me. quaſi dicẽt doce

—

Eam arvs.
tabis malũ. Mulier ſtulta coꝛdi. ideſt ſecutoꝛi
AQ clamoſa: plẽaq; illecebri pa nonum auleſ dici
A nihil oino ſcies: ſedẽtĩ ſo babens in ooꝛde.
rib dom ſue ſup ſellã:in ex x¶Tocuta eſt quia
õ lala libeer au dt do H
traſeütes p viã ⁊ pgeteſiĩ iii nen .
nẽ ſuo.Quᷣls ẽ puulus.de/ an oul war e⸗
clinet ad me.Et vecoꝛdilõo doctrina ſuperſticio-/
cuta ẽ. Aqũue furtiue dulci ſa ſemper eſt aliquid
oꝛes ſut: ⁊ panis abſcõdi honi admirux vr ⸗
ſuauioꝛ. Et ignoꝛauit ibi doceruren publi⸗
ſint gigantes:èt i ꝓfudiſ ifer co. illud aũt qõẽ fal
ni ↄuiue ei. Qui.n.appli / ſũ ⁊ ſupſticioſuʒ i ſe⸗/
cabit᷑ illi deſcẽdet ad iferos ceto:ſicut pᷣnoſtica⸗
MNã abſceſſerit ab ea ſal H de en 4 35
uabitur. ¶. x. reſpicit curſus ⁊ coiũ
4* Arãbole ſalomonis ctiões planetaꝝ: ex qͥ-
ſili' ſapiẽs letificat pꝛeʒ:fili bpnoſticãt aliqᷓ futu
y ſtuli meſticia ẽ mril ſue. ra bene docetur i pu*

blico ſʒ quatũ ad illõ
34¹0 dvocent fieri ima-
gines ſub determinatis oſtellatioõib' vt oẽt reſpõſa ð ocult
1 futuri) hoc docetur ĩ occlto:qꝛ ẽ ſuꝑſticioſũ:⁊ talẽ doctri
nã multi libẽtius audiũt ⁊ auidu:iõ deſignatur ꝑ aqs furti
uas ⁊ panẽ abſcõditũ. 3 (¶ Et ignoꝛauit.auditoꝛ talis do/
ctrine. a ¶ OQð ibi ſint gigãtes.i. demones:qꝛ talia reſpõ/
ſa per demones fiũt. b ¶ Et ꝓfũdis iferni cuiue eius.i.
talis doctrina ibuti ⁊ refecti deſcẽdũt ad pena ĩferni cũ omo
nibus eos ſeducẽtibus. c ¶ Qui ei applicabit ⁊c. hoc ñ ẽ
de textu vſq; ad finẽ capitli ꝓpter qð ꝑtraſeo: ⁊ qꝛ ſatis pʒ
ſententia ex pꝛemiſſis. Citulum. J.
Arrabole ſalomonis. Hic ĩcipit ſcõa pabolaꝝ colle/
ctio: ppte quod p̃ponit᷑ tãꝙ qdã pꝛefatio vt di tuʒ
fuit a pꝛincipio libꝛi:⁊ in hebꝛeo eſt de ĩtegritate tex
tus. Sciendũ et ꝙ pabole ĩ hac collectiõe ↄtente ñ habẽt ta
lẽcõnexionẽ adiuicẽ:ſicut pꝛecedentes ppter quod nõ iueni
tur ibi diuiſio artificialis:ſed quelibet pabola ẽ quaſi vna
ſnia ꝑ ſe:a cõiter iuxta vᷣtutẽ tãgitur oppoſitũ viciuʒ. Põt
tfm̃ hec collectio i generali ſic diuidi i tres ꝑtes:qꝛ ĩ pꝛia iſtru
itur ps rationalis:ſecundo repꝛimitur iraſcibilis capitulo
xv. Reſponſio mollis frangit iram ⁊c. Tertio reſtringitur
concupiſcibilis capitulo. xx. Luxurioſa res eſt vinum 7.
Sciendum tamẽ ꝙ hec diuiſio.accipitur ſᷣm pꝛincipia capi
tuloꝝ::quia in pꝛoſecutione cuiuſlibet partis facit mentio-
nem de alijs: vt videbitur pꝛoſequendo. Pꝛima diuiditur iᷣ
quiqʒ partes ſʒ quiq; capitula. In pꝛimo vero capitulo qð
eſt decimũ huius libꝛi iuitat ad amoꝛẽ ſapie pꝛincipaliter

Pꝛiꝛeſentis autem capituli pꝛima parabola eſt iſta: b Fi

lius ſapiens letificat patrem. tum quia iuuat eum in regimi
ne domuj ⁊ negocioꝝ:tũ quia pater conſiderat Fped moꝛ
tem ſuam talis filius honoꝛifice repꝛeſentabit ꝑſonam ſuã.
c ¶ Filius vero ſtultus meſticia eſt ſue matris. quia talis
nõ mittitur ad negocia ſed manet in domo cuʒ matre: q vi
gegi s eius ſtulticiam continue habet materiam meſticie.

————...——

hoc ex cõmẽdatiõe ſapiẽtj ⁊ ſapiẽtie:licet alia eſen. —

¶Liber

ſũt occaſio moꝛtis culpe ⁊ gehẽne:niſi ſequat᷑ penitentia: ⁊

frequẽter ſũt occaſio moꝛtis coꝛpalis. e i
iberabit a moꝛte.ſ.triplici dicta. g¶¶ Nõ rum. q

ñ q̃rit aliẽa.

affliget do.fa.ani.iuſti/ aliqñ affligat coꝛpꝰqꝛ egeſtatẽ pa⸗

tienter tolerat iuſtuj.¶H̊
Mil ꝓdẽert theſauri ĩpietat
iuſticia vo libarabit a moꝛ
te. Mon affliget dño fame

h(¶¶Et ĩſidias ĩpio/
rũ ſubuertet. ſicut pʒ

de ſaule dauid perie/

quẽte qᷣ tñ cecidit bis
in manu dauid vt pʒ
b reg. xxiiij.⁊.xxvj.
¶ Egeſt. ope.ẽ ma.

*

nue expẽdit ſed parũ
acdrit. k ¶ Manuj

remiſſa. talis cõti/

autẽ foꝛ.di.parat.qꝛ

plus acquirit qᷓ expẽ
dat. 1l

mẽdacijs. obti⸗
nere. ¶ Hic paſcit
vẽtos ⁊c.i.pdit labo

rẽ ſuũ:qꝛ qð ſic acq/

rit᷑ ñ ẽ vtile ſʒ dãnoſũ

m ( Qui ↄgre.i meſ

ſe fi. ſa. ẽ. qꝛ ꝓpuidet ſi⸗
bi congruo tempoꝛe.
n¶ Qui aũt ſter:eſta.
i.doꝛmit vt ocioſus.
Fil»fuſionis ẽ. i.
cõfuſiõe dign:ſicẽ̃ dẽ
filꝰmõti ille ꝗͥ ẽ dignꝰ

Bñdictio dñi ſu

p caput iuſti.qꝛ mul⸗
tiplicat eũ i bonis ſpi
ritualibu) ⁊ cũ hoc a
liquando tempoꝛali/
bus. q

verba iiqua detracti/

onis ⁊ murmuratoi)

tẽ impi.ope. iniqui.
qꝛ ex oꝛe eius ꝓceduũt

aĩiam iuſti:ẽ᷑t iſidias ĩpioꝝ
ſubuertet. Egẽſtateʒ opata
ẽ man remiſſa: man auteʒ

foꝛtiũ diuitias pat. Qui ni/

tit᷑ mẽdacijs h paſcit vẽtos
idẽ aũt ipᷣe ſeꝗt aues volan
tes. Quũi ↄgregat i meſſe ſi

liꝰſapiẽſẽ:quᷣi aũt ſtetit eſta

te:filiůs oſfuſiõis. Benedi/
ctio dñi ſupꝑ caput iuſti: Os
aũt ĩpioꝝ opit iiqtas. Me
moꝛia iuſti cũ laudibus:èt
nomẽ ipioꝝ putreſcet. Sa
piẽs coꝛde pᷣcepta ſuſcipiet
ſtule cedit᷑ labijs. Qui abu
lat ſimplr:ãbulat ↄſidenter

lar um .
quui aũt depꝛauat vias ſuus
mãnifeſtus erit. Qui ãnuit
oculo dàbit doloꝛẽ:⁊ ſtůli

labijſ verberabit. Nena vi
te os iuſti:et õs ĩpioꝝ opit

iniqtatẽ. Odium ſũuſcitat ri
xal et vniuerſa delicta opꝑit
charitas. In labijs ſapietiſ
iuẽit᷑ ſapia:et virga i dorſo

ei ꝗ idiget coꝛde. Sapieteſ
conſilia. r ee
mõia iuſti cũ laudidtddd
qꝛ pmoꝛtẽ mag appet bõitas eoꝙ; añ. s¶ Et nomẽ ipioꝛ
putreſcet.quia nõ recolitur in aliquo honoꝛabili: ſʒ tmi fa
cto vili. 1Sapiens coꝛde pꝛecepta ſuſcipiet.obtẽperãdo.

v ¶ Stultus ceditur labijs. reputat ei flagella labia ſui coꝛ-
rectoꝛis. x¶ Qui ambulat ſimpliciter.i ſine duplicitate.

x
y¶ Ambulat confidẽter. qꝛ nõ timet repꝛehendi de falſita-⸗
tate. 3 aui auũt depꝛauat vias ſuas poſt bona verba ope
rando mala. a ¶ Manifeſtus erit. ꝑ effectum malicie ſue.
bᷣ¶ Qui annuit oculo.ſignũ ipudicitie oſtendens mulieri
aliene. c¶ Dabit doloꝛẽ.ſ.marito eius. d ¶ Stultus la.
verbe. exponat᷑ vt ſupꝛa. e¶ Uena vite os iuſti. qꝛ de tali
oꝛe verba vite exeunt inquãtũ ꝓpꝛia delicta vere confitetur
f ¶ Os aũt ipioꝝ operit iiqtatẽ.ſ.ppꝛiã ipſam galliande⸗
g ¶ Odiũ.in coꝛde. h ¶ Suſcitat rixas.i oꝛe. i ¶ Etv

defectuj alioꝝ:ſic charitas celat niſi quãtũ coꝛꝛectio fr̃na re

quitit. k ¶ In labijs ſapi. inue.ſa.qꝛ ex abundãtia coꝛdis

es Kauitn⸗ Marehzri⸗ ¶ Et virga.i. punitio debita.
m ¶ In voꝛſo eius qui idiget coꝛde.qꝛ nõ hʒ coꝛ aggredien

di opus virtutis. n ¶ Sapietes abſcondũt ſciam. deriſoꝛi
bus. 0 Os aüt ſtulti cofuſioni ꝓpximũ ẽ.quia loquitur

o ¶ il pderint theſauri ipietatij.i. male acquiſiti qꝛ ſemp quod non decet ſine freno rationis. p Subantia

diuitis vꝛbs foꝛtitudinis eius.quia confidit in magni/

abſcõdũt ſcĩlam:òs aũt ſtul
ti ↄfuſiõiꝓximũ ẽ. Sũbſtã
tia diuitis vꝛbs foꝛtitudiniſ
ed: pàuoꝛ pauperũ egeſtas

ceoꝝ. Opus iuſti ad vitam:
frùci aut ipij àd pctm. Niã

vite cuſtodiẽti diſciplinam
qui aũt icrepationes reliꝗt
errat. Abſcõdunt odiuz la
bia mẽdacia:qui ꝓfert ↄtu

meliã iſipiens ẽ. In muͦlti⸗/

loꝗo ñ deerit pctm̃:qui aũt
moderat labia ſua pꝛuden
tiſſimꝰ ẽ. Argèntũ electũ: li

nihilo. Labia iuſti erudiut

plurimos:quᷣi aũt idocti ſt

ĩ coꝛdis egeſtate moꝛiẽtur.

Bẽnedictio dñi diuites fa

cit:nẽc ſociabit᷑ ei afflictio.

AQuaſi p riſũ ſtuli opat᷑ ſce
P ſapia at èſt viro pꝛudẽtia
Quod timet ipi vẽiet ſup
eũ:deſideriũ ſuũ iuſtis da
bit᷑. Qüaſi tẽpeſtaſ trãſiẽs

reg.xx. 3 ( Qui

uſticia veroqᷓ tudine diuitiaꝝ ſuaꝝ ſicut obſeſſus i foꝛtitudine muro/
auoꝛ pauperum egeſtas eoꝝ.quia homi /

nes mali non foꝛmidant pauperibꝰ iniuriari. r ¶ Op

iuſti ad vitã. ſcilʒ

gratie ⁊ gloꝛie ac

drendã. s (ru
ctus autem inpij.
t ¶ Ad peccatũ.
ſ.oꝛdiat᷑: ⁊ poſtea
ad infemi caſum
v¶ VUia vite cu⸗
ſtodienti diſcipli

nam. equia ſuſcipi

ens coꝛꝛectionen-
iam eſt in via per
ueniendi ad vitaz
beatã. x¶ Qui
autem icrepatio/
nes relinquit er
rat.a via vite.
¶ Abſcõdũt odi

gua iuſti: còꝛ autẽ ĩpio xꝑ pxꝓ ila. mẽ. aꝛ pten

dut amicitiã cuʒ
habeãaãt iimicitia

in coꝛde: ſicẽ ioab

dixit amaſe: Sal
ue mi fr: ⁊ oſcu⸗
lãdo iterfec eũ:ij.

ꝓfert cõtumelia

ſe oſtẽdit. b¶ In

non erit impius:iſiſtus aũt

quaſi fundamentun ſem/
piternum. Sicut acetum moceramẽ ronis
dicẽdo dicenda:⁊
tacendo tacenda

multilo. ñ deerit

pecc.falſitatis vel

ſaltẽ ocioſitatis.
c ¶ Qui ant mo

deraf labia ſua. ʒ

ca bonũ 1 difficile. d

„
ni
uerſa delicta operit charitas.qꝛ ſicut odiũ ꝑ rixã maifeſtat

circũſtãtij debii:qꝛ tal io ẽ difficilis: viri ẽ cir

mũda:⁊ ſic ↄparat᷑ argẽto qð ẽ ſonoꝝ ⁊ mũdu. e(Coꝛ
ipioꝝ ꝓ nihilo.i.nullius valoꝛis ẽ. Labia iuſti eru.
plu.qꝛ talentũ ſibi traditũ ñ abſcõdũt ĩ terra. g¶ Qui
aũt indocti ſunt æc vñ vulgariter dꝛ: Multũ ẽ pauꝑ qͥ
fatu' ẽ vel idoct. h ¶ Bnqdictio dñi diuites facit.ſpiri
tualibus diuitijs. i ¶ Nec ſociabit eis afflictio.ſpũales
eniiuitie nõ hñt afflictionẽ ãnexa ſicut hñt tẽpoꝛales.
k ¶¶ Quaſi per riſũ ſtult opat ſcelus.i.hʒ p modico hꝰ
facere ſicut ⁊ ridere. l Bin aut⸗ q̃ ẽ cognitio de di
uinis. m¶ ¶ Eſt viro pꝛudentia.·i.virtuoſo:quia ꝑ no
ticiã de diuinis pꝛocedit ad dirigendum bumanos ac

circa quos pꝛopꝛie eſt pꝛudentia. n ¶ Quod ti.impi.
ve. ſuper eũ ⁊c.ſicut ſauli poſteritate ſua fuit regno pꝛi
uatus qð timebat:⁊ dauid rex iſtitutus qð deſiderabat
ij. reg. v. o uaſi tẽpeſtas trãſiẽs nõ erit ipius.i.de
ſinet eſſe per vindictam diuine iuſticie. p¶¶ Juſtus au-
tem quaſi ſun.ſempi.quia fũdatus eſt ſupꝛa firmã pe
tram.ſ.deum. q ¶ Sicut acetuʒ dentibus:nocet qꝛ fa
cit eos aridos. r ¶ Et fumus oculis.obſcurans eos.

rgẽ. elec.lig. iuſti.qꝛ ꝓfert ᷣpyg

l.vicia. a Q¶ n

—

reg. xx.

a ( Sic piger nocet his qᷣ miſerũt Gi via.qꝛ ꝑ hot fru

ſtrat᷑ oꝝ negociũ q; miſſus ẽ. b ¶ Timoꝛ do. appo.
dies. ſicut pʒ d cui appoſiti fuerũt. xv. ãni.iiij.

c ¶Et anni ipi.bꝛeui.qꝛ acquirũt ſibi mul-

tos inimicos qͥ vite eoꝝ iſidiãtur. dD ¶ Expec.iuſto.le

ti.i.btitudo eter⸗
na q̃ hʒ anexã leti
ciã. e¶ Spe) au

c⁊ẽ ipioꝝ: pibit.i.p
ſũptio qᷓ pᷣſumũt
habere btitudinẽ

ſine meritis dicen
tes deus ñ fecẽ noj

ad dãnãdũ: ſʒ ſal/

uãdũ. f¶ Foꝛti⸗
tudo ſim. via do.
i. eius iuſticia ſim
plices pꝛemiãdo.
g Et pauoꝛ hij
ꝗ operãt malum.
ipios puniendo.
h¶ Juſtus i eter
nũ nõ ↄmouebit᷑.
a ſtabilitate vtun
i ¶ Impij aũt nõ

ha no ter. ſ. viuẽ
tiũ. k¶ Os iu⸗
ſti ꝑtu.ſapi.alios⸗

docẽdo. C1
gua pꝛa. pibit. vñ
diach eploi ifer
no exñs mag cru
ciabat᷑ ĩ ligua qᷓ; i
alij ptib luc. xvj
m ia iuſti

cõſi.pla.deo ⁊ ho
mimbus bonis.
m¶ Et os ipioꝝ
puerſa.blaſphẽi⸗
as ) deũ

unt ementes.

medium. d

bi fuerit ſi

ſic pigèr his ꝗ miſerũt eũ ĩ

via. Zimòꝛ dñi apponet di

es:⁊ nni ipioꝝ bꝛeuiabũt
Expẽctatio iuſtoꝝ leticia:
ſpẽs aũt ĩpioꝝ pibit. Forti
tudo ſimplic via dñi:et pa
uoꝛ his ꝗ opãt᷑ malũ. Juſt
i einũ ñ ↄmouebit᷑:ĩpij aũt
ſ habitabũt ſuꝑ terrã.Os
iuſti parturiet ſapiaʒ:liĩgua
pꝛauoꝝ ꝑibit. Labia iuſti

cõſiderãt placita:᷑t oſipio

peruerſa. ((XI.
Taäaͤtera doloſa abo⸗
minatio ẽ apud deuʒ

èt põdequũ volũtas eius
Abi fueit ſuperbia ibi erit

⁊ cõtũelia:ubi aũt eſt hũili
litas ibi ⁊ ſapia.Siplicitãs
iuſtoꝛum diꝛigẽt eos:èᷣt ſup
plãtatio puerſoꝛũ vaſtabit
illos. Nõ ꝓdẽèrũt diuitie in
die vltionis:iũſticia aũt li/
bẽabit a möte. Jüſticia ſim

plicis diriget viã ey:et ĩ ipi

etate ſua còꝛuet ip. Juſti

lana cij ſctor libeabit eos: ct

lſidijs ſuiſ capiẽt᷑ iiq. Moôꝛ

tuo hoie ĩpio nulla erit yl⸗

—

tatera doloſa. qua vendentes decipit
Albominaticeſt *
furtuʒ coloꝛe iuſticie palliatum.
voluntas eius.quia in iuſticia cõmutatiua requirit tale
u ia. in coꝛde: e ¶ Ibi
erit cõtumelia.in oꝛe. ſ¶ Ubi autem humilitas:ibi ſa
pientia.quia humilitas eſt debita diſpoſitio ad ſapienti u

eü. quia eſt

am diuinam vt dictuʒ eſt ſupꝛa capitulo.ix. g ¶ Sim

plicitas iuſtoꝛuʒ. qua pꝛocedunt in factis ſuis ſin

doloſitatis. hI

ennam. q

Diriget eos.ad beatitudinem. i
ſupplatatio peruerſoꝝ.qua decipiũt ſimplices.
ſtabit eoj.in pena inferni:⁊ aliquando etiam pꝛopi hoc
deſtruuntur in pꝛeſenti vita. I ¶ Non pꝑʒ
tie in die vltionis.i.iudicij extremi. m ¶
tunc liberabit a moꝛte.ſ.gehenne. n ¶ Ju
cis diriget viã eius.i.opera eius ad beatitudinẽ.
ĩ ipietate ſua.i.pꝛo impietate ſua. p ¶ Coꝛꝛuet impi.
uſticia rectoꝝ.i.iudicum. r ¶ Li

unt diui
uſticia autẽ

berabit eos.a culpa ⁊ pena. s ¶ Et in inſidis ſuij capi

entur iniqui. ſicut iniqui iudices inſidiantes ſuſane fue-

Pondus equum
ſa.

eplica r.

a gatiõis.

¶ pꝛouerbioꝝ xj.

mine impio nulla erit vltra ſpes.ſue ſalutis:quia in iferno
nulla eſt redemptio. Hoc non intellexit Oꝛignes dicẽ:ꝙ pꝰ

longũ tempus damnati ⁊ demones ſaluabuntur. v Ex

pectatio ſolicitoꝝ.ideſt illoʒ: qui ſolicite ſeruiebant impio

ſperantes ab eo pꝛomoueri. x ¶ Peribit quia nõ poteruũt

tra ſpes:&ᷣt expectatio ſoli

citoꝛuʒ peribit. Juſt ð ãgu
ſtia liberat᷑ ẽ:⁊ tradet᷑ ipiuſ
ꝓ eo. Simulatoꝛ oꝛẽ deci
pit amicuʒ ſuuʒ:iſti auteʒ
liberabũt᷑ ſcientia. In bõ⸗
niſ iuſtoꝝ exaltabit᷑ ciuitaſ

èt ĩ pditõe ĩpioꝝ ẽit lauda

tio. Bñdictiõ? iuſtoꝝ exal
tabit᷑ ciuitas:èt oꝛe ĩpioꝛuʒ

ſubuẽtet᷑. Qui deſpicit ami

cũ ſuũ idigens coꝛde ẽ:uir

aut pꝛudens tacebit. Quũi

abulat fraudulẽt fuelat ar
cana:ꝗ aũt fidełẽ celat ami
ci ↄmiſſũ. Abi non ẽ gub⸗
natoꝛ ppls coꝛꝛuet:ſalꝰ aũt
uůbi mia cõſilia. Affligetur
malo ꝗ ſidẽ facit ꝓ extrãeo
qùᷣi aũt cauet laqos: ſecür
erit. Muülier gratioſa iuẽi
et gloꝛiã:ct robuſti hẽbũt
diuitias. bñſacit aĩe ſue vir

miſericoꝛs:qꝗ àũt crudeł ẽ:

etiam pꝛopinquos abijcit.

Impiũs facit opus inſta
bile:ſeminanti autem iuſti
cia mèrces ſidelis. Clè⸗
mentia pꝛeparauit vitam.

iſta dceptõe. (¶ Sci
entia.qua decernuur
inter ſanctitatem ve⸗

ab ege iann
PUIJuſtus de angu⸗
ſtia liberat eſt.quod
patet de dauid iuſto:

qui fuit in regno reſti

tutus ⁊ impius abſa-
lõ occiſuj.ij reg.xviij
3 ¶ Simulatoꝛ. ideſt
hypocrita qui ſimu/

lat ſcitatẽ: a ¶ Oꝛe

decipit amicum ſuũ.

ideſt illum a quo ſpe

rat ꝓmoueri: cui ſcʒ
adulat᷑. b Zuſti au

teʒ liberabuntur. ab

ram ⁊ fictã. d ¶¶ In
bonis iuſtoꝛum exal

tabitur ciuitas: quia

iuſti bona ſua expen/⸗
dunt pꝛo bono reipu
blice. e ¶ Et in per⸗
ditione impioꝛum
erit laudatio: quia
turbant bonum cõ⸗
mune. f. ( Bene⸗

dictione iuſtoꝛum.i.

exaudibilis. g (Ex
altabit ciuitas.a deo

ſicut ſanctus Balſili

oꝛatione ſaluauit ſu⸗
am ciuitatem a Juli⸗

ano apoſtata: exe⸗
chias hieruſalẽ a ſen
nacherib. ilij. reg. xix

Et oꝛe ipio. ſbuẽ.
2ſi ꝓditoꝛe) ciuitau

i ¶ Qui oeſpi. amiſuũ.ipᷣm deridendo⸗ defect'epublicã

do. k

ndigẽs eſt coꝛde.qꝛ hʒ coꝛ defectuoſuʒ.

Qir at

pꝛu.tace.i.celabit ðfecł amici ſui niſi quatũ exigit coꝛꝛectõ

fraterna.

¶ Arfigetur ma. fi
iple debitü incurrat. s

₰

ſunt tranſitoꝛia ⁊ coꝛꝛuptibili
ſticiam. verbo ⁊ facto. d·

guber. po.coꝛꝛ.ſicut na-
is carens gubernatoꝛe periclitat᷑. 56 Salaoaaͤt ppli.
q¶ UWbi multa ↄſilia. 4 cauẽtur mala ⁊ obtinẽtur bona.
A fi. a. qꝛ timet ne ille deficiat
ui aũt cauet laqos talis obli
t¶ Securus erit.ab icurſioe debiti. v uli
lier gratioſa.i.honeſta ⁊ pudoꝛata. x
famã bonã:vt pʒð iudith ⁊ heſter. ꝓl Et ro.hab.
ꝑ robur mẽtis ⁊ coꝛpoꝛis acqrũt ⁊ acqſite poſſidẽt᷑.
tis ſimpli facit aie ſue vir miſericoꝛs.qꝛ ſola mia comej ẽ defũctoꝝ ſʒʒ
Et Auguſtinũ. a ¶ Qui aũt crudelis eſt ⁊ pꝛopinquos abiꝰ
cit.ſubtraheudo eis debitũ conſilium ⁊ auxiliũ: b WBpn
us ſfacit opus inſtabile.aggregãs ſibi hona tempoꝛalia que

nueniet gloꝛis.i.

emminanti autem iu

Merces fidelis.ideſt retribu

m ¶ Qui am. frau. reue.arc. ſue fidelitati omiſ
ui auũt fi.ẽ ce. amici amiſſũ.i.ſecretũ ſui amicicõ
miſſũ ſue fidelitati. o ¶ Ubi no ẽ

diui.ꝗ
Sii—

runt adiudicati moꝛti: Danielis. xiij. t¶ Moꝛtuo ho tio eterna que non eſt aliqualiter deſectiua. e¶ iemẽæ

iber

. 4
tia pꝛeparauit vitam. eſt autem clemẽtia ppꝛie ꝑ quam re-
laxãtur vel mitigãtur pene:⁊ ſic pᷣparat vitã coꝛpoꝛalẽ illis
quibꝰrelaxatur vel mitigat᷑ pena moꝛtis ⁊ vitã ſpũalẽ rela⸗
xanti ſi bene hoc faciat. ſ ¶ Et ſectatio maloꝛum.ſ.pene.
g¶ Moꝛtẽ.ſ.coꝛpalẽ illis qbus iponit᷑ malũ cui pena moꝛ
tis debetur ⁊ moꝛteʒ
52

— ℳ

abtmalkeaſuad Aböminab e dfo pun
¶ Et vol. e i bis q Eet volũtaſ ei ĩ his q ſuimplr
ſimp. ambulãt.i. ſine ambulãt. Man i manu ñ

plicamalicte T dole: erit innocẽs maluſ:l ſemèn
26. pomo malus alſi Aüt iuſtoy ſanehik Lireii
nihil operetur exrra lus aure ĩ narib ſuis:muli
ſed teneat vnã manũ er pulchꝛa ? fatua. Deſide/
iĩ alia ſcut ocioſus: ñ riũ iuſtoꝝ oẽ bonũ ẽ: pſtoꝰ
mainrap. 1,0 Se, Uno ipion furoꝛ. Alj dili
men aut iuſt. ſal.i. fi dũt ꝓpa:⁊ ditioꝛes fiũt:alij
lij eoꝝ in bono diri Prapiũt nõ ſua:ct ſp ĩ egeſta
gentur: quia ſic a pa te ſũt.Aia q̃ bñdicit ĩpigua

tribus eoꝝ docentur
m ¶Lirculus.au.in
na.ſuis ⁊c. Sus eniʒ

bit et g ĩebꝛiat ipẽ qq; iebꝛi
abit. Qui abſcodit frumen

ſi habeat circulũ au ta:maledicet᷑ i pplis:bñdi/
reum circa roſtrũ ſu ctio aũt ſuꝑ caput vẽdetiuʒ
um ponit ipᷣm intra ir dilucuł 5
lumemm:ie mulie fa Pene plurgi tolucn „9
tua ſiue incõtinẽs o- tit bõa: qui aut iueſtigatoꝛ
namentuz pulchꝛitu⸗ maloꝝ ẽ oppꝛimet᷑ ab eiſ.
dinis a deo ſibi dati Qui conſfidit iĩ diuitijs ſuis
ponit itra luxurie lu· Ccòꝛuet:iuſti aũt qſi virẽſ ſo

tũ. n ¶ Deli. luſt. oẽ
bonũ ẽ. qꝛ deſiderãt

—

liũ germinabũt. Qui cõtur

deũ ĩ quo enieg . .. r „
omne bonũ. o eeſolatis mion ſurſc cetfols wuat. tu 26.
ũ piens eſt. ſim

cij. p ¶ Ali diuidũt ppa.pauperibus largiendo ⁊ ſemper
ditioꝛes fiunt:quia deus eoꝝ bona multiplicat vt continuꝰ
are valeant opera pietatis. q Alij rapiunt nõ ſua.vt ty
rãni. r ¶ Et ſempꝑ ĩ egeſtate ſunt.qꝛ inutiliter expendunt.
8 ¶Aia que benedicit. oꝛando deum ⁊ inſtruendo ꝓximũ.
t¶ Impinguabit᷑. pinguedine gre. v ¶ Et qui inebꝛiat.i.
pꝛoximũ reficit bona doctrina. x¶ Ipſe q; inebꝛiabitur.
a docendo ſua ſapientia augmentabitur. aſci aoſed
it frumenta.tempoꝛe quo debent exponi venditioni:pꝛo/

bo ſectatio maloꝛum moͤꝛtẽ

rum inſidiantur ſanguini:

vt aucta mereatur ⁊ perfici. e u
in cogitationib' ſuis. de ſenſu ſuo pꝛeſumẽdo. f ¶¶ Im

vt habetur pꝛimo politico. i ¶ Fructus iuſti lignũ vi
te. ideſt opus iuſti deducit ligni vite qui ẽ chꝛi
ſtus in beata fruitione. k Qui ſuſcipit animas.i.cu
ram animaꝝ l ¶ Sapiens eſt. i. debet eſſe: quia ſicut
dicit Gregoꝛius in paſtoꝛali: Ars artium eſt regimẽ ani

Earu;. Fenalker
Sapien) eſt: quia
bat domü ſuam poöͤſſidebit eligit bonuz li ſu
vẽtos:ẽt ꝗ ſtuli ẽ ſeruiet ſa ad hackuffci
2 ieti. Fucil iuſti lignü vite: epiſ copatum deſi
⁊ qui ſuſcipit aĩas ſapies ẽ. at: bonũ opus

Si iſt iterra rripitauan deſidẽat. ma Di
tômog ĩpia pciõꝛ: XII. iuſtus in terra re⸗

diligit ſclaʒ: qui autẽ ſcõ iob. n. Quã
it icrepatiões iſipiẽs eſt: tomagis ipius ⁊
OQui bonus ẽ hauriet ſibi atoꝛ. l. flagel

graz a dño: qui aũtↄſiditi abunka deoi u

cogitatioib ſuis impiẽ agit Ui diligit
Nõ roboꝛabit᷑ hõ ex ipie diſciplinã.
tate:⁊ radix iuſtoꝝ ñ ↄm Supꝛa. x.

alce, 16 ., ,W.‚capitulo induxit
uebit. Muͤlier diligens:cõ ſalomon ad amo
rõa ẽ viro ſuo:c᷑t putredo ĩ rem ſapientie. ⁊

oſſibꝰ ei q̃ ↄfuſiõne res di xXj. ad actus iuſti

gnas gerit. Cogitatioes iu de: ad queiſpo

2. . . Opl ulo. dicens:
s iuſtorum liberabit eos 3 Lonan Silee
WMerte ſpi ⸗ dilciplina diligi
Verte ipios ẽt non erunt: . nuik “
— p’„ fctiplinam uſcipi
tur a doctoꝛe. b Qui autem odit increpationes inſi
um eſt furioſo qui refugit medicinaʒ
ſalubꝛẽ. c ¶ Qui bonuj eſt. bene vtendo gra ſibi data
a deo. dN¶¶ Hauriet ſibi gratiam. que meretur augeri:
Qui autem confidit

pie agit. quia iuſte a deo dimittitur ⁊ ſic cadit. g(õ
roboꝛabitur homo ex ipietate.ſicut ſaul impie occidẽs

ſacerdotes:pꝛimo reg.xxij.et per cõſequens nõ fuit ro/
boꝛatus in Vandeab amen. querebat. h ¶ Radix aũt

pter qð aliqui libꝛi habent additum in tempoꝛe:ſed non eſt iuſtoꝝ no ↄmouebitur.hoc eſt ſtabilitas i virtute ⁊ ho

de textu: ſubintelligitur tamen ꝓpter qð fuit poſitũ in goo noꝛe vnde dau
ſa ĩiterlineari:⁊ poſtea per ſcriptoꝛes ĩſertũ textui. ʒ Ma ſteritate. i

ledicetur in populis.qui fame afflicti maledicunt ſibi:⁊ vẽ/
dentibus benedicunt. a Bene cõſur. dilu qui querit bo
na.opus enĩ bonũ eſt cito inchoandũ. b Au autem in
ueſtigatoꝛ maloꝝ ⁊c̃. ſicut ſaul querens phitoniſſam audi
uit ibi moꝛtis ſue ſententiã de quo cõſternatus cecidit ĩ ter
ram:pꝛio reg.xxviij. c ¶ Qui cõfidit ĩ diuitijs ſuis.magij
q in deo. O ¶ Coꝛꝛuet. iuſto dei iudicio:exemplũ ð illo qͥ
dixit luc.xij. Aia mea habes multa bona repoſita in annoj
multos qeſce:bibe:epulare.Dixit aũt ad illuũ dñj:ſtulte:hac
nocte repetent aiam tuã a te ⁊cc. e¶ Juſti at quali virẽs
foliũ germiabũt.i. pꝛoſicient de bono in meliuj. ſ¶ Qui
ↄturbat domũ ſuã.i.cognationẽ ſuã que frequẽter dicitur
domus ĩ ſcriptura:⁊ maxime veteris teſtamẽti: pᷣſ.cxxxiiij
Domus leui benedicite domino ⁊c̃. 66Poſti icbit veto .
quia eiectus a cognatis exponitur ventis. h ¶ Et qᷣ ſtult
eſt ſeruiet ſapienti.ille eni debet ſeruire ⁊ ſapiens dominari

ad bonum.

it ſtabilitus in regno pꝛo ſe ⁊ ſua po
Mulier diligens. in beno regimine ſui ⁊
domus ſue. k ¶ Coꝛona eſt viro ſuo.i.cauſa honoꝛis.

cipit.a deo flagel

4

—

I¶ Et putredo in oſſibus ſuis.i.mulieris. m ¶ Que

confu.res dig.gerit.i.que adulteratur.vnde numeri.v.
dicitur de muliere ſuſpecta a viro de adulterio ꝙ addu
cta ad ſacerdoteʒ bibebat aquas que ſi erat verũ crimẽ
ei ipoſitum a viro cauſabant tumoꝛem in eius interioꝛi
bus ⁊ putrefactionẽ:⁊ tandem moꝛtẽ. n ¶ Cogitatõej
iuſtoꝝ: iudicia.cogitant eni cum pꝛoximo ſeruare eqᷣta
tem iuſticie. O ¶ Et cõſi.impi.fraudu.quia decipiunt
pꝛoximũ ſub ſani cõſilij ſpecie. p ¶ UVerba impioꝛum
inſidiantur ſanguini.quia teſtificantur cõtra iuſtum in
cauſa criminali:ſicut patet de falſis teſtibus contra na
both. iij. reg. xxj. a Bo unouenlibenbi eos:ſicut
os danielis liberauit ſuſannam ad moꝛtem iniuſte con
dẽnataʒ: Dañ. xiij. ¶ Uerte impios. ideſt conuerte
Et non erunt.ſ.impuj.vel alr: Uerte

— BB‚JBJBJBJ—

(pꝛouerbioꝝ xij.

Uerte impios ⁊c᷑. i ad modicã mutatõem deſiciet erũ lã. q ¶ Uia ſtulti recta ĩ oculis eius. ſicut hñti oculos hau-

ꝓſperitas.Et huic ſnie magis ↄcoꝛdat lr̃a ſequẽs cũ dã

moꝛe ſaguineo repletos oia vidẽt᷑ rubea. r

Fatuus idi.

p oppoſitũ: t ¶ Domat iuſtoꝝ ꝑmanebit. ivtute.ſ. ſta.irã ſuã.qꝛ ſeq paſſionẽ ⁊ nõ rõem. o
cum hoc etiã frequẽter inpſerlaie tpꝛali. v ¶ Do⸗
ctrina ſua.ſ.bona. x¶ Toſcit vir.i.apparet eꝰ vtus.

iniu. cal.ẽ.ſic ſaul diſſimlanit ſe audire vba iniurioſa q ↄte
nebãt ſuã electõem ĩ regẽ.j.reg·x. t ¶ Qui qð nouit.ſ.efſe

— f ———2-r

y¶ Qui aũt va veꝝ. vn i hebꝛeo hr:
pusé. ſcia zuu — Toquens veritatẽ iu
ꝛe vacu. zil Et domaũt iuſtoꝝ pmanebit qũi aũt mẽtit᷑ tſtis eſt ſrau dex luſiicie qꝛ pfert
excoꝛs en boi Boctrina ſua noſcit᷑ vir: q dulẽtus. Eſt qui ꝓmittit ? tate ma E in udl
Karcbir rkali autẽ van èrcoꝛs eſt pàte gquali gladio pungit᷑ ↄſcie: tit in iudice. xCe
oꝛã. Melioꝛ eſt bit ↄtẽptui.Melioꝛẽ pau/ lingũua aũt ſapiẽtiu ſanitas ſtisẽ fraudu. q: p bH
paup.hoc ẽ de in per ⁊ ſuffic᷑iẽs ſibi: q; gloꝛi Labium veritatis firmum ꝓxim defraudatur.
limo ſtatu a oſus étidigẽs pane. Nouit erit ĩ perpetuũ:qui autẽ te 1EN niriee
aſfelte nbi iuſtus iumetoꝝ ſuoꝝ alas ſtis é repẽtin oeinnat lin- I Ruaſi gladio pur
ſ ſtatum ſuum. viſcer ãt ĩpioꝝ crudelia. guã mẽdacij.Dõlus ĩ coꝛ egit conſcie. qꝛ ↄſcla di
b ¶ Qus gloꝛio Qui opat terrã ſuã:ſatiabi ge cogitãtiũ mala:qui aũt ccat ſibi qð tenet᷑ adi
ſus. bona ſoner, tur panibꝰ: ꝗ autẽ ſectatur pacd ineũt ↄſilia:ſeꝗtur eos nd. . C K
leate ar di, ociu ſtultiſſim 6. Qui ſua⸗ gaudiu Hon otriſtabit iu Nns dele an it⸗
gens pat . vieuu lis ẽ viuit ĩ moderatoibus ſtuʒ quicqd ei acciderit: im ita adiplet: ſic ẽ ibi
laniclei m ſuũ in ſuis monitõibus religt Pij auteʒ rẽplebunt᷑ malo . Aliese vboꝝ 5 HZM
J ſtatũ. d ¶ No/ cõtumeliã. Dẽſideriũ ĩpij Abominatio ẽ dño labia tole r b
uit ir iu . i. aias monimẽtũ eſt peſſimoꝝ:rů mẽdacia: qtii autẽ fideliter Vabin virau fimu⸗
farebinta n 4 dix aũt iuſtoꝛum ꝓficiẽét. agũt placet ei. Hmo ver Oꝛno variat de vno
bus ſuis: 1 iõ di· Pꝛopf pctã labioꝛũ ruina ſutus cèlat ſcientiã:᷑t coꝛ in aiiud. c¶ Qui aut
p cũtur p iumenna ꝓximat malo:effgiet aũt ſipiẽtiũ ꝓuocat ſtulticiam. teſi re selin me;
1 Aaciunaments iuſtus de anguſtia. Oe fru Man ſoꝛtiuʒ dñabit᷑: que icsſidetme nitit mẽ⸗
d ar oiligeter la ctu oꝛis ſui vnuſqſq; reple- aũt remiſſa eſt tributis ſer/ dacijs tani ver colo
Versſnorkfſetuo bit᷑ bonis:⁊ iuxta opa ma/ uiet. Meroꝛ in coꝛde viri rare. d¶ Dolus in
i rũ ⁊ ſidelitatt vt nuũ ſuaꝝ retribuet᷑ ei. Aià iuſti humiliabit illũ:ct ᷣmo e ma giie⸗
i ſeums 8eore ſtulti recta ĩ oculis e: ꝗ ãẽt ne bono ltiſicabit. Qui Kaclkcoattam agel⸗
8 br erponi ad it ſapiẽs eſt audit cõſilia. va negligit damnum pꝛopter doloſitaie. e Qui
DR terã de iumentis. tuũs ſtatiʒ ĩdicat irã ſuim: amicum iuſtus eſt: itẽr au au. pa. ineũt co eis aa
5 iudei.n. erat cru · qui aũt diſſimulat iniuriaʒ tem impioꝛuʒ dẽcipiet eos eendo Ceg
1 deles r iõ lex n callidus ẽ. Qui qð nouit Noͤn inueniet fraudulẽétus coſgau. q ſeqt ad y
tm̃ iduxit eos ad 1. ,A,„, H 2 ſtia hoi cẽ ſiẽ triſticia ad tur
pieratẽ circa bo loquitur iudex iuſticie eſt: lucrum: &ᷣ ſubſtãtia hois batõem. g¶ Tlon
5 ꝛuta aialia que eeeffrea vtute. 4Quic
4 pcepit gelereln die ſabbati: exo.xx. vt ſic eſſent magis dꝗd ei acci.qꝛ foꝛtunã aduerſã patiẽter tolerabit. ii Impij
mißicoꝛdes erga hoies.Igf̃ ſ̃m hoc dĩ: dD¶ ¶ Nouit iu auũt.ipatiẽtia fracti. k ¶ Replebũt᷑ ma.qꝛ malo pene ſupi
ſtus cc.i.ↄſiderare ↄſueuit ne iumẽta ſua exceſſiuis la ueniet malũ culpe ⁊ poſtea gehenne ſi pſeuẽt. ¶ Abomi
boꝛibus affligãtur. e ¶ Uiſcera aũt ipi.cru.erga ſfuoj natio ẽ dño la.mẽ.qꝛ ipᷣe ẽ vitatis regula. m Quiãt ſi.
ſuos ⁊ iumẽta. fſ Qui opatur terrã ſuã.eã debite c aguũt pla.ei.qꝛ ĩ hoc ei aſſimilat:aſſimilatio vᷣo ẽ c dilectio
lẽdo. g ¶ Satiat panib. i. hʒ victũ ⁊ veſtitũ ↄueniẽtẽ nis:iuxta illõ eccli.xiij. Oẽ aial diligit ſibi ſile. n ¶Põ ver.
p¶ Qui ant ſec. ociũ ſtul.eſt. qꝛ ꝑ hoc ĩcurrit defectu,ʒ .i:aſtut. o ¶elat ſci.i. aiuʒ ſuũ vſq; ad ts oppoꝛtunuʒ.
bonoꝝ tpꝛaliũ ⁊ ſpũaliũ ſᷣm ꝙ dr eccliaſti.xxxiij. Ml plIlIEt coꝛ iſi.ꝓ.ſtul.ſ.alienã ð ſe:qꝛ ſtati mifeſtat ſeꝑ ↄpſu
tã maliciã docuit ocioſitas. i ¶ Qui ſuauis ẽ ⁊c. iſte meliã. aMan to:. do. ac. boc pz ſaigrun veter ac no.
vſus nõ ẽ in hebꝛeo:pʒ tñ epſnia:qꝛ ille qui ſuauis ẽ per teſtamẽti:ꝙ reges foꝛtes alios ſbiecerũt ſibi remiſſi fuiefrt
mãſuetudinẽ moderat ẽ i vbis ⁊ ĩ factis:ppi qð monẽ alijs ſbᷣ tributo.Põt ẽt expõi de foꝛtitudie mẽtis ſeu rois q
. do alios nõ vtit᷑ vbis ↄtumelioſis. kS ideriũ ipi. ſibi ſhijc vires ſẽſitinas: ſi t ſuẽit remiſſa ſeſualitas ei dmSe t
3 moni. peſſi.Ex abũdãtia.n. coꝛdis os loqt᷑: Matt;̊. n eroꝛ ĩ coꝛ. ui.iu.ð aliq offẽſa ði:qꝛ nullj qtucũq; iuſꝰ
xij. ⁊ iõ ipius no reducit ad memoꝛiã niſi mala. ¶Ra ð cõi lege trãſit vitã pñtẽ ſin aliq offeſa cpe. s Muiliabit
4 dix ãt iuſtoꝝ.·i. ſtabilitas eoꝝ i vtute. m ¶ Pꝛoficiet eũ.coꝛà deo p ↄtritoeʒ. t¶ Et ſer. bo.q ẽ iĩ fideli ↄfeſſione.
de bono ĩ meli ꝓcedẽdo. m ¶ Pꝛopi pec. labi.rui. p v icabit: ꝗ: ad talẽ ofeſſionẽ ſeqꝗt alleuiatio mẽt d
1 ximat malo.qꝛ ꝑ peccatũ oꝛis ruit hõ ĩ perm̃ opis:⁊ ſic da leticia. ¶ Qui ne.da.tpale. ¶ Pꝛopt ami.i.ꝓpt ſ N—
j icurrit malũ culpe ⁊ pene. n ¶ Effugiet aũt iuge . an leuatõeʒ amici. Nhuſbe qe amie mag diligedus i luc
guſtia · qꝛ euadit r̃moꝛſũ aſcie ⁊ penã gehẽne. o¶ De tpale:ſʒ lucꝝ ſpũale ẽ mag diligẽdũ qᷓ amic. aſ Iter aut⸗
1 fructu oꝛis ſui.i.de bona ſua doctrina. p ¶ Replebit ipi.qꝛ dimũtũt amicũ ꝓpi tpale lucxꝝ. b Decipiet eos. qꝛ
. bõij.qꝛ ꝓfect diſcipuli redũdat i meritũ magri:ppi qd pdũuũt mai bonũ p mioꝛi.ſ.amicũ ꝓ lucro tpali:2 freqnt ſe H
doctoꝛes ſacri nõ ſolũ hẽbũt aureã ĩ celo:ſʒ etis aureo illo lucro defraudt:io ſbdit᷑: c no iucſrau. lu. iẽ d

9

7
.
7

aMαnu:

nuneiauit dauid moꝛtẽ ſaulis ſperãj inde repoꝛtare ꝛemiũ

ſemita iuſticie vita.ſ. gratie ⁊ poſtea gle.

.

tiã dicẽs: a ¶ Filius

cẽ gehẽne.

In caplo p̃
D 2
xit ſalomon ad ſuſce
ptioem diſcipline: 2

.

dit diſciplinati ſapiẽ/

repoꝛtauit aũt moꝛtis ſuppliciu· ·reg.j. d ¶ Et iba hois a ¶ Int ſupbos ſpi
.i.eius vita. e¶ Erit auri pᷣciũ.i.pᷣcioſioꝛ auro. f¶ Jn

8g ¶ Iter at deui
um. a rectitudine iuſuicie. h ¶ Ducit ad moꝛtẽ.ſ.culpe pꝛi
mo:⁊ poſtea ad moꝛ

m Erit auri pᷣciũ. In ſemita iu

ſticie vita:itèr aut deuiũ dů
cit ad moꝛtẽ. ¶. XIII.
liũs ſapiẽs doctrĩa
V piꝛis: quᷣi aũt illuſoꝛ ẽ

ar hec ſuſehtio efſᷣ hnon audit cum arguit. Dẽ
uo coͤlequeter ollen lructu oꝛis ſũi hõ ſatiabit

—

AQui cuſtodit os ſuũ cuſto

ſapi.doc.ẽ pa.qꝛ ĩi o dit aiam ſuã:qui autẽ ĩcon

manife

relucet. S . —
b ¶Quiaut illuſoꝛ lideratus ẽ ad loquẽdũ ſen

= bone doctrine. ( tiet mala. Ault ⁊ non vult

nNsõ audit cũ arguit. piger: qia aũt operãtiuʒ im
aure mẽetis: nec etim pinguabit. Merbũ mẽdax

aure coꝛpoꝛis:vt fre

ſicut caplo pcedenti. cia cuſtodit inocentis viaʒ
e A at ipi. inis. impietaſ aũt peccatoꝛẽ ſup
aꝛ auentit a deo rdini plantat. Eſt quaſi diues cũ

ſuũ.ab indiſcreta lo-

aiam ſuã.ab aduerſa ſue:qui aut paup eſt incre-
rioꝝ ĩſidiatõe q que *1 1
ieaui de ode patõem non ſuſtinet.Cux
oꝛe homij vñ poſſint iuſtoꝝ letiſicat:lucerna aũt
cũ accuſare:ſic.n.que
rebant phariſei aliqᷣd

iuſtus deteſtabit:ipis aũt
ↄfundit èt cõſundet᷑. Juſti

quẽter. d ¶ De fru
ctu oꝛis ⁊c̃. exponat᷑

ueodit oo nibil héat:ct eſt quaſi pau-

cutõe. g ¶ Tuſtodit Redemptio aie viri diuitie

rape de oꝛe xpi:⁊ p oppoſitũ ſdif: h ¶ Qui aũt icõſide⸗
ratus c. 2 pz.

bonis:aia aũt ĩpioꝝ iniq̃.

detrahbit alicui rei:ipᷣẽ ſe in

2 miſerãtur. Lex ſapientis

per cũ in mulij diuitijs ſit.
tiã. Nuncius impij caàdet ĩ

Uult ⁊ nõ vult piger.qꝛ bñ vult opti

¶ Liber

moꝛte:vel extinguet᷑ ꝑ ifamiã:qꝛ abutit᷑ ſua pſperitate

aliũ excellẽ. b¶ Qui at agũt oĩa cũ ↄſi.bonoꝝ. c( Re
gunt᷑ ſapiẽtia.⁊ nõ volũtate ppa. O¶ Subſtatia feſit
nata.i.feſtinant᷑ acqſita vt ꝑ rapinã vł vſurã. e ¶ Mi
nuet᷑.dei iudicio:

„ „ qꝛ male acqritur
impioꝝ extĩguet᷑. Intẽr ſu ſ Ae autem
perbos ſemp iurgia ſunt: bito ins gecfritur.

qũi aũt agunt oĩa cũ ↄſilio g ¶ Wltiplicabi

règunt᷑ ſapientia. Subſtan tur. ppi iuſta ac
gla ſeninate minüer: quͤe at quiſuem. (ij
paulatim colligitur manu: Spes que differ
mlaplicabi:.Spioᷓ di z t,. Adtct
fertur affligit aiam:lignum aiaʒ.ipi ſperatis

vel expectãatis.

vite deſideriũ veniẽs. Qui ectatis.
k (¶ Lignũ vite

õs deſi. ve.i. cõpletõ
futuꝑ obligat: q autẽ timet deſigeriect dale
pceptũ in pace verſabitur. ccatiõis ⁊ gaudij
Alẽ doloſe errãt in pctis: que ſũt ð bonoß
iuſti aũt miſericoꝛdes ſunt ſenti. I Oui
ðtrahit alicui rei

eã vituperando.
m ¶ Ipſe ſe i fu⸗

fons vite:uũt declinet à rui/

na moꝛtis. Dôctrina bona tux obligat. ad ũ
dabit gratiã:i itinere otem coõmẽdadi ea a
ptoꝛum uozago. Aſtutůs 3 bu ſuu. En —

omnia agit cum conſilio:

qui aũt fatuus àperit ſtulti

malum:Lègtus fidelis ſa pace vſabit.ſ. i⸗
nitàs. Egeſtas èt ignomi pies n Daer ini.
nia ei:qui deſerit diſciplinã æfratua: qꝛ cũ ꝓ
yyyimo facit iuſtici

amm: 1 ſupna: qꝛ ſi
nalr venit ad gloꝛiã. o ¶ Aie doloſe ⁊c᷑. hic vſus non
eſt in hebꝛeo:iõ pertranſeo: ⁊ pʒ ſnia. p ¶ Lex ſapien

nere bonũ vtile vel onoꝛabile:ſed laboꝛẽ qui ad hoc exigi tis fons vite.Lex ſapiẽtis dupłr dĩ: vno mõ qꝛ data ẽ
git᷑ nõ vult ſuſtinẽ: ⁊ ſic nõ vult efficacit:iõ ſilis ẽ catto qͥ vel a ſapiẽte:⁊ ſic lex dina que data ẽ a deo imediate cuũſa

let piſces comedẽ:reſugit tñ pedes i aquã ponẽ. k ¶ Aia
auũt operãtiũ.abiecta pigritia. ¶ Impiguabit. i. replebit
bonis ſpũaliba ẽt frequẽter tpꝛalibꝰ. m bũ mẽdax
etaeec, diſſonũ ab hitu iuſticie quẽ hʒ in mente.
1
ↄſundet᷑ qñ de mẽdacio manifeſte arguet᷑ qð frequent᷑ ↄtin
git. p ¶ Juſticia cuſtodit ino.viã ⁊c̃.hoc pʒ de ioſeph ven

dito a fribꝰ ſuis Geñ.xxxvij. ne dñaret᷑ eis:⁊ ꝓpter inocen nat a ruina moꝛtis culpe ⁊ gehenne. s

tis ſuã fuit cuſtodita dño ⁊ fact dñj ſuꝑ fr̃es ſuos. q(Eſt
q̃ſi di.cũ ni.ha.qñ illud modicũ qð hʒ qð q̃ſi nihil ẽ repu/
tadũ ſufficit ſibi. r ¶ Et ẽ qſi paup ⁊c̃.h ẽ auarus cui ni/
hil ſufficit: ppter quod dicit hiero.Antiq̃ dem eſt: Auaro
deſt tã qð hʒ ꝙꝙ qð nõ hʒ.qꝛ ꝓpt᷑ auaritia ſuã bõis hitis nõ
vtitur. S ¶ Redẽptio aie viri diuitie ſue.vñ dixit Daniel
nabuch. Dañ.iiij. Peccata tua elynis redime:⁊ iniquitatej
tuas miſicoꝛdijs paupeꝝ. t i aũt paupꝑ ẽ icre.nõ ſu.
In hebꝛeo hĩ: Qui tenuiẽ.ſ.ĩ notitia dine leg vt expõit ra.
ſa. Increpatõeʒ nõ ſuſtinet. ꝓpt defem̃ ſapie:ſic hõ frenetic
nõ ſuſtinet emplaſtrũ fract p ĩpatientiã. CIu iuſtoꝝ
i. ꝓſperi ascor⸗ q̃ ꝑ lucẽ deſignatur ſicut aduerſita ꝑ tene
bꝛã. 7 tificat ppl'm. qꝛ ꝓſpitate ſua bñ vtit erga ipſuʒ
y¶ Tucerna aũt impioꝝ.i.ꝓſperitas eox. 3 ¶ Extiguct.

ra. kach a0 Hung J Declinare faciat. r
mpius at ↄfundit.ꝓximũ ꝑ mendacia ſua. o ¶ Et

cius impij..i.ab hoie ipio miſſus

piẽtie nõ ẽ numerꝰ:⁊ quelibʒ lex alia iuſta que dat᷑ a ðo
mediãte tñ legiſlatoꝛe creato eſt fons vite:qꝗꝛ in ea hau-
rit᷑ debitus viuẽdi modus:io ſbᷣdit: q ¶ Ut decliĩet. i.
A ruina moꝛtis.culpe ⁊ gehẽne.
Alio mõ dẽ lex ſapietis:qꝛ obſuat᷑ a ſapiẽte.⁊ hoc etiã
modo lex diuina ⁊ quelibet alia iuſta d fon) vite:qꝛ ſa

piens ibi haurit debitũ moduʒ viuẽdi:a SS hoc decli⸗

3 octrina bo
na dabit gram. docenti ⁊ audienti quibus dat gr̃am di
uinã ⁊ humanã. t ¶ In itinere contemptoꝝ. bone do
ctrine. v ¶ Uoꝛago.qꝛ ruunt de peccato i peccatum
vſq; in pfundum.vñ dicit infra.xviij. Impius cum in
ꝓſundum peccatoꝝ venerit contemnit. x¶ Aſtutus.
in periculi euaſione. Omniãa agit cũ conſilio.⁊ ni
hil pcipitãter. ʒ ¶ Qui aũt fatuus ẽ.pᷣcipitãter agẽdo
a ¶ Apiet ſtultitiã. fatuitatẽ ſuã mãifeſtädo. b ¶ Nn

bij. i. ab negocio ĩpio.
Cadet i malũ.ſ.cłpe ⁊ pene. OR ¶ Legar fidet.i.a fidel
miſſus ⁊ p negocio fideli. qitas.qꝛ r̃ddit bonã diſ
poſitõem iter hoĩes:ſic̃ ſanitas ĩ coꝛpe. f¶Egeſtas.lo
co bõi vtil. g( Et igminia. loco boi honoꝛabil. hEi

qui deſerit diſciplins.qꝛ ꝑ obſuatõem diſcipline bonũ

a ſũt. qꝛ qlibʒ eoꝝ nitit idebite

i.trãſgreſſionẽ5
cepti dini. 2“

, — — —

arguẽti.ſe hũilr coꝛꝛigẽdo. k ( G

