amn
Nomenalis
ruluto nu.
nbi oo hubn

Vnir ißehr
ylur tenig.
uuro gonc

itipſiakani⸗

ffanuipſusdot
Leneponiurin
ochomen ppri
pirſiin
(auipſusdei
pumn olr bi
ebabatzaliot
ricitnuuan
nheyeitenagi
inlinmni n
Uni Etſeyg⸗
lbindeeſen
ſril pphet
Bnos h.
huorjhe

Cnodoſ⸗
iſnd

¶Mieremie vxiiij.

mõitionẽ ↄtẽpſerũt:iõ ſequit᷑pena ibi: ð¶ Pꝛopterea
ecce ego tollam vos de ter.ve.poꝛtans.ſ.ad alienaʒ:qð
impletũ fuit i tranſmigtatiõe ioachi regis iude inchoa-
tiue:⁊ ↄſũmatiue i capiutate babyloica tꝑe ſedechie.

d. xxiij. vbi dẽ in poſtil.Sciendũ aũt ꝙ hebꝛei ⁊

ſolũ ſb
terfugẽ
nituntur à verita
te hud auctoꝛita/

tollam voſ poꝛtãs ⁊ dereli
quã vos ⁊ ciuitatẽ quã de
di vobᷣ ⁊ pꝛibꝰ vꝛis a facie

tis que diuinitat? Mea: ⁊ dabo vos ĩ oppꝛo/
chꝛiſti ſatis mani bꝛiũ ſempiternũ:⁊ ignomi
ſenacp varietatẽ nlã eternã q nunc obliut⸗
varietatem recte Steẽndit mihi dñjs: ⁊
confutat pꝛout in Mcce duo calathi plẽi
vanila ſed etiaʒ fſicis poſiti ante tẽpluʒ dñi
ylcet .poͤſtq; tranſtulit nabucho
men dni tetragra —
maton nõ conue· donoſoꝛ rex babylonis ie⸗
niat eſſentialiter choniã filiũ ioachim rege
alicui creature:tñ iuda ⁊ pᷣncipes eb èt fabꝛũ
qñq in ſeripbrura & incluſoꝛẽ de hierim ⁊ ad
creatura denomi .
natur pᷣdicto no duxit eoſ in babylonẽ.Ca
mine ad effetum lathvn ficuſ bonas hẽbat
ipſius oei. d a? nimiſipt ſolẽt ſicuſ eſſe öᷣmi
icducut illud exo. tppis. Et calathus vnus fic
xvij.vbi dicit: E 1,6 2
dificauit mopyſes habebat malaſ nimis:que
altare: ⁊ vocauit comedi nõ poterãt eo ꝙ eſ

nomen eius: dñs
exaltatio mea. ?
vbi nos habemꝰ*
domin:i hebꝛeo
ponitur tetragra
matõ: qð non cõ/
uenit ipſi altari ſᷣm eſſentiam: ſed denominatur ſic ab
effectu ipſius domini exaltantis populum iſrael:vt ibi
dem exponitur in poſtilla.vnde in pꝛopoſito dicunt ꝙ
hoc nomen ꝓpꝛium dei.ſ.dñs iuſtus nr̃:dicitur de illo
germine ſuſcitando de dauid non eſſentialiter:ſed ab ef
fectu ipſius dei iuſtificantis.Sed illa cauillatio non va
let:nam ꝓut habetur in thalmud in libꝛo qui dicitur
bababata alias babalbatra in diſtinctione que incipit:
qui vidit nauem:habet᷑ expreſſe ꝙ meſſias vocatur no
mine dei tetragrãmaton: ad quod allegatur iſta aucto
ritas hieremie: Hoc eſt nomẽ qð vocabũt eũ dominus
iuſt'nr̃.Et ſic pʒ q nom̃ ði eſſẽtialit᷑ itelligit᷑i hac aucto
ritate:ibi.n.de eſſentiali noĩatõe loquit᷑ vt ibidẽ pʒ ⁊c.
¶ In eodẽ ca. vbi dẽ in poſtil. Circa qð ſciẽdũ ꝙ ſacer/
Wies 7 falſi ꝓphete deriſoꝛie noiabant onꝰ ꝓphetiam
C Bi nos habemuſ in hoc loco: Hdt .

ſent male. Et dixit dñs ad
me: Quid tu vides hiere/

65

onus:i hebꝛeo habet᷑ hec dictio:maſca:q̃ vno
mogo ſignificat idẽ qð onꝰ:alio mõ ſignificat
aſſumptionẽ.ſ.verbum aſumptum a ꝓpheta: vnde nu
meri viceſimotertio ⁊. xxiiij.vbi dicit᷑ de balaaʒ aſſum
pta pabola dixit:in hebꝛeo habetur ratio iſtius dictõis
ſcilicet maſca put ſignat aſſumptionẽ verbi vel pabole
dei:⁊ ſic in alijs locis ſimilibus:vbi ergo graue erat ſeu
ponderoſũ qð ꝓphetiabat irriſoꝛes vocabãt illã ꝓphe
tiam onuſ intelligẽdo in pꝛima ſignificatiõe.Quia igit
ꝓphete ſolebant peccantib triſtia enunciare: vt ad pe
nitentiã eos reuocarent:que tñ de ſepe miſericorditer

mia: Et dixi: Fic ſic bõaſ q remanſerunt in vrbe hac

differebat:ideo populus pſeudo ꝓphetaꝝ fraude deceptus

putabat non ventura que dñs minabatur:vnde ⁊ ꝓphetiã
verã ⁊ ſerioſã in ludũ vertebat:⁊ veris ꝓphetis irridendo

dicebat: hi viri pondus ſeu onus dñi anũciant. Unde iã ul
tra ꝓphetia nõ viſio ſed onus vel pondus dni apud eoſ di

cebatur: et iõ dñs ad
. ᷣ hieremiã dicebat: Si
bõaſ valde:⁊ malaſ:malal iterrogauerit iepels
alde: nedin” nfr, ⁊c.⁊ hec ſnia plenius
valde:q comedi nõ pñt eo Boberue incaln.

ꝙ ſint male.Et factũ eſt ver

bũ ðñi ad me dicens:Hec 2 l E.
diẽ dñs de iſrl: Siè᷑ut ficus pperõ poſita
he bone: ſic cognoſcã trãam Paeria t hieremie
migratõnẽ iuda quã emiſi rolig hiebtin
de loco iſto ĩ trã chaldeoꝑꝝ prleta. ⁊ diuidit iĩ duaſ
bonũ:⁊ ponã oculos me qꝛ pᷣmo oñdit hec im
os ſup eos ad placãdũ. Et pleio: ponit pphe
reduũcã eos ĩ terrã hãc:c᷑t e canlo ſegueri. ꝛuma
dificabo cOos ⁊ no deſtr ua in duas:qꝛ pmo poni

7 plãtabo eos ⁊ nõ euella
et dabo eis coꝛ vt ſciãt me

tur qdã imaginaria
viſio:⁊ 2 ponitur ei

qꝛ ego ſu dñ. Et erũt mibi eypoſito: bi et facru
in pplin:⁊ ego ero eis ĩ de vera ꝓphetia niſi hie
uz:qꝛ reuertent᷑ ad me ĩ to remiaſ intellexiſſet vi
to coꝛde ſuo. Et ſicut ſicus ſionẽ ſicut pharao vi
peſſime que comedi non denoſp cas no frir n
pñt eo ꝙ ſint male:hec di/ pa nammitcatlem ele
cit dñs:ſic daãbo ſedechiaʒ qð dĩ daniel. x. Intel
regem iuda ⁊ pꝛinceps ei ligentia opus eſt in vi

reli ſeruſ ſione. Circa pmũ dẽ:
⁊ reliquos de hieruſalem b Ea n lee
⁊c.hoc vidit hieremi
as pᷣ viſiõe imagina
M ria. Et ſubditur hui
viſionis tempus cum dꝛ: c ¶ Poſtꝙ tranſtulit nabuc.⁊c᷑.
de qua tranſlatiõe plenius dictum eſt ſupꝛa.xxij. d ¶ Et
fabrũ.i.artificẽ ſubtilẽ: e ¶ Incluſoꝛẽ.i.auritabrũ qui gẽ
mas pꝛecioſas ponit in auro vel argento: ⁊ in hoc patet ꝓ
phetiam hieremie impletã eſſe in ꝑte:q freqenter pᷣdixerat
regẽ pplłm in babylonem ducendum. Cetera patent in litte
ra quantum ad viſionẽ imaginariã. f¶ Et factũ eſt. Hic

ↄſequenter ponit᷑ expoſitio ſiue intellectus dicte viſioniſ cũ
dicit: g ¶ Sicut fic' he bone ſic cogno.tranſmi.iuda ⁊c᷑.

i.trãſmigratis dabo gratiã meã:⁊ erit eis multo melius qᷓ;
illis qui remanſerunt in iudea:qꝛ ioachin rex iuda ꝑ filiuʒ
nabuc.fuit repoſituſ in magno ſtatu valde: ſᷣim ꝙ habetur
quarto regũ vltimo:⁊ daniel ⁊ ſocij eius ⁊ mardocheus ꝗ
fuerũt de tranſmigratis cũ ioachin:fuerũt multũ honora
ti a regibꝰ:vt pʒ i libꝛis heſter ⁊ dãiel. Hec aũt viſio fcã fuit
hieremie:qꝛ illi qui erant in hierlm cũ ſedechia rege reputa
bant miſeros ioachin regẽ ⁊ alioſ qͥ cũ eo educti fuerãt ĩ ba
bylõe h¶Et r̃du.eos i ter. hãc.lʒ.n. ioachin daniel ⁊ ſocij
eð ⁊ mardocheus non redierint i pſonis ꝓpꝛijs:redierũt tñ
in poſteris ſuis:plureſ etiã illoꝝ qui cũ eis tranſmigrauer̃t
cõpletis.lxx.ãnis etiã in iudea redierũt. i ¶ Et edificabo
eos ⁊c.i.mltiplicabo eos ĩ ꝓle ⁊ bonis tẽpoꝛalib ꝰ. E⸗
dabo eis coꝛ vt ſciant me.multiplicando eos in boniſ ſpiri
tualibꝰ: Erſia ficus peſſime.que ſũt abominabiles
Sic dabo ſedechiam regẽ.mihi ⁊ hoibꝰabominabilẽ
quia poſtea fuit captus ⁊ exoculatus: ⁊ filij eius ⁊ nobi
les occiſi: ⁊ populus partim occiſus: ⁊ partim captiuatus

¶ Liber

. ciuitas coͤbuſta: ex hoc patet huius lf̃e ſentẽtia vſq; ibi: nem aliquoꝝ bonoꝝ qui eranti lo iude:vt dem̃ eſ tiſfo
n r ma ediaict. aꝛ p'iſta miſeriã qcũq; maledice ſupꝛa.xvij. Circa bd dâ: R ie Pꝛo eo ꝙ no Deian ing ibe
bat alteri: ſic dicebat: ſic accidat tibi ſiẽ ſedechie regi pplo mea.ſed obſtinati eſtis i malicia vꝛa. Ecce ego mit iliuauͦhe
eius. o ¶ Et mittã i eis gla. ⁊ fa. peſtẽ. qꝛ aliq eoꝝ fueft tam ⁊ aſſumã ⁊c. Ex inſtinctu. n. diuino nabuc.⁊ bella ammmnol
gladio moꝛtui:⁊ alid fame:⁊ aliq coꝛuptioe aeris ſeu moꝛ toꝛes ſui acceperunt audaciã ⁊ cõſtantiã impugnandi niguupolunt
talitate. ..XX iudeã r e hitato namnn iß
NEmñ. DbDiicc— . res de ſuis mali noͤdiu
S „. 5 uis malis Neds
v. Hanuri, ꝗ habitant terra egypti nolite ire pᷣ deos aliẽõos vt mktiplicib:vtma ſiut pcd
Pberle bie emierap Et dabo eos in vexationẽ Kuiatis eis adoꝛetiſq; eos ſʒ oꝛdinẽ diuie ddan
mo quãtũ ad hoc afflictionẽq; oĩbuſ regnis neqʒ me ad iracũdiꝗ ꝓuo- l munfrent⸗ ſias
repᷣhenderat ppli ma tre:ĩ oppꝛobꝛin 71 paꝛabo cetis opibꝰ manuũ vꝛaꝝ iquatum eresbar s. bi Ii
– qurni ach lã ⁊ i ꝓuerbiũ et in maledi ⁊nõ affligã vos. Et nõ au diuinã iuſticiaz. n ginh ill
Porg Fre Kiane⸗ ccione i vniuerſis locis ad dliſtis me diẽ dñs:vt me ad CEraddu eol ſulinlen
Eirca mũ pmono· ꝗ eieci eoſ. ct mittã i eis gla iracũdia ꝓuocaretis ĩ opi uer a lu u
tatur s cuͦ olctur: diũ T ſamẽ peſtez donec b' manuu viaꝝ i malu r illoſt qꝛ idumei mmhl.
be⸗ anto⸗lu 02 ↄſumãt de ira quã dedi ei Pꝛopterea hec dic dñſ ex philiſtei r altj cec Pinagrt
u nöoſtee rhoe patribus eoꝛum O.xxV. ercitun. ꝛ eo ꝙ nõ au“ ca iudeã hitantes god mnf
2RKR EH 6„ ☚12 1 —„ 1 2 aatt vi
fcã hieremie fuit ante Ei ad fem . 39 hie diſt vba mea: ccce ego mu ſaie R ſuta 4
tranſmigrationem b Nemia de oĩ pp lo iude ta a aſſumã vniuerſas co“ ⁊eoꝝ rapkiultas n ei
ceden caplo gienann iĩ aͤnno qrto ioachĩ filij ioſie gnatões aquilonis ait dñſ hic denũciat᷑ cum puniiſi
gpier oni unt e regis iuda:ipſe ẽ ãn pmus ⁊ nabuchodonoſoꝛ regeʒ hena iudeoꝝ:qui buſpeͤſi
n ſib aro ſu nabuchodonoſoꝛ reg ba babyloniſ fͦuz meü et ad Pabat on git Auliet
filius iſtius iochim bylõis. Et locut ẽ hieremi duca eos ſir̃ trã iſtã ⁊ ſuper ben Aeict, 1 d
ſint⸗ den el ſutꝛs r as ꝓpha ad oẽz pph̊ iuda habitatoꝛes e ⁊ ſup oẽs patet vſq; ibi: damu
Po cetp uerun⸗ ⁊ ad vniuerſos hitatoꝛes natioões q̃ ĩ circuitu iliꝰ ſüůt o Uocé mo. 7 rler.n.
HPoſt i. poſt iſam hierlʒ dicẽſ: A tèrtiodecio ¶⁊ iterſiciã eos ⁊ ponã eos ĩ lun lu. p h geſe inmap
bieremie ranſlatus? ano ioſie filij mon reg iu ſtupoꝛẽ i ſibilu i ſolitu. Babinared ſi Mnoß
iechoniaſ: qa octauo da vſq; ad diẽ hc: ipſe eſt dies ſempiternas. Perdã no erit op' mole uus
dnno Baſ lanlends tertc viceſim qr: factũ ẽ qʒ ex eis vocẽ gaudij ⁊ vo neq lucerne ppꝑ ð gmiuni
achn parris in Pbũ dñi ad me:èt locu ſũ c& leticie:vocẽ ſpõſi ⁊ vocẽ Ki abior, ſuntur iut
traſlar fuit. b ¶ Ipy d vos de nocte cõſurgẽs ſponſe:ꝛůcc mole ⁊ lumẽ ſeauent Haltelf 10 atunnthl
ſe eſt pꝛim'annus na- ⁊ loquẽs:ẽt nõ audiſtis: èt lucerne. Et erit vniſa ter na aduerſantium lurr
buc goͤpeie oe miſit dñs ad vos oẽs ſuoſ ra eũ i ſolitudinẽ ⁊ iſtupo iudeis ad bonox WSmudh
. nanne buode ſuos ꝓphetas ↄſurgeſ dilu rẽ: ⁊ ſuiẽt oẽs getes iſte re ſolationẽ vt pdi nlttndn29
quarto regum vltio. culo mittẽſq t no audiſtiſ gi babylõis ſeptuagita an f zainicitin onel de
⁊ a quarto anno iſt neqʒ; icliaſtis aures viaſ vt nis. Cuq; implłẽti fuerit ſe/ Pdicit deſteaſta ncbpbubi⸗
ſaei meluſiue nlc; audiretiſ cũ diceret: Reuer ptuaginta ani viſitabo ſup babyloior. ſingau e
annaſe echle timi vnuſqſq; a via ſua ma regẽ babylonis ⁊ ſuꝑ gen larit multoe ge mnli
tas fluxerunt. xix. an la:⁊ a peſſimiſ cogitatõibꝰ tẽ illã dic dñs iniqtatẽ eoꝝ aliei Oiſ⸗ ui p
niſcilz. viij de regno Viis: 7 hĩtabitis ĩ fra quaz ⁊ ſi tra chaldeoꝝ:èt ponã tpᷣſ deſtructõiſ ba thringiu
achin 4. . annis den dñs vob ⁊ pꝛibꝰ vꝛis illam in ſolitudines ſempi byloie cum di: Kanrirch
2. xj. de re . Er ddue Cunq; ipleti Ml⸗
eoſedetbie⸗ Aetera a ſeculo ⁊ vſq; ĩ ſeculũ. Et ternas.Et adducam ſuper 3 aunch ſpleni lnate
patent vſq; ibi: re. baby. ip̃m ⁊ re Manuppann
c ¶ xii. anno. bbiii giü eb deſtruẽdo nſtntiuci
zcl it iſta eplicatiorat a.xiij. anno ioſie cepit hieremias p qð fuit ipletũ in occiſione balthaſar regis babylois: qꝛ nützmi
5 eb 5 uc Pe et anni. xxiij. vſq; ad quartũ annuʒ tũc regnũ ſuũ datũ eſt medis ⁊ pſis:vt habet᷑ dañ.v.nu nigpaa⸗
voch⸗ melo ſub iſe eſt annus. xxiij. locutus ſũ meratio tñ iſtoꝝ. xx.ãnoꝝ varie ichoat a diuerſis.Ex Cn miti
Av ge nocte⸗ nregel vigilan ſeuerant. e¶ Et poſitoꝛes.n.nfi coiter icipiũt eã a deſtructioe hierłʒ vn anekuato⸗
gu aſ e ver emẽdando. f¶ Et miſit dñs ad vos oẽs decimo ano ſedechie. Ra.ſa.iĩchoat eã a.iiij. ãno regni hrphiun.
uos pp ae epi patet ꝙ illo tꝑe fuerũt alij ſancti ioachi filij ioſie:q fuit ãn pᷣm nabuc. regis: vt dẽ i pn⸗ ſuilkteepteor
te nrae lil bing ad bonũ. g ¶ oſurges dilucu cipio hup capli. Ab iſto vero ano excluſiue vſq; ad yn licint
0 nire ;. i. e diligeni vos admonẽs: b (Etnon decimum ãnũ ſedechie fluxerũt decẽ ⁊ octo ãni:ſeptem ſiinenn
Au01 Bi d nefacheid veſtra ĩ malo nõ ꝓuẽit ex defeetu de regno ioachim ꝗ regnauit vndecim annis: ⁊. .. de Kaiin
76 miſericoꝛdie:ſʒ ex pte malicie vꝛe. Cetera patẽt i lſa. regno ſedechie:tpᷣſ aũt iechonie qͥ regnauit iter iſtos du tſctrie
Seoßterea Pie oſequenter ponitur replicatio ꝓpphetie os includitur in iſtis.xviij.ãnis ⁊ nõ computat᷑ ꝑ ſe:qꝛ illnenein
uantij ad ener⸗ Fna Axpalmij pena iudeoꝝ: pena ſuo regnauit tm tribus mẽſib: a iſta patent ex quarto re/ ſhain n
arioꝝ: ibi Cũq; impleti. æ hoc fuit ad ↄſolatio gum.xxiiij. q ¶ Et ponã illã ĩ ſolitudieſ ſempiternas.

niet⸗
nümei
dunacht
An uſtan.
inn hirſe
ömincrn.
dblimeihe
Qandeihtn
ininnnn
dnincgi
1cop nntin
Eomnidten
uicepn
Pbitapp an
wihfſſtgen
Wiafn
uukt
Cro⸗
lunl
Damrapiutl
hubinor 1
No ntoy'n

yluaney
mi habin⸗
; M
Ment jclelr
Aclurſannun
esalbonor
nonitpi
r adiiciin
tdedn
üri drrcib
defäan inn
r!nolort
etirti
Mmjnin
Pſochneiſn

ioni
lrin i⸗

gii

¶Hieremie Xxxv.

quia babylon nõ fuit reedificata ⁊ inhabitabilis facta

eſt fm ꝙ babetur Eſa.xiij. Non habitabit᷑ vſq; in finẽ
⁊c̃. Licet aũt babylonij in deſtructione iudeoꝝ fuerint
executores diuine iuſticie vt pꝛedictũ ẽ: tñ fecerũt hoc
iniqua voluntate ⁊ attribuentes victoriã illã ⁊ aliaſ ar
roganter ſue ptte
ſtati: 7nd Ddiuennrr
virtuti: pꝑ qd me terram illã oĩa verba mea
ruert a deo puni ꝗᷓ locui ſũ j eã oẽ qð ſcri⸗
TrI. 8 la ler ſt i lib iſt 21—
nierũt eis. ſ. chal Ptu eſt i libꝛo iſio qcuq; ꝓ
deis. b¶ Cũ ej phetauit hieremiaſ aduer
ſent geẽtes multe. ſũ oẽs getes:qa ſuierũt eis
liudein alie natcd cũ ſſet geẽtes inlie t reges
ges a ahr pera eoꝝ:⁊ ſʒ ſacia manu
in iſtis gentibus um ſuaꝝ. Quia ſic dic dñſ
q..non ſuerunt exercituũ deyirſ: Sume ca

zae a⸗ licẽ vini furoꝛis huiuſmõi
na: ideo öbuerüt de manu mea et ꝓpinabis
puniri ꝓ ſua ſup de illo cũctis gẽtibꝰ ad q̊s
bia. pp q⸗ ſubdit ego mittã te ⁊ bibẽt: t tur/
EtrAa eie c bhabũt ⁊ inſaniẽt a facie gla

Plłe põitur puni dij quẽ ego mittã int eos.
tio multoꝝ gene Et ccepi caliceʒ de manu
raliter: ⁊ diuidii dñi:⁊ ppinaui cũctis genti

eFe b'ad q́s miſit me dñs:hiẽ
punitio: ? oicti õ uſalẽ ⁊ ciuitatib iuda ⁊ re

ſirmatio: ibi Ců gib ei ⁊ pꝛincipib eiuſ vt
q; voluerint.ʒ re darẽ eos ĩ ſolitudinẽ ⁊ ĩ ſtu

ſumitur iudeoru poꝛẽ ⁊ ĩ ſibilum ⁊ ĩ maledi
. 2² ,2-2- „ 1
Renncioe in ctionẽ ſic eſt dies iſta:pha-
Canle ono H
e¶ Sume calicẽ.per quẽ intelligitur afflietio ſeu puni/
tio mittenda a deo: f ¶ Et ꝓpinabiſ de illo cũctis gen

tibus ⁊c.i.ꝓphetabis hanc punitionẽ ſuꝑ eas venturõ
⁊ dicit ꝓpinabis:ꝓſequendo metaphoꝛam de calice.

g ¶ E turbabunt ⁊ inſanient.i.fugiet ab eis mẽs ⁊ on

ſiliũ: h ¶ A facie gladij.i.pᷣ timore gladioꝝ ſup eos
venientiũ. i ¶ Et accipe calicẽ de manu dñi.i.auctoꝛi
tatẽ ꝓphetandi punitionẽ venturã.Et dicũt aliq ꝙ vi
debat imaginaria viſioe calicẽ a deo ſibi tradi:⁊ ꝑ ipſũ

pꝛopinari regibꝰ ⁊ gentibs infraſcriptis:⁊ intelligebat

viſionis ſigniſicationẽ:⁊ p ponit᷑ punitio iudeoꝝ cũ dẽ

k ¶ Hierlʒ. c. ſic ẽ dies iſta.lodtur de futuro ꝑ modũ
pꝛeſentis ꝓꝑ certitudinẽ euentus:qꝛ dies accipit᷑ hic pꝛo
die deſtructiois ciuitatis ⁊ templi futura ſub ſedechia.

Secũdo ponitur punitio egyptioꝝ cũ di: I ¶ Phara

oni regi egypti ⁊c.qꝛ dedit occaſionẽ ſedechie rebellan
di nabuc. ꝓmittẽs ei ſubſidiũ:ex qua rebellione ſecuta
ẽ dicta deſtructio. m ¶ Lüctis regibus terre auſitidis
in hebreo hẽtur: Terre hus.de qua fuit iob ẽ illa ⁊ vi

cina iudee a ꝑte oꝛiẽtis: n ¶ Et cũctis regib terre pxpi

liſtijm. iſti erant vicini iudeoꝝ a pte occidẽtiſ: o ¶ Et
reliquis idumee ⁊ moab.qui ſimilit᷑ erãt ppinqui iude

is: Ecnais wgibnserreti ac 1s. n. 7 ſidõ
erant vicine iudee a ꝑte aquilonis: q ¶ Et regibus ter
re inſulaꝝ.que ſt trans mare.i.vltra aliquã ꝑtẽ maris

reſpectu terre ꝓmiſſionis: ſicut ſunt cyprus rhodus ⁊
cõſimiles:ſi eni

ſens inſule: ¶ ¶Et vniuerſiſ qui attonſi ſũt in comam

raoni regi egypti ⁊ huiſ ei

attonſi ſũt i comã ⁊ cũctis

taliter träs mare iam non eſ

ideſt agarenis qui habebãt capillos reciſos ad modũ pugi
lũ.In hebreo habet᷑: Et vniuerſis angulatis.ꝑ quos intel
liguntur illi qͥ habitabant circa angulos terre ꝓmiſſionis
vt dicũt aliqui:⁊ ſubduntur multa nomia regũ ⁊ terraꝝ ⁊
poſtea ſubditur: s ¶ Et omnibregnis terre.ẽ hyperbole

ad deſignandũ multi
tudinem terraꝝ ⁊ re/
oꝝ que chaldei ſbj

⁊ pꝛincipib ep⁊ oĩ pplo ei lecerunt ſibi: ſicut eſ⸗
2 vniuerſis generalil cuctil cexpiemo ianemma
regib ire auſitidis:ct cũciiſ ire dedit mihi domi
regibꝰ terre philiſtiim ⁊ aſ- us ⁊ tamen mcdietas

calonis ⁊ gace ⁊ accaroni terre habuabiliſ non
axoti èt fligſidumee ⁊ mo talẽ modũ loquendi
ab ⁊ filijs ãmõ ẽt cũctis re dẽ cõiter: tota ciuitas

gib tyri et vniuerſiſ regib vadit ad tale ſpecta-
ſidonis &t regib tre inſula culũ:lzmaiosꝑſ ma
ri a ſitrſ mare: ædedan dlorn bir ponit aug
⁊ themã ⁊ bug ⁊ vniũſis q/ nabucho . qꝛ fuerunt
1 cũ nabuc.i deſtructio
regib' arabie: ⁊ cũctis regi ne iudeon rin mlti
b'occidẽtis ꝗ habitãt ĩ de· uiſſe iudeorone vi
ſerto:⁊ cũci regib' cambꝛi einlrtatis lieut phyli⸗
gib gambꝛi einitatis ſicut phyli⸗

⁊ cũctis regibꝰ elaʒ ⁊ cũci ſtei tyrij ⁊ ſioonij 2
conſimiles: vł roõne

regib'medoꝝ:cũctis qͥʒ re onſemilest if⸗
gibus aqlonis de ꝓpe ⁊ lõ and nt le nene
SAOE . umei qui deſcende
ge vnicuiqʒ cõtra fratrẽ ſu runt ab eſau fratre ia
um:et omnibus regnis ter cob ⁊ moabite ⁊ am
re que ſuper faciem eius ſti monite qͥ deſcẽderũt

Et rex ſeſach bibet poſt e- a loth nepote abꝛae.

ol.El diceſ ad eoſ.Hec diẽ af Krec Aie⸗

h itelligit rex baby

lois vt dicũt hieronymꝰ ⁊ hebꝛei. Ratio hubpẽ:qꝛ ſeſach ⁊

babel ꝑ qð itelligit rex vabylõiſ in hebꝛeo ſcribunt lr̃is ſibi
coꝛreſpõdẽtib. Ad cub itellectũ ſciẽdũ ꝙ pueri apud hebꝛ.
latinos addiſcũt alphabetũ pᷣ oꝛdie recto pcedẽdo de pᷣꝰ
lr̃a ad vltimã:⁊ oꝛdie retrogrado icipiẽdo ab vltia lr̃a ad
pᷣmã redeũdo:a ſi iſti duo oꝛdies iuxta ſe ſcribant vltia lia
oꝛdinis pᷣmi.ſ.thau eſt pᷣꝰ in oꝛdine 2 ⁊ coꝛrñdet ipſi aleph
que ẽ p in oꝛdine pᷣ ⁊ penultia lr̃a.ſ.ſin.coꝛreſpondet ipſi
beth ꝗ eſt 2?*: ⁊ ſic ↄſequenter ꝓcedendo ex vtraq; pꝑte ver
ſus mediuʒ alphabeti vbi kaph ⁊ lamech ſibi coꝛreſpõdẽt
decõ mõ. Nũc aũt ſic ẽ ꝙ hoc nomen babel i hebꝛ. ſcribit᷑ ꝑ
tres lr̃as tm.ſ.per duplicẽ beth ⁊ vnã lamech:⁊ ſimilit hoc

nom̃ ſeſach ꝑ tres.ſ.pꝑ duplicẽ ſin ⁊ ꝑ vnã kaph.Ex qͥ pʒ ꝓ

ſcribũt᷑ ꝑ l̃aſ ſibi coꝛꝛeſpodẽteſ mõ pᷣdicto.Qñ vero iudei
volũt aliqd velate ſcribere bñ faciũt talẽ ↄmutationẽ lr̃aꝝ

æ hoc mo ſcripſit hic hieremiaſ deiectionẽ chadeoꝝ velate

huic dicto ↄcoꝛdat qð ĩfra.li.babylõ nomiat᷑ ſeſach vt di
cit hieronymẽ:ne foꝛte puocaret iſaniã chaldeoꝝ ↄ iudeos
qui redigendi erãt ſub ſeruitute eoꝝ.Sed qᷣcquid ſit de ve
ritate iſta tñ ratio nõ videt᷑ valere:qꝛ hieremiaſ i hcaplo ⁊

plurib'alijs locis ſcribit deiectionẽ regis ⁊ regni chaldeoꝛ

valde lucide ⁊ aperte: ⁊ ideo poſſet bꝛeuius dici ꝙ ſeſach ẽ
hic nomen egypti regis:ſicut enim impatoꝛes romani oẽs
nominabantur ceſares cum hoc pꝛoprium momen ha/

bentes:vt iulius auguſtus ⁊ huiuſmodi:ſic omnes reges

egypti vocabant᷑ pharaones: ⁊ pᷣter hoc habebãt nom, p
puz vt ſeſach. iij. regũ xi. Fugit ad ſeſach regẽ egypti a ne-
chao.iiij reg.xxiij.⁊ ſic ð alijſ:⁊ ſic ꝓbablit pᷣt dici ꝙ ille rex

¶Liber

egypti ſub quo vaſtatum fuit regnũ:in quo capitulo ſupra phorꝛice cantare:⁊ ecõtrario cõticere qñ ſi unt deſtn 4/Sukent
„ „ =, — „ . . 4 * U . 4 44
expꝛimitur noie coi cũ dẽ Pharaoni regi egypti ⁊c. ⁊ hip ab aduerſarijs: ſicut pꝛatũ dẽ ridere viret: 7 lorere rrſcei (
pꝛio nomine cũ oꝛ: Et rex eſach bibet ꝛc. a ¶ Bibite 1 in qñ aret. A facie ire furoꝛis dñi.i.pp vindictã ipſi ornespotnine
chriaminikei. ſicut homo multũ ebꝛius nõ hʒ ſenſuz nec a ereliquit quaſi leo tabernaculũ ſuum.i. templũ o1 liſubtr
eieRe dicſhener vos poteritis reſiſtere vidicte dei. qð a chaldeis fuit incenſum: b ¶ A facie ire columne rtaudii ho⸗
ſeuenter ponit cofir è babarin mi pe⸗ r
oolenint dominus exercitum deus cẽ afflictio egrediet᷑ de gen xillo ſui exercituſ vntffll ſ
ergralcem. repellen iſrl. Bibitẽ ⁊ inebreamini tei gẽtẽ: ⁊ ibo magn egre vr ceup colübe nmnſoeeſen
1io pphetia tu tan· vomite ⁊ cadite:neq; ſur diet᷑ a ſũmitatib tre.᷑t erũt EaRer s dn etgu
naſuz c Bi es ad gatiſa facie gladij quẽ ego intfecti dñi ĩ die illa ů ſůmo tur multum pba * mu
asn nd an. minä lter voo. Cuq nölue tre ſqz ad ſuͦmuͦ er. Noͤn hilier den duis eieni
dec dicir oñcx rit accipe calicẽ ð manu tu plãgent:x nõ colligent ne upie duac c. ſſn
non poteſt eſſe fallu à vt bibant: dicès ad eos: ſepelict: iĩ ſterqliniũ ſup bitulo diau fuitt aſſiu ihn
Baſtaſe aius dar bibanr dictaar eog: ſeh qliniñ ſupx Phabebatin ve⸗ famn
ſ. zibetes bibetis. Heẽc dic dñſ exercituũ: Bi faciẽ tre iacebunt. Aluͦlate xlllo ſignũ leõis gte 40
litis nehnins pens 5 bentẽs bibetis. Quia ecce paſtoꝛes ⁊ clamate ct aſp⸗ Ra. ſa. dicit ꝙ eſt domn lin
ſubdit: Rn I ciuitate i q ſuocatũ ẽ nom̃ gite voſ cinẽ timateſ gre lr̃a A facie ire vi Vnli ſalon
ſubdit: f ¶ Quia ec tal 1 ir⸗ . n. Lite Ve Opumatelg noſe. l.a facie i Ahlu
ce in ciuitate c. i. in meũ ego icipio affligere: Et giſ:qa ↄpleti ſi dies vꝛi vti gicte d ſate Vn nacſnn⸗
biauſal aueadcu, voe qt nocetes e lmunes ficiami c diſſipatioes vie niarſi enn ſr
5 62 telet aſfli eritis. Mõ erit imũes. Gla ct cadet q̃i vaſa pᷣcioſa. Et metaphoꝛam ſu- ſufci iben
gerk. ſ. peccatores. diũ.n. ego voco ſuꝑ oẽlha pibit ſuga a paſtoꝛib:⁊ ſal pra poſitaz de ca Alino ſftid
hb ¶ Et vos quaſi in- bitatoꝛes tre:dicẽ dñs exer uatio ab optimatibꝰ greg nice vint fur e fiij. 1lad
nolentenr imues eni cituu. Et tu ꝓphab ad eos Yox clamoꝛiſpaſtoꝝ ?v“ z inebriatione. Gnn
la⸗dnlla node. oĩa ᷣba hec:⁊ diceſ ad üloſ lulat optimatũ gregis: qꝛ ratio huiuj diuer uu⸗
Dfñs de i Diñs dè excelſo rugiet: ⁊ 8ñſaſtauit dñs paſcua eoꝛuʒ ſitatis ẽ:qꝛ dictio EKywbe
i ¶ Ons de excelſoi Bitaculo ſcõ ſuo dabit vo/ tt ↄticuerũt arua paciſà fa Pebꝛaica hic poſi
ruget ac loqui d de· Pitaculo ſcõ ſuo dabit vo/ &t ↄticuerũt arua paciſà fa ta.ſ. iona? Poi iz. H
o ad modũ leõis ꝗ ru c& ſuã. Rugiens rugiet ſup cie ire furoꝛiſ dñi. Oèreligt ca ad H hoinal
giẽtes faẽ ſtare oẽt be ðcoꝛẽ ſuũ. Celeuma qᷓi cal q́i leo tabernaculũ ſuũqꝛ noſitatẽ. c¶ kEt· Etdien
ſtias ⁊ deuoꝛat illam jñ ncinet aquerſuſ ocs feã eſt erd 4 nonrae. SSHSH waliui
quã vult:ſic deuſ pꝛo cantin 2ciner uerſuſ oẽs c eſt tr aeont deſolatio 5 a lacie ire ſufo:ꝛi lii ſc⸗
volutate punit pecca hitatoꝛeſ tre. Peruẽit ſõit ã facie ire colube: ẽt a facie Fren ipebe Habe alarhinl
toꝛeſ abiq; reſiſtentia vpſqʒ ad extrema fre: qꝛ iu ire ſuroꝛis dñi. ¶. xxVI. ſic leſe enn⸗ nd auin⸗
k at ſtn ſup deco, diciũ dño cũ gẽtib. Nudi- N pꝛincipiõ regni ios dem de quo pᷣdi⸗ n⸗ ut
zieß ſup ile cat᷑ ipſe cũ oĩ carne. Impi/ chi filij ioſie regiſ iudacct᷑ A facie ire co intt
Naaten os tradidi gladio oic oſte facti eſt p̈buz iſtud ado e Ne gll nk
cocinet. celeuma ẽ c¶ Mec diẽ dñs exercituũ:Ec dicẽs: Mec dicit dominus drobier unn
tus vindemiatoꝝ in “ .— lamuarait po⸗ ule
fine vendemie qmd hha iſtoꝝ lxx no en Pe ſgnimd
beru abundanter vinũ: ⁊ in hoc deſignatur exultatio be, ·½ — Uchoatio ſeptuagita aãnoꝛ capti⸗ d. tstninn
atoꝝ in effuſione ſanguinis de victoꝛia ⁊ multitudine ſpo uitat᷑ babyloice qᷓrenda ẽ ĩ nono ca.dañ.vbi banno Ain
lioꝝ. m ¶ Judicatur ipſe.i. oſtendit iuſtus in peccatox · ¶oe. xx. hebdomadib vanieli reuelatis agitur CNünoon
aaulone i hebꝛeo habet᷑: Judiciũ hoc.i.iuſta dei pitio ibi.n. large ð iſtis habet in poſtilla ⁊ ĩ additione. ue umun
Kr quos ſe extendat ſubdit: Impios tradidi gladio: ſe, In eodẽ ca. vbi d i poſtil. A facie ire colũbe Adieiz. Nennliunsd
nur⸗ n Eeoe afflic. egre. de gente in gentẽ. qꝛ babylonij af Ictio hebraica hic poſita.ſ.iona nõ eſt equo/ olii i⸗
Gia er en mae⸗ regna ſupꝛa nominata: ⁊ iterũ m ca:nihil.n. ſignat i hebꝛeo niſi colũbã: ꝙ aũt un ino v
e derſe⸗ enruref babylonios: O ¶Et erũt interfetti A ditit ra. ſa. ꝙ ſignat vinoſa nõ ẽ veꝝ: nili foꝛ⸗ litlauun
ſũmü eius by SS : p ¶ A ſummo terre vſq; ad te fm etymologiã qð ñ ꝑtinet ad ſenſũ litteralẽ. Uñ ſʒ in Eiuce
EacHYeiscäainsradämaldrvdhshiene. Ao eigoanacdiekzeshae ehad Ennumi
ligent 6 Glula ubdit: q ¶Mon plangent᷑ neq; col tur ira dei.dic̃.n.ſic:qꝛ i illa nulla furoꝛis ieq̃litas repe akheen
ds. Qlula 4 5 te. Dic reſumit vaſtatio iudeoꝝ cum nit᷑furoꝛe oñi irã colũbe noiĩat:ð qͥ latpigl XNVI. llünctio⸗
die ni⸗ da aſtores lulatus eſt vox confuſa a eſt ſigum Npꝛincipio. Superius hieremias ppꝑ verita manatn
miltatis: 660 Kc pergite vos cinere. in ſignũ hu L tẽ ſue ꝓphetie paſſus eſt iniuriam a pſona ſin horni
tAuiacoͤplet anrones eſeßt dn eis de populo: gulari.ſa ſũmo põtifice: hic eadẽ ð cauſa pati (baalei
ctonisinſtar v Et cnderisſti vaſa alt deſtru⸗ urigiuri a multirudine⸗ Ḧ a pſeudo pphetil ⁊ ſacer innla
uo. tat. V. 8qſi vaſa pꝛecioſa.i.irrecuꝑa tibuſ:x⁊ a rege ⁊ pᷣncipib.xxxij.ca. Pꝛia ĩ duas:qꝛ pᷣ e
.. biluer vli eni 4 cadunt bene recuperant᷑ qꝛ inueniẽtes pa patit᷑ mieresrsfoſtentweſumio ſus Pi ion ee Nniuſt
D —tonapme talecht guͤrri C dñns paſcua eoꝛũ. Pꝛima ĩ duas:qꝛ p ponit hieremie ꝑſecutio: eiuſdem dunangein
in hebꝛeo h abel⸗ Speciola Pas erotuner frarugpel liber uoꝛih! tinala r Ck pn pꝛimo põit᷑ tps hu lns
caeg beki pacis. tpe eni pacis arua ſũt ſp· ius pſecutiois cũ dĩ: a¶ In pꝛinci io regni ioachi ⁊c̃. enelengt.
9 ulta fructificantia 2 ſic dicunt meia 2 cauſa eius q̃ fuit pᷣdicatio hiremie cum dẽ ei a dño. a

.adctg
Ace
ſe⸗ig iut
gedeiſnehin
rſic gſain
apboramn ſ
poſitqz den
epini froꝛs
epotatoneer

chratone:

mobiſdiuer
nunserdi
cbrarabicot
lionnitſo

1adcoldi.

elreſunt
libebe hen
urous ſil.
int wa
ego ill
aie heco

RCaindd
iin
nöco

n Ndr.

nn, (
nocn diß ſ

lireucarstge

cuz dicit: I

n¶ Et aſcẽderũt
de domo regiſ. qeꝛ

oEt ſederunt.
vt maturius exa/
minarẽt negociũ

b¶ Sta in atrio dom ðñi. vbi cauſa oꝛatiõis cõuenie
bãt iudei. c¶ Et loqueris ad oẽs ciuitates iuda. i.ad

foꝛte audiã. hoc dẽ ꝑꝑ libertateʒ arbitrij qua pote
peniter̃ ⁊? obſtina W
ri. ſ¶¶Et penite
at me mali.nõ in

tertio ponitur ꝑ/
ſecutiois modus

audierunt ſacer·

doteſ ⁊ pꝛophe.ſ.

falſi. Cetera patt

Hic ↄſequẽter de

liberatio. Circa

quã pꝛimo ponit᷑

cauſe examinato

2 e determinato
ibi ⁊ dixerũt.Cir
ca pᷣmuʒ pᷣmo po
nunt᷑ iudices cum
di: mEt audie
runt principes iu
da verba hec: vi
delicet coõmotio⸗
nem ſacerdotum
⁊ ppli ↄ hieꝛemiã

tẽplũ erat in ſum

in decliui montis

hbẽderũt eũ ſacerdotes ⁊ ꝓꝑꝓ in dieb ecechie regis iuda

remia i domo dñi:Et aũdi
efr᷑̃t pncipes iuda vᷣba hec:
et aſcẽder̃t ð domo regis ĩ
domũ dñi:et ſederũt ĩ ſtroi
tu poꝛte domus dſñi noue: minu quod loci
Et lòcuti ſũt ſacerdotes ? tus fuerat aduerſum eos.

plü erat in um pphe ad pᷣncipeſ ⁊ ad oẽ Iaqʒ nos facimus malu,ʒ
mitate mõtis ſõö5

2 domus regis n Pplm dicentes: Judicium

phetauit aduerſus ciuitatẽ
iſtã ſic audiſtis auribꝰ viis vrial fili ſemei?
Et an hieremiaſ ad oẽſpᷣn riʒ:⁊ ꝓphetauit aduerſus

¶Mieremie xxvj

p ¶ In introitu poꝛte domus domini noue.illa erat poꝛta
de qua dicit.ðiiij.regũ.xv.ꝙ ioathan edificauit poꝛtam do
omnes homines venientes de omnibus ciuitatibus. mus oñi ſublimiſſimam que dĩ hic noua: qꝛ loge poſt ips

verbũ.aliqd omittẽdo. ER ſalomonis fuit edificatata.Conſequẽter ponit hieremie ac

hõᷣ cuſatio cũ dꝛ:

Stã ĩ atrio dom dñi:᷑t lo cipes ⁊ ad vniuerſũ ppin

ſerendo eis penaz q̃ris ad oẽs ciuitates iuda diceẽſ:Oñs miſit me vt pꝛso
comiata: talia ve „ „5. —+⅔mRN e nn e
ro nõ arguunt in de ab veniũt vt adoꝛent in phetarè ad domũ iſtã ⁊ ad
deo aliquã muta domo dñii:vniuerſos ſmo ciuitateʒ hãc oia pbaqᷣ au⸗
tionẽ: ſz tm icraa nes:qͥs ego mãdaui tibi vt diſtis. Nũc ergo bonas fa
mna ſicu oem eſt loq̃ris ad eoſ. Noli ſubira cite vias vias:xt ſtudia vꝛa
xvii cetera hater bere p̈bũ ſi ſꝛte audiant ? ⁊ audie vocẽ dñi dei vꝛi:
vſq; ibi: g ¶ Da ↄuertãt vnuſqſq; a via ſua pẽitebit dñʒ mali qð locu/
bo domũ iſtaʒ. i. mala: èt peniteat me mali tus eſtaduerſũ vos. Ego
remptlu a ſalomo gqð cogitaui facere eis pp aut ecce imãib viil ſu: flaci
b( Steut ſyio. Malicia ſtudioꝛuʒ eoꝑ. Et te mihiqð bonũ ⁊ fctu ẽiĩ
in ̊ ciuitate vymo dices ad eos:Hec dic dñs oculis vꝛis. Aerũtñ ſcitote
fuit fixv taberna· Si nõ audieritiſ me vt am ⁊ cognoſcite:qꝛ ſi occideri
culũ morſi: ioſue bulet ĩ lege mea quã dedi tis me:ſanguineʒz inocentẽ
eij. a ila cini⸗ vobis:vt audiatis ſmones tradetis ↄ voſmetipſoſ⁊
diu ante 2 cultus Huoꝝ meoꝝ ꝓphaꝝ quos ciuitatẽ iſtam habitato/
diuin diu abla? ego miſi ad voſ ð nocte cõ res eb. In veritate. n.miſit
¶ Et vꝛbẽ — ſurgens ⁊ dirigẽs:⁊ nõ au me dũs ad vos: vt loq̃rer ĩ
bleda qiſta:dabo domum iſt ſi auribviis oĩa v̈ba bec. Et
zc i.oẽ maledicia cuᷣt ſylo: t vꝛbẽ hãc dabò dixèrunt pᷣncipes ⁊ oĩs po
tes alicui ciuitati in maledictionẽ cũctis gen puluſad ſe acerdoteſ ad p-
dicẽt: ſic cõtingat tibꝰterre.Et audierũt ſacer phetas. Mõn eſt viro huic
ei ſicut hieruſalẽ.

dotes ⁊ ꝓphe ⁊ oĩis ppls iudicium moꝛtis:qꝛ ĩ noie

hieremia loquenteʒ verba dei nr̃i locut ẽadnoſ. Sur

hec ĩ domo dñi. Cuũq; cõ/ rexerunt ergo viri de ſenio
pleſſet hieremias loquens rib terre:⁊ dixerũt ad oẽʒ
oĩa q̃ pcepiat ei dñs vtloqᷓ cetũ ppli loquẽteſ:. Miche
ret᷑ ad vniuerſũ pplin: app as demoꝛaſthi fuit ꝓpha

phete ⁊ oĩs pplus dicens: ⁊ ait ad oẽm pplin iude di
Moꝛte moꝛiat᷑. Quare ꝓ ceæſ.:Hec dicit dñſ exerituũ
phauit in noĩe dñi dicẽs: ſi Syõ qſi ager arabit᷑:⁊ hie
cut ſylo erit domus hec: ⁊ ruſalem ĩ aceruuʒ lapiduʒ
vꝛbſiſta deſolabit eo ꝙ nõ erit ⁊ mõs dom in excelſa
ſit habitatoꝛ. Et ↄgregat ſiluax. Mũquid moꝛte cõ/
ẽ oĩs ppls aduerſus hiere demnauit eũ egechias rex
iuda ⁊ omnis iuda. Nun

num ⁊ deprecati ſunt faci
em domini: et penituit do

1grande contra animas no
moꝛtis ẽ viro huic:qꝛ pꝛo/ ſtras. Fuit quoque vir pꝛo
phetãs in nomine domini

vrial fili

aliud exemplum ad
Ida & — Hun eandẽ concluſionem
quid non timuerunt domi

q¶. Et locuti ſũt ſacerdotes ⁊c. Tertio hie
HS rremie reſponſio cum

dicit: r Et ait
remiaſ.Dñni miſit me
q.d.nõ feci de ppꝛio

capite. s8 ¶ Boñn
facite yias veſtras.i.
opatioes. t¶ Et ſtu

dia vꝛa. i. cogitatio/
nes. Cetera patent.

vEt dixerũt. Hic
poitur cauſe determi

natio cũ dẽ: Dixerũt

pꝛincipes. vbi pꝛimo
oainu ratio pro ei

iberatione cum dicit᷑
x¶ msõ eſt viro huic
iudicium mortis.qꝛ ĩ
no.do.dei no. lo.eſt.
q.d. interficiendo ip/
ſuʒ fieret contra deuʒ

cuł eſt nunciuſ.Et in

ducitur ad hoc exem

plum michee ꝓphete

qui ante.ſ.tꝑe ecechie

regis pphetauerat de

ſtructionem ciuitatis
hieruſalem ⁊ tepli di

cens: Syõ quaſi ager
arabitur ⁊c᷑. nec tamẽ

egechias pꝑ hoc eum

occidit:ſed magis ipᷣe

ppls ad dictum ei
egerunt penitentiam

7 dominuſ diſtulit pe
nam cõminataʒ: 2 b5
hoc dicitur: y ¶Et

penituit dominum.

non per aliquam mu

tationeʒ in deo factã
ſed in effectu ſicut di/
ctum eſt ſupꝛa.
3 ¶Itaq; nos facimꝰ
grade malũ.ſupple ſi
occidimꝰ hieremiaʒ.
a ¶ Fuit quoq;. Hic
ſequẽter ponitur

vt dicũt expoſitoꝛes

nfi cõiter de vria pꝛo
pheta qui pꝛopheta-
An LE uſjſt deſtructioneʒ ciui
minum mali quod locu

tatis ⁊ templi ſiecut ⁊

hieremias tpe regis

ioachi:⁊ pꝑ hoc fuit

occið ab eo vt hic dẽ:
2 põit iſtõ exẽplũ ad

hac ↄcluſionẽ ac ſi di

catur: Exechias q fuit
ſemei ð cariathia bonus rex nõ ĩefecit
micheaz ſed ſaluauit

ſic finaliter aychan ſe de egypto: adduxer̃t euz
tentiam deditp hiere ad regẽ ioachĩ:⁊ ꝑcuſſit eũ
vi enz lberazk gladio:⁊ piecit cadauer er
detur rationabilioꝛ: iſep ulchꝛis vulgi ignobi⸗
quia non eſt ueriſimi lis. Ixit man aichã ſilij ſa
leꝙ pncipel rgis actu pha fuit cũ hieremia ut nõ
arig eln mali traderer in manuſ ppli æ in
tũ ad liberationẽ hie terſicerẽ eum. OI. xXVII.
remie. ¶ Ca. XXVII pPncipio regni ioa
x Npꝛicipio. chi filij ioſie regis iu
Pic conſe⸗
Hꝓ guenter hie G

,Xvij-

lochim vero malus rex interfecit vꝛiam: ⁊ nos non debe⸗
muſ imitari facta maloꝝ ſed bonoꝝ:pꝑ ꝗð debemſaluare
vitã hieremie: ideo ↄcludit᷑ in fine: b ¶ Igit᷑ man aychan
æc̃. Iſte.n.erat pᷣncipalis ĩ allegatõe ⁊ determinatione iſta.
Ra. ſa.hoc exponit ad ↄriũ dicens ꝙ iter illos pncipes erat
aliqui boni q ſtabant
ꝓ hieremia:⁊ illi alle
gauerunt pꝛimum ex
empluz de ecechia re
ge ⁊ michea ꝓpheta
Aliqui autem erant

rã hãc iuxta oia v̈ba hiere
mie. Et audiuit rex ioachi

mali ⁊ illi erant hiere T oẽs potẽteſ ⁊ pꝛicipes ey
mie contrarij: ſicutſa p̈ba hec: ⁊ q̃ſiuit rex interfi
cerdotes ⁊ pphere ſal cere eũ: Et audiuit vꝛias ⁊
ſi:⁊ iſti ad hoc allega timuit fugit ſareſſul eſt
uerunt ſcoʒ exemplũ imuit fugitq; 7 igel .
de ioachi qui occidir egyptũ: ? miſit rex ioachiĩ
vriam. q. ſic debe piros in egyptũ helchanã
moccidere hieremis filiũ achoboꝛ ⁊ viroſ cũ eo

tamen alia pars ſuit

maioꝛ 7 pꝛeualuit 2 ĩ egyptũ.Et eduxerũt vꝛia

remias liberatuſ reſu
mit ſuam ꝓphetià: ⁊ pᷣmo ꝓphetat populo aduerſa:ꝛ pꝛo
ſpera.xxx. capitulo. Pꝛima adhuc in tres ꝑtes: qꝛ pꝛimo
ꝓphetat ↄ ſedechiam: contra ananiam caplo ſequenti:
ʒy contra ieconiã capitulo.xxix. Pꝛima adhuc in duas: qꝛ
pmo ꝓphetat z reges ad ſedechiam nuncios mittẽtes: ?3
toſum ſedechiã:ibi Et ad ſedechiã. Circa pmũ ſciendũ ꝙ il

lð qð ponit᷑ hic:In pꝛincipio ⁊c᷑.vſq; ibi: Hec dicit dñs: ex

cluſiue eſt finis capituli pꝛecedẽtis ſcõʒ expoſitores latinos
cõiter:qꝛ illa que dicta ſunt caplo.xxvj.contigerũt in pnci
pio regni ioachi filij ioſie:vt patet in pꝛincipio capituli.illa
aũt q̃ ſequunt in iſto caplło fuerunt tẽpore ſedechie.A prin

cipio aũt regni dicti ioachiĩ vſq; ad pꝛicipiũ regni ſedechie

fluxerunt.xj.anni ⁊ treſ mẽſeſ vt patet:quarto reguʒ.xxiiij.
⁊ iõ ſic exponũt qð dẽ hic: n pncipio regni ioachĩ ⁊c̃.
dicens.ſ.ea que dicta ſunt in pꝛincipio capituli pꝛecedentis
ita ꝙ h eſt quedã recapitulatio capituli.xxvj.⁊ qð ſequit᷑:
b ¶ Pec dicit dñſ ⁊c̃.eſt pᷣncipiũ.xxvij.capituli ⁊ eſt alia ſẽ
tentia que cõtigit tꝑe ſedechie. Hebꝛei vero dicunt ꝙ hoc ẽ
de capitulo.xxvij. Et dicit ra.ſa.ꝙ a pꝛicipio regni ioachi
