deus:licet vario mõ a chꝛiſtianis iudeis ⁊ ſaracenis ⁊ aljs rationem eternaʒ:in diuinis.In hoc aũt qð ſequit: Et
alio modo põt intelligi de ſolis chꝛiſtianis:qꝛ de oĩb' genti mulieri qd ꝑturis.itelligit ille ꝗ negat natiuitate chꝛiſti
bus ⁊ linguis alid credũt in chꝛiſtum ipᷣm venerãtes tanqᷓ;

7 lin⸗ tꝑaleʒ fuiſſe ſine ſemine virili. Lalis eiʒ dicit mulieri.ſ.
verũ deũ:⁊ adhuc plures credẽt circa finem mũdi. Ex dicit
ↄcludit᷑: o¶ Ergo ĩ dño dicẽt.i.potefr̃t dicẽ. Mee ſũt

marie.qͥd pturis.ſ.ſi hoĩeʒ nõ coenouiltt a diceret b'
cluait. A nullo mõ poſſet eſſe.⁊ pʒ ꝙ expoſitio hoꝝ vſuũ pᷣdicta
iuſticie ĩperiũ: qa pncipes mũdi ꝓ magna pte ſmiſerunt magis ꝓpaẽ ⁊ lral ꝙ alia qᷓ de aſtrage⁊ ſono ei loqt.
colla iugo chꝛiſti:⁊ obediũteius vicario ſũmo põtifici:⁊ Ncaplo.xlv. Burgẽſis ¶ Replia.
adhuc plures venient ad fidẽ ipoſterum:vt dictũ eſt:iõ ſub ſingulariter mouet᷑ ↄtra poſtil.ipſũ capi.expo
ditur q ¶ Ad eum venient ⁊c.ð ſuis pꝛiſtinis erroꝛibus I ſnentẽ multũ diſtincte: dicens ꝙ in eo qdaʒ di-
r ¶ Aunnes qui repugnaãt ei. ꝑ infidelitateʒ ſeu malã vitã cunt᷑ tm̃ de cyro in qbus nõ gerit figura chꝛiſti: ſicut cũ
8 MIn oñno iuſtificabit c Semẽ iſrael dicitur hic. omnis dicit᷑:Nõ cognouiſti me.qð ſine abſt urditate chꝛiſto no
fidelis ꝗᷓ imitatur fidem ipſius iſrael qᷓ de aduẽtu chriſti p pot applicari: quedã aũt dicunt de chꝛiſto tm: quedam
tigauit: Geñ. xlix. put dictum eſt caplo pꝛecedenti. de vtroq; pꝛincipaliter tñ de chꝛiſto tanqꝙ ꝑ cyruʒ figu⸗
n caplo.xlv. vbi dicit in poſtilla.Aſſimilaui te. rato: ⁊ ſic exponit illum paſſum. Roꝛate celi deſuꝑ ⁊cc.
i tranſlatio nr̃a habet: ¶ Aqlrio pma. Oꝛ nihil abſurditatis ẽ i vtraq; expõne. Burgẽſis aut
Aſſimilaui te.in hebꝛeo habet᷑:Cognominaui te. diẽ ſʒ nihil ꝓbat ꝙ de cyro exponi nõ poſſit. Qxautẽ
teſt ſenſus non ſolũ deus nomen cyri reuelauit lõ idt ecclia vtit illo paſſu ĩ diuino officio.Si illa rõ valẽt
ge añ ts ſuũ:ſed etiã cognomen vocans eũ paſtoꝛẽ:vt ſu i: p̃s.Dñe ꝓbaſti.ĩ officio diuino aſſumi nõ deberet:q ð
pꝛa. xliiij.qᷓ dico cyro paſtoꝛ meus ⁊c. ¶ In eodem caplo dauid ab oib exponit᷑ tanq figura:⁊ ſic de pluribus
vbi dicitur ĩ poſtilla: Et hoc eſt qð dicit᷑: Roꝛate celi deſup alijs loeis pſalmoꝝ ⁊ ſacre ſcripture. OYDU

Q Roꝛate celi.valde extoꝛte exponit᷑ de natiuita
Eerti iqᷓ nihil noui euenit pꝛeter illud qð iĩ ce
tpalia ſũt minoꝛa bona q; opera vtutũ: ppi qð no ſũt eoꝝ teris hominũ natiuitatibus contingit. Ilud eni qð nar

quo nulla eſt iu/

ritas nullo mõ ẽ
applicabilis niſi ad oꝛtũ chꝛiſti:⁊ iõ ab vniuerſali eccle/
ſia in diuinis officis ſolum ad iſtud trahitnr ꝓpoſituʒ
qð ꝓpꝛie continuatur ad imediate ſequẽtia.id qð ſciẽ

nc ſpirituali dicit: Ue qui dicit patri qð generas ⁊ mulieri
ditur: ¶ UNon reuertet᷑.ſ.in caſſũ:ſʒ iplebitur:⁊ qͥd ſit ill? qð ꝑturis.qð denotat ipugnationeʒ iudeoꝝ ſeu hereti⸗

generaj. intelligitur ille qui patri omipotẽti dic: Quid

bobflonor⸗
gui de fun
mocozpen
b Cone
bo⸗Auu
lunminn
WWe dos
cen
Nomnen
mll
gllkcn
ſieouu
1ſciln
lo hb.
furt
lia wolus
uum lunna
lchinabir⸗
Cudenones
ſdel niidan
rapollz e

uſitfnlſa
Kliſnlig
Gaiagarennin

lanmnnii

uußtprdel
uhmricllr

Adſrih.
Emnidett
drpariludtde
Krnlaige
Ahamgdl
nebſinin

mgſfenip⸗

iugalit ꝛüng in tres gJ — .DSn rmrmrr e nihil numinis ſit ſeu
D hmo dicta deſtu Onfractus ¶ XIVI. cũ clamauerint ad eũ non vtutis. q(Mecoꝛda
daih n en NJeſt bel: coniritus eſt audliet: de tribulatione nõ ;R———
td anten nabo: facta ſunt ſimulacra ſaluabit eos. Mementote dcα0οbp endn
RKW latrie reuocatur: AERe EIRX„α☚ . oßqdit dei potẽtia ad
en ibi Auditeme. z. eoum beſtijs ⁊ iumentis iſtud ⁊ ſundamini:redite p h agendũ:cũ dicitur
ninn liberatio ei vmit Dnẽra vꝛa graui pondere uaricatoꝛes ad coꝛ. Recoꝛꝛ aReroꝛdamini po
tenng tin eerds⸗ vſq; ad laſſitudineʒ cõtaꝰ damini pꝛioꝛis ſeculi:quo is ſeeull.l cralion⸗
äfän mu Pmirtit lo⸗ buerũt: v ↄtrita ſunt ſimul. niam ego ſum deusæ non o ſubdit: r ¶ Anmi
benidim loxs deſtructio cö Moõ potuerunt ſaluare poꝛ eſt vltra deus: nec eſt ſimil ego ſũ de' ſolus. crea⸗
nnm dicit: a (Xofra tantem: àla eoꝝ in capti/ mei annũcianſ ab exoꝛdio toꝛ: iõ poſſuʒ poplzʒ
ſinnnt ctus eſt bel. alias nitateʒ ibit. Audite me do nouiſſimuʒ:⁊ ab initio que meiũ liberare libera
a conflatuj qo erat mus iacob:⁊ om̃e reſiduũ necdum facta ſunt:dicens. tionẽ pdicere io ſbdi
4 Ndedan pncipale idolum Mus lacob:T ome 1 Eaum acta lunt⸗ dcens. ar. g ainnficiang
babylonioyz: rlo dom iſrael. Qui po'tami Coͤnſilium meum ſtabit: ⁊ ab exõdio nouifſimũ
ſcnenn⸗ quit᷑ de futuro ꝑ a meo vtero:ꝗ geſtamini oimnis vo luntas mea fiet. i. anteq fieret annuũ⸗
— modau peererit: mea vulua. Aq; d ſene Aocans ab oꝛiente autem ciauipiicipi rein rer
ð
linänhin g lum mimus pnci noſ ego poꝛiabo.Ego ſeci voluntatis mec.Et locutuſ abꝛae deſcenſũ iacob
ti pale. Dicüt tam?ę ego ferã: ego poꝛtabo ⁊? ſum ⁊ adducam illud:crea ¶⁊ filioꝝ ci in egyptũ
Rð dic eh nes ſaluabo. Cui aſſimilaſtis ui et faciam illud. Aũdite 2 Enieen vo?⸗ i⸗
mvenntee ſgin röng I Te de 7⁷ libergtoe6: 7 eoe
ppcllaib:nſi⸗ c Tadequaſtiea cõpara me duro coꝛde. qui longe modoc Eiaie eucla
re nificat pphetiã ſtis me ⁊ leciſtis ſimilem? eſtis a iuſticia. Pꝛòpe ſeci nuit futuraz captiui
mniünmit gnificat ꝓpl e E 8 29323 H EC uit futuraʒ captiuita
iauminin ſiue diuinationeʒ Quüi ↄfertis aurũ de ſaccu iũſticiam meam: ⁊ nõ elõ tẽ ppſj ꝑ nabuch.a li-
ulriw lul ⁊ ſic ẽ ſenſus ofra lo:⁊ argentuʒ ſtatera põde gabitur:et ſalus mea non beratõeʒ p cyrũ: ⁊
gnungainll oeld Paͦ e ratis.Cõducenies auriſicẽ moꝛabitur. Dabo in ſyon iſto ſit certuͦ onñditur
nirtmiiu iiſhario Vt faciat deũ: ⁊ pꝛocidũt ⁊æ ſalutem èt in ira glꝛiam ? Lonſilium meuz
ne quam ſacerdotes adoꝛant. Poꝛtãt illũ in hu meam. 8 Laplin ſtabit. de liberatione
. nemn belij fingebat: vel meris geſtãtes:⁊ ponetes ĩ Eſcènde:ſe ¶ XVII populi per crrum.
idſeiĩ Ulot Aliaft vabat loco ſuo. Et ſtabu:ac de llo & dẽèin puluere virgoͤ fi . Pa dels
ſoe + . 1 2 . L. cyrum
eunn reiponſa. c(Fa colu nõ mouebi Sed⁊ lia babylon:ſede in terra.] mocdum auis velocii
zund cta ſůt ſimulacra venturum. x·Ui
e m c.i.ſimilia eis: „ „ „ rum voluntatis mee
nnd . ‚Auia carentia itellectu ꝛoñter denuciatur deſtructõ ilo igdeſt executoꝛem mee voluntatis. Y¶ Creaui.i.creanduʒ
nanes latrantiũ. Circa qð ſciendũ ꝙ ſacerdotej idoloꝝ querẽ diſpoſui. Geneiam illud. quia voluntas mea non po
nnen tes fugere de babylone:qñ capta fuit ꝑ cyrum ſecu poꝛ teſt impediri: ⁊ ad huius conſiderationem excitat iudeoꝛuʒ
ſ tabant idola:⁊ ſic ꝓpter pondus a veloci curſu fuerũt attentioneʒ dicens: b ¶ Audite me duro coꝛde.i.qui ha-
et ullin ſpediti: ⁊ ſic cum idolis capti ⁊ peſtructi:⁊ hoc ẽ qð di: betis durũ coꝛ: ꝓpter qð dicit vñs Exo.xxxij.Cerno ꝙ po
lisijduin d¶ Onera via.i.idola. e ¶ Graui pondere ⁊c] vos pulus iſte dure ceruicis ſit. c¶ 8 ꝛope feci.i.fiendã diſpo⸗
puſtſitel a curſu ipedientia. ſ ¶ Cotabueruũt ⁊ cõtrita ſũt ſinul ſui. dD ¶ Juſticiam meam. in babylonioꝝ deſtructione:⁊
tobe inſn ideſt vna vobiſcũ. g ¶ Aia eoꝝ.i. ſacerdotuʒ a idola veſtra liberatione. e ¶ Dabo in ſyon ſalutem. reedificãdo
r d trax. bGn captiuitatẽ ibit.qꝛ aliq eoꝝ fuerũt capti ibi templũ ad nominis mei cultum:per quem cultoꝛes con
8 ſa. viui ⁊ in captiuitatẽ ducti. i ¶ Audite me. Hic ↄnñter ſequũtur ſalutem. f ¶ Et in iſrael.ſic eſt in hebꝛeo ⁊ in li⸗
mp ficne reuocat pplʒ iude ad verũ cultuʒ:quia multi fuerunt bꝛis coꝛꝛectis.i.in pplo imitante fidẽ eiꝰ. g ¶ Bloꝛiã meã
rusſlo th⸗ idolatre ante captiuitatẽ babylonicã: vt patet.iij. regi qð fuit impletum iperfecte in liberatione facta per cyrum:
ntig uni iplurbus locis:⁊ ex hoc ꝓbabile videt᷑ ꝙ ⁊ hi ꝗͥ fuerit ¶ ⁊ pfecte ĩ liberatõe facta ꝑ chꝛiſtũ de q ẽ pncipalis itetio h
. muuchi ducti in babylonẽ ſequebat᷑ bah lonia⸗⸗ idolatriam. ⁊ capituli vt dictũ eſt ſupꝛa. Kap m. XL/VII.
= ad reuocandũ eum pᷣmo cr afferu dei ad ivʒ ¶ Eſcende:ſede in puluere ⁊c. Hic cõſequẽter deſcri
wiheſiſ, cum dicitur in ne de udlite me domus iacob bitur deiectio babylonioꝝe quãtũ ad ceſſationem
4 anlihi ⁊c. Sequit: k ¶ Qui poꝛtammi a meo vtero ·i.ꝗ affi regni. Et diuiditur in tres partes:da pᷣmo ponit᷑
i Miii cioꝛ ad vos ſicut mater ad filios. l ¶ Uſq; ad ſenecta huiuſmòi ceſſatio.ꝛꝰſubditur huius pene ratio:ibi Iratus
iiͤnſ, n egoipſe.i. iſtam affectionẽ:ego r eat re 23 excludit eius euaſio: ibi Sta cũ ĩcãtatoꝛibus ⁊c. Circa
e,6 iti uocat pplm ab idolatria dicens: m ¶ Cui aſſimilaſtijꝭ pmũ dic: a ¶ Deſceqe.ð dignitate regni. b Sede ĩ pluẽ
ait me.fabꝛicãdo vobis idola:iõ ſubdit: n ¶ Qui cofert tãqᷓ vil ⁊ abiecta. (¶ Mirgo filia babylõ.i.ciuita babyloij
SM.

„Onfra

¶ Tapitulum. XLIVIII
ctus eſt. Poſt liberatoꝛis pᷣſignationeʒ
1 Pic ↄnter ꝓpheta denũciat hoſtiũ.ſ.babylo
NIꝓnioꝛꝝ deſtructõem:⁊ diuidit in duas:qꝛ pmo/
denũciat deſtructio idolatrie ⁊ ppli:ꝛ ceſſatio regni ca-
pitulo ſequenti.

A . X V:
,
1*

Elaie xlvij.

ſicut auari.tñ ita fuiſtis ad idolatria
aurum veſtrũ:iõ ſubdit: Condu cẽtes aurificem ⁊c. Et cõ/
ſequẽter oſtendit idoloꝛum impotentiam dicens.
illũ in humeris. ꝓpter qð in fine concludit: o ¶ Bedite
uaricatoꝛes.i.idoloꝝ fabꝛicatoꝛes ⁊ cultoꝛes. p ¶ Aid coꝛ

ʒpꝛoni ꝙ ibi poſuiſtis

cogitãdo ꝙ in idolis

aurum de ſacculo.quaſi diceret quãuis diligatis auruʒ

⁊ dẽ vgo:qꝛ als ñ fuerat violata ſiue capta ab aduerſarijs

S = r
ðð
7
—

d ¶ Non eſt ſoliũ i. egni thꝛonus. e ¶ Filie haldeoꝝ. i. maleficioꝝ multiplicatòe. cũ dicit. dl Uniuerſa ve⸗ kumi
bab ylonis que erat o olis ĩ chaldea. f (ui vltra nerũt ⁊cQ dicunt malefici qᷓ vtunt᷑ iuocationib demo un
⁊cl.i regina ſeu dna que ſolent eſſe delicate:ſed magis ſßui nũ. e ¶ Et ꝓpter duritiã ⁊c qui deludũt ſenſus hũa ſhntadd
tuti ſubiecta:iõ ſubdit: g¶ olle molam ⁊ mole.qð eſt nos. ſ¶ Et fiduciam habuiſti ꝛc in ipᷣa ſeuerando ltvrpn
officiũ ancille. h ¶ Denuda turpitudinẽ tuam. In hebꝛeo abſq; timoꝛe:cup ratio ſubdit: g ¶ Et dixiſti:nõ eſt ghm
het᷑: denuda ligaturaz ⁊c ille eniʒ erroꝛ olnöstl
tuam..i.oꝛnamentuʒ 4 r „ eraat tunc in baby püon
capitis: qð deſcendit Mon eſt ſoliũ filiẽ chalde ct viduitas. AUniuerſa vene bonelſ. . dinin Vbetal
vlq; ad humeros: i6 oꝛuũ: quia vltra nõ vocabe / rüũt ſup te ꝓpt multitudinẽ õ lmlin
ale. 1. ooi nis molliſ vtenera. Toͤlle maleſicioꝝ tuop lt ꝓpter Pumanos ſennean ui
hbumerũ. per iſta deſi ris molliſ ⁊ tenera.. Lõlle malefſicioꝝ tuoꝝ lẽt ꝓp extẽdat: ⁊ ſic tolli ſteitP
gnatur applicatio ad molã ⁊ mole farinam. Dẽ duritiã incãtatoꝛuʒ tuoꝝ 1iur oꝛe domi gu 4
opus ſeruile.cum eiz nuda turpitudinem tuam. pehementẽ. Et fiduùciaʒ ba he picta tua l n
ancille ad talia ſe apDiſcooperi humeruz. Rè buiſti in malicia tua: et di einefe nn ſeiſiti
kas amonent. zale elg crura:tranſi flumina. uſti: Mõ ẽ qui videat me. nec ſapia ſdece⸗ enn p
ſententia ĩpoꝛtat p· Reuelabit᷑ ignominia tua Sapia tua ⁊ ſcia tua hec pttio. ¶ ¶ Pꝛeter würi
litterã coem cum vꝛ?: et videbitur oppꝛobꝛium Scepit te.Et dixiſti ĩ coꝛde me nõ eſt altera. nechiſ
Denuda turpitudin? tuũ. Altionẽ capiã: æ non tuo: Ego ſũ: pꝛet me non ſuntllaln hateſt: nö9
nbiaebg eirabcaarur reſiſtet mibi hõ. Redẽptoꝛ eſt altera. Aeniet ſup te ma Kk Qeslet ſuper E
itudinis denudatio nr̃ dominus exercituũ:no- lũ ⁊ neſcies oꝛtũ eius:l⁊ ir“ te malum ꝛc .2 1 4
¶ NReuela cura. rra men illũ ſactůs iſrael. Sè ruet ſuꝑ te calamitas quã ideo non poteris uet de
ſi flumina cni dicc tace èt ſtra in tenebꝛas filia non poris expiare. Aeniet —
ler o peditando:s ſir chaldeoꝝ: qa ñ vocaberis ſup te repẽte miſeria quem beeo Pabelut:
ceris peditando: ⁊ ſic rr — ztth Ueſcies requirere
opoꝛtebit te eleurre vltra dñia regnoꝝ. Iratus neſcies. Stà cũ incãtatoꝛi ipſum. hoc eſtno
veſtes: ⁊ diccooperire ſum ſup pplm meũ: cònta buſ tuis ⁊ cuʒ multitudine puidebis:⁊ ſicre
e inſerloꝛe aes nũaui hereditatẽ meã:⁊ de maleſicioꝝ tuoꝝ i quibꝰ la medium gulen
EAnone, di eos in manu tua. Hon bozaſti ab adoleſcẽtia tua] non pote r orang
capiã de malis tus. Poſuiſti eis miſericoꝛdias] ſi foꝛte qd pꝛoſit tibi: aut ſi ¶¶ Sta. Hic con
m (Redeptoꝛ nf. Sup ſenẽ aggrauaſti iugu poſſis fieri foꝛtioꝛ: defeciſti ſequẽter excludit
locut eſt ꝓpha ipſo tuũ valde:ẽt dixiſti: In ſem ĩ multitudine ↄſilioꝝ tuoæ dicte pene age ark
na oñi. nuc loquit in piternũ ero dña. Nòn po/ Stent T ſaluent te augures 2 hãc excludedo An
ptoꝛ noſter ð egypto i hec ſup coꝛ tuuz: neq;ʒ E 211 idera 1 regnum babylo⸗ ulonii⸗
⁊ babyloe. n¶ Dnj recoꝛdata es nouiſſimi tui. ſupputabãt mẽſes:vt ex eiſ nis cõfidebat ma ußnij
xacdtun i angelo⸗ff Et nũc audi hec delicata:- ãnũciarent vetura tibi.Ec/ tia ſua bolen nunt
O anctus P 1. 2 — . — Pee „ „ . 6 — „ 7 . ia. 2 uz er
ſeilicas iſr. p Se habitãs ↄfſidẽter: que dicis ( facti ſũt q̃ſi ſtipula: ignis mulltudo ncan⸗ lürm
de tace. tanq; confuſa ĩ coꝛde tuo ego ſũ:⁊ nõ eſt conbuſſu eos. Non libera tatoꝛum ⁊ maleſi wldti
Et redit hic ppheta pᷣ·ter me apl. Non ſedebo but aſam ſuã de manu flã coꝛum: p quoꝛũ Pdtn
ad loquẽdũ in pſona vidua:⁊ ignoꝛabo ſterilita me:nõn ſũt pꝛune ꝗbꝰ cale artes ⁊ opera ce ſcchie⸗
oñi. q ¶Et intra in xem. Venient tibi duo bec ſiant:nec foc vt ſedeant ad debãt ſe poſſeſci⸗ ſſieſiie
tenebꝛas.qꝛ multi de ſubito in die vna: ſterili⸗ eum. Sic facta ſunt tibi: in ſe occulta ⁊ futu ncblloꝛ fl
babylonijs ĩ captiui· lubito in die vna: Nerilias eum. Dic lacta lunt tibi: in ra:⁊ ſic cauere pe allngteh⸗
tatẽ ducti fuerüt ? in⸗ ”UMWU0 rnnncula hoc autez niuvedl
carcerati in locis tne ”YMVMVl D—⸗ = eexcluttur:cuz di ulir
bꝛoſis. r ¶ Iratus ſũ. Hic ↄñter ponit᷑ dicte punitionis rõ citur: l ¶ Stacũ incãtatoꝛib tuis.qſi diceret cũ per urinnochi
que triplex eſt. Pꝛima accipit ex crudelitate quà babylonij eos non ſtabis. m ¶ In quibus laboꝛaſti ⁊c] hoc eſt Aonubn
exercuerũt in pplin regni iude:⁊ hoc eſt qð dicit in perſõa a pꝛincipio ex quo babylon fuit fu data. vnde ⁊ nigro (hönpen
dñi: r ¶Iratus ſum. de pᷣterito. s u populũ meũ mantia cepta fuit in chaldea. n ¶ Si foꝛte quid ꝓſit mumipſiho:
ꝓpter eius peccatũ. t ¶ Cotaminaui hereditatẽ meã.i.cõ tibi. eoꝛum ſcientia.q.d.nõ ꝓderit. o ¶ Aut ſi poſſis nriutici
raminari pmiſi hieruſalẽ ⁊ templũ a babylonijs igredienti foꝛtioꝛ fieri.te muniendo contra futura pericula tibi ꝑ llidice
bus ⁊ ſuccẽdentibus vtrũqʒ.iiij.regũ vltio. v ¶ Non po⸗ eos pꝛenũciata:quaſi diceret non:quia te pꝛemunire nõ Mcbriabe
ſuiſti vẽ ] crudeliter vtẽs victoꝛia a me tibi data. x ¶ Su poterunt:iò ſubditur: Defeciſti —. p Stent ⁊c. hic nfin mnle
per ſenem aggrauaſti. cui ppter etatẽ oẽs debent compati. excluditur ſecũdum de quo confidebant : ſcilicet ſciẽtia i9
V¶ Et dixini. hic ponit ſecũda ratio q̃ accipit ex babyloni aſtrologoꝛum ⁊ diuinoꝛu ad pꝛecognitioneʒ; futuroꝛũ W
oꝝ ſupbia cũ dicit᷑: Et dixiſti. pꝛe nimia elatoe: W ſepi hoc excludit dicens: ꝓp ¶ Stent ⁊c.i.diinãtes de fu eng
ternũ ero dña.alioꝝ regnoꝝ. al¶ ¶ Non poſuiſti hec ſuper turis p motuʒ celi:quaſi viceret nihil poterut indicare aein⸗
coꝛ tuũ.ſ.ꝙ in momẽto deicere te poſſũ a dignitate ⁊ con tibi:iõ ſbdit᷑: q Ecc facti ſũt qſi ſtipula.i.maiia ad n⸗
fidentia tua. ⁊ patet littera vſe; ibi: Uenient tibi hec duo incendiũ pata. r. ¶ Ignis ↄbuſſit eos. quia perierũt in

ſubito. que ſint illa ſubdit: b Gterlilitas.i. carentia p-
lis ꝑ interfectoeʒ habitantiũ in te. c¶ Et viduitas.i.carẽ
tia dñij . niuerſa.hic ponit᷑ tertia rõ que accipit ex

icẽdio babylonice cinitatis. S¶ No ſũt pꝛune qbcale n
fiãt c. i.ille ignis nõ erit ad recreatoeʒ ſic ille qͥ fit in ca
mino i hyeme: ſz ad eximinatõem. I Sio kacta ſunt⸗ a

leſewe⸗
lydene
guti
Gnte
Andc
z en⸗
nübi

in

i d
nos ſepen
trſevll
wedori
Haün
dke
ruſſi
guſder
Gen
ckurn
unnt
Nor.
ine
An
on wern
nici he
beunt
utere
hoecr
wierler
unghere
tmaler
merdin⸗

n at
e tio
creluſit⸗
u.p
babno⸗
bort
poten
zerar
oinenn⸗

ANNe

1 aron
open
ſepſei
alugfun
aunge
hhoruug,
lurand
arrcipe
elboeck
Ennige
tic
nſiuſs
nalathip
onunieſ⸗
lcetſcinn

fit
Peſe
legfrne,
iußi

ninsdeſ

liendũ regnũ ſuũ

pheta denũciauit

tibi 1c.i. data cõbuſtioni. v ¶ Tegociatoꝛes. Dic ex
cludit᷑ tertiũ de quo ↄfiobãt babylonij.ſ multitudo 2
potẽtia mercatoꝝ:qᷣb abũdabat illud regnũ:qᷣ diſcur
rebant ad diuerias ptes ꝑ mare ⁊ ꝑ trã: ⁊ inde diuitias

multas appoꝛtabãt ad numerandu regnũ babylonicũ

exploꝛabant etia
cõditioes aliaruʒ „ „—
gentiũ: qo multu gquibuſcũq; laboꝛaueras.
faciebat ad ſtabi · Mègociatoꝛes tui ab ado/

boc igit ercludi: leſcetia tua:lvnũſqſq; ĩ via

cũ oicit: v Ne ſua errauerunt. Hon ẽ qui
gociatoꝛej tui v] ſaluet te. ¶ XLVIII.
ldeſt quoshiecs .Ldit? hecdomuſ ia
ſueniſt ene⸗ Nob q vocamini no
auiſq; in vla ſua / mine lrael: et de ags iuda
errauerunt. i.i iti exiſtis: qui iuratis in noie
nerib ſuis ⁊ obidñi: ⁊ dei iſrael recoꝛdami
biaa iõ ex ſupꝛanon ĩ vitate neqʒ in iuſticia

dictis cõcludit᷑:

7n ? qui ſa Dẽ ciuitate. n. ſancta vöͤca

uet. ..ĩ oibus ilis ti ſũt: t ſuꝑ deũ iſrael ↄoſta
pauo⸗ ofidebas biliti ſũt. Dñs exercituuʒ
aluari a ſtabiliii nomen eiuſ. Pꝛioꝛa extũc

auache⸗ ãnũciaui ⁊ ex oꝛemeo exie
Arl. rũt: ⁊ audita feci ea:repen

ite hec te oꝑatus ſum ⁊ venerunt.

Ponus, Sciui.n.quia durus es tu:
P 7 neruus ferre' ceruix tua:

babylonioꝝ de· 2 frons tua erea. Nꝛẽdixi

ſttuctionẽ :hic cõ
ſequẽter denũciat ppli iude liberatõeʒ:q captiuus a ba
bylonijs tenebat᷑ ⁊ diuidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ pmo excitat
audientiũ intellectũ.? ꝓpſequit ppoſitum:ibi Pꝛioꝛa.
Circa pᷣmũ recolit duo de quib gloꝛiabãt:⁊ q debebat
eos mouere ad bonũ. Pꝛimũ ẽ nobilitas oꝛt: q̃ debet
mouere ad bonũ:vñ dicit boetius ʒ de ↄſołl.Qe in no/
bilitate generis iſtud eſt optimũ:qꝛ ꝑ hoc ẽ ipoſita ipſij
nobilibus q̃dã neceſſitas ne a maioꝝ ſuoꝝ ꝓbitate de/
g t: ⁊ quãtũ ad hoc dicit: a ¶ Audite me dom
iacob.i.qͥ deſcendiſtis a tãto patriarcha:⁊ ab eo vocati
eſtis filij irael. b¶l Et de ads iuda exiſtis.i.de tribu
nobilioꝛi filioꝝ iſrael: qꝛ erat regia. Scòm ẽ ſanctitat
cultus: qꝛ ſoli iudei dicebant᷑ pᷣ alijs cultoꝛes dei:⁊ quã
tũ ad hoc dicit: c ¶ Qui iuratis ĩ noĩe dni.q̃ſi ad ei
reuerentiã:hoies eni ꝑ maioꝛẽ ſui iurãt:hebꝛe.vj. ſʒ da
reuerẽtia debita nõ eſt ĩ illicito iuramẽto:ſed magis ir
reuerentia:iõ ad remouendũ eoꝝ falſã gloꝛiã:ſubdit:
dMõ in veritate neq; in iuſticia. Et ſic eos notat de
iuramẽto falſo: qð caret veritate:⁊ de iuramẽto iniqͥ:
qð caret iuſticia. e ¶ Deciuitate eni ſancta.i.hierlm
ad cultũ vei electa. f ¶ ocat

ocati ſüt.i. denoĩati ciues:oe
quo ſilr gloꝛiabant. g ¶ Et ſup deũ iſrael ⁊c. qꝛ legẽ

7

eius ßuare ꝓmiſerũt:⁊ hoc etiam debebat eos mouere

„

liberatõe. Circa quã pᷣmo ponit᷑ liberatis ↄditio:x ſub
dit ipſa liberatio : ibi Cõgregamini. Coditio aũt liberã
tis eſt ſit ſciens ⁊ potens ad hoc: ⁊ i pᷣmo oñdit ipſi
dei ſcia: ⁊ 2 ipſius potẽtia: ibi Audite me. Pꝛia ĩ ouas
qa pᷣmo deiſi oñdit᷑: q̃dã obiectio ſoluit:ibi Pꝛopi
nomẽ meũ.· Circa pmũ ſciẽdũ ꝙ dei ſcia oñdit duplicit᷑
vno mò ex certa reuelatione ↄtingentiũ fururoꝝ. alio
mõ ex occultatõne eoꝝ. Scòm ponit᷑ ibi Audita feci.

ad bonũ. h ¶ Pꝛioꝛa. Hic xreui ppoſitũ.ſ.de ppli

Tirca pᷣmũ dicit in pſona dñi: h ¶ ꝛioꝛa extunc.i. añq
fierẽt. i ¶ Unnũciaui.ſiẽ pʒ Geñ.xv.vbi denũciauit abꝛae
pegriationẽ ſeminis ſui futurã ĩ egyptũ:⁊ ide rediturã q̃rta
generatoe: ⁊ ſiẽ denũciauit: ita poſtea in effectũ ꝓduxit: iõ
bᷣdit᷑: Repente oꝑar ſũ ⁊c. ⁊ ca hub reuelatõis ⁊ ↄſiliũ ſub

dit: k ¶ Sciui eniʒ
„ „⸗ quia durus es tu. ſ.
tibi extũc: anteq;ʒ venirent ad credendũ veritatẽ
indicaui tibi: nẽ ioꝛte diceſ Z pnus ad idolatrie

falſitatẽ:iõ: l ¶ Pꝛe
dixi tibi extũc.ſ. loge
añ factuzʒ. m ¶ Ne
foꝛte diceres ⁊c. ſi

Idola mea fecerũt hec:⁊
ſculptilia mea ⁊ conflatilia
mãdauerunt iſta. Qũᷣe au
diſti: vidẽ oĩa. Aos auteʒ
nõ ãnũciaſtis. Audità tibi
feci noua extũc:et ↄſeruata
ſũt qᷓ nſcis. Nunc creata
ſũt ẽt nõ extunc:⁊ ante diẽ:
⁊ ñ audiſti ea: nẽ foꝛte di/
cas: ecce ego cognoui ea.
Nẽq; audiſti neq; cogno abꝛae ⁊ alijs pphᷣis
uiſti:neq; extũc aꝑta eſt au qa eudͤi feci. Hic
ris tua. Sciõ. n. qa puari oñndit ꝓpoſituũ ex ali.

8 . — uoꝛ o He. ſiẽ
cans puaricaberis: &t trÄal ehide a ltede ſi⸗

ↄnüciatõe. n e
audiſti.p me reuelata
o ¶ Uide oiĩa.ſicut pᷣ
dixi adimpleta: ⁊ ſic
potes ſcire ꝙ ego feci

aũt nõ ãnũciaſtis.ſed
ego qui hec reuelaui

greſſoꝛẽ ex vtero vocaui te iudeis anqꝙ fieret: ne
Pꝛöpter nomẽ meũ lõge iqdolis eoꝝ aſcriberẽt
faciã furoꝛẽ meũ: t laudlde vrdieun lt allus
mea ĩfrenabo te nè itereas veneiaun eigine be-
, eg; gnitio idol aſcriberet᷑
Eccè excoxi te:ſed non q̃ſi ¶ Zt hoc eſt qð dicitur
q ¶ Audita feci tibi

noua extũc.i. añqᷓ ſas Penufe eſt pte pᷣcedenti:⁊ ſic cõti/⸗

nuat ſe ad pcedẽtia. r ¶ Et ↄfuata ſũt.i.nota apð merm
8¶AQue neſcis nũc creata ſũt. i. in effectu poſita. t¶¶ Et i

extuc ⁊c]i. lõge anꝙᷓ eſſent:nec ẽt añ diẽ vel hoꝛã ĩ q̃ facta
ſũt üla cognouiſti: cuius rõ ſpdit᷑: v ¶ le ſoꝛte dicas:ecce
ego cognoui ea. ꝑ me vel per idola añq; fierent:iõ ſubdit:
x
ipſum.
eĩ æc]].i. ſcio ꝓnitatẽ tuã ad idolatriã. a ¶ Et traſgreſſoꝛẽ
de ventre alias ex vtero vocaui:te.i.de deſerto:i qͥ poꝛtabã
te:quaſi mater puerũ in ventre: ibi eni fabꝛicauit ppls iſrł
vitulũ coõflatilẽ ⁊ adoꝛauit hoſtias imolando:Exo.xxxij.⁊
is aliq̃ ſũt illi pplło celata vel velata vſaʒ ad hoꝛã euent:ne
ex ꝓnitate eius ad idolatriã attribueret idolis iſtã pcogni⸗
tionẽ. b aopinone meũ.Hic remouet q̃dã obiectio:
qꝛ poſſet aliqs dicere: exquo deus pꝛeſciuit malitiam ⁊ pꝛo
nitatẽ hur ppli. nõ debuit eis tot bona feciſſe: hH remouet
dicẽs:ꝙ illa nõ fecit ꝓpt ppłm:ſed 1 nomẽ ſuũ:⁊ hoc eſt
qð dicit: b ¶ Pꝛopi nomen meũ loge faciã ⁊cl. i.feci:⁊ lo
quit᷑ de pᷣterito p modũ futuri ſicut frequẽter fit in ꝓphet.
Quia tunc penitus non te deleui:vt ſeruarem pꝛomiſſum
meum ad abꝛaam iſaac ⁊ iacob de conſeruando ſemẽ eoꝛũ
pp qð dicẽte dño moyſi Exo.xxxij.Cerno ꝙ ppls iſte dur
ceruicis ſit:dimitte me vt iraſcatur furoꝛ meus contra eos
7 deleaʒ eos. moyſes oꝛauit dñm dicens: Quieſcat ira tua
⁊ eſto placabilis ſuper nequitiam populi tui Recoꝛdare
abꝛaam iaac ⁊ iſrael ſeruoꝝ tuoꝛum:quibus iuraſti .
c ¶ Et laude mea infrenabo te.i.in frena ſubigam occupa
do te ĩ cerimonijs. OD ¶ie itereas.ᷣ offerẽdo.ſ.idolis iſta
fuit vna de cauſis multiplicationis cerimonialiũ. e ¶¶ Ec-
ce excoxi te. p ibulatões mlItiplices ĩ defto: ⁊ poſtea i fra ꝓ·-
miſſionis ꝑ reges aſſyrioꝝ ⁊ babylonie. ſ¶ ß⸗ afi

—

eueniſſent abſq; mean

ñ idola. p Cos

DH .
1

., .,
H „ ‧ *
7*
H

„*

audiſti.ab idolis tuis. ꝓ ¶ Nec cognouiſti.ꝑ te

extũc apꝑta ẽ auris tua:⁊ ſubdit ca: ——

argentũ.quaſi diceret:ſemp in te remanſit ipux. g ¶ Eie

gi te in camino pauptatis.i. in egypto vbi in pauꝑtate ⁊ af
flictione coquebas lateres in camino. Pꝛopter me.i. ꝓpter
honorẽ meu fuandũ: ⁊ duplicat li ꝓpt᷑ me ad maioꝛẽ aſſer
tionem. h ¶ Faciam.i.liberationem tuam ⁊ ſaluatõem.
i r non blaſphe⸗
mer. a dicentib ꝙ nõ
tanere barrcsß argentum: legi te ĩ camio
dictos fidelitatem. arar
1 Era rgmnesz Pathrats, Peohiermep
ide gſbi debi Pbter me faciã:ut ñ blaſphe
Al

tum. 1 ¶ Alterins met: et gloꝛiã meã alteri nõ
dabo. i. dari lieitens dabo. Audi me iacob: ⁊
cõcedam. m

Au iſrael quẽ ego voco. Egõ/

dite. hic ↄñter oñdit e . 321, ₰. B. 4
potentia dei liberän P ſe:ego bmul ego nouiſ
⁊ hoc ex creatõe rey ſimꝰ. Manus quoꝗz mea
de nihilo:ad quã remh fundauit terraʒ: ⁊ dextera

ritur potentia ifinita
quia inter nihil ⁊ ali
quid non eſt ꝓpoꝛtio
aliqua: ⁊ hoc eſt qoõ
ſbdit᷑: n ¶ Egoipᷣe. èòMU
2 nõ alius ſuppleeſt creatoꝛ. o ¶ Ego pᷣmus ⁊ eęgo nouiſſi
mus. a quo dependet ome eſſe creatu. p ¶ Man quoq;
mea ⁊c hoc dicit:quia terra eſt pars infima mũdi.ſicut fun
dDamentum in domo. q ¶ Et dextera mea mẽiſa eſt celos
In hebꝛeo habet: Palmi?auit celoy i.palmo menſurauit:p
qð intelligit᷑ facilitas mẽſurationis ſic in eo qð mẽſurat᷑ pal
mo hois. go vocabo eos.i. coꝛpoꝛa celeſtia ĩponẽdo
eis ppᷣa noia:plalmo.cxlvj. Qui numerat multitudinem
ſtellarũ:⁊ oibus eis noia vocat. a¶Et ſtabũt ſimul.i.pa
rati ſũt ad obſequiũ meũ:⁊ ſic oſtendit᷑ ei poteſtas non ſo
lũ ex rerũ creatòe:ſed etiã ex earũ gubernatõe. 4 Togre
gamini. Poſtq Eſaias denunciauit dei liberantis condi-
tionem: hic ↄſequẽter denũciat ipſam liberatõem:⁊2 libe⸗
rationis modũ ⁊ oꝛdinẽ:ibi Egredimini. Circa pᷣmũ ſcien⸗
du ꝙ liberatio ppli ð babylone facta ꝑ cyrũ figura fuit libe
rationis a ptate demonis facte ꝑ chꝛiſtuʒ: ⁊ io pmo ponit
liberatio pᷣma:⁊ ?ſca:ibi Accedite ad me:modus eſt eniʒ
iſtius pphete: vt frequẽter dictũ eſt ſupꝛa denuũciando ſta⸗
tũ illius ppli:ſiml denũciare myſteriũ chꝛiſti. Circa pᷣmum
dicit: t¶ Cogregamini oẽs vos.i.vos iudei. v ¶ Et au
Dite. vocẽ dñi loquẽtis ꝑ os ꝓphete. x( Auis de eis. i. ð
chaldeis de quibus ſupꝛa fecerat mentionẽ. annũciauit hec
ſ. mala eis futura ꝑ crũ.q.d. nullus etiã de idolis hec ãnũ
ciare potuit. y Dñs dilexit eũ.ſ.cyrũ. Circa qð ſcienduʒ
diligere eſt velle alicui bonũ:deus aũt pmouit cyrũ ad di
Anltate regni de ſtatu infimo ⁊ vili:vt dictũ fuit ſupꝛa.xlv.
⁊ ſic dilexit eũ quãtũ ad bonũ regni ⁊ monarchie.nõ tamẽ
quaãtũ ad bonũ gfe ⁊ gloꝛie: quia lʒ deũ celi ↄfeſſus fuerit:
vt habet᷑ pᷣmo . tñ cũ hoc idola coluit:vt dictuʒ fuit
ſupꝛa. xlv. 3( Faciet volũtatẽ ſuã.ſ. dei. in babylone chal
deos, ppt peccata ſua puniẽdo ſm oꝛdinẽ diuine iuſticie: 7
ludeos inde liberando. a ¶ Ego locutus ſũ. in pſona dei
Poc dicit: ꝗq mẽtiri nõ poõt. b¶Et vocaui eũ. dignitatẽ
regni. c ¶ Adduxi eu. cõtra babylonẽ. d ¶Et oirecta ᷓ
Via ei . ꝑ victoꝛiã ſequẽtẽ. e ¶Acedſite bie ↄñter denun
ciat liberatio a ptãte demonis figurata ꝑ liberatõeʒ a capti
uitate babylonis:hec aũt liberatio facta ẽ p miſſionem ,
dei in mũdũ:iõ pmo deſcribit hec miſſio: facta p eũ libe
ratio:ibi Hec dicit. Circa pᷣmũ eſt aliquãtulũ imoꝛandum
qꝛ bi expmit ſancte trinitatis myſieriũ. Sciẽdũ igit ill
qð hic dicit᷑: f Nõ a bpncipio in abſcondito locutus ſuʒ.
ſm doctoꝛes catholicos ⁊ hebꝛeos itelligit de datõe legis ĩ
mote ſinai:que nõ fuit data occulte:ſed manitfeſte:intätum

mea mẽſa ẽ celos. Egò vo
cabo eos: èt ſtabunt ſimul

totus ppls audiebat vocẽ oñi loquẽtis quantũ ad de
cem ſcepta decalogi: vt habet᷑ Exo. xx. ꝛ ſic qd dicit h:
Non apncipio in abſcõdito locutus ſũ.nõ eſt verbum
Eſaie q legem nõ dedit: ſed ipſius dei:a in hoc ↄueniũt
catholici ⁊ hebꝛei.qð aũt ſubdit᷑: Ex tpe anteq; fierent

ibi eram. i. anteq;
r er darel: Et ihe⸗
Congregamini oẽs vos t bꝛeo habetur. In
audite. Quis ð eis ãnũcia pꝛincipio ſui eſſe
uit hec? Doͤminus dilexit eo eitc
eum: faciet volũtatẽ ſuã in qo exponũt alij
babylone: ⁊ bꝛachiũ ſuu, bebꝛei de pſona
in chaldeis:Egõ ego locu ¶ Eſaie: dicentes ,
tus ſum èt vocaui eum. àd oẽs pꝛophete fue-

rũt in mõte ſinai

duxi eum: èt directa eſt via zibi acceperũt a

eius. Accèdite ad me:⁊ au/ deo pphetias ſu⸗
dite hoc. Non a pꝛĩcipio ĩ a no eale⸗
. em : futuris tam
abſcondito locutus ſum. ipibus m oꝛdlia
M Sð tionem dei ab eis
pnũciandas:⁊ ſʒ

hoc ſpᷣdit Eſaias: Et nũc miſit me dñs deus ⁊ ſps eius
ſ.ad denũciandũ Syberam quã tunc acceperaʒ.ſ.ipᷣo
tꝑe dationis legis.ſed iſtud dictuʒ eſt falſum:quia poſt
dationem legis Eſaias fuit natus.ſ.p dc.annos ⁊ aplu
mlii etiã ꝓphete adhuc poſterius.ſ. ieremias:exechiel
daniel:aggeus ⁊ ęacharias:⁊ plures alij. Si aãt dicatur
ꝙ anime ꝓphetarũ extunc vel ante fuerũt create: ſic
fuerunt ibi phere ſcom aias.hoc non ſolum eſt cõtra
doctoꝛes catholicos ⁊ philoſophos:qui dicũt animam
hois non pᷣcedere coꝛpus duratione: ſed etiã contra ali
quos doctoꝛes hebꝛeos: vnde ſuper illud cacharie.xij.
Ego ſoꝛmans ſpiritũ hois in medio eius.· vbi trãſlatõ
nr̃a habet: ingens ſpiritũ eius in eo. dicit quedã glo/
ſa hebꝛaica: creatoꝛ creat animã cum pfectone figure
coꝛpoꝛis hũani:⁊ ita dicunt philoſophi:quia anima ẽ
actus pᷣmus coꝛpoꝛis phyſici oꝛganici ⁊c. de anima.
hyẽt apparet Geñ.pᷣmo vbi dicitur:ꝙ foꝛmato coꝛpoꝛe
ade deus inſpirauit in faciẽ eius ſpiraculum vite: Ergo
qð dicitur hic: Ex tpe anteꝙ fierent ibi eraʒ: vel A pᷣn
cipio ſui eſſe ego ibi. non poteſt intelligi de Eſaia.hoc
etiam patet in quoddã libꝛo apud hebꝛeos auctentico
vbi iſta littera inducitur dicta in pſona dei ſicut ⁊ pꝛe⸗
cedens imediate.ſ. Non a pꝛincipio in abſcondito locu
tus ſum. ⁊ eodem modo qð ſubditur in eodem ↄtextu
⁊ ſub eodem verſu: Et nunc miſit me dñs ⁊c̃.in pſona
dei dicitur. ſi enim ad perſonam Elſaie referretur:eſſet
ibi pncipium noui verſus:vt eſſet diſtinctio inter per⸗
ſonas loquentes:nunc aũt in hebꝛeo vnicus eſt verſus
qui incipit: Accedite ad me ⁊c̃. ⁊ terminat ibi: Et nunc
dñs deus miſit me ⁊ ſpiritus eius.incluſiue.Ex dictis
patet myſterinm ſancte trinitatis: quia hic expꝛeſſe dẽ
deus miſſus a deo ⁊ ſpiritu eius.intermiſſum ⁊ mitten
tem eſt ꝑſonalis diſtinctio:⁊ ſic apparet diſtinctio pſo-
nalis ipſius filij miſſi a patre ⁊ ſpirituſancto:a quibus
miſſus eſt in carneʒ pꝛo mũdiſſe lues Nauittee ergo
littera a pꝛincipio: cum dicitur: e ¶ Accedite ad me ⁊
audite hoc. verbum eſt filij el vi peier ex Fatis
excitat attentionem audientium ad ſignandum ꝙ vult
dicere aliquid magnũ.ſ.ſancte trinitatis ⁊ incarnatõis

filij myſterium. f ¶ Non a pꝛincipio.ſ.dationis legis
Zr aBliondin locutus ſi um. quia in manifeſto eaʒ
dedi. Circa qð ſciendũ ꝙ licet lex illa fuerit data a tota
trinitate cuius opera ſunt indiuiſa: tamen illa datio

tuuſ
ubincl
gipto:
vnusd
hen

pounl
guede
Alpaci
liſut
buoaffiu
hobbusb
gltes na
chritillh
nuſoninu
ſoeſui
luniimin
ngain
foltgi⸗
ipnn
etoieine
glinii
ſſir 40.
min bi
ngli be⸗
ii

iN
rnid
Umrirüet.
Nwrrdn
weuinn
r AaiM
ranl
hans hiili

==
nrguunmme
anenim:.
Ntemmndn
Wüntir
tbined Nin
ciadinbe
S
gwnwiſckiſt
don tlmnb⸗
mutin
Eenr dis iiin
Aunimn

appꝛopꝛiatur filio. Sicut ei ſlla qᷓ ꝑtinẽt ad potẽtiã ap
pꝛopꝛiãtur pꝛi:⁊ que ad bonitatẽ pũiſctõ:ita que perti
nẽt ad ſapiẽtiã filio:cuiuſmodiẽ datio legis ⁊ ꝓphetice
cognitiois ⁊ ſimiliũ. h ¶ Ex tpe añqᷓ fierẽt ibi eraʒ.
cũ patre ⁊ ſpũſancto ſᷣm diuinitatẽ. ¶ ¶ Et nunc. id
ẽ tpe gre. N Mi
ſit me.ad hũani/ „ „ „U
tatis aſſũptione Ex tpẽ aſiqᷓ; fierẽt ibi eraʒ:
rden et nũc doͤmin de miſit me
be mm Evi &ſpujs ei. MHec dicit dñs

tus eius.qui ẽ ter
tia in atu⸗ p/ deus redẽptoꝛ tuſanctiſrt
ſona. n Hec oi Egò dñs deus tu: docenſ
cit. Nic cequeẽ te vtilia: gůbernãs te in via
vecribuur oen qua âbulas. Atinã attẽdiſ
tio facta ꝑ filiũ in P1 . e,
carnatũ: m hoc ꝑp ſes mãdata mea facta fuiſ-
ſuã ſanctã doctri ſet ſic flum̃ pax tual ⁊ iuſti

nã ⁊ opera:cũ di/
cit᷑: n ¶ Vec diẽ
dñs de redẽptoꝛ
tuuj. ideſt dei fili
us incarnat: ꝗ re
dẽptoꝛ ẽ mũdi: ⁊
vnus deus ⁊ dñs =
cũ patre ⁊ ſpũſãcto. o¶ Sãctus iſrt. ideſt ſcificãs iſrt
p¶Ego dns de tu. rone deitatis. q ¶ Docẽs te vti
lia.i deſt euãgelica ⁊ ↄſilia:q̃ lʒ nõ ſint neceſſaria ad ſa
lutẽ:diſponũt tñ ad ꝑfectionẽ.chꝛiſtus ei quãtũ ad mo
ralia pꝛecepta nõ addidit niſi cõſilia. r Bubernan
te ĩ via qua ãbulaj.ideſt in pñti vita que ẽ via ad patri
am.⁊ qꝛ lʒ doctrinã chꝛiſti plures acceperint: tñ multo
plures recuſauerũt:vt pʒ in euãgelijj ⁊ actib'aploꝝ: iõ
ſubditur: s ¶ Utinam attendiſſes ⁊c. quãtũ eĩ ad cre

cia tua ſiẽ gurgiteſ mariſ:⁊
fuiſſet q̃ſi harẽa ſemẽ tuuʒ
et ſtirps vteri tui uᷣt lapilli
eius. Nõn iteriſſet ⁊ ñ fuiſ

dẽda chꝛiſt plura docuit tãqᷓ; de neceſſitate ſalutis: vt

de articulo ſacte trinitatis ⁊ icarnatiois: ð baptiſmo ⁊
cõſilibus.
poꝛalẽ:qꝛ romani nõ veniſſẽt ad deſtruẽdũ locũ ⁊ gẽtẽ
que deſtructio fuit i vindictã moꝛtis chꝛiſti.⁊ quãtum
ad pacẽ iternã oſcientie:⁊ pacẽ ſuꝑne glie finalr ↄſequẽ
dã:ſicut angeli clamauerũt i natiuitate chꝛiſti credẽti/
bus affuturã luce.ij. Glia i altiſſimis deo: ⁊ i terra pax
hoibus bone volũtatis ⁊cc. v ¶ Et iuſticia tua ſic gur
gites maris.ideſt valde abũdas:qʒ iuſticia qͥ ẽ ꝑ fidem
chꝛiſti:illa ẽ iuſticia abũdãs. x Se

ĩ deſtructiõe hieruſalẽ ꝓpter chꝛiſti moꝛtẽ multi iudei
fuerũt iterfecti:videlʒ decies centũmilia a pꝛicipio obſi

dionis ad finẽ ⁊ i captiuitatẽ ducti nonagitaſeptẽ milia

vt dicit egiſyppus illoꝝ tẽpoꝝ vicinus li.vꝰ. y ¶ Et
ſtirps v teri tui.i.filij ⁊ filie ʒ ¶ Ut lapilli eius.i.marſ.
Repetitio ẽ eiuſdẽ ſnie.Uocatur ẽt h ſemẽ ⁊ filij ⁊ filie
oẽs qui credidiſſet ad doctrinã iudeoꝝ:ſi fidẽ chꝛiſti re
cepiſſent. a ¶ Et nõ iteriſſet ⁊c᷑.i.nõ fuiſſet deſtructio
iam dicta. b ¶ Egredimini. Poſtiꝙ Eſaias denũcia/
uit duplicẽ liberationẽ.ſ.p cyrũ ⁊ per chꝛiſtũ: hic cõſe/
aaer deſcribit vtriuſq; oꝛdinẽ ſiue modũ:⁊ pꝛio pꝛie
cdðo ſcðe capi.ſequẽti.Circa pꝛimũ dicit: b ¶ Egredi
mini ð babylone.quaſi diceret ppe ẽ deſtructio e per
cyrum ⁊ exercitũ ipius. gite achaldeis.qꝛ nõ
ſolũ ciuitas metropol fuit capta a cyro:ſʒẽt tota regio
d (5 voce exultatiõis ãnũciate.ſ.hanc deſtructioneʒ
applaudẽdo diuine iuſticie: ⁊ ẽt liberatiõi iudeoꝝ q p‚.

deſtructioeʒ facta ẽ ꝑx cyxrũ. e ¶ Dicite redẽit dñs ſuũ
ſuum iacob. ſ. ĩ liberatoe ð captiuiiate babylonica. re-
ducite ẽt ad memoꝛiã tãq grati liberationẽ ð ſeruitute

acta fuiſſet ⁊c. videlʒ quãtũ ad pacẽ tẽ

1 cit tfuiſſʒ quaſi hare
na ſemẽ tuuʒ.i.filij tui ⁊ filie fuiſſẽt młto plurej q; ſi:qꝛ

egypti. ſ ¶ Mon ſitierũt in deſerto. cum exirent ð egypto:
per hoc non excluditur ſitis generaliter:qꝛ filij iſrael exeũ/
do ð egypto paſſi ſunt pluries ſitim ĩ ſerto: vt patet exo.
xv.⁊ xvij.⁊ nume.xx.ſʒ excluditur ſitis ducẽs ad periculuʒ
moꝛtis:⁊ qꝛ dñs ſubuenit eis:iõ ſubditur: g ¶ Aquã de
petra ꝓduxit eis.vt

44

SSS , zexo.xvij.⁊ nu.xx.
ſet attritũ nomen eĩ a facie Fnse pax ⁊c. qꝛ

mea. Egredimini ð baby euug oni pereſtn
lone:fuͤgite a chaldeis. In plura alia fuerunt tñ
voce exultatiõis Ahucigter multi mali i pplo iſrl
