huũaniatem ſua dẽuſ foꝛtis: pat ſuturi ſeculi
iudei moderni ſe bit᷑ eius iperiuũ: et pacis nõ
quẽtes ipᷣm expo/
nüt hũc paſſu de

egechia rege iuda lr̃am coꝛꝛũpendo.dDicit.n.ꝙ hec ẽ lr̃a

hebꝛaica: Infans nat ẽ nobis filius dat ẽ nobis:a erit
pncipat ſup humeruʒ eius:⁊ vocabit nomẽ eb admira

bilis:ↄſiliarp:deus foꝛtis:pẽ ſempitern:pncipẽ pacis.⁊
talis coꝛuptio põt deſacili fieri i hebꝛeo:q;ꝛ hec dictio.
victare:que ſignat ⁊ vocabit᷑:et vagitra: q ſignat ⁊ vo
cabit eiſdẽ lr̃is penitus ſcribũt ĩ hebꝛeo: ſʒ varie ſonant
ꝓpt aliam et alia pũctuatioeʒ. Itẽ ſur:q; dic pncipeʒ pa
cis in accuſatiuo ꝓ noĩatiuo facilit fit ĩ hebꝛeo: qꝛ noia
ſũt apud eos ideclinabilia ſiẽ apud latinos coꝛnu ⁊ ge
lu:igit᷑ ſic exponit auẽtem pᷣdictã:Inſãs nat eſt nobis:⁊
filius dat ẽ nobis.q̃ſi dicerʒ ꝓpha:lʒ acha ſit idolatra
peſſim:tñ fil eius egechias q erit rex noſter p eũ erit

bon ⁊ iuſtus. Et vocabit nomẽ ep admirabilis ⁊c.i.de

us noſter q ẽ admirabil coſiliar: deus foꝛtis: pẽ ſẽpit
nus:vocabit.ſ.egechiam pncipeʒ pad. qꝛ ſaciet pace; in
dieb' ſuis:ita ꝙ noia deitateʒ expꝛimẽtia nõ referũt ad
puerũ natũ:ſed ꝙ iſte coꝛũpat lram ponendo vocabit
ꝓ vocabit᷑:pʒ ex tranſlatioe.lxx.iterpᷣtũᷣ qui fuerunt he
bꝛei ⁊ valde lr̃ati:quoꝝ trãſlatio tlisẽ: Puer nat ẽ no
bis ⁊ filius dat ẽ nobis:cuius iperiũ ſupꝑ humerũ eius
et vocabit᷑ nomẽ eius magni ↄſilij agelus. ita ꝙ ꝓ iſtis
Dictioibus:ad mirabilis:ↄſiliarꝰ:de foꝛtis:pꝛ futuri ſe

culi:pnceps pacis:poſuerũt hoc ſoluʒ: magni ↄſilij ãge

lus:cuius cã fuit ſcõm ꝙ hiero.diẽ in epla ad deſideriũ
q pꝛeponit in biblijs pncipio gen.qꝛ tranſtulerãt libꝛos
veteris teſt. ptolomeo regi qui erat phᷣus ⁊ vnius dei
cultoꝛ:et ideo vbi in hebꝛeo fit mẽtio de deitate chꝛiſti
ſicut fit in hoc loco tacuerũt: vel alit᷑ tranſtulerunt: ne

ptolomeus crederet eos ponẽ duplicem deitatẽ: ⁊ vt ſe

cretũ fidei ñ aperiẽt gẽtili:pʒ tũ ex eoꝝ traſlatioe ꝙ in
hebꝛeo hẽ: e. vocabit᷑:et no vocabit. et qð illud ꝙ ſeqt
Admirabilis: ↄſiliarius:de foꝛtis ⁊c. refert ad pueruʒ
natum:⁊ quod in fine auẽtis nõ hẽ pncipeʒ pacis i accu
ſatiuo:ſed pnceps pacis in noiatiuo:qꝛ loco oluz iſtax.
dictionũ ponit᷑ in trãſlatiõe.lxx.magni ↄſilij ãgelus. in
noiatiuo. Item hoc ideʒ pʒ p tranſlationem chaldaicã
que auctentica ẽ apud hebꝛeos: vt dictuʒ eſt ſupꝛa pᷣce.
c.que talis eſt: Infas natus eſt nobis ·et filius dat᷑ eſt no
bis:et recipiet ſ. up ſe legem ad fuandũ eã: et vocabitur
nomẽ eius ab ante mirabil ↄſilio:deus foꝛtis: pmanẽs
in ſecula ſeculoꝝ:meſſias in cuo dieb multiplicabitur
pax ſuꝑ nos. Ex hoc pʒ mãifeſte ꝙ paſſus iſte loqt᷑ ad
lr̃am de chꝛiſto qui expectabat in lege et ꝓphetij ad ſa

lutem mũdi venturus. Qõ aũt in hac traſlatioe ponitk:

Et recipiet ſup legẽ ſe ad fuandũ eã. loco cud in hebꝛeo
bet: Et erit pncipat ſuꝑ humerũ el.ↄuenit ipſi chꝛi⸗

ſto qui fact eſt ſub lege: vt dictum ẽ ad galatas.iiij.⁊ qͥ diẽ
de ſeipſo: Matth. v. Non veni ſoluere legẽ: ſed adimplere.
Q etiaʒ in ea dicit᷑: Et vocabit᷑ nomen eius ab ãte mirabi⸗
lis ⁊c. ↄuenit chꝛiſto qui vocat fuit ab agelo ieſus ãtequaʒ
in vtero ↄciperet᷑:vt dicit᷑ Luce.ij.in qͥ noĩe qð ſ alus interp⸗
tatur oẽs ↄditioes H̊
tacte iplicie ↄtinent᷑.
Igit᷑ remota falſa ex
poſitiõe accedam ad
veram q̃ eſt de dño ie
ſu chꝛiſto: cuius hic
introducit᷑ pncipatuj

erit finis:ſuũp ſoliũ dauid ⁊
ſuper regnu eſ: üᷣt ↄfirmet
illud ⁊ coꝛoboꝛet in iſidi
cio ⁊ iuſticia amodo ⁊ vl

q; in ſepiternũ. ʒélus do/ verũtamẽ pmittit ei
mini exercituũ faciet hoc. eues ic; dike
Verbum miſit dominus Paruul.n. 1c.

qui vere fuit puulus
in hũanitate: et loꝗ
tur hic ꝓpheta de fu⸗
”ẽõ turo per modum pte
riti ꝓpter certitudin? npherte. Et ſpdit᷑ eius magnitudo in
deitate: t ¶ Et filius.i.nãlis ipſius dei pꝛis:⁊ ꝑ ↄñs ſibi e⸗
qualis. v Datus ẽ nobis.ſcom ꝙ dꝛ Joh.iij. Sic deus
dilexit mũduʒ:vt filium ſuũ vnigenitũ daret ⁊cc. x ¶ Et
factus ẽ pncipat᷑ ⁊c crucem ſibi bauilando: vt dicit Joh.
ix. p quã ptates aereas debellauit:⁊ regnũ ſuuʒ potẽter in

in iacob: èt cecidit in iſrł-

trauit: Luce.vlti. Opoꝛtuit pati chꝛiſtũ: ⁊ reſurgẽ a moꝛ

tuis.⁊ ita itrare gliam ſuaʒ. y Et vocabit᷑ c. miracula
faciẽdo. ʒ ¶ Loſiliarius.ↄſilia euangelica pᷣceptis decalo/
gi ſupaddendo. a (Deus foꝛtis ifernum ſpoliando.
irerſlant ſeculi.eiectos ad ciuitatẽ celeſtem admit/
do. cPꝛinceps pacis. ſ. interne quãtum ad ↄſcientiã
7 ſuꝑne quãtum ad celeſteʒ gliam: ꝓpter qð in eius natiui
tate angeli cãtauerũt: Glia in altiſſumis deo ⁊ i ira pax hoi
bus bone volutatis. Luce.ij. d ¶ Multiplicabit eius ipe
rium. vnde dixit Matthᷣ.vlti. Data ẽ mihi omis ptãs in ce
lo ⁊ in ira. e ¶ Et pacis ⁊c..ſ. pacis celeſtis ab eo date:qᷓ
eterna.Et ex hoc pʒ ꝙ hec lr̃a no põt ĩitelligi de ecechia re⸗
ge iuda:qꝛ pax paꝝ durauit ſhᷣ eo.ſ.p.xv.anos vel circiter:
q; manaſſes filius e fuit peſſim in pncipio regni ſui ppi
qð turbata fuit pax regni:⁊ ipſe fuit i captiuitatem ductuj:

yt hi. ij. pal.xxxiij. Sciendũ autẽ ꝙ vbi dẽ hic: multiplica/

bit eius iĩperiu ⁊c. in hebꝛeo hẽ: lemarbe. qð ſignificat ad
mltiplcãduʒ: ⁊ ponit᷑ ibi lr’a mem clauſa i medio dictiõis ꝰ
nãm ſua:qꝛ ſp ponit in fine dictiois:⁊ nũquaʒ i medio nec
in pncipio:et hoc ad denotandũ ꝙ chꝛiſtus de quo ſcriptu
ra hic loquitur: natus fuit ↄtra curſuʒ nãe de vgine clau-
ſa. ¶ Sup ſoliu ⁊cc. videlʒ celeſte figuratũ ꝑ ſoliũ dauid
Uel: f¶ Suꝑ ſoliũ dauid.i.ſuꝑ eccleſiã mi itatẽ ꝑ regnũ
dauid ſigurata. g ¶ Ut ↄfirmet ⁊c. Ex hoc pʒ ꝙ nõ ẽ hic
ſmo de regno dauid nec de regno eęchie ad lram:qꝛ illõ re
gnũ nõ fuit ↄfirmatũ. h¶ In iudicio ⁊ iuſticia ꝛc. ſʒ ec
cleſia ſic ẽ a chꝛiſto ↄfirmata nõ ſolũ triũphans.ied ẽt mili
tas: ꝓpt qð dic chꝛiſtus Matth.vlti. Ecce ego vobiſcũ ſuʒ
oib dieb vſq; ad finẽ ſeculi. i(i elus oni ⁊c ʒeꝰ ẽ amoꝛ
ſinglaris:ex amoꝛe aũt ſigulari ipius dei ad gen hũanuʒ i
pletũ ẽ chꝛiſti myſteriuũ: ꝓpi qð dẽ aꝗ hebꝛcos.ij. Nuſeq; age
los appᷣhendit:ſʒ ſemẽ abꝛae. k ¶ erbu milſit. Deſcripta
chꝛiſti exaltatioõe.Hic oñter liberatio ponit᷑ regni iude a re⸗
gib iſrl ⁊ ſyrie ipᷣm ꝑſequẽtibus ⁊ deſtruẽ volẽtibus:vt ſu
pꝛa dictũ ẽ.c.vij. Et remouet hic ꝓphᷣa tria ĩ quib cõfide/⸗
bãt illi reges.ſ. eoꝝ adinuicẽ ↄfedratiõem: et ſcõo pſõa
ruʒ reputatioem:ibi Et diſperdet.tertio Poi multiplicatio
nem:ibi Succẽſa ẽ. Circa pꝛimũ dicit᷑: erbuz miſit
⁊c̃. o hoc verbum intelligitur pꝛophetia eſaie cõtra regnũ
iſrael:et quia iacob vocatus fuit iſrael: ideo ſubditur:
l¶ Et cecidi in iſrael. tanquã pondus deſtruẽs illud regnũ.

Miber

m ¶ Et ſclet. per expientiaʒ ſue deiectiõis. n ¶ Omis po

pulus ephraim.i.regni i

— 2„

irl qui ſic oc pꝛimẽ rex hie
roboam fuit de tribu ephraim. o ¶ Et hitates ſamariaʒ.

—

que erat metropolis in illo regno qua g4 it ſalmanaſar:?
C n

populũ captiuauit.iiij. Reg xviij. p
tequaʒ ꝑ ſalmanaſar

caperẽtur. q¶ate
res ceciderũt.per late
res hic intelligũtur re
ges ilrl: ſub qbus re
gnũ fuerat attritum:
videlʒ tpe ioachaʒ ⁊
ante:bᷣm ꝙ dicit᷑.iiij.
Reg.xiij. Attriuerat
eos rex ſyrie:⁊ hoc pᷣ/
dixerat heliſeus. iiij.
Reg.viij.dicẽ aſahe
li: Scio qͥ facturꝰ ſis
filijjs iſrł mala:ciuita
tes eoꝝ munita igne
ſuccendes: ⁊ iuuenes
eoꝝ: inificies gladio:
7 puulos eoꝝ elides:
7 pgnates diuides.
r¶ Sʒ quadris ⁊c᷑.
i. reges foꝛtioꝛes hẽbi
mus:ſicut murꝰ de la
pidibus quadris foꝛ/
tioꝛ ẽ: q; lateric: qð
dicebãt de phacee et
filio eius quẽ itende/
bant facere regez i re
gno iuda:vt dẽm eſt
ſupꝛa.viij.c. Et idem
ſignificat qð ſbdit:
8¶Sycomoꝛos ſuc

ciderunt.i.reges pui

valoꝛis traſierunt.

tSegd cedros imu/

tabimus.i.altioꝛes et
potẽtioꝛes ſtatuemꝰ.
Intẽdebãt.n.ſibi ſub
liugare regnuʒ iuda:

vt dictũ eſt ſupꝛa:⁊ qꝛt

ſupbia ⁊c᷑. an

Et ſcit ᷣmnis ppls ephra
im èt habitantes ſamariaʒ
in ſůperbia ⁊ magnitudie
coꝛdis dicentes:l Lateres
ceciderũt:ſẽd quadris lapi
dibꝰ edificabim:l ſycõmo
ros ſucciderũt: ſed cedros
imutabim. Et èleuabit do
minꝰ hoſteſraſin ſuꝑ eũ:let
inimicos eius ĩ tumultum
vertet:ſyriam ab oꝛiente:ẽ᷑t
philijſtim ab occidente: ẽt
deuorabunt iſrl toto oꝛe.
In ömmb his non ẽ auer
ſus furoꝛ e:ſed adhuc ma
nus eius extẽta.l! Et popu

lus non ẽ reuerſus ùd ꝑcu

tientez ſe:⁊ dñm exercituũ

nõ ingeſierũt. Et diſperdʒ

dñs ab iſrael caput: èt cau-
dam ĩcuruantẽ ⁊ depꝛauã

tem ldie vna. Longeuus ⁊

honoꝛabilis ipſe eſt caput
Z ꝓpheta docens menda
cium ipſe ẽ cauda. Et rüt
qui beatificãt populũ iſtũ
ſeducentes: c qui beatiſi

tdictũ eſt qꝛ talia pᷣſumebant ex cõfidẽtia raſin re
gis ſyrie qui erat eis ↄfe
uet pꝓpheta dicẽs: v ¶¶ Et eleuabit oñs hoſtes ⁊c..ſ. aſſy

tus:ideo hac ↄfidentiã remo/

rios qui iterfecerũt eũ:vt hẽ.iiij. Reg.xvj. x ¶ Zt inimi
cos eius in tumultũ vertet.hoc ẽ in pᷣlium cotra eũ qð com
mittit᷑ cum clamoꝛe ⁊ tumultu.⁊ qꝛ capta ſpria aſſyrioꝛuʒ
rex adduxit inde bellatoꝛes ↄtra regnu iſrł: ideo ſbdit᷑
vV¶ ¶Syria ab oꝛiente. ſupᷣ. faciet dñs venire: ⁊ dic ab oꝛiẽ

g

te:qꝛ ſyria el

—

uoꝛabũt ⁊c..i.deſtruẽt ipᷣm toto affe
his ombus. ſ. ioib' regni iſrl. c

cb.ſ.ñi. d

naſar regẽ ꝗ

ĩ ꝑte oꝛiẽtali reſpectu regni iſrt. 3 ¶ Et phili
ſtijm ab occidẽte.qꝛ terra philiſtinoꝝ exiſtẽs ſupꝑ mare me i
diterraneũ ẽ in pte occidẽtali reſpẽu dicti regni. a¶ Et de

conatu. b. In
Nõ ẽ auerſus furoꝛ

3 adhuc ⁊c. ad aplius puniẽduũ.ſ.p ſalma
Pea captiuanit regnũ iſrł.iiij.Re.xvin. elEt

ppls.ſ.iirl. ¶lon ẽ reuerſus.pꝑ pniaʒ ⁊ emẽdationeʒ.

g
bat

¶ EHid ꝑcuticteʒ ſe.ſ.ad dũm cui volũtate ⁊ pmiſſione fie
unitio illa. h ¶¶ Et diſperdet. Pic ↄñter ꝓphᷣa ↄclu

dit ſcòʒ de quo ↄfidebãt.ſ.pſonaꝝ reputatõeʒ:qꝛ ↄfidebãt

de pncipibus 2 militib
excludit᷑ cũ dẽ: Et diſper
debãt in ꝓppᷣis falſis:q ꝓpter queſtũ ſeqᷓbãt᷑ pncipes ⁊
tes falſo eis ꝓſpera ꝓmittẽdo:qð excludit cum dẽ: is

nseri etate ⁊ foꝛtibꝰ armis: qO

et dñs ab iſrł caput. ſcòo etiã ↄfi/

rke,

caudã c. Dicũtur aũt ꝓphᷣe falſi cauda:qꝛ ꝓpi lucrũ
pncipib' adherebãt:ſicẽ vulgarit᷑ adherẽtes alicui pnci
pi dicũtur ei cauda:a i iſta cauda ꝑ mẽdacia ſua incur-
uabat eos a rectitudine iuſticie: ⁊ refrenabat eos a dei
reuerẽtia ⁊ timoꝛe. k ¶ Et erũt qͥ ⁊c..ſ.ꝓphe falſi ꝓ⸗

mitrẽteg eis ꝓſpe
cant᷑ pꝛecipitati. Pꝛopter tificant᷑ pcipitati.

qꝛ vterq; fuerũt

captiuati.
m ( Pꝛopt hoc

hoc ſup adoleſcentulis ei
nõ letabitur dñs: et pupil

loꝝ eius ⁊ viduaruʒ nõ mi ¶⁊c᷑· Jaꝛ añ etatem
ſerebitur: quia omnis hy adultſ fuerũt piᷣ
pocrita eſt ⁊ nequã: ⁊c vni eciſi: rpii i
uerſũ os locutũ ẽ ſtulticiã. vat. n ber
5E Sn pilloꝝ ⁊c.] et mł
ſue furoꝛ eiuſ:ſʒ adhuc ma iſtij ꝓpi ebilita-
nus eius extẽta. Succenſa teʒ7 ſpotentia eet
mag pcendum.

eſt.n. quaſi igniſ ĩpietas: ve
pꝛem ⁊ ſpinaʒ voꝛabit. Et
ſüůccẽdetur in dẽſitate ſalt:
et ↄuoluet᷑ in ſupbia fumi.

o ¶ QAuia ois. ſ.
de Pplo iſrael.
p ¶ Hypocrita
⁊cl.per iuſticie ſi

In irà dñi exercituuʒ ↄtur mulatlhcz a ſn
bata ẽ terra:ct erit populuſ Tulara ncaitgs
quaſi eſca ignis.l Vir fra duplex ẽ inidtas.
tri ſuo nõ parcet:&t declina Et die ꝓpheta.
bit ad dextraʒ ⁊ eſuriet:⁊ i e liczin
comedet ad ſiniſtrã ⁊ nõ ſa geidon: vt ho⸗
turabitur. Anuſquiſq; car bias ⁊ ſiles ei: tñ
nem biachij ſin rorabit. erant na baucic
manaſſeſ ephraiʒ:⁊ ephra oputatn: qai
im manaſſen: et ſimul ipſi lerige macktede

ↄtra iudã. In oĩbꝰ his non jij. pbyſ. q ¶ n
eſt auerſus luroꝛ eius: ſed oibus bie Tc. ex-
us exteta onat᷑ vt ſupꝛa.
adbuc man eius extẽta. r Peleiklarſt
⁊c· Hic excludit
“ tertiũ de quo ↄfi/
debãt.ſ.ppli multitudinẽ cũ dicit:Succẽſa ẽ.n. ãſi ignij
ipietas.i.impietas ꝑpli iſrł ꝓuocauit ira dei ↄtra ſe qſi
ignẽ ardent?. S ¶ Uepꝛeʒ ⁊c. .i.ppłʒ oẽʒ. t ¶ Et ſuc
cẽdet᷑ in dẽſitate ſaltus.qſi dicerz:deſitas młtitudinis eij
nõ valebit. v¶ Et ↄuoluet᷑ ⁊c. .i.maioꝛes de pplis in
fumo ſuꝑbie laboꝛãtes ſimul puniẽt cũ pplo: ⁊ qꝛ non
ſoluz iminebat eis malũ ab aduerſarijs extrinſecis: ſed
lã ex diſſenſioib itrinſecis q ſũt magis ꝑpiculoſe:ideo
In ira oñi exercituum ↄturbata ẽ terra. iſe.
Et erit pplus c&àl. i. mã diuine vitionis.
3 Ulir fratri ſuo no pcet. ppt itrinſecã diſſenſiõeʒ.
a ¶Et declinabit ⁊c in hoc cõminat᷑ eis ꝓphᷣa maluʒ
famis qð aliqñ magis nacet iꝙꝙ gladi:vt dic vegetiuli
bꝛo de re militari b Cl Pa ſq; ⁊c.i.illũ de quo pᷣuj
Ifidebat: ſiẽ de bꝛachio:a hoc ꝓpt diſſeſiõeʒ intriſeca:
ideo ſbdit᷑: c¶ Hanaſſes epprai. Iſte. n. due trib' de
ſcẽderũt de duob filis ioſeph. Cetera patẽt ex dictis.
¶ In. c. ix. vbi dẽ in poſtilla: Itẽ hoc igeʒ pʒ per trãſla/
chaldaicam. (lddito.
Albi mo.egyptius ĩ quadã ſua epla ĩ qua tra-
ctat de meſſia dic:iꝙ ſex noia q̃ hic ponunt᷑ſ.
admirabil:ↄſiliatoꝛ ⁊c ſt noĩa puẽi nati. Idẽ
gra ĩ ſua expoſitioe: lʒ p'ea extoꝛte referãt

cbat gphacon
ucit er ddian
vſoni. l
Pppre itii
ſalicbbiblſzet
Pedecrirnni
ypöapriofene⸗
norat oncum
fülmalcian de
g. a We
Cuntad en⸗
ſarbetes ie
ſters ofirmac
Ahocad eiſ
lbinon
goet muimn⸗
Cayni
tyli n;

0 (d

c, tioeni⸗

H.

taidcli⸗
((Roeplitarats:

ſpoponitorioſvi
Weſſſror ventde
aAanliliaf
ane ,onoli⸗
eignoninn
N NCKarivt
nncprr /i

4 1

Elaie. .

udrg lne! „ „ „ — L.32 ₰ 1, „— L
dei ſignificata hoꝝ noiuʒ ad eechiã. C Replica. poopuli iſrl ⁊ etiã alioꝝ peccata abuſi fuerũt dupliciter. vno
dwilri ne Irca pꝛincipiũ.ix.c.vel ſᷣm aliqs biblias cirra modo attribuẽdo victoꝛias illas virtuti ſue:⁊ nõ dine. Se
WRWRK uan fi. viij. c. circa illũ paſſũ:pꝛio tpe alleuiata eſt cundo qꝛ illa ptãte vtebant cũ magna crudelitate. Dꝛimo
ilt rra gabulo. Burgeñ. foꝛtaſſis pnia duct: vlin ergo deſcribit cauſa dicte ptãtis adeo:in cuy pſona dicil:.
lW deſenſiõem iudaiſmoꝛuʒ attediatus comẽdat pᷣtertim n¶ Ue aſſur ⁊c. qꝛ inſtrumẽtum fuit dei ad puniendum
RK W H res 0 . d= ðͦðͦJMULN „ ua enoꝛmia ꝓuoca⸗
3 w ell.79 eu diri⸗ E qi cõdũt ¶ X. tionẽ quaſi luteũ plateax. uerant iram dei.
DK dofilll o Pec eges iniquas:t ſcri Ipſe aũt nõ ſic arbitrabit: e 2 Hallacs geutẽ
. te „ „ i LrE 7. . — „ . , i. oupluz url vbi
ſan tho. ſatis re⸗ bentes iniuſticiã ſcripſerũt 2coꝛ eius nõ ita eſtimabit: crantſalſ pphete de
nWedlt. (Lap. X. ut oppꝛimerent in iudicio ſed ad ↄterendũ erit coꝛ et cipientes pꝛincipes: ⁊
a lard “́ð paupes: ⁊ vim fſacerẽt cau et ad intrinitiõeʒ gentium pncipes defraudebat
ui ife v Zchui ſe humiliuʒ populi mei: vt nõ paucaꝝ.HBicẽt.n. Nn iaſer ꝛeb iniquas
Nr il 3 icco eſſent vidue pꝛeda eoꝛuʒ ? quid non pꝛincipes mei ſil Brhreclerue.
nn⸗ i ſequẽt pphᷣa con pupillos diriperent. Quid reges ſut:ꝭ Munquid nõ vt puniat euʒ ſpollaßdo
in cludit ex ðdictis facietis in diẽ viſitatiõis 4 carchamis:ſic calãno:⁊ vt bons adnihilãdo:
e Dcluſionẽ. ſ. ppli calamitatis de longe vemẽ arphat:ſic emath: Nunqd ideo ſubdit: q ¶Et
iſrł eximinatie, S res n aſ . ſi bonat illũ ⁊c. qð ſiñ
9Dnde Ppter qð iſta lr̃a tis. Ad cuius conſugietis nõ vt damaſc:ſic ſamaria: fiſtentia Ranentur.
aet⸗ ĩ aliqbbiblijs ãäti auxiliũ: et vbi derelinqtis Quomodo iuenit manus onſequẽter tãgitur
4 nnn qs ẽ de ca.ix.in q gloꝛiã veſtram:lnẽ incurue mea rᷣgna idoli:ſic ẽt ſimu abuſus huius tatis
mnnn ppoapꝛio reme mini ſub vinculo: ſet cum ĩ lacra eoꝛuʒ de hieriin 2 de cum dicik: r! Jpſe
dtnmd int mallcelain oi⸗ kerfectis cadatiſ. Super oi ſamaria.] Mungd nõ ſicut peutem no ſic arbira
lnion cens: a Ieqᷓ bus his non eſt auerſus ſu ſeci ſamarie ⁊ idolis eius:l ſit vicht⸗ mea.
1) nugins cõdunt ⁊c. easi roꝛ eius:lſed adhuc man ſic füciam hierlin 7 ſimula s Szad oterendũ
uu Kal ke ſeiruc. b¶ Et eius extẽta. Aè aſſur. NHir cris eius? Et èrit cuùm iĩple erit coꝛ eius ⁊c. abutẽ
1 e rtes eas o ga furoꝛis mei: baculus uerit dñs cuncta opa ſua ĩ do ſibi conceſſa ptate
„ Ppoihniri uũ ↄfirmädo:: 2,, qigna moteſ Hierſz: viſit, T nimia crudelitate.
1 Aiaeh ⁊ boc ad depᷣſſio ipſe ẽ. In manu eſ idigna mõte ſyon ⁊ ĩ hierlʒ: viſitů ¶ Et ſecũdo hoc attri⸗
lst lloi nem ſubiectoꝛuz tio mea. Agd genteʒ fallacæ bo ſup fructum magnilici buendo poteſtati ſue
annlunui aõ n ppaf tyrã mittàm eũ: ⁊ ↄtra populu, coꝛ diſ reg aſſur:ct ſup gliã ideo ſubdit: t Di ⸗
ſnſ⸗ conmeret furoꝛis mei mãdabo illi: vt altitudiſ oculoꝝ ei. Dixit cet enim coꝛde a oꝛe
t if ⁊c. ⁊ pʒ lra vſq; auferat ſpolia diripiat bp nũ n ſoꝛtitudie ma'mee! nr
ibi: d 1Quid dam: &t ponat illũ in culca feci: t in ſapia mea itellexi. iſequales regibus vel
re Peten En Geni M malg⸗e vuce dixit
auntſun Ehenae Zeua vocbiigg.. rrryapſaces egechie regi
Sni eCIn die viſitatois. dñs viſitabit pcta vra ea p aſſy quarto Regũ.xviij. Quomodo poteſtis reſiſtere ante vnũ
dad rios Buniaddrig ſbdit᷑: ¶Et calamitatij c. ar exerct ſatrapam de ſeruis domini mei minimis. x Nunquid
müdent tus aſſyrioꝝ venit de longe regnũ iſrl. g ¶Ad cul non vt archamis ⁊c̃. nomina ſunt ciuitatum regalium q̃s
Siiti ſr. Jad euadẽdũ aſſyrioꝝ gladium. hEt vbi dere ceperat rex aſſyrioꝛum. y ¶ AQuomodo inuenit manus
rtidd Auum tis c. Ip modũ cuſtodie 2 depoſiti ⁊ ſaluaticis. mea ⁊cc. ea mihi ſubijciendo. ʒ ¶ Sic et ſimulacra eoꝛũ
ſighs ¶ Ne icuruemini ⁊c. oucti ĩ captiuitatẽ vinculis alli oe hierlin ⁊c. Naʒ in hierlin tempe exechie nõ erant ſimu
dslindi gati. k¶ Et cũ iterfectis cadatis. qꝛ pplus iſrł ab aſſy lacra ſcòm veritatem:quia ecechias eas abſtulerat:ſed tan
iraen rijs ptim captiuat fuit:⁊ ꝑti occiſus:⁊ dic ꝓpheta:Fld tum ſcom reputationem regis aſſur: quia idem reputabat
mmitci ohi⸗ cuius ↄfugietis auxiliũ c.q.d.nullus potit vos libera cultum qui fiebat in templo domini:⁊ cultum idoloꝛum i
. mur⸗ re ab iſtis mal:qꝛ e ſic decreuit. l ¶ Sup oibus his alijs terris. ⁊ ¶ Nunquid non ſicut feci ſamarie c. qa
— ⁊c..ſ.dei ð vos. m! Sed adhuc ⁊c. Iad vlterioꝛem iam eam deſtruxerat: a inde ſimulacra area abſtulerat.
ſi⸗ nſninil punitioẽʒ: qꝛ. x. trib in captiuitatẽ ducte ibi fueruũt in a¶ Sic faciaz hierlm. quam ꝓponebat deſtruẽ ⁊ templũ
unzu tr⸗ magna afflictioe: nec inde p ea redierũt ad tram ſuã vt domini:ſed quia fruſtratus fuit ab intento:vt habet᷑ quar/
n i oi dicüt iudei. n (lUe aſſur. ibi m aliquos icipit.c.x.i to S ſubdit pꝛopheta: b Et erit.ſ.aliter q;
gin 4 gen quo ꝓpha icipit deſcribere punitionem extraneoum. cogitet. c ¶ Cũ impleuerit dñs cũcta opera ſua in monte
nine t pꝛimo aſſyrioꝛum qui captiuaerunt regnum iſrael. ſyon ⁊c. Jaffligendo ꝓpter aliqua peccata. ðd ¶ Uiſitabo
u 7 irut Zo babylonioꝝ q captiuauerut regnũ iuda.xiiij.c. ſuper fructum.i.opera mala. e¶ Magnifici coꝛdis.i.ſupꝑ
gie oll rtio alioꝝ de afflictõe iudeoꝝ gaudentiũ.xiij.c.ibi bi. f Egs aſſur.punieẽdo eum de malicia ſua:⁊ mutat
rol nent In ano quo. Pꝛia ĩ duas:q; pꝛio ꝓpheta deſcribit aſſy hic ꝓpheta modũ loquẽdi de perſona ꝓpꝛia ad dominũ:
ien ign rioꝝ exterminiu. ꝛ: reuertitur ad deſcribendnm chꝛiſti qð frequẽter fit in pꝛophetis qui a deo inſpirati loquebãt᷑.
m “ myſteriũ: qð erat ſuũ pncipale intẽtuʒ. c. ſe. DPꝛia ĩ duaj Et ideo locutio ꝓphetarũ eſt locutio diuina:ſicut operatio
Rpen de ſcribit aſſyrioꝝ punitioeʒ:2 ppli iude con/ inſtrumẽti eſt etia operatio artificis. g¶ Et ſuper gloꝛiã
. U oetatioez: ibi Pꝛopter hoc dic dñs. Pꝛima adhue in ⁊c. hoc dẽ qꝛ ſupbia citius ⁊ mag appet ĩ oculis qᷓ in ꝗlij
iſuge⸗ Duas: qꝛ pꝛimmo deſcribit aſſyrioꝝe culpa:et ſcõo pena ptibus coꝛpoꝛis. Dritn e inpebia coꝛdis. i Jn
no itn, bl Heoprer hoc mittet. Circa pmũ ſciendũ q; culpa aſ foxtitudie ⁊c. et nõ dine. k ¶ Feci.ſ. victoꝛias pᷣdictas.
muaſt rrioꝛu fuit ĩ hoc:ꝙ ptate ſibi a deo ↄceſſa ad puniẽduz I ¶ Et in ſapia mea intellexi.qualiter talia eſſent agenda.

¶Miber

m ( Et abſtuli c ladiũgẽdo regno meo. n ¶Et derraxi
uaſi potẽs.i. ppꝛia potetia captiuaui. o ¶ In ſublimi re
idẽtes.i.in ſolio regali. PG .
eos debellaui: ſicut pulli exiſtẽtes in nido capiunt᷑. t
ſicut colligunt᷑ ⁊c. l.ſ.a matre fouẽte:que colligũt abiq; dif/
ficultate. r¶¶ Sic
vniuerſã ⁊c..ĩ.hita m
toꝛes ⁊ diuitias vni · Et abſtuli termĩios populo
uerſe terre. 8 ¶Et rũu: I? pᷣncipes eoꝛuʒ depꝛe
nõ fuit ⁊c..i.manuʒ ei 561
datus ſũ: et detraxi q̃ſi po

cõtra me. ꝓſequitur nO
metaphor⸗ ſuam de kens in ſůblimi reſidentes.

auiculis iuentis in ni
do. t(Et aperiret
os gdoffadicendu. ,B
v¶ Et ganirʒ.i.ↄq̃ri
auderet.Cõſequẽt ar
guit eius ſuphia cum
dicik: x Hiundqd
gloꝛiabit᷑ ſecuis ⁊c.
attribuẽdo ſibi ſectio
nem:⁊ nõ artiſici mo
uenti eã: quaſi dicerzʒ
ſic eſt i ꝓpoito:rex.n.
aſſur attribucbat ſibi
victoꝛias diuina vtu/
te factas cum tñ ipſe
nõ eſſet niſi ſolũ iſtru
mentuʒ dei: vt ſupꝛa
dictũ eſt. y- ¶¶ Pꝛo⸗
pter hoc. p̃miſſa aſſ
rioꝛuʒ culpa: hic cõſe
quent᷑ deuũciat pena
cũ dicit: y¶ Pꝛopt
hoc.i.ꝓpter ſuꝑbiaʒ
pᷣdictam ⁊ gloꝛiatio-
nez falſazʒ. 3 Mit
tet dñatoꝛ ⁊c.].i.an⸗
geloꝝ:⁊ ꝑ conſequẽs

nus meal foꝛtitudinẽ pplo
ruʒ: &t ſicut colliguůtur oua

uerſam tram ego cõgrega
ui: t non fuit qui moueret
pẽnã apiret os t ganni
ret. Nunquid gloꝛiabitur
ſecuris ↄtra eum qui ſecat
in ea:aut exaltabit᷑ ſerra cõ/
tra euʒ a quo trabit: Quo
modo ſi eleuetur virga cõ/
tra eleuãtem ſe: ⁊ exaltetur

7

baculus ꝗ vtiq; lignũ eſt.

toꝛ dñs exercituuʒ in pin/
guibꝰ eius tẽnuitatẽ: t ſub
tus gloꝛiã eius ſuccenſa ar
debit quaſi ↄbuſtio lignis:

Et inuenit quaſi niduʒ ma

ue derelicta ſunt:l ſic vni

Pꝛöpter hoc mittt dña/

t erit lumẽ iſrael in ignè:t

rtb. ? ¶ Etcrit in die illa i.itpe illo ſennacherib fuga
to. v¶ Non adijciet ⁊c.i.illi qui euaſerãt manũ ſal

tinuenit ⁊c. .i. ita faciliter manſar qñ cepit ſamariã ⁊ regẽ iſrł⁊ nõ audebant itra

re regnũ iuda ꝓpi iimicitias que fuerãt iter regnu iſrł
⁊ iuda:ſʒ pꝰ receſſũ ſennacherib exechias aſſecurauit e

os per eplas:⁊ ſic
„ . — venerũt ĩ hierlin
ſanct eiuſ in flůmma:èt ſuc in deo vonficen⸗
cende bit᷑ ſpina tes ꝓht ꝑcuſlionè
enget 7 deuo at it ſp ing pᷣdictã. Uel aliter
eiuſet vepꝛes ĩ diẽ illa vna: melb vt cred
1 . . 0
t gloꝛia ſaltus eius: t car · exponit hy de re
meli eius äb amiĩa vſq; àd gno iude: quatuʒ
carnẽ ↄſummet. Et Erit ter, dertntwkelus
o ꝓſugus:et relige ligni toꝛes fugerãt tio⸗
alt eius pꝛe paucitate nu re ſennacherib:
merabũtur: & puer ſcribet plures eoꝝ ñ fue⸗
eos. Et èrit in die illa:. non at auſi venirein
àdijciet reſiduũ iſrael: c hi nur mivano ſa⸗
qui ſuerint de domo iacob tebãt: ſed fugato
initi ſuper eo ꝗ pcutit eoſ. ſenacherib redie
ſed initet᷑ ſup ðm ſanctuʒ rũt ad loca ſua ᷣ
dño ↄfidentes au

iſrael. In veritate reliquie
ↄuertẽtur:lreliquie inquaʒ
iacob ad deũ foꝛteʒ. Si. n.
fuerit pplus tuus iſrael q̃ſi

dito miraculo.
x Znmini ſuper
eo Tc..i.ſup re/
gez aſſyrioꝝ in qᷣ

ſg. rfanie rz tepe achas 2 po-
barena maris: reliquie c9 pub iuda fuit co/
uentent ex eo. Conſũmatõ ſiſus: ⁊ ad petitio
abbꝛeuiata inũdabit iuſti neʒ achax regẽſy⸗
ciã. Cõnſũmatõeʒ.n.⁊ ab rie interfecit:⁊ re
bꝛeuiatiõeʒ dñs de exerci ¶ Ruz iſritpe ſpo
tuu faciet ĩ medio oĩs terre uit vt bi uin.
e Re. xvj. ſed p'ea
. de amico factus
inimic' inuaſit re

nullus põt ei reſiſtere:cũ etiam ãgeli ſibi ſeruiant. n grnü iuda tpe ſẽnacherib. y ¶ Sʒ initet ⁊c qꝛ viſa mi

pinguibus eius.i.pncipibus ſuis ⁊ bellatoꝛib robuſtis.

a ¶ Tenuitatem.i.defectũ roboꝛis ꝑ angelũ ſuũ qui vna

nocxłe iterfecit in caſtris aſſyrioꝝ. clxxxv. milia bellatoꝛuʒ.
vt hꝛẽ.iiij. Reg.xix. b Eeiiinne gliam eius.i.ſbᷣ armis
⁊2 veſtibus. c¶ Succenſa ardebit ⁊c.qꝛ eoꝝ: coꝛpa ſic cõ
buſta fuerũt:ꝙ in cineres fuerũt redacta itactis armis ⁊ ve/
ſtibꝰ ſm aliquos:vt dictũ eſt ſupꝛa.c.vij. ð ¶ Et erit lumẽ
iſrt.i.angel cuſtodie illins ppli deputatus qui dẽ fuiſſe mi

chael: Dañ. xij. n igne.i.ĩ pcuſſione aſſyrioꝝ ꝑ igneʒ
mogdo dco. f

. dco. f¶Et ſanct e.i. idẽ ãgelus. g In flama.
r.per! flãmã eos iterficiet. h ¶ Et ſuccẽdet᷑ ⁊ deuoꝛabit ſpi
na e..i.maioꝛes ſui exercitus. i ¶ Et vepꝛes.i.minoꝛes.

— „ „ . , 7 „„
k ¶ In die vna. i. ſimul. illa. n. pcuſſio fuit de nocte:qꝛ tñ ẽ

ars diei nãlis dẽ hic:In die vna. l¶ Et glia ſalt eius.i.
pncipes ſui exerciᷣ. m ¶ Et carmeli eius.i.acies bellato
rum. n Ab aia vſq; ad carnẽ ↄſũmet᷑.qꝛ aime eoꝝ de⸗
ſcẽderũt ad ignẽ gehẽne:⁊ carnes fuerũt icinerate:qꝛ tñ ve/
ſtes remãſerũüt itacte:ideo dẽ h: Cis
hni illa non pꝛoceſſit vſq; ad veſtes arma.

,Et erit iroꝛe ꝓfugus.q; ſẽnacherib videns ĩ mane pla
gã illã tritus fuit ad irã ſuaʒ cũ paucis:iõ ſbdit᷑: q ¶ Et re

liquie ⁊c̃. .i.reſidui de ſuo exercitu:qᷣ nõ fuerũt pcuſſi.
r ¶ Pꝛe paucitate nũabũt᷑.cito ⁊ defacili:ideo ſpditur:

8(Et puer ſcribet eos.i.ſcribẽ poterit:qꝛ põt facẽ vnum

modicũ ſimplicẽ tractũ cuł figure ẽ lr̃a Joth apðò hebꝛeos
que ĩ nũeris ſignat.x.apud eos:et tot euaſerũt cũ ſennache

—

Uſq; ad carneʒ.ſ. iclu

rabili pcuſſioe õ lirmit vfiſi fuerũt de

deo ꝗᷣ ſactificat iſrł:iõ ſubdit: ʒ ¶ On vitate ⁊c.
dei qͥ remaſerat ad deuʒ veracit᷑ ↄuerſi ſt. ac
eritc᷑..i.ĩ magna młtitudie. b Relide ouertẽt
qꝛ pauci remanebũt.ſ.ad deuʒ ve ↄuerſi: qꝛ pꝰ captini-
tatẽ regni iſrł ꝑ ſalmanaſar regẽ aſſyrioꝝ:⁊ poſt vaſta
tionẽ regni iude ꝑ ſennacherib remaàſerunt pauci iudei
reſpectu młtitudis eoꝝ q̃ fuẽat tpib pᷣteritis. ¶ Coſu
matio abbꝛeuiataac᷑.]qꝛ extermiatio exercitus ſenna-
cherib que facta eſt ĩbꝛeui tpe.ſ.in vna nocte fecit inun
dare.i.abũdare iuſticiam in iudeis:qꝛ viſo miraculo
laudauerunt deum fideliter a ex coꝛde. Aliqui vero li/
bꝛi habẽt innũdabit: ⁊ falſo ex vicio ſcriptoꝝ ꝓpter ſi
militudinem litterarũ. Et qꝛ illa extermiatio facta fut
virtute diuina:vt pꝛedictum eſt:ideo ſubdit᷑: d ¶ IᷓCon
ſummatiõem.n.c..i.in iudea que ẽ in quarto clima
te terre habitabilis:que diuiditur in ſeptem climata:et
ibi fuit percuſſus exercitus ſennacherib ex viuina iuſti
cia. ſicut enim pater pius caſtigato filio pijcit virgam
in ignem: ſic pater miſericoꝛdiarum deus ſennacherib
cum ſuo exercitu qui erat virga domini ad caſtigãduʒ
populum ſuum:vt pᷣdictum eſt:facta debita caſtigatio
ne fuit piectus in ignem materialem:⁊ in ignẽ gehẽne:
vt pꝛedictum eſt:ſennacherib tamen in perſona pꝛopa
non fuit combuſt coꝛpaliter: ſʒ fugiẽs ad terrã ſuaʒ ibi
interfectus fuit a filijs ſuis miſerabiliter.iiij. Regũ.xix.

ondpel
ata
Mhigſaleeͤ
woliecz
nn au
ſ ubirie
olli, lus
ln Pülinrdick

d „
lanrt
grege Afnou,
R

4
cllet te ex mnen
dinmdde A
d ocetonen.

ume1
biatn. 10
piaegzpn. enn

cherbn aent
Pdacidenuſti
Aukicirnöcid
0fnracd de
e
erar der
unadpogt
Cara aun.
igNg
licnuſtrar
Arntiradn
Nirltuuii
nubaisoſt

Aullrſtavirun

migllonim
NKbanchenn
toonohüͤtefecn

ypyuc ind

Elaie ·x.
Uoſenuhr,
giunniui e¶ Pꝛopt h. Poſita aſſyrioꝝ punitioe:hic ↄñter põi᷑ poterimus venire ad figẽduʒ tentoꝛia:hoc dicebat ſenna-
l 1ndatämnin eçechie ⁊ ppli ſui cõſolatio.ꝰ ponit᷑ redit᷑ ſennacherib ĩ cherih ad incitãduʒ exercitũ de feſtinatioe cotra hierlin.
figitin i iudeã: ⁊ ſui exrcitus ꝑcuſſio: ibi Ueniet. Circa pꝛimuz b ¶ Obſtupuit rama.i. hitatoꝛes eius audiẽtes aduẽtum
Khibsiſtimn dicit: eope hpoc.i. ꝓpi punitionẽ aſſyrioꝛuʒ a ſennacherib: qꝛ rama ẽ ciuita ppe gabaa. c ¶ Habaa ſau
oeegl deo pᷣdictaʒ. ¶ Hec dicit dñs c. cuiꝰ vbuʒ eſt ifalli lis fugit.i.hitatoꝛes eius no audetes expectare aduẽtuʒ ſen-
waithan biliter verum. nacherib. Et dicit᷑ ga⸗
nd dnſ Noli timere . ⸗„ MM baa ſaulis:qꝛ ſaul eã
1 weinſe Ee⸗ Au abi lise Mꝛõpter hoc hec diẽ dũs tranſibit in magron:pud babirarultede nr
„ Min bat dunn cultus ſtuuũ: i timẽ na⸗ eg.xxij.⁊ tẽpe eiu
D ideo ſpãliter dicit deus exercituũ: Nli timẽ magmas ↄmendabit vaſa fult ibl ſecles sa.

„ h dei populus. populuſ me hitatoꝛ ſypon ſua. Tranſierũt curſim: gã o Binmit voce tua
4 Re 5 aſſur. i. ab aſſur. In virgꝗ. n. percu bee ſedes nr̃a. Obſtůrpuit i. geme p auxietate ex

Aautne a rege aſſyrioꝛu; tiet te:ẽt baculuʒ ſuuʒ leua rama: gàbaa ſaulis fugit. aduẽtu ſenacherib.
2 kci 7 ius irtute „ „1 . 7 „ 3 g 7e I1 . 7
Dee Nam per bit ſup te i via egypti. Ad Hinni vocet ua filitgalliy. e ¶ Flia gallim. gal.
——— e hüic. n. paululũ modicũq;ʒ! attende laiſa paupercula a cuitaorque olcitfilin
Renn oꝛdinatõe ad tuã et ↄſũmabit᷑idignatio mea nathot . Migrauit mede- mõtis illius: eo ꝙ eſt
Ruimn caſtigationẽ: 1ns &t furoꝛ meus ſuꝑ ſceluſ eo mena:hitatoꝛeſ gebin coͤn. ibi foꝛtaliciu: vnde ci
di bein elanen ruʒ.l Et ſuſcitabit ſup eum foꝛtami.Adhuc dies ẽ: vt ĩ filtas illa oefendit ſic
b witi uin K.] 1. ſu dñs exercituũ flagellũ: iů nob ſtet. Agitaͤbit manuʒ ,Nrezde lali- ſ.
en bierim. I I¶In xta plagaʒ madia in petra ſuã ſuper motem filie ſyon aduentum ſennache
n M via egypti. Sena oꝛeb: ⁊ vgam ſuã ſuper ma collẽ hierlin. Eccẽ dñatoꝛ rib vt ibi caueas.
d * i azczi re:ẽt leuabit eam i via eg- dñs exercituũ cõfringet la 60. Paupenl dn
e i ein de pli. Et erit in diè illa äufere guculã: in terroꝛe: ét excel Aeele vifui
er tharacha rege e tur onus eius de humero ſi ſtatura ſuccident᷑: et ſubli que dicitur paupercu
diih thiopuʒ: ꝙ egrel⸗ tuo: iuguz eius de collo mes huiliabũt. Et ſůbuer la: quia fuit ab exerci
i eS u t erer tuo:et copuireſcet iuguʒ tent ↄdeſa ſalt/ ed ferro: t tu ſenncperil ſpolia
i u cora cum: vtbi lacie olei. Aeniet in aioth liban cuʒ excelſis cadet.] medemena.l. itato⸗
. iiariſe iiij. Reg. xix. 2 MM res eius fugerunt pꝛe
malut tũc receſſit de inn· · H ær „ tuimoꝛe ſenacherib.
inntin dea:vt iret obuiã ei:⁊ ſic via ſua erat verſus egyptuʒ:? i ¶ Huatoꝛes gebin. ſilr fugerũt:qdð aũt ſequit᷑ dĩ in ꝑęſona
lliprf⸗ tüc miſit nuncios ⁊ lr̃as qbus ↄminabat exechie ⁊ po/ ſeẽnacherib feſtinatis verſus hierlm:dicẽtis exercitui ſuo:
lur rhiin pulo eius de deſtructione eoꝝ in ſuo reditu:et hoc efſt h ¶ Lonſoꝛtamini ⁊c talis.n. muatio in modo loquẽdi
Nenj vja qð di: m ( Et baculuʒ ſuũ leuabit ſuꝑ te in via egy/ fit freq uẽter ĩ ꝓphetis.ẽ aũt nob loc ꝓpe hierim ad quã
Nem ünnd pti.i. exiſtens ĩ via verſus egyptũ ↄminabit tibi:verun- euertẽdã feſtiabat:iõ ſubdit: I ¶ Agitabit manũ ſuã.i.ſui
chinie Voien tamẽ qꝛ illa ↄminatio nõ huit effectuz: qꝛ in illo reditu exercit᷑ virtutẽ. m¶ Supꝑ moteʒ ẽ c. qꝛ ciuitatẽ ⁊ tẽplũ
ntdir n exercit ſennacherib fuit pcuſſus per angelũ:vt hꝛ.j.iõ intẽdebat deſtruẽ qð erat i mõte ſyon: ſʒ qꝛ fuit defraudat
irnügflinenin dicit: Leuabit baculuʒ ſuũ.⁊ nõ dẽ ꝑcutiet:qꝛ illa comi ab intẽto ex ꝑcuſſione ſui exercit᷑ ꝑ angelũ:ẽt añquaʒ obſi
Iriamrai ,a natio nõ hũit effectũ:ideo ſpᷣdit᷑: n C Adhuc.n. ⁊c.] derʒ hierlm:vt dẽm fuit.iiij.reg.xix.ideo ſbᷣdit᷑: n ¶ Ece
i a: py paucos anos redijt ſennacherib. ſ. poſt ouos: vp onatoꝛ c.] . exercit ſennacherib vtute. Laguncula. n. fit
GGcir unitn dictũ fuit. üij. Re ⸗kir. tuc fuit pcuſſus epexercit: de tra: ideo ſignificat hũana co:ꝑa q̃ a dñio ſuũt de terra:
rieneſenb n ideo ſbditur: o ¶ Et ↄſũmabit᷑ idignatio mea.i. vin 3 vero bellatoꝝ ſenacherib fuerũt i cineres redacta.
i irwrnnhe dicta. p¶ Et ſuroꝛ me ac..ſ.ſennacherib ⁊ ſui exrr o ¶ In terrore. qꝛ ſennacherib maneↄſurgẽs: ⁊ ↄtritioneʒ
niennſuit cit q ¶ Et ſuſcitabit ⁊c.i.angelũ ꝑcutientẽ ipſu;ʒ. ſui exerci videns terri fugit. p¶ Et e i ſtatura.i.pn
n pͤts r ¶ Juxta plagã madiã ⁊c.qꝛ pcuſſio exercitus ſenna ipes ſui exercit. q ¶ Succident. i.iterficiẽt ab angelo ſic
uſ ibamms cherib fuit miraculoſa: ſicut ⁊ pciuſſo madianitaꝝ: de arboꝛ qᷓ ſuccidit. r¶ Et ſublimes huiliabũtur.i.ſupꝑbi:qꝛ
— qua hĩ iudid.vj.Et pcuſſio egyptioꝝ i mari rubꝛo: de ſennacherib cũ paucis ſugit:a ſua ſuꝑbia deiectus. S ¶ Et
nn om qua hẽ Exo. xiiij ideo ſbdit: S¶ Et leuabit eã i via ſubuertent᷑ c. .i.multitudo ſui exercit deſtruet virtute an
ces enn a egypti.hoc ẽ ſicut leuauit potẽtiaʒ ſuã ad pcutiendum Seli: que hic dẽ ferrũ metaphoꝛice:qꝛ ferrũ domat oia: vt

aris rubꝛi exöeũtes bẽ dan. ij Au vtus hũana põt reſiſtere virtuti an⸗

cco M egyptios ꝑſequẽtes hebꝛeos an
nd liban ⁊c.].i.ſennacherib cũ pncipib' ſuis

ie illa.ſ. pcuſſionis gelice. t

noint de egypto:ꝛvt hꝛ exo. xiiij. ¶ In die illa.l⸗ ce. t ¶Et liban 2 znacheri
tatf exercir ſennacherib. v ¶Auferet onꝰ ac.i. grauami fugiens eni ad traʒ ſuã iterfect fiut ibidẽ.
n ani na q tibi inferebat. x¶ Etoputreſcet ⁊c.i.diuine mi ¶ In. ca.·x. vbi oꝛ in poſtilla.Qð aũt ſeqt. ¶ Additio.
vni n ſericoꝛdie:qua dñs ↄdeſcendẽs exechie iterficit exerciũ Oc qð dẽ: Cõfoꝛtami adhuc dies ẽ ⁊c. Silr põt
iſnnacherib p angelu: gipm ſennacherib p ſilios ſuos: Mitelligi i pſona eſaie fuiſſe dictũ ſic ⁊ pcedẽtia ⁊ ſe
nhnn ai vt dict eſt ſupꝛa. y¶ Ueniet in aioth. Hic deſcribit — — Kguẽtia vſq; ad fi.c. Ad qð ſciẽduʒ ꝙ pqᷓ ꝓphad
gyflo Gnete redit⸗ ſennacherib in iudea: vbi tũc fuit eius exercitus nũciauit reditu ſẽnacherib ĩ iudeaʒ noiando cluitates ꝑ qs
mncae ſ pcuſſus cũ d: y ¶ Ueniet in aioth c noia ſut ciuita vẽiebat ʒ hierlin. d. Ueict ĩ aioth:⁊ oñdit quõ ciuitares ob
vomnint inate⸗ tuʒ ꝑ quas vẽicbat otra hierlm. 3C Apucl magmas ſtupebat ⁊ aliq fugiebat pᷣ tioꝛe ſuoꝝ: vt cũ dicẽ Obſtupuit
ticnocin c ↄmẽdabit vaſa ſua.ibi.n. in quodaʒ foꝛtalicio repoſuit rama gabaa ſaul fugit migrauit medemẽa:ſilr ⁊ hitatoꝛes
Angſui ptem ſupellectilis ere editius veniret ad deſtruẽ gabi.ſ.fugerũt ꝓut in poſtilla. Coſequẽter reuertit ꝓha ad
mminh nid hierim: ideo d?: æ ¶ Tranlſierũt curſim. qꝛ feſtinãter confoꝛtanduũ eos: ſimiliter ad conſolãduʒ a pdicto timoꝛe
n 1 ibant verſus hierin. a(¶ Babae ſedes noſtra. iilluc ⁊ fuga dicẽs: Confoꝛtamini adhuc dies eſt vt in nob ſtet.

Miber

et eſt ſenſus: nolite timere tumultũ hui inimici ſennache⸗
rib:q; adhucẽ dies.ſ.in pꝛopinquo: vt in nobe:q̃ eſt qdaʒ
villa parua qᷓ erat ſacerdotũ. Stet. ſ. ſecure ⁊ ſine fuga ſub
lato timoꝛe:⁊ quomodo hoc fiat declarat ſi ubdens: Agitat
manuz ſuam. ſ. dñs deus:ſuꝑ motem filie ſyon ⁊ colleʒ hie

— duegen in rfo wateren
m eam. ? qualitte — — c
hec ꝓtectoõ fiat ondit Z egrèdiet vir ¶¶X. iudicabit: neq; ſcðᷣm audi/ ↄuenit ei inquan-
dicens: Ecce vomina H ga radice ieſſe ct fliof tum aurium arguet. Sèd opsioe vegh zwi⸗
oe de radice eius aſcendet: èt iudicabit in iuſticia paupe Dom vi al
