ad decẽ alia qꝛ in doii pᷣcepto dicit eſſe alidd de lege ſcri
pta ꝑ moyſen: ⁊ aliqd additũ ð lege oꝛeten data:a ſm hoc
pᷣcepta dicunt eſſe duplicata.ſequit᷑: Dec eſt maledictio que
egrediet᷑:ſuꝑ faciẽ oĩs terre.Uocat᷑ eni hec doctrina nephã

da maledictio: quia vt dicit᷑ hiere.xlviij.ca. Maledict qui

facit opus domini fraudulẽter. cõſtat aũt ꝙ hui volumis
ſeu doctrine fabꝛicatoꝛes.opus dñi.ſ.legẽ eius fraudulenter
faciũt fingẽtes pᷣcepta ſeu expoſitioej pᷣceptoꝝ legis nõ ſicut
deus pᷣceperat:ideo ipᷣm opus dicit᷑ maledictio. Que egre
dieſ ſuꝑ faciẽ oĩs terre.aꝛ hec doctrina vbiq; terraꝝ diffun
dit᷑:vbi iudei ſunt diſꝑſi. Qualiter aũt maledictio hec de/

fraudat diuinã legẽ oſtendit in duobus dicẽs: Quia omis

fur ſicut ibi ſcriptũ eſt iudicabit᷑ ⁊c. Ad qð ſcienduʒ ꝙ licet
furtũ fuit generaliter ꝓhibitũ inter pᷣcepta decalogi: exoõ.
xxij. tamẽ in hac falſa doctrina ↄtinet᷑ qð licitũ eſt furari a
paganis ſeu gentilibꝰ: ⁊ ſic exponũt verbũ illõ abachuc.iij.
ca. Uidit et diſſoluit gẽtes.ſimiliter licʒ ꝑiuriũ ſit a deo /
hibitũ inter pᷣcepta i decalogo vbi ſupꝛa ⁊ iteꝝ nume.xxx.
de hoc ampli dicit: Uir cũ iurauerit iuramẽtũ ad obligã-
dũ obligationẽ ſuꝑ animã ſuã nõ irritabit verbũ ſuũ totũ
ſed qð egreſſum fuerit ex oꝛe ſuo faciet. tamen iſti falſi iter-
p̃tatoꝛes dicũt ꝙ quicũq; vn ſapiẽs vel tres idiote poſſunt
abſoluere hominẽ a voto vel iuramẽto qð eſt manifeſte cõ⸗
tra diuinã legẽ:vnde d faceret ſm ſuã faliam interpᷣtationẽ
cõmittẽdo furtũ eſſet damnat:a hoc ẽ qð dicit: Quia oĩs
fur ſicut ibi ſcriptũ eſt.ſ.in volumie nephando pᷣdicto: Ju/
dicabit.i.damnabit.ſiliter dicenduʒ eſt de ꝑiurio:a de hoc
dicit: Et omis iurãs ⁊c̃. Et ſequit᷑ de danatioe furis ⁊ ꝑiuri
p̃dictoꝝ. Educã illud dicit dñs.ſ.illud volumẽ. Et veniet
ad domũ furis ⁊ ad domũ iurãtis ⁊c̃.i.iſtud volumen erit
cauſa deſtructiõis illoʒꝝ: qui talia fingũt ⁊ ſequũtur. Unde
ꝓut ipᷣi tradũt ſuꝑ illud verbũ:treñ.j.Sedebũt ad terrã ſe
nioꝛes filie ſyon. tota ordinatio magna iudicũ illiuj populi
q̃ dicit᷑ cãhedica: fuit iterfecta a nabuch.ð tpe ſedechie: eo ꝙ
abſoluit ſedechiaʒ a iuramẽto qðò iurauit ipᷣi nabuch. de q́
iuramẽto habet᷑.iiij.reg.xxiiij. Siliter ꝓpter fraudes ⁊ vſu
ras qᷓs ↄmittunt ↄ xpᷣianos ⁊ etiã paganos int᷑ s ↄmoꝛant᷑
frequẽter occidunt᷑ ⁊ deuaſtant ĩ diuerſis regionib' a deh
dicit: Et ↄſumet eũ a ligna eo a lapides.Cõſequẽter agit ꝓ/-
pheta in ſecũda viſiõe de ſecũdo oꝑe nephando.ſ.thalmud
de q dicit: Et egreſſus ẽ angeł a dixit: Leua oculos tuoj.qꝛ
vt dictũ ẽ ꝑ logũ tpᷣs 1 ↄpilatõʒ pᷣdicti volumis fuit thal/
mud ↄpoſitũ de qͥ ſvᷣdit: Pec ẽ ãphoꝛa egrediẽs.et vbi tra-
ſlatio nr̃a hʒ: Amphoꝛa.i hebꝛeo hẽ ephy.ᷣ eadẽ ei dictõ po
nit᷑:exo.xvj.c.vbi dẽ:Somoꝛ decia e ephy.et ſic hec am/
phoꝛa ſeu ephy eſt qdã mẽſura: æc ſenſus:qꝛ thalmud iſtõ
? expoſitio volumis ſupꝛa dicti:vt dictũ ẽ: ⁊ ſicẽ mẽſura
ↄtẽta ĩ illo volumie mẽſurãt᷑.⁊ ſequit᷑: Hec ocul eoꝝ vnt
uerſa ira. Et notãdũ ꝙꝙ vbi nos habem ĩ h' loco. Ocul.· in
hebꝛeo hĩ qdam dictio q̃ vno mõ ſignificat idẽ qð ocuł:et
alio modo ſignificat idẽ qð coloꝛ: ⁊ alio mõ ſignat ideʒ qõ
iniquitas. Et iſto tertio modo intelligit ſm.lxx. interptes:
ſic eſt ſenſus ꝙ ſicut angelus dixerat ꝙ dictũ volumẽ erat
maledictio: ſic de iſta amphoꝛa ſeu ephy angelus declarat
ꝙ eſt quedam iniquitas ſicut pꝛima:ideo poſt pauca dicit:
Pec eſt impietas.a eſt ratio quia hec doctrina thalmudica

cõtinet multas iniquitates inqtum ponit multa iura iniqᷓ
inter ꝓximos ⁊ multomagis inter extraneos. Eſt etia ĩpia
erga deũ ⁊ parẽtes:qð ꝓpꝛie dicit᷑ impietas:vt dicit ſanctuj
Thomas.De iniqtate iuriũ thalmudicoꝝ q̃ quaſi i nume

rabilia ſunt ponã quedã q̃ occurrũt ex quibus põt legẽs de
alijs aliqd eſtimare. Dicũt eni in libꝛo ꝗ dicit᷑ chanhedrin:
vbi agit de teſtibuj:ꝙ cũ aliqui teſtes teſtant falſum contra
ꝓximũ ſic ꝙ ſi nõ cõſtaret de falſitate eoꝝ coꝛã iudice: ꝓxi-
mus occideret᷑ ꝑ iuſticiã: ꝙ tunc ſi ꝓximus fuerit occiſus ꝑ

falſa teſtimonia pᷣdictoꝝ nõ ſunt occidẽdi teſtes:ſʒ ſi reꝑta

fuerit falſitas eoꝝ ꝑ iudices anteqᷓ; occideret᷑ reuj:tũc occidẽ

di ſunt teſtes falſi: ⁊ hec nitunt ꝓbare ꝑ litters: Deut.xix.
vbi dicit᷑: Si ſteterit teſtis mendax ↄtra hominẽ ⁊c᷑.⁊ infra:

Cuũqʒ diligẽtiſſime ꝑſcrutãtes iuenerint falluʒ teſtẽ dixiſſe
ↄtra fratrẽ ſuũ mẽdaciũ reddent ei ſicut fratri ſuo facẽ cogi

tauit. Hec in littera: ex qua arguũt ꝙ reddẽdũ eſt falſo teſti

ſicut facere cogitauit:nõ aũt reddendũ eſt ei ſicut fecit:a iòo
ſi cogitauit tm̃ et nõ fecit:dicũt ꝙ eſt occidẽdus teſtis falſus
ſed ſi nõ ſolũ cogitauit:ſed etiã fecit ſic ꝙ occiſus fuit ille cõ
tra quẽ mẽdaciu teſtat eſt tũc nõ eſt occidẽdus teſtis falſus

Ex quo poteſt lectoꝛ ↄſiderare quãta ſit inſania fabꝛicatiũ

hãc doctrinã:qui aſſerũt maioꝛẽ penã deberi cogitanti ali⸗
quod malũ tm ſeu loquẽti qᷓ; cogitanti et loquẽti ⁊ explenti

cũ tamẽ a foꝛtioꝛi poſſunt ↄtrariũ deducere: quia ſi cogitäã
ti tm̃ a loquẽti pena talionis debet᷑ multomagis cogitanti

loquẽti ⁊ explenti pᷣſertim cum in eodem loco ſcriptura de

huiuſmodi teſte falſo dicit:Nõ miſereberis eius ſed animã

ꝓ anima:oculum ꝓ oculo ⁊c. Ex quo patʒ manifeſte ꝙ ſi ꝑ
falſum teſtimoniũ ꝓximus ꝑdidit oculum ꝙ falſus teſtis
debet pati ſimiliter. Item in libꝛo canhedrin vbi de homi⸗
cidijs agit determinat ꝙ crimẽ homicidij debet viffiniri p
certum numerũ iudicũ qui dicunt᷑ canhedrin ꝙ ſi non fue/
rint concoꝛdes in ↄ-demnando vel liberando reum ſicut cõ
tingit in multis cauſis inter iudices ꝙ tunc ſtabitur iudicio
maioꝛis ꝑtis:ſic ꝙ ſi maioꝛ ꝑs ↄdemnauerit reum:tũc reus
eſt occidendus et econtra.Dicunt tamẽ ibidem ꝙ ſi omnes
canhedrin.ſ. iudices oꝛdinarij concoꝛditer ↄdemnauerint
reum ad moꝛtẽ ꝙ in illo caſu reus eſt liberãdus. Ad quod
arguũt de quoda textu friuole ſicut in pᷣcedẽti. Ex quo ha/
bet᷑ maxima inſania pᷣdictoꝝ hoc thalmud fabꝛicantiũ qui
maioꝛẽ auctoꝛitatẽ dant ꝑti quã toti ↄtra illud pꝛincipium
indemõſtrabile.ſ.ꝙ totũ ſua ꝑte eſt ma.Item determiant
in libꝛo qui dicit᷑ babainecia ꝙ ſi aliquis ĩuenit rem a ꝓpxi-
mo ſuo pditam in loco vbi rationabiter pᷣſumenduʒ eſt ꝙ
domin illius rei deſperat de recupatione eius:vtputa cum
pdit eam in loco in quo cõcurrit magna multitudo homi⸗/

num ⁊ huiuſmodi:ꝙ tũc inuẽtoꝛ non tenet᷑ reſtituere rem ĩ⸗

uentã domino ſuo cum tamẽ littera generaliter mandat re
ſtitui res ꝑditas diligenter:Deut. xxij. Etiam ex dictamine
naturalis ratiõis que dictat:Qðò tibi nõ vis fieri alteri facẽ
noli:talis reſtitutio eſt facienda. Contra alienigenas etiam
habent iura iniquiſſima:determinãt eni ꝙ ſi coꝛam aliquo
iudice hebꝛeo gentilis ſeu paganus ↄtendat in iudicio cum
aliquo iudeo ꝙ tũc ſi iudex per aliquã legẽ iudaicaʒ poſſet
iudeum liberare ſeu ei fauere ꝙ faciat dicendo: Iſia eſt lex

noſtra. Si auteʒ hoc non poſſet niſi ꝑ leges paganoʒꝝ: tunc

iudicet eum m leges paganoꝝ dicendo: Pec eſt lex veſtra.
Si autẽ nec ſic nec ſic poſſet iudeo fauere dicũt ꝙ tũc iudex
debet querere cauillatioes taliter ꝙ nunqᷓ ſententiã ferat cõ
tra iudeũ in cauſis gentiliũ. Item qð deterius eſt determi⸗
nant ꝙ ſicut bonum eſt vt homo conterat caput ſerpentis
ituncũq; ſerpens ſit pulcher: ſic bonum eſt occidere genti
lem ſeu paganũ qtũcunq; bonus videat᷑:hoc ius tamẽ non
exequũt᷑ ꝓpter timoꝛẽ periculi quãata ſit iniquitas hui iu⸗
ris ſatis notũ eſt de ſe.⁊ repugnat etia manifeſte iuri diuino
In decalogo eni homicidiũ ꝓhibet᷑ ſimpliciter ſeu indiffe⸗

renter: nõ excipiendo gentiles nec paganos. Itẽ geñ. x. docnind
Quicunq; effuderit humanũ ſanguinẽ fundet ſanguis rinos
eius: ad imaginẽ quippe dei factus eſt homo. Conſtat igealel/
autẽ ꝙ quilibet homo factus eſt ad imaginẽ dei: ſiue Ntüranyborn⸗
hebꝛeus ſiue gentilis. De impietate vo huius doctrine heetbalnucic⸗
erga diuinũ honoꝛem ⁊ reuerentia: patz ex his q̃ dicta cribinſli 4
fuerũt in additione ſupꝛadicta.ſ.eſaie.xxxiiij.vbi inter Gtterraſennunt.
alia dictũ fuit ꝙ ißi aſſerunt in libꝛo qui dicit barahot bitanyiy ba
als bamhot ꝙ de in certis tempoꝛib' dolens de deſtru anſaczguuſet,
ctione hieruſalẽ ⁊ diſperſiõe populi iſraelitici dicit:Ue Thelnuc eniſi
mihi quia deſtruxi ciuitatẽ meã ⁊ cõbuſſi templũ meũ at duplerſt:
⁊ tranſmigrare feci filios meos inter natiões qð maxie Naiebabſloni
inſanũ eſt. Ue eni miſeriã ſignificat que nullo modo at iictnchel
tribuẽda eſt deo nec plane nec metaphoꝛice:miſeria eni Inniots aucto⸗
nedũ deo ſed nec etia beatis attribuit. Erga parẽtes vo ſut taniy nbo
patʒ impietas eoꝝ ꝑ hoc qð dicit᷑ matth.xv.ca. Mu⸗ o hebꝛeis mhi
nus qðcũq; ex me eſt ꝓderit tibi ⁊c.vbi chꝛiſtus ↄfutat nſalter eppoo⸗
phariſeos de inhonoꝛatiõe parentũ ppter ſuas tradi/ törrtolctueſ:
tiones: vt ibidem in additiõe fuit ſufficien expoſitum. tnotandi gn
Ex quibus ⁊ alijs qplurimis que valde difficile eſſet lic ſce niut
enarrare in huiuſmodi doctrina contentis de phariſeis ſihuns phe⸗
ſcribis qui mendaciter eam finxerunt ꝓpꝛie veriſicat iinsepo
illud hiere.viij. Quomõ dicitis ſapientes ſumus ⁊ lex Gleud ved :
domini nobiſcum eſt. Uere mendaciũ eſt operatus ſti⸗ e de li⸗
lus mendax ſcribarũ.Et ad inſinuan dũ cauſam ſue tã/- g eduo v⸗
te inſanie ſubdit: Uerbum domini ꝓi erunt ⁊ ſapiien chns dhurü
tia nulla eſt in eis. Nam poſtq verbum domini.ſ.ſiliũ itnapkrin
dei ꝓiecerunt intm caruerũt vera ſapientia ꝙ ad huſ Petignon mö
modi nephanda doctrinam in ſcriptis ponendã modo apdi niind⸗
p̃dicto ꝓceſſerunt. Si aũt obijciat᷑ ↄtra pᷣdicta de hoc ieschiltrsial.
quod dominus dicit matth. xxiij. ca Super cathedra (allewbaſnen
mopſi ſederũt phariſei ⁊ ſcribe quicqd dixerint vobis lelrin oeiinie
facite:ex quo videt᷑ ꝙ doctrina eoꝛum ſana erat exquo tialitthw toni
erat opere adimplenda. Dicendũ ꝙ illud verbum do/ wniſoſ eming
mini intelligit᷑ de doctrina moſaice legis intum eaam ꝗ nln i
nõ excedebant nec mutabant per eoꝝ traditiones: non iii turgn
autẽ de lege ſecũda ꝑ eos ficta: vt ſupꝛa dictũ eſt. vnde .
notanter dixit: Suꝑ cathedrã moyſi. vt deſignaret ꝙ en gut
loquit᷑ de doctrina in lege moſaica contenta.ſequit᷑ in et nlhon
littera: Et ecce talentũ plũbi poꝛtabat᷑ ⁊c.vſq; ibi: In o/ . l huunebu
eius. Ad qð ſciendũ ꝙ hec doctrina thalmudica a pha . eſunün
riſeis inuẽta ſeu ſcripta non ſolũ in ſententia habet ma guic hicfuer
gnos defectus:vt dictũ eſt: ſed etiã in modo tradendi:⁊ tennlin
hoc dupliciter. Uno mõ qꝛ valde obſcure ⁊ obſuſcate ngedonapoſtl
tradit ea que ibi ↄtinent. vnde quidã de ipᷣa dicebat in- FX vic
telligenduʒ eſſe illud quod dicit in plalmo: Collocauit ul ☛
me in obſcuris ſicut moꝛtuos ſeculi.Secũdo quia rati- cfe ſainn
ones ⁊ motiua ſua vt plurimũ ſunt inualida ⁊ infirma anſe ngen
Hut habet ex ſupꝛadictis eoꝝ argumẽtis:⁊ ideo ad oſtẽ A Einetppo
endum pꝛimũ dicit ꝓpheta:Ecce talentũ plumbi poꝛ nzijnegnj
tabat᷑. ⁊ infra:Miſit maſſam plumbeã in os eius.qd. U tnyll
ſic obſcure ⁊ obſuſcate loquit ac ſic hĩet magnũ ponc Ke hiedict
plubi i oꝛe. Secũdũ aũt oñdit dicẽs: ꝙ mulier ſedebart enbtt: eit
i medio amphoꝛe.⁊ infra: Et ꝓiecit ea ĩ medio eĩ. per uin dicl pote
qð deſignat᷑ ꝙ er rõnes ⁊ motiua q ſũt media ex qꝗbus aluone⸗,
deducũt ↄcluſiões ſi ifirma ⁊ iualida ſic mlier detẽta et leueſusſun
ꝓiecta.ſequit᷑:Et leuaui oculos meos ⁊ vidi ⁊ ecce due ticuiſi
mlieres ⁊c᷑. Pꝛo qͥ ſciẽdũ ꝙ ꝑ iſtas duas mlieres intelli⸗ llor dl
gũt pᷣdicte due expoſitioes qꝛ qlibet dꝛ thalmud qð in Gelmpznn
telligit᷑ ꝑ ãphoꝛã mõ pᷣdicto qͥ qdẽ mlieres dicũt Egre⸗ ernonib
diẽtej.ſ.ð tẽplo qꝛ ibi hũit pmoꝛdiũ h doctria:vt dẽm n nngein
. dẽ ꝙ aũt. hẽbãt alas q̃i milui. Milu ãt ẽ auij fraudu lturicn
lẽta ⁊ rapax ipotẽtiũ auiũ: qð ptinet ad hãc docrinã q rintine
hoies ibecilles in potẽtia itellectiua fraudulent decipit. Nfegtg
dẽ aũt ꝙ leuauer̃t ãphoꝛã int trã ⁊ celũ. Nã vt dẽ i glo. nitefn
OQð ini celũ ⁊ trã ẽ ima deſerit ⁊ ad ſuꝑna mime ꝑtigit anin

kman wd.
bichiſuynn
hmn pper ſuumnl
ufiemt gnſen
e lroffitei
nmtsdehnit
Nuns ophepaniti
Pentsſumvori
Müͤckopennuoſt⸗
Artücaulnmſueti⸗
in mnt aſpee
tdumdominit. fi
1ſpicniagadke
npnsponencänet
in maßaimnden
a Oupeahei
gicgsdiraint w⸗
pum ſanagutn
Gilud patund-

lgisinyunen

or udinoncan
gundltti ct. l
wdeſignarc
ontenta ſegutt
iae icziei
Athamuditgt
nſntemnuhißt
–
obſcaur zobiicn
noalno dNlunt

acharie V.

erſie voer ina phar iica pinanẽ gloꝛis ment luat
vt ꝓximos quaſi deſpiciens deſerat:nec tamẽ ſũma p-

tigere valet: ⁊ ſequit in lr̃a.Et dixi ad angelũ.Quo iſte

deferũt amphoꝛa ⁊c. vſq; ad finẽ capituli:ꝑ qð oſtẽdit᷑

ꝙ bec thalmudica ⁊ pharixaica doctrina fuit ſtabilita

i terra babyloij ꝗq
eſt terra ſennaar: .ẽ
vbi tanq ſup ba⸗/ Lapitulũ. vI.
n inti⸗ cuerſus ſü: v leua
cet duplex ſit: x uu oculos meos ⁊ ũi/
dictu e. babyloni di: ⁊ cce quattuoꝛ q̃drige
cu m eſt pneipal· Egredientes de medio duo
ſiran nanc abol⸗ rũ mõtiũ:⁊ mõtes:montes

bus hebꝛeis vni erei. In qüadriga pᷣma ?ꝗ
rufi:in quadriga ſecũda ẽꝗ

uerſaliter appꝛo/

batu: vt dictu eſt: nigri: in quadriga tertia ẽq
Enotandag ia albi: et in qdriga qjrta Squi
ſeripturis ꝓphe Varjij Et foꝛies. Et rñdi:⁊ di
tãt neſcietes expo xi ad angelũ ꝗ loquat᷑ ĩ me

nüt iſtud verbũ:
Ecce due mulie⸗
res.de duob vi⸗
cijs qbus phari-
ſei erat maxie im/ ðBðͤͤ
plicati quoꝝ vnũ dicũt eẽ hypocriſim: aliud vo elatõʒ

ſeu ſupbiã mẽtis: De quibꝰ quidẽ duobus vicijs ↄfuta

bat eos chꝛiſtus ĩ euãgelio:de hypocriſi ei matth.xxiij.
ca. Ue vobis ſcribe ⁊ phariſei hypocrite ⁊c.⁊ ſic ĩ mltij

alis locis. de elatioe ſeu ſuꝑpbia mentis: Luc.xviij.caꝰ.
vbi dicit: Ouo homies aſcẽderũt in templũ: vn phari/

ſeus ⁊c. vbi phariſe eos increpat tanqꝙ; ↄfidẽtes de ſua iu⸗
ſticia : o ſpernẽtes ⁊ ſic notãt᷑ de elatiõe ſupba mẽtj

—— „ *

capitulo quito çacharie: vbi poſtil. exponit
ad littera viſiones ibi ↄtentaſ:pm intẽtionẽ glo
ſ oꝛdinarie:burg. derelicta glo. quaʒ õ poſtil.
gradipẽdere oſuenit mira imaginat de thalmudicis li/

bꝛis:de quib hic facit longũ tractatũ q̃ qꝛ fidei fauẽt et
traditioões ↄtra legẽ repꝛobãt nõ reijcio ſed ſolũ ad eius

obiectiões ↄtra poſtil.veri ↄtra gloſam dico. Cũ enim
bmo arguit ꝙ nõ vident᷑ ↄgrue tradi ſub figuris ⁊ eni⸗
gmatib obſcuris: que tranſierũt in pᷣteritũ. Dico q in

—

multis ſacre ſcripture paſſibꝰ p̃ᷣterita tradunt᷑ obſcure
ſicut moyſes in geñ. Narhan ppheta pᷣteritũ peccatum
dauid ſ metaphoꝛa diuitis paupis ⁊ ouicule tracra

nit: vt patz. ij. reg. xij. ⁊ in multis alija locis. Et cũ ſecũ⸗
do arguit ꝙ captiuitas babylonica nõ fuit facta ĩ penã
furti de quo hic dicit in lr̃a:Rñ ꝙ eſaias a pncipio ſue
phetie dixit: Pꝛincipes tui ſocqj furũ:⁊ generalit᷑ ido
ia furtũ dici poteſt: qꝛ per ipam ſubtrahit᷑ deo ſibi
debitus cultus ꝛc. Eapitulũ.V.
Teuerſus ſum. Pic ponit᷑ ſucceſſio quadrupli
cis regni cui ſucceſſiue ſeruierũt iudei: ſcʒ regni
haldeoꝝ ꝑſaꝝ grecoꝝ romanoꝝ: et diuidit᷑

n duas ptes: qꝛ pmo ponit᷑ dicta ſucceſſio:ſecũdo iude

oꝛũ ꝓſperatio: tñ ſub ſeruitute:ſecũda ibi: Et factu eſt.

ꝛima in dnas:qꝛ pꝛimo ponit regnoꝝ ↄditio:ſecũdlo

eoꝝ dilatatio: ibi In qua. Circa pꝛimũ dicit: b ¶ i⸗
di. viſione imaginaria: c ¶ Et ecce quattuoꝛ qdrige.i.
quattuoꝛ regna p̃dicta d Egredietes de medio du
oꝛu montiũ ⁊c.i.ſuccedẽtes ſibi in oꝛbe ſᷣm dicta pꝓphe
taꝝ ſanctoꝑ:qui de ipis ꝓphauerũt: vt pat hic: ⁊ da-
nielis.ij. ⁊ i pluribꝰ alßs locis.⁊ dicunt᷑ iſti ꝓphete mo⸗

gegrediunt᷑ ut ſtent coꝛam

Pomnẽ terrã.Et dixit: Itè:

Quũid ſunt hec dñe mi: Et
rñdit angelus:ẽt ait ad me:
Iſti ſũnt quattuoꝛ vẽti celi

cludit: Qui ſe exaltat hũiliabit. ¶¶ Replica.

etiã romani q ſupꝛa dicti ſunt varij ⁊ foꝛtes: a

Loquit᷑ eni de de ſeipᷣo

tes: ꝓpter altitudin? ateplatiõio: 7 erei ppter ſtabilitat? vir

tutis: 7: duo:qꝛ de duob regnio:aliqᷣ eni fuerũt de regno iu⸗

de: ? aliqui ò regno iſrael: vt patz in libꝛi s regum ⁊ palyp.
e¶¶ In qdriga pma.i.in regno chaldeoz. falSquiruſt.

in hebꝛeo habet. Rubei. qꝛ chaldei multũ ſanguinẽ effude/

rũt:⁊ potiſſime de iu

dſñiatoꝛe omnis tre. In qůa S. In quadriga ſe-
erat eg nigni egredicbat in mello vA Aul
terrã aqlonis:&t albi ẽgreſſi 4
ſunt poſt eos:ẽ᷑t varij ègreſ/ auicz iiculſerutpſeet
ſi ſunt ad terrã auſtri. Qui medi iudeis tempoꝛe
aut erant robuſtiſſimi:ẽxie

—„.— 2 r O aman pcepit omnes
rut ⁊ qrebãt ire ⁊ diſcurrẽ patd

pãbulate trã. Et pãbula quadriga tertia.iſ.¶ĩ re
uerut trã. Et vocauũ mect Abi ge pmm rex aley⸗

locut ẽ ad me dicẽe: Ecce ander

ꝗ egrediũt iĩ frã aglonis:rẽ niretatra bierufaleʒ
geſcẽ ſecerũt ſym meũ ĩ t᷑ra daͤ deſten enao r.

p Et ait ad me.viſionẽ exponẽdo. q ¶ Iſti ſunt q̃ttuoꝛ

vẽti celi.i. qttuoꝛ regna ad modũ ventoꝝ p ter as diſcurrẽ
Egs erd in q̃ttuoꝛ ptib'ꝰ mũdi vnde oꝛiunt᷑ vẽ/

ti.
deo:a quo eſt omis poteſtas terrena. s/In qꝛ Pic
ſequẽter oſtẽdit᷑ vbi iceperũt bellare ad ſe dilatandũ: tñ de

ℳ

ð

t ſtent. in poteſtate ⁊ nn, Br ſibi pᷣfixis a

chaldeoꝝ iam erat deſtructũ ꝑ cyrũ et dariũ. s

quadriga pᷣma in q̃ erãt equi rufi:nõ fit hic mẽtio:qꝛ reenu
S ua

erat equi nigri. i pſe ⁊ medi vt dictũ eſt. t ¶ Egrediebant
ad terrã aqlonis. licet enĩ chaldea nõ eẽt ĩ aqlonari ꝑte re

ſpectu medie ⁊ pſidis:vt in ſupioꝛibus dictũ eſt:tñ regnum

chaldeoꝝ extendebat᷑ vſq; ad ꝑtej aqlonar:vñ ⁊ ex illa bie S
collegit nabuch. exercitũ ad veniẽdũ ) hirim:vt dictũ futt
hiere.j.⁊ in illis ꝑtibꝰ qͥ ſunt ꝓpinque medie ⁊ ꝑſidi:incepe
rũt pſe ⁊ medi ipugnare regnuʒ chaldeoʒe. v¶ Et albi.i.
greci x¶¶ Egreſſi ſunt poſt eos.quia alexander magn ibi
debellauit dariũ regẽ pſaꝝ ⁊ poꝛum regẽ medoꝝ: y¶¶ EEt
reſſi ſunt ad terrã auſtri.i. ſe dila-
ui at erãt robuſtiſſimi.iſti Et
Liertt

varij.i.romani. ʒ
tãtes reſpectu rome. 2

⁊ q̃rebant ⁊c. quia ſe nõ dilataueruũt tm ad vnã ꝑtem: ſed

ad oẽs ꝑtes oꝛbij:iõ ſequit: b ¶ Et dixit.ſ.dñs a quo ẽ ois

poteſtas. c ¶ Ite pambulate terrã. ex omni ꝑte ſpiugido
eã. dD ce ingrediunt᷑ in terrã aqlonis. ipugnãdo re⸗
gem chaldeoꝝ: e ¶ Requieſcẽ fecerũt ſpm̃ meũ.i.irã meã

ſ¶ Et factum eſt. Pic ↄſequẽter ponit iudeoꝝ: ↄſolatio de

deis in obſidione hie
ruſalẽ et eõᷣ captione.

nigri. ꝓpter hoꝛroꝛẽe

aſſueri: qui ſuadente

iudeos ꝑ totũ regnuʒ
ſuũ interfici. i ¶ In

magn: licʒ ve⸗

ſuacerdos 2 alij ſacer
dotes ex reuelatõe diuina exierũt obuiã ſibi in potificalib
ſacerdotalib indumetis:a deſcẽdens de equo deũ celi in
ſummo põtifice adoꝛauit dicẽs:q cũ adhuc eſſet ĩ terra ſua
deus apparuit ſibi in tali effigie: ꝓmittẽs ei victoꝛias de re
gibus terre: vt habet ĩ ſcholaſtica hiſtoꝛia. ¶ ¶ Et in qua/
driga quarta.i.in regno romano;z m ¶ Equi varij. quia
ligun atoꝛes fuerut iudeis maſueti: vt auguſt: a tiber·
T aliqui feroces:vt gaius: nero:a veſpaſiam. n ¶ Et ſoꝛ
tes. qꝛ regnũ romanoꝝ iĩ foꝛtitudine exceſſit pᷣcedẽtia regna
o ¶ Quig ſunt hec dñe mi.i.qͥd ſignificãt he q̃drige ⁊ equi

In qua. Pic cõ⸗

modũ homis irati:cupira qeſcit
qñ punit. Deus aũt puniuit chaldeos p ꝑſas et medos qui
balthaſar regẽ iterfecerũt:a regnũ ep occupauerũt:Dañ.v.

*.

4

*

¶ Liber 2

— ⸗ „, „ „ . „ oemt
egdlficatioe templi honoꝛe edificati. Circa qo ſciẽdũ ꝙ alid pus machabeoꝛ. vſqʒ in fineʒ: in hoc capitulo.vj. agit tuni
iudei de babylone venerãt appoꝛtãtes munera auri ? argẽ oe reglmie populi vei verã euãgelicaz legẽ que diuul- ſabdick 9
ti p templi edificatiõe: eius veneratiõe: et in reuelatione gata fuit ꝓpe deſtructionẽ templi et poſtea de quo dicit noſct
* dinina Rreptu eſt cacharie ꝙꝙ ex illo auro et argento faceret ¶Et ↄuerſus ſum ⁊ leuaui oculos meos.i.trãſiui ad aliã oienütt
coꝛonas: 1 poneret ĩ capite ieſu potificis: ad denotandũ ꝓ- viſionẽ altioꝛẽ. Et ecce quattuoꝛ quadnigeſ. — ſi niſtn
fectũ in ediſicatioe:et Wage Srbor ipthiey'n
admiſtrationẽ ponti ,„ — D equi al 1u 1 63 ſefnotnte
fical offci: 1 9 en dſi ad me dicẽs: Sume a mino. Et ipe poꝛtabit glo⸗ martrio Al⸗ N1 ſoaninioun⸗
ille coꝛone ſuſpederé traſmigratiõe ab oldai ⁊ a riaʒ: ⁊ ſedebit ⁊ dfabit ſux Sijit ne myſter mml ni
in teplo ediſicatel la thobia T ab idaia ⁊ veniee lſolio ſuo. Et erit ſacerd os Ali albi gea vior mnllllfll
decꝛem: rofferẽtiu, tui die illa ⁊ itrabis domũ ſup ſolio ſuo:èt ↄſiliũ pacis ginali. Alij varij nfle
mẽoꝛiã: Et his dictis ioſie filij ſophonie ꝗ venert erit int illos duos. Et coꝛo ſoꝛtej. gratiã acau ſaimnloii
pʒ l̃a paucis exceptij. de babylone:⁊ ſumes auꝝ ne erunt helem ⁊ thobie et vrutuͦ haben cn⸗ i
goiſeun . 3 oEE 2 argentü ? facies coꝛonaſ idaie et hen ſilio ſophonie tee. Dicunt autez mmnunteſe⸗
leſus poͤtiferi ,4 pones capite ieſu filij io memoꝛiale in templo dñi. inſte quadrige egre ſr iſthneinl
pficies. Arad ſedech ſacerdot magni: et Et qui ꝓcul ſunt vẽnient ẽèt dide medio ouo- aiin
eũ oꝛiet i ſub eo ediſi loq̃ris ad eũ dicẽs: Hec ait ediſicabũt ĩ tplo dñi.ct ſci ruͦ gonria ſe de leunii
Wenalchihenane dñs exercituũ dicẽs: Eccẽ etis gꝗa dñs exercituũ miſit anttoggmon umnibonoſe
1 er oaos llos i. vVir:oꝛiẽs nomẽ er.Et ſůbi me ad vos. Erit aũt hoc:ſi tes ex firmitate et nimgit
inter ieſum pontificẽ eũ oꝛiet᷑: ⁊ edificabit tẽpluʒ auditu audieritis vocẽ dñi ſoliditate ſue do⸗ .
2οbabel oucem. oſio: T ipe extruet tẽplũ do dei veſtri. ¶ Ca. vIl. rin⸗ erer olkhen, da Aul,
Ed ꝓcul ſär. qꝛen a vetut 4 ſoui dchenn
nõ ſolũ iudei ſed etiã MUð, te oſumi poſſunt ficgedeſegen
gentiles e ¶ Uemiet. in hieruſalẽ ex deuotiõe: f ¶ Et edi ¶St hi dicunt quattuoꝛ venti egrediẽtes vt ſtent coꝛam ne
ficabũt in templo domini.offerẽdo munera pᷣcioſa ad tẽpli dominatoꝛe vniuerſe terre: qꝛ ad quattuoꝛ ꝑtes mũdi (I iglſenli
neceſſaria: ſᷣm ꝙ habet.ij. mach.iij. ca. Fiebat vo ꝙ et ipſi pdicatio euãgelica diſcurru: quia in omnẽ terrs exiuit inthiton
reges ⁊ pᷣncipes locũ ſummo honoꝛe dignũ ducerẽt:⁊ tem/ ſonus eoꝝ ⁊c. Sed robuſtiſſimis eo dixit: ꝙ pambu⸗ leid b
plũ maximis munerib' illuſtrarẽt. g Et ſcietis. imple lauerũt terrã ⁊ requieuerũt ſeu requ ſcẽ fecerũt ſpiriu int niſelge
tionẽ ꝓphetie mee:⁊ ſic ẽ verbũ cacharie. h¶¶ Erit aute, in terra aquilonis.p quod deſignat ſedes aplica in qᷣ uuiling fnntc
hoc ſi auditu audieritis c p hoc patʒ ꝙ hec ꝓmiſſio ð bo reſidet plenitudo eccliaſtici roboꝛis debebat quielcẽ.i. Nticunpnie
no futuro: ⁊ alie ↄſiles frequẽter intelligunt᷑ in ſcriptura ta ſedere rome qᷓ eſt in terra aglonis. ſ. reſpectu hieruſalẽ: oͦfli obul
li ↄditiõe.ſ.ſi illi quibꝰ fiũt in bono ꝑſeuerẽt:a ſiliter ↄmia vel quia licet in omnẽ terrã exinit euãgelica pᷣdicatio tũ h mmln
tiöes de malo pene ſi pmaneãt in peccatis. Sciendũ aũt ꝙ in europa q eſt aqlonarij reſpectu terre habitabilis. reg mui malmi
vbitrãſlatio nra hic habet: Ecce vir oꝛiẽs nomẽ ei.trãſla euit ſpus oni ·i. eccliaſtica poteſtas q ꝑ ſpm oñi exercet wublinnt
tio chaldaica apõ hebꝛeos autẽtica ſic hʒ: Ecce vir meſſias Et notandũ ꝙ licet hec expoſitio videat eſſe allegoꝛica ſphtiin
nomẽ ep. a ſic intelligit᷑ ad litterã de ieſu naçareno: ꝗ ẽ vere p̃ſuppoſito tñ ſᷣm ↄtinuationẽ ad pᷣcedẽtia ꝙ i bocca. ſ En
meſſias in lege ꝓphetis ꝓmiſſus: qui dicit hic oꝛiẽs:quia loquit᷑ pꝓpheta de regimie eccleſie poſt deſtructione tem theſei
ſm deitatẽ eternalit oꝛit a patre. Et ſubter eũ oꝛiet᷑. qꝛ tunc pli: vt dictũ eſt lr̃alis debet cenſeri ſᷣm regulas ſupꝛa inn fonſel
erat naſciturꝰ ſ̃m humanitatẽ tpaliter de matre.Et ipe edi queſtionę ſuper ꝓlogum Geñ.poſitas. ¶Repliccc. fignnſln?
ficabit templũ dñi.i.eccleſiã de fidelib' ſuis tanq de lapidi capitulo ſexto quattuoꝛ quadꝛigas burgẽſ⸗ is ktite
bus viuis Et ipᷣe extruet templũ.repetitio eſt eiuſdẽ ad ma exponit de quatuoꝛ euãgelijs: que etſi ꝓ myſti⸗ H
ioꝛẽ aſſertionẽ. Et ipe poꝛtabit gloꝛiã. in ſua reſurrectione. .ca expoſitioe ſuſtineri pot: tñ ßm littera nõ pt chium
Et ſedebit ⁊ domĩabit᷑ ſuꝑ ſolio ſuo.ĩ ſua aſcẽſiõe ad dexte- reddi ſingula ingulis Nam nõ eſt ratio qᷓre vnũ euan- erinſcih
rã dei patris: vt dĩ mare vlti. Aſſumpt ẽ in celũ ⁊ ſedet a geliũ habuerit equos rufos aliud albos: aliud nigros: ur rdon
dextris dei. Et erit ſacerdos ⁊c. vnð dicit᷑ de eo ad hebꝛeos aliud varios: qꝛ qᷓuis euũgelia ſunt in ſtilo diuerſa:eſt rc ſir
vij. Hic aũt eo maneat ĩ eternũ ſempiternũ habet ſacer. tamẽ vna omniũ materia:vt patz ꝑ beatũ aug. de co/ i Atn
dotiũ.Et ↄſiliũ pacis erit in duos illos.i.int iudeos ⁊ gen/ coꝛda euãgeliſtax? 2 beatũ greg. ſup exech. Et ſpeãlit utod⸗
tiles ex quib' facta eſt vna ecclia:ſub vno paſtoꝛe ieſu xpo. quadriga cũ rubeis equis nõ dicit ꝓceſſiſſe alijs pcedẽ/ fneiſecy
cetera exponant᷑ ſicut pꝛi. Nec mirãdũ ꝙ in pncipio huius tibus quaſi ꝑ martyres equis rubeis ſignilicatos euan tlebi Eſp
ptis loquit ſcriptura de ieſu filio ioſedech qui ſuit ſigura re geliũ non ſut ꝓſperatũ. Alie eni quadrige cũ ſuis equis igdimir
et nomie ieſu chꝛiſti filij dei:quia ppter ſilitudinem figure ad diuerſas mũudi ꝑtes dicunt in litcera pceſſiſſe: cũ tti inicſe
ad figuratũ ſacra ſcriptura frequeter trãſit ſub vno ↄtextu euãgeliũ ⁊ eius ſon in omnẽ terra ꝑ has 7 illas indiffe feiri 1
de vno ad alterũ: ſicut dictũ fuit eſaie.xiiij.ꝙ ſcriptura lo/ renter exiuit: Uñ ſi expoſitio burg ·accipit yt myſtica: iniſto
quẽdo de rege babylonis: traſit ad loquẽdũ de demone per nõ opoꝛtet figurã ⁊ ſiguratũ per omnia concoꝛdare:vt ſbinich
eum figurato:a ſimiliter fit in pluribus alijs locis. dictum eſt ſupꝛa circa capitulum pꝛimũ Oſee. iiſian⸗
n capitulo. vj. vbi dicitur in poſtilla: Pic ponit᷑ ſucceſ· (Wnli VII. „ li pl
io quadruplicis regni. dditio. . + factum eſt. Hic interponit ſ olutio cuiuſdã N
NOc capitulũ. vj. m ↄtinuationẽ ad pᷣdicta videtur dubij:et diuiditur ĩ duas:quia pꝛmo queſtio n ;
7 ic exponendũ. Naʒ poſtq; ꝓpheta ſcripſerat ð bo- pponier ſecũdo ſoluit:ibi Et factũ eſt. LCirca le Wns
vo regimie ſecũdi tẽpli in ſuo pncipio: ⁊ hoc in.iij. pꝛimũ ſciendum:ꝙ poſt deſtructionẽ ciuitatis ⁊ templi nen len
cæ. vbi dixit: Iſti ſunt duo filij oliue ⁊c. vt ſupꝛa expoſitu,ʒ tempoꝛe ſedechie: iudei poſtea ieiunauerunt annuatim 6 innn
eſt. et ↄñter in.v.ca'. tractauit de doctrina pharigaica ſeu illa die:et quia populus redierat de captiuitate:et tem imnigut
thalmudica nephãda ſub qᷓ regimẽ ſecũdi tepli fuit poſt t· plum erat ꝓpe ↄſummationẽ: ideo iudei qͥ remãſerunt upiine

NE
Nianegut
nosiniincle⸗
utizfann
glu n
ei ai ni⸗
nnmmd N
m mſo,
Wilgepr
l Nwi
mnignian
umindner
ſefninhn
daing
ſtenammeg
Cidenetonr
ninontiſn
mdiodbant
fnimpd n
Gerfüimtmt
ſeliciat iued⸗
Crire geidiani
1nnlavetuſt
hunioſſun
anNſan
Aguumo enil
u honmmitmrig
Soorditrynn

—

— A — — — –V —

—

—w—

—RD

nagitſcefaninenn

Guigſaunli
vrs debehn gutin

lnumtinn
tuiglia ocient

umebzbiudblit

ig hñdi n
lrce allge
lpcalitu gibe⸗

ſtdeſruinin

mfnngleen
ſins.
ve lul zrlil

gir ei
Vrii nlumnn
vinie

labosuillie

ſurizfihruet

. .

iignd

otocini
tiapmno
ui
itnnn

lintn
Ahimn

,liili

uckniine

–

cio pᷣmittend
oꝛatio: t di
cerẽt ſacerdotibꝰ
ſpoͤere de lege et

de alis dubijs.
S ucda fenda toerſ
mihi.i.popu tis ⁊ plãgeret in ꝗnto ẽet ſe/
V in aico b el JIn Po r Plege 3

ciuitas fuerit ca-
ſupꝛa hierf̃.xxxix.

pꝛeterito: ſecũdo
oſolant᷑ de bono

tertio ↄplet᷑ que⸗

Oepie Vi

in babylone miſerũt nũcios in hierem ad pphas 7 ſa-

terdotes: querẽqo ſi deberẽt ab illo ieiunio ceſſare:⁊ h
eſt qð dicit: a ¶ Et factũ eſt ĩ anno.iiij. darij regis.in
cup anno ſexto templũ fuit oſummatũ. b ¶ In quar

ta.ſ.die mẽſis.ix. qᷣ eſt caſleu.cui apud nos coꝛreſpodet

nouẽber: ⁊ ſic ac⸗
cipit᷑ hic nonꝰ mẽ l8e
ſaln oꝛcluefe. Tfactũ ẽ in ãno qᷓrto
lſox: in q oꝛdine rii recis: factũ ? per
martũ eſt pꝛimuj arij regis:factũ ẽ ve

— E
vr declatatu futt bũ dñi ad cacharia i quar-

et Erodi. xij. miſèrũt ůd domũ dei ſara
c(Et miſerüt. ſar et rogomelech et viri ꝗ
babploe d̃ erãt cũ eis àd pᷣcandũ faciẽ
domum dei ſara⸗ Een⸗ ſacerdotibꝰ
crat inter nũcioo dom dñi exercituũ pꝛo-
r ſcaum phetis loquentes: Nunqd
acieʒ domini. q 5 mitei j
omm bono nego flendũ ẽ mihi ĩ ꝗntõ menſe

vel ſanctiſicare me debeo ſi
ct feci iã multis annis:Et
factũ ẽ verbũ dñi exercituũ
ad me dicẽs: Loquere ad
oẽm pplm terre:⁊ ad ſacer
dotes dicẽs:Cũůʒ ieiunare/

⁊c.qui debent re/

„

ptimo per hos ſeptuagĩta
annos:nundd ieiuniũ ieiu⸗
naſtis mihi:Et cũům come/

qnto mẽſe. licʒ eĩ

pta quarto mẽſe:

tm nõ fuit ↄbuſta diſtis ⁊ bibiſtis:nlinqd nõ

vſq; ad menſem

P. nſem pobis comediſtis ⁊ pobilſ/
quitũ: vt dictũ ẽ

vlti. i ¶ Et fact in manu ꝓphaꝝ pꝛioꝝ cũ

zſqune adhuc hierlin habitaret et
nit ĩ qua ſolutise Eſſet opuleta: c ip a27 vꝛbes
ſic pcedit᷑: qꝛ pꝛi in circuitu eius:⁊ ad auſtꝝ

mo increpant᷑ de

⁊ in cãpeſtribꝰ hitaret᷑: Et
modo ieiunandi

factũ eſt pbũ dñi ad cacha
riã dicẽſ: Hec diẽ dñs exer
cituũ dicẽſ: Juůdiciũ veꝝ iu

futuro:ca.ſeqnti cltuu Ju ,
dicate:èt miſericoꝛdiã ẽt mi

ſtiois ſolutio ver⸗ es facite r ſqʒ cũ
seee. ſeratões faciie ynuſgſqʒ cũ
pituli: ibi Et fa

tu eſt. Pꝛima ĩ duas:qꝛ pᷣmo ꝓpheta arguit modũ in
debitũ ieiunãdi:ſecũdo itaneltad rectũ oig viuẽdi:
ibi Et ſactũ eſt. Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ licet iudei ĩ diebꝰ
ieiunioꝝ ſuoꝝ abſtinerẽt ab aliquibꝰ cibis:nõ tamẽ ab
ſtinebãt a vicijſ: ppter qð erãt repᷣhenſibiles:ſm ꝙ dif⸗
fuſe oñdit eſaie.lviij. ideo ibidẽ dicit: Nolite ieiunare ſi
cu b diem. ⁊ hoc mõ arguit eos ꝓpheta dicens:
Cũ ieiunaret ⁊ plãgeret ĩ qnto.ſ.mẽſe pꝓ ciuitatis
⁊ templi deſtructiõe: l WElt. ꝓ iterfectiõe go/

dolie:ad quã ſecuta eſt diſꝑſio ręliquiarũ populi iude
m ¶ Per hos.lxx. annos. captiuitatis: n ( Nundd

ieiuniũ ieiunaſt mihi.i.ad honoꝛẽ meũ.q.d.nõ. qꝛ nõ
abſtinuiſtis a peccatis. o CE. cũ comediſil ⁊ bibiſtis.

laute p ieiuniũ: p( Tlũquid nõ vo.come. a bibiſi.

meiſis bibiſtis: Huͦnac
Hr babee rai nõ ſũt pᷣba q̃ locut᷑ eſt dñs

den ad veſtrã voluptatẽ q d. ſic. ⁊ nibil pauperib dediſi
Nũquid nõ ſunt ver. q locu.ẽ dñs. de modo ieiunãdi

indebito r¶ In manu ꝓphaꝝ pꝛioꝝ. ſic legaru eſt de
eſaia:qui ſuo tpe arguit ieiunãtes male. s
Dic ↄnter inducit ppim ad debituũ viuẽdi modũ: ⁊ ſubdit:
t¶ Judiciũ verũ iu⸗

fratre ſuo.Et viduaʒ ⁊ pu

pillũ ⁊ aduenaʒ ⁊ pauperẽ
nolite calũniari:⁊ malũ üᷣir
fratri ſuo nõn cogitet ĩ coꝛ⸗
de ſuo.Et nolueruũt attẽde-/
re ⁊ auerterũt ſcapulã rece/
dẽtes: ⁊ aures ſuas aggra/
uauerũt ne audirent: ⁊ coꝛ
ſuũ poſuerũt vt adamantẽ
ne audirẽt legẽ ⁊ ᷣba q̃ mi/
ſit dñs exercituũ in ſpũ ſuo
ſancto pꝑ manũ ꝓphaꝝ pꝛi
oꝛũ. Ei facta eſt indignatio
magna a dſio exe cituũ.Et
factu eſt:ſic locu ſum ⁊ nõ
audierũt:ſic clamabũt ⁊ ñ

exaudiã diẽ dñs exercituũ

Et diſperſi eos p oĩa regna
q̃ neſcierũt:ẽèt fra deſolata ẽ

ab eis eo ꝙ nõ eſſet trãſiẽs

⁊ reuertẽs:et poſuer̃t terrã
deſiderabilẽ ĩ deſertũ.vIII.
NX f ufãctũ eſt verbũ do/
nini exercituũ dicẽs:
Hec dicit dominus exerci/
tuũ: c᷑latus ſum ſyon celo
magno:⁊ indignatiõe ma/
gna celatus ſum eam. Hec
dicit domin exercituũ:Rè

uerſus ſum ad ſyon:èt ha

bitabo in medio hieruſalẽ
Et vocabit᷑ hieruſaleʒ ciui/

tas veritat:⁊ mons dñi exx-

ercituũ mons ſe ancuiſicatus
Hec dicit dñs exercituum

t factü eſt.

dicate. nõ deferentes

alicui ↄtra iuſticiã ti‚-

x

moꝛe aut fauoꝛe.
t miſericoꝛdiã. q;⸗
ad mẽtis affectũ
t miſeratioes.

qtum ac

d multiplicẽ
fectuz y Facite⸗
cũ pſonis indigentibꝰ

effectuʒ

cuiuſcũq; conditiois
aut ſexus. 3 (¶Uir
fratri ſuo.i.ꝓxio ſuo
a nõ cogitet i coꝛ⸗
de ſuo maluũ.ex qͥ pa-

tet falſitas ioſephi di

cẽtis libꝛo antiqtatũ

xij. ꝙ co

gitatio nõ eſt

peccatuʒ niſi ꝓcedat H
ag effectum.

noluerũt attẽdere.ad

verba ꝓphetaꝝ pꝛes
veſtri qui erãt ĩ hieru

ſalẽ ⁊ regno iude ãte

deſtructõeʒ hieruſalẽ

ſed magij ꝓphetas ꝑ

ſecuti ſunt ad moꝛte.

c¶¶ Et facta ẽ idigna
tio magna a dño.qui
p chaldeos ciuitatem
templuʒ deſtruxit:

po pulũ

do ⁊ ꝑtim captiuãdo
ideo ſequit᷑: d ¶ EEt

ꝑptim occidẽ

—

diſpſi eoj ꝑ oĩa regna
ip multa:vt ꝑ rgna
aſſyrioꝝ: chaldeoz:
ſaꝝ: ⁊ medoꝝ: e
Et tra ðᷣſolata ẽ ab

eis. i. ꝓpi eoꝝ deme/
rita. ſ ¶ Et poſuer̃t
terrã deſiderabileʒ.i.

iudeã q̃ fuit deſidera

bilis pꝛibꝰ ſanci:non

tã ppter
qꝛ terra

ei fertilitatẽ
egypti ẽ ferti
pter mũdi re

ꝓpheta boni ꝓmiſſionẽ:vt bonus ſamaritan poſt
vinũ moꝛdicatiuũ infundẽs oleũ lenitiuũ: et diui
dit᷑ in duas ꝑtes: qꝛ pᷣmo ponit᷑ dicta ꝓmiſſio: ſecũdo pꝛo-
miſſionis ↄfirmatio:ibi Hec dicit. Pꝛomiſſio vo iſta eſt de

lioꝛ:q; ꝓ
demptoꝛẽ qui opatus eſt ſalutẽ. Carlit n .
factum eſt. Hic poſt populi increpationem ponit

rita caſtigatio:cũ dẽ in pſona dei:

pPſpa hitatiõe ciuitat hierlm reedificate. Pꝛemittit᷑ tñ pᷣte⸗

b ¶ Zelat ſũ ſyon.ſiẽ vir
vxoꝛẽ:ꝗᷓ acriter coꝛripit eã deliquẽtẽ:⁊ accipit h̊ ſyon ꝓ po/
pulo qᷣ ibi ↄueniebat ad tẽplũ:⁊ etiã ꝓ tẽplo:qꝛ pplus caſti-
gat fuit ꝑ captiuitatẽ:⁊ templũ icenſũ ꝓpter populi mali/
ciam c ¶ Reuerſus ſum ad ſyon. in dulcedine clementie:
d ¶ Et habitabo i medio hierlm. qꝛ poſt reedificationẽ tẽ
pli ivi viguit cultus dei:et etiam ibi erit multitudo populi:

R

””

— ι „ &● g . ℳ „ℳ 8 ℳNM „ „ „»— Gbümun
ideo ſequit: e ( Adhuc abitabũt ſenes ⁊c᷑. qꝛ nõ interſi- veritatẽ.ſine dolo et deceptioe. 3(¶Ueritat4 iudiciũ igiſe
clent᷑ in iuuentute ſic antea. cetera patẽt in littera. f ¶ Hec bacis iudicate. ſine ꝑſonaꝝ acceptioe a ¶l. n poꝛt ve⸗ 8 (Mo⸗
Dicit. Dic ↄñter ſequit dicte ꝓmiſſionis ↄfirmatio: ⁊ diui ſtris. in poꝛtis eni ciuitatis ſedebat antidqtus iudices:vt ſceluaruen
dit᷑ in duas: qꝛ ꝛimo ↄfirmat ratione:ſecũdo exemplo: ibi omes tam indigene ꝙ aduene in ꝓmptu poſſent eos in titpi u⸗
Pec dicit. Ratio autẽ accipit ex dei potentia cui nihil ẽ difj uenire. cetera patet b ¶ Et ſactu eſt. Hic ponit ipletio 1angos Sp
i videbit diffi ½ . „ „ lubpꝛa polita: ſemmin
Ale in oculis relidarã AZAgdhuc habitabũt ſenes et hec. Et rit: ſic er at maledi- uigle n onaanie, Eun nlact
