cũ phacee rege iſrl ad veniẽdũ õ rgnũ iuda cũ rege ſyrie:õ nis ſuis g ¶ Iccirco. hic cũſequenter pᷣdicit penam: Pfäiri r (Et
quo hr̃ Eſaie.vij.⁊ tñ poſtea fuerũt in ↄſpiratõe occiſionis a ſecũdo remouet falſ eſtimationem:ibi Ne loquami (fieueniretnd
phacee cũ oſee filio hela:iiij.:re.xv.⁊ fuerũt mẽdaces ⁊ dee ni.Circa pmum dicitur: g ¶ Iccirco.ideſt ꝓpter dictꝰs hmnturi denun
ptoꝛes:ꝓpter qð meruerũt ꝙ terra eoꝝ vaſtaret᷑ ab aſſyrijj maliciã. h¶ Ecce ego cogito ſuper familia iſtaʒ idefſft Mlymdanti⸗ ge
hoc ẽ quod d: i ¶ Pꝛopiea.i.ꝓpt᷑ mendaciũ ⁊ deceptõeʒ ſu num decem tribuũ h alum. ſ. pene. mgiſinehiere
dictã k Dabit. .rex aſſyrioꝝ l ¶ Emiſſario.i.bellaro i ¶ Unde nõ auferetij colla veſtra.quia erit tã graue q inllſtllato
res ab eo miſios m ¶¶ Supꝑ hereditatẽ geth:domos men nõ poteritis euadẽ: k ( Et nõ abulabitl ſuꝑbi.ſʒ ma Puprcicta. .
dacij.ita ꝙ per domos idẽ intelligit᷑ qð ꝑ hereditatẽ geth: ⁊ gis depᷣſſi ⁊ humiliati tcaptiui: ¶ Om tp̃s peſſi⸗ loclrioyr vyyp
quia non ſolũ geth fuit deſtructa:ſed mareſa æ odolla: i mũẽ.ſ.ↄ vos. m ¶ In die il.ſu.ſup vos ꝑabola.i.ccoõ tüineponit 4
ſubdit: n c heredẽ. i. inimicũ terrã tuã accipientẽ munis deriſio: n ¶ Et catabit᷑ cãticũ cũ ſuauitate. aab hſeteſano
2 poſſidentẽ: o 6 Adducã tibi que hitas in mareſa.i.gen aduerſarijs vris: o ¶ Dicẽriũ⸗ in pſona vr̃a: p¶ De icbn d
ti ibidẽ hitanti: p¶¶ Uſq; ad odollã veniet glia iſrł.i.cõfu populatoe vaſtati ſum. theglathphalaſſar.n. rex aſſy ndenibn
ſio que ſic noiatur ironice.ſicut michol dixit dauid.ij.reg. rioꝝ in pte deuaſtauit ppłmn.·iiijre.ideo ſpdit: Pncbecfri⸗ 6
vj. Quã glioſus ſuit rex iſrl hodie.i q; vilis. Poſſet etam ¶ Pars ppli mei cõmutata eſt. qꝛ captiuauit ptẽ populi: ihriicen
alr dici: quia dictio hebꝛaica hic poſita ꝓut varie punctat q̃ facto receſſit ad terrã ſuã:eius vo filius ſalmanaſar liginn uc
ſignat gliam ⁊ grauitatẽ:⁊ in hoc ꝛ ſenſu ẽ lr̃a plana:¶ p captiuauit reſiduũ:a adduxit gẽtes extraneas ad poſi lumi deiſia
Uſq; ad odolla.que eſt de terminis iſrt q ¶ Ueniet gra dendũ illius regni terrã.iiij.reg.quod pᷣuidens dicit in Wwin duyy
11 2300 dque e oei— . ſent n . Quon =. aclärnbond
uitas.i. deſtructio ꝑ aduerſarios:ideo cõcludit pꝓpheta: perſona ppli ſui: r ¶ Quomogo recedet a me.q.dice. is ni t
T¶ Decaluare ⁊ tondere.in ſignũ triſticie (Bup fllio qd valʒ mihi iſte receſſus: sS ¶ Ku reuertat.i.fil e q –

mali onniie

n1. Mnage
l nn
nnl Pucrg
dur llſm
lm rin

in Popran
h 4
mmnp⸗
üce
in
ſbanife

K »
en et,

Qio bs
ie, Mantn
cr⸗ gulali
ninuunder
di ol
iutle ibonsalenn
Niefnid Mge
ncmnidinunln
tmmi naln nu⸗

Nponis: deoſt.

Arſudſdr
wükla u
lenbuni

ſis homibus de qbus ſbditur: g ¶ Et econtrario po.

bellũ inuadęetes eos ſine cã. l

¶Wichee iij

feglones noſtras diuidat gẽtibalienis:iõ ↄcludit ppha
a ESeore hoc non erit tibi.o iſrk b ¶ Mittens funi
culũ ⁊c.i.habẽs hereditatẽ in pꝓmiſſionis terra.qꝛ gen-
tes illuc adducte manſerũt ibi vſq; poſt tꝑa xp̃ᷣi: vt fre⸗
quẽter.S.dictũ eſt. c ¶ Ne loquamini. Hic ↄñter ex⸗
cludit falſã eſtia/

dũ ad xp̃i ts.Etiã exponunt alid de conuerſione generali
iudeoꝝ ad ſidẽ circa finẽ mundi:⁊ pot ad hoc lr̃a applica⸗
ri:videt tũ mihi ↄueniẽtius exponi de ↄgregatoe patrũ in
limbo ⁊ eoꝝ eductoe ꝑ Chꝛiſtu ſic: x¶¶ Cogregatõe ↄgre⸗
gabo iacob totũ.hoc dicit᷑ eo mõ loquẽdi quo maioꝛe ciui
tatis dicunt᷑ tota ciui

tõem ppli credẽtl H tas: ꝓpter quod fa-
ſe n erdellid en Pꝛõpter hoc non erit tibi qꝛ nõ hẽtis h requiẽ. Pꝛò cũ dici⸗ factũ to
taa ono oicens: Mitténs funiculũ ſoꝛtis ĩ ce pter imũdiciã ei cònupet dn porit olteiechz
Neloqmini lojn tu dni o iſrl. Nè loquamini putredine peſſima. Aunàz virit ve voma lueol⸗
tes. iter vos: 7 loquẽtes. Hon ſtillabit ſu nõ eſſem vir hẽns ſpũm: ẽt numero ⁊ merito: ?
Non ſtillabit ſu· per iſtos:nõ compꝛehẽdet mẽdaciũ potius loquerer. oẽs iſti fuerũt ibi con
da einos arphis hluſio dicit domus iacob. Stillabö ubi in vinuͦz in gegaul a pncipio mu
n cadet ſup nos Muͤngd abbꝛauiat ẽ ſpũs ebꝛietatẽ:ct erit ſup quẽ ſtil nexpl. FPorrec⸗
e¶Nuũquid ab- dſfii:aut tales ſũt cogitatio/ latur ppls iſte. Cõgrẽgatio ponã illu quaſi gregẽ
bauiar ſhin . Ben cige Non pᷣba mea nepgregabo iacob woii, te inouilna⸗ nant ibie
mini c.i. eĩ vo. pona ſũt cũ eo ꝗ recte gra- ĩ vnũ ↄducã reliquias iſrl. deo cuſtoditi vſe
ncaghöà deni ditur: Et cconirario ppl? Pariter ponã illũ q̃ſi gre⸗ ßa liauo inde
dũ nobis:nec co me i aduerſariũ ↄſurrexit. gẽ in ouili: q̃ſi pecus in me riã. 3 nenletg
gitat nobis facre Deſup tunicã palliũ ſuſtuli dio caulax. Tumultuabũ bunta multitudine.
qð dicũt ꝓphe: ⁊ ſtis: èt eos ꝗ traãlibãt ſimpli tur a multitudine hoium. P banc tumultuatio-

nem nõ intelligit᷑ aliqᷓ
cõmotio quieti ↄcra⸗
ria:ſed ꝑ eam.ſ.deſi⸗
gnatur mititudo ma

Aſcẽdęt. n. pändẽs iter an⸗
te eos Diuidet et trãſibunt
poꝛtã: ⁊ egredient᷑ ꝑ eã. Et

Wirarrol in. citer ↄuertiſtis ĩ bellũ. Mu
lieres ppli mei eieciſtis de

Nonne vba mea n 5
bõa ſũt cũ eo . domo delitiaꝝ ſuaꝝ: a par

s Pniſſins uulis eaꝝ tuliſtis laudẽ me tranſibit rex eoꝝ corjeiir gne 32 genclet
unt ⁊ factiua be ſ B. Sürgite 7 ig i cani „ n.ſ.ipe xpᷣs:vñ dicit
ni llis aut icedur am i ppetuũ.Sürgue ⁊ ue dñs i capite eogꝑ. ¶. III. ra. ſa. Aſcendet eiz.ſ.
via recta ⁊ nòo ma

ſal eoꝝ ¶ b
Pãdẽs iter.qꝛ ſua moꝛte apuit celũ c 6 Diuidet.ſ.exñtes
mein aduer conſurrexit.i.õ me ꝑſequendo me in mẽ in inferno:qꝛ electis inde ed uctis repꝛobi remanſerũt:ideo
bꝛis meis: iõ ſbdit: h ¶ Deſuꝑ tunicam palliũ ſuſuu· ſbᷣditur: O ¶ Et traſibunt poꝛtã.ſ inferni inde egrediẽdo
liſtis. violẽter ⁊ male ab ipotẽtibus ſe defendẽ: i ¶ E e(¶ Et trãſibit rex eoꝝ coꝛã eis ꝛc.i.dominus ieſas Chꝛiſtꝰ
eos qᷣ tranſibãt ſimplr.ſine culpa: k ¶ Cõuertiſtis in verus deus:qui viuit ⁊ regnat in ſecula ſeculoʒ. Amen.
Mulieres ppli mei eie C. In caplo ⁊:vbi dicitur in poſtilla:Ne loquamini. Hic
ciſtis de domo delitiaꝝ.inificiendo viros eaꝝ cũ qbus conſequenter ⁊c̃. Malditio.
delectabiliter viuebãt. A paruulis eaꝝ tuliſtis

tabih ul Bi nos habem: Ie loquamini loqntes ⁊c᷑.in he
laudẽ meã.qꝛ oꝛphani facti ꝑ vos cogũt᷑ pꝛe doloꝛe cla bꝛe.hẽ ſic:Ne loquamini loquũtur:nõ ſtillabit ſu
mare magis q laudare. n ¶ Surgite ⁊ ite. i. de terra

B terra per iſtos nec cõpꝛehẽdet ↄfuſio.⁊ ibi eſt finis vſus
veſtra cito ibitis in captiuitatẽ. o ¶ Pꝛopt᷑ imũdiciis ſeqᷣtur ali vſus ſic:Nũquid dicit domui iacob: Nundqd
eius.ex peccatis.s.digig ꝑ ¶ Coꝛ:ũpet᷑ putredine peſ abbꝛeuiatus ẽ ſpũs dñi ⁊c. ⁊ ſenſus ẽ ꝙ illi de pplo phibe/
ſima.ſ. gens iſta. q ¶ Urina. Hic ↄlequeter ponit᷑ pꝛo bant pꝓphetas veros ne ꝓphetarent: vt pʒ.s.amos.vij.c. de
phete copaſſio ꝓpter malũ pplło ſuo ſupuentuꝝ dicen quo dicit ꝓpheta:ſNe loquamini loquuntur.i.iſti rebelles
tis: Utinã nõ eſſem vir habẽs ſpũm.ſ.ꝓphie in malis loquuntur ꝓphetis: Ne loquamini. quam ꝓhibitionem fũ/
que pᷣdixi: r ¶ Et mẽdaciũ poti loquerer.i.ꝙ illa que dabant in duobus:pᷣmo in cõminatione dicendo:ꝙ qui ꝓ
dixi nõ euenirẽt:nõ tamẽ ſic eſt. S ¶ Stillabo tibi. i. pꝓphetaret ſuper iſtos appꝛehendet ↄfuſionem:⁊ de hoc di
penã venturã denunciabo t ¶ In vinũ ĩ ebꝛietatẽ.i.

1 letat cit: Non ſtillabit ſuper iſtos.ideſt nõ ꝓphetabit:a ſic nõ ap
pene abundantiã que ꝑ totũ frequent deſignat ĩ ſe E

ſign peꝛehendet.ſ. pphetantem conſuſio:⁊ a ſenſu cõtrario q ſtil
ra:⁊ potiſſime hiere.xxv. Accipere calicẽ nc. v ⸗ labit ſuper illos confundetur. Scòo fundabant phibitoem
erit ſuꝑ quẽ ſtillat po.iſte.i.ſuꝑ pplin iſtũ iſrt deſcẽdet ſuam pᷣſumendo de bonitate oiuina:de quo dicit: Nunqd
pena a me pᷣdicta. x ¶ Longregatõe.hHic ↄñter ponit dicit domui iacob: Nunqᷣd abbꝛeuiatus eſt ſpũs domini
ppli ↄſolatio vt pꝰ vinũ moꝛdificatiuũ infudat᷑ oleũ li · cc᷑.quaſi dicerent vt in gloſa:qui alijs largus eſt in bonita/
nitiuũ:vt exponũt alid partẽ ſtã de reditu captiuitatij te:nunquid nobis erit bꝛeuis: Ad quod reſpõdet ppheta in
babylonice:ſed nõ vr̃ ↄuenient dictũ:qꝛ dꝛ hic: Congre

. eprerſona dei: Noõne verba mea bona ſunt. ⁊ ſic non ſũt di/
gabo iacob totũ. De captiuitate vero babylonica redie mittenda ꝓpter cõminationes:nec eſt dicẽdus ſpiritus do-
runt tm due tribus ⁊ pauci de.x.tribubꝰ q euaſert ma

mini abbꝛeuiatus eſſe:quia largitas bonitatis diuine eſt cũ
bonis:⁊ ideo cum dixiſſet: Uerba mea ſunt bona. ſubdit:
Lum eo qui recte graditur.
¶ In eodem:vbi dicitur in poſtilla: Utinam. Hic conſe⸗
quenter ponitur ꝓphete compaſſio ⁊c̃. Additio.

8 Bi nos habemus:Utinam.in hebꝛeo habetur q̃
E dictio: que vno modo ſignat idem qð vti/

nus regis aſſyrioꝝ:a poſtea hitauerũt in regno iude:⁊
cũ duabtribubus captiuati fuerũt ⁊ redierũt:nõ tamẽ
oẽs:ſed plures de iſtis ⁊ de illis remanſerũt in babylo/
nia detenti amoꝛe vxoꝝ quas ibi acceperãt:⁊ ꝓlis:quã
creauerãt:⁊ bonoꝝ tꝑaliũ que acqᷣſierãt. Pꝛeterea qꝛ iĩ
fine dẽ:Et trãſibit rex eoꝝ coꝛã eis. Redeute de captiui

tate non habuerũt regẽ ducẽ:ꝓpter qð iſtud ẽ reteren- nõ:⁊ alio mõ ſigniſicat idẽ qð ſi:vñ i pᷣſ.vbi dicit᷑:

R.

ſtillatoz. ſ.ĩ vinum 27

„ *α “
11

Si populus me audiſſet me loco illi ſi:ponit eadẽ dictio
ſicut hic: æa m hũc ſigniſicatõem.ſ.vltima ſenſus talis vᷣ
eſſe: Dicebat.n. ꝓpha illis q eũ nitebani ꝓhibẽ ab actu ꝓ⸗
phetãadi:vt eis onderet ꝙ erat ppha ver⁊ nõ falſus:q ſi ip
ſe eẽt vir nõ hẽns ſpm̃.i.dei:qʒ mẽdaciuũ poti loqueret:tũc ꝓ
phetaret p aliquo lu-
cro ſeu delectatoe: de
quo dicit: Stülabo
tibi. i. ꝓꝑhabo tibi.
In vinũ ⁊ ebꝛietatẽ.i.
aliqð lucꝝ ðlecta

Z dixi: Auᷣdite pᷣnci-
es iacob: ⁊ duces do
mus iſrl. Mungd nõ veſtrũ

lle:qꝛ pſeudo pphe E ſcire iudiciũ:qi odio ha
pp iſta ↄſueuerantꝓ betis bonũ ⁊ diligitis ma/
pharis ibdit: ct eiit¶li:qui violent tollitis pel-
ſuꝑ quẽ ſtillabit᷑ ppls les eſub eis:
iſte. vhi in hebꝛeo ſic les coꝝ delup eis:7 carnez

eoꝝ deſup offibus eoꝛum:
Quũi comederũt carnẽ po/
puli mei:⁊ pellẽ eoꝝ deſup
excoꝛiauer̃t:⁊ ofſa eoꝝ cõ
fregerũt:⁊ ↄciderũt ſicut in

hẽt᷑: Et erit ſtillatoꝛ
populo iſto.q.d.talij

ebꝛietatẽ erit ptinens
ſtillatoꝛ pplo iſto.ſ. 4
mẽdacia pot volũt

audire q; vera. Cſe lebete:⁊ quaſi carnẽ in me-
aeerhe anaͤir ſe dio olle. Lunc clamabunt
rẽ maloꝝ ſed etiÄã bo ad dñim et nõ exaudiet cO08

Pꝛima in duas:quia ꝗᷣ eI E1
bmo ponit cõmiatio plium. :opiea nox vob
Dppi culpã bneinn: p viſione erit:⁊ tenebꝛe vo
ꝓpi culpã pſeudo ꝓ his ꝓ diuinatõe. Et öccũ/
phetaꝝ:ibi Pec dic. bet lolſ dhetas: « ob“
Circa pmũ dr̃: ¶b et lol ſuꝑ ꝓphetas:⁊ o

cob. i. totiug opaili
iſrl. c ¶ Nũquid nõ veſtrũ ẽ ſcire iudiciũ.q,d.ad hoc te-/
nemini qui hẽtis officiũ iudicãdi. d ¶ QAui odio habetis

iõ ibdit: Cogregatio/

gnaãlit:ibi Uerũtamẽ

cẽter:io ſbᷣditur: t

⁊ abſcõdet faciẽ ſuã ab eis
ĩ tempoꝛe illo: ſicut neqter
nrlen egerũt in adinuẽtõibus ſu
Toirxi hie is. Ecc dicit dñs:ſup ꝓphe

noꝝ vbi opoꝛtebat:

ne ⁊c. ex
ſtilla

pñter ppha tas qui ſeducũt pplin meñ
cõminat᷑ pe q moꝛdent dẽtibus ſuis: et
nã ꝓpi pctã maioꝝ: pᷣdicant pacem. Et ſiquis

⁊ pmo ſpalr:ꝛ magij non dederit in oꝛe eoꝛum

ꝗqppiam:ſanctiſicãt ſup euʒ

Audite pꝛincipes ia-

bonum.⁊ lic poteſtate data vobis a deo abutimini. F
Qui violenter tollitis pelles eoꝝ.bona populi rapicẽdo:
¶ Excarnem eoꝝ: in perſonis affligendo. g ¶ Qui co/
mederũt ⁊c.pꝑ comeſtionẽ ⁊ excoꝛiationẽ ⁊ oſſium ↄſractio
nem ⁊ ↄſciſſionẽ in lebete:dantur itelligi varij modi ⁊ exq/
ſiti pplm aſfligendi. h ¶ Tüc clamabũt ad oñm. cum ab

aduerſarijs affligentur. i Q Et nõ exaudiet eos. iudiciũ.n.

ſine miſericoꝛdia fiet ei q non miſeretur: Jacobi ij.
Pec dicit. hic ↄñter ponit coõminatio ꝓpter culpã pſeudo
ꝓphetaxꝝ:cũ dicit᷑: I ¶ Qui moꝛdent dẽtibus ſuis. detra

Hendo veris pphis. m ¶ Et pdicãt pacẽ c .ĩ denen .
Pzꝛo

ſpera illis qui dãt eis munera:alijs aũt aduerſa: n
pterea nox.i.obſcuritas ignoꝛatie: o¶ Uobis ꝓ viſione
erit:a tenebꝛe.iſ.tribulatois ⁊ anguſtie. p ¶ Et occũbet ſol
ſup ꝓphas i omnis cognitio ⁊ claritas ꝓſperitatis deficiet
eis: q ¶ Quia nõ eſt reſponſũ pei.ſ.verbũ eoꝝ:ſed magis
ab eis ↄfictũ. r Uerutamẽ Hic cõminat᷑ ꝓpter peccata
oĩum maioꝝ gnalr vicẽs: 8Repler'cgo ſuʒ foꝛ.ſpi.dñi.
.i. ſpũs ði qͥ ödit mihi aſtãtiã ad arguẽdũ vicia maioꝝ pa
Audite hoc pncipes. q habetis ſuꝑi/

virtute:vt nõ annuncieʒ ia/

s
G ”
.

oꝛem ptãtem in tempoꝛalibxs. v ¶ Et iudices iuſti⸗
ciam in oibus puertetes. x ſſ Qui edificat ſyon in ſã
guinibus.i.de ſba ⁊ languie innocẽtũ ↄdenantes eos
ad moꝛtẽ vt habeatis bona eoꝝ. ꝓ ¶ Pꝛicipes eius ĩ
muneribiudicabãt.i.ꝓ munerib iniuſta ſniam pfere/
bant. z ſ Et ſa/
cerdotes ebiĩ mer

tenebꝛabit᷑ ſup eoſ dies. Et cede docebat qui
pfundẽtur qui vident viſio mum cr oflieio te
nes: 7 ↄfundent᷑ diuini. Et ilberalr. a alr
operient oẽs vultus ſuos: ꝓppe eius i pecu
qꝛ nõn eſt riſum dei. Nerũ nia dininabãat. i.

ꝓ pecunia mẽda
cia ofingebat.
b ¶ Et ſluꝑ dñm

. 8
tamẽ ego repletus ſum ſoꝛ
titudine ſpũs dñi:iudicio ⁊

cob ſcelus ſuũ:⁊ iſił pecca/ domino requieʒ

tũ ſuum. Audite hoc pᷣnci Amuttebat. c
37 V. I: Sicẽte': Nũquid
pes dom iacob:ct iudices n oñs ꝛc qſ di⸗
domus iſrq abominami càt veracii oeusẽ
ni iudiciũ:⁊ oĩa recta puer i vobis:⁊ ioõ non

titis. Qui ediſicatis ſyon iĩ
ſanguinibus:⁊ hieriin ĩ ini

. e e en, ꝛopt᷑ hoc ca ve
quitate. Pꝛincipłs eius in 1

ſtri. q falſa pmit

mũerib iudicabat: &t ſacer titis. e ¶ Sron
dotes eius ĩ mercede doce auat apg⸗ abt
baͤt. E theop hete eius ipe- ſtructa ꝙ poterit
cunia diuinabãt: ⁊ ſũp do“ arari ꝓpter deſe
minũ regeſcebant dientes ccu hutantiuz: q
Nũquid nõ dñs in medio prerpinilig lil
noſtrũ Eõ veniẽt ſup nos Gr prppnut
mala. Pꝛopter hoc cauſa regi babylonis:
veſtri ſyön quaſi ager ara ex hoc ſecuta eſt
bitur: ⁊ bieruſalem quaſi delnaio emeli
acerulapidũ erit. ⁊ moôͤͤnz viemmo⸗ f
templi in excelſa ſiluaꝝ. monstempllier
celſa ſiluaꝝ. quia
in locis deſtructij

derelictis longo tempoꝛe ſolẽt fructeta creſcere:temp

vero captiuitatis durauit. lij annis fſm minoꝛẽ compu

tatõem in tanto tempoꝛe potuerũt bene creſcre.
Terit. Pec eſt pars ſcòa pncipalis C. .
in qua ꝓpheta Nnchaliee- denüciat oſolato
ria:maxime vero ↄſolatoꝛiũ erat Chꝛiſti my
ſterium: ? ideo ꝓpheta deſcribit bñficij magnitudinẽ:
ſcõo iuxta hoc arguit maloꝝ igratitudinẽ.c.vj. Dꝛima
in duas:qꝛ pᷣmo deſcribit ꝓpha ↄditõem coꝛpis:? capi
tij.c. ſeqnti.Coꝛp'aũt myſticũ xpᷣi eſt ecclia: cubpmo de
ſcribit ↄditõem: tyrãnoꝝ pſecutoõem:ibi Nuc quare.
Circa pmũ ſciendũ ꝙ pars iſta ab hebꝛeis ⁊ latinis ex

ponit᷑ de tꝑe Chꝛiſti: varie tñ:quia iudei dicunt adhuc

xp̃ᷣm ventuꝝ:nos aũt dicimtpᷣs ſui aduẽt pᷣteritum:⁊

ad ↄfirmatoem ſui erroꝛis accipiũt iudei aliqᷓ ar gumẽè/

ta ex hoc loco. Pꝛimo qꝛ dẽ h: Erit ĩ nouiſſimo dieruʒ
æ&. tps vo Jeſu nagareni nõ fuit nouiſſimũ: vt pʒ: quia
peius moꝛtẽ fluxerũt multi ãni.S ieſus naçarenus no
fuit xpᷣs:ſed adhuc expectat᷑ vẽturus. Item qꝛ⸗ ſpditur:
Et erit mons domus dñi pᷣparat in vtice motiu.quo
nò eſt adhuc factũ:qꝛ mons ſyon nõ eſt in ali elenat:
2 ſunt multi mõtes illo altioꝛes. tẽ q: ſeqt: Et ↄcident

hẽtis timẽ ab ad/
uerſarijs. ( d

Plhgſrulin

blr

reqeſcebant. ilana

Pllmm

ℳ Jured
Gle fupon
nun diechlog
m unſeii
poviſince
Gpſuceltl,
lr lrſnteß⸗
ig olle,
ſnbotdip voh⸗
ja ſoutſtuna

cl tegen.

e Longeganmn
eiinm
pentun unt in
poulſuniodieb',
gtuifnbebuo
ſntinplet diun
ſcbingeſſn ter
fepniſtoniſſu

Vlepnuoꝛip

kenrbbikan foit
di r ſoluit
cuun perdium
fala. guidict,
lo deueroo vor
Gintcligecac
donienhae
deheant bi fi
mirabilirgu
Adimpletun

chheiſtus deust

tapoſtuegtei
Pegnteeſtner

ctan woltenpren
Ninitnsoſeoniu
ſſgonſbiigo
hetinfen Prerpo

„

uſoßißpriyen:
luildeytde,
Ndenkünpeun
Ncnos de
musin lenitsen
deſſonegele

lic diſcpli
8 Etiudicad

nos voczl

iulcio:lz nobi
porneres a.
ſdtuc fuit deſ
lperplong
hmubelicz
hiſttumentz
mbaliarere,
Neſelalig
niingvj.
unliſcpell
ſanit Ae
ltnen dan
ſanirde H
al N
Epögithen
ninedeinfi

D Ni N 4
line
Nnlio mnge

cH n

iun n
. (ian
poc inbe

8fron i bübin

ahiei Umnns
W

9
ANn e
*

nmodio Pr

E

occaud

er n

* 4—

gladios ſuos in vomeres ⁊c. ⁊ ſequitur: Et nõ diſcẽt vl

tra belligerare. Poſt vero tpᷣſieſu nagareni fuerũt bella
grauia ⁊ potiſſime i iudea:qñ ꝑ romaos fuit deſtructa

ergo ⁊c̃ Iſta vero argumẽta ⁊ aliqᷓ alia ſolui eſa.ij.vbi
cõſimilis lr̃a ponitur: poteſt tñ alidd repeti. Ad pꝛi/
mum dicendo ꝙ

tempus noue legl
di nouiſtini de , Tarit i nouiſc..IIII.
la lex: ſie ſucce· — Amo diep:erit moͤns
ſit legi moſaice:. ? dDom dñni ppar i vertice mõ
hm hoc dẽ pioh. tiũ:⁊ ſublimiſ ſuꝑ colleſ.Et
ijj. ca. Nouiſſima fluüẽt ad eũ ppli ⁊ ꝓpabũt
hora eſt. Itẽ gen. Etes młlie ⁊ dicẽt: Neni
dra en. e gen. geétes mlie ⁊ dicẽt: Nenite
xlix. Congregami ſcédan- S.,
vt anũciem vobij Aſcẽdamad mõtẽdñi:⁊? ad
q̊ ventura ſunt inn domũ dei iacob. Et doce⸗/
nouiſſimis diebꝰ bit nos de vijs ſuis: t ibi
CEt tñ ſjm hebꝛeo; mi ſemitis ei.Quia ð ſyõ
ſunt impleta diu 2 —, „
ſ.ab ingreſſu ter egrediet ler ⸗ v̈bü dmi de
re pmiſſionij ſub hierim. Et indicabit inter
ioſue ꝓ maioꝛi ꝑ pplos mlioſ:⁊ coꝛipiet gẽ
te: vt ibi n uie tes ſoꝛtes vſq; ĩ lõgiquuz.
Dichn. gi ſo Et còncidẽt gladios ſuos
etiam per dictum . OE
ra. ſa. qui dicit I vomeres: ⁊ haſtas ſuas iĩ
uũlla eleuatio non ligões. Mõ ſumet gens ad
eſt inellig da co: uerſũ gẽtẽ gladium: et non
cbean ii nen diſckt vltra belligerare. Et
mirabilia: qð fut ledẽbit vir ſubtus vineam

adimpletum qñ

chꝛiſtus deus ⁊ homo ſuit ibi pñtatus in templo: ibi
etiam poſtea pꝛedicauit multa fecit mirabilia ſue di/

uinitatis oſtenſiua. ibi ẽt ſup aplłos ſpiritũſanctũ miſit

i ſigno viſibili qð fuit mirabile maximũ.¶ Ad ʒ pate
bit infra. Igit exponat hec lr̃a de ꝓmotioe ecclie: ſicut
fuit expoſita eſaie.ij.
tpe gratie qð eſt nouiſſimũ:vt dem eſt: b¶ Mõs do
mu) oñi pᷣpa.i ver.montiũ.per mirabilia ibi facta ma
ioꝛa qᷓ alibi:vt dem̃ eſt. c ¶ Et fluẽt ad eũ ppli ⁊c᷑.qð

videmimpletum per oꝛbẽ in ↄuerſione gẽtiũ. O ¶¶ Ex
docebit nos de vijs ſuis.qᷓtũ ad pꝛecepta: e ¶ Et bbi⸗
2
de ſyon egrediet᷑ lex ⁊c.de hierlm eni pceſſerũt apoſtoli
alijq; oiſcipuli ad pꝛedicandũ p oꝛbẽ fidẽ chꝛiſti: act..

mus in ſemitis eius.qtũ ad ↄſilia euangelica:

g ¶¶Et iudicabit iter ppłos multos.iudicio deſcretiõis
aliquos vocãdo ad fidẽ ⁊ grati:alis omiſſis ſuo iuſto
iudicio:lʒ nobis occulto. h ¶ Et cocidẽt gladios ſuoj
in vomeres ⁊c̃.chꝛiſ.n.fuit nat tpe maxime pacis:pꝑ

qð tũc fuit deſcript vniuerſus oꝛbis:luce.ij.⁊ durauit

illa pax ꝑ longum tp̃s:pp qð in multis partibus plura
arma bellica ꝗᷓ ꝓ tũc no erant neceſſaria ↄuerſa fuerũt
in inſtrumenta agriculture apta: i (Et nõ diſcent vl
tra belligerare.iſtud vltra no ipoꝛtat ſemꝑ ꝑpetuitatẽ
a pte p:ſed aliqð tp̃s determinatũ:⁊ aliqñ non lõgum
ſicut.iiij.reg.vj.Et nõ venerũt vltra latrone ſyrie i ter
ram iſrł.ſ.tꝑe illius regis:⁊ heliſei:tñ poſtea młtotiens
venerũt. ulle ſedebit vir ſubt vineã ſuã ⁊c.i.habe
bit pacem ⁊ lecuritatẽ:⁊a hoc ipletũ ẽ in ecclia a tpe con
ſtantini ⁊ beati ſilueſtri l uia oẽs ppli.a fide chꝛi
ſti alieni. m ¶ Ambulabũt vnuſquiq; in noie dei ſui.

qꝛ ꝑ lõgũ tps poſt moꝛtem chꝛiſti diuerſe gentes diuer/
idola col os aũt ambulabim in no
mine dei nr̃i. ſ. ieſu chꝛiſti: o ¶ In eternũ ⁊ vltra.i.vl

ſa idola coluerunt: n

Et erit in nouiſſimo dieꝝ.i.

tra omnem menſuram qptuncũq; longã. p¶ In die illa.
i. tempoꝛe gratie qð dẽ dies:ad ro.xiij. Nox pꝛoceſſit dies
autẽ appꝛopinquabit q ¶ Cogregabo claudicantem.i.gẽ
tilitate:qᷓ diſtoꝛte inceſſerat ꝑ idolatria: r ¶ Et ea qu eie
cerã.qꝛ legẽ non dederat gentilib nec ꝓphetas:⁊ ſic quodã
modo eos eiecerat
8olligam. ĩ ouili

ſuã.⁊ ſubi ſicũ ſuã:⁊ ñ erit eccle pꝑ apoſtoloꝝ pꝛe
ꝗ deireat: qꝛ os dñi exerci dicationem. idetut
tuũ locutũ ẽ. Quid oẽs po m ꝙ melius exponal
. ec lr̃a de gente iudai
puli mbulabũt vnuſqſq;ʒ ca qru ad illa d adhe
i noie dei ſui:nos aũt ãbu/ ſit beigo: cum diclk⸗
labim i noie dei nr̃i ĩ Rter· ¶ Tongegabo clau
nĩ 7 vltra. In dir illa dicit olante dgfnre uche⸗
dñs ↄgregabo claudicãtẽ ab ãtiquo. iij. regũ x/
et eã quã eiecerã colligã:et viij. Uſq;qᷣͥ claudica⸗
quã afflixerã ↄſolaboꝛ. Et tis in duas ptes.Et ſi

milit ĩ aduetu chꝛiſti

ônã claudicãtẽ ĩ religas: cau dicauit: qꝛ aliqui

et eã qꝗ laboꝛauerat ĩ gẽntẽ adherebant ſibi ſicut
robuſtã. Et regnabit dũs vero redemptoꝛi:alij
ſup eos ĩ mõte ſyõ: ẽx hoc auũt reputabont eũ de
nũc ⁊ vſq; in eternũ. Et tů ceptoꝛc: vt pʒ ex de-
turri liſnebuloſa ſili curſu euangelijr
urns gregt nebulola ſilla Et eã quõ eiecerã. di

ſyon: uſq; ad te veniet: ⁊

veniet poteſtas pꝛima re uerſa vicia s (XTol

gnu filie hieruſalezʒ. Huͤnc ligem inerachainier
quare meroꝛe cõtraheris: afflixera ſip chalde

os ⁊ grecos ⁊ roma-⸗
nos:⁊ ſubintelligitur: Conſolaboꝛ v¶ Et po.clau.in reli
quias.qꝛ pauci de iudeij adheſerũt chꝛiſio reſpectu adherẽ
tiũ alioꝝ: x¶ Et eã qͥ laboꝛauerat.hoc di de pꝛimis cre/
dentib ꝗᷣ cũ chꝛiſto in laboꝛe ⁊ afflictioe:⁊ poſt moꝛtẽ eius:
vt pʒ in actibꝰaplłoꝝ in plurib'locis: yꝓ ¶ In gẽtẽ robuſtã.
qꝛ tolerabant afflictiones ⁊ toꝛmenta nõ ſolũ patienter ſʒ
ẽt gaudenter: Act.v. Jbant apli gaudẽtes a ↄſpectu cõcilij
qm oigni habiti ſunt ꝓ noie ieſu ↄtumeliã pati. ʒ ¶ Et re
gnabit oñs ſuꝑ eos in mõte ſyon.i.in eccłia que dꝛ mõs ſyõ
eo ꝙ ibi chꝛiſtuj fidem catholicã pᷣdicauit ⁊ ſpiritũſem ſuꝑp
apoſtolos miſit: a ¶ Ex hoc nunc ⁊ vſq; in eternũ.qꝛ ſta
tui eccle militantis ſuccedet ſtat ecclie triũphatis: cuinon
erit finis. b ¶ Et turris gregis.i. tẽplũ qð erat factum ad
modũ turris:⁊ dẽ gregis:qꝛ in atrio iuxta tẽplũ immolabã
tur greges in altari holocauſtoꝝ c ¶ Nebuloſa.ex nebu
la fumi ↄſurgẽte de holocauſtis q̃ totaliter ĩcendebant᷑ ad
honorẽ diuinũ: ð ¶ Uſq; ad te veniet.ſ.redemptoꝛ:qð
impletuʒ fuit qñ ibi oblatus fuit ? pꝛedicauit: ⁊ ſubditur
tur cõditio venientis cũ d?: e ¶ Et venit ptãs pꝛima 7c.
ratione ſue deitatis. f¶ Nunc quare. Pic ↄñter ponitur
eccle pſecutio. Sciẽdũ tñ ꝙ aliã:reſiduũ hupcapli vſq;:ibi
Nũc vaſtaberis:exponũt de deductione iudeoꝝ: in babylo
nem ⁊ reductione:⁊ lr̃a ſatis põt applicari:vſq; ibi Surge
q tritura.ſʒ vltra ñ põt bñ applicari:qꝛ redeũtes de captiui
tate babylonica nũq; habuerũt talẽ ptãtem q̃lis hic deſcri/
bitur:ſed ſemper fuerunt ſub ſeruitute:p pſaꝝ ⁊ medoꝛuʒ
2 grecoꝛum:ʒ romanoꝛuʒ. Pꝛopter qð ra.ſa exponit hãc
lr̃am de tꝑe chꝛiſti:dicens ꝙ in aduentu meſſie iudei erunt
in maxima ptãte ⁊ ſubijc entur eis oẽs reges terre: lr̃am
vero pꝛecedentem exponit de captiuitate babylonica ⁊ eiu
reductiõe ſicut ⁊ pꝛecedentes.qð aũt ſequit᷑: Nunc vaſtabe

ris c exponit de deſtructione bahbylonis ꝑ crrũ ⁊ darium

Alij aũt exponunt de vaſtatione iu lee per ſaniacherde tpe

mittendo errare px di

ecechie. Iſtas aũt expoſitiões non ꝓſequoꝛ quia videntur rapinas eoꝝ.i hebꝛeo hĩ:Et ſanctificabis.qꝛ bona tda ſoutitn
mibhi diſtoꝛte:pꝛopter qð ſaluo melioꝛi iudicio videtẽ mihi lia conuerſoꝝ ad fidem ſũt diuino cultui Paenache u⸗ –
h̊ p põit᷑ ꝑſecutio ecclie:⁊ 2 ſynagoge: ibi Nũc vaſtaber pluribulocis ꝑ oꝛbẽ:a qꝛ talia bona dicũt amoꝛtitata: nchinn
Et lʒ iſte due ꝑſecutões fuerint eodẽ tpe:ſalrem pte:fines ideo trãſlatio nr̃a habet: Interficies. x¶ Et foꝛtitu. lrofn t!
tñ ꝛios habuerũt: qꝛ ex ꝑſecutiõe que facta eſt ſub ſteppa ecoꝝ do.vni.terre.i.chꝛiſto cui ſubiecta eſt gẽtium foꝛii gilaiſnn
no pmo martyre diſ· tudo. yunc iigliuen
perſi fuerunt fideles .- „„ -. vaſtaberij. Hic cõ nantlah⸗ 4
de hieruſalẽ ꝑ arias Nundd rex non ẽ tibi: aut Surge ⁊ trimra ſilia ſyõ:æ ſequẽter deſcribit untnie
ean bduando ſiliari tu pijt:qà ↄphẽdit qãà coꝛnu tuũ ponã ferreũ: perſecut ſynago ſantſnn
viij. Synagoga ex p“ te doloꝛ ſic pꝛuriẽtẽ: Bole ⁊ ũgulas tuas ponã ereas Aenmong
ſecutione ſua defecit ⁊ ſatage ſilia ſpõ qi pturis Et ↄminũes pplos mlios QLuce xix i q zae hot gligtl
quia captiuatis iule qa nũc egredieriſ de ciuita et interficies dño rapinas pſecutione defecit nſuc
nerunt lego eaie: ⁊ hitabis ĩregiõe: ᷑t ve cox:ct ſoꝛtitudieʒ eo dño qꝛ deſtructo eem endi
a robla:bcs rſuni nies vſq; ad babylonem. vniuerſeire. Hunc vaſtabe Plo riudealadei lnatn
lia: quenõ pñt ab eis Ibi libẽraberiſibi rdimet riſ ſilia latrois. Obſidiònẽ Zpanti captinati ſeſentri
offerri extra terraz ꝓ tle dñis de manu inimicoꝝ poſuerũt ſup noſ:i pᷣga per ſunt: a ſic ceſaae Achſnellnn
miſſionis. Pꝛimo igi tuoꝝ. Et nunc ↄgregate ſti cutiẽt maxillã iudid iſrael. runt legalia: ⁊ qꝛ hifmſitnn
tur agit de pſecutise ſ teſ mlie:que dicüut & T tuͦ betbleé hoc fuit ſatis cito to fut dllun
ecclie cum dicitur: lup te getel mlle:que dicut Ti betbleẽ ¶. V. pſecutionẽ ec⸗ ſy A mnun.
¶ Mũc quare mero lapidet᷑:⁊ aſpiciat iſyõ ocu ephrata paruu ul es eſie in iudea: de inqpoeſmn
re ↄherij. hoc dẽ: tũ lus nr. Ipſi zuͦt no cogno inmi büs iuda. Ex tè mi qua dcm eſt in p- ut auits
4 ebiloes ſiqeles uerũt cogitatões dñi:⁊ nõ hai egrediet qui ſit dñatoꝛ ĩ te pꝛeeedeti iõ d̃ nic:nn
ſib obano frerunt ſtellexerũt ↄſiliũ ep: qà con iſrkt egreſſus er àb iĩitio à une e t
in affllicriõe 1 mero gregauit eos qi fenuz aree dieb eternitatis. Pꝛõpter ges iudaica: vñ 2 n:ahoreitd
re: Actuum. viy.. . dñj matth. xxj.di n(dohn
g ¶Nunauid rex nõ è . “ . xit oe templo qð hocipo auͤpto
eſt tibi. q. d. imo chꝛiſtus aſſiſtens tibi in pꝛeſſuris: ſm ꝓ erat in hierlin: Dom mea domus oꝛationis vocabit: ebummnenn
dixit matthei vltimo: Ecce ego vobiſcũ ſum oib diebus vos aũt feciſtis illã ſpeluncam latronũ. ʒ ¶ Obſidio ſedeiudeiga ho
vſq; ad conſũmationẽ ſeculi: h ut conſiliarius tuus nẽ poſuerũt.i.ponẽt:qꝛ loquit de futuro ꝑ modũ pᷣteri oubl temi
perijt q.d.non:quia ſpũſſanctꝰ docebit te ð oibꝰ: i ¶ Qꝛ ti pp certitudinẽ ꝓphetie: a ¶ Sup nos.ſ.iudeos:in tonelgge 10
ↄpꝛhendit te doloꝛ.p in iudea de perſecutiõe iudeoꝝ:⁊ pe qi pſona loquitur ppheta:quia erat de gente illa. u hienſalon tu
ſtea in alijs ꝑtibex pſecutione tyranoꝝ: k ¶ Quia nunc en virga pcutiẽt.ſ.romani ( Wayillam iudi⸗ bclungelind
egredieris de ciuitate ⁊c. i. de hierlm:qꝛ ſicut dem̃ eſt ĩ pſe cis iirł.i.ita viliter tractabunt ⁊ affligent pſonas in ſta⸗ iplaitpegpbor
cutione ſancti ſtephani:fideles pꝓ maioꝛi pte exierũt de hie tu dignitatis exiſtentes ſicut gartiones. Uñ ⁊ titus ſa Etoifhliusſuper
ruſalem: ⁊ diſpſi ſunt per regiones pᷣdicando: ¶I Et ve ccerdotes qui erant in pplo pꝛicipales:capta ciuitate iuſ/ tſonuseor. Auc
nies vſq; ad babylonẽ.⁊ nõ loquit᷑ ibi de babylone q̃ eſt in ſit occidi:vt diẽ ioſephlibꝛo de iudaico bello.(Ca.v. blogi fut enue
terra chaldeoꝝ que iam erat ſubuerſa ⁊ inhabitabilis:ſed Teitu bethleem. Hic incipit caplim in hebꝛeo: in apuuciopann
de babplone q ẽ in egypto in qua fuit fide chꝛiſti publicata qͥ poſtq; ppheta denũciauerat ecclie pmotiõem ((Errdianetpn
p mattheũ apoſtolũ in cub ſoꝛte venit egyptus:vt dicit hie ic conſequenter denunciat capitis ↄditionẽ:⁊ deop goidicun
ro.in libꝛo illuſtꝝ viroꝝ. Uel per bab ylonẽ hic itelligitur diuiditur in duas:qꝛ p ponit᷑ cõditio chꝛiſti: 2 adherẽ men n (Con
roma: ſicut pᷣma petri.v. Salutat vos ecclia q̃ eſt in baby/ tium ſibi:ibi Pꝛopter hoc. Cõditio chꝛiſti eſt ꝙ in vna riarchap fa
lone collecta.i.roma ſᷣm ꝙ dicit hieronym a oẽs expoſito pſona eſt deus verus ab eterno:⁊ hõ in tpe:h. n. ẽ ſibi (Aad piſ apoſto
res in qᷓ publicatũ fuit euãgeliũ p apłos petrum a paulum: ſingulare. Pꝛimo igit expꝛimit᷑ e hũanitas ex loco na ſodeu in human
m ¶ Ibi liberabe a hſecutoꝛibPtuis:qð fuit impletũ tpe tiuita:cũ dĩ: a ¶ Et tu bethleeʒ ephrata.i.alio noĩe iibeo fuerütß
conſtantini. n (e nũc ↄgregate ſi ſuper te gẽtes multe. ſic noĩata:vt hẽ gen.xxxv. b eruune es. ſ. locus: urdepopnloi
pſequentes eccleliã pꝰin iudea:vt pʒ actu.viij.⁊ plurib aliſj c ¶ In milib iuda.i.fſpcu ppli tui ĩ dignitate ⁊ mltitu Ppeecutionib'f
locis:poſtea ꝑ totum oꝛbẽ ꝑ tyrannos nitẽtes extinguere fi dine:qꝛ inde fuit tribus regia: inde.n.fuit natus dauid uſccidocine
dem catholicã: ideo ſubdit: o ¶ Que dicunt lapidet᷑ ⁊c. ſj . j.reg. xvj.⁊ quia nobilitas ciuitatis magis conſiſtit in fmnara Man
qꝛ ſicut dcm̃ eſt in perſecutione maxime creuit fides caho pplo qᷓ in ſpacio: iõ matthe 2 caplo allegauit auctoꝛi unltegſermon
lica:qð ſuit figuratũ exo.pꝰ in filijs iſrł:qui q;to magis op/ tatem iſtã ſic: Et tu bethleeʒ ira iuda nequaq; minima fſer niſivint
pꝛimebantur tqto magis multiplicabant ⁊ creſcebãt: ideo es in pꝛincipibus iuda ð Eri⸗ mihi egre. ꝗᷣ ſit do. üſetiſliteſu
ſubditur: p ¶ Ipſi autem non cogno. cogita.dñi.q tyran in iſrl gloſa ra.ſa.i:meſſias filius dauid:a hoc idem di ünfchant mi
noꝝ pſecutionẽ ↄuertit in ecclie augmẽtationẽ ꝑ ↄꝛiuʒ:ſiẽ xerũt ſacerdotes ⁊ legiſpiti ab herode redſiti vbi chꝛi llus kfi
venditionẽ ioſeph in eius dñiuʒ: Geñ.xxxvij. ideo ſubdit: ſtus naſceret᷑:Matth. ij. dicentes: In bethleẽ iude. ſic ei imn Etc
¶ Quia cogregauit eos q̃i fenuʒ aree.tibi ſubijciendo:qꝛ ſcriptũ eſt ꝑ ꝓphetã.Et tu bethleẽ ⁊c.Ex quo pʒ ꝙ aliq munchiſii,
pncipes q pſequebant᷑ fidem catholicã ſmiſerũt colla ſua catholici exponẽtes hanc ſcripturam de egechia rege: ffim
iugo chꝛiſti: vt pʒ de conſtantino:⁊ de alijs pꝛincipib ꝑ oꝛ- magis iudaięant ꝗ; hebꝛei:⁊ cum hoc diuertũt ab inten finune duetr
bẽ:iõ ſubditur: Surge tritura filia ſyõ.i. ecclis ſub tione euãgelij. Coſequenter expꝛimit chꝛiſti diuinitas: . inadnns
ijce tibi colla geẽtiuz: ten tuũ ponã ferreũ.i. cũ dẽ: e ſkregreſus ep.i.emanatio: fᷣ ¶ Ab initio. nntane amt
dabo tibi virtutem pᷣdicadi ↄſtanter fidẽ:a confirmandi ꝑ i. a pꝛe:q eſt pncipiũ ſilij g ¶ A dieb eternitatis. quia ünnan 4
miracula: ita E titudo gẽtiũ ſubijciet᷑ tibi ↄtrita poteſta hec eſt emanatio eterna: ſemp.n. naſcitur filius a pĩe: ⁊ mi ſmo
te diaboli. t¶ Et ↄminues pplos multos. inducẽdo eos ſemp natr eſt. h ¶ Pꝛopter hoc. Hic ↄñter agit de ad Dechon
ad verã ↄtritiònẽ ſuoꝝ peccatoꝝ: v ¶ Et interficies dñõo herentibus chꝛiſto:qͥꝝ pᷣ ponitur pꝓfectus:⁊ pꝛoficiendi in

Srſl „

Loichee Vv.

Gai modus: ibi E erũt reliquie. Dꝛima ĩ duas:qꝛ pᷣmo oſtẽ ſtari p aſſprios chaldeos:de quibus ſubditur infra Aſſy
wndün ditur ppoſitu::2 remouetur dubiũ: ibi Et eri iſte.Cir rij enim pᷣ vaſtauerũt iudeam captiuando. x. trib. iiij. reg.
fin ca pj' ponitur cõtinuatio ad pꝛedicta. Dem eſt enim xvij.⁊ poſtea chaldei alias reliquas duas.iiij.reg. Vtimo.
n n chꝛiſtus ᷣm humanaʒ natura fuit de bechleẽ: ⁊ ſic iule v Etiaſitzleimaai ſalclando⸗ denũciabim:ego ⁊ alij
w. us legẽ ſeruauit. Pꝛopter hꝰvoluit deferre pplo 2⁊ le ꝓphete: 3¶ Septem paſtoꝛes. i. ſeptẽ duce pſaꝝ 7 medo X
eſd gi quia quauis inn rum: de quoꝛũ conſi
. WV moꝛte eius lex ceſ ,, „ . .D lio reges cuncta fagk
rtrifin i Zrum ad hoc dabit eos uſq; ad tös mlioꝝ q̃ſi ros dño: ⁊ q̃ſi bag Pager E iſti
Pnngt reeicſ en ad in qͥ pturiẽs piet. Et relige ſtille ſr herbã q̃ ñ expectat nerunt conli um
pnatiſſ. frärg ei ↄuertent᷑ ad ſilios viꝝ: ⁊? nõ pᷣſtolat᷑ fiios ho 10) Dad de n
u vt ſynagoga cum —0 2„ XXX O Biolar nn ſise vtriuſq; regni.ſ.
8 nſl honoꝛe ducerek iſrl. Et ſtabit t paſcet ĩ fſoꝛ minũ. Et erũt relige iacob aſiyrioꝝ chaldeoꝝ
ad ſepulchauz vt tituͦdie dſi:: ſuͦblimitate no ĩ gẽtib ĩ medio pploꝝ mi 2 qꝛ ceperũt fgnũ ba
W n dicit aug Silr v̈/ nminis dſi dei ſui. Et ↄuůᷣer toꝝ q̃i lo ĩ iumẽtis ſiluaꝝ bylõie: vt pʒ danielis
e nis pplus indaic . ri 2, —— „v. p ↄſequen) ⁊ regnũ
a Mnnik ſrunm ad incred tent᷑: qꝛ nunc magniſicabit ⁊ q̃i catul leonis ĩ gregib ſyeg: ghenai,
e . . 1„ 71 Lafprioꝝ: qð erat iaʒ
Ki eſſer moꝛte di vſq; ad fninos tre. Et crit pecoꝝ. Qui cũ tranſierit ? ſub ptãte bapylõis re
4 chꝛiſti:tñ iſta pu Ifrã nf̃aʒ: ⁊ qñ calc ſt t. Et ẽ . 1 ſ. ĩ exercitu p
cih wio iuns ollatn i tra nba . ae⸗ eaucti i eruat. Et Exaltabit manus fan r medo r: d dice
un vſq; ad annum. domib nr̃is. Et ſuũſcitabi tua ſuꝑ hoſtes tuos:᷑t oẽs bant᷑ ↄſtabulari vel
6 eon lä. vſup eũ ſptẽ paſtoꝛes:è᷑t 2inimici tui iteribũt.Et erit ĩ
rzuirn xla. in quo deſrru M luꝑ eu lepie paſto?es: t mid tui ĩteribũt.Et erit ĩ mareſcalli bellatoꝛuz
i mri cetafuit ciuitas ? octo pmates holes. Et paſ die illa diẽ dñs: auferã eds directoꝛes. bE E.
4 i ſempiuz: mop c&EEαa aſſur ĩ gladio: èt de mediotui: ⁊ diſpdã q̃dri Paſccri. deuanahunt
ES us captiuatus h frã nerothĩ lãceis e. Etli gas tuas. Et pdãz ciuitateſ dio. In bebꝛeo bi. Et
m Rbrdn exercitũ romano 2 / — . 11) C dio. In hebꝛeo hi: Et
N öhayi, ruʒ: ⁊ hoc eſt qað bẽr abit ab aſſur cũ venerit ere tue:⁊ deſtruã oes muni xfringẽt. Et ratio hꝰ
nrh dĩ: h (Dꝛopter in tra nraʒ: ⁊ cu calcauerit tiones tuas. Et âuſeram diuerſitat ẽ:qꝛ verbũ
IH oEATpiAD in fnit nfis, sntrelt maleſci ocinanu ua: Brboalt ad gaene
nmi 00s engemebo Ae iacob ĩ mèdio pploꝛuʒ diuinatiões non erũt in te. łè—————
ixtro,wdiſn noꝛabili termia R rã nemroth in lãceis
l inn tione legis i ¶ Dabit eos.i pmittet iudeos babitare ſuisg hic ẽ terra babylonie in q ſ regnauit nẽroth: Geñ. x
uormrl in hieruſalem T iuda k q; ad tempus publicatd e ¶ Et liberabit ab aſſur ⁊c. ita ꝙ no poterit venire in traʒ
Diil nis euangelij: in q p oꝛbem nati ſunt ecclie filu: ⁊ hoc fu noſtrã: ſicut venerat atea. f¶ Et erũt. Remoto dubio: ꝓ/
iflot genpiifr it ipletũ t tpe aploꝝ:: ſicut declaratum fuit ſupꝛa amoj pheta reuertitur ad oſtendendũ circa adherentes chꝛiſto.
ms ittn/ .ix. 7 diffuſius ſuper illud pſal xviij. In omne terrã exi ficiẽdi modu: oſtẽdẽs p ꝙ hꝰ erit virtute diuina:2 ⁰no hu
Hunapucliil uit ſonus eoꝝ. Ilud fuit tps.xlij. annoꝝ p̃dictoꝝ:in q̊ mana:ibi Et erit.Circa p dẽ: f ¶Et erũt relide iacob.
ibch publicatũ fuit euãgeliũ: ⁊ ſynagoga vncta ad ſepulchꝝ i. apli alij pmi credẽtes: q ſupꝛa dicunt reliquie: g9 In
