cã te ad cuneũ iſtũ. Et iu/

rauit ei dauid. Qui cũ du/

xiſſet eum:ecce illi diſcũbe

bant ſup ſaciẽ vniuerlſe ire

ctione diuina re

quirendo epcon/

ſilium cũ dẽ:
Applica ad
me ephot. i. pꝛo
me. q.d. indue te

veſte ſacerdotali

ut conſulas deuʒ

pꝛo me. Ceia pa⸗

tent yſq; ibi:
g ¶ Et laſſi qui/

dam ſubſtiterunt

ſ. ducenti qui licʒ
Ppter fatigatiõeʒ
noõ poſſent cõpe/

tent᷑ aduerſarios

perſequi: tamen

poterat cõpeteni
cuſtodire ſarcias
ꝓpter qõ dauid

viri eb reliqui

dimiſerunt ſb cu

ſtodia eoꝛum illa
qꝓue poterãt eis eẽ
oneri: ut patet ex

ſequentibus ifra

ut poſſent hoſtes

expeditiuj ꝑſequi
ſecundo inſequit᷑
dauid hoſtes di⸗

cũ dicitur:
h Et inuener̃t
virum Egyptiuʒ
infirmitate 2 fa-
me quaſi moꝛti
pꝛopinquũ.
¶ Reuerſus eſt
ſpuůs eius.i. aliq̃

eene EA Ccoualeſcentia vir
nẽq; biberat aquã trib dik

tute cibi confoꝛtã
tis. k( TMõ. n.
comederat paneʒ
ideſt aliquẽ cibũ
l¶ Neq; biberat
aquam.i.aliqueʒ

otum.
d Trib dieb

⁊ tribus noctib
q ideo nõ eſt mi-

rũ:ſi erat ex inani

tus Cetera patẽt
n ¶ Qui cuʒ du
xiſſet. Hic conſe-
quent᷑ ðſcribitur
hoſtium debella⸗
tio:qui a ſicelech
elõgati credebãt

(oo
mirr

in

,

chösr
abann
bantabn
bont

efeeoil

no ii
ui
nioectoſi
trotſtt
Ntgdo A
nidi
Gobyr
inten
Oninin d.
Nigmu
ktare
Uſerefit
ſie

Mtitfnt

S

n
n
ndo
Pcſsen
iſlitm

E

fſüpatodni

Gringtüni
tünchiupen
Gemuilthii
Uehtidd⸗
Aeſcria
ſocpnea
Cntsronanen

bugeſimor

ocheluute

n ilt

li ni abc⸗
Shcßeri
Uhche habc

rnelt
ilaptire⸗

ſſirr

fmm. ſuun

Nuiar ((Kome etes ? bibẽtes. ⁊ ſic ſibi nõ pcauẽtes

0 ideo andſanr Cirg hmußen nrteſlieoeiſi⸗ eu d b Er Z
e, Al omecarren .. Et pʒ lr̃a vſqʒ ibi: p¶ Uſq; ad pcuſſerũt ionat à 7 Abinadab. ſit ẽ in he ꝛeo: 1165 aliqui
Nc. ae fants Aelen ealö⸗ 7 abfödebet ep Rkurr libꝛi male hñt aminadab. Iiboſeth ñ noiat H ini filios ſau
h laloca in ꝗbus dauid ⁊ viri e inſequẽtes eos pſcruta lis:tũ qe remãſerat ad diſponẽd domũ: tũ qꝛ nõ erat mul
n nsriscRhaha arpoiurüt mhuti: aRidef mapr adiin cl Dimtih ul adamiczfud iſtefut
aui i eanſti fffwwe e ſatis rõnabilit: ut vr
nſinndi fmo qtii ad bel · còͤmedẽtes ⁊ bibẽtes:? q̃ſi ſarcinas: a ſiliter diuident (d kſeboranu
eN 2 atores: qtũ ad feſtũ celebrãtes diẽ ꝓ cun/ Et factuz ẽ hoc ex die illa: erar omine ßuos ei
aosdeide ctapda rſpoliſe ᷓ ccepant c deincepo laſtiutu ? fi Pereuemene
— RZ nitgod. in à de terra philiſtijm de tèra nituʒ: quaſi lex ĩ ilrl vſq; 2].i. affligentes me
Amignilg mũoi: q CRn iuda. Et pcuſſit eos dauid in diẽ hãc. Benn ſrg da ore nr me
en diſs oisvirpeß a veſpa iiſ; ad veſpaz alte Biien miſt dona. ugimeittnoiere
al lim, iſti ꝗq eraãt in p diei: 7 nõ euaſit ex eiſal ð ſda ſeniõib iuda ꝓximi qin get in oremu der
Ni Augime comitiua do aa⸗ 11. Dlci: c no euaſit ex eiſ al O pda ſer Accipite bñdi uid
gſeggitumn pigi a mali: hoc ᷓ; niſi tm̃ q̃drigẽti viri ado ſuis dicens: Accipite nal e leirru itac;
omiin digcebat tractates leſcẽtes ꝗ aſckceant came ſat⸗ de ſd boſmn; an Pul gadia wareer
nſtodire ſmis int ſe de pge diui los ⁊ fugerãt. ruitg ðdð His qꝗ erant ĩ e.
nt ledepge diſi ſos 7 Al. Oe 2 Riz.n nði cõcoꝛdit ip̃m eſſe
ig g dul ſioc. CDirit oia q tulerãt amalechite: ramot ad mẽidiẽ:⁊ qĩ ge dãnati:ꝛ intfecit ſe⸗
entchnli air vercrcllen? nas vroꝛes ſuas ernit. ther: 1 aroern: q ĩ ſepha/ üpm: qo nulli ẽ licitũ
dini equi
Ninrin snee. ecien jfuit aſch pſqʒ moth: ꝗ in eſthama:⁊ qi Ad poc etiã inducit᷑
Piuwinl ri iſon. Mec ðᷣſuit qſq; a puo vſq; m hal: q in vrbib hiera gs babet. . palip x.
es de odnachf tain deflis cc5 mellr gin vrbib cenxd morni s g faul pe
eupung erit c I. x poc de filiab ⁊ ð ſpolijs:⁊ q̃c mein. „Le iniqtates ſuas: eo ꝙ;
humui Pʒ illud að pdem qʒ rapuerãt oĩa r̃duxit ðð in rama:⁊ q ĩ lacu aſan:⁊ Suaricat ſit mãdatũ
wſen oſt E.ſ. ꝙ illi. cc. rema it vniuerſos greges et in athach: ⁊ qꝗ ĩ hebꝛon:⁊ oñi qð pcepat: ⁊ nõ
ſtodierüt T tulit vniuerſos greges e ih .7 pcepat
naltuſoſegni nẽtes cuſtodierũt 4 ae aß is ef, tf cuſtodierat illud. Sʒ
eni fſe reliꝗs ꝗ erant ĩ his locis ĩ
umdo inſequi ſarcinas: ⁊ i¶ no arinẽta:⁊ minauit añ faciẽ reliꝗ ge 7 —TW
uicoſts di cãt debita poꝛti·ſuã. Dixerũtq;: Hecẽ pꝛe/ abus. cõmmoꝛat fuerat da- ↄſulerit nec ſperaue⸗
ni hanm nchusce haan da dauid. Venit ãt ðð 3 uid ⁊ viri einude⸗⸗ S it in dño. hebꝛei
eei¶. õ Etos viroſꝗ laſſi ſubſti ap.XXXI. dicũt ipᷣm eẽ ſaluatũ
Eiine Abꝛae · q ſilr feit Ducetos virol ꝗ laſſi ſubſti sfſen e en en en Ec aliain
ſocijs 4 ad ſar terãt nec ſeꝗ poterãt ðð: et ¶.)Miliſtiſm t pugha deara atl nte ⸗
niminn t5 cinas remanenti reſidẽ eos iuſſerat in toꝛẽ bant aduerſum iſrk. ta de oib peccatj ſuis
R bus: qñ qtuoꝛ re/ te beſoꝛ. Qui egreſſiſũt ob Et ſugerunt viri iſrael ante penituit: licʒ pꝛimo
D Ses debeurr ut uiã dauid: ⁊ pplo ꝗ erat ceů faciem philiſtijm: ? cecide ſuiſſet deſolar⸗ tamẽ
en . vi vi ſubdi..· eco. Accedẽs aũt dauid ad runt interfecti in mõte gel diaenten tio; de
alimunr Etrſacti ẽe pplʒ ſalutauit eos paciſice boe. Yrruerutq; philiſtüm ſuon ac regni tranſla
ncge 2 redn end Rñqdenſq; oĩs vir peſſim ſnſrl⸗ vilolcidtei cil tione patieni aeccpin
Wr. X Ole 795 ⁊ iniquꝰ de viris ꝗ erãt cu,ʒ erut ionatha: ⁊ abinadab uit: ut diuina volun-
e c i bor dauid:dixit: Quia ñ vene·¶ ⁊ melchiſue ſilios ſaul: to nanmnlerrero
AEinnir ſtmutuz x rüt nobiſcũ ñ dabim eis tũq; pondus pᷣlij verſuʒ ẽĩ hoc q; moclico ci⸗
ürben 5 duen ndabimm ds „bo ſũpto p
a ege derct de gqcq; de pda quã eruin:ſʒ ſaul. Et ↄſecuti ſũt eum vi bo ſupio Pl totaz
n ⸗ ia ptate. ut dee fficiat vnicui vxoꝛ ſua ri ſagittarij:⁊ vulneratuſeſt noctẽ ambulauit ut
e, tero ſic ſimplicii Iuſicia iaz vxoꝛ lue . ggittariiſ. i veniret ad p̃liũ ſcom
1nis bſeruarerur. ⁊filij: quos cũ accepint re, vehemẽter a ſagittarijſ. Di v—eniret ad ̃ nſ
ee Sentsdie cecdat. Dixit ute 88: Non xitq; Gul ad a migeruz ſu dini ndich ibiden
ei ñt veſcribiẽ pde ſic faciet fratres mei ð his um: Euagina gladiuʒ tuñ than pmogenitũ ſuũ
in diuiſio tum ad q̃ tradidit nobis dñs:⁊ cu ⁊ percũte me:ne ſoꝛte veni ſeu alios duos filios
Quic toeg: 5 ſtodiuit nos: 7 de it 4 ru and ——— re we 6
1 facto:es: apð qᷣs illudẽtes mihi.l pelio recedere volẽs
e en dauid 2vini eius culos q erupant aduerſuʒ ſians meifudefeg niht. dinã ſententiã nõ ſo⸗
id 1 latuerat ſugiẽdo nos ĩ man nr̃as:nec audi/ Et noluit armiger elus: , lũ in ſe ſed etiã ĩ fllijs
Lögr git i etenant: ꝛiuſti Equa. n. ps erit deſcẽdẽtis territus. Arripuit taaze hacciit ehzi qð ſa
ſeleun. erat ꝙ hji bũſiceia ad preliũ: ⁊ remanẽtis ad ul gladium ſuuum Eume nn dixit ei: Tu a ſi
recognoſcerẽt fa

7

cultate occu

rrẽte. Et pʒlr̃a. ¶ Capim XxXXI.
Hiliſtim aũt. Pec ẽ vltima ps pᷣncipalis pᷣmi
libri i qᷓ deſcribit ipſſaul occubii:⁊ pdeſcribi
tur ipſius ſaulis occaſio:? occiſi vitupatio: ibi Facta

altera die.ʒ ipᷣ honoꝛabilis tumulatio:ibi Qò cum

lij tui cras eritis mecũ.i. in pte iuſto

ꝝꝑ:tũ quia ſamuel iĩ illa

pte erat:tũ qꝛ ionathan qui erat ſancy ⁊ bon credendus ẽ
ꝙ in ꝑte ſanctoꝝ ſit recept:⁊ idẽ dicũt de ſaule:quia eodẽ
mõ dẽ de vtroq;: Tu ⁊ filij ⁊c. Ad hoc etiã vẽ facere quod

dictũ ẽ ſupꝛa.ix.ca.de ſaule:q erat electus 7 bonus nec erat

5 5

TCRegum X

in filijs iſt rt vir melio: illo: iõ iz poſtea multiplicii 7 gra⸗

uit peccauerit: vi tñ diuine pietati ↄgruũ:ut ꝓpter pᷣcedẽtẽ
bonitat vnis dederit ei in fine penitentie loeñ ad euadendũ

penã eternã: no tñ ad recuꝑandi
ritates in plurib locis allegate d

—„

gent aliud ſonare:ni
ſ de regia dignitate
ꝗ ad dauid erat traſ-

ferẽda ex determina-

tioe dina. Ad illð ãät
gqð obicit in Zriũ:di/
cũt hebꝛei ⁊ aliq etiã
chꝛiſtiani:ꝙ inificere
ſeipᷣm intuitu ꝓpe ꝑ/
ſone: ut qͥ ꝑ hoc moꝛ
tem acerbioꝛẽ vł tur/
pioꝛẽ euadat ſp eſt il-

licitũ: ſᷣm ꝙ dicit au

auguſtin p̈ de ci. dei
ca.xvij. ſed iterficere
ſeipſũ intuitu diuini
honoꝛis:ne.ſ.vitupe
riũ exerceat᷑ in ꝓpꝛio
coꝛpe redũdãas in dei

ſuper eü. Qũᷣod cũ vidinʒ
armiger eb videlʒ ꝙꝙ moꝛiu
us eẽt ſaul:irruit etiã ipᷣe ſu

per gladiũ ſuũ ⁊ moꝛtu ẽ

cũ eo. Moꝛiu ẽ ergo ſaul

⁊ treſ filij e:⁊ armiger illi

æ vniuerſi viri e in die illa
parit᷑. Vidẽtes aũt filij iſrl
gq erãt trans uallem ⁊ tranſ
ioꝛdanem ꝙ fugiſſent viri

iſraelite:⁊ ꝙ moꝛtuuſ eſſet
ſaul ⁊ tres ſilij eius:relique
rũt ciuitates ſuas: ⁊ fuger̃t

VAẽnerũtaʒ philiſtijm ⁊ hi

u regiã dignitatẽ: nec aucto
e abiectioe ſaulis a do vi

¶ Xoꝛpy vo eius ſuſpẽderũt. ad inferẽdũ mai iue⸗
riũ:⁊ ad ſuã victoꝛiã oſtẽdẽdũ. m¶ Qð cũ audiſſẽt

Pic ↄñter deſcribit᷑ ipſius honoꝛabilis tumulatio cuʒ

expoliauerft eũ armiſ:⁊ mi
ſerũt in terrã philiſtinoꝛũ

xerũt oẽs viri ſoꝛtiſſimi: ẽt
ambulauerũt tota nocte:⁊
tuler̃t cadauer ſaul ⁊ cada
uera fuioꝝ e de muro be⸗

dẽ:Qð cũ audiſſent ⁊c̃.iſti aũt pᷣ ceterij doluerũt de vi

tuperio ſauli illato:eo ꝙ liberauerat eos ð manu naas

regij ãmon:ut di
ctu fuit ſupꝛa. xj.

n ¶ Et ambula⸗
uerũt tota nocte

plo idoloꝝ ⁊ in pplis. Et auferre. o Et
poſuerũt arma ei in tẽplo coobuſſer̃t ea igni
aſtaroth: còꝛpꝰ vᷣo er ſu/ aromatica mita
ſpẽderũt in muro bethſan i ide dbnredo:ſt
W üCCcut ſiebat antiqᷣt
Quod cũ audiſſent hĩtato in ſepulturis ſolẽ
res iabes galaad qcũq; ſe nib: ſicut.ij. pali
cerãt philiſtijm ſaul:ſurre· Po.· in ſepultura

Aſa regis iuda:
Poſuertq; eũ ſu
per lectũ ſuũ ple/
nũ aromatib' et
vnguentis:q̃ erãt

vituperiũ:ſicut time
bat ſaul ne in ipſo qᷣ
erat principalis ĩ po/
pulo fierẽt ludibꝛia i
ↄtẽptũ dei iſrlꝛut di⸗/
cũt iſti:hoc nõ ẽ illici
tũ: ⁊ hoc mõ raſias
vð ſe interfeciſſe:ſecũ⸗
do Mach. xiiij. nůncnccccc
tñ inde vitupꝑat i ſcriptura:ſed magis laudari videf᷑. hoc ẽt
mõò ſanſon ſe interfecit:ut dici᷑ Judid.xvj. Iſto etiã mõ ali
que ſancte mulieres ⁊ de quib ſolẽnięat ecclia ſe interfecer̃t
ne infideles ipᷣis abuterent exercẽdo luxuria ð dinũ honoꝛẽ
Uerũtamẽ aug pmo de ciuitate dei iſtas pſonas nõ cxcu/

tauerũt ibi. Fãcta aũt die
altera venerũt philiſtijʒ ut
expoliarẽt intiectos:⁊ jue/-
nerũt ſaul ⁊ tres filios eiuſ
iacentes in monte gelboe.
Et pꝛèciderũt caput ſaul ⁊

ſat a culpa niſi feccrint hoc inſtinctu dino nobis occulto.
Iſto etiã mo poſſet excuſari ſaul ſi alie vie nõ ſufficerẽt:ni⸗
ſi ↄriũ inueniat᷑ expꝛeſſe detminatũ in ſacra ſcriptura: vł p
auctoꝛitatẽ eccleſic:qð nõ recolo me vidiſſe.Ad illud auteʒ
qð obijcit de pᷣmo ꝑalip. Moꝛtu' eſt ſaul ꝓpter iniqtates
ſuas ⁊c̃.põt dici ꝙ ꝓpter iniquitates ſuas pena mori in-
flicta ẽ ſibi ⁊ filijs:ſed ꝙ ꝓpter hoc ſit dãnat auctoꝛitas nõ
ſonat: ſicut fur ſuſpendit᷑ ꝓpter furta ſua: ſi tñ peniteat in
fine veracit᷑ 1 moꝛtem patient ſuſtineat efficit᷑ dign vita et/
na. Reſiduũ aũt hui auctoꝛitatis indulte exponet᷑ pᷣmo ꝑa
lipo. x.ca.Qð aũt ſequit᷑: Inſuꝑ ⁊ phitoniſſam ↄſulerit:
nec ſperauerit in dño.nõ valet:qꝛ lʒ tũc non ſperauerit qñ
ipᷣam ↄſuluit:tñ de oĩb iſtis ⁊ alijs malis finalit᷑ penituit:
⁊ tũc in dño ſperauit de ſalute eterna:lʒ nõ de tꝑali vita.
¶ Qð cũ vidiſſet armiger ei cc. iſte pdicto modo ab he⸗
bꝛeis nõ excuſat:nec etiã a latinis.Dicũt.n.ↄit ꝙ fuit doech
idume qͥ timẽs grau affligi a ðð ſi ſupueniret:iõ ex triſti
cia ⁊ quaſi deſperãs ſurripuit ſibi vitã. Sicut ⁊ catho ꝓpi
ceſaris victoꝛia:qð factũ fuit puſulanimitat: ꝓut declarat
Aug. j.ð ci.dei.Ceta patẽt vſq; ibi: g¶ UVenerũtq; phi/
liſtm ⁊c]. nõ mãſiue:ſʒ ꝙ occupauerut aliqᷓ foꝛtalicia po-
nẽtes ibi milites ne filij iſrł rebellarẽt:ſicut dictũ fuit ſupꝛa
xiij. ca. de ſtatiõe philiſtinoꝝ.pꝛincipes aũt philiſtiim ⁊ cõ
munitas ppli reuerſi fuerũt in terr ſuã. h Facka autẽ
⁊c̃. Pic ↄnter ponit᷑ ipſius ſaulis occiſi vituꝑatio cũ dicit᷑:
i 1 Pꝛeciderũt caput ſaulis ⁊cl.ad ed vituperiũ ꝓ laudem
idoloꝝ ſuoꝝ:qb illã victoꝛiã attribuebãt. alg poſu
erũt arma ⁊c. ea ↄſecrãdo idolo ꝓ victoꝛia habita.

pigmẽtarioꝝ ar-

hſan. Nener̃tqʒ viri iabeſ le olectar vbuſ⸗

galaad. t obuſſert ea igni ſerũt ſup eü am⸗
⁊ tulerũt oſſa eoꝝ:⁊ ſepili bitionenimia.
erüt in nemoꝛe iabes: ctie pI Et ieiunaii
iunauerũt ſeptem diebus. rüũt ſeptẽ dieb'. in

”s . ſignuʒ triſticie p
Explicit m li. Samuel. motte ſaul ⁊ fili⸗
oꝛũ eius.

cEè ſaluatum. dditio.

nec in rõne. Nã fundamentũ coꝝ aſſũptũ ex h
ꝙ ſaul dinã ſniam p ſamuelẽ ſibi annũciatã acceptauit
nulli valoꝛis ẽ. In hoc.n.nõ excuſant ſaulẽ a peccato.:
ſʒ potł eũ graui accuſant:qð ſic pʒ:nã in phitonic di/-
uinationib' ⁊ h'i duo phibent in lege dina:qͥꝝ vnũ eſt

tales diuinatores ↄſule.vñ Deutero.xviij. Nõ ſit in te
malificus:neq; qui phitones ↄſulat. Aliud vo ꝓhibi
tũ ẽ neqͥs vbis talium credat ſeu aſſentiat.vñ Deutero.
vbi ſupꝛa: Gentes iſte quaꝝ poſſidebis terraʒ augures

diuinos audiũt:tu aut a deo tuo alit inſtitut es. Ubi
⁊ in ſequẽtib' manifeſte habet᷑ ſicut in lege dina pꝛeci
pituꝛ ut credat᷑ vo ꝓphete dei:ita in eadẽ lege ꝓphibetur
nequis talib ſupſiitioſis vaticinijs aſſentiat ſeu credat

ut in pᷣdicto ca.ſatis declarat᷑. Ex quib' euident ſequit

ꝙ ſiquis cõſuleret phitones ſeu dinos: quibꝰ cõſult ñ
aſſentiret eoꝝ vaticinijs talis eẽt traſgreſſoꝛ pᷣmi pꝛece
pti tm. Si aũt nõ ſolũ ↄſuleret ſʒ etiã eoꝝ pᷣnoſtic aſſẽ

tiret eẽt traſgreſſoꝛ vtriuſq; pcepti: ut pʒ ex dictis. Ex d

bus manikfeſte ſequit᷑ ꝙ volẽtes excuſare ſaulẽ a ↄſulta-

tione phitoniſſe ꝑ hoc ꝙ ſnia ſibi ꝑ illũ reſt uſcitatũ an“ꝰ
nuũciatã acceptauit:nõ ſolũ ipᷣm no excuſant a peccato

2. ultatiois: 3 inſup ipᷣm accuſãt de nouo pctõ.ſ. acqᷣeſ-
cẽdi vbis magicis ſeu diuinationib: ut ſic no ſolum ſit
ſaul pᷣmi pᷣcepti ſupꝛadicti trãſgreſſoꝛ ſʒ etia ſecũdi. Si

aũt dicat᷑ ꝙ ſaul no credidit phitoniſſe ſeu phitoni:ſed
ꝓphetie ſamuelis qui erat fidelis pphᷣa dñi. Hoc non
valet: nã ſm opinionẽ auguſtini ſupꝛa ca.xxviij. tradi
tam va ẽ: ut ibi fuit declaratũ:nõ ſamuel in ſpũ appa

ruit:ſz demõ in ſamuelẽ trãſſoꝛmat ẽ:⁊ ſicnõ ſamueli

Et ieiunaue

¶qna xmp vbi ozin poſtila. hepr ſo oieüt ſals

Pinio hebꝛeoꝝ in hoc paſſu nullo mõ videẽ
ſuſtinẽda.nõ.n.hʒ fundamentũ in auctoꝛitate:

ii Mor
ſopii
Nctahie
hiefnbr
gnhir
ſoroneie
ſporer
Nutnne
tlluent
iilciß⸗
neſali
Cipelritc
galaney
iſbduithe
err
lpeinöckne
clanenſ
Eliphtl
Uocninae
gunpral
mniultrin
ſfrnnnon
Cibrpſt
Ponenonrat
Cvonene
fühchune
igtor
iſnutade
ſitinnlan
rieginth
Nönletain
lülrmeh
thibedin
tiki
4 4 „
n
NeN
niffoperg
ſoninbee
nſtgenns;
nllic
rſenni
tipheſt
cudlun

Upabpin⸗
mmnln⸗ G
Dlugütder
nmn
Binoninn
dutfwu
Etanbee
torn ror
dedlepopot
nlcapen
ſn N Et
Ntain
Enmn lte
Mieſ⸗
uſcdimiß
nſeplmnag
eſenil
w.nſln
N msil.
Doſucigaäͤſ
e kiſid
ni mmanb
Vngtgiei
gnitnir r
Nifnrt,buß
i ipei an
ünenma.
Eut
inſgtidicin
gnuz niſtce
worteſau afin
drües.
ri ſodiitui
nulo nonii
zinucdnn
r Mügier⸗
icdntintu
tſali alat⸗
npbtont
kdinnipnn
mi Nöͤſtnt
Nico in
e nidam.
m d
ſn adh
errinpeen
S
oate
uk coſn
uhl
efniſif
pfufl i
dtbl

ſed demoni credidit vpis ei aſſentiendo. Dato etiaz q;
ſamuel in ꝓpa pſona apparuiſſet:ꝓut quidã volũt: lʒ

minus ſane: ut ſupꝛa. adhuc ſaul peccauit in credendo
verbis illius:cuꝰ ro eſt:nã dicentes ſamuelẽ veꝝ fuiſſe

ſuſcitatũ:hoc aſſerũt ex diſpenſatione dĩna eueniſſe:q̃
phitoniſſam ⁊ ſaulẽ latebat: ut expᷣſſe habet᷑ ĩ glo. ibi/
dem: ⁊ ſic ſaul nõ credebat ipᷣm eẽ veꝝ ſamuelẽ:ſʒ ſpiri
rum malignũ arte magica in ſamuelis ſpecie appenteʒ
cui credendo indubie peccauit ↄ ↄſcientiã ↄmittendo:
qð.n.nõ ẽ ex fide peccatũ ẽ ad Roma.xiiij. Si aunt dica
tur ꝙ ſaul credidit verbis ſibi annũciatis rõe ſignoꝝ q̃
foꝛte viderat phitoniſſa vel ipſe ſaul: nec ex hoc excu/⸗
ſat᷑ a peccato. Nã ſᷣm Aug.in ca. Nec miꝝ ſupꝛa allato
no io ds debet credere talibꝰqꝛ aliqũ eueniũt ea q pꝛedi
cũt.Ad cui ꝓbationẽ adducit clarã auctoꝛitatẽ Deute
ro.xiiij.O aũt dẽ ſaulẽ de oibꝰ ſuis peccatis penituiſſe
audita ſnia:talis aſſertio eadẽ facilitate ↄtẽnit᷑ qᷓ appꝛo
bat᷑:Fᷣm Grego.Nullũ.n.fundamentũ h penitẽtie ap/
paret in ſacra ſcriptura:niſi foꝛte in acceptatiõe pᷣdicte
ſententie:q̃ quidẽ acceptatio nõ habet penitẽtie ratiõeʒ

ſʒ potp peccati ut dictũ ẽ. Si aũt ſignũ ſue penitẽtie vo

lũt accipere ex hoc ꝙ modico cibo ſũpto ꝑ totã nocteʒ
ambulauit:ut veniret ad pꝛeliũ vbi erat moꝛiturꝰ: ꝓut
ĩ poſtilla dĩ:hꝰ nõ vr valere.ronabilũ.n. poſſet dici ſeu
pᷣſumi ꝙ ſaul iuit ad pᷣliũ credẽs nõ eẽ dinam ſentẽtiaʒ
ſibi pꝛolatã:ſed potius demoniacaʒ illuſionẽ.Ex qͥ alit᷑
eẽt excuſatus:vel ſaltem alienat a pctõ pᷣdicto. Illud
aũt qð dicũt hebꝛei ad ſuã opinionẽ cõfirmanda ex ill
verbis: Cras tu ⁊ filij tui eritis mecũ.nõ videt᷑ valẽ: nã

li mecũ nõ eſt neceſſe ut intelligat᷑ in ꝑte iuſtoꝝ:ſʒ ſuffic

intelligere in ſtatu defunctoꝝ. nec plus ſonat auctoꝛita⸗
ut idẽ poſtillatoꝛ ait ſupꝛa ca.xxviij.⁊ pot argui ex ver

bis chꝛiſti ad latronẽ Lud.xxiij.vbi dicit:Hodie mecũ

eris in paradiſo.Si.n. hãc dictionẽ mecũ opoꝛteret re

ferri ad ſtatũ btitudinis ſuꝑfluũ eẽt addẽ in paradiſo

ſufficeret.n.dixiſſe hodie mecũ eris.Sed qꝛ ſine tali ad

ditione poſſet intelligi mecuũ eris.i.in ſtatu defunctoꝛũ

iõ ↄuenieni addit᷑ in paradiſo. Samuel autem nõ diy
Cras eritis mecũ in limbo:ſed tm dixit eritis mecũ.Et
iõ rõ hebꝛeoꝝ ex hac auctoritate nõ ẽ efficax. Ad alia
vo ronẽ que ꝓ hebꝛeoꝝ opinione inducit᷑:ꝓ eo qð dẽʒ

c ſupꝛa.ix.ca.de ſaule ꝙ erat elect᷑ ⁊ bon' ⁊c̃. Ex q̃ vo/

lũt inferre ꝙ licet poſtea grauit ⁊ multiplicit peccaſſet
t dine pietati ↄgruũ videt᷑tut ppter pᷣcedentẽ bonitatẽ
dñs dederit ei in fine penitẽtie locũ:hoc non vr valere.
Nã licet deus hoc potuiſſet facere ex diſpẽſatione:ð ↄĩ
tamẽ lege diuina ↄriũ legit᷑ Eech.xviij. Cũ.n. auerte/
rit ſe iuſtus a iuſticia ⁊ fecerit iniquitatem moꝛiet᷑ ĩ ea

iniuſticia quã opatus ẽ. Sic igit᷑ patent fundamẽta he

bꝛeoꝝ in hoc paſſu nullius eſſe efficacie. Snia igit᷑ do⸗
ctoꝛu nr̃oꝝ ẽ tenẽda tãq; ex verl ſũpta füdamẽt. Fũdat᷑
n. pmo in hoc ꝙ ſaul ſeipᷣm occidit: qð eſt grauiſſimũ
pctm:qꝛ mag ↄ nãalẽ iclinatiõeʒ ⁊ ↄ charitatẽ ꝙᷓ ceta ho
micidia. Silr ⁊ ẽ periculoſius ceter peccat:cũ pꝰ moꝛ⸗
tem nullus eſt loc' penitendi.Nec valet dicere ꝙ hoc fe
cit ne in ppꝛia ꝑpſona pateret᷑ ↄ honoꝛẽ diuinũ ⁊c. pꝛo
ut in poſtilla allegat. Nam ludibꝛia ſeu impꝛoperia qᷓ
cuqʒ ꝓpter deũ ſuſtinere q;'tũcũq; ignominioſa ſint et
acerba:tanto magis ad diuinũ honoꝛẽ ꝑtinẽt: ut patet
in martyribus. vñ ⁊ ſaul debuiſſet in deũ ſperare qͥ po
rens ẽ hominẽ quacũqʒ tẽtatione ſupueniente libera⸗
re a peccato:qdð tñ nõ fecit ſe occidendo.Et iõ ve de ipo
dr.j.palipo.x.ca.nec ſperauit in dño. Pꝛeterea bõitas

ſinis nõ tollit maliciã act hũani:ſi talis act m ſuam

Pecn⸗ malus. nõ. n. ſũt facienda mala ut euenit bona
ſut tñ toleranda minora mala: ut vitent maioꝛa ut di

ctu fuit ſupꝛa ca. xvij Preterea ſi ſaul excuſar fuiſſet a res

tu homicidij rone pᷣdicta: parꝭ mõ excuſaret amalechita: ſi
ipᷣm ſaulem ꝓpter eandẽ ronẽ occidiſſet. Cui Zriũ patet.j

ͥ.regꝗ..j.ca.vbi habet᷑ ꝙ dauid qui fuit rex iuſtus audita a⸗

—

malechite excuſatione ipᷣm mandauit interfici. Qð auteʒ
inducit de raſia.ij. Mach. xiiij.ca. nõ eſt trabendũ ad coſe
quentiam:qꝛ no comendat᷑ ex hoc in ſcriptura tanq; vtuo/

ſus ſimplr:ſed tanq;; hñs quandã ſpeciem foꝛtitudinis:eſti/

mans ſe foꝛtit agere:que tñ nõ ẽ va foꝛtitudo: ſed magis q/

dam mollicies animi nõ valentis maioꝛa penalia ſuſtinere
ut per phm patet in tertio ethicoꝝ. Et ꝑ auguſtinũ pmo ð
ci.dei. Põt etiã alit dici.ſ.ꝙ raſias ille ꝑ totũ pceſſum ſue

vite in ſacra ſcriptura ↄmendat:ut patet ibidem. vn ⸗ talẽ
pꝛeſumẽdũ ẽ inſtinctu diuine inſpirationis hoc feciſſe. Nã

Fſᷣm iuriſtas:Qui ſemel bon ſemp pꝛeſumit᷑ eẽ bon. Sec
aũt de ſaule de quo legitur ſupra.xiiij.ca.iuxta hebꝛaicam
veritatem ꝙ quocũq; ſe vtebat impie agebat.de tali igit p/
ſumendũ eſt ſemꝑ foꝛe malũ:⁊ p ↄns nõ inſtinctu diuino
ſe occidiſſe:ſed ex deſperatione ſeu timoꝛe acerbioꝛij piculi
ſeu moꝛtis talis.De ſanſone aũt nõ ẽ retrahenda ↄſequen

tia:qꝛ ꝑ illũ de multa miracula faciebat. vñ pᷣſumendũ ẽ
ꝙ latent inſpiratione diuina hoc fecit. Silr tenendũ eſt de

ſanctis feminis que tꝑe ꝑſecutionis ſeipſas occiderũt: ꝓut
dicit auguſtin' p ꝓe ciuitate dei: nec ad damnationeʒ ſauł
alia auctoꝛitas ſacre ſcripture ſeu determinatio eceleſie vi/
det requiri: cũ doctoꝛes noſtri hoc concoꝛdit᷑ teneãt:ut di/
citur in poſtilla. nã ut in ca. decretales epiſtole diſ.xx. ſcri-
pturaꝝ tractatoꝛes.i.doctoꝛes in eaꝝ expoſitioib' ſũmis
põtificibꝰ ꝓponunt᷑.vnde determinatio doctoꝝ ſacre ſcri⸗
pture in talib'tm ſufficere debet ac ſi ab eccleſia determina
retur: igit illa vba pꝛimi ꝑalipo.x.ca.vbi dꝛ. Inſuꝑ ⁊ phito

niſſam conſuluit: nec ſperauit in dno intelligenda ſũt de dè
ſperatione finali: ꝓut doctoꝛes noſtri eã exponũt: ꝙ etiaʒ

malicia totius vite ipſius ſaulis poſtq; regnauit vna cũ peiſ
ſimo ipſius fine ſibi iuicem coꝛꝛeſpõdendo hoc teſtantur.
NAãuis burgẽ. ipſe circa ca.xx. ¶ ¶Replica.
longa laboꝛet digreſſione:volẽs ꝙ ſaul ſit danatus
3 opinionẽ hebꝛeoꝝ:cui vẽ poſtillatoꝛ fauere: non
obſtantib' obiectionibꝰ burgen que ſũt facilit᷑ ſolubiles:qꝛ
volens ſuſtinere opinionẽ de vera appitiõe ꝑſone ſamucli)
mò pꝛedicto ceſſant oia argumenta burgẽ.q fundant᷑ ĩ pec
catis conſultationis phitoniſſe. Naſſaul ꝑ ſamuelẽ verum
infoꝛmat᷑ de ↄſultatione penituit:⁊ ſniam diuinã ſe latã

acceptauit:⁊ ꝑ penitentiã meruit de vera ſamuelis apꝑitio
ne certificari: ut ſic ſine periculo deceptiois ſentẽtiã diuina
acceptaret:quibus bene attentis ſoluunt᷑ ea que Burgẽ. de

glo.in õriũ adducit.Et ꝑ eandẽ penitentiã ⁊ ſententie acce
ptionẽ ſaul meruit recipere inſpirationẽ de ſe ipᷣm occidẽdo
ſicut cõiter tenet᷑ de ſanſone. Et btũs Aug'.j.de ci dei dicit
de ſanctis feminis que ſeſe tꝑe pſecutionis occiderũt: ne in
vituperiũ honoꝛis diuini illuſiones infideliũ paterentur:⁊
pec dicta ſufficiant c⁊c.
Poſtilla ſuꝑ pᷣmũ libꝝ Regũ finit.

3

.

—

2 qꝛ regnuʒ iſboſeth HS
ꝓcedebat debilitãdo pooſtqß moꝛ⸗
regnũ auũt dauid foꝛ/ ttiu' eſt ſaul ut
tiſicado:io mo dſai 4 — dazuid reuer-
bit᷑ inchoatio regni teret a cede

vrtriuſq; ptialis:ſĩecũ⸗
do eximinatio regni

¶MKRegũ j

5 +— 5 oftilla ſup ſecundũ libʒ Regum incipit

tradidit iſta inſignia regalia filio ſuo: ut poꝛtarz ad öd
ac p hoc inueniret gratiam apud eu: 2 tũc ſeipm inifec
roõne pꝛedicta in fine pᷣmi libꝛi. k

ppᷣhendẽs auteʒ

Luli: licet p

— actuʒ ẽ de regno p electionẽ: hic ↄnter agit
de regno ꝑ ſucceſſionẽ:qꝛ iſboſeth ſucceſſit

aruo ihe
7 ſalomen ncc⸗ it (Incipit ſ de ib .
dauid⁊ ſic cõſequeni ¶ Incipit ſecũd liber Regu

ptiuitate babylonica

⁊c̃. Pic ↄñter ponit act lamẽtationis:⁊ pᷣmo in genera
li:ſecũdo mod' planct in ſpali:ibi Planxit aũt dauid

CLirca pmũ pᷣmit

ciůz ẽ autẽ

malech:⁊ maneret in ſice

ilboſeth totalis cap.
iuiiiij. 3 ꝓmotio regni
dauid integralis ca.
v. Circa pmũ pᷣmitti
tur ſaulis ⁊ filioꝝ ei

lamẽtatio:ſecũdo ſuc

ceſſoꝛis duplex inſti⸗
tutio ca.ij. Circa pꝛi-
mũ pmo deſcribitur
denuiciatio moꝛtis:?
cccxt lamẽtatiois: ibi
Alſpphendẽs auũt dðdð
Lirca pᷣmuʒz pᷣmittit

Tlech duos dies. In diẽ aũt
tertia apparuit hõ venies

de caſtris ſaul vẽſte oſciſſa

æ puluẽ ↄſpſus caput.. Et
ut vẽit ad dðð cecidit ſuꝑ ſa-

ciẽ ſuã ⁊ adoꝛauit.Dixitq;
ad eũ ðð: Vñ venis:Qui

ait ad eũ: e caſir iſr fugi
Et dixit ad eũ ðð: Qð eſt
vᷣbũ qð factũ ẽ᷑: Indica mi

tpᷣs hui denuciatio-
nis cũ dicit:

hi. Qui ait: Fugit ppls ex
plio:⁊ mulii coꝛuẽteſ e po

b ¶ In die aũt tertia pulo moꝛtui ſũt: ſͥ ⁊ ſaul ?
ſ.a rcuerſione dauid ionathas fili er interierũt
in ſicelech interſectis
aawmalechitis qᷣ eã incẽ
Aaerat: ꝓut dictũ fuit

pmg libꝛo. xxx. ca.

lliiſta fiebant apud he/

bꝛcos in ſignuz triſti⸗
cie ⁊ magne deſolati⸗

onnis. LCetera patent
vſcq; ibi: d

CLaſu

veni in motẽ gelboe
Ilʒ veniſſet a ꝓpoſito

ad pᷣliu:tñ fugiẽs ca/

ſaaalit venit ad locuʒ

vbi ſaul erat vulnera

tus:vel foꝛte in h' di⸗
xit mẽdaciũ: ſicut et ĩ
alijs:ut patebit conſe

Dixitq; ðdᷣð ad adoleſcetẽ

q nũciabat ei: VUñ ſcis a
moꝛtu ẽ ſaul ⁊ ionathas fi
lu'ed: Ait adoleſcẽs ꝗ nüci
abat ei: Caſu veni in mõtẽ
gelboe:èt ſaul icũbebat ſu/
p haſtaʒ ſuã: põꝛꝛo curꝰ 2
eqtes appꝛopinꝗᷓ bãt ei: et

ↄuerſus poſt tergũ ſuũ: vi/

denſq; me vocauit. Cui cůũ
rñũdiſſem adſũ:dixit mihi:
Quis naʒ es tu: t aio ad
eũ:Amalechites ego ſum.
Et locub ẽ mihi: Sta ſup

me:⁊ in:ſiee me:qm̃ tenent
me anguſtie: ⁊ adhuc tota
aia mea ĩ me ẽ. Stãſq; ſůp
eũ occidi illũ. Scieba.n.
yiuẽ nõ potat p ruinã. Et
tuli diadema qð erat ĩ capi
te ei: ⁊ armillã ð bꝛachio
illi: ⁊ attuli ad te dñʒ meũ
buc. Appꝛẽhẽdẽs aũt ðð
veſtimenta ſua ſcidit:oẽſq;
viri ꝗ erãt cũ eo: ⁊ plaãxert

⁊ fleueft ⁊ ieiunauef̃t vſq;

ad veſpam ſup ſaul ⁊ ſuper

ionathan filiũ ei: ⁊ ſup po
pulũ dñi:⁊ ſup domũ iſrl:
eo ꝙ coꝛꝛuiſſẽt gladio.Di-

xitq; ðð àd iuuenẽ ꝗ nũcia

uerat ei: AUñ s tu: Quirſi
dit:vᷣilius hõis aduene a/

malechite ego ſũ.Et ait ad

eũ dauid: Quare nõ timui
ſti mittẽ manũ tuã ut occi/
deres chꝛiſtũ dñi: Nocãſ/⸗
qᷓ; ðð vnuʒ de pueris ſuis
ait: Accedẽs irrue in euʒ.
Qui pcuſſit illũ ⁊ moꝛtuẽ
Et ait ad eũ ðð: Sanguis
tu ſup caput tuũ. Os eniʒ

tuũ locutũ ẽ adũſũ te dicẽſ

ego intifeci xp̃ʒʒ dñi. NPlan/
xit aũt ðð planctũ huiuſce
modi ſup ſaul ⁊ ſup iona
thã filiũ ey: pᷣcepit ut do/
cerẽt filioſ iuda arcũ:lſicũt
ſcriptũ eſt in libꝛo iuſtoꝛuʒ

tit᷑ plancx? cuʒ dẽ
Appꝛehẽden) au
tem dauid ⁊c. et

ſpdit᷑ punitio nũ

ciantis cũ dẽ:

I¶ Dixitq; ðõð
ad iuuenẽ.qa di/

xer at ſe interfecil⸗

ſe ſaulm.
m ¶ Un tu es. iã

enim dixerat ꝙ e

rat amalechites
ſʒ ðð de moꝛte io
nathan ⁊ populi
iſrł turbat' n ad-
uerterat.

n (Silius hõis

agduene.i. ↄuerſi
adiudaiſmũ.
o ¶ Amalechite
hoc videt᷑ falſum
quia ſupꝛa dictũ
Eꝙ doech pater
eius erat idume

pꝛimo libꝛo. xxj.

ca.⁊ xxij. Dicedũ

chite fuit fil Eli

phat pꝛimogeni⸗

ti eſau: ꝓut decla
ratum fuit ſupꝛa

oiffuſe Exo. xvij
ab eſau vero de⸗
nominati ſũt idu
mei: ⁊ ſic omnis
amalechita ẽ idu

me'ſed no ecouer

—

ſo. p ¶ Uocanſ
q; ðð vnum ⁊c.
ſic iuſto dei iu⸗
dicio mẽdacio
de quo ſperabat
impetrare gr̃am

repoꝛtauit moꝛ
tem. q ([Plan

quent᷑.dicit᷑.n.cõmu⸗

niter ꝙ erat filius doech: a ideo veriſile eſt ꝙ eẽt iuxta pa⸗/

trem ſuũ qui erat cũ ſaule:ut pꝛedictũ eſt in fine pᷣmi libꝛi.
e ſE t ſaul incũbebat ſu er aſta ſua. grauiter valnerat;
nõ potẽs incedere. ſ ¶ Poꝛꝛo currus ⁊ equites aꝗppꝛopi
quabãt ei.ita ꝙ nõ poterat eos euadere. g ¶ Sta ſup me
⁊ interfice me.hoc fingebat:ſʒ nõ erat veꝝ: quia hoc dixit

ſaul armigero ſuo tm:qui etiã intfecit ſeibm. b Staſqqʒ
ſuper eũ occidi illũ.Silr in hoc mẽtitus fuit:qꝛ ſaul ſemet

ipim occidit. Dicit.n.ioſephꝙ iſte veꝝ dixit:qꝛ lʒ ſaul irru
iſſet ſuꝑ gladiũ ſuũ:tñ ita debilitat erat ꝙ nõ porĩat ſeipᷣm
pfoꝛare:⁊ iõ iſte iuuenis ex ep pᷣcepto impegit eũ ſuꝑ gladi

um intantũ ꝙ fuit moꝛtu: ↄriu tñ tenet: i ¶ Et tuli diade

ma ⁊c̃l.Dicũt aũt h̊ hebꝛei ꝙ doech vidẽs ſaul moꝛtuum

Et ãit: Conſidera iſrl pꝛrö

xclruiiiitãt. Pic ↄnnter
deſcribit foꝛma plãct in ſpali cũ d: x ¶ Planctum
huiuſcemõi.qui poſtea ſubdit᷑:ſed quoddã pꝛeceptum

dauid interponit᷑ de ſagitandi arte:ſecũdo explicat᷑ car
men eius lugubꝛe:ibi Et ait: Conſidera.Circa ptimum

ergo Bantten dauid pꝛeceptũ cũ dicit᷑: s¶ Et pꝛecepit

⁊cl. Sic ẽ in hebreo ⁊ in libris coꝛꝛectis:⁊ ꝑ arcuʒ hic
intelligit᷑ ars ſagittandi ne filij iuda decetero debellarẽ

tur a philiſteis ꝑ artè ſi aglttegi,ſieut ſaul ⁊ eius exerci⸗
tus fuerant debellati. t ¶ Sicut ſcriptum eſt in libꝛo
iuſtoꝝ. Aliqui dicut ꝙ hic eſt liber regum in quo agit᷑
de ſamuele ⁊ dauid ⁊ alijs pluribus iuſtis:ſed hoc non

eſt veriſimile ꝙ idem liber alleget ſeipſum: ⁊ ideodi-
cunt alij ꝙ iſte liber eſt vnus ſpecialis liber qui non

t
ſoͤr⸗
denatt
ſothan
fihad⸗
ro
ſor⸗
pbel
gotl
ſchuil
kr
ſrhiint
gheinle⸗
mancen
inicor
gofutn
nſin.
ſfinmin
ien
ku
Dtalnn
term
hit
ni
Olln in
zund duuc
ſridl are
Neplat
nicblugd⸗
Pcontit
Cebirlen⸗
liajni
lanͤene
daimnm
umiee
Cnictlew
1 rid
ononihüa
lyleicrei
nicimign
ſepenürri,
mgſenger

gizvum
muüͤcaen

Pbeukuin
lkni

rnelſich

tzadd
bn infi

Winai
ndikerage
amalehics

ddemnee.

dn1 popll
lurbat'nad

H
Flliushes
ne iuf
udaiini⸗
nantir
eidktſalin
uſunu aini
dolh or
nr n
olbo .
m diati
ſunama⸗
Aprinegci
upntoctt
n fuuſoo
eEr
ſu de
ſunnſütins
ieaſcomns
chiuiten
Alckyogone
„(Theni
mmt,
Luſpoein
o1 mit
anme gum
nnui nor⸗

aCn

i Przine
äpugun
1 luai
Ctapinun
aom
Alrus a⸗
umin gonn⸗
izſon

tandi: in q̃ filios

babet: q eſdras repans bibliothecã a chaldeis incẽſaʒ
nõ repauit oẽs libꝛos ſicut pʒ de libꝛis ſalomoĩis qͥs fec

—.—

de naturis aialiũ ⁊ herbaꝝ:ut hẽt᷑.j.iij.libꝛo:⁊ de libꝛ

nathan ꝓphe ⁊ abye ſilonitis q allegat. ij. Palip.ix. nec
tñ habent: qꝛ nõ fuerunt reꝑati: ⁊ idem dictũ de iſto
qͥ vocat᷑ liber iu⸗

ſioꝝ. Na. ſa. dicit . „
hẽ liber geñ. in his ꝗ moꝛtui ſũt: ſupꝑ excel
no gr iuni ſa tua vulnẽan. Inclyti iſi
oben Señ. xlvij lup motes tuos infſecii ſũt
ſeribit in bdict · Quoõ ceciderũt foꝛteſ. No
one iude: Man lite qnüciare in geth: neq;
tanter⸗ niciaus ãnũcietiſ iĩ cõpit aſcalõis:
qs fuit impletuz ſoꝛte letent fili philiſtijz

potiſſime tpe dS ne exultẽt filie iĩcircũciſoꝝ
qᷓ inimicos irraal Monlẽs gelboe nec ros

debellationẽ m!⸗ Mieq; ſint agri pmitiaꝑ: q

ibi abieci ẽ clype ſoꝛtiũ:
clypẽus ſaul qſi nõ eet vn/
cius oleo:a ſanguinẽ intfe

tũ fecit ars ſagit

iuda inſtrui pᷣce/

e v Erait cto ab adipe joati. Da-
p̃cepto dauid de Bitta ionathe nunq; redijt
fagittãdi arte: H retroꝛſũ:⁊ gladi ſaul nõ ẽ
oñnt᷑ explicat can reuſus ianis.Saul ⁊ iona/
mẽ er lugubꝛe: Y? J
5pgeneralit:2 ſpali

ter:ibi a ſanguie tntketox:: ſingularit: ibi Jonathas.

i. attẽte recogita. ꝓ¶ Pꝛo his qͥ moꝛtui ſũt.ð populo

Cuca pᷣmũ = rł dicẽs: x ¶ Toſidera iſrł
tuo. 3 ¶¶ Sup exce a tua. qð ẽ turpi videlicet ſunt

deuicti in terra ꝓpa ⁊ in loco mõtuoſo ⁊ male acceſſi
bili: ppt qð põt facil ab aduerſarijs defendi. a ¶ In
clyti iſrł.i.nobiles genere:armox

1 . itia: 1 coꝛpoꝝ vtu
te.Ex qͥ ↄcludit admiratiue. b (¶ Quò cecider̃t foꝛtes

ꝗq.d.nõ vẽ hũana victoꝛia ſʒ vltio dina.ſ. ppe ſu

⁊ ↄplicũ e:⁊ iõ ſũme cauẽdũ ẽ a talibꝰ*. c ¶ Nolite

unuciare in geth ⁊c.i.in qdriuijs ſeu locis vbi plures
vie ↄueniũt:⁊ ibi ſolẽt hoies ↄuenire ad audiendũ rũo
res:ſicut pʒ ex pꝛecedentib.Iſtud factũ iam erat diuul
gatũ ꝑ totã terram philiſtinoꝝ:quõ &̊ dixit dauid: No
lſite annũciare ⁊c. qꝛ qð factũ ẽ nõ põt nõ fieri. dicendũ

ꝙ loquit᷑ ad modũ dolẽtis qͥ aliqn ĩmiſcet aliqᷓ irrõna-

bitlia: aliqñ ꝓnũciat aliqᷓ abſolute:que tñ ſũt ſub con

ditione intelligenda. Eſt igit ſenſus: c (Nolite annũ⸗

ciare ⁊c. i.ſi iſtud poſſet fieri ꝙ nõ anũciaret᷑ ibi: illudq
vellẽ ex toto deſiderio animi. d
philiſtijm. mulieres hic expmit potꝙ; viros:qꝛ ille ſũt
que pᷣapue ſolet canẽ in choꝛis cantilenas de victorijs
ſuoꝝꝛ:ſicut ſupꝛa pᷣmo libꝛo.xviij. ca.dictũ fuit de mu/-
lierib' p̃cinẽtibꝰ
ontes gelboe ⁊c̃.licet terra ſit res inaia/

Ne foꝛte letent᷑ filie

obuiã ſauli ⁊ dauid de victoꝛia redeũ/
tibus. e
ta:bñ tñ maledicit᷑ ppter factũ qð contigit in aa.
¶ Quia ibi abiect ẽ ⁊c]. qꝛ plures vidẽtes ſe debella

að ſubdit᷑: g ¶ ¶lype ſaul q̃ſi nõ eẽt vncx oleo.ſ.con
ſecrationis regie a ſamuele:ꝓut habet᷑ ſupꝛa pmo libꝛo
x.ca.ac ſi dicat ita pſtrat ẽ ibi ſaul qſi eẽt vn de huũili
plebe. bake ſanguine. Hic lamentat᷑ dauid in ſpali
ſaul ⁊ ionathan: pmo remẽoꝛãs eoꝝ ꝓbitatẽ dicẽs:

bat vos coccino ĩ delitijs
rea cultui vr̃o.Quõ cecið/
rũt ſoꝛies ĩ plio: Jonathaſ
in excelſis tuis occiſus eſt.
Soleo ſup te frat mi iona/
cut mat᷑ vnicij amat filiuʒ

OQuõ ceciderũt robuſti: et

coloꝛatl 2 pcioſis de pda hoſtium ſbla.

h ¶ A ſanguine interfectoꝝ c. i.ſagitta ionathe ⁊ enſ ſau
lis nõ pcuſſerũt inuanũ:ſʒ ꝑfoꝛabat arma foꝛtium vſq; ad
adipẽ:⁊ ſanguinẽ intrinſec. gal tonaiha amabi
les.i.digni amoꝛe:qð pʒ de ionatha in plurib locis ſupꝛa
de ſaule ꝓ tꝑe q;fuit elect a dño:qꝛ iiirł ñ erat vir melioꝛ
MU᷑ L eo:ut habet ſupꝛa li.j
ix.ca. k¶ Et decoꝛi
qð pʒ de ſaule qᷣ ab
hũero ⁊ ſupꝛa emine
bat ſupꝑ totũ populũ
ut habet ſupꝛa pᷣmo

thas amabiles ⁊ dcòꝛi val
de in vita ſua:i moꝛte quo
q; ñi ſũt diuiſi. Aquil velo/

cioꝛes:lonibſoꝛtioꝛes. Fii libꝛo. x.ca. ? de iona/
lie iſrl ſuꝑ ſaul flete ꝗ veſtie tha e pmogenito vi

ſimile ẽ ꝙ fuerit ꝓcẽ
ſtature foꝛme deco/
re. L ¶In moꝛte ⸗
q; nõ ſũt diuiſi.q.d.
lamentabile ẽ ꝙ tles

quò p̃ᷣbebat oꝛnamẽta au⸗

cti. m ( Aquilis ve

tha decoꝛe nimiſ: àmabi clangend een
lis ſup amoꝛẽ mulieꝝ.l.Si nib' foꝛtioꝛes.aduer⸗

ſarijs reſiſtẽdo.Sciẽ/
dũ tñ ꝙ h̊ ẽ hypꝑbole
ad expmẽdũ eoꝝ no/-
10 etend. 1 tabilẽ agilitatẽ ⁊ foꝛti
periert arma bellica: tudinẽ:ſicut ð aliqᷓ re
Bitũr poͤſt hec (II

—

ſuuʒ: ita ego te diligebaʒ.

iſrł c]l.i. in veſtibus
Qui pᷣbe⸗
bat oꝛnamẽta aurea.de hoſtiũ p̃da. q ¶ Xultui vꝛo.i.oꝛ
natui.illud.n. vocat᷑ cult alic circa qð ẽ multũ intent:mu

lieres aũt ſũt multũ intente circa oꝛnatũ ſuũ: ⁊ iõ oꝛnatuʒ

h'i h vocat eax cultũ. r ¶ Quõ ceciderũt foꝛtes in pᷣlio.

vba iſta vl ſnia pluries repetũt᷑ in iſto lugubꝛi carmie:ſiẽ et

in cãtico leticie illõ qð ẽ pmũ vl pᷣncipale ibi pluriej repetit
8 (Jonathas. Hic ponit᷑ lamẽtatio ſingular ſuꝑ ionathã

eo ꝙ ðõ eũ ſingularit᷑ diligebat:iõ ſubdit᷑: t Amabilis
ſup amoꝛẽ mulieꝝ. qdð põt intelligi duplr. vno mo paſin iue
i. pluſq; amant᷑ mulieres: ⁊ tñ ille amoꝛ ẽ multũ feruid:ſm

ꝙ dẽ. ij. Eſdre.iiij.multi demẽtes facti ſ ũt ꝓpi vxoꝛes ſuaj
l. ꝓpt feruentẽ amoꝛẽ ipſaꝝ. Alio mo actiue.i.pluſq muli

eres diligũt que tũñ aliqñ valde feruẽt amãt: ⁊ huic ↄſonat

5 ſdit᷑:Sicut mater amat vnicũ ſuũ filiũ vẽ7¶.
In? li.reg.j.ca.vbi dẽ: Et pᷣcepit ut docerẽt filios iuda
Ocpceptũ ut qͥdã hebꝛeoꝛ arcũ ⁊c.¶ Aid ſitio
expoſitoꝛes dicũt:ẽ de ſba h lamẽtatiois cułro eſt

Nã in hoc carmie pꝛinciplr intẽdebat ðð plãgẽ iua

litudinẽ ppli: ⁊ debilitatẽ foꝛtioꝝ ep:qͥ in pꝛia ⁊ i lod excel-

