ſuper ſeruos tuos.pꝛeces eoꝝ exaudiẽdo:⁊ ut ſint mag
exaudibiles recolit bñficiũ in tranſitu maris rubꝛi exi
tum dicẽs: sS ¶ Repleti ſumꝰ mane miſericoꝛdia tua.

qꝛ ſpmerſit dñs exercitũ egyptioꝝ in mari rubꝛo pbes

filijs iſrł traſitũ ſuꝑ ſiccũ:hoc ſuit ſem̃ in vigilia matuti

—

xxxvj. Fecit ergo bexeleel

xxv. Inde pᷣcipiã ⁊ loquar ad te ſuper ꝓpiciatoꝝ. b ¶ Et

poſſet ſcire excellẽtiã tue ptãtis ⁊ vindicte.q.d.nullus

na:Exo.xiiij. t ¶ Exultauimꝰ ⁊ delectati ſum ⁊c.qꝛ ſtati
mari trãſito cantauerũt canticũ exultatois dicẽtes:ãtemꝰ
dño gloꝛioſe ꝛc. v ¶ Letati ſum ꝓ die.qui.nos humi.i.
humiliari nos ꝑmiſiſti in dura ⁊ vili ſeruitute egypti. Op
poſita eni iuxta ſe poſita magis eluceſcũt: ⁊ iõ qꝛ dura ſfui
bbLbLLebar ' recẽti memo/
eſto ſuper ſeruos tuos. Rè ria: ex hoc augebatur
pleti ſum mane muiſericoꝛ⸗ pplilaicia. Cten
dia tua: exultauim c dele beficiü de aſtructioe
ctati ſum in omnibꝰ dieb

e me,—en e. tabernaculi ad cultũ
nr̃is. Letati ſum ꝓ diebuſ diuinũ:ad cui cõſtru

quibus vidim mala. Re 2„ minoꝛes opati ſunt
pice in ſuos tuos: Ktĩ opa H
tua ⁊ dirigè flios eoꝝ. Et culi: ⁊ vaſa ad mini
ſ it ſplẽendoꝛ domini dei no ſterium neceſſaria.ſ.

begeleel filius huri 2
plures alij: ⁊ hoc eſt
qo petit moyſes o.
X¶ Relſpice dñe i ſer
uos tuos.i. ſenioꝛesi
Eöfůöüſpir ado eis volutate;
offerẽdi donaria ad opꝰtabernaculi. p ¶ Et in oꝑa tua.i.
in oꝑe tabernaculi ⁊ vaſoꝝ ad cultũ tuũ. ʒ ¶ Dirige filios
eoꝝ.dans eis ad hoc ſapiẽtiã ⁊ itellectũ:⁊ hoc fecit dñs:ut
hẽ Exo.xxxj.dicẽs:Ecce vocaui bexeleel ex noie filiũ huri:
Tipleui ipᷣm ſpiritu dei ſapiẽtia ⁊ intelligentia ⁊c Et Exo.
ooliab: ? oẽs viri ſapiẽtes:qbus
dedit dñs ſapiẽtiã ⁊c. a ¶ Et ſic ſplendoꝛ dñi dei ⁊ci.
deitas dans in tabernaculo rñſa:ſic fem̃ ẽ ↄſtructo taberna
culo vbi dabãtur diuĩa rñſa de ppiciatoꝛio:ſʒ ꝙ dẽ Exo.

ſtri ſup noſ:t opa manuũ
nr̃aꝝ dirige ſupꝑ nos:⁊ op
manuum tuarum dirige.

—

opa manuũ nr̃aꝝ dirige.Iſtud bis repetit᷑:ſemel ꝓ ↄſtructi
one tabernaculi:⁊ ſemel ꝓ ſacrificijs ibidẽ ꝑ man ſacerdo
tũ offerendis.Expoſitoꝛes nr̃i coii exponũt hũc pſalmũ de
xpᷣo ab illo loco: Dexterã tuã ⁊c̃.ꝗ in ſacra ſcriptura dicit
pꝛis dextra.Sʒ hãc expoſitionẽ nõ ꝓſequoꝛ: tũ qꝛ mihi vẽ
magis myſtica qᷓ; lr̃alis:tũ qꝛ expoſitio iſta valde ſufficiẽter
ponit᷑ in glo. Moꝛalit aũt põt exponi pſalm iſte ut ſit oso
cuiuſlibet fidelis:qͥ ut oꝛo ſua ſit exaudibilis:pꝛimo recolit
diuĩa bñficia hũano generi pᷣſtita:⁊ ſic vlteri petit diuina
ſapiẽtia illuſtrari inter in mẽte:⁊ in oꝑib ſuis exter diri
gi diuina virtute.¶ In pſal.lxxxix.Dñe refugium.
Tocm eſt pluries in pcedẽtib' non oẽs doctoꝛes
hebꝛei tenẽt opinionẽ beati hiero.ſʒ multi eoꝛum
tenẽt ſicut Auguſtin.ſ. ꝙ ſolus dauid fuit actoꝛ
oĩum pſalmoꝝ i pſalterio ↄtẽtoꝝ:⁊ p ↄñs iſt pſalmi.ititu
lat᷑ aũt a moyſe rõe tacta ĩ glo.q̃ qdẽ rõ valida ẽ nõ obſtan
te eo ꝙ Z eã obijcit a poſtillatoꝛe:nõ eni qꝛ ĩ hoc ponũt ali
q̃ ꝑtinẽtia ad ver teſtamẽtũ ⁊ aliq̃ ad nouũ: ex hoc ſolo ĩti
tulat iſte pſalm a moyſe: qꝛ ſic loqret ꝙ alij pplures pſal
mi eidẽ ititularẽt: put poſtil. allegat. Sʒ iõ pſalm iſte ititu
lari vẽ moyſi:qꝛ ĩ eo tangũt bꝛeuit ea qb lex moſaica ẽ im
pfecta ͥ bona ⁊ a deo data: q qdẽ lex debebat ftii Pxpᷣm
Ad cup declarationẽ ſciẽdũ ꝙ ſᷣm apoſtolũ ad hebꝛeos.vij/
ca. Nihil ad pfectũ adduxit lex:de cuius legis ipfectione eſt

ꝙ in ea terrena pꝛomittebant:ſimiliter ⁊ comminabantur

trãſgreſſoꝛes per penas tempoꝛales non perpetuas: ut patʒ

ex communi decurſu veteris teſtamenti: cub ratio eſt quia

Fʒ auguſtinum contra fauſtum.iiij.libꝛo:Populus ille car

nalis rebus vite pꝛeſentis totaliter inherebat. ſed con
ſtat ꝙ talis momentanea ſunt:⁊ quaſi nulllius durationis

„ „
e

¶ Tiber

reſpectu eternitatis: ſed lex chꝛiſti tãqᷓ perfecta bona ſe empi
terna ⁊ ſpiritualia ꝓmittit ſimiliter ⁊ de penis perpetuis

—

cõminat᷑. vñ in pnti pᷣſ. mopſi intitulato:pmo oſtendit imp

fectio veteris legis ex bꝛeuitate vite pñtis cui tempoꝛalia ĩ
eadem lege pmiſſa oꝛdinant᷑ ſeu cõminãtur:ſecũdo petitur
lex chꝛiſti perfecta q̃ oꝛdinat᷑ ad eternitatem coſe equendam
ſecunda ibi:Dexterã tuã ſic notam fac.Circa pᷣmũ nouem
facit. Nã pmo pᷣmittit ꝙꝙ deus eſt factus refugiũ a generato
ne in generationẽ ſ. a generatione antiqui teſtamenti: que
generatio dicit᷑:ut Mar. viij. cap. Generatio iſta ſignuʒ qᷓ
rit:in qua generatione felicitas eterna non attingebat ad ge
nerationem.ſ.noui teſtamẽti q etiaʒ generatio di:Matth.
xxiiij. ca. Non tranſibit generatio hec donec omnia fiant.
in qua talis felicitas.ſ.eterna adipiſcit᷑:circa qð notant dic:
Domine refugiũ factus es nobis.qꝛ deus etern factus ho
mo tpaliter:eſt ppꝛium ⁊ ſingulare refugium a pꝛima gene
ratione imperfecta ad ſecunda generationẽ pfectam. Conſe
quenter ſecũdo oſtendit ĩmenſitatem eternitatis diuine:et
hoc cum dicit:Pꝛiuſq; montes fierent ⁊c.ſ. añ mundi con
ſtitutionem. Et a ſeculo in ſeculum tu es deus.ad deſignan
dũ interminabilitatẽ eternitatis a ꝑte poſt ſicut a ꝑte ante.
Licet enim duratio eterna nõ ſit ſucceſſiua ſᷣm pus:⁊ poſte
rius tamẽ in cognitione humana q̃ tempoꝛalis eſt non pot
intelligi niſi cum quadam ſucceſſione infinita:cognita.n.
ſunt in cognoſcente per modũ cognoſcentis. Cõſequenter
tertio oſtendit bꝛeuitatem humane durationis:⁊ eius cam
ſᷣm ſtatũ pñtis vite:⁊ hoc cũ dicit Ne auertas hominem.
Circa qð ſciendũ ꝙ hebꝛaica veritas in hoc loco nihil qð

ſonat negationẽ ponit:ſed ſic dicit Auertiſti hominẽ in hbu

miliatione ⁊ dixiſti:conuertimini ſeu reuertimini filij ho
minũ.qð exponit abenhagra hebꝛeus de neceſſitate moꝛiẽ
di quã incurrit pᷣmꝰ homo ꝑ peccatũ:⁊ eſt ſenſus: Auerti
ſti hominẽ.ſ.adam In humiliatione ſeu abiectione.⁊ hoc
poſt lapſum cui homini:Dixiſti reuertimini filij hominuʒ

ſ. in terram:legit᷑ eni Geñ.iij.in hac materia:donec reuerta

ris in terrã de qua ſumpt es:quia puluis es ⁊ in puluereʒ
reuerteris:⁊ notanter dicit Auertiſti hominẽ in humiliati
one. in ſingulari ⁊ poſtea ĩ plurali:Reuertimini filij homi
num.aqꝛ licet adã pᷣmo fuit abiect⁊ hũiliatus in peccato:⁊
ſibi ſoli videbat᷑ de loq in pᷣdicta auctoꝛitate:tñ peccatum
⁊ ei pena trãſiuit in poſteros:qꝛ oẽs ex hoc incurrerunt ne
ceſſitatẽ moꝛiẽdi:⁊ iõ pluraliter dic: Reuertimini.ſ.ad ter
ram moꝛiẽdo.Cõſequẽter qᷓrto oñdit ex hoc ꝙ vita hũana

ſi ſtatũ pñtis vite rõne pᷣdicta terminabilis eſt ꝙ ipſa eſt
momẽtanea et in nihilũ reputãda:⁊ hoc ex cõſideratione
partiũ tꝑis huſ vite.ſ.pᷣterite:pᷣſentis ⁊ ſuture.naã ꝑs pᷣteri

ta duratõis tꝑalis quãtũcũq; longa:eſt in ſe nihil cuʒ iam
trãſijt tota eᷣ duratio:⁊ de hoc dicit:Qm̃ mille anni ante
oculos tuos tanq; dies heſterna q̃ pᷣterijt.⁊ hec vba pñt di

rigi ad deũ vel etiã ad hominẽ. pars vo pñs hui duratõis

eſt bꝛeuiſſima:qꝛ ſolũ cõſiſtit in aliq particula ꝓpinq̃ nunc

indiuiſibili:⁊ de hoc dicit:Et cuſtodia in nocte.i.qᷓdam vi

gilia noctis:q̃ eſt ipſius noctis ttia vel q̃rta ꝑs ut plurimuʒ
⁊ ſic in nihilũ reputãda ꝓ ſua bꝛeuitate:qꝛ ſʒ phᷣm.ij.phyy
ſicoꝝ:Qð modicũ ẽ q̃ſi nihil reputat.vñ de vtraq; pte du
rationis hũane.ſ.pᷣterita ⁊ pñti concludit dicẽs: Que pꝛo
nihilo habet᷑.pars vo duratõis hũane quia nõdũ eſt ĩ actu
ſed ſolũ in potentia:iccirco nõ eſt duratio exiſtẽs ſed quaſi
fantaſtica ſeu imaginaria:⁊ de hoc dicit ſcõm verã lr̃aʒ he

bꝛaicã ⁊ trãſlationẽ hiero.luctuaſti eos ſomnus erũt. q̃ſi

diceret ꝙ fluctuatio duratõis hũane q̃ ꝓcedit a pñti tꝑe in
futuꝝ:eſt ſicut ſomnus.i.ſicut ea q̃ vidẽtur in ſomnis: que

in fantaſia coſiſtũt ⁊ nõ in re.Cõſequenter qᷣnto oñdit defe

ctum hũane vite pñtis ex duob'.ſ.ex ſui mobilitate ſeu in
ſtabilitate:⁊ quia tendit in deterius:pꝛimum oſtendit cum
dicitur: Mane ſicut herba tranſeat.quaſi diceret hec dura

q̃ mẽbꝛa quaſi terreſtria indurant: de qᷣ di

tio humana non ſolũ eſt in nihilũ reputanda rationibꝰ
ꝛedictis:ſed etiã qꝛ mobilis eſt ⁊ ſemper in tranſitu:⁊
oc eſt qð dicit: Mane ſicut herba traſeat.ſecũdũ oſtẽ

dit cum dicit: Mane floꝛeat ? traãſeat ⁊c. Ad qð ſciẽdũ
ꝙ licet duratio humana diſtinguat᷑ per multas etates:

tmñ põt diſtingui pᷣncipaliter in tres partes.ſ.in tempꝰau
gmenti:de ᷣ dicit: Mane floꝛeat.⁊ in tpᷣs mediũ in ᷣñ
videt᷑ augmẽtũ nec diminutio in viribꝰ ſenſibilii:ſed ſo

lum tranſit tempoꝛis: de ̊ dicit: Et tranſeat. ⁊ tpᷣus di
Aninutionis:de qͥ dicit: Ueſpe decidat induret ⁊ areſcat.
iqͥ veſpe contingũt tria cõiter ſ.diminutio viriũ coꝛpo

ris:⁊ de hoc dicit:Decidat.ſecũdo frigidatio ſenilis:ex

! 1 cit: Induret
ttio moꝛs ꝑ quã homo in puluerem areſcit: de quo diẽ

Et areſcat.Cõſequẽter ſexto reddẽs rationẽ pᷣdictoꝛum

dicit: Quia defecim in ira tua ⁊c̃.hoc eſt dicere ꝙ totũ
hoc cõtingit ex ira ⁊ furoꝛe diuino ↄ humanũ ger.qͥ q
dem furoꝛ ⁊ ira in deo metaphoꝛice intelligenda ſũt.ſ.
ꝙ ſic ſe habet ut irat ⁊ furoꝛe plenꝰ: ⁊ neqs eſtimaret

hẽãc vindictã diuinã eſſe iniuſta:ſbdit: Poſuiſti iniqui

tates nr̃as ĩ cõſpectu tuo.i.ira tua ꝓuenit ex hoc:qꝛ ini
quitates nr̃as nõ diſſimulaſti:ſed poſuiſti eas in cõſpe/-

ctu tuo ut nos punires ꝓ eis:vbi aũt tranſlatio nr̃a diẽ

Seculum noſtrum. in hebꝛeo habet᷑: Abſcõdita noſtra
7 eſt ſenſus peccata nr̃a etia ſi eſſent occulta fuerũt dete

cta:In illuminatione vultus tui.ut punirent᷑. Ex qbus

infert ꝙ bꝛeuitas ⁊ defect humane vite: de qua pꝛi cõ
querebat᷑ eſt attribuenda ire diuine pᷣdicto modo intel
lecte:vñ dicit:Quoniam oẽs dies noſtri deſecerũt:⁊ in
ira tua defecim. Septimo declarat amplius deſectum
huius vite humane ex duobus: quoꝝ pꝛimũ eſt ex ina⸗
ni laboꝛe: qꝛ vt plurimuʒ hec vita bꝛeuis conſumit in
occupationibus inutilibꝰ:⁊ de hoc dicit:Anni noſtri ſi
cut aranea meditabunt᷑. eo ꝙ ſine vtilitate ⁊ fructu bo
ni operis tranſeũt.ſcòm eſt ex mẽſura hui durationis
cup ſpaciũ includit in numero.lxx.annoꝛũ vt plurimũ
in longeuis et rariſſime attingũt.lxxx.annos: ⁊ de hoc
dicit:Dies annoꝛũ noſtroꝛum.lxx.anni ⁊c̃ ⁊ ſi foꝛte in
pauciſſimis hoc ſpaciũ excedat.ſ.vltra.lxxx. annos ne
ceſſe eſt vt multiplicet᷑ laboꝛ ⁊ doloꝛ: eo ꝙ ipſa ſenectus
grauis moꝛb' eſt ut plurimum. Et ex hoc ſatis apparet

ꝓꝙ hic p̃ſ. nõ fuit a moyſe cõpoſit᷑:in cuius tempoꝛe ho
mines frequẽter excedebãt iſtam mẽſuram annox. Jpᷣe

eni moyſes cum octogenaro fuiſſet incepit eſſe cuz pha
raone: ut Exo. vij. ca. ⁊ poſtea ſuperuixit per. xl. annos
Aaron etiam fuit tante etatis fere.ſimiliter caleb cuʒ
eſſet. cxx. annoꝛũ dicebat hodie.lxxxv. annoꝛu ſum ſt 7
valens Joſue. xiiij. ca. 2 ſic pꝛeſumendũ eſt de alijg illi
tempoꝛis:ſcriptura eni nõ recitat iſta tãñᷓ inſt ueta. Coſe
quẽter octauo vt oñderet ꝙ ira diuia cui hec bꝛenitas
vite attribuit᷑:nõ fuit rigoꝛoſa ſed poto mãſueta: ſpdit
OQm ſupuenit mãſuetudo ⁊ coꝛripiemur. hoc ẽ dicere
ꝙ diuia mãſuetudo ſuꝑuenit in hac punitõe dado locũ
hõib vt coꝛripent᷑ cũ potuiſſet eos totalit delẽ ꝓpi pec
catũ. Cõſequẽt nono oñdit ꝙ cõminatões ve.le. que de
tpalib malis fiũt ſũt ipfecte:⁊ hoc cũ dic: Quis nouit
poteſtatem ire tue. Ad qð ſciendum ꝙ poteſtas ire diun
ne magis cognoſcit in futura pena que eſt eterna:qꝙ in
ſenti que eſt tempoꝛalis. poteſtas enim ire hominis
coꝛpus occidere ⁊ poſt nihil facere: deus autem hic R
nit ⁊ poſt in gehennam mittit: vnde Matth.x.capitulo
Nollte timere eos qui occidunt coꝛpus:vnde potius ti
mendus eſt deus pꝛopter penas futuras que ſunt perpe
tue q; ꝓpter penas huivite terminabilis: ꝑ q̃s ad obſer
uantiam legis moſaice ppls ille iducebatur: iccirco die
Quis nouit poteſtatem ire.tue ſcilicet future vbi mag

ſ nage

uuitnoteſa

nwetuo täte
amitte
fimäßtimou
aghcömin
ſautac oni

enrizlenncn
iptſceidipen
no lepcrioi⸗
ſrtinßnoen
nigt ihtliß

1

nwpicuch

ginſctpturiscn
ni püdicn der
üäpuinſmoid⸗
ognisi hit
lſaptinuwoun
ſtoeinotaen
—
Ntlencpaereta
ginſicvil
Dltumitnpie,
cbeguo iumn⸗
ſcus: io yben
ſh'erounrtpiſ

ſſenarttof

Aroacädepe⸗
heilan ne
Cdenenumt
Algdetei
rhuibuutur⸗
lihlſirra
huoſtſh
lituſtsſ nu
ſtrhguroeoun
ſitniceſuac
liſiſutt
lintlhneaſe
unſenumc
Wrm gincd din
Ennantnebas
inpinnti⸗
ulropilt
ſffiimroand
mdichi
inbchentadi
Wlifigeon
ſigeſcceinſe
ſibebrgicz
ſafnüſincan
iidieto 1
duamn i
innmuut
Uniſpfli
rfri
ltrinf
nſcki
en
mid g
mniizu
üntn
meit

win

= =

rpti⸗
Kidcr n
nnir eant
Ewiſnn
ihtmni
Kinlentil
W mngsfim
dolufti
wigherht
ümnind
te Männſn
Nocalafrid
Npunimt hchn
erur iun
öCnnthi
oſnidärnii⸗
umgins Mon
Nrichen
nurmsci
eder Ane
Enclinr iinn
üraluaun
ummuni
mmon 10t
pnite t bn
n m mosn
Noghien
delna
Enoitammen
rämmme
SSL

pſalmoꝝ

ptãs ire diuie dignoſcitur:⁊ ut oñderet ꝙ eſtimatio hu
iuſmodi magne ire diuine eſt vtilis ad inducendum
diuinũ timoꝛẽ ſaltẽ initialem ſeu ſeruilem:ſbdit Et pꝛe

timoꝛe tuo irã tuã dinumerare.⁊ eſt ſenſus: quis nouit

ptãtem ire tue.ſ.future:⁊ q nouit dinumerare h mõi
irã tuã pᷣ timoꝛe tuo.q.d.nullus vel pauci. Ex quo ap
paret ꝙ cõminationes veteris le.modice vtilitatis ſunt
ſicut ⁊ eᷣ ꝓmiſſiones:ut dem̃ eſt.ex qᷣbꝰ oñdit᷑ ipfectio
veteris legis. Sequit᷑ aũt in lr̃a Dexterã tuã ⁊c̃. Ubi in

cipit ſecũda ꝑs hui pᷣſ.in q̃ pſalmiſta petit pfectionen

no.le.pꝑ quã hoĩes bona eina ↄſequũtur.Circa qð qᷣnq;
facit:qm pᷣmo petit pncipiũ pᷣcipuũ ⁊ ſũmũ hub ꝑfecti
onis qð eſt chꝛiſtꝰ.nã ſicut lex ꝑ moyſen data eſt:ſic gr̃a

⁊ veritas ꝑ ieſũ chꝛiſtũ ſcã eſt: Johis.j.chꝛiſt᷑ aũt dexte

ra in ſcripturis qñq; noiat᷑: ut ibi Dextera dñi fecit vir
tutẽ.vñ dicit Dexterã tuã ſic notã fac.ut.ſ.hoĩes ꝑ no
ticiã huiuſmõi dextere diſcãt mag adherere ſpũalibus
⁊ eternis q; tpalib ⁊ trãſitoꝛijs: ⁊ ſic erũt coꝛde eruditi
in ſapiẽtia:no duri ⁊ carnales ſicut antid.ſapiẽtia enim
eſt de ſũmis ⁊ eternis rebꝰ:vñ ſnia hup vſus talis ẽ:Dex

terã tuã dñe ſic notã fac:a fac eruditos coꝛde ĩ ſapientia

ut li ⁊ repetere faciat ĩmediate pᷣcedens vbũ.ſ.fac. Cõſe
quẽter ſecũdo ad iclinandũ diuinã miſeratõem allegat
diuturnitatẽ pᷣterite aduerſitatis:vñ dicit:Cõuertẽ dñe
vſquequo i.iam ad magnũ tpᷣs durauit pᷣdict᷑ ſtat᷑ iꝑ
fectus:⁊ iõ tpᷣs ẽ ut te talẽ exhibeas ut poſſis a peccato
rib exoꝛari:vñ ſbdit Et depᷣcabilis eſto ſuꝑ ſuos tuos

Cõſequẽter itio oñdit q̃ ſũt illa bona q̃ cõſecuti ſũt illi

qp noticiã dextere dei eruditi fuerit in ſapiẽtia: deqᷣ diẽ

Repleti ſumꝰ mane ⁊c̃. Ad qð ſciẽdũ ꝙ repletio miſeri
coꝛdie ⁊ exultatio ⁊ delectatio:de qbꝰ h̊ agit᷑ no bñ pñt
ĩtelligi de tꝑalibꝰ cũ iã illa repꝛobauerat ĩ ꝑte pᷣcedenti
ex ſui bꝛeuitate ⁊ iſtabilitate.cui enĩ mille anni pᷣceden
tes nihil ſũt:⁊ cu termin vltim vite ẽ.lxxx.ãnoꝛũ:ut
ſupꝛa oñdit:qd ꝓdeſt tali ut exultet ⁊ ſit iocund oĩbus
diebus ſuis ſic tpaliter itellectis.vnde neceſſe eſt dicere

ꝙ hic loqtur de duratõe eterna:in qua oẽs dies ſunt ſił

nec ſibi inuicẽ ſuccedũt.ſimilr ⁊ hec repletio ⁊ exultatõ
itelligẽda ſũt ſpũalit put ſunt in mane eternitatis: deq̃
alibi dicit: Mane aſtabo tibi ⁊ videbo te:⁊ iõ ꝓphetice
oꝛat rrpl ꝑ noticiã dextere dei:de qua dixerat: reple
atur miſericoꝛdia diuia in mane eternitatis:ut ſic exul
tet ⁊ delectet᷑ in oibus dieb ſimul.ſ.nõ ſucceſſiuis.Ex q

ſeqtur ꝙ ſicut in tẽpoꝛibꝰ retroactis fuerunt afflicti ſeu

humiliati coꝛpalit᷑ ⁊ etiã mẽtalit: ſic tꝑe gre erũt letati
ſaltẽ ſpũaliter in quo eſt va leticia:⁊ de hoc dicit: Letati
ſumus ꝓ dieb ꝗᷣbꝰ nos humiliaſti ⁊c̃ in hoc autẽ loco
littera hebꝛaica habet:Repleamur mane miſericoꝛdia
tua ⁊ exultem
humiliaſti ⁊c᷑. qð magis ↄſonat ppoſito.Cõſequẽt q̃rto
dicit: Reſpice in ſeruos tuos ⁊ in opa tua dirige filios

eoꝝ. vbi hebꝛaica vitas ſic hʒ: Oñdat᷑ ſeruis tuis opus
tuũ ⁊ pulchꝛitudo tua ſuꝑ filios eoꝝ. In qᷣb vbis duo

petit:pmũ.ſ.in carnationẽ fili dei ondi ſuis ſuis.Incar

natio eni dicit᷑ opus dei ꝑ excellẽtiã: iuxta illud Abacuc

iij.ca.Opus tuũ in medio annoꝝ notũ fac.ſecũdũ.ſ.pe
tit gram deriuari in filios:⁊ de hoc dicit: Et pulchꝛitu
dinem tuã ſup filios eoꝝ.gr̃a eni ſcòm gloſã ſuꝑ illud
Ut exhilaret faciẽ in oleo.ẽ qdã nitoꝛ aĩe hec igit᷑ gra a
chꝛiſto deriuat᷑ in filios adoptõis:vñ Johᷣis.j.De pleni
tudine epoẽs accepimꝰ gram ꝓ gr̃a:Coſequẽter qnto di
cit:Et ſit ſplẽdoꝛ dñi dei noſtri ſuꝑ nos ⁊c. Ad cuſ eui
dentiã attendẽdũ eſt ꝙ ſ̃m ſanctũ Chomam pᷣꝰ ꝛ·᷑Kq.cxj
articulo itio in coꝛꝑe queſtionis qnq; ſũt effect gre i no
bis.:pꝛim eſt ut ala illuſtret ſeu ſanet:ſecũdus eſt ut bo
num velit:tertut bonũ qð vult efficacit oꝑet:q̃rtus eſt

letemur ⁊c. leticia nos p dieb qbꝰnos

ut in bono pꝑreſeueret:qntus eſt ut ad glam pueniat.de tri
bus enim pmis effectibus pᷣdictis tractat pᷣſ. in hoc verſu
de duobus vero vltimis tractat in pᷣſ.imediate ſequẽti: ut
ibidẽ videbit. Dicit g̊ de pᷣ effectu gre:Sit ſplẽdoꝛ dñi dei

nrxi ſuꝑ nos.SGr̃a eni ſcõm Aug.in libꝛo de nã ⁊ gra ẽ qdã

lux aie.⁊ qꝛ a deo in
fudit᷑ imediate iccirco

Laus cantici ipſi dauid. rcte dicitur: Splen-
Di hitãt i.¶ ¶XxxXxxX doꝛ oñi dei nfi. ⁊ qꝛ
adiutoꝛio altifſimi: hec lux non eſt nalis:
E 11 . „A IHτς* 7.
.. ee n ſed ſuꝑnaturalis: ic
pꝛotecliõe dei celi comoꝛa circo dẽ: Suꝑ nos.q.
bit. Dicẽt domino ſuſcò ddiceret ſuꝑ nr̃aʒ nãm
De ſecundo vero effe

ctu dicit:Et oꝑa ma/
nnuum noſtraꝝ diri
„. . ge. In pmo enim effe
ctu volũtas in q ↄſiſtit radix meriti ſe hʒ ut mota tantũ ñ
ut mouẽs: ſed in iſto ſecundo ſe hʒ ut mota ⁊ mouẽs:⁊ iõ
dicit:Opera manuũ noſtrarum.i.actus nr̃i voluntarij: ꝓ
ut ſunt actus fidei ſpei ⁊ charitatis a volũtate eliciti: qui qᷓ
dem actus etiam ſũt ſuꝑ nos:inquãtum excedũt facultatẽ
humane nature:ideo petit ut dirigant᷑ a ſplendoꝛe domini
ſupꝛadicto. De tertio vero effectu dicit᷑: Et oꝑa manuum
nr̃arum dirige.non addendo illud ſuꝑ nos:ut intelligatur
ſimplici de quibuſcũq; actibꝰ a volũtate imperatis:nõ ſo
lum interioꝛib' ſed etia exterioꝛibꝰ:ꝗ.ſ.ad exterioꝛem exeũt
materiã. Non imerito igit hic pᷣſ. intitulat moyſi tanquaʒ
in ꝑſona eius loquatur pᷣſ. De moyſe enim in pᷣma appari
tione a deo facta in rubo legitur deo dixiſſe: Obſecro do

ptoꝛ meus es tu:⁊ reſugiũ

mine mitte quem miſſurus es:Exo.iiij.cap.in quo petebat

ꝙ deus mitteret chꝛiſtum quem miſſurus erat ut gratiam

⁊ veritatem daret ſine interpoſitione legis imperſecte que

data ſuit ꝑ moyſen:⁊ in hoc conſiſtir motiuum expoſitio
nis huius pᷣſ.ſupꝛadicte. ð
5 Plſal. XX.
Ui habitat ⁊c.Puic pſal. pꝛemittitur talis tit
lus communiter in biblijs:Laus cantici ipſi da

1 uid. Sed iſte titulus fuit appoſitus ab aliquo

doctoꝛe pꝛo ſua voluntate:quia in hebꝛeo ⁊ in tranſlatio
ne hiero.nullus omnino ponitur titulus:pꝛopter quod di
cũt hebꝛei ꝙ iſte ſpal.factus fuit a moyſe ſicut ⁊ pꝛecedens
ſimiliter ſequentes vſq; ad centeſimum pſal.qui incipit:

Miſericoꝛdiam ⁊ iudicium cantabo tibi domine. quoniã

in nullo iſtoꝛum in pꝛincipio fit mentio de dauid:vel quo
libet alio doctoꝛe vel pꝛopheta:⁊ ideo referuntur ad moy
ſen tanquã actoꝛem:ſicut ⁊ pſal immediate pꝛecedens. Et
ſunt vndecim pſalmi coꝛreſpondentes quãtuʒ ad numerũ
xj. benedictionum: quibus moyſes benedixit filijs iſrael
Deut. xxxiij.Et ſicut moyſes pſal.pꝛecedẽti petijt beneficia

dei populo exeunti de egypto:ita in hoc pᷣſ.denunciat mul

tiplex dei beneficium ſuper populum.Et ſcom hoc diuidi

tur in tres partes: quia pꝛimo denunciat eis adeſſe diuinaʒ
pꝛotectionem: ſecundo inimicoꝛum deiectionem:ibi Cadẽét

a latere tuo mille. ⁊ tertio populi exaltationem: ibi Quoni
am in me ſperauit.Circa pꝛimum dicit: a tui habi
tat in adiutoꝛio altiſſimi.i. confidenter ſperat de eius adiu
toꝛio: cuiuſmodi erat populus iſrael in exitu de egypto:
quantum ad bonos ? deuotos illius populi. b In pꝛo
tectione dei celi commoꝛabit᷑. Iſti en ſemper fuerũt a deo
pꝛotecti vſque ad ingreſſum terre pꝛomiſſionis: ut patet
ex decurſu libꝛi Exodi.⁊ Nume. licet frequenter mali fu-
erint puniti moꝛtui in deſerto. c¶ Dicet vomino.
fegeulus deuotus recognoſcens dei beneficia.
d

Suſceptoꝛ meus es tu. quia pharaone populum,

perſequente: deus ſuſcepit eumin ſua pꝛotectione: ut bi

Exo.xiii. e ¶ Sperabo in eum. de futuris bonis ab eo
ↄſequendis. f ¶ Am ipſe liberauit me de laqueo venan-
tiũ.i. egyptioꝝ me ꝑſequẽtin tanq; illaqueatũ: vnde dixit
pharao: Coartati ſunt in ira cõcluſit eos deſertim.q· dicerʒ

—

nõ pñt effugere man nr̃as: Exo.xiiij. g ¶ Et a vbo aſꝑo.

qꝛ pharao vicebat ſe
eos capere interficccs „
Coſequent᷑ pᷣſ.dirigit meũ:de me ſpẽrabo in eũ
apü pln in di Quüoniã ipſe liberauit me
dicej: h( Scapulij de laqueo venãtin: t a ver
ſuis ac. vnde Exo. bo aſpero. Scapulis ſuis
Bdcper ede aeatns Samac.
bateaſtia ſrack abiſtt nNis ei ſperabis. Scuto cir

cũdabit te vèritas eb: nõn
timebiſ a timoꝛe nocturno
A ſagittã volũtate in die a
negocio pambulãte ĩ tene
bꝛis: ab icurſu ⁊ demonio
meridiano. Cadent a latẽ
tuo mille:⁊ ðᷣcẽ milia a ðx/
tris tuis:ad te autẽ non ap
ꝓpinquabit. Nerũtamen

poſt eos ⁊ ſeqtur po
ſtea:Et erat nubes te
nebꝛoſa ⁊ illuminan
noctẽ: ita ut ad ſeiui
cem toto noctis tꝑe
accedere nõ valerent
vel põt illõ referri ad
columnã ignis ⁊ nu
bis:q diuino pᷣcepto
p diẽ cõtemꝑabat po
pulo iſrł ardoꝛẽ ſolis

b moduũ obumbꝛatis oculis tuis pſiderabis: ct
2 nocte glemeher retributionez peccatoꝝ vi
eis via:ut ſic de eſſet . 1 ſſo
oruz ducroe vnonn debis. Quᷣoniã iu es dñe
tꝑe:ut hẽ Exo.xiij.

i Seuto eitunch — “M
bit te. i. pteget. MWeritas eius.qᷓ ꝓmiſit moyſi ſe eẽ du

ctoꝛem ppli: iõ ſb litur: ¶ Non timebis a timoꝛe no/
cturno.ia latronib a pᷣdonib:q de nocte ſolent inuadere.
m ¶ A ſagitta volãte in die.i.inuadẽtibus de die cũ ſagit

tis:qð fuit impletũ qñ amalechite venerũt ad pugnanduʒ

Ʒ iirl in deſerto:Exo.xvij.ꝗᷣ fuerũt ſagittarij:ſicut ⁊ eſau a

qͥ deſcẽderũt: Ge.xxxvj.qꝙ aũt eſau fuerit ſagittarius:patet

Geñ.xxvij.vbi dixit iſaac:Sume arma tua pharetra ⁊ ar

cum.moyſe aũt oꝛante fugati fuerũt amalechite:Exo.xvij

1 negocio ꝑpambulãte in tenebꝛis ⁊c. In hebꝛeo hẽt
Adeber deambulate in tenebꝛis ⁊ quereb vaſtante in meri
die. Et dicit hic ra.ſa. ꝙ deber ⁊ quereb ſũt noĩa demonuʒ
⁊ pmo eis ꝑmiſſa ẽ ptas magis nocẽdi in tenebꝛis:ſecundo

vo magis in meridie ſiue de clara die.Et vẽ dom ebſatis p

babile:qꝛ ſicut erãt angeli deputati ſancti:ad ꝓtectionẽ po
puli iſrl:ut ſupꝛa dcm̃ eſt: ⁊ apparebit infra: ita a deo per
miſſi ſunt angeli mali ad tẽtandum pplm: ⁊ illi ꝗͥ erant in
pplo ſancti ⁊ boni a tẽtationib' iſtoꝝ oiuinit ſũt ptecti:et
quãtũ ad iſtos loquit hic pſalmiſta: mali vero in illo pplo
fuerũt pluries deiecti in peccatum ꝑ demonũ tẽtationes:ut

pʒ in fabꝛicatione N eoꝛ malis: ut
locis: o ¶ Madẽt. Hicↄñt denũciat
pplo aduerſarioꝝ deiectionẽ dicens: o ( adent a latere
tuo mille ⁊c. Hoc fuit impletũ qñ ſeon rex ãmoꝛreoꝝ ⁊ og

patet li. Nu. ĩ plurib locis: o

rex baſan ⁊ balach filius ſephoꝛ venerũt ad pugnanduʒ ꝰ

pplm ſueri debellati magis diuina virtute q́; hua

na. pꝓ ¶ Ad te aũt nõ appꝛopinquabit.ſ.gladius aduerſa
rioꝛũ ad nocendũ tibi.hoc fuit ipletũ Numeri.xxxj.vbi di

citur ꝙ debellatis madianitis pnceps exercit᷑ iſrł tribuni ⁊

centuriones dixerũt ad moy. Nos ſerui tui recenſuim nu
merũ pugnatoꝝ quos habuim ſ manu nr̃a: ⁊ nec vnus
quidẽ defuit: ꝓpter qð recognoſcẽtes hoc eẽ diuinit᷑ factuʒ
obtulerũt dño quicqd auri potuerũt inuenire in pꝛeda:ui
ibidem habet᷑:⁊ iõ ſbditur: q ¶ Uerũtñ ocu.tu. cõſidera

.
. 4 7
8 5 »*
* .
¶ Lib .

bis talem pꝛotectionem diuinã ſup te tani gratus.
r· ¶ Et retr.pec.videbis.i.deiectionẽ aduerſarioꝛum ꝓ

ſuis peccatis.Et ex iſta cõſideratione tanq; gratus dno
dices qꝗð ſeqtur: s ¶ Quoniã tu eg dñje ſpes mea.qꝛ ĩ

te cõfido nõ in virtute mea. t ¶ Altiſſimũ poſuiſti re
fugiũ tuũ.i. pbui
”M ſti te nobis tan
ſpes mea: laltiſſimũ poſui reſugiũ altiſſimu
ſti refugiũ tuũ. Mon acce al ao non hoͤt ar
Wet ad te malu:ct fiagelluz ſequeni pſalmiſin
nõ appꝛopinquabit taber conuertit vbũ ad
naculo tuo. QAuoniã ange pplʒ d. v
lis ſuis mãdauit de te: Jut karraer a Sene
anſlogiat iein oibus piio inveeſpan wa;
tuis. In manib poꝛtabũt ſicut in refugium
te:nẽ foꝛte offendas ad la non accedet ad te

malũ.ſ. moꝛtalis

pidẽ pedẽ tuũ. Sũpꝑ aſpi

j culpe. x ¶ Et
dem 2 baſilicum ambula Gamal 7 Palis
bis:la cõculcabis leonem peene. ſlon appꝛo
⁊ dꝛaconẽ.Quoniã in me pinquabit taber-
ſperauit liberabo eũ:᷑t pte naculo tuo.cuius
gã eũ:qm̃ cògnouit nomẽ eeneet
meuʒ. Clàmauit ad me:t ſuis ⁊c. qð patet
ego exaudiã eũ:cuʒipᷣo ſũ ex hocꝙ angelus
in tribulatõe:e᷑ripiaʒ eũ èt peecedebat caſtra
urł ĩ colũna ignis
nubis Exo. xiiij

poꝛtabũt te.i.ſuo miniſterio dirigent te in via. a le·

foꝛte offendas ⁊c.] ambulãdo ꝑ loca ſaxoſa ⁊ abrupta
7 hoc eſt qð dicit᷑ Deui.viij. Adduxit te dñs ꝑ deſertuʒ
xl. annis:veſtimẽtum tuũ quo operiebaris no defecit: ·
pes tuus nõ eſt attrit. ⁊ iſtò fuit verificatũ i bonis:licʒ
mali aliqũ fuerit laboꝛe afflicti: ſicut ibidẽ fuit expoſitũ
hãc aũt ſcripturã: Qm angelis ſuij ⁊c.allegauit diabo
lus dictã de chꝛiſto: Matth.iiij. ſed ſm hiero.ipe fallo
allegauit. b ¶ Sup aſpidẽ ⁊c.] qꝛ dñs deduxit eos p
deſertũ vbi erant aialia venenoſa ⁊ ferocia:⁊ tñ nõ no
cuerũt pplło pꝑmanenti in bono:ſm ꝙ dicit Deut.vij.
Dñs ductoꝛ tuus fuit in ſolitudine magna atq; terribi/
li inqᷓ erat ſerpẽs flatu adurens ⁊ ſcoꝛpio ac dipſas. Et
ponitur hic ſingulare ꝓ plurali. ſerpens.i.ſerpẽtes. ſic
de alijs ſicut dicit᷑ Exo. viij. Uenit muſca grauiſſima
i. multitudo muſcaꝝ:⁊ ſʒ hoc dicit᷑: b Sa aſpidẽ
⁊ baſiliſcũ ambulabis.i. ini talia aialia ſecure ambula
bis qᷓ etiã erãt in deſerto:ſicut ⁊ p̃dicta qᷓ ſũt expᷣſſa.no

eni fuerũt expᷣſſa oia genera aĩaliũ venenoſoꝝ ⁊ feroci
um q erat in illo deſerto: ſed ſuffecit aliq expꝛimẽ Deu.
vii. p ꝗᷓ intelligũt alia. c ¶ Am in me ſperauit. Dic
vltio denũciat᷑ ppli exaltatio q̃ maxime fuit qñ intraue
rũt tram pmiſſionis qua obtinuerunt tpe ioſue cũ glo
ria ⁊ triüpho et oe ſignificabat᷑ ingreſſus ire viuen

tium aptus ꝑ chꝛiſtũ: ⁊ hoc eſt qð dicit pᷣſ. loquẽs ing
ſona dei: c ¶ Am in me ſperauit. pplus iſrl. d Li
berabo eũ.de ipedimẽtis occurretibꝰ. e ¶ Pꝛotegam

¶ Am cognouit nomen
Notus in iudea deusi
mauit ad me.oꝛando de

iſr! magnu nomẽ eb. g Aan .oꝛando d
uote. ego exaudiã dando ei effectũ petitionis
ſue. i m ipſo ſum in tribulatione. ad exercitium
ſue patientie. k ¶ Eripiam eũ. competenti tempoꝛe.
I¶ Et gloꝛificabo eũ. per adeptionẽ terre ꝓmiſſionis

euz. a gladijs a⸗ uerſarioꝝ. f
meũ. ᷣm ꝙ dicit ſupꝛa pᷣſ. l

pittpfen
kigier.
genedit bon
Ggfcune
lai
n declarin
nhlming bn
waliaſannn
huic vltinon
coꝛcatcd

diet tinis
burtuwnbyter⸗
ning n
lizſititſalu⸗
ſepöterponi⸗
ucharitnteie
deiabiutotben
finltalanine
Phr
Ueputpoſt ne
ſenpraraſn

mödangcuen

ritcotdenti
ſolfuenitind
bingefiſin
Penlcgedien
Ronicdon⸗
inrvos
pniboiunpe
ſoetalbuopo
ultbenbo
lachibiu ll/
Nion mennoi
uiß Etilet⸗
Eparpngo
ſchusiteßſerp
Kipyeichi
lngolupeßtſi
otcblicputpa
ſtiti i
Glnatur ultbet
Umnmrurtkit
iglounnr if
Ntek bitzven
Eetlegauithor
cbrppoſtin
fpreſatmamnii
Aühoctiſta
lpahſitdei

ar. (1

iln
ue

2 h tn

uon p
mdtft
inliciun⸗
1nubsdl

ntri 11
ſahrrtn
Unttampen
citmiſpntilt
utiftuc
Afmbiadhe
ridcatn
S
rlopin

—
= =

E

pſalmoꝝ

gloꝛioſe ⁊ pfectius per adeptionẽ terre viuentiũ per il
lam ſignificate. pꝛemium.n.no deficit a merito ſed ma
gis excedit.bonũ aũt cꝑale minus eſt bono virtutis: et

iõ qñcunq; ꝓ ope virtutis ꝓmittit᷑ aliqð tpale bonuʒ

P illud itelligit᷑ bonũ ſpũale:qð eſt pncipale pᷣmium:ſi
cut declaratũ ſfſun·—·n
it plenius Gene. „. —U—U—m—
n lequeno gloꝛificabo eũ. Lõgitũdie
mo con 4 n 4α
cordarcuz viet· dieruʒ replebo euz: ct oſt
Tongirudie daz illi ſalutaremeuz.
dieꝝn c. qꝛ vita —r
beata non hʒyter“
minuʒ. n¶ Et oñdam illi ſalutare meũ.i.meipſum:
in à ↄſiſtit ſaluj etna ĩ viſiõe dei aperta.(¶ Moꝛalit pᷣſ.
iſte põt exponi de q̊libet fideli ſperãte in dño ſpe foꝛma
ta charitate:q̃ eſt ex ga ⁊ meritis pueniens:coꝛã qͥ cuʒ
dei adiutoꝛio exercitus cadit demonũ debellatus:⁊ ſic
finalit exaltat᷑ in celeſtibus coꝛonatus.
In ßſ. xc. Qui habitat. ¶ Additio.
Uog pᷣſ.iſte ſit ad lram ĩtelligẽdus de multi/
plici bñficio dei ſuꝑ pplm iſraeliticũ in deſer/
to:ꝓut poſtil.aſſerit ẽ oĩno irrõnabile:nã ppls ille i to/
ta ſcriptura ſacra noiatur dure ceruicis ⁊ iobediẽs deo
⁊ mãdatis eius:de qbus ĩ pᷣſ.xciiij.dẽ:Et dixi ſẽper hi
errãt coꝛde ⁊c᷑.qð non ſolũ intelligendũ ẽ de his qͥ con
ſũpti fuerũt in deſerto:ſed ẽt de filijs eoꝝ qᷣ terrã ꝓmiſ
ſiois ingreſſi ſũt.vñ Nume.xxxij. poſtq dixit moyſes:
Iratuſq; ẽ dñs aduerſus iſrlł:circũduxit eum ꝑ deſertũ
xl.annis:donec ↄſumeret᷑ vniuerſa gnãtio ⁊c̃.ſbdit:Et
ecce inqᷣt vos ſurrexiſtis ꝓ pꝛibus vꝛis incremẽta ⁊ alũ
pni hoium peecatoꝝ:vt augeretis furoꝛẽ dñi ʒ iſrl.nõ
5O de talibus poſſet verificari qð in fine pᷣſ.dẽ: Qm̃ iime
ſpauit liberabo eũ ⁊c᷑.hereditatẽ.n.terreſtrẽ ⁊ oĩa bñfi
cia exhibita illi pplło attribuit ꝓmiſſiõibus patrũ non
autem meritis illius ppli dure ceruicis:vt hẽt expꝛeſſe
deut. ix. Et ide eſt ꝙ no ſolũ ab expoſitoꝛibus catholi⸗
cis ꝓut pʒ in glo.coi ſed ẽt ab expoſitoꝛibus hebꝛeoꝛũ
pᷣcipuis iſte pᷣſ.exponit᷑ ad lr̃am de libet ſeruo dei qui
eidẽ ꝑ verã charitatẽ adheret:vt pʒ per rabi abẽhagra
in glo.ſuper pᷣſ.ſimilr ⁊ ra.mo yſes egyptius ĩ ſuo libꝛo
notabili apud hebꝛeos de directiõe ꝑplexoꝝ.iij.q.c.v.
vbi iſtũ pᷣſ.nõbiliter allegat applicando ea q̃ in eodem

cõtinẽtur cuilibet hñti diuinã cognitionẽ cũ vehemẽti

dilectione:ut ibidẽ hẽtur:hoc ẽt ↄſonat huic qð dẽ in
euãgelio:mat.iiij. Scriptũ eſt eim: Angelis ſuis mãda
uit de te. vbi lʒ veꝝ ſit:ꝓut ait hiero.ꝙ diabolus ibidẽ
falſe allegauit:hoc hʒ intelligi ex eo ꝙ diabolus nõ cõ/
cludebat ppoſitũ.ſ.ꝙ deberet ſe xpᷣs mittere eoꝛſum:
qꝛ hoc eſſet manifeſte illud: Non tẽtabis dñm deum
tuũ. cũ hoc tñ ſtat ꝙ auẽtas illa per diabolũ allegata ĩ
telligenda ſit de qlibet filio dei:alias magi) ppꝛie euacu
aſſet xpᷣs allegationẽ diaboli dicẽdo ꝙ illa verba itelli/⸗
gebãtur nõ de aliq ſingulari ſed ð pplo iſraelitico. Sũt
eẽt alia ↄ ſñiam poſtil.q̃ cã bꝛeuitatis omitto. Uñ meli
vẽ dicendũ ꝙ hic pᷣſ.ↄtinuatur cũ imediate pᷣcedenti:lʒ

ͦn.pſalmi coiter adinuicẽ nõ ↄtinuent᷑ ĩ mã:qñq; tñ ali

qͥ pᷣſ. adinuicẽ pximi ↄtinuant:ut in pemio gloſe ſuper
pſalteriũ hẽtur:qꝛ igitur pᷣſ.i vltima ꝑte pᷣcedentis pᷣſ.

tractat de tribus pmis effectibꝰ gẽe:vt ibideʒ dẽm fuit.

In hoc vero pᷣſ.tractat de alijs duobus effectibus vlti⸗
mis:qrum vnus ẽ perſeuerare i bono ge:alius vo ẽ p/
uenire ad glłiam:de qͥ; pꝛio effectu tractat vſq; ibi:Qm
in me ſpauit.de ſcòo vero vſq; ad finẽ pᷣſ. ¶Circa pᷣmũ
duodecim facit. Pꝛimo.n. dicit ꝙ ille qui ẽ ĩ gꝛa ↄſtitu⸗
tus indiget ut ptegat᷑ a deo talit᷑ vt ei ꝑſeuerantia in bo

no det: ⁊ hoc eſt qð dicit: Qui hitat in adiutoꝛio altiſſimi
hoc ẽ dicere:ille ꝗ hitualiter eſt in ga dei q eſt veꝝ adiuto/
riũ altiſſimi adhuc idiget vt in ptectione dei celi cõmoꝛct.
vñ nõnter in pᷣma ꝑte verſuj dixit:Qui hitat in adiutoꝛio
ꝑ verbũ de pnti ad denotandũ ꝙ talis i gia eſt pncipaliter
Oſtitutus. In ſca vero ꝑte verſus dixit:Cõmoꝛabit. ꝑ ver
bũ de futuro:vt itelligat᷑ ꝙ ꝓtectione pſeuerantie indiget qᷣ
uturũ: iuxta illud.j. Coꝛ.x. c. Qui ſtat videat ne cadat.
ſeqnter ſcõo dicit ꝙ talis. ſ.ĩ ga ↄſtitutus dʒ oꝛare pꝛo
pſeueratia pᷣdcẽ̃a:⁊ hoc cũ dicit:Dicet dño ſuſceptoꝛ me es
tu ⁊ refugium meũ ſpabo in eũ.hoc eſt dicere:ꝙ hitans in
adiutoꝛio altiſſimi mõ pꝛedẽco dicere dʒ deo oꝛado: Suſce
ptoꝛ meus es tu.i.ſis tu.Et refugiũ meum.a tẽtatioibus ſe
culi h': ⁊ qꝛ talis oꝛoõ fũdari dʒ in vera ſpe:io dicit:Spabo

in eum ¶ Coſequẽter tertio declarat q̃ ſunt illa ĩi qbuj maxi

me ptectione indiget:q hitat in adiutoꝛio altiſſimi.ſ.ĩ gẽa
ↄſtitutus de q̊; dicit ꝙ ſunt duo in genere cõiter.ſ.ꝓſpera et
aduerſa.hoĩes.n.ꝑ ꝓſperitatẽ ſeculi eleuati ſẽper icidunt ĩ
laqueũ ſupbie:⁊ de hoc dicit:pſe liberauit me de laq̃o ve
nantium.ſicut.n.aial capit᷑ a venatoꝛe ꝑ aliqð bonuʒ appa
rẽs:puta cibũ vel hmõi:ſic hoĩes a diabolo ſeu a mundo
capiũtur ꝑ aliq̃ bona apparẽtia mũdana.De aduerſis aũt
dicit:Et a vbo aſpero.ſolẽt.n.hoĩes ꝓpter vitãdas aſperi/
tates ſeculi vtputa detractiões hoium ſeu iſultatioões vel
ſecutiões a via recta deuiare:a qbus ꝗᷣ hiĩtat i adiutoꝛio al-/
tiſſimi idiget a deo ꝓtegi ꝑ ꝑſeuerãtiã.¶ Cõſeqnter q̃rto de
clarat modũ pꝓtectiois.d.Scapulis ſuis obũbꝛabit tibi: et
ſb pẽnis eſpabis.Scuto circũdabit te vitas eiuj. Hic finit᷑
iſte vſus i heb.i qͥ denotãt duo modi ꝓtectiõis diuine circa
exñteʒ ĩ ga vt in ea ꝑpſeueret. Pꝛim.n.modus ẽ fouẽdo eũ
qᷓi ꝑ modũ nãe.ſicut.n.auis iſtictu nãe pullo ptegit ab eſtu
7 a frigoꝛe ponẽdo eos ſb ſcapulis ⁊ ſb alis:ſic de pᷣſtat au
xiliũ exñti ĩ ga:ne ab eſtu vicioꝝ ifſlamet᷑: neq; ẽt a frigoꝛe
pigricie ſeu hebetudis e fides ſeu ſpes tepeſcat:⁊ ð h dic:
Scapulis ſuis obũbꝛabit tibi:⁊ ſub pẽnis epſpabis.Scos
vo modus ðẽ q̃i artificiał.ſic.n.hõ ꝑ ſcutuʒ ꝓtegit᷑ a iaculis
inimici:ſic deus ꝑ vitatẽ ſue fidei ꝓtegit exnteʒ in gẽa:ne ia
cula inimici ei noceãt:de qͥ dẽ: Scuto circũdabit te veritas
ed.qð nõbilr ↄcoꝛdat cũ eo qð dẽ.j.petri.v.c.Aduerſari
vẽ diabolus circuit:cui reſiſtite foꝛtes in fide. vñ maniſeſte
appet ꝙ ſcutũ vitatis diuine q̃ eſt fides dʒ circũdare fideleʒ
ad hoc ut nõ ledat᷑ ab aduerſarijs:qð xpᷣs nos docuit ĩ ſua
tẽtatione:matth.iiij.i q̃ cũ aduerſarius tẽtãdo circuiret per
diuerſa vicia:ſicut ꝑ gulã inanẽ gliaʒ ⁊ hmõi xpᷣs circũde
dit ſe ſcuto vᷣitatis:quãlibet.n.tẽtationẽ ð eũ cõmiſſã eua/
cuauit ꝑ auẽteʒ ſacre ſcripture qᷓ ẽ vitas diuina:bmã.ſ.tẽta
tionẽ gulecũ dixit:Scriptũ ẽ: Non i ſolo pane ⁊c.ſcõaʒ cũ
dixit: Scriptũ eſt: Nõ tẽtabis dñm deũ tuũ.tertiã cum di
xit:Scriptũ ẽ: Dñm deuʒ tuũ Mlonbis lla, eqnter qnto
dicit: No timebis a timoꝛe nocturno. A ſagitta volante ꝑ
diẽ. ſic otinuat᷑ vᷣſuj in heb.ĩ q̊ͥ denotãt᷑ ad lr’am duo genera
