werl phaxat: qui ſale: Qui eduxit ilrl de medio qm̃. Et rẽdemit nos ab ini qo:iõ ſbdit᷑: a ¶ Et
Gen qui heber: q ppa eoꝝ:qm̃. IJu manu potenti micis nr̃is:qm.Qui dat eſ redemit no ab inimi
— gui ⁊ bꝛachio excelſo: qm̃. Qui cam omni carni:qm̃. Cõſi/ cis oltleil eg eie⸗
W. aruch: q nacho luiſi re rubꝛũ ĩ diuiſi têmini deo celi:qm̃. Confi qui vita filioæ ürl p-
D quitparcabra o lan m. Et taul gni enint do oceluqm. Confi gucebat ad amaritu⸗
am: abꝛaã vo ge· ones: qm.a Cduxit i per e domino dſo:m ainẽafflictöibus ou⸗
nuit Jſaac: Geñ. mediũ ei:qm. Et excuſſit in etnũ miſericoꝛdia eius. tris: vt habet᷑ exo.j.
ngn xxj. Jaac genuit UM äl r d OQui dat. hic po
S iacob: Gen.xxv. nit᷑ iuitatio ad ði lau/
Nfund iacob leui: Gene. , „ „ ” ẽ ex bñficio collato
ütn xxix. i exo. vj. habet ꝙ leui genuit caath: amrã:qui oi viuẽti vita ſenſibili:cũ d: b ¶ Qui dat eſcaʒ oĩ carni.
igiti moyſen:qui genuit gerſon: exo.ij.⁊ in hac gnãtioe fuit viuẽtia.n. vita vegetabili tm: vt plante: nõ hñt carnẽ: ſilr
u data lex: exo. xx. dð ¶Lofitemini deo deoꝝ.i.angelo nec angeli in quib ẽ tin ita itellectiua:qꝛ ſpũs carnẽ ⁊ oſ-
. rũ qui dicũtur dij pticipatiue. e ¶ Lõfiutemini dño do ſa nõ hʒ: Luc. vlt. c 4 Konſitemini deo celi. lʒ.n. ſit de to
it. minoꝝ. i. pncipũ terre. ꝓuer.viij. Der me reges regnůt tius creature:tñ ſpali mõ dẽ deus celi:eo ꝙ vẽ ibi clare.
irir ⁊c̃. ¶¶ Qui facit mirabilia magna ſolus.mirabile d d V Confitemini dño dñoʒ: ⁊c̃.tot iſte vſus vẽ h̊ appoſit
Rä alicui quod trãſcẽdit cognitoem ei:⁊ iõ aliqua ſũt mi ab aliquo expoſitoꝛe:qꝛ nõ ẽ ĩ hebꝛeo nec ĩtrãſlatõe PHiero.
rabilia ſimplicibꝰ que nõ ſũt mirabilia ſapiẽtib: ſituut ¶ In pl. cxxxv. Cofitemini. vbi dẽ iĩ poſtilla: Et notãdum

* *g *% . 5* — . .
(d eclypſis ſolis vel lune mirabilis eſt laico:nõ aũt aſtrolo in quolibet verſu. Additio.
in go: ⁊ p hũc modu aliqua ſũt mirabilia hoibus:non i ·An vi neceſſariü eſſe redckẽ roeʒ de numero ho-⸗
e angelis:illa vo ſũt mirabilia ſimplłr ſiue magna q̃ tran rũ vſuũ:tum qꝛ ĩ alijs pſalmis fuit appoſita illa

D ſcẽdũt facultatẽ to nãe create: ⁊ hec ſũt ſoli deo poſſi , ꝭꝙ Lcdauſt ula. ſ. Om i eternu mißicoꝛdia eius.ſub alio
nß/ bilia. g ¶ Qui fecit celos in itellectu. i.p itellectů ⁊ vo numeroꝛvt pʒ ipſ. Cõfitemini.⁊ ĩ alijs:tũ qꝛ qlibet vſus hʒ
e lũtatẽ: no per nãe neceſſitat. h ¶ Qui firmauit ter ſpalẽ rõem regratiadi deo ⁊ laudadi miſicoꝛdiã eius: vt pʒ
– rã ſuꝑ aquas.i.iuxta gqs ſᷣm cõem modũ loquẽdi quo intuęti.vñ roabilr nr̃i ſancti doctoꝛes qᷣ vlter roes ptinen
dẽ: talis ciuitas eſt ſup mare:⁊ talis ſupꝛa ſecanam.i tes ad ſenſũ ſpũalẽ ſcrutati ſũt nõ curauerunt de reddenda
nie⸗ Qui fecit lumiaria magna.⁊ q ſint illa ſpdit: k ¶S rõe hubnumeri.Dixerũt tũ ꝙ iſte pᷣſ. inter aliosẽ notadus ̃ .„.
at⸗ lẽ in ptãtẽ diei.qꝛ dies ẽ latio ſolis ſupꝑ terrã. l ¶ Lu/ qꝛ hʒ oẽs vſus vnifines:⁊ qcqd ibi dĩ ad mificoꝛdiã dei re- R
ſueg⸗ nã ſtellas in ptãtẽ noctis.i. ad illuminãdũ noctem. fertur. Ro auũt aſſignata ab ipo ra.ſa.inualida vi:tũ qꝛ nõ
ſ⸗ m ¶ Qui percuſſit. hic ponit᷑ iuitatio ad laudez dei ex minus attribuẽda ẽ ſuſtentatio mũdi miſicoꝛdie diuine pꝰ
ni⸗ 2 bñficijs dĩnis collatis iſraeli:cũ dicit: m ¶ Oui pceuſ datõem legis q; an:imo foꝛte mag:tũ qꝛ ſi iſte generatiões .
e⸗ ſit egyptũ.noueʒ plagis ppt pplm iſral libersdũ: vt h? numerẽt᷑ p iudã filiũ iacob:ſicut ĩ genealogia xpᷣi tũc erunt
nnnl in exo. n ¶ Auũ pmogenitj eo. iſta fuit decima plaga: .xxviij. gnatões: qð pʒ ſic: Nã iuda poſito loco leui fre ſuo
un exo. xij. o ¶ Qui eduxit iirl de medio eoꝝ ·i. egyptio ↄſtat ꝙ iudas genuit phares:qui eſron:qui ara:qui ammna
. rũ. p¶ In manu potẽti ⁊ bꝛachio excelſo. timebat. n. dab:qui naaſon:in cuignãtõe data ẽ lex: quib gnãtõibus
iuu oẽs egypti moꝛi ſi ppls iſrł amplius detineret ĩ egypto additſ ſupꝛadcis alijs vſq; ad iacob icluſiue ſũt.xxviij. gnã-
lu exo.xij. q ¶ Qui diuiſit mare rubꝛũ iĩ in diuiſiones. tões:⁊ ẽt ſi ꝑ leui cõputent᷑ ſũt.xxvij.v pʒ diſcurrẽti ꝑ eas.
as ex hoc dixerut aliqui ꝙ mare rubꝝ fuit diuiſũ in .xij. Si foꝛte qᷣs de huiuſmoi numero oio vult hĩe aliqlẽ myſti
inn, locis:ita ꝙ qlibet tribus hũit viã per ſe diſticta ab aljj cam roem põt eã accipe ſic: Nla ſᷣm cõputatõem euãgelicaʒ
iß Sʒ hoc fuit ipꝛobatũ exo.xiiij. Et lʒ mare diuiſuʒ fue/- Matth.j.a dauid vſq; ad trãſmigratõem babylõis fuerüt .
bion rit ĩ vno tm̃ loco:ptes tñ illiuj diuiſionis dicũt hic diui gnãtoes.xiiij. a trãſmigratõe babylonis vſq; ad xpᷣʒ.xiiij.
i ſiones:qꝛ aque erat eis p muro a dextris ⁊ a ſiniſtris. ⁊ ſic ſũt a dauid vſqʒ ad xpᷣm gnãtoes.xxviij·a qb ſi ſptra
il Eraqunit iſirl per mediũ eb. p̃bens ei iter ſicum. hatur due gnãtões.ſ.dauid ſalomonis remanẽt.xxvj.qᷓ
bo 8SEt excuſſit pharaonẽ ⁊ vrutẽ eius ·i exercitũ eius. icipiũt a gnãtoe roboam in qua filij iſr receſſerũt non ſolũ .
t¶ In mari rubꝛo. vbi pſeqbant pplʒ iſrl ex nimia ob aregno dauid a deo iſtituto: ſʒz a cultu diuino iatlemes ſhbi

.

D
ponit.ſ. PſalmPðð p
pter hieremiã. fuit ap

ſitoꝛe: eo ꝙ ſnia pſal
mi pſonat lamẽtatõi

ſtructoe:⁊ de babylo

publice vitulos argẽteos:a ſic ↄñter i illis gnãtõibus p ma

ioꝛi parte deuiauerũt a via dñi vſq; ad gnãtõem xpᷣi:in qͥ

refoꝛmata ſũt oĩa ſm ſufficiẽtiã. vñ pᷣdicte xxvj. gnãtioes
vi et imia dei ſuſtẽtari. pſ. CXXXVI. /

UVp fiumia. Huic pᷣſ.nullus oio titulus pᷣpoitur i

hebꝛeo nec

in tranſlato
Aper flumia babylo/
Nnis illic ſedim:c᷑t fleui/
mus dũùzʒ r̃coꝛdaremur tui

qui in alidbus bibli

poſit ab aliquo expo iue ꝛdare 1
ſyon. In ſalicibꝰ in medio
eius:ſũſpẽdimoꝛgana nr̃a

bus hieremie: qꝛ iſte Quia illic introgauerunt

pᷣſ.loqtur de tẽpli de

nos:pᷣba cantionũ. Et qůi
abduxerũt nos:hymnũm
cãtate nobis de cãticis ſyõ
Quõ cãtabim cãticũ dñi:
terra aliẽa:Si oòblii fuero
tui hierʒ:õblimõi det dex
tera mea. Adhereat ligua
mea faucib meilſ:ſi non me

nica captiuitate: cuꝰ
actoꝛ ignoꝛat᷑ ſ̃ʒʒ hie⸗
ro.⁊ hebꝛeos:⁊ diui/
dit᷑ ĩ duas ptes: qꝛ pᷣ-
mo deſcribit᷑ ppli ca/
ptiuati lamẽtatio: ?
aduerſantiũ punitio:
ibi Memoꝛ eſto. Cir
ca pmũ dẽ: a (¶ Su
per flumina babylo⸗/

ig arran ila aun miero tui. Sinön ppoſue⸗
dat. uuialibu i bieriin: i pncivio leti
e ledim us 1 lui hierlin: i pncipio leti

diu hitauimus: ſiẽ dẽ
deuto. j. Sediſtis er
go ĩ cades barne multo tpꝛe. e ¶
amaritudine:cudcã ſbdit᷑ cũ di: d¶ Dũ recoꝛ.tui ſyõ.i.tẽ
pli qð erat ĩ mõte ſyon incẽſi ⁊ deſtructi:de qua deſtructõe
plus affligebant᷑ qᷓ;ᷓ de ſua captõe. e ¶ In ſalicibꝰ in medio
atud babylõis q eſt plena ſalicibꝰ pꝓpter abũdãtiõ

t fleuim. hitando ibi ĩ

fluminũ. ſ¶ Suſpẽdim oꝛgana nr̃a.i.ſubtraximus nos
ab oĩ carmie leticie nõ ſolũ roe captiuitatis ⁊ deſtructõis tẽ

pli:ſed etiã rõe exaggeratõis mali:qꝛ bab lõij exigebãt car

mina leticie ab hoibus i tãta amaritudine ↄſtitutis:⁊ hoc ẽ
quod di: Qꝛ illic iterroga.nos ⁊c. g ¶ Et qᷓ abduxerunt
nos, de iuda in babylonẽ captiuos:dicebãt nobis ſupple:
h Pymnũ can.no.ð can.ſyon. hoc ẽ de cãticis q̃ catabꝭ
ĩ tẽplo qð fuit ĩ mõte ſyõ:⁊ ſbdit᷑ rũſio iudeoꝝ: i

cãtabimcãticũ dñi.i.deputatũ dino cultui. k

In terra

aliẽa.i.idolatrie ſbdita.q.d.nullo dʒ hoc fieri.vn ⁊ baltha

ſar rex applicãs vaſa dini cultꝰ hũanis vſib:ſtatim fuit a
deo punit :vt hĩ dañ.v. l¶¶ S
deſtructõis tue cãtãs cãticũ leticie qſi oblit deſtructoõis tue
m ¶ Obliuioni vet dextera mea.i.tota vt mea ꝑ in initatẽ

E

vł moꝛtẽ. n ¶ Adhẽat lin. mea fau. meis.ita ꝙ nõ poſſim

od. o 4 no me. tui. dolẽdo q̃ſi ↄtinue de tua deſtructi
one. p¶ Si nõ ꝓpoſuero tui ⁊c.l.i.ſi accidẽte mihi cã ali

eub leticie nõ recoꝛdaboꝛ ĩ pncipio de tua deſtructoe dolen-
do:a ſupplẽdũ ẽ: puniar a ðo.vñ dẽ eccliaſtici.xj. In die bo

noꝝ ne imemoꝛ ſis maloꝝ. q¶ Memoꝛ: eſto ·. Hic ↄnñter
ponit aduerſantiũ punitio:⁊ pmo idumeoꝝ qᷣ ſp ſuerũt iu
deis moleſti: ſicut eſau a qͥ deſcẽderũt idumei: qrebat occi ·

ere iacob a quo deſcẽderũt iudei:vt hĩ Geñ.xxvij.iõ diẽ:
q ¶ Memoꝛ eſto dne filioꝝ edõ.i.idumeoꝝ ad puniẽduʒ
coꝝ nequiciã. r n ois hialim voeſuuei⸗ hierlm iᷓ
fuerũt idumei cũ babylonijs eos icitãtes ad totalẽ deſtructi
onẽ ciuitatl:iõ ſubdit: s ticnt i. exeru babyloni
is. /¶¶ Exinanite exinanite.i.totalr eximinate hierim.
Uaoß ad fudameta, Cõſeq̃nter petit pᷣſ.punitõeʒ baby

nos ꝗ captiuos duxerunt

Lirca pmũ dic ðð: a ¶ Coͤfiteboꝛ
dis ⁊ graꝝ actõis. b¶ In toto coꝛde meo.i.i toto in

. ¶ Wilera. i hebꝛeo ⁊ traſlatoe hiero. bi: Claſtata. -
0

loquit᷑ de futuro ꝑ modũ pᷣteriti re certitudinẽ pphie

Huidit.n. regnũ babylonis deſtruedũ ꝑ Eyxꝝ a Dariũ:

io ſubdit: 3 ¶ Beat q retribuet tibi retributõem tuã
i.penã tibi debi

, ta. a (Quãfe
cie mee.. Memõòꝛ eſto diſe Gieno ppr ma

liox edõ:iĩ dic hierłʒ. Qui bXiltim
dicũt cxianite exianite: uůſy allt Seglr
ad fũdamẽtũ iĩ ea. Filiĩ ba bepleo hi Lueg
bylõis miſà:bẽat ꝗ rtribu ⁊itraſlatõe hie-
et tibi retributõeʒ tuã qůã ro. ex pʒ æ lf=a
reiribuiſti nobis. Bẽate g ois aue hz huu.
tenebit: ⁊ aͤllidet paruulos tur de puulio le
ſuos ad petram. bplöis: quos cru
¶ IObnſi dauid. CcxxxvVII. eir iffecerũt me-
Onſitẽboꝛ tibi domi· Ali cple in baby.
ne: ĩtöto coꝛde meo: Pʒ di Eſai xij.
quoniaʒ audiſti oia verba de babyloijs: Su
oꝛis mei. In cònſpectu an ſcitabo ſup vos
geloꝝ pſallã tibi: doꝛabo meclos ul argen
ad tẽplũ ſanctum tuum:èᷣt aux⸗ vellnt:ſeg ſa

ↄſiteboꝛ nõi tuo. Sup mi/

ſericoꝛdia tua èt ᷣitate tua: ſiciẽt: lacttibuj
yvteris nõ milſere⸗

bũtur ⁊ ſuꝑ filio,;
“ æ „ „ ⸗ no⸗ parcet oculus
eg. c Et allidet eos ad petra.ex crudelitate.n.acci

at pueroj ꝑ pedes ⁊ allidebãt capita eoꝝ õ pariete

oꝛalr põt exponi p̃ſ.iſte ð quolibʒ penitete ꝗᷓ lamẽ

tat ſe fuiſſe in captiuitate demonis per pctm̃ moꝛtale ⁊
petit punitõem demonis ⁊ mẽbꝛoꝝ ſuoxꝝ in gehẽna ſʒ
oꝛdinẽ dine iuſtieWe. e
Onſitehoꝛ tibi dñe. Huic ittit talis ti⸗

.pᷣm

gratiat:⁊ ad ſile alios reges hoꝛtak:ibi Lõfiteatur tibi.⸗
Eoſiteboꝛ tibi dñe.ↄfeſſiõe lau

tellectu ⁊ affectu. c ¶ Am au.ver.or mei.h nõ ẽ i he

bꝛeo nec ĩ trãſlatõe hiero.vñ vẽ ꝙ pmo fuerit qᷣdã glo.
ad oñdẽdũ cãm qᷓre ðð gr̃as deo agebat.ſ.eo ꝙ oꝛoem
ſuã exaudiuerat qꝗᷓ petiuerat a pſecutõe abſalo liberari.
⁊ poſtea hec glo.foꝛte ĩterlinean fuit inſta textui 8 ipe

toꝝ: ſic ⁊ ĩ miij alijs locis biblie factũ ẽ ſil

reg. g. Et aſiteboꝛ nõi tuo.i laude ⁊ graꝝ actõe:⁊ ſöõ
dit᷑ ca: h ¶ Suꝑ mia tua.quã mihi feciſti liberando

me de pſecutoe abſolon ⁊ diſſẽſiõe excitata p ſybam.ij.
reg.xx. i Et vitate tuai.iuſticia tua qu feciſti puni

gittis puulos int

tulus ii hebꝛeo: Ipſi dauid.ex qͥ appet actoꝛ
pl.nõ tñ eius mã.ſed excircũſtãtia lr̃e vĩ ſit
gra actio ipſ dauid poſtꝙ liberat fuit a pſecutõe ab
alon ⁊ rebellione ſybe filij bochꝛi:⁊ venit ad tẽplũ dni
ac adoꝛãdũ a regratiãdũ ſicut pꝓmiſerat fugiẽs a facie
abſalon: ꝓut hẽ.ij.reg.xv.Et dixit rex ad ſadoch: Re-
poꝛta arcã dei in vꝛbẽ:ſi iuenero gram ĩ oculis dñi: re-
ducet me ⁊ oñdet mihi eã ⁊ tabernaculũ ſuũ.Et ſʒ häac
ni . ſniam pſal. iſte ĩi duas ꝑtes diuidit᷑: qꝛ p ðð ipſi deo re
Si oblit fuero tui hierlm.i.

In ↄſpectu ãgeloꝝ. tibi afſiſtẽtiũ:ſm illõ Manh̊.
xviij. Angeli eoꝝ ſp vidẽt faciẽ pꝛis qͥᷣ icełẽ. e ¶ Pſal
lã tibi.q̃res tibi placẽ ⁊ angelis tuis:⁊ nõ hoibus vani,/
f¶Adoꝛabo ad tẽplũ ſcm tuũ.i.vſa facie ⁊ extẽſis ma

epri
Nhlnz
Mühop
Ade
den
aum
ine
eie
S
itiin
reti
eraan
clunnu

r

imnl
cß,

WI.

mind
unigt
iipaanen
ſwgs
Aldn

ui

o
eNi

win

nufti
mi;

nIn quacũq;

inducit alios re-

endo eos ꝓ ſua culpa:qꝛ abſalon cũ ſuo exercitu fuit de
bellar:⁊ ſyba deca Pitar k ¶ Qm magniſicaſti i.ma
gnificare feciſti. I¶¶ Suꝑ oẽ.i.ſuꝑ oẽm vtutẽ creatam
m ¶ Nor̃ẽ tuũ.oẽs.n. hoies boni audiẽtes p̃dcaʒ mi/

ſericoꝛdiã dei erga òð:⁊ iuſticia erga abſalon ⁊ ſybam:

magnificabãt de
um nomẽ ei lau „ . „
dib/ extolleno. qm̃ magnificaſti ſupoẽ nõ
mẽ ſcm̃ tuũ. In quacune;
me. h oixit qꝛ bi; die inuocauero te exaudi
ficiũ dinũ iã pᷣſti· Me:mũltiplicabis ĩ anima
tñ pᷣbʒ ↄfidẽtiam mea vᷣtute. Conſitẽantur ti
Annendi mtugi bi dſe oẽs regel terre: quia
tiplicabis in aia audierũt oĩa verba oꝛiſ tui
mea vtutẽ.ſ. pati

die luoc.te exau.

victoꝛie. p¶Excelſus dñs ⁊ humilia re
lieank. hic dnter ſpicit:t alta a lõge cogno
ſcit.Si ambulauero in me

ges ad laudẽ dei: U. ianeomm
ex cup vtute dep dio tribulatõis liiuificabis
get ſtat vlgni⸗ me:⁊ ſup irã inimicoꝝ tuo
teant i ouͦeoe) Mi extendiſti manum tuaz:
reges ire. recogno &᷑t ſaluũ me fecit dexta tua.
ſcẽtej tuũ dñins ge Dñs retribuet ꝓ me: dñe
nerale. q üÄQrrrr—
audierũt ola ver
ba oꝛis tui.i. illa

que feciſti mihi abſalon ⁊ ſyba:⁊ nõ loqtur de regibꝰ
tre gnãl:ſed de regib i circuitu iudee exntib ad quos
venit rumoꝛ pᷣdictoꝝ: qͥ cito diuulgat᷑. Et bñ noiant᷑ fa-
cta dei e vba:qꝛ ed ſacẽ ⁊ dicẽ ſunt idẽ:ſᷣm ꝙ dẽ.õ.pᷣſ.
xxxij.Dixi ⁊ ſacta ſũt. r ¶ Et cãtẽt i vijs dni.i.ppter
vias dñi:q̃ ſũt eoꝑa. s ¶ Qm magna ẽ gla dñi.iſtõ
debẽt cãtare cãtico laudis dine.Et qꝛ nõ ſolũ gla dñi ẽ
magna ĩ ſe:ſʒ etiã ĩ effectu:iõ ſbᷣdit᷑: t ¶ QAm excelſus
dñs ⁊ hu.reſpi.vt attollat. v¶ Et al.a lon.coj.i.ſu⸗
Pba ab eino cognoſcit vt dehmat.vñ i hebꝛeo hĩ:Et al
ta a lõge ↄſt inget.⁊ hoc dẽ ſpãlr ꝓpter humilitatẽ da⸗
uid fugiẽtis a facie abſalon nudis pedib'incedẽdo ⁊ la⸗
mẽtãdo:vt hꝛ.ij.reg.xv.Et iniurias ſemei hũilit diſſi⸗
mulãdo.ij.reg.xvj.Quã humilitatẽ deus reſpexit: ipᷣʒ
dauid in regno reſtituẽdo:⁊ ppt᷑ ſuꝑbiã abſalon quem
deiecit a regno qð inuaſerat ꝑ moꝛtẽ vilẽ ⁊ aſperã: nec
poſt ſe reliqt plẽ maſculinã ad ſui memoꝛiam:vt hꝛ.ij.

tinẽdi aliud de futuro ĩ caſu ſili:iõ ſbᷣdit dauid: x¶ Si

ſbulauero i medio tri.ſicut fecit fugat᷑ ab abſalon.
y¶ Miuificabis me.i.ſaluabis me a moꝛte iminenti.

3 Et ſuꝑ irã inimicoꝝ meoꝝ.ſ.abſalon:achitophel:
ſybe:a ↄſilium. ? ¶ Extẽdiſti manũ tuã.faciẽdo ð eis
vindictã. 0£ uũ me fecit.a ꝑſecutõibꝰ eoꝛum.
b ¶ Dextera tua.i.vtus tua ⁊ nõ mea.Et qꝛ dauid ſic

ns retribuet ꝓ me.penã mihi aduerſantibus.
„ mia tua ĩ ſe.qꝛ ſꝑ parat ẽ recipe recurrẽte ad
ipᷣm. e ¶ Opa ma.tua.i.me et regnũ meũ:qð ꝑ te cõ

ſecutus ſum. ſ ¶ Ne deſpicias.ſptrahẽdo a me manũ
oꝛalr põt expõi pᷣſ.iſte vt ſit grarum
actio deuota cuiuſlibʒ liberati dinit a pſeqᷓntinũ tribuꝰ-

ꝓtectõis tue

%

ſalmo.cxxxvij.Cofiteboꝛ tibi dñe. vbi di i po/

Tglatno⸗ alioꝝ: ad ↄfeſſionẽ deuotã laudis dine
np
il. Dominus retribuet p me. Additio.

Et cantẽt ĩ viſs dominiqm̃
entie ⁊ obtinige mãgna eſt gloꝛia dñi. Qm

rei note ad aliã cognoſcẽda non ẽ ĩ deo. g ¶Et oẽs vias
meas pᷣuidiſti.añqꝙ; eſſem ĩ rerũ natura. H ¶ Oꝛ non ẽ ſer
mo ĩ ligua 2. in gelngaerplic du celſitudinẽ tue

abat de futuro ſi caſus ↄſilis ↄtingeret ſubditun:·

Vn hebꝛeo hẽtur: Dñ pficiet ꝓ me:vel ſupplebit pꝛo

ſua

¶me. ⁊ ſic erit ſenſus ꝙ dauid petebat a deo vt opera

eius defectis. (Plſal. CXXXVIII.
Omie ꝓbaſti me. Huic pᷣſ.pᷣmittitur talis tituluj

milericoꝛdia tua ĩ ſeculuz:
operã manuũ tuaꝝ ne de

riã pᷣl.dauid. in qͥ ap-
paret actoꝛ pᷣſ.ſ.ðð: ⁊
modus cãtãdi hunc

180 õsäs pᷣſ.cũ pᷣmittitur: Ad
ſp ldas. ¶ Ad victoꝛiam victoꝛiã. qꝛ cãtabat a
5ſ. dauid. CxXXVIII. lleuitis cũ quodã co/
Omiẽ ꝓbaſti me ⁊ co natu vniu) choꝛi con
gnouiſti me: tů cogno tra altex ad habeduʒ

victoꝛiã i cantu ſicut
freqnter dictũ fuit..
De mã vo huius pᷣſ.

uiſti ſeſſionẽ meã èt reſurre
ctõem meã. Intẽllexiſti co
gitatões meas de longe:ſè

mitã med ⁊ funiculũ meu, ꝓſit ada allurrectio
ſueſtigaſti. Et s vias me dis ex oↄſideratoe emi

as pᷣuidiſti:qã nõ ẽ ſermo ĩ
ligua mea. Eccè dñie tu co
gnouiſti oĩa nouiſſima: ⁊
ãtiq:tũ foꝛmaſti me èt poſu

nẽtie dine. Et diditur
duas ptes: qꝛ pᷣmo

ee reuerẽtiã: ibi¶ Quia
iſti ſup me manũ tuã. Mi mn poſſediſti. peima i
rabilis ſcã ẽ ſcia tua ex me: duas:qꝛ pmo deſcri
DM bbbeit celſitudinem dine

ſcie:x latitudineʒ ſue
.„ Ppütie: ibi Quo ibo.
LCirca pᷣmũ dicit: a ¶ Dñe pbaſti me co.me.i. cognoſci
me feciſti.hõ.n.ꝓbat aliqd ad hoc ꝙ noticiã accipiat de il
lo:ſed deus cuſcia eſt infinita nõ ſic ꝓbat vt accipiat noti

ciã:ſed vt alij accipiãt:⁊ hoc mõ loquit᷑ Geñ.xxij. Nũc cos

ui ꝙ timeas deũ.i.cognoſcẽ feci.per hoc.n.ꝙ abꝛaã ad ma
datũ dei voluit filiũ imolare fuit nota hoibus pꝛõptitudo
ſue obediẽtie:⁊ ſilr per tribulatões quas dauid ſuſtinuit a

ſaule:abſalon: ⁊ alus patienter:nota fuit hõibꝰ ꝑfectio ſue

patientie. b ¶ Tu cog.ſeſ.meã ⁊ reſur.meã.i.qcdd feci ſe
B1 vel wegeordeſcende va abalado Al exponit᷑ ſic:
b ¶ Tu cognouiſti ſeſ.meã.i.itroniſatõem mea ſuꝑ regnũ
iſrl. ce alatettton meã ĩ regno pꝰmoꝛtẽ abſalon:qꝗꝛ
vtrũq; a deo fuit.Et qꝛ non ſolũ cognoſcit exterioꝛa:ſed et
latentia in coꝛde:io ſpᷣditur. dD ¶ Intellexiſti cogi.me. de
lon.i.ab eino. e¶ ¶ Semitã meã ⁊ funi.me.i.iuſticie exerci
tiũ:ſᷣm ꝙ dẽ.ij.reg.viij. Et menſus ẽ dauid duos funiculoj

. u. em vnũ ad occidẽdũ ⁊ aliũ ad viuificãdũ. ſ ¶ Inueſtigaſti. i.
reg.xviij.Et qꝛ bñficiũ a deo obtentũ pᷣſtat ↄfidẽtiã ob pffecte cognouiſti ſicut res que iueſtigat᷑ vſʒ ad minia pfecte
i iſcurſũ vniuj
Et oẽs vias

cognoſcitur: qꝛ iueſtigatio ꝓpe dcã q ipoꝛtat di

ſapie:ideo ad hoc ſubdit᷑: i ¶ Ecce dñe tu cognouiſti oia
nouiſſima ⁊ antiqua.i.oig que erunt ⁊ que
cũq; ſint alijs latẽtia. Ba ſoma
cauſe ſcòe nõ agũt niſi ĩ vtute pme. l ¶ Et poſuiſti ſuper
me manũ tuam.ad tenẽdũ me ĩ eſſe:arlifex.n.creatus com

pleto artificiato remouet manũ ſuã ab eo: ſicut carpẽtatoꝛ
a domo facta:qꝛ nõ eſt ei ↄſeruatoꝛ:ſed tm̃ factoꝛ.ſed arti

fex oium deus foꝛmata creatura non ſpᷣtrahit manũ ſuam

ab ea:qꝛ non ẽ tm̃ factoꝛ eius ſed etiã oſe eruatoꝛ: ⁊ ideo ſi re
trahẽt manũ ſuã ab eſeruatõe decidẽt ĩ nihilũ: ppter

p̃dcã ↄcludit: m. ¶ Mirabilis fcã ẽ ſcia tua ex me.i. mira

bilioꝛ q ego poſſim cogitare: ꝓpi qð hiero trãſtulit: Mi
rabilioꝛ eſt ſcientia tua a me. Pebꝛei enim non habent

53 vel dimiuta ꝑ ſuã miam ꝓficeret: ⁊ ſuppler,

in hebꝛeo: Ad victo⸗

vẽ ex circũſtantia lre:

85 deſcribit dei emi⸗
nẽtiã:ꝛ ↄſurgit ad eiꝰ

fuerunt q'tum
pncipaliter: qꝛ

Srer

(iber

cõpatiuũ gradũ ſed vtũtur poſitiuo ꝓ eo cũ ablatiuo caſu

m ꝙ bẽ S. pᷣſ.cxvi. Gonũ ẽ ↄfidẽ in domino ⁊c.i.melius.

n¶ Confoꝛtata eſt.i.ſuꝑ oĩa eleuata. o ¶ Et nõ poio ad
eã.ſ. cõpꝛehẽdẽdã. p ¶ Quo ibo. hic ↄnter oñdit latitudi
nẽ diĩne pñtie q̃ ſe extẽdit ad oẽʒ locũ:ꝓpi qð dic: 0
ibo a ſpũ tuo.i.a te
Vrepi uuus
a. teds cõfoꝛtata ẽ ẽt non potᷣo ad
Pitia rua . boc « 6. Quo ibo a ſpiritu tuo:

et qa facie tua fugiam: Si
aſcẽdero ĩ celũ tu illic es:ſi
dẽſcẽdero ĩ ifernũ adeſ. Si
ſuͤmpſero pẽnas meas di/
luculo ⁊ hitauero ĩ extrẽis

impoſſibile:qð ppat
ↄñter dicẽs: r SRsi
aſcẽdero ĩ celũ tu illic
es.pꝑ refulgẽtiam tue
glie. 8 ¶ Si deſcen⸗

dero in infernũ ades. dec “S .
p exercitiuz tue iuſti· maris.Etèni illuc man tua
cie. t Si ſũp. p?. ðducʒ me:ẽt tenebit dexta
medni ert'e tua. Et dixi ſoꝛſita tenebꝛe
me vel altiſſime vola Zulcabũt me: ct nox illu

miĩatio mea delitijs meis.

re añ clarã diẽ:⁊ ſic ꝑ A 8
MNuia tenebꝛe obſcurabũt᷑

uenire ad extrẽa ma-

ris. v ¶ Eteni illuc „ . n .
a te:èt nox ſicut dies illumi
tu * . „. „ CE „ 9
nulla⸗ du. me. ine nabit: icut tenebꝛe eius ita

⁊ lumẽ eius. Quũia tu poſ/
ſediſti renes meos:ſuſcèpi
ſti me ð vtero matris mee.

aliqð op'facẽ. x Et
tenebit me dex. tua.
alr deciderẽ in nihilũ
vt pᷣdictũ ẽ:⁊ ſic non

poſſũ effugẽ pntiam
ſitã cc. qſi d.poſſet alids ignarus dicẽ: lʒ ðs ſit pñs vbiq;

ſo nõ videt ea qͥ ſũt i pñtia ſua:hoc remouet dicẽs: ʒ ¶ Et
nox illu.mea ĩ deli.meis.q.d.ipᷣa nox illuminata ẽ coꝛã ðo
vt videant᷑ ibi ab ipᷣo delitie carnales q̃ cõiter fiunt in tene/-
bꝛis:ſᷣm illud iob.xxiiij.Oculus adulteri obſᷣuat caliginẽ
⁊ ꝓbat ↄñter ꝙ nox ita nota ſit deo ſic ⁊ dies di.
tene.nõ obſcu.a te.qꝛ nihil ĩ eis exñs latet te. b ¶ Et nox
ſicut dies illuminabit᷑i:ita clare pʒ ↄſpectui tno ſicut ⁊ lux
ꝓpter quod ſbdit᷑: c ¶ Siẽ te.el:ita ⁊ lu.en.i.eodẽ modo
patẽt ipſi deo ⁊ ea q̃ fit i vtroq;. dðD¶ Oꝛtu poſſediſti.h
ↄñter ex pᷣcedẽtib dauid pↄſurgit ad laudẽ dinaʒ: ⁊ pᷣmo ad
laudãdũ deũ ĩ ſe:ſcõo i amid ſuis:ibi Mihi aũt ⁊c. Circa
pmũ dicit: O ¶ Oꝛ tu poſ. re. meos.foꝛmãdo me ĩ vtero
mr̃is. e ¶ Suſcepiſti me ⁊c᷑ʒ.· li vita me ↄſeruãdo ⁊ ĩ pſecu
tõibꝰ ꝓtegẽdo:⁊ ad dignitatẽ regni ꝓmouẽdo.q.d.ꝓpi iſta
⁊2ↄſilia: ¶ Coſiteboꝛ tibi.bonitatẽ tuã recognoſcẽdo.
g¶ ¶Oꝛ terribilr magnificar es. in trãſlatõe hiero.hẽ: Qꝛ
terribilr magnificaſti me.⁊ ẽ eadẽ ſnia:qꝛ deus magnifican
do dauid mo pᷣdcõ declarauit hoibus magnitudinẽ ſue bo
nitatis ⁊ potẽtie:iõ ſpdit dauid: h ¶ Mirabilia opa tua.
nõ ſolũ ĩ me:ſʒ ĩ oibus creatur:qꝛ mima etiã creatura non
ßoͤt ad plenũ iueſtigari ab hoie:utpote ꝑ quãvtutẽ ferꝝ tra
hit᷑ a magnete. EE aia mea cognoſcet nimis.i.conabit᷑
ÿ̃tũ porit ad cognoſcẽdũ opa tua:⁊ maxime bñficia mihi
facta:ini que ẽ foꝛmatio mea:iõ ſbᷣdit: k ¶Mõẽ occulta-
tũ os meũ a te.⁊ accipit h̊ os oſſis qð latet in carne: iõ ſpᷣdi

tur: I ¶ Oð feci.iĩ occul.q.d.quõ eẽt tibi occultatũ qͥ feci

ſti illud intra carnẽ vbi occultat alijs ſed nõ tibi. m ¶ Et
ſpa mea ĩ iſe.ter.i.ſphᷣa coꝛpis mei nõ latebit tibi cũ adhuc
eẽt i mã vnde fcà ẽ:q̃ ddẽ mã ꝓ maioꝛi ꝑteẽ terra q̃ eſt ĩferi
us elemẽtũ. n ¶ Impfcm meũ viderũt ochi tui iĩ traſlatõe
hiero.hi: Infoꝛmẽ me adhuc viderũt oculi tui.res.n. añqᷓ
ſit foꝛmata ẽ iꝑfecta.Eſt igr̃ ſenſus:Cũ eẽm adhuc i fieri vi

AOꝛ ſuti ſocietate dei ⁊ e amici:de qbus dixit d

xxv. Nundd eſt numerus militũ ep.iõ ſbdit: xC Di
numerabo eos 7 ſu.hare.mul.i.ſi vellẽ eos numerare

erũt me oculi tui:qꝛ de cognoſcit res pfecte ani ſint
facto eſſe.
eo ꝙ ibi oĩia retinẽtur firmii abſq; obliuioe. p Es
ſcribent. ĩ noticia.n. pdeſtinatõis dine:que dẽ liber vite
ſoli electi ſũt ſcripti:⁊ i noticia pᷣſcie ſiue repꝛobatõis:q̃

o Et in libꝛo tuo.i.ĩ noticia tua qͥ r.

ßt dici liber 7
ŔUÄ;—„⸗ „ „ Is: ſoli repꝛobiſi
Cõſiteboꝛ tibi: qꝗ terribili ſcripti ſedi noti
nrr magniſicatus es: mirã —
bilia opera tua:ct aiga mea dit ad pdeſtinat
cognoſcet nimis. Mon eſt nẽ a p̃ſciam oẽs
occultatũ os meum a te: ſunt ſeipti: ⁊ ſic
quod feciſti in occulto: ẽt gecpith liber di⸗
— „ „ „ . 1 9 .
ſubſtãtia mea in inferioꝛibꝰ q Dies foꝛma⸗

terre. Inpfectuʒ meum vi

ctuz meun bunt. i ſuturo ſiẽ
derunt oculi tui:et in libꝛo

tu pꝛeuidiſti.

tuo ömnes ſeribetur: diss e —
ſoꝛmabũutur et nemo in eis Muro qð nõduʒ
Mihi autem nimis hono cadhuc per hoc
rificati ſunt amici tui deus: itelligit vauid ꝗ
nimis coͤnfoetatus eſt pꝛin ißs ſutn c
cipat eoꝝ. Dinumerabo futura ſit teo it
, de pfecte cognita ipᷣi
eos? ſup harenã mliiplica doeo:qꝛ ei noticia
bũt᷑: exurrexi ct adbuc ſũ menſurat einita-
tecũ.Si bccidenð pctõꝛes te que aſſiſtit oĩ
tpꝛi pñti pᷣterito
futur.

8 ¶ Mihi aut.

Pic ↄſeqnter dauid oſtendit ſe habere reuerentiam ad

tñ nõ videt ea qᷓ fiũt ĩ tenebꝛis:ſicut hõ exñs i loco tenebꝛo/ deum non ſolum in ſe ſed in amicis ſuis.⁊ pᷣmo oſten-

dit in amicis dei ꝓpoſitum: ſcõo in eius inimicis oppo
ſitum:ibi Si occideris.Circa pmuʒ dicit: s Mihi

gutem numis honoꝛati ſunt amici tui deus. in hebꝛeo

habetur:Sodales tui.⁊ ꝑ hoc ĩitelligunt᷑ angeli ctsd
lin pᷣſ.
p̃cedẽti: In ↄſpectu angeloꝝ pſallã tibi. t ¶ Nimis cõ
foꝛtatus eſt.i.firmiter ſtabilitus. v ¶ Pꝛicipatus eo/
rũ.angeli.n.ſãcti ꝑ oꝛdies triũ hierarchiaꝝ ſũt diſticti.
hierarchia vo ẽ idẽ qð ſacer pꝛicipat.⁊ qꝛ iſte tres hie
rarchie ⁊ tres oꝛdies i ſingulis hierarchijs imobilr ſta⸗/
biliunt:iõ ↄuenienter dẽ: Nimis ↄfoꝛtatus ẽ pncipatus
eoꝝ. Et qꝛ angeli ſunt ĩ maxio numero: ſᷣm illud Job

nõ poſſem ſicut nec maris harenã. videm.n. ſenſibilr·
coꝛpa celeſtia qᷓ ſũt icoꝛꝛuptibilia ſupꝛa modum exce
a coꝛpoꝛa elemẽtaria ⁊ mixta q̃ ſũt coꝛuptilia in ↄti
nua ititate.Et eodẽ mõ ualde ꝓbabile eſt:ꝙ angeli qui

ſũt adhuc ſupioꝛis nãe excedãt in numero oẽm coꝛpa-

lẽ creaturã: ꝓpi qð dẽ Dañ.vij. Milia miliũ miniſtra
bãt ei:⁊ decies milies centena milia aſſiſtebãt ei:vbi de
ſignat᷑ maxia multitudo ãgeloꝝ nobis icognita pꝑ repli
catõem ⁊ młtiplicatõem maximoꝝ numeroꝝ.⁊ qꝛ pꝛo
pheta dauid cosuit ꝑ reuelatõem ſe futuꝝ in ſocietate
angeloꝝ ad qua clecti aſſumũt:iõ ſpᷣditur: x C¶ Exur

rexi. p tuã gr̃am a peccatj que cõmilſi.ſ. adulterij caum
berſabee:⁊ homicidij vꝛie:⁊ numeratois ppli. ʒc Et

adhuc ſũ tecũ.i pñti ꝑ graʒ⁊ ĩ futo ꝑ glaʒ:ð q loqbat᷑ dðᷣ
p mo pñtj ꝓpt certitudinẽ ſibi fcẽ fuelatõis. Aide
ci. P onñt oſalo p inimid dei:vʒꝙ noõ ſint honoꝛa/
bils ſibi ſʒ mag ↄteſtabils di. a¶ Si occi. ð pec. ⁊ acci-
pit᷑ h ſi ꝓ qꝛ:vt ſit ſẽſus:qꝛ certũ ẽ ꝙ tu occides pctoꝛes

—

aͤry

tiſn
ulii
tmmoics
milpe
nchi

grenn
in

6 .
Mh.

miun
jwoſ
Küraz
nuinh.
(a
4slinin⸗
Ping

obſtinatos moꝛte gehẽne:q̃ dĩ moꝛs ſcòa.apod.xx.iõ
ſupple dico: b ¶ Uiri ſanguinũ decliate a me.qꝛ hoꝛ
reo etiã voʒ videre:cuſ cã ſpditur cũ dĩ: c (B. olci
tis in cogitatõe.ſ.va. d¶ ¶ Accipiat ĩ vani.ciui.ſuas.
viri.n.ſanguinũ ſemper cogitãt quõ poſſint alienas ci⸗
uitates ⁊ loca ctca—·
pere: pplm occi/

Kre⸗ bond rape uiri ſe anguinuz declinate a
iſtud ꝓcedit ex me. Quͤla dicitis ĩ cogitatᷣ

vanitate ſupbie
exñtis in eis. Et
qꝛ tales ſi deo æ?
hoõib iuſtis odi-
biles:iõ ſyᷣdit d.
uid: e ¶ Nõne
qui oderũt te do/
mine oderã.q. d. ðèððð
ſic:qꝛ eoꝝ viciũ eſt odiẽdũ bonis hoĩbus:ſicut ẽ odio/
ſũ deo. f¶ Et ſup inimicos tuos tabeſcebã.i.reſolue/
bar interius ex celo iuſticie tue ↄ eos irat:iõ ſubditur:
8 ¶Derfecto odio oderã illos.⁊ qꝛ hõ iuſtus ſꝑ dʒ ti/
mere ne in tali ęelo excedat modũ ⁊ icurrat aliqð pctm
ſaltẽ leue:iõ ſubdit dauid: h ¶ Pꝛoba me deus ⁊ ſci⸗
to coꝛ meũ.i.fac me ſcire ea que latẽt i meo coꝛde. ꝓba
tio.n.dei nõ eſt ad hoc ꝙ ipſe noticiã accipiat: ſʒ ali ſic
dem̃ fuit in pncipio huius pſalmi. i ¶ Introga me 2
cognoſce.i.fac me cognoſcere. k· Semitas meas ·i.
facta ⁊ cognita mea occulta. l ¶ Et vide.i.fac me vi/
dere. m ¶ Si via inidqtatis ĩ me ner aliana larz culpa
vt ꝑ verã pniam expediar ab ipſa. n ¶ Et deduc me ĩ
via eina.i.ad beatitudinẽ einã ad quã nullus põt pue/
nire:niſi fuerit totalit᷑ expedit a peccato:ſᷣm ꝙ dẽ apod
xxj. Nõ intrabit in eã aliqð coinqnatũ.¶ Moꝛalitas
huius pſalmi eſt ꝙ quilibet exẽplo dauid diligent᷑ ↄſide
ret dei noticiã oĩa intuentẽ:⁊ attẽdat ipᷣm vbiq; pnñtem
⁊ ſic aſſur ʒat ad dei ſanctoꝝq; eius reuerẽtiã ⁊ ad dete-
ſtatõem iniquoz. ¶ In pᷣſ. cxxxviij. Dne ꝓbaſti
me.vbi dẽ in poſtilla:De mã huius pſalmi.Additio.
Icet multa in hoc pſalmo ponãtur ad excel-
lentiã diuinã pertinẽtia:tñ pꝛincipalis iĩtentio
. pſalmiſte in eo vr eſſe qdã ↄcluſio ſupplicato
ria quã in duob vltimis vſibus ponit.iſ.cũ dicit: Pꝛo/⸗
ba me deus ⁊c̃. Et vide ſi via iniqtatis in me ẽᷣ. Ceteri
ãt vᷣſus pᷣcedẽtes a pncipio pſalmi vſq; ad illũ locũ ſũt
al i quedã notabilia pᷣambula ad illã ſupplicatõem

ne:accipiãt ĩ vanitate ciuita
tes ſuaſ. Mõnẽè ꝗ oderũt te

tuos tabeſcebã: Perfecio

5„

eu oꝛõem intẽtã. Ad cuius declaratõem pᷣſupponẽda
ſaraucda Pꝛng eſt: ꝙ lʒ de lege cõi nullus ſcit ſe certi
tudinalr eſſe in gra.vñ eccł.ix. Nemo ſcit vtrũ ſit dign
odio vel amoꝛe.dauid tñ ex reuelatõe diuina ſciebat ſe
ipſũ eſſe in gra ſpalr cũ hunc pſalmũ cõpoſuit:qui qdẽ
pᷣſ.ex circũſtantia lr̃e vẽ eſſe faci poſtq deus ei dimiſe/
rat pctã que cõmiſerat.ſ.homicidij ⁊ adulterij ⁊ nume
ratois ppli:ð quoꝝ dimiſſione fuerat certificatus per
ꝓpham nathan.ij. reg.xij. quo ad pᷣma duo peccata:⁊
de tertio ꝑ acceptatõem ſui ſacrificij.ij.reg.vlt.Et qꝛ re
miſſio peccatoꝝ nõ ẽ niſi ꝑ graʒ.vnde ad Ro.iij.c. Ju-
ſtificati per gram ipſius.iccirco dauid ꝓtũc credenduj
eſt hoc ſciuiſſe.ſ.ſeipᷣm eſſe in gra:lʒ apud plimos crede
ret᷑ nõ fuiſſe dimiſſa illa peccata ipſi dauid:de qbus.õ.
in pſalmo dicebat: Multi dicũt aĩe mee:non eſt ſalus
ipſi in eo eius. Scòm pᷣſupponẽdũ eſt ꝙ dauid ex hoc
nõ ſciebat certitudinalr ſe eſſe adeptuꝝ glam: ꝓutẽ de
lege cõi:nec de hoc legitur ſibi fuiſſe aliq reuelatio ſcã:
⁊ is in pma parte huſ pſalmi deo refert gr̃as ꝓpter iu/
ſtificatõem ſuã:⁊ in vltima parte petit certitudinẽ fina
lem ſue ſalutis.ſ.in duob vltimis vſibus pᷣdictis:inter

dſſie oderã: ⁊ ſp inimicos

plalmoꝝ

que ponit ãdã notabilia tã circa puidentiam diulnã etiã

circa pductoem ⁊ foꝛmatõem hois:qᷓ; circa pᷣdeſtinatòeʒ ſã/⸗

ctoꝝ:ſilr ⁊ maloꝛ: repꝛobatõem.Circa que oĩa tredecim fa

cit. Nã p õ mitos philoſophãtes qͥ a cognitõe dina ãmoue

bʒt indiuidua ſeu ſingularia:vt Job.xxij.c. Suꝑ cardies

celi pambulat:nec no

odio oderã illoſ:inimici ſci buit deo ꝑfectã ⁊ ſin-
ſunt mihi. Pꝛöba me de⸗
uſ ⁊ ſcito coꝛ meũ:intròga
me ⁊ cognoſce ſemitas me
as. Et uide ſi Riia inigtan in oens noncia deen
me ẽ:ct öduc me ĩ via eina. xnt guoruaz
HD erroꝛẽ dicẽtiũ:ꝙ diui⸗

Dne ꝓbaſti me ⁊c. di
cit aut: Pꝛobaſti. nõ
vt deus noticiã acci-

na cognitio eſt ꝑ ap

licatocʒ vniuerſaliũ cꝝ ad effectus ꝑticulares uel ꝑ alioj
s modos mediante quibres cognoſcũt᷑: qð nõ ꝑtinet
ad dei cognitõem:ſed deſignat ꝙ noticia dei eſt per euiden-

tiã imediatã:q̃ͥ quodãmodo aſſimilat᷑ cognitõi hũane que

ꝑ expimẽtalẽ ꝓbatõem acqrit᷑ ſine aliqͥ diſcurſu.a tali.n.
noticia.ſ.exꝑimẽtali tota cognitio humana deriuat᷑ cuʒ ni-

hil ſit ĩ itellectu qn pus fuerit in ſenſu.q.d.Cognitio tua de

me eſt ꝓbatiſſima abſq; diſcurſu.ſilr eſt inteliigẽdũ illõ qð
infra dẽ: Inueſtigaſti:qð hʒ referri ad pfectõem cognitõis:
nõ aũt ad modu iueſtigatõis q̃ deo no ꝑti iet. In hoc ãt qꝙ;
dicit: Cognoniſti me.ondit ipᷣm ſuiſſe a deo appꝛobatũ ſᷣm
noticia appꝛobatois:de qua.ij. Limo.ij c. Nouit dñs qui
Cõſeqnt ſcòo tagit qᷣttuoꝛ ſinglaria circa hoieʒ.ſ.

ſunt ey
ſeſſionẽ ⁊ reſurrectõem ꝛc᷑. Pꝛo qͥ ſciẽdũ ꝙ deuto.vj. circa
explicatõem pᷣcepti de dilectõe dei dꝛ: Meditaberl.ſ.i hij q
ad dinã dilectõem pꝑtinẽt. Sedẽs i domo tua a ãbulãs ĩ iti
nẽ:⁊ doꝛmiẽs ſeu cubãs atq; ↄſurgẽs.qð expõit ſic:Nã hõ

dʒ meditari iĩ his q̃ ad dilectoeʒ dei ptinẽt ta ĩ tpꝛe qet̃ qᷓ; in

tꝑꝛe laboꝛij.ſilr i igreſſu lecti ad doꝛmiẽdũ:⁊ i egreſſu ad vi

gilãdu: ad qͥ qttuoꝛ lʒ nõ eodẽ oꝛdie referẽda ſũt vba pᷣſ. in

hoc loco.q.d.Dñe tu cognouiſti ſeſſionẽ meã.ſ.an i ſeſſiõe
mea nae gan meditoꝛ ĩ his q ad dilectoeʒ tuã ptinẽt. Et re/
ſurrectõem meã.ſ.cũ ſurgo de lecto ad vigilãdu.Et ſemitã
meã.ſ.cu abulo i itinẽ. Et funiculũ meũ.qð i hebꝛeo hĩ: Ac
cubitũ meũ.ſ.cũ lectũ itro:ad qð trãſlatio nr̃a poſſet redu⸗
ci:Nã lecrẽ hoĩbus quaſi funiculus hẽditail.Cũ.n.hõ i le⸗
cto doꝛmiẽ) iacet nihil aliud vẽ hẽe tanq; ppꝛiũ ſibi.a quia
iſta q̃ttuoꝛ ꝙytũ de ſe idifferẽtia ſũt quo ad mneritũ vł deme
ritũ niſi inqtũ cadut ſub cogitatõe hois ea debite oꝛdinãti
ĩ deũ vł alr:iccirco iterpoſuit: Intellexiſti cogitatões meas
de loge.i.itellixiſti qs cogitatões hẽaʒ i huiuſmõi varietati

bus meis ſupꝛadicil.ſ.vtꝝ ſint digna mercede vł nõ. Diẽ ãt

a lõge:eo ꝙ finis cogitatois ꝗᷣ ẽ vltimi executõe ⁊ p ↄñs lõ
ge eſt pncipalis quo ad meritũ ⁊ demeritũ: ⁊ io dicit: ꝙ de
cogitatoes hũanas qualiter pueniant de lõge.ſ.de fine ꝓpe
intelligit.Et ne qͥs eſtimaret ꝙ cognitio dina circa hoiem
ſolum ad quattuoꝛ pᷣdicta ſe extẽderet:ideo dicit:Et oẽs vi
as meas pᷣuidiſti:vt oñdat oẽs hũanas actões que ꝑ vias

itelligũtur copꝛehẽdi ĩ cognitõe dina que eas ab eino pᷣui/

dit.Et reddẽs rõem quare ſub dlauſula ꝓli cõpꝛehendit vi
as humanas ⁊ non eas diſcuerẽdo ſpãlr expꝛeſſit:ſicut ice/
perat:ſubdit dicẽs:Quia non eſt ſermo in ligua mea.iſ.ſuf/⸗
ficiens ad expꝛeſſionem ſinguloꝛum eo modo quo dicitur
eccleſiaſtes.j.Cuncte res difficiles non põt eas homo expli
care ſermone. Et nequis putaret ᷣ huiuſmodi diuina co-
gnitio ſe extendit ſolum ad pꝛeſentia eo ꝙ ſunt in actu ⁊ nõ

ad pꝛeterita ⁊ futura que nõ habent eſſe actuale ĩ ſeipſis:iõ
ſubdit: Ecce tu oñe cognouiſti oĩa nouiſſimꝗ 2 atiq·qd.nõ
GRc

ſolũ pꝛeſentia ſed etiam pꝛeterita ⁊ futura. ni tertio

ſtra ↄſiderat.pᷣſ.attri

gularẽ cognitöem de
Hoie:⁊ de hoc dicitꝛ:

oſtẽdit quaſdã eminẽtias ſingulari ad cognitõem ſt papel
ptinẽtes:⁊ de hoc dicit: Tu foꝛmaſti me ⁊c̃.Ad qð ſciẽduʒ
ꝙ ſm Aug. in li. de trinitate vniuerſas creaturas ſpũales ⁊
coꝛpales nõ qꝛ ſũt iõ nouit deus:ſed iõ ſũt qꝛ nouit.Cuius
rõ eſt. Nã ſic ſe habʒ ſcia dei ad oẽs res creatas ſicut ſcia ar
tificis ad artificiata ab ipſo artifice ꝓducta. Ad qð oñden
dum poſtqꝙ dixerat: Tu cognouiſti oĩa nouiſſima ⁊ antiq:
ſubdit:Tu foꝛmaſti me.ac ſi dicat:Cognitio tua eſt cã mee
foꝛmatois modo pᷣdicto:ſed ne putaretur ꝙ cognitio ſeuꝓp
uidentia diuina non requirit᷑ ad ↄſeruatõem rei poſtꝙ ẽ cre
ata ſeu foꝛmata ſicut nõ reqrit᷑ cognitio artificis finito oꝑe:
iõ ſpdit:Et poſuiſti ſuꝑ me manu tuã.exponit᷑ ſicut in po/
ſtilla. ¶ Loſeqͥnter q̃rio ex pᷣdictis ↄcludit tria miriſſima
circa diuinam cognitõem:pmo cuʒ dicit: Mirabilis facta
eſt ſcientia tua ex me.valde.n. mirabile eſt ꝙ cognitio ſit cã
reꝝ nãlium cognitaꝝ cum in creaturis eſt cõiter oppoſitũ
Scðo dicit etia:Cõfoꝛtata eſt.qꝛ huiuſmõi cognitio ſeu ꝓ
uidentia diuina ſic eſt conſoꝛtata ꝙ res ꝑ eam ↄſeruantur i
eſſe ⁊ ipſa a rebus Bnacta vefictuntqo ad maximã foꝛti/
tudinẽ ꝑtinet. Lertio dicit:Et non potero ad eã.ſ.vt ab ea
qualrcunqʒ poſſem me ſbtrahẽ.(q ¶oſequent᷑ qnto hoc vlti
mũ quod dixerat declarat.ſ. Nõ poio ad eã.vt ab ea q̃liter
cunq; poſſem me ſbᷣtrahere.⁊ hoc ex tribus:pᷣmo ex diuine
pñtie imenſitate:qꝛ cũ ſit vbiq; nullus põt a ſua pñtia abeſ
ſe:⁊ de hoc dicit: Quo ibo a ſpiritu tuo.exponat᷑ ſicut ĩ po
ſtilla vſq; ibi:Si ſũpſero pẽnas meas diluculo.cuũ ſenſus
eſt: Si hẽrem pennas ſiles diluculo.qð in iſtanti volat ab
oꝛiente in occidentẽ:⁊ ſic cũ tanta velocitate trãſirem ad ex
trema maris:hoc nõ ſufficẽt ad hoc vt me ſpᷣtrahẽ poſſem
a tua pñtia.ratio quare:Quia illuc mantua deducet me.
⁊ hic ponit ſcam rõem ꝑ quã hõ nõ poſſet ſe ſvᷣtrahere a
dina ſcia:que ẽ eadẽ cum ſua potẽtia.⁊ qꝛ deus ꝑ ſuã potẽ
