Dicit oñs. Hic ponit᷑ pꝛi

hebꝛeos dicit truncatus vbi opoꝛtet aliquid ſuppleri. 2

eodẽ modo etiã cũ dicit: ¶ ¶ Si ñ occurri tibi.ioccur

rã. m In tepoꝛe afflictionis. ĩ hebꝛeo habet: Si non
feci tibi occurrere ⁊c. ⁊ eſt eadã ſentẽtia.qꝛ dñs poteſt oc

currereꝑ ſe vel ꝑ aliũ.Et expõit iſtõ ra.ſa.duplicii vno

dibus peccatis tuis:⁊ i i·

eſiduos ei

tuiſti idola: vt habet. s.c. xi. r

liberãdo. x ua.i. diu 1.
o) meo.vñ i heb. hi: Noli i plõgatoe tua ſuſcipe me i.meã
nõ re-

modo deſedechia rege iuda quttipoꝛeſue aſlicionis mi⸗

ſit nücios ad hieremiã rogans vt oꝛaret deuʒ pꝛo ipſo ⁊ po

pulo ſuo: vt habet ifra.xxj.c. ꝗᷣ ſedechias dẽ hic ĩimic'chal⸗
deoꝛũ ipſũ obſidentiũ:vl hieremie: qꝛ ipʒʒ ꝑmiſit icarcera/
ri vt habet᷑ irra cũ tamẽ ex officio regis debuiſſet eũ defede

re.Alio modo de na

bugardan q veſtructa
tibi ĩ tpe afflictõis:ẽt in tpe ciuitate ⁊ populo ca-
tibulatõis aquerſũ inimi- piiua ——
cuũ. Mundd ſederabit ſeræ ra a libertatè eũdi vł

ferro ab aglõe ⁊ es: Diuůᷣi Bmnanẽdi vbi vellet: vt
tias tuas ⁊ theſauros tuoſ habet ifra.xl. quãdo
ĩ direptionẽ dabo gratis ĩ ſedechias: ſacerdotes

⁊ falſi ꝓphete inimici
- . leremie ĩ a ſtis
bus termis tuis.Et addu- irertone ⸗M 20
eã iimicoſ tuoſ ð terra quĩũ Nuquid ſederabitur
ne cis: quia igiiis ſuccẽſus n a Mma bie e
ẽ ĩ furoꝛe meo è ſuꝑ voſ ar bit kelmd Pꝛo re⸗
debit. Tuᷣ ſciſ dñe:récoꝛda c abylonigtcle vter⸗

Hõ 4 ge babylonis:qꝛ vter/
re mei ⁊ viſita me:⁊ tuere q; rex erat foꝛtiſ:ej ve
me ab his ꝗ pſequunt᷑ me. ro pꝛo ſedechia rege
Noli ĩ patietia tua ſuſcibe ui erat debilioꝛ. Eſt

me. Scitò quoniam ſuſti rcen we Nar aer

nui pꝛo te oppꝛobꝛiuʒ. In faciet pacẽ cũ nabuc.
nenti ſunt ſermones tui ẽèt qui ditit ferrũ ab ad-
comedi eos. Et factũm eſt

mihi verbũ tuum i gaudi ctoerilla parre d
um ⁊ leticiam coꝛdis mei bũtur: qꝛ ſic pꝛophe
. ttg tua inueniret falſa
ððẽ ⁊ magis te pſequeren
tur tanꝙ pꝛophetã falſũ cönſrg. Na da vici Heseſt liree
ta va: Nudd ↄteret ferꝝ ferrũ ab aqlõe ⁊ es.Rõ hurdiuer

ſitatis ẽ:qꝛ verbũ hebꝛaicũ h̊ poſitũ a hiero.equocũ eſt ⁊ ſi
at aſſociationẽ ⁊ ↄfractionẽ.pmã ſigniſicationẽ ſeqt trãſ
atio nr̃a:2“*" vero ra.ſa.⁊ ſm eũ ꝑ ferrũ pᷣmo poſitũ itelli-
git rex egypti:ð cup auxilio ↄfidebat ſedechias:pꝑ ferrũ ſcõðs

poſitũ rex babylõis:⁊ ꝑ es ipᷣe hieremias qᷣ ĩfine huũ.c.vo
cat᷑ mur ereus:et ſic ẽ ſeſus: Nũqᷣd rex egypti ꝑ ſuã foꝛtitu
dinẽ ↄteret regẽ babylõij ⁊ te qͥ pphetipas p rege babyloij õ

ſedechiã ⁊ regẽ egypti.q.d.nõ:imo accidit ↄriũ:iõ ſbdit cõ
uertẽdo ſᷣmonẽ ad regnũ iuda: o ¶ Diui.tu.⁊ theſa.tu.i

direpti.da.gra.i.ꝓ nullo. Sedechias.n.vnã ptẽ miſit regi

egypti vt auxiliaret᷑ ſibi ⁊ nipil ei valuit: vt hẽbit.j.aliã vo
ptẽ rapuerũt chaldei. ꝓ ¶ In om. pec.tuij.i.ꝓ pctis tuij ac
cidẽt tibi hec. q ¶ Et ĩ om.ter.tu.ſicẽ ĩ oib termis tuis ſta/
gnis ſuc.è i furoꝛe meo.

i.gelus vidicte mee. s Et ſuꝑ vos ardebit.i.vidictã meã
ñ euadetis. u ſcis. Hic ↄni poit pphe petitio:qꝛ dixe-

rat ſibi dñs ꝙ finis ſu eẽt bon ipᷣʒ ↄſolado:iõ petit huↄſo

latõis accelerationẽ dicẽs: t ¶ Tu ſcis dñe.inocẽtiã meã.
ſupple. v ¶ Becoꝛ. mei. me cito ↄſolando rð aduerſarij
loli i pati. tua.i.diu ſuppoꝛtãdo aduerſari

petitõeʒ exaudire i lõgiquũ. y Lito qim ppi te ſu. op. q.
d. cito obe adhibẽ rmediũ. nuẽ.ſt ſer.tui.ſ. vitate plẽi
St co. eos. i. ſuſcepi tãq; cibũ ſuauẽ. b ¶(Et fa. ẽ mi. ver.

tu.iĩ gau.ſ.a pnqñ miſiſti me ad arguẽdũ ppłʒ:cuicoꝛꝛectõ
naala. eo ꝙ dixiſti..iij. Tu ãt foꝛnicata es cũ amatõibꝰ
m

tñ ruertẽ ad me:⁊ ſic expõit ra.ſa.Alr expõit᷑ ſic:Et fa.

eſt mi. ⁊c᷑. aꝛ mã gaundij dʒ eẽ hoĩ qñ illuſtrat ruelatiõe dina
2 maxie i iuuẽtute ſua:ſicẽ fuit de hiere.vt hẽt.S.i.c.⁊ huie

ptiuato occurrit hie-

—

lone eo ꝙ venit cõtra

l

*

expoſitioni cõcoꝛdat lr̃a ſequẽs cũ ſubdit: a ¶ Qm̃ inuo/ q pſ quebant hieremiã ad iſtictũ ſacerdotũ a falſoꝝ ꝓ

catũ ẽ nomẽ ⁊c.leo ꝙ ſũ inſtitui⁊ vocoꝛꝓpheta dñi.Etqꝛ phetaꝛ.· . ¶ In. c. v. vbi dĩ ĩ poſtilla:
Pphete ſe abſtrahebant a vanitatibus mũdi vt eẽnt magis Pꝛopter manaſſen ⁊c. ddiuno.
apti ad pcipiẽdũ illumiatiões viuias:ideo ſubdit᷑: b¶ NI õ DOc qõð dẽ h: Pꝛopter manaſſen ⁊c. videt᷑ eſſe ʒ
ſedi ⁊c᷑. ⁊ gloꝛiatus ſum.in te nõ ĩ mũdana vanitate.verũtũ illud quod habet᷑ deut.xxiiij.c. Nõ occidẽt filj
q:ꝛ: dceſſu teis reuleeeels: — „ patribus. A
ta ẽ hieremie deſtru⸗ quod dicendũ fſʒ

ctio ciuitatij ⁊ templi quòniam ĩuocatum eſt no ni ad me dicens: Noön ac· loſam ꝙꝙ quõ ſa⸗
entsſern wlenc mẽ tuũ ſup mel:dñſ de ex cipies vxoꝛem:⁊ nõ erũt ti Gorug merla ach
deminanmonie: e qmm̃ exrcituũ. Hn ſedi ĩ cõcilio bi filij ⁊ filie ĩ löco iſto. O Hane e alan⸗
2 . „— Pe, L SH ,—. — ⸗ . *
in pncipio neſciebar ludeniiũ:⁊ gliat ſũ:a facie hec diẽ dñs ſupꝑ filioſ: ⁊ fili ceteroꝛũ:ſi pecca
vmũ eẽt pᷣdeſtinatois mantue. Slus ſedebam aſqꝗ gnãnt᷑ loco iſto:⁊ ſup tox flagicia ſi li⸗
velem aminationie.: quniã amaritudie fpleſti mfes eoꝝ qᷓ genuerũt eos betl nepotelc ſe
rali c peeſſuj co⸗ me. Quaf ſcũs ẽ doloꝛ me ⁊ ſup pẽes eoꝝ ð quoꝛum poſteron pucnins

gnitionẽ minus öter· us ppeti: ⁊ plaga mea de ſtirpe ſũt nati ĩ terra hac. apitulu. XVI.
minata ad magis de ſperabilrenuit curari: Fů Moꝛtib egrotationũ mo = NT fcim̃

eminnon vr pale ca ẽ mihi qᷓ̃i mdaciũ aqx ꝛiẽt. Nõ plagẽt ⁊ ñ ſepeliee ¶ett hic
gucle⸗ aeo⸗ gnitio iſideliũ. Mꝛõpter hoc hec ĩ ſtergliniũ ſup faciez terre mm per Wonen
ne ſupernaturali:qui dic dñſ.Si ↄnerteris ↄuᷣer erũt.Et gladio ⁊ ſame ↄſu itur peccatuz iu
Peeſus eſtperreutla la te:et ante faciẽ meaʒ ſta mẽtur:⁊ erit cadauer eoꝛũ da irremediabile
tion? diuinaz. iõ ſeft bis:ẽt ſi ſepaueris pᷣcioſũ a ĩ eſcã volatilib celi ⁊ beſti ¶ tu ad euaſioneʒ
tprema vee vili:quaſi os meũ eris. Cõ il terre. Hec.n.diẽ dñſ: Nè denlne iiruna
viigicte tue fuune. Uertet ipſi ad te: tu nõ cõ igrediaris domũ conuiuij ſine retractiõe: 7
d(¶Solus ſedebam lerteris ad eos. Et dabo nequte vadas ad plãgẽdu; diuiditur ĩ duas
tanq triſtis ⁊ merẽ. le pplo huic ĩ murũ ereu; neqʒ ↄſoleris eos:qꝛ abſtu parteſ: qꝛ pꝛio po
es emerlcul. ſoꝛtẽ: bellabũt aduerſum li pacẽ meã a pplo iſto diẽ Riner Kuatnorta
do oiſiructlonem c te: nõ pᷣualebũt:quia ego dñs:miſericoꝛdiã ⁊ miſera xſcdo ipſius cã vel
uitatis ⁊ templi diffiꝰ tecũ ſũ:vt ſaluẽ te ⁊ eruã te tiones. Et moꝛiẽt grãdes roõ:ibi Et cũ ãnũ⸗

nitiue: ſubditur: dicit dñs. Et libèrabo te ⁊ parui ĩ terra iſta nõ ſepę ciaueris. Circa p

f¶ Quare fa. eſt do. peſſi 16 „ Tiene &̊t mũ dicit dñs hie
me. ppe.i.abſq; cõſo/ Rmandeflünorict . lienturnec plangeuure remie: b NH
is: qꝛ videbat ꝙ ciui⸗ KHciͦ verbuͦ domi pꝓ eis. Et noön frãgẽt ĩt eos ⁊c᷑ ex hoc loco di
taſæ templän recdifi xLxXxEc cunt doctoꝛes ꝙ
carentur tẽpoꝛe uuuſ. l hieremia) moꝛtu
¶Fac.ẽ mihi quaſi mẽdaciũ aqꝝ infideliũ. dicunt᷑ aque us fuit virgo:qꝛ nõ ẽ aliquo modo veriſimile ꝙ cogno
iſideles toꝛꝛẽtes qui ad tempus fluunt aquis q̃ adueniẽte fic uerit mulierem foꝛnicarie cũ fuit ſanctificatus in vtero
citate deficiũt:⁊ per hãc ſimilitudinẽ iſinuat ꝓpheta ꝙ con matris:vt habet᷑ ſupꝛa.jc.a illuſtrat᷑ dono pꝛophetie a
ſolatio tempoꝛalis ſibi deficiebat qñ ea indigebat: ſicut aqᷓ. iuuẽtute vſq; ad moꝛtẽ. Sed ↄ hoc poſſet obici quod
toꝛꝛẽtis magij eſſet neceſſaria ĩ eſtate ꝙᷓ i hyeme. h ¶ Pꝛo ſubditur: c ¶ In loco iſto. ex quo viðt᷑ ꝙ alibi accepit
pter hoc. Hic ↄñter põit dñi reſponſio in qua ꝓmittit᷑ pppe vxoꝛem.Ad quod dicẽdũ ꝙ argumẽtum eſt magis ad
te ſupna cõſolatio que ẽ ſũme appetẽda cũ di: i¶ Si ↄuer oppoſitum ꝙᷓ ad ppoſitum:quia cũ dicit᷑: In loco iſto.
teris.ſ.aliquos de malo ad bonũ per tuam exhoꝛtationem itelligit᷑ tota iudea que ꝑ nabuc.fuit vaſtata:⁊ mlto ma
h¶ Conuertã te.ſ.ad me dando tibi internaʒ ↄſolationẽ. gis excludunt᷑ ab eo nuptie i terra aliena.ſ.ĩ egypto vbi

——

—

i ¶ Et ante faciẽ meam ſtabis.eternalit vidẽdo clare facieʒ deſcẽdit cum populo iude ſugitiuo: vt habet ifra.xliij
mea cu angelle A ſi ſepa.pꝛeci.a vili.i.pꝛedeſtinatos caplo:nec habuit ibi materiam leticie ſeu nuptiarũ ſed
a pᷣſcitis. ¶ ¶ Quaſi os meu eris.q.d.in hoc loqueris pio magis triſticie ⁊ miſeriarum ꝓ culpa populi quã argu
me qui pᷣdeſtinatos ab eterno:ad gr̃am voco in tpe.ille eniz ebat ⁊ pꝛo pena ſequente quã pꝛeuidebat. Cetera patẽt

q loquit᷑ ꝓ rege dĩ os regis. m ¶ Conuertẽtur ipſi ad te.· vſq; ibi: d ¶ ie ingrediaris domũ conuiu.ſ. gaudi

malũ dimittẽdo ⁊ te imitado: n Et tu mi ↄuerteris ad eoj. oſi.q.d.non imminet tempus gaudij ſʒ doloꝛis.¶ e
i.ad eoꝝ maliciam pꝛecedentẽ.q.d.dñs nõ debes dimitte q; vadas ad plangendum.ſ.moꝛtuos:tum quia nõ va/
re pᷣdicationem ex hoc ꝙ pauci tibi credunt ⁊ multi: ꝓpter cabat alicui plangere amicũ moꝛtuũ ppter continuum
hoc te odiunt:⁊ quia ero tecum eoſ:ideo ſubdit᷑: o ¶ E inſultum chaldeoꝝ:tum quia pꝛe nimia anguſtia meli
dabo te populo huic ⁊c. in tantũ ꝙ non habebis eos time oꝛis conditionis reputabant᷑ moꝛtui ꝙ; viuẽtes. Cetera
re:cuius cauſa ſubditur: Oo Qula ego tecũ ſum. qui ſuʒ atent vſq; ibi: f Er nõ ſe incident. in hebꝛeo habet᷑.
virtutis infinite. p ¶ Et liberabo te de manu peſſimoꝛum kacerabun⸗ vnguibꝰ: g¶ Neq; caluiciũ fiet ꝓ eis.i.era
i.ſacerdotum ⁊ pſeũdo ꝓphetaruʒ qui ſub ſpecie ſanctita dicatio ſeu tonſio capilloꝛum:talia enim fiebant tuncĩ
tis decipiebant populum:⁊ dicebant hieremiam eſſe pphe luctu moꝛtuoꝛum. h ¶ Et non frangent inter eos lu/
tam falſum:a hoc ẽ peſſimũ.ſ.ſub ſpecie ſanctitatis agere genti panem ⁊c. conueniebant enim amici defuncti ad
malũ. Unde di bie onymus: Simulata ſanctitaj duplex manducandu ⁊ bibendum cum filio eius vel alio repꝛe
iniqtas. q ¶ Et redimã te ðↄ mãu foꝛtiũ.iregij ⁊ pncipũ ſentante perſonã defuncti ad ↄſolationẽ ꝓ moꝛte eus:

— . . . . .

. . .
. .
. .

ilind ici

tpoſt dos
gospericol
malgen
uli onfln

ſiptoti,

ctpoſperope
agun
luſtoicola⸗6

upoſuitisite
Pofb rbeb
rütpicgi
foc etun &⸗
oſtnarcid
EN

ſos. w
Hea. Hi⸗
Dücaipen⸗
niditin de

o poni

um mvl
ſcoamni
lio: j Don/

rnio. A

S
I Eencliyo

de lora hac 7

Uful ibleun

mlnc ibib

lnliniſlitp

ulinthab

ſaniens bi di

Alenasgenhhin
luy albrſonnt

Atvni
in 1.

dr po. ede
uiz
Aonnſeni
Phrhutſemin
Ginblue
bliltagtin
ünalre ſor
ſe tog ich

nütſln .

bidiiag.
Nrkdk
licſe;
ſüagiifi
0Pundn
Aoldentif
thſnggli⸗
hoſeos Ncn⸗
tſeouit
uawnͤſien
Neſgcuſi

noſc.

nlagen g
Ptnmepini
ä
NTi
ſen
VMWeir
tum per on
kiurpenmgt
Auimemaiih
Stiag uaſonn

dme ſemotalta

honinuz funurn
ſae wractoe·
Diwridoa
Pmnoordiop
Purhodnot
lari denidt

ſcoigſd

Ciauens An)
nuũoicitois)
mie b
nnes pton
Cerboclowol
nt doctorch
emiasſmorn

imdeqcoe

ficmsnr
opopheits
wolaodgtnt
diqaibia
ſtum Etmage

jdcct loin

tractuntnion

linalichnf

vbea in
iaeſeunipin
lo⸗ llgun
cenn Aeng

1

müconug / ,
anhennbſ
Gosminlunn

minlu n in

plo dñi: vt habek

4 achuc fit i pluribus

¶Hieremie. vvj

terris.p hoc aũt ꝙ h̊ dẽ ꝙ talia ñ

fient:deſignat᷑ nõ vacabit alicui flere moꝛtuos:nec flẽ

tes cõſolari rõnibus pᷣdictis. h

Hic ↄñter ponit᷑ dicte moꝛtalitatis rõ:⁊ diuidit ĩ duas:

qꝛ pꝛio explicat᷑ canſa:ſcõo replicat pena:ibi Eijciam.

Pꝛia pars patet
vſq; ibi: i ¶ ꝛꝛ
ðreliquerunt me
pfes veſtri. negli
gendo diuinũ cul
tũ. k ¶Et abie/
runt poſt ðos ali
enos.per idolatri
am:hoc pʒ exodi

xxxij.ĩ adoꝛatõe
vituli conflatilis

ſi p totũ. ¶ Sʒ
⁊ voj pe operati
eſtis.q nõ ſolũ co
luiſtis idola:ſʒ ẽt
ea poſuiſtis i tem

iiij. Re.xxj.qð ñ
fecerũt pꝛes vꝛi:⁊
ĩ hoc etiam eſtis
obſtinati:iõ ſvᷣdi
⸗
ſq; c. m Etr
jciã. Hic oñt re
plicat᷑ pena:⁊ di/
uidit᷑ in duas: qi
pᷣmo ponit᷑ iudeo
rum repꝛobatio:
ſcõo gentiũ voca/
tio: ibi Domine
foꝛtitudo. Circa
ꝛzimum dicitur:
m21 eüciã vos
de terra hac ⁊c.
hoc fuit iĩpletum
qñ nabuc.iĩ baby
lonia traſtulit po
pulũ:vt habetur
ſeruietis ibi djs
alienis.qꝛ mlti iu
deoꝝ adheſerunt

idolatrie babylo- ve
nioꝝ. O A tur vltra viuit dñſ ꝗ eduxit
noõ dberue ſage.
q. d. ibi afflieim —
ni valde dura ſeruitułe:iõ ſequit᷑: p ¶ Ecce dies vẽient

lugenti panẽ ad ↄſolandũ
ſup moꝛtuo:⁊ non dabũt
eis potũ calicis ad ↄſolan
duʒz ſuꝑ pr̃e ſuo ⁊ mr̃e. Et
domũ cõuiuij nõ ingredia

ris vt ſedeas cũ eiſ ⁊ come

das ⁊ bibas:qꝛ bec dic do

min exercituũ de iſrl: Ec/
ce ego auferã ð loco iſto ĩ
ocul vꝛis ⁊ i dieb vꝛiſ vocẽ

gaudij ⁊ vocẽ leticie:voceʒ
ſponſi ⁊ vocẽ ſpõſe.Et cᷣʒ
anũciaueris pplo huic oia
verba hec ⁊ dixerit tibi:q̃/
re locut᷑ ẽ dñs ſup nos oẽ
malũ grade iſtò: Que nrf̃a
inigꝗtas:aut qð pctm̃ nrim
qð peccauim oño ðo nr̃o
dices ad eos: Quia ðᷣꝛeliq̃ᷓ

ft me pꝛes vi ait dñnſ:t ab

ierũt p deos aliẽos ⁊ ſerui
erũt eis:⁊ adoꝛauerũt eos
⁊ me ðᷣreliqrũt:⁊ legẽn
nõ cuſtodierũt. Sed ⁊ voſ
pep opati eſtis qᷓ;ᷓ; pꝛes vꝛii
Eccẽ.n.ãbulat vnuqſq; pp

pꝛauitateʒ coꝛdis ſui mali:

vt me nõ audiat.Et ᷑ijciaʒ
voſ ð terra hac ĩ terrã qua
ignoꝛatis vos ⁊ pꝛes vꝛi:et
ſeruien ibi dijſ aliẽis die ac
nocte qui nõ dabũt vobis
regẽ. Pꝛopterea eccẽ dies

veniẽt dicit dñs:⁊ nõ dice⸗

⁊c ly hoc inuit ſeruitutẽ babylõica foꝛe durioꝛẽ egypti⸗

Aca:qꝛ faciet obliuiſci ſeruitutis egyptiace: ⁊ liberatio

de babylõe liberationẽ de egypto.motus.n. maioꝛes o

pellũt mioꝛes:li.de ſomno ⁊ vig. q
piſcatoꝛes multos.i.chaldeos qꝗͥ ceperũt hitatoꝛes hie/
ruſalẽ tanq piſces ↄcluſoj itra rete. r ¶ Et poſt hec ei/
mittã mul.vẽa.qꝛ rex ſedechias ⁊ viri bellatoꝛes plu
res alij de hierim fugerũt per viã occultã:ſʒ chalði ad
mogdũ venatoꝝ iſecuti ſũt eos ceperũt: vt habet᷑iiij.
Re. vltimo. s ¶Et venabunt eos pe oi monte ⁊c.i. j

5

Ecce ego mittã

obus latibulis vbi refugiẽt. t ¶ Quia oculi mei ſup
v»Wared ei. ſuper oĩa mala opa ſua ad puniendum
V¶Et reddã pꝛimũ oupli.iniq.⁊ pecca.eoꝝ.i.peccata

Et cũ anũciaueris

7

coꝛdij operis ipſoꝝ. Uel peccata deũ 25 ximũ puniã

debite anteq reuocẽ eos de babylone. x ¶ QAuia cõtami

rõe tẽpli quod erat ĩ ea. y
libus idolis imolatis. 3

filios iſrl ð̊ terra egypti: ſʒ

viuit dñs qui eduxit filios

iſrł ð terra aglonis:⁊ ð vni

uerſiſ terris ad q̃s eieci eoſ
⁊ reducã eos ĩ terrã ſuam
quã ðdi pꝛibus eoꝝ.Eccè
ego mittã piſcatoꝛeſ miłtoſ
diẽ dñs:⁊ piſcabũtur eos.

Cct poͤſt hec mittã eis mul
tos venatoꝛes: venabũt
eos ð oĩ monte ⁊ ð oi col

le:⁊ de cauernis petraruʒ:

quia ocli mei ſuꝑ oẽs vias
coꝝ. Noõ ſüt abſcondite 2
facie mea:⁊ nõ fuit occulta

iniqtas eoꝝ ab oculiſ meiſ

Et reddã pᷣmũ dupliceſ ini

gqtates ⁊ pctã eoꝝ:qꝛ cõta/

miauerũt terrã mea ĩ möoꝛ
ticinis idoloꝝ ſuoꝝ ⁊ abo

miationib ſuis iĩpleuerunt
hereditatẽ meaʒ. Bomine

fſoꝛtitudo mea ẽt roburme
um:et refugiũ meũ die tri

bulationis. Ad tè geẽtes vè
niebãt àb extremiſ terre:L᷑t
dicent: AUerẽ mẽdaciũ põſ

ſederũt patres nr̃i:vãitateʒ
que eis nõ ꝓfuit. Nũquid

faciet ſibi hõ deos: et ipſi

non ſunt dij⸗ erired ccce
ego oſtẽdã eiſ per vicẽ hãc

oſtendã eis manũ meaʒ et
virtutem meam:et ſciẽt ga
nomen mihi dominul.

miraculoſij ad ↄfirmationem verita

n moꝛticinis idoloꝝ.i.iĩ aia

nauerũt terrã meã.ſ. r erat diuio cultui deputata
ne. PHic iuxta deiectionẽ iude

oꝝ ponit vocatio gẽ
tiliũ ad fidẽ ſicut fit ĩ

pluribus locis ĩ pppe

tis:⁊ qꝛ iſtud fuit ex
maxia dei miſeratioe

7 potẽtia: iõ ꝓpheta

dei potentig confitet
dicẽs: 3 Dne foꝛ⸗

titudo mea.ĩ aggredi
endo magna ofidens
de vᷣtute tua. a ¶ EEt
robur meũ.i.me ro
boꝛãs i ſuſtinẽdo ad
uerſa. b ¶ Et reſu
giũ meũ.õ iminentia
picula. c ¶ Ad te gg

—

tes.i. gẽtiles. d ¶ Ue
nient. ꝑ fidẽ ad apło/

rum pᷣdicationem.g

e ¶ Ab extremis fre.

dqꝛ i oẽm terraʒ exiuit

ſonug eoꝝ pſal.xviij
f¶ Et dicẽt. tuã dei⸗

tatem confitenndo.
g ¶ Uere mẽdacium
icultu idoloꝛum.

b Poſſederũt pa

tres noſtri ſic.n. dice
bant gentileſ ↄvuerſi p
aploꝝ: pꝛedicationez

de idolis q̃ pꝛes eoꝛũ

coluerant: iõ ſubdit:

i ¶ Nuqd faciet ſibĩ

hõ deos.q.d.nõ: ſecd

magis ecõuerſo deuſ
facit homines: ideo

ↄcluditur de idoł.Et
ipſi nõ ſũt dij.⁊ ſpᷣdit᷑
ipſona dñi: k ¶ Jc
circo ecce ego oſt.edaz
eis.i.gentilibus ad fi

dem venientibus.
¶ Per vicem hãaãc.

ideſt apoſtolos: dd

me Aiu ſubditur:
H ſtẽdã eij manũ
meò.i.potẽtiã i opibꝰ
tis pꝛedicate per aploꝰ

ſʒ ꝙ dicitur Marci vltimo: At illi ꝓfecti pᷣdicauerũt vbi/

q; domino coopante ⁊ ſermonem cofirmãate ſequentibuj ſi

gnis. n ¶ Et ſcient qꝛ nomen mihi dñs. in hebꝛeo habet᷑

hic: Nomẽ domini tetragrãmaton. quod ẽ appꝛopꝛiatum

ſummo creatoꝛi. SGẽtiles.n.vidẽtes miracula qͥ nõ poterat
fieri niſi virtute diuia:ſtatim cõſitebant᷑ diuinitatem xpᷣi ĩ
cuius nomine hec fiebãt. Totũ autem iſtud ab illo loco:

A te gentes.expõit᷑ ab aliquib cõiter ad lr̃am pꝛecedenteʒ
de iudeis reuertẽtibus de babylone cum quibus plures g?

tiles ↄuerſi ad iudaiſmũ redierũt: ⁊ vtriq;ʒ ↄfitebant pꝛes ſu
os in idolatria err aſſe:⁊ pʒ applicatio l̃e ad hãc ſniam.

In capitulo.xvi.vbi dicitur in poſtilla: Non ingrediarj

domum conuiuj..

—

¶Miber

Aquedã dictis que ſignificatↄuiuiũ nõ ſimpliciter
cGB/ ↄuiuiũ lugentiũ tm. vnde glo.ĩ hoc loco:Mos

N lr̃a noſtra habet: COuiui.in hebꝛeo habetur

lugentibus ferre cibos ⁊ parare ↄuiuiũ. vnde alibi: Date

vinũ his ꝗᷣ ſũt i luctu vt obliuiſcantur doloꝛis.hec ĩ gloſa.
In eodẽ.c.vbi dẽ ĩ

poſtil. Ecce dies veni — —
eiei domninns. (. ccâtum iuda XVII
¶Agdditio ſecunda./¶ Aſcriptum ẽ ſtilo ferreo

1 — i vngue adamantino:exa
—,— ainatentet i ratũ ſupẽr latitudinem coꝛ
— excedit i dis eoꝝ:ẽt i coꝛnibꝰararuʒ
erationeʒ a captiui? iſj Nry fuerit
tate babylonica: illa con. Tum kecoꝛclan ue
enĩ fuit cu maxis mi filij eoꝛũ araꝝ ſuaꝝ:⁊ co
raculis ⁊ poꝛtentis:et rũ ſuoꝝ:lignoꝛũq; frõden
cũ vera libertate ⁊ tii tiũ ĩ mõtib excelſis: ſ- acriſi⸗
cãtes ĩ agro:fòꝛtitudinẽ tu/

upho ſine alia iugo
gentii: enoppoſiu, am d oes theſauros iuos

ↄtigit i babylonica a Oeshea e
ptiuitate. Unde in t? in dirptione dabo: excelſa
plo ſecũdo celebꝛaba tua ꝓpièr pctã ĩ vniuerſiſ ſi
rur lenn baſche ime · nuib tuis. Et rèlinqyris ſola
printe⸗vnde ue x 1b bereditate tua quã di
c. Appꝛopiaqᷓbit at tibi:⁊ ſeruire te faciã inimi/
paſcha dies ſeſtus iu cis tuis ĩ terra quã ignoꝛaſ
deor Mnde illo t“Quõniã ignẽ ſuccẽdiſti in
S sbit eu furoꝛe meo vſquͦe i eternü

Tõ dicet vltra viuit 8 ardebit. HNẽc dic dñſ. Mã
dñs q eduxit filios ii GCb =
rael de terra egopiti.

—.

cũ in illo tpe vigebat mẽoꝛia liberatõis egyptiace ſicut ĩ pꝛi
mo tẽplo:et iõ hec ꝓphetia de tpe redeptionij xpᷣi intelligẽ
da ẽ: que quidẽ redeptio incompabili excedit redẽptioneʒ
eg ptiacam. Unde in gloſa hoc quod diciiur non ſub cyro
ſed ſub xpᷣo completum eſt. ¶ NReplica.
.c.xvj.vbi dẽ: N ingrediaris domũ couiuij: po/
ſtil. dicit gaudioſi:burgẽ.lugentiũ tm:qꝛ mos ẽ in
it ferre cibos ⁊ parare ↄuiuiũ lugẽtibus:qꝛ ali
bi dẽ: date vinũ his qui ſũt i uctu vt obliuiſcant doloꝛis.

Hec burgẽ.Sed hec expoſitio videt᷑ ð lr̃am que dici: Non
igrediaris ad ↄuiuiũ.burgẽ. aũt pꝛecipit ĩ ſuo ſenſu ꝑpari cõ

uiniũ:⁊ ſicgloſa burgẽ.pꝛecipit quod lr̃a phibet ⁊ iterdic.
¶Un eo.c.vbi dẽ: Ecce dies veniẽt ⁊c᷑. Expõit poſtil. pꝛout
lr̃a ſonat ꝙ ſeruitus baby onica fuit durioꝛ egyptiaca ⁊ li⸗
beratio ab illa gloꝛioſioꝛ ⁊ ↄpẽdioſioꝛ qᷓᷓ ab iſta:hoc ſane ĩ

telligẽdo de liberatie completa:que ꝑ xpᷣm tempoꝛe ſecun

di tepli fuit cõſũmata. Iſtã ſuppletione poit poſtilla. fra.x

„ 52

xiij.c. ⁊ per eã tollit᷑ obiectio burgẽ.i hoc loco. Ea q̃ ab hoc

Eccati iuda. Hic põitur qntũ ad oſtẽdẽdũ pecca
Jtũ ppli iude iſanabile:p hꝰ quod dẽ. Scriptũ ſtilo

6* ad.xli.c.burg.fac ſi modice ſpeculatõis.Ca.xVII

eſerreo i adamãte: que criptura ẽ idelibilis: ⁊ dini
4l hoc capitulũ i duas ꝑtes:qꝛ pmo ponit᷑ ppli iude repꝛo
batio:2 Piotemie abeatloꝛibi Sana me dne.Pꝛima i du
28: q? hꝛio poit repꝛobatio ppli ppr epidolatria: ꝓpt ipi
falſa oↄfidẽtiã ibi hec dic. Circap dẽ: a ¶ Decca. iu ſcri.
ẽ ſtilo ferreo.i.p ſculptura. b ¶ In vngue adamãtino ·i.in

lapide adamãtino ad modũ vnguis polito:a ĩ hoc deſigna

iaelibilitas hub peccati e mãifeſtatio coꝛam deo
Exaratũ.i.ſcriptũ. O¶ Sup latitudinẽ. in hebꝛeo ha

t
c-
bet: Super tabulã coꝛdis eoꝝ. ex hoc pʒ ꝙ i vngue adama
tino ſignificauit coꝛ ppli iude:qð ſic noiatur ꝓpt obſtinatio

— —

nem in peccato. In hebꝛeo habet᷑: In vngue ſamir.a di⸗

cũt hebꝛei ꝙ ſamir ẽ nomẽ vermis cuiuſdã:cuſſanguij

2 „ — *

hʒ vim cauadi ⁊ icidẽdi lapidẽ:⁊ ſᷣm hoc vnguis nõ ac/
cipit᷑ hꝓ politioe ſʒ p virtute illius ſanguis:⁊ ſᷣm eoj ſic

fuerũt ſciſſi lapides q ponebant ĩ tẽplo ſalomõis:ſic di/
ctũ fuit.iij. Re.vj
= ſup illꝰ Malleꝰ
ledichõ ꝗ conſidit ĩ hoĩe:

⁊ põit carnẽ bꝛachiũ ſuuʒ: audita in domo

1 . . . dñi cũ editicaret.
a dño recedu coꝛ cius. e(¶ Et ĩ coꝛnibuj
Erit i qi myrice i ðſerto araꝝ eoꝝ. qꝛ ibi
et nõ videbit cũ venerit bo eran Kulpra no⸗
.= —– R—— r. „ 5 4 dole m.
nũ:ſʒ hitabit i ſiccitate ĩ de Tu rerordari
ſerio i terra ſalſuginis ⁊ in fuerint fili coꝛu
hitabili. Bñdici vir ꝗ con ꝛc imitatej idola
fidit ĩ dño:⁊ erit dñs fidu⸗ nan a l i⸗
ſa e; it q̃i li vbi pa⸗
cia e. Et erit q̃i lignuʒ qð tres eon ſacnilcch

tranſplãtat ſup aqs: qð ad bt idot. g¶Foꝛ
humoꝛẽ mutit radiceſ ſuaſ titudinẽ tua i bel
et ñ timebit cũ venerit eſtuſ latoꝛes tuos.

Et erit folin es viride:⁊ ĩ tẽ to theſau
itari & nννbL. IH ros tuos. i, oes di
poꝛe ſiccitauſ nõ erit ſolici uitiaj. i In di
tũ:nec aliqñ deſinet ſacere reptioneʒ dabo.
fructum. NMꝛauum eſt coꝛ ipſis chaldeis qui

hominis ẽèt inſcrutabile. Ebron
Quis cognoſcet illud. Kk IDꝛopr pecca

ta i vni.fi. tuis.qꝛ
Ego dominus ſcrutãs coꝛ no ſolũ i hierʒiʒ
i oibus ciuitatibꝰ
— iuðe vigebat ido/⸗
latria: vt habet.ð.xi. l ¶ Et reliqueris ſola.i. pꝛiuata
m ¶ Ab hereditate tua.i.a terra iudee. n (¶ Quoniã
ignẽ ſuccendiſti.i.occaſionẽ te puniẽdi mihi pꝛebuiſti.
o ¶ Uſq; ĩ eternũ ardebit.hoc dẽ qtũ ad illos ꝗ i pctis
ſuis moꝛtui ſũt:⁊ ſic nõ tm tempoꝛaliter ſed eternaliter
puniti ſüt. p¶ Pec dic. Dhic ↄñter ponit᷑ repꝛobatio

ppli iude ppter falſa ofidẽtiam: ⁊ pᷣmo ꝓpt ↄfidentiã in

egyptijs:ſcoo/ꝓpter ↄfidentiã i diuitijs ꝓpꝛijs:ibi Pꝛa⸗
uum ẽ. Lirca pmũ dẽ: q¶ Maledictus ho ꝗᷣ ↄfi.i ho.
ſiẽ fuit ſedechias cũ pplo ſibi aſſentiẽte qui ↄ nabuc.ↄfi
debat de auxilio regis egypti ⁊ de dei auxilio diffiobat:

is ſubdit᷑: r. ¶ Et a dno recedit coꝛ eius. qꝛ confidere ð

hoie dũ tamẽ cõfidentia pᷣncipaliter ſit ĩ deo nõ ẽ malũ

s¶ Erit.n. quaſi myrice ĩ deſerto.i. ſine fruciu bono:ſi
cut myrica que alio nomine vocatur geneſta eſt. n. fru

ctetum inutile ad edificationem: nec facit fructũ qui eſt

conueniens ad nutritionẽ. t ¶ Et no videbit cũ vene⸗
rit bonum.aquia ſedechias fuit exoculatus ⁊ in babylo
nem ductus ⁊ ibi in amaritudine moꝛtuus:ideo ſubdi⸗
tur: v ¶ In terra ſalſuginis. ideſt amaritudinis. Et
quia in populo iude erant aliqui boni:vt hieremiajba
ruch:⁊ adrimelech in domino confidentes:ideo de ta⸗
libus ſubditur: Benedictus vir ⁊c̃. ⁊ patet ſententia vſ/
q; ibi x ¶ Et non timebit cum venerit eſtus. ſcilicet
tribulationis: ſicut enim lignum ſuper aquas planta

tu non perdit viriditatem adueniente eſtu: ſic homo

bonus non relinquit iuſticiam adueniente tribulatio⸗
nis tempoꝛe. y¶ Pꝛauum. Pic conſequenter poni-

tur repꝛobatio populi pꝛopter confidentiam in ſuis
diuitijs: cum dicitur: ꝓ

1V Pzauum coꝛ bominis.
ideſt pꝛonum ad auariciam. 3 Et iſcrutabile ab ho

mine qui tantũ videt ea que patent pꝛimo Reguʒ. xvj.

⁊ ſecuris nõ ſunt

gens

—

cöunmna:

ces e⸗

gcidiuit

lrbunlo
Merſzpi
n audli⸗

ii plemft
fuſriana

laruͤrae
i dimini
iegrept
ſomn aliene
uor. bec

dolappli

pphniude⸗
liiamale⸗
nanci
( Frdi
nbiiudie
nodolictto
ctio diep i

falinguete⸗

legemsſeh
tasre
Eir
ſod eri
tchap
cnriam
böallliu
gln
imou⸗
Mn
lueg/
bone ſpeſiai⸗
Notonpornlt

ihinmmanbe

cCtnn ad coſ.
NSrüe
ſuinlgs pin

poi d in⸗

unnqroeit

niͦ adoi ſli

ledangi
hol (renn

filyenicen⸗

lulrberdh
epiv conft⸗
lüsſnco⸗
Pbr theen⸗
giſnlp ner
nzmnan
iriz⸗ ſa

nõ iamen a deo: id ſequit: a (Ego dñj ſcrutãs coꝛ. i.
Mliore, cogitationes, bl Et pꝛobans renes.i. examinans af· oẽs gre: que dicũtur aq̃ viue:eo ꝙ deducũt ad vitã eternam
ufnaſe· ſfectioes. 6M«qƷ U do vnicuiq; iuxta viam ſuam. ꝛi ½ Joh. iiij. Qui biberit ex aqua quꝗ ego dabo ei fiet ĩ eo fos
uãs eũ diuitijs male acquiſitis:iõ ſequitur: D (Per⸗ aque ſalientis i vitã eternã. p Sana me. Hic oñter põii
dix ſouit.ſ.oua que no peperit: furat.n. aliena oua ⁊ fo tur ipſiuj hieremie depcatio: ⁊ ſecũdo dñi rñſio:ibi Pec o⸗
nati audiẽtes vo . . hieremias: p Sa—
nen . hbile ufij äc ois iuda:cũctiq; hitatoꝛes uatne Serel ifirmi⸗
induſtria natura Hierln:qui igredimini der tate culpe. q
li currũt ad eã ali hierlin:qui igredimi mper naborq drve

eẽ ſub terra dꝛ: o ¶ AOm dereli. ve. gquaxꝝ vi. do. a q fluñt

7*

&& ꝓbãs renes:qui do vni
cuiq; iuxta viã ſuã:⁊ iuxta

none dabo⸗
chicehu
Wpaltoin
Cdopipe
niynini
öͦſlöibe
jobvogiui
ce igebat
ns ſola , prui
e 1CdN.
mibi pucbuſt
iadllosgips
Erſed aemnalter
donie feprobatid
dphigicenriz n
1s puistbi un
gnsboiofiibe
fendoi)nal
Naautlodfftt

ns eolfnn

ter ſtided ſoini⸗
oiſnefmenbmpl
unr gnlſicin
erſacktiuaii

bncthio conſir⸗ reges iuda z egrediuntur: mini Si aut nõ audieritis ſa mois lubdik: .
emornustinet ãageloꝝ ⁊ deiecti· ⁊ ĩ cũctis poꝛtis hieruſalẽ:· me vt ſci icetis die labbali dieafflictisis. future .
e muricir: o oꝝ. ne poꝛtetis onus ⁊ ne iſe

enã dimittẽtes:⁊
tũc percipit ſe fa-
tue egiſſe ĩ furto
2 fotu alienoꝛum
ouoꝝ: ⁊ hec para
bola applicat᷑ ad
ppin iude q boa
aliẽa male aggre⸗
gauerst cũ ſvᷣdii:
ę¶ Fecit diuitia,
7 nõ ĩ iudi
mogo licito ſʒ illi
cito. ¶ In dim
dio dieꝝ ſuoꝝ ð
rrelinquet eas.ma
le gratis ſuij chal
deis eas rapiẽtibꝰ

icio.i.ñ

g¶ Et ĩ nouiſſio
ſuo erit iĩſipiẽj.i.

tũc pcipiet inſipi

entiam ſuã aliẽa
bõa illicite ſibi ag

gregãdo. Sed qꝛ

in pplo illo erant
aliq boni:vt pᷣdi-

ctũ ẽ q non pone
bant ſpẽ ſua i bo/

nis tempoꝛalibuj
ſʒ i ſpiritualibus
2 eternis:iõ ſbdit᷑
qtum ad coj.

pSoliũ gloꝛie

altitudis a pꝛinci

pio.i.celũ empp-
um quod ẽ altiſſi
mũ: qð dẽ ſoliuz
gloꝛie:qꝛ deus pᷣſi
ens oi creature:

ibi clare videtur

2 laudat a beatis

onis maloꝝ. nec
pst hoc ↄuenient
ſtelligi de tẽplo ſa
lomois: qꝛ no fu⸗/
it factũ a dnlnio ty
cciu angelis repletũ. i .
Fot ig diniſi ſũs. k Erpectatio iſrl. ſupple eſt iſte
e 5

»

is repletũ.

. fructũ adinuẽtionuʒ ſuaꝝ.
Perdix fouit q̃ nõ pepit.
Fẽcit diuitias ⁊ nõ in iudi/
cio. u dimidio dieꝝ ſuoꝝ
derelinquet eas:èt i nouiſſi
mo ſuo erit iſipienſ. Soliũ
glie altitudinis a pꝛincipio
lòcus ſciſicationiſ nr̃e expẽ
ctatio iſrl. DOñè oẽs ꝗ te de-
relinquũt cõnfũdẽt:recedẽ
telſ a te ĩ terra ſcribẽtur:qm
dereliquerũt venã aquarũ
viuentiuʒ: dñm. Sana me
dñe èt ſanaboꝛ:ſalũůum me
fac t ſaluus ero:quòniam
laus mea tu es.Eccè ip̃i di
cunt ad me. Abi eſt verbũ
domini: Mniat. Et ègo ñ

ſũ turbatus tè paſtoꝛem ſe-

quens:è᷑t diẽ hoĩs noͤn ðſi⸗

geraui:tu ſciſ. Quod egreſ

ſum ẽ de labijs meis:rèctũ
i ↄſpectu tuo fuit. Noõn ſis
mihi tu foꝛmidini:ſpès me
a tu ĩ die afflictiõis. Cõfun
dant᷑ qui me pſequũtur ⁊ ñ
ↄpfſundar ego:paueant illi ⁊
nõ paueã ego. Induc ſup

eos diẽ afflictois: et dupli⸗

ci ↄtritiõe cõtere eos. Hèc

dicit dominus ad me: Aa
de ⁊ ſta ĩ poꝛta filioꝝ ppłi
⁊ dices ad eoſ:Audite ver

is: ſz extuͦc celũ empyreum fuit fa-
i¶ ocſcificatõis noſtre.qꝛ nulł

pi pꝛib veſtris.Et nõ audi

mei per quã ingrediuntur

bum domini reges iuda:

dt:ita q, ñ loqt optatiue ſʒ mag önũciatie ð mal
põt ẽt dici ꝙ loqt optatie ñ ſitiẽ ppli penã ſʒ appꝛobã) dinõ
iuſticiã: ʒ illð pſal.lvij. Letabit iuſt cũ viorit vidictã. Et
ſmõt 2 captitai: qꝛ aliq fuert ifecti ⁊ alij capti

poꝛtas iſtas. Hec dicit do⸗

minus:Cuſtodite aias ve/
ſtras:⁊ nolite poꝛtare pon
dera ĩ die ſabbati:nec inſe/
ratis ꝑ poꝛtas hierlʒ:⁊ no/
lite eijcere onera de domi/
bus veſtris ĩ die ſabbati:c᷑t
oẽ opus nõ ſacietis. Sãcti
ſicate diẽ ſabbati ſicut pᷣce

ecrũt nec ĩclinauerũt aureʒ
ſua:ſʒ idurauerũt ceruiceʒ

ſuã ne audirẽt me ⁊ ne acci
per eent diſciplinã. Et erit:ſi

audieritis me dicit dñs:vt

nũ ĩferatis onera ꝑ poꝛtas

ciuitatis hul i die ſabbati:

ſi ſciſicaueritis diẽ ſabba

ti ne faciatis ĩ eo oẽ opꝰ:in
gredient᷑ ꝑ poꝛtas ciuitatiſ
hub:reges ⁊ pᷣncipes ſedẽ/
teſ ſuꝑ ſoliũ dauid:⁊ aſcen
getes ĩ currib eqꝗs ipſi et
pᷣncipeſ eoꝝ viri iuda ⁊ hĩ
tatoꝛes hierlʒ: ⁊ hitabitur
ciuitas hec ĩ ſempiternum
Et veniẽt ð ciuitatib iuda
i circuitu hierlʒ ⁊ ð ᷑ra bei

ami ⁊ ð capeſtrib de mo
toſis ⁊ ab auſtro poꝛtanteſi
holocauſtum ⁊ victimam
⁊ ſacrificium ⁊ thus:⁊ inſfſe
rent oblationẽ ĩ domũ do

ratis ꝑ poꝛtas hieruſalem

dupli.otr

firmitate nõ poſſũ ſa
nari niſi ꝑ te: licet eni
esẽt iuſtus:tñ nõ fuit ĩ
munij ab oĩ
tẽ vẽiali. r
me fac. ab inſidianti)

Saluũ

bus mihi iudeis.

ſaluus ero.qꝛ
1e ut cõtra te.

t¶ Om laus mea tu

es.ſ. obiectiue ⁊ fina⸗
ter. v (Ecce ipſi
dicũt ad me.ðriſoꝛie

i. vbi ẽ pẽ̃a captiuita
tis quã i noie dei de/
nunciaſti nobis.
y¶ Ueniat.q.d. cer⸗

ti ſumus ꝙ no veniet

qꝛ tu es falſus ꝓphe-
ta. AM· Et ego no ſũ

turbatus.turbatione

rõneʒ ſubuertẽte ppt
verba eox. a Te
paſtoꝛẽ ſequẽs.mãda
ta tua exequendo.

b¶ Et diẽ homis i.

vitã carnalẽ ⁊ delici⸗
oſam. c¶ Nõ deſiõ
raui. tu ſcij.qui ſecre
ta coꝛdiũ cognoſcis.
oAuogd egreſſũ ẽ
de labijs meis. pecca⸗
toꝛej arguẽdo. e( Re
ctuũ i ↄſpectu tuo fuit
hoc.n. feci ò mãdato
tuo. f¶Nõ ſis mi⸗
hi tu foꝛmidini.i. pẽa
quã ſup pplʒ iducere

diſpoſuiſti no veniat

ꝑ chaldeoj quã per te
ſpo euadẽ:ſʒ ſup ma⸗

1»

Wdneiet lo ſhaitur:
H¶oõfũdat᷑ ⁊c.i.oↄfũ
ũciatie ð malo futuro.

ANe ocus fuit pmiſſus abꝛae ⁊ ſemini eiu: Geñ.xv. vt ple- uati. ECõ Ste. eos. i. ↄtere; vł oprãdo dinã iuſticiã vt deʒ ẽ
onſ 5 nius dictũ fuit ibidẽ:⁊ ex hoc ꝑ oppoſitũ cõcludit hie/ (Hec di.do hᷓ põit᷑ di rñſio ĩ ꝗ̊ pᷣcepit hieremie ꝙ time
nfietin e bide: 7 ex hoc p oppoſitu cocludit hie· I¶ Hec di.do. h poit᷑ oni rñſio ĩ ꝗ p̃cepit hieremie ꝙ timoꝛe

derelinquũt. p idolatr

remias danationẽ maloꝝ dices: I ¶ Domine oẽs ꝗᷣ te

t. gidolatriã ? alia opa mala. in ¶ Xofun
Adent᷑ qꝛ ↄfuſibilit punient᷑: ⁊ modus punitois ſubdit᷑:
n¶ Becedẽtes a te ĩ ter.ſcri.i.ĩ inferno qͥ a doctoꝛibus

hoiuʒ ñi dimittat mala arguẽ: ſpalit ð ſabbati violatise
hpcipiẽdo aſſecurat eũ:a pʒlr̃a vſqʒ ibi: m ¶ Eroẽ op nõ
faci. q itelligit᷑ ò ope fuili ſeu cõpali ipediẽte reuerẽti ſab

bati:tñ opa coꝛpalia ñ ꝓhibeãt qͥ ñ potãt bono mõ differi

—

—

cẽdit domũ dñi:⁊ do

erat moꝛti: pti capti

.

C) xviij:

nex anticipari: ſit aialia adaqre: pabulũ eis pꝛebere: ⁊ ĩ ca
ſualibꝰremediũ adhibere qñ piculũ erat ĩ moꝛa: ſicut bouẽ
lapſũ in foueã inde leuare: ⁊ ſilia poterat fieri licite:ſʒ ꝙ di
cit ſaluatoꝛ: Luce.xiij.⁊. xiij. ⁊ hoc mõ machabei pugnaue

tẽt in littera vſq; ibi:· dre

n ¶ Succendã igneʒ

ipoꝛtis ei.poc fuit i · iĩ die ſabbati ſuccendã ignẽ

tũ qñ nabugardà i· Ipoꝛtis er ⁊ deuoꝛabit do

muʒ regis: ⁊ domos
bierlʒ p circuitũ.iiij. Erbüz qð ſc
gu vlti . Sad Hieremin E dño
ringuet. l. ̈ hůanu Sicẽs: Surge ⁊ deſcẽde in
ſnl eti domuz figuli: ⁊ ibi audies
chaldei. n. qui eũ ac- verba mea. Et deſcẽdi ĩdo
cẽderãt nõ exrinxerũt mũ figuli: ⁊ ecce ipſe facie-
necppls iude q parti bat op ſup rotã:⁊ diſſipa-
tũ eſt vas qð ipᷣe faciebat e
luto mãibꝰ ſuis. Cõuᷣſuſq;
m ẽ. fecit illud vas alteruʒ:ſicut
— ar ſort, placuerat ĩ ocul e vt face/
bile p ſiludinẽ figu me dicẽſ: Nungd ſic figuł
li vas diſſipatũ refoꝛꝛ iſte:nõ potẽo vobis facere
mãtis: eo ꝙ lutũ ñ re dom iſrl ait dñs: Ecce ſi
ſiſtebat dine grẽe: ppe dom iſrłi mau mea. Repẽ
qð iuſto dei iudicio te loq̃r aduerſũ gentẽ ⁊ ad

extinguet.l. uanũ

*

Eni ie beriren g uerſus regnũ: vt eradicẽ et
oc pꝛeſens caplm in . —
duas ptes diuidit: qꝛ deſtruã ⁊ diſpdam illð. Si

E „ * . 5 ” „
mo ponit miſeratio Penitentiaʒ egerit gens illa
Endchonin vobſtia- a malo ſuo qo locut ſũ ad
tio ppli maligna: ibii uerſus eã: agã ⁊ ego pniaʒ
Qui dixerunt.Circa
pᷣmũ exẽplũ ð figulo
luto pꝛio ponit᷑ cuʒ . 2ðWU
dẽ: b ¶ Surge deſcède in domũ figuli ⁊c᷑.⁊ patet lr̃a.
ad ꝓpoſitũ applicat cũ di: c¶ Nũqᷣꝗ ſiẽ figuł ac᷑. qᷣcqᷣd
placuerit mihi.q.d.ſic:tñ ex parte materie ẽ diſſimilitudo:
8 lutũ nõ habet aliquid vnð poſſit ſe ſᷣtrahere a figuli oꝛ
inatione:ſed homo hʒ liberum arbitriũ per quod põt de
clinare a diuina lege ꝑ peccatũ Uerũtamẽ hoc modo exiẽ
dei oꝛdinationẽ ex parte vna reincidit ĩ eam ex parte altera
.ſſ. in oꝛdinẽ diuine iuſticie puniẽtis dedecus culpe. Nerũrũ
qꝛ deus ſemper paratus ẽ miſereri ⁊ parcere penitẽtibꝰ:iõ
ſubditur: ð¶ ¶ Repente loquar aduerſus gentem ⁊c. cõmi

nãdo ei penã ꝓpter culpam ſuã. e ¶ Si pniam egerit gẽs

ſlla. de peccatis ſuis vere penitẽdo. ¶ Agã ⁊ ego peniten
tiã. nõ iferẽdo penã ↄminatã: ⁊ iõ iducit pplm iude ad peni
tentiã per hieremiã dicẽs:Nũc ergo rcc. g ¶ Ecce ego ſin-

o re pilgong dit tñ fingo ꝓſequẽdo pabolam de fi

gulo. h¶ Cõtra vos malũ.ſ.pene vobis iferẽdo. i¶ Re
uertat᷑ vnuſquiſq;.mala relinqndo. k ¶Et dirigite vias
veſtraj.i bõis vos exercẽdo. l ¶ Et ſtudia veſtra.de talibꝰ
meditãdo:⁊ ſupplẽdũ ẽ:⁊ ego penã cõminatã retractabo.
Circa pᷣdicta ſciẽdũ ꝙ pniĩa ĩ deo nõ habet locũ:ita ꝙ velit
aliquid:a poſtea nolit illud:qꝛ volũtas eius ẽ imutabilis:
ſʒ ſiẽ noſter intellectus ĩmaterialiter ĩtelligit materialia: ita
voluntas diuina imutabiliter vult mutabilia. Sciendum
tamẽ ꝙ cõminationes penaꝝ ⁊ pꝛomiſſiones bonoꝝ: aliqñ

mos hierlʒ:᷑t nõ exiguel.
Erbũuz qðᷣ fafWr.

Liber

denunciant᷑ ꝓut ſunt in diſpoſitione mentis diuine:et
ſic veniũt in effectum immutabiliter:⁊ hoc modo dixit
ſamuel de abiectione ſaulis.j. Reg.xv. Poꝛꝛo triũpha-
toꝛ ĩ iſrł ñ parcet ⁊ penitudine ñ flectet᷑:neq; enim hõ ẽ
qui agat penitentiam.lliqñ vero denunciant᷑ ⁊ cõmu
“ nins Ppiſun ic
cauſis ſcois:vi
ſup malo qð cogitaui vt ſa licet in hominuʒ
cerem ei ⁊ ſubito loq̃r ð gẽ meriede dene
te ⁊ regno vt edificeʒ ⁊ plĩ legem dluind all⸗
