poſſet aduerſarij intelligere illud:hodie genui te de pꝓ debãt ſeu ĩtẽdũt dirũpe viculaĩ qꝗb'fides catholica pᷣcipue
motione dauid ad regnum:que lʒ ſit pꝛeterita: non in fũdat.ſ.vnitatẽ eſſẽtialẽ pꝛis ⁊ fili ⁊ vnionẽ pſonalẽ duaꝝ

ẽter põt cõiungi triplici lr̃e pꝛedẽe cũ dĩ: b¶ Meqñ ira
ſcat᷑.ſi non appꝛehẽdatis eius diſciplinã:vel ſi nõ ado/
retl eũ pure:vel ſi nõ oſ. ini filiũ faciẽtes ei debitũ
homagiũ ⁊ p ↄpnñs: ¶ ¶ Pereatis de via iuſta.a via ve
ritatis declinãdo.Et qꝛ ad talẽ declinationẽ ſeqtur di/
uina punitio ⁊ frequent᷑ in pñti:qð ẽ ſignum diuine cle
mẽtie i ill q ſuſtinẽt pacient:iõ ſubdit᷑ ũ exarſerit
ĩ bꝛeui ira eius.iferendo vindictã ĩ pñti:⁊ bñ dꝛ ĩ bꝛeui:
qꝛ bꝛeuis ẽ oĩs pẽa pñiᷣ vite reſpectu fute. e (¶¶ Bti oẽs
qᷣ ſperãt ĩ eo.ꝗͥ in afflictione poſiti nõ frangũtur in ipa/
tientia ſeu deſpatione:ſed fiducialit᷑ expectãt remunera
tionem vite future. —
In pſalmo.ij.Quare fremuerũt gẽtes. ¶ qditio.
Irtca mãʒ h pſalmi lʒ ad eruditionẽ fidelium
ſufficiãt auẽtes aploꝛum i poſtilla allegate.ſ.
ad hebꝛe.j.⁊ act. iiij. qbus mãifeſte aſſeritur
hüc pᷣſ. de xpᷣo filio dei itelligi:tñ hoc non ſufficeret ad
conuincendã hebꝛaicã ĩfidelitateʒ:q̃ auẽtes noui teſta
menti minime recepit.Et iõ ex neceſſitate lr̃e aſſumen
da ẽ rõ qᷓre hic pᷣſ.non de dauid nec de aliqͥ puro hoie
poſſet itelligi vt allegationes apłoꝛũ in pꝛedictis locis
ſint valide ↄ hebꝛeos quos cõcludere intendebãt tanq;
a ſenſu lr̃ali accepte. Nec ad hoc ſufficit rõ poſtil.ſum/
ta ex illo aduerbio hodie: cũ dicit:hodie genui te. Nã
lʒ eterna generatio conueniẽtius ſignificet᷑ per pñs tps:
qð non tranſit i pꝛeteritũ:nec ſpectat futurũ q; per alia
tꝑa:adhuc poſſent aduerſarij dicere ꝙ li hodie non ſu
mitur in hoc loco ꝓ eternitate ſed ꝓ tpe ꝓpinquo tpi
pñti:ꝓut frequentius ⁊ cõius accipitur ĩ tota ſacra ſcri
ptura.Et qð addit poſtil.dicens:ꝙ cũ generatio ipſius
dauid ⁊ eius ꝓmotio ad regnum iã traſierat in pꝛeteri
tũ:io de ipſo dauid non poterat verificari li hodie ⁊c᷑̃.

—

. ex neceſſitate lr̃e de xpᷣo intelligatur:et ꝑer ↄns ꝙ al
legationes aplłoꝛum aduerſario) de hoc pᷣſ. ſint effica
tes: aliter videtur dicendum. Ad cuius declarationem

tam magnum traſiuerat tps. Et iõ ad oñdenduʒ ꝙ hic nãruʒ ĩ xpo. Iſta.n. nedu a phariſeis ⁊ ifidelibnegat:q do

ctrinã xpᷣi mime recipiebãt:ſʒ ẽt ab hẽticis cuãgeliũ reripi⸗

cebat: Dirumpamus vincula eæoꝛum:ſcilʒ de mini ⁊ chꝛiſti

attendendum ꝙꝙ deus multipliciter dẽ pater iĩ ſacris ſcripytu

tibꝰ ꝑpuertunt᷑:vt pʒ de arrio ? ſilibus:iĩqͥꝛum pſona p̃ſ.di·

¶ Libe

eius. Nexus eniʒ atq; vnio ſpũalis ab apoſtolo vinculum
dã: ad ephe.iiij. Solicite ſeruate vnitatẽ ſpũs ĩ vinculo pa-
cis. Itẽ h'mõi aduerſarij intẽdebãt obediẽtiã dei ⁊ xpᷣi ei
a ſe ⁊ toto vniuerſo ſubtrahẽ q̃ fuit cõis intẽtio pſequẽtiu
xp̃ᷣi ⁊ ſuoꝝ.vñ ⁊ in pſona eoꝝ pſalmiſta ait:Et ꝓnjciamꝰa
nobis iugũ ipſoꝛũ.Jugũ.n lex euagelica poſſet dici a iũgo
gis.ẽ.n.lex amoꝛis qᷓ adiuicẽ fideles iũgit:vnde matth. xi.
Tollite iugũ meũ ſuper vos.vñ ⁊ hꝰmõi aduerſari ſic vĩ
culũ vnitatis eſſẽtialisi diuinis pſonis ⁊ vnionis ꝑſonalis
ĩ naturis xpᷣi dirũpere ꝑ ſubuerſionẽ fidei conabãtur:ſic ẽt
vnit atẽ euagelicã a ſe ꝓijcere nitebant᷑:i qbus oẽs pſecutio
nes q aduerſus dñm ⁊ aduerſus xpᷣm ei iſurgũt vtualiter
icludi pñt:vt pʒ intuẽti.Sed qꝛ hec itentio inanis eſt et va
cua:io ſpᷣdit᷑: Qui hitat ĩ cel ⁊c. vt ĩ poſtilla declarat. Ter-
tiũ ẽ ꝙ regnũ xp̃i cõſtitutũ ẽ a ſolo deo:cup oꝛdinatioi ne
mo põot reſiſtere.vñ dicit ĩ ꝑpſona dei iuxta hebꝛaicã verita
tẽ: Ego aũt cõſtitui regẽ meũ ſuꝑ ſyon montẽ ſanctũ meu.
Quartũ ẽ ꝙ xp̃s rex anunciaturus erat pᷣceptũ dñi cũ diẽ
iuxta hebꝛaica vitatem: Narrabo dei pᷣceptũ: ꝓut i poſtil-

la declarat. Quintũ ẽ ꝙ xpᷣs rex ẽ filꝰ dei pꝛis ſʒ generatio

nẽ eternã: ⁊ hoc cũ dicit: Dñs dixit ad me ⁊c̃.put expoſitũ
ẽ. Sextũ ẽ ꝙ regnũ xpᷣi cõpꝛehenſuꝝ ẽ ẽt tpalia.vñ dic᷑: Po
ſtula a me:⁊ dabo tibi gẽtes hẽditatẽ tuã: ꝓut ĩ poſtilla de
clarat. Septimũ ẽ ꝙ regnũ xpᷣi poti cõſiſtit i ſpualibus:et
hoc cũ dicit: Et nũc reges itelligite ⁊c.q.dicat:itus legite re
gnũ xpᷣi non ſupficieten meditado:nã i iterioꝛibꝰ ſeu ſpũa
libus maxime coſiſtit. Octauũ ꝙ h' regni.ſ.dei ⁊ xpᷣi reco/
gnitio i cultu iterioꝛi conſiſtit poti qᷓ;ᷓ in exterioꝛi:Juxta il
lud Lu.xx.c.Que ſũt ceſaris date ceſari ⁊c. Uñ dicit: Ser
uite deo cũ timoꝛe:⁊ exultate ei cũ tremoꝛe.Lult.n. latrie
p quẽ de'a nobis pncipalit᷑ colit i fide ⁊ ſpe charitate ſᷣm
aug.cõſiſtit:qbus timoꝛ ſactus filialis⁊ exultatio deuotio
nis cũ cõtritiois tremoꝛe ſeper aſſociãtur. Nonuʒ: ad ptici
patiõeʒ regni xpᷣi obtinendũ neceſſaria ẽ icoꝛpoꝛatio myſti
ca cũ ipſo xpᷣo:qð nõtur cũ dicit: Appᷣhẽdite diſciplinaʒ:
vbi i hebꝛaica vitate apte legit᷑: Oſculamini filiũ i.iĩcoꝛpa/⸗
mini filio.pꝑ oſculũ.n.vt dic glo.ſupꝑ illud canti.j. Oſculet᷑
me ⁊c.diuerſa coꝛpoꝛa cõiungunt᷑:qð deſignat vnionẽ coꝛ/
poꝛis xpᷣi myſtici:iuxta illud apli.i.Coꝛ.x.Oẽs vnũ coꝛpꝰ
ſum.Et ſic ſimpir ⁊ ꝓpꝛie filiũ.ſ.xpᷣm ſui fideles oſculat᷑
p oſculũ.n. homagjij de ᷣ lodtur poſtillatoꝛ non dẽ ds ſim
plicit aliũ oſculari ſʒ ſm qᷣd.ſ.oſculari pedẽ eius vł manũ.
Decimũ ꝙ pena eoꝝ qᷣ filiũ.ſ.xpᷣʒʒ ꝑ icoꝛpoꝛationẽ nõ oſcu

lant᷑ ẽ duplex. Pꝛima ĩ hac vita ꝑ carẽtiã gfe q̃ͥ ẽ pena con/

tracta:⁊ hoc cũ dicit:Pereatis de via iuſta. Tales.n.filio
ſeparati pereũt a xpᷣo ui ẽ va via i pñti. Scða vo eoꝛũ pe
na ẽ iflicta.ſ.i fut᷑o: ⁊
einũ:vt ibi: Ite maledicti Tc. matth.xxv.qð nõbilit᷑ inuit
cũ dicit:Auũ exarſerit i bꝛeui ira el.i.filij cui noluerunt vni
ri:qͥ veniẽs ad iudiciũ ĩ foꝛma ſerui glioſa iribilis ipijs ap/
parebit ſᷣm aug.ſup Joh̊.Et ꝓpꝛie dicit ĩ bꝛeui. Nã iudici
um finale ⁊ſi maximũ ſit ⁊ inumerabiliũ ſuppoſitoꝝ ⁊ cã
rũ diffinitiuũ:bꝛeuiſſimũ tñ ẽ i detminatione ⁊ executione
ſñie:iuxta illò apłi:In mom̃to ⁊ i ictu ocli ⁊c.j.qd Coꝛ.xv.
TNpſalmo ſcòo poſtillatoꝛ arguit coõo ¶ Replica.
tra iudeos ex circũſtantijs lr̃e generationẽ hic expᷣſ
Lſ de dauid vlł creata alia ñ poſſe ĩtelligi. Burgen.
aũt illã roneʒ paidenad qᷓi iudeis nõ cõcludat ꝓmittit ali
aʒ roõnem:q vt ipſe dicit ex neceſſitate lr̃e debeat cõcludẽ iu
deis. Hic pmo videndũ ẽ qũo burgeñ.irrõnabilit mouetur
3 roneʒ poſtil. Scòo oñdendũ ẽ ꝙ rõ burgeñ.qua ꝓmittit
ẽt nec puro pho min ptinaci iudeo cocludit.¶Quo ad pᷣ/
mũ burgeñ.dicit rõnem poſtil.nõ valere qñ ex dicto hup

pfſal. Ego hodie genui te. ꝓbat eternitatẽ generatiõis:q̃ da/

uid cõuenire nõ põt. Et putat ꝙ poſtil. arguat einitateʒ ex
ſolo aduerbio hodie:a noluit aduertere ꝙ arguit einitateʒ

alit cũ ĩ finali iudicio tradũt᷑ ĩi ignẽ

ex ↄiunctõe vbi pteriti tpis.ſ. genui ? hodie:qð eſt tpis
pñtis:q̃ coniunctio nulli creatue cõuenire põot:put oñ/

ſum ẽ circa tertiũ caplm Exo. j.ĩ coꝛꝛectoꝛio illi dicti:

Ero qᷣ ero.vbi dẽʒ eſt ꝙ õe coexñs oibus differẽtijs tẽ⸗
poꝝ ⁊ ſil eas cõplectens eſt neceſſario eternũ:ſed deus
ſolus coexiſtit oi dr̃ie tẽpoꝛũ:et ẽ ſimul cõplectens oẽʒ
hꝰmõi tẽpoꝛum dr̃am:igitur ſolus deus ẽ eternus. pu
to infidelem nõ poſſe negare maioꝛẽ.minoꝛ aũt pꝛoba
tur circa tertiũ ca.exodi allegatũ ꝑ lr̃am ſacre ſcriptu/
re ⁊ ſactos doctoꝛes:ibi vide.Ita vult 1otil i argu
uerbio tpis pñ
tis ⁊ verbo adiuncto pꝛeteriti tpis.Cuʒ igitur illa tem

ere nõ ex ſolo aduerbio hodie ſed ex a

poꝛa iĩ nulla creatura concurrãt:⁊ nulla creatura ſim:
illis differentijs tẽpoꝛum coexiſtat:conſtat ꝙ ſolus de
eſt talis de quo vtrũq; ſimul verificari poterit: igitur
illa generatio in hoc pſalmo deſcripta per hodie genui
te nulli creature conuenire pot:per ↄñs nec ipſi dauid:
q̃ eſt concluſio quã intendit poſtil.Eſt igitur rõ ſua ſuf
ficiens ↄ iudeos:⁊ ita de ſolo deo põt exponi illud de/⸗
utero.per burgeñ.allegatum:dñs te elegit.vt vere pꝛo
pter coexiſtentiã eternitatis reſpectu oĩium tẽpoꝛuʒ de
poterit dicere vere ꝓpꝛie ⁊ ſimul hodie elegi te no crea
tura quecũq;:ſed vere ⁊ ꝓpꝛie ⁊ ſimul oʒ dicere creatu
rã:hodie eligo te.Irronabiliter igitur burgen. motus
eſt bonã ronem poſtil.¶ Auo ad ſcoʒ videndum eſt
qtum concludit rõ burgen.quã multũ magnificat po/
nẽs vim rõnis ſue in eo qð dẽ: Fil meus es tu. qð vt
dicit nulli creature reſpectu dei conuenire pot: igit nec
ipſi dauid:qð ſic declarat. Nam ſi reperiatur ĩ ſcriptu
ris ꝙ deus dicatur pater creature vl generare creatura
vel creatura filius dei:hoc ſoluũ intelligendũ eſt in quo
dã generali nõ in ſingulari. ꝓbatur hoc per dcʒ Aug.
dicẽtis ꝙ nemo dʒ dicere deo:pater mi:qꝛ hoc dicẽ ſo
lũ xpᷣi ẽ:ſed hoies debẽt dicere in cõi:pater noſter ⁊c̃.
Sed iꝙuis hoc dẽm ſit ſatis catholicũ:tñ non conuicit
ptinacem iudeũ.Lu qꝛ non fudatur in lr̃e h neceſſita
te: ꝓut burgeñ. ꝓmiſit cocludere ex neceſſitate littere.
Tu qꝛ vis ſue rõnis eſt beatus Aug.cuius dictuʒ non
grandipendit iudeus. Tũ quia ex neceſſitate h lIr̃e no
hẽtur ꝙ ſcripte ſonantes deũ patrẽ creature ⁊ creatu/
ram filium dei ſolum debeãt uelligi i vniuerſali no in

ſingulari:⁊ ꝙ deus generauit creaturã ſolum i vniuer

ſali reſpectu alicuius termini cois ſpeciẽ ſignificantis:

ſeu reſpectu alicu multitudinis collectiue. Illud inq;

dẽm non couincit purum phᷣm:multo minus pꝑtinacẽ
iudeũ: cuʒ non ſit dem artificioſe. Nam ſᷣm pꝛincipia
theologis et philoſophis poteſt perſuaderi oppoſuũ.
Omniuʒ enim vna vox eſt ꝙ actus ſunt ſuppoſitoꝛuũ:
ita et paſſiones.cu igitur generare et generari ſint ack
⁊ paſſio:erunt ſuppoſitoꝛuʒ: ſuppoſita aũt ſunt ſingu
laria et indiuidua: igitur generans ome generat indiui
duũ. Sed deus generat creaturas ſm ſcripturas: Job
xxxviqj. Deuteronomij.xxxij.ad Ro. viij. 2 mltis als
locis:igit᷑ generat eam ſᷣm rationẽ indiuidualem et noõ
ſim ſpeciem:quia ſpecies ſunt eterne igenerabiles et in⸗
coꝛꝛuptibiles. Hec eſt ſchola peripateticoꝝ · Item ome

generans multitudinẽ filioꝛum generat quodlibet ſin⸗

gulare illius multitudinis: ſed de'eſt pater totius mul
titudinis filioꝛum iſrael: et genuit eam totaʒ:vt patet
Deutero.xxxij.igitur genuit quodlibʒ ſuppoſitu eiuſ/
dem multitudinis: talis generatio non terminat ad ali
quod in communi: quemadmodu ſomniat burgenſis
ſed potius ad per ſe ſingulare et pꝛimo. Nec video cur
de virtute ſermonij quilibʒ homo a deo generatus no
poſſit dicere deo: Pater mi: ſicut creatus poteſt ve
re dicere: creatoꝛ mi: niſi quia generare dei reſpectu

1

Echlt oone
liie Nl
Uitun e
Hoenopi.

wdtnic

ltmipei
mmnet
gicliun⸗
dppoockon
.
. yn
biſunl
olaitlet⸗
ſleghen⸗
lahriüpen⸗
utpete
ltefnn
nuttine
Agriſin
uzi
limgerert
loſligion
Gbllinient
Pſclsigen
Pepponradi
Onmn

(M

bee
Plldanis
imloeppan
Muuldcori
nllperbis
nuitdinn.
eſbeeudin
ncttifr.
tkmunn
nüͤtffe

nnii
i

iar
intrn
trilir
mügen
Umie
enili.
Ghne

· R 5 2
¶pſalmoꝝ
t Hs
creature accipit traſuͤptiue p facere qliter frequẽt ĩ ſa poterit eſſe ſaluatio:q̃ſi diceret non. Ouẽ aũt vocabãat her
Wle cra ſcriptura terminoꝝ fit traſuptio. ſicut igit qlibet a ſabee:qꝛ ſic vocatur in parabola nathan ꝓphete.ij. Reg.
i deo facł pot dicẽ ꝓpꝛie deũ ſuũ factoꝛẽ ſicut redepto . xij. Paſtoꝛem aũt vocabãat vꝛiã: qui ipſã nutrierat:vt ĩ ea
ndi rẽ: ita ipꝛope ⁊ traſuptiue pot dicere deũ ſuuʒ patrem. dẽ parabola di:⁊ jm hoc dicebat dauid: Multi dicũt aie
inin mnec hoc ẽ p beatũ aug.cũ ſʒ ipſũ trãſũptiue ꝓpoſitio mee:non eſt ſalus ipſi in deo e. Sʒ qꝛ dauid per reuelatio
Knidgn neansſr heeſſe .M nez lelerit deiun de⸗
Nimttn ue:ita ⁊ grãmati· ¶ Pſalmus dauid cum fu audiuit me de möte ſãäcto nem ſuam ⁊ audiſſe
Awſiber cus ebꝛardus cu geret a facie abſalon filij ſuol. Ego doꝛmiui ⁊ ſopo dns oꝛoõnem: io ſub⸗
Tandogt de maſculinis po ſui. ¶ III. ratus ſu!: et exurrexi quia dit: d ¶ Tu aut dñe
aned ent ſui. C III. ratus ſũl: ẽt exurrexi quia I. vb ſecui
Gigurlaun ſuiſſet multas ac l. i bimel. Monti⸗ ⁊c.vbi incipit ſecun
Ucrun m· ccptioes illõ noĩss Ominẽ quid multi dũs ſuſcepit mel. NHon ti- da parsin qua deſcri
irg ln pat dicẽs: Eſt pa plicati ſunt ꝗ tribu mebo milia pplilcucũdan bitur aſſiſtentia diui
rtn hic cura:pat ẽ ali It me: młii iſurgũt aduer tis me:exurgẽ dñe ſaluum m adiutoꝛij cum dici
Nuprdolecn us genita. conclu r 5eir aſe- mo ſae us. Qu tur: d ¶ Tu autem
Ertn n en e n ſum me. Multi dicut aie me fac deus meus. QuO oñe &] prꝛoteges me
nen mü regem vocat mee lnon ẽ ſalus ip̃i i deo mʒ tu pcuſſiſti oẽs aduer ĩ pſecutioe abſalon.
conlu ipſa creatio pꝛeʒ. ebl. Tů aut dñe ſuſceptoꝛ ſates mihi ſine cal: dentes eBli mea ⁊c: quia
innnn Alivelit dic: De meus es: gloꝛia mea ? ex peccatoꝛu cõtriuiſti. Dñi Vlai ſe radieutn⸗
namh arnelede? altans caput meü. Aocẽ ſt ſalus:⁊ ſupèr populum Rttonem ſuaz: vnde
lari pai auzadmod ea ùd dnim clamaui:⁊ ex tuũ bñdictio tua. cerat fugitiuug: ideo
incin ð xpo dicit᷑: ouis MNE. ſubgitur: f¶ Uoce
niint leo petra ⁊c. q ſf,y äl mea.ſ.coꝛdis ⁊ oꝛis.
üngi Aug. ſup Joh. magis ſunt va m ſilitudinẽ q ſʒ ppꝛie g ¶ Ad oñʒ clamaui ⁊cli perſecutione abſalon: 2 craudiuit
nsn tatẽ. Et iſta multiplici acceptiõe pꝛis ſtãte nemo etiaz me.i.de monte ſyon in quo erat tabernacu dum a ne n,
miit modici ĩtellect errare potit qui ĩtelligat ꝙ de ẽ pẽ x?ᷣi oñti fuerat repoꝛtata de pꝛecepto dauld pet ſ ntl aiſt in
wimriin rone generatiois:⁊ hoc ꝓpꝛie:ſʒ ẽ pat create rone factio thar ſacerdotes:vt hẽtur.ij. Reg. xv. et Keg⸗ aat ache in
ſemmmrouni nis ſʒ traſuptiue. hoc igit᷑ qõ aplus ad hebꝛe.j.de boc Z oꝛõnes p ipſo dauid. Uel aliter: h ¶ De mot ecte no
lmi eug pſalmo allegauit:cui aliqñ ãgeloꝛũ dixit de:flmeus i. de celoꝛũ hitaculo.ad hoc.n. fiebant oꝛones 2 acrificia ĩ
– es tu:ego hodie genui te.vt pʒ ex dictis no cõcluſiſſet maieſpon vrerauclieu cclo: ſe egad ꝛiij. Reg. i oꝛone
dec iudeis 'm motiuum vocale burgen.ſʒ concludit ſcom ſalomois:tu exaudies i celo vc. i ¶ Eso doꝛmiut ⁊c]. ſo
nindoni⸗ motiuũ reale poſtil. Nec magiſter ſñiaꝝ hanc auẽtem poꝛ aũt in ſacra ſcriptura accipiturꝓ magna triſticia.vnde
pmm i allegat i ſeſu vocali quẽ pᷣtẽdit burgen. ſʒ i ſenſu reali geñ.xlv.dẽ de iacob q fuerat nimis triſtis:⁊ continue de io
münmmckn poſtil. Et hũc ſenſũ iuuat lr̃a q ſeqtur ĩ aplło:ego ero i ſeph quẽ credebat moꝛtuũ nũciauerũt ei dicẽtes: Joſeph fi
n in ii patrẽ ⁊c̃. vt ſignificet ĩ diuina generatiõe coexiſtere lius tuus viuit:⁊ dñatur ĩ tota terra egypiiq audito iacob
tnuſſuun nõ ſolũ pñs vt hodie ⁊ pteritũ vt genui ſj ⁊ futux: da ãſi de graui ſõno euigilans ⁊c.⁊ ſic loqtur dauid: Ego do=
unnne ero illi ĩ piem. Hic aũt cõcurſus oium dr̃arũ tꝑis nõ ẽ miui ⁊ ſopoꝛatus ſuʒ. qſi abſoꝛpt pᷣ triſticia de afflictione
Cſuu poſſibilis ĩ generatiõe dauid:igit᷑ de dauid no põt iſte ſua ⁊ ppli occaſione ſui ⁊ malicia abſalon fili ſui. kC Et
igam / pᷣs exponi:qð ẽ ppoſitũ apli ⁊ poſtil. Saal r. cexurrexi a tali tri ticia. ¶Quia dñs Xcli ſua ꝓtectione·
ginnnen Omine ad multiplicati ſũt. Iſte ẽ pmus pᷣs int io ſubdit᷑: m ¶No timebo ⁊c̃ exntis cũ abſalon. n (Cir
iduno e. hntes titulos:vt pʒ i hebꝛaico ⁊ in traſlatione cũdantis me. itentio.n. erat abſalon ⁊ ppli qᷣ cuz eo erat ſic
büini Piero.iuxta hebꝛaicum. Et ẽ titulus ep talis: obſidẽ dauid i aliq ciuitate:ꝙ no poſſet aliqliter euadẽ. vñ
lrn Pfſal.dauid cũ fugeret a facie abſalon filij ſui. In quo . ij. reg. xvij.cũ dixiſſet chuſi de dauid ꝙ ſi vrbẽ aliquã ſue
Npuußi titulo apparet actoꝛ pſ. ſ.dauid ⁊ mã ep:qꝛ in illa fuga rit igreſſus:circũdabit oĩs pplłs iſrł ciuitati illi funes:⁊ tra-
lranan dauid coꝛã dño ſe humiliauit flẽs opto capite nudis hem' eã in toꝛꝛentẽ:vt nõ repiatur nec calculus qdẽ ex ea.
gummſe pedib' icedẽs: vt hetur. i. reg. xv. ⁊ iniurias ſibi illates Sublit: Oixitq; abſalon ⁊ ocs viri iſrl: melr. ẽ coſiliũ chu
Gurſcn ſemel verbis ⁊ fact᷑ patiẽt ſuſtinẽs:vt hẽtur ibidẽ. xvy. ſi ⁊c. o(¶ Exurge dñe ⁊cl.victoꝛia.n.qua huit de abſalon
R ⁊oꝛauit dñm:vt reſpiceret afflictionẽ ſuã:⁊ itellexit a fuit magis vtute diuina ꝙ; hũana. p Qm tu peuſſiſti.
Guinin dño ſe exauditũ.· Et de iſtis fecit hũc pᷣſ. ⁊ plures alios: Pec ẽ ttia ꝑs ĩqᷓ deſcribit᷑ aduerſarioꝛum exminiu cu de
eipntin vt patebit iſra. Igit diuidit᷑ ps iſte ĩ tres ptes:qꝛ pꝛtimo Qm tu percuſſiſti ⁊cl. abſalon.n.⁊ pplus ꝗ erat cũ eo bſe
nn deſcribit multitudo pſequentiũ.ſcõo dei aſſiſtẽtis ad/ cuti fuerũt dauid ſine cã iuſta ex pte ſua:ſʒ moti fuerũt ꝓ·
innel, iutoꝛiũ vel pᷣſidium:ibi Tu aũt dñe.Tertio aduerſari pꝛia malicia. q ¶ Betes ⁊cl. ſ achitophel? alioꝛũ qui de
ulnin inimiütb OQm tu pcuſſiſti. Circa pmuʒ dicit: tractiõibus ſuis moꝛdebat dauid dicentes:ei qͥ r M
ttlln Dne qd multiplicati ſunt c. qꝛ ſicut dꝛ.i. Reg. ⁊ ĩterfecit paſtoꝛẽ poterit e ſaluatio:q̃ſi dicerent pi ic bel .
n mman xv. Facta ẽ cõiuratio valida.ſ.ð dauid:ppluſq; cõcur pꝛa allegatũ ẽ. dẽtes aũt iſtoꝝ fuerũt con ln 2Oein
“ rẽs augebat cũ abſalon. Et ſubdit ibidẽ: Uenit g̊ nũc ſe ſuſpẽdit:vt hẽtur. ijj. reg. xvij.⁊ magna ps rn liibe
ſemuun de dauid dicẽs: Loto coꝛde vniuerſus ppls iſrlł ſeqtux cidit:⁊ aehelne ⁊ cõtrita ſgir e Aur⸗ Bieri g
mehli abſalon. b ( Multi dicunt ⁊c.i.de aia mea. xviij. r. Dñi ẽ ſalus. hoc d7 illud P dicet dnop Erc al⸗
niui eſt cc. ad cup intellectũ ſciendũ ꝙ berſabee vxoꝛ vꝛie rapuit ouẽ ⁊ pcuſſit ⁊c quia ſil ioem nete no bine
mtl fuit neptis achitophel: ⁊ ꝓpter hoc fuit pncipalis coſi than ꝓphetam de peccato illo:dñns tranſtulu p era J.
nmu liarius abſalon ĩ rebelliõe ↄ dauid pꝛem ſuũ:⁊ ad indu Reg.xij.vel quia magis virtute diuina ꝙ; hũana fuerat da
nreun cendũ pplm ad ipſius dauid ꝑſecutionẽ dicebat ꝙ da uid ſaluatus a pſecutione abſalon ? populus qui cum
3 mmti uid erat ipſi deo odioſus ꝓpter adulteriũ cũ berſabee dauid:a ideo ſubditur: 8Et ſi up velin ⁊c]. vel hoc dixu
h r T homicidiũ viri ſui vrie:io ppls iſrl cepit vulgarii di dauid fine h pᷣſ impꝛecando pplo ſuo multiplicationem

nelis cere de dauid: Ei qui furatus ẽ oueʒ ⁊ ĩterfecit paſtoꝛ bonoꝛum ſpiritualium et tempoꝛalium:que frequenter in

4⁸

9 4

exe

ρα ſacra ſcripta pꝑ bñdictoeʒ oſignant᷑. ¶ Myſtice ꝑ abſalon
pf̃is pſecutoꝛẽ itelligit᷑ qlibet tyrãnꝰ apoſtatãs a fide:perſe
quẽs chꝛiſtũ pr̃em ſuũ in mẽbꝛis ſuis:q̃lis fuit Julian ꝰapo
ſtota:ſʒ quatuũcũq; talis ptate ⁊ multitudie ſibi adberente

fulciat᷑:tñ finalit deijcit᷑:⁊ frequẽter in pñti:ſiẽ Julian apo.
ſtota fuit occiſus a ſco mercurio ad hoc ꝑ gloꝛioſa vᷣgineʒ
miſſo:⁊ ſemꝑ iĩ futuro niſi peniteat añ moꝛtẽ:⁊ ad hac ſen
tentiã pot facilit h pſalmi lr̃a applicari.

Salm

in ſcõa

¶ In pfalmo tertio: Dñe qᷣd multiplicati ſũt. ¶ Additio.

iſte duplici ſẽſu lr̃ali debet exponi:iuxta re

gulã beati Iidoꝛi in pᷣmo de ſummo bono: ꝓut ex
ponit a magiſtro h' poſtille i plogo ſcõo ſuꝑ Geñ.
glo. videlʒ. Pꝛim eni ſẽſus accipiẽcy eſt ex ipᷣo titu

lo:⁊ ſic tractat de his q̃ ↄtigerũt ipſi dauid cũ fugẽt ab ab

ſalon fili ſuo reddẽs gras deo de ſua liberatõe.Ad qð ſafuturo:

tis reducit lra ſaltẽ p maioꝛi ꝑte: put in poſtilla declarat.
Sʒ qꝛ in eodẽ pſalmo ↄtinẽt᷑ aliq̃ ꝗͥ nullo mõ recte applicã

tur ipſi dauid iĩ

pſal. ↄtẽta ppe ⁊ iuxta pᷣmariã ſigniſicatõem lr̃e applicãt:

illa fuga exñti:ſʒ poti chꝛiſto cui oia i hoc
3 pot

iccirco aly ſeſus lr̃alis h pſalmi reſt ultat pfectioꝛ oöͤmo ſen

ſu ⁊ ad lr̃am ꝓpoꝛ.Cõtinet᷑ eni ĩ hoc pᷣſ.Ego doꝛmiui ⁊ ſo

poꝛat' ſũ ⁊c.qð de dauid in illo ſtatu minime põt ĩitelligi.
Nã ſopoꝛ ⁊ ſon apud grãmaticos diſtiguũt ſᷣm ſuꝑia ife
rius. In qͥcũq; eni eſt ſopoꝛ in eodẽ ẽ ſõnꝰ:ſʒ nõ ecõtra.Nã
ſopoꝛ addit ad doꝛmitionẽ ſõni ſuauitatẽ ⁊ qetudinẽ: qð
dauid in illa ſuga nõ legit᷑ habuiſſe:ſed poth oppoſitũ.Le
git eni. ij. Reg. xvij. Nunc gᷓ mittite cito ⁊ anunciate dauid

dicẽtes:ne moꝛemini iſta nocte ĩ campeſtrib deſti ſʒ abiq;
dilatione trãſgredimini ne foꝛte abſoꝛbeat᷑ rex ⁊ ois pplus
qᷣ cũ eo eſt:⁊ ifra.Surrexit dauid ⁊ ois pplus qᷣ cum eo
erat ⁊ traſierũt ioꝛdanẽ donec diluceſceret. Nullo ꝗ̊ modo

ſuſtineri poſſet ꝙ t illa fuga deuiſſet ⁊ ſopoꝛat eẽt. aũt
dicẽ mgr poſtille ꝙ ſopoꝛ ĩ ſcriptura accipit pꝛo magna tri
ſticia poto hẽtur oppoſitũ. Nam ſuꝑ illud Job.xxxiij.qñ
irruit ſopoꝛ ſup hoĩes ⁊c.glo.cũ ceſſant ab exterioꝛi actoe
inde fit des mẽetis:nõ qes mẽtis ↄpatit᷑ ſecũ magnã triſti

ciaʒ. nec ẽt facit
Vbo gen. xlv. de

ad ꝓpoſitum qð allegat poſtillatoꝛ de illo

Jacob iſi de graui ſono euigilãs ⁊c. Non

eni dicit de ſopoꝛe ſʒ de ſõno: ſed iter ſopoꝛẽ ⁊ ſonũ ẽ drfia
ut dcm cẽ. Nec valet dicẽ qð in alia trãſlatiõe legit᷑: Et ſom

num cepi. Nã hebꝛaica vitas teſtat᷑ p noſtra traſlatõe:vba

eni oino ſilia ponũt᷑:⁊ in hoc pſalmo:vbi dicit ſi opoꝛatus
ſu:⁊ in ſequẽti vbi dicit:⁊ reqeſca.vñ oʒ dicẽ ꝙ doꝛmitio ĩ
hoc pſalmo ↄtẽta fuit in trãqllitate ⁊ qete:qð non pot ipᷣi
dauid applicari in ſtatu illꝰ fuge:ut onſũ eſt. Scõus ſen

ſus h pſalmi lr̃alis ⁊ ppus eſt: vt itelligat de chꝛiſto ĩ paſ-
ſioe:moꝛte:ſepultura:reſurrectõe:⁊ ꝑſequẽtiũ punitõne:⁊

ner . iuſton remuneratoe. dicit eni: Dñe qd multiplicati ſũt vc.
Ha⸗ deo eni multiplicati ſũt ꝑſequetej chꝛiſtũ:ut etia eoꝝ nu
mero adiũct ſit ifelix diſcipulłꝰ. Cõſeq̃nt diẽ᷑: Multi dicũt
aie mee ⁊c.Nã multi ꝑſequẽtiũ dicebaãt:Si filodei ẽ deſcẽ
dat nüc de cruce ⁊ credim ei: Matth. xxvij. c. Cõſequẽter
Tu aũt dñe ſuſceptoꝛ me.hũanitatis es.Nã eni diuia hu
manã ſuſcepit.Et gla mea.Pꝛincipal eni gra chꝛiſti ſᷣm ÿ
hõ ẽ tota trinitas. Et exaltas caput meũ.i.mẽtẽ meã q̃ tã
ta pſecutõe nõ depᷣmit᷑ Sedqt: Uoce mea ad dñm clamaui
clamãas eni chꝛiſt' in cruce voce magna emiſit ſpiritũ: Lu.
xxiij. Seqᷣt᷑:Et exaudiuit me ð mõte ſco ſuo. Naʒ aplus cõ
memoꝛãs clamoꝛẽ validũ chꝛiſti dicit: Exaudit' eſt ꝓ ſua
renerẽtia:ad here v.ca. Que exauditio ĩtelligit q ad reſur
rectionẽ ⁊ efficaciã paſſionij. Seqᷣt: Ego doꝛmiui.iĩ cruce ꝑ
moꝛtẽ. ſepe eni in ſcripturis accipit doꝛmire p moꝛi: ut ibi

doꝛmiuit dauid

cũ pr̃ibus ſuis.iij. Reg.ij.c.Et de Stepha

no:obdoꝛmuit i domino actu.vij.⁊ ſic de multis alij. Et
ſopoꝛat ſũ.In ſepultura in qua pmo reqeuit a pſecutõibꝰ

oppꝛobꝛijs. S

iẽ.n.in moꝛte xpi que fuit abiectiſſima et

ignominioſa ↄſiderat᷑ magnitudo patiẽtie ipᷣiꝰ 2ſlan
tie: ſic ei ſepultura fuit honoꝛatiſſima: 7 oꝛe pphetico
talit pnũciata.vñ eſa.xi.erit ſepulchꝝ ei gloꝛioſũ. ld

— 1

denõndũ vtutẽ magnã moꝛiẽtj qͥ ũẽtionẽ occidẽtiuʒ
et moꝛtuhonoꝛifice ſepelit᷑:ſeqt:Et reſurrexi c. qꝛ ter

tia die reſurrexit. Seqt: Nõ timebo milia ppli cc ſ. cu

ſtode ſepulchꝛ i:q auẽte plurimox xpʒʒ circũdabãt nec
valueft reſurrectoeʒ xpᷣi ipedire.Exurge dñe.i. fac me

exurge tua diuia potentia. Saluũ me fac deuj meus a
coꝛꝛuptoe:iuxta illò:Et ñ dimittes ſcm̃ tuũ vidẽ coꝛru
ptionẽ. Seqt:Qm tu pꝑcuſſiſti ⁊c᷑. nã oẽs pſeq̃ntes Xxp3ʒ
i paſſiõe pᷣter penitẽtes ſuert grauit puniti: ut lati pʒi

hiſtoꝛijs.vñ: Oñi ẽ ſalj.cui effect ẽ: Et ſup pplin tuũ
bñdictio tua effect.n. paſſiõis xpᷣiẽ gra ĩ pũti
ue eſt ſumma benedictio. Replica.

tertõ pſal.Dñe qͥd multiplicati. vbi poſtil.

tũ fuit ſigura xpᷣi: de qͥ pncipalr exponitur: ut
vult idẽ poſtil.ĩ ſuo reptoꝛio moꝛali.burge. mouet dif
ficultatẽ vocalẽ ⁊ grãmaticalẽ de li ſopoꝛat:dicens ſo
poꝛeʒ de dauid no poſſe exponi:qꝛ ſopoꝛ ſignificat trã
qllã vel ſapidã qetẽ:qlẽ dauid nõ hũit i fuga a facie ab
ſalon. Huic tñ vocali difficultati põt ſat fieri ꝑ id qdð
poit burgeñ.geñ.xv.vbi nr̃a trãſlatio cõit᷑ hʒ:ſopoꝛ ir
ruiti abꝛaã:⁊ hoꝛroꝛ magn⁊ tenebꝛoſuj iuaſit eũ:vbi
burgen. dic trãſlatoeʒ nr̃aʒ ſe ppe hr̃e ad hebꝛaicã lr̃az.
Uñ pʒ ſopoꝛẽ nõ ſemp accipi ꝓ mẽtj ſaꝑida tranqllita
te: put ſe burgeñ.in hoc loco reſtrigit.¶¶ Pſal. IIiI.

Hpᷣſiſte cãtabat a leuit cũ qͥdã conatu vnpchoꝛi ad ſu
pandũ alteꝝ:⁊ ecouerſo:ſic i eccla ĩ cantu alicu pꝛoſe
vn choꝛ nitit᷑ alieꝝ ſupare.Per hoc aũt qð ſbdit᷑:In
oꝛganis: intelligit᷑ ꝙ cant h pſal.mag erat apt decã
tari i iſto muſico qð vocat᷑ oꝛgana qᷓ; i alijs muſicis i
ſtrumẽt.ſiẽ vna nõ mag appꝛopꝛiat᷑ viole q;ᷓ alio mu⸗
ſico iſtt̃o. Per hoc at ꝙ dẽ pᷣſ.dauid . oñdit ꝙ fuit au
ctoꝛ h' pᷣſ. Ad itellectũ vo pᷣdem reducit᷑ tituł h' p̃ſ.ꝗ
ponit᷑ iĩ trãſlatoe Hiero.iuxta hebꝛa.q talis ẽ. Uictoꝛi
i pſalmis canticũ dauid.Et ꝙ dẽ: Uictoꝛi. ſbintelligit᷑
choꝛo leuitaꝝ:qꝛ vn choꝛ nitebat᷑ aliũ vincẽ mõ pꝛe/
dẽo:⁊ cũ ſbdit᷑: In pſalmis.accipit᷑ cant p iſtro ĩ q̊ can
tat.ſ.ꝓ oꝛganis:ſic ecouerſo aliqñ ponit iſtrm muſicũ
ꝓ cantu qᷣ ĩ eo cantat᷑:ſic doꝛ cõiter: viola facit hoieʒ tri
pudiare:qꝛ ſon viole fac hoc qð addit᷑:Canticũ dauid
idẽ penit ſignificat ſic pᷣſ.dauid.qð expoſitũ ẽ᷑. Ad eũ
dem ĩtellectũ reducit tituł qͥ cõit᷑ ponit i biblijs q tal ẽ:
In finẽ pᷣſ.cantici dauid. inis eni habet ronẽ vltimi ⁊
optimi.ij.phicoꝝ. Leuite aũt i cantu h pᷣſ.faciebãt vl
timũ de potẽtia:ut pʒꝑ pᷣdca:⁊ hoc erat ẽt optimuʒ in
genẽ diuinaꝝ laudu.cetera h tituli patẽt ex dcis. git
ex pᷣdcij titul apparʒ maifeſte auctõ h' pſal.ſ.dauid:ſʒ
mã ñ apparet:ꝓpt qð apud hebꝛeos:⁊ ſilit apud lati-
nos varie exponit ẽt i ſeſu l̃ali quẽ put potero itẽdo/p
ſeq.⁊ ppt bꝛeuitatẽ ſectädã omiſſis varijs expoſitõib:
vnã accipio qͥ mihi vĩ mag cõuenire lre ⁊ ẽt roni.ſ.ꝙ
iſte pᷣſ.ſit gr̃aꝝ actio ipᷣp dauid ꝓ eius liberatõe qñ ſa
ul ⁊ eð exercit cingebat dauid ⁊ viros eb in modũ co
rone:⁊ dauid deſpabat ſe poſſe cuadẽ:⁊ tũc venit nũci
us ad ſaul dicẽs:feſtina ⁊ veni qm ifudeft ſe philiſtijn
ſup trã:⁊ tũc fuit ↄpulſus dimittẽ dauid ⁊ viroſ ey:ut
hẽtur.j.Re.xxiij.n ẽ.n.veriſile qͥn dauid egerit pſalmũ
ſpecialem reddẽdo deo gratias de iſta liberatione: nec
inuenitur alius pſalmus ad hoc appꝛopꝛiatus:licet in
aliquibus alijs pᷣſ.fiat mentio de hoc beneficio cum

gla in

rone tituli pmũ exponit pſal. iſtũ de dauid i

Um iuocarẽ. Huic pſalmo pᷣmittit titul talis
ſʒ hebꝛe.Ad victoꝛia i oꝛganis pᷣſ dauid. Dicit
ant Ra.ſa. ꝙ ꝑ hoc ꝙ dẽ ad victoꝛia intelligit

nit lnun⸗
unomuug

au⸗
Eiror oi

Nennmwe

lamno.
(Deinfen

ſuſtcnn⸗
crinviioi
farnwn
Ptaigrenn
E
d
Utidrüdl
mpin
ſiponunge⸗
bli dn
Cnbleain
uogns
Petche
lgtsnnn
Penici
ltento a
ſullzm⸗
iüi
geolig
lini
ſtttcjorce
mnli pe⸗
lintme
Poniciden
vn
lol
ni

ſuätfiin
ni

. . . SKtn

iſe Rihe zliſo as eb ücigi inrii ſalumis recolie· ut te am̃ dus miirificauit.i. mirabilẽ fecit. in ——
ſc gliqb' alijs: qꝛ ide urib' pſalmis recolit᷑: ut te qm̃ dũs mirificauit.i.mirabilẽ fecit. m ¶ Sãctũ ſuũ. i.
Ma P nerze boliſ elde eapptor Ppie qð h p̃̃ſ. huic melßs quẽ fecit mirabilẽ vocãdo de geßib⸗ ad regni iura ꝑp
ed J ee uns aſte rarion ilit applicari. Igit ʒ hũc ſamuelẽ vngẽdo me i regẽ:⁊ me liberãdo frequẽter mirabi
. rl ſenſü pſalmus iſt. vin t in tres ꝑtes. qꝛ pᷣmo ponitur li mõ de ſaule ⁊ exercitu ſuo.vocat aũt ſe dauid ſanctũ nõ
n to oca eratõe.ſecũdo ſbditur aduerſa iactater: ſz gratãter hoc attribuẽs deo q ſactificauit ipʒ. In
HKZ lni⸗ lerutbeibl trãſlatione Hiero. iu
wir tio leramir diuia ictoꝛi ĩ pſalmis cãticu, ĩ coꝛdib ueſtris: ⁊ in cůbi ſericoꝛdẽ ſuũ.qꝛ vir-
inil n dauicd. (. III. libusueſtris copungimini bar mißicoꝛclie olie-
uͦmatone bi⸗ Am inocateʒ xrau ¶Sacriicafe ſacrificiuß iuſti · manibecctradito plu.
kpmntini, Deliſti leticiã. ſiẽ diuit me dẽ iuſticie cie ⁊ ſperate in dño: multi ries pepcit:vt patʒ.i.
eginne Palici lezi d enun e d e. gaH Ü tnobie bo Reg rricxevſ.
Snghn eque enceit mee:in tribulatõe dilataſti dicunt ꝗs o ñdit nobis bo Beg.xxiiij. .xxvj.
Uiade zad aͤtter mihi. Miſerẽ mei: ⁊ exau nal. Signatuʒ eſt ſup nos at audie men⸗
P . 1 „ — „7 1. & —— . ,„ — 7
tenſin minut Lirca pꝛ· di oꝛonẽ meaʒ. Filij bmi lumẽ vuit tui oñe lcdiſti nlio fttettis i
Aifäienie mum dauid gras num ũuͦſquequo Sui coꝛde leticiã in coꝛde meo.A frů o ¶ Jraſcimini. Hic
mni E arin . t ad diligitis ũanitateʒ: ctu frumẽti vini ⁊ olei ſui coſequẽt dauid indu
linkan uequeritis mẽdaciũ⸗ Scitolc mltiplicati ſtl. In pace ĩ id adhtertates ſuos
narne qmn miniſicauitofl ſent ſüü ipſus ooamiz Trequieſci! dtpoan Auras
iſiatidt de manu ſaul li dñſ exaudiet me cũ clama Nuoniam tů domine ſin ſciendum i perearaz
D berans gkirie uero ad eũ Iraſcimini ⁊ gulariter in ſpe:conſtituiſti inchoat in cogitatioe
mihift c¶ De luſticeme nolite peccare: que dicitis mel. 2 manikeſtatur i locu
iſiuttit ict mesde ” tiõe: ↄſũmat᷑ i opxa⸗
Anuily ctor fuann olt; tione. dicit igit auer
gunneli iuſtiftcat:z ſeulinn l ſarijs ſuis: o Qqra
1N. Er an guantuͦ ꝓ opib'iuſticie mee remunerat: iõ ſb⸗ ſcimini ⁊ nolite peccare.i. iram quam õ me accepiſtl nolite
zntindl : In tribulatide.eo ꝙ erã circũdat a ſaule ⁊ x in oꝑe ſümagre. p (Que dicitis ĩ coꝛdibvꝛis.cogitãdo
6ötdwüden pabuiſt e( ¶ Dilataſti mihi. faciendo eũ recedẽ: ſi me pleq. q ¶ Et in cubilib vꝛis. i. in tentoꝛijs ⁊ locis ſoli
cemümte glſbain dilatatũ ad eũduũ ſʒʒ ppoſitũ volũtat mee tarijs me tractatis. r ¶ ¶opũgimini. ꝑ ↄtritionẽ ⁊ ↄpũ
— erere mei ⁊c· in futuro ſic feciſti in pᷣterito. b; ccionẽ a ꝓſecutoe taliũ deſiſtatis In trãſlatõe Hiero.iuxta
K” fontetu ſtat fiduciã ad aliud obtinendum. hebꝛaicũ br: oqmini ĩ coꝛdib' vꝛis ſuꝑ cubilia vꝛa ⁊ tace
xiͦiſck, 8 Pckun H oↄñnter dauid aduerſarios ſuos al te:⁊ iĩ eudẽ ſeſũ reducit᷑ q.d.q cogitat᷑ ↄ me ſolitarij: non
gre i; r tia e ecutione. ⁊ pmo arguit eos de peccatis ſolũ deſiſtatt ab ope:ſʒ ẽt a mãiſeſtatoe p locutoeʒ cũ alijs
jilisnie lle aſi ecũdo inducit eos ad deſiſtẽdũ ab incho ſ ¶ Sacrificate. Hic ↄñter iducit aduerſarios ad opa iuſti
krieyton Da cimini. tertio ad exer ncitens ibi cie: cup ſũt due pꝑtes.ſ.declinare a malo:ad qð iduxit pꝑteß
cicigin onab ue Jie pꝛimũ dicit ſic: ꝗ ¶Filij hoium.i. cedẽti:⁊ facẽ bonũ: ad qð iducit in hac ꝑte dicẽs: ſ¶ ¶ Sa
cktun i i e nne viuẽtiũ: qles fueruͦt abꝛag iſaac ? crificate ſi acrificiũ iuſticie.i. exercete oꝑa iuſticie iuſte viuen
M re erd us deſcẽderũt ſaul ⁊ viri eꝰ. h¶ Uſqueͥ gdo cũ ꝓxio qõ ẽ ſacrificiũ acceptũ dõo. t¶Et ſperate ĩ dño
ſicl .agglauati ex peccati ↄſuetudie. i ¶ Di ð recipiẽdo ꝓ talibꝰ pᷣmiũ.ſʒ qꝛ poſſʒ alics iſt bog
ini. ⸗ Si atem. i. tanto affectu anelatis ad me vane opa iuſticie:iõ i ꝑſona taliu ſbdit dicẽs: u¶ Multi dicũt
– equẽdũ. ſicut eni medicina dicit vana qͥ fruſtrat᷑ ie ac. ⁊ h ẽ pncipiu vſus ĩ hebꝛeo ⁊ ĩ traſlatone Hiero. iuxta
) 1 intento.ſ.ſanitate: ut habet ex ſco phᷣycoꝝ:ita pſecutẽ hebꝛaicu. ꝙ aut iſta qõ nulla ſit:⁊ m ꝑ ignoꝛatiaz iuſticie P
ruche ſaulis ↄtra dauid dicit vana:qꝛ fruſtrabat intẽtio ꝑſe gicte null' excuſet a pcco oñdit dicẽs. x¶? n aef.
fnan gncten dueneſten ehbe dauid ⁊ occidẽ dauid. k¶ Et lumẽ eni nãle itellect huani qð ẽ qda ipſſio diuini lumis
Grln 1 agritism ciũ. In hoc tagit dauid cãm ſue ꝑſecutiois eo ꝙ hõ ſcõʒ ptẽ itellectiuã ẽ ad imaginẽ dei:ſufficiẽt ondit
cen e aliq adulatoꝛes ⁊ detractoꝛes peſſimi adinue ꝗqᷓ ſint opa iuſticie:qꝛ ſic pᷣma pncipia ſñ peculabiliũ ſüt ꝑ ſe
wei, neb at mẽdacia ↄtra dauid dicẽtes ſauli:ꝙ dauid que nõ:ita ⁊ opabiliũ ex ꝗb poſſut deduci ↄcluſioes in lumie
n rebat eũ occidẽ:ꝓpter qð dauid dixit ſauli de ſpelũa nãlis roiſ:ꝓpi qð dic Apo. ro.ij.gẽteſ q legẽ nõ hñt naliter
S exeunti.i.Re.xxiiij.quare audis vba hoĩum loquẽtin ea q leg ſũt faciut:ipᷣi ſibi ſũt lex ꝗ oñdut opꝰ leg ſcriptũ ĩ
cliſtmin dauid q̃rit malũ aduerſũ te:? ecce hodie viderũt oculi coꝛdib' ſuis. vDeclitt lertcis h icipit vſus ſequẽs i heb.
“D Firadigan te dñs in manu mea in ſpelunca 7. 2 traſlatõe Hiero.iuxta heb.vbi dauid reſ umit ofeſſione
inie 8 575 atio vero Hiero.iuxta hebꝛaicũ habet. Filij viri laudis diuie i pſalmi conſũmatõe dicẽs deo: y Sech 8
tirk Wauacſud inclyti ignominioſe diligitis vanitateʒ que ſti leticiã iĩ coꝛde meo.nõ ſolũ de liberatõe mea de manu ſa
nmſi ines mẽdaciũ ſemp. 7 ad eũdẽ intellectũ reducit᷑: cuʒ ul:ſʒ ẽt de liberatoe ppli iſrael ab ĩfeſtatõe philiſtinoꝝ:qui
regind eni oicit: Filij viri.i. hoium virtuoſoꝝ: abꝛaam iſaac? venerãt ad occidẽdũ ⁊ depᷣdãdũ pplm ⁊ vaſtãdũ bona eo/
airltinl eob. e ponit hic ſingularep plurali.ſ.viri ꝓ viroꝛa rũ:qb' ꝑ ſaulẽ debellatis ⁊ fugat Pplus iſrael collegit paci
obatitf⸗ icut exo. viij. dicit venit muſca grauiſſima.i:.multitu fice fruct ire ſue:io ſbdit: 2 ructu frumẽti cc.. ? p
achplohe do muſcax. Uſch; inclyti.i.vos qui deberetis eẽ inclyti iſta tria intelligũt alia terre naicẽtia: tñ i hebꝛe.nõ eſt olei:
Etimin moꝛibj ſicut eſſ iclyti ex parẽtib. Ignominioſe diligii nec ĩ traſlatoe Hiero iuxta hebꝛe. a In pace c . hoc die
ntſii, vanitatẽ. i. affectatis me ꝑſeqᷣ vane:vt ſupꝛa expoſitu dauidi pſona ſua:qꝛ ad tpᷣus fuit a pſecutone ſaul ſecurus
GCimmdt eqgoe vobiſ ignominioſu.·vñ dixit dauid ſauli.i.Reg. ⁊ ſic potuit doꝛmire ⁊ qeſcere ſecure.ſimilr hoc dic i pſona
Gcrrir⸗ iiauepigiris rex iſrael: quẽ pſeqris canẽ moꝛtuñ poopuli qꝗ liberat ab infeſtatione philiſtinoꝝ potuit ſecure
lbenror, Re tanir vnũ q.d. hoc ẽ ibi valde ignominio quieſcere ⁊ doꝛmire. b ¶ Qüoniamtu domine ⁊c. hoc
Gtelt 3 Querẽtes mẽdaciũ. exponat ſic ſupꝛa. I Scito dicit dauid pꝛo perſona pꝛopꝛia: quia ſuit certificatus

„

g .„

t ‧ —aie

¶Liber

per diuinã reuelationẽ de cõſecutione regni tpalis pᷣmoꝛ
tẽ ſaulis:⁊ finalit᷑ de cõſecutioe regni eini:tñ ꝑ moꝛteʒ chꝛi

ſti ad qð nos ꝑducat ⁊c. ¶ Moꝛaliter exponẽdo pſalmuʒ

iſtũ p ſaulẽ ꝗᷓ abuten) iterpᷣtatur demon põt itelligi:q bõij
nalibus a deo ſibi datis:q remãſerũt i eo ↄtinue abutitur.
p dauid:qꝗ iterpꝛetat᷑ manu foꝛtis itelligit qlibet fidelis: qͥ
cũ dei adiutoꝛio eius ĩſultib reſiſtere nitit᷑:pᷣm illud pꝛima
petri.v.Aduerſari veſter diabolus taãqᷓ; leo rugiẽs circuit
querẽs quẽ deuoꝛet:cui reſiſtite foꝛtes ĩ fide.Et cũ ꝑ iternaʒ
cõſolationẽ ſeu diuinã reuelationẽ ſe ĩtelligit exaudituʒ: 2
demonẽ ĩuehit eius vtutẽ contẽnendo:⁊ ꝑ deuotionẽ ĩ deũ

eri
¶ Acdditio.

itur gratias agendo.
n ꝑſalmo quarto. Cum inuocarem.
Etc expoſitio poſtillatoꝛis nõ videt᷑ rõni ↄſona nec
Ire. na pᷣmo dauid pſalmũ.egit ſpalẽ ſuꝑ mãʒ hiſto
