ſuerũt eũ ſerui ey ſuꝑ currũ

ſuũ ⁊ tuler̃t ĩ hierlin:ſepelie
rũtq; in ſepulchꝛo cũ pꝛib

ſuis i ciuitate dauid.Annò

vndecimo ioꝛã ſilij achab
regis iſr! regnauit ochoci/
As.ſup iudam:venitq; iehu

in iegrahel. NMoöꝛꝛo iecabel

introuu eius audito:depin
xit oculoſ ſuos ſtibio:et oꝛ

nauit caput ſu u3:7 reſpexit
P ſeneſtraz: ingrediẽtẽ ichu
p poꝛiã:⁊ ait: NHunqd pax

põt eſſe.camri:qui inttecit

Nũquid pax eſt: a ibi fit punctus: et

ductus ad iehu:⁊

cunl u gladio vt

pCIn iin ea

ber. i loco illo fu⸗

it adductus ipᷣi ie
hu:⁊a percuſſus ⁊
ſic vulneratus fu
git i mageddo: et

ibi fuit moꝛtuyt

hic dꝛ: q ¶ An ·
no vndecio ioꝛaʒ
filij achab ⁊c. di
cendũ ꝙ ioꝛaʒ pa
ter huiu ochogie
circa fineʒ vite fu
it pcuſſuyalui do
loꝛe inſanabili vt
hẽ.ij. palipᷣ.xxj.et

ſic vuuente pꝛe re⸗
gnauit ꝑ annũ: et

i0 qñ dẽ hic ꝙ ce
pit regnare anno

Xj.regis ioꝛaʒ:in/

telligit de regno e
ius viuente patre

Q aüt dẽ. . ꝙ ce

pit regnare anno
xij. intelligenduʒ
E de regno eb poſt
moꝛte patris.
r¶ Uenitq; iehu

i iegrahel. Hic de

ſcribit᷑ occiſio ie/

gabel rgine:cũ dẽ:
8 exabel itro.

ei au.depin.ocu.

S =
phucauit. t

onauit ca.ſuũ.vt
eſſet gratioſioꝛ in

oſpectu iehu.
v Fn qd pax
põt eſſe camri qᷣ

interfe.dnm ſuũ.
qð exponunt do/

cctoꝛes nr̃i ↄmuni
ter negatiue.i. ſiẽ

ille nõ habuit pa
cem:nec tu hẽbij.

ſed hec expoſitio

nõ cõcoꝛdat lr̃e pᷣ
cedẽti:qꝛ oꝛnaue-
rat ſe:vt inuenirʒ
gram apud eũ:et
io nõ eſt viſimile
ꝙ dicẽt ſibi vbuz
pũgitiuũ: ⁊ iõ he
bꝛei ſic exponüt:

eſt ſenſus: rogo vt

habeas paceʒ mecũ.Et ſequit᷑: ↄ amri inifecit dñm ſuũ.

ſtünti
ng⸗ nniſ

ſb achit⸗

Etüline

. (au
ttun n
rorgponn
nnoui ru
nſuſben

er dn
eeſoet
iltti
oW.
ihrne
nigham
Gocegeim⸗
Npontumn
Pani
ſfutgvt
lebicn
ſcrniſun
mrchtdbi

nel.

ſonhrte
nhüme
niendi
fiumt
tmeſnet
Mnn gt
nntliff
ngntig
iärſ
W
unknn
Mſabhen
mihrhe
G WN
ſd i
. WN
loſtocrn

C.IIII. X

₰

» . — . „

tri qſi diceret: iſtud nõ eſt
engtnt um:denmri ſi nõ eſt nouũ ꝙ i⸗ .
tinbenee m: qꝛvmri ſimilit fecit: 1g inter . .
R areae litcrird tunc uerſrltior dñm tu
X eſt iſta. in hebꝛeo h et ſic poterit eſſe tibi. ace: ⁊ poſt habitu et pᷣ
llnn y¶ Et incli habet: Quis mecũ.i i. x habitu et H
sen ie elh ſen um duo tanuchklarto onde õä
zaſiſcn i. eent edire H 10 eunuc i.facto oñde ,. fuit cambꝛi t put in hebꝛaica ij er ei cõtingeret ſicut cam
Kien . 3 (Dꝛecipiig r entes quens ſi qui interfecit dñt fa habetur: Il cut am
“ cã 7 1 d uerat ðſim ſi „ fautinteſeontenn mgtheveſt . xE
inlr mal dꝛigo omniñ facier uuz:? Leuauitq; iehu d Jurnterſeci idñm tuũ: nec ei poſe
Rluplor naloꝛũ ppi faciem ſuã ad fen q; iehu randu oe- ec eſt admi
u dam achab crat Mannuinciran nugtate H vomo dñi vꝛi. ani oe aceen
nenßſt a 4 Sermo . e ad eũ duo ueltre nRuert dixerũ i vehemenk et re militari: Cuʒ ni
¶ Sermo dñi chi: ⁊ O uel tres eunu/ ixerũt: Ece nt et hil ſpei ſi „AZuzà4
Ainggckog eſt queʒ locut chi:⁊ dixerũ — eunu/ —- cce duo reges ſi ei ſupeſt ſumit
Riinan que oe —„ ut: Hec ẽ illa ie potuerũt 0 reges n arma foꝛmi mit
niuſn ⁊c. vt habet᷑ eſt cabel. Al ille dij ec illa ie/ tuerüt ſtare coꝛame a foꝛmido: da ſe
i eid i ih. ſu⸗ lt ille di it eiſ: ſ. quõ nos vale oꝛam eo:et pe ↄtingit deſp⸗ 1
e en roun der nae valebinr ei Prihuſnpant in ae
iidi pitauerüt eã um.Etpci m iſerunt ergo poſiti do dmnſoi anna
1 Ecnn i ſanguine i erſuſh ren ene ciuitatiſ Ra icetarlngn poſfn
wluuee tes ey⸗ delertion, vngulec es: Tequoꝛũ natu et nutricij ma ſertim man eox: m
“R deernd —„ ulcauerũt eãj. Cũ hu dicétese ricij ad ie- ertim cũ tales de P
imnei punit eʒ erut ea. 8 icẽtes: S er eer im cũ tales deſpe
S rncgibr nogrerno eſſer Re nna⸗ ——— rr inr ſpiſtctie
Muinil vbi dicit in poſti videte Etqz git: Ite er ituem nobi em nec l. een
ien⸗ raeundot videte malecleci alt: JReet ci. uem nobis regẽ. Que airvof
un ſirerpond bebꝛei lite eã: qꝛ fll ictã illã ⁊ ſepe cũq; tibi placẽt ſac. R ſen ea ix poſtil.
ni quid ar, ibi ilſent ical regis ẽ. Cũq; pſit aũteis lr̃as ſea üge nclcucit erpoſt
nher uig poren en it ſepelire 6. Luq; cés: Si meie c„ o di⸗ ſ tionẽ heb⸗
onbtr⸗ fit punctus ¶. Uene it lepelirent ea: nõ in 3: Si mei eſtil di⸗ ſup illo: Nun ꝛeoτ
aa Additio. dcoa ſummasmark. ſpe darvi rve cabltaſliom ndl ricke
n ee icznueaueurer d ererdennleariza inaraumand bo
onn bi: Nudd Sẽermo dñi eſt q. öꝛo filij regie lecraei ſticoera inun⸗ boH
anee —par abr. cutus eſt dñi eſt quez lo Nõꝛo ſilij regis ſe 5 bd crogerpoltrocz ſaarg
qui intfeci dñ : ee, P ſer IJRelizj ta vi ptuagin ſati xpoſitõeʒ facttᷣ
Fi ui fen onn ſbeſhien dieene ſui et ia ülgpud ae Knateſchi H
Finlen nü. n anendt. ſegghel. 8: In agro ſent li utrlebat. CKuqz veniſ p paſullator illi er
ierpyeh Leaͤnere ambꝛi n grabel comedẽt cane o ſent Ire ad eo Cũqʒ veniſ poſitionem heb ae
NR terfecit dñn nes iecabe canes cꝗ eoſ: tulerũt filio addur HPebꝛeo
mhrs Uiun ſecl dũm „ el. Et erũt regis ⁊ oc cidef Ut filioſ duxit ſolũ recitan-
(Ergtr babet e hoc nõ iecabel ſicut ſt 8 cgrnes tꝗ . laert ſeptua do: nõ appꝛ 5. 8
intad⸗ habuit ouratiõe, terre in as ſtere' ſup facii viros:a poſuerũt JFin P.
Kii⸗ nec bonü criniim terre in agro liegrah i eoꝝ in co 1 oſuerũt capita . Rant aute⸗
tünuer qa ſtatiʒ fuit ign ptere iexrahel:ita ut ad eũ i phinis: miſerũt Rant autea⸗
euin ʒ fuit igne X . utes dicãt: Hè 2= X„ gd en in miſer ut Hab D E.
Sin nnhuſatnerr illa iegabel S a e Kernbe Denit ät fin ceſſone ems
2t⸗ Sli Kmn dhe x. Auuleruun riicte trkkeri 8
weln. ro non interfecit aginta filij in ſeptu gis. Qui reſpõ ta flioꝝ re cunc⸗ ribit occiſio ſe
nſuitunc: n Auneuineen, i leunn n ao re nuzbrlihanu
uutali gabꝛi nõ e m qaꝛ milit in ergo iehu lr̃as: et ea ad duos aceruos i ſte ¶oꝛuʒ ioꝛã: ſcoo fratrũ
Cenmin ipſius am at dñs “S in ſamariã ad optim introitum 3 in, 9 chogie: ibi Cuq; ve⸗
pſius amri: qꝛ, tes ciuitatis: ⁊? ptima Lüuq; di poe uſqʒ man niffet ktio ſaceron
gt Altorie vlurpaulir natu:et atis: ⁊ ad maioꝛes uqʒ diluxiſſei: egre ane baalt ibt 41mtenauts
enl u: tum quia dicẽs: Stat utricioſ achab dixit ad omnẽ 5. qrto ſbdit remu
naen, amrinon interfe Ifg :Statim vt a ab lum: Julti eſti mnẽ popu tatio openibi aune
unli cit ipm gamb fe Ilras has qui vt accepitis i „Ju i eſtis. Si auz :ibi Dixit
ſoczl; bꝛi: ſſ e, as qui habetis eS iuraui cõtra dñn ego cöõ aé/ irca bᷣmũ di:
vmn ißpe gabꝛi cõbuſſi dñi vꝛi ⁊ currꝰ etis flios intfeci õtra diũm meume a ¶ Erat aũt ab.
ani ſeipm: que nt uit iz curꝰ equos⁊ ci intfeci eũ: quis pcul um et lxx. filij i. achab.
RK patẽt ſupꝛa i ia Uitates firmal a uosleci bos- : quis peuſſit oẽs fig nepalre.
üu ſbo rn s te melioꝛẽ ⁊ ſenrobula no dr 660 nüc qm tiil zazerant
mnnii expoſitio bebꝛeo cuerit de ſilijs dñi pla in terra qᷣ monib dñi ns laban votaut
6 rum in h ꝛzeo Panit⸗ filijs dñi vꝛi: 1terra de „ν m an vocauit
ES mad ponie uun ſolla io ſui: a 30 Toai lcoaberon ae loe os tacob:
icto undat᷑ ſup falſaz “JVMVMU EI 8 locut' eſt i eE Benñ as lacob:
Gi ndeadin laaww qs locur eſt in manu lerui Sen rr. Ri do d
aͤ⸗ quia amri on dixir ammriſed cambꝛi: ”M ſt erat ſilij achab
fmaplh 4 amri non in mri ſed gambꝛi: ——— L fr̃es ioꝛã ipio iuni
ucin poſitio comunie ertecit ofin Rinmertorein eſt: ſcso achab. c ¶ rej. b tag nutri
danuafeunut⸗ Reecenttecnb fan nachina cr wrte S tbsae l niflen,
igtunn hu: ſed in eius 1 uũ v. non vt tio eſt: Nam ie⸗ ab mot galaad cũ qꝛ ſiẽ pʒ ex ſupꝛadictis: i 2 pbabilii ꝙ
naſ cin aRateinsckremnnun⸗ = Yathglsedcrarcnnigochegprn ioꝛu iüerat in ra⸗
icroinie at locus pacificandi: 7 ſu bẽbat iel altẽ q;tũ ad maioꝛẽ ad bellu illuc
voluir Rbiteſiſte. Tei talẽ modu loqndii meliorter eta le
Ceia patet yſq; ibi: d ¶Quis at: ñ poſſent

õ

⁊c.q̃ſi diceret nec ego

pcipiẽdo nec vos exe

edo ſumus culpa
aes⸗ ſed magis iuſti
laudabiles:quia de
volũtate ⁊ mandato
Dñi factũ eſt: ſicut fu⸗
it ꝑ heliam pᷣdictũ:⁊

mihi iniunctũ ꝑ eius

diſcipulũ: vt dictuʒ ẽ
ca.pᷣcedẽti. e ¶ Per
cuſſit igit iehu omes
⁊c].i.de eius genere.
ſ¶Et notoj. ꝗᷣ ſuſpe

cti erãt ne fauerent ſi
bi2 ſue

geniei.
g ( Et ſacerdotes.h
dẽ h̊ p anticipatõem
qꝛ poſtea ſacerdotes

baal intfecit: vt hẽ.j.

eodẽ ce'. h ¶¶ Cuũc;
veniſſet. hic oñter de

ſcribit᷑ occiſio amico-
rũ iorã.ſ.fratꝝ ocho
gie:cup mir̃ erat ſoꝛoꝛ
ioꝛã filij achab:⁊ h ẽ
gqð dẽ: Cũq; veniſſet
ad camerã paſtoꝛuʒ.

loc' erat vbi cõuenie
bãt paſtoꝛej ad come
dendũ ⁊ doꝛmiendũ
pe viã. i¶ Inueit
atres ochotie.i. pꝛo
pinquos: qꝛ erant ne
potes ſui:vt hẽ.ij.pa
lip.ca.xxij.qui venie
bãt in ſamariã neſciẽ
tes moꝛtẽ ioꝛam ⁊ o/
Yolied: regnũ iuda
vnde veniebãt eãt in
pte auſtrali reſpectu
ſamarie:⁊ iegael vbi
ioꝛã fuerat occiſus:e/⸗

rat in pte aquilonari
factũ erat recẽs: ita
ꝙ nõ erat adhuc lon

ge diuulgatũ. Cetera

patẽt vſq; ibi:
kZnuei

Inuẽit ionadab
filiũ rechab. iſte eniʒ

cũ ſuis viuebat valð

religioſe: nõ habẽtes
agros vel vineas: nec

bibẽte vinũ in taber
naculij ꝓp domibꝰ ha

bitãtes: vt hẽ Diere.
xxxv.⁊ iõ qꝛ eãt cela
toꝛ diuini honõis:fu

it ↄiunctus ꝑ amicici

am cuz iehu: q idola
tras ⁊ idolatriã ꝓ vi

ribus deſtruxerat.

I¶ Logregauit ergo.

Pic cõſequent᷑ deſcri

bitur occiſio ſacerdo

tum baal:⁊ qꝛ occiſo

¶ Regum

ſui helie. Mercuſſit igit ie
hu oẽs ꝗ reliꝗ erant de do
mo achab in iegrahel:⁊ y
niuerſos optimates eius eᷣt
notos èt ſacerdoteſ: donec
nõ remanerẽt ex eo relige.
Et ſurrexit:⁊ venit in ſama
riaʒ. Cunq; veniſſet ad ca

merã paſtoꝝ in via inuenit

fres ochotie regis iuda: di
xitq; ad eos: Qui nã eſtis
vos: Qui rñderunt: Fres
ochoſie regis ſum:⁊ deſcẽ
dimus ad ſalutãdos ſilios
reg:⁊ filioſ regine. Qui ait
Cõpꝛehendite eos viuos.
Quos cũ ↄpꝛehẽdiſſent vi
uos: iugulauerũt eos in ci
ſterna iur camerã q̃dragin
ta duos vios: et nõ reliqt
ex eis quenq;. Cũq; abiſſʒ
inde: inuenit ionadab ſiliũ
rechab in occurſum ſibi:⁊
benedixit ei.Et ait iehu ad
eũ: Nunꝗd ẽ coꝛ tuũ rectũ
cũ coꝛde meo:ſic coꝛ meuʒ
cum coꝛde tuo:Et ait iona
dab:Eſt. Si eſt inꝗt:da mi
hi manũ tuã. Qui dedit ei
manũ ſuam. At ille leuauit
eũ ad ſe ĩ currũ: dixitq; ad
eũ:Aeni mecũ:⁊ vide elũ
meũ /ꝓ dño.Et impoſitũ in
curru ſuo duxit in ſamariã
Et pꝑcuſſit oẽs ꝗ reliqui fue
rãt ð achab ĩ ſamaria vſq;
ad vnũ:iuxta verbũ dñi qð
locut eſt ꝑ heliã. Cõgrega
uit ergo iehu oẽm ppiim:et
dixit ad eoſ.: Achab coluit
baal parũ aũt colaʒ eũ am
plõ. Nũc igit᷑ oẽs pꝓphetas
baal ⁊ vniuſos ſeruos ei⁊
cũctos ſacerdotes ipſi vo/
cate ad me. Nulł ſit ꝗq non
veniat. Sacriſiciũ.n.grãde
ẽ mihi baal.Quicũq; defſu
erit: nõ viuet. Poꝛꝛo iehu
faciebat hoc iſidioſe:vt diſ⸗
pderet cultoꝛes baal.Et di
xit: Sãctificate diẽ ſolennẽ
baal. Vocauitq; ⁊ miſit in
vuiũſos ſᷣminos iſrl: ⁊ vene

lege dñi dei iſr! in toto coꝛ-
de ſuo. Nõ enim receſſit a
pctis hieroboã: ꝗ peccare

runt cũcti ſui baal. Nõ ſuit
reſiduꝰ ne vn quidẽ ꝗq non
veniret. Et ingreſſi ſũt tem
plũ baal. Et repleta eſtdo
mus baal:a ſũmo vſq; ad
ſummũ. Dixitq; his ꝗ pꝛe
erãt ſup veſteſ: Pꝛoͤferte ve
ſtimẽta vniũſis ſeruis baal
Et ꝓtulerũt eis veſtes. In/
greſſuſq; iehu ⁊ ionadab ſi
lius rechab tẽpluʒ baal:ait
cultoꝛibꝰ baal: NPerquirite
⁊ videte:neꝗſ foꝛte vobiſcũ
ſit de huis dñi:ſed vt ſint ſer
ui baal ſoli. Ingreſſi ſũt igi
tur vt facerent victias ⁊ ho
locauſta:iehu aũt pᷣparaue
rat ſibi ſoꝛis octogita viroſ
⁊ dixerat eiſ.Quicũq; fuge
rit de hominib bis qs ego
adduxero in manus vꝛas:
anima er erit ꝓ anima illi
Factũ eſt aũt cũ cõpletum

eſſet holocauſtuʒ:pᷣcepit ie

hu militib ducibus ſuis:
Ingredimini ⁊ pcutite eos
Nullus euadat. NPercuſſe
rũtq; eos in oꝛe gladij:⁊ ꝓ
iecerũt milites ⁊ duces.Et
ierũt in ciuitatẽ tẽpli baal ⁊
ꝓtulerũt ſtatuaʒ de phano
baal:⁊ cõbuſſerunt ⁊ mi
nuerunt eã. Seſtruxerunt

quoq; edẽ baal:ct fecerunt
ꝓ ea latrinas vſq; in diem

hãc. Deleuit itaq; iehu ba
al de iſrl: verũtñ a peccatis
hieroboaʒ filn nabath qui
peccare fecit ilrł nõ receſſit

nec dereliquit vitulos aure

os ꝗ erãt in bethel ⁊ ĩ dan.
Dixit autem dñs ad iehu:
Quia ſtudioſe egiſti qð re
ctũ erat ⁊ placebat ĩ oculis
meis:⁊ om̃ia q̃ erant in coꝛ
de meo feciſti cõtra domu
achab: filij tůi vſq; ad q̃rtã
generatöõem ſedebũt ſuper
thꝛonuʒ iſrl. Poꝛo iehu
nõ cuſtodiuit vt ãbularʒ in

ioꝛã multi de eis
fugerant et ſe ab⸗
ſconderat: eos cõ
gregauit iehu ſb
ſimulatioõe:ꝙ vel
let baal magnifi⸗
ce colere:⁊ eiuj ſa
cerdotes honoꝛa-
re:⁊ patʒ lr̃a vſq;

m (¶Pꝛolerte ve
ſtimenta ſᷣuis ba⸗

al. vt per hoc cer
tius cognoſcerent᷑

qui eſſent interfi⸗
ciendi. Cetera pa

n (Et fecerũt ꝓ
ea latrinas.in de

teſtationem idola
trie:⁊ vt locuj ille
deſeruiret vmuni

tati in hac neceſſi

0 ¶ Ueruntamẽ

a peccatl hierobo

am ⁊cc.qꝛ cultum

vituloꝛuʒ ſuſtinu
it ⁊ exercuit:ne re

gnum ſuũ ad do/

muz dauid reuer
teretur: ᷣm ꝙ ha⸗
betur ſupꝛa.iij.li
bꝛo caplo.xij.
p¶ Dixit auũt do

minus.Hic conſe

quenter ponit re/

muneratio opeꝝ

pᷣmo qntum ad
bona: cum dicit:
Dixit autẽ domi
nus ad iehu.pꝑ io
nam ꝓphetã : ßm

ꝙ dicit ra. Sa. ꝙ

ipſum vnxerat re
gẽ ad exterminan
dã domũ achab:
ſicut dictum fuit
in pꝛincipio noni

Filij tui vſq;
ad quarta genera
tionẽ ſedebunt ſu
per thꝛonuʒ iſra
el. ſicut de domo
achab fueft quat
tuoꝛ reges in re⸗
gno iſrael ſibi ſuc
cedentes: ſcilicet
amri:achab:och⸗

oglias ⁊ ioꝛam: vt

patet ex ſupꝛadi⸗/

ctij:ſecundo poni
tur remuneratio
Intũ ad mala: cũ
dicitur:

uugudn
Ai

71
Ctch
ſi idiu d
Aomalpl

ſgiltplicr
ſen

ſceßt

glin⸗
ſbunwr 40
ſeſutſberh
biſomuut

ſrol vum⸗
ſchatt
Cbik iſtne

(pnoͤͤtſe

o tio emni
iiciti
tituh
d tgbht
mnui ib⸗
l uni
unee
NMri
ſſcchre. NRa
Noteratas
ailemi
ſuthiabl
äcrre
ſparchy
tergrl
ſiofizfüire
cterawin
,
bner
N
ſri
lmelng
Vflbr,
bgehii
W
nnmte
Ktürand

(llite

Pemkmine
pauſſtnti
fatdinn

larle
ſilluhtti
ginmnne
indiidti
tnſgnn
luttſufe⸗
kantt
Nainde
nurtitan

wirlin
tcts ;In dieb il. ce. dñs te.ſupꝑ iſtł.i. abominari facta eo debiti qð fecerũt libeni: tuʒ qꝛ qlibet naturalit diligit of
Nrn rũ:qꝛ iãdiu durauerat cultus vituloꝝ: ⁊ cũ hoc multa verũ:tum qꝛ diſplicebat srbd imꝑium. i⸗ Tana
ſuc alia mala pullulabãt: ⁊ io illud regnũ milſi Nan iAps vim introiat ſabbato.ſ.detminato ꝑ ioiadazʒ ⁊ pncipes
c gi Wulehleiet agahel regẽ ſyrie.Et pʒlr̃a. XI. ag inſtitutoõem regis. f Et obpuet excubias don reng.
Snrai. . deſcripta ſunt ea q; accidert ita ꝓ ex illa ꝑte vbi manebat athalia 15 hoſſet egtinſitn
Clind o Gon, to inferri violẽtia.
— : el en fecerat iſrl. In dieb' illi , 1 (NTertia ps ſit ad
Ene ic ↄñter de ecerat iſrl. In dieb' illis ce dñi oñdit eis filiũ regiſ:⁊ p̃ poꝛtã ſeyr ⁊c᷑ in illis
Kri buntu a KH pit dñſ tedere ſuꝑ iſrl. Per cepit illis dicẽs: Iſte ẽ hmo n. locis poſuit cuſto
lluiq vſurpauit i cuſſitq; eos acabel in ynij quẽ facẽ debetiſ. Tertiů pe ias:i boterant ho
rhn biregnuz iuda: 2 ſis finibus iſrl: a ioꝛdane ꝰ vim introeat ſabbato et ob cerdotũ: vbi rer ſuit
unin bmo deſcribit hu oꝛientalẽ plagã:oẽm terraʒ ſeruet excubias domregiſ coꝛonat. h ¶ Egre
na luſmnodt Pirde⸗ galaad ⁊ gad:⁊ rubẽ:⁊ ma Tertià aũt ꝑs ſit ad poꝛtaʒ dliẽtes ſabbato.m ꝙ
AKn debiti inſtituto. nalſe: ab aroer q eſt ſup toꝛ ſeyr: a ttia ps ſit ad poꝛtã q be mnaparalis De-
ibi Anno at ſeyti rentẽ arnon ⁊ galaad ⁊ ba ẽpoſt hitaculũ ſcutarioꝛũ: dei oꝛdinauit q een:
amun mo. itio athalie ſan. Reliqᷓ ãt verboꝝ iehu ⁊ cuſtodietis excubias do xxiiij ſacerdotes ſub
mt nkeblbi Aucdi¶⁊ vniůſa q ſecit ⁊ ſoꝛtitudo mus meſſa. Hue vo ptes e ſummo ſacerdote: q
„wint uit at atha mitut Eu:nõne hec ſcripta ſunt in vob om̃s egrèdiẽtes ſabba ſeruirent in tẽplo ſuc
An to regis inſtituti izo perb P12 An ceſſiue ꝑ ebdomadas
Mnn oↄfirmato: ibi De libꝛo verboꝝ dierũ regum to cuſtodiant excubias do ſic mutabant᷑ in ſab
u pigit 6. Circa pii iſrl? Et doꝛmiuit iehu cum mus dñi circa regẽ: ⁊ valla bato:ſic ꝛ turme leui
mum pꝛibus ſuiſ: ſepelierũtq; eũ bitis eũ hñtes armna in ma tarũ eis miniſtrantiũ
liand * Zt Bad in ſamaria: et regnauit ioa nib viis. Siquis ãtingreſ⸗ ſtam la van Loꝛuͦ:
n In erat elucataa chan fil eius ꝓ eo. Dies ſus fuerit ſeptu tẽpli: interſi teſatendote cum ſuc
i pntibus idolatrij ãt q regnauit iehu ſuꝑ iſrt ciat᷑. Eritiſq; cũ rege itroeũ turmis:alius ꝗͥ mini
mnſit ſ. achab ꝛ iexabel viginti et octo anni ſunt in te ⁊ egrediete.Et fecert cẽtu ſtauẽat hebdomada
trit rarne ſamarig. ¶CaXK. rionel iuxta oia q pceperat podente: egrdicbat
murfner ſblineregnan 1 Thaliã po mr̃ ocho eis ioiada ſacẽdos.Et aſſu ill⸗ s asſuck ec
Wia filioj filij ſui iniſe /Uęgie videns moꝛtuu ſi⸗ mẽtes ſinguli viros ſuos ꝗ ronar: ioiada retinu
t. cit: excepto ioaſ ꝗ&α lium ſuuʒ: ſurrexit inffecit ingrediebant᷑ ſabbatũ cuʒ tieos qui debebat ex
atnnln 1 dẽ oẽ ſemẽ regiũ.Lollẽs autẽ his ꝗ egrediebant e ſabba bbr int antibuſ: vt
r Pocpoterat lt ioſaba ſilia regis ioꝛã ſoꝛõ to veneft ad ioiaden ſacer nmſron AdeRNat
wſn us abſcondi. ochotie ioas ſiliũ ochobie dotẽ.Qui dedit eis haſtas qum regẽ. d
– b ¶ Eratq; cũ ea ſurata eſt eũ de medio filio ⁊ arma regis dauid:q̃ erat auũt ingreſſ.fue.ſeptũ
Ra E, dunteclam in rũ regis ꝗ interficiebant᷑: et in domo dñi. Et ſtetert ſin teinsl. iclauſuraʒ a-
1 uihn ſa ogaberh ſotöõ Nutricẽ er de triclinio: ⁊ ab guli habẽtes arma i manu ane att⸗ qo eãt
1 ußtin regis ioꝛaʒ defun ſcõdit eü a lacie athalie vt ſua a pte tẽpli dextera vſq; ke Interficiatur. nõ
fnund cti: ⁊ vxoꝛ ioiale nõ intficeret᷑:eratq; cum ea ad pꝑtem ſiniſtrã altaris ⁊ etñ intra atriuʒ:ſed ex
ſr⸗ riceie eb⸗ ſex annis clam ĩ domo dñi dis circũ regez. Pꝛoduxit n ſ⸗ baſer in a de
erantomine Mon. alhalia reguit ſup q flliuz regis:t poſuitſup qaveimtrtibuonane
Pninuimn bus: ſicut dictum ſeptimo miſit ioiada ⁊ aſſu fecerũtqʒ en rege et vnxert tutũ:nõ aũt de illis qͥ
ſuit Nu. ca. vl er mens cẽturiones ⁊ milites ⁊ plaudẽtes manu dixerũt intrabant ꝓeo defen
4 faunna polalt introduxit ad ſe in templũ Aiuat fx. Audiuit ãt atha elenos do⸗
icel mo dñ̃i Dicit at dñi: pepigitq; cũ eis fedus lia vocẽ ppli currctis: ct in- regi. de ſolaris tem
nmf⸗ hic ra. ſa⸗ ꝙ puer Et adiurans eos in domo greſſa ad turbaſi tẽplũ dñi pliad atris⸗ m r —
dedenl nutrix ſua fue- proſuit ſuper eũ diade
u⸗ rũt cuſtoditi ĩſo . a quo fgeg conong
e ein lario templi dñi:vbi nullus audebat accedef niſi ſacer bant᷑:qð in templo ſuabatur. n CErtefninonid ,lege in
ſeten dotes ⁊? leuite qᷣ cuſtodiebãt vaſa ſancta ibidẽ repoſita: qua debebat rex inſtitux ſtudere ⁊ meditari ⁊ eã ſeruare et
az i ꝓppi qꝗð melp potuerũt ibi celari:⁊ licet als eſſet illicitũ facere obſeruari. o ¶ Audiuit aũt. Hic ↄſequeni deſcribi
iten nutrici et puero ibi eſſe: licitũ tñ fuit in tali neceſſitate: tur athalie occiſio:cum dẽ: Audiuit aũt athalia vocẽ ppli
m ſiẽ dauid ⁊ pueri eꝰ comederũt panes ſacerdotales i ne currentis. ꝓ ſolennitate inſtituti regis. p ¶ Et ingreſſa ad
ai ceſſitate poſiti:qð tñ als fuiſſet eis illicitũ. c ¶ Anno turbas in templũ dñi.hot vẽ eſſe ↄtra illud qð dictũ eſt qd
te aut erine Ricainer deſcribit᷑ veri hẽdis inſtitutio ꝑ pceptum erat centurionibꝰ: ꝙ nõ ꝑmitterent aliqueʒ ingre
„ ſolicitudinẽ ioiade põtificis q̃rentis ad hoc aſſenſum di atriũ:qui eſſet regi cõtrarius.Dicendũ ꝙ athalia ſola fu
n⸗ 1 auxiliũ pncipũ a nobiliũ regni:cũ dẽ: ð ¶ Pepigitqʒ it excepta:⁊ ideo pmiſſa fuit ingredi tñ ſine comitiua:vt ſic
2 cũ eis fedus ⁊c᷑. vt iuuarẽt eũ ſidelii in inſtitutoe regis facilius ⁊ certius caperet᷑ ⁊ occideretur:nõ tñ intra atrium

— —

¶KRegum Xiſ

viderẽt. Circa pᷣmũ dĩ: b ¶ Fecitq; ioas rectũ ⁊c. per

ne violaret: ſed extra: vt pʒ in ffa.- a ¶ Et quicũq; eã ſecu
tus fuerit. ad ſibi fauẽdũ. b ¶ Feriat᷑ gladio. tanqꝙ; ꝑticeps

7

ſui criminis. c ¶ Impegerüt eã pꝑ via introinequoꝝ. vich
.n. ad illũ locũ poterãt nobiles venire equitãdo ad templu
q ibi deſcẽdentes ꝓcedebãt vltra peditando. d¶Pepigit

. Pic oñter deſcribi

tur regis inſtituti cõ/

firmatio p fech initũ.

e¶ Int deu regeʒ.
vt dñi legẽ fidelit ob
ſeruaret. f ¶ Et int
pplm. vt eſſet popul
dñi vere ⁊ nõ ficte.
g (Et int regeʒ ⁊ po
pulũ.vt pplus eſſet fi

delis regi:⁊ rex fidelit᷑

ageret ea q̃ eſſent bo/
na ꝓ ↄmunitate ppli.
h¶Et poſuit cuſto.
ſa.ĩ domo dñi.ne cũ
inde duceret᷑ rex ſolẽ
niter ad domũ ſuã:fi
eret ibi alidd mali.
.i EEr ſedit ſup thꝛo
num regũ. iſta.n.eãt
ↄſuetudo regis de no

uo inũcti: vt hẽ de ſa

lomone. S. iij. I.
Nno ſeptio.

☚ Hic oↄñter de
ſcribit᷑ qͥd fa-

ctũ fuerit ſp regibus
iude athaliã ſequenti

bus:⁊ pᷣmo quid ſub
ioas:ſcòo qͥd ſb ama
ſia ⁊ alijs ſequẽtibus
xexiiij. Circa pᷣ deſcri
bitur pᷣmo regni ioas
ꝓſecutio:ſcòðo reguʒ
iſrł ſucceſſio.xiij. ca.
CLirca pmuʒ oñdit᷑ ꝓ
ſperitas regni ioa)
diu vixit innocẽter:
ſcòo aduerſitaj qñ vi
xit inſolent: ibi Tůc
aſcẽdit. LCꝑe vo ꝓſpe
ritatis fecit repari tẽ/
plum dñi: nõ ꝙ indi
geret repatione rone
antiquitatis ſeu debi

litatij:qꝛ ſalomon cõ

ſtruxit illud oꝑe val/

de foꝛti et ſolenni: vt
hẽꝛ. S.iij.lł.ca.vj. Et
ↄſummatuʒ fuit ãno

xj.regni ſalomonis.

ab illo ãt tpe vſq; a

regnũ ioas fluxerant
cxxx.anni:ſed magis

qꝛ athalia idolatrix

peſſima de tẽplo abꝰ
ſtulerat illa que pote

rãt eſſe ad tẽpli baal

oꝛnatũ:igit᷑ circa hoc pᷣmo templũ repari pᷣcipit᷑: ?ꝭ manda

vidit regẽ ſtanteʒ ſuꝑ tribu
nal iũ moꝛem:⁊ catoꝛes ⁊
turbas ꝓpe eũ:omneq; po
pulũ terre letantẽ et canete
tubis:⁊ ſcidit veſtimẽta ſua
clamauitq;:Cõiuratio:ↄiu
ratio. Pꝛecepit aũt ioiada
cẽturionibꝰ qui erãt ſuꝑ ex
ercitũ: ⁊ ait eis: Educiie eã
ex ſepta templi:ẽt quicũq;
eã ſecut fuerit:ferii gladio
Dixerat.n.ſacerdoſ:nõ oc
cidat᷑ in tẽplo dñi. Inpoſu
erũtqʒ ei mnan:èᷣt inpeger̃t
eam ꝑ viã introitus equoꝝ
iuxta palatiũ: ⁊ interſecta ẽ

ibi. Pẽpigit ergo ioiada

ſedus inièr deũ ⁊ regẽ:⁊ in
ter pplin vt eſſz ppls dñi: ⁊

inter regẽ ⁊ poplm. Ingreſ
ſuſqʒ eſt oĩs ppls terre tem

plũ baal: deſtruxer̃t aras
eb: æ imagineſ ↄtriuerũt va
lide:mathan qͥqʒ ſacerdotẽ

baal occiderũt coꝛã altari.

Et pᷣſuit ſacerdoſ cuſtodi
as in domo dñi:tulitq; cen
turiones ⁊ celethi et phele

tilegioneſ: ⁊ oẽm pplin ter
re: deduxeruntq; regeʒ de
domo dñi. Et venerũt ꝑ vi

am poꝛte ſcutarioꝝ in pala

tium: èt ſedit ſup thꝛonũ re
gu. LTetatuſq; eſt ois ppls
terre:⁊ ciuitaſ ↄquieuit.A/
thalia aũt occiſa ẽ gladio ĩ
domo regis:ſeptẽq; annis
erat ioas cũ regre cepiſſet.
Nnõ ſeptimo (.xII.
iehu regnauit ioos.

Quadraginta ãnis regna/

uit in hierim:nomẽ matris
el ſebia de berſabee. Fecit
q; ioas rectũ coꝛã dño cun

tũ negligit: ibi Igit᷑ vſq; ad.xxiij. itio opus ꝑficit:ibi Cũq;

hy innuit ꝙ ipo moꝛtuo male ſe habuit:vt poſtea dicet
c¶ Ueruntñ excel. nõ abſtulit. licet. n. no eſſet licitũ im
molari coꝛã dño extra hierlm poſt tẽpli edificatõeʒ: tñ

hoc plures reges ꝑmiſerũt:ne ſediti

ctis dieb'quibꝰ docuit euʒz
ioiada ſacerdos:verũtñ ex
celſa non abſtulit. Adhuc
n. ppls immolabat ⁊ ado
lebat in excelſ incẽſum. Di
xitq; ioas ad ſacerdotes:
Oem pecuniã ſanctoꝝ q̃ il
lata fuerit in templuʒ dñiia
pᷣtereuntib q̃ öffert ꝓ pᷣcio
anime:⁊ quã ſponte ⁊ arbi
trio coꝛdis ſui inferũt in tẽ

plum dñi:accipiat illã ſacer

dotes iuxta oꝛdineʒ ſuũ:ut
inſtaurent ſartatecta dom
ſiquid neceſſariũ viderint ĩ
ſtauratõne. Igitür vſq; ad

viceſimüũtertiũ annũ regis
nõ inſtaurauerunt ſacerdo

tes ſartatecta tẽpli. Noca/
uitq; rex ioaſ ioiadã ponti
ficem ⁊ ſacerdotes:dicens

eis:Quare ſartatecta nõ in

ſtauratis templi: Nolite er
go ampli accipere pecuni

am iuxta oꝛdinẽ veſtrũ:ſed

ad inſtauratiõem tẽpli red

dite eam. NMꝛohibitiq; ſũt
ſacerdotes vltra accipe pe

cuniã a populo:⁊ inſtaura

re ſartatecta dom. Et tulit
ioiada põtifex gaçaphyla/

ciuʒ vnũ:aperuitq; foꝛamẽ

deſuper: ⁊ poſuit illð iuxta
altare ad dexterã ingrediẽ
tiuʒ domũ dñi: mittebãtqʒ
in eo ſacerdotes ꝗ cuſtodi

ebant oſtia omnẽ pecuniã

q̃ deferebat᷑ ad templũ dñi
Cuᷣᷣnq; viderẽt nimiã pecu

niaʒ eſſe in gacophylacio
aſcendebat ſcriba regis et

pontilex: effundebantq; et
numerabant pecuniam:
que inueniebant᷑ in domo
VVyVyigerent nimiam

o moueret᷑ in pplo:
7 ne talia immola

ret idolis:ad qð
erat ꝓnus. Oẽm
pecuniã ſanctoꝛũ
d ¶ Que offert
pctõ aie ⁊ quaʒ
ponte ⁊c.oꝛdina
uit. n. ioas ꝙ a vi
ris qᷣ erãt a.xx.an
nis ⁊ ſupꝛa qͥ po⸗
terant ad bella ꝓp
cedere ſolueret᷑ di
midius ſiclus ar

genti a qlibet: ⁊ i/

ſtud vocat heiu
aie: ⁊ vltra hoc il

li qᷣ erant potẽtio
res ⁊ deuotioꝛes
offerebaãt 'm ꝙ e⸗

is placebat: ⁊ iſta

vocat pecũia ſpo

te data ⁊ ex arbi
trio volũtatis: et
ex iſtij debebat re
parari templũ:qꝛ
neutra pecunia e

rat ð iure ſacerdo

tum a leuitarũ.
¶ VUt inſtaurẽt
ſartatecta tẽpli.i.

fiſſuras q̃ indige/

bant repatõe:ma
xime in tectij tem

pli: q̃ erät magis
expoſita imbꝛibꝰ

q vẽtis:⁊ dẽ ſarta
tectuz a ſartio is:
qð facit ſartũ ĩ ſu
pino ⁊ tectũ tecti.
e¶ Accipiat illãẽ
ſacer. ſᷣm oꝛdinẽ̃.
i. m ꝙ fuerint ad
hoc oꝛdinati.
9 CIgit vſ; ad
xxiij. Hic ↄnter
ponit᷑ negligentia
p̃ᷣdicti pꝛecepti:et
remediũ cõtra h
per regẽ ⁊ pontiſi

cem: 2 patet lrI.
h ¶ Tunq; vide

rent. Pic coõſequẽ
ter ponit᷑ pfectio

operij ex pecunia
a populo accepra

cum dicit᷑: Cunq;

pecuniã eſſe in ga

vphrlacio:ita , indigebgt cuacuatioeert ſic alia pecu

nia ibidem reciperet. i

ſcedebat ſcrire.⁊ põtilex·

cfibiſcln
inomdi

rpc o
Pteialnn
Pboerir bih⸗
otoſil wnr
biongubeni
lnrithep⸗

muſiu
ypll gon

uecgchar⸗
fisoled
ſihnnn lapi⸗
lufnianio
Ntntiignl⸗
manmde
den
GGolmn.
adide
porriinate
Meſfenrni
W
iſtni

=-=

=
Se
Se *
—

4

4

S=—

S=
S..

= =ẽ-
S

=
=

Se=
= w ==
SE
—
=

S=ẽe
= —1
— SS.— Z
E☛E —
S=- =
=Sar
—
S

Curoft
wrei
mſorin
nugar.
leiren
Biſnn t
rmudbdt,
rcuotn

ns ſllee.

mniac,
Awarz
Enn
gomri
Nts
ſtüfnge
Uutnitn
iuſo⸗
unau
5wüns
üdocun
nmſi
dimind
inmmii
flunsin
bantſrrn
nmümin
licin
mun
füsfeint
neſannt
tnitn.

hrnn

arhnit

ꝙ illa pecunia nõ erat ad hoc oꝛdinata:ſed ad repatio-
ſit aliqᷓ ꝑs pecũie.
de illa facta ſunt
aliq̃ᷓ vaſa tẽpli au

hb ij. paralip̃.· ca.

tẽpis:pᷣter illos q

IIII. Jii)

vt negociũ certi ſierʒ ⁊ abſq; ſuſpiciõe. a ¶Et dabãt
eã ⁊cvt inſtauratio domdni ↄpleret᷑:⁊ pʒ l̃a vſq; ibi:

Ueruntñ nõ fiebãt ex eaò pe.hydrie.⁊ hoc ẽ dictũ

nem tepli: vt dictũ eſt. verũtñ qꝛ ↄpleto illo ope reman
dfi. t dabant eã iux⁊ nume
ruʒ atq; menſurã in manu
eoꝝ qui pᷣerant cemẽtarijs

rea ⁊ argentea: vt

hiia. cAuͤr dom dñni. Qui impedebãt
aſcendit agahel. H eaʒ in fabꝛis lignoꝝ ⁊ in ce
deſcribit aduerſi mentarijs his ꝗ opabãtur
cpit vini nſolen 1domo dfñi T ſartatecta ſa
ter: qꝛ moꝛtuo io ciebant:⁊ in his ꝗ cedebãt
iada dnche⸗ volẽ ſaxa:⁊ vt emerẽt ligna et la
tej regi adulari ex pides ꝗ excidebant᷑:ita vt

hibuerũt ſibi ho

hozcs ſoll deo de impleret᷑ inſtauratio dom

bitos: quib'acqui dñi in vniuſis qᷓͥ indigebãt
euit rex in hocv expẽſa ad muniẽdã domũ
ſurpas ſibi hHono Aẽruntñ nõ fiebãt ex eadẽ

reʒ diuinũ. qð cũ

argueret achari⸗/ pecunia hydrie templi dni

mãdato reg lapi be ⁊ oẽ vas aureũ ⁊ argen
datus fuit i atrio teũ:de pecunia q̃ inferebat
onnyt Pi Pol in templũ dñi. His.n. q fa
tra lſa. vbn ciebãt opus dabat᷑ vt iſtau
cipes dixert regſ: raret᷑ templũ dñi.Et nõ fie
ꝓ eſſet dig ho· bat ratio his hõibus ꝗ ac
noꝛe diuioꝛr ſx cipiebant pecuniã ut diſtri
plo ofi nutritus. buerent eã artificib:ſed ĩ fi

de tractabãt eã. Pecuniaʒ
bo ꝓ delicto ⁊ pecuniaʒ ꝓ
peccatis nõ inferebãt in tẽ/
pluʒ dñi:qꝛ ſacerdotũ erat.
Tunc aſcendit acahel rex

qð nõ fuiſſet niſi
in eo eſſet aliquid
diuinũ:qꝛ ſi aliqʒ
intraſſet locũ illũ
etiã pꝑ momentuʒ

hebant loci cuſto ſyrie èt pugnabat z; geth.
ſaerer Pi Cepitq; eã:et direxit ſacie,zʒ
rer aecſeuit in per luã vl aſcẽderet in hieriin.
ſone ſue et reni Quão bꝛem tulit ioas rex
ſui detrimẽtuʒ:p iuda oiĩa ſanctificata q̃ cõſe
pter qu a deo pu· cràuerat ioſaphat ⁊ ioꝛã et
nit fuit pᷣmo affli

ochocias pꝛes eius reges
iuda:⁊ q̃ ipᷣe obtulerat ⁊ v-/
niuerſum argentũ qð inue
niri potuit ĩ theſauris tem

ctiõe:⁊ ſcõo moꝛ/
te:ibi Surrexer̃t

aũt. Circa p“ dẽ:
c¶ Tuc 2 cendit

h apen pli dñi ⁊ ĩ palatio regis: mi
bi honoꝛẽ diuinũ ſitq; açaheli regi ſyrie: ⁊ re
mõ pᷣdicto:et ini “

fecerat acharii. .
dCEt pugnahat geth c. iſta ciuitas erat in rra pphi
liſtinoꝝ. e¶I Cepitq; eã. ⁊ direxit faciẽ ſuã ꝛc. ij. pali
po.xxiiij.dẽ:ꝙ ioaj cũ maxima multitudine exiuit ð ſy
ros:⁊ a modico pplo fuit debellat:⁊ ppls ey occiſus p
masgna pte ⁊ ipemet vilit tractat:ꝓpt qð ad ſuã libera

tionẽ tradidit ea q̃ nõ licebat:qð notat᷑ cũ dẽ: ¶ Que

tẽ ſermonũ ioaſ ⁊ vniuerſa

in libꝛo verboꝝ dieꝑ regi

mello in deſcẽſu ſela. Jſa⸗
char nãqʒ ſilꝰ ſemath:⁊ io/

pcuſſerũt eũ:⁊ moꝛtii ẽ.Et
ſepelierũt euʒ cũ pꝛibus ſu

uit

cie regis iude regnauit ioa
cham filpiehu ſupꝑ iſrael in
ſamaria decẽ ⁊ ſepiẽ annis
E fecit malũ coꝛaʒ dño. Se

tra iſrael:⁊ tradidit eos in

ſyrie: habitauerũtq; filij iſ/
cut heri ⁊ nudiuſtert. Ne
peccatis domus hierobo.

am qui peccare fecit iſrael:
ſed in ipis ambulauerunt.

ↄſecrauerat ioſaphath 26. illa. n. ᷓ ſemel erãt oſecrata dño

nõ poterãt vltra alijs vſibꝰ applicari: vt h? Leuit. vltimo.
S ¶ Surrexerut at. Hic onter addit᷑ pena moꝛtij:qꝛ addide

rat pctã pctis:cũidẽ: h

at pela pcti h ¶ Percuſſertq; ioas in domo mel
lo.i. in ꝓpꝛia domo: illũ.n. locũ edificauit ſalomõ ad dila⸗

tationẽ habitationnis

SY — vxoꝛis ſue: ſiẽ dictuʒ
ceſſit ab hierlm. Reliq̃ au

q̃ fecit:nõne hec ſcripta ſũt
iuda:Sũrrexerũt aut ſerui

eius ⁊ piurauer᷑̃t inter ſe:p-
cuůſſeruntq; ioas in domo

cabat fil ſomer ſerui eius

is in ciuitate dauid: regna⸗
maſias fili ep eo.
MNnõ viceſimo xXxIII.
tertio ioas filij ocho/

tra quinq; regej:vt li
beraret loth de mani
bus eoꝝ: vt habetur

dici ꝙ fuerunt valde
ingrati ipi ioaſj:qꝛ cũ
eſſent extranei fecẽat

cutuſq; ẽ peccata hierobo eos ſibi familiares et

rali.ſ. in ciuitate dðð:
nõ tñ cum patrib ſu
is qytum ad locum ſe

manu acahel regis ſyrie:et
in manu benadap filij aʒa
hel cũctis diebus. Depᷣca
tus eſt aũt ioachã faciẽ do

mini:⁊ audiuit eũ dñs. Ni pulchꝛis reguʒ:vt ha

dedit dñs ſaluatoꝛẽ iſraeli:
⁊ liberat᷑ eſt de manu regiſ

oñter deſcribi

rael in tabernaculis ſuis:ſi ſuce
runtamẽ non receſſerunt a im
ioachã regis iſrt ma⸗
licia:cuʒ dꝛ: b ¶ Et
fec ma.co.dño.⁊ ſub
dit᷑ ſeqns pe

fuit..iij.li.xj. cca.
⁊c̃.iſte.n.fuit ãmoni ꝰOꝰ ·⸗
tes:2 ſoci ſuus mong
bites: ut hꝛ.ij. paliß.
.xxiiij. q; diuino iuli
cio factũ fuit:ut dildit
ra.ſa.vt a ſilibus iin
pctõ occideret. Joas
ãt fuit valde ingratꝰ
bñficijj ioiade cufili
um inifecit:vt dictuzʒ
eſt:⁊ eodẽ mõ moni
te ⁊ moabite qͥ deſcc
derũt de loth fuerüt
valde ingrati bñſicjo,3
abꝛae qui expoſuit ſe
piculo pugnando cõ

BGBeñ.xiiij. Põt etiam

am ſilij nabath ꝗ peccãe fe Ralde potẽtes ĩ renno
cit iſrl: ⁊ non declinauit ab ſuo—
e⸗ , k t ſepelierũt euz W
eis. Yratuſq; ẽ ſuroꝛ dñi cõ cum praibus ſuis qu

tum ad locũ in gene-

pulture in ſpeciali: q:
nõ fuit ſepultus in ſe

dit enim anguſtiã iſrael:qa beit ſcoo paralivo.
attriuerat eos rex ſyrie. Et II.

tur reguz iirrk
ſio:⁊ ſcðo heli ½·
ſei moꝛ) ? tumulato:
ibi Heliſeus aũt. C-ir·
ca pmũ pꝛimo ponit

ena cũ d:

oↄtra iſrael.i.rigoꝛ iu

ſticie diuine ad punitõem culpe:⁊ addit᷑ ißius ioachã peni

tentia docente eũ pena: cũ dicit: Depcatuſq; eſt ioach ꝛ7.

ſequitur: d ¶ Et dedit dñs ſaluatoꝛem iſraeli. Quis autẽ
fuerit iſte ſaluatoꝛ ſcriptura non expꝛimit: ⁊ ideo circa hoc
varie dicitur. Dicit enim ra. Sa.ꝙ fuit ioas filins ioacha,zʒ
qui ꝑcuſſit ter ſyriam:vt habet᷑ infra eodem caplo.ſed hoc

— ℳ 4

¶KRegum

rus iſrł a auriga epꝰ. exponat ſicut.e. ca. ij. cui copaſſub

nõ ↄlonat lre ſeqnti:qꝛ ille res pcuſſiones fuer̃t poſt moꝛtẽ
ioachã: pic aũt dĩ de ipo: Et liberat' ẽ de manu regis ſrrie
⁊c. ꝓpter qð opoꝛtet dicẽ ꝙ iſte ſaluatoꝛ ei dar luit in vi⸗
ta ipius. Re igit ↄuenieni dici: ꝙ iſte ſaluatoꝛ fuit angelu⸗

regno iſr
nuz regnoꝝ ſue cuſto
die deputatoꝝ:vt hĩ

Dañ.x. ꝓpter qð iſte

angelus de oꝛdinatõe

diuina impediuit exx

tunc ʒ ioacham oſur
gere bella:ita ꝙ ꝙuis
nõ haberet pplm ⁊ v
tutem reſiſtẽdi aduer
ſarijs:ſᷣm ꝙ ſubdit.j.
Et nõ ſũt derelicti io
acham de poplo niſi
quingẽti eqtes ⁊c̃. tñ
vtute angeli hoibus
occulta fuerũt aduer
ſarij eiuj repꝛeſſi ꝑ ti
moꝛẽ eis immiſſum:
vel alio mõ ita ꝙ di/⸗
miſerũt ioachã ⁊ po
ulũ ey in pace: ⁊ in
oc ↄcoꝛdat dictũ io
ſephi dicentis:ꝙ dñs
coceſſerit ei euadẽ pe
ricula belli. eruntñ
nõ receſſerũt a pctis
dom hieroboã colẽ
do vitulos ne ppls iſ
rael rediret ad regnũ
ani ſi ls lerat in
ierlm adoꝛare.
e ¶ Siquidẽ ⁊ lucus
remãſit i ſamaria. hꝰ
erat de reliquij cult
baal:vituli.n.aurei ñ
erãt in ſamaria: ſed i
dan ⁊? bethel: ſicut di
ctũ fuit S.iij.li.xij.ca.
ſed in ſamaria fuerat
tẽplũ baal qð deſtru/
xit iehu:ſicut hĩ. S.x.
ca. ſed lucus qui erat
plantat ꝓpe illud tẽ
pluz in qͥ exercebatur
luxuria: remaſerat ʒ
legis mãdata:que pᷣ/
cepit lucos excidi: ſic
7 templa idoloꝝ ſub
uerti. Cetera patent
in lr̃a vſq; ibi:
¶ Et foꝛ.eiꝰ quõ pu
gna.) amaſiam.de q̃ᷓ
pugna dicet᷑ mag ca.
ſequenti. g ¶ elie
us aũt. Hic ↄñter de⸗
ſcribit᷑ moꝛs heliſei ⁊
e tumulatio:⁊ pᷣmo
deſcribit᷑ ſignũ ab eo
datũ cũ eſſet moꝛti p

△

platus:qꝛ angeli ſingulis regnis pᷣlati ꝓcurat bo

Siquidẽ ⁊ luc pmanſit in
ſamaria:⁊ nõ ſunt derelicti
ioachã de pplo niſi gꝗnqua

ginta equites: ⁊ decẽ curi

⁊ decẽ milia peditũ. Intie
cerat.n.eoſ rex ſyrie ⁊ rede
gerat q̃ſi puluerẽ in tritura
aree. Reliq̃ aut ſmonũ ioa
chã ⁊ vniũſa q fec ⁊ foꝛiitu

do ep nõne hec ſcpᷣta ſũt in

libꝛo ſmonũ dierũ regũ iſ
rael: Doꝛmiuitq; ioachaʒ
cũ pꝛibꝰ ſuis:⁊ ſepeliert eũ
in ſamana:reãuitq; ioas ſi
le eo. Anno triceſimo
ſeptimo ioas regis iuda re
gnauit ioas filo ioachã ſu/
per iſrlł in ſamaria ſedecim
ãanil:⁊ fecit qð malũ ẽ in cõ
ſpectu dñni. Mõ declinauit
ab oĩb pctis hieroboã filij
nabath ꝗ peccare fecit ürl:

ſed ĩ ipᷣi abulauit.Reliq̃ ãt

ſermonũ ioas ⁊ vniũſa q fe
