fieri: ſecũda eſt meritũ electoꝝ quo aperit᷑ electis ſe diſ-

ponentibus ad ingreſſuʒ:⁊ non repꝛobis.pꝛimũ tangit᷑

cũ dẽ: v¶ Semita iuſti.i. via chꝛiſti qua tenuit ? do/

cuit.⁊ dĩ ſemita pꝛopter artitudinem ↄſilioꝝ. dicit ãt
chꝛiſtus iuſtus abſolute:qꝛ ꝑ excellẽtiã.ſ.foꝛmalit ⁊ effe
ecta eſt. viſtoꝛſionẽ nul
lã hñs a rectitudine virtutis:oẽs.n.alie leges ab euage
lica pmittũt aliqua mala:ſicut manifeſte pʒ de legibus

humanis q ꝑmittunt meretrices in ciuitatibuj a plura
alia q̃ non poſſunt coꝛrigi lege humana:yvt vicit Aug.
Silxr de lege moſaica q̃ ꝑmittit vſuras cũ extraneis:

libelluũ repudij ex parua cauſa ſicut diſſuſius declaraui
in pꝛincipio matthᷣ.Lex autẽ euãgelica nullã pfeccionẽ

virtutis omittit: nec aliqd illicitu pmittit.ſecuduʒ aut
tangit cũ dẽ in pſona electorũ: y ¶ Et in ſemita iudi-

tioꝝ tuoꝝ dñe.i.in via euãgelica te ſequẽdo. 3ʒ ¶ Su

bꝛia. a ( Nomen tuũ.ſ.ieſus. b ¶¶ Et memoriale tu/
uʒ in deſiderio aĩe. vñ dicit bernardus: Jeſus mel ĩ oꝛe
llus in coꝛde.iõ ſubdit᷑ i ꝑſona cuiuſ-
libet iuſti: c ¶ Aia mea deſiderabit te in nocte.ſ.pñtis

ſtinuimus te.i.pꝛopi te ſuſtinuim tribulatões ⁊ oppꝛo

vite:in qua videmus ꝑ ſpeculũ ⁊ in enigmate.deſideri /

uʒ.n. ppꝛie loquẽdo eſt rei nõ habite:ſicut delectatõ rei

peſentis: ⁊ iõ electi in vita pnti pꝛopꝛie loquedo deum

deſiderant: cui deſiderio ſuccedit fruitio. d ¶ De ma-
ne vigilabo ad te.i.a mane iuuentutis incipia te quere

re. e(¶ Cü fecen: deſcripta aptioe ianue celeſtis electis.

Hic ↄni deſcribit eiuſdẽ clauſio iniuſtij. Qlaudit᷑ aũt ali

: in quibus

bñfico abuſi ſi ſdit: I IIunq goriſicatus ab eis

Haie X6

quibus iniuſtis ſimplr: aliqb' ad tp̃s. Pꝛimo ergo ponitur
pꝛimũ:ſecundo ſecudũ: ibi Dñe dabis.Lirca pꝛimũ ſciẽdũ
ꝙ claudit᷑ ſimplicit ⁊ ad ſẽꝑ malis in ſua malicia ꝑpſeueran-
tib'a ſic moꝛientib: ⁊ iſti ſunt pꝛopꝛie qꝗͥ nõ coꝛrigũt diuis
flagellis:nec etiã beneficijs:⁊ hoc ẽ qð dẽ pꝛimo de flagell:
l e M reris iusleta
tua in terra.flagellan

do peccatoꝛes.
f ſtiela viſeet i.

iuſticia tuã diſcent ꝑ

geſſit.et nõ videbit gloꝛiaʒ
ðſii. Oñie exaltet᷑ manꝰ tua

uͦt nõ videãt:uũideãt Et ↄfu/ experientiã flagelli:
dãat celãteſ ppli:ct ignis ho tñ ꝑ emẽdationẽ pec-
ſtès tuos deuoꝛet. Homiẽ cati: ſicut pharao ex-
dabis pacem nobis: omiã Pptus fuit diuia ſiagel⸗
tus es nobis.PHominẽ de qurationẽ:2 de bene⸗

ficij cũ dꝛ in peri
dei: g ¶ Wiſerea⸗
mur. ⁊? loqᷣt in plura/

noſter poſſederũt nos dſi
abſq; te:tantũ ĩ te recoꝛde

mu! nois tui. M Zneten n li ꝓpter trinitatẽ per
viuant:gigantes non reſur ſonaꝝ: velẽ mo dei
gãt. Pꝛopterea viſitaſti ? acd angelos ꝗ ſi execu
cõtriuiſti eos . ⁊ perdidiſti re uat ben tel⸗,
oõ; mẽoꝛi eop. Indilſi mia toe (4 Atnon
ſui genti dſñie :idulſiſti genti diſcet iuſticia reuer⸗
Hunquid gloꝛiſicatus es: tẽdo ad ipſa ꝓ benefi
Ias diuinis: ſicut pʒz o
FFFFpFhhar aARe à de fre⸗
quuẽter ex ſua miſericoꝛd ia retraxit penas inflictas: ⁊ tñ ex
hoc nõ fuit reuerſus ad ſtatũ iuſticie. n terra ſanctoꝝ

iniqᷓ gefſit. nõ retracx ex loci ſactitate:qꝛ talis peccat exotẽ/
ptu: ⁊ iò ſubdit᷑: I ¶ Et nõ videpit gloꝛiã dni.qꝛ nunqᷓ; ad/

Ppi ſuũ demeritũ. o¶Uideat.ſ. meritũ ſãctoꝝ. pEt cõ
fũdãt᷑.ſiẽ de Cayn dẽ Geñ.iiij. Irat ẽ Cayn vehemẽt ⁊ ↄci
dit vult'ei: qꝛ de reſpexerat ad abel:⁊ ad munera eius. vt
ibi pꝛemittit. qelãtes ppli.i. illi q iuidẽt fraterne gratie.

r Et ignis. l. infernalis. 8(Poſtes tuos deuorʒ.nõ p eo
rũ ↄſũptõeʒ:ſʒ ꝑ ↄtinuã afflictionẽ. ne dabis ⁊c̃. Hic

añt ondit᷑ ꝗb'malis ianua celeſtis ad tẽpꝰ claudit᷑.ſ.qdiu
manẽt in peccatis:ſʒ äpenltern deo viſitati eis apit: ⁊ hoc
qᷣ i eoꝝ pſona dicit: ¶ One dabis pacẽ nobis.nos recõ
ciliãdo:æ qꝛ h puẽit ex oiuina gratia ſubdit᷑: vI Oia.n.
opa noſtra.ſ.meritoꝛia.Opatẽ nobis.qꝛ nõſũt meritoꝛia
niſi ex acceptatioe diuina:⁊ gratia ꝑ quã ſunt acceptabilia
a ſolo deo nobis efficit. 1Pie de c l.i.ſpũs maligni qͥ
ſt aliẽi a te poſſederũt nos vt fuos:qꝛ d facit peccatũ ſᷣu eſt
peccati: Johᷣ.viij. ¶ Em in te recoꝛdemur nois tui ita
decetero ñ puiam niſi tibi. 3 ¶ Moꝛiẽtes. Pic ex pᷣdictis
ↄcludit᷑ duplex coꝛrelariũ.ſecundũ põit᷑:ibi Dñe i aguſtia.
ſupplocur fuerat ꝓphᷣa de reſurrectõe generali oĩuʒ qᷓ non
erit ſilis i repꝛobis ⁊ ĩ eleci vt pʒ ex ſupꝛadici: iõ ↄcludit ꝙ
repꝛobi ñ reſurgẽt ad gliaz:ſʒ ad igmiaʒ ⁊ penã.⁊ b, di
cit ꝓpha: W n viuãt.vita glie:h dic optado ex
ↄfoꝛmitate ſue volũtat ad diuinã iuſticia:ſʒ illð pᷣſ. Letabi
tur iuſt cũ viderit vidictã.⁊ loqt᷑ h ð moꝛiẽtib i pcto mo.ꝛ
tali. a (Bigate.4 fuerũt ippoſiti moꝛibꝰa tyrani bioõ
reſurgãt.ſ.ad glia ſʒ magis ad penã:iõ ſpdit᷑: o ꝛopiea
viſitaſti ⁊ ↄtuiſti eos. ꝑ penã durã. dð t pdidiſii oẽʒ ⁊c.
5ſʒ illo puer.x. ca. Nom ipioꝝ putreſcʒ qꝛ ſi jmãet aliq eoʒꝝ
mẽoꝛia: ñ ſit eis ad hõꝛẽ:ſʒ ad ↄfuſionẽ. ¶Idulſiſti c pu

nitõeʒz eoꝝ differe: vt hẽret locũ pũiẽdi:ſʒ qꝛ tales dilatois

Tiber

per penitentiaz q. d. non: ideo ſubditur: .( LElongaſtl. ſ.
a te. g ( Dẽs emios terre.i. obſtinatos iĩ peccatis in quacũ/-
q; parte oꝛbis. h¶ Dñe. Hic poit᷑ ſcõʒ coꝛrelariũ... q; ele
cti ſurgent ad gloꝛiã: ⁊ diuiditur ĩ neahorter⸗ qꝛ pꝛopha pᷣ

deſcribit cirẽ reſurrectionẽ iuſtoꝝ d ideriũ:ſecũdo reſur-
rectionis actũ:ibi Di
uẽt moꝛtui:tertio ter

klõgaſti bſimioſ tre. Dñẽ

minuʒ: ibi Uade po/ .
in aguſtia reqſier̃t te tribu

pulus meus. O ide/

unz a e etei latöe murmur doctria tua
git pꝛicipaliter ex du- eis. Sic ꝗᷓ ↄcepit cũ appꝛo/
ob'. Pꝛimũ ẽ affliets pinqᷓuerit ad ꝑtũ:dolẽs cla
quaʒ iuſti ſuſtinent mat ĩ doloꝛib ſuis:ſic ſacti

cõi curſu in pᷣſenti vi
ta:ſʒ ꝙ dẽ.ij.timo.ʒ.
Oẽs ꝗ pie volunt vi/
uere in chriſto pſecu/
tõnẽ patiẽt:pꝛopt qð

ſuma facie tua dñe. Cõcẽ/
pim⁊ q̃ſi pturiuim pepe
rimſpuũʒ. Salutes nõ feci
min tra:ideò nõ ceciderũt

aald bitatoꝛes fre. DNiuent moꝛ
deuz ne pcllut e tui tui interfecti mei reſür/

eſt quod dicitur hic:
h¶ Dne in anguſtia.
poſiti electi tui ĩ vita
pꝛeſenti. Sen te. deſiderantes vitã futuram ex toto

gẽt. Expèrgiſcimini ẽt lau⸗

coꝛde. i ¶ In tribulatione murmuris.i.in tribulatione q
de cõi curſu eſt occaſio murmuris i tribulatis. kDoctri
na tua eis.ſ.valet in dando eis patientiã: qꝛ tamẽ non au⸗
fert totaliter triſticiã ſẽſibilẽ lict dciminuat:iõ ſubditur:
Sicut que concepit ⁊cc᷑. ¶ Sic facti ſumus.⁊ aſſociat ſe
popheta iuſtis poſitis in tribulatioibus:⁊ merito:qꝛ poſt
multas tribulatioes fuit ſerratus:vt dictuʒ fuit ſupꝛa ca.
pꝛimo. m (¶ A facie. Hic ponit ſecũdũ ex qͥ ↄſurgit deſide
riũ vite future.ſ.claritas faciei diuine:cuiuj aſpectus eſt de
ſiderabilis:intm̃ ꝙ in eã geſiderant angeli pꝛoſpicere: pꝛia
pe.j.⁊ hoc ẽ qð dꝛ: m ¶ A facie tua oñe i.ex plchꝛitudie
faciei tue: oncepimus ⁊ quaſi ⁊c.] Hic eſt pũct᷑. Jn
hebreo ⁊ in libꝛis coꝛrectis: ⁊ ꝑ ſpirituʒ h̊ intelligit fruens
õſideriũ:⁊ bñ dẽ:Perturiuim ⁊ pepim.i ptu.n.ẽ afflictio
cũ ſeqᷣt᷑ dlectatio:ſcõʒ illud Joh.xvj. Mulier cũ parit tri
ſticiã hʒ:cũ ãt pepit pueꝝ iã nõ memit pᷣſſure ꝑp gaudiuʒ:
ſic deſideriũ viſiõis dine ĩ pñti hʒ aliqͥd afflictõis:rõne dila
tionis:qꝛ ſpes qᷓ differt aſhilr au Pug ri. ⁊ hʒ aliquid
delectatõis ꝑpꝑ ſpeʒ ↄſeq̃ndi optatũ.ſʒ cũ reniſt⸗ dina
tũc erit delectatio ſũma abſʒ ulla triſticia. o ¶ Salures
fecimĩ tra.ſic ẽ ĩ hebreo ⁊ libꝛis coꝛrectis.Et ẽ ſenſus: p ea
q̃ fecim nõ obtinemnec obtinere poſſum ĩ ira. Salutes.i.
nie ⁊ coꝛpoꝛis beatitudies:qꝛ preqrit᷑ moꝛs gnãlis oiuʒ: ad
quã ſeq̃t reſurrectio moꝛtuoꝝ: q̃ eleciᷣ erit ad gliã aĩe ⁊ coꝛ
poꝛis:pꝑpꝑ qð ſubdit᷑ Pes nõ ceciderũt. pꝑ moꝛtẽ coꝛ⸗
poꝛalẽ. q¶ Pabitatoꝛes tre.gnãlr. et tenet᷑ hic li iõ ↄſe/
cutiue ⁊ no caſualꝛ. r ¶ Uiuẽt moꝛtui. Poſtq deſcripſit
ꝓpha deſideriũ reſurrectõis ĩ elect: hic ↄſeqni oſcribit e
dẽ reſurrectois actũ dicẽs: r ¶ Uiuẽt moꝛtui. vita glie q;
tũ ad electos:de quoꝝ: reſurrectõe fit hic ſmo: iõ ſbditur:
8¶ Interfectiq; mei. ꝓpi deũ a iuſticiã. t ¶ Reſurgẽt. et
dicit mei:ſe eis ↄnumerãdo:q̃ſi de ſua moꝛte pphetãdo: qꝛ
fuit frarſic dẽm ẽ ĩ pꝛicipio hup libꝛi de pᷣcepto manaſſe
regis idolatre peſſimi:eo ꝙ ipʒʒ⁊ alios idolatras arguebat.
Coſeq̃ni ↄuertit ſmonẽ ad electos reſuſcitãdoj.d. v¶¶ Ex
Psiſcimi.a ſõno moꝛtis. x ¶ Et laudate deũ ð vꝛa gloꝛifi
catõe futura. y ¶ Qui habitaij ĩ puluẽ. qᷓtũ ad coꝛpoꝛa ĩ
cinere redacta. Coſeq̃nt alloqꝗt᷑ deũ: ex cuius vtute fiet reſu
rectio moꝛtuoꝝ.d. 3 uia ros lucis ros tuus.i.ſiẽ ros
celeſtis ẽ ſuauis irenaſcentib ꝗ facit ea de ira reſurgere:ſic

oulſiſti domine genti.

benignitas tua erit ſuauis eleci doꝛmiẽtibꝰ:quos faciet

ad gliaʒ reſurgere:⁊ ecõtrario hec reſurrectio erit :tribil

dãnat : ideo ſpᷣdit: a ¶ Et tra gigãtũ.i.pcco 6
tẽtiã fideles oppᷣſſerũt. b Teanes in at, e.

hẽnã ⁊ accipit h tra ꝓ pcc̃oꝛibi ea hitatibeo mõ loque

di qoẽ mõ cõi lo-
,„,.. .. . qndi ira ðſtructa
date qui hĩtatis ĩ puluere: qñ eius hitatoꝛee
aa ros lucis ros ti: &t trã deſunt eſre
Aelen detrahes i uinay. ſcrbit jeſtnrec⸗
ade ppls me itra i cubi onis tpus. poſſet
cula tua claude oſtia tua ſr n. aliqs credẽ ex

pᷣdicil ꝙ eẽt ꝓpin
quũ tpᷣus reſurre
ctõis: qd ñ ẽ vey:
ſzʒ erit in fine tpis

te. Abſcoͤndẽ mõdicũ ad
momẽtũ donec ꝑtrãſeat in
diguatio mea.Eccẽé.n.dſñis

egrèdietur ð loco ſuo ůt vi ideo di: c ( la⸗

ſie miguutatem habitato de P me'. pꝛi
ris frelↄtra eũ:èt reuelabit recedẽdo de vita
kre otra eũ:et reuelabit nti. d 61 Jnnra

fra ſãguinẽ ſuũ:t nõ operi e UIInr
aR . n cubicula tua. i.
et vltra interfectos ſuos.i ſeulehꝛu quãtũ
toꝛiũ: qtũ ad ai/

mas electo vtᷓ tñ bũt alidd purgsdũ in futuro. vł lib

paty ꝙtũ ad purgatas ⁊ añ aptionẽ ianue per moꝛtem
ahevt eli⸗ emp erutd⸗ ad urgatas poſt apti
onẽ ianue. ebes gere. qꝛ defuncti ab hoib; hu⸗
ius vite ſunt abſconditi. ¶ Modicũ ad momẽtũqꝛ

tẽpyvſqʒ ad iudiciuʒ reſpectu einitatis ẽ modicũ ⁊c h

mõ oẽ aiab electoꝝ ðſiderãtib vltimũ iudiciũ: Apoc.
vj.Et dictũ ẽ illis:vt reqeſcerẽt adhuc tpᷣs modicũ do

nec ↄpleãt ↄſerui eoꝝ ⁊ fratres eoꝝ. g¶ Donec ptraſe⸗

at indignatio.i.elecioꝝ pturbatio P tribulatioes tyra⸗
noꝝ ⁊ maxie ãtichꝛiſti tpe. In aliqblibꝛis addit. mea

22

iudiciũ vẽiẽdo:quãtũ.n.ad hũanitatẽ egrediet ⁊ vẽiet
p localẽ motũ:quãtũ vero ad deitatẽ qͥ ẽ vbiq;: egredi
et ꝑ nouũ effectũ. k¶ Ut viſitet inidtatẽ ⁊cl.i.iniquita
tej peccatoꝝ terrena amãtiũ. 1 E reuelabit ira ſagui
nẽ ſuũ.i.moꝛtẽ ⁊ depᷣſſiones fideliũ:qꝛ tũc maifeſtabũt᷑

oĩa latẽtia. m¶ Et nõ operiet ⁊c᷑. qꝛ decetero nõ com
mittẽt talia.¶ In ca.xxvj.vbi dẽ in poſtilla: Nomẽ tuũ

ſieſus ⁊ memoꝛiale tuum. Additio pꝛima.
Uomõ deus nomẽ ſuũ pꝛopꝛiũ .ſ.tetragrãma
ton reſeruãt moyſi:Exo.iij.legit᷑ ſic: Hoc ẽ no/
mẽ meũ in eternũ ⁊ memoꝛiale meũ in genera/
tione generationẽ: vbi in additiõe ibidẽ fuit notatuʒ
ꝙ hoc qð dicit᷑: Hoc ẽ nomẽ meuʒ: refert ad nomẽ dñi
tetragrãmaton: qð pꝛopꝛie ſignificat eſſentiã diuinaʒ
ꝓut ibidẽ fuit expoſitũ:⁊ quod ſeqt: hocẽ memoꝛiale
meũ.refert᷑ ad nomẽ ieſus quod ẽ ↄfoꝛme maxie tetra
graãmaton: ꝓut ibidẽ fuit declaratũ:⁊ de hoc ꝓpꝛie in-
telligit illud ad phil.ij. ⁊ don auit illi nomẽ quod ẽ ſuꝑ
oẽ nomen:vñ in ꝑſona expectãtiũ ſeu deſiderãtiũ chꝛi/

ſti aduẽtũ eſaias dicebat in hoc loco: Oñe ſuſtinuim

te nomẽ tuũ ⁊ memoꝛiale tuũ deſideriũ aie.q.diceret:

deſideram noticiã nõ ſolũ noiĩs tui.ſ. tetragrãmaton
nobis ĩ ve.te.propoſiti:ſʒ etiã noticiã memoꝛialis tui:

ð;.ſ.ẽ hoc nomẽ ieſus: vt dictũ ẽ de qͥ plenius hẽ in p
icta additione.(¶ In eodẽ ca.vbi dicit in poſtilla:InK-
Adihio ſecunda.
NBi in tranſlatione noſtra dẽ:Indulſiſti dñe gen

. ti ⁊ẽ.· In hebꝛeo hi ſic: Alddidiſti dñe gẽti addi

ſʒñ ẽ ĩ heb. nec ĩ libꝛis coꝛrectis. h¶ Ecce.n.dñs.ieſus
chꝛiſt. iEgedick oe loco ſuo.i.de celo empyreo ad

iyr
olun
bn
Mmpohn
MMolex iun

Iuerſme
dlcklee

lideiconod
gupametnu⸗
entuim
4.Fnanae
nln⸗

Veſcizon
lyrkete

Poreoftaf

aſin ſin

Pünamſli
inme
äAgse
—N
Rüanmi
beu ni
ynmmme
Hhunlti
añnizlin
Mchnil
tigelct 1N
zidtic Iil
i dügnn

Eſaie xvij/

diſti gloꝛiflcatus es:elongaſti oia extrematerre. 1 ßm
iſtam litterã pꝛopheta loquit᷑ de additione gentium ad

populũ iſraeliticũ:⁊ ẽ ſenſus.Addidiſti dñe gẽti.ſ.iſra

elitice:gentes aliarũ nationũ:⁊ qꝛ ex hac additione de/

us fuit magis gloꝛificatus inquantũ no ſolũ laudatus
eſt in iudea:ſʒ eti 2 .

Ra ſolisoavſppc——
; ad occaſuʒ i69 M dièilla (. XxxVII.
ſstu Eiggiaiſti biſitabit dñs ĩ glädio
rer hoc ĩtellige⸗ ſuo duro gr andi ẽt ſoꝛti:
ret q oẽs indiffe · ſup leuiathã:ſpẽtẽ vectẽ:ẽt
renter fuerunt ad ſup leuiathã ſpentẽ toꝛtuo
gir per vere idei ſu et occidet cetũ q in mari
ſuban. ongaſti E. In die illa uinea meri
oia exrrematerre cãatabit ei. Ego dñs g fuo

pꝛobos. ¶ In eo/

dem vbi dicit in poſtilla:Uade.hic oñter deſcribitur
reſurrectionis tempus.

itra i cubicula tua ⁊c. intendiſſet excludere ne

yreo:vñ melius vꝛ dicẽdũ ꝙ qꝛ pꝛopheta imediate añ
locutus fuerat de reſurrectione electoꝝ dicens:Uiuent
moꝛtui ⁊c.quod in magnũ gaudiũ vertitur electoꝛuʒ:
iõ de perſecutione antichꝛiſti q̃ modicũ añ tpᷣs reſurte

ctõis futura ẽ q̃ inter alias eſt maxima:vt hẽ Dan.xij.

ca.eos monet: quaſi diceret eis de hoc quod vobis ꝓ/-
phetigo ðbetij exultare cũ tremoꝛe vt ſitij parati ad pſe

cutiones futuras patienter tolerandas:q̃ ſunt pꝛopinqᷓ

pᷣdicte reſurrectioni:⁊ qualiter debeãt ſe pꝛeparare oñn

dit dicẽs:lUade popuł me:iĩtra ĩ cubicła tua.ſ.ad oꝛã/
dũ deũ eo modo òù dẽ matth.vj. Intra cubiculũ tuũ ⁊
oꝛa patrẽ tuũ.oꝛatio.n.ẽ maximũ remediuʒ in tribula
tionibus:iuxta illud pᷣſ. Ad oñm cũ tribularer clama-
ui. Itẽ monet eos vt a deo petãt ne ex vehemẽtia tribu
lationis aliqua verba poꝛrũpent in dei offenſaʒ ſeu in
vere fidei dðrogationẽ:⁊ ð hoc dicit: Claude oſtia tua
ſuper te.q̃ qdẽ clauſura a deo impetrat᷑: iuxta illud pᷣſ.
Pone dñe cuſtodiã oꝛi meo:⁊ oſtiuʒ circũſtantie in la
büs meis. Itẽ monet eos vt abſcondant ſe a ſeuiſſimis
ↄdictiõibus aduerſãtiũ: quod non niſi virtute diuina
fieri poſſet:iuxta illud pᷣſ. Abſcondiſti eos in abſcondi

to faciei tue a ↄtradictionibus hoiuʒ ⁊c᷑.⁊ qꝛ tẽpus hu

iuſmodi periculoſiſſime perſecutionis deus abbreuia
bit pꝛopter electos:vt marci.xiij. ca.iõ pꝛopꝛie ſubdit:
Mogicum ad momentum. . cic
Nca. autẽ.xxvj.cũ poſtill.dicit circa illu paſſũ

Abſcondere modicũ ad momentũ.de tpe iuldi
dcqijexponendo quod a tpe pꝛophetie ẽ modicũã
reſpectu eterne duratiois:Burgeñ. dicit ipꝛopꝛiſſime

ſic dici qꝛ ille dictiones ſignificat bꝛeuitatẽ tẽpoꝛis:ſed

illa obiectio ? rotundũ textũ in multis locis ſacreſcri

pture. Dicit᷑.n. ſupꝛa ca.ij. de tpe chꝛiſti erit in nouiſſi/
mis diebus:poſt quos tamẽ multa centena annoꝛum
ſiurerunt 2 oh.! canonica. Filioli nouiſſima hoꝛa eſt
que tñ ꝓpꝛijſſime ab oib'exponuntur de multis cente⸗
nis anoꝝ q̃ reſtãt:⁊ ſic de alijs locis ſcripture.
die ula. Poſtã deſctiotasgrardt Nil.

SSZ

dio ſuo duro.quatũ ad pene aſꝑitatẽ.

pheta in hoc qð dicit:Uade popułꝰ meuj

Alliqs crederet pꝛopinquũ eſſe tẽpus reſurrectõ
nis: vt poſtil. dicit ſic valde ipꝛopꝛie diceret: Abſcon
dere modicũ ad momẽtũ. Iſte.n. dictiones ſignificant
ꝛeuitatẽ tẽpoꝛis:nõ autẽ pꝛolixitatẽ ſeu dilatationeʒ:
oc autẽ qð dẽ: Qlaude oſtia tua ſuper te non videt᷑ p
tinere ad intrantẽ in ſepulchꝛo vel in limbo vel in em

licico. aptun 190).Tlic 4
ſtiõe pcedit᷑:qꝛ p poit ad vtrãq; ptẽ ro: ꝛ põit᷑ qſtõis ſolutõ:
ibi Nuũqd iuxta ᷑. Pꝛiarguit᷑ ꝙ n obuit pci:ſʒ mag ꝓ mlti

accio de pꝛomotiõe electoꝝ:hic ↄñi ponit gratiaꝝ: actio de
deiectione demonũ.⁊ diuidit᷑ in duas partes:qꝛ ponit hꝰ
modi deiecto:ſecũdo ſoluit duplex qſtio:ibi Ego dn) Cir
ca pꝛimũ di: a¶ In die illa. ſ. iudicij generalis. b In gl.
(¶ Et gradi.quatũ
agd eius latitudinem.

5 Et foꝛti. quatu ad
eam: repente ꝓpinabo ei: ulahlluarem.
nẽ foꝛte viſitetur cõtra eã.] el Sup leuiathã ꝛc.
Hocte T die ſeruo eam: Pints rd iie inie,⸗
indignatio non eſt mibi. ligit. ſdiaboluj vt di
Quius dabit me ſpinam ⁊æ ctu ſuit iob.xl
vepꝛem? l In pꝛelio grà/ leuiathã vectẽ: pp cy

foꝛtitudinẽ: ſᷣm ; de

diar ſup er eaz: ſuccendaʒ ęo dẽ Job. xlj. Non ẽ
eam pariter. An potius poteſtas ſup irà q e.
M, oparet᷑ ⁊ leuiathã.
([(([([(( Toꝛtuoſũ. ppf eᷣ
calliditatẽ ad ðcipiẽdũ. g ¶ Et occidet cetũ ⁊ci.diabolũ
q habitat ĩ hoc aere caliginoſo tãq; in mari tẽpeſtuoſo: nõ
tñ intelligit᷑ eius occiſio per moꝛtẽ nature:cũ hoc mõ ſit im

moꝛtalis:ſʒ pꝑ moꝛtẽ gehẽne:qꝛ tũc ibi retrudet᷑:nec poterit
inde exire ⁊ hoĩes tẽtare:ſeu ad peccatum inducere: quoed
erit ſibi graue:⁊ in hoc creſcet pena eius: q̃ etiã poꝛtat mõ
ignẽ ſuũ ſecũ:creſcet etiã ĩ pena ſua accidẽtalis ex dãnatio

ne hoiuʒ qͥs inducit ad peccatũ:ſicut ⁊ gloꝛia ſãctoꝝ agelo/
rũ ex gloꝛia electoꝝ:quos inducunt ad bonũ. h ¶ In die
illa. deiectionis demonis. i¶ Uinea meri. In hebꝛeo hꝛ vi

nea vinoſa.Ex quo pʒ ꝙ meri hic nõ eſt nomẽ ꝓpꝛiũ:ſʒ cõ

mune:a ſignificat purũ vinuʒ ⁊ optimũ. Uinea igit᷑ meri.
hic accipit᷑ ſocietas ſupernoꝝ ciuiũ in qbus nihil erit ipu
rũ ⁊ ipſi deũ laudabut de deiectiõe demonũ. kEgo do
minus.PHic ↄñi ſoluit᷑ duplex q̃ſtio oꝛiens ex pꝛedictis:ſecũ
da ſoluit᷑:ibi Quis dadit me. Pꝛima queſtio oſtendit ex hꝰ
quod hic dicitur: Uinea meri ſocietas electoꝝ: quia ex qᷣ
fuerũt a deo ita electi ⁊ dilecti ab eterno: videret᷑ alicui ex/
traneũ:quõ deus permittit eos tribulari in hoc mũdo: ſ᷑ᷣʒ
ꝙ dicitur ſecũda Timo.iij. Omẽs qui pie volũt viuere:i
chꝛiſto pſecutionẽ patiẽt᷑.Et rñdet dnñs ad h ꝙ tal ꝑmiſſio
ñ ẽ ex odio: ſʒ mag ex dilectioe:ne ex ꝓſpis ĩ ſuꝑbia eleuet:
7 p exercitiũ patiẽtie ĩ bono cuſtodiat᷑:vʒ dictũ ſaluatoꝛij:
Luc.xxj. In patiẽtia via poſſidebit᷑ᷣ aia) viaj.⁊ hẽ qð dꝛ h:
go dns ꝗᷣ fuo ea. ſ.vieã meã ꝗᷓ ẽ vniuerſal ecclia:eo q;
a p abel iuſto vſq; ad vltimũ electũ ꝗ i fine mũdi naſciturꝰ

ẽ:qͥt electos ptulit:tot palmites miſit:vt dic gre.homł.vij.

epẽte ꝓpiabo ei.ſ.potũ tribulatõis ronibp̃dict:iõ ſſ

dik: mNe foꝛte viſitet ⁊c.i.ex ꝓſpij iſoleſcat:⁊a ſic ꝓ iſo⸗
lẽtijs viſitet ð eã i die iudicij. nIo el.i. tpe ad
uer ſitat ꝓſpitat ſb pana diſciplina. o ¶ Indignatio n ẽ

cte ⁊ die ⁊cl.i.tpe ad

mihi.i.hn facio ex ira ſcu idignatoe:ſʒ ex paina coꝛrectõe

p(¶ Quis dabit. Hic ſoluit ſecũda q̃ſtio:qꝛ vidẽt alicui: ꝙ
p merito iuſtoꝝ ð pplo iſrł ⁊ maxie aploꝝ pcẽdũ ſuiſſet

alis eiuſdẽ ppli ð captiuitate q̃ ſcã ẽ ꝑ romao):⁊ ſic ĩ hac q̃

tudie maloꝝ: iuſti cũ eis obuert affligi ſic frequẽt fem fuit iĩ

ve. teſt. ⁊ h' qð dẽ i pſono dñi: p¶ Quis dabit ⁊c.ad ſuc
cẽdẽdũ citatẽ hierlʒ. Aſekig romãoꝝ q captã citatẽ
icẽdert. n Gꝛadiar ⁊c. eã calcado p romaos. s¶Buccẽ/
daã ⁊c̃.ſ.fideles ĩ chꝛiſtũ tũc credẽtes cũ ifidelibꝰi ſua cecita
te obſtinatl.q.d.hvideret᷑ decẽs iuſticie mee ſic ſuccẽſa ſuit
hierlʒ ꝑ chaldeos:⁊ miti iuſti fuert ibi moꝛtui ⁊ captiuati
occaſioe iiuſtoꝝ. t n potp.hᷣ põit᷑ argumtũ ad oppoitũ
.ſſ.ꝙ ðbeat pci mal:cũ dẽ: An pothtenebo.i.ftiebo. vlhjoꝛ

titudinẽ meã ceſſãdo a pũitõe ſb ſpetie coꝛrectois:io ſbdit᷑:

ctũ fuit iob.xl.⁊ dẽ HB

¶ Tiber

. ad predicandũ fidẽ catholicã per oꝛbẽ. y ¶ Impetu. i.
cũ feruẽti deſiderio. 3 ¶ A iacob. i. a pplo i rael: cuiuſmo
di fuerunt apoſtoli ⁊ alij.lxx. diſcipuli qui ꝓ maioꝛi parte
fuerüt iudei. aebo M
rebit ⁊c. ĩ apoſtolis 2=
ſ. floꝛib ſanate niie tenebo foꝛtitudinem meã?
eie inle Fäciet pace mihi:hacẽ fac
t egzged ſea et mihi. Qui egredient ipe
rabola ſeminat: Quc tu à iacob floꝛebit ? germ
viij Sem ẽ vbu oei. nabit iſr ael let iplebũt facie
hed. onbis ſeie. Munadiur pia
ſic pꝛoceditur: dpet ga pcutiẽtiſ ſe èrcuſſit
mo ſoluit᷑ quantũ ad Aüut ſicut occidit iterſectos
malos: ſecundo quã eblſic occiſus ẽ: In mẽnſu
tuʒz ad bonos: ibi E rg ↄtra mẽſurã cuʒ adiecta
n feun: w. p fuerit iudicabit eã: mẽedita-
oſtenaur ? mus e in ſpñ ſuo duro lpꝑ diẽ

aeiet aceʒ mibi. p apoſtoloꝝ alioꝝq; chꝛiſti diſci /
pulo er aes whter qð ſubdit᷑: x An ear

adicti⸗ non eſt ma⸗

is parcendũ: ſecũdo eſt. Icircö ſup hoc dimit⸗
nien⸗ rgamen h, tet iniqtas dõmui iacob:ct
ibi Iccirco. „ 1 4—5
mmr maloz erunmi iſte oĩs fruct:vt auferatur

peccatũ e. Cuz poſuerit
6ε lapides altaris ſicũt la
pides cineris alliſos: nõn

niũ:ibi Ciuitas. Cir/
ca pꝛimum dicit᷑:
b¶udd ⁊cl.i.po/
puli iudaici duʒ xpᷣm
tã crudelit᷑ affligerẽt.
ſicut occidit ⁊c].i.apoſtolos chꝛiſtiq; diſciplos a iudeis oc
ciſos:quos occiderũt iudei ⁊ perſecuti ſunt grauit: vt patʒ
Act. vij. de ſtephano 2. xij. de iacob: ⁊.viij. de perſecutiõe
generali chꝛiſtianoꝝ: in pluribus locis de pſecutiõe pau-
li ⁊ alioꝝ apoſtoloꝝ. e ¶ In menſura ↄtra menſuraʒ ⁊cc.
qjuaſi diceret non ↄuenit diuine iuſticie ꝙ tãta facinoꝛa trã
ſeant abſq; debita pena:iõ ſubdit᷑: f¶ Meditatus ẽ c.
i. diſpoſuit diffinitiue iſta punire. g ¶ Icirco. Hic ſolui-/
tur argumentuʒ ad oppoſitum de meruo apoſtoloꝝ: cum
keBeitun ſuper hoc.i.pꝛopter meritũ apoſtoloꝛuzʒ.

h Dimittetur iniquitas. pꝛedicta. i ¶ Domui iacob.i.
iudeis in ſua malicia obſtinatis. k Et iſte ois fruct'ac.
ii.ne totus fructus meriti apoſtoloꝝ:qꝙ dimittat᷑ alis iude

is dictuʒz peccatũ: a vlterius ſpecificat meritũ iſtud dicens:

I¶ Cã poſuerit.ſ.pᷣdicatio apoſtoloꝝ. m ¶ Oss lapides
altaris.i. altariuʒ idoloꝝ. n ¶ Sicut R cineris alli/
ſos.p pᷣdicationẽ apoſtoloꝝ: fuit cultus idoloꝝ multuʒ de
ſtructus pꝑ oꝛbẽ:etiã ipſis viuentib⸗ ſi totalit᷑ ablatus
. 1 ucceſſoꝛes eoꝛuʒ: io ſubdit᷑: o ¶ Non ſtabunt luci 1 de⸗
lubꝛa. vbi exercebatur idolatria: nec põt illud intelligi de
idolatria dcoria reditu captiuitatis babylonice nõ le/
gitur in populo iudaico fuiſſe:niſi ad tẽpus modicũ: ⁊ per

violentiã ⁊ in paucis.ſ.tꝑe antiochi illuſtris:q cogebat iu

deos idolis unolare prpzß ⁊.ij.machabeoꝝ. Nec qð dici/
tur: Cũ poſuerit oẽs lapides altaris ⁊c.poteſt ↄueniẽter ex
poni de deſtructione templi ꝑ romanos: vt volunt aliqui
dicere:qꝛ ſtatim ſubditur: Non ſtabunt luci a delubꝛa.per

quod intelligitur idolatria que nullo modo tunc erat apo
72 10 edeiruct le gentiliuz
ꝑ pꝛedicationẽ apoſtoloꝝ vt dictũ ẽ. p ¶ Liuitas ⁊c. Pic

iudeos:⁊ iõ intelligitur de deſtructione ido

ponit iudeoꝝ exterminiu quantũ ad obſtinatos:cuʒ dicit:
p ¶ Liuitas.n. munita. ſ. hieruſaleʒ. ¶ Deſolata erit. p
romanos qui eaʒ deſtruxerunt. r S

nis locus ubi oꝛitur ioꝛdanis. Loꝛrens autẽ egypti dici

oman deſtruxerun Spacio la relinquet
i. hieruſaleʒ que ante erat ciuitas ſpecioſa relinquetur a ſu

is habitatoꝛibus:qꝛ a pꝛincipio obſidiois uſʒ ad fin eʒ
multi fuerũt moꝛtui gladio ⁊ fame ⁊ peſte.ſ.decies cen
tũ milia:vt dicit egeſippujli.v. s ¶ Et dimittet᷑ quaſi
deſertũ.qꝛ alij fuerũt in captiuitate ducti:⁊ ttaslal
deſtructa ita ꝙ nõ erat habitatõi hoĩuʒ apta. t i

paſcet᷑ vitulus.ſ.
Ppppls roman : qui
ſtabũt luci ⁊ delubꝛa. Cili ¶dẽ hic vituluj. pp
tas. n. munita deſolata erit carnis petulet

ſpacioſa relinqt:èʒ dimittet᷑ n ſoie aſe i.
quaſi deſertũ. Ibi paſcetur repletus. v¶ EQr
vitulus: &t ibi accubabit: ibi accubabit i.
ↄſumet ſũmitateſ ep. In ſic ¶ poterit ſecurt dõ

citte meſſis illͦ pterentur nerſag eraͤrm d
muliẽs veniẽtes t docẽteſ tui vel captiuati:

vt dẽm ẽ. x(¶ EE

eã. Nn eſt. n. ppls ſapiẽs: .
ere puſe are coõſumet ſumita-

pꝛöpterea nõ miſerebit er

qui fecit eũ: ⁊ qui ſomauit cdificia teplue
eũ non parcet ei. Et erit in q̃ erãt iĩ mote ſyõ
diẽ illa percutiet dominuſ quiẽ ſuꝑioꝛ pus

ab alueo fluminis vſq; ad cdiuitatis. pIn
ſiccitate meſſis il

toꝛrentem egypti:et voſ cõ

D lius.i.ex defectu
gregabimini ynus ⁊ vnus vicus in bierlmn:.
filij iſrael. Et erit in die illa zc Sterent mu
clangetur in tuba magna: I lieres veniẽtes. .
in hierim ad diẽ
feſtũ: vnde refert

euz. q. d. ñ añ ciuitatis öſtructionẽ. d¶lut egeſippus li. vi ꝙ quedã mulier de vltra ioꝛdanem ve-

nerat in hierłin: ⁊ cũ alijs fuit ibi obſeſſa: ? anguſtia fa
mis ↄſtricta:co rit ppꝛiũ filiũ ⁊ comedit: idẽ credibile
eſt de plurib' alijs: iz nõ fuerũt dephenſe: qꝛ talia enoꝛ-
mia flüt in claculo. a (! Et docentes eã. ſic ẽ i hebꝛeo
libꝛis coꝛrectis:⁊ accipiũt h docẽtes ipſi ſacerdoteſ:q
ex officio hẽbãt docẽ pplʒ: ⁊ iſti tũc fuerũt cõſtricti: qꝛ
cũ a tito poſtularẽt miaʒ:iuſſit eos occidi: dicẽs eos de
genẽs ce ai:qꝛ tẽplo ⁊ numi cupent upuiue: ⁊ ca ſvdit:
b e. n. ppls ſapiẽ).i. b̃s di ſapiẽtia qᷓ ſapida ẽſziñ
terrenã ſapientiã que eſt aĩalis diabolica: Jacobi. iij.
c¶Pꝛopterea nõ miſerebit c& Et patetlra. d
erit cc. Hic ſoluit᷑ queſtio quãtũ ad bonos qui de iu-
deis crediderunt chꝛiſto: qui deſtructa iudea fuerunt

7

ſaluati in uita: ideo dicit᷑: Et erit.ſ quod ſequitur: 2
e¶ In die illa percutiet c. Et dicitur hic alue flumi/⸗

„ 5 »„

tur riuocoꝛula:qᷣ ẽ puus fluup in extremitate iua ein
pte auſtrali verſus grg⸗ver giſ ioꝛdãis ẽ i imino iu
dee iĩ pte adlonari i radicib' motis libani: vt dicit hie/
rer: ſic deſignat h̊ terra iudee ꝑcuſſa a romanis.

f¶Et vos ↄgregabimini vna ym pauci reſpectu ml “
titudis pcuſſe captiuate. g(¶ Filij iſrael. ĩ vos i xpm

credẽtej fidẽ piiarche iacob ꝗᷣ alio noie d iſr: imitate)j.
Scribit ĩ eccliaſtica hiſtoꝛia ꝙ añ obſidiõeʒ herlʒ p ro

mãoſ:fiðlej ꝗ erã ĩ hierłʒ ⁊ iudea fuerat admõiti pꝑ age

lũ:vt trãſirẽt ĩ regnũ agrippe qͥ erat ↄfederat romãi:.x
ſic fuer̃t ibi ſaluati. Preriti die ⁊c. p hãc tuba itcl
ligit᷑ edictũ helij hadriãi ĩpatoꝛis romai q bierł oſtru
ctã et ꝑ titũ reedificauit:⁊ ſuo noie heliã appellauit:ſʒ
poſtea mag tẽuit nom ãtiquũ:a ipᷣe edicto publico ꝓ-

hibuit ne ailds iude ibieʒ hitarz: ſed fuit pmifſa ipis

xpᷣiãis ad hitandũ vt dicit hugo floꝛiacenſis libꝛo. üij.
Et tunc in hieruſalem cõfluebant vndecũq; iudei ad
chꝛiſtum ↄuerſi:eo ꝙ diligebant locum illuʒ: io ſpdit:

ſmnpherch
. miin
lilo
ſchmtinbi
wieligun
gileigu⸗
liahruan
iubin o
mnbecline
lien
rbieu⸗
giſcnaß
Hoig
aliunte ſic
funnonaze
daedco⸗
gus puenen
ſcemultit

Merditi pe
ros idolan
deu ggorun
lelter zdan
zhocedo⸗
lure.

(N

Autuseſt
dinm
Aloluß
i
Zalnulh
Punuljoin
linmhibecv⸗
lmudict 4

nighinii

Phetgicoln
Minoſoliine
ſone ingni
(inchaufi
dnlgöpheer
nmngirſe
mooſeereget
Nuniluf
Cteno n⸗

dhisclzulle⸗

ulihorini
wnmnngci
lingifn
uſtiipſthſi
ent bi

üur ling
Ruwtnn
Jhminigtaf
riin
n 1N
Pak inile,
omnme
dbepiruin
mspenl
binſttnß
Dininis aum
ſglens
bi uabiht,
Poeei ſan
mie geeni
uirinn
tuipdadun.
ntdeni E
coſuns ſint⸗
tes ei t
aclifcnichen
jcritinoei
guie ſupio
Cuicaris ſ.
ſcctutemeſt
lus i erdein
sinbo
4 CCN
.1 learoin

ti mertn
vxn lle⸗
loptſir alſe
mnaie tiligutl
Sbletle
nuti liſtn
upilunhſß
umiconm:
Nildsd.
wunt lüͤſti
geinihtrifi
nein if
Awodd

zin ighahe
ſeuptni e,
ie ent⸗

Eſaie vxviij

1(Et venient qui pditi fuerãt de terra c. qꝛ in iſtas

ferras per captiuitates pꝛecedentes multi iudei fuerant

oucti habitabant ibidẽ: qui per pꝛedicationẽ apoſto/
lo alioꝝ diſcipuloꝝ fuerunt ↄuerſi ad fidẽ: ⁊ ſicve
niiebant in hieruſalẽ ratione dicta:⁊ per iſtas duas ter-

teerris ꝗ pꝛy erät
perditi per erro-

Phcc

anm hec littera in⸗
telligi de ecclei

ras itelligunt eti
gʒalis. ĩ quũs iiu“
dei captiuati ha- ꝗq ueniẽt ꝗ pditi fuer at ð tra

bitabant pot ei afſſyrioꝑp: ⁊ q eiecti erant de
tra egypti:⁊ adorabũt dũʒ

„

noie hieruſalez ſi) I moõte ſancto in hieruſaleʒ
mikficata: Fʒ q d? H ¶Eaplm. xxVIII.
Apoc xxj. Clidi Ecõrone ſuperbie:l
ciuitatẽ ſãctã hie is ephbidumret flo
rim nouaʒ deſcea & * br is ephꝛaim: c io
dẽtẽ dð celo c. ad ni decidenti glie exultatõis
quã puenerunt ꝑ eius:qui erãt in vertice vall
fidẽ multi ð oib?*

piguiſſime lerrãtes a vino.
Eccè validꝰ ⁊ fortis dñs:ſi

deũ adoꝛantes fi · cõſfringẽs:ſicut impet aq̃ꝝ
S deuote: multaꝝ inũdãtiũ:⁊ emiſſa
Iboc ẽ adoꝛatõe rũ ſup traʒ ſpacioſã. Pedi

b'cõculcabir corona ſi uper
bie ebꝛioꝝ ephꝛaiʒ. Et erit
flos decidẽs glie exultatio

Ecoꝛone
vy ſuperbie.
Supÿ lo
cutus eſt ppha 3
duaꝝ tribuũ pñſe
cutoꝛes:hic pphe ,„ „ „
tat 3 pphaʒ? ↄtẽtoꝛes.Et diuidit᷑ in duas: qꝛ p ꝓph̊at

3coteptoꝛes pphᷣaꝝ pñtium: ſcõo ſuturoꝝ.xxx.caplo
Pꝛuma in duas:qꝛ pꝛio ꝓphat cõtra cõtẽptoꝛes de de/
cẽ tribuby:ſcõo cõtra eos de duab:ibi In die illa. Circa
ꝛimũ dicit: a 6 Ue coꝛone ſuꝑbie.i.regno decẽ tri bello 2n
e⸗ io cote lanm victoꝛiam non fecit dominus per homines ſʒ per an/
⁊ ꝓphetis idoloꝝ: adheſerat ebꝛijs ephꝛaiʒ: qꝛ illud re

uũ:qð intm̃ ſuꝑbierat: ꝙ ꝓphetas dñi oio cõtẽpſerat
gnũ nõ ſolũ infectũ erat ꝑ peccatũ ſuꝑbie:ſʒ etiã gule
luxurie: ⁊ denõiat᷑ ab ephꝛaiʒ illud reni⸗ mimn er
ſ. hieroboaʒ fuit de tribu ephꝛaim. b ¶ Et flo:i deci
denti ⁊c.ꝑ hoc deſignans ꝙ deſtructio illius regni erat

pꝛopinqua:q̃ facta fuit ꝑ ſalmanaſar regẽ aſſyrioꝝ.ix.
anno oſee regis iſrael.iij. Reg.xviij. 4A
⁊ẽc.Iſta vallis ſᷣm Ra.ſa.ẽ vallis ce
exiſtens in regno decẽ tribuũ. dO ¶ Ecce validus ⁊ fſoꝛ
tis oñs.cui nullus poteſt reſiſtere.
Qinis ⁊c᷑. ꝑ hoc intelligit᷑ exercitus ſalmanaſar inſtinctu

b fertiliſſima

diuino venturus cũ magna foꝛtitudine ad ðſtruẽdũ re/

gnũ iſrael:ita ꝙ iſraelite non poſſent reſiſtere: ſicut fa
ctum fuit:ideo ſubdit᷑: Pedibus ↄculcabit᷑ ⁊c.⁊ pʒ ex di
ctis littera: vſ; ibi f ¶ Quaſi temper⸗ ꝛim
nuz. g¶ Ante maturitatẽ autũni.i.añ maturitatẽ de

Luaſi temperaneũ.i.pꝛimiti/

curſu cõi. h ¶ Qð cũ aſpexerit ⁊c᷑. Et ẽ ſententia ꝙ ſi
cut aliquis videns fructũ aliquẽ maturũ añ alios: vt

pomũ vel ficũ vel h'modi: ex deſiderio nouitatis ſtati·
accipit ⁊ comedit:ſic ſalmanaſar ⁊ eius exerci᷑ cũ ma

gna auiditate deſtruendi regnũ iſrael venturi erant de

pꝛopinquo ⁊ ſic oↄtigit:qꝛ pplʒ partiʒ occiderunt ⁊ paDar

tiʒ captiuũ duxerant in aſſyrios:⁊ terrã populauerunt
alienis gẽtibus.iiij. Reg. xviij. i¶ In die illa. Pic co

ſequeni pꝛophetat ̊ ↄteptoꝛes ꝗ erant ð duabus tribu

bus:et pꝰ maioꝛes ppli ſpecialit᷑: ſecundo ̊ totũ po

7

pulu colter ca. ſequenti. Pꝛima ĩ duas:qꝛ pꝛimo vt ap/

illð. In diè illa:erit dĩũs ex

cxultatiois reſidio populi
lui:&t ſpũs iudicij ſẽdẽti ſp
iudiciũ:c᷑t fortitudo reůerte

nis ei qui eſt ſuꝑ verticem

Qui erant

icut ipetus grã

pareat ptẽptus grauioꝛ pꝛemittit dei beneliciuʒz exhibituʒ:

ſecũdo pꝛopheta pꝛedicit eoꝝ iteritũ:ibi Ueꝝ hi. Circa p
mũ ſciendũ:q; captiuatis decẽ nibubus ꝑ ſalmanaſar ſen/

nacherih voluit deſtruere regnũ iude:ſed angeluj dñi pcuſ

ſit exercituʒ: ita ꝙ opoꝛtuit eu ſugẽ ad frã ſua vbi a fils ſu
üüis füit interfectus. 4..

—„„ „„ RFRev. xix. Et tuc Ee-
vall piguiũ: quaſi tpaneuʒ chias rex iude cũ po-
antè matuꝛitatẽ autuni: qd plo ſuo ð ſpolijs moꝛ

ci; aſpexerit vi dẽs: ſtati vyt tuoꝝ ifuerunt valde
manu tenuerit deuorabit
dij. ſ. de moꝛte aduer
ſarioꝝ ſuoꝝ ⁊ ð ſpo-
lüs eoꝝ: et hoc ẽ qõ
oicit: i¶ In die illa
⁊c.i. angeloꝛum.
Kk ( Coꝛona gloꝛie
quantũ ad maioꝛes.

ercituũ lcoronã glie:&t ſtuʒ

tibð bello ad põtã. Ncx

Ppſang S . (Et ſertũ exultato
biquoq; p vino neſcierũt· Carke ad mioꝛes
⁊c5 ebrietate errauerũt. Dà qꝛ coꝛona fit de auro
cerdos ⁊ ꝓpha neſcierunt argento ⁊ gemis: ſer

öͤ ebrietate: àbſorpti ſé a vi tũ vero de floꝛibus.
5pᷣ ebrietate:abſorpti ſt a vi m (aieno nopa⸗

no:en auerũt in ebrietate: Ii uii dnabtribub⸗
neſcierunt videntem: igno qᷓ remſerat alijs cap
ràuerũt iudiciũ. Om̃es.n. nuatis. n (¶ Et ſpi-
mẽſe replete ſt vomitu ſoꝛ titus iudicij i iſpus⸗
diũqʒiti vt ñ̃ eſſz oc vlira geodeiiaii Algl

ti ſup iudiciuʒ. ſic eſt

⁊c.i.populo exechie qui exit ad collidendum ſpolia aſſp-

rioꝛum: vt pꝛedictum eſt. Et redijt ad poꝛtam ciuitatis hie
rul. lan plenue diuitijs aduerſarioꝛuʒ:⁊a ideo dicitur hic:
q ( Reuertentibus de bello ⁊ non bellantibus. quia il-

gelum. r¶ Uerum ⁊c. hic pꝛemiſſo beneſicio denuncia
tur interitus ratione igratitudinis:⁊ pꝛimo ponitur interi
tus duarum tribuum factus per chaldeos:ſecundo per ro
manos:ibi Pꝛopter hoc audite. Pꝛima in duas:quia pꝛi-
mo pꝛopheta deſcribit eoꝛum culpam: ſecundo debitam
penam: ibi Et erit· Circa Eima dicitur: r. ¶ Verum hi. i.
illi de duab tribub'. s ¶ Pre vino neſcierũt:qꝛ expoſue
runt ſe epulis ⁊ potibus ⁊ alijs malis ⁊ cito dei beneficiũ
obliti fuerunt: ideo ſubditur: t ¶ Sacerdos ⁊ prophe/

ta.qui deberent alios de dei benefijs inſtruere ⁊ ad dei laa

dem inuitare. v (eſcierunt pꝛe ebꝛietate. Et loqui/
tur hic Eſaias de pꝛophetis falſis. x ¶ Abſoꝛpti ſunt a
vino ⁊c̃.inculcatio eſt verboꝛum idem ſignificantium ad
oſtendendum magnitudinem exceſſus eoꝛum in talibus.
Vy¶ Meſcierunt videntẽ.i.verũ pꝛophetam ſᷣm ꝙ dicitur

pꝛimo Reg. nono: Qui enim hodie dicitur pꝛopheta olix
appellabatur videns. Sacerdotes enim mali ⁊ pꝛophete
falſi veros pꝛophetas domini contemnebant:ideo ſubdit:

3 ¶ Ignoꝛauerunt iudicium. ꝗqꝛ nolebant dirigi per verba
ſanctoꝛuʒ pꝛophetarũ. ⁊ ¶ Omnes eniʒ menſe cc. ex ni
mio epulationis ⁊ potationis exceſſu. ac¶ Ita vt no eſſet
locus vltra.ſ.mundus a talibus ſoꝛdibus:⁊ quia talis exx
ceſſus cauſat cecitatem intellectus ſic econtrario abſtinẽtia

clarificat: ſᷣm ꝙ; dicitur Daniel pꝛimo de ipſo ⁊ ſocijs eiuj

qui fuerunt valde abſtinentes: æ idem dicitur: Pueris
autem his dedit deus ſcientiam 2 diſciplinam in omni ver

bo ⁊ in omni ſapientia ⁊c ideo ſubditur:

ditati: ⁊ ſic habuerürt
duplicẽ materiaʒ gla

faciendi. o ¶ Sede⸗

¶Tiber

b ¶ Qut doccebit ſcientiaz.i.per ſacrarũ ſcripturaꝝ ſtudi
um. c¶ Et quẽ intelligere ⁊c..i. verb oꝝ vel etiaʒ
angeloꝝ reuelantium:et reſpondit: d Ablactatos a la

cte ⁊c.i.ſegregatos a delectationibus carnalib que ſunt cir
ca cibos T venerea: ⁊ qꝛ detenti delectationibꝰ carnalibus

ſunt ad hoc inepti:io
ſubditur: e MaS½

da remãda c.· Iſicon. Quẽ docebit ſciẽtiã:ct quẽ
ſaabendu⸗ Hrerdate intelligere faciet audituʒ?
weitende ec a pꝛo Ablaãctatos a lacte:aulſos
1 „ 9 . ℳ— —
phetax ſanctoꝝ: que ab vberib : qꝛ mãda rema
non intelligebant lel da:maànda remanda: expe

falſa reputabant. Cir
ca qð ſciendũ ꝙ pꝛo/
phete nitebantur po
ulũ detrahere a ma
is aliquando com/

cta reexpecta:expecta reex
pecta:lmodicuʒ ibi: modi
cuz ibi. In loquela. n. labij
