mach.iij. ꝙ flagellat a deo ↄfitebat᷑ oibus opa magna
ði.⁊ ad idẽ fac qð ſpdit᷑:Alleua manũ tuã ⁊c. g¶¶ Siẽ=ẽ
n.iĩ ↄſpe.eoꝝ ſctificat es ĩ nobis.nos ab idolatria redu
cens ad cultũ tuũ ꝑ flagella:nã añ captiuitatẽ babyloni
cã iudei fuerunt

ultuz idolatrie
magnalia tua. Alleua ma dediti: vt pʒ iij.
nũ tuam ſup getes alienas eg vi pal 4
vt videãt potẽtiã tuam. Si lolatrenili alich
cuͦt.n. ĩ ↄſpectu eoꝝ ſanctiſi pauci machabeo
cat es in nobis:ſic in ↄſpe rũ tpꝛe: adhut
ciu nr̃o magnificaberis in wor hoc ſli
eis:ut cognoſcãt te: ſicut ? re. hb Sic icõ

nos cognouimꝰ:qꝛ non eſt ſpectu nro mag.

Ut cosſcãt te. per
verã fidẽ ⁊ debi/

tũ cultũ. Sicuatz
nos zc. K S
noua ſigna. Pic

ſtina temp èt memẽto finis pũter oꝛat gen⸗

ut enarrent mirabilia tua. iurrig nſre
„ +☚ . x*„ T=1 —
In ira flamme deuoꝛetur dẽdis: ꝑoñs p
qui ſaluatur: &q peſſimãt iudeis deret abs
plebem tuam iueniant per poroꝛatné er e
ditionem. Contẽre caput lo vindicte: ſzex
pꝛincipum ⁊ inimicoꝛum: ebo diuine iuſti⸗
dicentiũ noͤn eſt alius pᷣter cie enahlo,
1 2— s ir ua ſigna. qb egy
nos. Congrega desin bus ptios obſtinatos
. flagellaſti: eadem
renoua ſuꝑ obſti

ris huplibꝛi iudei qui gt dei cultoꝛes: fuerũt a gentilibus natos in idolatria. ¶ Et imuta mirabilia. vn pla
multiplłr oppꝛeſſi. v ¶ Et oblectabit iuſtos mia ſua.i.effe gam poſt aliã iducẽdo ſicut feciſti in egypto. m BSli

ctus ſue mie. x ¶ Specioſa dei mia.i.mie ſue effecł.¶ y
In tpe tribulatõis.na vnũ ↄꝛiũ iuxta aliud magis eluceſcit
⁊ ad hoc ſubdit᷑ exẽplũ ſenſibile cũ dẽ: ʒ Däafnu rin
tpe ſiccitatis.poſt.n.magnã ſiccitatẽ tpis ſuꝑueniẽs nube⸗
pluuioſa:ẽ hoibus magis gratioſa. ¶ Caplm.XXXVI.
Iſerẽ nr̃i deus oium.Hic ↄñter agit᷑ de oꝛõe pᷣlati
ſpãlr:nã hic ponit᷑ or̃o ſcriptoꝛis hui libꝛi: q int
uiudeos fuit doctoꝛ magnꝰ⁊ pᷣlatus:naʒ apud eos
doõctoꝛes hẽnt p pꝛib:Sic pcedit᷑:na hec oꝛo pᷣmo ponit᷑:
2 coꝛꝛelariũ infertur:ibi Oẽm eſcã. Pꝛima in duas:nã pꝛi
mo oꝛat ꝓ iudeis ⁊ gẽtilib gnãlr:x ꝓ iudeis ſpalr:ibi Mi⸗/
ſerẽ plebi tue. Pꝛima adhuc i duas:qꝛ pᷣmo oꝛat ꝓ iudeij
gẽtilib cõuertedis:i p obſtinatis ĩ idolatria puniendis:ibi
Innoua ſigna.Circa pmũ oꝛat pᷣmo ꝓ pplo iudaico dicẽſ:·

a ¶ Wisere nr̃i deus oĩum.i.tu q es de oium ꝑ createm P
Et tueret regnum iudeoꝝ: vt patʒz actl.j. t

Mibere nr̃i.quoꝝ es de ſpãlr ꝑ latriã ⁊ legẽ datã. b
reſpice nos.oculo tue clemẽtie. c ( Et oñde no.lu.mia.tu
ax.erãt.n.tũc iudei ĩ tenebꝛis tribulatõis:qꝛ ptholeme ſo/
ther rex egypti ſub ſpecie ſacrificãdi itrauit hierlm ĩ die ſab
bati: ſciẽs qꝛ tũc nõ arriperẽt arma iudei:⁊ multa milia iu
deoꝝ captiuos duxit:quoꝝ: multi erãt in carceribꝰ tenebꝛo
ſis:reliq vo in tenebꝛis tribulatõis ⁊ grauis ſeruitui:a qbꝰ
petit pplm ſuũ liberari. d¶ Et imitte ti.tuũ ſupꝑ gen.q̃ nõ
exꝗ.te.eos . penã educẽdo ad tue deitat᷑t cognitoem:⁊ ideo

ſuᷣdit᷑: e ¶ Ut cos.qꝛ nõ ẽ de niſi tu.ſʒ qꝛ ſicut coꝛde credi

tur ad iuſticiã: ita fit oꝛe ↄfeſſio ad ſalutẽ: Ro.x.ſbditur:

pus.ſue punitõis ⁊ nr̃e liberatõis. s

fica manũ.tue iuſticie ſupꝑ eos. n¶¶ Et bꝛachiũ dexiʒ.
i.dexterã clemẽtie tue ſuꝑ nos. O¶Excita furoꝛem.
in punitois eoꝝ grauitate. p ( Et effũde irã. in
tiplicatã:hoc.n.impoꝛtat nome effuſionis.
le aduerſariũ.i.extra vità iſtã tolle eũ. x

2
₰

nis. qui apud hebꝛeos dicebat᷑:⁊ adhuc dẽ apð moder/

nos aduẽt meſſie:vñ dicit Ra.ſa.ſup gachariã: ꝙ vni

uerſi pphete non ſunt locuti niſi ad dies meſſie: ita ꝙ
eoꝝ verba ad aduentum meſſie ſicut ad finem ſunt oꝛ/
dinata: expectabant. n. iudei ⁊ adhuc expectõt moderni
in aduẽtum meſſie a ſeruitute gentium liberari:⁊ ſi au
ctoꝛ huius libꝛi qui longo tempoꝛe pꝛeceſſit aduentum
chꝛiſti idem ſenſit non eſt mirabile:quia diſcipuli chꝛi/
ſti poſt eius reſurrectõem querebãt ab eo:ſi tunc reſti⸗
Ut enarr

*

mirabilia tua. liberati ab idolatraꝝ potentia. v
ira flamme. gehennalis x ¶ Beuoꝛet. in futuro:

Qui ſaluatur.i.non punit in pñti de idolatrij. 3 —

qᷓ peſſimant plebem tuam.i.peſſime tractant. ⁊ ¶ In

ueniant pditionem. eternã. a ¶ Lonuerte caput —
pum ⁊ inimicoꝝ.i.populoꝛum ſibi ſubditoꝛum ¶¶ b
on

Dicentium.ex magna ſupbia ⁊ infidelitate: c ¶ Noi
eſt alius. ſ. deꝰ: O ¶ PMꝛeter nos.ſic. n. dicebat nabuch.
rex aſſyrioꝝ:qui pᷣcepit oẽs deos eximinari:vt ſolusi-

fe de diceret: Judith.iij. ⁊ ſennacherib ↄſilr loquebat

in eis.i.magnius
apparebis. Ci

Gjrurm
gorisau
gicai
ede⸗
kerriet
cbreinn⸗
nocuoptt
ſcpeon⸗
ſturoinch
nocl he
nifſonh
füttei⸗

mndu g/

fliopin
zmmiſa
depniue
leppian
engdel
uus ſoh⸗
elop⸗
moritur
ſolipee
boppeſß
deidci
ſipmmuc
verſuce
n,
W
ſuͤe
i
ſcut
hyea
1ler
har
Ndt
viici
giggior
Aatoen
haltdebo
ſoythan
miacen
Gömags
eiuceor
diboſi
ouulppii
ſintii

Melegs.

Nleedevi

untufn
Petnu. ni

Uneſpde,

no ori
vntd neſa

¶ Eccleſiaſtici xvj

dehclchagz
4 d . i. 7 16 » 9 . 5 5„— „ 5 „ „ „₰ „ » —. ——
ngn i veg vi Calan: 5 alr hter nos pys alic teſtimoniũ qꝛ ab initio. electois ppli iſrk x ¶ Treature tue
w Axtuc enat mitih di 6 6grega oẽs trib' iacob.q ſũt. ſpales filij iſrl:qð fuit ipletũ qñ in hũana nã int eos exi
mehille ns zde m n der lepter as 7 regna. e ¶ Et cog. ſtens:⁊ de ipᷣis nat ſᷣm carnẽ faciebat mir acula:ſuã deitatẽ
Nahiizhg llder nili tu. f ¶ Ut enarrẽt mag. tua. de teſtificãtia:et ꝙ erat xpᷣs ve ꝓmiſſus in lege ⁊ ꝓphᷣis: Johᷣ.
filiinn h eeta. eS α editabis eos ĩ ludea.i. hẽdites: .v. Opa que ego facio teſtimoniũ phibẽt de me. 8 Et
plin modũ optatiuũ: ſuſclta. p impletcem.
umgi ſed ꝓ eo vtuntur iacob: c ens n5 1(Pꝛecatoͤe ) lo. i
8 wiiglit alaoindlen nez lacob:? cognoͤſcãt ga nõ ẽ les inueniantur: ? exaudi inoie tuo ꝓphete po“
Rtini modi, b 4 deus niſi tu:ut enarret ma- ozones ſeruoꝛũ tuoꝛuʒ. Se rey q aduetũ xpi heo
binitio Ars ⸗ Inalia tua: t hereditabis cundum bencdictc; aaro ——
rlt mieſloni intraue cos ſicůt ab initio. Miſerẽ da populo tuo: t dirige here agnuũ “
n Nend hunre loſte E re plebi tue: ſuper quã iuo/ nos in viam iuſticie: ut ſci- minatoꝛ? terre c. a
tünt iov Ri vobis CaAtum eſt nomẽ tuũ:èt iſri ant omnes qui habitãt ter multis alijs locis di ·
14 Mnc filioꝝ iſrl i pphis . cunt pphe ſilia. Iv
T pmiſſa intelligi? que coequaſti pᷣmogenito rã:q tu es deus cõſpecto: Da t de ſa ſunt te⸗
bann S vniuerſis ad fi tuo. Milerere ciuitati ſan/ ſeculoꝛũ. Omnèm eſcam i expectãtib tuazre⸗
El. . 5 * . .„„,6 — 1 „ 5 . y „ *be , 31°
u. . ietard⸗ ctificatõis tue hierlm: ciui/ mãducabit vent:et ẽ cib ci demptiõeʒ in aduètu
che An atus Johes i euã tati requiei tue. Repleſy, bo melioꝛ. Faucẽſ ↄtiguůnt melſie. X ¶ Ut pꝛo-
Künk arue 1.ee: e3S on ienarrabilibus vtutib' cibum. &t coꝛ inſenſatu ver“ phere tui ſiceles inue
uo ini moꝛitur erat nõ tuis:ct glia tua pplin tuu;. ba mẽdacia. Còꝛ pꝛauum Paivaunt. . d Se
e 1 „ „„ kYI. 7 1I — „ “
i . ſaut ene l. Dã teſtimoniuʒ ga ab ini dabit triſticiã: ct ho perit re cũdũ bñdictoeʒ aarõ
1a deſerar vipe⸗ 10 ature uc ſunt:t ſuſci ſiſtet illi. Omnẽz maſculu, vda pplo tuo d bñdi⸗
ſip müd ſh di⸗ a peccationes quas locuti excipiet mulier: ⁊ ẽ filia me d erlnme dl.
Hn Kni baſisculun ido ſunt in noĩe tuo ꝓphete pꝛi lioꝛ flio. Spẽcies mulieris vnuliho eius ie buice
un En e⸗ Kegaer oꝛes. Da mercede ſuſtinen exhilarat faciẽ viri ſui: èt ſu tis filijs ifrl: ⁊ dicetis
ini Aun ännrts ee⸗ tibus te:ut pphete tui ſide per oẽz ↄcupiam hominis eis: Bñdicat tibi. ons
üib,ogregatam: rkertenafd
ann wun ſa ſ. nate⸗ Joß.x. Ali ä „ „ onßs faci ſuam tibi:⁊
bmndas r alaluſte x. Alias oues hẽo que nõ ſũt ex miſereat tui:ↄuertat dñs vultũ ſuũ ad te:⁊ det tibi pacem.
um: Pe paeull. laaopzmsgddcere vocẽ meã audiẽt: 3¶ Et dirige nos in viã iuſticie.ꝑ lucẽ tue gre. ſcc
u ane⸗ aaicen⸗ u ulle 6 vn paſtoꝛ. Utrũᷣ aũt ſcriptoꝛ hui li ant oẽs q hitãt terrã ꝑ effectũ gfe tue circa nos. 202
do e ajo⸗ nb Eaknonert yel nõ: ignoꝛo: aluo tñ meli tu es de oſpectoꝛ ſcloꝝ. intuẽs pñtialiter nõ ſolũ pñtia: ſed
rosc⸗ et ceeg bapilins mi viiꝙ nõ cognouerit: tuʒ aa etia pᷣterita ⁊ futura:nã einitas que mẽſura ẽ diuine cogni-
fagelt⸗ anceicreg⸗ grecis. nec latinis reponit ini ꝓpphas: tũ tõis ambit oĩa tꝑa. c Oẽm eſcã. Hic ↄñter circa pᷣdicta
— qꝛ iudei credẽtes in xpᷣm poſt e reſurrectõem:aſcẽſionẽ ifert ãdã coꝛꝛelaria:nã ea que pᷣdicta ſũt de bono ſt
– fſdl ad celos:⁊ ſpũſſancti miſſionẽ in di . gas rig:nz ea aue dictd in de bon Nau aett
uranitbin batve ocp Ka vaſt. ionẽ in die pentecoſtes mira“ uoꝝ pᷣlatoꝝ:indigẽt neceſſario diſcrẽtõe: ꝓpter q5 ponit
Wnrgeand hane oceg g ſp nrel dabat gentilib: ſicut ⁊ ip hic qᷣdã diſcretõis ſpeditiua: vt caueant᷑: 2 qdã ipſi ꝓmoti
naen .x. 7.xj. Ex quo vẽ ꝙ adhuc ignoꝛabat ua:vt teneant.c.ſeq̃nti:ibi Sʒ cũ viro ſcõ. Impeditiua vo

ILO 2 „
canede Fiudel a gentilib ſaee ↄgregandã: ꝓpter ſt ꝗqnqʒ.ſ.induſtrie defect : amoꝛ vxoꝛis exceſſiuus: vagus
ſe iuedz in kudea Feenta eoꝛabat p ↄgregatõ oiſcurſus: amic fict :⁊ malus pſiliar: 2 m hoc diuiditur
diſperſi ⁊ in ca anate ien thoꝛe detaris iqub ergat in in partes: que patebũt ꝓſeqᷓndo. Circa pmã pᷣmo poni
oꝛauit p iucets ent ibegnal 5 oñ ſerere. Poſiy tur iduſtrie defect ĩ viro: cũ of: c ¶ Oèm eſcam mãduca
ſpalr iſ dee elne ic ↄñter oꝛat p iudeij bit vent.ſ.famelic ꝓpter paſſionẽ famis: nõ diſtingueng ci
darse le gis. k Sag ql itue. quã elegiſti a ceteris in bũ vtilẽ a nociuo: quis ſit ibi diſtinctio:iõ ſbdit: d ¶ Et
diceret de'oium: HH enome mü z n. Lcngebe melioꝛ. q·d. aliqs eſt aſſumedus: ali reijciẽdus.
erer deeſumtgaiti mo fudeakeo Peres naed e ſſgamtes fanetet rrg it cibuͦ im aſſumeoꝛſz
noms tun. nag entilesicho inclh ua luocai eſt no maſticat ſufficieter:ſee trãſglutiũt ſine debita maſticatoõ
hebꝛei vo deũ verũ Erift. abãt ad ſuũ auxiliuʒ: ne a pbatõe. h (Et coꝛ inſenſatũ vba mẽdacia.ſtatim re
nito tuo.vocãs eũ tim quẽ coequaſti hnage . cipit ſine diſcretione vcroꝛum a fallſig. i ¶ oꝛ pꝛauum.
ſerere ci. tue ſan. hierhl genitů tuu:exo. iij. in iquod idem eſt qð inſenſatum. Dabit triſticiam. ideſt
recebarcul oinae, itas ſctificatoier: o g occaſionem triſticie bonis. ¶ Et homo peritus reſiſtet
iigebarenl dĩnus. n ¶ Liuitati re. tue. nã ibi erat illi. per ſuam ſapientiam. Conſequente oſtendit defectum
plũ in quo dicebat deus hiĩtare mõ ſpãli. o ¶ Reple induſtrie in muliere dicens: m Bmne maſculum exci/

,/ʒNR ſyon ien⸗ fe eoti dorſn ſrt en ,
cN yon ienar.vir. tuis.qð fuit ipletũ de xpᷣo ibi miracula piet mulier.ideſt gratanter accipiet i : qui
. . 2 ,„ — cipiet in partu:
aa Kelievt bi in euãgelio: ⁊ ſpũmſem mittẽte ſup aplos vellet parere nraſbalum .7 tainen eoucig enpe⸗
S ni b dr cialog dicit Hiero:in epla ad Paulinũ diret ſibi parere femellam:ideo ſubditur: Et eſt filia melioꝛ
— Plaſkfin inee ſumak: Repple pplm tuũ. qð fuit im filio. n. ¶¶ Species. Hic ponitur ſecundum impedimẽ.
Cnu auf⸗ Bar oblatoe xpᷣi in tẽplo:ſicut pdixerat Aggeus ꝓ/ tum quod eſt amoꝛ vxoꝛis exceſſiuus cum dicitur: Speciej
Ahunn e oher deſiderar cũcij gentib : a replebo domum maulleris exhilarat faciem viri ſui. requenter leticia in-
,binon ſ iplegi nenroie 7 ali iudei ignoꝛarẽt modum conuenienti: ideo ſubditur: o ¶ Er ſuper omnem con
ti . lr Bärin anoc riu hrce ad ↄditões pticulares:tñ crele cupiſcentiam hominis ſuperducet deſiderium. ideſt attra-
ad ſie fieri liud gna . multa mirabilia in aduẽtu meſ/ hit coꝛ viri ad diligendum ipſam ſuper omnia: etiam ali-
Ga ſie fierẽt ĩ iudea: ſic oꝛabat iſte ð eoꝝ ipletoe qlDa quando ſupꝛa deum. P ¶ Si eſt lingua curationis. ideſt
2 29 4

—

modu arguẽdo. q ¶ Et mitigatõis.ſi videat eã turbatam

repꝛehẽſionis in vhoje ꝛmatũ exceſſiuũ vxoꝛis ad leuẽ eius

ſtatim ei blandiẽdo:ſicut dẽ.ij.Eſdre.iiij. Si arriſerit ei ri

det: nã ſi idignara fuerit ei bladit donec recõciliet in gram.
r¶ Mon ẽ vir ill m filios hoium.i.virilis ⁊ diſcrer: ſed
mollis ⁊ infatuat.ij.

Eſdre.iij. Mulridee
nere facti ſũt ꝓpter ſupducet ðᷣſideriũ.Si cſt li
uas vxoc& * de co gua curatõis èt mitigatõis

trariũ ẽ de boer
re:ſubdit᷑: s ¶ Qui
¶ Mulierẽ bonaz.
i. humilẽ ⁊ modeſtaã
Inchoat poſſeſ/

⁊ mie:nõ ẽſt vir illſʒ filios
hoĩum.Quũi poſſidet mu/
lièrẽ bonã inchòat poſſeſ
ſionẽ: adiutoꝛiũ ſm illũ eſt:
ſionẽ. i. incipit eſſe di Lt colüna ut rgel. APbi non
uej:etiã ſi nõ hĩet am ẽ ſepes diripiet᷑ poſſeſſio:èᷣt
plius. r Adiuto pvbi nõ ẽ mulier ingèmiſcit
riũ bʒ illu ent. i.vʒ vo egẽs.Cuᷣi credit ꝗ non hẽt
luntatẽ viri ad hona. niqu: Et deflectẽs ybicũq;

pcurãda. y (Et co ,— E
ũna. ad ſuſtetatuem obſcurauerit: quaſi ſuccin-
domycũ viro. 3 AUt crus latro xiliẽs de ciuita
redes na paciſica?ca te i ciuitatc. Al. xxxVII.
vio ammd 15. nis amicus dicʒ: et
Ubi nõ eſt ſepes ⁊c̃.

Jego amicitiã copulaui

pʒ ad ſenſũ. b¶ Et 3 .
ſʒ eſt amic ſolo noĩe amic.

vbi no ẽ mulier. bõa.

c Wngeimſenr eges Moõnẽ triſticia ĩeſt vſq; ad
ge negat ena: moꝛtẽ. Sodalis aũt èt ami

mulieres.n.ſũt cõiter
viris miſericoꝛdioꝛes
o ¶ Eui credit. Pic
põit᷑ ʒ diſcretõis im
peditiuũ:qð ẽ diſcur/
ſus vagus:cũ dꝛ: Cui
credit q non habʒ ni
duʒ.i.ſtabilẽ manſio
nẽ.q.d.non credit ali
cui ſapiẽti: ꝓpt᷑ quod
deficit ĩ diſcretoe boeo
ni ⁊ mali. e ¶ Et deflectẽs ybicũq;ʒ obſcurauerit.i.diuer
tens vbi latere poterit. fAl Luaſi ſuccinct' latro.i. parat
ad malefaciẽdũ. g ¶ Exiliẽs de ciuitate ĩ ciuitatẽ.i.vagus
2 ꝓſug ſuꝑ terrã:ſicẽ Caym geñ.iiij.⁊ p ↄñs maledict a dño
Mnis amic. Hic ponit᷑ qrtũ ipedi/ ¶IXXXVII.
mẽtũ ꝓueniẽs ex amicitie fictõe:ex qua freq̃nt᷑ ho

cus ad inimicitiã ↄuertent᷑.
O pꝛèſumptio nequiſſima
vnde creata es coòperire
qridã maliciaʒ ⁊ doloſitatẽ
illo Sodalis amico ↄiocũ
dabit᷑ in oblectatõib: et in
tpe tribulatiõis aduerſari

a ¶O is amic dicet.tã verqᷓ; fict: b
copulaui.i.firmit᷑ ſtatui:hi magis dicũ
facto:ficti vo vbo:iõ ſpdit᷑: d ¶ Sʒẽ
cus. 7 non re. e ¶ Mone triſticia ineſt vſq; ad moꝛtẽ. ex ta
li amicitia.q.d ſt ie Aulla deſtis efficacioꝛ ad nocẽdũ ꝙᷓ; fa
miliaris inimic. f ¶ Sodalis aũt.i.ſoci mẽſe:⁊ dẽ a Kae

q̃ſi ſedalis:qꝛ ſedet cũ alio in mẽſa. g ¶ Et amicus.fictus:

Et ego amicitiam
ficti q; vi qᷓ diligũt

—

h ¶ Acd inimicitiã ↄuertẽtur. freq̃nt᷑.n.ↄtingit:ꝙ ſil ſedẽteꝰ
pꝛe

in mẽſa ani recedãt abinuicẽ rixant᷑ ⁊ pugnat. i
ſumptio neqſſima vñ creata es.q.d.a nullo: nã ois creatu
ra bona ẽ ⁊ a deo:petm̃ aũt ẽ boni defeci:nec hq cãm per ſe
poſitiuã:Dionyſi:iiij.c.de diui.no. Nulluj intẽdẽs ad ma
lũ opat. k ¶ Looperire. amicitie ſilatõe. I ¶ Aridã ma⸗
liciã.i.ſine humoꝛe boni. Sogalis amico ↄiocũ.in
oblectatiõib.i.ꝓſpitatis tpe. n¶ Et ĩ tpe tri. aduer.erit.
iete pihertate ppel qð fingebat ſe amare. o ¶ ⸗
lis amico ↄdolet.i.ſilat ſe odolere ĩ ep infirmitate.
ventris.i.cõmeſſatõij. Et volte amici. r ¶ Accipi

opere: ꝓpter qð ſbdit: v

mies etiã diſcreti in faci ſuis Kiegzan igitur:

ʒẽ amic ſolo noie ami

riuj venderet. s 2 itõe.i. de pci⸗
rei vendende:qui ſemꝑ quantũ poteſt minuit pᷣcium iu
Sogog ſtum. t

et ſcutũ.quaſi eũ defenſurus.i.ſi hoc aliqñ faciat:⁊ hoc
facit ex gula:⁊ nõ ex ya amicitia:⁊ ↄꝛiũ iducit de vero
amicodicẽs: s S obliuiſcaris amici tui. veri. ¶ t
In aio tuo.ita ꝙ nõ diligas eũ tm oꝛe: ſed etiã coꝛde:⁊

¶ Et nõ imemoꝛ ſis illius in

opibus tuis. ſʒ di
— , , „ liga eũ in effectu
erit. Sodalis amico cõdo xMoliaſiliari.
let cauſa ventris: contra Nic ponit g ipe⸗

dimẽtũ diſcretio

hoſtem accipiet ſcutũ. Nõ nis: q ẽ malum

oͤbliuiſcar is amici tui ĩ ani coõſilium: 7 pmo
mõ tuo:et nõ imemoꝛ ſis il gagit de ↄſilio ma
lius in operibꝰ tuis. Nõli loꝑ fraudulẽtiaʒ
cõſiliani cum ſocero tuo: Qt ꝛbig entia vel
9 celantibus te àbſconde viro. Lirca bmu
conſiliuʒ.Omnis cõnſilia dẽi: x ¶ Toli cõ
rius pꝛdit conſilium:ſʒ èſt ſiliari cuʒ ſocero
conſiliarius in ſemetipſo. una eoe bi que
A conſiliario ſerua animã Renm vrorio aes
tuam. NPꝛiüs ſcito qůe ſcit qꝛ ſp ſtabit p filia
illius neceſſitas:ẽt quid ip/ ſua diuertes a ve

anine ſt ei ritate ex carnali
ſe in animo ſuo cogitabit. affectöe. y ¶Et

Ne foꝛte mittat ſudem ĩ ter

Aeet,

er Le r e a celãtibte. i. inni
ram:ei dicat tibi: bona eſt gdetibus tibi. ¶¶ 3
lua:et ſtet ecõtrario vi/ AlKad i
erẽ qd tibi eueniat. Cuům nam illud reuela
viro irreligioſo tracta de ſã em er iauidia vl.
ctitate:et cum iniuſto de iu Oyoſiliari infi
ſticia:et cum muliere ð his delis: b ¶ Pꝛo⸗
que emulatur. Cz timido ditauliũ i. ppo⸗/
de bello: chʒz negociatoꝛe d nillius qatit es
traiectione. Cum ẽptoꝛe de ſiliũ. c Sed ẽ
vẽditiõe:cuʒ viro liuido dẽ ↄplſiliari in ſemet/
ipſo.i.iĩtendẽs ꝓ
pꝛiã vtilitatẽ: ⁊ ñ

illius cui dat ↄſiliũ: ⁊ hoc freqnter ↄtingit ĩ ↄſiliarijjbn
cipũ ⁊ pᷣlatoꝝ:iõ ſbdit᷑: d aflirbet infideli (e
Serua aiam tuam.i.caueas tibi. ſ ¶ Pꝛius ſcito. P di
ligẽtẽ ĩquiſitõem g ¶ Que ſit illineceſſitas.nã ſi ad il
la dirigit ſuũ aſiliu:ſignũ eſt:q non ↄſulit Ote ſed ꝓ ſe:
tquid ipᷣe in aio ſuo cogitabit.ſ.de ſub
ueniendo ſue neceſſitati:⁊ nõ tibi:iõ ſbᷣditur: i ¶ Ne
foꝛte mittat ſudẽ in terrã. ↄſulens tibi aliqd periculoſũ
k (¶ Et dicat tibi:bona eſt via tua.incitãs te ad ꝓſeqᷣn
dũ ſuũ ↄſiliũ in opa. l¶ Et ſtet Könnrio de⸗Cin
DUi tibi eueniat.vt ꝑ hoc hẽat intẽtũ ſi poſſit.
n¶ ũ viro. hHic ↄnñter agit᷑ de ↄſilio malo ꝑ ignoꝛan/
tiã ⁊ aliquas alias cãs dicẽs:Cũ viro irreligioſo tracta
de ſanctitate.ironice 2 c ſenſus ꝑ cõtrariũ.q.d.
male oſulet tibi. o ¶Et cũ iniuſto de iuſticia. ſilis eſt
locutio:vt patebit ĩ fine hui ꝑtis. p( ¶ Et cũ muliere
ð his que emulat᷑i.odit.q.d.male ↄſulet q(¶ Cu timi
do de bello.qui nũꝙᷓ vellet bellum videre. r ¶ Tuʒz ne
gociatoꝛe de traiectõe.i.de merciũ tranſpoꝛtatõe ad fſo
rũ:qui vellet ꝙ nullus ibi hẽret merces:niſi ipe: vt cha
u emptoꝛe de venditõe.i.de pᷣcio

Luʒ viro liuido.ideſt inuido. v¶ De gra
tijs agendis. ideſt de dando alijs gratis:qui ſemper hoc

impedit: a ſimiliter quod ſequitur: ¶uʒ impio ⁊c.vſq;

ſiell
nlf
ſi, 40
deyſünan
faduobaf
polatkeni
üſenot
operich
demalue
ereſe
nſiemal:
Pdeoß
Cdudi
gidish
niollo.
lͤniſo⸗
nbipcgin
ſohhi
ponitc
nutpon
or otl
lugfblut
giite dan
feßſlaſen
kin
Nlg ſent
ſianiſi⸗
Mimel
rcon
Sadt
ind
blin
Mid
vmm
blan
by
ligupn
hcn hi
liti inon
eriſgcdu
nicgtn
oninißn
iqolt
Yſonpni

. ucan
. . E
in rie
/ Md Nn
nmniul ui
„ Wrqinit
7 nuii
1 lin
i liit
nſolee,
ilusdet
ſi (Sae
ird olene
Uoiimd),

N (sn,

—. =—

„

*„

poſſet fieri. ¶c

cta:cum dẽ:

ibi: x ¶ Cũ operario agrario. qui nihil ſcit niſi ö ope

rurali. ꝓ ¶ De omi ope.vt de militia:ſtudio:⁊ huiuſ· Et aie ſue ſuauis ẽ.p augmẽtũ meriti. ð ¶ Qui ſophiſti⸗

mõi. a ¶¶ Cũ opario anuali.i.ↄducto ad ãnum. ¶
De ↄſũmatõe ãni.i.de oꝑe ↄſũmãdo ĩfra ãnũ:q dic in-
fra duos anos hoc nõ poſſe fieri:qð tñ imediate ĩ ẽno

Cũ ſeruo pigro. „ „
ad operãdũ. ¶d gratijs agẽdis. Cũ ipio de
We ane⸗ ado pietate:cu inhoneſto ð ho/
ſic male ↄſulit: neſtate. Cum opario agra-
is de oib' pᷣdictis rio dẽ ol ope:cũʒ operario
cocluditur: o ãnuali dè ↄſũmatiõe anni:
attẽdas hisĩ om cm ſeruo pigro dè multa
ni ↄſilio. e¶ Sʒ .
vi ſcͤ. R opatõe. Non attẽdas his ĩ
cũ vi.ſcõ. Remo n, en
tis ipedimẽtis di · om̃i ↄſilio. Sèd cũ viro ſa-
ſcretoij: hic vñter cto aſſiduus eſto: quůẽcũqʒ
ponut ei ꝓmoti· cognoueris obſeruantẽ ti
ua:⁊ ponut h q̃t ᷓdei:cubaia eſt ſ
tuoꝛ.ſ.oſilij ſani · Moꝛe deu: cui aia eſt m ani
tas: vbi vitas: ſa mã tuã.Quicũqʒ titubaue
piẽtie claritas: ⁊ rit in tenebꝛis: non ↄdole/
les a rtelir bit tibi. Et cõꝛ boni cõſilij
2ſili ſanitas: vr ſtatue tecũ. Mon eſt. n. tibi.
fiat qdã ↄtinuatõ aliud plus illo. Aia viri ſã
ad imediate pᷣdi · cti enũciat aliqñ vera:qᷓ; ſe
Seq e vire fcö. Płẽ circũſpectoꝛes ſedetes
PeELn. co. in excelſo ad ſpeculädum.
i.in bonitate ſta-⸗ EEEHO a⸗
bili 2 firmo. ¶¶ Et ĩ his oĩbus depcare al-
Aſſiduus eſto.cũ tiſſimũ:vt dirigat in verita/

eo moꝛãdo: ⁊ de te piã tuã. Antè oĩa opera

Zuss ae verbü verax pꝛecedat te: t
cũq; cognouerij· anñ oẽm actũ oſiliũ ſtabile.
popa h¶ Obp Verbũ neq imutabit coꝛ:
nate in ei xquo parteſ quattuoꝛ oꝛi
ius aia ẽ pᷣm aiaz
tuã.i.q diligit te ſicut ſeipᷣm: ⁊ ecõtrario:de talib.n.dẽ
ꝙ ſunt vnũ coꝛ ⁊ vna aia. R ¶ Quicuũq; titubaueriti
tenebꝛis.ignoꝛãtie ⁊ culpe. l ¶ MNõ ↄdolebit tibi.vacit

m ¶ Et coꝛ boni ↄſilij.i.volũtatẽ ipᷣm ſequẽdi.¶ n
Statue tecũ.firmit᷑. o ¶ Mo ẽ.n.tibi aliud plu lr

melius: ⁊ quis poſſit taleↄſiliũ dareſbdit᷑: p¶ Aia vi
ri ſancti enũciat aliqñ vera ⁊c.eſt.n.iĩ deũ eleuata:⁊ per

vñns ab eo illuminata ad enũciãdũ veritatẽ: verũtñ qꝛ

de'ẽ pᷣncipalis actoꝛ directõis humãe:ſbᷣditur: Et ĩi his
oibus depcare altiſſimũ ⁊c. q ¶ Añ oia.Hic ponitur
1 diſcretõis pmotiuũ:qð ẽ verbi veritas cũ dẽ: Añ ocia
oꝑa vᷣbũ verax p̃cedat te.ĩ pmiſſis ⁊ reſpõſis. r ¶ Et
añ oẽm actũ ↄſiliũ ſtabile.ſ.ſapiẽtũ ⁊ ſacre ſcripture.
8 Uerbũ nei. qð ẽ pũ mẽdax t ¶ Immutabit coꝛ.
ð bono ad malũ: v¶ Ex q.. coꝛde v ¶Partes qttu
oꝛ oꝛiũtur.ſicut riuuli a fõte. x ¶ Bonũu ⁊ malũ. ð ge/
nere. y Uita. gre. 3 C/ Et moꝛs. culpe: vita tñ gfe
no ꝓcedit ab eo niſi diſpoſitiue:ſʒ a deo effectiue: moꝛs
vo culpe ecòtrario ſic ꝓcedit a coꝛde humano:qð nullo
mõ ẽ effectiue a deo:vt dem̃ ẽ.s.xv.c. ⁊ ¶ Et dnatrix
illoꝝ ẽ aſſidua lingua.i.aſſiduitas bone monitõis:que
repmit malũ ex genẽ:⁊ amouet moꝛtẽ culpe: ꝓmouet

auũt bonũ de genere ⁊ vitã gre:iõ ſbdit᷑: a ¶ Uir peri⸗

tuã i. diligẽ

¶ Eccleſiaſtici . xXvij.

tus. in ſacra ſcriptura b ¶ Mltos erudiuit. ad bonũ. (lc

ce loqtur.i.deceptoꝛie. e ¶ Odibilis ẽ. deo ⁊ hoibus. ¶f
In oi re ðfraudabit᷑qꝛ ſibi plus nocet qᷓ alijs hoĩbꝰ. ¶ g

—M——————Mð

Nõ.n. eſt illi a dño gratia data. veracit ⁊ vtilr loquẽdi.

mòꝛs:ẽt dñatrix illoꝝ ẽ aſſi
dua lingua. Vir perit mul

188 erudiuit: ét aĩe ſue ſua⸗

uis eſt. Qui ſophiſtice loꝗ
tur:òdibilis ẽ:i ömni re de
fraudabit᷑. NHòn ẽ. n.illi da-
ta a dño gratia:omni.n.ſa/
pientia defraudatr᷑ eſt. Eſt
ſapiens aiĩe ſue ſapiẽs:èt fru
ctus ſenſus illius laudabil
Vir ſapiens plebẽ ſuã eru
dit:et fructus ſeſus illius fi
delẽs ſunt. Air ſapiens im
plebit᷑ bñdictõibus:et vidẽ
tes illũ laudabũt. Aitã viri
in numero dieꝝ: diès autẽ
iſrł inùůmerabiles ſunt. Sã
piens in pplo hereditabit
honoꝛẽ:⁊ nomẽ illius erit
viuẽs ĩ einũ.Fili ĩ Nita tua
tẽta alam tuã: et ſi fuerit ne
quꝗ:nõn des illi poteſtatẽ
Nõn.n.oĩa omnibꝰexpedi
unt: t ñ oĩ aĩe oẽ gen pla
cet. Mli auidꝰeẽ ĩ oĩ epula
tõe:⁊ nõ te effüdas ſuꝑ oẽʒ
eſcaʒ. Ju miltis.n. eſcis łrit

.n. ſapia. va.
i ( Defraudarẽ. licʒ
aliqñ ab iſipientibꝰſa
piẽs videat. k ¶ Eſt
ſapiẽs. Hic ponit ʒ
diſcretõis ꝓmotiuũ:

qð ẽ ſapie claritas:cũ

dr̃: Eſt ſapiẽs aie ſue

ſapiẽs.i.ille vᷣe ſapiẽs

ẽ:q pᷣmo cogitat ð ſa

lute aie ſue:qꝛ Wri
tas ẽ oꝛdinata.I =
Et fructſenſuj illꝰ.i.
ſapie ſue. m Lau
dabilis.coꝛã ðo ⁊ an
gelis:⁊ qꝛ bonũ ẽ ſui
ipſi diffuſiuũ ſubdit᷑:

n Fiptensie
bẽ ſuã erudit.de ſalu
te aie ſue. t fru
cłſenſuj ill.i.doctri
ne ey. pEFidelej ſt.
Ji.digni fide:tuʒ qꝛ a
vitate pᷣma ꝓcedunt:
tũ qꝛ ad ipᷣm finalit᷑
dirigũt. q ¶ Uir ſa
piens iplebit᷑ bñdictõ
nib. dei 1 hoium:nã

deus multiplicat illi

dona ſua:⁊ hoiĩes im
pᷣcant᷑ ſibi bona:ideo
ſubditur: Et viden⸗
tes illũ laudabunt. ⸗

qm̃ hec laus nõ ẽ ho/

raria ſʒ dinturna: iõ

ſudit᷑: r ¶ Uita viri

ĩ nũero dieꝝ.i.bꝛeuij

ẽ:qꝛ dies eð poſſunt numerari facilr. s ¶ Dies aũt iſrl.i.
populi iſrt t ¶ Innumerabiles ſunt.i.diuturni:lʒ.n. pſo⸗
ne ſingulares moꝛiãtur ⁊ naſcant᷑ ſibi ſuccedẽtes: remanet
ex coꝛde:nec tibi ꝑ ↄſequẽs bñ ↄſulet in tua neceſſitate. tñ vnitas ppli:ſicut in fluuio aque ſũt ĩ ↄtinuo fluxu:rema
net tñ idẽtitas fluuij:laus vo ſapiẽtis nõ ſolũ durat ſuo tpe
ſʒ trãſit ad poſteros: ꝓpi qð ẽ diuturna:⁊ maxime in pplo
ſuo:qui magis nouit eôopera:iõ ſbdit᷑: v¶ Sapiens i po
pulo ⁊c.⁊ pʒ: x ¶ Fili ĩ vita.hHic ponit᷑ q̃rtũ diſcretõis p/
motiuũ:qð ẽ repꝛeſſa ſenſualitas:vñ dicit phᷣs.vij.phy.Se
dẽdo ⁊ qeſcendo fit aĩa ſciẽs ⁊ pꝛudẽs:qꝛ ſedatl ⁊ qetatj paſ
ſionib fit clare vidẽs.ſic dr: x ¶ Fili iĩ vita tua tẽta aiazʒ

eraſidera ep ꝓnitatẽ ex appetitu ſenſitiuo pꝑce·

dentẽ. y¶ Et ſi fuerit nei.i.inclinãs ad malũ: ʒ ¶ Ne
des illi ptãtẽ. laxãdo ſibi habenas:ſʒ magis eam repme per
oꝛõem. a ¶Nõ.n. omniboĩa expediũt.etiã ſi eſſent licita
de ſe:nã magis ꝓni ad malũ indigẽt maioꝛi reſtrictõe: etiaʒ
ab aliqbus licitis:ne ad illicita pcedãt ex illis. b ¶ Et non
oĩ aĩe oẽ genus.delectationis c¶ Placet.ſed ſᷣm diuerſita
tem pꝛonitatis:nam ꝓno ad auariciã placet ↄſeruatio pecu
nie:ꝓno ad ꝓdigalitatẽ placet eius effuſio:⁊ ſic de aljs. Et
quoniam multi valde ſunt pꝛoni ad concupiſcentiam cibi:
quo quotidie indigemus:ſubditur: O ¶ Noli auidus eſſe
⁊c̃.⁊ patet:⁊ ratio ſi ubgitur: e ¶ In multis enim eſcis. etiã
ſanis. ſ ¶ Erit infirmitas.ratione ſuperfluitatis.

9 9 5§

te. Circa pmũ dicitur

—-

Et auiditas appꝛopiquat vſq; ad colerã ipᷣam cãndãũ.
topter crapulã multi obierũt. qꝛ ſuffocat nãe vtutẽ.
Qui aũt abſtinẽs ẽ adijciet vitã.i.ꝓlongabit:nã abſti⸗
nætia eſt ſũma medicina. ¶Xaplm. XXXVIII.

Onoꝛa medicũ. Poſtꝙ actũ ẽ de pᷣlatoꝝ officio:

. As ↄñter agit
5 honoꝛe eij

exhibẽdo: qꝛ edij ſi

infirmitas: èt auiditas ap/

iter ppln oeum. Eẽt pꝛopinꝗbit vſq; ad colerã
m er ſeſibilib' 1 ma⸗ Peobingbit vic ad colena
glonotis pcededu eſt 8 Pꝛpter crapulã mlii obi
ad ſpũalia que ſũt mi O erut:qui aut abſtinẽs ẽ adij

ciet vitam: ¶ XXXVIII.
HDnõ:ꝛa medicũ:pꝛõpĩi
neceſſitatẽ: teniz illum
creauit altiſſim. A dẽo eſt
tur n. oĩs medela: ct a rege ac-
a¶Honoꝛa megu. cipiet donatõeʒ. Diſciplia
hip nereſſitatlm co? Medici exaltabit caput illi⸗
poꝛis tui. eliEie
illũ creauit altiſſimꝰ.
nõ ſolũ inqtũ ẽ hõ:

nnus nota:a pᷣlat ẽ ſpi
ritualis medic:iõ pꝛi
mo agit᷑ ð honoꝛe me
dici coꝛpalis:ꝛꝰ ſpũał
ibi Fili ĩ tua ifirmita/

laudabit.Altiſſimus crea⸗
uit de terra medicinã:⁊ vir

& e oee, dick!e — — „ AY=—
R mien vuduat baudéo no abhonebitilla.
artis medicine: iõ ſ·Mõnẽ a ligno idulcata eſt
dit: O ¶ El deo.n. eſt aqua amara: Ad agnitõeʒ

oĩs medela. h̊ tñ non
accipit᷑ creatio ꝓpe: q̃
de nihilo:ſed large:
ſicut rex dẽ creari qñ

ꝓmouet ad dignitatẽ
regni. e ( Et a rege
accipiet donatõeʒ. nã
potẽtej hubſcli cõiter
ſũt mag ſoliciti de ſa
nitate coꝛpali q; ſpna a Hetetei
liiiõ ſodit: f¶ Diſci per faciẽ terre. Fili ĩ tua ifir
plina medici.i ei ars
Exaltabit caput illi
ac. g ¶ Altiſſim de terra creauit medicinã.qꝛ ðe terrena
ſcæẽtibus.ſ. herbis ⁊ radicibꝰ æ huiuſmõi ↄficiũtur medicie:
q ad hoc inducit exẽplũ dicẽs: h ¶ Mone a ligno.i.per li-
gnum i¶ Indulcata ẽ aqua amara. q.d.ſic:vt pʒ exo.xv.
vbi dẽ:ꝙ dñs oſtẽdit lignũ moyſi:qð cũ miſiſſet ĩ aqs ama
ras ĩ dulcedinẽ vſe ſunt. k ¶ Ad agnitõem hoium vtus il
loꝛꝝ. puenit ꝑ experiẽtiã: ex hoc.n. ꝙ talis herba ſanauit ſo
cratẽ ⁊ platonẽ: ⁊ ples alios:accipit vna ꝓpoſi itio vniuerſa
lis que ẽ pncipiũ artis ⁊ ſcie:vt dẽ.ſ.metaphy. ¶ ¶ Et de/
dit hoibus ſciam altiſſim.nã aliqũ reuelat virtutes herba
rũ ⁊ radicũ ſine tali experiẽtia:ſicut factũ fuit ſalomoni.iij.
reg.iiij. Et diſputauit ſuꝑ lignij a cedro q ilibano vſq; ad
iſopũ que egredit᷑ de pariete. m ( Ponoꝛari i mirabilibꝰ
ſuis.i.vt honoꝛet᷑ ab hoĩbus ppt᷑ virtutes mirabiles: quas
dedit creaturis. n ¶ In his curãs. medic’ o ¶ Mitiga⸗
bit doloꝛẽ.infirmi. P
Faciet.ex terrenaſcẽtibꝰ r ¶ Pigmẽta ſuauitatis.nam ĩ ta
libꝰ ſpecies aromatice frequeni ponũt. 8(¶ Et vnctõej ↄfi.
ſaita.i.ad ↄferẽdũ ⁊ ↄſeruãdũ ſanitatẽ. t¶ Et nõ ↄſũma
bunt᷑ opa epᷣ.i.nõ hẽbunt itentũ effectũ ꝑ ipᷣm medicuʒ vel
apothecariũ:nã ad hoc reqrit᷑ actio dei:qui ẽ medicus pᷣnci
palis:iõ ſeqtur: v¶ Pax.n. dei ſuꝑ faciẽ terre.i.req̃es a
doloꝛe ifirmitatis ẽ a deo in hoibus:qui hitant ſuper terrã
x¶ Fili. Hic ↄſequẽter agit᷑ de honoꝛe impendẽdo medico
ſpirituali:⁊ diuidit᷑ ĩ tres ꝑtes ſm tres cãs iᷣm honoꝛandi

hoibus ſciam altiſſim:ho⸗/
noꝛari ĩ mirabilib ſuis. In
his curãs mitigabit dolo
— ℳ% „ E ⸗ .
rẽ:ct nguẽtarius facict pig
mẽnta ſuauita:ct vnctoes
oficiet ſanitaſ:ẽ᷑t nõ ↄſuma
bunt᷑ opa e. Pax.n.ði ſu

⁊ ĩoſpectu magnatoꝝ col

hoĩium:virt illoꝝ.Et dedit

paret ꝙ nõ loqᷣt h̊ de medid coꝛ

Et vnguẽtari.i.apothecar¶ q

ſcöa ponit᷑ ibi:Sapiĩam ſcribe.tertia ibi:Qui tenet᷑ ara
trũ. Pꝛima ĩ duas.ſ.ĩ partẽ pncipalẽ ⁊ incidẽtale:: que
incipit ibi:vili ĩ moꝛtuũ.Pꝛima cã honoꝛãdi medicuʒ
ſpũalẽ eſt ſanitas aie:que melioꝛ ẽ coꝛpis ſanitate: ⁊ ꝑ
oñs pᷣlar magis honoꝛãdus ẽ iᷓ medic' coꝛpalis: iõ dẽ:
x (Sili iĩ tua ifir⸗
— „ „ „ „ mitate. ſpuali
mitate non ðᷣſpicias teipʒ: YCInõ lpicias
ſz ꝛa dñm: e᷑t ipſe curabit temetipm. negli⸗
n Elne en er n gedo qrere reme
te. Auêrte a delicto: ẽt diri qium: ſicut negli⸗
. 9, 8 5 Klt 7 .
ge man :et ab oĩi ðᷣlicto mũ gunt aliqui. ¶3z
da coꝛ tuũ.Dã ſuauitatem ed oꝛa dijm.

l᷑t memoꝛiã ſimilaginis: ét deuote. a ¶Et

impingua oblatõem: ẽt da ebrBvn
locum medico.Etenim il/ Auerte a de

licto. coꝛ tuu. c
Et dirige manus
tua s.i.opera tu.
ad deũ. d ¶ Et
ab oĩ delicto m̃

da coꝛ tuũ.ꝑ ve/
rã ⁊ puxã otritio

lum dñis creauit:èᷣt non di/
ſcedat a te:qà opa eius ne
ceſſaria.Eſt enim tpᷣs qñ in
manibus illoꝝ icurras: ipi
vero dominũ depꝛecabun
tur:ůt dirigat requiẽ eoꝝ:

er ſanitatem nDeapt enẽ. ¶ ODa ſuaui
ſanntatem peopt puerſan us fſarobian
ↄſpectu eius qui fecit eũtin aromatic: quib
cidet in man medici. Fili ĩ pficiebat thymia
moͤꝛtuũ ꝓdůc lachꝛymas: q autſocori
⁊ quaſi dira paſſus incipe ſimilaginis.i ob⸗
„ „ „ 4 l. O0.
ploꝛare:ct ſim iudiciũ cõte latõem farine tri
ge coꝛp'illius:⁊ nõ deſpici tici delicatiſſime
as ſepulturã illius. Pꝛpt t impigua
ctũ illiuſ vno die:et ↄſolare oliuarum puriſſi
pꝛopter triſticiã:⁊ ſac luctũ mũ ad ↄtinuan-
das lucernas.
h (¶Et da locuʒ

medico. honoꝛãdo ſacerdotẽ p te oꝛãtẽ: vñ in leuit.vbi
agit᷑ de oblatõibus varijs ꝓ peccato:ſemꝑ agdit in fine
Et oꝛabit p eo ſacerdos:⁊ dimittet ei. i ¶ Eteniʒ dñg
illũ creauit.i.ad officiũ ſacerdotij pmouit. k ¶ Et no
diſcedat a te.i.a coꝛde tuo:qꝛ ſꝑ debes eũ diligẽ ⁊ vene
rari. I¶ Oꝛ opa ep ſi neceſſaria.ſ.offerre ſacriſicia:
oꝛare ꝓ pctis ppli. Eſt. n. p̃s.qꝛ ſiñ pctis nõ tra/
ſitur pñs vita. n ¶ Ibi vo oñm depᷣcabunt.ex hꝰ ap/
is ꝗ nõ curãt ifirmos
p oꝛões:ſed de ſacerdotibꝰ: o ¶ At dirigat requiẽ eo

rũ.nõ requiẽ coꝛꝑis:ſ requiẽ coꝛdis ipoꝝ:dqa gaudent

ð curatõe pctõꝝ. p ¶ Et ſanitatẽ.ſ.aie tue. q¶ Pꝛo
pter ↄuer.eoꝝ.i.ꝓpꝑi bonã via Horirf quã oꝛones
eoꝝ exaudiũt. ¶ Qui delinqt ⁊c icidet ĩi man me-
dici.ſ.ſpũalis:ad quẽ ꝑtinet cura delicti. ili ĩ moꝛ
tuũ. Hec ẽ pars icidẽtalis ĩ quo pᷣmo ex hoc qð induxit

ad honoꝛẽ pᷣlati ꝓpter eius excellẽtẽ ſtatũ:h occaſiona-
lit ⁊ qſi px opp' ĩduc ad fletũ moꝛtui ꝓpi vite pñtis oõfe
ctũ. Et? in ꝑſona moꝛtui loqns iducit ad bonum: ibi
Memoꝛ eſto. Circa pᷣmũ dic: s¶ Fili i moꝛtuũ.i.ſup
moꝛtuũ t¶¶¶ Pꝛoduc lachꝛymas.cõpaſſiõis. v ¶ Et
ſʒ iu.ↄte.coꝛ.illi.i.diſcrete ⁊ hoeſte ſʒ moꝛẽ pꝛie: ⁊ me
rita ðfũcti coꝛp'illiſepeli. xCPrope ðla. aũt ⁊c̃.i ꝑꝑ
ðtractõeʒ vitãda:ne dicat õ te:ꝙ odiſti viuẽtẽ:ſi nõ luge
as defũciũ. y¶ Et ↄſo. ꝓpi triſticione nimia triſticia

Hinoe
Ptriti⸗
ilſoſoe
inieb

kerg
ſm
ſaiug
lco⸗
ciütie i⸗
ligid
ton
l e

opis n

qꝛſihit
dens4
diues
guids
Paup:/
tegu⸗
lünchll
Gibenn
bu
ſoctur.
deerhi

((Mna
un
Wojnalt
letnl
d ſtt

(nimie

Lirßzn

euki

gfie,
nanaſe
ſiſuner
hriin
gidan⸗

4
D

Eccleſiaſtici xviij.

riien tlbi noceat:io ſeqt: 30l A triſticia. n.ſeſtinat moꝛs. elt opib' neceſſitat. Alioꝰ: Tpe vacuitai.i ieiun acibo ? po
umui ni .n. triſticia paſſio moꝛtificatiua. a ¶ Et cooperit vytu tu:qꝛ tũc magis viget itellectꝰ ad ſcribẽdũ ardua de qbꝰ è ſa

tẽ. i.ſuffocat vᷣtutẽ nãe. b ¶ Et triſticia coꝛ. flectit cerui pia.vel alr:Tꝑe vacuitatis.i.pauptatis: vñ dicẽ Secũdus

H cẽ.nã debilitata vtute nãe caput flectit᷑: ſicut ꝑ foꝛtitudi phᷣs:ꝙ pauꝑtas ẽ ſcie reptrix:vñ videmꝰ ꝙ a lõgo tpe religi
nlge ſi Permãet tri 2 aliqn ↄcurrunt iſte
i le non eriti eins ynodie pk opibꝰco. t narati tres oditões in codez
mmtinn RS i cothe 1 . ſes ſm meritũ eius vno die vył opib eoꝝ:ct narratio eius ſeptore⸗ *
hnn Mad ad depers duobus ppter denactocz. in ſuiſe tauro. Coꝛſuſ da mabit iergi ot bono
imiar toem: r alis ma⸗ A triſtici. n. feſtinat moꝛs bit ad verſandos ſulcos: ẽt mo ab rtidib actib⸗
uti la. eIEt ſba in c᷑t cooperit virtute:ct triſti pisgilia eius ĩ ſagina vacca x ¶ Sapiaz pcipiet.
Ei⸗ opi En coꝛ eẽ. cia coꝛdis flectit ceruicem. rů. Sic dĩs faber et archite ſic poiit eũ docẽ ybo
rſi e van au⸗ In abductoe pmãanet triſti ci:qui noctẽ tanq; diẽ trã lenen ber kerin
nünks diues diues lãa⸗ Cla: et ſubſtatia inopis ſim ſigit: qui ſculp it ſignaculo cã ſonatog, platuʒ:
, KI guidus ⁊ triſt o? coꝛ eius.Me dederis in tri ſculptilia:et aſſiquitas eius q̃ẽ ſolicitudo ipſpcir
af paup: ꝓuer.xiij. ſticia còꝛ tuũ:ſed repelle eẽ pariat picturã. Coꝛ ſuũ da ca regimẽ ppli:ad bo
. i qſi paup cũ ĩ mł- runoli obliuiſcineqʒ. n. gilia ſua pficiet opus. Sic Uerſor artificũ ĩ arti
D Heinen tis diuitijs ſit. i5 cõuerſio:⁊ huic nihil ꝓde/ faber ferrard ſedẽs iur̃ ĩcu bus ſuis:ſine quarũ
in annit ſeqtur: f Ne ris: & teipᷣm peſſunabis. dẽé:et ↄſiderãs opꝰferri. Aa vſu nõ poſſet ciuitas
intr dederij ĩ triſtiiig. Memoꝛ eſto iudicij mei: põꝛ ignis vꝛet carnes ey: et b ſtare: vt carpẽtari
i ſ . Kanula 56 or ſic Enim erit ⁊ tuuz. Mihi lcaloꝛe ſoꝛnacis ↄcertatur. eilartotno fani
in inrii 2 qit cĩ cũ oi: heri:ettibi hodie. In rege AVox mallei inõuat aurem mſ foꝛtireqrit dili
in mui h ¶ Et memẽto moꝛtui rquieſcere ſac me eb:ct õ ſilitudinẽ vaſis ocu ¶ gẽtia regẽtis ciuitatẽ

li ib
„ ſrniclt
ſ (Enme

nouiſſimoꝛum. i. moꝛiã eius: et conſolare il lus ei.Coꝛ ſuũ dabit ĩ ↄſũ ltꝑalib vel ſpũalibꝰ-.

non ue nalu lum i exitu ſpſs ſui. Sapiẽ
reuertit ad vitaz tiaʒ ſcribe ĩ tꝑẽ vacuitatis:

narg „S6 vi iij Pꝛimo igit᷑ ponit᷑ exẽ
mathz obekib vigilia ſia glu oe artiſclb icini⸗
oꝛnabit impſectõem. Sic ſi ¶o ab agricolij dicẽj:

e ſnunslt , ſ S ſ Is ſj. -F
