meruit deleri:nõ ſolũ
qꝛ ambulauit in vijs
hieroboaʒ: ſʒ etiã da
occidit nadab dñʒ ſu
um ⁊ ꝓditioſe:⁊ ma/-
xie qꝛ fuit ita mal' vł
peioꝛ ſicut nadab: ꝓ/
pter qð nõ habuit ti/
tulũ occidẽdi eũ ppi
mala ſua. Si aũt di-
cat᷑ ꝙ nõ peccauit oc-
cidẽdo nadab:qꝛ illõ
ꝓphetatuʒ ſuerat fu-
tunꝝ a dño ꝑ ꝓphetã
Semeiã:ut habet᷑.S.
xiiij.nõ valet:qꝛ deuj
adeo oipotẽs ẽ ⁊ bo/
nus ꝙ frequẽt vtitur
malis volũtatibus et
actib hoiuʒ in execu

tione oꝛdinatiois ſue
ſicut paſſio chꝛiſti a

deo pᷣoꝛdinata ad ſa/

20 eo p

Poſterio

in lfa ex pᷣdictis. Caplm. XV.
Actũ ẽ aũt.Hic ↄñter ponit᷑ ipſi Baaſa punitio
denũciata ꝑ filiũ Anani. Ex à patet ꝙ iſte fuit fi/
MAius ꝓphete quẽ Aſa

coꝛã dño: ambulauitq; in

vijs hieroboã ⁊ in peccatl
ei quibꝰ peccare fecit iſrł.

Actũs ẽ aũt C. xvI.
hßhßmo dñi ad iehu liliũ
anani õj baaſa dicẽs: Pꝛoõ

eo ꝙ exaltaui te de puluer

⁊ poſui te duceʒ ſup pplin
meũ iſrł: tu aũt ambulaſti ĩ

via hieroboam: ⁊ peccare
feciſti pplin meũ iſrl ut me

irritares in pctis eoꝝ:ècce

⁊ faciã domũ tuã ſic domũ
hieroboam filij nabath.
Qui moꝛtu fuerit ð baaſa
in citate cõedẽt eũ canes:⁊
ꝗ moꝛtu fuerit ex e in re/
giõe:cõedẽt eũ volucreſ ce
li.Reliq̃ aũt ſmonũ baaſa

⁊ q̃cũq; fec ⁊ pᷣlia eᷣ: nõne

hec ſcripta ſũt ĩ li.ᷣboꝛum
dierũ regũ iſrl· Doꝛmiuit
g baaſa cũ pꝛibꝰſuis:ſepul
tuſq; ẽ ĩ iherſa:èt reãuu he
la filo eo ꝓ eo.Cũ aũt ĩ ma
nu iehu filij anani ꝓp he v
bũ dñi fẽm eẽt ̊ baaſa ⁊
domũ eſ:⁊ ̊ oẽ maluʒ qð
fecerat coꝛã dño ad irritan
dũ eũ ĩ oꝑibꝰ manuũ ſuaꝝ
ut fierʒ ſiẽ dom hieroboã
bb hãc cãʒ occidit eũ hẽ

iehu filium anani ꝓphã.]

Annoͤ viceſimoſexto ala r⸗
gis iuda:reãuit hela filius
baaſa ſup iſrl ĩ iherſa duo/
bus ãnis:⁊ rebellauit ð eũ
ſuꝰ ſuꝰ cãbꝛi dux medie p/
tis eqtũ.Erat ãt hela ĩther
ſa bibẽs ⁊ temulẽiĩ domo
arſa pᷣfecti therſa. Arruens
ergo cãbꝛi pcuſſit ⁊ occidit
eũ ãno viceſioſeptio aſa re
gis iuda:⁊ requit ꝓ eo.Qũ
qʒ reãſſʒ ⁊ ſediſſʒ ſuꝑſoliũ
er ꝑcuſſit oẽʒ domũ baaſa

ego demeta poſterioꝛa ba/
aſa ⁊ pòſterioꝛa dom eius

¶KRegum vvj

lutem electoꝝ:fuit facta executiue pᷣ hoĩes malos.

g¶ Anno. xxvj. Hic ↄñter deſchibit regnũ ęambꝛi q ini

fecit hela ⁊ totã domũ baaſa:ſicut fuerat pꝛedictũ ꝑ ie-
hu filiũ Anani ꝓphetã:⁊ pʒ lr̃a. h ¶ Cũq; audiſſet.

Pic ↄñter agit᷑ de ipſo Amri qᷣ debel

⁊ ñi reliꝗt ex ea migẽtẽ ad
parietẽ ⁊ ꝓpiquos ⁊ aĩcoſ
el. Deleuitq; cãbꝛi oẽʒ do
mũ baaſa iux vbuʒ dñi qð

locui fuerat ad baaſa ĩ ma

nu iehu ꝓphᷣe ꝓpt᷑ vniüſa
pctã baaſa ⁊ pctã hela filij
ey g peccauerf̃t ⁊ peccare ſẽ

7

cerut iſrł ꝓuocãteſ dñʒ ðuʒ

iſrl i vanitatib ſuis. Reliq̃
aũt ſmonũ hela ⁊ oĩa q̃ fec
nõne hec ſcripta ſũt in li.v
boꝝ dieꝝ regũ iſrł Anno
viceſimoſeptio aſa regis iu
da reãuit cãbꝛi ſeptẽ diebꝰ
in therſa. Poꝛꝛo exercituſ
obſidebat gebbethõ vrbẽ
philiſtinoꝝ. Chnq; audiſſʒ
rebellaſſe cãbꝛi ⁊ occidiſſe

regẽ:fecit ſibi regẽ oĩs iſrł

amri ꝗ erat pᷣnceps militie
ſup iſri in die illa in caſtris.
Aſcẽdit ꝗ amri ⁊ oiĩs iſr:

cũ eo de gebbethon ⁊ ob/

ſidebãt therſa. Nidenſ aũt
cãbꝛi ꝙ expugnãda eẽt ci/
uitas:ingreſſus ẽ palatium
⁊ ſuccẽſſit cũ domo regia
⁊ moꝛtuus ẽ in pcus ſuis q̃ᷓ
peccauerat facics malũ co/
ram dño:⁊ ambulãs in via
hieroboã: ⁊ i pctõ e quo
fecit peccare iſrł. Reliq̃ aũt
ſermonũ cambꝛi ⁊ inſidia/
rũ eius ⁊ tyrãnidis nonne
hec ſcripta ſũt ĩ libꝛo pᷣbo/
ruʒ dieꝝ reguz iſrael? Lũẽ
diuiſus eſt pplus iſrł in du
as ptes. Media pars ppli
ſequebat᷑ thebni filiũ gine/
th ut cõſtitueret eũ regem:
⁊ media ꝑs amri. NPꝛeua/
luit aũt pplus qui erat cuʒ
amri pplʒ qui ſequebatur
thebni filiũ gineth:moꝛtuꝰ

q; ẽthebni ⁊ regnauit am ·

ri. Annò tricenteſimopꝛĩo
ala regis iuda regnit amri

lauit ipᷣʒ cambꝛi:⁊
hoc ẽ qð dẽ: Cũq;
audiſſet rebellaſ/
ſe cabꝛi ⁊c. i.exer
citus regis iſrael
qui obſidebat vr/
bem iebethon exi
ſten) in piculo bel

li. cãbꝛi vo rema⸗

ſerat cũ rege ĩ ther
ſa in quiete: ꝓpt
qð exercit h au/
diens ꝙ regẽ inife
ciſſet fuit indigna
tus de occiſiõe re⸗

gis ꝓditoꝛia:⁊ cG
ſtituerũt ſibi regẽ
Amri ad expug/

nãdũ fãbꝛi ĩ ther
ſa: qð ⁊ factũ eſt:

ut patet in lr̃a.
i ¶ Uidẽs autem

camri ꝙ expugnã
da eẽt ciuitas.it a
ꝙ nõ poterat effu
gere: ingreſſus ẽ
palaciuʒ ⁊ ſuccẽ/
dit ſe in domo re
gia ne viu capet
7 vili ac crudeli

moꝛte puniret᷑: ?

ut inferret danuz
Amri electo in re
geʒ ꝑ ſuccẽſſioneʒ

dom regie.
Ratviuiſe us
eſt ppls iſrlł. quia
bellatoꝛes qᷣ erat
cũ Amri ĩ obſidi/
one iebethon vo⸗
lebat eũ regnare.
Alij vo q nõ fue/
rãt ibi volebãt a⸗
lium eo ꝙ Amri

nõ fuerat inſtitu/

tus de eoꝝ ↄſilio
Et durauit iſta
ↄtẽtio trib'annis
ꝑs tñ amri pᷣualu
tioꝛ in bellis. Ra.
ſa. aũt dicit ꝙ pꝛe
ioſaphat filij regl
iude:⁊ ſic fuit ꝑs
¶ Anno. xxxj.
Aſa regis iuda re

gnauit Amri in ́

nũero accipit re⸗
gnũ amri quãdo

Sogzprt
9Cer

optrnt⸗
Plltepun
goihocu
ſoptres n
ſenorappt
ſomerdfunn
ſemani1
miauitta
lbuifiin
boi gie
ncr ti⸗
icitlen
Peivirone
woäditgen
ne heſin
fülctehtd
Pücſunmna
Enenho
copente

4

Hlyiiggt
gpnf
ilirinn⸗
Fticchnde
ithon
Abenne

= ☛en
=
=—

malde.
. üe
üpuulſit
ridendtn
gddili
lſa cl
beicd ien
us ngs ir
tobichunfp
michehone
Njinpialb
ufonm
mucänxite

inrine .

amnehr
igontzintt
ſſaftittndint
Edeociſitte
6 Citorirtti
ueniͦ ſbini
nni ad aneg
Brani
ll.
Ndisanen.
igerpugn
1luitas it
poterateffr
ingreſſusi
eiuz1 ſucti
ſeindomon

neviu
lli ac ondel

ortepuniti
inferet dan,
mricegonn
Ppſuciſon
meee.
icdiuit
ppls ſiton
latorcs q
Zmniichit⸗
iebethonw⸗
ateiregen
ribi volchitt
mneog Ann
ſuerat itn
e or1l
gurautt iſtl
totnb'annt
ammißvan⸗
tera cen
auͦt diettg
luteogfln
el i
ubtf
ade⸗ ſi ßl
oN

C.III. xvij.

incepit regnare paciſice moꝛtuo thebim. Aliter eni ince
piſſet regnare.xxviij.ãno regis Ilſa. m ¶ Duodeci an

nis.ĩ hoc numero coputat᷑ tpᷣus a qͥ fuit elect:qꝛ lʒ ↄten
tio ꝑ tres ãno) durauerit: ut dem eſt:tñ ꝑs e a pncipio

foꝛtioꝛ apꝑuit. n ¶ Et voca.no.ciui.quã extrux. no.
ſomer dni mont

ſamariã.i.deno ,„„
miauit eã ex noie ſup iſrl duodecĩ annis. In
illu qui ueat oñj therſa regnauit ſex annis:
nelt 115 falla einitqʒ; moteʒ ſamarie a ſo
lr̃a quã aliqui i mer duob talẽtis argẽti ⁊
bꝛi hñt: Somer. edifſicauit eũ:et vocauit no
i.motẽ dni:qꝛ nec men ciuitatis quã extruxe

ſomer nec ſama⸗
ria ſic iterpᷣtat᷑:⁊
extũc ſamaria fu
it metropolis in

rat:noĩe ſomer dñi mõtis

regno.x.tribuuʒ. nequit᷑ ſuꝑ oẽs ꝗ ſuerũt añ
ereii eũ. Ambulauitq; in oĩ via
Pic ↄñi agit ðre hierobod filij nabath:⁊ in
gno achab. ⁊ di peccatis e ꝗqbꝰ peccare fe

N

uidit᷑ ĩ ꝑtẽ kncſn
lẽ ⁊ in cidentalẽ:
ſecũda ibi:In di/

cerat iſrl: ut irritaret dñm
deũ iſrl i vanitatibus ſuis.

eb'. Achab autez Reliqua aũt ſmonũ amri
cepit regnare tye ⁊ plia ei q̃ geſſit:nõne hec
aſa ſicut dẽ in la ſcripta ſũt ĩ libꝛo vᷣboꝝ di
anno. xXxxvi. ex reguz iſrl⸗ DBoꝛmiuitqʒ;

ſa regis iuda ⁊c̃.
p ¶ Et fecit a-
chab fi.amri ma
lũ ⁊c.] da lʒ añ
colerent vitulos

amri cũ pꝛibꝰ ſuis ⁊ ſepul
tus ẽ ĩ ſamaria:regnauitq;
achab filiꝰ ei p eo. Achab
vo filamri regnauit ſuper

reo tüiuſei aranno triceſimooctauo
um: ꝓut dem fu ala regiſ iuda/Et regnauit
it ſupꝛa.xij.capi. achab fil amiri ſup iſrł i ſa

iſte autem iduxit ja iir Sannich
idolatria maniſe Maria vigiti duob annis

.Et fec̃ achab fil amri ma

ſtã:cub cã ec Ur
ſpdit: q ¶ Du⸗ lũ ĩ cõſpectu dñi ſup oẽs ꝗ
xit vxoꝛẽ ieabel. fuerũt añ euʒ. Mec ſuffecit
que erat nutrua ĩ
idolatria.ad quã

induxit viꝝ ſuũ:iõ ſpᷣditur: r ¶ Et abijt ⁊ fuiuit Ba
al ⁊c.qð nulł de regibꝰ añ eũ fecerat. S ¶ In diebus.
Hec eſt pars incidentalis:qa i illo tꝑe Ahiel cepit reedi
ficare hierico quã ioſue deſtruxerat ⁊ poſuerat ſub ana
themate:ita ꝙ decetero non reedificaretur:ut hẽ Joſue
vj. t ¶ In abiran pᷣmitiuo ſuo fũdauit eã.i.qñ poſuit
fundamẽta icipiẽs reedificare moꝛtu fuit Abira pᷣmo
genir ſu:⁊ cũ ꝓcederet ĩ edificado moꝛiebãt᷑ ſucceſſiue
filij ſui vſq; ad vltimũ:ꝗ in cõpletione oꝑis moꝛtuy eſt
⁊ hoc ẽ qð dẽ: v ¶ Et in ſegub nouiſſimo ſuo.i.vltio
nato poſuit poꝛtas ep q̃ ponũtur in ↄpletione operis.
x ¶ Juxta ver. dñi qð lo.fu.in ma.ioſue.i.pꝑ ipſũ ioſue
ſic habet᷑ ioſue.vj.vbi impᷣca fuit hoc malũ reediſican
ti Pierteo.. n xvj vbidi in poſtil. Et fecit achab
filꝰ amri malũ ĩ ↄſpectu dñi ſuper oẽs añ eũ.¶ Ndditõ
UVltus vituloꝝ etiã an achab ſuit idolatricus
ut dem ẽ ſupꝛa ĩ additoe ſuꝑ ca.xij.Illud aũt
qð hᷣ dẽ de achab ꝙ fecit malũ in ↄſpectu dñi
ſup oẽs an eũ.poſſet ĩtelligi ex hoc ꝙ magis adherebat
cultui idoloꝝ:⁊a ẽt qꝛ tyrãnica oꝑa mag exercuit:ut pʒ

de vinea naboth.ſilit᷑ qꝛ magis deo fuit rebellis ⁊ ↄtumax
eo ꝙ tꝑe ſuo floꝛuit helias qui qplurimis ſignis ⁊ ꝓdigijs
ipſum exhoꝛtabat:⁊ tñ ſemꝑ remãaſit i obſtinatõe ſua:⁊ iõ
iʒ reges iſrl pᷣdeceſſoꝛes achab fuiſſent ſimilii idolatre: nõ

ſamariã. Yec aũt amri ma
lũ ĩ ↄſpectu dñi:⁊ opat᷑ eſt

t i ↄſpectu dñi tanta mala fecerunt. ¶ II.
T Jdiyit he
liaj. hic oñt

ei ut ambularet ĩ peccatis ²½ agit de his

hieroboã filij nabath:iſuꝑ
důuxit vxoꝛeʒ iezabe filiaʒ
methaal regis ſidonioꝛuʒ
Et abijt ⁊ ſeruiuit baal ⁊
adoꝛauit eũ:⁊ poſuit aram
baal in tẽplo baal qð ediſi
cauerat in ſamaria:⁊ plan
tauit lucum. Et addidit a-
chab ĩ ope ſuo irritanſ dñʒ
deũ iſrl ſuꝑ oẽſ reges iſrłꝗ
fuerũt añ eũ. In dièbꝰ eius
ediſicauit abiel de bethel
hiericho. In aͤbirã pᷣmiti
uo ſuo fundauit ã: et in ſe
gub nouiſſimo ſuo poſuit

poꝛtas ei iuxta pᷣbum dñi
qð locut ſuerat in manu

ioſue filij nun. C. xyVII.
tes de habitatoꝛibus
galaad ad achab: Aiuit
dñs de iſrl in cu ↄſpectu

ſto:ſi èrit annis his ros ⁊

pluuia:niſi iÜxta oꝛis mei
vba. Et ſactũ ẽ ᷣbũ dñi ad

eũ dicẽs: Recede hĩc ⁊ va
de oꝛiẽtẽ:⁊ abſcõdẽ ĩ toꝛ

rẽte caruh ꝗ ẽ ̊ ioꝛdanẽ:⁊
ibi ð toꝛrẽte bibeſ:còꝛuiſq;ʒ

hanc ſniam cũ fine pᷣcedẽtis capituli

Ddixit helias theſbi⸗

La. XVII.

——r

q acciderunt tpe ioſa
phath regis iude.ſub
qͥ ↄtinuatum fuit re
gnũ achab :licet ince
perit ſub aſa pꝛe ſuo
7 qꝛ achab ſuꝑ oẽs re
ge) ꝗ eü pᷣceſſerat ma
lus fuit: ut dem ẽca.
pᷣcedẽti: iõ ſcriptura
diligenter pſedt᷑ circa
eũ diuina ꝓuidẽtiam
eũ a malis reuocãdo

licet abuſus fuerit:ut

ſic iuſtioꝛ appeat eiuj
cõdẽnatio: Igit᷑ pmo
reuocat᷑ a mal ſignis
celeſtibus:⁊ victoꝛijs

mirabilib ca.xx.ʒ di
uinis ↄminationibuj
ibi Tũc vir quidam

Pꝛima i duas ſcòm
duo ſigna celit data

ſcom ponit᷑ ca.xviij.

LCirca pᷣmũ ſterilitas
iducit᷑: ſecũdo helias
a coꝛuij paſcit᷑:ibi Et
ſcm̃ ẽ. itio a muliere
vidua ſuſcipitur:ibi

Sur ge ⁊ vade. - —
Et

pꝛimũ dicit: a

dixit helias theſbite)

i. a ciuitate theſba

oꝛiũdus:ſicut dictuʒ

fuit plenp iudicũ.ix.

b Si erit ãnis his
ros ⁊ pluuia.⁊ accipi
tur h̊ ſi ꝓ nõ.i.ñ erit

Copulat aũt Ra.ſa.

dicẽs ꝙ occaſione moꝛ

tis filioꝝ ahicl dixit Achab helie arguẽti ipm de idolatria
Põt eẽ ꝙ vbũ diſcipuli ĩpleat᷑:⁊ tñ vbũ magiſtri ñ impleat
Joſue vo fuit diſcipuł moyſi:ut hi Exo.cap.xxiiij.⁊ vide

mus maledictionẽ ep ipleta ſuper ahiel qͥ reedificauit hieri

co:ut dem̃ ẽ.moyſes autẽ ipꝛecat eſt maledictionẽ ſuꝑ fili
os iſrl trãſgredientes legeʒ ⁊ ſeruiẽtes alienis dijs:ſic ꝙ clau

deretur celu ⁊ ꝓhiberet pluuia:ut
iam a plurib annis receſſit a lege uit di 4
tñ non videm pluuias eẽ ꝓhibitas.⁊ qm helias ꝑcepit ;

habet in Deut.⁊ tñ iſracl
ſeruiuit dijs alienis: ⁊

achab hoc dicebat quaſi paruipendẽs cõmuninatoes mopy
ſi ⁊ iudicia dei:ideo oꝛauit dñm ut clauderet᷑ celum ⁊ ꝓhi

berentur pluuie:ut habet Jacobi pᷣmo.⁊ cuʒ intellexit le ex

auditũ a dño:tũc dixit iſta vba:Uiuit dñs ⁊c. Si erit anis

—⏑

his ros ⁊ pluuia.i.no

erit:ut dem̃ eſt: c

¶ Nili iuxta oꝛis

mei vba. qꝛ ſimul fuit ſibi reuclatũ ꝙ ad eius depꝛecationẽ

celũ daret pluuiã. d

coꝛuos pauit ſuũ ſuũ heliã:cũ dẽ: e

¶ Et fem ẽ. h ↄñt oñdit᷑ qũo de per
ecede hic. a facie⸗

5

achab ⁊ Jeſabel. Exq pʒ ꝙ licitũ ẽ ſãctis vin fugẽ pſecutõeʒ

lalem. Coꝛuiſq; pꝛecepi ut paſcant te. miniſterio
pſonalem. f/ Toin q; pꝛecepi ut p i,

angelico ad hoc eos inducentem. g ¶ Loꝛui q dele ei pa.
carnes.Ex qͥ ondit᷑ mirabilis diuia puidetia:⁊ ꝙ no ẽ diſ

4

qz magis ſplendide ꝓuidit helie ꝑ aues q; ꝑ
Surge 7 vade. Hic ↄnter helias a vidua reci

pit: ⁊ pᷣmo deſcribit ipſo helie deuota receptio:ꝛ filij vidue

ſuſcitatio:ibi Fcm eſt
aüt. Circa pmũ dicit᷑
hb¶ Surge 2 vade in
ſareptã.nomẽ eſt eqᷣ
uocũ ad ſůuam ⁊ ad

villã iuxta eã exiſtẽtẽ

q a ſilua denoiatur.
¶ Pꝛecepi enim illi

mulieri vi. ut paſ.te.

iſtud pᷣceptũ non fuit

p verbũ expꝛeſſũ: ſed
p diuinã oꝛdinationẽ
qꝛ ſic oꝛdinauerat de

us ꝙ mlier illa vidua

veniẽtez heliã recipet

27 eum paſceret.
k ¶ Da mihi paulu
lum aq̃ ⁊c̃. dicit Ra.
ſa. ꝙ iuis de reuelaſ
ſet helie ꝙ paſcendus
eẽt ꝑ mulierẽ viduaʒ

nõ tñ fuit ſibi reuela

tum in particulari q̃
eet illa: ⁊ iõ exemplo

elieger rogauit vnm
ut oñderet ſibi q̃ poſ

ſet eẽ illa ꝑ hoc ſignũ
ꝙ ſibi petenti aquã li

beraliter offerret: ſiẽ
eliexer cognouit rebec

cam: ut hab

ca. xxiiij. ¶ ¶ Cunq;
illa ꝑgeret ut afferrʒ.

ꝑp hb cognouit ꝙ illa
erat de qᷓ dñs ſibi di
xerat:⁊ cum hoc fuit
ſibi reuelatũ ꝗq oleũ
et farina nõ deficeret
in domo eius: uſqʒ
daret oñs pluuiã ſup

frã:⁊ iõ dixit ei:Noli

timere ſed vade ⁊ fad
ſiẽ dixiſti. m Ue
rũtamẽ mihi pᷣmum

fac de ipſa fari.ſbci.

pa.⁊c.erat eni fatiga

p̃cepi ut paſcãt te ibi. Abi
it ergo ⁊ fecit iuxta vᷣbũ do
mini. Cũqʒ abiſſet ſedit in
toꝛrẽte carith ꝗ eſt ioꝛda
nem. Coꝛui quoq; defere
bãt ei panẽ ⁊ carneſ mane
ſiliter panẽ ⁊ carnes veſpi
⁊ bibebat de toꝛrẽte. Poſt
dies aut aliquot ſiccal eſt
toꝛrens:nõ.n.pluerat ſupꝑp
tra. YFacł eſt ergo ſmo dñi
ad eũ dicẽſ:Sũurge ⁊ vade
ĩ ſareptã ſidonioꝝ ⁊ mane
bis ibi. Pꝛẽcepi.n.ibi mu
lieri vidue ut paſcat te.
Surrexit ⁊ abijtĩ ſareptaʒ
ſidonioꝝ.Cũq; veniſſʒ ad
poꝛtam ciuitatis appuit ei
mlier vidua colligẽs ligna
⁊ vocauit eam: dixiq; ei:
Dã mihi paululũ aq̃ i va
ſe ut bibã.Cunq; illa pgẽt
ut afferret: clamauit p ter-
gũ eddicẽs: Affer mibi ob
ſecro ⁊ buccellaʒ panis in
mana tua. Que rũdit: Ni
uit dñs de tu:qꝛ ñ habeo
panẽ niſi quãtuʒ pugillca
pere põt farine i hydria ⁊
paululuʒ olei ĩ lechito.En
colligo duo ligna ut ingre
diar ⁊ faciã illud mihi ⁊ fi/

lio meo ut comedamus ?

moꝛiamur. Ad quã heliaſ

ait:Moli timere:ſed vade ⁊

tus itinere ⁊ ieiunio:

7 iõ accelerari debe

bat refectio ei . ¶
patẽt i lra. n¶ Fem̃ʒ
eſt autẽ. Pic ont põit᷑
filij vidue ſuſcitatio:

cui ifirmitas pᷣponi

tur cũ dicit᷑: Egrota

uit filius mulieris.⁊

moꝛzs ſequẽs cũ dicit᷑

o¶ Ita ut nõ remanere

fac ſicut dixiſti. Nrũtamẽ
mihi pᷣmũ fac ð ipa farinu
la ſubcinẽiciũ panẽ puulũ

k è affer ad me: ibi aut 2 fi-

lio tuo facies poſtea. Hec
auüt dicit dñs dey iſr!: My/⸗
dria ſarine nõ deſiciet nec

t in eo halir. deficiete eni reß piratõ

ne deficit vita i aialibꝰ reſpirantibꝰ: cuiuſmõi eſt homo.
p¶Ingreſſus es ad me nt rememoꝛa.iniqui.mee.pallidũ
eni iuxta albũ intẽſum videt᷑ declinare ad nigredinem:a eo
dem mõò licet iſta mulier eẽt deuota ⁊ ſcã: tñ ſanctitas eius

. . .

xta eũ:ſicut ibidem fuit expoſit

rum. Lera patẽt vſq; ibi: q ¶ Et

lechib olei minueĩ vſq; in

diẽ ĩ qua dñs datur ẽ plu

uiã ſuꝑ faciẽ tre. Que abijt
⁊ fecit iuxta vᷣbuʒ helie.Et
comedit ipᷣe ⁊ illa ⁊ domꝰ

eb: ⁊ ex illa die hydria fa-

rine ñ defecit:⁊ lechit olei
nõ ẽ iminut᷑ iuxta pᷣbũ dñi

qð locut fuerat i manu hbe

lie. Factũ ẽ aũt pꝰ ᷣba hec

egrotauit ſilꝰ mulieris ma-
triſfam ilias: ⁊ erat langoꝛ
foꝛtiſſinmꝰ:ita ut nõ remane

ret in eo hali.Dixit ergo

ad heliã:Quid mihi ⁊ tibi
vir ði: Ingrẽſſus eſad me
ut rememoꝛarẽt iniꝗtates

mee:⁊ inificeres filiũ meuʒ

Et ait ad eã helias:Pa mi
. Heã helias Dami fides maxie oꝑat᷑

hi filiũ tuũ.Tulitq; euʒ de

ſinu eb:⁊ poꝛtauit ĩ cenacu

lũ ubi ipſe manebat:⁊ po/-

ſuit ſuꝑ lectũ ſuuʒ:⁊ clama

uit ad dũm ⁊ dixit:Pñe de
us me etiã ne viduã apud
quã ego utcũq; ſuſtẽtoꝛ af-

flixiſti ut iterficeres ſiliũ e
Et cxpanditſe atqʒ mẽſus
ẽ ſup pueꝝ tribus vicibus

⁊ clamauit ad dñm ⁊ ait:

Dñe de me reuertat᷑ obſe

cro aia pueri hui ĩ viſcera

ei.Et exaudiuit dñs vocẽ
helie:⁊ reuerſa ẽ aia pueri

intra eũ:⁊ reuixit.Lulitq;

erat modica reſpectu ſanctitatis helie:⁊ hoc mõ locut
eſt lotb: Gen. xix.d.Nõ poſſuʒ in mote ſaluari.i. iuxta
abꝛaa:cup ſanctitas tãta eſt ꝙ iuſticia mea delictũ eſt iu

opinioneʒ hebꝛeo

expadit ſe atq;ʒ mẽſꝰ

eſt ſuꝑ pueꝝ.hoc
.n.fecit ex magno
affectu ad ſuſcita
tioneʒ pueri: per
hoc eni oñdẽs: ꝙ
vellet ſibi dare p·
tẽ vite ſue ſi poſſʒ
Eribvicib:qꝛ
pfectio cuiuſlibet
negocij oſiſtit ĩ tri
bus:ſcʒ pꝛincipio
medio ⁊ fine. rõ
güt figuralis ẽ:qꝛ
per iſtã extẽſionẽ
ꝓphe ſuꝑ pueruʒ
moꝛtuũ figuraba
tur ꝙ genꝰ huma

num a moꝛte cul

pe eẽt ſuſcitandũ
per incarnatõonis
r¶ Tribus vici
bus. hoc fecit he
lias fcõ ꝓfitens fi
dem trinitatis:qꝛ

in oꝑibuj miracu

loſis: ſm ꝙ dicit

ſaluatoꝛ Luc.xvij
Si habueritis fi
dem ſicut granuʒ
ſinapis dicetis ar
boꝛi huic modo
eradicare ⁊c᷑. ⁊ fi-
et. Cetera patẽt vſ

qcgibi: 8 Tluc

in iſto cognoui
qm̃ vir dei es ⁊c.
P filij ſui ſuſcitati
onem de pñti fuit
certificata ð dici

helie ꝓ futuro. ſ.

de multiplicatõe
olei ⁊ farine:⁊ de
datione glucſeſu
per terraʒ. C In

helias pueꝝ ⁊ depoſuit eũ

de cenaculo in iferioꝛẽ do d iji vhi ielt
mũ ⁊ tradidit mr̃i ſue:⁊ ait ſus ejad meut re
illi:en viuit filtuꝰ. Dixitqʒ memoꝛarent iniq;
mulier ad heliã:Nũ i iſto i ii
cognoui qiñ vir dei es tn: t
⁊ vᷣbũ dñii oꝛe tuo veꝑ eſt hebꝛeo
ffoecd penit irrꝭ?
nabil.nã lʒ ſcitas mulierl eẽt modica reſpectu ſanctitat

helie:ſic ⁊ iuſticia ipᷣᷣloth erat modica reſpectu ſãctita

tis abꝛae:nõ tñ ex hoc debet dici iniqtatẽ eẽ i muliere:

nec loth nõ poſſe ſaluari iuxta abꝛaã.illi autem qͥ ſunt

minus virtuoſi ſeu perfecti poty iuuant᷑ cum ſint in ſo

Gttezet

onſcipu
uiciſaoi
aurdeptliu
fn cpnde⸗
ſper detpen
ſutcunil
gaſkee
ſjicitin

An tirl

luünüint
hote
Cickat
wutmranan
fiuchbin
ini
udcodn
thtüud⸗
tmiiu⸗
rhuſen

nüla
ilim
cigi
obche
hucr
nade
Kmgo⸗
dun
tniofli⸗
kſleſihfß
Wwib
Waniule
haſſciti
kſöpichn
o rſir n
uſgnlui⸗
Ciki niini
Pheſwnn
weifant
pebun
unsmorkal
tiß ilctnti
riummnt

vil
s heſeihe
Gloͦ giinuf
nnnntna
Bmrkoge
Pbeſmiru
Efng
uunlup
Aibng
miu ,
nc
l
mn
mrtK
ln
inmma.
iuſiian
mogiift
tinmöol
, inm
Hlplarde
limmende
veglur
i C
vi ivck
ſluel
Guneut
nouro
ne.
d
htn
ſii⸗

tietate perfectoꝛum qᷓ viciant. Bonum enim ſᷣ̃m Dio
ny. de di. no.eſt ſuiipſiuj diffuſiuũ ſeu cõmunicatiuũ,⁊
io in ſcriptura ſocietas vtuoſoꝝ ↄmẽdat:vt ꝓuer.xiij.
Qui cũ ſapiẽtibꝰ gradit᷑ ſapiẽs erit.exẽplũ qð etiã indu
eitur de pallido ⁊ albo non valet.nã lʒ iudiciũ ſenſuale
ſᷣm opatões ⁊ re

ſpect decipiat᷑: ñ —
tñ iudiciũ roi:vt (Xa. xVIII. .V
pʒ de ſole: qad ſẽ Oſi diẽs mltos ſcm̃
ſuzuciet ee l eſt verbũ dñi ad heli
pedal: tñ rõ iu/ 7ͦ o diceſ 14.
dicat im eẽ ima am ĩ anno tertio dicẽſ: Aãa
gna ꝓpoꝛtõe ma de 7 oſide te achab ut deʒ
iois Aeatual pluuiã ſuꝑ faciẽ terrel Juit
igit ineopabiliter ergo belias ut oſtederet ſe
longo eſtimaduz achab. Erat at fameſ vehe
de indicio diui· mẽs ĩ ſamaria: Vocauitqʒ
nöng iucen achab abdiã diſpenſatoꝛẽ
pten hoc no ſi dom' ſue. Abdias ãt time/
calis alicui mari bat dſim deũ valde. Nam
me iuſto: reldit cũ iuterſicerʒ iecabel pphe

eni vnicuiq; iux

ſoperalünve? tae dñi:tulit ille cẽtũ ꝓphe

tas ⁊ abſcondit eos quinqᷓ

pſalmo: vñ ⁊ tal 481
reſpect nihil hic Jenos ⁊ ꝗqndgenos in ſpe
operat. ſed ad itl luncis:⁊ pauit eos pane ⁊
leau lie olcidu; adq. Dixit ergo achab ad
videtg ee mul abaiã: Aade in terrã ad v-
uota: tamẽrepu· niuſos fontes aq̃ꝝ ⁊ in cun
tabat ſe peccatri· ctas valles:ſi foꝛte poſſim
iiher ea it inuenire herbã et ſaluãe e⸗
bat helia e maxri Auos ⁊ mulos:⁊ nõ penii
mũ ʒelatoꝛẽ legis
⁊ iuſticie: iĩtãtũ q;

ꝓcurabat ardent᷑ punitõeʒ ⁊ necẽ idolatraꝝ:vt pʒi ſuo
ꝓceſiu:idcirco pᷣſumebat: ꝙ aduẽrt helie in domo ſua
curauerat moꝛteʒ filij ſui ex iniqtate ſua.ſ.mr̃is: ⁊ ꝙ
elias recoꝛdaretur iniqtatẽ illã coꝛã ðo ad finẽ:vt.ſ ꝑ
mõtẽ filij tpalẽ mr̃ ↄuerteret᷑ ad deũ:ſicut ſepe ↄtigit vt
hoies ꝑ penas tpales a ðo caſtigati coꝛrigãtur: qð qᷣdẽ
no contingeret ſi apud eã nõ maſiſſet:qꝛ ſic eam nõ co/-
gnoſcẽt: ⁊ iõ ꝓpꝛie dicit: Ingreſſus es ad me vyt memo
rẽtur iniqtates mee:⁊ intficẽs filiũ meũ ⁊c᷑. . ecpliea
Ncæ.xvij. vbi poſtillatoꝛ vbuʒ mulieris ſare/
ptane.ſ.Ingreſſus es ad me vt rememoꝛẽt᷑ iniqͥ
H. tates mee. expõit ad modũ hebꝛeoꝝ:qꝙ hec mu
lier cũ eẽ iuſta ⁊ ſancta ex humilitate:tñ reſpectũ habẽ
do ad excellẽtẽ ſanctitatẽ helie:ſe dicit peccatricẽ ꝓut ſã
cti ↄſueuer̃t:⁊ put puriſſimꝰiohãnes euãgeliſta in eplła
ſua pma.j.ca docet.d. Si dixerimꝰqꝛ perm ñ hẽmipi
nos ſeducim: ⁊ veritas in nobis nõ eſt. hunc modũ lo
quẽdi hebꝛeoꝝ burgẽ. dicit penit irratõnabilẽ:ſʒ ꝓba
tio ei vt pʒ nihil ẽ ad ꝓpoſitum: qꝛ nõ dẽ in illo mõ lo
quẽdi ꝙ in muliere fuerit peccatũ:ſed ipᷣa de ſe bũiliter
loquit᷑. Et burgeñ poſt inutilẽ digreſſionẽ coincidit qſi
cum eodẽ modo loquẽdi. (Ca. XVIII.
Oſt dies multos. Hic ponit᷑ ſecũdũ ſignũ ad re-
Z

ocatõeʒ achab de malis ſuis.ſ.de datõe ignis
,de celo:⁊ pᷣmo ponit᷑ ſigni datio: ꝛ: helie pſecu/
tio ca.xix. Circa pꝛimũ pꝛimo ponit᷑ hoc ſignũ qð erat
pꝛicipale:et ſcòo addit᷑ aliud ex ↄſequẽti de datoe u
uie:ibi Et ait helias.Circa pᷣmũ pꝛimo ponit ipſi he-

aſ:Cũq; r̃ceſſero a te:ſpũſ

lie ad terrã iſrael reuerſio:ꝛ ignis deſcẽſio:ibi Uerũtñ nũe
mitte. ʒ pꝓphetaꝝ baal occiſio:ibi Dixitq; helia. Circa pꝛi
mũ helias de pᷣcepto dñi reuertit: vẽiẽs agnoſcit:ibi Erat
at fames.Circa pꝛimũ dẽ. a ¶ Poſt dies multos ⁊c Cõ
tra h videt᷑ eẽ iaco.v.helias ho erat ⁊c̃. Et ſubdit᷑: Et oꝛa
uit vt nõ pluerz ſuꝑ
.. etfterré: 7 no pluit ano?
iumẽta intereãt. Diuiſerũt tres ⁊ mẽſes ſex. exqͥ
q;ʒ ſibi regiões ut circuiret vicet g fuerſio Ha
eas. Achab ibat p viã vnã uia daret:fuit aãno qe
⁊ abdias ꝑ viaʒ alterã ſeoꝛ to. Dicendñ ꝙ tẽpus
ſum. Cũq; eẽt abdias ĩ via Bipura ab criube
ſag occurrit ei Qui ci ie de terra iſrael añ
helias occurri ei.Quic ; a pꝓhibitoõe pluuie ſiẽ
cognouiſſet eum: cecidi UIlaco. apo' ↄputat: qꝛ
pꝛa faciẽ ſuã:⁊ ait:Nũ tu eſ a ꝓhibitoe pluuie vſ
dñe mi helias: Cui ille ri q; ad exitũ epfluxer̃t
dit: Ego. Et dixi: Hade et ſer meſesa py : auia
diè dño tuo: Adeſt helias. Zun latuie in toꝛrete
. „—AEI chharith:ita ꝙ ex ſicci
Et ille qd pẽccaui ingt qm̃ tate tpis ſiccatus fuit
trades me ſeruũ tuũ in ma toꝛrẽs arcch kecoit
nu achab ut iniſciat me? vt dict eſt c pᷣcedẽ
Aiuit dñs de tu : ꝛ no eſt qᷣ ſon⸗
ges aut regnu in quo n mi abſq; pñtia helie poſ

ſerit dñs me te requirens. ſet dare: tñ voluit ſic
Et rñũdentibꝰ cũctis:nõ eſt ſacgq Pꝓpha p reue⸗
bic:qdiurauit regna ſingla latoem er dixerat: ꝙ

. O . pluuia nõ daret᷑ ſu
7 geles eo ꝙ mininerep i- Krra niſi iuxta v
reriſ:Et nũc dicis mihi:va oꝛis ſui.i. ꝑoꝛonẽ ei
de ⁊ dic dño tuo adeſt heli denũciatõneʒ: ⁊ ſic
dñjadipleuit:vt.j.pa
tebit. c CSraaßt
HPic ↄñter aduẽt he
8 ie ↄgnoſci:a pꝛio ab
abdia cup mod ðſcribit᷑ cũ dẽ: d (Mouir; achab ab
diã. vt ipᷣe ex vna ꝑte:⁊ abdias ex altera diſcurrerẽt 1 loca
hũida regni ſui:ad vidẽdũ ſi poſſʒ herba ĩuẽiri ad ſuſtẽta
tõeʒ eqrũ reg :ñ tñ iſta faciebãt niſi auctoꝛitatiue ⁊ pᷣcipiẽ
do. Erant enim miniſtri qui hoc faciebant exequendo:ho/
mines ei terre ꝙtũ poterant talia abſcõdebant ad nutritio
nem ſuoꝝ animaliũ vt poſſent aliqͥ mõ de lacte ſuſtẽtari:
qꝛ fruct tre defecerãt pꝛe nimia ſiccitate:⁊ iõ rex ⁊ abdiss
iuerũt ad hoc negociũ: vt meli poſſet fieri. e ¶ Abdias
aũt timebat dñm valde.hoc dẽ ad oñdẽdũ ꝙ nõ erat oſen
taneus oño ſuo ĩ mal ſuis:ad cup ꝓbatõez ſbdit: fnõã
cũ interfi.ieʒabel ꝓphe.do. Pꝛophete vo h̊ dicũtur viri re
religioſi intẽti diuio cultui qs pᷣmo ↄgregauit ad h'ſamuel
⁊ alid etiã habebãt ſpũm ꝓphie:ſicut dictũ fuit ſupꝛa pꝛi-
mo lu. ca.x. Jeçabel vo voles deſtruere cultũ dei qᷓtũ pote
rat ⁊ cultũ baaf extollẽ:inifecit eos ꝓut potuit: ⁊ tũc abdi
as cẽtũ illoꝝ ſaluauit: abſcondẽs.l. in vna ſi peluca 7.l. in
alia: 1 puidit eis de victu ⁊ veſtitu:⁊ ex hoc oſecui ẽa ðdo
ꝓppᷣie donũ ſᷣm ſaluatoꝛis dictũ:Mat.x. Qui recipit ꝓ/
phetã in noĩe ꝓphe mercedẽ ꝓphete accipiet.vñ int.xj.

phetas qꝛt'ↄputat᷑. Cetera patẽt ex dcis vſq; ibi: g ¶ Die .

dño tuo adeſt helias.qꝛ dñs ei pᷣceperat vt oñdẽt ſe achab
h ¶ Quid peccaui indqt. timuit eni ne helias ſbito ad aliũ
locu poꝛtaret ſicẽ frequẽter acciderat:qñ oñs ipᷣm a aliquẽ
locũ mittebat: ppter qðõ filij ꝓphetaꝝ qñ fuit rapt: credi
derũt ipᷣm ſic fuiſſe traſlatũ:vt habet᷑ infra.iiij. li ca. ij.
ſic achab intficeret abdiã:credẽs ꝙ illuſiſſet ſibi.d. veniſſe
heliã. tr utr regna ſingula. ꝙſ⸗ ihelias myenirck

znghide
in eoꝝ tra capet᷑:⁊ ſibi mitteret᷑: loquit᷑ tñ hic ſcriptura de 7.l. ⁊c.q.d.ſi haberẽt vitatẽ ꝓ ſe deberent p̃ualẽ. cetera ihuin
regnis ꝓpinqs tm: et reges ꝓpinq facilit aſſenſerũt:tũ qꝛ patẽt vſq; ibi: ⁊ ¶ Et de qui exaudierit per ignẽ. celi· voipolorpe
rex tyri erat ſocer e: ⁊ fil regis iuda habebat vxoꝛẽ atha tus datũ ad ↄſumẽdũ ſacrificiũ. a ¶ Iple ſit de.i. ve/ (ANurauit
liã filiã achab:ſilr rex moab erat ſibi tributari: ⁊ rex edõ re credat᷑ ⁊ colatur. b ¶ Optima ꝓpoſitio.qꝛ ignis ð Aanenrl
reg iude. Itẽ qꝛ ĩ tris q erãt ꝓpe regnũ iſrl:eãt etiã fſamep ſcẽderat ſuꝑ ſacriſiciũ abel:vt dictũ fuit gene.iiij.⁊ ſuꝑ ſunnt o
Pier ſkecitat aua ti⸗ . EH ltztlug
bat ꝓꝑ verdu * VE 1
niſt ¶munqdñ dñi aſpoꝛtabit te in locum aiũt baal ſeqꝗmini illũ. Et ſñ habet leuit ix. In —
indicatũ eſt tibi oſo quẽ ego ignoꝛo:⁊ igreſſus cei rñũdit ppls verbũ:Et ait enn acrerati rijun
dirtr aec rse nüciabo achab: Xñninuti. rurſus helias ac opuluʒ cütulin et Pong. Ped⸗ n
ſu ne helias ipm expo ens te ĩterſiciet me. Seruuſ Ego remãſi ꝓpha dñi ſol Querit᷑ hic qũo himinin
nẽt piculo mõ p̃dct aũt tu timet dñm ab iĩfãtia ꝓphẽ ãt baal qdrigẽti qn acceptauerat he/⸗ mniü
I¶ Et oixit helias vi ſua. Nungd ñ indicatũ ẽ ti qginta:ꝓpheteq; lucoꝛuʒ lie ꝓpoſitoeʒ. Ad cprinin
uit oñs ꝛc. aſſccura· hbi dño meo qd ſeceri cũ in quadrigẽti viri ſũt. Dẽtur adiers n⸗ i ſiiſe
nit e ver rane terſicẽt iecabel ꝓphas dñi nob duo bouelſ: t illi eligãt euppio dappro ſuunn⸗
ipſi achab helie alu? ꝙ abſcõderi de pphis dñi ſibi bouẽ vnũ ⁊ ĩ fruſta ce bauerat ppoſitoʒ tef
tuʒz: a ſic ſðo fuit oo cẽetum viros gnquagenos dẽteſ ponãt ſup ligna:ignẽ helie: ⁊ qꝛ cofide- di imn
Snie er Zandrus ipſi quinquagenos in ſpelũ autẽ nõ ſupponãt. Et ego kane dennl zn Ntinnt
den n⸗ a cis ⁊ paueri eos pane ⁊ a faciã bouẽ alterũ:⁊ iponã 5tne vnd rhe l
chab ĩ occurſũ helie. qua: Et nũc tu dicis va.de ſup ligna:ignẽ aũtnõ ſup/ atixpi faciet ignẽ e⸗
qꝛ deſiderabat reme · ⁊ dic dñocuo:adeſt helias ponã. Inuocate noia deo deſcẽdẽ ð celo:vt nela
diu famis hie vt ĩterficiat me:Et dixit hè rũ vꝛox:⁊ ego iuocabo no habet apoc. xiij. iſtiat
Eu ne es illeꝗᷓ ↄtur · ſias: Aiuit dñs exercituu dei mei: t de di ſoꝛſit ad eou k him.
bas iſrł.q.d. ſic:⁊ qꝛ 2 uz; me dei meuct de g exau - uocatõeʒ:als fece . in,
ſupbe loqbat᷑: iõ ad añ cułvultuʒ ſto:qꝛ hodie erit pꝑ igneʒ ipſè ſit de. Rnñ erarſile. d( Quẽ *
fpellẽdã e'ſupbi ri appebo ei. Abijt ergo ab/ dẽs omis ppls ait: Opti Dederat eis. Dicit anig
dit helias: o Qõ dias ĩ occurſũ achau ⁊ idi mãa ꝓpoſitõ quã locut eſt ag⸗ oer lune
abaui l cauit ei: Aenitq; achab in helias. Dirxit ergo belias ) eclgonl b3 Kie
qꝛ ppter maliciã tui Occurſũ helie:⁊ cũ vidiſſet ¶ ꝓphetis baal:Eligite vob eis aſcodes ſe ſub ſummi
ons miſit plagã illj. eũ ait: Lu ne es ille ꝗ ↄtur bouẽ vnũ ⁊ facite pᷣmi: qꝛ paallio helie: ⁊ h' eil
lerũtn. nuc a. bas iſrael: Et ille ait: Mòͤn vos plures eſtis:⁊ iuocate Raeniui iſt ab ſenii
ecdi er M bit ego turbaui iſtl: ſʒ tu ⁊ do noia deoꝝ vꝛoꝝ: ignẽq; ſ Roryes igolartie liirib
ad declaratõeʒ diuie M pꝛis tui ꝗ dereliꝗſtiſ mãa ſupponaſ. Qui cũ tuliſẽt pomies aſſiẽtes altporit
veritatis: ⁊ falſitatez data dñi: ⁊ ſecuti eſtis baa bouẽ quᷣẽ dederat eis: fece docerẽt ꝑ animal manain
idolatrie: vt ſic ppl? liʒ. Arũtñ nũc mittè co rũt:⁊ iuocabãt nomẽ baal bꝛutũ: ⁊ tũc heli⸗/
n ad den guerrek grega ad me vniuerſu iſr li de mane vſq; ad meridieʒ da naig ienela Enin
reret: 2 hoc ẽ qð di: Mõòte carmeli: pꝓphas ba dicẽtes: Baal exaudi nos ontẽ fanctificaret hliinni
q ¶ Mitte 1 grega Al qdrigẽtos ꝗnq̃ginta: ꝓ Et noòn erat vox:nec ꝗ re loc ſicut R imo luniſoſei
ad me vniuerſũ iſrrt. phaſq; lucoꝝ q̃drigentos ſpõdẽt. Tranſiliebatq; al · latoez bouis lr a
i.maioꝛes ⁊ pꝛinicpa ſi ca it de meſa i 4 zt r:qꝛ per imolati innin
raculi ĩ mõte carmeli ·lll i iã mẽidies: illudebat ill he 8tecta falſitaj ido Fnnige⸗
iſte ñ eſt carmel in lios iſrl ⁊ ↄgregauit ꝓphe lias dicẽs: Clamate voce latrie: eo baal ln okar
manebat nabal:vt di tas in mõte carmeli. ARAcce maioꝛe.Dł ⁊ foꝛſitã lo nõò potuit imolã- tmtai
fu fuit ſupꝛa pimo dꝗẽs aũt helias ad oẽm po- gtur:aut ĩ diuerſoꝛio ẽ:aut tes erauditeip al⸗ Nrun
bca rxv q le e pulum ilrl ait: Aſquequ iitinẽ: aut cte doꝛmit vt ex enuzg veriras la ie
aͤcriſaiſti. claudicat i duas ptes: Si citet᷑. Clamabãat ergo voce rrie. e ¶ Etnon eitig
Qui ↄmedũt de me dmin ẽde ſeꝗmini eũ:ſi magna: ⁊ ĩcidèbat ſe iux ri erat vox nec qͥrñ nituh
exaltarẽt idolatrie cultũ. 80Uſq; uo claudicatis ĩ dues mõis erat phibita. f ¶ EZrãſiliebãtq; altare.ſʒ modũ ii
ꝑtes.qꝛ aliq eoꝝ colebãt dñm:⁊ iperheel ſic ⁊ de ſama idolatrie g ¶ Luq; eſſʒ i meridies.dies ei fuit diuiſa: binftin⸗
ritanis oꝛ infra qꝛto li.ca.xvij. t¶ Si dns ẽ de.i.ſi ꝑ ſi ita ꝙ pꝛia medietas diei fuit ↄceſſa ſacdotibbaal:in q̃ llupſifi
gnũ viſibile ꝓpbet᷑ vobis ꝙ de iſrł ipſe ſit de verꝰ no baal debebãt oplere ſuum ſacrificiũ: niſi eni fuiſſet eis cẽpu K
v ¶ Seqmini eũ ipᷣm colendo ⁊ ñ aliũ: ⁊ nõ rũdit ei ppłlis pꝛefixũ:qͥſiuiſſent dilatõem. Deus eni eſt. ſ. ̃m er tllun⸗ H
vbũ:qꝛ ignoꝛabat hꝰ ꝓbatõis modũ. t ait rurſus he roꝛẽ vẽm:a foꝛſitan lodtur irriſoꝛie dictũ ſci demonẽ hfeni
lias. ondẽs modũ h ꝓbatõis. ꝓ ¶ Ego remãaſi ꝓpha dni nihil poſſe niſi quãtũ deus ꝑmittit. i ¶ Incidebant ſe pbiſtin
ſoł.ſ.q audẽt appare:a idolais reſiſtẽ:qꝛ viuebat illi.c ab iuxta ritum ſuum ⁊c. quia demones delectantur in lrtchpdn
ſcõditi ab abdia:vt dem ẽ. ʒ¶ Pꝛophetas aũt baal.cccc. ſacrificijs de ſanguine hois ꝗ eſt nobiliſſima creatura: ini

pucleeen
3 .
ſ Ei
nogeigtiz
Wk iizaſin
nu gard
eenmien
drluiß
Aacccts
nne oſlddi
lnſe bous.
umnt hie gio
rauerit he⸗
oſtie
alänigen
diin
uen guſc,
Nr crtifl⸗
ddeniſe
dſoniſlii
neuümuh
nirij unh
iröchenr
huupee ni.
biinori
ihleſ
Ares dat
Aaybeſcer
lumtathb
AMnc
is cdsͤſeſ
wliohet.4
utuoiuidſin
oris icolun.
üntſccnan
nicbaſiſtenes
wäpenimal
ii nnücheli⸗
radiditches
peb imoli
ſanctifie
ſicutapind
bouts i
Pprrimli
n iſt fi.
au falitnſi
reteogbal
potut inal/
Arucirpt⸗
zno ult 8
Auperit
tvorntq,
l haoſ
orelti
Uu ßnd
güfuidi
udta
iriſet asl
lli i
iſüſoen
dammm

A⸗

„ Wς „ „

Poſtꝙ aũt trãſiuit meridies.i.tẽpꝰ eis pᷣfixũ dixit heli/

as oi

fuerat deſtructuʒ
p ieęabel:eo ꝙ fu⸗

lo:venite ad me:qꝛ reſiduũ diei erat ſibi datu
l¶ Qurauit altare dñi.dicit ra.ſa.ꝙ iſtõ fuit altare q
edificauerat ſaul dño: vt habet pꝛio libꝛo ca·xiiij. ſed

eãt ↄſtructũ ĩ ho- tũ ſuũ cultriſ ⁊ lãceolis do

noꝛe dei. mi Feẽ
q; aq̃ductũ ⁊c ĩ
hebꝛeo habet ſic:
Et fec ſulcũ duo/

rũ ſatoꝝ ſemẽtis

ĩcircuitu altaris.

qð exponẽ) ra.ſa.
dic ꝙ feẽ foſſatuʒ
ꝑuũ ad modũ ſul
ci qdrilateꝝ: tam
ita ꝙ ſpaciũ terre

incluſũ intra po

terat ſeminari ſe-
mẽte duoꝝ ſato⸗
rũ.Eſt at ſatũ ge/
nꝰ mẽſure:⁊ illud
ſpaciũ eãt.l. cubi
toꝝ in q̃drũ ad ſi
militudinẽ atrij:
qð erat añ taber/
naculũ feder qð
fecẽat moyſes:qð

fuit. l. cubitoꝝ in

quadrũ ſicẽ dictuʒ
fuit exo.xxvij.
intra illud ſpaciũ
erat altare pᷣdcm
qð repauit helia⸗
ſicẽ ⁊ altare holo/
cauſtoꝝ erat in a
trio ante taberna
culü.
te qᷣtuoꝛ hydrias
aq̃ cc.hoc fecit ad
tollẽdũ oẽm calũ

niam qᷓ poſſz dici
ignẽ pꝛy ibi fuiſſe
latent: ⁊ vt mira

culũ eſſet euidẽti

qð in aq ignis va /
leret. o ¶E
rebant aq̃ circũ al

t cur

rare. ex redũdãtia
p C Et foſſa aq
ducx reꝑleta ẽ.ex

hoc videret᷑ alicui

ꝙ dictũ helie eſſʒ
falſuʒ:qꝛ.xij. hy/

7

drie aq̃ ñ ſufficerẽt ae
ducẽtoꝝ cubitoꝝ ĩ circuitu: qꝛ qolibet lat habebatj.l.

n¶Imple

nec pfũderẽtur ſanguine.
Poͤſtq; aũt trãſijt meridi/
es:⁊ ill ꝓphetãtibꝰ veneãt
tẽpus qͥ ſacriſiciũ offerri ſo
let:nec audiebat᷑ vox:neqʒ;
aliqs rñũdebat nec attende/
bat oꝛãtes: dixit helias oi
pplo: Venite ad me: Eta⸗/
ſcẽdẽte ad ſe pplo curauit
altare dñi qð deſtructũ ſfue
rat:⁊ tulit duodeci lapideſ
iux numeꝝ tribuũ filioꝛuʒ
iacob ad quẽ fact ẽ ſermo
dñi dicẽs:iſrł erit nomẽ tu/
um:⁊ edificauit ð lapidibꝰ
altare ĩ noĩe dñi:Fcitq; a
queductũ q̃ſiꝑ duas arati⸗
ũculas ĩ circuitu altariſ:let
cõpoſuit ligna: diuiſitq; ꝑ
mẽbꝛa boueʒ:⁊ poſuit ſuꝑ
ligna ⁊ ait: Implete quatu
oꝛ hydriaſ aqᷓ: ⁊ fũdite ſuꝑ
holocauſtũ ⁊ ſuper ligna.
Rurſũq; dixit: Etiã ſcdðᷣo
hoc facite.Qui cũ feciſſent
ſcðᷣo ait: Etiã tertio idipᷣm
facite. Fecer̃tq; ttio eèt cur/
rebãt aq circũ altare:èt fol
ſa aq̃duct repleta ẽ. Cũq;
iã tẽpꝰ eẽt vt offerret᷑ holo⸗
cauſtũ:accedẽs heliaſ pꝛso
pheta ait:ñe de abꝛahã
⁊7 Iaac ⁊ iſrael: oſtẽde ho-
die qꝛ iu eſ de iſr ⁊ ego ſer
uus tu:et iũ pᷣceptũ tuuʒ
feci oĩa verba hec:Exaudi
me dñe: exaudi me vt di

ad replẽdũ foſſatũ tãte lõgitudis ſ.

cubitos ſᷣm ipᷣm.Ad qð rñdit.d.ꝙ vn de effũdẽtibus

illas hydrias fuit helue:qᷣ veneãt illuc cũ alio ppło:qᷓ
uis nõdũ eẽt helie diſcipułꝰa effüdẽdo hydriã ſuã effu
dit aliquã ꝑtẽ ep a caſu ſuꝑ man helie: ⁊ tũc aq̃ fluere
ceper̃t de digitis eð miraculoſe:ſiẽ de fõtibꝰ abũdãtib⸗
⁊ h foſſatũ fuit repletũ. Ad ↄcoꝛdiã aũt hui adduẽ
illud qð habet infra quarto li.ca.iij. de trib regibus

aquã querẽtib' ꝑ iniceſſionẽ ꝓphe: et rñdit vn de ſer ·

ꝓſpice ↄtra mare.Qui cuʒ

li: Reuertere ſepteʒ vicib
In ſeptima aũt vice: ecce

ad imaginẽ dei facta:⁊io in talibꝰ ſolẽt dari rũſa. k uis regis iſrl: Eſt hic heliſe fil ſaphat ᷣ fudit aquã ſuper

