Sbatiũt, hol mo: nẽ vobis ſuper caput vim ceas. Infirmus dicat:quia ter vuoen vebela rni⸗
ae cdenmise Argentũ.n. meũ ⁊ aux tu/ ego ſoꝛtis ſũ. Erũpit et ve te ebavwur . Puaru
ipioꝝ r remuneratio liſtis et deſiderabilia mea: nite oẽs gẽtes de circuuu: maritimus: tyru it ibirt hre
ne iuſtoꝝ ſoluʒ facit ⁊ pulcherrime ſtuͦliſtis ĩ de ct cõgregamini. Ibi ccũ/ autẽ ſydõ a phili . G
mẽtionẽ de dbib⸗ Hee lubꝛa veſtra.Et filios iuda bere laciet dñs robuſtoſtu ſes ſunt bit alee
tatis ⁊? eoꝝ ↄtrarus: S„z EI! ſor- gdidgiſtig ſi . itia. q Llama kionem
Fuis reſponlſuri ſint ſilios hicelin vedictiſti⸗ ſi o Candungi Zaſsecant, ſe Dir onik alis. n irn
vniuerſalit᷑p oib'oꝑi lijs g ecoky tloge acerer getes in üalle lolaphat: qa vltio implẽda tẽ recegrionere⸗
bus bonis malis. eos de ſinibſuil.Ecc ego ibi ſedebo vt iudicẽ oẽs gẽ poꝛe noui teſtam̃ bon glocn
o (Eien Sup ſuſcitabo eos de loco: in q tes in circuitu. Mittitè fal / in⸗ vh diic hbed
pheta denuciauit m SSAiAiſi „ nertas rvog.: n zir erit vltio finali ckee n
liplicatione ibois: 5 ncciiciſt Soeſ conertaʒ ſe⸗ S eſee meſ iudicij:ſe littera oes ppii ul
ↄnter denũciat vltio/ retri utione vel r9 caput 18. enite 7 d cene⸗ ite: ga videtur diſſoare faudarlo
nẽ de inimicis:⁊ diui veſtꝝ.Et vendã filios vos plenũ ẽ ſoꝛcular. Exuberãt g dicit h: Sãcti · tmmonir iul
dit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ 5 ficate bellũ ſuſci Erſcoris voo.
mo denũciat vltio: le =èð cate robuſtos: qꝛ n fiſe i
cũdo mũdi cõſumatio:ibi Conſurgãt. Pꝛima adhuc in du in finali iudicio nõ cõgregabũt᷑ gentes ad bellandũ: ſed tpliza /h
as:qꝛ pꝛimo denunciat᷑ vltio queda implenda tꝑe veter te ad penas ⁊ pꝛemia recipiẽdũ:⁊ iõ v mihi ꝙ cõueniẽti Sde vinetishie
ſtamẽti. 2 alia tpe noui ſicut dem eſt ſupꝛa ð duplici collati poõt expõi de pſecutione antichꝛiſti: qui violẽtia armoꝝ llenſicnn r
one boni:ſcda ibi lamate. Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ tyrij ⁊ ſy conabit᷑ totalr trãſſerre dei cultũ ad ſe:ſcõo ad theſſal. inorbi⸗
donij ⁊ philiſtei erãt iudeoꝝ vicini: ppter qð debebãt eoz .ij. Oſtendẽj ſe tãqᷓ ſit de. ⁊ ſcõm hoc dẽ: lamate hec kibialnterre
miſerie cõpati:⁊ ipſi fuerũt magis crudeles:qñ reges aſſyri in gẽtibꝰ.i.clamabitis vos miſtri antichꝛiſti: ſic erit Riiſcnprura.
oꝝ chaldeoꝝ iueurũt ⁊ excitauerũt ↄtra eos:ppi qð de exponẽdũ in ſeq̃ntibus. xr¶ Sanctificate bellũ.i. ofir ulleline dep
eoꝛum punitoe fit ͥ mẽtio ſpãlis:cum dicit᷑ in perſona dñi: mate cõtra colẽteſ deũ. In Hebꝛeo hẽ: Pꝛepate belluz. uuminſicutff
Ueꝝ quid mihi ⁊ vobis ⁊c. Dic aũt ſe deus ꝑſecutionẽ vbũ eni hebꝛaicũ hic oſitũ equiuocũ eſt ad pꝛeparare ſoui fruitio h
pati ĩ pplo iſrł rone aliqͥ bonoꝝ ꝗ cũ malis affligebantur æ ſanctificare. s ¶ Su citate robuſtos. vt adhereant ignak. t
quia licet iudei meruiſſent affligi a captiuari: tñ iſti iniij antichꝛiſto. t¶ Loncidite aratra veſtra ĩ gladi . henlimdis ſig
voluütate exequebant᷑. e

ſpinap l

tis mihi.q.d.non:qꝛ vobis non nocui ſʒ bñ feci. ſ ¶ Et ſi mus dicat ⁊c.i.nullus ſe et qn ei obediat i chꝛiſtia igefactie
vlciſcimini.ſcõm intentionem veſtram malam: g ¶ LZito nox perſecutione. x ¶ Erũpite.i.venite cum magno bebꝛeo guͦt
velociter reddam viciſſitudinem.i penam debitam. Iſti.n. impetu. y¶Et cõgregami ad ãtichꝛiſtũ: ⁊ potiſſime ſut üteligic
ppli poſt captiuitatẽ iudeoꝛum ſatis cito fuerunt debellati ĩ hierim. vb oñdet ſe taq ſit deuj.ij.ad theſſa.jj. utligna ſeth
⁊captiuati. h ¶ Argentũ enim meũ ⁊ auxꝝ tuliſtijin de· 3 ( Dbi occũbẽ faciet oñs robuſtos tuos ·itexſiciẽs anti ieſtlic zbitg,
nelnin dierlm ⁊ iudee iſti hũerũt ꝑtẽ ĩ pꝛeda. chꝛiſtũ ⁊ maioꝛẽ ptẽ ſibi adherentiũ. a ¶ Koſurgant. Wonch di⸗
i ¶Et deſiderabilia mea ⁊ pulcherrima. ideſt oꝛnamenta hic ↄñter deſcribit᷑ mũdi cõſumatio q ſeqt dcãm pſecu nuideſnuͤpe
meo cultui deputata. k ¶¶Intuliſtis in delubꝛa via:ad oꝛ tionẽ:⁊ diuidit᷑ ĩ duas ptes:qꝛ pᷣ deſcribit finale iudici bilgitgn
nãdũ loca idoloꝝ. l ¶ Et filios iuda ⁊c᷑ qꝛ ꝑtem ſuam de uʒ:vt addãt aliq q̃ ſupꝛa ſũt omiſſa:⁊ ſcõo pene et pꝛe/ nitcregſp fi
macipijs vendiderut grecis:qua per mare poꝛtauerũt eos mia:ibi Et ſcietis. Ciꝛca pᷣm di: Cõſurgãt aſcendãt gẽ tzillimenffu
longe. m ¶ Ecce ego ſuſcitabo ⁊c. qð fuit ipletum tẽpoꝛe tes.ſde ſepulchꝛis ſuis per generalem reſurrectionem. iidänndi
cyri qui dedit licentiã iudeis redeũdi: ⁊ ad hoc exequenduzʒ b ¶ In vallẽ ioſ⸗ aphat. circa enim illum locũ erit iudi- ili nzl 1
miſit nuncios ⁊ l̃as per totü imperiũ ſuuʒ ĩ q̃ erãt loca ſal ciu vt predictum eſt. c ittite falces.i. mittetis:et inn kann
tem aliqua ad que mercatoꝛes greci duxerãt ad vendendũ hoc dẽ angelis qui erunt executoꝛes diuine iuſticie:ſcõʒ miiuͤnl
mãcipia.Et conuertã retributionẽ veſtrã.iferẽdo vobis ſi⸗ ꝙ dẽ Math. xiij. Meſſis vᷣg conſumatio ſeculi e:mel tbd
milẽ penã. n ( Et vendꝗ filios vios ĩ ſeruos. o ¶ Et fi foꝛes auũt ſunt angeli. d(Os matureſcit meſſis.i. * tſieu
lias vias.iĩ ãcillas. pIn mãib'filioꝝ iuda.i.p man eoꝝ: venit tp̃s reddẽdi penas ⁊ pꝛemia ꝓ meritis. e Oe⸗-⸗ ſuteeice
qð dicũt aliq impletũ fuiſſe in liberatione iudeoꝝ de baby nite ⁊ deſcẽdite.mecũ ad iudiciũ:tũc enim chꝛiſtus ven leini i
lonica captiuitate:qꝛ ſecũ adduxerũt de babylone ples gen tuarus eſt cũ angelis ſuis,. f ¶ Auia plenuz ẽ toꝛcular. üännan

r fiie
t pit
inn eukin
dec Did
utftnn
clr
Wi fünmen
ef düibil
. tri
eundtir
ig Mrdudte
tpe Wriug
. Wätun
, mnn
miſti

Am va
imn
Npiſi
c Ttamnihs
Vee prnnmi
ll unmät
n rnei

ur i
gortt
feurbelii
Cerobuſcet
ante zbtalnnif

=
—

—

Srinihig öucnai

ſtigninolaigerne,
idleſcultheſi
nbwüllnnt
i
duhi dinic⸗
Gturicte
Enbuſrsnii
nni
üahnn
Hieruit
Niet Wun en
giimiin

uſrse
in

S=Sꝛ

=☛

n

— — S
— =
=☛ = =—

=

—
—
—
—
—
= .☚
S
S=ꝛ
=
ES
S=S
— S=z
S =

=
—=
= =
— =—
—

—
S
SA
=—
—
=

=
E
— —
=—
—

repetitio eſt eiuſdẽ ad maioꝛ? expꝛeſſionẽ:qꝛ
cauit per meſſẽ hic ſignat per vindemiã.

multiplicata eſt malicia eoꝝ.q.d.pena nõ eſt aplꝰõ di
ferenda. g

g ¶ Populi ppli i valle cõciſionis. tuc enim
fi deles ppli ab infidelious ſeꝑabũt. h¶ Sol ⁊ lua ob

tenebꝛati ſũt. ap/
parẽte.n. claritt-· .
te iudicis obſuſca. toꝛculaꝛia:qà multiplicata
bitur claritas lu/ .

eſt malicia eoꝝ. Ppli ppli
i valle cõciſionis: qꝛ iuxta
ẽ dies dñi ĩ valle cõciſionii
ſol ⁊ luna obtenebꝛati ſũt:

minũ ad pñtiam

maioꝛi is.
i ¶ Et dñs de ſy
on rugiet. ð ipios

ſniam rendo.
t de Hirlm e
dabir vock ſuaz. ſuũ.Et dominus de ſyõ ru

iet:⁊ de hierlſʒ dabit vocẽ

iuſtis dicẽdo: e Pierlz dabit vo
nite bdicti pis ſuã. Et mouebũt celi ẽt tra
Pen r vi ie et dñs ſpes ppũ ſui:⁊ foꝛti
edcwloeuztudich tudo filioꝛuʒ iſrl. Et ſcietis

quia ego domin deus ve
ſter hàbitãs i ſyon in mõte
ſcõ meo.Et erit hierlin ſca
et alieni nõ traſibũt per eã
aplius. Et Erit iĩ die illa ſtil
labũt montes dulcedineʒ

erit ibi yt pꝛedẽʒ
F. I¶ Et moue/
bũt celi.ad recep/

tionem iuſtoꝛuʒ:
m ¶ Et terra ad
receptionẽ repꝛo/
boꝝ qꝛ locus ge⸗

hẽne ſb t .
cit eẽ: E t dñꝭ HMM
ſoes ppli ſui.qꝛ tũc videbit dei pplłs ꝙ nõ eſt ſua ſpe de
fraudatus. o Et ſcietis. Hic oↄñter oeſcribũtur pene
etia:⁊ pᷣꝰᷣ pᷣmia cum dẽ:

pꝛemia iudiciũ generale
Et ſcietis.vos iuſti pꝓ ¶ Quia ego deus vr. videtes
me facie ad faciẽ q ¶ Pa
dicit aplus a heb.xij. Acceſſiſtis ad motẽ ſyõ ⁊ ciuita

tẽ dei viuẽtis hieruſalẽ celeſtẽ:de q̃ ſvdit᷑:Et erit hieru/

ſalem ſãcta: r. ¶ Et alieni nõ trãſibũt per ea ampliuj.
ideſt impꝛobi ãplius nõ erunt cõmixti cũ iaſtis: ſic fu⸗
it ĩ hierim terrena ⁊ militãte ecclia:q ẽ ctiã hierlm: vt
dĩ ĩ ſcriptura. S8¶¶ Et erit ĩ die illa ſtillabunt montes
dul edinẽ ⁊c̃.ꝑ iſta ĩte ligitur ſuauitas q̃ erit in celeſti
patria:ſicut frequẽt ĩ plibus locis veteris teſtamenti ac
noui fruitio beata ꝑ ſẽſibilia delectabilia metaphoꝛice
deſignat. t ¶ Et fos de domo vñi egrediet.i.plẽitudo

beatitudis ſignificata noĩe fontij. v ¶ Et irrigabit toꝛ

rẽtẽ ſpinaꝝ·i.illos qͥ ĩ pñti vita ad modum ſpinaꝝ fue
rũt arefacti ꝑ carentiã delectabiliũ: ⁊ hoc ꝓpt᷑ chꝛiſtũ.

In hebꝛeo aũt hẽ:Et irrigabit toꝛꝛẽtẽ ſethin.⁊ per hoc
poſſũt itelligi coꝛpoꝛa ſcõꝝ q̃ tc erũt icoꝛuptibilia ſi

cut ⁊ ligna ſethin imputribilia:⁊ hoc erit qꝛ beatitudo
aie redd abit ad coꝛpꝰꝛa. Cõſequẽter agit᷑ de penis re-
pꝛoboꝝ cũ dẽ: x

tes ĩtelligũt᷑ generalit oẽs peccatoꝛes:iſti tñ ſpãlr expꝛi/-

mũt:qꝛ egyor filios iſr! inique oppᷣſſit:⁊ eſau a quo di

cta ẽ idumea fratrẽ ſuũ iace b ĩnocẽtẽ ꝑſecutus fuit. In
cã vo dãnatois repꝛoboꝝ expꝛimũt ſpalr peccata cru-
delitatᷣ vt pdictũ eſt:⁊ ideo ſvᷣdit᷑: Pꝛo eo ꝙ inique ege
rint ⁊c. ſbintelligũt᷑ tñ oĩa alia peccata. Coſequeter re⸗
uertit ad pᷣmiũ bonoꝝ dicẽ: y ¶ Et iudea in eternuʒ
habitabitur.ſicut ſupꝛa ꝑ hierlʒ ⁊ ſyon metaphoꝛice i
telligitur ciuitas celeſtiũ:ſic h per iudeã terra viuentiũ
ſicut hiere.xxxiij. In diebus illis ſaluabitur iuda. ibi ꝑ
iudeã intelligitur oĩs confitẽs oeũ coꝛde ⁊ oꝛe ⁊ oꝑibus

⁊ ſtelle retraxerũt ſplẽdoꝛẽ

itãs i ſyon.ſ.celeſti de qua

Egyptus ĩ deſolationẽ erit: ⁊ iqdu/
mea ĩ deſertũ perditõis.ſ.infernalis:a per iſtas duaj gẽ

¶ Johelis iij

Ppoſito ꝑ iudeã qͥ iterpꝛetat᷑ cõfeſſio ĩtelligit᷑ patria celeſtij
voi eſt iugis cõfeſſio dine laudis:pᷣſ.lxxxiij. Beati ꝗᷓ hi ant
in domo iua onñe ⁊c̃. a ¶ In generatoe 2 geneatoeʒ.i. ſine
fine. b ¶ Et mũdabo ſaguine ⁊c.· ð curſu coi iuſti a fligut
in pñti: ꝓpter. qð ab hoibus ſẽſibilia bona attedetib:qᷣtuʒ
? maioꝛ nüerus: icoʒ
illud Ecc.j.Stultoꝝ

7 colleſ fluent lacte. Et per infinitus ẽ numer re

oẽs riuos iuda ibũt aque: putatun deo odioſn
H ſ668 de domo dñi egredi tu dine celeſti declara
etur:&t irrigabit toꝛentem bitur eoꝝ iuſticia: et

ñ hoc dicit dns
b (Et mᷣdabo ſan
guinẽ eoꝝ.·i. illo tũc
fuiſſe mudos ondaʒ.
C ¶ Quos nõ muda
uerã.i quoꝝ mũdici/
am non declarauerã
i pn‚ti vita hoib attẽ

. dentibus tin ſenbiuia
bona. d ¶ Et oomi

ſpinaꝝ. Egyptus iĩ deſola ſeci
tionẽ erit:⁊ idumea in ðler
tuũ perditioniſ:pꝛo eo qꝙ ini
que egerit in filios iuda: ⁊
effuderit ſguinẽ innocẽtẽ
in tra ſua. Et iudea in etnũ
hitabitur:⁊ hierlin i gẽnẽa
tione ⁊ generationem. Et

mũundabo ſanguinẽ eoꝛuʒ: nus comoꝛabitur iſy
quos non mundaueraʒ: et on. ſ.e celeſti vbi clare
7 perpetuo videbitur

2 a ſãctis pꝛo ſua vo
lũtate habebitur ad

dominus cõmoꝛabitur in
fruenduũ: ad qua frui-
tionẽ nos perducat qͥ

¶Explicit iohel ꝓpheta.
L cũ patre et ſpuſancto

viuit et regnat in ſecula ſeculoꝝ.Amẽ.(¶ In caplo ſco vbi
di in poſtula: Hic conſequenter inducit ꝓpheta.¶ Additio
Oc qð dẽ:Canite tuba.plane pot itelligi ꝙ ꝓpha
N inducit pplm ad lamentũ ꝓ vaſtatoe terre tenda
per qᷓttuoꝛ regna pᷣdcã: ⁊ adhuc magis ꝓpe de va-
ſtatione fiẽda ꝑ chaldeos:eo ꝙ paꝝ ifra de hac vaſtatione
loquẽs dict: Pꝛope eſt dies tenebꝛaꝝ. Conſtat aut ꝙ vaſta
tioes fce per grecos ⁊ romaos nõ ita ꝓpe erat ſed ſatis lõge
In eodẽ.ca. vbi dẽ i poſtilia. Ex h pʒ qõ ſupꝛa vcem eſt.

X hoc qð dẽ Bs lis oſian eis natoes. n¶lddino.

gquattuoꝛ regna ſupꝛadcã.nã ex vaſtatioe terre ꝑ
erucã ⁊ bꝛucũ leqͥbat᷑ fſames itãtũ ꝙ viri iſraelitici cogebat᷑
exire ad alias regiones ad victũ q̃rendũ:ſicut legi de elime
lech ⁊ noemi cũ ſilijs ipſoꝝ.ſ.naalon ⁊ cheliõ: Ruth pᷣmo:
7 ſic dñabantur eis nationes:⁊ ciam iehen in populis
vbi eſt deus eoꝛum. (¶]Replii.
ſcðo ca.iohelis vbi dẽ: Cãite tuba ⁊c.qð expo
nit poſtillatoꝛ de lamẽto ꝓ vaſt tione terre fiẽda
hhpoãttuoꝛ regna monarchica.Sed burg.eode mõ
xponẽs chaldeis:de recis aũt ⁊ rernent vul oaenl
tere: ppi id qð dẽ ppe eẽ tps:qꝛ vt dicit tps illaꝝ vaſtatouʒ
nõ Pen dict pe qꝛ multũ diſtas. Sed ſi Burg. attẽdiſſet ali
os paſſus ſacre ſcripture:ita vilẽ ⁊ tẽtatiuã no facẽt obiecti
onẽ. Dicit.n.Eſa. Pꝛope ẽ vt veniat tpᷣs:a dies eius nõ elõ
gabũt᷑.de chꝛiſto qui plus diſtabat a tpe Eſa.qꝙ vaſtato ro
manoꝝ ⁊ grecoꝝ a tpe iohelis.Sicut igit plus diſtas dẽ ꝓ
peſ ſic v illud qð ꝓpiquius ẽ. ¶ In ca. tertio vbi d? i poſtil
la:Et poſuerũt puerum in pꝛo ibulo. itio
Bi nos habemus: Pueꝝ i pſtibulo.i hebꝛeo hĩ
DPoſuerũt puen imeretrice. (In eodeʒ vbi dici
MNieur in poſtilla.Et idumea in delertũ perditionis.
Er iſtas duas gẽtes pnt itelligi generalr (Additio
osẽs peccatoꝛes eccliam ꝑturbates:qui i duo gene-
ra diuidũt. Quidã eni eoꝝ ꝑſequut eccliam eeam

et ſcom dẽa autiaꝝ hebꝛeoꝝ:vt oñſũ fuit ibideʒ:ſic in) violent oppꝛimẽdo:ꝗ per egyptũ itelligunt᷑ qui filios iſrael

d S5

Drologus

oppꝛeſſerũt violent᷑. Alij vero perturbàt eccłliam per falſas
ſcripturaꝝ iterpᷣtationes:⁊ tales per idumeãa intelliguntur
idumea eni accipit ſepe ĩ ſcriptura p ſynagoga:qͥ fallas int-
ptationes fingit i ſacra ſcriptura a eni4 myſteria chꝛi

de tyro:de edõ:de filijs amo:⁊ de plurib alijs.
Quas artale ibidẽ cũ dic᷑: Supꝑ tribus ſceleribꝰ

ſti pꝓut.ᷓ. Eſa.xxxiiij. ca.in additioibus. ¶ n eodẽ ca. vbi nõ ꝑcet ſuꝑ ſcelerib eoꝝ ſignat ꝙ ꝑcere potuit o n
dẽ in poſtilla: Et mu/ ſeqntibus. ſ. poſt
daba ſägunécoss. „ . is taciũ i quo ꝓ
(dditio. ncipit ꝓloguſ ĩ Amos iram ðdei ob eas cãs:qũas phetauit:qð tagi
„ dper luid pꝛophetam. mDemoꝛauit affuturg denu tur le orag.
müudabo ſS Lis rex cům ciat. Et quia idẽ ꝓpheta in taca;in pncipio
guinẽ eoꝝ quẽ ñ mũ dei religione, ſequᷣentibait: Sup tribus exoꝛdij:ibi dñj
. ganerà Ko. Muͤds ſolicite emula ſpietatibus ⁊ ſupꝑ q̃tuoꝛ ñnñ̃ ſyon mugiet ꝛc.
Dusé ſagumnèépeccato- retur nimiõ re conuertã eũ:tertio peccato P¶ Ait ⁊c ttio.
EileHmaduzie ligionis amoꝛe puocatus ri idulgenti deũ̃ darepol Acbmre a the
“ còntra pᷣceptũ legis moyſi ſe ſigniſicat:quem q̃rtõ ea tio ſbiũgit Sup
ncivi⸗ expõ pmi arrepto thuribulo:vt in hi dẽpeccata admittẽtibꝰ:nec tribus ſceleribus
ꝓlogi i amos pphaʒ. ſtoꝛia libꝛi ſcði paralypo pniam nec idulgentiaʒ da ⁊c vel. Tertio i.
pꝛophe offm̃ pᷣſumẽ conatuſ ẽ.Ob ſilitudinẽ:quẽ ĩ pᷣdictas gẽ tiv ſignat ſe poſ⸗

W

te tresp éa rẽ terremotuz; teplo dei tes imitcendũ pꝛẽdixit: gra ſeidulgere: ſz nõ
logi pꝛᷣ exoꝛtũ conſtat: cuᷣt tiã ga uẽ atq; irreuocabilem dei rto qo intelligi
mirrct⸗ane ie Per charias ꝓpheta meminit. irã ad euerſionẽ eàrundeʒ i Aici ſact ſe
cedit hoc mo. Pꝛio Añ hunc itaq; terremotu; ciuitatum pꝛoceſſuram vo quẽ qrto di itera

enĩ ponit c icid amol ꝓpheta tpib pᷣdẽi re luit demonſtrare. re qͥ cõſuetudina

pP aeele ad ner gis: tpibus hueroboã filij — Itẽ alius pꝛologus. 1 linair nerir
pale:cu dicit: ia 7 „·ric iſyri 35 4 1 ecca oꝝ indu
rex ⁊c. Principaliter e ge iliene Reni õs poh 3 p aſtoꝛ gentiã deuʒz dare
aũt tria ttẽdit tigere. ꝗ electione cõpꝛehenſe ſut AE rſticus růboꝛum poſſe ſignat.
Daimots oiunig⸗s⸗à ) O Qus oeuz
tõis h ꝓphetie cũ c . Luarto ea⸗

efficiẽte:ibi Ante hũc itaq; terremotũ.ſcòo mãʒ:ibi In eaj
gentes q̃ lectione ⁊c. tertio quoꝛũda ↄtẽtoꝝ in pncipali oꝑ
ponit expoſitionẽ:ibi Et qꝛ idẽ ꝓphᷣa.Dicit iiaq;: a ( Oa
as rex. de q; hẽ.ij.pal.xxvj. b ¶ Luũ dei religionẽ ſolicite e
mularet᷑.i.amaret vel imittaret᷑:verſus:Emuloꝛ iſlat amat
iuidet ac imittat᷑. In opuſculo de vocabulis biblie inuenies
exẽpla de iſtis ſignificatoibꝰ. De iſto dꝛ in.ij.ꝑal.xxvj.vecit
quod rectũ erat ĩ cõſpectu dñi iuxta oĩa q̃ fecerat amaſias
pr eius. c ¶ Mimio religionis amoꝛe ꝓuocat . ↄriũ legit
.ij. pal.xxvj.vbi dẽ: Cũ roboꝛatus eẽt elatũ eſt coꝛ eius i ite
ritũ ſuũ:⁊ neglexit dñm deũ ſuũ:igreſſuſq; tẽplũ dni adole
re voluit icẽſu ſuper altare ihymiamatis.ſolutio:in hoc ꝙ
itendebat ꝓmouere diuinũ cultũ nõ neglexit dñm ſʒ dilexit
ꝓpi hoc aut dẽ dñm neglexiſſe ꝙ pᷣceptũ nõ ſeruauit.vnde
dẽ H: d

dẽ peccata admittẽtibus.i.cõmittẽtibus c᷑. Pic poſtq
dixerat ꝙ illos nõ cõuerteret.ſbdit deſtructionẽ üloꝛuũ
futuꝛã pꝑ ignẽ:ſicut pʒ i ſingulis ptibus.vnde ſbiũgit᷑ h:
Nã ꝑ ignis ſilitudinẽ.⁊ dic̃ Ignis ſilitudinẽ:n ignẽ:
qꝛ quaſi i nihilũ erãt poſtea redacti perſecutõe illij im
miſſa a dño,ppi peccata eoꝝ. 1Pteclxit ibide pꝛi
mo ⁊a ſcòo. v ( Earũdẽ.ſ.quas pꝛi noĩiauit.ſ.gagaʒ ty
rũ ⁊c. ¶ Explicit q̃liſcũq; expoſitio iſtius pꝛologi.
N ncipit ſecundi pꝛologi expoſitio. M
X Mos ꝓpheta ⁊c. Iſte ſcs plogus tre⸗
hæzʒ ptes gecales In pma taguͦt cauſe
operis. In ſcòa ponit auctoꝛis comẽda
tio ſpãlis:ibi Amos vo iterpᷣtat. In ʒ
ſᷣdit pphetie cõmẽdatio generalis: ibi
In veritate. n. vox oiuʒ pphaꝝ ⁊c. In
multiplr deſcribit:p qᷓtũ ad nomẽ cuʒ
itũ ad offm̃ cũ dꝛ: Pꝛopheta.tertio q
tũ ad cõditionẽ cũ dĩ: Ruſticus.q̃rto qtũ ad opis con⸗
ſuetudinẽ cũ d: Ruboꝝ: moꝛa diſtringẽs.qnto qtum
ad modũ agẽdi cũ dẽ: Paucis vbis explicari no poteſt.
ĩq tangit᷑ cã foꝛmalis.ſexto q;tum ad acium ꝓphetãdi:
ibi Hic loqᷣt᷑ ad vaccas pingues ⁊c.in qua tangitur cau
ſa materialis.In ſcòa pꝑte auctoꝛ ſpaliter a quattuoꝛ cõ
mẽdat᷑:pꝰ ex abũdatia gre:ibi Interpᷣtat᷑ onuſtus. ſcho
ex officij dignitate:ibi pꝓphetauit int᷑ ceteros ⁊c.terto ex
debita ad ꝓphetiã diſpone:ibi Eſſe qppe ꝓpheta ñ po

tra pᷣceptũ legis moyſi ⁊c̃. Nu.xviij.b. Tu et
filij tui cuſtodite ſacerdotiũ veſtꝝ:⁊ oĩa q̃ ad cultuʒ altaris
ptinẽt ⁊ itra velũ ſũt ꝑ ſacerdotes admiſtrabũt᷑:ſiqs e .
nus acceſſerit occidet. Itẽ Nu.j.a. Inuenies ſile. ara
lypomenon.xxvj. f ¶ Sacerdotale offm pꝛeſumẽ conatuj
ẽ. vñ acarias ſacerdos et alij ſacerdotes domini dicebant
ij.pal.xxvj. Nõ ẽ tui officij ogia vt adoleas icẽſũ dño:ſed ſa
cerdotũ dñi.hocẽ filioꝝ aaron:q ↄſecrati ſũt ad hucemo
di miſteriũ. g ¶ Ob ea rẽ terremotũ ⁊c. vñ hiero.ſuꝑ pꝛi
mũ amos: Otias qui ⁊ aęarias qꝗᷣ idebitũ ſacerdotium ſibi
vẽdicãs pcuſſus aaen⸗ terremor factus eſt magnꝰ
p totã hierlm. h¶ Cuius.terremotus i ¶ Etia cacharias
E. pheta meminit.xiiij. ca.vbi dẽ: Fugietis ſiẽ fugiſtis a ſacie
tremot iĩ dieb otie reg iuda.Glo.Qui vſurpã) ſacerdotũ Qui ẽt tuba ſua ⁊c᷑. His viſij l̃e iſiſtam'. a
lepꝛa ꝑcuſſus ẽ: ad cur ipietatẽ tota terra mota ẽ. k(Pie ecce nomẽ ꝓphete. b Mꝛopheta. officio: c¶ Ruſti
roboa filij ioas. ad differẽtiã hieroboã filij nabath:de quo cus.cõditioe: d ¶ Ruboꝝ moꝛa diſtringẽs operij cõ
iij.reg. xij. ⁊ deiceps:ſilr.ij palł.x.⁊ deiceps ĩ multis locis.de ſuetudie:iſtud ſumitur de amos.vij.vbi ſcribit: Armẽ
hieroboã aũt filio ioas legit.iiij.reg.xiiij.g. I ¶ In eas gẽ tarius ego ſum vellicans ſicomoꝛos.i.diſerpens frodej

tes qᷓ lectione )p̃hẽſe ſũt. ifra ꝰ 7: legit ibi de gaga er
n —

terat ⁊c.qrto ex vtilitate ⁊ vniuerſalitate doctxi .
moj.

c. n ¶ Et aꝛ idẽ ꝓpha.i.qꝛ dñs per ppham diẽ e

Ubtſclleldan
ſcide. Finkrapn

h(Etleprimo
octnuo gadu
ger itlinfra.
Frdus appel
Plocus:oriſe

mo gragn iſ

moſoco udn
luda i cotra
s tribus re

deo idol del

Zioctauoge
linogteuoh
iſirm

guon molzert

fuunme
(hicloce infr⸗

i. Ad ve⸗

apingneshit
Gkni. N

ur. igfra ve
1 domüm
s piridnü
mnaloꝛe multn
li: nMi
elxx änoy

Kilhcnſteiffa

mlocuſte i

(Oucit dñis

liulieererrit,

(Sſtätedi

(hiero.

oſtionẽ po⸗

Crihan

ereni
Nu me
. Pcnign
Wub
’ Nutn
un d
DHK
i uge.
Re
n Eiiff
1nrb
a ſüzc
ec Inſcn
dae RIm
UWidn
3K winnin
1N ülefe
nda dpüde
cej fnſi
ni ſcii
n Mipnin
niiͤein
upkinr
en darerl
aſor

wümn
dan

Gmnurinbisit N
1 ſoit deſnniin
lsebus i if
hsſlltiß
s riliif
olto.
chas ninii

ſci ⁊c·.· linfra pᷣmo
h eptimo 2½

tate. lxx. ãno?:hiere.xxv. ⁊.xxix.

Cin Amos pꝛophe.

ſicomoꝛi 1 aliaꝝ arboꝝ ad paſtũ pecoꝝ.ita dicit inter·Zita ſufficiẽt: ʒ(uſi paſtoꝛ añ fuiſſet. qꝛ i illo offõ inſtru

line. vnde diſtringẽs vellicãs ⁊ diſcerpẽs p eodẽ accipi ctus fuit ſilitudibus ⁊ exẽplis q ppõit pphetãdo:ſicut tan
unk. Itẽ glo. marginalis dicit :ibi Sicomoꝛus ideʒ ẽ ꝙ gitur in multis gl oſis ifra:vñ ⁊ h̊ qͥ no erat paſtoꝛ ſpũalis
rubus afferens moꝛa que paſtoꝝ famẽ depellũt ⁊ folia magnũ hũit cõm odũ de mãli offõ paſtoꝛali:qꝛ per hoc fu
eſuriẽ pecoꝝ. In opuſculo de vocabulis biblie plenius it habilioꝛ ad off m pꝛophetãdi:multo magis paſtoꝛes ſpũ

inuenies de rubo ales ad hoc ſũt vtilej
2a ſicomo0o. äl ”?”Mͤ a¶ Tuba ſua.i.pꝛedi
aucis vbis moꝛa diſtrigẽs: pauc pbis ⁊ docens in ecclia. In veri catione ſono:a æ ap-
plientins not. explicarino põt. Quis. n. tate.n. voxoius phhetarů: tapifron gio ſou⸗
atea plixitat? digne cxpꝛimat tria ⁊ quat tãq; tůba ſpũalis ẽ pᷣdicãẽss blice pꝛcdicate pniaʒ.
2 ne mireris ꝙ di tuoꝛ ſcelera damaſci gace in ecclia ſm ꝙ ſcriptuʒ eſt: 2 bñidit Publieer ail
rae ⸗ tyri uige ſilioꝝ ãmon ? Aſcẽde in ont Acctz moc mube que cõit
D tuit ipʒ moab: ẽt ſeptio octauoqʒ; tuu qꝗ euãgelicas ſyon: exal nucit a bonis 19 ma
e. eAas en gradu iude ⁊ iſrl. Hic lõgt ta ccn. mäm: pꝛedi llalich krai

digne.i. ſufficien P⸗ 4 23 .
2 Sperer Ex ud vaccas pigues:que ſũt cas hier uſalen. nos.: offedit aũt obſti
pᷣmat. i. exmere ĩ mõte ſamarie:⁊ ruituram ¶ Item alius pꝛologus. natos. be Taãcq tu⸗
poſſit Quat domũ maioꝛẽ minõꝛẽq; te NIãmos ꝓpheta et ba ſpũalie ad daiam
tuoꝛ ſelẽa dama ſtatur. Ypſè cernit fictoꝛem IApaſtoꝛ non fuit pater in eainne
locuſte et ſtantẽ dñm ſupèr elaie pꝛophete: ququam tubas argenteaſ.
muxꝝ litũ vel adamãtinum ⁊ ille ꝓpheta extiterit. Naz ¶Seripti eſt. Eſa.

octauo gradu iu

de iſrl. infrai. &t vncinũ pomoꝝ attrabẽ alijs lris ille:alijs iſte apud n Super montez ex⸗
gradus appellat teʒ ſupplicia peccatoꝛibus bebꝛeos ſcribit q̃ diffeen llum uoende ꝛc
H locus:q;ꝛ i ſepri ver mt⸗ Eae een eH NExplicit qualiſcũ
mo gradu. i ſepti et famẽ in terra ñ famẽ pa/ tia litteraꝝ apud latinos ñ q; expoſitio iſtius ꝓ
mo loco ĩuehit nis: nec ſitim aq: ſed audiẽ habet:et ille foꝛi vel robu logi Salipt⸗ ter

tij ꝓlologi expoſitio.

ſtus:hic vir auulſus interꝰ
4 Ic amoʒ

iudã.i.cõtra du di pbum dñi:non dixit ver
tatur:ꝗ loꝗtur cõtra dece,

as tribus relitto ba ſed verbũ. Amos vero

1odedieaf ſterptatur nuſtus. Hic a trib':que per idolatriam à Phete
i. in octauo loco Mos ſpũali gra plenuſ pꝛo cultu deièt a regno dauih tertio p
Ʒ iſrli.ð.x.tribꝰ: phẽtauit inter ceteros pꝛso erãt auulſe.Fuit aũt cogna ogo ꝓp.
quaꝝ multa pec phetas. Non.n.ſolus ipſe tio eiuſ ex oppido thecue: cae huc modu:p-
Wieloge inf erat ꝓphetes:ſed etiaʒ alij. qð ſex miliarib/ diſtat a be⸗ tanotihrakppheßer⸗
iij. Eee. Eſſe qũippe ñ poterat pꝛio thlee: curã gerẽſ pecoꝝ iĩ la ſona cũ dẽ: Dic amoj
cas pingues H tã phetes: niſi pàſtoꝛ ante fu titudie cãpoꝝ ꝗ ſũt ꝓximi ꝓpha ⁊c. 2 determia
git mã. ¶ Rui iſſet. Qui etiã tůͦba ſua clã oppido thecue: in qdibus iur pphetationis ip
turã iira⸗vj e. git pꝑ ſingulos dieſ erudies bumi aride atq; hareno⸗ ie bperipropi, Ste
”M mã: ibi Maxie auteʒ

ioꝛẽ.x.tribuũ ꝑꝑ ã: ibi Maxie aute
maioꝛẽ multitu⸗ . D M 7c. qrto expmit diuie
dinẽ: n ( Minoꝛẽq;. duaꝝ tribuũ ſciſſiõib.i. captiui electõis gr̃a qᷓ ad pphiaʒ vocatus eſt: ibi Pũc ablatũ. quito
ple cernit fito ſbiungit finalis ipſius pſeuerãtia:ibi Quem amalias ⁊c. ſe
xto fit mẽtio de ipſius moꝛte ⁊ ſepltura:ibi Poſt hec ſemi
uiuus ⁊c. Itẽ i pᷣma ꝑte notificat ppha multiplr:p ꝑ pſoa
lẽ diſcretionẽ:ibi No fuit pr̃ Eſaie.ſcòo ꝑ ſcripture diſtin
ctionẽ: ibi Nã alijs lr̃is ille.ttio ꝑ noĩs iterpᷣtationẽ:ibi Et
ille foꝛtis vel robuſtus ⁊c. q̃rto per ſuã cognationẽ:ibi Fuit
aũt cognatio eius ⁊c̃.qnto ꝑ officij cõſuetudinẽ.ſ.ſolicitu
dinem paſtoꝛalem: ibi Cura gerens pecoꝛum ⁊c.ſexto ꝑ cõ
uictum ſeu conuerſationem:ibi Ex hoc numeꝛo paſtoꝛum

Peor lea-vi. Alttrahẽtẽ ſupplicia peccatoꝛibus ⁊c.ſeptimo qtum ad interpꝛetatiuã: ibi Imperitus ſᷣmõ⸗æ.

t ¶ Et famẽ. viij.f.̊. in epła ad paulinũ hec plẽ expo octauo iytum ad cognitiuam:ibi Sed plenus ſ. cientia. His
nũt᷑. t¶ Nõ dixit verba.iſ.ifra.viij.vbi dẽ:Sed audiẽ viſis iemd Pue dſti e Eſaie p Uiſio
di verbu dei per qð innuit illã famẽ foꝛe audiẽdi vbuʒ elaie filij amoj. c Muac ? ille.l. p̃ Eſaie ropbe e
icregtũ qð vnicũ vbũ eſt: nõ verba creata que pla ſũt. ta extiterit Eſa. xxxvij.a. v(ã ⁊ alijs lri ille.ſ. amoj pr
v ¶ Dnuſt onere gratie.i.gr̃a ſpũali que ſbleuat ad ce elaie.vñ dic hiero.i oꝛigiali. Ille ſcribit p bpmã 7 vltimam
lũ:que onus d qꝛ grauẽ reddit maturitate moꝝ: ⁊ de ſui nois lraʒ aleph ⁊ ſade:⁊ l erpᷣtat foꝛtis atq; robuſtꝛhic
iſto onere dẽ matth. xj. Jugũ eni meũ ſuaue ẽ ⁊ on me vo ꝑ ain ⁊ ſamech:a iterßtal ppls auulſus.medie lr̃e:men
um leue. x Pꝛophetauit inter ceteros.ſ.iohelẽ nau, ⁊ vau:vtriq; coueniẽtes ſũt. e¶ cultu dei.iij. regum. xij
ionã oſee eſala. comẽdat᷑ in hoc ꝙ dẽ in aljs ꝓpheta ¶ Et a regno danid.iiij.reg xvij. iſtat a bethleẽ. ad
ſeꝛqð enim inter plures s opponit᷑ nõ põt habere meridianã plagã:ſic dic hiero. H In q . campis: Nihil
latentiam mali. y¶ Eſſe qppe non poteratita bene oio frugũ gignit humo:exñte:Arida atq; harẽoſa.iſta lẽũa

„ .

rẽ locuſte.ifra.vij.fictoꝛẽ appellat dñʒ creatoꝛẽ ⁊ ſpira
toꝛẽ locuſte.i.exercitus aſſyrioꝝ.vnde hiero.in oꝛigia⸗
li:Oñdit dñs ſenacherib regẽ aſſyrioꝝ cũ infinita mul
titudie exercitus ĩſtar locuſte vniuerſa comedentis eſſe
vẽtuꝛꝛ de cuius aduẽtu hꝛ.iiij.reg.xviijet eſa.xxvj.
p ¶ Et ſtatẽ dñm.ifra.vij. uꝑ mux litũ. hec eſt
lr̃a hiero. e adamãtinũ.hec ẽ lr̃a.lxx.vide ſupꝛa
expoſitionẽ poſitã ĩ epła ad paulinũ. EEi wieigum

mhũſtrationis eentie ſic.

¶Tiber

ſatis plana eſt:ſʒ qꝛ cõioꝛ lr̃a eſt: humi aride atq; hareno

ſe. ipſius expoſitõt iſiſtendũ eſt: põt aũt expõi ouplr. poteſt

.n. dici ꝙ iſti genuiui ↄſtruũt cu hoc ꝙꝙ dico capis ex vi de

ride ⁊ harenoſe.i.humũ arid ⁊ harenoſa hñtib.i:q hñt
humu arida harro

ſãa: Elibil omio „ ;—
ſe nihil òο frugũ gignitur

frugũ gignitur: ſiẽ dẽ 1
magne vtut vir. i ha ſʒ vbᷣrimis paſcuis abũdat

ble dalcpeltucis 7 1o cucta lut plẽa paſtoꝛi
mul er. i. hñs egregis bus:et ſterilitas terre copẽ
pulchꝛicudinem: æ ex ſatur peccatoꝝ multitudie
emne turdiuudis aiall Ex hoc nuero paſtoꝝ ſuit
nimudint multa talia Anos iperitus ſermone: ſʒ
excẽpla poit Pꝛiicianꝰ plenus ſcia. Pꝛophetauit

aũt eiſdẽ tpibꝰ:ꝗbus iohel

ĩ mioꝛi volumine cir 1 18
naũ ionas oſee eſaias. Sʒ

ca pncipiu cdi libꝛi.

Alr exponi ira iſta: aliquãtulũ exoꝛſus ẽ pphe
vt he qð dico humi ,acz eſaiaſ. Pr=
ponat᷑ aduerbialiter. tar̃ taq; eſaia Maxie aut
Dicit pꝛiſcianus i.xy tra decẽ tribus locutuſ eſt:
maioꝛ s voluminis:· pauca de duab interſeres:
Sciendu ꝙ ꝓpa ciui hunc ablatuz de nüero pa

tatuũ noia ii pme vel

2e ſint decliatioij gei ſtoꝝ miſu dñs:vt i ſamaria

tiuo cau ꝓ aduerbio ꝓphetaret: quem amaſias
loed aecipii⸗ vt ro ſacerdos freqnt plagis af
ſü:tareii ſũ. accu/ Pit. p/ 16 fi3 eiafe
ſatiuo vo ad locũ cu- flixit:tãdẽ fili enn ogial ve
iuſcuq; declinatoni:· Ccle ꝑ tympoꝛa traſſixit. N
vt romã eo vel tarſ2nſraen

tũ vel carthaginẽ vel athenas.ablatiuo de loco vel ꝑ locũ
vt roma exeo:tarẽto traſeo:ſi ſint ttie:ablatiuo ta i loco qᷓ;
de loco vel ꝑ locũ: vt carthagine ſu:carthagie vẽio:cartha
gine traſeo. Idẽ etia i ſeꝑ pluralib iueit᷑:vt athẽis ſũ:athe/
nis venio athenis trãſeo.Et paucis iterpoſitis ſbdit: Inue/
niutur ⁊ qdaʒ appellata ſupꝛa dcam regulã ſeruatia:vt mi
litie militià militia.domi domũ:mo.humi.mu.mo. Iteʒ
nõ ꝙ qñ nomẽ põit᷑ p aduerbio:aduerbiũ ẽ ſcõʒ qͥd qꝛ abio
lute tenet:nomẽ aut ſiplr:vñ pnt ei iungi adiectiua vl alia
ſpſtãtiua noia cõfoꝛmitate accidetiu:iicut pʒ h:⁊ ĩ ouidio
eplaꝝ i ſcòa epla ſcribit: Atq; aliqs iã nuc doctas eat iquit
athenas.Cõſtruamus itaq; ilram. In qᷣbus.cãpis. Nihu oi
no fruguʒ gignit humi aride atq; harenoſe.i.i huo arida
atq; hareoſa. Itẽ ꝑ exẽt᷑pla pᷣſciani ſupꝛapolita pʒ q nomia
aduerbia r poſita qnq; ponuũt᷑ cũ verbis ſignificantibꝰ mo
tu:qnq; cũ ignificatibus qete. Itẽ oñdit᷑ per exẽpla ouidij
dicetis: In tertio metamoꝛphoſeos: Spargit humi iuſſos

moꝛtalia ſemia dẽtes. Itẽ in eodẽ:Spectai humi poſu ge⸗

minũ ceu lumia ſidus. ſtẽ in doctrinali ſcribu: Rothoma⸗-
gi ſtudeas vel rome deinde moꝛeris. Militie tñ aiq; domi
reſidebis humiq;. Itẽ greciſmus ditcit ſic: Rome rothoma/
gi vernone moꝛat athenis. Rom rothomagũ vernonẽ tẽ

dit athenas. Roma rothomago vernone redibat athenis.

Rure moꝛatur humi militieq; domi.Ruj tendebat humũ
militiamq; domũ.Rure redibat humo militiaq; domo.
Dicunt autem graãmatici ꝙ iſta q̃ttuoꝛ appellatiua ſequun
tur regulas pꝛopꝛioꝛum nominu:quia ſut appꝛopꝛ ata ad
neceſſaria ſaluationis vite humane:duo ad defenſioneʒ ex
trinſecam:domus enim defendit a pluuia ⁊ grandine: mili
tia ab hoſtibus:⁊ alia duo quo ad deſenſione intrinſecam:
ſ.rus quod neceſſarium eſt ad culturam:vt inde homo a/
latur:⁊ humuj.i.terra humida ⁊ graminoſa:vt iumẽta pa

ſcatur. I ¶ Puc ablatũ de nuũo.h hi ifra. vij. m ¶ Quẽ

n qbus. capis. 1 ¶ Dumia r pon. ris
cum additionibus Pauli cpiſcop Bung.

ctus:poſt aliqͥt dies doloꝛe
vulneris expirauit: ſepuli
q; eſt cũ patribus ſuiſ.

amaſias ſacerdos. bethel de quo legitur infra. vij.
¶Explicit qualiſcũq; expoſitio iſtius plogi.

¶—ncipit poſtilla fraris Nicolai delyra ſuper amos

NErba
amoj

ATecp
eti

hec ſemiuiu iĩ terrã ſuã eue

a que tertio loco
bonitur in duas
ꝑtes diuidit᷑:in ꝓ

auulſus interpꝛetat᷑. Notificat᷑ etiã ex offõ cũ dicitur:
b ¶ Quifuit in paſtoꝛalib thecue. Eſt autem thecua
territoꝛium ſegetibus ineptum: ſunt ibi tamen paſcua
animalium fecunda:⁊ↄ oñditur quibus prophetaueru:
cũ oi: c ¶ Que vidit ſuper iſrł.i.ſuper regnũ dece tri
buũ contra illud pncipalr ꝓphauit:ſcòario tñ ↄtra plu
ra alia regna:vt videbit.tertio oñdit tpᷣs in quo ꝓphe
tauit: ⁊ pno in generali:cũ d: O¶ In diebus ogie reg
iuda ⁊ in diebus hieroboã.Iſti enim ſil regnauerunt:
partialiter tamẽ:qꝛ vltima pars regni hieroboam ⁊ p
ma regni oxie ſimul concurruũt:vt pʒ.iiij.regu.xv. ogia⸗
tamẽ ibi nominatur aęarias:quia fuit binomius: icðo

in ſpeciali cũ dĩ: e ¶ Ante duos annos terremotus.

Oglas enim rex iuda in ſuperbiã elatus voluit offerre
thymiama i templo vomini ſuper altare incenſi:⁊ tuc
a domino fuit lepꝛa percuſſus:⁊ fuit etis tunc terremo
tus ad oſtendendum iram dei cõtra ipᷣm:de qͥ terremo
tu dicetur plenius gçach.xiiij. Amos cepit ꝓphare per
duos annos an. ſ¶ Et dixit. Pic icipit tractatus in qͥ
pꝰ ꝓphat cotra pla regna in generali:ſcõðo magis i ſpe⸗
ciali:ibi Hec dicit.Circa pꝛimum dẽ:Et dixit.ſ.amos a
deo inſpiratus. g ¶ Dominus de ſyon rugiet. iram.n.
domini contra regna in ſequentibus expꝛeſſa deſignat
metaphoꝛice per rugitum leonis qui eſt terribilis:⁊ di/
cit: h ¶ De ye
quod erat quaſi ſedes dei vt dem fuit Exo.xxv.⁊ vide
bat ꝓphe imaginarie ꝙ vox dei loqntis ad ſe ex illo lo
co ꝓcederet viq; ad eũ. i

¶ Exphcit pꝛologus. In/ emiũet tractatuʒ
cipit Amos ꝓpha. Ca.I. qui icipit: ibi Er
C xErbz a-⸗ dixit. In pꝛi pte
—ÜR ,, pmo notificatur
mos qui auctoꝛ ex noie cũ
fuiti pa“ dẽ: a eri
“ ſtoabu alius abillo q ſu
—VE q it pf eſaie.lʒ vter
u Aliigit ſu- gafuerit pꝛopha
per iſrael in diẽb' ocie reg Ille n. ſun nobil
luda:⁊ i diebus hieroboã e generglegn
ilu oas regis iſt ante du ⸗ lle ena ſeribiiur
os anos tremoſ.Et dixit: in hebꝛeo p lr̃am
Domin dẽ ſyõ rugiet ⁊ de agaleph in pncipio
hierlz dabit vocẽ ſuaʒ. Et 2 ſade in ine iſte
luxeruũt ſpecioſa paſtoꝑ: t n hen ſamerh in
excicatus e vertex carmeli. ſine.Pꝛopter qð
. ille robuſtus:hic

eſyon. eo ꝙ ibi in templo erat ꝓpiciatoꝛiũ:

tluxerũt ſpecioſa paſtox

i. hitatioes ⁊ maneria pploꝝ ⁊ regne ꝝ ifra ſcriptoꝝ.
k ( ¶Et excicat ẽ uertex carmeli.i.cito deſiciei piůs cu
iuſlibet regni.ſic eni ſonat trãſlatio chaldaica:⁊ i ñ eſt
hec pꝛophetia de ſterilitate futura ꝑ nimiã ſiccitatem:
yvt credut aliq ſed ẽ locutio metaphoꝛica ad deſignãdũ

t firie dams.
(o. n (Et

er guattlor

hebrel ſi ho

mn petcaunbi
ler eoce gen
kuaf remiſſi

eeſed noͤſi ite
ſ intellgut d⸗
mmemiſſtbilitat⸗
ſinperhoceſte
rones 19tra
Proröick ps
lii regudma

ſereger noͤſe

iterſel plies
ari idolami
hommicicj ine

fiiſter ti finalie

niamobiinut⸗
gluplurncxipla

AV romiſſbile.

Tatiotfilte

cdrered
uicignürft⸗

limi. ertal

G.Qaötdi

ide difſelline
impoſſibile di
multoriös affli
Oignu erat dinn
uſifueratin
Nturaueritipl

üplanſtran

nod hitia
inlermcie
e käſtip⸗

Nhllretalib'⸗

Ang. 90

lib Gieſ⸗

ln re
line ſe⸗ 1
rſhakl

Midoſiitſn
eiiciute

Alcigah gf
.
ſegoſneſe
hüfſiosigt
Mnaliſen

Le

Ppzültin
Nn riann
4l. Mh
i, Wyg
mowrtr

i
s Mms Se
ͤ Aut
ſi thfichr
Firi
S rar
i ent
d Kutien
. Prüſtiun
n zazin
Wuit
. Vlim
„. ledt
l ueneg
Uerwbuneht
igefb didun
ue kauun tn
iutbiunmn gil
Ete ntt un
Ullyanmidaen

urlanti,nae.

i hangiogte
cngen
innſt tyucnn
nngbiman
Enpii i
utnmnſ
Msunpr i
jins i

prunat

niudi unn
coniing

ngt.

ↄñter ꝓphetięat magis i ſpeciali:⁊ extraneos:ꝛꝰ cõ
tra iudeos ſeqnti.c.ibi Pec dicẽ dñs ſuꝑ tribPſceleribꝰiu
da. Pꝛima diuidit᷑ ĩ ſex ꝑpes ſcõm ſex regna ↄtra q̃ p/
phetigat: a patebũt ꝑtes ꝓſeq̃ndo.In pma ꝑte ꝓpheti⸗
cat cõtra regnum
m Sup tribuj
ſceleribꝰ damaſci
i.ſyrie eo ꝙ da⸗
maſcus erat me⸗
tropoli illius re
gni:ſcom eꝙ dici⸗
tur Eſaie.vij.Ca
put ſyrie dama-
ſcus. n ¶ Et ſu
per quattuoꝛ nõ

NHec dicit dñs. Super tri⸗
bus ſcelerib' damalci ẽt ſu
per qttuoꝛ nõ ↄuertam eũ:
o ꝙ triturauerũt ĩ plauſtr
ferreis galaad. Et mittm
ignẽ ĩ domũ acahel:⁊ duo
rabit domos benadab.Et
conterã vectem damaſci:et

cõuertã.h̊ dicunt diſpdã hiĩtatoꝛẽ de campo
bebꝛel ſi ho icoli: e tenẽtẽ ſceptxy dẽ do
vel ber oode gen? Mo voluptatis: &t traſſeret
eccati: remuſibi Ppls ſyrie cyrenen diẽ dñs

Hꝛẽc dicit dñſ:Supẽr tribꝰ

le ẽ:ſed nõ ſi q̃ter . I
ſceleribꝰ gace. et ſupꝑ q̃ttuoꝛ

⁊ ſi intelligãt de

amndienoceſker nõ cõueriã eũ:eò ꝙ traſtu
roneũ ⁊otra ſeri lerit captiuitatẽ pfectam:vt
pturã: ſicut patet cõcludẽt eã in idumea. Et
nn munzignez imurgaee
iter ſecl pl. be⸗ deuoꝛabit edes eius: ⁊ diſ/

pdã hitatoꝛẽ de agoto:⁊ te

catũ idolatrie et 2¾
nẽtẽ ſceptꝝ de aſcalone: et

homicidij incur/
rit:⁊ tñ finali ve
niam obtinuit:et
alia plura exẽpla poſſeẽt adduci de ſcriptura Si intelli-
gat᷑ irremiſſibile.i.de difficili remiſſimile:ſic verum eſt
Iſta tñ difficultas nõ ẽ ex ꝑte diuie potẽtie:ſʒ ex ꝑte pec
catoꝛis q ex eo ꝙ totiẽs reiterat peccatũ reddit ſe miſ eri
coꝛdia idignũ:ſine qua nõ põt a pctõ reſurgere: ſcòʒ ꝙ;

