ſtatus venientium ad fidem.ſ.incipientium: qui deſignant᷑

per poꝛtã exterioꝛẽ: ſiue pꝛimaʒ pꝛoſicientiũ:qui ſigniſicant
per mediam vel ſecundam: Perfectoꝛum. qui deſignantur

*

igit dñs poꝛtas ſyon ſuper oĩa tabernacula iacob. Per

tertiam vel interioꝛem. De poꝛtis iſtis dẽ pſal.lxxxvj.
.
tabernacula iacob itelligitur ſtatus vel gradus fideliuʒ tpe

legis moſaice:per poꝛtas ſyon:ſtatus vel graduj fideliũ iꝑe

legis euangelice: que dr lex amoꝛis: lex aũt vetus: lex timo-
ris: ꝓpter quod poꝛte ſyon bene dicuntur pꝛedilecte. In poꝛ
tis aũt exterioꝛibus non ſunt ediſicia magna:ſed queda do

mücule ſuper eas edificate:vt ſupꝛa dictum eſt:per qo deli
gnatur ꝙ ſtatus incipiẽtiũ eſt adhuc notabiliter iperfectus

In poꝛtis aũt medijs ⁊ interioꝛib ſunt ediſicia pulchꝛa ad

deſignandũ ꝙ pficientes ⁊ perfecti hñt maioꝛẽ per ſectionẽ:
perfecti iã actu:pꝛoſficientes in potentia actui pꝛopiqua:ad

qgðò deſignandũ ad poꝛtas medias eſt aſcenſus per ſeptẽ gra⸗
dus tãtũ:ad interioꝛes vero ſeu tertias eſt aſcenſus per octo
gradus. Habet aut q̃libet ſex poꝛtaꝝ veſtibulũ:poꝛticũ:du
as frontes:⁊ lex thalamos. Per veſtibulum pꝛecedens poꝛ
ticum: intelligit᷑ gr̃a pᷣueniẽs:de qua dẽ pſalmo.lviij. Miſe

ricoꝛdia eius pᷣueniet me.milericoꝛdia nãq; dei ⁊ eius gra/
tia ſunt ide:ꝑ poꝛticũ vero gratia ſbᷣſequẽs de q̃ dĩ pſalmo
xxij. Miſericoꝛdia eius ſbſequet᷑ me.vel aliter põt dici ꝙ ꝑ
veſtibulũ ⁊ poꝛticum deſignat᷑ volũtas bona:⁊a operatio ſã
cta:de quibus dicit Auguſtinus ſuꝑ iohãnẽ: Pꝛecedet vel⸗
le:ſequeret᷑ perficẽ. Per duas frõtes q̃ ſũt ad decoꝛẽ ⁊ foꝛti
tudinẽ poꝛtaꝝ:ꝑꝑ quod facte ſũt ad modũ duaꝝ turrella⸗

rũ:ex vtraq; pte cuiuſlibet poꝛte:deſignat᷑ patiẽtia in aduer
ſis: que ſtabilit hoiem: ne ꝑ ipatientia fragatur: æa modeſtia
ꝓſperis q̃ tenet hoieʒ ne ꝑ ſuperbiã eleuet᷑. De iſtis duabus

turrellis dẽ pᷣſ.cxxj. Fiat pax in vtute tua æ abũdantia ĩ tur-
ribus tuis.nam ꝑ patientiã i aduerſis:⁊ per modeſtiã in p

ſperis:acqritur ⁊ conſeruat᷑ abũdantia oiuʒ diuinoꝛum bñ

ficioꝝ i nobis: Per thalamos aũt in ꝗbus hoĩej doꝛmiunt

quieſcũt intelligitur pax. vñ in pſalmo tertie: In pace ĩ id
ißpm doꝛmiã ⁊ requieſcã.Eſt aũt duplex pax.ſ.iterna:⁊ fra

terna:iõ dicũt᷑ thalami eẽ hinc ⁊ inde ex vtraq; parte poꝛte
tres ex vna ꝑte:qꝛ pacem internam tria faciunt: Pꝛimuz

eſt ſcientia munda:Ecc.xliiij. Hoies diuites ĩ vtute pulchꝛi

tudis ſtudium habentes pacificãtes in domibus ſuis. i.

in ↄſcientijs ꝓpꝛüs.Scòm eſt amicitia diuia: Auguſti⸗
nus libꝛo confeſſionũ. Inquietum eſt dñe coꝛ men do/
nec requieſcat in te. et pſalmo.cviij. Pax multa diligẽ
tibus legẽ tuã.que ẽ lex diuini amoꝛis.Teriiũ ẽ ſufficiẽ

tia modeſta:per quã aliqs eſt contentus his que habet
ſcc in le pacificatus:de quo põt exponi qð dẽ matthei
qnt: Beati pacifici qm filij dei vocabũt.tales eniʒ filij
dei quodãmodo deo aſſimilat:qui non indiget aliquo
extra ſe:ſed eſt ibi ſufficiẽtiſſimus.Silr ex altera parte
poꝛte ſũt tres thalami: qꝛ tria faciunt pacem fraternaʒ

Pꝛimũ ẽ humilitas vera:que intm pacifica eſt:ꝙ facit

pacifice habitare cum ſuo orio:⁊ hoc eſt ſpeciale ĩ hac

vtute: naʒ caſtus nõ habitat pacifice cũ luxurioſo: nec
iuſtus cũ iniquo:ſed humilis habitat paciſice cũ ſuper

bo:qꝛ ſlicut ſuperbus vult dominari:ita ve huũilijſbci

2 ſic vterq; hʒ qð querit ⁊ per ↄns quieſcit:ideo dẽ pᷣſ.

cxix. Cũ his qui oderũt pacẽ eram paciſic.i.cũ ſuꝑbis
de quibus dẽ ꝓuer. xiij. Inter ſuperbos ſẽꝑ iurgia ſunt

Secũdũ eſt equitas iuſta ſine qua nulla ſocietas poteſt

elſe pacifica:ſicut pʒ de ſocietate latronu qui ſũt aduer

ſari iuſticie:niſi enim inter ſe iuſte diuiderẽt ſpolia ſta-
tim inter eos oꝛiret᷑ diſcoꝛdia:iõ dẽ eſa.xxxij. Erit opuj
iuſticie pax.Tertiũ ẽ taciturnita) debita: que tenet os

clauſũ ne ꝓꝛũpat in verba diſcoꝛdie ſeminatiua. vnde

per oppoſitum dicitur Ecc.xxviij. Suſurro ⁊ biliguis
maledictus:multos enim turbauit pacẽ habẽtes. De qᷣ

in eo.quaſi ĩ thalamo moꝛabitur tota die.qui enim ð
um vere diligit in dictis thalamis iugiter comoꝛatur.

Poſt expoſitionẽ poꝛtaꝝ pcedendũ eſt ad expoſitioneʒ

gaxoph ylacioꝝ:quę ſupꝛa deſcribũt eſſe circa pauimè
tum oꝛientale:⁊ dicuntur eẽ triginta per que veſignat i
pletio decẽ pꝛeceptoꝝ tꝑibus tribus neceſſaria.i.tꝑe le

gis nãe:⁊ tpe legis moſaice:et tꝑe legis euagelice. Dena/

rius autem numerus multiplicatus per ternariu ↄſur
git in triceſimũ.Et bene dicuntur gaophylacia a gaxa

7 phylaxe quod eſt ſeruare:nam per impletionem decẽ

pꝛeceptoꝛum conſeruantur diuitie virtutum. Poſt ex⸗
poſitionem gagophylaicioꝛuʒ ſequitur expoſitio mẽſa
rum:que ſupꝛadicte ſunt octo:per quas deſignat quat
tuoꝛ partes veteris teſtamenti ⁊ quattuoꝛ noui:de qui
bus tãqᷓ de menſij ſpiritualibus reficitur totus popuł

chꝛiſtianus:ſcòm ꝙ dicitur Deui.viij. Non i ſolo pa/
ne viuit homo ſed in omni verbo quod eg edietur de
oꝛe dei. Q autem vetus teſtamentum in quattuoꝛ par

tes diuidatur: dixi plenius in pꝛincipio geneſis. Diuidi

tur enim in libꝛos legales: hiſtoꝛiales: pꝛophetales: ? ſa
pientiales. Et conſumiliter diuiditur nouum teſtamen-

tum:nam libꝛis legalibus coꝛꝛeſpondent euange ia: hi

ſtoꝛialibus actus apoſtoloꝛum: ſapientialibus cepiſtole

pauli epiſtole canonice: pꝛophetalibus aut apocalyp

ſis. De qualibet autem dictarum menſaruʒz pot dici qð

ſcribitur pꝛouerbioꝛum.ix.Sapiẽtia edificauit ſibi do

mũ: excidit columnas ſeptẽ:immolłauit victimas ſuas
miſcuit vinum: ⁊ pꝛopoſuit menſam ſuam. Scriptura
nanq; ſacra eſt menſa ſapientie. Poſt expoſitioneʒ mè
ſarum: ſequitur expoſitio atrij interioꝛis:in quo ſecun/

dum hebꝛeos quattuoꝛ ponuntur.ſ.altare: holocauſto

rum: gaçophilacia ſacerdotum hebdomadarioꝛum: 7

gaʒophylacia cantoꝛum ſimiliter hebdom adarioꝝ:⁊
tranſitus aquarum a latere altaris: Et quoniam edifi-

catio eccleſie ſpiritualis non ſolum conſ iſtit in moꝛib'
refectione de menſa ſacre ſcripture:ſed etiam in ſacra

mentis: ideo per altare holocauſtoꝛum intelligitur en/

inurgoliält
irl gudimo
ahuus hoſtecon
trpi hitanb
ſtrenhibiteben
pfemzobſeruant
niiludbuueſton
enotponuatur
nudtiotum für
4 Cebꝛantium es
Gelentes de lennp
gfenur ſacßzbap
gelietur de domo
rumdicunturau
eod onpun
Amtculiſantial
rnaronioryt poſte

ili coen ecclie ſon

iitats:comn dicin

Loisgentesbapti
Guſſunginqnnian
wbiechuſtrwrbiin

itnome ſappoltn
mana. Dedaddu
did propetar
Hxum cheiſtuspe

rhot pde fſo
tun ad nig /
unenv auchuntl

lam daus m

ſeſdpoctmnetwitn
ſoſamrooum ti⸗
Ipoſtubapeiinuna1
Muſcum zſanguinen.
nocuntdiu mee
Doninueieinsipſecor
Lptqliconeäiur,
Vcnaus daodmnee
aden zütfri
Guntur. oſt
tuneſtee ake
Priualsnonſolun

igiſenpni:

lgilvpruemnl
ſiclurinrpan

ump er aninn

unſtope ipimin
iſſniezartialu

unun bonir pun
hinnnboni⸗r puni
nlneſenper uitne
Aiapgeillitzten
Noingarcenten a

N
ninnitze⸗
ctenni

iumeuftgcſtoſt
hnbarctange,
Achrünnumdoen
Muklach i
Wanris ſhültſt
Nstiic änti
unpacid iciſn
gerdos ipinfgnin
uunulaſoanan
lutrniuiiin
ſed ulcmni halit
dice rn Sg
ſochla gve n
hdeſaninatinsn
Sriund biigi
uüpkihebind
Mdic edſabe
fibabusbtconſen
iurtonndiecins
nisiugren önmm
MMüct derpoſten
itcſtaiu u
nnapwrgneorigi
us nutſania
gsuitlie d
oriemnmmi
oph laclis ge
impictionen deee
immuumn. oſt g
dur foſti ni
gunsdaligit
annor nouides
cicurtoinsſef
iriz ſani
ogob chrint
Mtuminqannn
nahpio eu⸗
ulesheſbllin⸗
urſcunninl

4
4

6

¶ Sechielis Qino. xlviij.

chariſtie ſacramentum in quo quottidie imolat᷑ agnus
qui tollit peccata mũdi.vñ dic Auguſtinus ĩ libꝛo ſnia

rum pꝛoſpi:Semel imolatus eſt chꝛiſt in ſemetipo: ⁊

tñ quottidie imolatur in ſacr̃o:inqtum per hoc ſacr̃m

efficimur quottidie participes fructus dnice paſſionis.

vnde ⁊ in quadam dñicali oꝛatione ſecreta dẽ: Quoti/
ens huius hoſtie cõmemoꝛatio celebꝛatur:opus noſtre

redemptionis exercetur. de hoc autem altari dicitur he
bꝛe. xiij. Habemus altare de quo non habent edere po-
teſtatem:hi qui tabernaculo deſeruiunt ceremonias le

gis yeteris obſeruantes. Et qm euchariſtie ſacr̃ʒ cuʒ di⸗
uinis laudibus eſt conficiendu:ideo ꝓpe altare.ſ.t atrio

interioꝛi ponuntur gagophylacia ſacerdotum: hebdo/
madarioꝛum:⁊a ſilr cantoꝝ per que deſignantur meri⸗
ta celebꝛantium ⁊ eis miniſtrantium. Per aquas vero
egredientes de templo ⁊ tranſeuntes ad latus altaris ſi
gnificatur ſacrʒʒ baptiſmi:ð quo dicitur iohelij.iij.0s

egredietur de domo domini:⁊ irrigabit toꝛꝛentem ſpi

narum.dicuntur autem aque iſte egredientes de tẽplo:
per quod templum ſignificantur duo pꝛincipales nf̃e ſi
dei articuli.ſ.articulus ſancte trinitatis:⁊ articulus in
carnationis:vt poſtea plenius dicetur:qꝛ baptiſmuj ſe
cũdũ cõem ecclie foꝛmã:conſfertur in nomine ſancte tri
nitatis:ſcõm ꝙ dicitur Matthei vltimo.Euntes doce/
te oẽs gentes baptięantes eos in noĩe patris ⁊ filij ⁊ ſpi
rituſſancti.⁊ quia in pꝛimitiua eccleſia fuit collatus in
noie chꝛiſti:vt hẽ in actibus apłoꝝ i pluribus locis qð
eſt nomẽ ſuppoſiti in quo vniuntur natura diuia ⁊ hu
mana.De duodus aũt iſtis ſacr̃is loquitur ſpecialit exe
chiel pꝛopheta:quia ſunt ſpeciali mõ ſacr̃a noue legis ĩ
qytum chꝛiſtus per ſe ea inſtituit et eis vſus fuit in ſeipᷣo
hoc pʒ de ſacr̃o baptiſmi i quattuoꝛ euangelijs qtuʒ
tum ad vtrũq;.ſ.inſtitutionẽ ⁊ vſum:⁊ ſimiliter de ſa-
cramento euchariſtie q'tum ad eius inſtitutionem:qᷓtũ
autem ad eius vſum non habetur in euangelijs expꝛeſ/

ſe:ſed hoc tenet cõitas eccleſie:qꝛ dẽ Act. pmo:Cepit ie-

ſus facere ⁊ docere.⁊ ideo ſicut pꝛius baptięari voluit:
2 poſtea baptiſmum alijs impoſuit:ſic ĩ cena pᷣmo coꝛ

pus ſuum ⁊ ſanguinem ſupmſit:⁊ poſtea diſcipulis ſu⸗

mendum tradidit. vnde dicit hieronymus ad leſbiam:
Dominus ieſus ipſe conuiua ⁊ conuiuium:ipſe come/
dens ⁊ qui comeditur.vñ verſus:Rex ſedet in cena tur
ba cinctus duodena:Se tenet in manibus:ſe cibat ipᷣe
cibus. Per hec aũt ſacr̃a que pꝛincipalia ſunt:alia ſpin
telliguntur. Poſt expoſitionẽ atrij interioꝛis pꝛoceden-
dum eſt ad expoſitionẽ templi:⁊ qm̃ ediſicatio eccleſie
ſpiritualis non ſolum conſiſtit in moꝛibus ⁊ refectione
per ſacrã ſcripturã: ⁊ ſacramentis:ſed etiaʒ in fidei arti
culis: ideo per templum ſignificantur ſequentia: quod
diuiditur in tres partes.ſ.poꝛticum ſanctum:⁊ ſanctũ
ſanctoꝝ.Per poꝛticum autem eſt ingreſſus ad alias ꝑ-
tes:⁊ ideo per ipſam intelligitur articulus vnitatis diui
ne eſſentie: ⁊ articulus ſae pꝛouidentie:q;'tum ad pꝛemi
ationem boni:⁊ punitionem mali:fides enim iſtoꝛũ ar
ticuloꝝ ſemper fuit neceſſaria ad ſalutem: eſt pꝛima
ad alioꝝ credulitatem. vnde dicitur heb.xj. Credẽ eni
opoꝛtet accedentem ad deum qꝛ eſt ⁊ inquirentibus ſe
remuneratoꝛ ſit. Per ſanctũſcõꝛum intelligitur articu/
lus ſancte trinitatis:ſcòm tres manſiones vnam ſuper
aliam ibidem exiſtentes. Licet autem non ſit ibi ſuperi
oꝛitas nec inferioꝛitas pꝛopꝛie:tñ filius eſt a patre:⁊ ſpi
rituſſanctus ab vtroq;: ⁊ ſcòm hoc dixit hilarius ꝙ au
ctoꝛitas eſt in patre ⁊ ſbauctoꝛitas ĩ filio. Per parteʒ tẽ
pli que dicitur ſanctum:intelligitur articulus incarna-
tionis benedicte: per quam tres nature in ſuppoſito fi-
lij ſunt vnite.ſ.natura diuina:ania rõnalis:⁊ caro chꝛi

ſti puriſſima: que ſignifict᷑ ꝑ tres mãſiões vnã ſup aliã exi

ſtentes:diuia nãq; nã ſuperioꝛ eſt ad aiam: ⁊ aia ad carneʒ.
De iſtis vero duabus tẽpli partibꝰ põt accipi:qð dẽ Apoc.
xxj.Et tẽplũ nõ vidi in ea.ſ.mãle:qꝛ ſicõʒ iſtũ vltimũ expo/

nendi modũ per viſionẽ egechhiclis non intelligitur aliq̃ edi-

ficatio materialis:ſed tm ſpũalis:ideo ſequitur ibideʒ: Do-
minus enim deus oipotens trinus in perſonis tempium ei
eſt q;tum ad ſãctumſcõꝛum:⁊ agnus.i.filius incarnatus qᷓ

tum acdd illã templi partẽ que dẽ ſem. Per pilarios aũt tem-

pli ſignificãt᷑ miracula confirmantia lidẽ chꝛiſti.vnde dicit
marci vltimo:Illi aũt ꝓfecti pꝛedicauerũt vbiq; dño coo/
perante ⁊ ſermonẽ confirmante ſequentibus ſignis. Per co
chleas vero ꝗbus aſcẽditur ſurſum poſſunt intelligi noti⸗

„

cie creaturarũ:quibus aſcendimus in noticiã diuinoꝛũ: ſe

cũdũ ꝙ dẽ Ro.pmo:Inuiſibilia ipſius.i.dei a creatura mũ

di.i ab hoiĩe per ea que facta ſunt intellecta conipiciũtur:ſẽ
piterna q; virtus eius et diuinitas. Per appẽ itia vero cir
ca templum exiſtentia:intelliguntur oia alia ad fideʒ ꝑtinẽ
tia:eo ꝙ ad pꝛedictos articulos anectuntur:⁊ qm fides iſoꝛ
mis moꝛtua eſt:niſi fuerit charitate foꝛmata:ideo ex vna ꝑ

te templi ponit᷑ edificiũ auſtrale ex q̃ parte puenit eſtus ca/

loꝛis:ideo edificiũ auſtrale ſignificat feruoꝛẽ dilectiõis.Ex
altera vero parte edificiũ aquilonare:ex qua paꝛte vẽu heꝛ

roꝛ frigoꝛis:pꝛopter qð ediſiciũ aquilonare ſigniſicat donũ
timoꝛis filialis. Limoꝛ enim cauſatiu eſt infrigidationis

⁊ tremoꝛis:vt patet ad ſenſum.dictũ ẽ autem ſupꝛa ꝙ i hij
duobus edificijs eſt habitatio ſacerdotum:qꝛ ſacerdotej eſ
ſe debẽt in cõtinuo timoꝛe ne deuʒ offendãt:⁊ in eruoꝛe di
lectionis vt ei deuote deſeruiant.De iſtis edificijjs aquilona
ri et auſtrali põt accipi q; ſcribitur canticoꝝ quarto:Sur
ge aquilo ⁊ vem auſter ꝑfla hoꝛtuʒ meũ:⁊ fluant asomata
ta illius. Per ſpiritum enim timoꝛis ⁊ dilectiõis fluũt aro/
mata chariſmatũ in hoꝛto eccleſie militantis:ꝑ q̃ttuoꝛ aũt
atriola poſſunt intelligi quattuoꝛ virtutes cardinales:de qͥ
quious atrijs dẽ pſalmo.lxxxiij. Melioꝛ eſt dies vna ĩ atri
is tuis ſuper milia. Nã cõmoꝛari i exercitio virtutuʒ cardi-
naliũ eſt optimũ. Per culinaj vo ſeu coqnas ppñt itelligi do
ctoꝛes ſacre ſcripture deuoti:qui ſuis mediat onibus deco-
qunt cibũ ſacre ſcripture:vt alij poſſint ide refici:ſcõm illõ
pᷣſ.xxxviij. Concaluit coꝛ meũ intra me: ⁊ i meditatõe mea
exardeſcet ignis.iſte vero coquine ſũt in atriolis ſituate:qꝛ
doctoꝛes ſacri eloquij debent pꝛius in quattuoꝛ virtutibus
cardinalibus eſſe exercitati. dẽ enim pᷣmo ethi. q; moꝛalis
philoſophie non eſt conueniẽs auditoꝛ:ille qui eſt ſecutoꝛ
paſſionũ:et multo minus eſt conueniẽs auditoꝛ theologie:
adhuc multo minus conueniens eius doctoꝛ:pꝛopter qð
in ſacre ſcripture doctoꝛibus pꝛeex gitur exercitium in vtu
tibus moꝛalibus:vnde dicit phs.vij phylicoꝝ ꝙ ſedẽdo ⁊
quieſcẽdo fit aia ſciẽs ⁊ pꝛudens:qꝛ ſedado turbatiões paſ-
ſionũ:a quieſcendo ab impulſionibus eaꝝ qð fit per virtu
tuʒ moꝛaliũ exercitium:acquiritur ſanctarum noticia ſcri
pturaꝝ. Poſt expoſitionẽ tẽpli ⁊ edificioꝝ circa ipᷣm dõm
eſt quid ſignificet per ſacerdotes i ipᷣo miniſtrãtes.Circa qᷣs
qnq; ſunt ſuꝑius deſcripta.ſ.eoꝝ gen:habituſ:modus:vi
ctus:⁊ actus.Circa pᷣmũ dẽ ꝙ ſint filij ſadoch:qui interpᷣta
tur iuſtus:⁊ per hoc deſignatur ꝙ eccleſie miniſtri debẽt eſ
ſe per imitationẽ ſpecialeʒ filij chꝛiſti qui dĩ antonamatice
iuſtus:Eſaie.xlv.Rorate celi deſuper:⁊a nubes pluãt iuſtũ
aperiatur terra ⁊ germinet ſaluatoꝛẽ.vñ iohã.aplłs de ſe ⁊
ſibi ſimilibus dixit j.canonica.iij.c. Uidete qualẽ charita/
tẽ ðdit nobij pꝛ:vt filij dei noiemur ⁊ ſimꝰ.Quãtũ ad ſcõʒ
dẽ:ꝙ habeãt veſtes lineas: ꝑ quas in miniſtris eccleſie deſi
gnat᷑ mẽtis ⁊ CarHoꝛ puritas. ⁊ ſbdit᷑: Q femoꝛalia linea
operiãt turpitudinẽ carnis ſue.per qꝗð ſignificat ꝙ ĩ miſtris
ecclie nihil turpitudis aut diſſolutõis ĩ vbo geſtu vel facto
dẽat apparere:vnde di Exo.xix.Sacerdoters 4aerrdun

Sechel Aè xlviiſ. .Aiber

ad me ſãctificẽt ne percutiã eos. Dicitur etiã ſupꝛa de ſacer

dotibus ꝙ in aljs veſtibus miniſtrent in templo: ⁊ in alijs
babitent cũ pplo:qð impletuʒ v in noue legis ſacerdotio.

2

Quãtũ ad tertiũ dẽ ꝙ ſacerdotej comã nõ nutriãt:ſed attõ

dentes tondeãt: per qð ſignificatur tonſura clericalis in mi

niſtris noue legis. Quãtũ ad quartũ vo di: ſacerdotes ñ
comedãt captũ a beſtia nec per ſe moꝛtuũ:per qð deſignat᷑

qð miniſtri ecchie non debẽt de rapina vel alio illicito viuẽ.

Itẽ de ſacerdotibus dẽ:ꝙ vinũ nõ bibat:qñ ingreſſuri ſũt
tẽplũ:per qð intelligit ꝙ in miniſtris ecclie eẽ dʒ ſobꝛietas:

potiſſime qñ debẽt celebꝛare:tunc enim in eis requiritur
non ſolũ ieiuniũ ecclłie:ſed etiã nãe. Quantũ ad quintũ dẽꝛ

ꝙ celebꝛẽt diuinũ officiũ:⁊ ꝙ doceãt ppłm:quid ſit mũdũ

et imũdũ: ⁊ quidẽ in dubijs determinẽt quid ſit tenenduz:
per qð deſignat᷑ ꝙ ĩ miſtris eccłie dʒ eẽ deuotio ad debite ce

lebꝛadũ diuina:et ſacre ſcripture cognitio:ad docenduʒ po
pulum que ſunt licita:⁊ que illicita:⁊ ad determinãdũ que
in dubijs ſint tenẽda: iſta tñ cognitio maioꝛ requirii:ſcòðm
ꝙ aliquis in eccleſie gradu maioꝛi conſtituitur: pꝛopter qð
de ignoꝛantibus dẽ oſee.iiij. Quia repuliſti ſciam repellaʒ

te:ne ſacerdotio fungaris mihi. ¶ In myſticatoe:vbi dĩ in
Additio.

E iſtis aquis egrediẽtibus de tẽplo plura ponunt
in littera que poſtillatoꝛ pᷣtermiſit i exponendo:
1. enſus eſt mille cubitos:⁊ traduxit

poſtilla: Per aquas vo egredientes de tẽplo.

yt cũ dicit: n
me per aquã vſq; ad talos. Rurſũq; mille menſus ẽ ⁊ tra-

duxit me per aquam vſq; ad genua ⁊c.que oĩa nõ eſt itelli/

gendũ ſupflue fuiſſe dicta.vñ in gloſa ſb quolibet particu/

lariũ hic contentoꝝ: myſteriũ tradit᷑:⁊ iõ ſiqs de his que h
continentur plenius vult infoꝛmari ad illam recurrat.
ttum ad ſpirituale reginen ſeu ſtatũ clericalẽ: hic
oñter agitur de edificio eodẽ: ꝓut ſpectat ad regi-
men tẽpoꝛale: ſeu ſtatum laicalem. Circa qð tria ſuperius
ſunt deſcripta.ſ:diuiſio terre:conditio pꝛincipis:⁊ ciuitatij
edificiũ.Ad itellectũ iſtoꝝ: ſciẽdũ:ꝙ nulla cõita) ppli poteſt
ↄuenienter ſtare ſine ↄſeruatõe iuſticie. Eſt autẽ duplex iu
ſticia:vt dẽ.v.ethi.ſ.cõmutatiua ⁊ diſtributiua.Pꝛima ꝓ
pꝛie eſt inter populares in emptionibus ⁊ venditionibus ⁊
alijs iuſtis comutationibus:et hec iuſticia locum hʒ in bo
nis mobilibus ⁊ etiam in bonis ĩmobilibus.q'tum autẽ ad
imobilia dictũ eſt ſupꝛa ꝙ dʒ tribubus.xij.diuidi terra per
equalia:per qð intelligitur ꝙ ppli chꝛiſtiani debent ad inui
cem vti iuſticia cõmutatiua:cuius mediũ attenditur ſcõm
equalitatem quãtitatis:vt hẽ.v.ethi.⁊ hoc fit i bonis imo
bilibus:quando quilibet hereditate pꝛopꝛia eſt contentus:
⁊ non accipit per violentiam ſeu fraudem de poſſeſſione al
terius.vnde dicitur Deui.xxvij. Maledictus qui tranſfert

terminos pꝛoximi ſui:et dicet omnis populus amen. Simi

liter in bonis mobilibuj debet vti iuſticia cõmutatiua ppls
chꝛiſtian :⁊ qᷓtum ad hoc dicitur ſupꝛa.xlv. Satera iuſta
⁊ ephy iuſtum:⁊ bathus iuſtus erit vobis ⁊cc. De pncipib
aũt dꝛ ꝙ ſint contenti terminis ſue poſſeſſionis:per quod i
telligitur ꝙ pꝛincipes chꝛiſtiani debent eſſe contenti ſuij red
ditibus:a nullo modo grauare populum exactionibus ide
bitis. vnde dẽ Deu.xvij.de rege:Cunq; fuerit conſtitu nõ
multiplicabit ſibi equos nec habebit vxoꝛes plurimaj:que
alliciat animum eius neq; auri et argenti imeſa pondera ꝑ
grauamen.iſ.populi congregata:pꝛopter quod de faciẽtib
contrarium dicitur eſaie pꝛimo: Pꝛincipes tui infideles: ſo
cij ſurum:omnes diligunt munera:ſequũtur retributiones
pupillo non iudicant:cauſa vidue non ingreditur ad eos.
Pꝛincipes igitur vtũtur iuſticia cõmutatiua quando ſunt
contenti pꝛopꝛijs redditibus:⁊a ſimiliter regni ſui limitibus
ita ꝙ non vſurpent indebite ſibi alioꝛum regna in toto vel

in parte. Juſticia vero diſtributiua pꝛopꝛie pertinet ad ſu

. Oſti dictũ eſt de ſpirituali edificatione ecclie:q;/

perioꝛes qui ſunt bonoꝛum onerum debitoꝛum ſvbdi
tis impoſitoꝛes:⁊ hec iuſticia non attenditur ſcom eq̃li

tatem quantitatis:ſed pꝛopoꝛtionis:vt quilibet hono/

retur plus vel minus ſicut valet et puuiatur plus vl mi
nus ſicut debet. Et de iſta iuſticia qtum ad ſacerdotes
qui ſunt ſuperioꝛes in ſpiritualibus iam dictum eſt:q
debent determinare dubia:et ꝙ teneatur eoꝛum ſenten
tia per quam vna pars iuſtificatur:⁊ alia condemnat.

Quantum ad pꝛincipes auteʒ dicitur i textu:ꝙ faciãt

iudicium ⁊ iuſticiam in populo:per quod deſignatur

ꝙ ad hoc tenentur pꝛincipes chꝛiſtiani pluſq; pꝛincipes
tempoꝛe veteris teſtamenti:quia totus ille ſtatus fuit fi

guralis reſpectu noui teſtamenti:ſicut dĩ pᷣma choꝛin.

x. Omnia in figura contingebant illis. yigura autem

deficit a perfectione illius rei cuius ẽ figura:pꝛopter qð
pꝛincipes chꝛiſtiani debent eſſe multo perfectioꝛe q; pn
Lirca terri
um ſcilicet edificium ciuitatis patet ex ſine libꝛi eʒechie-
lis qð in quadro deſcribitur.per ciuitateʒ vero que dici

cipes iudeoꝛum tempoꝛe veteris teſtamẽti

tur ciuium vnitas: intelligitur vnitas populi chꝛiſti⸗

ani in fide ⁊ ſacramentij eccleſie:vnde dicitur eph.quar
to. Unus deus vna fides:vnum baptiſma. Der hoc au
tem ꝙ in quadro deſcribitur:ſignificatur ꝙ pplus chꝛi

ſtianexerceri debet in quattuoꝛ virtutibus cardinalibꝰ

Dicitur enim.x.ethicoꝛum ꝙ intentio legiſlatoꝛis eſt ci
ues facere bonos ſeu virtuoſos.In quolibet autem la/
tere ciuitatis deſcribuntur tres poꝛte.⁊.a.xij.tribubus
nominate:et ad quattuoꝛ oꝛbis partes equaliter reſpi/

cientes:per quod intelligitur ꝙ ad pꝛincipeʒ chꝛiſtianuʒ

adc cuius officium ſpectat pꝛeeſſe communitati ciuium

omnes chꝛiſtiani ſibi ſubditi tam minoꝛes ꝙ; maioꝛes

ex qualibet parte regni ſui liberum ad eum habeant ac

ceſſum:tamqꝙᷓ; ad conſeruatoꝛem ⁊ defenſoꝛem omniũ.

Et quoniam in hoc ſunt dei miniſtri ⁊ eius vicarij: ſe
cundum ꝓꝙ dicitur ad romanos.xiij. Pꝛincipes non
ſunt timoꝛi boni operis ſed mali.et ſubditur:Miniſtri

enim dei ſunt in hoc ipſum ſeruientes. ideo ſubditur ĩ

fine libꝛi: Et nomẽ citatis ex illa die dñs ibideʒ. quia ci

uitas non nominatur a vicario: ſed a pꝛincipali domi

no: a ſic coitas populi chꝛiſtiani denomiatur a chꝛiſto.
Circa vero pꝛedicta.ſ.ediſicium templi:diuiſionem ter

re: ⁊ edificiuʒ ciuitatis deſcripti ſunt multi numeri dei
minati cubitoꝛum et calamoꝛum:de quibus pꝛobabili

liter poteſt dici in generali: per ipſos intelligitur cer

ta quantitas meritoꝛum ſ ecundum conditiones ⁊ ope/
ra perſonarum: ſed quoniam iſta certa quantitas ſoli

deo nota eſt qtum ad omnia:alijs vero qptum ad aliqᷓ

quibus et ꝙtum ſibi placuit reuelare: ideo circa expoſi
tionem dictoꝛum numeroꝛum in ſpeciali ⁊ particulari
deſcendere nolui:ſed hoc alijs relinquere quibus reuela

re voluerit ille:de quo dicitur danielis ſecundo: Ipſe re
uelat pꝛofunda et abſcondita: nouit in tenebꝛis con-
ſtituta:et lux cum eo eſt: Cui laus eſt honoꝛ ⁊ gloꝛia ꝑ

infinita ſecula ſeculoꝛum Amen.

Poſtilla venerabilis fratris Nicolai de lyra ſuprr

ecechielem pꝛophetam finit.

gta attentioe,
ſniicilbno
ululi fi
hee cciro fe
t viftalta )
obiſonnicoſte/
i lcoadil⸗
niad doclliis
iſniicislbi
cͦnetiͦgio

leſitveterist
lyneti:tq inchpit
hi Quiepohe⸗
ren Pin
ecaptat belno
ͦſitu
litte: bii
Mnd vos ti,
Quöti adpma

ratug ofeit
Ppidiftoultue;
Exttbe duͤmi
ti cöhane

Aior ination
(Wrqꝛaveri
latediſcoꝛdat e⸗
pudlatèn boci
lenctomoioi
lt danlliohe
n. Goone ir

luiſnptumng
Pchſnicon
uls pr⸗
iahociqddi⸗

Himniigipete
Coltanoerpinird
enſchapaneqten
iponital docltai
mnantanbuilben
Nunc bitoꝛiam un
munſzftulwonn
luer uecnnn hoe⸗
oldis uciiee
fihnnlbtinſrieſt
iocdier Sn gua
kuuntponhi
ter n
ed vost apt

aubiſogunn

lbab.

mäͤnci

rPun

Aſuerin
dacunckt
rmlone⸗
ndinnr⸗
Rug ii

eſnie.

uſpmn
leſftansfuri
nn choln
Fimmmn
mnpuperes

iCrae.

nelbiezche
Gyerocgtede
pooplicnit
Glurepher
1. Perhorn
repphochi
Uocarainal
Gllators etc
ibcd auten l⸗
AEi mbobes
Gbultr tehi
Hhchꝛiſiung
mnltati cniun

iy naias
mm bedennta

ſoꝛem omni.

tuslcanj.

dincipes n
ur. Minii
vubclur i

iliz quinch
cipall domi
mrachtiſto.
iſionemie

linumeidii.

buspobebil
eligiur ⸗

itonetoh

gunnts ſl

juun Adilſ

vaiut
17 zumuin
ulbugfuit
ngoge
jtenebrs an

ſorr ol?

vehnn iw

libꝛi difficultateʒ

ofratris cuiuſdã
Anielẽ ppham ⁊c̃. Iſtũ ꝓlogũ dirigit

tes. In pma exci⸗

tat ad attentionẽ?
eniunieſ / Incinitplogulſanctihie
Hec iccirco ffero nvm kda leiez Ppphazy.
vt difficultatem — nielez ꝓphe
vobij daniel oſtẽ tam iuxta ſep/
das⸗ e8a Dil⸗ tuaginta inter
ee n ſaluatoꝛis eccleſie non le-
dine ſit veteris e Sumt: vtentes theodotio/
ſtamẽti :q incivit ¶cõis editiõe:⁊ hoc cur acci
lbi Qui aho be gerit neſcio. Siue enim ga
te captatbeiuo⸗ lermò chaldaic ẽ: quibůſ
Etiä oſtẽdẽs opij daʒ ꝓppᷣetatib/ à nr̃o elogo
vtilitatẽ: ibi UInñ̃ diſcrepat: noluerũt ſeptua
obſecro vos ac. gita iterpᷣteſ eàſdẽ linguè li/
Quãtũ ad pᷣmnõ neas in tranſlatiõe ſeruare
ptẽ nota ꝙ oñdit

ſiue ſᷣ noĩe eoꝝ ab alio ne

ex tribuj. Dꝛimũ ſcio qͥ nõ ſatis chaldeã lin/
eſt i copatiõe ad guã ſciẽte edit᷑ ẽ liber: ſiue
aon⸗ aliud qd cãe extiterit igno/
tate diſcoedat re- Fãs:hoc vnũ affirmare poſ
pudiata ẽ:⁊ hoci ſũ:q multũ a vᷣitate diſcoꝛ
tendit pᷣmo cũ di det:⁊ recto iudicio repudi
cit: Danielẽ pphe gatus ſit.Sciendũ ꝗppe da
tã ⁊c. Scoõm ẽ ex ols marj d a: Debꝛa
libꝛi ſcriptura:qꝛ nielẽ maxiĩe eſdrã: hebꝛa
lr̃is chaldaicis nñ icis ꝗdẽ litteris.ſʒ chaldeo
hebꝛaicis ſcript
ẽ: ⁊ hoc ẽ qð diẽ

Sciendũ quippe ⁊c᷑. Tertiũ eſt ex ſuo ſtudio ⁊ laboꝛe:
quod tertio expꝛimit dicens:Deniq; et ego adoleſcẽtu/

lus.In ſcða parte que icipit ibi Qui apud hebꝛeos ⁊c.

diſponit ad docilitatẽ per tria. Pꝛimũ eſt itum ad co/-
tinentiam huius libꝛi:continet eni liber iſte apocriphã
ptem et hiſtoꝛiam ſuſanne hymnum pueroꝛum:⁊ belij
draconiſq; fabulas:que nõ reperiuntur in hebꝛaica ve
ritate ⁊ que contra hoc opponantur ab hebꝛeis ponit
hiero.cũ dic᷑: Audiui ego quendã ⁊c. Scom ẽ qtuʒ ad
ſitũ huius libꝛi in ſerie libꝛoꝝ veieris teſtamẽti:et hoc
eſt quod dicit:Suꝑ qua re ⁊c. Tertiũ eſt qtũ ad ea q̃
opponunt᷑ a poꝛphyrio contra hunc libꝝ:ibi Que au
tem ex hoc ꝓpha ⁊c. In tertia pte que incipit ibi Uñ
de obſecro vos ⁊c. captat beniuolẽtiã ſigniſicãs operis
vtilitatẽ: ꝓ q̃ rogat paulã ⁊ euſtochiũ vt fũdãtꝓ eo pꝛe
ces ad oñm:⁊ ſbdit ibi ꝙ paꝝ curat ð emuloꝝ iudicio

qui in vtranq; ꝑtem declinant aut amoꝛe aut odio.Et

ſic iſte plogus terminat᷑.His viſis littere inſiſtamus.
b ¶ Sermo chaldaicus eſt. qꝛ iſte liber fuit chaldaico
Fᷣmone ⁊ chaldaicis lr̃is ſcriptus c (¶ e
tatibus.lr̃e enim chaldeoꝝ numero et ſono concoꝛdat
cum hebꝛaicis:diſcrepant tñ caractherib.i.figuris:ſic
e e ſge circa pncipiũ expoſitionis plogi ĩ libꝛo

regũ. O ¶ Anro.i.hebꝛaico qð dicit ſun:qꝛ interpꝛes
erat de ipſis noticiã iã hẽbat. e¶ Noluerũt.lxx.int
ptes.qꝛ chaldaicus erat ſermo q i

ã de oꝛdie poſtillatoꝛis.

hiero. paule a euſtochio: ad qᷓꝝʒ petiti-
onẽ trãſtulit libꝝ iſtũ:⁊ continet trej? p

ptaʒ ambulans: rarum de

nẽ. Vexꝝ adoꝛtãte me qͥdã

daic'.Et vt veꝝ fatear vſqʒ
ad pñtem diẽ magiſ poſſũ

¶ Quibuſdẽ ꝓppe½
dio affect' ſũ.ĩ traſferẽdo.

uſdam diſcrepat

Manielis Pwlogus

oſitio ĩ plogũ danielis

g. Lingue. chaldaice. H¶ In tr

deoꝝ:qꝛ ſcripta erat chaldaicis lris ⁊ greco ſermone:⁊ cuʒ

hoc multum a veritate diſcoꝛdabat:vnde recte repudiata
ideſt repulſa ⁊ abie

cta ab eccleſijs.

ſmone cõſcriptos: ⁊ ůna,z i¶ Unã bleremie pi
hieremie pericopẽ:iob qͥ Reelſo e e
riͦ arabica ligua blunina; coge ad artciorii5
e ocietatẽ. Dẽiq; ego picopẽ appellat lamẽæę
adoleſcẽtuł poſt ꝗntiliani tatões. Poſtqn
t tullij lectionem c floꝛes tiliantet tulli lere;
rhetoꝛicos: cim me ĩ ligie m illleo ellen⸗
b piſtrinũ recluſiſſẽ:⁊ mul ni er tullij. ¶ Ac fio
to ſudoꝛe multoqʒ tpe vix res eiujrhetoꝛicoj. h
cepiſſẽ anhelãtia ſtridẽntia dic ꝓpter tulliũ qᷓ ſu
it maxim rhetoꝝ in

12 .Er
ᷓ; vᷣha reſonare:c᷑t q̃ſi ꝑx eri cup rhetoꝛica ſtudue

rat hiero. m (Kuʒ

ſuper lũmen aſpicerem:im mei ligue h piſtrinũ
pegi nouiſſimẽ in daniẽle, recluſifſẽ.i.cũ meila
et tãto tedio affectus ſũ: pt boꝛ addiſcẽdi liguäã
R E. chaldaicã imiſiſſem.
deſperatõe ſbita omnez la Piñrinũ appellat lo

cus ĩ qͥ piſtrit᷑:⁊ ſic ait
Iſidoꝛuji.xv.ety.Pi

boꝛẽ veterẽ voluerim cõtẽ/

p. r iſl Di rrebi fſtrinuz dẽ; quaſi pilis
b chier uudibicehe⸗ tritũ:qꝛ pilo antea tũ
us lug ligug igerete: labo? i gebãt granũ. vnde2
pꝛob oĩa vincit:q mihi vi apud veteres nõ mo
debar ſcioluſ inter eoſ cepi litoꝛes ſed piſtoꝛes di

cti qſi fiſoꝛes a finden
dis granis frumenti.
mole enim vſus non
erat:ſʒ granũ pilo fin
debãt. Et qꝛ ibi erat
magnus laboꝛ anteqᷓ;

rurſus diſcipulus eſſe chal

perficeretur ideo dicit ſe piſtrino recluſiſſe:ideſt mult labo
ribus ſe cõmiſiſſe. Et ad litteram ſerui recludebantur anti-

quitus vt grana tererent in piſtrino. Et quandoq; pꝛopter
hoc põit᷑ piſtrinũ ꝓ pena ſeruili:⁊ ipſe redegerat ſe ĩ magnã
ſeruitutẽ adiſcẽdi linguã illã. n Aahalihtri baliui vel
ſpiritũ emittẽtia: ab anhelo anhelas qõ ẽ anxiari: vel hali-
tũ emittere:quia cũ multis ſpiattenibus foꝛmãt᷑ in gutu
tri

re verba chaldaica. o ¶ Stridentiaq; foꝛtiter reſonatia:

qꝛ cum vehemẽti repercuſſione lin eꝓferũt᷑ inter dentes:

ideo ſtrident in emiſſione. p ¶ Et quaſi per criptaʒ am/
bulans.cripta idem eſt quod cauerna:dicit ergo ſe quaſi ꝑ
criptam ambulare que obſcura eſt: quia ſol ibi nõ lucet:vt
per hoc lingue illius obſcuritatẽ ſigniſficet. q Raruz. i.
paruum. r. ¶ Lumen deſuper aſpicere. ſupple cepiſſẽ ideſt
cum cepiſſem paꝛum intelligeꝛe:ſicut ille qui ambulat per
criptam quando deſuper venit lumen: incipit viam vi⸗
dere. nbegkis larhinui t¶ Nouiſſime. poſt
multos laboꝛes. v ¶ In danielem. ideſt ſuper libꝛum da
nielis quem trãſferre volebam: et ſecundum iſtam ſigniſi-

cationem impingere neutrum eſt. vel Impegi. ideſt ſoꝛti
ter me impuli: In danielem. ideſt ad tranſferen m libꝛuz

danielis: et ſic impingere actiuum eſt. x¶ Et tanto te⸗
deſpatõe ſbita.q̃ ĩ trãfla-

tõis exoꝛdio me ĩuaſit: 21 Oẽʒ veterẽ laboꝛẽ quẽ ſuſtinue
rã ĩ = chaldaicã: tel feaet vlſu
gerẽte: b ¶.aboꝛ ipꝛob'oĩa vicit. illud ſcribit in pamphilo

g ¶ Mingue. chaldaice. H ¶ In traͤllatione ſua ſeruare. t
ideo nec legibilis erat eoꝝ traſlatio ignoꝛãtibus lr̃as chal/

—

¶ Tiber

ipꝛobus dẽ nõ pbus ipoꝛtunus ⁊ perſeuerãs:⁊ hoc vltimo

mò accipitur p: lʒ in paphilo poſſet poni ꝓ ipoꝛtunus.
bz

a ſonare.i.debito ſono ꝓſerre. b ¶ Suſanne hi⸗
ſtoꝛiã. danielis.xiij.a. c ¶ Nec belis draconiſq; fabulas.

lãda: vide ſupꝛa ĩ epi
ſtola ad deſiderium:

7 obelo. e

giſtris: qui dicebãt pᷣ

lIra. Audiui quẽdã ðᷣ

danielis vltio. O ¶ Ueru.i.obelo añpoſito:per qð ea que

ſcribebant᷑ taq; ſuper

flua oſtendebat᷑ iugu- . .
ſermonẽ chaldaicũ legere
⁊ intelligẽ q; ſonare. Hec
iccirco refero:vt difficulta/
tẽ vob danielis oſtendereʒ
qui apud hebꝛeoſ nec ſũſa-
ne hʒ hiſtoꝛiã:nec hymnũ
triũ pueroꝝ:nẽc belis dꝛa
coniſq; famulas:q̃s noſ qꝛ
in toto oꝛbe diſperſe ſũt u?
ru añpoſito eaſq; iugulãte
ſubiècimus:ne uideremur
apud iperitos magnã pꝑtẽ
volumis detruncaſſe. Au/
diui ego quẽdã dẽ pᷣcepto
ribus iudeoꝝ:cũ ſuſane ðe

vbi agitur ð aſterico
Subie
cimus.i.in fine opi
poſuimus. f(¶ De p
ceptoꝛibus.i.de ma-/

ceptoꝛes qꝛ doctrine
eoꝝ tãq; pꝛecepta cu-
ſtodiebãt᷑: talis dʒ eẽ

pᷣceptoꝛibus iudeoꝛ::
cũ ſuſãne deridẽt Bi⸗
ſtoꝛiam ⁊ a greco ne⸗
ſcio qͥ eã dicẽt eẽ ofi⸗
ctam illud opponere
qð oꝛigẽi q̊; aphꝛica

nuj oppoſuit:etymo 4.
sd „* apo bor rideret hiſtoꝛiax: ⁊ a greco
cpynoychyſe ⁊ apo neſcio qͥ eã dicẽt eẽ cõſictaʒ
thoy pꝛynoy pꝛyſe ð illud opponere: qð oꝛigẽi

greco ſermõe deſcen⸗

1 9
ſcẽdere. De grecis l̃s IuoS aphricanꝰ oppoſu/

ſolent hic ſcribi me it: etymologias has apo
ad pꝛeſẽs nõ itromi thoy chynox chiſe: et apo
to ſed ita debẽt ſylla thoy pꝛynoy pꝛyſe de gre
biear ſent bſe t ẽ co ſermone deſcedere. Qu⸗
ni guencl magtitrw iͦs rei noſ itelligẽtiã noſtr

iudeoꝝ deridentẽ ſu banc poſſumus dare: vt
ſanne hiſtoꝛiã: ⁊ a qᷣ

dã greco dicẽtẽ eẽ ofi

ctã:⁊ ad ꝓpbãdũ iſtud oppõebat chꝛiſtianis illud qð aphꝛi

can diſputãs cuʒ oꝛigene illi oppoſuit.ſ.has etymologias
q̃ h ponũt ⁊ ſumũt de.xiij.danielis:deſcẽdẽ de greco.⁊ per
hoc arguebat ab aliqͥ greco eẽ cõpoſitaʒ:cũ tales etymolo/

gie nullã habeàt conuenientiã cũ hebꝛaico. Eſt aũt erymo

logia expoſitio vn vocabuli ꝑ aliud vocabulũ:vnuʒ ſiue
plura:magis notum vel magis nota:in eadem lingua veli
diuerſis ſcom reꝝ ppetatẽ ⁊ litteraꝝ ſilitudinẽ:vt de dans
eternã vitã ſuis:lapis ledẽs pedẽ:piger pedibus eger:⁊a dicit
ab etymo grece qð eſt veꝝ latie:a logos qð eſt ſermo vł ro
q̃ſi veriloquiũ:qꝛ etymologigãdo vocabulũ veram ipſius
oꝛiginẽ loqmur:qꝙ itaq; dẽ:apo thoy chynoy chyſe: ⁊ apo
thoy pꝛynoy pꝛyle:greca eſt etymologi atio: a ſonat apud
nos a cino ſcidẽ:⁊ a pꝛino ſecare.vñ dañ.xiij. Poſtq ale ſe
nũ rñdit:Sub cyno.qð nomẽ arboꝛij apð grecos ſciſſionẽ
notat:fit alluſio per vbũ ſequẽs cũ dẽ:Scidet te mediũ.Al
luſio dꝛ cõſonantia ab alludo dis:qð eſt iuxta ludẽ ↄcoꝛda
re:oↄcurrere.vnde qñ.q.ꝑ quaãdã ↄſonãtiã ex vno vocablo
alid elicit᷑ alluſio dꝛ. Itẽ cũ ali rñdiſſʒ:Sub pᷣno.qð nomẽ
arboꝛis ſõat ſectiõeʒ:iõ alludit ei vbũ ſeq̃ns cũ dẽ:Ut ſecet
te mediuʒ. Alij expoñt ſic Sub cyno.i.ſb ilice:⁊ dict ꝙ foꝛ
te hebꝛaice nomẽ h arboꝛis ſciſſionẽ ſõat:et fit alluſio vbi
ad nom pᷣcedẽj cñ ſpᷣdit᷑: Scidet te.Itẽ exponũt. Sub hno
i.ſub lentiſco.Eſt aũt lẽtiſcus arboꝛ hũi is:cuius ſuccſciſ
ſuras labioꝝ ⁊ manuũ ↄſolidat:⁊ dẽ a lenta ſectione:vnde
vt fiat alluſio verbi ad nomẽ arboꝛis ſbditur: Ut ſeccet ꝛe

mediũ.lʒ autem expoſitio iſta pꝓ parte extrahat᷑ ex glo⸗
ſa:credo huiuſmodi verboꝝ alluſio ſcòm grecã lin
guã nõ ſcòʒ hebꝛaicã hẽat:vñ ⁊ in eadẽ gloſa ſcribitur:
ꝙ ſi non põt hoꝝ etymologia apud eos inueniri:cogi
mur hebꝛeis conſentire qui hanc pericopen.i.particula

bi grẽa dicamus ab arboꝛe
ilice dixiſſe eũ ilicò pereaſ
a lentiſco in lentem te cõ

grecam eſſe oten⸗

rei nos intelligẽti
am ⁊c̃. Hic oſten/
dit hieronymus
ſilem verboꝛum

minuat angelus:vel non lẽ etymologixatonẽ
te pereas:aut lentus.i.flexi ⁊ alluſionem: vt
bil ducan ad moꝛtẽ: ſiie a- maeſtet ludi an
liðᷣ qd ad arboꝛiſ nomẽ cõ⸗ bie: gnl uuteli⸗
ueniẽs: deinde tantũ fuiſſe telligentiã .i. ſimi
ocij tribůſ puer cauillabat litudinem kaus
vt in camino eſtuantis ĩcẽoſſũt intelligere

