deſiderabiles:vniuerſos ſi quendo ð ipſa quãtũ
lios tuos doctos a dſo æ ad ilosꝗᷓ numero
mltitudinẽ pacis ſlis tuis hocbmitt b:wr op⸗
⁊ ĩ iuſticia füdaberis. Re/ poſita cõſolatio ſiue
cede ꝓcũl a calũnia: qꝛ ñ ti bonoꝛatio clari elu⸗
mebis: æ a pauoꝛe:qꝛ ñ ap ceſcaucum ſubditur:
Paopibit tibi. Eccẽ acco⸗ al a tmol ge qo vno
la veiet qui ñ erat mecũ:ad mõ põt intelligi de ec
uenã quõdã tu adiũgẽt᷑ ti cdeſia militãte:: ſic la
bi. Eccẽ? ego creaui fabꝛuʒ piges iſti ſe vi r
r 2 cti ĩ diuerſis gradib
ſugere uignep SD erp officijs ecclie ↄſtitu
erele vas l op luu:t ego ti:ex qbus edificat᷑ ec-
creaui ĩterfectoꝛẽ ad diſper cdeſia. Alio modo de
dẽdũ. Oẽ vas qð fictũ eſt eccleſia triũphante:⁊

ↄtra te ñi diriget: ètoẽm lin ſic lapides iſti ſũt bea
guã reſiſtẽtẽ ibi in idictio ti in oiuerſis manſio
nibus ⁊ gradib glo⸗

iudicabis. Hæcc eſt heredi rie collocati: q̊ edifi

ae ſeruorum domini: ⁊ iu cio abe Ehoca .
icia eoꝛuʒ ſci vñ ibi cocludit᷑:Et ci/
do ſ no) 3 ud me dicit uitas ñ eget ſole neq;
mmnus!. lũa vt luceãt ĩ ea:naʒ
. claritas dei illumina/

.hbblit illa. v Uniuer
ſos fi. tu. doc. a dño.qꝛ ĩ btitudine celeſti oẽs vidẽt ĩ diuĩa
eſſẽtia illð qð ꝑtinet ad eoꝝ btitudinẽ: ⁊ ſic ſi edocti a dño

imediate: ⁊ hẽ qð dẽ hierxxxj.Et ñ docebit vltra vir ꝓxi

mũ ſuũ: ⁊ vir freʒ ſuuʒ:dicẽs cognoſce dñʒ. Oẽs eĩ cogno

i. recedes. Pꝛocul a calũnia.qꝛ ñ hahebit locũ ĩ pꝛia.

ſcẽt me a minio eoꝝ vſq; ad maximũ ait oñs. 3 Recede

b ¶ Ecce accola veniet.i.gentil. c ¶ Qui ñ erat mecũ.añ
ↄuerſionem ad fidẽ. 9 Muena quõdã tuꝰ.i.q.ñ fuit na
tõe iudeus. e ¶ Adiuget tibi.i.adequabit᷑ tibi i donis gre
⁊ gloꝛie:vt ſupꝛa dictũ eſt. f ¶ Ecce ego.hic cõſequeni de⸗

ſcribit hoſtiũ deiectio.ſ.demonis a antichꝛiſti: ꝗᷣ erit iſtin

diaboli ad pſequenduʒ eccleſiã:⁊ hoc eſt qð dẽ: f ¶ Ecce

ego creaui fabꝛũ ⁊c̃.i.diabolũ qͥ quãtũ ad naturã q boa eſt
a deo createſt:ſʒ ꝑ ſuã maliciaʒ depꝛauat:ð qͥ dẽ Job.xli.
Halit e pꝛunas ardere fac.i.tẽtationes iĩ coꝛdibꝰ pctõꝝ: ⁊
pſecutioes ðᷣ eccleſiã fideliũ. g ¶ Et pferentem vas ĩ opꝰ.i
atichꝛiſtũ quẽ poſſidebit:⁊ ad płectoeʒ applicabit. h Et
ego creaui iterfec.ad diſp.i.michaelẽ archãgelũ cu mini⸗
ſterio ð pꝛecepto domini antichꝛiſtus:⁊ magna par adhe
rentium ſihi interficietur:vt dicũt doctoꝛes ſancti:ideo ſb/-

ditur: i ¶ Ommne vas quod fictũ eũ contra te.diaboli in

ſtigatiõe. k ¶ No diriget᷑.i.intentio fruſtrabitur. I ¶ Et

omns liguã reſiſtentem tibi.i.aduerſantem catholice fidei

m¶ In iidicio iudicabis. quia ſancti ĩ extremo iudicio cũ
dño impios iudicabunt. n 4 Pec eſt hereditas ſeruoꝛuʒ
em hereditatem in coꝛpoꝛe
anima poſſidebſunnnn.

Gr. fv. ¶ iber

N¶ En capitulo liiij. vbi dẽ in poſ. Quia dñabit tuiꝗ fecit te Ex ̊ ẽt vlteri pʒ ꝙ ſnia toti capli ad lr̃aʒ reducẽda ee ſe
dominus exercituũ nomen eius. Additio. ad tpᷣs chꝛiſti.h ẽt ſẽtit ra.ſa.vt pʒ ex ſupꝛadici. ¶Ec u nf
Bi trallãtio nr̃a hʒ: Qꝛ dñabitur tui ꝗᷣ fecit te. in ce teſtẽ. hic ↄſequẽter deſcribit᷑ ipſ chꝛiſti ſublimitas . .
v bebꝛeo habet᷑: Qꝛ dnatoꝛ tui ⁊ factoꝛ tui dñ exer ⁊ pꝛimo in doctrina:cũ dicitur: Ecce teſtem popul de-“½ ni 4
cituũ nomẽ eius.⁊ ſic ĩ h loco nõ apparet plurali dli eum.i.in veritatis diuine teſtimonium: ꝓpter qð dYdi⸗ae uwe
tas pſonaꝝ i deo:nec xit Johis. xviij. S
inde oʒ ſumi argumẽ .„ „ . „ . „ Ego in hoc nat n
tũ p hebꝛeos: qꝛ foꝛte Mnẽs ſitiẽtes (¶ V. &Et gẽteſ q̃ ñcognouer̃t te àd ſum: ad hoc ve ot
nöhabetis argetu: ppera uz èt ſem̃ iſrl: quia gloꝛifica n perbi on
bus hoc myſteriũ cla . . . Slle Sed beaz veritati. Se
ri ↄpꝛobat᷑ Ca LV. te:emite ⁊ comedite. eni uit te. Querite dñʒ dũ iuci cundo in poteſta- clnoil
4 Mnoes ſitien ⸗ te emite abſq; argento et ri põt:iuocate eũ duʒ ꝓpe tis eminentia: ec, lon⸗
Is hic inci,. abſq vlla ↄmutatõe uͤnuũ 6. Oereliquat ipi via ſuaʒ: ſubd m ¶(du/ ßil
ibcbeeg ii nanan. 2 lac. Quare appẽditis ar- Et vir üiqu cogitatoel ſuus rem gehtibus ſe⸗ b
fmediũ oppoſitũ ter· getũ nõ ĩ panib:⁊ laboꝛeʒ &ét reuertat᷑ ad dñʒ et miſere cũdum quod di⸗ cichvon
tio ipedimẽto ſupꝛa vzz ſi in ſaturitate: Audue bit᷑ e: ⁊ ad deũ nr᷑ʒ quoni cit᷑ matthei vlti⸗ nn
poſito.lij. caplo ex co audientes me ⁊ comedite aʒ mult' ẽ ad ignoſcẽedu;. mo: Datg eſt mi⸗ ſhaen
tẽptu chꝛiſti ꝓcedẽte: bonũ:t᷑ᷣt del bit᷑ ĩ craſſi/ X 4 ſra ei hi omnis pote/ ſihoen
⁊ iõ h̊ põit᷑ e eminen nu:et der ectabi 1Ei ait no ci cogitatioes mee co ſtas in celo 2 in perbun
tia. Ei diuidit in re tudie àia vĩa. Incliàte au/ gitatiões vꝛe: neq; vie v?e terra. n ¶Ece an
partes: qꝛ pꝛio deſcri rẽ vꝛaʒ ⁊ vẽite ad me:audi vie mee diẽ dñs. Muᷣia ſiẽ gentem. Hic mu⸗ fuuſtt
bit ey magnifica libe· te:Et viuet aĩa vꝛa:èt feriam exaltãt celi a fra: ſic exalta tatur modus lo- a
ralitas: ſcõo ipᷣius ſũ biſcũ ſẽpitnũ:mi⸗ i ſvzi uendi ð tertia ꝑ/ (
ma dignitas:ibi Ecce vobilcu paciu liepitnu. m te ſt vie Mee à vijl vꝛiſi co ſona ad ſecunda: irton
teſtem. tertio excitai ſericoꝛdias dauid ſideles. gitatõeſ mee a cogitationi quod frequenter znai
noſtra ſedulitas: tbhii Eccè teſtẽ ppliſ dedi eũ:dũ bus veſtris. Et quò deſcẽ fiit in pꝛophetis: Wad
Rnceet n⸗ Rer⸗ c&ẽ ac pᷣceptoꝛẽ gẽtibꝰ. Ecce dit imber ⁊ nix de celo ⁊ ige⸗ ſernnou da
erntt S s Setẽ qůã neſciebas vocab: illuc vltra non reuertitur a Crce Zn nersel
ſ.gratie ĩ pñti:⁊ glieid· —— populũ gentilem wia
ciuitate celeſti ꝑ ipſũ chꝛiſtũ donãdas:ſʒ ꝙ ipᷣe dicit Jhis o ¶ Quã neſciebas. p appꝛobationẽ ppter eius idola ſwr
iii.Qui aũt bibeit ex aqua quã ego dabo ei no ſitiet ĩ eter triam:eo modo loquẽdi qͥ dicitur fatuis virginibus: mun,
nũ: ſed aqua quã ego dabo ei fiet eo fons aque ſalientt in Neſcio voj.matthei. xxv. p ¶ Et getes q te nõ cogno l voou
vitã eternã. b GAn habet ⁊c̃.q.d.iſta n cadũt ſb pie uerunt.p fidem. q S te current.p celeram cõuer/ Mgliran
cio tpali:ſʒ dãtur ex mera liberalitate diuina. ci Uinũ ſionẽ ad pᷣdicatõeʒ aploꝝ. r ¶ Pꝛopt oñʒ deũ tuũ.i. lulige
⁊ lac. p iſta q̃ ĩ nutribilib ſũt pᷣcipua itelligut bona gratie pĩem qui eſt de ipſius chꝛiſti hois. s ¶ Et ſanctũ iſrł tiungtb⸗
glie ſpũalia aĩe nutritiua:qꝛ ꝓpꝛiũ eſt hoib'ad cognitõe,ʒ i.deũ ſcificatem iſrl. t ¶ Ouia gloꝛificauit te. quãtũ Aunrzeni
ſpialiu ꝑ ſenſibilia deuenire. d ¶ Quare appendit᷑ arge ad gloꝛiã coꝛpoꝛis ĩ reſurrectioe:quã tũc habuit chꝛi⸗ Mzſuote
tũ ac.i. ponitis ſtudiũ ⁊ laboꝛeʒ vẽm circa bona tpalia tra ſtus ⁊ nõ añ.⁊ quaãtũ ad ſeſſionẽ ad dexterã pꝛis ĩ hũa Paponrhe
ſitoꝛia ⁊ deceptoꝛia:q nõ reficiũt: ſed mag famẽ ⁊ ſiti faci - nitate:quã habuit aſcenſiõe.⁊ quantũ ad operationẽ Uriuſtigricn
unt:qꝛ cupiditatẽ angẽt: vñ dicẽ poeta: Creſcit amoꝛ numi miraculoꝝ ꝑ aplos facton ĩ nois chꝛiſti iuocatione: q̃ Auuuapnwnl
quãtuũ ipᷣa pecunia creſcit. Et idẽ dicit Ambꝛoſius ſup Lu vigdentes p li gentiles ad chꝛiſtũ ↄuertebat᷑:vt habet᷑ in bantinu
cã ð hydropico:⁊ idẽ ẽ ð ãbitiõe honoꝝ ⁊ h'i. e ¶ Et de actibus aploꝝ in pluribus locis. v ¶ Querite. Pic Aliqiden
lectabitur ĩ craſſitudine.i. gre piguedine: f ¶ Aia vr̃añ coſequenter excitat᷑ hũana ſedulitas ad qrẽdũ deũ tpe haernutriſ
coꝛpꝰ:qð nõ ſẽtit talia. Inclinate aurẽ vĩam. ad euã gfe:ex cõſideratione ſue liberalitaſ æ maieſtatis.ctbꝰ Mling boßß
gelicã veritatem. h 3 luet aia vꝛa. vita gre:⁊ poſtaa mo fit ppoſitũ:ſco ðclarat᷑ dictũ ibi:Nõ ei. Circa pꝰ AUmpam P
gloꝛie: æ vñ iſta pueniat ſubditur: iErii vobiſcũ pa dẽ: Ouai oñz dũ iuẽiri pᷣt. i.anq vẽiat ſeueri· Mbartuln
ctũ ſẽpiinũ.i. legẽ euãgelicã cui alia ñ ſuccedẽt. k ¶ Mi? tas iudicij. x ¶ Inuocate eũ. ꝑ ðuotã oꝛonẽ: u Vy cKiit
ſericoꝛdias dauid fideles. ſicẽ ĩ hebꝛeo ⁊ ũlibꝛis coꝛrec . i. ꝓbe . ad exaudiẽdũ pat:⁊ qꝛ pctõn oꝛo ñ ẽ exaudibilł )ezen
Miſericoꝛdias chꝛiſti fidelit adiplendas. aũt p dauid iõ ſpdit᷑ ʒ (Dere. ipi viã ſuã.i.opa ſua mala. a ¶ẽt Omr⸗
telligatur chꝛiſtus:patet oſee.iij. Reuertent filij ilrl ⁊ qrent vir iiqu cogitatões ſuaj.ex h pʒ falſitas ioſephi dicẽt bedi
dominũ deũ ſuũ ⁊ dauid regem ſuũ.vbi traſlatio chaldai cogitatoes itra manẽtes ñ ſt pcta. b ¶Et reuẽtat ad ti
ca bʒ: Et obedient meſſie filio dauid regi ſuo.⁊ hiere.xxx. do.p vaʒ pniaʒ. c ¶ Et mi.ep.dãdo ei gaʒ n ini,
Seruient dño deo ſuo ⁊ dauid regi ſuo queʒ ſuſcitabo eis mii ẽ ad ignoſcẽdũ.i.ꝓnioꝛ qᷓ; ad ↄdẽnãdũ. a ¶ Niõ . nenn
glo. hebꝛaica. Obedient meſſie filio dauid.certũ eſt tamen ei ⁊c̃. Hic ↄſequẽt declarat dem ſuũ:⁊ pꝛio ð diuia pie ien
ꝙ oauid diu ante erat defunctus ꝙᷓ iſti ꝓphete eſſent: ⁊ iõ tate dicit: Nõ ei cogitatões mee ⁊c.cogitatões ei hüane ſeti r
non intelligitur hoc ð ipſo ſed ð chꝛiſto ab eo deſcenſuro: ſt ad iiurias vidicãdũ: cogitatões aũt diuie ſt mag ad nagahn
ſim ꝙ dicitur Ro.j. Qui factus eſt ei ex ſemine dauid pʒ miſerãdũ. b( Oa ſic exaltãt celi a tra.qꝛ celũ ſurſũ ẽ: u.
carnẽ. ⁊ eodem modo hic per dauid ĩtelligitur chꝛiſtus. h Z ira deoꝛſuʒ: ſic cogitatõs diuie:⁊ opa ſũt eleuata ad Cie u
etiam patet per Paulũ apoſtolum:qui actuum.xiij. alle ſupioꝛa ſm ꝙ dẽ puer.xvj. Uniuẽſa ppi ſemetipʒʒ opa iffnen iu
gat hanc ſcripturam ð chꝛiſto dictam. d. Dabo vobis ſan txẽ dñs:Cogitatioes aũt hũane ⁊ opa tẽdũt ad deoꝛſũ N u
cta dauid fidelia. vbi eni tranſlatio noſtra habet hic: Mi geñ.viij. Séſa cogitatõ hũani coꝛdis ꝓna ſi ad maluz
ſericoꝛdias oauid fideles. trſlatio.xx. quam allegat Pau ab adoleſcẽtiꝗ ſua. Scòo quãtũ ad verbi ſui ſtabilita 3nits
lus habet:Sancta dauid fldelia.vt dicit gloſa actuuʒ.xij. tẽ cũ dẽ: qũo deſcẽ.h̊ im.⁊c᷑.abq; effcũ.iõ ſedt l

Alnndt
chei bin
rnſencoe
mnunng
dsie.

Sübern
lunuien
1 Mmmndng
1 Wnmnimn,
- hinpoetr
e Pennanic
mp
„ Wens.
4 ödnngul
. mmdut
0 Nomun
„. nnd
A n 1
ic n den
10 Mömm,
uſoncd
alirener
ſce Knpchcn
wum 4
mli
ori enrlit
palrum col,
ronzoeiu/,
7 tinciil
ziruitn aind
arbehruchn⸗
Awwiſüsihi
mmi Aoper
dicnieni
4 4 unnh
ui beſic,

S.⸗

Elaie vj

5 Sed inebꝛiat terram ⁊c. ⁊ patʒ vi. ibi. e ¶ Sic
erit verbũ meũ.ꝑ ꝓphetas dictuʒ: vel aliter. Jerbum
meum. i. filius. de quo dicit᷑ Johis.j. In pnicipio erat
verbuz c. ſ¶ Q egrediet de oꝛe meo.quia ſemper
naſcitur a patre:iſta enim natiuitas menſurat eternita

d ie .
ere Auall⸗ ſed inebꝛiat kr 7 iſũdit ez
eniʒ pꝛocedens a æ germinare eã facit: ⁊ dat
mũdu; no redjt ſemé ſerentiæ panẽ ↄmedẽ
vacuus in celum: ti:ſiẽ erit verbũ men quod
ſz patres detétos egrediet᷑ de oꝛe meo. Nòn
in limbo addlurir reuertet ad me vacuuʒ:ſed
ASieuad facict quecũq; volui: pzo
cũq; voluii que ſperabit᷑ in his ad q miſi il-
cũq; per ipſũ fiiei lud.Muia ĩ leticia egredie
diſpoſui. ſimilit mini: t in pace deducemi.
— 1 Moͤntes ⁊ colles cãtabũt
phetas dictũ: nõ coꝛaʒ vobis laudẽ: et oĩa li
fruſtrat effectu a gna regionis plaudẽt ma/
deo intento. nu. z6 ſaliũcula aſcendz
H abies:⁊ pꝛo vrtica creſcet

myrth. Et erit dñs noiat

patres in linbo Mmyrth H
tin ſignũz eternuʒ: quodnõ

detenti. k¶¶ Et

npaee deani guferetur. LVI.
1 am cen. Eẽ diẽ dñs: Cuᷣſtodi
¶ Wõtes ⁊ col rOS. „WEO
les. i. angeli ſupio NR e iudiciuʒ èt facite iu
res ⁊ inferioꝛes: B
eo modo loquen

di:quo dicit᷑ pſalmo.cxxiiij. Montes in circuitu eius ·i.
angeli: vt dicit gloſa auguſtini. m ¶ Catabũt coꝛã vo
bis laudẽ.qꝛ chꝛiſto aſcendẽte cũ electis fuit gaudium 7
leticia angelis ſanctis. n¶ Et ola ligna regionis.i.ois
creatura etiã inſenſibilis. O ¶ Plaudent manu.cõgau
dentes ſuo creatoꝛi. P¶ Pꝛo laliũcula aſcẽdet abies
qð exponit Ra.ſa.ſi ic. i. poteſtas auferet᷑ ab iĩpijs:⁊ dabi
tur iuſtis: ⁊ iſtud fuit impletũ in reſurrectõe chꝛiſti: per
quã patres in libo detenti fuerũt de poteſtate demonn
liberati:⁊ ad celuʒ exaltati:⁊ plenius ĩplebii in iudicio
finali:qñ demones retrudent ĩ infernũ:⁊ oẽs electi ĩ coꝛ
poꝛe ⁊ aia trãſferent ad celũ:io ſubdit: q ¶ Et erit dñ)

&

noiatus. ab oib electis. r ¶ In ſignu eternü.i. in ſignũ
ſalutis eterne. s ¶¶ Qð nõ afenck PPoerultas in roõe
.

vere beatitudinis inclucitur ⁊c᷑. Eagl al. ,
R Ec dicit ds. Suꝑius ppheta coſolatus eſt fi

deles denüciado eis liberatõneʒ a malis: hic
iterũ eosↄſolat denũciando eis ↄſeruationeʒ
bonis. Et diuidit in tres ꝑtes:qꝛ bᷣmo ponit᷑ hui ſa⸗
lutis pparatio:⁊ huius ſalutis collatio caplo.lix.ʒ ſalu
tis collate diſcretio.lxiij. caplo. Dꝛia in duas:qꝛ pꝛimo
ponit᷑ dicta pꝛeparatio ſeu diſpoſitio: 2 tollit᷑ erroꝛis
occaſio:ibi Et nõ dicat. Circa pmuʒz ſciendũ:ꝙ debita
diſpoſitio ad recipiendũ ſalutẽ ꝑ chꝛiſtũ donãdã eſt
hoies iuſte ſe habeãt erga pximũ: deuore erga deum
Pꝛimũ tangit᷑: cũ dicit: b ¶ Xuſtodite iudiciũ.qð dẽ
iudicibus ⁊ maioꝛibus:vt non declinẽt a rectitudine iu
dicij timoꝛe vel amoꝛe. c ¶ Et facite iuſticiã. hoc dicit
quatũ ad oẽs qꝛ quilibet tenet viuere iuſte cũ pꝛoximo
d iuſta nſaluns ea.i.chꝛiſtus ꝑ quẽ a patre da
ta eſt mudo ſalus. e ¶ Ut veniat. carnem aſſumẽdo.
¶ Et iuſticia mea ichꝛiſtus: ꝑ viam iuſticie ſatiſfec

agdheret dno.pꝑ verã fidẽ.

deo patri. Dicit᷑ aũt chꝛiſtus iuſticia ⁊ ſalus:qꝛ pfectio xp̃i
vno noie nõ pot explicari:⁊ io noiat pluribꝰ noib hic ⁊ ali⸗
bi. Cõſequẽter ponit ſcom de diuino cultu:cũ dẽ: g
atus vir ꝗ fac hy. ſ. qð poſtea ſbdit: h ¶ Auſtodiẽs ſabba⸗

tü ne polluat illud. ꝑ ſabbatũ qð erat oꝛdinatũ ſi palr diuio

ſticiã: quia iuxta ẽ ſal mea
ut veniat: et iuſticia mea vt
reuelet. Wẽéatus vir ꝗ facit
hoc: ⁊ filius hoĩs ꝗ appᷣbẽ
det iſtud. Cuſtodiens ſab-
batuʒ ne polluat illud: cu/
ſtodiens man ſuas:ne faci
at om̃e malũ. Et non dicat
filius aduene qui adheret
dño: dicens: Seperatione
diuidet me dñs à pplo ſuo
Et noͤn dicat eunuch: kcce
ego lignuʒ aridũ. Oꝛ hec
dic dñs eunuchis: Qui cu
ſtodierint ſabbata mea:ẽt
elegerint q ego volui & te/
nuerit fedus meum:dàbo
eis in domo mea ?t in mu⸗
ris meis lõcum:᷑t nomen
melius a ſilijs et ſiliabus.

cultui itelligit omne
illud qð ptinet ad di/-
uinũ cultũ in noua le
ge. i ¶ LCuſtodiens
man ſuas.a mal oꝑi
bus i qb' maxime eſt
trãſgreſſio ſabbati 2z
cultus diuini: magis
ꝙꝓĩ opib coꝛpoꝛalibꝰ
vtilitati hoinu deßui
entib'. k (Et nõ di
cat ⁊c. Hic ↄnñter re.
mouet᷑ erroꝛ oꝛiẽs cir
ca pᷣdictã diſpoſitõeʒ
⁊ diuidit᷑ ĩ tres ptes:
ſcðʒ tres erroꝛes.ſecũ
da ꝑs icipit ſequenti
capitulo: tertia.lviij.
Pꝛia ĩ duas:qꝛ pᷣmo
ponit᷑ erroꝛis remotõ
2 doctoꝝ punito:ibi
Oẽs beſtie. Pꝛia ad
huc in duas:qa pᷣmo
erroꝛ tollit. ? ↄꝛia ve
ritas aſſerit: ibi Qꝛ
hec dicit. Ite ãt erroꝛ
pᷣmus ꝓcedit ex defe
ctu nãli.ſ.generis ⁊
lis. Ex hoc eni ꝙ geti

les ↄuerſi ad iudaiſmũ nõ admittebãt ad cetũ iudeoꝝ eq̃lit

qꝛ recipiebãt ad legis obſuãtiã:nõ tñ admittebãt ſtatiʒ ad
ea ꝗ erat honoꝛis:ſʒ aliqᷣ i tertia generatõe aliq i decima:

—⏑

di: no dicat filiꝰ aduen

in retributõe iuſtoꝝ. n ¶A io
defect ꝓlis ĩ lege erat vitupabil:

u

*
*

aliq nũqᷓ;: vt dictum fuit pleni deut. xxiij.⁊ ex hoc crede-
bãt ꝙ Enio beatitudis eet tati diſtãtia:⁊ h remouet᷑: cuz
k. UEt Lgentil natõe. I ¶ Qui
Searoe diuidet me dñs.

o.ſ.iudaico. Silr qᷣa

alidq ſimplices ꝓle carẽtes

ꝓuis eſſent de pplo iſrael:eſtimabãt ſe deficere a pꝛemio iu

ſtoꝛum:eo ꝙ no młtiplicauerãt pplm:
0

⁊ h'remouet᷑ cũ dẽʒ:

Et nõ dicat eunuchus.i.iĩpotẽs ad generandũ. pEc

ce ego lignu ariduũ.⁊ noõ faciẽs ꝓlis fructũ: ſbintelligit᷑ di /

minutio mercedis vel ablatio. q ¶

Oꝛ hec ⁊c̃. Hic oñter

Zꝛia veritas aſſerit: vʒ qð eunuchus ? getil veniens ad fidẽ
tatũ bonũ oſequet᷑ gre i pᷣſeti ⁊ gloꝛie ĩ futuro:cetis tñ pibꝰ

20 —

itũ recipiet iude natoe ⁊ dotat: mlłta ꝓle:⁊ h pʒ ipletu in

noua lege:actuũ.x.vbi ſpũſſanct ĩ ſigno viſ bili delcẽdit ſu

„

per coꝛneliũ ⁊ alios gẽtiles cũ eo exiſtẽtes · ſic ceciderat ſuꝑ

aplos ⁊ alios fideles de ludeis exiſtẽtes: ppt qð dicit pauluj
apoſtolus: Ro. x. No eſt diſtictio iudei greci:nã idẽ dñs
omniu: diues ĩ oẽs q inuocãt illũ.⁊ hocẽ qð dẽ:

volui.ſ.iuſte viuere cũ ꝓxio. s ¶ Et tenuerit ſedus meu

„ „ — 4 E 7 — * 4 2
hec dicit dñs ⁊c .i.debite deũ coluerit. r BRa ᷓ

ideſt legẽ euangelicã ꝑ quã deo federamur. t

domo mea.i.eccleſia militãte:vt dictũ

¶ Dabo eis
eſt ſupꝛa.?ꝰ caplo.

v ¶ Et in muris meis.i ecclia mphaten pꝓ muros ſĩtelligi

tur:eo ꝙ violẽtia ibi nõ põt ĩferri:

ocuʒ.recipiendo

graʒ ĩ Pſenti: ? gliaʒ i ſuturo. x¶ Et nomẽ mel c iſtud
ꝓbe refert ad illo qſe caſtrauerũt pp regnü celoꝝ: ꝑ caſtita

tis obſeruantiam: que melioꝛ eſt 2
fecunditas pꝛolis: m ꝙ dicit ſaluatoꝛ

magis meritoꝛia qy
noſter matthei.xix.

E

3

Sũt eni eunuchi aͤ ſe caſtrauerũt ppter regnũ celoꝝ: qui
poõt capere capiat.i.tamũ bonu ꝓpter ſui altitudinẽ nõ pᷣci

pitur:ied oſulit. a ¶ Nomen empiternũ dabo eis. qõ nõ
põt intelligi de vita pꝛeſenti:vbi no continuat nomen taliũ
p ſuccefſionẽ generatõeʒ:ſed intelligit᷑ de vita beata. Con/
ſequẽter oñdit᷑ ꝓpoſi
tũ in gẽtilibus: cu dꝛ: . ,
b ¶ Et filios aduene Noõmen ſempiternũ dabo
⁊c. ⁊ patz ſententia ex eis:qð nõ peribit.Et filiõs
c¶Acdducã eos Jl! Adduene 42 erent dno vt
ideſt in gloꝛiã celeſe,; colant eũ: ⁊ diligant nome
L vbiniil adencriur eiuſ vt ſint ei ĩ ßuos: omne
niſi ſanctũ: Apoca.v ſodienter
timo:Nõ intrabit in cN dicnczſabbuung s
ila alidd coindnatũ Polluat üllud: tenente ſed
2 pmittit hic ſtatus meu.adducã eos in mõteʒ
ercleſie trũphantis: ſanctuz meũ: è letiſicabo
vog et en in nanm ecos iĩdomo oꝛaronis meel
onleſic militantis:cu Mlocauſta eoꝛuʒ 7 victie
dicitur: d Et leti eoOꝶ* placebůt mihi! ſuper
ficabo eos ⁊cl.oĩoes altari meo:qa domus mea

eoꝝ acceptando: iõ
ſubditur: e ¶ Holo
cauſta eoꝝ ⁊c dicũ

dom oꝛationis vocabitur
cunctis pplis: ait oſñis de
qůi ↄgregat diſpſos iſrael.

tur hic holocauſta ⁊ gese
victime qcũq; bona Agdhüuc cõgregabo ad euzʒ
33 oꝛlan dei en. cõgregatoſe. Omnẽs be/
ſpãliter ð euchariſtia ſic age Remicudben Rm.
à eſt ſacrificiũ fidelii duz: vniuerſe beſtie e. tus.
1 dicit holocauſta z Speculatoꝛes ei ccci oes:
victime in plurali:q: nelcierunt vniuſi:caneſ mu
cõtinet in ſe virtuteʒ
omniũ ſacrificioꝛum

veteris legis mõ ſupeminẽti. f Cuũctis pplis.ſine aliqua
acceptatoe: ꝓpt qð dixit petrus actuũ.x. In veritate ↄperi
B nõ ẽpſonaꝝ acceptoꝛ de'ac. g ¶ Quiogregat viſ ſos
iſirael.i.oẽs electos ĩ vnitate charitatis ⁊ fidei. h¶Adhuc
ↄgregabo ⁊c̃.qꝛ poſt ↄgregatõeʒ ifideliũ in vita pñti mõ pᷣ/
dicto fiet iteꝝ ↄgregatio ipſoꝝ ĩ celo:⁊ illa ↄgregatio ãplu
nõ diſpget. i ¶ Oes beſtie. qꝛ erroꝛ pᷣmiſſu) pꝛocedebat ex
ignoꝛatia credetiũ: hic ↄñter ponit᷑ punitio doctoꝝ qᷣ debe
bãt eos de ↄꝛia vitate docere:⁊ ita fuit ĩ deſtructõe hierłʒpꝑ
Titũ qͥᷣ ſacerdotibꝰ noluit ꝑcere dicens:Juſtũ eſſe ſacerdo/
tes cũ templo perire:a hoc ẽ qð dicit᷑: i ¶ Oẽs beſtie agri.
ideſt mlłtitudo exerci᷑ romani: k
ideſt ad deſtruendũ ſacerdotes ⁊ tẽplũ:⁊a cã ſpᷣdit: l

uidere:⁊ pplo nũciare. m (Ceci oẽs.ĩ cognitõe ſaluatoꝛij

quẽ te ꝓ crt,Basderbi oẽ Matithᷣ.xv. Ceci ſũt:

duces cecoꝝꝛ. n ¶ Canes muti ⁊c̃. qꝛ larabatPiintes

eo ꝙ erant ſilib⁊ maioꝛib peccat᷑ᷣ irretiti. o ¶ Uidentes

yana. q; tũc magis ſtudebat i curioſ vtpote curſu ſideꝝ ⁊
ſilib'q; i lege ⁊ ꝓphis:ꝑpꝑ qð ſaluatoꝛ dixit eis matthei.xvj

faciẽ celi diiudicare noſtis:ſigna aũt tpoꝛuʒ nõ poteſtis.⁊

vocat ibi tpoꝝ ſigna: que de aduẽtu xpᷣi ꝑ ꝓphᷣas erat dca.
p¶ Doꝛmiẽtes.i hnotat eos de carnalitate:⁊ etiꝭ de gulo

ſitate: cum ſubdit᷑: Canes ipudentiſſimi c. ¶ Ibi paſto
res ⁊c᷑.i.ſacerdotes ⁊ doctoꝛes:qͥ paſcere debẽt pplm vbo ⁊
exẽplo. r ¶ Ignoꝛauerũt itelligentiã. verã ſcripturaꝝ:pꝑ
qð ſaluatoꝛ ſpꝛoperat eis marci.vij. Q irritabat mandata
dei ꝓpi traditões ſuas:⁊ de falſo inte in ſcriptura ar
guit eos in pluribus locis euãgelij. 8
viã ſuã.⁊ q ſit illa ſpdit᷑:cũ d:

nul⸗ qſq; ad auariciã

aũut accedite huc ſilij augu

enite ad deuoꝛadun
tru ISpe
culatoꝛes eb.i.ſacerdotes ⁊ doctoꝛes ad qͥs ſpectat ꝑicula p

Es declinauerũt

ſuã. ſacerdotes eni ſcribe mlłtũ ad auaricià declinaue/
rũt: ⁊ ſd ſpecie religionis oblationib ⁊ ↄſilibꝰ populũ
mhltipliciter ſpoliabãt: ꝓpi qð ſtatuerãt ĩ teplo hoies q
vẽdebãt oues ⁊ boues ⁊ nümularios:vt dictũ fuit ple

np ioh.ij. ⁊ matth.xxj.vñ ⁊ ¶ libꝛo hebꝛaico qui dicit᷑

ionia:⁊ ẽ auctẽti⸗
, „ 12 — cus apud iudeos
ti nõ valẽtes latrare: viden dicit in ſcda oo
tes vana: dꝛmiẽtes ⁊ amã imtentier voeattur.
tes ſomnia: ⁊ canes ipudẽ ſca dom'tepluʒ
tiſſimi neſcierũt ſaturitateʒ. i reditu captiuita
Ipſi paſtoꝛes ignoꝛauerũt tis bab loice edi⸗
intelligetiaz. Omnẽès i viã ſicatu: vbicheſt⸗
ſuaz declinauerũt: vnuͤſqſ Neuit plarieſ vocu
9)9 Pα☚.τι ſegik purieacn
qʒ ad auariciã ſuaʒ a ſůmo iſſe. v¶ UVenite
vſq; ad nouiſſimũ. Nenite ſumam vnü.iſto
ſumam vinuʒ: vipleamur mren vbus agte le⸗
ebꝛietate: ẽt ſicut hodie ſic nalithtes initaͤtiu
cras:⁊ multo ampl. x (?Et erit ſicut
Aſtůͦs perit ¶. LVII. hodie ſic 1 cras
t nõ eſt g recogiteti e arſet nnnd
coꝛde ſuo: èt viri mie colli tahengl pecuni⸗
õ trahendi pecunia
gutur: qꝛ non Eg itelligat. a populo ad coti
2 fien malici coͤllectuſ Busd iſta 1 am⸗
eſt iuſtuſ. Meniat pax: rége Pliandum.
ſcet iĩ cubili ſuo: qui bula⸗Q.αX.

AUſtus pit.
PHic amo⸗
et᷑ erroꝛ ſe

uit in directione ſua. Hõs

ratricis: ſemen adulteri ũdus: qᷓ ꝓpu
bat ex defectu pe
. nali.ex hoc enim
ꝙ aliqui cõſiderabant iuſtos ð cõi curſu tpaliter affligi
pꝛe ceteris: ⁊ maxie chꝛiſtũ ⁊ apoſtolos ⁊ fideles alios iĩ
pꝛimitiua eccleſia:cogitabant ꝙ hoc eſſet pꝛo peccatis
eoꝝ:⁊ refugiebant vitã ⁊ doctrinã ipi. oꝝ:ad oppoſita
vicia ſe cõuertentes in veteri ⁊ nouo teſtamẽto:⁊ ſcom
hoc pᷣſens caplm diuidit᷑ in duas ptes:quia pmo erroꝛ
exdudit᷑:? malicia eoꝝ arguit:ibi Uos aũt. Circa pmu
dicitur: a ¶Duſtus perit.i. chꝛiſtuj qͥ moꝛte ↄluſibili
ex hoc⸗ mũdo trãſijt. b ¶Et non eſt q recogitet. ꝙ hoc
non e

ter ſuũ delictũ: ſed ppter noſtrũ expianduʒ.
c¶ EZt viri miſericoꝛdie.i.apoſtoli alijq; fideles ex co/

paſſione animarum ſe laboꝛibus toꝛmentis exponen

tes. d ¶ Lolligũtur. de vita pᷣſenti:ſicut fructus ma-
turi ad reponẽduʒ in hoꝛꝛeo celeſti. e ¶ Mõ eſt q itelli
gat. q hoc ſit bonum ipſoꝝ:ſed magis ad malũ vt eſti
mãt qð excluditur:cuʒ ſubditur: f (2 facie eniʒ ma
licie hominũ pñtis vite. g¶¶ Collectus eſt iuſtus.ĩ hoꝛ
reo celeſti. h¶ Ueniat pax. celeſtis ſup eum. i

quieſcat in cubili ſuo.i.in gradu gloꝛie ſibi pparato
k ¶ Qui ambulauit. in pꝛeſẽti vita. ¶ In directioe

ſua. non öclinãs a recta via. m Uos aut. Dic ↄñter
arguit᷑ errantiũ malicia:ꝰ cõmendatur redeũtium pe/
nitentia: ibi Qui aũt.ʒ amboꝝ differentia: ibi Nõ. n.
⁊c̃. Pꝛima in duas:quia pꝛimo giggiur malicia ppli
iudaici captiuitatẽ bab ylonicã pᷣcedẽs:x ſpſequẽs: ibi
In multitudine. Malicia aũt pᷣcedẽs potiſſime ſuit ido
latria:ppꝑ quã ſecuta ẽ captiuitas illa:vt pʒ ex qrto regu
7 ał ⁊ hocẽ qð dĩ: m ¶ Vos aũt accedite huc filij
auguratricis.i.gẽtis iudaiceq fuit młtũ iteta augurſe
tꝑe manaſſe: ⁊ alioꝝ regũ maloꝝ. n¶¶ Semẽ adultẽ

cũdus:q ꝓuenie

Popgitn
(Supat

utum ſp

laohizil
.
ch 0s.

ſmando“

ſdo. g
üſtislingu

famnando i

nmolnol⸗
uangelo⸗⸗
ſoͤfecifisl
nninetiinl
n
W
niyi

uni⸗
iual
lrritbus

₰

lnld
itiehyrſi

ſrietilei

bitiroonti
Mnmli⸗
Nurngeker
e Cb
loräisdeſen

iotiols.
uunlben

de

–—

tuftuuhin

4

nnnhell
6

4

nie

rtüneinn⸗
Ntiich i
Edaiſinde
dinginte
umlice
Nkoetn
wweiüu
wonri
unapnin
Whe
WA
ſn
um ni
„ anſunn

. mr.

Altunri
(S
„odeſin
Kacn

. aph
mitiſkr

barerockun
nalier wrnin,
ſu palirrafſi⸗
oaficcte los 1
Ga pound
gopid oppo
chemadeſn
Eaſnan,
Ceiiltof
l
actina n
r Pae
watnntal

NS

Albꝛas iſaac ia
cob recoꝛdant᷑ ad

mala idolatrarũ
ſipꝛoperãt malis.

toꝛrẽtes deſcendere.

¶Eſaie lvij R

7 ſoꝛnicarie ſie eſt in hebꝛeo ⁊ in libꝛis coꝛrectis: vocat᷑
auteʒ hic adulter ſpſaz idolũ:⁊ foꝛnicaria ipſa iudea:q̃
pꝑ idolatriã cũ idolo foꝛnicata fuit:⁊ ſic poſteri eoꝝ di/-

cunt᷑ filij foꝛnicarie ⁊ adulteri:⁊ nõ ſolũ illi qui fuerunt
ante captiuitatẽ babylonis:ſʒ etiã illi qͥ fuerut poſt:etiẽ
tpe chꝛiſti: qꝛ ſiẽ

merita patrů: vt

Sũp quẽ dilataſil os:èt eie
ciſt linguã: Nungd ñ vos
filij ſceleſti:ſèmeʒ mendax:

laudẽ bonoꝛꝛ:ita

¶ Sup quẽ lu· Qui ↄſolamini ĩ dijs ſubt
n al oẽ lignũ frondoſũ:limolã
alianh. illuden⸗ les puulos ĩ toꝛrẽtibꝰ: ſubt
upꝑ quẽ di / eminẽtes petras. In parti
kaih o pz dif btoꝛrẽt ꝑs tua: hec ẽ ſoꝛs

famando ? vitu tua.Et ipſis effudiſti liba/

pãdo. q( Et eie
ada al ie
femando q;̃ patẽt

mẽ:̊btuliſti ſacrificiũ. Nũ

in multis locisn Suůͦp motẽ excelſu ⁊ ſubli/
euangelio adih.· mẽ poſuiſti cubile tu: c il
minẽ m: ſnetin. luc aſcendiſti vt imolares
2 hlua⸗ hoſtias. Et poſt oſtiũ ? re-
ſuꝑ deuʒ ⁊ ſalus Hoſtias.Et poſt oſtiũ ⁊ re
to — topoſtẽ poſuiſti memoꝛia
ruũdd nõ vo :qaàâ iur me diſcoonu
ſag ſerleſtie ſele le tuũ:qà iũ me diſcoopu

rib ple. 66 Se⸗ iſti ⁊ ſuſcepiſti adulteꝝ. SDi

5 lataſti cubile tuũ:èt pepigi
men mẽédax q·d. lal Due DeDis!
ſic. t Dals. ſti cum eis fedus. Dilexiſti
ſolami ĩ oijs ⁊cl.
ibi.n. colebãt ido “”
la: ⁊ in locis vmbꝛoſis: iuxta hoc luxuriam exerce
bãt ĩ venerationẽ aliquoꝝ idoloꝝ.ſ.veneris ⁊ pꝛiapi.
v¶ Immolãates puulos ĩ toꝛrẽtibꝰ.ita ꝙ ſãguinẽ in pte

decurrexre laricbant intra aquã ad hñdũ ibi diuinatio
nẽé. x¶ Subter eminẽtes petras. de rupibus.n. ſolent
V¶ In ptibtoꝛrẽtis ꝑps tua. hoc

dicit:qꝛ mnolagtere eligebãt talia loca. 3 ¶ Et

ipſis. i. idolis. a ¶ Effudiſti libamẽ. de parte ſanguĩs
pueroꝝ:libamẽ.n. ẽ oblatio de liquidis. b li⸗

ſti ſacriſiciũ.de carnib'eoꝝ. c ¶ Tũqd ſup his nõ in/

foꝛnicarie. Suꝑ quẽ luſiſn⸗

quid ſup his ñ idignaboꝛ:⸗

oblita es. Ego annũciabo

timo:iõ ſubdit᷑: m ¶ Et humiliata es vſqʒ ad inferos.In
hebꝛeo habetur Uſqʒ; ſool: quod aliquaãdo accipitur pꝛo
ſoſſa aliquando pꝛo inferno:⁊ vtroq; modo accipit hic:qꝛ
in captiuitate babylonica multi fuerunt moꝛtui in peccatij
ſuis:quoꝝ cadauera in foſſis fuerunt pꝛoiecta:⁊ aie ad in⸗

deſcenderũt.
2 n¶In multitudine
ſtratũ eoꝝ mãu apta:et oꝛ-: cc᷑. Hic conſequenter
naſti te regio vngueènto: ? popunt necati iudeo
magſibienritue aknaikintne
Miſiſti legatoſ tuos ꝓcul muz fuit auaritia: vt

& humiliata es vſq; ad ife/

ros. In mültitudie vie tuie ceſſerunt alia: q; Im

Vitaʒ man tue lueniſti: P/ rũ ẽ cupiditas: a hoc
tereà ñ rogaſti. Pꝛo q ſo/ ẽqð dicit: n In ml
licita timuiſti: qa mẽtita es tuucieat a⸗ aro⸗
⁊ mei nõ es r̃coꝛdata:nqʒ es bpii ve ſececotes
e e. 2 huiuſmodi pꝑ diuer
cogitaſti ĩ coꝛð tuo qꝛ ego ſas vias querebãt ex-

tacẽs ⁊ q̃ſi nõ vidẽs:⁊ mei toꝛquere pecunias a

iuſticiã tuã:ci opa tua non
ꝓdeft tibi. Cuũʒ clamauen
libẽrent te ↄgregati tui. Et
oẽs eos auferet vẽt: tollet in vita ven
. i E 4 H in *
au aeAuͤl dut iaucſa ſi⸗ q ¶ Pꝛopterea non
men bedugbit tra: 7 poſt rogaſti. me depꝛecan-
debit mõtẽ ſãctũ meuʒ: Jt do deuote: qꝛ homi⸗
D nes pleni diuitij obli
⸗ uiiſcunt᷑ dei:Deutero.
xxxij. Incraſſatus ẽ dilectus ⁊ recalcitrauit.incraſſatus:im
pinguatus: dilatatus.ſ.diuitijs:⁊ ſequit᷑: Dereliquit deũ fa⸗
ctoꝛẽ ſuũ ⁊c. r 20 àà ſolicita timuiſti. Hic incipit ver⸗
ſus in hebꝛeo: ⁊ legat᷑ interrogatiue vt ſit ſenſus r ¶ Pꝛo
quo ſolicita timuiſtiꝗ.d.non pꝛo me:nec pꝛo cultu nomis
mei:iõ ſequit᷑: s ¶ Quia mẽtita es ſcribit᷑.n. Exo.xxiiij.

xiſti quieſcã.qꝛ auari
cia ſeper iuueneſcit.
p ¶ Uitã manus tue
iueniſti.i.oĩa neceſſa-
ria ad vitã venerunt

Uenit ergo Moyſes ⁊ narrauit plebi vniuerſa verba oñi

atq; iudicia.Reſponditq; totus ppls vna voce: oia verba

oñti q̃ locutus ẽ faciemus: ⁊ ſic pꝛomiſit pꝛo ſe ⁊ po⸗/
ſteritate legeʒ domini ſeruare:quod nõ fecit. t

Necqʒ co
ſc

dignaboꝛ. q.d.ſic: tũ pꝛopter effuſionẽ ſanguis innocen gitaſti in coꝛde ⁊c.i.diſſimulans punire peccata ad tẽ

tis:tũ qꝛ hoc fiebat ad ipẽdẽdũ obſequʒ idoł. d¶ Su pus:tamẽ poſtea punio grauius:iõ ſubdit᷑: v

per montẽ excelſũ ⁊c᷑. ad foꝛnicãdũ per idolatriam.
e ¶ Et poſt hoſtiũ c vt ſic ingrediendo ⁊ egrediendo

domũ videres idolũ vt ſic ñ elaberet᷑ de tua memoꝛia.

iuxta me diſcooꝑuiſti ⁊c᷑. loqt ð iudea ſiẽ ð adul
tera effrenata:q in eodẽ lecto recipit adulterũ cũ mari/⸗
poſuit idolũ in tẽplũ dñi.ij. Darał.xxxiij. g ¶ Et pepi
giſti cũ eis fedus.ſ.idolatrie. h iſti ſtratuz eo⸗
rũ manu apta.ſ.ad faciendũ expenſas magnas in ido/
la. i enan te regi.ſic ẽ in hebꝛeo ⁊ in libꝛis coꝛ/

to:⁊ hoc fuit ipletũ potiſſime tẽpoꝛe regis man lleraui

rectis. k ¶ Unguẽto.quo meretrices pingũt facies ſu

as:vt magis placeant adulteris:⁊ hoc fuit ipletũ maxi

me tꝑe Joꝛã filij achax regis iſrael ꝑ Jexabel matrẽ eꝰ:
q ad introitũ hieu in iſrael depinxit oculos ſuos ſtibio
c. vt placeret ei:ſicut habet᷑.iiij. Regꝗ.ix. l ¶ Miliſti

legatos tuos pꝛocul.ſ. ad Theglathphalaſar regẽ aſſy

rioꝝ tpe Achagvt patet.iiij. Regũ.xvj. ⁊ ad regẽ egp/
pti tpe ſedechie: figedo de hoibꝰ:⁊ de dño diffidẽdo:

tꝑe qð ſecuta ẽ captiuitas babylõica:vt hi/iiij. Reg .vl

o an-
nũciabo.i.manifeſtabo. x ¶ Juſticiã tuã.i.iniuſticiã tuã:
qꝛ ironice loquit᷑:ſicut fatuo ironice dicit:tu es multũ ſapi
ens. Y¶ Et opera tua.i.diuitie tibi congregate. ʒ ¶ l⸗
pꝛoderunt tibi:iõ ſubdit: a ¶ ¶ũ clamaueris in anguſtia.
obſidionis per romanos. b ¶ Liberent te ↄgregati tui.ſ.
nũmi aurei ⁊ argentei:quos indebite ↄgregaſti.q.d.nõ po
terũt:iõ ſubdit᷑ ¶ Et oẽ eos auferet ventus.i.romanoꝛuʒ
iper. Ou aut. Hic ↄñi deſcribit᷑ reuertẽtiũ penitẽtia:
qꝛ ad pꝛedicationẽ chꝛiſti ⁊ aploꝝ plures de iudeis credide
rũt:⁊ penã ꝑ romanos inflictã euaſerũt:qꝛ añ aduentũ ro/⸗
manoꝝ in iudeã admoniti fuerunt fideles p angelũ:vt trã
ſirent in regnum agrippe: qui erat confederatus romanis:
vt habetur in eccleſiaſtica hiſtoꝛia:ideo ſubdit᷑: d ¶¶/ Qui
aũt fiduciã habet mei.i.in me ⁊ non in pecunijs ſuis:cuiui
modi tũc erãt fideles nihil pꝛopꝛiũ poſſidẽtes: vt hẽ Act᷑.
iiij. e¶ Hereditabit tetrã ⁊cl..hierim ĩ aua ẽ mõs ſyon:
helyus.n. hadrian iperatoꝛ hieruſalẽ deſtructã p Tytum
reedificauit: ꝓhibẽs iudeos hitare ĩ ea:⁊ ↄcedẽs eꝰ habita/
tionẽ chꝛiſtiais:iõ ſubdit: ſ ¶ Et dicã . i dici ſaclaß heiro

dictũ ẽ. S.⁊ ex hoc ꝓ

populo. Tec di

4

hadrianũ. b Uiã facite ⁊c.ſ. ꝙ populus me chꝛiſtian
abſq; vllo ipedimento poſſit ibi Kr. Hoteſt ẽt aliter ex.
ponl: vt per hoc qð dicit hic: e¶¶ Pereditabit terrã. intelli
gat terra viuentiu: quã vere penitẽtes poſſi idebũt. vñ qo ſb
dit poſtea: i ¶ Declinate de ſemita ⁊c.in hebꝛeo hẽ: Expe
dite viã:qð ſic gloſat

Ra. ſa. Amouete de
vijs veſiris fignentũ dicã: Nisz facite pᷣbete iter
malu P as intelligini doclinate de ſemita: auler-
peccatũ:⁊ ſic pʒ ᷣ ſm te offedicula de via poh nli
ipſũ paſſus iſte nõ in mei.Quia hec dicit dñſex
telligik ad literã d er celſus ⁊ ſublimis habitanſ
vealitiona vit babnls eternitatẽ:⁊ ſanctũ nomen
aen euitanavta eius in excelſo et in ſancto
liqui expoſitoꝛes no habitans: ⁊ cũ ↄtrito ⁊ hu/
ſtri volunt dicere: ſenk mili ſpiritu: vt viuiſicet ſpi⸗
de erpedilse viel, rii humiliũ ⁊ viuiſicet coꝛ
atevlno co⸗ Ccotritop. HOn. n. in ſepiter
dat quod ſubditur: nu litigabo neq; vſq; ad ſi
Quia hec dicit exce neʒ iraſcar: qa ſpũs a facie
ſus c. Sequitur: mea egrediet:⁊ flat ego fa⸗
nlin e nz ciä. Wzpter inigtate aua⸗
mi. Pic ↄñt ponit ob itie eius iratus ſuʒ: ⁊ pcuſ
ſtinatoꝝ a penitentiũ ſi euʒ. Abſcondi a te facieʒ

differentia in punitõ

meã:⁊ indignatus ſum.Et
ne ⁊ remedio. Circa

abijt vag in viaà coꝛdis ſui.

galelegec neufnt Aiãs ei vidi è᷑ ſanaui euʒ:
cõminatio ⁊ ira puni ktreduxi eũ:ẽt reddidi ↄſo
entis: pꝛout quilibet lationes ipſi et lugentibus

erit: ⁊ h mõ loqt᷑
oſis. d. I ¶ Non. n. 1

ſẽpiternũ egae nel ninf⸗ m ¶ Meq vſ⸗

q; in finẽ.i.ſẽp. n ¶ Iraſcar.cuius rõ ſubdit o ¶ Quia
ſpũs a facie mea egrediet᷑ ⁊c. loquit de ſeipſo ad modũ ho
minis punientis:de cuius narib egredit᷑ fumus ⁊ flatus.q.
d. punitõe facta ceſſabit ira mea. p ¶ Pꝛopter iniquitatẽ
auaricie eius.⁊ ſupple alioꝝ maloꝝ ad hac auaricia ſequẽ
tiũ. q¶ Iratcſũ.⁊ pcuſſi eũ.p exercitũ romano Auari
cia. n. phariſeoꝝ: ⁊ ſacerdotũ fuit occaſio eis deridẽdi chꝛi-
ſtũ:ſᷣm ꝙ dẽ Luce.xvj. Audiebant aũt hec oĩa phariſei: qͥ
erant auari:⁊ deridebant euʒ:⁊ ex ↄñti odiũ ipſũ cõcepe/
rũt:ex quo vlterius eius moꝛtẽ pcurauerũt: pꝑ qð poſtea
ꝑ romanos puniti fuerunt. rAol condi. ſ.me:gratiã me
az ab eis iuſte ſ⸗ ubtrahendo. s¶Et abijt vagus. ꝑ diuerſa

vicig. t(¶In via coꝛdis ſui. pnitatẽ fomitis ſequendo.
v¶ Uias eius vidi.qꝛ oia nuda ⁊ apta ſunt oculis dei.

x ¶ Et ſanaui eũ.i.dedi pꝛo oib'ſanationis ſufficiẽs reme/

diu. y ¶ Et reduxi eũ. ꝑ penitẽtiã: qð intelligit᷑ nõ de oibꝰ:
ſz de vere benlebtiolt, ¶ Et reddidi oſolationes ipſi.i.
donũ ſ. ſſãcti in ſigno viſibili aplis alijſq; credẽtibꝰ: Act᷑.
ij. a (Et lugẽtib'ep. q; eadẽ die ad pᷣdicationẽ Petri mul
ti coꝛde ↄpũcti receperũt fidẽ chꝛiſti: ſʒ ꝙ dẽ Act.ij. Et ap

oſite ſũt in die illa aĩe circit᷑ tria milia.⁊ ꝑꝑ hoc ſubdit::

Ereaui fructũ labioꝝ.i.pᷣdicationis chꝛiſti ⁊ aploꝝ.
acẽ. ſ. gratie in pᷣſenti: ⁊ gloꝛie in futuro:qbyſt⸗ ubdit:
acẽ ei ꝗͥ longe ẽ.i.pplo gentili
gẽ ⁊ pꝛophetas nõ habuerat. e ¶ Et ꝗ pꝛope ẽ.i.pplo iu-
daico legẽ 1 pꝛophetas hñti. hãc aũt ſcripturã iducit aplus
Ephe.ũi.in chꝛiſto iĩpletã.d.Et veniens euangeli⸗auit paceʒ
vobis ꝗᷣ lõge fuiſtis.Ex qͥ pʒ ꝙ paſſus iſte no ttckligit ad lit

terã de nuncijs Crꝛi ꝑ regnu ſuũ miſſis ad denũciandũ li/

ꝛiſtũ couerſo:q le/

poſitoꝛes noſtri volũt dicexe. ſ¶ Impij aut. i. iudei in
ſua malicia obſtinati.
Eaasbant ad moꝛtẽ

cẽtiã datã iudeis redeundi = alic ex⸗

¶ Quaſi mare feruẽs ⁊c.qꝛ p
etes in chꝛiſto: vt pʒ in actibuj

oꝝ. in plurib'locis. h¶ Et redũ.ſtuc. e'id ↄcul.
8 manris venie
eius. Craui fructũ labioꝝ tes ad littoꝛa ge⸗
pacẽ: pacẽ ei ꝗ longe ẽ: ètg ae Bat bilutus:
ppe dixit oñſ:⁊ ſanaui eũ. Nunbpoculcal lie
Impij autẽ quaſi mare fer pryecutiões a iude
uẽs qð geſcere nõ poteſt: isillate chꝛiſtiaij
et redundat ffuct'er in co⸗ miruen ut:qo co⸗
culcationẽ ⁊ lutũ. Mon eſt eu aren ach vi
pax ĩpijs dicit dñs deus. i(¶Mõ ?ẽ pax dicit
Läma ne C. LVIIIJ. doñs de ipijſ. qꝛ iu
4 eaſt quaſi tuba ex/ deiq remaſerunt
