nõ hẽbat᷑ vnde talia poſſent fieri. v ¶ Luxerũt ſacer-
dotes. ppter defectũ diuini cultus:⁊a etiã ſui vict: qui
¶ Depopulata eſt re
xit hum.pꝛiuata fru⸗

erat de decimis ⁊ oblatiõibus.
gio.carens hatoꝛibus. y

O

. . . „.5 . .
ctibus:ſicut ecõtrario di ridere metaphoꝛice qñ plena ẽ fru

ctibus: 3

Quoniã deuaſtatũ eſt triticũ.per q̃ttuoꝛ pla-

gas ſupꝛadictas. a Loſuii ſũt agricole.truſtrati ſpe ſui

laboꝛis. b¶ Ululauerũt vinitoꝛes.ſicut ecotrario ſolẽt cx?
tare in abũdãtia vindemie.⁊ ex hoc C

plãgite ſacerdotes: vlulate
miniſtri altar. Ingredimĩ

cubate ĩ ſacco miniſtri dei

mei:quòniaʒ interijt de do
mo dei veſtri ſacrificiũ ⁊ li
batio. Sactificate ieiuniuʒ:

vocate cetũ:ↄgregate ſenes

oẽs hĩtatoꝛeſ terre ĩ domũ

dei veſtri:⁊ cmate ad dñʒ
A a a diei:quᷣia ꝓpeẽ dies

dñi:ẽt quaſi vaſtitaſ a potẽ

te veniet. Nuùngd nõ coꝛsã

oculis veſtris alimẽta peri
erunt:de domo dei vri leti
cia ⁊ exultatio.Cõpũᷣtrue/
runt iumẽta i ſtercoꝛe ſuo.
Demõölita ſüt hoꝛea:diſſi
pate ſunt apothece:qm̃ cõ

fuſu ẽ triticũu. Quid igemu

ut aĩal:mugierũt greges ar
menti.Quia nõ eſt paſcua

eis. Ded ⁊ greges pecoꝛuʒ
diſperierũt. Ad tẽè domine

clamabo:quia ignis come

dit ſpecioſa deſerti⁊ flam/

ma ſuccendit omnia ligna
regioniſ. Sèd ⁊ beſtie agri
quaſi area ſitiens imbꝛẽ: ſu
ſpexerunt ad te: quoniã ex
citati ſunt fõteſ aq ꝝ:⁊ igniſ

deuoꝛauit ſpecioſa deſerti.

pʒ lr̃a ſeqᷓns: c ¶ Ac-

cigite voj.Hic ↄñi in
ducit ſacerdotes ſpali
ter ad lamentũ diceſ:
Accigite vos.ſ.cilici-
is in ſignũ humiliati
onis coꝛã deo:⁊ ſbdi
tur ca. d ¶ Quoni
am interijt de domo
dei.⁊ exponat᷑ vt.s.
e ¶ Sẽiſicate ieiuni⸗
um.i.diſponite vos
ad deuote abſtinẽdũ.
Jocate cetũ ⁊c̃.vt
ex pꝛecibꝰmultoꝝ im

petret᷑ diuina clemen“

tia iõ ſbdit: g ¶ Et
clamate ad oñʒaaa.
In hebꝛeo eſt vna di⸗
ctio ⁊ ſonat ſic.aha ?
eſt interiectio dolẽtij.
h ¶ Quia ꝓpe ẽ diej/

Dñi.i.dies iue vidicte

iferende:⁊ ideo mone
bat ꝓpha ad dñnʒ cla
mare:vt ſaltẽ tẽpera⸗
ret᷑ rigoꝛ ſue iuſticie.

i¶ Et quaſi vaſtita⸗

a potẽte vẽiet.ſ a deo
cuius vindicatio ipe-⸗
diri nõ põt niſi ꝑ ſuõ
clemẽtia. k ¶ Nun
qd ⁊c.perierũt alimẽ
ta.i. cito perient.
De domo dei vri
leticia ⁊ exultatio.qa
leuite nõ cãtabat can
tica leticie:ſʒ magl la
mẽtatiõis ꝓ muleria
terre. m ompu
truerũt iumẽta iĩ ſter⸗
coꝛe ſuo.qꝛ ꝓpter ſte

rilitatẽ terre no hẽbã

cur ſtramẽta ad ſufficiẽdũ eis. n¶ Demolita ſũt hoꝛꝛea.
.i.cõtẽta i hoꝛꝛeis. o ¶ Diſſipate ſũt apothece.i. cõſũpta
ſũt que erãt repoſita ꝓ victu. p¶ Quid igemuit aial ⁊c̃.
rñdet: Quia non eſt paſcua eis.oia.n.virẽtia fuerũt coꝛo ſa
Jõ exclamat ꝓphᷣa dicẽj: q ¶ Ad te dne clamabo.i oꝛone
p ſpleuatione noſtre miſerie: r ¶ Quia ignis cõedit ſpeci

ola deſerti. Ignẽ aũt ⁊ ignis flãmã vocat ventũ vꝛentẽ ſege

tes rubiginãte:⁊ etiã erucã:bꝛucũ:⁊ locuſta:que ex ſua coꝛ

roſioe ita reddebat vegetabilia arida ac ſi cucurriſſent ibi
8(Seg ⁊ beſtie agri. ſſilueſtres. t(Quaſt
v¶ Suſpexerũt ad te. pᷣ

ignis flama. jbeſt
area ſitiẽs imbꝛem.i.deſiderãs.

ſitis laſſitudie:iõ ſeqᷣt: x ie Quoniãa exiccati ſũt fontes.ex

vehemẽtia vẽti vꝛẽtis ſiccitatẽ cauſãtis.¶ Ine
vbi dẽ ĩ poſtilla:Pꝛimũ ẽ qᷣbus pphetauerit ⁊c.

In ca p iohelij
dditio.

lecta non contrariantur ver bis ſuis in epiſtola ad
paulinũ ꝓut poſtillatoꝛ eſtimare vẽ. Pꝛo q̊ ſcien“

1 ) Erba hieronymi in hoc pꝛologo poſita ſane itel

dum ꝙ ſcom ꝙ ponit hierony.in hoc ꝓlogo tꝑa in qbus

ꝓphetauit iohel eadem ſunt tꝑibus in ̈oſea ſch hetauit

2

uaſi

—

ſ. in diebus ogie ioathan achaę c. Sed oſeas ſepe nomiat
ephꝛaim ⁊ ſamariã:ad deſignadũ ꝙ ibi loqt de decẽ tribu/
bus:qꝝ ciuitas metropolis erat ſamaria:⁊ pꝛim rex.ſ.hie
roboã fuit de tribu ephꝛaim:⁊ qñq; noiat iudã ⁊ hierlłʒ vt
deſignet ꝙ ibi loqtur de duabus tribubꝰ.Sʒ ꝓpheta iſte io
hel Iʒ iſta que ppheta
uit pᷣſertim de erucs⸗

benca akitata ten⸗ Anit tuba . ſy C. I.
ra iſraelis.iſ.xij.tribu on lulateinrote ſan

tigiſſe itelliga 2,. b 2
n ie eie cto meo. Köturbent omẽs
fecit mẽtionẽ de decxę hitatoꝛes terre: quia venit
beanmpaltintis dies dñi: quia ꝓpe eſt dies
ſicut oſeaſ:ſed ſolũ iu renepran v baigmis es
dã ſyon ⁊ hierim: vt Nubis ⁊ tur bis. Quali ma
pʒ currẽti ꝑ totã ſuã ne expãſũ ſuper mõtes po/
peiger he ; pulus multus ⁊ ſoꝛis.Si/
cit hieronym in lis ki ſpi
go ſuper Puc ppba milis ei non fuit a pᷣncipio
ꝙ ad tbũ iuda ⁊ hie-

ruſalẽ pphetauit:nullã oio faciẽs de decẽ tribubus mẽtõeʒ
ſitelligendũ ẽ ĩ tota ſua ꝓphetia nõ noĩauit ephꝛaim nec
ſamariã nec aliquid huiuſmodi ad decem tribus tm̃ perti
nẽs. ¶ aũt dicit i epla ad paulinũ ꝙ iohel deſcribit terraʒ
xij. tribuũ eruca bꝛuco ⁊c̃.vaſtatã ⁊ cõſũptã:iĩtelligẽdũ ẽ ꝙ
hec vaſtatio ad totã terrã.xij.tribuũ ſe extẽdit:lʒ nõ nomi
naſſet ſamariã ⁊ ephꝛaiʒ ⁊ huiuſmodi.O. aũt iſta ↄtigiſſẽt
ẽt in terra decẽ tribuũ ſatis patet ex eo qð allegat᷑ in poſtil/
la ex hiſtoꝛia.iiij. regũ.Uñ ꝙ poſtillatoꝛ cõcludit ꝙ de dẽis
hiero.paꝝ vi tenẽdũ i ppoſito manifeſtũ eſt minus rõnabi

—

eẽ dem.¶ In eodem caplo vbi ditcitur in poſtilla:Si
lliter . F. Cnes Additio.

Ecũdum dictũ ſeu ſecunda expoſitio nõ vẽ ratio
nabiliter ipꝛobari a poſtillatoꝛe.Nã bꝛuta aialia
iueniũtur ĩ ſacra ſcriptura deſignari noibus ho
minum pꝛeſertiʒ ſp noibus collectiuis: ꝓpi certas eoꝝ acti
ones ſeu pꝛopꝛietates quibus hominibus aſſimilantur:vt
cum dicitur ꝓuer.xxx. Foꝛmice populus infirmus. Tepu
ſculus:plebs inualida.ideo cum dicitur hic:Gens eni aſcen
det ſuper terram meò. Sür populus ſoꝛtis ⁊ huiuſmodi be
ne poteſt intelligi de locuſta que aſcendit oꝛdinate ſic acies
in bello. Unde ꝓuer.vbi ſup:a:Locuſta regẽ non habet: ſʒ
egreditur per turmas. ᷣacit etiã pꝛo iſta expoſitione ſecũdea
qꝛ in multis locis loq̃ndo ꝓpheta de iſta gente populo vel
exercitu:adiũgit hoc aduerbium ſilitudinis.ſ.qſi:ut cũ dẽ:
Quaſi aſpectus equoꝝ aſpectus eoꝛum:⁊ quaſi equites ſic
currũt. Manifeſtũ eſt autẽ ꝙ i exercitibuj chaldeoꝝ:aſſyri
rũ:a huiuſmodi:veri equi erant ⁊ veri equites:⁊ ſic nõ de/
bebant noĩari per ſilitudinẽ ſed per eſſentiã ⁊ realitatẽ. Si
militer ꝙ dicit: Uelut pplus foꝛtis pꝛeparatus ad pꝛelium:
⁊ quaſi foꝛtes current:⁊ quaſi bellatoꝛes aſcendent muruʒ.
⁊ multa ſimilia que hic ponunt᷑:magis pꝛopꝛie dicerent᷑ ſi-
ne ſilitudine. poſſet enim dicẽ ð poplo chaldeoꝝ: grecoʒ ⁊
huiuſmodi tꝑe ſui dñij ꝙ erat ppls foꝛtis pꝛeparatus ad pᷣ
liũ:⁊ ꝙ erãt viri bellatoꝛes ⁊ huiuſmodi.Unde hec ſecũda
expoſitio videtur planioꝛ qᷓtum ad ſenſum lr̃alem. Si aũt
queratur ſenſus figuratiuus qð tamen non eſt pꝛeſentij ſpe
culationis:per erucã notat libido:per locuſtã inani glia:p
bꝛucũ igluuies vẽtris:⁊ per rubiginẽ ira:put hẽ ĩ gloſa vbi
multa alia figuratiua circa hoc tradũt. eplica.
)N pꝛimo caplo iohelis poſtil.ĩquirẽs qᷣbus iohel
ꝓphetauerit oñdit beatũ hiero.varie loqᷣ ĩ pꝛolo
. go hub ꝓphe:⁊ ad paulinũ de oibus ſacre ſcriptu
re libꝛis:per conſequens eius dicta declinat. Sed Burgeñ.
ſaluans beatũ hiero.a contradictione ⁊ bene:dicit quedaʒ

que non videntur vera:dicit nanep ꝙ, de regno decẽtri
buum nulla fiat ſi⸗ pecials mentio in bats .
lis cuius falſitas videri poteſt. Nam ſicut regnum decẽ
tribuum deſignatur per ephꝛaim ⁊ ſamariam: ita etiã
in libꝛis reg.iij.⁊.iiij. ⁊ ꝑal.ij. decem tribus ſignificant

b regnũ iſrael:qᷣa
—J , poſt receſſum de⸗
⁊ poſt eũ nõ erit vſq; in an cẽ Eenzatemo
nos generanoniſ ⁊ genera oboo: ſemper re
tionis. Antẽè faciẽ e ignis iiKrton
voꝛaſ.⁊ pòſt eũ exurenſ flã regnũ iuda. Ilũc
ma. Quaſi hoꝛtuſ volupta autt in tertio cap.
tiſ terra coꝛã eo:ct poſt euʒ hel dinincte lo
ſolitudo deſerti: neq; ẽ qui icdn cone⸗
fugiat eũ. Qũaſi aſpeci eqͥ ro captiuitatẽ iu⸗
rũ aſpectuſ eoꝝ:&t q̃ſi equi dan eal er in
iers a: Cocat de he
tes ſic current. Sicůt ſoni necſitate ſua ih⸗
Et ca.vltimo io/

hel diſtinguit inter illa duo regna dicẽs: Dñs de ſyõ ru
giet de hierlm dabit vocẽ ſuã:⁊ dñs ſpes ppli ⁊ foꝛti/
tudo iſrl ⁊c᷑. patet igitur ꝙ per falſum nititur defendere
beatuʒ hiero.qui non indiget ſua defenſione: quia po⸗
ſtil.b. hiero.non impꝛobat ſed declinat:a non imoꝛat
nec curat pꝛopter rationes quas ponit de vidua in iſra-
el ⁊c᷑ que vide in poſtil.Nec ponderanda eſt replicatio
Burgeñ.contra poſtil.quia dicit de metaphoꝛis qbus
homines ſignificantur per beſtias ⁊ econuerſo:talejn.
trãſſũptiones ad oiſputationẽ nõ ꝑtinẽt. ¶ Caplm. Ij.
AAlunnite.PHic oñter matelpohetz ad lamẽtuʒ
pꝛo vaſtatione terre fienda ꝑ quattuoꝛ regna
ſupꝛadicta dicẽs: a ¶ anite. filij: nõ cãticũ
leticie ſed triſticie:iõ ſbditur:Ululate ⁊c᷑. b ¶ Com
rentur omẽs habitatoꝛes terre.i.toti iudee. uia
venit dies domini.i.tempus ſue vltionis. d¶ Quia
ꝓpe eſt dies tenebꝛarum ⁊c.i.tempus multarum miſe
riarum ⁊ calamitatũ:qð potiſſime habet locũ i pꝛima
deſtructione templi ꝑ chaldeos:⁊ ſcòa ꝑ romanos:⁊ i
en ꝓphanatõne ꝑ grecos:qñ ãtiochus abominãdũ ido
lũ poſuit ĩ tẽplũ dei.j.macha.c.j. e ¶ Quaſi mane ex
panſũ.mane eſt pᷣncipiũ diei:que cũ incipit luceſcere ſu⸗
per terrã ſtatim expanditur ſuꝑ totã terrã ab oꝛiente i
occidentẽ:⁊ in hoc notat exercituũ multitudieʒ:qui de
q̃ttuoꝛ regnis ſupꝛadictis venerũt õ iudeã. f¶¶ Simi⸗
lis ei nõ fuit.qlibet enim in aliq̃ cõditõe exceſſit alios:
vtpote pplus aſſyrioꝝ: in cupiditate:chaldeoꝝ in fero
citate:grecoꝛum in doloſitate:plus enim nocuit hoc re
gnũ iudeis doliſitate ꝗ; poteſtate:vt pʒ.j.⁊.ij.macha.⸗
Romanoꝝ vero ĩ poteſtate: ꝓpter qð illud regnuʒ vo/
catur ferreũ Dañ.ij.c.qꝛ ſicut ferrũ domat omnia :ita
regnũ romanoꝝ domauit alia regna. g ¶Ante facieʒ

eius ignis voꝛãs.qꝛ i pmo ingreſſu iudee coburebãt vil

las non clauſas:fugiẽtibus inde habitatoꝛibꝰ. h ¶ Et
poſt eum exurens flãma.quia habita victoꝛia combu-
rebant ciuitates munitas:a maxime populus chaldeo/-
rum ⁊ romanoꝛum qui combuſerunt hierlm ⁊ tẽpluʒ:
i aſi hoꝛtus voluptatis terra coꝛaʒ eo .i.erat pul
chꝛa ⁊ plena fructibus bonis añ aduẽtũ cuiuſlibet exer
citus. k ¶ Et poſt eũ ſolitudo deſerti.qꝛ in receſſu ſuo
dimittebat terram vaſtatam. I ¶ Meq eſt qui effugi⸗
at eum.i.pauci poterãt effugere ppter perſequentiũ ve
locitatem: ideo ſequitur: Quaſi aſpectus equo/
rũ velociter currentium. n ¶ Et quali equites ſic cur
rent.ſ.pedites. o ¶ Sicut ſonitus quadrigaxꝝ.⁊c.iĩ hꝰ

uia

ſudee. 61.
ſonescurtet⸗
gelti anmno⸗
ponde: C

iviribellata

lexercitani
lebelldi. »
ſciditmup.
ciuitates
lu. xC
yiz ſuis ga
e i ttaoꝛdin
ſceteñ nin
ſchabit ab ĩ
necnimis bil
uur Dicenr
tiusoꝛodr
ſtarigiſa⸗
taa diſpoſn
lrtiu:ita
mi ſepati
adberſari
geliat aci
nimus lu
pnus no i
W
aguerſarios.
(Sakap

frcalit 1
deonoliet iſ

Rteos per f

ruasdomor
Inarns
s oncipall
deſeneſtri
ilatene

cere. a .

bitantes
llete. Ang

lat pugnat
ſthidanieli⸗
Nbangelist
tͤhleniag fui
n ((Sole
aperquä in
ſbchonci⸗
inediit
nſg Ten

¶ Johelis i⸗ 24

WN etiã notatur multitudo aduerſarioꝝ ex magno ſonitu paaruit i ciuitatis ⁊ tẽpli deſtructõe:pꝰper chaldeoe: ⁊ ſcõo
iunhn qui cauſabat ex fragoꝛe armoꝝ inceſſu turbarum p romanos. i¶ Nuc g. Poſtꝙ ꝓphᷣa pᷣdixit deſolatoꝛia
n nbi Pp¶ UWelut populus foꝛtis ⁊ paratus ad pꝛeliũ.i.mũi nBnic incipit denũciare cõſolatoꝛia:⁊ qꝛ actus actiuoꝝ ſũt in
daſi tus oĩ genere armoꝝ.. q ¶ Afacie eius cruciabũtur patiẽte ⁊ diſpoſito: iõ pᷣ inducit pꝑplm ad debus diſpoſitõ
Rgiiſ ppli.ſ.ex ſolo aſpectu. x ¶ Oẽs vultus redigẽtur ĩ ol nẽ:ſcòo denũciat dinã cõſolationẽ:ibi gelatus ẽ. Debita vo
Ninufn Kriein olle nigre⸗ diſpoſitio ad ꝑceptio
n ürtum neer anrieta l , 2 b. „ „ nẽ dine cõſolatoi) eſt
n inn ecrienenenennd qdrigaꝝ ſup capita mõtiũ Et quis ſuſtiebit eũ: Nunc veritas pnie et cotriti
Nis nn b ipois loca xiliẽt: ſicut ſonitus flme ? dicit dñſ:Cõnuertimĩ acd onid⸗ martheiv Ben
i udee. 9Sieut ignis veuoꝛitis ſtipulã: v me ĩ toto coꝛde vro:in ieiu lapaſt ſ li peniona
u Kitn foꝛtes currẽt.nõ i lut ppls ſoꝛtis pparatuſ ad nio et fletu ⁊ i plãctu: et ſci nuñi: k ¶ Couertimi
a in pediti armoꝛum pꝛeliũ. Afaciè eius crucia dite coꝛda veſtra ⁊ nõn ve ad mei toto coꝛde ve „

i Mnn pondẽ: MNI¶Qua bit᷑ ppli omẽs vultus redi ſtimẽta veſtra. Et conuerti ſtro i veraciter a inte
u ſi viri bellatoꝛes. pP d 4 onuerti raliter: 1 Clein leltu

— i. exercitati in ar gæẽtur ĩ ollã. Sic foꝛts cur mini ad dñʒ deũ veſtꝑ: qdd nio c carnẽ affligen⸗
. le ebeladi⸗ v rẽt quaſi viri bellatoꝛes ů/ benignus èt miſericotoet rn ntige
i frilen ne aararnte etn ad ſcẽdent muꝝ. Airi in uiſfs patiẽs èt mlie miſericoꝛdie uet: m¶Et ſcindite
uißif du, r (Tiut in uiſ gradiẽt: æ nõ decliabut et pᷣſtabilis ſuper malicia. coꝛda via malaj⸗ cogi
l Edn vijs ſuis gradit à ſemitis ſuis. Anuſquiſ· Quis ſcit ſi conuertaſur: taeareen denco⸗
Nadsinſi⸗ ⁊c̃.i.ita oꝛdinate q; fratrẽ ſuũ nõ coartabit: ignoſcat:&trelinq̃t p ſe bñ Eeneninents

8 N. icedẽt ꝙ ñ nimis ſinguli ĩ callo ſuo ambula dictione. Sacrificiũ ⁊ liba triſticia poſitij ſua ſciĩ

al zni⸗3 E , n
— ſepabũt ab ſuic bunt.Sẽd ⁊ p feneſtras ca mẽ dño deo noſtro. Càni gere veſtimẽta: vt pʒ
— nec nimis coiuge/ SrernA 3= ArR 5 ſp ˖ ſae etif; iĩ plibus locis vetlis te
— tur. Diẽ eni vege⸗ dẽt: nõ demoliẽt. Urbẽ i ie tuba Iſyõ: ſanctiſicate ie ſtamẽti:ſʒ hoc paruʒ
— tius libꝛo ð remi grediẽt:ĩ muro currẽt. Do iuniũ:vocate cetũ:cõgrega valet aut nihil niſi aſ
— liari piſa? op mos cõſcẽdẽt:pẽr feneſtraſ te ppłm: ſcificate eccliaʒ:co ſit ſciſio coꝛgiſ mõ di
aäscmnmhei i Tutna nerei ſtrabũt q̃ſi fur. A facie eius adunate ſenes:congregate aooA zuertimi
giti n miã ſepationem ptremuit terra:mòti ſüt ce puulos: ſuggẽtes vbera. Alann ungloeanco:
iduerhanbi aduerſarij non li. Sol ⁊T luna obtenebꝛati Egrediatur ſpõſuſ de cubi p ¶ Quia benig i
grediät acé: w p ſut: 1 ſtelle retraxeft ſplẽdo liſuo: ſponſa ð thalamo effectu: alEt miſen
re nimiã gcse; rẽ ſuũ.Et domin dedit vo ſuo. Inter veſtibulũ èt alta coꝛſẽ ĩ affectu: dꝛ eni
rirelr i vnus nõ ipediat c ſuã ãt faciẽ exercit ſui: re ploòꝛabũt ſacerdotes mi milericoꝛs:q miſeria
neltot de aliũ ad iuadẽduʒ α Se„ 4r. ecenR* g aglteri cõdi accipit ad
erlnonis ) aduerſarios. qꝛ mlia ſt nimiſ caſtra e:qꝛ ſtri dñi:⁊ dicẽt: Parce dñe fleuãdũ: ais,.
enpuslmn „y (Sed 7ρ fene fõtia ⁊ ſaciẽtia ꝰᷣbũ e*. Maà pce pplo tuo: & ne des hẽ ↄuerſionẽ peccatoꝛuz
inebebebiß⸗ ſtras cadẽt æ na gn. n. dieſ dni ⁊ fribil valð ditatẽ tuã i öppꝛꝛobꝛiuʒ: ut expectdo: 8CEt mi
detſcaprorn demoliẽt. i. ſi vti⸗/ “ E te miſericoꝛdie. citra
iochus orein gat eos per fene⸗ ———— cõdignũ puniendo:
10. eCCuu ſtras domoꝝ intra cadere non ledent᷑ ide.In hebꝛeo tñ pꝛeſtabilij. peccata condonando. ¶v ¶ Quis ſcit
auecinunnn hãẽ: In armis ſtabũt: ⁊ vtile nõ querẽt.i.nõ querẽt diui ſicònuertatur et ignoſcat ⁊c ¶ Spirituſſantus enim tangit
weimiten tias pncipalit:ſed interficere hoies:⁊ hec vẽ verioꝛ lr̃a: coꝛda ꝓpharũ ſcòm ſuũ arbitriũ pł ⁊ minꝰ:⁊ io aliqñ per
meminuitin qꝛ de feneſtris ſeqt: ʒ (Varſenentas itra.quaſi fur.i. eos denũciat ſic penas futuras: lzʒ tũc ſint certi ꝙ talis re-
Geijuli n ita latent ꝙ exñtes itra ſibi de defẽſiõe nõ poterãt ꝓpui/ uelatio ẽ a deo:tñ adhuc ignoꝛat aliqñ vtx ſit ꝓphia pᷣde-⸗
ncii dere. a ¶ A facie eius cõtremuit terra.i.hoĩes in terra ſtinatois q ſẽꝑ iplet: vel ſolũ cominatõis:q ꝓpt pniaʒ ipedi-
3 er habitantes: b ¶¶ Moti ſüt celi.i. angeli qui ſũt ciues tur:ſic ionas dixit Adhuc.xl. dies ⁊ niniue ſpuertet᷑.⁊ tũc
— celeſtes. Angeli enim ad cuſtodiã diuerſaꝝ gentiũ öpu ignoꝛauit ꝙ hoc eẽt impediẽdũ ꝑꝑ pniam niniuitaꝝ: et ſic
rl int tati pugnãt ad inuicẽ p gentibus ſue cuſtodie cõmiſſis iſte ppha de plagis ſupꝑꝛa poſitis ignoꝛabat:a ideo verbuʒ
rn i vt hẽ danielis x.quã pugnã exponit dionyſius ẽt ð bo iſtud:Quis ſcit ⁊c.no dicitur i pſona dñi. certitudinalii
Pe ntin nis angelis:tñ hec pugna ẽ iter eos ſine diſcoꝛdia:vt ibi cognoſcit oĩa futura:ſʒ i pſona pphe. x¶ Ett relinqt poſtſe
in ri dẽ plenius fuit ocm: ⁊ hec pugna vocatur h̊ motio celo bñdictionẽ.i.ſuã gram ĩ bñficijs tpalib⁊ ſpũalibj. ySa—
Il ii rũ. c¶ Sol et luna obtenebꝛati ſũt. locutio metapho crificiũ ⁊ libamẽ oño deo nr̃o.ſbintelligit:fiat ad placãdũ
n⸗ 4 rica per quã intelligit hominum tribulatio magna: eo ev᷑ ira. 3 anite iuba ĩ ſyon. ad ppli conuocationem.
a modo loqndi q̃ dẽ etiã vulgariter tpᷣus nubilũ teneba a( Sactiſicate ieiuniu.· p carnis moꝛtificationẽ. b NHocaa
btunhn r ſũ. vnde dicit poeta: Cũ fueris felix multos numerabij te cetũ c.i.oẽs vtriuſq; ſex ⁊ etatis:vt ex cõi afflictiõe ⁊1 de⸗
gemnn amicos. Tempoꝛa ſi fuerit nubila ſolus eris. OH ¶ Et pcatoõe citius placet᷑ deus:⁊ hoc mõ fecerũt niniuite ione.iij
dimeng i dñs dedit vocẽ ſuã.imittẽdo iudeis troꝛẽ: e n fa⸗ erun ſus ⁊c qſi dicẽt nõ ẽ tps vacãdi aplexibꝰ
miri 1n ciẽ exercitus ſui.eo ꝙ erãt executoꝛes diuine iuſticie:licʒ ſed luctibꝰ. dD ¶Ini veſtibulũ. ſ. tẽpli: e ¶ Et altare. ſ. ho⸗
huiun H hoc facerẽt iniq̃ volũtate:vt frequent dem eſt. S.i eſaia locauſti f¶ Ploꝛabũt ſacerdotes.cũ lachꝛymis ⁊ deuote
igeii 6 hieremia: f ¶ Quia multa ſunt nimis caſtra eius. depᷣcãtes: g¶ Marce dñe ꝑce po.tuo.a pẽea us demeruit
Iſ 6 . qulliber enĩ dcõꝝ exercituũ fuit valde magn i multitu ſuo pctõ. ¶ Et ne des hẽditalẽ tus.i.iudeam:qͥ d dei
Gerpaſlinn ine ⁊ foꝛtitudine. g asr eni dies dñi.ſ. in oſten hẽditas rõne ſupꝛadcã. ca.j. iIn oppꝛobꝛiũ.ſ. ſeruitutis
= ſione ſue vindicte:iõ ſbdit: h ¶ Et qs ſuſtiebit eũ.q̃ſi gẽtib aliẽis:iõ ſbdit᷑: k ¶ Ut dominent eis nationes. Ex
iſhei dicẽt pꝛopheta: non poterim ſuſtinẽ:⁊ hoc maxie ap hoc pʒ qð ſupꝛadictũ eſt.:.ꝙ iohel no olapphaan de

ſcoa ibi Et erit. Circa

ĩ ꝑſona oni:dicens:
n ¶ Ecce ego müttaʒ
vobis frumẽtum ⁊c̃.

lrfe ſeqnti cũ dẽ: q
vbi no ẽ hitatio hoiuʒ.
ſuã ab hoib hitatã: r

ꝙ no lodt hic ſcripiura de exerci
cuſſo:vt hẽ.iiij.reg xix.qꝛ illa ꝑcuſſio talis fuit ꝙ coꝛpoꝛa

vaſtatõe fre ꝑ erucã bꝛucũ ⁊c.vt dicit Ra.ſa.q̃ non habent
dñium ſuꝑ hoies:ſed etiã de vaſtationib futuris ꝑ quattu

oꝛ regna ſupꝛadicta q ſucceſſiue acceperũt dñiũ ĩ iudea.
1 uare dicũt ĩ po.vbi eſt deus eoꝝ?:ſic.n.dixerũt genti

les poſt vaſtationẽ iudeoꝝ deriſoꝛie iſultãtes:ꝙ de coꝝ nõ

poterat eos ſaluare.
m Zelatus eſt rex.
DPicↄnter ꝓphᷣa pꝛe/
dicit dinã coſolatõeʒ
2 Pꝰ itũ ad multipli
cationẽ in bõis: ſcõo

oſient eis natiões. Quaͤre
dicũt ĩ pplis:vbi ẽ de eoꝝ:
gelatus eſt dñs terrã ſuã: et

vtü ad vltionẽ de ini pepcit pplo ſuo.Et reſpon
micis: ibi Nerum qd dit dñs ⁊ dicit poplo ſuo.
mihi Dꝛima in vuaj Eccẽ ego mittà vobis fru⸗
ebt bote matu vinũ Toleu:? reple
vt ex ſenſibilibus ad bimini in eis:ẽt non dabo
intelligibilia deducat vos vltra oppꝛobꝛium in

mũ ꝓ vaſtatioe ter ö—5
ſan centiũ p erucaʒ: lone eſt: ꝓcul faciã a vobiſ.
bꝛucũ ⁊c᷑. nũciat ſer ·Lt expellã eũ ĩ terrã inuiã ⁊
tilitatẽ fructuũ loqnj deſertã. Faciẽ eius mare

oꝛientale: ᷑ extremuʒ eius
vſq; ad mare nouiſſimuʒ.
Et aſcẽdet fetoꝛ eius:⁊ aſcẽ

Dicit enun Ra. ſa. ꝙ 1 8.T ale
poſt ill famẽ q ſuit det putredo eius:ꝗa ſupbe
tpe ioꝛam ſecuta eſtta egit. Noli timẽ terra: exul
deo fertilitas magna

ta ⁊ letare: qm̃ magnifica/

i aoͦ mller dcu uit dñs vt laceret. Nolite ti

filio peregrina fuerat Ce Le. EO
ĩterra philiſtinoum mer e aialia regioniſ:qꝛ ger
de coſilio heliſei fuer minauerũt ſpecioſa deſerti

ſa fuit in iudeã fame
trãſacta.iiij.reg. viſ.. ”SYJYMVMG
o ¶ Et nõ dabo vos vltra oppꝛobꝛiũ in gentibus.Lepoꝛe
eni illius famis multi cogebat᷑ exire de illa terra ⁊ ſuſtinere

oppꝛobꝛia iterra aliena. Sciẽdũ tñ ꝙ ꝑ li vltra: nò itelligit
perpetuitas: ſʒ aliq tpis lõgitudo:ſicut diffuſius fuit dictuʒ

ſuꝑ illud Eſai.ij.No leuabit gẽs ) geẽtẽ gladiũ nec exercebu

tur vltra ad pꝛeliũ. p¶Et eũ q ab aqlone eſt pcul faciaʒ.

i.regnũ aſſyrioꝝ:ut dicũt aliq:qꝛ tpe e chie fſugit conſuſi
biliter de iudea.iiij.reg.xix.Ra.ſa.hoc exponit de cetu aĩa
liũ pꝛedictoꝝ.ſ.eruce bꝛuci ⁊ alioꝝ:⁊ hoc magis conſonat
t expellã eũ iu terrã iuiã ⁊ delertaʒ.
Seenazmakrs⸗ redijt i terrã

1 Faciẽ eius ↄ mare oꝛiẽtale.iſtud ẽ
mare moꝛtuũ qðò termiat᷑ ad oꝛiẽtalẽ angulũ terre pmiſſio
nis vſus deſertu egypti:⁊ ꝑ hoc iſinuat ꝙ üle cerꝰ erucaruʒz:

pectũ ad extremũ angulũ iudee. s ¶ Et extremũ eius ad
mare nouiſſimũ.i.magis elõgabit᷑ a terra veſtra q; ꝑs pᷣma

bꝛucoꝝ ⁊ alioꝝ nõ intraret iudeã:ex ma ps haberet aſ⸗

t ¶ Et alcẽdet fetoꝛ eiuj cc qꝛ qñ talia aialia moꝛiũt᷑ in ma

gna multitudine:de putrefactõe ſurgit magny fetoꝛ ⁊ acris
coꝛꝛuptio:ſicut dicit hiero.ſe vidiſſe ĩ illa terra. Ex hoc pʒ

tu ſenacherib ab angelo p

fuerũt incinerata ſ veſtibus ⁊ armis: de talibus aũt non

aſcẽdit fetoꝛ: v ¶ Quia ſuꝑbe egit. Per hoc arguũt alij

ad oriuʒ.ſ.ꝙ ſtelligatur de exercitu ſennacherib:qꝛ ſupbia

iĩ bꝛuco et eruca ⁊ talibus nõ hʒ locũ.Ad qð dicẽdũ licet

Vtutes ⁊ vicia nõ ſint iĩ bꝛucis ⁊ talibus ppᷣe:ſũt tñ loquẽdo
large: ſicut agnus dẽ mãſie uetus:vulpis doloſus:⁊ equus re
calcitrans et ſuperbus:⁊ hoc mõ dẽ de cetu locuſte bꝛuci ⁊

alioꝝꝛ ꝙ ſupbe egit ꝓ exceſſu ĩ coꝛꝛoſione terrenaſcẽtiũ. Cõ

gẽtibus. Et euũʒ qui ab acꝗ/

iber

ſeãni conſolat hitatoꝛes terre dicẽs: Moli timere terꝛa

E. xI auta. de terrenaſcentiũ abũdãtia: 2 pʒ
fa: y
deuotionẽ:iõ ſpdit:In dño ⁊c. ʒ ¶¶ Quia de. vo. doc.

iuſticie.i.doctoꝛes accipiẽdo ſingulare ꝓ plurali: ſicut

Exo.viij. Uenit
”õ . muſca grauiſſia.
qꝛ lignũ attulit ſructũ ſuuʒ: Et vt dic Ra. ſa.
ſicus ⁊ vinea dederũt viruu Per hac itelligut
tẽ ſug. Et fili ſyon exultate Fulm reuocanies
⁊ letamini i dño deo veſtro ad bonũ.ſiohel:
gqa dedit vobis doctoꝛem ⁊ alij pꝛophe ſibi
tuſticie: et deſcedere faciet tepaneil bali-

ſerotinũ:ſicᷣt ĩ pᷣncipio.Et

iplebũt᷑ aree frumẽto: et re isobel pꝛophᷣauit

dũdabunt toꝛcularia vino tardius: ⁊ ſic ↄtẽ/
7 oleo. Et rddã vobis an Penciſfuerut ſibi
9. .—☛ ede. oſee eſaias:ꝛ cete
nos qᷓs cõedit locuſta bꝛu/ ri illius tpis: In

pᷣcedẽtibus tñ ſe/

cus ⁊ rubigo ⁊ eruca:foꝛti⸗ tibus
cur ſũ dem Ra.

tůdo mea magna:quã miſi

1vos. Et comedetiſ veſcen ſa.q vi mihi iytu
ArE ag hoc dicere ꝓp
teſ⁊ ſaturabimũ:èt laudabi babili:ſic tetigt i

tis nomẽ dñi dei veſtri:qui
fecit mirabilia vobiſcũ.Et cre
noͤn cõfũdetur ppls me in ——
ſẽpiternüz:&t ſcietis qꝛ ĩG me Wan mi

bnꝰ huü ꝓphetie
a ¶ Et deſcẽdere

dio iſrlego ſũ.Et ego dñs b¶ Sicut ipnci
de vr: n ẽ ãplius: t non pio.i. anq fiet ter
ra ſterilis per coꝛ
roſionem eruce:
bꝛuci ⁊ alioꝝ: e ¶ Et red. vo.aãnos qͥs come. locu. ⁊c.
ii. tata erit fertilitas ꝙ recõpẽſabit qð ſuit ſic coꝛoſum
dFoꝛtitudo mea.q̃ſi dicet.illa coꝛꝛoſio fuit ſcã ex oꝛ
dine iuſticie mee:⁊ nõ locuſtaʒꝝ vtute: e ¶ Et laudabi
tis nomẽ dñi dei vꝛi.eo ꝙ reddidit vobis fertilitatẽ mi
rabilẽ vltra ſpẽ humana. ſ¶Et nõ cõfũ.po.me.ex ſi
mili ſterilitate. g ¶ In ſepi. In hebꝛeo hĩ: In ſeculum
qð nõ ipoꝛtat ppetuitatẽ ſeu tpᷣs niſi vſq; ad iubileũ:ẽt
ſi iubile nõ diſtet ꝑ multos anos. h¶ Et ſcietis. p ex
pientiã boni a me collati. i ¶ Et nõ ↄfũ.po.me.i eter.
In hebꝛeo habetur: In ſeculum. Laplm. III.
T erit poſt hec. Hic icipit caplm in hebꝛeo.: ſi
gnatio vo caploꝝ i biblijs noſtris ẽ freqnter
defectiua:qꝛ frequẽter nõ ſeqt ſignationeʒ he
bꝛaicã:nec ẽt hieronymi:vt pʒ i antids biblijs ſcõʒ hie/

ro.ſignatis: Poſtq denũciauerat ꝓpha pplo multipli-
cationeʒ i bonis tpalibus: hic ↄñter idẽ denũciat ĩ ſpũa
libus: qꝛ vetus teſtm ꝓmittebat tpalia: Eſa.j. Si au⸗

dieritis me bona terre ec d lonn añn enad
mittit ſpũalia:Matth.iij. Penitẽtia agite:appꝛopiqus
bit. n. regnũ celoꝝ:iõ pꝛecedẽs pmiſſio de tpalibus fuit
ipleta tpe veiis teſtamẽti:vt pᷣdcem̃ ẽ:iſta vo tꝑe noui te

ſtamẽti: vt videbit᷑: vñ 2 Ra. ſa. diẽ: c iſtud ẽ referendũ
ad tps ſutuꝝ:p qð itelligit tps meſſie quẽ dicit adhuc
vẽtuxꝝ: ⁊ ꝙ in tpe eius dabit᷑ abũdãter ſpũſſãctus qytuz

ad donũ ꝓphᷣie:⁊ ad alia multa mirabilia:et ꝙ congre
gabit oẽs iudeos ꝑ oꝛbẽ diſpſoj ⁊ ſbiugabit eis oẽs gen

tes terre. Et hanc ſniam applicat ad ↄſequẽtẽ lr̃aʒ vſq;

ad ſinẽ h pphetie:pꝛopter quod aliqui expoſitoꝛes no
ſtri exponetes hunc paſſum de reditu captiuitatij baby

Et filij ſpon exultate. nõ ꝑ diſſolutionẽ ſed ꝑ

la. ſcõʒ vo hiero.

ittheq⸗

Semage
toenn Ra
ſtrant:l

ch veitatt

us: ſoönh
giſtioles
niditgep No

Ggbei iple

aduul pyl

co qkoc re

entuſetüco:

ootbo pig

ica zmüſch
auͤghaclit⸗
legatpetrus
ſtoluſ Acr
ſpletsͤadlian
mniſſone ſpit

i die pitß

plos aliolgi
ſecſinſiß piil
lopegbſeſt
poneda aliter
liz irc
Nvaaſcdm
dict. al
poſthec.
veteristeſta
nern adex
coꝛ tenep a⸗
ſcm hoed
carne pfa7
poſiti alg.
dilpaloxa
ne camnenn i.
habetur Act.
diticto iude
liteiabüdet

fpiülz filiey

nidiepethi⸗

ͤtpſcuerun
nnfeieſu:aſta
onplerentun

e philippo
(uuenes

Mtuspꝛopl
ulinas in ſo⸗

ndiſpoſita
bhuoptpleni

lſuperſeruos

Ubaptietis
Wruinpoſtti

irirg
latsniſto
ulianonin
Cumponin
uſialentu
hdallnen
dnänmnin
ſäliga
Pmtinenn
nſ heiei
laſäklii
noyeſ

linabeſt
dan Chenſt
ia ſuingt
6 Puneſch

.

uſchdtn

e mie

no tirtſ;

Penafcri 4

oſekigee

uu. nilingeg
’ aiteni
ni drien
n Airbii,
i nt
Nſagi
igui e wer
1 Kbni
vn frnuur
„ inüins

ime WeAen. .

dis ß
WMlnifir
ariere
woimm
vos oconhi
bigo futſuurit
laconoſi nil⸗
fue el
lun vobuſtun
nööinel
enii ſgdinn

Pari
inti
rhͤt

er,,
S
ſeunlii

nün
ihlien,
. niti
“, 3
ſt in

(Johelis iiſ

lonice tpe datus fuit ſpũs pꝛophᷣie heſdre aggeo ⁊ ga⸗
charie magis iudaigãt qtũ ad boc ꝙᷓ; ipſe· Dimittamuj
iait᷑ dem Ra.ſa.q'tũ ad illud qð ẽ falſitatis.ſ.ꝙ chꝛiſt
ſit vẽturꝰ:a quedã alia ad hoc ↄñtia:⁊ accipiam illud
qð eſt veritatis.ſ.ꝙ paſſus iſte ſit ad tpᷣs chꝛiſti referen/
dus: ⁊ ſcòm hoc M
arege⸗ b. Kon cõfũdet᷑ ppls meus in eter
aduẽtu xpi pꝛi: num. .. „ KalI
ſcõo quod reſtat C.◻ Cerit p̈ hec effũdam

implenduz in ad- iritum meum ſuͤper
uentu ſecũdo: ibi omnem carneʒ:et prophe/
E dabo phdigia. tabunt ſilij veſiri ⁊ ſilie vre.
du haͤr liaz al⸗ Denes veſtri ſomnia ſoõni
u:ꝙ hãc lraʒ al 2 77
legat petrus apo abũt: et iůuuenes veſtri vi
ſtoluj Aci.ij. ta ſiones videbũt.Sed et ſu
iplets ad lr̃am in per ſeruos meoſ ⁊ ancillas
miſſione ſpũſſan

in dieb illis effudã ſpiritũ
meũ:èt dabo ꝓdigia ĩ celo
⁊ in terra ſanguinẽ ct igneʒ
⁊ vapoꝛẽ fumi.Sol cõuer
tet in tenebꝛas:et luna ĩ ſã
guinẽ:anteq;ᷓ vẽiat dieſ do

cti die pẽth. ſuꝑ
aplos alioſq; cre
dẽtej in ſig viſibi⸗
li: ꝓpt᷑ qð ñ eſt ex
ponẽda aliter ad
lr̃aʒ a catholicis
vt vĩ:⁊ ſcᷣm hoc
dicit. a ¶ Et erit
poſt hec.ſ.pꝰ tpᷣs

—

veteris teſtamẽti. b ¶ Effũdã ſpũʒ meũ ſuꝑ oẽʒ car
nem.qð exponit Ra.ſa.ſic.i:ſuꝑ oẽm hoiem:cui erat

coꝛ teneꝝ ad modũ carnis.i.nõ obſtinatũ in peccatis:⁊
ſcðm hoc dẽ exechielis.xxxvj.Auferã coꝛ lapideum de
carne vr̃a ⁊ dabo vobis coꝛ carneũ.i.ꝑ deuotioneʒ diſ/

poſitũ ad gram ſpũſſacti:et talia erãt aplłloꝝ alioꝛũq;

diſcipuloꝝ.coꝛda.vel aliter poteſt dici: c¶ Super om
neʒ carnem.i.ſuper iudeos ⁊ gẽtiles idifferent᷑: ſcom ꝙ;
habetur Aci.x.pꝛopter quod dicitur ad Ro.x. Non ẽ
diſtictio iudei ⁊ greci.nã idẽ dñj oĩuʒ diue i oẽs q iuo/
cãt eũ abũdãt᷑ dado eij ſpũmſcʒ. St pphetabunt fi
lij vꝛi ⁊ filie vẽe.i.idifferẽt dabit᷑ ſpũſſcu) viq; ſexui:vñ
⁊ ĩ die pẽth.int᷑ aploj erãt muliẽs ſᷣm ꝙ dicit᷑ Act.j.hHi

erãt ꝑpſeuerãtes vnanimit i oꝛone cũ mlierib ꝰ et maria

mfe ieſu:⁊ ſtati ſpditur de ſpiritu ſancti deſcẽſu. Et dũ
complerentur dies penth.⁊c. Aci.xxj. dicitur: Erãt au
teʒ: philippo quattuoꝛ filie virgines pꝛophetantes.

f¶ Juuenes veſtri.i.hominibus cuiuſlibet etatis dabit᷑

ſpiritus pꝛophetie. e ¶ Soͤnia ſũniabũt.i. reuelatiões
diuinas in ſomnijs habebũt:ad quas anima eſt magis

tunc diſpoſita: ꝓpter abſtractionem ab exterioꝛibꝰ ſen
ſibus:vt plenius dixi ĩ pncipio libꝛi pſalmoꝝ. g ¶ Sʒ

2 ſuper ſeruos meos. In pꝛimitiua enim eccleſia omni/
bus baptigatis dabatur ſpirituſſanctus in ſigno ſenſibi
li per impoſitionem manuum apoſtoloꝛum: vt habet᷑
Act.viij.⁊ in pluribus alijs locis.Et adhuc omnibus
baptitatis niſi obicem ponant datur gratia ſpirituſſan-
ctulicet non in ſigno viſibili. h ¶ Et dabo. Dic conſe
quenter ponitur quod reſtat adimplendum circa ſcm
chꝛiſti aduentum. Aliqui tamen exponũt taq; impletũ
ĩ pꝛimo aduentu:ſed no vẽ mihi ꝙ lr̃a concoꝛdet:pꝛopit
quod reducendum eſt magis ad tpᷣs ſcõi adueniꝰ.Circa
qð ſciẽdũ ꝙ chꝛiſto aſcẽdẽete i celum angeli apparentes
denunciauerunt eius aduentum ad iudiciuʒ dicentes:
Act.j. hic ieſus qͥ aſſumpr eſt a vobis in celum ſic ve⸗/
niet.ſ.ad iudicium:vt exponũt omnes doctoꝛes ſancti
Datio vero ſpirituſſancti in ſigno viſibili fuit manife/

getes. iĩ generali iudicio. a

ſtatio chꝛiſti ad dexteraʒ patris gloꝛificati: ſcòʒ qð dicitur
Joannis.vij. Nondũ eni erat ſpiritus datus:qꝛ ieſus nõdũ
erat gloꝛificatus.Et ideo ſicut angeli chꝛiſto aſlcendente de
nunciauerunt aduentũ eius ad iudicium:ſic iohel pꝛophe/
ta denuncians futuram miſſionem ſpirituſſancti in ſigno
vi.iiiſibili ſtatim denũci
auit tempuj futuri iu

miniemignns tponibüiſ. diche ntaldiebous
arit Smſg aniſnocauzi ptes:qꝛ pᷣmo ponun
t erit omis qui iuocaueit ſigna pꝛeredetia ladi⸗

nomẽ dñi ſaluus erit:qã in cio: ſcoo iudicij exẽci
mõte ſyon:⁊ in hierlin erit Wlcexe

tium:ibi Quia ecce.

ſaluatio: ſic dixit dñs:ẽt ĩ re ¶ Circa pᷣmũ d: Et da
ſiduig quos oñ vocauẽit. bodigia eE ina ſue
Qula ecce ĩ diebus illis ⁊1 tum iudicis pꝛeceden
tpe illo cum ↄuerteꝛo capti tia: pꝛout expꝛeſſius
uitate iuda ⁊ hierlʒ cõngre doicitur oe ipſis Mat
gabo oẽs getes: ct ðducaʒ a is MWarer
eas in valle ioſaphat:ct diI ſigna in ſole v luna 7

ceptabo cuʒ eis ibi ſupèr
populo meo ⁊ hereditate
mea ilrl: quůos diſperſerunt
in nationibꝰ: t terraʒ meã
diuiſerũt:et ſup pplʒ meuʒ

ſtellis . i ¶ San⸗
guinẽ.quia ãte aduẽ/
tum chꝛiſti ad iudici
um erit perſecutio an
tichꝛiſti qua effundet᷑
ſanguis inocẽtum.
k ¶ Et ignẽ.ſ.confla
grationis pꝛecedentẽ
aduentum iudicis. l ¶ Sol conuertetur in tenebꝛas.non
ſecundum rem ſed ſcõm apparentiã:quia abſcondetur ei
lumen. m ¶ ¶ Et luna in ſanguinẽ.ſimiliter ſcõm apparẽ
tiã ſiẽ cũ patit ecclipſiʒ rubea v?. n ¶ Anꝙ veiat die) oñi

.i.ſui iudicj o ¶ Magn.qꝛ oẽs ibi cõpebũt. p¶ Et hoꝛ
ribilis.ſ.pctõꝛib ipijs: Aci.ij. Petrus ſic allegat:Et mai/
feſt.qꝛ tuc mãifeſta erũt abſcodita coꝛdis nri. q(¶ Et erit.
nõ tpe iudicij ſʒ añ. ꝓphe.n.freqͥnt de vno tꝑe traſeũt ad ali
ud. r ¶ Ois ꝗ iuocauerit nomẽ dni. ſcom ꝙ dẽ:ad Ro.x.
Coꝛde.n.credit᷑ ad iuſticiã:oꝛe aũt cofeſſio ſit ad ſalutem.
58Quia ĩ mõte ſpõ ⁊ ĩ hierlʒ erit ſaluatio.ibi.n. ſaluatoꝛ
nr̃ oꝑatus ẽ ſalutẽ ꝑ ſuã pᷣdicationẽ: ⁊ bñdictã paſſionem.
Põt ẽt hoc referri ad futuꝝ tpᷣs antichꝛiſti quẽ dñs ieſus ĩ
terficiet iuxta hierim ĩ mõte oliueti cũ magna parte ſibi ad
herentiũ:⁊ ſic fidelibꝰ nomẽ ei iuocãtibus oco mò erit ibi
ſaluatio a pſecutõe eᷣ. t ¶ Et in reſiduis.i.i illij ꝗñ decepti
ab antichꝛiſto tũc cõuertẽt᷑ ad chꝛiſtũ. Auia ecce. Hic
ↄnñt ponitur iudicij exercitiũ cũ pẽ: ¶ In dieb illis.i. cito
poſt antichꝛiſti ꝑpſecutionẽ. y¶ Cũ ↄuer.cap.iuda ⁊ hie.i.
iudeos ab ãtichꝛiſto deceptos:q detecta falſitate ep ꝑ heliã
enoch ad chꝛiſtũ feruide ouei Lõgregabo omẽs
deducã eos i vallẽ ioſaphat
qẽ ĩiter mõtẽ oliueti ⁊ hierlʒ:nõ ꝙ oẽs ibi capiat:ſʒ qꝛ chꝛi-
ſtp deſcẽdẽs ad iudiciũ apparebit i aere ſuꝑ motẽ oliueti vñ
aſcẽdit ĩ celũ:⁊ iudicãdi apparebũt circa illũ locũ:ita ꝙ ali
qui erũt in valle ioſaphat ⁊ alij circa. b¶ Et diſceptabo
ibi cũ eis.i.oñdã iudiciũ meũ iuſtũ:qꝛ tũc mãifeſtabũt om
nibꝰ merita ⁊ demerita oĩuʒ:⁊ ſic qtũ ad electos ⁊ ĩproboj
appebit oib chꝛiſti iudiciũ eẽ iuſtu. (Sub pplo meo et
hẽditate mea iſrł. Iſta heditas ẽ vlis ecclia ſeu ↄgregatio fi
deliũ a pᷣ abel iuſto vſq; ad vltimũ electũ d i fine mũdi na
ſcitur è: vt dicit greg. homelia.vij. ð ¶ Quos diſperſerũt
captiuãdo ⁊ in exiliuũ mittẽdo:ſic potiſſime pʒ de chꝛiſtiẽis
p tyrãnos ĩ exiliũ ⁊ captiuitatẽ multotiẽs ⁊ multiplir miſſij
e ¶ Et irã meaʒ diuiſerũt.ſ.trã ꝓmiſſioõis quã ſaracẽi diui
ſerunt ſibi:chꝛiſtiãis ide ꝑtim eiectis ꝑti occiſis. f Et ſu

. —

plm meu miſerũt ſoꝛtẽ. vt acciperent ſibi ꝑtes ð mancipijj

¶Wiber

unquid vltionem vos redde

lias occupationes dimittite ⁊ ei adherere. v ( Infir

a (¶Et poſuerũt pueꝝ ĩ pſtibulũ. abutẽtes pulchꝛis inueni tiles ⁊ illas poſtea vendiderũt.ſed hoc non videtur cõ rliie
S i vicio ↄtra nãm. In heb.aũt hẽ: Et poſuerũt puerũ ꝓ uenienter dem̃:qꝛ gentiles qui venerüt cuʒ eis de baby/ hntot n0
expẽſis. Et accipit h Pueꝝ ꝓ pueros ĩ plurali.reqnter.n. lone venerunt voluntarie ſaltẽ ꝓ maioꝛi ꝑte:⁊ erãt ad ulliplc⸗
legimus ꝙ iuuenes chꝛiſtiani ab ifidelib ſũt vediti vt indle iudaiſmũ conuerſi:ſicut ocm fuit pᷣmo eidre Pꝛeterea rtior 4
reciperẽt pecuniã. b ¶ Et puellã.i.puellas c( Uedide- illi erat babylonij T no tyrijſydonij:⁊ philiſtei de qbuj ileopp .
rũt p vino.i.vt ò pte H agitur: Et iõ vi umniunl 4
cio haberẽt vinum ⁊ ” . F. „ „ „„„ 2 15 melius dicẽdum rien
alia vite neceſſlaria. miſerũt ſoꝛtẽ. Et põſuerũt t ſilias ueſtras ĩ manibſi hoc ſuiſſe ĩpletuʒ ricttd
Sciẽdũ tñ ꝙ no ſolů puex in ꝓſtibulo:èʒt puellã lioꝝ iuda:⁊ venundabunt poſtea tẽpoꝛe ma liltdinin
ꝓ iſtis peccatis cõdẽ/ 2* **. — SHõ —RHrH . re ſe, 2,. chabeoꝝ: qui pu mnlnu Adpniti
nabũt ipij in vltiou Vendiderũt ꝓ vino:vt bibe ceos ſabeis gẽti longinq:qaꝛ gnantes 5 ouces ml
dicio: ſzp oibus aljs ẽt. Nex ꝗd mibi ⁊ vobis dñns locut ẽ. Clamate hec antiochi frequen Srdſd⸗
Iſta tñ ſpecialii exi tyrus ⁊ ſidon ⁊ oiſ tremin · I gẽtibus:ſcilicate bellũ:ſu ter eos debellaue⸗ oſſgel ſn
Mat:⸗ ſut Snnſſice⸗ paleſtioꝝ. Nungd vltionẽ ſcitte robuſtos. Aſcendãt rar⸗rn alt Gdd iſe⸗ n
iter oes boles o es bos reddetis mibi⸗Et ſiül accedãt oẽs viri bellatoꝛeſ unrntekih a ſtcͤ
illa eni que ſut eiuſdẽ ciſcimi vos cõtra me: ctṍ Coͤncidite aratra vꝛa ĩ gla ra fuerũt de iſteis uiſtiodicido⸗
ſpẽi nãliter adinuiceʒ velociter reddã viciſſitudi dios:et ligones vr̃os ĩ lan locis:vnde ⁊ iter uit biici
