teʒ ⁊ ſup oms hoies.hʒ ptatem talia faciendi:et ſi querat q quantum dicebat ſe eſſe iuſtum Circa quod pmo pꝛo- ni gl
re s permittit regnare malos:⁊ ꝓſperarierñdet ꝓpter pcta ponit intentum: 29 pꝛoſequitur: ibi Itaq; ego reſpon urlin
ppli: vt ſic ab ipio dñante oppᷣmant ⁊ de pctis puniank. debo. Circa pmum dicitur: a ¶ Jsitur heli hec rur ihſhtenſhe
n Cα §. Poſt heliu ↄ iob argui:hic ↄñter locuʒ rũĩden ſus locutus eſt. dederat enĩ locum loquẽdi ipi iob: ſed üſbfni
di retribuit.. ¶ ' g ego cnt achden. i.tũ ad illa jᷓ gnia non reſpodit: diſputatonem ſuam reſumpfſit. d. ittbimn
ſpectant ad honoꝛẽ diuinũ. o ( Te 4 non ꝓphibebo. qn b (unquid equa tibi videt᷑ tua cogita. vr diceres iu⸗ iſting
poſſis loqui ⁊ rñdere: qꝛ credebat heliu iob turbatuʒ de ſtioꝛ deo ſum. hoc autẽ nõ inuenitur dixiſſe iob: tamen lſtnii
his q dixerat ↄ euʒ:oſtendit ꝙ nõ debeat ſibi diſplicẽ:⁊ hoc hoc ſequebat᷑ ad dicta eius ſm intellectum heliu: ideo üenn
triplici rõne.pma eſt qꝛ ſi heliu deſecerat in loquẽdo:iſte de ſequit᷑: C Dixiſti eni non tibi placet qð rectuʒe. hoe ſemnüg
fectus nõ erat adeo repetendus ab ipᷣo iob:⁊ hoc eſt qð dicẽ aũt accepit heliu ex hoc qð iob ſupꝛa dixerat. x.ca. Si fengte
p ¶ Nunqd a te deus expetit eã.i. iniquitatẽ ſi eaʒ loquen iuſtus fuero non leuabo caput. ſolent aute homies ca⸗ hnnain
do incurri. ꝛ eſt:qꝛ iob dederat occaſionẽ dicens a pncipio put leuare coꝛaʒ pꝛincipe: de hoc qð ſciunt ſibi placere. fiſ
Pereeat dies in q̃ nat᷑ ſuʒ ⁊cẽ. ex hoc vbo occaſioneʒ habuit ¶⁊ ex hoc intellexit heliu verbũ iob.q. d. ꝙ iuſticia ipſo nnginn
tota diſputatio: ⁊ hoc notat᷑ cum dĩ Cu.n. cepiſti lohui. deo non placeret. d ¶ Uel quid tibi ꝓderit ſi ego pee nunge
z eſt qꝛ ipſi iob dabat locus rñdendi: ideo dieltur: ſi cauero. hoc accepit heliu ex hor ꝙ iob ibidez Hmiſerat ſimni⸗
quid meli noſti ac.ſʒ qꝛr gutabat iob inſufficientẽ ad ſibi Quare mũdũ me eſſe non pateris. qd intelligit heliu: whre
rñdendum:iõ ſubdit: q ( Uiri nelli.lo. mihi.i. diſputent ac ſi iob intelligeret ꝙ aliqua vtilita deo accreſceret ex (A
mecũ obiciendo. r ¶ Et vir ſapiens audiat me.mihi reſ · bhoc ꝙ in peccato ſeu pena pcti detinebat Et ex iſt duo liſen
pondẽdo:⁊ qꝛ iob non eſt talis:iõ ſubdit: (Job autem ſtul bus ſi eſſent vera:ſequebat ꝙ iob iuſtioꝛeʒ deo ſe dicẽt. lne
te locuv eſt ⁊c. ⁊ qꝛ reputabat iob in ſua malicia obſtinatũ qꝛ ſupꝛa frequeni dixerat ꝙ ſibi lacebãt bona: ? diſpli gie

2

(Job Hf'.

wuſtl tebant mala: ſed pꝛedicta verba iob ad alium flagellati. 3 (Et ñ exaudi .
e cebant mala: ſed pꝛedicta verba iob ad a um referunk ſuã flagellati. 3 (Et ñ exaudiet.ſ. de' ppi ſupbiaʒ malo;
4 intellectũ:ſicut ſupꝛa decimo caplo fuit expoſituʒ. ex à qꝛ nõ penitẽt vere de malis ſuis:h dar eſſe 8 ſi der piae
ni patet ꝙ heliu pcedit in hoc caplo ex falſo intellectu ver ret inidqtas ⁊ diſpliceret iuſticia qð imponebat heliu iob h
Qic boꝛum ipſius iob. e ¶ Itaq;. Hic cõſequent heliu pſe ſentire. vñ adhuc ſbdit᷑ Rgffußrs audiet de. q.d.
im qtur itentum quãtũ ad duo dicta iob ſᷣm intellectũ ip fruſtra audiret clamatẽ nili vidẽt eũ vere ꝑenitentẽ:⁊ qꝛ ta
nnis ſius heliu. Et pꝛi⸗ lia nõ pñt eũ latẽ: iõ
nud mo impꝛobat ſe⸗ „ ſubdit: Et omnipotẽ
ci⸗ annnin qjÿuid tibi ꝓderit ſi ego pec bunt:ct nõ exaudiet ppter cãs ſin, itue. bl Etia
muie i non i cauero⸗ Iaqs ego reſpon ſupbiã malop. Mõn ergo mum onerla l g de

vt heliu intellige· debo ſmonib tuis: ⁊ ami fruſtra audiet deus:et om ſideãbit.ſ. fea hoim
bat fuit: ꝙ aliqd cis tuis tecũ. Suſpice celũ nipotens cauſas ſingloꝝ. Wr et anm⸗
eretirer 6n t intuere: ct ↄtẽplare ethe intuebit᷑. Etiam cũ dixeriſ: li ar ts ſubdit:
na ab improbat aͤltioꝛ te ſit. Si pẽcca non oſiderabit idicare co Judkarecozaꝛn
p diuinã excellẽtei Ueris quid ei nocebis:Et rã illo: ⁊ expecia eũ.HNunc nugialtn fanng
am: tanta eſt ſi mũltiplicate fuerint inig enim non infert furoꝛẽ ſuũ cctãdũ: ⁊ tũc videbis
mala hois ſeu eꝰ tates tue:qd facis ↄtra eũ⸗ nec vlciſcitur ſcelus valde. oia puniri m rectuʒ
onum nõ poõt ei Põꝛxo ſi iuſte egeris: dd Ergò iob fruſtra aperit os ariceicimſub⸗

ſöi valere ſeu nocere — . . it. d. tif-
E⸗ 2 hocẽ qo vicit: donabis ei: aut qꝗd de ma/ ſuũ: ⁊ abſq; ſcientia verba itdee .
schaual ſeſes ꝗ ſilis tui ẽ nocebit ĩpietas BDdens qͥʒ heliu hec bin itoti penam de
1 min ryr. ie: Ua:Et filiũ hoĩs adiuuabit locur ẽ: Sůſtine me bitã pꝛo peccatis: qa
o ese. 5Kti inuſticia tua. :dpfrmulti-Pexanlulum: vidicabo ibi. Gan rceleait
K. tuere. ocul coꝛpo tudinẽ calũniatoꝝ clama Adhuc eni habeo ꝗqð pꝛo rectoem: ⁊ iõ frequen
ſhan aliu. bũt: ⁊ eiulabũt pꝛopi vim deo loquar. Repetã ſciam ter obſtiatis apud qͥs
ſii alche. 14 bꝛachij tyrãnoꝛũ. Et nõn meã a pᷣncipio: ᷑t opatoꝛẽ noõ valz coꝛrectio par
otteſit ihe de diritrubieſt de qui lee me meũ pbabo iuſtu. Vere. n. ſalt in peereleluang
us incöparabili- gqui dedit carmina ĩ nocte. abſq; mẽdacio ſermones re in dre raeruanj
Ui e. Aee Aul dogenos ſup iumen mei:⁊ perſecta ſcientia pꝛo turo:⁊ in hoc ↄuenie
u deg. 1n 1 ree ſup voluces ce⸗ babitur tibi. Dẽus poten⸗ ar ſte heliu cl inls
i einocebis⸗ nipil. li erudit nos. Ibi cama/ tes non abijcit cum ⁊ ipſe baq⸗ Hubud
Grſemun n 6 Et ſimulti⸗ N erer renen alis diſcoꝛdabat: iõ
mn m(I Et ſi multi hit otra iz dicés:
nan plicate ſuerit inid ”B * 80 1 R Pni
ii mn A „ „„ „„ R . „ —, „ g¶ Ergo lob fruſtra
iruine e tuei. peccata tua primũ: q dicũtur initates: — apit os ſuũ. reputabat ei eũ irrõnabilit multiplicaſſe vyba.
— u dise eatatẽ nicle⸗ n ¶ Poꝛro ſi iuſte egeris Dcẽs q;. Poſtq heliu diſputauẽat ¶. XXXVI.
umi 4 dn is ei⸗a dehl il. qꝛ liinie ꝑfectõis nihil iob de h ꝙ dixerat deũ iniuſtũ: ⁊ ſeipᷣm iuſtuʒ ſin
enne 4 ee⸗ HD nb. o Pomi ⁊c. nocebit iwzie gulariter de vtroq;:hic iterum de vtroq; diſputat
uirlan vi oleigo, rit ore. iꝑ maliciã eũ calũniaueris aut) contra ipſum quaſi reſumẽs diſputatõnem a pꝛincipio. Et
et P violetia oppꝛeſſeris. p tfi. ho. adiu. iuſti. tug. Ipꝛimo pꝛoponit intẽtum:? pꝛoſequitur:ibi Deus potẽtes.
ncn ge⸗ iuſte milrlcotlitar egeris: qð declarat ↄnter Circa pꝛimum dicitur: al⸗⸗ ens quoq;.videns eniĩ ꝙ;
gpf ices: q ¶ Pꝛopt multi. calũ.clamabũt.ſ.oppᷣſii q̃rẽè/ iob tacebat:reſũpſit diſputatõem addens que ſequuntur:⁊
tes auxiliũ nõ ſolũ a deo:ſed ab hõib a quib adiuuãt pmo excitat attetationẽ dicẽs: b Suſtine me paululuʒ
4 D aliqñ in talibꝰ. r¶ Et nõ dixit ⁊c᷑. Pic ĩpꝛobat pᷣmum ⁊c.⁊ ſubdit rõneʒ dicẽs: c¶ Adhuc eni habeo quod pꝛo
, dictũ iob ſm intellectũ ſuũ.ſ.qꝙ deo nõ placet id qð re deo loquar.i.adhuc habeo alias rõnes ad declaratõem di
, i impꝛobat p hoc ꝙ de eſt actoꝛ oĩm:⁊ ſpecia uine iuſticie: d ¶ Repetã ſcientiam meã a pꝛĩcipio.de du-
uce, mo hoim: ad imaginẽ dei facti ſũt:opa autẽ deibo obus de quib ↄtra te diſputaui iterum diſputãdo: ideo ſbᷣ
na ſũt:vñ dẽ Gene.j.Uidit deus cũcta q̃ fecerat:⁊ erant dit: e¶ Et operatoꝛẽ meum.i.ipſum deum ſ¶ Pꝛoba
it valde bona.cuilibet aũt actoꝛi placẽt oꝑa ſua:⁊ iõ dice tbo iuſtum.te puniẽdo:⁊ ꝑ conſequens te iniuſtuʒ. g Ede
in ſp. nõ placet hois iuſticia:ẽ dicẽ ꝙᷓ denõ ſit attoꝛ us potentes ⁊c. Dic pꝛoſequit intentum: Et pꝛimo pꝛobat
ufi m hoe SOsdiel gelndensirn iob. r ¶ Et b eſſe iniuſtum: ⁊æ 2 deum iuſtum:ibi Ecce deus. Pꝛima ĩ
ma, n dixit. ſ. iob: s8 ¶ Ubiẽ de ꝗ fecit me.qꝛ ꝑ di aattuoꝛ: qꝛ pꝛim . önem: 2 ici
luien ſuũ qſi negat deũ actoꝛẽ ſuũ. t Bn oedite arminn dantallan pemo Poi Serhetaien guan
imniin in nocte.i.reuelatões ad iſtructõem hoim:q̃ dicunt᷑ car gdam obiectõnem:ibi Simulatoꝛes.cponit quandaʒ mo-
goiitii mina:eo ꝙ tales reuelatões ſcpte ſunt frequenter ꝑ mo nitöem: ibi Igitur. Circa pmum ſciendum: ꝙ ſimilitudo pꝑ
H du carminuͤ: dicũtur dari i nocte:qꝛ frequẽtũtũc dan ſe eſt cauſa vilectionis:m illud Eccl.xiij. Omne animal di
tiz 5 (Aloa lr noſn ſſnast erreror gamurin ligtt ibiſimile ac per ncicens tamen eſt aliquand⸗ auſ
S Aid ſup rre. dãdo nobis intel odij inquantum eſtimatur impeditiua pꝛop boni: vnde
Go ke cre biura alalia. xEt ſup volucres celi eru afiguli rixantur adinuicem inquantum vnus impedit lu-
tib, eh 5 oc dicit ad remouendũ erroꝛeʒ illoꝝ:qui di crum alterius:ſm ꝙ dicit philoſophus ſecundo rhetoꝛice:
Gugmne, krrie oſes Bgcerip gar i ⁊ volatũ auiũ de aliquibꝰ hoc aurem non babet locum in deo cui opera noſira bona
uti turis: y ¶ Ibi clamabũt.ſ.hoies mali ꝓpi maliciazʒ vel mala non poſſunt ei valere aut nocere: ſicut dictum eſt

¶ Liber

„ a „ „ . „ »3 — . . . i⸗
gaplo pcedenti. Facit heliu talẽ rõnezʒ: Deus cũ ſit potens diuerſaꝝ miſeriaꝝ:qꝛ abyſſu byffuz itg, (* in
potẽtes diligit: ⁊ ſic eos a potẽtia non deijcit:niſi ppter eo/ g Tarin ſnerive u en oentvel alit
rum culpam: ⁊ ex hot concludit iob eẽ iniuſtus: q: a poten titudinẽ ꝓſpitatis: ? qð ſequit᷑: h Aruette adla N
tin⸗ us p en Reicckeſt hoeeſt dit Heus potẽtes nõ nrtu. pefert ad anguſtiaʒ tribulatoͤts q niße baeſide
abijcit. a ſtatu ſue poteſtatis. Sed no ſaluat.i.danat atur duci gebeéne: ã eſt ſi⸗ ed
agr lgu uer⸗ ir ducit ad penã gehẽene:q eſt ſine ſuncamento. . f innſt
am nequitiam. ¶ k — be ne. vl ſNo ba einn
vindictam de oppꝛeſ ſibal nlicifpanberel in tribulatõne aurem eius elcere: ꝛ ſp ſic po gnuſn
ſione eoꝝ p potetiaz tribuit. Ho auferet a uſto Igitür ſaluabit te dẽ oꝛe leſt cedereð ma ſilcnn
I¶ Nõ aufert a iuſo oculos ſuos:ẽt reges in ſo anguſto latiſſime:⁊ nõᷣn ha lo malũ vſh ad hufnd
Rooniedenn lio collocat in perpetuũ: ⁊ bente fundamentũ ſubt᷑ ſe dir⸗ npertcſuan en
. 14 „ „ — „ R „ „ 21„ 1 * 1 on d,T
ſericoꝛdie. m E utieter igutur. Etſi tierit Requies aũt mẽle tue erit olunad hetmni
reges ĩ ſolio collocat cathenis ⁊ vinciant funibꝰ plena pinguedine. Càuſa t pedes autez nliing
in perpetuum. ſi bene Paupertatis: indicabit eis tua quaſi impij iudicata ẽ: meſetu Erie ble⸗ ulktid
ne ueicr n obera eor vſcclera oaus; ciuuaz iudicliqh recipies bcnaeer
nis.ᷣ deiecti a ſuis ad- Din olenti fuerut. euela Nõ tᷣ ergo ſupet ira vt ali cur abüdant. nenogige
uerſarijs ppter pec quoq; aurem eoꝛum vt quem oppꝛimas: nẽc mul k Ca tua aſii⸗ uciae
taq incurrerũt: (o coꝛripiat: loquet vi reuer nitudo donoꝛuʒ inclinet te. pi iudicatg eſt i. imntf
Indicabit eis orra tant ab iniqtate.Si audie Depone magnitudineʒ tu diahne Uirte
relenc. pErſe int obſernauerint ↄplẽ az abſq; tibulatöe: tom⸗ unpietasquu es⸗ H
labit i; aurem eoꝛu. bu dies ſuos ĩ bono:⁊ an nes robuſtos foꝛtitudine. miſiſti: nõ aũt po tittii
P ſpeci les inſtincus nos ſuos ĩ gloꝛia. Si àute, Mẽ pꝛotrabas noctem: ůt ſhn ideo iub. (cni
ended, altenng. no audierint:tranſibũt per aſcendant populi pꝛo eis. liaen vbale⸗ Undlune
Plchciranadein Kadinee ſumẽtur iſtul Cauene declines ad ini ciz recipies .
ſionẽ ex dictiſ: qꝛ exà Acla. imulatoꝛes et calli tatem. Hanc enim cepiſti ptatẽ aucroꝛita in
Pigit potttes: vt o di ꝓuoct ir dei: nẽq; ela ſequi poſt miſeriam. Ecc? peiuſſtabenieic nuilt
ag eſt: D deijcit os mabut cum vincti fnerint. deus excelſus in foꝛtitudi/- tͦſueris emidan⸗ ſuu
b. dbeln u betin Moͤꝛiet in tempeſtate aia ne ſua: Et nullus ei ſimi ⁊ aꝛ hec emẽdatõ buggin
c cocludit heliu eo: &t vita eoꝝ int effemi lis in legiſlatoꝛi Si it ĩ ſua ptãte: iõ pſuom
remotis percatis per Coꝝ: ct vita eon int effemi . lis in legiſlatoꝛibus. Quis docereu glirvebe i
penitentiam reducet natos. Erip iet de anguſtia poterit ſcrutari viãs eius: voce eñ ail dehe utulin
riam:⁊ hoc eſt qd dẽ: òM S=D DWD m . g u⸗ miin
5 auckierinticoꝛlt⸗ r ¶ Et obſeruauerit. opere: s ¶ Cõ peret ira vt aliquẽ oppmas. puertẽs iudiciũ ex paſt loe mnſime,,
n da ſcoo de en Reut kgte factũ de manaſſe rege nI Tec multitudo donox iclinet te ad puertendũ in ſblun
malo: v “ ſati i audierint. obſtinati in diciũ ex cupiditate. Bepone magniendinẽ tuã .i. Nrnd
ficiank. ũtꝑ gladiũ.i.educent᷑ de carcere vt in ſupbia. p ztribulatõe.i.ne incidas iteꝝ in tri Pblei
ſam XAE entur in ſtulticia.i. ꝓpt ſtulticiam bulatoeʒ. q¶ Et oẽs ro.foꝛtitudine.depone.ſ.pꝑ ſniaʒ alnin
obi retog unerletores Hie ↄſequèter remouet quãdaz ab oppfſione paupeꝝ. r. ¶Ne ꝓtrabas noctẽ. i. tẽp jnmnnb⸗
abicit n epe niſ kienfi dixerat ꝙ de potetes no ad dandũ hac ſniam. s ¶ Ut aſcẽdt ppli ꝓ eis. q.d. heicoſiu
tentes 7i. 2* cin . t culpa.poſſet obijci aliqñ po/ in tali ptractòe poſſent robuſti morrtadcin⸗ ſibi aggre füͤl con⸗
ten dt iuni deiefſent icut dicebat iob de ſeipo: h'remo gare:ꝑ quã nõ poſſes iuſticiã exercere. t ¶ Laue ne de coohelien
e R etalis iuſticia nõ fuit vera: ſz tm ſimulata: ⁊ p lines ad inidtatẽ. quãcũq; in ꝓximũ vel in deũ. *²* intſht
Kinleſtasgm] da pmorstinaige nntilgta Ecritas duplex Pãc eni cepi. ſe poſt miſeriã. eſtimabat eni heliu ip̃m bib: n
ſactitatis. 3 Et callidi⸗p h Kra da oſe inulatoer. iob ſe falſo iuſtificare a ex flagellatõib ſuis iniuſticiaʒ lz lii⸗
re duratõeʒ ſue poteſtati 8 . o ecredentes obtine deo attribuere. x ¶ Ecce deus. Hic oñter. ipꝛobat ipʒ outang
icienté. a l ſiecclam abüt ga ve nt ie de iob in hoc ꝙ videbat᷑ deñ dicere iniuſtũ:⁊ pᷣmo põit ſu kthe
am. b l. Cum vineti ſ t. ad deũ recognoſcẽtes culſpa am ꝓbatoex:2 inducit iob ad attẽtatõem: ibi Auſculta Unig
inencerat: Wori⸗ nerinr. t. deerties aduerſarijs ? hec lob. Pꝛima ĩ duas:qꝛ pmo ꝓbat ꝓpoſitũ: ? decaa walini
untenur ̈ in o eie iatenagte ege eoꝝ.qꝛ nõ tim rat quoddã ſuppoſitũ:ibi Memento. Circa pᷣmũ facit wene
15 4 5 oebore⸗ ʒetiã in aia poſt motẽ: quã puni/ talẽ rõeʒ: Ille ꝗ; ppi ſuã excellẽtiã nullij legibẽ ſubiect. mirin
eʒ ponebat heliu: vt pʒ ex ſupꝛa dictis. d¶ Et vita eo' nec pñt ad plenũ coqnoſci oꝑa ey: nõ põt ab aliq dici lnn
me effeminatos. 1. int illos ꝗͥ nõ poſſunt ſe defẽdere a iuſᷣ:qꝛ ĩiuſticia pcedit ex traſgreſſiõe alic'leg: ⁊ cogno aen
18 irruchtib .e ¶ Igitur. Hic cõſequẽter heliumonet ſcit ex ↄditõe ſuiopij:deẽ h'mõti . huprõis põit mi taen
Sai rquia dixerat ꝙ deiecti a ptãte ꝑ culpã ſi peniteant noꝛẽ itũ ad duplicẽ ſui pꝑtẽ:⁊ pᷣ q,tum ad pmã. d. Ecce he
edt inſ ad pꝛiſtinã gloꝛiam: io monet iob ꝙ ſi peniteat de'excel. ſuꝑ oĩa: hũc eĩ cogitãt oẽs deũ eẽ: q oib p̃cellit riui
et in ſua ptãte:ꝙ iuſte viuat de cetero:vt ſic pmaneat y (Ernul eiſt ilegitla at oẽs ſũt ſbiecti alicui legi ſal n
n gloꝛia ſibi reſtituta: ? hoc ẽ qð dẽ: Igit ſaluabit te.ſi pꝛni tẽ diuie:ipe aũt nulli.ꝛ declarat minoꝛẽ tũ ad ſcõaʒ ꝑ n -
n e⸗ ane aneana laimei. de eiulaoel qo· tẽ. o. uis poterit ſcrutari.i. pfecte inueſtigare. thun
gu quo 6 intrat quãdã latitudiem a ¶¶ Uias eius.i. eꝑa que ſũt qſi quedam vie ad deum nſin

unt
hi⸗
düonug
tin
lntl
itcter

—

1

—

nwtde
intunid
nitu
mictſ
(
üäturt
fidli

—

— .,;

—

—

älnti
mäitot
Piſknns
tnon
nükingß
tArwi
riuletnin
lrn ſi
snai
e
heſd

zitrend.

cognoſcendũ.q.d. nullus: iõ concludit intẽtuʒ dicẽs:

Aut quis audet ei dicere:operat es iniqtatem. ei ĩ
ponẽdo iniuſticiã.q.d.nullus. c ¶ Memẽto ⁊c. Hic
declarat quoddã ſuppoſitũ.ſ.ꝙ nulł põt ſcrutari ope/
ra dei.aliud aũt erat ſatis notũ.ſ.ꝙ de nullis legib eſt
ſubiectus:ſʒ ꝙ en

opera ſint inſcru/ . H
Wa non enſ aut as audet ei dicere: ope
daꝝ:eo ꝙ inuen rar' es iniqtatẽ. 5
enusobadeß cignores pecvr drei
intellectuʒ: 1is 5 Oignoꝛes op ei :de q ceci
oclarat ꝙ nõ poſ nerũt viri Omnẽes hoĩes
ſũt ꝑfecte a nobij vidẽt eũ:vnũſqſq; intuet᷑ p
oenoſci. 2 bno cul. Eccẽ de magn uincẽs
carat Se ſciam nr̃aʒ. Muùmer anno
nerali: 2 magisi 1 09 * Q„☚1EI
ſpeciali: ibi Qui rũ er ineſtimabil. Qui au/

aufert. Circa pꝛi fert ſtillas pluuie:&t effüdit

mũ die: c(¶ Me imbꝛes ad inſtar gurgitũ:

mento ꝙ ignoꝛes . .
opus eᷣ.i.opera: qui de nubibus flaut: qu e
ponit ſingulare bpꝛetexũt cũcta deſuper. Si
ꝓ plurali:ſicẽ Ex/
odi.viij.c. Uenit

muſca grauiſſima.i.multitudo muſcax: d ¶ Deoͤce
eerin i.ſapiẽtes: ꝗͥ dicũtur viri a virtute:⁊ dixit:
e ¶ Cecinerũt.qꝛ modus fuit antiquoꝝ ſapientum ſcri
bere diuina metrice:vel ꝑ modũ laudis: vñ ⁊ liber iſte
metrice ſcptus ẽ ab illo loco: Pereat dies in q̃ natſum
⁊c̃. ¶ ¶ Oss hoies vidẽt eũ.i.habẽt aliquã de eo noti
ciam ſaltẽ qꝛ eſt:vñ ⁊ deũ eſſe circa aliqᷣs doctoꝛes eſt ꝑ
ſe notũ: ſed qꝛ noticia quã de celo habem eſt valde im
pfecta:iõ ſubdit᷑: g Unuf qſq; intuetur pꝛocul.quia
eius cognitio multũ diſtat a pfectõne diuina. iſta tamẽ
impfectio non ꝓuenit ex defectu entitatis ſeu cognoſci/
bilitatis diuine:ſed ex nr̃i intellectus ĩfirmitate: qui ſe

habet ad diuina:ſicut oculus noctue ad lucem ſolis:vt
hẽ ſcðᷣo metaphyſice:iõ ſubditur: h ¶ Ecce deus ma/ .
Uicens ſcienti

gnus. in entitate ⁊ cognoſcibilitate i
am nf̃am.⁊ no ſolum intenſiue:ſed etiã extenſiue:ideo
ſubditur: k¶Numerus annoxꝝ eius ineſtimabilł. da
duratio eo mẽſuratur eternitate:q̃ a nobis ẽ incõpꝛehẽ
ſibilis. I¶ Qui aufert. bic oſtendit ppoſitũ in parti
culari:⁊ pᷣmo in operibdei ſenſibilibꝰ:?in ſpũalib:ibi
In manib. Circa pᷣmũ dicit:Qui aufert ſtillas pluuie.
faciẽdo ſiccitatẽ: m ¶Eeffundit imbꝛes ad iſtar gur
gitũ.i.abundãter ſᷣm ſuam volũtatẽ: ⁊ vtrũq; fecit ad
pꝛeces helie:vt habet᷑ tertio regũ.xvij.⁊.xviij. ⁊ qꝛ plu
uie deſcendunt pe nubibin pluuiã reſolutis: iõ ſubdit᷑
de nubib: n ¶ Si voluerit extẽdere nubes quaſi ten-
toꝛiuʒ. aliqñ eni ſic extẽdũtur ſuꝑ hemiſperiuʒ nr̃jm ꝙ
videntur tangere terrã in circuitu:⁊ in medio eleuari ſu
per fenith cagiänſonn⸗ ſic videntur exponi ad modũ
tentoꝛj. o ¶ Et fulgurare lumine ſuo deſuꝑ. qꝛ in nu
bibus cauſant᷑ coꝛruſcatões ⁊ fulgura. Cardines
q; maris operiet. qꝛ mare videtur incluſum intra dcãʒ
extenſionẽ nubiũ. a Eer hec eni iudicat pplos.pu/
niendo ꝓ peccatis aliqñ: ſicut in tꝑe diluuij facta ẽ plu⸗
uia grãdis quadraginta diebus quadraginta noctibꝰ
vt habetur Gene.vij. r. ¶ Et dat eſcas multis moꝛta/
libus.qꝛ aliqñ dantur in gr̃am vt terra humectet᷑ 1,pfe
ret fructus ad nutritõnem hoĩm ⁊ aialium:⁊ qᷓeuis iſta
que dicta ſunt ſint ſenſibilia:tñ ratões eoꝛum ⁊ cauſas
non poſſumus cognoſcere ad perfectum:⁊ hoc ideʒ di/
cit philoſophus in pncipio metheoroꝝ dicẽs:de hu
impᷣſſionib in qb hoc:quidẽ dubitam.hoc aũt attin

Job xxxvij

gim aliqͥ modo imperfecte. s 4 In manib' ac. Dic decla
rat ꝓpoſitum in ſpiritualib':a 2 reuertit᷑ ad ſeſibilia caplło
ſequẽti:ibi Poſt eũ rugiet ſonitus.⁊ iſte ꝓceſſus ẽ rõnabil
quia ſicut ex ſenſibilibus manudicimur ad ſpiritualia: licʒ
vtraq; manu imperſecte cognoſcam: ita cognitis vtcunq;
ſpũalibꝰ que ſũt ma/⸗
xima intelligibilia: ñ
minus intelligim ſen
ſibilia poſtea: immo
magis. in hoc eni dil
fert itellect'a ſenſu:qꝛ
ſẽſꝰ p'excellẽtia ſeſibi
lia non põt cognoſce

võluerit extendere nubes
quaſi tentoꝛiũ ſuũ:&t fulgu
rare lumine ſuo deſupꝑ:car
dines q̃ͥʒ marl opiet. NPer
hec enim iudicat pplos:ẽt

dat eſcas muli moꝛtalibꝰ. ſnnia folib den aſ
In manib abſcõdit luceʒ pot immediate diſcer

⁊ pꝛecipit ei vt rurſus ague nere minima ſenſibi
niat. Annũciat de ea ami cürarelnd dẽ:
co ſuo ꝙ poſſeſſio eius ſit: athn Panthalcon
i ad ea; p oſſit aſcender . 7 dil poſitoõez lux gfe
EA.XXXVYVII. 7 gloꝛie aliqbꝰ abicõ/⸗
dit᷑:vtpote repꝛobis:
⁊ aliquibꝰ cõcedit᷑: vt

pote electis 12 de luce ſpũali intelligat᷑:pʒ per hoc qð ſb⸗

dit᷑: t ¶ Annunciat de ea amico dno Lkells d charitas
diuidit int᷑ filios regni ⁊ pditõis: v¶ Q poſſeſſio ei ſit.
nõ aũt ipirepꝛobi.lux aũt coꝛꝑalis viſibil eſt ⁊ cõis ẽ tam
bonis q; malii:vñ dicit da r WManh.n Solẽ ſuũ oꝛiri
facit ſuꝑ bonos ⁊ malos. t ad eũ poſſit aſcẽdere.ſ.ad
lucẽ glie ad quã cũ dei adiutoꝛio ꝑ oꝑa meritoꝛia põt ho/

¶ In caplo. xxxvj. vbi dẽ in poſtila: icra dnd e a

nib abſcõdit lucem. Additio.
Uper hoc qð dẽ:In manib'abſcõdit lucẽ ⁊cẽ.ſanci
thomas in ſua expoſitõe ſic dicit:Ini oẽs ſenſibilej
effectus ſpũalioꝛ ẽ lux.vñ efficacioꝛ ad ꝓducendũ
intelligibiliũ cognitõnũ inquãtũ.ſ.viſus cuſ cognitio ꝑ lu
cẽ pficit᷑ plurimũ iuuat itellectualẽ cognitõnem. qꝛ igit᷑ iſta

lux ſenſibilis ex poteſtate dei hõib'occultatur ⁊ coicat᷑: dat

p hoc itelligi ꝙ apud ipᷣm ẽ q̃dã excellẽtioꝛ lux.ſ.ſpũał quã
de in pᷣmiũ vtutis reſuat:vñ ſbdit: Annũciat de ea.i.de
luce ſpũali ꝑ coꝛpalẽ figura ta. Amico ſuo.i.vtuoſo quẽ de
us amat:Q poſſeſſio eyſit.i.ꝙ illa lux ſpũal ſit theſaurus
quẽ de'amicis ſuis reſuat ĩ pᷣmiũ:⁊ ad eã poſſit aſcẽdere ꝑ
opa vᷣtutis ipam ꝓmerẽdo:⁊ ad eã poſſidẽdã ſe p̃ᷣparãdo:
q;uis h' etiã poſſet exponi de luce coꝛpali. Poſuerũt enim
platonici ꝙ aie oim deriuabantur ab animab' ſtellax: vñ
qñ aie humane ſuã dignitatem ſeruant ſm rõnem viuẽdo
reuertunt᷑ ad claritatem ſtellarum vñ defluxerũt:iõ in ſom
no ſcipionis legit᷑:ꝙ ciuitatũ rectoꝛes ⁊ ↄſeruatoꝛes imꝑfc̃i
ſcʒ a celo huc reuertũtur.in qͥ etiã dat intelligi ꝙ heliu non
ponebat vlt mã remuneratõeʒ vᷣtutis ĩ tpalib'bonis ſed in
bonis ſpũalib poſt hãc vitã Hoc aũt eſt ini oĩa maxie ad-

mirãdu:qꝙ hõ terrenꝰa coꝛruptibilis ad ſpũaliũ vel celeſtiũ
poſſeſſionẽ ꝑueniat: iõ ſᷣdit Sup hoc.ſ.ꝙ homo poſſʒ ac

cedere ad hac lucẽ poſſidẽdaʒ: Expauit coꝛ meũ timoꝛe. ſ.
admiratõis ⁊ ſtupoꝛis: Et amotũ ẽ a loco ſuo vt.ſ.nõ ſolũ
deſideret 1 2cupiſcat q̃ vident᷑ ei ↄnaturalia ſm ſenſibilẽ vi
taʒ:ſed ⁊ ad ſpualia celeſtia tranſſeratur.hec ille. Circa qð

attẽdendum ꝙ licet pꝛedicta ſint vera ⁊ pꝛoprijſſime dicta

tamen ſecunda expoſitio pꝛedicta quam ſanctus thomas
ponit videtur magis conſona pꝛopoſito: nam heliu licet
magis videatur eſſe eruditus circa ſpũalia q; amici iob:nõ

tamẽ attingebat ad veritatẽ eoꝝ que de hac materia ꝑ fidẽ

Replica.

cognoſcunt᷑:vt patebit in pncipio.xxxviij.ca.
g5 2

*

luce verita

ecaplo. xxxvj. vbi dẽ: Inmanib abſcoͤdit lumen.
poſtillatoꝛ cũ btõ Grego.xxviij. moꝛal.ca.xiiij. de

is. 1. ix. de magnis: 2 gloſa oꝛdinaria exponit de
is qᷓ occultat imanib'. vocat aũt imanes ꝗ ſe in
latis cogitatõib extollũt:⁊ ſic imanibꝰvna dictio ẽ:a noia/

tiuo imanij deriuata
ſed burgen.cũ ſancto . „ „ ,
thoma li in manibuj Aper h expauit coꝛ
meũ:⁊ emotũ ẽ de lo

exponẽdo dicit eẽ ab
latiuũ illius noĩ tiui

co ſuo. Audiet auditõnem

manus rectu a ppoſi dier an
tõne in: qꝛ exponut i in terroꝛe vocis eius: ⁊ ſo/
lud dictu de luce co nuʒ de oꝛe illius ꝓcedẽteʒ.
vorell a n manibe Suͤbler omnes celos ipſe
catur aoccultat: 1q. Conſiderat: T lumen illius
recedũt a ſãcio gregs ſupꝑ terminos terre Poͤſt
rio gioſa oꝛdinaria eũ rugiet ſonitus: tonabit
a rore reregar en; voce magnitudinis ſue: t
ſa miine one haut 200 inuefiigabit cuʒ audita
qð ſequit᷑ ãnũciat de fuerit vox ei Tonabit de
ea amico ſuo: Expõit ¶ voce ſua mirabilit:qui ſa⸗
vno mo de luce coꝛ, cit magna æ inſcrutabilia.
an aietrvuez ve Qui pcipit niui vt öſcẽdat
ra 2 ppꝛijſſime dicra in terrã: ⁊ hyemis plunijs
q̃ m̃ m fidem nfam ⁊ bymhꝛi fotitudinis ſue.
mihi vidẽt falſa ⁊ er
ronea. adducit enin

opinionẽ platonicoꝝ dicẽtiũ:qꝙ aie deriuãtur a natura ſtel
laꝝ:a que ſuã dignitatẽ ſeruãt viuẽdo pᷣm rectaz rõnem re

uertuntur ad claritatẽ ſtellax vñ defluxerũt: ⁊ cetera qᷓ de

ſõno ſcipionis allegat qͥ ad erroꝛẽ oꝛigenis i ſuo ꝑparchon
reduci pnt: q̃ ⁊ eis ſimilia fides catholica deridet q tñ iſta
ſenex burgẽ. ꝓ ſacre ſcpture expoſitõne adducere no veret᷑.
Fides eni vera docet aias infũdẽdo creari ⁊ creãdo infũdi.
dãanat aũt eas a natura ſtellaꝝ deriuari ⁊ reliqua:q̃ qꝛ ma
nifeſta ſũt apud oẽs catholicos doctoꝛes nõ indigẽt ampli/
0 ractatone. eNV.
Uper hoc expauit coꝛ meũ. Iſte pauoꝛ ẽ admiratõ
nis.ſ.qñ hõ terren efficit᷑ ciuis celeſtis.vel poõt expo
ni ꝙ ſit pauoꝛ timoꝛis videlicet ꝙ heliu timeret pꝛi
uari hac luce ſuis demeritis: ꝗqꝛ neſcit hõ vtrũ amoꝛe vel
odio dign ſit:vñ ſubdit᷑: b ¶ Audiet auditõeʒ ĩ iroꝛe vo-
cis eius.qꝛ lux pᷣdicta nõ eſt pᷣpata oibꝰ:ſʒ ſolũ dileci:vt di
ctũ ẽ:annũciat de ea amico ſuo:⁊ iõ debet dlibet timere ne
foꝛte nõ ſit de uũo dilectoꝝ pꝛopter defectũ bonoꝝ operũ:
qͥ non latet deũ:vñ ſubdit᷑ Bubtoes celos ipe cõſide/
rat.qꝛ nõ ſolũ ſuperioꝛa derminate cognoſcit: vt dicebant
aliq erronei:vt hẽ ſupꝛa.xxij Circa cardinej celi pambulat
nec nr̃a ↄſiderat.imo etiã inferioꝛa quãtũcũq; minima de⸗/
terminate cognoſcit. ð¶¶ Poſt eum. Hic reuertitur ad ef
fectus dei ſenſibiles:⁊ pmo tãgit aliqᷣs effect gnãtos in nu/
bibus:⁊ ⁊ ipᷣas nubes:ibi Frumẽtũ.Circa pᷣmũ incipit a to
nitruo:q cauſat᷑ in nubib tꝑe calido dicẽs:Poſt eũ rugiet
ſonitus.ſ.tonitrui:⁊ dicit:Poſt eũ.qꝛ effect poſterioꝛ ẽ ſua
cauſa. e RKonabit voce magnitudinis ſue. dẽ autẽ vox
tonitrui vox magnitudinis dei:qꝛ eſt quidã effectus ipſius
Cauſa eni pꝛima pꝛiinfluit in cauſatũ ꝙ; alie cauſe ſcòe: vt
hẽ pꝛima ꝓpoſuoe de cauſis. f ¶ Et no inueſtigabit᷑ ſ.ab
hoie in pticulari ⁊ pfecte.lʒ eni philoſophi aliq̃ dixerũt de
natura tonitrui ⁊ aliaꝝ ipꝛeſſionũ que generantur in nubi
bus:hoc tñ fuit in gnãli tm ⁊ valde impfecte:vt hꝭ ꝑ philo
ſophũ in pꝛicipio libꝛi merheoꝛoꝝ:iõ ſubdit᷑: g ¶ Aui fa
cit magna ⁊ iſcrutabilia. Coſequent tãgit de niue que gene

nnem ante conuertantur in pluniã. y

rat᷑ in nubib tpe frigido dicẽs: h ¶Aui pcipit niui
vt deſcẽdat.qꝛ ſᷣm dei oꝛdinatõem fit deſcẽſus niuium
pluuiaꝝ:⁊ qꝛ pᷣdcã veritas tẽpoꝝ ſᷣm caloꝛẽ ⁊ frig ⁊
diuerſaru imp̃ᷣſſionũ deſeruit vtilitati hoĩm: iõ ſubdit
i ¶ Quii manu oim hoim ſignat.i. potẽtie hoĩm ope

ratiue q̃ ꝑ manuʒ
. „ deſlignat: q eſt oꝛ
Qui in manu oĩm hoĩm ſi gani gmone
gnat:ut nouerit ſiguli opa ſignat vaictaiejtẽ
ſua. Ingreietur beſtia lati bor Kens
bulũ ſuu:Et ĩi antro ſuo mo ſua.i.vt attẽdant
„. „ 1. * .
rabit. Ab iterioꝛib' egredi opib'ſuis tpa ap⸗
etur tẽpeſtas: t ab arcturo licſoutfei opi
5. gt; us magi) ẽ aptũ
frig nate deon creſcit gelu tpᷣus pluuioſi n⸗
et rurſuũ latiſſime füdũt᷑ aq. aliquib vero ſic⸗
Frumẽtũ deſiderat nubes cuũ:aliqb caliduʒ
⁊ nubes ſpargũt lumen ſu aliquib frigiduz:
um. Que luſtrãt cũcta per Elctdgeinas be
circuitum quocunq; eas qit vſq; ad aialia
voluntse Subernanti důͤ⸗ Peno nad k.
xerit ad omne quod pꝛe habeãt: i ſbdit:
ceperit illis ſuper facieʒ oꝛ, 10 ngrearehe
bis terraꝑ:ſine i vna tribu: ppi inteperiẽ ae⸗
ſiue ĩ terra ſua: ſiue ĩ qcũqʒ ris. m tian
tro ſuo moꝛabit᷑.
tpe ↄuenienti ad

quieſcendum m nature ſue moduʒz: Conſequenter tan

git de oꝛigine vẽtoꝛum pꝛincipalium:qui ſunt auſter ⁊
boꝛeas dicẽs: n interioꝛib egredietur tempꝰ. pꝑ
interioꝛa intelligitur połl' antartic qͥ ſemꝑ eſt nobis oc-
cultus:a pꝑte aũt illa ſant venti auſtrales:qui inter ven/
tos ſunt magis impetuoſi:nõ eſt tñ ꝑ hoc intelligendu
ꝙ auſter incipiat flare a polo antartico: ſed magis inci
pit a tropico eſtiuali:vt hẽ ſcdo metheoꝛoꝝ. dicitur au
tem auſter egredi a polo antartico: qꝛ tropic eſtiualis
vñ flare incipit eſt a pte illa reſpectu nf̃e habitatonis.
o ¶ Et ab arcturo frigus. arcturus eſt quedã conſtella
tio qᷓ alio nomine dẽ vꝛſa:⁊ voluit᷑ circa polũ articum:
vnde flant venti boꝛealesqͥ ſunt magis frigidi: iõ ex il
la parte dꝛ friguj venire. ßln
quia flantibus ventis boꝛealibꝰ gelu auguemtat. ¶ q
Et rurſum latiſſime fundunt᷑ aque.qꝛ cuʒ ab oppoſito
ſcʒ ab anſtro icipiũt vẽti flare fiut pluuie. Frume
tum ⁊c᷑. Dic ↄñter tangit de nubib in qbus fiũt imp̃ſſi
ones pᷣdicte dicẽs: Yrumentum deſiderant nubeſ.a hoc
duplici rõne:Una ẽ quia quãdo ẽ nimpc aloꝛ aduritur
frumentũ in campo creſcens:⁊ ꝑ nubes tunc tpatur ca/
loꝛ vt nõ arelcat:ſed magis creſcat. Alia ẽ quia per nu
bes fũduntur aque ad terre humectatõem: ⁊ frumenti
nutritionem: ⁊ ſic frumentum dicitur deſiderare nubej
quia quelibet res naturaliter deſiderat ſuam perfectio

neʒ: ⁊ hoc modo dẽ pꝛimo phyſicoꝝ: materia appe
tit foꝛmaʒ:ſicut turpe bonũ. s ¶ Que cuncta luſtrat

per circuitun quia nubes non ſemper ſtant in eodem
loco:ſed mouentur circa hemiſperium noſtrum.
Quocunq; eas voluntas gubernantis. ſ. dei d
xerit. quia ſᷣm eius diſpoſitionem mouentur. x ¶ Sꝛ
ue in vno tribu:ſiue in terra ſua ⁊c. quia aliquando co

tingit ꝙ in eadem regione vapoꝛes eleuantur: ⁊ in nu

.

bes condenſantur: ⁊ in pluuias conuertuntur.Ein

quando autem contingit ꝙ mouentur ad ꝗliam regio⸗/
In cunq;

lante deo ↄcreſcit gleau. f

—
=

Mrha
Nunutt
ugn
ulliu
nnmegub⸗
inttnat
ffnuag
unf
henda
Eak
guunulspe
ſorſutſon
ſataran⸗
erdle
mne N.
ſpiänne
rloꝛe
ſaoibe
inſgo⸗

Kähni

E =
= S

S
—

N
riſte
uee
l
N NS
müſegln
ulptmithe
rliwig
mpiti
ſafuih.
ſe
iihan
liczthe
cürrusz
ſgrun⸗
ſmonht

liiſi

Kiiin
miond.
Newil
Cegdgenee
rautfunur
grmm
er
Piagunhe
ANsi
wor oun
Gebtpttin
napinn
itlli
—
1 (mn
trofl
mtiſe

oñjderet lucẽ nubiũ eẽ. qð maxime fit i apparitoe iridis ſciunt ſufficienter agere:iõ ſubdit: s

KWeE ſſ e e i
—
„

Job Xvij.
loco milericoꝛdie ſue eas iuſſerit inueniri.reputat᷑ enixz ſiens ſugabit eas.qꝛ ſi vẽtus adlonaris qᷣ diſſipat pluuias:
effectus diuine miſericoꝛdie qñ in locis calidis ⁊ ſiccis vt hr ꝓuer.xxv. incipiat foꝛtit flare:diſſipabit illas nubej.
fiũt pluuie. 3 ¶ Aſculta hec iob. Hic cõſequẽter indu- vel traſſerret ad aliã regionẽ: 2 tales mutatões ſubite ſunt
cit iob ad pꝛedictoꝝ attentõem: quaſi hoieʒ pꝛe triſticias nobis mirabiles. q atone auz? venit.qꝛ ſũt ibi ali
abſoꝛptũ ab intellectu roõnabilium: ⁊ tñ circa idem pꝛi que minere auri.vñ libꝛo de ꝓpꝛietatibuj reꝝ dicitur:qꝙ in

mo nititur oñde- mõͤtib' ſaxonie qᷣ ſũt
re ipſ iob igno verſus aquiloneʒ oĩa

rantiam: ? reuer loco miſericoꝛdie ſue eas tenebꝛiſ. Quis narrabit ei nmetalla fere fodiutur
Auraiedaen iuſſeit ĩuẽiri. Auſculta hec q̃ loquoꝛ:. Etiãm ſi locutuſ maeren naun 1 hocẽ
effectihy oei ſapiẽ? ilob:ſta cſidera mirabilia ſuerũ:bomo deuozabit: at ones adlonares ſunt
tiam:ibi Subito dei. Mungd ſcis quado pᷣ/ nũc nõ videret lucẽ. Subi valde frigide. Auruʒ
aer. Kirca pꝛimũ cepit deus pluuijs:üᷣt oſtẽ to aer cogetur in nubes:et aut generatur i viſce
nic Auſcalta bec deret lucem nubium eius? pẽt trãſiẽs fugabit eaſ. Ab aterren caloꝛelol
Agen ſide · Mundd noſti ſemitas nu- aglone auꝝ venit: èt a deo vice terram penere
ra. nõ tranſitoꝛie biũ magnas:ct pfectas ſciẽ ſoꝛmidoloſa laudatio. Di te:que magis eſt dige
ſzcũ magna delj tias: Nõnẽ veſtimenta ſua gnẽ euʒ inuenire nõ poſſu/ ſta in auro ꝙ; in alijs
s calida ſunt cũ ꝑflata fuerit mus. Magnus foꝛtitudie metall. ola iñ iſta mi
ls mirucula i. terra auſtro: Zũ ſoꝛſitã cũ &t iudicio ⁊ iuſticia: t enar tabilia a maloꝛa pce

₰

dunt ex diuina ſi

opa er qᷓ nen prt o ſabꝛicatus es celos:qui rari nõ põt. Ideò timebũt io ſubdit: r ¶¶ Zta

plenu pſcruta ſolidiſſimi quaſi ere fuſi ſůt eũ viri: t nõ audebũt cõtẽ deo foꝛmidolola lau
eſe erani Oñdẽ nobis quid dicamꝰ plari omnées qui ſibi viden arger diuina
II/ No ,41 ,. . excelletia pzꝛocedt
dla der etoſe⸗ illi. Nos ꝗppe iuoluimur tur eſſe ſapienles. Poies quaracnnq, .
queni reſumit ali 8— piẽtes laudant eũ cuʒ
qua de pꝛedictis: vt alid addat dcẽs: bNund ſcis? foꝛmidine:eo ꝙ non pñt ſufficiẽter laudare:ſm illud Eccl.
quaſi diceret non. imo totalit ignoꝛas. c ñ pᷣcepit xliij. Bñdicẽtes magnificate deũ itũ poteſt :maioꝛ ẽ enĩ oĩ
deus plunijs.i. oiſpoſuerit: 2 tẽpoꝛe pluuioſo o ¶ Ut laude. Jlla aũñt opera ſolẽt hoĩes cũ ſoꝛmi

q apparet tpe pluuioſo: 2 tippüioſophi quãtũcũq; ſa non poſſumus.⁊ hoc ꝓpi ſuam excellentiam ad quã ſe ha

piẽtes pauca valde 1Men t⁊ impfecte cognouerunt bet rrllectuo ahzer ſlut oculus noctue ad lucẽ ſolis:ideo
de natura iridis. e ¶ Nunqd noſti ſemitas nubiũ iuß ſubditur: 4 ¶ Magnus foꝛmidine. in rerum ꝓductõne:

magnas.qꝛ mouent᷑ ꝑ gerẽ magnũ ⁊ ſpacioſũ. f ¶ Et v ( Et iudicio ⁊ iuſticia.in eaꝝ gubernatõe: qꝛ omnia di/
pfectas ſciẽtias. dicit aũt ſcias in plurali:qꝛ imp̃ſſiones ſponit in pondere ⁊ mẽſura: vt dẽ Sapiẽ xj. 6 Eenar⸗
aeris de quib dem eſt: ⁊ adhuc dicet᷑:in nubibꝰgnnt᷑:?⁊ rari non põt. ſufficienter a nobis: ſicut nec intelligi ppi qð
iõ noticia eaꝝ dependet ex noticia nubiũ. g ¶ Nonne dicit gregoꝛi balbbutiẽdo: Pꝛo vt poſſum excelſa dei reſo⸗
Panlmer tua calida ſũt ⁊c. Auſter eni flat a regione ca namus. ⁊ ꝓpoſitione ſexta de cauſis dicitur: Cauſa pꝛima
ida: vt p̃dictũ ẽ:⁊ iõ calefacit aereʒ ⁊ hoim veſtimẽta ſuperioꝛ eſt omni narratõne. ⁊ ideo deficiunt lingue a nar
coꝛpoꝛa. oĩa iſta poſuit heliu ad deſignandum ꝙ erant ratione ei niſi pꝛopi ar gzee ipſi.Et ex dictis conclu

ignota ipſi iob: ⁊ iõ deriſoꝛie ſubdit: h Tu ſoꝛſitan diit intentũ dicẽs: y ebüt eũ viri. quatũcunq;

qua nulla pſona ðᷣo cooꝑatur. i ¶ Qui ſolidiſſimi q; gquali perfectam eius noticiam aſſecuti vel aſſecuturi.

cũ eo fabꝛicatus es celos.qᷣ facti ſũt a deo p creatõem: ĩ foꝛtes ſint ⁊ audaces. 3 (Et nõ ebuntcontemplait. -

ſi ere fuſi ſunt. dicũtur aut ſolidi:eo ꝙ nõ ſũt diuiſibiley Omnej q ſibi vident᷑ ẽe ſapientes.i.illi qui plura ſciũt de ef

ſicut aer Taq̃ que diuidũtur reuniũtur. Soliditaj eni fectibus diuinis:quia quanto ſunt ſapientioꝛes:tanto ma-
ꝓpe ⁊ alie aanarar nõ ſũt in celis qͥ ſũt alter gis a pereipiunt defectum ſue noticie: maxime circa diuina.
nature. k Oñe enobis quid dicamac᷑.q.d.tu ſolux vnde a ſapiens ſocratej dicebat: Hoc tm ſcio qð neſcio ſᷣm
es ſapiẽs: ⁊ nos oẽs ſum iuoluti tenebꝛis ignoꝛãtie: qd refert Pieronymus ĩ epiſtola ad paulinũ de oibus ſacre
diẽ deriſoꝛie quãtũ ad ipʒ iob: tñ ſm veritateʒ hoĩes ſa ſcripture libꝛis. Ex pꝛedictis aũt patet ꝙ heliu in aliquibu
pientes ⁊ſi habeat de diuinis operib'aliquã noticiam: cũ ipo iob concoꝛdabat. in alijs aũt intellectum ipſius iob
tñ plura ignoꝛãt qᷓ ſciũt:iõ ſubdit: l uij narrabit non bene capiebat: ⁊ frequenter oppꝛobꝛia cõtra iob imiſ/
ei q loquoꝛ.q.d.nulh:qꝛ illa qͥ ꝓ maioꝛi pte igno2ꝛa cebat:pꝛopter que iob noluit ſibi reſpondere:ſed magis ta-
nõ enarrankt niſt i valde defectiue:vñ ſubdit᷑: m Teri⸗ cere:volẽs ſe a ↄtentionibus ſᷣm dictum apoſtoli ſegregare
ſi locut ſuerit homo deuoꝛabitur.ſ.eiꝰverbũ a magni · ¶ In caplo. xxxvij. vbi dicitur in poſtilla: Ex pꝛedictis pa
