quã habuerat pto ent. Et veniet rex aquilõis
lemeũ philopatoꝛeʒ. ct ↄpoꝛtabit aggerẽ:ct capi
e nime Ban⸗ et vꝛbes mũitiſſimaſ:&t bꝛa
PB . . —— 4 7
tempu moenonch chia auſtri nõ ſuſtinebunt.
loꝑatoꝛe pꝛedicto.
e ¶ Ue. ꝓperans. ſ.
iſte antioch magnus
f ¶ Cũ exercitu ma.
ex multitudie bellato .”ù
rũ. g ¶ Et opibus nimijs.ex abũdantia pecuniax victu
aliũ. h¶¶ In tpibus illis multi ↄſurgẽt aduerſus regẽ au
ſtri.i. ptolemeũ epiphanẽ regẽ egypti:qꝛ philippꝰ rex ma
cedonũ ↄfederatus antiocho magno iuadebat egyptũ cum
eo tali pacto ꝙ qlibet eoꝝ haberet ciuitates ꝓpiquioꝛes re
gno ſuo qs poſſet acqrere ĩ egypto. i cilij quoq;. Pic po
nit᷑ qdam incidens illius tpis:qꝛ tpe ptolemei epiphanis:
onias q erat ſacerdos in iudea fugit in egyptũ.d.ſe velle im
plere pꝛophetia eſa.xix. In die illa erit altare dñi in medio
terre egypti.et iõ honoꝛiſice ſuſcept eſt a ptolemeo epipha⸗
ne:⁊ fecit ei tẽplũ ſimile templo hieroſolymitano: ⁊ hoc eſt
qð dr danieli h: i ¶ Filij quoq; puaricatoꝝ ppli tui.i.po⸗
pulus iſrł de quo erat natus daniel: k ¶ Extollent᷑ vt iple
ant viſionẽ.ſ.eſaie pᷣdcẽam. Dicũtur aũt iſti filij pᷣuaricato/
rũ.i.de numero pᷣuaricatoꝝ: qꝛ nõ erat eis licitũ templum

ſtendũ:ẽt nõ erit foꝛtitudo

edificare ⁊ hoſtias offerre extra hierim. Et ꝑp hocĩ penaz

peccati eoꝝ ſubdit᷑: I ¶ Et coꝛꝛuẽt.qꝛ a romais poſtea de
ſtructũ eſt illud tẽplum ⁊ ciuitas ĩ qua erat:que vocabatur
tunc ciuitas onie. m * Et vẽiet. Hic reuertit᷑ ad ꝓppoſituʒ
ſ.ad deſcribẽdum pugnaz antiochi magni ⸗ ptolemeũ epi
phanẽ:⁊ hoc eſt quod dẽ: Ueniet rex aqᷣlonis.i.antioch ma
gnus rex ſyrie cum alio rege pᷣdicto. n 2
gerẽ.i.faciet ↄpoꝛtari ꝑ multitudinẽ exercitus ſui. o ¶ Et
capiet vꝛbes munitiſſimas.i.ciuitates qᷓs reges egypti cepãt
pꝛius ĩ regno ſyrie ⁊ eas munierãt vt melius poſſẽt eas tene
re regẽ ſyrie. p¶¶ Et bꝛachia auſtri nõ ſuſtinebũt.i.foꝛ⸗

tes milites egypti poſiti ĩ pꝛedictis cinitatibus ad eas cuſto

diendũ nõ poterũt eas tenere. q(¶ Et ↄſur. electi e ad re⸗
ſiſtendũ. qꝛ magni pᷣncipes de egypto voluerũt ſuccurrere il
lis ꝗ erant obſeſſi ab antiocho in ciuitatibus pꝛedictis.
r ¶Et nõ erit ſoꝛtitudo qꝛ nõ poterunteis ſuccurrere.
8(Et fa. ve. ſup eũ.i. ptolemeũ. t⸗ a
qꝛ ciuitates pᷣdcas recupauit. v¶ Et nò erit ꝗᷣ ſtet õ fa.ei.
. regis ſyrie. x et ſta. in terra inclyta.i. in hierłʒ ⁊ iuõa
q dẽ inclyta ꝑp cultũ diuinũ ibi exñtem:qꝛ antiochꝰ ibi hoo

Et ↄſurgent electi e'ad reſi

Et facièt veniẽs ſup eũ iux?

Et ↄpoꝛtabit ag/

uxta placitũ ſuũ.

noꝛifice ſuſceptus ẽ. y e ↄſumet᷑ ĩ manu eiusqꝛ in
de abſtulit pꝛeſidiũ ꝑtolemei regis egypti:a eos q faue
bant ſibi. tpo.fa.ſuam.i.totam attentionem:
a ¶ At veniat ad tenẽ. vni.regnũ eiuj.i.regis egypti:qꝛ
noõ luffecit antiocho magno recuꝑare ciuitates ⁊ loca P

dca: ſʒ voluit ob⸗
tinere totũ r̃gnuʒ
placitũ ſuũ:&᷑t nõ eritq ſtet egypti: verũtamẽ
ʒ faciẽ eiuſ.Et ſtabit ĩ terra qꝛ Ppadie hor
incdlyta ctoſumet mãu e': annon: 6ö ſimi⸗
et ponet faciẽ ſuã:uũt veniat lauit facere paceʒ
ad tenẽdũ vniuerſũ regnũ cũ ptolemeo epi⸗
ebet recta faciet cũ eo. Et phane⸗ grereho
fniiz ſemiax oaͤbitcitüt ei itaiſiem un
tat illũ:et nõ ſtabit:nec illi cleopatraʒ i vxo⸗
erit.Et ↄuertet faciẽ ſuã ad rem:vt ſic meliuj
inſulas:èt capiet multas:èt pooſſet igredi egy-

ptũ:⁊ h' ẽ qð dẽ

ceſſare faciet pᷣncipẽ oppꝛo B: a Recta fa

bꝛij ſui.Et òppꝛobꝛiũ ei cõ

1— . cliet cũ eo.qꝛ anti
uertet in eũ.Et ↄuertet ſaci ochus magnuſfe
em ſuã ad iperiũ terre ſue. citrecta cũ ptole⸗
t ipinget ⁊ coꝛꝛuet:ẽt nõ in meo ſjm apparen

ueniet. Et ſtabit i loco eiui bCErit ſemiag

viliſſim èt iaig deroꝛ i.de numero ſe⸗
io:et ĩ paucis dieb ↄterei
Soꝛct lpaucis dieb 0 ei.ſ. cleopatram.
(At euertat i
lud.i.decipiat occaſione filie habẽs igreſſũ familiarem
intra egyptũ:vt ſic poſſet cape eũ. e ¶ Et nõ ſtabit.ſ.
fraudulentia antiochi. f er inins erit.ſ.regnũ egy
pti vt cogitauerat:qꝛ duces egypti ꝑceperunt fraudẽ an
tiochi ⁊ cautius ſe habuerũt circa eũ. Similit᷑ filia eiuj
cleopatra magis fauit marito ſuo regi egypti ꝙ; pꝛi ſuo
antiocho. g
tiochus magnus videns ſe defraudatũ a ſpe obtinendi
regnũ egypti:ↄuertit ſe ad debellandũ inſulas aſie.
Er biei multaj.de illis iuſulis. i ¶ Et ceſſare fa
ciet pꝛincipẽ oppꝛobꝛij ſui.i.ſeipſum:qꝛ hoc faciẽdo p/⸗
curauit oppꝛobꝛium luũ. Inſule.n.aſie erãt cõfederate

romãis:io ab eis miſſus eſt ſcipio aphꝛicanus ) antio/

chum qui deuicit eũ:⁊ de campo fugauit:pp quod ſß⸗
dit: k ¶ Et oppꝛo. eius cõuertetur ĩ eum.i.i antiochũ
Hec aũt expoſitio videtur eẽ oria textui:qꝛ ꝑ hoc antio
chus nõ fecit oppꝛobꝛium ſuũ ceſſare:ſʒ magis augeri:
bp hoc recurrendũ eſt ad lr̃am hebꝛaicam que talis eſt
Et reducet dominus oppꝛobꝛiũ ſuũ ſuper eũ.quia pp
blaſphemias ) deũ incurrit dictũ oppꝛobꝛiũ. Et abſq;
oppꝛobꝛio ſuo reddet ei.qꝛ nihil deperijt ipſi deo ꝓpi

blaſohemias antiochi. I ¶ Et ↄuer.fa.ſuam ad impe

riũ terre ſue.quia fugiens deaſia voluit ad terrã ſuam
redire. m ¶ Et impinget.qꝛ in ipſo reditu occiſus fuit
in templo nanee.ij. mach.j. c. n ¶ Et nõ iueniet᷑ quia
ipſe ⁊ qui cum eo erant diuiſi fuerunt membꝛatim: ita

ꝙ eius caudauer non ſuit cognitum nec ſepultum. Di/

cunt tamen aliquiꝙ ĩ dicto reditu occiſus fuit pugnãs
contra elymeos:⁊ ꝙ pᷣmũ capitulũ ſci mach.loquitur
de antiocho epiphane eius filio. o t ſtabit in loco

eius viliſſimus.i.ſeleucus filius eius ſenioꝛ: qui ꝓpter

inertiam dicit᷑ hic viliſſimus. p ¶ Et indignus deco

—

re regio.i.honoꝛe regali. q ¶ Et in paucis diebus con

teretur. quia parum regnauit. r ¶ Non in furoꝛe nec

in pꝛelio.quia non fuit homo bellicoſus nec militaris.

miaꝝz. c ¶/ Da.

t couertet faciẽ ſuam ad iſulas.qꝛ an

(ra

ſp ſcun valſ⸗
höelia po
uleiſſceun
oAps vo
ſo tet figurs

relignitalio

noͤyteſtres que

iletame/

gtgliup:ſiut
Cub pendisan
tenuͤpoleſtc⸗
un loi
viieriſttisine
poepteſtres dliqu
ligoymo moe
Kſignü pelfigure
ionelin I
lilo nodo:verin

eco cud eſt fig

rqrſigligridd
ſanſuslineralise

ſicut deſglomon

ley. Etdominal

vad terminot

ppoou lirind
gen Gen iludo.

enellos neni
Aelllocuiſſturn.
erit mihiin ſllii⸗
Edeſalonone t pp
Mllerdechiſt g
ſtiffl eus
iiſigura antirp⸗
ttigara antirh

Plicanktin ad i

yr eſtfigura ant

luedicunt dei
meinpfectius:

lunlenieſ upra
fini deytrog

lußalcto ſtod

lugno poniin
nitſgrumt
gglunt deantio
mimdeſoloan
flipeinaireſ⸗
ſfnitlärr ſc
plmnicn
Ra ltael.
1, rtngi⸗

4 ghiri,
Mu
4 düdten

. Whoter n

umnom izn
Aüfume
Kanmn
enagn
üiflmin
neneptſcne
o puünzhiics
K ei
cueo. gn
1 ochnonnni
tnasci o
1 mofneppen

Eim
in mean
d wür er
ſcopern
dCDamul
Viigtſiiſmnliem
ie(Einiſtil
N riͦ,
ſpeenenunt fullit
GSinielei
iegpuiiy iiſn
amn ad las rn
Giclas alie.
1. Crcaſan
narbor lciido,

aietitiftlnan

aphrcenns ) Mn
dſugurep utſ⸗
turicun iantocht
—
ſareßjnugs un
hiumaunn
ſiſinti gll

I Wndleng

tẽ ſuã. Pꝛima ĩ trej:qꝛ

Danielis x·

8 ¶ Et ſtabit in loco eius deſpectus. Hic conſequẽter
agit de regno antiochi epiphanis qui fuit figura anti⸗

chꝛiſti: vt oictum eſt: de quo pꝛincipaliter agitur hic.
Ad euidẽtiam autem eoꝝ que ſequunt: ſciendum ꝙ il-

lud qð ẽ figura vel ſignũ opoꝛtet ꝙ ſit res aliq:illud eni

qð nihil ẽ no põt

eẽ ſignũ alicut vr .
ſiguralr iceo l? nõ in furoꝛe nec in pꝛelio:
ru aleeur poteſt et ſtabit in loco eius dẽſpe
quo ad pñ̃s: vno regũ. Et veniet clam:ct ob
mo vt eſt figura tinebit regnũ ĩ fraudulẽtia.
rin vel ini:alio Et bꝛuchia pugnãt ẽxpu-
ds in ler rame fi· Gnabunt a ſacie e: conte
gura alicup:ſiur rent. Inſup ⁊ dux ſederis.
circuł pendẽs an Et poſt amicitias cũ eo ſa/
tabernã poteſt cõ
ſideꝛari vt ẽ ſignũ

vini exiſtẽtis in cellario tm̃:vel gut eſt ſignũ vini:⁊ cuʒ
hoc vt eſt res aliqua in ſe. Illa aũt que dicunt᷑ de figura
vel ſigno pᷣmo modho intelligunt᷑ vera tm eſſe de his qͥ
eſt ſignũ vel figura:inqtum figura ducit tantũ in cogni
tionẽ alicu. Illa aũt que dicunt᷑ de ſigno vel figura ſe/
cũdo modo:verificant᷑ de vtroq; ſ.de re que figura eſt:
de eo cup eſt figura. Simili modo eſt ĩ ſacra ſcriptu-
ra:qꝛ ſi aliquid dicat᷑ de aliqͥ vt eſt figura alter tm:tũc
ſenſus litteralis eſt vn tm̃.ſ.de illo cuiujeſt illa figura:
ſicut de ſalomone vt eſt figura xpᷣi tm̃: dicit᷑ illud pſal.

lIxxj. Et dominabit᷑ a mare vſq; ad mare: ⁊ a flumine

vſq; ad terminos oꝛbis terraꝝ.et ideo ſolũ verificat᷑ de
xpo ad litterã:nõ de ſalomone cuiregnũ ſolũ fuit ĩ iu-
dea. Sed illud qð dicit᷑ de aliquo ſm ſe ⁊ vt eſt figura

alterp: illud verificat ad litterã de vtroq;: tñ pncipalit᷑

de illo cuĩeſt figura:ſicut de ſalomone dicit᷑.j.palł.xxij.

Ibe erit mihi in filiũ:⁊ ego ero illi in patrẽ.Qð verifi/

cat᷑ de ſalomone ⁊ xpᷣo:cup ſalomon erat figura: ſʒ pn-
cipaliter de chꝛiſto qui eſt filius naturalis dei:ſalomon
aut fuit fil eius ꝑ adoptionẽ gratie:ſaltẽ in pᷣncipio re
gni.Similit᷑ dicendũ ẽ in ꝓpoſito ꝙ antiochus illuſtrij
qui ẽ figura antixpᷣi: poteſt duplicit ↄſiderari: vno mõ
vt eſt figura antixpᷣi tm̃: ⁊ ſic iſta q̃ dicunt᷑ de antiocho
verificant᷑ tm ad litterã de antixp̃o:alio mõ poteſt acci
pi vt eſt figura antixp̃i ⁊ cũ hoc vt ſm ſe eſt alidqd:⁊ ſic
illa que dicunt᷑ de ipo verificant ð vtroq;:de antiocho

tamẽ impfectius:⁊ ꝑfectius de antixpᷣo cuũ eſt figura.

ſicut dictũ eſt ſupꝛa.viij.ca.qꝛ ea que ibi dicta ſunt ve/
rificant᷑ de vtroq;. In hoc ca.aũt aliqua dicunt᷑ de an/
tiocho pᷣdicto iſto duplici modo:⁊ iðᷣo diuidit᷑ in duas
ꝑptes:qꝛ pmo ponũtur ea que dicunt᷑ de antiocho ſm ſe
⁊ vt eſt figura antixpi:⁊ ſic verificant᷑ de vtroq;:ſecũdo
ea qᷓ dicunt᷑ de antiocho vt eſt figura antixp̃i tm̃: et ſic
verificant᷑ de ſolo antixpᷣo:ibi Et faciet rex 'ᷣm volũta-
bmo oñdit q̃liter obtinuit regnũ
ſyrie fraudulẽter: ſe ☚ agit de pugna antiochi cõtra
ptolemeũ nepotem ſuũ:ibi Et bꝛachia.tertio qliter pu⸗
gnauit ʒ filios iſrael:ibi Et reuertet᷑ in terrã ſuã. Circa
bmũ ſciendũ ꝙ antiochus magny de q; dictũ eſt duos fi
lios habuit: vnũ d vocat ẽ ſeleucus philopatoꝛ ⁊ fuit
pmogenit :alius aũt vocat eſt antiochus epiphanes vł
illuſtris:qð idẽ eſt:⁊ ille traditus eſt romanis obſes pꝛo
patre ſuo ne a fidelitate romanoꝝ recederet. Moꝛtuo
igit᷑ antiocho magno vt pdictũ eſt: ſucceſſit ei in regnũ
ſeleucus filius eius pmogenitus: de quo dictũ eſt hic ꝙ
fuit viliſſimus ⁊ indign honoꝛe regio: ppter inertiam

ſuam: igi᷑ antiochus epiphanes qui erat rome obſes audi/
ta moꝛte patris ſui ⁊ ſciens inertia fratris ſui regnantis:oc/
culte receſſit de roma ſine ſcitu ſenatoꝝ vt cõmunii dicunt
hiſtoꝛiographi. Aliqui aũt dicũt licʒ pauci ꝙ receſſit de li-
cẽtia ſenatoꝝ:nõ tũ eſt vis qualiter receſſit ſiue ſic: ſiue ſic:
veniens igit᷑ ĩ ſyriam
vbi regnabat frater
ſuus: cepit ſimulare

ciet dolũ:ẽt aſcẽdet èt ſupa⸗ 8: cepit
benignitatẽ erga ciue⸗

bit in modico pplo:L᷑t abũ/

dantes T vberes vrbes in· 2 audatia otra boſtej
Eles Noren ⁊ p hoc attraxit mul
grediet. Et faciet q̃ nõ ſeceꝰ tojadſ e: ꝓpter quod
rũt pꝛes eius:⁊ patres pa fratre eius moꝛtuo qꝗͥ

parũ regnauit vt di/-
ctũ ẽ obtinuit regnũ
eius:⁊ nepotẽ ſuũ:ſcʒ

trũ eius. Rapinas ⁊ pdam
⁊ diuitias eoꝝ diſſipabit:c᷑t

5 firmiſſimas cogitatõnes filiũ fratris ſui pꝛiua
inibi:èthoc vſq; ad tẽpus uit regno ſibi debito:
hoc eſt qð dicit hie
8 Et ſtabit in loco

eius.i. ſeleuci. t ¶ Deſpectus i antiochus epiphanes qui
dicit᷑ hic deſpectus:qꝛ fuit rome obſes. v 6 Et nõ tribuet
ei honoꝛ regius.in pncipio:qꝛ pater ſuns antiochuj magnꝰ
declarauit in teſtamẽto ſuo ſibi ſuccedere in regno ſeleucũ:
qꝛ tunc erat ↄſuetudo ꝙ pater pᷣferebat in regno ſuo ð ſilijs
ſuis queʒ volebat. x ¶ Et veniet clam.i.occulte:qꝛ de ro-
ma occuite receſſit vt ia dictũ eſt. y¶ Et obtinebit regnũ
in fraudulẽtia. qꝛ obtinebit regnũ poſt fratrẽ ſuũ ꝑ ſimula
tioes pᷣdictas. 3ʒ ¶Et bꝛachia. Hic oñdit liter pugnauit

poſt cõtra ptolemeũ philometoꝛẽ nepotẽ ſuũ: filiũ cleopa

tre ſoꝛoꝛis ſue p̃dicte ⁊ prolemei epiphanig regis egypti: ⁊
diuidit᷑ in duas ꝑtes ſᷣm duas iuaſioes qs fecit ↄtra egrptũ
ſecũda ibi Et cõcitabit᷑. Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ antioch' epi/
phanes rex ſyrie ſimlauit ſe celare ꝓ nepote ſuo rege egypti
adhuc tamẽ puero:⁊ ideo q̃ſi ſub titulo tutoꝛis accepit ciui
tates qᷓs reges egypti ppe regnũ egypti acqſierãt: quas cum
pncipes egypti nomie pueri repeterẽt: antioch negauit red-
dere:a ideo inter ipᷣm ⁊ regẽ egypti adhuc pueꝝ guerra mo
ta eſt:ſed duces ptolemei regis egypti veniẽtes ↄð antiochũ
deuicti ſunt: ⁊ p ↄñs puer ꝓ quo pugnabant. tamẽ poſtea
antiochus ſilauit totũ feciſſe amoꝛe pueri tanq; ſibi magis
ꝓpinquus:vtpote ipius auũculus:⁊ hoc fecit fraudulenter
vt poſſet melp igredi egyptũ ⁊ obtinere diuitias illy regni:
2 hoc ẽ qð dẽ hic: ʒ ¶ Et bꝛachia pugnãtis.i. duces ptole
mei philometoꝛis ᷣ pugnabant ꝓ eo. a ¶ Expugnabunt᷑
a facie eius ⁊c. qꝛ deuicti ſunt ab antiocho. b ¶ Inſuꝑ et
dux federis.i.ptoleme philometoꝛ: cũ q̊ antioch eiᷣ auũ-

cub ſilabat facẽ fec pncipalit: ↄtrit eſt ab eo. ſ. qꝛ vt dicu
eſt deuict pᷣncipib pueri:a puer dãmõ deuict ẽ. c ¶ Et

poſt ami. cũ eo fa.dolũ. qꝛ vt dictũ eſt ſilauit pᷣdicta feciſſe
amoꝛe nepot ſui: q̃ſi poſſet meli cuſtodire res ſuas ꝙᷓ; ho/
mines extranei:hoc tñ doloſe ſilabat vt poſſex ingredi egy/
ptũ ad ipᷣm ſpoliandũ:⁊ hoc ẽ qð dicit᷑: dð ¶ Et aſcẽdet.ſ.
in egyptũ. e ¶ Et ſuꝑabit i modico pplo.qꝛ egyptij nõ ti/
mebãt ab eo credẽtes ꝙ intraſſet ꝓ bono nepotis ſui regis
egypti. f ¶ Abũdãtes ⁊ vberes vꝛbes ingrediet᷑.ſpoliãdo
eas. g (Et faciet q̃ nõ fecerũt pꝛes eiꝰ.qꝛ pᷣdeceſſoꝛes ſui
ſcʒ reges ſyrie:nõ aſpoꝛtauerũt ſpolia ire egypti:licʒ aliqᷓ ex-
triſeca illꝰ regni depᷣdaſſent:ſiẽ fecit antiochꝰ magn:vt vi
ſu eſt. bE;irmiß imas cogi.inibit.ſ.oſiliũ:qꝛ aſtutia
ſua ⁊ fraude decepit ſapiẽtes egypti:vbi tũc vigebat ſapia.
i (Et h' vſqʒ ad tempus.q.d.nõ diu dureabit:qꝛ inde fuit
poſtea turpit expulſus: vel aliter Uſq; ad tempus.ſ.anti/
xpᷣi in q ↄplebunt᷑ iſta pfectõ: qꝛ antioch' fuit figura anti-
xpᷣi. k ¶Et cõcitabitur. hic deſcribit᷑ ſecũda inuaſio quã

ſecit an tiochus contra egyptum: quia piolemehs Ber

—

¶iber

creuit:et ſic pᷣparauit ſe ad pᷣliũ ↄtra auũculũ ſuũ.Iſte tam
antioch' ſemꝑ doloſe agebat:⁊ ideo vidẽs nepotẽ ſuũ hẽe
foꝛtẽ exercitũ: ꝓpter qð timẽs deuici: traxit ad ſe muneribꝰ
aliquos de gente ptolemei ꝑ qð impedita fuit victoꝛia pto-
lemei contra antiochum:⁊ fecerũt pacem: ſimulatam tam
qꝛ vnP cogitabat ma/

lum contra alium: ⁊ . ⸗ ,
boceſt ad dicitur hic Et cõcitabit᷑ ſoꝛtitudo e:⁊
k ¶ Et cocitabit ſo⸗· coꝛ e duerſũ regẽ auſtri
titudo eius ⁊ coꝛ eius Sõ 2
igeſt antiochi regij ſy exerciiu magno. Et xX au
rie. I¶⸗ Zluertns re ſtri ꝓuocabit᷑ ad bellũ mul

tin tis auxilijs ⁊ ſoꝛtibꝰ nimis
pen uum lenul . &ctnõ ſiabunt: qꝛ inibũt ad-
ptoleme rex egypti i5 Uerſus eũ cõſilia. Et come-
acadult, n Dio deæetes panẽ cum eo pterent
uocabit ad bel. muli illũ:exercituſq; eius oppꝛi-
auxi a lor nimis. cõmet: ⁊ cadet interfecti pluri
lũ ſuũ. o Et non Mi. Puoꝝ quoq; regũ coꝛ
ſtabũt:qꝛ inibũt ad-
uerſus eũ ↄſilia.quia
aliqui de gente ptole⸗
mei nõ ſteterũt fidelit
cũ eo:ſed iduxerũt eũ

gẽ auſtri.i. egypti ne

ᷣ nõ ꝓſicict:qꝛ adhucſinis
in aliud tpᷣus. Et reuertet ĩ
terrã ſuã cũ opibꝰ mulæ: et

ad faciẽdũ pacẽ: ↄdu IU
cti ad h ab antiocho coꝛ eius aduerſt us te ſtamẽ⸗
dkes e. R c 8 5 tũ ſcm̃: et faciet èt reuertet᷑ ĩ
deres penecfroccte ferra ſuã.Staãtuto tpe fuer

tet᷑ ⁊ veniet àd auſtrũ:è᷑t nõ

rẽt eũ.qꝛ occaſiõe h* lel venlels .
erit poꝛi ſile nouiſſimũ. Et

pacis ſilate: multi de
exercitu regis egypti
poſtea fuerũt iterfecti =V
q ¶ Duoꝝ qB regũ coꝛ erit vt malefaciãt qꝛ vt dictũ ẽ pax
fuit tm̃ ſilata: ⁊ ido vn ↄtra alterũ malũ cogitabat ĩ coꝛde
ſuo. r ¶ Ad mẽſam vnã mẽdaciũ loquẽtur.qꝛ ad ſimula⸗
tionẽ maioꝛis pacis comedebãt adinuicẽ: ⁊ vbis mẽdacibꝰ
nitebant᷑ ſe mutuo decipe. s ¶¶ Et nõ pficiẽt.qꝛ vnꝰ nõ po
tuit aliũ totalit ſubuertere ſic cogitabat. t¶ Quia adhuc
finis.ſ.negocij int᷑ ios. v
OQuia adhuc finis.i.fraudulẽtia vel malitia antiochi mag
implebit᷑ ĩ antixpo cu antiochꝰ ẽ figura. xC Et reuertet᷑

Hic oñter oñdit qliter antioch epiphanes ĩpugnauit filios

iſrael: æ diuidit in duas ꝑtes ſm ꝙ duplex fuit HH

ↄtra eos:ſecũda ibi Statuto tpe. Lirca pᷣmũ ſciẽ ũ ꝙ anti⸗

ochus reuertẽs de egypto pꝰ pᷣmaʒ iuaſionẽ egypti intrauit

ſed nõ tãta quãta fecit poſtea: ⁊ hoc ẽ qð dicit hic: y ¶ Et

hierlm:menelao ductoꝛe ⁊ alij d ei fauebãt:⸗ fecit ibi mala

coꝛ eius.ſ.antiochi. a ¶ Aduerſus teſtamẽtũ ſuũ.ſ. iude’ö

⁊ hieruſalẽ:vbi dei teſtamẽtũ ſeruabatf᷑. b ¶ Et faciet. ibi
multa mala. c ( Et reuertet i terrã ſuã hoc eſt in ſyriãõ.
D ¶ Statuto tpe. Hic deſcribit᷑ ſecũda ei ipugnatio cõtra
filios iſrael.Ad cui euidẽtiã ſciendũ ꝙ antiochꝰ epiphanej
alio the volẽs itrare egyptũ: inde repulſus ẽ ꝑ marcũ pub/
liũ miſſuʒ ad hoc a ſenatu romanoꝝ:quibꝰ egypti rex erat
ↄfederat qᷓ quidẽ marc' publius cũ iueniſſet antiochũ ĩ lit
toꝛe maris:pᷣcepit ſibi vt diſcederet ab amicis romanoꝝ et
eſſet ↄtẽtus regno ſuo.Tũc antiochuj petüt ſup hoc ↄſiliũ
⁊ deliberationẽ:⁊ tũc marc publi fecit circulũ ĩ harena cũ
baculo quẽ tenebat in circuitu antiochi dicẽs: Senat pce⸗
pit vt reſpõdeas anteq exeas de hoc circulo. Tũc antiochꝰ

nõ audẽs pᷣterire mãdatũ ſenatoꝝ dixit ei eſſe obediẽdũ:2ʒ3

ſic triſtis reuertẽs in hierlin: fecit illa mala q dicunk. .et. ij.
mach. ⁊ hoc ẽ qð dicit hic: d ¶ to tꝑe reuertet ⁊ ve

erit:vt male faciat:⁊ àd mẽ/
ſam vnã mẽdaciũ loquent᷑

In aliud tpᷣus. erit:vel aliter

c ulochan e Q¶d auſtrũ.i ad egyptuũ capiẽdũ
¶ Et nõ erit poꝛi ſile nouiſſimũ. qꝛ tũc non ſpoliauit
egyptũ ſic in pᷣma vice:vt ſupꝛa dictũ eſt: ſʒ magis inde

repulſusẽ turpiter ꝑ legatũ romanoꝝ:⁊ hoc ẽ qð dicit
hic: g ¶ Et veniẽt ſuꝑ eũ trieres ⁊ romanii. exercituj

romanin nauib
, —„ t pcutiet᷑.ñ
venient ſup eũ rieres ⁊ ro 2moꝛte: ſed qꝛ de⸗
mani &t pcutiet᷑ èt reuertet. iectus ſuit a ſua i

Et idignabit᷑ orra teſtamẽè c eve vin .
tũ ſanctuarij:&t faciet rẽuer⸗
teturq;:et cogitabit aduer/
ſum eos: qui dereliquerũt/
teſtamẽtum ſanctuarij. Et

egypto.ſ. k( Et
idignabit teſta⸗
mẽtũ ſanctuarij.

F⸗ hieruſalẽ.
am 1 L t faciet. ibi
bꝛachia ex eo ſtabũt:ct pol multa mala. di

luent ſanctuariũ foꝛtitudi m Reuerterur⸗
nis:et auferent iuge ſacriſi ¶. boc dicit geis
ciũ:et dabũt abomĩationẽ fuerat ibi alias.

in deſolationẽ. Et impij in aduerſꝰ eos ꝗ de/
teſtamentũ ſimulabũt frau reliteſta ſanctua
dulẽter. Ppulus autẽ ſci trij qꝛ etia illos in
ens deũ ſuũ öͤbtinebit èt ſa⸗ veos npvaidlo
ciet. Et docii ĩ populo do/ erãt legis traigre
cebunt plurimos: èt ruent ſoꝛes ĩterfecit anti
in gladio ⁊ in flamma ⁊ in ausenorechbl
Stirti n raping di ditate theſauroꝝ
captiuitate et in rapina di q erãt in templo.

erum. Lünq; coꝛruerint ᷣ

CO t bꝛachia ex
ſubleuabunt auxilio par/ .

eo ſtabũt.qꝛ po/
ſuit macedones ĩ
arce q erat in hie⸗

ruſalem:vt habet᷑ pꝛimo m .j. caꝰ. Ne ciuitas poſſet

rebellare ↄtra ipᷣm. p Et polluẽt ſanctuariũ foꝛtitu

dinis.i.templũ in qͥ dñs qui ẽ foꝛtitudo colebat᷑: qꝛ ibi

pᷣcepto antiochi facte ſunt are idoloꝝ:a facta ſunt ꝓſti
bula. q ¶ Et auferẽt iuge ſacriſiciũ.qꝛ p ſex annos ſa
cerdotes iudeo nõ poterãt ibi offerꝛe ſacrificiũ ↄſuetũ
r ¶ Et dabũt abomſationẽ ĩ deſolatõe.ꝛ ibi poſuerũt
idolũ iouis:idolũ aũt apud hebꝛeoj nomiat᷑ abomiatõ
⁊ hoc fuit occaſio maxie deſolatiõis ipis iudeis qñ po/
ſitũ fuit in tẽplo. s efinnd i teſtamtũ ſimulabut.
qꝛ aliq peſſimi de iudeis ſimulates ſe gelare p cultu dei
populũ iudeoꝝ deceperũt: ſiẽ de alchimo ⁊ ſuis ſocijs
di.j.mach.vij. Põ ſacerdoj ð ſemie aarõ venit:nõ deci

piet nos. tñ ſtatiʒ rupit iuramẽtũ:vt ibidẽ dicit᷑: et fe-

cit peius iudeis q; gẽtiles fecerãt. t Beria aur hie

oñter oñdit᷑ machabeoꝝ: ↄſtãtia ĩ ſuſtinẽdo toꝛmẽta ne

facerẽt ↄtra legẽ:vt patʒ de ſeptẽ fratrib ⁊ mr̃e eoꝝ: et
multis alijs:vt habet᷑.ij. mach.vij.⁊ i debellãdo aduer
ſarios:vt patʒ de iuda machabeo ⁊ ſratriba ſocijs eo⸗
rũ:⁊ hoc ẽ qò dicit: t ¶ Popub aũt ſciẽs deũ ſuum.
ſcʒ fide foꝛmata charitate. v ¶ Obtinebit. i. pfecte te⸗
nebit legem. x ¶ Et faciet.multa contra aduerſarios:
vt patet de iuda machabeo ⁊ ſocijs e. y¶ Et docti ĩ
populo docebũt plurimos.reſiſtere aduerlarijs:⁊ tene/
re legẽ vſq; ad moꝛtẽ: ſicut fecit mathathias: vt habet
pꝛimo mach. ij. qm docuit filigs ſuos certare vſq; ad
moꝛtẽ ꝓ defenſioe legis. ʒ C Et ruẽt ĩ gladio ⁊ ĩ flima
⁊ ĩ captiuitate ⁊ i rapina dieꝝ.qꝛ illo tpe multi de filijs
iſrael interfecti ſunt gladio ⁊ aliqui igne:⁊ aliqui ducti

ſunt captiui: ⁊ aliq bonis ſuis ſpoliati:vt manifeſte pa
tet.i.et . ij. mach. a ¶ ¶unq; coꝛruerint ꝑuo auxilio ſbᷣ

n ¶ Et cogitabit
4

obut. Piam

146,
mihigligu⸗
Aiutsß

ereſchiudan

ſeior aud

gnchiu,
tbeotfimb
ve giindeſen
ſoe lps apa⸗

Wennorwl ſunt.

(Ceofent et

entur etdeal⸗
rvtur et

rub
ſotoeſütma⸗
goacepte deo iy
ſwiauvt iu⸗
nudiguneſtc
htno ii a bo⸗
s AAten⸗
Geßfinium li

iglurſyytieſ
ou chuc⸗
csoplebunt
din malor:ncun
beiſantdeanti⸗
deeo mnſeſe
perſenſuslite
antixpo ad que
ocho eni trindi⸗
nuitregnu fraus
c thocplem
bitdominlino⸗
fuuulannzer ſe⸗
Nantiocholirr⸗
lebbi tbuchig

lviaſraudalet
ſtuc pſectdpe

Nh'quipno
ſoct dhüͤn
ſprentig in anti
Ptoefelli appli
Cſacit quenofe
Elderegib'tott
wetantirßer
ſnitetä maioꝛ⸗
1 mugno a deſ

(nigitg

uflosiſrkibig
fiſlogiiktmuit
npotuitauerti
ntinttbulmnio⸗
tin mnßo
lef leſnet⸗
mmnenmliol

ni' Pharrin
ni fnliie
Alnſ oer
u fliſ ine
ch i geeäſlos
ſ wanor ,ſ5
. Wübierln
d ilgrin
ſcsieiir
n em
1de Autin
„ cinm
Sbuhe
Pr/ o ſug
ſvtnunie
mncrit

erin
volitſanenrien

ſoꝛtimco oltutt
eicolox:lauiit,
mici plin
pioffneſamtii,
ldeſolatiettſemn
ehrcoſnonitinn
tnib ſtnf,
npi iirtfnitfrudc.

(Danielis j

leuabunf. quia mathathias ⁊ filij eius in perſecutione
antiochi aliquã ↄſolatiõʒ populo fecerũt. b ¶ Et ap/
plicabunt᷑ eis plurimi fraudulenter. ſic de alcimo iam
dictũ eſt: ⁊ ſicut de nicanoꝛe:vt dicit᷑j.mach.vij.q fecit
amicitia cũ iuda machabeo:poſtea volebat eũ capere.
c ¶ Et de erudi-

tis en ſuui pa lo:
tet de iuda ma uulo:èt applicabũt᷑ eis plu
Eo „ „ — e
ee rimi fraudulẽter. Et dè eru
rione jeais er pa⸗ ditis ruẽt:ũt ↄflent᷑ et eligãt
ſione legis et pa iut ofent et elgat
trie moꝛtui ſunt. et dealbent uůſq; ad tpᷣus pᷣ
57 At aflent er finitũ:qa adhuc aliud tpᷣus
Riceneut e deal ·exrit. Et faciet iuxtã volũtatẽ
nt. per tribula-⸗ ſi r .
tioes que ſũt ma- luam rex. Et cleuabit ⁊ ma
gis accepte deo gnifſicabit᷑ aduerſus omnèe
Pacii tyt ſi⸗ deuũ. Et àduerſus deũ deo/
C ℳ/ 9
Ramoaig et voe T magnilica et diri
e ¶ Uſq; ad tem-

pus pᷣfinitum. ſcilicʒ a deo T hoc eſt vſq; ad finem mũ
gei vſq; tũc ſancti ſuſtinebunt tribulatiões maloꝝ
f¶¶ Quia adhuc aliud tpᷣus erit. in quo.ſ.oia iſta pfe/
ctius ↄplebunt᷑.ſ.tpᷣus pſecutiõis antixpᷣi: ꝗᷣ erit caput
oĩim maloꝝ:⁊ cup figura fuit antioch.Et qꝛ dictũ ẽ ꝙ
ea q̃ ſunt de antiocho dicta vſq; huc:nõ ſolũ ſũt dicta

de eo pᷣm ſe:ſed cũ hoc vt ẽ figura antixpᷣi:iõ eſt ibi duꝰ/

plex ſenſus litteralis:vn de antiocho q dict ẽ:alius de
antixpᷣo ad quẽ pᷣdicta defacili pñt applicari. De anti-
ocho eni tria dicta ſũt in generali. Pꝛimũ ẽ q̃liter obti/
nuit regnũ fraudulẽter:ibi Et ſtabit i loco ſuo deſpect᷑
⁊c̃. ⁊ hoc ꝑpfectp verificat᷑ de antixpᷣo: qui maꝰ obtine/
bit dominiũ nõ ꝓpter nobilitatẽ generis:ſʒ magis per
fraudulẽtiaʒ:⁊a ſic põt applicari illa lr̃a:bm ꝙ dictuʒ eſt
de antiocho q̃liter pugnauit ↄtra regẽ egypti:⁊ hoc no⸗

tat:ibi Et bꝛachia pugnãtis ⁊c̃.ↄtra quẽ pugnauit du/

plici via.ſ.fraudulẽtia ⁊ armoꝝ potẽtia: vt viſum eſt.
Et iſtud ꝑfecti ↄplebit ĩ antixpᷣo: qꝛ rex egypti erit vnꝰ
de trib' qui pᷣmo ſuꝑabunt᷑ ab eo:vt dictũ ẽ ſupꝛa.vij.
ca. Nõ eſt dubiũ ꝙ ↄtra eũ vtet᷑ maioꝛi fraude ⁊ maio
ri potentia ꝙ; antioch' fecerit:⁊ ꝓpter hoc tota illa lra
põt defacili applicari antixpᷣo ⁊ maxie illud qꝗð ibi dẽ:
Et faciet que nõ fecerũt pꝛes e ⁊ patres patrũ ep.quia

null' de regib tot mundi fecit vel faciet talia qlia fa-
cturꝰ eſt antixpᷣs:ſʒ multi reges qui pᷣceſſerũt antiochũ

fecerũt etiã maioꝛa qᷓ; antioch fecerit:vt patʒ de alexã-
dro magno a q; deſcedit regnũ antiochi: vt ſupꝛa dictũ
eſt. Lertiũ aũt qð dictũ ẽ ð antiocho ẽ qliter pugnauit
ↄtra filios iſrlł:ibi Et reuertet᷑ ĩ terrã ſuã ⁊c᷑. vbi dictũ ẽ
quõ filios iſrl multiplicit afflixit: ⁊ a cultu veri dei in-
iytum potuit auertit:⁊ quõ multi de ppio iſrl ↄſtanter
moꝛtẽ ⁊ tribulatiões ſuſtinuerũt.Et hoc mlto foꝛtim
plebit᷑ de antixpo: qꝛ erit ſine ↄꝑatione maioꝛ ꝑſecutoꝛ

eccleſie ỹ ille fuerit ſynagoge: ⁊ młto plures ꝑ eũ a fide

auertent᷑:⁊æ multo plurej iĩ fide ſtãtes cruciabunt᷑ q; ꝑ an

tiochũ:⁊ iõ tota iſta lr̃a põt de facili ad ipᷣm applicari:

ſed ꝓpi plixitatẽ vitandã omitto ꝑ ſingula vba diſcur
rere. g ¶ Et facit rex ⁊c᷑. Hic ↄñter ponũt ea q dicunt
de antiocho ꝓut fuit figura antixpᷣi tm̃: qꝛ nõ verificat
de eo ad lr̃am:ſed tm de antixpo: ⁊ diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes

qꝛ pᷣmo ponit᷑ pceſſus antixpᷣi ↄtra deũ:ſecũdo ð colẽ

tes ipᷣm:ibi mitiplicabit gloꝛiã. Pꝛimũ oñdit᷑ duplicit:

ſcʒ in ↄtẽptu blaſphemie:⁊ Ccultu idolatrie: ibi Deum
aũt moagi. Pꝛimo igit dicit ſic ↄtinuãdo lr̃am lr̃e ime/

diate pᷣcedẽti:vbi dictũ ẽ: Adhuc aliud tpus erit.ſ.tem

pus antichꝛiſti: vt dictuʒ eſt. g ¶¶Et faciet rex.i.antixpᷣus
h Juxta volũtatẽ ſua. qꝛ malicia ſua ꝑducet ad effectũ.
i ¶ Et eleuabit᷑ ⁊ magni.aduer.omnẽ deuũ.ſᷣm ꝙ dicit᷑ij.ad

theſſal.ij. Niſi venerit diſceſſio pꝛimũ:⁊ reuelat fuerit hõ

peccati fil ꝑditiois: qui extollit᷑ ſupiome qð dicit de: aut

qð colitur: oſtẽdẽs ſe
„ „ tanqy ſit deus: ⁊ ideo
ger donẽc ↄpleat᷑ iracũdia iſta lr̃a ñ põt exponi:
Perpetrata qppe ẽ diffini aiſ dech Antioehin
tio. Et deup atrũ ſuox non nuauit ſe omnẽ deũ:
reputabi:c᷑t erit ĩ ↄcupiſcẽ/ imo idolũ iouij colu⸗
tijs feiax:nec quẽq; deoꝛũ it: ⁊ in teplo hieroſo⸗
curabit:ꝗqa aduerſũ vniuůſa ¶ Iymitano poſuit: iu

deos ad cultũ ill qᷓ;-

S- 2 72
ↄſurget. Dẽũ ãt maocx ĩ lo tũ potuit iduxit:vt le

co ſuo venẽabit:ct deũ quẽ git pmo mach. et. .
ignoꝛauerũt pꝛes e: colet k ¶ Et aduerſus deũ
auro ⁊ argẽto ⁊ lapide pᷣci deoꝝ loquet magniſi
ca.qꝛ antixpᷣs ↄtume⸗
liaʒ loquet᷑ ↄð deũ celi:

qꝛ oñdet ſe tani ſit de:vt dic̃ apłs:et iã allegatũ ẽ. l ¶ Et

diriget.qꝛ ad effectũ intentũ e pducet᷑ malicia:qꝛ ſedebit in

templo tanqᷓ ſit de:nõ tamẽ diu:ꝓpt᷑ qð ſubdit᷑: m ¶ Do

—

nec ↄpleat᷑ iracũdia.ſ.dei ſuꝑ euʒ:qñ vtute eius moꝛiet᷑ ſubi

to:vt dicũt ſancti:⁊ apls.ij.ad theſſa.ij.Queʒ dñs ieſus in
terficiet ſpũ oꝛis ſui ac. n
tio.q.d.ita determiatũ ẽ in dei pᷣſciẽtia: ⁊ iðᷣo ita certũ ẽ de
futuro:ac ſi iã eſſet factũ de pᷣterito. o T deu patꝝ ſuo
rũ nõ reputabit. qꝛ antixpᷣs naſcet᷑ de iudeis vel xpᷣianis: qᷓ
deũ celi adoꝛãt:⁊ antixpᷣs e cultũ auferet ⁊ vſurpabit ſibi
vt dictũ eſt. Patet etiã ꝙ iſta lr̃a nõ põt exponi ð antiocho
qui idola grecie coluit ſiẽ pꝛes ſui:⁊ ad ipᷣa adoꝛãda iudeos

induxit in hieruſalem vt dictum eſt: ⁊ ſimilit ſ⸗ amaritanos
qꝛ templũ qð erat ĩ mõte garagim ioui dedicauit: vt habet
ij.mach.vj. p ¶ Et erit in ↄcupiſcẽtis femiaꝝ.qꝛ licet an

tixpᷣus fingat caſtitateʒ exterius vt facilius decipiat: tamen
non erit caſtus vt dicunt aliqui:quia erit plenus omni ma-
licia:⁊ per ↄſequens erit luxurioſus:pꝛopter quod ſignifica
tur per beſtiam aſcendentẽ de abyſſis: apoc̃.xvij. In beſtia
auteʒ ſignificatur carnalis laſciuia: pꝛopter quod philoſo/
hus.ij. eth. vitam carnalẽ ſeu voluptuoſam vocat beſtia/
lem vitam. q ¶Nec quenq; deoꝛum curabit. Poc patet
verum de antichꝛiſto ex pᷣdictis ⁊ falſum de antiocho:cau/
ſa ſubditur: r ¶ Quia aduerſum vniuerſa conſurget.id-
eſt contra deum ⁊ homines:quia antichꝛiſtus conſurget cõ
tra omnes homines eos ſibi ſubijciendo: et contra deum
eius cultum ſibi vſurpando:ſed neutrum veriſicatur de an

tiocho:quia iouẽ coluit ⁊ romanis ſubiectus fuit: vt patet
¶ De

ex pꝛedictis:⁊ ideo non ſurrexit ↄtra vniuerſa. s um
autem moaxęim. Hic ponitur pꝛoceſſus antichꝛiſti contra
deum per cultum idolatrie: quia licet ſe faciat adoꝛari ſi/
cut deum in palam:vt omnẽ talem cultum auferat ab alijs
vt dictum eſt: tamen demonem pꝛiuatum quem habebit

occulte adoꝛabit: cuius virtute ⁊ auxilio faciet illa mirabi/

lia que facturus eſt:veo tamen permittente:et hoc eſt quod
dicitur hic: s ¶Deum auteʒ moagim ⁊c᷑. Moagim inter⸗
pꝛetatur pꝛeſidium:ſic enim vocabitur demon eius pꝛiua/
— ab eo habebit pꝛeſidium et auxilium. Uel aliter:
pꝛeſidium dicitur locus conſtruendus ab antichꝛiſto vbi
colet illum demonem occulte. t ¶ Et deum quem ignoꝛa
uerunt patres eius.ibi accipitur Et:pꝛo ideſt. Deum quem
ignoꝛauerunt. iudei vel chꝛiſtiani ex quibus deſcendet an
tichꝛiſtus v (Kolet auro et argento ⁊ lapide pꝛecioſo ⁊c̃.
quia in loco illo reponet antichꝛiſtus diuitias pꝛecioſas
tanquam in loco ſecretiſſimo et ſriſſimo:vnd DBuirur⸗
2

erpetrata eſt quippe diffini/

Tiber

x¶ Et faclet.ſ.hoc qð dictũ eſt. „C(Et muniat moagim.
ideſt locũ illum vbi adoꝛabit demonem occulte:ideo dicit:
3¶ Tum deo alieno quẽ cognouit. ꝑ familiaritatẽ ⁊ pacta
cũ eo inita: quia habebit pactũ cũ illo demone.ſ.pꝛiuato:qᷣ
tamẽ alienus debet eſſe ab omni homie. a ¶ Et multipli⸗
cabit. Pic ↄſequẽéter —

ponit᷑ ꝓceſſꝰ antixpi .
ptra colẽtes deñ: qui oſo:rebuſq; pᷣcioſis. Et fa⸗
ſ meralsetisemer ciet ůt muniat moaxim cuᷣz
ia pierurbe bonoꝝ q deo alieno: quẽ cognouit:

Et multiplicabit gloꝛiam:è᷑t
dabit eis poteſtatẽ ĩ multis
ê terram diuidet gratuito.
Et in tpꝑè pᷣfinito pᷣliabit᷑ ad
uerſus eũ rex auſtri:t qua⸗
ſi tẽpeſtas veniet ↄtra illuʒ
rex aqlonis in curribꝰ ⁊ in
equitibꝰ ⁊ ĩ claſſe magna:?᷑t

ei reſiſtent:⁊ hoc ẽ qd
Ddicit᷑ hic a (Et ml-
tiplicabit gliaʒ. ſ. ſibi
obediẽtibus eos exal/
tãdo. b (¶ Et dabit
eis poteſtatẽ i mult.
nõ dicit in omibus
qꝛ nullũ faciet ſibi eq
lem. c (Et terra di⸗

uidet gratuito.i. po H
volutate ſua famlli ingredier terras: ? 9teret et
ribus ſuie: hoc aũtñ prrãſiet. Et introibit ĩ terrã
põt dici de ant ochd gloꝛioſã:c᷑t multi coꝛruent.
qui parũ aut nihil ll „,, e3 ⸗
tra regnu ſyrie tennit Hẽ aut ſole ſaluabunt de
qꝛ ſi aliqua alia ad t· Manu ei: edom ⁊ moab:⁊

pus tenuit inde deie/
ctus fuit:quia fuit re
pulſus de egypto: vt
ſupꝛa viſum ẽ:et ſilit
de ꝑſide:vt habet᷑.j.mach̊.vj.Similit homines ſui fuerunt
deiecti de iudea ꝑ iudã machabeũ ⁊ fratres eꝰ. d ¶ Et in
tpe pᷣfinito.Hic deſcribit pſecutio bonoꝝ ꝑ antixpᷣm: qꝛ in
pncipio ſubüciet ſibi regẽ egypti vbi tũc vigebit fides:⁊ hoc
eſt qð dẽ: Et i tpe pfinito.ſ.a deo qᷣ futura pᷣuidet ⁊ oꝛdingꝗ
illuʒ: e ¶ Pꝛeliabit aduerſ eũ rex auſtri.i.egypti: f¶ Et

uxiliabit ei.Ca.xII.
M tempoꝛe autẽ illo
õſurgèt michael pꝛĩ

pᷣncipes filioꝛum ammon.
Et mittet manũ ſuã ĩ terraſ

ipᷣm dsmodo ſuꝑ montẽ oliueti vel montẽ ſyon: qui
ſunt montes ꝓpinqui diſtantes tantũ ꝑ miliare: qꝛ ab
emaux incipiũt mõtana hieruſalẽ. t¶ Et veniet vſq;
ad ſummitatẽ ei.qꝛ antichꝛiſtus veniet in montẽ ſyon

in loco vbi fait templũ: vt ibi ſedeat ⁊ adoꝛet᷑ tanq ſit

deus: vt diẽ apo⸗
, „ „ „ ſtolus. Similiter
et terra egypti nõ effugiet. veniet vſq;ʒ ad ſũ-
Et dñabit theſauroꝝ auri müaie moͤtis oli
⁊ argeti ⁊ in omib ſciolis xpoin celat tandi
egypti. Per libyam qʒ ⁊ inde aſcẽſur in al
ethiopiam trãſibit:et ſama ttũ:virtute demo/
turbabit eum ab oꝛiente: x van m partätiſ.
ab aglone:ct veniet ĩ multi xillabikei. qa vtu⸗
tudine magna:uũt cõterat ? ie diuina ibi ſubi
—„ „ T
iterficiat plurimoſ.Et ſiget to interficiet: jm
tabernaculũ ſuũ apeduo ĩ ¶ Wdicit aplus ad
theſſa.ij. Quem

ter duo maria ſup montẽ i
clytuʒ ⁊ ſcm̃: (t veniet vſq;
ad ſummitatẽ ę: ᷑t nemo

dñs leſus iterfici⸗
et ſpũ oꝛis ſui et
deſtruet illuſtrati
one aduẽtus ſui.
Ex hoc aũt loco
patʒ ſiliter ꝙ hoc
nõ poteſt exponi
de antiocho:qꝛ ñ
fuit moꝛtu inter
maria nec ſuper
montẽ ſcm̃:ſed re
deũdo ð pſide:vt habet᷑j.mach.vj.et.ij mach. ix. Poꝛ
phirius tñ extoꝛte ⁊ ficticie exponit de ipᷣo antiocho di
cens:qꝙ moꝛtuꝰ eſt ĩ quodã mote qͥ nomiat᷑ apeduo:etẽ
ſitus int᷑ duo magna flumia.ſ.euphꝛatẽ ⁊ tigrim: q di-

ceps magnus:qui ſtat pꝛso
filiſs populi tui:&᷑ veniet

cunt᷑ h̊ maria. Silit᷑ mõs ille dicit inclyt ⁊ ſanctꝰ:qꝛ gẽ⸗

tiles ibi colebãt deos ſuos. Hoc aũt totũ patet ficticiũ:

quaſi tempeſtas veniet otra eũ rex aquilonis.i.antixpᷣus H qꝛ⁊ nõ iuenit᷑ in ſcriptura aliqs mons ſic vocat in pſide

deſignat ꝑ antiochũ qui fuit figura eius: vt dictũ eſt.a⁊ ſe⸗
quit᷑: g ¶ Et ingrediet᷑ terras ⁊ ↄteret. quia rex egypti erit
vnus de pᷣmis cõtritis ab antixpᷣo: vt viſum eſt ſupꝛa.viij.
caꝰ. h Et introibit in terrã gloꝛioſam.i.iudeã que dicit
gloꝛioſa ꝓpter mirabilia ibi facta a deo: ⁊ ꝓpter opa nr̃e
ſalutis ibi facta a xpᷣo. i E multi coꝛruet. i. multe terre
⁊ vrbes ⁊ gentes ſubijcient᷑ antixpo. k ¶ He autẽ ſole ſal⸗
uabunt᷑ de manu ep:edom ⁊ moab ⁊ pᷣncipes als pꝛincipiũ
filioꝝ ãmon.hoc aũt fit ppter diuina miſericoꝛdiã:qꝛ ſan/
cti habebũt illuc aliqð refugiũ tpe antixpi:quod fiet ppter
minꝰ pfectos qui non auderẽt ſe opponere antixpᷣo.Et iſta
lra etiã patet:q; nõ põt exponi pe antiocho: qꝛ om̃s gentes
⁊ terre nõ fuerũt ei ſubiecte exceptis his tribus. I ¶ Etn
tet manũ ſuã in terras.qꝛ ad illas terras vbi antixpus ꝑſo
naliter nõ accedet nucios mittet. m ¶ Et terra egypti non-
effugiet ⁊c.qꝛ illa erit de pmo ſubiectis antixpᷣo:vt viſum ẽ
n ¶ Per libyã quoq;ʒ ⁊ ethiopiã tranſibit.quia iſta duo re
gnã ſimilit ſubijcient᷑ antixpo: hoc aũt nõ põt dici de anti
ocho:qꝛ iſtas terras nõ legit᷑ intraſſe. o ¶ Et fama turba/
bit eũ ⁊c᷑.qꝛ fama ſanctoꝝ nolentiũ antixpᷣo obedire turba
bit eũ:vel foꝛte fama aliquoꝝ regũ fidelin ei reſiſtere volen
tiũ.ſequit᷑: p¶ Et venĩet i multitudine magna.qꝛ habebit
