dũ peccatoꝛes obſtinatos:de hoc hᷣ exemplũ exo. xiiij. vbi minum tu ſennacherib ⁊ exercitus tu:quaſi.d.vos co ucheben
dicit ꝙ punitionẽ egyptioꝝ p̃ceſſit ventus vehemẽs ⁊ vꝛẽs gitatis contra dominum deſtructionẽ ciuitatis domini finiank
Mdion

ſie Wung
d un
Wriag
en
de mnul
n mocnat
dn Woiſti
de n
imanocſti
Toaſenn
1m imerbon
nindien inuiten
aenc'indgtins
er nor helln
le. v (Mari
inie: 1Diidin
inachni mun
iemüduken
Minalloiemid
me din
nuitin lium

ramird/H

nunitgiinn
üi lcet

G

,(oßeereuntet
aitiu
aktbhtpiun
teideſn
ni nuſe in
niauinton

misſnlplli

MWMπaum if.

⁊ templi:ſed non poteritis: ⁊ ſubditur cauſa: b ¶ Cõ⸗
ſũmationẽ ipſe faciet.exercitus veſtri. c ¶ Non cõſur
get duplex tribulatio.i.ſẽnacherib nõ tribulabit regnũ
iuda ipſum captiuando:ſicut ſalmanaſar pater ſuus re
gnum iſrael tribulauit: d¶ Quia ſicut ſpine ſeinuicẽ
complectũtur. 2
ſic inuicem com
burunt: ic
cõuiuiũ eoʒ ?c.
In veſpere enim
noctis in qua an
gelus pcuſſit ex/
ercitum redigen-
do in cineres coꝛ

Coͤnſũmatõʒ ipᷣe ſaciet:nõ
ↄſurgẽt duplex tribulatio:
a ſiẽ ſpie ſe ĩuicẽ ↄplectũt
ſiẽ ↄuiuiũ eoꝝ parit᷑ potan
tiũ. Cõſumẽt᷑ qi ſtipula ari
ditate plẽa. Ex tẽ.n. exibit

oꝛa bellatoꝛum: e . 2.
er fecerat pꝛinei (Cogitas 9 dñnʒ maliciã:
pibus exercitꝰ cöo⸗ te ptractas puaricationem
uiuiũ. ¶ Ex te Mec diẽ dñs: Si pfecti fue

exibit cogitans ᷓ

1 ite rit ⁊ ita ples:ſiẽ qͥ; atõdẽt᷑
dñm maliciam.

⁊ ptrãſibit. Afflixi te: t nõ

terrendũ eechiaz rã vgã e ð doꝛſo ſuo:&t vin
⁊ pplm ſuũ:vt ſic cula tua dirũpã.Et pꝛẽcipi
ſe redderent du et ſup te dñs. Non ſemina
cerentur in terraʒ . „ — 2
idolatrie ſubiecta bit᷑ ex noie tuo ampl. Dẽé
re b fue domo dei tui itticiã. Scul
rit c. i. ſi bellato ptile ⁊ ↄflatile ponã ſepul
ſen fuerint bfecri chꝛũ tuuũ: qa ihonoꝛar es.

Eccè ſup mõtes pedeſ euã
gelicãtiſ.⁊ ãnũciãtis paceʒ
Celebꝛa iuda lfeſtiuitates

titudie: h¶ Sic
q;; attõdent᷑.i.ab
angelo pcutient᷑:
que percuſſio vo
cat᷑ raſio ſiue attõ
ſio: eſaie. vij. In
die illa radet dominus in nouacula acuta in rege aſſy
rioꝝ caput ⁊ pilos pedũ ⁊ barbam vniuerſã. i ¶ Af⸗
flixi te. verbũ eſt dñi ad exechiã ⁊æ pplm ſuũ qui fuerũt
afflicti per regẽ aſſyrioꝝ: k ¶ Et nõ affligã te vltra.ſ.
per aſſyrios:tñ poſtea tpe ſedechie pplłs fuit afflictus ꝑ
chaldeos. l ¶ Et nũc conteram virgam eius.i.ptateʒ.
m ¶ Et vicula tua pirumpã. qꝛ cũ exercitu poteris ire
libere ꝑ iudeã. n Et pꝛecipiet ſuper te dñs.verbũ eſt
pꝛophete ad ſennacherib:ðᷣ guo precepit dñs angelo vt
percuteret exercitũ e. o ¶ Non ſeminabit᷑ ex nomie
tuo amplius.i.non naſcent᷑ amplius tibi fili:quia fugi
ens ad terram ſuaʒ:cito fuit interfectus a filijs ſuis.ſ.pꝰ
xlv.dies a fuga ſua: Tobie pꝛimo. p¶ De domo
dei tui interficiam.qꝛ in templo idoli ſui fuit interfect
.iiij. reg.xix.ideo ſubditur: q ( Sculotile ⁊ conflatile
ponam ſepulchꝛũ tuum. quia inter idola fuit occiſus:
nec in ſepultura factus eſt ei honoꝛ regius: eo ꝙ factus

erat toti populo exoſus imputanti deſtructionẽ exerci

tus pꝛedictã ſupbie ſennacherib:deũ iſrł blaſphemãtis
iiij. re.xix. xr Ecce ſup mõtej. Hic ↄſequẽter põitur
exultatio ppli iude:cũ dẽ: Ecce ſuper montes pedes euã
gelicantis ⁊c᷑.qꝛ percuſio exercitu ⁊ ſẽnacherib fugiẽte:
ſtati eechias miſit curſoꝛes ad denunciandum dei au-
xilium ſibi factum: ⁊ vt oẽs venirent in hierim ad red
dẽdum gratias deo de tãto beneficio. s ¶ QAuia non
adijciet vltra vt ptrãſeat ĩ te belial.i.abſq; iugorh qõ in
telligit ſenacherib qᷣ nec deũ nec hoĩes reuerebat᷑:t
Mniuerſus interijt. quia poſt moꝛtem ſui exercitus
occiſus fuit:vt dictum eet.

In ca.j.vbi dẽ in poſtil. Nõ ↄſurget duplex tribulatio.
Oc qð dẽ: Non ↄſurget duplex tribulatio.( Addi.
videt᷑ ↄtinuari cũ hoc: qð imediate dixerat: Cõſũ
nmatdem ipſe faciet. 2 eſt ſenſus:ꝙ deus decreuerat
ↄſũmare exercitũ ſenacherib ſic totaliter ꝙ itex nõ poſſet

. tribulare regnu iuda
⁊ ſic dicit: Non ↄſur
tuas ⁊ redð vota tua: qa fi ger. ſ. in regno iuda:
adiſciet vltra vt ptraſeat ĩte Dupler n ibulatio ex
ellal: vniuerſiterijt. ¶III. b, Dbrrdiam. II
Scẽndit qui dipgat Sceẽdit. P
coꝛã te:qui cuſtodiat i ppha de
obſidionẽ.Cotẽplare viaʒ tuoncz ſenachen
ↄloꝛta liboſ:roboꝛa vᷣtutẽ aſſyrio regis: hic cõ

valde.Quia ſicut reddidit

e ſequenter denunciat
ðñns ſupbiã iacob:ſic ſpbi

deſtructionẽ regni in

q iſrł. O uaſtatoꝛeſ diſſipã ereroalid erarpi
— 5 1 „ (2
ueft eos: ᷑t ꝓpagines eog eſt pnabu rege baby⸗
coꝛruperuũt. Aype foꝛtiũ lonis poſt moꝛtẽ ſen
ei ignit᷑:uiri exerciiĩ cocci rnacherib: ⁊ ᷣ põitur
neis. Ignẽe habene curtꝰĩ hec deſtructio: 2 de

ſtructiõis ratio ca. ſe
qnti. Pꝛi i tres:qꝛ pᷣꝰ
ponit᷑ niniue obſidio

diẽ ppatiois eũ: ᷣt agitato/
res ↄſopiii ſt. In itineribuſ

pturbati ſũt quadrige col ¶ Zobeleſſe captio: ibi
liſe ſunt in plateis. Aſp?è Poꝛte fluuioꝝ. 5 ca⸗

pte depᷣdatio:ibi Di/
ripite. Circa p allo⸗

quitur regẽa iop
dicẽs. a cẽdit.
i. aſcendet currus ⁊

equos.iſ.exercit chal
deoꝝ: b (¶Qui dil⸗
pgat coꝛam te.vaſtan
do terram tuam in oculis tuis:⁊ non poteris reſtiſtere:
c¶ Qui cuſtodiat obſidionẽ. circa ninuẽ vſq;qͥ capiat eã
dD ¶Contemplare viam ⁊c.i.diſpone te ad occurendũ ei.
tuõs bellatoꝛes cõfoꝛtando.ꝗ.d.hoc erit pꝛo nihilo: vt hẽ
infra:⁊ ſubditur cauſa: e ¶ Quia ſicut reddidit dominꝰ
ſuperbiã iacob.deijciendo ſẽenacherib: eo ꝙ ſuperbe egerit
3 duas tribus: f¶ Sic ſuperbiã iſrl.ſupple cito reddet de
ſtruendo totũ regnũ aſſyrioꝝ:eo ꝙ ſuꝑbe egerit regnũ.x
tribuũ:ipſuʒ viliter captiuando. g ¶ Quia vaſtatoꝛes.i.
chaldei venientes h¶ Diſſipauerũt eos.i.diſſipabũt aſ
ſyrios: i ¶Et ꝓpagines eoꝛum.i.filios ⁊ filias. k ¶ Ay
peus foꝛtiũ eꝰ.ſ.nabu. l ¶ Ignitus.erãt.n.ibi lamine eree
ad ſolis radios refulgentes ſicut ignis.ad terroꝛem aſſyrio
rum:⁊ ad obſuſcandũ oculos eoꝝ: m ¶ Uiri exercituj in
coccineis.hẽbãt ſr arma oꝛnamẽta rubea:ne ſi aliqs eoꝛuʒ
vulneraret᷑ ex apꝑẽtia ſãguij alij trerẽt: n ¶ Ignee habene
currꝰ.i.curruũ:erãt.n. ibi habene limate:⁊ ſic ĩ radio ſolis
fulgebãt ſiẽ ignis. o ¶ In die pᷣꝑa.ei.ſ.ad pᷣliũ.Et ecõuer
ſo erat de aſſyrijs de qbꝰdẽ: p ¶ Et agitatoꝛes e.i.aurige
ꝓphᷣa.n.de vno exercitu loquẽdo trãſit ad aliũ ⁊ ecõuerio
ſicut ſolet fieri ĩ deſcriptiõe belloꝛ: q ſopiti ſt i.atto
niti pᷣ ſtupoꝛe:iõ ſubdit᷑: r¶ In itine. ↄtur.ſi.neſciẽtes cur
rus ducere:iõ ſubdit᷑: s ¶ ¶uadri.col.ſt.ex deſectu du⸗
ctõis:⁊ ſubdit᷑ cã hꝰ ſtupoꝛis:cũ dẽ: t ¶ Aſpectus eoꝝ.i.
chaldeoꝝ v ( Quaſi lampades. pp refulgentiã armox⸗

ctus eoꝛum qùaſi lampa/
deſ:quaſi fulgura diſcurrẽ-
tia. Recòꝛdabit᷑ fſòꝛtiũ ſuo/
rum:ruent in itineribꝰſuis.

vt pᷣdictuʒ eſt: x ¶ Quaſi fulgura diſcurrẽtia i. velocit᷑ ⁊

audacter currẽtes ʒ aſſi yrios. Yꝓ ¶ Recoꝛdabit᷑.ſ.rex aſſy
rioꝝ: ƷH Foꝛtiũ ſuoꝝ.qui ſolebant eẽ ↄſtãtes ⁊ animoſi:

2 facti ſũt pauidi:iõ ſubditur: a ¶ Ruẽt in itinertb ſuis.

Miber

non potentes reſiſtere in cãpo chaldeis: ideo ſubditur:
b ¶ Uelociter aſcẽdẽt muros eius. In hebꝛeo habet: Feſti

nabat ad muros ſuos. vt qui nõ poterat reſiſtere i capo de/
fenderẽt ſe ĩ muro: a (Et pᷣparabit᷑ vmbꝛaculũ.i.tento

ria chaldeoꝝ in circuitu ciuitatis ponentur ad eam obſidẽ
dum: et ſic patet ciii
tatis obſidio.¶¶ b

chaldeij. g ¶Et ñ audiet᷑ vltra vox nũcioꝝ tuoꝝ.ad
blaſphemandũ deũ ſicut rapſaces a te miſſus blaſphe
mauit.iiij.regũ.xxiij.Stetit itaq; rapſaces:et exclama
uit voce magna

los tuos comedet glado.i.filij tui occident᷑: e 6 Eter
terminabo s uit f Pers tuã.dan Seam

⸗ . . iudaice ⁊c. Et ſeqᷣ
Poꝛte fluuioꝝ. Pic Nlocit᷑ aſcẽdẽt muros ei as:⁊ cubile ſuũ rapina. Ec tur ibidem: ſoli
zisauerer deſbiur Et ppabit übꝛacſuʒ. dte cẽ ego ad te:diẽ dñs exerci 4 ae apin
tinuioxi por fluuiox àͤte ſt: et teplu ad tuũ:ẽ᷑t ſuccẽdã vſq;ad ſum vos dieſtdi⸗
ie niniue:que confide lſolũ dirutũ.Et milès capti mũ quadrigas tuas:⁊ leu bit nos. Nundqᷣd
bat ĩ munitise ſuuio us duci'c: ct ancille emina culos tuoſ comedet gladiꝰ liberauerũt dij gẽ
Tiraceep aiei bant gemẽtes vt columnbe Et extermiabo de tra p? deus veſienr pote⸗
gcor: d ¶Erriplu murmurãtes ĩ coꝛdib ſuis dã tuã:. ẽt non audiet vltra r vos liberare⸗
ad ſolũ dirutũ. ſ. ten Et niniiũe qi piſcia aqᷓꝝ aqᷓ yox nucioꝛum tuoꝝ.uIII. itulũ. III.
plũ idoli vefrrach qd eb: ipſi ůero fuger̃t. State Eciuitas ſanguinũ: Eciuitaj.

colebãt reges aſſyrio

dat reges al ſtate:⁊ nõ ẽ ꝗ reuertat᷑. Di
rum.iiij.regũ.xix.In

ripitè argẽtü diripite aux

hebꝛe. hĩ:Et palatiuũ. „— Oe e .
.ſcregij: Aid ſolum di ⁊ nõ ẽ finis diuitiaꝑ ex oł-
rutum iregni tẽptů by vaſis deſiderabilib'. Dil
e¶ Et miles capriu ſipãta ẽẽt ſciſſa ⁊ dilacera-

⁊c.i. militej regni aſſy
rioꝝ: in ſcriptura.n.
frequenter ponit᷑ ſin-

ta:ct coꝛ tabeſcẽſ Et diſſolu
tio geniculoꝝ: èt delectio ĩ

gulare ꝓ plurali. In cũctis renibꝰ:&t facies oluʒ
— Et aſans ſicut nigredo olle. Abi ſt
captiua aducta eſt. ? hitaculũ leonũ: èt paſcua

dẽ aſtans hic regina:
vt dicit ra.ſa.ſᷣm illo
pſal.xliiij. Aſtitit re/
gina a dextris tuis. 7

lr̃a ſequens ↄcoꝛdat.
cũ dẽ: f 6 Et ancille
eius minabankt᷑. capti
ue a chaldeis: ¶s
Gementes ⁊c̃.non au
dentes alte clamare pᷣ
timoꝛe. h ¶ Et niniue q̃ſi piſcia aq aq eius.i.mũitio flu
uioꝛum de qᷓ confidebant:nõ reſiſtit aduerſarijs:ſicut aqᷓ pi

catuloꝝ leonũ: Ad qůam
iuit leo vt ingrederet᷑ illuc:
catulleõis: ? ſi ẽ ꝗq extreat
LEo cepit ſufficient᷑ catuliſ
ſuis:᷑t necauit leenis ſuis.
Et iplłuit pᷣda ſpelũcas ſu

ſcine reſiſtere non pñt ̃ ſui paucitate: i pſi vero fuge
rũt.ſ. de ciuitate qcũq; potuerũt fugere. k ¶ Diripite. Hic

7 7

ↄñter deſcribitux ciuit atis capte depᷣdatio: cũ dẽ: Diripite
vos chaldei I ¶ Argentũ c i. qcũq; pᷣcioſa. m
pata ẽ. I.niniue: n ¶ Et ſciſſa.ꝑ fractionẽ muroꝝ in plu
ribꝰ locis. oO Et coꝛ tabeſceni.deficiẽs fſem eſt bellatoꝛi
bus viris. p ¶ Et diſſolutio geniculoꝝ.i.genuũ q tremũt
ex timoꝛe: ⁊ iõ dicũt᷑ genicula diminutiue:
in cũctis renib. ita ꝙ nõ poterãt ſtare: r.
ſicut nigredo olle.ex fame:⁊ ex ſumo incen
dit᷑ deriſoꝛie: s
reges 1 pꝛicipes hitare: q erqt ſeꝛoces vt leones: t ¶Et pa
ſcua catuloꝝ ·i.filioꝛ v ¶ Agd quã iuit leo.i rex i.quã ci
uitatez ingreſſus eſt: vt ibi hitet ſecure cũ catulis ſuis.i. fi⸗
lijs ⁊ famulis.q:d.nulla eſt: qꝛ non hʒ refugiuʒ a facie chal
deoꝝ. x¶ Leo cepit fufficienter. i. abũdanter bona mlto⸗
rum regnoꝝ ſibi diripiẽdo:Fʒ ꝙ dĩ quarto regũ.xix. Uere
oñie diſſipauerũt reges aſſyrioꝝ gẽtes ⁊ terras oium
Et necauit leenis ſuis.i.interfecit reges terre:vt eoꝝ pᷣcioſa
afferet vxoꝛib a cõcubinis ſuis. 3 im
lũcas ſuas.i.domos ſuas: iõ ſubdit᷑ vltio
ego ad te dicit dñs. cuius virtuti non poteſt reſ iſti.

—

ſuccendã vſq; ad ſũmũ: alias fumũ.i.totaliter: c (na
drigas tuas. in qbus alia regna deuaſtaſti: d ¶ Et leuncu

iſſi

Ubiẽ habi. leonũ.i.niniue vbi ſolebant

timpleuit pᷣda ſpe
olnia: a ¶ Ecce

niuᷣerſa mẽdacij: di⸗ Poſt ciui

laceratõe plena. Nõn rece monẽ: e .
det te rapina. ox flagel ta declarat deſtru
li:⁊ vox ipei rote:⁊ eqꝗ fre ¶ccionis rationem
mẽtis: ⁊ qdrige feruentis æ q tuit ciulan ma
egtis aſcedẽiis: et micatis interponn vepe⸗
gladij: et fulguratis haſte: na. Et oiuidit in
&& mliitudis intfecte: ⁊ gra duas partes: qꝛ p
uis ruine: necẽ finis cada mo pb malleim
uerum. Et coꝛruent in coꝛ populatio:2 e'

pibus ſuiſ pꝛoòpter multitu

Pn nulntu multiplex confu’
dinẽ foꝛnicatõuʒ meretrid

ſio: ibi Ecce ego.

ſpecioſe ⁊ grate t hñtif ma Kira p dlellur
leficia: qᷓ vendit gẽtes ĩ ſok? all⸗ eciuitaſſs
nicatõib'ſuiſ: 1 familias in Pplusfuit efuſo
maleſicijs ſuis. Eccẽ ego multj ſanguinis:
b( Uniuerſa mẽ
dacij.i.tota dedi/

ta mendacio:quos eni non poterat ſuperare virtute: ni
ſus eſt decipere fraude: c¶ Dilaceraione plena.i. oiui
ſionibus intrinſecis: qð eſt ſignũ ꝓpinque ſubuerſiois
Matth. xij. Omne regnũ in ſeipſum diuiſũ deſolabit.
d ¶Nlon recedet a te rapina.i.chaldei
recedent a te donec rapuerint oia bonatua. e
flagelli. i. ſonus flagelli incitãtis equos curruum ? equt
tum ſuper te venientium: f ¶ Et micantis gladij. ad te

occidendũ: g ¶ Et fulgur ntis haſte .i. velociter vibꝛa
te ad modũ fulguris Et multitudinis interſecte.
de ciuibus tuis:

—

i ¶ Et coꝛꝛuent in coꝛpoꝛib ſuis.q;d.
tãta erit mititudo ĩterfectoꝝ: ꝙ vnus interfectus cadet
ſuꝑ aliũ:⁊ ſubdit᷑ cã: k ꝛopter młtitudinẽ foꝛnica
tionũ.ſpũaliũ q̃ ſi idolatrie ⁊ coꝛpoꝛaliũ: ¶ Mereini
cis ſpecioſe c. i. niniue attrahẽtis alias gẽtes ad ſuas
idolatrias ꝑ mitas vias: m ( Et hñtis maleficia.i. ha
bẽtis ĩ ſe maleficos ⁊ incãtatoꝛes magicis artib vtẽtes.
n ¶ Que vẽ. gen. in foꝛnica. ſuis. qꝛ pulchꝛas puellasa
liaꝝ gẽtiũ captas exponebãt niniuite ꝓſtibulis ꝓ pᷣcio
2 idẽ faciebãt de pulchꝛis iuuenib i vicio ſ. odomitico.
o ¶ Ecce ego. hic ↄñi oñditur ipſius niniue deriſio ?
ſub noie niniue totius regni aſſyrioꝝ: ⁊ diuidit iĩ duas
partes: qꝛ p oſtenditur pꝛopoſitum ſub parabola foꝛni
carie:2* ſub parabola locuſte:ibi Cõgregare. Pꝛia i du
Zardl ponit᷑ pabola:2 exẽplũ de ciuitate alia:ibi Nuũ
qu

Circa pm dẽ in perſona dei: o ¶ Ecce ego ad te.

te obſidenteſ nnõ

unn te in en
un connt
s glor tuenn
itonen pide
ntiſbdimn

Nnin
önelicstel⸗

naleſcis tui⸗
eſonilterpunus
M e (OQuis
enouebit ſuper
euapur thicon
nedo.dnul⸗
kie dicento⸗
üdeiſuoteir
cun. fCNi
d. hic ite⸗
nturerenpli
Nllacutatede
fuenz p nabac.
(goe:aoipus
ſtuit egypu;
regnu aſcſrio⸗
fumcä didn
¶fudd melg
iridfin go n
loſrejnabn.
ſon poteoſc er
Inhehrohi
uuqlid nelo⸗
ſb utnichar
cacinopoc⸗
un aide
]

—

Mkenz nadn.
bet uni
Kutbinuvier
Urpueri ros
Npdchiiudien
honltatenſin
lut dickern .
lte⸗ i⸗
ioältnc
igliigd erat j
mioluͦgbͤen
ftibehuit ſub/
Aignaturan
ulenne diui
loi chrrig

—

Artint
unguͤn
nnieſie
ngemte
um

c. Migie
6 rtirn
mei uhnt
imn onntt
1 dlin
ii in
uns rZ
1 minn
n und

anei⸗

ece

ge cinann

ist itce

r nbn
1191 d
3d n
unN&
M
end oen
vibor nde

Pip⸗

tener
1c

—
aini un n

=
ontou

Arunushtr i
Ns

li

s
rumnn e

, N,
meneii
.

nche, egi

R,, tb'ne⸗

; opocli

&* 4
t, ſhle,,
n, ,ſod

Uwen.

terminãdũ qs qͥs hẽret captiuos. t¶ Et oẽs optima

Mhaum iiſ.

ponendam in vituperium ? deriſionem. a ¶ Etreue ſtarx. v ¶ Et tu ergo. niniue x ¶ Inebꝛiaberis.i. ſillbus

labo pudenda tua. loquitur de ea ſicut de muliere foꝛ penis vel maioꝛib repleberis. VEt queres tu auxi. ab
nicaria depꝛehenſa:cuius turpitudo oibus manifeſtal. mimico.i.illi a qb' ſperas habere auxliũ:fient tibi inimici.
b ¶ Et ꝓiciã ſuꝑ te abominationes.qꝛ faciã te peſpici 3 ¶ Oẽs munitides tue ſicut fic c. i.cito deijciẽt ad fram
factis ⁊ verbis ſicut vilem ⁊ abominabilẽ. c ¶ Et po ꝓtucũq; ſint foꝛtes. a ¶ Ecce po.tu mulieres.i.fcũs eſt
nam te in exem . pauich' ipotẽs ad re
plum. ſ.coꝛrecteiol „ „2 s .. ſiſtendu: ⁊ ſic itrabũt
nis e we te dicit dñs exercituum res ĩ medio tui. Inimicis Palees b Deuoꝛa
punitionem vidẽ per s. ſn tuis ad aptione Ppỹde no, bit ignis ve. tuos.i. tã
tium:iõ ſubditur reuelabo pudeda rug in uls ah a none padẽt boꝛ ta erit vehemẽtia icẽ⸗/
b Omnis qꝗᷓ vi facie tua: ⁊ oñdã ĩ gentib te tre tue: deudꝛabit ignis
8 reſiliet a te.i. nuditatẽ tua ? regnis igno pectes tuos. Aquã pp ob/ tax liieri: c¶ 2
a maleficis tus miniã tuã.Et ꝓiſèiã ſup te ſidioneʒ hauri ubi: extrue quã pp obſi. hauri ti
ne ſimilitcr punia abominatões: ⁊ ↄtumeliis munitiões tuas. Intra ĩ lu bi. hifonice loqt. q.
tomouebit funer le afficiã: t ponã te ĩ exem cũ ⁊ calca: ſubiges tene la d nulla munito vale
cõmouebit ſuper e amicia: et pona te i exem Alca: lubiges tene la bit tibi victualiũ vel

te caput. ttbi com plũ.Et erit:Oĩs ꝗ viderit te terẽ. Ibi comedet te ignis er licianii ſbdit:

atiedo. a. o. nul. reſiliet a te: ⁊ dicet: Aaſtata pẽribis gladio: duorabit dPeribis gladio.

us:ſed dicent oẽ/ iniue. Quiſ9 . 9 ¼ “ãl ſchaldeox: e ¶ D·
eſt niniue. Quiſ omouebit te vt bru. Congregẽre er otevtheucneſs⸗

iuſtũ dei ſupꝑ te iu

dicium. f Nũ ſup te caput: Vñ qraʒ ↄſo go vt bꝛucus: młipliare in faciliter ducet te ad

quid. hic ↄnñter latoꝛẽ tibi: Nungꝗd melioꝛ locuſta. Olures feciſti ne moꝛtẽ ſiẽ bꝛucmoꝛik

de alia churate de habitat iĩ fluminibꝰ? Aq in celi. Brůcus expãſus eſt: fregare . ſi vnt
iegypto: qui pus circuitu ep: cu diuitie ma 2 auolauit.Cuᷣſtodeſ tui qi nalt er verilio ? de
vaſtauit egyptuz re: àq muri ey. Ethiopia locuſte:⁊ puuli tui qſi locu r locuſtecu de: t.
iỹ regnũ aſſyrio foꝛtitudo ep egypi t ñ ẽ ſte locuſtaꝝ:que conſident Cogregare ꝛc.i.ſiẽ

Amna0 finis. Aphꝛicà ⁊ libyeſ fue in ſèpibꝰ ĩ die rrigoꝛis.Sol aei ornſta htre⸗
— „ . 97 . 5 ‚ — . — .
alexãdria. q. d.n6 it in auxilio tuo: ſed ⁊ ix oꝛt e auolauerũt 7 nõ eſt gine: ita itũcũq; ma
⁊ iõ ſtare ↄ nabu. ſa ĩ tranſmigratiõe ducta ẽ cognit loc eaꝝ vbi fuerit gnã mltitudiuẽ bella

non potes:ſic nec in captiuitatẽ. MParuuli ei Doꝛmitauer᷑̃t paſtoꝛes tui toꝝ aggregauerij tibi
illa. In hebꝛeo h; eliſi ſũt in capite oiuʒ viag rex aſſur:ſepẽlient pncipeſ im no poteris te oefen
a un e vber eel iclytos er miſerut ſo: tui. Ltitauit pplo uimõ Aerto ſha
eniʒ cinitas vocaꝰ eel Oes optimates eſixi tibꝰ no e gogreget. Mon uit. i. exercit tu fugiet
batur no. qñ de ſt i ↄpedibꝰ. Et tů ergo ie eſt obſcura còntritio tua: afacie chaldeoꝝ.
ſtruxit eaz nabu. bꝛiaberis ⁊ eris deſpecta: peſſima eſt plaga tua. Om uſto.tui q̃ſi locuſte.

het nu e Kt qres tu auxilin ab inimi nès qꝗ audierũt auditione, i. bellatoꝛes tui ipotẽ

uia ibi nutriebz 2 Or 6 tes te cuſtodire ili
ala bi⸗ erles co. Omnés munitões tue tuã:opꝛèſſerũt manus ſup Que coͤſident l. lim
pt pulchꝛitudiem ſicut fic cũ groſſis ſuiſ:ſi cõ te. Quia ſuꝑ quẽ nõ traſit ſedent: k In ſepi⸗
bonitatem ſiruj cuſſe fuerũt cadẽt ĩ oſ come malicia tua ſepp. n Woans zennn
ſnt dieie ee. detis. Eccẽ ppla tui: mulie (¶ Explicit NHaum ppha. loeuſtae adueniente
tpᷣs alexãder ma H s H „ Fgregaxre. a ibi ſe occul
gnitrauit egyptũ:⁊ reedificauit hãc ciuitatẽ vocãs eaʒ tare qtũ pñtõ frig: ſed ſi ſupueniat oꝛtus ſolis anteñ ſint
noiĩe ſuo alexandriaʒ. Trãſlatoꝛ autẽ nr̃ dimiſit nomẽ moꝛtue ſtati euolat ide:⁊ ꝑ h deſignat metaphoꝛice ꝙ aſſy
antiquũ qð erat q̃i obliuioni datũ: ⁊ loco huo poſuit riij timoꝛe nabuc.ĩ foꝛtalicijs agregarẽt: ⁊ poſtea extra iraz
nomẽ nouũ qð erat famoſũ g ¶ Pploꝛũ.i.q̃ multoj ſuã ĩ captiuitatẽ ducerẽt. l ¶ Ami. paſto.tui.i.ↄſiliarj
pplos habuit ſub ſe: h ¶ Que habitat in fluminibꝰ. tui neſciẽte cõſulere tibi. m ¶ Sepelient pnci. tui ſepuliu
p hoc deſignatur amenitas ſitus ⁊ foꝛtitudo: i ¶ Cu ra aſini:hiere.xxij. n ¶ Latitauit o.tuꝰi mõtibꝰ. fugiẽs ad
diuitie mare.i.diuitie ibi appoꝛtant᷑ ꝑ mare: k ᷓ ut uat eqtibus. s obſcura.i.occulta

muri eius.i.circũdãt muros ep ad maioꝛẽ foꝛtitudinẽ. p õtri. tua.ſ.oibmãifeſta: q ¶ Peſſiẽ pla. tua.qꝛ nul
Ethiopia ſoꝛtitudo ei.i. cõfederata ad ep foꝛtifica luj apponet remediũ:iõ ſubdit᷑: r
tionẽ: m ¶ Et egypt.cup tũc erat metropolis:¶n dà33. i. malũ vẽiẽs ſr̃ te:qð audiet᷑ vbiq;: s ¶ Copᷣſſe.ma.ſu
Et nõ eſt finis.diuitiaꝝ ſuaꝝ ⁊ foꝛtitudis. o ¶ Aphꝛi aʒ ſr̃ te.i.mag ſtuduer̃t aggrauare iꝙ alleuiare:cui cã ſbdit᷑:
ca ⁊ libyes fuerũt in auxilio tuo.ſ.in auxilio alexadrie t ¶ Quia ſu.quẽ nõ trã.mali.tua ſẽp.q.d.nulli ſt ppli qͥ ñ
mutatur.n. mody loquendi de tertia ꝑſona ad ſcöuam. fuerüũt a te afflicti 1 oppᷣſſ⸗ i:pꝑ qð gaudet de tua oppᷣſſide:i
Pp¶ Sed ⁊ ipſa.nõ obſtãtib pᷣdictis q¶ In tranſmi 1 eauires iuſticie dei:q ẽ bndict᷑ ĩ ſecla ſecloꝝ. lmẽ
gratione ducta eſt. ꝑ nabuc. r ¶ Paruuli ey eliſi qᷣbꝰ ¶ In ca. iij. vbi oẽ in poſtil. Sepelient᷑ pncipes tui.Riddi.
cõſuetuʒ eſt ſemꝑ ꝑci in bellis:⁊ in hoc notat᷑ crudelitas V Bi dẽ: Sepeliẽtur pncipes tui. in hebꝛeo h?: Se⸗
chaldeoꝝ. s (Et ſuꝑ inclytos eð miſerũt ſoꝛtẽ ad de A pulti ſunt ſeu habitauerũt in ſepulchꝛis pꝛincipes
Et eſt ſenſus ꝙ pꝛincipes erant non ſolũ doꝛmiẽtes:ſed
tes eᷣ ac. qui tñ ſolẽt honeſtius tractari ꝑꝑ reuerẽtiaz quaſi moꝛtui ſepulti qui non poſſũt ſe iuare .

ve.

—

frigoꝛe ſe in ſepibꝰ cõ

ẽs ꝗ audie. audi.tu

dij ꝙ faciet feræ poꝛC2N
⸗

ponitur exemplũ es alexandria pplòꝑ: quůe gociatõeſ tuaſ:q; ſtelle ſint aduẽiẽte frigoꝛe. ¶1a f·

ſtructio ſbᷣ metapho

—

ſDrologus

¶ Ancipit expoſitõ plogi in abachuc pꝛophetam. ddãmõ.i. ſuper ficialiter bb ¶ Blaſphemãti..i. vitupan unr 600
43 t exr Qenuc⸗ ꝓphete. In iſto plogo quedam tis vel repꝛehẽdentis. Blaſphemare tria ſignat qͥ habẽ rne
tangunt᷑ quereferũtur ad pꝛophetiam: æ tur per hũc verſũ: Blaſphemo culpe vel detrabo vel ziurmnßuii nno

q̃dam q̃ ꝑtinent ad ꝓphetã: pꝛimo tan

repꝛebendo. l

Aduerſus figuluũ. Ro.ix. Nunquid

gunt duo q referũt᷑ ad ꝓphetis: pꝛimũ eſt dicit figmentũ ei q ſe finxit qd me feciſti ſic: Hiere.xviij
— con Sicut lutũ in ma iiſncs gbi
r. e⸗ . nu figuli: ſicvos aueeſ hi⸗
, I2 —7 9 „ 7. — . — Y* . . MIbt
niẽetia ruͦda aliarum ¶ Incipit pꝛolog in Aba ei: Cur reb hũanis müdi inang meoe liti nios
ꝓphetiaꝝ cu iſta:ad chuc pꝛophetã. iſtᷣ põpa tata rex vſet iq/ Necnõ T bocan penpctoott
narenierct oexr Aãttuoꝛ pꝛo/ tas: Aociferaboꝛ ad te viy maduertendum. it lſll
peditionij differentia pheteĩ duode patiẽſ ⁊ nõ ſaluab: Quare ¶Nic oſtẽdit ſpi —
qð notat ibi: De nau cim ꝓpharuʒ oñdiſti mibi iniqtatẽ et la tritu ppherico loq en bati
⁊c̃. Poſtmodũ tangũ volumine ↄti/ borẽ vidẽ:Lacerata eſt lex dir do⸗ gusm ſihi ir ,non
tur ea que brnere nẽt: e ꝗbꝰ tres ⁊ non puenit vſq; ad fineʒ telli enelae An ſut
ꝓphetam: ⁊? p̈ tang ⸗ zu IeitF. 2 ſpi S du telgenia enae. eg nae
tur nominis ↄuenien bH pncipio lemna.i.põd itu iudiciũ:qꝛ lPi Pualʒ a uer 2 boc ) peruerfſũ in ſitrte
tia: ibi Qui vel ex eo. lũ hñt naũ abachuc ⁊ ma ſ nata egrediet iudiciũ pogn monran unit
2 expꝛimitur cõueni lachiaſ. Doꝛo cacharias puſũ. Aidẽs q; temeraria erenct d do tindhieli
anets: ibi Null.n. J P fi 5 [b'⸗ ſit: 1 2 dambl ſ hè- tiʒauit ꝓphᷣas no un is 1 4
tam audaci voce ⁊c. medio ⁊ circa fine duo vox ſu: ct qͥdãmõ blaſphẽ habere telligetii iihlld
vbi qſi inculpatur de cemõi põit tituloſ:e ꝗb vnꝰ mantis creatoꝛe ſuũ ad iu/ eoꝝ q̃ pdixerunt ltuigin
blaſphemia cum di; S:onuſ vᷣbi dñi ĩ fra adrach diciu ꝓuocare: 7 Vas fragi ſed moꝛe inſaniẽ- “ Uiac⸗
Oide ꝙ temeraria æ damaſci regei ei: alteri le aduerſus figulũ:cur tale tiuʒ noat . gan mendmie l
lenota & Pirape De naum oꝛoͤnib tuis iaʒ Nẽcnõ hoc aiaduerten- inſaniam conuer Hir
phetico loquitur cuy liber vn edit eſt. Oe gtacha du: aſſũptio vel põduſqᷓ tũt. Dꝛimo ergo nt li
Pphetie itelligentia: ria ⁊ malachia:ſi ita comeſ grauia ia ee dixim: ꝓphe oſtenditur ꝓpha Pahen
r Necnõ aiaduertẽ fiuerit:diſſeretur. Nũc aba iſio ẽ: ⁊ aduerſũ montani loqui ſpiriiu po Mdingy
ſpi men aiadauete fucrit-diſſeretur. Huc aba viſio ẽ: aduerſu montani pperaliqo nomae ulffin
du vbieer na ou⸗ chuc bẽmi manib'ꝗ vl ex dogma puerſuũ itelligit qd in viſioe pꝛophe Ehüneſtin
pliciter: p per ſe uum co amabilis deo eſt: vo videt:nec yt amẽſloꝗt:nec tica cum dicitur: mürii
diicit: Intelligit að vi cat᷑ aplexatio: vl ꝙ in cerra moꝛe iſanietiũ leiarũ dat ſi mG mn 76. nvon
er zaliaucrontate mé alucta:? vt ita dicã am nemete ſnũ.· Andét àpoO Nus fiſcet vide iten 4
. Quarto Atendit plexũ cũ deo pgredit aple ſtol iubet üt ſi ꝓphetãtibę bat pphetie myimeßij gl
z oͤs intendit ppheta Xa. i. luctãt ſoꝛu ẽ nõmeé. alijs: alij fuerit reuelatum: ſteria per intelle⸗ Wilmi i
re:ibi IAlõ quoq; diſ· Mulõ. n. tã audaci vocẽ au taceat ꝗq pus loquebãt. Et ccuʒ 3 hoca i nniun
ce æc. Quinto q̃ͥ te ſus eſt deũ ad diſceptatõeʒ ſtatiʒ:ñ ẽ inqt diſſeſiõis de? ritulancto reuela Cnnäit
fuit: ibi Et vt ſcis iuſticie p dicere ſed paciſ. Ex quo intelligit 6 illumingtum. nſutſignn
eo ⁊c. Sexto quia in lulticic pꝛouocarc. Pacil. x quo inteligit Sed quia vero ſellinin
telligentia dici oꝛum montanus hereti W
ex cauſis eſt ſumenda . cus dupliciter er lum hiiflini
dicẽdi:excuſat eũ hiero. dum dicendi cãs exponit:ibi. Inte rabat: pꝛimo dicendo ꝙ pꝛophete non intelligebant igiimntn⸗
riʒ m lr̃am ?⁊c . Ultimo multiplicet᷑ onditur ꝙ nullus oʒ que dicebant: 1ꝙ. quaſi amantes verba ſua pꝛofereber ſi ftgnnn
turbari dñm ſi non ſtati; de tribulatoe eruit:ibi Et qus peimuz erroꝛem elidit hiero. dicens: Et aduerſum mon hlirtigiinin
ſi egrotus ⁊c. His viſis expoſitiõi lre inſiſtamus ⁊ ꝑptraſeũ tani dogma peruerſum intelligit qo videt: 2 elidit ibi Nlunnti
tes plana exponamobſcura: b¶ Zacharias in medio.ix n e vr amens loqui.nec mo.inſani.feminarum.i. mntibnen i
a. circa inem. xij. c ¶ Oꝛationib' tuis loquit ad chꝛo phitoniſſaꝝ Dat ſine mente. i. ſine intellectu ſukin ir
matiũ epiſcopũ ad cuius ĩſtãtiã coõmentarxeſt libꝝ iſtũ: ⁊ ſi Sonũ. verboꝛum quaſi non valens in loquendo Euniriguln
cut credo cõmẽtario pᷣpoſuit plogũ iſtũ. Uñ gloſa in pꝛin · cohibere ſpm̃ ſuum: Pꝛouer.xxv. g. Sicut vrbs pats Uuri Noanicht
cipio libꝛi:Cõmẽtat᷑ hiero.oſee:iohel ⁊ amoj abdiã ⁊ ionã ⁊ abſq; muroꝝ ambitu: ita vir qui no põt in loquẽdo ſgiacſrni
pamachio: ſup naum micheã ſophoniã ⁊ aggeu paule a⁊ eu cohibere ſpiritum ſuũ. Et iſtu duplicem erroꝛem elidit iiniatönizn
ſtochio:ſuꝑ abachuc chꝛomatio ⁊c. Uñ ĩ oꝛiginali incipit per auctoꝛitatem apoſtoli ſumptam de.j.coꝛi.xuij. o ügeſimnte 1
ſic plog: Pꝛimũ chꝛomati epoꝝ doctiſſime ⁊c̃.⁊ ifra ĩ eo tinua litteram lic: Non loquitur vt amens aut vt femi farumit
dẽ ꝓlogo dr: Illud qͥ; oiſce qꝛ ſemel a me violenter exigij vt na iſaniens: q ¶ Unde. l. vt apac edber co. Aennunn
qſi quoſdã gradus ⁊ ſcalas ad altioꝛa nitenti hiſtoꝛiã tibi res nõ ita loqui: r t. i. etia: 8 Aplu iubet.j. co Pirinſgedoen
interp̃ter: d ¶ Ad diſcep. iuſticie. i. ad ↄtẽtionẽ vel diſpu rin.xiij. t¶ ¶t Ipꝛophe. alijs alij fue. reue. ta. qui rcſiimenn
tationẽ de iuſticia neglecta: e ¶ Quare oſten. mihi ⁊c. vi pꝛius loquebãatur. per hoc ꝙ dicit reuelatũ fuerit elidit tr nn
dere.i.quare me tã diu viuere ꝑmiſiſti: vt viderẽ ec Ini pmũ erroꝛẽ.ſ.ꝙ ꝓphete no intelligerent aue dicebat: ꝓ hainnm fo⸗
quitatem. impioꝝ: f ¶ Et laboꝛẽ.oppꝛeſſoꝝ: g No ꝑ phetia. n. ẽ ren latentiü pᷣteritax. vel pᷣſentiũ vl futura ffuirgaun
uenit ad finẽ iudiciũ. qꝛ finis iudicij eſt iuſte iudicare: h rũ diuina inſpiratione manifeſtatio. Scoõm autem. ſ. unclinie
Uides q; temeraria vox ſit. de iſta temeritate excuſat eum ꝙ pꝛopheie loquerentur vt amentes cohibere ſpmno Nrn itcner
hiero.infra ſicut tactum eſt ſupꝛa in diuiſione:⁊ vereteme⸗ valentes vñter elidit arguens ex his verbis apoſtoli nin r
raria eſt tum ad ſuperficiẽ lre vnde ſubdit: i ¶ Etquo dicens: v ¶ Ex quo intelligitur. per hoc ſcilicet ꝙ hm bagenn

urgveni
digop loun
Wlgnnunt
1borznen
dogmns none
bemnüfn
liauit pphern⸗
babaritliii
coxqj pcixenn
ſcl noꝛe iſni
lizloqni: ni
Pen. Panſpn
lemelete len
Amünconu
Dürdeng
oſendrur p
loviſpitu
Cherlledttt
viide oat
nagan un
nſn
ophar o⸗
gua ſalrtſt
bat ophat,
canad hoet
fiuſmcon
iluminan
SAlgen
nortmuhn
Gu allntt
Ge on inletu
ncbrſunnit⸗
l
ArpA
Göfur
imiinnum
. Prmnlan
Nuiun nt
Umcnin
or oripil
nemannſ⸗
rhetgl ⸗
Psiuten⸗

mittunt: a

Vnus eſt ſed plu/

ralit᷑ d pp młtos

qñ volunt loqui

ſua ptãte habet.

loquebatur tacent ⁊ alioj loqui per
uz qs ex voluntate reticet. non inuitus
Et alijs locũ dat ad loquendũ.intel-

aut coactus: b

„ 4 *

ligitur inq huiuſmoi: c ¶ Poſſe ⁊ loq ⁊ tacere cũ ve/
lit. vñ.j. coꝛi. xiiij.
ſunt. Gloſa. Spi⸗

piritus pphetaꝝ ꝓphetis ſubiecti
rituſſanctus aaiu “ D H
cum gꝗs ex volũtate reticet
Et alijs locũ dat ad loquen

Rr vel pp glura di:poſſe et log ? tacere ci
dona eius: udit velit. Qui aũt i extaſi.i.ĩui⸗
eſt pꝛophetis: vt tus loꝗt᷑:nec tacere nẽc loq

ĩ ſua ptãte bʒ. Alud qͥqʒ di
ſce:qꝛ ſemel a me violẽt᷑ exi
gis: vt q̃ſi qͥ ſdã grad⁊ ſca

poſſint : T non co
git eos ſicut phi⸗
tonicus clamare

lianar⸗ ſubtice laſ d altioꝛa nitẽti hiſtõꝛiã
re: de habete aut ſpi ſterpᷣter:ꝓphetiã eẽ cir
ſ eani. ca babyloneʒ ⁊ nabucho
Qui aũt ĩ exaſi. donoſ. oꝛ regez chaldeoꝝ:
iuituj loquirtur. vt qũo pᷣoꝛ ꝓpheta naum
ſupple coact cla quẽ abachuc ſeqꝗt: vaticini

mare a phitoni

co ſpiritu i ſum
agitate: eſNec
tacere nec loqui ĩ

um hũit niniuen ⁊ aſſyri
os ꝗ ůaſtauerũt decẽ tribꝰ
q̃ᷓ vocãt iſreiita abachuc ꝓ
phetiã hẽat aduerſꝰ baby

Sedõ ·i regxxv· ſonẽ æ nabuchodonoſoꝛ:

E dabeo a⸗ à ꝗb'iudas ⁊ hierlſʒ tẽpluʒ
neʒ in endoꝛ:⁊ tm q; ſubũſa ſt. Et ut ſcias eo
2 loqui ⁊ tacere tpe fuiſſe abachuc:quo iã
borear um vole duo trib:qᷓ vocabãt iuda:
at. Rñdeo quan —1 er ee
do phitonic ſpũ) Ducte erat i captiuitate:da
venit adiuratus: Niel docẽ te poterit ad que
vt aliqd ruelʒ tũc
nõ aufert ptatẽ lo

quẽdi vel tacẽdi:ſiẽ pʒ de muliere pᷣditta. Secus eſt de

obſeſſis ad inſaniam deductis de quib' loquitur hic.
Ratio aũt diuerſitatis eſt:quia adiurãtibꝰ pcit vt ſepi
inuocetur:qs aũt obſidet: qſi ptãtẽ ſuper eos habẽs op
pꝛimit quatũ permittitur. Extaſis ſicut ait papias dicit᷑

exceſſus mentis ꝗᷣ fit ex pauoꝛe mentis: ⁊ accipit hic in

malo:ſicut ⁊ in quinto libꝛo eccliaſtice hiſtoꝛie vbi dici
tur: Aiunt montanũ quendã noiĩe ꝗ; nuꝑ ad fidem chꝛi
ſti venerat: ſub rogato aſie ꝓconſule auiditate nima p-⸗
matus accenſum ↄrijs ſpiritibus in ſemetipſo locuʒ de
diſſe: ac repẽte in quodam mẽtij exceſſu effectũ: velut

ſpiriu actũ ꝓloqui cepiſſe noua quedam ⁊ diuerſa ab
hij q̃ ex ſucceſſiõe maioꝝ ecclie tradita fuerãt. In bono

aũt dẽ extaſis:cũ mẽs no a pauoꝛe alienat᷑:ſed iſpiratõe
reuelatiõis aſſumit᷑: Ke q; diſce. hic oñdit õ qͥs
fpberare intendit. Et ad euidentiã h ptis notandũ q

ſicut ꝓpheta naum vaticiniũ habuit 9 niniuẽ ⁊ aſſyri⸗

os q.px. tribuj que vocant᷑ iſrł vaſtauerũt ⁊ captiuauer̃t
⁊ hoc in ↄſolatione ppli captiuati:ita abachuc hʒ vati

ciniũ nabuc.⁊ babyloneʒ a qbus terra iuda vaſtata ẽ
hierlm ⁊ templum eſt ſubuerſum: ⁊ hoc in ↄſolatõeʒ

ppli vaſtati ⁊ captiuati.ſ.dua: tribuũ: ꝓphᷣat itaq; 3
nabuc. chaldeos ſiue babylonioſ ꝗͥ duas tribus capti

uauerant. dicit igitur: Illud q; diſce ⁊c. g altio⸗

Gre blel ⁊ aſcendenti ad ſenſum tropholo
gicũ: h

Diſtoꝛiaã tibi interpᷣter.i.exponã quãtuʒ ad

2

ĩ lacũ leonũ abachuc cum

cũ in iuſticia pꝛeualeat ad
uerſũ ſe. Et hec dicit pᷣ mẽ
tis anguſtia: neſciẽs auruʒ

ſenſum lralem: OQui vaſtauerũt. x.trib.iiij. re.xyxi ·

RkQAqb'iudas hierlm æc᷑. iiij. reg. xxiiij.⁊.xxv. l ¶ Et

yt ſcias ⁊c. Hic oſtenditt qᷣ tẽpe pꝓpheta fuit.ſ.tpe captiui
tatis duaꝝ tribuum qð ex hiſtoꝛia dañ.xiiij.pꝛobatur:vbi

narrat abachuc ꝓpheta miſſuj fuiſſe cũ cibo ad dãielẽ ĩ la
. cũ leonũ ꝗ erat in ba/
byloe:ãgelo eũ depoꝛ

pꝛãdio mittit:quãq; apud bis qa nabuchodo.

hebꝛeos hec ipſanõ legif pyinpuciaio woan
hiſtoꝛia. Igitür ſiuẽ ꝗs reci n , uacqᷓ rc. nõ le
pit ſcripturã illaʒ ſiuè nõ re gar lſtoꝛia.ſ. de mil⸗

ioõe abachuc ad dãie

„ „ . — B 12 °
pit: vtruq; nob ẽ. Auͦt lẽ:ſed de theodotiois

eiʒ rcepit:ct iaʒ poſt factaʒ

5 EE Oir aein editione trãſlata ẽ ſiẽ
rẽ lib abachuc texit:aut ſi m oic hiero. Dañ.xij g.
rcipit: qi/ ꝓpha ſcribitqᷓ ve nJsit ſiue qs reci-
tura cognoſcit. Intri hm bit ec. gr das reiglut
lr̃am cauſat᷑ aduerſũ deũ p dicta iſtoꝛia a ddaʒ
er non: oñdit ꝙ nihilo
pheta:cur nabuchodono min veꝝ dixit ſiue re
ſoꝛ tẽplũ dei vaſtet ⁊ iudãa: cipiat ſiue nõ recipia
cur hierſʒ quõdã vrbs dñi tur: ⁊ ꝙ vtroq; dato

hʒ ſuũ ppoſitũ:vñ di

deſtruat:q̃re clamet ppls ⁊ cit: Igit. qꝛ qdã dictõ

nõ audiat:vociferei ad do biſoꝛiã caluniãt: a ꝗ
minũ oppᷣſſus a chaldeis buſdã recipif᷑: In
⁊ ſi ſaluet᷑: q̃re ẽt ipſe pphe Jsit᷑.i.pꝑ hꝰ volo o

ta vl ppls ex cul pſona lo
quit᷑:ad hoc vixerit: ⁊ huc
uſq; pduct ſit:vt iniqtateʒ
hoſtiũ ⁊ ſuũ laboꝛẽ viderit

ſtedere ꝙ: ſ Si
ue qs reci.ſcri.illã.de

miſſioe abachuc:da/

noõ reci. vtrũq; ꝓ no.
ẽ.q diximſupꝛa aba/

ſuj babylonẽ ⁊ nabu

1M enĩ recipit. ⁊ tunc pla
num eſt:quia r ¶ Et iã pꝰ factam rem.i.poſt captiuitatẽ
duoꝝ tribuum s
ſ. babyl.⁊ nabu: t

dẽit: plane ſcribit i hiſtoꝛijs:vbi di: Doꝛꝛo abachuc fuit de
tribu ſymeõ. Hic pᷣuidit captiuitatẽ hierlʒ venturã:⁊a aiad
uertẽtibꝰ chaldeis fugit ĩ ſoſtrate:nã ⁊ erat icola ĩ terra iſrł

deſcẽdẽtib vero iude relidis ĩ egyptũ q̃ſi pegrinabat᷑ ĩ terra
ſuã:⁊a ſcripſit ĩ pꝛincipio opis ſui cãs aduerſus deũ cur ip?
vaſtaret pplłʒ dei ⁊ ſactuariũ e:cur ipſe clamaret ⁊ ñ exau
diret᷑: ſed in ↄſolationẽ aperuit ei dñs calamitates circũſtã
tiũ nationũ futurasꝑ nabuc.lõge maioꝛes ⁊ tandẽ ipſum
nabuc.periturũ:⁊ ideo a murmure conuerſus eſt ad pces.
v¶ Interi ſʒ lr̃aʒ ⁊c. Qꝛ ſupꝛa eodẽ plogo videbat ppha
q̃ſi de blaſphemia iculpari:vbi di: Uides q; temeraria vox

ſit ⁊c.hic ſubdit᷑ ipſi excuſatio:⁊ tãgũt᷑ hic tria. Pꝛiꝰ.n.po

nũt verba ꝓphe qbꝰd turbari aduerſus dñʒ vñ culpabilis
videbat.xtagit locutiõis cã vel ratio vñ excuſabil iudicak
ibi Et hoc dicit pᷣ mẽtis vel pᷣmẽte ãguſtia ⁊c.ʒ dẽ ꝙ geneꝰ

raliter ex ꝑſona hũane ipatientie loqbat᷑: ibi Sed ⁊ hoc ge
neraliter Rape ⁊̃. Dicit g̊. v¶ Interi.i. inter alia q̃ dicũt
in ꝓlogo iſto: x ¶ Cauſat aduer.deũ ꝓphᷣa cur nabu.iiij.
re xxv. y ¶ Nelſcièj aux. ergo ñ fuit ꝓpha. Rñdeo ipe bñ
ſciebat:ſʒ hoc dicit in ꝑſõa ppli: n igne ꝓbari.ecc.ij.

tante: q vtiq; daiel ö

nie. xiiij. p ¶¶Siue

chuc pphetaſſe adueꝛ

iber abachuc texitur. captiuante,/
Aut ſi ñ fcipit.⁊ tũc ſcribit ppheti
co ſpũ qui vẽtura cognouit.ſ.captiuitatẽ duaꝝ tribuũ per
babyloios ⁊ ipo babylõioj poſtea deſtruẽdo:Eſaie.xxxiij.
Ue qui pᷣdaris none ⁊ ipſe pꝛedaberij. aũt oia iſta pꝛeuni

—

cho. q̃ captiuauerãt —

. .

2

¶ Poſtllla Nicolai de lyra ſr pphaʒ abacbuc incipit. . —

„ „ „ „

iane pbat᷑ aurũ argẽtum: homines vero receptibilea
Re b. Nus qð vidit abachuc. Hic incipit ipſ

¶ Explicit qualiſcũq; expolitio iſtius pꝛologi.

uabis. q/d. multum tardas ſaluare nos.

₰

in camino hutiliatõis. Job. xxviij. Auro locus ẽ ĩi quo ↄfle dachuc. Hic in ſeip
