deſcribit inſtitu / pueris ſuis:⁊ inffecert eos
tio ipſius dauid pcidènteſq; man ⁊ pedes
integralis: ſi. ? eop:ſuſpẽderũt eos ſuper
inceps in hlibꝛo — e
agit de regno e?“ piſcinã in hebꝛon. .Càput

aüt iſboſeth tulerũt:⁊ ſepe
lierunt in ſepulchꝛo abner

integro:i qͥ aliqñ
floꝛuit innocẽter

r ſic fuit a deo x in hebꝛon. ¶ Caplm.v.
altatuſealiauido — T venerüt vniuerſe
tücfuit ab eo ca⸗ ribꝰ iſrl ad dauid in
Aiceeuargelnod hebꝛon dicẽtes: Efci nos
git de ei innocc og tuũ caro tua ſumus.
docn eee Sed ⁊ heri ⁊ nudiuſterti
peccatis ⁊ patien cuũz eẽt ſaul rex ſup nos:tu
tia in aduerſis.xy eras educẽs ẽt reducẽs iſrł-
aa Cura heimuz Dirxit àutẽ dñs ad te: Tu
lonſirmatio ſuup Paſces pplin Imeũ iſrl:x tiu
totũ regnũ:ſeun eris dux ſupꝑ iſrl. Nenerũt
do eius deuotio quoq; ⁊ ſenioꝛes iſrł ad re
erga deũ ca. v. geʒ in hebꝛon:⁊ ꝑcuſſit cũ
eius concertatio
cõtra aduerſariũ

c.viij.q̃rto eius ↄpaſſio erga ꝓximũ ca.ix.qnto epgra
titudo circa beneficiũ ca x. Circa pꝛimũ oſtendit pᷣmo qᷓ
liter a pplo ſit inunctus:x qualit ſit famã adept:ibiEt
abijt rex. Circa pꝛimũ dẽ: a ¶ Et venerũt vniuerſe tri
bus ad dauid.iaʒ.n.audierat ꝙ abner ⁊ iſboſeth ñ fue

rant de ſcitu eius occiſi: ⁊ ꝙ ſuper hoc ſuaʒ innocẽtiaʒ
C¶ Ec-

declarauerat manifeſte:ut patet ex pꝛedictis. b
ce nos os tuũ ⁊ caro tua.qꝛ oẽs trib deſcenderãt de ia
cob. c ¶ Cu ect l. aul rex ſuꝑ nos tu eras educens.ſ.po
pulũ ad bellũ. dO Et reducens. habita ð aduerſarijs
victoꝛia. Seit ar oñns ⁊c.q.d.ex hoc pʒ ꝙ tu ð
bes ſuſcipere honoꝛẽ ⁊ onus regni:qꝛ hoc ẽ de volũtate
dei. f¶Uenerũt q; ⁊ ſenioꝛes.in quibſtabat auctoꝛi
tas ⁊ regimẽ ppli. g(¶ Unxerutq; dauid in regẽ. ⁊ ſic

fuit ter vnctus ſicut dictũ ẽ ſupꝛa.ij.ca. erl
Et

annoꝝ erat.i.etatis.xxx.annoꝝ. Cetera patẽt. i
abijt rex. Hic cõſequent᷑ oſtedit᷑ qualit fuit famã adept
⁊ hoc ex quattuoꝛ:pꝛimo expellendo inimicos interio
res:ſecũdo ↄfederando amicos exterioꝛes:ibi Miſit q;
hiram:ʒ multiplicado amicos interioꝛes:ibi Accepit
dauid.qrto bis debellãdo inimicos ep exterioꝛes: ibi
Audierũt g. Circa pmũ ſciendum ꝙ inimici interioꝛes
erat iebuxei habitatoꝛes hierlm qᷣs nõ expulerãt filij iu

da:ſicut dictũ fuit Joſue xv. ⁊ iõ dauid ĩmediate pꝰ re⸗

gnuz integralii adeptũ iuit ad eos debellandum: ſm ꝙ
dẽ hic: k¶ Dictũq; ẽ dauid ⁊c]. Illud bomt dupli
citer. Dicũt.n. doctoꝛes noſtri ↄĩter ꝙ illi iebuxei in foꝛ

titudine muroꝝ ſuoꝝ ↄfidẽtes poſuerãt aliqs hoies ce

cos ⁊ claudos ad ꝓpugnacula in ↄtẽptũ exercit dauid

qſi dicerẽt: tales hoies ſufficerẽt ad ofendẽdũ foꝛtaliciũ. Si
mile aũt hub habet᷑ Exech.xxvij. de ciuitate tyri vbi dẽ: Pi
gmei ꝗ erat in turrib tuis pharetras ſuas ſuſpẽderũt ĩ mu
ris tuis per gyrũ:ipſi ppleuerũt pulchꝛitudinẽ tuã. qð expo
nuũt alid doctoꝛes ð qbuſdã ꝑuis hoibꝰ:qͥ ſũt cubitalis ma

gnitudinis tm: ⁊ tles
. 85., „ fuerut poſiti in fribꝰ
eis rex dauid ſed in hebrõ tyriad oſtentationeʒ
corã dſio:vnxẽrtq; dauid ĩ Paitudinig loc:qua
rege ſup iſtt. Filiůͦs trigita rent ad defendenduʒ
anoꝝ erat dauid cu regre turrim. Ra. ſa. diẽ ꝙ
cepiſſet:⁊ q̃draginta annis iſti ceci ⁊ claudi erant
ſup iudã ſeptẽ annis ⁊ ſex ac qui in fine fuit cec

mẽſibꝰ:in hieruſalẽ aũt regẽ

Kerik,e, ut habet᷑ Geñ. xxvij.
uit trigintatribꝰ ãnis ſuper

⁊ alia iacob qͥ claudi

o iſrl ⁊ iudã. Et aÜbijt rex cabat ex luctu cũ ãge
⁊ oẽs viri ꝗ erãt cũ eo ĩ hie Viut he Sen rrg
ruſalẽ ad iebuſeũ bitatoꝛẽ icit igil lebu eiq
— EB/ „
tre. Dictũq; eſt dauid ab ſcẽderãt ð abimelech
eis:MNõ ingrediẽris huc ni cũ ; int fedus ⁊ iu⸗
ſi abſtuleris cecos ⁊ clau⸗ tamenn eennnn: u
dos ſdicẽtes: Non ingredi vigentes poſteri eius
etur dauid huc. Ccpit at ſilios abꝛae creſcẽtes
dauiq arcẽ ſyon:hẽc ẽ ciui timueft ne aliqñ vel-
tas dauid. Pꝛoͤpoſuerat lent eos inuadẽ: ⁊ 05
n. dauid in die illa ̃miũ q boſuerut Pdictas ou
pcuſſiſſet iebuſeũ:ẽt tetigiſ Perioꝛi ſn ſorglici .:
ſet domatuʒ ſiſtulas:èt ab ⁊ioꝛe cuiuſlibʒ ima
ſtuliſſet cecos et claudos ginis erat ſcriptũ iu-
ramẽtũ abꝛae: quaſi

dicerẽt : poſteri abꝛae
nõ pñt hũc locũ inuadere:⁊ ſm hoc dicũt:odiẽtes aiaʒ dö5
ut hic habet᷑:inq;tũ reputabãt eũ trãſgreſſoꝛem iuramenti
abꝛae:⁊ p ↄſequẽs odibilẽ iſaac ⁊ iacob cup erãt imagines
Dicunt᷑ etiã ceci ⁊ claudi in plurali:licet eẽt tantũ vna ima
go repꝛeſentãs cecũ ⁊ alia claudũ:eo mõ loquendi qᷣ in ſa/
cra ſcriptura aliqñ põit᷑ plurale ꝓ ſingulari:ſicẽ Exo.xxxij.
dẽ: Iſti ſũt dij tui iſrael:⁊ tñ erat ibi vnũ idolũ tm̃. Dauid
autẽ licite ⁊ bñ inuaſit locũ illũ qꝛ iuramentũ abꝛae nõ fu
erat ad ſemꝑ:eo ꝙ terra illa erat ꝓmiſſa abꝛae ⁊ ſemini e
ſʒ vſq; ad tpᷣs certũ qð nodũ trãſierat qñ ioſue cepit terrãa
ꝓpter qð filij iuda qn ceperũt ptẽ ciuitatis hieruſalẽ nõ po
tuerũt tũc expellere iebuſeũ:ſicut dictũ fuit Joſue.xiiij.iĩ fi
ne:ſed tꝑe dauid pꝛedictũ tpᷣs tranſierat: ut dicit Ra.ſa. -
iõ licite eos ipugnauit:ſm hoc igit᷑ lr̃a diuerſimode ẽ expo
nengda in aliquibꝰ. I¶ Tliſi abſiuleris cecos ⁊c᷑. ᷣm do
ctoꝛes nr̃os oiter qᷣ dicũt iſtos cecos ⁊ claudos fuiſſe hoies
⁊ p ↄñs potẽtes loqui:ipᷣi dicebãt vba iſta dauid deriſoꝛie.
Asnn Ra.ſa.q dicit eos fuiſſe imagines dicebãt hoc ini·
pᷣtatiue ꝑ Kabrura i oꝛe eoꝝ poſitã mo pꝛedicto. m ¶Xe
pit aũt dauid arcẽ.i.foꝛtaliciũ illoꝝ iebuſeoꝝ qð dicebat
arx ſyon.i. ſpecula:qꝛ inde poterat lõge videri. n ¶ Pecc
ẽ ciuitas dauid.extũc eã ſuo noie den tauit liter aũt acce⸗
perit hoc foꝛtaliciũ ſpdit᷑ cũ d: o¶ Pꝛopolſuerat.n. ðð
⁊c̃.q̃le aũt fuerit iſtud pᷣmiũ nõ dĩ h:ſʒ hẽt.j.palipᷣ.xj.vbi
dẽ: Dixitq; dauid:q ꝑcuſſerit iebuſeũ in pᷣmis erit pnceps
dux. ſ.militie: ⁊ ſequit ibidẽ: Aſcendit ̊ pᷣm ioab fily ſar/
uie factus eſt pꝛincepꝛ. p ¶ Et tetigiſſet domatum fi⸗
ſtulas.ideſt ſtillicidia que erant in tectis domoꝛum.
q ¶ Et abſtuliſſet cecos ⁊ claudos. ideſt homines tales:

¶ Negũ
„„ . 2— „ „£ 15% — 2 6I1. 1rf, * * Hator Ii ig ben ⸗
el imagi licẽ modũ dicendi pᷣdictũ:qꝛ ſᷣm vtrã auxilium dirigeret ⁊ ꝓtegeret. Et patet lra vſq; ibi: ni le
velimaglnes inn i⸗ UO Rtevannnd van. ſi erant n Uenit ergo vauikin baalpharaxim. iſtud nomen Ercn
pomines odiebant vere: ſi imagines repꝛeſentatiue: put point᷑ hicꝑ anticipationẽ quia ſic vocatus ille locus ee no
eſt ſupꝛa expoſitũ. b ¶ Iccirco dicit᷑ in ꝓuerbio: Cecus et ex victoꝛia quam habuit dauich: jm qð ſubditur: 1 betil
claudus ⁊c· Leuitj.xxj. ſcribit ꝙ cecus ⁊ claudus nõ debent o ¶ Et dixit dauid:diuiſit dñs unmieos Rn. muinn
innar tenkin D d facilit diuidit wi tin
ercendum ſacerdotũ . . m lfacilit d
miniſteriu: illa ſri odientes animã dauid. Ic uid:deſcendit in preſidiuʒ ſipplliſei ord ſr
bura ex iſ oa circd̈ dicit in puerbio: Cc. Nhiliſtimm aut neniente? caninati eſeri iilii,
et a acrhinn cus ⁊ clauduſnõ intrabut diffuſi lunt in valle raphaiĩ fugerũt coꝛaʒ da⸗ ſniß nſe
mineg alegrerur: in templũ. Habitauit aute Et cõſuluit dauid dũm di uid ꝑ vias diuer in
c¶ Et edificauit pr dauid in arce ſyon:⁊ voca cens: Si aſcendã ad phili ſas ſe inend .
in, ie dilatauit uit eã ciuitatẽ dauid:᷑t edi ſtijm:⁊ ſi dabis eos in ma- q; me iugienti agen
A mello intri- icauit pꝑ gyrũ a mlo ⁊ in nu mea: Et dixit dñs ad ſim reccdere ſicut M
ſecus mello erat que trinſecus. Et ingredieba? dauid: Aſcẽde qꝛ tradens cctrario modus nim
dam voꝛago qᷓ erat ꝓficiẽs atq; ſuccreſcens èt dabo ppiliſtijʒ ĩ manu tua venientiũ ad pꝛe- m ie
ante foꝛtalictum pꝛe dſis de erercituũ erat cum Vnit ergo dauid in baal / lium Coiutimm facn
ie arn ln⸗ eo. Miſit quoqʒ hirã rer pbharaſim: æ pcuſſit eos ibi vPrtoptea vo Kte
murũ foꝛtalicj eir thri nũcios ad dauid t li· x&t dixit: Diuiſit dñs inimi· atuũ e nomẽ loci marii
terre ſpaciũ ĩ quo da gna cedrina ẽèt artiſices li cos meos coꝛã me:ſ. icut di ill̈baalpharagi. tenni
uid illa edificig con- gnoꝝ:arſtficeſq; lapidu;] uidunt᷑ aque.] Pꝛopterea abaal qõ ſean rl .
ſtruxit. e Et ons ad parietes:⁊ edificauerũt vocatũ eſtnomẽ loci illius bus ſeu planieier hl
deus ⁊c. eum in ſuij l 26 7 phares q̈ ẽ di nuginunm
operib' manifeſte d domũ dauid. Et cognouit baalpharaſim. Et reliqrüũt uiſio: qſi campuj itußiii⸗
rigendo. f ¶ Miſit dauid qm ↄfirmaſſet eum ibi ſculptilia ſua que tulit ſeu loe diuiſiõis nniggiiß,
quoq;. Dic cõſehquen dſis regel ſup iſrſ ⁊ qm̃ ex gdauid ⁊ viri eius.Et addi/ q ¶ Et reliquert –—
ter oſtendit qualit da altaſſet regnuũ ep ſus pplim derũt adhuc philiſtiim ut ibi ſculptilia ſua Nrdennin
uid amico) exterioꝛe) . 7 Aiuſy ſunt j que appõtauerat niilidii
multiplicauit facien- ſuuʒ iſrl. Accepit ergo da⸗ aſcenderent diffuſi ſunt iĩ ſperantes coſequi Aurite
do amicitiã cum rege uid adhuc concubinas æ? valle raphaiʒ. Cõſuluit ãẽt victoꝛiã per ipſa. ſtngeſn
ibyri. g ¶Et linna vxoꝛes ð hieruſalẽ poſtq; dauid dñm.Si aſcendam ſka da giuen
cedrina. pꝛopt amici· yenerat ð hebꝛon. Natiqʒ 3 philiſteos:⁊ tradas eos ĩ Li H hs man
ind trciolenade ſũt dauid ⁊ alij filij ⁊ filie: ⁊ manus meas: Qui rũdit: vauid v ber ſi mun
terra ſua per mare. hec noĩa eoꝝ ꝗ nati ſũt eii Nõ aſcendasõ eos:ſj̊ gy/ vera lfa pʒ p id linegn
h E artilicej lis ⸗ bieruſalẽ. Samua? ſobab ra poſt tergũ eoꝝ:⁊ venieſ qð dꝛ pmo palipᷣ Climnrni
⁊ẽ lI. quia in terns a nathan ⁊ ſalomõ ⁊ iaba ad eos ex aduerſo piroꝛũ Rii deiſli ho ua
ligna:nec artifices ita a 1 heliſua ne pheg ia⸗ LEtcum audieris ſonituz uuſſit ea conburi ſigcoptu
expꝑti ſicut in regno phia ⁊ heliſama ⁊ helida diẽtis in cacumine piroꝑ qꝛ pꝛcceptuʒ erat nalntini⸗
thyri: ſcom ꝙ babe ⁊ helifeleth. AKlidiert ergo tũc ſibis pꝛeliũ:qꝛ tũc gre in lege: ꝙ aur et nſnnin
tur i. libꝛo. v. philiſtijm ꝙ vnxiſſent da dliet᷑ dñs añ faciẽ tuã: utꝑ algentißſen lich ntinez
ca. i ¶ Er cognouit uid in regẽ ſup iſrł:⁊ aſcen cutiat caſtra philiſtijm. Fe de ret: ledl gtmapt
dauid ⁊c.quia vide — B t. . ⸗ S S, (ocupiſcerẽt: ſe l
bat facta ſua in oib? derũt vniuerſi ut quererẽét cit itaq; dauid ſicut p̃eepe oio deſtruerẽt; ut ſzcuid
pꝛoſperari: nec erat a dauid. Qð cũ audiſſet da rat ei dñſ:⁊ ꝑcuſſit philiſtũ bẽt Deutori. r finh
lignns n eg 1 c 4. clſer ttun
— „ „ . „ — „ 4 ,
quid contra eũ machinari:vel ſoꝛte hoc habuit per diuinã runt maioꝛem exercitũ iᷓ pꝛius ut ſe vindicarẽt. Et pa- in
reuelationem. k ¶ Accepit ergo. hic conſequent oſtendit tet lr̃a vſq; ibi: t¶ Et c audieris ſonitũ ⁊cl. ſignum ckuedi
qualiter multiplicauit amicos interioꝛes per hoc ꝙ de no erat angeloꝝ venientiũ in auxiliũ dauid ad debelladũ plantch
uo accepit vxoꝛes plures ad multiplicanduũ pꝛolem que cj/ acduerſarios:iõ ſubdit: v¶ Tüc egrediet᷑ dñs.i.dina Nlnaeſti⸗
iungeꝛetuꝛ in matrimonium cũ nobilioꝛibus ⁊ potentioꝛi virtus in angelis a deo mifſlis. buthtint,
bus regni ſui:⁊ ſic eſſent ei affinitate cõiũcti ad maioꝛeʒ fir- n ca. v. vbi d in poſtilla: Ra. ſa. dicit ꝙ iſti ceci et drünee
mitatem regni ſui:licet.n.de diuina pꝛotectione ⁊ conſerua claudi erãt due imagines: quax vna repñtabat ſaac. igenote
tione confideret:omittere tamẽ nõ debebat que poterat fa⸗ Ec expoſitio ra.ſa. videt aliqua. ¶ Additio. nuctute
cere ſᷣm pꝛouidentiã humanã ad regni ſui ſtabilitatem. Et ¶ falſa pꝛeſupponere:a quedam alia incerta: d lſinledlin
patet lr̃a hoc exccepto quod dicit᷑ hic: ¶ ¶ Concubinas et mnmnullum habent fundamentũ in ſacra ſcriptu⸗ rzin
vxoꝛes.li et nõ tenet᷑ hic copulatiue:ſed expoſitiue pꝛo ideſt ra ſubiuũgere. Pꝛimũ patet. Nam pꝛeſupponit ꝙ iebu⸗ bifiint
ille.n. fuerunt vere vxoꝛes ſue: ſed dicunt cũ hoc concubine cLei deſcenderãt de abimeelech cũ quo abꝛaam iniuit ſe ſeſi
eo ꝙ erant ſecũdarie ⁊ nõ pꝛincipales. m ¶ Audierũt ̊. dus ⁊ iuramentũ ⁊c. qð eſt falſum. Nam abimelech an
Hic conſequeni oſtenditur qualiter bis expugnauit inimi/ erat rex philiſtinoꝝ:ut patet SGeñ. 2. xxvj. Philiſtei ſiflenn
cos exterioꝛes.ſ.philiſteos:cõſuluit tũ pꝛimo dñm ut ꝑ eiꝰ aũt deſcenderũt a meſrhaim ſecũdo filio cham filij noe ügihue

talinſgt
n. ul on
dengellean
naſibäinn.
dsni Nnn

Popiſinali

n ſurliddiic
ſcbiliuinn
n e
nuicfin
nmütcorndr

Ulopinsden

ſsſedinidee
ndc fugen
umdeßoidu
ſinmnttſo
ömroneen
vmiqnünrr
luniünn

nie one h
Ubupben
4bulgocktan

Nusſanpluniga⸗

pbeogdid

Ui dicnndei

uheuis
gerfolln
Fmöſi

vini
(Darnin

bei
mlißtt
görizwet
ni int
uſta min

ule .

uor chli
imini,
gochuaite
.

=
—

—
—

ni

4. II. Vj.

ut pʒ Geñ.x. Jebutei vo deſcẽderunt a chanaan q̃rto fi
lio eiuſdẽ cham filij noe:ut pʒ ibidẽ:⁊ ſic pʒ falſitas hu
ius pᷣſuppoſiti.Pꝛeterea pᷣſupponit ſecundo ꝙ poſteri
abrae no poſſent iuadere hierlin rõne pᷣdicti iuramen
ti:qð eſt falſũ.nã in pᷣdicto fedẽ cũ abimelech inito:licet
abꝛaa iurauit nõ
nocẽ abimelech:
nec poſteris ſuis

ſeu ſtirpi ſue:non gecer ¶,Cap. VvI.
tñ iurauit ꝙ po/ 25 F
ſterita) abꝛae non O ngregauit aute rur
nocet poſteritati lſi dauid oẽs electos
abimelech: ut pʒi ex iſtłlriginta milia. Sur/
Haieta cat. Geh. rexitqʒ dauid ⁊ abijt: v⁊ vni
mã ill iurameti Uerſus ppls q erat cũ eo ð
ſimiliter ⁊ Genñ. viris iuda:uũt adducerẽt ar
xxvj . abimeleh cam dei:ſup quã iuocatuʒ
cõfederanit ſe cuʒ ẽnomẽ dñi exercituũ ſedẽ
iſſaac cũ iuramen

to:qd nõ opoꝛte tis in cherubin ſuꝑ eaʒ. Et

bat facere ſi iam
abꝛaam iuraſſet

pꝓ poſteritate ſua:⁊ ſic dato q iebutei deſcẽderãt ab abi

melech:adhuc poſſent filij üirl eos iuadere.ſcõm pʒ:nã
dicit ꝙ iuramentũ abꝛae fuerat ad tp̃s certũ:qð noduʒ
trãſierat qñ ioſue cepit trã:ſʒ tpe dauid iã tps illò traſi

erat:q quidẽ pᷣſuppoſita nullã auẽtem vidẽt᷑ in ſaẽ ſcri
ptura hẽe:vñn de tali expoſitpe nõ vẽ mẽtio eẽ facienda

Alia vo expoſitio doctoꝝ eſt ſatis applicabilis lr̃e:ſed
tamẽ ẽ ali dicẽdi modꝰ ꝗͥ foꝛte magis littẽ adaptat᷑:⁊ ẽ
talis videlʒ ꝙ ceci ⁊ claudi illi erãt ſimulachꝛa deoꝛum
iebuxeoꝝ ſupꝛa poſita ĩ ſũmis foꝛtalicijs ſuis:qͥ qdeʒ ie
bugei ſuos deos cecos ⁊ claudos noiabãt ſcòm eſtimati
onẽ dauid:q illoj deoj ipꝛoperãdo dicebat:Oculoj hñt
⁊ nõ videbũt:pedes hñt nõ ambulabũt.⁊ iõ credẽtes qꝙ
dauid nõ toleraret i illa ciuitate regia ſimiles deos nec
cultũ eoꝝ excuſabãt ſe a receptõe dauid dicẽtes:Non ĩ
gredieris huc niſi abſtuleris cecos a claudos.q.d.ſcimꝰ
ꝙ ſi tu poſſideres illũ locũ auferres deos noſtros qͥs re
putas cecos ⁊ caudos:qð nos nullo mõ ꝑmitteremus
vñ oʒ ꝙ eos potẽter auferas ſi vales:qꝛ nõ ſponte eos
tradem tibi.vñ dauid de hoc idignat' poſtq cepit ar
cem ſyon potẽter poſuit pᷣmiũ faciẽtibꝰ tria in debella⸗
tione iebuceoꝝ:pᷣmo illi qͥ pᷣmo ꝑcuſſiſſet iebuceũ:qð ẽ

5 pſonas eoꝝ:⁊ illi ꝗᷣ tetigiſſet domoꝝ fiſtulas: ⁊ h ꝓ

ſuſtentatioes eoꝝ:hieruſalẽ eni nõ hẽbat aquã int mu
ros:ſʒ ex pluuialibꝰ aqs in ciſternis collectis ſuſtentabã

tur. vñ frãgendo ſtillicidia illa.ſ. fiſtulas ꝑ ãs aqua fiu
uialis fluebat maxie affligerẽt᷑: oꝛdinauit ↄ deos eoꝛũ

dicẽs: Qui abſtuliſſet cecos ⁊ claudos ⁊c. hoc ẽ ſimula
chꝛa iebuceoꝝ:ut dem̃ eſt.Et nõ ꝙ vbi trãſlatio noſtra
dicit cecos ⁊ claudos odiẽtes aiam dauid.vitas hebꝛai
ca hʒ Cecos ⁊ claudos qs odiebat aia dauid.qð vẽ facẽ
pꝓ iſta expoſitõe.nam dauid ꝓpe odiebat talia ſimula

chꝛa taqᷓ inimica diuino cultui:iuxta illõ pᷣſ. lonne

oderũt te dñe oderã. ſimilr iuxta illõ qð ſequit᷑ Iccirco
dẽ i ꝓpuerbio Ceci ⁊ claudi nõ itrabunt in tẽplũ dñi.vẽ

magis adaptari ad iſtã expoſitionẽ ſic: Na iſteloc fuit

aſſignat diuio cultui a tpe qͥ abꝛaã voluit imolare iſa
ac: Geñ.xxij.Et ibidẽ iacob vidit ſcalã:Geñ.xxviij.Et
ibidẽ fuit fundatum tẽplũ p ſalomonẽ: ut.j.iij.li.capi.
vi.⁊ ſecũdo palip.iij.⁊ iõ ibi erat tẽplũ dñi edificandũ
in quo nulla imũdicia idolatica debebat hꝛe ingreſſuʒ
ſed ſolus deus erat adoꝛãdus ⁊ colẽdus:a iõ tanquam
pᷣſagiũ hup boni futuri:quaſi puerbialr dicebat᷑: Non

de gabaa vſqʒ duz venias

ſtodiẽſ arcã dᷣi:haio pᷣcede

intrabit cecus claudus in templũ dñi.q̃ſi diceret:vere pꝛe
noſticauerũt iebuxei ꝙ in templũ dñi in hac ciuitate edifi
candũ:nõ intrabut ceci ⁊ claudi:hoc eſt dij gentium: qui
ceci ⁊ claudi dicuntur:ut dictum eſt.
Pliee.

„⸗ „ —N , — MIlibꝛo Reg.
ipoſuerũt arcam dei ſuper v. ca. vbi poſtilla. ad

plauſtꝝ nouũ. Tlerũtq; gue . ſr

eã de domo aminadabꝗ obſ cure · dem de cecij
erat ĩ gabaa.]. Oxa autẽ ⁊? daudis aliqli eluci
haio filij aminadab mina er. Burgen ronab li
gan ſ er q̃daʒ dicta ra. ſa.
bantpiauſte noun. Cuqʒ abijcit de cecis clau
tulifſent eaʒz de domo ami qis: æ extoꝛtaʒ ſniam
nadab ꝗ erat in gabaa cu/ ſupaddit 3 comuneʒ

doctoꝝ nẽoꝛuʒ expo
ſitionẽ aſſerẽs per ce
cos ⁊ claudos iĩtelligi
deos iebueoꝝ: q ſu/
os deos ſic noiabant
dauid de dijs gen
tium dixerat:Ocules hñt ⁊ nõ videbũt ⁊c᷑. Sed extraneuʒ

bat arcaʒ dei:dauid autẽ ⁊
oiſiſrl ludebãt coꝛaʒ dñol

vẽ pppter ocm dauid iebuxei ſuos deos dicerẽt cecos. DOa
uid eni fuit iebueis ⁊ dijs gẽtiũ ↄꝛius.vñ ſimile v ꝙ ſids

infidelis blaſphem deo vo iponeret nomẽ turpe: ⁊ fidelis
de deo vo loqui volẽs vteret blaſphemãtis noie:ita ⁊ infi⸗
delis audiẽs idola ↄtẽptibilii cecos ꝑ ſuũ aduerſariũ noĩa

ri ſe ſuo noie aduerſario ↄfoꝛmaret:quin poth repꝛobaret
nec foꝛtaſſe ille mod loquẽdi de dijs gentiũ erat apud da
uid in vſu:qꝛ nõdũ ille pſalmꝰ fcũs vẽ fuiſſe:qͥ lodt᷑ de deo
rum cecitate:nec foꝛtaſſe iebuxei ſibi putaſſẽt honeſtũ deoj

ſuos exponẽ ſuꝑ muros vbi ſagittis ipeti potuiſſent:qð ta
men de cecis ⁊ claudis h̊ dẽ:nec nobis foꝛet honeſtuʒ ſacra
mentũ ſic ponẽ in locũ vbi nõ parceret eidẽ. Eſt igi extoꝛta
expoſitio burgen. ⁊ſi ut dicit burgẽ. hebꝛaica lr̃a hẽat ce

cos ⁊ claudos quos odiebat aĩa dauid.hoc bñ ſtat cũ nfa

trãſlatione ⁊ doctoꝝ nroꝝ expoſitõe.Nã ſtant bñ ſil ꝙ ipi

ceci ꝗͥ ad deridẽdũ dauid ſuꝑ foꝛtalicia poſiti oderãt aaam

dauid:⁊ ꝙ dauid oderat eos. Nec uere applicat burgẽ. pꝛo
uerbiũ iebueoꝝ:Ceci ⁊ claudi nõ itrabut ĩ tẽplũ:qſi pᷣno
ſtice veꝛ dixerit ꝙ dij gẽtiũ nõ eẽnt ingreſſuri:qꝛ ↄꝛiũ hui
hẽ ex Daniele ⁊ euãgelio Matth. vbi dẽ Abominatõ deſo
lationis ponẽda ĩ tẽplo:⁊ foꝛtaſſe hodie tẽplũ hoc pphana
tionib deſeruit:ſicut tpꝑe achac. ¶ Cap. V.
Ongregauit aũt.hHic oñt ondit᷑ deuotio dauid er
ga deũ:⁊ hoc qtũ ad duo: pᷣmo qtũ adi arcã dei
ducẽdã ad locuũ ſolẽnẽ.ſ.hierlm:⁊ q;'tũ ad domũ

dñi edificãdã ca.vij. Circa pᷣmũ deductio arce incipit᷑: ex
timoꝛe itrũpit᷑:ibi Poſtq aũt eerurtroerote pficit: ibi
Nüciatũq; ẽ. Circa pmũ dẽ: a ¶ Cõgregauit aũt ⁊c. qꝛ
talis traſlatio arce dẽbat fieri cũ magna ſolẽnitate.
bA eg ere ⁊c̃. Sic eni dem fuit Exo.xxv. ſupꝑ ar
cam erat ꝑpiciatoꝛiũ:qð erat q̃ſi ſedes dei ide dãtis rñũſa.
c N ipoſuerũt ⁊c.iſto mo remiſerant eã pᷣncipes phili
ſtinoꝛꝛ:ut hẽ li.j.vj.ca. d Ralerüͤtq; eã ⁊c. ↄꝛiũ vẽ.j.
palip.xiij.vbi dẽ: Et aſcẽdit dauid ⁊ oẽs viri iſrł ad collem
cariathiarim q ẽ ĩ iudea:ut auferret ide arcã dñi.dicẽdũ ꝙ
cariathiarim ⁊ gabaa erãt loca ſatis ppiqua: ⁊ i cariathia
rim pↄgregat ẽ ppls ad dauid:⁊ ide traſierũt ad deducen

dqũ arcã q erat ĩ gabaa:a ide ducẽdo eã trãſierũt per caria

thiarim: ⁊ ſic ĩtelligẽdũ ẽ illõ qð eſt iductũ de p palip.vlti
mus eni loc ĩ qͥ maſerat arca añqᷓ; ꝑ dauid traſt lerret in do
mũ Obededon fuit gabaa:ſic dem fuit ſupꝛa pli vij.cap.
e ¶ Dauid aũt ⁊c. iſte ludꝰ ñ erat diſſolutõis ſʒ denotols

ſecundo

=

¶ RKRegum

erãt cũ dauid ⁊c᷑. iſte vſus non eſt in hebꝛeo nec ĩ libꝛis

ii. Coꝛ meũ caro mea exultauerũt ĩ deũ
ꝙ aũt. Hic deductio arce iterrũpit ꝓpter

moꝛtẽ oge repentinã:cui cã fuit: ut dicũt hebꝛei: qꝛ ſecerat
poni arcã ſuꝑ plauſtꝝ cũ tñ deberet poꝛtari in humeris le
uitaꝝ: ut h? Nume. vij.a in plurib alijs locis:⁊ ppt h qn

ſecundo fuit poꝛtata
de domo obededon
fuit poꝛtata in hume
ris:ut pʒ.j.eodẽ cap.
⁊2 pᷣmo palip.xiij. Q
aut ſic deberet poꝛta
ri oęa nullo mõ debe
bat ignoꝛare. Pꝛetea
eccauit in hoc ꝙ vo
luir aſſimilari phili⸗
ſteis ĩfidelib ĩ arce ð
poꝛtatione:ut pʒ ex pᷣ
dictis:fuit tũ ꝑcuſſus
a deo qñ arca tetigit
inclinatã ex fcalcitra
tione boũ poꝛtãtium
ipᷣam:qꝛ tũc fuit maãi
feſtũ ꝙ ñ debebat ſic
poꝛtari:ſed humeris
hõiuʒ rõnabiliũ:qͥrũ
depoꝛtatõe ſic nõ fuiſ
ſet inclinata: OQ autẽ
aliqᷣ dicũt ꝙ fuit per
cuſſus a dno:eo ꝙ ar
cam nudã tetigit:nõ

hʒ apparẽtiã:qꝛ arca

poꝛtabat᷑ iuoluta pã
no ne videret᷑ nuda a

leuitis eã poꝛtãtibus

2 a pplo:ne moꝛerẽt᷑

ſubito:ſiẽ hĩ Nume.
iüiiij.⁊ ſupꝛa pᷣmo lib

vj. ca. Iteꝝ ſciẽduʒ ꝙ

iſte oga ſol' fuit pcuſ/

ſus:⁊ nõ frat᷑ e cũ eo

qꝛ pꝛincipalis erat:⁊
illa temeritas erat de

ei oꝛdinatõe ⁊ man
dato. g ¶ Lontriſta

tus ẽ aut dauid. non

de diuia iuſticia : ſed
maggis de ogxe offenſa
ꝓpt᷑ quã meruerat a
dno pcuti. h ¶ Ex
timuit dauid dnʒ ⁊c᷑
ex fcõ eni illo timuit

ne eẽt idignuj deducẽæ

arcã ad domũ ſuam
iõ ſbdit: 1 Sed di
uertit eã ⁊c. iſte autẽ

in oĩbꝰ lignis fabꝛeſfactis ?

cithariſ:? lyriſ:⁊ tympaniſ
⁊ ſiſtris:⁊ cymbaliſ. Poſt
q́; aũt venerũt ad areã na
choꝛ extẽdit oca manũ ad
arcã dei:⁊ tenuit eam: qm
calcitrabãt boues:⁊ decli
nauerũt eã. Iratuſqʒ ẽ idi
gnatõe dñs ̊ ocã ⁊ ꝑcuſſit
eũ ſuꝑ temeritate:q moꝛtu

us ẽ ibi iux arcã dñi.Cͤn

triſtat c aũt dauid eo ꝙ p
cuſſiſſet dũs ocã:⁊ vocatũ

ẽ nomẽ loti illpcuſſio oce

vſq; ĩ diẽ hãc. Et ẽxtimuit
dauid dñm ĩ die illa dicẽs
Quũo igrediet᷑ ad me arca
dſi: Et noluit diuertẽ ad

ſe, arcã dñi iĩ ciuitatẽ dauid

ſed diuertit eã ĩ domũ obe
dedom gethei. Et habita
uit arca dñi ĩ domo obede

dom gethei trib mẽeſib:ct

bñdixit dñs obededom:⁊
oẽm domũ eb. Nunciatũ
qʒ; ẽ regi dauid ꝙ bñdixiſ/

ſet dñs obededom: ⁊ oĩa
eĩ ꝓpt᷑ arcã dñi.l Dixitq;

dauid ibo:⁊ reducã arcã

cũ bñdictõe ĩ domũ meaʒ

Abijt ergo dauid ⁊ addu/

xit arcã dei de domo obe
dedom i ciuitatẽ dauid cũ

gaudio:èt erãt cũ dauid ſe
ptẽchoꝛi:⁊ victima vituli
Luq; traſcẽdiſſẽt ꝗ poꝛta

bat arcã ðſi ſex paſſus:im

obededõ erat de leuitis:ut hĩ pᷣmo palip.xvj. Dicit᷑ autem
getheus:qꝛ ibi.ſ.in geth fuerat cũ dauid fugiẽte ſaulem.
Kk ¶ Et bñndixit dñs obededõ.multiplicãdo eũ in bonis ſpi
ritualibꝰ a tpalib eo ꝙ circa arcã dni reuereni ſe habuit ⁊

deuote. l

ũciatũq; ẽ. Pic ↄñt᷑ deductio arce iterrupta

pficit:vbi pᷣmo oñdit ipp vauid deuota iocũditas reſpectu
dei: ampla liberalitas reſpectu ppli:ibi Cũq; cõpleſſet: ʒ

va humilit

pectu ſui:ibi Reuerſuſqʒ ẽ dauid.Circa pᷣ

mũ dẽ: ¶Müciatũq; eſt ⁊c. iõ cõſides de dei miſericoꝛ

dia voluit arcã adducẽ ad domũ ſuã:ut bñdictio dei eẽt ſu

pꝑ ipᷣm ⁊ ſuꝑ domũ ſuã:⁊ ſic fec:⁊ pʒ l̃a vſq; ibi: m ¶ Et

coꝛꝛectis:⁊ iõ nõ expono:qꝛ appoſit᷑ ẽ ab hõib iperitij

n(¶ Et dauid pcutiebat ⁊c li ad armuũ ligatis:ſic ſunt
oꝛgana poꝛtabilia. o ns dauid ⁊c. depoſuerat
mi

enĩi inſignia regalia:ut hu

molabãt bouẽ ⁊ ouẽ ⁊ ari
etẽ:et dauid pcutiebat iĩ oꝛ
ganiſ armigat:l⁊ ſaltabat
totis virib añ dñũm. Poꝛ
ro ðð erat accinct ephot
lineo:l⁊ dauid ⁊ olſ domꝰ
iſrł ducebãt arcã teſtamẽti
dñi i iubilo ⁊ in clangoꝛe
buccine.Cũq; itraſſʒ arca
dñi in ciuitatem dauid:mi
chol filia ſaul ꝓſpiciẽs per

feneſtrã: vidit regez dauid

ſubſiliẽtẽ atq; ſaltãtẽ coꝛã

dño:et deſpexit eũ ĩ coꝛde

ſuo. Et itroduxerũt arcaʒ

dñi:⁊ ĩpoſuerũt eã in loco

ſuo in medio tabernaculi

qð tetenderat ei dauid: ᷣ
obtulitdauid holocauſtal
coꝛã dño èt pacifica.Cuᷣn
qʒ cõpleſſet offerens holo

cauſta ⁊ paciſica: bñdixit

populo ĩ nomine oñi exer
cituũ:èt partit᷑ eſt vniuerſe

multitudini iſrl: tã viro q;

mulieri ſingul collyridam

„ — TX
panis vnã:ct aſſaturaʒ bu men termern.

bale carnis vnã: et ſimilã

frixã oleo. Et abijt oĩs po
pułl vnuſqſq; ĩ domũ ſuaʒ

KReuerſuſqʒ ẽ dauid ut bñ

laret ſe coꝛã deo: ⁊ accepe

rat veſtẽ ſimilem
leuitis coꝛaʒ deo

miniſtratibus.
p ¶ CEt deſpexit

eũ michol i coꝛde
ſuo. eo ꝙ in tãta
ſolẽnitate non ap

parebat i habitu

regio. q ¶Et ob
tulit ⁊c].i.oblati
ones totalit᷑ incen
ſas ad honoꝛẽ di

—6—

uinũ. r ¶Et pa

cifica.i.oblatòes
qꝝ vna ꝑs incẽde
bat᷑ ad honoꝛẽ di
uinũ: alia erat ſa
cerdotũ:⁊ alia of
ferentiũ: ſic pleni

us dẽz in leuitico i

plurib' locis.
Lũqʒ opleſſʒ.
Hic ↄñt᷑ onñditur
ipᷣ dauid libera
litas reſpectu po-
puli:⁊ pmo i ſpũ
alibus cũ dicitur
t Bñdixit po/

pulo.i.bona inpᷣ

catus ẽ:v in tpali

bus:cũ dicitur:

v ¶ Et ptitus eſt

vniuerſe multitu
dini iſrl ⁊c. colly

ridam panij.j.pa
x¶ Et aſlaturaʒ

7 l.i. vnã poꝛtio

diceret domui ſue:⁊ egreſ

ſa michol ſilia ſaul ĩ occur
ſum dauid:ait: Quaʒ glo
rioſus fuit hodie rex iſrl:

diſcdoperiens ſe ànte an

cillas ſeruoꝛũ:⁊ nudat eſt

dauid reſpectu ſui:qꝛ reuerſus ĩ dom

nem talis carnis
aſſate. 3 ¶Et ſi

milã frixa. Simi
la ẽ farina tritici

delicatiſſima: ex

q cũ aqua tẽpera
ta fiebat paſta: ⁊?

oleo frigebat: 2 p

-

poꝛtiões pplo di

uerſuſe

eſt. ic
oñdit᷑ humilitas

ũ ſuã ut bñfaceret

illis de domo ſua:ſicut fecerat illis extraneis: michol
vxoꝛ eius ipꝛoperauit ei:eo ꝙ in tanta ſolennitate non
apparuerat in oꝛnatu regio dicens: a ¶ Quã gloꝛi
oſus fuit æc l.q.d.i nullo:immo vilis ⁊ ingloꝛius.
Diſcoopiẽs ſe. qꝛ regalia iſignia depoſuerat ex hu

.

militate:q̃ mag placet deo q; oꝛnatuj regis: vñ de hera
clio ĩpatoꝛe legit᷑:ꝙ cũ repoꝛtaret crucem i hierlm cho

△O

ſdro rege deuicto:⁊ ſedens i eᷣ ⁊ oꝛnat inſignijs iĩpiali

bus poꝛtans crucem: nõ potuit ingredi hieruin dvonec
depoſitis omnib' humilit venit peditando. c¶ Ante

cöpctinn
groedaut
gdeo nula
cotoct
ſce
oi
icholcnie
gkirüer
borcpord
Eos
is acceh
ſccüderia
ſtidanug
Goroſo⸗
fspeh⸗
ſplliie
noblie
ſultn.
A
Golllen,
Cupißhitr
niſliü⸗
Maoßf
Nüatl
Mlse

bchdnl
mülantfeſn
di bonſin
ndede .
iin peſiſinlan
s n
mmnkritben
R
cumicholint
no gni
dlenitaepon⸗
Parehar ibeenn
nago. g E
ultre lcgu
onestoteltnn
Nikfuni
r mmapoiri
lata honnin
nini: Auar
hri g aliig
ſami ſeplei
Udiinlauinco
Ab'has

Alic e.

Denit odin
r dauid en
luasreſpem
ale rzmiſi
Mädun
C Büinr
dchihniß
lanse inl
bagginur
miol
Anpmiſd
Cotn,

ancillas ſeruoꝛũ ſuoꝝ.i.ita publice ꝙ pſone etiã ſuiles
poterãt hoc vidẽ.q.d.pep ẽ iᷓ ſi fuiſſet ſem̃ ſecrete.
5 Quali ſi nudet᷑ ⁊c l.q.d.nõ fuit diſtinctio in habi
tu regis a vilib pſonis. el Dixitq; dauid.hũilr rñdẽ
do: ¶ Hiuit dns.i.ꝑ viuẽtẽ deũ. g añ oñʒ.
mẽte ⁊ coꝛꝑe exul
tädo. h (Et vi

lioꝛ li. bumili quali ſi nudet᷑ vn de ſcur
oꝛ. qꝛ ſcom ꝙ di· rig.] Dixitq; dauid ad mi
iegea Gralot chol: Aiũit dñs:qꝛ lůdam
to humilioꝛ at; añ dſim ꝗ elegit me potiuſ
ad fuiẽdnm deo q; pꝛem tuũ:⁊ qᷓ; oẽm do
ꝓmptioꝛ qq; dxꝓ mũ eb:⁊ pcepit mihi ut eſ

eẽ ex munẽ: qto

obligatioꝛẽ ſe e ſem dux ſuꝑ ppliin dñi iĩ iſr:

cõlpicit in relden Et lud ẽt vilioꝛ fiã pł qᷓ;
da rõe. dauid a‚t frũs ſũ:⁊ ero hũilis ĩ ocul
a deo multa biͤti meis:èt cũ ancillis de ꝗbꝰ
bamiliande reco locuta es gloꝛioſioꝛ appa
gnoſcebat. rebo.Igitur michol filie

¶Et cũ ãcill ꝛ? l ſaul nõ ẽ nat filiuſ vſqʒ in
michol eni ex ſua diẽ moꝛtis ſue. CG. VII.

ſupbia iter ancil aer, A.d 11.
la reputabat ali Actũ ẽ autẽ cũ ſediſ-

as vxoꝛes dauid: ſetrex in domo ſua:
s accepat tanqᷓ dñs dediſſet ei regeʒ vn
ſeundarias: vcus diqʒ; ab vniuerſis inimicis
iſtij dauid apꝑuit /ſuis:dixit d nathã ꝓphe/
gloꝛioſioꝛ: qꝛ de : Vidéſ Pabu
ip̃is habuit plen lã: Videſ ne ꝙ ego habitẽ
multã pulchꝛam ĩ domo cedrina:⁊ arca di
⁊ nobilẽ etiã poſt poſita ſit in medio pelliũ:
iſtud fem: nõ aũt 7

cholis Dixitq; nathan ad regem
die: k⸗ Eſ Pẽ quodẽ ĩ corde tuo va

chol file vc . . de ſac:quiia dñs tecũ ẽ. Fã
cetenn Ebabaiſß ctũ ẽ aũt ĩ illa nocte:⁊ ecce
añ filiũ:ꝓut dem 10 Dffi e5
Rur upenic⸗ ca. hmo dñi ad nathan dicẽs
n cap. vj. vbi
dẽ in poſtil. Et cũ

dditio.
On appet ꝙ michol vocaſſet alias vxoꝛej da
uid ancillas ꝓut poſtillatoꝛ ait. Naʒ vba ſua
in textu talia ſũt.Quã gloꝛioſus fuit iſrł ho

ancillis: de qbus locuta es Kalk⸗ apparebo.

die diſcoppiẽs ſe añ ancillas ſeruoꝝ ſuoꝝ.Nõ eni dixit

an ancillas ſuas:ſed añ ancillas ſuoꝝ:volẽs dicẽ ꝙ nõ
ſolũ vxoꝛes:ſed etiã ancille ſuoꝝ: poterãt eũ vidẽ diſco
opertũ:qð ipſi michol videbat᷑ ihoneſtum. In rñſione
vo dauid vbi dicit: Cũ ancillis de db locuta es gloꝛio
ſioꝛ appebo.intẽdit dicẽ ꝙ etiã vilificãdo ſe coꝛã ãcillis
fuoꝝ gloꝛioſioꝛ deberet apꝑere:iuxta illud ſaluatoꝛis:

Qui ſe humiliat exaltabit᷑ ⁊c. ¶ Cap.vVII.

Actũ eſt aũt. Hic ↄñt deſcribit᷑ deuotio dauid
erga deũ quãtũ ad domũ ipᷣedificãdã.Circa
qð pᷣmo ponit᷑ hũana ↄſultatio:ꝰ diuia ꝓhibi

io:ibi Fcm ẽ aũt:ʒ de chꝛiſto repꝛomiſſio:ibi Et nũc
hec dices. Circa pmũ ſciẽdũ ꝙ Deutero.xij.dẽ ꝙ qñ fi

lij iſrl ꝗetati eẽnt in terra ꝓmiſſionis:tunc dñs eligẽt lo
cũ:vbi tẽplo edificato offerrẽt᷑ decetero ſacrificia dñi:⁊
nõ alibi:ſicut etia fuit expoſitũ ibidẽ:⁊ iõ vidẽs dauid
2 dñs dediſſet ſibi vndiq; redem ab vniuerſ̃ inimicis
u

is credidit eẽ tpᷣs edificãdi tẽplũ:ppt qð b ¶ Dixit

vniuerſos inimicos tuos

—

ad nathan ꝓphetã.p modũ collatõis ⁊ ↄſil.
ne ⁊c. nobilit᷑ ⁊ ſũptuoſe edificatã. d¶¶ Et arca ðni ⁊c.
q.d.iuſtũ v ⁊ ronabile ꝙ ego ei edificẽ excellentiſſimã do
mũ. e¶ Dixitq; nathã ad regẽ. nõ ſpũ pphetico ſed hũa
no.qð pʒ ex hoc:qꝛ poſtea retractauit vbu ſuum. ſf ¶ Oẽ
H dqs ẽ c&].q.d. bonuʒ
Pppoſitüu ocepiſti: iple
vade ⁊ loquẽ ad ſuũ meũ

dauid. Hec dic dñs: Nuůͤn oñs tecũ lecſedebat
qd tu ediſicabis mibi do mus adhag eacſicm
mũ ad habitandũ: Hèqʒ retur. Etex hoc pʒ ꝙ
n. habitaui i domo ex die ſpũs ꝓphetie nõ ſem
illa qua eduxi iirl de terra Pfagit coꝛda ꝓpheta

rũ:qꝛ aliqũ loquunt᷑
iſtictu ꝓpo ⁊ hũano
2 nõ diuio:ut pʒi h
loco ⁊ i plurib alis.
h ¶ Fem ẽ aũt. Hic
ↄñnt᷑ ponit᷑ diuia ꝓhi
bito:cũ dẽ: Fcm ẽ aũt
in nocte illa.i.imedia
te ſequẽti dcm ↄſiliũ
videbat eni dñs ipbᷣm
dauid valde volũta
riũ ad op inchoadũ

egypti vſqʒ ĩ diẽ hãc:lſjʒ am
bulabã i tabernaculo ⁊ in
tẽtoꝛio ꝑ cũcta loca q̃ tran
ſiui cũ oĩb filijs iſrl. Nun
quid loquenslocui ſuʒ ad
vnã ð tribubꝰiſrlecui pᷣcepi
ut paſcẽt pplin meũ iſrl di
cens: q̃re ñ edificaſti mihi
domũ cedrina? Et nunc

Hec dicit dñs exercituuʒ uenerat: ut mag pate
Egò tuli te ð paſcuis ſeq̃n ku eaaetib: ſie⸗
tem. greges: ut eſſes dux hibitio: ne dauid ſta

ſuper populũ meuʒ iſrael: tim inchoaret opus.
et fui tecum in omnibꝰ vbi i¶ Mudd tu edifica
cũq; ambulaſti:èt interfeci

eni ĩ domo habitaui
⁊c̃.qꝛ arca dei ⁊ ꝓpi
ciatoꝛiũ:qð erat qſi
ſeges dei:ut ſupꝛa di
ctũ ẽ:ſemꝑ fuerat ĩ ta
bernaculo: 2 nõ i do
m ſtabili Nnatue
— de lignis ⁊ lapidibus
edificata. I¶ Cunqd loquẽs locutſi um ⁊c q.d.adhuc
nõ pᷣcepi:in hebꝛeo hẽ: Et dixit ad vnã de tribubiſrl: cui
pᷣcepi ut paſcẽt:qꝛ de oib fere tribub' fuerãt alid paſtoꝛes
ppli iſrl: verbi gra:de tribu leui moyſes ⁊ aaron: de tribu
ephꝛaim ioſue:de tribu iuda othoniel: de tribu manaſſe
iepthe:de tribu beniamin ayoth ⁊ ſaul:de tribu neptalim
barach: de tribu cabulon aylo:de tribu dan ſanſon: de tri
bu iſachar thola. m ¶ Et nunc hec dices. Hic oñt ponit
dechꝛiſto repꝛomiſſio:⁊ ſcõo ipᷣp dauid gr̃aꝝ acto:ibi In
greſſus eſt dauid. Pꝛima ĩ duas:qꝛ pᷣmo bñficiũ exhibituʒ

a facie tua: fœciq; tibi no/
men grande iuxta nomen
magnoꝛũ ꝗ ſunt in terra.
Et põnã locuʒ pplo meo

recolit:? exhibẽdu pmittit᷑:ibi Et ponã locũ. Circa pmuʒ

dicit: n ¶ Ego te tuli de paſ. nig derhor pʒ ex pdictis ſu
pꝛa pᷣmo libꝛo.xvj.ca.⁊ xvij. o ¶ Et fui tecũ.ꝓteges t
aduerſarijs 2 dirigẽs in opib' tuis. p ¶ Et iterleci c.ſ.
ſaul a alios ⁊ doech:ut pʒ ex ſupꝛadictis. eciq; tibi
nomẽ grande.dãado tibi dignitatẽ regia. r Muxta nome
magnoꝝ ⁊c̃.q.d.magnitudo iſta q̃ hẽ in terra mogica eſt
reſpectu ill q expectat᷑ ĩ futuro:vñ dicit ſaluatoꝛ Matth.
xj. Qui aũt minoꝛ ẽ i regno celoꝝ maioꝛ ẽ eo. Iſta autẽ bñ
ficia dauid exhibita de recitauit nõ ad expꝛobꝛãd d

— ⸗ 2 — ——Rðð
accẽdendũ apliꝰ coꝛ dauid ad amoꝛẽ diuinũ. S ¶ Et po

nã locũ. Pic ↄñt ꝓmittit᷑ bñficiũ exhibẽdũ: 7 pmo iytũ ad
tꝑale regnũ:ꝛ qtum ad ſpũale ⁊ eternũ: ibi Tug roͤpeii

j. c Uidei

as ope. g ¶ Quia

bis ⁊c .q.d.nõ: cuꝰ
rõ ſbdit᷑: k ¶ Neqq

tecũ. ꝓtegẽs te ab

muerit. Circa pᷣmũ dẽ: s

rint poſtea aliqñ affli

.i.tẽplũ ĩ hierlin ut ppls Cre 2nõ alibi. Et

tabo eũ.i.firmit᷑ rad icabo in regno tuo. v (¶ Et habita

bo cũ eo.ꝑ veꝝ cultũ. x¶ Et no turbabit᷑ apli.ſicut ſuit
in egypto eherne y¶ Nec addeẽt filij inidtatis.i.in
t

fideles. ʒ ¶Ut affli
gant eü ſic pus. ſ. tpe . „ „
iudicũ qͥ freqnter pio iſrael:&t plantabo eũ:ct ha
per erriri ſun. allli bitabo cũ eo:et on turba
ex decurſu illiuj li bit apli:nec addẽt ſilij ini
aen lʒ filij iſrl fue gtatis ut affligãt eũ ſiẽ pᷣus

int po hali ex die qᷓ Dnin inicks ſup
cti ꝓpt peccata ſua: n.Pplin meũ iſrl. Et rẽgꝗẽ da
rii aer bo nbi ab oib ũmicil tuis
enĩ dauid iã eẽt in re pꝛẽedicitq; libi dñs ꝙ do
qe: ut pᷣdem ẽ: tñ ila mũ faciat tibi dñſ. Cunq;
reqes nõ erat adauc opleti fuerit dies tui ⁊ doꝛ
ita pfecta ſic poſtea
fuit:qñ ĩfideles exñtej

icircuitu regni ſui de

nem regni tui in filijs tuis. c¶ Cuq; cõpleti fuerit. Hic cõ

bellauit: ut hẽ ca.ſeq. b ¶ Pꝛedicitq; tibi ⁊c].ſ.ſucceſſio

alſequẽter fit pmiſſio ipᷣi dauid de regno ſpũali ⁊ eterno:q̃ ꝓ

0%

miſſio ĩpleta fuit i chꝛiſto.Ad itellectũ aũt hui paſſus ⁊ ſi
miliũ ↄſiderãdũ:ꝙ geſta ve.te.fuerũt ſigura geſtoꝝ noui:
ſcom ꝙ dicit apls.j. ad Coꝛinth.x.Oia ĩ figura ↄtigebãt
illis:⁊ ſic ſalomõ fil dauid fuit figura chꝛiſti:qꝗͥ nar ẽ etiã
de dauid ſcòm carnẽ:ut dicit᷑ Ro.p. Illud aũt qð ẽ figura
alterd oʒ ꝙ ſit aliqᷓ res ſcòm ſe:niſi eni circulꝰ pẽdẽs i taber
ne oſtio eſſet aliq̃ res in ſe:nõ poſſet eẽ ſignũ vel figura vini
exiſtẽtis i celario.Sic igit illõ qð ẽ figura alter põt tripli
citer ↄſiderari.vno mo ut ẽ rej in ſe tm:alio mõ ut ẽ figura
alter tm:ʒ mõ ſcõm vtrũq;. Sic igẽ in ſacra ſcriptura ali
ua dicũt᷑ de ſalomone ſcòm ſe:⁊ ſic non fuit figura chꝛiſti
iẽ ꝙ feẽ tẽpla idoloꝝ:ut hꝛ.j.iij.li.xj.ca.Aliq aũt dicũtur
de ipſo ĩ quaãtũ fuit figura chꝛiſti tm:q̃ nõ pñt verificari de
ſalomone ſcòm ſe:ſʒ tm̃ ð chꝛiſto:ſicut illð pſalmi.lxxj.Et᷑
dñabit᷑ a mari vſq; ad mare:⁊ a flumine vſq; ad terminos
oꝛbis terraꝝ:qð nõ fuit veꝝ de ſalomone:qꝛ non fuit mo
narcha:ſʒ habuit regnũ ſatis artũ.Sʒ veꝝ ẽ de chꝛiſto ho
mine cui iĩ ſua reſurrectõe data fuit oĩs ptas in celo ⁊ i terra
