modica ↄueniẽtia:ſicut benedic ſcòs appꝛopatur angelis ex
illo verſu: Qui facit angelos ſuos ſpus ⁊c̃.⁊ ideo intẽdo pᷣ/
mo exponere pſalmos iſtos lr̃aliter ſm modicitatẽ intelle/
ctus mei:poſtea in fine aliquid addere bꝛeuit᷑ de myſtica ex
poſitõe. a ¶ Ad dñm cuʒ tribularer. Ex titulo hur pſal/
mi ſupꝛapoſito no apparet e actoꝛ.De mã vero eius dicit
ra.ſa.ꝙ eſt oꝛatio ꝓ liberatione populi iſrael a triblatõe ca
ptiuitatis in qua nunc ſũt per oꝛbẽ diſperſi a qua expectãt
iudei per meſſiam fſuturũ liberari. cuius aũt oꝛo ſit:nõ dic:
ſed ſupponit ꝙ ſit facta ab aliquo ſancto ſpm̃ dei habente
quod ẽ verũ.ſed pᷣmũ eius dictũ eſt falſum: qꝛ aduent xpᷣi
iam tranſit in pᷣteritũ:ſicut freq̃nter dem̃ eſt: ꝓpter quod
videtur mihi melius dicẽdũ ꝙ ſit oꝛo alicuius ſancti viri q
cunq; fuerit pꝛo liberatoe populi iſrael de captiuitate baby
lonica in qua multi illius tempoꝛis pſalmos ⁊ oꝛones fece-
runt:vt pʒ de Dañ.ix.c.⁊ in hoc li.pſalmoꝝ: in plibus lod
Et ſᷣm hoc pſalmꝰ iſte in tres partes diuidit᷑: qꝛ pᷣmo petit
dicta liberatio:ſcðo pᷣdicit᷑ babylonioꝝ punitio: ibi Quid
det tibi. tertio plangit᷑ liberatõis dilatio:ibi hPeu mihi.
Lirca pmum ſciendũ ꝙ gratitudo de beneficio pᷣterito ẽ dii
poſitio ad impetrandu futuꝝ: ꝓpter quod p̃ſ.i perſona po
puli iſrł tanq;; gratus recognoſcit pᷣteritũ bnficium dicens:
a ¶ Ad domimũ cũ tribularer ⁊c᷑.lquod ↄuenienter intelli
gitur de tribulatõe quã paſſus fuit populus ꝑ ſennacherib
añ captiuitatẽ bab oada ꝓꝑ qua Egechias rex ⁊ Eſaias ꝓ
pheta ⁊ populus clamauerũt ad oñʒ exauditi fuerũt: quia

oññs miſit agelũ ſuum ⁊ ꝑcuſſit in caſtris ſennacherib cẽtuůu

Liber

e¶ Sagitte potentis acute.i ppli pſax mecoꝛ ꝗᷣ ſa⸗

gittis intfecerũt pplin babylonicuʒ:ßm dẽ Eſai.xiij.

Suſcitabo ſuꝑ eos medos qui argentũ nõ querãt ⁊ au

rũ non velint: ſed ſagittis intficiant paruulos ac. vel ali
ter: e¶ Sagitte potẽtis i. ipſi dei oĩpotentis. cup per⸗

ſe ⁊ medi fuerunt
iſtrumẽta ad pu⸗

Canticũ graduum. Cx x. tis acute:cũ carbonib de/ niendũ bab lois
S doͤminũ cũ tribula ſolatoꝛijs. Heu mihi quia
icolat me ꝓlõgal ẽ:hitui

peccata. f (TFũü
carbonib deſola
toꝛijs.qꝛ incende

cũ hitantib cedar: multuz runt babylonem
icola ſuit anima mea. Cuʒ 2 facra eſt ita de
his qui oderunt paceʒ èrã ſolata Poo ita
paciſicus: cum loquebaril fenab voib. Fe
lis ipugnabãt me gratis. aialibꝰ ng pee
dixit Eſa.xiij.ca.

de babylone: Non hitabitur vſq; in finẽ.⁊ ſequit:Sed
habitabũt ibi beſtie ⁊ dom' eoꝝ replebunt᷑ dꝛaconibꝰ
In mranſlatõe hiero.⁊ in hebꝛeo hẽ:Cũ carbonib' iuni
peroꝝ:qui diu ↄſeruãt ignẽ.ſ.per annũ:vt dẽ in libꝛo qͥ
vocat catholicon:qñ carbones iſti cinerib'ſũt oꝑti.vñ

dẽ iuniperꝰa gigno gignij:⁊a pir qð ẽ ignis qi gignẽs ignẽ

Et vt dicit ra.ſa.p hoc itelligit᷑ ignis gehẽne iextiguibi
lis i q́ puniũt᷑ babylonij qui fuerunt idolatre peſſimi.
¶ Peu mihi. hic ↄñter plãgit᷑ pᷣdicte liberatiois dila
tio cũ dẽ in perſona ppli in babylonia detẽti:heu mihi
qꝛ icolat meus.i.moꝛa mea ĩ terra aliena.vñ ĩ hebꝛeo
trãſlatõe hiero.hẽ: Peregriatio mea plõgata ẽ. valde
n.triſtabile eſt pplo fideli cũ idolatr diu moꝛari:a ma

xime i eoꝝ ſᷣuitute. g¶ Pabitaui cũ habitãtib'cedar

i.cũ hitantibꝰ ĩ terra cedar qui fuit filius iſmael: Geñ.
xxv.de qͥ iſmaele ꝓ ſe ⁊ ſua poſteritate dicit᷑ Geñ.xvj.
Pic erit ferus hõ man ep ʒ oẽs ⁊c.⁊ per iſtos itelligũt
babylonij qᷣ ↄ filios iſrł fuerũt crudeles ⁊ duri:iõ repli
catur planctus de moꝛa cum ipſis:cum ſai: Mulius

icola fuit aia mea.cui etiã cã replicat᷑ cũ dẽ: h

his qui oderũt pacẽ.i.cũ babylonijs rationib dictis.
i ¶ Eram pacific'. nõ reddẽdo eis iniurias ꝓ iniurijs.
k ¶ Quʒ loquebar illis.modeſte ⁊ rõabilr. ¶ ¶ Impu
gnabãt me calũnijs. m ¶ Srail.i.ſine c. Moꝛalr pot
exponi pſalm'iſte de qlibʒ fideli exñte ĩ tribulatõe coꝛ
poꝛali ſeu ſpũali ex demonũ tẽtatõe a qua petit deuote
liberari: ⁊ ꝙ demones arceãtur ab ipugnatoe fidelium
iĩ gehẽna retruſi:⁊ ſuſpirat p dilatõe ſui remedij.

¶ In pſalmo centeſimo decimonono Ad dominũ cuʒ
tribularer ⁊ ceteta:vbi dicit᷑ in poſtilla:Et ex tali varia
tione intitulatcos. e en
¶Additio pꝛima.

octogintaqnq; milia bellatoꝝ:ꝓpter qð cõpulſus fuit fu⸗ S auctoꝛitate hoꝝ cticoꝝ.ſ. graduũ idem vi
gere ad terram ſuã:vbi intfect fuit a filijs ſuis:vt habetur detur dicendũ ſicut de ceteris pſalmis quoꝛũ

iiij. Re.xix.ↄſequẽter p̃ſ.petit liberatõem ð captiuitate ba
bylonica ĩ pſona popli captiui dicẽs: b ¶ One libera aiaʒ
meam a labijs iniquijs, babylonioꝝ qͥ inique blaſphema/
bant deũ dicentes iudeis:ꝙ deuj eoꝝ erat impotens ad libe
randũ eos de manibus ſuis:⁊a tales diuine iniurie mag gra
uabãt deuotos q; ꝓpe. c ¶ Eta lingua doloſa.qꝛ babylo
nij frequẽter imponebãt eis falſa:vt ſic doloſe extoꝛq̃rẽt eo
rũ bona. ð ¶ Quid det᷑. Pic pᷣdicit babylonioꝝ punitio
q̃ facta fuit honen Cyʒꝝ ⁊ Dariũ deſtruentes ciuitatẽ ba-
bylonicam ⁊ occidẽtes pplin:vt h‚ 5 dfi p̃ſ.
Zuertens vbũ ſuũ aortin babylonicũ: d ( Quid det ti
hi aut qnid apponatur tibi ad linguã doloſam.i.que pena
inferetur tibi ad puniendũ peccata lingue tue pᷣdca:a rũdet

acctoꝛ ẽ dauid:lʒ aliqᷣ ei nõ ititulant᷑ imo vide
ant᷑ ititulari alijs:vt freq̃nt.S.dcm ẽ: ⁊ nõnullis rõibꝰ
pſuaſum:vñ nõ opʒ amplius his imoꝛari.De ſigniſica
tõe aũt huius tituli cũ dicit: Canticũ graduũ.quidam
de antiquis expoſitoꝛibus hebꝛeoꝝ dicũt ⁊ foꝛte ꝓba/
biliter ꝙ hoc deſignat quãdã ſpẽm cant qͥ eleuãdo vo
cem gradatim decatabat᷑:⁊ ide fuerũt iſta cãtica appꝛo
pꝛiata ad aſcẽſum tẽpli qui erat ꝑ.xv.gradus:ita ꝙ ſiẽ
coꝛpoꝛaliter ſacerdotes ⁊ leuite aſcendebãt de gradu in
gradum ad ingreſſum tẽpli:ita voces eoꝝ gradatiʒ ele
uabant᷑.Et quicqᷣd ſit de hac materia hoꝝ canticoꝝ lʒ
pꝛima facie non videat totalr ad lr̃am ↄtinuari:tñ a di
ligenter cõſiderãti reperiri poteſt aliqualis cõtinuatio

howrn
ſcene

G

(turt

dicen
—

Ginis
gicat

½%

aplſalmoꝝ

SH idebitur tur quod dicit: Libera me a labij Allo mode
tett⸗ hoꝛum canticoꝛum adinuicem pꝛout videbitur pꝛo J frauculenrer iactando ſe ſeruare legem ⁊ euangelium:
Win Te. jr be ultos fideles pꝛeſertiʒ in exoꝛdio ſui er
AI ſequendo ⁊c̃. in hoc ſeducunt multos fideles p Ziſſimo ſepe pꝛeci
uu õ imonono: vbi di roꝛis. Nam in eoꝛum alchoꝛano nefandiſſimo ſep ſi
Wul CReGNeHno cakſiue wginoncnoidt etariagtint reuangelium: rtamen vrunc oaſ-
p citur in poſtilla: Pꝛopter quod videtur mih t vt patet ad ſenſum. vnde de hoc pꝛopꝛie inteiligitur
unt rnarer ad daciter ⁊ doloſe pſeu
i tinere ad do pꝛopheta ſuus machom lr .
in Stud caticum non videtur pertinere a on vult fieri: vt dictum eſt. ¶ Conſequenter tertio pſa
H captiuitateʒ babylonicam. Dꝛimo quie muſta querit quod remedium ſit adhibendum tali lingue
Grbe in illa captiuitate non ſunoptnerſus bb, doloſe vnde vicu: Quid verur tibl autquic apponatur
gri ⸗ pulus iſraeliticus per fraudem ſeu d tẽ tibi ad linguam doloſam. Ad quod reſpondet: Sagitte
hchtnn tem: ſed per puram violentiam ⁊ armonen vo a potentis acute ideſt ſcientia ſacre ſcripture: que ſagitie po
uckinn tiam obſidendo ciuitatem hieruſalem: quam cuʒ lo lentis ſcilicet Chꝛiſti ſũt ⁊ acutiſſime: vt ad hebꝛeos quar
üͤbi chinis ⁊ alijs bellicis artificijs acquiſiuerunt baby 8 1 capitu o:Sermo ði penetrabilioꝛ eſt omni gladio acu
dw ici totaliter deuaſtauerunt. Similiter ⁊ regem e Et quia huiuſmodi ſententie ſacreſcripture non ſoluʒ
ns nici 2 lolenter captiuauerunt to. Et quia hui : ſed etiam vt ignis
an un Secechiam ſsenten Por parent quarto Re penetrant ad modum ſat tte ſeu dege Nonne er
ne vt iſta r alia pertinentia ad hoc patent qua luxta ilo Dieremie vigelimotertio capitulo: Nonne ver
MMe . . ter igitur con iuxt ein Vin 8. ideo ſubdit: Cum
eune gum vltimo capitulo. ¶ Inconuenienter igi⸗ bum meum ſicut ignis dicit dominus. idee un
16 is i iſraelitici in illa a bum m 1aroꝛii ſt referri hec reſponſio
ſiani quereretur quis in perſona populi iſraelitici i b bonibus deſolatoꝛijs. vel poteſt r. Hec relpe
ie ſnſcateeritenet del lcum dicit: Tibe carbonibus deſolatoꝛijs. vel ad deſtructionem eoꝛum
Rob ptiuitate exiſtentis de lingua doloſa: id apponatur ti cum dicitur: Sagitte potentis. ꝛum
486. ͤ 7 , apponatur ti Chꝛiſti: ſecundum quam quar
miiii ra animam meaʒ a lingua doloſa. qui 4 futuram ante aduentum Chꝛiſti: m qi.
4 ann uia babylonij de futuran aduenr ꝛmibus ſuis penitus deſtru
W bi ad linguam doloſam. Secundo ſi ta beſtia a Daniele viſa cum coꝛnibus i⸗
ſirid li . etur Heneſis de e coꝛnua! nnica ſaracenoꝛum in
Wümimi ſcendebant a Cham filio Noe:vt habetur⸗ Abꝛae: etur:inter que coꝛnua poteſtas tyral imi
“ Amo. 4 it ab Iſmael filio Abꝛae: . laratur in additione ſuper Danielem
igeg cimo. Cedar autem deſcendit a iquidẽ Abꝛa cduditur pꝛout declaratur in ſdens
pe e n into. Qui qui itulo. (¶ Lonſequenter quarto pꝛeuidens pꝛo
rnint vt le tur Heneſis vigeſimoquin qu⸗ eptimo capitulo. ¶ Lonſequenter que i⸗
Ei am deſenci de Sem. Non enim vere onaeg eriſlens ſpeüng n turbationem eſſe valde diuturnam „Erorkt
hi pulus ifraelitacns in aptiir 1 Egom vae re⸗ ufn in tempoꝛis duratione ere enen P anone 1
e taer itanti edar: cun . dele in antiquo teſtamento q́; in nouo.
tanni 3s neneo nnauo 2
mote eſſent iſte nationes non ſolum quo ad oꝛigineʒ: im oꝛtus ſui vſq; hodie fluxerũt pluſq cccc.
arier mote eſſent iſte nationes no um. Babylonia tempoꝛe enim oꝛtus ſu tualne vnde mento plal
ins . d etiam quo ad locum. Baby anni:⁊ adhuc eſt in magna valitudine.vnde me
nint vt dictum eſt:ſed iann 0 rerſcilicet in Aſia: Ara anni: ⁊ adhuc eſt in magna valitue bationis plange
in ꝛientali terre:ſcilicet in Aſia: Riraꝰ iſſima diuturnitate huius turba
umumin enim eſt in parte oꝛientali terre ica ¶ Lertio q ðtaʒ longiſſima diuturnita ꝛolongatus
e,⸗ o qui LCedar ſunt in aphrica 2 icit: Peu me quoniam incolatus meus p long.
Giüchlt bes vo qui ſunt in LCedar ſunt in: derunt pacem eraz do dicit: Heu me quoniam incolatus me ec ſuppꝛeſſio
lg Lum his qui oderunt pacen ta ꝙ non dixit captiuatio mea:nec ſup .
fut poc quod vicinp: Cuin piiqui oden abant me gra eſt. Et nota ꝙ no inatio ſecundum traſ
lbin ficus: a cum loquebar illis impugnabant me g huiuſmodi:ſed incolatus ſeu peregrin zum ti
1n paciſteng cum lo⸗ icaretur iſraeliticis in Baby umlmogdt: X tatur ꝙ populus fide
li s. valde i ie applicaretur iſraeliticis ir lationem Hieronymi: in quo denot s ie
Gent . tis. Captiui enim impꝛopꝛi⸗ diti ⁊ hu lium non erat ab eis totaliter ſuppꝛimendus nec capt
nüͤhl na delatis: is: ſed ſubiecti ⁊ ſubditi ⁊ hu- lium ele, ſari audiendo eoꝛũ do
Dln ominis ſuis: ſed ſu . dus:ſed ꝙ cum eis habebat conuerſar doEo d
W eſſe pacfici vominis ſu tit vel aliquod dam dus:ſed ꝙ idei pꝛout ſepe contigit chꝛiſtia
E . St cum dominus percu . 1 rca ea que ſunt fidei pꝛout ſepe Hꝛll
E num vel leſionem infert ſeruo ſuo imien is in terris eoꝛum ditioni ſubiectis commoꝛant. .
üdas, pum vell are ſed eum affligere vel oppꝛimere nis in terris iris fidelibus. Et ſi queratur qui
iri diceretur impugnare ſed eum: . ex eſt maxime moleſtum viris fidelib antio:
e huiuſmodi.vnde pꝛopꝛie videretur iſte pſalmus ex r ibus erat iſte incolatus ſeu peregrinatio:
uiuſmodi. vnde pꝛop . ici ſunt illi cum quibus erat iſte incolatus ſeu pereg Ced
En Pom eccleſie ibulate a paganis ? herexic ? ſuntillicum qauinser iſte iediin habitantibus Cedar
nween oni de ſtatu ie ia diu fuit tribu boc expꝛimit dicens: Habitaui cum haj ſmnacl per
iunm 3 laliter a ſaracenis a quibus eccleſia diu fuit tri aN ie ſunt agareni deſcendẽtes ab Imael p
* cialiter a ſaraceni in diuerſis regionibus Iſti enim pꝛopꝛie ſunt ag SSO 4
nidit le iam hodie tribulatur in diuerſis regionibus Iſti enim p: eſt: qui poſtea falſe nominabantur ſara
aran etiam hodie tribulaturin au latione eccleſia Agar: vt dictum eſt:qui poſte⸗ aam deſcendiſſent
uimn experientiam:in qua tribulanone ceni: quaſi per Saram liberam ab Abꝛaam deſcendifſt
elie ut patet per exper nen ebellata: ſed poteſt ceni:quaſi per tantes in tabernaculis Ce
nuiſtn icitur captiuata ab eis nec debellata: ſed potel iſtis enim ſunt arabes habitantes int
non dicitur captiuata ab e ua tribulatide ¶Ex iſtis en is deniaratis: de duibus canticoꝛ um
ſach ici turbata per eos ſeu tribulata de qua tr jr: ſcilicʒ in tentoꝛijs denigratis:de quib em
dici turbata p d ſex facit: dar: ſcilicʒ Ce equẽ
. videtur tractare. Circa quod ſex facit: da ſum ſicut tabernacnla Cedar. ¶ Xonſequẽ
, iſte pſalmus videtur tra inum cum tri pꝛimo: Nigra ſum KI. liter ſe habet eccle
Uonic, luia pꝛimo oꝛat deum dicenj: Ad dominum cui er quinto vt amplius declararet qualiter ſe hab 8
auſn fula er im facit mentionem ve captiuitate: ter quinto vr amnſius elarerct Cedar ſubdit:Multũ
un pularer. Non enſn elt mentlaſtem ve ſalem ab ſia cum huiuſmodi habitantibus⸗ Hic
ai unq permiſit eccleſiam vniuerſalem ab ſie fuit anima mea cum his qui oderunt pacem. Hic
quia deus nunꝙ permi lbulari: quia incola fuit anin . ſ leſia habitat
. tate ſed bene tribu „ ic hebꝛaico: ⁊ eſt ſenſus ꝙ ecc
en ilis ſuppꝛimi in captlui ibulationibus li finitur verſus in *„6 uibus non habet
uili perar oiuino adinto: io ab eoꝛum tipulationmndo li cum iſtis tanq; cum aduerſarijs cum quibusn li
Gupii ꝛ iccirco dicit: : exaudiuit me. ĩtelligẽ ctotaliter ab eis deuĩcitur nec totalit
i * ꝛvt moꝛis eſt in talibus. pacem iec famen ſt pꝛopꝛia comparatio fidelium a
nnt do pꝛeteritum pꝛo futuro:vt m 1 bula eos deuincit. Et iſta e pꝛopꝛia 0 ia me
10.P . t que ſit hec tribula tiam mundanain: quia vt com
,u nſequente ſecundo declara meli ſaracenos quo ad potentiam munde is qui oda-
2 . Erſc. ne libera ani tanq; cum his qui odcrũt
nicn tio a qua petit liberari dicens:O domin muniter cum eis conuerſantur tani cun ut
e js iniquis a lingua doloſa. Pꝛso dicto. ¶ Tonſequenter vt ſexto oſten
pln mam meam a labus iniquis 1 . le pacem modo pꝛedicto. ¶ Con t ab ercleſia: ſec
e impugnant ecc huius pacis non pꝛocedit ab eccleſia:
nne bn quo ſciendum ꝙ licet ſaraceni ſepe in h deret ꝙ defectus huius pacis n e en
icon E iã . rmata · ramen m hoc . . di habitantibus cedar nolentes recipere
mco ſiã per viã potentie ⁊ manu a o potius huiuſmodi ve ficus. enius
ees vrg Poreig um umpugnatio p itatis: iccirco ſubdit: Eram pacificus. cuius
Appr potpintẽdit pſalmiſta de eoꝛ 0 eritatis: iccirco t: Eram pacificus. cuiu
N pſalmo p . ẽ duplex.Uno modo blaſphemãdo verbum ve la eccleſia non dedit eis aliquam occaſioneʒ
69 ſpirituali que . . ſenſus eſt: quia
ne ſp que nam eius: ⁊ de hoc intelligi ſenſus eſt: qui 00 §
gu Lhꝛiſtum noſtrũ ⁊ doctrinat
Mnj
Gtan

ccium

(DTiber

impugnationis niſi inquantum pꝛoponebat eis verbum
fidei ⁊ veritatis quod ipſi non poſſunt pacifice ſuſtinere::

2 ideo ſubdit: Cum loquebar illis:ſcilicet verba ſalutis ?

pacis. Impugnabant me.ſcilicet non ſolum per linguam
iniquam ſeu doloſam:ſed etiam per potentiam inuaſiuã:
que pꝛopꝛie dicitur

impugnatio.⁊ quia „ .
talis inuaſio eſt pe⸗· Lanticũ graduũ.Cxx.
nitus irrationabili,.Eũaui oculos meos ĩ
dit: Sꝛaſj. ideſt abſl, xiliũ mihi. Anxiliũ meũ a
cauſa rationabili. dñio:q fecit celum ⁊ terraʒ.

Pſal. cxN. Non det in commotioneʒ

Eunui pedem tuum: nẽq; doꝛmi
Titu tet qui cuſtodit te.Ecce nõ
4 h' pſal doꝛmitabit neq; doꝛmiet:
mieſt: Canticũ gra qui cuſtodit iſrael. Domi⸗
aun vecho plal nus cuſtodit te: dominus
mo pꝛecedenti. ùde
materia vero huiu,)

pſalmi videtur mihi ſaluo melioꝛi iudicio: ꝙ ſicut pꝛece/
dens eſt oꝛatio alicuius ſancti ſpiritum dei habentis pꝛo
reditu populi iſrael de babylonica captiuitate:ſic pſalmꝰ
iſte eſt oꝛatio pꝛo bono ſtatu populi de captiuitate reuerſi
ð quo habetur pꝛimo Eſdre. Dicit igitur pſalmiſta in po
puli perſona: a. ¶ ¶ Leuaui oculos meos in montes.
hoc eſt ad deum ⁊ ciues celeſtes:qui dicuntur montes in-
fra pſalmo centeſimo vigeſimoquarto. Montes in circui

tu eius.ideſt angeli:vt exponit Auguſtinus. b¶ Unde

veniet auxilium mihi.Diuina enim adiutoꝛia hominibꝰ

pꝛeſtita communiter per angelos adminiſtrantur: pꝛinci

paliter tamen ſũt a deo:pꝛopter quod ſubditur: c ¶ Au
xilium meum a domino: qui fecit celum ⁊ terram.⁊ non
ab idolis que nullam habent virtutem: nec ab angelis ſã
ctis niſi miniſterialiter tantum:vt dictuʒ eſt:quia non ſũt
creatoꝛes celi ⁊ terre.Conſequenter pſalmiſta couertit ſer
monem ſuum ad populum iſrael dicens: d ¶ Mon det
in commotionem pedem tuum.ideſt non permittat am/
plius te duci in captiuitatem extra terraʒ tuã. e Trl,
doꝛmitet qui cuſtodit te.ſcilicʒ deus ⁊ angeli ſancti quibꝰ
committit cuſtodiam fidelium qui dicuntur ab homini/-
bus doꝛmire quando ſubtrahunt ſuffragiuʒ:verumtamẽ
ſecundum veritatem in eis non cadit ſomnus qui eſt paſ-
ſio ſenſitiue partis:pꝛopter quod dicuntur vigiles. Danie
lis quarto. In ſententia vigilum decretum eſt:⁊ cetera.io
ſubditur: Ecce non doꝛmitabit neq; doꝛmiet: a cetera.
U Domincuſtodit te. in bono. f ¶ Domin pꝛotectio
tua.contra malum tibi inferendum. g ¶ Super manuʒ
dexteram tuam.ideſt pluſq; manus tua dextera poſſet te
pꝛotegere ⁊ cuſtodire.⁊ per manum dexteram intelligitur
omnis poteſtas humana. h ¶ Per diem ſol non vꝛet te.
ideſt non vꝛat te:quia hebꝛei non habent optatiuum mo
dum:ſed loco eius vtuntur futuro indicatiui modi:quaſi
d.ardoꝛ ſolis non exurat te per diem ſicut fecit in babylo
nia:vbi cogebaris oꝑerari in agris in feruoꝛe diei ſicut co
guntur ſerui. i¶ ern luna per nocteʒ.ideſt gelu in hye
me quod maxime intenditur de nocte quando aer eſt de/

puratus a nebulis:⁊ luna lucet clare: pꝛopter quod dice/

bat Jacob HGeneſis tregeſimopꝛimo:Die noctuq; eſtu vꝛe
bar ⁊ gelu. k ¶ Dominus cuſtodit te ab omni malo ·i.

potens eſt te cuſtodire a malo culpe ⁊ pene. .¶ Eu

ſtodiat animam tuam dominus.ideſt vitam tuaʒ coꝛ

poꝛalem ⁊ ſpiritualem. m¶ Dominua cuſtodiat in

troitum tuum ⁊ exitum tuum. ideſt dirigat te ⸗

nibus operibus tuis a pꝛincipio vſq; ĩ finẽ. n ¶ gEx

hoc nunc ⁊ vſʒ

J”ÿMDU in ſeculuʒ. ideſt
pꝛotectio tua ſũper manu,ʒ ſemper.
exteram tnam. Per dieyz In pſalmo cẽ⸗
ſol non vret te:nèque luna — erſi:

per noctem. Söͤminus cu
ſtodit te ab omni malo:cůù
ſtodiat animam tuam do
minus.Dòminus cuſtodi *½

at introitũ tuum ⁊ exitum / qes peopꝛie poſ
tuum:ex hoc nunc ⁊ uſq; ĩ ſet exponi in ꝑ⸗
ſeculum. ſona Rerlelte tur
7 ij ſj ⸗ ate ab habitã
Canticũ graduũ. r h Aeri.
Aupꝛa dictum ẽ:
in cuius fine co⸗

cluditur ꝙ ipſi aduerſarij eccleſiam impugnant gratl
ſcilicet ſine cauſa rationabili:ſic pſalmus pꝛeſens vi/
detur exponendus in perſona eccleſie ſic impugnate
petentis a deo ⁊ non ab aliqua creatura quãtumcũq;
excelſa adiutoꝛium.Circa quod ſex dicit: Nam pꝛio
dirigens oculos mentis ad ſuperioꝛa ad querendum
auxilium ſeu pꝛotectionem ab huiuſmodi impugna/
tibus dicit: Leuaui oculos meos in montes. ideſt ad
ſublimes poteſtates in quibus diuina poteſtas maxi-
me relucet.Quid autem querat in huiuſmodi leuatõ
ne oculoꝛum ſubdit dicens: Unde veniet auxiliuʒ mi
hi.Et quia hoc auxilium eſt ſperandum a ſolo deo
pꝛincipaliter:ideo ſubdit: Auxilium meum a domio
Et quia multe ſunt creature que dicuntur ſeu poſſũt
dici domini ad excluſionem talium dicit: Qui fecit
celum ⁊ terram. ¶ Conſequenter ſecundo pſalmiſta
pꝛeuidens ꝙ eccleſia pꝛedicto modo tribulata quan/
tumcunq; a pꝛedictis aduerſarijs turbaretur:nũqᷓ; ta
men pateretur lapſum periculoſum ſaltem in vniuer/

ſali:iccirco ſubdit per modum pꝛophetice oꝛationis

populum alloquens:Non det in commotionem pe/
dem tuum. Caſus enim ruinoſus populi aſſimilatur
in ſcripturis lapſui pedis. vnde deuteronomij.xxxij.
capitulo dicit᷑: In tempoꝛe vt labatur pes eoꝝ.Et cau
ſam huius pꝛotectionis dicit eſſe diuinam pꝛouiden
tiam inceſſabiliter populum pꝛotegentem ad ſimilitu
dinem alicuius potentis viri qui vigilanter cuſtodit
atrium ſuum:⁊ de hoc dicit:Nec doꝛmiet qui cuſto/
dit te. ⁊ etiam addit dicens:Ecce nõ doꝛmitabit neq;
doꝛmiet: ⁊ cetera. quia homines quandoque etſi
non doꝛmiunt per ſomnum pꝛofundum: doꝛmitant
tamen leuiter ſic vt per talem doꝛmitationẽ ceſſet eo/
rum pꝛouidentia quod excludit a cuſtodia diuina cir
ca populum fidelium in hoc caſu dicens:Ecce nõ doꝛ
mitabit. ⁊ cetera. ¶ Lonſequenter tertio quia iſta cu
ſtodia diuina ſe extendit etiam ad illa in quibus pꝛo
uidentia humana non conſueuit ſufficienter pꝛouide
re:ideo ſubdit: Dominus pꝛotectio tua ſuper manuʒ
dexteram tuam. Pꝛo quo ſciendum ꝙ impugnantes
communiter partem ſiniſtram pꝛotegunt pluſqꝙ dex

oun:
hveu⸗
fruna
ſeſtcoe
aſade
pter
dom
tectio
man
ram
letqy
tenl
Oocri
in
tamen
lecta.
tur n.
lead
luſoa
onv.
litera
tone

ane
lntel
quoc
quoe
Pune
che⸗
ſac
res
gei
conj
tem.
mi
vien
ceptu
Niſter
ace

dit

no
.
ni

citel
poꝛa

le
L
locu
pnur
guod
luſtoe
ipſq;
ſopuil
wi
ncp
C
bn
lhe

NV

n
Ag⸗,

ngtne
nonge

d
Mn

W

tectio tua ſuper

wnin,
Lenlen
wlr
wman⸗
ongn
1
u: nnd
Amin
dimgi
nn
Nrtenn
ſutuw
Aniinn
ſbaw
1 Wid
AW
uſ
oantn
n
mmii
lmunir.
cuas
Oront M
Etzl
2
nia
enn,

—NV———

—

Rund
uſn
6
run

(pſalmoꝝ

teram: vtputa eum ſcuto inſuper pꝛotegente ⁊ ſimili
bus:que communiter ſupꝛa ponuntur ad partem ſini
ſtram ⁊ nonad dexteram eo ꝙ manus dextera no po

teſt cooperiri ſcuto:vt ſit expeditioꝛ ad inuadendum:

⁊ ſic dextera manus indiget vlterioꝛi pꝛotectione:pꝛo

pter quod dicit

Dominus pꝛo- “RK 1 —
Etãtus ſum in his qᷓ

manum derte „
5 * — „ „ℳ„ C
nRonn, i m domini ibimus. Sian
tera licet nõ co tes erant pedes noſtri: in
Pexiatdr ſen atrijs tuis hieruſalez. Hiẽ
E ſiniſtra: eri fi
tamen a5e0 , ruſalem que edificatur ut
tecta:⁊ iſta dicãẽ
tur metaphoꝛi/
ce ad deſign n excellentiam ? diligentiam diuie
cuſtodie. ¶ Conſequenter quarto dicit: Per diem ſol
non vꝛet te. ⁊ cetera. quod expõitur communiter ad.
litteram de cuſtodia diuina ab eſtu ſolis ⁊ humecta
tione lune que nocent ſanitati coꝛpoꝛis cum in aliquo
exceſſu contingunt. Sed vlterius hec verba poſſunt
intelligi de alijs influentüs celeſtium coꝛpoꝛum. Ad
quod ſciendum ꝙ gentiles ⁊ maxime ſaraceni contra
quos hic agitur ſecundum expoſitionem pꝛedictam ĩ
pꝛincipio oꝛtus ſue ſecte conſueuerunt aſpicere in iudi
cijs aſtroꝛum:⁊a ſecundum ea dirigere bella ſua ⁊ alia
facta publica:vt patet in geſtis eoꝛum:quod etiaʒ plu
res gentiles facere conſueuerunt. vnde Eſaie quadra/
geſimoſeptimo capitulo: Saluent te augures tui qui
contemplabantur ſidera ⁊ ſupputabant menſes.⁊ ce/
tera.vnde ad remouendum hunc erroꝛem deuterono
mij quarto legitur: Ne foꝛte oculis eleuatis ad celum
videas ſolem ⁊ lunam ⁊ omnia aſtra celi:⁊ erroꝛe de
ceptus adoꝛes ea ⁊ coles que creauit deus tuus in mi/
niſterium cunctis gentibus.⁊ ad hanc intentionem re
ducenda videntur verba pſalmiſte in hoc loco quaſi
di. taliter dominus cuſtodit te ꝙ nulle influentie cele
ſtium coꝛpoꝛum tibi nocebunt inter que coꝛpoꝛa cele
ſtia ſol habet plenioꝛem poteſtatem de die ⁊ luna de
nocte. vnde in pſalmo:Sol in poteſtate diei.⁊ cetera.
ſ Conſequenter quinto vt omnia pericula particu
aria quaſi ſub clauſula generali compꝛehenderct ſub
dit:Dominus cuſtodit te ab omni malo: ſcilicet coꝛ/
poꝛali.⁊ ſequitur: Cuſtodiat animam tuam domin
ſcilicet a malo ſpirituali: quod pꝛopꝛie eſt in anima.
CLonſequenter ſexto ne ex dictis intelligeretur ꝙ de
us cuſtodiret populum huiuſmodi ab omni malo ſic
y nuni alicui eoꝛum contingeret in particulari ali-
quod malum pene ſeu culpe:iccirco ſubdit:Dominu)
cuſtodit introitum tuum ⁊ exitum tuum ex hoc nũc
⁊ vſqʒ in ſeculum. Cuius ſenſus eſt ꝙ pꝛincipalia ad
populum dei pertinentia ſemper a deo cuſtodirentur
Introitus enim quod eſt pꝛincipium vie vel motus
rei eſt plus qᷓ dimidium totius itineris ſecunduʒ phi
loſophum pꝛimo ethicoꝛum. Exitus etiam qui finis
eſt habet rationem optimi.⁊ ſic eccleſia pꝛophetice di
citur cuſtodiri a deo. Ex hoc nunc ⁊ vſq; in ſeculum.
eo modo quo dicitur Mathei vltimo: Ego auteʒ vo
biſcum ſum vſq; in conſummationem ſeculi.

dicta ſunt mihi:ĩ dõ

*

Etatus ſum. Titulus: Canticum graduum

1 Et patet ſententia ex ſupꝛadictis. De materia

J autem huius pſalmi videtur mihi ſaluo me
A liori iudicio: ꝙ ſit oꝛatio Dauid exultantis
in domino de edificatione ciuitatis ⁊ templi quam pꝛeui
dit fiendam per Sa
„ 4 „ bomonem filium ſu
ciuitas:cuius pticipatio ei
in idipſum. IYlluc eniʒ aſcẽ
derũt tribꝰtribus dñi teſtio

than pꝛopheta de
mandato domini:

iner ſecundo Regum ſe
nomini domini. Qlia illictur in duas partes.
ſederunt ſedes in iudicio.: quia pꝛimo poitur
S exultatio pꝛo huiuſ

modi edificatione.
Secundo ſubditur
depꝛecatio pꝛo edificij conſeruatione: ibi Rogate. Circa
pꝛimum dicitur: a (Letatus ſum in his que dicta ſunt

phete: ⁊ que ſint illa ſubditur cum dicitur: b
domum domini ibimus. vbi expꝛimitur templi edifica-
tio: quo edificato populus ibat illuc in diebus ſolemni/
bus. pꝛopter quod ſubditur: c (Stantes erant pe
des noſtri. loquitur de futuro per modum pꝛeteriti: pꝛo
pter certitudinem pꝛophetie: ⁊ licet Dauid ante illud tem
pus moꝛtuus fuerit: tamen connumerat ſe futuris homi
nibug: erat pars populi ⁊ pꝛinceps.ſequitur:
d ¶ In atrüs tuis Hieruſalem. Erant enim ibi tria
atria per Salomonem edificata: ſcilicet atrium ſacerdo/
tum: vbi erat altare holocauſti: ⁊ atrium mundoꝛum
vbi oꝛabant homines mundi: ⁊ atrium immundoꝛum:
vbi erant immundi. e ¶ Hieruſalem que edificatur
vt ciuitas. ſcilicet valde notabilis: ſicut de aliquo nota/
bili clrico dicitur: Hic eſt clericus ſcilicet per excellenti-
am. Et eodem modo dicitur hic: f t ciuitas.
ſcilicet valde excellens: in hoc expꝛimutur edificatio
ciuitatis quam fecit Salomon valde notabilem clau/

mihi. per diuinam reuelationem factam ee

dens eam triplici muro: ⁊ edificia valde ſolennia faciens

in ea: vt patet tertio Regum tertio. ⁊ quarto Regum vi
geſimoſecundo. g ¶ Luius participatio eius in idip-
ſum.ideſt cum ipſo templo: de cuius edificatione pꝛemiſ
ſum eſt: Quod fecit Salomon valde notabile. vnde di
cit ſecundo paralippomenon ſecundo: Domus quam edi
ficare cupio magna eſt nimis ⁊ inclyta:⁊ ad toꝛꝛeſponden
tiam nobilitatis templi edificauit ciuitatem PHieruſalem
valde notabilem: ideo de ea dicitur: g uius par
ticipatio eius in idipſum. vnde in hebꝛeo habetur: Pieru
ſalem que edificatur vt ciuitas: que aſſociatur ei ſimul.
ideſt que aſſociatur templo pꝛius edificato in nobilitate ⁊
fama edificj. h lluc enim aſcenderunt tribus. ſci
licet duodecim. i ¶ Tribus domini. quia in populo
iſrael in duodecim tribubus diuiſo erat verus cultus do
mini: ceteris gentibus ad idolatriam declinantibus.
monium iſrael. ideſt ſecundum teſtimonium
ipſius iſrael: qui alio nomine vocatus eſt Jacob: qui te
ſtificando pꝛedixit edificationem templi futuram: Gene
ſis vigeſimooctauo. H confitenduʒ nomini do
mini. confefſione laudis ⁊ oblationis. m ¶ Quia illic
ſederũt ſedes.i.ſuper ſedes. n ¶ In iudicio. ad determi
nandum caſus dubios in alijs ciuitatibus ⁊ locis contin
gentes: qui determinabantur per ſacerdotes 2 Reges:

um:ſicut dixit ei na

ſecunduʒ ꝙ dicitur deuteronomij decimoſeptimo: ideo
¶ Sedes ſuper domum dauid per domum

ubditur: o L
ti intelliguntur reges ab eo deſcendentes. p ¶ Ro/
gate. Hic conſequenter ponitur depꝛecatio pꝛo ciuitatis ⁊
templi conſeruatione.pꝛo qua pſalmiſta non ſolum oꝛat
ſed ad oꝛanduʒ ali-
os inuitat dicens:

lem.hoc eſt ad tran
quillum ſtatum in
ea habitantium.
q ¶ Et abundantia
ſupple ſi 1 bonoꝛumn
tempoꝛalium 2 ſpi
ritualium. n Di
ligentibus te.quia
es ciuitas ad dei cultum electa:ita ꝙ pſalmiſta verbuʒ ſu⸗
uun dirigit ad cinitatem hieruſalem. s¶ Fiat pax in vir
tute tua.ideſt foꝛtitudo muroꝛum ⁊ edificioꝛum tuoꝛum
tanta ſit ꝙ aduerſarij non poſſint perturbare pacem ciui
tatis.vnde in tranſlatione Pieronymi habetur: Fiat pax
in muris tuis.⁊ quia pax ciuitatis non cõſeruatur ex mu
ris tantum:ſed cum hoc ex abundantia victualium ⁊ ar/

hieruſalem: et àbundantia

in turribus tuis. Pꝛõpter

—

moꝛum:ideo ſubditur: t ¶ Et abundantia in tur bus

tuis. in quibus ſolent arma ⁊ victualia repoi. v¶ Pꝛo
pter fratres meos.ideſt pꝛopter iudeos natione quos pſal
miſta vocat fratres ſecundum modum conſuetum ſcri⸗
pture. x ¶Et pꝛoximos meos.ideſt conuerſos de gentili
tate ad iudaiſmum:quia plures tales erant inter iudeos ĩ
iudaiſmo. y¶ Loquebar pacem dete. oꝛando deum ꝓ
tua pace. Tempoꝛe enim oꝛationis homo fidelis cum ðo
loquitur.Et quia pſalmiſta non ſolummodo ðoſiderabat
pacem pꝛopter conuerſos ⁊ iudeos: ſed pꝛincipaliter pꝛo
pter cultum dei qui vigebat in hieruſalem:ideo ſubditur
3 ¶ Pꝛopter domum domini dei noſtri ideſt pꝛopter tẽ/-
plum diuino cultui deputatum. 2 ueſiui bona tibi
a deo tibi impendenda per oꝛationem meam.

¶ In plalmo centeſt. innd vigeſenopeino Letatus ſum.
D declarationem huius pſalmi ⁊ eius conti/
nuationem cum pꝛecedentibus conſideran-
dum eſt ꝙ ſicut habetur ſecundo Regum ſe/⸗
Rtimo.poſtq; Dauid habuit quieteʒ ⁊ aliqua

templo dei edificando: de quo locutus eſt Nathan pꝛo-
pheta: vt ibi latius habetur. vnde pari foꝛma poſtq Da
uid in pſalmo pꝛecedenti fuit a deo in perſona eccleſie pꝛo
phetice ab hoſtibus finaliter ſecuratus: in hoc pſalmo
agit de domo domini ⁊ eius ciuitate. vnde hic pſalmus
duplicem ſenſum videtur habere litteralem: vnum ſcilicʒ
minus pꝛincipalem ⁊ imperfectum in quo agit de eccleſia
militante per hieruſalem materialem figurata: ⁊ aliũ ma
gis pꝛincipalem ⁊ perfectum in quo agit de hieruſalẽ que
ſurſum eſt mater noſtra: Salata. quarto capitulo. Qui
quidem ſenſus duplex litteralis quomodo ĩtelligatur ha
betur a poſtillatoꝛe in tertia regula exponendi ſacram ſcri
pturam in ſecundo pꝛologo ſuper Geneſim.Et ſic quodã
modo intellexerunt hunc pſalmum pꝛecipui ⁊ antiqui he
bꝛeoꝛum exponentes illum verſum ſcilicet: Hieruſalem
que edificatur vt ciuitas ⁊c᷑. de coꝛꝛeſpondentia vtriuſq;

P ¶ Kogate que ad ſedes ſuper domum dauid
pacem ſunt hierua NRogate que ad pacem ſũt

diligentibus te. Fiat pax ĩ
virtute tua: et abundantia

tem ab hoſtibus exterioꝛibus:conſiderauit ̊

¶Miber

.
hierim pᷣdicte. Unde pſalmiſta in hoc pſalmo ſeptẽ
facit. Pꝛimo euim in perſona eccleſie quaſi ſecuratus
de cuſtodia diuina:vt in fine pſalmi pꝛecedentis ad vl
terioꝛa ſe extendit: ſcilicet ad conſideranduʒ de leticia

ſpirituali que in eccleſia celeſti iam ſedatis tribulatio

nibus habetur:
. „ 2565 h dic: Leta-
fratres meos:c pꝛoximos tſuʒ in his que
meos lòquebar pacem de icka ſon mihi
te. Pꝛopter domuʒ domi ſationem olnas
ni dei noſtri: queſiui bona in ſcripturis cs
tibi. entam. Et que
Canticum graduum. ſint illa dicta ſb

dit dicens: In
domum domi
ni ibimus.ſ.in
eccleſia ſuperiori: vbi eternaliter erimus: iuxta il⸗
lud: Ut inhabitem in domo domini in longitudine
dierum. ¶ Conſequenter ſecundo vt oſtendat ꝙ nõ
ſolũ letabitur ex hoc ꝙ tendebat ſen ibat in domum
dñi: ſed qꝛ quodãmodo ibidẽ exiſtebat ſaltem in ſpe:

ideo ſubdit: Stantes erant pedes noſtri ⁊c᷑. vbi notan

ter dixit: Stantes erant.per modum pꝛeteriti imper
fecti:⁊ non dixit:Stantes ſuerunt neq; ſunt. ad deſi
gnandũ ꝙ i hac vita habetur inchoatio tantũ exiſten
tie in illa domo dñi: non tñ perfecta ſtatio nec omni
moda carentia illi. ¶ TCoſequẽter tertio declarat que
ſit iſta hieruſalem inuiſibilis ⁊ imaterialis quam vo
cat domuʒ domini de qua hic loquitur:⁊ hoc ꝑ mo
qũ cuiuſdã ſimilitudinarie ppoꝛtionis dicens: Hieru
ſalem q ediſicatur vt ciuitas cuius participatio eius ĩ
idipſũ.Ad qð ſciendũ ꝙ antiqui hebꝛeoꝝ ⁊ etiaʒ mł
ti moderni:vt ra.ſa.⁊ alij ex hoc verſu intelligunt ꝙ;

hierlm cũ templo ſuo materialiter ſumpta: coꝛꝛeſpõ

det hieruſalem celeſti in ſitu:ita ꝙ in loco ſummi celi
ſupꝛapoſito Cenith capitis hieruſalem materialis il
lic eſt celeſtis hierlm vbi deus videtur a ſanctis ſuis.
Et licet iſta ſic coꝛpaliter ⁊ materialiter intellecta alie
na ſint a veritate:cuʒ celum empyreum vbi ſancti an
geli ⁊ anime ſanctoꝝ gloꝛioſe exiſtunt non reſtringit
ad certuʒ locum illius empyrei vniuerſos oꝛbes coꝛ
poꝛales continentis:cum in pꝛincipio creationis rerũ
totum fuit repletum angelis: vt habetur in ſecundo
ſententiarum. Eſt tamen verum ꝙ hieruſalem mate-
rialis cum cultus diuinus ibi vigeret: fuit figura ec
cleſie militantis. ⁊ ipſa eccleſia militans ſecundum
Dionyſium de eccleſiaſtica hierarchia: eſt figura cele
ſtis eccleſie: ⁊ hoc eſt quod dicit pſalmiſta: Pieruſa
lem que edificatur.⁊ cetera. Cuius ſenſus eſt: hec hie
ruſalem materialis ⁊ viſibilis:ſcilicet que edificatur
eſt ſupple. Ur ciuitas. ad ſimilitudinem ciuitatis.

¶ Tuius participatio eſt in idipſum.ſcilicet in deum.

cuius eſt domus inquantum ibidem plene participa
tur. Que quidem Hieruſalem ſecundo loco hic in-
tellecto poteſt intelligi de eccleſia militante: in qua
deus participatur per gratiam: licet imperfecte. vel
altius de eccleſia triumphante in qua deus participa
tur plene per gloꝛiam: ⁊ vterq; ſenſus eſt verus ⁊ cõ

ſonus littere: licet ſecundus ſenſus ſit aptioꝛ inquan
tum perfectioꝛem participationem includit. ¶Xon

ſequẽter quarto ondit in quibhieriin illa materialis

i
glo⸗
ſin
leten

tuhi
un
nd
innn
nmndtn
Npeunsd
ü
ß

OnmNI

w:iml
loguin
iinwen
R
Pig
mn
Aön
rAbn
mpnvan
Pten
lng
rauchy
nnicli
Nnn.

guirar

N
ſoenoa
mu
R
ugt
ð
int
iu
ga

s H⸗

(pſalmoꝝ

coꝛꝛeſpodet ꝓpoꝛtõabilr militanti: a etiã ecclia militãj
celeſti. Et ſunt duo pᷣncipalr:quoꝝ pᷣmũ ptinet ad cul-/
tum dei: ſcèm vo ad directõem pximi. De pᷣmo aũt di

cit:Illic.n.aſcẽderũt tribus tribꝰdñi.Illud.n. ꝓpe ꝑti/

net ad cultũ dei:qð ad pteſtatõem ve fidei ⁊ ↄfeſſioneʒ

diuine laudis ꝑtinet:que qͥdẽ teſtificabant᷑ ſeu pteſtaba

