terre in modico tẽpo· nit abachuc dicẽs:Haniel illos ꝗ pdtiõis ei cã ſuerãt nem ſui regni: aa· moſizuit

rerhlatr vdangei/ ſerue dei:tolle pꝛadium qðᷣ itroͤmiſit ĩ lacũ: deuoꝛati aarſmncirta, norheins
riter ĩ vno die ad qu? mMiſit tibi de. Et ait daniel: ſunt in momẽto coꝛam eo. Deum danielij. Viiͤ

tota tera ↄpata non Recoꝛdat es mei de:⁊ nõ Tunc rex ait: Paueant habi ¶licet euim ſit do gonſſolinn
eſt niſi quaſi pũctus. dereligſti diligẽtes te. Sur tates vniuerſam terrã deũ da omniũ dicit tammß ſtam. bl Ar
ſequit: c ¶ Et ait da . . „mniclis: auia ihe I hic deus danielis bio
nicl Rerozdat'e mei Ges daniel comeclit. Woꝛ nielis: quua iße ſaluatoꝛ et li per culwum ſpec · uun
deus. pꝛius eni bene ro angel dñi reſtiiuit aba beratoꝛ faciẽs ſigna et mirabi alem: r quia ipm nie eſin
dixit deũ qꝙ; ſumeret chuc cõfeſtim in loco ſuo. lia in celo et in terra: qui libe danielem ſpeclali in g imj
cibum: hec eſt eni c· Ménit ergo rex die ſeptlo: rauit danielem de lacu leonũ. ter ſaluauerat mjͦobtcl

ſuetudo laudabilis. 5 ſeles: t euidens miracu⸗ Tno
d ¶enit ergo. hic it lugeret danielez: 7 venit lum: r boc et aa oſi Ne⸗

onit liberatio danie ad lacũ ⁊ itroſpexit:d᷑t ecce Explicit daniel ꝓpha. Seienriornid
onitliberatio danie ipe liberatoꝛ ? ſal Krnnin
Uenit ergo rex die ſeptimo.quia daniel erat condemnatus nuatoꝛ faciens ſigna.ideſt opera ſuper naturam quebo D i⸗
ad hoc qð ſtaret ibi per ſex dies naturales. e ¶ Ut lugeret mines inducunt ad cognoſcendum diuinam excellen- mſnacbat
danielem. quia pbabiliter credebat im moꝛtuũ. f ¶ Et tiam: quia diuina potentia ⁊ miſericoꝛdia cognita ẽcfn Opoiaa
ecce daniel ſedens. viuus 1 ſanus. g ¶ Et exclamauit rex liberatione danielis: et ſua iuſticia in ſuoꝛum accuſato⸗ Achaich n
voce magna dicẽs:Magnus es dñe deus danielij Uiſo eni rum deuoꝛatione: ⁊ per hoc rex gentilis et populus ei
miraculo magniſicauit diuinã potentiã. h ¶ Et extraxit ſubiectus fuit inductus ad laudandum deum: qui eſt Re ebgn
euʒ. Ja.n. trãſierat ſeditio populi: maxime quia videbät benedictus in ſecula ſeculoꝛum Amen. in
per effectum virtutẽ dei ipᷣius. . Poꝛro illos qui perdi —
tionis eiuj cauſa fuerant.incitando multitudinẽ populi ad (Erplier poſtilla Nicolai de lyra ſuper hiſtoꝛiim Mluuſpnuem
clamoꝛẽ pᷣdictum ⁊ ſeditioneʒ. k¶ Intromiſit in lacum. Suſanne ⁊ belis ⁊ dꝛaconis.
Iſtud enim fuit iuſtum m legeʒ talionis:exquo deælarata P
Snigaol
5 “ ilne gua ni
aitriſluron
rene
ntyerou gijri⸗
opbennſerdon
Wennic⸗ ſ
diiporeaſf
lctinlien
onutg eſten
udetſoegeyt⸗
glo:ſorn

„
ð

m magrncdt
mſoingt⸗ 8
nommstmn

Nbiſiban

Daundmif
Ktauin ſt de
nnli dickuin
cdeusdanicls
ralumll

M.quhn

niclen ſoetll
ſalrauerr-
Gens mitud⸗
naboceſtd
diuun. Qu

eliberatoreld

turam qvebo
inamercelan
ia cognitnen
eum acuſu⸗
apopulus
veum: quich

r hiſtoꝛiam

¶Dꝛologus n Onodec prophetns

¶ Incipit erpoſitio in ꝓlogum.xij. ꝓphetax.

puis ꝓphetis ⁊ hʒ q̃ttuoꝛ ꝑticulas. In pᷣma
Agit᷑ apud hebꝛeos et. lxx. diuerſitas oꝛdinis
Npphetaꝝ cum dicit: ſon idẽ eſt oꝛdo ⁊c᷑. In

ſecũda oſtendit ꝙ
ari hebet no⸗ s
um lcribedi: Incidit pl- P 5I5
Oſee comatic eſt ¶ Incipit/ logus libꝛũ

⁊c̃. In tertia ſub⸗ duodecim ꝓphetax.

dit᷑ ooꝝ collectio On idẽʒ oꝛdo eſt
in vnũ: ibi Et qꝛ duodecim ꝓphe
longuz eſt ⁊c. In taꝝ apud hebꝛe/
qrta diſtiguũtur

e * heraegni nos. Undè ſcuʒ id qð ibi

chꝛonon eſaie ⁊c᷑. legit: hic quoq; diſpoͤſiti ſi.
ſis viſis litterei Oſeẽ comatic e: èt quaſi
bebꝛeos. zaßif. ſentẽtias loquẽſ. Jhel pl

imitat. c ¶ Qui nus in pᷣncipijs:in fine ob/
eſt apud nos. lati

nos im. lxx. iterß am hñt ſinguli ppꝛiètate
t. vñ vicit gola ſuas: quẽ ſdrã ſcribã legiſ
D0 Ki. ins qʒ doctoꝛẽ hebꝛei àutumãt
oſee: amoy:miche Et q longũ ẽ nũc ð omibꝰ

as: ioel:abdiaꝛio dicẽ:hoc tm̃ vos ò paula ⁊

Pwagiavarhn euſtochiũ admonitas ſcire
0 Gagge nſz IiHyſz ⸗ „
gacharias: mala- vo 1¹0 Ban lbꝛued duda 7
chias. Scom hbe (l pphaꝑ: 7 olec ſynchꝛo/
bꝛe. vo qs hiero. non eſaie:malachiã vo ag
Letalis oꝛdo gei:⁊. gacharie fuiſſe tpibuſ
oſee:iohel: amos pibeaüir ré; Ffery/
abdias:ionas:mi 3 nquib aui tp g8 no b fert

cheas:naum.aba J

chuc:ſophonia):agge:achariaſ:malachiaj. (di.

qꝛiſ. apud hebꝛeos qͥs ſequimur ſunt tal
e¶ Scom id qð legit᷑. apud hebꝛeos.
trãſlatiõe qua mõ cõmunit vtit᷑ ecclia.

iter oꝛdinati.
DPic. i. U iſta
Diſpoſiti

ſunt. añ rãſlationẽ iſtã ↄmuniter currebat editio. lxx.
h ¶ Oſce.ſicut ait iſiò.ethy.vij. Saluatoꝛ aut ſaluans

iterpᷣtat: dũ eni irã dei in populũ iſraelẽ ob crimẽ idola
trie pphetaſſet:domui iude ſalutẽ pnũciauit: ppter qõ

echias rex iuda ſublatij idolis qͥ pcedẽtes ↄſecrauerat

templũ dñi purgaſſe ac purificaſſe monſtrat. i¶ To⸗
matic eſt. iterlinearis.i.abbꝛeuiatoꝛ:pꝑ qð tangit ꝓpꝛie
tas comatis: eſt eni coma pũctata ꝓlatio oꝛonis ꝑ mi-

noꝛes deciſ ões: vt oꝛe:genis:oculis: pidem mẽtiris ad/
eſſe eloquio:foꝛma:nobilitate cares: ecce q̃libet deciſio
ſiue ꝑticula oꝛonis paꝝ valet ꝑ ſe: ſed om̃s inſimul ag

greaate reddũt ꝑfectũ ſenſũ.Colon aũt ẽ punctata ꝓla-
tio ſᷣm maioꝛes deciſiões q̃ ꝑxfectũ reddũt ſenſũ:ſed non

pfectã ſentẽtiã:ſicẽ dictũ ẽ ſupꝛa in ꝓlogo ſuꝑ eſaiã.Di

cit᷑ &̈abbꝛeuiatoꝛ:qꝛ bꝛeues habet clauſula quaꝝ q̃libʒ
Pp ſe nec ꝑfectũ ſenſum reddit nec ꝑfectã ſentẽtiã:Uñ cũ

hiero. dixiſſet: Oſee comatic 8 eſt. expoſuit ſeipſum
dicẽs: k (Et. p ideſt Eaen ꝑ ſentẽtias loquẽs.

licet eni qlibet clauſula videat᷑ ↄpleta repᷣſentare ſenten-
tiã: tñ ſuſpẽdit᷑ ſentẽtia vſq; poſt ↄpletã totalẽ oꝛonem:
ſiẽ patʒ in ↄſtructiõe ſuſpẽſiua vᷣbi gratia:Oſee.j.dicit:

ade.ecce.q.vna ſentẽtia: Sume tibi vxoꝛẽ foꝛnicati

onũ.ecce.q.alia ſentẽtia:Et fac filios foꝛnicationũ.ecce

q̃ſi tertia ſentẽtia: ⁊ tñ nõdũ ↄplet᷑ vſq; ad finẽ vſus cuʒ

dicit: Quia foꝛnicans fo:nicabii terra a dño. Unde ſie

On idẽ oꝛdo ⁊c̃. Iſte plogus ↄmunis ?ẽ. xij.

Vos: quůi eſt apud

ſcurioꝛ:&t vſq; ad malachi/

5⁵

intelligẽda eſt gloſa que dicit. Comaticu.i. diuiſus: ſupple
P clauſulas: eo ꝙ in ſingulis clauſulis diuerſas vel plenas
ſentẽtias dicat.i.dicere videat᷑. Alii exponit᷑:Et quaſi ꝑ ſen
tẽtias loquẽs.i.ꝓfundas verboꝝ intelligentias: ſp̃ᷣm ꝙ hu.
de lco vic. diffinit ſentẽtiã dicẽs: Sentẽtia ẽ ꝓfundioꝛ intel
liggẽtia qᷓ niſi expoſiti)-
. . , „ one vel interptatioe
in titulo: ſub illis eos regi no

nõ inuenit:vide ĩ pꝛo
bus ꝓphetaſſe:ſub quib loso eſa. de col ⁊ co⸗

ani ante Dahent enlne mnmatib'. m (Johel
hi qui ante habent tuulos blan in pncipis. i. in

Pphetauenrunnt. ncipio:plurale poni
Item alius ꝓlogus. tlur ꝓ ſingulari. ſNo-
) Epule t heſub. Nc ic aunkeg
ab⸗ ſignificatoib⸗ dicit᷑ añ qð nõ ẽ alið:
noim:ad q̃s tribꝰ pncipiũ aũt poſt qð ẽ

aliõ:⁊ ſic mediũ qͥdã/
mõ dicit᷑ pᷣncipiũ re⸗
ſpectu finis:⁊ iðo dẽ:
Planꝰ ĩ pncipijs.i.in
initio ⁊ medio.⁊ in fi
ne ẽ difficilis. n Et
incluſiue.
ropetatej.i. ppꝛi⸗
os modos ſcribendi.
pEidrã ſcribaʒ.j.

p ꝓphas ſermo
dñi dirigat. Quotienſcũqʒ;
ad decẽ tribꝰ tendit ꝓphe/
tia: ſub his noib deſignat᷑
ideſt ephꝛaim ſamaria iſr:
ioſeph iegrahel bethel be y
thauen:⁊ interdum iacob.
Qñ aũt ad duas loquit᷑ tri

buſ:ſub his nomibꝰſermo Eſdre vij. pe eſdras
ꝓlert.i.iuda hieruſalẽ beni Seare aone 3
amin dom dauid: æ ſterdũ ite⸗ morſiobuſta v.

iacob. Aliqͥtiens iſrł ad to/
tas duodecim tribꝰ referł.
Duplex ẽ apð hebos ſnia
de his q̃ttuoꝛ verſibus:qui

lociter repauit:vel q̃ſ
dam figuras iuenit ĩ
hebꝛeo quibꝰ velocit᷑
ſcribitur. q ¶ Autu
mãt.i.putãt vel affir⸗
mãt:autumo as.dici
tur putare: affirmare: cõſidere:a ↄponit᷑ ab ab ⁊ timos qð
eſt mens.q.a meẽte ſic he: ⁊ inde dicit᷑ ̊ autuma huſ me.
eſtimatio: vnde r ¶ O paula ⁊ euſtochiũ. de his iuenies
ſupꝛa in plogo ſuꝑ ioſue verſug finẽ: ad petitionẽ iſtoꝛum
traſtulit hiero. iſtù libꝛũ. s (Agdmonitas vos volo eſſe.
ſuß. hic. ſ. t¶ Unũ libꝛũ eſſe duodeci ꝓphetaꝝ.q hebꝛai⸗
ce dẽ taraſara:iʒ qre ẽ vn liber:in ꝓlogo ſuꝑ libꝛoj regum
ponit᷑ ratõ:vt.ſ.apud hebꝛeos tot eſſent libꝛi qͥt ſunt lr̃e al-
phabeti: vel ali ſm Iſið.qui ait i.vj.eth. Libꝛi.xij.pphaꝝ
auctoꝝ ſuoꝝ nomib pᷣnotant᷑:q ꝓpterea dicũt mioꝛes eo
ꝙ; ſermones eoꝝ bꝛeues ſũt:vñ ⁊ cõnexi ſibimet inuicem in
vno volumie cõtinent᷑.ſ.ꝓpter bꝛeuitatẽ ſuã. Sed q̃rit q̃re
libꝛi veteris teſtamẽti rñdent ĩ numero lr̃is alphabeti:⁊ nõ
libꝛi noui teſtamẽti.Ri.qꝛ vex teſtamẽtũ fuit initiale ⁊ q̃i
elemẽtale ad nouũ ad qðò deſignãdũ cuilibʒ l rñdet vnũ ele
mẽtũ hebꝛaici alphabeti:ſicut meli ſcribit᷑ in ꝓlogo ſuꝑ re
gu. v ¶Synchꝛono i otipanei: ſyn að ẽ con chronõ
ð ẽ t̃us:qꝛ iĩ eiſdẽ tꝑibus:⁊ ſub eiſdẽ regibꝰ ꝓphetauerũt
ſicut patet in titulis eoꝛũdem. x¶¶ Malachis vo ⁊c. iterꝰ
linearis:Eſdrã fuiſſe autumant qui velox ſcriba fuit.iſtos
aũt tres.ſ. malachiã: aggeñ: çachariã coiungit:quia ipi ꝓ
phetauerũt de reediſicatiõe hierim. uin e tpib riter⸗
regula ꝑ

linearis:poſt reditum de captiuitate.In fine ponit
quã ſciri poteſt quibus tempoꝛibꝰ ꝓphete ſi inguli ꝓpheta⸗
uerũt:cũ dicit᷑ Sn quib aũt ꝓphetis thᷣus no pᷣfert in
titulo. vos volo admonitas eẽ: a¶¶ Sub illis eos regibus
ꝓphetaſſe: ſub quibus ⁊ hi qui ante eos habent titulos.i.

reges in titulis nomiatos: Pꝛophetauerũt.

Explicit qualiſcũq; expoſitio iſtius ꝓlogi.

5—

ptis pncipalis pꝛimo
tangit᷑ culpa ⁊ ſignũ:
iubet eĩ ppha accipe
mlierẽ foꝛnicariã ad
deſignãdã ſpũalẽ foꝛ
nicatõʒ ppli iſrł.ſcõo

Sed cũ dei pᷣcepto ⁊c
iubet eni vocare filiũ
queʒ genuit iexrahel:
ad deſignãdũ ꝙ eadẽ
in iegrael de ſanguine

ratio ſiue cauſa pene

In pma oñnd

Itẽ in pꝛima pꝑte ſcðe

ponit᷑ ſignũ pene: ibi

vidicta accipit ð pec
cato iheu q̃ accepta ẽ

naboth. tertio tangit

infligẽde:ibi Cui pꝛo

miſſionis hec ẽ cauſa

⁊c̃. Pis viſis littere ĩ/

ſiſtamꝰ. a (Tepoꝛi

bus ogie. q ideʒ eſt qð
afarias.iiij. reg. xv.ſʒ
j. pal.xxvj. appellat
ogas ai ꝓphetis ſilit
b Etiarhs liß re⸗
gũ. xv.et.ij.pal.xxvij
c (ichag de q. iiij.
regum. xvj. et.ij. pal.
xxviij.k dO Et ece½

Incipit expoſitio pꝛologi in Oſee ꝓphetam.
Smpoꝛibus oxie ⁊c. Iſte ꝓlogus qui bpncipalii
pponit᷑ oſee duas habet pꝑticulas pꝛincipales.

(Wiber

it quo tpe oſee ꝓphetauit cuʒ dẽ:

NTepoꝛib otie c. In ſecũda poit c motiua qᷓ
eũ ad ꝓphetandũ in
duxit: ibi De memo/
rato itaq; nũero ⁊c̃.
vbi duplex tangit᷑ in-⸗
ductiuuʒ. Pꝛimũ eſt
maloz: culpa 7 pena
illij ifligẽda. Secũdũ
eſt bonoꝝ bonitas et
pꝛomiſſio illis facta:
ibi Domui aũt iude.

in capite ſunt pᷣnotati. Ple
riq; enim dicut:ꝙ ab eſdra
ſcriba ĩ omib ꝓphetis ſic
fuerit titulatũ:vt pꝛeſcripto

vniuſcuiuſqʒ nomie ꝓphe

tia cuius ſit ſequẽs noſcat᷑.
Zpe ẽ aũt eſdras:ꝗ vltim
ꝓphetaꝝ malachie nomiĩe
ſcribit. Alij vᷣo dicũt:q ab
ipis ꝓphetis ꝑ ſpm̃ ſanctũ:
vt cet

ſunt ↄſcripta.
¶ Incipit pꝛologus in li⸗

bꝛũ oſee ꝓphete.

Empõꝛib otie èt
ioathe aͤchag: et
ecechie regum iu
da: èt hieroboã
filij iohe regis: Oſeẽ᷑ filius

beeri àd ꝓphetiã dicẽdam

ſpũſcõ replet ẽ. De mẽoꝛa

to itaq; nũero regũ:aãchag

rex iuda:⁊ hieroboam rex
iſrł dñm dereliquẽtes:uᷣt hi
ſtoꝛie rgũ ẽt palidbomenon
indicãt: etiã iſrael idolatrie

crimẽ ĩpio ac ptãte ſua ad/

mittẽ coegerũt. ꝛõpt qðᷣ
de ad oſee hec locur ẽ di/

cælſ: Accipe tibi vxoꝛẽ ſoꝛni

hie. de quo.iiij. reg. xviij.et.ij. pał.xxix. e (Et! hieroboã

7e „ 762

filij ioe. de quo habet᷑.iiij.reg.xiij.xiiij.et.xv.Et nota ꝙ iſte

hieroboã nõ eſt ille hieroboã ſub qͥ diuiſus ẽ iſrael a iuda

de qͥ habet᷑.iij.reg.xij.qꝛ ille fuit ſilꝰ nabath: iſte fuit filius

ioas:nec deſcẽdit ab eo:ſʒ a iheu tertia generatõe. ſ¶ Oſee
fili beeri.iſte fuit de tribu iſachar oꝛt in bethleemoth: vt

dicit glo. g

d. ꝓphetiã dicẽdã. de q̃ dicit hiero.ĩ glo.

Patz oſee añ captiutatẽ ꝓphᷣaſſe ſe̊ oęia ⁊ ioathan:⁊ ipᷣaʒ
ingruentẽ ſub achaę luxiſſe ⁊ pᷣteritã ꝓpter emẽdationẽ iu-
de retexuiſſe ſub eechia rege: ꝓhetauit eni añ captiuitatẽ q̃
decẽ tribus captiuate ſunt a ſalmanaſar rege chaldeoꝝ: de
qua.iiij.reg. xviij. h ¶ Achag rex iuda.de habet᷑ deũ

dereliqrit.iiij.reg.xvj.et.ij.palł.xxviij. i ¶

gu.iiij.reg.xiiij.et.xvj.

de hieroboã nulla fit mẽtio in pał. in ni
editio.lxx.de eo mẽtionẽ facit.vel ſic i
indicãt.de achax ⁊ hieroboã. k

achax. I ¶ Admittere.i.
ter quã ꝓpheta

xvi⸗ ¶At hiſtoꝛie re⸗
t ꝑalipomenõ.ij.pal.xxviij.

a tranſlatiõe: foꝛte

iĩ ¶ Ut hiſtoꝛie regũ
¶ Et paralipomenon. de
peccare. m ꝛopt qð de'.ecce

uit.ſ.malicia regũ ⁊ populi eoꝛũ.

cauſa e
n ac filios foꝛnicationũ.i.genera filios de foꝛnicaria
bPuj:nõ foꝛnicãdo cuʒ illa. Quida male habeẽt foꝛnicatiois.

lxx etiã no habent fac: ſz tole Nsdocttern:

locati. p ¶ Coꝛpis meretricẽ. que locat coꝛpus ſuũ ad

turpes vſus. ſm ꝙ hiſtoꝛice accipit᷑ planus eſt ſenſus et
debet ſuppleri: tm: qꝛ aliter ↄtrariũ dicit in glo.vbi dic
hiero.mirũ videt᷑ ſm ſuꝑficiẽ hiſtoꝛie cur h' dñs iuſſe⸗
rit vel cur ꝓphᷣa
iuſſus accipe foꝛ⸗

cariaʒ ſiue foꝛnicationũ: eét nicariã paruerit:

afanfratfonff, Een ſeg neh ous re
ſac ſlios foꝛnicatonũ. F0: turpe perpitneh
nicariã itaqʒ nõ locati coꝛ ꝓppᷣa obediendo
poꝛis mẽtricẽ: ſʒ gẽtilẽ deũ peccauit:ſʒz potiuj
ignoꝛãtẽ appellai:q ðei cre foꝛnicaria ad pu-
atoꝛis ſui amoꝛe ↄtẽpto: ſi/ dicitis reuocauit
mulachꝛoꝝ ſe ſubiecit deſi⸗ Fiad Ss iſ⸗ to,
derijs. Sʒ cũ dei pᷣcepto ꝓ nã fecit:qð aũt in
pheta in hac paruiſſet ↄce eo fit carnaliter i
ptũ ex ea filiũ iegrabel pᷣce vño ꝛcclpit ſpuia⸗
pit nomiare deo pollicẽte ſynagaga virifui
poſt bꝛeue tpᷣus ſanguinez imemoꝛẽ: ⁊ cum
iecahel ĩ domo iheu vindi mult dvijs gentiũ
care. Cuius ꝓmiſſiõis hec ſoꝛnicantẽ: Exeh.
cauſa eſt: iheu p heliſeũ in Porutqr ergo diel⸗
regẽ ĩiuncto àd deſfendẽdũ tur in on foꝛ
ſãguinẽ naboth: cuſ iegra nicariam ad pu-
hel queq; nũc tpis mètro dicitia reuocauit
pol erat: quẽ iegrahel ach· hter hoc ſuppl
ab reg iſrl vxoꝛ intẽmerat: ſechit n gentllis⸗
ſiẽ regũ hiſtoꝛia expõit. Js ⁊ foꝛnicaria. ideſt
cũ grauit iuxta diuinũ pᷣce no ſuit tantũ foꝛ⸗
nicaria:qͥ locauit

ptũ vidicãdi ſanguĩs cã in
oẽm mẽmoꝛati domũ dẽſe
uiſſet:h pacto dõminũ de/
reliqſſe iuenit᷑:ci ꝓnepote
hieroboã:qui lectiõe ↄpꝛe i⸗

coꝛp ſuũ ſʒ ⁊ gen

licẽte.i. ꝓmittẽte:
ſupple minsdo.
Sanguinem

., A iegrahel in domo
henſus ẽ:oꝛiginis ſue ſacta tiheu vidicare iſi
mutãte: ac ↄtra dei pᷣcepta miẽ vindicta ac/
cevpturũ ð ihen qᷓ

eiii ſeeum accepit de ie⸗
grahel.i. ſiẽ vltus fuit de interfectoꝛib' naboth qui fuit

5„ 5„

ciuis iegrahel ſic vlciſcet᷑ de iheu. Sanguinẽ iegrahel.i.

ſanguinẽ ni ro iegrahel vel ciuis ieg ahel. iij. e⸗
gũ.xxj. s ¶ Iheu p heliſeũ in regẽ iuncto.iiij.regu.ix.

hoc videt᷑ falſuzʒ:qꝛ ibi legit᷑ heliſe' miſit vnũ de filijs
ꝓphetaꝝ: qͥ vnxit eũ. Rn.ipe dicit᷑ iunxiſſe qꝛ auctoꝛi-
tate eius vnct' eſt. t Ad defendẽdũ ſanguinẽ.i.vin⸗
dicandũ ſimile: iudith pmo iurauit nabuc. ꝙ defende⸗
ret ſe deomib' his. v MWetropolis. in regno ſama/

rie.i.ciuitas ad cu mẽſurã alie ciuitates viſe anle.
nt

a metros qð ẽ mẽſura ⁊ polis qð ẽ ciuitas. ¶ VUntere
merat.i.ĩterimi erit fereg l y¶ Memoꝛati.

ſcilicz achab. 3 ¶ Deſeuiſſet. iterficiendo. iiij. regu ix.

a (¶ Dñm dereliqſſe iiij. reg. x. Nõ receſſit a petis hie⸗
roboã ⁊c᷑. b ¶ ¶ub ꝓnepote hieroboã.iſte nõ fuit ſil

nabath ſʒ fil ioas pnepoj iheu:iheu eĩ genuit ioacha⸗
ioachax genuit ioas:ioas aũt genuit hieroboã.iiij.reg.
xiij. c ui lectõe ↄpᷣhẽſus ẽ.i.iĩ ſcriptura ppᷣhẽſus
& ſe facta patꝝ ſuoꝝ.ſ.iiij.re.xiiij. Regnauit hieꝛoboã
filꝰ ioas reg iſrł i ſamaria.xl.⁊ vno ãno ⁊ ſecit qð ma/

lũ ẽ coꝛã dno: nõ receſſit ab omib' pctis hieroboã filij

til. q Deo pol

“

Aabitpelli⸗
etuulo cit

mdb'P ophe
noſerno dild
itt gpotieſe
Sad pirb'n
ypbetin ſu
onofminib' d

cunti eph⸗
(caanaria:iſrael i

—

(pb iecrael be⸗
lhcl abethauen
inidum iacob.
gi aüt ad duae
baui tbſb his
hoib'ſermo pfe

uur. uda:hiertm

beniamin: dom
dauid ainterdi
iob. Miqguoti
e(Inloco cer⸗

fulah.i. Re xr.
abuch. Pait

4 panosbann⸗
b (Rellüarn
tüiheunoͤeni

mMo mmeruſt ic,
Hiqörean erat
cꝛdemeo kecifti

generationeſageb

oictj er ſcut
Etiſtiq dizden
aſoiuityran
mHui aut inde, iet

ndulete)h
ſi egxr dema

16. oiniſlgeif
Gleglierponit,

alu legkoſeedt
Widio deo ſno h⸗

rrrr
=

.
(Nrkaſa

==
= —

asne ſublaris
, (Tipli
Monlicatii piiſi

—

mminlti deojt

Cnaßt o

unsſn
niucſſtfisd
Kncotide
n Ag⸗
uſfus heſn
emunt
alup dinnn
eenir
Dhaohekine
bſi
ſnirür .
lckis aen
Ammisiſuabe
Nlamdmgab
näſeenedtͤn
oſtamlni
no ußliſir
Nr:quii
ſmnpgiiii
inenors: gann
nult dis gni
drnicnnte e
a ien
tüqt agodic⸗
urin golsgf
nicaniam al
Hictä orun
ppterhocſuppi

„

lumeſtingi
Uſuit 1gonli⸗
ſoꝛnicaria ided

fuit tunti ⸗

Cariarqlocaut
ſußſ
Deoe
te l Pmuͤtit
leomindch
Sangninen
abel in donm
u vidicarri

vindicti %

Puuri dihu

m capt deer

ubothanifin
uiniiegihali
diegabelizt

do ii tedt .

ſt müͤdeſli⸗
eiſectaucn
ngnine n
uc. G einc⸗

nnegoſnu
diſpo 1

Manon
ii

—

ſamaria:iſrael io

mui aũt iude. Pic tãgit᷑ pmiſſio ſcã bonis.

ſ. in titulo cũ alijs regibꝰiuda. d

plures q; alie noĩe patris vocate ſũt: due alie tribꝰ noie

iuda. In qbuſdã biblijs ſcribit hec notula q ſequit: Re

gule ſüt he ſb q⸗
bus ſignificatio/ , „
bus nominuʒ ad creligioneʒ cm pplo iſr
q̃s trib ꝑ ꝓphe⸗ Ste:ſãguiſnabotha i lg
tas ſermo vni oi Agete: ſaguiſ naboth:g loͤ
rigat: quotieſcũ Cco certe iegrahel ſueral ꝓfu
ad. x.trib'ten · ſus ĩ domo iheu pãtr mẽo
dit ꝓphetia: ſub rati:hieroboe ꝓ petõ redũ
his nominib de

daturꝰ ſigniſicat. Hic faciũ

ſignant.. epyhꝛai g yt irg dei vl pplo iſrłꝑ de

ſeph iegrael be⸗

thel: bethauen ðberet᷑:dòmui aut iude mi
ainidum iacob. ſexicodiã lectõe ↄphẽſa òb
1n quit tb ſb his hoc pꝛomiſſa E:qã exechial
noib' ſermo pfer rex iuda ſil achax ſublatis
rur: iuda: hierlmn idolis:q tã pàt eius:q; ceti
beniamin: dom .
dauid: ⁊ interdũ

iacob. Aliquotiẽs aũt ten roins ri rib eſarur⸗
e ¶ In loco certe. vlł certo vł meliterre. f ¶ Fuerat p

fuſuj.iij. Re.xxi. g ¶Patris.i.paui:ſimile daniel.v.
nabuch. Pat᷑ tu.i.auu) tuꝰ:moꝛe ſcripture q̃ ſepe auoj

2 pa tres vocat:ſupꝛa pxio ponit᷑ genealogia.

h ¶ Redutatur ſignificat᷑. In hoc vr dñs iniuſte egiſſe

cũ iheu:nõ eni peccauit i effuſione ſanguinis naboth: i

mo meruit vidicãdo eã:vñ.iiij. Reg.x.Qꝛ ſtudiole egi
ſti qð rectũ erat ⁊ placebat i oculis meis:⁊ oia q̃ erat i

coꝛde meo feciſti cõtra achab:filij tui vſq; ad quartam

generationẽ ſedebũt ſuꝑ thꝛonũ iſrl.rñdeo hoc ꝑ ſimi
le dictũ ẽ:qꝛ ſicut illi puniti ſũt:qꝛ naboth inifecerunt:
ſic ⁊ iſti qꝛ dñʒ dereliquerũt:vñ.iiij reg.x. Poꝛꝛo ihe
nõ cuſtodiuit vt ambularet i lege oni dei iirł. i So
iſe
ricoꝛdia lectõe ↄpᷣhẽſa.i.nota mificoꝛdia:ſᷣm ꝙ legtur
iiij. Reg.xx. De manu regis aſſyrioꝝ liberabo te.⁊.iiij.
ix. in multis locis. ¶ Ob hoc.i. ꝓpt hoc.

m Promiſia E.i.fcã pmiſſio liberatois.Quia exechi

as ⁊c.alit exponit᷑: k ¶ Misicoꝛdia lectõne ↄpᷣheſa.ſ.

de qua legit oſee pᷣ*:Domui iuda miſereboꝛ:⁊ ſaluabo

eos i dño deo ſuo.hec ſaluatio legit᷑.iiij. Reg.xix. Qñ

vna nocte ꝑcuſſa ſut i caſtris aſſyrioꝝ.clxxxv.milia:

Ob hoc. ſ. m ¶ Pꝛomiſſa ẽ. mißicoꝛdia. ne Qꝛ
egechias ⁊c ſublatis idoł.iiijreg. xviij. o ¶ Par eius.
achax: p ¶ Teplũ dei purgaſie.ꝑ eiectõeʒ ſoꝛdiũ ⁊ ex
hoc purificatũ:vñ ſubdit: q ¶ Et purificaſſe.ij.paly.

xxix. Mũdate domũ dñi dei patrum nr̃oꝝ ⁊ auſerte

Ne imũdiciã de oĩ ſe Tgorts 4 Erplirt apo itio R
ogi.¶ Incipit poſtil.nicolai de lyra ſuꝑ oſeã ppha
R g. ncipitp Uodecim ꝓphaꝝ oſſa pullu
AlUit de loco ſuo. Eccle.xlix. Si
cut i libꝛo pſalmoꝝ pſalmi a
diuerſis auctoꝛibꝰ copoſiti in
vno libꝛo ↄplectũt:qͥ dẽ liber
pſalmoꝝ: vt ibidẽ fuit pleni
declaratũ:ſic ꝓphetie.xij.pꝛo
phetarũ ĩ hlibꝛo reponunt᷑ qͥ

dr liber. xij pphan: de quo põt accipi verbũ ꝓpoſitũ:

Duodeciʒ ppharũ ⁊c. In qͥ duo notant ĩ generali.ſ.au/-

ctoꝝ qᷓlitas:cũ di: Duodeci ꝓphaxꝝ oſſa pullulant.⁊ li

nũciatõeʒ pphete ꝓceſſura

¶ Oſee pꝛologus

nabath: vel meli. e ¶ Qui lectione cõpꝛehẽſus. oſee
n titulo 381 uda. d Ku pplo iſrl. nota
ꝓi libꝛo iſto noie iſrl decẽ tribus ſignant: qꝛ cum eẽnt

bꝛi hui vnitas:cũ dẽ: De loco ſuo.qꝛ hic coartant qſi ĩ vno
loco. Circa pᷣmũ ĩ duodecim ꝓphetis q̃ttuoꝛ fuiſſe notant᷑
ſ. numer cõueniẽs:ibi Duodeci.viſus iſpiciẽs: Pꝛophetaꝝ
Virtus ſtabiliẽs: Oſſa. Et fructus ꝓſilies: Pullulãt. Circa
pmũ ſatis pʒ ex noie ꝙ numerus duodenaro ex denario ⁊
binario ↄponit᷑. Per
denariũ vero decem
pᷣcepta decalogi:ꝑ bi

reges oſecrauerũt tẽmplũ põcepta . logi p bi
nariũ aũt dilectio dei

dei purgaſſe èt purificaſſe

e 2 „ 2pꝓximi deſignantur
moõſtrat. Explicit plog Iſti pphete.x.pᷣcepta
¶ Incipit argumeęetũ i eüdeʒ. decalogi ex dilectone
See crebꝛo noĩat dei ⁊ pximi ſeruaue⸗
rũt:⁊ alio) ad hac ob

ephraim ſamaria,

ioſeph iegrabel: ſeruãtiã efficacii idu-

2 KPI1 . xerũt:vt pʒ ex pceſſu
vxoꝛe foꝛnicariã 77 ſoꝛnica hun lihꝛlt pt ad ſub
tis filios:⁊ adulterã cubi numero duodenario

cõuenient colligunt:
⁊ iõ in. xij. pꝛiarchis
figurant᷑:qꝛ tãq; pꝛes

culo clauſã mariti młio tẽ
poꝛe ſedẽ viduã ⁊ ſub veſte

lugubꝛi viri ad ſe reditũ pᷣ/ rfideles ppli ipʒ ad ob
ſtolari. ¶ Explic argum̃tũ ſeruãtiaʒ decalogi ex
charitate dei ⁊ ꝓxi⸗
mi vbis ⁊ oꝑib inui

tauerũt:iõ de ipᷣis pot dici illud Geñ.xxxv.Erũt filij iacob
duodecim. Per iacob qᷣ ſupplãtatoꝛ inipꝛetat᷑: ipᷣe de oĩbꝰ
pᷣſidẽs ⁊ ſub pedib'ſuis tenẽs intelligit:cui filij ꝑ adoptio
nis gram fuerũt iſti.xij. ꝓphe:⁊ ſic pʒ pmũ.Circa ⁊m cõſide
randũ ꝙ ſicut viſus coꝛpalis ſtat ad ſuꝑficiẽ viſi coꝛpis: ⁊
vltra no /ꝓgredit᷑:ſic itellectus nãli cognitõe ſtat ad illud qð
ex ſẽſibilib põt cognoſci nec vltra pᷣt pgredi. Sʒ ĩtellectp
pheticlumiĩie diuio cõfoꝛtat ꝓgredit vltra.ſ.ad cognoſcen
dũ futura otingẽtia:coꝛdiũ occulta ⁊ ſilia: ſicut pleni fuit
declaratũ i pncipio libꝛi pſalmoꝝ:a iõ ꝓphete antiquitap
pellabant᷑ vidẽtes:qꝛ videbãt illa q alijs erãt occulta:ſm ꝙ
dꝛ.j.reg.ix.Qui eni ꝓph̊a dẽ hodie:vocabat᷑ oli vidẽs.ve/⸗
rũtñ qꝛ hoc fiebat virtute diuina:iõ dẽ 2˙ petri.j.ca. Non
volũtate humana allata ẽ aliqñ ꝓphetia:ſʒ ſpũſcõ inſpira
ti locuti ſũt ſancti dei hoĩes:⁊ ſic pʒ ⁊. Circa tertiũ ſciẽdũ
ꝙ accipiẽdo generalit eccleſiã. Una ẽ veter teſtamẽti ac no
ui:ſᷣm ꝙ dicit Greg.home.vij.Quis patriſfamilias recti
ſimilitudinẽ tenet ꝙ; cõditoꝛ noſter:q eos qͥs cõdidit ſic poſ
ſidet ſicut dñs ſubditos ĩ domo:q hʒ vineã vniuerſalẽ.ſ.ec
cleſiã:q̃ a pᷣmo abel iuſto vſq; ad vltimũ electũ qͥ ĩ fine mũ
di naſcitureſt quot ſanctos ptulit q̃ſi tot palmites miſit:⁊
ſicut ẽ vna ecclia ſic ẽ vnũ eccleſie coꝛpus. Pui aũt coꝛꝑis
robur tpe veteris teſtamẽti cõſtitit in ſanctis ꝓphetis: ꝓpi
qð merito dicunt:huicoꝛpis oſſa. Et iõ in ꝑſona huſ coꝛ
pis dicit myſtice ſancr iob: Oſſib'a neruis cõpegiſti me.
Quia coꝛp ecclie veterj teſtamẽti ↄpactũ fuit ⁊ foꝛtificatũ
p ſanctos pphetas:q ꝓ vitate fidei ⁊ moꝝ cõſtant᷑ ſteterũt
cõtra idolatras:⁊ ples eoꝝ ꝑ martyriũ trãſierũt:vt amos
⁊ eſaias:⁊ plures alij:⁊ iõ merito dicunt᷑ oſſa ꝓpt actuum
foꝛtitudines:⁊ etiã nerui ꝓpi cõnexionẽ charitatis:⁊ ſic pʒ
tertiũ. Circa quartũ cõſiderãdũ ꝙ. xij. ꝓphete nõ ſolũ i vi
ta verbis ⁊ exẽplis fecerũt fructũ optimũ: ſʒ etiã poſt moꝛ/-
tẽ: ⁊ faciẽt vſq; ad finẽ mũdi ꝑ doctrinã eoꝝ ĩ hoc libꝛo cõ
tentã: ꝓpt qð merito dicunt᷑ cõtinue pullulare: ꝓpi qð de
quolibet eoꝝ põt dici illud Eccle.l.ca.Quaſi oliua pullu-
lãs:⁊ quaſi cupꝛeſſus ĩ altitudinẽ ſe extollẽs.Per pullulatõ
nẽ oliue iĩtelligit fructificatio pinguedinis gratie i vita pᷣſen
ti:⁊ ꝑ altitudinẽ cypꝛeſſi cõſecutio beatitudinis i futuro: ⁊
vtrũq; cõſequunt᷑ fideles vitã eoꝝ imitãdo ⁊ doctrinã im
plendo:⁊ pʒ quartũ ⁊ ꝑ conſequẽs tota ꝑs pma pᷣncipalis.
Circa ꝛm in quo notat᷑ libꝛi vnitas conſiderandũ ꝙ inr ri.

—

¶ Miber

ꝓphete vno ſpiritu ſuerunt inſpirati:⁊ ad vnum finem ſi⸗/
m lit᷑ oꝛdinati:⁊ ad inuicẽ charitate vniti:ꝓpt᷑ qð decenter
ſut i eodẽ libꝛo collocati quãtũ ad eoꝝ doctrina:qð notat
in vnitate loci cũ dẽ: De ſuo loco.de quo pot exponi qð dẽ
Job.xxviij. Auro locus ẽ ĩ quo cõflat.ĩ ſacra ſcptura ꝑ au
ruʒ intelligit ſapiẽtia/

diuina que fuit iſti e .
ꝓphet᷑:⁊ ſicut mine ¶ Incipit liber Oſee pꝛophe
ra auri pluribus poꝛ xtę (Laphin. I.
tõibcolligit᷑: ⁊ i vna .* Erxrbu ʒ dfii q
foꝛnace ad cõflanduʒ PTbuz dni q
ponit᷑: ⁊ ſic in vnam ſactũ Ead oſee
malſa raalt:ſi⸗ gei filiũ beeri ĩ die
entia diuia i iſtis plu ig ocie iogt
ribus pphetis reful⸗ Dd hui⸗ aee,
gẽs i hoc libꝛo colligi . en g ge
tur ad inſtructionẽ ſi chie regũ iuda: ⁊ in diebuſ
deliũ vt ĩ pñti cogno hieroboã filij ioas reg iſr:
ſcãt deũ ꝑ fidẽ:⁊ ĩ fu⸗

turo ꝑ aptã viſioneʒ D
ad quã nos ꝑducat q cũ patre ⁊ ſpũſancto viuit ⁊ regnat iĩ
ſecula ſeculoꝝ Amen. ¶ In plogo.xij. pphetaꝝ vbi di/
cit᷑: Sicut in libꝛo pſalmoꝝ: pſalmi a aiuerſis auctoꝛibus
c ſiti ⁊c. li
Ecũdũ ſniam beati Augu.oium pſalmoꝝ i pſal/
terio cõtẽtoꝝ actoꝛ fuit ipᷣe dauid: iʒ qda pſalmi
ab alijs itiiulent:vt aſaph:⁊ filijs choꝛe:⁊ huiuſ/
modl:que qdẽ ſnia licet ei ab aliquibus ↄdicat᷑ nihilominꝰ
ꝓbabilioꝛ videt᷑ ⁊ verioꝛ:ꝓut ſufficieni fuit declaratum in
Lad ſupe pleimum pꝛimũ. ¶ Replica.
pfatione.xij. ꝓphetaꝝ poſtil. dicit: Sicut pſal
mia pblurib'editi cõtinent᷑ i vno libꝛo pſalmoꝛuʒ
ita iſte pphetie ponunt᷑ i vno libꝛo ꝓphetaꝝ. Cõ
tra qð Burgeñ dicit: oium pſalmoꝝ dauid fuiſſe auctoꝛeʒ

ſm opinionẽ beati Augu. Quid aut mihi videat᷑ ad cõcoꝛ
dandñ opiniones ſanctoꝝ doctoꝝ Augu.⁊ Hiero.vide. ẽ

lmũ ĩ coꝛꝛectoꝛio. (Za. I.
Erbũ dñi. Liber iſte i.xij. ꝑtes diui/⸗
dit᷑ m.xij. ꝓphetas:⁊ ſũt ꝑtes note.
Pꝛima aũt ꝑs ĩ qua cõtinet pphetia
oſee diuidit in ꝓemiũ ⁊ tractatũ qᷣ i-
cipit:ibi Pꝛincipiũ loquendi. In ꝓe
mi ñndit᷑ pphete genus:cũ dẽ:
b ¶ Ad oſee filiu beeri.⁊ fuit iſte be
eri ppha ſicut ⁊ fil lʒ eius ꝓphetia
nõ habeat᷑:ſicut nec de multis alis qͥ tamen ĩ ſcriptura ꝓ/
phete nominant:habẽt enĩ hebꝛei ꝓ regula: ꝙ qñ ĩ pncipio
alicup ꝓphete patris nomen expmit: ꝓphetã fuiſſe itelligit
Poñdit᷑ ꝓpphetie tẽpus:cũ dẽ: c ¶ In diebus oxie ioathan
achat rai, iuda.tẽpoꝛibeni iſtoꝝ quatuoꝛ ꝓphe

circa pᷣmum

tauit. d ¶ In dieb?hieroboaʒ filij ioas. iſte eni hieroboã
fuit rex iſrł ⁊a noiat᷑ hic:qꝛ regnauit cũ oxia rege iuda.xiiij.
annis. e ¶ Pꝛincipiũ. Hic ĩcipit tractat ⁊ diuidit ĩ duas
ptes:qꝛ pᷣmo /ꝓphetat nõ ſolũ verbis ſed etiã ſenſibilib fa
ctis:⁊ſimplicibꝰverbis ca.iiij. Circa pᷣmã partẽ in qua vir
tualit᷑ cõtinẽt᷑ illa que poſtea ſequunt᷑ conſiderandũ ꝙ ſicut
dicit apoſto.ad ro.xi. Cecitas ex pte cõtingit ĩ iſrl vt pleni/
tudo gẽtiũ itraret:⁊ ſic oĩs iſrael ſaluus fieret.qð implebit᷑
circa finẽ mũdi qñ iudei cõuertẽt ad xpᷣm generalit detecta

falſitate antichꝛiſti:⁊ ſjᷣm hoc ꝓpheta tria facit: pmo g de/

nũciat futurã iudeoꝝ excecationẽ:⁊ꝰgẽtiũ illuminatõnem:
ibi Et erit.ꝭʒ iudeoꝝ finalẽ cõuerſionẽ:ca.iij. Pꝛia adhuc
in duas:qꝛ pmo tangit᷑ iudeoꝝ capt uitas pᷣcedẽs xpᷣi aduẽ
tũ:2 eoꝝ cecitas ĩ eius aduẽtu:ibi Et ↄcepit. Pꝛima adhuc
in duas:qꝛ pᷣmo ponit᷑ captiuitatis rõ:ꝛꝰipᷣa captiuitas:ibi
Et abijt ⁊ accepit gomer.Circa pmũ dẽ: e Piicipi lo⸗

quẽdi dño ĩ oſee.i.ad ipᷣm oſee:⁊ dicũt expoſitoꝛes aliqᷣ
ꝙ dicit᷑ hic pꝛincipiũ loquẽdi: ad denotandũ ꝙ dñs lo/
cutus ẽ pus ad oſee: qᷓ; ad reliquos ꝓphetas ſequentes
ſed hoc nõ bñ videt᷑ veꝝ:qꝛ abdias ẽ vnus de ſequenti/
bus:⁊ tñ ipᷣe fuit homo ꝑfectus a tꝑe achab regis iſrl:
cubfuit diſpenſa
toꝛ ſᷣm oẽ docto
rej hebꝛaico) ⁊ la
tinos. A fine vo
vite achab vſqʒ

Pꝛcipihʒ loquẽdi dño in
oſee. Et dixit dñs ad oſee:
Vagde ſume tibi vxoꝛẽ foꝛ/

ade 10eE f ad pᷣncipiũ regni
nicatõnuʒ: et fac tibi filios ogit ſub quo oſee
foꝛnicationũ:qà ſoꝛnicans cepit ꝓphetixare:
ſoꝛnicabit terra à dño. Et putbꝛ ermeilt
abijt t accepit gomer fili· pot de facili vide

am debelaiʒ: et ↄcepit ⁊ pe

debele Pu 7 be rii quarto reguʒ
perit ei filium. Et dixit dñs

numernado tꝑa
regũ intermedio
— rũ:⁊ iõ nõ ẽ veri/
ſimile ꝙ abd as inceperit poſt illũ ꝓphetare ſed magis
ante:pꝛopter quod dicit ra.ſa.ꝙ iſtud pncipium loquẽ

di refertur ad lr̃am ſequentem: cum dicitur: f ¶ a-

de ſume tibi. ita ꝙ iſtud fuit pꝛtimum quod dominus

locutus fuit ad oſee: g ¶ Uxoꝛẽ foꝛnicationũ.dicunt

aliqui ꝙ iſta mulier quã duxit pꝛopheta in vxoꝛẽ pꝛ
erat meretrix publica:⁊ quãuis vile eſſet eam accipere
pꝛopheta tamen ſe humiliauit in hoc volẽs deo obedi

re:ſicut eſaias quãuis eſſet de genere regio: iuit tamen
nudus ⁊ diſcalciatu) vt obediret deo:eſaie.xx. Dicit tñ

hiero.in pꝛologo ꝙ hec mulier non fuit foꝛnicaria ſoꝛ
nicatione coꝛpoꝛis:ſed foꝛnicatione mentis: quia erat
idolatra ⁊ gentilis: ⁊ hoc videt᷑ verius:quia per hoc ſi
gnum magis reſpondebat ſignato.ſ. idolatrie populi
future:que per hoc ſignificabat᷑:ſᷣm ꝙ poſt tur.
quia foꝛnicanj foꝛnicabit᷑terra a dño. h ¶ Et fac tibi
filios foꝛnicationum. In hebꝛeo habet ſic: Accipe tibi
vxoꝛẽ foꝛnicationũ ⁊ filios foꝛnicationum.ſ.accipe cũ
matre filios quos ante habuit: ita ꝙ accepit matrem ĩ

vxoꝛem:⁊ filios eius adoptauit.Filj enim quoſ genuit

in ea poſtquã fuit e us vxoꝛ non poterant dici filij foꝛ
nicationum foꝛnicatione coꝛpoꝛali quia legittimi erat
nec foꝛnicatione idolatrie quia ꝓpheta non permiſiſſʒ

⁊ ideo quod dicit᷑ in tranſlatõne noſtra: Fac filios ſoꝛni

cationum.ſic eſt exponendum: Filios foꝛnicationum
fac tuos per adoptionẽ: i ¶ Quia foꝛnicãs foꝛnicabi
tur terra.ſ.x.tribuũ ⁊ duaꝝ: k ¶ A dno ꝓ idolatriaʒ
que eſt ſpiritualis foꝛnicatio:⁊ dicit: Foꝛnicãs foꝛnica
bit. reduplicando ad denotandum multiplicatõeʒ ido-
latrie:que facta fuit illo tẽpoꝛe in vtraq; parte terre:p
pter qð regnũ decẽ tribuũ pᷣmo fuit captiuatũ ſub olee
liij. Reg. xvij. ⁊ poſtea regnum duarum tribuum ſub
ſedechia.iiij. Regũ vltimo. Et ſic patet ꝙ in hac parte
po nuu; captiuitatis ratio: ſcilicet idolatrie multiplica
tio. 1 2 bit.
buuʒ captiuatio que fuit pꝛima:poſtea ſubdetur de ca-
ptiuatione duarũ tribuũ que fuit ſecunda. Hec tamen
pars pꝛima diuiditur:quia pꝛimo ponitur captiuitas:
7 eius diuturnitas:ibi Et concepit. Circa pꝛimum di-
citur: I ¶ Et abijt. pꝛompte deo obediens. m Et
accepit gomer.nomen eſt mulieris quã accepit in vxo
rem. n¶ Filiam debelaim. vna dictio ẽ debelaim ita
ꝙ de nõ eſt pꝛepoſitio hic:vt aliqui dicũt:⁊ eſt nomen
pꝛopꝛium patris huius mulieris:vel loci vnde fuit na/
ta:ſicut frequenter in ſcriptura dicunt᷑ filie hieruſalem
mulieres inde nate. o ¶ ¶ Et concepit.de pꝛopheta.

5

imrecii
tdiſereco ein

luicar dimitn
rata. (I
Affrendo:g,
leiude
bſeiö ſub
ypinute dfi⸗
Eſtuabo eo⸗
mhliude capt
ſiinducti

Et abijt. Hic conſequenter ponitur decem tri

oregian

in

:goctpo

iig delang
4 ſibie

uythiii. .

gbuic di

itu

10Sup
peu qedom

öſuitpunit
tr ſanguin
kuß magi
lritueo gi

gisnaboth.

itommiͦ ac

Niadr oh
lſſonezſacen
tübuldsd
Aei iiq. Re
1placcbat ie
ſi domua
ſcchütſupt
. dio rir
anguis iegr
Auddih⸗
tigchar
tu fuitafft
gbaſſeni⸗
vp End
uxcochelan⸗
ſaguentoeni

Mloregeuch
Ntumouite.

iulſubtrahoͤ
luertgni iſft⸗

nidcebiten

hlefuciſi
lütape⸗

1dütehen
muün
eynus Reſegene⸗
Liherrhrhnggef
dͤſtidin

=

l
wfndi e

—

mnds. Aſrf
N uht ſg
Kſibmwt
ns antphan
Mudiitnnſ
l“ Müchiu
„„ Mdefal
de niquino e
6 mungnuh
ſ inmned,
RE
li gheurſumn
Fiil zeun hni
wndiur. (.
gmmun grod donnnus
wſamemioni diennt
apoper uud
satn üpen
ðõs
deanſtzgttun
“l
Nlir niutfemtnit
ncatonenans ⸗
õ
ſaro .ilire
Latfn gole
nadi. bſnn
hero habe ſe Aint
rnicrnonun an
gir nageetiiun
ut ing
mngonmnui
ben eſneh
öneſoſrefi

Pgbckaiaſn

pUoca nomẽ epᷣ iegrahel.qꝛ captiuationeʒ regni.x.
tribuũ ꝑ xpᷣm volebat ſignificare:eo ꝙ iegahel erat ci/
uitas regia:qꝛ iſta tñ pũitio icepit a gacharia abnepote
ſheu iõ ſubdit᷑: q( Et viſitabo.i.puniã ſeu vidicabo.
r ¶ Saãguinẽ ierghel.i.ſanguinẽ inoxiu effuſũ ĩ iegra⸗
hel: qð exponũt
gliq de ſanguine

eon an. ad eũ. Nöca nomẽ ebiegra
xri ſ buie icto bel. Quoniã adhuc modi

cũ èt viſitabo ſãguinẽ iecra

obuiat qð ſubdit᷑ 3
hel ſupèr domu iheu: ẽt ꝗ⸗

8QSup domũ

ſaena dom e eſcere faciã regnũ dom iſrt
ak ſancmineſts Et ĩ illã die cõterã arcũ iſrl
oth:ſz magis ex valle iegrahel. Et cõcepit
altata: eo g ibeu adbuc: ⁊ pepit filiam. Et di
Bnciera an. xit ei:Noca nomẽ ep abſqʒ
is naboth de ßicoꝛdia. Ohia nõ addo
uit domũ achab Mibico ig, Diiia nae⸗
ppi qð ⁊ ppi oc Vlira miheri domui irl ſe
ciſioneʒ ſacerdo- .
tũ baal dñs dixit

ad eũ.iiij. Reg.x. Quia ſtudioſe egiſti quod rectũ erat
⁊ placebat ĩ oculis meis:⁊ oia q̃ erat in coꝛde meo ſeci
ſti ð domũ achab:filij tui vſqʒ ad quartã generationeʒ
ſedebũt ſuꝑ thꝛonũ iſrł.ſʒ qꝛ ipeu poſtea fecit malũ co-
rã dño vt ibidẽ hẽ:⁊ filij e poſt eun:iõ iſtud malũ d h
ſanguis iegrael:⁊ qꝛ iſti vel eoꝝ aliq inocẽtes occiderũt

illud dẽ hic vindicari ſuꝑ domũ iheu: qð fuit imple-

tũ i acharia ei abnepote:vt hꝛ.iiij.reg.xv.⁊ extũc mł

tũ fuit afflictũ regnũ iſrael quouſq; fuit captiuatũ ꝑ re

ges aſſyrioꝝ.ſ. theglathphalaſſar ⁊ ſalmanaſar:iõ ſeq
tur: ¶ Et deſ.ſa.re.do.iſrł.oſee eius rege captiuato.
v ¶ Et in illa die.i.illo tpe x ¶ Lontera arcuũ iſrl. qꝛ
tunc debellati fuerũt ab aſſyrijs. y ¶ Et cocepit. Hic
ↄſequeni denũciat᷑ captiuitatis diurnitas ꝑ nomẽ fili
nate cũ dꝛ: ¶ Uoca nomẽ ey abſq; miſericoꝛdia.ið
ſpᷣdit᷑: a ¶ Quia nõ addã vltra miſeri domui iſi
tra differẽdo eius captiuitatẽ. b ¶ Sed obliuione

liuiſcar.dimittẽdo ĩ captiuitate ſicut dimittit᷑ res data

obliuioni:vñ ſm hebꝛeos illa captiuitas nõ ẽ adhuc re
uocata. c(¶ Et domui iuda miſereboꝛ.ei captiuitatẽ
differendo:qꝛ ꝓpter merita exechie ꝗͥ regnauit tꝑe oſee

pplus iuda fuit ſlaluatus de manib' ſennacherib mira/
culoſe:iõ ſubdit: ðO ¶ Et ſaluabo eos iĩ dño deo ſuo.i.
in virtute dñi qᷣ miſit angelũ a interfecit ĩ caſtris aſſyri nullo mõ coꝛꝛeſ podet rei figurate.Illa eni gomer erat foꝛni
ox.clxxxv. milia bellato:.iiij. reg.xix.iõ ſubdit: eA(¶Et
nõ ſaluabo eos in arcu c.⁊ nõ ſolũ miſertus fuit dñs

regni iude captiuitatẽ differẽdo vſq; ad tẽpus ſt edechie
