conſiderandũ ſcòm pᷣdictum magiſtrũ:ꝙ licʒ hic fiat men-
tio de ciuitate hierlin:tamẽ oia que in hoc capitulo cõtinẽt
referenda ſũt ad deploꝛationẽ totiuj regni iſrael in cõmuni
ita ꝙ oĩa q̃ dicuntur de hierim dicunt de ea:inquantũ erat
pars pᷣncipalis vel metropolis regni: Et ideo in iſta lamẽta-

tione fit mẽtio de terra i rael ⁊ de ſpecioſis iacob: ⁊ de filia

bus hierhʒ.ſ.ð ciuitatibregni:q erãt ſic filie:⁊ hierlʒ ſic mat᷑
capitulo tertio: Ego vir videns. ¶ Additio.
TPboc capitulo eſt tertia lamẽtatio: vbi ꝓpheta
poſtq deploꝛauit deſtructionẽ hierlʒ q erat ſoliũ
regni in pꝛimo capitulo:⁊ deinde deſtructionẽ to/-

mẽtari afflictionem ſui ipſius in carcere poſiti ⁊ in lacu cõ-
ſtituti:ſitẽ habet᷑ hieremie.xx.⁊.xxviij.Uel potius ⁊ magis
ꝓppꝛie ad lr̃am deploꝛat paſſionem chꝛiſti:cu memoꝛia h
introducit᷑: eo ꝙ ſicut int omnia meritoꝛia que in hierlʒ fu-
erũt acta:fuit ſummũ paſſio xpᷣi:ſic inter omnia peccata q̃
fuerũt in hiern materiali cõmiſſa: ꝓpter que irreꝑabiliter
fuit deſtructa:occiſio xpᷣi ſummũ tenet locũ. Unde in fine
huptertie lamentationis concludit punitionẽ iudeoꝝ fina-
lem:que etiam hodie durat dicens in fine: Perſequeris in
furoꝛe c. quã quidem paſſionẽin perſona xpᷣi deploꝛat in

multis verſiculis. In pꝛimo enim lamentat᷑ de ſua expoliati

one qua exuerunt eũ veſtimẽta ſua ⁊ nudauerũt ſiẽ paupe
rẽ:vnde incipit:Ego vir videns paupertatem meaʒ. Scoo
vero lamentat᷑ de ſua captione ⁊ alligatiõe que fuit fca no/
cte a cohoꝛte ⁊ tribuni::vnde ſpᷣdit:Me minauit ⁊ adduxit
in tenebꝛis ⁊ non in lucem. Tertio vero lamẽtat᷑ de ſua ve⸗
xatione:qua per totam noctem in domo caiphe ⁊ anne fu-
it a iudeis vexatus:vnde ſubdit:Tantũ in me vertit ⁊ con
uertit manũ ſuam.ſubdit etiam: Uetuſtã fecit pellẽ meam
edificauit in gyro meo:in tenebꝛoſis collocauit me. Quar-
to lamẽtatur de ſua acclauatione qua fuit conclauatus in
cruce:vnde ſubdit: Circũedificauit aduerſũ me:vt nõ egre/
diar:aggrauauit compedẽ meũ. Quinto vero lamentat᷑ de
ſua acclamatione qua clamauit in cruce:a abſq; exauditio
ne vt videbat᷑:cũ ſubdit:Sed ⁊ cũ clamauero ⁊ rogauero
excludet oꝛationẽ meam:concluſit vias meas lapidibus q̃
dris. Sexto lamentat᷑ de ſua illuſione ⁊ blaſfematione de q̃
ſcriptum eſt: Pꝛetereũtes blaſſemabant eũ mouẽtes capita
ſua:⁊a hoc facit cũ ſubdit:Urſus inſidians factus eſt mihi:
poſuit me quaſi ſignum ad ſagittam:factus ſum in deriſuʒ
omni populo:canticũ eoꝝ tota die. Septimo lamentat᷑ de
ſua cibatione ⁊ potatione ex vino mirrhato ⁊ mixto cũ fel
le:vas enim fuit ei impoſitũ plenũ aceto:⁊ hoc facit cũ ait:
Repleuit me amaritudinibꝰ:inebꝛiauit me abſinthio:recoꝛ
dare abſinthij mei ⁊ fellis Octauo lamentat᷑ de ſua ſolitu/
dine i cruce ⁊ oiuʒ deſertione excepto latrone:de cui ↄuerſi
one agit cũ diẽ᷑: Memoꝛia memoꝛ ero:⁊ tabeſcet in me aĩa
mea.⁊ ſequit᷑ verbũ xp̃i ad latronẽ: Noui diluculo:multa ẽ
fides tua.⁊ ſᷣdit᷑ verbũ latronis: Pars mea dñs ꝓprea ex
pectabo eũ. Nono lamẽiat᷑ de mitiplici collaphigatiõe cum

us regni ifrael in ſecũdo capitulo:nũc in tertio incipit la

A

„»44 5 —

¶ Lib er . Goͤr 111 R

ait: Dabit pcutiẽti ſe maxillã: ſaturabit oppꝛobꝛijs. De

cimo lamẽtat᷑ de lachꝛymaꝝ: effuſioe i cruce de q̃ diẽ a
poſtolus ad hebꝛe.v.ꝙ cũ lachꝛymis ⁊ clamoꝛe valido
pces obtulit deo:⁊ hoc fac cũ ſbᷣdit:Oculus me afflict
z. ⁊ ſequit᷑: Diuiſiones aquaꝝ ðduxerũt oculi mei. Un/
decimo lamentat᷑ de moꝛte ⁊ ſepultura ⁊ lapidis obuo
lutiõe ad oſtiũ monumẽti:cũ ait:enatioe ceperũt me
qᷓ auẽ: lapſa ẽ ĩlacũ vita mea:⁊ poſuerũt lapidẽ ſuꝑ me
Aij.lamẽtat᷑ de mulieꝝ fletu ⁊ vlulatõe:vnde ait:Inun
dauerũt aq̃ ſuꝑ caput meũ.ciij.vero agit de ſua deſcẽ
ſiõe ad limbũ cũ dic: Inuocaui nomẽ tuũ de lacu nouiſ
ſimo:vocẽ meã audiſti. Eiiij.agit ð ſua reſurrectiõe:ibi
Appꝛopiquaſti ĩ die qñ iuocaui te:iudicaſti dñe cauſaʒ
aie mee. Ev. agit de iudeoꝝ malicioſa machinatiõe: q
p'reſurrectionẽ dederũt pecuniã militibus vt dicerẽt ꝙ
diſcipuli ep ipſis doꝛmientibꝰfuerũt eo coꝛp furati:⁊ iõ
ſdit:Uidiſti dñe inidtatem illoꝝ labia ĩſurgentium ⁊
medtatioes aduerſũ me.cvj.vero ⁊ vltimo agit de cõ-
grua iudeoꝝ punitione ꝓpter illud peccatũ:⁊ eoꝛũ de-
ſtructione ⁊ pſecutione quã hodie patiunt: vnde ſbdit
ĩ fine lamẽtationis: Perſequeris in furoꝛe ⁊ cõteres eos
ſy celis domine. In hoc lamẽtatio tertia finit.
quarto. c. Quomodo obſcuratũ. ¶ Additio.
Egquit᷑ quarta lamẽtatio que incipit: Quõ ob
ſcuratũ eſt aurũ.vbi poſtq ꝓpheta ðploꝛauit
Ndeſtructionẽ hierlm q caput erat regni: nunc

eploꝛat deſtructionẽ tẽpli ⁊ cultus diuini ⁊ ſanctuarij

Eſt tñ notãdũ ꝙ licet ĩ qualibet lamẽtatiõe tãgat aliqᷣd
de deſtructione iſtoꝝ quattuoꝛ:tñ pᷣncipalii ĩtendit pꝛi
ma lamẽtatio de pᷣmo:⁊ ſcòa de ſcòo:⁊ ſic de alijs: Di/
uidit᷑ ergo hec lamẽtatio ĩ tres ꝑtes pꝛincipales. Pꝛimo
nanq; ꝓpheta deploꝛat tẽpli ⁊ cultus diuini deſolatõeʒ
Pvero iĩfert deſolatõts cãʒ:⁊ iquirit ⁊ inueſtigat rõnem
verſu.xij q incipit: Nõ crediderũt reges terre.Tertio
vero cũ gaudio pꝛedicit ⁊ aſpicit futurã conſolationeʒ:
in verſu.xxj.qui icipit:Gaude ⁊ letare. Pꝛia aũt pars
ĩ qua deploꝛat ꝓpheta deſtructionẽ templi diuidit ĩ q̃t
tuoꝛ partes ſᷣm q̃ttuoꝛ q conſideranda ſũt circa templũ
Poteſt. n. pmo conſiderari e apparatus quo veſtiebat᷑
Nã tertio Re.vij.dẽ ꝙ nihil erat i templo qð non tege/
ret᷑ auro:vbi etiam lapides ſaltem ĩ rationali ⁊ veſtibꝰ
ſacerdotũ: Hũc apparatũ deploꝛat ꝓpheta ĩ pᷣmo ver/

ſu dicẽs:Quomodo obſcuratũ eſt aurũ ⁊ mutatus eſt

coloꝛ optimus.⁊ vero poteſt conſiderari circa templuʒ
comitat'a cetus qui igrediebant᷑ im:⁊ ꝑ quos freqͥnta
bat᷑: Nã igrediebatur ipᷣm iclyti hoĩes:quos deploꝛat iĩ
ſcðo verſu ppheta dicens:Filij ſyon iclyti ⁊ amicti au/
ro puro alias pᷣmo.Ingrediebant᷑ ipᷣm pie ac ðuote mu
lieres:ſup quib deploꝛat ĩtertio verſu ꝓpheta:qꝛ verſe
ſũt a ſimilitudie lamiaꝝ que filios lactant in ſimilitu/
dinẽ crudeliũ ſtructionũ:qꝛ mulieres de hierlłʒ legũtur
comediſſe filios ſuos tempoꝛe obſidionis:vnde ſubdit:
Sʒ ⁊ lamie nudauerũt mãmas ſuas.Ingrediebant etis
pueri ⁊ ifantes quogoehla e in quarto verſu dicens:
Adheſit lingua lactentis ad palatum eius in ſiti. Ingre
diebantur etiam delicioſi iuuenes ⁊ adoleſcentes quos
deploꝛat in quinto verſu dicens:Qui veſcebantur vo-
luptuoſe iterierunt i vijs Ingrediebãt᷑ qñq; diuerſi ſta/
tus hoies ⁊ cõditiõis:quos oẽs ſub vna clauſula gene/
rali ꝑ ↄpationẽ ad ðſtructionẽ ſodomoꝝ ꝓpheta oplo
rat i. vj. vſu dicẽs: Et maioꝛ effecta ẽ iiqtas ppli mei pec
cato ſodomoꝝ. Tertio põt cõſiderari circa tẽplũ naęa
reoꝝ ritus ⁊ celibatus quo oblectabat᷑:qui quidẽ naxa-
rei deſcribunt᷑ ĩ pꝛiſtina dignitate ĩ verſu ſeptimo qͥ ĩci-
pit: Candidioꝛes naxarei eius niue.quos deploꝛat ĩ ver
ſu octauo ꝗ incipit:Denigrata ẽ ſuꝑ carbones. Dein

nennidter
iiiwond vefi
m dace
Mei zmionind
Honritflio⸗
guafutoalis
Gldemicke
egein hine
ſnſq; l filun.
lis iuwt ſni
itninchniic
ninb Eſaitſe
izlamätaton
Othlleos pn
rienpantem
orefoctapron
reromanor
eſuos? hoie
Giqnetß noͤleg
Pdenleſegut
nurudeſolatio
ri⸗ſoedide
Nolatond anteq
Ablligbocperſe
Unoresotbis⸗⸗
Hperooſtendnte
Gonrciaſtarn
guinisinocenti
ſceerüt gachar
biccämbiere
Neecna ppha⸗
upi,
ſotutaamm⸗
bini min
alienidnm
nwci ur ous
lmibaurii ⸗
Abiorppi 1
Dflofuufnnitag
iusgndilnosin
uſſnhcititn
leſtbiſtrenus de
finicipie
Ppoin Ayerſup
Pugegpisnöye
aynſit nll iẽ
Pvoſn Ayain
nnugeeſlinnn
orpſiitoen
Maideelrügt
nucpdeſt
in

hinlun h⸗
Ubwnonenee
Neittue von
ilinpctert
Gunſdoteſti

ennte Otn
ignkſitinn

=

=

V

==.

S=

Se = S=ꝛ

GKonn

☛
—

E
E
—
S
—
— =
SEæ
S=
S
E

=
S=.
=

E⸗
—
—
E

= E
— —
S.
— —
E
— –
E

de

— = =
= =

htepetiz
einekid
ſi mMheyilt
Oalunen

Arüſiin
nckir
nnigtdeſunt
iuilan
ddtanſmanit,
Eilaſtidfe
lcnenuhini⸗
miidundtni
röcbapfunin
viylinoegtni
Apenin ti
parunt nlſt
inz in
emafint,
mi (N
geinapir Oot
ypha öplorn
Guen degnienun
usdiniſenaun
inpitinti
eer
Wprincrs dn
Eriudhgtnn
mvane In
wi nſolnnen
e Piuouten

onplioincliſ

ſitcnunenpli
musqoo deſicdet
Wocdron

atontid Nen

Penihno
Wri awmutamwe
emmicnumm
önadcbafle
hrinatts gtn
elſ
ſibe

delcia

*£

vero concludit᷑ ex pᷣdca calamitate qued generalis ſen⸗
tetia ĩ nono verſu: Melpfuit occiſis gladio qᷓ inifectis
fame. Deide vero illa ſnia appꝛobat᷑ ex facti euidentia ⁊
p locũ a mioꝛi in decimo verſu:Manꝰmulieꝝ miſicoꝛ
diũ coxerũt filios ſuos.Ex quo intẽdit pꝓpha ꝓbare ꝙ
melius fuit occiſis gladio qᷓ; iterfectis fame. Quarto vo
pot cõſiderari circa tẽplũ cõſtructura ⁊ toti fabꝛice ſta
tus:que in ſblime erigebat᷑:cuicõbuſtionẽ ⁊ deſtructio
nẽ vſq; ad füdamẽta deploꝛat i.x.verſu dicens: Cople
uit dñs furoꝛẽ ſuũ:ſuccendit ignẽ in ſyon ⁊ deuoꝛauit
fũdamẽta ei:⁊ ſic finit᷑ ᷣma ꝑs pᷣncipalij quarte lamen
tationis. Eſt aũt ſciendu ꝙ licet aliqualit poſſit exponi
ꝙ ĩ iſta lamẽtatione pᷣdictũ ẽ de ↄbuſtione templi q̃ fcẽa
ꝑ chaldeos ⁊ ꝑ nabuxardã pᷣncipẽ militie nabuchodo
noſoꝛ impꝑante:magis tñ clare ⁊ lr̃alit᷑ expõi hʒ ð õſtru
ctione facta ꝑ romanos ſp Tito ⁊ Ueſpaſiano:qꝛ ĩ ob⸗

ſidione romanoꝝ legunt᷑ mulieres miſericoꝛdej coxiſſe

filios ſuos ⁊ hoiĩes extabuiſſe p̃ fame ⁊ cetera que h̊ di⸗
cunt:que tñ nõ legunt᷑ facta in obſidione hierlłʒ p chalõ
os. Deinde ſequit᷑ ꝑs ſcõa pncipalis in qᷓ ꝓpha iueſtigat
⁊ narrat deſolationis templi cãm ⁊ rõneʒ:qͥ incipit ver
ſu.xij. Nõ crediderũt reges ire.vbi ppha oſtendit hanc
deſolationẽ anteq fieret fuiſſe vniuerſis gentibus incre
dibilẽ:⁊ hoc verſu.xij.ait:Non crediderũt vniuerſi ha
bitatoꝛes oꝛbis:qm ingrederet᷑ hoſtis ꝑ poꝛtas hierlm.
2 vero oſtendit eandẽ deſolationẽ poſtmodũ viſã eiſdẽ
gentibꝰiuſtam ⁊ rõnabilẽ ꝑꝑ tres cãs. Pꝛima effuſio ſã
guinis inocentis ⁊ iuſti:qꝛ ſacerdotes ⁊ falſi ꝓphete inti⸗
fecerũt ęachariam eſaiã:⁊ multos alios pphᷣas iſrael:⁊
hãc cãm hieremia deſcribit ĩ verſu.xiij.ꝗ icipit: Dꝛopt
peccata ꝓphaꝝ ⁊ iniqtates ſacerdotũ.⁊ in verſu.xiiij.qᷣ
incipit: Errauerũt ceci polluti ſũt ſangũie.per quã cãm
itroducit clamoꝛẽ oiuʒ gentiũ ⁊ nationũ habitatoꝛes
hierłj. in verſu.xv. Recedite polluti. clamauerũt eis re
cedite ⁊c. Et in verſu.xvj. Facies dñi diuiſit eos. Scõa
vero cã quare ronabilis fuit tẽpli deſolatio fuit pᷣſtola⸗
tio alterius auxilij ꝙᷓ dei:cũ.n.nabuc.obſideret ciuitatẽ
ſedechias ⁊ ppls ad auxiliũ dñi debuiſſent recurriſſe 2

potius recurrerũt ad auxiliũ regis pharaõis: pp qð do

minus tradidit eos in manus nabuc.q templù oſtruxit
⁊ huiuſmodi cã tangit in verſu.xvij.q incipit: Cum ad
huc ſubſiſteremus defecerũt oculi noſtri ad auxiliũ no
ſtrũ vanũ:cũ reſpicerem'attenti ad gentẽq̃ ſaluare nos
nõ porat. In verſu.xviij.deſcribit᷑ qlit ipſis ſic pᷣſtolan/
tibus:egyptijs nõ venientib:finis venit obſi idioni? eoꝝ
⁊ capti ſũt.vnde incipit verſus ille:ubꝛicauerũt veſti⸗
gia noſtra. In verſu vero. xix. oſtendit᷑ ꝙ nec potuerũt
fugientes de ciuitate puenire vſq; in egyptũ:vnde ſbdit
Uelocioꝛes fuerũt pſecutoꝛes noſtri aquilij celi. Tertia
vero cã deſolatõis tẽpli fuit moꝛs ⁊ interfectio ieſu xpi
que tangit᷑ verſu.xx.qui incipit: Spiritus oꝛis nr̃i x-pᷣus
dominus captus eſt in peccatis noſtris.quis enim alidq
iudeoꝝ intelligunt hunc verſiculũ de ioſia qui interfe
ctus eſt a pharaone nechao:alij vero de ſedechia qui e-
greſſus de ciuitate voluit fugere in egyptũ:quẽ perſecu
tus eſt chaldeoꝝ exercitus ⁊ cõpꝛehendit in deſerto hie
richo:tamẽ nõ poteſt intelligi ad lr̃am de illis:cuʒ quili

bet iſtoꝝ captus fuit in peccatis ſuis. Joſ. iaj quidem:qꝛ
non obediuit vero pꝛophete ex oꝛe domini:vt dicitur ĩ
libꝛo eſdre. Sedechias autem: qꝛ non obediuit verbis
hieremie: nec ſeruauit iuramentũ quo ſe aſtrinxerat cũ
rege chaldeoꝝ. Et iccirco dicitur litteraliter non poſſe
iſta intelligi niſi de domino ieſu chꝛiſto: vnde que dicũ⸗
tur a.xij.verſu:a deinceps habent referri ad moꝛtẽ eiuj
in quam conſpirauerunt.ſ.ſacerdotes 7 pꝛophete:hoc

eſt legis doctoꝛes ⁊ ſcribe:vnde etiam de iudeis verifica

CTrenoꝛuz ; v.

tur poſt moꝛtem chꝛiſti pꝛefatus verſus qui dicit: Facieſ do

mini diuiſit eos: non addet vt reſpiciat eos. Poſt captiuita

tem enim chaldeoꝝ deus reſpexit eos ⁊ in terram ſuam re
duxit:ſed poſt moꝛtem chꝛiſti deſpexit eos:ſicut eſt hodie.
Item ſi bene attendãtur pꝛedicta verba.ſ. Spiritus oꝛis no
ſtri chꝛiſtus. pꝛopꝛie intelliguntur de chꝛiſto:qui ſcòm diui
nam naturam inſpirauit in faciem pꝛimi hominis ſpiracu
luʒz vite: geneſij capitulo.ij.quod pertinet ad eſſe nature ho
minis. De ipſo etiam legitur Johan. capitulo.xx. Inſuffla⸗
uit in eos dicens: Accipite ſpiritũſanctum. quod pertinet
ad eſſe gratie:⁊ ſic ſcõm pꝛedictas conſiderationes pꝛopꝛie
dicit᷑ de chꝛiſto deo ⁊ homine:Spiritus oꝛis noſtri.no aũt
de aliquo alio puro homine. Item quod ſequit᷑: Saude et

*

letare filia edom. ꝓpꝛie videt intelligendum de illa idumea

que eſt ſynagoga iudeoꝝ pꝛocurantiũ moꝛtem chꝛiſti ꝓut
fuit declaraũ in additione ſupꝛa eſaiam. xxxiiij. de illa eniʒ
poteſt intelligi quod in littera dicit᷑: Que habitas in terra
hus ⁊c̃.hus enim interpꝛetat᷑ conſiliũ.vnde de iſta idumea
dicit ſupꝛa Eſaie.xxxiiij. capitulo ꝙ conſiliũ iniuit contra
chꝛiſtũ.Si enim in hoc loco idumea intelligeret de illa q̃ ð
ſcendit ab eſau ſe undũ carnem:⁊ hus de illa natione que
deſcendit a nachoꝛ:ſic falſum eſſet dicere ꝙ idumea habita
bat in terra hus:nam idumea ⁊ hus ſunt diuerſe nationes
in diuerſis regionibus habitantes. Deindeſ. equitur tertia
pars ⁊ vltima iſtius lamentationis in qua pꝛopheta aſ⸗ picit
⁊ pꝛedicit futuram conſolationem de conuerſione iudeoʒꝛ:
poſtquã introibit gentiũ plenitudo:vel de reditu eoꝝ de ca
ptiuitate babylonica.Et pꝛimo ironice loquit᷑ contra natio
nes vicinas ⁊ idumeos dicens:verſu xxj. Saude ⁊ letare fi⸗
lia edom que habitas in terra huj.qð intelligit p antiphra
ſim ⁊ quandam ironiam. Scðòo vero conſolat iudeos: vel
de regreſſione de captiuitate babylonis:vel potius ⁊ litte/⸗
ralius de conuerſione eoꝝ ad ſidem ieſu chꝛiſti: que erit in
fine ſeculi:⁊ hoc in verſu.xxij.⁊ vltimo. Completa eſt iniq/
tas tua filia ſyon:nõ addet vltra vt tranſi migret te. Coſtat
enim ꝙ ad litteram hoc intelligi non poteſt de captiuitate
babylonica Judei enim de hac reuerſi captiuati ſunt per ro
manos ⁊ trãſmigrati ⁊ diſperſi:⁊ ppter hoc referenda ſunt
hec ad finẽ ſeculi ſiẽ deʒ ẽ.Et in hoclamẽtatio quarta finit
¶ In capitulo qnto. Recoꝛdare. Additio.
Ltimo ſequit᷑ oꝛatio hieremie pꝛophete pꝛo pplo
tranſmigrato: ⁊ diuidit᷑ in octo partes pꝛincipale
n pꝛima nãq; ad modũ bene oꝛantis ⁊ deuote:ĩ⸗
uocat ad ſe ⁊ excitat diuinam miſerationẽ ⁊ pietatẽ dicens
Recoꝛdare domine quid acciderit nobis. Scoo vero nar⸗
rat ⁊ reſerat ſuam vilitatẽ ⁊ infelicitatẽ ⁊ afflictionẽ: 2 qytũ
ad amiſſionẽ poſſeſſionũ oicẽs: Hereditas noſtra verſa eſt
ad extraneos.⁊ quo ad amiſſionẽ amicoꝝ ſubdẽs:Pupilli
facti ſumus abſq; patre.⁊ quo ad amiſſionem cibarioꝛum
addẽs:Aquã noſtram pecunia bibimus. quo ad amiſſio
nẽ libertatis ſubdens: Ceruicib'noſtris minabimur. 7 quo
ad parẽtes ſbdẽs: Patres noſtri peccauerũt ⁊ non ſi ut. qᷣ
ad amiſſionẽ poteſtatis ⁊ auctoꝛitatis ſpᷣdens:Serui dñati
ſũt noſtri.⁊ quo ad amiſſionẽ pacis ⁊ ſecuritatis addẽj: In
manibnoſtris. ⁊ quo ad amiſſionem pulchꝛitudinis æ ſ ai⸗
tatis concludens: Pellis noſtra quaſi clibanus exuſta eſt.
Tertio vero recitat aduerſarioꝝ multiplicẽ iniquitatem 2
⁊ abuſionem:qua abuſi ſũt in captiuitate:vt ex hoc de'ma
gis ad miſericoꝛdiam pꝛouocaret᷑:⁊ hoc facit ibi: Mulierej
in ſyon humiliauerũt:⁊ virgines in ciuitatibus iuda.dein
de vero maliciam ⁊ crudelitatem ſubdens: Pꝛincipes ma⸗/
nu ſuſpenſi ſunt:facies ſenum non erubuerunt. deinde vero
ipſoꝛum nequitiam ⁊ feditatem ſubdens: Adoleſcentibus
impudice abuſi ſunt. Quarto vero pꝛopheta deploꝛat
pꝛiſtinam dignitatem ⁊ pꝛiſtinam conſolationem: quia
et defecit ſapientia et ſcientia : leticia et excellentia que

conſueuerant eſſe in hieruſalẽ. tũ ad ſapientiam dic: Se/
nes defecerũt de poꝛtis ꝙ;tũ ad leticiam ſubdit: Juuenes de
choꝛo pſallentiũ.qtũ ad excellentiam concludit:Cecidit co
rona capitis noſtri. Quinto vero pꝛophera explicat ſuã ini
quitatẽ ⁊ confitetur iuſtã punitionẽ:ibi Ue vobis quia pec
cauimus: ꝓpterea meſtũ factũ ẽ coꝛ noſtrũ. Sexto vero ka
dat ⁊ p̃dicat diuinam durationẽ: ibi Tu aũt dñe ineternuʒ
pmanebis.Septimo vero imploꝛat dei benignitatẽ ⁊ petit
ſui reditus ⁊ ſue conuerſionis accelerationẽ:reditus quideʒ
vel de babylonica captiuitate in hierlm: vel poti melb de
incredulitate ad ieſu xp̃i fidem: a hoc facit ibi Quare ippe
tuũ obliuiſceris noſtri. Sequit᷑: Cõuerte nos dñe ad te cõ
uertemur. Octauo a vltimo intuet᷑ ? cernit diuinam ſeueri
tatem: ⁊ per cõſequens aliqualem dilationẽ exauditiõis de
hoc quod petit ita celeriter impleri concludens: Sed ꝓijei-
ens repuliſti nos: iratus es contra nos vehementer. ⁊i hoc

threni hieremie finiuntur. .
¶ Expliciunt additiones Pauli epiſcopi burgeñ.ſuper li/
bꝛum thꝛenoꝛũ hieremie.

. e
8

guche
po

igt unporbi
Cchie es i
lumoſenlu
ſhuin pricſp
lu tobie: b
fchautẽſuit
urbhieremie
pof loachim!

bieythi hie

7,⸗1öͤſtrue
En chal
Nomn bitren
decnct ine
htumn doſtinte
(copen go
erenie, pin
Ptalebt
o
Wäpartem
foit uo⸗
tiaitad
g bieren
wnlarir⸗
huonul iin.
tumilon
llnlarnit

ililin
ecveinepitc,
40% 1. &
ſchulkrübzme
pllabitlen

14

aznino⸗

Wyebalbügie
Ghlunhenenr
uurhichibuerin
gahnüpin⸗
lsgallieſat
Phrtibrbuen
dilcu. Etherre
neavebaruchign
nchdi b
lighinſten
uummnſritini

¶ Haruch (api j.

(As editio de qua fit mentio in plogo ſuper
baruch expoit ĩ plogo ſr eechielẽ. cetera plana ſi

oſtil. fris nicolai de lyra ſuꝑ baruch. CLa. I.

Thec verba libꝛi. Poſt libʒ tobie ſᷣm
oꝛdinẽ tꝑis ſequit liber baruch immedia

ns „ „„ — „ „ „
aol robt hi⸗ ¶ Incipit pᷣfacio in librum
orla tobie von- Baruch ppbete.
nen tenhoeue , vberiſte quibar⸗
da:vt eienigen uch noie bnotat ĩ
ſupꝛa in pꝛicipio hebꝛeo canone ñ
libꝛi tobie: ba“ hx: ſz tm̃ vlgata editõe ſilr

rierenlet? 2T epiſtola bieremie. Pꝛo⸗
por̃ ioachim filij Ppt noticia aut legetium hic
ioſie: vt hĩ hiere. ſcripta ſũt:qꝛ mũſia de xpᷣo
Ei. nrucra nouiſſimiſq; tpib idicant.
os cum hieremia Inci itſ B ch 5 H 9 d
deſcendit in egy⸗ N hẽc veib
ptum poſt interfe libꝛi qᷓ ſcripſit
frionen Sochllie baruch filne
hieremie. xliij. æ / vie lii maaſi
oſtea ſcripſit li N 4 rie ſilij maaſic
brainuz iytũ ald flilij ſedechie:
illã partem cuius filij ſedei filij helchie: in ba
fuit auctoꝛ:quan bylõia ĩ ãnò ꝗnto:èt in ſe

tũ aũt ad epiſto/
lazʒ hieremie que
ponitur in hoc li
bꝛo:cui tñ nõ fu B
it auctoꝛ:ſed tm̃ ſcriptoꝛ ſcripſerat ante deſtructionem
ciuitatis:vt videbit.j.dño ↄcedẽte.Igit᷑ liber iſte ĩ duas
ptes diuidit.ſ.in libꝝ baruch ſcribe: ⁊ in epiſtolã hiere

ptima die mẽſis: iĩ tpꝑè qͥ ce
perũt chaldei hierlin:⁊ ſuc

mie que incipit caplo ſexto. Pꝛima diuidit᷑ in tres ptes

pᷣ circa libꝛũ baruch ponit᷑ deſcriptionis act: ⁊ legẽdi

modus.:ibi Et legit baruch.ʒ libri pceſſus:ibi Et dicel

Lirca pmũ pᷣmo ponitur ſcriptoꝛis gen cũ dẽ: a ¶ Et

hec verba libꝛi que ſcripſerat baruch fil nerie ⁊c.⁊ ßᷣm

regulam hebꝛeoꝝ pater baruch:⁊ auuſ ⁊ ceteri ꝗͥ ponũ

tur hic habuerũt ſpiritũ ꝓphetie ſicut ⁊ ipſe:dicunt.n.

ꝙ qñ in pꝛincipio alicuius ꝓphete ponit᷑ nomenẽ patr-

eius ⁊ aui ⁊ ſic aſcendendo ꝑ hoc dat᷑ intelligi ꝙ ſpiriti
ppheticũ habuerũt. Sciẽdũ ẽt ꝙ dictio copulatiua cũ
dicitur: Et hec verba libꝛi ⁊c copulat ad verba hiere
mie que baruch ſcripſerat ante:2 ponit᷑ deſcriptionis lo

cus cũ dẽ: b ¶ In babylõia. Sed hoc videretur alicui

falſũ:qꝛ hieremie.xliij.dẽ ꝙ cum hieremia ⁊ alis iude/

is qꝗ remanſerãt in iuda deſcendit in egyptũ:⁊ no iuit in
babyloniam cũ alijs captiuatis.Dicẽduũ ꝙ moꝛtuo hie
remia in egypto baruch iuit in babylonia ad captiuoꝝ

ↄſolationẽ: ⁊ maxime qꝛ hieremias ꝓphetauerat egy/
ptuũ cito deſtruendã ꝑ nabuc. regẽ babylõis: hieremie.
In ano qn

xliij.ʒ ponitur deſcriptionis tps cũ dẽ: .
to.ſ.a deſtructione hierlʒ ꝑ chaldeos:ſic.n.numerabãt

iudei a tꝑe captiuitatis babylõice: ſicut mõ cõputant a
tpe captiuitatis ſue ꝑ romanoſ:incipiendo a deſtructio
Et i ſeptia die
is menſis fuerit:⁊ io dẽ ꝙ fuerit pꝛi

ne hierlm fcã ꝑ Titũ ⁊ Ueſpaſianũ:
menſis. nõ dẽ hic
mus mẽſij. O¶¶ In tpe quo ceperunt chaldei hierlʒ.i.

4
t legit. Hic cõſequenter ponit᷑ circa libꝝ iſtũ legẽ

dfii. Et collegerũt pecuniã
man. Et miſerũt ĩ hierlin bus
lij ſalon ſacerdotem: ⁊ ad

pplin ꝗ inuenti ſunt cuʒ eo

4 Pyn incipiebat iudeoꝝ numeratio: vt dem̃ eſt:

imoch: ⁊ pᷣmo in babylonia: in hieroſolyma:ibi Et
collegerunt. Circa pmũ dẽ: Et legit baruch verba libei

huius ad aures iechonie ⁊c. Sed ↄ hoc videt᷑ ꝙ iechonias
iſte erat in carcere regis babylonis. Dicendũ ꝙ non erat in
carcere clauſus ſaltẽ continue: eo ꝙ eſſet nobilis ⁊ rex iuda
vel ſi erat clauſus nõ tñ taliter quin baruch poſſet ad eum

accedere:talis.n.acceſſus frequẽter ↄcedit detẽtis in carcere

f¶ Et ad aures vni/-
uerſi ppli.ſ.iudaici in

cẽderũt eã igni.Et lègit ba babylonem ducti:

ruch pᷣba libꝛi huiuſ àd au Ct ad aureſ pore
res iechonie filij ioꝛchim cii fuerant ii aliqui
regis iuda:ẽt ad aures vni de ſemie regio: vt hẽ

danielis pᷣmo:a fuer̃t
in magna ptãte: ſicut
pʒ ex eodem libꝛo de
daniele ⁊ ſocijs eius.

uerſi ppli veniẽtis ad libꝛũ
⁊ ad aures potẽtiũ filioꝛuʒ
regũ:⁊ ad aures pᷣſbytero

mo vſq; ad maximũ eoꝝ: h ¶ Ad flumẽ ſodi.
oĩuʒ habitantiũ ĩ babylo i iuxta flum ſic voca-
nia àd flumẽ ſodi. Qi au muslſicutot hiemte
dientes ploꝛabant t᷑t ieiu euphraten victi ſunt
nabãt: ⁊ oꝛabãt ĩ cõſpectu i. iuxta flumẽ euphra

ten. i¶ Qui audiẽ/-
tes ploꝛabãt. vt peni/
tẽtes de peccatis ꝓ qͥ
captiuati erant:
k¶Et ieiunabant ⁊
oꝛabant in cõſpectu
dñi. affligendo coꝛpꝰ
7 ſpiritũ offerendo:
vt ſic eoꝝ afflictionẽ
dDdeus reſpiceret ca⸗
ptiuitatẽ relaxaret. I ¶ Et collegerunt. Dic cõſequeni de/
ſcribitur lectio libꝛi huius in hierm. Na iudei habitantes
in babylone fecerunt libꝛũ baruch tranſcribi:⁊ miſerunt iĩ
hierlm:vt legeret᷑ ibi:⁊ cũ hoc miſerunt pecuniaã:vt inde e⸗
merent᷑ neceſſaria ꝓ ſacrificijs ⁊ oblationib ibidem fiẽdis

ſim ꝙ potuit vniuſcuiuſq;

ad ioachim filiũ helchie ſi

reliqͥs ſacerdotes ⁊ ad oẽʒ

hoc eſt qð di: Et collegerũt pecuniã.⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi:
m (Luũ acciperẽt. Sciendũ tñ ꝙ hoc videt᷑ alicui falſũ qð

hic c cm eſt:qꝛ oẽs iudei qui erat in iudea iterfecto godolia
deſcenderũt in egyptũ:vt dcm̃ eſt ſupꝛa:⁊ ideo nõ videtur

g tũc in hierlm ſuerit ppłs iudaicus:nec ſacerdotes ſacrifi⸗

cia offerentes:⁊ maxime:qꝛ pᷣmo eſdre.iij.dẽ ꝙ goꝛobabel
⁊ illi q redierunt de captiuitate babylonica erexerunt alta

re ſuꝑ baſes ſuas:⁊ obtulerunt ſuꝑ illud holocauſtũ dño:

qð fuit ꝑ longũ tpᷣs poſt iſta:pꝑ qð videtur ꝙ a deſtuctioe
ciuitatis templi p chaldeos vſq; ad reditu captiuitatis
babylonice nõ fuit in hierlʒ altare holocauſti erectũ:nec ſa

cerdotes offerẽtes ſacrificia:pꝑ q̃ ⁊ cõſimilia liber iſte apud

hebꝛeos apocriphus reputat᷑. Poteſt tñ dici ꝙ licet interfe-

cto godolia quẽ rex babylonis pᷣfecerat terre iuda: tot po⸗

pulus iudaic' ꝗq remanſerat in iudea ſugerit i egyptũ timẽs
ꝙ rex babylonis mitteret eũ exercitũ ad vindicandũ moꝛ

tem godolie:videns tñ poſtea non mitteret: ⁊ audiẽs hie
remiã ꝓphetantẽ ꝙ rex babylonis egyptũ inuaderet: pꝛo
magna pte redijt in hierlm ꝑp loci ſanctitatẽ: ⁊ inter redeũ
tel fuer̃t aliqᷓ ſacerdotes qꝝ pncipalis fuit ioachim hic no
minat: nõ tñ fuit filiꝰ ſũmi ſacerdotis: qꝛ ioſedech ſũmus
ſacerdos cũ ſedechia rege fuit duct in babylonẽ cui in ſum
mo ſacerdotio ſucceſſit ieſus filius eius in reditu captiuita
tis babylõice: vt pʒ h eſdre ʒ: ⁊ cacharie.iij. ioachim aũt
filius iſtius ieſu ſjm hiſtoꝛiagraphos poſtea fuit ſumm ſa
cerdos:⁊ non eſt iſte ioachim de quo ſit hec mentio: vñ dẽ
hic: Joachim filiuʒ helchie:ad diſtinctionẽ alter Ald illud
autẽ qð dicitur de erectione altaris poſt reditũ catluſtatis

S

SS
ð

babylonice dicendũ ꝙ ſcriptura loquitur de ſolẽni erecte iij.caplo:ibi Audi iſrael.vbi incipit tertiũ capluʒ ſᷣm ſi ſtann
poſt reditũ captiuitatis babylonice: t ante ſacerdotes pie gnationẽ hieronymi.Pꝛima in tres:nam ſicut dẽ ecc.x nagiwn
dicto mõ redeuntes erexerãt altare ꝑuũ ad ſacrificãdũ dñõo xxix. Oꝛatio humilantiſ e nubes penetrabit.⁊ iõ pᷣmo ſpb gret
ꝓut poterãt bono mõ:ſicut patriarche ⁊ ꝓphete frequeni ponit᷑ oꝛantis humiliatio:ꝛ humiliantiſ ſe depᷣcatio:ibi nl Eino⸗
legũtur altaria erexiſſe ad ſacrificãdũ dño: Cum acciperẽt Et nũc dñe de.ʒ depꝛecantis ↄcluſio: ibi Et nũc dñe 4 cſte
vaſa. hic eſt ↄſtructio oĩpotẽs. Circa pꝛi mnno 6
ſuſpẽſiua ⁊ intricata — .. . ʒ᷑ mu ponik orätis haninn
S p cuius itelleeu in hierlin cnz acciperẽt va Et pꝛò nob ipſis oꝛate ad humiliatio ĩduo ginin
ſege inda babylon? a tepli dſii q ablata ſuerät dñm deü nr̃jm: qꝛ peccaui b pmo ztends. ſinnan
pli oñi aurea trãſpo: iuda:dẽcima die mẽſis ſy uerſus furor ei a nob vſqʒ tã in pꝛincipio ſe ſaucnidus
in 6 qbus re ſ ban:vaſa argẽtea qᷓ fecit ſe in hũc diẽ. Et legite libꝛuʒ cuũdi capli. Cira· Vele.
aeg fregnaſn gegeſt dechias fil ioſie rex iuda iſtũ quẽ miſim ad vos réci pꝛimũ di WW e
tdes fr aargen poſtea q; cepiſſ nabucho tari: téplo dñiiĩ diè ſoleni: pucpiccitando. (inhin
cere aurea: ſicut robo donoſoꝛ rex babylonis ie ⁊ i die oppoꝛtũo. Et dicel d¶ Dño deo no loſdfi ebo
am fil ſalomonis pꝓ choniam ⁊ pꝛinncipes ? Sñno dẽo nro iuſticia:no ſſrd iuſticia. ẽ eni daſun 1
ſeuri a eig hau⸗ cunctos potetes ⁊ pp Pe bis aũt ↄfuſio ſaciei nr̃e ſiẽ iuſticieregula:⸗ nd .
erſt ſeuta efea. I. re ab hierlin ⁊ duxit eos vin Eſt dieſ hec: ol ida et habi ſabis aal eecu⸗ nnlaka
gũ. xiiij. r illa vaſa ar ctos ĩ babylonẽ. Et dixert latib in hierlin regib nris catoꝝ nr̃o kel ennnniſſart
gentea captiuato ſele Ecce miſim ad vos pecu ¶èt pncipib nr̃is ⁊ ſacerdo ſiõe · f Sue hiitihh,
hi enernei) hab nias:ð ꝗqb emite holocau tib nr̃is et ꝓphetis nr̃is dies heei lppie ”DMU; wki
Aee,p. 4 facite mã Fihꝰ npig. Mgccaui mãfeſtat inflictio . id
te redemerũt iudei ĩ ſtomata X thuſ 7 facite ma æp fib miig. Pẽeccauimuſ ne pene: g ( OD kicinn
abylonẽ ducti: 1 mi Na: offerte ꝓ pctõ ad araz añ dñm deũ nr̃m:etnõ cre iuda.i.omi iudeo
ſerũt in hierim p cul dñi dei nr̃i. Et oꝛate ꝓ vita dim diffidẽtes ĩ eũ:ct non oe regno iude re⸗ 1
eci enla be nabuchodonoſoꝛ regiſ ba fuim' ſubiectibiles illi:èt nñ gnũ aũt iſrael cap 3 Ae
dem eſt r poc : ao dẽ? byloniſ: p vita balthaſar audiuim vocẽ dñi dei nfi riaetn ſerar Sõ
m A acciperet. ſ. filij ei vt ſint dies eox ſicut uüt ambularemꝰ ĩ mãdatis Z cbtantigo eeenmnmmmi
dictus ioachim ſacer dies celi ſup tram: ⁊ uůͦt det ep q̃ dedit nobis. A die qᷓ in hierlin. maxie: ullilal
dos: Criala pli dñs vᷣtutẽ nob: et illuminet eduxit pr̃es nr̃oſ ð fra egy nam illaʒ obſede Peyt
3 aln in 5rio: oculoſnr̃os:ũt viuam ſub pti vſq; ad diẽ hãc cram i dkunt chaldei 7 ſade
Reuosane mirã UÜbꝛa nabuchodonoſoꝛ re credibiles ad dſim deũ no gnn en:genais itatl
iuda.i vt remitterent gGis babylõiſ ſub vmbꝛa ſtrũ:ẽt diſſipati receſſim ne ¶ ptim captiuan/ delltrpunti,
in hierlm q̃ eſtmet o balthaſar filij eiuſ:et ſeruia audirem vocẽ ipſ.Et ãd tes: i ¶ Regib? opilt
polis in ira inda: ſp m' eis multis dieb: et iue beſer̃t nobis mita mala ẽét nliis tres enim re⸗. hhi
Decia die mẽſis ſibã. niam argz in ſpectu eon. ledictiones q conſtitut ges ſucceſſiue fue⸗ nofſena dlo
q coꝛreſpondet pꝑtim niam graz in5 pectu eoꝝ. maledictiones q̃ conſtituit rant ↄfuſibilit tra Ra
maio ⁊ partim iunio , . . . . . —Y “ ctati:nã ioachim U081 d ud
apud nosↄſequenter oſtendit q fuerint illa cum dicit: q filvioſie fuit ĩterfecta extra poꝛtas hierlʒ piecł:ſiẽ pᷣdi gfoggeſa
Uaſa argentea qᷓ fecit ſedechiaſ ⁊c᷑. ⁊ pʒ ex dictiſ lr̃a vſq; ibi xerat hieremias.xxij. Sepultura aſini ſepeliet᷑ ⁊c.⁊ ie luoſeercuſare
r ¶Et oꝛate ꝓ vita nabu.⁊c.ex eius.n. pacifico ſtatu dep? chonias filius eius in babylonem ductus ⁊ incarcerat᷑ ſtdeigoorin
debat ꝑax terre babylonice: ⁊ ꝑ ↄſequẽs pax iudeoꝝ ibi tra ⁊ ſedechias eis ſuccedenj exoculatuſ:⁊ in babyloneʒ du e(Dradien
ſlatoꝛũ:pp qð petebãt oꝛari ꝓ vita regis ⁊ filij eꝰ ᷣm mo ccus:⁊ ibidẽ i nominioſe moꝛtu:ſicut dictũ fuit abald. isſpxr nos
nitionẽ: hieremie.xxix. Oꝛate ꝓ ciuitate ad quã trãſmigra ij. k (¶Et pꝛincipib nf̃is ⁊ ſacerdotibnoſtrij.qui fue te (aun
ti eſtis: qꝛ in pace illus erit pax veſtra. ¶ Ut det dñ vir rant ptim occiſi ⁊ ꝑti capti: I ¶ Et ꝓphetis noſtris.ſ. gnifonſirtg⸗
tutẽ nobis. bmo petierũt oꝛari ꝓ bono ſtatu regni qð ẽ ma falſiſ aſſerentibus hieruſalẽ a chaldeis nõ eſſe capiẽdaz uſbath ii
gis cõe: poſtea ꝓ bono ſuo qð erat magis ſpeciale: t ¶ Et poteſt etiam hoc exponi de pꝛophetis veris: qui popu/ Mglant, L
illuminet oculos nr̃os.in veritatis cognitione: v ¶ Ut li ſui confuſiõem ſuaʒ reputabant. m C eccauimuſ enick
viuam ſub vmbꝛa nabuc. exqͥ deus oꝛdinauit: nos in eiuſ ante dñm. licet autẽ baruch eſſet iuſtus ⁊ bonus.tamen ſal⸗ d
ſen uitutẽ redigere. x t ſeruiam eis.ſ.humiliter obtem cõnumerat ſe peccatoꝛibus:eo ꝙ erat de endem populo itin e
perãtes voluntati diuine: 1Et inuenia. gra.in conſpe. n ¶ Et non credidmũ. ꝓphetis ipſiuj: o ¶Diffidẽtes Meng
eoꝝ. vt nõ cogant nos idolatrare:ſʒ pmittant nos deo paci in eũ.i.de ꝓtectiõe eius: p¶ Et non fuimſubicctibi uamgnn
fice deſeruire: 3ʒ ¶ Et ꝓ nobiſipſis oꝛate.⁊c. i orate vt di les.humiliter ei obediendo: q ¶ Et non audiuimus. . dan
mittat nobis peccata noſtra. Cõſequẽter ſub it de lectione verba eius reſpuendo: r ¶ Ur ambularemus in man g
libꝛi baruch cũ dẽ: Et legit libꝛũ iſtũ ⁊c. a ¶ Recitari ĩ tẽ gatis eius ad hoc enim data fuit lex in deſerto:exo.xx. urlgkeſe
plo oñi.lʒ eni tẽplũ eſſʒ cõbuſtũ:remanſerat tñ platea atrij s ¶ Eramus icredibiles ad oominum.moyſen ⁊ alios enlhln
in qn 2ↄueniebant iudei ad oꝛanduʒ a audiendũ verbũ dei ſeruos eius exaſpando: 1 (roiſſipati receſſim ꝛc. W
b In die ſolẽni.i. in diebus ſolẽnib in qbus magis con hoies mali.n. ſi in ſeipᷣij diſſipati:qꝛ rõ trahit ad bonũ auüikat,
ueniebat ppls. c ¶ Et dicetis. Poſtq deſcriptus eſt ciraa ¶⁊ ſenſualitas ⁊ ↄſuetudo peccãdi ad oꝑpoſitũ:ſᷣm ꝙ de abluaſc
libꝝ baruch legendi moc:hic cõſequenter deſcribit᷑ libꝛip gduẽ philoſoph'.viij. ethicorũ. v dheſerũt nobis ei
ceſſus:ĩ qͥ pᷣmo ponit᷑ humilis depᷣcatio:ꝰ vtilis infoꝛmatio mlta mala. culpe ⁊ pene: x ¶ Et maledi.q ↄſtitu. dñs huniſui

ndicky

nie

andebi
iirdie
Wnkcu
lingidn
nonſte⸗
ſhiti
ibteikn
lncpoſe
l Ai
tE
lectunce.
Non
luſiinin

„
bisgit it

Miinfri

enjo
ſ
he ſuppe⸗

minſtct

eg
lomninde⸗
Noiten
ſtiſrallcap
fuennol
enne
Cbituntbis
IIn manie
liz obſet
chalhei
unt poh;
Nentes

pptiuan“
nerb
G
Muefv⸗
ulivllin
ſioschin
ler ſeſei
letae 1
carert
hlonezon
jfunobee.
icuife
Pnoſfnst
ſecanit
ingn
etcuini
tus tunt
. .
Oiftoane
ſubiceti
diuinus
sinnmn⸗
mtot
1
aſin.
endbonn
ifng
Finnti
iu

moyſi: deu. xxviij. 2.xxviij. x Qui edu. pies nf̃os
ð ira egypti.exo.xiiij. are nobij trã ⁊cc.i.ad dãdũ

nobis terrã bonã ⁊ fertilẽ. a ¶ Sicut hodierna die.

de. b¶¶Et non audiuim ⁊c.replicatio eſt eius quod
ſupꝛa dem̃ eſt: ſiẽ
in oꝛationibus ſo „ .
laridc⸗ Bniegte dñs moyſi huo ſuo ꝗ ẽdu/
plicari ad maio? xit pfes nr̃os t᷑
affectus expꝛeſſio 8 5 res nos ð tra egyoti
nem:⁊ idem fit ẽt dare nob tra fluenicʒ lac 7*
in ſequentibus. ml.: ſicuũt hodierna die:ctñ

audiuim vocẽ dñi dei nfi
ſim oĩa ba ꝓphetaꝝ qs

c ¶ Operari dijs
alienis.i.ſacrifica

eis: ð ¶aciè miſ 5,
lefmals ei⸗ milit ad nos ⁊ ad iudices
loj oñi.qb'oĩia nu nr̃os:⁊ abiuim vnuſqſq; ĩ

43 ſun 7 apert
ad hebꝛe. in. vel õpari dijs alienis fãciẽtes
dici e Ante mala aͤñ oculoſ dſi dei nfi

da ĩ tẽplo dni ſue/ Adñs de nr vbůz ſuuz
runriaola roſe lõcut ẽ d nos:⁊ ad iu
riſicab ant⸗lt. dices nr̃os ꝗ iudicauerũt ĩ
Ropt qd bieriim ⁊ ad reges nr̃os ⁊
NMe conſe ad pᷣncipes nr̃os ⁊ ad oẽʒ
quent᷑ po iiri ⁊ iuda:uũᷣt adducẽt dñs
nit oꝛantis humi ſip noſ màla magna q̃ nõ

oculos dñi qꝛ tꝑe W .
manaſſes regis iu Ropt q8 ſtatuit .II.

— ſũt facta ſub celo quemad
iuſtã cũ dicitur: modũ cã ſi in hierim ſʒ ᷓ
a ¶ Pꝛopter qd ſcripta ſunt ilege moyſi ut
ſtatuit vomin i. mãaducaret hõ carnes filiſ
Eaiuuz. ſui T carnes ſilie ſue. Et de
de luſta punitise dit eos ſub manu regũ oi5
peccatoꝝ: ¶ c q ſt circuitu nr̃o ĩ ipꝛope
on eſ riũ ⁊ ĩ deſolationẽ: ⁊ ĩ oib
phetaſ: o (Ald Pplis in ab'noſdiſpſit dñs
nos ? ad iudices ⁊c facti ſum ſubt ⁊ ñ ſupꝛa
nr̃os c.ita ꝙ nul qꝛ peccauimꝰ dño deo nr̃o
lugſe re aeho nõ obaudiendo voci ipſi
e¶ Ur adducerert Dñõ deo nio iuſticia:nob
dñs ſuper nos iu auũt ⁊ pꝛibͤnr̃iſ ↄfuſio faciei
ſte: f¶ Mala ma ſicut ẽ dieſ hec. Quia locu
gna qͥ non ſunt fa M
cta ſub celo.ĩ alia

gente:quanto eni
peccatũ eſt graup:tanto grauioꝛ debet eſſe pena. pplus
autem iſrael ꝑꝑ legem a deo ſibi datã ⁊ alia benelicia
fuit ĩ altiori ſtatu ꝙ; ceteri ppli:ſicut dẽ pſal.cxlvij. Nõ
feci taliter oĩ nationi ⁊c᷑ ꝑp qð eius peccatũ fuit grau

qꝛ q;to ſtatus altioꝛ:tanto caſus grauioꝛ:iõ fuit maioꝛi

ena dignũ. g ¶ Ut manducaret hõ carnes filij ſui. Iʒ
oc non legat᷑ eſſe factũ.iiij.regũ ⁊.ij.pał. in obſidione

hierlm p chaldeos:tñ credendũ ẽ hoc fuiſſe factũ:vt di

cit hic ꝓpheta baruch:qꝛ nõ oia ſunt in illis libꝛis ſcri

pta:⁊ maxime qꝛ idẽ legit᷑ factũ.iiij. re.vj.in obſidione

ſamarie:⁊ in obſidione hierim ꝑ romanos:ſᷣm ꝙ refert
ioſephus ⁊ alij hiſtoꝛiographi. h. ¶ Et oedit illos ſub

manu regũ ojuʒ ⁊c.ſicut pʒ libꝛo regũ ⁊ iudicũ in pluri
¶ In impꝛoperiũ ⁊ iĩ deſolationẽ. nã mlrai

bus lod i

*

ſupple Eine ſuꝑ nos maledictio dei ꝗᷣ eiecti ſum in

tus ẽ dñs ſup nos oĩa ma/

um y Iiuſtẽ dñs ĩ oĩbꝰ opibꝰ ſuis
ſenſuʒ coꝛdis nr̃i maligni:

mus i pceptis dñi qᷓ dedit
