dicunt᷑ fili adã:qꝛ ſolus phares int᷑ ̊ noĩatos fuit filiuj
en immediat*. b ¶ Et chami. iſte fuit de tribu are: vt
hã. ð. ca.ij. c¶ ¶ Et hur ⁊ ſobal. iſti deſcenderi de caleb
vt pʒ ex dictis ca.ij.ſ. equit. d ¶ Pe gnãtio. ſarathi. qꝛ
ſaraite a eſtaholite deſcenderfrt de ſobal:vt hĩ in fi.ca.ij.
eIn &; ſtirps ethan iſte fuit fil gare: vt hẽ circs pn
cipiũ ca.ij. f¶ omẽ q; ſoꝛo.eoꝝ aſalephũ.⁊ eſt vna
dictio:⁊ noiatur iſta mulier int viroſ:qꝛ fuit famoſa:
idẽ dicẽdũ ẽ de alijs. g ¶¶ Pꝛ gedoꝛ.i.dñjs vel famoſuj
in tali villa: eoò mõ qð ſubdit: h ¶ P? oſa. exponat᷑
illud vt. S. i¶ Iſti lunt fi. hur pmo. ephꝛata. fuit.n.
mogenitus hui mulieris: vt dem eſt ca. ij. nõ tñ fuit
mogenit caleb mariti ep:qꝛ hẽbat filiũ de alia vxoꝛe pᷣ
cedẽti. k ¶ Pꝛis bethleẽ. dẽ aut hic iſte hur pi bethleẽ

(Ca. IIII.

reis ſa
ibeßlen

iosßccn

onn.
iſteten
Aiusß fan
ſistunton
ncina,gui
ſtcunaj⸗
ttlptenth
Nliihiſ
cecu furdo
nntgoſnl
tidn
1IEinicr
lt ront

ocoſe

Prnbi
din o
miſin
1 ruifn
unmnn
Mieigimmr.
fuußcwent
neflitube,

H
id
ne. CD/

eriitt
Ctſchei
i
Uikeoobed
pntki
lklgoni
mnivonolt
glltinei
AEtfoeitwn
uomamecd
meamsicand
Neſſioniplg⸗
beoſorftei
ctiucob He
eſtpotuiſti
lnim ſale
nlNemplaro
Perrüfirin
lbifchcte

—

7

W ſelen . . „„K „ „ 7 ℳ . 9„ „ „ 4*½ ⁸£ er » §£ *
nc . qꝛ fil eius ſalma qui cõputatur q̃ſi eadẽ pſona cũ pꝛe: iekenei ioab. iſte vĩ gla ioab pᷣncipe militie dauid.
rcbami dẽ pĩ bethleem. S. ca.ij. vſus finem. I ¶ Et ethan. iſte c ¶ Pꝛem. i. oñm. d¶ Uallis artificũ.ſic noĩate ab habi
SZäl glius a pᷣcedenti ꝗᷣ fuit fili care: qꝛ iſte deſcẽdit de pha⸗ tatoꝛib: vt pʒ in textu. e¶ Fil vo caleph B adhuc deſcri
D res p efrom. m it at iabes inclytus pᷣ fribus ſuis. bit alias gnãtiones caleph. f ¶ Filij ieph one. . dẽm eſt. ij.
1e N iſte fuit othoniel frater caleb: vt dẽm eſt. S.ij. ca. ⁊ dꝛẽ in ca,ꝙ caleph fuit fil eſrom: ⁊ iõ dicũt aliq ꝙ pꝑẽ caleph fnit
clytus pᷣ fratrib binom̃:⁊ dick eſt eſ
d 4 . ſuis:tam ronefo „ „. „„„„ „.rom? iephone. Glo.
ine titudinis: quia pꝓ Poꝛo filij alaa: ſereth iſa trem vallis artiſicũ. Ibi ꝗp kebehice dic: ie
uik cuſſit ciuitateʒ aa ar ⁊ ethnan. Chus ãt genu pe artifices erãt. Filij võ ca 8 Srled 1 en
1 l riathſepheꝛ ut hbẽz 7 I b filij . H . hir . b. 018. c C epho diet
Wſhti Judi. j rone ſei it anob ? ſoboba et cogna leph fſilij iephone: hir ⁊ he cn iophone go inter⸗
enitin entie: qa fuit do tionẽ aharel filij arum. Tů laæ? nabeg. Filij quõq; he ßtatur diuertes: eo ꝙ
i ctoꝛ magnuj in le itt ãt iabes inclyt pꝛe fribuſ la:et cenex. Filij qqʒ ialel. el diuertit ſe aoſ lio
An ge: vt. dieru eſt. ſuis:et mr̃ eius vocauit no xiph et eipha thiria et aſfra bonin iſt k ab ingr iin
ſng GE men illi' iabes dicẽs: qů pe hel. Et filij eſra:iether 1 me tre pmiſlionis: vt h
e bpes. q ſignat do peri eũ in doloꝛe. Inſioca/ rethꝰ epher ⁊ iahalon. H Nu. xiijſicut aliquis
Een loꝛem:cui ro ſub lit ergo iabes deũ iſrael di nuitq; mariamꝰ ſammai ⁊ iuite magetierox
u ditur: Oo Waia cens: Si bñdicẽns bñdixe ieſba pꝛem eſthamo. VUxoꝛ lert (Fig dcn
üſuin erpneer voi ris mihi ẽt dilataueris tmi quoqʒ; ei indaia peperit ia pcla et cenet vna di⸗
inuͦtnn tatem parteodẽ Nos meos: èt fuerit manus reth patrez gedoꝛ: 7 heber ccio ẽ: ⁊ ideo aliqui li
e mõ dẽ geñ. xxxv. tua mecum:ẽt feceris me 9 bꝛem cocbo: et ichutiel Ppa bel hüut maler lene⸗
rachel vocauit malicia nõ oppᷣmi. Et pꝛè trem canoa. Hi ut fili be- 0 e eter
mrnſ nomen filij ſui be ſtitit de que pcatus eſt. Cã thie filie pharaonis qůann ee viclit a⸗ ſtif
nid ddckndl noni.i.filꝰ dolo⸗ — . r en, toꝛes dicũt ꝙ iſti ſunt
cin ris mei. p In⸗ Aeph aũt frater Sua genuit accepit męced: et filij vxðis amram aaro 7 moy-
inlunc uocauit vo iabes machir: qui fuit pĩ eſthon. odaie ſoꝛoꝛ naham piis ce ſes filij e'eo ꝙ ſbdit:
An deu iſck faciengo Pöoꝛo eſthon genuit beih ila garmi ⁊ eſthamo ꝗ fuit Henuitih mari.
. u orß ſub ditioi rapha et pheſſe et tehinna de machati. Filij quocq; ſi⸗ no agl ve genealogin
urümm cut fee acob cü. bPèem vr naas. Hi ſunt vi mon:ammon ⁊ rimma. Fi trib leui de q ſuerut
liſctan xxviij. ri recha. Filij autẽ ceneſ:o/ lius anan:ethilon ⁊ ſilij ieſi amram er filij ep ſech
mmummtli bũdicens bũdire thòniel ⁊ ſaraia. Mõꝛo filij coeth ⁊ ben coeth. Filij lela de genealogi⸗ trib'iu
uniitt ris mihi dango othõieliathat ⁊ maonathi filij iude:her pater lecha: et ſu buc eupli vſch acl
dii rEtlatausi, Maonathi genuit ophꝛa. laada pat mareſa: et cogna locũ vbi incipit agere
gunind terminos meoj.ti. Sãiraias ãt genuit ioab pa tiones domus operalium de tribu ſymeõ: ſʒ ad
c deredita hoc rũdent iſti dicen

zuslitu hereditatẽ meã.

8IEt fuerit ma tes:qꝙ hic in tbu iuda

aunt nus tua mecũ.me ꝓtegẽdo ab inimicis. t ¶ Et feceris agit de iſtis quis fuerint de tribu leui occaſt ee marle⸗a
rmiien me a malicia nõ oppmi.i. cuſtodieris me a pccis traſ fuit vxoꝛ caleb: ⁊ vocata ẽ ephꝛata alio noie:ſe bacgin
riigiuft greſſionib legis:⁊ h ſubintelligit votũ ſeu ꝓmiſſionem ꝓbatũ eſt.ij. ca.⁊ Exo.xvij.⁊.xxxj.ꝓpter qð dicendu ilie
n te ab eo foꝛe factã dño: ſi ab eo recipet iſta bñficia:ſicut fe eſra deſcẽdit de ialehiel de tribu iuda:a maria q h poſua ẽ:
cit iacob Geñ.xxviij. Si fuerit dñs mecũ ⁊c᷑. qð aũt fu eſt alia a ſoꝛoꝛe moyſi. i ¶ Uxoꝛ q; e.dic hic glo.hebꝛai
nm ſeele erit votũ iſt iabej:nõ hĩ ex textu nec ex aliq gloſa qus ca ꝙ li eius refert᷑ ad caleph:ita ꝙ iudaia pepit ei ſequentes
minn viderim: ſed ex pdictis pot ↄiecturari ꝙ ꝓmilit deo va ſ. iereth ⁊ ceteros. kK ¶ Heber patrem ſocho.i. duům talis
in n cari ↄtemplatõi ipſa doctrine legis:modus.n.antiqͥ ville:⁊ eoð mõ exponat᷑ qð ſbdit᷑: Pꝛem eanoa. 1(¶Dis
i iini ſapientũ fuit in talib' finire vitã ſuã.ad boc ãt requiri filij bethie. dicũt aliqui ꝙ iſta bethia ſuit vxo mered:⁊ tuc
Niian tu bñficia pᷣdicta.ſ.quies ⁊ puritas mentis ⁊ ꝓtectio er legitur ſic lr̃a que ſequit᷑: m Muãs accepit merecd.l. vxo⸗
nĩ i⸗ bñdictio diuina. v Et ſtitit ei ocqð pᷣcatus ẽ.i.bñ rem:ſed tũc nõ habet᷑ ad quid referat᷑ lr̃a pᷣcedens cum dici
mno , 4 ficia dicta:a ipᷣe reddidit deo vota ſua:vt diẽ hic gloſa tur: DHi aut filij bethie.quia nulli erꝰ filij hic nominant f n
ni di hebꝛaica:ſed qᷓ fuerũt illa nõ dẽ:ſed pñt cõiecturari mõ iſtam expoſitioem: ꝓpter quod alij dicunt ꝙ fuit vxoꝛ ca⸗
ünefux . pᷣdicto. x ¶ Ealeph ãt. licet ſupiꝰ deſcripſerit gnãtiõe? leph cõuerſa tamen ad iudaiſmũ: ſicut ⁊ multi alij egyptij:
Luntßeg caleph in pte: hic tñ reuertit ad deſcribẽdũ aliq que noõ vt habet᷑ Exo.xij.⁊ ſᷣm hoc ſic pũctatur lr̃a: Hi aũt e
Colin⸗ 4—Rcr erãt expᷣſſa:⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi: y ¶ Bi ſũt viri recha no thie filie pharaonis quaʒ accepit. ſupple c aleph. n. 4 e
idſin mmen ẽ loci:a qͥ denoiati ſunt iſti. 38 ¶ Filij at ceneę. iſte red. alqj qui ſi ubintelligunt no nominant. Uel dicendu:
Ahiuſe⸗ ſilr fuit de tribu iuda: ⁊ dicũt alid ꝙ fuit frater caleb ſe ꝙ cum dicit hic: Hi aũt filij bethie.ponit plura le pꝛo ſingu
grſtiinn, nioꝛ ipo:⁊ moꝛtuo pꝛe cuſtodiuit eũ ꝓppter qð vocatus lari. o 60 Et filij vxoꝛis odaie. Zicunr glrnn q odziscl
tindn fuit pꝛẽ eõ:⁊ iñ caleb dictus ẽ cenecen:vt hẽ Joſue.xiij. nomen viri:⁊ quod ſubdit᷑: p ¶ Soꝛoꝛis nat zuete rr fe
grfi an Alij dicũt ꝙ mõtuo pĩe caleph: iſte ceneę accepit mrem agd li vxoꝛis:ita ꝙᷣ nomen pꝛopꝛiu elus no eb ſi⸗ re,
lgielin, eius vxoꝛ?᷑ ⁊ nutriuit eũ:⁊ in dictus ẽ caleb cenogenus: fratrs eius ⁊ mariti. Dicũt alij ꝙ git exontei al 8 5
Roor. ꝓut dictũ fuit Joſue.xiiij. a ¶ Othoniel. iſte fuit fil?“ cegdens:et cum dicit: Et filij vxoꝛis. ſubinte erunce⸗ 1 nii
enge naturalis ceney r vocat eſt. siabes a mfe vt oẽm eſtꝛa q Cl yili ſela. Hic coſequenten agitir de der. 81t
tai in pẽe vo dicius ẽ othoniel:ſic beniamin a mf̃e fuit voca iude. r. ¶ P m⸗ reſa noinendraire i domma ütraͤretl
i p tus benoni:⁊ a pie beniamin:vt hẽ geñxxxv. b ¶ Sa cognatiões vomus opei rium byſſum in ett.
ſchupne

₰NR
14 2 alan
5 9 „ 1

5
5

quib' hic agit fecerũt coꝛtinas de byſſo in tabernaculo mo
yſi vel in tẽplo falomonis:vel foꝛte in vtroq;:ſᷣm tñ diuer/
ſas generatoées ſibi ſuccedentes in diuerſis tꝑibuj:⁊ deſcẽde

Dicũt expoſitoꝛes cõiter ꝙ dom iuramẽti vocat hic taber

¶ Paralypo.
moab. 3l Et qᷓ re. ſũt in bethleẽ.in he. hi: Et hitatoꝛej
bethleẽ. 1 hec eſt l̃a ſᷣm hebꝛeos:Et iochim ⁊ viri co
geba ⁊ ioa ⁊ ſaraph qͥ mariti fuer̃t in moab:⁊ hitanteſ
ſeu hitatoꝛes bethleẽ.qᷓ ſic exponit ab eis:Et iochim.i.
quidã vir famoſus ſic noĩatus: Et viri cogeba.i.de tali

naculũ moyſi:vel ſᷣm alios templũ ſalomonis: et ꝙ iſti de

runt de ſela filio iude loco a q́; ſũt noia-
et ſic intelligit qo dẽ: — ti: ſiẽ pariſienß a
Et nenadeſorma byſſum in domo iuramẽti ſaul. Sellum ſili eius:mab parit gr loaser
operantiu uz 7c. 2 . = iri ſam iſer I1 * o ſaraph.noiaſſunt
ſi irrelligenal de 9 ſtare Ken ſolen⸗ e En ii aguiſin nn K e Vlron qui mariti
ſcenderũt de ſela. mẽdacij 7ecur Tincedel: „. Im ma:qamu Ahuus fuert in moab:qꝛ
t ¶ Et ꝗ ſtare fecit ſo qui pᷣncipes fuer̃t in moab ei Fachur fil eiuſ:ſemnmei ibiiuerft ad pegri
lem. Expoſitoꝛes nfi èt que reuerſe ſũt in lehem. fili eius.Filij ſemmei ſede/ nandũ ex aliq cã:
dlut en g hoei Hcc aũt verba vetera. Hi cim ⁊ filie ſex. Fratres autẽ lic r elimdlech: et
oradit onm yt ſolſia ſunt figuli hubittes in plã er nõ habuerũt ſilios mul vos Et binantlol
ret: vt p hoc hoiej illi tationib et ĩ ſe epibus apüd toſt vniuer ſa cognatio non leem. i. in bethleẽ
us tpis implicati m regẽ in opibus eius: cõmo potuit adequare ſummã fſi 2 ſupplendũ ?: oẽ
tis peccatis a malo re ratiqʒ ſunt ibi. Filij ſymè: lioꝛum iuda. Habitauerũt iſti pdicti deſcẽde
traherent᷑ viſo tali ſi- uel et iamin iarib car autẽ in berſabee et molad rũt de ſela filio iu
gno: qõ cum nõ feciſ / Namuel et iamm ia gara aud beeet molada qa ſica pcedẽtes.

ram moab:nolens diſtribuere bona ſua pauꝑibus hebꝛeis

ligendũ ſpicas in agro alieno: vt hẽ Ruth. ij. et ppi hoc he

qui erat de potẽtioꝛib' in bethleem coact fuit pegrinari in

v Tliriqz mendacij. Iti ſunt chelyvon 7 mahalon fllg eli

curus ⁊ inceden interpᷣtationes ſunt iſtoꝝ noim mahalon
⁊ chelyon. ꝓ ¶ Qui pncipes fuer̃t in moab.In hebꝛeo hĩ

abitidas vt hẽ Ruth. j. 3

pertate:qð patet ex hoc ꝙ noemi vxoꝛ ſua redijt in bethleẽ

ſignificat ꝙ fecẽit ſtationẽ ſolis. v ¶ Uiriq; mẽdacij.in he

lent: dñs immilit fa⸗ a ¶ Pec at ſunt v
. . “ ba ve. hoc aũt ad
ditum ẽ ab eſdra ſcriptoꝛe hui libꝛi vt dicũt hebꝛei: qꝛ
in genealogia trib' iude genealogitauerat aliqs ſui tpis
Iſti ſe hale eli ſiẽ iechonias ⁊ oꝛobabel ⁊ aliqͥs alios qͥ fuert eſdre ↄtẽ
melech:q moꝛtui ſunt in ira moab ſi eler dictet. po ꝛanei ne crederęt ꝙ iſti genealogixati de ſela eſſent ſui
mẽdacij:qꝛ nõ reliquerũt effectũ ſui matrimonij. x¶ Se tpis:iõ dixit: a ¶ Pec ſuùt vba ve. q.d. iſti fuert longe
eri an tꝑa nr̃a. b¶ Hi ſut figuli ⁊c h oñdit ꝙ iſti vltimo
di fuer̃t artifices in plurib artibꝰ:qꝛ alid eoꝝ fuerũt fi
guli.i.foꝛmãtes vaſa teſtea:vl ſᷣm aliqͥs faciẽtes foꝛmaj
ſeu moduloj ad fundẽdũ vaſa cupꝛea:⁊ qtũ ad iſtoj dẽ
DHi ſüt figuli.aliq vo de pᷣdcis fuert – 7 cultõej

mem:ita ꝙ elimelech

terrã moab cũ vxoꝛe ſua ⁊ duob' fils:vt habet᷑ Ruth.j.

Et q̃ reuerſe ſunt in bethleem.
In hebꝛeo tñ nõ hẽ beth ſed tm lehem:ſubintelligit᷑ tñ. hec
aũt lr̃a dẽ de noemi ⁊ ruth:qui mõtuis maritis venerũt in
bethleem:qꝛ ruth voluit dimittere ſocrũ ſuã redeuntẽ.d
hoc & inducte ſunt iſte pſone:ad oñdendum ꝙ deſcenderũt
de ſela filio iude:cum dẽ: Et qui ſtare fecit ſołẽ.i.elimelech
cetere ꝑſone deſcẽderũt de ſela: excepta tñ ruth moabite.
a ¶ Dec aũt ſunt vba vetera. Iſtud addit᷑ qꝛ hiſtoꝛia elime
lech que hẽ in libꝛo ruth pᷣceſſit tꝑa regum: ꝓpter q̃ ſcript
fuit iſte liber paralypᷣ. ⁊ maxime ꝓpter dauid:vt frequẽter
ſupꝛa dictũ eſt. Hebꝛei vo dicunt ꝙ elimelech no fecit ſtare
ſolẽ oꝛonib ſuis:ſed magis cã auaricie tꝑe famis iuit in ter

Qui mariti fuerũt in lrauakiun mulieres mo

vinearũ: ⁊ ꝙtũ ad iſtos ſubdit: c ¶ Hitantes in plãta.
qꝛ in talibe fuert occupati. dð ¶ Et in ſepib.ſ.faciẽdis
ad clauſurã vinearũ ⁊ plãtationũ.hebꝛei tñ dicũt h: Et

qꝛ aliq de p̃dẽis erãt artificej muroꝝ lapideoꝝ.
pud regẽ in ope.ſuis.erãt.n.pᷣcci artifices excellẽtes ĩ ar
tibꝰ pᷣdcis:⁊ iõ vocabant᷑ ad opa regis. f 5
q; ſut ibi.i.ꝓpe loca vbi erat opa reg fiẽda. g ( Fili
ſymeon. ↄnter agit᷑ de generatoib trib ſymeo: ⁊ p in
coi:⁊ in ſpẽali q;tũ ad viros notabilis foꝛtitudinis:ibi
Moſobab q;. Circa pm ſcienõ ꝙ poſt tribũ iude imedi
ate h agit de tbu ſymeon añ ruben qᷣ fuit pmogenit :qꝛ
filij ſymeo pirnuet in ſ. dr lude ꝑ magnũ e ex cauſis
ᷓ poſtea tãgunt.dic igit᷑:Filij ſymcõ namuel ⁊ iamin ⁊c
2 kgef ſiẽ iacet lr̃a vſ⸗ 3 ibi: be Fres at ei nõ ha. fili.
mul.⁊ vni.cognatio.ſ.ipſi ſymeõ. i ¶ Nõ po.adeqre
ſum. fi.iuda.hoc dẽm ẽ ꝙ in tribu ſymeõ fuer̃t pauci re
ſpectu tribꝰiude:⁊ iõ recepti fuerfr̃t in ſoꝛte iuda:cuſ vna
cã fuit qꝛ filij iuda habuer̃t duplicẽ ſoꝛtẽ:vnã q̃ſi acqſi
tam:aliã q̃ſi acqrendã vi armoꝝ ſi poſſent qꝛ erat tribꝰ
bellicoſioꝛ:ꝓut dẽm fuit plen Joſ.xix.⁊ iõ in diuiſiõe
tre.vij.tbꝰ q̃ ñ acceptauerãt hẽditatẽ vt hẽ Joſ.xix.aliq̃
ciuitates de tbu iude fuer̃t aſſignate filijs ſymeo: ⁊ aliq
filijs dan. Alia cã fuit ꝙ filij iuda lʒ ecent plures qᷓᷓ filij
ſymeõ vt dẽm ẽ:tñ nõ erãt tot ꝙ poſſent ſufficient ppla

recurrentib' ad ipm:qꝛ erat vir potẽs ⁊ diues: ꝓpter qõ pu
nitus fuit a deo:qꝛ moꝛtu fuit in tra moab:⁊ filij ſui ĩ pau

vacua tpalibus bonij:ꝓpter qð ruth nurus ſua iuit ad col

bꝛei paſſum iſtũ aliter exponunt: nec mirũ:qꝛ lra hebꝛaica
multũ diſtat a tranſlatoe nr̃a.pmo g̊ lr̃a ſᷣm hebꝛeos pone
tur pꝑ partes iuxta tranſlatõem nr̃am:vt magis videat᷑ vbi
ẽ diſſonantia ⁊ etiã ↄſonantia.pᷣmo & vbi traſlatio nr̃a hʒ:
t ¶ Et q ſtare fecit ſolem.in hebꝛeo hẽ:Et iochim. ⁊ eſt no

men ꝓpꝛiũ vnius hoĩs: nec vꝛ ey interpᷣtatio aliquo mõ

bꝛeo hẽ: Et viri coęeba.⁊ hoc eſt ꝓpꝛiũ nomẽ loci vt dicũt
hel ꝛei:licet cogeba ꝓut eſt nomẽ appellatiuũ ſignificet mẽ
dar iũ: ſicut in latino aliq̃ noia ſi unt equoca ad ꝓpꝛiũ ⁊ ap/ re trã ſibi aſſignatã: ⁊ ſoꝛs ſymeo ꝓ maioꝛi pte erat oc
pellatiuũ:ſic ↄpendiũ eſt ppꝛiũ nom cuiuſdã ville ſatis no cupata adhuc ab aduerſ arijs:ita ꝙ ñ hẽbãt locũ ſuffici
te in frãcia:⁊ ẽ nom appellatiuũ:ſm ꝙ; G Kr ur entẽ:iõ filij iuda recepef̃t eos in aliqb' locis ſuis pᷣter ci
rens ãt achimaas pꝑ via ↄpendij æc. x ¶ Et ſecur incedẽj. uitates eis aſſignatas ꝑ ioſue:volũtarie tñ ad tpᷣs vt.j.
in hebꝛeo hẽ: Et ioas ⁊ ſaraph.licet ãt ſaraph poſſet interß vigebit ne creſcẽnt beſtie 3 eoſ:ſi tra eoꝝ ꝓ ꝑte remanẽt
tari incedens:tñ ioas nõ interp̃tatur ſecurꝰ:nec ſm hiero inhitata: vt fres ſui filij ſymeõ hẽrẽt locũ:⁊ vt mutuo
nec m remigiũ qui interp̃tati ſũt noĩa hebꝛaica. y¶ Qui ſe iuuarẽt aduẽſarioj vtuſq; trib:vt hẽ Judi.j.vñ ſpᷣ
bncipes ſuerũt in moab. in hebẽ.hẽ: Qui mariti fuerũt in dit᷑: k ¶ Pita.at i berſabee. ceiis q̃ erãt de ſoꝛte iude

in clauſuris ſiue muris.⁊ dic h̊ glo.hebꝛaica ꝙ hoc -

6moꝛati

—

ſe gahgn
ſegto ini
ſhoſtor iir
ules Nunn
ichlirtmi
Kaltnces
ſerpſen
ieſoinr.
tüiuindre
ſelfenſe.
khepſte.
Pwiſe
Nned⸗
üggüs
fligpon

ſhane
E
Mllghwii
ren
allun iar
binntgnntda
lnmnitfen
–
ſeup.
1 M
ſbicdigauin
ſteſueritil
ü ſpmeonnſe
Agidanil
ilit öͦnen
Cgdemanun
i; M ſ
ceſſio
Wleze
D 3
NM
WN
ntckſc

Enri
eiſthli

Mefunen

rtngi

——

sdaui enturi: ſicut de filijs dan di Judi.xviij ꝙ inua/
stie vñ ſubdit: a ( Pe ciuitate aen Ncendd. Areketen lachis: eo ꝙ ta far ſeruis 7 Bnaibehek
orto . ter longa inhabitatoeme . ans quiet a ſecurus nõ foꝛmidãs aliquid mali:⁊ ꝑ ↄñs in
ſocnnie ſlin ſoncon pner loncah luerũt reddere fi· tans quiet' ⁊ ſecurus nõ ſoꝛmidãs al t hoc filij ſyme
4 aditas ad tps vt dictũ eſt: poſtea noluerũ . iſtendũ. tpᷣs aũt in quo fecerũt hoc filij ſym
utht Fearasaatsd Frot fueft ſufficien ad populandũ — äniſtends rhe an⸗ exechie regis iuda.⁊ patet.
ecepe qð tpe ſaul fecerũt de hoc querimoniã on onditur cum di: In diebu elnns e ene,
ſchlae GReri e1 0 on. Hic ↄnter deſcri
hatiſini ſed ipe neglexit fa 2* bit᷑ foꝛtitudo filioꝛuzʒ
.6 Wſac ereei ciã in .ZZ 5 d. 2 it foꝛt itudo filioꝛuʒ
l.r ribu iuda:7 i ſe in tholad ⁊ ĩi batbu elcripi! að3Ri tas: vñ ſubditur.
inpbnin ribu iud om n ſi. is eechie regis iuda:⁊ p k (¶Et pcuſſerunt re
wniſn ñ dauid obriuu e1π in boꝛma ⁊ in ſiceleg ? bus ecec dẽ po
ſgnnnt an daut ſt ſaul Ll ? in 2 ſſerũt tabernacula eoꝝꝑ⁊? ligquias que euadẽ po
riin ir regnn Po in bethmarchaboth ⁊ ĩ ar cu ein 1. fue tuerat amalechitaꝝ.
Unthig lecit filios ſyme/ en habitatoꝛes ꝗ inuenti fue tuerst ams iſti
bite aderiutratchus ſarſal ſim ⁊ in bethberai ⁊ . dicũt aliq ꝙ iſti ama
irii⸗ dectuſtaibvs orlaſaſim r in be ibi: deleueft eol vſqʒ ite fuert reliquie
ütii Ab oecſſis ad ts Iſaraim. Hẽ ciuitates eoꝝ rant ibi: ⁊ deleuert eol vſ; echite fueft relig
lucniche gde 5˖ſun Bſqs ad aë dauid: vill q ad pñtem diẽ:habitauerüt que euaſerunt manũ
Vead a filij iuda mõ ſu uſq; ad rtẽ dauid:ville qͥq; bneimn Cie Oa l: an peuſſit ama⸗
Kohünp⸗ dtcto:ne anté „ eis qm̃ vberrimas pa ſaul:qñ pcuſſit
enn pꝛadicto:nõ aut. rũ etham ⁊ aen remon ? qᷓ; ꝓ eis qm̃ ft. Dè lech:vt hr.j. Re. xv.
illij que fuerät Ea fnir ſcuas ibidẽ repperer̃t. Dẽ lech: vt hꝛ. j fuert
miai de jo thocen ⁊ aſan ciuitates qn ſcuas ieft in Allij vo dicut ꝙ fuej
—KWH/ eis aſſignate pio uerſi vicuii filijs qqʒ ſymeon abiertin lechite qui euaſe
ligüin ſue. ex patʒ b qʒ:⁊ vnniuerſi viculi eoꝝ pꝑ filijs qͥqʒ ſyme. nti Da amalechite qui euaſe
dren ex qᷓ pat ;p qʒ: 7 vn . ngenti ba ũ dauid qñ
füötantk ſcriptio nõ valet: ..ſrſj ini ſtax vſqyʒ monte ſeir viri qng runt man idqan
iſkir . cuitu ciuitatu iſtaꝝ 3 önci haltiã et ſſit latrunculos
mniin ſins fuenit iuſtus (irc ..e itatio bentes pᷣ̃ncipes phaltiã et peercuſſit latrunculos
Auinin titulus. Sciendũ Ad baal. Hec eſt habitat ariã ⁊ raphiã ⁊ ocihel ſfi qui incenderã
ſrkin tulug. ce iũ diſtributio. naariã it reliqui lech:ex quibus euaſe
uck ag oe ein Pic as iemleh lius ieſuèt pcuſſerũt reliquu h irt vt ba
unen ter ciuitates eis a 50ʃ0 8 4 ſie ⁊ iohel ie as q̃ euadẽ potuerant ama betur pmo Re. xxx. ⁊
ihin ſnaraebſuen zioſa fili amalie ? iohel i lechitarũ: habitaueft ibi ſiue iſti ſuerut ſiue i⸗
a ioſue nolanturůPu filius ioſabie ſilij ſaraie lechitarũ: d diem banc. li: recollegerunt ſe in
— . Cia accs — filij aſihel ⁊ elieonai ⁊ iaco ꝓeis vſqʒ ac bẽ ( V. monte ſeyr: bi ml⸗
n aſegeſe ulrſſaaa d aaela radibdr d Al, gboch ubelr. tgiicari uerüt vich
beinonunb ſalt ziſimibel a banaia. lon: ki jpefuitpmogenius e: ed aa Poaud Elilane
n a opoſide ſllus ſepheifli fiig ſa Y cũᷓ violaſſet tboꝛũ pꝛis ſul: habitauerũt ibi pꝛo
eiü ntlali rponunt lij adaia: lij ſemri: filij ſa. data ſunt pᷣmogenita ei fi eis. v
inatli⸗ ddiclur hiis: maia: iſti ſunt nominatipn data ſunt pm ſrletnõ eil an⸗(Ka. V.
aift Biadieg cipes in cognatõibus ſuis lijs ioſeph Rliſite enitö N auchru
rtu tin vauid. , hoc di Ain domo affinitatũ ſnarñ lencput⸗ lese lerar Welfſt i quster deſcri
truil ertalſter Phie⸗ muͤltiplicati ſunt vebemter NPõꝛo ere ſuoſide ſtir Pitur generatio rubẽ
an aus recupauit da Et pꝛfecti ſunt vt ingrece ecnpeincipe⸗ germinati Rt kno ſaluſtun ta⸗
Eagn zikeen ra reni in ga dor dai arenogemfa at reputa“? bienn dirt generatio
eſt regnu iuda: vt rem vallis: et v agreren ſu loſeph. Tilij ergo ru ibi Filij ergo ruben.
i i, Regi rrvj. lem vallis: et vt qrerent pa ioſeph. Filij rgo ru ibi Fili ergo ruben.
ne W hoc nõ valet: ſcl eniti ilrl: enoch H ube peꝛi⸗
nfnnifn ſed hoc n vale ſcuas vbereſ ⁊ val ben pᷣmogeniti a (SFili q; rubẽ pꝛi/
Kimnn Aali ſ mt fili bonaſ. latiſſimã! 2 phallu:eſrom:⁊ charmi. mogeniti ürl. ex hoc
* fil onaſ:⁊ terrã latii nmhe ia fil eiuſ icit hic pꝛi
irtinin tes iſte o eli de bonal le: in qua an Fllij iohel: ſamaia ſili eiuſ: ruben dicit hic pꝛi
RK oꝛũ ſymeon vſ 2 uietã ⁊ fertilẽ: in qua ai erln flings enltus poſſet ali
aſ ad regẽ dauid: da babitaucrat de ſtirpe chã. gog ſil eius:ſemmei ſline aus gucrere: qre ru
R uid ãt nõ accepit rsü ben nõ habuit dupli
1 Eseneeeeccgl äj. nmn portion? erainci tũ reſpectu fratrum ſuoʒ: qꝛ hoc
Een neTatn darege Geie sn in oi arder naone Pelmosenme, Ad hoc reſ ncete liha
müfnn c ¶ Uülle q; eoꝝ ⁊c᷑.dicunt aũt ville q non ſunt mur b ¶ Sed cũ violaſſet thoꝝ patris ſui. quia emn
tkohN ſiliter vici ⁊ viculi:ciuitatej vero q̃ muris ſunt tur: b ¶ Sede atris ſui:nec latuit hoc ipᷣm iacob:ſjm q/
ſnnnn meon qui fuerũt notabilis foꝛtitudinis:pᷣmo ↄtra cha/½ —Or naſtulit iacob ad ipᷣm ioſeph: qn dr uilibʒ
erönrus iqn itas: ibi De filijs q; ſymeon poꝛtionem trãſt ſſe adoptauit: oꝛdinãs ꝙ quilibʒ
rönn, naneos:ſcðo ↄtra amalechitas:ibi De filijs q ſti os ſcilicʒ ephꝛaim ⁊ manaſſe adoptauit: filij iacob natura
rti Circa p dã: Moſobab è́; niemleth. ſubdit de iſtis: os cciperet poꝛtionẽ hereditati: ſicut lit ad tribũ
ſnenn e Ati ipes noiati.i. famoſi ꝓpter ꝓlis multi eox acciperet poꝛ⸗ iij. pꝛincipatũ aũt tranſtulit ad tribu
ior⸗ . Be ſauraee 1Wultiplicaciiunt vihement er les: vt Pobof en en ſ te landabit fratres tui ⁊c. ſnn
ufunß h ter vtutis foꝛtitudinẽ: vñ ſubdit: g ¶ Et ꝓfecti ſüt iuda He 116 auferetur ſceptrũ de tribu la exdee .—
guin n . ingrederent in gadoꝛ. vbi habitabat ppls qui ſeins⸗ dur biaen⸗ æßm hoc patet linas e, dii: e⸗
.———— 1. wi⸗ tangant cauſe mouẽtes taſi nn mimogenira ſae lli⸗ go niben Pie n eguente de
vi Afeti lioe 5 ad inuadendũ terrã illã: qꝛ habebat peco cem pontonen dalgen tpmo delcribitur generatio ru
ninfen filios ſymeo ad inuadendũ ter Kinapen fra illa: erat eti ſcribitur generatio bern etde oꝝ: ibi In diebus aũt ſaul.
enn ra multa:ad quo nutritionẽ era idabãt aliquid benitarum: ſecundo foꝛtitudo eoꝝ
unnn, am quieta: qꝛ habitatoꝛes ill nõ foꝛmi gvat

QArca pmũ legatur lra vt iacet vſq; ibi: e ¶ Beera fil. eY.

Dicüũt aliqui ꝙ iſte fuit beri pẽ oęee pphete: vt habet᷑ in pn

cipio ꝓphetie ſue. f

ſar rex aſſyrioꝝ. qui in diebꝰ phaxee regis iſrł cepit plures

ciuitates de terra iſrl: ⁊ habitatoꝛes ſalteʒ pncipalioꝛes rã

ſtulit in terrã aſſyrio
rum:vt hꝛ.iiij. Regũ
xv.⁊ iõ iſte int᷑ alios
tũc fuit ductus: qꝛ fu
it de maioꝛibꝰ: vñ ſbᷣ
dit: g ¶ Et fuit pꝛin
teps in tribu ruben.⁊
ex hoc vẽ ꝙ ocee fil
eifuit nobilis. ſequi
tur: h (Uſq; ad ne
bo. mons ẽ trans ioꝛ
danẽ in quo fuit moꝛ
tuus mo yſes.
i ¶ Multũ qppe nu
merũ iumen.poſſi.in
fra galaad. filij.n. ru
ben habebãt pecoꝛa
multa: ꝓpter qð peti
uerunt terrã illã ſibi
aſſignãi: qꝛ erat apta
animalib nutriẽdis:
vt hi Nume. xxxij.
k (¶ In dieb' at ſaul.
hic ↄñter deſcribitur
foꝛtitudo rubenita⸗:
⁊ occaſiõe eoꝝ fit mẽ
tio de tribu gad ⁊ di/
midia tribu manaſſe
qui iuuer̃t rubenitas

in pᷣlio. dicit ;: In di

ebus aũt ſaul. qui fu
it pᷣmus rex in iſrael
pꝓ electõem diuinam:

qꝛ abimelech qui añ

regnauerat vt hẽ Ju⸗
dicũ.ix.fuit ꝑ vſurpa
tionez. 1Wahn
ſunt cõtra agarenos.
Iſti fuerũt filij cethu
re: qꝛ cethura et agar
fuit eað mulier vt di

cũt hebꝛei: put dictũ

fuit diffuſ geñ. xxv.
⁊ iſti qui dicũtur hie
agareni: deſcenderũt
de agar nõ per iſmae
lem ſed pꝑ alios ei fili
os:yvt videbit infra.
m ¶ Habitauerũtq;
pꝛo eis in taber.eoꝝ.
qꝛ agareni nõ habita

bat in domib: ſed in

Luez captiuũ duxit theglatphala

eiuſ:micha filiꝰ eius:reehia

fil eius: baal ſil e:beèra

ſil ep: quem captiuũ duxit
theglatphalaſaar rex aſſy/

rio ꝝ:&ᷣʒ fuit pᷣncepſ in tribu
ruben.vFratres aũt e⁊ vni

uerſa cognatio eius qñ nu
merabant᷑ pꝑ familias ſuas:
habuerũt pᷣncipes iehihel
⁊ cachariã. Poꝛꝛo bala ſi-
lius acac filij ſamma filij io
hel:ipſe habitauit in aroer
uůͦſq; ad nebo ⁊ beelmeon.
Cõtra oꝛientalẽ quoq; pla

gam hitauit vſq; ad introi

tũ heremi ⁊ fluuiũ euphꝛa
ten. Multũ quippe iumen
toꝝ numerũ poſſidebãt in

terra galaad. In diẽbus at

ſaul pᷣliati ſunt agarenos
⁊ inter fecerũt illos: habita

uerũtq; ꝓ eis in tabernacu
lis eoꝝ in omni plaga q̃ re
ſpicit ad oꝛientẽ galaad.vFi

lij verõ gad e regione eoꝝ
habitauerũt in terra baſan
vſq; ſelcha:iohel in capite
⁊ ſaphan ſecũdus: ianai ãt
⁊ ſaphat in baſan. Fratres
vero eoꝝ ſcðᷣm domos co

gnationũ ſuarũ:michael et
moſollã et ſebe et ioꝛi et ia/

chan ⁊ gie ⁊ heber ſeptem.

Hi filij abiahil: filij vꝛi:filij vſq; baal hermõ ⁊ ſanir et

iara:filij galaad: filij micha

hel:ſilij ieſeſi:filij ieddo:filij

buc. Fres quoq; filij abdi
hel filij guni pᷣncipeſ domꝰ
in familijs ſuis:⁊ habitaue

tabernaculis. n Filij vo gad. hic ↄiter agit de generati
Ararne p̃dicta:⁊ ksu lr̃a vt iacet vſq; ibi:

o ¶ Oes hi numerati ſunt ⁊c̃.

Dicũt aliqui ꝙ nõ fuit vna

numeratio:ſed duplex: qꝛ iſti reges nõ fuerunt ↄtempanei.
Põt etiã dici 2 fuit eadẽ numeratio: qꝛ licet hieroboã filiꝰ

nabath rex iſr

de quo hꝛ.iij. Re.xij.regnauerit longe añ io

athan:tñ alius hierobo rex iſrł de quo hĩ.iiij. Re.xv.fuit
tempaneus ipi ioathan:qꝛ anno.xxvij.iſtius hieroboam
regnauit oias qui etiã dictus ẽ agarias in iuda: ⁊ ſic regna

daralypo.

uit. xy. annis cũ hieroboam regnauit.xlj. annij: pt hi

.liiij. Re.xiiij.ogias aũt fuit percuſſus lepꝛa:⁊ extũc ioa⸗

than cepit regnare viuente pꝛe: quia gubernauit pplm
palatiũ: ⁊ ſic potuit regnare temꝑe huius hieroboã.
p ijj fuben. Hic cõſequẽter reu

rũt in galaad ⁊ in baſan et

in vinculis eius:⁊ in cũctis

ſuburbanis ſaron vſq; ad

terminos. Om̃ẽs hi nume
rati ſunt in diebuſ ioathan
regis iuda:⁊ in diebꝰ hiero
boam regis ilrl. Filij rubẽ
⁊ gad ⁊ dimidie tribus ma
naſſe:ũiri bellatoꝛes ſcuta
poꝛtãtes ⁊ gladioſ.⁊ tendẽ

tes arcuʒ eruditiq; ad pᷣlia
quadragintaq̃ttuõ milia et

ſeptingeti ſexaginta ꝓcedẽ
tes ad pugnã dimicauerũt
ↄtra agarenos. Ithurei ᷣo
⁊ naphei ⁊ nodab pꝛebue/
runt eis auxiliũ.Traditiq;

ſunt ĩ manus eoꝝ agareni:

⁊ yniuerſi ꝗ fuerãt cum eis
gqa dñm inuocauerũt cuʒ pᷣ
liarent᷑:⁊ exaudiuit eos:eo
qꝙꝙ credidiſſent in eũ. Cepe/
runtq; om̃ia qᷓ poſſederãt:

cameloꝛũ ꝗnq̃ginta milia:

⁊ ouiũ duceta quinq̃ginta
milia:aſinos duo milia:et

animas hoim centũ milia.

Dulnerati aũt multi coꝛꝛu
erũt. Fuit.n. bellũ dñi. Ha
bitaueruntq; ꝓ eis vſq; ad

trãſmigratõeʒ. Filij quoqʒ

dimidie tribꝰ manaſſe poſ-
ſederũt terrã a finib baſan

montẽ hermon. Ingẽs ꝗp
pe numer eãt.Et hi ſuerãt
pᷣncipeſ dom cogtõis eoꝝ
epher:ieſi ⁊ heliel egribel ⁊
hieremia⁊ odoia ⁊ iedihel

eis a filijs ruben: vñ ſubdit: ¶ raditiq; ſunt in manus

ertit᷑ ad oñdendum

qualit filij rubẽ et
gad ⁊ dimidia tri
bus manaſſe de⸗
bellauerüt agare
nos:qꝛ erant viri
foꝛtes ⁊ in armis

exercitati:⁊ hocẽ

dẽ: q ¶ Uiri
bellatoꝛe ⁊c. ⁊ qꝛ
ĩ hoc bello habue
rũt auxiliũ dei vt
patebit infra.
r¶ Ithurei vo ⁊
naphei ⁊c̃. Dicũt
aliqui expoſitões
nfr̃i ꝙ iſti fuerunt
de filijs iſrl: ⁊ pꝛo

pter h' adiuuerũt

filios rubẽ in hoc
bello Z agarenoj.

hebꝛei ãt dicũt et

meli vt videt᷑ ꝙ
iſti deſcenderunt
de agar p iſmae⸗
lem:qꝛ Geñ.xxv.
inter filioj iſmael
ponit Ithur: a qᷣ
dicti ſunt ithurei
et naphis: a qͥ na
phei:⁊ iõ iuuerũt
agarenos q de ea
dem matre deſcẽ
derant:p aliuʒ tñ
filium vel ꝑ alios
i per iſmaeleʒ: ſiẽ
dictũ ẽ ſupꝛa. Ali

qui tamẽ dicũt ꝙ

iſti agareni deſcẽ
derunt de agar ꝑp
iſmaelem: et ꝑ ce
dar filiũ eius:⁊ re
tinuerunt ſibi no

men ab agar mfe

iſmaelis. Ithuri
ãt ⁊ naphei deno
minati ſũt a filijs
iſmael:vt dictum
eſt: 1 ppter hoc pᷣ
buerunt auxiliuʒ
agarenis tani ſi
bi ꝓpinquis:⁊ de
bellati fuerũt cuʒ

eoꝝ agareni et vniuerſi qui fuerãt cum eis.cuius cauſa
pᷣncipalis ſubdit: s ¶ QAuia dñm inuocauerũt ⁊c̃.q̃ſi

diceret: licet filij ruben ⁊ gad ⁊ dimidie tribuj manaſſe

eſſent viri foꝛtes et docti ad pꝛeliũ: tamẽ nõ vicerũt pᷣn
cipaliter virtute ꝓpꝛia:ſed diuina. t ¶Filij quoq; di/-
midie tribꝰ manaſſe.Pic cõſequenter occaſione pᷣdicta
deſcribit aliquas generatões manaſſe:cũ ſubdit᷑: Et hi
fuerunt pᷣncipes domus cognatõis eoꝝ epher ⁊ ieſi ⁊c.

ſantdisdens
ſſpiniwi⸗
gteinpogen
ſrid.
U.
Aror eitn
tnte⸗,
Abnlurd

Aruflt
ſlite tcid
le.
c
enithor,
Motag.

ſgin

Mat
c

liininn

Vnſcbin⸗
cyrtoga:

(ncodaeti
neoundfiee
igſtifngen
Cnſtluit duni
tbeoruzheri
bbtthee
lunr i
wlaiſfut⸗
iudulain⸗
kfnmgſia
lilgſonche
hhn nem de
bſodeſe
Uimn giit
ncſaing
aſiins
nina m̃

N

e5 en diui dex
naeinatiuie
„ chgtlcet t det bre
iũ exo it di doc .
acerdotiũ ei ca. enle lomon
i akſ abin enin er
4 l Noteea⸗ edo io ee d h:abian
=UM utdlhie
io o i füli dten agarn lchias innt ãt d ſacer
lt cã cahtitabie Puehen taetar duc lchiã:? Helet geu H sr. eſt geinos
oni poſt veos po ꝛã fi Ir fillos nuit he ch Acxa genu e lo functu⸗ auit ſa
oͤſeque t deũ unt p oꝛa iſſio⸗ . S it ag ꝛct ca ioſed 5S no quã 6.Jn ml
tai, = 7 mlenter: kiaruian bia bane Fn
x Ebabiunt iſſimi ganllii⸗ bialech qñ Emanngn nali doitalie
N x. ploꝝ nt eo) ri foꝛt ces it eũ H eſſu ſerkn ilij i ſacer himaas:e
Narſtfei botneru bſtu viri ke ti du ſit ãt d tpoſt egrel hier 2. F egi mo hꝛac are igit
N 5 pot . . 7 oſo m ../ doc j: qu ria
rii 15 eſan ſa Reliaderff ati ſun 8 ab iudã don ath — nes aljecn aane
ii⸗ ſalu sdñs in is. Rel foꝛnic e:quo cita bucho on ca lig ca Olukes⸗ e⸗ gple e
Ami lit eo nkei lcon 1 e terre xLt ſuſe tiſ ii:gerſ. mina i. Filij n dici ris oſee el
umnig filis fili ieng d. io ſpploxꝝ ã eis:ct lregi leu ec no ſeme ebꝛo afi⸗ cendum
4 õ r e bni ett hehion Acab die diou⸗
Auig ſun y de ſra deo dñs e ſpm̃pl heglat E lobni iſaar arim eercht gelo 5i ou⸗
nnf lrũ deor kigeo ſtulit iſrt rrituz t &tra ſon: ira * lij mer⸗ enera boce der roſtuit
wiim ergren n it deu eſpi ſſur: t iã b:amr⸗ Flli c Schera cbren voleni.
württ W ait. E Kygioy regis ⁊ dim xit ocih ſi. H famili⸗ ei ctu egi iud rempio
ſbaͤs⸗ on volũ⸗ elab aa addu 7 ol et mu ſcöm bni fil l? cunteß u0 vt
in ſeit ſpũm. i. ndi ph t rubẽ ſſe: ᷣt T ara on leui n:lo ma filr Nap Aepia 20
Keani irlrtt impugna ⸗ ſtulit ana! aboꝛ iem tioes erſo Eam o fi din: 8 fuit i. libꝛo
inn alen ale i tribũ e 7 Kwh ad d rum. i⸗ eius gie geco⸗ neefr rt bi⸗
un fili Pnl egis eos ocan v a. ath iaath ga fili l ei: nnina ha j. f ſlrt
aiint Rer fluuiũ ge ui gerſon aub⸗ s Kae e: gnuu enn
Wwini et. iiij. iritü c. ij leui Filij caath: ius en: Filij enne 8 ſtuz ſar. T io ſtcuʒ
ainti⸗ bii alalar. han Nlij ri. Fi n7 oα liue eius. F a:cho a filius Bsicrono ſpabz
füigüim b phal n. 1X mera hebꝛo 6 mo fili li eiu helcan⸗ a:aſir 1 zet ouen in tem
rihfi⸗ gan nſtulit TC2 iſaar aalo s ab fili ius: liͦ eiu vꝛi e Weeß⸗ nirck.
ſri ſehclid mram i⸗ nra aGorn airiin aſaph liſchan bienn⸗ Bnnc
iminte Et. quxit & el. Filij ria.F ar ? it es eiuſabis aath fil ei na liqui: Sdte acs
H bena acurt bet anll dese phiner⸗ ſle⸗ cucke⸗ dn etn irast⸗ hoe er ies
trini od iaboꝛ. ã gẽuit pl Al . Ei . ſed ð n0
ſitg 5. Raler zanoe ab = boõc el ee gi dnrun⸗ us du
Dad ca tali . 1. C 1: . P eni.
ng lcat. itulü. V. zpbinceſ gi, bo gei ge ſanli eE e Nenl.
i Cap vobi : ogi geu er ennel l is ili
Ilz ki. nie o g o Eeluulien MM3
⸗ c deſcri gen rai raiot SBe-. fili ei eius: Peius. ſſe lbit g ꝛpmota
wi e hic d a 1.2 me rias! „ liab fili a fil 8 V9 1 ſcri itaruz geneg
Munk bi Fenen iam: oꝛꝝno al geu⸗ liab belcan enitu erari onitan in ratio
Nigttin leuitaru: 1 H” th. P ria: 7 hito uit ius: pmogen tem m g lach 5 paiet lit
ini ennir pe nott ma ꝛac enut . uͤel: p lij aut⸗ 8: ſe nm liqua : a patet lit
ſteni⸗ 5 airtiake uit a⸗ itob: och g eu ſamu 1 Fi 119 eiu P:ſa li aliq lcui: deſcen⸗
e mo de ealogi ü n it ach et ſad imaas g abiã. ifili l'en: 19. nbus! undo⸗: 9:der
— giachch bim een lilobl. oanl t o mnibn rrſonlas⸗ 5
njiii Jo ndo fficia it ſad 9. Ac genun a 00 beius: ia nos it ad g nera do:
ſecu tonog 1 imaa nase uit a⸗ m filo en⸗ aggis rands dit egſdend
inſhhin bi iſunta ach iã: acan gen otio mei lli'eius: ſti ſünt oꝛes ſcrib deſcen ,„
in conſtit 3 ba bi änan: e eſt ꝗ qu la fil uid col ESerſo athita
inni co eoꝛu hec här Jpᷣẽ moo Im. ala it da rquo bant CUB zeſ chae ꝛedi
tncula i rtongin cplron doeſul oſt mn deſeribit nagronli Se
D Ppᷣmum i fuit ſicauit at a it achi ſet ci arca: ic d cõtr ſim . i duũ:
kennn kib leu in tres ſic ulta enui och:et ta di S mindan eA de lligen eni
Ffin ſe trib' iuiſa i llioj Den ias g it ſad llü H ͦ chaat iuidur erati⸗ lus ei⸗ ſt intel ſt vaſſe io
nhin 0di ej fil 41r1 Ut l. Se : filij c e dii ne fili ent 9 po rati
aife kifarn de iobeenn ſellü. H r Re eRae⸗ bia ut beimih⸗ ſane
2 ladochg mnrsdeche erenze naneſ umer⸗ rntchoralini
mis chaat qui : ade den haa c : dicẽs: ogen genitu Ple 177 p itarum:
iung nan Crerla ite: alij au vocati ide lle⸗ fuit nne act lliter deſcen eoffiche
Einen nennd ſekioten Nronüs: lia 4 bre attoaaro Si rü ſiliter itur d
huam gil rur alij ſa ti ſunt a⸗ nom̃ ur ſi⸗ tt rite: erati it phi ke ritar nenter
in rut4 oca ñt ſibin rũ era gen nuit p merari u
ea, Ranclibd⸗ Föa adli :abin
1 nitarit am en ele i gen
na, ees iſt =
thi
3
or

*

„
. —
.
. .
.
* .
rE*
. .
. . 0 .
.
.

erat ſimplices leuite: alij cũ hoc ſacerdotes:ſicut aaron ⁊ fi crem
qʒð erat ↄpoſitum ex q̃ttuoꝛ ſpecieb p̃cioſij ⁊ redolenti

¶ Daralypo.

plo qñ fuit edificatũ: ⁊ ſupꝑ illud cremabat᷑ thymiama:

lij eius: qui erãt de tribu leui. pmo igit᷑ deiminant officia le
nitarũ ſimpliciũ: ſcòo ſacerdotũ:ibi Aaron vo. De ſimpli
cibus leuitis aliq erãt cantoꝛes ad dicendũ diuinas laudej:

ccis exceptij:cum dẽ:

Iſti ſunt quoj cõ

filij leui. Filij aũt merari fra

tres eoꝝ ad ſiniſtrã: ethan:

bus.: vt h? Exo.xxx. hᷣ

n oẽ opus ſanctiſanctoʒ?.li

cet enim illa ꝑs tabernaculi in q̃ erat altare thimiama⸗

tateſ: ad ↄfugiendũ hebꝛõ:
⁊ lobna ⁊ ſuburbana eiuſ.

piendo ab aaron
terminando in

lagnon

