⁊contra oꝛientẽ ⁊ õ foꝛtitudinẽ:ꝑ quã intelligitur tem

.

plum dqõ erat in hierlm. Der faciem autem aqulle itelligi

regnum romanoꝛum:vñ ⁊ aquila eſt ſignuʒ ſiue vexillum

romani imperij.Per alas autẽ intelligitur angelica pote
ſtas pꝛeſidens dictis regnis:quia oia iſta inferiora admini
ſtrantur mediantibus angeliſ. vñ ⁊ angelus pᷣſidenſ renannga
perſarum vocatur pꝛinceps pſarũ:daniel.x.⁊ pᷣſidẽs regoga ⸗

grecoꝝ:ibidem dẽ pꝛinceps grecoꝝ: ⁊ ſic intelligendũ eſt de
alis. Per hoc ꝙ aialia ⁊ rote iſte ad quattuoꝛ partes ibãt

intelligitur dilatatio iſtoꝝ regnorum ad alias partes. Per
velocem motum:⁊ terribilẽ aſpectum:intelligitur robur ⁊

ferocitas eoꝝ. Per manus autẽ:opera eo ꝙ manus ẽ oꝛga/
nũ oꝛganoꝝ::tertio de aĩa. Per firmamẽtũ vero:qð erat ſu
per capita animaliũ intelligit pars mũdi ſuperioꝛ q̃ dicitur
locus dei ⁊ beatoꝝ.Per ſedentem in thꝛono ſuper firma/
mentũ:intelligit ipſe deus pꝛeſidens omni creature celeſti ⁊

terreſtri:ad cuius nutum oia diſponũtur. Unde ⁊ ad pꝛece

ptum ſedentis in thꝛono aĩalia queſcebant ⁊ mouebantur
qꝛ ipſe mutat tpa ⁊ etates:tranſfert regna atq; conſtituit:

vt dẽ danielł.ij. Per hoc aũt ꝙ appebat in forma humana

deſignabat᷑ ꝙ erat tpe gr̃e hũanaduſ.Per hoc aũt ꝙ appe/⸗

bat ĩ coloꝛe electri:qð ẽ auro ⁊ argento fulgidiꝰ: itelligit᷑ ex

ceſſus ſue ſapiẽtie cunõ ẽ numerꝰ. Per hoc aũt ꝙ i ꝑte ſu
perioꝛi a lũbis ⁊ ſurſũ retinebat ſplendoꝛẽ itero:⁊ i ꝑte infe
rioꝛi.ſ.a lũbis ⁊ deorſum emittebat fulgoꝛẽ exterius:intel/
ligitur ꝙ diuina ſapientia ꝓut eſt ĩ ipſo ẽ nobis occulta:ma

nifeſtatur tñ nobis aliqualiter ꝑ ſuoſ effecꝰ:ſᷣm ꝙ dẽ ad ro

ma.pmo. Inuiſibilia dei a creatura mũdi.i.ab hoie:pꝑ ea q̃

facta ſunt itellecta conſpiciunt᷑:ſempiterna q; virtus eius

diuinitas. Sic ergo pʒ ex dictis ꝙ i h' pcaplo deſcribit diui
ne pᷣſidẽtie ſuꝑeminẽs ſtatſiue vtus:vt ſupꝛa dem̃ eſt.

itio pꝛima.

dictum fuit ſupra hieremie pᷣmo in additione.
n eodem capitulo vbi dicitur in poſtilla: er anater
narium aũt numeꝝ aialium ⁊ facieꝝ. ¶ Additio. ij.

¶ In ca. pᷣmo vbi dẽ in poſtil. Ex quo exechiel fuit de
rribu ſacerdotali.
( E hac regula quã aſſerit poſtillator eẽ hebreoruʒ

ð

. 3 7

,
5

N R N 5

., 1⸗r e K I
.

“

7*

r er,» D —

¶ ¶A. iber

Irca hãc viſiõeʒ eęechieliſ q;tũ ꝑtinet ad expoſitõ
nem lr̃e applicando eam ad appꝛehenſionẽ ima/⸗
inarie viſionis ꝓphete:poſtillatoꝛ eã exponit ſa
tis ↄpetenter ſaltem ꝓ maioꝛi parte. Et ſi foꝛte in aliquibꝰ
minus conuenienter illam expoſuit: non eſt multum curã/
dũ eo ꝙ expoſitio pꝛincipalis nõ conſiſtit in hoc:ſed in illo
ꝙ per hãc imaginariã viſionem intelligi deber qð eſt pꝛin-
cipaliꝰ in hac viſione. Circa qð expoſitio poſtillatoꝛis vide
tur nõ ſolũ deuia ab auditoꝛibus ſanctoꝝ: ſed etiam a cõi
opinioni omniũ hebꝛeoꝝ expoſitoꝝ tã antiquoꝝ qᷓ; mo/
dernoꝝ.Eſt etiã valde incõſona lr̃e:vt videbit. Pꝛimũ pʒ
per gloſam cõem in q̃ expoſitiones Hieronymi Gregoꝛij ⁊
qͥrundã alioꝝ doctoꝝ inominatoꝝ ponũtur: ꝗᷣ cõiter per
quattuoꝛ aialia:ſanctos quattuoꝛ euangeliſta ſeu euãgelia
qttuoꝛ:pncipalia myſteria chꝛiſti fideliter narrantia intelle
xerũt. Nõ auũt q̃ttuoꝛ mũdanas monarchias ꝓut poſtilla
toꝛ vult intelligunt:ꝓut plene pʒ pꝛedictã gloſaʒ intuenti.
Q.aüt ab hebꝛeoꝛuʒ expoſitionib deuiet pʒ. Nam antiqᷣſ
ſimi hebꝛeoꝝ.ſ.thalmudici in quodã libꝛo auctẽtico apð
eos qui dẽ haguiga expꝛeſſe determinãt:ꝙ intelligẽtia hui
viſionis exechielis dʒ eſſe ſecretiſſima:ſic ꝙ non licebat ali/
cui eam ſcienti alios de ipſa docere niſi tantũ vnũ:⁊ hoc in
magno ſecreto:non expꝛimẽdo totã intelligẽtiã:ſed traden
do pncipia ex quibus diſcretus diſcipulus poſſet alia iĩtelli/
gere: ⁊ hoc ꝑꝑ magnitudinẽ myſteri qð etiã ſᷣm eos in hac
viſide intelligit᷑ put ra.moy.qui fuit de maximiſ moderno
rum large tractat in ſuo libꝛo de directione ꝑte tertia in ꝓ
emio: ⁊ in pꝛimis ſeptem caplis eiuſdẽ ꝑtis.Et ibidem dcã
ſua ⁊ occultatione pᷣdictoꝛũ myſterioꝛꝛ modo pꝛedicto cõ

firmat ꝑ multaſ auctoꝛitates antiquoꝝ. Hoc idem tenʒ ra.

ſa.⁊ ra.chami:⁊ ceteri expoſitoꝛes.ſ.ꝙ intelligẽtia cõtẽtoꝛ:
in viſione exechielis ſunt archana ſecretiſſima legis diuine
que nõ lʒ homini loqui. Manifeſtũ eſt aũt ꝙ monarchie
chaldeoꝝ ⁊ medoꝛum ⁊cc. non pertinent ad archana legis
Sũt.n.⁊ fuerunt vulgariter note.Et daniel etiã qui de eis
pꝓphetauit clare in pluribus locis tradidit eas aperte ⁊ pa-
lam:ſic ꝙ quilibet põt eas intelligere ſicut ⁊ alias planas ꝓ
phetias. Elaias ẽt de chaldeis ⁊ ꝑſis manifeſte ꝓphetauit
caplo. xiij. 2 ſic pʒ ꝓpoſitũ.ſ.ꝙ hebꝛeoꝝ: expoſitoꝛeſ non re
ferũt intelligẽtiã hup viſionis ad mundanaſ monarchias:
ſed ad diuioꝝ archana ſeu myſteria: que aũt ſint archana
iſta apud hebꝛeoſ qͥ tantã requirebãt occultationẽ ipſi non
declarant. Uidetur tñ rationabili dicendũ ꝙ ſ̃m veritateʒ
ꝓut ſancti doctoꝛes tradunt in hac viſiõe incarnatio chꝛi

ſti:⁊ quedã alia eꝰ myſteria itelligant᷑. PHuiuſmõi aũt icar/

natio pplo antiquo nõ erat ppalanda:tum qꝛ valde rudis

fuit:tum qꝛ pꝛonus ad idolatriã:⁊ ad ponendã corpoꝛeita

tem in deo: et iõ deut᷑.iiij. capitulo eis dꝛ: Cuſtodite igitur
ſolicite aias veſtras:non enim vidiſtis aliquã ſimilitudinẽ
in die in qua locutus eſt vobis dñs:ne foꝛte decepti faciatii
vobis ſculptaʒ ſimilitudinem. Et iõ occultatũ fuit eis ĩcar
natois myſteriuʒ in hoc loco ⁊ in pluribus alijs: ne foꝛte ſi

fuiſſet eis expꝛeſſe ppoſitũ:laberentur in erroꝛeʒ circa diui

nitatẽ: eſtimantes ipſe deus ſᷣm ſuã deitateʒ fieret coꝛpꝰ
non valentes pcipe modũ vnioniſ hũane nature ad verbũ
ꝓut fides ponit catholica.ſ.ꝙ vnio ſit in pſona non in nãꝗ.

Unde ⁊ hodie eſtimant falſe:ꝙ nos ↄfitẽdo chꝛiſtũ verum

deũ eſſe ⁊ veꝝ hominem oↄſequenter ↄfiteamur vnitatẽ di⸗

uine nature ⁊ humane:ſic ꝙ natura diuina ⁊ humana ſint

eadẽ nũero:que tñ eſtimatio eſt falſa. Nã ſᷣm determinatio
nẽ chalcedoneñ.cõcilij.nuſq; ſublata ẽ naturaꝝ differentia
ichꝛiſto ꝑꝑ vnionẽ.Qð aũut expoſitio poſtillatoꝛis pᷣdicta
ſit inconſona lr̃e pʒ ex multis.pꝰ nã hec viſio totaliter cõſi⸗
derata:erat repᷣſentatiua diuine maieſtatis. ppha.n. egredi

ens in cãpũ:vt ei dñs loqueretur:vt hẽ infra.iij.caplo dixit

Et ecce ibi gla dñi ſtabat ſicut gloꝛia quã vidi ſuꝑ fluuium

chobar. In qua viſione.ſ.2 expꝛeſſe facit mentionẽ in
eodẽ caplo de pᷣdictis aialibus ⁊ rotis.Ex qͥ pʒ ꝙ huiuſ
mõi aĩalia ⁊ rote ptinebãt ad repᷣſentationẽ diuine glie
ſeu maieſtatis de qᷓ loquit᷑: qᷓ qdem viſio in eodẽ caplło
contenta:facta fuit ad ↄfirmandũ dñi verbum.ſ.ꝙ da
ret ꝓphe ↄſtantiam ꝑ ſuam aſſiſtẽtiã put poſtillatoꝛ ibi
bidem exponit.In tali aũt aſſiſtentia ꝓphetã ↄfoꝛtãte
nihil videtur facere ſignificatio monarchiaꝝ p̃dictaꝝ
Itẽ infra decimo ca:iſta quatttuoꝛ aĩalia vocant᷑ cheru
bin: dẽ ibi enim: Ipſũ eſt aial qð vidi ſubter deũ iſrł iu
xta fluuiũ chobar: ⁊ intellexi qꝛ cherubin eſſent. Ma
nifeſte aũt videt᷑ incõueniẽſ ꝙ monarchie ille mundane
idolatrie noĩarent᷑ ſeu ſignificarentur ꝑ cherubin: q̃ ſũt
noia angeloꝝ beatoꝝ ſuꝑ q̊s deus dẽ ſedere: iuxta illo
pſal. Qui ſedes ſuꝑ cherubin.⁊ ſic ln alis q;pluribus
ocis ſacre ſcripture. Itẽ receſſuj dine aſſiſtentie ð tẽplo
repᷣſentatus fuit ꝓphe ꝑ receſſuʒ dñi ſupꝑ illa cherubin
exñtis:vt hẽ plane in pᷣdicto caplo.x.pꝑ que quidẽ cheru
bin quattuoꝛ aĩalia pᷣdicta intelliguntur:vt ibidem hẽ:
Silłr etiam regreſſꝰ diuine aſſiſtentie ad tẽplũ deſignat
per gloriã dei ingredientem ꝑ viã oꝛientalẽ:vt hẽ infra.
xliij. De q̃ glia ſic ĩgrediẽte ppha dicit: Scðʒ ſpeciẽ quã
videra iuxta fluuiũ choaar:vt ibidẽ expõit᷑ in lr̃a: ⁊
ſic pʒ ꝙ erant ibi aialia ⁊ rote pꝛedicte. Cõſtat aũt ꝙ in
hoc regreſſu nõ eſt alidd ꝑtinens ad monarchias pᷣdi
ctas. Item ſᷣm poſtillatoꝛẽ ꝑ q̃ttuoꝛ aĩalia idem ſignifi
cat᷑ qð ꝑ q̃ttuoꝛ rotas:ſicut ꝑ vaccas ⁊ ſpicas pharaõis
geñ.xhj.qð nõ videtur poſſe ſtare.Nã vt lr̃a teſtatur:in
ter aĩalia ⁊ rotas erat diſtinctio fm rem:⁊ ↄuenientia ĩ
motu ⁊ dete qð pʒ cum dẽ: Cũq; ambularẽt aĩalia am/

bulabãat piter ⁊ rote iuxta ea:⁊ cũ eleuarẽt᷑ aĩalia de ter

ra eleuabant᷑ ſimul a rote.Et infra:Cũ eũtibus ibant ⁊
cũ ſtantibus ſtabãt:⁊ cũ eleuatis a terra piter eleuabant
⁊ rote ſequẽtes ea.ſ.aĩalia.Et ſic appet manifeſte ꝙ aĩa
lia ⁊ rote ſignificabãt diuerſas res: quaꝝ q̃dam ſeque
bant᷑ alias mõ pᷣdicto:qð nõ inuenitur in ſomnijs pha/
raonis cuius exẽplũ inducit᷑:nec etimm monarchijs ſᷣm
eũ hic ſignificatis.Sũt ẽt młta particularia ĩ hac viſio
ne ↄtenta que ſanctis euangeliſtis ſeu euangelij pᷣdicato
ribus ppᷣe coaptãtur:nõ aũt monarchiüs pꝛedictis:ꝓut
gregorius ſubtili indagie de q̃libʒ ꝑticula tractat: vt cũ
dẽ de animalibs ꝙ facies ⁊ pẽnas ꝑ q̃ttuoꝛ ꝑtes habe/
bãt:iũcteq; erãt penne eoꝝ alterius ad alteꝝ.ꝑ hoc do
cet itelligẽdũ ꝙ ois euangeliſtaꝝ ſeu pᷣdicatoꝝ euãgelij

virtus:oĩs ſapiẽtia qua ceteri homines cõtẽplatõis ſue

volatu tranſcedunt viciſſim ſibi in pace atq; vnanimi
tate ↄiungunt᷑. Penna.n.alterius ab altero diuilſa eſſet
ſi in hoc ꝙ vnus in ſapientia euolat habere pacẽ cũ al/
tero recuſaret. Similit᷑ qð ſequit: Nõ reuertebant᷑ cum
incederẽt.ꝓpꝛie adaptat᷑ ſᷣm eum ſanctis aĩalibꝰ pᷣdicił

que ſic a terrenis actibus ad ſpũalia tranſeunt:vt ad ea

que reliquerũt nullatenus vlterius reflectãtur:⁊ q̃ mul
ta alia de aialibns tradita nõ vident᷑ ↄpetere mõoarchijſ
mũdanis q̃ nũqᷓ; in pace fuerunt:⁊ a orio ĩ riũ reuerte

bant. Monarchie.n. pdicte reuer ſe fuerũt a ꝓſperita-
te ĩ lapſũ:vt pʒ in eoꝝ geſtis.Silit qð dẽ de rotis ꝙ ba
bebãt q̃ttuoꝛ facies ⁊ aſpect eaꝝ qᷓi rota i medio rotep

pꝛie adaptatur duob' teſtamẽtis rũ nouũ latuit ĩ vete
ri:vtrunq; tñ qᷓ̃ttuoꝛ facieſ hʒ:cũ ſcriptura ſacra p vtra
q; teſtameta i qttuoꝛ eſt diſticta ꝑtibꝰ:ꝓut gregoꝛũ iſta
⁊ cetera in hac viſione ↄtẽta notabiliſſime diſcutit ada
ptando ſingula ſingulis circa ꝓpoſitũ pᷣdictũ. Et iõ qͥ
plenã de hac viſione vult habere expoſitionẽ:ad ipſiui
homelias recurrat:q̃̊s ſi diligenter ſcrutat fuerit:hanc
viſioneʒ nullo mo applicabit ad mũdana pᷣdicta. Nec
expoſitio ſua.ſ.gregorij ĩ hoc loco reputari dʒ myſtica

turſitßia

flaci
limn
geo holet
pbea

Agiozpe
ſuequieſe
ſuet aſta
nies lcie
Crnatiofl
tur eratpo

w nhl

lius vldi
ſcleniſan
Amiran
nug
dnw
chiefue
bernat
orial
Mna
ppoui.
e
ölanann
oliechina

Iu bo ſofi
Mderthg

igigost
Punſaſüßen
nlucppoſtl.
flnoneno
ſncinet
nntin
ſihnmii
abteen
ſunauefit⸗

diſcrinl
ſch iizzaint
deaſtorrdine
diiſepluchne
hrpaleantien
lanurgbin
entegtihiͤdin
noranllipthiſfn
Nr cz uigt
tbeicokinlit
liuin
6 A muthiißßll
oräiimſigii⸗
Cdſnſrnds
eNinledmr
mnren. yumoit
aAmnbolaratzillirm
euari, iladen
Qüaiikustbun
mupierluihnt
ermanſſegal
ur in ,n
inſonnipohe⸗
nonarchiofn
brigibeeviio
vunghßtietd
ierlitis ⸗
aa N⸗
iſan grhin
Arp pon
incaciihenisi
npang nnn
6 i u
ſiiummun
ſunge ite
lunnanlis
nsfthningl
, rönt,
letpenn
7 4 M. enr
i ie,
adoideton
ien ii

—

¶ Cʒechielio NRdino. f.

ſz lalis:cũ hec viſio ẽt ſʒ omnes expoſitoꝛes pabolica
ẽ.Et notandũ ꝙ liber iſte ſpãliter i ſuo exoꝛdio de xpᷣo
deo ⁊ hoie creature pᷣſidete tractat:⁊ iõ ſuꝑ oia ab ipᷣo
ꝓpheta viſa:aſpectũ hois põit:quẽ quidẽ hoiĩeʒ q̃i ſpẽʒ
electri vidit a lumbis eia deſuꝑ: ⁊ a lũbis ei vſq; ad de
oꝛſũ quaſi ſpẽm ignis ſplendẽtis:q̃ ⁊ alia circa hoc dẽa
ad duplicẽ naturam in xpᷣo ꝓpꝛie referũt᷑:vt ĩi homelijs
p̃dictis ⁊ i gloſis plene tradit᷑.Et qꝛ iſta erãt multũ rẽo/⸗
ta a ſenſu:ſeu cognitiõe iſraelitaꝝ quib pphᷣa mittebat᷑
is ſdit in ſeq̃nti.c.ili hoĩs ego mitto te ad filios iſrł
ad gẽtes apoſtatricej ⁊c.⁊ ifra:Si foꝛte ⁊ ipᷣi audiãt:⁊ ſi
foꝛte quieſcãt:qm̃ domus exaſperãs ẽ.q.d.licet nõ ſint
aſſueti aſſentire ſimilib ꝓpheticis reuelationib: ꝓpõe
tñ eis ⁊ ſcient:qꝛ pꝛophᷣa fuit ĩi medio eoꝝ. Et nota ꝙ i/⸗
carnatio filij dei ⁊ paſſio ⁊ reſurrectio rc᷑.de qbuj h̊ agi
tur erat potiſſima cõſolatio ipᷣis captiuis quib mitteba
tur ſi tũ audirent:tradebat᷑ tũ enigmatice ⁊ obſcure ꝑpꝑ
eoꝝ impfectionẽ pꝓ maioꝛi ꝑte:diuia.n.myſteria ſʒ dio
Biſiũ ĩ 2 celeſtis hierar.occltãda ſi idignij ⁊c. Replica
N pmo capitulo exechiel poſtillatoꝛ attẽdens
iſionẽ pphete imaginariã ꝑ ſanctoj doctoꝛej
1 gloſa expõi ſʒʒ ſenſũ myſticũ:ad qͥs remittit
eos qᷣ in his delectant᷑:ſʒ ſᷣe quãda lr̃alem ſignificatõeʒ
illius viſiõis aſſignat.ſ.ꝙ ſignificet pᷣſidentia diuinaʒ ꝑp
ſedentẽ ſuꝑ firmamẽtũ que regit ⁊ vniuerſã creaturam
admiſtrat:hac qdẽ clard:hãc vero obſcurius:reꝝ autẽ
mag notabiliũ clarioꝛẽ fac admiſtrationẽ.Sʒ qꝛ i tota
oꝛdinatõe mũdi inferioꝛis: quattuoꝛ pncipales monar
chie fuerũt clarioꝛes effectus diuie admiſtratõis vel gu
bernatioõis:iõ ſbᷣ pedibus dei pᷣſidentis ſub ſpecie q̃ttu/
oꝛ aĩaliũ h̊ deſcriptoꝝ ſignificant᷑: put poſtillatoꝛ ſigil-
latim declarat. Huic expoſitioni burg.ſe valde audacit᷑
opponit.Pꝛimũ ex eo:qꝛ dicit eũ deuiare ab auctoꝛita
tibus ſanctoꝝ:q ꝑ quattuoꝛ aialia recipiũt q̃ttuoꝛ euã/
geliſtas ⁊c. Dehinc diẽ eũ deuiare a cõi opinioe hebꝛeo
rũ tam antiquoꝝ q́; modernoꝝ.Demũ dic expoſitiõeʒ
eius lr̃e eẽ incõſona ex multis motiuis que ſigillatim p
tract abo ne fiat inuolutio.Quãatũ ad pmũ burg. valò
ponderat hͥ gloſam oꝛdinariã:q̃ cõiter põit allegoꝛicos
anagagicos ⁊ alios myſticos ſenſus:raro aũt tãgit ⁊ ra
ptim ſenſũ pᷣmo lr̃alem ſic ⁊ facit in hoc loco. Nõ ẽ igit
mirũ ꝙ poſtil.qui ſenſũ lr̃alẽ ſemꝑ q̃rit huiuſmodi my
ſticationẽ nõ ſequit.Et cũ diẽ burg.oẽs doctoꝛes i glo
ſa noĩatos ⁊ quoſdam innoĩatos hũc paſſũ q̃ttuoꝛ aia-
lium exponere de quattuoꝛ euãgeliſtij falſũ ẽ:vt pʒ latã
gloſã intuẽti.Nã vnus innoiart p lõgũ ꝓceſſũ expoit de
uattuoꝛ viribaiĩe.ſ.rõnali iraſcibili ↄcupiſcibili:⁊ ſyn
ſi ad modũ aquile ſupeminẽti. Alius de quattuoꝛ
elemẽtis ⁊ eoꝝ mixtione in hoie ⁊ cõiunctioe.Alius de
quattuoꝛ affectionibus aie.ſ.ſpe gaudio timoꝛe ⁊ dolo

re:que tꝑant᷑ quattuoꝛ virtutibus cardinalibꝰ. Alius j

uattuoꝛ oꝛdinibꝰvel acieb'in eremo ad quattuoꝛ mũ/
i plagas oꝛdiatis.Et beatus hieronymin gloſa noiar
dic:id quod quidã ad quattuoꝛ aialia quattuoꝛ euãge
lia referũt:de virtutibus auiũ:de volatu tpuʒ:ↄmixtoe
elemẽtoꝝ:⁊ oꝛdinibP caſtroꝝ:q̃ oĩa pᷣterita relinquunt
ad anterioꝛa feſtinãtes:has oẽs quadrigas quaſi auri⸗
ga de regit: ⁊ incõpoſitis currẽte gradibP ſuo parere co
git iperio faciẽdaq; pᷣcepit:⁊ vitãda vetat:hec vt putãt
dicta ſũt pplo in babylõia captiuato:qᷣ ſi colla deo ſub
miſerit eius auxilio terrã recupabit amiſſã. hec Pa
in gloſa. nec ex gloſa haberi pot quẽquã doctoꝝ ſctõꝝ
ſe ad quattuoꝛ euãgeliſtas determiaſſe niſi be.gregoꝛiũ
cuexpoſitionẽ nõ eẽ lr̃alem:ſʒ myſticã ſatij apparet ex
dicto glo.ſupꝛapoſito: qꝛ videlicet dẽa in hoc capitſo
ſm illas poſitas q̃drigas ſũt ꝓpoſita pplo in babyloia

capto ꝓ eoꝝ emẽdatiõe:que ꝑ euangeliſtaꝝ: allegatõex mo/
dicũ vel nihil valuiſſent: imo ꝓphetia iſta notabilis fuiſſet
expoſita ðriſioni. Patʒ etiã qꝛ btũs greg.homelia nona ſu
per exechielẽ dic: Initiũ libꝛi in ecechielẽ ppham magnij ob
ſcuritatibꝰclauſũ:⁊ qbuſdã myſterioꝝ nodis ligatũ ĩ home
lis octo deo largiente diſcuſſimus:ia nũc planioꝛa ſũt qᷓ ſe
quunt.Ecce iſdẽ bea.gregoꝛi myſteria clauſa nõ lr̃am dic ſe
diſcuſſiſſe in paſſu obſcuro:⁊ ꝓmittit in ſeq̃ntibus ponere
planioꝛa: cuilibet tñ ituẽti ſuas homelias apparet maifeſte
ꝙ circa planã lram.ſ.in caſu ꝓphe in faciẽ eius erectiõe:col/-
locutioe ⁊c̃.myſtica expoſitioe pcedit:cõſeq̃ns ẽ eũ in alijjſẽ
ſũ myſticũ coluiſſe.ã ex oĩib homelijj illis ſenſũ lr̃alẽ ſᷣm
ſonũ verboꝝ nihil abſurditatis hñtem repire nõ poſſum
cũ tñ cõſtet libʒꝝ exechielis ſic ⁊ alioꝝ ꝓphaꝝ ſenſũ lr̃alẽ ha
bere. Sic igit pʒ ꝙ expoſitio poſtillatoꝛis no deuiat ab au⸗
ctoꝛitate ſanctoꝝ doctoꝝ. Sed quo ad 2 qð burg. pᷣtẽdit
ꝙ poſtil. deuiat ab expoſitiõe oium hebꝛeoꝛũ antiquoꝛuʒ ⁊
modernoꝝ:hoc burg videt᷑ fingere:qꝛ hebꝛei quos burgẽ.
adducit nihil dicũt niſi ꝙ pneipiũ huius pphetie ẽ de ſecre
tiſſimis archanis diuie legis que nõ licet hoĩ lod. Similit
ẽt poſtil.idẽ diẽ hic: qꝛ hic liber eſt de pᷣſidentia diuina re
ſpectu creaturarũ oium maxie rõnabiliuʒ: ⁊ ſubdit ꝙ pᷣmũ
capitulũ cõtinet virtualiter ſniam ſeq̃ntiũ: ꝓut effect oẽs in
cauſa virtualit᷑ continent᷑. Nec putet burgẽ.ꝓut arguit mo
dicũ eẽ totius ſacre ſcripture ſecretũ:de quo hic ſᷣm expoſi
tionẽ poſtil.dẽ. Nam generalit᷑ ⁊ virtualit᷑ omnia ſecreta in/
cludit diuina pꝛeſidẽtia:q̃ cũctarum rerũ actus ⁊ opera oc/
culto nobis iudicio:tamẽ totali adminiſtrãt᷑:⁊ ſpãliter ma
gnarũ rerũ que aliquid diuini nois habere vident᷑: ſiẽ ſunt
iiij mõarchie mũdi per adminiſtrationẽ diuie pꝛeſidẽtie ad
flagellũ dei contra peccata mũdi ſpaliter iudeoꝛum oꝛdina
te:vt fiat argumẽtum a maioꝛi ex iſta lr̃a de iſtis monarchi

is expoſita ſic. Si videmus illas potentiſſimas monarchi

as mũdi diuine ditioi ſubiacere adeo ꝙ ſine eiuj nutu nihil
poſſint:ideo cuiuſcũq; regis regni ſpecialit᷑ iudeoꝛũ:imo cu
iuſcũq; creature:actus opera ⁊ paſſiones ex eiuſdẽ pᷣſidẽtis
voluntate pꝛocedũt:et ex hoc ad lr̃am ꝓ cõſolatioe vel coꝛ⸗
reptione captiuoꝛũ in babylõia arguere volebat:ꝙ eoꝝ de⸗
ſolatio liberatio ⁊ poteſtatis cuiuſcũq; pſperitas ⁊ aduerſi
tas ab illa pᷣſidentia dependet:ꝓut pʒ etiam huiuſmodi rõ
nis reſolutio ex gloſa ſanctoꝝ ſupꝛa allegata. Conſonat igi
tur poſtil.dictis ſanctoꝛũ ⁊ etiam hebꝛeoꝝ circa hũc paſſũ
Hebꝛei tamẽ allegati per burg.circa occlłta hic deſcripta ad
lr̃am nihil dicũt:ſic nec burg.ꝗ innitit᷑ expoſitiõi beati gre⸗
goꝛij que pure mpſtica eſt vt ſupꝛa ꝓbat᷑. Hebꝛei etiã pᷣncipi
um huſlibꝛi occultauerũt:ſic pncipiũ geñ. ⁊ cãticoꝛu: ꝓut
diẽ btũs hieronymus:⁊ aſſumit᷑ in gloſa ꝑ burgẽ. allegata:
ſic ꝙ nõ liceret ea legere quẽqꝙ; niſi ſacerdotalẽ etatẽ.ſ xxx.
annoꝝ impleſſet:vt ad plena ſcientiã:ſimilit᷑ ⁊ myſticos ſẽ/
ſus plenũ humane nature tẽpus accedat:dbus nõ obſtãtibꝰ
7 geñ ⁊ cãticoꝛũ ſenſũ lr̃alem habemj. Sed burg.non dat
rõnem quare hui partis ſenſũ lr̃alem habere nõ debeamuj
Et nõ videt᷑ potioꝛ ſenſus lr̃alis q ille quẽ poſtil.poit. Naʒ
ↄparatis oĩb modis ſupꝛa ⁊ ex glo.⁊ ſctis docto.adductis
poſtil.ẽ vniuerſalioꝛ.ã dei pᷣſidẽtia tanq; auriga regẽs et
oꝛdinãs ⁊ ioꝛdiatos morcoercẽs ſignate q̃drige ꝑ quattuoꝛ
aialia ⁊ rotas:vniuerſali reſpic illas q̃ttuoꝛ pncipales mun
di mõarchias:q; ↄpõneʒ ⁊ mixtionẽ q̃ttuoꝛ elemẽtoꝝ:⁊ di
ſpõneʒ caſtroꝝ ꝑ q̃ttuoꝛ plagas ⁊ alias q̃drigaj.s.enũerataj
Et qð obijcit burg.di.illas mõarchias i ſcripturis foꝛe cla/-
re deſcriptas:igit᷑ de eis tanq; archãis nõ dʒ expõi ad lr̃am
viſio quattuoꝛ aialiũ ⁊ rotaꝝ.Ibi dico ꝙ idẽ argumẽtũ pł
militat õᷣ ſctõs doctoꝛes in gloſa noĩatos ⁊ nõ noĩatos:qͥrũ
q̃drige aſſignate q̃dã ſi note ex naturali philoſophia:vt q̃t
tuoꝛ elemẽtoꝝ ↄmixtio:q̃dã ſũt note ex moꝛali phia:vtpo/
te qttuoꝛ paſſionũ qie ꝑ q̃ttuoꝛ vtutes moderatio el ex

hiſtoꝛia manifeſta exodi:vtputa ad quattuoꝛ plagas caſtro
rũ ĩ eremo diſpoſitio.ſ.ad ad oꝛientẽ occidẽtẽ ⁊c᷑. vñ ꝓ eis ⁊
poſtil dico ꝙ mã q̃ttuoꝛ aialiũ rotaꝝ nõ ẽ de ſecretis ſed
u ſecretis. Secreta.n.ẽ dei pᷣſidẽtia quã apls vocat incõpᷣ/
hẽſibilia iudicia dei:q̃ pſidẽtia ðſcribit ſeſſio hois ſupꝛa fir
mamẽtũ vltra capita
aĩaliũ. Quattuoꝛ at

„ 4
„*
ℳ

aialia loge ſub ißis ſe Ec uũiſio ſilitudis ¶.I. tẽ ad me ⁊ dicẽtẽ: Fili hoĩſ

Diber.

De ſpicis ⁊ bobus pharaõis. Cõtra qð burg.dic aĩalia
rotas ᷣm rẽ diſtigui ⁊ couenire ſolũ ſᷣm motũ ⁊ qetẽ:
q̃lit᷑ nõ eſt ĩ cãu pharacis. Rñdeo ꝙ vtiq; ſʒ rẽ ſi licet di
cere imaginarie viſa foꝛe res:diſtinguũt ſpice ⁊ boues:
ſiẽ aĩalia ⁊ rote:⁊ ſic iſta ↄueniũt i qete ⁊ motu:ſic ⁊ illa
i vnbprei ⁊ effecxꝰ
ſignificatioe. Nõ
.n.ẽ icõuẽiẽ vnũ

eris aueadino um A. Oane dñni. Et vidi et ceci mitto ego te ad ſilios iſrael ſinra gitelteren
ſup ſolli erccliu:r ea di ſaciẽ meã: ⁊ audiui vo ad geteſ apoſtatriceſ quͦc re cduditꝙburg. oi
que ſb ipo erãt reple cẽ loqntis: Et dixit ad me: ceſſeruũta me: Wꝛis coꝝn b citñ̃ puenire mo⸗
bant teplũ. vt oñs ſe Fili hois ſta ſup pedes tu uaricati ſt pactu meũ vſqʒ narchijs uallii palſ⸗
h Poerer os:⁊ loqr tecũ:Et igeſſus ad diẽ hãc:ct filij dura faci ſe Eu äbularee
31 4 E& Ireiis I -Ae ſiit uerteb
ad effeans a ſecretis Eime ſpũs poſtq; locui ẽ ectidomabili coꝛde ſũt àd Imo dico ſz gloſa

mihi:ẽt ſtatuit me ſupꝛa pe

ꝓdeũtes. Et vt verũ gen
des meos:Et audiui loqn

fatear pncipiũ geñ.ẽ
de ſecretis archanis:
qꝛ de deo vt ẽ gnãlit
olum creatoꝛ:liber aũt cãticoꝝ de eiſdẽ archãis ẽ:qꝛ ð deo
vt ẽ eccleſie ſpõſus ⁊ gnãlis amatoꝛ ⁊ ↄſeruatoꝛ:in hoc qͥq;
loco idẽ occultus ðſcribit᷑:vt oĩa eminẽter ↄtinẽs: ⁊ vniuer
ſi diſpoſitoꝛ ⁊ bene volentiũ liberatoꝛ. Nũc aũt qꝛ poſtilla
toꝛ cũ modeſtia loqns de archais diuis dic ſe balbutienteʒ
adr̃am aũt loq̃ns de his maxis monarchijs facultatẽ hũa
nã ſᷣm ſe nõ excedẽtibus dictis archanis rite ſbiectis:ꝑ q̃ttu
oꝛ aĩalia deſcribit quattuoꝛ regna mũdi pncipalia ſemꝑ re
gno iudeoꝝ moleſta:inuens cũ ꝓpha pplo captiuato:ꝙ po
teſtas coercitiua diuie pᷣſidentie illos monarchas:⁊ per ↄnñj
quoſcũq; alios ſuos pſecutoꝛes cohiberet a iudeoꝝ pſecuti
one:vbi demeritũ ppli ipᷣm pᷣſidentẽ ad iracũdiam nõ ꝓuo
caret:⁊ intelligerẽt ꝙ nulla noceret aduerſitas ſi nulla dña
ret᷑ iniqtas.Et pꝛo tãto expoit᷑ h paſſus de quattuoꝛ monar
chijs ad captiuoꝝ ↄſolatiõem:verideſperatiũ coꝛꝛeptõem
Sʒ ad archanũ ĩcarnatõis poſtil.cõfoꝛmis ẽ ſcis doctoꝛibꝰ
7 gloſe:qꝛ diẽ ꝑꝑ futurã icarnationẽ pᷣſidentẽ in ꝓpoſito in
ſpecie huana apparuiſſe.Sicq; pʒ ꝙ burg.nõ vere dicit po
ſtil.a ſctõꝝ auctoꝛitate ⁊ hebꝛeoꝝ oiuʒ expõne deuiafſſe e.Sʒ
à ad tertiũ articulũ burg. dic expõnem poſtil.lr̃e icõſonaʒ.
Rõ aũt ſua pꝛia nõ valet:qꝛ dicit ꝙ hec viſio totalit᷑ ↄſide-
rata erat repſentatiua diuie maieſtatis. Yateoꝛ hoc vna cũ
poſtil.applicãdo ſingula ſingulis:vt viſa ſuꝑꝛa firmamẽtũ
directe repᷣſentarent ⁊ eẽnt ſecretiſſima ⁊ altiſſima dei iudi
cia ſᷣm aplm ad Ro.xj.ea aũt que erat ſb firmamẽto:puta
aialia rote ⁊c.repᷣſentarent diuie pᷣſidentie ſubiecta:⁊ ad vo
luntatẽ pᷣſidentis vel mota vel deſcẽtia:vt ſine e nutu nihil
valent:ſicq; itellecta ⁊ ꝓphete repetitis vicibus oſtẽſa ad cõ
foꝛtationẽ pphete fecerũt:cũ quibus ſic dẽis ſtat expoſitio
poſtil.ad lram: Et qð ſᷣſumit burg.ꝙ monarchie ad ꝓphe
te cõfoꝛtationẽ nihil facere potuerũt:ſalſũ ẽ:qꝛ ſʒʒ pᷣdicta il/
laꝝ ſbſeruitus ⁊ limitatio ad ſui motũ ⁊ alia: valuerũt ad
pꝛophe ↄfoꝛtationẽ ⁊ ppli ↄſolatõem:ſciẽtis ex hoc illas ſi⸗/
ne dei pᷣſidentis nutu non poſſe mouere ad deſperantium
coꝛꝛeptionẽ mõ ſupꝛadẽo: Qð ſcðo burg.obijcit de lre icõ/
ſonãtia pꝛo eo:qꝛ illa aĩalia a pꝛopha vocant᷑ cherubin qð
nomẽ illis idolatris cõuenire nõ põt:nõ cõcludit. Nam ita
põt idolatris ↄuenire nomẽ cherubin:ſic nomẽ xpᷣs cu de
appᷣhendit dexterã:vt pʒ eſa.xlv.Dico igit᷑ ꝙ noĩa digna ta
lia idignis imponũtur idolatris rõne officij vt inſtrumẽtis
diulĩe pᷣſidẽtie ⁊ coꝛꝛectiõis:ſic põt dici ſanct᷑ ex officio ĩmo

ſciſſimus ex pſonalibus vicijs idignus.Et malachias ſcöoo

diẽ ſacerdotẽ nõ mõ bonũ ſʒẽt malũ:angelũ dñi.pʒ etiã di/⸗
cta reſpõſio ꝑ doctoꝛes cõit᷑ dictos termios dignos idignis
applicatoj exponẽteſ. Nec valʒ qð. burg. obijcit ð poſtil. di
eẽtẽ aĩalia ⁊ rotas ad idẽ ꝑtinere: inducentẽq; illõ geñ.xlj.

qſ ego mitto te.Et diceſ ad

. Ol ſupꝛa adductã
eoſ. Hec diẽ dñl de : ſi foꝛte

oĩa ſb diuia pꝛeli
dẽtia ↄſtituta ſic
mouent ꝙ pᷣtita
tranſeũtes ad futura feſtinãt.Nec i eoꝝ ptãte ſic nec pᷣ
ſidentis:de pᷣterito facere nõ pᷣteritũ:vt ad pᷣterita reuer
tant᷑. Nec valet dictũ burg. expõnẽ bti gregoꝛij nõ debẽ
reputari myſticã. Nã ⁊ ipe btũs greg. ꝓut ſupꝛa oſtẽſũ
eſt repurauit eã myſticã. Nec valet pꝛobatio burg. ꝙ io
nõ ſit myſtica:qꝛ lralis ſenſus eſt pabolic:qꝛ młltoj paſ
ſus cãticoꝝ bti greg.· expoit myſuce ſimilit ⁊ iob:vbi tñ
cõſtat l̃alem ſenſũ foꝛe ꝑabolicũ. Pec ſufficiãt quo ad
h capitulũ amatoꝛibpoſtil.rectis ⁊c. ¶ Capitulũ.II.
Ec viſio. Hic oñi deſcribit diuie pᷣſidentie mł
tiplex effect:⁊ pᷣmo ĩ punitiõe iudeoꝝ trãſmi
atos deridentiũ:? i deſtructiõe gentiliũ bo
nos crudelit moleſtantiũ ca.xxv.tertio ĩ remueratione
iuſtoꝛ: mala tpalia patieni toleratiũ.c.xl. Circa pᷣmuʒ
ſciendũ ꝙ ſiẽ trãaſmigrati cũ ioachi dolentes de hoc ꝙ
ſe tradiderat ad cõſiliũ hieremie int ſe murmurabant:
ſic illi ꝗͥ remaſerãt ĩ hierlʒ trãſmigratos vderidebãt:pu-
tãtes vaticiniũ hieremie de ciuitatis excidio nõ impleri
pꝑꝑ qð exechiel replet eſt ſpu pphie Hnuͤcis⸗ excidiũ ciui
tatis pꝛopinquũ:ſiẽ ⁊ hieremias:ad repᷣmẽdũ iſtoꝛum
murmuratioeʒ ⁊ illoꝝ deriſiõeʒ. Ergo pᷣmo pꝛophan/
di officiũ ſibi impoit᷑:ꝛ officiũ ſibi iiunctũ exeqᷣt᷑.iiij.c.
Pꝛia ĩ duas:qꝛ pꝛio iponit᷑ ſibi officiũ:ꝛ arguit᷑ ep ſilen
tiũ ſeqnti · c. ibi: Cũ aut ꝑtraſiſſent. Pꝛima ĩ duas:qꝛ pᷣ
iĩponit᷑ ſibi officiũ vbo:⁊ ſis:ibi Tu at. Pꝛima adhuc iĩ
duas:qꝛ pꝛio põit᷑ impoſitio officij: ? ↄfoꝛtatio dñi:ibi
Tu g. In pma pte ̃mittit qdam ↄtinuatio ad pᷣcedẽtẽ
viſionẽ cũ dẽ: a i vi. ſili. S oñi. q. d. effigies ho
mis ſuꝑ thꝛonũ ſapphyrinũ ſedẽtis:nõ erat ipᷣe de i na
tura pꝛopꝛia:ſʒ q̃dã ſilitudo ſue maieſtatis repſẽtatiua
b ¶ Et ceci ĩ fa. meã. qe fragilitas hũana iĩ talib viſiõi⸗

bus ſuũ defectũ experit᷑ ſʒ ꝙ dꝛ diel.x. Dñe mi i viſiöe⸗

is ſpdit᷑: c¶ Et igrel.eſt i me ſpũs.i.ſbſiſtendi virtug.

tua diſſolute ſũt ↄpages mee:⁊ nihil ĩ me remaſit viriũ
d ¶ Poſtq⸗ tn mi. ille q ſedebat in thꝛono: e¶ Et

ſtatuit me ſu.pe/ me.i.mihi ↄtulit virtutẽ ſpᷣſiſtẽdi. cete

ra patẽt vſq; ibi: f ¶ Ad gẽ. apoſta. a fib. g ¶Que
receſſerũt a me.ꝑ idolatriã: h ¶ Patres eoꝝ pᷣuarica
tiſũt pactũ meũ ⁊c᷑.i.legem mea:qꝛ cito poſt ingreſſum
terre pꝛomiſſiois declinauerũt ad idolatriã: vt pʒ in li⸗
bꝛis iudicũ ⁊ regũ. i ¶ Et ſilij dura facie.i.irritates ir/
reuerẽtes ⁊ inuerecũdi: k ¶ Et indomabili coꝛð ſunt.
ſũt.n. in malis obſtinati: I¶ Ad quoj ego mitto te.vt
mãifeſte appareat ꝙ mala eoꝝ no pꝛoueniũt ex deſectu
meo:ſʒ mitto pꝛophetas meos ad arguẽdũ mala eoꝝ.
m ¶ Si foꝛte vel ip̃i audiat ⁊c᷑.ꝑ iſt foꝛte no intelligit᷑

e

bdnbiüt
horudmman
6eadirudin
icoruſne
udtb
ſiſterpont
ſonatobi
mnalici eor
dpebrt loqu⸗
nipali
jöida
un C
Plli hois
cos.dſcae
4. q
moned eo
tracloes
bꝛia: r
gedulog
8(Et

1 H

iuſtae en
mü. t
ſcoꝛoio. ha

malisafa⸗
eh. v
da n
reperi
ſniead
ſenoe.
imtae
her
tra
umin.
Mai
Air inponi
chlioffni⸗
gͤlbioſti
lohtttn di
tüidunpen
Chno poni
Eipoltio⸗n
lopppeſon
piulo ſegve
lcdirlta
Peingache
duiggr pio
n ikriofen
cniroputo
tpio ſci
uinl Ana
Mnegeitgkinten

llidilip,,

ſgii mibi
ſeun 1
Rnollld inc
rnſapſbenin
hizhern
Ulentſe,
ulienmn
Ulngumti
lidſgpte

nmige⸗
Kſpie iole
Inonnſerl
nemiz
glirnie ſ
Nianäifni
unn Nnni

ſgiir fli

uürtupzd
ltumiteno⸗
ſiGitun
Kenntan
modeoßi
ſupr⸗
ou ſPonut
iri aäuu
novent in
v prüteſenee;
Aßteniu nue
Nipej no debe
un ſmuoſtii
aobang gio
Nieamntoſml
miiaidrwdini
Luffcit gro 4
(Lutmül.
aineiſcenten
eilceop nüͤi
noe annlĩ
immiote
Ura zmo,
l dehboc g
rmmurabont.
natbir u⸗
onöͤinpee
erociäüc
i Korun
na apbn
di gicfin,
maitcſin
anaideasce⸗
remchn
ſuno zii
uatio A
tniin
ſunotchiu

aliqð dubiũ i deo reſpectu futuroꝝ:cũ certiſſime oia p/
cognoſcat:ſʒ ꝑ hoc ĩtelligit vertibilita liberi arbitrij ad

¶ Cʒechiels iij.

bonũ ⁊ malu. n ¶ Qm dom exaſpe.ẽ.i.familia ꝓuo

cãs ad irã dñm ſuũ.

o¶Et ſciẽt qꝛ ꝓpphe.fue.i me.eo.

ſic excuſationẽ nõ habebũt ſi a malis nõ peniteant.

p ¶ Cu . Dic cõ
ſeq̃nter ponit con
foꝛtatio dñi ↄtra
maliciã eoꝝ ꝗqᷣbꝰ
ðbebat loqui:qꝛ

miniacula feriut

q̃ pᷣuident᷑. dic igi
tur: p ¶ Tu er⸗
go fili hois ne ti.

eos.i.fcã eoꝝ aſp
R. aSeE
mones eoꝝ.i. de⸗
tractões ⁊ oppꝛo
bꝛia: r ( Qmĩ

creduli.erga dñʒ.
8 Et ſbuerſo.

iuſticie erga ꝓxi⸗
muͤ. t¶Et cuʒ
ſcoꝛpio. ha. vbis

malis ⁊ factis pũ
gẽtib. v (Uer

ba eoꝝ ne ti. ⁊c.

repetitio ẽ eiuſdẽ

ſnie ad maioꝛẽ aſ
ſertõezʒ. x¶ Am

irritatoꝛes ſũt.ſ.
pphaꝝ ⁊ in hoc
notat paucitateʒ
couertẽdoꝛum.
y¶ Tu aũt. Hic
oñt᷑ imponit᷑ ece⸗
chieli officiũ p ſi
gnũ libꝛi oſtẽſi et
incoꝛpati:⁊ diui/
dit᷑ ĩ duas partes:
qꝛ pmo ponitur
hec ipoſitio:ꝛipᷣi
us pphe ↄfoꝛtatõ
apitulo ſequẽti:
ci et dixit ad me
Pꝛima adhuc in
duas:qꝛ pꝛio poi
tur libꝛi oſtenſio:
e incopatio in
pncipio ſequẽtis
capituli. Circa p/

mũ excitat intentio ꝓphe cũ dẽ:
audi.ſiẽ diſcipulus humil ⁊ obediẽs.

vel ipᷣi audiãt:⁊ ſi foꝛte qui/
eſcãt:qůoniã domꝰ exaſpe/
rãs ẽ:&t ſciet qꝛ ꝓpha fuerit
ĩ medio eoꝛũ. Tu ergo fili
hoĩs nè timeas eos neque
ſermões eoꝛũ metuas: qm̃
increduli ⁊ ſubuerſoꝛes ſũt
tecũ:ẽt cũ ſcoꝛpiõibꝰhitas
Nerba eoꝛuʒ ne timeas:⁊

vulieoꝛuʒ ne foꝛmides:qa

dom exaſperãs ẽ:Loq̃ris

ergo pᷣba mea ad eos ſi ſoꝛ
te audiãt ⁊ geſcãt:quoniaʒ mõel.Et ſiad nit⸗
ris:ipᷣi audirẽt te: Domus

irritatoꝛes ſunt. Lu aũt fili

hoiſ audi quecũq; loquoꝛ

ad te:&t noli eẽ exaſperans
ſicut domexaſperatrix eſt

Alpi os tuũ ⁊ comede qcũ
que ego do tibi. Et vidi:èet

ecce man miſſa ad me:in q̃
b „ „H„ bP — 1-
rat iuolut liber:ẽt expãdit

illũ coꝛã me qui erat ſcript

intus ⁊ foꝛis:èͥt ſcripte erãt
in eo lamentationes:èt car
en:et ve. ¶ Capitu. III.
Tdixit ad me:Fili ho
minis quodcũq; inue

nerie comeð. Comede vo

lumẽ iſtud:⁊ vadẽs loquẽ
ad filios iſrl. Et aperui os
meũ:⁊ cibauit me volumi/
ne illo.Et dixit ad me:Fili
hois:venter tuus comedʒ
⁊ viſcera tua ↄplebunt᷑ vo/

¶ TKaũt fili hois
4,

aſperãs.i.mihi rebellãs:⁊ ꝑ ↄñs ad irã me ꝓuocans.
a ¶ Et ecce ma.miſ.ad me.ſic.n. videbat imagiaria vi
ſione. b ( In qᷓ iuolur erat liber.i heb.habet᷑: Inuolu
tus rotulus.in qͥ deſignat᷑ ꝙ futura cõtingẽtia de quibꝰ

erat iſta pꝓphetia:hoibPſũt occuita. b

Et expã.il co

rã me.⁊ ꝑ hoc intelligit᷑ ꝙ dedit intellectũ eius ꝓphete.

c ¶ Qui erat ſcriptus inta foꝛis.videbat.n.ille rotul/

expaſus ex vtraq; ꝑte ſ riꝑtus:in quo deſignat᷑ mititu/
do ibi ↄtentoꝝ. dD ¶ Et ſcripte erãt i eo lamẽtationej.

trãſmigratoꝝ ⁊ ĩ ſeruitute exiſtentiũ. e

t carmẽ.i.

dfſolationes patient᷑ tolerantiũ. ſ ¶ Et ve. iudeoꝝ in
Hierlʒ exiſtẽt ũ ꝑꝑ excidiũ miſerabile ciuitatis ppinquũ
iſta.n. tria cõtinentur in hoc libꝛo vt pʒ per p̃dicta.

Et noli eẽ ex

in peccatis. k

it

¶ n capitulo ſcõo:vbi dititur iĩ poſtilla. Qui erat ſcr pt

8.

intus ⁊ foꝛi

— –

—

lumie iſto quod ego do ti/

bi. Et cmedi illud:ct ſcm

E in oꝛe meo ſic mel dulce.

ei dixit ad me:vili hoiſ va

de ad domũ iſrael:⁊ loque

ris verba mea ad eos. MHõ

.pn. ad populũ ꝓfundi ſᷣmo

nis ⁊ ignote lingue tu mit/

teris ad domũ iſrael: neqʒ
ad populos mulios ꝓfun-
di ᷣmõis ⁊ ignote lingue:
quoꝝ nõ poſſis audire ſer
mõeſ.Et ſi àd illos mittere

aũt iſrael nolunt audire te:

qà nolunt audire me. Ois

te ecèt duro coꝛde:Eccẽ de

di faciẽ tuã valẽtioꝛẽ facie-

bus eoꝝ:⁊ frõtẽ tuã durio

rẽ frõtib eoꝝ:ut adamãtẽ

⁊ vt ſilicẽ ðdi faciẽ tuã. Ne

timeas eos neq; metuas a
facie eoꝝ:qꝛ dom exaſpãs

e.Et dixit ad me:Fili hoĩs
oẽs ſᷣmones meos quos e

go loquoꝛ ad te:aſſume in
coꝛde tuo:⁊ auribtuis au/
di ⁊ vað ingredere ad trãſ-
migrationẽ ad filioſ popu
li mei:⁊ loqueris ad eos et

dices eis:Hec dicẽ dñũs de
ſi foꝛte audiãt ⁊ geſcãt. Et

aſſũpſit me ſpũs:cet audiui

nolũt au.me.vnde ⁊ iudei ad pᷣdicati

Additio.

Nheb. hi: Ante ⁊ retro.qð itelligit᷑ de pritis ⁊ ſu
turis. Si at dicat᷑ int a foꝛis:itelligẽdũ ẽ de ſeſu ite
rioꝛi.ſ.ſpũali ⁊ ð extioꝛi.i.hiſtoꝛiali ⁊c̃.

(La. II.

4 LTdixit.hic
ↄñt᷑ ſcribi
AXoſtẽſi libꝛi ĩ

coꝛpoꝛatio: ꝑ quã in-

telligit mẽtis itellectõ
q̃ paſcit᷑ verbo dei ſiẽ᷑
coꝛpꝰcibo maiiali:ſʒ
ꝙ dẽ deute. viij. Non
i ſolo pae viuit hõ: ſʒ
in oĩ vbo qð pꝛocedit

de oꝛe dei: ⁊ fm h pʒ
ſnia vſq; ibi: b ¶ Et

co.illud.ſic.n.viðbat
imaginaria viſiõe q̃i
volum comederet: ⁊
intellexit q ſignifica
ret. c ¶Et fa.ẽ ĩ oꝛe
meo q̃i mel dulce. ĩ q;
ðſignat ſuauitas diui
eloquij inquãtũ ꝓce/
dit a deo:licet aliquã
do habeat amaritu

dinẽ annexã vl ſubſe⸗

q̃ntem rõne effcũs in/
de ſcq̃ni:videlicet qñ
ẽ de punitiõe illoꝛum
ad ᷣ afficit ille cui de
us loqᷣt:ſic erat ĩ pꝛo-
poſito. d ¶ Et dixit
HPic ↄñt deſcribit᷑ pꝛo
phete ↄfoꝛtatio vt cõ
ſtant᷑ pcedat i officio
ſibi impoſito:qꝛ ſibi
ꝓmittit᷑ aſſiſtẽtia di

uini auxilij:⁊ qꝛ non

mittit᷑ ad pplʒ diſtãtẽ
multuʒ:nec extrance
lingue:⁊ ſic pʒ ſnia vſ
q; ibi: e ¶ Et ſi ad
illos mittereri ipi uu

dirẽt te.ſic pʒ de nini

uitis ꝗͥ egerũt pniam

ad pᷣdicationẽ ione.
f¶ Dom at iſrł no.

audire te.cũ tũ ſis de
eadẽ gẽte. g Quia

us xp̃i fuerũt ꝓ ma/
ioꝛi ꝑte rebelles ⁊ increduli. h¶ Attrita fronte.i.irreuerẽ

.

tes deo ⁊ eius nuncis. i E5ro, obſtinationem

Ecce dedi fa.tuã ⁊c.i.ex mea aſſiſtẽtia da

bo tibi conſtantiam ⁊ foꝛtitudinẽ ad denũciandũ volũtatẽ
meã:qð deſignatur ꝑ foꝛtitudinẽ adamãatis ⁊ ſilicis q.d.da
bo tibi cõſtantiã ſuſtinẽdi oĩa aduerſa in factis ⁊ vbis. Sci

endũ tñ ꝙ vbi traſlatio noſtra hʒ I ¶ Ut adamã. ſiliceʒ
deldi faciẽ tuã.in heb. habet᷑: Ut vermẽ foꝛtioꝛẽ rupe ðdi fa

ciẽ tuã.⁊ ꝑ vermẽ ſm eos intelligit᷑ h ſanguis cuiuſdã vmis
qͥ ſine ſonitu incidebant lapides in edificio tẽpli ſalomonis

ſisẽ dictu fuit ibidẽ. ceĩa patẽt ex dictis vſq; ibi: in
ſũpſit me ſpũs.i.rapt fui in ſpũ ad ꝑcipiẽdũ oð ſubditur:
n audiui poſt me vocẽ cõmotionis magne ⁊c.⁊ hꝰᷣ fu
ac

tũ ad ↄfirmâdũ dñi derbũ.ſ.ꝙ daret ꝓphe cocanga

2

culatoꝛis:qͥ

pꝓ ſuã aſſiſtentiã: illa.n.ↄmotio aialiũ ? rotaꝝ deſignabat
magnitudinẽ dine virtutis ipi ꝓphᷣe aſſiſtentis. e ni
quoq; leua. me i. dedit mihi virtutẽ ⁊ ↄſtãtiam ex aangi
mãdatũ dinũ:iõ ſbᷣdit᷑: p ¶ Et abij. volẽ obedire. .

marus ĩ indigna.ſpi.mei/ꝑꝑ duritiã ⁊ rebellionẽ ppli mei

a deo auditã:qꝛ ſicut
dictũ ẽ licet verbũ di

uinũ dulce ſit audien
ti:inquãtũ a deo ꝓce
dit:tñ rõne alicui cõ/

ſeq̃ntis põt eẽ cã ama
ritudis. r ¶ Man

n. do. erat me. ↄfoꝛ.
me. q. d. licet ſcirẽ me
miſſũ ad pplm rebel

lẽ ⁊ icredulũ: tamen
virtus dñi aſſiſtẽ mi

hi dabat mihi ↄſtan

tiã eũdi. s ¶ Et vei

ad tranſmigrationẽ.

.i.ad pplm qᷣ de iuõa
traſmigrauerat in ba

