te vꝛam in deo ⁊c. ſi referatur ad liberationẽ de babylone ẽ ſtea hominibus inhabitabilis facta pꝛopter animalia bilmnenn
hypbole:ſi aũt ad liberatõnẽ p chꝛiſti gratiã ẽ locutõ clara venenoſa ⁊ mõſtruoſa:ſicut pᷣdixit eſa.xiij.ꝛ ponit᷑ ca lirmucn
m ¶ Perſe.ẽ eni te inimi. ti.i.chaldeoꝝ ppls ſ̃m pꝛimũ ĩ prtuitatis liberatio:cũ dẽ: i Kirrate hierlimn ad ertan
ertn ieAulgt vel qlibet tyrãnꝰ pſequẽs eccliaʒ q'tũ oꝛiẽtem ⁊c.inde.n.venit cyrus ad deſtruẽdũ babyloni Mlnarn
adz: n ¶Segc cito videbis ꝑditionẽ ipſius.qꝛ cxrus de am:⁊ ad dandũ populo iudaico redeundi licẽtiã: ideo iür dic
ſtruxit ppolm chaldeoꝛ::⁊ chꝛiſtus diaboli potẽtiã cofregit ſubditur:Ecce enim veniunt filij tui ⁊c᷑.ſequitur: (K mmn
ſeir an eli. mei. am. vi. aſpas.i. grauiter ſt af ½ Ab oriente vſq; in occidentem.i.ab omni loco vbi fue nin
cti ab aduerſarijs: P¶ Ducti ſut. n. in captiuitate ⁊ moꝛ rant diſperſi:qꝛ cryuj qui fuit monarcha publicauit di ſdun
re: q¶ Ut grex oireptus. . rapt ꝑp̃dã. r ¶ lnimedo- ctam licentiam ꝑ totũ imperium ſuũ:vt h pᷣmo eſdre Alvunli
res eſtote filij. ſuſtinẽdo patienter: S ¶Et pꝛoclamate ad pꝛimo: I ¶ In verbo ſacti gaudenteſ i. in verbo dei: 4 mſtmii
oñʒ. q liberauit vos potenter: iõ ſubditur: t ¶ Erit. n. me· & ſanctuſſanctoꝛũ: ⁊ p eſaiaʒ hieremiã ⁊ alios ꝓphetas efcun
moria vꝛa. ĩ bonũ: v Ab eo q duxit vos.i.a deo qͥ prr p̃dixerat hunc reditũ:in honoꝛẽ dei:qꝛ redeuntes edifi en
miſit vos in captiuitatẽ duci. x¶ Sicut ⁊c.· vt erraretis a ficauerunt tẽplũ in hierin ad honoꝛẽ diuinũ. 1 . un e
deo.ꝑ multiplicẽ idolatriam:ſicut pʒ quarto regũ:⁊2 pal. Xue te hierim. Hic vltimo ſub noiĩe hieruſalem eurfhn
¶Decies ⁊c. requiretis eũ.poſt reditũ eniʒ captiuitat ba inducitur ppls ad gaudiũ ⁊ exultationẽ cũ dẽ: laiflil
bylonice nõ leguntur iudei fuiſſe idolatre: niſi aliqui pauci a ¶ Exue te hierim ſtola luct ⁊ vexatõis.mos –
p

biknerhen
ſalen. Liraa 1
nz poninr
no aclaſimn
Dunigiorcumdid
u: c(oc
uthllchalde
dCdedärn
aindeeeſie
len Puent
de e
eningallhtn
us ruina e
gochallin
(Seccnm
Curin ſuaoch⸗
on r;
NN
rdantels,
(re⸗
ſhernene
Poerno. ſchi⸗
1Rlpolcaden
camns.

Nuictamonm

funmzucte
erno bohſit

yploide. q̃ ẽ ve

ui teſtamẽti.
Dej.n.oñdet ſplẽ
doꝛẽ eternũ ĩ te.p

tis euangelice.

pax iuſticie.vñ de
chꝛiſti regno dẽ

¶Baruch. V.

eynim erat antiquitus ⁊ adhuc eſt in aliquibus terrij ad
er ſitatis tꝑe veſtes lugubres accipere:⁊
tate illas deponere: ⁊ ſi in hac pte dirigat᷑ ſermo ad ſy
nagogã ꝓ tpe redditus captiuitatis babyonice ẽ ſermo
hyperbolicus:ſi aũt ad eccliaʒ eſt magis planꝰ:pꝑꝑ qð in
tendo litterã ſed

redeũte ꝓſperi

iſto modo referẽ

do ptim ad tẽuj ſtola luct ⁊ vexatiõis tue:
gre: 7 ptiʒ ad tp̃ᷣs

idue te decoꝛe ⁊ honoꝛe q̃

ie ie ſubdiur: ¶z do tibi ⁊ ſempiterna glia

b¶ A deo tibi ẽ

ſepiterna gloꝛia. Circundabit te de dyploi
dn Einn de iuſticie:ẽet ĩponet mitraʒ
mia oluͦm ac — Abli tuo honoꝛis eterni.

CLircũdabit te de Dẽ n. oñdet ſpledoꝛẽ ſuũ
in te:ꝗ ſub celo ẽ. Nòmina
ſtis militari: 7 bit. n. tibi nom̃ tuũ a deo I
a duplo duplas ꝗ ſempiternũ: pax iuſticie

ſutenneſti, bonoꝛ pietai. Exurge hie
piex ſtola glie..a ruſalẽ ⁊ ſta ĩ excelſo: &t cir-
nune, rvonls cũſpice ad oꝛienteʒ: ⁊ vide
maac apin ar. collectos filios tuoſ ab oꝛi
as viden iylerů ente ſole vſaʒ ad occidentẽ /
in pontificib' no- i vVerbo ſãcti gaudẽtes dei /

adducet ãt illos dñs ad te
poꝛtatos ĩ honoꝛẽ ſicut fili
os r̃gni.Cõſtitũit.n de hů
miliare oẽm mõtẽ excelſuʒ

agnitionẽ verita⸗

in ſempiternum

eſa.ix. Multipli

„ „ Z ⁸

& rupes phẽnes: ẽtaualleſ

let iſrl diligẽt ĩ hoͤnoꝛẽ dei

memoꝛia. Exièrũt. n. abe
te pedibꝰducti ab inimicis

brauerunt autem ſilue ⁊c i angeli ſãcti ecchie miniſtri ſua
pᷣſidentia confoꝛtant ⁊ dirigunt pplm in via dei: vt ſic per

ueniat ad lumen gloꝛie cũ iocunditate:ideo ſubdit᷑: —

Addducet eniʒ ⁊c᷑.cũ miſericoꝛdia ⁊ iuſticia.que ſemꝑ ſe cõ
comitant in oibus operibus dei:cui eſt honoꝛ ⁊ glia in ſecu
la ſeculoꝝ Amen.

¶ Kapitulum. VI.

cata q̃ pec-
caſt. Hec ẽ
2 pars pꝛicipalis hu
ius libꝛi:in qua poni

rèplẽ ineqlitatẽ fre: uᷣt ãbu

„

Obũbrauẽrunt aũt ſilue:

oẽ lignũ ſuauitatiſ iſrt! man tur epiſtola hieremie

agd iudeos q captiui e-
rant in babylõe: cui
ſcriptoꝛ fuit baruch
pp qð adiungit᷑ ei li-

dato dei. Addũucet.n. de
iſr! cũ iocũditate i lumine
maieſtatis ſue cũ miſercoꝛ/

dia ⁊ iuſticia que ẽ ex ipſo. bꝛo: rt oiuidit i res p
N¶ Incipit epla quã miſit tasnu porte huli
hieremias ad iudeos q ca be idolatria: bi :tlũc
ptiui erãt ĩ babylone:cu aũt.ʒ' ſubditur ei mł

eple ſcriptoꝛ ſuit baruch ꝓ tiplex ignominia: ibi
ot qð adiũgit e libꝛo.(VI. en ligne Ccae
NRoõpter pctã qᷓ pec/ veccata 0

WmMopiel Pea eccata q̃ peccaſti añ
J caſtis an deũ:abduce entn.dan hierlin qᷓ
mini ĩ babyloniã captiui a erat electa ad diuinũ

nabuchodonoſoꝛ rege ba cultũ: a et in templo

bylonioꝑ. Ingreſſi taczi ninanha demniliue
babylonẽ eritis ibi annis riũt are edite: vt patʒ
plurimiſ ⁊ temporibus lõ iiij.regũ ⁊.ij palypo-
gis uſq; ad generationes (Abcicenit in
babyloniã captiui.ex
M quo videtur ꝙ hec e/
piſtola fuit ſcripta pꝰ

plicabitur eius imperium ⁊ pacis eius non erit finis. tranſmigrationẽ ioachĩ:⁊ eoꝝ qui cũ eo ducti fuerũt in ba

g ¶ Exurge ⁊c.in excelſo.i in culmie virtuti: h ¶ Et
circũſpice ad oꝛientem.i.ad chꝛiſtũ:de qͥ dẽ luce pᷣ:Uiſi
tauit nos oꝛiẽs ex alto: i ¶ In verbo ſancti.i.chꝛiſti qᷓ
eſt ſactuſſanctoꝝ danieł.ix. k ¶ Gaudẽtes dei memo
ria.apli.n.⁊ alij credentes in eccłia pmitiua etiaʒ in toꝛ

bylonẽ.iiij. regũ.xxiiij.⁊ ante captiuitatẽ generalẽ ſub rege
ſedechia facta: ⁊ ſic hieremias in hac epiſtola loquit᷑ huic
captiuitati ꝑp modũ futuri:ſicut ĩ epiſtola miſſa trãſmigra
tij cũ ioachi que hẽ hieremie.xxix.loquit᷑ per modũ pꝛeteri
ti:verũtñ hec epiſtola 2* non fuit in babylonẽ miſſa donec

mẽtis poſiti gaudebant ex memoꝛia chꝛiſti:actuũ qnto poſt moꝛtẽ hieremie baruch illã poꝛtauit ibidẽ:⁊ eam legit

Exierũt. n.abs te.i.a te: m ¶ Pedibducti.nã frequẽ/

Ibant ap.ga. a Sgca hgle n. ie. cõ. pa.

ter ducebantur ad moꝛtem nudis pedibus vt cõdemna
ti: n¶ Adducet ⁊c. portatos in honoꝛẽ.nã anie eoꝛuʒ
poꝛtabant᷑ honoꝛifice ab angelis ad gliam. Dic aũt Ad
te.eo ꝙ eſt vna ecclia militans ⁊ triuphãs ſᷣm dupliceʒ

ſtatũ.ſ.⁊ vie ⁊ patrie:⁊ ſic de vno ſtatu ecclie rapti cru/

deliter: poꝛtabant᷑ ad aliũ ſtatũ ecclie ab angelis hono/
rifice. Poteſt etiam totũ exponi de ſtatu vie ſᷣm tpa di
uerſa:nam epiſcopi qui tꝑe pꝛimitiue ecclie pᷣmi de ec/
cleſijs ad toꝛmenta rapiebantur: mõ ad ſuas ecclias a
militib perſonis notabilib in pꝛicipio honoꝛiſice de

poꝛtantur:io ſubdit: o¶ Loſtituit.n. deus.i.diſpoſu

it: p¶ Pumiliare omnẽ mõtem excelſũ.i.tpale dñiũ

Unde ⁊ conſtantinus goerarerb ue beato ſilueſtro

ſtratoris officium: q ¶ Et ruꝑes ꝑhẽnes.i.reges qͥrũ
regna diu d unt: tesani ni inſimek ho
mines: s ¶ Replere ineq̃litatẽ terre.i.in vnã ecciam
conuenire:in qua nõ eſt acceptio ꝑſonaꝝ: t( Ut am
bulet iſrael.i.fidelij ppls: v¶ Diligent i honoꝛẽ dei.
ad hanc.n. diligẽtia mouere dʒ equalitas dicta:qꝗꝛ ma
gny ſicut paru ꝓficere poteſt in dei via. x

tranſmigratis cũ iechonia ⁊ captiuatis cum ſedechia:

c ¶ Uſq; ad generationes ſeptẽ i. vſqʒ; ad ſeptẽ decades
annoꝝ vt dicunt aliqui:que faciũt.lxx.annos:tm̃ enim tẽ
pis ſᷣm cõmunioꝛem opinionẽ fluxit a trãſmigratione ioa
chi vſq; ad reditũ de babylone:ſᷣm tũ hebꝛeos deficiunt q̃t
tuoꝛ anni vel quinq; vt infra videbitur. Sed hoc dictum
videt᷑ deficere pᷣmo i hoc ꝙ tᷣus.x.annoꝝ coputant ꝓ vna
generatione:qꝛ puer decẽ annoꝝ generare no põt ſʒ cõmu
nẽ curſũ nature:ſcriptura vero loquit᷑ de generatione ſcòm
modũ nature cõſuetũ:v quia nõ fuerũt ibi ſepteʒ decades
cõplete vt dem̃ eſt ſjᷣm cõputationẽ hebꝛeoꝝ quã cõmuniuj
ſecutus ſum. Et iõ videt᷑ mihi ꝙ tempus.vij.generationuʒ
inchoandũ ſit a tranſmigratione iechonie: ⁊ terminanduʒ
in reditu ppli de babylõe facta ꝑ eſdrã:vt hĩ pᷣmo eſdre.vij
7. viij:q̃ facta fuit ſeptimo anno darij ſᷣm cõputationẽ quã
i pcedẽtibꝰ libꝛis ſecutus ſum tanq; verioꝛẽ:danielis.ix.⁊ i
pꝛincipio libꝛi heſter. hoc aũt tpᷣs fuit cẽtũtriginta annoʒ
vel ad minus.cxx.Nã a tranſmigratione iechonie vſq; ad
captiuitatem ſedechie regis fluxerunt.xj.ãni:⁊ inò vſq; ad
pᷣmũ annũ monarchie cyri.lij. ⁊ inde uſq; ad cambiſem ei
filiũ.iij.ãni ſʒ hehꝛeos ſᷣm alios aũt hiſtoꝛiographos.xij.
poſt cyrũ cambiſes regnauit.viij ãnis:⁊ poſt ip 6 . he us

Pꝛopt pecꝰ

¶iber

xl. ⁊ poſt eũ fil eius darialio noĩe artaxerſes:dict.vij.an

nis vſq; ad miſſionẽ eſdre cũ pplo in iudeã redeütis: anni
vero dicti ſimł iuncti faciũt annos.cxx.ↄputatis tñ tribus

annij monarchie cyri:ↄputatij vero.xij.faciũt annos.cxxx

vel.cxxix.in tanto vero tẽpoꝛe bene ↄplent᷑.vij.generatioej

p boc ẽt qð di: s ¶ Falla ſe in purali: pʒ ꝙ in pncipio

verſus no eſt lingua in ſingulari: t ¶ Et nõ pꝓnt loqui
q..d. ſi eſſent veri dij poſſent loqui. v ¶ Et ſicut virgi

ni amãti oꝛnamẽta ⁊c̃ʒ.ſic idolis fiũt oꝛnamẽta ac ſi di
ligerent talia:cũ tñ nihil poſſint diligere io ſubdit᷑:xx

ſm curſũ nãe:iuuenij⸗

vl.xvj.pot nalit᷑ gene
rare. c ¶ Poñt hoc
aũt educa voj inde in
pace.cũ eſdre ſacerdo
te. d ¶¶ Nuc at. Hic
ↄſequent᷑ arcet᷑ pplus
ab idolatria cũ dicit᷑
i. idola ⁊c. eIn h
meris.ſacerdotũ
Poꝛtari oſtẽ. metum
gẽtibꝰ.i.ad incutiẽdũ
eis timoꝛẽ. Ad cuius
intellectũ ſciẽdũ ꝙ ſi⸗

cut pᷣmo re. iiij. arca

dñi ꝑ ſacerdotes fuit
poꝛtata ad exercituʒ
ad incutiendũ terro/

rem philiſtei?: ⁊ ſicut

rege frantie ĩ exercitu
exiſtente fiũt pceſſio/⸗
nes piſiuj ⁊ alibi:in d
bus ex deuotiõe poꝛ

tant᷑ lanctoꝛ: reliquie

vt oꝛationib eoꝝ rex
2 ſuus exercitus ad
iuuentur ⁊ aduerſa/
rij ↄfundant᷑: ⁊ ſic p/
ſalute regis bab ylois
idola poꝛtabant in ſa

cerdotũ humeris: iõ
ſebaͤ⸗ g ita
turba. bab ylõioꝝ·
ee retro zab an.
nã in tali depoꝛtatiõòe
aliqᷣ pᷣcedebãt ⁊ aliqꝗ
ſequebat᷑ idola: ſicut
in ꝓceſſionibus chꝛi
ſtianoʒ: aliq pᷣcedũt

4. alidᷣ ſequũtur ſacto
rũ coꝛpa: i ¶ Ado

ſeptẽ:pꝰ höc ãt educã vos
ide cũ pace. Nũc aũt vide
bitis ĩ babylõia ðos aure
os ⁊ argẽteoſ ⁊ lapideoſ ⁊
ligneos i hũèris poͤtari o/
ſtentantes metũ gẽtibꝰ. Ai
dete ergo ne ⁊ voſſiles effi

ciamini factis alienis ⁊ me

tuatis:⁊ mev vos capiat in
ipſis. Viſà itaq; turba dẽ
retro ⁊ ab an:adoꝛãtes di⸗
citè ĩ coꝛdibꝰ vꝛis: Tè opʒ
adoꝛari dñe. Ange'ãt me
vobiſcũ eſt. Jẽ at exqrã a
nimas viag. Naʒ ligna ip/
ſoꝝ polita a fabꝛoipſa enã
ſaurata ⁊ iargẽtata falſa ſt

Cct ñ pñt loꝗ. Et ſicũt vᷣgini

rantes.deũ veꝝ: k D

amãti oꝛnamenta: ita acce
pta auꝛo fabꝛicata ſt.Coꝛo
naſ cerie aureaſ hñt ſup ca
pita ſua dij illoꝝ vndẽ ſub
trahunt ſacerdotes ab eis
aurũ ⁊ argẽtũ: ⁊ erogãt il/
lud ĩ ſemetipſis.Dãt aũt ⁊
ex ipᷣo ꝓſtitutiſ ⁊ meretices
oꝛnãt:⁊ iteꝝ cũ ceperit illð
a meretricibꝰ oꝛnãt deoſ ſu
os.Hi ãt non liberãt᷑ ab e⸗
rugine èt tinea. Oꝑtis añt
illis veſte purpurea exter/

„ *%

¶ Dicite in cordibꝰ vfis.ſi in palã dice

re non audetis qð dẽ pꝑ ifirmos: I ¶ Te oʒ adorari dñe.

q non idola vana. m

i ꝑſõa dñi:⁊a accipit᷑ de exo.xxxiij. n

Angel aüt me vobiſcũ ẽ. hoc dẽ
Ipſe at exqrã aĩas

vĩas.de manu illoꝝ ꝗ vos oppꝛimũt iniuſte:⁊ accipit hoc

verbũ oñi de geñ.ix. o ¶ Mãa ligna. Hic cõſequẽt᷑ põit᷑ ido

Unde ſubtrahũt
„„ „ ſuaacerdotes.ſi.n.ei
gẽt faciẽ ipſoꝝ pp puluerẽ ſent dij e dili⸗
dom ꝗqẽ plurimiter eos. gentes talia no
Sceptꝝ ãt hʒ vt hõ ſic iu-/ nnter (Ei⸗
dex regiõis: q ĩ ſe peccãte, liberantur ab eru
no lterficit. Habẽi et ima/ gine i. rubigine q
nu gladiũ ⁊ ſecuriʒ ſè ãt de tũ ad aurũ argen

bello ⁊ a latronibꝰ nõ libe
rat. AUñ Robis notũ ſit: ꝗqa
nõ ſũt dij. Nõ ergo reuere
mi eos.Sicut.n.vas hoĩs
ↄfractũ iutile efficit᷑:tales ſi
⁊ dij üloꝝ.Cõſtitutis illis ĩ
domo oculi eoꝝ pleni ſũt
puluere a pedibꝰ itroeũtiũ
Et ſicůt alicui ꝗ regẽ offen
dit circũſepteſt ianue:aut ſi
cut ad ſepulchꝛũ adductũ
mõtuũ:ità tutãt ſacerdoteſ
oſtia clauſuris ⁊ ſeris nẽ a

latronibꝰ expoliẽt᷑. Lucer

nas accẽdũt illis:⁊ qdẽ mlł
tas:ex ꝗbꝰnullã videre pñt
Sũt aũt ſic̃ trabes ĩ domo
Coꝛda vᷣo eoꝝ dicũt elige⸗
re ſpẽtes ꝗ de tra ſt:dũ co/
medũt eos ⁊ veſtimẽtũ ip/
ſoꝝ:⁊ nõ ſentiũt. Nigrẽ ſi
unt facies eoꝝ a fumo:qi

domo fit. . Supꝛ coꝛp eo

rũ ⁊ ſupꝛa caput eoꝝ volãt
noctue ⁊ hirũdineſ:⁊ aues

tũ ⁊ alia metalla

ex quivꝰ fiũt ido
la: 3 (Et tinea.
ſ̈tũ ad ligna exqͥ

bus fiüt. ⁊ veſtes
quibus oꝑiũt:q̃ a
uermib coꝛrodũ
ar⸗ a Sier⸗
et faciẽ ipſoꝝ.qꝛ
ola non pat ſe
tergere. cetera pa
tent vſq; ibi:
b ¶ Habet etiaz.

ſ.idolũ. c n

manu gladium ⁊
ſecurim.ſic n. foꝛ
mabatur idolum
martis:qͥ dicebat
deus belle .
Se ãt ð bello ⁊c.
frequenter.n.i ve
teri teſtamento le
git᷑ ꝙ deuictij ido
latris recipiebant᷑
a victoꝛibꝰ eoruʒ

idola. Et ex pdi

ctis cõcdludit᷑:
Unde vobis nio/
tũ ſit ⁊c.ſ.ꝙ in eij
nihil eſt numinis
nec eis ẽ aliq̃ reue

AAscrnibend⸗
¶ Sicut. n. hic
ponitur 2* dedu⸗

ductio ad eandẽ ↄcluſionẽ ⁊ accipit᷑ ex defectu vtilitat
cũ dẽ: Sicut ⁊c.inutile efficit᷑ ad officiũ pꝓpꝛiũ.mã tñ ali
qñ valet:vt fragmẽta cyphi argẽtei vel boti. ſilr idola
qdiu ſtãt in pꝓpꝛia foꝛma nihil valẽt: mã aũt vt argen

tũ ⁊ auꝝ valet ad aliqͥs vſus.

Et ſi rc. circũſepte ſi

Aut ſiẽ ad ſepul.

latrie młtiplex ignominia.q̃ multis deductionibꝰ cõcludit᷑
⁊ patebũt ptes pſequendo.Ergo pᷣꝰ dᷣductio accipit᷑ ex eoꝝ
fabꝛicatione ⁊ oꝛnamẽto:cũ dꝛ: p Ens ligna ipſoꝝ.alid
dicũt ligua eo qð pꝰſubdit᷑: Et no pñt loq.ſʒ hoc no videt᷑
mihi:nam imagiĩes fabꝛicãt᷑ ⁊ foꝛmãt᷑ oꝛe clauſo ⁊a ſic non
ap
0
lita. ſupple ſunt: q A fabꝛo.lſ.lignario: r ¶ Ipla aũt
inaurata ⁊ inargẽtata.deſuꝑp: s SFanat ũt. licet. n. lignũ
auꝝ ⁊ argentũ ⁊ huiuſmõi que ſt᷑ mã idoli ſint res vere na
turales:tñ ad id qð ſignat idolũ ex eis factũ falſa ſũt:iõ di
cit apoſtolus pᷣma ad coꝝ.viij.ꝙ idolũ nihil eſt in mũdo.

et lingua:nec fit in eis:⁊ quia ↄctio planioꝛ eſt cũ di :.
na ligna ipſoꝝ.i.ligna ex quib fiũt dala be

ianue.ne poſſit exire ð carcere: 1
addu.moꝛtuũ.antiquit.n. in ſepulchꝛis potentũ pone
bant᷑ pcioſa:pp qð claudebant foꝛtit᷑ ⁊ cũ diligentia ne
a latronib rapent᷑: i ¶ Ita tutãt ſacer. oſtia temploꝝ
k. ¶ Ne a latronib' expolient᷑.ſ.idola ab oꝛnam̃tis ſuis
pcioſis: I ¶ Lucernas accẽdũt ⁊c᷑.qd.hoc fit inutilii
7 fruſtra. m. (Coꝛda eoꝝ ⁊c̃. aliq. n. idola erãt iter
trea ⁊ exterp erea vel huiuſmõi:⁊ ſic ſerpentes qui i᷑raʒ
cõedũt geñ.iij. Terrã comedes cũctis dieb vite tue.in
terioꝛa idoloꝝ q̃ erant qſi coꝛda ipſoꝝ ↄſumebant.
n ¶ Migre fiut facies ⁊c. oburebãtur.n.ibi thura ĩ ve
nerationẽ idoloꝝ:⁊ ex fumo aſcendẽte denigrabant fa
cies eoꝝ. o ¶ Supꝛa ⁊c. noctue ⁊ hirũdines ⁊c̃.ſuas

4

Wroliviru

ir⸗ üte

niilcami.
orcce
ſüktüin
nngsoblante
t tl
ginoi ofaren
intong:
(Sachird
ſelbitvi:
ilbatr
ktonni pclo⸗

htütts in

iſkoſtendi
Gobilia
ao
6Fporanaur
Pnohit putu

gellni. 30
Pit 6
tlidhergfun
ſloneupiise
leoſſe deos v
nulävirda
bita. 0
prraſicean
terri⸗ expe
materee: l
ſoninilis/
uitgi⸗
N e
ſe. GIlay,
in
Otuuentre
plenengſ,
ſtpr. ginn
(Sallemnor
ſſſnbt ſchu
Mioplla
rlſlcin
luucbrſaci

. IIX

nliſniic
ltee mon
lrn.

mi

busfiüt 1 en
gubhusopiiti
nemb⸗
nſiͦpbor g
ll wonpitſ
umr ampt
rſi:

erquidfix
4

ſequẽter põit tertia deductio ad idẽ:
tioe ſue ſpecioſitatij cũ doẽ: q

8 * ”

¶ Daruch Vj.

immũditias tidẽ faciẽtes.Ex quibuſ cõcludit᷑ ſicut pꝛi
us. Unde ſciatis qꝛ nõ ſũt dij ꝛc. q ¶ Aun ẽt. Hic cõ

incipit a deturpa

—

Aurũ ẽt qð hñt ad ſpe

cimẽ ẽ.i.decoꝛẽ: r ¶ MNiſi aliqs exterſerit eruginem.ſu

pexerceſcẽtẽ: s
Nõ fulgebũt. ſed
magis obſcura e⸗
runt. t ¶ Neq;

enim dũ coflaren

tur.in foꝛnace:
v Sẽtiebãt. qꝛ
nihil hñt vite: 7
io ſubdit: ¶ x
Ex omni pᷣcio ⁊c
oſtentãtes.i.ma/
nifeſte oſtendẽtes
. ¶ Isnobilitatẽ
uã hoibꝰ.ꝑ hoc.
n. ꝙ poꝛtantur pʒ

ꝙ nõ hñt virtutẽ

greſſiuã. 3 (Xõ
fundãt᷑ ẽt ꝗq colũt
ea.i.debẽt ↄfundi
in ſemetipſis colẽ

tes ſicẽ deos talia

Et ſilr ⁊ catte. Ande ſciatis

qꝛ nõ ſt dij. Ne ergo timue

ritis eoſ. ARuꝝ ẽt qð hñt ad
ſpecimẽ:niſi aliqſ exterſerit
eruginẽ:nòn fulgebũt. Mè
q;.n dũ ↄflarẽt ſentibant.
Ex oiĩ pᷣcio empta ſũt:ĩ ꝗbꝰ
ſpũſnõ ẽ ĩ ipſis. Sine pedi
bẽi hũeris poꝛtãt:oſtẽtãteſ
igno bilitatẽ ſuã boib. Cõ
fuùndãt᷑ ẽt ꝗ colũt ea. Pꝛõ/

pterea ſi ceciderit ĩ trã: ͥ ſe

metipſis ñ ↄſurgũt: neq; ſi
ſiqs eũ ſtaàtuerit rectũ per
ſemetipſũ ſtabit:ſẽd ſic moꝛ

ſiſtis: ſic ſacerdotes ĩ tplis idoloꝝ manebt ad colligendũ
pecunià ⁊ oblationes: s ¶ Dñtes tuni. ſciſ.⁊ capi.⁊ bar.
raſã.in ſignũ meroꝛis ⁊ triſticie:vt q̃ſi lugerẽt p expiatione

mates ) deos ſuos.i.coꝛã idolis:

ugiüt at cla

peccatoꝝ offerentiũ idolis:⁊ iõ ſubdit᷑: t ck⸗
= cena moꝛtui.i.

moꝛtui. Neſtimẽta eoꝝ au
ferũt ſacerdoteſ:Et veſtiunt
vxoꝛes ſuas ⁊ filioſ ſuos.
Nẽq; ſiqd mali patiunt᷑ ab
aliqͥ:neq; ſiqd bõi poterũt
retribuere:neq; regẽ cõſti/
tuẽ pñt neqʒ; auferre. Silr

neq; dãe diuitias pñt neqʒ

malũ retribuere.Sigs illiſ
votũ vouerit ⁊ nõ reddide
rit neq; hoc reqrũt. Hoĩeʒ
a moꝛte nõ libant:neq; ĩſir
mum a potẽtioꝛe eripiũt.
Hoieʒ cecũ ad viſũ nõ re
ſtituũt:ð necitate hoĩeʒ nõ

acta ꝓ mortuo: anti
qtuj.n.ſuꝑ ſepulchꝛa
de nouo moꝛtuoꝛum
comeðbãt laute:⁊ bi/
bebãat: ⁊ poſtea excla
mabãt q̃i lugẽtej moꝛ
tuos: ſic ſacerdotes
idoloꝝ: ð ſacriſicijs ⁊
oblatioib laute viue
bãt:⁊a eiulantes excla
mabãaãt coꝛã idolis:q̃i

ſatiſfaciẽtes ꝓ offer⸗
tiũ pccis. x ¶ eſti
mẽta eo. aufe. Iacer.

vt mulierej decepte ðᷣ
nouo offerant nouas
veſtes:⁊ hoc ad ſacer
dotũ lucrũ:iõ ſubdit᷑:
V¶ Et veſtiunt vxo/
res luas.de veſtibus
amotis ab idolis. Cõ

re nullã virtutẽ ha· tuis hmeri eoꝝ ill appo/ liberabũt. Aidue nõ miße ſequẽter oñdit idolo/
ſhi G barnia⸗ ae nent: Möſtias illox veduũt bunt: neqʒ oꝛphãis bñfaci rũ ipoteria imult ex ·
dn ari rpandin: ſacerdotes ipſop it abutũ ent. Täpidib ocmoteſileſ enfiizcän aſi.
niuuvier materie: b ¶ A tur:ſilr et mulieres eoꝝ de ſt dij illoꝝ lignei ⁊ lapidei * 7 ʒ a va ibi:
nuninſoitn ſemeripſis no co cerpetes nẽq; iſirmo neqʒ; ⁊ aurei ⁊ argetei. Qui auũt b¶ Tapidibde mõ
nubrleſſ ſurgut.i.ppa vir mẽdicãti aligd imꝑtiũt: dè colũt ea ↄfũdẽt. Quõ ergo te ſileſſt.q inde ſe mo
eüͤlrloi⸗ ture no ſr lurge ſacriſicijſ eoꝝ fete ⁊ mẽſtru eſtimãdũ ẽ aut dicẽdum il uẽ iene allad
m quiſeh Lidoldun ale contigũt. Scientes ita los eẽ deos: Adhuc. n. ißll Are is acluclit iue
deuenſi⸗ Statueritre qᷓ; ex hiſ qa nõ ſũt dij:ne ti chaldeis nõ honoraãtibus ifuen da po
nchichni cru p ſemeripſuz meatis eos. Undẽè. n. vocã ea:qᷣi cũ àudierit mutũ ſi nit deductio qnra ad
ſtabit Fiemn tur dij:. Quia mulieres ůp poſſe loꝗ oòfferuntillud ad r ib 4 a
ufinull viru Ponut biſe argereis au, behpoͤſtulates ab eo lög: mulfoilog Holon
lerns 5 tẽ hmtib': ſꝗ Pu reis ⁊ ligneis:et in domibꝰ quaſi poſſint ſẽtire: qui nõ tñ qñ nõ hebãt inten
tdeſcrf meri eoꝝ illis aa eoꝝ ſacerdoteſ ſedẽt hñtè hñt motum: èt ipſi cum in⸗ tũ vilipẽdebant ea: ⁊
ſplcknunii Honent. alem? tunicas ſciſſas ⁊ capita ⁊ tellexerint: rẽlinquent ea. Easore c Ad
tanur 3 (Ho barba rala;: capita nu. Seſum. n. no habet ipſi diſ honne i dvtline⸗
hn ſtias illoꝝ veduũt da ſũt. Rugiũt aũt clamã illorum. Mülieres autem qẽtib': mim.n. dicen
i ſacerdotej. na ilo tes ꝗ deos ſuoſ ſicut i cena circudate funibiĩ vijs ſedeét gdo pł ſignificat: (b
1 Amnmi la cõmedere non AQAQAui ſ. chaldei: e —
c⸗ bEt abutütnur. = „. lloq.i.pcipiũt ſic exo.
nimn i hoſtiarũ pcio ad illicitos vſus vtuntur. ĩ ¶ Sitr æ xx. Ppls videbat voces.ibi.n. accipit᷑ vidẽ p audir:hic ecõ
zücnf mlieres eoꝝ decerpẽ es. i.ſibi rapientes de talibꝰ hoſtij uerſo audire ꝓ videre:cognoſcit᷑.n.hõ eẽ mur ꝑ ſigna q fac
ne ſcl⸗ 7 eax pcijs. k ec, ⁊c. imptiũt.i.de huiuſmõi ho poõt ẽt hic accipi audire ppe:qꝛ muti aliqñ ꝓferũt voce iar
d i ſts idola indigẽtib nihil largiri pñt: I ¶ De lacrificij. ticulatas tñ: ⁊ ſic ꝑ auditu pcipit ꝙ ſint muti: ¶¶ Offert
ienun eoꝝ fete ⁊ menſtruate.i.mulieres immũde: m ¶ Con illũ ad bel.qð ẽ idolũ babyloioꝝ:dañ.xiij. g ¶ Poſtulã
indhe nin tingũt.qð nõ ꝑmitterẽt ſi eſſent vere dij: ideo ↄcludit: ab eo. i. ab idolo: bo .t mur poſſir loq: ĩ ¶ Qua
c gſn i Scientes itaq; ⁊c. n Unde enim. Pic ↄſequent pp ſi poſſint ſentire.i.poſtulatiões eoꝝ pcipere: k ¶ Quins
onnin niti qurata oductio ad eandẽ acluſionẽ: ⁊ incipit a ſactr hñnt motũ.ſ.oij illoꝝ vł idola. I¶Et ipſi. chalõi: mCu
hol in dotũ cupiditate: cũ dẽ p modũ qõnis: Unde.n. vocãt intellexerit. idola nihil poſſe: n Reliquẽt ea.ipſa vilipẽ
ob. di⸗ dij.i. reputat: ⁊ reſpondet dicẽs: o ¶ Quia mulieres. dẽdo.q d.mlto fortifilij i q⸗ pãlit᷑ ꝓhibita ẽ idolatria
nnn defacili deceptibiles: p ¶ Apponũt dijs argenteis ⁊c. debent ea ↄtẽnere. aWa leres at. Dic põit modluxu
gieh'y 6 oblatioes ⁊ munera q̃ cedũt ĩ vſus ſacerdotũ: ſic aſſe rie ex ; ↄtẽnenda ſi idola: mulieres.n.fune cigebãt ſe ſupꝑ
nmen fuũt idola deos eſſe ꝑꝑ lucrũ:iõ ſubdit: q ¶ Et in do. qᷓi ligate aliqͥ magno crimie:ſedẽtes ĩ via ꝑ quã tranſibant
nbi Hd Eoz. i. in delubꝛis idoloꝝ: 7Serdotes ſedent.i. hoies pcedẽtes ad ido ia: æ qñ aliquis eoꝝ tranſiens trahe 1 e
nii manent: ſicut deui.p': Sediſtis in cades młto tꝑe.i.mã bat vnã illaꝑ extra viaz ⁊ pcindens eius ſunem carnaliter

„

¶ Liber

cognoſcebat eam: illa reputabat ſe liberã a crimine cõmſſo

Eyades concluditur
nde ergo notũ c.

¶ Negem regioni. Hic ponitur deductio ſeptima ad ideʒ

ſubdit: pil Eteni cũ inciderit ignis c,: 7 pʒ lr̃a:p

erẽ ſᷣm dei oꝛdia/⸗
tionẽ. i ¶ Jgnij

et miſ.deſup. ĩ impᷣſſiõib igneis.ſ.in idoł ſb deſcẽdt ⁊

4
credẽs ꝙ idolũ miſiſſet illũ viꝝ ĩ ſignũ liberatiois ſue:⁊ re cõcludit: q ¶ Qũuo g eſtimãdũ ⁊c.q.o.nullo . tat
diẽs ad ſociã expꝛobꝛat ei ꝙ non fuerat digna ſic ab ido0lo MNõ a furib'. dic ponit deductio octaua q̃ accipit ex im cus mnalci
vilitari: 1 hoc ẽ qð d?: a ¶ Muliereſ aũt. pʒ ex dictiĩ l̃ᷣa potentiã reſiſtẽdi iniurijs cũ dẽ: Nõ a furib'. q alia ra böciſnſ,
hoc excepto: Sue lntes oſſa oliuaꝝ.ſm illꝰ idoli piũt ĩ occulto: s Meq; a latro.qᷣ h ſaee . malleſte tiniſſi
ine tiuglu⸗ ſ 1 dẽteſ oſſa ol LCũ enig domũ de X lig 0 du eravztde o
OQuo eſtimanduʒ ꝛc. ſuccêdẽteſ oſſa oliuaꝝ.Cũ ignis i domu deoꝝ ligne te tdcnochnn⸗
eget nt aut aliq eripſis abſtracta zu; r argteosi caufeop: ellnd Knrn ugc
5 accipitur ab idolo ad aliqͥ tranſeũte doꝛmierit ſacerdotes ꝗdẽ ipſoꝝ fſugi zlatrones: ¶ ſusoctgte
rũ ipotẽtia: n eſſe oo cũ eo: ꝓxie ſue ex pꝛobꝛat cẽt ⁊ liberabũt: ipſi vo ſicut Fotioꝛes ſunt. ex renreicto ib
, op halh oepande ꝙ ea nõ ſit digna habita ſi nabeef Medſio Aiacuk. Eliando Hol k
io o?: A1 fahꝛis aur cut ſpſa neq; funis ei diru Kä ello nõ reſiſtet. vargentum d. ibre
auiibe aartnſi, pr'ſii Qia antd illiffiüt fal Q ergo eſtimadii 6aut p; Tonſegnener mni
gqe cauſa effectiua po ſa ſt. Qũo eſtimandũ aut recipiẽdũ qꝛ dij ſũt:· NMõ a oſtendit ꝙ creatu lna. e ſvan
ſun ean diccẽdũ ẽ illos eſſe deos? Afuribꝰnẽqʒ a latronibꝰ ſẽ li re que no reput lon ſlmn
iihilaliuc erur ſaba àt / ab auriſicib ſcõ babunt dij lignei lapidei mr o te uncen
etdles, Jſormaz ſũut. Nihil äliud erũt niſidz iaurati ⁊ iar gẽtati: quib? Itaqz ac oſts lrbeled
1 figuraʒ idoli fiendi qð volunt eſſe ſacerdotes. inig ſoꝛtioꝛes ſüt. Aurũ tanñntem virtutem riniaſo ibi⸗
t gtareltei . ſur Auͤriſices ẽt ipi ꝗ ea ſaciin . garr 7 Eeſtunchnn q oꝑti ſaan Pofecum nn
Aurifices vc. non ſũt nõ ſt multi tpis. Nunqd er ſũt auferẽt ill ⁊ abibũt: nec tis ſuis: Riotaun.
tius videntes 2 agili ſpſiſ eſſe dij Reliqrũt autẽ li ẽ eſſe rege oſtẽtãtẽ vᷣtutẽ qð opus: vt patel —
melius fabꝛicare ꝙ; ſe futuris. Nãaʒ cũ ſupuenerit quo gliat᷑ ꝗ poſſidet ilö:ül d1 DMnſe
a eluan illpliü r malarcogüuſtſacẽ oftii domo q cuſtoit ardluchbebeh
idoloꝝ reliquerũt po cerdotes vbi ſe abſcõdant q́ i pace ſt:qᷓ; falſi dij. Sõl ge aliquã vtilita/ “
ſteris idola ꝗᷓſũt faſlſa cũ illis. Qũo ergo ſentiri ꝗdẽ ⁊ luna ac ſidera cũ ſit teʒz: be¶ Uel oſti tac flin
qꝛ nibil ſut vtũ adig debeãat qm dij ſũt q nec de ſplẽdida t emiſſa adytiliia nqut bace ſudt.· iſtimn
uipꝛer 8Eι de bello ſe liberat: neq;d de tes obaudiũt ſilj:⁊ fulgur ſomno: quia tun agnun
pꝛobꝛiũ. qꝛ cũ percipi maliſſe eripiũt: Nã cũ ſint cũ appuerit pſpicuũ E. Idi dauſum eſt ad ua Mlactie
tur falſitas idoloꝛum lignea ⁊ lapidea ⁊ iaurata pſũ autẽ ⁊ ſpũs ĩ dĩ regiõe tandum quieſcen
unproperain⸗ plen & largẽtata ſcit poſtea qa ſpirat:⁊ nubeſ ꝗb'cũ impe v; Solda
Nã cuʒ adenſenerit falſa ſt ab vniuerſis getib. ratũ fuerit a deo pãabulare doꝛe ſunt homini
illis pliũ. ab aduerſa ⁊ regibq̃ mãifeſta ſt: q nõ ĩ vniuerſũoꝛbẽ: pficiũt qd bus vtilia:¶ ?5
ne; = ſũt dil ſʒ opa man Roi ſnparc eil. Yeni Etiã Mi E Eniſta abco:
abſcõdant cũ illis. ? q nullũ op dei cũ illiſ. us deſup vt ↄſumat moõtel e¶A vtilitat⸗
ſſtenur ſecro ergo notu ẽ qꝛ nõ ſt dij:ſeeæ ſiluas ſacit q ſceptũẽ ei 6auiunk qti⸗
ad ſaliandũ: flã ce opa manuũ hoĩuz: nullũ Mec auteʒ nq; ſpẽb ncꝗʒ oꝛdinationẽ dei
ſint ligunea ꝛc. ſequit: dei op i ipſis ẽ. Regẽ regi ðptutib vni eoꝝ ſilia ſt. Añ poeerficiunt: æ vti⸗
ꝑ ¶ Scletur poſtea oni ſi ſuſcitãt:naʒ pluuiaʒ neqʒ eſtimãdũ ẽ neqʒ dicẽ- ltaees hominib
n en Genhhe boib dabut. Judiciũ dq;ʒ d illos eſſe deoſiqiando Hiplüͦair e
eſſe pꝛophetia de pwe nõ diſcernẽt: neq; regões nõ pñt neqʒ iudiciũ iudica ſpiritus i vent:
chꝛiſti in qᷓ per orbey libabũt ab iiuria qa nibil re nẽq; qcq; facere hoĩibuſ g r oitenge —
ieee ſun ol⸗ bßpf, ſic coꝛnicule int mediũ Scientes itaqʒ quia non Puai pfia- .
lioruz heiſti dileipu⸗ eeli T fre. Eteni cũ inciderit ſt dij:ne ergo timueriit eos tnubes ſt Dü

⁊ accipitur ex operib giuinis q̃ non apparent i idolis ſed
magis Zriũ:iõ dic l Rege regioni nõ ſuſcitant.qð eſt ꝓ
pꝛiu dei:a q eſt ois poteſtas terrẽa: m ¶/ Neq; pluuiã ho
minib dabũt.ſic facit de . n ¶ Judiciuũ qͥ; no diſcernent.
qꝛ diſcretionẽ non habẽt:⁊ tñ hoc eſt dei ppꝛiũ: cũ ſit ver
iudex oĩium: o ihil pñt ſicut coꝛnicule.imo minuj qꝛ
coꝛnicule pñt fugere periculũ imminẽs: nõ aũt ſic idola:iõ

i.
libꝰ: n me virtutib'. ad aliqd agẽdũ: vni eoꝝ ſilia
ſt: iõ ↄcludit᷑:Uñ neq; eſtimãdũ ẽ ⁊c. o is pñt
neq; iudiciũ ludicare. diſcernedo: e qcq fa. ife
rẽdo vlł ſẽtiẽdo. q¶ Sciẽ. itaq; qꝛ ñ ſt dij.qꝛ nõ appet
in eis virtus aliq̃ nec ꝑ conſequens ĩ aliqᷣͥ ſunt timendi:

ĩ fulgur: k ¶ Fac qð pᷣce.ẽ ei.qꝗꝛ totũ ꝓcedit ex oꝛdiatoe
di t.ſ. idola: en ltfann, viſibi

¶Maruch V.

nngk
. —
nnnbng 4 ¶ Meq; enim reg bus. Hic ponitur deducti 5
äü
iinien Babent peoprltn malis: b ¶Ileq; benedicent. bo terra ſepultuʒ. n A purpura qn ua enn urm in
atfroeiumoei, eltnanin nci ve o Atmar hore 4init ilendriteeeie er twinn⸗
Ri lub iolue. 2 celnonem eius le tẽ aß *, 4 ex eodeʒ.n.
Jüan poze: d (Senn eechie tẽ marmoꝛe aliqñ de yna parte fit idolũ: ⁊ de alia ſermit pla
om ibun ut. tea pꝛopter lutuʒ eui
icut deus legitnr Mẽeaz. . . . n: due
ii ½ ſcciſſer r non lolu rc; n. regib maledicent alba:ſupꝛa quã oĩs auis ſe Pail ecefe
1lroner deficiunt ab ope- nẽq; benedicẽt.Signà.n.i det.Silr et moꝛtuo pi nõ apparet: ideſi nõ
Cled. ibus dei: ſz etiz Ccelo gẽtibus nõ oñdũt: nẽ? i is: ls rd l Kkraliquarans
fnann ribus dei: ſz etiaz bus nõ oſidũt: nẽ in tenebꝛis:ſilès ſt dij illox abparet aliqua ratio
lmnd iin creature:ideo ſlb qʒ vt ſol lucebũt:nłq; illu/ lignei ⁊ ĩ 7 ſarezat Auare idola ſint ſuꝑ-
iinirin ditur: e¶ ſeag minabunt vt luna. Bẽſti ignel ⁊ laurati ⁊ iargetati ioꝛa vel melioꝛis cen
umunti yt ſol lucebunt p melioꝛes ſti und. eſtie Apurpuraq è᷑t marmoꝛe ditionis j purpura
Sen diem: f Ehec enoeil illis: qᷓ poſſunt qũue ſupꝛa illos teneãt:ſcien qua veſtiuntur: vel
fmithen ülluminabunt vt fugere ſub tectũ ac ꝓdeſſe itaqʒ qꝛ ſt dij. Ipſi ètiã po/ marmoꝛ vnde foꝛmã
R luna. per nocten ſibi. Nullo itaqʒ mõ nob ẽ ſtrẽ 2. Ptur.: ex quo concludit᷑
üſnl ſolu . & remo comedũtur: èt erũt Scietis uti
enon lom dh maſeſtü q: ſt vij po q ne oppꝛobꝛium in regione. ſuntod, f, Pp⸗
nococltobii Is eo 6i S in „ ed. e
enture uner timeatis eos. Naʒ ſic in uu Mẽlioꝛ ẽ igitur homo iu tiã. ſ. dij idolatraruʒ

ris ſed etiam in- cumerario: ſoꝛmido nihil ſtus qui non habet ſimula ¶ Poſtremo come

lan oen erioꝛlis: i ſubdit cuſtodit:ita ſt dij illoꝛum li cra:nam èrit longe ab op duntur. qð dupliciter
i no ſia S¶Beſtie c. ſu gnei ⁊ argentei ⁊ inaurati. pꝛobꝛijs ge ab op untellgiur: vno mo⸗
(Krzvin gerẽ ſub tectum. Eoôgeʒ mõ ⁊ ĩ hoꝛto ſpi SðZ do: quia a latronibꝰ
Nd ule. as pꝑ imminẽs tem pina Explicit liber baruch. ſeu raptoꝛibus ven⸗
donenth peſtatis periculu, duntur: ? ſic pꝛeciuʒ
uchet 35 non poſſunt comeditur: alio
W 00 eced Nntſtem:lded ec nditur- Mullo itaq; modo durationẽ a ᷣmib coꝛodunt᷑: ſi (nelimneadantinens
Artu⸗ ex cõpatione idoloꝛum ſches Vifuendaocntbag h enentue⸗ ſiſint wetrallien d al hoſtibus cöfringuntur ſi la
adhnil ctum cũ dicitur: Taʒ ſicut i . psSe a: terunt in oppꝛobꝛiuʒ. colẽtibꝰ ipſa. Cõcludit
Cealiui ni . Nlaʒ ſicut i cucumerario ſoꝛmido. gal ergo: t¶ Melioꝛ ẽ igit ho iuſt.qᷓ; colẽtej idola:a ſbdit᷑ rõ
eneiabdeenhetnen enen le aeeenageeoheriaruis
iyrt i eſi H 90 4 3dicẽdo ſignat maius:nã ho iuſt' nõ ſolũ „1S.
öucrndd e Wnmeng ſ Zoi illoꝛum nullam penitus habẽ pꝛobꝛijs ecetis Pomosslatts:otnn i⸗ . lieche:auteh
. em modo ⁊ ĩ alba ſpina. trinitate ꝑfecta viuit ⁊ regnat i ſecula ſeculoʒꝛ Amen.

vnnno: ulin ue pl faci . .
luſon kag i nihil facit ad cuſtodiaʒ hoꝛtii. Siliter ⁊ moꝛtuo Explicit poſtilla ſuper baruch.

mdun guten
. ((Sd
lia ſoſi
onlontpoindn
das NMied
Senica ade
.Awela
Cdaudun. 4
ſvos anun
oginnon
tintet
uuuszloniß
ule onin⸗
(Mus
Smt,N
eg
ſalirl
Sbezſ
drüſtie

ti 6
nihlbdt
ſeei n
iiſi,⸗
⸗ 9 , ,6
gcen/
ru

iiſnmu

- —

S=ꝛ—
=

6

=S==
— —
= ==
—

,=
=

pꝛologl in libꝛum eʒechielis pꝛopheta.

Zechiel pheta ⁊c̃. Iſte plogus diuidit᷑ ĩ qᷣn
q; pticulas. In pꝰ oñditur quibꝰ ꝓphetia
‚‚RM——ʒ Hectraditurtvdl quibꝰ ꝓpheta in iſto libꝛo
oqᷣ⸗
tur:

4 — 9 0
Erchiſ goh ct. (ncinit piologus in Exe
olcbuͦtur pco Chlelem p’ ebic Ha
phetie tps ⁊ locus: 2 Zechiel ꝓpha,
oquendi mocł'. Tpps cũʒz ioachiz re
aũt del cribitur tripli ge iuda capti/
citer:pᷣ per etatẽ pꝛo/ uus ductus ẽ
phete:ibi Triceſimo in babyl
autem etatis ſue ãno in babylonez

ibiq; bis ꝗ cum eo captiui
fuerãt ꝓphetauit penitenti
b' ꝙ ad hieremie vaticiniũ
ſe vltro ab aduerſarijs tra

2 per captiuitatem:
ibi Et captiuitati qͥn
to.ʒ' qꝛ pꝛophetauit
ſil ipe cuz hieremia:

vnde dẽ hic:Et eodeʒ „ViII Weri
tpe vcc. Locus tangit didiſſ. Et:cůʒ viderẽt adhuc
cũ di: in chaldea . vrbe hieroſolymam ſtare
Mogus loquẽdi c qũuã ille caſurã eſſe pᷣdixe

dxꝛ: Sermo eius nec

ſatis diſertus 76. J7 LAt. Triceſimo autẽ etatis

tertia parte cõmenda ſue ãno/⸗? captiuitatiſ qnto
tur a dignitate ⁊ a er exdꝛſus ẽ àd cõcaptiuoſ lo
Vonis polunditate q. El Lodeẽ tpe lʒ poͤſterioꝛ
Signita naet n, his i chaldea: hieremias in
monis pꝛofũditas no iudea ꝓphetauerunt. Ser

tatur: ibi pꝛicipia vo mo er nec ſatis diſeri nec
luminis ⁊cc. In qrta
parte inſinuat hiero/
nymus qre tranſtulit libꝛum iſtum.ſ. pꝛopter varietatem
trãſlationum a veritate hebraica diſcrepantiũ: ibi Sed ⁊
vulgata eius editio ⁊c. In quinta inuitat paulã ⁊ euſtochi⸗
um:vt tranſlationẽ iſtà legat docẽs qualiter ſubſannantes
emulos cõfundant :ibi Negite igitur ⁊ hũc libꝛum ⁊c. His
viſis lr̃e inſiſtamus: b ien io achi rege iuda.iiij. regum
xxiiij. Tranſtulit q; ioachi in babylonem ⁊c.· ibidem pᷣpo-
nitur de ceteris captiuis qͥ de hierlin tranſlati ſunt in baby
lonẽ: c ¶ Penitentibus ꝙ ad hieremie vaticinium.i.pꝛo
phetiam dicentis hieremie pꝛimo: Uenient ⁊ ponẽt vnuqſ
qʒ ſolium ſuũ in introitu poꝛtarum hierlin ⁊c. Item. xxj.
Poſui faciem meam ſuper ciuitatem hanc in malum ⁊ nõ
in bonũ ait dñs.In manu regis babylonis dabitur: ⁊ exu
ret eaʒ igni.Et pᷣpõitur ibidẽ: Qui habitauerit in vrbe hac
morietur gladio fame ⁊ peſte: qᷣ aũt fugerit ad chaldeos qͥ
obſidẽt vos viuet. IJdem.xxxviij.a. Quicũq; manſerit in
ciuitate hac moꝛiet᷑ gladio fame ⁊ peſte:qͥ aũt ꝓfugerit ad
chaldeos viuet: ⁊ ſequitur: Tradendo tradet᷑ ciuitas hec
in manus exercitus regis babylonij ⁊c. Pꝛopter huiuſmõi
Peg phetias trit᷑ ioachi rex iuda tradidit ſe ⁊ ſuos regi ba
ylonis oppugnanti hierlin: ⁊ ipſe tranſtulit eos in babylo
nẽ:ſicut legitur.iiij.reg.xxiiij.qꝛ rex babylonis non tunc de
ſtruxit hierlm:ſed conſtituit ibi regem ſedechiam. Penite
bant iſti ꝙ ad hieremie vaticinium ſe vltro aduerſarijs tra
didiſſent:cum rege ioachi: d Uam viderent adhuc vꝛ
bem hieroſolymã ſtare.ſedechia regnante: e uã ille
caſurã eſſe p̃ᷣdixerat.vt ſupꝛa dem ẽ:⁊a tñ tota ꝓphetia eiuj
verificata ẽ ſicut pʒ.iiij.re.xxiij.Iſti erant iudei de qͥbꝰ dice
bat ſedechias hieremie xxxviij.Solicit ſum ꝑꝑ iudeos qͥ
tranſfugerunt ad chaldeos:ne foꝛte tradar in manus eoꝛuʒ
⁊ illudant mihi. ſ¶ Exoꝛl eſt.i. incepit. In pꝛecedentiꝓ/-

Liber

logo in hieremiam iuenies vnde dẽ exoꝛſus: g ¶ Ad
cõcaptiuos loqui.i.pꝛophetare cũ captiuis: ſicut pʒ in
pꝛincipio libꝛi vbi dẽ:cum eſſem in medio captiuoꝛum
ëc. h (Et eodem tempore ⁊c. pꝛophetauerunt.ipſe
æ hieremiaj.i.cõtemporanei fuerunt in pꝛophetando
ſicut de ſcholari
quli ſuit pariſi in
qdmodũ ruſtic ẽ:ſʒ ex vtro

cholis ꝑ quadra
qʒ medie tẽperat᷑. Sacer/ t lari gae
dos ⁊ ipſe fuit ſiẽ hieremi · tantum per ſles
as pᷣncipia volumiĩs:et fine annoj cum eo ſtu
magnis hñſ obſcuritatibi duit dicitur ꝙ ſüt
uoluta. Sed ⁊ vulgata e“ nenbornnie
editio non mltiuz diſtät ab in toto:ſed auiaꝛ
hebraico Andẽ ſaſt miro?ꝛ aliq parte tempo
gd cãe extiterit: vt ſi eoſdẽ ris conueniunt:
lvniuerſis libꝛis babemuſ ĩ ¶ Niecer poſten⸗

ſterpteſ:i alijs eadẽ:in alijs oꝛ.· ecce ſucceſſio
diuerſa trãſtulerit. Legite
igit᷑ ⁊ hũc iuxta trãſlationẽ

Hic in chaldea:

quantũ ad ꝓphie
rdianſ

—

nraʒ: qm p cola ſcript t co bieremia in iule
