rie.j.Reg.xxiij.quã poſtillatoꝛ aſſignat ꝓ mã hui
q quidẽ pſalm ẽ.liij.cuũ titulus ẽ talis.Ad victoꝛi
am i oꝛganis eruditio dauid qm̃ venerũt ſiphei:⁊ dixerũt
ſaul:nõne dauid abſcõditus ẽ apud nos:Conſtat aũt ꝙ hi
ſtoꝛia pᷣdicta q̃ hẽtur.j.Reg.xxiij.q̃ agit de ſaul ⁊ de excerci
tu eb:q dauid cingebãt ĩ modũ coꝛone ⁊c̃.totã ſumit ronẽ
ſeu occaſionẽ ĩ illis eipheis: vt ſatis pʒ hiſtoꝛiã illã ituenti.
Si igit᷑ dauid iſtũ pſalmũ de illa mã edidiſſet: ronabile vi
detur hoc iſeruiſſe i titulo h' pſal.ſic ĩ alio:ſʒ qꝛ hoc noõ fecẽ
videt᷑ ꝙ mã h pſal.nõ ẽ eadẽ.Pretea lr̃a h pſal.nõ pmittit
ĩ multis locij vt pᷣdicte hiſtoꝛie ppꝛie applicet᷑. Na illud qð

dicit.Et q̃ritis mẽdaciũ nõ cõuenit hiſtoꝛie.aphei.n.q fue

rũt pncipales motoꝛes illiꝰ pſecutionis:nulluũ mendaciũ le
gunt᷑ ꝓtuliſſe ipſi ſaul ſʒ tm vitatẽ ei de abſconſione dauid
apud eos ve reuelaſſe lʒ malicioſe:ipꝛopꝛie.n.vel etiã fle eis
diceret᷑:qritis mẽdaciũ. Iteʒ illud qð dic̃: Mirificauit dñs

ſq; ſuũ.nõ videt᷑ ꝓpꝛie couenire dauid ĩ hac vita exñti:qͥ lʒ

ſact ꝑ inocentia ſeu gram dici poſſet:nõ tñ mirificat in ea
dẽ ſãctitate.Nec ẽt ſaluatio dauid de q̃ agit᷑ ĩ pꝛedẽ̃a hiſtõia
mira dʒ dici. ſolet. n. ſepe ↄtingẽ ꝙꝙ reges vel pncipes caſtra
obſidẽtes ex aliqᷓ occaſiõe a tali obſidiõe recedãt:ẽt ſi nihil
admixatioe dignũ ſupueniat.pᷣtea ꝙ dicit:Jraſcimini ⁊ no

lite peccare ⁊c. Et ſacrificate ſacrificiũ iuſticie cc. nõ coueni

unt mãe pᷣdicte hiſtoꝛie. Nã dauid i alio pᷣſ.pᷣdẽo ↄ aduer-/
ſarios illos q ipſũ ꝑ modũ coꝛone ꝑcingebãt ipꝛecabat᷑ deũ

ꝓ vltioe dicẽs: Auerte mala inimicis meis ⁊cc. qð minime

videt᷑ ↄſonare cũ hac exhoꝛtatiõe ſeu ĩuitatione.ſ.ſacrifica
te ⁊c. Sũt ẽt ĩ hoc pſal.alia ipertinẽtia pꝛedẽe expoſitioi q̃
pñt patẽ ituẽti:q ca bꝛeuitatis omitto ⁊c. Uñ ſequẽdo glo⸗
ſã oꝛdinariã ⁊ alios qͥ hũc pſal.alit᷑ itellexerũt videt᷑ dicen⸗
dũ ꝙ dauid i eo pncipalit intẽdit ↄ idolatras.Fuit.n. ma
gnus gelatoꝛ diuini honoꝛis ʒ illos ꝓut ſatis pʒex hoc ꝙ i
pꝛimoꝛdijs ſue iuuẽtutis ſe moꝛtis pꝑiculo expoſuit nõ po/⸗
tẽs tolerare ꝙ golias:lʒ gigas iribilis expꝛobaret deũ agmi

nũ iſrł:vt hetur.j.Reg.xvij.vñ i hoc pſal.õ idolatras iten

dere videt pmo eos ipꝛobando.Ad cup ĩtellectũ ſciendũ ⸗
idola ĩ ſacris eloquijs dicũt᷑ ſurda:iuxta illud pᷣſ.ciij. Au⸗

res hñt ⁊ ñ audiũt.Et iõ eoꝝ cultoꝛes illudebat helias.iij.

Reg.xviij.ca.dicẽs:Clamate voce magna ⁊c.q.d.Inuanũ
ĩiuocatis eos qͥ minime audiũt.Dauid ergo ↄ tales dicẽ: Cũ
inuocarẽ exaudiuit me ⁊c. hoc ẽ dicere:ego colo deũ viuũ
⁊ veꝝ:quẽ cũ iuoco me exaudit:⁊ in tribulatiõe mihi dila
tat non ſic̃ vos:q moꝛtua ⁊ fla iuocatis.Et dixit nõnt:dDe
iuſticie mee.qꝛ ad hoc vt iuocãs deũ exaudiat᷑:reqritur ꝙ;
oꝛo ſit iuſta.iſ.ꝙ ſit debite circũſtantionata:⁊ talis ſẽp au⸗
ditur:ſʒ qꝛ oꝛãs nõ dʒiniti ꝓpꝛijs merit ſʒ pot diuie mie
ſubiungit: Miſerere mei ⁊ exaudi oꝛoneʒ meã:iuxta illud
dañ.ix.c.No i iuſticijs nr̃is ꝓſternimus pᷣces nr̃as coꝛaʒ te
ſʒ i miſeratiõibus tuis.Cõſequẽter dicit:vilij hoium. vbi ĩ
hebꝛeo hẽtur:filij viri.i.vtuoſi.Ad qð nõnduʒ ꝙ cultoꝛes
idoloꝝ erãt ĩ duplici dr̃ia. Naʒ quidã eoꝝ ex ſimplicitate

ſeu ignoꝛãtia tales ðeos colebant ſicut ĩperiti ⁊ vulga/
res:alij vero.ſ.veri ph̊ᷣi ð dictamẽ rõnis eoꝝ hoc facie/

bãt:vt Aug.narrat i.vi.de ciui.dei.c.iiij.de ſeneca qui
cultũ idoloꝝ ad moꝛẽ aſſerebat ꝑtinere non ad verita
tẽ rei:vñ õ tales dauid dicebat:ꝭjilij viri.i.vtuoſi:ac ſi
diceret:de ſimplicibus ſeu vulgaribus nõ ẽ miranduʒ
ſi a tramite rõnis deuient:ſʒ vos ſapiẽtes ſeu veri phᷣi
q dici debetis fil viri ꝑ afſimilationẽ vtutis ſicut filij

dei aliqui qñq; dicũtur ſʒ aſſimilationẽ gre. Uſq;quo
graui coꝛde.i.obſtinati ſeu obdurati coꝛde:iuxta illud

exo.vij.c.Obduratũ eſt coꝛ pharaonis.Diligitis vani

tatẽ ⁊ qritis mẽdacium.Ad qð ſciendũ ꝙ rõ ſeu mens

hũana voluntate ⁊ ĩtellectu ꝑficit. volũtatis aũt bonũ
eſt finis ſeu cõſecutio finis:malũ aũt ipſius ẽ finis intẽ

ti carẽtia.bonũ ẽt itellectus eſt veꝝ:malum aũt ipſius
eſt flʒ: vt ex phyſicis documẽtis hẽtur. Et iõ idoloꝛuʒ
cultoꝛes diligunt vanitatẽ: ſimilr querũt mẽdaciũ vo
cãtes deũ illud qð nõ eſt de:⁊ ſic ĩ tali cultura icurrit᷑

duplicit malũ ronis.ſ.itellectus ⁊ volũtatis:que qͥdẽ
duo mala hieremias explicat òᷣ idolatras:hiere.xvi.

ca.di.Dñe ad te gẽtes veniẽt ab extremis terre:⁊ dicẽt:

flin hereditauerũt pr̃es nf̃i ⁊ vanũ abſq; vtilitate.Cõ⸗/
ſequẽter féa expꝛobꝛatioe talium ipſos ad latriaʒ inui

tat q̃ſi ꝓphetice ꝑ cognitionẽ chꝛiſti cuꝰ doctrina po/

tiſſime idola deſtruxit:iuxta illud eſa.ij. Et idola peni
tus cõterent᷑:qð ꝓpꝛie ĩtelligitur fienduʒ vtute chꝛiſti.
Siliter ⁊ vitas teſtat᷑: Joh.xij. Pꝛiceps hꝰ mũdi eijciet
foꝛas.A pma.n.etate vſq; ad ſextã excluſiue i q̃ chꝛiſt᷑
venit:⁊ doctrina euãgelica per oꝛbẽ fuit diuulgata ido

latria ꝑ vniuerſũ mundũ publice viguit pᷣterq; in puu

ciſſimis.ſ.iſraeliticis qͥ cultui diuino macipabãtur lʒ

non oẽs nec ſẽper:vt pʒ in ſacris hiſtoꝛijs. Notater er
go dicit ; Scitote qm miriſicauit dñs ſẽm ſuũ. Chꝛiſt
eiʒ qui ſãctus ſcoꝝ ẽ:Dañ.ix.c.mirificatfuit a pfe nõ

ſolũ i ipſius incarnatione reſurrectione ⁊ hmoi:ſʒẽt i
demonioꝝ expulſione intantũ ꝙ pꝛimum ſignũ eoꝛũ
qui chꝛiſtum ꝑ fidẽ recipiebat in pꝛimitiua ecclia erat
demonioꝝ expulſio:Marci vlti.c. Signa eos qui cre/
diderit: hec ſequẽtur: In noĩe meo demonia eijcient:q
quidẽ demones pᷣncipales ſunt i idolatria. Oẽs.n.dij
gentiũ demonia. Et qꝛ finaliter itendit᷑ a quocũq; cul/
toꝛe ꝙ exaudiatur ab eo quẽ colit:iõ pᷣs iuitando ido
latras eis denunciat ꝙ ſãctus pᷣdictus intm̃ ẽ miriſica
tus ꝙ deus exaudit illos qͥ ad ipſũ ſẽm clamant.vñ ſb
dit:Oñs exaudiet me cum clamauero ad eũ.i.ad illuʒ
ſẽm ſic mirificatuzʒ: iuxta illud Joh.xvi.c.Siqd petie
ritis prem meũ in noĩe meo ⁊c· Conſequent᷑ dicit: Ira
ſcimini ⁊ nolite peccare.qui verſus multũ varie ab ex

poſitoꝛibus declaratur: videtur tñ conſonum littere

rõni ꝙ gentiles phi quibus dauid in hoc pᷣſ.loquebat᷑
cognitionẽ dei hẽbant:iuxta illud Ro.j.ca.Qui cũ de
um cognouiſſent ⁊cẽ.ſᷣm quã cognitionẽ merito debuiſ
ſent iraſci ð eos qui idola vane colebãt:q;ꝛ ſᷣm phᷣm in
ſecundo rhetoꝛice:ho mines iraſcuntur pꝛecipue cotra

eos:qui deſpiciunt ea circa que ipſi maxime ſtudent.

Iccirco huiuſmodi ph̊os pſalmiſta hoꝛtatur dicens:

Iraſcimini.i.contra idolatras ſimplices ſeu vulgares

qui verã phiam per quã verus deus cognoſcitur i qua
maxime ſtudetis deſpiciunt: debetis iraſci ⁊ non eis
in tali crimine participare. Unde ſequitur: ⁊ nolite
peccare: ⁊ quia tales philoſophi in coꝛdibus ſeu in
ſecretis cubilibus vanitatem idoloꝛum fatebantur:
exterius tamen vulgari conſuetudini conſentientes:
ideo eiſdem ait: Qui dicitis in coꝛdibus veſtris in
cubilibus veſtris compungimini: hoc eſt dicere com-
punctionem debetis habere: ex eo ꝙ circa diuinum

S
= S.
=- =ꝛ=

nönrnitd⸗
ijſiluton
ſanchrits
cbrinvreſu
ftidruan
Uigm
fnſenti
endedn
Nlulriu
Uüniſzbinin
lirirap⸗
tuntprin
glitiumh
unälerduen
tüicinlrrie
Emngidafin
finemnti⸗
iinſütnang
ſlhnoraet
n Sinde
nicitnobee
Puitdiate
Uinblcencl
fröomme
inhihoene

cinine⸗
Urinimalt
ibriltdi
Urteſtnif
Uliſaih
Miſelen
Kilide ſ
ifni

— —
S=

—
=

—

üpſiu⸗
nbͤthon
ünikriä,
Aaimint
hüanmis
nubiyt
nstreden
gflnc
äbnin
ſai Kin
mpinnge
agliiriichl
etuauulgtac
riennu
9 nücpchiur
ens ſigane
8ſonſui l
iutinmin
nrnhüßi
rinunſgini
mmitusacher
Siguchpgle
dnoniuacor
Crtagbocng
inench
innini
ſndnun
Z

Cpſalmoꝛn

cultũ aliũ hẽtis ĩ coꝛdib ⁊ ĩ ſecretis:aliud i exterioꝛibꝰ
oñditis.Cõſequẽt᷑ cõſulit eis qd agendũ ſit iuxta dicta

mẽ nãlis rationis. vnde dicit: Sacrificate ſacrificum

iuſticie ſacrificare eniʒ deo ꝑtinet ad ius naturale:vt iĩ

fideles ĩ pace chꝛiſti ⁊ ecclie reqᷣeſcũt:iõ ſubdit: In pace ĩ ip
ipſũ doꝛmiã ⁊ reqeſcã.q.d.aſi coꝛpoꝛalit nõ attigam hoc
ſaciʒ. In pace i.i vniõe.In idipſũ.pꝑ fidẽ.Obdoꝛmiã.i pñti
⁊i futuro. Reqeſcã.firmit᷑ ſpectãdo diuia circa hoc ꝓmiſſa

ſecunda ſecunde.q. lxxxv. licet enim determinatioes ſa ⸗ q ſibi ſi inglarit fuerũt reuelata.vñ ſubdit: Qm̃ tu vne ſin/

crificioꝝ: iſtituti/
one diuia velbu Lraen
mana fit: dlege ¶ Aictoꝛi ſup hẽditatt
tñ cõi nãli ſacriii canticum dauid

cia ſoli ſũmo ſeu
ſupno enti ſũt of
ferẽda: vt i pᷣdca
gone ſatis decla⸗
rat:et talia ppꝛie poſſẽt dici ĩ cõi ſacrificia iuſticie eo ꝙ
nãlis iuſticia hoc dictat.Et qꝛ de rone act humani eſt
vt oꝛdinet᷑ ĩ finẽ. Finis aũt vltimus ⁊ pᷣcipu hõis ẽ vlti
ma btitudo:q̃ a ſolo deo expectari dʒ:iõ ſubdit:⁊ ſpe/
rate ĩ dño.q.d.ſicut oblatio ſacrificioꝝ ſoli deo conue
nit: ita ipſius va remuneratio ab eodẽè ẽ ſpectãda nõ a
vanis idolis.Cõſequẽter qꝛ multi varia circa felicitatẽ
ſeu btitudinẽ opinati ſũt:vt phs narrat i.j.ethi.iccirco
ſubdit: Multi dicũt:qs oñdit nobis bona.va.n. btitu
do ſᷣm boetiũ ẽ ſtatus oiuʒ bonoꝝ aggregatioe pfecx.
Uñ nõnter dixit boa ĩ plurali.q.d.qͥs oñdit nobis bõa
hoc ẽ q̃ ſut illa bona q aggregat᷑ in va felicitate: qbus
ſic qrentib' rñdit: Signatũ ẽ ſuꝑ nos lumẽ vultus tui
dñe:hoc ẽ dicere ſuꝑ nos.i.ĩ ſuꝑioꝛi pꝑte nii ĩtellect:q̃ ẽ
rõ lumẽ itellectuale nãliter ẽ ſignatũ ſeu ipꝛeſſũ: qð qͥ;
dẽ lumẽ qꝛ a deo deriuat᷑:vult dei poſſet dici:ꝑ qð lu/
mẽ pᷣma pncipia tã ſpeculabiliũ q; opabiliuʒ cognoſ⸗ ci

mus:a qbus ceia a nobis nãlii᷑ cognoſcibilia deducut:
2 ſic illud lumẽ ſuſſiciẽs ẽ ad oñdendũ nobis q ſũt illa

bõa ĩ va btitudine aggregata qtũ nãlit᷑ a nobis pñt co/
gnoſci:⁊ ſic exponit᷑ coit iſte vſiculus. Sʒ qꝛ vltia ⁊ va
btitudo ſupnãlit nobis ĩeſt:nec nãli rõne ſufficient co/
gnoſcit: iccirco hic paſſus alit᷑ videt᷑ exponẽdus.ſ.ꝙ rõ
nia nãliter illuſtrata vultᷣ dei dicat᷑. Sicut.n. pꝑ vultuʒ
hõ hõi aſſimilat᷑:ſic aſſimilamur deo ꝑ rõneʒ ſᷣm quaʒ
ad imaginẽ dei ſum:vt i pᷣmo di.iij.lumẽ aũt ſuꝑad/
ditũ huic vultui ẽ ga ꝑ quã cognoſcimus eaq̃ ad ſalu
tẽ nr̃am ſũt neceſſaria.vn pſalmiſta nõnt dixit:Signa
tũẽ ſup nos:qꝛ tle lumẽ no ẽ ſuꝑ ifideles ſeu idolatras
ſignatu. Si. n. de lumie nãalis ronis itellexiſſet: qᷓrẽtibꝰ
q oñdit nobis bõa ꝓpꝛi rñdiſſet:Signatũ ẽ ſuꝑ noj.
Si aũt dicat ꝙ hec rñſio no ſufficit idolatris lumie ge
carẽtibꝰ:dicendũ ꝙ ſic.Nã ꝑ libeꝝ arbitriuʒ ꝗqlibet ſe
poſſet pᷣparare ad gam.vñ ꝓuer.xvi. Hois ẽ pᷣparare
aium:lʒ ĩ hoc reqrat᷑ motio diuia.Sedqtur i alio vſu ſʒ
hebꝛaicã vitatẽ: Dediſti leticiã ĩ coꝛde meo:a fructu fru
mẽti ⁊ vini multiplicati ſũt. In quo cetis expoſitiõib
omiſſis videt᷑ dicendũ ꝙ pſalmiſta i hoc loco ad l̃am
lodtur de ſacrificio altaris:qð ẽ ſũmum ⁊ vltimuʒ ſa
crificiũ ſub ſpẽbus frumẽti ⁊ vini ꝑ chꝛiſtũ ſacerdoteʒ
ſm oꝛdinẽ melchiſedech cõſecratũ:qui qͥdẽ ſẽſus ꝓpꝛie
applicat ſic l̃e. Nã cũ pſalmiſta iuitaſſet idolatras ad
ſacrificãdũ deo ĩ generali:i hac ꝑticula reuertit ad com
mendãdũ fructũ h' ſũmi ſacrificij ĩ ſpali deo regratian
do / alloquẽdo ſic: Dediſti leticiã ĩ coꝛde meo:cũ ꝑ ſpʒ
video ex ĩfidelib ſeu idolatris:q mõ ſacrificare deo re-
fugiũt fideles multiplicari de fructu frumẽti ⁊ vini cõ
ſecrati. tũc. n. icepit fideliũ multiplicatio:cũ hoc ſacr̃jm
diuulgari ĩcepit: vt pʒ act.ij.vñ hic vtendũ eſt q̃rtarla
beati Iidoꝛi de ſße ⁊ genẽ circa expoſitionẽ ſacre ſcrip
ture:vide ſupꝛa ĩ plogo ſuꝑ geñ. Nã cũ de ſacrificio in
generali pmo tractaſſet traſit ad vleimã ſũmam ſpẽʒ
ſacrificij. Et qꝛ hoc ſacrificiũ ẽ vniois ⁊ vnitatis:ĩ quo

Sularikiſte coſtituiſti
me. ¶Replica.

Erbã mea auribus

percipe domine:lin Ralntchun-
tellige clamoꝛem meum. A e e 50
actionẽ ipſdauid ꝓ

RD bñficio liberationis:
qñ liberat ẽ de obſidiõe ſaul circũdante euʒ ⁊ viros er in
moduʒ coꝛone:vt dꝛ.j.Reg.xxiij.burgñ.dicit eaʒz nec ront
nec l̃e ↄſonã. Pꝛimũ ondit ſic qꝛ nõ videt᷑ ronabile dauid
feciſſe duos pᷣs de eadẽ mã: ſʒ.liij.ps eſt de illa mꝗ:vt dicit
poſtillatoꝛẽ ſẽtire. Irrõnabilit igit hanc mam huic ps aſſi/
gnat. Sed burgeñ. nõ vẽ attẽdiſſe ꝙ tractat de cã ⁊ occaſio
ne nõ Pʒ eandẽ mãm cũ tractatu de effectu ⁊ executioe.Ilã
nõ eſt eadẽ mã pmi libꝛi ſñiaxꝝ ⁊ ſcòi:cũ tñ pꝛim ſit de cã:
ſcos de effectu ⁊ creata:ſic ẽ ĩ ꝓpoſito ꝙ mã pſal.liij. eſt de
nũcio lipheoꝝ:qͥ ſauli inotuit dauid apud ipſos gipheos
latitare. Aloꝛꝛ igit᷑ epheoꝝ igratitudineʒ ibi redar guit:vt
pʒ:ex q̃ denũciatiõe ſaul taq ex cã motiua ſe trãſtulit:⁊ da
uid ad modũ coꝛone circũdedit: adeo ꝙ de euaſione dauid
q̈tum de huano igenio non erat ſpes:⁊ tũ diuina diſpoſiti
one id faciẽte euaſit ecce effect ꝓ qͥ ĩ hoc pᷣs gas agit. Nõ
igit irrõnabile duos pᷣs foꝛe de ſic diſtincta mã uã bur⸗
geñn.vnã ⁊ indiſtictã putat:⁊ ſic ꝓcedũt ex flo fundamento
fle applicatioes lie:qs iſdeʒ burgeñfacit quo ad quartum
quod obijcit. Plſal. V. .—R
EErba mea. Huic pſalmo pᷣmittit᷑ titulus tlis ſcõᷣm
u hebꝛe. Ad victoꝛiã ſuꝑ hanehilot pᷣſ dauid. Ad cu
ius itellectũ ſciẽdum ꝙ in hac dictiõe hanehilot li
ha nõ ẽ de ſubſtatia vocabuli:ſʒ ẽ articulare accuſatiui ca
ſus ĩ hebꝛeo:ſicut cũ dẽ in latino o magiſter li o non eſt de
ſubſtãtia dictionis:ſed eſt articulare vocatiui caſus. Nehi
lot auũt dictio hebꝛaica ẽ equoca ad ſignificandum qodam
iſtrʒ muſicũ:⁊ ſic ẽ nomen ſinglare:⁊ ſᷣm hoc ſẽſus hytituli
e:pᷣs dauid ſuꝑ nehilot.i.aptus ad cãtandum in tli muſico
inſtzꝭo. Ad victoꝛiã.i.cũ conatu leuitarũ ſiue cãtoꝝ ꝓut ex
poſitũ ẽ ĩ titulo pſalmi pᷣcedẽtis.Et ad ſignificãdũ heredi
tates ĩ plłari:qꝛ ẽ plare h nois nehila:qð ſignificat heredi-
tatem. Sile hetur frequẽter ĩ latino.pila.n.vt ẽ iſtim teren
di ẽ ſinglare:⁊ vt ſignat iacula ẽ nomẽ plare. vñ vſus: Pi
la terit pultes:ſʒ pila gerũt᷑ ĩ hoſtes.Et ſᷣm hoc ſẽſus pᷣdicti
tituli ſm aliqͥs hebꝛeos ẽ:ps dauid ſuꝑ hẽditates.i.ꝓ con
ſeruatione hereditatũ duodecim tribuuʒ iirl. dicit. n. rabi

ſalom ꝙ pᷣs iſte fẽs ẽ a dauid ad hoc ꝙ ſacerdotes ⁊ leui/

te decãtarẽt ipſũ ad ipetrandũ diuinũ auxiliũ p hoſtes iſ rt
irruẽtes ĩ terrã ſuã:⁊ ſic iſta dictio nehilot ſᷣm vtraq; ſi igni
ficationẽ ponit᷑ ĩ hoc titulo:qꝛ denotat mam pſalmi ? iſtiʒ
ĩq́ cãtabat᷑:qꝛ leuite cãtabãt pſalmos vocibus humanis
iſtiis muſicis.Ad victoꝛiã.i.cũ conatu catoꝰꝝ vt ſupꝛa ex
poſitũ ẽ. In idẽ redit titulus poſit iĩ traſlatioe hicronymi
iuxta hebꝛe.ꝗ tlis eſt: Uictoꝛi ſupꝑ hẽcditatib cãticũ dauid.
hoc aũt ꝗð dẽ victoꝛi vlł ad victoꝛiã ſᷣm hebꝛe.pot referri
ad modu cãtandi leuitaꝝ: q erat cũ qͥdã conatu vicẽdi: vt
dẽm ẽ pſal.pᷣcedenti.vel põt referri ad ipſt ũ deuz cui dirige
bãt huiuſmoi cãt:vt eẽt victoꝛ hoſtiũ.Jgit fm ſenſü iſtuʒ
s iſte diuidit᷑ ĩ duas ptes:q;ꝛ pᷣmo deſcribit cãtadi moduj:
7 ſcòo effect'ibi: Mãe exaudies.Lirca pmu dẽi ſoa cuiuſ
libet cãto:l deputati ad decatationẽ hepſt⸗ al. a Uerba 7c.
exaudiẽdo ea ĩ effeu. beVntellige ⁊c̃ᷣ.i.ĩtẽtiõeʒ affect.vñ ĩ

hebꝛe. hẽ hic cogitatõeʒ meã: qꝛ oo dʒ eẽ vocal ⁊ mẽtalis.

— —

c¶ Intende voci oꝛõnis mee. replicatio ẽ eiuſdẽ ſñie: ſicut

¶Liber

nNeemie. vi. g ¶ Uirũ ſãguinũ.i. effuſoꝛẽ ſaguinis in

*

frequẽter fit in his que pꝛonũciantur ex magno affectu. nocẽtis. t ¶ Et doloſũ.amicitiã vt decipiat ſimulan
d ¶ Rex meus ⁊ de meus.i.rex me pꝑ ſpalẽ pꝛouidẽtiam tẽ quales erat hoſtes i V¶ Abominabit dñs.

ꝓtectionẽ. Iʒ.n. ſit rex oĩuʒ per potentia ⁊ generale regimẽ:
tñ dicebat᷑ ſpãliter rex hebꝛeoꝝ: per ſpalẽ curã ⁊ ꝓtectionẽ
qꝛ dedit illi pplo quẽ
eduxerat de egypto
p multa ſigna ⁊ ꝓdi

eũ a ſe reiciẽdo. x ¶ Ego aũt. hic oñter adhuc ſub
dit᷑ de pſallẽdi ſeu oꝛãdi mõ cũ dẽ in ꝑſona cuiuſlibet
cantoꝛis h' pſal.
„, „ Epo 5t. 7 incipit
Intẽdẽ noci oratiõis mee cos meos ldirigẽ in cõſpe hic verſus in he

R— rèx me è deus me. Quò ciu tuo uia meã. Quoniã bieoa nraſaree
ſ. cxlvij. Nõ fec tali niã ad te orabo:dñe mane non eſt ĩ oꝛe eoꝛũ ueritas. bꝛe. Ad a L
oi nationi: ⁊ iudicia exaudies nòcẽ meã. M coꝛ eoꝛum uanũ ẽ. Sepul· ci. p̃ſumẽs de
ſua ñ maifeſtauit eij. ne aſtabo tibi èt uidebo chꝛũ patens eſt guttur eo/ tua mia ñ ò mea

e ¶ Et de me'.lʒ.n.ſit
de' oiuʒ ꝑ creationẽ:
tñ dicebat᷑ de iudeo
rũ ſpãlit᷑ ꝑ veꝝ cultũ

ſigẽ getib⸗ lus ad buũt iniuſti nte oculos tu ſecunduʒ multitudinẽ im/ pluʒ ſanaun tu
idolatriam deditis. H pietatũ eoꝛũ uʒ.quia iudei eti
. os. òdiſti oẽs ꝗ opantur pietatũ eoꝛũ expelle eos:! u3. quia iudei eti
6CO ate orabo. iniatatez: perdes oés q lo quoniã ir itauerunt te do- am enra hierin
7 non ad idola: ſicut lesePe S ſe⸗ Erſchronf exrñtej verſa facie
getiles faciebat:⁊ ſi quũt᷑ mẽdaciũ. Virum ſã mie. Et letent omnes qui vſus hiriʒ adoꝛa
apparet modus catẽq guiniuz et doloſũ àabomia ſperant ĩ te:lin eternũ exul bst vt hẽt. ij pal.·

di deuot. g ¶ Dne
mane exaudies. Hic ĩ
cipit verſus i hebꝛeo
7 ĩ trãſlatõe hierony
mi iuxta hebꝛeo) vbi
põit᷑ oꝛõnis ſiue pſal.
effectuſ:ꝗ ẽ duplex.ſ.
deiectio hoſtiũ ⁊ pꝛo
tectio ciuiũ.ſcòus po
nitur ibi: Et letẽtur.
Pꝛima ĩ tres:qꝛ pꝛimo petit᷑ hoſtiũ deiectio.ſcòo adhuc
ſubditur depetẽdi modus ibi:Ego aũt iĩ multitudine.Ter
tio reſ⸗ umi neriti ibi: One deduc me.¶ ¶irca pᷣmuʒ
dicitur:
modũ optatiuũ:ſed ꝓ eo vtũtur futuro idicatiui. i
cẽ meaʒ. faciẽdo de hoſtib' vindictã. ⁊ dicit mane duplici

rũ: liguis ſuis doloſe age nicia. n
bãtlilidica illos deus. Oc tmo noi dedienin
cidãt a cogitationibꝰ ſuisl .Ronade ad tẽ⸗

quoniã ñ de uolẽs iniqta
tẽ tu es.l Neq; hitat iuxta
te malignus:neq; pmane

vi. Dañ. vi. ¶ a
In tioꝛe tuo.l. re
uerẽdo mõ. b
Dñe. Hic oñt re⸗
ſumit᷑ petitio de

tabũt et habitabis ĩ eiſ.Et
gloriabũtur in te omnes
ꝗ diligũt nomen tuũ quo
niã tu bñdices iuſto. ⸗ò

bitur dñs:ego aũt ĩ młtitu
die mie tue. Introibo in
domũ tuã:ladoꝛabo ad tẽ
plũ ſanctũ tuum in timoꝛe

tuo. Somiè deduc me in mie ut ſcuto bone uolũta- ſubiecgoe hoftii
nſtiri nimi⸗ 62 . cũ dẽ ĩ pſoa ꝑꝑli —
iuſticia tua:propter inimi tis tue coꝛonaſti nos. aat⸗ 4 S-
ðduc ⁊cl.i. ðduc
me ĩ ꝓtectioe tua

vyt ſim knim ulttcte tue ad deijcienõ hoſtej me iiuſte p
ſequetej. ((Dirige c faritgo eã ꝓſi adl allat
aduerſarioꝝ maliciã tanq; caʒ.d. O( QOm̃ nõo ⁊ẽ lqꝛ

ane exaudies.i. exaudias. hebꝛei.n.nõ hñt fun

oꝛ eoꝝ cnihil hñs amicitie ſtabit. f¶ Se
pulch

atẽj ⁊c.q.d.vellẽt nos ſi poſ nt deglutire.

rõne.pꝛima ẽ qꝛ illa hoꝛa ĩ ſcriptura dẽ apta ad facienduz g¶Doloſe ⁊c pꝛiamicitia ſilando. hhudica ⁊c l.dẽY

vidictã de peccatoꝛibus ſᷣm ꝙ dẽ ifra pᷣſ.c. In matutino ĩ
terficiebam oẽs peccatoꝛes terre.vnde ⁊ illa hoꝛa fecit dñs
vidictaʒ de egyptijs ſubmergedo eos in mari rubꝛo:ſm q;
hẽtur exo.xiiij. Jãq; aduenerat vigilia matutina:⁊ ecce re
ſpiciẽs dñs ſuper caſtra egyptioꝛũ ꝑ colũnã ignis et nubis l
iterfecit exercitũ eoꝝ:⁊ ſubuertit rotas curruũ: ferebaãtur
q; ĩ ꝓfũdum.Scòa rõ ẽ qꝛ illa hoꝛa ſurgebant ſacerdotes
⁊ leuite:⁊ diſponebãat ſe ad offerendũ ſacrificiũ matutinũ:
qð cũ diuinis laudibꝰ offerebat᷑iõ ſubditur: k ¶ Mane

nado eoj ad penã ⁊ iĩteritũ.vñ in traſlatoe hiero.iuxta

hebꝛe.hi:ↄdẽna eos deꝰ*. i(Decidat ⁊c labrcogtar
nos pdẽ:⁊ hẽditates nr̃as poſſidẽ. com mltitu
ginẽ ⁊c᷑ Multiplicatio.n.pctõꝝ: meret᷑ eximiniũ getij
Am irritauer̃t ⁊cl. attribuẽdo vitatẽ tu idol ⁊ de-
monih': m ꝙ dẽ pᷣſ.xv. Oẽs dij gẽtiuʒ demonia ⁊c̃.
me Et letent᷑ ⁊c PHic ↄñter ponit : effcũs qͥ eſt ciuiũ pte
ctio cũ di: Et letent᷑ c hita victoꝛia ð aquerſarijj ex qᷓ
cãt᷑ leticia. Gnemin ⁊cl.i.exultẽt:qꝛ ſic dixi hebꝛei

aſtabo tibi. paratus ad tuũ obſequiuʒ. l ¶ Et videbo. de ꝓ mõ optatio vtunt᷑ futuro idicatiui.⁊ dic:in ene.
iectionẽ hoſtiũ per te:cui cã ſubditur: m¶ Qm nõ deus ppti ĩ dño gaudeãt ipʒʒ laudãdo:⸗ pfectii fulo o¶Et
⁊c.· ſicut demones qui a gẽtilibus ꝓ dijs colebtur: ideo hitabis in eij.iĩ prti ꝑ graʒ·⁊ ĩ futuro ꝑ gliam:iõ ſbdit᷑:
ſubditur: n¶ Neqʒ hitabit iuxta te malignus.i.idolatra Et gliabũt᷑ ⁊c ſbdit᷑ cã q¶ Qm tu ⁊cc li bõis tꝑa
malo igne ignitus.lʒ.n.deus ſit vbiq; per eſſentiã pñtiam .

et potentiaʒ: tñ dicebat᷑ ſpalit hitare ĩ hirʒ: ſecundum q;
dicitur ij. paralipo.vi. Elegi hieruſalem vt ſit nomẽ meũ ĩ
ea.Et hoc rõne tẽpli ſuo cultui deputati:⁊ iõ iuxta euʒ di
cebãtur hitare iudei i regno iudee:cuius metropolis erat
hirlm:a iõ nõ erat dignu ꝙ getiles hitarent in terra illa qͥ
erãt dediti idolatrie. e,
noſtri iuadẽtes nos iniuſie. p
ꝓbationẽ:ſʒ magis deijcies eos p repꝛobationẽ. q¶ Odi
ſti oẽs qui operatur inidqtatẽ.i.aduerſarios nẽos iniq nos
perſequẽtes. r

b' circa iudeos exñtibus fraudulẽter ſimulabãt cũ iudeis
amicitia:cũ tñ quererẽt eoꝝ ſubuerſioneʒ:ſᷣm ꝙ habetur

ibꝰa ſpũalib'mſtiplicãdo.⁊ ſbdit p victoꝛia ð aduer-
ſarijs Pran actio cũ dẽ in fi.pi. ¶ Dne ⁊cliꝑ tau
bonãvolũtatẽ:ñ ꝑ nr̃aʒ iuſticiã ł foꝛtitudinẽ. s¶( Scu
to.ſ.tue ꝓtectõis ⁊ defeſioij. t¶ Coꝛonaſti nos.dãdo
victoꝛiã de aduerſarijs nr̃is:q ꝑ coꝛonatõeʒ deſigna.
eo ꝙ coꝛonavictoꝛibantiqt donabat᷑. Scõʒ aut ſenſũ .
allegoꝛicũ iſte pᷣs ẽ oꝛõ eccle ð iſidelej irã fideliũ iuad?eę
tes. Scðʒz vo ſenſũ moꝛalẽ eſt oꝛõ eccle ↄ demoes:fidev
les ſuis tẽtatioibꝰ pſeqntes:⁊ q̃rẽtes eos deijcẽ a ↄſecu
tiõe hẽditat eine.ſed iſtos ſeſus ñ intẽdo ꝓſed exponẽ
do totalr:tũ qꝛ ð facili a qlibʒ ĩtelligẽte pot ad hoc ap
plicari lr̃a hꝰ pſalmi.tũ qꝛ alij doctoꝛes ⁊ expoſitoꝛes
valde ſufficiẽter ꝓſecuti ſunt iſtas expõnes.

manebüt iniuſti. i. hoſte
Ante oculos tuos.

erdes oẽs qui ⁊c̃. qꝛ multi de genti⸗

pꝰſimulationẽ amicitie inimicitia exercebãt:vt H .

icgno

Akran
Nenotns,
Gätunni
Oancns,
benur icn
utns cnu
iunin
wnepoſu
inb ni
ſiaſtcn⸗
ſickkevonel
lnitſken⸗
ſapebrpie
ſeriuthipe
ſacmeye
Pocena
Muicka)
Pihektt
ſuronifit
gügpyt
ſvoeguln
Wpravnt:
ilitimiea
minonhlos
ſuntchnl
kugtigdirn
Moheeros
Hütbidtto
bar diri
1nuuvice
ſielit/
nliſcito⸗
unbe lbo
iifedn

Ageſonl

ntlulen
iuntine
nutgdui
d
aun
inmine
Ghr
ſillun
ngſtiii

E

Pui
bid n
Alife
mmtiin

1 A
Nninmn
Uaus
gihtie
ntei
idin
iümul
nrähenil
D untnnr
airiiſirl
weignin
oͤfoſeſni⸗

AWO

Hanobirne
mictieſebt 4
. Ncut
gitahm
nntmii
muiiſ
S .
nſ ſe

4 henr
dieni.

4
7

ideſt aptus decã

ſupra expoſitũ ẽ

(pſalmoxꝝ

— ——

Omine ne in furoꝛe.hHuic pſalmo preponitur

7

Anis ſuper octauam pᷣs dauid. Et ſecundum
hebre. octaua eſt hic nomen iſtrumenti muſici eo ꝙ

„ * — . .
octo cordas habeat: ſic nomiati. ſic̃ monocorda:que

eſt inſtrumentun
muſicũ ab unita
te coꝛde nomina-
tur:ᷣm hoc igit
ſenſus huius ti-/
tuli eſt:pᷣs dauid
ſuper octauam:

Victoꝛi in pſalmis pᷣs Sa

tuo arguaſ me:l ne/
irunen me. Miſerère mei dñe qm̃
tali:¶ Ad victoꝛi

am in oꝛganis.i.

in cãtibus eo mõ Mie:qm cõturbata ſũt oſſa
quo cantores co mea: Et àia mea turbata ẽ

nabantur ĩ canti
cis unus chorus
aliũ ſupare: ſicut

ualde:lſed tu dñe uſq;quo
Coõuͤertere domie et eripe
ganimã meam:ſalůũ me fac
in titulo pſalmi ꝓpter miſericoꝛdiã tuam.
iiii.⁊ ſic oꝛganis
nõ eſt hic nomẽ i
ſtrumẽti ſed can/ MW
p. Et ppt hoc hiero.ĩ trãſlatõe iuxta hebꝛaicũ ꝓ oꝛga
nis traſtulit hͥ ĩ pſalmis.d. Uictoꝛi ĩ pſalmis pᷣs dauid
ſuꝑ octauã. et pʒ expõ ex his dictis ⁊ ĩ titulo pſal.q̃rti.
Et ſimiliter. Et pʒ expoſitio tituli qͥ cõiter ponit᷑ in bi
bliis ꝗᷣ talis eſt: In finem pᷣsdauid pꝛo octaua. quia
p finẽ hic intelligit᷑ů ultimũ de potẽtia ĩ conatu cãtorũ
ſicut dictũ fuit ſupra titulo q̃rti pſalmi.Igitur ex pᷣdi
ctis apparʒ ꝙ dauid actor fuerit hupſal.ſed materia
ſeu de quo fecerit nõ apparet:ꝓpter qð uarie ⁊ multi
pliciter exponit᷑ apð hebreos ⁊ latinos.⁊ ꝓpter breui
tatẽ ſectãdã vnã expoſitionẽ accipio q̃ mihi uidet᷑ lit/
tere rationabilius applicari.ſ.ꝙ dauid fecerit iſtũ pſal
mũ petẽs miſericoꝛdiã ſuper offenſam diuinã: qua ia
ctãter ⁊ cõtra legẽ iuſſit populũ numerari abſq; datio

ne argẽti qð ĩ tali numeratioe pᷣcipitur dari:Exo.xxx.

ca. propter quod gad ꝓpheta de mandato dñi dixit ei
Triũ tibi dat᷑ optio ⁊c.vt habet᷑.ii. Reg.xxiiii.Et ibi
dẽ ſubdit᷑: Dixit autẽ ðð ad gad:coartoꝛ vndiq; nimis
etẽ. dauid uidebat ſeq pena hoꝛribilẽ ſuꝑ ſe ⁊ populũ
occaſiõe ſui.Et ſecũdũ hoc iſte pſalm:qa i duas ptes
diuidit᷑:qꝛ pᷣmo ponit᷑ ipius dauid mirabiliter afflicti
ðuota petitio.ſecũdo ipius dei exauditio ibi: Diſcedi
te a me. Circa pꝛimũ dauid pᷣmo iploꝛat diuinã miſe-
ricoꝛdiã.ſecũdo ad ipſam obtinẽdam nllegar ſin heni
tẽtiam ibi: Laboraui.Circa pmũ dic ſic: a ¶ Domie
ne.⁊c] ideſt ne punias me ſecundũ rigoꝛẽ iuſticie tue:
ſed magis ſecundũ dulcorẽ tue miſericoꝛdie.⁊ dic ĩ fu-
roꝛe tuo alludendo ei qð ſcribit᷑ii.Re.xxiiii.de popu
li numeratione. Et addidit furoꝛ dñi iraſci cotra iſrael
cõmouitq; dauid dicentẽ ad ioab:vade numera iſrael
iudã. b ¶ Wilerere etẽ lex viſione eni angeli per
cutientis populum pꝛo numeratione predicta dauid
fuit ita territus ꝙ decetero ſuit qſi laguic ĩtãtũ ꝙ nõ
calefiebat veſtibus:vt habet᷑.iii.Reg.i.Et hu langui
de frigiditatis vna cã fuit iſte terroꝛ:vt dicũt doctores
ſicut expoſui.iii. Reg.i. c ¶ Et anima mea ⁊c lvidẽs.
enim angelũ cedentem populum occaſione ſui ita fuit
turbat ꝙ dixit ad dominũ:Ego ſum qui peccaui.ego
ſum ꝗ inique egi:iſti ꝗ oues ſunt qᷣd fecerũt:vertat᷑ ob
ſecro ira tua ↄ me ⁊ 3 domũ pꝛis mei: vt hẽ ij. Hult.

d Italis titulus in hebreo :ͤAd uictoriã in orga/

uid ſup octauã. VI.
BDminẽ neĩ edr.

cq; ĩ ira tua cõꝛipias

ffirmus ſum:l ſana me do

Quniã nõ ẽ in moꝛte qui

ↄmiſſü. n

d Sʒ tu dñe uſquequo.ſubitelligitur ſuſtin ebis populi p

cuſſionẽ ⁊ meã afflictionẽ. Et eſt mod loquẽdi decurtai⸗
ſic homo anxiatus ⁊ territus non ꝓfert ĩtentionẽ ſuam cõ
plete ſed truncat. e ¶ Couertere. de rigoꝛe iuſticie ad dul

coꝛẽ mie. f¶ Et eripe animã meaʒ. de iſto timoꝛę ⁊ affli-
. ctione. g ¶ Saluu
mnmwmwefac ppter miſcti⸗
memoꝛ ſit tui:ĩ inferno aũt cordia tuã.nõ ꝓpter

gs cõfitebit᷑ tibi. Laboꝛa
ui ĩ gemitu meo: lanabo ꝑ
ſingulas noctes lectũ meũ
lachꝛymis meiſſtratũ meũ
rigabo. Turbatr ẽ a furo/
re oculus me:iueteraui in
ter oẽs ſimicos meos.Di⸗
ſcèdite a me oẽs ꝗ opami ĩ
iquitatẽ:quoniã exaudiuit
dñs uocẽ fletus mei.Exau
diuit dñs deppcatiõs meã:
dñs oꝛõneʒ meã ſuſcepit.
Erubẽſcant ⁊ conturben

cauſe: hQAuoniaã
moꝛtẽ: i

fructuoſa quãtũ ad
eos qͥ decedunt i pec
cato moꝛtali:iõ ſub/
dit᷑: k ¶ In inſerno

feſſione laudis diui/
ne.q.d.nullus:eo q;
i iferno nulla ẽ redẽ/
ptio.tiebat.n.dauid
ne magna ps populi
q̃ moriebat᷑ ſubito ĩ illa peſtilẽtia triũ dieꝝ ðcederet i pec/
cato mortali:⁊ ſic danaret᷑: qð erat ei valde lugubꝛe: ſic
⁊æ moꝛss filii ſui abſalon:q;uis ipᷣm pſequeret᷑: eo ꝙ pꝛoba
biliter credebat ip̃m ĩ peccato mortali deceſſiſſe:ſic dictũ
fuit.ij. Reg.xviii. l ¶ Laboraui.Pic conſequẽter dauid
p ipetratioe diuie mie allegat penitẽtiã ſuã de peccato cõ
miſſo. d. I ¶ Laboraui in gemitu meo.p ãxietate cordis
nõ potẽs cõtinere a gemitu etiã coꝛã hoĩbus de die in diẽ
̈ eſt durũ ⁊ labo rioſuʒ maieſtati egie. m ¶ Lauabo ꝑ
inglas noctes etẽ. qꝛ ð nocte ĩ ſecreto cubiculi magis erũ
pebat iſignis pnie ꝑ pꝛofiuuiũ lachrymaꝝ ꝓpter peccatũ
niſſi MWu ar eſt a furore oculus me'.i.a dolore
cordis. vñ ĩ hebreo ⁊ ĩ traſlatione hiero.iuxta hebre.ꝓ ſu
roꝛe habet᷑ amaritudie.ex qua ꝓfluebat lachryme ĩ tanta
abudatia ꝙ viſus acies caligabat. o ¶ Inueteraui.i. ad iĩ
teritũ coꝛporis ⁊ aie ppiquaui:ſecũdũ illud hebꝛ.viii.qð
ãtiquat᷑ 2 ſeneſcit ꝓpe iteritũ ẽ. p ¶ Inter üimicos meos.ſ.

. 1

ſathan ⁊ ſatellites ſuos q me ꝓuocant ad peccatũ nume

ratiois populi: ſcõm ꝙ habet᷑j.ꝑalipᷣ.xxi. Cõſurrexit aüt.

ſathã ↄotra iſirl ⁊ icitauit dauid vt nueraret iſrael. q ¶ Di
ſcedite a me. hec ẽ ſca ps pᷣncipalis hui pſalmi i q ponit
diuia exauditio ð qᷓ certificatus fuit dauid ꝑ vbũ gad ꝓ/
phete dicentis ſibi ð mãdato dñi ꝙ edificaret altare i area
ornã iebuxei ⁊ ſibi ſacrificaret. de' aũt ñ pᷣcipit ſibi offerri
ſacrificiũ ab hoie niſi placatus erga eũ. Scðo hoc ĩtellexit
p deſcẽſũ ignis de celo ſup holocauſtũ ſuũ: vt hẽt.j. palip
xxj.ꝗᷓ deſcẽſꝰ ſignũ ẽ diuie placatiois ⁊ acceptationis: ſic
dictũ fuit geñ. iiii. ð oblatõe abel.⁊.iii.reg. xviii.ð oblatõe
helie. Nõ ẽ aut veriſile ꝙ dauid tãtũ bñficiũ trãſierit ſine
ſpeciali gratiarũ actiõe: nec iuenit al ps dauid ad hoc ap
plicat: ppter hoc dixi i pncipio huũ pſal.ꝙ ad iſtã ſniam
rõnabilit applicat. dic igit᷑ dauid: q Diſcedite a me oẽs
etẽ.i.tu ſathã ⁊ ſatellites tui q me ncitaſtis ad nũeratiõʒ
ppli. r ¶ Am exaudiuit dũs vocẽ fler, mei. ſic. n. moes
igerũt ſe peccatorib vt faciãt eos ruere ð peccato i peccatu
ſic rfugiũt qñ vidẽt peccatoꝛẽ a deo exauditũ ⁊ liberatü qꝛ
cũ ſupbiſſimi ſit abhoꝛrẽt ab hoib duici ⁊c. ¶ ¶ Exaucdi

uit dnj opcatõz meã ⁊c᷑.·replicatio eiuſdẽ ſnie ad oñdẽdũ

maiorẽ gratitudiuẽ diuie gfe ſi ibi facte. t ¶ rubeſcat ?
cõturbẽt ꝛc. reuertit ad expmẽdñ ⁊ erubeſcẽtis ⁊ turbatoz

iuſticia mea cũ iniq
egerim. Et ad allega
tionẽ diuie miſericoꝛ
die: ſubdit p modũ

nõ ẽ in moꝛtei. poſt
1Quime
moꝛ ſit tui.memoꝛia

autem quis ⁊c .ſ. cõ

¶Niber

demonũ qñ vidẽt peccatorẽ reſurgere ⁊ deũ ſibi placatũ jj.reg.xxij. Dauid culpã ſuã recognoſcẽs dixit ad abia⸗ t
popter cãm dictã. y ¶ Louertant᷑.non conuerſione peni thar:ego ſũ reus oim animaʒ: pꝛis tui:⁊ cãm h aſſi⸗ ſam 17
tentie que nõ cadit ĩ demonib': ſʒ cõuerſione erubeſcentie gnans dixit:ſcie bã.n.i.ſcire poterã ⁊ debebã ĩ illa die un 1
retrocedẽdo a me a deo exaudito ᷣm multitudinẽ ſue mie ꝙ cũ ibi eſſet doech idumeus pꝓcul dubio ãnunciaret *
ideo ſubdit: 3ʒ eraubei cat valde velociter. qa diuina ſauli:⁊ ideo dauid fec hũc pſal.orãdo dñm vt remitte n ön.
gra ĩ inſtãti ifundii:· irtt ſibi dẽʒ ignoo ſutne
⁊ per hoc diabolia ””ÿMUẽw „ „ räarie peccatũ: ita ſe t
iſtatia ofuſa cito re, ulehementer omnes inimi piatut leo aĩam meã:dum ꝙ ppt hocnõ tra 1 zut
pellit · ſte autẽ pHs ci mei:conuertantur èt eru non eſt qui redimat:neque (eret i man ſau fungt
oteſt exponi mora peſcꝗt ual ſaluuz faciat. omiz lis alioꝛu ipm nnen
iter de quolibʒ pec beſct ualde uelociter. qui ſaluuʒ faciat. Domiẽ⸗ ſequẽtiũ: ⁊ ßjm deler
catore veracit peni · Pꝛo ignoꝛantia dauid qñ̃ de meus ſi feci iſtud:ſi Eſt bocſeſuo yt . ln
tẽte: iploꝛate diui· cecinit dño ſuꝑ vᷣba ethio/ iniquitas in manibus me Ignoꝛãtia dauid nui
n miazp ſua liber pis ſilij gemini. ¶ e. I. is.] Si reddidi retribuétei Lchpa iqnoraͤtie eli
2pena icurſa: poſt ¶ Oininẽ deus mẽus ĩ bus mihi mala: dcidam ccinitſſio i pp ſick
lõgã ? deuotã oꝛbe, ¶Jtẽ ſperaui:ſaàluum me merito ab inimicis meis ĩ ter quã rmittẽd miſtd,
pꝛobabilit ſ einige fac exoĩbus pſequentibus anis. Perſequat᷑ inimic Cecifitoſi hunc er
a dño exauditũ ꝑ da erg m ſ I eã öpꝛebeédat: pfal. Super v Niule G
ta ibi viuir internã Ie ⁊ libẽra me. Hqñ ra aiam meâ cõpꝛchẽdat: loftt,ppte⸗ unn
cõſolatioẽʒ:propter ẽ . vba ſaulij dnigꝛa Kolch 1
quod iſte pᷣs.int᷑ ſeptẽ pſalmos penitẽtiales ẽ pᷣm:ſed häc ti i fama ⁊ morib'. Filij gemini.quia ſaul fuit de ſtirpe tfmlanr
expoſitionẽ nõ ĩtendo ꝓſeqᷣ:tũ qꝛ de facili ad hoc põt litte gemini:vt hꝛ.j.regu ix.Per vba aũt iſta ſaulis itelligit lnfeß
ra applicari: tũ qa doctoꝛes noſtri hãc expoſitionẽ ⁊ cton pceptum eſ quo pcepit doech idumeo inificere ſacer llinni⸗
ſimiles nõ ſolũ ſufficient:ſʒ etiã ſuſſtcetlſſimen Erauerut dotes dñi:⁊ ciuitatẽ eoꝝ ꝑcutere in oꝛe gladij:uiros ꝰ Konntinl
⁊ in ſcriptis multipliciter reliquerunt. Plal. VI. mulieres puulos ⁊ lactãtes:vt hẽt᷑ j.reg. xxij. Ad iſtũ hun li
Omine de meus in te ſpaui ⁊c ¶ Puic pſal.pᷣponit aut itellectũ vadit tituł hiero.iĩ trãſlatioe iuxta hebr̃ nulgint
AQ mMIalis titulus ĩ hebreo. Ignorãtia dauid quã cecinit ⁊ pʒex dictis.Aliũ etiã pſal.fecit dauid maliciã ipᷣi ntumen
AAnno ſup vba chus filij gemini Ad cui itellectũ ſcMis gdoech:vt videbit.j.Oñe de me ⁊c. Igit᷑ ̃m ſniaʒ pᷣdi we
dũ ꝙ chus hic accipit᷑ ꝓ chuſi: qð eſt nomẽ ꝓpꝛium ⁊ ap ccã quã tenẽt hebꝛei.⁊ hiero.idẽ uidet᷑ ſentire ex titulo
pellatiuũ.¶ Et ſm hoc eſt hic duplex expoſitiꝰ h' tituli ? pſal. Pſalm' iſte i duas ptes diuidit. qa pᷣmo ðð pettit mill
pſalmi. Drima ẽ ꝓut chuſi ẽ nom ꝓpuʒ cuiuſdã hoĩs qͥ fu ſud liberaòeʒ ibi dñe de:ſcðo ad hoc allegat miłtiplicẽ Mpcück
it amic ipᷣius dauid:vt habet᷑ij. Reg.xv.q ad iſtatis da ratideʒ ibi:Oñne de me.Circa pmũ qic ſic: a ¶ Dne. manh⸗
uid iũxit ſe ficte cũ abſalon vt ipediret cõſiliũ achitophel: p oium generalẽ gubernatõeʒ. b ¶ De.pꝑ creatiseem. Canitft
ſignificaret ipᷣi dauid ea que tractarent᷑ j eũ i cõſilio ab- Re. Eipalecuren ronorde. n te ſpaui.ſ.ò tua limicit
ſalon:qð fec.ij. Reg.xvij.⁊ iõ qñ ðð audiuit ꝙ achitophel pietate ↄfidẽs pł'qᷓ; ð mea eqtate Balnu me fac ⁊c gſoe notin⸗
ðderat ↄſiliũ ꝙ ipᷣecũ.xij.milibꝰ bellatoꝝ pſeqͥret dauid i a ſaule ⁊ ſuis ↄplicib' me ꝑſequẽtibꝰ ꝓtegẽdo. f̃ ¶ EE ehumlll in
cãpeſtribꝰ anq; poſſet ingredi aliqð fortaliciũ:⁊ ad ſuggeſ libera me.ab ipis aſſecurado. Neqn rapiat ut leo Mlsdluinrti
tionẽ chuſi in ãguſtia poſiᷣ diſponeret ſe ad tranſeundum cruoliſſim. hEliaʒ meã ꝑ occaſionẽ a corpe ſeꝑãdo Cäfnirnti
ioꝛdanẽ ut eſſet ĩloco tutiori:ne forte fieret ↄſilium achito i ¶ Du nõ eſt ⁊c. ex hoꝛrẽda.n.occaſioe ſacerdotu ꝓpt᷑ monrdan
phel g eũ fecit hũc pſal.petẽs a dño ab illo piculo liberari qð ðð ipe ſciebat ꝙ ſi caderet ĩ mau ſauł nllo pᷣcio poſ ſueginlcä
Et ad hãc ſentẽtiã ſatis cõcordat lr̃a pſal.ſed littera tituii ſj rdimi nec ꝑ hũanã potetia ſaluari eo ꝙ ſaul tenebat hilleſele
videt diſcordare cũ dr: Ignorãtia dauid quã cecinit ⁊c. qi potẽtiã regni. k ¶ Oñe de. Pic ↄñt ðð ꝓ ſua libera 1phſtuerde
ſm oẽs expoſitoꝛes ignoratia accipit hic pro peccato igno toe allegat triplicẽ rõneʒ. pma accipit ex ſua inocentia. lilbenntion
rantie qð ↄmittit᷑ ex ignorãtia craſſa q̃ non excuſat a toto fſcða ex dina iuſticia ibi: Exurge dñe.itia ex pſeqntiuʒ Wrhasſig n
pſecutio aũt qua ſuſtinuit dauid ab abſalo ⁊ achitophel neqtia ibi: Cõſũet᷑ neqtia pcoꝝ. Circa pmũ dõ allegat ſinct ini⸗
ei cõſiliario fuit ei inflicta ꝓpter adulteriũ ↄmiſſum cũ ſud inocẽtia impᷣcado ſibi malũ ſi i ipo ſit Zeicl. d.S n e
