poſtea per chaldeos:iõ ſubditur: y¶ In captiuitateʒ tra⸗
duxerunt ⁊c. ⁊ patet littera: ʒ ¶ Ululate naues maris i.
naute:vt expoſitũ eſt in pꝛincipio h capituli. a ¶ Quia
deuaſtata eſt ⁊cl.i. tyrus in qua erat poꝛtus ſolenniſſimꝰ.
be Eterit. Hic ↄſequenter agitur de tyri reedificatione:et
Ppꝛimo in tempoꝛalibus: ſecundo in ſpiritualibus: ibi Et

ibi homines

foꝛtes ei: et dixit. Nõ adij

erũt. Circa pꝛimũ tangit pꝛimo vaſtationis tyri dura⸗
tio : cuʒ dicit: c¶ In obliuione eris ⁊c qꝛ non veniẽt

nines ad habitandum. d ¶ Sicut dies vnius
regis.ſ.ipſius dauid:vt dixit Ra.ſa.qui vixit.lxx.ãnis
Poſt. lxx. annos.ſ. vaſta⸗

tionis tyri.
bH„ „ „7„ „ E£ „ f ¶ Erit tyro.qſi
Et Erit in die illa:in òbliui canticuʒ meretri⸗
one eris o tyre ſeptuagita (cis. meretrix eniʒ

derelicta a ſuo a⸗

annis:ſicũt dies regis vni maſio ſolet A

us. P. ſéptuaginta annos riad cantandum
erit tyro q̃ſi cãticũ meretri melodioſe ad re-
cis. Sume tibi citharã:cir uocandum ama-

ſium agd ſe: ⁊ in

cue ciuitatẽ meretrix obli ba metaphoꝛa

uliõi tradita. Bñ cane: fre ielligitur deſide⸗
quẽta canticũ:vt memoꝛia rium illoꝛuʒ qui
tui ſit. Et rit pꝰ ſeptuagita remanſerat efu
qnos:viſitabit dñs tyruʒ: Sitiuis tyri adre
Kred Ar⸗ . eificationem ip̃i
t reducʒ eã ĩ merces ſuaſ:. uyvt ſic mercato
ct rurſũ ſoꝛnicabit᷑ cuʒ vni res de diuerſis re
uerſis regiſ tre ſup ſaciẽ ter gnis iterum veni
re:⁊ erũt negotiaciões ey: fenrgarunn
et merces eius ſanctiſicate eritpoſt. lxx an⸗
dno. Hõ condent᷑ neq; re nos ⁊c· faciẽs eã
ponent᷑:qa his ꝗ hitauerit reedificanrni.
coꝛã dñio eritnegociatõ ei D And
vt manducẽt i ſaturitatẽ. æ ias de diuerſis re

gnij. i ¶ Et rur
ſuʒ fornicabitur
”l vYÿE quod poteſt i
telligi de foꝛnicatione coꝛpoꝛali:qꝛ mercatoꝛes elonga/⸗
ti a ſuis vxoꝛibus:ſic ſolent foꝛnicari: ⁊ de foꝛnicatiõe
ſpirituali:qꝛ illa ciuita) idolatrie fuit dedita vſq; ad tẽ
poꝛa chꝛiſti. k ¶ Et erũt.Hic incipit verſus in hebꝛeo
in quo deſcribitur reedificatio tyri in ſpiritualib:cuʒ
dicitur:Et erunt negociationes eius ⁊ mercedej eius ſa
ctificate dño ⁊c.quod dicunt aliqui impletũ fuiſſe tꝑe
neemie poſt redituʒ captiuitatis babylonice dicẽtes: ꝙ
tunc in tyro fuerunt hominej deuoti ⁊ offerentes mũe
ra domino in hieruſalem ad eius obſequium ⁊ ſuſtẽta
tionẽ miniſtroꝝ:ſed quia hoc non apparet ex his que
ſcripta ſunt in eſdra ⁊ neemia:nec ex hiſtoꝛia ioſephi
ſeu alia hiſtoꝛia auctentica:ideo videt᷑ mihi ſaluo meli
oꝛi iudicio:ꝙ ipletio h pꝛophetie reduci debeat ad tẽ
pus chꝛiſti:in quo multi de tyro deuote venerũt ad au
diendũ peed ationd chꝛiſti:vt habet matth.iij. ? Luce
vj.⁊ reliqui de tyro poſtea crediderunt ad pᷣdicationẽ
diſcipuloꝝ chꝛiſti ſe ⁊ ſua ad obſequiũ dei deuote offe
rentes. huic etia expoſitioni ↄcoꝛdat Ra.ſa.quantũ ad
alidd dicens:q hec pꝛophetia iplẽda ẽ in aduẽtu regis
meſſie:q diuitias dei cultoꝛibus applicabit:ſʒ in h' diſ⸗/
coꝛdat q; dicit iplendũ de futuro:quod in rege chꝛiſto
de pꝛeterito eſt adimpletum. ¶ Laplm. NXIIII.
ALce dñs.Aliqui expoſitoꝛes dicũt ꝙ h capitu/

veſtiãt vſq; ad vetuſtate;.

lũ exponẽdũ e ad lraz de deſtructione idumeo/

rũ quã ſupꝛa tetigit ꝓpheta bꝛeuit᷑ ca.xxj. Sʒ
hic reſumit᷑ vt diffuſi pertractet᷑:ſʒ hoc dictũ nõ hʒ ap⸗
parentiã:qꝛ ex littera h ca.nec ex circũſtantia hĩ aliqd
p qð intelligi debeat de idumea: ꝓpt᷑ qò beat hierony

m' dicit ꝙ pphᷣa h̊ loqt ad lr̃aʒ de euerſiõe generali to-

tius mũdi i iudicio finali:ita ꝙ in pꝛecedentib pꝛopha

Allun

wciytpnet

emltrdeni

giluliuie
ſe gacglun.

Alno ponut

ſclciunteri

pophan ſun
Adei pa⸗

cyinloſon

Puinaind
Ppinoſd
urpeliin
z antaote
1ſccidocot
taribi
Pꝛuna ud
ge peimo de
bit nbolen
chrafinenn
digcerbinmg
do eus inen
Ultaoibi⸗
o.Gap⸗
Ccchne
roman
Cgens i
fuurz
rbilsin
ntuti
lznmnt,
hoilunn⸗
Waßln
bitr auſbi⸗
bunitil
Morbis pia

lur ei

Netaiehlan

vchklay

Ukgeg horret

dimüdlue

Ucholeiteſib

nunolet⸗,

Euulci,
igglern⸗

uhteflaiv

innmnn

1 Esmermtg
darlan e
maſio ſöhte
fiademn,
kr woeminn
i ſun Aſen
14 mne
iu fonmrin
1 uſptſene
er N tn
. Wrtalen
1: ſiin
e an
Be
aü ſe
„ U
Pproiint
s bmutir
iol wrn
meumweng
ni orſonlann
nakturſAn.
ureſtsinbend
inſhrinaid en
Grnietuf
wiingei iſſ 1
ANonice deen
Nn 10feraneznn
vctſauimn i
1 aac
n Thini
encni ddunt⸗
odevoe N
Pebetnemhiil
Aumnalin
Colcgiüradn

un

— —
=

1

—

7

=
==

=

—

yeſtra.i. exhilera

locutus fuerat de ſubuerſione diuerſarum gentium in

ſpeciali.ſ.iudeoꝛum:babylonioꝝ:⁊ egyptioꝝ:⁊ huiuſ⸗

modi: vt patet ex pꝛecedentibus.hic autẽ loquitur ge/
neraliter de ſubuerſione mnndi circa finale iudicium:

⁊ qꝛ illud iudiciuʒ erit ad ignominiã iniquoꝛum ⁊ glo-
riam iuſtoꝛuʒ: io .

ſic pꝛoceditur: qꝛ
pꝛimo ponuntur Caplʒ. xXIIII.
prinentia ad iſto Ccẽ dominus diſſi⸗
iudicium:ſecũdo —. e den
pꝛopheta iſurgit P abit terram et nu
ad dei pꝛeconiu,ʒ dabit eam:è᷑t affliget facieʒ
capitulo ſequẽti. eius et diſperget habitato
Pꝛima in duae res eius.Et rit ſicut popu
eues udict. lus ſic ſacerdos: ? ſicut ſer
uʒ antecedentia: uuſſic dñs eò: ⁊ ſicut ancil
⁊ ſecũdo cõſequẽ la ſic dña eiuſ. Sicut emẽs

tia: ibi Et erit.
Pꝛima in duas:
qꝛ pꝛimo deſcri⸗/

ſic ille ꝗ uẽdit:ſicut fenera-

bit tribulationis ſicut q repetit:ſic qui debet
circa finem mun · Diſſipatiõe diſſipabit᷑ tra
di acerbitas:ſecůẽ q direptiõe pꝛedabit᷑.Dñſ

do eius ineuita⸗
bilitas:ibi oꝛmi
do.Circa pꝛtimuzʒ
ſcienduʒ ꝙ tribu/
latio mundi pꝛe/
cedens iudicium
lʒ futura ſit hoꝛ/

enĩ locutus eſt verbũ hoc.
Luxit et defluxit tra ⁊ ĩfir
mata ẽ:defluxit oꝛbis èt in
firmata ẽ altitudo ppli tre:
Et terra ĩterfecta ẽ àb habi
tatoꝛibꝰ ſuis: quia trãſgreſ

ribilis iniuſtis: tñ Lato dal
erit iuſtis mã con ſi ſũt legeſ:. mutauerũt ius:
ſolationis: pꝛopt diſſipauerũt fedus ſẽpiter
q ſalugrer u. nũ. Pꝛõpter hoc maledi
lrirt apoſtolis: ctio voꝛabit fraʒ: t pecca
Pis autẽ fieri ici bũt habitatoꝛes eius:ideo
pientibus reſpiti q; iſanient cultoꝛes eius:⁊
teꝛ leuate capita reliquent hoĩeſ pauci. Lu

te coꝛda:vt expo
nit greg. homelia pꝛia. Et iõ hic pꝛio poitur maloꝛuʒ
tribulatio:ſecundo iuſtoꝝ oſolatio:ibi Quia hec erũt.
Pꝛima in duas:q;ꝛ pꝛimo ponitur maloꝛũ afflictio:ſe
cundo leticie ſubtractio:ibi Luxit vindemia. Circa pꝛi
mum dicit: a ¶ Ecce dñs diſſipauit terrã.qꝛ per ignẽ
ↄflagrationis pꝛeceqentẽ iudiciuʒ a ſtatu ſuo imutabit᷑
Et nudabit eã. herbis ⁊ arboꝛibus. cEt affliget
faciẽ eius:qꝛ igne pꝛedicto ſuperficies eius cremabitur
Et accipit᷑ afflictio ibi metaphoꝛice: ſicut ⁊ per oppo/⸗

ſitũ dicitur terra vel pꝛatũ ridere:qñ vireſcit. d¶ Et b

diſperget habitatoꝛes eiꝰ. ꝗꝛ tunc oẽs moꝛientur vt re
ſurgant in iudicio. e Krenit ſie
cerdos ⁊c.i.quantuʒ ad hoc non erit ibi acceptatio cõ/
ditionis ſtatus aut ſexus. ſ¶ Luxit ⁊ defluxit terra.i.
habitantes in terra. g ¶ Defluxit oꝛbis.a ſtatu ſuo.
h¶ Et infirmata ẽ c. qꝛ defecit in hoibus dominiuʒ
7 pꝛancipatug. 6 Et terra iterfecta eſt.i.habitatoꝛes
terre. K et⸗ itatoꝛib ſuis.i.pꝛopt pctã inhitan
tiũ:iõ ſubdit: ¶ ¶ Quia trãſgreſſi ſunt lege ⁊c. bone
ↄſuetudinis que e ius humanũu.
manis indelibiliter ẽ ſcriptũ. n ¶ Pꝛopi hoc maledi/
ctio⸗oei. o¶ Uoꝛabit terrã.i.homines terrenos.
P ¶ Et peccabunt habitatoꝛes eius. qꝛ appꝛopinquãte

tus letãtiũ:conticuit dulce

toꝛ ſic is q mutuuʒ accipit:

ut populus ſic ſa-

uch iſſipauerunt fe
dus ſẽpiternuʒ. facientes ð ius nate quod in mẽtib? hu

iudicio habũdabit iniquitas:⁊ refrigeſcet charitas:matth.
xxiiij. q ¶ Luxit. hic ↄñt deſcribitur ſubtractio gaudij.
⁊ pꝛimo ex defectu vini quod ſolet eẽ materia gaudij: ſʒ il
lud pᷣſ.ciij. Uinũ letificet coꝛ homis.iõ dꝛ: q ¶ uxit vin
demia.ſecundo ex ſubtractione ludi recreatiuſicum dẽi:
r¶ Leſſabit gaudiũ
tympanoꝝ ⁊c̃.⁊ patʒ
littera:tertio ex ðſtru
deſtructione habita⸗
culi:cum dẽ: S¶ At
trita ẽ ciuitas vanita
tis.i.quelibet ciuitas
mundi:que dicit᷑ va-
do cithare. Cũ cãtico non Qitas. Eccliaſtes pꝛio
bibẽt vinuʒ:amara eritpo cicit eccleſl anes ee
. . 2 ⁄¾S9 8 — cele C.
tio bibẽtib illaʒ. Attri ta ẽ Aluſ „. q?
ici

ciuitas vanitatiſ: clauſa eſt d cherhommnen
oiſdomulſ nullo ĩtroeũte. v Alamoꝛ erit ſup
chimoꝛ erit ſup vio in pla nitp q8 intellisit de-
teiſ:deſerta ẽ omniſ leticia: fectus cuiuſlibʒ potꝰ.
trànſlatũ ẽ gaudiũ tre. Rè x Deſerta ẽ omnis
licta ẽ ĩ vrbe ſolitudo: ⁊ ca leticia.ᷣin pꝛeſenti vi⸗/

xit vindemia: ĩſirmata ẽ vi
tis: ĩigemuerunt oẽs ꝗ leta
bant᷑ coꝛde. Cſſauit gau
diũ tympanoꝝ:geuit ſoni

imet nostag ta. y. (Tranſlatuz
lamitas oppꝛimet poꝛtas. ẽgaudiũ terre.ad lo⸗
Auüia hec erũt ĩ medio ter cuʒ beatoꝝ: vbi ſolũ
re: ĩ medio pploꝛũ. Quo treemanebit gaudium.
ſi pauce oliue que remãſe 2Relicta ẽ in vrbe

ſolitudo.i.ĩ vrbibꝰac
cipiendo ſingulare pꝓ
plurali:Exo.viij.Ue
nit muſca grauiſſi⸗/

rũt excutiant ex olea: ⁊ ra
cemi cũ ſuerit finita vinde/
mia. Hi lẽuabũt vocem ſu

am atq; laudabunt: cůùm ma.i.multitudo muſ
gloꝛiſicatus fuerit dominꝰl caruʒ. Sciendũ etiaʒ
binnient d mari. Pꝛö enhe der auiut
pter hoc in doctrinis glo⸗ pꝛeteriti: ppter certi⸗
riſicate dominũ:lin inſuůlis tudinem pꝛohetie:
maris nomen domini dei qr talis moduj loquẽ

di fregquẽt᷑ ẽ ĩ ꝓphᷣis.
a ec erũt.
Pic ↄñt᷑ deſcribit iuſtoꝝ oſolatio:qͥ nũc ſt depꝛeſſi:ſʒ in iu
dicio erunt exaltati. Et diuidit᷑ in duas:in ptẽ pꝛincipalẽ ⁊
icidẽtalẽ:ſecũda ibi Ue mihi.Circa pmũ ſciẽdũ:q electi ad
gloꝛiã erũt valde pauci reſpectu dãnatoꝝ:Fᷣm ꝙ dicit ſalua
toꝛ matth. vij. Lata poꝛta ⁊ ſpacioſa via qᷓ ducit ad ꝑditio-
nẽ:⁊ multi ſt qᷣ itrãt ꝑ eã:q anguſta poꝛta ⁊ arta via q̃ du⸗
cit, ad vitã:⁊ pauci ſt ꝗͥ inueniũt eam. ⁊ hoc eſt qð dẽ hic:
a ¶ Quia hec erũt c᷑. iudiciũ.n.vltimũ dẽ futuꝝ pꝛope

uõ ſi pauce oliue ⁊c. fruct.n.remanẽtes in oliua pꝰ
excuſſionẽ:⁊ racemi remanẽtes ĩ vinea poſt videmiationẽ
ſt valde pauci reſpectu collectoꝛũ:ſic electi in iudicio erunt
valde pauci reſpectu alioꝝ:⁊ de iſtis paucis ſubdit᷑: c¶ PpDi
leuabũt vocẽ ſuã.ex magno affectu. d ¶ Atq; laudabũt.
cũ toto conatu. e ¶ Aũu gloꝛificat æc.i.cũ dñs ieſus chꝛi/
ſy i iudicio apparuerit i foꝛma humanitatil glioſa. in
niẽt. i. ſigna leticie ondẽt ſiẽ equ'hiniẽs ex leticia. g ¶¶ Dde

hieruſalẽ q; ẽ in medio ire habitabilis:qꝛ ẽ in climate.

mari.i.qꝛ tũc trãſferẽt ð h' mũdo qͥ ẽ ad modũ mar tepe/

ſtuoſi ad poꝛtũ glie ĩ aia ⁊ coꝛpe:⁊ qꝛ hẽ valde deſiderabi/
le:iõ admonet ꝓpha fideles:vt ſe ad alios ad h'diſponãt p
p̃ᷣ̃dicatõʒ ⁊ ſuſceptionẽ fidei catholice dicẽs: beRe.
i.cum elect ĩ iudicio exultet. i¶ In voctris ⁊c.qð fecerft
apli alijq; diſcipuli chꝛiſti. In inſulis marij.qꝛ pᷣdica
uer̃t nõ ſolũ hitãtib'i arida:ſʒ ẽt iiſul man:vt pʒ 5 Wulo i
3

reʒ affirmationẽ: vcl

re

actibus apoſtoloꝛum: ⁊ in pluribus locis: ? Euplera —

euangelij pꝛoceſſit ad oẽs partes oꝛbis: iõ ſub 2
nibus terre laudes. ſ.diuinas. m Audiuimus gloꝛiam
iuſti. ſ. chꝛiſti. cui'gloꝛiã vbiq; terraꝝ ẽ pdicata:⁊ qꝛ myſte
riuʒ chꝛiſti erat occultũ ⁊ ſecretũ tempoꝛe veteris teſtamen
ti: ꝓpt᷑ quod.lxx.iter-
pꝛetes ꝓ eo qð habert᷑
ſupra. ix.ca. de chꝛi⸗
ſto:Et vocabitur no/
men eius admirabil
ↄliliarius: de foꝛtis:
pater fututuri ſeculi:
pꝛinceps pacis.tranſ
tulerunt: Et vocabit᷑
nomẽ eius magni co⸗
ſilij ãgelus. io dicit h
ꝓpheta: n ¶ Et di
xi ſecretũ meũ mihi.
2 duplicat᷑ ad maio/

iſrael. A finibus terre lau/
des:auidiuim gloꝛiã iuſti.
Et dixi ſecrẽtũ meũ mihi:
ſecretũ meuʒ mihi. Nẽ mi
hi. M:cnaricãtes pꝛeuari-
cati ſunt:⁊ pꝛeuaricatione
tranſgreſſoꝛuʒ pꝛeuaricati
ſũt. Fòꝛmido ⁊ ſouea ⁊ la
queuſ ſuper te:q habitatoꝛ
es terre. Et erit qui fuge-
rit a facie foꝛmidis: cadet iĩ
foueaʒ: &t ꝗ ſe explicauerit
de fouea: cnebit laqueo:
quia cataracte de excelſis
aperte ſunt: èt ↄcutiẽt fũda
menta terre. Cõfractiõe cõ
fringet terra: ↄtritiõe ptere
tur tra. Cõmotõe ↄmoue/

qꝛ duplex ↄtinebat ſe
cretũ:ibi Unuʒ perſo
ne. i quo duplex ↄiu⸗
git᷑ na. ſ. diuina ? hu-
mana: qð ẽ valde ar
duuʒ. Aliud tẽpoꝛis
ꝗqꝛ deteterminatũ tẽ
pus ſui aduẽtus erat

pars incidentalis iidd
qua propheta deploꝛat caſuʒ ppli ſui: quo in aduẽtu chꝛi
ſti pauci iudei crediderunt:⁊ multi remanſerunt cecati:⁊ ꝑ
oↄñs ſoꝛte gaudio electoꝛuʒ pꝛiuati: qð pꝛeuidens pꝛophᷣa
U G

dicit: o mihi.ex caſu populi mei. pꝓ ¶ Pꝛeuarican
tes ⁊c. Hic quater ponitur pꝛeuaricatio: quia pꝛimo pꝛe/-

uaricati ſunt iudei chꝛiſti humanitatẽ blaſphemantes:EcA⸗ g

ce homo voꝛax ⁊ potatoꝛ vini: publicanoꝝ ⁊ peccatoꝛum
amicus. matth.xj. ca. ſecundo eius diuinitatẽ pꝑꝑ miracu/
la virtute diuinitatis facta demonibus attribuentes:Luc̃.
xj. In beelcebub pꝛincipe demonioꝛuʒ eücit demonia. ter/
tio moꝛtẽ eius pꝛocurantes:quarto ipſuʒ in ſuis diſcipulis
perſequentes:vt patet in actibus apoſtoloꝛuʒ in pluribꝰ lo/
cis. q (¶ Foꝛmido. Poſtq ſupꝛa circa malos deſcripta eſt
pene acerbitas: hic ↄñt geſcribit᷑ eius immutabilitas: vel ĩ
euitabilitas:cũ dꝛ: q ¶ Foꝛmido ⁊c. generaliter etiã dicit᷑
hic: oꝛmido.ex perſecutione antichꝛiſti:quã aliqui nimis
foꝛmidantes cadent in foueã tranſgreſſionis ei obedientes:
io ſubditur: Qui fugerit a facie foꝛmidis ⁊cc. r ¶ Et qui
ſe ⁊c.poſt moꝛteʒ antichꝛiſti de tranſgreſſione penitendo
qꝛ fi ſãctos ⁊ doctoꝛes noſtros poſt moꝛtẽ eius dabit᷑ al⸗
quod tẽp penitẽtie deceptis ab eo. s ¶ Tenebitur laqueo
ii. igne ↄflagrationis quatũ ad oẽs generaliter: vel ſentẽtia
dãnationis quatũ ad repꝛobos partialiter. t ¶ Qnia ca
taracte ⁊cl.i.talis punitio veniet a deo:cui reſiſti nõ põt.
v ¶ Et ↄcutient᷑ ⁊c᷑.lqꝛ pꝑ terremotũ mõtej adequabunt᷑ ter
re plane:ideo ſubdit᷑: Cofractioe ↄfringet᷑ terra cẽ. Et patet
littera vſq; ibi: x ¶ Et auferet c. qð non hʒ ſtabilitateʒ.

quaſi diceret firmitas terre non poterit reſiſtere voluntati

diuine. y¶ Et grauabit eã ⁊cc. la ſuo ſtatu pꝛiſtio. a ¶ Et
nõ adiciet vt reſurgat.ad hoc ꝙ ſit apta habitatiõi hoĩum
aialiũ:qꝛ ceſſabit mot celi:⁊ generatio ⁊ coꝛruptio in ele
mentis:tñ terra inouabit᷑ ⁊ melioꝛabit᷑:ſicut ⁊ cetera elemẽ
ta. b ¶ Et terit. Hic ponunt᷑ ↄñtia ad diuinũ iudiciũ.ſ.re/
truſio demonũ ⁊ danatoꝝ in infernũ:⁊ o electoꝛuz
ad celũ empyreũ:pꝛimũ ponit᷑ cũ dꝛ: c ¶ In die illa ꝛcl. i.

bit᷑ terra: agitatione agita⸗ 2 p one
bit᷑ terra ſicut ebꝛius:ẽt au alios malos.

p reges terre ꝗ ſunt ſup ter

ſuper demones in quibus remanſerunt naturalia inte⸗
gra:⁊ in qbus ↄuenerunt cũ angelis ſanctis:⁊ ſic ſunt õᷣ

militia celi:vel qꝛ habitãt in hoc aere caliginoſo:vñ di

cuntur aeree poteſtates:⁊ hoc modo poſſunt dici mili-

tia celi:ſicut dicũt aues celi:eo ꝙ volitãt ꝑ celũ aereũ.
5 (Zt ſup regej
tre.i. ſup tyrãno
7 p ↄns ſuꝑ oẽs

feret qᷓſi tabernaculũ vniuſ Ecregabũ
noctis. Et grauabit eã ini nuz ybi ſimul de⸗
gtas ſua: ⁊ coꝛruet:ẽt non trudeẽt᷑ demões ⁊
adijciet vt reſurgat. Et èrit dãnati: jm ꝙ dẽ
in diẽ illa:viſitabit dñs ſup malegictt i icn;
militiã celi in excelſo:ẽt ſu cxernũ:q paraꝰ?⸗

rã. Et ↄgrgabuni in ↄgre eius ꝛ. f ¶Et

gatõe vnius faſcis ĩlacuz: uctene tGliar
⁊ claudẽt ibi ĩ carcere:ct p potuerũt egredi.
multos dies viſitabunt. g ¶ Et poſt mul⸗
Et kubeſcet luna: vofülde ts . viſitatio
tur ſol: cũ règnauerit dis dialiqñ accipit i
. uren — bonũ: ſicut Luẽ.
exercituũ in moͤnte ſyõ æ v: (liſitabit ꝛ fe
S51½ Lee 3. 4 „Xα .
in hicruſale et ĩ Liharen ſe- ſrachrione plebij
nũ ſuoꝝ fuerit gloꝛiſica?. ſue.⁊ h mõ di h
! l e eã accepiſſe.Oꝛi⸗
gene) dicit ꝙ poſt

magnũ circulũ ãnoꝝ ſaluabũt᷑ dnati ⁊ demones qð ẽ

3 dictũ ſaluatoꝛis allegatũ matth.xxv. Ite maledicti ĩ
ignẽ eternũ ⁊c. Alio' accipit viſitatio dei in malũ pene:
ſicut.j.xxvij. Uiſitabit dñs in gladio ſuo duro ⁊c. ⁊ h
modo accipit h̊ ſ̃m doctoꝛes catholicos:⁊ ẽ ſenſus:
¶ Poſt multos dies viſitabunt.i.poſt quodcũq; tẽ-
us datũ in pena detinebunt᷑. Sciẽdũ tñ ꝙ ſic ĩ hebꝛeo
habet· De diebus multis vel a diebus multis viſitabũ⸗
tur.i.pꝛo peccatis diebus multis ꝑpetratij punient.ſ. ꝓ
peccatis perpetratis a pꝛicipio mũdi. oſequẽi ponit ſe
cũdũ de gloꝛia bonoꝝ:cũ dicit: h Et erubeſcet luna
⁊c᷑. nõ qꝛ tũc lumẽ eoꝝ minuat᷑:ſʒ magis augmẽtabit:
vt hꝛ.j.xxx. Erit lux lune ſicut lux ſolis T lux ſol ſeptẽ
pliciter: ſed dicunt hic erubeſcẽ metaphoꝛice: q: lumen
eoꝝ quaſi nulluʒ erit reſpectu luminis patrie ſᷣm ꝙ dẽ
Apoc. xxi. Ciuitas nõ eget:ſole neq; luna vt luceat in
ea:ſʒ claritaj dei illuminabit illã:⁊ lucerna eius agnus.
i regnauerit ⁊c;.i.angeloꝝ. k ¶¶ In mote ſpon
hieruſalẽ.ſ.celeſti:de q̃ dẽ Galat. iiij. Illa q ſurſũ eſt
hieruſalẽ libera eſt:q̃ ẽ mater noſtra. I ¶ Ei in conſpe

ctu ſenũ ſuoꝝ.ſ. ar zer vpoergn vallon ſanttl⸗

rũ. Fuerit gloꝛificatus. ¶ In ca. xxiiij. vbi dẽ in poſtil-
la:iõ ſbᷣdit᷑: A finibꝰire laudes.ſ.diuias ⁊c Alcltio.
NOc quod dã a finibterre laudes audiuim ⁊c.
h ſequẽdo expoſitionẽ poſtill.q̃ ẽ vera:pot refer/
ad h'’qð dixerat pauloante: qꝛ hec erunt in
medio terre. Pꝛo ò̊ ſciendũ ꝙ hic ppha dolet de hoc ꝙ
pauci de gente ſua.ſ.iſrael adheſerunt doctrine chꝛiſti:

cũ tñ in medio eoꝝ chꝛiſtus ↄuerſar'ẽ:⁊ illi qᷣ lõge erãt

ſſ. in inſulis ⁊ extremis terre in magna copia ipᷣi chꝛſto

adheſerũt: vñ cũ dixiſſʒ ſupꝛa:qꝛ bec erũt in megio ter
re.ſ. hieruſalẽ q̃ vt dẽ in glo.eſt vmbilicus terre a q̊ pau

ci excluſi ſi.ſ.apoſtoli de qb dicit: hi leuabũt vocẽ ſu⸗-
aʒ ⁊c᷑.ꝓ quoꝝ doctrinã gloꝛificat ẽ deusẽt in iſulis ma
ris.ſ.in remotis: Nũc aut ſubdit:Afinib terre laudes

diabolo ⁊ angeli,

4

ul
PIllimnen
R
gblti
Unli

acoꝛpol
1duplic
ba ſen
un mihi⸗
ſolum ve
cüͤter⸗
baiches
1
S
mncht.
ſe

9

borlaun
ſunncn
ſeong
9(Kur
leſſcue.f
ſentheng
Pnivetſepies

ehign
(buinto
hultinuii

lerbche

rtheber

iuinhi

iſtiihor
utkirlci

Aiiil

iüdetnne

Prnmtigian

ühunlfien
inalin⸗

eMaſctüncin
ntig
Numehd⸗
G⸗

1

la

poſintd 8
. Mppl
Be
(Siſhn⸗
Dregg
1ois lpos
ſpoi⸗
Aomnahs.
ſbiind

an dande
tümfnen
nuncdl
aliing
amüm
dahabim
eins ſ
daudentb
lere grincen
potucriregt.
Epoln
oi ylſn
Kiulaß a
„ w:ſonl
6 hnini
ſ. Ai,
dint
ortge
vin:NNeG
m Eniudei
mooaumnaliwr
olvar 10
mtiliis:
wictaliß i⸗
iiſtid
unihfinni
Tüprimih)
=
dedcrn
Kinues liic
nſaan mbſ
irgn

Drü

ratione generalis

¶Eſaie XXV. H

audiuimus gloꝛiã iuſti.q.d.admirado in medio terre:
vbi ſalfuit celebꝛata:iuxta illõ pᷣſ. Opat᷑ ẽ ſalutẽ in me

dio terre.nõ fuerũt niſi pauci iuenti:ſicut racemi finita

vindemia:⁊ tamẽ a finibus terre.i.ab ab extremis lau
des audiuimus gloꝛiam iuſti.ſ.chꝛiſti:⁊ qꝛ hoc contige
rat eo ꝙ pꝛopter
peccata illiu ppli
mẽèus &s tu: etxalta
bo te:⁊ cõfitebor nõi tuo:

ſeculis nõ cogno
uerant: ideo ſub

ſecretum chꝛiſti a 4 Omin? dẽus(xxV.

dit:Secretuʒ. me NE— ree
um mihi. eſt ſ· quõniã ſeciſti mirabilia cõ
ſus: ſecretũ.ſ.my gitatões ãtiquas fidẽles: a
ſter iuʒ chꝛiſt. ne mẽ. Quia poſuiſti ciuitatẽ
o nii MHet itumultu: urbẽ fortẽ irui
einon pꝛofuit ſj Nã:domũ alienox:utnõ ſit
mihi. Juxta ills ciuitas:⁊ in ſẽpiternũ non
quoc habetur ſu eciſicek. Suͤp hoc lauda-
la cor populi j. bit te pplus foꝛtie: lciunůs
2 duplicat iſta vy Fetiũ robuſtaꝝ timebitte.
ba.I. ſecretu, me Quia factus es ſoꝛtiiudo
n mihi. genon pauperi: ſõꝛtitudo egeno
ſis reruz fiuris in tribulatione ſua: ſpes a
huiuſmodi ſecre turbie:vmbꝛaculũ ab eſtu.
uiuſmodi ſecre levn
tũ Poberauerat. Spiritl.n.robuſtoꝝ qua
Et ſequitur: HQe
mihi. ex ↄpaſſio/

5

Omine deus. Hic ↄñt iſurgit pꝓpheta q.XxvV.

hoc laudabit. Circa pꝛimũ dicit pꝛopheta: a¶ One.
bernationis. bſ Deus. ratione

creationis. c ¶ Meus.ratioe ſpecia is illuminatiõis.
d EZs tu. ⁊ non alius. Eralb te. collaudãdo
te aſſidue. f
ne maloꝝ:⁊ gloꝛificatione iuſtoꝝ. g 6 Togitationes

antiquas.qꝛ iſta diſpoſuiſti ab eterno. h¶ videles.qꝛ
vniuerſe vie dñi:miſericoꝛdia ⁊ vitas. i ¶ Quia po-/
ſuiſti vc. qð exponunt aliqui doctoꝛej noſtri de deſtru

ctiõe hieruſalẽ facta ꝑ tituʒ ⁊ veſpaſianũ: ſʒ huic dicto
obuiat qð ſequit᷑: k S non ſit ciuitas ⁊c. hieruſa⸗
leʒ autẽ reediticata ẽ poſt illã deſtructionẽ:ſʒ ad hoc reſ
pondent ꝙ ẽ alia penitus ciuitas:⁊ in alio ſitu:qð argu
it ex hᷣ ꝙ chꝛiſt paſſus fuit extra hieruſalẽ: vt hẽ Joh.
xix.⁊ hebꝛeoꝝ.xiij. Loca aũt vbi paſſus fuit ⁊ ſepult
ſt clauſa itra hieruſalẽ q̃ nũc ẽ. Sʒ hoc nõ vꝛ valere: qꝛ

hiſtoꝛiographi dicũt hieruſalẽ q̃ nunc ẽ eẽ in eodẽ ſitu
cũ pcdẽti:hoc excepto ꝙ a parte adlonari mur ẽ dila
tatus ad includẽdũ loca pᷣdicta:a iõ noĩe hciuitatis in

telligunt᷑ oẽs ciuitates mũdi:accipiẽdo ſingnlare ꝓ plu-

rali qᷓ oẽs deſtruent in fine mũdi: ſicut dictũ ẽ ca.pcedẽ?
ti.ꝓpheta.n.in hoc ca.gratias agit de viſione ſibi facta ſt eũ ſpu oꝛi⸗ H
uuai illo loco:vñ dñs aſcẽdit i celũ:⁊ iſtò cõius tenet᷑.

ꝓut ↄtinet᷑ pcedenti ca:⁊ ad talẽ deſtructionẽ non ſeq̃t

aliqua reedificatio. ¶ ¶ Sup h. Hic ↄni ponit᷑ gratia

rũ actio celeſtiũ ciuiũ: et pᷣ de ſua ꝓmotioe:vde demo

nũ depꝛeſſione ca.xxvij. Pꝛima in duas:qꝛ pᷣmo ponit
gratiaruʒ accio de beneficijs collatis i terra: ſecũdo de

collatis in celeſti patria ca.ſequenti. Circa pꝛimũ ponit

gratiaꝝ actio de quadruplici beneficio.ſ.de duplici eus
ſione mali:a de duplici conſecutone boni.Et ſᷣm hoc
pars iſta ĩ qttuoꝛ diuidit: ⁊ patebũt ptes pſequen. Pꝛi
mũ malũ ẽ ꝑſecutõ tyrnoꝝ: hmũdi a q̃ ſi peni libera

tuũ oibus populis ĩ moͤn-

medullatoꝝ:vindemie de/

te iſto faciẽ vinculi colliga

ne gentij ſue:vt dictũ ẽ. Cetera exponant᷑ put ĩ poſtilla.

dð ad dei pꝛeconiũ ex viſione pꝛedicta.et pᷣ poit᷑ ꝓ
phete pꝛeconiũ:ſecũdo celeſtiuʒ ciuiũ: ibi Suꝓ

uoniã feciſti mirabilia in damnatio

ter ad pᷣcedẽtia:⁊ iõ meliexpõit᷑ ᷣ ſequẽ alexadꝝ. dD

oſtringẽs oẽs pplos ſbᷣ ſua poteſtate. f⸗

ca pmü dic: geᷣ
ad vitã imoꝛtalẽ: iſta tñ imoꝛtalitas coꝛpis erit i augmẽtũ
pene vanatoꝝ ſiẽ erit ĩ augmẽtũ glie broꝝ. h

ti:⁊ h'ẽ qð dẽ h: ¶ ¶ Sup hPꝛcj.i.celeſtis qͥ nõ poteſt ãpli
us a ſuo ſtatu deijci. m¶ Liuitas gentiũ robuſtaꝝ.i.ciui
uʒ celeſtiũ.⁊ ẽ replicatio eiuſdẽ ſentẽtie ad maioꝛẽ affirma/
tionẽ. n ¶ Timebit te. ſ. timoꝛe filialis reuerẽtie: qͥ timoꝛ
remãebit i patria:Fʒ illð pᷣſ.xviij. Limoꝛ dñi ſ. acpmãet i
H ſecłʒ ſecli.⁊ h laudis
⁊ reuerẽtie ſubdit᷑ rõ
cũ dẽ: o ¶ Quia fa

ſi turbo ĩpellẽſ parietẽ.Si : O ¶Quia fa
ct ⁊c.pᷣſtan ei patiẽ

cũt eſtus in ſiti:tumultũ ali

enoꝝ bumiliabis: quaſi H be
caloꝛe ſub nube toꝛrẽte ꝓ/ tudo egeno ⁊c qꝛ co/

culcabat᷑ a diuitibꝰin
pñti vita. q ¶ Spe)
a turbie.ſ.ſuꝑboꝝ ra
bie. r mbracu
lũ ab eſtu. cupiditatij
iniqͥꝝ:vñ ſubdit᷑ qua
ſi pꝓ expoſitiõe pᷣcedẽ/
tiu: 8 (Spirit'. n.

robuſtoꝝ.i.tyrãnoʒ:
potẽtiũ. t ¶ Quaſi
turbo ⁊c. qꝛ ipellũt
iuſtos ⁊ inocẽtes ꝑx tyx
rannidẽ. v¶ Sicut
eſti ſiti. ſicut.n.hõ ſi
tiẽs ab eſtu aggrauatt
ſic paupes ꝑ tyranni⸗
deʒ iniqͥꝝ:qͥ tũ a deo
deſtruet:iõ ſubditur:
x¶ Et qſi caloꝛe ꝛci tyrãnoꝝ. y ¶ Marceſcẽ faciet.i.ð
ficere faciet.nubes.n.multũ calefacta ſub ſole ĩmittit caloꝛ?
inferſub trenaſcentia ex qͥ aliqñ ſubito marceſcũt ⁊ deſic⸗
cant᷑:ſic virt diuina aliqñ repente deſtruit potẽtiã iniq.

paginẽ foꝛtiũ marceſcere
facies. Et faciet dñs exerci

te hoc cönuiuiũ pinguiũ:
ↄniuiũ vindemie:pinguiũ

fecate.Et pꝛecipitabit ĩ mõ

ti ſup oẽs populos:lẽet telã
quaʒ oꝛditus eſt ſuper oẽs
natões. Pꝛècipitabit moꝛ
teʒ ĩ ſẽpiternũ.l Et auferet
dñs deus lachꝛymam ab

3 (lEt faciet. hec ẽ ſecuda pꝑs i qᷓ ponit ↄſecutio pᷣmi boni
qð reſpicit refectionẽ aĩe i ſacramento euchariſtie qð inſti⸗

tuit dñs in cena iĩminẽte ſua paſſioe: et quãtũ ad h dixit p
pheta: 3ʒ ¶ Et faciet dñs exercituũ.i.chꝛiſtus rex ãgelo.
a ¶ Oib pplis.i.elect᷑ ſuis qͥ aſſumũt ex oib pplis. be
mate hy.i.iĩ mote ſyõ vbi dẽ dñs ſeciſſe cenã diſcipulis ſuis.
¶ Kõuiuiũ pinguiũ ⁊c.i. ↄuiuiũ excellẽtiſſimũ hñs ĩ ſe oẽ
ſpũale ðlectamtũ:qð ðſignat᷑ ꝑ õlectabilia coꝛꝑalia h̊ expᷣi

ſa:tũc.n.dedit diſcipuł ſuis coꝛpſuũ i cibũ ⁊ ſanguinẽ i po

tũ:⁊ hſacramẽtũ ẽ aie maxie refectiuũ:⁊ ꝑ aplo) ſuos ⁊ di
ſciplos feẽ ⁊ faẽ houiuiũ miſtrari oibꝰ xpᷣiãi ꝑ oꝛbẽ diffubß
Aliq ãt exponũt iſtò ↄuiuiũ ð ↄuiuio a iudeij fcõ ꝓ gaudio
ð inffectõe holofernis:ſʒ hnõ vr bñ dictũ: tũ qꝛ ꝓ illa hi-
ſtoꝛia ñ ẽ ð canõe nec apðò heb.hẽ:tũ qꝛ iſta expo n ſe hʒ ʒwñn
pcipitabit. Hec ẽ itia ꝑs ĩ q̃ ponit᷑ euaſio ſecũdi mali.ſ.ꝑſe-·
cutõis ãtichꝛiſti q̃ grauioꝛ erit oib pᷣcedẽtibꝰ:cũ dẽ: d¶ Et·
pcipitabit ⁊c.i.ĩ mõte ſyon ĩ qͥ fuit tẽplũ:vbi ſtatuet anti
chꝛiſt ſedẽ ſuã:ſʒ ꝙ dẽ.ij.theſſal.ij.ð antichꝛiſto ꝙ extolle
ſupꝛa oẽ qð dẽ de:aut qð colit᷑:ta vt in tẽplo dei ſedeat:
chꝛiſt eũ ibi inificiet:vnde ibidem ſubdit apoſtolus:ꝙ do/⸗
minus ieſus ĩterficiet eũ ſpũ oꝛis ſui:ſʒ alios vo h erit i mõ

Faciẽ viculi ⁊cl.i.faciẽ atichꝛiſti q erit qſi qodã viculuʒ
oes r qus oꝛduꝰ
S.i.ꝓceſſũ ſuũ ⁊ itẽtionẽ. g¶ Pꝛecipitabit. Hec ẽ q̃rta psi
q̃ poit᷑ ↄſecutio ſecũdi boni.ſ.i icoꝛruptioe coꝛpis. Et diui/⸗
dit i duas ptes:qꝛ p ꝓphᷣa deſcribit ↄſecutõeʒ hboni ſcòði:
Predit ad ðſcribedũ diectõeʒ ãtichꝛiſti:ibi Et tritabit. Cir⸗
ꝛecipitabit ⁊c.qꝛ i iudicio oẽs reſurgẽt

t auferet
ddD 4

” „%„ „ . „ 2 „ „„ ð . ſnu
oominus deus c. quod partim habet veritates in repꝛo reedificata ab hadriano:qꝛ hoc nõ fuit ſtatů pꝛiſtinũ Dhetl
bis ſicut ⁊ in eiectis:tunc enim ceſſabit ois generatio ⁊ co?ꝛ. ſ.vt ibi fieret cultus dei: ꝓut in ve. teſt. ad quẽ cultum (elen
ruptio: v iõ non erit reſolutio lachꝛymaꝝ a cerebꝛo:nec de tẽpluũ in illa ciuitate ↄſtructũ fuit ⁊ oꝛdinatu: vt hẽ.iij. rlſe
fluxus earum per oculos:tñ i eis erit turbatio cerebꝛi:v⁊ do Reg. vr UVñ ſᷣm phᷣm vnũqðq; eſt ſᷣm illud quod eſt huiſnart
loꝛ capitis: v triſticia mentis: ⁊ ↄſilia que poſſunt eſſe abſq; pꝛincipalein eo: ⁊ Fʒ hanc expoſitionẽ hoc quod ſeqt: n
coꝛruptione. 1 ſʒ iſtũ N Sau˖0p hoc lauda- ueeh
itellect vict mannhhhzzz. —ee bit te pplus foꝛtij vVner uus
is ę Ibi einr ſertis oi facie:ct opprobriũ ppli bumiabiſt i rctr ahent 5 ultus gentluz üikiu
in electis nõ erunt la- ſui zuferet de vniuerſa ta n tenau 3 buluerenn. bit te: pꝛopꝛie in h
coꝛpales ſau dñs locui eſt. Et dicent N diẽ illa ca xxVI. telligitur ö eccli
chꝛyme coꝛpales ſeu eens . „1 L Li i SH—A ligitur ð ecclia Apltnun
mentales: nec doloꝛ a in die illa: Eccẽ de ni iſte: tabit cãtici iſtud ĩter militante: qẽ foꝛ⸗ iihan
liquis in coꝛpoꝛe ſeu cxpectabim eũ ẽt ſaluabit ra iuda. Arbs fõrtitudiniſ tis pꝛopt toleran totbe
mente: ſch icna eſe noſ. Iſtẽ dñſ: ſuſtinůim eũ: nfe: ſaluator ponetur in ea vai ehelo ugilz.
iur. i0. 15to TExultabim et letabimur mutus ? atemurale. Apè ae oenitudo nd grtli
beꝛiũ populi ſui.i. ele⸗· in ſalütari e:quia regeſcet rite poꝛtas ingrediet᷑ gẽs ita fuit inuentea, nuniſti
Cooꝛũ: quoniã frequ? man dñi in monte iſto. Et inſta: cuſtodiẽs ueritatem. pplo ve teſta q G intfut
z oppbria ſaſi · tituͦrabil moab ſub eoꝛ ſi Ver enor abut ſeruabis de crpo viladar nt
Hafacae. con cuütiterun:palee iplauſrro pacépacẽ adite ſauin. 1 Qaera anten und
ferendo eis honoꝛm Et extendet man ſuas ſub Spẽraſtis in domino in ſe nant puti poſtt, / cn
celeſez. 1 Etoicẽt co: ſicut extẽdit natans ad cullis eternis: ĩ dnõò deo ſor la correſpondent ai
ĩilla die. ſ. iudicij añ natãdũ: t humiliabit glà ti ĩ ppetuũ. Quia incurua bactic KVI. . n
ie h lu lio⸗ riã ei cũʒ alliſiõe manuuʒ bit habitantes in excelſo: Uot i . ſaho
it eis: Clenite benedi e. Et monumẽta ſublimi ciuitateʒ ſublimẽ: hũiliabit Sſeaucs⸗ ine
cti pꝛis mei ꝛc. Mat / uʒ muroꝝ tuoꝝ concidẽt bumiliabit eaʒ uſq; ad trãa Erponit grar W
th.xxv. m ( Ecce ꝰ anu actio de bene 6

ficijs collatis ĩ coeo Wor

in demoſtrata hũanitate. n ¶ Expectabim eũ. p verã ſpè lo:et pꝛio oſtendit᷑ ppoſituzʒ:ſecũdo ↄcludit᷑ duplex to: VAd

o¶ Et ſaluabit nos.ſicut pꝛomiſit. p ¶ Iſte dñs.ſ.oiuʒ. relariũ:ibi Moꝛientes. Pꝛima in duas:qꝛ pꝛimo poꝰ Ran
¶ Suſtinuimus eum.i.patient ſuſtinuin aduerſa pꝛopi nitur apertio ianue electis:ſecũdo eiuſdẽ clauſio repꝛo i
ipſuʒ. r¶ Exultabimus. gaudio exterius:qꝛ exultatio dĩ bis:ibi cũ feceris iudicia. Et pꝛima in duas:qꝛ pꝛio po⸗ en
quaſi extra ſaltatio. s Eeicaabunur mteiim. t¶ In nit apertio E= Se⸗ mg
ſalutari eius.ſalute eterna nobis ab eo ↄceſſa. v (¶ Quia mita iuſti. Circa pꝛimũ dẽ: a ¶ In die il a.ſ. Pacto iunu Nguce
redeſcet manus dñi.i.poteſtas eius. x ¶ In monte iſto. i. dicio. b ¶ Cantabit canticũ iſtud. ab electis. c ¶.qn mrirn
ĩ mote ſyon ꝗ iminet valli ioſaphat: vbi tenebit finale iu terra iuda.que interpꝛetat confeſſio.i.in terra viuẽètũn nam
diciũ:vt hꝭ iohelis.iij.Et tunc reqeſcet ibi chꝛiſti poteſtas vbi ẽ iugis ↄfelſio diuie laudis:ſʒ illud pᷣſ.lxxxiij.ea fiſctücte
qua dãnati detrudent in infernuʒ:⁊ electi in aia ⁊ coꝛpoꝛe ti qͥᷣ hitat in domo tua dñe:in ſecula ſeculoꝝ laudabũt Matchun
tranſferent᷑ ad celũ. 4 Et triturabitur. Hic redit ꝓpph̊a te.Et iõ terra iuda ſʒ ſenſuʒ litteralẽ h metaphoꝛice ac⸗ ſi
ad deſcribendũ deiectionẽ ãtichꝛiſti quã ſupꝛa tetigerat in cipit᷑:⁊ ſequit foꝛma cantici: cũ dicit: d¶¶ UVrbs foꝛti H
bꝛeui:dicit igit᷑: y ¶ Et triturabitur moab.i.antichꝛiſtuj: tudinis noſtre.i.ciuitas celeſtis:cupexcellẽtia nõ pot ex lſtzhſtn
nec mirandũ ſi ſic noĩat᷑:qꝛ pꝛophete ⁊ maxie eſaias frequẽ? pꝛimi verbis hũanis:pꝑ qð nõ noĩat h. .n. in aliqb/ dhenkin
ter metaphoꝛice loquũt᷑: non.n. erit antichꝛiſtus totaliter libꝛis ponit᷑ ſyon additu fuit ab aliqͥ expoſitoꝛe ſᷣm ſuã “ bionnen
a demone obſeſſus:⁊ opa eius fient virtute demonis:⁊ iõ imaginationẽ:qꝛ nõ ẽ in hebꝛeo nec in libꝛis coꝛrectis. lubntu⸗
noiat᷑ hic moab:qꝗ interpretat᷑ ex patre:qꝛ erit filius pditioꝰ e Dalnato⸗ Get ĩ ea ⁊c.i.erit nobis p oĩmoda pte ummb
nis: vt dicit apoſtolus ſecunda ad theſſal.ij.⁊ ſic erit ex daa ctoe. f ¶ Apite poꝛtas igrediat᷑.de plano ⁊ libere. uq on po⸗
bolo: ſicut ex patre:eo modoloquẽdi qͥ ſaluatoꝛ dixit iude g¶ Bes iuſta. p q̃ dabit᷑ diuia ſẽtẽtia. Uenite bñdicti ßelgyne
is in Johᷣ.viij. Uos ex patre diabolo eſtis. 3ʒ ¶ Sicuti te· ⁊c.loque ð igreſſu electoꝝ generalr ĩ coꝛpe ⁊ ala:tñ a t AUlinpul,
runt palee.qꝛ virtus eius totaliter annihilabit᷑. ⁊ C Et ex poꝛe paſſiõis chꝛiſti apta ſuit ianua:⁊ igreſſi ſt electi de lpont
tendet.ſ. antichꝛiſtus. a ¶ Manus ſuas ſub eo cc. ꝑ hoc fcti tũ ad aiaj:⁊ aliꝗ ẽt qtũ ad coꝛpa ex gra ſpali: ut uponitit
n. intelligit valide a chꝛiſto pcutiet:ſicut aliqñ inter ho pie credit ð btã vgie ẽt ð bto iohe emiſtro ab aliqb. mtdin
mines alicui dicit: ego percutia te ita valide ꝙ extẽderis ad h ¶ Cuſtodiens vitatẽ. vite ? doctrie. ill Uererroꝛ a wudſeii

moduũ natantis ranc. ꝛophete.n. frequent᷑ vtunt᷑ cõi modo bijt.quãdiu.n. hoies ſi i pñti vita poſſũt errare:ſʒ ĩ btli,j ·
loquendi. b Et humiliabit. ſ. chꝛiſtus. c ¶ Gloꝛiã ei? dein claf̃ vidẽtibꝰh'ẽ ipoſſibile:⁊ qꝛ ñ ſolũ ibi ẽ clara vi.
I. antichꝛiſti q ſe oſtendet tan ſit deus pꝛe nimia ſuphia ſio: ſj ct ꝑfecta fruitio totalr qetãs appetitũ:iõ ſubdit: lnoge
vt dicitur. ij. ad theſſal.ij. d¶ Lu alliſione manuũ eiuj i. kSeruabis pacc- rc vor ſcoꝝ ad xpᷣm:⁊ pacẽ dupli- hn
miniſhrox eius. e ¶ Et munimenta ⁊c. o antichꝛiſte. cat᷑ pp qetẽ duplid appetit itellectiui 2 ſeſitiui ꝑ gliam kite
Conident oia Pi a gebar ſabilini i vpoteſtate ſua de coꝛpis ⁊ aie. ¶ ¶ u ĩ te ⁊c. tãq; i redẽptoꝛẽ nrm ⁊ gli- fünin
ficient. Cetera patent. ¶Q¶ In ca. xxv. vbi dicit in poſtilla: ficatoꝛẽ mt paſt ĩ dño.vox ẽ ꝓphe alloquẽtj ſcoo. ſchnid,

Quia poſuiſti ciuitatẽ in tumultum. ¶ Additio. n In ſeclis ernis.i.ad ↄndũ ab eo vitã eternã. o llrite
QOc quod dicitur: Quia poſuiſti ciuitateʒ in utumul dño deo ⁊c. Ip cupſoꝛtitadinẽ repꝛobi tenebũt᷑ ĩ penaʒ ner,
pũ tũ.pꝛopꝛie poteſt intelligi de deſtructione hieruſa ppetuã:i bdit: p.¶ Q: incuruabit ⁊c.i.ſupbos de inj uͦ
lem per romanos:pꝛout doctoꝛes noſtri exponüt. mones ⁊ tprãnos:⁊ potiſſime antichꝛiſtũ ſupbiſſimuz N
nec obſtat quod dicit poſtillatoꝛ dicens:ꝙ hierulalem ſuit æ ſibi adherẽtes. Ruitats ⁊c i. ciuitates accipien Nit

dlan
uchun nii
acli
in heelr
hrr uit
wbuin
. dren
phhitin
tünnm
Dwre
it
po⸗ nn
cie
mgsn
Camiün
nant atin
u⸗
1

lacorte
cieiſ

wing
N
„ isalini
i blleue
nongne inoß⸗
Geictidulonnn
nou i
mis ie
Nepvi.
ntan
Löflori de⸗
ſalor udhdin

Pmeuhotrr,
glnano

ib Onnii
löanpſuntfni
Lriniwnsconen
wbe) dind,
urtiglſie
eſſe. 10 M:
niſnd
n (Gin
umſinmten

=

1
1

=

=

=

=

*
7

=

S

ietirori ine
hellogii
ticemi

1. S
igbſicn
AN

bien).
once

ſchiſth

7

ctiue:qꝛ alios iuſtificat. x

melos in aure:i

Iingulare pꝛo plurali:vt frequenter die
abundat ſuperbia ⁊ alia vicia. r ¶ Coculcabit eã pes.
.i. pedes:⁊ quoꝝ: ſunt iſti pedes ſubdit: s ¶ Pes pau/

peris. ſic eſt in hebꝛeo ⁊ in libꝛis coꝛꝛectis.⁊ iſie pauꝑ ẽ
chꝛiſtus:etiam ſᷣm ꝙ exponit hic Ra. ſa. adducens ad
illud gach. ix. Ec

huũiliabit eã vſq; ad terrã:

te rex tuus venit
ubiiſe⸗ n ðtrahet eã vſʒ ad puluerẽ.
æc. ſʒ reguckt boce Lonculcabit eam pes:pẽs
ad pꝛimum chꝛi paupis greſſug egenoꝛum.
ſti aduentuʒ: in Dẽmita iuſti recta erectus
tie b calliuſti ad aͤbuladui. Ei
bee ſalltz wiens qt ſemita iudicioꝝ tuoꝛũ dñe
pꝛimus ei'aduen ſuſtinuim te:nomen tuũ et
ritux r ſuit in bu aie. Aia mea deſiderauit te
teſtate de ᷣ loqui coꝛdijs meis: demane vigi
tur hic ſcriptura: labo ad te. Cuùm feceris iu
cũ vꝛ: Coõculcabit dicia tua in fra:iuſticiaʒ di/
Caeiſtl aulimn p“ ſccthabitatões oꝛbis. Mi
mo ſuo aduentu ſeréamur ipiõ: &t nõ diſcet
“ e E ,7— „ k — „ „
ouxit vitã paupe iuſticiã. In fra ſeõ iniqua
egenoꝝ. i. apoſto

loꝝ qui pꝛopter chꝛiſtũ oiĩa tẽpoꝛalia reliquerunt ppẽ

dʒõ ei in iudicio aſſeſſoꝛes erũt:ſʒ ꝙ ipſe dic matth.xix.

Ecce nos reliquimus oia ⁊c. ſequit᷑: Sedebitis ſuꝑ ſe/

des iudicantes.xij.tribus iſrael.Et ſic ſupbi huius mũ ptu:⁊ io ſubdit: n gloꝛiã di
mittet ad gloꝛia a aſi m ¶ One exaltet mantua.i. po-
teſtas tue iuſticie. AIt no videãt.i.vt.nõ illuminent a te

di erunt pedibus eoꝝ ſubiecti. v ¶ Semita iuſti. Dic
ↄñi ponit᷑ rõ apertionis ianue celeſtis:qͥ duplex eſt.Pꝛi
ma ⁊ pꝛincipalis ẽ meritũ chꝛiſti:ꝑ qð aꝑta eſt generali
ter quantuʒ ẽ ex parte dei: qui vult omẽs hoies ſaluos

