ſi vl captiuati. ¶ Et ñ audierũt vocẽ poſſidẽti i ißᷣ

dei qẽ dñs totitre: ſpalit tere pmiſſiõis. 3 0 A ve

„*

—

mne
Ouhiy
indl
ode

ſoodñt
dereliga
nerſe

caſuspactang
wnubufr
enpprioſuone
gole, pihnitu
ichnimgintn
vödchaiaun
fäitſbin

4
ae
Aurauirſicd
ons votun
mulumn
nraob yn
dcene
Dornrüt
NNa N
dapcnde
eſtanit
Piromtint

õ
iärmei nue

roꝝ ⁊ domoꝛuʒ.
(Et cubilia dꝛa

dereliquerũt legẽ

ra ex ſupꝛa dictis
g(Ecce ego ciba

fuerũt moꝛtui:et

hieremie ↄſilium
poſt deſtructionẽ

kge gllyſip al pecois a miolbus pſq; ad mioe

conũ.aialia.n.ve
nenoſa habitati

ruinis. d¶ Quij
. Hic ↄñter q̃rit
hryui deſtructiois
olſideratio cuʒ di
Quliẽ vir ſapie,/
q̊ intelligat hoc

.i.ↄſideret dictaʒ

deſtructionem.
e¶¶ Ut anunciet
iſtud. querẽdo q̃
re perierit terra:
2 ſpditur reſpon
ſio dñi: f ¶ Qꝛ

meã ⁊c̃. ⁊ pʒ litte-

tribulatioes ama
ras. h ( Et di⸗
ſpergã eos ĩ genti
i ¶ Et mittaʒ pꝰ

eos gladiũ.qꝛ mł

ti de iudeis in via
captiuitatij baby
lonice ⁊ ĩ termio

ſiliter de illis ꝗ5

ciuitatis fugerũt
ĩ egyptũ. k Hec
dicit dñs. Hic oñ
ter hieremias ali
os inducit ad la/
mentum dicens:
¶ õtẽplamini

i.ↄſiderate mala
ſdicta. m¶¶ E
vocate lamẽtatri

☛

ces. Antiqtus.n.in lamstationib vocabant mlieeſcar

Aa(Trãſmigrauerũt.ĩ babylonem. Uel a volucre celi
cẽc̃.qꝛ cũ hoibꝰcapta ſũt pecoꝛa ⁊ ad receſſũ aialiũ ⁊ pe
coꝝ remanet terra deſerta:a ſic ĩide fugiũt aues nutrimẽ

tũ ibi conueniens nõ habẽtes. b ¶ Et dabo hierlm iĩ
acceruoſ harene. p .
deſtructionẽ mu⸗

ad pecoꝛa tranſmigrauert
⁊ receſſer̃t. Et dabo hierlʒ
ĩ aceruos harene ẽt cubilia

dꝛaconuʒ: ⁊ ciuitates iuda

dabo ðſolatiõeʒ eo ꝙ nõ

ſit hitatoꝛ.Quis ẽ vir ſlapi⸗

ens qui ĩtelligat hoc: ⁊ ad
quẽ verbũ oꝛis dñi fiat: ùt
anũciet iſtud: quare pierit
terra ⁊ exuſta ſu q̃i deſertũ

eo ꝙ non ſit ꝗ ꝑtraſeat: Et

dixit dñs: Quia ðᷣreliqrũt

legẽ meã quã ðᷣdi eis:⁊ nõ

audierũt vocẽ meã:⁊ non
ãbulauerũt i ea:⁊ abierũt

p pꝛauitatẽ coꝛdisſui ⁊ pꝰ

baalim qð didicer̃t a pꝛib
ſuis:iccirco hec dic dñs ex

ercituũ de iſrl:Eccè ego ci
babo pplim iſtũ abſinthio
⁊ potũ dabo eis aquã fell:
&t diſpgã eos ĩ gẽtibus q̃s
nõ nouerũt ipſi ⁊ pꝛeſ eoꝝ

èt mittã p eos gladiũ dõec
oↄſumant᷑.Hẽc dicit dñs ex
ercituũ:Cõtẽplamini t vo
cate lamẽtatrices vt veniãt
Et ad eas q̃ ſapientes ſunt

mittitè: pperẽt:feſtinẽt ⁊ aſ

ſumãt ſuꝑ nos lamẽtũ.De
ducãt oculi nr̃i lachꝛymaſ

⁊ palpebꝛe nr̃e ðfluant aqſ
qꝛ vox lamẽtatiõis audit
ẽ ð ſyõ. Quõ vaſtati ſum
ↄfuſi ipcdcmneter: oͦte

mẽ lugubꝛe pᷣcinẽtes ad 2ↄmouẽdũ alios ad fletũ: eo ꝙ
mulieres magis ſũt ↄpaſſiue q; viri:⁊ adhuc fit ĩ aliqbꝰ
terris. n ( Et ad eas qᷓ ſapi.ſũt.i hac arte. o ¶ Mit

tite 1 pperent. q. d. alanetari nis inſtat. cetera pa

tet ĩ lĩa vſq; ibi: p

Quia aſcẽdit moꝛs ⁊c..q.d.ni⸗

hil valebit concludere oſtia vel poꝛtas z chaldeos:qᷣa

aſcẽdent ⁊ intrabũt ꝑ feneſtras ad iterficiendum iuue-
nes ⁊ paruulos. q ¶ Et cadet moꝛticinũ hois.q.d.ñ
erit qui ſepeliat:iõ ſubdit: r ¶ Mo gloꝛiet᷑ ſapiens ac.
hoc di qꝛ illi de regno iude iactabãt ie poſſe chaldeij re
ſiſtere: parti ꝑ ſapiam doctoꝝ:ptim ꝑ foꝛtitudinẽ bella
toꝝ:ptim per munitiones a diuitias in hierłycõgrega⸗

taj.q.d.iſta ñ valebũt vobij.

Sʒ ĩ hoc glo. c. ve

ð
N MB
..,ꝭẽ⁹,,

Mieremie x.

. . . . .
. . „ . . . *. . .
——,.

re: il Scire 1 noſſe me. cauẽdo offẽſã meã ? recurrẽdo ad
meũ auxiliũ ⁊ nõ humanũ. t ¶ Ecce dies veniũt.de ppin

ha. ppu.ſiue ſit ppuciũ carnis ſiue pᷣpuciu coꝛdis. S
per egyptum ⁊ ſuper iudam.cũ pun

liquim terrã:qm̃ ðdᷣiecta ſũt
tabernacla noſtra. Audite

ergo muliereſ verbũ dñi:

aſſumãt aureſ vẽe ſermonẽ

oꝛis el: ⁊ docete filias viaſ
lam̃tũ:⁊ vnaqueq; ꝓximãa

ſuã plãctũ:qꝛ aſcedit moꝛs
p feneſtras nr̃as:lĩgreſſa ẽ

domos nras: diſpdere par
uuloſ öfoꝛiſ:iuuenes ð pla
teiſ. Loqre:hec diẽ dñſ. Et

cadðt moꝛticinũ hoĩſ qᷓiſter

cus ſup faciẽ regionis:⁊ q̃i
fenũ ptergũ metẽtis: ⁊ nõ
ẽ ꝗ colligat. Hec dicit dñs
HNn gloꝛiet ſapiẽs ĩ ſapia

ſua: ⁊ nõ gloꝛiet᷑ foꝛtis ĩ foꝛ

titudie ſua:⁊ nõ gloꝛiet᷑ di/
ues ĩ diuitijs ſuis:ſẽd ĩ hoc
gliet᷑ ꝗ gliat᷑: ſcirẽ ⁊ noſſe

me:qꝛ ego ſũ dñs ꝗ facio

miſericoꝛdiã ⁊ iudiciũ ⁊ iu

ſticiã ĩ terra. Hec.n.placẽt

mibi ait dñs:Eccc dies ve
niüt dicit dñſ.t viſitabo ſuüͤ
per oẽm icircũciſũ habzʒ
pᷣpuciũ:ſùp egyptuʒ:⁊ ſuꝑ

iudã:⁊ ſup edõ:⁊ ſupꝑ filioſ

ãmon:⁊ ſup moab:èt ſupꝑ
oes ꝗ attonſi ſũt ĩ comã hĩ
tãtes i dſerto:quia omnes

gẽeteſ hñt pᷣpuciũ:oĩs ãt do

Miſrl icircũciſi ſunt coꝛde.
Uditẽ verbũ qð ¶xXx.
locutus eſt dñs ſup

—

itione populi iude exp
mit hic punitionẽ ali

quoꝝ populoꝝ qui
erant eis pꝛopinqui:

i quibꝰhabuerãt fi/

duciam de adiutoꝛio
1 ipſi magis fuerunt
eis i nocumẽtũ: ꝓpt
qð hic expᷣmitur pu/
nitio eoꝝ. ʒ3 ¶ Et ſu
per omnes qͥ ⁊c̃.] iſti
erant agareni deſcen⸗
dentes de iſmael filio
abꝛae: qui habebant
capillos reciſos vſq;
ad aurem ad moduʒ

pugilũ:in hebꝛeo ha

et: Et ſuꝑ om. angu

latũ angulo.⁊ dic ra.

ſa. ꝙ per hoc intelligi
tur ppłs habitansið

dee. ? ¶Quia oẽs
gentes habent pꝛepu⸗
ciũ.ſ.carni⸗:ꝛ iudei pᷣ
puciũ coꝛdis. Scien⸗
dũ aũt ꝙ vbi hẽmus
ſupꝛa:Supꝑ omnẽ qͥ
icircunciſũ habet pꝛe
puciuʒ.in hebꝛeo hẽt
Suꝑ omnẽ incircun⸗
ciſum habentem pꝛe-

ſerto iuxta angulũ iu

pucium.qꝛ aliqui de

populij circũſtantibꝰ

iudeam erant circũci

ſi in carne.ſ. iſmaeli-
te:⁊ qui agarẽi ſeu ſa

raceni dicuntur:⁊ ſili

ter idumei:ſicut iſma

el filius abꝛae ⁊ eſau
filius iſaac a quibus
delſcẽderũt fuerũt cir

cunciſi:⁊ ſic q;tuʒ ad
circũciſionẽ carnis fi/
lij iſrael non pꝛecelle-
bant iſtos populos.
Eſt ergo ſnia ꝙ ſicut

. ....(tirciiciſio carnis ñi va
lebat extraneiſeo ꝙ erãt ĩicir

„„ „ — 7

lebat fili iſrł qͥ hoc modo erat icircũciſi coꝛde:⁊ ſʒ hoc lr̃a

que ſequitur exponit᷑: ? ¶ Oꝛ oẽs gentes habẽt pᷣpuciuʒ.

ſicẽ exponẽda ꝙ habent pꝛepucium coꝛdis q'tum ad circũ/

ciſos carne:vlł ppuciũ carnij ⁊ coꝛdis iᷓtũ ad alioj.¶ Ca.X.

Ugdite verbum. Poſtq; hieremias deploꝛauit po

a puli malicia:hic ↄñter reuocat eos ad penitẽtiam

IEt pmo reuocat eos a ſeruitute idolatrie:ꝛ a trãſ
greſſione legis diuine.c.ſequenti. Pꝛima in duas:qꝛ Peim o9—
ponitur dicta reuocatio:ſcòo obſtinatoꝛuz punitio:ibi(Cõ
grega. Pꝛima adhuc in duas:quia pꝛimo ponitur reuoca

4

tio populi:ſco declaratio dicti:idi Quia lignum. Ad itel
ligentiam pꝛime partis ſciendum ꝙ gentiles crediderũt coꝛ
poꝛa celeſtia eẽ animata:⁊ nõ ſolum animata ſʒ habere ali

KkK 3

q icir.

gquid diuinitatis: ſic ex libero arbitrio ifluere ĩ iſta inferio
ra ad cauſandũ effectus pſperos vel aduerſos hominibus
7iõ ſtatuerũt ea placare ſacriſicijs ⁊ oblationib:⁊ iſtud eſt
falſũ:qꝛ vt dicit damaſcenus celi iaiati ſũt ⁊ iſenſibileſ:⁊ ſic
agũt ĩ hec ĩferioꝛa ex neceſſitate nature:⁊ ſic offerre eis mu-

nera ad placationem S
ex timoꝛe effectuũ eff .“
enen ſaninoſe vos domus iſrael. Hec di
q qꝛ iudei ĩ hũc erro- cisd ſo uria pial Seiumn
re iciderant: vt pz er nolite diſcere:ct a ſignis ce
ſupꝛdictis.vij.c.ꝙ fa li nolite metue q umet gen
ciebant placentas re tes:quia legeſ pploꝝ vane
gine celii ab hoc er ſũt. Quia lignũ ð ſaltu pᷣci/

xta vias gentiuz. i. le⸗ Argẽto ⁊ auro ðcoꝛauit il
ges 2 ſtatuta eaarum. lud:clauiſ ⁊ malleiſ ↄpegit
AErole⸗ diſcere ſ. vt nõ diſſoluat᷑. In ſulitudi

latten e ee nẽ palme f. abꝛicata ſunt: et
tis 2 cõſtellationibus nõ loqnt: poꝛtata tollẽtur:
diuerſij. e ¶ Nolite qꝛ ĩcedere nõ valẽt. Nolite
etugre.ſemetn ſih ergo timere ea qꝛ nec male
moet. o⸗ pñt facere nec bene. Non ẽ
vane ſunt. quib ſtatu ſimilis tui dñe:magneſ tu
erũt ſigna celi placa æ magnũ nomẽ tuũ ĩ foꝛti
re muneribus vt d tucdie. Quis nõ timebit te
Marmetuo rationa⸗ rex getiüi: Tu en. dec.
bilis: licet. n. coꝛpoꝛa IYnter cũctos ſapiẽtes gen-
celeſtia ſint agẽtia de tiũ:⁊ ĩ vniuerſis regnis eo/
neceſſitate: babent ii rũ:nullus ẽ ſimil tui. Pãari
virtutẽ imutãdi elen ?è
ta ⁊ ↄpoſita ex eiXK all·

diuerſas qualitates:ex quib diſponunf humana coꝛpa ad
varia ifirmitates:ſicut ex dominio martis cholera accẽdit᷑
ex qua accenſione nõ ſolũmodo coꝛpoꝛa diſponunt ad iſir
mitatẽ aliquam: ſed etiã appetituj ſenſitiuꝰad irã:ex quo ſe
quunkt vlterius lites ⁊ diſſenſiones:eo ꝙ hoĩes in plurib ſe
quunt᷑ ſuas paſſiones:ſoli aũt ſapientes eaꝝ dominant᷑ per
roõnem:timoꝛ aũt hoies ↄſiliatiuos efficit:vt dicit philoſo/
phus.ij. rhetoꝛice:ad pᷣcauẽdũ de malis futuris:⁊ iõ timere
a celi ↄſtellatiõibus ad hoc ꝙ homo ↄſulat de habendo re/
medio ) diſpõnes ad ifirmitates coꝛpoꝝ ⁊ malas paſſiões
7 alia huiuſmodi que poſſũt ex influẽtia celi cauſari:nõ eſt

malũ ſed licitum a bonũ:⁊ ſᷣm hoc dicit prholemeus in cẽc beccata. b Etn
tes.que ĩ terremotu aliqñ ſubito moꝛiunt᷑.

tilogio ſuo ꝙ ſapiẽs dominabit᷑ aſtris:inquãtũ ꝓuidebit ſi
bi de remedio õ effectus eoꝝ. g ¶ Quia lignũ. hic ponit
declaratio dicti:a diuidit in duas partes:qꝛ pꝛimo ponitur
iſta declaratio: ꝛ infer᷑ quedam cocluſio:ibi Sic ergo. Di⸗
xit. n. hieremias parte pᷣcedenti ꝙ leges populoꝝ vane ſunt
q̃ ſt de idolatria:⁊ hoc declarat hic diffuſe oſtendẽs ꝙ ido

la nullã habẽt virtutẽ iuuãdi vel nocẽdi hominibus:ſ zy ma

gis ecõuerſo:qꝛ hoĩes faciũt idola ꝑ artẽ ⁊ poſſũt ea diſſipa
re:⁊ hoc eſt quod
vſq; ibi: hꝓ¶¶ In ſimilitudinẽ palme fabꝛicata ſunt. qð ex
nit vno modo: qꝛ ſicut arboꝛ palme celata per artẽ ñ ha
et aliquã virtutẽ faciẽdi fructũ: ſic nec idola habẽt aliquã
virtutem faciendi bonũ vel malum. Alio modo ꝙ ſiẽ pal⸗
ma creſcit in altum virtute nature:ſic idolum metallicũ eri
gitur in altum virtute artis ⁊ nõ ꝓpꝛia virtute: ⁊ iõ ſubdit᷑

¶ Nõẽ ſnilisniemine Aegla ggis phaia virture a nul

lo dependẽs: ⁊ iõ ſubdit: k ¶ Quis nõ timebit te.q d.nul

lus ẽ qui nõ debear te timene. ¶ Laum eſt enim dec. i.

aqꝝ in celo:&ᷣt eleuat nebu
laſ ab extremitatibus terre

uod ẽ: Quia lignũ ð ſaltu pᷣcidit.⁊ pʒ littera

Ciber.

honoꝛ tibi debet ab hominib Iñn hebꝛeo babet: Quia

tibi veniet.⁊ ſubintelligit᷑:quicunq; ſapiẽs ad te hono-

randum: ⁊ ſic eſt eadem ſententia:ſed tranſlatoꝛ poſuit
clarius ſenſum ex ſenſu:⁊ nõ verbũ ð verbo. m ¶ I-
ter cunctos ſapientes gentiũ ⁊c̃.apud eni omnes gentes

ſapientes ſeu phi/
S looſophi poſuerũt
ter ĩſipiẽtes ⁊ fatuipbabũt vnam cauſaʒ pai-
Böoctrina vanitatis eoꝑ li mas homintb ß⸗
gnũim ẽ. Argentũ inolutu, dixerut eſſe veuz
de tharſis affert:et aurũ de deox: æ illuʒ pꝛe
ophagöpus artiſicis I ma ceteris honoꝛaue
nus erarij:hyàcinth pur runt. Jerutns
pura idumẽtũ eoꝝ. Opus pominibe vtco
nus ãt dẽus ver ẽ. Jpt de igdola in templis:
viuẽs:èt rex ſẽpiternuſ. ARb ideo ſubditur:
idignatõe e ↄmouebit᷑ ter Kentar inn
ra:&t nõ ſuſtinebũt gẽteſ cõ babunt dicũtur
mĩationẽ eꝰ. Sic èrgo dice aut hic inſipiẽtes
tis eis: Dij quii celos a ter · idolon factoꝛe
rã nõ fecerũt peãt de terra: deerptelp bs

⁊ ð his q ſub celo ſũt.Qui

0 bũtur.i.repꝛoba
bunkf. o ¶[Do⸗

facit terrã ĩ foꝛtitudie ſua:pᷣ

pat oꝛbẽ ĩ ſapia ſua: ⁊ pꝛu/ ctria vaitatis eo-
dẽtia ſua extẽdit celoæ àd numn r.aelrie 1
vocẽ ſuã dat multitudiney deũ vana eſt:ibo

gnũ eſt. ſ. idolum
interiuſ:ſed oꝛna
tũ auro ⁊ argẽto

exrerlus: iõ ſubdik: q ¶ Argentum iuolutũ. in hebꝛeo

habet᷑: Argentũ ductile de tharſis affertur.qꝛ ibi inue/

nit᷑ argentum ouctilius. ¶ Et aurũ de ophay tertio

Pe.viiij.nominaf locus iſte ophir:⁊ ibi inuenit᷑ auruʒ
valde bonũ. s ¶ Opus artificis.ſupple ẽ idolum ex

iſtis factum. t ¶ PHyacinthus ⁊ purpura indumẽtum

eoꝝ.idolis.n.aliqñ faciebant veſtes de tali materia.

vV ¶ Dominus aut. celi 1 terre. x ¶ Deus ver eſt. iſti
gaut falſi.

Vy IJople de viuẽs. iſti ãt carẽtes vita. ʒ Et
rex ſempiternus.iſti tẽpoꝛalit facti. a ¶ Ab indignati
one eius cõmouebit᷑ terra.aliqñ inducit᷑ a deo terremo/-
tus ꝓpter hominũ peccata. b ¶ Et ſ ſtmnebiſt gen
¶Sic er
go. Hic ex pꝛedictis infert concluſio.ſ.ꝙ idola nõ ſũt ve
neranda ſed magis vituperada:a hoc eſt quod dicitur:
Sic ergo dicetis ⁊c᷑.ra.ſa.diẽ ꝙ hoc eſt pncipium litte/
re miſſe a hieremia ioachin regi iuda:a illis qui cuʒ eo

iam erant in babylone:qꝛ de conſilio hieremie ſe tradi⸗

derant regi babylonis:vt habet᷑.iiij. Re.xxiiij.vñ chal⸗
daice ſcribit᷑ ab hoc loco:Sic ergo dicetis ⁊c᷑. vſq; ibi:

OQue ſub celo ſũt.incluſiue.Et eſt ſenſus ſm ra.ſa.cu,z

babylonij inducẽt vos ad idolatriã ſic dicetis: di
qui celos ⁊c.⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi: e ¶ Ad vocem ſuã dat
multitudinem aquaꝝ: in celo.ſ.aereo vbi vapoꝛes hu
midi condenſant᷑ in nubes:⁊ nubes in pluuias reſoluũt

fEt eleuat nebulas ab extremitatibus terre.i.a mari
oceano quod terminat terram habitabilem: inde eniʒ
eleuantur nebule pꝛo maioꝛi parte. g ¶ Fulgura i plu

uiam facit.quia reſolutis in pluuiam nubibus fulgura
ceſſant que pꝛocedebant ex eis. h¶Et educit ventuʒs

flui. 80
Garui.
le. t
Ulañ alten:
nines n bene
ninant hob⸗
ſöigl. N
geg dic
delgbitobſt
lorpontt:
ti dide⸗
icdepr⸗
bebfüce.
mäde .
Picden⸗
foltone n
veniettin
ſoeryn
us r
iinplron
bn,
ohlatenba
u rbyut
ſuuwprnoa
indgin
Npncante g
Mo⸗ loͤfuerte

Morſergaſ
⸗
beu Fantin

diegolabeben
na hatloby

MWdlkpgran

luo meze
olihoſlinh
mnen yſtii
mullinoff
nrſſii

dui de
ü ſütmnise
nidocri
ſcnͦt colic⸗
deiſpanitkit
ſbclt
ict/
Sumnuſien
au myin
oluei inbemn
ur gebbi iwe⸗
de opbiretd
dinacnit zuru
gei Wn9
Duainduninn
Reinum
(das a
ininfis 1
¹ —
tzconn
Sſoſtycbit
El mo

1. Guſoin
ſtwluin

iun lue⸗
lengcn⸗

de theſauris ſuis.i.de locis occultis.
ſciẽtia.faciendi idola ⁊ colẽdi. k

eoꝝ riſu dignũ.i.

¶ Hieremie

Stultus c᷑. a
ana ſũt: ⁊ opus

ſſione. 1¶In tempoꝛe viſitatoi

ſue.a deo. m ¶ Peribut. idola ⁊ idolatre. n ¶ Nõ ẽ

———=

coluit. p¶¶Qui
‚n. foꝛmauit oia
ipſe ?.ſ. de iacob

q ¶Et iſrl. i.po · gqucit vẽtũ s ſui
pub iſk. r lir Aucit vẽtũ ð theſauris ſuis

ga hereditatis ei
i.par) vel menſu
ra inquãtũ elegit
eũ ſpaliter ad cul
tũ ſuũ. s ¶ On)

exercituũ.i.ange/
lon. 1 tone

illi. ⁊ ñ alteri: ho⸗

mines. n. bene do
minant᷑ hoib: ſʒ

grega. Dic onter
deſcribit᷑ obſtina⸗
toꝝ punitio: ⁊ p
iytũ ad iudeos:⁊
ꝓtũ ad extraneoj

ibi:Effũde.Circao

bmũ dẽ: uI T0
grega de terra cõ⸗
fuſionẽ tuã.q.d.
veniet tibi confu/
ſio ex vniuerſis ꝑ
tibus. x ¶Que
hitas in obſidioe

,i.tu hierln que
obſisberis a chal

deis: ⁊ loquit de
futuro per modũ

bis.ſ.idolis. ¶ Similis pars iacob.ſ.ipſe de quẽ ſolũ

Fulgra ĩ pluuiã ſacit:ẽ᷑t e⸗

Stult ſcũs ẽ oĩs hõ a ſcia
ſua:cõfuſus ẽ artifex ois in
ſculptili:qm̃ falſũ ẽ qð ↄfla
uit: ⁊ nõ ẽ ſpũs ĩ eis. QHaàna
ſũt ⁊ opriſu dignũ. In tpẽ
viſitatõiſſue pèribũt.Nõn
ẽ his ſilis pars iacob. Quᷣi
.n.foꝛmauit oĩa:ipᷣe ẽ:&t iſrł
virga hereditatis e:dmi
nus exercituum nomẽ illi.
Cogrega ð tra cõſuſioneʒ
tuã quẽ hitas ĩ obſidione:
qꝛ hec diẽ dñſ:Eccł ego lõ
ge ꝓijciã hĩtatoꝛes terre in
Hac vice:⁊ tribulabo eos
ità vt non iueniantur. Vè
mihi ſuper contritiõe mea
peſſima plaga mea. Egò
aũt dixi: Planẽè hec iſirmi
tas mea ẽct poꝛtabo illaʒ.
Taͤbernaculũ meũ vaſta/⸗
tũ ẽ:oẽs funiculi mei diru

pꝛeſentis ppter certitudinẽ pphetie. y ¶ Ecce ego lon
ge ꝓijciam ⁊c̃.ante.n.captiuitatẽ babylõis aliqui de re⸗

gno iuð fuerũt captiuati in

pinqᷣs regionib: vt in egy

pto ⁊ ſyria a ſilibus:ſʒ babyloia valde lõge diſtat a iu⸗
dea. 3 Hravt no iueniant᷑.ſ.ab amicis ſuis. In heb.
hẽtur: Ita vt iueniant.ſ. penã debita p peccatis ſuis: vt

diẽ gloſa hebꝛaica:iõ ſbdit᷑: ꝗ

mea.loqᷣt᷑ ſub pſoa hierlʒ ſeu ppli hitãtis ĩ eg. b ¶ Ego

aũt dixi.vexatione mihi itellectũ date. c ¶ Plane hec
pẽa iſta ꝓceſſit ex culpa mea. o¶ Et
a deo iuſte inflictam. e ¶ Taberna

ifirmitas mea eſt.i.

poꝛtabo illã.mihi

culũ meũ vaſtatũ ẽ.i.tẽpluʒ de quo loquit ad modũ ta⸗
bernaculi moyſi quod ſunibus extendebat ⁊ pellibꝰcoo

captiuitatẽ ducti. g

2

ut. verba pꝛo-

phᷣaꝝ. kEt ois grex eoꝝ.i.ppls. l ¶ Diſperſuj eſt.

partim occiſione ꝑtim captiuitate. m ¶ Uox auditio

nis ⁊c.qꝛ a ꝑte aqlonis ĩtrauit exercitus chaldeoꝝ iude

am ad deuaſtandũ eõ.

Scio vñe qꝛ nõ ẽ hois via

eius ac. i. nõ ẽ in ptãte hois recte ambulare in via iuſti
cie niſi per te dirigat᷑:qꝛ tñ denõ deficit alicui directio-

nẽ iſtam debite petẽti:iʒ multi per ſua peccata demeren

tur a deo dimitti:a ſic errãt iudei:iõ ſubdit: o ¶ Coꝛ⸗

ripe me dñe. de meo erroꝛe.
miſericoꝛdia temperato. q
luſticie. r ¶ Ne ſoꝛte ad nibilam redigaj me. ita ꝙ nul

WUerũtñ ĩ iudicio. tua
nõ i furoꝛe. i.ĩ rigoꝛe

erũt a me.i.hitatoꝛes mei in
Quig ſtulte egerũt paſtoꝛes.i.
ncipes ⁊ ſacerdotes. h ¶ Et dñm nõ quelierũt.p de⸗
ltũ cultum. i ¶ Pꝛopterea noõ itell

lus de populo meo remaneat. S8 ¶ Effunde. hic ↄñter pe-
tit᷑ punitio qtũ ad extraneos ꝗͥ iudeã vaſtauerũt:qꝛ licet in
hoc fuerit executoꝛes diuie iuſticie:tñ hoc fecerũt mala vo
lũtate.ſ.ex odio ⁊ ſue virtuti pᷣſũptuoſe attribuendo qð fie
bat a deo:iõ dꝛ: s¶ Eſfunde idignationẽ.i.punitionem.

pti ſũt. Filij mẽi exierunt a
me:⁊ nõ ſubſiſtũt.Nõ ẽ ꝗ
extẽdat vltra tẽtoꝛiũ meuʒ
⁊ erigat pelles meas:quiã
ſtulte eger̃t paſtoꝛes èt dñʒ
nõ q̃ſierũt:ꝓptẽèrea nõ ĩtel-
lexerũt èt ois grex eoꝝ di/
ſperſusẽ. Aox auditõis ec
ce venit:⁊ cõmotio magna
ð terra aglonis:vt põat ci/
uitateſ iuda ſolitudinẽ ⁊ hĩ
lacula dꝛaconũ. Scio dñe
qꝛ nõ ẽ hoĩs via eᷣ:nec viri
vt ambulet ⁊ dirigat greſ
ſus ſuos. Coꝛꝛipẽ me dñe:
verũtñ ĩ iudicio &t ñ ĩ furo/
re tuo:nẽ ſoꝛte ad nihilũ re
digas me. Effundè idigna
tionẽ tuã ſüpꝑ gẽtes que nõ
cognouerũt te:⁊ ſuꝑ ꝓuĩci
as qᷣe nomẽ tuũ ñ iuoca-
uer̃i:qꝛ cõeder̃t iacob ⁊ de
uoꝛauer᷑̃t eũ ⁊ cõſũpſerũt il
lu:⁊ dec' e diſſpauerunt.

ro in parte pᷣma queſti.lxx.arti.ii.in
dicit ꝙ inter ponetes coꝛpoꝛa celeſtia

t ¶ Sup gẽtes q̃ non
cognouerut te: ꝑ fidẽ
verä. v ¶ Que no-
mẽ tuũ no inuocaue
runt.ſed magis noia

idoloꝝ. x (QÆ co⸗

mederũt iacob.pplm

iſr! crudeliter occidẽ-

do. y ¶ Et decuſ e
diſſipauerũt.i.tẽpluʒ
in quo iudei maxime
gloꝛiabantur.
. c. x. vbi dĩ i po
ſtilla: Ad itelligentiã

bᷣme partis ſciendum

ꝙ gẽtiles.¶ Edditio.
On ſolü gẽ
tiles vt pla
tonici poſu
erũt coꝛpa celeſtia eẽ
aiata:ſed etiã docto⸗
res noſtri aliqui hoc
ſentire vident᷑:vt oꝛi
geñ. ? hieronymus.
Auguſtinuj vero ſuꝑ
geñ.ad lr̃am hoc reli
quit ſub dubio nõ de
clinãs ad aliquã pteʒ
diẽ etis i enchiridion
ꝙ ſi cõpa celeſtia ſũt
aiata:aie eoꝝꝛ ad ãge-
loꝝ ſocietatẽ ptinent
Sanctus thomaj ve
deciſione qõnis ĩ fine

eẽ aiata:⁊ ponẽtes ea

nõ aiata:parua vel nulla differẽtia iuenit᷑ ĩ re:ſʒ i voce tan
tũ.vnde nõ debet cẽſeri erroneũ dicere ꝙ coꝛpa celeſtia ſint
aĩata. Itẽ ſuꝑſtitio icolatraꝝ nõ ſolũ ſe extẽdit ad colẽdum
res aĩatas:ſʒ etiã res ianimatas ⁊ coꝛꝛuptibiles:vt pʒ Eſaie

tia appꝛehendente 27.

e mihi ſup otritise . xliiqj. ⁊ ĩ multis alijs locis.Et iõ motiuũ idolatrãdi cũ pla
netis nõ pẽdet ex hoc ꝙ credant᷑ eẽ animata ſeu inanimata:
ſertim cum ſcòm vtranq; opinionem moueantur a ſbſtã

lica.

N.c.x.vbi i pncipio poſtil.ponit notabile verbuʒ
.ſ. ꝙ gentiles crediderunt coꝛpoꝛa celeſtia aiata:et
nò ſolum animata:ſed habere aliquid diuinitatij
7 ſic ex libero arbitrio influere in iſta inferioꝛa ad cauſãdũ

in hominibus pꝛoſperitatem ⁊ aduerſitatẽ:⁊ iõ ſtatuerunt
ea placare ſacrificijs ⁊ oblationibus:hoc aũt eſt erroneum
⁊ ſuꝑſtitioſũ ad idolatriam ptinẽs.Et quis burgẽ.inquãtũ
vult eſſe catholicus:hoc totum notabile nõ audet negare:
trücatim tamen poſtillatoꝛis factum interpꝛetatus:dicit ꝙ;
poſtillatoꝛ nõ bene dicit eſſe erroꝛem ꝙ coꝛpoꝛa celeſtia ſint
animata:quia vt inquit burgen. hoc dicunt oꝛigenes ⁊ hie⸗
ronymus:⁊ beatus auguſtinus relinquit ſub opinione.Al⸗
legat etiã ſanctũ thomam in.i. parte queſti.lxx.dicẽtem ꝙ;
inter ponẽtes coꝛpoꝛa celeſtia ſoꝛe eſſe animata: ⁊ ponẽtes
contrariũ parua vel nulla differẽtia eſt in re:ſed in voce tmm

AQuicquid ſit de opinione ſanctoꝝ circa ſas ppoſttlonen:

tamen vt plato ⁊ alij philoſophi poſuerũt ex huiuſmodi
aiatione mundũ foꝛe animal, hoc diẽ beatus genſtin .

P 4

. , “ it ẽ dies hec. i. ſicut hec dies oſtendit ꝙ filij iſrl er nri ſnſi
retrac.c. x. nec haberi poſſe ex ratione nec Knin ture muceg terra pmiſſtonis qua ebnrte we ioſue. k Re- linucgdl
tate Unde pʒ ꝙ etſi opinabile ſit ſic dici celum v li ſi po ſpodi ⁊c.verbũ ẽ hieremie. l ¶ Amẽ pomine.i.ſit ma groffrinu
aiatu e n bede eho ſo atnuberung ie bor di ladictus egenoobleruanert. m 4l2 dirit bicañ nlnnlen
nat:nõ tñ ẽ vt pꝑs eẽntialis cũ celo ↄſtituẽs vnũ ꝑ ſe. 3 it pon io:qꝛ madato dñi de obſeruati der oſeat
õl
celeſtiũ aia coniun 4 —— . fa amond ſender tche
iũ vt motoꝛes:⁊ co „„ äC. x. L ti :qð pᷣcepi vt face rit: lame
ali illis coꝛpoꝛi⸗ Erbuůʒ q8 factũ XI. pacti h . . Eiberi dñſ ad hoc ꝑ ꝓphetaſ licitiiio
bus m opari nõ ſ 7a dño ad hieremiam ræet ⁊ ñ lecerũt.Et dixit di per moxrie: ioſue: rCciiio
eẽ: o dicit bea us ar picẽs: Audite verba pacti ad me: Inuẽta ẽ coluratio ſamuelem ⁊ alioj ebttenii
Sultinnainenchirdi e SLoamiad iroſ iuda ĩ viris iuda ⁊ in hitatoꝛib ſequẽtes vſq; ad giſiro
Seonn teſ * Pleckdnr bierim: edi bierkz. Keuerſiſüt ad inig⸗ ranireen be
ſũt aiata aie coꝝ ad a e . e⸗ 5oꝛeſ: ani lonicam: 7 pa- Wreat inp⸗
Gelor locietatẽ pti· ces ad eos: Hec dicit dũs tates patꝝ ſuoꝝ Pvae 'qui Ara bub partiſ nnqd
nẽt. Unde pʒ eẽ falſũ iſrl: Malèédictuſ vir ꝗ ñ noluerũt audire a meg. boc orczd0
1 a ir vifferz de ilrl: Malédi . „ . oſſchan
ꝙ modica ſit differẽ⸗ ierit verba pacti huius Et hi ergo abierũt p deos n¶ Inuẽta ẽco i pill n
tia tm vocis ⁊ nõ rei audierit verba pacti hu die aliẽos vt ſeruirẽt eiſ. Irritũ iuratio in virij iu tgntioſus
uer tales poſitiones: quod pcepi pꝛib vas ĩ di ſecert domiſr! ⁊ domuſ iu da ⁊c in hebꝛeo pltvlif
q; poſitio gentilium qua eduxi eos ð terra egy lecertd ſ: ad pepiai Pabet: Inuẽta eſt iiteimas
vult tales gias conijpti dẽ ſoꝛnace ferrea dices da pactuʒ meũ: qð pepig colligatio. 1 ea. uniuſth⸗
Kicorharine n Audite voceʒ meã ⁊ facite cũ pꝛibus eo usolte⸗ gen enrentie l uludr
mant vnuperie tag ρn co ee ic dñs:Eccè ego ĩ gun coli gut ie dulid
no aut chꝛiſtianoꝝ ẽ mihi ĩ pphᷣ:⁊ ego ero vob cã ſupꝑ ee t: et elama agendum ſolẽt ſe Aten
Em rem oria: qꝛ tales peũ:ut ſuſcitẽ iuramẽtum exire nõ poterut: . hoc aſtringere aſlü
ii ſoin moror quod iuraui p'ibuſ vii dů büt ad me:tnõ eraudiaz per iaramentaon ifcuti
vna niſiſiut oto:; quod lutn purt de n Erlbeitcatnen incs 1in hoc deſignal Abeb
q mobile quod nõ eſt tux me eis terrã fluẽteʒ la .— jerlz et lama obſtinatio popu* 1di
22 eꝛſicũt ẽ dij 89 hec ⁊ hitatoꝛes hierlʒ el C li ĩ malo:qð vide R
vnü p ſe ſʒ ꝑ accidẽs. cte ⁊ melle: lcut ẽ dies he . bus libat: et ſj lii malo: ad vih. lgce
ter modernos aũt eſpondi ⁊ dixi: Amen bũt ad eos gbus lbalꝛe batur vnanimii 4
Inter modernos aut Et rèſpondi ixi: fflictio⸗ batun
foꝛtaſſis verũ ẽ ꝙ nõ fe. Et dixit dminus ad ſaluabũt eos iĩ tpꝑe aſfliciio opari ac ſi eẽt iu gegn
ſit differẽtia in re tier dñe. Et dixit domi der iſ eoꝝ. Secundũ numeꝝ ramento c tri⸗ ls⸗
nr e: Nociferare oĩa verba nil eoꝝ. S zIr dii ctus. o Qua⸗ Euecl
Eneghadud Quln. Peciciultatiinda " ſoie cmcimſtar tuar eratoiſ m bae Piet pol gute,
v* nega . 1 „ „2 i—— B .Y pij —— 2 /
negat cel—uͦ alatun in hierlʒ dicẽs: Audite verba iuda:c᷑t ſedᷣm nuner ar ir fiicrio ſuppli likin
tellen n e hie pacti b'a facite illa: qꝛ ↄte tuaꝝ hierim poſlidi das cindurz in oes iin iiͤſ
qui aũt ponũt inte pyeg veoa 6iſ: aras ad libã eltipl
auͤr n ear tm a ſtaãs ↄteſtatſũ pĩes vꝛos in enonn oꝛare ꝓ mala.ſ. famis gla un ſe
HH dic gſci e dettgegn e pplo hoc:⁊ ne aſſumas p di⸗ S uib⸗ e Hitliguet
quã ponit ariſtioteles Pſupak co ſu ⁊ dixi: eis laudẽ ⁊ oꝛõneʒ:qꝛ ñ ex re nõ poterũt. p unlitti
dr aia: pla eſt act ſurgẽs coteſtat⸗ na on. diã ĩ tpe clamoꝛis eoꝛuʒ ſe nec per adiuto nhi ei
epis oegiici baben audite vocẽ meã: 1 ſi audie audiã lpe caame fflictio res de quibus cõö fn Kuni
comlsosgaic vaden auer vor ſt aurẽ ſu ad me:in tempoꝛe afflictio res iuglbbeihieren
tis vitã ĩ potentia: q rũt nec ĩclinauerũt aurẽ ſu ad me: Hid eſt quod fidũt: r IlEt cla blhibiarn
rõ no ouẽit moroubam: ſz abierũt vnuſquiſq; i nis eoꝛum. Q.did eſt qu „mabuüt ad me. ne zunnugn
= eeli ppꝛie: igit . dicn: pꝛauitate coꝛdis ſui mali. dilectus mne ionc s⸗ ceſſtare oon ulli –
4 eleſtium .— 2 7* Eiun 6 ñ exaud 6
ane neictorgaifata: Etiduxi ſuꝑ eoſ oĩa verba a lecit ſce ga mu eos. quia non ꝑ ſhaiului
qꝛ nõ mixta ſʒ ſimpli M ”ù”Mc nererer⸗ t ſ⸗ ung
la: nec habẽtia vinta ⸗ 1.: it ad libant.offerẽdo ſa li nucde
1 pocctiargeſut gnerob ia meorubecbilia rs expi danehiſt ad „ uibus luabũt eos. qꝛ nullam habẽt nitſuu
vtiliter burgen mouet contra poſtillatoꝛẽ. ap. Fl. da. utem ſaluandi. x Secũdũ numeꝝ.n. ciuitatum neioſbaĩ
I¶ Erbũ Hic ↄñter reuocat ppls a legis tranſgreſſio virtuten uo pʒ multiplicatio idolatrie i terra iuda ogonianten
A ne: ⁊ diuidit ĩ tres ptes:qꝛ pmo poit reuocatio o tua E EH viarum tuaꝝ hieruſalem ⁊c̃.quia iĩ Aninkſapern
mini:ꝛ rebellio ppli:ibi Et dixit dñ iflictio ſup 4 icis plateis erant altaria conſtructa idolis:2 loctdetermn⸗
plici: ibi Quãobꝛ?. Circa pmũ dicit: b ¶ Audite vbo Imngulns nſe regis qui idolatriam ⁊ alia mala ſu Nunpmnen e,,
cti huius.i. legis que fuit qi quoddã pactũ int deũ ⁊ pplim. maxie a ltiplicauit in hieruſalem: vt habetur. iij. Amantnrince
. Aeii esn vir ꝗᷣ no audierit. no ſolũ aure coꝛpoꝛis ſy pꝛa mo nuelbi ergo. bieremia. a CIlo⸗ glnnmm
etiã coꝛdis ⁊ impletione opis. d bept ⁊c in die 2c ReE no ulo hoc. q. d. non eſt dignus vt pces tue Uutinio le
ii pe eductionis de egypto:qꝛ quiquageſima die n pꝛinci· lioꝛare p pe Intur. 2 pecialis ratio ad hoc ſubdditur: umir mn
pio egreſſiõis data fuit lex ĩ mote ſynai. e De foꝛnace fer pe ſeſt v dilectus meus.i. populus iſrael a me tennnr .
rea. i. valde dura:eo ꝙ afflicti fuerũt ibi iſrl laboꝛib'du b ¹ le , c¶ In domo mea · i. in templo meo uirelen
ris in ↄpoſitione laterũ ⁊ decoctione. f It ſuſcitẽ iura ſpecialiter e ſe ato. d IFecit ſcelera multa. ponendo intes laen
mẽtũ eectu adiplendo. g ¶ Quod iuraui ☛ Bame ſelcolatempor manaſſe regisiiij. Re. xxj. : in hoc ſu nn
abꝛae.Seſrxij x Jſaac xxvj. æ iacob. xxvii: h Darnuz ibi idola tempoꝛs tus: qe ſimile ?ac ſi vxoꝛ introduca ((öiin
mecis kefinc lar d melle ias notat᷑ bõitas terre. i maxim dei ↄteptus: qꝛ limilee ge lv. 7 J di

—

enſentenil
Caliquod n
n ſola
nium
urmun
nadaignat
Obſtnaio on
limshngdvid
baur pimini
prie i tai
mo CN.
9 Qui
bi i i
Mno uopli

e, .
cucilup eos
Al misdn
1 wes
guic
da renit
ne rulin
radecchan
fdir :
ntunu
Ceſran ol
e
ℳ gui ſon
nouen. 44
inlmitai
gintlimn ii

yt habet..j. pal.

ficere eũ:iõ ſubdit᷑: Et ego quaſi agnuj mãſuet. m(Et

adulterũ in eodẽ lecto cũ marito. e ¶ Nũquid carnes
ſacte.ſ.ſacrificioʒ: mihi oblatoʒ:. f ¶ Auferẽt a te ma
licias tuas.q.d.qꝛ talia nõ placẽt niſi ex deuotiõe ⁊ bõi
tate offerẽtium: ꝓpter hoc dẽ Geñ.iiij. Reſpexit dñs ad
abel ⁊ ad mũera ey.pncipalit reſpexit ad bõitatẽ offerẽ

tis ⁊ ex ↄſequẽti

ad eius oblatoezz. .
Rſjaroun. aukcames ſee auͦferenta
c icircũciſio. q. lẽ malicias tuaſi quib glo

d. circũciſio non riata es: O liůͦã yberẽ: pul-
libẽabit te niſi ce chꝛã fructiferã:ſpecioſã vo
ea aſſint opera in cauit dñs nomẽ tuum.Ad
ſticie. g¶¶ Oliuã vocẽ loqle grãdis xarſit i-

. nejici⸗ * 1 I exa
n erie degs gnis ĩ ea:⁊ cõbuſta ſũt fru/

pto vſq; ad ↄflati teta ei. Et dñs exercituũ q
one viiuli aurei platauit te locutus ẽ ſup te
tus ppli:vel iſuid Malũ ꝓ mal domus iſrl et

põt referri ad ſt dDom iuda q̃ fecerũt ſibi ad
tum ipſiuſ tẽpoꝛe irritãdũ me:libantes baali

et.1. Pal . qꝛ cogitaueft ſuꝑ me ↄſilia
ſeba deei dicẽ?s: mittmus lignũ in
h¶Ad vocẽ lo panẽ e:⁊ eradam eũ ð ter

quele grandis. i. ra viuẽtiũ:⁊ nomẽ eiñ me-
plinader eusine moꝛet᷑ ãpliꝰ. Tũ ãt domĩe
gnitudinis nõ ẽ fi Cc,1
nis: vel ip̃ius na⸗ ſabbaoth 4 iudicas iuſte
buc.·qfuit ĩſttum ꝓbas reneſ ⁊ coꝛda:vide᷑

aʒ vltionẽ tuã ex eis. Zibi
enim reuelaui cãm meam.
Pꝛõpterea hec diẽ domi

tũ dei in oſtructi
one tẽpli. i ¶ Ex
arſit ignis in ea.
nabuc.n.pꝛecepit

incendi ciuitatẽ
templũ: 7 ocrotigitp tppli peccata. Cetera patent in

lra. kK ¶ Tu aũt dne. Superp a pncipio tractatus hu-
ius libꝛi hieremias increpauit populi iude maliciam:hᷣ
ↄñter plangit iminentẽ ex hocſibi iniuriam: quia ſicut
dicit ioh.os aureũ:Incurrit odiũ qui arguit crimioſos
⁊ diuidit in duas:qꝛ pᷣmo plangit ſuam aduerſitateʒ:ct
ſcõo aduerſantiũ ſibi pſperitatẽ.c.ſeq̃nti.Circa pᷣmũ di
cit: k ¶ Tu aũt do.demon. mihi ⁊ cogno.certitudia/

liter ꝑ tuam reuelationẽ: ⁊ qd ſit illð ſpditur: I ¶ FTu

oſten.mihi ſtudia eoꝝ.qꝛ ꝑ vias occultas querebãt in/

nõ cognoui.ante reuelationẽ tuã fcãm mihi. Quia co
gitauerunt ſuper me conſilia. quod ſubdit: n Dicen

tes.nõ eſt de textu:ſʒ ſubintelligit: o ¶ Mittamus li⸗

gnum in panem eiꝰ⁊c̃.eſt.n.in terra illa arboꝛ nomie ta
xus venenata ⁊ inde dẽ toxicũ.i.venenũ:a toxico toxi/
cas.i.venenare:a mutata in o:⁊ de ligno illius arboꝛis
minutati inciſo volebant ponere in cibo hieremie:qui
cibus nomine panis intelligit᷑ vt ſic moꝛeret᷑ ⁊ amplius
eos no argueret. p ¶ Tu aũt dñe ſabbaoth.i.exercitu

um per quod angeli deſignant. q¶ Uideã vltionẽ tu
am ex eis. hoc nõ dicebat gelo vindicte:ſed amoꝛe iuſti
cie:⁊ maxie qꝛ volebant verbum diuinum impedire.

¶ Pꝛopterea hec dicit do. ad viros anathot. iſti eniʒ

erãt qui pᷣncipaliter eum occidere volebant:erat.n. hierem
as de eadem ciuitate:⁊ ſic frequent ⁊ acrius eos arguebat
ꝓpter quod magis odiebant eũ:⁊ qꝛ pꝛopter donũ pꝛophe
tie ſibi magis inuidebant q alij:eo ꝙ inuidia magis eſt int
compatriotas ⁊ ſimul habitantes ꝙᷓᷓ inter extraneos ⁊ logi

quoſ.ſᷣm ꝙ dic philo
, ſophus.ij. rhetoꝛice:
nus ad viros anathot ꝗ qᷓcuius ratio eſt: qꝛ iui⸗
rũt aĩaʒ tuã:èt dicũt: Noͤn lariciidr b
ꝓphabis ĩ noie dni non nimatur pꝛopꝛij bo⸗
moꝛieris i mãibus noſtris ni diminutiuum:bo⸗
Pꝛopterea hec dic domi num autem ſeu excel
nus exercituũ:Ecce ego vi lena⸗ glaulus mulen
ſitabo ſuper fos Juuenes henditur ſic diminu⸗
moꝛiẽt ĩ gladio:ſilij eoꝝ et tiuuʒ boni pꝛopꝛij ſiẽ

filie eoꝝ moꝛiẽt ĩ ſame:⁊ re

lige nõ erũt ex eis. Inducã ideo ſubdit: s ¶ Et

n.malũ ſup viroſ abot dicũt. ex inuidia mo-
XII.

ti. t ¶ Mon pꝛophe

ãnũ viſitatõis eoꝝ. tabis in nomine oñi

dauid ⁊ ſalomõij Tũ ãt dñe ðᷣmonſtraſti mi Lſue adẽ tu es dñe ſi¶ vc i.ſi tu ceſſes a pꝛo-
co ꝙ dauid aug i ⁊ cognoui:tu oſtendiſti diſputẽ tecũ:perũtñ iu phetia ſicut ⁊ nos nõ
mairiwagere⸗ mihi ſtudia eoꝝ:⁊ ego qᷓ a ſta loqr ad te: Quare via ĩ merflemee . g
pto eiuj ſalomon gnus mãſuer q poꝛtat᷑ ad pioꝝ ꝓſperàr:beneẽ oibuſ viſttabo uper eoj pe
edificauit tẽpluzʒ: victimã. Et non cognoui: ꝗ pᷣuaricãt᷑ ⁊ iiq̃ agũt:· Plã nã debitã inferẽdo p

taſti eos ⁊ radicẽ miſerunt E kec pʒ lr̃a.
ꝓfſiciunt ⁊ faciũt fructum. Apijnlum. .
Pꝛõpe es tu oꝛi eoꝝ:ct lõ Uſtus qdẽ.

Pic cõſeq̃n/
ge a renib eoꝝ.Et tůᷣ dñe erer hieremi
noſti me:vidiſti me:⁊ ꝓbaꝰ as plangit ſibi aduer

ſti coꝛ meũ tecũ. Cõgregà ſantium pꝛoſperita-

eos q̃i gregẽ ad victimã:ẽᷣt

—„π De eN * ee, poſitoꝛes dicũt ꝙ plã
ſciſica eos ĩ die occiſionis. nieß pſpitatẽ chalae
AVſquequo lugebit terra: 24 ce iſieien ſʒz
õiſ ſic IEra pᷣcedẽs ⁊ ſbſeq̃ns
⁊ herba omnis regiõilſ ſic maghſoat g lot
viris anathot pſeqn

tibꝰhieremia:vt dẽʒ ẽ:et diuidit᷑ ĩ duas:qꝛ pꝛio ꝑ modũ qͥri

monie põitur hieremie q̃ſtio.ꝛ dñi rñſio:ibi Si cũ peditibꝰ

Qirca pmũ dic: al Juſtqdẽ tu es dñe.hoc.n.pᷣmittit hie
remias ne videgtur loꝗ temere de diuis iudicijs homibus
occultj. b AHeruũtñ iuſta loq̃r ad te.nõ ꝑ modu ↄtẽtõis ſeu

diſputationis:ſʒ px modũ humilis qonis:ſicut diſcipulus q
rit a magro volẽs doceri ab eo. c are via ipioꝝ:.i.vi
2

roꝝ anathot me perſeqntiũ. d oſperat᷑.i.tempoꝛalia
bona veniũt eis ad votũ:iõ ſbdit᷑: e¶ Plataſti eos ⁊ radi

cẽ miſerũt.i.firmati ſũt in terra filijs ⁊ amicis. f ¶ Pꝛofi
ciunt.i bõis tempoꝛalibus. g ¶ Et faciunt fructũ.pꝛolem

multiplicãdo. h ¶ Pꝛope es tu oꝛi eoꝝ.erant.n. ſacerdo⸗
tes vt habetur..i.c.erat.n.anathot vna de ciuitatibus ſa/
cerdotũ:⁊ ſic diuis laudibus laudabãt deũ. i(¶¶Et lõge a
renibus eoꝝ.qꝛ erãt adulteri ſᷣm ꝙ dẽ ſupꝛa.v.c.vnuſqᷣſq;
ad vxoꝛẽ ꝓximi ſui hinniebat. k . Ee tu dñe noſti me. qꝛ
nihil eis nocui:ſʒ magis pficere volui. l ¶ Logrega eos ⁊c
hoc dicit gelo diuie iuſticie. m ¶ Et ſanctifica eos. in heb.
habel:Et pᷣpara eos in die occiſionis.vt tua iuſticia implea

tur:⁊ ne ppter eoꝝ maliciam terra vlterius ſterilis reddat:

io ſubdit᷑: n¶ Uſq;quo lugebit terra ⁊c. iam.n. vt videt᷑
d uri uxerat ſiccitatẽ de qua hẽtur.j.xiiij.capitulo.

o ¶ Conſumptum eſt animal ⁊ volucre.victum in campis

non inuenientia:⁊ cauſa huius ſiccitatis ſubditut eem di:

excellentia pꝛopiqui:

tem:aliqui tamen ex

r.

E locutio: ⁊ ẽ ſenſus.

5ð
ð

¶ Liber.

p ¶ OQm̃ dixerũt. viri anathot ⁊ alij mali. q¶Non vid
bit.ſ. dominuſ: r ¶ MNouiſſima noſtra. ad puniendũ.Ex qͥ

videt᷑ ꝙ ceciderãt in erroꝛẽ quo negat᷑ ait humane imoꝛtali
tas:⁊ ſic poſt moꝛtẽ nõ remanet punitio aliqua:vel i ilũ er

roꝛẽ qui negat diuinam ꝓuidentiam ſe extẽdere ad ac hu
manos: eo ꝙ ꝓcedũt
ex libero arbitrio: et
ſic nõ puniunt᷑ a deo
8Si cũ peditibuj.
HPic oↄñter ponit᷑ oñi
reſpõſio q;'tũ ad duo
2* ponit᷑ ibi: Reliqui.

um ĩ ea:Cnſũptũ ẽ aial ⁊
volucre:quoniã dixerunt:

Conquerebatur autę Si cũʒ peditib currens la
hieremiaſð virijſana boꝛaſti:quõ ↄtendẽ poter
thot eũ pſequẽtibus:

cũ eqs:Nũ auũtiĩ terra paciſ

7 dñs reſpondet ſibi JZure, 7E
ſecura fueris:quid ſacies ĩ

HWw ſit grauioꝛa paſſu
ruj dicẽ.. s¶ Si cũ

peditibu curre labo tui c᷑t dom pꝛis tui: tiã ipi
taſti ꝛc. metaphõica pugnauerũt aduerſũ te: et

Si cũ diffcultate ſu· clamãuerũt pte plẽa voce

ſtines perſecutionem NRé credas eis cũ locuti fu
S qſ⸗ ut erit tibi bõa. RBẽliq domũ
dSi peditej ⁊ piui mo- meã:dimiſi hr̃ditatẽ meã.
męti:quomodo ſuſti Ve vüniſ herditdte meg
