũ.Ex quo ſequitur ꝙ na
buc.regnauit a deſtructione tẽpli.xxvij.ãnis:quoꝝ pꝛimuj
licet impfectus ↄputatur pꝛo anno:vt ſepe habetur in ſcri⸗
pturis: ⁊ etiã in thalmud freqnter legitur ꝙ vna dies cõpu
tatur ꝓ anno. Cõſeqnter euilmeradach regnauit.xxiij. an⸗
nis ꝓut ipſi ꝓfitent haberi ex traditioibus antiquis libꝛo p̃
allegato. Balthaſar vero regnauit. ſij. ãnis:vt hẽ ex textu.
Darius vero pᷣmus regnauit.ij.ãnis:quod ſimiliter habet᷑
ex textu. Cõſeq̃nter cyrus ſᷣm hebꝛeos licet minus vere: vt
patebit cũ de vera expoſitione agetur:regnauit.iij.ãnis.Aſ
ſuerus qui dẽ arphaxat regnauit.xiiij ãnis:quoꝝ.xij.habẽ
tur ex textu heſter.iij. c.⁊ duo habent᷑ ex traditione ſᷣm eos
licet ſᷣm latinos.xl.regnauix. Darius vero vſq; ad ↄſũma-⸗
tionẽ templi:vt hi ex textu.vj.ãnis.Ex quibPſequit ꝙ a de⸗
ſtructione tẽpli pꝛimi vſq; ad ↄſũmationẽ ſcòi etiã ſᷣm ↄpu
tũ ipᷣoꝝ fluxerũt anni.lxxviij.licet ſᷣm alios multo plures.
Et ſic pʒ e pꝛima ꝑs huius ↄputatõis ẽ falſa etiã ſᷣm eoſ:de
ſicit.n. ꝑ vnã hebdomadã ⁊ vnũ annũ. Similit in ſcoa pte
ↄputatois p amplius deficiunt:ſubtrahẽdo plures ãnos vt
patebit in lra in hoc.c.cũ de vera expoſitione haꝝ hebdõa
daꝝ aget᷑:vnde manifeſtũ ẽ ꝙ hec expoſitio p̃ſe, uppõit falſũ
etiam m eoꝛ ↄputationẽ. Pꝛeterea vt lr̃a ſonat euidenter
in his.lxx.hebdomadibus danieli reuelatis: implenda erãt
illa que in lr̃a ↄtinẽtur.ſ.ↄſũmatio pꝛeuaricatiois:⁊ ðletio
iiquitatis: ⁊ adductio iuſticie ſempiterne: ⁊ huiuſmodi:qõ
expꝛeſſe lr̃a teſtatur dicẽs.lxxx. hebdomade abbꝛeuiate ſunt

—.

ſeu diffinite vt vſũmatur Puaricatio:⁊ finem accipiat pccʒ:
deleatur iniqtas ⁊c. Nõ.n. dixit angelus ꝙ poſt. lxx. heb/⸗
domadas hoc erat implendũ:ſed in ſeqᷓntib'ixit poſt heb-
domadas.lxij.occidet᷑ xpᷣs ⁊c᷑. lxxx. hebdomade ſciſſe ſunt vt
talia fiant: hoc ẽ durante tpe.lxx. hebdomadaꝝ:vt pʒ mãi/
feſte ſane pᷣdc̃a verba intelligenti. Sed ſᷣm preckeam expoſi⸗
tionẽ maniſeſtũ ẽ ꝙ nihil illoꝝ que in pꝛima ꝓpoſitioe ãge⸗
lica ↄtinẽtur: fuit impletũ ſᷣm eos:durante tpe.lxx. hebdoa
daꝝ: ſed totũ illud remanet apud eoj futuʒ:ita ꝙ nõ imple
bitur vſq; ad aduentũ meſſie inaniter expectati ab eis:qð ẽ
manikfeſte Z ſenſũ lr̃e:vt dẽm ẽ. Si aũt dicatur ꝙ illa q ↄti⸗
nẽtur in pma ꝓpoſitione angelica:licet nõ fuerint impleta
durãte tempoꝛe hebdomadaꝝ quo ad pfectam aſſecutioeʒ
fuerũt tamẽ impleta ꝑ modũ meriti:hor ẽ durante tẽpoꝛe

—.—

ber.

hebdomadaꝝ: populus ille meruit vt ↄſumaret pꝛena-
ricatio ⁊c᷑ in aduentu ſui meſſie ſuturi. Poc nõ valet:tiũ
qꝛ nõ ẽ ↄſonum lr̃e que ſimpliciter diẽ vt ↄſũmatur pꝛe
uaricatio ⁊ adducat iuſticia ſempiterna:a ceta hupmoi
Nõ.n. dicit vt mereant᷑ talia habere:ſʒ vt habeãt. Ma
gna.n.differẽtia ẽ inter mereri aliquid ⁊ habere illõ:nã
multi merent vitam einã qui tamẽ nõ habent eam:tuz
quetiã Ra.ſa. ꝓfitetur ꝙ ppls ille nõ meruit pꝛedca ifra
temp hebdomadaꝝ:ſed finitis hebdomadibus tẽpoꝛe
hui diuturne ⁊ intermiĩabilis captiuitatis illa habebat
mereri:vt pʒ ex dẽis ſuis que in poſtilla ↄtinentur. Ex
qͥ ſequit ꝙ infra temp'hebdomadaꝝ: nihil fuit impletũ
ßm eos de cõtentis in pꝛima ꝓpoſitione angelica: nec p
modũ meriti nec aſſecutionis:vnde lr̃a p̃m pꝛedictã ex⸗
poſitionẽ remanet ſimpliciter falſa. Pꝛerea:captiuitas
bab ylonica tollerabilioꝛ ⁊ melioꝛ fuit hebꝛeis incõpabi
liter magis q; captiuitas hodierna. QOò pʒ ex trib'. Pꝛi
mo rõne durationis. Illa.n. durauit ꝑ.lxx. annos: iſta
vero durauit vltra. M. ⁊.cccc.annos:⁊ adhuc ĩ ſuo vi⸗
goꝛe ↄſiſtit.ꝛ reſpectudiuine puidentie: In illa.n.fueft
a deo pꝛouiſi de dono ꝓphetie ⁊ miraculoꝝ: Erant.n.

inter eos iꝙplurimi pꝛophete dñi:vt hieremiaſ:ecechiel

gacharias:⁊ daniel: In iſta vero nullus legitur fuiſſe ꝓy
pheta. Similiter ⁊ in illa deꝰfecit p eis multa miracula
vt pʒ de liberatione danielis ⁊ trium pueroꝝ:⁊a ð mar/
docheo ⁊ huiuſmodi. In iſta vero ſicut nec fuerunt pꝛo
phere:ita nec miracula diuina ꝓ eis legunt᷑ facta.vnõ ⸗
ipſi de ſeipſis ⁊ ſtatu hodierne captiuitatis in quo neu⸗
trũ pᷣdcoꝝ habuerunt:intelligunt illud pphete: pſal. lx
xiij. Signa noſtra nõ vidimus:a iam no ẽ ꝓpheta ⁊c.
5y reſpectu dignitatũ ſeu honoꝝ ſecularium: In illa.n.

qdam eoꝝ habuerunt honoꝛes regios ⁊ multas digni/

tates:vt legitur de ioachin hiere. vltimo:cu thꝛonus
fuit ſublimatus ab euilmaradach ſuper thꝛonos alioꝝ
regũ ꝑ totam vitã ſuã. Similit᷑ daniel fuit ſublimatus
habens ptatem ſuper pꝛouintiã babylonicã. Similiter
⁊ ſocij eius:vt habet᷑ danielis.ij. Mardocheus etiã fuit
pſtitut quaſi ſcõuj regi aſſuero: heſter vltimo. goꝛoba
bel habuit dignitatẽ comitatus:vt pʒ aggei.ij.⁊ ſic de 4
buſdam alijs. In iſta vero captiuitate oẽs ſunt in viliſſi
mo ſtatu ſine honoꝛibus ſeu dignitatibus huiuſmodi
vbicunq; ſũt vt ẽ notũ.Ex quibus ſequit᷑ ꝙ daniel ꝗᷓ ve
hemẽter anxiebatur ⁊ dolebat de pꝛia leuioꝛi ⁊ bꝛeuio
ri captiuitate dicit ĩ hoc. c. in ſua oꝛatione. Populus tu
us ẽ in oppꝛobꝛiũ oibus qᷣ in circuitu noſtro ſũt. Simi
lii: Aperi oculos tuos ⁊ vide tribulationẽ noſtram ⁊c᷑.
Incõpabiliter amplius doluiſſet de captiuitate hodier
na ſi eam cognouiſſet pplo dei futurã. Cõſtat aũt ꝙ ſᷣm
p̃ᷣdcam expoſitionẽ angelus nũciauit danieli ĩ hac reue
latione captiuitatẽ hodiernã:que acerbiſſima ⁊ lõgiſſi-
ma ẽ incompꝑabiliter ſuper pꝛima:⁊ p ↄñs angelus non
p̃ᷣnoſticabat ei grata ſeu cõſolatoꝛia:ſed poti moleſta ⁊
ſũme afflictiua: cuius oppoſitũ pʒ in lr̃a:nam angelus
gabꝛiel apparuit ei quaſi bonus nuncius ⁊ i hoꝛa acce/
pta.ſ.tempoꝛe ſacrificij veſpertini:⁊ ĩ verbis ſuis ãnuẽs
ꝙ pꝛeces ſue erãt exaudite. Dicebat.n.ab exoꝛdio pᷣcuʒ
tuaꝝ egreſſus ẽ ſermo. Similit vocat eũ virũ deſiderio
ruʒ.q.d.qꝙ indicaret ei ſuoꝝ deſiderioꝝ: impletionẽ:cu⸗
ius oppoſitũ totalit ẽ m pꝛedictam expoſitionẽ:nã dãi
eli nõ expedito de pꝛia captiuitate:pᷣnoſticabat crudeliſ
ſimã ſcòam. Silit᷑ oolẽti ⁊ ſe affligenti de longitudie pꝛi
me captiuitatis.lxx.annoꝝ:⁊ ſuꝑ hoc petẽti liberatiois
acceleratiõeʒ dicẽdo: Placare dne:accelera ⁊ fac:angeł
pᷣnũciabat captiuitatẽ futurã:cuiterminũ ei minime ꝓ
palabat:de qͥ ſemꝑ ampli⁊ ſoꝛtius debuiſſet axiari.vñ
ſi hec bñ aſpiciant᷑ manifeſtũ ẽ ꝙ tota ↄſolatio danielis

iſlig
uſſcr
n zpunſt

ſitut du

golan e⸗

gppſtione

A

bhalarerciu

tuc regnaui

mennech

mkſiß
miſt bal
us ſceeſin
ns demnil

Hͤnitranſi
fiſezou
arrgu
l̃ h pceis
ꝛſer ſit
uovebuiſi
Onqutbus v⸗

üuqrinba
cdiühebdom⸗

boblomadi
gluchoinie
lehebdom
halar da

v behdo⸗

iſerpotiu⸗
inſacn
cuuslimp
ſacerdote⸗
luliregun
guitr bi.
lellgluroe
le Neumoit
neſiuooian⸗
nruſigole
günuncpfuit,
Gnnninalisl
etbv. erdi
fnmagiſträ

pliipden
expectatun
ſſito 1no9

bipuraci

i hebꝛaica

Aiguoaliom

üzncipalite
wews enſu

Mäytpy
ſnſtlan

nhemiin
ſſgipuns
ehpospi
ſvitale⸗

mndiilg

wigerdus

S
=

2
ldruci
defurbehrghi
n Cpanh⸗
mutolnramg
amnosachltiſnf
enie glnii
Emtaahor. E
epthirnigah
1,asmolezmirant
Tungudhpgöntr
dſannefteunten
hesetinn m
Cptnitansinapo
miluigſber ſi
rimn wihni
Pſeularium A
Sſegose nulnd
e plnmo:cud hon
bſupe hroſnsti
Miel utt Aublinnns
Gronis Sinlin
arocheus cni ſit
Ser nimo. oꝛobi
iggri i rlce
koisſuntin vlliſſi
arbus huiuſnodi
ſclitgdanilqye
gialencit beenio
