Et non audiuit ppls vocẽ meam ⁊c. Et dimiſi eos.i..
miſi eos ambulare. Scðz deſt ideria coꝛdis eoꝝ. ⁊ expo

natur ꝓut in poſtil. ⁊ ſeꝗtur: Jbunt i aduentionibus ſu
is: iuxta illud oſee.ix.c. Yacti ſunt abominabiles ſicut

ea que dilexerunt:⁊ loqtur de idolatris¶ Conſequẽter
S= vii lar lntendit
”Ml — ucere oppo
ga déoꝛum: in me bat in duc

Pficiebat in duo
bus: pmo. ſ. qꝛ a

deo ꝓtegebatur

tur ſic:Iſrł ſi in vijs meis ambulaſſet q̃ſi p modico ini

micos eius humiliaſſẽ. q.diceꝛet ſine vlla difficultate:
qꝛ qð modicum ẽ qſi ꝓ nihilo reputat᷑ ſjm phʒ in de ce

lo:⁊ hoc eſt manifeſtum:qꝛ voluntati diuine non eſt qͥ

cus ero inimicis tuis.ſimilr ⁊ tales inimici deo mẽtiũ
tur:inqtum denegãt eius dñium gnale:ſᷣm ꝙ tenẽt ſer

uos ſuòs ſeruare ⁊ non turbare cultũ eiuj:a ſeqtur: cꝑt·
erit tp̃s eoꝝ in ſecula. exponat put i poſtilla. Quo ad
ſcòm dicit: Cibauit eos ex adipe frumẽti. ad onñdenduʒ
ꝙ deus puidebat pplo ſuo de ptinẽtibus ad ↄſeruattio
nẽ vite qͥ i noie panis icludũtur.ſimilr puidebat eis de
alijs delectabilibus ad ↄſeruationẽ vite oferentibus: et
circa hoc dicit: Et ò petra melle ſaturauit eos.qꝛ tera
pmiſſiõis de oibus abũdabat:ex qbus pſal. intenditi
Aueere pplm ad diuinũ timoꝛeʒ per clangoꝛẽ tube coꝛ
nee i pᷣma ꝑte ſignatũ oñdendo eis exẽpla de bonis tpa

TReplirg

nßſ Exultate deo. poſtil. ⁊ burgeñ. ſatis co⸗
oꝛdant ĩ ↄcluſione:qꝛ qð burg.exponit de ti

—

multũ pertinet ad intellectũ ſẽſus lr̃alis ille vł iſte vſuj

.: certũ eſt non eẽ oĩino eundem ⁊c.
Eus ſtetit in ſynagoga. Huic pᷣ

cu

ererend ſuber hoc diuinã iun lineam equitatis
talia reducentẽ:dicit igitur: a tit in ſynago
ga.i. in cõgregatione.⁊? dicitur a ſyn quod ẽ con: ⁊ go
ge aggregatio: b. eoꝛ m ꝙ di F
xxij. Ad deos vtriuſq; cauſa peruẽiet. ideſt ad iudices.

Et dicitur deus ſtare in congregatione iudicũ:qꝛ clare
viget ⁊ attẽte fẽa ⁊ dẽ̃a eoꝛuʒ:iõ ſubdit᷑: c¶In medio
aũt deos diiudicat.i.diſcernit vtꝝ iudices iuſte vel iu.
ſte iudicẽt: ⁊ iõ ſubdit aſaph contra iudices peruerſos:

„

bus:ſcòo qꝛ ꝓuidebatur ei a deo nõ ſolũ circa neceſſa⸗
ria vite ſed ẽt circa q̃dam delectabilia q̃ ↄferunt ad vi /
te cõſeruationẽ:pꝛimũ oñdit cum dicit:Si ppłs meus
audiſſet me.Et nota ꝙ in heb.nulla dictio ponitur hic
q̃ ſonat foꝛſan vel foꝛſitan q̃ eſt dictio dubitandi:ſʒ hẽ

libus:quibus ppls ille ad actus virtutũ inducebatur.

moꝛe dei:poſtil.de laude dei:qꝛ timoꝛ filialis
laude nec laus ſine timoꝛe.In qbus vero diſ
ſonãt pertinẽt ad cultũ iudeoꝝ: quem puto ſᷣm vſum
mogernũ burgẽſi fuiſſe magis notũ:poſtil.tñ ſ̃m vſuʒ
antiquum in ſcriptura ſatis oñdit fundamentum: nec

P
alis ti. in heb. ⁊ in trãſla.hiero. Pſal.aſaph.
ex quo apparet actoꝛ.De mã vero hnbd pᷣſ. di
cunt expoſitoꝛes hebꝛei ⁊ catholici: ꝙ aſaph fecit hüc
pſal.contra peruerſos iudices arguens eoꝛũ nequitiam

2. ideſt iudicũ:ſm ꝙ dẽ Exo.

Se⸗ l
nniun
mmut li

ſlien
ictbcrri in

limioiicin

“ ptopunery

leinſtne p

ptismunonft
iuliril
ighhenee
uzuin
ſigiältr.
ibus gefinll
Ainiſue miein
ſtiepore

niq ymbu

ieure,

SS

nbnmß⸗
.
Kiiynwalv⸗
nfiner
nhe
udnmmct

iseninu

gunhun
Norlr
ar mnit
innatnin
Einiiniint
ninddonei

l

anieſciars
ipoſtl dun
mäiacidnd⸗
ws n

foudetis

mdhuut
utasge m
al inocti
nenien
adeo
i Nhu

lanmi
öbopgord
anmmi
itenn

Uſqueq iqᷓdiu. eſ Judica
cãdo parteʒ iniquam ꝓpt munera vel fauoꝛẽ. f
facics pctõꝛum ſumitis.i.pſonas maloꝝ ꝓptereę
potentiã vel aliam cãm malã acceptatis. ge
te egeno ⁊ pupillo.eius iuſticiã declarando

certa ſcia ignoꝛat

pꝛiuet᷑ aliqͥ bono

bitũ oꝛdinẽ iuſticie reducent. o ¶ Ego dixi dij eſtis.ſ. ponat igit iſta trãſlatio: a
pticipatiue:eo ꝙ iudices ex officio ſunt executoꝛes diui ceret dij gentiu quos deſtruxit
ne iuſticie. pEt filu

ma vo
alaph fecit hunc pᷣſ. ð hoſtes iuadetes terrã ⁊ pplm iu diſſpdamus eos de gente ⁊c.i.ſic deleamus eos ꝙ nõ rema
deoꝝ:r lr̃a ↄcoꝛdat:ſed zᷓ äs hoſtes vel q tpe no dicũt: neat h gentis memoꝛia. l
ſed lram exponũt ptim de hoſtibus qͥs hũerunt a pꝛin ·.i. concoꝛditer ĩ malo. in
cipio exitus de egypto vſq; ad tp̃s aſaph:⁊ ptim de bo ctum firmum ad deſtruẽdum mplum cultu tui.
ſtibus qui fuerũt poſtea. Sed ↄ hoc vẽ ꝙ de illis pettit n¶ Diſpoſuerũt.i. firmiter tuerunt. Et qui fuerint iſti
aſaph: Fac ill ſicut madian ⁊ ſyſare ⁊c᷑. ⁊ poſtea ſvᷣdit: populi: explicat dicens: o a ernacula idumeoꝛum.
Deus meus pone illos vt rotã ⁊c. Ex qbus vẽ ꝙ loqui ideſt habitãtes in tabernaculis idumeoꝛum: iſti autem de-
tur de hoſtibus iſrł futuris pꝰ tpᷣs ſuum. Non.n.fit p ſcenderunt ab eſau qui altero nomine vocatus ẽ edom:⁊ ſi

pſalmoꝝ

tij nlentei tii. meenpbeiodiute iudeoꝛ: ſibi adiũctos. In hoc aũt fit
ẽt Ecõuerſo: qꝛ expꝛimũt pncipalit᷑ ppli in circuitu iudee hitẽ
eoꝛum tes ꝗ incitauerũt ſennacherib ad veniendũ ᷓ terrã iuda tpe
Judica exechie ouplici rõne: vna qꝛ iuidebãt iudeis ⁊ eos odiebat:
uꝰ glia qꝛ illi ppli iã ſennacherib ſpditi erãt:qͥ deos eoꝝ exter

9

mil et paupereʒ minauerat: m ꝙ dẽ
iuſtificate.i.ſuaʒ iiij. reg. xix. Uere dñe

Q¶ LIXXXII. diſſipauerunt reges
Eũs quis ſimilis erit alſyrioꝝ gẽtes 2 frag
iibi ne taceas nèq oium:⁊ miſerũt deo)

iuſticiam ↄſerua Aſqũequo iùdicau iniꝗta
te. 1. Eripite t: ct facies pctõꝛũ ſumitis:
Rurd 15 inic. Judicate egeno ⁊ pupillo: tibi
k Et egenũ de humilẽ ⁊ pauperẽ iuſtifica cõpeſcaris deus. Qm̃ ẽcce aut ẽ miſero hẽre ſo
ma. pec. li.q eum te. Eripitè paupereʒ:èt ege inimici tui ſonuèrunt: et q cium: ⁊ io icitauerũt

4

calũniat iniuſte. nũ ð̊ 5:is libera/ ſt te xtulerũt caput. ſennacherib: vt veni⸗
1neſcieruͦt ne nũ ð manu pctõꝛis libera oderũt te extulerũt caput. ſennacher

Hiſrſor ir ſiij maſi. ret in iudeà ad ſbijci
q; intellexerũt. ſ. te. Neſcierũt neq; intellexe Sup ppł tuũ malignaue- endum ſibi enefner

talia facere nõ p rũt: in tênebꝛis ambulant: runt conſilium: ⁊æ cògitaue deſtruenduz ide diui

Peer isnorentis mòuebũt᷑ oia ſundamenta runt aduerſus ſanctos tu num cultuz. Igit fm

egis ſed ꝓpter er fre. Egò dixi dij eſtil: t filij os. Dixèrunt vẽnite ⁊ diſp bocpᷣl iſte diuidit in

roꝛem electionis: excelſi oẽs. Aòs aũt ſicut damus eos de gente:⁊ nõ duas ptes:qꝛ aſaph

quã ignoꝛat ois . L0S ge pmo bepcandonal⸗
aung: d hẽtur hoies moꝛiemini:et ſic vnꝰ memoꝛet᷑ nomẽ iirł vltra. in voſttugn nequiti

ii ethicoꝝ: qaꝛ et. 8 pncipibus cadetis. Hurx Qm cogitaueit vnanimit : az:ſcbo eos iploꝛat
ille qui peccat ex gẽ deus iudica fraʒ: qm̃ tũ ſimũl aduerſũ te teſtamen dac illie iuſticia: ibi
certa ſcia ig hereditab ĩ oibus gentibꝰ. tuʒ diſpõſuerũt tàbernacu Fac illis. ircaß
ſ. ꝙ tale malum r, . . . 4
ſit vimittenduͦ¶ne ( Lanticũ pſalmi aſaph la idumeoꝛuʒ ⁊ iſmmaelite. ſimilis erit tibi. trani

upparentiquod ne taceas tibi.⁊ rõ hꝰ
P

tunc elegit ex peruerſa affectione ipſũ ad hoc inclinãte: diuerſitatis eſt: qꝛ dictio hebꝛaica que ponit ibi.ſ. domym

⁊ iõ ſeqtur: m ¶ In tenebꝛis ãbulant.qꝛ ꝑuerſitas af equoca ẽ ad ſignificandum ſilitudinẽ ⁊ taciturnitateʒ: cre-
fectus iducit tenebꝛã ĩ intellectu. n ¶ Mouebũt᷑ oia do tñ ꝙ iſta traſlatio melioꝛ eſt i hoc:qꝛ ſtatiʒ ſbᷣditur: Ne

De qs ſimilis erit tibi:’q. di
entiu ſtruxit ſẽenacherib nõ erant ſimilej
ccelſi oẽs. inqtum ad e ima tibi: ſm ꝙ lig Reri lon n crat dij:ſed opa manuũ
qꝛ ptas via non pſeruabit vos a moꝛte. r ¶Et ſiẽ vn· hoſtium nioꝛum:qui reputant te deijciendũ p ſennacherib

4 ⸗—

fundamẽta terre.in finali — iſta puerſa ad de taceas.aiõ in trãſla.hiero.eſt quedã apparens nugatio:ex

ur amplius ab illatione vidicte:cuius cã ſbᷣditur: d

dini ſue mie ĩmobiliter ⁊ repꝛobi oꝛdini ſue iuſticeie. nacher ib ſcribens egechie: lõ ſeducat te de tuus.iiij. Reg.

M ſtice põt exponi pᷣſ.iſte ↄ ſacerdotes ⁊ ſcribas iude codchar n ig no palſet ſaluare eechiam ⁊ pplm eius
gi

gitur ſolus poiis liberari: Nundqd li

oꝛũ qͥ xpᷣm humilẽ ⁊ pauperẽ ↄdẽnauerunt ad moꝛtẽ: de manu ſua.d. Nuʒ igitur ſo u al,
ppter qð ꝑ diuinũ iudicium a romanis fuerunt tpali berauerũt dij gentiũ ſingulos ⁊c. ꝗ ¶ Sup po. tuũ mali.

occiſi captiuati: ? i udic extremo erũt einalr ↄdenati coſiliuʒ ut.ſ. excitarent ſenacherib pplim dei ⁊ templů: ut
SEus qs ſimilis erit tibi. Hhuic pᷣſ.¶¶ LXXXII. dẽãm eſt. h¶ Et cogi.aduer. ſactos tuos.i.ſacerdotes ⁊ le

Sniittitur talis ti in heb. ⁊ in tranſla. hiero. uitas tuo cultui deputatos: ſicut ẽt res inaiate dicũt ſacte:
ALanticuz aſaph p̃ſ.ex qͥ apparet actoꝛ pſ. De eo ꝙ ſunt diuino cultui oeputate: vt vaſa veſtes ÿ h'mõi.
ipſius dicũt cõiter expoſitoꝛes hebꝛei ⁊ latini ꝓ i ¶ Dixerũt.adinuicẽ mutuo . exhoꝛtãtes. k ¶ Uenite 2

Qm cogitauerũt vnanimit
Simul aduerſũ te teſim̃.i.pa/-
um terrã ⁊ templum cultuj tui.

titio ð pꝛeteritis: ppter qð ſaluo melioꝛi iudicio vĩ mi cut iſte odiebat iacob fratrem ſuum querens occidere euʒ:
hi ꝙ alaph fecit Bae l Penacherib eius exercitum vt habetur Gene. xxvij. ſic idumel Deheena 8 ab eo odie-
ſicut de pſ. lxxv. ſupꝛadem eſt. pſalmiſte. n. de eadem re bant filios iſrael deſcendentes a iacob. p (l Et iſmaelite.
plures aliqñ pſ. fecerunt: ſicut ſupꝛa pluries dẽm eſt de Iſti deſcenderunt ab iſt mael filio abꝛae: Bene. xvi . aj
dauid:a eodẽ mõ dẽ hic ð aſaph.verũtñ pᷣſ. iſte differt ebant filios iſrael qui del⸗ cenderãt de iſaac: ſicut iſmae
a. lxxv.qꝛ ille pſ.loqtur pncipalr ſennacherib nõ exp peerſeouebatur Iſaac:ſcõm ꝙ dicitur Galatasquarto.

eoꝝ in igneʒ. ſolaciu,z

de pncipibus.i.de angelis ſupbientibꝰ. s ¶ Cadetis i ſicut deos ſuos. c cõpeſcaris deus.i.ne r ris
foueã gehenne ꝑ eqtatẽ diuine ſñie:iõ ſpdit᷑: t ¶ S us ab illati ct 1 Qöm—
ge deus iudica terrãi. ſurges ad iudicãdũ hitantes ter ecce inimici tui.qͥ volunt deſtruere locũ cultus tui. e So
rã gnãliter. v ¶ Quoniaʒ tu hereditabis i oibus gẽ nuerunt.i.ad hoc cum fremitu armoꝝ: ⁊ ſonitu tubarũ ve
tibus.qꝛ finali iudicio ꝑacto oẽs electi erunt ſbiecti oꝝꝛ nerunt. f ¶ Extulerũt caput.õ te ſuꝑbientes.vñ dixit ſen

—

q ¶ Moab. iſte fuit filius loth: ſimiur ãmon q poſtea po
nit: :ut hẽtur Geñ. xix. ⁊ ab iſtis denomiati ſũt duo ppli.ſ.
moabite ⁊ ãmonite: iſti orlichant p s iripondtes⸗ eis
lʒ falſo ꝙ tuliſſent ꝑtẽ fre ipſoꝝ qñ aſcẽderũt de egypto:ut
Pe⸗ uerdͤ. a Etaseren Iſti fuerunt filij cethure:q̃
alio noie dca ẽ agar: .
vt dẽʒ fuit Geñ.xxv. . „ „
im odiebant filos Modb et ͤggareni gehal
iſr!: ſicut 7 iſmaelite v & E b: li èni
fratrej ſui. b Jebal Tamon et ama g
gene cũ hitantib tyrũ. Et

de iſto non hẽtur cla Pe Aaned e ,
re oꝛigo: niſi ſoꝛte uue Enim aſſur venit cũ illifacti
rit ſobal fil ſeir hoꝛ ſũt ĩ adiutoꝛiuʒ filijs loth.
Pen neE Fac illis ſic madian et ſyſa
variant a pte pncipj ſare:ſic iabin ĩ tonete cyſõ.
ſicut ⁊ latina nicola Diſpérierũt in endoꝛ: facti
us. n. colin ſũt igeʒ ſunt vt ſtere fre. Pone pᷣn
pte pnciph. Iti igit cipes eoꝛũ ſiẽ oꝛeb ⁊ geb ⁊
ſcendẽtes de iebal ſuſe gebee læ ſalmana. Omnẽs
rũt moleſti filjs irr? Pncipes eoꝛuʒ:qui dixerut
ſiẽ ⁊ ſaume hitato?ꝰ hẽeditate poſſideam ſcũa
res montis ſeir.¶c Tij Nei 3 1a me
Et amalech. pploiſte rũ dei. Deus meuſ pone
odiebat filios iſrł: et
bmo iuaſit eos in de

ſerto cũ aſcẽderent de egypto: Exo. xvij. O ¶ Alienigene.
In hebꝛeo hẽtur philiſtei.qui fuerũt multũ ifeſti iudeis:ut
pʒ. j. Reg. e Am bitantib⸗ tyrũ.lʒ.n.hitatoꝛes tyri fue
rint cõfederati iudeis tꝑe ſalomonis ⁊ hyrã rege tyri:vt hẽ
tur.iij. Reg.v.tñ poſtea fuerũt eis inimici. Et oẽs iſti ppli
fuerũt hitates ĩ circuitu tire filioꝝ iſrl:⁊ iĩcitauerunt ſenna/
cherib regẽ aſſyrioꝝ ad venienduʒ ) regnum iudee tpe ece
chie rõnibus pᷣdẽis:iõ ſbditur: f Eteim aſſur venit ⁊c
hoc nõ dẽ eo ꝙ filij loth eſſet pncipales i illo exercitu:ſed ſẽ

nacherib rex aſſyrioꝝ:ut dẽm ẽ: ſed hoc dẽ ð filijs loth: eo

ꝙ ip̃i vẽdicabãat ius in aliq ꝑte tre:ut pᷣdẽʒ eſt:⁊ ſic ille exer

citus faciebat qdãmõ ad eoꝝ adiutoꝛium. g (Fac illis.

Pic ↄñter aſaph iploꝛat ð pᷣdcos hoſtes vindictã diuinaʒ
d. Fac illis ſicut madian ⁊ ſyſare.qͥs miraculoſe ðbellauit
deus per barach:iudi.iiij. n toꝛꝛente cyſon. belluz il
lud fuit ꝓpe toꝛꝛentẽ illũ:⁊ multi fuerũt ibi ſmerſi. vñ dĩ
iudi.v. Toꝛꝛẽs cyſon traxit cadauera eoꝝ. i ¶ Diſpierũt

in endoꝛ.nomen ẽ loci vñ fuit illa mulier phitoniſſa: 8
¶UFa

ↄſuluit ſaul.j.Reg.xxviij.⁊ bellum illud fuit ppe. k ¶ a
cti ſũt ut ſtercus ire. qꝛ cadauera eoꝝ remãſerũt ſuꝑ terrẽ
iſepulta. l
miraculoſe ꝑ gedeonẽ ⁊ rrecẽtos viros cũ eo:iudicum.vij.
m ¶ Oss pncipes eoꝝ.i.pploꝛum ſupꝛa memoꝛatoꝛum.
n dixerũt ⁊cl.i.hierlʒ in q̃ erat templũ dei ⁊ p ↄnñs
terrã iudee cuius metropolis erat hierin. o ¶ Deus me
pone illos ut rotã·i.fac illos iſtabiles. Dicit aũt ra.ſa. ꝑ
rotã itelligit hic q̃dam ſpẽs tribuli ſeu herbe:q̃ in ſũmitate
facit quãdã ſperã albã lanugini ſimilem:q̃ ad modicũ fla
tũ vẽti diſpgitur ⁊ diſparet.⁊ ſimilr ſtipula flatui venti re
ſiſtere non põt:⁊ ita fem fuit de exercitu ſẽnacherib:qꝛ an
gelus dñi vna nocte interfecit ibi centũ octoginta qnq; mi
lia:vt hẽtur.iiij. Reg.xix. a ¶ SGicut ignis qᷣ cõburit ſiluã.
ex magna potẽtia. b ( Et ſicut flãma cõburens montes.
ex ardoꝛis vehemẽtia. c ¶ Ita pſequerij illo ⁊c᷑. qꝛ coꝛpo
ra moꝛtuoꝝ: in exercitu ſenacherib fuerũt redacta i cinerej:
ne echas ⁊ viri eius poterãt colligere ſpolia abſqʒ aliq
difficu

one pncipes eoꝝ ⁊c. liſtos debellauit dñs

difficultate. d Imple facies eoꝝ ignominia. qo tüc fuit
impletũ:qꝛ ſennacherib mane ſurgẽs ⁊ videns illã peſtilen
tiã ſui exercitus fugit cum paucis ad terrò ſuaʒ conſuſus.

e ¶a Et querẽt nomen tuũ dñe.hoc non dẽ ꝓ ipſo ſen
cherib qᷣ videns illã plagã diuinitus inen qſ⸗ a
deũ per penitentiã:ſed magis tanq; idolatra peſſimus
adoꝛauit in tẽplo neſrach deũ ſuum:vt hẽtur ibidem:
ſed hoc dicitur pꝛo aliquibus cum eo fugientibus: qui

conſiderãtes dei
„ — iſrael potentiam
illos vt rotã:⁊ ſicut ſtipulã erbiberuntſii
ante faciẽ vẽti. Sicũt ignis ꝗ am. vn
EEES de ⁊ plurimi ͤ
dob urit ſiluã:t ſicut flam mm fuerat inil
ma cõburens mõtes. Ita eſtilẽtia mo⸗
pſeq̃riſillos ĩ tẽpeſtate tua: tui iputantes h
7 ira tua turbab eos. Im upbie ſennache⸗
plè facies eo; ignominia: nizeo g blalphe
Hie ſaces eoy mnt mauerat deũ iſrk
Et qrent nomen tuum dñe. diſponebant euz
Erubẽſcãt ⁊ ↄturbent᷑ in ſe iterficere pe
culum ſeculi:et confundã gacouedl kad
tur et pereant. Et cognö“ ſuum: pmittens
ſcant qᷣia nomen tibi do ei ꝙ imolaret ei
minus:tu ſolus altiſſim in duqoflise adrs
e arakar:
omm terra. ſi poſſet illud pe/
riculuʒ euadere:

ô J gqð ulli itelligẽ
inifecerũt euʒ:vt dẽʒ fuit plend.iiij. Reg.xix. f¶Eru
beſcãt ⁊ ↄturbent᷑ ĩ ſeculũ ſeculi ⁊c. hoc dẽ de ſennache
rib ⁊ alijs cũ eo in malo obſtinatis.freq̃nter.n. ſcripta

ſbᷣ eodẽ ↄtextu de malis tranſit ad bonos ⁊ ecõuerſo:ſi

cut dẽm fuit ĩ pncipio Geñ.ſm rlaʒ illã de coꝛpe dñi bi

ptito:⁊ hitum eſt exemplũ ſupꝛa pᷣſ.hxxvij. vbi dẽ:¶uz

occideret eos q̃rebat eum:qð nõ põt itelligi deeiſdem
numero:ſed qꝛ alidqbus occiſis ꝓpter ſuã maliciaʒ:alij

hoc vidẽtes couertebant er penitẽtiã ſalte; ad
hoꝛã:vt ibi dẽm fuit. t cognoſcant.pꝑ experiẽtiã

pene ſibi iflicte. uia nomẽ tibi de'. ⁊ nulli alii ẽ
diuinitas attribuenda:hoc.n. demões ⁊ dãnati cogno
ſcũt. i¶ ¶ Tu ſolus altiſſim ĩ oĩ ira.qꝛ nulli alteri põt
cõpetere potẽtia ifinita. Moꝛalr põt exponi pᷣſ.iſte: vt

ſit oꝛõ eccle ↄ hoſtes fidelium referẽs humiliter coꝛam

„ „ 2 1%

deo eoꝝ nequitiã: ⁊ ſuꝑ hoc petenj deuote diuinã vidi

ℳ

ges maloꝝ antiqͥꝝ a deo iuſte punito;ʒ.
¶ In p̈l. lxxxij. Deus qᷣs ſimilis erit tibi.ybi dĩ in po/
ſtilla: Pꝛopter qð ſaluo melioꝛi iudicio.¶ 21
. Ec expoſitio nullũ hʒ fundamentũ in ſcriptu
ris ſacrij.nuſq.n.legitur ſſacra ſcriptura nec
iglo. auctẽticis ꝙ geẽtej i hoc pᷣſ. expꝛeſſe vl ali
qui eoꝝ ĩcitaſſent ſenacherib ad veniendũ ð hierlʒ ſeu
ʒ iudeos:ſʒ potiuj ex plano textu hiſtoꝛie ſacꝛe hẽt alia
cã potiſſima q̃ ſennacherib aſcẽdit õ iudeaʒ ⁊ eius regẽ
‚ſ. eechiam. legit.iiij. Reg.xvi.ꝙ achax rex iuda tribu-

lat a rege ſyrie ⁊ a rege iirl:qͥ ↄ eum cõſurrexerũt hũit

refugium ad regem aſſyrioꝝ: ⁊ recepit euʒ in dominũ:
vt eum liberaret a pdictis aduerſarijs. vnde littera ibi

dem ſic dicit: Miſit autẽ achax nũcios ad regeʒ aſſxri
oꝛum dicẽs: Seruus tuus ⁊ filius tuus ego ſù: aſcende

ſaluũ me fac de manu regis ſyrie ⁊c̃. ſed poſtea cũ exe

chias filius pᷣdicti regis achax regnaſſet rebellauit ð re
gẽ aſſyrioꝝ:pꝛout legitur.iiij. Reg.xviij. vbi loquẽs de

exoꝛdio regis eechie dic ſic: Rebellauit q; ) regẽ aſſy
rioꝝ:⁊a non fuiuit ei:nulla.n.redqritur alia icitatio idu
meoꝝ vel iſmaelitaꝝ ⁊ hmõi: ꝓut poſtil. ait ad hꝙ

ſennacherib inſurgeret Z ecechiam ⁊ regnum eius: qꝛ
dẽa rebellio fuit ſufſiciẽs cã ad hoc:vt ex dictis pate:·

ubg
ittogel

ditio.

richp
1)ulnaſſni
müterepiiſit
Opdeunt iſc i
ſietiprin

rzCorradyorb

ſuactinioonche
iſngbitüigin
Ppoſtdastinc⸗
wülbuumiſpüi
tiwcigepeni
utſottcspohe
ogppbdaſo
auſclakt
Ninsner
hsdded
nincpong
Nbilſte euh
crebelacion
ſfu noeb tan
lhothanii
ſͤbelfinm
lfüßſpensad
ſiſſtiqoo oun
ndoogensnt
1Wänmrmdi
Swidiannden
modinoungi
Ceiueligicüc
Upeltpſalniſt
ſahymoi neo⸗
rinol pyno
ndifices ve
tmnrlblife
lpotäter dic
nallgſitete
ſoinlcune
innn peicl
ſogocbenſeb
hſinligui⸗
hidcbent
keupaniil
ſlerolfe
ild

iern i
wntnrſef
xogi
mn
Filn
Fuinuin
uliaii

cui de ꝑpſecutoꝛi/

ce in ſingulari:ſʒ pſ. almiſt

¶Pſalmoꝝ

pꝛeſertim cum ſẽnacherib manitfeſte anbelabat ad mo

narchiã volens ſibi oẽs gẽtes ſubijcere.vñ legit᷑ ſcripſu

ſe exechie regi.iiij. Reg.xix.ſic: Cu.n.ipſe audiſti q̃ fece
runt reges aſſ yrioꝝ vniuerſis iris: qũo deuaſtauerunt
eas ⁊c̃.Ex qͥ pʒ ꝙ non idigebat icitatoꝛibꝰ:ad hoc ut iu

deã ſb ughrerg⸗
potẽtiſſime intẽ
gebarſibt mnbl? ¶ Ad victoꝛiam Hagui
Riinenon veap tit filioꝛum choꝛe.
pꝛopꝛiãdus ſẽna Plſal.¶IXXXIII. *

ãʒ dilecta täberna
cula tua dñe vᷣtutũ:

cherib nec exerci
tui eius:nec ẽt ali

bus gentis iudai ”
ſta ĩ hoc p̃ſ. intẽdit gnãliter lo/
qui ↄ aduerſarios ⁊ ipugnatoꝛes ppli iſraelitici qui fu

9*

erũt tpe regni ipſius dauid ⁊ ſucceſſoꝝ eius ⁊ ſpaliter

4 7

— *

endũ ꝙ tpe iudicũ qñcũq; ppls iſraeliticus recede

E q erant iuſti ſicut egechias ⁊ ioſias ⁊ hmodi.Pꝛo
a ſci

bat a deo:⁊ adherebat idolis:tradebat eos deus i ma

nibus inimicoꝝ circũſtantiũ:vt hẽtur iudi.ij. Similr
⁊ qñ ſurgebãt alid iudices puidentia diuina ſaluabãt
ab hoſtibus:vt in eodẽ ca.hẽtur ĩ gnãli ⁊ ↄñter ãſi per
totũ libꝛum ĩ ſpãli.regnante aũt dauid cuius regnũ fu
it a deo ĩ perpetuũ ſtabilitũ: ꝓut qplurime auẽtes ſo-
nant fuit eis pphetice dẽm a deo ꝑ narbPybam ỹ de
ceio ꝙ ppls dei nõ turbaret᷑ ſic per aduerſarios. vñ.ij.
Reg.vij. lic legit: Ponã locum ppło meo iſrł:⁊ nõ tur
babit᷑ ãplius:nec addẽt filij iniqtatis ut affligat eum ſi
cut pus ex die qᷓ ↄſtitui iudices ſuꝑ pplm meũ iſrl:ſʒ
in pncipio regni ipſius dauid ſup iſrł ſtati aſcẽderunt
philiſtei Z eũ.ij. Reg.v.⁊ poſtea in ꝓceſſu tpis habuit
agere bella cũ diuerſis natioib ĩ circuitu ⁊ ſpãliter cuʒ
ſyria moab ⁊ amõ ⁊ philiſtijʒ ⁊ amalech ⁊ idumeo: ꝓ
ut põt hẽri.ij. Reg.viij.iccirco dauid pᷣuidens in ſpᷣu
iſta bella futura tꝑe ſuo ⁊ ẽt alia tꝑe ſucceſſoꝝ cõpoſu
it iſtũ pᷣſ.petens a deo vindictam ð ſuis aduerſarijs eo
mõ ſaltẽ quo ↄſueuerũt facere tpᷣe iudicum:qñ iudex
erat deo gratus:⁊ iõ dicit: ac illis ſicut madian ⁊ ſiſa
re.Uñ notandũ ꝙ ſicut illi qs hic noĩat ð qbus fuerat
fca vidicta a deo tpe iudicũ.ſ.madian oꝛeb ⁊ ęeeb ⁊ ih
modi nõ currerũt ſimul ſed ſucceſſiue ĩ diuerſis tꝑibu)
ſic intelligẽdũ eſt de inimicis de qbus in hoc pᷣſ. vindi
ctã petit pſalmiſta.ſ.tabernacula idumeoꝝ: ⁊ iſmaelita
rũ ⁊ hꝰmõi.nec obſtat qð dicit:Cogitauerũt vnanimi
ter ſimul ⁊ h mõi:qꝛ inqtũ in hoc oẽs ↄueniebant:vt
diſpderent iſraelẽ de gente in hoc vnanimes dici pñt:ſi
cut vna dẽ fides vel opinio diuerſoꝝ qñ cõueniunt in
eodem credibili ſeu opinabili:lʒ non ſint i eodẽ tꝑe nec

loco. notãter dicit pᷣſ.Ecce inimici tui ſonuerũt.ſimi

lii ⁊ aduerſũ te teſtimoniũ diſpoſuerunt.q.d.perãpli
debes vindictam exercere in iſtis qꝙᷓ in alijs aduerſarijs
ꝗᷣ fuerunt tpe iudicũ:qꝛ tunc iſraelite erant idolatre et
p ↄñs qiaduerſabãtur eis ñ aduerſabant᷑ deo:ſʒ tꝑe da
uid ⁊ ſimiliũ qui veꝝ deũ colebant eoꝝ aduerſarij ini
mici dei debent dici ⁊ Z eum teſtimoniũ diſponere:vñ
potũ erãt puniẽdi.Ex qᷣbus bñ cõſideratis ſ. nis pi ⸗
bpa applicatõ lr̃e hpᷣſ.ad hãc expoſitionẽ ⁊c. Replica
æNßp̃ſ. Deus qs ſimilis.poſtil.applicat hiſto/

nhoe memoꝛatas addit poſtil.ꝙ iõ fit illax gen
tiũ cõmemoꝛatio:qꝛ ille ĩcitabat ſẽenacherib ad iuaden
ũ ? deſtruendã iudeos.Et puto ad hoc bonã ſoꝛe ve
riſilitudinẽ:q; ille gẽtes valde oderãt iudeoſ:⁊ ſepe eoj

B riam perſecutionis ⁊ punitioõis ſennacherib
rn— ad mãm hj pᷣſ.ſed ꝓpter gentes iudeis viciaʒ
in hoc p̃ſ. cõ

infeſtabãt: ita vt achaʒ eos iuocaret auxiliũ ſẽnacherib:
vt pʒ.iiij. Reg.xvi.⁊ ſic auxilio ipſius recepto ĩ iudeos nõ
poterãt deſeuire. Audientes aũt ecechia rebellare ⁊ a tribu
to ſẽnacherib receſſiſſe gauiſea Rprae
dũ iudeos cõcitabãt auxilia ꝓmittentes: vt ẽ cõe in pplis.
Burgeñ. attẽdens rõ
nabilẽ applicationeʒ
mãe hp̃ᷣſ.ad ſẽnache
rib tam qͥ ad inuaſio
nem i ſui excreit de
iectioneʒ ſolũ obijcit

cõcüpiſcit et deficit anima
mea in atrio domini. Còꝛ
meum et caro mea: exulta

uerunt ĩ deum viuũ.Etiʒ 3 id qð poſtil. addi-
paſſer iuenit ſibi domuʒ: it de ↄcitatione:⁊ ſa
ctit argumentuz ſatis
debile qo fundat ſuꝑ

falſa imaginatione:videlʒ ꝙ eiuſdẽ effectus nõ pñt eẽ plu-
res cãe ꝑtionales occaſionales:vel ſine qbus nõ.Arguit.n.

ſic pmo: Nõ legit᷑ de illa ↄcitatiõe:ſed nõ ſedtur:igit᷑ non ẽ

viſilis:qꝛ ſupꝛa veriſilitudo oñſa ẽ. Et ſcðo arguit. Rebel
latio exechie fuit cĩ mouẽs ſẽnacherib:igitur nõ gentiũ co/
citatio.Sed ↄſtat nõ ſeq:qꝛ cõe eſt in effectibus plures cãs
ptiales cõcurrere:nec expoſitio burg. de bellis dauid ↄ ho
ſtes iudeoꝝ valet:qꝛ philiſtei fuerunt pᷣmi ⁊ acerbioꝛes im

pugnatoꝛes dauid:vt pʒ.ij. Regũ.v.qui tñ hic ĩter hoſtes

nõ noĩantur:a ſic valet argumẽtũ cõſuetũ:valet ⁊ meum i
ſimili foꝛma. Nõ legitur aſſur vnq; ↄ dauid pugnaſſe: tñ iĩ
hoc pᷣſ.dẽ:Eteiʒ aſſur venit cũ illis:facti ſũt in adiutoꝛiũ fi

lijs loth: ⁊ ſic de multis alijs q̃ ↄ burg.obijci poſſent ⁊c̃.

Uã dileta tabernacula. Huic pᷣſ.p i LXXXIII.
mittet talis ti. in heb. Ad victoꝛiã ſuper haguitit
filioꝝ choꝛe p̃ſ. In q; ſᷣm hiero.⁊ doctoꝛes hebꝛe

lioꝝ iſrł exñtium ĩ captiuitate ad tẽpli reedificationẽ. Sed
ſaluo melioꝛi iudicio vĩ mihi ꝙ magis expꝛimat deſideriũ
ſãctoꝝ adhuc in hac valle miſerie degentiũ deueniendi ad
gaudium ſuꝑnoꝛuʒ ciuiũ:de quoʒ numero erant filij cho

re ſpm ꝓpheticum hñtes. Et ſᷣm hoc iſta dictio haguitit i
duplici ſignificatiõe deſeruit:qꝛ ſignificat inſtim muſicum

cui appꝛonꝛiatur cãtus h pᷣſ.⁊ qꝛ ſignificat toꝛcular:vt ſu
pꝛa dẽm eſt plenius pᷣſ.lxxx.eo ꝙ iſte pᷣſ.pꝛoprie cãtabatur
ĩ menſe ſeptẽbꝛi collectis vindemijs ⁊ in toꝛcularibꝰexpᷣſſis

ſ.i feſto cetus vel collecte:qð fiebat.xij.die hmenſis:ut hẽ

tur Leui.xxiij.⁊ Nume.xxix.ĩ memoꝛiã vel potius figura
collectionis ſãctoꝛum in regno celoꝝ: ꝓpter qð illud feſtuʒ
dẽ celeberrimũ atq; ſãctiſſimũ ibidẽ. Igit ſʒ h pᷣſ.iſte diui
dit᷑ ĩ duas ꝑtes:qꝛ pꝛio oñdit᷑ ꝙ felicitas ſupꝑna dʒ ſupꝑ oĩa
ↄcupiſci:ꝛ ſbbit᷑ qtr hõ vaelat ipſã adipiſci:ibi Beat/ vir.
Lirca pᷣmũ dẽ: a .
bernacula tua ⁊cl.i.ãgeloꝝ: ⁊ dicit tabernacula tua ĩ plali
ꝓpter diuerſos btõꝝ ſtatus ſʒ varia eoꝛuʒ merita:pꝛopter
quod dicit ſaluatoꝛ:ioh.xiiij. In domo patris mei maſio-
nes multe ſunt. c ¶ Concupiſcit ⁊ deficit ⁊c.quia omnis
intellectus et affectus hominis exiſtentis in via deficit a ꝑ
fecta cognitione ⁊ dilectione beatitudinis ſuperne: bʒ illud
Coꝛ. ij. Oculus nõ vidit nec auris audiuit: ⁊ in coꝛ homi-
nig nõ aſcendit que pꝛeparauit deus his qui diligunt illuz.
dLZoꝛ meum caro mea exultauerunt ĩ deũ viuum. foꝛ
tes enim motus anime redundant ad coꝛpus:ſicut ex ma-
gno timoꝛe homines infrigidãtur et palleſcunt:⁊ ex maxi/
ma ira calefiunt et rubeſcunt: et ideo cum anima foꝛtiter
exultat in deo fit quedam redundantia in ſenſu coꝛpoꝛeo.
Conſequenter oſtendit: ꝙ beatitudo ſuperna quietat ho-
minis appetitum dicens: e ¶ Etenim paſſer inuenit ſibi
domum ⁊c. ideſt locum ad quieſcendum: quaſi diceret:

ubio ipſum ad iunaden

s apparet actoꝛ p̃ſ. vel actoꝛes.i.filij choꝛe.non tñ dicunt
vtrũ fuerit factus ab vno eoꝝ vel a pluribus.De mã vero
h'p̃ſ.dicũt doctoꝛes hebꝛei:ꝙ pᷣſ.iſte expꝛimit deſideriuʒ ſi

uã dilecta.i.valde dilecta. b Ta

e

5 c .
¶Aib
.
.

multo magis rõnabilis creatura hʒ locũ ĩ q̊ qetatur:⁊ hec de foꝛobabel:⁊ alid alij de neemia ſacerdote: ſed vtrũ
btitudo celeſtis: ꝓpt qð ſbdit᷑: ſ¶ Altaria tua dñe vtu q infringitur: tũ qꝛ goꝛobabel non fuit rex nec pↄñsi
tũ.i.angeloꝝ: ſupple ſunt illa ĩ qbus qetatur appetitus hu unctus poſſet dici xp̃s.ſi imilr neemias nõ fuit ſacer
manus.? vocat hic altaria electoꝝ diuerſa cõſoꝛtia ſᷣm va dos ſũmus:qui ſolus coſecrabat᷑ per inunctionẽ ꝓpꝛie
ria eoꝝ merita: qꝛ ĩ illis iugiter offerunt ſacrificia diuie lau dcam:ſicut declaratũ fuit leui.iiij.tum qꝛ m hebꝛeos

dis: ſubdit: dei no hüerut
¶Beati q hitant i , „ „ „ aliquam vnctio-
domo tua dne.i. ĩc· L turtur nidum vbi ponat ribꝰ pcipe de iacob. Pꝛo nẽ regum vel po⸗
Nemubtludime be⸗ Pullos ſuos. Altaria tua tectoꝛ na aſpice de:ẽt reſpi tiſte aſt api
Ro beiurccla vbi dſe tutu: rex meus et de cei faciẽ xpi tui. Qiia me car ppt asle⸗
nos hẽmuj i ſecula ſe meus. Mẽéati ꝗ hitãt in do lioꝛ ẽ dies vna ĩ atrijs tuis: bi ſa.expoit hoc
cula ſeculoꝝ. a ſʒ do mo tua dne:ĩ ſcula ſeculo ſup milia. Elègi abiectus de dauid. vt ſit ſẽ
coꝛes hebꝛeoili oi r laudabũtte. Bèal vir eſſe in domo dei mei:maàg ſus:q,oso pplire
ta pie et yt poc chius auxiliũ abe te: aſcẽ q; habitare in tabemacu- teſlierau tbite
hiero. traſtulit ſeper. ſiões ĩ coꝛde ſuo diſpoſuitl lis peccatoꝛũ. Quia miſeri per merita eiuj:ſi
talis aũt laudatio ꝑ in valle lachꝛymarũ:ĩ lõco coꝛdiã ⁊ ueritatẽ diligit deẽ cut moyſes i ſua
petua nõ põt veriſiia quẽ poſuit.Etèiʒ bñdictio us:gꝛatia t gloꝛiam dabit oꝛone allegabat.
ain soeleude c neʒ dabit legiſlatoꝛ. libunt dominus. Hn puabit bo denen kamum,
captiuitatẽ babyloni ð vtute ĩ vᷣtutẽ: uidebit de niſ eos ꝗ abulãt ĩ inocẽtia: cob: Exo. xxxi.
cã reedificato.tũ da deoꝝ in ſyon.Dñẽ de vtu dñe virtutũ beatus hõ qui Sed qꝛ ſicut deʒ
illud tẽpluʒ durautt tuʒ exaudi oꝛõneʒ meã:au ſperat in tte. ſett pl iſte no pot
tm.ccccxx. annis ſᷣm ↄuenienter expo⸗
hebꝛeos.tũ qꝛ medio ni ad lr̃am de ſta

pe laus oiuina fuit iterrupta.ſ.tpe antiochi illuſtris:q pe tu ppii in rk ini captiuitatẽ babylonicã ⁊ aduẽtũ xpi:iõ
ſuit ibi abominandũ idoluʒ:⁊ fecit ibi imolari carnes ſuil melius exponitur de ieſu naçareno ꝗqᷣ ẽ vere xpᷣs antho

las ⁊ aialia imunda ſᷣm cultũ idoloꝝ.j.macha.j. i ¶ Bea nomatice dictus:qꝛ per eius meritum oẽs oꝛones ecclle

tus vir. Hic ↄnter oñditur q̃liter hõ btitudinẽ ſuꝑna vale/ dſie hñt effectum: ꝓpter qð in oibus oꝛõnibus ecclie po
at adipiſci: pᷣmo oñditur ꝙ hoc nõ põt fieri ſine ſpali dei nitur in fine: per dnñm nm ieſum xpᷣm ⁊c.vel aliquid
adiutoꝛio:ſcòo ad hoc poꝛꝛigit depcatio:ibi Dñe deus vir ſimile. b (Audan lon
tutũ.irca pꝛimũ dẽ: i¶ ¶ Beatus vir. ſ. i ſpe:qᷓ eſt certa ex dendũ excellentiã ſuperne beatitudinis: ꝓpter qð eſtſũ
pectatio future btitudinis. k ¶ ¶uius ẽ auxiliũ abs te.i.a me deſiderabilis.d. *G Auia
te. Iſte.n. due pᷣpoſitiões abs ⁊ a idem ſignificãt.q.dicẽt:ad atrijs t is. i. iĩ celeſtibus cõſoꝛtijs:ut pꝛedẽm eſt ſupꝛa.

btitudinem ſuperna nullus põt attigere niſi ꝑ tuu auxilii c¶ Super alRant dierum ꝗᷓ poſſent hẽri ipũñ

tur põt attigere:⁊ modus ſubdit cũ dẽ: I ¶ Alſceſiones in re:ſine qua ad illam beatitudinẽ nõ poõt perueniri ſʒ di
coꝛde ⁊c.i graduj virtutũ ꝑ qͥs aſcendit ad celũ:qͥs hõ gia cctũ ſaluatoꝛis: Lu.xvij.Quicũq; non recepit regnum
itroibit i illud.i. per humilitatẽ ut par

ſpale:qꝛ excedit facultatẽ create:ſed ille qͥ ad hoc te dirigi ti vita:iõ: d ¶ Elegi abiectus eẽ.i.in humilitate viue

dei illumiatus in ſe diſpoſuit:qꝛ vſus liberi arbitrij cũ dei dei vt puer
gea ad meritũ concurrit. m G
eſt i ſtatu pñtis miſerie:in qͥ eſt meritũ ⁊ demeritũ. n¶ eſt domus dei iferioꝛ:ſicut ecclia triũphans eſt domus
loco quẽ Pomit coſinuir ipſe deus ad merendũ vità bea dei ſuꝑioꝛ. f agis qy hitare in tabernaculis pec-
tã ⁊ ꝑ lachꝛymationẽ ⁊ fletũ:Fʒ ꝙ dicit ſaluatoꝛ matth.v. catoꝝ.i.in excellẽtijs ſuperboꝝ:qꝛ ſuperbia icluditur i
Beati ꝗ lugent:qm ipſi coſolabunt. o ¶ Eteim bñdictio oi peccato moꝛtali:per qð hõ ſbtrahit ſe a debita obe
nẽ ⁊c̃. Hic eſt xps legiſlatoꝛ euãgelice qui dat bñdictioney diẽt ia dei. g Aala miam ⁊ veritatem.i.iuſticiam.
gee ſue lugẽtib' ꝓ remiſſione culpe cõmiſſe ⁊ p dilatiõe cle h¶ Diligit deus. ppter qð ſe cõcomitantur in oꝑibꝰ
ſtis glie:⁊ de talibus ſbditur: p ¶ Obunt de virtute ĩ vtu diuinis. 1 ¶ Bꝛam. iin pñti. k Ar gllam in uturo.
tẽ. ſeper ꝓficiẽdo in augmẽto ge:donec ꝑueniant ad termi- l Babnon
nũ viſionis beate:iõ ſubdit: q ¶ Uidebit᷑ deus deoꝝ.i.ſã PHumilẽ ſpᷣu ſuſcipiet glia:⁊ iacoiiij di: Deus ſupꝑbis
ctoꝝ angeloꝝ ⁊ electoꝝ:qui dicũt᷑ dij ꝑticipatiue. r 753 reſiſtit:huilibus aũt dat gam. m ¶ Mõ puabit bois
ſyon.iſ.celeſti:de qᷓ dẽ heb.xij. Acceſſiſtis ad ſyon montẽ et (¶ ge ⁊ glie. noa abulant i innocẽtia.lʒ frequẽt
ciuitatẽ dei viuẽtis hierim celeſtem ⁊ multoꝝ miliuʒ ange puenkt᷑ in pñti bonis tpalibus: ꝓpter hoc ↄcluc it i fine.
loꝛũ frequentiã. s Dne deus. Hic ↄñnter ponit᷑ decatio eatus hõ qui ſperat in te.p ſpẽ Egat charita
ꝓ auxilio diuino iĩpetrando ad hanc btitudinẽ ↄſequendã: te ⁊ nõ i bonis trãſitoꝛijs ⁊ caducis. ¶ In pſ. lxxxiij.
⁊ pmo pᷣſ.depᷣcationem iſtã ꝓſeqtur:ſcðo ad comendatio Quẽã dilecta:vbi dẽ ĩ poſti. Cõcupiſcit ⁊ defic aia mea
nẽ ſuꝑne beatitudinij reuertit:ibi Quig melioꝛ ẽ. Circa pꝛi Uidam exponunt hec verba.ſ. ¶ Additio.
mũ dicit pſalmiſta ĩ pſona fideliũ: 2e en virtutũ Concupiſcit ⁊ deficit aĩa mea.alit ſic.ſ.ut aia
i.angeloꝝ:vt freqͥnter dẽm eſt. t¶¶ Exaudi oꝛõneʒ me ex vehemẽtia ocupiſceẽtie ſeu deſiderij teẽdẽdi
Aur 2 1 deum pfecte:qð qdem deitcerid iĩ hac vita nõ cõplet.
effectũ. x ¶ Deus iacob.qð dẽ eo qꝛ fecit deo ſpãle vo Defic.i.affligit᷑ eo mõ qͥ dꝛ:Defecerunt oculi meii õ
vt dẽm eſt ſupꝛa pᷣſ.xxx. y ¶ Pꝛotectoꝛ nã. iſultuj mo um tuũ dicentes: Qñ ↄſolaberis me:cuius rõ ẽ: qꝛ ſpe
num 53 Aſpue deus. pces nůas eeptach:ſlcut ae Geß. q̃ differt affligit animum: ꝓuer.xiij.c.⁊ hec ſñia vĩ ma
Pher dñs ad abel ⁊ ad munera eius. a ¶ Et reſpi gis conſona lie:in qua nulla fit mẽtio de cognitione ſʒ
C. 14

pducendo anken v ¶ Auribus pcipe. oñdẽdo per

nunt pᷣſ.iſtum de deſiderio exñtium ĩ ca ſolum de affectu ⁊ defectu:qui pꝛopꝛie intelliguntur:

ptiuitate babylonica ad templũ reedificidũ exponunt hoc cuʒ dicitur: Concupiſcit et deficit. modo pꝛedicto: ne;

melioꝛ ẽ. Dic reuertitur pſal.ad ofr

Quia melioꝛ eſt dies vna in

n valle lachꝛymaruʒ. hoc uulus. e ¶ In domo dei mei. i. in ecclia militante que

abit dns vere hũilibus. ꝓpter qð dẽ puer.xxix.

enctſann⸗
niftiſtmie

nuuls manof⸗
Euwbienath
nitenotc ⸗
aridcicbant

AkSlien⸗

Ulhicintben
ilbattlunpi
nu inlr dLon
tſceribet vin
Gmintalvaiatl
ſicddi Eun⸗
ſluetordier lu,

Alinihoaflign

igCutpllnit

Mapbiſckebat

Koafmbue
DrSwrnrtn
Goſechuripedel
ſonipoſtl
homniir tunurn
blepoe wa⸗
Pumurchekracz
noſccolci
iuifilfamqde

n iligt de

minaalſectr
Usbanaalaman
glumoterboe
ſopalbirndn
. Benti hitn
hlleitidei n
kanmnplio
nuncigheren
Kercſibgput
Gntneiti duo
ſtii et Ben
iataſeruo
Grninse al
Nitſigiähi⸗
uiſſrutinpo
liicbulcäde
Neenſion
ilocoe
ſglantei.

ſüctiene

AUmßſ
rch
n en
nelſucl
ſanrd,
ſhii
Kag
niin
lcitmi
diſetet
umdänien
0rlucli
döninl
umri
lins ,
Nlorckoarn
Iwlenhäi
jbumtlinrfin
wnnntße
noptegun
Gmdtnid
Runminmare
Psdon
Uubonuli

cõtra hoc eſt qð ſeqtur: Coꝛ meũ ⁊ caꝛo mea exultaue
rũt ⁊c.qꝛ cũ gaud

iuxta illud catico.ij.c. Amoꝛe langueo 7.

¶ In eodẽ pᷣſ.vbi dr in poſtilla: Conſequer o dit p

beatitudo ſuperna quietat hois appetitũ. ¶ Additio.
ECxEc r quã poſtil.aſſignat ad onñdendũ ꝙ bea
titudo ſupna qetat hois appetitũ:ſumpta ex
hoc ꝙ paſſer bꝛuta aialia inueniũt locũ ad
qeſcendũ non vꝛ here efficaciã:qꝛ multi ẽt phoꝝ poſu

——

erũt finẽ vltimũ ĩ coꝛpalibuj delectatioibꝰ:m qͥs ct rõ

nalis creata ĩ talib qetat᷑:ut i pmo ethicoꝝ.Uñ ꝓpter

planũ itellectũ h verſus.ſ.Eteim paſſer ⁊c᷑.quidaʒ ex

ponũt totũ illud qð legit a pncipio pᷣſ.ſ. Quã dilecta
tabernacula tua vſq; ibi Beati qᷣ hitant. icluſiue de ta

bernaculis manufactis.ſ.mãlibus ĩ quib' deus coleba

tur:⁊ vbi arca teſtamẽti reſidebat:ad q̃ tabernacula de
uoti ĩ remotij agẽtes maxime pꝑ deſideriũ tendebãt.vñ
7 dauid cũ ab arca dñi ⁊ eꝰtabernaculo hũiſſet ſeꝑari
dixit: Si iuenero gꝛazʒ ĩ oculis dñi reducet me ⁊ ondet
mihi eã ? tabernaculũ ſuũ.ij. Reg.xv.vñ in ꝑſona cu
iuſlibet talium pſal.dicebat: Quã dilecta tabernacula
tua. ſimilr ⁊: Cõcupiſcit ⁊ deficit aia mea ⁊ẽ. maxime
,n. deſiderabãt viri iuſti iuxta talia tabernacula collo/
cari:vt ad dei cultũ mãciparent᷑:ſᷣm quẽ ſenſũ intelligẽ
vũ ẽ qð dẽ: Eteiʒ paſſer inuenit ſibi domũ ⁊c᷑. eo mo ̊à
ſaluatoꝛ dicit: Lu.ix. c. ulpes foueas hñt:⁊ volucres
celi nidos:filius aũt hoĩs nõ hʒ vbi reponat caput ſuũ

⁊c᷑ʒ.q.dicẽt pſalmiſta: Paſſeres qñq; nidificãt in tẽplo

dei: 1 vbi ſut ep altaria: vbi ego collocari ſeu hitare de
ſigdero: ⁊ ̃i hãc expoſitionẽ cogruẽtius cotinuat lr̃a q̃
Dicit: Et turtur nidũ vbi reponat pullos ſuos.cuʒ hoc

qð ſeqtur ĩmediate: Altaria tua dne vtutũ.q; ſᷣm expo

ſitionẽ poſtil. eſt. n. ſenſus talis: Eteiʒ paſſer iuenit ſibi
domũ:⁊ turtur nidũ iuxta altaria tua dne virtutum.

vbi ego deſidero cohitare. Et nota ꝙ vbi trãſlatio nĩa

