ſiẽ philiſtinoꝝ:cu ʒ

rium texx᷑ inuit:qꝛ di
ſtincte aduerſarioj cõ

Aſcendamus. Seqre me
Trãdidit.n. dñs eos ĩ ma
nus iſrl. Aſcẽdit autẽ iona
thas manibꝰ pedibus re
ptans:⁊ armiger e pꝰ euʒ
Itaqʒ cũ vidiſſet faciem io
nathe:alij cadebãt ante io
nathã:lalios armiger eiuſ
ſiterficiebat:ſequẽs euʒ.Et
ſcã ẽ plaga pᷣma quã pcuſ/
ſit ionathas:⁊ armiger er
quaſi vigiti viroꝝ:ĩ media
pte iugeris:quã par bouʒ
I die arare oſueuit. Et ſem̃
èſt miraculũi in caſtris et ꝑ
agros. Sed ⁊ ois pplus
ſtatõis eoꝛũ ꝗ ierãt ad pᷣdã
dũ obſtupuit: ⁊ ↄturbata
ſũt caſtra.Et accidit quaſi
miraculuʒ a deo. Et Teſpe
xerunt ſpeculatoꝛes ſaul ꝗ
erãt in gabaa beniamin:⁊

ecce multitudo ꝓſtratd:

huc illucq; diffugiẽs:⁊ ait
ſaul pplo ꝗ erat cũ eo:Re
qrite ⁊ videte ꝗſ abierit ex
nob. Cũq; reqſiſſẽt:reptuʒ
nõ adeſſe ionathan ⁊ ar
migeꝝ eius.Et ait ſaul ad
achiam. Applicãa arcam

6

7.α 4

um *

ierimne Hac

ad maioꝛẽ ſequẽtiũ euidẽtiã ꝑ modũ inqſitõnis ſchola
ſtice q̃rit᷑: Utꝝ ſaul hic iurado peccaueri:⁊ vẽ ꝙ no:qꝛ
mor' fuit ad iurãduʒ bono lo.ſut infideles ⁊ nomi-
nis dei pſecutoꝛes occiderẽt: qð nõ ſolũ erat licitũ: ſed
etiã bonũ ⁊ meritoꝛiũ:̊ ⁊c. Itẽ ſi ſaul iurado peccaſſet

ðñi. Erat enĩ ibi arca dñi

idie illa cũ filijs iſrl. Cũq;

loqret᷑ ſaul ad ſacerdotem
tumult magn exoꝛi ẽ ĩ ca
ſtris philiſtinoꝛuʒ. Creſce
batq; paulati ⁊ clarr̃ſona
bat:⁊ ait ſaul ad ſacerdotẽ
Coͤntrahe manũ tuã.Còn
clamauit ergo ſaul ⁊ oĩs
pplus ꝗ erat cũ eo ⁊ vene
rũt vſq; ad locũ certamis
Et ecce vᷣſus fuerat gladi
vniuſcuiuſq; ad ꝓximũ ſu

um:⁊ cedes magna nimis

Sẽed ⁊ hebꝛei ꝗ fuerãt cuʒ
philiſtiim] heri ⁊ nudiuſ-
tert:aſcẽderãtq; cũ eis in
caſtris:reu erſi ſũt ut eſſent
cũ iſrl:⁊ his ꝗ erãt cuʒ ſaul
⁊ ionatha.Oẽſ quoq; iſirli
te ꝗ ſe abſcõderãt i monte
ephꝛaimaudientes qꝙ fu
iſſent philiſtei:ſociauerũt
e cuʒ ſuis ĩ pꝛelio. Et erãt
cũ ſaul quaſi decem milia
viroꝛum:⁊ ſaluauit domi
nus de iſrl in die illa. Pu
gna autem peruenit vſq;
ad bethauen.Et viri ilrl ſo
ciati ſt ſibi in die illa. Adiu

ionathas come⸗
dẽdo õↄ pᷣceptum
pris nõ peccaſſet:
qð videt᷑ falſũ:qa
ꝓpter ep comeſti

onẽ deus ceſſauit

dare rñſũ:ut.j.di
cet᷑ eodẽ capitulo
Dephẽſus ẽt fuit
ionathas p iudi⸗/
ciũ diuinuz:g ⁊cc.
Ad oppoſituʒ eſt

ſnia doctoꝝ hüc

locũ exponẽtiuʒ.
Ad hoc dicẽduʒ
ꝙ ſaul in dicto iu
ramẽto peccauit
duplr. pꝰ qꝛ male
iurauit:? qꝛ pei
iplẽ voluit. pmuʒ

declarat ſic: qꝛ H
iuramentũ ſit bo

nũ ĩ neceſſitate et
cũ debitis circun
ſtantijs: ſi tũ hec
deficiat malũ eſt:
ſic aũt fuit ĩ ꝓpo
ſito: qꝛ de victo
riam ſufficiẽtẽ de
derat ⁊ miraculo
ſe: ut pʒ ex pᷣdictij
⁊ iõ nõ erat neceſ
ſitas ĩſequẽdi ho
ſtes vlter abſq;
diuino conſilio:
qð ſaul ñ expecta
uerat: ut pʒ ꝑ pᷣdi
cta. Itẽ ſaul pᷣcipi

endo ꝙ pplus ni⸗

hil comedẽt caſũ
neceſſitatis nõ ex

gnoſcebãt ⁊ interficiebãt. Itẽ qꝛ ſpeculatores ſaul alonge
vigdderũt bellũ ill put ſeqtur immediate: m ¶ Et reſpexe
runt ſpeculatoꝛes. Hic ↄñt deſcribit᷑ pᷣdce pugne noticia:ꝑ
hoc ꝙ ſpeculatoꝛej ſaul viderũt bellũ ⁊ ãnũciauerũt ſauli:
tñ anꝙᷓ iret illuc voluit qrere ↄſiliũ dñi:qꝗꝛ heẽbat populuʒ
paucũ et inermem:⁊ h'ẽ qð ſbdit: n ¶ Applica arcã dñi
ii. applica te ad ↄſulẽdũ oñm: ſi debeam ire ad iũllð bellũ
ſedt: o ( Cõtrahe manũ tuã.extenderat eni ſacerdos ma
nus in oꝛone:⁊ qꝛ nõ hcbat cito rñſũ:⁊ ſaul erat ſolicit᷑ ꝓ
filio ſuo abſẽte:iõ dixit ſacerdoti ut deſceret a petitione:qꝛ
volebat ſtati ſuo filio ſuccurrẽ: (Sir p (oclama

uit & ſaul ⁊c᷑. ⁊ pʒ lĩa vſq; ibi: q ¶ Sʒ ⁊ hebꝛei ⁊c᷑. Aliq
eni hebꝛei timoꝛe ducti ↄiũxerãt ſe aduerſarijs: ſʒ vidẽtes
debellationẽ eoꝝ ⁊ ↄuerſionem ad fugã ad ſuoj reuerſi ſũt
Similr qͥ pᷣ timoꝛe ſe abſconderant ad pᷣliũ cũ ſuij egreſſi
ſunt:⁊ pʒ lr̃a: r ¶ Adiurauit aũt ⁊c.videns aũt ſaul ſuo
aduerſarios fugẽ:oĩno voluit eoj ꝑſed:⁊ io ne pplus ipedi
retur a ꝑſecutõe aduerſarioꝛũ pᷣcepit ut nulł' de pplo ſuo
aliqð guſtaret:donec inimicos pcuſſiſſet:⁊ hoc pcepit ſub
pena moꝛtis ⁊ obſuationẽ pᷣcepti iuramẽto firmauit. Igẽ

cepit v̈bo nec ĩtellectu:qð pʒ ex h ꝙ ionathã filiũ ſuuʒ
q ĩ neceſſitate poſit modicuʒ mellis comederat:voluit
oino occidẽ. caſus vo neceſſitatis ab oĩ pcepto ⁊ lege ex
cept ẽ:⁊ iõ peccauit ſaul nõ excipiẽdo qðò debuit exciꝑe

Itẽ qꝛ iuramẽtũ ſuũ vgebat i peioꝛẽ exitũ: qꝛ ſi pplus

ieiunio ⁊ laboꝛe fatigat aliqd cibi accepiſſet:maioꝛ pla
ga ĩ hoſtibfcã fuiſſet:ut dꝛ.j.eodẽ cap.Itẽ qꝛ fuit occa
ſio peccãdi toti pplło:qͥ ppi iuramẽtũ ſuũ nõ fuit auſus
ſumẽ cibũ aliquẽ vſq; ad veſperã:ꝓpi qð veniente ve/
ſpera pplłs laſſus ⁊ ſamelic ex feſtinatõe comedẽdi pec
cauit:comedẽs cũ ſãguie:ut ĩ lr̃a dẽ. Et ſic pʒ q ſaul pᷣ
peccauit temerarie iurãdo:x peccauit ipie adiplendo qᷓ
tũ fuit ex ſe:qꝛ ionathã inocetẽ voluit occidẽ:vñ ⁊ ſupꝑ
hꝰiuramẽtũ temerarie replicauit dicẽs: Hec faciat mihi
de ⁊ hec addat:qꝛ moꝛte moꝛieris ionatha⸗vñ ⁊ ĩ tali
replicatõe iuramẽti iteꝝ peccauit.d pᷣmum in oppo/
ſitum dicendum: ꝙ bonitas motiui non iuſtificat fa/
ctum malum ſequens. Si enim aliquis motus pietate
furetur ut det elemoſynaʒ pauperi:non excuſatur. Ad
ſecundum dicendum ꝙ ionathas comedendo mel non

ſchole
Pnd⸗
1homl⸗
cti ſel
veccaſſet
come/
Neptun
caſſe
allich
cometti
ceſſuut
uutſdi
dppidulo
gatfuit
pudi⸗
yt.
ſinnck
onetiu
dicicl
dicou
veccautt
gemale
qeper

litneet
crcun
ſinñ bee
malieſt
ti ppo
de piao
faatede

niracnlo

rpdici⸗
nunect
Naliho
Pabſ;
lio:
en
oban
Apapi
gwsne
aaſn
monoc
flüſur,
Nrpolut
daleren
ne
ippn
mirſe
nfutoe
firauſns
wieneſe
nchidipl
, lul⸗
“
Eninn
urmk
nigit
nino
ſtfonh/
mopecn
ſatur.
Pnclm

xit

peccauit: tũ qꝛ pceptũ piis nõ audiuit: ut dicit in textu
tũ qꝛ poſit in neceſſitate comedit: ex laboꝛe eni pᷣlij ⁊

ieiunio ⁊ caloꝛe ſolis ita erat fatigat:ꝙ oculi ⁊ alij ſen

ſus erãt nimis dep̃ſſi:ppt qð dẽ ĩ textu:ꝙ guſtato mo
dico mellis illuminati fuerũt e oculi:qꝛ coꝛde cõfoꝛta

to ⁊ reſumptij vi
rib facies ei fuit
exhilarata: ⁊? vi-
uacitas ſenſuũ re
dijt. Qð aũt idu
cit᷑ de rñſo dei ꝓ
pter ipᷣm denega
to:⁊ de ey depᷣhẽ
ſiõe iudicio diui
no:dicẽdum ꝙ di
uina rñſa fiũt ex
eh mera gra:⁊ po
teſt ea ſvtrahẽ ꝓ
ſua voluntate: ⁊
ſic ſbtraxit abſq;
peccato ionathe.
De dephenſione
vo ei dicẽdũ ꝙ h
fuit factũ diuina
oꝛdinatone ad de
clarationẽ ſue in
nocentie.ſciebant
eni multi ipſũ co
mediſſe:qᷓ tamen
ignoꝛabãt eiuj ne
ceſſitatem ⁊ iura
mẽti pꝛij ſui igno
raãtiã:⁊ iõ potuiſ/
ſent ð inocẽtiam

ſcãdaligari repu-

tãdo ipſum trãſ
greſſoꝛeʒ: ⁊ iõ pu
blice depᷣhenſus
fuit ut coꝛaʒ oibꝰ
ſe excuſado ey in
nocẽtia declarare
tur:⁊ ꝑ ↄñs ꝑ po
pulũ:ſic̃ inocens
liberaret᷑ reputan
do ed moꝛtem ne
phariã ut pʒ ĩ tex
tu. His dictis ad
expoſitionẽ lr̃e re
uertamur:q̃ ſatis
pʒ ex dictis paud
except q̃ exponẽt
r. iurauit ãt
ſaul. reſiduuʒ hꝰ
capituli ſic diuidi
tur: qꝛ p ponit iu
rantis pᷣcipitatio
ignoꝛãtis tranſ

greſſio:ibi Poꝛꝛo ionathas:ʒ facti diſqᷣſitio: ibi Et di
ul. vhiſtoꝛie pſecutõ: ibi Et ſaul. Circa pᷣmũ dẽ:
Agiurauit aũt ſaul pcipitãt temerarie:ut dcm ẽ.
Maledict vir.i.moꝛti adiudicat . t ¶ Qui come

rauit aũt ſaul pplin diceni

Maledictuſ uir qui come

derit panẽ uſq; ad ueſpaʒ
donec ulciſcar de iüimicis
meis.Et ñ mãducauit uni
uerſus pplus panẽ. Oiſq;
terre uulg uenit ĩ ſaltũ: in
quo erat mel ſup faciem
agri. Ingreſſus ẽ itaqʒ po
pulꝰſaltũ:⁊ apparuit fluẽs
mel:nulluſq; applicuit ma
nũ ad os ſuũ. Timebat. n.
pplus iuramentũ. Pòꝛo
ionathas nõ audierat:cuʒ
adiuraret pꝛ e pplm. Ex
tẽditq; ſũmitatẽ ᷣge quaʒ
hẽbat ĩ manu ⁊ ĩtinxit ĩ fa
uum mellis.Et ↄuertit ma
nũ ſuã ad os ſuũ:⁊ illumi
nati ſũt oculi ei. Rñdẽſq;
un de pplo ait:Jureiuran
do ↄſtrixit pꝛ tu polin di
cens: Maledici uir ꝗ co
mederit panẽ hodie.Defſe
cerat aũt pplus:dixitiona
thas. Turbauit p? me trã
Nidiſtis ipᷣi qꝛ illuminati
ſũt oculi mei eo ꝙ guſtaue
rim paululũ de melle iſto:
quãtomagis ſi comediſſet
pplus de pᷣda iimicoꝛũ ſu
oꝛũ quã reppit: Nöne ma
ioꝛ plaga ſcã fuiſſet ĩ phili
ſtijm:· Percuſſerũt ergo ĩ
die illa philiſteos a mach
mis uſq; ĩ hailon. Defati
at eſt aũt pplus nimis:⁊
vſus ad pꝛedã tulit oues ⁊

S .
derit panẽ.i.quẽcũq; cibũ:vñ nec ionathas panẽ come
git:ſʒ mel:qꝛ venit in ſaltũ ĩ qͥ erat meli up faciem agri.
Apes eni mellificabãt ĩ arboꝛib ĩ tãta copia ꝙ mel ide
manabat ad trã: ⁊ ppi talẽ copiã tra pmiſſiõis dẽ ma⸗

nans lacte ⁊ melle ĩ pluriblocij.

oꝛꝛo ionathaj.

. W ? ð H

Hic ↄñt deſcribit᷑ ignoꝛãtis trãſgreſſio: ⁊ pʒ lra ex ſi upꝛadi
ctis: vſq; ibi: xCTurbauit pẽ me trã.i.hoies tre ſue q
ꝓpt iuramẽtũ ſui erãt fatigati ex ieiunio ⁊ laboꝛe:nec po
terant inimicos ꝑſeq:vñ hic: Defecerat autem pplus.ce

tera patẽt vſq; ibi: y
boues ⁊ uitulos:⁊ maàcta
uerũt i t᷑ra. Cõmeditq; po
pulus cũ ſanguine.l! Nun
ciauerũt aũt ſauli dicẽtes
ꝙ; pplus peccaſſet dño co

medẽſ cũ ſanguie.Qui ait

Pꝛeuaricati eſtis. Aoͤlui
te ad me iã nũc ſaxum grã
de. Et dixit ſaul: DRiſpga
mini ĩ vulgus ⁊ dicite eis
ut adducat ad me vnuſaſ/
q; bouem ſuũ ⁊ arietem:⁊
occidite ſuper iſtud ⁊ veſci
mini:èt non pœcabitis do
mino comedentes cum ſã

guine. Adduxit itaq; oĩs

popuł vnuſquiſq; boueʒ

in manu ſua vſq; ad noctẽ

⁊ oceiderũt ibi.Edificãuit
aũt ſaul altare dño.l! Tũc
qʒ pꝛimũ cepit edificare al
taxe dño: &t dixit ſaul: Ir
ruam ſup philiſteoſ nocte
⁊ vaſtem eos vſq; dũ illu
ceſcat mane: nec relinqua
mus ex eis viruʒ. Dixitq;
popułꝰ: Omne quod bo
num tibi videtur in oculis
tuis:fac. Et ait ſacerdos:
Accedamus huc ad deuʒ
Et conſuluit ſaul dominũ
dicens: Num perſequar
philiſtijm: Si trades eos

in manu iſrael: Et non re

ſpondit ei in die illa. Dixit
qʒ; ſaul:Applicàte huc vni

uerſos angulos populi:lz-

ſcitote ẽt videte perquem

actauerũt ⁊c ⁊ ſic peccauit fa

ciẽdo õ madatũ legij
hec tñ lr̃a diuerſimo

de exponit᷑: vno ſic:

Mactauerũt ĩ terra
i.ĩ q libʒ loco vbi erat
cõmodi eis idifferen
ter:cũ tñ p deberent
adducẽ an ſãctuariuʒ
qð erat ibi pñs: ut ſu
pꝛa dcm̃ eſt. a
medit pplus cuʒ ſan
guine.i.anteq ſaguis
aſpgeret ad honoꝛeʒ
diuinuʒ. Alioꝰ. Ma
ctauerũt i tra.nõ ſuꝑ
lapidẽ vel locuʒ talit
eleuatuʒ: poſſet bñ
ſaguis expmi de car
nib ⁊ effluẽ: ⁊ ſic co
mederũt cũ ſãguie.i.
carnes nõ ſufficiẽter
depuratas a ſanguie
3 mõ exponit᷑:qꝛ anqᷓ;
comederẽt ò p̃da ho
ſtiũ debebãt deo pus
facẽ ſacrificiũ:qð tũc
nõ fuit fcm:⁊ oia iſta
ꝓceſſerũt ex h ꝙ po
ur erat nimis fame
icus: ⁊ feſtinabat co
medere: ꝓpt qð iura
mẽtũ ſaulij fuit ppło
peccãdi occaſio:ut ſu

pꝛa dictũ ẽ. b Hol

uite ad me ⁊c. ut ibi
iificerẽt animalia pᷣʒ
moꝛem paternum:?
ſanguis bene expme
retur. c ¶ Et no pecc

cabitij domino. ſicut

añ feciſtis. d Edi
ficauit autem ⁊c.ad

ggendum gratias de

victoꝛia conceſſa.
e ¶ Luncq; pꝛimuʒ
⁊c̃. Ilicet enim pꝛiob

tuliſſet ſacrificiuʒ:ut
dictum eſt capitulo
pꝛecedẽti: hoc tamen
fecit ſuper altare pꝛi
edificatum ab alio:
vel quia illud ſacrifi

cium deo non placuit:ut dictum fuit ibidem. Dicunt tam
aliqui ꝙ iſtud altare qð hic dicitur edificatum a ſaule:nõ
fuit aliud qꝙᷓ lapis magn: de quo dictũ eſt vbi mactabant᷑
animalia:⁊ expꝛimebatur ſanguis: ⁊ ibidem apides
cremabãt. f r ixit ſaul. Hↄnñi põit fci idſitio:cuſ iqſi
tõij pᷣmittit ro q fuit eo ꝙ dñj ñ rñdit ſauli:⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi
g ¶ Applicate huc ⁊cc.i.totuʒ pplm ab extremitatib ca
ſtroꝝ. h¶ Et videte. eſtimabat.n. ſaul ꝙ de'ñ negarʒ rũſũ
abſe; peccato alicu de pplło qð tñ non oʒ: ut pꝛedictũ eſt.

△ —ꝑꝙ—

i ¶ Hiuit dns.modus eſt iurãdi:ac ſi dicat:p deuʒ q ſemꝑ
viuit. Letera patẽt vſq; ibi: k¶ Si ĩ me aut iionatha ?c.
vſq; ibi icluſiue: l a ſactitatẽ.ñ ẽ ĩ hebꝛeo nec de textu
m Et capt als depheſna lgnahas , oꝛtẽ qᷓ cecidit ſu
p eũ ex cã ſupꝛadca. n ¶ Et iĩ icauit ei ionathas.
ameſtio is upſactt
ctas. o ¶ Et ait gu — 2
ſtans guſtaui ſ. mo acciderit hoc peccatũ ho
dici itraſitu. p(Et die. Aiuit dñs ſaluatoꝛ iſtl
ecce gor morlo⸗ nr 5
cã rõnabili: ⁊ iõ libe 2 e⸗
rauit eñ pplus: ut pʒ ciũ eſt:abſq; retractatione
iĩa. q (Et ſaulcõ moꝛiet.Ald qð nullus di
egd rſe n xit ei de oĩ pplo.Et ait ad
io põ HH 0
Lecutto: 7 pilra vicq; vniuerſũ iſrl. Separamini
ibi: r ¶ Et q cung Vos i ple yna:? ego cuz io
⁊c.· li bebꝛceo hi:Et ̊ natha filio meo ero in pte

cũq; ſe vtebat impie altera. Rñditq; pplus ad
aetbat vel ipp fſiebat ſaul: Qð bonũ tibi videt᷑ i
q lr̃a imediate ſequẽj . e0 aert
cõcoꝛdat: cũ dicitur: Oculis tuis fac. Et dixit ad
8(Togregatoq; .] dñim den iſrl: Dñe de ilrl
deg Beiſone giur da iudiciũ: d ẽ, no rñde
mois icumitoffeſaz lie ßuo tuo hodie:Siiĩ mẽł

aut ĩ ionatha filio meo ẽ ĩ
iqtas hec: da oſtẽſionem.
Aut ſi hec iiqtas ẽ ĩ pplo
tuo:da ſcitatẽ.Et depᷣpẽſuſ
ẽ ionathaſ ⁊ ſaul:ppls aũt
exiuit. Et ait ſaul: Mittite
ſoꝛtẽ int me ⁊ it᷑ ionathan
ſiliũ meũ. Et capt eſt iona
thas. Dixit aũt ſaul ad io
nathan: Indica mihi ꝗd
feceris. Et ĩdicauit ei iona

dñi:ut videbitur:
t ¶ Fuerunt aũt filij
ſaul ionathas ⁊c. h ñ
noĩat᷑ hiſboſeth non
ꝓppi defectũ etatis:qꝛ
iã hẽbat.xx. anos et
vltra:cũ i moꝛte ſauł
fuerit ãnoꝝ.xl. ut h;
ij. Reg. ij. cap. ſʒ ꝓprt
defectuz magnanimi
tatij:qꝛ fuit puſillani
mis ⁊ iept'ad pᷣlium
ꝓpter qð ĩ bello vbi
moꝛtu fuit ſaul non
fuit cũ alijs fratribu)
ſuis. v ¶ Patruelij
ſaul.i.cognat᷑ germa
nus: qꝛ ſaul ⁊ abner
fuerunt de duob fra Hec faciat mihi de bec
ni⸗ car era⸗ Al. addat:qa moꝛte moꝛieris
Abiel. ſ. cis: ut hẽtur
ſupꝛa.ix.ca.Erat aũt
belluz potẽs. qꝛ phili
ſtei eraãt potẽtes: ⁊ ſa
ul ptẽ ſuã òᷣ eos foꝛti
ficabat quãtũ potue
rat:iõ ſſᷣdit᷑: Nã quẽ/
cũq; viderat ſaul vi

i ſũmitate vᷣge q erat ĩ mãu

ſaul:ergo ne ionathas mo

Aiuit dñs:ſi cecidẽit capil
lus de capite ei ĩ trã:qꝛ cũ
clas viderat ſault deo oꝑat ẽ hodie.Libera
ga capitulo. xlij. Ult ergo pplus ionathã:ut
vbi dẽ in poſtil. St nõ moꝛeret. Receſſitq; ſa
cũq; ſe vtebat ſupera
bat: in hebꝛeo hẽtur
Quocunq; ſe vtebat —
iniq agebat vel impie fiebat. ¶ Eldditio.
mo dictio hebꝛaica in hoc loco equiuoca eſt.
vno'ſignificat idẽ qð vincebat vel ſupabat.alio
cõmunioꝛi ſignificat idẽ qð ipie agebat:vñ trãſla

cãs ſue

qꝛ ſi p ionathã filiũ meũ fa

thaſ:⁊ ait: Guſtãs guſtauni

mea paulului mellis. Et ẽc
ce ego moꝛioꝛ:Et ait ſaul:

ionatha.Dixitq; ppls ad

riet:qꝛ feẽ ſalutem hãc ma
gnã ĩ iſrł: Hoc nephas eſt

ul nec pſecub ẽ philiſtijm

tio nr̃a hʒ veritatẽ iuxta pᷣmã ſigniſicationẽ q̃ cõcoꝛdat cũ

. .

lr̃a pᷣcedẽti:vbi dicit: Et pugnabat i circuitu aduerſus

oẽs iimicos e ↄ moab ⁊ filios ãmon ⁊ edom ⁊ reges

ſoba a philiſteos. Ei oſtat ꝙ i his pls ñ iponitur ſibi

peccatũ in lr̃a:ſed ſoluũ victoꝛia. Similit᷑ ↄcoꝛdat cũ lr̃a

ſequẽti:cũ dẽ: Et eruit iſrael ð manu vaſtatoꝝ eiujqð

Poꝛro philiſtijm abierũt
in loca ſua. Et ſal ↄfirma
to regno ſuꝑ iſrael pugna

batp circuitũ aduerſũ oẽs

iimicos eiuſõ moab ⁊ fili
os ammon ⁊ edom ⁊ re
ges ſoba ⁊ philiſteos: et

quocunq; ſe verterat ſupa

bat. Cõgrègatoq; exerci
tu pcuſſit amalech:⁊ eruit
iſrł de manu vaſtatoꝝ eiui
Fułrũt aũt filij ſaul:iona
thas ⁊ ieſui ⁊ melchiſua:?-
n ex victoꝛia habi

noĩa duaxꝝ filiaꝝ eb:nomẽ

pꝛimogenite merob: Ino
men minoꝛiſ michol:⁊ no

men vxoꝛis ſaul achinoeʒ
ſilia achimaas.Et nomen
pᷣncipis militie ei abner fi

lius ner:patruel ſaul. Poꝛ

ro cis fuit pẽ ſaul:⁊ ner pꝛ
abner filitis abiel. Erat ãt

bellũ potẽs aduerſũ phili
ſteos oib dieb ſaul. Naʒ
quẽcũq; viderat ſaul virũ
foꝛtẽ ⁊ aptuʒ ad pᷣliũ:ſocia
bat eum ſibi.

¶ Caplin. xVv.
Tdixit ſamuel ad ſa
l: Mẽ miſit dñs ut

vngerẽ te ĩ regẽl ſuꝑ pplin
edilrl. Munc ergo audi vo
cem dñi. Hec dicit dñs ex

ercituũ: Rècenſui qᷓcunq;

fecit amalech iſrlil: qũo re

ſtitit ei in via cuʒ aſcendẽt

de egypto. Nunc ergo va

de ⁊ peute amalech: ⁊ de
molite vniuerſa eiuſ. Non
parcas ei ⁊ non concupi
ſcas ex reb ipᷣ aliꝗd ſi ĩt

fice a viro vſq; ad mlierẽ æ

ioꝛi vſq; ad minimum. Dicit autem
nus pꝛecepit hic animalia interfici:eo ꝙ inter amalechi
tas erant multi ſoꝛtilegi ſe tranſſoꝛmantes in ſimi
litudinem beſtiarum:ſed hoc ficticium videtur:ideo

ſolũ ſonat trium
phum de inimic

⁊ nõ peccatum.ſe

cũda vo ſignifica
tio ↄmunioꝛ con

coꝛdat cuʒ pceſſu
ipᷣp ſaul poſtq;G re

gnauit: vñ vtro/
q; mõ lr̃a hebꝛai
ca de ipo ſaule vi

greſſio ſaulis:q̃ ꝓ

ceſſit ex cupidita

te ſupbia:eo ꝙ

ta de amalech cõ
cupiuit pᷣdã:⁊ ar
cũ triũphaleʒ ere
xit ad ſuã iactan
tiã. Igẽ circa hde
ſcribit᷑ madati di

uini ſibi facti de

nũciatio: ipius
tranſgreſſio: ibi
Et appᷣhẽdit.Cir

ca pᷣmuʒ dicitur:
Me milit do

min c].q:d. ſa-
muel ex h' debes
eẽ ſolici obedire
deo. c 7 unc—
Saudi vocem do

mini.q.d. p trãſ
greſſus es offeren
do in pſona ꝓpa

qð tibi nõ licebat
ut dem̃ fuit capi.
xiij. ⁊ temerarie
iurãdo:ut dictuʒ
fuit cap.xiiij. Sʒ
nunc aduerte: ut
obedias in nullo

tranſgrediendo.
5 ¶Rereſui aue
cũq; ⁊c. lqꝛ pmo·
filios iſrael impu·
gnauit in deſerto

ut habetur Exo.
xvij. ⁊ ideo deme
ruit deleri ab ho

minibus vſq; ad
animalia: ⁊ a ma
hic ra.ſa.ꝙ domi

pꝛimum eſt magis tenendum: maxime cum ſimilis

ficat᷑ c. Ca. XxV.

ſamueo.
ponit᷑ tertia tranſ

r.

— — — — —

heſus
ens
urſbi
üli
ſc
tüun
üni
tunſe
glie
vr con
eeſit
ſyre
ptro⸗
chn
den
aN.
Tont
ſamu.
hcni
muem
ligi
apidt
bin
u bebi
ulches
i⸗1
lhere
jünchn
mhde
icut di
fuen de
Lißis
ſo: bi
idit.ir
diciun.
miſitdo
goſt
hoche⸗
gbellire

Nendo
rri
Soffam
Ona pye
lichn
futcey
amerunie
ndien,
ii
uone u
innullo
änen
Myno

Flinga.
noeſen⸗

cur o.

do dee

—

—

interſectõ alibi ſcã ſit:ut pʒ Judic.xx.de ciuitate gabaa

deteſtationẽ crimis ꝑpetrati ĩ vxoꝛe leuite.cetera patẽt

vſq; ibi: e

¶ Dixitq; ſaul cineo.i.illis qͥ deſcẽderãt de

iethꝛo:⁊ venerat cũ filijs iſrl:ut dem fuit Exo.xviij.⁊

Nume.x.⁊ Judic.j.
mãadati tranſgreſ
ſio:cũ dẽ: Et appᷣ
hẽdit agag.⁊ i h
tranſgreſſus fuit

mãdatũ dñi:in qͥ

fuẽat ſibi pᷣceptu
ꝙ totũ pplm exi
minaret: ⁊ iõ po
tiſſime itelligeba
tur de capite ppli
Sʒ ſaul cupidita
te duct ipe ſpera
bat hẽe de oo ma
gnã redẽptionem
vel p eum occulti
thelauri reuelato
nẽ:⁊ eadẽ cupidi
tate reßuauit me
lioꝛa ð pᷣda:ut pʒ
ĩ lẽa: g (Factu
ẽ at. Supðpdeſcri
pta ẽ ipᷣ ſaul trãſ
greſſio:H onñi de
ſcribit᷑ ed diffiniti
ua repꝛobatio :qᷓ
pꝛimo ſamueli re
uelat:2 ſauli de⸗
nüũciat:ibi Dixit

f¶ Et appᷣhẽdit ⁊c. Hic ↄnt poit

paruulũ atq; lactãtẽ:bouẽ
ouẽ camelum ⁊ aſinum.
Pꝛecepit itaq; ſaul pplo:
⁊ recenſuit eos q̃ſi agnos
ducẽta milia pedituʒ: ⁊ de
cem milia viroꝝ iuda. Cũ
qᷓ; veniſſet ſaul vſq; ad ciui
tatem amalech:tetendit in

ſidias in toꝛrente. Dixitiqʒ

ſaul cineo:Abite: recedite
atq; diſcedite ab amalech
ne foꝛte inuoluã te cuʒ eo.
Tu.n. feciſti miſericoꝛdiã
cũ oĩb filijs iſrł:cũ aſcẽde/
rent de egypto. Et receſſit
cineus de medio amalech
Percuſſitq; ſaul amalech
ab eiula:donec vemias ſur
q̃ ẽ e regiõe egypti. Et ap
phendit agag regem ama
lech viuũ.l. Oẽ aut vulguſ

q; ſamuel. Circa ſterfecit ĩ oꝛe gladij. Et pe

bmu di: g ¶ E
fem̃ ẽ verbuʒ dñi
ad ſamuel dicẽs
penitet me ⁊c̃. pe⸗
nitentia cũ muta
bilitateʒ ipoꝛtet ñ
pot eẽ ĩ deo:dicit᷑
tñ penitẽ eo ꝙ ad

modũ penitentis

ſe habʒ: qn deſtru
xit qð fecerat: ⁊

ſic ẽ ppoſito:qᷣͥa

ſaul abucẽ decre⸗
uerat quẽ pᷣ ſbli
mauerat. iſta tñ
mutabilitas ſolũ
ẽ ĩ creatur:qꝛ de
voluntate imuta
bili facit mutabi
lia. h ntri
ſtatuſq; eſt ſamu
el. ꝓpt peccatum
ſaul. i ¶ Et ca
mauit ad dñm.
ad ipᷣm placãduʒ

ſi poſſzʒ: qꝛ adhuc

foꝛſitã ignoꝛabat
vtꝝ eſſet dei diffi

nitio vel ſ ewinano⸗. 3 pea bñ ſciuit:ut ex ſeãntib/ —
Nũciatũ ẽ ⁊cc. moõtẽ valde altũ. ¶ ¶ Et

patebit. k

percit ſaul ⁊ pplus agag:⁊.
optimis gregibꝰ ouiũ ⁊ ar
mẽtoꝝ ⁊ veſtib ⁊c arietibꝰ
⁊ vniuerſis q̃ pulchꝛa erãt
nec voluerũt diſpdere ea.
Quicqꝗd ergo viule fuit ⁊ re
ꝓbũ:hoc demoliti ſũt. Faᷣ
ctũ eſt auũt verbũ dñi ad ſa
muel diceſ: Penitet me ꝙ
ↄſtituerim ſaul rege: qꝛ de
reliqt me: ⁊ ?ba mea ope
nõ ipleuit. Cöntriſtatuſq;
eſt ſamuel:èt clamauit ad
dñm tota nocte. Cũq; de
nocte ſurrexiſſet ſamuel ut
iret ad ſaul mane:nuncia
tu ẽ ſamueli eo ꝙ veniſſet
ſaul ĩ carmelũ: et erexiſſet
ſibi foꝛniceʒ triũphalem:
⁊T reuerſus trãſiſſet: deſcen
diſſetqʒ in galgala. Nenit

erexiſſet ⁊cQl..i.arcũ trũphalẽ de palmis ⁊ oliuis factuʒ
ĩ ſignũ victoꝛie habite ad ſui iactatiã:qꝛ illã victoꝛiam

ſoli des debebat attribuẽ: vñ ⁊ pca ſbdit᷑ ad ſui iactãtiam
m ¶ Impleui vbu dñi. qð tũc erat falſũ:⁊ ex iſtis aggraua
bat ſaulis peccatũ. Slriq, ſamuel. Hic ↄñi dnᷣi ſnia
ſauli denuciat: et pᷣmo ponit iſta denũciatio: ꝰ ſaul obſti
natio:ibi Et ait ſaul.Denũciatõ aũt diuie ſnie ꝑ ſamueleʒ

ergo ſamuel ad ſaul:⁊ ſaul
offerebat holocauſtũ dño
de initijs pᷣdaꝝ q̃ attulerat
ex amalech. Et cũ veniſſet
ſamuel ad ſaul: dixit ei ſa
ul: Bñdici tu dno: Implẽ
ui pðᷣbũ dñi.Dixitq; ſamu
el: Et qͥ ẽ hec vox gregũlq̃ᷓ
reſonat i aurib meis:⁊ ar
mẽtoꝝ quã ego audio:Et
ait ſaul:Oe amalech addu
xerũt ea. Pepcit.n.pplus
melioꝛib ouibe ⁊ armẽtis
vt imolarent᷑ dño deo tuo
reliqᷓ vᷣo occidimꝰ. Ait aũt
ſamuel ad ſaul: Sinẽ me
èt indicabo tibi q̃ locutus
ſit dñs ad me nocte. Dixit
q; ei:Loquẽ. Et ait ſamu⸗
el: Monne cũ paruułeſſes
i ocul tuis:lcaput iĩ tribubꝰ
iſri facieſ· Anxitq; te dñs
i regẽ ſuꝑ iſrlł:et miliu tẽ dñſ
i via:⁊ ait: Nade ⁊ iterfice
peccatoꝛes amalech: ⁊ pu-
gnab õ eos vſq; ad itnuio/
nẽ eoꝝ.Quare ergo ñ au
diſti vocẽ dñi:ſʒ vᷣſus ad pᷣ⸗
dã es: ⁊ feciſti malũ i oculł
dni⸗ Et ait ſaul ad ſamuelẽ
Immo audiui vocẽ dñi: ⁊
qbulaui in via ꝑ quã miſit
me dñs:ct adduxiagag re
gẽ amalech:⁊ amalech int
feci.Tulit at ð pᷣda ppluſ
oues ⁊ boues pmitias eo
rũ q ceſa ſũt ut imolet dño
deo ſuo ĩ galgalis: ⁊ ait ſa
muel: Nunqd vult dũſ bo
locauſta ⁊ victias:⁊ ſi po/
tius ut ñi obediat᷑ voci dñi
Melioꝛ eſt eni obedientia
quã victime: ⁊ aulcultare

cludit ſamuel dicẽs:

ponit᷑ modeſte ⁊ oꝛdi
nate:qꝛ pᷣmo ponitur
ſimplex rephẽſio: cũ
dẽ: n (Pilxitqs ſa

muel ⁊cXl. q.d.non fe
ciſti vbũ dni:qꝛ pꝛece
perat oĩa occidi:ſcõo

ſaul ſupba rũſio ĩ h
ꝙ peccatũ ſuũ hũilii

nõ recognouit:ſʒ ma
gis ĩiepte ſe excuſauit:
ponens ſuꝑ pplm qð

pꝛincipalr fuerat fem̃
p ipᷣm:ut pʒ ex pᷣdcis
7 pz lr̃a: ʒ ſamuel ꝓ
ceſſit ad denũciatõeʒ
diuie ſnie eũ dicens

o ¶ Sine me.i. auni
me loquẽtẽ. p ¶ Et

idicabo tibi ⁊c. dũi

ſniam. , C ſonne
ub' c

cũ paruuł' ⁊c.q.d.
ſicut ꝑ hũilitateʒ me
ruiſti ad regnũ exalta
ri:ita ꝑ ſuꝑbia ⁊ con
tẽptuʒ vbi diuini me
ruiſti deijci. . auteʒ
ↄtẽpſerit dei madgti
oñdit dicẽs: r. Mi
ſit te dñs in via ⁊c.⁊
pʒ lr̃a: 8 G Et ait ſa
ul. Hic ↄñt᷑ deſcribit᷑
ipᷣp ſaulis obſtinatio
et 2 pnie ſimulatio:
ibi Dixitq; ſaul.ſauł
obſtinatio appret:qꝛ
cũ pᷣdca excuſatione
ſua addidit pcti ſui

defẽſionem dicens:
Immo audiui vo

cem dñi. Nerũtamen
iĩ ſua defẽſione ↄdicit
ſibi:ſiẽ frequẽt᷑ otigit

malis hoib' dicẽs:

v ¶ Et adduxi agag
de qᷣ fuerat ſibi pꝛece
ptũ ut iterficẽt euʒ: ſʒ

cupiditate ductu) re

ſeruauit eum viuuz:

ut ocm̃ ẽ ſupaa.

x¶ Tulit aut ⁊cl.q.
d. non ego:cũ tñ eſſet
pncipalis in h facto.
y¶ Ut imolẽt ñno.
q. d. nõ debes h rep
hendẽ:qꝛ cedit ad ho

noꝛeʒ diuinuʒ: qð ex

lũqd vultoñs holocauſta vc. q.
d.ñ:vñ ſbdit᷑ a ¶ Melioꝛ ẽ.n. obediẽtia.i q̃ ſacrificat᷑ deo

volũta ppa. b¶ Quã victime i ꝗbus offert caro aliena
qñ de re melioꝛi deo ſit oblatio tãto mag ſibi placet.

¶ Regum

e¶ Am q̃ſi pcc̃m ⁊c᷑. ppũ pcẽm ðfẽdẽdo: ppĩ Pabiees agag erat ĩ pcto occiſi lõis:⁊ſi cũ ipo alioj filioꝰ hũerat

ſaulis a regno diffinitie ſibi denũciat᷑:cũ dẽ: dD

Pꝛo eo iã ĩtfecti fuerãt cũ alijs. t Et i fruſta ⁊c.] ñ celo vidi

ꝙ abieciſti vc. Dixitq; ſaul. Pic ↄñt poit pnie ſimulato:ti cte:ſʒ iuſticie diui ne. v¶ Et nõ vidit ⁊c.] Iſtud expo
muit. n. ſaul ne ſamuel ad electonẽ alti'rg ꝓcedẽt: ⁊ ſic ifße nit᷑ dupłr. vno mõ fferẽdo ad moꝛtẽ ſamuel:ð qꝗͥ hẽt.j.
regnũ pdẽt: io ficte ſe hũiliauit. Dꝛi igit deſcribit iſta ſita xxv. vbi dẽ: ꝙ cogregat ẽ ad eum vniuerſus iſrael:⁊

miliatio:⁊ ipᷣſamu veriſile eſt ꝙ ſaul
elis aliqlis ↄdeſcẽſio: . , „ ibi venẽit ⁊ ſamu
ibi Reueriuj è Circa magis qꝙ; offerre adipẽ ari uerſus ergo ſamuel:ſecu el uppiau mao⸗
minn De⸗ S; Dirn etũ:quòniã q̃ſi peccatum ẽ ſaulem. Et adovauit ſaul bvr 35 ouif. R
aae deg arioladi érepugnare: læ qᷓdñm. Dixitq; ſamucl: Ad O ſaul pphauit

b' qð ſbodit᷑: f 2 L 1
men) pplm. cũ nõ eẽt eſcẽ. Pꝛõ eo ergo ꝙ abie amalech. Et oblatus eſt ei
iĩ obedientia ppli:ſend ciſti ſmonẽ dñi: abiecit te agag pinguiſſim tremens

ſi ſcel' idolatrie nolle acg ducite ad me agag regem

cũ ceteris coꝛã ſa
muel. Ad qo rñ
dẽt iſti ꝙ ñ vidit

magi :7 15 — „ 2 eüũ ĩ regio habitu
ngiae ucſunbes ds ne ſis rex. Dixitque ⁊ dixit agag: Siccine ſeps vñn waͤt bicem:
uit falſo: vñ ſbditur: ſaul ad ſamuele:peccaui:] rat amara moꝛs: Et ait ſa Et cecinit nucto
g¶ Sed nunc poꝛta qꝛ pᷣuaricai ſũ ſmonẽ dñi: muel:Siẽ fecit abſq; libe ta die illa ⁊ nocte
⁊c. coꝛaʒ pplo p̈ba tua:timẽèns ppln æ⁊ ris mulieres gladi tu: Iic vl q; erat mutat⸗
mulando. h Et bediẽ .Sed abſe liberis erit it li iĩ viꝝ alteꝝ ppter
reuertẽ mecũ. hono⸗ Obedies voci eoꝛuʒ. e agblaz lipeſis ern ier mun ſom ꝓphᷣie:ſic ſu/
rans me tua pñtia. nuc poꝛia qſo peccatũ me eres mr tua: ĩ fruſta con prꝛa. x. dẽ de ipſo
¶No reuertar tera um: Ic reertẽ mecum ut cidit eũ ſamuel coꝛaʒ důũĩo ꝓphetabis cu eis
vẽg lamuel lallum acoꝛẽ dñz: c ait ſamuel ad ĩ galgal. Abijt t ſamuel i õs
dixerit: q; poſten cu, ſqul: M ruertar tecu: qa ramatha:ſaul vo aſcẽditi t1α— erpont

ipᷣo reuerſus fuit.Di . e e . Tg.
ctqii ircllecr ſumnu Pieciſti monẽ dñi: ?/ piee domũ ſuã ĩ gabaa. Et non
elis fuit p illa hoꝛa: te dſis:ne ſis rex ſup irael vidit ſamuel vltra ſaul vſʒ
o Taet tis en cõuerſus ẽ ſamuet ut ab in diẽ moꝛiis ſue. ANerũtñ
ns aſceda ad diem e iret. Illé aut apphendit ſũ/ lugebat ſamuel ſaul: quo
ſtu iſtũ.⁊ poſtea dicit᷑

mitatẽ pallij e: que ⁊ ſciſ niam dominuʒ penitebat

qð dẽ h: ꝙ ſamu

el ñ vidit eü vſq;

ad diẽ moꝛt ſue

ſ. ĩ regio habitu
coi ſtatu. Alit᷑ ex

ponit᷑ referẽdo ad

moꝛtẽ ſaul:qꝛ tẽ

ipe aſcedit i occul ſa E.Et ait ad euʒ ſamunel:
egeß lel umnei Scidit dõmin regnuʒ iſr:
poſt mutauit ppoſi- Ale hodie:⁊ tradidit illud
tũ ex cãis qᷓ dicẽtur.
k ¶ Ille aut appꝛehẽ
dit ⁊c. ad retinẽduʒ
eũ. 0 S; Fu
ẽ.in ſignũ ſciſſiõis re SeLen. —E ,
dẽ a ſamuele. Sẽd nuc honoꝛa me coꝛã
m ¶¶ Scidit dñs re ſenioꝛib ppli mei ⁊ coꝛam

ro triũphatoꝛ ĩ iſrlno par
cet:l⁊ penitudie ñ flectet᷑.

gni iitenr Dunt iſrliæ reuertere mecum ut
ꝙ ſamuel tunc dedit adoꝛẽ dñm deũ tuum. Re
ſignũ ipſi ſauli:qꝙ ille S
erat regnaturus pꝛo

eo:q abſcidẽt oꝛã cdamidis ſue:qdð fec dauid:ut hẽ. j.xxiiij.
ꝓpi qð ſaul tũc vidẽs oꝛã clamidis ſue in manu dauid: di
Eir ine ſcio ꝙ certiſſime regnatur ſis:ut ibidẽ habetur
n ¶ Poꝛꝛo triũphatoꝛ iſrł ñ ꝑcet. Sciebat eni ſniam dñi
Diffinitiuã ſuꝑ ſaul ⁊ filios er de trãſlatone regni:qͥ imuta
bilit venit iĩ effectů. o ¶ At uülle ait peccaui.hoc dixit ſaul
magis timoꝛe pene q; amoꝛe iuſticie. p ¶ Sʒ nũc honoꝛa

₰

me. ⁊ſi ſepanr⸗ h tñ facias ꝓpi honoꝛẽ dignitatis
eue

regie. q rſus & ſamuel. Hic ponit᷑ ↄodeſcẽſio ſamue
lis volẽs deferre ſauli q;'diu ĩ regno tolerabat᷑:a ut iterficẽt
agag ꝗ adhuc viuus fuabat:iõ ſbdit: r ¶ Sicut feẽ c.
ſcõm hebꝛeos hnõ dẽ de agag ĩ pſona ppa:ſʒ de rege ama
lech qꝗᷣ filios iſrł iuaſit hoſtilr ĩ deſto:⁊ plures ex eis inifec:
ut hẽ Exo. xvij. Nume. xiiij. Deut. xxv. s ¶ Sic abſq;
liber ⁊c. ꝑ hñ itelligẽdũ qꝙ mr̃ agag adhuc viuẽt:quia
añ moꝛtua fuerit moꝛte nãli:vlł iifecta cũ aljs de populo
amalech · Sʒ ꝑ hitelligit᷑ ꝙ oõẽs filij eiꝰ eẽnt iterfecti:quia

ꝓxio tuo melioꝛi te. Mòꝛ A

Neqʒ.n. hõ ẽ ut agat peni eus ne regnet ſuꝑ iſrl? Im

ꝙ conſtituiſſet regem ſaul vigit euʒ ſamuel

ſuper iſraeal ſuſcitat: ⁊ denun
(Lapb- n. xvI ciauit ei moꝛtem
Lapk. NR. fſuã futurã i craſti
ritq; dõmin ad ſa nu:q dies iã ince
YJmueleʒ: Aſq;quo tu pat qñ ſamuel h
luges ſaul:cũ ego ꝓieceriʒ dixit:qꝛ dies apo
hebꝛeos incipit a
veſpera pꝛecedẽtl

plè coꝛnu tuũ oleo:⁊ veni diei. x¶ Cle⸗ 3

ut mittã te ad iſai betblee rutamen lugebat

mitem. Pꝛouidi enim in æc. non ad h'ꝙ
filijs eius mihi regem. Et ſareidi 6 iln
ait ſamuel: Quũo vadam oiffinitiua: ut pꝛe

dem̃ ẽ:ſʒ ↄpatiẽs
1U aie eb ne danaret
einali ⁊ timẽs ne pplus iſrł ppt᷑ pcca ſaulł affligẽt᷑. XvVI.
Ixitq; dñs. Supꝑoactũ ẽ ð regno labili ſbᷣ ſau
le:H ↄñt᷑ agit᷑ ð regno ſtabili ſb ðð. Circa qo
aduertẽo ꝙ dauid fuit iuncx ĩ regẽ:ñ ad h'ut
ſtati poſſidẽt regnũ:ſʒ qñ accedẽt bñplacitu diuinũ.de
ãt tolerauit ſaul i poſſeſſiõe regni vſq; ad moꝛtẽ ſuaʒ:
ut ex ꝑpſecutõe ðð malitia ſauł aply declararet᷑:⁊ dauid
inocẽtia atq; patiẽcia pbaret᷑. Pꝛi ig deſcribit᷑ ibdõ
iunctõ:ꝛ ſaul emulato.ca.xvij.ʒ ðð pſecutõ.ca.xix.
ipᷣp ſaul moꝛs:⁊ dauid exaltato.ca.xxviij. Circa pᷣmuʒ

ſamuel a deo mittit: ? do i frẽs inungit: ibi Cuq; egreſ
ſi eẽnt.ʒ' ſaul taqᷓᷓ repꝛobat'a maligno ſpũ afflig

t. 3 lau it: ibi
Spũs ãt dñi ⁊c: Circa pmũ dʒ ſamueli a dño: b m
ple coꝛnu tuũ oleo.p coꝛnu qð ẽ vas ſolidũ:deſignatur

ſtabilitas regni ðð:ſic ꝑ lẽticulã q̃ ẽ vas fragile deſigna

ta fuit fragilitas regni ſaul: ſupꝛa x.cap. c ¶ Et ait ſa

muel qũᷣo vadã ⁊c. hdixit ñ diffidẽdo de ptectõe diuia

—
— .

— —
—,t—

— =e=

—
—
—

. . rat ei ifliü: 7 nutriue
ä eſpondit: ꝙ Jonathã mn ſäma ntado Rleoc.n tuir aguer coꝛ⸗
iz querit modũ qlit debeat ire: ꝓp adgedac wenlher rat iter filios velret 58: erat ipo iunioꝛ. Al tbar iun
e de anneto r achinolancdipio ehor õäsõe oilerer ebann
ofniſin elt ver cfi vocet alia ca. e † Et admirant duc ige⸗ ſacre vnctoisqðò dzfierl eukeucfettz. Zrat 53t
Nnl victima: vt e ſan Taräluepneterttnt d veniebat geregẽ ole rufitheb. rubbk L
WN ⁊c. tum endo 9 V , . ,. rubicũdus. v CEt
in multũ ſolitarius cer guluerpoſet ouco: et ai mibgus tae amdk
enag ꝛ legatio ſua de let. n. ſaul: Aterficiet nuel ad iſai: Mittè ad ocium debarfieei amnAd
ectal neSäregnterat. . diet.n. ſaul. Tlte ſamuel ad iſai: Mittẽ ⁊ a egocium debat ien 4 % G
ain r H ait dñs: Nitůluʒ de due euʒ. Nec.n. diſcumbe ſta o cu dedlener leſvepbke ac
n ſecreta. 8 6Di me.Et au dns. Ein u tua äs t reueretig. xAErN , — NſU
b nor . 8 E imanu iug duce c ülle ueniat z, arti
1 ſin bar eni, ero imnolgdi da mte ao . alanritci. e dr ere
iſr fugeret a facie o veni. Et uoöcabis iſni Milit ergo ⁊ ada ulcher beraai volz vni d le C
ehr ne fugeret a facie . i. Et uocabis iſun t autẽ rufus ⁊ pulc beraͤdu polz. vñ 7 ſe
Pphauit ſaulis offẽſi ) eu mino veni. oñdaʒ Era 9 f. cie: ? Eti ca' dẽ ꝙ iermis
cri s iñ ictimã. Et ego 2 ectu: decoꝛaq; facie: quen c3. O: c: rie
iynit trãſlationẽ regni ub nõſtrauero tibi. Fec ſe ẽ enim. Lulit ergo ſa a⸗ Rero vi ab
Pners C unalan ergo ſamuel ſic lacu⸗ E muel coꝛnu olei e illa die fuit ĩ eo s
übiden. duʒz dñno veni. itqʒ ĩ bethleẽ. „, eiuſ. Et dire phie: ⁊ extũc cepit
unn ad ungiduyre Ono⸗ Llenl ſenioꝛeſciuim in⸗ ſhus dn a die ila n Malmoad llor gut
rumu gem: r illo tacuit tis:occurrẽtes ei. D n dauid: dcſccpſ. Su e dicut ißm feciſſe ilu
leryn ꝛerat ſreni; fs: Paciſic ne ẽ igreſſus dð ſamuel abiſt i ramatha pſalmu: Dñs illumi
li Racetdie Rait. Paciſic. Ad i Bon = receſſt a pfalnu ilean
dide ipo lud expᷣſſit:qꝛ — Ae E AE ifica⸗ — u ſpus nctoe. 2bus
bahh ubllco erat agen mölãdũ dño neni Ser im/ ſaul:⁊ exagitabat mintes t ofl hlc oii oßdr
mein duũſcòm ꝙ fuerat mme :7 uenite mecuu nequã a dño. Dixerunte ſaulis afflictõ ꝑ ſpm
eniſ, con o: mini:⁊ ue ,u rgao neq ſpus ſau des mil⸗
tannd Pbidon ans molẽ Saͤnctificauit cagn ſui ſaul ad 3e be malũ: ꝗq a dco Bm di
glan uc iex bdictis. molẽ. = e: uoc dñi malꝰ exagitat te. Jube tt eü affligẽ: iõ ſbo
gn Sactificauit ſſai ⁊? filios e: uocauit i mal exagitat tc. 3 fſu de ſpus
d 3 eridis o oe ſci, Cünqsi⸗ di nt rex: fui tuig co mur: 3 ageohus
— H Frefſus eſſentvidit beliab rate ſüt qrét hoiem ſcicte,ʒ rae ver
n Min vxꝛib S ait: Nũ cõꝛã důo ẽ vpas pſallere cithara: ut qñ un nnerki deo p cre
nihi Be nlt onns ei: Dirit dſie ad nee orn teſndi den malug: aione,mal faetus
ſuul:nn. Ont pon daiia Sõ ltuz ei: ne bPut ſua:⁊ leu luit p ſupbiã ſuã. ce
* pndi Me reſpicias vulti 1 ſallat manu ſua: ctra hatet vſq ibi:
an ſunul muncto Pid aer picn. ſtature e?: plall. t ſaul ad ßuoſſu tera patet vſq; .
W.1dcnn in frate ſuoꝝ altitudinem ſtature ei: ras. Et ait ſau rgo mihi agPlallat mau 77.]
tainntmn ullio en dicitur Oableci eũ:nec iuxta os: Pꝛouidete ergo mihi . S fit: dicet ini
tmüien k ü ign rän. hõis ego iudico. Hõ/ aliquẽ bñ pſalleen⸗ tchn. ne capituli. 5,0
Ntziͦ lt eent. locu ñ regs Un 5. ea qᷓ parẽt: domi cite eũ ad me. Et rèſpõ⸗ des vn ò pue t
ſumdlt, acd inungedu reg idei ei hꝛ. Etndea cite en ueris ait: Ecce vidi cũt hebꝛei er iſte fuit
s . Uidit heliab aut ituet᷑ coꝛ. Et ud voe pueris ait: Ecce vie Ddoech: q erat pncipal
dised CLAR enit“ nus aut ir inadab: addu vn de pu hleemitẽ ſciẽtẽ doech: q er ieri
Wnch Era mnade ſa it iſai aminadab: ⁊ ade filiũ iſai bethleem : il famulos ſaul: 7 di
in a amn idi/ ue at ũ roboꝛe: i fam dio:qꝛ iam
rapetin. iſai 2 mag ſe „ coꝛã ſamuel.Quli ſallẽ ⁊ foꝛtiſſimũ roboꝛe: xit hex odio: qꝛ iam
ture: ut het ex ſe en coa ane. ”” deiée Rrd diebat: ⁊ ſic q
l quẽtib. nEt Fit⸗ Mec hunc elegit ns et vix bellicoſu P zu do wauid ſtaret ĩ ptia
nmn t ĩ coꝛde ſuo. it autẽ iſai ſamma: ĩ ̈bis:⁊ viꝝ pulchꝝ: ſankrus a demone af
izeünn q.. ſic:aꝛ ex ma de quo ait: Etiam buũc ne mm eir eu co. Dii. c fiiget: v ſic a ſaule v
D q··ſic: aꝛ ex ma de quo a Adduxit itaq ſcios ad iſai dicens mone ip̃ᷣm agitate
Mißk udie rue clegit iie. Addi aa ſaulnüce e autc ſllay ven t ri i omẽ
nuiuthe⸗ un H eſſe NPY filios ſuos c itte ad me daui d ⁄ „ occidẽt: 1109*
ti icauu euz e iſai ſeptẽ 1 Lad Mit g. Lulit ita it ñ ad bonũ ipᷣi
6 une aptuͦ ignitatire l. Et ait ſamuelad ei paſcuis. ülana gau Alr ſm ĩitẽtoem
komnm ttn ige tniff ſamuel. Et al ſs ex iſis tuũ q ẽ i paſc lenũ panib' do finalr m méda
i⸗ e: exdadl : Mõ elegit dns ex itis iſai aſinuʒ plenũ panil ſuã: vñ a ĩ eᷣ ↄmẽeda
