bi ſcaltonn auxi. ſupple.vo/ E vobiſi 18 9 egreſ ceſum eũ 8 2 ier emiã er⸗ viij. ꝓpter qð
aae gian ple. vo Ifrã ſir anaflia drertetur ſum eü miſerut ĩ carcerẽ rat pꝛonus ad ifee
6 zdunti vdit valebit: iG6 trã ſuã i iũ reuerteti ꝗq eratid ut i carcere dum calũni iferẽ⸗
murtiin uertet iĩ Re⸗ chaldei ptũ:ct redie e. Ipſe eĩ pᷣpoſi atbä ſeri ahe ſ. & f iere
murE,n ertet i ter. ſua 5 ei ⁊ bellabũt ʒᷓ lient c. n Lp̃poſii cha .c fugeret ad
ald Dictt r.ſuazZ. tẽ hanc: abũt g ciuita carcerẽ li erat ſup haldeos: vt pdito
noien / bat p marei n lite decij ec diẽ dñs: NM ergaſtulũ:⁊ mũu laci? in xit it eius excuſati
en en us capercglao ee nſten ibibiemt nem. q lStaddu
ent are ec ap teſ: eũ aias vꝛas dicẽ diebꝰmſtis i hiemi xit eum ad t addu
ar. nu umerſo * ed 4 NRno abi 1 ogauit eũ 1 eu:et iter Hia rege vt pᷣ
en niſee egpih ci kulde vgs ger aeroirt⸗ in⸗ n ren⸗
n. fnerüt ſuͦmerli erſũ vos ⁊ dereli liãt ad mi ſio? Et dixit hie e n. taniy di
iuideis ad in ex eis ali ereli dq mial: — ixit h non ſol gnum
ra de nineuuelnn gobabyiom, n bie ne tende
4 nad ic indignati 7 cé e ꝛio ſuo ſingu Et dixit hi nis traderi 8¶Oui o2.
niusgti⸗ indignati redi cẽdẽt ciuitatẽ ↄſurgẽt ⁊ ĩ dixit traderis. Oui erat in
ammexiu ii aab chaldeoy iſeet exercit i⁊ ſuis tui peccauiti ſu⸗ 1Btacß ing ali
— b iius : is tuis lti ſus eſt Itaq; in
iſene in Ses eo aß er deoꝝ ab hierl qe miſiſti me ĩ ⁊ pplo tuo: us eſt hiere ngreſ⸗
witn ſi vlasac ſumer/ citũ pharaõis e 5 ppex. amiſl me ĩ domũ ca domum uacl. lacſt in
uai mng cauͤr⸗ tẽpy ſedechi greſſus phe iſuͤnt ꝓphᷣ Arce earcerem luxi eſt in
mna, d kenhrefnſ dnt ho le ſerllaii gentivelcircuer atul vobid dicebant: n⸗ morꝛlem congent,
tunn ie dierũt moti ualiter veriſimi q; omnimoda coꝛpoꝛa bo um. ideſt in laboꝛi naAivr habetur. e⸗
ed eupauera ti timoꝛe: qꝛ ch ile: io ſiẽ dictũ diſſo utio 12 nominatu aboꝛis locum: quenti. v¶ E cele-
ehoc t magnã 2 aldei tanqᷓ ictũ ẽ ſu religati ibidem r ſic:quia le * dicitur ab tiner
ntnſi Re. xxiiij. i na partẽ anq potẽti pꝛa re- i ibidem e aboꝛioſ⸗ ab erge qð
. xxii. i Et redi. terre regi etioꝛes iam tens aut ogebantu . um erat ibi gd eſt la
un hi un ſtruẽdu hierln. tredien egis egypti: am oc dici em. Hic poni r laboꝛioſ. ibi efſe: 7 qui
Hunt nd du hierlm. cet t chaldei.ad ꝛvt habel. iiij dicitur: ponitur ſedechi oſa operari uia
cuſ. ⁊c. q 5 cetera patẽt obſidendũ u. cer Y Interr . echie iterata i 4. —
SnAh 0 c᷑ᷣ q.d.voluntas atẽt vſ; ibi: endu 7 de⸗ at eum vẽi Ar eum i ta interrogatio it⸗
egn 1 nõ põt reſiſti ẽ pᷣnalerent SnRvalaekauck cu iter: 2 bab ve do ceas mMe ſu . b ¶ Putaſn nderet pꝛincipes
ſ Sprſt ege. hi is finalit virt m hoc d ylonis traderis. d, e N ſenno
rnoo tes aſt. ſubdit᷑ ſed .Pic ↄñter poni tute dei cui Quid .non celans veri ait. In manu 903
un el e aũt. Circa ᷣ gechie iterata i ponit hieremie ĩ i ga te peccaui tibi 8 veritatẽ ti anus regi
esN 1 , E eei vel ſeru 12cetera. . timoꝛe . gis
whaniin teclregienalen, ſciendũ ainthrrogatioiibi Wie fum oixi os tuos i a. quaſi dicer moꝛtis.
eſatbiss circa hieruſalem hier erercitn chalde⸗ i Mit dixi de man incarcerari: qui eret: non merui
D latem picremmias non poter aldeox exiſtẽ⸗ per falſitatem e Wegrrera. gta gauchn locurnj
1 E at ire ad terraʒ cens: e be ophetarum pꝛobat conſ. cutuj
eſeta ent. diceb i ſunt pꝛo contrarium equenter
ez ſua dices

—) ...
Ca NXNUſ.

I¶ Nunc ergo ac. ne me remittas in domũ ionathe. qꝛ ibi
erat carcer nimis our: cui aſſenſit rex:nõ de totali liberati-
one ppi pᷣncipes:ſʒ de muratiõe carceris ad locũ magis hu
manũ:a puidẽs ei de victu. g ¶ Excepto pulmẽto.p hoc

1

intelligitur ꝙ cũ pane daret᷑ ei pulmẽtũ.hebꝛei tñ dicunt ꝙ

hec ẽ vera lra.De vi⸗
co paificũ.⁊ ſic nõ ex
pꝛimit᷑ hic datio pul-
mẽti: ſed locus vnde
de pane puideretur ſi
bi. ¶Lap. XXXVIII
Udiuit. Pic
ↄſeq̃nt a pᷣnci
NIcibmoꝛs hie
remie pcurat᷑. Et di/
ditur in in duas ꝑtes
gqꝛz pꝛimo ponitur hu
iuſmodi pꝛocuratio:
2 hieremie ſubleua-
tio: ibi Audiuit autẽ
Circa pꝛimum ponit᷑
occaſio pꝛocuratiois
cuʒ vicitur: a ¶ Au
diuit autem ſaphaci
as ⁊c.ſermones quoj

omnem populum. li/
cet eniʒ eſſet recluſus
in veſtibulo ateree⸗ 4
tamen ad locum illũ
poterant homine) in
gredi quibus non ta
cebat veritatem de fu
turis:ſicut patuit per
effectum poſtea:⁊ ſb/-
ditur moꝛtis eiu pꝛo
curatio cum dicitur:
Rogamus vt occida
tur hõ iſte. b De
induſtria enim ⁊c.q.
d. denunciat falſa ta/-
p hoſtij reipublice:⁊
ſubditur conceſſio:
¶ Ecce ipſe in mai“
bus veſtris eſt ⁊c.licʒ
autem rex hoc cõceſ⸗
ſerit ne incurreret ma
liuolentiam pꝛincipũ
tamen non excuſat᷑ a
peccato moꝛtali con/
ſentiendo in moꝛtem
innocentis ⁊ ꝓphete
dei. dD ¶Tulerunt
ergo hieremiam ⁊ ꝓ
iecerũt eum in lacuʒ.
vt ibi moꝛeretur fa/
me ⁊ demerſione in⸗
tra lutum:⁊ ſic dura
mõte. e ¶ Audiuit
autem. Hic conſequẽ
ter ponitur ipᷣb hiere
mie ſubleuatio: ⁊ di/
uiditur in duas:qꝛ pᷣ
mo ponitur ſubleua/

r.

hieremias loqbat᷑ ad .

6
„

*⁹ „

tio hieremie: conſultatio ſedechie: ibi Et miſit rex. Circa

non veniet rex babylonis
ſuꝑ vos ⁊ ſupꝑ terrã hanc:
Nunc ergo audi obſecro

dñe mi rex: Aaleat depᷣca/
tio mea i ↄſpectu tuo:⁊ ne

me frmittas ĩ domü iõathe
ſcribe ne moꝛiar ibi. Pꝛe/⸗

cepit ergo rex ſedechiaſ vt

traderet᷑ hieremias in veſti
bulũ carceris:⁊ daretur ei
toꝛta quotidie panis:excè/
pto pulmẽto:dõec cõſume
rent᷑ oẽs panes ð ciuitate.
Et mãſit hieremiaſ in veſti
bulo carceris.¶. XxXXVIII.
Adiũit aũt ſaphacias
filius madiã ⁊ hiedeli
as filphaſſur ⁊ iucha fil
ſelemie ⁊ phaſſur filius me
lechie ſermones quos hie
remias loquebat᷑ ad oẽm
ppli dicens:Hec diẽ dñs
Quicũq; mãſerit in ciuita
te hac:moꝛiet᷑ gladio ⁊ fa-
me ⁊ peſte:qui aũt pꝛofuge
rit ad chaldeos viuet ⁊ erit
ala eius ſoſpes ⁊ viuens.
Hec dicit dñs tradẽdo tra
detur ciuitas hec in manu
exercitus regis babylõis:
⁊ capiet eam. Et dixer̃t pᷣn
cipes rgi:Rogamus vᷣt oc
cidat᷑ homo iſte. Dè indu/
ſtria.n. diſſoluit man viro
rum bellantiũ qui remãſe/
rũt in ciuitate hac:⁊ manꝰ
vniuerſi ppli loq̃ns ad eoſ
vniuerſa verba hec:Siqui
dẽ homo iſte nõ q̃rit paceʒ
pplo huic ſed malũ.Et di

xit rex ſedechias: Eccè ipᷣe
in mãibus veſtris eſt. Nec
.n.fas eſt vobis ꝗcq; nega

re.Tulèrũt ergo hieremiã

⁊ pꝛoiecerunt eũ in lacum

pꝛimum dicitur: e¶ Audiuit autem abdemelech ethioj.

L.iber

hoc expꝛimitur ad denotandũ iudeoꝝ crudelitatem qᷣ
non compatiebant᷑ hieremie:⁊ ſibi compatiebatur ho
mo nationis extranee.dicit tamẽ rabbi ſa.quia due ſũt
dictiones tales:abdemelech.i.ſeruus regis:⁊ ſic non eſt
nomẽ alicuphoĩs determiati ſʒ ſerui regis ſſter q

helchie filij amalech:ꝗ eãt
in veſtibulo carceris ⁊ ſũ
miſerũt hieremiam in funi
bus in lacũ in quo nõ erat
aqua ſʒ lutum. Deſcendit
itaq; hieremias in cenum.
Auͤdiuit aũt abdemelech
ethiopſ uͦir eunuchus qui
erat ĩ domo regis:ꝙ miſiſ/
ſent hieremiã ĩ lacũ. Poꝛ/⸗
ro rex ſedebat ĩ poꝛta beni
amin. Et egreſſus eſt abde
melech ð domo r̃gis:⁊ lo⸗
cutus ẽ ad regẽ dicẽs: ⸗o
mine mi rex:male fecerunt
viri iſti oĩia quecũq; perpe
trarũt ↄtra hieremiã ꝓphe
tã:mittẽtes eũ in lacum vt
moꝛiat᷑ ibi fame. Non ſt.n.
pães vltra in citate. Pꝛece
pit itaq; rex abdemelech
ethiopi dicẽs:Tolle tecuʒ
hic trigita viroſ:⁊ leua hie
remiã ꝓpham ð lacu añq;
moꝛiat. Aſſũptis ergo ab/
demelech ſecũ viris igreſ/
ſus ẽ domũ regis qᷓ erat ſpᷣ
celario ⁊ tulit inð veteres
pãnos ⁊ antiqᷓ veſtimẽta q
ↄputruerãt:⁊ ſũmiſit ea ad
hieremiã in lacũ ꝑ funicu
los. Dixitq; abdemelech

ethiops ad hiẽmiã pphaʒ
Ponẽ veteres pannos ⁊

hec ſciſſa ⁊ putrida ſub cu
bito manuuʒ tuarum: ⁊ ſu
per funes. Fecit ergo hie
remias ſic. Et extraxerunt
hieremiam funibus:⁊ edu
xerunt eum de lacu. Man
ſit autem hieremias in ve/
ſtibulo carceriſ:t miſit rex
ſedechias. Et tulit ad ſe
hieremiam pꝛophetam:
ad oſtium tertium quod

cunq;:⁊ qð
Ethiop) dicit ẽ ve

rũ eꝙ eſt ibi chuſi
ð ſignat ethiopẽ
Lq̊cũq; caſu ĩ ſin-
glari:qꝛ oia noĩa
hebꝛaica ſi iðclia
bilia: ſiẽ apð nos
coꝛnu ⁊ gelu:⁊ ſic
diẽ ꝙ chuſi ẽ gti
caſus.i.ethiopis
⁊ ffert᷑ ad ſeòchiã
eo ꝙ erat dnigꝛat
vita ⁊ fama: ⁊ ſic
i alijj lod cõit ſic ẽ
itelligẽdũ: ſʒ i lit⸗
tera hic ⁊ ĩ ſeq̃nti
bus magis dẽ ꝙ
abdmelech ſit no
mẽ ꝓpꝛium ⁊ ꝙ;
fuerit ethiops na
tiõe. f¶ UVir eu
nuchus. i. caſtus
honeſłᷣ. cetera
patẽt vſq; ibi:

( Pone veies
pannos ⁊c ꝑ tal?

enim modũu pote
terat leuari facili

us ⁊ extrahi ò lſlu

to. h ¶Et miſit
rex. Hic ↄñt᷑ põit
ſedechie ↄſultatõ
vbi pᷣmo ↄſiliũ q̃

rit᷑.2 datũ renuit
ibi Et dixit rex.ʒ

ſb ſecreto põitur
ibi Dixit g. Circa
bmũ poit ſeochie
introgatio cũ dẽ:
i¶ Et tu. ad ſe hie
re. nolebat.n ad
ipʒʒ ire duplici de
cã:tũ qꝛ ñ ocebat
regẽ ire ad cãcerẽ
tũ qꝛ volebat fcʒ
ſuũ abſcõdẽ qtü
potat:ſecreto aũt
potat hiẽmiaſ ad

regẽ adduci q́; ꝓ

rex iret ad eu: qꝛ
fgej icedũt cũ ma

gna comitia hoi/

nũ. kAd oſtiũ
tertiũ. erãt. n. añ

rlu3 dñi tria a/
tria. *

mlieꝝ ⁊ vi
roꝝ ⁊ ſacerdotũ:
vt dẽʒ fuit.iij. re.

oſtiũ aũt atrij ſacerdotũ erat itiũ:⁊ ipᷣe feẽ eũ venire vſ/

qʒ ad locũ illũ:iõ qð ſpdit: I ¶ Qð erat ĩ do.dñi.non

btur dom
ngi en⸗
muoluigiio:
ſobi AS
nocidi
sadoiuinu
ſlican dian
dErſciſl
ero td peimi
tconeeſirſal
bing ,ubait
(Narauiterg
ſchiuenb
arentpincipeſ
lſahor ne
disa.l lcut e
e q de viu
1unimasnoftr
geni. gs
Necoero de ae
Pturhicllg t
,a d ſcut yer
lud abod d
averumeg
dccigunde,
medptorren
Per Miond
tur.
iderotei
nopiſop.
ũ gul vl/
lomiluin

amm unn
obi E

lncent entmn
Pen e
ghalas in
Aoc yuttbr
latan gmiſt
Anen
iin n

”

Wieremie.

”s cẽ tibi. pf
H.”MẽM enunciantes pacẽ tibi. bꝛi⸗
„ lijs it te in ceno. i. ad ſ ſionẽ ruin dcha
ðð iã ꝓ edificijs a . merſerũt te do tibi occaſio is tranſfugerũt a 3
li pꝛeciſe: ſed et petẽdo a hie m des tnos. dando tione ciuitatis tr⸗ conſeqnter nego⸗
domo tẽpli pꝛe dixit rex reſpo co pede⸗ 2 iminẽte cap o. Hic conſ it: ti
cllun Frama ed- St Snherernterens co. Cacla patcn. sdl Didteg clu in eete wfen
neihem, ad templu pte ꝛaculũ ⁊ coſiliũ. ẽ hieremie aſ⸗ geos. ebat eniʒ ſedech
enſenm ſio: ib b c¶Siãn ſilij tui educent᷑ ad cha coꝝ iaeene
Chiſditin A Diin erat = hieremiam. 6 ſmãu regis baby nebu vſq; lb.⸗
migetbieni d en dixit rey ſermonẽ leris: ? ciuitatẽ chi ſtraui ego 77.
raole pꝛimuʒz ego te ſermon ieris:⁊ cluits ſeöchi rege ne me ⁊c̃.
Pſguckeg dero en ſede Interr ogo aliquid P fra: Dixit &r 90 ſci coꝛaz ũ dixit rex
ciggaliſce gurcong ſubdit: abſcõdas ame d ſe r. etigni. iã: Nulluſ 42 in hoe va alias non
oinon chias ergo ne ab aut hieremias a as ad hierem nõ moꝛien hieremia ei mentiẽ
tuaſiüi iau hie ¶Dixit at hi nnüciauero ti tverba hec:⁊ nõ cipes obediuiſſet tet ex b
blrſenponon ſedechias rex n dechiã: Si icies me: Et Az t audierint pᷣ neihe do:⁊ hoc Keenz eig⸗
Ngchlig carent pꝛ mani ſi cõnſiliũ ddero exſe qꝛ? dixerit tibi idica rex iura m nec tra
Cſtsi ehie feciſſet ho luit II leſ. Juͤrauit er 80 1c, ſ rit ad tei2 d 1 ſis cũ rege terficerer en 8 pꝛi/
9 hiere . nod ꝗgᷣ te itficiem e ipũ qui miſer 41
upeuni verg o oſ dechias hil lecnob aiam e celes:⁊ nõ te ———— qui erat
nianimt Tanngas noſtre Aiuit dñis g te eſi tra⸗ ne Alocutus ẽ lecũ rex: „Fono tonatha dent
niſltu ranin haãc:ſibccidero te iſto ge ſ. Pꝛoſtraui ego intrala veriſile
occhtn it. g ¶St ei eri n virox iſto 8 ad eoſ. ä ge:ne me be. nec eſt ver le g
icliilifit gegy o te. acci⸗ didero te i ma laʒ tuã. Et ces ad s coꝛã fge:ne be. raſſʒ de aliquo
lan beeriſi olelar⸗ ſi ꝓ nõ uerut alaʒ tua. chi Pces megg domũ iona rex du emias non pe
tus nagen une⸗ er verg⸗ una emiaſ ad ſedechi reduci iubẽt i don Aene gqshieren etera patẽt
. .D. . . * — 1. 27 er. d e uiſſet. ¶ X.;
umaahn la nod dixi. dixit hieieta- exercituũ ⁊ ibi moꝛerer d tiut a XNX.âN,
uch „ ie :Hec diẽ dñ leriſ ad thã: ncipes a iilfa. (La. no
nun n ne Gn am: Hec di leci exieril a unt ergo oẽs pᷣ ſt Nno not
michhn ve teßme de⸗ iſrl. Si pfe bylonis: runte a: ſterrogauerüt TY Supery de
A erokank nt ncipes regis babylo hec bicrenua ſẽ eis iur̃ẽ olaa ⸗ ſcriptaẽ de⸗
uchei ſ mnetſun ſubdi P ia tua:⁊ cuuas . euũ:Et locutu rex. Efz / hieruſalẽ ꝓ⸗
er aliũ: dia iugx luꝰeriſ ccparci er. Ei lr e⸗
dun per ete lehe vinet aia et igni:⁊ ſalu fi verba q̃ p̃ceꝑp mhil. n lce:hic oñter de⸗
nng : H/Etſitra ſuccẽdet igni:⁊ ſa üt ſi ut ab eo. Nihil⸗ pheiice: hico 7di;
ui igft diceroteimavi no us tua. Si auũt ceſſauerũt ab äſit vero Pbic binoꝛt tes
NNn iſon. ſ. pꝛlacd mn dom ꝛincipes regis fuerat auditũ. M carce uigditur in ouas Sii
an lui poſuerãt exieris ad p ur ciuits fus emias ĩ veſtiblo carce i pꝛimo fit ꝓp d-
mn nocir pu qui pe 8 5is: tradetur leremias ve capta qu ponitur quod-
ariauf em lañ gauane eneurebtopee⸗ c⸗ hie ics ac dis ano Tapct Bataatt a⸗
4 cendent u⸗ . mau eo . hie ſedec d „ 2 uli rma
beie tu eris cau- gies ð mau hieremiã Ano nono ſee tio.1 populi fmia
r q.d. tu e ias ad hi eſe ðcio capti atio: ibi
Cabie Mlus ſa huius men, rex ſedech iudeos ꝗ ifreg iuda m nentis oꝛdin Lirca p
Edctum aſſugert ad eoꝛũ: 6is ⁊ oĩs exercit ei bſidiõis ců
Rbngind muz. K diz tra dar ĩK manus t aüt babylõis ſidebãt eã. tempus o nac
ſond n ri. le Jequeni ſe tad ihi. Rñdit aut d hbierim ⁊ obſid ſedechie dienur: a e. Secu
Lidirten nſilium datuz Ktilludat mihi. ei: Non ad io aũt ãno ſe er nono ſedechie. 5 nis
denadötſc emun dicitur . ias:⁊ dixit ei: pcey AUndeci Eſis:apẽr tempus captionis
cie enut citus ſů Hieremias: di qſo voceʒ eſe q̃rto ꝗnta mẽſis: oeſ do temp r: Uudeci
Ende pt᷑ iudeos nali⸗ tet ã ego loquoꝛ a ta e ciuitas: bab ylõis: èt mo autem a. Terto
ſin Roappare anm dſii qu 1erit: ⁊ viuet auna 2 cipes r eg ledia:ne/ patet litte captio
s ee dune eE⸗ fi tibi erit:⁊ . di Pn — ꝛta media: ibit ipſa cap
htoge Sitas lnconnn 7 bñ tib⸗ nolueris egre ſegerũt in po nabu deſcrib pta eſt
qudelita;-quis tua. Q ſi nolus Edit mi ſeder eſer ſemagar nab A: Aa e
A edechias mag ti tu ſermo quẽ oſtẽ . egel ſerel eregel .fractis muris
inu⸗ ſcechias m ex⸗ iſte ẽ ſermo q Es mulieres reg hĩ rapſaces n lui. frac tl: iõ ſbᷣ
taili mih iſe bi dñ̃s. egis bmag“ is ba dit: c(Et ſede.
te, mgo nond on⸗ targducet oa ence⸗ enabe erene adcei
. m . . *E E . 5 . 7 1 . ñ poꝛt 3 ſeð
nce⸗ 4 bꝛioſa enm regis baby ut te:et pualu hias rex iuda t de ð cũ vidifſet ſet
1 minzt pius Et: Seduxerũt e iſici ſedec 4 oꝛeſ:fugerũ ri: Qð cũ ſui vidẽé
mfiir at modum cet: ũ te viri paciſi iri bellat ciuitate: hias ⁊ viri ſui vi „
iti uimeb li oppꝛo⸗ erũ aduerſũ tev⸗ ꝛet i nes vin de cte ð ciuitate:· ñ poterãt reſiſtẽ
gn 1 lian irnr t⸗ erſerũt te ĩ ceino: ſ 7 egreſſiſt n 0 ppo:tã qᷓ te n et, ¶ Per
C bꝛioſn P!1 tuuðme os:et rce hoꝛti reg⁊ p triti ſugert. egls. i. qᷓ
mü ei⸗ mous. Ka bsS lubꝛico pedes posz es tue p ũuᷣiã hoꝛti viam hoꝛti r
ni e d Er ſe aun⸗ ſert a te. Et ote vxoꝛe
n ſn tibi impꝛoperan I.
wrii 0 (Pꝛeua⸗ .
nocfii⸗ do. nt aduer ge
eis⸗ luen
e
„

¶ Liber Ca A.

oculos tuos ei ĩ oibus ↄpatiendo:cetera patẽt vſq; ibi

ducebat vſus hoꝛtũ. ¶ Et ꝑ poꝛtã q̃ eãt ũᷣ duos muroj.
dicit Ra.ſa.q ibi erat vna poꝛta ad ingrediendũ viã ſubter
raneã:cuius exit erat longe a ciuitate per quam fugerunt.
e ¶ Perſecutus ẽ aut eos exer.chal.p indicium iudeoꝝ qͥ
tranſfugerãt ad chaldeos:vt dicit ioſephꝰ. Ra.ſa.aũt dicit

wꝙdus fecit apparere
vnã ceruã queĩ ſ ubti
cie terre currebat ſuꝑ
viam ſubterraneaʒ 2
chaldei eã ſequentes
viderũt ſedechiã ⁊ v i
ros eius alõge exiſtẽ
tes ſuper terraʒ: ⁊ ſic
eos ceperũt:vt dictũ
fuit diffuſiu.iiij. Re.
cetera patẽt vſq; ibi:
f(¶Et locutus eſt ad
eũ iudicia.pmo vbo
arguẽdo eũ de infide
litate ⁊ periurio.?ᷣ fa
cto filios eoccidẽdo
coꝛã eo:⁊ oẽs nobile
q ðderant ei ↄſilium
rebellãdi. Ra.ſa.dic̃
ꝓᷣp nobiles hic itelli⸗
gut.lxx.ſenes iudices
ppli cũ rege ⁊ ſũmo
ſacerdote:qð fuerat ĩ
ſtitutum a tꝑe moyſi
vt hẽtur numeri. xi.
cp. lxx. ſenej ſuſtinerẽt
onus regimis cũ ipᷣo:
dicit ꝙ iſti relaxaue
rũt iuramẽtũ ſeöchie
quod fecerat regi ba-
byplonis: ꝓpt qð fecit
eos occidi. t do
mum vulgi i.domoj
aecipiẽdo ſingulare p
plurali:qꝛ chaldei icẽ
derũt domos hierim
p circuitũ:vt hẽt.iiij.
Re.vltimo. h (¶ Et
relidas.Hic ↄñter po
nitur oꝛdinatio ppli
remanẽtis:⁊ pᷣmo qᷓ;
tum ad eos q pꝛeſen-
tes erãt:⁊ q;tũ ad eos
qui fugerant.xl.c.ibi
Cuncq; audiſſẽt.Pꝛi/
ma diuidit᷑ i duas:qꝛ
bmo ponit᷑ oꝛdinatio
generalis:⁊ ſpecialis:

erat it᷑ duos muroſ.⁊ egreſ
ſi ſunt ad viã öſerti. Perſe
chᷣrẽ aũt eoſ exercir chalð
oꝝ ⁊ ↄpᷣhẽderũt ſedechiaʒ
ĩ cãpo ſolitudis hierichon
tine:⁊ captũ adduxerũt ad
nabuchodonoſoꝛ regẽ ba
byxylõis ĩ reblatha qᷓ ẽ in ter
ra emath:e᷑t locut ẽ ad euʒ
iudicia. Et occidit rex ba
bylõis filios ſedechie in re
blatha ĩ oculeꝰ:⁊ oẽſ nobi
les iuda occidit rex baby/
lõis.Oculos quoq;ʒ ſede
chie eruit ⁊ vinxit eũ cõpe
dib vt duceret᷑ ĩ babylonẽ
BDomũ quoq; regis et do⸗
mũ vulgi ſuccẽder̃t chalði
igni:⁊ murũ hierſʒ ſubuer
terũt.Et reliqaſ ppli que re
mãſerãt ĩ ciuitate:⁊ pfugoſ
ꝗ trãſfugerãt ad eũ:⁊ ſuꝑ
fluos vulgi ꝗ remanſerant
trãſtulit nabuçardan magi
ſter militũ ĩ babylonẽ:⁊ ð
plebe paupeꝝ ꝗ nihil pẽi
tus habebãt:dimiſit nabu
cardan magiſter militie in
fra iuda:⁊ ðdit eis vineas
⁊ ciſternal i die illa. ꝛcce
perat ãt nabuchodonoſo
rex babylonis ð hieremia
nabucçardã magiſtro mili/
tũ dicẽs: Tollẽ illũ:et põe
ſup eũ oculos tuoſ nihilq;
ei mali facias:ſed vt volue

„½

ibi Pꝛeceperat. Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ ppls in ciuitate ⁊ terri
toꝛio reptus p deſtructionẽ ciuitatis erat in duplici differẽ/
tia:qꝛ aliqui ante captionẽ fugerãt ad chaldeos: alid inuẽ
ti fuerũt qͥ nõ tranſſugerãt:⁊ iſti erãt ĩ duplici differẽtia :qꝛ
aliq erant alicup valoꝛis ſeu reputatõis:⁊ iſti cũ pᷣcedẽtibu)
fuerũt tranſlati i babylonẽ:alij erant paupes ⁊ nullpreputa
tiõis ĩ aliqua arte ſeu ſciẽtia:⁊a iſti:fuerũt dimiſſi i terra ad
colẽdũ terras ⁊ vineas reddẽdo inde tributũ regi babylõis
ꝑ godoliam quẽ pᷣfecit eis:⁊ ſcm hoc pʒlr̃a. i¶ Pꝛecepe
rat aũt. Hic ↄñter ponit᷑ oꝛdinatio ſpalis.ſ.de plona hiere/
mie:ĩterponit᷑ tamẽ ſaluatio abdemelech:ibi Ad hieremiaʒ

Circa pᷣmũ pʒ lr̃a vſq; ibi:

k ¶ Tolle illũ carcere ĩ quo

poſitus fuerat.vt dietũ eſt. c. pcedenti. l ¶ Et pone ſuꝑ eũ

m ¶ Et tradiderũt eũ

rijs puideret.

dolie.vt ei ↄueniẽt de neceſſa⸗
uideret. n¶¶ Ag hieremiã. Hic ſaluatio abdeme
lech interponit᷑:⁊ 2⁊ oꝛdinatio circa hieremiã reſumit᷑ ĩ

bncipio ſequẽtis capituli.Circa pꝛimũ ponit᷑ tempꝰ re/

rit ſic facies ei. Miſit ergo
nabugardã pᷣnceps militie

nabu⁊ ſeſbã ⁊ rapſaceſ ⁊

neregel ⁊ ſereſer ⁊ rebmag
⁊ oẽs optimates regis ba
bylõis miſerũt ⁊ tuler̃t hie

remiã ð veſtibulo carceris

& tradiderũt eũ godolie ſi

lio aicham filij ſaphan:vt

ſitraret ĩ domũ ⁊ hitaret in
pplo. Ad hieremiã ãt fcũs
fuerat ſermo dñi cum clau
ſus eẽt ĩ veſtibulo carceris
dicẽſ. Aade ⁊ dic abdeme
lech ethiopi dicẽs: Hec di
cit dñſ exercituũ ðᷣus iſrael

Ecce ego iducã ſermones

meoſſup ciuitatẽ hac i ma
lũ ⁊ nõ in bonum:et eruti
conſpectu tuo in die illa:et

liberabo tei die illa ait dſiſ
Et nn traderis ĩ man vi/
roꝝ quos tu foꝛmidas:ſed

eruẽs liberabo te ⁊ gladio
nõ cadeſ:ſʒ erit tibi aia tua
ſalutẽ qꝛ in me habuiſti ſi
ciã ait vomin. ¶I. xI..
Ermõ qꝗ fſcũs ẽ ad hie/
remiã a dño poſtq; di
miſſus ẽ a nabuęardã ma-

giſtro militie dè rama quã

do tulit euʒ vinctuʒ cathe/
nis in medio omnium qui
migrabant de hieruſalem
⁊ iuda:⁊ ducebantur ĩ ba-
bylonem. Tollens ergo

uelatõis facte hie
remie de abdeme
lech ſalute cũ di⸗
tur:Cuʒ clauſus
eẽt ⁊c. cetera pa-
tent vſque ibi:

o¶Et erũt i cõ/

ſpectu tuo in die
illa.i. videbis ſer⸗
mones meos per
hieremiã dictoj i
pleri. p ¶ Et nõ
traderis ĩ manus
viroꝝ. i.chaldeo
rum: modus tñ li
berationis nõ pł
hic expᷣmitur: ce/
tera patent.
apitulũ.XI.
Ermo qꝗᷣ
facuſeſt
cc.· Hic
oꝛdiatõ circa hie
remiã reſumitur
circa quã ſciẽduʒ
ꝙ ſiẽ diẽ Ra. ſal.
hieremias viden)
pplłm duci i baby
lonẽ in vinculij⁊
cathenis iuit cuʒ
eo vſq; rama: et
ponebat ſe volũ⸗
tarie inter ligato⸗
⁊ cathenato) ſup
ponẽs collũ ſuuʒ
cathenis eoꝝ: ſᷣm
ꝙ poterat: ꝓpter
quod nabuxardã
cui rex eũ recom/
mẽdauerat nolu/
it ꝙ hoc mõ iret
cũ populo: ſʒ po
ſuit ĩ eius optiõe
ꝙ iret cũ eo in ba
bylonẽ honoꝛifi·
ce ⁊ ñ ſiẽ captiu :
vel ꝙ remaneret
in terra iuda cu

godolia:⁊ tũc fuit ſibi reuelatũ a deo ꝙ remaneret: q
fecit vt pꝛo populo remanẽte oꝛaret:⁊ circa ipſũ que·
reret domini volũtatem: ⁊ pꝛopter hoc dĩ: a ¶ Ser⸗
mo qui factus eſt ad hieremiã a domino poſtq dimiſ⸗
ſus eſt c. ⁊ iſtud refert᷑ ad illud quod infra dẽ.xlij. cum
autem completi eſſent decem dies factum eſt verbũ do
mini ad hieremiã ⁊c.ſed hic interponitur hieremie re/
miſſio ⁊ fugitiuoꝛum reuerſio:⁊ etiam godolie occiſio
b ¶ De rama.nomẽ eſt loci vnõ redit hieremias ad go

doliam ex cauſa pꝛedicta.

4 40

ando tulit eum vin

ctũ cathenie. non pꝛopꝛijs a quibus iam ante ſolutuſſu
erat in hieruſalẽ ſʒ cathenis trãſmigrãtiũ quib ſe igere

bat:iõ ſbᷣdit᷑: In medio oiuʒ qͥ migrabãt ⁊c̃.

olles

o pchha⸗
6 ofingen
i, el de
amm copene
at. Al
gloec ſ
11,nolens
nbab loned
Auttibi yen

ap 90
ſbbchr habel
bac ſ ee
sctteuer⸗
Molii e
ſutab het
Ktadhuc ne
unflinr
nabugarci⸗
ſacget ſi⸗
Gdadi di
verſiner
dicaie
Etreuen
püni
gdnl.1
ollsn
futi
mn
mpoeſl̃
fameptolat:
ſrppoöerd
Plonoßfeta
Pporenanin
lraccenape
illhnea. 1
uuliſent.
Panla
poliquätünd
ſfuonmnr
Uin duust
lUpopont e
n tupno h
n golhl
gſmnonal
u bi phini
anmnna
is gin i

qgptie
ſtupigoen
ſuülizg
ufigtbent
lnt lez
uc bdihe⸗

Liäͤ
dlin
r ue be
erit1c⸗
mo inde
litte
mchants N
ran
dlen. En
madenolnan
Mox. ichten
fum. mochegi
ontoniosnif
birerzmiurt⸗
Ea patent.
inliN

Eml
iaape

mmüflonn
aagiſi

gſi de NaAH

hitniſt
pin ucii
bin pinni
en ta
&a
haſemi
einur r
achenudſp
onis N⸗ ſor
ahhens dufn
MurN r

loinihngni

weduud
ponneft
ia i
.
tnizu,

—

—

—

¶ Dieremie

ergo princeps militie hieremiam. ne nabuc. contra
eum offenderetur ſi duceret hieremiam taliter in baby

lonẽ. e

ñs de.tu.locu.eſt ma.hoc.q.d.non debes

ei tm cõpati exquo volũtas eſt dei tui: ¶ Quia pec
caſtis dño.no loquit᷑ hic ꝓ hieremia ſed ꝓ pplo de quo

erat. g¶ Nunc
ergo ecce ſolui te
c]. nolens ꝙ ſic
in babylonẽ duca
ris. h ¶ Si pla
cet tibi vt venias
mecũ. honeſte ᷣʒ
regig mandalum
nõ. R [Wecuz
noli vẽire ſʒ habi
ta apð godoliaʒ.
ĩ hebꝛ. habet᷑: Et
adhuc ñ ẽ reuer⸗
ſus:et reuerſ'ẽ ad
godoliã. qð ſic ex
ponit᷑ ab hebꝛeis
Et adhuc nõ ẽ re
uerſ.ſ. pꝑ verba
nabuxardã:ſʒ tũc
facta eſt ſibi reue
uelatio dñi de re⸗
uerſione rõne pꝛe
dicta: ideo ſequit᷑
Et reuerſus ẽ ad
adolig pp ver
a dñi. iſte.n.go-
dolias tranſfuge
rat ad chaldeos
ante captõnẽ ciui
tatis de ↄſilio hie
remie vt dicit ra.
ſa. pp qð rex ba
bylonis pᷣfecit euʒ
pplo remanẽti in
terra.cetera patet.
ĩ littera. . ¶ Cũ
q; audiſſent. Hic
põit᷑ oꝛdiatio po/
puli quãtũ ad eoſ
qᷣ fugerant:⁊ diui
tur in duas pꝑtes:
qaꝛ pmo ponit᷑ eo/
rum receptio be/
nigna:2 5 godoli
aʒz ↄoſpiratio mali
gna: ibi Johãnã
aüt. Sententia p
me ptis pʒ in lr̃a
paucis exceptis:
m ¶ Qui diſper
ſi fuerat ꝑ r̃gioeſ.
l.circa iudeaʒ: qꝛ
diuerſi fugiebant
ad diuerſa loca
ſperantes ibi ha⸗
bere latibula pp
aliquã amicitiaʒ
ſeu familiaritateʒ
ibi pꝛiuſ ↄtractã.
Et lurauit eis

E

pꝛinceps militie hieremiã
dixit ad eum: Sominus
de tuus locut᷑ ẽ malũ ſuꝑp
locũ iſtũ: ⁊ adduxit ⁊ ſecit
dñs ſicut locut ẽ: qà pecca
ſtis dño ⁊ nõ audiſtiſ vocẽ
eb: ⁊ fact ẽ vobᷣ ſᷣmo hic:
Nüc èrgo ecce ſolui te ho
die de cathenis qꝗ ſt in mãi
bus tuis. Si plãcet tibi yt
veniaſ mecũ ĩ babylõeʒ vè
ni ⁊ ponã oculoſ meoſ ſuꝑ
te.Si aũt diſplicet tibi vẽi

re mecũ ĩ babylonẽ reſide.
Ecce oiĩs terra ĩ conſpectu

tuo ẽ. Qð elegeris ⁊ qͥ pla
cuerit tibi vt vadas illuc ꝑ
ge: ⁊ mẽecũ noli venire: ſed
habita apð godoliã ⁊ filiũ
aichã ſfilij ſaphan quẽ pᷣpo
ſuit rex babylõiſ ciuitatib
iude. Habita ergo cũ eo ĩ
medio ppli: vel qͥ cũq; pla⸗
cuerit tibi vt vadas vade.
Dedit qͥʒ ei mgr̃ militie ci/
baria ⁊ munuſcula:⁊ dimi
ſi eũ. Nenit aũt hieremiaſ

ad godoliã ſiliũ aicham in

maſphath: ⁊ habitauit cũ
eo ĩ medio ppli ꝗ relictus

fuerat ĩ fra.Cũq; audiſſent

oẽs pꝛĩcipes exercidqũi di

ſpſi fuerãt ꝑ regiões: ipſi ⁊
ſocij eoꝝ ꝙ pᷣfeciſſʒ rex ba
bylõis godoliã filiũ aichã
kre:⁊ ꝙ ↄmẽdaſſet ei viros

⁊ mliereſ ⁊ puuloſ ⁊ ð pau

peribꝰt᷑re ꝗ nõ fuerãt trãſia
ti ĩ babylõeʒ: venerunt ad
godoliam ĩ maſphath ⁊ iſ-
mael filnathanie ⁊ iohã/
nan fil caree ⁊ ionathan ⁊
ſareas filᷣthenoemeth ⁊ fi
lij offi ꝗ erãt ð nethophati
⁊ iechõial ſili maachati ip
ſi ⁊ viri eoꝝ.Et iurauit eis
godolias fil aichã filij ſa-

R
„
.
, .
6⁶ „
6 .

godolias.ꝙ fuaret vitã eorũ. o¶ Ecce ego habito ĩ maſ
phath ⁊c.q.d.poteſtis ad me ſecure recurrere ſi in aliquo
formidatis. PiSʒ oẽs iudei qͥ erãt in moab ⁊c. qui ad
illa loca fugerant iminente guerra: q (¶ Audito ꝙ de. rex
ba.reli.in iudea.i.ꝙ oꝛdinaſſet aliquos de iudeis manere

phã ⁊ comitib eoꝝ dicẽs
Nolite timere ſuir̃ chalde
iſ. Habitate ĩ fra ⁊ ſuite re
gi babylõis:⁊ bñ erit vob
Eccè ego hito ĩ maſphath
vt rñideaʒ pᷣcepto chaldeo
rũꝗ mitiũt᷑ ad nos. Nos
aũt colligite vindemiam ⁊
meſſẽ ⁊ oleũ ⁊ ↄdite ĩ vaſis
vꝛis:⁊ manete ĩ vrbib vꝛis
q̃s tenetiſ. Sed ⁊ oẽſiudei

g erãt ĩ moab ⁊ ĩ finib am

mõ ⁊ i iqumea ⁊ ĩ vniuerſiſ
regiõib audito ꝙ dediſſet
rex babylonis reliꝗas ĩ iu

dea ⁊ ꝙ pᷣpoſuiſſet ſup eoſ

godoliaʒ filiũ aichã filij ſa
phã:reuerſi ſt inquã oẽſ iu
dei de vniuerſis locis ad q̃
ꝓfugerãt:⁊ venerũt ĩ trã iu
da ad godoliã i maſphath
ẽt collegerũt vinũ ⁊ meſſeʒ
mliũ nimis. Johannã aũt

fil caree ⁊ oẽs pᷣnceps ex

ercit ꝗq diſpſi fuerãt ĩ regiõi
bꝰ:vener̃t ad godoliã ĩmaſ
phath: et dixert ei: Scito
ꝙ bahaliſ rex ſfilioꝝ ãmõ

miſit iſmael filiũ nathanie

pcutere aĩiaʒ tuã.Et nõ cre
didit eiſ godoliaſ filaichã
Johãna aũt fili caree dixit

ad godoliam ſeorſũ i maſ
phath loquẽs: Ibo ⁊ ꝑcu

tiaʒ iſmael ſfiliuʒ nathanie
nullo ſciẽte:ne ĩtficiat aiam

tuã ⁊ diſſipent᷑ oẽs iudei ꝗ

ↄgregati ſũt ad te:⁊ ꝑibunt
Flige iuda.Et ait godolias
filius aichã ad iohannã fi-
liũ caree. Noli facere vᷣbũ

hoc:falſum enim tu loqueie

de iſmael. XLI.
T fãactuʒ eſt i mẽſe ſe
Aptimo: venit iſmael
filꝰ nathanie filij eliſama
de ſemie rgali ⁊ optimates

pacifice in terra ſua

ne terra redigeret in
ſolitudinem ꝑppꝑ defe

ctũ cultoꝛuʒ:⁊ ſic red/

deretur inurtlis gi
babylonis. x ¶ Co

legerunt vinũ ⁊ meſ⸗
ſem multam nimis.
reſpectu populi qui
remãſerat: quia quã
uis chaldei vineas ⁊
agroſ pꝛo magna par
te deſtruxiſſẽt:tamen
illud qð remanſit nõ
ſolum fuit ſufficiens:
ſed abundans pꝛo il/

lis pauciſ iudeis quii
kra hitabaãt. s ¶o
hanan.Hic conſequ?

ter ponitur maligna
cõſpiratio contra go/
doliam:⁊ diuiditur i
duas:quia pꝛimo cõ/
ſpiratio fideliter dete
gitur: 2? nequiter per
ficitur ſe. capi. Pꝛia⸗
pars pʒ vſq; ibi:
t¶ Scito ꝙ ⁊c̃. per⸗
cutere animaʒ tuã. i.
te occidere: frequẽter
enim in ſcriptura ani
ma accipitur ꝓ toto
homine eo modo lo-
quendi in quo totuʒ
denominat a dignio⸗

ri parte. iſte autem iſ⸗
mael eo ꝙ erat ce ſan
guine regio idignaba

tur ꝙ godolias pᷣerat
populo:⁊ ideo petijt
a rege ãmon ad queʒ

confugerat auxiium

ad ipſum iugulandũ
occulte: ſed iſtud ino/
tuit iohann an filio
caree ⁊ ſocijſ eius qui
reuelauerunt hoc go
dolie volentes reme/
dium adhibere: ſʒ ip⸗
ſe non credidit ⁊ occi
ſionem iſmaeliſ pꝛo/
hibuit: 2 patet lra.
¶ Zapitulũ. NLI.

Hic cõſequẽ
ter conſpira
tio iſmaelis nequiter
perficitur: ⁊ diuidit᷑ ĩ

tres parteſ. agi ire

ponutur godolie occi
ſio:v occiſor Kleras

Tfactum ẽ

ibi Audiuit aũt. Tertio ppli trepidatio: ibi Tulit . Pꝛi

ma pars patet vſq; ibi: b

¶ Et comederũt ibi panes.noiĩe

pais itelligit᷑ ois cibꝰ:fec.n.eis godolias ↄuiuiũ credẽſꝙ ve

niſſẽt amicabilit ad ipſũ. c

Surrexerũt aũt iſmael fil

nathanie ⁊ decẽ viri ⁊c.erant.n.multo plures aliter non fe

ciſſent talem ſtragem
ſed iſti decẽ qui expᷣ/
munkt᷑ erãt pꝛincipaleſ

cũ eo. cetera patat vſ
ibi: d Et chal/

eos qui repti ſi ibi.
qꝛ aliqñ mittebantur

de bab plone ad godo

liã: vt rñderet de offi
cio ſibi ipoſito:vt ha

betur caplo pᷣcedenti
Ecce ego hito in maſ

phath: vt rñdeã pᷣce/
pto chaldeoꝛum.

e Et viros bellato

res.ꝗqͥ erãt cũ godolia
ad munitionẽ loci.
Percuſſit iſmael.
qꝛ nõ pᷣcauebant ſibi:
iſmael aũt ⁊ qui erãt

rũ eo erant occl lte ar
mati. g¶ Scdo aũt
die. Pic ↄſequẽter po

nitur occiſio hoium

venientiũ ad godoliãs
deuote cuʒ dᷣ: ¶hH
Uenerft viri ð ſychezʒ

⁊c.raſi baꝛba ⁊ ſciſſii
veſtibus ⁊c̃. Dicit hic
ra.ſa.ꝙ iſti ibãt i hie/
ruſalẽ ad offerendum
munera ĩ tẽplo:qꝛ qñ

receſſerũt de domibꝰ

ſuis neſciebãt tẽplum
eſſe ↄbuſtũ: ſed i via

audiert: ⁊ tũc i ſignũ

triſticie fecer̃t barbas
ſuas radi ⁊ veſtes ici⸗
derũt ſ̃ʒ modũ iude
oꝛꝛ ĩafflictõe exiſtẽtiũ
Sʒ nõ videtur verũ:

qꝛ tẽplũ fuit ↄbuſtuz
qnto mẽſe quintade-

cima die mẽſis vt ha
bet.. lij. viri aũt iſti
vener̃t mẽſe ſeptimo
vt pʒ ex pᷣncipio hui
capli:⁊ ſic ab incẽdio

tẽpli ⁊ ciuitatis vſq; ad a

*

regis:⁊ decẽ viri cũ eo ad

godolia filiũ aichã in maſ/
phath:èt comeder̃t ibi pa/
nes ſiml i maſphath. Sur
réxerũt autẽ iſmael filᷣ na/

thanie ⁊ decẽ viri ꝗ cuʒ eo

erãt ⁊ pcuſſerũt godoliam

¶ Liber

filiũ aichã filij ſaphan gla/

dio:⁊ ĩterfecerũt eũ quẽ pᷣſe
cerat rex babylõiſ tre. Oẽ
qʒ iudeos ꝗ erãt cũ godo/

lia ĩ maſphath èt chaldeoſ
gq repti ſut ibi èt viroſ bella

toꝛes pcuſſit immael. Scðo
auteʒ die poſtq; occiderat
godoliã nullo adbuc ſcien
te:vẽnerũt viri ð ſychem ⁊
de ſylo ⁊ de ſamaria octo/

gita viri raſi barba ⁊ ſciſſiſ

veſtibꝰ ſqualẽteſ ⁊ mune
ra ⁊ thus habebãt i manu
vt offerẽt ĩ domo domini.
Egrèſſus ergo iſmael fili
nathanie ĩ occurſũ eoꝝ de
maſphath: icendẽs ⁊ plo/

rãs ibat.Cũ aũt occurriſſʒ

eis:dixit ad eoſ: Aenite ad
godoliã filiũ aicham. Qui

cũ veniſſẽt ad mediũ ciuita

tiſ ĩterfecit eoſ iſmmael filius

nathanie circa mediũ laci

ipſe ⁊ viri ꝗ erãt cũ eo.De
cẽ aũt viri repti ſi ĩt eos:q

dixer̃t ad iſmal: Mli occi
dere nos qꝛ hẽmus theſau

duentũ eoꝝ fluxerũt duo menſes

vel circit:qð aũt fem ſic notabile tãdiu neſciret᷑ in locis vñ
venerũt nõ hʒ aliquã appẽtiã veritatis:qꝛ ſamaria q̃ plus

diſtabat a hierlin non diſtabat niſi ꝑ.xxviij. miliaria qᷓ̃ fa-

ciũt tm.xiiij leucas:⁊ ſychem ꝑ.xij.miliaria vt dẽ in deſcri
prione terre ſacte. Pꝛopter qð dicẽdũ ꝙ godolias pꝰ deſtru
ctionẽ tẽpli edificauit ĩ maſphath altare dñi:qꝛ tpe ſamue
lis fuit ibi arca dñi ⁊ altar ꝑ aliqð tpᷣs:vt dem̃ fuit. j. reg. vij
ad illũ locũ ex deuotõe veniebãt iſti viri raſis tũ barbis
⁊ ſciſſis veſtibus i ſignũ triſticie p tẽpli deſtructiõe vt offer
rent i domo dñi:ſic enim noiat᷑ loc ille rõne altaris:⁊ quia
erat ſtaturloc'oratiõis. i ¶ Egreſſus ergo iſmael vt eos
decipet:viderat eni eos de alto loco veniẽteſ. k Incedẽs

ploꝛans.in hoc ſimulãaſ ſe doleꝛe de moꝛte godolie:vt di
cũt alid: ſʒ huic ↄdicere videt᷑ qð ſubdit᷑: ¶¶ Dixit ad
eos. Uenite ad godoliã.ſ.ſecure tanq; ad pᷣfectũ terre:
nõ.n.eſt veriſimile ꝙ loqueret᷑ de cadauere ipſiuſ ⁊ alio
rũ interfectoꝝ qð magii volebat celare:⁊ iõ cũ dẽ:Ince

ros ĩ agro frumẽti ⁊ oꝛdei

olei ⁊ mellis. Et ceſſauit

⁊ nõ ĩterfecit eos cũ fribus
ſuiſ. Lacaũt ĩ quẽ piecerat
iſmael oĩa cadauera viroꝝ
qs pcuſſit pp godoliã: ipie
ẽ quẽ fecit rex aſa pꝑꝑ baaſa
regẽ iſrł. Ipſũ r̃pleuit iſma

el fil nathanie occiſis. Et
captiuas duxit iſmael oẽs

reliqas ppli ꝗ erant in maſ

phath ſilias reg ⁊ vniuer

ſü pplin ꝗ remãſerãt ĩ maſ
phath qͥs ↄmẽdauerat na
bucardan pꝛincepſ militie
godolie filio aichaʒ. Et ce

pit eoſiſmal filꝰnathãie:⁊

abiſt vt trãſirʒ ad filioſãmõ
Auũdiuit aũt iohãnã filius
caree ⁊ oẽſ pncipeſ bellato
rũ ꝗq erãt cũ eo oẽ malũ qð

fecerat iſmael filꝰ nathanie

⁊ aſſũptis vniuerſiſ viris/p
fecti ſt vt bellarẽt aduerſuʒ
iſmaelẽ filiũ nathanie: et in
uenerũt eũ ad aqᷓs miłtaſ qᷓ

ſt i gabaon. Cunq; vidiſſʒ

oĩis ppls ꝗ erat cuʒ iſmael
ioahãnã filiũ caree ⁊ vniũ
ſoſ pᷣncipeſ bellatoꝝ ꝗ erãt
cũ eo:letati ſt.Et reuerſuſẽ
oiĩs ppls quẽ cepat iſmael

ĩ maſphath:reũſuſq; abijt
ad iohãnã ſiliũ caree. Jl.⸗

mael auteʒ filius nathanie

p ¶ Et captiuaſ ouxit ⁊c᷑. hoc videt ↄdicer ei qð ſupꝛa
docm eſt: ꝙ interfecerat iam ante oẽs qui erant cũ godo

dẽs ⁊ ploꝛãs.hoc
eſt intelligendum
qꝛ ↄfoꝛmabat ſe
eis ĩ luctu tẽpli
ciuitatis vt mag
crederẽt ſibi.
m ¶ Quicũ ve.
ad me. ciui. inife.
eos. bi.n.dimiſe
rat hoĩes ãmatoſ

latẽter ad hoc fa-

ciendum ⁊ ipſeſo
lus vel cum pau⸗

cis occurrerat il/

lis H
patent vſq; ibi:
2olioccider
nos qꝛ habemus
theſauꝝ.q.d.tibi
erit neceſſari ⁊ i-
uenire ñ poter ni

ſi indicauerimus

oTac' aũt ⁊c̃.

ipſe ẽ quẽ fecit aſa

rex ꝑꝑ baaſa: ſiẽ
habetur. iij. regũ
xv. baaſa rex ilrł

cepit ediſicare ra

ma:vt nullus poſ

ſer egredi ſecure ò

regno iude ꝑꝑ qð
aſa miſit munera
magna regi ſyrie
vt iuaderet r̃gnũ
baaſa qð ⁊ fecit ꝓ
pter qð baaſa fu
it compulſus di⸗
mitter̃ edificia ra
ma:⁊ tũc ala con
uocato toto pplo
ſuo ex lapidibus
⁊ lignis dicti edi/
ficij feẽ foꝛtalicia
ad muniẽdũ ſe de
baaſa:⁊ tunc etiã
fecit iſtũ lacuʒ ad
locuʒz maſphath
fortificandum.

dolia ĩ maſphath: ꝓpter qð dicẽdũ ꝙ ibip maſphath
intelligitur illud foꝛtalicium pꝛeciſe vbi erat godolias
filius aicham:hic autem territoꝛium qð erat circa iſtõ
foꝛtalicium vbi manebant aliqui iudei qui non fuerũt

cũ godolia interfecti.Cetera patẽt. q

Audiuit aũt.

Et patet littera vſq; ibi: r ¶¶ Et inue.eũ ad aqs mitas
que ſunt in gabaon.licet gabaon ſit ĩ mote in quo non
ſunt aque in abundantia:tñ deſubt erat vallis magna

Pic conſequenter deſcribitur ipſius iſmaelis iſecutio.

in qua erãt iſte aque. s ¶ Lunq; vidiſſet oĩs ppls ⁊c(.
letati ſunt:ꝓ ſua liberatione de manibus iſmaelis ipſo

e iterns

elini

cole guie
biloch teg

ehfois ven

.ent totu pp

weigodolie

uinithl ohi
lihoeotem
ſſ erib dici
Uhilotelligtt

ancseeepel
(Ouaere

mMttbiſn
Pwnathäͤie
punctos:
(llk 0
