habet᷑: Ad foueaʒ fugerit.i.vſq; Ad ſepulturã penitere

qꝛ poſt moꝛtẽ nõ ẽ locus pnie. 3
citer. ideſt innocenter: a

emo ſuſtinet.i.nema pot e adiuuare
Qui abulat ſimpli
aluus erit. in futuro.

Poſ⸗·

iſe

Ner

ein⸗
i

at
ta
e.
i
nis
13/
08
/
ſoi
uo
iiu
die
var,
o
tere
lan
ſpi,
o:

5 „ — — „ 3
ẽ ſupꝛa. xviij. Impius cũ in pfundũ pctõꝝ venerit ↄtẽ⸗

nimis anhelans.

da mlta vel ſaltẽ

et ſemel.i.abſq; reſurrectõe ad bonũ:ſic dictũ

net:tũc repentinus ſuꝑueniet ei ĩteritus:⁊ eũ ſanitas nõ

et eũ ſanitas nõ ſequet᷑. In
mũultiplicatiõe iuſtoꝝ leta/
bit vulgus:cuᷣʒ iĩpij ſupſerit
pꝛĩcipatũ:gemet pplo. Air
ꝗ amat ſapiam letificat pa/
trẽ ſuuʒ:ꝗ àũt nutrit ſcoꝛtũ
pdet ſubſtãtiã.Rẽx iuſteri
git terrã: uir auar deſtruet
eã.Hõ ꝗ blãndiiſ fictiſq; ſer
monibus loꝗt᷑ amico ſuo:
rete expandit greſſibeius.
Peccãatẽ viꝝ iiquũ iuoluet
laqueus:èt iuſi laudabitur
atq; gaudebit. Nuit iuſt᷑

ſectatur ociũ replebit ege/
ſtate.Air ſidẽlis multũ lau
aliqua acquirit i/ dabitur: 5 feſtinat digi
iuſte. b Qui non èt inocés. Qüi ogno
cognoſcit in iudi ſcit in iudicio faciẽ non bñ
cio faciem. conde fac iſte:et ꝓ buccella paiſ ð/
ſeendes alicui he¶ſerit veritatẽ. Air q feſtinat
peinata Bla⸗ ditari ⁊ alijs iuidei:ignõꝛat
ritate. iTRon egeſtas ſupuẽiet ei. Qui
bene facit iſte. ja coꝛipit hoĩeʒ: gr̃aʒ poſtea
iuttie k ineniet aud en magis
Et p buccella ba illeꝗ p lingue blãdimenta
ꝓ buccella a rAE —.82 iy
niji.ꝓ re modici decipit.Qui ſubtrahit ali⸗
valoꝛis. ¶ De gqd a pꝛe ſuo vla mre: et di

g Nõ erit ino.

ſeru veritatẽ. cu? cit hoc nõ eẽ pctm:pticeps cauſà paupeꝝ: ĩpiuᷣs igno
Laloz elt ige h homicide ẽ. Qũi ſe iactat ⁊ rat ſciam. Hies peſtilẽtes
feſt. di. ⁊ alijs iu dilatat: iurgia cõcitati:q vo diſſipat ciuitatẽ:ſapiẽteſ pᷣo

auertũt furoꝛẽ. Air ſapiẽnſ
ſi cũ ſtulto ↄtẽderit:ſiu ira
ſcatur:ſiuẽ rideat: ñ iuniet

det. eo ꝙ ſteo diti ſperat in dno ſaluabitur.
zes, Seno⸗ Qui ↄſidit ĩ coꝛde ſuo ſtl-
uentatei in un lus Equl aüt gradit ſapiẽt ſcatur: ſiuẽ rideat: ſ ineniet
ro ſiẽ diuiti epyu ipe laudabit.Qui dat pau requiẽ. Airi ſanguinũ ode
loni qui gutiam peri nõ idigebit:qui deſpiẽ̃ rũt ſimplicẽè:iüſti aũt q̃runt
aque non potuit depcãtẽ ſuſtinebit penuriã aiaʒ ep.Tõtũ ſpm̃ ſuũ ꝓfẽt
ſpetrare. luce. xj OQu ſurrexerint ipij abſcon ſtult ſaniene differt ⁊ reſer
dent᷑ boĩes:cũ illi pierit ml uat i poſteꝝ. Mꝛicèps ꝗ li

4 Qui coꝛꝛipit
ominẽ. ratione ei HeoOES. en r Ue 1 Heni 8 A.
tiplicabũt᷑ iuſti. ¶ XXIX. bæet᷑ andit ᷣba mẽdacij:òcs

vtenteʒ: in hoc eĩ
differt hõ a bꝛutl
animalibus:ſpʒp ́?́ͦVƷMÿh/
dẽ.i.metaphyſice. Aialia imaginatioibꝰa memoꝛijs vi
uũt:hõ aũt intellectu ⁊ rone. o ¶ Gratia poſtea iueni
et apud eũ c qꝛ percipit bonũ coꝛꝛectoꝛis ⁊ malũ adu/
latorl. p (Aakibwabit aliquid a pꝛe ſuo ⁊ matre. i id
furtiue accipiendo vel debita necia denegãdo. q ¶ Et mala:bñ aũt facere neſcierũt.
dicit hoc no eẽ pctm.qꝛ ẽ herej ĩ pꝛimo caſu:vel qꝛ illa
vult offerre deo ĩ ſcõo caſu:qð repꝛobat ſaluatoꝛ mat/
thei.x. T ¶ Particeps homicide ẽ.i.ſimile malũ facit
8¶Qui le iactat ⁊ dila
bitü magnificando. t ii as ac
dignãtur cõtra eũ. v ¶ Qui cõfidit ĩ coꝛde ſuo.i.ĩ ſen ſcatur.ipſe ſapiẽs ſtultũ acrij
ſu ſuo plus debito. x ¶ Stultus eſt. qꝛ pꝛeſũp ipᷣm dulciter monẽdo. v
ẽ ⁊ ſuꝑbus:ſuperbia vero excecat ĩtellectuũ. y ¶ QAui dationẽ:⁊ ſic ꝑdit laboꝛ?.
dat pauperi ñ idigebit.iĩ futuro nec ẽt ĩ pñti ð curſu cõi:: multi ſanguinis.
qꝛ dñs multiplicat eius ona vt habeat vñ tribuat pa-
tiẽti neceſſitatẽ. ʒ i deſpicit depꝛecãtẽ ſuſtinebit
penuriã:ſicut diues epulo qͥ lagaro micas panij denega
uit: penuriã aque gutte ſuſtinuit. ⁊ ¶ Cũ ſurrexerinti
pij abſcõdẽtur hoĩes.rõnabiliter viuẽtej.Regnatibeni
achab ⁊ ie abel:abſcõditi fuerũt ꝓphete dñi i ſpeluncis
iijj. reg. xviij.⁊ ipſis deſtructis tꝑe iehu.iiij reg.ix.multi

gnoſcere ſatagit vt iuuare poſſit. o

E

i adulationis ⁊ detractõis. d

dicta vel facta ſua vltra de ab uolłẽtis eã deſtruere vt habel ibidẽ. r gs ſi⸗
Jurgia cõcitat.qꝛ alij ex hocĩ ſtulto contẽderit.laboꝛãs ad e emẽdationẽ. s ¶ Siue ira

. d buerfi⸗ gradit᷑ vijs.iplicando ſe varijs pctis. plicati fuerunt iuſti: Mcpphete baal iterfecti.ij. reg x. caplo.
c¶oci IZro q coꝛꝛipiẽtẽ. Suꝑipoſita ẽ diſciplia C.XXIX.
toꝝ eruditio:hic cõſequenter ponitur indiſciplina/
oꝝ eatis enne : Uiro q coꝛꝛipiẽtẽ dura ceruice

ſeqtur. ðD ¶ Qui oꝑat᷑ terrã ſuã ⁊c̃.hoc patet ad ſẽſũ/ i.obſtiato aio. tẽnit:rpẽtin ei ſuꝑuẽiet iterit.coꝛpis
e ¶ Uir fidel ml/⸗ 7 anime. c Eln
tum laudabitur. „ „ „ N. R⸗⸗ ſanita non ſequet.qꝛ
q: Hdeliras eins ꝗ peruẽerſus gradit᷑ vijs ↄci Irõ ꝗ coꝛipientẽ: du peeccatum eiuj eſt irre
Bal onum F dẽt ſemel. Qũi oparterraʒ ceruice cᷣntẽnit:re Paieactt ⸗
aut . — . , 9. — — „ . „ . 9. 1 Pece
nat ditãi. ad hoc luã ſatiabitur panib:q aut ¶pẽtinus ei ſupueniet ĩteri : pitũſãctu q irremiſ⸗

ſibile.i.de difficili re
miſſibile dẽ: matthei

—

xij. d ¶¶ In multip.

iuſt. leta.vulgus.qꝛ g·

eos ſuſtẽtat. e ¶ Cu
impij ſumpſe.pꝛi.ge⸗
met Por q; ſupꝛa vi
res ab eis grauantur
¶ Qui amat ſapiẽ.
leti.pa.ſuuʒ. quia bo

num filij reputat ſuũ
g ¶ Qui autem nu⸗
trit ſcoꝛtũ pdet ſbſtã

tiaʒ.ſicut dicitur luce
xv. ð filio pꝛodigo qͥ
diſſipauit ſubſtantia
ſuam eretrleiß⸗
viuendo luxurioſe.
h Rex luſtuz erigit
terram rnne
lioꝛãdo. i¶ Uir aua
rus deſtruet eam. ex
cupiditate tyꝛannixã/
do. k Pomo qui
blãdis ⁊c᷑.rete expan/
dit greſſibus eius.i
dit eĩ eius pceſſũ ĩ ſu⸗

is operib ſubtrahen⸗

do ſibi ꝓmiſſũ ĩ quo
ↄfidebat. l
tẽ viꝝ iniquũ inuol/

uet laque. multiplid

clpe ⁊ gehẽne. m. Et
iuſtus lau.atqʒ gau.

applaudens diuine iuſticie. vñ in pſal. lv. Letabitur iuſt cũ
viderit vindicta ⁊c. n ¶ Nouit iuſtus cauſã paupeꝝ.i.co

Impius ignoꝛat ſci⸗

entiã.bñfaciendi:ſᷣm illud ꝓpheticũ:Sapietes ſũt vt faciãt
p Pons beſtulemtes diſſi⸗
pant ciuitatẽ. ſicut Seba filiuj bochꝛi cũ ſibi adherentibus
poſuit abelã in periculo diſſipatiõis.ij.reg.xx. q ¶ Sapi·
entes vero auertũt fuꝛoꝛẽ.ſicut ſapiẽs mulier auertit irã io

r¶ Uir ſapiẽs ſi cũ

„

rguẽdo. t¶ Siue rideat.
iueniet requiẽ.i.ſtulti emẽ?
Uiri ſanguinũ.i.effuſoꝛes
Oderũt ſimplicẽ.i.ſine plica doloſi/
tatis icedẽtẽ. ʒ ¶ Juſti aũt querũt aiam ei.i.eius vitã ſal/
uare:ſicut iſmahel ⁊ ſocij eius iterfecerũt godoliazx ⁊ plures
alios ſimplices:hieremie.xlj. Johãna vero filichar
qͥ cũ eo erãt q̃rebãt vitã eius ſaluare:Hiere.xl. Cotu
ſpm ſuũ pfert ſtultꝰ.qꝛ neſcit aliqd celare. b Sapiẽs dif
ꝛiceps qᷣ li.au.ver.mẽ

fert.vſq; ad tpᷣus oppoꝛtunũ. c
C

alij
oru

miniſtros hʒ ipios.
tt 3

ecca

—

—

¶WMWiber

diendo qñ ad hoc tenet᷑ ſicut iudex vcl cuſtos terre.No
no qñ pꝰ furtũ factũ iqrit᷑ ð ipᷣo vt iueniat᷑:⁊ aliqs ſcit ⁊
nõ idicat:vñ verſus.Juſſio ↄſiliũ ↄſẽſus palpo rcurſus
Participãs mutus ñ obſtãs ñ manifeſtãs. b ( Odit

aꝛ querẽtes ſibi placere ð talibus ſeruiũt ei:ſicut pʒ de ſaule
q adulatioibus ⁊ detractionib doech ⁊ alioꝝ ſiliũ ꝑſeque
batur dauid iuſtũ. e ¶ ¶Pauper ⁊ creditoꝛ obuiauerũt ſi/
bi.tũc ei ppꝛie fit qñ creditoꝛ liberaliter ſibi cõmodat i ſua

pauptate. f ¶ UAtriuſq; illuminatoꝛ ẽ dñs.qñ diuiti inſpi

animã ſuã.qꝛ qlʒ iſtoꝝ facit pctm̃ ⁊ tenet ad reſtitutõez

tathias ⁊ filij er ruinas eoꝝ viderũ

⁊ refrigerabit ls ioſolabit te. o¶ LC ꝓphetia ðfeceẽit diſſi/vV!—ſus nõ ẽ ĩ hebꝛeo:pʒ iñ ſnia. plm. XXX.
pabit᷑ pplłs. ſic pʒ ð pplo iudeoꝝ q diſſipatẽ ꝑ oꝛbẽ terraꝝ EFErba cõgregãtis. Superiuj poſita ẽ eruditio ſa

eo ꝙ abitecẽit a ſe doctriaʒ ꝓpheticã chꝛiſti ⁊ aploꝝ ⁊ alioꝝ
doctoꝝꝛ. p ¶ Qui vo cuſtodit legẽ beatus è.i ſpe:matthei
xix. Si vis ad vitã ingredi ſerua mãdata. q 6 Seru. ↄtu
max ⁊ rebellij Cerbis ñ põt erudiri.cupcã ſbᷣdit᷑:Qꝛ qo di
cis ⁊c᷑.⁊ pʒ. r ¶ Uidiſti hoieʒ velocẽ ad loquẽdũ ⁊c᷑ ligua
eni eo ꝙ ſita eſt in lubꝛico male coꝛꝛigibilis ẽ a multiloqo:
⁊ cõſequẽs a ſtulticia ſicut dictũ ẽ ſupꝛa:In miltiloqo pec
catũ nõ deerit. s ¶ Qui delicate a pueritia ⁊c. hoc pʒ.ij.
reg.xix.ð ſiba ſeruo miphiboſet quẽ ↄtẽpſit ⁊ mendacit ac-
cuſauit:fuerat tñ ſatis delicate nutritus ĩ domo ſua ⁊ in do

mo patris ſui ſaul a iuuẽtute. t ¶ Uir iracũc' puocat ri /

xas.qꝛ ꝓnus ẽ ad iferẽdũ iniurias ex qboꝛiunt᷑ rixe.

dq ad indignãduũ facilij ẽ ex leui cã. xI¶Erit ad pct ꝓcliui

oꝛ.qꝛ pꝛincipiũ ois pcti ẽ ſupbia. y¶ Supbũ ſedqt᷑ humili
tas.ſ icut pʒ. iij. reg. adonia qͥ elatus i ſuꝑbiã voluit regna
re. ʒ ¶ Et huilẽ ſpũ ſuſcipiet glia.i.honoꝛ ĩ publico exhibi
tus:ſicut pʒ ð ſalomone hũiliter ſe tenẽte quãuis dauid de/
creuiſſet ipſũ pꝰſe regnare:⁊a gliaʒ regni obtinuit adonia de
iectio. a Ai cũ fure ꝑticipat. Iſta pticipatio fit noueʒ
modis. Uno mõ pᷣcipiẽdo ſeruo vel ſubdito ꝙ furet. Scðõo
ↄſulẽdo frutũ ſibi ñ ſubdito.Tertio ↄſentiẽdo: ita ꝙ furtũ
nõ fieret ſine ↄſenſu ſuo.Quarto adulãdo raptoꝛi vel furi:

vtpote ↄmendãdo eũ ð ꝓbitate ſi fieret tale factũ:⁊ ex hoci
ducitur ille ad faciẽdũ. Quito mõ latronẽ vł elatrociniũn

receptãdo.Sexto fuꝛto ipſius ꝑticipãdo:vtpote ꝑtẽ ipᷣo ac/

cipiẽdo. Septio tacendo qñ videt fieri furtũ qð loqᷓndo vł

exclamãdo poterat ipedire.Octauo ſe ñ opponendo vł ipe

rat voluntateʒ ſuble⸗ c ¶ Adiurãtẽ au
uãdi pauperẽ: ⁊ pau- .Y . , , lit. i. inqrẽtẽ fur⸗
peri oꝛarep diuite. mMiniſtros hʒ ipios. Paàu/ licate a pueritia ſua nutrit tũ ſub pena excõi
5 Cr, Auludlcne p ⁊ creditoꝛobuiauerũt ſi/ ſeruũ ſuũ:poſtea ſentiet cõ ralene.
tet ð thꝛono dauid:ö bi: vtriſq; illumiatoꝛ ẽ do tumacẽé. Air iracũduſ ꝓuo inte nonuj moch
quo dẽ pſal. lxxxviij. minus. Rex ꝗ iudicat ĩ ve/ cat rixaſ. 7q ad idignãduʒ pticipaãdi cũ ſur-
tmnonus eiu ſicꝛt ritate pauperes:thꝛoneiuſ facilis eſt:erit ad peccata/p Haͤer⸗ e (ui
mrn — ĩ eternũ firmabit᷑. Airga at cdiuioꝛ.Supbuʒ ſeꝗt hũili nna koieiA
coꝛectio mbult lat⸗ q; coꝝectio tibuit ſapiam tas:ẽet humilẽ ſpũ ſuſcipiet tocoꝛꝛuet. a recti
entiã. diſpoſitiue:ſel Puer aut ꝗq dimittit volüta⸗/ lia. Quüi cuʒ fure pticipat tudie iuſticie. ks
pene erineaeig tiſ⸗ ue ↄſundit matrẽ ſuam. dit aiam . uã:adiurãtẽ au/ Olſberae o
ttoꝛ miniſte lalit 71 J Multiplicatioe ĩpioꝛu, dit:ct no idicat. Qũi nd ater vent
Puer autez q oimit Multiplicabũt ſcelera: t iu hoĩeʒ citò coꝛuet: qui ſp.“ tate b Mlti
titur voluntati ſue.dᷓ ſti ruias eoꝝ videbũt. Erů rat ĩ dño ſubleuabit. Miujl reauirũt faciẽ pn
vaga eſt. ⁊ ad inſolen dli filiũ tuũ ⁊ refrigerabit te ti requirũt faciẽ pᷣncipis ct cipis. deſiderates
nnama mens en dabit ðlitias aie tue.Cuy iudiciũ a dño egreditur ſin ntertater⸗
quia de fatuitatibus Phhetia dfecẽit diſſipabiẽ guloꝑ. Abõminatur iuſti Audliein a vomio
eius paritur erubeſcs Pple:q uero cuſtodit lege,ʒ virum impium: ⁊ abomi egredit ſinglo.
tiã. I ¶ In multipli bear ẽ. Seru verbis ñ põt nantur impij eos qui recta qꝛ diſcernit intẽti
o wpia mullipl erudiri:qꝛ qð dicis ĩtelligu ſunt via. Herbum cuſtodi mne eon . vtruz
fengomach abeorn. 2Hiidẽ oiénit. Ylidiſti ho- (ens ſilius:extra perqitionẽ poni echj vlppeij
deim Habeoꝛzuz r ge zane „„ boni (cdij vl ꝓppꝛij
vbi dĩ ꝙ multiplican Mineʒ velocẽ ach loquẽduʒ Veru. (. XXX. k (Abominant
ipijs declinauit pptluj ſtulticia magis ſperãda eſt Erba congregantis: iuſti vir ipiu ꝛc.
ad ritum gentilium. q; illius coꝛectio. Quũi de fſilij vomentis. Niſiò quaʒ qꝛ ſicut ſilitudo ẽ
m (Et iuſti ruinas è cã dilectõij ita diſ
eoꝝ videbũt.qꝛ ma- ſilitudo ca odij 7.

n¶ Eradi filiũ tuũ (ꝛbominstiole. ¶ Uerbũ pꝛis uſtoc nafi r Iſte
a

lomonis actiua:hic ponit᷑ eðeruditio paſſiua:
7 pꝛĩio a deo:ſcòo ab hoie ſequẽti caꝰ. Pꝛia diuidit᷑ ĩ du
as partes:qꝛ pꝛio ponit᷑ qdaʒ bꝛeuis pᷣfatio:ſcðo ſubdit᷑
narratio:ibi Uiſio.Circa pꝛimũ ſciẽdũ ꝙ ſcriptura ve/
teris teſti frequẽter vtit᷑ noĩe filiatiõis ad denotãdũ ppᷣ/
etatẽ aliquã:ſicut.j reg.xiij.Filius vnius anni erat ſaul
cũ regnare cepiſſet.ad denotãdũ eiuj hũilitatẽ.⁊.ij.reg.
xij. Niuit dñs qm fil moꝛtis ẽ vir ꝗ fecerit hoc.ad de⸗
notandũ eius maliciã moꝛte dignã:⁊ hoc mõ ſalomon
dãẽ hic filius ↄgregãs æ vomẽs.ilius ↄgregãs ad deno/
tanduũ magnitudinẽ ſapie in eo ↄgregate parti ex ifuſiõe
dei:vt pʒ.iij.reg.⁊ parti ab exercitatiõe ſtudij.Silr dici
tur filꝰ vomẽs ad denotãdũ excellẽtiã ſue doctrie. Uñ
dixit regina ſaba.iij.reg.x. Beati viri tui ꝗᷣ ſtãt coꝛaʒ te
ſẽp ⁊ audiũt ſapiaʒ tua: Eſt igit ſeſuſ: a¶ Uerba. ſ. qᷓ ſe
quũt ſũt. b ögzegätis ⁊c.i.ipſoſalomonis qͥ dẽ fi
lius ↄgregãs ⁊ vomẽs mõ pᷣdicto:qualiter aũt ſint eius
verba magis explicabit᷑ poſtea. . Uiſio. Hic oñr po
nit᷑ narratio.Circa qð ſciẽdũ ꝙ ſᷣm hebꝛeos ſalomon h
loqtur ð ſeipſo quaſi ð alio loquẽs ĩ tertia ꝑpſona cũ di
c ¶ Miſio quã locur.Ad cubintellectũ ſciendũ ꝙ deu.
xvij. dixit moyſes ð rege iſtituẽdo ſuꝑ iſrłõ miltipli⸗/
cabit ſibi eas ⁊c᷑.⁊ ſeqt: Nõ habebit vxoꝛes plurima qᷓ
alliciant aiuʒ ep:neq; argẽti ⁊ auri imẽſa podera.Salo
mon aũt ð ſua ſapia ↄfidẽs nimis mitiplicauit ſibi eᷓe
⁊ auri ⁊ argẽti imẽſos theſauros ⁊ ẽt vxoꝛes multas:ẽt
alienigenas: eſtimãs ꝙ ñ eleuaret i ſuꝑbiã ex mltitudie

—N— ᷓ— — — — — — — — — —

— —, — — 6P- —, — —

= — 2 —

— — —— =⸗
— SEezE j— —

ſi
is
tt
i
al
ur⸗
rol
mno
.
c⸗

nre

on
pn

e

04

equoꝝ/a auri ⁊ argẽti ⁊ ꝙ nõ alienaret᷑ anim ei a deo
per vxoꝛes alienigenas:qð tñ fuit falſũ:vt pʒ.iij. reg.xj
vbi dẽ ꝙ deceptus ab eis edificauit tẽpla idoloꝝ.Dicũt
tñ hebꝛei ꝙ poſtea pctm ſuũ cognouit ⁊ penituit: ⁊ ſᷣm

qð ſubditur:Di/
xit vir.i.ſalomõ
Mecum deus. p locutus ẽ uůir cũ quo eſt de
HH us et qui deo ſecũ moꝛante
deus per plenitu⸗ ↄſoꝛtatuſ ait:Stultiſſimſũ
dinẽ potẽtie:vtrũ

q; eĩ habuit ſalo
mon a deo. Et potero.ſ.multiplicare mihi equos aurũ
argẽtũ ⁊ vxoꝛes abſq; tranſgreſſione. Uerũtamẽ trãſ
greſſus fuit: ⁊ poſtea pctm ſuũ cognoſcẽs penituit:iõ ſbᷣ

dutur verba ipſius penitẽtis. Stultiſſimus ſũ viroꝝ.qᷣ

An pen
.

e oer

Pa L,72
.

credebã eẽ ſapiẽtiſſimus.Et ſapia hominũ.qua cauent
a tranſgreſſione diuinoꝝ pꝛeceptoꝝ. Non ẽ mecũ.⁊ ad
idẽ pertinet qð ſubdit᷑: Ilo didici ſapiam.ſ.pᷣdictaʒ exe
quẽdo eã in oꝑe.Et noui.reſumit᷑ li nõ qð ponit᷑ i clau⸗
ſula ĩmediate pꝛecedẽti ſic: Et nõ noui ſanctoꝝ ſciẽtiaʒ.
qua cauent ab offẽſa diuina:⁊ eſt repetitio eiuſdẽ ſentẽ-
tie ad maioꝛẽ exaggerationẽ ſicut ſolẽt facere penitente
erroꝛẽ ſuũ cõfitẽtes.Et ſubdit᷑ huius erroꝛis declaratio
cũ dicitur: Quis aſcẽdit in celũ atq; deſcẽdit.ſicut fecit
moyſej qui aſcẽdit ſuꝑ montẽ ſynai ĩ celũ ſidereũ ad do
minũ:a ide deſcẽdit ad ppł'm vt habet᷑ in exodo. Quis
cõtinuit ſpiritũ in manibus ſuis.ſicut fecit moyſes qᷣ ci
neres ardẽtes ò camino accepit i manibus ſuis:exo.ix.
Quis colligauit aquaj quaſi i veſtimẽto.ſicut fec moy
ſes in mari rubꝛo:qꝛ merito ipſius aque fuerunt diuiſe
vt trãſiret ppls iſrl:⁊ aque erat ei q̃ſi ꝓ muro a dextris
a a ſiniſtris:exo.xiiij.Quij ſuſcitauit oẽs terminos ter
re.ſicut mo yſes qᷣ ĩ erectiõe tabernaculi ſuij meritis imi
ſit terroꝛẽ oĩbus gẽtibus in oibus finibus terre ꝓmiſſio
nis:⁊ circa habitãtib:ſicut dẽ deu.ij. Podie icipiã mit
tere terroꝛẽ tuũ atq; foꝛmidinẽ tuã in pplłlos ⁊c. Quod

nomẽ eſt eð. quaſi diceret ſi wieatg albañ moyſẽ fuit q
u

talia fecit dicat᷑ quij fuit ille:⁊ qð fuit nomẽ eiu:⁊ ſi di
catur moꝛtueſt ⁊ nomẽ eius datũ obliuiõi dicat: Qð
nomẽ filij eiuj.i.q̃ generatio manſit ab eo ex qua poſſit
haberi noticia aliqua ð ipſo.qð cũ nõ iueniat᷑: reſtat ꝙ
nõ fuit aliqs ſibi in magnitudine ſilis:et ideo cũ ille ꝓ/-
hibuerit regẽ iſrł multiplicare ſibi equos auꝝ ⁊ argetũ
⁊ vxoꝛes:⁊ ego ſalomon feci cotrarium:pʒ ꝙ i hoc Fui
ſtultiſſimus viroꝝ.⁊ maxie qꝛ ex oꝛe dñi loquebat᷑:iðo
ſubdit᷑: Ois ſermo dei ignitus.i.ab oi ſuꝑfluitate ⁊ ſalſi
tate depuratus. Aypeus ẽ.cõtra inſultũ tentationum.
Sperãatibus in ſe.i.in dño ⁊ nõ pᷣſumẽtibus ð ſua ſapi
entia ſicut ego pꝛeſũpſi: ꝓpter qð erraui:iõ ſubdit alio
monẽdo:ſe addas quicq verbie illius ne arguaris.de
trãſgreſſione legis q̃ hoc phibet:deutro.iiij.ca. Nõ ad
detis ad verbuʒ qð vobis loquoꝛ neq; auferetis ex eo.
Inueniariſq; mendax.ex tua additione: Hec expoſitio
hebꝛeoꝝ videtur in pluribus deficere: pꝛio quantuʒ ad
eius fundamẽtũſ.ꝙ ſalomon in fine vere penituerit ⁊
ſic pꝛemiſſa verba ptulerit:Stultiſſimus ſũ viroꝝ ⁊c̃.
quia ſi vere penituiſſet cũ eẽt rex potentiſſimus templa
idoloꝝ que ↄſtruxerat deſtruxiſſet qð tñ nõ fecit:qꝛ ſte
terũt vſq; ad tps ioſie.iiij.reg xxin. Scdo deficit qa in
multis vẽ falſa ⁊ extoꝛta. Pꝛio qꝛ pᷣmittit ĩ textu ꝓphe/
tia vbi lr̃a nr̃a hʒ viſio.ſi enim ſalomon penitẽs ð ſuis
tranſgreſſionibꝰ pᷣteritis locutus ẽ:Stultiſſimſũ viro/
rũ ⁊c. ĩ hoc nõ loqbat᷑ pphetice:vt dicit expõ hec:ſʒ ma
gis hiſtoꝛice ↄfitendo facta ſua pᷣterita.ſilr nec ĩ hoc q

70 Uer. . XαX

poſtea petn pꝛecedẽtij clauſule ẽ hic reſumẽdũ:vt ſit ſenſus:Et
hoc loquit᷑ h: ⁊ ẽ talij lr̃a hebꝛaica. Pꝛophetia.ſupple no nout

virtus acceſſit ex oꝛe dicẽtis:ñ potuerũt reſiſtere verba vir/

gratulabat.

ſtrationẽ ⁊ nõ p hũanã iſtructioeʒ:et ſic verba illa ñ ſũt ſa-

ad ↄmẽdationẽ ſapie diuine ⁊ ↄtẽptũ hũane git: g
minũ.i.ſapia politica q̃ regũt res hũane.
ita dicit phs v. metaphyſice ꝙ eremita non ẽ bon/neq; ma
lus do ð bonitate ⁊ malicia politica:qꝛ refugit talia.

ſubdit ð moyſe: Quis aſcẽdit ĩ celũ c. ſz referebat p modũ
admiratiois ſeu qõnis illud qð ð mopſe legerat in exodo.
Similiter qð dicit illa expõ:Et noui ſanctoꝝ ſciazʒ.ꝙ li nõ

ſanctoꝝ ſciam.hec expõ vẽ extoꝛta qꝛ nõ ꝓbat᷑ ab eis ꝑ ſileʒ
modũ loquedi alibi
i ſcriptura:⁊ iõ ſi eſſʒ

viroꝝ:&t ſapientia hominũ talis ĩtellecr vt dicuũt
non eſt mecum. Non didi ſaribtura ic loaueret
Tnia ſori 5 q; noui ſanctoꝛuz
ci ſapiaʒ:&t noui ſciaʒ ſcõꝑ fſciam. Itẽ qð ſubdii:·
Quis continuit ſpm
ĩ manibus ſuis.qð ex

ponũt ð cineribus a moyſe ĩ camino acceptis:vꝛ falſũ quia
ſpũs in ſcriptura frequẽter accipit ꝓ angelo:aia ⁊ vẽto: ſʒ ꝙ;
accipiat ꝓ cineribus nõ inuenit ĩ aliquo loco.nec pot dici ꝙ
ꝓpter hoc dicũtur ſpũs:qꝛ accepti fuerũt ad cauſandũ ven
tũ:qꝛ ſcriptura nõ dicit hoc:ſed ſolũ ꝙ ad eaꝝ ſparſionẽ fa
cte fuerunt veſice turgẽtes in hoibus ⁊ iumẽtis. Itẽ qð ſub
ditur: Quis ſuſcitauit oẽs termino terre.qð exponũt ð ta
bernaculi erectioe eſt oĩno ficticiũ:a ſcriptura quã allegant
ad hoc deutero.ij.nõ eſt ad ppoſitũ ſed magis ad oppoſitũ
qꝛ illud verbũ fuit dictũ in trãſito toꝛꝛẽtis arnõ:vt pʒ ibidẽ
qð fuit ꝑ.xl.vel.xxxix.ãnos poſt erectionẽ tabernaculi: qa
moyſes erexit tabernaculũ pꝛia die ãni ſcði egreſſiõis ð egy
pto:exo.xl. Mo yſes aũt ꝓtulit iſta vba poſt exitũ de deſer/ .
to in quo fuerũt.xl.annis pꝓpter qð littera iſta ẽ aliter expo
nẽdaEt oiuiditur reſiduũ huius capituli in duas ꝑtes. In
pꝛima declaratur eterna filij dei generatio:⁊ ſcõo eius ĩcar-
natio:ibi Tria ſunt. Pꝛima in duas:quia pꝛimo quod di/
ctũ eſt oſtenditur:ſecũdo ſcriptura ad cõmunẽ modũ docẽ
di reuertitur:ibi Duo rogaui te.Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ licʒ
ſalomon in ſenectute grauiſſime peccauerit:tamem añ ſpji
ſanctũ habuit:aliter eius libꝛi no ponerẽtur i canone:⁊ tůc
in ſpũſancto pꝛeuidit tꝑe chꝛiſti ſuturo hoĩes ſimplices ⁊ il⸗
litteratos illuminãdos a deo ð his que ptinẽt ad ſalutẽ: vt·
pʒ de apoſtolis ⁊ pluribus alijs. Uñ i ↄcilio niceno vt fferx ⸗
ruphinus fuit qdã phs in philoſophia ⁊ dialectica valdei
ſtructus ꝗᷓ doctoꝛes chꝛiſtianos cõfutabat:cui qͥdã catholi/-
cus vir ſimplex ⁊ ignarus ſe oppoſuit dicẽs:In noie dñi ie-
ſu chꝛiſti audi pbie ophe q̃ vera ſũt. Deus vnus ẽ qͥ oia q
vident᷑ virtute verbi ſui creauit ⁊ ſpũs ſui operatioe ſirma/
uit:hoc verbũ quẽ nos dei filiũ dicimus:huanos miſeratꝰ
erroꝛes ex virgine natus ẽ ⁊ moꝛte ſua nos a moꝛte ꝑppetua
liberauit quẽ expectamus ia reſuſcitatũ iudicẽ omniũ q ge-
rimus eẽ vẽturu. Credij hoc ita philoſophe:At ille ac ſi nũ
quã vllũ ſermonẽ ↄtradicendi didiciſſet hoc ſolũ potuit rũ
dere ita ſibi videri nec aliud veꝝ eẽ:⁊ cõuerſus ad diſciploj
ſuos ⁊ ad eos ꝗͥ audiẽdi gra ↄuenerãt:Audite inquit o eru/
diti viri donec verbis mecũ geſta res eſt:verba verbis oppo
ſui:a que dicebatur dicẽdi arte ſubuerti: vbi vero ꝓ verbis

pyt ocrnr P

õ
NVra gune ee

tuti:⁊ ſubdit᷑:Itaq; ph̊s chꝛiſtianus effectus ſe victuʒ fuiſſe
igit᷑ ⁊ cõſimilia pᷣuidẽs ſalomõ ĩ ſpuſancto
dixit: c ¶ Uiſio quã locutus ẽ.i.loquet᷑:qꝛ ꝓphetia frequẽ
ter loquit᷑ de futuro ꝑ modũ pßᷣteriti ⁊ frequeter ſupꝛa dictũ .b.ͤ.
E. d TVdevirtuo us. e ¶ Tuũ quo de erat.p ſpẽalẽ illu

lomonis niſi relatiue. f¶ Et q deo ſecũ moꝛãate cforge⸗
tiſſimus ſũ viroꝝe.i.illitterat ſimplex. h ¶ Et ſapia ho
i ¶ Nõ ẽ mecũ.

Et no
at amos
tt 4.

TNõ didici ſapiam.i.philoſophicã ſciam. l
ui ſciam ſcõꝝ. q̃ diſpõit ad ſalutẽ eternã: ita dice

¶Wiber

ppheta. vij. ca. Non ſũ ppheta. nõ ſũ fllius pphete ſz armẽ
rarius ego ſũ vellicaj ſicomoꝛos. Et apls.j.coꝛin.ij. õ enĩ
iudicaui me ſcire aliquid iter voj niſi tm ieſũ chꝛütũ ⁊ hũc

nitatẽ. qᷓ ẽ ãnexa pſpere foꝛtune. . CEt yba maͤlnei.
q̃ frequeter anectũt aduerſe. e ¶ LCongẽ fac a me.⁊ idẽ

repetit ꝑ alia verba. f ¶ Meẽdicitatẽ ⁊c.⁊ ſubditur cã

foꝛte ſatiat.i.bonis tpalibꝰrepler. h ¶ Jllici

bai haberer ſciam acquiſitã:illã tñ ꝓ nihilo ↄpu g
uis aſcendit i celũ atq; deſcẽdit.quaſi dicat

tabat. ma
O tu philoſophe ini
tens ſcientie humane
Quis gubernat cele⸗
ſtia.⁊ infima terre:ꝑ
ſcientiam tuã nõ po/
tes dicere:quia philo
ſophi maximi viden
tur negaſſe dei ſciẽtiã
⁊2 pꝛouidentiã ad iſta
minima ſe extendere
videbatur ei eis ꝙ vi
leſceret intelleci eius
vt dicitur.xij. meta.
quod tñ eſt falſuʒ: qa
tanto perfectioꝛ ẽ ſciẽ
tia quãto magis ſe ex
tendit ad cognoſcẽdũ
res vſq; ad minima:
qꝛ cognitio que tin ẽ
vniuerlſalis eſt iperfe⸗
cta.j.phyſi.Ad hanc
aüt qſtioneʒ reſpõdet
ſacra ſcriptura pſal.
cvij.Exaltare ſuꝑ ce
los deus ⁊ ſuꝑp omnẽ

terrã glia tua.qꝛ i co

leſtibus relucet eꝰdma
ieſtas:⁊ in inferioꝛidꝰ
eius ptas. n¶Quij
cõtinuit ſom.i.vẽtj.
¶ In manib ſuis.

Quis aſcẽdit ĩ celũ atq; de

ſcendit: Qũis ↄtinuit ſpm̃
iĩ manibus ſuis: Quis col/
ligauit aquas quaſi ĩ veſti-
mẽto: Quis ſuſcitauit òẽs

termios terre: Qð nomẽ ẽ
eb:et qð nomẽ filij ei ſi no

ſti· Ois ßmo dei ignir cly⸗
pꝛuſẽ oibſpèrãtibĩ ſe. Nẽ
addas qcqᷓ; verbis illiuſ ẽᷣt
arguariſ:inueniariſq; men

dax. Sũuo rogaui te:ne de

negeſ mihi anteq; moꝛiar.

Aanitãateʒ èt ᷣba mẽdacia

lõgè fac a me. Mendicita/
tẽ ⁊ diuitias ne dederis mi

hi. Tribue im victui meo
neceſſaria:nẽ ſoꝛte ſatiai illi
ciar ad negãdũ ⁊ dicã:qꝗſẽ

dñs:àut egeſtate cõpulius
furer ⁊ piureʒ nomẽ ði mei
Neé acculeſ ſeruũ ad dñʒ ſu

.
ð hoc ñ pñt rñdere phᷣi ꝑfecte:qꝛ ð vẽtis locuti ſũt valde ſu

Pficialiter ⁊ ipfecte:vt pʒ.ij metheoꝛoꝝ.ſʒ hoc facit deuj vt

um: nẽ foꝛte maledicat tibi

⁊7 conuas. Generatio q̃ pꝛi

ſuo maledicit ⁊ q̃ mr̃i ſue ñ
bñdic. Genẽatio q̃ ſibi mũ

da videt᷑: ⁊ tñ ñ ẽ lota a ſoꝛ
dibus ſuis. Generatio cui

excelſi ſũt oculi:⁊ palpebꝛe
eius ĩ alta ſubrecte. Genẽa
tio q̃ ꝓ dẽtib gladios hʒ ⁊
cõmadit molaribꝰ ſuis: vt
comedat inopes ð terra:⁊
paupeſ ex hoibuſ.Sãguiſ
ſuge due ſũt filie:dicẽtès aſ
fer affer. Trià ſũt iſaturabi
lia:⁊ quartũ qð nũqᷓ; dicit
ſufficit. Infern ẽt os vulue
Et terra ꝗᷓ nõ ſatiat᷑ aq̃:igniſ
vo nũq; dicit ſufficit. Ocũhᷣ
lum qui ſubſannat patrem

èt ꝗ deſpicẽ ꝑtũ mfr̃is ſue:ſuf

ſòdiat eũ coꝛui ð toꝛꝛẽtibꝰ

comedaãt eũ filie agle.Lriã

coꝛdiꝭ manifeſte appet exterpin oculi

ar ad negandũ.dei maieſtatẽ ꝑ ſuꝑbia:ſic dicebat pha/

rao exo.v. Quis

eſt dñs vt audiaz
vocẽ eĩ. lt
egeſtate ↄpullus.

i.p ipatientia fra
o⸗ k Furer
⁊c. qꝛ pꝛũpere in
uaf bben ſus “
riũ ẽ q dã furia
e gecuſej ſer
uuʒ. niſi ex cã iu⸗
ſta ⁊ rationabili.
m ¶Clfle foꝛte ma

ledicat tibi coꝛ*

ruas. p ifoꝛtuniũ
eo ꝙ male accuſa

ſti eũ. n ¶ BGene

ratio que pꝛi ſuo
maledicit ⁊c. ſupp
ple ẽ deteſtanda:
qaꝛ varẽtib debet
honoꝛ ⁊ reueren/

tia. o (Benera

tio q̃ ſibi munda
videt ⁊c. vñ dicit
hieronymuj. Si⸗

mulata ſanctits
duplexẽ iniqtas.

p ¶ Beneratio c
excelſi ſunt oculi

⁊c̃.i.cuiuj ſupbia
82 labijs. q 5ßen

— — — w— — —

neratio que ꝓ dẽtibus gladioj hʒ.hec ẽ generatio rapto

— – — — – —. —

f———— —

net eos ⁊ facit flare ſʒ bñplacitũ volũtatis ſue. p ſuge due ſunt filie.ſ.luxuria ⁊ auaricia: sS ¶ Dicentes
colligauit aquas.in mari magno. q ¶ Quaſi i veſtimen affer affer. auaricia eniʒ ex acquiſitis nõ ſatiat᷑:ſʒ ſ ẽꝑ ad
to.i.no exeũtes terminũ ſibi pfixũ a deo.quaſi diceret:ꝑ ſci acqrẽdũ plus anhelat:nec luxuria ex delitijs:qꝛ ⁊ſi ad
entiã philoſophicã hoc nõ habet᷑ ſᷣm quaã elemetũ aque de hoꝛã ſatiat:poſtmodũ ad appetendu artius iflamatur.
beret totã terrã circũdare cũ aqua ſit leuioꝛ terra: ſʒ hoc fit t ria ſüt iſaturabilia.⁊ que ſũt illa ſpᷣdit: v¶¶ n
diuina volũtate:vt habet᷑ gen.j.Dixit vero de: Cogregent fernus.i.diabolus qͥᷣ ſẽꝑ plus ⁊ plus nitit᷑ ad ſe trahere
aque q ſub celo ſut i locũ vnũ vt appareat arida.io ſubdit: pctoꝛes. xEEt os vulue.ſ.mulieris icotinẽtis.
r ¶ Quis ſuſcitauit.i.ſuꝑ aquã erexit. s ¶ Oẽs termios terra.que nũqᷓ ſatiat aqua.cuiuſmodi ẽ terra ſabuloſa
Ar terre ſupeminetes:⁊ pʒ ex pᷣdictis ꝙ ſolus deus. ʒ snis vero nũqꝙᷓ; dicit ſufficit.qꝛ ex appone cõbuſti
t¶uod nomẽ ẽ ey.quaſi diceret ñ põt hoc dicere pᷣus biliu Eupe creſcit virtus eius ad aplius cõburendum

dẽ pſal.cxxxiiij.Qui pducit vẽtos ð theſauris ſuis:qꝛ reti rũ ⁊ homicidaꝝ ꝗ rapiũt bona paupeꝝ. r ¶ Saguiſ
u

q̃ nõ hʒ noticiã ð diuinis niſi ex creaturis quaj i infinuũ ex a ¶ Oculuũ qui ſubſãnat patrẽ.eũ deridendo.Dicit au
cellit diuina eſſentia: ⁊ ſic ẽ a phᷣis inominabilis: ppter qd tem ſubſannatio quidam modus deridendi cum ruga⸗
di.xxij.ꝓpõne libꝛi ð cauſis.Cauſa pꝛia ẽ ſuꝑ oẽ nomẽ qo tione naſi. b qui deſpicit partũ matris ſue.in he
noiat ð ipſa. v¶ Et qð nomẽ filij eiuj ſit noſti. quaſi dice bꝛeo habetur Rugas matri ſue. que acceleraãtur ĩ facie
ret ꝑ ſapiam hũanã nũq;; potuit cognoſci ĩ diuinij iſtictio mulieris ex frequenti partu. c ¶ Suffodiat eũ coꝛui.
patris ⁊ filij:q̃ tñ per diuinã cognoicit ſapiaʒ. x ſer i.careat in moꝛte ſepultura:ita ꝙ cadauer eius reliqua⸗
. mo dei ignitus.i.ab oi falſitate purificatus. ꝓ ¶ lypeus tur beſtijs auibus laceranduʒ. dD ¶ Tria ſi unt. Su
eſt. oẽs atides 3 ¶ Sperãtibus i ſe. ꝑ vera fidẽ ⁊ di perius ſalomon deſcripſit myſterium eterne generatio⸗
lectionẽ. ⁊ ¶ ſNie addas quicq; vbis illi.q; ſit eis ↄꝛiũ:pnt nis filij: hic coſ. equenter deſcribit myſterium ſue incar/
tñ bñ ⁊ meritoꝛie addi illa q fſaciũt ad dei verba declarada nationis:q oiuiditur in duas partes:quia pꝛimo quod
Ecc.xxiiij. Qui elucidãt me vitã eternã habebũt. a ¶ Et dictum eſt facit:ſ. ecundo ad comunem moduʒ docendi
arguarij iueniariſq; mẽdax.qꝛ cũ deſit ipᷣa vitas qᷣcqd diſ redit:ibi Per tria. Pꝛia adhuc in duas:qꝛ pꝛio deſcri⸗
ſonũ ẽ verbij illẽ ſalſũ. b ¶ Ouo.Hic ↄñr ſalomon fuer bit incarnationis myſteriũ:ſcõo infert quoddã coꝛꝛela/⸗
tit ad modũ coem docẽdi. et loqt h in ꝑſona ifirmi q neſcit riũ:ibi Talis eſt. Circa pꝛimũ incipit ab vltio.ſ.ab eiuj
bñ vti foꝛtunis pſperis vel aduerſe is: qꝛ ꝓſperis nimis eleua aſceéſione reuertẽdo ad eius icarnationẽ i virginali vte
tur: ⁊ aduerſis ꝑ ipatiẽtis frangit: ⁊ io tali magis ẽ clig loqt hͥ ꝑabolice ſicut cõir i iſto libꝛo. dicit igitur
ſtał mediocr:⁊ ʒ h'dicit: b( Duo rogaui te.dnñe. ¶ la d (¶ Tria ſut mihi difficilia. i, capacitatem intellectus

—.— — ——

MDꝛouer. xxX.

NA.

4 tranſcendẽtia: 1 que ſũt ſlla ſubdit: e ¶ Qiz aquile in mulierẽ. qꝛ e cit ũ viro: habere aut ſecu in
. ndetia: 7 que lut üla n e in mulierẽ. qꝛ efficit᷑ vn .
celo. hãc viã tenuit chꝛiſtus in ſua aſcenſioe. f¶ iaʒ biliter pidn — ere e vaind 1
colubꝛi ſupꝛa petrã. hãc viã tenuit ch:iſtus i ſua reſur etia toti familie ⁊ amicis. r t ꝑ ancillã cũ fuerit heres
hr rectione:chꝛiſtus eĩ balſus ꝑ ſerpẽtẽ vlł colubꝝ deſisna dñe ſue.i.amata ⁊ honoꝛata ſicut dña:⁊. ipſa dña repudia/
u n ſm For ioh.iij. Dicut exaltauit moyſes ſerpentem ta ⁊ ancilla.Iſtud ẽ quartũ ð quo dẽ ꝙ terra nõ pot ſuſtine
in deſerto: ſic exalta ́́MU re:qꝛ hoc nullo mõ ẽ
ozilis bamis, läl ſuſtinẽdũ quado põt
ꝛiſtus auts pai ſut difficilia mihi:æ quartũ ſũt ſapiẽtiõa ſapiẽtib. Foꝛ emẽdari. c uatu
1 nuilchud lanideo: benitus ignozo. Qia àalie micè pplſifirm : iii ppati tuor hiepoitiua,
r ſñ mirablt exijt i in celo: uͦa colubꝛi ſup pe/ meſſe cibũ ſuũ. Lẽpuſcul? nn ium anuna
n ſua reſurrectione trꝗ: ũiã nauis ſmedio man plebs inualida:ꝗ collocat onij:que tamẽ habẽt
n zuſo ſepunehto QN viaʒ viri in adoleſcẽtula. in petra cubile ſuũ. Regeʒ induſiriam naturalẽæ
gſe ludatſun ianicke; ZTat ẽxc via muliẽs adulie locuſta ñ hʒ: ⁊ egredit yni / ex qua vebent hoies
u⸗ (Oiem nauis Teq comedit: ⁊ igẽs os ſu uẽſa p turmalſ ſuaſ. Stellio agendum aoet
bl⸗ in medio maris. dicit: NMõ ſũ opata malum manibus nitiit:e᷑t moꝛatur ĩ tur iob.xij. Intẽroga
Rane — el⸗ Per tria mouet᷑ terra:⁊ qr edibregiſ.Trià ſũt q bene nemei docebũt te
1. 1 ad ſi nõt ſuſtinere: tradiunf: a8 i ⁊c̃.⁊ q̃ ſũt illa quattu
ni ———— tü qð ñ bõt ſuſtinere: Pẽr gradiunt: ⁊ quartũ qð ince de generg ealclt ſbat
uſa mũdo tanq; i ma ſeruũ cũ regnauẽit: pẽr ſtul it feliciter. Lèo ſoꝛtiſſimn tmur cũ oĩ: t(Foꝛmi
ene ri pcelloſo expoſi tũ cũ ſaturat fueit cibo:t ꝑ beſtiaꝝ:ad nili pauebit oc ce: populus inſirnus.
tus fuit pꝛeſſuris odioſã mlierẽ cuʒ ĩ mr̃imo curſü. Gãlł ſuccict lũbos i.debilis cõgregatio.
B lanientr. nio fuẽit aſſũpta: ct ꝑ ãcillã ſuos:ẽèt aries:necẽ rexꝗ rĩſi v¶Qui Ha vafnt
e a. icnado cũ fuẽit hẽs dñe ſue. Qua ſtat ei.Et q ſtult appuerit: ehaſenlicgend
e⸗ eſcentula. Pecẽ tuoꝛ ſũt minima tre: ⁊ ipſla P qꝙ; eleuat e i ſublie. Si ci petra cubile ſuũ col
8 vera littera: qua N“̊Jèð JJ locat.i.in loco iacceſ
8 ſic eſt in hebꝛeo: Ml H ſibili hoib vt doꝛmi⸗
icr ⁊ dĩ adoleſcẽtula beata virgo maria q̃ ĩ iuuentute chꝛi at ibi ſecurus. y ¶ Regez lo. nõ hʒ ꝗ diri.eã ⁊ egre.vni.ꝑ
Sr ſtũ cõcepit ſpũſſancti virture:qdð fuit valde mirabile:p turmas.oꝛdinate diſpoſitas. ʒ ¶ Stellio manib'mnitit. eſt
inns pt qð dicit hieremia.xxxj. Nouũ creauit dñj ſuꝑ terrã aut ſtellio ſpẽs reptilis habentis maculas ĩ cute lucẽtes. In
uus mulier circundabit viꝝ. qꝛ chꝛiſt in vtero virginis futt hebꝛeo habetur: Aranea manibus nitit᷑.i.pedibꝰꝗb'ꝓ ma-
1 vir ꝑpfectus ſciẽtijs ⁊ virtutibab inſtãti ↄceptois:⁊ ĩ na nib vtit:qbꝰadheret parietib'a telã opat. a ¶ Et moꝛat i
ul tiuitate exijt clauſo vtero virginis:⁊ iõ ð hac via viri ĩ edibus regu.ibi ei facit telã ſuã ⁊ locu ad manẽdũ: ſicut in
W adoleſcentula dicit ſalomon hoc eẽ quartũ qð penitus alijs locis.Stellio vero nõ moꝛat᷑ ĩ edibus regũ ĩ terris iſt.

ignoꝛat. Uñ dicit hieronymus i ſermone ð aſſũptione
virginis marie: Igit᷑ qð natura nõ habuit:vſus neſciuit
ignoꝛauit rõ:mes nõ capit humana:pauet celuʒ: ſtupet
terra:creatura ois etiã celeſtij mirat᷑:hoc totũ ẽ qð ꝑ ga

bꝛielem marie pmittit᷑ ⁊ ꝑ ſpm̃ſanctũ adiplet᷑.De nulla

aut alia via viri in adoleſcentula põt rõnabiliter dici ꝙ

fuerit ſalomoni totaliter ignota cũ habuerit ſciam infu

ſiam ð naturis hoim: aialiu a plantaꝝ vſq; ad minima

vt habet. iij. reg.iiij. k Lalis ẽ. Hic ex dictis conclu
dit qòdã coꝛꝛelariũ.ſ.maliciã plebis iudaice eẽ mirabi/

tate operãdi ad modũ aranee. b

ſed magis ĩ ſiluis:ſequendo tñ tranſlationẽ noſtra põt dici
ꝙ habitat i edibus ĩ regionibus calidis cuiuſmodi eſt terra
ꝓmiſſionis. Per pꝛedicta itellr ꝙ hõ dʒ eẽ ſolicitus ò ꝓuiſi
one cibi exẽplo foꝛmice:⁊ ð ſecuritate loci exẽplo lepuiculi:
ð oꝛdinata diſpoſitiõe ad bellũ exẽplo locuſtaꝝ:⁊ ſubtili
ria ſũt. Hic ponitur
tertoquatẽnari:a dic ra.ſa.ꝙ hic ẽ pphetica locutio tñ ſbᷣ
metaphoꝛa quattuoꝛ rgnoꝝ q̃ i ꝑpuo tꝑe fuerũt valde ꝓſpe
rata:quartum tamen multo plus pꝛecedentibus. Pꝛimuʒ
autẽ regnũ eſt babylonicũ qð notatur cũ dẽ: c ¶ Leo foꝛ⸗

4 7
N 40— 12 .

lẽ q̃ hic metaphoꝛice deſignat ſub noie mulieris adulte tiſſimus beſtiaꝝ. labuchodonoſoꝛ ei rex babylonis voca
re cũ dẽ: k alis ẽ via.i.ſic mirabilij:ſicut pᷣdicta p tur leo:hieremie.iiij. Surrexit leo ð cubili ſuo.Scòõm fuit
pter eius maliciã exceſſiuã. ¶ Mulieris adultere.i. regnũ perſaꝝ:qð notat᷑ ibi: d ¶ Gallus ſuccict lũbos.in
ſynagoge q̃ deo deſpõſata ĩ monte ſynai ĩ legis ſuſcepti hebꝛeo tñ no ẽ gallus. Cyrus aũt ⁊ darius armis accincti i/ C x⸗
one ſtatim declinauit a deo ꝑ idolatriã ĩ adoꝛatõe vitu terfecerũt balthaſar:a regnum babylonie tranſtulerunt ad .
li:⁊ poſtea ĩ inumerabilibus idolatrijs:vt pʒ ex curſu li medos ⁊ ꝑſas. e ¶ Et aries.per quẽ intelligitur alexander · „.

bꝛi iudicũ ⁊ regũ ⁊ paralip.⁊ ad vltimũ deũ icarnatuʒ
coꝛã pilato negauit ⁊ cruci affixit. m ¶ Que come.⁊
ter. os ſuũ di.nõ ſũ ope.ma.in hoc pſeqt metaphoꝛam
mulieris adultere q̃ a viro eiecta efficit᷑ iuerecũda:⁊ vi⸗
uẽs publice ð mẽtricio reputat totũ ſibi licẽ:⁊ ita plebs
iudaica viuit de vſura ⁊ in chꝛiſtum negat ſe peccaſſe.
n ¶ Per tria. Dic ſalomõ fuertit᷑ ad cõe; modũ docẽdi

et diuidit ĩ tres ꝑtes ſʒ tres q̃ternarioj.pmũ põit᷑ cũ dẽ:

Per tria mouet᷑ terra:.i:.ↄturbãaãt᷑ hoies habitãates i ea: ⁊
q ſũt illa ſpdit: o¶ Per ſeruũ cũ rgnauerit.ſic pʒ ð hie
roboã q fuerat ſeruus ſalomõis ⁊ fact rex ſuꝑ decẽ tri/
bus:ĩduxit pplłm ad idolatriã.iij.reg.xij. p Per ſtul

tũ cũ ſaturatus fuerit cibo.⁊ cũ cibo itellr vinũ:tales ei

ſolẽt mouere rixas ⁊ diſſenſiones. q ¶ Et ꝑ odioſam

magnus qui regnũ medoꝝ ⁊ perſarim ſubiecit regno gre-

coꝝ:a in paruo tempoꝛe multũ pꝛoſperatus fuit.Et rex cõ
tra quem non leuabit. ſic eſt in hebꝛeo.i.contra quem nul⸗

lus reſiſtere poterit: in quo deſignatur regnum romanoꝛũ
quod fuit foꝛtius pꝛecedentibus:vnde dicitur ferreum:da
nie.ij.quia ſicut ferrũ domat omnia:ita regnum romanuʒ
domauit alia regna. f ¶ Et qui ſtultus. Hic reuertitur ad
cõmunem modum docendi:a ponit h duo documẽta. Pꝛi
mũ eſt oiſſuadens pꝛomotionẽè ſtulti: qꝛ magis cedit ad cõ
