1nere. B uid non 5 cemũ:ſi fu et ſibi. Ego ra ⁊ vic t ibi vir: æ nõ ico iacceſſi it1). .
Inucht dild ientia in the racen ð ſufficet ſibi. Eg Abitabit ibi vir: .T. pugnabilib': o⸗ l⸗
linoninn d ap gq. d. non: puiſſẽt ꝗq eſau: reuela- ba fil hois. Eccèqᷓ̃ſi leo Phẽ. nite. alti. co
ee man. q. . . „ . , Ui eſau: r. . „ I ega fili Hois. . app!. „„ bi hono
i rex por tamen in illa ciui vo diſcoop ²2 celari nõ le Edet dè ſupbia ioꝛdanis liſ. i. idebiti tibi h lerj
Wiber igebat ſtucdi Ve bſcõgita ei ⁊ celari paſcẽdet De uphi buſtaʒ s ſʒ magis deijci
tate vigebat ſi ui a ſemẽ ei itudinẽ robu ris: ſʒ m Cũ exalta⸗
Atnenged uz ſapientie. ⁊ qꝛ it. Naſtatũ ẽ ad pulchꝛitud euz io ſubdit: Cuũ exal
tnu 314 5ſilio Poterit. icini ei: non 1 rrere faciãe 13 is Tc. pʒ lr̃a viq;
Nitn tbigu deficiente cõ fr̃es ei ⁊ vicini S ſqꝛ ſubito cu ere quë uecris 7&c. ſi leo
ultaiplrnio contra periculuʒ fr̃e lique pupilloſtuoſ c llã. Et ꝗs érit eleci qꝗ ibi: p¶Ecce qᷓ
igei i. erxit. Reélique pup luere: ? ad illã. Et ꝗs & ſilis mei ibi: rex babylo
ni pr aoni non reſtat niſi eri. lam eos viuere: 7 2 ei? Quiſ.n. ſili aſcẽet. i. .
34 7 „ „— . „ nomie
P ſgeo ſabdituar. 6 S0 Reiauce ſpabũt: ga Ar go ſuſtinebit MRere nis ee gain ehss
Bac Fugite c (a vidue cé gb' non toꝛ q reſiſtat vul leo g leonis in vexil⸗
arae iMuuſte Deſcẽdite ĩ voꝛa v dñs: Eccẽ ꝗ ét cali Eſt iſte paſtoꝛ ꝗ . lle ſignü leonis i
penaci bhec dic dñs: iberẽt cali ẽ tea audite : vt dcm̃ eſt ſupꝛa
at ginẽ.i. aeris iudiciũ vt biberẽt cali tui meo? Pꝛopte 5: lo: vt o e ſu
eete maloꝝ. ad lit erat iu bibẽt: et tu qſi e, ð inijt ð edõ: quarto. ꝗq de d
eniör iburi. rera. In voꝛagin cẽ:bibente ris? NHõ eris 2 ltatões er'qᷓs cogilauit perbia ioꝛdan daniſ
Emli n i. iĩ loca ſubiraea cẽs reliqueris:HNõ .Ccogilatoes ei qs cos Si ñ ſimilitudinẽ ioꝛda
rabad Cia vos bſcoden . E ens: ſʒ bi 1a. iſe de hitato à j:ni intume c rtiv.
ia innoc , luraui. iecerit eoſ puli Sreginit it terram iuxta
Verumeno, b (¶Si diaſein etipſum iurau kiecerit eoſ půn Sie operit de
Binnoönan 5q.0ſivi Op mem tudine ODeiecerit eoſ půᷣ is hilacu tam: a per hoc d
anhen orel ꝛc qo fu Eil iſolitudinẽ ⁊ in iſſipauerit cũ eis h poſetam: babyloiſ
mlüßi. demiatores v dic dñs: ꝙ ilc tũ ĩ mà ſi di A voͤce ruine eoꝝ ſignat rex baby ta
eſiſiatmmn res ratcſet acte oppꝛo bꝛiũ 71 denei oẽs liũ eoꝝ .A voo vẽturus ſi an erp
e aliquic tii ctionẽ erit boſra: ultitudie 2 pt. .
1 kin. ſed hoſtes ledict 11 hꝛi. robu
eulai nr ſcrutabũt b tidumeãz: qad notat cũ 7 0 8Et qs erit
oeer1e, . 2 1 * „ 3 o Ci re
tnalalbn D tua ꝙ e bſoꝛbeat idum ulchꝛe ei. vt ei reli⸗
batumnt . ines: iceo ſ 8, u. n. viri ciaan 1i. pꝛince lus:eo ꝙꝙ iſte eſt . uis
We eriam homine illos tuos. qn. n. viric it ctas i.pꝛncer d. nullus:e ditur: v ,
imie nece ¶ Relinque pupillo li mulieres reliquũt ſtat ⁊ preualeat.q irtute: igeo ſubditur: aſtoꝛ. i. idu
e Wile. er c. cU RKer itatẽ ducunt puuli i hiſtoꝛia ſancti le 21 pꝛocedens mea vir H ſi.d.nul
enehen⸗ n ñ bellandi ration ĩbellis romanoz ci ilis mei. q.d. reſtiſtat vultu lecerint eos.
icbcen öm mobe tſtatutum i bellis re hoc ꝙ ſim Quire Si non deiecerint eo⸗
tnicehorn. ſilueſtri dicitur: h capitali ſnĩa pu iri ſint occti meen ſequitur poſtea: egis. i. minimi de exe ha
ſuitnick 1 iq; occidiſſet ifant? kitelligi c oẽs viri ſin lus: ideo ſequ uli gregis. i.m rint cũ eis
4 t qcũq; oc illoſ c. dat᷑ ĩtelligi ꝙ ͤt mulieres ? lu a Paru iſi diſſipaue
xr. elinque pupilloſ ⁊c dat itel anegt mulieres 2 ſ. idumeos. b ¶Et niſi diſ idumeozum. q.„.
aolap di vel captiuan di:ira e ſollt ere. ꝓpꝛiũ e men nurehesclente : b⸗ rn ſuz veritas
iicolapper dendt Et ego faciã eos viu idere: a ſubditur m lũ eorum. i. c ihi: qui tam huius
inal. : d e ere: iu bitaculu datur mihi:q a. quia rumoꝛ hi
loiul puuli: dſEte⸗ neceſſitatis te puidere on erat iu bitag lta non credatur Eterra.quia run
“ dei innocẽt. bu⸗ ionieen dẽ: e ¶ Ecce o captiui niſi ruine eoꝝ comota R
b'g⸗ boblun ratio talis punitionis .. ñ meruerãt moꝛ at' 2 ba⸗ ¶Avoce
ðũ ci rẽt calicẽ.i.ñ meruerãt arcerat'2
a er diciũ vt bibe re: s fuit inc
insüin tatis pena: ſicut hiere
1ninitoli⸗

¶Liber

ſtatim fuit diffuſus ad habitantes in terra:⁊ nauigantes in gna aſoꝛ.nom̃ eſt ciuitatis metropolis:quis.n.agareni

ſuas.i.acies ſuas:
bellare: e ¶ Quaſi
coꝛ mulieris pturien
tis.i.pauidũ ⁊ an xiũ
nimis. f ¶ Ad da/
maſcũ. Hic ↄſequent᷑
ponitur pphetia õ ſy

Et erit coꝛ foꝛtiũ idumee in

ros qͥ multa mala in
tulerũt iudeis: vt pʒ.

ii.reguʒ ⁊ quarto in

pluribus locis: æ⁊ hoc
eſt qð dẽ: Ad damaſ-⸗

cũ.erat.n.ciuitas me
tropolis ſyrie ſᷣm qꝙ
dẽ eſaie. vi. Caput ſy

rie damaſc'. iõ pꝛo/
phetãdo ↄ damaſcũ

ꝓphetixat ) totã ſyri
am. g ¶ Loͤfula eſt
emath arphath.no
mia ſi ciuitatũ ſyrie
h¶ Quia audi. peſſi.
audie.ſ.captionẽ da/
maſci que erat metro
polis. h ¶ Lurbati
ſunt in mari.i.habi⸗
tãtes in dbuſdã inſu/
lis maris ſyrie ꝓpin/

qs ⁊ ſub ei dñnio exi/
ſtentibus:ppꝑ qð audi

ta vaſtatioe ſyrie tur/

bati fuert: i ¶ Pꝛe
ſolici.quieſc.nõ potu
it.ſ. ppis ibi habitãs
timẽs ne ad ipſuʒ per
ueniret gladi.In he/
bꝛeo aũt hẽ: Sic ma/
re turbatũ quieſcere
non potuit.ſ.ppls exi
ſtens in emath ⁊ ar/
phath:⁊ eſt lr̃a plana
qꝛ nõ leguntur tales ĩ
ſule fuiſſe ſub dñio ſy

rie. k¶Diſſoluta ẽ damaſcus.pꝛe timore qͥ diſſoluit vtu
tem animi ⁊ coꝛpoꝛis:iõ ſubdit᷑: Uerſa eſt in fugã c ¶l
Doloꝛes te.eã q̃ſi ꝑpturientẽ que patit᷑ doloꝛẽ maximũ an
guſtiã: m ¶ Quüo derelique.ciuit. laudabilẽ.i.damaſcuʒ
metropolim vbi habitauerũt abundater ⁊ iocoſe.ĩ hebꝛeo
hẽ Quũo non eſt foꝛtificata ciuitas laudabiliſ ac. qꝛ nõ fuit
ſufficienter munita a ciuib ʒ hoſtes:⁊ ſic ĩtelligit᷑ qð dẽ hic

—

m ¶¶ Quo derelique.ciuitatẽ.ſ.ſic imunitã:vñ ſubdit᷑:

ẽt iuue.ebin

Ideo

o ¶ Et oẽs viri pᷣlij.ↄticeſcẽt. non potentes reſiſtere
igne i muro damaſci.i.domib muro adherẽti
b: q ¶ Et deuoꝛabit menia benadab. fuit.n. bẽadab rex
ſyrie magn ⁊ potẽs:vt hẽ tertio regũ.x
ficia in damaſco q̃ tũc fuer̃t ↄbuſta. r
ps quarta huius capituli: in qᷓ ꝓpheti?at ↄ ſaracenos q me
lius dicerẽt agareni:qꝛ deſcenderũt ab abꝛaã ꝑ iſmaelem fi
liũ agar ancille:ſed ipſi vſurpauerũt nomẽ a ſara libera:ce
dar aũt fuit filius iſmaelis:vt hẽ geñ.xxv.
⁊ famoſus ꝑ ipſũ intelliguntur hic agareni:

Et luccẽdã i

al Ecce qi aquila aſcẽdet ⁊ euolabit.irex babylõis
foꝛtiter ⁊ celeriter venie⸗ idumeã: b ¶ Etr expandet alas

ciuitatẽ laudabilẽ:vꝛbẽ leti

meia benadab. Ad cedar

vaſtate filios oꝛiẽt. Labèr

habitarent in tabernaculis ⁊ non in ciuitatibus:vt po/
ſtea dicet᷑:tñ habebant aliquas ciuitates in ꝗbus mane

uper boſrã.ciuitatẽ regiã. ¶ d bat artifices ad faciendũ multa hoibus neceſſaria: que

cõmota eſt terra: clamor ĩ ſa eoꝝ ⁊ cãeloſ eoꝝ tollent
mari rubꝛo audit ẽ vocis ſibi:⁊ vocabũt ſuꝑ eos foꝛ
eᷣ. Eccẽ qᷓi aqla aſcendet: midinẽ i circuitu eꝰ. Fugi
euolabit: èt expandet alas te:abite vehemẽter:ĩ võꝛa
ſuas ſp boſrã. Et èrit coꝛ ginib ſedete ꝗ hitatis aſoꝛ
foꝛtiũ idumee ĩ die illa:q̃ſi ait dñs.Inijt eniĩ ↄð vos na/
coꝛ mulieris pturiẽtis. Ad buchobonoſoꝛ rex baby⸗

daͤmaſcuũ. Coͤfuſa ẽ emath lonis ↄſiliũ:⁊ cogitauit ad
arphath: qꝛ auditũ peſſi uerſus cogitatiões. Cõſuùr
mũ audierũt. Lurbati ſũt
in mari:p̃ ſölicitudie qeſce
re nõ potuit. Diſſolùta eſt min . Mõ opſtia nec vectes
damaſc: pᷣſa ĩ fugã tremoꝛ eis: ſoli habitãt. Et èrũt ca

gite ⁊ aſcendite ad gẽtẽ qui
etã:⁊ habitãtẽ ↄfidet᷑ ait do

appᷣhendit eã. Anguſtia ? meli eoꝝ in direptionẽ: ⁊
doloꝛeſ tenuerũt eã q̃i par multitudo iumẽtoꝝ inpᷣdã
turientẽ. Quõ dereliqrunt Et diſpgãʒ eos in oẽʒ vẽtũ
qui ſt᷑ attõſi ĩ comã:⁊ ex oĩ
cie: 0 cadentiuuenes e cfinio eoꝝ adducã ĩteritũ

iplateis eb: èt oẽs viri pᷣlij ſup eos ait dñs.Et rit aſor

ↄticeſcẽt ĩ die illa ait dñſ ex iĩ habitàculũ dꝛaconũ:ðſer
ercituũ.Et ſũccẽdã ignẽ in ta vſq;ʒ ĩ etnũ. Nõ manebit
muro damaſci èt ðuorabit ibi vir:nec ĩcolet eam filiuſ
hois. Qð faãctũ ẽ verbum

⁊ ad regna aſoꝛ: q̃ pcuſſit dñni ad hieremiã ꝓphetaʒ

nabuchodonoſoꝛ rex ba/ aduerſus elam ĩ pᷣncipio re
bylõis. Hec dicẽ dñs: Sur

gni ſedechie regis iuda di-
cẽs: Hec diẽ dñs exercitu/⸗
uʒ:Eccè ego cõfringã arcũ
elã ⁊ ſumã fortitudinẽ eoꝝ

gite ⁊ aſcẽdite ad cedar: è᷑t

nacula eoꝝ ⁊ greges eoꝝ

capiẽt:pelles eoꝝ c oĩia va et inducã ſuꝑ elam q̃ttuoꝛ

ſibi.

a ¶ No oſtia nec vec

dit᷑:

2 fecit magna edi
Ad cedar. Dec eſt

die illa. ſ. qñ öbebũt reſiſtere ? nõ poſſunt fieri in tentoꝛijs ↄpeten

t
x

cens bellatoꝛibus ſuis: 3Lonſur
gentẽ qetã.q.d.de facili poterit debellari.qꝛ non cauet
eis.i.nõ habitãt in foꝛ
talicijs:ſed in campis b Soli habitant.i.no habent
cũ alijs gẽtib ↄfederationẽ a qᷣb auxilient᷑: iõ ſubdit᷑:
c ¶ Et erũt cameli eoꝝ ⁊c. ⁊ qꝛ ñ reſtat eis niſi fuga ſub
Et diſꝑpgã eos in oẽm ventũ:qꝛ hoies fugien
teſ vadũt ad oiuerſas ptes: e ¶ Qui ſunt attonſi ĩ co
pla. eð. eo ꝙ hoſtes de facili ĩtroibut mã.agareni.n. tũc habebant capillos reciſos ad modũ
pugilũ:vt dicũt expoſitoꝛes nr̃i.in hebꝛeo hĩ ſic:Et diſ
pdã eos in oẽʒ ventũ ãgulatos angulos. i
ad terre angulos: vt exponit ra. ſa. ſ ¶ Et erit aſoꝛ.ci-
uitas ſupꝛadicta. g ¶Habita. dꝛaconũ.tãq;; deſtructa
ſine repatione. h¶ Qõ factũ eſt. Hec ẽ quĩta ꝑs huiꝰ
capli in qua pphetięat õ elamitas:⁊ põit᷑ pᷣmo tpᷣs hup
reuelationiſ facte hieremie:cuʒ dicit: In pꝛicipio regni
Lakeze con

8 Et ad re eo ꝙ erant optimi ſagittarij: k

ter:ſicut mõ in dñio

tartaroꝝ ſũt aliq̃
ciuitates p merca
toꝛibus ⁊ artifici⸗
bus:ſed nobiles ⁊
hoĩes armoꝝ ha
bitant in caãpis ⁊
in tentoꝛijſ: aũt
dẽ hic: Ad regna
aſoꝛ.põit᷑ plurale
ꝓ ſingulari: ſicut
exo.xxxij. Iſti ſũt
dij tui iſrael. ⁊ tñ
ibi erat vnicũ ido
lum. vel dẽ regna
in plurali:qꝛ ſub
vno pꝛincipali re
ge erãt plures re
guli. t (Et va⸗
ſtate filios oꝛiẽd.
ſic.n. noĩant᷑ aga
reni:qꝛ hitabant

in ꝑte oꝛientalire
ſpectu iudee.¶ v

Tabernacula eo⸗
rũ ⁊c̃.qꝛ ſic dictũ
eſt:habitabant in
tabernaculis cum
gregib ſuis: ⁊ de
paſta vna regioe
tranſferebant ten
oꝛia ſua ad aliaʒ
n voꝛagini
bus ſedete. i.in lo
cis occultiſ ſubter
raneis: vbi chal⸗
dei nõ poſſũt voſ
iuenire. -p ¶ Jn
ijt enim ↄtra voſ
nabuc. rex baby⸗
lonis conſilium.
cupdiffinitio fuit
vos debellare di⸗

gite ⁊ aſcendite ad

atos vſq;

ſedechie. ⁊ ſubditur ꝓphetia cũ dẽ: i
Et qꝛ fuit potenſ fringã arcũ elã.i.eius poteſtatẽ: que deſignat᷑ ꝑ arcum

ucã ſuꝑ elam

ſrdnntlbvo
nmn pt
to riiitiun
ſert tucon lun

n mein,⸗
ſcioneneuln
nerpol 1
.Tcilluob
lovittog dnn
ſtulttiftn
Mrroui,aut
Aoͤenitegn⸗

Dlli anonitn
ſlmalcha d

mndchoe⸗

eeegn 13
uordcucz
bussgt.
neod ⸗
diinpoſtl.
Alithl
oſacA

feipird o;
iclepeſchusde
ſobraſciglis
llocl.
4 NBbüpin
1 oheit
wouktni⸗
Nbothugeytnige
Nfrunochaldr
Plgumn ben
Upfattnmndsn
iotimrn

E

Hieremie

Köu . „ . . „ . „ 5
— quattuoꝛ ventos. i. aduerſarios a quatuoꝛ ventis. deſtructa: non fuit poſtea reediſicata: ſicut habetur infra
4 Arn l¶ Et ventilabo eos.eijciẽdo eos longe a terra ſua.ce eodem capitulo:⁊ eia.xij. g ¶ In diebus illis. Hic conſe⸗
—R teæra patent vſq; ibi: m ¶Et ponã ſoliũ meũ ĩ elam.i. quenter deſcribit iudeoꝝ reditus: qꝛ poſt deſtructionem
rſan nrgn dabo dñiũ eius alteri: cuſ ſoliũ erit meũ iquãtũ pote babylonie:cyrus pꝛimo anno regni ſui dedit iudeis licetiã
*M müdi ſtate ⁊ auctoritate mea obtinebit.i hebꝛeo hi:Et pons reuertendi in iudeam:pꝛimo heſdre pꝛimo.⁊ hoc eſt qð dẽ:
tan ſedem meam . r JR Sisbus ans
l obſidionẽ meA in YMDUẽũDh ẽ̃.venient fi.iſrael ip
Kin ⸗ vt a re. pentos a q̃ttuoꝛ plagiſ celi pec. Et moti ſũt:⁊ abierũt 7 — eni
, Ac ſa. 7 dẽ illa obſi ½ I. oéë èb illis et ĩ tpe illo git ilſrael captiuato per
ma dio dñi:eo ꝙ dñũs vcitllah e01 eng In nietn ilis el ge liſd eit ſalmanaſar aliqui e/
enthciz, inſtigauit es fieri los iſtos: ⁊ non eru ges a velet niij ilipia ii in usſerunt: qui poſtea
nelunfhi In nouiſ aut quã ñ puẽiãt ꝓſugi elaã. Et da ſil. Ambulaãtes et flẽtes in regno iude habita
ee die. re. fa. capti. pauẽ faciã elã coꝛã inimid ꝓpabũt et dñʒ ðũ ſuũ q̃rẽt fanefunr leun ke⸗
elã.illõ enĩ regnu ſiſg. j zargriſ aſ . nfrogabñit vi 8 iuda ducti fuerũ
In Jldmi egeu luis: vi ↄſpectu arẽtiũ aiaz In ſypon int ogabüt viam ſndabylonem cum
wopn ili Pürdale tg. eoꝝ. Et adducã ſr eos ma huc facieſ eoꝝ veniet:et ap irbahllnen un
Niuiftiti ¶ In ca. xlix. vbi lũ:irã furoꝛis mei dic dũs. ponẽt ad dũm federe ſem ſentel. pꝛe gaudio ſeu
tianni dr in poſtil. Jdeo Et mittã p eos gladiũ do piterno: qð nulla obliuio ex contritione prece-
lun Nin ſubdit: Cur igt nec cõſumã eoſ:èt ponã ſo ne delebii. Grex pdit fact cedentiũ peccatoꝝ
nalnle4 hereditate. liũ meu i elã: ⁊ pdã ide fĩgeſ ẽ ppls me: paſtoreſ eoꝝ ſe pter q ſecrat capriua
ohhchin Additio prima. lu meulelg: p. aiſ hrerute ze: fecgrütc yg⸗ ¶Pꝛoõperabuͦt
Neerit glumt Elchon i ⁊⁊ pᷣncipeſ ait dñl. In noͤuil qguxeru cos: ecerutq; v'a ⁊ dominu deum ſuũ
l t(En eb. ſigni ſimilſ aũt dieb reuerti facia gariĩ mõtibꝰ. De mõte in quertt. per debitũ cul
trrnch ei at ſep (captiuos elã di dſis. I. colle traſierũt: obliti ſũt cu in vndebein⸗ Kiare
wtgtiin idolu manErbum qð locur eſt bils ſui. Oẽs ꝗ iuͦenerunt a Plenkn ererernut
ntionii melchõ ſignificat 4 ns de babylõe ⁊ de comedeft eos:⁊ hoſtes eo ibi altare domini of /·
ſeniudee regẽ eoꝝ ⁊ alioæ fra chaldeoꝝ ĩ mãu hiere rũ dixerũt: Mõ pecauimuſ ferentes ſuper illo ho
Uibenunlit⸗ quoꝛũcũq; de qͥ mie ꝓphe. Annũcite ĩ g pꝓ eo ꝙ peccauerũt dño de locauſtum domino
gſeit SE . S orrati mane ⁊ veſprre.
üirinn bua agt. ib' 1 auditũ facite. Cèua coꝛi iuſticie ⁊ expectationmn 1 Zt apponentur
emln in poltil Dicrr te ſignu: pdicate: æ nolite cc patꝝ eoꝝ dño. Recedite E Pponeiuu-
genb ſnu tn aũt hicra ſa. ꝙ lare. Bicitè: Capta ẽ baby de medio babylõis de fra ſempiterno. quia po-
nu nii boſra¶ Addi.j. lon:conſuſus ẽ bel:vici eſt chaldeoꝝ egredimini:ct e ſtea non leguntur iu
l o od au . dei a deo ꝑ idolatriã

i n Niuitas in ptilia eoꝝ:ſupata ſũt idola Qm̃ ccce ego ſuſcitabo ? pauci tẽpore macha⸗

nmſenhann ) dorta ſit Marodach. Lofuſa ſt ſcul / ſtote qſi hedi ante greges. declinaſſe niſi alia
glm inbh Wumea d pncipi / eoxꝝ. Qm̃ aſcẽdet g̊ eã gẽes adducã ĩ babylõʒ ↄgrega beoꝛum: ⁊ magis vi⸗

vgalliibrr pribus pʒ ela. xlij ab aglõe: ponet terrã eꝰ tionẽ gẽtiũ magnarum de enrig o untae
ter hichi ſbist Qis eſt iĩ ſolitudinẽ: ⁊ nõ erit ꝗq ha/ terra aglonis: ⁊ pparabut Pichaberur: Federe
iil ce e veſtibus oo bitet in ea ab hoĩe vſq; ad aduerſus eã: ⁊ inde capietł. ſeculum. q non ſem
tenimotrad bobra: ⁊ ſic ĩ alijs per importat ꝑpetui-
aPuc. rerdeb⸗ multiſ lociſ. .L. .. . „„⸗ — tatẽ: ſed durationem
Onis onſllun. aErbũu. Hieremias pphetauit gẽtiles hic vltio notabilẽ: m Quodt nulla obliuione delebit᷑. in hebreo
mubvifntoſt v ꝓphetiʒat babylonios:tũ qꝛ magiſ circa eos habetur: Quod obliuioni non dabit. qð eſt intelligedum
vos deelend⸗ Aimoꝛat᷑:tũ qꝛ ꝑ hoc hec ꝓphetia ſequẽti lr̃e ma vſq; ad chriſti aduentũ:quo tempore fuerunt a deo ſeꝑati
Gter nimrl gis ↄtinuat vt videbit᷑: ⁊ diuidit᷑ ĩ duas: qꝛ pᷣmo ponit pꝛopter ſuã incredulitatem:⁊ ſic intelligitur:qꝙ obliuioni ñ
ori orvoncus deſtructio chaldeoʒ⸗ verbis planis:ꝰ magis pabolicis dabit᷑ vſqʒ ad magnũ tpᷣſ:a reditu.n. captiuitatis babyloni
nöpebeitnſt caplo ſequenti. Pꝛima i treſ:qꝛ pᷣ ponit deſtructio chal ce vſqʒ ad chꝛiſtuʒ ſuxerũt anni circiter. cccc. n ¶ Grex ꝑ
biumtiphin deoꝝ: deſtructiõis rõ:ibi Qm exultatis: 3ʒ deſtruẽtiũ ditus factus eſt po ulus meuſ.in captiuitate babylonica:⁊
liat ot . cõdicio ibi Ecce pplłs. Pꝛima adhuc i duas:qꝛ pᷣmo de ſubditur cã: o aſtoꝛes eoꝛuʒ.ſ.reges ſacerdotes ⁊ fal
nebti igld ſcribit᷑ chaldeoꝝ interit:xiudeoꝝ redir: ibi In dieb' ſi pꝛophete: p ¶ Seduxerut eos. vt patet ex pꝛedictis in
ei hostnn illis. Circa pmũu dẽ: b nnũciate ĩ gẽtib.taq mira hoc libꝛo ĩ pluribus locis. q ¶ Fecerunt eoſ vagari in mõ
uilemii bile factũ oibꝰ. c Leuate ſignũ.i.ponite vexillũ adibus in cultu idoloꝛum:que in talibus locis ponebantur:
u ſoulne P uerſarioꝝ ſu taſ babylonis in ſignũ captiõis:ideo r ¶ SPi ſunt cubilis ſui.i.templi domini: qð dicebatur
bofe ieen ſubdit: O¶ Dicite ⁊c᷑. marodach. dicũt expoſitoꝛes a caula ſiue cubile fidelium:a quia pꝛopter hoc frequẽter tra
Hehp eſd aliqui: p marodach intellr balthaſar: que interfeceft diti fuerũt iudei in manib hoſtiu: io ſubdit: s ¶ Dẽs qꝗᷣ
lin atiht pſe ⁊ medi:dañ.v.⁊ oẽ marodach:qꝛ fuit fileuilmaro inuenerũt ⁊c. dixerũt: Nõ peccauimac. ex hoc.n.ꝙ iudei
. ⸗ dach. talia enĩ noia aliqñ variant ĩ medio: ſic guillelm pp offenſã dei tradebant᷑ in manibꝰ hoſtiũ: dicebat hoſtes
– ⁊ guilot ſi idẽ nomẽ. Ra.ſa. dicit ꝙ marodach eſt hic ſe nõ peccare tractando eos cũ nimia crudelitate:ſed hoc ñ
ie nomẽ idoli ſicut ⁊ bel q̃ dicunt᷑ hic ↄfuſa ⁊ deuicta: qi ẽ veꝝ:qꝛ de' actibus maloꝝ bene vtit᷑ in bonũ: ſicut ꝑ de-
vitpnn en manifeſte appuit ꝙ nõ habebãt ptãtem ſaluandi ſuos moneſ exercet ſuã iuſticiaʒ i danatos t Becedite deme.
N hcnn cultoꝛes. e n aſcedet ↄ eã gens ab aquilõe.i.a me baby. vos iudei ꝑ cyrũ licentiandi: v ¶Er eſto.qi hedi añ
21 dia ⁊ ꝑſide:q vergũt ad aquilonẽ reſpectu babylonie: gregẽ i.letanter redite in iudes: x m ecce ego ſuſcita/

eocramn E. HH . 201
laiſer ¶ Auĩ ponet terrã ep ĩ ſolitudinẽ.qꝛ babylonia tũc bo ⁊c̃. p aduentum enim perſarum ⁊ medoꝛum fſuit capts

¶Tiber

„ „

babylonia ⁊ ex ↄſequenti data iudeis licẽtia. cetera patẽt in

Ir̃a. a (¶ Quoniã exultatis. Hic ponit᷑ deſtructiõiſ babylo

nice ratio: ⁊ eſt duplex. vna ꝑꝑ crudelitatẽ erga ppł'in iudai
cũ:alia pꝑ impietatẽ erga dnm:⁊ ponit᷑ ibi:Uox fugientiũ
Pꝛia ad huc diuidit᷑ in duas: qꝛ ad deſtructionẽ chaldeoꝝ

ſecuta eſt liberatio iu
deoꝝ:iõ pmo põitur
pᷣmũ: 2 2: ibi Brex
iſperſuſ. Circa pᷣmũ
dẽ: a ( Qm exulta.

in debellatione ppli
mei: b¶ Et magna
baäm anrible.
vre virtuti: c ¶ Diri
pienteſ here.meã.i.iu

deam: eo æ ibi vi nit

diuin cult. m

Sagitta ei q̃i viri foꝛtis in
terfectoꝛis:nõ reuertet᷑ va⸗
cua.Et erit chaldea ĩ pᷣdaʒ
oẽs vaſtantes eã replebũt
ait dñs. OQm exũltaſ:èt ma

gna loꝗmi diripintes he

reditatẽ meã:qm̃ èffuſi eſtiſ
ſicũt vituli ſrf herbã:et mu

effuſi eſtis. ad laceran giſti ſicut tauri. LCoͤnfuſa ẽ

dũ pplm meũ:iſe
Sicut vituli ſup her
bã.ad eũ deglutiendũn
i hebꝛeo hẽ: Ut vitu
la triturãs:qͥ pedibuſ
ſuis meſſẽ ↄtit: ⁊ oꝛe
ſuo comedit: f ( Et
mugi. vt tauri.ad ipᷣʒ
amplius terrendũ.
g ¶ Lõfuſa ẽ mr̃ vĩia.

mf vꝛa nimis: ⁊ ädequata

pulueri qᷓ genuit voſ. Eccè
nouiſſima erit in gẽtib: et
deſerta in via:Et arens Ab

irꝗ dñi nõ habitabit᷑:ſed re

diget᷑ tota ĩ ſolitudie. Ois
qui trãſibit p babylonẽ ſtu

pebit:&t ſibilabit ſr̃ vniuer/

ibabylo meropo is — ſis plagis e. Prepami

ĩ regno chaldeo
Et adeq̃ta pul. i.deie
cta ĩ trã: i¶ Ecce no
uiſſima erit.q̃ ſolebat
eſſe pᷣma inter omnes
ciuitates: k ¶¶ Et de
ſerta. ab hoĩbꝰ ¶ll
Inuia. qꝛ nullł'aude/
bit traſire pꝑ ſerpen
tes ⁊ dracões ibi ha
bitantes: m ¶ Eta
rens.qꝛ euphrateſ trã
ſiẽs ꝑ eã fuit deuiat
ab alueo ſuo ꝑ pſaſ⁊
medos eã obſidẽtes:
ita ꝙ ꝑ alueũ ſiccũ in
trauerũt ciuitatẽ ¶ n
Ab ira dñi nõ habi.
i. a vindicta dei fcm̃ ẽ
ꝙ decetero non habi
tetur: vt pᷣdictũ eſt.

9 Amndsd trã. p baby. ſtupebit. de ðſtructione tante ci
Et ſibilabit.deridẽdo ſuꝑbiã ei pᷣcedẽtẽ.¶q

uitatis: p
Pꝛeparami õ baby.p circ

pugnacula ad ebdefeẽſionẽ. r
do bellatoꝛes eã. s ¶ Ub⸗

babylonẽ pꝑ circuitũ:oẽs q
tẽditis arcũ debellate eam
nõ pcat iaculiſ:iqꝛ dño pec
cauit. Clàmate aduerſuſ eã

Abiqʒ dèdit manũ. Ceci/

derũt füdam̃ta ei: ðſtructi
ſũt muri e qm̃ vltio dñi eſt
Altionẽ accipite de ea. Si
cut fecit:facite ei. Diſpditẽ
ſatoꝛẽ de babylone:⁊ tenẽ/
tẽ falceʒ ĩ tpe meſſis a facie
gladij colube. Vnuſqſqʒ
qd ppum ſuũ ↄuertet᷑: ⁊ ſin
guli ad terrã ſuam fugiẽt.
Grẽex diſpſ iſlrl: léones Eie

ui.⁊c᷑. ita ꝙ nullł poſſit ſtare ad ꝓ

iq; dedit manũ.i.vbiq; q̃ſiuit

ama.aduer.eã.exhoꝛtã

auxiliũ ⁊ nõ iuenit ſicut.j.i fine libꝛi:egypto dedimꝰ manũ
⁊c̃. ¶ Siẽ fecit. Eao rucelif alia r’gna: v ( Facite ei.

eã deſtruendo. x¶ Diſperdite ſatoꝛẽ ⁊c᷑.i.reddite terrã in
circuitu ei deſertã ⁊ incultã: y¶ A facie gladij colũbe.i.
ſe crudelitatẽ regis babylonis qͥ d colũba:nõ a carẽtia fel
is:ſʒ ſagaciitatis:ſm oſee.Ephraim colũba ſeducta ⁊c. In
bebreo hẽ: A facie gladij vinoſi.i.ſanguine babylonioꝝ in
ebꝛiati:⁊ ꝑ hoc itelligit᷑ gad medoꝝ ⁊ ꝑſaꝝ:dictio hebꝛai
ca hic poſita.ſ.iona:edquoca eſt ag colũbaʒ ⁊ vinoſitarẽ:vt
dictũ eſt ſupꝛa.xxv.⁊.xlvj. 3
bab ylone exiſtentiũ: a ¶ Ad pplm ſuũ ↄuer.ð babylone

Unuſqſq;.ſ. alenigenaꝝ in

recedendo. b¶ Grex diſperſus. Dic ↄſequent deſcribi

tur liberatio iudeoꝝ q̃ ſecuta ẽ ad oſtructionẽ chaldeo
rũ:pᷣmittit᷑ tñ e captiuatio cũ dẽ: Grex diſperſuſ iſracl.
i. ductus ad diuerſa loca extra frã ſuã: c ¶ Leones i.

reges crudeles:

cer̃t eũ. Pꝛimuͤs cõedit eũ
rex aſſur: iſtè nouiſſim ex/
oſſauit eũ nabuchodono
ſoꝛ rex babylõis. NPꝛoͤpte
rea hec dicit dñſ exercituũ
de iſr!: Ecce ego viſitabo
regẽ babylonis ĩ tra eĩ ſic
viſitaui regẽ aſſur:⁊ redu/⸗
cã iſr l ad habitaculũ ſuuʒ.
Et paſcet᷑ carmel ⁊ baſã ⁊
i monte ephꝛaim ⁊ galaad
ſaturabit᷑ aia eiuſ. In diẽbꝰ
illis ⁊ ĩ tpe illo ait dñs q̃ret᷑
iniqtas iſrł: èt ñ erit:⁊ pctm̃
iuda ⁊ nõ inueniet᷑:qm/ꝓpi
cius ero eis qͥs reliquero.
ſũp trã dñantiũ aſcende: èt
ſt uꝑ hiĩtatoꝛes ei viſita. Diſ
ſipa ⁊ iterfice qᷓ poſt eoſſũt
ait dñs:⁊ fac iux oĩa q pᷣce
pitibi. Nox belli ĩfra:⁊ cõ
tritio magna. Quũo ↄfraci
⁊ ↄtritus malle vniüſe tre
Quũõ vᷣſa ẽ ĩ deſtũ babylõ
in getibuſ. Illaq aui te ⁊ ca
pta es babylõ ⁊ neſciebas
inuenta es ⁊ appᷣhẽſa: qm̃
doͤminũ ꝓuocaſti. Apuͤit
dñs theſauꝝ ſuuʒ ⁊ ꝓtulit
vaſa ire ſue:qm̃ opuſẽ dño
exercituũ in terra chaldeo
rum. Venite ad eam ab
extremis finibus: aperite

d¶Eiecerũt eũ.⁊ ſuerint illi ſubdit

e¶ ¶ Pꝛim come.
eũ rex aſſur.q ca
ptiuauit decẽ tri/

be: qrto r̃gũ.xviij
Iſte nouiſ. ex
oſſauit eũ nabu.
qui deſtruxit hie
ruſalẽ ⁊ tẽplum:
vbi erat foꝛtitu⸗
do ppli tpaliter ⁊
ſpiritualiter:ſicut
foꝛtitudo coꝛpis

eſti oſſib' ag

Pꝛoptea ⁊c. Ec-
ce ego vili.re. ba⸗

bns dbun.

penã iferẽdo ¶i
Et paſce. carme.
7 baſan. i. viuet

abundater de bo

nis terre ſue. ¶ K
In dieb' illis ⁊c.
q̃ret᷑ iniqtaſ iſrael
ſ.idolatria ꝓpter

quẽ fuerat capti⸗
uatꝰ. ¶Et nõ
erit.qꝛ prddi.ca
ptiuitail babylõi
ce non legit᷑ ppls
ad idolatriã decli
naſſe: vt dem̃ eſt
ſupꝛa. Cõſequent᷑
reuertitur ad de-
ſtructionez baby⸗
lois cum dicitur:
m Super ter⸗
ram dominanti⸗
um.i.babylõioꝝ
qui multis regniſ
dominabantur. ĩ
hebꝛeo habetur:
Rebellantiuʒ. re⸗
bellauerant enim

domino templuʒz

eius deſtruendo:

iſſipa ⁊ interfice ⁊c cõ

tritus ẽ malle terre.i.rex babylonisce

gentes:ſicut malleus lapides.
ſertũ:⁊ ſubdit modũ. r

nI Alcẽde tu cyre: o ¶ Et ſuꝑ habitatoꝛſ ei viſita.
in malũ:ideo ſubditur: p e

triuerat mltas
o verſa eſt in de

Illaqueaui te.te capiendo

modo a te impꝛouiſo:ſicut auis laqueo capit᷑: medi.n.
⁊ perſe longe a babylõe fecerũt fluuiũ euphraten ꝗͥ cur
rebat ꝑ ciuitatẽ alibi diuertere:⁊ ſic per alueum vbi nõ
erat murꝰ intrauerunt repente: 1 Inuenta es ⁊ app
henſa.ab aduerſarijs tuis: t m dñm pꝛouocaſti.
q.d.nõ eſt opinio humana:ſed vidicta diuia:iõ ſubdit᷑
v¶ Aperuit dominus theſaurũ ſuum.i.mala pene in
ſua pꝛeſentia nobis occulta p̃parata tibi pꝛotulit ĩ effe/
ctu. x¶ Uenite ad eã ab extre.finib terre.i.a lõginqs
valde ꝑtib vnde collectus fuit exercitus cyri a darij:
V¶ Aperite vt exeant qui conculcent eam.i.remouete

dbnenrnexen
n
lelüſenlun
alnbcufii
encunkiane⸗
enun epen⸗
iigoſtton
gue bib loi
liite in
ſotna ſonat
. fuſninſl
guan: pt ade
6ac irt,
niu bic ott
cideſtructios
lolceq eipe⸗
l oei deſruẽ
bcktipli. in.
Nipißnſpti
ſeter teplün
Pucſietah.
Pdi b Vor
getii a.g. d.
Ubocdivintus
ſerunt Aigglin
babſlbes won
Pleraareta
ſrir 4 gien
baoſöz dürn
in vlione de
Ctionss biplis

nynpnitr
6b. Et
aulc/ o il⸗

For auliut
igtil gpuns
otti uuſeryr
Oudi

Nlan et delr
Conihiglnſue
nmiipntito:
tumplandont

Nicongenunto.
Abenüͤſen
Ffi adhenuldi

ſcolt bintie

S =.
E S=
E
E
=.

E
..

ninch .
nne
tlene
naimnliii
ne
unrali.

4

Peuant in

59 „

Päwiin
WS
S
Cſtaulteüſch

Guideſtngiee
iäirfi
wbiern ſufn
topiml⸗
prmhnin
ſorinc
ſſtioſſt
Peopian,
ceego vil e
Monisdin
naifrridoſ
Etpaſce. cam
1baſan. 1. piu
ibandäter debe
ninnelve. C
Pdſc ilis
irckiniatalte
Licolanin n
quifuern ci⸗
lur. Etn
ep iccia
vnuttun babii
non lest pe
olumitcli
Zerpt oond
1 Coeguent
Nitur ad oe⸗
cnonezbabr⸗
cumdicur:
(Sperter⸗
n dowminann
nideior.
bimansrrgl
dorhinäbanur!
pcbro hiben
Rebellanuz ſe
belgueaneun
domionge,
aus deſntn
uuminin
ATingfed
6 Dierunin
9 naſickyo⸗
Ouitetechiil
leo apii
ſapbnunmnqt
alveun whin
unenta esi
din oln,
oiniöſllc
i malipe
i poulti
gre ialogi⸗
17 bort⸗

6

Tollite de via la
ca ad aliũ ſenſum re

¶Wieremie. l.

fa imenta exercitui medoꝝ ⁊ perſarum:iõ ſubdit᷑:

iae rdigite i aceruoſ.lr̃a hebꝛai

it que talis ẽ: Aꝑite poꝛtas.ſ.

babylonis eas frãgendo. Coculcate ſic aceruos.ſ.frugũ
qͥ extendunt i area ⁊ terunt᷑ pedibus aialiũ in terra illa

ad granum excu-/
tiẽdũ.q.d.ſic con
culcate babylois
populũ ⁊ iſte ſen
ſus magiſ ↄſonat
E pᷣcedenti ⁊ ſub
equeti: yt pʒ de
ſe. b ¶ Uox ſu⸗
gientiu. Hic põit᷑
2 cã deſtructiõis
bab yloice q̃ ẽ ipi/
etal Z deũ deſtruẽ
do ep tẽplũ: ſi.n.
deũ veꝝ ipᷣm r̃ᷣpu
taſſent eð tẽplu ñ
ↄbuſſiſſet ⁊ hoc ẽ

qð dẽ: b¶Uox

fugietiũ ⁊c.q.d.
ad hoc diuinitus
fuerunt aliqui in
babylõe a moꝛte
pᷣſeruati:vt agno
ſcerẽt ⁊ ↄfiterent᷑
babylõʒ ðſtructã
in vltionẽ deſtru
ctionis tẽpli dñi.

cetera patet vſq;
ibi: c¶ Et nulſ
euadat. ſ. de illis

qͥs de p̃oꝛdinauit
iterfici:qꝛ plures
moꝛtẽ euaſert vt
pᷣdictũ ẽ imediate

DAQuia 3 dñʒ

erecta eſt. deſtru

ctionẽ hierlm ſue

virtuti iputãdo:
templum domi

ni concremando.
Aduerſ u ſe cm̃
iſrl.i.aduerſuſ ðũ

q colit᷑ ab iirl ſic

ſcũs ſcõꝝ. cetera

patent vſq; ibi:
cce ego ad te
ſupbe. tu rex ba⸗
bylõis qͥ faciebas

te adõari ſiẽ deüu:

dañ. ij. g Et
deuo. oĩa i circui.
eius.qꝛ medi ⁊ ꝑ-
ſe nõ ſolũ deſtru⸗
xer̃t vꝛbes:ſʒ alia

q̃ erat in circuitu
vꝛbiũ. h ¶ Pec

dicit. Hic ↄſequẽ
ter poit᷑ liberatio
iudeoꝛuʒ ↄſecuta
ad deſtructioneʒ
chaldeoꝝ:a qbuſ

vt exeant qui cõculcent eã
Toͤllite de via lapideſ ⁊ re
digite ĩ aceruos:⁊ int᷑icite
eã:nec ſit qcq; reliquum.
Dſſipate vniuerſos ſoꝛtes
ei:ðſcẽdãt ĩ occiſiõeʒ. Ne
eis qꝛ vẽit dies eoꝝ:tpᷣs vi/
ſitatõis eoꝝ. Nox fugiẽtiũ
⁊ eoꝝ ꝗ euaſerũt de tra ba
bylõis:vt qnũciat ĩ ſyon vl
tionẽ dñi dei nr̃i:vltionẽ tẽ

pli eb. Annũciate in baby

lonẽ plurimis oĩib ꝗ tẽduũt
arcũ.Cõſiſtite aduerſus eã
p gyꝝ:èᷣt nulleuadat. Red
dite ei ſʒ op ſuũ iuxia oia
que fecit:ſacite illi:quiã cõ
tra dominum erecta eſt:ad
üerſum ſanctũ iſrael. Icir
co cadent iuueneſeb in pla
teiſ eꝰ:⁊ oẽs viri bellatoꝛeſ

ei ↄticeſcẽt i die illa ait dñſ

Eccè ego ad te ſupbe dicit
dñs de exercituũ:ꝗa veni/
et dies tu tpᷣs viſitationis
tue.Et cadet ſupbꝰ coꝛru⸗
et:⁊ non erit ꝗ ſuſcitet eum
⁊ ſuccẽdã ignẽ ĩ vꝛbibeiuſ
et deuorabit oĩa ĩ circuitu
eb. Hẽc dicit dñs exercitu
um:Calumniã ſuſtinẽt filij
iſrl ⁊ filij iuda ſil.Oes ꝗ ce
per̃t eos tenet: nolũt dimit
tere eoſ. Redẽptoꝛ eoꝝ foꝛ
tis: dñs exercituũ nom̃ ei
Judicio defendat cãʒ eoꝝ
vt exterreat trã ⁊ ↄmoueat

habitatoꝛes babylonis:

Gladiꝰ ad chaldeoſ ait do

minus ⁊ ad habitatoꝛes

babylonis ⁊ ad pᷣncipeſ⁊
ſapientes eius. Gladius
ad diuinos eius: qui ſtůl⸗
ti erũt. Gladius ad foꝛtes
illius: qui timebunt. Gla
dius ad equos eius: ⁊ ad

dure tractabatur: ideo dẽ: Calũniã ſuſtinent ⁊c. ſubdit᷑

eoꝝ liberatio virtute diuina. Redemptoꝛ eoꝝ foꝛtis ⁊c᷑.

Judicio.i.ſʒ oꝛdinẽ ſue iuſticie: k

Defen. cam eoʒe.

eos liberãdo: a chaldeos pũiẽdo ſeqt᷑: Gladi.ſ.medo⸗:
1 pſax: m 4 Ad chaldeoj. deſtruẽdos. n Gladi ad
diuios e.q deluſi a demonib falſa vabrlod diuinabat
iſſecuritatẽ pmitten
. do:iõ ſeqt: o¶ Qui
currus eius ⁊ ad oẽ vulg fſtulti erũt.qꝛ öriũ ap
quod eſt in medio eius: —N
erunt quaſi mulieres. Ola Sicciras ſup ab eb.
dius ad theſauros eius ꝗ qꝛ medi ⁊ pſe ſiccaue
diripientur. Siccitas ſup a rũt alueun cupheda .
qs eiuſ erit ⁊ areſcẽt:qa Pra mõ pᷣdicto. qQ
ter. ſcul.eſt.i.diuerſis

ſculptiliũ ẽ:ct ĩ poꝛtẽtil glo
riat᷑. Pꝛoptea habitabũt
dꝛacones cũ fatuiſ ficarijs
⁊ habitabũt in ea ſtrutiõeſ
Et nõ habitabit᷑ vltra vſq;
ĩ ſempiternũ:necextruet᷑ vſ
q; ad generatõeʒ ⁊ genera
tionẽ. Sicut ſubuertit dñs
ſodomã ⁊ gomoꝛrã ⁊ vici
nas ei:ait dñſ:HNõ habita
bit ibi vir: ⁊ nõ incolet eaʒ
filius hoĩſ. Eccè ppls veni
et ab aquilone ⁊ gens ma
gna ⁊ reges multi ↄſurgẽt
a finibus terre. Arcũ ⁊ ſeu
tũ appꝛehendẽt: crudeles
ſũt ⁊ imiſericoꝛdes. Võx
eoꝝ quaſi mare ſonabit:⁊
ſuper equoſ aſcendet ſicut
vir paratus ad pᷣlium õ te
filia babylon. Audiuit rex
babylonis famam eoꝛum
èt diſſolute ſunt manus ei
Anguſtia apprehendit e/
um:doloꝛ quaſi parturien/
tem. Eccè quaſi leo aſcen/
det dè ſuperbia ioꝛdanis
ad pulchꝛitudinem robu/
ſtaʒ:quia ſubito currere fa
ciam eum ad illaʒ.Et quis
erit electus quem pꝛeponã
ei: Quis enim ſimilis mei
⁊ quis ſuſtinebit me: Et

quis eſt iſte paſtoꝛ qui reſi

ſtat vultui meo: ꝛopte⸗/
rea audite cõſiliuʒ domini
quod mente concepit ad/
uerſum babylonem ⁊ co/
gitationes eius quas cogi
tauit ſuper terrã chaldeoꝝ

i ſenſibexteri.

idolatrijs dedicata:
ri Hor aloriak.
i. in falſis figmentis:
vt dicit glo. in hebꝛeo
hẽt: In enin gloꝛiat᷑.
i. deo vel idolo gigan
tũ:vt dicit ra.ſa.¶ s
Pꝛoptea habi. dꝛa.
q habitãt ĩ loc is rui⸗
noſis ⁊ deſertis: CCtc
Lũ fatu.ficarijſ.i.fau
nis ⁊ ſatiris: vt dicit
hugucõ ꝗ ſi hoies ſil
ueſtreſ.vl ſᷣm alios de
moneſ ĩ tali effigie ap
parẽtes.cetera patent
ex ſupꝛadictis.Ip
Ecce ppls.Hic põit᷑ ðᷣ
ſtruẽtiũ ↄditio: ⁊ p½
ex regiõe cũ dẽ: Ecce
ppls venit ab aqlone

„

2a ſtatura cuʒ dẽ: Et

gẽs magna. hoies.n.
adqlonares ſt maioꝛis
coꝛpoꝛis q;ᷓ auſtrales
ʒ a mltitudie:ibi Et
reges multi. quarto
ab animoſitate ⁊ cru
delitate: cum dicitur
Arcum ⁊ ſcutũ ⁊c.qᷓ;
to.n.hoies ſi magiſ a
qlonares tanto plus
hñt de ſanguiĩe ⁊ ſunt
gaioſta tracudi
x ox eoꝝ q̃i ma.
ſonabit. ex mltitudie
hoium ⁊ fremitu ar/
moꝝ y ¶ Audiuit
rex baby.fa.eoꝝ.in p̃
dictis ↄditiõibꝰ: ¶ʒ
Et diſſo.ſt manꝰep.p
timore. 7 ¶Angu.
appᷣhẽ.eũ. i aio iteri
a ¶ Doloꝛ q̃i arie:

Ecce q̃ſi leo aſcẽ. iſte
ppls ↄ babylonẽ

De ſupbia ioꝛ. ⁊c̃.ex/⸗

poat᷑ ſic ſupꝛa.xlix.h
excepto ꝙ ibi dicit ʒ

igdumea: hic aũt babylonẽ vſq; ad finem huius capituli.

—

—

Oo

Eribur mõ
magis pabolico:⁊ di
uidit᷑ in duaſ:qꝛ pᷣmo
deſcribit᷑ ſub pabola
verbi:ꝛ ſub Babal fa
cti:ibi Uerbũ qð pꝛe
cepit. Pꝛia ĩ duas: qꝛ
bmo ponit᷑ pabolica
deſcriptio: põit᷑ ex
planatio:ibi Accuit
ſagittas:Pꝛia i duas
ſm duas pabole
ibi Calix aure. Pꝛia
pabola ẽ de vento pe
ſtilente:p quẽ ĩtelligit᷑
exercit medoꝝ ⁊ per
ſoꝝ ad deſtructioneʒ
veniens habylois cuʒ
dẽ: b ¶ Ecce ⁊c. lle
uauerũt Z me. tẽpluʒ
meũ cõburendo tpe
nabuc.⁊ vaſa mei cul
tus humanis viſibus
applicando tꝑe bal-

thaſar:dañ.v. ¶ e

Quaſi ven.peſti.ſ.ex
ercitũ medoꝝ ⁊ pſaꝝ
t mittã in bab.
vẽtilatoꝛes.ſ.cyruʒ ⁊

dariũ:exercitus recto

res: e ¶ Et ventila
bũt eã ⁊c̃.bona eiꝰ ra
piendo q eã deſtruen
do. f ¶ Nõò tendat.
ſic habent libꝛi coꝛre

cci. g ¶ Qui tendit

arcum ſuũ ⁊ẽ.q.d.pe
dites ſagittarij ⁊ equi
tes loꝛicati non pote/
runt defendere baby/
lonem. Scom hebꝛe
os lr̃a talis eſt. Atten

tẽdat tendẽs arcũ ſuũ ⁊ non valebit lorica.⁊ ẽ modꝰ loquẽ

¶ Liber

vbi dẽ i poſtil. A facie gladij colũbe.¶ Additio.
hebꝛeo nõ habet hic aliqua dictio equiuoca ad
lũbam ⁊ ad vinoſitatẽ: ſed ſolũ ſignat colũbã ad
m ⁊ exponat ſiẽ ſupꝛa.xxv.ĩ additiõe.

5. Ec dicit dñs. Deſcripta babyloniſ deſtructione mõ
11 H plano: hic de

TI.

Niſi detraxerint eos puuli
greguʒ:niſi diſſipatũ ſuerit
cũ ipſis habitaculũ eoꝛuʒ.
A vocecaptiuitatis baby

lõis cõmota eſtterra:⁊ cla

moꝛ iter gẽtes audit᷑ ẽ. I.
Eẽ diẽ dñs. Eccè ego
laſanevo ſup babylo
lẽ ⁊ ſup habitatoꝛes eiuſ ꝗ

coꝛ ſuũ leuauer̃tꝗ me qua

ſi ventũ peſtilentẽ: ẽt mittã
in babylonẽ ventilatoꝛes

èt ventilabũt eã. Et demo

lient trã e: qm̃ venerũt ſu
p eã vndiq; ĩ die afflictiõis

ei. Nõn tendat ꝗ tendit ar

cũ ſuũ:⁊ nõ aſcẽdet loꝛica-
tus. Nolite pcere iuuenibꝰ

c:ĩterficite oẽm militiã ei

Et cadẽt ĩterfecti ĩ f᷑ra chal
deoꝝ:⁊ vlnerati ĩ regiõibꝰ
eius. Qm̃ non fuit viduat
iſri ⁊ iuda a dño deo ſuo:
dño exercituũ: terra ãt eo
rũ r̃pleta ẽ ðlicto a ſcõ iſrł
Fuͤgite ð medio babylõiſ
vt ſaluet vnuſqq; aĩam ſuã
Nolite tacere ſup iniqtateʒ
eb:qm̃ tpᷣs vltiõis ep ẽ dño
viciſſitudinẽ ipſe retribuet
ei.Càlix aure babylon in

di decurtatuſ:vbi pʒ alidd ſupplere:ſicut ſcðo regũ.v.ꝓpo
poſuerat in die illa ꝗͥ pcuſſiſſet iebuceuʒ ſubintelligendum
eſt: fiet magiſter militie: æ hoc modo cũ dẽ hic: Attendat.
ſubintelligit bellatoꝛẽ babylonicũ:Tẽdẽs arcũ ſuũ.ſ.qᷣlibʒ
ſagittari de exercitu cyri ⁊ darij:⁊ non valebit loꝛica.ſ.ba
bylõioꝝ ad ſuſtinẽdũ ictũ:⁊ huic ſenſui magis cõſonat lr̃a

ſequens cũ dẽ: Nolite ꝑcere ⁊c.hui deſtructiõis ſubdit᷑ vna

cã cũ di: h ¶ Om non fuit viduatac..i.derelictus ab eo
totalit᷑:qꝛ licet ꝑmiſerit pplłm ſuũ affligi ⁊ captiuari a chal

deis:tñ poſtea vindictam
medio baby.c.⁊ pʒ ltᷣa.

accepit:iõ ſubdit᷑: i ¶ Fugite de
EZalir. Pic ponit᷑ ꝛ pabola.ſ.

calid aurei iebriantis gẽtes:p quẽ deſignat᷑ rex babyloniſ:qͥ

potũ doloꝛiſ mitis gẽtib ꝓpinauit:⁊ qꝛ hoc fecit crudeliter

⁊ ſupbe · attribuens ſue virtuti qð fiebat virtute dei:iõ fem̃
eſt ſihi ſimile ſm oꝛdinẽ diuine iuſticie: ⁊ ſᷣm hoc pʒ lr̃a vſ-

q; ibi: l

ollite reſinã.i.medicinã ad doloꝛẽ e ſanãduʒ

ſeu mitigandũ:⁊ loqtur ironice: vnde ſubdit: m ¶ Cura

uimꝰ babylonẽ ⁊c᷑.⁊ loquit᷑ ſcriptura ad modũ medici
totalit᷑ deſperãtis de ſanatione infirmi: qꝛ tũc dimittit
euʒ:dicit tñ gloſa ꝙ verbũ ẽ angeloꝝ ad cuſtodiã baby
