citu ſennacherib. 1 ex requieſcet ſuper eum ſpiri res:lẽt arguet in eqtate ꝓ paatent: de aũt in
ponãtur cetera ſicut tus dñi: ſpiritůs ſapiẽtie èt manſuetis terre. Et percu tuetur coꝛ. Alia
i poſtilla, ¶Ka. intellectus: ſpiritnſ concilij tiet terram uᷣirga oꝛis ſui: t ctatd dus ghant
. A Wiet 7 ſoꝛtitudinis:ſpũs ſcientie ſpñ labioꝝ ſuoꝛũ intficiet ĩ Ans 3 bome
pba reuer pietatis: ? replebit en ſpi piuʒ. Et erit iuſticia cingu data: ⁊ iſta ſcien⸗
titur ad deſcribẽduz ritus timoꝛis dñi. Non ſe lum lũboꝛũ e:ct fides cin tia ſe extendit ad
chꝛiſti myſteriuz: q;ᷓ cũdum viſionem oculoꝛuzʒ ctoꝛiũ renũ eb. Habitabit omia que cogno⸗
erat ſuũ pᷣncipale intẽ ſcit deus ſcia vi⸗
tum. Et diuiditur in S ſionis. ſ. ad omia
duas ptes.quia pᷣmo que ſũt:fuerũt vl

ponitur hup myſterij deſcriptio. Secũdo ſubditur graruʒ

actio ꝓ tanto bñficio capitulo ſequẽti. Pꝛima in tres.quia

pꝛimo deſcribit ipſius chꝛiſti natiuitas. Secũdo en ſancti

tas:ibi Et requieſcet. Tertio ſublimita:ibi In die illa.Cir

ca pꝛimũ ſ ciẽdum: ꝙ iſtud capitulũ exponit᷑ ad litteraʒ de
chꝛiſto a doctoꝛibus hebꝛeis ⁊ catholicis.vnde in trãſlatõe

chaldaica ſic habet᷑: Exibit rex de filijs Jai:⁊ meſſias de fi
lijs filioꝛũ eius ⁊c.iudei tamẽ hoc expectat futurũ:chriſtia⸗/

ni vero hoc dicũt eſſe impletuʒ in ieſu naʒareno. Et ſcom

hoc dicit᷑ h: a ¶ Egredietur virga.i.virgo maria: q̃ dicit
virga gracilis paupertate ⁊ humilitate:flexibilis pietate.
b Et ſios de radice eius aſcẽdet.i.chꝛiſtus qui di flos rõe
puritatis:qm̃ nullum pctm̃ actuale ſeu oꝛiginale habuit in
eo locum:⁊ qꝛ ꝓtulit fructuzʒ noſtre ſalutis. Hebꝛei autem
exponnut vtrũq; de chꝛiſto qͥ dicitur hic virga pꝛopter re

giam dignitatez: ⁊ flos ꝓpter vite puritateʒ. Et dicit aſcen⸗
diſſe de radice ieſſe:qꝛ pater dauid vocatus fuit iſai ⁊ ieſſe
chriſtus aũt deſcẽdit de dauid ſecũdum eos. c ¶ Etreqe
ſcet. HPic ↄñter deſcribitur ipſius chꝛiſti ſanctitas.⁊ pꝛimo
ico: ibi Et erit iuſticia.
Lirca pꝛimũ dicitur: c ¶ Et requieſcet ſuꝑ eũ ſpirituj dñi

in ſeipſo. Secũdo in coꝛpe ei

qꝛ ĩ baptiſmo eius apparuit ſpirituſſanct᷑ in ſpecie colũbe

ſuper eũ: Matth.iij. ad peſignandũ plenitudineʒ omis gre
in eo: ideo ſubdit: d¶¶ Spi
vel ſpiritus ut Eſapientia:⁊ ſic intelligitur de alijs cum

dicitur: e ¶ Et intellectus ⁊cc. et enumerant᷑ hic. vij. dona

ſpirituſſancti:quoꝛũ ſufficientia ſic accipitur:Dona eni ſpi

rituſſancti pficiunt aiam ad hoc: ꝙ ſit bene mobilis ſcom

inſtinctum ipſius dei tanquã a quodã motiuo pꝛincipio ſu

henſio veritatis qᷓ ptinet ad inuẽtioneʒ:et iudiciũ de verita
te.Ad appꝛehẽſioneʒ igit veritatis pficit᷑ ſpeculatiua ratio
ꝑ donum intellect:pꝛactica vero per donuʒ ↄſilij. Ad recte
vero iudicandum ſpeculatiua rõ pficitur ꝑ donũ ſapiẽtie:
pꝛactica vero ꝑ donum ſcie. Uoluntas aut in his qᷓ ſũt ad
alterũ perficit᷑ ꝑ donũ pietatis. In his aũt que ſũt ad ſeipᷣm

pficitur per donũ foꝛtitudinis contra terroꝛẽ piculoꝛum.
Contra ↄcupiſcentiam vero inoꝛdinataʒ delectabilium pfi

citur ꝑ donũ timoꝛis:Fſᷣm illud Pꝛouer.xvj. In timoꝛe dñi

declinatur a malo.⁊ ſic pʒ ꝙ dona ſe extendut ad omia ad
que ſe extendũt virtutes itellectuales ⁊ moꝛales. iſta auteʒ

dona ꝑfectiſſime fuerũt in aĩa chriſti:que fuit ꝑfectiſſima i

Spiritus ſapiẽtie.i.datoꝛ ſapiẽtie

erioꝛi: m illõ Ro.viij. Quicũq; eni ſpũ dei agũtur: hi fi
ij dei ſut: ideo dona ſunt in ratione ⁊ volũtate.Ratio ve
ro ſpeculatiua eſt et pꝛactica:a in vtraq; cõſideratur appꝛe

oibus donis a chariſmatib' ſpũſſancti. ¶ Non fm
viſioneʒ oculoꝝ.ſ.coꝛpoꝛalium. g ¶ Judicabit.qð ex
ponit Ra.ſa.dicens:ꝙ meſſias iudicabit ꝑ ſciam dei in
eo exiſtentẽ:per quã cognoſcet qͥs ſit innocẽs:⁊ qs reus
⁊ in hoc bñ dicit.Sʒ ᷣm catholicos iſta ſcia dei exiſtẽs

erunt: ſm quãcunq; differentiaʒ tpis quantũcunq; ſint

occulta: ⁊ ſic de vtraq; ſcia verificat in xpo:ꝙ ꝑ ſciam
dei in eo latenteʒz cognoſcit coꝛdiũ occulta. ⁊ ad ideʒre-
fertur qð ſubdit᷑: h/¶ Neq; ſᷣm audituʒ ⁊c..i.nõ idi-

gebit edoceri de veritate ab aliquo: qꝛ ꝑ ſeipſuʒ cogno/

ſcet: ⁊ hoc impletũ fuiſſe i chriſio dicit Joh.ij. Opus ei
ſciebat qd eſſet in hoie. i ¶ Ded iudicabit c.ſ.euã⸗
gelicos iudicãs eos diuitijs celeſtib' dignos: Matth. v.

7

nõ erat:vt quis teſtimoniũ Sebge de hoie:ipſe enim

Beati paupes ſpiritu: qm ipſoꝛuʒ eſt regnũ celoꝛum.

—°

Kk¶ ¶ Et arguet ⁊c. qð fuit impletũ:qñ phariſeos argu
it pꝛo apoſtolis: qͥs falſo notabãt de trãſgreſſione ſab⸗
bati:Matth.xij. c. ¶ Et pcutiet terraz. i. hoies terre-

nos. m ¶ Uirga oꝛis ſui.i.doctrina ſua arguẽdo eo-

ruʒ peccata. n¶ Et ſpũ labioꝝ ſuoꝛum intficiet im-
piũ · i. antichꝛiſtũ: ßm ꝙ dẽ. ij. theſß. ij. Lũc reuelabit il

le iniquus queʒ dñs Jeſus interficiet ſpũ oꝛis ſui:⁊ de
ſtruet illuſtratiõe aduẽtus ſui. o¶ Et erit. Hic oñter

deſcribit ſanctitas in xpᷣi coꝛpe myſtico:cũ dicit. Et erit
iuſticia cingulũ lũboꝝ eius. p ¶ Et ſides ⁊c.i.iuſti et

fideles adherebũt ſibi ſicut cingulũ ⁊ lübare adherent
hõi. vnde tranſlatio chaldaica hic hʒ: Et erũt iuſti cir
cicirca ei: a agentes fideliter appꝛopiquãtes ei:⁊ hoc pʒ

impletũ in aplis alijſq; diſcipulis ⁊ fidelibus:ſibi per fi
dem ⁊ charitatẽ adherentib. q ¶ Pabitabit lup cũ
agno ⁊c. Ex hoc.n.⁊ ſequẽtib dicũt hebꝛei ꝙ in aduẽ
tu meſſie ſiue chꝛiſti aialia quantũcũq; ferocia ſic dom
ſticabũtur: ꝙ; nõ nocebũt adinuicem nec etiã hoibus:

⁊ ex hoc arguũt: ꝙ ieſus naʒarenus nõ fuit chꝛiſt in le
ge ⁊ pꝓphetis ꝓmiſſus: qꝛ iſta domeſticatio nõ ẽ adim-
pleta tpibus e. ſed Ra.mo.iſtud dictũ impꝛobat qua
tũ ad domeſticatiõeʒ aĩaliũ.d. Non aſcẽdat ſupꝛa coꝛ:
ꝙ in dieb meſſie deficiebat aliqd de via huũ ſeculi: v

innouet alidd de opibus ſex dieꝝ: ſed ibit mũcdy iuxta
ſolitam viã:⁊ p cõſequens aĩalia remanebũt in coditio

nibus ſuis nãlibus:⁊ ſicex dicto Ra.mo. pʒ defec ar-
gumẽti. Siliter pʒ ex textu qui a pncipio huius capitu-

li loqdtur metaphoꝛice cũ dẽ: Egrediet virga de radice

ieſſe: flos de radice eius aſcẽdet ⁊c vbi dicunt hebꝛei:
Et botrus de radice eius aſcẽdet. ⁊ ſᷣm eos meſſias ibi

noiatur virga ⁊ botꝰ metaphoꝛice. Similiter ꝙ dẽ:
Et erit iuſticia cingulũ lũboꝝ eius ⁊ fides cinctoꝛium

renũ ep.ſm hebꝛeos:iuſti ⁊ fideles meſſie adherentes
dicũtur metaphoꝛice ⁊ eius cinguluʒ:⁊ cinctoꝛiuʒ:ꝛvt·

nikN
dicit q d⸗
tubitlup'i⸗
priusfult up
ſuer. r 6
Poi hinn
Kmurd
tir hore
ſäde
füdd⸗
Sen pir.
ſuabitan
minasnol
cnrlen⸗
mubh
Clit utu
u n
ſponulus
CAabtht
Afichiſfinf

Gge⸗ 0
illllisgohedit

ffilichin
falaließ⸗

In S(Elon⸗

ad we
ſ4 dnqum
t ictimn
dioni'unn
datr iſutc
d omuteng
ſat dal ſ
ſionisſ e
gueſärfeti
ztpisquantiangt
nicit inphogi
Wiücauln t
lano: eo epigee
mo dict n en
ban ehoerſen
Ealilanri ſ
tb's M
zcfngui ahun
nigigbuna⸗
õ
mz Mipii
—
umn infnirin
imaltl
glücgtstende
S. Degine
ntmäniibe
5 ſim

.

Vmfilind i
Uonſent
Pdrh

(Eaie xj

vt allegatũ ſupꝛa p tranſlatioeʒ chaldaicã: et eadã rõe

qð immediate leqt: habitabit lupꝰ cũ agno ⁊c. ẽ meta/
phoꝛica locutio:per quã itielligit pacifica cõuerſatio 2

cohabitatõ fideliũ ĩ pꝛimitiua eccleſia:ſcõʒ q dẽ actuũ

iiij. Multitudis aũt credentiũ erat coꝛ vnũ ⁊ aia vna

nec quüq eoꝛ q
poiieharal
uuz elle tꝛ⸗ L „ 8
ſei crant ilis oi’a lupus cuz agno: t pardus
communia. a ſie cum hedo accubabit. Vi
uãtũcunq; fuiſ tũᷣlus ᷑t leo èt ouiſſiml mo
ane gt giſcor en, rabũtur:&t puer paruulus
bus vel modo vi Minabit eos. Aituͦlus et
8 9 E .
uẽdi: recepta file vꝛſus paſcent :ſimul requi
chꝛiſti ⁊ gra ſpiri eſcent catuli eoꝝ &èt leo q̃ſi
miflane lichant bos comedet paleas. Et
moꝛibiy a mo vi delectabit infas ab ybere
. 2 . ,⸗Y 1.
uẽdi: ⁊ hoc ſüp foꝛamina aſpidis:ẽt in
dicit: q ¶ Habi cauernã reguli qui ablacta
tabit lupi.iſte q tus fuerit:manũ ſuam mit
Paius fuit tapto? — tet. Non nocebunt ⁊ non
agno. i. cũ innoc occident in vniuerſo mõte

L 1„
te ⁊ manſueto. ſancto meo: quia repleta
põt ẽt hoc expoi
palive auto h
fuit ð tribu bẽiamin: phil.ii.blamin vo vocat᷑ lupꝰ:
Geñ.xlix.GBẽamin lup' rapax ⁊c᷑. et paul pꝰ ↄuerſionẽ
ſuã hiĩtauit qete cũ anania ſimplice ⁊ inocẽte. Q.n. ho
mines noient᷑ noibus aialiũ pʒ Geñ.xlix.vbi iudas vo
catur leo:dan coluber:⁊ beniamin lupus.hoc ẽt pʒ ex
cõi modo loquẽdi hoiuʒ:qͥ raptoꝛ vocat᷑ lupꝰ iracũdus
canij:⁊ mitis agnus:⁊ ſic de algo ſcõm diuerſas ↄditio
nes. 8¶ Pardus. i. habens maculas diuerſas ex di-
uerſig erroꝛibus. t ¶ Lum hedo.i.cã ſimplici fideli.
v ¶ Accubabit. i. vmoꝛabit pacifice ᷣ ſuã ↄuerſioneʒ
ad ſechꝛiſt: ſic itelligit de ſequẽtib cum dicitur:

x (Vitulus.i. homo pꝛius petulans a diſſolutus.
V¶ Et leo.i.pus ſupbus. ʒ ¶ Et ouis.i.innocẽs.
a ¶ Et puer paruuł ⁊c.i.chꝛiſt qui ſupꝛa.ix.c.voca
tur puulus:ducet eos ad volũtateʒ ſuã:qð adimpletũ
ẽ in illis ꝗᷓ obediũt eitg file b ( Uitulus.i. petulans
vt dictũ ẽ. c Et vrſus. i.ille qui pus fuit guloſus:⁊
poſt fidẽ ſobꝛius. Paſcent᷑. vnifoꝛmiter iuuẽdo.
qꝛ ſicut dictũ ẽ ipmitiua eccleſia:oia erant illis cõia.
e¶ Simul requieſcent catuli eoꝝ.i.filij ⁊ familie ipſo
rum. f ¶Et leo ⁊cl.i. ſupbus pᷣus ⁊ delicatus: cũ ru
ſticano fideli victu ſimplici erit contentus: qð ĩpletum
fuit i pmitiua eccleſia:vt dictũ ẽ:⁊ qͥtidie implet ĩ religi
onib:vbi nobiles ⁊ ignobiles:lrᷣati et illitterati victu ſi
plici vnifoꝛmiter ſũt ↄtenti. g

Bec br i.
de nouo renatus ꝑ baptiſmuʒ. hl Sup foꝛamina
aſpidis.i.ſuꝑ ꝑſonas a demoib' obſeſſas inde demões

eijciẽdo:ſcõm ꝙ dẽ: Marẽ. vlti.Signa aũt eos qᷣ credi
derint hec ſeq̃nt᷑:i noĩe meo demõia eijcient:linguis lo/
quẽt᷑ nouis:ſerpẽtes tollent. i ¶ Et in cauerna reguli
⁊c. Repetitio ẽ eiuſdẽ ſnie ꝑ alia verba:qꝛ demõ qͥ pus
vocabat L
ſus. k ¶ õ nocebũt ⁊c. i.in ecclia que dꝛ mõs ſcũs
vt dictũ ẽ ſupꝛa.ij.c. In pᷣmitiua.n.eccleſia credẽtibꝰ da
batur ptas ſup demòia ſiẽ dictũ ẽ.⁊ qꝛ iſta ꝓcedebãt ex
receptioe fidei ad pᷣdicatiõeʒ aploꝝ per oꝛbẽ:iõ ſpᷣdit:
I¶ Quia repleta ẽ cẽl.i.euãgelio chꝛiſti. m
aq maris oꝑientis.qꝛ tꝑe aplłoꝝ fuit publicata fides ca

tholica P o:beʒz vniuerſũ: ſicut declaratũ fuit pſal.
In die üla. Hic

minus ſecũdo manũ ſuam

is hic iã vocat᷑ regulus qͥ ẽ ſervẽs veneno

pſal. xvii. ſi
illud: In oẽʒz traʒ exiuit ſonꝰ eoꝝ ⁊c. n ¶

oñter deſcribit᷑ ſublimitas chꝛiſti ad quã puenit iquãtũ hõö

p ſuã bñdictaʒ paſſioeʒ:ſcõʒ ꝙ; d; Phili.ij. Pũiliauit ſemet

ipm fact᷑ obediẽs vſq; ad moꝛtẽ:moꝛtẽ aũt cruc. ꝓpt qð 2

de exaltauit illũ:⁊ ð

bit᷑ pꝛio ep exaltatio:
2 exaltatõis diuulga
tio:ibi Et erit. Circa
bmũ dẽ: n ¶ In die

maris operientis. In die
illa radix ieſſe qᷣi ſtat in ſi
gnum populoꝝ: ipſum gẽ
tes depꝛecabunt᷑: & erit ſe
pulchꝛum eiuſ gloꝛioſum
Et erit ĩ die illa:adijciet do

ſtus egrediẽs de radi
ce ieſle: vt dẽʒ ẽ i pn.
hub.c.Et ad h deno
tandũ vbi tranſlatoꝛ
ſcom ꝓbetatem gra⸗
matice debuit dicere
q̃ in feminino:dixit qͥ
ĩ maſculino: qꝛ chꝛi⸗

ad poſſidendũ rẽſiduũ po
puli ſui:quod rłlinquetur
ab aſſyrijs ⁊ ab egypto ⁊

a phetros ⁊ ab ethiopia ⁊ ſtus nãm hũanam ac
ab elam ⁊ a ſennaar ⁊ ab cchit in ſeru et
emath ⁊ ab inſulis maris. ſtat in ſignu pplozuʒ

i.in ſignũ ſalutis gen
tiũ: ⁊ hoc fuit in ſua
paſſioe ipletũ:qñ fuit
eleuatus i cruce: ppt᷑ qð dixit ſaluatoꝛ Joh.iij. Sicut exalta

Et leuabit dñs ſignum in

‚ü‚üüAͤuenittilli nomé aos ſup
eſt terra ſcia dñi: ſict ad oenomẽzc et deſcri ⸗

illa radix ieſſe.i. chꝛi

uit moyſes ſerpeteʒ i eremo ĩ ligno:ita oʒ exaltari fitiũ ho

minis:vt ois ꝗͥ creditĩ eũ nõ pereat:ſed hẽat vitã eternam.
De exaltatõe aũt ſᷣpentis a moyſe dꝛ Numeri.xxj.Fac ſerpẽ
teʒ eneũ ⁊ pone eũ ꝓ ſigno:⁊ q ꝑcuſſus aſpexerit eũ viuet:
q ſerpens ene' fuit figura chꝛiſti paſſuri:qm ſic ꝑ aſpectum
illius ſᷣpentis ſaluabant᷑ hoies a moꝛſibꝰ ſerpẽtũ: ſic qͥ fide
ituent᷑ moꝛtẽ chꝛiſti ſanant᷑ a moꝛſibꝰ pctoꝛum:ſiẽ dẽm fuit
plenius Numeri.xxj.⁊.ioh.iij. p ¶ Ipluʒ gẽres dep̃cabũ⸗
tur.qꝛ pꝰ chꝛiſti reſurrectiõeʒ ⁊ aſcẽſionẽ gẽtiles ↄuerſi ad fi
deʒ ꝑ pᷣdicatiõeʒ apoſtoloꝝ depꝛecati ſũt ipſuʒ deuote.
q Ercr ſepulchrũ ⁊c.ltũ qꝛ licʒ moꝛs chꝛiſti fuerit cotẽ
ptibilis:ſepultura tñ eius fuit honoꝛabilis: tum qꝛ in ſepul
chꝛo nouo lapideo ⁊ cũ litheaminibꝰ ⁊ aromatib pcioſis:
vt hẽ iohᷣ xix.tũ qꝛ fideles ꝑ oꝛbeʒ exiſtentes: etiã magni et
nobiles vadũt ad eius ſepulchꝛum venerãdũ. r ¶ Et erit
in die illa. Hic ↄñter deſcribit᷑ dicte exaltatiõis diuulgatio:
q̃ facta ẽ ꝑ pᷣdicatõeʒ aploꝝ alioꝛũq; chꝛiſti diſcipuloꝝ per
oꝛbẽ cũ di: s ¶ Adiciet oñs ſcðo.qꝛ Feieno pᷣdicauerat ꝑ

ſeipᷣm:et ſcðo pᷣdicauit ꝑ aplos ſuos alioſq; diſcipulos.

1¶¶ Manũ ſua.i.virtuteʒ ſuã pᷣdicatioeʒ iſtã ↄfirmãdo mi

raculij ſcòʒ d Marc̃.vlti. Ali aũt pfecti pᷣdicauerũt vbi

qʒ dño coopate ⁊ monẽ ↄfirmãte ſeqntib ſignis. v. ZFid
poſſidẽdũ.p fidẽ ⁊ õ ppli ſui.i.elcõ

q ſi pauci reſpectu alioꝝ. nis
peo ⁊c noĩa ſüto ½¾ terraz 7 locoꝝ:ex bus P pᷣdica⸗

Relinq̃t᷑ ab sn ab egy
tiõeʒ aploꝝ aliqᷣ ſt vocati ad fideʒ xpi:⁊ ꝑ iſta ĩtelligũt alia

loca q̃ nõ expꝛimũt: ad qͥ puenit p̃dicatio eoꝝ. Hebꝛei vo
exponũt hoc de ↄgregatioe i iudea tpe meſſie quẽ expectat

ſʒ huic expſitiõi q̃ flo initit᷑K f'damẽto cũ aduẽt chꝛiſti tran

ſierit iĩ pteritũ repugnat text.pꝛio p h/ qð dẽ hic: Adijciet
to:?2

oñs cc̃.qꝛ pꝛio iudei fuerũt adducti i iudeã dee
dve babylone. Si aũt reducerẽt᷑ iterum ab hac diſperſione
in qua ſunt diceretur: Acdijciet tertio.ſcòðo quia iſta diſpſio
i q̃ ſũt:fca fuit ꝑ romãos qᷣ tñ ñ numerãt᷑ h in pplos cu dẽ:

—

Ab aſſyrüs et egypto.pnciplr.n. tũc noiarẽt romãi. ʒ ẽt

leuabit dñs ⁊c].i.vtutẽ crucis faciet pᷣdicãi pꝑ aplos alioſq;
diſcipulos:quã pᷣdicatiõem etã ſignis ↄfirmabit: qs iam?

—

—

Miber

—

impletum vt dictũ eſt. a Et congregabit profugos ⁊c̃.
i. illos qui fuerãt prius fidẽ ꝓfeſſi ⁊ poſtea facti ꝓfugi aclł
tu dei:⁊ diſpeꝛſi ꝑ varios erroꝛeſ colliget in vnitate fidei ca
tholice. b titu plagis terre.i.ex omi pꝑte terre.
c¶ Et auferet gelus ephꝛaĩ ⁊c.per hoc ĩtelligit mutua ↄcoꝛ/
dia ⁊ amicitia chꝛiſti
ano:dnariet mgi „ „ bit nf
a ec e ſu natões: ẽt cõgregabit ꝓfu
oervs 7 aen gos iſrael:⁊ diſperſol iuda
n.chꝛiſti aſcẽſion? Colliget q̃ttuoꝛ plagis tre
philippus pᷣdicauit i t auferet᷑ gel ephrañ:et bo
ciuitatib phyliſtioꝝ ſtes iuda peribunt Ephra
vt bĩ actuu. viij · vbi im nõ emulabiiur iudam
dẽ: Philippaũt inuẽ fudas no Dugnäabit
ciuitas phyliſtioꝛuz: ephraim. Et vôlabũt ĩ bu
2 traſiens euangelis⸗ meros philiſtijʒ per mare
bat ciuitatib cunctiſ ſimũůl pᷣdabũt᷑ nllios oꝛiẽt
⁊c.terra ãt phyliſtio er .
rum eſt ſupꝛa mare = „„
mediterraneum: a ſunt ibi poꝛtus ⁊ naues in quibus aliq
de apoſtolis ⁊ diſcipulis chꝛiſti fuerunt depoꝛtati ad pꝛedi
candum in alijs terris:vt patʒ de paulo ⁊ bernaba ⁊ pluri/
b'alijs. Et h ẽ qð dĩ h: d ¶ Et volabũt ⁊c̃l.i.expediten:.
uigabãt i eoꝝ nauibus:que dicunt᷑ hic hũeri metaphoꝛice
eo ꝙ ſuꝑ hũeros poꝛtãt᷑ onera:ſicut ⁊ ſuꝑ nauej.Preſẽs.n.
caplłʒ vbiq; loqt᷑ metaphoꝛice. e ¶ Simul pᷣdabut ⁊c qa
aliq eoꝝ nauigauerũt verſus oꝛiẽtẽ:⁊ pᷣdicãtes ibi fideʒ ra-
puerũt ide predã eriSaliauds ad fidẽ:qui prius erant
ĩ poſſeſſiõe diaboli. fſ¶ Idumeãa ⁊ moab ⁊c.qꝛ in iſtis ter-
ris ad pdicationẽ apłoꝛum aliq crediderũt ad obedientiaʒ
fidei venientes. g ¶ Et deſolabit dñs ⁊c .i.nilũ qui igre
ditur mare mediterraneũ trãſiẽs ꝑ egyptũ:iõ ſubditur qᷣſi
expoſitiue: h ¶ Et leuabit ⁊c᷑. accipit᷑ h ⁊ pro.i.it ꝙ
illud ao pꝛius dictũ eſt Deſolatio lingue maris: dicitur hic
pcuſſio flumis. i ¶ In foꝛtitudie ⁊c qꝛ dedt vtutẽ h faci
endi qð ſubdit: k ¶ Et pcutiẽt eũ ⁊c. Nlexader.n. magn
p magnũ tps poſt eſaia:⁊ ꝑ aliqð tius ante chꝛiſti aduẽtũ:
vt facilius cũ exercitu ſuo accederet ad alexandriam æ ad
aliquas alias ciuitates egypti: fecit diuidi nilũ i ſeptẽ poꝛtõ
nes intra mare mediterraneũ liepatim cadẽtes. I ¶ Ita ut
Tc̃.i.p ipʒ poſſint hoies trãſire facilit.⁊ iſtò fuit pᷣnoſticũ
q; pꝛedicatoꝛes euãgelij trãſirẽt ꝑ oꝛbẽ remotis ipedimẽtis
vtute diuia:qð pʒ ex hoc ꝙ adhuc viuẽte beato petro fides
catholica diuulgata ẽ vſus occidẽtem vſqꝗʒ ad mare ocea⸗/

nũ:qð pʒ ex hoc ꝙ miſſi a beato petro ad p̃dicãdũ füdaue
rũt eccliam ſenonis:que tũc erat metropolis fracie ĩ honoꝛ
beati petri viui. Cuũ igit᷑ apli alqjq; diſcipuli exiuerũt ð hie/
ruſalẽ ad pᷣdicãdũ ꝑ oꝛbẽ:que ẽ in q̃rto climate:⁊ ſic in me/

dio terre habitabilis:ſicut tũc viuẽte petro diuulgata eſt fi⸗
des catholica vᷣſus occidẽtẽ vſqʒ ad oceanũ qui ẽ terminu)
terre habitabilis:ita tenẽdũ eſt eã fuiſſe ſimiliter diuulga⸗
tã ad alias ꝑtes oꝛbis:et ꝓpt velocitatẽ huius diuulgatois
dẽ: m ¶ Et erit via ⁊c].i.electis meis ad fidẽ vocandis.
n ¶ Quũi relinqt ab aſſyris.i.a demonibus eũ pꝛius poſſi
dentibus. o Seut i .
te remota fuerũt ipedimẽta exix' iſrael de egypto:ſic diui-
na virtute remouebũt᷑ ipedimẽta ab electis exeũdo de igno
rãtia et erroꝝ tenebꝛis:qð ipletũ ẽ ĩ pᷣdicatòe aploꝛũ alioꝝ
q; chꝛiſti diſcipuloꝝ:vt viſũ ẽ. Alii exponit᷑ ab illo loco:Et
deſolabit᷑ ⁊c᷑. ita ꝙ ꝑ linguã maris egypti intelligit ipᷣa egyp
tus:qᷓ eſt pꝛope maꝛe:⁊ ſic lingit ipᷣm. Per flumen poteſtas
regia que fuit fortis ⁊ magna: ꝓpter qð ceſar auguſtus ſub
qᷓ natus fuit chꝛiſtus:viuiſit eam in ſepteʒ pꝛincipipatus:et
ſic fuit multum diminuta ne poſſent rebellare:⁊ talis ſbiu

ſoona ſe Stutej itellectua⸗
les æ moꝛales ꝓut dẽ i poſtilla. Sʒ ſtatim aiuʒ pulſat qᷓ

nit iſraeli æc] i. ſicut diuina virtu

gatio huius regni ⁊ alioꝛũ iperio romano fuit quedam
diſpoſitio ad hoc ꝙ pꝛedicatio euangelij fieret libere ꝑ
oꝛbem. vñ dicit leo papa in ſermone de apoſtolis pe
tro ⁊ paulo:Diſpoſitioni diuini oꝑis maxime cogrue/
bat:vt multa regna vno conſederarẽt imperio: vt cito
puios hiet pplos
. pᷣdicatio genera
Idumea ⁊ moab pᷣceptuʒ lis quos vniuste
man eoꝝ:⁊ filij ãmõ obe ebaanemc
dientes erunt. Et dſolabit tur: Et erit via ñ
dñs linguã maris egypti:l ſiduo ⁊c expona-
⁊ leabit manũ ſuã ſup flu tur vt ſupꝛa.⁊ h

mẽl ĩ ſoꝛtitudie ſpũs ſui et maxie ſuit ipletũ

pcuͦnet ei iſeptẽ riuis iti hup ein aala⸗
vt tranſeãt p eũ calciatil Et a licite fabricani

Srit via rſiduo poplo meol ⁊ ſidẽ chꝛiſti pdi

xi.vbi dẽ i poſtil
NAIcet materia hup. c. ¶ Additio pma.
I jeſt de myſterio chꝛiſti ſcom oẽs expoſitoꝛes
multum diſtat tpe ⁊ rone a materia imediate
pꝛecedẽti in qua agitur de interitu ſennacherib ⁊ ſuoꝝ
cõtinuat᷑ tñ ĩ littera per interpoſitionẽ huius ↄiunctio/
nis copulatiue et:cũ dꝛ:Et egredietur.non.n.dixit ſolũ
Egredietur virga.ſed cum additione dicit: Et egrediet᷑
vnde huius copulatiue ſuperaddite aliqualis ratio eſt
querenda qͥ videtur talis eſſe: Naʒ in pꝛecedẽti capitu/
lo pꝛopheta pꝛenoſticabat populo liberationem a ſen-
nacherib ⁊ exercitu ſuo per quam habituri erant pacẽ
tempoꝛalem ⁊ tranquillitateʒ: qꝛ lʒ eſſet valde grata ⁊æ
mir aculoſa: nõ tñ erat tã excellẽs nec fructuoſa: ſicut li
beratio fienda per chꝛiſtũ in qua pax perpetua ⁊ ſpiri-
tualis danda erat:et ideo ꝓpha poſtq; deſcripſit pꝛimã
liberationẽ adiũgit ſecũda.q.d.hec liberatio a ſenache
rib licet magna ad modicũ tñ reputatur reſpectu alteri
us liberationis per chꝛiſtũ fiẽde:de qua dicitur: Et egre
dietur ⁊c᷑. eo mo quo chꝛiſtus dixit diſcipulis ⁊ apoſtoł
Luẽ.x.capitulo.Ecce dedi vobis poteſtatem ⁊c.ſed ĩ h
nolite gaudere ⁊cc.iõ gratiarũ H caplo
ſubdit pꝛo hoc vltimo bñficio ¶ In eodem capitlo vbi
dẽ he le: Etenleai hic ſeptem dona ſpirituſſan

ꝗ relinqt ab aſſyrijs ſicůt cari. ¶ In caplo

ciii. Additio ſecinng.
AUcientia vonoꝛũ ſãctiſpus qu poſtillato:
hic ponit ẽ va ⁊ ꝓpꝛia:⁊ ponit ſub eiſdẽ vbis
in pma ſecũde.q.lxviij.arti.iiij.m quẽ huũi
extẽduũt ad oĩa ad q ſe extẽdũt vtutej ĩtellectua/

dã inquiſitiua queſtio.ſ.talis:cur n ponũt aliq̃ ptinẽtia
ad theologicas vtutes: nã virtutej theologice maxime
oꝛdinaãt nos ad deũ:vid qð dicẽdũ ſᷣm Tho. ibideʒq;
vtutes theologice pᷣſupponũt᷑ ad vona ſic radices achez
donoꝛũ.nõ.n. mouet᷑ anim a ſpũſãcto: niſi ei ſcm ali
quẽ modũ vniat ſicẽ iſtr̃m ñ mouet᷑ ab artifice niſi ꝑ cõ/⸗

tactũ vel aliquã aliã vnionẽ. pᷣma aũt vnio ad deũ ẽ ꝑ

fidẽ:ſpẽ:⁊ charitatẽ.vñ oĩa dona pꝑtinẽt ad ha) trej vtu

tes tãqᷓ; ab eis deriuata. Cõſeq̃nt circa hꝰ qð dic poſtilł
ꝙ iſta dona pfectiſſime fuer̃t i aia chꝛiſti ⁊c.vẽ q̃rẽdũ q;

ſz hoc ſit viſſimũ:quo tñ hoc poſſet oñdi ꝑ lr̃aʒ cũ ð q
libet viatoꝛe ĩ ga erite vificat᷑ ꝙ reqeſcet ſuꝑ eũ ſpirit
dñi ſapiẽtie ⁊ itellect ⁊ac. Ad qð vꝛ dicẽdũ ꝙ plenitudo
hoꝝ donoꝝ i chꝛiſto ex hoc ↄſiderat᷑: ab ipo gra ſpi
ritſacti deriuat᷑ ĩ mẽbꝛis ſuis.ſ.i coꝛpoꝛe ſuo myſtico
vñ cũ Johᷣ.dixiſſet ò eo:Plenũ gr̃a ⁊ vitatl.ſbiũxit:Et

iniudl
Ghint
uglilun
Ghaitb

unen
liu⸗
ger au h
noeradbe
dißn.
patet inen
giuhych
inalisden
Coſeguan
unti
doghieß⸗
rnaponi
poͤſapen
lutelecti.
ſapienenit
Giroi
i rſ̃ſ
liaßſßs
ſonimucis
ſneſtchne
womd⸗
H
wölpäͤg
taren:
Uleen
dodot
tuonnu
ihmti⸗
niauli
halluri⸗
wi
lii
nmbudi
(flntich

1ſidi chit
a e
Mvoidiin
Ktentut

u.

ſon ois ehin
znes materi inelr
nm ſennachebtt
oirioni huins zunnn
Naur vonnatti
Ngunpuaitenn
oltenoreneſ
m bobinnr
haſeral gen
rfumoli ſunl
ena rit
Holenpſipumi
lrnosſmnahe
nr eien
uudcnr i
Wan. gdi
Ciminſoincn
Geimoſti,
cymdann Pnß⸗
, ☛
ſuiie ni
mi ſbl
an ii fndii
* nnn
Gtuin inn
wlogieenin
uſigti

.H at
1 mio 4d deſi
ubi
hrifig⸗ l
goii lincn

¶Eſaie xiſ

de plenitudine eius oẽs accepimus: Joũ̊. bmo:quã qui
deʒ plenitudinẽ pphᷣa oñdit infra cũ dixit: Erit iuſticia
cingulũ lumboꝝ eius ⁊c̃.qð exponit᷑ de iuſtis ⁊ fidelibꝰ
adherẽtib chꝛiſto ſicut cingulũ ⁊ lübare adherẽt homi
Ex qua metaphoꝛa ſatij pʒ:iꝙ oẽs iuſti ſeu fideles hñt
yvtutẽ fidei ⁊ iuſii

cie ⁊ alia huiuſ⸗

ſancti de ſacramẽtis noue legis:in qbus ofert gra qð nõ fie⸗
bat in ſacramẽtis ve. le. oltetis t exhoꝛtando vos
mutuo ad laudẽ diuinã. m ¶ Lofitemini dño:ei bñſicia
recognoſcendo. n ¶ Et iuocate ⁊c] ipᷣm deuote laudãdo
o ¶ Motas facite in pplis.i.in oibus gẽtibꝰ ꝑ pᷣdicationem
euangelice veritatis:
p inuẽtiões eiꝰ

moi ex adherẽtia fuit iſraeli in die illa qᷓ aſci/ dðe fontibus ſaluatoꝛis: t ideſt modos mirabi
ei ergie dudeteracspai I. oicemeiilaielconſtäm nentilteatft⸗
ꝙ iſta hz chꝛiſtus Tdicẽs lilla: Conſi ni domino.ẽ᷑t inuocate no tia ifili dei icama e
plẽarie: vt ab ipᷣo teboꝛ tibi dñe quòni men eius.l Notas facite in pdicatoe:paſſione:re
inalijs deriuetur am iratus es mihi: cònuer populis adinuentiões er:: ſur cloe:a aſcẽſione
euſeel icee ſus eſt ſuroꝛ tuus: t cõſo⸗ mementote qm excelſum ẽ eardreu
dõa bie enume latus eſt me. Eccè deus ſal nomen eius. Cantate dũo Philiß ſco: Dedit
rata ponũt᷑ vnia luatoꝛ meus. fiducialit᷑ agã quoniam magniſice fecit. illi nomen qo eſt ſupꝑ
tiz. No eniz diet ⁊ non timebo. Quia foꝛti annũunciateiboc in pniuer om̃e nomẽ:vt in note
a apiztle ſe tudo mea & laus mea dñs ſa terra. Eulta et lauda hᷣ ule ſecrat oſte gentt.
ſapietie vitellect⸗ ctlactus eſt mih ¹ lſaluteʒ. bitatio ſyon: quia magni fernoꝝ: 1 ois lingua
Silr nõ diẽ ſnüũs Haurietis aquaſi gaudio medio tui ſẽus iſrael. cõfiteat᷑ quia dñs no-
aſilij ⁊ ſp foꝛtitu ſter ieſus chꝛiſtus in
dis:ſʒ ſps ↄſilij ⁊ gloꝛia eſt dei patris.

foꝛtitudis ⁊ ſic ð alijj duob. Ad qð dicẽdũ ꝙ ĩ ↄbiatõe
inuit᷑ cõnexio donoꝝ: adiuicẽ: eo mõ q; vtutes cardiales
vno mõ ꝓbãt᷑ ↄnexe:ex hoc ꝙ vna earũ quodãmõ per

aliã pficit. Uñ Greg.in pmo moꝛaliũ de huiuſmoi do/

nis ſpũſſancti loquẽs dicit: Minoꝛ ẽ ſapietia ſi itellectu
careat: ⁊ valde iutilis eſt itellect' ſi ſapia non ſubſiſtit.
Uile eſt ↄſiliũ cui opus foꝛtitudis deeſt:⁊ valde foꝛtitu/⸗
do deſtruit᷑:niſi ꝑ ↄſiliũ fulciat᷑:nulla etia eſt ſcia ſi vtili
tatem pietatis no habeat:⁊ valde ĩutilij eſt pietas ſi ſcia
diſcretois caret:timoꝛ quoq; ipᷣe ſi non has vtutes hũe
rit ad nullũ opus bone actois ſurgit.hec ille. ¶ In eodẽ
vbi dicitur in poſtilla:Et auferetur As ephaaim .
XRemplificat ꝓpha mu (¶ Additio tertia.
tuã concoꝛdia ſeu amicitiaʒ chꝛiſtianoꝝ adin
uicẽ ꝑ hoc 5 dicit: Auferet᷑ lus ephꝛaim. qꝛ
ſcõm gloſaʒ quado elaias hoc pᷣdicebat:inter duas ⁊ B
cem tribus diſcoꝛdia execrabilis erat:credentes autẽ pa
cifici ſunt in chꝛiſti fide ⁊ vnitate charitatis put patuit

in pmitiua eccleſia:qnñ multitudinis credentiuʒ erat co:

vnij ⁊ aia vna:actuũ quarto capfto. ¶ Ca.XIl.

ℳ

„ m dicit: a ¶Et dices in die illa.i.tempoꝛe
gfech⸗ euelate qð tpᷣs vocat᷑ dies. Ro. iij. Noxp̃ᷣ/⸗
ceſſit:dies aũt appꝛopiquauit. b lteboꝛ tibi dne
confeſſione laudis ⁊ gratiarã actionis. c ¶ Quoniaʒ
iratus es mihi. ꝓpter peccata mea me puniendo ĩ capti
uitate babylonica:⁊ in pſecutione antiochi illuſtris ⁊

dices. Deſcripto chꝛiſti myſterio: hic cõſe
quẽter deſcribit gratiarũ actio ꝓ tãto bñficio
ꝛi

pluribus tempoꝛib alijs. O¶ Louerſus eſt c] in mã

inẽ. e ¶ Et ↄſolatus ęs me.ꝑ tuam benedicta
eans. te f¶Ecce deus ⁊cᷣ viſibiliten
apparẽs in carne aſſũpta.fiducialiter agã ⁊ nõ timebo
amplũ retardari a vita beata que ꝑ chꝛiſtũ fuit aperta
Sic eiʒ ↄfitebat᷑ pᷣmitiua eccleſia ſub apoſtolis ĩ hierlm
gregata:q̃ ꝓ maioꝛi ꝑte erat de gente iudeoꝝ:vt patet
in actibus apoſtoloꝝ. g ¶ Quia foꝛtitudo mea.i.dãj
mihi foꝛtitudineʒ in aduerſis. bG Et laus mea dñs
qꝛ virtute diuina in pᷣmitiua eccleſia fideles nõ ſolũ pa
tieter ſuſtinebant toꝛmẽta:ſʒ gaudẽter ⁊ cũ laudibu di
uinis. i¶I Et factᷣ eſt ⁊c qꝛ ĩmediate trãſibãt ad vitã
celeſtẽ:qð nõ fiebat ſanctis veteris teſtamẽti. k ¶Pau
rietis aquas ⁊c.i. vos catholici haurietis dona ſpirit

r Catate dño c ponẽdo nãʒ hũanã in chꝛiſto ad patris
dexteraʒ. s ¶ Anuciate hoc ⁊c qð iĩpletũ ẽ ꝑ pdicatione
aploꝝ alioꝝq; chꝛiſti diſciploꝝ ꝑ oꝛbẽ yniuerſum. t H
ulta. in coꝛde. v ¶ Et lauda. oꝛe. x ¶ Habitatio ſ yon. i.
eccleſia qᷓ vocatur ſyon: Hebꝛe.xij.Acceſſiſti ad ſyon motẽ
⁊ ciuitatẽ dei viuẽtis celeſtẽ hieruſaleʒ ⁊ꝛc. y¶ Qꝛ magnꝰ
in medio tui ſanct iſrael.i.chꝛiſtus ſanctificãs fidelẽ pplm
noie iſrael appellatũ:vt frequẽter ſupꝛa dictũ ẽ. Pot et hec
lra referri ad mõtẽ ſyõ ĩqͥ erat tẽplũ:vbi legit᷑ chꝛiſtꝰ frequẽt
p̃dicaſſe ⁊ miracula feciſſe:ibi etiã aplis ſuã reſi urrectioneʒ
manifeſtauit: ⁊ ſuꝑ eos ſpiritũſanctũ in ſigno viſibili miſit
vt dicit Hiero.in epiſtola ad paulinũ de ombuj ſacre ſcriptu
In caplo. xij. vbi diclein poſtilla: Dauriei aqs
s,D ſaluatoꝛis. itio.
Oc qð dicit᷑: haurietis aquas cũ gaudio ð fõtibꝰ
ſaluatoꝛis.poſſet exponi magis ppꝛie ad litteram
de aqua baptiſmi que eſt ianua ſacrgamentoꝝ ĩ q
ſalutaris ↄfert ⁊ dona ſpũſſancti dant᷑. E lica.
Ncaplo.xij.vbi poſtilł.exponit illũ paſſũ: PHau⸗
rietis aquas de fotibꝰ ſaluatoꝛis. de gra ſpũſſacti
onis q in euãgelio dicũt aq̃ viue que hauriunt᷑
de fotib. i. ſacrameétis q fotes ſaluatoꝛis h dicunt᷑: Burgeñ.
dicit ꝙ magis ꝓpꝛia ẽ expoſitio ð aqua baptiſmi qẽ ianua
ſacramẽtoꝝ.Sʒ expõ burgeñ.quã dicit magis pꝓpaʒ poſſu
mus dicere magij extoꝛtã rõe illò mini aquas.na nõ refert
an aqua baptiſmi hauriat ex fõtib vel flumib. Et qꝛ vult
ſuã expoſitoeʒ foꝛe mag ꝓpaʒ cũ dicit baptiſmũ ſoꝛe ianus
ſacramẽtoꝝ:iccirco ſenſus eſſet haurietis ianuã ex fontibꝰ
quãta ſit huiuſmõi Ahanie pꝓpetas pꝑʒ etiã parũ itelligenti
Et cũ oẽs coiter catholici exponãt li fotibꝰ ſaluatoꝛis pꝓ ſa
cramẽtis ĩpꝛopꝛijſſima efſet burgeñ.expoſitio:haurietis a⸗
quãꝗ.i.baptiſmũ ex fõtib ſaluatoꝛis.i.ſacramẽtis.qua rõe
eni baptiſm hauriri veberet ex alijs ſacramẽtis eadẽ rõne
⁊ foꝛtioꝛi alia ſacramẽta hauriri deberẽt ex baptiſmo:quia
oia alia ſacramẽta rite ſuſcepta baptiſmũ pᷣſi upponunen ba
ptiſm ẽ vn de fõtib' ſacramẽtalib. ipꝛopꝛijſſima igit vide
tur expõ burg.q̃ ſigniſicat᷑ haurietᷣ fontẽ ex fõtibus:ſic igit
burgẽ. ſepe mouet᷑ lana capna. ¶ Caplm. XIII. .
Nus babylonis. Poſtq; ꝓphᷣa denciauit punitõ
ẽ aſſyrioꝝ q captiuauerũt decẽ tribus: hic ↄñter
denüciat punitõeʒ babylonioꝝ qᷣ captiuauerũt re
gnũ duaꝝ tribuũ.Et pᷣ denũciat babylonioꝝ ckenione
2

gra

ziij. ¶Niber
M ¶ Pꝛopi h e ſt „ 2 p itul a
n Ta ſ 5. ſeqauẽti. Pꝛima ĩ tres ꝑte unitõnis eð ſup vos. x¶ Pꝛopt hc. a ſua vtute p amanensu
Kd oki⸗ KlrezeaptoſeelePonne: Ren dl orcli tioꝛe:qꝛ th⸗ retrahit ſpm ⁊ caloꝛẽ a mẽbr exiioii mni
Bapylonioꝝ nfflictio: ibi Cllulate. tertio ſequẽs deſolatio b'z ſic rẽanẽt frigida tremẽtia: oſij iualida. AEt Vlai
ibi Et erit. Circa pᷣmũ dicit. a ¶ Onus bab ylonis.i. miſe oẽ coꝛ hõis tab.⁊ i. Coteret. p tſticia. ʒ ¶Toꝛſides . ſtebſonor.
ria eam oppꝛimens. qð vidit eſaias.i.puidit in ſpũ futurũ. ⁊cl.i.babylonij affigent pᷣ ãguſtia.ſic illi PAnnſaſe⸗ vi ni
b ¶ Sup montez. i. 3 lia. 1 Qnuſaſq; ciſind l⸗
babylonẽ tumoꝛe ſu⸗ = s porengei ümn⸗
pbiegleuatg. KE ¶ Ca. xII. ficies obuſte vultus eop. iuuari. al Facie lnn
— nus babylonis qd Eccè dies dñi vẽiẽt crudel 2buſte vult eoꝛ Enn
uate ſignuz. ſ. vexillũ vidit Eſaias filius a èêt indignatioõis plen ⁊ ire qxplſe . mect icẽ (bi tfies
pꝛecedens exercitum. mos., Sup moõtẽ caàligino furoꝛiſq; lad ponẽdaʒ iras vent faerlitelbi orpl
Eraltze voren ſiun leuate ſignuʒ: ẽxaltate in ſolitudinem: ⁊ peccato- opuſti. bl Ecce klain⸗
aando ad li vocez: leuate manumm: ti res eins coterendos de ea: oics hicconſedn nc
ſignu pfidentie 1 v · grediant᷑ poꝛtas důces. qm̃ ſtelle celi èt ſplendoꝛ ea ter deſcribitur al ibihſn
ctoꝛie obtinẽde: iõ ſß Egò mandaui ſactiſicatis rum non expendẽt lumen linio babrlonie ((Medoe
ditur: g0 Et ingre meis: èt vocaui ſoꝛtes me ſuuʒ. Obtenebꝛat ẽ ſol in birnte. um diele uu o
4 Dankvo:tao ſrant. os in irà mea xultãtes in oꝛtu ſuo:ſt luna non ſplen b (Ecce diej oñi Rin gie
bDunces.ſmedo gloꝛia mea. A0x mſtitudi gebit in lumie ſuo.] Et viſi iq eſt punigionis eurz
2 pſarũ: aꝛ crus rex nis ĩ montib qᷓi pploꝝ ſre tbo ſuper oꝛbᷣ mala:⁊ con eis cN e
plarum ⁊ darius rex quentiũ: vòx ſonitus regu ta ipios iiquitateʒ eoꝛum. lo ni ł Peae * Itlſnif
aao onerer⸗ gentiuz ↄgregataꝝ. Domi Etregeſcere faciam ſupbiã te punitois ad dd Pind
ee vrpibe oaf. nus exercituuz bcepit mili inſideliuz: t arrogantiam oeſignadi ſubddtt anhind
qnto. i ¶Ego man tie belli: venientib de tra foꝛtium huũiliabo. Pꝛẽci v ¶. ſeaniris mmüin
daui ac] Pebꝛei di · ꝓcul. A ſummitate celi do oſioꝛ eit vir auro: ᷑t homo — ai 1ddorn
tanamci dien min ⁊ vaſa furoꝛis eius ůt mundo obꝛico. Superh e ſignificitia vt miinan
nit bie caͤnoca en ad diſpdat oẽm terraʒ. Alula celum turbabo ? mouebi doeſignẽt maioꝛeʒ 1adr
citatõem ⁊ ſanctifica te: quᷣia ꝓpe eſt dies dñi: tur tra de loco ſuo: ꝓpter ĩ erageratoen pe ſniien
tionẽ. hebꝛei tñ vidẽt quia vaſtitas a dño veniet. dignationeʒ domini exer/ Fei n l tinni/
hic meli dicerrcken⸗ Pꝛõpt᷑ hoc oẽs man diſ citium:⁊ pꝛopter diem ire e (G iolnuudinẽ 6 yn
xponen oicit. Ma ſoluẽtur: t oẽ coꝛ hoĩs ta furoꝛis eius Et èt quaſi occiſis incolis. Aen,
daui ſanctifical mei? beſcet ⁊ ↄteret Töꝛſiones damula fugiens: (t quaſi fOm ſtelle cli n nie
i miniſtris meis: in ⁊ doloꝛes tenebũt:quaſi ꝑ ouis:ct nõ erit q cõgreget. Et gasnl R”
ſirauit s dſio volu turieni dolebũt. Anuſqſqq Anuſqſqʒ ad pplin ſuũ cõ/ fapia coꝛum Murͤſet
——— ad ꝓximuʒ ſuũ ſtupebit. uertet᷑: ⁊ ſiguli ad frã ſuaꝰ. pNõ expandet
caui foꝛtel? meos.dannę? „ „ — 1„ „ — ; ſol ge..i- epopetge.
do eis foꝛtitudinẽ. I¶ In ira mea.i. ad exequendũ punits 2ſiliũ ð iminẽ hiculũ. ¶ Obtenebꝛatus ſadli ininen
nem a me diſpoſitã. m ¶ Exultãtes in gla mea.i.in victo Balthaſar rer q occiſus fuitan. into an ioc i iliiͤ
ria gloꝛioſa a me ↄcedẽda.vel qꝛ cyrus rex pſaꝝ illã victoꝛi ꝓpe pncipiu regni ſui. na ircgi dmt (cbub enn
am attribuit gloꝛie diuine: vt habet᷑ vltio pal. ⁊ p eſdre.j. vlii ĩ appatu regio. I Et vi itabo. dlcüt h Enltin
ec dicit cyrus rex pſaꝝ oĩa regna ire dedit mihi dñs v. mSup oꝛbis mala.i.babylonis: 1 ppil Pil byp 6 t Enhe
E r młtitudis.i. maximi exerci ↄ babylonẽ veniẽtis vꝛbis male. qꝛ i hebꝛeo oꝛbis:⁊ dẽ boſen Vone 72 lriim
o ¶ Uox ſonit regũ ⁊c. i cpri regis pſaꝝ ⁊ darij regis me bolice.ſiẽ pariſp dĩ tor mũdus:qꝛ bab ylon erat se 2 Auniſnon
don: qꝛ foꝛte iſti aliquos alios reges adduxerunt ſecum. magna. vñ oic phus ĩ liꝛo politicoꝝiq edſina de ino⸗
p ¶Dñs exercituũ ⁊c] qꝛ militib ⁊ bellatoꝛibꝰ iſpirauit vo gio clauſa muris ꝙ ciuitas.co q; excedebat nõ iluem Filenpend
untatẽ audacia veniedi ↄ babylonẽ. q De tra lõginã gnitudinẽ ciuitati ie. n. hiero. ꝙ muri cart i cto ngl
alias ꝓcul.nõ abhoꝛꝛẽtes laboꝛẽ itineris:⁊ qꝛ non ſolu ho edlificati: alee⸗ hẽbat. xvj. miliaria ꝗᷣ faciũt octo uhe, Air.
mines fuerũt executoꝛes diuine iuſticie ↄ babylonẽ:ſed äge leucas. n ¶Etr eſcẽ ⁊c¶ qꝛ babylonij erat oi⸗ e; iubu
li:iõ ſubdit᷑: r ¶ A ſumitate celi dñs ⁊ vaſa furoꝛis eius.i. vt pʒ ĩ daniele. o ¶ Et arrogatia 76 iactabãt. n. ede elmuu
angeli ꝗᷣ ſũt qdam inſtrumẽta ad exequẽdũ diuina iudicia. ſoaltuake Rꝛeciſioꝛ erit vir auro.i.rarioꝛ:eo mo eurbe
8¶ Ut oupdat oẽm terrã.ſ.babylonis.Et ẽ locutio hyper loqueędi qͥ dĩ oẽ rar heioſi ge valde pauci babylonij kunmntii
bolica ad denotandũ magnitudinẽ ciuitatis babylonice: ? remãſerũt viri. q Et ho muͤ obrien Leau o puro ? indrſin
ppli multitudinẽ. ſicut aliqñ dicit᷑ pariſ ẽ totus mundus. rutilãte:⁊ dẽ obꝛicũ. ab ob radio radias. r ¶ Sup unkiindn
1Ululate bic oↄnter deſcribit᷑ babylonioꝝ afflictio.Etp h' celũ turbabo 2c locut ẽ hypbo ic ad deſignachi iin Nbrllr
mo quãtũ ad eoꝝ: anxietatẽ:ſcõo quantũ ad eoꝝ pene acer magnitudinẽ ire dei ⸗ babylonẽ. s¶Et erit qſi damla fißnte 4
bitatẽ:ibi Ecce dies dñi.tertio quãtũ ad aquerſarioꝛuʒ fe fugiẽs loons ſexracit 4 venerat aliũde ad auxiliũ Bal⸗ 8e femn
rocitatẽ:ibi Ecce ego. Circa pᷣmũ dicit: ¶ Ululate. ſcilicet thaſar t 6t qſi ouij. fugiẽs lupũ. vl Et no erit ꝗ co Nlie
o vos babylonij:vlulatqẽ clamoꝛ ↄfuſus indiciũ ẽ magni greget.ad reducẽdũ eos i babylonis auxiliũ:iõ ſpditur. ncchegſſin
tioꝛis ꝓhibẽtĩ foꝛmare vocẽ diſticta. ppe ẽ ꝛcẽi. x¶ Unuſqᷣſq; ad pplin ſuũ ↄueꝛtet᷑ ⁊c.qa tioꝛe ꝑterriii uiihhen

penneli
derüt beabſn
Aufi En
dies eontij
lerdacdir
fictobpton
mumerpoen
