tum duodecim. Filij aſem:

duceẽti vigintitreſ. Filij geb

bar:nongentiquinq;. Filij
bethleem:centũ vigintitreſ.
Viri neihupha:quinq̃gin
taſex. Viri anathot:cẽtum
vigitiocto.Filij agnaueth:
qᷓdragintaduo. Fili caria⸗
thiarim:cephira ⁊ beroth:
ſeptingenti q̃dragintatres.

ſue. c

oꝝ põt dicere: ꝙ licʒ
Daniel de babylone

nõ redierit in hierlm
tñ de ꝓfectioe redeun

tium ⁊ de poꝛtatione
vaſoʒ diſpoſuit:⁊ iõ

ſibi pᷣmo tradita fue-

runt. x ¶ Aultri. vi
gintinouẽ. erãt cultel

li magni ad diuidedũ
hoſtias. -¶ Zyphi

aurei.xxx.In hebꝛeo
hẽ:Batini aurei.i ba

tinis argẽteis recipie:

batur ſanguis hoſtia
rũ: ſed in batinis au/
reis põtabatur intra
ſanctũſctõꝝ in die ex
piatiõis. 3ʒ ¶ Omia
vaſa aurea ⁊ argẽtea
quinq; milia.cccc.nu
merus aũt ꝑtium ſin
gularũ ſimul iũctus:
no aſcẽdit tantũ:qꝛ il
la q̃ erat pᷣcioſioꝛa fu
erũt numerata ꝑ par
tes:in numẽo vo illo

totali fuerũt incluſa
multa alia:q̃ nõ ert

tanti valoꝛis. C. II.
L Jaũt ſunt ꝓ
uicie filij. PHic
onter nume-⸗
rat᷑ turba reuocata:
et pᷣmo ponit᷑ eoꝛum
ſumma: ſcoo ðſcribi
tur eoꝝ ſubſtãtia:ibi
Equi eoꝛũ. Circa pꝛi

mum pmo ponit᷑ nu

merus populariũ: ſe⸗
cũdo ſacerdotum:ibi
Sacerdotes.itio ꝓſe
litoꝝ ſiue incertoꝛuʒ:
ibi Et hi qui aſcende
runt. qrto colligit nu

merus oim: ibi Ois
multitudo.Circa pᷣ“

di: a Plant ſunt
ꝓuicie filij.i. iudee ꝓ

uincie: cui fili dicut
iudei:lʒ fuiſſent inde

in captiuitatẽ ducti.
Bnuſquiſ q; in ci

uitatẽ ſuã. qꝛ vnuſquiſq; naturalit᷑ diligit locũ natiuitatis
¶ Qui venerũt cũ oꝛobabel ieſua neemia ⁊c.noĩa

iſtoꝝ expꝛimunt᷑: quia fuerũt ꝑſone notabiles pncipales.
alij aũt ↄpꝛehẽdunt ſi nb neini * patrũ vel ciuitatũ vnde

Filij phares ⁊c. Circa qð ſciendũ

ꝙ aliq̃ nomina hic expꝛimunt᷑ de quib certũ eſt ꝙ ſunt no/
mina ciuitatũ:ſicut dẽ infra:vilij bethleem:et filij cariathi/

arim:⁊ filij hiericho:⁊a ſimilia:⁊ aliqua de aulb cerigeſt

5

—

—

ſunt nomina patrũ: vt cum di infra: Cãtoꝛes filij aſaph: et daniel ⁊ ſocij eius noluerũt bibere de vino vñ bibebat
filij ſellum: ⁊ nathinei:a filij ſobai ⁊ ↄſimilia. multa vo no
mina hic expꝛimunt᷑ a quib' filij dicunt᷑:de quib nominib

nõ habet᷑ certitudo vtrũ ſint nomina patrũ vel ciuita
nec doctoꝛes hebꝛaici nec latini hoc deiminauert.

cerdotes. Hic ↄſequẽ/
ter ponit᷑ numer leui
tarum: ⁊ inchoat᷑ a ſa
cerdotib qui erãt pᷣn
cipales in tribu leui:
cum dẽ:Sacerdotes:
filij idaia in domo ie

ſue.noiĩia ſunt patrũ.
4 Leuite filij ieſue.
Iſti iuuabãt ſacerdo

tes eis miniſtrãdo in
oblatõibus ſacriſicio
rum. g¶ Cãtoꝛes fi
lij aſaph. Iſti cãtabãt
diuinas laudes q̃ndo
offerebant libamin
ſacrificioꝝ. h ¶ Fi/⸗
lij ianitoꝝ:.qui cuſto
diebãt poꝛtaj atrij ſa
cerdotũ ad q̃ttuoꝛ ꝑ⸗
tes oꝛbij. i ¶ Nathi
nei. Iſti poꝛtabant li/

tũ:a

2

Filij rama et gabaa:ſexcẽti
vigintiunꝰ. AViri machmas
centũ vigintiduo. Viri be/
thel et chai:ducenti viginti
treſ.YFilij nebo:quinq ginta
duo. Filij megbiſ:centũ qn da:filij arſa: filij bercos:ſilij
q̃gintaſex. Filij helam alte/
rius:mille ducẽti quinqᷓgin filij athupha:ſilij ſeruoꝝ ſa
taq̃ttuoꝛ. Filij arim: trecẽti
vigiti. Filij lodadin et ono:
ſeptingenti vigintiqnq;. Fi
ij hiericho:trecẽti q̃dragin filij ſaphata: filij athil: filij
taquiq;. Filij ſenaa:tria mi
lia ſexcẽti triginta.Sacẽdo
tes.Filij iadaia in domo ie
ſue:nongẽti ſeptuagĩtatres

gna ⁊ aqs ad locũ di Filij emmer: mille ꝗqnq̃gin/
. - anqg

uini cule.
ſeruoꝝ: ſalomõis.ſer
ui ſalomonis dicunt᷑
illi q fuerũt deputati
ad cuſtodiã ediſficioꝝ
tẽpli:⁊ ad reparandũ
ea que eẽnt repanda:
2 iſti dicunt᷑ filij eoꝛũ
qꝛ deſcẽderũt ab ipᷣis

licet ꝑ multas genera
tiones. l Erbi 4
aſcendeft. Hic ↄñter

ponit᷑ numerus ꝓſeli

taduo. Filij pheſſur: mille
ducenti qdragintaſeptẽ. Fi
lij arim:mille decẽ et ſeptẽ.
Lkeuite. Filij ieſue et ſedmi/
hel filioꝝ odeuie:
taquattuoꝛ. Cantoꝛ
aſaph:cẽtũ vigintiocto.Fi
lij ianitoꝛuʒ:filij ſellum: filij
ather:ſilij telmõ:filij accub lij accos: filij bercellai ꝗ ac
filij attita: filij ſobai: vniũᷣſi

tuagi

Filij

top: licet pſellti gH C&étũ trigintanouẽ. Maihin

pꝛie loquẽdo dicãtur
qui de gẽtilitate ↄuer
ſi ſunt ad iudaiſmuʒ:
tñ hic large dicunt᷑ ꝓ
ſeliti:q nõ potuerunt
ſufficieni indicare cer
titudineʒ ſue genealo
gie:⁊ ideo dubiũ erat
de aliquib eoꝝ: vtrũ
eſſent de filijs iſrael a

nei. Filij ſia: filij alupha:fi/
lij tebboath: filij ceros: filij
ſiaa:filij phadõ:filij lebana
filij Nealra lit accub: filij a⸗
gab:filij ſelmai:filij anan:fi⸗
lij gaddel:filij gaer: filij raa
hia:filij raſin: filij nechoda geret ſacerdoſ doctus atq;

pꝛincipio vel nõ:nõ tñ fuerũt eiecti de populo iſrł: qꝛ fides
nõ negabat etiam gentilibꝰ volentibꝰ ↄuerti: ſed de filijs ſa
cerdotũ illi qui nõ poterãt inuenire certitudinẽ genealogie
ſue:⁊ ꝙ eſſent de ſacerdotali genere fuerũt eiecti de ſacerdo
tio:nõ tñ de ↄmuni ſtatu fideliũ: vñ et in nouo teſtamento
nõ om̃is Aurroclnit ad fidem:recipiẽdus ẽ ad oꝛdinũ ꝓmo

tionem.

em. Ex hoc etiã loco hĩ argumentũ: ꝙ nullus ꝑmitten
dus ẽ celebꝛare:niſi fidẽ faciat de ſua oꝛdinatiõe. m

t

dixit atherſatha. Iſte ẽ neemias vt dicũt hebꝛei:⁊ hoc ideʒ
expᷣſſe habet᷑ infra Neemie.viij.ca.et vocatꝰ eſt atherſatha
qui ſᷣm ꝓpꝛietatem hebꝛaici ſᷣmonis interpᷣtatur relaxatuj
qꝛ ꝑ ſapientes hebꝛeoꝝ: fuit ſibi licitũ bibere vinũ gentiliũ:
eo ꝙ erat pincerna regis gẽtilis:vt hẽ infra Neemie.j.qð tñ
de ↄmuni curſu erat iudeis illicitũ:vt dicũt hebꝛei:ppt qð

rex ne ↄtaminarent᷑:vt habet᷑ Dañ.j. n ¶ Ut nõ come
derent de ſcõſcõꝝ.i.de cibis ſacerdotibus ↄceſſis:cuiuſ/
modi erãt panes ꝓpoſitionis:⁊ hoſtie p pcco ⁊ delicto
ſim illò Oſee.iiij. Pcca ppli mei comedẽt ac. o¶¶ Do

filij gacẽ:filij acec: filij pha⸗
ſea:filij beſee: filij aſemaa:ſi
lij munim:filij nephuſim:fi
lij bechue: filij acupha:filij
acur: ſfilij beſluth: filij mai

ſiſara:filij thema: filij naſia:

lomonis:ſilij ſothei: filij ſo/
phereth: filij pharuda: filij
iala:filij dercon:filij geddel

phocereih ꝗ erãt de aſeba
baim:ſilij amim. Omes na
thinnei et filij ſeruòꝛuʒ ſalo
monis: trecenti nonaginta
duo. Et hi qui aſcenderũt
de thelmala: thelarſa:che/
rub:⁊ don:et mer:et nõ po
tuerunt indicare domũ pa
trum ſuoꝝ ⁊ ſemẽ ſuũ:vtrũ
ex iſrł eſſent: filij dalaia:filij
tobia:filij nechoda:ſexcen/
ti quinq̃gintaduo. Et de ſi⸗
lijs ſacerdotũ: filij iobia:fi/

cepit de ſiliab berellai ga
laaditis vxoꝛẽ: ⁊ vocatusẽ
nomine eoꝛũ.Hi queſierũt
ſcripturã genealogie ſue:et
nõ inuenerunt:⁊ eiecti ſunt
ð ſacẽdotio. Et dixit ather
ſatha eis: ũt nõ comederẽt
de ſãctoſanctoꝝ:donec ſur

pidibus rõnalis: qꝛ a ↄſummatiõe templi ſcði vſq; ad
deſtructiõem eius ꝑ titũ ⁊ veſpaſianũ fluxerũt ani.cccc
xx.ſᷣm hebꝛeos:⁊ multo plures ſᷣm latinos.Quo autẽ
tpe ſurrexit talis ſacẽdos poſt reditũ captiuitatis baby
lonice:nõ habet᷑ ex ſcriptura deiminate. Ra.ſa.dicit:q;
doctrina ⁊ vitas rõnalis erat nomẽ dei tetragramaton
incluſum ſub lapidibꝰ ronalis:vtute cu manifeſtabat᷑

qqꝓui ſignabat deũ

poſt reditũ capti

bens ſignũ placa
tionis diuine et ſi

nec ſurgeret Se

dos doct atq; ꝑ⸗

fectus.ꝗᷣ ſciret iue
nire vitatem huõ

genealogie tũc ig
note ꝓut dẽ ↄmu

niter ab expoſito
ribus nr̃is. In he
bꝛeo hẽt: Donec
ſurgeret ſacerdos
ad vꝛim ⁊ thuni.
qð ſignat ad do⸗
ctrinam ⁊ pfectio
nem ſeu vitatẽ: et
ideʒ hebꝛaicũ po
nitur exo.xxviij.
Pones aũt in ra
tionali iudicij do
ctrinam ⁊ vitatẽ.
⁊ ſicut dictuʒ fuit
ibidẽ:iſta doct᷑na
⁊ vitaj erat qdam
fulgoꝛ ꝓcedẽs ex
lapidibꝰ ratiõali

placatũ:et ſic im/
pleri in effectu: q;
ſacerdos petebat
vt dicit Joſephuj
li.antiquitatũ.di
cit etiaʒ ꝙ ille ful⸗
goꝛ ceſſauit ꝑ du/
centos annos an-
teq; ſcribẽt libꝝ il
lum:queʒ ſcripſit
tpe titi et veſpaſi⸗
ani: ⁊ ſm hoc cõi
ter eſt dicendũ: ꝙ

uitatis bab yloice
ſurrexit ſacerdos
doctus et ꝑfectus
m pꝛedicto.ſ.ha

gnũ acceptatiois
lue petitiois in la

oſunnn

NCpngr⸗

vitas de interrogatis ipᷣi ſacerdoti qñ ↄſulebat dñm.di
cit etiã ꝙ talis manifeſtatio nunqᷓ fuit tꝑe ſcòi templi:⁊
ſic poſt reditũ captiuitatis babylonice nõ ſurrexit ſacr·
dos doct mõ pꝛedicto:⁊ ſᷣm hoc cũ dicit: o ¶ Donec Pone⸗
ſurgẽt ſacerdos doct atq; ꝑfect.ᷣli donec nõ impoꝛtat
temp determinatũ: ſed magis ſignat idem qð nunq:ſi
cut d.cit᷑: Talis nõ penituit de pcc̃is ſuis donec vixit·.i.

urn
alnire
Gaitae
Cul

ſil
ſilgn
uii⸗
leyſging
unägte
Ppubeiäne
Nodrnmn
decdtde
Pliunphos
tvei⸗
Netchdi
bnthpue⸗
Pogli
nmifle
Nenen
ſhntikun,
ſiletnumm
ſbrtirup⸗
eſcotsſc

AAbirbu

deiiſe
alen
ſäkeul
Nore
(bde

litpprend

fſlluhn
Ponlcuein

fbrwun
uii 1

gbinet

Mzaptut
uiſn

itumge⸗

litnrit

aiionſa
luizpii
ſcivun
uneratre
Mſcbtiin

Gb

Drſntos
kintthmi.
ud⸗
numnni
miaind
Gbtuip
gop⸗
ds fn
Ritdii
nuntmiri
ndonet
ſnpoen
iſerſunn
hclse

watuipo⸗
rs mi
ltüll
naugſeßſit
nütrſtinſ⸗
Lifnhorch
dvenni
Kchticht
ursbebfin
mmnt
nurpinn
itinſ
hin
ſling
ummnd
Crpe
liſi
itinad.
wln
nint

¶ Eldre. I

nunß:qꝛ poſt moꝛtem nõ põt penitere. ſm vero expoſi
tionem ioſephi pᷣdictam:li donec impoꝛtat tpᷣus finitũ
poſt qð ſi intenl ſacerdos doct :licet nõ ſit determinate

ſcriptũ.

Omtis multitudo. Hic ↄñter colligit tota

lis numer multitudinis:cũ dẽ:Om̃is multitudo quaſi

vnus.i.vnius pꝛo
poſiti ⁊ volũtatij
ad edificatõem tẽ
pli. q¶ Quadra
gintaduo mil. tre
cẽti ſexaginta.Cõ
ſiderandũ aũt eſt
hic: ꝙ ſi viungan
tur numẽi ꝑtialej
ſupꝛa habiti:non
aſcendunt tantũ:
ſed deficiũt deceʒ
milia ⁊ plus:⁊ io
nõ videt᷑ verũ qð
hic cõcludit. Ad
ð reſpondet ra.
a. d. ꝙ illi qui nu
merati ſũt ſupꝛa
per ptes:ſuerũt ð
trib tribubus tm̃
ſ. iude:beniamin
leui:vt ſatis pa
tet ex pᷣdictis: ſed
cũ eis redierũt ali
qui de alijs tribu

bus:vt dictũ ẽ ſu

pꝛa.j.ca.⁊ illi con

icti cũ alijs faci

unt huücnumen.
r ¶ Exceptis ſer/⸗
uis eoꝝ⁊ ancillij.
qui nõ numerant᷑
in pᷣdicta ſumma
qꝛ ſerui et ancille
no ſunt de nume/
ro ciuiũ. s ¶ Et
in ipſis cãtoꝛes et
cãtatrices.cc.redi
bant. n. ð captiui
tate ad terrã ſuaʒ
cũ leticia magna:

et iõ ſtatuerũt ali

quos cãtoꝛej ⁊ cã

t atr ices in via.
r ¶ Equi eoꝛum.
hic numerat᷑ rede
untiũ ſubſtãtia:⁊-

patʒ lra vſq; ibi:
v ¶ Cuʒz ingrede

rent eni dñi.
vbi fuerat templũ dñi.ceia patẽt in l
Amq; aduenerat.Hic ↄñter deſcribit᷑ templi re
edificatio:cuius pᷣmo deſcribit fundatio:ꝛ opis
intermiſſio:ca.iiij.ttio eiuſdẽ reſumptio:caꝰ.v.
qrto ↄſummatio:ca.vj. Circa pᷣm pmo altare ſub diuo

i. locũ v

—

pfectuſ. Ois mũultitudo q̃ſi

vnus q̃dràgintaduo milia
trecẽti ſeptuaginta:exceptiiſ
ſeruis eoꝛũ ⁊ ancillis qui e/
rant ſeptem milia treceti tri
gintaſeptẽ: èt in ipᷣis cãtoꝛeſ
atq; cãtatriceſ ducẽti.Equi
eoꝛũ ſexcẽti trigintaſex: mu
li eoꝝ ducẽti quadraginta/
quinq;: cameli eoꝛũ q̃drin
genti trigintaqnq;:aſini eo
rum ſex milia ſeptingẽti vi/
ginti.Et de pᷣncipibꝰ patrũ

cũm ingrederẽtur templũ

dñi qð eſt in hierlm:ſponte
obtulerũt in domũ dei ad
extruendã eam in loco ſuo
Scðm vires ſuas dederũt
impẽſas opis: auri ſolidos
q̃draginta milia ⁊ mille: ar
gẽti mnas quinq; milia: et
veſtes ſacerdotales cẽtum.
Habitauerũt ergo ſacerdo
tes ⁊ leuite ⁊ de pplo ⁊ can

toꝛes ⁊ ianitoꝛes ⁊ nathin/

nei in vꝛbib ſuiſ: vniůͦſuſea

Amq; venẽ᷑rat mẽſis
ſeptim:⁊ erãt filij iſra

el in ciuitatibꝰſuis.Congrè

gatus eſt ergo ppls q̃ſi vir
vn in hierlin:⁊ ſurrexit io/
ſue fil ioſedech ⁊ fres eius
ſacerdotes ⁊ coꝛobabel fili
us ſalathiel et fratres ei: ᷣt
edificauerũt altãe dei iſrael
vt offerrẽt ĩ eo holocauſto

erigit: templũ fundat᷑: ibi Doꝛo templũ.tertio funda
tionis ſolẽnitas celebꝛat᷑:ibi undato igit. Circa pꝛimũ
dicit: a ¶ Jaqʒ aduenerat mẽſis ſeptim. qui apud he

5„

bꝛeos vocat tyſari:⁊ ꝑtim coꝛꝛñdet ſeptembꝛi noſtro:⁊
ptim octobꝛi:ſicut dictũ fuit plen Geñ.vij.⁊ Exo.xij.

b eegenns ẽ ergo ppls qſi vir vnus.i.vni volun

fa. C TI. oleum ſidonijs tyrijſq;. ſicut

tatis 7 rpeMadcrerrien altaris fundatõis templi: iõ
Et e

ſubdit: c

iticauerũt altare dei.ſ. holocauſtoꝝ qð

erat ſub diuo:vt patet ex pcedẽtibus: Exo.xxvij. 7.iij. Re.
viij. 7. ij. palyp. iij. O¶ Deterrentib' eos ꝑ circuitũ popu
lis terrarũ.i.gentilibꝰ quos rex aſſyrioꝝ ſennacherib miſe⸗

mata:ſicut ſcriptũ ẽ in lege
moyſi viri dei. Collocaue/
runt aũt altare dei ſuper ba
ſes ſuaſ:detèrrẽtibus eos

circuitũ populis terrarũ:ẽt

obtuler̃t ſupꝑ illud holocau
ſtum dño mane et veſpere.
Fẽecerũtq; ſolẽnitatẽ taber
naculoꝝ ſicut ſcriptũ eſt et
hoͤlocauſtũ dieb ſingulis

p oꝛdinem ſcðᷣm pᷣceptum

opus dei in die ſuo: èt poſt
hec holocauſtũ luge taʒ in
calendis qᷓ;ᷓ in vniuerſis ſo/

lennitatibꝰ dñi que erãt oſe

crate:⁊ in om̃ibus in quibꝰ
yltro offerebat᷑ mun dño.
Apmo die menſis ſeptimi
cepef̃t offerre holocauſtuʒ
dño. Põꝛ tẽplũ dei non
dum fundatũ erat.Deder̃t

aũt pecunias latomis ẽ᷑t ce

mentarijs:cibum qͥq; ⁊ po
tuʒ:⁊ oleũ ſidonijs tyrijſqʒ
vt deferrẽt ligna cedrina ðᷣ
libano ad mare ioppen:iu

iſrl in ciuitatib ſuis..III. xta qð pꝛecepat cyr rex ꝑ

ſarum eis. Anno autẽ ſcdðᷣo

aduẽtus eoꝝ ad templum

dei in hierln mẽſe ſcðo ce
perunt coꝛobabel fil ſala/
thiel:⁊ ioſue fili ioſedech ⁊
reliquide fratribus eoꝝ ſa
cerdotes ⁊ leuite:⁊ oẽs qui
venerãt de captiuitate ĩ hie
ruſalem: &t ↄſtituerunt leui
tas a viginti annis ⁊ ſupꝛa:

cunias latomis.qq¶ do
labant lapides. o

rat ad habitãdum ſa

mariam ⁊ ciuitatej p

circuitũ:qꝛ timebant
ne filij irael ad ꝓſpe
ritatem veniẽtes: eos
eijcerent de terra.
e¶ Etobtulerũt ſup
illd holo. dño mane
⁊ veſpere.i.iuge ſacri
ficiũ in quo offereba⸗
tur vnꝰ agnus imme-
diate poſt oꝛtũ ſolis:
⁊ alius añ occaſum.
f¶ Fecertq; ſolẽnita
tem tabernaculoꝝꝛ.q̃
incipiebat quintode-

cimo die menſi ſepti

mi ⁊ dur ſeptẽ
dies. g ¶ Et holoc̃.
dieb' ſingulis. bᷣm ꝙ
p̃cipitur Nu.xxix.
h¶ Et poſt hec holo
cauſtũ iuge.qð nunq

intermittebat 2 alüs
ſacrificijj. i ¶ Lam

in calendis.i.neome

nijs q̃ celebꝛant᷑ in wnn

cipijs menſiũ. kqᷓ;
in vniuerſis ſolẽnita
tibus.ſ.paſche:pente
coſtes:tubaruʒ:expia
tionis ⁊ tabernaculo
ruz. 1l pmo die
mẽſis ⁊c̃. quia tũc pᷣ

mo fuit erectũ altare

holocauſtoꝝ:añ cui
erectiõem nõ poterãat
thia offerre. mPõ

quẽter agit᷑ de templi
fundatioe: ⁊ pᷣmo q̃n

—

ro templum. Hic oſe

tum ad materie ppa

rationem:cũ dicit:
n ¶ Dederũt autẽ pe

Et cemẽtarijs.qͥ com

—

ponebant lapides in

muro cũ cemento.
ũ q́; potũ et

fecerat ſalomon hirã regi tyri

ꝓ lignis habedis ⁊ deducendis ꝑ mare ad edificatiõem pꝛi
oꝛis templi:vt hẽ.iij. Re.v. q ¶ Ad mare ioppen. Joppe

. n. eſt poꝛt' ſupꝛa mare mediterraneũ:ad quẽ ducebatur li-

gna p mare:⁊ inde ducebant᷑ in hierlm ꝑ terrã in vehiculij
qui poꝛt eſt ppinquioꝛ hierm. Scõm qtum ad fundatio
Anno

nem:cum dẽ: r

aũt ſcdo ⁊c̃.ceperũt ꝓoʒobabel fi

lius ſalathiel rc. inſiſtere fundatõi templi. sD ¶¶Et ↄſtitu
erunt leuitas ⁊c.] tpꝑe eniʒ qͥ poꝛtabat᷑ tabernaculũ de loco

ad locũ:in ́ erat laboꝛ magn: leuite incipiebãt exerceri in

opibus a vigintiquinq; annis ⁊ ſupꝛa:et in triceſimo anno

——

U 4

templi: cum oi: juůa cedmihel ⁊ ſilij ep et filij iu⸗

inſtituebant miniſtri qui erant ad hoc apti: put hĩ Nume.
iiij. ca. ⁊ viij.ſed qꝛ ꝓ iſto tꝑe nõ habebãt talia poꝛtare:acci
piebant leuite in minoꝛe etate:videlicet a.xx. anno ſupꝛa
etiã rõne neceſſitatis:qꝛ paucioꝛes erãt q; ante. ¶ Ut v⸗
gerent opus oñi. ſtãdo ſuꝑ oꝑarios ⁊ ſolicitãdo eos ne op
atnegligere:
t ¶ Fuũdato igit᷑. Pic . „
nñter agit ve ſolenni uͦt vꝛgerẽt opꝰ dñi. Stetitqʒ
tate ratoe fundatiõis ioſue ⁊ filij eiuſ ⁊ fratres ei
igit a cemẽtarüs tẽ rr Een
dlo tta murus erat da aſi vir vnus vt inſtaurẽt
plo.ita g murus erat li vir vnus vImmntane
aliiỹtulum ſup terra ſup eos qui faciebãt op in/
eleuatuj. v ¶ Stete templo dei:filij enadab ⁊ fi
runt ſacerdotes in oꝛ jij eoꝝ ⁊ fratres eoꝝ leuite.

natu ſuo.i.in ve Sõõ en⸗

Ut laudarẽt deum ꝑ templo dñii:ſtterũt ſacẽdo

manu vauid regis I. tes in oꝛnatu ſuo cũ tubis:
o vauid ſaci ud r lenite ſliſ aſapbi crmba
h'oꝛdiatũ. Plurimi lis ut laudarent deuʒ p ma
etiã de ſacerdotibꝰ et nus dauid regis iſrl. Et cõ
leuitis pemmeiges pa cinnebant in hymnis ⁊ cõ/
um e ntnalnn. ſeſſione oñio qm bonuſañ
ſeauik: y ¶ Flebant in eternũ miſericoꝛdia eius
vo. magna. memoꝛes ſup iſrl.Omis qͥq; ppls vo
gloꝛie tẽpli qð deſttu ciferabat clamoꝛe magno ĩ
aum ueratreſpeeu laudãdo dñm: eo ꝙ funda
nipil erat Sed 5 hboc lum eſſet tempiũ dni. Plu
videt᷑ eẽ qð dẽ Aggei rimi etiã de ſacerdotibꝰ⁊ le
ij. Magna erit glia uUitis ⁊ pꝛincipes patrũ ⁊ ſe
hudnouiſſime dom nioꝛes ꝗ viderant templuʒ

magis q;ᷓ pꝛime.Dicẽ

pñti: ſed erit de fuu/ tẽpluʒ in oculis eoꝝ:flebãt
ro:qð ſuit impletum voce magna ⁊ multi vociſe
EE Pidin rates in leticia eleuabãt vo
fuit:⁊ 455 ibi pꝛedica⸗ cCem: nec poterat quiſq; ag
uit: et ꝙ hec ſit inteen noſcere vocẽ clamoꝛis letã
tio ꝓphe:patet ꝑ. hoc tium:⁊ vocẽè fletuſ ppli.Cõ
qð dẽ ibideʒ: Adhuc
vnũ modicũq; ⁊c̃.ſe/
quitur:Et veniet deſiderat cunctis gentibus.i.chꝛiſtus im

plendo domũ iſtam gloꝛia. Ca. IIII.

dierũt aũt. hic ↄñter agit de opis intermiſſione.
Circa qð pmo ponit᷑ edificãtium accuſatio:ꝛ regis
rñſio:ibi Uerbũ miſit rex. itio mãdati executio:ibi

8Et abierũt. Circa pmũ pꝛimo deſcribit accuſatõis occaſio
2 ipᷣa accuſatio:ibi In regno aũt aſſueri. Circa pꝛimũ dẽ:

a ¶ Audierũt aut hoſtes iude ⁊ beniamin. iſti erãt gẽtiles
q de aſſyrijs fuerãt miſſi ad inhabitandũ ſamariã q̃ fuerat
caput regni decẽ tribuũ:⁊ aliaj ciuitates in circuitu:⁊ qꝛ in
habitabãt terrã iudeis ↄceſſam a deo:iõ erant eis odioſi ⁊
ecõuerſo. b ¶ Quia filij captiuitatis.i.iudei qͥ de captiui
tate reuerſi erãt. c ¶ Et accedẽtes ad oꝛobabel. ꝗ erat pn-
ceps int illos. dD icemꝰ vobiſcũ. hoc dicebãt malici
oſe vt impedirẽt opus:ſᷣm ꝙ dicit ra.ſa. e ¶ Quia ita vt
vos q̃rimus deũ vẽm.iiij. Reg.xvij.dẽ:ꝙ gentiles q de aſſy
rijs venerũt ad inhabitãdũ ſamariã ⁊ alias ciuitates in cir
cuitu:fuerũt ꝓ magna ꝑte deuaſtati a leonibuj:⁊ fuit ſugge
ſtum regi aſſyrioꝝ: ꝙ hoc acciderat:eo ꝙ pplus ille ignoꝛa-
bat legitima dei ire illy: ppter qð habito cõſilio miſit vnũ

de ſacerdotibꝰ captiuis vt doceret eos colere dũm: tam
cũ hoc colebãt idola:vt ibidẽ hẽ. f

dieb' aſſoꝛad

dan. Iſte fuit fil ſennacherib:qͥ interfecto pꝛe ſucceſſit
ei in regno:vt hi.iiij. Re.xix.⁊ tꝑe ep fuit miſſus ſacer

mixtim.n.ppls vociferaba

tur clamoꝛe magno:et vox
audiebat᷑ pꝛocul. C.IIII.

Adieèrũt ãt hoſtes iu
de ⁊ beniamin ꝗã filij
captiuitatis edificarẽt tem-
pluʒ dño deo iſrlièt accedẽ
tes ad coꝛobabel⁊ ad pᷣnci
pes patrũ:dixerũt eis: Edi
ficemus vobiſcuʒ: qà ita vt
vos qᷓrimus deũ vim. Ec-

ce nos immolauimus victi

mas à dieb aſſoꝛaddan re
gis aſſur:qui adduxit nos
huc.Ei dixit eis coꝛobabel
⁊ ioſue et reliq pᷣncipes pa
trum iſrl: Noͤn ẽ nob ⁊ vob

vt edifſicem domũ deo nr̃o

ſed nõſipſi ſoli ediſicabimꝰ
deo nro ſic̃ pꝛecepit nob cy

rus rex pſarũ. Factũ eſt igi
tur vt ppls terre impediret

man ppli iude:èt turbaret
eos in edificãdo. Cõduxe
runt qͥq; adůſus eos ↄſilia
toꝛes vt deſtruerẽt ↄſiliũ eo
rum oibus dieb cyri regis

perſarũ:et uſq; ad regnum

darij regis pſaꝝ. In regno
aũt aſſueri: ipᷣe ẽ artaxerxeſ

dos p̃dictus. g 6 eſt nobij ⁊ vobis.ſ.ↄmunis hec
eldlificatio templi:
qꝛ nolebãt hĩe cõ

ſoꝛtiũ idolatraꝝ.

h ¶ Sʒ noſip̃i ſo

li edificabim do⸗
mino deo nro:ſiẽ
nobis cyrꝰrex ꝑſa

rum pcepit. vt hẽ
5.j.caꝰ. Quis ẽ in

vobis ð vniuerſo

pplo eius: ſit deuj
cu eo: aſcẽdat hie

ruſalẽ que ẽ in iu
dea: 7 edificet do/
mum dñi dei ilrl.

Ex qͥ patz ꝙ licen

tia cyri ſe extende

bat ad ren iſra⸗
.

el tm:⁊ ſic ſe excu
ſe auerũt bñ ⁊ rati-
onabilit:tñ ſama

ritani inceperunt
eos impedire ma/
nifeſte: qo pus in⸗
tendebãt facẽ ma
licioſe et occulte:

io ſi⸗ ubaͤlturedir —

Et turbarent eos

in edificãdo. faciẽ

do eis inſult qñ
Poteranter nõ ſo
uz impediebat ꝑ
ſeipᷣos:ſed etiaʒ ꝑ
alios q locũ regij
pſaꝝ tenebant in
tra la eã regẽdo
et recipiẽdo tribu
ta: qͥs coꝛꝛuperũt
ſamaritani pecu-
nia: is ſubditur:

k ¶ CKoduxerunt

q̊; aduerſus eos ↄſiliatoꝛes ⁊c᷑. dicit aũt ioſephꝰ:ꝙ cyrꝰ
circa bella occupat hoc impedimentũ ignoꝛabat. Ra.
ſa. vo dicit ꝙ etiã ipᷣo ſciete factũ eſt: qð qualit intel igẽ

dum ſit poſt videbit᷑.inimiſſum.n.fuit opuj: l

ad regnũ darij.in cuy anno ſexto ↄpleta ẽ domdñi:vt

hbr infra.vj. m ¶ In regno ãt. Poſita occaſioe accuſa
tionis.ſ. eo ꝙ iudei repulerũt ſamaritanos a tẽpli edifi

catione:hic ↄñter ponit᷑ ipa accuſatio: ⁊ p agit de accu

ſantib' ꝑſonis:ꝛ ſubdit᷑ ſoꝛma accuſatõis:ibi Hoc ẽ ex /

emplar. Circa p dẽ: m ¶ In regno
9

ãt aſſueri. dicit io

ſeph' in.xj. antiqtatis ly.et expoſitoꝛes nr̃i cõiter:ꝙ iſte
aſſuer fuit cambiſes fil cyri:et iſte idẽ vocat᷑ hic arta-
xerxes: ꝓpter qð ſubdit᷑ cõiter in biblijs nr̃is:Ipe eſt ar
taxerxes. hoc tñ nõ eſt in hebꝛeo nec eſt de textu:ſed ab
aliqͥ doctoꝛe fuit appoſitũ ꝑ modũ gloſe rone dca:⁊ po
ſtea inſertũ eſt textui ꝑ imperitiã ſcriptoꝝ.Scom vero
ra. ſa. iſte aſſuerꝰ nõ fuit ideʒ cũ artaxerxes hic poſitus:
ſed ei ſucceſſit: ita ꝙ ſᷣm eũ artaxerxes hic poſit idem ẽ
ꝙ cyrꝰ:⁊ vocav fuit cyrus noĩe ꝓpꝛio:artaxerxes vo no
mine ↄmuni regni perſarũ:ſic reges romanoꝝ nomine

3

wwrn,
Ppucrütßie
lientſlue
1ergien
Nlchrmmn

(Annnu

icatin
anaweliue
Püngipen

nnnuerit

utüde
Pmentie
Nüſtet
Hanmd
flrzalick
rga
lckrwͤn
Nbircnume
Auizüktin

iiſſliü⸗
lbpheſrd,

Innnnunſ
ſingetind
dilicicen

nnfin

Mkinnm,
iinſtt
ſimnziin

nie
lrſechri
ltlelpni⸗
ntacel

Uhpnnen!

1 4

imnin
dcleſtdeng
äinpe
Ekirn
nt fiiade
indiiddſl
ſorylen
Iniſeenmaa
Upinir
inſeſeann
füebienut⸗
lüniſene
bcpennt
inpelient
ſend uoin
Hir rine

eaocule:
—
menene
ſridd i
ts ibi
mmrgot
inpelchtn
sſlci,
vcſlocing
emebanti⸗
leirepic⸗
cgühonb
coruhent
urumi e⸗
lhm.
3

mt
iptingn
“
Ulin
iſt
guni
Etdea
bipritr

eiut

aͤngi
the

— Eſdre. I.

regni vocabant ceſares:? tñ cũ hoc habebãt nomina p r¶ Reum. nomen ppꝛiũ hois:alie due ſeqntes.ſ.beel the

pꝛia:ſic Julꝰ Auguſt Tyberi:⁊ ſic de alijs: tñ iſte ra. em.ſunt noĩa appellatiua ſui officij expᷣſiua. Beel.n.dñm
ſa. Dañ.xj.ini cyrũ ⁊ aſſuerũ ponit cambiſem filiũ cyri ſignat vłl magrm:theem vo rõcinationẽ.rõcinatio vo vno

qꝛ videt᷑ magis ↄſonũ ſcripturis: vt dicet᷑ plen ſuꝑ hHe mo ſignat ↄputũ:alio mõ ſignificat plocutõem vboꝝꝛ. Eſt

ſter ⁊ Dañ.et iſte cambiſes impediuit ediſicatõem tẽpli igit᷑ ſenſus ꝙ iſte reum erat oñs vel magfr cõputi:qꝛ illi qui
Iſte aũt aſſuerus colligebant tributa ⁊
nõ fuit fil cyri?· HDW .. . ee ieddir p rege: ei rati
in hoc ↄuenit cuʒ in pᷣncipio regni ep ſcripſe ciuitatib ſamarie: et in reli onẽ reddebat: vl erat
ioſepho a alis. . rũt accuſatõem aduſus ha quis regionibꝰtrans flumẽ oñs ſeu magſ in pꝛo-

ope templi fuit . . r . 3,3 „ponẽdo madata reg-
impedituʒ ab ilo bitatoꝛes iude ⁊ hierim. Et in pace. Hc ẽ exẽplar epi· AZnegocia ſamaitan

qͥ immediate ſua in dieb artaxerxis ſcpᷣſit bà ſtole quã miſerũt ad eum: rum poplo: vel foꝛte

ceſſit cyro:differt ſellam mitridateſ ⁊ thabeel Artaxerxi rgi hui tui viri q vtrũqʒ ad ſuũ ſpettas

tñ in hoc e dieit Areliqui ꝗ erãt in ↄſilio eo ſunttrãs fluuiũ ſalutẽ dicũt bat officiuʒ. s (Et
biens muirſl, rum ad artaxerxem regẽ p Moiü ſitregi: qa iudei qù Saſede neen
dicit ꝙ iſte fuit aj ſarum. Epiſtola ant accuſa ſcenderũt a te:ad nos vene eã dictauit: a mitrida
ſuerꝰ q accepit he tionis ſcripta erat ſyriace èt rũt in hierlin ciuitatẽ rebel tes thabel eã fieri pce
ſer vxoꝛem. Joſe ſegebat᷑ ſermone ſyro. Rẽ lem ⁊ peſſimã: quã ediſicãt gi dui et Ea
birem r iilu erni Um beel theem ſamſai ſeri extruẽtes muros er: ⁊ pari tmamali alſlaphar.
afſuen qui acce ba ſcripſerũt eplam vnã de etes ↄponentes. Nunc igit aliq libꝛi habẽt: Sal⸗
pit heſter vxoꝛeʒ: hierlin artaxerxi regi huiu notrũ ſit regi:qꝛ ſi ciuitaſ illa manaſar. et male:qᷣa
Rbiſeregete eges ſcemõi. Reũ beel theem et egificata ſuerit ⁊ muri ei in hebes ar eſcne⸗
duos magos ſiue ſamſai ſcriba et reliqui ↄſili ſtaurati: tribuͦtũ et vectigal Paadon fili ſennache

ſapiẽtes qui ꝑ an- atoꝛes eoꝝ:dynei ⁊ aphar ⁊ qnuos reddir nõ dabũtl rib: vt patet ex pnci.

num regnauerũt ſathei:btherphalei:arphaſei ⁊ vſq; ad r̃ges hec noxa ꝑ ca.ſicut.n.ſupꝛa dẽm

mnus poſt ig de herchuei:babylonij:ſuſan ueniet. Nos ergo memoöes :leones Vaſtauerunt
dari fllin, brſa nachei:dyei ⁊ elamite ⁊ ce ſalis qð in palatio comedi- mugna beelehi/ au
ſpis: 1 xerxem ee teri de gẽtib quas traſtulit muſ: et qꝛ leſiones regis vi ad inhabitãdũ ciuita
filiuʒ:cui ſucceſſir aſſenaphar magnꝰ⁊ gloꝛio dẽère nephas ducim: iccir teamarie Ppter qo
aſſuer: qͥ accepit ſus: et habitare eas fecit in co miſimus ⁊ nüciauimus iſte aſſoꝛaddon milſit
heſter vxoꝛẽ: quẽ alios loco ipoꝝ::⁊ cũ
nõiat artaxerxem eis vnuʒ de ſacerdoti
Aliqui aũt hiſtoꝛiographi adhuc plures ponũt inime bus captiuis:qͥ doceret eos colere dũm. v ¶ Trãs flumẽ
dioj.q̃d aũt circa hoc ſit magis viſimile:dicet plen ſu in pace.hebꝛei ſic hñt: Trãs flumen ⁊ ceaneę.⁊ ẽ ceaneę no
per libʒꝝ heſter dño ↄcedente.Sciendũ tñ ꝙ iſti rege) men regiois vt dicũt. x ¶ Poc ẽ exemplar. Hic ↄñter po
ſarum in diuerſis locis in biblia ⁊ hiſtoꝛijs inueniũtur nit᷑ foꝛma accuſatõis:cum dꝛ: Artaxerxi regi ⁊c.ſequit.Ju⸗
nõiati pluribꝰ ⁊ diuerſis nõibus: ꝓpter qð idem rex vi dei q aſcendert a te ad noj.iſtud ↄcoꝛdat dicto ra.ſa.videli
det aliqñ eſſe plures. m ¶ Seriphi beſellã. et dicũt ex cet ꝙ iſte artaxerxes fuit cyrus vt pᷣdictum ẽ:quia iſti iudei
poſitoꝛes nr̃i cõiter ꝙ ẽ nomen ꝓpꝛiũ hõis:hebꝛei ant fuerũt miſſi in hierlm ab ipᷣo cyro ⁊ nõ a filio eius:vt patʒ
dicũt ꝙ ẽ nomen ↄmune cũ pꝛepone adiũcta ſᷣm modũ ex ſpᷣdictis ca.pmo:⁊ bñ dicit: y ¶ Alſcenderũt.qꝛ hierlin
lingue hebꝛaice ⁊ chaldaice:et ſignat ĩ pace:qꝛ iſta epla eſt in altioꝛi ſitu ꝙ, babylonia. ʒ ¶ Ciuitatẽ rebellẽ ⁊ peſſi
ſcripta õᷣ iudeos ſcripta fuit ſilent ⁊ occulte: ne ab iſis mam. Q.n.rebellauerit regi babylonis tꝑe ioachim ⁊ tꝑe
pciperet ⁊ mitteret᷑ ꝑ nuncios ad s cui ſcribebat᷑: ſm ſedechie:patet ex.iiij.Re.xxiiij.⁊.xxv. Extruẽtes mu
ra.ſa.⁊ ſic effectũ non hẽret epla illa. n¶ Mitridates ros ei.in hoc falſo eos accuſabãt:qꝛ nõ reediſficabãt ciuita
⁊ thabeel.nomẽ eſt ꝓpꝛiũ hois gẽtilis qui pᷣerat ſamari tem:ſed tmmodo templũ. b ¶ Tributũ ⁊ vectigal ⁊c. di
tanis:de cup volũtate ⁊ ſcitu fuit illa epla facta.¶o citur aũt tributũ a tribuo tribuis:⁊ eſt illud ꝓpꝛie qð daba
d artaxerxem.i.ad cyrũ ſᷣm ra.ſa.in hoc loco:licʒ ali tur hominib' miſſis ex pte regis ad cuſtodia terre ꝓ ſtipen
ter alibi dicẽ videat᷑:vt dictũ eſt:ᷣm ioſephũ ⁊ alios ad dijs ipſoꝝ.Uectigal dicit᷑ a veho vehis:⁊ eſt pꝓpꝛie pedagiũ
iſanfli cyri qᷣ ⁊ artaxerxes vocarv eſt noĩe regni. qðò ſoluit᷑ dñis de his que vehunt᷑ per terrã vel flumina vel
Epla aut accuſatiõis ſcripta erat ſyriace.i.lr̃is ſyri mare. Annui reddix ſunt illa que ſoluunt᷑ berne de
acij. q ¶ Et legebat ſermone ſyro.i.ideomate ſyriaco. poſſeſſionibus:vt de agris ⁊ domibuj. c ¶ Nos ergo me
hoc aũt dꝛ ꝙ aliqñ ↄtingit: ꝙepla ſcripta lris vn ideo moꝛes ſalis ⁊c. ideſt ciboꝝ ſale cõditoꝝ: et p hoc inſinuãt
matis: legit᷑ ſermonib alteri lingue: ſicut cũ aliqs ſentẽ alia beneficia que a rege receperãt:a parte totũ deſignante)
tiã hebꝛaice ſcripture ꝓnũciat in latino.iſta vo epłla eo gquia tũc inter eos currebat talis modus loquẽdi.In hebẽ.
dem ideomate ſcribebat᷑⁊ legebat᷑:qꝛ illi quib mitteba ſic habetur: Et nũc econtra deſtructio palatij qð deſtruere
tur erãt de lingua illa: ſimilit᷑ iudei ↄtra qͥs mittebat᷑ſci volumus.ideſt cõtrarium beneficijs pᷣdictis eſt palatium.i.
inguã illã:quia diu fuerãt in regno babylonie. domus dei que in plurib' locis veteris teſtamenti palatiũ
Reuü beel theem. expoſitoꝛej nr̃i dicũt cõiter ꝙ ſunt vocatur in hebꝛeo: et ideo ipᷣm deſtruere intendimꝰ ꝓpter
tria nõia ꝓpꝛia triũ hoĩm ſcribentiũ hãc eplam.ʒ hoc bonũ regis:quia tibi obligati ſumus ex beneficijs receptis.
dictũ ꝓcedit ex ignoꝛãtia ſyriaci ſiue chaldaici ſᷣmonij. de er algeſ iones regis. ſcilicet ſubtrahẽdo tributa: vt
eſt. n. eadẽ lingua chaldaica et ſyriaca vt dicit Piero. in dictũ eſt: ⁊ mouendo cõtra eum ſeditiones cõſequenter.
plogo galeato:igit᷑ ſm pꝓpꝛietatẽ ill lingue pꝰ dictio.ſ. e Kiidere nephas ducimus.quia eſſemus ingrar

1Rerenleas in libꝛis biſtoꝛiarũ patrũ tuoꝝ.i.regũ qui pᷣ
ceſſerũt te. g Et ſcies qm vꝛbs illa vꝛbs rebellis ẽ. vt ex
poſitũ eſt ſupꝛa. h
uid ⁊ ſalomonis plura regna fuerũt ei ſubiecta:vt patet.i.
Re. viij.⁊.iij. Re.uiij. i Maäzobrem ciuitas ipᷣa de
cta ẽ.ſ. ꝓpter rebellio
nem z regeʒ nabuch. S
vtilih e wle regi:vt recẽſeas in libꝛis hi-/
o en ſtorlarüparünopr aint
phꝛaten q erat medi mes ſcriptũ in ↄmentarijs:
ini regnu pſidis et re &t ſcieſ qm̃ vꝛbs illa vꝛbs re
gionẽ iudeoꝛũ ¶! bellis ẽ et nocẽs regib ⁊
Uerbũ miſit. Hic oñ uincijſ ⁊ bella ↄcitant in ea
r anereianidi ex dieb antiquis: GBobꝛem
ctij vſq; bbi me Sa Et ciuitas illa deſtructa eſt.
Nũüciam nos regi:qm̃ ſi ci

lutẽ dicens 7 acẽ. he no ee 17„
bꝛei ſic hñt: Et ceteris uitas illa ediſicata fuerit et

trans fluuiũ ſelam ert mnri ſ;in Ranrati⸗nſſeſſſ
ceaneg. et dicũt ꝙ ſũt murtipt inſtaurati:poſſeſſi
noĩia regionũ tras flu Ohemtr as fluuiũ nõ habe
uium exiſtentiũ: in q bis. Verbũ miſitrex ad re/

buj habitabãt aliqui um beel theẽ et lamſai ſcri⸗

cõſilio eoꝝ hitatoꝛes ſama
patẽt Sereag rie ⁊ ceteris trans fluuiũ:ſa

aſſyrioꝝ ad inhitan-
Dum terrã iüllã.cetera

ibi: n ¶Is regej
foꝛtiſſimi fueĩt in hie

un vebz aopar r nifelte lecta eſt coꝛu me et a
plurib'alijs. o (¶ Ie pceptũ eſt: ⁊ recẽſuerũt:
dñati ſũt ⁊c᷑. hoc h? inuenerũtq; qm̃ ciuitaſ illa

iij.Re.e ſalomone: adiebantiquis adſum re
5 / „ £
ei oñium ſe exten · ceg rebellat: ⁊ ſeditiões ⁊ p

debat a flumine mas

euphꝛate vſq; ad ri lia ↄcitant in ea. Nam et re
uuz egypti. p ¶ ri ges foꝛtiſſimi fuerũt in hie/
batum a⸗ e geel ie ruſalẽ ꝗ ⁊ dñati ſunt om̃i re
bant. ab omnib Ulis gioni q trãs fluuiũ eſt Tri

Perincis q CPꝛo

ibeatis viros illos. butum qᷣq; T vectigal ? red
⁊c.]ex qͥ patʒ ꝙ ſi iſe dituſ accipiebat. Nüũc ergo

artarerxes ſun us audite ſententiã: Pꝛohibe
ſua⸗genon degerat alis viros illos vt vꝛbs illa
centia reedificãdi ciui “?MVMä

tatẽ ſed ſolũ templũ:vt hẽ ſupꝛa.j.ca.nec iſtud retractauit.
r ¶ Et⸗
de: 8
iudei nõ poterat reſiſtere:iõ ſubdit᷑: t

ũc inimiſſum ẽ

op dei ⁊c̃⁊ ſic patet ꝙ plus fecerint ſamaritani q; rex man
daſſet:qꝛ phibuerũt reedificatõem templi quã rex nõ phi

buerat:⁊ ſic verificatur dictuʒ Joſephi.ſ.ꝙ ignoꝛante cyro
tpibus ſuis fuit impedita edificatio tẽpli:ſcient᷑ tũ inhibuit
reedificatiõem ciuitatis:vt dicit raſa. ſub cup pꝛetextu im
pedita fuit edificatio templi. v ¶Et nõ fiebat ⁊c.darij re
gis. ᷣm ioſephũ iſte fuit darius fil hyſtaſpis:q fuit amic
goꝛobabel ⁊ fauoꝛabilis iudeis ſic patet ex ſequetib:et hoc

maxime fuit vt dicit ioſephꝰ:qꝛ anteq; ꝓmoueret᷑ ad regnũ

fecit votũ:qꝙ ſi ↄtingeret eũ ad regnũ ꝓmoueri:faceret tem

plum edificari:⁊ ibi vaſa deferri. Scõm vero ra.ſa.iſte da

rius fuit fil aſſueri ⁊ heſter regine: ⁊ ſic fuit fauoꝛabilis iu
deis ratiõe matris ſue que fuit iudea.

t nocẽs regibꝰ ⁊ ꝓuincijs.qꝛ tpꝑe da

lũtẽ dicens ⁊ pacẽ. Accuſa
tio quã miſiſtis ad nos:ꝛma

ierũt feſtini. Dic ↄñter ponit oꝑis inhibitio:cum 3
t ꝓhibuerũt ⁊c.roboꝛe.i. erergt cui

—

ſa: Una ſuit qꝛ cõ
— fidebant de ey fa
nõ ediſicet᷑:ldðonec ſi foꝛte a uoꝛe ppter amici

me iuſſum fuẽit. Aidete ne ciã oꝛobabel hm

mecIi-ster Dorimpnfkeatis: ioſephu: vel rone
negligẽter hoc impleatis: mleplevel
paulatim creſcat malũ õ re nrteſe ln e
ges. Iaqʒ exemplũ edicti fuit: qꝛ agge er ea

artaxerxil regis lectũ eſt co charias ꝓphe de-
rã reum beel tbeem et ſam nunciabant ei in

ſaiſeriba et coſilianijs cox. vominahtch e⸗
Et abierũt ſeſtini in hierlin rent: et ꝙ a perſis
ad iudeos:᷑ phibuert eos impedimentũ nõ
in bꝛachio roboꝛe. Luͤnc haberenz ſic oͤno
intmiſſum op dom dni usintermillaz e⸗
in hierlm: et nõ fiebat vſq; ſumpſerũt:⁊ hoc

ad annũ ſecundũ regni da- è. d: a Pꝛo
rij regis perſarũ. ¶. V. Peueri at ag
Roͤphetauert aũt ag Tariab auoy p
S.geul ꝓpheta cacha ppetie habent in
ias ſilis ado: ꝓphẽtaãtes libꝛo./ xij. ppheta
ad iudeos ꝗ eraãt in iuda et

ſurrexerũt coꝛobabel ſilius ppoʒ ado:qꝛ fuit ſi
ſalathiel et ioſue filius ioſe lius barachie ſilij
dech:⁊ ceperũt ediſicare tẽ orr Re H Rnci
plum dñi in hierſmn:t cum ¶ Pꝛophetãtes

eis ꝓphete dei adiuuantes ad iudeos. mõ p/

eos. In ipo aut tpe veit ad dicto:ꝛ licet inter
eos thantannai q erat dux babiisteshielin
trãs flumẽ et ſtarbucãnai et raz in rcaen
, doe zn eſſent aliq de ĩbu
ↄliliarij eoꝝ:ſicq; dixerunt beniamin ? detri

eis: Quis dedit vob ↄſiliũ: bu leui ⁊ alijs tri
pt domũ hãc ediſicaretis ¶ bub': vt dictũ eſt

5.ij. ca. tñ oẽs ſũt

619 ſ2
muros ei inſtauraretiſ. ad denotmall tueia
tribu iude poſt re

ditũ taptiuitatis babylonice: tũ qꝛ oꝛobabel dux rede
untiũ fuit de tribu iuda:et ſic erat pncipalioꝛ:tum zil
la trib' fuit ad ediſicatoem tẽpli feruentioꝛ. o ¶¶ Et caᷣ

eie 8 . he dei adiuuãtes eos. excitãdo pplm ad opus.
e ¶ In ipo aũt tpe. Hic ↄñter de ope reſumpto requiri
tur a duce ꝗ tenebat locu regis in terra illa:cum dicit:

f¶ Quis dedit vobis ↄſiliu ⁊c᷑. q.d.tantũ op nouũ nõo
deberet fieri ſine licẽtia regis:qꝛ tẽplũ edificabat ad mo

dum foꝛtalicij ⁊ turriſ: vn in iris ſ ubiectis nõ pmittunt
foꝛtalicia cõſtrui ſine voluntate dñoꝝ. g

9
dimus.ex hoc videt᷑ ꝙ eſdras qui ſcripſit libʒ iſtũ tunce
eſſet in hiertn:qꝛ ↄnumerat ſe ali:ſed poſtea redijt ad
regeʒ: vt plures ſecũ adduceret de iudeis:ſᷣm ꝙ hẽ infra
.vij. Poteſt etiã dici ꝙ tũc exiſtens in babylonepnume
rat ſe illis qui erãt in hieruſalẽ:ſicut Daulus apoſtolu
aſſociat ſe illis qui in die iudicij reperient viui:pe Theſ

» 42

ſaloniceñ.iiij.dicens: Nos qui viuimꝰqui relinquimur

ſimul rapiemur cũ illis in nubib' obuia xpo in aera.

