vos.de locis occultis ad publicũ:ſic pʒ de ſctõ ſilueſtro

⁊ multis alijs latentibus ꝑꝑ rabiẽ pſecutõis:qui ꝑ ↄſtã/
tinũ ⁊ alios pᷣncipes fideles fuerũt aſſecurati ⁊ ualde ex
altati. p ¶Lũ cõuertero captiuitatem veſtrã.pꝛi eniʒ
illi q depᷣhendebant᷑ tanꝗ; xpiani occidebant᷑ vel dana-
lia ⁊ dura:vt pʒ ex geſtis multoꝛ martyrũ. q ¶ Dicit
dñs.ꝗq ẽ ipᷣa vitas:⁊ regnat i ſecula ſeculoꝝ: IRmen.
In.c.iiũ.ſophonie:vbi dẽ in poſtil. Ue pꝛouocatrix
qæ redempra ciuitas columba. Additio.
Bi in tranſlatione noſtra dicitur: Redempta
in hebꝛeo ponitur quedam dictio equiuoca:

que vno modo ſignat redẽptam: ⁊ alio moꝰ

do ſignat pollutam. Similis.n.dictio põitur hic ⁊ ma
lach.j.vbi dicitur: Offertis ſuper altare meum pollu-
tum panem. vnde in ſecunda ſignificatione accipiũt hic
hebꝛei iſtam dictionem:quod videt᷑ magis ↄſonũ lĩe.
¶ In eo. c. vbi dẽ ĩ poſtil. Diſpdidi gẽtes ⁊c. ¶ Addi.
– Oc quod dicitur hic: Diſperdidi gentes ⁊c.
aliter poſſet exponi ⁊ foꝛte melius.Ad quod

ſciendum ꝙ pꝛout pꝛouerbialiter dicitur: e-

lix quem faciunt aliena pericula cautum:ſic deus inten
dens coꝛꝛectionem populi iſraelitici:puniebat alias gen
tes manifeſte pꝛo peccatis eoꝛum vt inde ſumeret popu
lus ille eruditionem ad timẽdum deum ne ſimiliter ei
contingeret:⁊ hoc ẽ quod dicit pꝛopheta in perſõa dei.

bant᷑:ſicut captiui ad fodiẽdũ harenam ⁊ alia opa fui

Corppenntos
oginrözſun⸗
D
ſor pin ane
ſencaopegge

eidietz.
netioſpit

Cupepitppe
Anei deerelaur
tosmeeifum⸗
iidierelune⸗
töogenerclocved
ſaefſickt naponit⸗

diipoſt Uknfon

Oecooib⸗
ten bm
Plalnunae

irigenni

Urlliinnitnien
ſeuſninuͤct gun
ilitudredan
inſediDnere
Mmühndiedi
ipplcgnalde
naiui
ecbilisgridte
i gioeaſi
ippolinlo
cilliieill
4 abani B
aan iulicn
ani
nnine

uninu
Ptepoe
Nliſii
nmnatbet
Prſnlomt
ſehnib
Awlinidunt
nidipe
Saizen
odl

eu
ztr!
Mnitar chmtn
nigepdefne
onihictzpti
Dling bactin
Girulfcauirn
ſeisrzinns hr
bitunconeeſſt
ſenclidepin
öiomdlot
Nnuzonesbit
ui n E
milulir
napiſut e
ſnttt

N Dn

niinytlisn
riiwhun⸗
cicininn
ropuntüni
creolans
ntpellogril
ſegdeſcin
eglenisiet
ſtanntul
iman ſcrine

——
=

zmumn 9
lum
vſtl Ce 1
1oiin unn
n diand
Leptam. 71 40
mn ei

Dꝛolo. in Aggeü

Diſperdidi gẽtes.ſ alias gentiliũ natioes. Diſſipati ſũt

anguli eaꝑ.ad oñdendũ ꝙ acriter fuerũt puniti ⁊ totali
ter deſolati ſic ꝙ nullus remaneret ibi:vnde dicit: Non

remanẽte viro nec vllo habitatoꝛe.Et qꝛ ex hoc templo
debuiſſẽt erudiri ad timẽdũ deũ ſaltẽ timoꝛe ſeruili ne

eis ſimilia ↄtinge
rent:iõ ſpdit in ꝑ ”UMẽ4F4
dei: Olrleat Incipit pꝛologus in ag
ſcipies diſciplins Seum pꝛophetam.

ſ.ex flagell alioꝝ Jeremiãſ pꝛo
Et noõ pibit hita⸗ pbeta ob cãʒ
culũ eius æẽ. S piurij ſevᷣchie
qꝛ talẽ diſciplina regis:vt hiſto
nõ ſuſcepeꝛũt:ſed ria libꝛi ſecũdi
mag obdurati ſi ale 1
io ſbᷣdit: Diluco Palypomenõ ĩdicat:ꝗ fidẽ
ſurgẽte.i. ſolitte ꝓmiſſã nabuchodonoſoꝛ
Loꝛꝛuper un oes regi chaldeoꝝ no ſeruaue⸗
ar talin obſi⸗ rat: poplin iſrl refert cũ me
natoꝝ pẽa coꝝe Moꝛato rege hierlin: expu
ſpondens pᷣciue gnata hierſim:captiuũ ĩ ba
ad ſinale iudieus, bylonẽ fuiſſe pductuʒ. Sʒ
arede LCcuz memoꝛatus ppls muͤl
Quapꝛopi exre Dibus idolis ſeruiẽdo:
cta me i die reur tis tpibus idolis ſeruiẽdo:
retõis mee ĩ futnuꝰ- .
rũ.ſ.ĩ die reſurre“

ctiois generalis que dẽ reſurrectio dei inqtũ a deo miri
fice efficit᷑ ⁊ exponãt ceia pꝛout iĩ poſtil. ¶ In eo c. vbi
di ĩ poſtil. Ultra flumia ethiopie. Additio.
Ee Oc qð dẽ h: Vltra flumia ethiopie.ppᷣe dẽ de
terra illa vbi decẽ tribus fuerũt tranſmigrate
p ſalmanaſar regẽ aſſyrioꝝ qui poſuit eos iu
xta fluuiu goan:vt hi.iiij. Re.xvij.qͥ tpe alexandri ma
gni recluſi fuerũt miraculoſe:credit tamẽ ipᷣos egreſſu⸗
ros circa finẽ mũdi:ꝓut hẽ in hiſtoꝛia ſcholaſtica:⁊ tũc

„ „ — „,⸗=

reducẽdi ſũt ad verũ cultũ diuinũ ſiẽ ⁊ alie gẽtes rema⸗

nẽtes:ſic d.S. Lunc reddã oipus labiũ electum vt iuo

cent oẽs in noie dñi.qui quideʒ ſic tranſmigrati dicunt᷑
5B; ſupplices mei.ſ.dei inqtũ ꝑ pnĩam de pᷣteritis humi/

liabunt. Dicunt etiã filij diſperl. oꝝ meoꝝ:eo ꝙ deſcẽde
runt ab illis qui diſpſi fuerũt ꝑ diuinã ſniam. De iſſi er
go ↄcludit h̊ͥ ppha ꝙ deferent deo munera:ſicut.õ.eſaie

xviij.dẽ de eiſdẽ. In tpe illo deferetẽ munus dño exerci-

tuũ a pplo diuulſo ⁊c.qdð intelligitur de pꝛedcis: vt ibi⸗

dem fuit largius ĩ additione declaratũ. Replica.
Ntertio.c.ſophonie vbi dẽ: Diſpdidi gentes
⁊c. poſtil.expoit de iudea ſic totũ capitulũ de

ea loquit᷑. Burg·ãt p viã diſgreſſiõis expõit
tautela iuõo ꝝ ð punitõe gẽtiliũ:iuxta illo: Felix quẽ fa
ciũt aliena picula cautũ. ſʒ modicuʒ coloꝛẽ hʒ illa viſ⸗
geſſio:qꝛ ꝑ oppoſitũ iudei ex punitõe gẽtiũ raꝛo vlł nũ

-

5 fci ſũt cautioꝛes ſʒ ſecurioꝛes:p ↄñs ad vicia ꝓcaces:
u

xta illõ deuio.xxxij.Incraſſat pplłs recalcitrauit.Et

ſegct: Dereliqt deũ factoꝛẽ ſuũ ⁊c᷑. Tpe.n. pſperitatis q̃
oꝛtũ hũit ex gẽtiũ ſtitutõe ad vicia ðfluetes ĩ ulatõi
b'ad deũ recurrerũt ꝓut videri poiit ex ſerie vetis teſti.

Incipit expoſi itio pꝛologi in aggeum pꝛophetam.

Zeremias pꝛopheta ⁊c᷑·. Iſte pꝛolog' di/
3 uicdlitur in duas pꝑteſ:in quarum pꝛima

inſinuatur miſſio ꝓphete ad denunciã-

4 Aluüũ tpᷣſ dom oñi ediſicãde ppło reuerſo
de babyloica captiuitate. In ſecũda oſtẽ

2 effuſione ſanguinis ino⸗
cctũ ſe grauit impiaſſet:vo
læéẽs de generatiõeʒ vniuᷣſaʒ

rèſtabãt ad rgnãdũ:quòd

pietati que eſt cultus dei. g

dit᷑ matia pphetie:ibi Oia ãt que ĩ textu. In pꝛia pcedit ſic:
pꝛimo tangit ðᷣ captiuitate:2 0 reuerſiõe:ibi Sexageſimo

itaq; ſcõo anno.ʒ tangitur miſſio pphete:ibi Cunq; a po⸗

*

pulo i

iſr ac. Itẽ ĩ pꝛima ꝑte pꝛimo tagit diuerſa cã captiui
2tangit cauſa durationis:ibi Sed cũ memoꝛatus po
pulus. Dic igitur:

tatis:

alVDieremias pꝛo-
pheta ⁊c.libꝛi ſecũdi
pal.xxxvj. vbi dicit:
a rege quoq; nabuc.

WDD 5 fceſſit q adiurauerat
eiuſdeʒ ppſi bͤb cõs memo pocz b Po⸗
ratas penit᷑ depire:ſeptůa pulũ iſri refert hiere.
ginta annoꝝ captiuitatem Exriſi, ner ſtelligedi

deoꝝ ſtatuit ſuſtinere:hàc

aE lationẽ in captiuita-
ratione vt completo nume

tẽ.vnde ſic dicit᷑ ibi:

ro annoꝝ:nòu ppls a me Pec dic oñj: Ego tra
moꝛatis peccatis imunis anaredr vagloh,
39 renonationẽ hierlzy pue Zſuccendet eam igni
niret. Sexageſimo itaq; ſe ztu nõ effugies ò ma
cũdo ãno règno chaldoꝛũ nu eius: ſz opꝛehenſi⸗
ſubuſo ꝙ adhucocto anni oneↄpꝛehenderis: a

manu eius traderis.
c¶ Sed cũ memoꝛa
tus. Hic tangitur cã
, .. . dDurationis captiuits
tis:pꝛimo ergo expmit᷑ c meritoꝛia:2 cã efficiẽs:ibi Nolẽs
deus. zcauſa finalis:ibi Pac rone. Dicit igi: c ¶ Sʒ cum
memoꝛatus pplls.ſ.ppls iſirlł:hoc refertur ad duas trib vel
ad aliquos relictos de decẽ. d¶ Multis tpibus. hiere.ij.
a ſeculo confregiſti iugũ:rupiſti vincula:dixiſti: nõ ſeruiaʒ
in omni colle ſublimi ⁊ ſub omni ligno frondoſo tu ꝓſter-
nebaris meretrix. e ¶ Et effuſione ſanguinis inocentum.
maxie in tꝑe manaſſe.iiij. Re.xxj.Inſup ſanguinem ino/
xium ſudit manaſſes multũ nimij donec impleretur hierlʒ

vſq; ad os hiere.xix. Libauerunt dis alienis in ennon quoj
neſcierunt ipſi ⁊ patres eoꝝ ⁊ reges iuda:⁊ repleuerũt locũ

iſtum ſanguine innocentuʒ. f¶ Se grauit impiaſſet.i.im/
pium feciſſet:⁊ ſumitur hic impietas ꝓut dicit oppoſitum
Ob cauſas mẽoꝛatas.ſ.cul
turam idoloꝝ ⁊ effuſionem ſanguinis inocentiũ. h (¶ Se
ptuaginta annoꝝ.de quibus dicitur:hiere.xxix. Cum cee
rint impleri in babylone.lxx.anni viſitabo voj ⁊c. iPac
ratione vt completo numero annoꝝ.lxx. k¶ Nouus po
pulus.antiquo moꝛtuo:quia vita hominis raro excedebat
lxx.annos Pſal. Dies annoꝝ noſtroꝝ in ipſis.lxx.anni.
¶ Sexageſimo itaq; ſcòo anno.hic tangitur reuerſio a ca
ptiuitate babylonica:⁊ pꝛimo tangitur occaſio reuerſionis
ſ. ſubuerſio regni chaldeoꝝ ⁊ ſucceſſio regis medoꝛum in
regnum babylonicum:⁊ tangitur cauſa meritoꝛia reuerſio
nis:ibi Cuius pꝛimo anno.ʒ euentus reuerſionis:ibi Nam
moꝛiente. Item in pꝛima Arte pꝛimo tangitur deſtructio
regni chaldeoꝛum: ſecundo ſucceſſio regis medoꝛum: ibi
Darius qui medis ⁊ cetera. Dicit igitur: l ¶ Sexageſimo
itaq; ſecundo anno. durationis captiuitatis iudeoꝛum:ecce

tempus ſubuerſionis m ¶ Regno chaldeoꝛum ſubuerſo.

ideſt deſtructo: ⁊ hoc interfecto balthaſar rege: Danielis n
to:cui regno:ſcilicet chaldeoꝛum: n uc octo anni

ad regnandum. ideſt ad perſiſtendum in honoꝛe regio

o ¶ Reſtabant. ſᷣm pꝛeuiſionem hieremie. vnde hieremie
xxv. Cũq; completi fuerunt ſeptuaginta anni:viſitabo ſu/
per regem babylonis.ſed blaſphemia ⁊ alia peccata abbꝛe⸗
uiauerunt tempus iſtud. p ¶ Quod.ſcilicet regnum.

¶Wiber

e ¶ Cuõ.ſ.darj. Nota ꝙ multi fuerũt darij. Pꝛimus fuit
fili aſtyagis:qui dariuj fuit auũculus cyri:qui regnũ chalõ
oꝝ expugnatũ dario:vtpote maioꝛi etate reddidit: qͥ moꝛ-
tuo regnũ chaldeoꝝ ad cyrũ nepotẽ eius deuolutuʒẽ. Ali
fuit darius filius hyſtaſpis qͥ regnauit.xxxvij.ãnis:cuãno
ſexto renouatũ ẽ tẽplũ ⁊ ↄſũmatũ.j.eſdre.vj Senioꝛes iu⸗
deoꝝ edificabant ⁊ ꝓpſperabant᷑ iuxta ꝓphiam aggei et aa⸗
charie filij addo: a ediſicauerũt ⁊ ↄſtruxerũt iubẽte deo iſir!
iubẽte cyro ⁊ dario ⁊ artaxerxe regibus ꝑſaꝝ:⁊ ↄpleuer̃t

¶ Supputatis ãnis.captiuitatis iudeoꝝ. h¶ Que per

i bello trũcauerat: doloſe ↄuiuiũ pᷣparauit:vbi temulẽ⸗

tum cũ ducentis militibus ꝑſaꝝ enecauit:caput vo cy-
ri amputari atq; in vtrẽ humano ſanguine plenũ ꝓijci
iuſſit: nõ muliebꝛiter icrepitãs: Satia te inquit ſãguine
quem queſiſti. sS ¶ Ac regnante dario.filio hyſtaſpis
de quo.j. eſdre.v. ⁊.vj. t i memoꝛato.ſ.cyro ſuc
ceſſit: licet plures fuerint intermedij.ſ.cambiſes:ſiue ar

taxerxes: 7 ermeides a frater ermeidis quem ermeidees

moꝛiens ſibi ſubſtituit: ſicut ſcribit in hiſtoꝛis: v. Ut

betur in pꝛincipio aggei vbi dicitur: in anno ſcòo dari

a Seyxta viſio daniel oñdit. dañ.v.De bma.n. viſiõe hĩ: hieremiã ſuerat pmiſſa.hiere.xxv.⁊.xxix. eglnnn
dañ.ij.c. de ſca.iij c.que ſic dicit magiſter i hiſtoꝛijs ob h ⁊c. danielis.ix. ebier, 2r. d Dan ſnnnke l
viſio dẽ ꝙꝙ vidit in ea rex ĩ foꝛnace quartũ ſimile filio dei: ¶ Adhuc loqᷓnte me i oꝛoe mea: ecce vir gabꝛiel quẽ vide ituſt di
dꝛ viſio daniel: qꝛ ſcribit in libꝛo daniel: de tertia hẽ.iiij. ca. ram i viſione ĩ pꝛicipio cito volãs tetigit me ⁊c᷑. ICIhn ſean Ntons
quã nõ ſcripſit daniel:ſed ẽ epła regis quaʒ ſcripſit ĩ vniuer eadẽ viſione.dañ.ix. m ¶ MNaã moꝛiente ⁊c. H tangitur inz t
ſo regno ſuo poſtqy ð actreuerſionis ſi ei
beſtia reſtitutu eſt in . . ue euẽtus: pꝛimo b
hoic, ꝛin renũ r cli ſexià viſio danielſ oſten hiſtoia ſecũdi libꝛi paraly igi notat odo re in ai
ta hã vij.c. que dĩ qr dit:cũ pꝛopt cãm ſacrilegij pomenon:⁊᷑t initiũ eſdre ꝓ uerſiõis cum dẽ: rutmßi
ta viſio daniel: nõ dy ae eqdẽ viſiõe ↄtinet᷑ ſuil tet Tam moꝛiẽte ſu entnn
noieas pj gquͦe eadẽ viſiõe ↄtinet ſuil · phete aſirmãt.Cunq; apo pꝛadẽo ge medo ielſ
ſtoꝛiam. l.õno pꝛimo ſe extinctũ:darius ꝗ mediſ pulo iſrl ⁊ ſenioꝛib templũ trum. ſ. dario: Et ſan
Peehsſar de deins ſhaban ſeptima viſio da dei edificari cepiſſz: moͤꝛtu ſutcedente in te weſine
J. vii. c.ſ. ã 0 ſelig oñdir 1 3 7 ł‚⸗ Eke⸗
balthaſã: ⁊ hec ſcpta nielis Gndir menc atus i o cyro rege ac regnate da⸗ Kr chclos ca uz Emgidi
fuit hebꝛaice:p̃ceden⸗ regno ſuccc it. Cul pꝛuno nofge pſarũ qui memoꝛa d: n (Der en foepoit
tes vo chaldaice. ð ſe⸗ ano regniut decima viſio to cyro ſucceſſerat:vicie gẽ dẽ regẽ i. cyp.e uiihznp
xta habet. v.c.ð qua daielis mãiſeſtat:dãiel ſup tes ciuitatis hierlin ũt ideyʒ dre.jʒ notat ipᷣa rſbett,
eur ſertaet⸗ putatis ãnis vidẽs appꝛo/ eſdras reſert:reſtaurationẽ reuerſio: biſo⸗ he
o daniel. que quarta pinquare ipus reuerſionis tẽpli ⁊ ciuitatis reſiſtendo ĩ puluch ſen in bie tſältini
zin vaniele:ſz biero. quᷣe ꝑ hiẽmiã fuerat pmiſ pedire ceperũt. Qua rõne ſvdit ipreuer gurnelyn
ſexram vocat am in ſa òans ta ꝓ ſe qᷓ; pꝛo po deterrit ppls iſrłrepatiõeʒ ſiis ceniſſica ibi chenl
pꝛologo aggei: hec pulo:eandẽ ꝓmiſſionem a ſupꝛadẽi tẽpli dñi necdum o (ſpiſtoꝛia ſchi ſrillin
chaldaice ſcripta ẽ:et ſtulabat ipleri: cui iuxta pmiſſionẽ cõceſſã eẽ libꝛi paralyp.vl guibteu
dẽ ſexta viſio ʒ oꝛdi· deo poſtulabat ipler. cui iuxta pmiſſionẽ cõceſſã eẽ p Et initiin eſc. herboeſi
nẽ hiſtoꝛie:nõ m o: bẽr gabꝛielẽ archãgelum credebat. Pꝛöpt᷑ qð ĩ ſec j.c. q ¶ Cũq; a inſccinn
dinẽ libꝛi. b ¶¶ Pꝛo eadẽe viſione iuxta pces ei do anno regni memoꝛati pplo ürł. h ſpdit pgna donn.
pter caʒ ſacrilegij. ec dẽ:vniuerſa ↄpleta eẽ: deul darij regis perſarum:agge de miſſiõe pphe Damui
ce cã ſubueriſonis:ſa xit. Ra moꝛiẽte ſupꝛadi us pꝛop . ⁊ pꝛio tagit ꝙ eſt ntmiseggi,
cr degiii n omiſir bal dirit. Mãz morꝛiete ſupꝛadi us pꝛopheta a deo miſſus mlſſus: 2 toſtur gtulſi
halar bibs vinũ in (to dario rege medoꝛus: et coꝛobabel qui de tribu e mniſſiõis actus ? fllidd
vaſis tẽpli dino chui ſuccedẽte in regnocyro ſe rat iuda qui poteſtatem re euẽt: ibi Pꝛopt nbs E
mancipatis c vrxoꝛe ge pſarũ: ꝓmiſſione dei cõ gni ſuſcepturus erat: et ie q iſco anno Che
binie alsi, hieta per üddem rege pptʒ ſum flium ioſedhech ſum a Hennin. ſ
cauſa. o 4Eadé vi G iſrael i hierly reductum muʒz ſacerdotem admonet pleto nſe⸗ Je uln
ſione continet. v.c. vl R = èÿcä ipꝛima pte duo (Enm e
ĩ loco in quo tangit ſexta viſio que expmit ↄñter ibidẽ cum tangunt:impedimẽtũ reſtauratõis ciuitatis 2 templi:ꝛtet e gn
dẽ: In eadem hoꝛa apparuerũt digiti:q manus hois ſcrib? incredulitas ppli de inſtantia tpis reedificationis: ibi qᷓ umiſli,
tis candelabꝛũ i ſupficie ꝑietis aule regie:⁊ rex aſpiciebat rõne ⁊c. Diẽ igit: q ¶ Cunq; a populo iſr ⁊ ſenioꝛibꝰ pttum
articulos manus ſcribentis. e ¶ Cubpmo anno. Pic tãgi tẽplũ dei edificari cepiſſet.j.eſdre.iij. r Moꝛtuo cy lling
tur cã meritoꝛia reuerſionis.ſ.oꝛatio danielis: pꝛio aut ta ro rege.quẽ.ſ.dolo circũuẽtũ interfecit regina ſcythax E
gitur h̊ tẽpus in quo facta eſt oꝛatio: 2 0zatiõis occaſio: ib iĩ legitur.n in chꝛonicis ꝙ cyr'multis regnis ipugnatis ⁊ „—
Supputatis ãnis. tangit᷑ oꝛoniſ actio:ibi Oꝛans tam pꝛo bpncipibus ſuperatis:ſcythas bello iĩperebat:tomyris ãt (Mii
ſe. A oꝛatõis exaucdlitio: ibi Cui p gabꝛielem. Dicit igitur: regia ſcythaꝝ diſſimulato doloꝛe filij ſui quẽ iã cyrus faonalttüihmn

Wn

domũ dei cc. hui darij hyſtaſpis filius xerxes: in cuius ocu idem eſdras refert.:eſdre.iij. g. . iiij. x ¶ Qua rõne.i.
lis eſdras iueniẽs gram obtinuit vt in hierim reuertere᷑ ci qua cauſa y Deterritus populus iſrael. vel detent bul
multis denarijs.j.eſdre.vij.huietiã regis pincerna fuit nee ſm aliam litteram. vnde impeditus fuit. vnde credebat Ntiſche
mias ꝗ cũ multa turba reuerſus eſt in hierim data ſibi licẽ nondũ adueniſſe tempus reedificationis.vnde aggei.j. cͤeſ
tia a rege ad inſtaurandũ hier ̊ a muros eius oirutos: Ne populus iſte dicit: Nondũ venit tempus domus domi iae
emie.ij. Terti darius dictus ẽ cognomẽto noth'quẽ pᷣceſſit ni edificande. 3 Pꝛopter quod in ſcõo anno ⁊c᷑.· hic Vfeit ida
ſcous xerxes. Quartus ſuit darius fil araſami:quẽ interſfe notatur euentus ſiue actus miſſionis: Langit᷑ ergo tem laitinee,
cit alexander macedo:ꝗͥ dari vltimus fuit de regibmedoxꝝ pus miſſionis cũ dicitur: In ſcõo anno regni memoꝛati nnitngen
pſaꝝ. Qð ergo hᷣ dẽ intelligit de pꝛio dario.i.cui ſucceſſit darij.filij hyſtaſpis: Qui miſſuj. ſ.agge ppha. Y a quo fmicnn 8
cyrus in regnũ. f t decima viſio manifeſtat. daniel. ix quia A deo.⁊ ad quem:qꝛ Ad çoꝛ obabel c& i lud ba- Meu

iacbe
i P L

kbingn

kuunſnsd

Nnir

dtiidihn

band
n moriei
ſgemet
dann
r in e

en

ſfini,

o tigige

lugti.
ſiisaensN

kribi Popt

ſcho nnd

dt niſir
t credic
nucw. J

i pte duo

tonis bitiij
Iaſenion?

Morwo c/

in ſenbn
NtomfnSat

iiicns
bitenoli
nur oc
gni e
ui ſiune
vhſuhn⸗

ſeeſltek

„

cC.j.aſeẽdite ĩ mõ/

DM Agger. Capit.j.

regis pſaꝝ in mẽèſe.vj.in die vna mẽſis factum ẽ verbũ
te ad ꝓoꝛobabel filiũ ſalathiel du

duii mãu aggei goꝛobab lathiel
cẽ iuda ⁊c. a ¶ Ut credãt.h̊ tangit ad qd ſit miſſus:⁊

ſũt duo:pmũ ẽ admonitio ð credulitate ↄpletõij nume

ri ãnoꝝ repationis hierlm.axẽ diſſuaſio imitatiõis po
puli no credentis
ibi b ¶ Hoc etia

addito.lr̃a plana
F. c ¶ Oia autẽ
que in textu.h̊ ta

gitur materig “ bieriz adueniſſe: hoc etiaʒ
phetie. C e2„

naions bobuli. puli vellent imitari:de quo
ocno dici: qd o Deus p eũ dixit: ρ5puu⅞
Ktenodet⸗ h dicit: Mõdũ venit tempꝰ
tuali:ſz qꝛ popßto Vt ediſicetur domus dei.
reuerſo fiebat ꝓ Omindà aũt q̃ textu bur p/
phetia ad edifica phetie ↄtinent᷑:reuerſioneʒ

tionẽ tẽpli aggei ppli:edificationẽ tẽpli:rnò

teʒ: poꝛtate ligna lationẽ ciuitatiſ: obſeruan

7 cliticate vonu tiã ſacerdotalẽ:&t ĩteritũ re/
in fine eiuſlem gnoꝝ gẽtüũ exteraꝝ ſigniſi
miullibabeue dät. 6. Brplieit plogd
de hoc:⁊ ingreſſi — 2 ½
ſũt ꝛ faciebat op · Incipit argumentum
iĩ domo domini. geus feſtinus ⁊ letuſ
= ui ſemiĩauit in lachꝛy⸗
nuquid tempuſ ? Mi ĩgaudio meteret:de

vt habitetis i do / ſtructũ templum reediſicat
mibus laquearis

⁊c. ſ ¶ Obſus tẽ:Adhuc vnũ modicũ ẽ ⁊

tiaz lagerclotele. ego cõmouebo celũ ⁊ fraʒ
ſacerdotes legemn Mare ⁊ aridam ⁊ mouebo
vc. g Et interi oẽs gẽtes:⁊ veniet deſiðᷣra
tũ resn. aggei.j. tus cunctis gentibus.
Subuertã ſoliuz ¶ Explicit argumẽtum.

regnoꝝ et cõterẽ
ortiudinẽ reeeeeeeg
getiu . Explicit expoſitio iſtius pꝛologi.

¶ Poſtilla nicolai de lira ſuper aggeũ pꝛophetã inci-
mathie doꝛinck oꝛdinis minoꝛ?. Lap. I.
mMManno ſcòo. Incipit pꝛophetia
aggei que diuiditur in ouas ꝑtes
ſ.ĩ pꝛoemiũ ⁊ tractatũ:qͥ incipit
ibi Hec dicit. In pꝛoemio vo põi
tur pꝛimo huius ꝓphetie tẽpꝰcũ
dẽ: In anno ſcoo darij regis.Se/
cũdũ ioſephũ.xj.libꝛo antidqtatis
iudaice iſte darius fuit fil hyſta
is: æ fuit amicus coꝛobabel ⁊ fa
oꝛabilis iudeis:vt pʒ.j.eſdre.vj.⁊ hoc maxime fuit vt
dicit ioſephus:qꝛ anteq; ꝓmoueret᷑ ad regnũ ꝑſaꝝ: fecit
votũ eꝙ ſi ↄtigeret eũ ſic pmoueri facerʒ tẽplũ in hierlm

edificari:⁊ ibi vaſa deferri.Scòm vero Ra.ſa.iſte dari

us fuit fili aſſueri regis ⁊ heſter regine:⁊ ſic fuit fauoꝛa
bilis iudeis rõne matris ſue que fuit iudea:⁊ iſtud ſcðo

dẽm videt mihi pbabilius:ſiẽ declaraui diffuſiuj ſuper
pꝛimũ capitulũ libꝛi heſter:tñ ſm vtrũq; dẽm: aggeus
phetauit poſt reditũ captiuitatis bab adtems

i tamẽ duo fuerũt regnauit poſt cxꝝ. a ¶ In die vna

ut credãt cõpleto numero ¶ Incipi
annoꝝ tps reſtaurationis-—

addito:ne incredulitatẽ o

ad coꝛobabel ſiliũ ſalathi/

dicẽs: Mecait dominuſ ex
ercituum dicens: Popu/

deũq; pꝛem inducit loquẽ

tum: ⁊ intuliſtis parum.

mẽſis.i.pꝛia die illius menſis:eo mõ loquendi quo dẽ geñ.
I·Et factũ eſt veſpere ⁊ mane dies vnus.i pꝛim.2 põit no/⸗
mẽ ꝓphete cũ dꝛ: b¶ Fac.ẽ ver.do.ĩ manu aggei.i.p iſßm

aggeũ tanqᷓ; ꝑ dei mi

u. Iſte.n.eſt modus loquẽdi hebꝛai

cus:põt etia dici ꝙ i hoc expmit doni ppherit oatij aggco

Asge ppheta. I.
7NMannõ ſecũ-
do darij regis
i mẽſe ſexto in

1 fabtu ẽ verbũ
ſi in manu aggei ꝓphete

el důcẽ iuda:èt ad ieſũ filiũ
ioſedch ſacerdotẽ magnũ

lus iſte dicit: Nondum ve/
nit tempus domus domi/
ni ediſicande. Et factum ẽ
verbũ domini in manu ag
gei pꝛophete dicens:Nun
quid tẽpus vobis ẽ vt hite
tis in domibꝰ laqatis:⁊ dõ
muſ iſta deſta:Et nũc hec
diẽ dominus exercituum.

Poͤnite cõda veſtra ſuper

vias vr̃as.Seminaſtis mil/

Comediſtis ⁊ non eſtis ſa
tiati. Bibiſtis ⁊ non eſtis
inebꝛiati.Operuiſtis vos:

mẽta: vt dicebat:ppꝑ qð fuit negligẽs

ont. f

litudinẽ doni coꝛ
pal:quod ponitur in
manu recipientis. ʒ3*
ponit᷑ quibꝰ ꝓphauit
cũ dẽ: c ¶ Aid coꝛo
babel filiũ ſalathiel.
⁊ ſic iſte coꝛo babel fu

it nepos ioachi mat
thei.j.queʒ euilmera

dach leuauit de caꝛce

re: ⁊ poſuit thꝛonuz

eius ſup thꝛonũ regůi
q eràt cũ eo ĩb abyloꝰ
ne.iiij. Re.vltimo

dDucẽ iuda.eo p

erat de tribu iuda:
e ¶ Et ad ieſũ filiuʒ
iole.ſacer. magnum.
iſti.n.duo erãt pꝛinci
palioꝛes in populo:⁊
iõ ꝓphetia aggei dici
tur eis facta pꝛicipali
ter:⁊ reliquo populo
Pec diẽ. H
ↄñter incipit tractat
Lirca qð ſcienduʒ ꝙq;
Pne rediens de baby
one ſtatim fundauit
templũ in hierlm.j.
eſdre.iij.ſed ſtatiʒ fuꝰ

it impedituj a vicini⸗
gentibus: pꝑ qõ dice
bat nondu adueniſſe

temp reedificandi tẽ
pluʒ:ſi n.placeret do
mino ꝓtunc illa edifi
catio tolleret impedi
de illa edificatiõe vſq;

pit cum additiõibus pauli epiſcopi burgenſis ⁊ replicis

ad tempus darij regis:in quo aggeus ſpiritu ſancto illuſtra

tus repꝛehendit eoꝝ negligentiaʒ exhoꝛtan) ad templi edifi

cationem:quod completum fuit.vj.darij anno.j.eldre.vj.

Scom ioſephum vero anno eiuj.viij.quia fuerunt diligen

tes in operando. Sic igitur iſte tractatus in ouas partes di
uiditur: quia pꝛimo arguitur pꝛecedens negligentia: ſecun/-
do confoꝛtatur ſequens diligentia capitulo ſequenti. Pꝛi
ma in duas:quia pꝛimo ponitur argutionis actus: ſecun/
do eius effectus:ibi Et audiuit. Circa pꝛimum dicitur:
¶ Populus iſte dicit. Nondum venit tempus. hoc dice-
bant pꝛopter impedimenta ſuperuenientia a deo permiſſa:

vt dictum eſt: ſed hoc non valebat. Deus enim aliquando

permittit in opere ſibi placito impedimenta occurrere: vt
maius meritum habeatur in maioꝛi laboꝛe: ideo ſubditur
h ¶ Nunquid tempus vobis eſt: vt habitetis in domi ·
bus laqueatis. ideſt vt faciatis edificia curioſa: i Et

domus iſta deſerta. quaſi diceret non: quod pꝛobat per

effectum: k ¶ Ponite coꝛda veſtra ſuper vias veſtras.

ideſt cogitate de operibus pꝛo veſtris neceſſitatibus: ⁊ inue

nietis defectum notabilem pꝛopter operis templi negligen

tiam: vt habetur infra: ideo ſequitur: ¶ Seminaſtis m ·
tum. ſ. reſpectu fructus inde ſequentis:ita ꝙ non habuiſtis
ccibum ad ſufficientiam: nec potum: nec operimentum.

a Et qui mercedes 2
ſit eas in ſacculũ ꝑtuſu.

¶Liber

gregauit. vt inde lucrarek: b ¶ Wi
i puũ: aut nullũ habuit inde lucrũ

pp negligentiã edificagi voomi templũ:io ↄni inducit ad by

ediiciũ dicẽs:

¶ Alſcẽdite ĩ motẽ ſ. libani vbi erant ligna

huic editicio apta.cetera patẽt in lr̃a ex dictis vſq; ibi:

d ¶ Et vos feſtinati)
vnuſdqſq; ĩ do.ſua.i.
cũ magna diligentia
intẽditis vtilitatibus
veſtris:⁊ qꝛ nõ valet
tal diligentia ſine dei
pꝓuidetia:iõ ſbditur:
e ¶ Pꝛopt hoc.i.ppꝑ
nimiã diligentiam in

operib vꝛi:⁊ negligẽ

tiaʒ ĩ dinis f ¶ Su⸗
per vos phibiti ſunt
celi ne da.roꝛẽ.ſuffici
entẽ ad terre ſecunda
tionẽ:⁊ p ↄñj ipedita
ſut terrenaſcẽtia:⁊ ꝑ
ↄñs hoĩes ⁊ iumenta
ſufficiẽs nutrimẽtũ ñ
habẽtia: qð requirit
ad multiplicationem
hominũ ⁊ iumẽetoꝛũ
qꝛ ſemẽ eoꝝ ẽ de ſuꝑ⸗
fluo alimẽti:virt.n.

nutritiua maiiaʒ mi
niſtrat generatiue.j.
de aia. g ¶ Et ſuper

oẽm laboꝛẽ manuũ.
qꝛ hoĩes nõ pñt bene
laboꝛare: niſi habeãt
ſufficiẽs nutrimentũ
h(¶ Et audiuit. Pic
ↄñt ponit᷑ argutionis
effcus:qꝛ ad vocẽ ꝓ/
phete dux ppli et ſa-
cerdos magnus:⁊ ↄñ
ter totus pplłs ↄcepe
runt volũtatẽ ⁊ ↄſtã/
tiã edificãdi domum
dñi:⁊ pʒ lr̃a paudl ex/

ceptis que diſcurrent᷑
i . Et dixit agge nũ
ciuj do.de nun.do.i.
de numero ꝓpha
deo miſſoꝝ. k
go vobiſcũ ſũ diẽ do
minus.par vos auxi
¶ Et ſuſcita.do.ſpi
ritũ.i.volũ

ficatio tẽpli

tatẽ ⁊ ↄſtãtiã ad edificãdũ.
die viceſima. Poſtqᷓ; repᷣhenſa eſt ppli negligen
tia:hic ↄñi ↄfoꝛtat eius ſeqns diligentia:⁊ diuidit᷑
end ptes:qꝛ pꝛimo ↄfoꝛtat᷑ de operis ꝓfectu:?
xpᷣiaduẽtu:ibi Nolite timere.Circa pmũ põitur pꝛimo

⁊ nõ eſtis calefacti. Et qi

mercedes ↄgregauit:miſit
eas ĩ ſacculũ ꝑtuſũ.Hec di
cit dñs exercituũ. Ponite
coꝛda veſtra ſuꝑ vias vꝛas
Aſcẽditè ĩ mõte:poꝛtate li/

gna:⁊ edificate domũ:⁊ ac

ceptabilis mihi erit:⁊ gliſi
caboꝛ diẽ dñſ. Reſpexiſtis
ad amplius:⁊ ecce factuʒ ẽ

minꝰ.Et intuliſtis ĩ domuʒ

⁊ exufflaui illud. Quã ob
cãm dic̃ dñs exercituum:
QAuia dom mea deſerta ẽ:
èt vos feſtinaſtis vnuſqſqʒ
ĩ domũ ſuã. Pꝛpter hoc
ſůp vos ꝓhibiti ſut celi: ne
darẽt roꝛẽ:⁊ terra pꝛohibi
ta ẽ ne daret germẽ ſuũ. Et
vocaui ſiccitatẽ ſuꝑ terram
⁊ ſuꝑ mõtes ⁊ ſup triticũ ⁊
ſuꝑ vinũ ⁊ ſuꝑ oleũ:⁊ q̃cũ/
qʒ ꝓfert humus:⁊ ſuꝑ ho
mies ⁊ ſup iumẽta èt ſuper
oẽm laboꝛẽ manuũ.Et aũᷣ
diuit coꝛobabel ſili ſalathi
el:⁊ ieſus filius ioſedech ſa
cerdos magnus ⁊ oẽs reli

qui ppli vocẽ dei ſui:⁊ ver/

ba aggei pꝛophete ſiẽ miſit
eũ dñs deus eoꝝ ad eoſ:⁊

timuit oĩis populus a facie

dñi. Et dixit aggeus nũci

ðñi:de nuncijs domini po

pulo dicẽs: Ego vobiſcuʒ

ↄtinuatio reſpectu pᷣgci:ꝛꝰ executio ꝓpoſiti:ibi In ſeptimo

Circa pᷣmũ dẽ: a

n die. xx.⁊ q̃rta mſis ⁊c̃.imediate.n.p̃ᷣ

milerat ꝓpha:Et faciebãt opus in domo dñi exercituũ dei
ſui.⁊ no dixerat quo tpe incepant illud opus:iõ h̊ manite/
ſtat q'tum ad ãnũ cũ dẽ: In anno.ij.darij.⁊ q;tum ad mẽſeʒ

cũ oẽ: b

n.vj.mẽſe.Et dicũt aliqui ꝙ iſte fuit mẽſis ſe⸗

ptẽbꝛis:qꝛ ſᷣm eos pꝛimus mẽſis apud hebꝛeos eſt apꝛil:ſed
oñſũ fuit geñ.vij.⁊ exo.xij.ꝙ pꝛimus mẽſis apud hebꝛeoj ẽ

(Cap. II.

nen

martius:tñ aliqñ ↄcurrit cũ apꝛili noſtro:qꝛ faciũt mẽ

ſes ꝑ lunatoes:⁊ ſ̃m hoc iſte mẽſis ẽ auguſtus:qui eſt ſe
xtus a martio. Sʒ qꝛ.xxiiij.dies auguſti nõ ẽ tps i qᷣ ſo⸗
lent edificia magna inchoari:ſʒ magis circa pᷣncipi ve
ris:⁊ adhuc minus ẽ apta.xxiiij.dies mẽſis ſeptẽbꝛis:ioõ

ſum dicit dñſ. Et ſuſcitauit
deus ſpiritũ coꝛobabel filij
ſalathiel ducis iuda ⁊ ſpm̃
ieſu filij ioſeðch ſacerdotis
magni ⁊ ſpm̃ reliquoꝝ de
omni pplo:⁊ igreſſi ſunt et
fſaciebant opus ĩ domo do
mini exercituum dei ſui.II.
ſocs viceſuna ⁊ q̃rta
meſis in ſexiò menſe in
anno ſecũdo darij regis in
ſeptimò mẽſe viceſima ⁊ pᷣ
ma mẽeſis:factum ẽ verbuʒ
domini ĩ manu aggei pꝛo/
phete dicenſ: Lquere ad
coꝛobabel filium ſalathiel
ducem iuda:⁊ ad ieſũ filiũ
ioſedech ſaceꝛdotẽ magnũ
⁊ ad reliquos popli dicẽs
Quis in vobis ẽ derelici:
qui vidit domum iſtam in
gloꝛiâ ſua pꝛima: Et quid
vos videtis hãc nunc: Nũ

quid nõ ita eſt quaſi nõ ſit

cit dñs exercituum:⁊ facite

in ocul veſtris:Et nũc cõᷣn
foꝛtare coꝛobabel diẽ dñs
⁊ ↄfoꝛtare ieſu fili ioſedech
ſacerdos magne:⁊ confoꝛ⸗
tare omnis populus ire di

qm̃ ego vobiſcũ ſũ dicẽ dñs
exercituũ. Aerbũ quod pe
pigi vobiſcũ cʒ egredere-
mini ð terra egypti:⁊ ſpũs
meus erit i medio vẽʒ. Noõ/

bugardan:vt habetur.j· eſdre.iij. g¶ Tunc

alit dicẽdũ ꝙ licz
martius ſit pmu)
mẽſis apð hebꝛe⸗
os:ſᷣm oꝛdineʒ ſe
ſtoꝝe ꝑ anni circu
lu:tñ ſeptẽber ẽ pᷣ
mus ßʒ oꝛdinẽ ne
gocioꝝ:qꝛ pꝛim
lnplieil ſm eos:
eo ꝙ i ipo ſun cre
atus mũdu:ſic ðᷣ
clara:ũ fuit diffu
ſiu geñ. vij. ⁊ ß̃m
hoc mẽlſis. vj. hic
accipit ſebꝛuari:
cub.xxiiij. dies ẽ
iĩ pꝛicipio verij qꝛ
ettia dies eius.
c ¶ In. vij. mẽſe.
Pic ↄñt᷑ exequit
polſitũ: ciꝛca qðᷣ
bᷣmo ponitur tpᷣs
cũ dẽ: In. vij. mẽ
ſe.x ſubdit cõſoꝛ⸗
tatio opantiũ cũ
dẽ: dLoque.
ad goꝛoba.⁊c. di⸗
rigendo pꝛio ſer
monẽ ad pꝛicipa

les: 22 ad totum
pplʒ. e uis
i vobis eſt vereli⸗

cł.ſ. in vita. Qui
vidit domũ iſta.
a ſalomone edifi

catam: nunc tam mjſtlütingt

deſtructã. f ¶ n

gloꝛia ſua pꝛia.ſ.
tempoꝛe ſedechie
viuebant eniz ad

huc aliqui reuer
ſi de captiuitate
babylonica:qᷣ tẽ
p oꝛe ſedechie vi/
derant templum
a ſalomone edifi
catum:anteqᷓ;ᷓ de/
ſtrueretur per na
lunquid nõ ita

eſt quaſi nõ ſit.q.diceret ſic:qꝛ redeuntej de babylõe:ſta
tim inceperunt reedificare templũ: ſed ipediti ab aduer-
ſarijs modicũ fecerunt vſq; ad ⁊m darij annum:ita il
lud quaſi nihil erat computandum. h¶ Et nunc con
foꝛtare coꝛobabel a diceret: pꝛoficietis in opere:

mea aſſiſtentia. i ¶
cum patribus veſtris. k

erbũ quod pepigi vobiſcum . i.
¶ Lu egrederemini ð ira egy/

pti. in ipſis:quia filij pꝛeexiſtunt in pentibuj virtualiter
ſeu oꝛiginaliter: pꝛomiſit enim populo aſſiſtere:dum ta
mẽ ſeruiret ei fideliter: vt patet in exodo:⁊ deutero. in

pluribus locis. lfelkeinere Hic ↄſequenter poni
tur populi ↄſolatio ð aduẽtu xpᷣi:⁊ diuidit i duas ꝑtes

4 4
tonme
elug
umtn
torio
neln 4.
o(Etmo⸗
oonno gentes
gefairipeun
arppi uu
ſine. dple o
ieritelicnz⸗
eigiſn
eberctvmi
ni ti
ſbroninio fo⸗
ninpuens:
redlnüſi
Antenlenen

= –— –☛
—
— —
=

SE

ſiniccnima

ſt me. vi.
ſat
cie dlderi⸗
Ncisgenni.

ſs plalnroin

(onümnilus

22

m ikicingen
goowrph⸗

lu iwtieſit
aute ulr mirueu

jekotſcarnrbut⸗

innegnodlkin
Emmchoncboicen

Prdanapne
olcheftgintren
deghrnaheben
etnitoonttone
inniunſnn
tinngiadun

flimirgun
n
b pashe

S=

fiadonß iſe nn
nnſonopoteſt
gadiutigiſti
nömne. Areaen
lurin ömnae
glileoinulo
ſſbudprpzn
Melſſmnaop.
Eemnlennoppe
mmtinn
fülgiberie
ukgtanſei
ſelerſi
nmmoingirſc
fatue

—

lrgtiin
eturgict
aunrn
elaſirsi
nuniuſ
niſogd de⸗
ſafnorig
p mnichen
ſiti ſpihei
Pntni
nfcz pun
lifnen

Chicilege

moniliſi
nniflhnit
ſuſgeiiifn
hoeniſaf
Aigt ſcun

l.Ni de

igicho aſ
ennudics eus
R zi ergui
ſtucad

fwzmintz

n
biſchliäͤſ

in iio
ic pei
len apen
„ P el ns
ſi c

=

=☛

n nnn
Mnnmniſ
b 4imrli

=

(Nannt.

ui
di grunſul
e venmuicth
niubetcßt.
1 tiinr

ra 7 i inſulis ma-

3 wdenii
r.
i Apnhtin

gennũ mittedus.
rCEt iplebo do

quia pmo ponit᷑ conſolatio populi de chꝛiſti aduentu:
ſecũdo de multiplici terre fructu:ibi In viceſima. Circa
pꝛimũ dicif: n Adhuc vnũ modicũ eſt c. ideſt tem
pus bꝛeue reſpectu pᷣcedẽtis durationis mũdi. n ¶ E
ego ↄmouebo celũ. iſtud ſuit ĩpletũ qñ ſtella noua ĩ na

niuitate xpᷣi appa-
ruit: Matthieh. l
o ¶ Et terram et lite timere:qꝛ hec dicit dñs
Ae aaf exercituũ: Adhuc vnũ mo
manoꝝ ĩ omi ter dicũ ẽ:ct ego ↄmouebo ce/

lũ èt terrã ⁊ mare ⁊ aridaʒ.
. 2. P . — d,
ris. p ¶ Et mo Et mouebo om̃es getes:ci
nch Sees venlet deſt iderat cũctis gẽ/
hoc fuit ipletu, eipus. Et iplebo domũ iſtã

iminẽte xpᷣi nati/ 5. — PEE u
uitate: ppter q;. Sloꝛia:dicit dñe exerciiuu.
tũc exijt edictuza Méũ eſt argẽtũ ⁊ meüu eſt
ceſare auguſto: vx gurũ:dicit dñs exercituuʒ.
ðſcriberet vniuer

Maͤgna erit gloꝛia domuſ

ſus oꝛbis redactꝰ u. õ
iſtius nouiſſime plůſq; pꝛi/

ſub dominio ro⸗

mani impatoꝛis: me: diẽ dũs exercitnũ. Et ĩ
Per as iat ſin lõco iſto dabo pacem: diẽ
ſz:rtuc chꝛiſtuj dñſ exercituũ. In uiceſima

fſuir nar: Luc.i . T qrta noni mẽeſis i anno ſe

i ſubdit᷑: q(¶ Et cũdo darij regis: factuʒ eſt

veniet deſidera? phpũ dñi ad aggeũ ꝓpham
cunctis gentib. i. pbuͦdi Igeu ph
p̃s ꝓ lalure eim = 2
Fenin min tuũ: Interroga ſacerdotes
iplebo do legẽ dicẽl. Si tulerit homo
mũ iſtã glia.qꝛ in
templo p gozoba =è”
bel reediſicato xps fuit a matre oblat:et ibi pluries pꝛe
dicauit ⁊ multa miracula fecit: ex quibꝰ dom illa fuit
ſũme gloꝛificata:⁊ huic dicto cõcoꝛdat expoſitio rabbi
aaquiba de quo dicit᷑ in libꝛo canhedrin qͥ apud hebꝛe-

os auctẽticus eſt: ꝙ ſic exponebat paſſum iſtũ: Adhuc
vnum modicũ eſt.ſ.regni vẽturi iſrael poſt deſtructioeʒ

pme dom: ⁊ p illud regnũ: Cõmouebo celũ ⁊ terrã:et
mouebo om̃s gẽtes ⁊ veniet meſſias.qꝛ poſt paucos re/
bes de genere machabeoꝝ xpᷣs venit tꝑe herodis:omi-
s terris ſb dominio romani impatoꝛis redactis. Jo-
hãnes eni hircan ſimonis machabei fil impoſuit ſibi
diadema regiũ: ⁊ durauit illud regnũ vſq; ad herodeʒ
q fuit alienigena: put diffuſe declarat᷑ in ſcholaſtica hi-
ſtoꝛia. erizeken argentũ:⁊ meũ ẽ aurũ.ꝗ.d.vobij
ꝓuidebo ð expẽſis ꝓ edificio domꝰ mee. t ¶ Magna

erit glia dom iſt nouiſſime.quã incepiſtis reedificare

v¶Dluſꝙ quã pꝛime.p ſalomonẽ edificate.iſta vᷣo glo-
ria maioꝛ no poteſt intelligi de edificijs nec de oꝛnamẽ-
tis ſeu diuitijs:iſta enĩ modica fuerũt i ſecũda domo re
ſoectu pᷣme. arca enĩ teſtamẽti de qua ſũme gloꝛiabant᷑

iudei fuit in pᷣma ⁊ non in ſecũda: ſᷣm catholicos ⁊ he⸗
pꝛeos:⁊ ideo i nullo poteſt dici gloꝛia dom ſecũde:ma

ioꝛ gloꝛia dom pᷣme niſi ex pᷣſentia xpᷣi: vt pᷣdictũ eſt qᷣ
eſt ſanctuſſanctoꝝ:Dañ.ix. x ¶ Et in loco iſto dabo
pacẽ. vnde nato xpᷣo angeli cantanerũt: Gloꝛia ĩ altiſſi·
mis deo:a in terra pax homib' ⁊c̃. Luẽ.ij. Reſpondent
tñ aliqui hebꝛei ad hoc:ꝙ iſta maioꝛ gloꝛia intelligit᷑ de
annis: quia iſta ſecũda durauit. ccccxx. annis. pꝛima vo
ccccx.ſed hoc nõ valet:qꝛ ſi ↄputant᷑ anni ꝑ tẽpoꝛa regũ
ab anno in quo ſalomon cõſummauit templũ vſq; ad
deſtructionẽ eius ꝑ nabugardã iueniunt anni.ccccxxij.

cainẽ ſanctificatã ĩ oꝛa veſti

dicẽs: Hec diẽ dñs exerci

⁊ ſic pꝛima domus plus durauit i; ſecũda duobus annnis
Deductioneʒ autem huius omitto: pꝛopter ꝓlixitatem: es

quia poteſt faciliter videri diſcurrendo per tertiũ et quartũ
regũ: ꝙᷓtum ad annos intermedios regum iuda. Pꝛeterea
dato ꝙ ſecunda domus duraſſet plus ꝙ pꝛima per decem

annos: vt iſti dicunt:
iſta tamẽ gloꝛia qua-

ſi nulla eſſet reputan
mẽti ſui: x tetigerit de ſũmi · n mariine ina bo⸗
late ei pane autp ulmentũ mus fuit vilificata tẽ
aut vinũ aut oleũ aut oẽem poꝛe antiochi qui pp
cibũ:nunqd ſcificabit: Rñ uit ibi abominandũ
dẽtes aũt ſacerdotes dixe olum: vt habet ba⸗
rũt: Non. Et dixit aggeus: onunk etem is
DSi terigerit pollur i. aia ex per regem meſſiã edi⸗-
omibꝰ his:nũꝗd ↄtamina ſicando: quem iudei

expectant venturum

it: Et rñderũt ſacerdotes l paret ſallum per

7 dixerũt:Cõtamiabit᷑. Et

— hoc quod hic dicitur
rèſpõdit agge dixi: Siẽ Zt implebo domum
pplus iſte ⁊ ſic gens iſta añ iſtam gloꝛia. Ex qauo
faciẽ meã diẽ dñs:⁊ ſic om̃e patet ꝙ ꝓpheta loq-

batur de domo que

opus manuũ eoꝝ:èt omĩa edificabatur æ quam

q̃ obtulerũt ibi: cõtãmina digito oſtẽdebat. Itẽ
ta erũt. Et nunè᷑ ponite coꝛ per hoc quod ſubdit
da via a die hac ⁊ ſup:ante Neins vonn⸗ noili⸗
93 ponẽt lap is ſup lapidẽ 1eſt aa ertia vomas
tẽplo dñi:cũʒ accedẽtis ad materialis expectan
aceruũ uiginti modioꝛum da. Ex hoc manifeſte

oſtenditur pꝛim ad-
uentus chꝛiſti cõple⸗

tus:qui pphetatur hic venturus domo illa ſtante: et eam

ſua pꝛeſentia gloꝛificaturus. Ipſa autem deſtructa ſuit per
romanos iam diu eſt: ſcilicʒ anno.xlij.poſt paſſionẽ chꝛiſti
y¶ In viceſima. Hic conſequẽter ponitur populi conſola/
tio de multiplicatione fructuũ terre:et diuidit᷑ in duas ptes

8*

qꝛ pmo oñdit multiplicationẽ fructuũ: ſecũdo redit ad de/

nũciãdũ xpᷣi aduentũ:ibi Et factũ ẽ. Pꝛima ĩ duaj:qꝛ pᷣmo
