gnoſcebat eni iſte
aioſitateʒ dauid
7 viroꝝ eius.

c ¶Et aduerſuʒ

domũ tuã.i.ĩ oẽs
noj r̃dũdabit iſtò

malũ juis ſim ĩ

.

ipſe filꝰaẽ] . q. d.

iõ dico tibi hoc:

qꝛ marit' tu vbũ

meũ ñ recipet:ſed

magis fureret.
e¶Feſtinauit igẽ
Abigail. ad pᷣcauẽ

dũ malo pᷣdicto

⁊ pʒ lr̃a vſqʒ ibi:
d r at ſuo.

25 ſq: auaricia
2 neqtia ſua torũ

ipediuiſſʒ. g¶ Et
deſcendẽet ad radi
cem montis ⁊cc.

vbi iter duo mõ

tes erat vallis me

X

debat ðð ex parte
vna:⁊ abigail ex

oppoſita:⁊ ſic ob
uiabat mutuo.

= ve
fruſtra ſuaui ⁊c.
Iſta dixit ðð au
dita relatõe nũci/
oꝛũ:ſʒ h põit᷑ ꝑ re
capitulatõem: ut

dicuũt aliqꝗ:vl pce

dendo pꝑ viã dice
bat h' viris ſuis:
ut dicüũt alij:⁊ foꝛ
te vtrügqʒ potuit
eẽ. Weefaci
at dñs limicis dödõ
⁊c.h̊ ẽ mody iurã
di ꝑ execratõem:
qñn aliqs ſibi ĩpꝛe
cat᷑ malũ futuruʒ
niſi ipleat vbũ ſu
um: 7 iõ h̊ ꝓ ipᷣo

ðð accipiũt iimici

ðð: aliter iuramẽ

. tũ eẽt nllʒ:ſʒ mag oꝛiſoꝛiũ:ſic ⁊ ſup.xx.cai. ſili ponũt
iimici ðð p ipᷣo ðð ut ibið dem̃ fuit. k

ingẽtẽ ad

pariẽtẽ.i.canẽ qꝗͥ leuato crure migit ad pietẽ. Dicũt ẽt h
aliq ꝙ ꝑ migẽtẽ ad parietẽ ĩtelligit ifirm:q ñ põt ſurgẽ

⁊iõ fac vꝛinã it lectũ ⁊ pietẽ:⁊ ſic ẽ itellectvbi ꝙ ñ par
ceret viro ⁊ aiali:qꝛ etiam canis qͥ ꝓpter vilitatem non

eſſet tangendus:⁊ infirmus cui ꝓpter inſirmitateʒ eſſet

ſuritte

At

duid
(GAt.
dirtine
hornat
Aliaigt
Pu
gtine!
Gicide
Allr⸗
ſoerort
lNouut
ſeale
iſkuui⸗
ſiſiinn
ſeluin
inn
ond
wtend
huneun
ſugei
ſowiſi
iwcin
mt
Wmir
Aut
ſigtor
e
nli al
kune⸗
Rwon!
iin
lltnen

=
☛ͤ-

noſccharcife
doſtarz dat
Mdrins.

Wnüiiid

Wftüthtit
ndüidsſip,

nor. d

dicdthih⸗
emandti
menfimnt
magsfuror.
ſ. Fhnntt
ti mh
1liryr

1köumnan
mfuſuw

=””
m wonns 7.
ſdiün deſnd
Wanwlsne
a cgiddi,
rddaßn
wra igle

Rondn
tuntundid
ßbide
Arialumenl
ui alij
ncop niili
Nh ms ius:
dii nſo
wigun

cdionncei

ibimdn
Apammmen:
gitles ſiire
ai nnifuumn
iͦltt tin
vmmuin
dtrinn,

iaipene
Cn
nediini,
meffitii
luigii
ENnnmn

. X
& 4* .α£ V:

parcẽdũ:nõ euaderẽt manũ meã. Alij vo dicunt ꝙ per

mingẽtẽ ad parietẽ itelligit᷑ ois maſcub: qꝛ migit erect᷑

ſic ẽ itellecł vbi ꝙ dauid itẽdebat iterficere oẽs viros

nõ auũt mulieres. a

¶ AIu aũut vidiſſet. Hic ↄnter ponit

ipſdauid pacificatio:vbi pᷣmo pᷣmuttit᷑ ipᷣp abigail de

pcatio:? ipſ da
uid acceptato:ibi

Et ait dauid. De

pcatõ aũt abigail
ofſidit᷑ acceptabil:
pmo ex ſui humi
litate in fcõ:cũ dẽ

Et ꝓcidit coꝛam

dauid c. æ ybo
cũ ſpdit᷑: b ¶ Et
dixit i me ⁊c .i.

parata ſuʒ recipe

quãcũq; vidictaʒ

ꝓ mariti mei ini
quitate.ſecundo
oñdit᷑ depꝛecatio
abigail acceptabi
lis ex rõnabili al
legatoe: cũ dicit:
c ¶ oquat᷑ ⁊c.

vbi p̈ allegat viri

ſui ſtulticiã: ⁊ iõ

fem ſuũ viro pꝛu

dẽti nõ ẽ accipien

dũ coꝛdi:⁊ hoc ẽ

qð dẽ: d Ne
ponat oꝛo domi
nus meus rex coꝛ
ſuuʒ ⁊c. qꝛ ſcom
nomẽ ſuũ ſtultus
=.nabal.n.ſtultꝰ i
terp̃tat. q.d. ſtul
tus ẽ re ⁊ noĩe.?ꝰ
allegat ſuaʒ igno
ratiã dicens:
e¶ Ego at acilla

tua ac. q.d.ſi.n.
vigdiſſẽ fuiſſet gra

tioſe recepti nec

receſſiſſent vacui
3 allegat dininaz
clemẽtiã: q̃ pata

ẽ ſẽꝑ parcẽ dicẽs:

f(üc g dñe mi

⁊c].q.d. veꝛ ẽ ꝙ

de viuit:a tu vi

uis:ita diuina cle
mẽtia fem ẽ ut ve
nirẽ obuiam tibi
ad ipediedũ ne ve
nires ad effũdedũ
ſaguinẽ. g ¶ Et
ſaluauit manum

vſq; mane mingêntem ad

parietẽ. Cum autẽ vidiſſet
abigail dauid: feſtinauit ⁊
deſcedit de aſino: ⁊ ꝓcidit

coꝛã dauid ſup faciẽ ſuã:⁊

adoꝛauit ſuꝑ tra:⁊ cecidit
ad pedes eius:èt dixit. In
me ſit dñe mi hec iniqtaſ.
Léq̃t obſecro acilla tua
ĩ auribꝰ tuis:⁊ audi pᷣba fa

mule tue. MHè ponat oꝛo
dñs me rex coꝛ ſuũ ſup vi

rũ iſtũ iiquũ nabal: qm̃ ſʒ

nomẽ ſuũ ſtulx' e:⁊ ẽ ſtulti

cia cũ eo. Egò aut ancilla
tua nõ vidi pueros tuos.
dñe mi quos miſiſti. Nũc

ergo dñe mi viuit dñs ⁊ vi

uit aĩa tua:lqui ꝓhibuit te
ne uenires in ſanguinẽ:?t
ſaluauit manũ tua tibi:Et
nunc fiãt ſiẽ nabal inimici
tui:⁊ q qrũt dño meo ma
lüͥ. Quüapꝛopt᷑ ſuſcipe bñ
dictionẽ hãc quam attulit
acilla tua tibi dño meo: ⁊
da pueriſ ꝗ ſequũt᷑ te dñũm
meuũ. Aufer iniqtatẽ famu

le tue. Faciẽs.n. ſaciet do
min' tibi dño meo domũ

ſidelẽ:lquia pꝛelia dñi dñe
mi tu pᷣliaris. Malicia er
go nõ iueniat᷑ ĩ tel oib die

bus vite tue. Di.n. ſurrexe
rit aliqñ hõ ꝑſequẽs te uel
qrens aiam tuam: erit aia
dñi mei cuſtodita q̃ſi i faſci

culo viuẽtiũ lapud dñʒ de

um tuũ. NPoꝛro inimicoꝝ

tuã ⁊c. ſ.inocẽtẽ. ſoł.n. nabal erat culpabil:cũ q; fuiſſẽt

occiſi inoxij. h¶
ctis ſuis. Ra.ſa.diẽ ꝙ abigail h
gnificas ꝙ nabal cito moꝛet. i ¶
bñdictionẽ hãc.i.exeniũ. k¶

Et nũc fiãt ⁊c].ſ.fatui ipꝛouidi i fa
xit ꝑ ſ

piẽdo exeniũ i ſignũ remiſſiois offeſe:quã abigail ſuper
ſe accepat dicẽs: In me ſit dñe mi hec ſiqtas:ut pᷣdem ẽ

(₰ allegat regni dignitatẽ quã ↄſecuturuj erat dauid: qʒ

ſcan oignita⸗ exigit in hũte innocẽtiã: ⁊ hoc eſt qð dicit

aciens eni faciet dñs tibi ⁊c. tradẽdo tibi regnum.

uia pᷣlia oñi.i.ad dei honoꝛẽ ⁊ cõmunẽ vtilitatezʒ
ppli. n alicia ergo ⁊c᷑. qꝛ nõ decet tãtã dignitatem

quinto allegat ꝓtectõem diuina:q ptegit ſcõʒ miſericoꝛdi

tuoꝝ aĩa rotabit:q̃ſi in ĩpe
tu ⁊ circulo füde. Cũ ergo
fecerit tibi dñs dño meo
oia hec q̃ locul ẽ bona de
te:⁊ ↄſtituerit te duceʒ ſup
iſrl: nõ rit nibi hoc ĩ ſingul
tũ ⁊ i ſcrupulũ ſcoꝛdiſ dño
meo ꝙ effuderis ſãguineʒ
inoxiu:at ipſe te ult fuen.
Et cum bñfecerit dũs dño
meo:recoꝛdaberis ancille
tue:⁊ tu bñfacies ei. Et ait
dauid ad abigail:Benedi

ctus dñs de iirlꝗ milit te

hodie ĩ occurſũ meũ:⁊ bñ
dictũ eloqũ tuũ:⁊ bñdicta
tu qᷓ pꝛohibuiſti me hodie
ne irẽ ad ſãguinẽ: ⁊ vlciſce
rer me mãu mea. Alioꝗn
viuit dñs deiſrł ꝗq ꝓhibuit

me ne malũ facerẽ tibi:niſi

cito veniſſes i occurſuʒ mi
hienõ remaſiſſj̊ nabal vſqʒ
ad lucẽ matutinã mingenſ
ad parietẽ. Suſcepit ergo
ðð de manu epy oĩia q̃ auu/

lerat ei:dixit ei: Aade paci

fice ĩ domũ tuã.Eccł᷑ audi
ui vocẽ tuã:⁊ hònoꝛaui fa
ciem tuã. Aenit aũt abiga
il ad nabal. Et ecce erat ei
cõuiuiũ i domo er q̃ſi ↄui
uiũ regiſ:⁊ coꝛ nabal iocũ
dũu.Erat.n.ebꝛiꝰnimis:et ſi
indicauit ei ?ᷣbũ puſillum
aut grande vſq; mane.Di

luculo autem cum digeſ

ſiſſet vinum nabal:indica⸗
uit ei vxoꝛ ſua verba hec

am dicẽs: Si eni ſur⸗
rexerit aliqñ hõ pſe

quens te ⁊c. ſequitur

o ¶Erit aĩa domini
mei cuſtodua æc].i.
a deo ꝓtegetur cõtra

oẽs inſidias maloꝛuʒ
Dicunt hic aliqui ꝙ

loqt᷑ metaphoꝛice:qꝛ
ſicut ramuſculi alibi
traſplantandi vel in
ſerẽdi in faſciculo li/
gantur:⁊ in aqua po
nuntur:⁊a poſtea trãſ
plantãtur vel inſerũ

tur: ſic iuſti in pñti

vita cõſeruant᷑ in hu
moꝛe gratie:ut tranſ/

plantent᷑ ĩ terra viuen

tium ꝑ adeptionem
gloꝛie: de qbus repu
tabat ipᷣm dauid.

p¶ Poꝛro inimico

rũ tuoꝝ anima rota
bitur ⁊c̃.i.voluet᷑ per
vicia diuerſa ⁊ mala
quouſq; ꝓijciatur ad
penã gehenne. ſexto
allegat pacẽ cõſcieẽtie
ipſdauid futurã:cũ
dẽ: Cũ ergo fecerit do
min tihi ⁊c.ſequitur
q ¶Nõ erit tibi hoc
in ſingultũ ⁊c.i.in

meroꝛẽ animi ⁊ ↄſci

entie remoꝛſum.
r ¶ Oꝛeffuderis ſan
guinẽ innoxiuʒ. quã
tum ad familiam na
bal. 8 ut ipe te
vlt'fueris.de ipio na
bal: qð non decet ut
aliqs ulciſcat᷑ ſe ma/
nu ꝓpꝛia:ut dem fuit
capitulo bcedenti.
tEt ait dauid. Hic
cõſequẽter ponit ipſi
us dauid acceptatio:
ubi pmo regratiatur
deo dicẽs: v ¶ Bñ

dict' dñs deus ⁊c.

ꝛ ebᷣ pꝛouidẽtia ⁊ di
poſitione abigail oc

currit dauid ad ipſũ pacificãdum:⁊ ipſi abigail dicẽs: Et

bñdictũ eloquiũ tuũ ⁊c. ⁊ pʒ l̃a vſq; ibi: x ¶ ade in pa
ce:als pacifice.q.d.pacificat ſũ tibi ⁊ domui tue.

ce audiui vocẽ tuã.i.exaudiui depᷣcatõem tuã.

Ec
3 (Et ho

noꝛaui.accipiẽdo exeniũ ð mau tua:⁊ ſic ñ feci tibi vecũdi

am repellẽdo ĩ aliqͥ petitõeʒ tuã. ⁊ ¶ Et ñ idicauit ei vbũ.

pꝛudẽt.n.expectauit tpᷣs ĩ qͥ eẽt extra ebꝛietatẽ. a ¶ Dilu

culo aut. H ↄñt deſcribit᷑ diuia vltio circa ipʒ nabal: cuʒ dẽ

¶ Regum
— „ 2 ſer vehemètia timoꝛis cõcepti ritate nectent: adunati in manu redemptoꝛis ppetuo lod
b ¶ Et emoꝛtuũ eſt coꝛ ⁊c. ex veneetin nvore eruck Keprobl quãto lat voluptatib ſuis reuoluũt l
de dauid. c¶ Luq; ptrãſiſſent decẽ enes miſſos a vauid tato lõgi a diuine viſionis gloꝛia pijciut. Ipſi enim de *
dil laguit Fin, ar ni Däsnabol, ͦ patz ꝙ non fuit manu domini repulli ſunt. . nh
ↄfuderat. dð¶¶ Percuſſit dñs nabal.Ex q patʒ Nuod ¶ Capitulum. XXVI. onſen⸗
moꝛtuj moꝛte nali:ſed accelerata vltione dei. e ¶⸗ ZTT vene
cum audiſſet dauid: . — in F disce,
oan nagtone. . Et emortuũ eſt coꝛ e'itrin ſo ſoliudinio. Et ſurrexit Pölant men 1
¶iit bñdict om aẽ ſecus: ⁊ faci eſt q̃ſi lapis. ſaul.⁊ ðᷣſcedit ĩ deſtũ giph tus dei circa da⸗ Ainti
applaudẽs diuie inſti Cuͤnq; ptrãſiſſẽt decẽ dieſ ét cũ eo tria milia viroꝛum uid : p hoc ꝙ ſau ſnccer
cle: ſcom ills pſ. lvii cuſſit dũs nabal:⁊ moꝛtu ð electis iſrl:ut qreret da lem eum ,. ns loſfon
lLetabi iuſ en vide Peiniitd d cũ audiſſet da uid ĩ deſto eiph. Et caſtra nu ſua radidi: nt
tit rindica renõ st us c Qod cũ audij etaß ſaul ĩ gabaa achil utſic dauid inno hnnil
gaudebat ð moꝛte na uid moꝛtuũ nabal:ait: Be metat ẽlaulig ſo ſolitu eentia ſaulis ne ilrent
bal eo vindicte. nedict' dñs ꝗ iudicauit cã le:q erat ex aduerſo ſolitu quitia plent ab. hbnoͤ
gC Miſit 6 vanid ꝛobꝛij mei ð manu na dinis i via. Dauid autẽ ha pareret. Et diui ͦcfcin
—= bat fuũ ſuũ cuſtodiuit a bitabat in deſto. Aidẽns alina er ielde kri
ſibi vxoꝛẽ. q; ſcebat malo:⁊ maliciaʒ nabal recd aũt ꝙ veniſſet ſaull p ſein bus dauid expo i
eã eẽ pulchrã ⁊ pru qidit dñs in caput eb. Mi deßtu:miſit xploꝛatoꝛeſ ⁊? nit: expoſit cu
dentẽ ⁊ diuitẽ: ut zʒ ſit ergo dauid ⁊ locutẽ ad didicit ꝙ illuc veniſſet cer nodit᷑: ibi Dixit
g ur ens abigall üt umeret eaz ſibi tiſſime. Et ſuͦr exit dauic dilat da inni
adoꝛauit ·ſ.dñũm de in vxoꝛẽ.Et venerũt pueri clã:⁊ venit ad aun. li Cunq; tranſiſſet. kie
tato bñficio dauid dauid ad abigail in carme eratſaul. Cuqʒ vidiſſetio Tirca pmuʒ dicit maa
gemeclect aoeo lum: T locuti ſunt ad eĩ di cũ ĩ quo doꝛmiebat ſaul: ? a venerunt u
perbas eng aiſl cẽtes: Hauid miſit nos ad abner fil ner pnceps mili hei aa tat iſt fſpin
3 4 3 2— —. „₰. „ , 7 cc il,
dare dicens: Ecce ſfa te ut cccipiat te ſibi ĩ vxoꝛẽ tie ei: laule doetniete⸗ in aerant ſauli: ut
mula tua ſit ĩ ancilll Nue ↄſurgẽs adoꝛguit ꝓ tentoꝛio:⁊ reliquü yvulgus habitum ẽ ſupꝛa .
BS achi. na ikra: t ait: Ecce ſamula p circuitũ ei: alt dauid ad xxiij riõ timẽte ſeni
an re vihret ma ſit iancilla vt lauet pe⸗ achimelech etheu ⁊ abiſai ne dauid p üpihr
V vbi oteter cõ des buop dñi mei. Et eſti fili ſaruie lfre loab diceſ egnagte t ois ſian
nkiln debenn nauit 2 ſurrexit abigill ? Quiſ deſcẽdet mecũ ad ſa mirciholiciti erit hiuet
ſibimulelicae vO aſckẽdit ſup aſinum: ⁊ qnqʒ ulin caſtra: Dixitq; abiſai de captioe dauid keti
an eindt puelleierut cu ea pedifſſed Ego delceda teci. Aeneft brmarereur. ie
e ig 02 2 õ , , gr, eo ð
enigenij iclinatib'ani eðĩ. Et ſecuta ẽ nuncios da eigo dattid t abian ad po milia c] ſcilʒ ad ſeginr
mũ viri ad idolatrii uid:⸗ fcã ẽ illi vxoꝛ. Sẽd ⁊ pulũ nocte:⁊ iuenerũt aul belladuũ. & imn
lie ori ſglome achinoem accepit dauid iacẽtẽ ? doꝛmiẽtẽ ĩ ttoꝛio: qeᷣ atac i cogno ufiit
ut hi. . ec zẽt. de iegrahel: ⁊ fuit vtraq; ⁊ haſtã ſixã ĩ tra ad caput ſcens ꝑ nũciũ ſibi mnaüſt
Seranteegit vroꝛcb. Squl autez dedi. ei:abncr aute pplin doꝛ dicẽte: qꝛ pceſſus uinin
¶Saul autẽ dedir Vxoꝛ e. Sdul auteʒ mientes in cicuitu es?. Di reg cũ tali multi ſornnetd
michol filia ſuã ?7 michol filiã ſuã vxoꝛeʒ da mientes in cin . ES tudine bellatoꝛuʒ nntie⸗
Dicunt hebꝛei ꝙ iſe nid falthi filio lais:l q erat xitq; àbiſai ad dauid: Cõ non pot latere. C
fuit legiſdoctoꝛ: 710 de gallim. ¶ XvVI. clulit . inimicũ tuum ho dD Miſit explo No *
enichon 1 T vẽnerũt ciphei ad die in manus tuas. Nunc at ragr neleiet gkkun
Obedlie 1 ul. 5 „4 „ certitu n⸗ tr
honoꝛaret᷑ taq; gener W„* ſaul in gabaa dicetes ergo rodigin eu⸗ gancee ⁊ locũ ubi caſtrra ſani
regĩ in cognouit 3 Ecce dauid abſcõdit ẽin intra leine virle ⸗ uud 1 Pauere & likinn
qꝛ ſciebat ea ee veraʒ llle qᷓ eſt ex aduer n erit. Et dixit da urrexit ððò clam HS
vxo: dauid:qꝛ ipſã collachillcaeſt i. abſcondite: 2 u
nõ reundiauelar pꝛo mutato hitu ne ſſahr
ecear g ñ ns erepiſlet eã ſi fuiſſet ab eo cognita:ſicut cognoſcẽt:ſiẽ alexãder magn' fuit i caſtris poꝛi regi ſeſeiln
S notni tgrein us vltra ad pore ſuas qs cognouit abſalon ſarũ Aoꝛaͤcf. r in biaris iſius Sen ara
vr Pz †. 3. II n cap. xxv. vbi dẽ in poſtil. Et dauid ad ac imelech ⁊c. Dauid.n.habuj 10r⁹ ſgzroyir
e Pi d ſco viuetid iddits res: vna eaꝝ vocata ẽ abigail deq nat fuit amaſa pꝛin ſüante
Pu ad vba nõ vidẽt᷑ pꝛope poſſe declarari niſi meta/- ceps malni bſalaniue fel. rrd Aalalaruef deq
s. ꝛdinaria plura nõbilia hic nar ẽ Joab ex abiſai: ꝛ ſic iſti erat nepotes dauid. N
onet ir 1 HHõ cõpatoe ſtatu g ¶ Dixitq; ad dauid abiſai ⁊c. accepit licẽtlã ĩterficiẽ uni 8
inſtoy ꝛoboꝝ decreuit: a infra hoj faſciculos illos lI di faul:qe ciebat ꝙ dauid nõ inificeret eũ manu ꝓpa. lgatſh⸗
pid chrc⸗ reniint⸗ Faſciculeni aſtrigit vt cõſeruet: lapt h ¶ Et ſecũdo o nerl na vn be ſepote d.
in funda ponit᷑ ut abijciat: Sic.n. electi tribulationũ pᷣſſu fecte ꝙ nõ opoꝛtebit vlcera manun . d. Dic aiter N
ris aſtringuͦt: utibis admoniti armij adinuicẽ mutua cha mus recedẽ expedite. i ¶ Et dixit dauid. Hic ↄñt t
mth

r. vvj

. 4 alios dices ſiter ꝓbat d
— 2. ,. o arguit oẽ . oꝛte. ↄñ 2 Pz
as eh. caãſt⸗ ur egletu ziſerndo⸗ eſtis igermone vide acl. p h
t cũ dr: ſle in daui g. ſuu
nappen⸗ ulp amone eegikch o volehat. n. daui ſp̈dit :· cru
mmollif ſen b Ans nerisge tolerabat in R uia niſi oñs
iginde ipſo deferre ten p viuẽtẽ deũ. n
R „*
m Uiuit d

Tyce
Atrg⸗

V ut
tẽ eꝰ. o

ce uit.
ſtulit regẽ i terficere pot 1
1 4 abſtulit rege in m ali cia: qꝛ P
ecats ↄnt᷑ ↄuicit ſaul de
d ¶ ognouit

ſeq̃bat᷑ ðð ſine cã. Et

uid. Et ait dauid Ser a1 Ais ee ſe
ies 75] I. vltia. iſai: Ne interfici m mea dom äm dñs meus criuliciu tiõe iſta
enolte abiſel: endermenuen mhea domml Fning⸗Aid Karead ed⸗
4 * t rali. Quis. n. exte i: inocẽs equitur ſeruũ ſuñ. ĩma ſit accep holocau⸗
kinus gun ſ. moꝛte natur . in chꝛiſtũ dñi: ſit pſequ émaluʒ ĩ ma ſi offerez
een mo⸗ in chꝛilt Liuit ple uod ẽ m⸗ 1 acit offen eſuum.
arczdr Aut i pꝛeliuʒ die ſuã dixit dauid. d feci.aut q o audi ſtũ ad altare ſuu ho⸗
bocg il ſcendẽ pierit erit. Et dixit da cuſſerit ea:? Nunc ergo al i Si autẽ filij he
taumimg dio. iſtis trib na dns: E ius venerit it dſie mi rex r minũ. inci ech
atradit: dis poterat mo eui aut dies eius veneri es 020 oͤmin icitat te aduer ſiẽ faciebat do .
daucind pHocintedit oa⸗ iat: aut i pliũ deſc ns Si doͤmin doꝛetur ſacrific ſui coplices. ſüti
aaſallisne dicere ꝙ nul⸗ moꝛlat. ſti mihi ſit d in ſum me: 10 lij hoium. h ¶ Waledicti ui
1 i t eẽ it: ꝓpiti m ũ meã in g teʒ filij „— II2 omini. cuin
un ede ia mo polebga⸗ Pier dã manũ meã ii um. Si au ſpectu ſpectu d 10α* i
c. , „ 12 . Pr 92 „ 16 errrTY onlp . 91 2 17 —i Xu
ed dul cã efficiẽs lital c ne extende uc igit tolle naledicti ſũt mes die ro ſpditur: hodie.i.
ntrespreſe niſi foꝛſitã hriſtũ dñi. Nüc eryr! ma ͦ rut me ho lecerũt me ho
i lale bnu a reui acr dni bebizibereci⸗ i ſn tpe pabitem
dr aur nolſe huʒ aq: ⁊ abeam. Tuli tno PBabi jde ſerui dijs k fenne tem
erre bonn a phuz ad: a è cyphuʒ fii dicẽtes: vã Lel.. ut no habi 1
erpoſi r ¶Nunc 5 fixa Ph id haſtã et cy 19, dni dicer t nünc nõ effun 26].i. ut a ꝓmiſ
ebidin ba arl. ca. igit dau d caput ei: et lienis. Et nůn ſti in ter. pacifice i igrbet rut
dinz101 n terant add ra ablerie Snag Dar al; ali ir ſanguis chꝛi ſnuf ſtewbr vigebe an
ninmnd ker li uen bierut. Etnoͤn erat eui gatur ſan oquiag egreſſuf k tnntrerutpoſenn
E neceſſe ſtaltim g ſitelligeret e coꝛaʒ dñno.q tpuli bd ccedẽ a debita
umſſt ſet neceſſe ecp?s pigeret ite miebant ra co- iſrael yt querat pr (lac gecren del
Pnonk dola e, teſux ꝗ. n ſz oẽs doꝛmiebant eſt rex iſrae lit pſequit᷑ per ſacriſicia o facto.
Emm erat etia ip ox gllaret: ſʒ oẽs nͦerat ſuper eſt vnũ: ſicut pſequ ſaul: II Dictes. di
Maan . dñi rruera d cem vnn Et alt laul: ade ſerui dij
kühalli rne, d:ſopaꝛdi traãſiſſet daui dix ĩ mõtibus. Et ait ſe 1 iageaut vij
i oaud aen regis ad ign m. eos.Cunq; ſt tiſſet in vti caui: Keuen 2 alien lonẽ cogunt in
. locũ r 2 7 * 2 a li tione cog .
mmlulinr du e win. r aduerſo: ⁊ ſte eſſet Pec acq;. n. vltra pſecutionẽ ce colatrie
cx aduer er ene ꝛuid. NHequ cio/ Ei e terraz ido latrie
—MH berbpabet tis de longe: eſſet dauid. Heq co cp belo rar : exponũt pcto
duil yll Et phialaʒ taã grade in ð ad ppl ⁊ ac ſa fuerit aia m ſtul idol⸗ hoc de facili
at,,i 1 ea ad ffrige clame liũ ner dices: He tuiſ hodie. i mul/ latri at: aliqñ vio
rlalmmin Eikcaioctseol a abner filiũ r- Et rñũñdẽs ri: ⁊ ignoꝛa 68 daꝗ lẽtia pene coguntur
nſlanei ſüinley ad ablu ſdebᷣ abner: cla te egerĩ Areſpondés da ſead nuc X]. i. in
5 . ne rudel 8 es lugcle imis.E :tra n ¶ Et lit᷑ de
cntiedauc ſimpl manuũ re bner ait:Qui E⸗Et ait tan it: Ecce baſta reg ut⸗ erra in qua colit᷑ —
rmn. tioneʒ ſurgeret à abn „7 ingetas rege: 56 uid ait: Ecce’ ueris regis t d. melius ẽ ꝙ fugiã
Eajnni Sece t(Etin mas: 2 bner: Nugd nõ ſeat vnus de pu tezy re q. d. ſecutionis atro
c ,EN . e 3 autez re pt ple uia
rlliO enn, 10 le dauid ada 8 ali ſilis tui tollat eam. Dñ iuſticd vrt bier Q
. gerer rca odl vir tu es: etꝗ onõ cu 21 icuiqʒ hm iul cgrelſuz at hoiem
. li are et vnicu⸗ dit.n. egreſſu .
cüſbi Quiga ſope 50 mur?e E rege: n ſuã ⁊ fi .— mea nmnu Siẽ pſeqt ꝑdix.
iulnui v rrwerat ſu greſſus ẽ.n egẽ dñm tuuz nolui exiẽdẽ me agniſi er an ſeauens
elllmu Au⸗ ſic da⸗ interſiceret reg 5 feciſti. 7 nol dni. Et ſiẽ me E muſes vel alia⸗ ren
1e0), ut ſi⸗ 2 6q n xpᷣm die ĩ ocul mu ſonat lre
naat hic ſine periculo Hõ ẽ bonũ bo llij mortis in xp⸗ ia tua ho ima vilem: conſon oͤne
Mitend⸗ 1 deret ⁊ p ha- tͦit dñs: qm filij diſtiſ cata ẽ aĩ iſicet anima v edẽti ut pʒ tãr fi
4 — ggn 4.– d8 bc ie ꝙ; roe ſigni
dinalittys qᷓ ſuã declararet eſti 5 xp̃ᷣm dñi. mea ĩ olis it &ι ſaul ad cati hui dcõn ſenſu
iibiaſ . . tia 1 ſaul ð dñm Vrmx 1ſit haſta reg uſtia. Ai⸗ 8 mi 88. ſequit:qð eſt in l6eʒ
1 mocetia ? k. vide vbi ſit h⸗ or angulna Pm fili mi „ ſegqt ſʒ trãſlatio
n. e cia zuinceret ergo videv *gque gꝗ erat 88: Bñidict tn⸗ votes actiuo. 3Iral re ꝙ
tdbcan neqci nſiſ ſit cyph aque ꝗ era 88: Bndict 86. 7 botes a ſtra oz dicere ꝗ
Gitiock Luq; tra ybi ſit cyph g⸗ uit ãt dẽ faciẽs facies.⁊ pe vo noſta h ſenſuʒ
te Elpic Rul nyt 7 . Cognouit dẽ faciẽs ſa 38 i viã ſuã v ſequit: hʒ h ſenſuz
ſondin ſet. Hic ſaul ⁊ vi d caput el. Cè 7 dixit: ⁊ qd Abit ãt 88 li pſequ ſit ſenſus:
rie' a dauid ↄui 4 id: ⁊ dixit: tis. Abi paſſiui ut .
uud hin TI ei a da viri vocem dau „ 1 Po Pa 12 b aucupe.i
i dege ſt: qꝛ pmo viri ul voc a ſili mi cut pdix pſeqta l-
ho 4 e d mo de ſa * d vox hec tu .— õ ndi:ad ce l⸗
ſis ſd luſnunk de Nũg e me perſequitur in⸗ modus loquendli⸗ taliũ acqri
n dit. C⸗ plin. loco poſit ꝙ. rii: cum ſr Talib.n. hoſtij⸗ munem: ꝓm cẽs: ꝗ¶Pecca
l cc eſietienetnor in uincit bner enculde eim auci ſaul petmn ſuu oiltet i⸗ . P.
vol ifi poiſentcnpee iat zno on ſtiacl. q: era nard des Toͤlequs laulpctiß ſunol⸗
litüinte polſentca Arne ns nno giſie ſegie. ſerſice ponat. oſcaler ia
manu ſbdit: ʒ ncipalis plon oluit eũ ĩtert
Betſiee greſſus ẽn. yn cl . iſte fui
ii
id hi

xXvij.

reuertẽ fili mi dauid ⁊c. tñ dauid nõ fuit reuerſus: tũ quia
ſaul alias ſibi ꝓmiſſuz nõ tenuerat:tũ quia dauid in curia
inimicos habebat qui impetraſſent retractionẽ ꝓmiſſi: tũ
quia demon arripiẽs ſaul ꝑ tpᷣs eũ ad occiſt ionẽ dauid inci
tabat:tum quia ex afflictione demonis ſaul memoꝛiaʒ fere
amiſerat:⁊ ideo cito

¶ Regum

me multis dieb' vel annis. i (Et aſcẽdit dauid. Pic

deſcribit᷑ viuendi moc. ſ.de pꝛedis infideliũ circũ adia
centiũ.

tñ aliqui eoꝝ poterãt eẽ ſub eoꝝ tributo: vel hꝛe aliq

Nec relinquebat viuentẽ viꝝ ⁊ mulierem
ne accuſarẽt eũ apud achis:lʒ.n.nõ eẽnt de philiſteis:

oblir/ fuiſſet pmiſſũ

maxime ꝓpt habitũ
pꝛecedentẽ rancon et
ocdij 3 dauid. Cetera
patẽt i la. ¶ XXVII.
Tait dauid
Dic p' mltã
pſecutiõem
ut patet ex pꝛedictis
deſcribitur exultatio
dauid extra terrã iſrł
Et pmo deſcribit ĩi

us dauid egreſſus: 2
habitationis loc':ibi

Dixit aũt dauid: ttio
viuẽdi moc': ibi Et
aſcẽdit dauid. Eirca
pꝛimũ dẽ: a ¶ Et ait
dauid in coꝛde ſuo.i.
diligent ⁊ deliberate
conſiderauit.
b Aliqñ incidã ⁊c.
non dixit hoc dauid
eo ꝙ timeret occidi a
ſaule in ꝓpa pſona:
cũ ſciret certitudinali
ter ex diuino pmiſſo
ſe p' ipᷣm ſaul regna-
tuꝝ. Sed qꝛ timebat
ne ſic acciderʒ ꝙ opõ

teret eũ pugnare cuzʒ

ſaule:qð hoꝛꝛebat da
uid ꝓpter moꝛtẽ ſuo-
rũ ⁊ alioꝝ qui erant
cũ ſaule.Pꝛeterea nõ
debebat deum tẽtare
omittẽdo ſcienter ea
que erãt ad conſerua
tionẽ vite ꝓpe ⁊ ſuo/
ruʒ cuiuſmõi erat tal
exitus:vñ ſubditur:.
c ¶ Ut deſpet ſaul

ſ. a mea captioe. OD ¶ Teſſetq; me querere.qꝛ nõ poterat eůũ

ſaul reuſus ẽi locũ ſuuʒ.
☛ Tait ( Ca. xxvII.

dauid in coꝛde ſuo:
Aliquᷣaãdo incidã vna dieĩ
man ſaul. Mõne meli eſt
ut fugiã: ⁊ ſaluer in fra phi
liſtinoꝝ ut deſpet ſaul:ceſ/
ſeiqʒ me q̃rẽ in cũci finibꝰ
iſrl? Fugiaʒ ergo man er
Et ſurrexit dauid: è᷑t abijt

ipſe ⁊ ſexcẽti viri cũ eo ad

achis filiu,z maoch regeʒ
geth. Et habitauit ðð cuʒ
achis in geth ipᷣe ⁊ viri ei
⁊ domer⁊ due vxoꝛes ei
achinoem ieçra helites et
abigail vxoꝛ nabal carme
li.Et nũciatũ ẽ ſaul ꝙ fugiſ
ſet dauid ĩ geth:⁊ nõ addi/
dit vltra querẽ euʒ. Dixit
aũt dauid ad achis:Si in/
ueni gr̃am in oculis tils:
det mihi loc' in vna vrbiũ
regionis huſ ut habite ibi
Cur.n.manet ſeru tu in ci
uitate regis tecũ:Dedit ita
qʒ ei achiſi die illa ſicelech
Pꝛopt᷑ quã cãʒ fcaẽ ſicele

ch regũ iuda vſqʒ i diẽ hãäc

Fuit aũt numer dieꝝ qui/-
bus habitauit dauid i regi
one philiſtinoꝝ qttuoꝛ m

pſequi in terra aliena:pꝛeterea ſaul in terra iſrł multos pꝑſe

pacta ſeu cõuenti
. 1· ones (cü cij: ppter
ſiuz Et aſcẽdit dauid ⁊ viri qað achihparuiſſ
el: agebãt das de geſu⸗ g⸗
ri ⁊ de gegre ⁊ ð amalechi uid z meridiem
tis. Hi.n. pagi habitabãt ĩ iude ⁊c ille.n.ter
terra antiꝗr eũtibꝰ ſur vſqʒ re de qb' pᷣdas ac

ad terrã egypti.Et pcutie/

„„nn ſus illã ptẽ:nõ tñ
bat dauid oẽm terrꝗ illox erãt oe filijs iſrl:
nẽc relinquebat viuetẽ vix vẽr tñ ꝙ dauid p
⁊ mulierẽ:tollẽſq; oues et boc nõ excuſetur
boues ⁊ aſinos ⁊ camelos a mẽdacio qꝛ tali
mõ loquendi vte

veſtes reuertebat᷑:⁊ veni/

ebat ad achis. SDicebat ãt

ei achis: In quem irruiſti iſrl depdaſſe: ut
hodie.Reſpõdebat dauid pʒ ex ſequentibuj
iſtud tamẽ mẽda

Cõtra meridiẽ iude ⁊ ↄtra
meridiẽ hieramel ⁊ meri
diẽ ceni. Virũ ⁊ mulierem

nõ viuificabat dauid: nec

ctũʒ ẽ ãt ĩ dieb illis
ↄgrègauer̃t philiſtijʒ
agmina ſuaut pᷣpararẽt ad
bellũ iſrl: Dixitq; achis

cipiebat lʒ eẽnt v

bat: ut achis cre⸗
deret ipᷣm filios

ciũ erat officioſũ
ſ. ꝓ ſalute ſui et
ſuoꝝ: a quo ñoʒ

dauid excuſari.:

IAngeoat in rorl quia mita peioꝛa
adducebat in geth dicens cit: nec ipſe da⸗
ne foꝛte loquant᷑ aduerſu, uid peccauit pdi
nos. Hec fecit ððᷣ. Et hoc ¶ctos infideles ini
erat decretũ illi olbꝰ dieb? ficiendo:qꝛ mane
quib babitauit in regione bat inſ aiminos
philiſtinoꝝ. Credidit ergo ꝗ̊ᷣ bin ͤ fue⸗
eIE — ci hitatoꝛes fue
achis dauid dicẽſ. Multa ruta dño ↄdẽna-
mala opat/ ẽ pplin ſuum ti ad moꝛte ut di
iſr. Ertt igitur mibi ſenſe aru eſurꝛ⸗ Kaant
pitemnus.] ¶Ca. xXXII. Deutero. 2 fluͤe⸗

roꝝ: ꝓpi qõ filij

iſrl poterãt eos li

cite occidẽ habi⸗

ta oppoꝛtũitate:

bona eoꝛe occu
pare: niſi ꝑ treu-

gas ad tpᷣs poſitaſ impedirent᷑:qꝛ fuande ſũt de iure nã

li quãdiu durãt:lʒ.n.filij iſrl ñ poſſent cũ illis federa ꝑ

quebat᷑ imponẽdo eis ꝙ receptarẽt dauid ⁊ viros e quoꝝ
damnis ⁊ ꝑſecutionib'dauid debebat pᷣcauẽ. e ¶ Et abijt
ipſe ⁊c] iſte.n.erat inimic ſaul:eo ꝙ ſaul frequent᷑ debella-
uerat philiſteos:⁊ iõ libent recepit dauid eo ꝙ ſaul repu-
tabat eũ inimicũ. f ¶ Et hitauit ⁊c.hoc fuit tm ad hoꝛã

qꝛ habuit aliũ locũ aſſignatũ:ut poſtea dice. g ¶ Dixit

aũt dauid. Hic ↄñt agit de loco ipſi dauid aſſignato:quem
petiuit dauid extra ciuitatẽ regiã ut liberp ire poſſʒ cũ ſuis
viris ad depꝛedãdũ infidele::vñ cũ ſuis poſſet viuere.Et pʒ
lr̃a vſq; ibi: uit aũt nũer dieꝝ ⁊c. In hebꝛeo hẽt᷑
Dies ⁊ q̃tuoꝛ meſej.⁊ ꝑ dies ſᷣm aliqͥs hebꝛeos intelligitur
ann vel anni.Scòm vo Ra.ſa.intelligunt᷑ tm̃ duo dies nã
les:vtroq;.n.mõ in ve.te.inuenit᷑ hoc nomẽ dies ĩ plurali
acceptũ.ſ.ꝓ duob' dieb' nãlibꝰ:⁊ ꝓ anno vel annis indeter
minate. aũt hic accipiat᷑ ſecũdo mõ magis videt᷑ ex hoc
qð habet᷑j.xxix.ꝙ dixit achis ð moꝛa dauid cũ ipᷣo ẽ apð

petua ghere:poterãt tñ ex aliqᷓ cã rõnabili treugas ſeu

pacta ad tps cũ ipſis inire:ut dem̃ fuit ſupꝛa Joſue.xxj
(Vrtrigik mihi ⁊c.Credebat.n.eũ tot ma

in fine. m ⸗ 2 t. n. eu tot ma
la feciſſe filijs iſrael ꝙ decetero nõ poſſet cũ eis recocili
ari:a ſic et coact'ipſi achis fidelit fuire(a.XXVIII.

ellũ z philiſteos:pꝛimo igit᷑ ðſcribit᷑ belli appa
tus: ? dauid receſſuj ca.xxix.ʒ ſaulis occubit ca.xxxj.

–—

Circa pᷣmũ ſciendũ: ꝓpi magnitudinẽ appat᷑ in ppi
liſtinoꝝ: exercitu ſaul territus ↄſuluit phitoniſſam. Cir
qð pᷣmo deſcribit ↄſultatiõis occaſio:? ipſa ↄſultatio.

ibi Dixitq; ſaul:ʒ data rñſio:ibi Dixit aũt ſamuel:

b

gauer̃t philiſtijm agmia. in młtitudine ma-
gna ⁊ valida. c

ixitq; achis ad dauid ⁊c.qꝛ mitũ

ctũ ẽ aũt. Hec ẽ vltima ꝑs pᷣncipalis h libꝛi
kai iq̃ deſcribit᷑ ſaulis moꝛs ⁊ ↄſũmatio per

ſaulis deſolatio:ibi Statiq; ſaul cecidit. Circa pᷣmũ dẽ
¶ Voͤgre

vnti
inimmia
ginhe
nat
ſinon
hochß
.cuan
pli
oinn
npeut
Auenicn
lisng
sn
goenr
Annu⸗
ügde
cn d
gfin
ehol
peng
ſcailor
nrtatn
ſulanyn
re
ſjiuie
ſektipaan

Atlutin

mogfi
fülli
borbi
fütfunen
Gſtpad
lchris
mpn
tnrti
llii⸗
ſuntls
ripvil
M
Uhbtjil
li i
XAppmu
li tnd
Pachwn
knn
Ein
mz⸗
hapnur
W

.

wid be⸗
Mrüdi
molieren
bllgs:
Abieni
Acdbenn
dczor
ſponmiß
hroen
lebade⸗
mencien
len ter
Pßcus
händ
aPrenoti
eflisiit.
dauit
dercuſen
Kril
gvendip
hur
n fllos
chſſe: u
guentbu
mmece
t offlcioſi⸗
lue ſui a
1gno n,
Neon
ner ibſeor
cautöt
ticklssii
logenm
fummmnos
miſons
wrcſie
onkutdi
uffüͤfi
Flre:
D
Picbf
pwitar

7/

wmüin.

tonkidebat ð ꝓbitate dauid ⁊ ei fidelitate.Dixitq; da
uid ad achis: OD ¶ Muũc ſcies que factur ⁊c̃.ſ.ꝓ teꝰ

inimicos tuos:ut dicit h gloſa interlinearis.ſʒ videtur

ꝙ in hoc dauid peccauerit:qꝛ ſi intendebat hoc facere i
tendebat pugnare fideles ꝓ ĩfidelib:qð ẽ illicitũ: aut
ſi no intendebat

hoc:ſʒ mag ↄriũ

ſ.iuuare fuioj irr ad dauid. Sciẽs nũcſcito
2 Hlieos Ucur o: qm̃ mecũ egredieris in
open caſtr tu ⁊ viri tui. Dixitq;
trape: ut habet ſe 8 . 5—
quenti ca. ſic fut dauid ad achis. Nunc ſci
falſus ⁊ ꝓditoꝛ i· es q̃ facturꝰ ẽ ſerutuꝰl. Et
tendens nocere ei ait achis ad dauid. Et ego
adiundre. Dicen⸗ C(uſtodẽ capit mei pona te
. ndae cabin narc
du ꝙ dauid intẽ cuciis dieb Damuͤel autẽ
debat defẽdẽ ipʒ Moꝛtu ẽ:plãxitq; eum oĩs
achis cui tenebar iſrl⁊ ſepilier̃t eũ ĩ ramatha

ex bñficijs receptl
qꝛ achis ipbᷣm be⸗/
nigne recepat: et

ſic eü ſecuꝝ fece⸗

rat a perſecutiõe

ſaulis: ut patet ex pꝛedictis nec peccaſſet hoc faciẽdo du
lici roe:vna accipit ex ꝑte achis.ſ.ſi habebat iuſtum
llũ õ ſaul:qð potuit eẽ ſi ſaul qͥ erat arreptico a mo
ne aliq̃ pacta fregerat ſeu iuramẽta cũ philiſteis inita:

qꝛ talia ſũt fuãda:vñ ⁊ ſedechias.ij.palipᷣ.xxxvj.argui

tur eo ꝙ fregit iuramentũ qð fecerat nabuch.quis aũt
filij iſrl nõ poſſent facẽ cũ philiſteij federa ꝑpetua:eo ꝙ
babitabãt in terra ſibi ꝓmiſſa: tñ ex cã ropabili pote/
rãt facere treugas ad tpᷣs ⁊ iuramẽto firmare: ut patet
ex ſupꝛadictis. Alia ro accipit ex ꝑte ipſius dauid qͥ ha
bebat ius in regno iſrl:⁊ iõ poterat illud acqrẽ virtute

armoꝝ facultate occurrẽte:⁊ in tali bello iuſto potat li

cite vti philiſtinox ꝓfoꝛtatioe ⁊ auxilio.cogitabat.n.ꝓp
babilit ꝙ ſi philiſtei haberẽt victoꝛiã: Achis ei amicus

7 fauoꝛabilis eüũ iuuaret ad poſſedendũ regnũ:qꝛ hita

victoꝛia philiſtei illud regnu nõ poſſeder̃t: ſed in terrã

ſuã reuerſi fuerũt: ⁊ iſooſeth fil ſaul ſucceſſit ĩ reno

ut habek.j.ij.libꝛo.ij.ca.Ex dictis patet argumẽtũ fem
ad Zriũ. e Samrl aũt moꝛtu ẽ ⁊c.lʒ moꝛs ei ſu/
pꝛa ðſcripta fuerit.xxv.ca.tñ h̊ repetit᷑:qꝛ erat excitãd
de pximo ad denũciandu ſaulis caſũ. ſ ¶ Et ſaul ab-
ſtulit ⁊c.iſtud ponit᷑ H ad declarationẽ ſui facinorn: qa
qð deſtruxerat q̃ſi gelo legis:iteꝝ reqſiuit: dicũt tñ aliqᷣ
ꝙ eos interfecit eo ꝙ vaticinabat᷑ dauid regnatuꝝ poſt

eũ. g ¶ Et interfecit eos ⁊cl. hoc nõ ẽ in hebꝛeo: nec ẽ

de textu: ſʒ pᷣmo videt᷑ ꝑ modũ gloſe aꝑpoſitũ:poſtea
p ſcriptoꝛes textui iſertu. Sequit᷑: h ¶ Coſuluitq; do

minũ ⁊c]. qꝛ eos occiderat excepto abiathar ꝗᷣ erat cuʒ

dauid. i ¶ Neq; pꝑ ſonia. Dicut hic aliq:qꝛ in tali ra
ſitioe debebãt ieiunia ⁊ oꝛones pᷣcedere:qð nõ fec ſau
k ¶ Neq; ꝓ ꝓphas.iſti fuerãt diſcipuli ſamuelis.

¶ Dixiq; ſaul. Deſcripta occaſioe ↄſulẽdi phitoniſſã
ſ.timoꝛe ſaulis de apꝑatu philiſtinoꝝ:⁊ negatioe diui

ni rñſi: hic ↄñter deicribit᷑ phitoniſſe ↄſultatio.Ad in
tellectũ tñ ſequentiũ querit:vtꝝ in tali ſuſcitatiõe appa
ruit ipſe ſamuel vel malign ſpũs in ey ſpecie. Et argui
tur pᷣmo ꝙ fuerit ipſe ſamuel:qꝛ ſcriptura hᷣ de ipᷣo loq
tur tanꝙ de pſona ipᷣꝰ noĩans ipᷣm pluries ꝓpo nomie
⁊ io videt᷑ falſitatẽ ptendẽ:niſ ipᷣe fuiſſet. Itẽ magna ir
reuerentia facta fuiſſet ſancto:ſi malignꝰ ſpũs totiẽs in
ſcriptura ſacra noĩat fuiſſet noie ipp. Itẽ Ecd.xlvj.dẽ
de ipſo: Et pꝰ hoc doꝛmiuit ⁊ notũ fecit regi:⁊ oſtẽdit

vrbe ſua. Et ſaul abſtulit
magos ⁊ arioloside terra

illi finẽ vite ſue ⁊c᷑. Itẽ dixit certitudinalii veꝛꝛ ð futuris coõ
tingentib.ſ.de moꝛte ſaul ⁊ filioꝝ e⁊ debellatiõe ſui exer
citus:⁊ ſic videt ſuiſſe verꝰ ꝓpha ſamuel:⁊ nõ malign ſpi/
ritꝰ:q eſt mendax ⁊ pꝛ mendacij:ut habet᷑ Joh.viij. In Sri-
um arguit ꝑ glo.que habet Eſa.xxix.q diẽ ſic: Phitoniſſa
J no ſuſcitauit ſamuelẽ
ſed euocauit demonẽ
Itẽ de nolebat rũndẽ
ſauli ꝑ ꝓphas viuos
ut patet ex pᷣdictis et

et interfecit eos ꝗ phitoneſ
babebat i vetre. Cõgrega

tiq; ſũt philiſtijm:⁊ vener̃t

⁊ caſtrametati ſüt in ſunaʒ. mulconin rc lle q G
Cõgrẽegauit aut ⁊ ſaul vni apparuit dixit ſauli
uerſu iſrl:⁊ venit in gelboe S mmeri is:un
Et vidi⸗ ſaul caſti a philiſti or ignes ebenaia
im: timuit: ⁊ cxpauit coꝛ ciandy: vi ꝙ ille qꝗᷣ ſibi
ei nimis. Cõſuluitq; dũm appuit malign' ſpus
⁊ ſi rũdit ei: neq; ꝑ ſaceꝛdo fuerit eidẽ igni depu-
tes:nẽq; ꝑ ſonnia:neq; pꝓ tar.· Itez ille qͥ appa-

ruit ꝑmiſit ſe adoꝛari
a ſaule:qð nõ ꝑpmiliſ
ſet ſanct᷑ ſamuel cuʒ
5 ſolus de ſit adoꝛãdꝰ
⁊ iõ videt᷑ ꝙ fuerit malign ſpũs tlis honoꝛis cupid/.Item
ſi fuit ſamuel: aut apꝑuit dina vtute vl magica:nõ p' mo:
qꝛ ſic deᷣ multũ fauiſſet arti magice faciẽs appere ſamuele,ʒ
ad inuocationẽ phitoniſſe:qð oĩo videt᷑ falſuũ ⁊ irrõnabile.
Nec ? mõ qꝛ ars magica nullã vtutẽ hʒ de ſe: ſʒ demones
p aliq̃ gacta cũ magis inita volũtarie apparẽt vel aliqᷓ faci
unt: ut hoies teneat in erroꝛe. Si igit᷑ ſamuel vtute magica
appuit:hoc fuit qꝛ demon ipᷣm adduxit: tuc querit:aut ſu
it adduct volũtarie: ⁊ ſic demoni cõſenſit ⁊ in malo actu
qðẽ incõueniẽs cũ eẽt in ꝑte ſanctoꝝ: aut coac᷑ ꝑ dðmon
⁊ hoc vi incoueniẽs:qꝛ demones ſuꝑ ſanctos defſunctos n
lam hñt poteſtatẽ.Rnſio ad queſtionẽ iſt rñdet Aug. in
epla ad felicianũ:cu rñũſio ponit in gloſa ſuꝑ locũ iſtuʒ: ?
tãgit ibi duplicẽ opinionẽ vel dicẽdi modũ. Pꝛim ẽ ꝙ ſue/
rit aia ſamuelis ipſi ſauli apꝑens:⁊ hoc ſᷣm ipᷣm potuit eſſe
dupir:vno mõ ꝑ demonẽ ea ad hoc adducentẽ:tñ ex ꝑmiſ-/
ſioe dina ex aliqᷓ rõe nobis occulta.Sic chꝛiſtus ꝑmuit ſea

phas. Dixtq; ſaul ſeruis

diabolo aſſumi:⁊ ſuꝑ pinnaculũ templi poꝛtari:⁊ ſuꝑ mõ

tem excelſũ collocari:ut habet Matth̊.iiij.⁊ iõ nullũ incõ/
ueniẽs vẽ ꝙ talia ꝑmiſſus fuerit facẽ in aia ſamuelis:q lon
ge incõꝑabilit minoꝛ fuit ipſo chꝛiſto: ⁊ aliq figurã facere
ſeu ondẽ ꝑ quã apperet ſauli qſi in ꝓpo coꝛpe ⁊ habitu: ut

lra pᷣtẽdit. Alio mo ꝙ iſta apꝑitio no fuerit aliqualit arte
magica ſeu ptte diabolica ad hoc ꝑmiſſa:ſed dina virtute

hoc faciẽte ex ſua diſpoſitiõe q̃ phitoniſſam ⁊ demonẽ late
bat:ut ſauli ꝓpter ſua demerita ſententia dina ſuꝑ eũ futu
ra de ꝓxio ꝑ ſamuelẽ denũciaret᷑:ſicut ꝑ ipᷣm viuenteẽ repꝛo
batio a regno ſibi fuerat añ denũciata: ſic dictũ ſuit ſupꝛa

xv. Ylliũ vo modu dicẽdi ponit Aug in eadẽ epla: ñ ſue
rit ſamuel:ſʒ maligny ſpũs apꝑẽs in eb effigie.Dixit.n.apis

ſecũda ad coꝛinth.xj.ꝙ ipᷣe ſathanas trãſfigurat ſe ĩ ãgeluʒ
lucis:⁊ multo foꝛtp:ut vr potuit ſe traſſoꝛmare in ſilitudi-
nẽ ſamuelis:tñ deo hoc ꝑmittẽte in vtraq; traſſiguratione
ſine qᷓ nihil põt facẽ. Adducit etiã ad h' aliqs rones tactas iĩ
arguẽdo ꝓ pte iſta:⁊ ad hoc vĩ mag declinare ages de pᷣſti
gijs demonuũ:ut habet᷑ in decretis.xxvj.q.v.ca.nec miruʒ.
Dicendũ igit᷑ ꝙ ſi decretũ allegatũ habeat ꝓ deiminatione
ecclie tenenda ẽ iſta ꝑs deiminate. Si aũt nõ ſit detminatio
ecclie ut ꝓbabilit᷑ vꝛ:tũ 8 Aug' cub ẽ illud decretu vtruq;
modũ dicẽdi ponit ut ꝓbabilẽ ⁊ rõnabilẽ in epła ad ſimpli
cianũ:tũ qꝛ poſt ↄpilationẽ decretoꝝ expoſitoꝛes ſacre icri
pture pᷣdictos modos recitauert ⁊ ſcriplerũt taq; Pbabiles

¶ Regum

rõnabiles qð nõ feciſſent ſi vnꝰ mod dicẽdi eẽt ab ecclia
determinat' niſi foꝛſitan ex ignoꝛãtia hup determinatiois
qðõ nõ videt eis imputãdũ:⁊a iõ ſi illud decretũ nõ ſit deter
minatio ecclie:videt᷑ abſq; tñ aſſertiõe ꝙ ꝓbabilioꝛ ſit mo
dus dicendi ꝙ anima ſamuelis vtute dina ⁊ eius diſpẽſati⸗
one appuit mõ pꝛecliid
cto ad ãnũciandum
ſauli dĩnã ſententiaʒ
qꝛ huic dicto magis

ſuis. Quẽrite mihi mulie/

vꝛ cõcoꝛdare texxbi⸗ —e, J
blie hic 2 in eceſian⸗ 20 eã ⁊ ſciſ. citaboꝛ p illam
ſtico: ut ſupꝛa allega Et dixerũt ſerui er ad euz
