ſpectu pᷣcedẽtiũ: Et ego daniel lagui.ↄcuſſus timoꝛe viſiois b¶ De ſeie medoꝝ.qꝗꝛ dari victo balthaſar tranſtulit ſcauſs.
admiratione.ſequit᷑: g ¶ Cũq; ſurrexiſſẽ faciebã opa re regnũ ad medoj: a ipauit ſuꝑ regnũ chaldeoꝝ. 1)Eioade

. gis.i. negocia regni:qꝛ ſuꝑ ipſa erat poſit daniel:vt viſum pm'nõ ſimplicit᷑ ⁊ ablolute:ſed pm ð pdicto ſeiĩe.ſ.me inmni dicciſiin
eſupꝛa. h¶ Et ſtupebãà ad viſionẽ pp hoꝛoꝛẽ maloꝛum doꝝ: d ¶ Anno vno.i.p ſm modũ loquendi hebꝛai ter deſc bit olel/
futuroꝝ: i ¶ Et non erat ꝗ interpꝛetaret᷑ ꝛ lʒ viſio eſſʒ ei cuʒ:vñ di geñ.j. cm̃ ẽ veſpe ⁊ mane dieſ vnus.i pmus ſoopenientſ pbi
interpꝛetata in generali:nõ tñ oio in ſpec ali qᷓtũ ad noia e FEgo daniel itellexi ĩ libꝛij hiere. f ¶ Numexꝝ ano notii aniel
regũ ⁊ determinataꝝ pſonaꝝ. Ex qᷣ patet q; ſpirituſſane rũ ⁊c. Et nota ꝙ iſte cui reuelabãt᷑ diuina ſecreta nihil ſſumtt in ſepſo⸗
nõ ſemp reuelat ꝓphetis ſenſum plenariũ viſionis: ſed ſo omintñ ſcriptura hieremie ⁊ alioꝝ pphetaꝝ legbat:⸗ iſippliiſl eſ
lũ qtũ expediens eſt ꝓ loco ⁊ tpe ⁊ pſonis p quib' fit reue illos ꝗ afidẽtes de ppo ingenio dedignant videre diclra cmnrtlemnuner
latio: et pꝑ hoc pꝛophete non ita clare ſcripſerunt myſte alioꝝ. Scriptura at illa ð qᷓ fit hic mẽtio hẽ hiere.xxix. Mtonisg tali
ria chꝛiſti de futuro ſicut euangeliſte ſcribẽtes hiſtoꝛiã de ß Aũ ceperit ĩpleri ĩ babylõe.lxx.ãni.viſitabo vos:⁊ ſuſci milu egeſet qi
terito. Uideretur foꝛte alicui ꝙ hec viſio nõ poſſet l̃aliter tabo ſuꝑ vos verbũ meũ bonũ ⁊ fducã vos ad locum triſiatus: ge
exponi de antichꝛiſto. Pꝛimo qꝛ tribulatio qͥ hic deſcribit iſtũ ⁊c. Cõpletõeʒ aũt ãnoꝝ appꝛopinqntẽ ĩtellexit ꝑ tẽ gentſanens
dẽ durare ꝑ ſex ãnos:vt dem̃ eſt qð nõ põt dici ad lr̃aʒ de pꝓ poꝛa regũ qͥ regnauerãt a pᷣncipo deſolatõis hierim vli-⸗ (ycerum
ſecutiõe antichꝛiſti: qͥ durabit tm ad ires ãnos ⁊ dimidiu,z q; ad tps illõ:p q̃ fuit oſtenſũ eſdre p ca.ꝙ hec deſolatõ llfndldiclpett
vt dr. j.x.ca.⁊.xij. Scõo qꝛ hic dẽ ĩ hac tribulatoe q̃ hic fuit ↄpleta ãno qrto cyri:añ cyxꝝ vero dar medregna unbp. Pꝛocedit
deſcribit᷑ dʒ auferri iuge ſacrificiũ:iuge aũt ſacriſicũ nũc eſt uit duob ãnis:⁊ ſic ↄplemẽtũ deſolationi dſtabat tm lusdeprauamtes.
ſacrificiũ altaris:qð nõ ceſſabit vſq; ad iudiciũ ſinale ſʒ gqnq; ãnis:⁊ pncipio ſex i:qꝛ cyrꝰde qᷓrto ãno ſuo regna ſonobeßiuint
dẽ matth. vltimo: Ecce ego oib' diebus vobiſcũ ſũ vſq; ad uit tm in pncipio añ dem̃ ↄplemẽtũ: vt ibidẽ dem ſuit Ebi Etſtillautt.,
ↄſũmationẽ ſeculi. Ad pmũ dicẽdũ ꝙ ꝑſecutio antichꝛiſti g ¶ Et poſui fa.meã ad dñm.i.attẽtionẽ mẽtis faciẽ Miuſticlirr ibbi
aliqñ accipit᷑ ſtricte tpe in q antichꝛiſt ꝑſequet᷑ fideles in coꝛpoꝛis:qm verſa facie verſus hierlm oꝛabat: vt dem ondumn malici
pſona ꝓpꝛia: ⁊2 ſic nõ durabit niſi ꝑ.iij. annos ⁊ dimidiuʒ eſt ſupra.vj. h ¶ Rogare. feruent: iſ Dehenripſeu nlumdo drerepta⸗
Aliqñ large accipit᷑.ſ.ꝙ cũ hoc accipit᷑ aliqd de tpe pᷣceden rãter: k¶ In ieiunis.ᷣ vt ſil fieret deo ſacrificiũ ꝑ ſpũ) Punodelmagnitun

4%
*

ti iq ꝑ miniſtros anticpꝛiſti fiet quedã diſpoſitio ad ipſu, oꝛationẽ:⁊ p carnis ei maceratõeʒ:qꝛ ſcribit᷑ obie.xij mpigraninsa
. h deceptiones ⁊ malas pſuaſiones:⁊ ſic accipit hic duratio Bona eſt oꝛatio cũ ieiunio: = grienen
illi pſecutiõis. Ad ꝛm dicẽdũ ꝙ ſacramentum altaris te Et cinere.i.recoꝛdatione fragilitatis humane. Hic erat nildcer⸗
ãtichꝛiſti ceſſabit qtũ ad ſolẽnitatẽ:qꝛ tũc miſſe nõ celeba moch iudeoʒ qñ erãt in afflictõibꝰ poſiti poere cinerẽ Lii⸗ G
buntur publice: ſed tin occulte ꝑp rabiẽ üllius pſecutõis: ſup caput in ſignũ humiliationis:quia d ecc. xxxv. , uagan n
ſic intelligit hic ceſſatio iugis ſacrificij. La. IX. Oꝛatio hũiliãt ſe nubej penetrabit.Sʒ vr hic ꝙ dani/ Ulnr⸗ di
Nno pmo. Pic ponitur. viij. viſio que fuit facta el peccauerit oꝛãdo ꝓ liberatiõe ppli:qꝛ talis oꝛatio vi Uithega, . 6
9 in ano ę dari:qui occidit balthaſar. Poſtq; da det᷑ ꝓcedere ex quadã dubitatiõe:ne ipleret᷑ vbũ dei dẽ; Dtr nit
niel deſcripſit vltime tribulatiois totalẽ decurſũ per hieremiam de liberatione ppli tempoꝛe determing iiſire aden
jncipalẽ eius cõflictũ:vt viſũ eſt in duobus pꝛecedentib? to:⁊ B videtur impoꝛtare defectum fidei. Dicenduʒ ꝙ Puica mmne
cLapitulis: hic oñtr deſcribit᷑ eiuſdem tribulationis ſolatuum daniel oꝛabat ꝓ diuine ꝓmiſſionis im pletione: nõ qa ſualnaucdin
qð maxime erit ipſis ſidelibus ex cõſideratione paſſionis dubitaret de dei fidelitate: ſed vt oſtenderet ſe gratum ir iund .
chꝛiſti.Igit᷑ cã materialis eſt de ſeptuaginta hebdomadibꝰ deo de pꝛomiſſione pꝛius facta. Iteʒ daniel ſciebat pꝛo inſene⸗
determinat ⁊ p̃fixis vſqʒ ad paſſionẽ chꝛiſti:que maxtime miſſiones diuinas impleri per oꝛationes bonoꝝ: quia ligam
erit imitãda tpe antichꝛiſti Cauſajfinalij vt oſtendatur ts ſicut deus oꝛdinat aliquid futurum: ita etiam ⁊ mo⸗ iii mſͤdni
expiationis peccati per moꝛte chꝛiſti:⁊ per hoc detur cõſoꝰ dum eueniendi:quia vtrunq; cadit ſub diuia oꝛdinati umuſu,
L

i imim
an Mnünn
dal mnüit
ego;
nn Kicnutn
9dii münhn
nch ibnie

ni —
deh ͤtßsonidhe
rrmih

„ uniberpenn
cſtedi 3 ſ nan

igirſin oeifrt
keiny znngiͤhz
kinuaenhidſit
droodeubain rmn
hmiſimngöchi
ril n dzcoſenn
jnnodi oauodhe
rimmeoid nnslin
Abee. /Mndi
bifoinmn ſoant
aior pheuty ht
ul mnant nitardin
beenaohibieem
ini niiubo vogr ſi
1 ilri wsag locun
voprianiirlenſtpti
vodCdnisbinin ⸗
Arſagbentoind
Wod NANN
rCoatonidſhum
ge vimwuwſaſh
imin ſtkiidiſil
niaiie .
ernober Rd
ſsbianeen
– Giſi

bono qðòð locutus

¶ Danielis . x.

one. ſ. res ⁊ ſuus modus: ⁊ ideo oꝛabat impleri pmiſ

ſionẽ a deo factũ. Item ꝓmiſſiones diuine in ſacra ſcri

ptura ſemꝑ intelligende ſunt ſub cõditõne.ſ.niſi ponat᷑

impedimẽtũ ex pte illius cui ꝓmiſſio fit deũ offendẽdo

vñ dẽ hiere. xviij. Subito loquar de gente ⁊ de regno
vt edificẽ ⁊ plan-

teʒ illud: ſi fecerrirrt
mnalgt culis⸗ ne et oꝛaui dñm deũ ⁊ confeſ/
. “ 4 , ı⬤ +
ortinenm pend⸗ ſus ſũ ⁊ dixi:Obſecrò dñe

de magne E᷑t tribil cũſtodi

tentiã agaʒ ſuper R *2α
ens pactũ et miſicoꝛdiã di

ſum: vt ſacereʒ ei ligentib te: ⁊ cuſtodientib
Timebat aũt da mãdata tua:pẽccauim ini
niel ne filij iſrael zn. e Eſern v,.
qtatẽ fecim :ipie egim et re
peccata ſus pA n „ EE
uiſſet impedimẽ ceſſim: decliauim a ma
tũ diuie ꝓpmiſſio datis tuis ac iudicijs. Nõ
niſ:r ideo oꝛabat õbediuim ſuiſ tuiſ ꝓphetiſ
vñm ad tollendã q locuti ſi ĩ noĩe tuo regibꝰ
iſtud impedimen glochan 712 r b
tũ ſi eſſet. Der p ·¶ Nĩis pᷣncipib nr̃iſ pꝛib nr̃iſ
dicta pʒ argumen Oiq; pplo tre. Tibi dñẽ iu
eggꝛ ꝛatio dan ſticia:nobᷣ aũt ↄfuſio faciei
elis no ꝓcedebat ſiẽ ẽ hodie viro iuda ⁊ hĩta
ex aliqᷓ infidelita b . . iſt . bi
te ſed magij exbo toꝛib hierly ⁊ oĩ iſrł: his ꝗ
nis cauſis. ꝓbpe ſt:⁊ his q ꝓculi vniũᷣ
n ¶ Et oꝛaui do ſis fris: ad qᷓs eieciſti eos:
minũ. hic cõſeen pp iniqꝗtates eoꝝ:ĩ ꝗb pec-

ter deſcribit feſ.· cauerũt in te dñe. Nob cõ

ſio penitentij:vbi . EEOSe n
notãdũ ꝙ daniel fuſio faciei:regib nr̃is pᷣnci
aſſumit in ſe ꝑſo pibnfr̃is ⁊ pꝛib nr̃is:ꝗ pec
Porirteend cauer̃t. Tibi aũt dño deo
ↄditionis ꝙ talia nro mißicoꝛdia picialio
imala egeſiet aã q receſſim a tea no audi
fuit trãſlatus: n· uim vocẽ dñi di nr̃i:vt am
puer erat ſanctus
ſed peccatum po/

puli iſrael dicit peccatum ſuum inqtum erat ppli illiuj/

membʒꝝ. Pꝛocedit aũt ſic:qꝛ confidendo p narrat ma
licias depꝛauantes.ꝛꝰremouet circũſtantias excuſantes
ibi Non obediuimus.ʒ exaggerat cõditiones aggrauã

tes: ibi Et ſtillauit. Et nota ꝙ in omnibus iſtis attribu

it deo iuſticiã:⁊ ſibi ⁊ pplo ürael iniuſticiã. Circa pᷣmũ
notandum ꝙ malicie depꝛauantes ſunt ↄð bonos moꝛe⸗
omittendo pꝛecepta ⁊ faciendo ꝓhibita. dicit igitur pꝛe
ponens dei magnitudinẽ ⁊ clementiaã: vt per hoc pecca
tum ppli grauius appareat: ol ecro dñe deus
magne.qꝛ ſuperueniet oĩbus que poſſumus de eo cogi
e vel dicere: 2
do: q ¶ Cuſtodie) pa
miſericoꝛdiam.vltra pmiſſa addendo:ſed quibꝰhoc fit
ſubditur: s ¶ Diligentib te c coꝛde ⁊ opere. Ulteri
incipit peccata confiteri.d. t¶ Peccauimus.in omni
genere peccati.ſ.qð explicat conſeauẽter: v¶ Iniqu
tatẽ fecim. ð homines: x¶ ¶ Impie egimẽ. ð deũ. Pie/
tas eniʒ eſt cultus diuin: ⁊ io impietas eſt receſſus a de
bito culto diuino: y ¶ Et receſſim a mãdatis tuis.ea
totaliter deſerendo: 3 ¶ Et declinauim.pᷣmo paulati
ↄriũ agendo:qꝛ non ſtati decidit hõ in ꝓfũdum pccõ
Dicit aũt: A mãdatij tuis.pꝑ pᷣcepta moralia: Ac in i
cijs.pꝑ iudicialia. ans bechuinv. Dic ↄñt remo
uet circunſtantias excuſantes q̃ ſunt ignoꝛantia ⁊ inſir

t terribilis tranſgreſſoꝛes puniẽ
ctũ. pmiſſa implendo: r (¶ Et

mitas. Pꝛimũ remouetur ꝑ hoc ꝙ popuł iſrael ſt uit lobe
diens verbis ꝓphtaꝝ ex oꝛe dei loquẽtiũ. Scom remouet
per hoc ꝙ nõ ſolũ vulgares homines peccauerũt: imo etiã
illi qui bade eſſe viri ꝑfecti in pplo: et hoc eſt qð di

cit: a ¶ Non obedi.ſer.tu.ꝓphe.q lo.ſe in no.tuo.nõ ex

capite ppo. b Re
gib no.pn. no. ⁊ pat᷑.
nrij.i.ſacerdotibꝰq qi
pꝛes habebant:¶
Oiq; pplo tre.h ad-

bularemi lege e:quã po
ſuit nob ꝑ ſfᷣuoſ ſuos ꝓphe
tas ⁊ oĩs iſrł pᷣuaricati ſt le/
gẽ tuã:⁊ declinauer̃t ne au-
dirẽt vocẽ tuã: &t ſtillauit ſr
noſ maledictio ⁊ deteſtatõ
q̊ ſcripta ẽ ĩ libꝛo moyſi ſᷣui
dei:qꝛ peccauim ei.Et ſta/
tuit ſmões ſuos: qͥs locui
ẽſr noſ ⁊ ſuꝑ pᷣncipes nr̃oſ
ꝗ iudicauerũt nos: ũᷣt ſuꝑ
iduceret ĩ nos magnũ ma/
lũ:q̃le nũq;ᷓ fuit ſb oĩ celo
ſʒ ꝙ ſcm ẽ ĩ hierlʒ:ſic ſcrip

excuſabilis. d ¶ Li
bi dñe iuſticia. qꝛ iſta
mala icurrim ꝑpꝑ pec

cata noſtra.ſequitur:
eTibi aut dño do
no.miſeri.⁊c᷑.qꝛ citra
ↄdignũ puniſti nos.
Et nota ꝙ frequẽter
hic repett eãdẽ ſniaʒ
ſub alus verbis oſten
dẽdo dei iuſticiã ⁊ mi
ſericoꝛdiã: ⁊ ppli iſrł
inidtatẽ:talij.n.eſt cõ

tũ ẽ ĩ lege moyſi. Oẽ malũ ditio lanase e
hoc venit ſup nos. Etnon oripſa moueat ad dle
rogauim faciẽ tuã dñe de mẽtiã. f¶ Et ſtilla.
nf:vt reuertẽmur ab iiqta Dic ſcribit vditiones
tib nriſ:t cogitarem veri aggrauatts zl abni
tatẽ tuã. Et igilauit dñs ſſ nieudo ve balicijs ae⸗
maliciã: adduxit eã ſup ceptis q patẽt ex h ꝙ
nos. Juſtus dominus de Hꝑ oñs percuteret eos
nr̃ in omibꝰ operibus ſuis paulatiad eoꝝ coꝛre
qᷓ feẽ. Hõ.n. audiuim vo ase mirez pehe
cem eius.Et nunc dñe de no ſt tñ reuerſi ad ro⸗
nr:g eduxiſti populũ tuuʒ gãdũ oñʒ: a regratiã
duũ de paterna coꝛrs

. ctione:ſʒ obſtinati ſt ĩ
malis ſuis:pꝑ qð finalii venerũt maledictões ſr̃ eos ſcrixte
in lege moyſi: deut᷑.xxvij. vbi maledicũt traſgrediẽtes legẽ
dñi:⁊ h'ẽ qð dẽ hic: f ¶ Et ſtilla.ſuꝑ nos maledi.⁊c̃.⁊ bñ
dicit ſtillauit: qꝛ nõ ſil vno ipetu deſcẽdit ſuꝑ eos dei puni-
tio:ſʒ hꝰ paſſi ſt aliqs ꝑſecutiões pꝑticulares ad eoꝝ reuoca
tionẽ ⁊ coꝛrectõeʒ anꝙ; totaliter captiuarẽt ꝑ nabu.vt pʒ ex
decurſu q̃rti libꝛi re.⁊ ſci ꝑaly.ſeqt: g9 t ſtatuit mo.

ſuos ⁊c᷑.i.ſtabiles oſtẽdit in unugenf luſta. leqt h
Ut ſuꝑindu.i nos malũ ⁊c. igura hypbole ẽ ad deſignã

dũ magnitudinẽ ſue tribulatoij.vel ſʒ veritatẽ hiſtoꝛie põt

hoc expõi de tẽpli ↄbuſtiõe ĩ q̊ de colebat᷑:⁊ tale malũ non
fuit fem alicubi: qꝛ ĩ nullo alio loco erat tẽplũ deo celi dedi
catũ: i ¶ Et nõ ro.fa.tuã do.de.nr vt reuer.⁊c·ĩqᷣ oſtẽdit᷑
eoꝝ obſtinatio. k Et cogita. veri. tuã. in puniẽdo nos.
1 r vigila on uꝑ mali. nr̃am.ſ.ſuꝑ maliciam culpe:
N addu.eã ſuꝑ nos.puniẽdo nos iuſte.cetera patent
n ¶Et

nüc dñe. Hic pñt declarat itẽtio poſtulãi:⁊ pꝰ qtũ
petitõij materiã: 2 qtũ ad ipetrãdi fiduciã: ibi Pꝛopter
temetipſũ.ʒ qᷓtũ ad petẽtis iſtatiã ⁊ deuotõneʒ:ibi Exaudi
oñe. Circa p oſiderãdũ ꝙ materia ſue petitois ẽ duplex.ſ.
amotio mali a collatio boni. Ad ipetrãdũ p reducit ad
memoꝛiã malũ ſᷣuitutis egyptiace ab eis amotũ ꝑ dñm:qꝛ
moch magnifici ẽ dare citius bñficiũ poſtulatũ:qñ pᷣcedens
bñficiũ ad memoꝛiã reducit: vt hi.iiij. eth. ⁊ h. facit daniel
in ppoſito. d. n ¶ Et nunc domine deus n,̃ qui eduxiſti

dit vt nemo apeaeat

¶ Tiber

pplm tuum de terra egypti in ma.foꝛti. pharaonẽ pcutien
do ⁊ mirabilia pꝛo pplo tuo faciendo: que non poterant
fieri niſi virtute infinita. a ¶Er feriſti tibi nomen: qꝛ ꝑ
illug factum nomẽ dni publicatũ fuit q̃ſi ꝑ vniuerſã terra.
b¶ Secũdũ diẽ hanc.i.vt pʒ in hac die: quia filij irl tũc
diſperſi per oꝛbẽ nar ·
rabant ea que dñs ꝓ

eis fecerat in egypto. de terra egypti i manu foꝛ

cira un Et feciſti ibi nomẽ m di

lẽ fecimꝰ dñe ĩ oẽʒ iuſticiaʒ
tuaʒ . Auèrtat᷑ obſecro ira
tua:⁊ furõ tu a ciuitate tua
hierlin: ẽt a mõte ſcõ tuo.
Pꝛopt᷑ pcca.n.nr̃a ⁊ iniq/

cutio:de eniʒ dẽ ira
ſci quãdo punit: qꝛ
ad moduz irati ſe hʒ
⁊ ſic daniel petit pũi/
tiõis amotionem:
d (A ciuitate tua

pierlʒ. in qua vigebat tates pꝛuʒ nr̃oꝝ hierlin :7
antugolumus ppls tuꝰi oppꝛobꝛiũ ſt᷑ oĩbꝰ
uina electione.e . ei e =
Eta mõte ſãcto tuo. P circuitũ nr̃m. Nũc ergo

exaudi de nr̃ oꝛonem hui
qꝛ ülla pars ciuitatis tui ⁊ pces el:èᷣt oñde facieʒ
hierlʒiĩ qua erat em tuã ſůp ſãctuariũ tuũ qdð ð/
pluz erat mon oſde. htũ ẽ. Pꝛõpter temeiipſuʒ

in quo erat templuʒ

Selei . popuł tuꝰ inclina de'me aurem tuã 7
i oppꝛobꝛiũ ſt omibꝰ audi:api oculos tuos:⁊ vi
per cincuitum noſtrů qe deſolatioẽ nr̃aʒ ⁊ ciuita
annalelunmde teſup qui iuocat nomè
runt filios iſrael: ſed tuũ. Neq;.n.i iuſtificatõib
etiã aſſyrij ⁊ alij ppli nr̃is ꝓſternimꝰ: pᷣces añ fa

qui erant in circuitu ciẽ tuã:ſʒ in miſatiõibtuis
eoꝝ: mulros deie
bant captiuo de filij
ülrael. g ¶Et oſtende facieʒ tuã. hic ponitur 2m qò eſt ma
teria ſue petitiois.ſ collatio boni. h¶ Super ſanctuariũ
tuu ceq:d.reſtitue ciuitatem ⁊ tẽpluʒ in ſtatũ pꝛiſtinũ
i Pꝛopter temetipſũ. Hic ꝛ tangitur impetrãdi fiducia:
quia innititur diuine bonitati ⁊ clementie ⁊ non ꝓpꝛie iu
ſiicie: ⁊ hoc ẽ qð dicit: Pꝛopter temetipſũ.i.pꝑ bonitatem
tuã:inclina deus meus ⁊cc. k ¶ Eraudide Pir deſcribit
oꝛantis inſtatia cum dẽ: Exaudi dñe pᷣces benigne audiẽ
do: l ¶ Placare. offenſam remittendo: m ¶ Alttende
fac. nobis conſolationem pfectã tribuendo. n¶ Te moꝛe

ris. q; tps inſtat in quo ꝓmiſiſti conſ olationeʒ dare nobis

o ¶ Pꝛopter temetipſum. vt.ſ. veritas tua cunctis appare
at:⁊ bonita:⁊ vt culitibi debitus pſoluatur:ppꝑ q dir
Quia no. tu. eſt inuo.ſuper ciuitatem ⁊7. p (Cunq;
adhuc loquerer. Deſcripto merito oꝛationis ex parte dani
elis: hic ↄſequenter ponitñ modus reuelatiõis ex pte gabꝛie

lis:⁊ oiuiditur in duas partes:qꝛ pᷣ ponitur danielis excita

tio: 2 ei facta reuelatio:ibi. Lxx. hebdomadas. Circa bpᷣmũ
dicit ſic: p ¶ ¶unq; adhuc loquerer. ↄfitendo dei iuſticiõ
potentia. q ¶ Et oꝛarem. inuocando eius clementiäẽ:
r Et oꝓfiterer peccata ⁊c᷑. ad impetrandũ indulgentiam:
9 uc me loqoue in quo oſtenditur velocitas exau

ditionis diuine. cce vir gabriel.qꝛ i ſpecie viri angẽ
lus appebat: v ¶ Quẽ uidera in viſione a pꝛincipio.i.in
viſione deſcripta ca. pꝛecedenti: x ¶ Lito volans. in quo
expꝛimitur ꝓmptitudo angeloꝝ ad exequendũ dei mada
tü: y ¶ Tetigit me. excirando T ↄfoꝛtãdo: 3 ¶¶ In tpe ſa
erificij veſpertini. Ex q̊; pʒ ꝙ a mãe vſqʒ ad ve perã oraue
rat daniel. Patet etiã ꝙ p̃dicta verba oꝛationis plata fue-
runt cu magno tractu tꝑis ⁊ meditationis:⁊a talij oꝛatio eſt

„

deo acceptabilis:non aũt illa in qua ſunt multa verba
multiplicata ſine attentione animi ⁊ deuotione qualis
eſt oꝛatio ethnicoꝝ:vt dicitur matthe.vj. a ⸗
cuit me.de ſuturis ad cõſolationẽ ppli iſrt. b·¶ Dixit
qꝙ Daniel:nunc egreſſus ſum:vt decoꝛẽ te cc. Dicũt᷑ au
tez angeli egredi
quãdo mittuũtur

mliis. Exauüdi dñe:plàcare ad nosa face dei
dñe: attênde ⁊ fac. Ne mo/ nonꝙ ab eius cõ
reris ꝓptèr temetipſũ deuſ mplauione rec
reris ꝓpier temetiplu deul gant: ſec quia ad
e ga nome eui ocatn nos qui ſuznus re
e ſuꝑ ciuitate:⁊ ſuꝑ ppl tu moti accedunt.
uʒ. Cunq; aghuc loarer è Ca⸗ roac
oꝛareʒ ⁊ ↄfilerer pcca mea (t yr oſtedat oꝛa-
⁊ pcca ppli mei iſrl:vt pꝛo tioneʒ danielis ac

ſternere pᷣces meas ĩ cõſpe n groen:

ciu dei mei ꝓ mote ſcõ dei ¶ Egreſſus eſt
mei dhuc me loqnte ĩ oꝛꝛa2 ſns ideiſae
tõe mea: Ecce vir gabꝛiel: aut veni vt idica
quẽ viderã ĩ viſiõe a pᷣnci rẽ. ſe ei ſetentiaʒ
pio citò volans lłtigit me ſ ¶ Quia vir de
I tpꝑè ſacrificij veſptini:c᷑t do Kacrtor erride
cuit me ⁊ locut e mihi: di · Deſideriox i de⸗
xitq;:Dãaniel nũc egreſſuſ ſiderãs ſcire ſecre
ſuʒ: vt docerẽ te ⁊ intellige ta diuina ad dei
res. Ab xoꝛdio pᷣcũ tuaꝝ laude 1phli e
egrèſſus eſt ſmo. Egò aüut autez aninmauer
veni vt indicarem tibi: qà te ſermonẽ ⁊ intel
vir deſiderioꝝ es. Tů aut lige Frequẽter ex
cltat eu agel' ad
oſtendenduʒ ma-

gnitudinem ⁊ altitudinem diuini ſecreti ſibi reuelandi

quia aduentus chꝛiſti apud hebꝛeos habebatur ꝓ ma

ximo ſecreto. Ad qð denotãdũ.lxx. interpꝛetes illud e⸗

ſai.ix. ocabit᷑ nomẽ eius admirabilis:ↄſiliarius:de/
foꝛtis ⁊c̃.ſic rãſtulerunt. Nnomen eius magni conſilij
angel: ⁊ ĩ hꝰ officium eccliaſticũ ſequitur traſlationeʒ
eoꝝ: qꝛ ſic accipit᷑ i introitu miſſe maioꝛis ĩ natiuitate
dñi. ¶ Septuaginta hebdomadas. Hic conſequenter
ponitur reuelatio facta danieli:⁊ diuidit᷑ i duas partes

qꝛ pᷣ ponit᷑reuelatio ipſa: ꝛ ipſius reuelatiõis expoſitõ:

ibi:Scito g̊ ⁊ aiaduerte. Circa pmũ ↄſideranduũ ꝙ da/

niel mor ex cõſideratiõe ꝓphetie hiere. oꝛabat ꝓ con

ſolatione ppli iſrł ⁊ liberatioe eius de captiuitate baby⸗
loica:vt viſum eſt i pncipio capli. Et ons qᷣ plus dat q;
ab eo petatur ex abundanti non ſolũ ſibi hoc futurum
reuelauit:ſed etiã liberationẽ fiendã ꝑ chꝛiſtũ cui erat
figura illa liberatio de captiuitate babyloica: et ſic do
min reuelauit danieli plenum intellectum ꝓphetie: qꝛ
in illis. lxx. annis:in fine quoꝝ: liberatio captiuitatij ba

bploce facta eſt: ſigurat fuit numer' ſeptuagenari heb/
bomadaꝝ:in cuũſine erat fienda liberatio ꝑfecta ꝑ chꝛi

ſti paſſionẽ. Ad intellectũ aũt dicendoꝝ duo ſunt hic
p̃ᷣmittẽda.pmũ eſt qlit accipiẽda ẽ hic hedomada.ꝛvẽ
quãtũ ↄtinẽt.lxx.hebomade. Circa pꝛimũ ſea ciẽdũ eſt ꝙ
hebdomada idẽ ẽ 5 ſeptena: ⁊ iò aliq dixerũt ꝙ hic ac
cipitur ſeptena vel hebdomada iubileoꝝ: quaꝝ queli-

bet ↄtinet qnquaginta ãnos.Alij aũt dixerũt ꝙ hic acci

pitur hebdomada cẽtenarioꝝ q̃ꝝ q̃libet ↄtinet centum

annos. Sed vtrunq; iſtoꝝ patet falſũ: pmo qꝛ adhut

non eſſet ablatũ ſacrificiũ ⁊ hoſtia de hieruſalem: nec

—

(obeenſlide
immdni
etrenuͦqtant
Gtutreſton en
ieiboſihnoben
ti inunßin
Pyr ilcienaro⸗⸗
ltri vbiaglde
inw wiagiur
Abedonalbusl
iaiobehlonnnc
mi n üugeinn
ip tliblleopen
igi plan qu

mibociyipſep

7

bnitiaduiuze
onuda velſeyt
nhonoͤpotachyi
iotineretylnn⸗
olumin lis irn
nami ndimid ⸗
penzannop:quen
ſocb oportetcyal
bodoop mocopf
nbller diciabe
Uciſaipturunec
Mereſtn dubii an
ziſtehcodomadel
Cpoſirorestamhe
ſlani inteligant
d inuice:qꝛ annu⸗
diebus. Dicttigttl
latcoite ipbooſ
nülunanii Moue
Mtant ytolaunt
Nunt obbꝛeuitee
lbusannop lunan.
Eolrium. Sio n i
ny diebus: ſichebe
MMonadäannopl
ſnno videt veriͤr
uneſſelſolarege
iſatotüanniiti
Martenent facere
ini neſio Gligf⸗
iyntuoluto nop
ttem paſchale

fiunbuspaſcha

peclebꝛarek ino

lirplucop. Etii

ſiinttciliu te
I .
nlggluabbrell
drnimon 4
kloploei iſtum
alatſltdeſol
nſclna lirnd .
nlunpnlo
doſtzparzti
armmnſſen
Pinbehen edin

no/ mu
cul woorn
i ilgi
u mre
da Ke
men MWunhe⸗
del i
n ii
ae aümint
d e gelſan
ne ((Quu
d0 appalln
NW, mhlisl
N Wopt
il iriſcnt
e udumnt
inn üm
7 mn
Wall nn
Ngs om
lai kn
diuiniſenuiſn ei⸗
behrevshehtu
Amirails an
ſvonmcncugſteht
ateiſennnn
miſſenuti nn
Gonadk dinimn
ieuin, .
a n n⸗

¶Danielis u.

ciuitas hieruſalẽ deſtructa ꝑ ducẽ populi romani:qꝛ il⸗
le hebdomade nõ eẽnt implete.Contrariũ aũt mãifeſte
apparet verũ:qꝛ ante iſta multis tpibus ciuitas hierim
deſtructa eſt ꝑ romanos:⁊ ꝑ ↄñs ſacrificium ablatũ eſt
inde ⁊ hoſtia ⁊ oblatio:qꝛ nõ ẽ licitũ iudeis talia offer/
re alibi. Itẽ nunq; inuenit᷑ ĩ ſcriptura hebdomada iubi/
leoꝝ vel cẽtenarioꝝ:ſed bñ inuenit hebdomada dierũ
leui.xxiij.vbi agit᷑ de feſto penth.⁊ hebdomada annoʒ
leui.xxv.vbi agitur de iubileo:⁊ iõ exponere hũc paſſũ
de hebdomadibus iubileoꝝ vel centenarioꝝ ẽ ficticiũ:
cũ talis hebdomada vel ſeptena nõ iueniat᷑ alibi in ſcri

ptura. Item iudei nunq; accipiunt hebdomadã cẽtena-

rioꝝ vel iubileoꝝ:nec aliqͥ eoꝝ vni; expoſuerũt ſic iſtũ
locũ:⁊ iõ xpᷣiani qui ſic volunt exponere magis iudai⸗
gant ĩ hoc i ipſi:ꝑ hoc cõcludentes ꝙ ꝑ locũ iſtũ n poõt
bari xpᷣi aduẽtuʒ eẽ completũ.Alio modo põt accipi
ebdomuda vel ſeprena dieꝝ: ſicut accipit cõiter: ⁊ hoc
modho nõ põt accipi h:qꝛ totũ tempj.lxx. hebdomada-
rũ.nõ ↄtineret vltra annũ ⁊ dimidiũ:⁊ ſic qð h̊ pᷣdicit᷑ i-
plendum in illis lxx hebdomadibus fuiſſet impletũ in
fra annũ ⁊ dimidiũ.ʒ modo accipitur hebdomada vel
ſeptena annoꝝ:quarũ quelibet ↄtinet.vij. ãnos:⁊ hoc
modo opoꝛtet ꝙ accipiat᷑ H ꝑ locũ a diuiſione:quia nul
lo pᷣdictoꝝ modoꝝ põt accipi:nec alius modus poteſt
rõnabiliter dici ab eis:cũ nõ inueniat hebdomada alit
dici ĩ ſcriptura:nec ẽt in vſu cõiter loq̃ntium. Sed ad-
huc reſtat dubiũ qualit᷑ accipit᷑ ̊ annus:qꝛ vt dictum ẽ
h; iſte hebdomade ſũt annoꝝ:⁊ ſic acceperũt etiam oẽs
expoſitoꝛes tam hebꝛei qᷓᷓ catholici.Sʒ dubiũ eſt vtruʒ
iſti ãni intelligant᷑ lunares vel ſolares:qui diſtinguũtur
ab inuicẽ:qꝛ annus lunaris eſt bꝛeuioꝛ anno ſolari.xj.
diebus. Dicit igit᷑ beda ⁊ aphricanꝰ⁊ expoſitoꝛe catho
lici cõiter ipſos ſeq̃ntes ꝙ iſte.lxx.hebdomade ſunt ãno
rũ lunariũ. Mouẽtur aũt ad hoc dicẽdũ ꝙ iudei ſic cõ
putant vt dicunt. Item ꝑ hoc ꝙ in l̃a iſte hebdomade
dicunt᷑ abbꝛeuiate:et ſic videntur intelligi ð hebdoma/
dibus annoꝝ lunariũ que ſunt bꝛeuioꝛes q; hebdoma⸗/
de ſolarium. Sic̃.n.ãnus ſolaris excedit annũ lunarem
in. xj. diebus:ſic hebdomada vna ãnoꝝ ſolariũ excedit
hebdomadã annoꝝ lunariũ:in.lxxvij.diebus.Sʒ hoc
dẽm nõ videt᷑ verũ:pmo quia iudei nõ cõputant ꝑ ãno)
lunarej ſed ſolares:aliter ſequeret᷑ ꝙ paſcha eoꝝ iaʒ cir
cuiſſet totũ annũ:ita ꝙ celebꝛatũ fuiſſet in quolibet tꝑe
anni:qꝛ tenent᷑ facere paſcha de mãdato legis.xiiij.luna
pꝛimi mẽſis.Si igit᷑ ↄputaretur ꝑ annos lunares ſeque
ret᷑ ꝙ reuoluto ãno paſcha eoꝝ celebꝛaret᷑ ꝑ.xj.dies ãte

ſolẽnitatem paſchalem pᷣcedentis ãni:⁊ ſic ↄñter ð aliss

ſolẽnitatibus paſchalibus:Ex quo pʒ ꝙ infra ſatis bꝛe/
ue tps celebꝛaret᷑ in oibus tꝑibus anni:qð manifeſte pʒ

falſũ ex vſu eoꝝ.Et iõ dicendũ ꝙ licet iudei incipiät an

nũ a pꝛima luna ꝓpinqᷣoꝛi equinoctio vernali:tñ ꝑ em-
boliſmos fit equatio tꝑis apud eos:qꝛ tertiuj ãnus apð

eos hʒ.xiij. lunationes. Itẽ qð dꝛ ꝙ hebdomade dicun

H̊ͥ abbꝛeuiate:nõ valet:qꝛ in hebꝛaico dẽ:pᷣciſe:⁊ ſonat:

ac ſi diceret᷑ illud tempus eſt determiatum ⁊ taxatũ a
deo:ita ꝙ illa abbꝛeuiatio nõ ſonat h diminutionẽ:ſed
magis derminationẽ tpis ⁊ pᷣfinitionẽ. Item expoſitões

iudeoꝝ ſup locũ iſtum nunqᷓ fecerũt mentionẽ de ãnij

lunaribus ſed tm̃ de ſolaribus:ex quo pʒ ꝙ ſũt accivKien

di anni ſolares:alit᷑ nõ habẽmus argumẽtum õ iudeos

cũ nullus eoꝝ modo pᷣdicto accipiat.Item in toto vete

ri teſtamẽto fit ↄputatio ꝑ annos ſolares:⁊ oẽs ſic ↄpu/

tant:ſicut manifeſte pʒ in geneſi ⁊ alijs libꝛis.Ex quo pʒ
ꝙꝙ dẽm bede ⁊ aphricai ⁊ alioꝝ ſequentiũ ſuppõit falſũ
Sic igit᷑ patet pᷣmum ſ.qualiter hebdomades ſũt acci
piende.ſ.hebdomades annoꝝ ſolariũ:annus aũt ſolar

cõtinet.ccclxv.dies:annus aũt lunaris minoꝛ eſt.xj. diebus
vt dictũ eſt. Secũdũ qð ẽ pᷣmittendũ eſt qtum tempus con
tinẽt iſte.lxx.hebdomades:⁊ pʒ de facili ꝙ. cccc.lxxxx.ãnos
ſolares:qꝛ quelibet hebdomada ↄtinet.vij.annos:ſi vo ml
tiplicentur.lxx.p.vij.reſultant.ccccxc.¶ Pis viſis accedẽdũ
ẽ ad exponendum lram:⁊ circa hoc ponenda eſt ⁊a repꝛobã
da quedam expoſitio que apud iudeos eſt cõioꝛ ⁊ celebꝛioꝛ
⁊ eſt expoſitio Ra.ſa.Iſte igirur Ra.ſa.incipit computatio
nem.lxx.hebdomadarũ a deſtructione templi facta per na
bucho.⁊ dicit eas completas in deſtructione ſcõa templi ꝑ
Titum ⁊ Ueſpaſianũ:ita ꝙ tempus medium inter iſtaj du
as deſtructiones ſᷣm ipſum no continet niſi.ccccxc. annos i
quibus licet populus iſrael ſuſtinuerit aliquas aduerſita-
tes:tamen cũ hoc habuit aliquas pꝛoſperitates: quia redijt
ð captiuitate babylonica ⁊ templum fuit reedificatũ ⁊ ciui
tas ⁊ ſacerdotes:⁊ pꝛincipes in populo pꝛopꝛijs legibus vti
permiſſi ſunt.Sed poſt deſtructionẽ ſcoam per Titum et
Ueſpaſianum completis hebdomadibus pꝛedictis ſunt in
perfecta captiuitate in qua dimittit eos deus:vt dicit Rab.
ſa.vt per hoc oeſiſtant a peccatis ⁊ puniantur pꝛo pꝛeteriti
⁊ mereantur ꝙ viſiones pphetarum de chꝛiſto impleãtur:
1 iſta captiuitas durabit vſq; ad aduentum chꝛiſti. Sic igi
tur adaptat lr̃am. Uariat tamen lr̃aʒ aliquo modo: accipi
endo in aliquibus locis aliter q; habeat tranſlatio noſtra:
vt videbitur exponẽdo litteraʒ. Dicit igitur ſic Lxx.hebdo
mades.i.lxx.ſeptene annoꝝ que continent tempus pꝛedẽm
Pꝛeciſe ſunt.hec eſt littera hebꝛaica:ſcoõm eum.i.cum pꝛeci
ſione diffinite a deo:ita ꝙ nõ ſũt plures nec paucioꝛes. Su
per populum tuum.ſ.iſrł.Et ſuper vꝛbem ſanctaʒ tuam.ſ.
hieruſalem a pꝛima deſtructione que facta eſt per nabucho
donoſoꝛ vſq;ʒ ad ſecundãa que futura eſt:ad hoc vt perfecte
puniantur de malefactis ſuis:pꝛopter quod ſequitur: Ut
conſũmetur pꝛeuaricatio.i.vt deſiſtant a pꝛeuaricationibꝰ
ſuis:⁊ per hoc mereantur apud deum ꝙ deleatur iniquita
eoꝝ.Et adducatur iuſticia ſempiterna.i.vt in ſempiternuʒ
iuſti fiant:⁊ tunc finaliter: Impleatur viſio ⁊ pꝛophetia.i.
pꝛomiſſiones facte per pꝛophetas de chꝛiſto. Et vngat᷑ ſan/
ctũſanctoꝝ. vbi eni nos dicimus Sãctus:Ra.ſa.dicit Sã
ctum: ⁊ in hebꝛaico non eſt diſtinctio:quia eodem mò ſcri-
bitur ⁊ pꝛonunciatur in neutro ⁊ in maſculino. Sic igitur
exponit: Ungatur ſanctumſanctoꝝ.i.templũ quod reedifi
cabitur per meſſiam: ⁊ arca teſtamenti ⁊ alia vaſa ſanctua-
rij. Scito ergo. Hic ponitur explicatio pꝛedicte viſionij ma
gis ĩ ꝑticulari:qð ſic expõit Ra.ſa. Scito ergo ⁊ aiaduerte:
verba ſunt angeli danielem excitantis ad attendenduʒ. De
exitu ſermonis. ita ꝙ vbi dicimus:ab exitu:dicit:de exitu:
vt per pꝛepoſitionem coniunctam nõ deſignetur terminꝰ a
quo ſit incipienda computatio:ſed denotetur materia de qᷓ
angelus vult loqui:quia ſupꝛa dixerat danieli: Ab initio pᷣ
cũ tuaꝝ egreſſus eſt ſermo: Ut ſit ſenſus: Lu daniel ſcito ⁊
aĩaduerte de exitu ſermonis vt iteꝝ edificetur hieruſalem.
.i. intellige diligenter qualiter ſermo egreſſus a deo de ediſi
catione hieruſalẽ ſit intelligendus. Qꝛ vſq; ad xpᷣm ducem
hebdomades.vij.i.vſq; ad cyrũ qͥ dictus ẽ xpᷣus:eſa.xlv.
Pec dic̃ dñs xpᷣo meo cyro ⁊c̃. Ipſe.n.fuit dux iudeoꝝ inq;
tũ pᷣcepto eius reducti fuerũt de captiuitate babylonica: et
a deſtructione templi ⁊ ciuitatis facta ꝑ nabuc.vſq; ad pꝛi-/
mũ ãnũ cyri fuerũt.lij.ãni qui faciũt ſeptẽ hebdomada) an
noꝝ.i.xlix.annos:a adhuc vltra tres anos:ſʒ angelus non
numerabat niſi hebdomades pfectas.Tres aũt anos qͥ ꝑti
nẽt ad hebdomadaã ſeq̃ntẽ dimiſit:qꝛ numerãt᷑ cũ hedoma
dibus ſeqntibus. Et hebdomadib. xij. reuertet. ita g vbi
dicimus Hhebdomades.lxij.i noĩatiuo:ipſe ponit in ablati
uo:⁊ hoc fit ſine mutatione lr̃e hebꝛaice:qꝛ oĩa noĩa hebꝛai
ca ſunt indeclinabilia: ita nõ ẽ variatio ibi per caſus: ſed
tantũ per plurale ⁊ ſingulare:⁊ vbi dicimꝰ:Et ſteg 1 diẽ

¶ Liber.

Reuertet.qꝛ in hebꝛaico ſatis ↄſimilii ſcribunt᷑ Sic ergo ex
ponit:Et hebdomadibus.lxij.i in tempoꝛe quod fuit a licẽ

tia dara ꝑ cyrũ reuertẽdi vſq; ꝓpe deſtructionẽ factam per
titũ: Reuertet᷑.ſ.populus de captiuitate. Et edificabit᷑ plate
a. i. ciuitas.Et muri in anguſtia tempoꝝ.qꝛ in tpe illo toto
habuerũt aliqua ꝓſpera:vt pʒ in reditu captiuitatis ⁊ reedi
ſicatione templi ⁊ ↄſimil bus:⁊ etiam aliqua aduerſa.Et
poſt hebdomades.lxij. occidetur xpᷣs.i.agrippa rex:de quo
legitur actuũ.xxvj.ꝙ fuit rex ĩ iudea:⁊ ſic vꝛ xps pꝑ hoc ꝙ
reges inungebant:ſic de ſaule dꝛ.ij. Re.j.Quare nõ timuiſti
mittere manũ in xpᷣm dñi. aſte aũt agrippa vt dic Rab.ſa.
occiſus eſt circa illa tpa in qꝗbus deſtructa ẽ ciuitas ꝑ Tituʒ
7 veſpaſianũ.Et nõ illi.ſic.n.ẽ in hebꝛaico: vbi dicim: Et
nõ erit illi ppłs qui eũ negaturus ẽ. ſic ergo exponit. Et non

illi. i. ipſe agrippa nõ erit:qꝛ p moꝛtẽ tollet᷑ de medio: lij

aũt iudei moderni hoc addunt ſic:Et nõ ei.i.ñ agrippa nec
aliquis rex de ceio de gente iudeoꝝ:quouſqʒ veniat chꝛiſt
pꝓmiſſus in lege er ꝓphetis. Et ciuitatẽ ⁊ ſanctuariũ diſſipa
it ppls cũ duce.venturo hoc exponit ſicut ⁊ nos de deſtru
ctione hierlm ⁊ templi facta ꝑ ducẽ ppli romani.Et finis e
vaſtitas i.finis populi romãi:qꝛ ille ppłs ⁊ omnes aduerſa
rij iudeoꝝ finaliter vaſtabunt᷑ ꝑ regem meſſiã. Et vſq; ad
finẽ belli ſtatuta deſolatio.ita ꝙ vbi dicimuj: Poſt fineʒ ⁊c
ipſe dic: vſq; ad finẽ ⁊c᷑. qð exponit ſic ↄtinuando pᷣdici:q
licet oẽs aduerſarij iudeoꝝ vaſtent᷑ finaliter per meſſiaʒ: vt
dictũ eſt: tñ Statuta.i.a deo diffinita deſolatio ciuitat᷑ᷣ hie
ruſalẽ a regni iudeoꝝ erit vſqʒ ad finẽ belli.ſ.goga magog:
de quibus loquit exech.xxxviij.Et deuincent᷑ ꝑ regẽ meſſiã
tunc reſtituet᷑ ciuitas hieroſolymitana ⁊ regnũ iudeoꝛum
vt diẽ iſte Ra ſa. Cõſirmabit aut pactũ młtis hebdomada
vna ⁊c.quia ĩ vltima ſeptena annoꝝ fuerũt treuge int bpz
romanũ ⁊ iudeos:quas treugas vocat hic pactũ.ſ. pacis: ſʒ
iudei cito fregerũt treugas ⁊ rebellauerunt:a ſic in medio il
lius hebdomadis.ſ.in quarto anno:venit exercitus roma/
nus ⁊ diſſipauit ciuitatẽ ⁊ templũ captiuauit populum:⸗

ſic defecit hoſtia ⁊ ſacrificiũ iudeoꝝ:qꝛ nõ eſt eis licitum ta

lia facere extra hierlm:⁊a hoc eſt quod dẽ:Et ĩ dimidio heb
domadis.ſ.in vltima eius medietate. Deficiet hoſtia a ſacri
ficiũ in templo.i.in loco vbi fuerat templũ. Et abominatõ
deſolationis.qꝛ ibi fuit ſtatua hadriãi impatoꝛis poſita in
loco vbi ſteterat archa.Et vſq; ad ↄſũmationẽ ⁊ finem.bel

li gog.ſ.⁊ magog. Perſeuerabit deſolatio iudeoꝝ: qꝛ deui/

ctis gog ⁊ magog per meſſiam reſtituet᷑ regnũ iudeoꝝ vt di
cit. Contra iſta expoſitionẽ arguit ᷣmo de numero annoꝛũ
qꝛ a deſtructione hierlm ꝑ nabuc.vſq; ad deſtructionẽ ei
p Titũ ⁊ Ueſpaſianũ:nõ poſuit iſte Ra.ſa.niſi/ i. ccccxc ãno)
pꝛeciſe:qꝛ ſᷣm oẽs hiſtoꝛiographos ſunt mlto plures:ſʒ hãc
obiectionẽ omitto:q;ꝛ in computatioe annoʒꝝ ſecutus ſum
Ra.ſa.tanqᷓ; rénabilius dicentẽ ſuper libʒ heſter:⁊ in aliq
bus alijs locis. Item id quod exponit. Ut cõſũmet p̃uarica
tio.i.vt deſiſtant a puaricationibus ⁊ peccatis: patet eẽ fal⸗
ſum:eo ꝙ a tempoꝛe deſtructionis facte ꝑ romanos non de

ſtiterũt iudei a peccatis:imo ſũt augures piuratoꝛes ⁊ mł

tis alijs peccatis irretiti que maxie phibentur in lege moy⸗
ſi. Itẽ id quod exponit. Et deleat iniqtas.i.mereant᷑ apõ

deũ ꝑ captiuitatẽ modernam:vt iniqtas eoꝝ deleat᷑ apð de

um. Quero ab eis que ſit iſta iniqtas delenda:qꝛ ante capti
uitatẽ babylonis fuerũt iudei idolatre maximi ⁊ occiſoꝛes
ꝓphetaꝝ:vt pʒ ex quarto libꝛo regũ:⁊ multis alijs peccatj⸗
irretiti:⁊ tamẽ p omnibus iſtis delendis nõ ſuſtinuerũt ca
ptiuitatem niſi.lij. ãnis ſm Ra.ſa.l tempoꝛe aũt Titi ſu⸗
ſtinuerũt captiuitatem per.m cc.ãnos ⁊ amplius:⁊ adhuc
neſciunt terminũ captiuitatis:ergo opoꝛtet ꝙ illa iniquitas
que ꝑ hanc captiuitatẽ delet᷑ ſit maioꝛ quaſi incõpabilit: iy
illa que pᷣceſſit captiuitatẽ babylonicã.ſed nõ poteſt aliqua
aſſignari:niſi illa qua interfecerunt chꝛiſtũ:que fuit maxia

2 4. „ * * ——
hubũcapt uitatis põt aſſi

iniꝗtas. A reditu. n. captiuitatis babylonice nõ legũtur

iuAlei fuiſſe idolatre vel occiſoꝛes pꝛophetarũ:⸗ actoꝛej
ſimiliũ criminũ:ſic ante:ꝓpter quod nulla alia cauſa
ignari ronabilit niſi occiſio xpi
ſm ꝙ pꝛedixit ſaluatoꝛ:luce.xix. Uidens ieſus ciuitatẽ
ſanctam hierlm ⁊cʒ.⁊ ſic nõ eſt expectandus xpᷣſ de ſutu
ro:vt dic iſte expoſitoꝛ.Itẽ ꝗ illud qð dicit: Et im pleat᷑
viſio ⁊ pꝛophetia.i.per meritũ iudeoꝛũ in hac captiui/

tate implebunt viſiones ⁊ pphetie de xpᷣo:quia aggei. ij

dẽ: Adhuc vnũ modicũ ⁊ mouebo celu ⁊ terraʒ cc. Se

quit᷑: Et veniet deſideratus cũctis gentibꝰ:⁊ replebo do
mũ iſtaʒ gloꝛia. Scðʒ oẽs expoſitoꝛes catholicos ⁊ he/
bꝛeos iſte deſideratus cũctis gentibus intelligit᷑ chꝛiſtus
cũ ergo dicat pꝛopheta ꝙ poſt vnũ modicuʒ debeat ve/
nire:nõ poteſt adhuc intelligi venturus de futuro:qᷣa a
tempoꝛe aggei vſqʒ ad deſtructionẽ factã per romanos
fluxerũt. cccc. anni ⁊ plus ſᷣm cõem ↄputationẽ. ſᷣm vo

ↄputationẽ hebꝛeoꝛ fluxerunt anni. ccccxx. Et iteruʒ a
deſtructione facta per Titũ vſ; nũc fluxerũt ani. M.
ccliij.ſ.vſq; ad ãnũ dñi. M.cccxxviij. incluſiue in quo

hec poſtilla fuit vltimate coꝛꝛecta: tatũ aũt tempus nõ
pot diei modicũ. Item in eadeʒ auctoꝛitate dic pꝛopha

in perſona domini: Replebo domũ iſtam gloꝛia:⁊ loq
tur ꝓpheta de templo reedificato poſt captiuitatem ba
bylonicã:ergo ſtante iſto tẽplo venit deſideratus cũctis
gentibus.i.xpᷣs.Item ↄ id quod dic:Et vngat᷑ ſanctum
ſanctoꝝ.p hoc intelligenj arcã teſtamenti ⁊ alia vaſa ſã

ctuarij que per meſſia obent recuperari:qꝛ dẽ hiere.iij
Tũ mult pſicati fueritis ⁊ creueritis in terra:In diebuj

illis ait dñs: Nõ dicent vltra arca teſtamẽti dñi: neqò

aſcendet ſuꝑ coꝛ:neq; fiet vltra ⁊c᷑. ergo nõ ſunt pꝑ meſ/

ſiam recuperanda.Item ꝙ h̊ xpᷣm vocat cyrũ:⁊ poſtea
agrippaʒ cũ ſubdit᷑:Occidet᷑ xpi.pʒ falſũ ex mutatione
pſone:qꝛ per ſeriẽ texrus pʒ ꝙ loquit᷑ de eodẽ xpᷣo. Iteʒ

ꝙ dicit agaripam occiſũ circa tempoꝛa deſtructõis ciui

tatis per Litum ⁊ Ueſpaſianũ:videt eſſe manifeſte fal
ſũ:qꝛ nõ habetur hoc in aliqua hiſtoꝛia autentica:imo

ioſephus libꝛo de iudaico bello dicit eũ confederatũ fu

iſſe romanis tempoꝛe iſtius belli. Item ꝙ poſtea ſbdit
Uſq; ad finẽ belli gog ⁊ magog ſtatuta eſt. i. diffinita ẽ
a deo deſolatio ciuitatis hierim:hoc pʒ falſum:qꝛ ciui/
taj hieroſolymitana reedificata fuit poſtea ꝑ hadrianũ
impatoꝛem. Item qð ſpditur: Confirmabit aũt pactuʒ
multis ⁊c. quod exponit de treugis factis inter iudeos
romanos circa tempus deſtructionis ciuitatis: videt᷑

