tiũ ði bñficiũ collatũ hebꝛeis:⁊ ecõtrario toꝛ

mẽtũ inflictũ egyptijs.Et eſt iſtud bñficiũ de cibo colla
to iudeis in deſerto:pncipalr tñ: nã ⁊ alia q̃daʒ bñſficia

ſcðario ĩ hoc.c.

recolũtur. Igitur
pñs.c.ĩ duas par
tes diuidit᷑:qꝛ pꝛi

mo recolit cotur⸗
nicũ eſca:⁊ man⸗

na celitus data:
ibi Pꝛo dbus an
geloꝝ eſca. Pꝛia
in ouas:nã pmo
bñficiũ dictũ re⸗
colit᷑: ⁊ q̃dã obie
ctio remouet᷑: ibi
Eteniʒ cum illis.
Circa pᷣmũ ↄtinu
ando ſe ad pᷣcedẽ
tia imediate dic:
a ¶ Pꝛopter hec
his ſilia.ſ.ido/

latri

ictas.

b ¶ Paſli ſũt di
gne toꝛmenta. ſ.
egyptij idolatre.
c ¶ Et ꝑ multitu

——

Rõpt bec ⁊ bial. xvVl.
ſilia paſſi ſi digne toꝛm/

ta:èt pꝑ multitudinẽ beſtiaꝝ

extminati ſunt. NPꝛò ꝗbus
toꝛmentis bene diſpoſuiſti
pplm tuũ:ꝗbus dediſti cõ/
cupiam delectamẽti ſui nõ
uuʒz ſapoꝛẽ èſcã parãs eis
oꝛtigometrã:ᷣt illi qdẽ ↄcũᷣ
piſcẽtes eſcã: pꝛopfea q illiſ
oñſa ⁊ miſſa ſũt:etiã a neceſ
ſaria ↄcupia auerterẽt᷑. Hi
autẽ ĩ bꝛèui ĩopes facti:nò/
uã guſtauerũt eſcã. Opòꝛ⸗
tebat.n.illis ſiũe excuſatõe
qdẽ ſupuenire ĩterituʒ exèr
cẽtibus tyrãnidẽ: his autẽ
tm̃ oſidere quẽéadmodum

an beſtar ert⸗ inimici eoꝝ eximinabant.
exo.viij. Sciẽdũ ua beſtiaꝝ ira:moꝛſib puer
tñ vbi tranſlatio ſoꝝ colubꝛoꝝ extminabãt᷑
abenm v. Bea no ſppetuuz tua ira
wviij. In hebeo Mãſit: ſed ad coꝛꝛeptõeʒ in
hĩ: Cõmixtionẽ. bꝛeui turbati ſunt: ſignuùm
⁊ diẽ glo. hebꝛai habentes ſalutis:qd cõme
ſin vnuenfoz e moꝛatõem mãdati leg tue.
ney ad alflictoezʒ Mui. n. couerſus eſt: non ꝑ
H toꝛmentoꝝ egyptis iflictoꝛꝛ: ecoͤtrario:

e ¶Bñ diſpoſuiſti ⁊c᷑. odiſti ↄcu.delec.ſui.ſ. cibũ dele/

ctabilẽ ab eis ↄcupitũ: Nume.xj. Mou
mana deſipiebat eis:pꝓpt᷑ qð ↄcupierũt eſũ carnium.

Nouũ ſapoꝛẽ.nã

g Eſcaà parans eis oꝛtigometrã.i.coturnicẽ: ⁊ ponit᷑
h ſinglłare ꝓ plali:ſic exo.viij. Uenit muſca grauiſſima

i. multitudo muſcax: ſic ẽ i
turnicũ maxia mltitudo. h ¶ 4
Cocupiſcẽtes eſcã.ad ſui nutrimẽtũ. k
l.

3

oſito:qꝛ tũc venit co⸗
tilli qdẽ.ſ. egyptij.
ꝛoptea

oñſa ⁊ milſ.ſi.ſ.ranas ⁊ muſcas venenatas cibos

egyptioꝝ fedãtes ⁊ venenãtes. I ¶ Etiaʒ a neceſſaria
ↄcupia.i.a ↄcupia cibi neceſſarj. m ¶ Auerterẽt. hoꝛ

rẽtes cibos co

6ͦfedatos ⁊ venenatos. n ¶

Hi aut.

i. hebꝛei. o ¶ In bꝛe.iopej fci.i.ĩ bꝛeui tpe. p ¶ io.
ua gu. eſcaz. l. oꝛtigometra.⁊ ſpᷣdit᷑ vtriuſq; ca cum dẽ:
q ¶ Vpoꝛtebat ⁊c.⁊ iũgat᷑ ſic lr̃a:Opoꝛtebat.n. illij.ſ.

egptijs

iniuſte:exo.j. r
ſine remedio. t ¶
eoꝝ ↄſolatõeʒ. x
tminabãt.ſeqᷣt.

—

Exercetib'tyrãnidẽ. ĩ hebꝛeis qͥs affligebat
Sine excuſatõe qdẽ ſuꝑue.iĩteritũ.i
His at.i.hebꝛeis.

m oñdẽ. ad
cadmodũ ini.eoꝝ.egypti:Ex

Eteniz. Hic ↄnter remouet᷑ qda ob

iectio:⁊ ifert dine ptãtis ↄfeſſio:ibi Tu es dñe.Circa

Sapientie xy

bᷣmũ ſciẽdũ ꝙ Nume.xxj.d:ꝙ dñs miſit ſpentes ppłʒ iirł
murmurãtẽ affligẽtes.Et ex hoc poſſʒ obijci hebꝛeos nõ fu
iſſe melioꝛis ↄditõis q; egyptij moꝛſibaialiũ afflicti: qð re/
mouet ꝑ hoc:ꝙ dñs ſtatiʒ dedit remediũ hebꝛeis penitẽtibꝰ
dicẽs moyſi:Fac ſpentẽ eneũ:⁊ pone eũ ꝓ ſis:⁊ q aſpexerit

hoc qð videbat ſanabatur
ſʒ pèr te oĩuʒ ſaluatoꝛẽ. In
hõc autẽ oſtẽdiſti inimicis
tuis:qa tu es ꝗ liberas ab
omni malo. Jllõs.n.locu/
ſtarũ ⁊ muſcaꝝ occiderũt
moꝛſus:ẽt non eſt inuenta
ſanitas aĩe illoꝛuʒ:quia di⸗
gni erant ab huiuſmõi exi
minari. Filios autem tuos
nẽc ðꝛaconũ nec venenato
rũ vicerũt dẽtes. Mißicoꝛ
dia.n.tua adueniens ſana/
bat illos. In memoꝛia eniʒ
ſermonũ tuoꝛuʒ extermia
bantur:ct pelociter ſanabã
tur:nẽ ĩ altã incidẽtẽs obli
uionem: non poſſent tuo

vti adiutoꝛio. Eténim neqʒ

herba neq; malagma ſanà
uit eos: ſed tuꝰ domine ſer
mo qꝗ ſanat oĩa. Tu es dñe
a vite ct moꝛtis habes po
teſtatẽ:t ödu vſq; ad poꝛ
tas moꝛtèt reduc.Hõ aũt
occidit ꝗdẽ pꝑ maliciã aĩam
ſuã:ẽt cũ exiẽit ſpũs non re
uertet᷑ nẽc reuocabit aiam

eu viuet. ⁊ hoc eſt qð
vẽ: y ¶ Eteniz cũ il⸗
lis.ſ. hebꝛeis: ⁊ pʒ ex
dictis. 3 ¶ Sʒ no in
ppetuũ ira tua pmã/
ſit.nã ðdiſti eis reme
diũ: vt dem eſt: ideo
ſpdit: a ¶ Sed ad

coꝛꝛeptõem in bꝛeui.

tpe. b ¶ Turbati ſtt.

oꝛſih Pbenruͤ c
ignũ hntes ſaluſl.
ſerpẽtẽ eneũ. d¶ Ad
cõmemoꝛatõem ⁊æc̃.
.i.pcuſſi ⁊ ſanati eſ/
ſent memoꝛes mãda/
toꝝ tuoꝝ. ad iplẽdũ
ipſa. e ui n. cõ
uerſus ẽ. ſ. de hebꝛeis
p pniam. f ¶ Nõo ꝑ
hoc qð videbat ſana
bat.ſ. ꝑ ſᷣpẽtẽ eneũ: qͥ
nulla vtutẽ hẽebat ſa⸗
nadi. g¶ Sʒ pꝑ te om
niũ ſaluatoꝛẽ. ſupple
ſanabaf. h In h

⁊c.q liberas. claman
tes ad te. i ¶ Illos
n.ſ.egyptios. Illos
aũt locu.⁊ muſ.occi.
moꝛſi pdictũ ẽ.
k Et nõ ẽe iuẽta ſa/
nitas.i.nõ ẽ datuʒ re/
mediũ. Sʒ hoc vẽ
qꝛ exo.viij.dẽ:ꝙ dñs
illã plagam remouit.
Ad qð dicẽdũ ꝙ hoc
nõ fuit ad pᷣces egy⸗/
ptioꝝ:ſʒ ad pᷣcejß moy

ſi:ppter quod remediũ nõ fuit datũ egyptijs ſicut hebꝛeis:

iõ ſubdit᷑:

I¶ Filios aũt tuos.i.hebꝛeos. m

ec dꝛa⸗

conũ nec vena.vi.dẽtes nã ſanati etnltres⸗ iõ ſbdi

tur: Miſericoꝛdia.n. tua ⁊c.ſeqt: n ꝛia
ermonũ tuoꝝ extermiabat. i. al⸗
Et velocit᷑ ſanabãt᷑.ꝑ tuã miam.

vt eẽnt memoꝛes. o
fligebant.

n memoꝛia eniʒ.i.

Nei

altã.i. pfũdã r¶ Incidẽtes obliuionẽ. dei. S ¶ õ poſ-
ſent tuo vti adiutoꝛio.ꝓpiↄtẽptũ tui: ſᷣm ꝙ dẽ ꝓuer.xvij.
Impius cũ in ꝓfundum peccatoꝝ venerit cõtẽnit.⁊.xxix.

Repẽtinuj ueniet ei iterit. t

¶ Eteniʒ neq; herba medici-
nalis. v(¶ Neq; malagma.i.emplaſtrũ x

Sanauit il⸗

los:ſed tuus dñe ſermo.qꝛ dicere dei eſt facerè: pſalł xxxij.

Dixit ⁊ facta ſunt. y

Tu es domine. ex dictis ifertur di

uine virtutis confeſſio cum dicitur: Tu es domine q vite.
conſeruande. 3 Et moꝛtis. inferẽde: 7 ¶ Pabes pote-
ſtatem. tua voluntate. a (¶ Et deducis ad poꝛtas moꝛtis.
coꝛpoꝛalis. b IEt reducis. ſanando:ad poꝛtaj vero moꝛ
tis ſpiritualis non deducit: quia nõ eſt actoꝛ peccati: ſʒ ho-
mo ꝑ defectibilitatẽ liberi arbitrij: ideo ſubditur: c ¶ PDOH

—

aũt occidit qdẽ ꝑ maliciã. moꝛtalis culpe. d ¶ Aiam ſuã.
nortalis⸗ moꝛte nãe. e ¶ ¶Et cu exierit ſpus.a coꝛpꝑe.

Nõ reuertet. via nãe. gec reuocabit aiaʒ.ſ.ipᷣʒ coꝛpꝰ.

¶ Wiber

a ue recepta ẽ.i.ſeparata ab eo. b ¶Sed tuã ma. effu.
ipoſſibile ẽ na aie iuſtoꝝ recipiũtur in manu dine mie: pec
catoꝝ: vero in manu ſue iuſticie:iõ ſpᷣdit᷑: c¶Negates.· n.
noſſe te impij.egyptij. ðd ¶ Nouis aquis ⁊ grandinib'c.
h hẽ exo ix.vbi dẽ:ꝙ ſuꝑ terrã egypti grãdo ⁊ ignis mixta
pariter ferebant᷑:⁊ il-
le ignis foꝛticõbure⸗
bat:qᷓᷓ ſi eẽt ſolus: iõ
ſupall Quod gent,
. 7 „ ,„ 5
bileat 17 teg. n. nolſe te impij p foꝛti
eſt. n. oꝛbis.i. creatu- tudinẽ bꝛachij tui flagella/

que fcepta ẽ: ſed tuã manũ

ra oꝛbis. f¶ Juſto“ ti ſunt:nòuis agꝗs ⁊ grandi
rũ lhebꝛeoꝝ ab eg nibus ⁊ pluuijs pſecutõeʒ
nrhe iniuſta afftoꝝ paſſi:a p ignẽ cõſummati.
Ppter quod creatua 2 E D ile erat in aq
obediẽs creatoꝛi mi / n.mirabile erat in aqꝗ
rabilibuj modis affli que oĩa extiguit:plus igniſ

Tadpuc ſubdit᷑:¶g pis iuſtõꝝ. Quodã.n. tpꝛe
Quodaã. n. tpꝛe ma nrr ,
ſuetabatur ignis.pᷣdi manſuetabar ignis: ne co
ctus. h( Ne cobu· burerẽt que ad ĩpios miſ-
Lerent auc a 2 ſa erant alalia:ſed uůᷣt ipſi vi
172 „ MWD£ „. — n,
elyur aialia. ad o Qétes ſcirent: qm̃ dei iudi

rum afflictõem: vt di cio patiũtur pſecutõem. Et
ctũ eᷣs. in pncipio h quodã tpe ĩ aqqua ſupꝛa vir
capli. Sed vt ix tutem ignis xardebat vn/

ſi.egypti. ¶Uide M i ſnianzt
tes. qꝙ aialia eis noci- diq;:vt iniquã terre natõeʒ

exterminaret. Pꝛõ qb' an⸗

ua nõ cõburebãtur: e „E.α in.
⁊vt eis vtilia: vt bo ꝰ geloꝝ eſca nuᷣtriſti populũ
ues a iumenta eodẽ tuũ:ẽtparatũ panẽ de celo
umerentur.

Pſtitiſti illis ſine laboꝛe:om

n Selet ber bot ne delectamẽtũ i ſe hẽnteʒ:
cui creata obedit ad ⁊ oĩs ſapoꝛis ſuauitatem.
nutũ. o ¶ Patiunkꝛ Subam. n. tuaʒ ⁊ dulcedi-
pſecutoemin augdaz nẽ tuã quã in ſilios hẽs öñ

tpe in aq̃.ſupꝛa vtutẽ
nalem. pIgnis ar-
debat ⁊c.repetitio eſt
ad maioꝛẽ expꝛeſſio/
nẽ eius qð dictũ ẽ. .
Quod. n. miabi — JJ
erat ⁊c᷑.⁊ ſequit: q ¶ Pꝛo qbus. Hic ↄñter agit᷑ de mãna
collata:⁊ pᷣmo expmit᷑ hebꝛeoꝝ ↄſolatio:ꝰ egyptioꝝ: affli/
ctio:ibi Nix aũt.Circa pmũ dẽ: q ¶ Pꝛo qb.i.ꝓ afflictõ
nib'egyptioꝝ dict. r 6 Angeloꝝ eſca.i.mana que dẽ an-
geloꝝ eſca:eo ꝙ deſcẽdebat miniſterio eoꝝ:nã cibo coꝛꝑali
Thobie , 8¶ Nutriſti ppl'm tuũ. exo. xvj.
¶ Et paratũ panẽ de celo.aereo:nã cum roꝛe deſcendebat
Nume. xj. Pꝛeſtitiſti illis ſiñ laboꝛe ſuo. B ne ðlecta
mẽtũ in ſe hẽntẽ 7ebonis lapiebat put volebaͤt: vt hẽt
ↄñter cũ ſubdit᷑: x E ubãm.n.tuã.i.diuitias tue bonita
tis: ꝓ ¶ Ondebaj. in cibo mãne. 3 (Et deßuiens vniuſ⸗
cuiuſq; volũtati.exiſtẽti de numero bonoꝝ:nam malis in
ſPpicus e Gbugeri dicebant
a ſuꝑ cibo iſto leuiſſimo a ¶ Ad qð qſq;.bonꝰ. bUo
lebat ↄuertebat.ſapiẽdo ſibi ſicut ic hoc Es
ex nã mãne:ſed dina vtute. c¶ Nix aũt. Hic reuertit᷑ ad
egyptioꝝ afflictõem dicẽs: Nix aũt ⁊ glaciej ⁊c. tabeſcebãt.
i.liquefiebãt:qꝛ mixta pariter ferebãtur:vt pᷣdictum eſt.
d¶ Ut ſcirẽt qm fruc inimicoꝝ.ſ.egyptioꝝ. e Urien ⸗
minabat ignis ardẽs in grãdine.ſine gradinis diſſolutõe.

debas:ct deßuiẽs vniuſcu⸗
iuſq; voluntati. Ad quod
gqſq; voͤlebat ↄuertebatur.

g ¶ Hoc aut iteꝝ.fuit mirabile. g ¶ At nutrirent
viuerẽt. h ¶ Isnis etiã ſue vtutis oblitus ẽ.ſ.ignis in

effugere ĩpoſſibile ẽ. Negãa

ardẽs:in grãdine èt pluuia

ume.xxj. Nauſeat aia no

ſ¶ Et pluuia coꝛuſcã fulguratõe: exo.ix. Cõſeqni oſtẽ

dit ęffectũ oppoſitũ ignis ad ↄſolatõem hebꝛeoꝝ dicẽs
lIt nutrirent᷑ i.

camino triũ pueroꝝ:dañ.iij.⁊ etiã in egypto.nam aia/⸗

fuerit illa peſtilen

micoꝝ extèrmiabat ignis
tia grandinis 7

I Wasr aiit iter ignis: vt dẽ exo.
coꝛuſcas. Hõc aũt terux r tj fuitin eir
uůt nutrirẽt iuſti:ignis ẽtia, cuitu illyterre: 1
ſue pᷣtutiſ oblii ẽ. Creatura ſic dẽ quãtum ad
.n.tibi factoꝛi deſeruies ex hoc ignis oblituj
ardeſcit in toꝛnẽtũ aduer- ſue eutio mnl i
ſus iniuſtos:⁊ leuioꝛ ſit ad non leſit: icut ali
bñfaciẽdũ ꝓ his ꝗ in te ↄſi arũ ĩcircuitu exi
dunt. Mꝛòpter hoc ⁊ tunc ſtentium. a ſubdi

oĩa trãſfigurata iuʒ nutri tur ca huboiſfere

ci gratie tue deſeruiebant: necu de: rea

e Iue Dele uicdant? m,a. n. tibi facto
ad volũtatẽ eoꝝ qui a te de riaca pʒ lra vſʒ
ſiderati ſũt: ũt ſciret filij tui e⸗ kqC Srohe
quᷣos dilexiſti dñe:qoniã boc ⁊ tcoĩa tra
quos dilexiſti dñe:quoniã Raorars. mtfang

nõ natiuitatis fruct paſcũt

. mutata a ꝓpeta
hoiĩes:ſèd ſmo tuuſ hos ꝗ t

te ſue nãe ſᷣm ipe

in te crediderit: conſeruat. niũ volũtatis tue
Qũod.n. ab igne nõ pokat ¶ Oiuz nurrici

gre tue deſeruie
ãt. vt dictum ẽ
5 igne? manna.
m ¶ Ut ſcirẽt fi
lij tui.ſ.hebꝛei iu
ſti. n Quos

extminari:ſtauʒ ab exiguo
radio ſolis calefactuʒ tabe
ſcebat:vt notũ oibus eſſet:
quoniã opoꝛtet puenire ſo
lem ad benedictionem tu/

SeEe dilexiſti domine.
am:c᷑t ad oꝛtũ lucis ie ado/ uernn ſpali: ppi
rare. Ingrati.n.ſpes tanq; datt fuit
is glaci : lex ꝓphe ⁊ alia
bybn alis glacies tabelcet ſpãlia bñficia dei

Baarcvi⸗
feẽ talr oĩ natõi ⁊ iudicia ſua ñ mãifeſtauit eij. o ¶m
ñ nati.fruct.i.nati ð fra. p¶ Paſcũt hoiej. ſupple ſoli.
q ¶ Sʒ ſer. tu'c. deuio.viij. No pane viuit hõ:
ſz i oĩ vbo qð egredit ex oꝛe di. r ð. n. ab igne ñ po.

eximiari.ſ. mãngꝗ que ad ignẽ indurabat ⁊ ad ſolẽ liqfi
ebat:iõ ſbᷣdit: & Stati ab exi.ra.⁊c.vt notu oibeẽt. ſ.
hebꝛeis. m oʒ pᷣue. ſolẽ.i.oꝛtũ ſolis. lid bñ

di. tuã i. ad colligẽdu mana qᷓ bñdictõ ði pi: eoꝙ grat
ab eo dabakt. Er ad oꝛ. lud.i.ſol. eadoꝛare.
bñficij tui collatoe:⁊ ſbdit᷑ cã cũ dẽ: z Ingrati eiʒ.i.el
ᷓ dei bñficiũ nõ recozᷣſcit. ¶ Spes tacq hyber. gla. ta
beſcet. i. totalr pibit: ſic expõit cõtt: ſz exo. xvj dẽ: Cũq;
lcaluiſſet ſol liqfiebat.qð ꝓpe fit ĩ meridie:⁊ iõ ibi dem
fuit ſᷣm hebꝛeos:qꝙ tps colligẽdi erat poſt ſolis oꝛtum
vſq; ad hoꝛã ſextã: a ʒ h'alr expdnẽda ẽ hec lr̃a:Oꝑʒ
p̃uenire ſolẽ.i.feruoꝛẽ lolis ad colligẽdũ mũna: q dʒ h
bñdictio dei. Et ad oꝛtũ lud.i.ſolis. Le adoꝛare in .
collectõis vel collatõis dini bificij. Sʒõ hoc vi ad hie
p̃mittit: Statiʒ ab exiguo radio ſolis ⁊c. hoꝛa vo ſexta
nõ eſt exiguus radiĩ vtute ſʒ ſoꝛtiſſim: dicẽdũ ꝙ im

lia hebꝛeoꝝ de ꝗ
,⸗öꝑN7 bus nutriebant:
Nix autẽ ⁊ glacies ſuſtine igne ⁊ gradineno
bãt vim ignis:⁊ nõ tabeſce D rt
bãt:ᷣt ſcirent qm̃ fruct ini fuerũt filij iſrl: ñ

ſifiio
upinuu
N
ib
hnübis
tnis o
Piinin
pnopon

Niair d
nüdi
an ſil
muadiee!
Spchent
Koo.
PWei
icgeij
ſanana⸗
nua iop
tuo ſei.
purhoe
nuteni/
Pitutioli
on
muegyr
icwteth
bllafma
ſeroneſto⸗
Utaket
z npl
tn
Pdeno pof
ſlilnteu
ctign
A
lnaepauſi⸗
lieſtdthet
nſrciſi
Dnterpont
fiſie
Gcorpallh
niet
in n noe
Uin Ppe
inecg Hl
WE
lchnee
kiggie
ſanidiili9
Ueſbie

igninnt
Aigcbin
etn
„ Mrſurdl
1 miann
uninid
i muünini

Mndhih

X iiigin
wiiund
I in
. tn
4 üdürer
n
aue
it m oln
zipe⸗ Mumn
1 Vrlcre
hebr
f n W
DAepſäidon
ouſil
mmnſin
. lanntit
iind

ili

hebꝛeij: ⁊ p oppo

pmo ponit᷑ obte⸗

flictio ãboy: ibi

timoꝛe pꝑcuſſionis iferẽde. i

g3 eo ꝝ: ?7 ſbdit᷑ rõ: r

tiue:vt pʒ. liber aũt exo.eſt de canone:nõ aũt liber ſapi
entie: ꝓpt᷑ qð lr̃a huplibꝛi magis trahẽda eſt ad libꝛnʒ
ï ecõuerſo ⁊c. (Caplm. XVII.
Agna.n. ſunt iudicia tua dñe. Hec ẽ pars q̃r/-

ſficiũ luc datũ diſperiet tanq; aqua ſup/

eꝛee uacua. Qap.XxvII.
ſitũ afflictio tene 4 ARl N,
bꝛaꝝ inductaruʒ Agnd ſunt.n. iudicia
egyptijs: hmo . U. Rtua dñie: et inenarrabi
ponit h ſcõm: ꝰ lia pᷣba tua:pꝛopt᷑ hoc indi
Ann di Ga ſciplinate aĩe errauerunt.

qui poſſe dñari natõi ſãcte

nebꝛatio egyptio vinculis tenebꝛax èt lõge
rũ: ꝛ deriſio ma noctis cõpediti:incluſi ſub
goꝝ:ibi Et magi is fugitiui: p pet .
dnia. 5colo af⸗ lectis ſugitiui: ppetue ꝓui

dentie iacuerũt:&t dũ putãt
lli aũt. Circa bꝓ ſe latere ĩ obſcuris peccat
mũ di: aſ¶ Ma tenebꝛoſo obliuionis vela

gna.n.ſũt iudicis mãto diſpſi Dz
tua dñe. qꝛ ſůt in mẽto diſpſi ſunn pauentes
cõpꝛehenſibilia: hoꝛẽde:⁊ cũ ad miratõe ni
Ro. xj. Quã icõ mia pturbati. Neq;.n.q cõ

hꝛehẽſibilia ſ in llnebat illos ſpelũca ſinèti

dicia eiuj. bEt moꝛe cuſtodiebat: qnoniã
ES ſonit deſcẽdẽs ptuůrbabat
tuo fcã. We illos:⁊ pſone triſteſ illis ap
pter hoc idiſcipkli parẽtes:pauoꝛẽ illis pꝛeſta
Barrzi labiee bant. Etignis quͦiqe nulla
lenteſ cuiuſmodi pis potat illis lumẽ pᷣbere:
fuerũt egyptij: q nec ſiderũ limpide flãme il
vidẽtes tot vᷣ mi lumiare poterãt illã noctẽ
rabilia nalee hoꝛendã. Apparebat aũt
eevadit: uillis ſubitane ignis: timoꝛe
Duz. n. pſuaſum
Hhñt.i.ꝓ firmo tenẽt.

de nõ poſſet hebꝛeos de ſuitute eoꝝ liberare. f¶Ui
culis tenebꝛaꝝ.palpabiliũ:exo.x. g ¶ Et lo.no.cõpe

diti. qꝛ trib'diebꝰnemo mouit ſe de loco ĩ q́; erat: vt dẽ

ibidẽ. h¶ Incluſt i ſ tectis fugitiui.ibi.n.fugerãt alid
erpetue puidẽtie ſ.di
uine:qꝛ deus ab eino pᷣuidit oia. k ¶ Jacuerũt.de lo
cis ĩ qb erãt ſe nõ mouẽtes:vt dom̃ ẽ. I¶ Et dũ putat.
DHic ↄñter ponit᷑ dcẽ obtenebꝛatõis rõ:erãt.n.egyptij te
nebꝛis ſpũalibꝰ peccatoꝝ iuoluti:ꝓpi qð iuſtũ fuit vt
tenebꝛis coꝛpalibꝰ inuoluexẽtur:vt pena coꝛꝛñdẽt pecca

to: ⁊ hoc eſt qð dẽ: I ¶ Et du putat ſe latere.a ↄſpectu
dino. n obſcuris peecatl.q̃ dicũt᷑ obſcura eo ꝙ fi⸗

unt ĩ occulto:Joh.iij. Qui male agit odit lucẽ. e
nebꝛoſo obli. vela.diſpꝑ.ſt.nã aliq erãt in cãpis: aliqᷣ in
domib':ali ĩ villax plateis:⁊ ſuꝑueniẽtib'ſubito pal
pabilib tenebꝛis:nullus mouẽ ſe potuit:nec per ↄñs ſe
vł aliũ ↄſolari:ppi qð dicũt h: Lenebꝛoſo obliuiõij ve
lamẽto diſpſi. Oo ¶ Pauẽtes hoꝛꝛẽde ⁊c᷑.ex tenebꝛatio
ne ſbita. eq;. n.q̃ ↄtinebat illos ſpelũca.i tenebꝛa
q̃ ſpelũca di:eo ꝙ i ſpelũcis ꝓfũdis ſũt tenebꝛe denſe.
a6 Sine timo.cuſtodiebat.ita ꝙ nõ erat timẽdũ ð ſu
¶ Am ſo. deſcẽdẽs.i. fragoꝛ aer·

ſi cõparet᷑ ad feruoꝛ? ignis:e quo hic loqtur ⁊ cõpara/-

Caſſedo na es wracbet :. .
.

p modũ tonitrui. (Perturbabat il.⁊ pſone tri. illis ap⸗
parẽtes.i.fantaſmata terribilia:ſic aliqñ ſit i ſõnis. t ¶Et
ignij qᷣð nul.vij po.il.lu.pᷣbẽ.ꝓpi dẽſitatẽ tenebꝛe. v Ap

„ „72„

parebat ãt il.ſubi.ignis ⁊c.i.ĩ momẽto apparẽs nõ ad eoꝝ

ↄſolatõem:ſʒ mag ad deſolatõem:qꝛ

pler:⁊ timoꝛe pcuſſi illius
que nõ videbatur faciei eſti

mabãt ðterioꝛa eſſe que vi

debãt:ẽt magice ari appo

ſiti erant deriſus: et ſapietie
glia coꝛꝛeptio cũ ↄtumelia

IAlli enim ꝗ ꝓmittebant ti/
moꝛes ⁊ pturbatões expel
lere ſe ab aia languente:hi
cuʒ deriſu pleni timoꝛe lan
guebãt. NMam ⁊ſi nihil eos
ex mõſtris pturbat: trãſitũ
aĩalium ⁊ ſerpẽtiũ ſibilatio
ne cõmoti:remebũdi peri
bãt:è᷑t aerẽ quẽ nulla rõne
gs effugere poſſet:nẽgãtes
ſe videre.Frêqᷓnt᷑.n. pᷣoccu
pãt peſſima:r̃darguẽte ↄſci⸗

tia data ẽ ĩ oĩiuʒ ↄdẽnatõeʒ
Sẽèmp.n.pᷣſumit ſeua:ptur
bãata ↄſcia. Nihil eniʒ eſt ti
moꝛ niſi pſũptõis adiutoꝛi
uʒz:pꝛoditio cogitatõis au⸗
xilioꝛum. Et dum ab intro
minoẽꝛ eſt expectatio:mãaio
rem putat potentiam eius

entia. Cñʒ ſit.n. timida neꝗ

cauſe de q̃ toꝛmentũ pᷣſtat.

mens credit adeſſe hoſtes ex ſonitu fo
modi. c ¶ Et aerem quẽ nulla rõne

quia nullus poteſt viuere ſine aeris reſpiratione. d
gantes ſe videre.ex tenebꝛarũ denſitate. e

grauioꝛa foꝛmidabat
euenire. x ¶ Et ma

gice artis. Dic pↄleq̃nt
deſcribit deriſio ma/⸗

goxꝝ ꝗᷣ a pᷣncipio pꝑſe-

cutõis egypti conati

ſũt facẽ ſilia operibꝰ
mopſi:vt hẽ exo.vij.

⁊. viij. ſed defecerunt

i tertio ſigno: ꝓpi qð
merito facti ſunt ĩ de
riſum. Et hoc eſt qð
dẽ: xEt magice ar
tis appoſiti erat deri
ſus.i.pᷣdici malis ac
ceſſit driſus mago
pharaonis. y- ¶(¶ Et
ſapie ⁊ gloꝛie coꝛꝛe/
ptio cuʒ ↄtumelia.i.
ſapia ð qua magi glo
riabat᷑ coꝛꝛepta fuit
ↄtumelioſe.nã fuert
percuſſi cuʒ alijs: ita
qꝙ; non poterãat ſe vel
alios iuuare:iõ ſbᷣdit᷑

Ali enim ⁊c.⁊ patet.
anã etſi nihil eos

ex mõſtris perturba-
bat. eo ꝙ erãt talibꝰ

aſſueti:ſicut de balaã

mago dicit glo. Nu⸗
me.xxij. Balaã aſſue

tus mõſtris ad vocc

aſine nõ expauit. ¶ b
Trãſitu aialiũ ⁊c.nã
timoꝛ ex modico fre/
mitu facit foꝛmare
imaginatõem terribi
liũ: ſicut multum ti/
lioꝝ:vel aliquo hui
quis effugere poſſer.

requẽter. n.

poccupabant peſſima.i.credebant adeſſe eſtimatõe falſa.
¶ Redarguente cõſcia.erãt.n.conſcij maloruʒ ſuoꝝ: pꝛo
quibus ſciebant ſe dignos punitione diuina:ex hoc eſtima

₰

bant ſibi euenire peioꝛa. g

Lum ſit. n. timida neqtia.qꝛ

facit timidos:pꝛopter quod latrones ſũt timidi. h¶ Da
ta eſt in omnium condemnationeʒ.i.punitioni. Timoꝛ.n.
quem ſuſtinent homines mali eſt quedam pena ipſoꝛum.
i¶ Semper. n. pꝛeſumit ſeua.i.pꝛeeſtimat magna mala ſu
per ſe ventura. k ¶ Perturbata conſcientia. timoꝛe pene

ex peccatoꝛum recoꝛdatione. l¶ Tihil enim eſt timoꝛ:ni

ſi pꝛeſumptionis adiutoꝛium.i. augmentum exiſtimatio/
nis imminentis pene:quam facit credere maioꝛmm.
m Pꝛoditio cogitationis auxilioꝛum.nam timoꝛ faciẽs
palloꝛem in facie: ꝓdit cogitationem auxilij: qꝛ demõſtrat

ꝙ timens auxilium veſiderat. n (

t dum ab intro.i. in

mente timentis. o ¶ Minoꝛ eſt expectatio.i.ſpes auxilij.
p ¶ Maioꝛẽ putat ⁊c.· quia credit maioꝛa adeſſe mala: ⁊ ẽ
repetitio eiuſdem ſententie que pꝛedicta eſt. Actoꝛ.n. huius
libꝛi frequenter eandem ſententiam repetit per alia verba.

Ne⸗-

a ¶ Ali aũt Hie pñter ponit afflictio egyptioꝝ oĩum ex ob ficabãt te. ſiẽ grati. h ¶ Et d añ leſi erãt. ſ.ab egyptijs ien
tenebꝛatõe:cũ dẽ: Ali auũt qᷣ ĩ potẽtẽ venere noctẽ.i.tenebꝛaj laboꝛibduris:exo.j. i¶ Et qꝛ nõ ledebãtur. decẽ pla lcelge
denſas: que dicũtur nox potès ex longa duratõe.ſ. triũ die gis ſic egyptij. kꝗl¶ Gꝛůas agebãt. de biſficijs dei. l¶Et mnitl0
rũ:⁊ ex dẽſitate ppter quã ð loco ſuo nõ potat qs ſe moue vt eſſet diffe.ini ipos 7 egyptios. m deũ petebãt. ſnofique
re. b ¶ Et ab infimis.i.a terra ⁊ aqua:ex qbus aſcẽderůr i ſua neceſſitate: egyptij vo ples deos iuocabãt.⁊ quia nupmuds
fumi aerẽ ingroſſan/- —, gratitudo de bñ⸗ uunnu
ſimis i. ex denſatise ¶ Illi aut qui ĩ potẽtẽ venere Aiũictis aũttuis maxi aliud pſtdũ: ⸗ ml d
nubiũ liuminarsem noctẽ: t ab infimis èt ab al .,ma erat lux:ct hoꝝ ꝗ/ di nar d dln.
Eücde, ionfi vot i tiſſimis ſupuenientẽ edůndẽ dẽ vocẽ inimici audiebant a atcrr ei⸗ 5 —
tes ꝛc. egyptij nan ſomnũ doꝛmientes aliquãſed ſigurã non videbãt. Et nocte. o Et o ludall pl
qui in illo triduo ſue do mõſtroꝝ exagitabatur qà nõ ⁊ ipſi eàdẽ paſſi erãt: E ſine leſura. per 1adeſis.
en lieul arbſ timoꝛe:aᷣliqũ aie deficiebat magniſicabãt te:&t ꝗ añ leſi Alana bis de ⸗ e
ſomnin patiebane traductõe. Subitne'. n. i erant: qà nõ ledebatur: grã diea ſic dabat m nn
lia ſomnia patiebant 4 5 . AEH „. bonü hoſpitiuz. vorbonen
intm ꝙ alid moꝛiebã lis ⁊ iſperat timoꝛ ſupuene tias agebãat tibi:cèt vt eẽt diſ Digni qd ſoi e
intm ꝙ alic iena⸗ . nd 45 à„Hne 2 „ 5 ¹◻ ½ Digni qdem un
tur: io ſubdit: e¶Eli rat.Dẽinde ſi ꝗqſq; ex illis ferẽtia:lẽ deũ petebãt. Pꝛõ illi.ſ.egyptij.¶I dq ain al
quado aie deficiebůt ðcidiſſet: cuſtdiebat ĩ car pter qð ignis ardentem co Serer eluce. p te- caru
a cret ſeherge⸗ cere ſine fero recluſus. Si lunam ducem habuerunt n tcu euſd. tn
bitane'. n. c p con Eniz ruſtic' ꝗs erat: aut Pa⸗ ignote vie:et ſoleʒ ſine leſu fiili.tuoj.no pmit )03l uur
ſequẽs magis nociu- ſtoꝛ:aut agri laboꝝ oparꝰ ra boni hoſpitij pꝛeſtitiſti. tẽtes eos de egg, mnin,
g¶Deinge ſi qſ ex p̃occupat᷑ eſſet: ieffugibilẽ Digni quidẽ illi càrere lu/ ca in e ad ſarſi pnuſtzßt
eberuilter Reet⸗ ſuſtinebat neceſſitatẽ. Anã ce ⁊ pati carcerẽ tenebꝛaꝝ Perqsmnet . mugut
ſtod ebat in carcere. N. cathena tenebꝛaꝝ oẽs qui incluſos cuſtodiebant le. lu. ſcho vari. a wmchn
qꝛ nõ poterat ſe mo / erant colligati. Siue ſpũs ſilios tuos:pèr quos incipi qnãgeſima nãaq; iichhnn
uere. i ¶ Si n. ruſti ſibilãs:ãut int ſpiſſos arbo ebat incoꝛꝛuptu legis lumẽ Rercxi or der loinſſc
cus quis erat ⁊cc̃. naʒ ramoe ſi . Ari. Euz cogitars afuit lex i mote oretuen
vbicfiq; erat alic; o. ramos auiũ ſonus ſua ſeculo dari Cuʒ cogitarẽt ſynai. t(¶ Zum umg
cupar in agro vel nn Uis: aut vis aque decurren iuſtoꝛuz occidere infantes: cogitaret. Hec eſt
domo tenebꝛi ſupue lis nimiũ:aut ſon validus ct vno expoſuo filio ſed li ps qnta ĩ qua po wvmo
nientib ibi maſit tri · Pcipitarũ petraꝝ:aut ludẽ berato in traductõem illo/ nit qntuũ bñnſiciũ amins
bu⸗ die⸗ Sia ſubci tiũ aialium curſus inuiſus: rum müiltitudinẽ filiox ab inatoe ſohd
hena r. S aut mugiẽtiũ valida beſtia ſtuliſti: èt parit illos perdi terfectoe moge⸗ ſin⸗
ue ſpũs ſibilans.i. v.· rũ vox:aut reſonas de altiſ giſti i aqua valida. Illa n. nitoꝝ egypti. kꝑẽt m
tus flans m. ¶ Aut ſumis montib echo: deſici nox añ cõgnia eſt a patri- dint iel ouas br auima da
int ſpiſſos cc. aut re· entes faciebat illos p tino bus noſtris:ᷣt vere ſciẽtes tes:q; pᷣmo ðᷣ d ſ Ne
ſonas de altiſ. mon. S z r. f. bit hoc bñſiciuz: Perbenicaud
echo i ſon reflerus. Te. Ois niʒ oꝛbis terraru, quibus iuramẽtis credide ſoluit obiectio mtitpir
n ¶ Deficiẽtes facie limpidõ illumimnabat᷑ lumi runt:animequioꝛes eſſent. pꝛiũ: ibi Tetigit üchlann
bat illosp timoꝛe. re ne:⁊ nõ ipeditis opibꝰ cõti Suſcepta eſt auteʒ a popu auũt. Pꝛia adhuc misgg
Peritto eſ mie voſ. nebat. Soliſ aũt ulis ſuper lo tuo ſanitas quideʒ iuſto in outs: qepmno inhutan
eos umare magna boſita erat grauiſ nox: imã rum: niuſtoꝝ autem exter de ige r ehinin
pericula ex occaſione go tenebꝛaꝝ que ſupuetu- minatio.Sicut. n. leſiſti ad hoꝛa ſubdit: ibi niſn
modica. Coſequẽter ra illis erat. ꝗIpſi ergo ſibi ũᷣſarios noſtros:lſic et nos Aum n. derũ. cir. uuntin
oſal nn⸗ ad alios at grauioꝛes tenebꝛe. pꝛouocans magnificaſti. 2 Fronugt . t ſemnißien
tia eu ds: EGCE Da 11 Cu t
Ois.n.oꝛbis terrarũ Cap Im XVIII. Abſconle. n. ſacrifſcabant ptij. v ¶ Juſto⸗ N
extra egyptioꝝ: locũ. = — „ rũ occide iſates. ſeuitnh⸗
p ¶ Limpido illumiabat᷑ ac᷑. intim̃ ꝙ nullus ab opib ſuis exo.j. x¶ Et vno expo.ſilio.ſ.moyſe q i fiſcella ſuit po Ec li
ipediebat. q ¶ Solis at illis.ſ.egyptüs. r ¶ Suppoſeta ſip'i fumie. y¶ SDʒ liberato. p filiã pharaõis: exo. j. inn p
erat gra nox dinit'iflicta. s ¶Imago tene. c. n pfigura n traductoeʒ illoꝝ.i.i eductõe, hebꝛeoꝝ ð egypto· li⸗ ſißnno
bat tenebꝛas gehẽne:qs icurſuri erãt:iõ ſbdit: t¶ IJpi ſi itudinẽ ſlioꝝ.i pmogenito:eſpri. b ¶ Ab ntaun
bi erãt gra.tene.i.cã magis grauiũ tenebꝛaꝝ.ſ gehbene quaj ſtuliſti.de vita ſi ero ri. Et ꝑi illos.i. pꝛes eoꝝ W
hanep ſua peccata. Caplm. XVIII. cecg mos. e idiſti iĩ aq̃ va. rubꝛi mar: exo. xiin. iinhuͤne
Inctis aut tuis. Deſcripta obtenebꝛatõe egyptio- e ¶Nla. n. nox.·i qͥ iffecta ſi pmogẽita egyptiox. fEinñ cheeft
. iaiterelelbie illuſtratio hebꝛeoꝝ cu dẽ: co/eſt a pꝛi.no.moyſe ⁊ aaro:ex.xj. t ve ſci. ꝗ. iu. ietirrg
( Sais aut tuis.i.hebꝛeis. b ¶ Maxia erat cre.i. dinis aſſertõibeipij 2 pꝛibſcij. h¶ Elieq eſ.rſpeu igihngl
Ilux. vñ dᷣ exo. x. Ubicũq; aũt hitabat filij iſrl erat lux. futoꝝ ꝓmiſſoꝝ. i(Guſcep.ẽ ãt.⁊c.q.d.ſaluaſti iuſtox len dlenie
c ¶ Et hoꝝ qdẽ.i. hebꝛeoꝝ. d ¶ UHocẽ ini. audiebat.ſ. egy 2æoſtruxiſti iiuſtoj. Sic. n. leſi. c. egyptioj. ¶ Sic nudhrce
ptij:ſʒ figurã nõ yidebat tenebꝛis ipediti. e¶ Et q; non ?— noj puo ad graꝝ actõeſ p bñficijj tuij. agnili enncin
ipi.ſ. hebꝛei. f ¶ Eade paſſi erat.ſitenebꝛas. g¶¶ Magni caſti p ceten pplij. n Abicõſe.n. ſacri agnu paſchalẽ. iſwu

itbegni

4
ORdapacht,
Tuulode hi⸗

4
„

ic⸗ ſuoner
4 1
Pigieran

driiee
na

kſuelimn
lii s,
de:nſer
„ ni obin
5(icn
llegnnd
Lmelueht
ſ
iidn ca
füimonm
tanseds N
gtoerirni
fcici dio ſ
Perqsinaii

luſc dunt

, diͤgltm n

Dmeon

niutlain
ſui tr
V Puigen
„ nui hian
Mar hel
ora cio
we iner
nopegſp 1
diulkiiduas
Benimdin
dthor difun
uüobo
z: i
1 udut
Vruxil

„

a r

wiln

ayit.

, Crarnd .
I g

deen
Ieide

Inter econuerſo

ctus ploꝛatoꝝ? ifã

Sapientie xviij

a ¶ Juſti pueri bonoꝝ.i. hebꝛei filij piiarchaꝝ. beEt
(Brevedli diſ⸗

iuſticie legẽ. in monte ſynai datã. c dia di
poſuerũt.i.ↄcoꝛditer receperũt dicẽtes:exo.xxiiij. Oia

vba dñi que locurẽ faciemꝰ. dð ¶ Silr bona 1 mala

recepturos iuſtos.i.ꝓſpera ⁊ aduerſa ex voluntate dei

miſſa ⁊ mittenda
diſpoſuerunt eq̃

minit an pueri bonoꝝ: ètiuſti/

dei amoꝛe. ¶ e

iolum beo. (l legẽ i concoꝛdiaʒ diſpo

ſuerũt. ſil bna ⁊ mala p/

¶ Decantantes e eee
laudes.in ꝓſper! cepturos iuſtos:patri oĩuʒ
2 aduerſis. Cõſe dłcantantes laudes. Reſo

nabat aũt icõueniẽs inimi
coꝛuʒ vox:⁊ flebilis audie
cũ dẽ: Reſonabat bat᷑ planci ploꝛatoꝝ ifan/
auũt ꝛc. g¶ Plã tiuũ. Sili autẽ pena ſerucuʒ
dſo afflict'ẽ: ⁊ pplłaris hõ
regi ſilia paſſus.Silr ergo
oẽs vno noĩe moꝛtis: moꝛ

ponit᷑ egyptioꝛũ
vox lamentabilij

tiũ.i qͥ fiebat ꝓ pᷣ
mogenit iterfectl
h ili autem

pena ac. exo.xij. tuos hẽbant inumerabiles
Percuſſit dñs oꝛ Nec.n.ad ſepeliendũ viui
pmogenitũ in ter

ſufficiebãt:quoniã vno mo
mẽto q̃ erat pclarioꝛ natio
illoꝝ extminata eſt. De oĩ

ra egypti a pᷣmo
genito pharaõis
qui ſedebat in ſo

lio eius vſq; ad p bus.n.nõn credẽtes pꝛopt
que rat in carcx? bñnſicia: tũc cũm pmuʒ fuit
⁊c. i ¶ Om in ext᷑miniũ pᷣmogẽitoꝝ ſpo/
uno momẽto vcî poderũt pöpulũ dei ſe eſſe
exterminata eſt. LCuz. n. getũ ſilẽtiuʒ ↄtinẽt
rlgis moete eſt. Ola: ?nox ĩ ſuo curſu medi
k De oibus. n. Um iter hẽret: oĩpotens ſer
egyptijs. mo tu dñe exiliẽs de celo a

credentes. deo æ regalibus ſedibꝰ: duͤrus de

moyſi. o bellatoꝛ in mèdiã extminij
pter beneficia. in e6 Ir
amnonde plagazg kr pſt. iliuit: gladi acutus in

ſimulatum ipẽriũ tuũ poꝛ/
tãs:ẽet ſtãs rpleuit oĩia moꝛ
te:et vſq; ad celũ attigebat

eis collata:qꝛ re/
motis plagis re/
uertebant ad ob/
ſtinatoõem ſuam.
n ¶ Luc cũ pꝛi-

müũ ⁊c̃.ſpopõderũt.i.cõfeſſi ſũt. o ¶ Pplin dei ſe eẽ.

⁊ refert li ſe:ad moyſen ⁊ hebꝛeos.tũc.n.dimiſerũt eos
abire tanq; dei ſeruos:exo.xij. Põt etiã li ſe: referri ad
egyptios:per hoc.n.ꝙ obedierũt mãdato dei ð emiſſio
ne hebꝛeoꝝ:lʒ hoc fecerit timoꝛe:pñt dici quodãmodo
ppls dei:ſicut obediẽtes regi terreno timoꝛe ſolo dicũt᷑
eſſe de eꝰpplo. p¶ Lũ.n. Hic ↄñter ðſcribit᷑ ts ⁊ ho
ra ꝑcuſſionis pᷣmogenitoꝝ egypti:cũ dẽ:Cum.n. qetũ
ſilentiũ ↄtinẽt oĩa.i.oticinij hoꝛa ĩ qua cõiter ſilẽt oĩa.
q ¶ Et nox in ſuo curſu mediũ it᷑ hꝛet.nã hec ꝑcuſſio

fuit int pncipiũ noctᷣ ⁊ finẽ. r ¶ Oipotẽs ſer.tu dñe.
i.pᷣceptũ de interfectõe pᷣmogenitoꝝ. s ¶ Exiliẽs de

celo ⁊c ex hoc arguũt aliq: ꝙ inifectio pᷣmogeitoꝝ egy
pti facta fuit ꝑ angelũ bonũ:ſed nõ ẽ efficax argumẽtũ:

tũ qꝛ liber iſte nõ ẽ de canone:tũ qꝛ demones frequent
legunt᷑ executoꝛej dine iuſticie:⁊ ꝙ hec inifectio fuerit fa
cta ꝑ angelũ malũ:vẽ magis ꝓbabile:qꝛ mag ↄcoꝛdat
ſcripture canonice.Dẽ.n.pſ.lxxvij. Miſit in eos irã in

dignatõij ſue indignatõem ⁊ irã ⁊ tribulatõem imiſſio

nes factas p angelos malos:certũ ẽ ꝙ loquit de pſecutiõe

7

Pokil icut dixi pleniexo.xij. vbi ppᷣe locũ hʒ qõ hec.
t¶ ¶ Durus debellatoꝛ. qꝛ pᷣmogenitoꝝ inifectoꝛ. v

mecdiã exterminij terrã.i. exterminio dignã. x ¶ Gladius

acur. nã ei nõ porat reſiſti. y Inſt

ſtãs ĩ fra. Tunc ↄtinuo ůi

ſus ſomnioꝝ maloꝝ turba
uerunt illos:⁊ timoꝛes ſuꝑ
uenerunt ĩſperati.Et aliali
bi piect ſemiuiu: ꝓpt᷑ quã
moꝛiebat᷑ cãʒ demõſtrabat
moꝛtis. Aiſiones.n.q̃ illos
turbauerunt hec pᷣmõebãt

ne ſſcij quare mala patiebã

tur perirẽt. Tetigit autem
tũc ⁊ iuſtos tẽtàtio moꝛtis
Eèt cõmotio ĩ hèremo facta
eſt multitudis:ſẽd non diu
permanſit ira tua. Pꝛopè/
rans.n.hõ ſine qrela depꝛe
cari ꝓ populis ꝓferens ſer

uitutis ſue ſcutum oꝛõnem

⁊ per incenſum depᷣcatõeʒ
allegans:reſtitit ire: et fineʒ
impoſuit neceſſitati:oſten/

dẽs qm̃ tuus eſt famulus.

Vicit autẽ turbaſ nòn ĩ vir
tute coꝛpor nec armatura
potẽtie:ſʒ ᷣbo illuʒ g ſe ve⸗
xabat ſubi?cit iuràmẽta pa
rẽtũ ⁊ teſtamẽtũ cõmemo/
rans:Cũm.n.iã aceruatim
cecidiſſent ſup alterutrum
moꝛtui:interſiitit: ẽ᷑t ampu
tauit impetuʒ:Et diuiſit illã
que ad viuos ducebat viã.

melioꝛis oditois ꝙ egypti. .
obiectio ꝑ hoc ꝙ ſtatiʒ appoſitũ fuit remediũ:⁊ hoc ẽ qð
rur KSe non diu pmanſit ira tua.⁊ ſbdit᷑ cauſa:
¶ Pꝛoperas.n.hõ ſine qrela.i.aaron pie viuẽs erga dñʒ:

iu

1

imulatũ. i.no fictũ ſed

verũ. 3ʒ ¶ Imperiuʒ
tuuʒ poꝛtas.i.exeq̃n)
a ¶ Et ſtans repleuit
oĩa moꝛte.qꝛ nõ erat
dom egyptioꝝ ĩ qua
no eẽt moꝛtuus: exo.
xij. b¶ Et vſq; ad
celũ ⁊c. hoc dẽ ad ex
pᷣmẽdũ ꝙ pᷣmogẽito⸗
rũ nullus euadere po

terat. c

uc cõti

nuo,i.añ imediate.
d ¶ Uiſus ſomnioꝛ
maloꝝ tur. illos.ad
p̃figuradũ dictã ꝑcuſ
ſionẽ pmogenitoʒ⸗.

e ¶ Et alius alibi ꝓ⸗

Aeral

iecł' ſemiuiuus.nam
varijs modis ⁊ tribi
libus moꝛiebant᷑: vt
p hoc ſnĩa illꝰ moꝛij

moſtraret᷑: ⁊ nõ ſolũ
alüs remanentib: ſʒ

⁊ ipſis moꝛiẽtib: iõ
ſeqtux: Ne inſcij ⁊c.
f¶ Tetigit aũt. Hic

oñnter rmouetur obie
ctio ð pᷣdicta: æ pᷣmo
ponit᷑ cũ dẽ: Tetigit

aüt tũc ⁊ iuſtos.ſ. he

bꝛeos. g

¶ Tẽtatio

moꝛtis.i. pũita moꝛ
fuit illa ſpdit:

te:⁊ .

h Et comotio. ⁊
i.cõmotio ſedi‚

tois excitata ꝑ choꝛe
⁊ cõplices eius.
In heremo. vt h

me.xvj. cui occaſiõe
mlti ð iſrl fuert moꝛ/
tui:ꝓpi qð vẽ alicui:
ppis iſrł nõ fuerit

zn diu. Hic fmouet᷑ dcã

ximũ. ¶ Depcarip populis. moꝛientibus.
m ¶ Reſtitit ire.dñi:eum placado ſua depᷣcatõe. n ¶ Et

finẽ impoſuit neceſſitati.i.moꝛti. o ¶¶ Oſtendẽs ꝗm tuus
eſt famulus.pꝑ hoc ꝙ te placauit ſuis pᷣcibus. p ¶ icit ãt

turbas.i.peſtes pplm turbantes.
ris ⁊c.ſed vᷣbo oꝛõis deuote. r

iecit.illud extinguẽdo.

putauit ipetũ.incendij. y

Nõ in vtute coꝛpo/
¶ Ullũ qꝗ ſe vexab

at.ſ. p icẽ
diũ cõburẽs pplłm:de ccõbuſtione aarõ vexabat᷑. SBub⸗
Juramẽta parẽtũ ⁊c̃.vt.n.ort̃o
ſua eſſet magis exaudibilis:ĩ ea fecir mẽtõem de iuramen
dei abꝛae facto:⁊ teſtamẽto in mõte ſynai iã dato. vC

.n.⁊c̃.interſtitit.i.ſtetit ini moꝛtuos ⁊ viuẽtes. x

12

t am

t diuiſit illã qͥ ad viuos du/

cebat viã.nam ignem ꝓcedẽtẽ ad ↄſumẽdum adhuc viuen
tes intercidit: vt dictũ eſt: ⁊ qꝛ tũc aaron fungebat᷑ ſummi
pontificis officio:ideo ſubdit de ipᷣius oꝛnamẽto dicens:

Ta

S “

ſicut dictũ fuit pleni

eum.

ptios:ſʒ ad hebꝛeos. g Et cũ ma.ſoli.pᷣmi.illos.nãa
egyptij cogebãt hebꝛeos feſtinanter egredi:exo.xij.
h ¶ Coſeqbant᷑.u. illos pnie actus.de pph iſrł emiſſiõe

aà (In veſte. n. poderis. 1 dz a pos qð eſt pes. nã tunica ei
¶ Tor

hiacynthina attingebat vſq; ad pedes. b erat oꝛ⸗

bis terraꝝ.repñtatiue. tunica. n. linea figurabat terrã: qꝛ li-

nũ naſcit᷑ de terra:baltheus cingens illa tunicã oceanũ ter-/
tam cingentẽ: tunica hiacynthina ratione coloꝛis aerẽ:bal
theus aũt cingens tu

nicã hiacynthinã fi-⸗

gurabat ignem q am In vẽſte.n. poderis quam
bit aerem: ſuphume· Hebat:tòõᷣp erat oꝛbis terra
rale cũ rõnali ſibi co- c.⸗ . lia i
iuncto ex varietate la Tu:ct pareniu magnalia in
pidũ pᷣcioſoꝛum ⁊ di quattuoꝛ oꝛdibus lapiduʒ

uerſoꝝ coloꝝ figura

erãtſculpta:⁊ magniſicẽtia
bat celũ ſidereũ ſtellij l 5

tua ĩ diàdemate capit illᷣ

———— ſcripta erat:is utẽ ceſſit ꝗ
rali ſignificabãt duo extermiabat:ẽct hec extimu
magna luminaria ſo it.Erãt.n ſola tẽtatõ ire ſuf
Sodiaci:miira qus e⸗ II Mpiſs aut vſqs i no
rat in capite: ſupioꝛe I uiſſimũ ſine miſericoꝛ
partẽ mundi.ſ.celu, dia ira ſuperuenit. Pꝛẽſcie

cryſtallinũ æ empy- bat. n. ⁊ futa illoꝝ: qm̃ cuʒ

ee aontencnirs ipli pmiſiſſetuͤt ſe educeret⸗

tem: ꝓpter qð in illa miſiſſent illos: ↄſequᷣebant᷑
ſeriptu erat nomẽ do jillos peniteie aci. Adhuc
qnodeppeium arunt .n. int man hẽntẽs luctuz:
mi creatoꝛis oiuʒ. Et ⁊ deploꝛãtes ad monume
pꝑ hec oꝛnamẽta ſigni ta moꝛtuoꝝ:aliã ſibi aſſũ/

ficabatur ꝙ pontifex
his oꝛnatus crat cre/
atoꝛis oium ſeruus:

pſerũt cogitatõem inſciẽtie
⁊ quos rogãtes ꝓiecerant:
hos tanq; fugitiuos pſeq-
exo. xxviij. ¶ Et pa bant.Diicebat.n.illos ad
rentũ ma.ĩ quat. oꝛ. hunc finẽ digna neceſſitas
lapi. erãt ſculpta.naz
in rõnali erãt quattu
oꝛ oꝛdines lapidũ diſtincti ꝑ ternariũ:⁊ in illis duodeciʒ la
pidibus erãt ſculpta noia duodecim tribuuʒ. d ¶ Et ma
gnificentia tua.i.nomẽ tetragrãmaton tibi ꝓpꝛiũ. e ¶ In
diademate.i.in lamia aurea que erat tracta admodũ ſemi
circuli ab aure vſq; ad aurem attingens ꝑ frontẽ: vt pleni

qui ceſſauit vt dictũ eſt. g ¶ Et hec extimuit.i.ipſuʒ deũ
cuius hec erant ſigna eo modo loquẽdi quo creatura irroa
lis obedire dicit creatoꝛi. h¶ Erat ⁊c.ſufficiẽs.i.cã ſuffici
