tem illð. Si fecerit malũ in qui merueft pᷣmi
ocul meiſ vt ñ audiat vocẽ ari vel puniri: et
meã pniaz agaʒ ſup bono tlia non ſember
qð locupᷣ ſum vt facereʒ ei. ara,,
20 X Vr . nunciata: qꝛ cau
Nic ergo dic viro iuda ⁊ ſe iſte ſunt muta-
hitatoꝛi hier dicẽs: Hec bileſ.poſſũt enim
diẽ dñs: Eccẽ ego fingo cõ bomines mutari
tra vos malũ ⁊ cogito cnon dema nm
s maln cogio/ ⁊ econuerſo:⁊ ſic
tra vos cogitatõeʒ. Reuer dicitur ione ĩtio:
tat᷑ vnuſqſqʒ a via ſua ma/ Adpuc xl. dies 2
la: ? dirigitẽ vias veſtras et niniue ſubuertet.
ſtudia veſtra. AQiii dixerũt erant peccata ni
Beſpauim. Poͤſt cogita niuet: ſed quia ni-
tiões.n.nr̃as ibim:⁊ vnuſ niuite egerunt pe
ꝗqſq; pꝛauitatem coꝛdis ſui tenrisz ſeu
* „ — . „ „
mali faciem. Jõ hec dicit ¶ ceuta:vt dicitur
dñs: Interroͤgate gentes: öbideʒ lic ergo di⸗
Quis audiuit talia hoꝝibi citur hic ⁊ in alij
bilia:queè fecit nimis virg9ͤ boehſcrigrune do
iſrael: Nunqnid deſiciet 8 minus petere eo
A1, . ꝙ ad modum ho
petra agri nix libani: aut minis penitentis
euelli poſſunt aque erum/ ſe habet inquatũ
pentes frigide et defluẽtes non facit quod pᷣ
Aiirit:ſicut homo
peritens Se bor
quod ꝓpoſuit il-
lud non facit:voluntas tamen hominis in hoc mutat:
non vero diuina. m. ¶ Qui dixerũt. DHic ↄſequenter
ponitur iudeoꝝ obſtinatio maligna: ⁊ pꝛimo õ domi-

nuʒ: 7 eius nunciũ:ibi Et dixerunt. Circa pᷣmum ok

m ĩ8ðtrerũt.ſ.iudei in malo obſtinati. n ¶ De
ſperauimus.ſ. de dei auxilio eius ꝓmiſſionibus:ꝓpł
hoc.n.recurrebant ad humanũ remedium:vt dictuʒ e

canlo pꝛecedẽti. o ¶ Poſt cogitatoes.n.nr̃as ibimus.·

abſq; freno ⁊ retinaculo:iõ admiratiue ſequit᷑: p ¶n
terrogate gentes.i. gentiles legem a deo non habentes.
uis audiuit talia ho:ꝛibilia. a gentibus facta:
r¶ Que fecit nimis.reiteado ⁊ ↄtinuando. 80 Ciir
go iirł.i.populus iuda.q.d.inter gentiles non inuenien
tur talia: quia ſicut habetur ſupꝛa. q. c· quelibet alia gẽꝗ
coluit pꝛo deo illud quod pꝛimo recepit ⁊ nõ mutauit

populus autem iſr frequenter mutauit: æ i idola mul

ta:⁊ i admiratione huius ſubdit᷑: anauid 5 pe⸗
tra agri deficiet nix libani.in monte libãi deſcendebãt

niues: vt dicunt aliqui expoſitoꝛes in tanta abundãtia

ꝙ; ex eaꝝ reſolutiõe cõtinuabat᷑ riuus ðſcẽdẽs ad agros

petroſos: v¶ Aut aue li poſſũt aq̃ erũpentes. ð fonti
bus abundantib p iſtas ſilitudines arguit᷑ malicia iuõ
oꝝ:qꝛ quis aq riuales ⁊ fotales cognitionẽ nõ habeat

tñ ainſũ ſuũ ðbitu tenẽt. iudei ãt ad imaginẽ dei ꝛ lege

tubitti
Geaui.
jnneu. .
iuili 6
nlaligt
ni bl Nin
cero mio. u
nirtgia dittits:
lluepdecſog
mncv iulet
interätap ili
mnindthant n
tiwautſche
e 4
ilben
conie ſlügui
melque hoſt
i ſliilibznit.
W
nods niis del
bmnd:)leguen
deperz eg
zagoperoſor⸗
ſnalueo don
fwi G
narei
waaerimo
wagnodeiie
Necſpiet ei
nigu: Auta
it /ceia
geennrf
mummrld.
nofil riin
ng rſ
ingnerey⸗

Aſouankſubnoien

ſunm fonshond
ipendelend
nenondinintra
Neliteweb ogſe
deſigngt male

ſiſneutirni

onſtzbl e

nipansſegnin⸗
thlllvoyntunr
Obaclötmat
mon . cnn
abt
ugiene
L ſgfnöltuebo
lſſthatio
Bſkarune
i tfe Cite om

——
E

¶Hieremie iv
ntidiſr

aboendkod diuina directi a deo totaliter retrocedebãt p idolatria ra Deo Ger e nſfenſee H.
ſor rin iõ ſequit: x¶ Qꝛ oblirẽ mei ppls — an Malhseg erat iuniaitacr Beganr alic T maxime illi de
Wngninti tũ meũ: y¶ Fruſtra libãtes. idolis ĩpotentib ad eos rentis cõdẽnabant ⁊ eũ pi cane⸗ imnleial
3 1 . . ecu i. in i ijjs 3 i. . i . 1& 12 T e⸗
güint betũc ſeculũ erat ĩ vobged 55 fremi. ogi i· vias ↄueniẽtes ad ei occidedũ tanq; pꝛo-
ienn fectũ. b ¶ In iti fhers falſu. uins
miln en emarrertas⸗ ZRuͤt oblit mei ppiſme coꝛdare ꝙ ſteteri ĩ ↄſpectu ar ter⸗ Taazone
nuin z illa ẽ ꝑ decalogi früſtra libatel ipingenteſ tuo vt loqrer ꝓ eis bonũ æ ¶quin poſſit de ea ppl⸗
an ocepta quã iudei i vijs ſuis:et ĩ ſemitis ſeculi auerterẽ idignatõeʒ tuã ab vocere: m ( ſleq;
netaune dimiſerata p ali pt ãbularẽt p eaſ ĩ itinere ñ eiſ. Pꝛöptea da ſilioſ eoꝝ ĩ gtc nke i.a
Wumſm eebent. n trito:ut ſieret fra eoꝝ i ðᷣᷣſo famẽe:⁊ ðᷣduc eoſi man gla Fmane ———
wnlin bet: Nüuqd dereli⸗ ane ſibilũ ſempi᷑nũ dij.Fiãt vxoꝛes eoꝝ abſq;ʒ æxodi.viij it mu
ga quect dͤpetra agri is quᷣi pᷣterierit ꝑ eaʒ ob liberis ⁊ vidue: ⁊ viri eaꝝ ſag ———

ſeifeiim nnn ere en , 7 . „ — Qul
i rfi niuẽ libani qð ſic ſtupeſcet:t mouebit caput ſterficiant᷑ moꝛe. Juuenes cũtur hic ſapieteſ ixx

72%. £ * — „2½ 9% „ „ ——— .
bonmma Eponit: Nũquid ſuũ. Sié uènt vrẽs diſygẽ eoꝝ ofodiat gladio in pᷣlio dicti
d nui der laner Po ſli eos coꝛã inimico: doꝛſuũ æ ãudiat annde domib⸗ ena geen d
ne adus ſigide, ad n faciẽ oñdã eis ĩ die pꝓ di coꝝ. Addũces.n.ſup eos oñſ inſtituitiſta: xiſtt
einte mocu ninis deli tõis eoꝝ. Et dixèrũt: A?ni latronẽ repen:e:q; ſoderũt male an guebaͤt ga ſie
cA din bano: ? ↄoſe k te ſtn e 2SEEr deus dat beneficia ꝑ⸗
inmrihung do * 5 cauene Tcogitem Oira hieremiã foueã vt caperẽt me:⁊ laq̃/ ſeuerantib in bono
ſtinmm Sagbo petrofo: d Ogitattgeg. Nõn.n.pibit os abſcõderũt pedib meiſ ita data ſubtrabit ob
nin aluco an cur lex a ſacerdote: nq; ↄſilũ Tu aũt dñe ſcis oẽ ↄſiliu, ſtingtis in malo.
ir un rxtüũ ſolẽt eſſe la A ſapiẽte:nec ſmo appha. eoꝝ aduerſũ me ĩ moꝛtem. 0 ¶ Percutian ' euz
nntgrunt , Uli 5 Nẽi ree e Ie . e . ume moꝛtem. lingua accuſando eũ
Numtih ichn Ranctand Gere cue pcunam eum lin Nẽ ꝓppicieris iniqtati eoꝝ eſſe pphetaʒ falſuz 7
ſmuu mammo veſiderio Bua:ct no attedam ad vni-· ⁊ peim eoꝝ a facie tua nõ ſicmoriat. p Et
nmin neclolet ea ad o Uerſos ſermonel e'. Anen geleat. Fiat coꝛuẽtes ĩ cõ non anẽ ad vnlſer.
ii tasduͦ: Aut auclli de dñe ad me:ct audi vocẽ ſpectu tuo: in tẽpẽ ſuroꝛis eud her la eſt manl.
* nñt. ſ. de facili ab aduerſarioꝝ meoꝝ. Nun tui agbuͤtere eis. (I.XxIX. Aan Erpngine ſt ſne
unnin eenree S n rddet᷑p bono malũ:q;Eẽ dicit dñſ: Aade ⁊ fones epné attencſa
Patnuini no Frigide oͤſre 0 erüt ſoueã aie mee: Rẽ accipe lagũculã figuli mẽ. ſ. vt ſic negatio ſe
aberimual, lẽ aque que p uo Zrio e
civns de ha quarto: Fons hoꝛtoꝝ pute aquaꝝ viuentiũ que flunnt ofe ie cũ ſint friuoli ⁊ nullus momenti. q ¶ Attẽde
NR :Fons poꝛtoꝝ qua viuentiů oñe. Hic ↄſequenter ponit᷑ hieremie depᷣcatio dicentis: A
gol Polut impetu de livano.Igit ſenſus huũ littere ẽ ꝙ homo ſiti t li lc emne vepeatio olccug: Rt
nsindortu ens non dimittit aquas iſtas volũtate 2 ſi allds nceanr ame 1 erar a Meiſialmir 1 (Et audi
de n velit eas ab eo auferre reſiſtit quãtũ põt violẽtie: ⁊ ꝑ h ſ. mihi: t ie — nie⸗ S cit.
nipinoh deſignat malicia ppli iude ꝗͥ volũtarie reliquerat amm foueam aie mee. q arete eamecnecre de coꝛ e ſoder 86
1. Crupnmn q eſt vena aq̃ꝝ viuentiũ: vt dem̃ eſt caplo pᷣcedenti: iõ ſe. x¶ Recoꝛdare c̃ ꝙ laboꝛaueri b e e
Orfinn 1 ſubdit᷑: OQꝛ oblitus eſt mei populus me. ⁊ exponat᷑: vt pterea da filioſ eoꝝ in famẽ c q ubliacer Abon
niſmie, pus vſq; ibi: c ¶ Ut fieret terra eoꝝ ĩ deſolationẽ. vbi mõ denunciatiue im ſic: ʒ ¶ Da.i.dabis Alic modo
molmm, ponit pena ſequẽs maliciã pᷣdictã: ꝓꝑ quã terra iude fu catiue non ſitiendo populi penam: ſed magis diuina iaſti
dauiniſ, it ꝑ chaldeos vaſtata. d/ Et in ſibilũ.i. in deriſioneʒ ciaʒ:ſicut dictũ ẽ capitulo pꝛecedẽti. a ¶ Audiat᷑ emor
velent . Ois qui pᷣterierit ꝑ ea obſtupeſcet.ð tãta ðſtructe de domibus eoꝛum.familie ibidẽ fame ⁊ gladio morientis
ocnei i Et mouebit caput ſuũ.notãdo ꝙ hoc ↄtigerit pp: b¶ Adduces enim ſuper eos latronem.i.nabuc.cũ ſuo
Gntſ Nrumaiſeta hebcat ſe eai 35 Sput vet actu opu depꝛecantẽ occidẽtẽ 2 captiuitatẽ. Cetera
uuch 40 es. qui dupe t: h¶ Doꝛſũ ⁊ nõ faciem vſq; ibi: c ¶ Ne ꝓpicieris iniqtati eoꝝ.i.nõ dimittas tm̃
rutn oñdã eis.i.nõ iuuabo eos:ſicut hõ vertit doꝛſũ illi cnii r ⸗n enideen roris ulit viat
niin non vult pᷣſtare auxiliũ. i Et vixerũt. hic ↄſequent cte a te iferẽde. e Abutere eis. Lirca qð ſciẽdũ ahuſul
. * unl ponit obſtinatio iudeoꝝ ↄ dñi nunciũ: ⁊ viuidit in du ¶ ꝓpꝛie ẽ vti aliq re ad aliud ꝙ ſit oꝛdinata. nã Ver hũana
iolli re i hec obſtinatio poit᷑: hieremie dep̃catio: ibi ceo ꝙ ad imaginẽ dei facta ẽ ad gloꝛiã dei ordinata: .iſta tñ
(Vtti mnde dñe. Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ dñs in filijs iſrael in oꝛdiaito ẽ lõgiqua qꝛ diſponit᷑ ð pꝓpinquo p gratiã: 7 ad pe
ehi eonet ituit ſacerdotiũ vt habet᷑ exodi.xxix. ⁊ hoc ad colẽdũ nã diſponit᷑ ꝑ culpã:⁊ ſicĩ dãnatiõe hominũ malox ſi con
nmn Purtn u docendũ de lege oñi ppim. Similiter inſtituit. ſideret᷑ nã tm ẽ abuſus in hoc ꝙ; nã applicat ad penã q̃ erat
uzilen xx. viros de ſeniorib iſrael q cuʒ mopſe ſuſtinerẽt on oꝛdiata a ĩ gloꝛiã: ſi tñ ↄſiderat᷑ nã obſtinatõe ĩ malo depo
wein i regiminis ppli:numeri.xj. ⁊ extunc vſq; ad deſtructõʒ Poſtta n abuſlag ſad debit vſus iuſticie. Sciẽdũ tñ q in
in nlun Ouaris tẽpli fuerũt ſic ſtatuti.lxx. viri ꝗͥ cũ rege ⁊ ſũ hebreo ſic habet᷑: In tpe furoꝛis tui fac eis.ſ.qdð dʒ fieri jim
Urii i mo ender determinabant cauſas arduas. Simili a oꝛdinẽ tue iuſticie:⁊a ſic eſt lr̃a plana.i⸗ Xa.XIX.
. Giini Hmil dare ꝓphetas ꝑ ſucceſionẽ tꝑis.Et qꝛ iſta h Ec dicit dñs. Hic ponitur ſeptimũ doſten u

aũt. Snia pᷣme ptis pater in lr̃a exceptis aliqbꝰque exponẽ

(iber

tremediabile ppli pecatuʒ. ſ per factionẽ lagene terre ca mines altaria ad ſacrificandũ militie celi i ſoli rlune
ius fractura eſt irrepabilis. Et diuidit᷑ in duas ꝑtes: qꝛ pꝛi 1
mo ponit᷑ oñi pᷣceptũ:: oñditur ipſũ adimpletu:ibi Uenit

tur: b¶A ſenioꝛibꝰ po. ⁊ a ſenio.ſacer.qꝛ iſti pᷣ ceteris te

nebantur verba dei
recipere ⁊ ad hoc po

lũ iducẽ. c ¶ Poꝛ
te ficrilis ſic do⸗
quia ibi manebant fi
guli facientes vaſa fi⸗
ctilia:vt dicunt alid.
Ra. ſa. dicit ꝙ extra
ciuitatem ꝓpe poꝛtã
illã ꝓpijciebant᷑ fragm
ta vaſoꝝ fictiliũ: ꝑpꝑ
qð ſic nominabat.
d ¶Et alienũ feceft
locu iſtũ.ſ.a me cuiuſ

cã ſubdit: e ¶ Et li-

bauerunt in eo dijs
nõ cõuenit cultui de
monũ in idolis:⁊ cul
tui diuino: ſicut nec
in⸗ leci marlng ad.
ultero. treges
iuda reple.lo.iſtũ ſã.

inocentũ.qð patet de

manaſſe rege:quarto
regũ.xxi.⁊ de ioias qͥ
interfecit cachariã in
templo:⁊ pal. xxiiij.
igni in holoca.baali.
dicentes ſe imitari in
hoc abꝛaã:ſed hoc eſt
falſũ:qꝛ dñs phibuit
interfectionẽ innocen
tuʒ: vñ ⁊ abꝛae volẽ
ti iſaac imolare dem
fuit a dño: Ne exien⸗
das manũ tuã ſr̃ pue/

gen W datuz

abꝛae ad declaratõeʒ
ſue obediẽtie iin:ideo
ibidẽ dĩ: Nũc cogno/
ui ꝙ timeas dñm ⁊c.
i. cognoſcere feci.
g¶ Sʒ vallis occiſio
iudeorum i ra
h ¶ Et diſſipabo coͤ⸗
— iude.quo rebel/
lauit regi babylonis
3 coſiliũ hieremie.
Ut ponã ciui.hãt
in ſtu. ⁊ in ſibilum.

teſteã à ſenioꝛib ppli ⁊ à ſe
nioribꝰſacerdotũ:⁊ egrede

re ad vallẽ filij ennõ qᷓ ẽiu/

xta ĩtroitũ poꝛte fictiliſe⁊ p
dicabiſ ibi ᷣba qͥ ego loqͥr
ad te:⁊ dices: Audite vᷣbũ

dſi reges iuda:⁊ habitato

res hierʒ̊: Mec diẽ dñs ex
ercituũ deiſrl:Ecce ego in

ita ut oĩs ꝗ audierit illã:ti/
niãt aures ep eo ꝙ dereliq
rint me:et alienũ fecerit lo/
cũ iſtũ:?᷑t libauerit ĩ eo diji
alienis qͥs neſcierunt ipſi ⁊
pꝛes eoꝝ:c᷑t regeſiuda:⁊ re
pleuerũt locũ iſtũ ſanguie

inocẽtũ:⁊ ediſicauer̃t excel

ſa baaliʒ d ↄburẽtes filioſ
ſuos igni ĩ holocauſtũ ba/
aliʒ:q̃ nõ pᷣcepi: nec locut

ſũ nec aſcẽderũtiĩ coꝛ meũ
Pꝛoptea ecce dies veniẽt

dic dñs:⁊ nõ vocabit᷑ ãpli
loc iſte tophet ⁊ vallis filij

ennõ:ſʒ valliſ occiſiõis. Et
diſſipabo ↄſiliũ iuda ⁊ hie

rim ĩ loco iſto ⁊ ſubuertaʒ
eos gladio ĩ ↄſpectu inimi
coꝝ ſuoꝝ:⁊ i manu qrẽtiũ

agliaſ eoꝝ:⁊ dabo cadauera

eox eſcã volatilibus celi ⁊
beſtijs tre:èt ponã ciuitatẽ
hãc ĩ ſtupoꝛẽ ⁊ ĩſibilũ.QOiſ
⁊ ſibilabit ſt̃ vniuſa plaga
ed. Et cibàbo eos carnibꝰ
filioꝝ ſuoꝝ:⁊ carnibſiliaꝝ

ſuaꝝ: ⁊ vnuſꝗſq; carnes a

mici ſui comedet ĩ obſidio

exponatur ſicut capitulo pᷣcedenti. k Et citabo eoſ car.
fi.ſuoꝝ.qꝛ pᷣnaluit nimis Eralui obſeſſa a chalde
t

is:quarto regũ vltimo. l
vt en al ſent, ibili Esno
eiuitatẽ iſtam ſicut tophet.ſ.abſq; domibꝰ q h
n ¶ In quaꝝ domatib'.i. tectis. o ¶ Sacrifi. omni mili

*

tconteres la. in ocn. viroꝛũ.
dixiſti verbo. m e ponõ
itatoꝛibꝰ.

tie celi · erant aũt tecta domoꝝ plana: ⁊ ibi ↄſtituerunt ho⸗

ducã afflictõeʒ ſr̃ locũ iſtũ

apᷣterierit ꝑ eã obſtupeſcet

⁊ ceteris planetis in aſi

eox. p

it autẽ. Hic

oſtendit᷑ mandatũ oñi adimpletũ ꝑ hoc qð hieremias
expleto mandato dñi (tophet: venit inde ad atriũ tem
pli dñi ad ꝓphetãdũ illud qð tophet ꝓphetauerat: vt

ne ⁊ ĩ ãguſtia ĩ q̃ ↄcludent

eos inimici eoꝝ:⁊ ꝗ qrunt
aĩas eoꝝ. Et ↄteres lagun

culã ĩ oculis viroꝝ ꝗ ibũt

tecũ:⁊ dices ad eos: Hec
diẽ dñs exercituũ: Sic ↄte
terã ppłʒ iſtũ ⁊ ciuitatẽ iſtã
ſicut ↄterit᷑ vas figuli qð ñ
põt vltra ĩſtaurari.Et in to
phet ſepelient᷑: eo ꝙ ñ ſit a
li loc ad ſepeliẽdũ. Sic fa
ciã loco huic ait dñs: ⁊ ha
bitatoꝛib ei:ũᷣt ponã ciui/
tatẽ iſtã ſiẽ tophet. Et erũt
dom hierlim ⁊ dom regũ
iuda ſicut loc tophet ĩmũ/
de:oẽs domi quãaꝝ dona
tionibſacriſicauerũt oĩ mi
litie celi:⁊ libauerũt libami
na dijs alienis. Nnit aũt

hieremias de tophet qͥ mi/
ſerat eum dñs ad ꝓphetan

dũ ⁊ ſtetit ĩ atrio dom dñi
⁊ dixit ad oẽm pph̊. Mec
dicit dñs exercituũ dejiſrl.
Ecce ego ĩiducã ſr ciuitatẽ
hanc ⁊ ſr oẽs vrbes ei vni

uerſa mala q̃ locu ſuʒ ad/

uerſũ eã:qm̃ idurauer̃t cer/
uicẽ ſuã vt nõ audirent ſer/

—

5

oneſmeoo.
T aũdiuit phaſſur ſi
Aliũ eminer ſacerdos ꝗq
1

ut erat pncepſ ĩ domo

dñi hiẽremiam ꝓphantem
ſmones iſtos.Et percuſſit

phaſſur hieremiam ꝓphe

tam èt miſit eum in neruuʒ

qð èrat ĩ poꝛta beniami ſu
pioꝛi ĩ domo dñi. Cunqʒ;

hieremiam. actu

qð dixerat coꝛaʒ
paucis: reiteraret
coꝛã mitis ĩ atrio

tẽpli dñi: vbi con

ueniebat ppls ad
oꝛandũ zæ vbum
legis audiendũ:⁊

perohie

remias repꝛehen/
dit ppli malicia,z

hic pſequeni ex h
patit᷑ iniuriaʒ: qꝛ
ſicut diẽ iohanes
os aureũ: Odiuʒ
incurrit qͥ arguit
criminoſoſ.Et di
uidit᷑ i duas ꝑtes.
qꝛ pꝛi patit iniu-
riã a potifice:? a
multitudine:capi
tulo.xxvj. Pꝛia ĩ
duas:qꝛ pᷣmo pa/
tit᷑ iniuriã: 2 re⸗
ſumit pphetiã ca
pitulo ſequenti.
Pꝛima ad huc in
duas:qꝛ pᷣmo hie
remias iniuriam

patitur:? de hoc

cõquerit᷑: ibi Se⸗
duxiſti. Pꝛia ad
huc in duaſ:quia
bmo infert hiere
mie iniuria:2 de
clarat᷑ eᷣ ↄſtantia

ibi Cũq;. -
muũ dè: a Et—

audiuit phaſſur
⁊c᷑.pꝛincepſ in do
mo dñi.i.ſummꝰ
ſacerdos ſiue pon
tifex: b ¶ Piere
miã ꝓphetã. ſer.
iſtoſ. de deſtructõ
ne ciuitatis ⁊ tem
pli:cuius contra
riũ iſte phaſſur ⁊

—

alij ſie ncerclot⸗ 4 .
ſerebant. c E

percuſſit phaſſur

oquenteʒ in noĩe dni ex quo grauioꝛ

fuit iniuria. d ¶ Et milſit eũ ĩ neruũ.i.ĩ cippũ ne poſ/

ſit exire ad ꝓphetandum. e

uod erat in poꝛta be

niamin ſuperioꝛi. erat eniʒ duplex poꝛta ſic noiata: ſed
vngꝗ erat in loco ſuperioꝛi in qua erat cippus ille.

n domo dñi.i. itra ſepra ad templum ptinentia.
unq; illuxiſſet. Hic ↄſequenter oſtendit᷑ hieremie

patet lr̃a ex dictis

n uclig

coꝛtopl

itatone pot
dus. 1 nigr
iilluspoleſ
Vllus: eſt e

ſllas: g

Puſſur vol
dzs nomet
cpordinanio
to pusben
(Gpal
bebr hit G
U. 1ſteſi
Muloelöne
i ſono. Si⸗
iinandn

ſupaaid
dagrate
wenc a⸗

urpf/
huaſa
t onitin
Caprilanol/⸗

luamni n
iitcoiterr zl
b

lphauſtime
lgiſcgiuin
n ſ Nagend⸗
manichaldes
ticognerte
tum ſuütbi.

poponthien

☚ gci

R pelale

llunnid hec⸗
ſtibuybienen
Prrpſautonis
liſeutonig
ſuuubate

Hieremie xyx.

Rtdhinn Otiicis er patietis: qꝛ pet incarcera⸗ . .n., o conditionalis bene eſt vera cuius
Amin ie linerar aur botiſs oſtauter arguit: vt oñderet ſe vtraqʒ pars eſt falſa.ſ.iſta. Si homo volat homo habet a
Man achonie * Ro ph t iſed ex inſtinctu diuine reue las. m ¶ Foꝛtioꝛ me fuiſti. qꝛ me hoꝛrentẽ ꝓphetare pꝑ
8 nrcnn Erianis 1 4 noß aſſur vocauit oñs nomẽ tuum. malũ imminẽs:ꝓphetare me feciſti:nõ per vlnns que li
nucetne reo ſonat os ni⸗ hbero arbitrio no pot
Nik tnacs mgrag Aurigeti craſtinij: ehurit ſai oriſi tota die. Oé ſbd aarianpaus uer
lieſin Seofigreingran illuxiſſet ĩ cra nũ: eduxit ſu i ðriſũ tota die.Oẽs ſůb glinationem que ver
Ginn ii pie Phaſſur hieremiã neruo ſanãt me qã iã oliʒ loqr vo tiur ad voluntatedi
wär diratione potif · 2 dixit ad eum hieremias: ciferãs: iniqtatẽ &t vaſtitatẽ ana ar e
– enlſi nigreli Mon phaſſi ur vocauit dis clamito. Et fact ẽ mihi ſer cũq; voluerit i ue
nbn dus vareſan nom tuu ſʒ pauoꝛe vndiq; mo dñi i oppꝛobꝛiũ Ti de / bit illud. Fact⸗
Knlas. g qꝛ hec dicit dñs: Ecce ego riſũ tota die:èᷣ dixi: Nõ rẽ ſum in deriſum rota
Ag phaſſur vauit dabo te ĩ pauoꝛẽ ⁊ oẽ ami coꝛdaboꝛ ei:neq; loq̃r vl o Aennriuc⸗ .
madet dñs nomẽ tu. i. cos tuos ⁊ coꝝꝛuẽt gladio tra ĩ noie illi. Et faci eſt in nant me. eſt autẽ ſub⸗
8 Ri⸗ cror imalte dei inimicoꝝ ſuoꝝ: ⁊ oculi tui cõꝛde meo q̃ ignis exeſtu/ ſannatio uedaz ſpe⸗
* akeg WArn videbũt.Et oez iudã dabo ane:clauſuſq; ĩ oſſib meis cialiſ deriſio ſic nomi
zuküirie (S pauoꝛei IManu babylõis: ⁊ trãſdu A defeci ferrẽ nõ ſuſtinens. CAndole .
ſutdl bi hebꝛ bet: Sma cet eos ĩ babylonẽ: ⁊ pꝑcuti Auidiui.n. ↄtũelias mlioꝝ Ereaat, popuk.
ur Snr 2 k adaʒ et eoſ gladio.Et dabo vni Et troꝛẽ in circuitu:pſẽꝗmi a& Etvaſtiintegcla
ein ane Seomt elal bam ciuitatiſ hui: ⁊ pſeq̃mur eũ ab oibviris mito. i. deſtructioneʒ
n nn lnn Bignet oem laboꝛẽ ey oẽq; hciũ ? erãt pacifci meiẽt cuſto eme ih goc n veri⸗
R ſeu pauidu i quo cũctoſ theſauroſ regũ iuda diẽtes lat meu: ſi qmodo bant hieremiam tãc
füapnir ignar g erat aa dabo ĩ mãu inimicoꝝ eoꝝ ðcipiaĩ:ct pᷣualeam aduer falſũ ꝓphetaʒ qꝛ diu
mnlluizen, pienc' a chaldeis q diripiẽt eos ⁊ tollẽt:⁊ du ſus eũ:ẽ᷑t ↄſeqmur vltionẽ añn iſta pꝛedixerata⁊ ñ
tiuitatẽ . . u:et ATegmu. n P
an rut git Et i babylonẽ. Tu autem er eo. Oñs àit mecũ ẽtan auseſtierma (Erſa
ar aundd icndiq; veſi phaſſur ⁊ oẽs habitatoꝛeſ q; bellatoꝛ ſoꝛtis:iccirco q hi in opprobrlll q d⸗
ſni pfrin mgnatr ꝙ ñ ſol iße domtue ibitiſĩ captiuitatẽ pſequũt᷑ me cadẽt: ⁊ iſirmi non dixi iſta ð capite
nud⸗ lu ʒet ocſer amie 2æi babylonẽ venies ⁊ ibi erũt ⁊ ↄfüdet vehemẽt᷑ q meo ſed d⸗ Prrert⸗
uu li eent eiaena moꝛierii:ibiqʒ ſepelieris tu nõ itellexeft oppꝛobꝛiũ ſẽ dinino. Aet dirt
erenen lremias erpo T0 amici tui abuᷣs pphe piternũ qð nũq; ölebii.Et ſons unpelſck En⸗
n / g nit coiter: 1 pzlfſa taſti mẽdaciuʒ. Sequxiſti iu dñe exercituũ ꝓbatoꝛiu ſualitaris. t Ilon
unt Dey Plr Ai me dñe ⁊ ſeduciſũ:ſoꝛtioꝛ ſti ꝗ uideſr̃neſ ⁊ coꝛ uideã aroꝛdabo clus ⁊c·i.
R dalii ciuitas me fuiſti ? iualuilti Factül queſo vltiõem tuam ex eis vEr Tactu e mplt
entre b'chaldeogx Mßõ r”MẽMſ coꝛde meo quaſi igni
g ¶ Seduxiſti. Pic ↄſequenter hieremias p illata iniu/ eſtuans.qui nõ põt retineri quin eers dgeat yEt
bilig ria coõquerit:⁊ pᷣmo dirigẽdo ſermonẽ ad deũ:2 ad oꝛ deleci.a ꝓpoſito quo tacere pꝛopoſuerã. 3¶¶ Ferre non ſu
nin tum ſuũ:ibi Maledicta. Pꝛima adhuc ĩ duas ptes:qꝛ ſinens ſeln alſht dñi ad ꝓphetãdũ quin exequerer:quã
e mo ponit hieremie querulatio:ꝛ ep ↄſolatio:ibi Dns uis viderẽ ide pſecutionẽ mihi iminẽtẽ:iõ ſubdit᷑: a
Aadut enßr d . Remte õ 16 vider eur I
ignin aüt. Circa pꝛimũ dicit: I ¶ Seduxiſti me dñe. Circa diui.n:cotumelias. in verbis: b¶ Et terroꝛẽ. in factis:
wriin ð ſciẽdũ ꝙ cũ de ſit veritas ꝑ eſſentiã nõ põt aliqueʒ c¶ Perſequimini ⁊ pſequamur. verba erant aduerſarioꝝ
Aeunn educere vel fallere ſm veritatẽ: ſed tm ſcõʒ eſtimatiõe, hieremie mutuo ſe exhoꝛtantiũ ad eius perſecutionem.
ſdi N ſalſam:⁊ ideo hec lr̃a põt dupliciter exponi: Uno mo d Ab oibus viris qui erant pacifici mei.⁊ hoc erat gra
ſrr i vt ſit vbuʒ hieremie expꝛimẽtis hoꝛꝛoꝛẽ ſenſualitat re niſſimũ: qꝛ nulla peſtis grauioꝛ ad nocendũ ꝙ; familiaris
ma/ tt ſpectu ꝑſecutionis q ſibi inferebat᷑ in verbis ⁊ factis: lis inimicus. Et cuſtodiẽtes latus meũ.i.mihi inſidiãtei.
D i illã pſecutionẽ acceptauerit ſcʒ deliberationẽ rationis ex oi latere ad me ſubuertedũ per verba deceptoꝛia:io ſub
aun qua acceptabat penã tẽpoꝛalẽ ꝓ dño ſuſtinẽ: ſicut chꝛei dit᷑: f Siquo mõ decipiat᷑.i.ad nr̃am ſniaʒ ꝑtrahbat᷑:vt
Auu ſrt ſtus dicebat luce. xxij. Pater ſi vis tranſfer a me calicey dicit ra. ſa. g ¶ Et pᷣualeam aduerſus eũ.ita ꝙ dem nr̃m
reii iſtũ. indicans ſenſualitatis hoꝛroꝛẽ: ⁊ p hoc ſe oſtendes appꝛobet᷑ ⁊ ſuũ repꝛobet: h ¶ Et ↄſeqmur vlitionẽ ex eo.
jſuer 1 veꝝ hominẽ naturã ſenſitiuã habẽtẽ: tñ ſcõm rõnẽ de peiᷣ moꝛtẽ:qꝛ ſi pmã ꝓphetiã retractaſſet dicẽdo ↄriũ:re/-
ſalbꝛnl. liberatiuã acceptabat paſſioiſ calicẽ:iõ ſi ubdebat: Uerũ putaret ↄuict de falſitate ꝓphetie:⁊ ſic interficeret ſᷣm legẽ
gnuſſtß . tñ non mea volũtas fiat ſed tua. ꝛ ſic lodtur hieremias i ¶ ODñs aũt. Hic ↄſequenter põit hieremie ↄſolatio:qꝛ ſen
ſierguog dicens: l¶ Seduxiſti me dñe ⁊ ſeductus ſũ.i.ꝑ hoc ꝙ tiebat diuinũ adiutoꝛiũ ſibi aſſiſtẽſ:iõ dicit: Dñs aũt mecũ
iicſpi, miſiſti me ad ꝓphetandũ icurri tmm malũ ꝙ ſcðʒ ptem ẽ ⁊c̃.⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi: k 2z nõ iĩtellexerũt oppꝛobꝛiũ ſẽ·
Ganinan ſenſitiuã hoꝛreo ſupꝛa modũ. Alio modo põt exponi piternũ.·i.penã gehẽne q̃ eterna ẽ p oculis ñ habuert Et
uſc noind vt ſit verbũ hieremie exprimentis illud qð de ipſo di tu vñe exer.i. angeloꝝ. ꝛzoba.iuſti.i.ed appꝛobatoꝛ:

cebant ſacerdotes ⁊ falſi ꝓphete: qui reputabãt eũ pꝛo
phetã falſũ: v ſic eſt ſenſus: Si ſũ ſeductus ut dicunt ſa

n¶ Qui vides renes ⁊ coꝛ.i.corpa aiaʒ:vlł affectioeſ ⁊ co
gitatiões. o Uideã que. vl. tu. ex cs Poc moizn ſitiens

1 2

—

penã ſed dei iuſticiã. p ¶ Tibi eni reuelaui cim mez. nõ

i

ibi aliquid manifeſtando qð ignores: qꝛ hoc eſt ipoſſibile
ſed auxilium a te poſtulando: ⁊ qꝛ intellexit ſe exauditũ:iõ

inuitat alios ad laudãdũ deũ ſecũ dicens: Cantate dño ⁊c.
q ¶ Maledicta. Dic hieremias querulat᷑ dirigens ſermo/-

monẽ ad oꝛtũ ſuuʒ:⁊
bmo ad tp̃s ſui oꝛtus
dicẽs: Maledicta di/
es ⁊c.nõ ſunt impa/
tiẽtis ⁊ deſpantis ver
ba: ſed in hoc expꝛi/
mit hoꝛꝛoꝛẽ ſenſuali/
tatis ecn mali im
minẽtil:qð tñ patient
tolerabat:ſicut ſanct᷑
iob exemplar patien
tie dixit: Pereat dies
i qᷓ nat᷑ ſuʒ ⁊c. ⁊ ſic ẽ
ſenſuſ: q Maledi
cta dies ⁊c᷑.i.ſi ſeque/
rer ſenſualitatis hoꝛ/
roꝛẽ tẽpoꝛi natiuitati
mee maledicerẽ:ſicut
etiã alidq ſe interficiũt
pᷣ hoꝛꝛoꝛe mali pꝛeſẽ
tis vel iminentis. Po
teſt ẽt hec lr̃a exponi
vt ſit verbũ hieremie
recitãtis verba aduer
ſarioꝝ ſuoʒ: natiui/
tati hieremie maledi
cẽtium.Scðo dirigit
verbũ ad pncipia ſu
ſui oꝛtus.ſ. ad piem
matrem dicens:
r ¶ Waledictus vir
c. exponat᷑ dupli/
cit ſicut lr̃a eeceche.
Uno modo referẽdo
ad ſenſualitaẽ: Alio
modo ad aduerſarioſ
hieremie. 80 Sit
homo ille vt ſüt ciui
tates.ſ.ſodoma ⁊ go/

Tibi ᷑ni reuelaui cãʒ meã

Caãtate dño laudate dñm:

gqꝛ liberauit aĩaʒ paupiſ de

manu maloꝝ. Maledicta
dies in q̃ naſ ſũ:dies ĩ q pe
perit me mat᷑ mea: ſi ſi bñ
dicta. Malẽdict vir ꝗ ãnũ

ciauit pꝛi meo dicẽs:nat ẽ

tibi puer maſcub: ⁊ q̃i gau
dio letiſicauit euʒ. Sit hò
mo ille ut ſũt ciuitates q̃s
ſubuertit dñs ẽt nõ pẽituit
eũ.Audiat clamoꝛẽ mane

vlulatũ ĩ tpe merediano

qã nõ me interſecit a vulua
vt ſieret mihi matr mea ſe
pulchꝝ:ẽt vulua e ↄcept

eternuſ. Quare de vulua e/⸗

greſſus ſũ vt viderẽ laboꝛẽ
⁊ doloꝛẽ:⁊ ↄſumerent ĩ cõ

ſuſione dies mei: ¶¶ XXI.
Erbůͤzʒ qð factũ eſt ad

ieremiã a dño:qñ mi

ſit ad eũ rex ſedechiaſ phaſ

ſur filiũ melchie ⁊ ſophoni

aʒ ſiliũ maaſie ſacerdotẽ di
cẽs: Intèrroga ꝓ nobᷣ dñʒ

ga nabuchodonoſoꝛ rex
babylõis pᷣliat᷑ aduerſum

nol.i ſoꝛte faciat dñſ nobiſ

moꝛa ⁊ alie de quibꝰ
habetl geñ. xix. t¶ Et
ñ penituit eũ. qꝛ illas .

no repauit: ⁊ ſic ad modũ penitẽtis nõ ſe habuit. v (Riu

diat clamoꝛẽ ⁊c i. cõtinue audiat terroꝛẽ fremix belli:⁊ ad/

uerſarioꝝ. x
iterfecit ante natiuitatẽ:

Quia nõ me ſterfecit a vulua.i.qꝛ me nõ
y¶ Et vulua ei ↄceptuſ ſempiter

nus.ita ꝙ nũqᷓ; ꝓceſſiſſet ad oꝛtũ. Cetera patent.Et illa que
dicuntur hic ex parte matris pñt exponi dupliciter ſiẽ pdi/
cta ex parte pꝛis.Aliqui aũt verba pꝛedicta hieremie expo
nut tanq dicta ab eo ex ſubita mẽtis turbatioe: ſcripſit tñ
ea ex deliberatioe:vt nõ de venia deſperem ſi aliqñ ex mẽ
tis turbatiõe verba indebita ꝓferam . Alij vero dicunt ꝙ
hieremias hic loquit ĩ pſona ppli in deſtructione ciuitatis

ſic affligendi

ꝙ maledicit natiuitati ſue ⁊ ↄceptui. Sed due

expoſitiones pme vident᷑ magis rationabiliter: æ magis cõ
one alijs locis ſimilibuſ ſacre ſctipture. ¶ Ca. XxxXI. e,
Erbiů ⁊c. hic hieremias poſt ſibi iniuriã illaram
* Hreſumit ſuã ꝓphetiã: ⁊ diuidit in duas:qꝛ p reſu
mnikt pphetia: 2 quantũ ad ꝑtẽ oſtendit᷑ impleta ca

pitulo. xxiiij. Dꝛima adhuc oiuiditur in duaſ ptes:qꝛ pᷣmo
pꝛophetat 5 habitatoꝛes hierlim generaliter :23 ihaloes

ber

ſpecialiter: capitulo ſequenti. Dꝛima ĩ duas:qꝛ ᷣmo po
hieremie rñſio: ibi Et dixit

nit ſedechie regis petitio:
Circa pmũ dẽ: a C

erbũ ⁊c᷑.qñ miſit ad eũ rex ſede-

chias.Ex hoc ee liber iſte nõ ꝓcedit ſᷣm oꝛdinem

tꝑis:qꝛ ſequenti

cũ ſcðʒ oĩa mirabilia ſua:?2 rũt facta:vt vide
fcedat ad nobᷣ.Et dixit hiẽ bicur. infra.

remiaſ ad eos:Sic dicetis

hub. Hoieſ ⁊ beſtie peſtilẽ

tulo:⁊ pluribꝰ

alijs ſcribunt᷑ plura

que anteqꝙ; regna
ret ſedechias fue

uz helchie. ex hoc

ſedechie:Hec diẽ dñs de ſſte ? ali
die dn⸗ patet ꝙ iſte ẽ aliꝰ
iſrl. Eccè ego ↄuertã vaſa ab illo phaſſur
belliq ĩmaib vris ſt⁊ lb⸗ poſwur caplo pꝛe.
voſpugnatiſ aduerſũ regẽ cedenti: qꝛ üle dᷣ
B filius emmer.
babylõiſ chaldeos ꝗ ob c¶ Interroga
ſidẽt vos ĩ circuitu muroꝝ nobis oñm. in ob
etↄgregabo ea in medio ci arze 2 anguſtia
uitatiſ hy:t debellabo ego bolin recurreruͦt
õ ag hieremiam cu
vos ĩ manu extẽta ⁊ ĩ bra ius ante contem⸗
chio ſoꝛti ⁊ ĩ ſuroꝛe ⁊ ĩ indi ppſerant pꝛopheti
gnatioe ⁊ ĩ ira grãdi:⁊ per enaltk dami
cutiã habitatoꝛes ciuitatis pra capitulo.xv.

Conuertẽtur ipſi

2

bellauit iudeos virtute pꝛopꝛia

tia magna moꝛiãt. Et poſt ad tec. d ¶ ẽkt
hoc ait dſiſ:dabo ſedechiã plxit. hic poitur
regẽ iuda ⁊ ſuos e pp, qs remie LAlon
eũc ꝗ derelicti ſt in ciuilate duas paneſ:quis
hac a peſte ⁊ gladio ⁊ ſa pꝛimo denunciat
me ĩ manu nabuchodono ſurueum exterm B n
, i qig j mꝗ :2 dat con⸗
ſoꝛregis babylois rĩ mãn lium: i-l Er ad
inimicoꝝ eoꝝ:⁊ I manud/ populum. Circa
rentiũ aiaʒ eoꝝ ⁊ pcutiet e pꝛimum dicit:
os ĩ oꝛe gladij:⁊ nõ flectet e¶ Ecce ego con
neq; pcet nec miſerebit. E uertam vaſa bel⸗
* — li. i. inſtrumenta
dic dñſ deus: Ecce ego do do loquendi be
coꝛã vobis viã vite ⁊ viam braico inſtrumta
cuiuſlibet artis di
cuntur eius vaſa
dicit:Conuertã

ſ.in nocumentum veſtrum: ex hoc eniʒ ꝙ iudei reſtite
runt quantum potuerunt chaldei fuerunt eiſ magis du
ri:⁊ idem ſignificatur per hoc qð ſequitur: f Et cõ
gregabo ea.i. inſtrumenta bellica. g ¶ In medio ciui⸗
tatis huius.i.in nocumentum eius modo dicto:
hb (Et debellabo vos. r auo patcr nabuc. non de
ed diuina:quia in hoc
erat inſtrumentum dei:ſicut athila rex hunorum dixit
ſancto lupo trecenſi ſe eſſe flagellum dei.Cetera patent
vſq; ibi: i¶ Et poſt hec ait dominus: dabo ſede/
chiam.quia capta ciuitate fugit cum viriſ bellatoribus
ſed caprus fuit a chaldeis eum inſequentibus: ad re
regem babylonis adductus: qui in conſpectu eius in/
terfecit filios eius ⁊ nobiles: ⁊ poſt hec eum exoculatũ
duxit in babylonem captum quarto regum vltimo:
7 2 parali.vltimo: ideo in fine concluditur: Et nõ fle/
ctetur neq; parcet neq; miſerebitur. k ¶ Etad po/
pulum. Hic conſequenter hieremias dat conſilium:
itauerint

⁊ pꝛimo oib generaliter dicens: le

1 net bi
Roomuir
ſe vbldar⸗

e cont
hnte 02

6 m .,,
gueltn lig⸗

enorui n
ſharte. 04l½
ifi
gluaqtlpo
erain

ufflciat
biͤſelugf cet

ioomning

glilng din

udicne ne
lci boclenn
winaict
ſücſtno differe
wſ imoſyn
nnüpnlin
ſeriͤſubdiß⸗

guite vi opp⸗
ſont 100
Gtermalic

ciop d⸗
Porchirn
eo adte ſ
nd⸗
valisſo
anſltnb
eantzlilli
glehubimtih
ulaln aueon⸗
urhienloſol
lrcinſtig
Punin anrſtai
end
loutclaulatrtv
nuuni. ee
diitags heuie
ho. Niencsde
ſonimdnenpiu
Atuenurn
hornihl
lu)oiloͤſb
t Enſe
r bſlnli
ln peſtro

ſenm ph
nſutdoni,
wimrſbiſ⸗
–
Muünri
Uni
n
honnt in
ſo:gdun
Nzpenl e
ane
um., ann
un
ulin.
(nepen
nm Muaber
Enramd
Lamnl,
Mrrovirurn
uſbamt
onn inſi
nperlen
g

nis. m

ſtũ eſt nõ differen

¶ Wieremie xyxij

in vꝛbe hac. continuando rebelliõem regem babylo-
i oꝛiet᷑ gladio ⁊ fame ⁊ peſte.qꝛ aliqui ſue
rũt occiſi:⁊ aliqui fame cõſt ũpti:⁊ aliqui coꝛꝛuptiõe ae

ris moꝛtui. n ¶ Qui aũt egreſſuſ fuerit. ð ciuitate uo

luntarie. o ¶ Et trãſfugerit ad chaldeos.ſe eis reddẽ/
do. p ¶iuet.
vua. gC i moꝛtis: Qui habitaueritĩ
ei aĩa ſua qi ſpoliũ nSS⸗ M

fame ⁊ peſte:qui aũt egreſ/

tã ſuã ſaluar̃. cete 1 . H
ſus fuerit et tranſſugerit ad

ra patẽt vſq; ibi:
r. t domuni re

Vti hiet: t erit ei aĩa ſua q̃i ſpo/
ſpecialter dicens: liũ. Poſt U. n. facieʒ meã ſr
Hadicane mae ciuitatẽ hãcin malũ ⁊ non
iudiciũ.i.celeriter ĩ bonũ ait dñs. In mau re

exequimini qð iu giſ bab ylõiſ dabit᷑:⁊ exurʒ
eã igni. Et domui regis iu

o ꝑꝑ fauore . te vbũ dñi domꝰ
do pp huorevl da: Audite pbũ dñi domꝰ

potentiã ꝑtiſ iniu
ſte: iõ ſubdit: Et 2 n
eruite vi ophꝛeſ. cate mane iudiciũ: ⁊ eruite
ſuʒz ꝛc. 18 Pꝛo vi opp̃ſſuʒ ð manu calum

Siee ſ niantis:ne ſoꝛie egrediat vt

Kecebarne cer ignis idignatio mea:⁊ ſuc/

ta ſcia. vi¶ Ecce cedat᷑:⁊ ñ ſit ꝗ extiguat pp
ego ad te.ſdeſtru maliciã ſtudioꝝ vꝛoꝝ. Ec

endã.

V .ℳ— –£% „
vallis ſolide atq; ceego ad te hitatriceʒ val
campeſtris. i. ad lis ſolide atqʒ capeſtris ait
te genteʒ iudaicaz dſis:ꝗ dicitiſ:iꝗſ pcutiet noſ
ne Ebn hi· ⁊ qs ingrediet᷑ dom nf̃as:
tur hic vallis ſoli Et uiſitabo ſr voſ iuxta fru

da zcapeſtris q: ctũ ſtůdioꝝ vioꝝ dic dñs
partim erat ſita i ct ſuccedã ignẽ ĩ ſaltu eſ:ẽᷣt
valle:⁊ pti imoõte deuoꝛabit oĩa iciruitu eiuſ

dicitis: qs pcutiet Deſcẽde ĩ domũ reg

nos. ↄfidentes de iuda ⁊ loqris ibi vbũ hoc:
fortitudine ⁊ puu q dices: Aũdi vᷣbũ dñi rx
ralitate muroꝛuʒ
ſʒ quia hoc nihil
valet oñʒ. iõ ſbᷣ

tu ⁊ hui tui ⁊ ppls tu ꝗ in⸗
dit᷑: 3Et viſita.

ſuper vos.ſ. ad malũ vẽum: uxta fuau tonus

b ¶ Studioꝝ veſtroꝝ.qꝛ ſtudioſe ⁊ ſciẽter oꝑati eſtis
malũ. Erſuccsds ignẽ iĩ ſal. e.i.ĩ domo ſaltlibani

quã iſen it ſalomon ad reponẽdũ arma ⁊ quecũq;

pcioſa. OD¶ Er deuo.oia ĩ circuitu eõ.qꝛ nabardã incẽ
dit domũ regis ⁊ domũ dñi ⁊ domos hieruſaleʒ:quar
to regum vltimo. Ca. XXII.

Pc dicit dñs. Hic hieremias ꝓphetat ð maio

dotes capitulo ſequẽti. Pꝛima adhuc in
duas:qꝛ pᷣmo ꝓphetat ↄ domũ regiã in generali:? õ a
liquos reges in Peciali⸗ ibi NMolite flere. Circa pᷣmũ diẽ
de mãdato dñi: b Audi verbũ daͤ il olũ aure coꝛ
poꝛis:ſʒ etiã mẽtis ⁊ cũ effectu opis. c
q.d. ſicut tu es ſucceſſoꝛ dauid in honore ita debes eſſe
in valoꝛe. O ¶ Facite iuſticiõ ⁊ iudiciũ .· iuſticia ẽ ſnĩa

iuſta:iudiciũ vero executio illi iuſticie q dʒ celeriter fie

chaldeoſ ꝗ obſidẽt vos:vi

tas dom hubreges ſedẽteſ

dauid. Hec dicẽ dñs: Judi

litudinẽ urbeſ ihabitabileſ

iuda ꝗ ſedes ſr ſoliũ dauid

res ſpecialiter:⁊ pᷣmo ↄ reges: ⁊2 pſeudo pꝛo

Rex iuda ⁊c.

ri:ideo ſubdit᷑: e rnbgar vi oppᷣfſũ cc. ⁊ aduenam ⁊
pupillũ ⁊c.nolite triſtare ⁊c.ꝑ h inuit ꝙ ibi fiebant talia
mala. f ¶ Si. n. facientes feceritiſ verbu iſtò.ſ.iuſticiã exe
quẽdo ⁊ iniuſticiã declinando: g ¶ Ingredient ꝑ poꝛ.do.
hui reges ⁊c.i.ꝑſeuerabũt in honoꝛe regio. h¶ Qo ſiñ

audieriti verbũ hoc.
, „ð ſ.dimittẽdo iiuſticiaʒ
nunn p boꝛtas iſtas. i¶ In memetipſo iu
ec dicẽ dns: Facitẽ iudici x eaioi-Hoſd
uʒ ⁊ iuſticiaʒ et liberate yi iurãtad hebꝛeos ſex
oppᷣſſũ de mãu calũniato to:deus autem nõ bʒ
riſ:⁊ aduenã ⁊ pp̊̊ ⁊ vidqu maioꝛem ſe: io per ſe

ipſum iurauit:
k.q ¶ Quia ſolitudie
erit domus hec.i.do/⸗

aʒ nolite ↄtriſtare neq; op
pꝛimatis iniqᷓ ⁊ ſanguinẽ
nocẽtẽ ne effundatis ĩ loco
iſto. Si eni faciẽtes feceritiſ
v̈bũ iſtud:igrèdient᷑ ꝑ poꝛ

venerat hieremiaſ:vt

de genere,dauid ſuꝑ thꝛo/ laad eſt monticuł in

mus regia:ad illã eni

patet i principio hu
capli. 1Salaad tu
michi caput libani.ga

num eius: ? aſcendentes aratals noria libl
currꝰ⁊ eqͥſipſi ⁊ fui ⁊ ppls exiſtẽs ⁊ ſic ad modũ
eoꝝ. Qũod ſi nõ audieriit nrb tedele haſer
v̈ba hec:ĩ mẽmetipſo iura Vl ſoliũ per modũ ca
ui diẽ dñs: q ĩ ſolitudine, pitis ſe habens ad ali
erit dom hec. Qꝛ hec diẽ̃ as regni ꝑtes: ⁊ non
itur hic galaad

dñs ſr domuʒ regis iuda:
Galaad tu mihi caput li-
bani.Si non poſuero te ſo

èt ſciſicabo ſr te ĩterſiciẽte,ʒ
viꝝ ⁊ arma eb:èt ſuccident
electas cedros tuas et pᷣci
pitabũt i ignẽ: & ptraſibũt
ẽtes miłte ꝑ ciuitatẽ hanc.
et dicet vnuſgſqʒ ꝓxio ſuo
q̃re fecit domin ſic ciuitati hebꝛei dicunt: Et pꝛe
huic grãdi:Et rᷣpõdebũt parabo.verbuʒ enim
Eo ꝙ dẽlinq̃rit pactũ dñi bebꝛarch hic poſitũ ẽ

bes inhabitabiles. hꝰ

dentes ⁊ vꝛbes in cir⸗
cuitu deſtruentes:

ſiiz: Print equiuocũ ad ſanctifi-
deeſ ⸗ doraucün decl care ⁊ pᷣpare: hebꝛei
alieos ⁊ kuierit eis. Nolite tamen videntur meli
us hic dicere:qꝛ chal/

dei qui hoc fecerunt non fuerũt ſancti ſed infideles: tñ ſcõʒ
tranſlationeʒ noſtrã poſſunt dici ſancti vel ſanctificati: nõ
foꝛmaliter ſed effectiue tantũ inquãtũ erant inſtrumẽta di
uine iuſticie que eſt ſancta. p
eius i:chaldeos ad interficiendũ paratos ⁊æ arma eoz.
3 ſuccidẽt electas cedros tuas.i. pꝛincipes ? nobiles ꝗᷓ
vocant᷑ hic cedri ꝓſequẽdo ſimilitudinem:qꝛ regna u ſi

„ „

gnatũ eſt nomine libani in quo creſcunt cedri. r

tpꝛe

ꝓ illa terra q̃ͥ e vltra
ioꝛdanẽ. = nö
poſueꝛo te ſolitudieʒZ.
ſubintelligit᷑ no cre/

enim impleuit deuſ ꝑ
chaldeos:hierim q e
rat caput regni ſucce

o ¶ Et ſanctificabo.

Interficientẽ virũ ⁊ arma

cipitabũt in ignẽ: qꝛ chaldei ſuſccenderũt ciuitatẽ. 8¶EtEͤ

ptrãſibũt gẽtes multe.poſt deſtructionẽ ciuitatis. t¶ Et
dicet vnuſquiſq;.admirãs de ciuitatis tã foꝛtis deſtructioe
v ¶ Et rñdebunt. attribuentis hoc virtuti ⁊ iuſticie diuine
pp peccatũ idolatrie. x ¶ Molite flere. Hic ↄſequẽter hie-

5*

remias ꝓphetat ↄ aliquos reges ĩ ſpeciali. Ad cuius intelle

ctum ſciendũ ꝙꝙ moꝛtuo ioſia rege iude ſucceſſit ei filius ei
