=
= = ☛ = =
SS =ẽ —
☛t S=ꝛoae
= = ☛ = —

=

=SS — ==
☛ D—b

1

tobr
ſütntle
tigt
nmnlin
intſccho
Ppin
ſinizgie
Pli mi
Slicnitn

=. =
— — =
S=
—

==
EEE

S=

=
—

—
=n
—

=e

loun
odlcänr⸗
Pmitrit
obiärl
wheht
aſon
tſcpriae
tſtnene
pid⸗
lertn
E
iy
terde
Oiglit
gheſtnen
fude
ſfcrin

4

=
S☛R— S=

—
=

=
—

—
— S
= =

9
8

==
E

—

4

— —
E

4

= =

—
S=
S=ẽ=S

=

===
=

=
S=
=

E
S
=
S

—
S

— ===
= =.
☛
=
——
—

=☛
S
–

==E
S =
— =—
— s—
— =
—

lli⸗
f
i⸗

1

= =
=EZ
SSe=
—

1
4

=

—

=

„ V
iſiün
btbinn
luniſei
b(Sri

Slmnd
Mötrn
a⸗ ſͤige
ſunim

Gdnſenii

cackade
ſidanbont
bergeie
Kliü
Nͦ Aorini
Perolſti
przdalu

noſzſnagen.

ſoborſbiß
üforiinit
kanr
gntſe
aMi
rherin
rand'naner
ip finſn⸗
uoti
Napotun

ſir iiq⸗

in n⸗

hcim,
ſoni i
nfen
wuhſii
icien

hoc ſit agẽdũ cir
ca iuſtos:vñ ? p/
pter hoc fuit miſ

poꝛphirij: Cũ ſit u
neceſſariuʒ griſe“ ti ſunt: ⁊ tremẽtes cecider̃t

vt dem̃ eſt ſupꝛa

co: ſic angeliſte
vocat᷑ raphael.i.

cina dei:qꝛ miſſus fui

bar quidẽ vo.mõ. ⁊ bi.ĩ comeſtione eni ⁊ potatõe pᷣmo

Tobie

angeli ſͦt adminiſtratoꝛij: i miniſteriũ miſſi ppter
os qui capiũt hereditatẽ ſalutis: Debꝛe.j. Sciendũ tñ

ꝙ angeli non offerũt ozones iuſtoꝝ coꝛã dno ad aliqd
ſbi manifeſtãdũ:nã oia ſũt nuda ⁊ apta oculis ep:etiã
añqy fiãt: ſed ad ↄſulẽdũ ſuꝑ hoc diuinũ ↄſiliũ: qd ꝓpi

oꝛonem tuam dño. Et ꝗqa

ſus a deo ad ilu accept eras ðo neceſſe fuit

minandũ tobiaz: , e E
vt poſtea ſbditur yt tentatio pꝛobaret te. Et
a (lieceſſe ſut nunc miſit me dñjs vt cura
vt tentatio pba rẽ te: ⁊ ſarã vxoꝛẽ filij tui a
lchit ſul vrle demonio liberarẽ. Egd ei
. 9. ₰
lösp exempl: 7 ſum raphael angeł: vnus

ex ſeptẽ ꝗ aſtam añ dñm.

ſic dẽ in pꝛicipio .
CLCuͤnqʒ hec audiſſẽt turba?⸗

Et nũc miſit me ſup tenr ain facie ſua. Dirt
dñs deus. ppi tu eis angelus: Pax vob.

Nolite nimere. Elni cũ elſ
ſem vobiſcũ per voluntatè?
dei:vidẽbar quideʒ vobiſ-

um ⁊? ſare mẽitũ

iij. c'. c ¶ Ego

go vt reuertar ad eum qui

Angel miſſus ad e
purgãdum labia me miſit:vos aũt benedici ·
eſaie vocatur ſe te deuʒ: T narrate oĩa mira
raph:quij nõ eẽt bilia ey:ipᷣm bñdicite ⁊ cã

de oꝛdie ſeraphi tate ei. Et cũm hec dixiſſet

medic vel medi

tad fanãdũ tobiã. de Uñm erx

ſeptẽ qui aſtamañ dñm. nõ accipit hic aſtare put diſti
guit angelos aſſiſtẽtes a miſtrãtibꝰ: nã raphael nõ eſt ð
ſupioꝛib'oꝛdinib:qͥ nõ mittũtur ad hec inferioꝛa: ꝓpi
qð nõ dicũtur aſſiſtẽtes deo:ſed de ĩferioꝛib q mitiunt᷑
ppi qð miſtrates dicũt:raphael aũt fuit miſſus ad cu/

radũ tobiã:a liberãdũ ſarã: ſʒ accipit hic aſtare ꝓ eſſe

b'ſanctis:q ſp vidẽt pꝛem q in celẽ.qð aũt dẽ h

Unbex ſeptẽ. accipit᷑ nũs deminat ꝓ idetminato.ſ.pꝛo

vniuerſitate angloꝝ:nã ſic dic Greg.homeł.xxv.Qm

oẽ tẽpy ſeptẽ dieb'ↄphẽdit:recte ſeptẽario no vniuerſi
tas deſignat:qᷓ in angel eſt valde magna:Dañ.vij. Mi
lia milici miſtrabãt ei:⁊ decies cẽtena milia aſſiſtebant

q; h' audiſſent turbati ſunt.i.admirati ſunt
T ſtupefacti ex diuina ↄdeſcẽſione circa ios. f ¶ E
tremẽtes cecidert. nã ſtupoꝛ a admiratio reddunt hoieʒ
tremẽtẽ: ⁊ ſtare nõ potentẽ. g ¶ Dixitq; eis angelus.
Dic ↄñter reuelat veritatẽ occultã de his q fecerat ihu
mana effigie: pmo tñ ↄſolat eo dicẽs: h Pax vobij

nale timere ⁊c.q.d.nõ veni ꝓpt᷑ malũ veſtꝝ ſʒ bonũ.
i ¶ Etenĩ cũ eẽm vobiſcũ.cõicas vt ho: k Wen,
lũtatẽ dei. erã eni ab eo miſſus ad h: ꝓpi qð ſũt illi gfe
ncipalit agẽde:iõ ſubdit᷑: IJpm bñdicite ac. k Cide

eſt cibi ⁊ poᷣ ſumptio:⁊? cibi ſũpti ⁊ pox in vẽtrẽ traie

ctio a iſta fiut ꝑ motũ localẽ: ꝓpter að poſſunt fieri ab

⁊ vltra eũ vidẽ nõ potuer̃t.

lij iſrlẽt ĩ ↄſpectu gẽtiũ lau

de' oĩpotẽs pᷣter eũ. Ipᷣẽ ca

ſtraſ: t ipᷣe ſaluabit nos ꝓ

coꝛdie incidit ĩ manũ ſue i

g

caſtigauit nos. puniendo.

angelis in coꝛpe aſſumpto:qꝛ natura coꝛpalis obedit ange

lis quãtũ ad localẽ motũ.ꝭ in comeſtione ⁊ potatõe eſt ci

bi attracti ↄuerſio ꝑ virtutẽ nutritiuã:qð nõ põt eẽ in ange
lis:qꝛ nõ hñt coꝛpa ſibi naturalit᷑ vnita: nec ꝑ ↄñs nutribi/

lia: io ſubdit: I ¶ Sʒ ego cibo iuiſibili ꝛc. vtoꝛ. i. relicioꝛ

1 hũc cibũ inuil bbi⸗
potũ vocat dei cla
ab aſpectu eoꝝ ablar eſt:
adiunctã. m ¶ TE⸗

Tone nſtratin pus ẽ cc.ꝗᷣ miſit me.
Fiine ſrarep boꝛas es pfecta mea legatone:
V ĩ faciẽ: bñ lxert deü. Et ex nõ eſt ꝑ hoc ĩtelligen
lirgẽtes: narrauer̃t oĩa mi duũ ꝙ angli a deo mil
abilia eius. ¶. XIII. ſia deo recedat: qꝛ ſp

intra deũ currũt: cuʒ
ſit vbiq; pñs:ſʒ hanc
reuerſionẽ vocat di⸗
ſparitõeʒ:iõ ſequitur
n (Et cũ hec dix. ab

Pẽriẽs aũt tobiaſ ſe
A nioꝛ os ſuuʒ: bñdixit
dñm:⁊ dixit: Magnus es
dñe ĩ eternũ: ⁊ ĩ oĩa ſcla re

tuũ:am̃ tᷣ eo E.
Snütuinnfitu flagellas . aerr legttee⸗
ſaluas:dedùd ad inferos ? o¶ Zũc ꝓſtrati per

redůcis: t nõ ẽ g effugiat
manũ tuã. Cõſitemi dño fi

hoꝛas tres. ꝓpi tria
bñſicia. ſ. illuminato
nis tobie: ⁊ directõis

eni ſũ raphael an WOedn Pee ſui filiz: Tliberatonis
gelus nolant eni cum manducare a bibere: date cũ: qm idd diſpſit voſ ſare a demonio. ¶p
angeli i ſcriptura B go cibo inuiſibili 2 bo- int getes q ignoꝛat eum:vyt Et exurgẽteſ a grarũ
. n zuratisz d iu qui ab hominibꝰ videri vos enarret mirabilia eèt actoe. qd ae aue
officia: ꝓpt q̊ mit It. z er- ariati ſeir. nõ ́ alꝰ rüt oĩa mirabilia ei.
mtiwn Afaie vj. non põt:vtoꝛ. Teêmp ẽ er faciat ſcire eos:qꝛ nõ ẽ ali aq manifeſtandũ dei

ſtigauit noſ ꝓptiiqtateſ no dixerat angeluj.

(¶ Kaplm XlIII.

pter miam ſuam. Aſpict . tobias. Pi
ergo quẽ fecit nobiſcum: oñter deſcri⸗
bkt reuelatio diuini ſe

creti ꝙꝙtũ ad futura ꝑ

donũ ꝓphetie datũ tobie: ad qð diſponit eleuatio mentis

per oꝛationem: ꝓpter quod pꝛimo ponit tobie oꝛatio:ꝛ fu

turi releuatio: ibi Dierlm ciuitas dei. Circa pꝛimum dicit:
ſenioꝛ os ſuum.ad deum ma

„

a ¶ Aperiens autem tobias ſenioꝛ m. ad
nifeſte laudandum: 7 pꝛimo confitetur eius poteſtatem

eternitatem dicens: Magnus es domine c. b
am tu flagellas ſaluas. qm̃ pene a deo iuſtis inflicte ſunt

.

pñtẽ deo ꝑ aptã viſionẽ ⁊ fruitõeʒ:⁊ hↄuenit angel oꝛ quedam mecieine A1 Ded cis ad inferos.i. ad penam ꝑ.
d — tuam iuſticiã. o (Et reducis. p tuã miſericoꝛdiã. el Et

non eſt q effugiat manũ tu. nã exiens de manu ſue mileri
uſticie. ↄñter inducit alios ad dei

laudem dicẽs: f ¶ Lofitemini dño fili iſt rk. qꝛ coꝛde credi

tur a lã:oꝛe aũt fit ↄfeſſio ad ſalutem. Romañ.x.

erubeſcatis laudẽ e coꝛã infidelibus: 1 ubdit rato:
Om ideo diſpſit nos int᷑ gentes ⁊c. lʒ enĩ de filios iſt rael ꝓ/

pter peccata ſua diſpſerit inter gentes: vt ſic non remaneret
Dedec culpe ſine decoꝛe iuſticie:tn ex hoc elicuit aliud bo/

nũ.ſ. ꝙ iudei in cultu dei firmi nar abant mirabilia que fe
cit deus populo iſrł in exitu de egypto: in trãſitu maris ru

bꝛi: etiã in deſerto:⁊ ↄſimilib:quib⸗ auditis multi genti

les relicta idolatria ↄuertebant᷑ ad vnũ verũ deũ. i¶ Ipe
ſien k(Et ipſe ſaluauit nos pꝛo
pter miam ſuam.inter gentes nos cuſtodiendo:ſecundum

dicitur Trenoruz. iiij. caplo: In vmbꝛa tua viuemus in

gentibus. 11 Aſpicite ergo. diligenter conſiderando.
m AQuefecit vobiſcũ. per ſuam iuſtici 1 miſericoꝛdis.

ra viſionẽ ⁊ fruitöe,z

bonitatem: ſicut eis

Periẽs autez

QAuoni

Et i conſpectu gẽtiũ laudate eum. vt nõ timeatis ne;

—

(Et cũ timoꝛe. coꝛdis. b ¶¶ Et tremoꝛe. coꝛpoꝛis: qꝛ foꝛ
tis mot'aie redũdat ad coꝛpy. Cõfitemini illi.ꝙ ſit mi

ſericoꝛs ⁊ iuſt. dD¶ Regeq; ſcłloꝝ exaltate ionili vꝛis ois 39
o aũt. ſᷣm

in eyꝰ glia faciẽdo.cetera patent viq; ibi: e Eg ßn
hoiem iterioꝛẽ. f Et ala mea. ym ſenſualitate: ⁊ accipit
H aia ꝓ ꝑte ſenſitiua:

ſicut Gene.j.Facthõo . .
in aiaz viucte. gehn Et cũ timoꝛe et tremoꝛe ofi⸗

eo letabimur.qꝛ mo?ꝰ æmini illi:r& ſcloꝛu
tus rõis interioꝛ q̃ eſt iemimt uresenas Eg 35
hõ redũdat ĩ ptẽ ſen- Ecxaltate in opib veis. Ego
ſitiuã: quã mouet ſiẽ auũt in terra captiuital mee

itelligẽtia ſperã:tertõ

de aia. h¶Pierlʒ. leſtatẽ ſuã in gẽtẽ peccatri-

ogendndpoar ceKoölertimini itaq; pctõ
ponit᷑ oonuʒ pphetie reſ.⁊ facite iuſticiã coꝛã do
ↄceſſũ tobie:p qð pi mino:credẽtes ꝙ faciat vo

mo ꝓphetat de hie⸗
ie Aen nes itala meai ed letabimur.
Lirca bmü dẽ: Biqdicite dño oẽs elci ei
Dierlm ciuitas dei.i. agite dies leticie: ⁊ ↄfitemi
ad ep cultũ electa. z
palyp.vj. i Ca 7
gauit te dñs. lodtur
de ſuturo ꝑ modũ pᷣ
teriti ꝓpt cecitudinẽ
ꝓphetie.non eni fuit
hierlm deſtructa to⸗
bia viuẽte:vt oñſum
eſt. ö. j. c. k(n opi
b' manuũ tuaꝝ.i. ꝓ
pter opa tua mala.
I¶ Cofutere dño ĩ bo
nis tuij.iuſte viuẽdo.
m ¶ Et bñdic deuʒ.
deuote depᷣcando.
n t reedificet ĩ te

manuũ tuaꝝ. Confuẽ do⸗
mino ĩ bonis tuiſ:&t bñdic
deũ ſcloꝝ: uᷣt reediſicet ĩ te
tabernaculũ ſuũ:t reuocʒ
ad te oẽs captiuos ⁊ gau/

ſplẽdida fulgebis: eèt oẽs fi

tõnes ex lõgiquo ad te vẽi
ent:⁊ munera deferẽtes ad

tabernacul ſu i. tẽ in ſciſicatönem habebũt.
tpe ruvt pyeſdare Momẽ eni magnũ inuoca
i. ⁊ ↄſũmatũ tpe da bũt ĩ te. Malẽedci erũt qui

reuocet ad te oẽs ca⸗

ptiuos. qð fuit tunc ĩ I — g
pletũ: qꝛ oẽs captiua bñdictiq; erut a edificaue-
ti de hierin habueft rint te. Lu aũt leta beris in

redeũdi licẽtiã: filijs tuis:qm̃ oẽs bñdicen
j.eſdre.ſ. p G Luce
ſplẽdida feilgebis. h
fuit pꝛicipalit᷑ ipletuʒ
qñ chꝛiſt qͥ eſt lux mũdi:fuit ibidẽ obla: ꝓpt qð ſanct ſy
meon tũc exclamauit:luc.ij. Lumẽ ad reuelatõeʒ gen.⁊c.
q¶ Et oẽs fines terre adoꝛabũt te.qꝛ ex oibꝰ mũdi ꝑtibus
veniebãt aliq adoꝛare ĩ hierlm ĩ diebus ſolẽnibꝰ: vt hẽ act.
ij. r ¶ Et terrã tus.iĩ ſcificatõeʒ habebũt: vñ terra illa vo
cat᷑ terra ſãcta. s aledicti erũt qͥ cõtẽpſerũt te. ſic pʒ
de antiocho ꝗqᷣ pofuit idolũ in tẽplo hieroſolymitano: vt
ht.j.macha.j.Bñdictiq; erũt qͥ edificauerũt te. ſicut pʒ de
goꝛobabel ⁊ ieſu filio ioſedech:⁊ alijs edificatoꝛibꝰ templi:
⁊ neemia ⁊ ſocijs ey ciuitatẽ reedificãtibꝰ.cetera patẽt ex di
ctis. t ¶ Aia mea. Dic ↄñter ꝓphetat de hierim myſtica:
q̃ eſt triũphãs ecclia:ſic Eſaie.xiiij. ppheta loquẽs de rege
babylonis trãſit ad loquẽdũ de ſuꝑbia ⁊ eiectoe demonis:

vt ibidẽ fuit oñſum:dic igit: t ¶ Aia mea bñdic dñʒ. ppt

ↄfiteboꝛ illi:qm̃ oñdit ma

biſcũ mĩam ſuã. Ego autẽ

ni illi. Hierlʒ ciuitas dei ca
ſtigauit te dominuſ i pibꝰ*

deas ĩ oĩa ſcla ſcloꝝ.Tucł

nes terre adoꝛabũt te. NHa

oꝛabũt ĩ te dñʒ: ct terrã tuã

ↄtẽpſerit te:⁊ ↄdemnati ert
oẽs qui blaſphemauerit te

tur: ⁊ ↄgregabũtur ad do/

peum oꝛdinato. c¶

¶ ¶.bier

tm̃ bñficiũ. „on liberauit hieriim ciuttat ſuamm.
õib' e: hoc non põt ĩtelligi de hierim

a cũctis tribula

terrena:q̃ adhuc ẽ in manib infideliũ:nec de hier my

ſtica: put accipit᷑ ꝓ militãte eccleſia:
vſq; ad mũdi terminũ:⁊ iõ intelligit

minũ. Btĩi oẽs qui diligũt

te:⁊ qui gaudẽt ſuper pace ¶ero ſi fuerint reli
tua. Aia mea bñdic dũm: quie c.qꝛ no im
2 .αEEn , deſiderabat pꝛo/
qm̃ liberauit hierlm ciuita pꝛiã btitudinẽ: ſzʒ
tem ſuã a cũctis tribulatõi etiã ſeminis ſui.

bus er dñs deus nr̃. Beà
ero ſi fuerit reliquie ſemi

oẽs platee ei ſternent᷑:t ꝑ

vicos ei alleluia cãtabit᷑.

q̃ erit i tribulatoib

de hierlim ſupna:
vbi nulla tribula
tio hʒ locũ:ioõ ſub

dit: x ¶ Beatus

y¶ Doꝛte hierlʒ

ex lIaphyro ⁊ ſma
rag

o. pꝑ hoc edi

nis mei ad vidẽdaʒ clarita ficiũ ex lapidibuj
tẽ hierlin. Poꝛte hierlʒ ex ßpcioſis intelligun
ſapphyro ⁊ ſmaragdo edi tur merita vtutü
ſicabunt᷑: ⁊ ex lapide pᷣcio/ detlnckegthobe
ſo ois circuituſ muroꝝ e. diſtinctas mãſio-
Exlapide cãdido ⁊ mũdo mnes celeſtis hierłʒ

ßm diſtinction
meritoꝝ. 3Et

Bñdictus dñs ꝗ exaltauit ricos einds ale
eam: vt ſit regnũ ey in ſcla laudatio dei:ſᷣm
ſcloꝝ ſup eam amẽᷓ̃. iüllud pfſal. lxxxiij.
Toↄſũmãti ſt(.XxIIII. SBii qui habitt i
ſmões tobie. Et poſt ααοuà one:i

qᷓ;ᷓ illuminat ẽ tobias vixit

annis q̃dragitaduob:⁊ vi
ditfilios nepotũ ſuoꝝ.Cõ

ſex annoꝝ lumen oculoꝝ
amiſit: ſexagenari vero re
cepit. Reliquũ pᷣo vite ſue

in gaudio fuit: èt cũ bono

ꝓſcũ tioꝛiſ dei ꝑꝛexit iĩpace uis epilogatioꝛ
In hèꝛa ãt moꝛi ſue voca Hanbilbi jn boꝛs
uit ad ſe tobiã ſiliũ ſuũ ⁊.vij autem. 3Rfilialis
iuuenes filios ſuos nepo/ obtemperato:ibi
tes:dixitq; cis: Dꝛoͤpe erit Factum eſt autẽ.

ſcla ſclox: lauda-
büũt te. ¶.XIIII.
ↄſũma

ti ſũt Hic

pletiſ itaq; annis cẽtũ duo er ponium d⸗
by:ſepuli ẽ honoꝛiſice ĩ ni phetia tobie tem
niue.Quiquaginta nãq; ⁊ poꝛe moꝛtis ſue:

7 diuidit᷑ in tres
partes: quia pꝛi/
mo circa decurſũ
vite tobie ſenio ⸗
ris ponitur bꝛe ⸗/

pꝛima pars patet
. vſq; ibi: bge
liquum vero vite ſue in gaudio ſuit. ſcilicet ſpirituali iĩ
Et cũ bono ꝓfectu timoꝛis.ſ. fili

alis:qui habet charitatem annexam: quia ſicut pꝛoce-
debat in etate:ſic pꝛoficiebat in charitate: ideo ſubdit:

ctoꝛum aduentum chꝛiſti expectantium. e¶ In hoꝛa
auteʒ. Pic conſequenter deſcribitur pꝛophetalis exhoꝛ
tatio cum dicitur: In hoꝛa autem moꝛtis ſue vocauit
⁊æc. vt verba que de pꝛeſenti vita recedens diceret: in
coꝛdibus filij ſui: ac nepotum artius impꝛeſſa rema-

d ¶ Perrexit in pace. ſcilicet ad lymbum entan

„

nerent. f

*

ixiiq; eis pꝛophetice: g ꝛope

erit interitus niniue. Jonas enim pꝛopheta pꝛius de-
nunciauerat niniue ſubuerſionem: ſed quoniam ad ver
bũ eius egerunt penitentiã:iõ ſubuerſio illa fuit dilata:

—

lſue
lunt t
ſentrni

nini

wnii
Gseitsl.
etanden⸗
rnͤ⸗
tre⸗
unnnen
phüe
luſin
rjottt
ctn
nllirt
nigltit
pat
hepniunt
Uibetio
iumun
Ehabveri
hoccriri
uicir,
. k
iie l
ſteel

N
n
S
Peuginke
Wncuf
cene
hüigſe

nrin e

Hndrt
ankt!
Mefr
Bänbnit
Mumadej
ſln

„

bite d

R„ S
—
=
—

=
SE
=
— ☛ =
=☛n

(Tobie

voſtea vero niniuite reuerſi fuerũt ad vicia ↄſueta:ppĩ

quod deſtructõem ei iteꝝ dixit dñs ꝑ naum ꝓphaʒ: q̃
deſtructõ facta ẽ per chaldeos:⁊ hãc deſtructgi appꝛo

piquatõeʒ p̃dixit h̊ͥ tobias: poſtea vero debellatis chal

deis ꝑ cyrũ regẽ perſaꝝ fil e cãbiſes qͥ ⁊ nabuchodo/

noſoꝛ dicł ẽ:viuẽ

te adhuc pĩe cepit

regnãe ſuꝑ regnũ
aſſyrioꝝ ĩ ciuita

te niniue:vt hẽ iu

cdith. j. ex qᷓ pʒ ꝙ
hec ciuita ſuerat

interim reedifica
ta. os eniz

excidet vᷣbũ dei.ſ.

qñ eſt ꝓphetia pᷣ⸗

deſtinatoõnis:q ſ̃
implet᷑:qꝛ denũci
at futuꝝ ꝓut ẽ in
diſpoſüoe diuina
ꝗᷓ eſt imutabil: 2

ã eſt im
talij fuit ꝓphetia
naum 2 tobie de
ſpuerſione niniue

Onñ vero
äe at

q̃ denuciat aliqð
ſutux E eſt in
cauſis ſecũdis.ſ.i
meritis ⁊ demeri
tis hoĩm nõ ſem-⸗
P iplet᷑:eo ꝙ meri
ta ⁊ demerita ho
minũ mutant᷑: ⁊?
talis fuit pphetia
ione qᷓ dixit: Ad/

huc qdraginta di

es 2 niniue ⁊c᷑. hꝰ

eni exigebãt nini

uitaꝝ peccata: q/
bus penitentibuj

interins niniue.Nn enim
excidit ᷣbũ dñi:èᷣt fr̃es nr̃i.
ꝗ diſpſi ſũt a terra iſrael: re
uertenĩ ad eã. Ois aũt deß
ta fra e replebit᷑: ᷑t domꝰ

dei q̃ in ea incẽſa eſt iteruʒ

reediſicabit᷑:ibiq; reuerten
tur oẽs timẽtes deũ:⁊ relin
quẽt gentes idola ſua:⁊ ve
niẽt in hierin: ⁊ inhabita⸗
bunt in ea:et gaudebũt in
ea oẽs gentes terre adoꝛã/
tes deũ iſrl. Audite ergo ſi
lij mei pꝛiem veſtrũ:Serui/
te dño in veritate:⁊ inquiri
te vt faciatis qͥ placita ſunt
illi. Et filijs vꝛis mandate:
vt faciant iuſticiaſ ⁊ elemo
ſynas:vt ſint memoꝛes dei
⁊ bñdicãt deũ in omni tpe
in veritate ⁊ in tota virtute
ſua. Nunc ergo filij audite
me:⁊ nolite manere h. Sʒ
q̃cũq; die ſepelieriſt mr̃em
peſtrã circa me ĩ vno ſepul
chꝛo:ex eo dirigite greſſul

illa ſubuerſio tũc nõ fuit ſubſecuta. i ¶ Et fratres nfi

⁊c᷑ reuertentur.qꝛ omnes q captiuati fuerũt in babylo/

ne habuerũt redeũdi licentiã: ⁊ multi de regno iſrael q
adhuc erãt in regno medoꝝ pſaxꝝ redierũt:de illis ve
ro qui erãt vltra mõtes caſpios:dicũt iudei ꝙ nulli re

dierũt. k ¶¶

ſis aũt deſerta terra ep replebit. hoibus

T aialibꝰ. I ¶ Et domus dñi ⁊c. reediſicabitur. per go/
r ob abel ⁊ alios de captiuirate babylonica redeuntes.

m ¶ Obiqʒ reuertentur oẽs timẽtes deũ.illi eni q noluerũt

reuerti de babylone ibi fuerũt detenti:filioꝝ as genuerant
⁊ poſſeſſionũ qͥs acqſierãt amoꝛe:ſicut dem fuit eſdre pᷣmo
n¶Et relinquẽt getes idola ſua. quia plures de gentilibꝰ

vꝛos vt exeatiſ hic. Video
enim qꝛ iniꝗtas eius finem
dabit ei. Factũ eſt aũt poſt
obitũ mr̃is ſue:tobias ab/
ſceſſit ex niniue cum vxoꝛe
ſua ⁊ filijs ⁊ filioꝛuʒ filijs:⁊
reuerſus eſt ad ſoceros ſu
os. Inuenitq; eos incolu/
mes:ĩ ſenectute bona:et cu
raʒ eoꝝ geſſit.Et ipſe clau/
ſit oculos eoꝝ:⁊ oẽm here
ditatẽ domus raguelis ipᷣe
pcepit: viditq; quĩtã gene/
ratõeʒ ſilios filioꝝ ſuoꝛum
Et ↄpletis annis nonagin
ta ⁊ nouẽ in timoꝛe domi/
ni:cuùm gaudio ſepelierunt
eũ.Oiĩs autẽ ↄgnatio ei:⁊
ols generatio ei ĩ bona vi

relictis idoł ſuis venerũt ĩ hierlm:cũ redeũtib ð babylone

iſta tñ ꝓphᷣia ꝑ pᷣdi⸗/
catõeʒ aploꝝ multo
pfectd fuit impleta:⁊
de bae toblss 1
cipalii lod:iõ ſubdit᷑:
o ¶ Et gaudebũt ĩ ea
oẽs reges terre.quia
multi reges gaudent
i eccleſia iugo chꝛiſti
ſubmittẽtes colla ſua
⁊2 plend implebit᷑ in fi
ne mũdi qñ Pon pſe⸗
cutõeʒ antichꝛiſti oẽj
gnãlit᷑ conuertent᷑ ad
xpᷣm: qui eſt rex oĩim
fideliũ nomiĩe iſraelis
ðſignatoꝝ.cetera pa

tent ex ocis. p¶ vz

ctũ eſt aũt. Hic ↄnter
deſcribit filialis obtẽ
patõ cũ dẽ: q
obituʒ mj̃is ſue tobi
as abſceſſit ex niniue
⁊c̃.ſicut pꝛeceperat ei
pater. cetera patẽt vi
q; ibi: r ¶ Etcuraʒ

ta ⁊ in ſcã ↄuerſatõne pmã eoz geſſit nam erant
ſit:ꝛita ut accepti eſſent tam parentes ſui ratione
deo q;ᷓ; hoĩbꝰ:⁊ cunctis ha yoris ſue: que cum
tanti at vna caro.
bitantibus terram. Eri zi⸗ oeu
„2 , s eoꝝ.modłeni tũc
Explicit liber TCobie. erat:a adhuc ẽ in plu
rib'riris:qꝙ oculi moꝛ
tuoʒ: claudunt᷑ per a/
micos ppinquos:per
hoc ſignificãtes ꝙ obdoꝛmiãt ĩ dño. cetera patẽt vſq; ibi:

t ¶ ¶ũ gaudio ſea Paef eũ. ꝓpi finẽ eᷣ optimũ cetera pa/

tent vſh ibi: v

t accepti eẽnt tã deo q; hõiby. ſicut dẽ

de btõ ſebaſtiano. Decebat eni vt quẽ de tata pfuderat gr̃a
ab oib'amaret᷑.⁊ h cedit ad honoꝛẽ dei q dat graʒ ⁊ gliam
pſal. lxxxiij. Cui eſt honoꝛ ⁊ glia ĩ ſcla ſcloꝝ amen.

Explicit poſtilla nicolai de lyra ſuper libꝛum Tobie.

””õ

.

————

Inclpit pꝛologus in libꝛũ Judith. 2 eſ̃ defẽſoꝛẽ dioſcoꝝ quõdã alexãdrie epᷣm:a ipᷣm rur Gmnid
. 9 Pad hebꝛeos ⁊c. Ad euidentiã iſt pꝛologi ſus neſtoꝛiũ cũ reliqs hereticis vna pim nzetis de⸗ hiſ
nota ꝙ dicit magr in hiſtoꝛijs: ꝙ hãc hiſtoꝛ?: nauit pᷣ̃dicans eadẽ ſynodus chꝛiſtũ dñm ſic natũ ð vir ekon
am traſtulit hieronymad petitionẽ Paule gine vti eo ſubſtatiã diuine ⁊ humane ↄfiteamur natu enilogi
Euſtochij de chaldeo in latinũ:hic liber apo re.Synod' aũt ex greco inipꝛetat᷑ comitat vel cer:huc cluniüinl
chhalge uſq; verba ſunt ſhutyhn
s ini hiſtoꝛias cõpu „. „ „ „ .,„ Fulidoꝛi a ſynqò yiſut epun
atur: apõ hebꝛeos ¶ Incipit ꝓplog ĩ libꝝ iudiih in verbis chaldeis iuenire ẽcõ ⁊ odosqð ẽ Anatei
int apocripha: qð dic potui:latiniſ expᷣſſi. Accipi tmateria d ſyno- muinffi
bierar Aogs gali Půd hebꝛeos li te iudith viduã:caſtitat ex EE z ruu, unan
lras = i plo⸗ 2 ber iudith inter eplũ:⁊ iriũphali laude per gatio 1 ppeſeg nliſpi
go ſuꝑ iudith alicubi agiogpha legit: petuis ea pꝛeconijs decla⸗ vel pꝛeſbyteroꝛũ ngia⸗
legit int agiographa: cuiauctoꝛiiaſ ad rate. Hac eni nõ ſolũ femi qu ſolent facere Hitbitr
vitiuz ſcptoꝛis eſt ꝛa. xroboꝛãda illa q̃ in ↄtẽtõeʒ niſiſed ⁊ viris imitabilẽ de chi. O au dẽ ſy⸗ nniſtfi
hucuſq; ſunt vba ma ir. min idonea iudi dit:q caſtitatis eiꝰ nogdus.q. ſine no kA
giſtri. Iſteplog babz/ veniũt:min idonea iudica dit:ꝗ caſtitatis e remune qoßm illuz verſi unvtm
quatuoꝛ ꝑticulas: in tur: Chaldeo in ſermone ratoꝛ virtute ei tale tribuit: culuʒ: De ſctã ſy mnnthinſll
quaꝝ pꝛima duplici ↄſcript: itèr hiſtoꝛias ꝓpu ut inuictũ oib hoõibꝰvince nodo rediũtbur⸗ ttſtcrici
gendi iaen ſe tat. Sʒ qꝛ hũc libꝝ ſynòd ret ⁊ inſupabilẽ ſuperaret. Suro⸗ , neus
quia apud bebꝛeos ? Dicena: i numero ſcap ſcri S Explicit pꝛologuns. öriuatio. licena ueicig
apocriphuj qð nota pturaxꝝ legit ↄputaſſe: acꝗ dẽ a nicena ciuita ſintin
in pꝛicipio:? ꝙ apud Eui poſtulatõi vẽe:imo èxa. Incipit lib iudith. (Ca. I. te: ſicut oſtatino⸗ igteikr
Galueheſn eara ctõni:⁊᷑t ſepoſitis occupatid Politen aſa Huin ie
ptus: chaldeo eni ſer S 5 RW vatr nopoli: epheſina itoien
mone erat ſcript ſiẽ onib ab vehemeter qaitia / Rpbaxat ab ephelo:chalce Ptin
dicitur hic infra: cui bar:huic vnaz lucubꝛacii⸗ itaque rex donenſis achalle ceii
coꝛuptio ĩferpexpꝛi culã dedi: magis ſenſu e ſe⸗ medoꝛum donia. o(Alc nte
ſer c⸗ arig ſu q; ex ᷣbo vᷣbũ trãſſerẽs ☚ ſbiugaue Zeien Baſtets treit⸗
. 1 . . 2 0
vicioſiſſima 1c. In ſe Multoꝝ codicuʒ varieta 5 rat multaſ euſtochiu: de bis wi
cũda ꝑte dicit:q; nice vicioſiſſimaʒ ampula * gentes imn ſatis inuenies ſu nuacn
na ſynod' hũc auctẽ ſola ea q̃ intelligena itegra perio ſuo: pꝛa i pꝛologo ſuꝑ eßcing
ticauit: ⁊ iõ ad petitõ eſus einen, nelunn
neʒ paule ⁊ euſtochij 2 4( Exaciol. i.in⸗ Nenlie
traſtulit:vñ dicit:Sed qꝛ hũc libʒ ſynod nicena ⁊c. ſtanti petitõi. Nota h̊ dꝛaʒ int poſtulatõem ⁊ exactoeʒ ntlſinn
tia ꝑte trãſferendi diligẽtiã ſhᷣiungit vñ dicit: Et ſemotis Poſtulatõ eni ẽ cũ qs petit ſim lr. Exacto aut ẽ: cu qs nreine
occupatõibus ⁊c. vltimo iudith multiplicit ↄmẽdat:⁊ i e peetit ipoꝛtunea iſtãt ſᷣ ¶ Et ſepoſit.i.dimiſſis ⁊ a me D
ↄmẽdatõne ꝓlogũ terminat: ⁊ iſta ꝑs incipit ibi: Accipite ſeꝑatis.q.ſeoꝛſũ poſitis a ſepono:ſeponis:qð eſt ſepare ul⸗
iudith v duãa caſtitatis exẽplũ ⁊c. His viſis l̃e iſiſtamꝰ:qd vel ſeoꝛſũ ponẽ. g n i lucubꝛaciucula i. vnã mo⸗ Runden
ſit apocriphũ:⁊ qd agiographũ:iuenies ſupꝛa in pncipio ꝓ dicã vigilia vni noctis. Nõ ꝙ h'lucubꝝ dʒ modicũ lu⸗ w
logi ſuꝑ ioſue.In ꝓlogo galeato ſcribit ſic: hic ꝓlog ſcpltu mẽ vł modic ignis:ſic fit ex crucibolo vel qᷣcũq; alio: Ru
raꝝ.q galeatũ pncipiũ oiblibꝛis qᷣs de hebꝛeo vertim i la fit ĩ vmbꝛa: vñ di lucubꝝ eo ꝙ luceat ĩ vmbꝛa: hec lu
tinũ ↄuenire põot:vt ſcire valeamꝰ qcqᷣd extra hoc eſt: inter cubꝛa idẽ:vñ lucubꝛo lucubꝛas dẽ vigilare:⁊ ꝓpe lucu⸗ * 4
apocripha eẽ ponẽdũ :igit᷑ ſapiẽtia q̃ vulgo ſalomois iſcri bꝛare ẽ vigilare ad lucubꝝ.i.ad lucernã i nocte. Neʒ lu⸗ nnect
bit: ⁊ ieſu filij ſirach liber ⁊ iudith ⁊ tobias ⁊ paſtoꝛ:ñ ſũt ĩ cubꝛare dẽ paruʒ lucere:vñ hec lucubꝛatio aqᷣ hec lucu is id
canone. b ¶ Int hiſtoꝛias.i.int᷑ hiſtoꝛiales libꝛos. SrS bꝛaciũcula diminitm̃ uã ex v̈bo vbũ. ꝓpt vicio au⸗
nodus nicena.ſicut ait Iſidoꝛꝰin.vj.eth. int ceiera ↄcilia qᷓ ſos codices:ꝓpi varias ⁊ coꝛruptas editoej. 1 1. ntel ara
tuoꝛ ſcimꝰ eẽ venerabiles ſynodos:q̃ totã pꝛicipalit fidẽ cõo ligẽtia itegra.i.icoꝛrupta. k(¶ AUt iuictũ oib hoib vi Unbaa
plectuntur.q.quatuoꝛ auagelia:vel totidẽ ꝑadiſi flumina. ceret.i.holofernẽ ꝑ quẽ deſignat diabol: holofernes ei Pni
Payꝝ pᷣma nicena ſynodus.ccc. xviij. epoꝝ: ↄſtãtino augu/ ethymologitat oibferẽs necc: ab olon qð ẽ totuʒ:2 fero ld
ſto imꝑatoꝛe impꝑante ꝑacta eſt: in qᷓ arriane pfidie ↄde fers a ned necẽ a nece. ¶ Explicit qliſcũq; expoſito iſti hciit
blaſphemia qua de ineqlitate ſcẽ trinitatis idẽ arriu) aſſere gi. ¶ Poſtilla ſuper iudith incipit. e. . 6 ſſoſie
bat:ſʒ conſubſtãtialem deo patri dei filiũ eadẽ ſancta ſno·· IIphaxat itaq;. Poſt hiſtoꝛias ſuſanne Pon
qꝗ' ꝑ ſymbolũ diffiniuit. Scòa ſynoc.c.l.pim ſub theodo 1 ANbera oraconis:q ↄtigert captiuitat᷑ tpe Pot
ſio ſenioꝛe ↄſtantinopolim ↄgregata ẽ:q̃ macedoniũ ſpũm — vt.S. dẽm ẽ:ſedtur hiſtoꝛia libꝛi iudith mnichen
ſm deũ eẽ negantẽ ↄdẽnans ↄſubſtantialẽ pꝛi ⁊ filio ſpũm dãatigit tpe cabiſis filij cyri fm hiſtoꝛio N
ſanctũ demõſtrauit dan) ſymboli foꝛmã quã tota grecoꝛũ graphos ⁊ doctoꝛes nros: de qͥ oſtar ꝙ NE
7 latinoꝝ: ecclia ↄſitet᷑ ⁊ pᷣdicat.Tertia ſynod epheſina.cc. regnauit pꝰ pꝛeʒ:⁊ ꝑ ↄñs ꝑꝰ captiuitatij
ep̃oꝝ ſb iunioꝛe theodoſio auguſto edita:q̃ neſtoꝛiũ duas/ ꝓabylonice relaxatoeʒ:na cyr dedit licẽtis hebꝛeis rede theide
pſonas i xpo aſſerentẽ iuſto anathemate ↄdẽnauit:oſtẽdẽs ¶ ũdi: In h igit libꝛo ðſcribit᷑ libeãtõ iſrł a ꝑſecutoe holo nume
manere in duab' naturis vnã dñi nr̃i ieſu xpᷣi ꝑſonã. Quar fernis:a diuidit᷑ ĩ tres ꝑtes:nã pᷣmo öſcribit hypſecutoij n.
ta ſynodus chalcedonenſis.dcxxx.ſacerdotũ ſub marciano occaſio:ꝛ ipᷣa ꝑſecutõ.c.v.ʒ ppli liberatõ.c.viij. Pꝛia nlnn
vl maximiano pncipe habita eſt:iĩ qua Eutichiũ ↄſtantino adpuc ĩ duas:qꝛ ſᷣ ponit᷑ occaſio pſecutõis multaꝝ ge crlch
policanũ abbatẽ verbi dei ⁊ carnis vnã naturõ ꝓnüciantẽ: tiũ generaliter:2⁊ filioꝛum iſrael ſpecialiter. iiij capitulo unin

ſun m
lulg⸗
le
(SR
rnann
Eriutii⸗
länſen
—R
Ailiiin

—
.

S.
E
=

— ☛
—-S==
S S

=
☛

=
= = E —

—
=
=
—
=

—
S
S
—☛ S
. =
=—
=

mũ poit duplex occaſio: ſcõa ibi: Tũc exaltatuʒ

cCirca pmũ ſciendũ ꝙ regnũ aſſyrioꝝ incepit ab an-

„5 1, ☛ „ „

lo:cui fili ninꝰ ↄdidit niniuẽ ciuitatẽ magnã

rnomie ſuo appellãs eã:⁊ hoc impiũ durauit vſq; ad

regnauit ꝓ eo:?
trãſtulit regnum
manſit vſq; ad a-
ſtragem:ex cui fi

lia oꝛtus fuit cyrꝰ
rex pſarũ:q iuliẽ
te dari
ſuo vicit baltha⸗
ſar regẽ babylõis

uũculo

Daniel. v. 7 moꝛ
tuo dario tenuit

monarchiaʒ: cui
ſucceſſit cãbiſej fi
lõ eb: qᷣ alio noĩe
dict eſt nabucho

donoſoꝛ ſcòs: dqa
ſiẽ pᷣm tẽpluʒ de⸗
ſtruxit:ſic iſte ree

dificatõem er ipe

diuit:vt dem̃ ẽ j.

eſdre.iiij.h aũt cã

biſes adhuc viuẽ

te patre regnauit

ſupꝑ aſſyrios ĩ ni⸗
niue: poſt moꝛteʒ
vero pꝛis voluit

monarchiã tene
re: ſʒ ecõtra qdaʒ

medus arphaxat

noie voluit apud
medo regnare ꝓ

pter qð ini ipſuʒ

ſardinapalũ incluſiue:quẽ inifecit arbat pᷣſect medoꝝ

iᷣe edificauit ciuitatẽ po
tẽtiſſimã qus appellauit eg

bathanis.Ex lapidib qua

dratis ètſectis fecit muros
er: in àltitudine cubitoꝛuʒ

ſeptuagĩta ⁊ ĩ latitudine cu
bitoꝝ trigita.turres ᷣo eo
poſuit ĩ altitudine cubitoꝝ
centũ. Pẽr q̃drũ vᷣo earũ:
latꝰ vtrũq; vicenoꝝ peduʒ
ſpacio tẽdebatur:pòſuitq;
poꝛtas ep in altitudine tur
riũ.Et glõꝛiabat᷑ q̃ſi potẽs
in potẽtia exercit ſui: &t in
gloꝛia q̃drigaꝝ ſuaꝝ. An/
nò igit᷑ duodecimo regni
ſui: nabuchodonoſoꝛ rex
aſſyrioꝝ ꝗ regnabat nini
ue ciuitate magna:pugna
uit arphaxat:⁊ õbtinuit
eũ in cůmpo magno q ap
pellat ragau circà euphꝛa
ten ⁊ tigrin ⁊ iadaſon ĩ cã/

⁊ cambiſem diſſenſio fuit oꝛta:q̃ fuit ſequentiũ occaſio

bma. Circa quaʒ pᷣmo ponit hu arphaxat eleuatio: 2.
eius debellatio:ibi Anno igit.xi.Circa pᷣmũ dicit᷑:( a
Arphaxat itaq; rex medoꝝ.volẽs regnare ꝑ violentiã
b ¶ Subiugauerat multas gẽtes. p bellatoꝛes ſibi ad-
herẽtes. c ipe edificauit ciuitatẽ potẽtiſſimã. ad
munimẽtũ ſui ↄtra cãbiſem. d As appellauit eg

bathanis. qð nomẽ intpꝛetat ſolẽne mandatũ:eo ꝙ ad
eius edificiũ gẽtes ſibi ſubiectas ↄpulit ꝑ ſolẽne mada/

u: qꝛ fecit eã metropoliʒ: ſic ex ea deriuabant᷑ man
data regis ad alia loca. e¶Ex lapidib quadratis. ad

foꝛtitudo ciuitatis maxima.

t ſeci.ad epulchꝛitudinẽ.

urres vero eius. qᷓ

ciuitatis foꝛtitudinẽ. f ¶
e In altitudine cubitoꝝ ſtuelin ⁊c̃. in qͥ apparet

erant diſpoſite p muꝝ: i
J ca ſic excedebãt altitudinẽ muroꝛ: triginta cubit

oſuit in altitudine cubi

Per quadrũ vero eaꝝ lat vtrũq; ⁊c̃. erãt autẽ iſte

ſito intra mux:

turres qdrate ad angulos eqles vltra muꝝ ciuitatis
tẽdebant᷑ extra 4 ſ

aciũ viginti pedũ:⁊ tãtũ ex oppo
Poſuitq; poꝛtas eᷣ.i.ciuitatis.

m ¶ In altitudine turriũ.i.iuxta turriũ altitudineʒ.ex

vtraq; enĩ parte cuiuſlibet poꝛte erãt turres ediſicate al

tioꝛes ceteris turrib ad facilꝰ phibendũ acceſſum ad

poꝛtas. n¶ Et gloꝛiabat᷑ quaſi potens. ſingulariter.
o ¶ In potẽtia exercitus ſui.i.bellatoꝝ ſuoꝝ. p ¶ Et
in gloꝛia qdrigaꝝ ſuaꝝ.i.curruũ ſuoꝝ.nã antiquitus
in currib' pugnabant:vt hꝛ in libꝛis ioſue: iudicũ ⁊ eti

am regũ. q ¶ Anno igit. Dic ↄñter deſcribitur huius catur.

rã illã: iᷣrauit p thꝛonuʒ ⁊

arphaxat debellatio:cũ dĩ: Anno igit xij. regni ſui nabu-

chodonoſoꝛ ⁊c̃. Hic annus.xij nõ refert᷑ ad temp regni ar/

phaxat:ſed ad tẽpus regni cabiſis:q di hic nabuchodono-
ſoꝛ rõe ſupꝛa dcã:ſicut patebit ĩfra ĩ pꝛicipio.ca.ſcõi. Sʒ cõ
tra hoc vẽ:qꝛ cãbiſes regnauit tin octo annis: ſicut dixi ſu-
l paia i epla hieremie: 7
i daniele:⁊ plib aljs
po erioch regis elicoꝛum.
Tunc exaltatũ eſt regnum
nabuchodonoſoꝛ:⁊ cõꝛ e
eleuatũ eſt. Et miſit àd oẽs
ꝗq habitabdt in cilicia ⁊ da/
maſco et libano:⁊ ad gen-
tes q̃ ſũt ĩ carmelo ⁊ cedar
⁊ inhabitates galilea:in cã
po magno eſdrelon: ⁊ ad
oẽs ꝗ erãt ĩ ſamaria ⁊ trãs
flumẽ ioꝛdanẽ vſq; hierlin
⁊ oẽʒ terrã ieſſe:qͥſq; per-
ueniat᷑ ad mõtes ethiopie.
Ad hos oẽs miſit nüũcios

numerãatur tin anni
qbꝰregnauit p'moꝛtẽ
pꝛis:hic aũt icipit nu
meratio a tpe ſuo q́
cepit regnaꝛe ſup aſſy

gnauit arphaxat ⁊

ðbellauit. 8 (¶In e⸗
po magno. ⁊ ſi erat
loc apt ad capiẽduʒ
tatoj exerci. ¶Cir
ca euphꝛaten.i.iuxta
ſic tobie vlt. dꝛ: Sʒ qᷓ
cunq; die ſepelicritis

nabuchodonoſoꝛ rex aſy luxia me ocl In ee
rioꝝ:q õẽs vno aio ↄtradi po erloth reg elicoꝝ.

xerũt: èt remiſerũt eos va erat it iſte qda reguł
cuos:ac ſine honoꝛe abie, ee Fra uenekt du
rũt. Tunc indignat nabu- q

4 11 uc exaltatũ.
chodonoſoꝛ rex ad oẽʒ ter

Hic ↄnir põit gnãlij ꝑ
ſecutõis occaſio ſcõa
regnuũ ſuũ qðᷣ Heſecer ſe ð 50 a glertnio
ALPLA A. ca. H. £☚
oĩb regt onib'bis. II. dẽ: ¶ Tuc exalta
tũ eſt regnũ nabucho
donoſoꝛ. ex illa nota-
bili victoꝛia. v ¶ Et coꝛ ei eleuatũ ẽ iſupbia:ꝓpi qõ vo
luit dilatare ſuã patẽtiã: iõ ſbdit: x ¶ Et miſit ⁊c.ĩ cilicia
damalco.qᷓ ẽ metropol ſyrie:eſaie.vij. Caput ſyrie damaſ
v. y lbano⸗ eſt ĩ ↄfinio ire ſcẽ ꝛc. ʒ Auouſa,
pueniat᷑ ad mõtes ethiopie.q ſũt in occidẽtali pte: volebat
eni dilatare ſuã monarchiã ab oꝛiẽte vſq; in occidentẽ: ad
hos oẽs miſit nũcios nabuchodonoſoꝛ: vt ſe ſubijceret illi
volũtarie. a mos o rũt. nolẽ
ijci: ſz z hoc vĩ qð hã.j.eſdre.iiij.ſ.ꝙ babitãtes in ſamaria
erãt nati de regno aſſyrioꝝ:⁊ obecdiẽtes illi regi:h autẽ int
ciuitates rebellãtes ponit ſamaria: ꝓpi h'a multa alia qͥ ñ
vigdent ſcripturis canonicis bñ ↄſonare: liber iſte apud he-
bꝛeos habetur tanqꝙ oino apocriphus.pot tamen ad h di

ciiꝙ ſamaria aliquando accipitur ſtricte pꝛo ciuitate illa q̃

fuit metropolis in regno decem tribuum: 2 locis ei pꝛo-
pinquis: in quibus habitabant gentiles dicti . aliquando
magis large pꝛo toto regno decem tribuum: eo ꝙ illa ciui
tas erat metropolis:⁊ ſic accipitur hic: quia in partibus a

ciuitate remotij redierunt aliqui fugitiui de iſrael ibidẽ
bitãtes. ſ. in ſamaria extenſo nomine dcã. b Et remiſe

rũt eos vacuos.munerib'a tributis. c¶¶ Lunc indigna-
tus nabuchodonoſoꝛ. quia pꝛe ſuperbia putabat omnes
gentes illas e obedire mandatis ſine cõtradictione.¶D
Jurauit p thꝛonum ⁊ regnum ſuum. ad maioꝛem aſſertio
nem. e ¶ W defenderet ſe de omnibus regionibus his.
minus dicendo plus ſignat. ' efenderet ſe i inuaderet,
omnes regiones illas: ⁊ eſt quedam figura quel nR.
I.

locis Dicenduʒ ꝙ ibi

rios i niniue viuente

adhuc pie. r ¶ Pu

obtinuit eũ.i. totali

u ad pugnã

ẽs vno aio ↄdixerũt. nolẽtes ei ſub

*

WX

fris calidis cuiuſmo⸗
di ſũt pᷣnominate.

cretũ g

Nno tertiodecimo. Poſitis occaſionib' ꝑſecutõnis
gẽtiũ multaꝝ:hic ↄnr deſcribit ꝑpſecutio ipaꝝ:⁊ di

uidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ pᷣmo ponit hec periecutio:?

8

multoꝝ humiliatõ.ca.iij.pꝛima adhuc i duas:qꝛ pmo po

nit᷑ diſpoſitio exercit:vᷣ ipᷣ ꝓgreſſus:ibi Et ꝓfect᷑ eſt.pma

adhuc in duas:qꝛ pꝛi
mo ponit᷑ pꝛeceptum , „„S
regis: 2 obediẽtia du Nnð tertiodecio na/
cis:ibi Cunc poloſer Nbuchodonoſoꝛ regis.
ar h,ca t: An vickſima a ſeda die menſis
xiij nabuch. ex h' pʒ Pmi:factuʒ ẽ vᷣbũ in domo
veꝝ qð pꝛedem eſt.·. nabuchodonoſoꝛ regis aſ
. Rnmn:ri rar regnt ſyrioꝝ:t defẽderet ſe. Ao
abucho. nã . . . .
odecio habuit victoꝛi o uq; oes haſl⸗
am ex qua eleuat mi oelſq; duces bellatoꝛes lu
ſit nũcios ad dilatan os:&t habuit cuʒ eis myſte
duinlus; BSerneian riũ cònſilij ſui. Dixitqʒ; co
uib' repulſis poſuit itgtõ n vt or
Eanno, ri ad bop Bltnn mamrocs:nt
tinenduũ p violentiaz terrã ſuo ſubiugarʒ impio

Qð dcm̃ cũ placuiſſij oĩbꝰ
vòcauit nabuchodonoſoꝛ
rex holoſfernẽ pᷣncipẽ mili
tie ſue:⁊ dixit ei: Egrèdere

b ¶· Uiceſuma ⁊ ſecũ
da die menſis pꝛimi.
qui ẽ marcius apud
hebꝛeo:ſicut pleniuj

declaraui gene. vij. 7 .
exo. xi. finis eni bu aduũſus omne regnuʒ occi
ius menſis in quo et dæetis: et atra eos pcipue ꝗ
pꝛicipiũ veris:eſt tem 5 it impiũ meuz.
pus aptũ ad oiſpon? cõtempſerũt impiũ meuʒ

— 9 .
dũ de bel mairmei Mõ parcet ocuſ tuus vlli
, iã lſubiugabis mihi.Lunc
c¶Factũ eſt lda rene⸗ vocauit duces
9

dtnlgarl d hat 2 ingfat v̈tutis aſſyrioꝛuʒ

vt ſupꝛa. e ¶ Uoca & dinumerauit viros in ex
uitq; ad ſe oẽ maio peditiõe ſicut pᷣcepit ei rex
res natu ⁊c vt mel centũ vigintimilia pedituʒ

fieret ꝓſecutio nego/
cij inchoati ge eoꝛu
ↄlenſu. f¶¶ Et huit
cũ eij myſterium.i ſe
LConſilij

pugnatoꝝ:ẽt equites ſagit
tarioſ duodeci milia. Om
nłemq; expeditõeʒ ſuam ſe
ſeen g. en cit pꝛeire i multitudine in
i.tractado numeãbiliũ cameloꝝ: cũʒ
ogitauerat. „ „— SHSõ .
hoc qo cogi⸗ his ꝗᷓ exercitib ſufficerent

cetera patẽt vſq; ibi: En 4
h 6 oiaut nabu/ copioſe: boum q́̃;ʒ armẽta
chodonoſoꝛ rex bo gregeſq; ouiũ: qͥꝝ nõ erat

lofernẽ c. vt rex ad 3 nn, Ze .
cuſtodia regni remna Numer Frumẽtũ ex oi ſy/
ncrer . 5 holofernes
ad e dilatatoem pce M
deret. i( Egredere aduerſus omne regnũ occidentis. om

nes eni terre ſupꝛaqcẽ erat ad plagã occidentalẽ reſpectu re
gni afſyrioꝝ. k (¶Et ↄtra eos pᷣcipue ⁊c̃. lʒ enĩ oẽs rennu

do nũcios nabucho.ſine honoꝛe:vt pᷣdem eſt.ſ.cũ vitupio
quia min dicẽdo plus ſignat. l ¶ Tunc holofernes. Pic
ↄſequẽter ponit᷑ obedientia ducij cũ dẽ: Tũc holofernej vo
cauit duces ⁊c.i.illoj qᷣ eẽnt neceſſarij ad regimẽ exercit ſbᷣ
eo. m ohumr un viros.ꝓ tãto negocio neceſſari
os. n Kentuũ.xx.milia peditũ pugnatoꝝ. nã in peditibꝰ
conſiſtit robur exercit:vt dicit vegetius libꝛo de re milita
ri. o ¶ Et eqtes ſagittarios.xij. milia. eqtej eni tũc pugna

iſſent dare tributũ:aliqui tñ fecerant rie ↄtẽptũ eijcien/

regno:ocẽmq; vꝛbeʒ muni

bant ſagittãdo:⁊ maxime ĩ agreſſu belli:ſiẽ modo

unt tartari habitãtes ĩ ptibꝰilł. p

