do q̃ſi ſenib ⁊ iudicib ppli

3

nio alicui niſi dicat ſe vidiſſe. t

⁊ ↄdemnauerũt eã ad moęꝛ

tem. Exclamauit aũt voce
magna ſuſãna:⁊ dixit:Dè

etne ꝗ abſconditoꝝ es co/
gnitoꝛ:q noſti omĩa anteq;
fiãt:tu ſcis qm̃ falſũ teſtimo

niũ tulerũt ↄ̊ me:⁊ ecce mo

rioꝛ:cuʒ nihil hoꝝ fecerũ:q̃

iſti malicioſe ↄpoſuerũt ad
uerſuʒ me. Exãqudiuit autẽ
dñs vocẽ ey. Cuůnqʒ ducẽt

ad moꝛtẽ:ſuſcitauit dñs ſpi
riuũ pueri iunioꝛis:cui no/

men daniel: èt exclamauit

voce magna: Mũuduᷣs ego
ſum a ſanguĩe hul.Et con

uerſus oĩs pplus ad eũ di/
it:qs eſt iſte ſermo: quẽ tu

locur es:OQui cuʒ ſtaret in
medio eoꝝ ait:Sic fatui ſi
lij iſrl nõ iudicãteſ.neq; qðᷣ
verü ẽ cognoſcẽtes:odẽna⸗
ſtis filiaʒ iſrael? Reuertimi
ad indiciũ:qꝗa falſũ teſtimo
niũ locuti ſunt aduerſus eã
Reuerſus ẽ ergo pplus cũ

feſtiatiõe.Et dixer̃t ei ſenes

Aeni ⁊ ſede ĩ medio nr̃m:
Et idica nob:qꝗà tibi de de/

dit honoꝛẽ ſenectuil.Et di/
eni ſcia einitate mẽſu/
rat᷑:iõ ita cogſcit fſurua
rag ſiẽ pᷣſentia. a( Erx·
audiuit. Pic ponit᷑ ſu
ttuoꝛ ꝑtes:qꝛ pᷣmo po

xit d eos daiel:ſepate illoſ
ab iuicẽ pcul:⁊ diiudicabo

ſanne digna liberatio: a diuidit᷑ i qua

t illũ quidem nedui/

mus ophendere quia
foꝛtioꝛ nobis erat.tã-
ÿ iuuenij exiſtẽs:ꝛ noso

aüt ſenes v ¶ Panc
aũt cũ ↄpᷣhen.iterro.
qſnaʒ eſſet ado.⁊ no.
indi. nobis. hoc autẽ
dixerunt ne quereret᷑
ab eis ds eſſet adole/

ſcens 1 ꝑ hoc poſſent
deßhendi. x Ser⸗
didit. Hic deſcribitur

ipᷣius ſuſanne iniuſta

ↄdemnatio: q oſtẽdit
ex duobus.ſ.ex ppli

ignoꝛantia qui credi

dit ſenib ppter etateʒ

7 auctoꝛitatẽ eoꝛum

abſe; diligeti exami⸗

natoe: ꝓpter qð de hꝰ
infra depᷣhendunt a

daniele vbi dicit: Sic
fatui filij iſrł ⁊c᷑.ex hꝰ
habet argumentu: ꝙ
ꝓ nlla etate vł aucto/
ritate ſeu ſactitate de“

bent applicari teſtes i

cauſa crimiali maxie
ſine diligẽti examiati

one. Secũdo oſtẽdi᷑

cõdẽnatio iniuſta ex

ſuſanne inocẽtia cuʒ
de: yII Exclamauit
aũt vo.ma.ſuſanna.

ex coꝛdis affectu ?⁊ cG

ſcia pura: 3 ¶¶ Deus
eter. q abſco.es cogni

toꝛ. qꝛ ipe ſoluj nouit

ſecreta coꝛdiũ. Diuia

aliqua pena in lege. r P

ctoꝛitatis ⁊ ſanctitatis ſit:a hoc ẽ qð dẽ hic: k ¶ Con/
ſurgẽtes aũt puo pᷣſbyteri.q erant iudices ⁊ ſacerdotes
populi. ohank man ſuas ſuꝑ caput eius. Iſte
eni erat mod' iurãdi ↄtra ꝑpſonã ↄdemnandã ad moꝛtẽ
vt teſtes ĩ iurãdo ⁊ teſtimoniũ ꝓferẽdo ponerẽt manuj
ſuꝑ caput eiu::vt habet᷑ leui.xxiiij. m eflens.qꝛ
videbat ꝙ crimialit᷑ agebãt ↄtra eam. n Za pexit i
celũ.qꝛ aliũde nõ poterat habere auxiliũ: ⁊ ppꝛiũ ẽ di/
nitatis ſuccurrere ĩ caſibus deſperatij oEt dixerũt
ſbyteri. hic ponit᷑ iuratoꝝ teſtificatõ. o ¶ Cũ deãbu
arem i pomario ſoli.hꝰ dicũt ne requirat᷑ ali teſtis cũ
eis. ſeqft: p Aan oſtiũ pomarij:⁊ dimiſit puellas.
hy dicũt i argumẽtũ ſui dicti qð ſeqt: q ( enitq; ad
eã ado.ꝗ erat abſcõ.⁊ ↄcu.cũ ea.qꝛ aliter nõ porerant
oſtẽdere ſuſannã moꝛte dignam niſi allegarẽt factũ tur
pe:ꝓ peccato eni voluptatis vel ↄcupiſcẽtie non ſtatuit᷑

n

oꝛro cũ eſſem in angulo po

nit᷑ danielis appellatio a ſentẽtia iniqua: ſi ecüdo teſtiũ dili⸗
gẽs examiatio: ibi Reuerſus ẽ pplus.tertio ipoꝝ ↄdenatio
ibi Exclamauit itaq;.quarto pꝛo pᷣdictis gratiaꝝ actio:ibi
Pelchias aũt. In pꝛima pte dicit᷑ ſic: a ¶ Exaudiuit dñs
aũt vocẽ eius.i.cũ affectu audiuit. b¶ ¶ũq; duce.ad moꝛ/
tẽ ſuſci.dñs ⁊c᷑. ex quo patet ꝙ daniel ellen ex hũa/

na induſtria:ſʒ ex diuino inſtinctu. c¶ Et exclamauit vo

ce magna.vt poſſet ab oibus audiri. Müc' ſuz a ſan.
hy.hꝰ ẽ dictũ ñ aſſentio huic ſnie:ſʒ mad ab ea appello tãqᷓ;
ab iniq:vt pʒ ꝑ vba ſequẽtia. eReuerſus ppls. ad locũ
ſcʒ iudicij. f e

aperiri. i ¶ Quia tibi dedit de honoꝛẽ ſenectut.i.ſapiaʒ
q̃ ſolet eſſe in antids: vt dicit Job.xij. In antiqs eſt ſapien⸗
tia ⁊ in multo tempoꝛe inuenitur pꝛudentia. k ¶ Et oixit

ad eos daniel:Separate illos ⁊c̃.ne confingant aliud men

Et dixerũt ei ſenes. nõ illi duo qͥ accuſabit
ſuſãnã:ſʒ alij ſenes ppli iſrł: g ¶ Ueni ⁊ ſede ĩ medio nfrm.
in loco iudicij. h ¶ Et indica nobis. q̃liter poſſit veritas

tro. xxvij. O ¶ Nunc
ergo ſi vidiſti eaz dic

appꝛehendit eoꝝ fal-
ſitas ⁊ contradictio

loquẽtes ſibi.curialit

ſtus ⁊ verecũduj non
ſiẽ ſenes ipudici:qͥ di-

rit᷑ ↄmiſceri: f¶ Qui

damnationeʒ capitis

tui q ex hoc ſequit᷑:
h¶ Ecce angel dñi
c̃.ĩdeſt.iudex: qꝛ iu⸗
oꝛe eius:angelus eniʒ

poſſet alteri ſignare quid diceret: k

S”õ

talionis ſcriptã in lege moyſi. ð ¶ Et iterfecer ũt eoſ i.
ſicut dignos moꝛte regi tradiderũt:qui habebat altam
iuſticiam:et ipᷣe fecit eos cõburi ſᷣm moduʒ illiuj terre:
vt dicit vi; xxix. vt ſupꝛa allegatũ eſt eodem ca. Uel

dacium ſimile pᷣcedenti.ſequit: a ¶ Inueterate dieꝛ malo

rũ.Ex hoc pʒ ꝙ teſtes falſi ſunt increpandi ⁊ terrendi vt ex

hoc magis appareat eoꝝ fraudulẽtia. b¶ Nüc venerunt
peccata tua ⁊c. ideſt oſtendent᷑ per penã tibi a deo inferendã

5*

¶ Dicente domino: Innocentẽ ⁊c̃. hoc dicit deu/

ſequit: c

eos.Cũ aũt diuiſi eſſent alt᷑

ſub qua arbote
hoc patet ꝙ teſtes ſũt e ſe nſj e o
interrogadi de circũ⸗ Ab alto: vo cauu vni de eis
ſtantijs: quia per hoc ? dixit ad eum:Inuęeterare

dieꝝ maloꝝ:nũè venerunt
pctã tua q oꝑabar pᷣus:iu/
dicãs iudicia iniuſta:inocẽ
tes oppᷣmẽs:⁊ dimittẽs no
xios dicẽtè dño:ĩnocentẽ ⁊
enes ipudici:qᷓ iuſtũ nõ ĩterficies. Nunc er
xerat. idim eos p· go ſi vidiſti eã:dic ꝗᷓ ſub ar-

Uideris eos col/

loquit᷑ ſicut homo ca

boꝛe vider eos colloqnteſ

ait:Sub cyno.nomẽ 1 S1
eſt arboꝛis: eſt i»em ſibi: Qui ait: Sub cyno.
lentiſe arboꝛ hů Dixit aut daniel: Rce mnen
cup ſuce ſolioꝝ oſo tir es ĩ caput tuũ.Eccè eni

lidat labia:vt dicit

gloſa. g Dixit aut angeł dei accepta ſnia ab

daniel: Rette mẽtitu, eo:ſcidet te mediũ.Et àmo

to eo iuſſit venire aliũ:ẽt di⸗
xit ei:Semẽ chanaã ⁊ ñ iu
da ſpecies decepit te:ẽt ↄcu

es i caput tuum.i.ad

Sitc faciebatis filiab iſrlièt
ille timẽtes loqbant᷑ vobis
ſed nòn filia iuda ſuſtinuit
iniqtatẽ vẽaʒ. Munc g dic
mihi ſub q̃ arboꝛe ↄpᷣbẽde
ris eos loquẽtes ſibi: Qũui
ait: Sub pᷣno. Dixit aũt ei

dices populi ⁊ ſacer⸗
dotes aliqñ nomiant᷑
angeli:ſicut patet ma
lachie.ij. Labia ſacer/⸗
dotis cuſtodiũt ſcien-
tiã ⁊ legẽ requirũt ex

domini exercituũ eſt
vel angelus vere acci

pit᷑ ibi ꝓ angelo ſuſa/ .⸗
ne qui damnationẽ ſenũ erga deũ pcurauit. i ¶ Et amo⸗

to eo iuſſit venire aliũ.pꝛius eũ amouit iꝙ alter veniret ne
t dixit ei: Semẽ
chanaan ⁊c. Licet enim eſſet de tribu iuda ſᷣm rem:tamen
imitabat᷑ moꝛej chananeoꝝ. Increpat aũt ipᷣm daniel ſicu
pmũ ⁊ eadem cauſa:vt territ citius depᷣhendat᷑: l ¶ Spe⸗
cies decepit te.i pulchꝛitudo ſuſanne. mꝗ Et ↄcupiſcẽtia
ſubuertit coꝛ tuũ.i.mentẽ tuã auertit a rectitudine ratiois:
⁊ legis diuine. n ¶ Sic faciebatis filiabus iſrael.eas ꝑ ter⸗
roꝛes decipiẽdo: o ¶ Et ille timẽ.loq̃. vobis.ↄſentiẽdo vo

bis in opus nephariũ. p ¶ Sed filia iuda. nobilis ſcʒ gene
re ⁊ moꝛibꝰ No ſuſtinuit inidtatẽ viaʒ. vobis aſſen/

tiendo. r ¶ Nuc ergo dic ſub qꝗᷓ arbo.appꝛe. eos lo.ſibi. cu
¶ Aui

rialiter loquẽdo de actu carnali vt iaʒ dictũ eſt: s
ait: Sub pꝛino.nomẽ eſt arboꝛis:nec eſt arboꝛ eadeʒ cũ len/

tiſco vt dicũt aliqui ⁊ male: qꝛ tũc nõ eſſet diſcoꝛdia ĩteſti⸗

monio eoꝝ:cui pↄtrariũ expꝛimit᷑ ĩ littera:aliter nõ eẽnt cõ/⸗
uicti ſicut teſtes falſi: ⁊ ideo dicendũ ꝙ pꝛin idẽ eſt qõ pinꝰ
vt dicit᷑ in libꝛo de ꝓpꝛietatib rerũ: t¶ Dixit aũt daniel:
Recte mẽti. es ⁊ tu ⁊c. eodem modo exponit᷑ ſicut pꝛius.
Ut ſecet te mediũ.ſepando.ſ.animã a coꝛpe ꝑ moꝛteʒ:

qꝛ nõ fuerũt interfecti gladio vt ſupꝛa dictũ eſt. x¶ Excla
Etↄſur.aduer.duos pᷣſbyteros.Faciẽdo eis ſm legem iuueij ⁊ ei ↄſtãtiã ↄſiderſ:cogitauit ipʒ eẽ ð ſemie rgio

mauit itaq; omis cetus.quia videbat cõtradictionẽ eoꝝ.
7

piſcentia ſubuertit coꝛ tuũ.

aliter:

daniel: Recte mẽtit es ⁊ tu

ĩ caput tuũ. Manet enĩ an
gel dei gladiũ hñs:ut ſecet
te mediũ:⁊ interficiat vos.
Exclãmauit itaq; oĩs cet᷑
voce magna ⁊ bñdixerunt
deũ: ꝗ ſaluat ſpãtes ĩ ſe. Et
oↄoſurrexer̃t aduerſus duos
pᷣſbytos. Cõuicerat enĩ eoſ
daniel ex oꝛe ſuo falſum di/
xiſſe teſtimoniũ. Fecerũtqʒ
eis ſicẽ male egerãt aduerſꝰ
ꝓximã:vt ſacerent ſim legẽ
moyſi:ẽ᷑t iterfecerũt eoſ.Et
ſaluat ẽ ſanguis inoxius ĩ
die illa. Hẽlchias autem ⁊
vxoꝛ er laudauerũt deũ ꝓ
filia ſua ſuſãna cũ ioachim
marito e ⁊ cognaſ oĩbus
qã nõ eſt inuẽta ĩ ea res tur
pis. Saniel aũt fact᷑ ẽ ma/

gnus in cõſpectu populi a

die illa ⁊ deinceps.
¶ LCapitulũ.xIIII.:
NT rẽex aſtyages ap/
oſit' ẽ ad pꝛes ſuos
etſuſcepit cyxr ꝑſes rgnũ e

biſtoꝛi

a T rex aſtyages. Hic ↄñter
ſſtoꝛia dꝛaconis ponit᷑:⁊ diuidit᷑ in duas ꝑtej:qꝛ
pᷣmo tpᷣus q́; hiſtoꝛia accidit expꝛimit: ⁊ ſecũdo
deſcribit: ibi Erat q; idolũ.Circa p aduerten

Interfecerũt. qꝛ de volũtate regis ſpalis ꝑ⸗

mifſuʒ eſt iudeis
vt eos iterficerẽt
ſm legẽ moyſi: et
ſic fuerũt lapida-
ti:q̃ lapidato pot

dici frixio in igne

vt ſupꝛa dictum.
a ¶ Helchiaj. Hic
ↄñter ponit᷑ grati
arũ actõ ꝓ libera
tõe inocẽt: et hẽ

qð dẽ:Pelchia) ⁊

vxoꝛ en lau.deũ
pꝓ ſil
b ¶ Oꝛ ñ fu. iuẽ.
ĩ ea rej turp. Licʒ
eĩ laudarẽt deũ ð
liberatiõe ſuſãne
a moꝛte:tñ magij
laudabãt eũ de li
beratioe ſue ĩno/
centie:qꝛ inocẽtia
eſt ma bonũ qᷓ;
ſit coꝛpalis vita.
c ¶ Daniel autẽ
factus eſt magnꝰ
⁊c.qꝛ ex hꝰ facto
intonuit D ⸗
ſpũj eꝛat i illo ⁊ cC
lleg diuie. Patʒ
etia ex h ſolicitu/⸗
do eicirca pplm:
qꝛ licʒ eẽt ĩi domo
regꝗl tñ ſolicit erat
de his que fiebãt

apud filios iſrł.
hiſtoꝛia belis ⁊ hi⸗

dũ ꝙ aliq dicũt iſtã ptẽ ꝑtinẽ ad ca.xiij.ita ꝙ notat᷑ ꝑ

h' temp qͥ accidit factũ ſuſãne.ſ.qñ moꝛtu ẽ aſtyages

rex ⁊ cyrꝰ ei ſucceſſit: nõ tñ ẽ intelligẽdũ ꝙ aſtyages re/
gnauerit i babylõe:qꝛ nũqᷓ;:imo fuit rex medoꝝ ⁊ ꝑpſaꝝ
vt hẽ ĩ ſcholaſtica hiſtoꝛia:ſʒ qꝛ cyrꝰmlta bona fecit po
pulo iſrł.iõ ſᷣm iſtos h̊ notat᷑ tpᷣs qͥ cyrꝰ accepit aſtyagis

regnũ.Ad euidẽtiã ãt h notadũ ꝙ ſiẽ ſcribit᷑ i ſcholaſti

co hiſtoꝛia Aſtyages vidit ĩ ſõnis de genitalib ſue filie

vitẽ pcedẽ q̃ occupabat totã aſiã.Et rñſũ ẽ ei a ↄiecto

ribꝰ ꝙ illa filiũ parẽt q aſi ſibi ſpiugaret ⁊ aſtyagẽ de
bellaret: q̊ audito dedit filiã ſuã cuidã plebeio militi ne
filiꝰex ea naſcẽs nobił ⁊ potẽj fieret.Fecit ẽt obſuari tpᷣs
ptfilie ſue:⁊ pueꝝ natũ fec occidi.lli vo qbꝰh pᷣceptũ

ẽ hoꝛrẽtes faciniſtò:pueꝝ viuũ i nemoꝛe ꝓiecerũt:quẽ

paſtoꝛ iueniẽs ſecũ poꝛtauit nutriuit ⁊ ĩ filiũ adoptauit
Qui adult fact electẽ a paſtoꝛib i regẽ ſuũ ⁊ deliquẽ
tes grauit᷑ puiebat intm̃ ꝙ clamoꝛ veit ad regẽ aſtyagẽ:
qui accerſito iuuene qſiuit q̃re talia facẽt: et ille ↄſtãter
rñdit ꝙ potat cũ eẽt ab eis elecrꝰi regẽ:aſtyagej ãt vultũ

i ſua ⁊c. ſeqt

ſtuigße cratn

tnuinylutent

ringenun

Winregno ſi
uſplati
unienaiͦ cici
ezacptbuepo⸗
ſoſtbelnti
nopeniſtonnu
ſſpont ue⸗
leminepstia

m Etkeotdat

ldum iniunie

an ſeerat ſhhi

moler uaſitoc
lepſisytcſru
rgan ibi el⸗
got c iepte,
pediuuaret

nnatſagez: rli

ſtzeſ. Qdauc
Abclaretrum n
(gfodeuſcuseſt.
iegnühircano,
gun mecon: iß
Fregnum aſtragi

deueniret:etidot
diclcar. Sec ed

ſnne: N dicun

poſt dariü regn
pplettame qñn
ono ad beliiqui
ſuetuo moeni' et

out xrramo
Mooeuiamtyro
neſnortiounh uer
aa OQi aitdarius
Mhop ſmn latinoetft
(Erinſnigranio in
aptintanisded

fami Iem pde
un Apoſttranin
miel añ ductuſef
mmannop yelcin⸗
i Etſien pol
puuo aſtrages
Emneuig tucin
ldeusſpiritu i
mn dicitur dr
scoꝛam om
guiaa iuuenn
njaldanielis E
Uydanielbic diel

d iſhiſb
un Mrpntg
Micdplde
. Peiwenghi
6 gödiacen
toſ clun
d⸗ Aatnntſ
6 ffuin
ſaneſamn
aluuchnit dif
lbemmie li
6 inonetimg
dittidel
Uniie ſieſn
ni miegriein
i G maboni,
din ſcoglsrin
* Dmnd u
ſacus ſ mug
I g
9 unonuit fe
ſpüſaarillong
M oiuie Den
erb ſollan
cocarappln.
gelageitidond
nig nſolict'nn
de his gveficbt

W.
er itubalsgi

diuiditindunhte
cait erpini ſauc⸗
li Cruß tenn
Aaar pi lug hoti/
. ginan iiſc
tcligtigaffche

ii iobfn⸗

iiibcphi
Nonoꝛ glatnin
ttifli odh,

in regem ſibi eli⸗

et non filium paſtoꝛis: ⁊ inquirẽs diligẽter inuenit ve⸗

ritatẽ ꝙ ipᷣe erat nepos ſuus quẽ occidi mandauerat:et

diuina virtute mutatus eſt animuj eius:⁊ iuuenem re/
cepit in gratiam credens ꝙ ſomnum ſuũ fuiſſet imple-
tum in regno pᷣdicto pueroꝝ:⁊ nepotem ſuum tradidit

ad cuſtodiendũ
nutriendũ cuidã ⸗
oe baeipibue: ro. Erat aut daniel couiua re⸗
ea vo rebellanti gig: honoꝛatus ſup om̃es
bus perſij contra . 2 . E
aſtyagez miſſus ? amicos eius. Erat q; idolũ
ille pꝛeinceps ↄytra apð babylonios noie bel
eos. S recoꝛdat½* ĩpẽdebant ĩ eo p dies ſin/
cuiuldam iniarie gulos ſimile artabe duode
quam fecerat ſibi . ,E
aſtyagej: ſualit or Cim: ⁊ oues quadragita:ui
culte ꝑſis vt cxrũ nNiq; amphoꝛe ſex. Reẽx q;

lem ſchi e colebat euʒ: ⁊ ibat ꝑ ſingu
gerent: et ipe ꝑte ſe
enaanuarete 5 los dies adoeere eũ:poꝛro
tra aſtyagez: ⁊ ſic
factuʒ eſt. Qð audiens aſtyages ↄgregauit exercitũ: vt
debellaret cyrum nepotem ſuum: ipᷣe tamen finaliter a
cyro deuictuseſt. Cyru tamẽ eum humane tractauit ⁊
ei regnũ hircanoꝝ dimiſit: Dario aũt filio aſtyagis re/
gnum medoꝝ: ipe aũt regnũ ꝑſarũ ſibi retinuit: ita tñ
ꝙ regnum aſtyagis ⁊ darij ip̃ᷣis moꝛientibus ad cyrum
deueniret:et iðo cyrus aſtyage moꝛtuo ei ſucceſſit:vt h
dicitur.Sed ꝙ dicunt aliqui ꝙ tunc accidit hiſtoꝛia ſu
ſanne: vt dictum eſt non videtur eſſe verum: quia cyrꝰ
poſt dariũ regnauit annis.xxx. vt dicunt hiſtoꝛiogra/
phi:et tamẽ qñ moꝛtuus eſt adhuc erat foꝛtis:et pꝛoce/
dens ad bellũ quia pugnans contra maieſetas:als maſ
ſuetas moꝛtu eſt. Item qñ ſucceſſit aſtragi iam ad mi/
nus erat.xxv.annoꝝ vel circiter: qꝛ iam ante ipſum in
bello deuicerat:vt dictum eſt:et ſic nõ videtur ꝙ cyrus
ante moꝛtẽ darij ſuccederet aſtyagi per decẽ annos vel
circa. Qñ aũt darius moꝛtus eſt daniel iam erat.lxxx.
annoꝝ ſᷣm latinos:ſᷣm hebꝛeos.lxxiij.qꝛ a tꝑe quo fue
rat tranſmigratio in babylonẽ iam tranſierant.lxx.an
ni captiuitatis babylonice ſᷣm latinos:ſᷣm hebꝛeos aũt
lij. anni. Item. xj. de regno ſedechie ante captiuitatẽ di-
ctam: ⁊ poſt tranſmigrationẽ danielis in babylonẽ: et
daniel qñ ductuj eſt in babylonẽ ꝓbabile eſt ꝙ eſſet de⸗/
cem annoꝝ vel circiter ad minus qui ſimul ſunt anni

lxxiij. Et ſic nõ poteſt dici ꝙ daniel eſſet iuuenis illo tẽ⸗

poꝛe quo aſtyages moꝛtu eſt: ergo nõ fuit tũc hiſtoꝛia
ſuſanne:quia tuc iuuenis erat:vt dicit᷑ in littera.Suſci⸗
tauit deus ſpiritũ iunioꝛis cui nomẽ daniel ⁊c᷑. Nem in
littera dicitur ꝙ daniel a die illa ⁊ deinceps factus eſt
magnus coꝛam omni populo:⁊ ſic patet ꝙ erat iuuenij
etate:quia a iuuentute ſua fuit notus in ſapiẽtia:vt pa/
tet.j.ca.danielis. Et ideo nõ valet ſolutio aliquoꝝ dicẽ
tiũ ꝙ daniel hic dicit᷑ iuuenis non ſimpliciter quia iam
erat magne etatis:ſed dicitur iuuenis reſpectu ſenũ qui
accuſauerant ſuſannã:quia iam erat daniel.lxxx.anno
rum:vt patet ex pᷣdictis. Senes aũt illi nõ vidẽtur tũc
fuiſſe maioꝛis etatis cum adhuc in eis vigeret tanta cõ
cupiſcentia carnalis: quia iam ante per multos annos
dixerat dauid de vita hominis: Si aũt in potentatibꝰ
lxxx.anni et amplius eoꝝ laboꝛ et doloꝛ. Sic igit᷑ patʒ
ꝙ hiſtoꝛia ſuſanne non accidit tẽpe quo cyrus ſucceſſit
aſtyagi:a ideo dicendũ eſt ꝙ ꝑ moꝛteʒ aſtyagis que hic
notat᷑ cum dicit᷑: Et rex aſtyages.deſignat᷑ tpᷣus hiſtoꝛie
ſequẽtis que facta eſt ſub balthaſar vel euilmeradach
patre ſuo:ſᷣm ꝙ dicit᷑ in ſcholaſtica hiſtoꝛia:et iõo ẽ pn⸗

Danielis xin

digẽ ſiẽ de nihilo creauit oia. i

cipiũ.xiiij. ca. libꝛi panielis. LCũc aũt daniel erat ꝓuecte eta
tis ⁊ amicus regis babylonis ꝓpter ſapientiã ſuam frequẽ⸗/
ter oſtenſam: vt patz ex dictis in libꝛo danielis: nec adhuc
erat deſtructũ illud regnum babylonij ꝑ cyrum ⁊ darium.
pꝛopter qð hec hiſtoꝛia ponit᷑ inter ſcripturas non canoni/

cas poſt hiſtoꝛiaʒ ſu⸗
„„ „ ſanne:⁊ ante hiſtoꝛiã
daniel adoꝛabat deũ ſuum iudich que cõtigit pꝰ
Dixitq; ei rex:Quare non deſtructionẽ babylo/

adoꝛas bel⸗ Qui reſppõdes e: rat quoq;

. idoluʒ. Hic deſcribit᷑
ait ei: Quia non colo ido/ Piſtozia belis et dꝛa⸗
la manufacta: ſed viuenteʒ conis in qua oſtendit᷑

daniel extirpatoꝛ ido
latrie:ſic in ſacto ſuſã
ne oñſuj ẽ ꝑſecutoꝛ lu
xurie.⁊ diuidit᷑ in du

deũ: ꝗ creauit celũ et trã: et
bʒ piateʒ oĩs carnis. Et di
xit rex ad euʒ: Mõne videt᷑

tibi eſſe bel viuẽs de: An aopieſtꝛ b oñdit᷑ da
nie

iel audacia ad aggre
diendũ ardua ex fidei
. elo: ei ↄſtantia ad
ſuſtinẽdũ aduerſa ĩ moꝛi ꝑiculo:ibi Qð cũ audiſſent baby
lonij. Pꝛia adhuc ĩ duas:qꝛ p oñdit᷑ audacia daniel obligã
do ſe ad talionẽ moꝛi ĩ belis deſtructiõe:ſecũdo ingerẽdo ſe
piculo itoxicatiõis ĩ dꝛaconis iterfectiõe:ibi Et erat dꝛaco.
Lirca pꝛimũ q̃ttuoꝛ tangunt᷑.ſ.erroꝛis accuſatio: erroꝛis
accuſati diſquiſitio: ibi Et irat rex. Tertio diſquiſiti inuẽ/
tio:ibi occidit ergo illos. Circa pꝛimũ conſiderandũ ꝙ ido/
la habuerunt oꝛtum a tꝑe nini regis aſſyrioꝝ: qui moꝛtuo
patre ſuo belo nomine fecit imaginẽ patris ad ſui cõſolati
onem:et ei deferebat tantũ honoꝛem ⁊ reuerentiã confu /
gientib' ad ipam pcebat:a ex hoc homies ceperunt diuinũ
honoꝛem impẽdere illi imagini Ad hui aũt ſimilitudinẽ i
diuerſis lod fecerũt imagines amicoꝝ ſuoꝝ moꝛtuoꝝ ⁊ eis
ſpendebat honoꝛes. Et ſiẽ idola fabꝛicata ſũt ad exẽplũ ido
li beli pdicti:ita etiã ex eo noiata ſi:qꝛ pmũ idolũ vocatũ ẽ
beł ſic vocabat ille p qͥ factũ ẽ idolũ.Alij aũt ↄſilii noiaue
rũt:qꝛ aliq vocauef̃t idolũ ſuũ bel:alid beel:alid beelęebub
7 aliq baal: apud babylonios aũt vocabat᷑ bel: ⁊ hoc ẽ qd
dẽ hic: b ¶ Erat S oluz ⁊c᷑. dies ſimile artabe duodeci.
Simila ẽ farina delicatiſſima.Artaba ẽ gen ꝰmẽſure ↄtinẽ
tres modios:ſʒ cu quãtitat ſit modi h̊ accep: nõ habef
p certitudinẽ:qꝛ quãtitas modij variat᷑ ſᷣm diuerſas ciuita-
tes ⁊ terras. Sed poſſumꝰ h̊ aliqd ↄiecturare ꝑ lraʒ ſequẽtẽ
Ale ei duodeci artabe ↄtinebat.xxxvj.modios farine:et tã/
tũ faciebãt de pane quãtũ ſufficiebat ſacerdotib belis ⁊ fa
milie eoꝝ: qui dicunt᷑ fuiſſe. lxx.j. eodẽ ca. c ¶ Uiniq; am
phoꝛe ſex. Amphoꝛa ẽ vas qdratũ hñs duas anſas ad mo/
dũ auriu:vt dixit Iſið.xvj.ety. Amphoꝛa aũt ↄtinet apud
grecos pedẽ qᷓdratũ ð vino:⁊ tũc nõ accipit᷑ ſolũ ꝓ vaſe ĩ ge-
nerali: ſʒ etiã ꝓ certa mẽſura: qtũ aũt aãphoꝛa teneat apud
babyloios de ꝗb'ẽ hͥ ſmo:nõ hẽt᷑ ꝑ certitudinẽ i lr̃a:ſʒ ſolũ
p ↄiecturã ſᷣm ſufficiẽtiã ꝑſonaꝝ quibꝰ miſtrabat᷑ illd vinũ
ſicẽ dictũ ẽ de farina. d Eer & colebat eũ ⁊c᷑. credẽs ali/
qd diuinũ eẽ ĩ eo ex tãta comeſtioe. Om̃s eni gẽtes ſꝑ eſtia⸗
uerũt deũ eẽ alidd magnũ ſupꝛa hoiem: ⁊ iõ oĩa mirabilia
excedẽtia vtutẽ hũanã vł ſᷣm rẽ vel ſᷣm opinionẽ colebãt vt
deos. e ¶ Poꝛꝛo dani.ado.deũ ſuũ.i.deũ celi qᷣ licʒ ſit de
oim pꝑ creatõnẽ:dẽ tñ de daniel ſpãlit᷑ ꝑ cultũ ſpalẽ.ſequit᷑:
f¶ Nõ co.ido.mãufacta.qꝛ iĩ talibꝰ nihil põt eẽ dᷣinitat:cũ
ſi ifra hoieʒ ſiẽ q̃dã opa hũana. g¶ Sʒ viuẽ. deũ ꝛc. qꝛ ipe
ẽ foꝛmalit᷑ vita:cũ de ſit ſuũ itelligẽ qð ẽ nobiliſſimũ viuẽ:
vt hẽ.xij.meta.Eſt etiã devita effectiue cauſãs in alijj vitã
æ motũ:vt dẽ actuũ.xvij.In ipᷣo viuim mouemur ⁊ ſum.
h ¶ Et habet ptãteʒ omis carnis.qꝛ põt omia ad nihilũ re
S dixit rex ad eũ: Nõne

nõ vides quãta comedat ⁊

TWiber

videtur tibi bel eſſe deus viuens ⁊c. Argumentũ aũt ſumit ria erãt ↄmeſta. m ( Exclamauit voce magna.ad laa Amuethci
qꝙ viuat ex ↄmeſtione:quia nihil rens vita comedit: cum dandũ deü ſuñ. Magn' eſt bel. in virtute ꝗᷣ tãta Göbonnes ,
ſit actus vegetatiue anime. agler ait daniel ⁊c. intriſecꝰ comediſti. Uidit enĩ mẽſam vacuã ꝙ totũ comediſſet. ſticlnani
luteus eſt ⁊c. ⁊ ꝑx ↄſequẽs nõ habẽs vitã nec viſcera nec hꝰ/ o Et nõ eſt apud te dolus quiſqᷓ.i. illa fraudulentia iencoth
modi mẽbꝛa cipe recipientia: et ſic patet pmũ.ſ.erroꝛis ac qua daniel affirmabat. p(Et riſit daniel.ex regij ſin enb
cuſactio ꝑ danielem. licitate. q¶Et pioße
b ¶ Et irat rex. hYic ..0 ⸗— . kenmtt 40 in⸗· muuluͤſin
oſequẽter ponit erro bibat quotidie:Et ait dani bꝛauit ꝑ totũ templũ coꝛaʒ gredieret ĩtro. do nachi, .
ris accuſati ilqſitio: el arridens: Ne erres rex. rege:⁊ egreſſi clauſert oſtũũ nec vidiſſet veſti · De Ea
⁊ hoc eſt qð dicit: Et z eni itrinſecus ſianãtes 5 hieæ' dLi illoꝛũ qui de lnͤtpale.
irar rex ꝛc ratio ſurt Iſte ẽ eni ſtrinſecus luteus ⁊ ſignãtes ãnulo reg abie Bocte intraban. Gürcniß
qꝛ ille expenſe fiebant ſoꝛinſec ereus:neq; come rũt. Sacerdotes au ĩgreſ- ad comedendum liabansl⸗
de burſa regis: malia dlit aliqñ.Et irqt rex voca ſi ſunt nocte iuxta ↄſuetudi ea q̃ erant poſita ſut inan
Reeſſeri⸗ ſacer gorß nit ſacerdotes ei: ⁊ ait eis: nẽ ſuã et vxoꝛes et ſilij eox ſup mẽſaʒ: ppter ii
bopalite vſir erant in Viſi dixerit mihi: gs eſt et cõmederũt omia ⁊ bibe⸗ aſekeiſed aier
grauamen regni:hoc comedat ipenſas has mo rũt. Surrexit aũt rex pᷣmo gl: all Ecce pa⸗ Moriuis
enim fuit obſeruatu, riemini. Si ãt oñderiũ qm̃ diluculo:et daniel cum eo. uimtũ: aiaduerte nengo ei Er
sbuch ommnes gentes bel comedat hec:moꝛietur Et ait rex:Salua ne ſunt ſi cuũ veſtigia ꝛc. iſoni
acerotes Larater danliel: qꝛ blaſphemauit in gnacula daniel/ Qui reſpõ vVeſtigia aũt iſan?⸗ iuni Gor
ꝙ ſacerdotes vacãtes bel. Et dixit daniel regi: Fi dit:Salua rex. Staticʒ cñ̃ tiũ a veſtigijs viꝰ lbelſp boe⸗
diuino cultui recipie· bel. Et dixil daniel reg: Ii i: Dalua rex. Vtaniqʒ cũ roꝝ diſtinxit per bottde piis
bant neceſſaria a co/ at iuxta vybũ tuũ. Erat aut aperuiſſet oſtiũ: intuit rex quãtitatẽ pedis:cdq potartautt
enta mur entr vu ſacerdotes bel ſeptuagita: mẽéſaʒ xclamauit voce ma mino: * uenl Piir
munitati. Unõ dicit᷑ cei r vni R . nulie Sn⸗ 238n bel nA gia autẽ mulieri (ruqzdan
gen. xlvij. ꝙ ſacerdo- 19. Et ve x eu da⸗ . apu te dolus ic: E diſtinxit a veſti ꝭ½ (Ede me. Wdoꝛ
tes egypti nõ ſunt cõ/ le in templũ belis. Et dixe riſit daniel:èt tenuit regẽ ne gãjs viroꝝ p fiau ieetdeus
E . . õ gns vor p fig Eeced
pulſi ener poſſeſſi rũt ſacerdotes belis: Ecce igrederet᷑ intro:ẽ&ᷣt dixii:Ec ra:qꝛ mlieres bpa- iis-ſiöcnin⸗
anen uas the ſamie nos egrediemur ſoꝛas: ? tů cpauimentuʒ: aiaduerte: bent calciamenta iit dalid-
qꝛ eis victualia pᷣbe rex doe eſcas æ vini miſce P peſtigig ſunt hec. Et di alterius fig ure qᷓ nehabe vitat
bant ex hoꝛreis pub⸗ ex pocclcae 7 vinũ miſce cui veſtigia ſunt hec, Et di viri in rerra ll. lctſſc n
licis Qð ſequit patzʒ t claude oſtiũ 2 ſigna ãqnu xit rex: Video veſtigia vi½ t (Et iratus eſt li oiuini
in litera vſh ibi: lo tuo. Et cũ igreſſus fuen roꝝ et mulie“ et infantiũ. rex. qꝛ p euidens ls o cſ nij
Gene rer pone eſcaj mane: niſi iueneris omnia Etr irtus eſt rex. Tuͦnc ap- ſignũ cogoule . Antaua
2 vinũ miſce i. tpo comeſta a bel moꝛte moꝛie p̃hendit rex ſacerdotes et lacerd,, aucre⸗
ra aqua ſecũdũ mo- mur:vel daniel metitus e Vxoꝛes et filios eoꝝ.ct oſtẽ pꝛehendit rex ſaꝰ monls naſſo⸗
3 itue enetnu aduerſü ſoo Eialenchat derũt ei o nciſte oſtiola cerdotes ⁊c tan tinke
Pte vit iHαεα git: quia fecerãt ſub menſa ꝗᷓ igrediebãt᷑ 1 ↄſumebãt cõuictos x Et yyulluamreipel
nem noõ bibit ſine aqd bledr itũ itroitũ:a p illũ ĩ⸗ a g 3 5 dit oſtenderũt ei ab? iſes vigei
mixtoe. dꝗ Et cdau abſcoditu ſtroitũ: illũ ·erat ſup mẽſam. Occidit Menerbr ci⸗ a: i d 8
de oſtiũ a ſigna ãnu⸗ gred liebant ſy 7 deuoꝛabãt ergo illoſrex ᷣt tradidit bel fuerunt poſiti in jblosee ge
lo tuo. hic enim eet ea. Factũ Eigit poſtq; egreſ i ptatẽ danieli qui ſubuertit queſtionibꝰ toꝛ ptdnco ll
dgglachtn⸗ ſi ſũt illi:⁊ rex poſuit cibos eũ è tẽpluʒ e.Et rat dꝛa mẽtis ad talia re neeſt drncog
un. — —= 2 „ „ »2 „ 2 T17 ſsltrc
vig. rin anulo iſno e a bel. cèpu daniel puen co magnus in loco illo: ůt udandi. (H. —
rat imago regis ſcul ſuis:et attuler̃t cinerẽ ⁊ cri colebant eum babylonij. ſequẽter ponitr· duinul
pta. ſequit: e . erroꝛis inuenti ex benitrtfum.
temnebant aut. hoc eſt pꝛo nihilo habebãt facere talem ob tirpatio ꝑ moꝛtẽ ſacerdotũ a deſtructionẽ idoli tem nireſpiratie.
ligationẽ: ⁊ cauſa ſudit: Quia fecerãt ſub mẽſa abſcõ/ npli: z2 hoc eſt ꝗð dicit hic: Occidit ergo illos rex.i. occi- hndgdopefe
ditũ introitũ. ad quẽe vnie ant ꝑ viam ſubterraneam de di fecit. 3 tradidit bel in poteſtatẽ danielis.ad fa ſintieo,
domibus in quibus manebãt extra templũ: qð de leui po- ciendũ quicqd vellet. a ¶ Qui ſubuertit eũ.idolũ co⸗ “
terat fieri in ciuitate babylonica: que no erat habitata niſi minuẽdo: b¶Et templu er.ipᷣm deſtruẽdo. c ¶ Et lnodel. bi
ale digu. e: quia vt dictum eſt ſupꝛa danielis.iiij.ca. ci erat dꝛaco. Hic oñdit᷑ danielis audacia in iuaſiõe dꝛaco ulbenn bi
uitas ba lonica tenebat. viij.leucas in quadrum:ita ꝙ in nis venenoſi: 2 diuidit᷑ ĩ duas partes: quia pᷣmo ponit᷑ æ
a cluntatem erant agria vinee et ſimilia: in quibus creſce iuaſiõis ratio: ſecũdo ipᷣa iuaſio:ibi Tu aũt rex. Ratio mnſctpen m
ane terre naſcentia de uibus poterat homies diu viuere ãt iuaſiois fuit:qꝛ rex volebat vt daniel dꝛaconẽ colẽt: fonn non
obſidionis temꝑe. actu eſt igit. Hic ponit᷑ inquiſiti er h'ẽ qð dẽ h̊ c(Et erat dꝛa.ma.i illo loco.i ĩ babylo nichut⸗ ſel
erls unli QOQuia poſtq egreſſi e Faacerdarenne. ne ĩ qͥã tẽplo in q loc ſubiraneerat vbi ille dꝛaco erat thaenlle
W enla i ¶ Pꝛecepit daniel puer ſuis.i.ſeruis. k Et attu o Er oleeu babylonij.qꝛ ſicẽ dictũ ẽ qñ homiej vdie iitgletdbi
erur cinerẽa p totũ tẽplũ cribꝛauit coꝛã regead h' vt vide baãt iſolitũ qd ⁊ mirabile excedẽs hoĩs vtutẽ:reputabãt nmle⸗ 6 e
rer r maniſene ꝓ nulla veſtigia erãt ibi qñ exiuit de tem ills tãq;; deũ. Modyaũt colẽdi vt dicũt aliqͥ erat ꝑ qᷣdã irir (
plo.Et ſignatũ eſt oſtium vt depᷣhenderent ſacerdotes per inſtrumẽta facta de coꝛio vitulio plena aq:⁊ iõ dicebãt᷑ hi atiaen
viam aliã intraſſe qð patet in littera vſq; ibi: I ¶ tatiq; ſnaſikni

hydrulia:ab hydros qð ẽ aq̃. Sacerdotes igit illiꝰ tẽpli n

cum aperuiſſent oſtiũ intuit rex mẽſaʒ.ad videndũ ſi ciba- ꝑcutiebãt illa hydrulia vgij:⁊ ſic ddebãt ſonitũ tribilẽ

¶Danielis xiiij

ſg ad quẽ excitat dꝛaco emittebat aliqñ fumũ aliqũ ignẽ: motio populi ↄtra eum p pᷣdictis. k ¶ Dixerũt: iude fa⸗
muigimie d homies vulgares vidẽtes iſtud reputabãt q̃ſi ſarũ’: cctus eſt rex. quaſi dlguhoate eſta irai 1 re
⁊ ſic inclinati ad terrã adoꝛabãt qꝛ in hoc decepti erät guzʒ pᷣcedentiũ: qð ꝓbant ꝑ factũ: l ¶ Bel deſtruxit: dꝛa⸗
gian. K6 quẽ inde repoꝛtabat. Et ſiliter aliqñ ſit in ecclia maxia iude'.ſeqt᷑: m ¶ Trade no.danielẽ.ſ.vt moꝛiat᷑. .
e ereptio populii ntd toqulinterficiem te
Rlgdng 4 „ „ „ð r „ „ domũ tuã.i. familiaʒ
ſfii niſen erart vl ten Et dixit rex danieli. Ecce Trãade nobis danielẽ:ãlio/ tuã. n Uidit rex
die’ Bilg lucrũ Pale Ntkia nũc nõ potes dicere:qꝛ iſte qn interficiem te ⁊ domũ ? aadr ge fin en eie⸗
c wina ſcz ſunt extirpan⸗ Non ſit deus viuẽs. Adoꝛa tuã. Aidit ergo rex ꝙ irru mlin a furue muli
udi lunthn da a bonis platis ergo eũ. Dixitq; daniel re erẽt ĩi eũ vehemẽter:nẽceſſi anis Daabilin vel
aiamchde ee ſg me, . c n Demelker. de irrationa i ig 2 pi
dor — ſer m⸗ ura gi Bũm deũ meũ adoꝛo: tate ↄpulſ tradidit eis da· culoſue: o ¶ Neceſ⸗
t K 2 (Et dirit rer qꝛ iße ẽ de viuẽſ. Iſte aũt ñ nielẽ. Qui miſerũt eũ in la/ ſitate Shaleracl eis
o Nle c. qs iſte non ſit eſt de viuẽs. Tu aũt da mi/ cũ leonũ: ⁊ erat ibi diebus derrex ita lto Rare
mo tn Lc. qꝛ iſte 7 O EO A. e N rat rex ita cito cogre⸗
co. en deus viuẽs. Ado hi ptãteʒ ⁊ iterſiciã dꝛaco ſex. Pòꝛo in lacu erãt leo gare exercitũ ad cohi
i aenier a ergo ei⸗ Excu / nẽ abſqʒ gladio ⁊ fuſte. Et nes ſeptẽ: ⁊ dabãt᷑ eis duo bendũ multitudinis
alit ſe daniel: vx zit rex: So tibi. Tulit ergo coꝛpa quotidie ⁊ due oues tate impetũ: iᷣo

hö Netmck viſum de adozꝛa „ nn Pa C0
o e tebelip boc daniel picẽ ⁊ adipẽ ⁊ pils ⁊ tuc nõ data ſũt eis: vt de/ arlearee dertt

neoſia no erat de viuẽs 2 coxit parit:fecitq; maſſaſ uoꝛarẽt danielẽ. Erat autẽ reret᷑ cũ tota familia
4 ungt opoterar aitol ⁊ dedit ĩ os dꝛaconis:ẽt di abachuc ꝓpha in iudea:ct ſua. Item videbat qꝙ
5äe
nuimiii bDixitq; dani. A. Ecce quẽ coleban. Qð lexrat pães ĩ alueolo: ⁊ ibat ꝓpter ipᷣm urgebat
en re.de. me. adozo. cum audiſſent babylonij:iĩ [cãpuʒ:vt ferret meſſoꝛib-. multitudo ↄtra regẽ.
En ganmen az ipe eſt deus vi dignãti ſi vehemẽter: t cõBDixitq; àngel dñi ad aba Min'aũt malũ vide
te — — nega⸗ gregati aduerſũ regẽ dix· cchuc: Fer pꝛãdiũ qð bẽs ĩ batłᷣ pma facie ꝙ ſoluj
nr: uin ne habe vita im⸗ Tuũt: Jude faci eſt rex. Gel babylonẽ danieli q ẽ ĩ lacu danettrade etmont
S ed niiclirled negaur deſtruxit: dꝛaconẽ iterfecit: leonu. Et dixit bachuc: la ſun morerent: io
ni iſen vitã diuinã:qꝛ ſo ⁊ ſacerdotes occidit.Et di · Sñe babylonẽ ſi vidi:ẽt la tanꝙ min malũ ſᷣm
n ghal⸗

i) n a lus veeſt vita p xerũt cũ veniſſent ad regẽ cũ neſcio.Et appᷣhẽdit eu, eſtimationẽ tradidit
/ ſun erſſentia a quo ola G els danielẽ 1 maxime
PAliumen alia vinificant: vt —-—ʒ— rkW . ’ qꝛ ↄfidebat ipᷣm ꝑ di
d HEAſupꝛa dictũ eſt eodẽ cæ. c ¶ Tu añt. Hic ponit᷑ ipſſus uinã potẽtia liberari:ſiẽ audiuerat liberatõʒ ſocioꝝ danielł
ſte prthenctt dꝛaconis iuaſio ⁊ pᷣmo daniel petit hub iuaſiois licen· de camino ignis. p¶ Qu miſe.eũ in la.leo.⁊ erat ibi ſex
a emimi liam oicens: Tu at da mihi poteſtatẽ i.· licẽtiã talem oieby. &x hoc patʒ ꝙ; miſſio danielis in lacũ ẽ alia ab illa ̃
dit Gunos . ꝙ nullus me ipediat:⁊ interſiciã dꝛaconẽ abſq; gladio facta eſt tempe darij:vt dictũ eſt ſupꝛa cæ.vj. qꝛ tũc nõ fuit
en engcit ⁊ fuſte qð videt᷑ impoſſibile niſi diuina vtute:ꝓpter hꝰ in lacu niſi ꝑ vnã noctẽ:vt patet ibidẽ: hic aũt dicit fuiſſe ĩ

cdi ndee ſequit: d ¶ Et ait rex do tibi:Tulit daniel pi.⁊ adi. lacu ꝑ ſex dies.ſimilit patʒz hic alia de cauſa:qꝛ fuit poſitus
bll ſem · 1 pilos c. ꝓpter odoꝛẽ eni pinguedinis calefacte libent in lacũ tpe darij:eo ꝙ ſuit iĩpoſita ſibi traſgreſſio regij edicti
genu atn accepit oꝛaco ille maſſam illã ſibi piectã. e ¶ Et diru qui vt ibidẽ dicit poſuerat edictũ vt nullus peteret aliqd a
v niptill ptus eſt dꝛaco.qꝛ cũ momoꝛdiſſet maſſã illã dẽtes eius deo vel homie niſi a rege vſq; ad.xxx.dies: Daniel aũt ifra
idi , iuoluti ſunt ꝓpter picẽ ⁊ pilos ſic ꝙ nõ potuit os aperi iſtud tpᷣus iuentus eſt adoꝛare deũ:ꝓpter qð miſſus fuit in
lod n ſe:7 maſſam illã maſticare:⁊ ꝑ ↄns nõ potuit reſpirare lacũ leonũ.Cauſa aũt quare dicit᷑ hic poſit in lacũ leonũ ẽ
ni⸗ i n eſt animal valde calidũ qð patet p effectũ: qꝛ aliqñ pꝑ alia.ſ.deſtructio belis ⁊ inter fectio dꝛaconis. q ¶ Poꝛro
moumn os emittit ſumũ:aliqñ ignẽ: iõ ruptus ẽ vẽter e ꝓpter in lacu ⁊c. hic tangit pena famis. Dimiſſujeſt in lacu ꝑ ſex
, eniſolts defectũ reſpiratiõis. f ¶ Et dixit daniel: Ecce quẽ co/ dies naturales ſine cibo:⁊ interim denegat ẽ leonib cibus
nchan eiu lebatis. q. o. , effectũ patet ꝙ no erat de nec aliqd diui ↄſuetuj vt cit deuoꝛarẽt danielẽ. r ¶ Erat aũt abachuc.
Nidtaoll⸗ en nũ erat ĩ eo. g ¶¶ Qð cũ audiſſent. Pic deſcribit dani Pic ↄñter ponit᷑ ipᷣp daniel liberatio:⁊ bᷣmo ponit᷑ liberatõ
luortnöhelis oſtatia in ſuſtinẽdo aduerſa: diuidit in ouas ptes eius a pena famis: ſecundo a pena miſſionis in lacum: ibi
ium 4 qꝛ pꝛimo deſcribit᷑ magnitudo pene ſibi inflicte:ſecũdo ¶ Uenit ergo rex. In pᷣma ꝑte dicitur ſic: Erat autẽ abachuc
önorft irnn modus liberatiõis diuine:ibi Erat aũt abachuc. Cira ꝓpheta in iudea. Hic eſt vnus de duodecim ꝓphetis:vt vi
s udu opwi pꝛimũ aduertendũ ꝙ duplex pena fuit inflicta danieli. det hiero.ſentire in pꝛologo: s ¶ Et ipᷣe coxerat pulmen-
umn li ,n Vyvna fuit pena moꝛtis: qꝛ miſſus eſt in lacũ leonũ:vtab tum:⁊ intriuerat panes in alueolo c.nomen eſt vaſis facti
un unn ipis deuoꝛaret. ſecũda fuit pcna famis:qꝛ ſubtract᷑ ẽ ei ad reponendum cibos: et dicitur ex ſimilitudine alui. ideſt
S h omis cibus: vt ſi leones nõ tangerẽt eũ ſaltẽ fame picli ventris vbi cibi reponuntur ⁊ inde alimentum ad ſingula
ſee t taret᷑:⁊ hoc eſt qð dicit᷑ hic: g cũ audiſſent baby membꝛa virtute caloꝛis naturalis deferunt. t Dixitq;
. ville lonij.ſ.belis deſtructõnẽ ⁊ dꝛaconis iterfectionẽ ꝑ ĩm · angelus domini ad adachuc:Fer pꝛandium quod habes in
n on danielẽ: h ¶ Indignati ſũt vehemẽter.qꝛ fuerũt dec· babyloneʒ danieli quaſi diceret.ipſe indiget:cibus eſt ei de-
hois Kdntüinchl 4 pti T incitati ꝑ ſacerdotes ꝗͥ ꝓ illo cultu elabãt:qꝛ indhe negatus. v ¶ Et dixit abachuc: Domine babylonem nõ
olitglienn , viuebãt:nec fuit mirũ ſi cito fuerũt ĩdignati ↄtra dani vigdi. et ideo neſcirem illuc ire: x (Eilaeum nalch er iðo
blena i;n io, elẽ qui erat alienigena ⁊ alterp leg:cũ eſſet natiõe iude dato ꝙ iam eſſem in babylone: neſcirem danielem iuenire.
ii n Er⸗ ↄgregati aduerſus regẽ. qꝛ facta eſt ſeditio ⁊ cõ Iſta dixit ſe excuſando. y¶ Et appꝛehẽdit eũ angel dñi

in vertice eius. Angelus autẽ apparebat in coꝛpe aſſumpto fuit iuſticia danielis. I ¶ Et deuoꝛati ſunt in momen
ideo dicitur appꝛehendiſſe caput quia poſuit manũ ſupꝑ to. in quo apparuit ſaluatio danielis magis miraculo⸗
caput eius. poꝛtauit eum capillo capitis ſui. Non ſa. ¶ Lunc rex ait: Paueant habitantes c. Uiſo enim
eſt ſic intelligenduʒ ꝙ virtus angeli ſolũmodo tangeret ca miraculo pᷣdicto rex voluit magnificare diuinã poten/
pillos eius:ſed totum coꝛpus ſim ꝙ hic dicitur:quia poſuit tiam non ſolũ in babylone ſed in toto regno ſibi ſlubito
manũ ſuꝑ caput eius M bhoc ẽ quod di/
vt dictũ eſt. bi(Poo = .. Aitur bic: Paue
ſel im bab h. angelus domini in vertico daniel ſedens ĩ medio leo/ lr weſt tinaant uUn ſchilt
ne e 1. . * 1 D. omatic
uſpirituj un i viru eius:t potauit eum capil · nutmn. Et Exclamauit vocc Pabitamtes iyni iunlii
tis ſue: nec eſt mirũ ſi lo capitis ſui: poſuitq; eu, magna rex dicẽs: Magn uerſa ira. hypbo 1 m olen
angel' poꝛtauerit bo in babylonẽ ſuꝑ lacũ ĩim/ es dñe de daniel. Et extra“ le eſt:ad expꝛimẽ gti
minẽ p tantũ ſpaciu, petu ſpiritus ſui.Et clama/ xit eũ ð lacu leonũ. Pòꝛꝛo adum magnitudi qh tſ
