i. cito deſiciet:iõ ſeqᷣtur: rnore bñfac amico tuo. uò ac veteri teſtamẽto. I¶ Et in tanuls uli ckit
i. oĩ pximo incigerl p quã eſt igreſſus lgei ſaen
nã ois ꝓxinpex chari . „ „ *, „ „ . „ Ainn⸗ ſolgnitare.
tate eſt diligedus.¶k gquͤod demõſtratum ẽ tibi. Qui cogitat vias illius in a Amngherez uiln
ſo oefrauderis a die Teſtamẽtũ.n. huius mũdi coꝛde ſuo:et in abſcondiij tavomälc. ſijnern
vonat ſegito trinte moöꝛte moꝛiet. Antè moꝛtẽ illius intelligẽs:vadẽs poſt firmit credẽdo: 7 ee
₰ . 7 . 4 . „ 1 — 2 6, „ . . 2 pii * ₰ 5
grnis inſiſtendn,. bſiſac amico tuo: ⁊ ſz vireſ ti alt imnslligatos . ſe ſuauner aeglan id⸗
1CEt bticula bone tuas expoꝛꝛiges da paupi. illius con 1—.◻☚01„ P rietib ill ſigens Pſeuerän⸗
diei no te ptereat. i. te Moͤn defrauderis a die bo per ſeneſtras illius: ct in ia⸗ ulaj i. ſuñ iatel⸗ ſtniin
vacun iol bo no:et particula bone diei ñ nuis illaudiẽs. Quũi rege· ectü: ne ad curio nn den
eeeendin . tepᷣtereat. Nonnẽ alijs reli ſcit iuxta domũ illi:ctĩ pa ſar ena uge, finli
alis relinchhe 4 do. ques doloꝛes ⁊ laboꝛes tu rietibus illo figens palum. o Sius ca⸗ d⸗ 6
malius i erpee os Yu diuiſione ſoxtis da Staͤtuet calula ſua ad ma⸗ ſulaz ſus i. don nalleil
bonis auann ilio Taccipe: ⁊ iuſtiſica aiam tu nus illius ᷑t regeſcent ĩ ca mawills. deiex he⸗
meoꝛl. I accipe. am. Antẽ obitũ tuũ opare ſula illius bona per euum. pectãdo cotinue ſeoilui
oꝛdinauit.n. deus: q iuſticiã: quoniã nõ eſt app Stãtuet ſilios ſuos ſuͤb teg dona gfe ſue: i *
aliq ſint auperes æ inferos iuenire cibũ. Ois mie illiuſ:ct ſub ramis eius ſt a⸗ ⸗ 1 . mnm⸗
aliq diuites: vt diui ·¶(ro ſicut fenũ veteraſcet:? moꝛabit. Pꝛotegetur ſub us bona l. gfe Lgre
les hauneib. veethi ſicut foliũ Kuctical larbo tegmie illia fno⸗ iglo vong. r te
na. o ¶ Anñ obi. tu. re viridi. Alià generant᷑ ? ria eius requieſcet. ¶. xV'. euũ.ſ. deum CIs N
opa. iuſticiã.i. opa iu alia deijciũtur: ſic generatõ Ai timẽt deum: faciet Stalnherſt mo⸗
ſticie legalis ince.— carnis ⁊ ſanguis alia finit: Eillud: et qui ↄtinens det Bub teg
toein . denn ⁊ alia naſcit. Oẽ òp coꝛu iuſticie appꝛehẽdet illaz: e mine illü. erudiẽ ſium
roj mentrecibihi. ptibile in finẽ deſiciet ⁊ qui obuiabit üli qaſi mat ho/ go eos iĩ dictis. iitĩ
rẽdilocũ. q ¶ Ois illud opat ibit cum illo.Et noꝛificata:&t qi mulier a vir vE n ra ll Ee⸗
caro ſiẽ fenũ vetera⸗ H& op electuʒ iuᷣſtiſicabit: ginitate ſuſcipiet illü. Tiba eb. x Moꝛa att,
ſer. ois hoette deli & operat üllud honoꝛabi bit illü pane vite ⁊ ĩtellect? bii meditando 27 nimtil
rant r alia vicitur. tur in illo. Beaͦt vir qui in et aqᷓ ſapie ſalutar potabit Geanco⸗ T mim.
nã gnãtio vnt eſt cꝛ ſapia moꝛabit:t ꝗ in iuſti nz nn Wimn in ila: Pioteſer ſlr los criär
upnoelte i⸗ cia meditabit:ẽct iĩ ſenſu cõo/ Et non flectetur: con ine re pko. t . inil
prrtto carnis 1 ogne gitabit circũſpectõem dei. bit illũ et nõ confũdetur:ct ig epregeſcet. ſgikt
B i. boinm: na pone adeptõeʒ pmio?z 16 40
nis.i.hoium:nã parẽ = . „ ic conſeanent N .
tibus moꝛiẽtib filij ſuccedũt in loco eoꝝ ſim ſtatũ coꝛpalẽ. Ui timet deum. Pic conſequent ¶I. xV. wgkitdeil
Pe ſe. - Cuc Sem: 2 deſcribitur acquiſite rei fructus:⁊ diuiditur notijde
t ¶ Oẽ opus coꝛꝛuptibile.i.ducẽs ad coꝛꝛuptõem: qð ꝓpᷣe gectt Pantronaſt oſengirurpmo gutbus lire

— „ „ 7„ 9„ „ 7 3 1
ẽ peccatũ. v¶ In fine deſiciet.i.deficere faciet a beatitu
ne. x Et oẽ op'electũ.i.meritoꝛiũ. y ¶ Juſtificabit.i.
a deo appꝛobabit tanq; iuſtũ. 3¶ Et qͥ opat᷑ illud honoꝛa
bitur ĩ illo.i.p illo honoꝛe celeſti ⁊ eterno. a ¶ Beat vir.

qualiter iſte fructus conceditur: ſcoo quibus denega iphenitui
tur:ibi Homines ſtulti.Circa pmũ dicitur: a ( Qui nſſoniiin
timet deum faciet illud.ſ.qð pꝛedictũ eſt de inquiſitio ſhan

emotis ĩpedimẽtis:hic accedit᷑ ad ppoſitũ tractãdo ð vir ne ſapiẽtie. b ¶ Et qui ↄtinens eſt iuſticie.i.tenens ea llilt urn
en Erertitlobm ordine in deũ:in ine oꝛdinat hõ ꝑ vital in coꝛde ſimul ⁊opere. c ¶⸗ — tlam ſeigti eer.
cognitõem ⁊ peccati deteſtatõem:igit pmo agit᷑ de pmo:2 ꝛ entiam diuinã. O ¶ Et obuiabit illi. nam pzeocend Cbein
ſcðo.ſeq̃nti.c.ibi Non dixeris.Pꝛima in duas.qꝛ bᷣmo cir eos qui ſe concupiſcunt:vt illis pꝛioꝛ ſe oſtendat:Sapᷣ. ſefillicbi⸗
ca vitatis ſapiam cõmendat᷑ acqſitois act:2ꝰ acdſite rei rru .vj. e¶ Quaſi mater aonorlſicata l. omni boneu — Naniliau
ctus i pncipio ſeqntis.c. Circa pᷣmũ oẽ: a ¶ Beat vir. ĩ ſye. digna:a qꝛ facit honoꝛabiles illos quib 5 . luna doſtß
b ¶ Qui in ſapia moꝛabit᷑ meditãdo diuina:quoꝝ cogni qãſi mulier a yginitate ſuſcipiet lam. uc 0 ume ſifiillcta
tio ꝓpe dẽ ſapia:qſi ſapida ſcia.Et qm nõ ẽ tĩ de dinis me tioſuʒ. g ¶ Libabit ill pane vrel ho⸗ acte be iptu fmwileer
ditatio ſpecalatiua: ſed etiã extẽſione ad opyfit pꝛactica: na re: Matth.iiij. Nõ iĩ 21an viun da: iorns do ſukion
ꝓpter amoꝛẽ dilecti pᷣcipit oꝑari: ideo ſpᷣditur: c ¶Et. di edit de oꝛe dei. b Et aq lapie ſalutar 1. gra lpul nrempe
iuſticia meditabit.reddẽdo deo debitũ cultũ ꝓximo ſuo ſancti:de q Joh.iiij. Qui biberit ex aq quã ego dabo ei nngen
iuſtũ cõuictũ. d ¶ Et in ſenſu.i.ſenſate e ¶ Logitabit cir no ſitiet ĩ enũ: ſʒ aq araege obe ei fiet iĩ eo fon aque nin⸗
cũ.dei.i.ꝙ deus circũſpicit oia:⁊ vbiq;:hebꝛe.iiij. Oia nu ſaliẽtis ĩ vitã eterna. i¶ Et rmabit in illo. deo firmi hwfnn 4
da ⁊ apta ſunt oculis ei. 6 Qui togitabit vias illius.i. ter adherẽdo. k¶ Et n flectet. a rectitudine iuſticie. Augen
opa dei que ſũt vie deueniẽdi in cognitõem eſ: Ro.j. Jnui l ¶ Et ↄtine,illũ.i.ðs tenebit eũ fecũ ꝑ bſeueratiam in Vondnd
ſibilia dei a creatura mũdi.i.ab hoie ꝑ ea que ſacta ſũt itel bono. m (Et non anner cun ekdanan ſein
lecta coſpiciũtur:ſempiina qͥʒ vtus ei a diuinitas: iõ ſeqt: bit᷑ cum electis:ideo ſequitur: n ¶ Et exaltabit illum mniec

N
niab Ufen

uii icl
menkann

npeman
9Strdne
lllnſli on
cüſ. ſ
mln
cin iin
Wgtiu
ial

uG
4 Anns
z
oasiſen
S
16,1 oa
4.
binallem
opermdo.
oregeſ
nineild aſ⸗
hint
Cninun 07
incns nunn
ſntrnm
ant

apud ꝓximos ſuos.i.apud ſcõs ſuos qui ſũt deo ꝓpin
qui:⁊ qꝛ talis nõ ſolum ſibi pficit ad ſalutẽ:ſʒ etia alijs:

dũ pplm. p

adimplebit eũ ſpũ ſapie.ad deguſtã

R R H S .—
.₰

CEccleſiaſtici xv.

deus. ſ. pctã. n ¶Ne feceris hoc erroꝛe deceptꝰ. Alio mõ
poſitiue:eo ꝙ de ðdẽit hõi fomitẽ peccãdi: qð remouet di-

cit ab in planos:qð ẽ erroꝛ ſiue deceptio:ad qð ſpᷣdit rõ:

ſeqtur: o ¶ Et in medio eccle aperiet os ep. ad docẽ' cenj: o ¶ õ dicas ille me iplanauiti.errare me fecit:⁊ di
4 E

dũ dina. q ¶ Et intelleci. ad ꝓponẽdũ ea lucide in e· p¶Tlon.n. ⁊c iĩpiji.peccatoꝛes: ꝓpt qð nõ dedit ſomitem

2—

cleſia. r ¶ Et ſto

peccãdi:ſed hõ incur

la gle i.ſacerdota . „ „ itit illũ ex ſua culpa:
li dignitate. ¶ ¶ exaltabit illũ apud ꝓxios abũdabit: ẽt dñatoꝛ dabit Pꝓpi qus ſplata eſt ei
Ueſuet illum. s ſuos. Et i medio eccleſie eaʒ illi. Non dixeris: p de iuſte oꝛiginalis iuſti⸗
freq̃nter in eccla . er ., ,„ Ee cia:que ↄſeruabat in
tingit. vel Sto⸗ aperiet os eius:c᷑t adimple um abeſt:que.n.odit: ne ſe erioꝛes vires aie ab
gle. i. gla copo bit eũ ſpiritu ſapie intelle ceris. Nõ dicas:ille me im/ oi rebellione z rõem:
ris ⁊ aie:qð ſꝑſfit ctus:et ſtola gle vẽſtiet illũ planauit:non.n. neceſſ arij hõ etiã deſtitut oꝛigi

pſeuerãtib i exẽ
plari vita ⁊ ſalu⸗
tari doctrina: ⁊?
qm̃ ex ſalute au-
ditoꝝ: auget᷑ glia

doctoꝝ ſeqtur:
t Hocũditatẽ ⁊
exul. theſaurięa.

ſuꝑ illũ.i.multi⸗
plicabit:⁊ quoni
am hec glła no ẽ
trãſitoꝛia: ſubdit᷑
Et noie eino ⁊c.
v ¶ Doies ſtulti.
Pic ↄñter oñdit᷑
quib' dina ſapiĩa
denegat:⁊ qm̃ op
poſita iuxta ſe po
ſita magis eluceſ
cũt:iõ cũ hoc oñ⸗
ditur qb ex ſuo
merito ocedit᷑: di

—,

nali iuſticia ꝑ rõnem
põt repᷣmere ĩoꝛdina
tos mot' partis ſenſi⸗

ſunt ei hoĩes impij.Omnè?
execramentuʒ erroꝛis odit
dſiſ: t nõ erit amabile time

Ycũditatẽ ⁊ exultationeʒ
theſauricabit ſuꝑ illũ:⁊ no/

mine eterno hereditabit il dñſ. enoeri bile timé tiue: que nata ẽ rõni
lü. Hoies ſtulti ſ appꝛehẽ tibul eüũ. Deus ab initio cõ obedire: vt pʒ non ſo
dent illã:᷑t hoĩes ſenſatiõb ſtituit hoĩem: èt religt illux lũ ꝑ dicta ſanctoꝛaſz

„ — Y ½2* — „— . ‚1 ſoen 4 . . j. thi.
uiabũt illi. Hoĩes ſtulti ñ in manu ↄſilij ſui. Adiẽcit 4 4 e Rermmerck

videbũt eã:longe.n. abeſt mandata ⁊ pᷣcepta ſua. Si erroꝛis.i. oĩs erroꝛ q
a ſupbia ⁊ dolo. Airi mẽen ũolueris mãdata ↄſeruare ẽ deo execrabilierr et
daces nõ erũt illius memo conſeruabũt te:⁊ĩ ppetuñ hoibus bonsla
res: èt viri veraces iuenien fidẽ placitã ſeruare. Appo crit amal de ac 1 bot
lur in illa: èt ſucceſſum hã/ ſuit tibi aquã ⁊ ignẽ:ad qdð bus pijs ⁊ iuſtis. (lr
bebũt vſq; ad inſpectöem volueris poꝛige manum De ab initio. Dic cõ
dei. Nön ẽ ſpecioſa laus in tuam.Antè hoĩem vita et lequẽter de ca beccatt

. g⸗ Ranſi 2 7„ HO detminat veritatem:
ôꝛe peccatoꝛis:qꝛ non eſt a moꝛs:bõnũ ẽt malũ. Qð circa qð oñdit pmo:

dſio miſſus:qm̃ a deo ꝓfe/⸗ placuerit ei dabit illi: qůo⸗ ca deo ẽ potẽtia cõ⸗
cta eſt ſapia. Sapie.n. dei niã mlia ſapia dei ẽt ſoꝛtis ſeruãdi iuſticiã: ſcðo
agſtãbit laus:èt in oꝛe fideli ĩ potẽtia ùidẽs omnes ſine oñdit hoiĩem eſſe pec
cati cãm: ibi Appo⸗
ſui tibi. 3*? remoueta

mines ſtulti. i.ſt ne dẽ ſtult ab extollo is:qĩ inani deo cauſalitatẽ iſtã:ibi Nemini. Circa pmũ dic: . ¶ Deu⸗

ter ſe extollit. x¶

Non appꝛe.illã.ꝓpi ſuã ſupbiam. ab initio ↄſtituit hoĩem.ſuꝑ creaturã iferioꝛẽ. S¶ Et re

Et hoiĩes ſẽſatt

uiabunt illi. Matth.xj. Cõfiteoꝛ tibi pẽ dñe celi ⁊ tre:

ℳ

qt illũ ĩ manu oſi ſui.nõ ẽ ꝑ hyitelligẽdũ:ꝙ ſytraxerit ei cõ/⸗
ſeruatõem ſuã ⁊ gubernatoem:qꝛ ſtati cecidiſſet i nihilũ: ſʒ

—w
„

.i. recurretes ad auxiliũ dei.

qm abſcõdiſti hec a ſapiẽtib a pꝛudẽtibĩ oculis ſuis: ꝓ qꝛ fẽ eũ arbitrio libeꝝ – ẽ cõſeruãdi iuſticiã ptãs:
i

reuelaſti ea puulis.ex hoc pʒ qð ſpdit᷑: Hoies ſtulti ⁊c᷑.
pʒ. a ¶ Uiri mẽdaces nõ erũt ill memoꝛes.qꝛ non

nã poſſe peccare non ẽ libertas:nec pars libertatl:ſed eefe
ctus ſequẽs libeꝝ arbitriũ:eo ꝙ ẽ de nihilo. t ¶ Adiecit

cogitãt de illa. ra ar ve rtatl de aliq firmat me· mãdata ⁊ pᷣcepta.i.ſuꝑ libexꝝ arbitriũ qͥ põt iuſticia ↄſerua

moꝛiã de illo.

ſa ẽ oĩs vitas vite: iuſticie ⁊ doctrie. c ¶ .
.i. ꝓſperitatẽ d en q; ad iſpectõeʒ dei. i. clarã

vilionẽ ĩ pꝛia. e
f¶ In oꝛe pctõꝛis.

—

cia sc. g

h¶ Aſtabit laus. nã laudabilis ẽ a deo ⁊ hoibꝰ.
ĩ oꝛe fideli abũdabit.nã ſibi ⁊ alijs ꝓfic̃. k

ri:addidit legẽ nãlẽ ipꝛeſſã hoi q dirigit ad ↄſeruatõem iu-
ſticie: ⁊ ſic adiuuat. v ¶ Si mler h tua po
teſtate. x ¶ Cõſeruabũt te.ad vitã gloꝛie:Matth.xix.Si
vis ad vitã igredi ſerua mãdata. y¶ Appoſuit tibi. Hic
ↄñter oñdit petm̃ eẽ ab hoie dicẽs: Appoſuit tibi aquam ⁊

Et viri vaces ĩueniẽt ĩ illa.nã ab ip
t ſucceſſuʒ.

τ ſpecioſa laus.i.deo placita.
qð ẽ poilutũ:qꝛ nõ ẽ a dño miſſus:

pᷣſ.xlix. peccatoꝛi aũt dic de: Quare tu enarras iuſti/ ignẽ. i. refrigeriũ gle ⁊ penã gehẽne.pmũ ꝓmittendo ⁊ per

apie. n. dei.i. date a deo doctoꝛi. ↄns attrahedo ad ipᷣm: ſcᷣm vo cõminãdo:⁊ ꝑ ↄñs ab ipo
¶Et pctõ dterrẽdo a retrabẽdo:⁊ ſic ĩtelligẽdũ eſt de ſeqntibus

äſi 8 ¶ Et dna. cum dicit: ñ hoiĩem vita. gratie. 2 ¶ Et moꝛs. cul⸗
da. eam illi. augendo in ipſo donũ ſpũſſancti. CRS pe. a (Bonu. meritoꝛiũ. b (Et malum. demeritoꝛiuz.

dixeris. Poſtq auctoꝛ iduxit ad dei cognitõem:hic cõ
ſeq̃nt᷑ inducit ad pcti deteſtatõeʒ:⁊ diuidit i duas ꝑtes:
qꝛ pmo ĩducit ad hoc rõcinãdo: 2 depᷣcando.c.xxiij.
R adhuc i duaſ:qꝛ pᷣmo iducit ad hoc ex cã peccati:
cdo ex actu peccãdi.xix.c. Pꝛima adhuc ĩ duas: qꝛ pᷣ-
mo declarat zperat ſiue pncipiũ:ſcõo ponit pcti re
i Elłyna viri.· Pꝛima adhuc in duaj:qꝛ
bᷣmo r̃mouet erroꝛẽ:ſcòo docet vitatẽ:ibi De ab initõ.
LCirca pᷣmã cãm pcti alid errauerũt attribuẽtes eã deo:
Uno mõ negatiue.ſ.eo ꝙ nõ dedit hõi vtutẽ ꝑ quã poſ
ſet pctm̃ cauẽ:qð remouet dicẽs: ¶ ¶ Nõ dixeris:pꝑ de
um abeſt. ſ. mihi vtaj vitãdi pctm̃. m

mediũ.xvij.c.

c¶ Quod placuerit ei ⁊c. i. in poteſtate eius eſt ad bonum
tendere a malo declinare:⁊ ſbᷣditur cã: d ¶ Om multa
ſapientia dei.ex magnitudine.n. ſue ſapientie ꝓceſſit: ꝙ na
turã angelicã ⁊ humanã bonã ſed mutabilem fecit:vt qui
ꝑmanere nollent ruerẽt:a qui ĩ conditõe inocentie ↄſiſterẽt
tãto ĩ ea iã dignp:q;to ⁊ ex arbitrio ſtarẽt firmius:⁊ eo ma⸗
ioꝛis meriti apud deũ ſierẽt:quo mutabilitat ſue motũ vo
luntatis ſue ſtudio fixiſſe X dicit HGꝛegoꝛius de ange

lig moꝛal.libꝛo.v. e ¶ Et foꝛtis in potentia. ad pꝛemian
dum ſtantes ⁊ puniendum cadentes. f ¶ Uidens omnes
ſine intermiſſione. nude ⁊ clare: ſpeciali tamen modo iu
e.n,/odit. ſtos: nam videt ad bonum ipſoꝛum: ideo ſaunur:⸗
D 33 4

——

=

gO ¶ Oculi oñi i oculi ſue mie. h ¶ Ad timẽtes eũ. timo
re filiali. i¶ Nemini. Pic ↄñter oñdit deũ nõ eſſe cãʒ pe
cati:⁊ hoc ondit duplici via:⁊ꝰponit᷑.c.ſeq̃nti:ibi In ſyna
goga.Pꝛima adhuc ĩ duas:qꝛ pmo ꝓbat᷑ ppoſitũ:ꝛ· infert
qðdam coꝛꝛelariũ in pncipio ſequẽtis.c.Circa pmũ facit ta
lem rõem: Peccatuʒ
ſubditi iputat᷑ dño:

velbalbiego illud ſie intmiſſione. Ochli dfü ad
ornemrd oͤpetit o litnẽtes eũ: ⁊ ipſe agnoſcit
ꝛc. Dicit igi: ¶ i ẽm operã hoĩis. Mmini
2 * ₰— „ E *
Nemini madauit im mãdauit ſpie agere:ctnemi

pie agẽ. bñ tñ pᷣcipit
fieri aliqd qð ẽ iuſtũ:
qð tñ impie agit᷑: ſiẽ
p Nabuchodonoſoꝛ
captiuauit ſilios iſri
penã ſue idolatrie:ꝛna
buchodonoſoꝛ tamẽ
hoc fecit ipia volũta
te:que qdẽ impietas

ni ðdit ſpatiũ peccãdi. Nõ
Sniʒz ↄcupiſcit multitudinẽ
filioꝝ iſideliũ èt inutiliũ.
Eiocũderis in. xyvVI.
filijs ipijs ſi multipli⸗
cẽtur:nec oblecteris ſuper
ipſos:ſi nõ ẽ timoꝛ dei in il/

nõ fuit a deo: ſ ama lis. Mn credas vite illoxꝝ:
licia nabuchodono Et ne reſpexeris in laboꝛes
Ernent eo. AM+1o7à. . vn uim?s
Peccadi. ſed ſoꝓp deüũ:qᷓ;ᷓ mille filii ĩpij.Et uᷣti

le eſt moꝛi ſine filijs: q; reli/
quere filios ĩpios.Ab uᷣno
ſenſato inhabitabit᷑ pꝛia:⁊
tribus ipijs ðᷣſeret. Můl

hibuit: 2 ſbᷣditur ca:
m ¶ Nõ.n.ↄcupiſcit
mltitudinẽ filioꝝ in
fideliũ.i.imitãtiũ pa
tres in infidelitate re
ſpectu dei. n EC t
inutiliũ.i.nociuoꝝ reſpectu ꝓpximi:minus.n. dicẽdo plus
ſignificat. Nõ obſtantibꝰaũt pᷣdictis poſſet argui ꝙ deuj ſit
cã peccati:qꝛ id qð ẽ cã cauſe ẽ cã cãti:deus aũt eſt cã effici/
ens liberi arbitrij:qð eſt cã peccati:vt dictũ eſt:s ⁊c.Et ↄfir⸗
mat᷑ rõ:qꝛ liberũ arbitriũ equalr ſe hẽt ad virtutẽ ⁊ viciũ:
vt videtex pᷣdictis:actus aũt ipᷣius vᷣtuoſus reducit᷑ ĩ deũ: ſi
cut in cãm: ⁊ vicioſus.Dicẽdũ:ꝙ deus nullo mõ ẽ cã pec-/
cati:nec in ſe cũ ſit pᷣma regula iuſticie:nec ĩ altero. Alidqd ẽ
tñ cã peccati alterius dupłr: Uno mõ directe inducẽdo ipᷣʒ
ag pctm:alio mõ indirecte:cũ ipᷣʒ a peccato nõ retrahit cũ
tñ poſſit. Pꝛimo mõ deus nõ põt eẽ cã peccãdi hoibus: qꝛ
pctm̃ oↄſiſtit in receſſu a deo:cui receſſus deus nõ põt eẽ cã:
nã oij cã ſuos effect'ad ſeipᷣaʒ ↄuertit.Silr nec ſcðo mõ:qꝛ
carẽtia pᷣſeruatõis alterius a pctõ non iĩputat᷑ niſi ei qui ad
hoc obligat᷑. Sicut periclitatõ nauis ꝑ abſentiã gubernato
ris nõ iĩputat᷑ niſi ei qui ad eꝰgubernatõem aliquo mõ tene
tur:deus aũt nulli obligat᷑:⁊ iõ ſi nõ pᷣſeruat aliquẽ a pctõ
quẽ poſſet pᷣſ eruareentnl mõ eſt ppter hoc cã pcti:qꝛ totũ
hoc facit ſᷣm oꝛdinatõem ſue ſapie ⁊ iuſticie: per quam ex
malij elicit bona.¶ Ad pmũ dicendũ:q effect cãe medie nõ
reducit ĩ caim pꝛimã: niſi effec ꝓcedat a cã media ſᷣm oꝛdi
nẽ ſᷣm quẽ ẽ a cã pᷣma:ſicut factũ ſerui nõ iputat᷑ dño:niſi p
cedat ab eo ſm oꝛdinẽ inſtitutũ a dño:pctm̃ aũt nõ egredit᷑
a libero arbitrio ſᷣm oꝛdinẽ quo libeꝝ arbitriũ ẽ a deo: qð
a deo nõ ẽ oꝛdinatũ niſi ad bonũ:qð aũt ꝓcedit ad malum
hoc ẽ ex defectibilitate ppa:⁊ ꝑ hoc pʒ ad 2. Nã libeꝝ ar/
bitriũ ꝓut ẽ a dðᷣo nõ vnifoꝛmii ſe hẽt ad bonũ actũ ⁊ vicio
ſum. Sciẽdũ tñ ad maiorẽ declaratõem ꝙ pctm ſeu actus
vicioſus duo dicit.ſ.actualitatẽ ⁊ vicioſitatẽ. Pꝛimũ eſt a
deo qui ẽ act pur a pmus.ꝛm aũt a libero arbitrio ⁊ non
a deo:ſicut in claudicatõe quicqd ẽ ãbulatõis eſt a virtute
motiua:defectus aũt claudicatõis reducit᷑ in curuitatẽ tibie
ſicut in cãm ⁊ nõ in vtutẽ motiuã.

ritia coꝛdis ſui.&᷑ ſi vnus fu

nõ ↄcupiſcit multitudinẽ filioꝝ maloꝝ: ideo
ocludit᷑ ex hoc coꝛꝛelariũ.ſ.ꝙ parẽtes boni ſi
ue coꝛpales ſiue ſpũales:cũ in hoc deo debeãt ↄfoꝛma⸗
ri:nõ debẽt de multitudine taliũ filioꝝ: letari: ⁊ pʒ lr̃a

vſʒ ibi: b ¶ Nõ

, „ creda vite illoꝝ.
ta talia vidit oculus meus: credẽdo ꝙ emen⸗

iuit au dari debeãt i ſene
⁊ foꝛtioꝛa hoꝝ audiuit au ctute: nã hoc eſt

ris mea. In ſynagoga pec- valderaro: pꝛo⸗

cãtiũ exardebit ignis in uer. xxij. Adole-
gente ĩcredibili exardeſcet ſcẽs iuxta viã ſu⸗
lra. Hõ exoꝛàuerũt p pctis am gqradit:x cum
ſuis antiq gigates: qui de⸗ gerabea. (:
ſtructi ſũt ↄſidẽtẽs ſue vᷣtu nefſpe. ĩ la eoꝝ.
ti:et nõ pepcit pegrinatõi il :i.ꝙ obeãt ꝓ te la
loꝝ:ſʒ nrcud os ⁊ exe/ borare ninern
cratus ẽ eoſ pꝛe ſupbia ver ¶Welioe eſt
bi illoꝝ. NMõ miſerbeſtilllis valtati⸗ c
gentẽ totã perdẽs: ⁊ extol/ tio abuſiua:quia
lentem ſe in peccatis ſuis. uto ples ſi mali:

tanto peiug:iõ ſe
qtur: e(Et vtile
E ⁊c.i.vtili.
Ab vno ſenſato
inhitabit᷑ pꝛia.i.

Et ſicũt ſexcẽta millia pedi
tuʒ qui cõgregati ſunt ĩ du

iſſet ceruicaſ:mirum ſi fuil
ſet imunis. Miſericoꝛdia relicta. g Et
8 a tribus ipijs de⸗
ſeret.qꝛ qto plłes ſunt tales: tato citi alienabit ꝑ vendi⸗
tionem foꝛe facturaʒ. h t

exptus. i ¶ In ſynagoga. Hic oñter ponit᷑ꝛ via ad ꝓ
bandũ ꝙ deus n ſit peccati cã:q pcedit ex diuina iuſti
cia:ꝓpter quod pᷣmo ponitur iuſticie diuine rigoꝛ:
circa hoc remouet᷑ erroꝛ:ibi Nõ dicas.Pꝛima adhuci
duas:nã pᷣmo declarat᷑ rigoꝛ dine iuſticie:ſcòo ſbᷣditur
temꝑamẽtũ ſue miſericoꝛdie:ibi Miſericoꝛdia.n. Cir/⸗
ca pmũ põit᷑ talis rõ: Nullus ſapiẽs ⁊ iuſtł punit id qð
facit.deus aũt punit peccatoꝛes ⁊ puniet:vt pʒ ex decur
ſu veter ac noui teſtamẽti:igit᷑ cũ ſit ſapiẽs ⁊ iuſt nõ ẽ
cã pcti. Huius rõis ſupponit maioꝛẽ tanq; notã:⁊ poit
minoꝛẽ dicẽs: i ¶ In ſynagoga pec.exardebit igni:.di
uinę punitois:⁊ iducit ad hoc exẽplũ de diluuio dicẽs:
K ¶Nõ exoꝛauerũt ꝓ peccatis ſuis ãtiqᷣ gigãtej. erãt
¶ Qui deſtructi ſut. ĩ diluuio

tpe noe:vt hẽ geñ.vj. l

m ( Cofidẽtes ſue vtuti. ꝙ nõ poſſent p diluuig ſic pu

niri:ꝓpter qð nõ credebãt Noe pᷣdicãti. n ¶ Et non
pepꝑcit pegrinatõi illoꝝ.i.eoꝝ vite:q̃ eſt q̃dã pegrinatio
ſuper terr (Sel cuſſit eos.in diluuio ſpᷣmergẽ
do. p Sane totã ꝑdens.qꝛ ſolus noe remãſit cũ fi-/
lijs ſuis ⁊ vxoꝛib' eoꝝ:Geñ.vij.Cõſeq̃nter ponit aliud
exẽplum de filijs iſrł in deſerto:qui ppter rebellionem

ſuam moꝛtui ſunt ĩ deſerto:vt habet᷑ Nume.xiiij.diccʒ

q ¶ Etſicut ſexcẽta milia peditũ. Exo.xij. r ¶ Qui
congregati ſunt in ouricia oꝛa, ſui.volentes ĩ egyptü
reuerti: Nume.xiiij.Sed qꝛ poſſet aliqs dicere: ꝓpter
hoc puniti fuerũt:qꝛ erãt in tãta multitudine:ſubditur
8(Et ſi vnus fuiſſet ceruicatus.i.ſi vn ſolus ſuiſſet
deo rebellis. Mirũ ſi fuiſſet imunis.ſ.a pena:nã
⁊ chayʒ ꝗᷣ fuerat ſolus peccatoꝛ fuit a deo punitus.
vC Bülericoꝛdia bi⸗ ↄnter ponit᷑ temperamẽtũ diui
ne mificoꝛdie:cũ dicit᷑: Miſericoꝛdia enim. parcene.

Eiocũder:.In fine pᷣcedẽtis caplłi dixit: ꝙ de·

hẽditas a pĩe de

e ꝛe factur Mlta ta. vidit ocu. meus
⁊c.q.d.mihi credẽdũ eſt:nã in talibꝰ q maioꝛibus ſum

(elut
ſtcaſe
ſouſorp
Apena Co
llimnui
znetod
tnollius
ſpuniti
untghoi⸗
Ciuſhomm
Uarhic;
nicuo va
Schope
ccar ige
te
puntͦen
Vnmpina
lorihon
Celserene
latürapin
En ont
ſuferin
facletisi.
tij miſer
Viniaduen
nige
möed⸗
dppord
Diom
lämat
Maia
deo mn.
pyin
uſitr/
Ccn
Niepine
goiſen⸗
Mhuluſti
ſooppoſe⸗
dlſtpllusi
Aigerrite
inliney⸗
Ciucmd
duecyhe
ſeltgnulin
lelarausin
fkugitione
oſtiönue
enon h
Eerine
Ugodaoh⸗

Gndi

idtn
eni
Arinini
uddi n
Kong
te dſß
rhnin
ſnitzan,
etiſſ
wüt
Sl
un
ſainit
ſrtzin
uba
vikihe
bint
„ keniſan
s

n aindil
Eun nidr oar
–
rwwnt Nun
ladiuin i
e dinine nicr.
s dina ah
Dicicndun!
1icd wt/

tio iuſtoꝝ potẽs eſt apud deũ:qꝛ relar

peramẽto oiuine

x ¶ Et ira punis. y ¶ Eſt cũ illo.ſ.ĩ do in quo mia ⁊
⁊ iuſticia ſp cõmutatur. 3ʒ ¶ Poteẽs exoꝛatio.i.depᷣca
t vl ſaltẽ tempe
t effundẽs iram.

rat penã cominatã:io ſpditur: a Et effundẽs iram.
Scom miam ſuã.i.cũ tẽ-

.i.faciens inferre penã. b

mie. c¶Sic coꝛ

rectio illius hoiſ. eniz ẽt ira ẽ cum illo:potẽs
hnio ruiun exoꝛatio &t effundes iram.

nitur hic ꝓ indi ſiẽ coꝛectio illi:hoĩem ſᷣm

Mn roc dopa ſua iudicat. Non èffu⸗
WC 2 „ rf
dicat-ideſt punit. Biet in rapina pctõꝛ èt non

retardabit ſufferentia miſi-

10 effugiet

e —DM ⸗— . — 21
punitõem oeif coꝛdiã facient.Ois mĩ fa

In rapina pecca

j ciet locũ vnicuiq; ſᷣm meri
toꝛ.i.homo cru⸗

i pome tũ opeꝝ ſuoꝝ:ẽt ſm intelle
2 — . — „ 2
gelis rapine g — Etu pegrinatõis ipſo. Non
Et non tardabit dicas:A deo abſcõdar: ẽt
ſufferẽétia miam ex ſũmo quiſ mei memoꝛa

faciẽtis.i.patien- ſezr⸗ Soul
tiã milſericoꝛdis biur: In pop ulo masno
viri aduerſa pati nõ agnoſcar. Que eſt enim

entis:qͥn a do re gia meg tã imenſ. a creatu/
mũeretur tẽpoꝛe ra:Eccè celũ et celi celoꝝ:
Ahoꝛrno .¶ P abyſſuſ ẽt vniuerſa terra:⁊
is mikicoꝛcig. que in eis ſunt in ↄſpectu il

tã maioꝛ q; mioꝛ 2
¶ Faciet louum lius cõmouebũtur: mõtes

vnicuiq; coꝛam ſil ? colles ⁊ fundamẽta ter
den meraan re:c᷑t cũ ↄſpexerit illa deus:
e get minz. temoꝛe ocutientur. Et i0ĩ
Nl Et ſm itelle-

ctũ pegrinatõis ipᷣius.i.ſm intẽtõem quã hẽt ĩ pñ̃ti vi/
ta:q dẽ pꝑegrinatio hois. I ¶ Non dicas. Hic circa di⸗
uinã iuſticiã remouet᷑ erroꝛ:qͥ pᷣmo diſſuadẽdo ꝓponit᷑
ſcõo ppoſit deſtruit᷑:ibi Ecce celũ.ʒ ad ↄꝛiã veritatem
diſcipulus ĩducit᷑:ibi Audi me fili. Circa pᷣmũ ſciẽdũ:q;
alid errãtes dixerũt dinã ꝓuidẽtiã ad hec inferioꝛa ex/
tendi:nec ꝑ ↄñs ebiuſticia:ex quoꝝ pſona dẽ Job.xxij.
Circa cardies celi pambulat:nec nr̃a ↄſiderat. Alij vo
dixerũt:ꝙ lʒ eius puidẽtia ſe extẽdat ad hec ĩferioꝛa: hꝰ
tñ ẽ in gnãli tin:qꝛ ſᷣm eos nõ hʒ noticiã ſingulariũ: ne

vileſcat eius intellect:⁊ ſᷣm pᷣmũ erroꝛẽ ſur ⁊ ſcòm tol

leret punitio pctõꝝ:que reſpicit facta ꝑticularia:diſſua
dẽdo ig? pᷣmũu erroꝛẽ dẽ: I Non dicas: A deo abſcõ
dar.qꝛ non hʒ mei noticiã:⁊ ſbdit᷑ rõ ſm erroꝛẽ eoꝝ.
m ¶ Et ex ſũmo.i.de celo. n ¶ Quis mei memoꝛabi
tur.q.d.deus hʒ noticiã tm̃ de ſuꝑioꝛib' diſſuadendo.
Scoͤm dẽ: o 5n pplo ⁊c̃.reſumat᷑:Nõ dicas: in po/

pulo ma nõ asſcar.q.d. deus nõ hʒ noticiã ſingulariũ
P ue ẽ.n.aia mea i tã imẽ.creatura.q.d.nihil ꝓpi

quod videret᷑ itellecr'dei vileſcẽ: ſi cosſceret eã ĩ ſingla⸗
ri. q Ecce celũ. Hic remouet᷑ erroꝛ pᷣdict: ꝑ hoc ꝙ

dei effect' attingit a ſũmo celo vſq; ad cẽtrũ terre qtu

ad oĩa que ĩ eis ſunt ꝑticularit:ipᷣe vo nõ agit a caſu:ſʒ
ſciẽs ⁊ cosſcẽs:s c. Et hoc ẽ qð dẽ: q ¶ Ecce celũ.ae/
reü. r S celoꝝ.i. celũ ſidereũ:cryſtallinũ: ⁊ em
pyreũ. s ¶ Abyſſus.i.ocean. t ¶ Et vni.tra ꝛc.⁊ q̃
comouebũtur.nã ei actio ꝑtingit ad oia. v ¶ Et cum

ↄſpe.illa de.ex ſua oꝛdinatoe volẽs aliqd agẽ. x¶ Cre

moꝛe ↄcutiẽt.i.obediẽt ei ad nutũ.vñ freq̃nter viſuʒ eſt

5

quã nec oculuſ vidit hoĩs:

gs ſuſtinebit: Lönge. n. eſt

¶ Eccleſiaſtici Xvj.

aliqᷓ fieri i ipᷣis ðᷣ nãe ſolitũ curſũ:vt i deſcẽſu ignis in ſodo

moꝝ punitõe:geñ.xix.Et ĩ eleuatõe aque grauis.xv.cubid1

ſuꝑ cacumina motiũ diluuij iundatõe:gen.vij. ꝓ ¶ Et in
oĩbus his inſen.ẽ coꝛ.ſ.hoĩs negãtis dina ſciam ⁊ iuſticiam
extẽdi ad pctõꝝ punitõem. ʒ ¶ Et oẽ coꝛ.iuſtũ ⁊ iniuſtu.
a (Intelligit ab illo.

pfecte. b ¶ Et vias
illo. ſ. dei c EDuis
intelligit.q.d.nulluj:
niſi valde iperſecte.
t ꝓcella quam
nec oculus vidit ho⸗
miĩs.qꝛ freqͥnter fit tẽ
eſtas ĩ locis ab omi
itatoe hoium remo
tis:⁊ ſic nõ põt vide/
ri ab eis. e ¶ Nam
plima opa illiſũt in
abſcõſis.i.celata hoi
bus. f (Sed oꝑa

bus his iſenſatũ ẽ coꝛt oẽ
coꝛ ĩtelligit ab illo:ẽt vias il
lius quiiſ itelligit:Et ꝓcẽlla

Nãam plurima illius opera
ſunt in abſcõſis: ſed opa iu
ſticie e qs enunciabit: auũt

teſtamẽtũ à ꝗbuſda: ẽt iter
rogatio hoium ĩ ↄſũmatõ/
ne ẽ.Qui minoꝛatur coꝛde

S5e e n, iu.eiqs anuciabit.q.
cogitat inania:cet vir inpꝛu d. nullus: qꝛ iudicia
dẽs et errãs cogitat ſtulta. dei ſũt abyſſus mlta.
Audi me ſili: ẽt diſce diſci · S¶ Aut ds lultia.
plinã ſenſus:⁊ ĩ pbis meis v. Pauciꝛqꝛ iuſti q

pñt ſuſtinẽ ſũt ĩ nuũe/
ro minoꝛi:iõ ſbdit᷑
h ¶ Loͤge. n. eſt teſta⸗
mẽtũ.vetz nouum.

attẽde ĩ coꝛde tuo:᷑t dicaʒ ĩ
eqtate diſciplinaʒ:ct ſcruta
boꝛ enarrare ſapiaʒ:et ĩ ver

bis meis attẽde ĩ coꝛde tuo CAbut.1. b
et dico ĩ egtate ſpũs:vᷣtutẽs plibus credẽtib ẽ lõ⸗
quas poſuit de in oꝑa ſua ge ĩtum ad cõpatio
ab initio ⁊ ĩ pᷣitate enuncio nẽ:lʒ no iytum ad co

— ; „ J⸗ „ 9 „ b
ſciaʒ e. 3 niũdicio di b troga.ho.i ↄſũ.eſt.i.
fſᷣuat᷑ ĩ finali iudicio:
vbi de oĩ verbo reddent hoĩes ratõem:vt dẽ Matth. xij.
Et multo foꝛtius ð omni facto. I ¶ Qui minoꝛat᷑ coꝛde.
ille coꝛde minoꝛatur qui finẽ in bonis temꝑalibus conſtitu
it que ſunt hoĩie minoꝛa. m ¶ Logitat inania. nã cogitatõ
nes ſue deficiunt a debito fine:⁊ ſic ſũt inanes:ſicut medici/
na of inanis que deficit a ſanitate itroducẽda. n ¶ Et vir
ipꝛudens.i.in agibilibus deficiens:quoꝝ undenchen
tia eſt:que eſt recta rõ rerum agibiliuʒ. o ¶ Et errans.in
ſpeculabilibus. p ogitat ſtulta.a ſapiẽtia vera ober/
rans quantum ad diuinoꝛũ cognitionem. q uad me.
Pic conſequenter diſcipulus inducit᷑ ad ↄtrariam veritatẽ
que ex hoc apparet:maxime ꝙ deus eſt creatoꝛ oĩium: ⁊ ſic
omnia perſecte cognoſcit vſq; ad mima queq; agit pᷣcogno
ſcens.Sic ; pceditur:qꝛ pᷣmo ponitur excitatio diſcipuli:
ſcòo doctrina magiſtri:ibi Et dico in equitate.Circa pmuʒ
dr: q ¶ Audi me fili. aure coꝛpoꝛis ⁊ aure mẽtis. r ¶ Et
diſce diſciplinã ſenſus.⁊ nõ vba ad mulcẽdũ aures cõpoſi
ta. sS¶ Et dicã ĩ edtate. bſq; bſonae acceptõe. t¶ Diſci
plinã. circa moꝛes. v ¶ Et ſcrutaboꝛ enarrare ſapiaʒ. qtũ
ad dinoꝝ: cognitõem. x TErtebis meis ⁊c̃. pluries repe
tit excitatõeʒ diſcipuli ad maioꝛẽ impᷣſſionẽ. p ¶ Et dico.
Hic ↄñter ponitur doctrina magiſtri:⁊ pᷣmo de ꝓductione
creaturaꝝ in gnãli:ſcòðo de ꝓductõe hois in ſpeciali:in pᷣni
cipio ſeq̃ntis.c. Circa pᷣmum dr̃: ꝓ ( Et dico in edtate ſpi
ritus.i.abſq; depᷣſſione aliqua veritatis. ʒ ¶ Uirtutes q̃̊s
poſuit deus ĩ opa ſua.nã oibcreatur dedit vtutes ꝑ qs aſſe
quũtur ſuos fines:vt igni leuſteter z graultate q ferũ
tur nãlłr ad ſua loca:⁊ ſic de alis. a ¶ Et in iudicio dei.re
cto:lʒ nobis occulto. b ¶ Oꝑa ipᷣius ab initio.nam oia
33 §

gnitõem. k ¶Et in

—

¶ Diber

diſpoſuit in pondere:numero: ⁊ mẽſura:ſap.xj. c ¶ Et ab
inſtitutõe ho. ipoꝝ diſtinxit partes illoꝝ.ſicut pʒ geñ.j. qꝛ
pma die diuiſit lucẽ a tenebꝛis:2 vo die aquas qᷣ ſũt ſuꝑ fir
mamẽtñ.ſ.celũ cryſtallinũ ab ads que ſũt ſub firmamẽto
ſ.a mã quattuoꝛ eloꝝ ꝑ celũ ſidereu inimediũ.ʒ die diſtin

hilo.

iteꝝ cõuertit illũ in ip̃am.ſ.imaginẽ:dando ei cognitõ
nem dei actualẽ.nã imago pfecti attẽdit᷑ ſᷣm actũ q̃ᷓ

b ¶ De ira boiem. ytũ ad coꝛp:geñ. j. c ¶ Et
ſim imaginẽ ſuã fecit illũ. Jeum ad aiam intellectiuaʒ:
p quã hõ capax ẽ ipſi dei ꝑ cognitõeʒ ⁊ amoꝛẽ. 4—

—

xit elemẽta ab inuicẽ potẽtiã. e ¶ Et
p cõgregatoem aguua „ . ⸗“ ßm ſe.i. ̃ᷣm decen
rũ in locũ nn: ⁊ ſic ſipſi ab initio:ẽ᷑t ab ĩſtitutio dedit illi ptãtẽ eoꝝ que ſũt tiã bumane natu
apharuit arida: vt e ne hoium ipoꝝ diſtiri par ſup terram. Poſuit timoꝛẽ nia Cleſtiuit
plenius ibi oictũ ( Tes illo p:ct initia eoꝝ in gẽ illius ſup oẽm carneʒ:⁊ do s eut ad aus
Et initia ipoꝝ in g tibus ſuis. Oꝛnàuit in eter minat᷑ eſt beſtiarũ ⁊ volati bzaptindint. ſie
tibus ſuis. ſupple di⸗ nũ opa illoꝝ:nẽec eſurierũt lium. Crẽauit ex ipſo adiu .n. deuſ foꝛmauit
. e mtiglen nc laboꝛauerũt: ct nõ deſti toꝛiũ ſimile ſibi:conſiliũ: t¶boisz hfecr mt̃
re ꝑ tres filios noe di terut op ibus ſuiſ. Anuͤſ lingus:ct oculos: 7 aures? titate büarlo⸗
ſtincte ſeminauit: ſi quiſq; ꝓximũ ſibi nõ ãgu/ ct coꝛ dedit illis excogitanꝰ moͤtſic ỹtum ad
exponũt aliq.ſed qi ſtiabit vſq; in e᷑nũ. Nõ ſis di:et diſciplina intellect re / aiaʒ ſciẽtijs 2 vir
oſen ſalte: Dont incredibilis verbo illius. pleuit illoſ. Créauit illis ſci tutibus pficiẽdo
ſperit c. vꝛ mibi Noͤſt hec de in terra reſpe entiã ſpũs:ſenſu ĩpleuit coꝛ Ua pägan ſta⸗
iſtud ſit intelligendã xit:⁊ ĩpleuit illã bonis ſuis illoꝝ:et mala ⁊ bona oſten n umhnuitno⸗
de angelis:p quos ad Anima aũt hoĩs vitalis de lit illis. Pdſuit oculuʒ ip/ nature ſue ppeta
nin rak tots ſen nũciauit aſi faciẽ ipſ: et in ſoꝝ ſuper coꝛda illoꝛũ òſtẽ tẽ:geñ.ij. qð non
Aue luper gen xym ba itep reuerſio illoæx. — dere illis magnalia operũ iſſer nic hnl⸗
phos intelligẽtie mo⸗ Eũs creauit dẽ (xVII. ſuoꝝ ut nomen ſanctiſica/ nẽ e nc
uẽt oꝛbes: eſt igit ſen“ Aterra boĩeʒ:᷑t m ima tõie collaudent: ⁊ gloꝛiari dien 1 tps dat
1. ian S mii ip ginẽ ſuã fecit ilũ. Et it᷑ru, ĩ mirabilibus illius:vt ma/ illi. quo viueret i
n to va ſupiora ain Pluertit illu in ipam: et ſʒ ſe gnalia enarrent opexꝝ eius paadl teg enn
rorn afiimnauit e Vſtiuit illũ virtute. Num? Addidit illis diſciplinam: ad glam fuam
diſtinctis angelis pr rum diex ⁊ tp̃ᷣs dedit illi:t Et legem vite hèreditauit il ne aorrer ſi ſteti
eos regenda: nec ob- ſet in ſtatu inno⸗
ſtat qd dr: Gẽtib ſu⸗ centie. g Et de

is. na angeli dicuntur in ſcriptura filij dei: Job.j. Quadam
aũt die cũ veniſſent filij dei vt aſſiſterẽt coꝛã dno ⁊c.Dicũt᷑
etiã eius milites Job. xv. Nũquid ẽ numer militũ eius.x
Luc.ij. Facta ẽ cũ angelo multitudo celeſtis militie ⁊c. Mi
lites aũt ⁊ filij alic ſũt ppe gentes eius. e ¶ Oꝛnauit ĩ eter
nũ opera eoꝝ.nã celos oꝛnauit ſtellis ⁊ luminarib : aerem
auibꝰ:aquã piſcib:⁊ terrã aialibus.⁊ dicũtur celi ⁊ elemen
ta angeloꝝ oꝑa:nõ qꝛ ſint eoꝝ factoꝛes: ſed adminiſtrato-
res:eo mo loqndi quo vinea dr̃ opus vinitoꝛis:⁊ dom gu
bernãda opus diſpẽſatoꝛis:⁊ ponit᷑ hic einũ ꝓpᷣe qtum ad
celos:quoꝝ oꝛnamẽta pmanebũt.Quãtũ aut ad gnãbilia
coꝛꝛuptibilia que ceſſabũt in fine mũdi:accipit p tempoꝛe
longo:ſicut dicũt᷑ mõtes eini:pᷣſ.lxxv.Illuminãs tu mirabi
li᷑ a mõtibus eternis. f ¶ Nec eſurierũt.nã angeli nõ ſũt
cibo coꝛpali indigẽtes. g ¶ Nec laboꝛauerũt. qꝛ ſine fati

gatoe admiſtrãt coꝛpoꝛalẽ creaturã:⁊ etiã ↄtinue:iõ ſbdit᷑:
5 02 n0 n

erur. ſiue moleſtia ſiue diſcoꝛdia ↄturbati
⁊ ſubdit᷑: i ¶ Unuſqſq; ꝓpximũ ſuũ ⁊c᷑.vñ or̃ ⁊ Job.xxv.
Qui facit ↄcoꝛdiã in ſublimibus ſuis. k ¶ Poſt hec deus
⁊c.impleuit illã bonis ſuis.multiplicãdo hoiej in ea ⁊ ex ea
fruct ꝓducendo ad ſuſtentatõem hoium ⁊ aialiũ:iõ ſbdit
I¶ Aia ois vitalis.tã rõalis q ſenſibilis. m ¶ Denuncia
uit añ faciẽ ipᷣius.i.facto oñdit ꝙ ꝓpter eã erant illa bona a
deo ꝓducta:qꝛ vſa eſt ipſis. n ¶ Et in ipᷣa iteꝝ reuerſio il
loꝝ.nã per aiam roalẽ iſta reducũtur in deũ:ipᷣm de bonis
ſuis laudãdo:a ꝑ aiam ſenſitiuã ſuo modo:qꝛ ẽ materia di
uiuine laudis. (Eaplm. XVII.
Eus creauit.hic ↄñter agit᷑ de ſoꝛmatone homis
fſpãlr: æ pᷣmo n ad ꝑfectõem nãe:2 qtũ ad pfe/
ctoem legis ſuꝑaddite:ibi Addidit ũlij. Circa pmũ dicitur:
a ¶ Deus creauit.i.ſoꝛmauit:nã creatio ꝓpe dicts eſt de ni

dit uli ptãtẽ eoꝛũ q̃ ſũt ſuꝑ irã:geñ.j. h¶ Lreauit ex
ipſo ⁊c de coſta eius mulierẽ ſoꝛmãdo:que mulier eſti
adiutoꝛiũ viri in ꝓcreatõe ꝓlis ⁊ eius nutritõe:⁊ etiam
in cohitatõe:nã aliqua oꝑa ſtatim apparẽt per viros ſi
enda: a aliq p mulieres. i ¶ oſiliũ.i. potẽtiã deliberẽ
di. h ( Et liguã. ad ↄceptũ mẽtis ſignificãdũ alteri.
I¶Et oculos ⁊ aures.i. potẽtiã vidẽdi ⁊ audiẽdi: hos
aut ſenſus pꝛe ceteris expmit:qꝛ maxime deſeruiũt do
ctrine:vt hꝛ. j.metaph. m 2 coꝛ. i. itellectũ n (De
dit illis excogitãdi.ea q̃ ſũt neceſſaria ⁊ expediẽtia ſibi.
o/¶Et diſciplina intellect repleuit illos.ſ. viꝝ ⁊ mulie
rẽ dãdo eis noticiã oĩum queę apetit eis ſcire ꝑ naturã:
ad idẽ facit qð ſubdit᷑: p aai illis ſclam ſpũs.
ſſ.intellect:qui tñ ppe refert᷑ ad noticiã pᷣncipioꝝ: ſcia
vo ad noticia ↄcluſionũ. q ¶ Senſu.qtũ ad certitudi
nẽ vtriuſq; noticie:vñ ⁊ clare cognoſcẽs aliqd dẽ illud
bene ſentire. r ¶ Et ma.⁊ bo. oñ. eis. bona ad ꝓſeq̃n/
dũ:mala ad vitadũ. Poſuit ocu.ip.ſuꝑ coꝛ.eoꝝ.
nã dedit ĩtellectui pᷣtutẽ ſuꝑ ſe reflectẽdi. t Oñndẽ il
lis.i.ad oñdẽdũ illis v Wagnalia opeꝝ ſuoꝝ. p h

.n. ꝙ aia intellectiua ẽ ſup ſe reflexiua:maxime ꝓficit in

¶ UVt nomẽ ſanctificatõis i.nomẽ dñi in qͥ bñ-

ſcia. x
Collaudẽt. ex noticia

dicũtur ⁊ ſanctificant᷑ ois. -

—w

nãq; opeꝝ dei dʒ hõ aſſurgẽ in laudẽ ↄditoꝛis:⁊ alios

ad hoc inducẽ:iõ ſubdit᷑: Ut magnalia enarrẽt ⁊c. ¶ ʒ
Addidit illis. Hic ↄñter agit de pfectõe hoij qtũ ad ad
ditõem legis dicẽs: Addidit illis diſciplinã.i.legẽ dini-
tus datã. a ¶ Et legẽ vite.i.ad vitã ducẽtẽ: Matth.
xix. Si vis ad vitã ingredi:ſerua mãdata.tñ hic igreſ
ſus retardabat᷑ tꝑe legis moſaice:quouſq; ꝑ xpᷣm amo

—

ueret impedimẽtũ nature:. b ( Pereditauit illos.ſ. fi·

uni⸗
üdague
⸗
ſorluuq n
ſuoß egt
ho⸗ b vloc
Pr nceren
Ptalluden
fthononeye
lirütau⸗
datöe ppre
foCxo.
Etdiptili
ticitetbol
ſinßagytd
tiisdte
hibis eos
hos 1l E
Cauitilisw⸗
Pbinoſto⸗
nat uſte n
hocißapp
tugetebule
linit hoie
h
a
Gnpo⸗
angeli
piſupe
coiuten
nurhe?
r uſin
litcus⸗
Aluan guin
Potenühor
lodenghe
Cpbusterren
gnop pse
ſ näregin
noſͤl pt
Mulliitegp
H 60
tclicire⸗
Uilinide
ene i pho⸗
ſetn ſfir

.

Ei n
ſor ogitn
(re
Wlie d
Uarur
8 klemt
n Agnie
l xennri⸗

Eier
ningeule
usuntelen
rrüe Ni
ülpuninch

.

Eccleſiaſtici. Jevij.

lios iſrł ſpãlr ⁊ oẽ generalr:qꝛ nulli denegabat illa lex:
ſytũ ad ea que ꝑtinẽt ad ſalutẽ:⁊ multi gẽtiles recepert
illã. c¶ Teſtamẽtũ eter.oſti.cũ illis.qtum ad pᷣcepta

moꝛalia qᷓ manẽt in lege noua. d¶ Eti iudi.
ſua oñ.eis.qtũ ad pᷣcepta iudicialia. e ¶ Et magna.
Hho. ei vi. ocu. ip
ſoꝝ. in ceemaauuuum
is cultu dei. ¶ ¶ los. Tèſtamẽtũ eternũ cõ/
Et honoꝛẽ vocij. ſtituit cum illis:ẽèt iuſticiam
ſ. dine. g ¶ Au indicia ſua oſtendit illis.

datõe. x.pꝛecepyto Et màgnalia honoꝛis eius
rũ: Exo.xx. ¶ H vigdit oculus illoꝝ:ct hono
