Gtanlnubim quia pauci ↄpatiue de iudeis fidem receperũt: iõ ſedt: medio po.mul.ãſi roj.faciẽtes loj fructiſicare:qð videmꝰ
umnale mhin l¶ Et relique.i.pauci comꝑatiue m ¶ Fratrum er. ipletũ p oꝛbẽ vniuerſũ: dño. fructificatio n. q fit
nchis)ine i.iudeoꝝ: qui dicuntur fratres chꝛiſti: qꝛ fuit ex eis ſmm virtute roꝛis nõ fit hũana ꝓui lentia: ſʒ diuina:iõ ſubditur
bchiftt carnem n (Conuertentur ad filios iſrł.i. ad fidẽ. xj;j. Que ñ expectat viꝝ ac. i. Et erũt relide.i.pᷣdicti aplłi ⁊
obicrin patriarchaꝝ qᷣ fuerunt filij iacob:alio noie dicti iſrael. diſcipuli: i Quaſi leo ꝛc. qꝛ ſic nõ ipedit᷑ leo a ↄſecutõe pᷣ .
on Hiti vel ad xij. apoſtolos ꝗᷣ dicuntur filij iſrl.i. chꝛiſti viden de:ſic nec apli a gẽtiũ ↄuerſioe:iõ ſubdit᷑: Qui cũ trãſierit
int tis deũ in humanitate ab inſtanti ↄceptionis: qꝛ vocaꝰ ⁊c. R xaltabit᷑ mantua i.ptãs aploꝝ:⁊ mutat᷑ hic mo
nis e tiab eo fuerũt p̃ ceteris tpe ⁊ dignitate: ⁊ qꝛ ad lr̃aʒ fue dus loquendi de tertia pſona ad ſcam: 1¶Sup hoſtes
agne ie⸗ runt de populo iſrlł: o ¶¶Et ſtabit. chꝛiſti ecclia qyrũcũ tuos.i demones qͥs fugabant ab idolis ⁊ coꝛpoꝛib'obſeſſis
n n q; pſecutionib' fuerit cocuſſa: p ¶ Et paſcet. filioj ſu m ¶ Et oẽs inimici tui iteribũt. qð põt intelligi de ſacerdo
linnnn os fidei doctrina n foꝛtitudine dñi. i. miraculis tibus idoloꝝ: vel de iudeis õ chꝛiſtũ obſtinatis:q deſtructi
nkrte e ofirmata: Marci vltimo. Pꝛedicauerũt vbiq; dño co fuerũt ⁊ captiuati ꝑ romanos in vltionẽ moꝛil chꝛiſti: ⁊ di
ns lant opante ⁊ ſermonẽ ↄfirmante ſequẽtib ſignis. que non ſcipuloꝝ e: q aliquos occiderunt:vt ſtephanũ:iacobum
ncbn ian. pñt fieri niſi virtute diuina: r ¶ In ſublimitate nois fratrẽ iohãnis:vt hẽ in actibus aploꝝ:⁊ iacobũ fratrẽ dñi
Bahre i dñi dei ſui. i ieſu chꝛiſti in cuius noĩe ĩ pꝛimitiua ecclia ſßm ꝓ dicit ioſephẽ.xx.libꝛo antidtatũ. n 4 Et ir. P Hic
Erußfeinn coiter fiebant miracula: ſue deitatis oſtenſiua. Et q; de ↄnñt oſtẽdit ꝙ pfect diſcipuloꝝ chꝛiſti ñ fuit virtute hũana
RL e gtilibus ples fuerunt cõuerſi per oꝛbẽ vniuerſũ:iõ ſub vtpote virtute rnon Smunltioni g auem modum cre
lah ſi ditur: s Et conuertentur. qꝛ nunc magnificabit᷑. ſ. uit lex machometi: io ſubditur: o ¶ Auferaʒ equos tuos
Enichliic; i nomen chꝛiſti:Uſq; ad terminos terre. t ¶ Et erit. de medio tui.i.virtute armoꝝ ⁊ ↄſiliuʒ nõ ꝓficies ĩ ↄuerſio
Libnſe Pic ↄñi remouetur dubiũ:poſſent enim iudei michee ne gẽtiũ: pQ Et pdam ciuitates terre tue ⁊c. i.ĩ foꝛtalicijs
mag cotẽpoꝛanei credere ꝙ eius ꝓphetia de aduentu chꝛiſti no erit ↄfidẽtia tua:ſed in ptãte diuina:p talẽ modũ loquit᷑
wuumli D pꝓpfectu adherentiũ ſibi:deberet cito impleri:io hoc re gacharias ꝓpha.ij.c. Abſq; muro habitabit hierlm pᷣ mlti
zibitoni, mouet dicens: t ¶ Et erit iſte.ſ.chꝛiſtus v ¶ Pax.· tudine hoium:a loquit᷑ de bierlm poſt ei reedificationeʒ ꝑ
ur. in dĩ in abſtracto per excellentiam: æ hoc mõ dicit apluj neemiam: vt videbitur ibi dño ↄcedente:⁊ ſic cũ dẽ. Abſqq
ſhemnc, ephᷣ.ij. Ipſe eſt pax noſtra qui fecit vtraq; vnu— muro 1n5 intelligitur ꝑ hoc deſtructio muroꝝ:ſed ꝙ nõ
iir lin i Aſſyrius cũ venerit in terr nr̃am ⁊c.q.d. nõ erit cito eſſent neceſſarij pꝓ defenſione ciuitatis. q ¶ Et auferà ma
in c iſta pax: ſed opoꝛtet pꝛius irã noſtram ↄculcari ⁊ deus leficia.·qꝛ idolatria a diuinationes 7 ↄſimilia aigoland

gentibus que non au
dierũt.ſ.pᷣdicationeʒ
gAgpoſtoloꝝ ⁊ doctoꝝ
fideliũ qui non cõmi
nantur penas tꝑales
ſed futuras ? eternas

NAnunciauit chꝛiſti ad-
, uentum: .
(er icrepat pplm icre
Aduuulũ:⁊ pꝛi ponit hec

increpatio: 2 *9ſolatõ
vt poſt vinũ moędi/
catiuũ infundat᷑ obũ
lẽitiuũ: ſequẽti caplło
ibi Ne leter. Pꝛima
in duas: da p icrepat
ppls vt ingrat de be
neficijs:2 vt irretitus
vicijs: ibi Audite tri
b'. Pꝛima in tres: qꝛ
pᷣ mltiplex dei benefi
ciũ recolit᷑: 2* falſitas
Karitniinis excludit᷑

ttas e ſur: dbl,
Indicabo. Circa p“m
di: a ¶ Audlite que
dñs lodt. q.d. ſunt di

bBurge. tu michea
C (Lontede iudicio
aduerſũ mõtes ⁊c̃.i.

mei. d ¶ Foꝛtis fun
damenta terre.i.regej

7 pp

Ra.ſa.exponit ſic: De

i quid dignũ. ʒꝰ ve

ligenter attendenda.

aduerſũ (bo2 ppli

pertinentia p pᷣdicationem apoſtoloꝝ ⁊ alioꝝ credẽtium
ſunt a gentilibus credẽtibus amota. r ¶ Et faciã in furo
re ⁊ indignatione vltionẽ.pene ĩ pñti illate ſunt medicine:⁊
ideo non dicũtur pꝛopꝛie vltio furoꝛis ſeu indignationis:
ſed pene gehẽne: ⁊ ideo de ipſis hic loquitur: s¶ In oib

Et pire faciã ſculptilia tua
⁊Z ſtatuas tuaſ ð medio tui
Et nõ adoꝛab vltra opera
mauuʒ tuaꝝ:⁊ euellã lucoſ
tuos de medio tui. Et ↄte
rã ciuitates tuas:et faciã in
furoꝛe ⁊ idignatõe vltionẽ

loibꝰgẽtibꝗᷓ nõ audierũt.

. Aduẽ q dñs lo ( vI.

Igqr: Surge ↄtènde iu
dicio aduerſũ mõtes:⁊ au
diãt colles vocẽ tuã. Audi
ant mõteſ iudiciũ dñi ⁊ foꝛ
tiã füdamẽta tre qꝛ iůdiciũ
dñi cũ pplo ſuo:⁊ cũ iſri di
iudicabi᷑. NPopule meus
qd feci tibi: aut ꝗd moleſt
ſui tibi:Rñde mihi. Quia
eduxi ie ð tra egypti:⁊ de
domo ßuientiũ libᷣaui ie:ct
miſi añ faciẽ tuã moyſen:⁊
aaron ⁊ mariaʒ. Popule
me mẽêmẽto q̃ſo ꝗd cogita
uerit te balach rex mo/
ab: Et qd rñderit ei balaaʒ
filᷣ beoꝛ dè ſeihim vſʒ ad
algalã: ut cognoſceres iu
icias dñi.Quid dignũ of

? pꝛincipes quoum =
officium eſt terram conſeruare: e ¶ Auia ludiclum dñi
cum vopul ſuo. oſtẽdendo ſuam benignitatẽ ꝑ beneficia
i ingratitudinẽ: ideo ſubdit: Popule meus ⁊c̃.⁊ patet
fFffæa vſcq; ibi: f ¶ Et miſi ante ⁊c.qꝛ moyſes erat dux ppli
aaron ſacerdos:maria ꝓphetiſſa:exodi.xy. g ¶ Memẽ
to q̃ſo qͥd cogitauerit balach. qꝛ cogitauit debellare pplm
= iüiilſrael ꝑ adiutoriũ maledictionis balaã ſuꝑ ipſũ:numeri.x⸗
xjij. h Et quid reſponderit ei balaã. dicẽs: Qũo male-
dica:cui nõ maledixerit dñs.numeri.xxiij.Et iteruʒ ibideʒ
Ad benedicendũ adductus ſum bñdictionẽ ꝓhibere ñ va⸗
leo. i( . De ſethim vſqʒ ad galgalã.i.de exercitu iſrł qᷣ tũc
erat in ſethim:numeri.xxv. ⁊ ꝓtẽdebat᷑ vſq; ꝓpe ioꝛdaneʒ
iuxta queʒ eſt galgala ex oppoſito tamẽ ĩ terra ꝓmiſſionis.

ſethim.i.quãuis ppls ürl in ſetbim

peccauerit peccato phegoꝛ:numeri.xxv.iñ dñ non dimiſit
eũ:ſed introduxit eum in galgalã que ẽ ĩ terra ꝓmiſſionis.
Kk. ¶ Ur cognoſceres iuſticias dñi.i.fidelitatẽ ead abꝛaa,z
ſſaac ⁊ iacob iplẽdo qð eis ꝓmiſerat. I ¶ Quid dignuʒ.
Pic ↄnñt excludit᷑ falſitas gratitudis:cũ dꝛ:Quid dignũ of/
ferã dno.ad reddẽdũ gratias ðbitajð tãtis bñficijs. m
Curuabo genu deo exelſo. habendo deuotõis ſigna cũ ma
la vita.q.d.nõ ẽ hec vera gratitudo: Eſaie p:Cũ mltiplica

—.——

Aiber

ueris oꝛationẽ nõ exaudiz. n ¶ Auqd offerã ei bolo
cauſtomata ⁊c.q.o.talib'ſacrificijjñ placat᷑ oe: qꝛ talia

Im ſe nõ ſt accepta: ſed ex fide ⁊ deuotione offerentis.
o ¶ Nuqd dabo pmogenitum meũ.q. d. hocnõ valet

qꝛ moꝛs inocẽtis deo nõ placet.vñ ⁊

feraʒ dño: Curuabo genu
do excelſo: Nungd offerã
ei holocauſtomata ⁊ vitu/
los ãniculoſ· Nũꝗd placa
ri põi dñs ĩ milib arietuʒ
an i mliis milibꝰ hyrcoꝝ
pĩguiũ: Nundqd dabo pꝛi
mogenitü meuz ꝓ ſcelere
meo:fructũ vẽtrl meiꝓ pec
cato aie mee · Indicabo ti
bi o hõ qꝗd ſit bonũ:èt ꝗd
Poñs reqrat a te. Atlq; face
re iudiciũ ⁊ diligère miſeri
coꝛdiã: ẽt ſolicitũ ãbulare
cũ deo tuo. Vòx dñi ad ci
uitatẽ clamat:c᷑t ſaluſ erit ti
mẽtibꝰnomẽ e. Auᷣdite tri
b. Et ꝗs àppꝛobabit illð.
Agdhůc ignis ĩ doᷣmo ipij:
thèſauri iniꝗtat: t mẽſura
minoꝛ irè plena. Nunꝗd
iuſtiſicabo ſtaterã ĩpiã:⁊ ſa
celli põdera doloſa:? In ꝗq/
b'diuites ei repleti ſũt inig
tate: ⁊ hitãteſ i ea loq bant
mẽdaciũ:⁊ ligua eoꝝ frau
dulẽta ĩ oꝛe eoꝝ. Et go er
go cepi ꝑcutere te ꝑditiõe

abꝛaam nõ pcepit

deus immolare fi
luium ſuum: geñ.

xxij. vt ſic imple
retur: ſed vt obe

dientia abꝛ
nifeſtaret. S

Indicabo tibi.
Pic conſequeter
veritas gratitudi
nis concluditur:
Indicabo tibi ho
mo qd ſit bonuʒ.
deo ꝑ ſe acceptuʒ
q ¶ Et quid dñs
requirat a te.pꝛo
gratitudine de be

neficijs tibi datis
P ¶ Utiq; facere
iudicium. i.habe

re iuſticiam non

tãtũ in habitu: ſʒ

etiam in effectu:
hoc ad omnes:

8Diligere miſe

lcoꝛdiaʒ. ad pau
peres: ⁊ dicit dili
gere: quia opera
pietatis non ſunt

meritoꝛia: niſi fi⸗

gnt ex charitate:
t ¶ Et ſolicitum

ambulare cũ deo
tuo.ideſt manda
ta eius diligenter
adimplendo.
v¶ Uox domi⸗
ni ad ciuitateʒ cla
mat. per me ⁊ ali
os pꝛophetas iſta

pꝛedicta: x ¶ Et ſalus erit timentibus. timoꝛe filiali:

ui eſt annexus charitati in via. y

Audite. Hic con

equenter arguit ppls de vicijs:⁊ pꝛimo de vicio frau
dulentie:2 de vicio fraterne inimicitie:in pꝛincipio ca-
pituli ſequentis. Pꝛims in duas:qꝛ pꝛimo arguitur cul
pa:⁊ſubditur pena:ibi Et ego.Circa pꝛimũ dicit pphe
ta: p nr , Sra iſrl generaliter vocem dvomi/-
tq
m

ni pꝛedictam: ʒ

uis appꝛobabit illud. coꝛde aſſẽ

tiendo ⁊ opere adimplendo: quaſi diceret:pauci tnul
li: ⁊ ſubditur cauſa huius impedimenti: a ¶ Adhbuc

ignis.ſ.concupiſcentie ardentis: b
i. in ipſa vxoꝛe ⁊ familia tota: c

tis.i.iniquitate eautſict „ Et menſura minoꝛ.ad

decipiendũ emẽteſ: e

re plena.i.vindicte dei pꝛouo

catiua. ſ¶Nuũquid iuſtifſicabo ſtateram impiam ⁊c᷑.
q.d.nõ:cum ſim iuſticie regula: loquit᷑ eni ꝓpheta in ꝑ

ſona oñi. cetera patent. g ¶ Et ego. hic conſequenter
ſubditur pena:cum dicitur: Et ego ergo.i.pꝑ pᷣdictam

fraudulentiam h ¶ Cepi pꝑcutere te ꝑditione i.capti

uatione de terra tua. Regnuʒ enim.x.tribuum ⁊ regnu

duaꝝ pꝛimo fuerunt afflicta multipliciter ꝑꝑ peccata
ſua:⁊ tandem captiuata:vnum per aſſyrios: aliud per

horü mnerſ
Aduerlari tui o
ſgitmeſſzlld
ſruit P
lcabis oliuan

(eumn oxpeimen

h: q(X

rrvgulng
gua ingecocle⸗
b Emu.

ſjte q. labo⸗
etuoſ ali come
entabibet.dtu
aunelic' a ſitibu
lasremanebis.
Et cuſodin
Hceptaamniri⸗

eſſimuyt hi ii

eg. tEtam

uſti wot

tbugeor. geno

Uuͤticolarreſo
ſed itcarnalt

uuplcsubdin
Udeente
itiond dd id

ykötenethicc

UarſcNoſeentue

A. ſrlü 1
MhHliſrladhoee

Aauta eſt: ad⸗
(Proppebit
Exud
frate
Ris ſu
ſatquicol in

Mmaturari
(

II (Pꝛecc

hintelt,

irultaiam.
nphoriceer

giüöſabcli

unſkiöſgui

inefaeiut
nmnlüſnand
ſiüifmaits.
mnaite
Nitari
lmmffutn

bdk
ehi

Mor Wua

don Rock
MAi
c wltir

Pher Ar
bon KSul
F 1

noh.
nän egum
ingd enu
tſt run
Radru

Lie munir

chaldeos. i (Tuc

poteris pꝛeualere
n ¶Et quos ſal

dan

ani Pcepta amri 7c. d

luzʒ:ſed ẽt carnali

ſio 2 oppꝛobꝛium totius populi.
- E mihi. Pic ↄnter arguitur popuł de pcco

niſtris expmit ſuã voluntatem:

—

medio ire tue ↄfùderis ab aduerſarij tuis. l
pꝛehendes. In hebreo habetur: Et attinges.ſ.aduerſa

rios tuos ducẽtes filios iuos ſecũ captos . m ¶ Et nõ
ſaluabis ð mãibꝰ
eoꝝ:quia eis non

deſ⁊ nõ ſaturaberis:ẽ᷑t hu

gancrig ol hes miliatò tua ĩ medio tui.Et
eis ſaluare interri gb hẽdes èt nõ ſaluabis
cientur aliunde. &et qs ſaluaueris:ĩ gladium
Tu ſemina dabo. LTu ſemiabiſ ñ me
aduerlſari tui col es: iu calcabis oliuã eno
ligẽt meſſez vel d⸗ vngeris oleo:et muſtũ ⁊ ñ
ſtruẽt. p ¶ Tu

calcabis oliuam.
oleum expꝛimen/
do: q (Et non

cepta amri ⁊ oẽ opꝰ dom
achab:et ambulaſti ĩ volu

vngeris pulmen⸗ blatib eoꝝ: uͦt darẽ te in p
ta tua inde cõdiẽ ditionẽ:⁊ hitãtes ĩ ea ĩ ſibi/
do: r ¶ Et mu lIũ: ⁊ oppꝛobꝛiũ ppli mei

ſtuʒ ⁊c.q.d.labo/ poꝛtabis. , E.
1 ꝛtabis. ¶ Capi. vII.
res tuo) al come „N
e bihete pin E mihi: ga faci ſu ſiẽ

famelic ⁊ ſitibun 4 colligit i autũno ra
dus remanebis. cemoſ videmie. Ron ẽ bo

(Et cuſtodiſti rr'ad comedẽdũ: pcòqs ſi-
cdſiderauit aia mea.

rijt ſẽs de tra:⁊ rect ĩ hoibꝰ

fuerunt idolatre
peſſimi:vt hẽꝛ. iiij

reg. t (EFtaam nõ é. Omnẽs ĩ ſanguie inſi
balaſtii volupta ciat: vir freʒ ſuũ ad moꝛteʒ
fuerutidolatre ſo venat. Maàlũ manuũ ſuaꝝ

dicũt bonũ. Pꝛiceps po
ſtulat: ct iudex i fddedo c᷑.
Et magnlocut᷑ ẽ deſideriũ

bus vicijs ſubditi
„ Ut darem te
ale ſue:et ↄturbauerũt eaʒ.

iĩ pditionẽ ⁊c iſtò

vt:nõ tenet᷑ hic ca AECEORg een 1122
tiue:ſed ↄſecutuue QNuii optim i eis ẽ qᷓi paliu
qꝛ captiuitas re/ ”M SWð
gni iirł ad hoc cõ
ſecuta eſt: ⁊ deri⸗

fraterne inimicicie:⁊ p plager ꝓpheta ꝓ gen-
tis ſue malicia dicẽs: a ¶ Ue mihi qꝛ fa.ſũ

ſicut qui col.in emoe inar eo ꝙ nõ pote . .
Nõ eſt botxꝰ ad comedẽ lũtate. e¶ Edu.me ĩ lucẽ. ↄſolatois: f

runt maturari:iõ ſi ubdit: b 1
dũ.ſ.aptus.In hebꝛeo ſic hĩ: actus ſũ ſicut q colligit ſi

cus.⁊ ſubintelligit malas:ita ꝙ comedi nõ pnt:iõ ſi ubdi

tur: c¶ Pꝛecoquas ficus.q pmaturantur: d ¶ De
ſiderauĩt aĩa mea.ſed ſupple nõ inuenit:ꝑ hoc ꝓpheta
metaphoꝛice expꝛimit in ꝑplo abũdãtiã mali ⁊ oefectũ
boni:iõ ſubditur. e

¶ Et ap

ſuper pccis tuiſ. Tuù come

bibes vinũ.Et cuùſtodiſti p filia ↄſurget aduerſuſ mr̃e,ʒ

Perit ſanct de terra. interfect

DMichece vif

aen ucomedes ⁊ non ſaturaberis.cibo ti eam. i miniſtri dure tractauerunt gentẽ ſubditam p iniuſt
bi oeficiẽte: k ¶ Et humilatio tua in medio tui.i. in ciam. m ¶ Qui optim in eis eſt.i.minmał: n ¶ Qua
ſi paliurus.i.herba pungitiua: o ¶ Et ꝗ

paratione ad nequioꝛes: p ¶I⸗
anxiãs pplm iniuſte. q

U

rectus.in com
ali ſpina de ſepe.pũgẽs
Dies ſpeculationis tue.i.capti
uitatis tue a pphetis

puiſe pꝛenunciate.

rus:è᷑t ꝗ reci quaſi ſpĩa de r
ſepe. Diẽs ſpeculatõis tue
viſitatõ tua venit. Nuũc erit
vaſtitas eoꝝ. Nolitẽ credẽ?
amico: ⁊ nolite cõfidere in
duce. Ab Ea q̃ dõmit ĩ ſinu

¶ Molite credere a-
mico.i.pſeudo ꝓphe
te: ꝓmittenti vobij ſe
curitatẽ:q̃ſi ſit vere a-
micus: S (Et noli-
te cõfi.in duce. i.rege
credẽtes ꝙ poſſit voj
ab aduerſarij liberar

„

tuo cuſtodi clauſtra oꝛiſ tui t ¶ Ab ea q doꝛmnit

qꝛ filꝰ ↄtumeliã facit pꝛi:⁊

⁊c̃.i.ab vxore pꝓppꝛia.
gq.d. tanta iminet vo

ſuã:nur aduſus ſocrũ ſua, bis miſeria ꝙ nullus

æ inimici hoiſ dõeſtici eius

poterit confidere de

Een Ho Oee alia perſona quantũ
Ego aũt ad dñʒ aſpiciã:ex cũq; ſibi ſit cõiuncta.
pectabo deũ ſaluatoꝛẽ me v Ego aut ad oñʒ
uz. Audiet me de me. MCé aſoleiam. Danenge
leteris inimica mea ſup me ciam: verbũ eſt ſphe

qꝛ cecidi. Cõſurgã. Cũ ſè

2 a te
deroiĩ teneba:dñs lux mea

ſe ⁊ ſuis ſimilibꝰ

in futurig tribulatioi

eſt. Iraz dñi pöꝛtabo: qm be x. Une lſt. o⸗
peccaui ei dònec cãz meã plrimo ppheta tedit
iudicet: ⁊ faciat iudiciũ me ad eius coſolationem

uʒ. Educet me i lucẽ: vide
bo iuſticiã e'.Et àſpiciet ĩ/
mica mea: t opiet᷑ ↄſuſiõe
que dic ad me: Abi èſt duſ
de tuꝰ: Oculi mei videbũt x

09
2.†

pᷣ denunciado capti/
uitatis terminationẽ

terminũ dei con

ſolationẽ: ibi Paſce
pplin. Circa pᷣ dicit

Te leteris inimi-

—

eã. NHũnc eri ĩ ↄculcatiõ, ca mea i. tu babylon
vt lutũ plateaꝝ. Diẽs: vt ne lercrij de cantluita
dificẽt macerie tue. In dis mãiby tuis. y ¶¶2 06

illa lõgẽ ſiet lex. In diè illa

ſurgaʒ. ꝑ cyrũ liberã
do:h. n.nõ põt intel-

.— ligi de captiuitate. x.
tribum q nõ redijt.

3ʒ ¶ Eũ ſedero ĩ tenebris.i poſtq fuero in

—

ℳ— △

poſti fuero in tribulatiõe capti
uitatis a Sie⸗ lux mea ẽ. afferẽs mihi leticiã : b ¶ JIra
eo inflictã mihi c ¶ Poꝛtabo. patienter:

dñi. i. pena ab eo inflicta n IOaI3OO. .
oDo. cãʒ meã iudicet. ↄ babylonẽ:lʒ.n. ſgnũ iuda fuerit
puitũ iuſte expte oĩne iuſticie:tñn h chaldei exedbai iiq vo

eb. de chaldeis fiẽdã ꝑ cyrũ? dariũ. g
ca mea i babylonia: h

n ¶ Erit in ↄculcati

0

⸗

Uidebo iuſticiã
t aſpiciet inimi

Et Pnr canfaſione rdig
erit confuſa. i ¶ Que dicit ad me. deriſoꝛie: WSS

deus tu. q· o. non põt te de captiuitate liberare. I¶ Ocu
li mei videbũt in eam.i.eius miſeriã. m ¶ Nunc i cito.
vt lutũ. ꝑp cyꝝ dariũ o ¶ Dies.

t edificent macerie tue.verbũ eſt ꝓ

a malis:iõ ſequit᷑: f es in ſanguine inſidiant᷑.qᷓ ſuppple veniunt: p
tes interficere iuſtos machinatoib' diuerſis. g ¶ Ma pperte alloquentis captiuitatem iude de reditu captiuitatis
babylonice:ſed quia pꝛopheta loquebatur longe ante capti
uitatem ⁊ eius reditum:ideo denunciat ꝙ terra iuda eſſet
pꝛius affligenda ꝑ regẽ aſſyrioꝝ dicens: q ¶ In die ülla. i.
tpe achag idolatre: r. ¶ Loge fit lex. qꝛ fecit deponi alrare
dñi vbi offerebantur hoſtie ßᷣʒ 2 iuſſit eas offcri ſuꝑ

lũ manuũ ſuaꝝ dicũt bonum.qꝛ qlis vnuſqſq; eſt talis

ſibi finis videt. h¶Pꝛinceps poſtulat. leuari extoꝛ

ſionẽ a ſubditis: i Et iudex in reddendo eſt.i.ſub re

iõ ſubdit᷑: k ¶ Et magn lo.ẽ deſi.ale ſue.i.rex ſuis mi

ge ↄſtituti ſtudent per iniuſticias ad ſatiſſaciendũ regi:
¶ Et ↄturbauerunt

ltare ſacrilegũ.iiij.regũ.xv. s

in die

illa.i. tpe cxechie
y553

—.

diterraneuʒ: 3 (Et

te. i.de monte ſyon
vſq; ad montem liba
ni:q eſt i termino ad/
lõari iudee. a ¶ Et
terra erit in deſolatio
nẽ ꝑꝑ habitatoꝛes ſu
os.i.ppꝑ peccatum a
chaę ⁊ alioꝝ regum

idolatrare pplłʒ b
Paſce er
ppheta denunciat po-
vpulo oↄſolationẽ poſt
reditũ captiuitatl ba
. bylonice: dirigẽs ſer⸗
monẽ ad deum dicẽs
b([Paſce pplʒ tuũ.
i.paſces. c ¶ In vir
ga tua.i.in directione
tua: eũ reducendo de
captiuitate babylõica
ibebtt⸗ tes ſolos
in laltu.i.ex tua pꝛo/
tectione poterunt ha
bitare ſecuri in ſaltu:

los qꝗ de captiuitate ven

eſdre: neemie. g ¶
audire pſi

—

timore pᷣuili:timentes a

is ꝑ pene medicinã. I

ad montem de mon/

idolatraꝝn: qui fecer̃t

pens ĩ puluere volutat᷑:

⁊uſq; ad te veniet aſſur:ẽ᷑t
vſq; ad ciuitates munitas
⁊ a ciuitatibꝰ munitis uͥſqʒ
dg flumẽ:᷑t ad mare ð ma
ri:è ad mõtẽ de monte. Et
cErra erit ĩ deſolationẽ pp
habitatoꝛes ſuos:⁊ pp fru
ctum cogitationũ eoꝛum.
Paãſce pplin tuũ in virga
tua:gregẽ hereditatis tue:
hàbitãtes ſolos ĩ ſaltu. In
mẽèdio carmeli paſcent᷑ ba-
ſan ⁊ galaad iuxta dieſ an
tiquos:ſjm dies egreſſiõis
tue de terra egypti. Oñdã
ei mirabilia. Vidẽbũt gen
tes: ⁊ ↄfundent᷑ ſuꝑ oĩ foꝛti
tudine ſua. Põet manum
ſr os:ures eoꝝ ſurde erũt

vbi habitant fere. vnde pᷣꝰ eſdre.viij.dicitur ꝙ eſdras non
petiuit equites a rege:oicens ꝙ in via ptegerent᷑ diuina pꝛso
tecione. e ¶ In medio carmeli paſcent᷑ ⁊c.i.ĩ loco fertili
f¶ Uidebũt gẽtes ⁊ ↄfũdentur. ſamaritani eni videntes il

erũt ꝓſperari:in reedificatione ciui

tatis ⁊ tẽpli ⁊ in alijs:fuer̃t mlłtũ pturbati ⁊ cõſuſi:vt hẽ.i.

ures eoꝝ ſurde erunt.i.declinabũt

itatem eoꝝ pᷣ inuidia qua toꝛquebunt᷑: ſicut ſer
nz

h¶ ¶ Bñʒ deũ nruʒ ñ ðſiderabũt.
deo puniri pꝑp mala que conabunt

facere pplo tuo renertẽti: ⁊ ꝑppꝑ iſta ad dei laudem aſſurgit
ꝓpheta dicens. i ¶ Quis deus ſilis tui. . d. nullus: qꝛ tu
es ſolus deus verus. ſSer aufers iniqtatẽ.a ſeruis tu

lon immittet. mutat ppheta mo

du loquendi de ꝛ2 pſona ad tertiam: m Ultra furoꝛem
ſuum.ſi perſeuerent in bono: talia.n. ſunt ſb cõditiõe intel
ligenda:ſicut dictum fuit diffuſe:hiere.xviij. Deponet iniqᷣ
tates noſtras qð erat onus nos grauans:
in ꝓfundum maris.i.faciet eas nõ apparere ad punitionẽ

Et pꝛoijciet

——

Wiber

filij achag: t(Uſq; ad te veniet aſſur.i. ſennacherib rex. ·⁊ reuertit᷑ ad loquendũ in ſcðõa pſona dicens: o ( Da
aſſyrioꝝ ꝗᷓ venit vſq; ꝓpe hierlʒ ad capiendũ eã: v ¶ Et
vſq; ad ciuitates mũitas. qꝛ vaſtauit in circuitu totã terrã
x QUſq; ad flumẽ.ſ.iordanẽ qᷣ eſt termin' terre pmiſſiõis
ver ſus oꝛienteʒ. y ¶ Et ad mare de mari.i.de mari mor
tuo vſq; ad mare me

bis veritatem iacob ⁊c᷑· i. adimplebis pmiſſioes factas
patribus nr̃is:que tunc implende erant:2 mogo iplete
ſunt in domino ieſu chꝛiſto: cui ẽ hono: 7 gloꝛia in ſe⸗
cula ſeculoꝛum. Amen. ¶ In capitulo. vij. vbi dẽ

in poſtilla: Ma⸗
— „, „ luz manu ſuazz
Lingẽt puluerẽ ſicut ſerpẽ dicũt 4 AGdi
tes: velut reptilia fre ptir i nos
babunt᷑ de edibꝰſuis. D 2 Mnu
minũ deũ nr̃um nõ deſide

ninu den nrum ide manuum ſuaruz
rabũt: timebũt te. Quis cc̃. in hebꝛeo ſic
deus ſilis tui qui aufers ini babetur: Super
ꝗtatẽ: ⁊ trãſis pccm̃ religa manuum ſuaruʒ

malũ vt bene fa⸗

rũ her editatis tue: nNon i⸗ ciant: pꝛincipes q;
mittet ültra furoꝛẽ ſuũ:qm̃ rit a iudex in rc
volens miſericoꝛdiã ẽ. Re ſendo en ren
2 . =. . era
uertet ⁊ mißebitur nf̃i. De malicia populi,
ijciet in ꝓfundũ maris ola tĩa intẽdebãt red
peccata noſtra. Dab virtu Gere hons remu⸗
. „mneiſr.„ I erationis intan
unn iacob miſe icoralem tũ pncepoque
bus noſtris a diebus anti remunerari aliqᷓ

— iniebat ꝙ ſic. Si
Expplicit Micheaſ ꝓpha militer qlibet ma
gis tẽdebat i deſi

Aerium ſuum ẽt
contra iuſticiam: ⁊ ſic perturbabant eam de quo cõclu
it. Et perturbauerunt eam. ſcilicet iuſticiam.
eodẽ ca.vbi dẽ i poſtil. Dabis veritatem iacob.
Alttendẽdũ ẽ q̃re petiuit veritatẽ ¶ Additio.
dari iacob ⁊ miſericoꝛdiã abꝛae:cuius ratio vi
detur eſſe. Nam abꝛaee pmo fuit facta ꝓmiſſio
de chꝛiſto venturo cuʒ iuramento:vt habet᷑ gen. xxij.
hoc fuit per miſericoꝛdiam quoniam nulla merita hu
mana ſufficerent ad hoc de condigno: vnde talis pmii
ſio ad miſericoꝛdiam ptinet:iõ dicit: Dabis miſericoꝛ

6

diam abꝛae.ſed facta huiuſmõi ꝓmiſſione: ia de debe

bat implere pᷣdicta ex veritate:⁊ iõ dicit: Dabis verita⸗
tem iacob.qꝛ iam facta erat ꝓmiſſio miſericoꝛditer ipi
abꝛae: vt dictum eſt:que quidẽ ꝓmiſſio vallata fuit iu
ramento:⁊ ideo ſubdit:Sicut iuraſti ⁊c.

¶ Poſtilla fratris icolai delyra cũ additõib' au
li eᷣi burgenſis ac replicis magiſtri Matthie doꝛinckł

4

ufegi
aftviserp⸗
ſratntſih
nlimnnto: bi

ſgi ſ

ſuun gpblan
ziaduenuum te

Gaſrior.141
Giſni

cmhaſar:

buileiit⸗
ijneg in e
ii
enezdicateiq
ihraeddi plo
RNinp ibr
bacſfrisduce⸗
berärincaptuu⸗
len. Secd lü
leſcipleppbe

tuittpib oglhe
Ahe! gchie

iuch cope
ſeicheio hzfu

boo ſapupo
ſumi fiueillus

Nogl. Nöide;
inlond. Buͤre
Nlil inclig⸗
i um Aa

gothsndün⸗
dcnevniſtepn

pheta pphetan
tpeexechiem
chensſiguhn
ltt. d(Sic⸗
lufine huß lect

(ailylbeͤ

mnidit ofirma

Pdiritptextu

lzin önciot
hin pphetie⸗
Nidemortefeg

(on ndern
hſfneigkkde a

nnneilsad pe
Aboereſz⸗
aiegturdem
ſeilifgiden
rungfuttpig
Nlodeabn
dnumgdiſlde

ſiirqiulwan

17

ſ. gturſg

ge echiit
de ege
alunnl
n muzen
da Rakn

un Eim

n meni
ſluh
d Kri

riben
oinint
tbeeun anit

smiae
üitbuctminen
upno tſen
mworvt babet ginn
——
Nnäigo r,
nn: den
õä
run Dten
uum

lmnd A

iti Mtinmi

mſeen
Mii

cheas ſur .

inrẽdit ↄfirmare

ſtructa fuit:vñ qõ dẽ: e

. Mꝛolo. in Maum

it expoſitio plogi in Naum ꝓpheta.
Aum ꝓphetam ⁊c. Iſte plogus diuidit᷑
in tres partes. In pꝰ tps editionis pphe-
tie tangitur. in 2 notatur eoꝝ demeritũ
H el pccm contra quos pꝛophetia editur:
bi
Sed cum pabya — ,
tores vc in 3ex ¶ Incipit pꝛologus in Na

ue finis pꝑ quem a
pphetal: ibi Jaz Aũʒz ꝓpham
eni. x. tribus ꝛc. anñ aduentũ re
Item in tagut I gis aſſyrioꝛuʒ
duo. ſ. tpis expꝛeſ ppluͦ; iſrael
ſio: ⁊ expꝛeſſioni ind iſt
confirmatio: ibi captiuu i luaʒ

Dicit igit: ¶ a bꝛeoꝝ traditõ ↄfirmat. Si
Nanan pphetam gqdẽèʒ ĩ fine hur lectõis pꝛè⸗
is allynoy iſal. glcti regis aduẽtũ idẽ pꝛo
manalar: I¶ b Pha anuciare mõſtrat᷑. Sʒ
OQui ppluʒ iſtacẽ cuʒ bitatoꝛes niniue: iona
iiij reg xviij ¶ citeritũ ciuitatis pᷣdicãte:ne

adei ppere diuia ira denũciatũ ĩteritũ
dĩ inra eodẽ plo luſtinerẽt:pccõꝝ ĩpietatiſ

go: Jã. n. x. trbuj penitẽtiã egiſſẽt:accepta di
ab aſſyriijs ducte mißicoꝛdia:grauiõibſe cri
ſein eriiv mib'iplicueft qua ð cã me
delt ivſe ppbe orat. ꝓpha ſpũ̃ ſcõ plen
tauit tpib ioatbe iudiciũ di ãqnũciãs:ita locu

achag: 1 efechie lẽ: De gelans:⁊ vlciſcens
ſg aaae⸗ g. dñs ẽ ⁊c̃. Jʒ.n. decẽ tribꝰ

ſitam i fine illius captiuitatẽ ſub eçechia re⸗

plogi.ſ. Nõ idey ge iuda:ſub qͥ ẽt nũcĩ ↄſo-

zord6 . R re ſatõe ppli traſmigrati⸗ adũᷣ
la ia nad ali ſũ niniuẽ viſio cernit. Mec
qð tps nõ qtũ ad erat pua cõſolatio tã his ꝗ
omne: vñ iſte pꝛ iã aſiyrijſ ſuiebãt qᷓ; religſ
pheta ꝓphetauir q ſub egechia ð tribu iuda
tpe exꝛchie ͥ mi · heniami ab eiſdẽ boſtib
uit. at ob idebãt᷑: vt audiret aſſy
in fine buy lectio rios q́z a chaldeiſ eẽ capie
nis.i. h' libꝛi: hic dos:ſicut in ſequẽtib libri
hbdemõſtrabit᷑. ¶ Sciẽdũ

ð dixit ꝑ textuʒ. cOigSi:
iri P, ininiue i nfa ligua de he-

Sed in pᷣncipio

puius pphetie a bꝛeo ſpecioſaʒ ſonat. Spe

git de moꝛte regi
aſſyrioꝝ:nõ ergo
in fine agit᷑ de ad
uentu eius ad pꝛe
liũ. Ald hoc reſpondent quidam ꝙ de ouobuſfit ſermo
by eni agitur de moꝛte ſennacherib qᷣ obſedit hierlm:in
fine autẽ igit᷑ de aduẽtu alteri ad ugnã añq niniue de
Pꝛedlti regij.nõ itelligitur
de illo de cupmoꝛte hẽ i p ca.vñ ꝓpha nõ loquit᷑ re eo
dẽ numero i ill ouob'locis.ſed rex aſſyrioꝝ fuit ſalma

cioſus aũt hic mũdus dẽů.

naſar ꝗͥ iudeos.x.tribuũ captiuauit.iiij. reg. xviij. de
iſto agitur naũ.iij.a.ibi: Uox flagelli ⁊c. ibi. n. öſcribit

aduẽt regis ad pugnã. Itẽ rex aſſyrioꝝ fuit ſennacherib qᷣ
obſedit hierlm. iiij.reg. xviij.⁊ eſa.xxxvj.de quo loquit᷑ hic
in pꝛincipio:de cuius moꝛte hr. iiij.reg. xix.⁊ eſa.xxxvj.g.
Qui ſic exponũt: dicũt ꝙ illa lr̃a:Siquidem ⁊ac.ſuꝑfluit ⁊
dicit hiero.q dicit infra eodẽ: Jaʒ eni x.trib' ab aſſyrijs

ducte fuerãt i captiui
. tatẽ. In hiſtoꝛijs aut
Vñ ⁊ apð grecos colmos vbitagit hiſtoꝛia qn
ab oꝛnatu nomen accipit. narſte en
Et qcad nuc aduerſu nim Eoathã exoꝛſus eſt
ue dꝛ de mudo ſigun aliter phetarenaum de bel
5ỹdicariſentiam. Quã ob cheſei de rriibu ſymes
cãʒ ⁊ aſſũptio quã ſeptua- 3 niniuẽ pᷣdicẽs: Dec

gita iterpꝛetes dict Alede nere
apud hebꝛeos maſ quã ꝓgredienteso te
ſa ponit.i.graue onus: eo impabut mũuũdo. Et

ꝙ cũ aduerſus quã ꝓphe hiero.ſr̃ naũ dicit he

tat pᷣmat: nec ſinat eleuare rodotũ dixiſſe ſbuer/
c;.Si ſanm niniuẽ a rege me
ceruicẽ. Simulq; hoc atiẽ doꝝ tpe ione.de euer

dẽdũ:qꝙ hec ipᷣa vl aſſũptõ ſõe q;; finali niniue pᷣ
vl onuĩ vl põe ꝓphe viſio dixit naũ ae ern
ſt. HNö. n.logi ppha ĩcxta in niſabarez fopin
ſi:vt mõtan/c pᷣcillia maxi dauit eam facto piter
millaq; deliberant:ſed qð ne

rant: led ꝗᷣ terremotu 27 igne de
ꝓphetat liber ẽ viſionis in ſublimi emiſſo:dð q in

telligẽns vniuerſa ꝗ loꝗt: ſane Jackf ihnn
⁊ põd hoſtiũ ſacietis ſuo qãs nõ faciet inocẽtẽ
pplo viſiõʒ. De ↄſũmatõe oñji tepeſtate ꝛ fbine
itaq; mudi ſy anagogenã vie ern iñ Hʒ aliã lr̃am
ſolationẽ ſcõꝑ ppbeiia te legit ib ncanans
xit:vt q cuq; ĩ mudo videt: ſ cꝛipſit pꝰ captiuitatẽ
q̃i pᷣtereũtia ⁊ caduca cõtẽ oecẽ tribuũ ſpᷣ exechi⸗

a dũ vaſtaret᷑ ab aſſy
rijs tra iuda:in qͥ pꝛo
phetauit plenp de de⸗
ſtructiõe aſſyrio in

nant:⁊ pᷣparẽt ſe ad iudicij
dieʒ. Abi vltoꝛ aduerſum
vires aſſyrioꝛuʒ affuturus

eſtdominus. lſolationẽ getis ſue.
Explicit pꝛologus. Inci Scom hoc diſtigua⸗
pit argumentum. mtps ᷣ ꝓphetare in
cepit:⁊ tpᷣs qͥ libꝝ ſcri

Aum oↄſolatoꝛ oꝛbis
nterpꝛetatur. Incre
at ciuitatẽ ſanguinum: ?
poſt euerſionem illius loꝗ

pſit:⁊ ſic regla hiero.
n hẽbit iſtãtiã:nec la
ſuꝑfluit: nec ſequenti
lr̃e ↄdicit: f ¶ Se

—

tur. Ecce ſuper motes pe- hebrartn pe⸗
des euangelixanlis ⁊ ãnu expmit peccatũ eoꝛuʒ
ciantis pacem. ſimpliciter z qᷣs edit᷑
¶ Explicit argumentum. phetia:2 oſtẽdieur.
H cã editiõis ↄ illos:ibi
g ¶ Qua de cauſa.
pꝛophetauit enim cõ

tra niniuitas pꝛopter recidiuuʒ illoꝛum poſt pꝛedicationẽ
ione. b ¶Ja eni decẽ trib. Ecce tertia ꝑs plogi.ſ.ad qͥd ʒ
illo edit᷑ pphetia. ſ ad cõſolarionẽ decẽ tribuũ: ÿ igitur no
tat᷑ cõſolatio ex editiõe ꝓphie niniuem.: magnitudo alo.
latiõis:ibi Nec erat ꝑua ↄſolatio. Dicit itaq;: h ¶ Jam
eniʒ.x.tribus ⁊c̃.iiij.reg.xviij.cetera plana lunt.

Explicit qualiſcũq; expoſitio iſtius plogi.
F5F5 4

. H

Poñnila fratris Nicolai de lyra ſup ꝓphᷣaʒ naũ i cipit. tota nocte: in debellatoͤe exercitſiſare venit in tempe cmmnlilnot
Uereus niniue. Pꝛophetia Naum r. ſtate: Judiciũ.v.Et ſimiliter in debellatione bbilſn. nilſiuin
in ouas ptes diuidit. ſ. pemiuʒ tracta rum oꝛante ſamuele: pꝛi regũ vij. ꝛ in plurib' alijs lo ugekiuann
tũ: q incipit: ibi Oñs emulatoꝛ. In ꝓlogo cis hẽ ſimile. l ¶ Et nebule uluis pedu eius.ex vento hunahnuun

* tangitur materia huius ꝓphetie in ge turbinis eleuatur puluis obicurãs agerem ad modũ ne/ lunit bulu
ne⸗ bule:7 decdere guame
— — = —2 „ „.⸗„ ex dei pedibus: g:· (Liuulen .
cum dẽ: a ¶ Onus ncipit Naũ pꝓpha. C.I. iffir
Mnue Incipit Nauũ ꝓpha. C. . ſſirmt & baſ ? carmelus Pecdit extera g ms

niniue. i. pph HNůs niniue. &t flos libani elãguit. M Ilum modum lo mitbl.
malo pene vẽtaro ſu ., 4 An elaguil. 4100 nendi ꝙ dẽ eſai ecnim
ernlmm: Kouroent LQiber viſiõis tès ↄmoti ſt ab eo:t colles uenqla oꝛ eſale⸗ —
fuit ione tertio niniui naũ helcheſei deſolati ſt. Et otremuit rra ſedeseſt: 7 terra Pohuſitey
tis ad pᷣdicationeʒ io Dñs émula/ a acie el:z oꝛbiſ: oẽs hba ſi cabellũ pedu me (um eligen

nam ↄminat: ſed a· diñs vlciſcẽſ dñſ ⁊ hñs ſuꝛo gnatõis ep qs ſtabit:⁊ qlre kanziluck ſun blurntf
poſtea redierũt ad vo rẽ:vlciſens dñs ĩ hoſtes ſu ſiſtet ĩ tra furoꝛis e⸗ Indi tue:icut pʒ * el 5
mitũ: deus deſtruxit os: ⁊ iraſcẽs ipſe ſimic ſuiſ gnatid ed effuſa ẽ vt ignis: xiiij. de En Erte

niniue regnũ p nabu· Boͤmin paties èt magnuſ et petre diſſolute ſij b ko
f 8 Et olute ſũt ab eo. bꝛo. n ¶Et oia ſ ogtmns
cho. rege chaldeoꝛu, foꝛtitudie: ᷑t mũdãſ non fa Boͤn dñs ⁊ ↄfortãs in die flumina ad deſer iymulim.

hac deſtructionẽ bp- CandELEe d 0 . e 4 1 ſiẽ en
dirit ppheric ſctuſ ciet inocẽtẽ. Dminĩtẽpe tribulatiõie: ⁊ ſciẽs ſpłräs eumn ſeduuend ſe er
tobias. xij. capi. 2 de ſtate ⁊ tbie vie e: et nebule ĩ ſe. Et ĩ diluio pꝛetereüte um ioꝛdanis: ita mickhig
adnuur hanm puluis pedũ e. Incrłpãſ Pſũmationẽ lacietloci el:⁊ pone⸗ oia fluſaꝑ. anſtintſ
ttoꝛ cum dẽ: b i mare 7 exſiccãs illð: et oia umicos ei pſequẽt tenebre ſiecnnn R ſtb 65 Ultammt1 du
ber viſionij nauz hbel flumia ad deſertũ deducce OQũid cogitat contra dñʒ “
cheſei. ita ꝙ notiſicak ſt loca vberrima. ſbt
exrnoieci dꝛ: ſc 5 (Eρfos lba, elibdin
Naum. qui interpꝛetatur conſolatoꝛ: æ ↄuenit ſue pꝛoppe ni elanguit. vbi ſolet eſſe viroꝛ continuus: hoc tpehe Pterint hiett
tie: quia deſtructionẽ aſſyrioꝝ denunciauit ad ↄſolationeʒ lie fuit ex ſiccitate inducta diuina virtute tribus annis ortitudien
x.tribuũ q̃ ꝑ aſſ yrios fuerant captiuate:a duaꝝ tribuũ q p z menſibuj. vj. iacobi v. q ¶ Montes cõmoti ſũt ⁊c̃. tudie hi Gie
eos fuerant mltũ afflicte tpe eechie.Itẽ ex loco natiuitatij hoc frequẽter apparet in terremotibus. Oia iſta ſunt iĩ ſamdcn ab
ſue cũ dĩ: helcheſei. 3 ex officio ꝓphetandi no ſolũ verbo ducta ad oſtendendũ magnitudinem virtutij diuine:iõ mio “
ſed etiã ſcripto: cũ dẽ: Liber viſiois. Iʒ n. xij pphete ſint col- concluditur: r. ¶ Ante faciem ey indignationis qs ſta ęx din .
lecti ĩ vno volumine: tñ Pphetia cuiuſlibet poſſet dici vnꝰ bit.q.d.nullꝰ. Ss Indignatio e'effuſa ẽ vt ignis. hoc inn ſtem
liber ptialis. O ¶ Dñs emulatoꝛ. hic incpit tractatus: in a in lhue ſioe ſodome ⁊ gomoꝛꝛe igne ſulphurij lie i
. elus diuine iuſticie declarat᷑: ꝛ ad ꝓpoſitũ applicit᷑ x ¶ Et petre diſſolute ſunt ab eo. ex vehementi igne re tlnde ,
ibi Bon oñs. Pꝛiꝰ ĩ duas qꝛ pᷣ põit᷑ rigoꝛ diuĩe iuſticie ad ſoluut᷑ lapideſ:vt patet in calce. v ¶ Bonus oñs. hic aodomids
pũiẽdũ.2 vigoꝛ ſue potẽtie ad exequẽdũ:ibi Dñs in tẽpeſta ↄñt illud qð dcm̃ eſt de rigoꝛe diuine iuſticie: ⁊ vigoꝛe P inplcd
te. Circa p“ dẽ: d ¶ Oñs emulatoꝛ.i.iraſcẽs ſeu vindicte ſue potẽtie ad ꝓpoſitũ applicat᷑ in punitione regni aſſy ien chofi
appetitoꝛ ) peccatoꝛes obſtiatos. Emulatio.n.aliqñ ꝓ ira rioꝝ:in qͥ metropolis erat niniue: ⁊ diuidit᷑ in duas ꝑe tahngnen
põit: ſiẽ eęechielis.viij.Erat ſtatutũ idolũ eli ad ꝓuocãdũ tes:p ponit᷑ vnius regis.ſ.ſẽnacherib punitio:ꝛtotius 3
emulatoeʒ.i. dei iraʒ: vt ibidẽ dem fuit. In hebꝛeo hi:Dñs regni deſtructio:ca.ſequenti. Pꝛima in duas:qꝛ pcirca 8 in Enn
accenſus.ira. n. duplicit diffinit᷑ a ppᷣis:vno mõ mãliter ſic ſennacherib ponit᷑ vltio diuina: exultatio in terra iu aronae
Ira eſt accenſio ſanguinis circa coꝛ. ⁊ ſic dicitur in hebꝛen gda:ibi Ecce ſuper montes. Ald intellectũ pꝛimi ſciendũ an le 8
Dñs accẽſus.ſ.ira.Alio mõ foꝛmaliter ſic: Ira ẽ appetitus ꝙ ſicut habet᷑ quarto regũ. xviij.ſennacherib venit i iu nage vnna
vindicte. ⁊ ſic hʒ tranſlatio noſtra:Dñs emulatoꝛ.i.vidicte deã:a de lachis miſis rapſacen in hierlm ad terrenduʒ wan tecrerid
appetitoꝛ:vt dem̃ eſt. Sciendũ ꝙ paſſio ire nõ eſt in deo ꝓ egehiam ⁊ ſuũ pormnleckren ethiopũ iuadente terrã ſẽ nin zanco⸗
. ale meraſheatree ad modũ irati ſe habet qñ punit: nacherib:ↄpulſus fuit dimittere iudeã ad defendenduʒ ae umſutz
iõ ſubdit᷑: e ¶ Et vlciſcens dñs.i.puniens ⁊ repetit᷑ pᷣdicta terrã ſuã:ſed habita victoꝛia redijt in iudeã ad deſtruẽ luid ſugs ſi
ſententia pluries:cum di: Ulciſcens oñs ⁊c᷑ ad maioꝛem af dũ hierlm:⁊ tunc angelus dñi ꝑcuſſit in exercitu ep. h illeffican,
firmationem diuine vindicte: ↄ peccatoꝛes obſtinatos: xxv. milia bellatoꝝ:⁊ ipſe cũ paucis fugit ad trã ſuam: nr iieo l
f¶ Ons patiens. qꝛ non ſtatim punit peccatoꝛes: ſed expe vbi interfectus fuit a filijs ſuis. iiij. regũ.xix. ⁊ ſic cõfoꝛ tpulchꝛün
pectet eoꝝ penitentiam:vt ſequens punitio iuſtioꝛ oſtẽdat tatus fuit egechias cum populo ſuo: ⁊ ſm hoc dicitur: Puluafaet
g. Et magnus foꝛtitudine.q.d.talis expectatio punitiõcis v Bonus oñs confortans. ſ.exechiam ⁊ ppli ſuũ: un wpulo ero
no eſtex defectu virtutis. h ¶ Et mũdãs non faciet inno xIEt ſciens. ſcia appꝛobationis: y¶ Sperates in ſe. lrti, .
centẽ.i.peccatoꝛes obſtinatos non dimittet tranſire ſine de i ecechiam ⁊ eſaiã ⁊ alios iuſtos ↄ ſennacherib de diui .r Eec
bita punitioe:ac ſi eſſent innocentes:ↄtinuando ad pceden no cõſfidentes auxilio: 3 ¶ Et in diluuio pᷣtereunte. i. Miucee⸗
tia. Uel aliter: „b Et mũdans.peccatoꝛẽ penitentẽ a cul in foꝛtitudine exercit ſennacherib: ſᷣm ꝙ dẽ eſaie.viij. nsdgrpen
pa: i ¶¶Nõ faciet innocentẽ.ſ. libeꝝ a pena: qꝛ pene ſũt q. Adaducet dominus ſup eos aqᷓs fluminis foꝛtes 1 mul⸗ hn nlitca
dam medicine peccatoꝝ purgatiue. F Dñs in tempeſta tas:regẽ aſſyrioꝝ ⁊c᷑ʒ. ⁊ ſequitur ibideʒ. Et ibit ꝑ iudam uſtikcun
te. Pic ↄñ̃i oſtenditur vigoꝛ diuine potentie:cũ dẽ: Oñs in inundãs ⁊c. ⁊? ¶ Conſũm tionem faciet.i.deſtructõeʒ ngetinden de
tempeſtate ⁊ turbine vie eius. i.ſic ↄſueuit venire ad puniẽ p angeluʒ: vt dem eſt. a ¶ Quid cogitatis contra do/ Erlteantri⸗
