debuiſſet fieri mẽtio. Iſta ãt nõ p̃ſuppõit aliqð pꝛet curſuʒ
nãlem: Tum quia de remiſſione adulterij ⁊ hoinicidij ſũt

alij pſalmi ꝓpꝛij: vnde non eſt neceſſarium: ut circa h pſal
mus iſte verſet᷑ ꝛc. . Replica.
N expoſitiõe
5 1 5- pſalmi.Exul
miſert ẽ mei:dõmin fẽs ẽ abo te. Bur⸗

adiutoꝛ me.Cõũtiſti plan geñ. p̃fert rabi aben⸗
hagra rabi ſalomon

ctũ meũ ĩ gaudiũ mihi: cõ

SAI E, . . Et ſm illum exponit
ſcidiſti ſaccũ men circu inũ pſal. de dedicatõ
dediſti me leticia. t cůn/ ne domus dauicl ad
tet tibi gloꝛia mea èt non dens ꝙ dauid añ illã

dedicatõnem egrota
uit:⁊a conualuit: ⁊ ſic
Licioꝛi de vtroq; gras agẽs
Qictoꝛi pſal. dauid. hbunc pſalmum copo
Nite dñe ¶· XXX. ſuuit. Sed hec expoſi
— tieo ea facilitate contẽ
020 nitur qua pꝛobatur.
Nulli.n. auctoꝛitati ſcripture innitit᷑: quod eſt argumẽtũ
apud Burgeñ valde cõmune. Nec eſt veriſimile dauid do/
mum ſuam dedicaſſe:cum ante ⁊ poſt locus fuerit ꝓpha/
nus in quo actus cultus diuini publice fieri non conſueue
runt:nec de egrotatione ⁊ conualeſcentia dauid ſcripturã
allegat. undatur igitur illa expoſitio ſuper ſola volunta
te ⁊ imaginatõe.etia non eſt veriſimile ꝙ dauid fecit pſal/
mum ſingularem hunc de his que contigerunt᷑ ſolum ſᷣm
curſum naturalem: qualia ſunt illa de quibus dicit Aben/
hagra pꝛout vult Burgeñ.Et cum poſtillatoꝛ exponit hũc
pſalmum de gratiarum actione dauid ꝓ remiſſione pecca
ti adulterij homidij valde eleganter Burgeñ. inſtat dicẽj
ꝙ ð illa materia ſunt alij pſalmi facti. Ubi reſpondeo ꝙ ñ
eſt inconueniens de vna materia plures eſſe pſalmos a da/
uid factos:vt pʒ diſcurrenti ꝑ libꝝ pſe lmo Pſal.XXX.
NN te domini ſperaui ⁊c̃. Huic pſalmo pꝛemittit
talis titulus in hebꝛeo:¶ Ad victoꝛiam pſalmus
Udauid. Et in tranſlatione Hieronymi iuxta he/
bꝛaicum:ictoꝛi pſalmus dauid.Et patet expoſitio ex di-
ctis ſupꝛa pſalmo. xen lii (n aliſiunbus autem libꝛis ad
ditur. Pꝛo extaſi.ſed non eſt in hebꝛeo: nec in tranſlatioe
Pieronymi iuxta hebꝛaicuʒ:et ideo videtur ab aliquo do
ctoꝛe appoſitum:foꝛſan pꝛo eo quod infra dicitur:Ego au
tem dixi in exceſſu mentis mee ⁊c. Exceſſus enim mentis
et extaſis idem ſignant. Ex titulo autem apparet auctoꝛ
materia non apparet:pꝛopter qð
varie exponitur¶ Dicunt enim aliqui ꝙ dauid fecit hunc
ſalmum loquens in perſona populi de captiuitate baby
onica liberati pꝛeuidens in ſpiritu hanc liberationem.
Aliqui autem dicunt ꝙ fecit hunc pſalmum loquens in
perſona populi iſrael liberati de ſeruitute philiſtinoꝛum
per ipſum dauid ¶ Sed littera huius pſalmi non videtur
bene concoꝛdare:pꝛopter quod Rabi ſalomon dicit ꝙ fe
cit hunc pſalmum exiſtens in perſecutione ſaulis:pꝛo qua
multos pſalmos fecit:quia longo tempoꝛe:durauit:⁊ fecit
hunc pſalmum gratiasagendo: eo ꝙ multa pericula pꝛe
terita iam euaſerat:et oꝛando pꝛo euaſione pꝛeſentium et
futuroꝛum:que foꝛmidabat. Igitur ſcõm hanc ſententiaʒ
que videtur mihi littere magis conſona pſalmus iſte diui
ditur in duas partes:quia pꝛimo dauid oſtendit peſecutõ
nis ſue acerbitatem: ſecundo diuine retributionis equita-
tem: ibi Erubeſcant impij ¶ Pꝛima in duas: quia pꝛimo
oſtenditur confidentie dauid ſtabilitas.⁊ ſecundo perſecu
tionis atrocitas:ibi Miſerẽ mei. Circa pmũ diẽ ſic daud
a ¶ In te domine ſperaui⸗ ſicut in pꝛotectoꝛe ſont

compungar:domine deuſ

¶ Liber

be Mõ ↄfundar in eternũ. H ↄfũdar ad tp a:qꝛ erat exul ⁊ calefiebat: tñ tũc nõ hẽbat niſi . itii
fugltiuus: ⁊ taq leſoꝛ regie maieſtatis. 42 iuſticia tua. noꝛũ erat cũ regnare rid rannosra an phunte
⁊c.qꝛ ↄfido de ea no demea. dð Inclina 7c̃. lodt᷑ ð deo habetur.ij. Regũ.v. Qenim ita cito venitadi mtn —
moꝛe huano: O& aurẽ ſus icliare ad illð qð vłt audire:. vel ⁊ mo:tem: vna cauſa fuit.ſ. ppter doloꝛes a an wſtens Fuduul
erauchtre, eee ⁊c. Ine deficiã ĩ pſecutõe. ſ¶ Eſto quas in perſecutione ſaulis ſuſtinuit. v enima⸗ un
periculis. g ¶ Et in dab na nnrn vonüͤſti⸗
domneſuai Pfuu ſperaui nn ↄfũdar in eter è venter me Qm dẽſecit i pauptates ſuſti gi
nio e. ois. venũ: iiſticia tua libẽa me. doloꝛe vita mea: let anni nuit tanq fugiti⸗ li,
illi ꝗᷣ erat de tribu iu Inclinã ad me aureʒ tuã:] mei ĩ gemitib. Infirmata zugep⸗ abime⸗ ſuſiun
da ? dauid:nõ aude accelera ut eruaſme. Eſtõ eſt ĩ pauptate pᷣtus mea:let hanes aiut dcutd
bit i riperetuno mihii du ptectoꝛe Nt ĩvo olſa mea oturbata ſut. Su ar r. wabn gun
“ le heennoe mũ reſugij: ut ſaluũ me fa per oẽs inimicos meos fa bal ſbſidiuz vict iſ
dauid: y di. . R. Ccias. Qm fõꝛtitudo mea et ctus ſũ oppꝛobꝛiũ vicinis .. beg v emc
xxiij ꝙ ſi mn ira ſe lb reſugiũ meũ es tu: t ꝓpt meis valde:c᷑ttimoꝛ notis aſten eir uinliß
ſeonderitpſerutaboꝛ nomẽ tuũ deduces mel è meis. Qui uidebant me vus. el ltne⸗
qnic E miiki enutries me. Educes me ðᷣ foꝛalſ ſugerũt a me:òbliuio oẽs ⁊c ] qꝛ eis tüntn
mẽ ⁊cẽ. p talẽ viã q; laqueo hoc que abſconde nidatus ſũ tanq; moꝛtuus d5heob⸗l dice⸗
ſaul nõ poteritme ca Tunt mihi Iqm tu es pte- 2 coꝛde. Faci ſũ tãq; vàs cipedaltoeioneg ſllni woe
pere. E enun: ctoꝛ me In man tuas cõ pditũ: qm̃ àudiui vitup erg lickt fallo. dau fli
ne mnoeſen lo medo ſpm mei hedlemiſti toem mlion coworu in eimoenoigſinch che
ſ vechialta habere. gee die de vitat. Odiſti circuitu. In o dũ cõueni aꝛ timoꝛe ſaulis füiten
IEduces me a] i. Obſuates vanitates ſupha rent ſimul adſum me:l àͤc no audebant eü initif
ð occult iſidus giph cue. Egò ãt ĩ dño ſi rir en = frecipere: et time/ ſitſurfe
„eiaf nſig Se Kie! gdᷣ at ĩ dño ſperaui] cipere aiam meã conſiliati bt occaſione ei unnigl
dcPando vauickin fa xultabo ⁊ letaboꝛi miſeri ſunt. Egò autem in teſpe damniſicia re⸗ mnaiunn
ovezlaßlis: vo ber,⸗ coꝛdia tua. Qm̃ reſpexiſti raui domine:dixi de me ge. 3 (Qui vi⸗ nn
Re.xxii. mijn ma hũilitatẽ meã: Iſaluaſt ð ne es tu:ĩmanibus tuiſ ſoꝛtes ebont me ſozaſ.
mtuas rc] qꝛ no hõo ceſſitatibqiam meã. Mec mee Eripè me ð manu ini poe en in oeſart, aaſt⸗
rectde ſ oenſio ↄcluſiſti me ĩ manibꝰ inimi micoꝝ meox: ta pſeſen uus a. Fe Palſen
nier gicbeunm ze ci: ſtatuiſti ĩ loco ſpacioſo tib'me. Illuſira faciẽ tuam runt a me.timen/ non wein
Rdenilne nel pedes meol. Miſerẽ mei ſap hun tuu: ſalu mefaci crone i nene tul
egypti redẽpt fuerat dñne qm̃ tribuloꝛ. otuꝛbat mig ua: ldñẽ ñ ↄfũdar qm en de 6 Liie
i W D in ira ocul me:aia meg iuocauite. Erubeſcãt ipij ſiuioni dat c. aidnilch⸗
tes vanitates.i. ſõnia M ſie⸗ (5 nl
euſ “D ⸗ e obſeruatõem alid ſperãt euadẽ peri moꝛh. de quo dẽ vulgarii: Moꝛtu no babz amnici. tinigne n
ia:ei SS bi 3 ue. zkalis obleruato inutil eimo no acki ⁊c. de qͥ nulłſperat recuꝑatõʒ. 6n. . eudlii
vanis. i ¶ Exultab Se . nõ in talib ſomnijj audiui vituperatoem multo:ꝛum ⁊c. vnde ⁊ nabal cu⸗ pare
ſecutio ca triſticie: ſic libe e liberãte ab anguſtia:a ſic ꝑ ius manſio erat in carmelo in quo dauid ⁊ viri eius ſe guntinte
io ẽ ca triſticie: ſic liberatio eſt c leticie. k¶ Am re pe latitabant vituperauit dauid. et vir eius dicens: (r
ſpexiſti c. Excelſus. n. de hũtlia reſpicit: Fy h e pe la perauit dauid: et viros eius dicens: iahoen
Seluaſt de neceſſitatibus. i reſpicit: Fʒ ꝙ pſ. cxxxvj. Quiseſt dauid: ⁊ quis eſt filius Jai:.q.d. nullius mo/- ſiſihene
qbus homo eſt neceſſitatus . de periculis vꝛgentib' in menti: a ſubdit᷑: Hodie increuerũt ſerui qui fugiũt do⸗ nlis obii
fuerũt illa pericula vꝛgẽtia ſub “y i ra mes. minos ſuos c. ſ¶ In eo duʒ conuenirent ⁊c].ſ. ſaul ehllioni⸗
2] ſe aulis r exercit eius ccngebait da ic lec vcluſiſti ⁊exercit eꝰ. g ¶ Accipere animam c quia de moꝛ nicktliſi
mocdũ cosone:ta p cauid oſperabag uid ⁊ viros eius i te mea tractabant. h ¶ Ego autem in te ⁊c. tanqᷓ in Meythiſch
j. Reg. xxiij. o ¶Biatuiſti no e at enoſſe euadẽ: vt hi meo pꝛotectoꝛe. i ¶ Dixi deus meus es tu. per veraʒ hlußiti
.irnifaſmmecbvenit ad ſaul d. 5. Kche e be ex oꝛdinatõe fidem et cultum. n manibus tuis ⁊c. lideſt ſoꝛ ilme
pblliſtum up darer ſie fuſt copulluusn ege iuclerunt ſe tes tam vite moꝛtis mee ſunt in tua diſpoſitione. In Khrlann
konclnſus poruit quo conoln ecede dauid qͥ fuit hebꝛeo hĩ: In manib'tuis a mea.i.ad viuẽdũ qtum opag
õ iſerere mei tibi placuerit? no plus. ¶¶ Eripe me ⁊c lJ.ſ. ſaul ⁊ ſuo iinnbbmnt
dẽ: p Zlkerere mei vonn he — acerbitas cuʒ rũ cõplicũ. m ¶ Et a plequentibus me. quacũq; alia fiſger
ztimoꝛe futuroæ iminentiũ en. ere maloꝝ pntium occaſione. n lluſtra faciẽ c] i.ſup memetipſũ me ianidg
erat ꝑ gelũ nõ Piriti 3 olen⸗ at'ẽ ꝛc. iſta ira tua gfa illuſtrado. o¶ Saluu me fac ⁊c. nõ i mea iu- heunn
aſſt d ꝑ viciũ:tñ ex ea dẽ ocuł coꝛpor turbari: da ſticia. p ¶ Dñe nõ ↄfundar. ab aduerſarijj captus ſeu anrane⸗
fmengſe unt bar⸗ ei Xin Scnlo tiſſime. reHia acer bitate perſecutionis in patientiam fract. nm niſinn⸗
excecat. 8 % Et veni me⸗ ste 5 i er a:q ẽ p vici illi iuocaui ⁊c. quia potens es me exaudire. r ¶ Zrube⸗ ln
t¶ Om delecit c] i. ad aar zem ſi imutat totũ coꝛpꝰ. ſcãt. Deſcripta acerbitate pſecutõis: hic ↄñter deſcribi Gliotie
ribꝰa anguſtijs: vñ de Ad ocfenoen uitviſpoſira ex dolo tur equitas diuine retributionis:et pᷣ qtũ ad ꝑſequen in d
R ungu vñ de ipᷣo dꝛ.iij. Reg.j. Et rex dauid ſenue tes:ſcòo qtum ad pſecutõem ſuſtinentes:ibi Quã diſt
rat:hẽbatq; etati vplurimos dies: cũ r.o= 1.5, o ꝙtum ad ꝑplecutoem uſtinentes: ibi Qua ma ſlin
ciq; operiret veſtib'nõ gna.Circa pmũ dicit: r Arubelcuͤt impij. nõ potẽteſ und

t ntre
E
Gäige
oint
kerann
chpeltnar
lain
tinopie
genänotis
W ultm
W e

büieen

. Gmi
4 (Gi

Emneſt
Wnnen

Nerin 5
N

mä R

gi: ᷣm ꝙ hꝛ. j. Reg. xxiiij.

aſſequi ſuũ intentũ in ꝑſecutõne iuſtoꝝ:ſicut tyrani in
tendentes ꝑ toꝛmenta auertere martyrej a fide:⁊ nõ va
lentes erubeſcebant et ↄfundebant᷑ de eoꝝ tolerãtia:ſiẽ
pʒ da Daciano ⁊ ſcõ Uincẽtio:⁊ de Paſchaſio ⁊ ſãcta
Lucia ⁊ multis alis:⁊ ſaul ꝑſequens dauid euʒ capẽ ñ
valẽs reuertebat

i domũ ſuã ↄfu᷑/· . .
earan &t deducant᷑ in ĩſernũ:muͤ/
ei CErdehannt ta fiant labia doloſal Què
iſtaz ſi iſua mal loquunt aduſus iuſtũ inig
tia pſeuerẽt. Poc tate: in ſùpbia ⁊ ĩ abuſiõe.
auteʒ dicebat do Quã magna mititudo dul
nlvini cedis tue dſte: Iquã abſcon
iuſticie: cui eſt ap⸗ giſti tanctin te. eciſti
plaudendu: ſʒ Eis ꝗ ſperat in te:in ↄſpẽctu
pſal. lvij. Lerabit filioꝝ hoĩuʒ. Abſcondes
der z viger it vi eoſi abſcondito faciei tue:
dictac. εα

ea fin an à ↄturbatõe hoium. Pꝛo
q aliqñũ vocabat teges eo0s in tabernaculo
dauid filiũ: ſitut tuo:qͥ ↄdictione linguaꝝ.
hẽ.j. Regũ.xxiiij. J
vbi dꝛ: Dixit ſaul
Nuũqd hec vox tua ẽ fili mi dauid:⁊ leuauit ſaul voceʒ
ſuã ⁊ fleuit qſi ei cõpatiẽ ad hoꝛã:tñ poſtea queſiuit eũ
ad moꝛtẽ.Et labia hitatoꝝ ceile ⁊ gipheoꝝ:q pᷣtẽdebat
amicitiã ad dauid i vbis: ⁊ tñ q̃rebant eũ tradere ĩ ma
nu ſaul:vt pʒ.j.Reg.xxiij.⁊.xxvj. v Oueloauune
aduerſus iuſtũ.i.memetipᷣm q ẽt nihil eis nocui ſʒ bene
feci. x¶ Iniqtatẽ.ð me dicẽtes ꝙ q̃rerẽ malũ ſauli re
n ſuꝑbia ⁊ in abuſioe.
qꝛ aliq de dauid loquebant᷑ ſupbe iactantes ſe ut cape/⸗
rent regis inimicũ:⁊ aliq in abuſione mendacit᷑ ↄtrahẽ
tes ipᷣi dauid:ut hẽrent gr̃am ſaulis. ʒ ¶ Quaã magna
multudo.Pic ↄñt deſcribit equitas diuine retributõis
itũ ad ſuſtinẽtes patieni ꝑſecutõem ꝓpt deũ. Et pᷣmo
facit dauid qð dictũ ẽ.ſcòo ex himutat fideles ad pati
enter ſuſtinendum:ibi Diligite dñm. Circa pmum diẽ:
4 magna.i.valde magna. a ¶¶ Mltitudo dul
cedinis ⁊c.in futura btitudie:qꝛ oculus ñ vidit nec au

b ¶ Perfeciſti.i. pfectã rem feciſti ⁊ pparaſti. c ¶ Eis qᷓ
rinte ſpe debita:q̃ ẽ ex gr̃a ⁊ ex meritis pueniẽs
dD .

In ↄſpectu filioꝝ hoium.q non timent nec erube/

ſcũt ſuã ſpem oñdere coꝛã hoib eo ꝑſequẽtibꝰ. ¶ Ab
ſcondes eos i abſcõdito faciei tue.i.coꝛã facie tua:q hõi
bus huius mũdi eſt abſcondita. f ¶ Aↄturbatoe ho
minũ.qꝛ viſi ſũt oculis inſipientiũ moꝛi:illi autẽ ſũt in
pace:vt hẽ ſapᷣ.iij.Et qꝛ nõ ſolum ꝓtegit eos in futuro
ſeculo:ſʒ etiã aliqñ ĩ pñti:iõ ſubdit: g ¶ Pꝛoteges eoj
⁊c. ſpaliter eos ꝓtegens in pñti ſeculo. h cõtra⸗
diccione liguaꝝ.ſ.ab illis qͥ linguis ſuis tractabant de
moꝛte eoꝝ:⁊ qꝛ iſtud ↄtigit ipſi dauid ab hitatoꝛibꝰcei

le:q tractabant inter ſe ipſũ tradere in manibus ſaulis

vt hẽ.j.Reg.xxiij.ideo gras agẽdo ſubdit.d. i¶ Bene
dcgia vnaam mirificauit ⁊c. me liberãdo mirabilit᷑.
k ¶ In ciuitate munita.i.in ceila in q̃ credidit euʒ ſaul
capere:eo ꝙ erat ciuitas foꝛtis ⁊ clauſa:ſᷣm ꝙ hꝛ.j.Re.
xxiij. Nuciatum ẽ ãt ſaul ꝙ veniſſet dauid in ceilazʒ: et
ait ſaul:Tradidit eũ dñs in manus meas:ↄcluſuſq; ẽ i-
greſſus vꝛbẽ in qua poꝛte ⁊ ſere ſunt. ¶ ¶ Ego at dixi
⁊c. In tranſlatoe hiero.iuxta hebꝛeũ habet᷑:Ego autẽ
dixi in ſtupoꝛe meo.ſtupoꝛ.n.eſt quidam exceſſus men
tis. Dauid aũt tunc fuit poſitus in magno ſtupoꝛe: qñ

auditdarali diligentibus te: vt hĩ Eſa. lxiij.

pſalmoꝝ

audiuit ꝙ ſaul veniebat ad obſidenduʒ euʒ: ⁊ ꝙ viri ceile
trad rent eum in manu ſaul:⁊ tunc dixit dauid domino:
m ¶ Pꝛoiectus ſum ⁊c .q. d. videtur ꝙ ego ſim poſit ex-

tra cuſtodiã tuam. n Ideo exaudiſti c. me mirabilit
liberando. o ¶ Dum clamarem ad te.coꝛde ⁊ oꝛe poſit

in tanta anxietate.
Diligite dñʒ. Hic

Benedictus dominuſ qm̃ oꝛñter inuitat fideles

miriſicauit miſericoꝛdiã ſu ad batienter roleran-
am mihi in ciuitate muni⸗ cd. b. Hiligie
ta. Ego autẽ dixi ĩ exceſſu ita ꝙ non recedat ab

mẽt mee:l ꝓiect᷑ ſũ a facie
ocloꝝ tuoꝝ. Joõ exaudiſti
vocẽ oꝛonis mee:ldũʒ cla
mareʒ ad te. Diligit dñm
oẽs ſci eb:qm̃ vitatẽ reqret
dñs ⁊ retribuet abũdãater
faciẽtibꝰſupbiã.! Airilitr
agite et ↄfoꝛtet᷑ coꝛ veſtrũ:
omnes qui ſperat in dño.

tribulatoe. q¶Qm
veritatem ⁊c̃. bene
remunerando vos ꝓ

.i.veſtris ꝑſecutoꝛibꝰ
eos debite punien⸗
do:ideo ſubditur:
8¶Wiriliter agite. in

foꝛtetur coꝛ veſtrum. tribulationes ſufferendo. v¶ Dẽs
qui ſperatis in domino.ſpe debita:que eſt certa expectato
future beatitudinis ex gratia ⁊ meritis puentene. Cx o⸗
ſitio autem huius pſalmi ⁊ ſequentis ⁊ conſimiles: lʒ ſint
hiſtoꝛiales ſeu litterales reſpectu ipſius dauid: ſũt tũ mo/
rales reſpectu noſtri.ſ. inqtuʒ dauid dedit nobis exempla

vtutis. ¶ In plalmo.xxx.In te vñe ſperaui.vbi dicit
in poſtilla:Igitur ſᷣm hanc ſententiã.
AS ¶ Additio.

ttera huius pſalmi non poteſt rõnabiliter vide-
ri conſona ſententie Ra.ſa.quam ſequitur poſtil
atoꝛ:nam iſte verſus: In manus tuas cõmendo
ſpiritum meum. qui eſt ꝓpe pꝛincipium pſalmi neceſſe eſt
ut exponatur de chꝛiſto qui clamans in cruce eadeʒ verba
foꝛmaliter ꝓ ſe ꝓtulit: vt patet luce.xxiij.ca. ⁊ ideo ſic pᷣs
ille qui incipit heli heli lamaſabathani. hoc eſt:deus deu)

meus vt quid dereliquiſti me:? que fuerunt verba in cruce

clamantis: exponitur ad lr̃am de chꝛiſto: ſic ⁊ pari ratioe
iſte pᷣs vbi ponũtur hec vba a chꝛiſto ẽt iĩ cruce ꝓlata.ſ.In
manus tuas cõmendo ⁊c. exponendus eſt pꝛincipaliter de

chhꝛiſto:ſic tamen ut qnq; chꝛiſtus de ſe loquitur ſᷣm natu-

ram aſſumptam:qñq; de mẽbꝛis ſuis: que ſunt coꝛp'eius
myſticum.iſ.eccleſia:vñ ſᷣm glo.in hoc loco:Qui enim di/
gnatus eſt ꝓ nobis homo fieri: non dedignat᷑ nos tranſt fi⸗
gurare in ſe.vnde in hoc pſalmo vtenda eſt regula Iſidoꝛi
que ponit᷑ in plogo ſuꝑ Geñ.In hoc igitur pſalmo chꝛiſt
pmuʒ ſᷣm ꝙ homo oꝛat: In te domine ſperaui.que verba
vſq;: ibi Educes me de laqueo quem abſconderũt mihi.
incluſiue faciliter poſſunt applicari chꝛiſto in agone paſſi
onis exiſtenti ⁊c.ſecũdo cum dicit: In manus tuas domie
cõmendo ſpiritum meum. ſunt ꝓpꝛia verba ab ipſo chꝛi⸗
ſto ꝓpe ſuam ſanctam expirationem pꝛolata:vt dictum ẽ
in quibus verbis ſpirituʒ .i.animam a coꝛpoꝛe in ꝓximo
ſeparandam deo cõmendat. Conſequenter chꝛiſtus tertio
in perſona coꝛpꝛis ſui myſtici per huiuſt mogi paſſi ionẽ re⸗
dempti gratias agens dicit: Redemiſti me domine de veri
tatis.vbi chꝛiſtus qui eſt veritas:deus veritatis vocatur
quia fecit quod ꝓmiſit:⁊ quia huiuſt modi redemptionis
chꝛiſti non ſunt participes illi:qui finem ſuum in vanita
tibus ſeculi ponunt: ſed tantũ illi qui huiuſmodi vanita
tibus dimiſſis in domino ſperant:et ĩ ipſius miſ Alecrcia

veſtris anguſtijs: la
boꝛibus. 1 ¶ Et re/
tribuet abũdant ⁊c

amoꝛe eius poſiti in

*

honipleucrzſz è8
ſperando. t¶ Et G

¶Miber

letantur:ideo ſequit᷑: Odiſti obſeruantes vanitates ſupua ne ſapientie ſe extollentes qᷣdam phi loquunt᷑ aduerſus
cue. Ego aũt in dño ſperaui exultabo letaboꝛ in miſeri- chꝛiſtũ: ſʒ iudei in abuſione.ſ.ſcripturis abutendo. (õ/
coꝛdia tua. vbi oñditnr redẽptio huiuſmodi miſericoꝛdie ſequeni dicit octauo: Qua magna mlititudo dulcedis
diuine attribuenda potius ꝙ,; merit: vnde ⁊ vlterius dicit: tue.vbi ꝓphetice chꝛiſtus declarat ꝙ oĩa pᷣdicta aduer
Om̃ reſpexiſti humilitatẽ meã.i infirmitatẽ. ſ.ꝙ nõ pote ſa cedent in bonũ inuiſibile iuſtoꝝ: qꝝ ineffabilis ſua/-
rã ꝓpꝛijs actibus ſeu meritis redimi: ideo: Saluaſtið ne uitas eſt: i0 dicit: Quã magna multudo ⁊c. qð qdem
ceſſitatibus alam meã.· hoc ẽ de neceſſitate moꝛtis ſpũalis bonũ inuiſibile ⁊ abſconditum eſt: vnde dicit: Quã ab
in qua multe miſericoꝛdie includunt: ⁊ iõ pluraliter de ne ſcondiſti timentibus te.ſ ilr ⁊ bonũ ꝑfectum eſt: vñ diẽ
ceſſitatibus dicit: Conſequent chꝛiſtus ſm naturã aſſũ Perrfeciſti eis.quod quidẽ bonũ lʒ modo ſit occultum:
ptam dicit: Neq; ↄcluſiſti me in manu inimici. qꝛ in ſe epul ſperat᷑ tñ in futuro iudicio maxime publicari:vñ dicit:
chꝛo poſitus: a ab inimicis cuſtoditus nõ fuit in manibus Perfeciſti eis qui ſperant in te in cõſpectu filioꝝ homi
eoꝝ ↄcluſus:ſed potius de illa clauſura exiuit in ſpacioſux num.in quo ſtatu.ſ.cum erunt iuſti intra abſcondituʒ
locũ.ſ. in ſtatu gloꝛioſe libertatis: vnde: Statuiſti in loco faciei diuine eũ.ſ.videntes per ſpeciem:tunc erũt omni
ſpacioſo pedes meos.⁊ poſſunt hec vba ſpãliter referri ad no abſconditi.i.ſeparati a conturbatoe hoium:⁊a ſimi/
hoc ꝙ chꝛiſtus poſt reſurrectõem iuit in galileĩ in monteʒ liter ꝓtecti a cõtradictõne linguarũ.⁊ hoc eſt qð dicit:
quẽ diſcipulł ſuij ſtatuerat:vbi ⁊ pedes epgloꝛioſos tenue Aſcondes eos in abſcondito faciei tue ⁊ ſic ꝓteges eos
rũt: Matthᷣ xxviij.c. ⁊ qꝛ ſtatim poſt reſurrectionẽ gloꝛio ⁊c᷑. Conſequent᷑ nono:quia eccleſia lʒ in hoc ſeculo nõ⸗
ſam chꝛiſti eius coꝛp mpſticũ fuit in maximis tribulatõi gduũ in abſcondito faciei diuine tranquilla exiſtens:ſʒ in
bus ⁊ pſecutõibus tam iudeoꝝ q; romanoꝝ. vt pʒ in acti contradictione hominũ ⁊ in ↄtradictõne linguarũ ad/
b' apoſtoloꝝ: et in alijs geſtis diſcipuloꝝ chꝛiſti: circo huc fluctuans: cũ hoc tñ mirifice miſericoꝛdia diuina
oñter chꝛiſtus in pſona coꝛpoꝛis ſui myſtici dicit oꝛãdo: ꝓtegitur:iccirco ĩ pſona ipſius eccleſie dicit: Benedict
MWilerere mei dñe qm tribuloꝛ cc. que omnia faciliter ap dñs qm miſericoꝛdiã ſuaʒ mirificauit mihi in ciuitate
plicantur eccleſie pmitiue in his tribulatoibus conſtitute: muntita.i.ĩ hoc mundo que ciuitas munita dẽ ſm glo.
vſq; ibi: Super omnes inimicos meos ⁊cʒ· Circa quod ſciẽ eo ꝙ ſapientia carnis ⁊ philoſophica traditõe cõtra de
dum ꝙ eccleſia poſt chꝛiſti reſurrectionem non ſolum fuit um armata eſt:que quidem pꝓtectio ſic eſt mirificata ꝙ
afflicta ſeu tribulata ab inimicis.ſ. iudeis ⁊ paganis: q de rõnem humanam excedit: ideo ſequitur: Ego autẽ dixi
directo eã perſequebant᷑:ſed etiã a falſis chꝛiſtianis: ⁊ pſeu in exceſſu mentis mee.i.in pauoꝛe meo: cuʒ contra me
do apoſtolis:de quib.ij. Cor..xj. Periculis ex genere:peri hoꝛribiliter inſurgerent gentes. Pꝛoiectus ſum a facie
culis ex gentibus:periculis in falſis fratribus. Yalſi.n. chꝛi oculoꝛum tuoꝛũ.poc eſt quia per viam humanam no
ſtiani male viuẽtes:ſimiliè ⁊ pſeudo apoſtoli falſa dogma/ poſſem euadere:ſed ſolum diuina miſeratione fideliuʒ
ticantes oppꝛobꝛium ⁊ etiam timoꝛem ſubuerſioni in reli pces acceptante:vnde ſequitur: Ideo exaudiſti vocem
gione chꝛiſtiana q'tum in ſe erat cauſabant:pꝛo quibus oi oꝛãtionis mee. Conſequenter decimo eccleſia ſeu popu
bus chꝛiſtus in perſona eccleſie dicebat:Super omnej ini lus fidelis pꝛedictas cotradictiones atq; an guſtias hu⸗
micos meos factus ſum oppꝛobꝛium vicinis meis valde iuſmodi expertus: et ex his mirifica miſericoꝛdia libe
timoꝛ notis meis. vt per inimicos intelligantur iudei ſeu ratus iam alios hoꝛtatur dicens: Diligite dominũ om
pagani:per vicinos pſeudo apoſtoli: qui magis videbant nes ſancti eius.hoc eſt dicere:ex his tribulatoibus non
appꝛopinquare ad ſequelam chꝛiſti: licet falle per notoj ve debetis deſiſtere a via veritatij: ſed viriliter age.quia
ro falſi chꝛiſtiani vulgares:⁊ ſic cum dicitur: Uicinis meij abundanter ſuperbiunt punientur: a iuſti ſperãtes pꝛe
notis meis. intelligendũ eſt ſub ſenſu ablatiui caſus non miabuntur: vude dicitur: Diligite dominum ⁊c. viri
datiui:ex quoꝛum peruerſitate ſequebatur tanta diffama liter agite ⁊c. Et nota ꝙ; in hac vltima concluſione ex/
tio in vita ⁊ doctrina eccleſie qꝙ ſimplices infideles viam ſa hoꝛtatoꝛia tangit pſalmiſta tres virtutes quibus virili
lutis inquirere ab ipſa doctrina eccleſie diſcebant:ideo ſeq ter eſt agendum ad vltimi finis conſecutioneʒ:quas no
tur: Qui videbant me foꝛas fugiebant a me ⁊c moꝛs chꝛi tangit oꝛdine nature:ſed dignitatis:vnde pꝛimo tangit
ſti ſalutifera tradita erat fere obliuioni¶ Uñ ſequitur ſex charitatem tanqᷓ ceteris dignioꝛem: ⁊ hoc cum dicit:
in perſona chꝛiſti: Obliuioni factus ſum tani moꝛtuus a Diligite dominum omnes ſancti eius. ſ⸗ ecundo tangit
coꝛde:⁊ factus ſum quaſi vas perditum. quia per talẽ fal fFidem:que virtutum eſt fundamentum:⸗ hoc cum di⸗
ſam doctrinam ⁊ infamiaʒ quodãmodo crux chꝛiſti vide- cit: nonian yeriunen requiret domin.tertio ſpem

batur euacuari.j.Coꝛinth.j. Cetera autem que ſequuntur eum dicit: Qui ſ pergisiunon ino.
faciliter ſunt applicabilia ad diuerſas ⁊ varias tribulatio Replica.

nes:perſecutiones:oppꝛobꝛia:⁊ cõminationes eccleſie pꝛi/ Nte domine ſperaui. hunc pſalmũ exopnit
mitiue poſt reſurrectionem chꝛiſti vſq; ibi:In manibuj tu po
is ſoꝛtes mee.vbi in hebꝛaico habetur: In manibus tis Burgen. autem putat illam expoſitionem ir⸗
tempoꝛa mea.cuius ſenſus eſt: quia eccleſia in hoc ſ. eculo rationabilem maxime quia quedam ſunt verba q chꝛi
conſtituta tani nauis in medio maris quandoq; fluctibꝰ ſtus in cruce ꝓtulit: que non poſſunt ꝓpꝛie de alio ex
ſeculi agitat᷑: quandoq; vero ꝓcellis in auram cõuerſis ali poni:puta: In manus tuas cõmendo ſpiritum meum.
q̃li letat᷑ tranquillitate:vt hĩ infra pſal.cvj.⁊ in euangelio: ſed darum eſt argumentũ illud modicũ valere:qꝛ ſãcti
⁊ hec ſũt tẽpoꝛa q̃ in manibdei ꝓfitet᷑ eẽeccleſia.d.In ma doctoꝛes dicunt illum verſum ⁊ nõnulla alia vba chꝛi
nibus tuis tẽpoꝛa mea.q.d. tam i tꝑe fluctuatõis q; in tpe ſti foꝛe doctrinalia plus qᷓ foꝛmalia: ⁊ qꝙ chꝛiſt ea dixe⸗
ſerenitatis in teſſperaui:qꝛ de me'es tu:iuxta illud ad Ro. ritt plus gra exepli qỹ ꝑſonalis ſubſi idij. Et qꝛ ſm ſactos
xiii. Siue viuimſiue moꝛimur dei ſumꝰ. Cõſequent chꝛi doctoꝛes dauid ſepe ⁊ multuz figurat chꝛiſtum: ⁊ gerit
ſtus in pſona coꝛpoꝛis ſui myſtici. ſ. eccleſie oꝛat ꝙ pᷣdce tri eius typũ ſpecialiter in perſecutione: nõ mirũ ꝙ multi
bulatões nõ cedant i ↄfuſionẽ eccleſie finalẽ.d. Nõ ↄfüdar pfalii de dauid ꝑ hiſtoꝛi exponẽdi chꝛiſtũ dnm pᷣnci
qm̃ iuocaui te.ſʒ potius in ↄfuſionẽ veniãt aduerſarioꝛuʒ alit eſ paſſionẽ veſcribũt:ſic ꝙ qᷓuis ſint ð dauid ad
ſpalit eoꝝ q nomẽ chꝛiſti blaſphemãt:vñ dicit: Erubeſcat lram ſci: ſunt tñ ꝑ ſpmſanctũ de chꝛiſto pncipalit inten
ipi ⁊c. muta fiãt labia doloſa q loquunt᷑ aduerſus iuſtũ.i. ti.Et p illũ modũ dicẽdi tollunt᷑ multe diuerſitates int
chꝛiſtũ. Iniqatẽ in ſuꝑbia ⁊ in abuſiõe.n ſuꝑbia.n.hũa poſtillatoꝛẽ ⁊ Burgeñ.circa pſalterium.

ſtillatoꝛ ad litteraʒ de dauid ſᷣm hiſtoꝛiam

*

frriß d⸗

.

ula bere
Gclqgoonl
nithienn
ſonflinmen
echao
ſendleeuun
ſamſeean
Ehenlrn
Kycrunn
Otenunr
falmdin
Fpaule
gjSant
Uynetw
Ginönonn
monken
ſdcnlce
üienn
ſufthii
intcinre
nitoione
launici
ſpnogeas
Uuran,
Ppnodece
imwcibi
ſere hunn
ſoͤchuein
ſctien
uſſtätnin
ne⸗

4

ui
Cleckin
or.
tengent
hifne
mnkide
nmnifns
Nazno
Finla
hinn
fietin
gicrn

ne⸗ ☚

mt „ äs — — V
leh P S enie ſüt *. ¶Pfal. xXXI. f ¶ Inueterauerũt oſſa mea i.vires aie ex pctõ ↄtractiõe
n uic pſal. pmittit talis ti. in hebꝛeo: Dauid que ꝑ oſſa deſignant: in quiboſiſtit robur coꝛpoꝛis: ſiẽ in
eüi Nauditio a pponit la lamech ad veſignandũ viriuj aie robur mentis marime in virius intelletiuis
ncg ꝙ dauid eſt dati caſus. In tranſlatoe hiero. iuxta hebꝛe g ¶ Dü clamarez tota die. iſte clamoꝛ ñ erat ↄfeſſionis .
ke um ponit᷑ ſic: Eruditio dauid.tñ nõ mutat ſenſus: ꝑ h ꝛſed anxieta ra vdie iſt damosſi erar aleſſionis bee
öin eni ao ponit bic: . catoꝝ:ſed anxietaj timor:ne ſuꝑ eũ appareret diuinũ iudi
nri Eruditio. dat᷑ in a in aliqua manie
mndi i „„ Po a punitõe. Ex vere
taligi alrateid ruditio dauid. (XXXI. Dixi ↄfitebõꝛ adũſũ me ĩ/ cũdia eni non Rperi
lenſn 5 u arat Eãti quoꝝ remiſſe ſt iuſticiã meã dño: ſt tu ĩmi bat peccata ſua faciẽ-
flirin ſz qid ſit illuc n iniqtateſ: t quoꝝ te ſiſti ipiètatẽ pcti mei. Pꝛd do p eis vehita ſacri
mibinin nſpecia cta ſi pctã. !. er eetff b bi . ficia in lege pcepta: q̃
mmaim apparet in ſpecia cla tpeta. ear vir cuiñ hac oꝛabit ad te oĩs ſancł· ¶ꝓ varij peccat varie
hinin 6 vbne h⸗ ſputaui dns petm: Inec eſt in tpe opp oꝛtũo. Neruntũ imponunt: rſic me⸗
ctpt beer de drab be ij ſpũ e doꝰ..Qm tacuiin in diluuio aq mitax: àd trito foꝛmidabat ne
N bꝛeis doctoꝛibuj ueteraucrut oſſa mea: du; eu no appꝛoximabũt. Cůù ſus cum pemret vmn
cni 2 latinis: et omii clamare tota die. Qm diẽ es ĩfugiũ meũ a łbulatiõe dc ocquod lit
— is tlle ac nocte guata eſt ſup me q́ crcũdedit me: exültatõ Am die ac no⸗
—N— Mrvortug WMan tua: ouᷣſulſ ſũ ĩ eréna mea crue me a circũũãtib? re ⁊cl.i. continue ti-
Keneld gis pꝛobabilis: et Med du ofigit ſpina. Deli me. Intẽllem tibi dabo æ? man gGraslatorenn
utniiain magis conſonus ctũ meũ cognitũ tibi feci: ſſtrůa te ĩ via hac ꝗᷓ Sdier . ne er ne⸗
lmie =. 7 2 12 — — — 1 . . 4
– ſei⸗ Sleaule et liuſticiã meã ñ abſcõdi. firmabo ſr̃ te oclol meos. in erumna ꝛcl.l..con
rchnmi delicʒ qꝙ dauid fe H tritõis. Ad vbum.n.
Dikcknumn iczsα dandhtce nathan ꝓphete fuit
ur uin n hũc pſalmũ quado ſibi fuit reuelatũ a deo dimiſ/ eontritus ⁊ confeſſus peccata verecũdia depoſita:vt hẽ.ij.
emtn um libi rv, adulterij cum berſabee: ⁊ homicidij Reg.xij. k (¶ Delictu. hic ↄñter ponitur is quod ẽ remiſ
drimzuntict vꝛie:quod no pot ſciri ab aliqᷣ niſi p ſpãlem dei reuela⸗ ſionis culpe factiuum.quod eſt humilis ⁊ vera confeſſio
uhnnm tõem.alioquin poſſet ſcire aliquis certitudinalit ſe h’é agquã fecit dauid ad ꝓpum nathan ꝓphete: vt dictů eſt:⁊ h
nrmn fbin re gram ſine qua nõ remittit᷑ culpa:qð eſt õ illud Eccł. eſt quod dicit: k ¶ Delictum meu ⁊c᷑. veram ↄleſſionẽ
banncdinponn ix. Nemo ſcit vtruũ amoꝛe an odio dignus ſit. Sciendũ et ſatiſfactionem ⁊ ſacrificioꝛum oblationem. Nond
ectuſumn igit ꝙ circa dimiſſionẽ dicti peccati fuerũt plłes reuela- iuſticiam meam non abſcondi. poſt nathan repꝛehenſio/
R tones diuine. ꝛima fuit ſcã ipſi nathan ꝓphe cui fuit nem. m dl ixi. ideſt firmiter pꝛopoſui et opere imple-
unimmmaß reuelata dimiſſio dicti peccati:quantum ad ꝑtem pene ui. n ¶ Lonfiteboꝛ aduerſum me iniuſticiam meam do-
Nlummmin ipo dauid peccatũ ſuũ hũilit᷑ recognoſcẽte:vt hẽ.ij. Re. mino. modo pꝛedicto. o ¶ Et tu remiſiſti. per gratiam
Snkit xij.Et dixit dauid ad nathan: Peccaui domino. Di/ tuam. d. Impietatem peccati mei. quantum ad culpã
Anunmtn xitq; nathan ad dauid:ODñns quoq; tranſtulit peccatuz Pꝛo hac oꝛabit. Hic conſequenter dauid oꝛat vt pꝛe/⸗
Wtüirint tuũ nõ moꝛieris c. Moꝛs.n. coꝛpoꝛal quã dauid me ſeruetur a recidiuo: et pꝛimo facit quod dictum eſt:ſecudo
unamnin ruer er hũilem ↄfeſſionẽ ſuã trãſlata fuit ad pue ponit monitionem erga alios:ibi Nolite fieri. ¶ irca pꝛi⸗
nwdd De abee natu: tñ cũ hoc pᷣdixit ſibi nathan ꝙ eẽet mum dicit ſic: q ¶ Pꝛo hac. ſcilicʒz re que paſtea ſubdi/
—— rhiench telir w oi ſuſcitaret ð eũ malũ de domo tur: vnde ⁊ in ranſlatione hieronymi habetur: Pꝛo hac
minmgten nPn ide Hi: reuelatões nõ fuerũt facte ipſi dauid oꝛat 7c. r. Orabit ad te omnis ſanctus. ideſt a culpa
annned; . 8 ran tunc non erat dignus:poſtea tñ ꝑ penitẽ ppetrata per te emendatus. S ¶n tepoꝛe oppoꝛtũo.qð
mibecyd⸗ ercati pat natas meruit: vt ſibi reuelaret dimiſſio eſt tempus remiſſionis culpe:tunc enim ſunt pꝛecej exaudi
us Ree e a ictuʒ ad culpã: ⁊ de hoc fecit hũcpſal. In biles: quia in gratia facte: ⁊ pꝛo quo tunc ſit oꝛandum ſb-
uniinlil chin S ci eteit dimiſſione: ſeðo oꝛat vt pᷣſer/ ditur cum dicitur: t Uerũtamẽ in diluuio aquaꝝ mul
miin ae a tnaloer i Pꝛo hac oꝛabit. Pꝛima ĩ duas taru.i. tentationum ve Hementium. v¶Agd eum non ap
d⸗ ind „ ſr Bi⸗ remiſſionis culpe fructũ:ſcòo remittẽ pꝛoximabũt.ſ peccata p peccatire idiuũ: de hoc dʒ oꝛare
di mo . i Qm tacui. Circa pmũ dicit: a Peat deũ omnis emendar'a pctõ: ⁊ ſic oꝛabat dauid: iõ ſubdit:
on n τι ]quantũ ad culpa. Iſti enim ſũt beati in ſpe: ꝛſi x¶ Zu es refugiu meu ac. Iin adulterij 2 homicidij ppe-
ien nõ adhuc in re. Remiſſio:n. culpe nõ fit niſi ꝑ gram: q̃ 5 tati culpã:quia ſiẽ cõ
rimn no ahute in re. Remiſti neulge n feniſt a: G Uacſto cu rultatio mea. relaxando culpa: quia ſic oõ⸗
n n eſt quedã arra gloꝛie. b Et quoꝝ ⁊c l] ſ. ipſi deo:ꝛno miſſio culpe eſt t penitentibca triſticie. ita eſt remiſſio cã le
cn eiti qꝛ poſſit ei aliquid celeri aut tegi: ſed qꝛ nõ reſpicit ad ticie. 3 ¶Erue meaèl.i.a demonibus querẽtibus me im⸗
gnt h vlterius punienda ſaltẽ pena eterna: ⁊ ꝓpt hoc ſubdit: pellere ad recidiuũ: ſjm ꝙ dẽ. j. Pe. v. Aduerſar veſter pia
em c¶ Beatus vir cui nõ ⁊c. ad eternalit᷑ puniendum. bolus tanq; leo rugiens circuit q̃rens quẽ deuoꝛet. Aßn⸗
1 nſl d lec Gar vere penitet mente ſicut exte tellectu tibi dabo. Fm hebꝛeo. hoc allegat dauid ꝓ c q de
cu ſeti un oꝛe. e¶ Qm tacui. hic ↄñi oñdit᷑ remiſſiõis mo bebat eum pꝛeſeruare a culpa: coniungitur ſic littere pꝛe
hi, nnte us: qꝛ oppoſita iuxta ſe poſita magis eluceſcũt:ideo cedenti. Erue me a circũdantibus me.i. a demonib me tẽ
nigt ſen deſcribit pᷣmo remiſſionis ipedimẽtũ:ſcõo eiuſdẽ facti tantibus:quia dixiſti mihi: a Inte tibi dabo.
brſe 4 uum:ibi Delictũ meũ. Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ ipedimen ad cognoſcendum agenda. Et inſtruam te.ad vitan
atum 4 tũ remiſſionis culpe eſt eius celatio ſub ſactitatis ſpecie dum vitanda. c¶ Firmabo ſup te oculos meos.ſicut ſuꝑ
üͤnii Pi dẽ ꝓy. xxviij. Qui abſcondit ſcelera ſua nõ di- rem quam volo cuſtodire cum diligentia. qui enĩ vult di⸗
biicn iße dauid ãt pctm cũ berſabee celauit:⁊ pꝑ maioꝛẽ ligenter cuſtodire rem aliquaʒ bz attẽtos oculos ſuꝑ ipᷣaʒ
ninti roenn vꝛiã occidi fecit: T ſic de peccato in peccatum Et ſi querit᷑ vbi dixit iſta dñs dauid: poteſt rũderi ꝙ hec
gintilnn P erabilit ruit:deo iuſte ꝑmittẽte ⁊ diabolo opante. dixit. j. Reg. vij. vbi oẽ ſic: Ego te tuli de paſcuis ⁊c̃.⁊ ſub
mis qð diẽ dauid: e ¶ Qm tacui. ſceł meũ abſcodẽdo gitur: St fui tecũ in omnib vbicũq; abulaſti. ꝛ.j. Pzra

5„

*

xvij. vbi eadẽ dicũt. d( Molite fieri. hic ↄñt dð circa ali-
os facit monitõem:vt caueant a peccatis: qꝛ boni pᷣncipis
eſt nõ ſolũ cogitare de ſe:ſʒ ẽt de ſua gente:⁊ pᷣ facit ſuã mo
nitõem:ſcõo ſubdit retributõem:ibi Multa. Circa pᷣmuʒ
dicit: d beene ſic equus ⁊ mulus.i.ſequẽtes appe
tituʒ ſenſitiuum vi

uentes vira bꝛutaeil.
e Sawus noin⸗ Nolite fieri ſic equ⁊ mu/
t ecth.ꝗq.. 8 * „ & & i .
la culpa eſt in bꝛutis lus: quib noe ncllccrus.
aĩalibus: qꝛ nõ hñt i/ In chaàmo 2f reno maxil
taleaap quẽ poſſint las eoꝛum dſtringe duin
refrenare appetitum . t ad te.
ſenſitm: Sürolbus apbeoximan 4
rõem hñtibus eſt )· W
valde culpabile:qꝛ ꝑ rõem pñ̃t appetitũ ſenſitm refrenare.
Et iõ de hoibus appetitũ ſenſitm ſequentib dauid depᷣcat᷑
deü. d. ¶ In chamo ⁊ freno maxillas eoꝝ ⁊c. i. eos ꝗᷓ

nolũt obedire tibi ſicut equus indomitus:penis ⁊ laboꝛib

eos afflige:ita ꝙ pena dãte eis intellectũ obediãt tibi ad nu

tũ:ſicut frequent legit in libꝛo iudicũ:ꝙ filij iirł deo recalci

7

trantes pꝑ idolatriaʒ tradebant᷑ in manus affligentiũ eos:

ſic reuertebant᷑ ad veꝝ dei cultũ. g¶ Multa flagella.
Hic ↄñt ponit ſue monitõis retributõem.d. Multa flagel
la peccatoꝛis.i.multe pene pctõꝛibobſtinatis in iferno ſũt
reſeruate:ſm illud Deutr.xxxij.vbi enumeratis multis fla⸗

gellis dic: None hec cõdita ſũt apð me ⁊ ſignata in theſau⸗
ris meis: Mea eſt vltio:⁊a ego retribuã eis in tempoꝛe ⁊c᷑.

h perantẽ aũt in dño.ſpe debita:q̃ ẽ certa expectatio
future btitudis ex gra ⁊ meritis pueniens. i ericoꝛ
dia circũdabit.in futura btitudie:in q̃ ex dei mĩa circũq q;
hebit mam leticie ſupꝛa ſe in viſione diuina:ifra ſe vidẽdo

iſernũ ⁊ toꝛmẽta q euaſit ex dei gra circa ſe ex ſcoꝝ ⁊ ãgelo
ru ſocietate grgta:⁊ io in fine pſalmi excitat iuſtos ad lau/
dẽ dei.d. k ¶ Metami in dño.gaudio interioꝛi. t ex⸗

ultate.gaudio exrioꝛi: q exultatio dẽ qſi extra ſaltato:inq;-

tuʒ gaudiũ ment ꝓꝛũpit exterius in vocibꝰdiuine laudis.

m ¶ Et gloꝛiami oẽs recti coꝛde.qꝛ ſᷣm ꝙ dicit apo. Corj.
j. Gloꝛia nra hec eſt teſtimonium ↄſcie nrfe. Hec.n. eſt recta
oꝛiatio:qñ ↄſcia non remoꝛdet de graui pctõ.
In pſal.xxxj. Beati quoꝝ. vbi dẽ in poſtil. Accipio vnũ
modũ dicendi:q vĩ mihi magis pbabil. ¶ Additio.
Ste modus dicẽdi quẽ inuenit Ra. ſa.non vẽ rõ
nabil:tum qꝛ ſi dauid in hoc pſal.tractaret de ca
ꝗ ſibi occurrerat: rõnabilit videret ꝙ hexpᷣſſiſ

hoc fecit:vt pʒ diſcurrenti ꝑ titulos:tum qꝛ lr̃a hpſal. bñ
poſſet applicari coi ſtatui penitentiũ ⁊ ↄfitentiũ ſ̃ʒ vniuer/
ſalem ↄſideratõem:⁊ ſic mã pſalmi eſt dignioꝛ qᷓ; ſi ꝑticula

riter de dauid loqueret.bonu.n.ſᷣm phm in.j.ethi. quãto

