tis edaugmẽtũ addit᷑ lõgitudo dierũ:cũ dꝛ: ¶ Uixit aũt

iob poſt flagella.ſ.qͥ pꝛedcã ſũt. g ¶ Cẽtũ.xl.annis.⁊ ꝙ ĩ
toto hꝰ tpe vixerit i ꝓſperitate oñndit᷑tꝑ hoc qð ſubdit᷑:Et
vidit filios ſuos ⁊cc᷑.⁊ ſequit: h ¶ Et moꝛtu ẽ ſenex.qð ꝑ/
tinet ad vire diuturnitatẽ. i¶ Et plenus dierũ. qð ptinet
ad vite ꝓſperitatẽ:vñ ſupꝛa.vij.ad deſignãdũ ſua aduerſi
tatẽ dixit:Sic ⁊ ego habui mẽſes vacuos:ꝓpt᷑ quod ꝑ op-

poſitũ plenitudo dierũ deſignat i eo abũdatiã bonoꝛ: fon

tune quibꝰvſus eſt ad virtute:⁊ bonoꝝ gre quib pducteſt
ad futurã gloꝛiam:q; ꝑdurat in ſcla ſcloꝝ.
In caplo.xlij.vbi dẽ in poſtilla. Ipſe ẽ ge omnes

filios ſuꝑbie.i.excedit oẽs alio i ſupbia.¶ Additio pma.

ac. Saphac vero ẽ vocabulũ obſcurũ qð nõ ſi⸗
gnificat ſuꝑbiã:nec aliqð certũ habet ſignificatũ ſm expo⸗
ſitoꝛes hebꝛeoꝝ:eo ꝙ vocabulũ iſtud nõ habet ſimile in ſa
cra ſcptura ſᷣm eos:vñ dicũt ꝙ debet exponi ꝓut congruit
loco in qͥ ponit᷑:⁊ quia in hoc loco plane agitur de ceto le/⸗
uiathan qð eſt maximũ animal ⁊ potẽtiſſimuʒ in marina
cõiter:iõ dicũt:ꝙ inipꝛetatõ huius dictõis eſt piſcis:⁊ ſic ſʒ
eos dẽ: Ipſe eſt rex ſuꝑ oẽs filios piſciũ.ſed hec expoſitio ẽ

falſa:⁊ etiã vt credo ficta. Pꝛimũ patet:nam aliud vocabu
lũ ſimile reꝑitur Eſaie.xxxvij.vbi dꝛ:Comede hoc anno qᷓ

rẽ pꝛeſciſã a ſua radice:q quidẽ ſigniſicatio ↄuenit ꝓp.
ihoc loco:vt ſit ſẽſus:Ipe ẽ rex ſuꝑ oẽs filios ſaphac.i.

GBi trãſlatio nr̃a habet. pᷣe eſt rex ſuꝑ oẽs filio ſu
pper bie. in hebꝛeo hẽ: Iple eſt rex ſuper oẽs filios ſa-

ſpote naſcũtur: 2 ĩ anno ſcòo pomij veſcere. Et vbi traf
latio nf̃a habet pomis:in hebꝛeo hẽ ſaphac ſeu ſ ai
q̃ eſt ſimilis dictõ huic que h̊ ponit᷑:⁊ eſt ſentẽtia fm he
bꝛeos: ꝙ de ꝑ eſaiã ꝓpham pꝛenoſticabat eechie regi:
Poſtiꝙ ſenacherib receſſiſſʒ a iudea quã dimiſerat pe

nitoelaſtata t)-
. tus pplus ecechie
flagella hec:cntũ quadra Ppihno anno mi
ginta annis: æ vidit ſilios aculoſe viuet er
ſuos ⁊ ſilios filioꝛum ſuo gmnlo vtritlo ab
rum vſq; ad quartam ge/ erxercitu aſſyrioꝝ
neratõnem: ⁊ moꝛtuus eſt ſine cultura hois
ſenex et plenus dierum. ꝛin anno ſcdo vi
Explicit liber iob. boꝛũ qs Pcicerat
aſſ i. ſic pʒ ꝙ
ſaphac ſignilſicat

5„

t ꝓbe

ſuꝑ oẽs filios pᷣciſionis ſeu exciſiois: qð ꝓpe ptinet ad
diabolũ ꝑ leuiathã in hloco figuratũ qꝗᷣ excedit oẽs a
deo pciſos ĩ auerſione a deo:q eſt ꝓpa pᷣciſio: ⁊ qꝛ hec
pciſio hmo ⁊a pncipalit fuit ꝑ ſuꝑbia:io trãſlatõ nra cõ
petent ſe habuit intpꝛetado h'nomẽ ſaphac ꝑ ſuꝑbiaʒ:
ſic pʒ pᷣmuʒ. ꝛ" vero ꝓbabilii apparet:nã ipſi hebꝛei
oia iſta q h tradunt᷑ de leuiathã intelligunt de ipo ceto
nõ de diabolo:de qͥ.ſ.ceto multa tradũt fabuloſa ⁊ pe⸗
nitx icredibilia put poſtillatoꝛ ponit..xl.ca.⁊ ĩ alijs lo
cis:⁊ vt talia qdlãmõ ↄfirmẽt euacuãdo verã ſniaʒ nfaʒ
de leuiathan ſpũali:iõ fixer̃t ꝙ ſaphac ſignificat piſces

mõ pᷣdcõ:⁊ finxert ꝙ ſilis dictio ĩ ſaẽ ſcptura ñ iueniat.

n eodẽ caplo vbi oꝛ in poſtilla: Jõ de pulchꝛitudie
filiaꝝ iob ſubdit᷑: Nõ ſunt inuẽte ⁊c. ¶ 2 itio ſcda.
Er pulchꝛitudinẽ coꝛpalẽ nõ deſignat pulchꝛi⸗
tudo moꝝ:vñ ꝓuer.xj. ca. Circuł aure in nari
bus ſuis mulier pulchꝛa ⁊ fatua.⁊ ibidẽ ca. vl
timo:allax gr̃a ⁊ vana ẽ pulchꝛitudo. mulier timens

deũ ipᷣa laudabit.ſʒ p pulchꝛitudinẽ filiaꝝ iob potũin

nuit: ꝙ illa qᷓ tradũtur in geſtis iob magis ſũt referda
ad ſenſum ſpũalem quem btũs Grego. notabilit ? lar
ge exponit iꝙ ad lr̃alem. modicũ enim cederet in veraʒ
laudem iob vtrum pulcherrimas filias haberet: qua-
rum ſiles non inuenirentur in vniuerſa terra:pꝛout be
ne lr̃a teſtatur:an ꝙ eſſent mediocriter pulchꝛe.

Explicit poſtilla nicolai de lyra cum additionibus
Cn 7 repheis magiſtri matth. ſuꝑ iob feliciter.

Gckiſ
ciggone
üfigine
oniär
Gttſfincn
Pberpen
bihmig
ſoriunn he
Mfuninloti
eitian
Wnöncate
icnar
Plugin
küntberſonn
lipophen
Ueradicin
iſglagoin
giſoͤnogni
Unagmnn
ghphetey

Afus

=
—
—=

P
at 7 oſtilla venerabilis fratris Nicolai de
iſ . yra ſuꝑ pſalterium feliciter incipit.
— . Ropheta magn ſurrexit in
atni nobis Luc. vi. Quanuis li
ug ber pſalmoꝛũ apud hebꝛe
W os iter agiographa cõpute⸗
lii tur:tamẽ apud latinos iĩter
ſui libꝛo) ꝓpheticos reputatur
Unii⸗ nec imerito:quia dauid qui
uiſt⸗ fecit pſalmos ſaltẽ pꝛo ma-
ant D ”ð”ðs ioꝛi parte no ſolũ dicitur ꝓ
ncnn pheta ſed etiã eximi pꝛophetarũ:vt dẽ ĩ pꝛincipio glo
dtinn ſe ſuper libꝛũ pſalmoꝛũ:ꝓpter qð cõueniẽter dẽ de eo
ini, verbũ pꝛopopoſitũ:pꝛopheta magnus ⁊c. In quo qui
D dẽ verbo pñt notari quattuoꝛ cauſe hub libꝛi. ſ. effici⸗
n ens:materialis:foꝛmalis: ⁊ finalis. Cauſa aũt efficiẽs
n ouplex eſt. . pꝛincipalis ⁊ iſtrumẽtalis.pꝛicipalis autẽ
i Eipſe de reuelãs myſteria in hoc libꝛo deſcripta. In
1 ſtrumẽtalis aũt ẽ ipſe dauid cui ſcõʒ Aug.oĩa contẽta
eſhrul in hoc libꝛo fuerũt reuelata ⁊ ab eo deſcripta. Scom
Nhurt vero hiero.⁊ hilariũ ⁊ oẽs doctoꝛes hebꝛaicos dauid
tch⸗ non fecit oẽs pſalmos ſed maioꝛẽ partẽ. Plures autẽ
ſongt alij aliquos pſalmos ſcripſerũt vt moyſes ſalomon ⁊
filluu aliqui alij:vt magis patebit ifra pꝛoſequẽdo per titu⸗
in los pſalmoꝛuʒ. Pſalmi tñ facti a dauid ⁊ alis collecti
nühibt fuerũt ⁊ i vno libꝛo cõgregati:qui dẽ liber pſalmoꝛuʒ
Neggn hoc per eſdrã ſcribã ⁊ pꝛophetã vel ꝑ aliuʒ pꝛophe
baoeg tã ſanctũ quicunq; fuerit vt dicit hiero.i ꝓlogo ſuꝑ
gict libꝛũ iſtũ:q ĩ modernis biblijs cõiter nõ habetur. Te
giſiin netur tñ cõiter a doctoꝛibus noſtris ꝙ eſdras qui legẽ
Uife ai cõbuſtã a caldeis reparauit pſalmos a diuerſis factos
—☛ in hoc volumine cõgregauit: nõ tñ dẽ auctoꝛ libꝛi ſeu
lcniut cã efficiens iſtrumẽtalis ſed magis ipſe dauid:qui ma
Roſn ioꝛẽ partẽ pſalmoꝛũ fecit. Totu.n.a maioꝛi parte de⸗
Gtle nominatur. Hec aũt cã efficiens duplex.ſ.pꝛicipalis et
amehtet inſtrumẽtalis tagitur cũ dẽ pꝛopheta. Ad actũ enim
bbidi pꝛophetadi cõcurrit deus mentẽ pꝛophete tãgens ſeu
Clirtne eleuãs ad ſupernaturalẽ cognitionẽ:⁊ mens pꝛophete
chpri hoc mõ tacta ſeu illumiata. opoꝛtet.n. ꝙ ſiml ſint mo
ürtei uens actu ⁊ res mota: ꝓpter qð dicit dñs numeri.xij.
vutlii Sigquis iter vos ꝓpheta dñi ſuerit i viſiõe apparebo
ru ei:aut per ſõnum loquar. In quo verbo tãgũtur duo
har⸗ modi pꝛophetãdi:ad quos oẽs modi pꝛophetie ꝓpꝛie
RK dicte reducũtur pꝛout ifra magis videbitur. Unus eſt
h.. in vigilia qui notatur cũ dẽ:in viſioe apparebo ei.Ali
us ẽ ĩ ſõno:qui notatur cũ dẽ aut per ſonum loquar.
Ainma G In vtroq; tñ mõ cõcurrit deus vt agens pꝛicipale: et
ſlir. mẽs pꝛophete vt agẽs inſtrumẽtale:qð pʒ per hoc qð
“ dẽ in viſiõe apparebo ei: ſcilʒ i vigilia veritatẽ ſupna⸗/
turalẽ ei ondens. Aut per ſõnuʒ loquar occulta ſibi re
uelãs. Et ſic pʒ pꝛimũ ſcilʒ cã ehectna (Scdo tangl

cã mãlis ſiue ſubiectiua cũ dẽ magnus.ld cuius itel/
lectũ ſciẽdum ꝙ ꝓpheta aliquis dĩ magn ⁊ ꝓphetia
eius magna dupliciter. Uno mõ itenſiue:⁊ hoc tanto
magis cotingit quãto clarioꝛ eſt cognitio ipſius ꝓphe
te: ⁊ ſcõm hoc dauid dẽ ꝓpheta magnus. vñ ⁊ in pꝛi
cipio gloſe ſuper libꝛũ iſtũ dꝛ:Alij ꝓpheta per quaſdã
rerũ imagines atq; verboꝛũ tegumẽeta ꝓphetauerũt:
dauid aũt ſolius ſpᷣuſſãcti ĩ ſtictu ſine õi exterioꝛi ad/

miniculo ſuã edidit ꝓphetiã. Et hic modus ẽ excellẽ⸗

tioꝛ ꝓphetie:vt ĩfra magis videbitur cuʒ aget᷑ de gra
dib ꝓphetie. Sed hic modus magnitudinis pꝛophe
tie magis pertinet ad cãm foꝛmalẽ:que cõſiſtit i modo
tractãdi q ad ſubiectiuã. Alio mõ accipitur magnitu
do ꝓpheie ſeu ꝓphetie extẽſiue:ſcilʒ q ad plura ſe ex

dauid fuerit eximius pphetarũ. Et arguitur pmo ꝙ non:

M

S
7

tendit: æ hoc pertinet ad cãm ſubiectiuã ſeu mãlẽ. Et hoc
mõ ꝓphetia ĩ hoc libꝛo cõtẽta dẽ magna:qꝛ quodãmõ ſe
extẽdit ad oĩa que i ſacra ſcriptura coõtinẽtur. Scom enim
Caſſiodoꝛũ ſuper libꝛũ iſtũ tot chꝛiſtus quantũ ad caput
⁊ mẽbꝛa ẽ ſubiectũ in tota ſacra ſcriptura accipiendo ſub
iectũ pꝛo mã.Et ſimiliter ſʒ eũ totus chꝛiſtus ẽ mã huius
libꝛi differẽti tũ mõ a tota ſcriptura ſacra:qꝛ hic ẽ ſubiec
tũ ſeu mã per modũ laudis:ꝓpter qð dẽ liber pſalmoꝛuʒ
.i.laudũ diuinarũ: ꝓpter qð ẽt ab alijs doctoꝛibus cõiter
dẽ ꝙ cõtinet tota ſacrã ſcripturã per modũ diuine laudis:
Et iõ de magnitudine mãe huius libꝛi põt dici illud exo.
iij. Uada ⁊ videbo viſionẽ hãc magnã:qð ẽ verbũ moyſi
qui iterpꝛetatur extractus de aquis:qꝛ nullus ẽ aptus ad
cõſiderationẽ veritatis ĩ hoc libꝛo cõtẽte:niſi fuerit extra⸗
ctus ab adqs voluptatũ pñtij vite.Uñ dẽ Eſa.xxviij. Quẽ
itelligere faciet auditũ.ſ.dñs.Et rñdet ꝓpheta: Ablacta/
(AAlor gban os ab vberibus.i.a coꝛpoꝛis voluptatibꝰ.

Tertio ĩ vbo ꝓpoſito tagitur cã foꝛmalis:cũ dẽ ſurrexit.
LCirca qð ſciẽdum ꝙ duplex ẽ foꝛma.ſ.foꝛma tractandi ⁊
ſoꝛma tractatus.oꝛma tractatus eſt diuiſio libꝛi:de qua

dicetur poſt i libꝛi ꝓſecutione. oꝛma vero tractãdi ẽ mo

dus agẽdi:qui i ꝓpoſito ẽ modus deũ laudandi:vt pᷣdic/

tü eſt. quicquid.n.in hoc libꝛo cõtinetur:per moduʒ diuie

laudis ponitur:laus vero diuina oꝛatio ẽ ſeu ſpẽs oꝛonis.

Oꝛatio aũt ſm damaſ.ẽ aſcẽſus mẽtis in deũ:qui quidem

aſcẽſus notatur cũ dẽ ſurrexit:ꝓpter qð dẽ in pſalmo.lvi.
Exurge gla mea exurge pſalte.⁊c.Gloꝛia ẽ clara notitia cũ
laude.Cognitio aũt ipſius dauid ĩ hoc libꝛo contenta fuit
valde clara ꝙtum ſe extendit cognitio ꝓphetica:vt iam ĩ
parte tactũ ẽ:⁊ poſtea plenius tãgetur.Eſt ẽt deſcripta per
modũ diuine laudis vt dictũ ẽ:⁊ iõ bñ vocat᷑ gloꝛia:ꝓpter
qð dicit dauid:Exurge gloꝛia mea:⁊ addit: Exurge pſalte
riũ ⁊ cythara:qꝛ aliqui pſalmi ab eo deſcripti cãtabantur
in muſico ĩiſtrumto:qð vocatur pſalteriũ:⁊ aliqui ĩ cytha

ra:vt videbitur ĩ pꝛoſequẽdo:ſicut ⁊ mõ aliqui cãtus ſiue

note magis ꝓpꝛie cãtantur in viola:⁊ alij ĩ alijs inſtrumẽ/
atogaren⸗ cã finalis cũ dẽ in nobis.i.ad vtilita
tẽ ⁊ ſalutẽ noſtra.hõ.n.eo ꝙ ẽ capax dei per cognitionẽ et
amoꝛẽ eſt oꝛdinatus ad quẽdam finẽ ſupernaturalẽ ſcõᷣm
illud Eſa.lxiiij.q; oculus non vidit nec auris audiuit.⁊ in
coꝛ hois non aſcẽdit que pparauit deus diligẽtibus ſe.Et
qꝛ ad finẽ totaliter incognitũ nullus põt ſe dirigere: io ne/
ceſſariũ fuit aliqua diuinitus hoibus reuelari: per que di
rigerẽtur ĩ finẽ ſupernãleʒ:huiuſmõi aũt ẽ ſacra ſcriptura
reuelata: ꝓpter qð de ea dicit aplus romanoꝛũ.xv.c. Que
cunq; ſcripta ſũt ad nr̃am doctrinã ſcripta ſũt:vt per pa.
⁊ conſol.ſcripturarũ ſpẽ hẽamus:que ſpej ẽ expectatio cer
ta future beatitudinis. Liber aũt pſalmoꝛũ continet totaʒ
ſacrã ſcripturã per modũ laudis:iõ eſt toti ecclie valde vti
lis ad ſpẽ ⁊ ad conſecutioneʒ ſuture beatitudinis: De quo
poſſumus dicere illud Luc.i. Erexit coꝛnu ſalutis nobis iĩ
domo dauid pueri ſui. Deus.n. ſactuj ⁊ bñdictuj erexit no
bis coꝛnu ſalutis.i.ſcripturã ſacrã efficacẽ ad conſequẽdã
ſalutẽ que eſt ſcr iptura libꝛi pſalmoꝛũ vt dictum e in do/
mo dauid pueri ſui:qꝛ dauid ꝓ maiõi pte ſuit auctoꝛ hui⸗
ius libꝛi:per quẽ ſi coꝛde teneatur: ⁊ opere ipleatur:in pñti
gra hẽbitur: ⁊ glia in ſuturo.Qð nobis concedat qui ẽ bñ
. .
ten rad maioꝛẽ hup libꝛi ⁊ alioꝛũ libꝛoꝛũ pꝛo
phetaliũ quoꝛũ expoſitioni iĩtendo iĩſiſtere p' iſtuʒ.
Anqᷓ; deſcendã ad textũ hub libꝛi queritur vtrum

„

qꝛ deutero.vlti.dẽ. Nlo ſurrexit vltra ꝓpheta in iſrl ſicut
moyſej ⁊c̃.ergo videt᷑ ꝙ moyſej fuerit excellẽtioꝛ ꝓpheta qᷓ;
dauid. Itẽ Mat.xi.dẽ:Inter natos mulierũ non ſurrexit

maioꝛ loãne baptiſta:qui fuit ꝓpheta:ergo dauid nõ fuit

3 3

2 c
1S 0.

¶ Miber

co excellẽtioꝛ ¶ In cõtrariũ arguitur per gloſam pſalmi ſu

pꝛa allegatã:q̃ dic q; dauid fuit exim pꝛophetaruʒ. ¶ Rñ
ſio. Qm iſta qõ mota ẽ ꝓpter intellectũ ꝓphetarũ genera
liter: iõ quattuoꝛ hic ſũt videnda. Pꝛimu eſt de quibus ſit
reuelatio ꝓphetica. ſcòm de gradibus ꝓphetie. tertiuʒ de
vario tactu ſpᷣuſſancti circa mentẽ ꝓphete.quartuʒ de co/
paratione ipſius dauid ad alios ꝓphetas.¶ Lirca pꝛimuʒ
ſciendũ ꝙ ꝓpheta ſʒz noĩs interp tationeʒ dẽ quaſi pꝛocul
fas:qꝛ denunciat ea q ꝓcul ſunt ſeu remota a nãli cognitio
ne huana: 7 iõ de talibus ẽ pphetia. DPuiuſmi vero ſunt
in triplici gradu:qꝛ queda ſunt ſic remota ꝓpter cognitio
nẽ rei cognoſcẽde:⁊ aliqua ex cognoſcẽtis coditione:⁊ ali
qua ꝓpter modũ cognoſcendi.Pꝛimũ adhuc eſt in tripli⸗
ci gradu. Pꝛimus ẽ ꝓpter rei cognoſcẽde eminentia: cuiuſ
modi ſũt diuina maxime circa pſonarũ ꝓpꝛia: iõ de tali-
bus facte ſũt reuelationes ꝓphetice Eſa.vi. per ſe eraphin
ter ſãctus clamãtia: a clarius ẽ ĩ nouo teſtamẽto:vt.j.Joh.
v. Tres ſunt qui teſtimoniũ dant ĩ celo:pater:verbum: et
ſpᷣnſſãctus:⁊a hi tres vnum ſũt.Secũdus gradus eſt ꝓpter.
rei cognoſcẽde latentiã: cuiuſmodi ſũt coꝛdium ſecreta ſ oli
deo cognita. Uñ ⁊ cogitatio ſimonis magi ꝑ reuelationeʒ
fuit cognita petro: act. vii. Uñ dixit ei: In felle amaritudis
⁊ obligatione inidqtatis video te eẽ. Cogitabat.n.gaʒ ſpuſ
ſacti vendere. Tertius gradus ẽ ppter rei cognoſcende di
ſtantiã: que diſtãtia vno mõ accipitur ex parte loci:⁊ hoc
mõ heliſeus per ſpõᷣm ꝓpheticũ diſtans per magnũ ſpaciũ
vidit Gieci accipiẽtẽ munera a naaman ſyro:vt hẽtur.iijj.
Reg.v. Alio mõ accipitur diſtãtia ex pte tpis.ſ.pꝛeiiti vel
futuri. Pñs.n.tps non diſtat a nobis.De diſtaãtibus vero
fm pꝛeterituʒ facta fuit reuelatio moyſi qñ ꝓphetauit de
creatione mundi: vt dicit Greg.ſuper eʒech. De diſtãtibus
vero ſm futurũ fiunt cõiter reuelatiões ꝓphetice:vt pʒ in
tuenti ſacrã ſcripturã: ꝓpter qð ꝓphetia diffinit a caſſio⸗
doꝛo ſic: Pꝛophetia ẽ diuina iſpiratio rerũ euentus imo-
bili veritate denunciãs. Secũdo aliqua ſunt remota a co
gnitione nĩa ꝓpter cõditionẽ cognoſcẽtis:⁊ hoc ꝓpter ali⸗
quẽ cognoſcẽtis defectum:qui ſuppletur per ſpᷣm ꝓpheti-
cũ.Et hoc mõ Abyas ſilonites cognouit vxoꝛẽ hieroboã
domũ ſuã ingredientẽ:q;uis cecus eſſet: vt hẽtur.iij. Reg.
xiiij. Tertio mõ aliqua ſũt remota a cognitione hũana ꝓ
pter cognoſcẽdi modũ:ſicut ſalomon huit noticiã aialiuʒ
7 plãtarũ:vt hẽtur.iij. Reg.iiij. non ꝑ exercitiũ ſtudij ſed
p iſpirationẽ ſpuſſãcti. irca ſcõᷣm nõndum ꝙ ad ꝓphe/
tiã ꝓpꝛie dictam reqritur cognitio itellectiua ſm ꝙ hẽtur
dañ.x. Intelligẽtia opus ẽ i viſione.⁊ iõ ſi alicui ſacto cõi
cetur alidd ad ꝓphetia ptinens:abſq;ʒ tali intelligẽtia non
dẽ ꝓpheta:niſi foꝛſitan valde large ⁊ impꝛope:qð cõtigit
triplłr. Uno mò ſicut in viſione:ſicut pharao vidit ſpicas:
Geñ.xli.Et balthaſar manũ ſcribenteʒ in pariete:Dañ.v.
ille doꝛmiẽs:iſte vigilãs:neuter tñ eoꝝ fuit ꝓpheta:qꝛ vi/
ſionẽ non itellexit:ſʒ Joſeph ⁊ daniel qui viſiones iĩitellexe
rũt. Scdo hoc contigit ĩ locutiõe ſicut Cayphas Joh.xj.
dixit qͥd pꝓpheticũ.d. Expedit vobis vt vnus moꝛiat᷑ hõp
pplo:⁊ non tota gẽs pereat. Intẽdebat.n.ſolũ dare cõſiliũ
de moꝛte chꝛiſti ꝙ eẽt expediẽs:q;'uis eẽt inocens:ne occaſi
one ipſp venirẽt romani tollerẽt locũ ⁊ gentẽ:ſʒa ſpᷣuſã
cto fẽʒ ẽ ꝙ hoc conſiliũ ſic ꝓtulit:q moꝛs chꝛiſti futura fo
ret ꝓ ſalute ſpuali totꝰ mũdi ipſo caypha hoc ignoꝛãte.⁊
pter hoc nõ fuit ppheta ꝓpꝛie loquendo:ſicut nec aſina
alaam fuit aial rõnale:quis pꝑ linguã eius fuerit ꝓlatum
verbũ rõnale ãgelo linguã illõ mouẽte abſq; tñ cognitioõe
aſine:ſicut plen dixi ſuꝑ Johᷣ.Tertio mõ cõtingit hoc in
opatiõe.ſ.qñ ſpᷣuſſactus ĩpellit aliquẽ ad alidd agendum:
qað hʒ pſperũ euentũ:quis hõ ſic motus hoc ignoꝛet:ſicut
iudicũ.xi.dẽ de iepte ꝙ irruit ĩ eũ ſps dñi.ſ.ad pugnanduʒ
3 filios ãmon:tñ nõ fuit ſibi reuelata victoꝛia futura:⁊ ꝓ

pter hoc nõ dẽ ꝓpheta:ſʒ talis mot vocat᷑ ſpᷣuſſacti i

ſtinctus:qͥ ẽ caſus ꝓphetie ſcõm doctoꝛes.i.aliqd deſi

ciẽs a rõne ꝓphetie:⁊ talis motusẽ ſimil motui ipſi
bñ foꝛtunati:q mouet᷑ ad aliqd bñ agẽdũ ſine tũ rone
⁊ cognitiõe pꝛeuia:vt hẽtur i libꝛo de bona foꝛtũa:diſ
fert tñ:qꝛ motus bñ foꝛtunati ẽ a cã nãli.ſ.ab influẽtia
oꝛbis vel itelligẽtie motricis:vt dicũt aliqui vł ab vtra
q; ſimul:vt dicũt alij. Motus aũt iepte ⁊ cõſimiliũ ẽ
a cã ſuꝑnãli.ſ.ex motioe ſps diuini. Iſte tñ iſtinc ma
gis appꝛopiquat ad rõneʒ ꝓphetie vt videt q duo alij
modi pᷣdicti. Igit᷑qꝛ ad ronem ꝓphetie vere reqritur iĩ
telligẽtia:vt dẽm ẽ:iõ ſᷣm varietatẽ itelligẽtie accipiũt
gradus ꝓphetie:qꝛ ille gradus ẽ excellẽtioꝛ vbi ceteris
paribus ẽ itelligentia clarioꝛ:dũ tñ ꝓphetie limites no
trãſcendat:vt magis wiceheturikra Haln igit graduj
ẽ qñ cũ viſione alicui cõicata dat᷑ viſiõis itelligetia ſiẽ
DHiere.vidit ollã ſuccenſã:⁊ facies e a facie aqlõis: vt
hẽt᷑ Hiere.j.⁊ itellexit ꝑ hoc ſignari exercitũ regis ba
bylõis ventuꝝ ad cõburendã ciuitatẽ hierm. Secun/
dus gradus ẽ qñ nõ fit talis viſio ſeu apparitio:ſʒ au/
dit᷑ vox iſtruens de aliqͥ ſuꝑnãli:ſicut.j.Reg.iij. Pmi
el audiuit vocẽ dñi ſibi loquẽtis:nec tñ vidit aliquã ef
figiẽ ſibi apparentẽ:qð pʒ ex hoc ꝙ credidit eẽ vocem
hely ipſũ vocãtis:vt hẽtur ibidẽ. ⁊ iſte gradus pꝛophe
tie è excellẽtioꝛ pᷣdicto:qꝛ voces ſũt ſigna magis expᷣſſi
ua vitatis ꝙ; figure pᷣdicte. Terty aũt gradus ẽ qn nõ
ſolũ audit᷑ vox iſtruens:ſʒ ẽt cũ hoc apparet pſona ali
qua loquẽs: ꝓpter qð iſte gradus ẽ excellẽtioꝛ pᷣdictis.
Iſte tñ gradus variat᷑ triplr:qꝛ pſona inſtrẽus ſeu ap-
parẽs i aliq effigie aliqñ ẽ hõ ſãctł: ſicut.ij. macha.xv.
hẽtur:ꝙ onias iã defuct apparuit iude machabeo di
cẽs ei de hieremia ꝓpheta ſimir apparẽte:hic ẽ q mul
tũ oꝛat ꝓ pplo ⁊ vniuerſa ſãcta ciuitate hierlʒ ⁊c. Ali
qñ ẽ ãgelus:de quo nõ oʒ exemplũ ponere:qꝛ reuelatio
nes ve. ac no. teſta. vt cõiter leguũtur ſic fce. Aliqñ aũt ẽ
effigies repñtans ipſũ deũ:ſicut Eſa.vi.dẽ: Uidi dũm
ſedentẽ ſup ſoliũ excelſũ ⁊c. Et ſeqtur ibidẽ: Et audiui
vocẽ dñi dicẽi mihi quẽ mittã ⁊c. Et iſte tertp graduj
pphetie ẽ excellẽtioꝛ ſcõo:⁊ ſcòs pᷣmo:ſicut de ẽ excel
lẽtioꝛ angelo:a ãgelus hoie.Cõſiderandũ aũt q; omẽs
iſti gradus pphetie vere pᷣdicti variantur duplr:qꝛ ta
les apparitiões aliqñ fit in ſõno:⁊ tũc vocãtur reuela
tiones ꝑ ſõnia:aliqñ aut in vigilia:⁊ pꝛope vocãtur vi
ſiões. Et iſte ſcòs modus ꝗᷣ vocat᷑ viſio ẽ excellẽtioꝛ al
tero:qꝛ maioꝛ illuſtratio mẽtis reqrit ad hoc ꝙ ipſa di
ſtracta ꝑ opatioes ſenſuũ exterioꝝ i vigilia capiat itel⸗
ligibilẽ veritatẽ de ſupnãlib qᷓ; ĩ ſõno lłq ſcſib exiioꝛi

b' qetatis aia magis diſponit᷑ ad capiẽdũ huiuſmõi ve

ritatẽ. Ecõtrario auũt ẽ in cognitiõe accepta via nãliq
accipit᷑ ꝑ viã ſẽſus memoꝛie ⁊ expimẽti vt dꝛ pmo me
taphy. ? iõ tlis cognitõ nõ põt accipi ĩſono. Ad illũ ãt
modu pphetie ꝗᷣ fit iĩ ſono reducit ille ꝗᷣ fit iraptu vel
extaſi:qꝛ ꝓtũc ñ ẽ vſus ſẽſuũ exterioꝝ ſicut neci ſono.
Quar aũt gradus ꝓphetie ꝓpᷣe dce ẽ qñ ſine appari-
tiõe alicuius figure vel ſigni ſeſibil capit᷑ vitas itelligibi
lis de occultis ꝑ diuinã reuelationẽ:⁊ hoc mõ facte ſũt
reuelatioes ipi dauid:vt dẽ ĩ pꝛicipio gloſe ſuꝑ pſalmũ
vt ſupius ẽ allegatũ. Et iſte gradus pphetie ẽ excelleti
oꝛ ceiis pᷣdict:.ſicut. n. ille diceret melioꝛis igenij cla⸗
rioꝛis ꝗ; capet vitatẽ cõcluſionũ geometricaliũ ſine de
ſcriptione figuraꝝ ſeſibiliũ q ille q capẽ ñ poſſet abſq;
tali deſcriptioe:ſic ĩ cognitioe ꝓphetica illa mẽs vẽ ex
cellẽtꝰ diuinit illuſtrata:q vitatem intelligibilẽ capit

abſq; ſẽſibilibꝰ ſignis:cuiuſmodi ſũt figure⁊ voces ſu

pꝛadicte q illa q capit ſub talibſignij ſeſibilib: ſic pʒ

ſcõʒ pꝛicipale videlʒ varietas graduũ ꝓphetie. Tirca

„

S —
==— =
——
—
=S
—

nümnrft
lketiphüci
yriacbop
Liärfonne
Crrilgend
elien
ſpinigip⸗
Pnſotung

ibehat

Comuulrroee
tonbituef
Pniurin
Pteniorie
ckekripp
aſhtcraet
Wniie
ini
friln
öllirn
rirlo
ſipitent
lnißfiri
goliholh
H

Weſtitz
anmnihoh
Kola wprutt
KNMdtin
Nomüſrüzf
tucenahlr
rupmirhlitt

1

uriefie Ain

riti
Etiſtern
bno ntdet
Comlüfͤfn

e

Vninmrvun

4

=2

7

S
gir nſind
Wiitigl

= = —

☛R

—
=
—

—
=

—
— —
—= =
SE
—= S=

—
E
—
—
—
—

S=
=
=
———
S⸗
S
—

==

S=☛

¶ Pſalmoꝝ

tertiũ ſciendũ ꝙ ſpũſſãctus aliqñ tãgit mentẽ pphete
de pñti tm ⁊ nõ de futuro nec de ptito:ſicut act. x.de
nuncijs coꝛnelij dixit ſpũſſact petro: Ecce viri tres q

rüũt te. Et ſic tũc fẽa ẽ ei reuelatio de pñti:nõ tñ de pꝛe
terita viſiõe coꝛnelij q̃ vidit angelũ ſibi dicenteʒ:mitte
viros in ioppen ⁊ accerſi ſimonẽ ⁊c.quã viſionẽ petrꝰ
poſtea cognouit ꝑ relationẽ coꝛnelij:ſicẽ ibideʒ hẽtur.ſi
milit᷑ nec de deſcenſu ſpũſſacti futo ſuꝑ coꝛneliũ ⁊ eiu
amicos verbũ petri audituros:ꝓpter qð petr hoc vi
dẽs fuit valde admirat:qð nõ ſlnter ſi pcognouiſſet.
Alqñ vo ſpũſſãctus tãgit mẽtẽ ꝓphete tm de pᷣterito:
ſicut moyli fca fuit reuelatio creatiõis mũdi cũ dixit:
In pncipio creauit ⁊c̃. Aliqñ vo tãgit tm̃ de futo:ſicut
geñ.xxvij. Iaac bñdicẽs filio ſuo iacob cognouit ea q̃

circa eũ erant futura:tñ ipſũ pñtem non cognouit: qiꝛ

credebat ipſũ eẽ eſau:nec cõſiliũ rebecce pᷣteritũ qð de
derat iacob ꝓ petitioe bñdictiõij patne.Aliqñ ãt tagit
de pñti ⁊ futuro ſimlł:ſicut geñ.xlviij.iacob q pꝛe ſene/
ctute videre nõ potat manaſſen ⁊ ephraiʒ pñtes ꝑ ſpʒ
ꝓpheticũ cognouit:ꝓpter qð cãcellatis manib dextra
ſuꝑ iunioꝛẽ poſuit:⁊ qͥd eẽt futuꝝ vtriq; fratri pᷣdixit.
Aliqũñ vo tangit de pñnti pᷣterito ⁊ futo:ſicut luc.j.dẽ ꝙ;
eliſabeth ad ſalutationẽ marie repleta ẽ ſpũſãcto:⁊ ex
clamauit voce magna:⁊ dixit:Bndicta tu inter mulie
res:⁊ bñdictus fruc vẽtris tui.Ex qͥ pʒ ꝙ cognouit ꝑ
ſpᷣm eã here ĩ vtero pñtialit dei ſiliũ. Seqtur ibidem.
Et beata q̃ credidiſti.ſ.ãgelo nunciati tibi cõceptioneʒ
chꝛiſti.Ex qͥ pʒ ꝙ fuit illuſtrata de mõ coceptiois pᷣte
rito.ſilr fuit tacta de futo.vñ ſubdit᷑:Perficiẽt ea que
dẽa ſũt tibi a dño. Spũſſactus.n.opat᷑ i mẽtibʒ hoiuʒ
ꝓut vult:⁊ iõ nõ ſolũ modis pᷣdcis:ſßp ẽt alijs põt eas
tãgere:tñ ille tact ꝗͥ ẽ de pñti pᷣterito ⁊ futo ẽ ꝑfectioꝛ
i ille qͥ ẽ de duobus tm̃: ⁊ ille q ẽ de duob q; de vno
ſolo:⁊ iter illos qꝗͥ ſũt de vno ſolo:ille qꝗͥ ẽ de futuris cõ
tingẽtibꝰ videt pfectioꝛ:qꝛ futura ſũt magis remota a
cognitioe nr̃a qᷓ; pñtia vel pᷣterita:q pñt ẽt via nãli co⸗
gnoſci:lʒ nõ illo mõ qͥ ſᷣu ꝓphetico cognoſcũt᷑.( His
pᷣdictis deſcẽdendũ ẽ ad quartũ pncipaleiqð ẽ de cõpa
ratioe dauid ad alios ꝓphetas.LCirca qð ſciẽdũ ꝙ da⸗
uid põt cõparari ad ꝓphetas noui teſtamẽti:cuiuſmo

di fuerũt apli:⁊ ſic dauid nõ fuit excellẽtioꝛ ꝓphetaꝝ:

qꝛ apli fuerũt de ſecretis diuinis magis illuminati:⁊ in
maioꝛi plenitudine receperũt gr̃am ſpũſſãcti:vt hẽtur
ij. ad LCoꝛ.iij.ſi aũt cõparet᷑ ad ꝓphetas veiis teſta. ſic
adhuc nõ fuit excellẽtioꝛ ꝓphetaꝝ:vt dicit ſac Tho.
de aqno ſcoa ſcõe:ſʒ mo yſes fuit eo excellẽtioꝛ:cu rõ
nẽ pꝛicipalẽ aſſignat:eo ꝙ fuit ei cõceſſum videre diui
na eſſetiã ĩ pñti vita exñti:ſᷣm ꝙ dicit aug.ad paulinã
de vidẽdo deũ. Dẽm ẽ aũt ſupꝛa ꝙ gradus ꝓphetie ex
cellẽtioꝛ ẽ vbi ẽ cognitio clarioꝛ:⁊ ſic diẽ ꝙ moyſes fu
it excellẽtioꝛ ſimplr:tñ dauid ſᷣm qd fuit excellẽtioꝛ:qꝛ
plura chꝛiſti myſteria magis expᷣſſit. Ad hoc ẽt iducit
rõnem ſcoam ex ꝑte denũciatiois:qꝛ moyſes ꝓphetiã
ſuã denũciauit toti ppło iudeoꝝ:no ſic aut dauid nec
alij ꝓphete.Lertiã ronem ad hoc adducit ex ꝑte cõfir
matiois ꝓphetie nũciate:qð ẽ ꝑ miracula:maioꝛa.n.
ſigna fecit moyſes i egypto ĩ mari rubꝛo ⁊ ĩ deſerto qᷓ;
dauid ⁊ alij ꝓphete. Sʒ qcquid ſit de cõcluſione:ro/
nes tñ iqucte nõ vidẽtur valere ad ꝓpoſitũ:qꝛ clarita
cognitiois actũ ꝓphetãdi excludens nõ põt cõſtituere
excellẽtioꝛem gradũ ꝓphetie:qꝛ idẽ cõſtitueret ⁊ exclu
deret vt videt᷑:viſio aut diuine eſſẽtie excludit actuʒ p
phetãdi ſicut ⁊ actũ fidei:qꝛ vterq; acx ẽ neceſſario e/
nigmati:⁊ iõ viſio diuine eſſẽtie nõ põt cõſtituere ex
cellẽtioꝛẽ gradũ ꝓphetie:lʒ faciat clarioꝛẽ cognitioneʒ
ſeu aliquẽ clarꝰ cognoſcentẽ:ꝓpter hoc ſuꝑius dixi ꝙ.

claritas cognitiois maioꝛ cõſtituit excellẽtioꝛẽ graduʒ pꝛo
phetie:dũ tñ talis claritas limites cognitionis pphetie non
trãſcendat. Pꝛetea ſi p̃ᷣdicta rõ valẽt ſedtur ꝙ moyſes ſuit
excellẽtioꝛ oibus aplis pꝛei paulũ:qbus nõ fuit cõceſſuʒ vi
dere diuinã eſſẽtia ĩ vita pnti:qð tñ ipſe negat ibidẽ dicẽs:
ꝙ apli fuerũt excellẽtioꝛe) moylſe:ergo ex tali viſiõe nõ põt
dici vt videt᷑ ꝙ moyſes fuit excellẽtioꝛ ppheta ipſo dauid.
Siliter rõ ſcòa nõ videt᷑ valẽ:qꝛ denũciatio ꝓphetie eſt ali
qd ſequens cognitionẽ ꝓpheticã:⁊ iõ nõ videt᷑ variare gra
dũ ꝓphetie:ex hoc ꝙ plurib' vel paucioꝛibꝰ denũciat.Sili
ter tertia nõ valet eadẽ rõne: qꝛ cõfirmatio ꝑ ſignũ ſeqtur
phetiã. vnde ⁊ iohannes baptiſta nullũ ſignu fecit:vt dẽ
r. tñ a dẽo doctoꝛe cõcedit᷑ maioꝛ ꝓpheta ipſo moy
ſe. Siliter nec ex gradib ꝓphetie ſupꝛapoſitis pot moyſe)
dici excellẽtioꝛ dauid:qꝛ excellẽtioꝛ gradus ẽ capẽ vitatẽ ſu
pernãlem abſq; qbuſcũq; figuris ⁊ ſignis ſenſibilibꝰ:q gra
dus fuit i dauid:vt dẽm ẽ ꝑ gloſã pſalmi pᷣallegatã.Et idẽ
videt᷑ ꝑ illud qð hẽtur.ij. Reg.xxiij. Sicut lux auroꝛe oꝛiẽ
te ſole mane abſq; nubib' rutilat:qð dẽ de dauid. Niſiões
.n.imaginarie ⁊ ſigna ſẽſibilia q̃cunq; ſũt q̃ſi quedã nubes
claritatẽ ſolis excedentẽ vtutẽ viſus nr̃i nobis cõtẽperates:
ille.n. acutioꝛis ⁊ foꝛtioꝛis viſus ẽ q claritatẽ ſolis põt bñ

pot bi
nude itueri ꝙᷓ ille qͥ nõ põt abſq; cõtẽperamẽto tali:⁊ iõ da

sr ere, iS

uid qᷣ abſq; ſignis ſeſibilibꝰ capiebat radiuũ diuine lucis ha
buit excelletiſſimũ gradũ pphetice cognitiõij.Et lʒ moyſe/
eundẽ gradũ hũerit:ſᷣm ꝙ dẽ numeri.xij. de ipſo palã ⁊ nõ
p enigmata deũ videt.i.abſq; figuris ⁊ ſeſibilibꝰ ſignis: vt
ibidẽ fuit expoſitũ:tñ nõ hũit totiens nec ita coiter tales il
luſtratioes ſicut dauid. Itẽ ſᷣm ꝙ dicit doctoꝛ pᷣdic dauid
plenp ⁊ clarius expᷣſſit myſteria chꝛiſti ꝙ; moyſes:lex auteʒ
vetus ⁊ ppheſte oꝛdinabatur ad chꝛiſtu ſicut ad fineʒ. vn
dicit apls gal.iij.lex pedagogus nr̃ fuit in chꝛiſto: ⁊ act.x.
dẽ ð chꝛiſto: Huic oẽs ꝓphete teſtimoniũ phibẽt. Et rabi
moyſes dicit ĩ libꝛo directiois ꝑplexoꝝ ꝙ oẽs ꝓphete non
ſüt locuti niſi ad dies meſſie:io cuʒ finis ſit nobilioꝛ his qᷓ
ad finẽ:ꝓphetia dauid videt᷑ ſoꝛtiri quandã excellentiã: et
hoc ex hoc ꝙ chꝛiſti myſteria ſic expꝛeſſit:⁊ iõ ꝓbabilit vi
det᷑ poſſe dici excellẽtioꝛ ꝓpheta ipſo moyſe:q;uis moyſes
excellẽtioꝛ fuerit alijs pᷣdictis q̃ ꝓphetiã traſcendũt vel eã
cõſequũt᷑. Gtus ẽt greg.expᷣſſe dicit ꝙ dauid clarioꝛẽ i
tionẽ q; moyſes huerit:homel.iiij.ſuꝑ finẽ echiel⸗(R p
mũ dicendu ꝙ illud ẽ verbũ ioſue ſcribẽtis de moyſe ⁊ tꝑe
ioſue nõ ſurrexerat ꝓpheta maioꝛ moylſe:tñ non ẽõ illud
dẽm ꝙ poſtea maioꝛ ſurrexerit:⁊ oʒ hoc dicere ſaltẽ de pꝛo
phetis noui teſta.vt pᷣdictũ ẽ. Ad ſcõm dicẽdũ ꝙ iohannes
baptiſta ptinet ad no. teſta. vñ dic̃ ſaluatoꝛ matth.xi.Lex
atq; ꝓphete vſq; ad iohannẽ.ſ.excluſiue.vñ ⁊ ꝓphetia io
hãnis i nouo ſcribit᷑ teſtamẽto:⁊ iõ excellẽtioꝛ dẽ ꝓphetis
veiis teſta ¶ Vd maioꝛẽ aũt euidentiã dicẽdoꝝ ſciendũ ꝙ/
beat hiero.ter trãſtulit pſalteriũ.pmo fᷣm.lxx. iterpꝛetes:
qð pſalteriũ romanũ dẽ:eo ꝙ ecclia beati petri illo vtitur.
Scðo fecit aliã trãſiationẽ nõ multũ diſtantẽ a pᷣma:⁊ tñ
magis appꝛopinquãtẽ hebꝛaico:⁊ vocat᷑ pſalteriũ gallica-
nũ:eo ꝙ damaſus papa ad rogatũ hiero.illud fecit catari
ĩ ecclis gallicanis: ꝓpter hoc dẽ i rla fratrũ minoruʒ:cleri
ci faciũt diuinũ officiũ ſjm oꝛdinem romane ecclie excepto
pſaltio:qꝛ fratres vtũtur pſaltio gallicano. Tertio ad pꝛe-
ces ſophonij qͥ frequẽt diſputabat cũ iudeis:q ſolũ recipi/
unt illud qð ẽ i hebꝛeo fec trãſlationẽ imediate acceptã ab
hebꝛeo:ꝓpt qð vocat᷑ pſalteriũ hiero.iuxta hebꝛaicã vita-
tẽ.media aũt trãſlatio ẽ cõioꝛ int latios:⁊ iõ ĩ expoſitione
hy libꝛi itẽdo eã ꝓſeq:⁊ vbi nõbilit diſcrepat ab hebꝛeo vl
a trãſlatiòe hiero.iuxta hebꝛaicã vitatẽ tãgã illud ſʒ gr̃aʒ
a dño deo mihi drie⸗ nõndũ ꝙ ſʒ ꝙ dicit hiero.ĩ ꝓlo
go ſuꝑ libꝛũ pſalmoꝝ.xvij.ſũt pſalmi ſine titulo:alij autẽ
ſut ititulati:⁊ hoc ide pʒ i hebꝛeo.qᷣ aũt ſũt ĩtitulati ⁊ qlii ⁊
aa

Le

iSmer A

„ 2

e

7 . 6
1 er 2
. . . 4

qᷣ nõ videbit᷑ ĩ pſecutõe libꝛi. De tituł autẽ iſt᷑ eſt cõis opio

latinoꝝ. ꝙ appoſiti fuerũt ab eſdra pſalmos in hoc volu
mine colligete ⁊ cõgregãte:vt ſupꝛa dʒ ẽ:tũñ apud hebꝛeos
ſut auctẽtici ſiẽ ⁊ pſalmi ceteri:ſicut ⁊ pꝛim pſal.ab eſdra
pꝑ modũ ꝓlogi cõ
tur: vt ifra dicet. Sʒ ) hoc videt illud qð dicit hiero.i epla
ag paulinũ i deſcriptione viri iuſti:cũ eũ dauid arboꝛi q̃ ẽ
i paradiſo cõpararet iter cetas virtutes:hoc ẽt itulit i lege

dñi volũtas eiꝰ:a i lege eiꝰ meditabit᷑ die ac nocte.hoc aut

afſſũptum ẽ de pmo pᷣſ.̊O dauid fecit eũ ⁊ non eſdras.Dicẽ
dũ ꝙ hoc nomẽ dauid aliqñ accipit᷑ ꝓ libꝛo pſalmoꝛuʒ:et
ſic dicit Hiero.i ꝓlogo galeato qᷣ pᷣmittit᷑ libꝛis regũ ꝙ int
agiographa pꝛim liber ẽ iob:⁊ ſcõs dauid ⁊ ſic ↄnt:⁊ hoc
mò accipit hiero.i ꝓpoſito cũ dẽ:cũ eũ dauid ligno para-
diſi cõpararet ⁊ců.i.liber pſalmoꝝ.vñ ↄñter ĩ eadẽ epla enu
merat libꝛos ve.ac no.teſta.Et ẽ ſilis modus loquẽdi cum
d: Dauid cõparat:ſicut cũ dẽ:euãgeliũ hoc dic.i.liber euã
gelioꝝ:⁊ iõ no valet argumentũ:qꝛ dauid non ẽ hic nomẽ
acctoꝛis libꝛi pſalmoꝝ:quoꝝ fuerunt multi actoꝛes:vt dice
tur in expoſitione pꝛimi pſalmi. .
¶ Sequutur additioes dñi pauli burgẽſis ad poſtillã vene
rabil fratris Nicolai de lyra ſuꝑ pſalteriũ.Et pᷣmo circa
logũ eiuſdẽ:dehinc ſingule additiones burgen.ſinguł pſal
moꝝ poſtillis ſubnectutur cũ replicis defẽſiuis poſtille eiꝰ
dẽ fratris Nicolai de lyra editis a venerabili a religioſ. pa
tre fratre matthia doꝛingk ꝓuiciali miniſtro ſaxonie ⁊ thu
n ꝓlogo vbi dẽ i poſtilla:tñ apud latinos iter libꝛos p
pheticos reputatur. ¶ Additio.
Pbpoſitũ videt ſẽtire btũs hiero.q ĩ ꝓlogo galeato
ttripharie diſtinguẽs ſacrã ſcriptura ait: Terti oꝛ/
o agiographa poſſidet:⁊ pꝛim liber iĩcipit a iob:
ſcòs a dauid ⁊c.qͥ quidẽ diſtictio hiero.triptita tenẽda vi/-
det᷑. Nã vt actoꝛ poſtille ĩ pncipio pᷣmi pᷣſ.ait Hiero. diligẽ
tuſtuduit circa textũ ſacre ſcripture:ꝓpter qð ĩ hmõi ma
gis ẽ ſibi aſſentiẽdũ ⁊c.pᷣſertim cũ ſua opio ĩ hoc auctoꝛita
te euãgelica firmet᷑. Nã luc.xxiiij.legit᷑: Neceſſe ẽ ipleri oia
q ſcripta ſũt ĩ lege moyſi ⁊ ꝓphetis ⁊ pſalmis.vbi ſatis pʒ
ꝙ pſalmi tertiũ oꝛdine tenent in ſacris ſcripturis diſtinctũ

a haor hals =
In eodem pꝛologo vhi dr in poſtilla:ſed quicquid ſit de
concluſione. ¶I Adclltio.
. Biectiões ↄ rones ſacti tho.ꝑ poſtillatoꝛẽ fce nõ vi
adetur hẽre vigoꝛẽ:qð de pᷣma obiectiõe pʒ ſic: Nã
viſio clara diuine eſſetie lʒ i btis ĩ imino exñtibus

¶Vppbetiã ſeu actũ pphetãdi excludat nõ tñ ĩ viatoꝛib:aliaj

n. ſeqret ꝙ chꝛiſtus qᷣ a pmo iſtanti ſue cõceptiois hũit cla
rã diuine eſſetie viſionẽ nõ fuiſſet ꝓpheta:qð ẽ ↄ vtriuſq;

teſtamẽti auctoꝛitatẽ.legit.n.deui.xviij.pꝓphᷣam ſuſcitabo

eis de medio fratrũ ſuoꝝ:qð itelligit᷑ ad lr̃am pᷣncipalit᷑ de
chꝛiſto ꝓut ibidẽ cõiter exponit.Similr luc.xxiiij. Duo di
ſcipuli de chꝛiſto adinuicẽ cõferẽtes dicebãt:uit vir ꝓphe
ta potẽs ĩ ope ⁊ ſermõe:⁊ ſic i alis locis.Cũ igit᷑ chꝛiſt ve/⸗
rus viatoꝛ ⁊ ver ꝓpheta fuerit:oʒ cõcedere ꝙ claritas viſi
onis diuine eſſẽtie limites cognitiõis ꝓphetice ĩ vo viatoꝛe
nõ trãſcendat:aſi hoc ẽ cõcedendũ de xpᷣo:q lʒ verus fuiſſ/
viatoꝛ nõ tñ purꝰ:a foꝛtioꝛi de puris viatoꝛib/ vt de moe
⁊ paulo.Roõ aũt q̃re ĩ ſtatu vie claritas cognitiois diuine eſ
ſetie nõ excludit eris ſicut i ſtatu imini ẽ iſta: Naʒ via

toꝛes clare deũ vidẽtes lʒ ex ꝑte ipſius cognitiois nõ ſint qᷓ

ſi ꝓcul exñtes:cũ talis viſio nõ ſit enigmatica:ex ꝑte tñ co

gnoſcẽtiũ ꝗᷣ i ſtatu vie nõ totalit i vltia ſui ꝑfectioe exiſtũt:
ꝓcul exiſtere dicũt.vñ.ij.Coꝛ.v.Quãdiu ĩ coꝛpoꝛe ſum:a
dño peregrinamur. Põt ẽt alia rõ aſſignari q̃re viſio clara
diuine eſſẽtie excludit actũ fidei:nõ aũt excludit actũ pphe
tie.Nã fides ẽ eoꝝ q̃ nõ vident᷑ ab ipſo credẽte:ſʒ ꝓphetia ẽ

oſił ſiue appoſit' iter pſalmos coputa

4 X7 „
. 4 „

eoꝝ q̃ ſũt ꝓcula cõi hoĩuʒ cognitiõe cũ qbꝰ ppheta cõ
uerſat ⁊ coicat ĩ ſtatu vie:lʒ ꝓpheta “ ideat.

Ex qbus ſeqᷣtur ꝙ act ꝓphetadi nõ ſẽper ẽ enigmatic
ſicut act fidei.Et iõ vuſio clara diuine hertct mwatote

ↄſtituere dʒ excellẽtioꝛẽ gradũ pphetie ꝓpter clarioꝛeʒ

cognitionẽ:qð ſatis oñditur Numeri.xu. vbiipſe de
diſtiguẽs ĩter ꝓphetias mopſi ⁊ alioꝝ ſic dicit:Siquij
fuerit iter vos ꝓpheta dñi:i viſioe apparebo ei vel per

ſonum ⁊c. Et ſeqtur: Et nõ tlis ſeruus me moyſes:oꝛe
. ad os loquoꝛ ei ⁊ palã ⁊ non ꝑ enigmata. Ex qꝗbus

vbis duo manifeſte habẽt.pꝛimu ꝙ act ꝓphetãdi nõ

ſeper ẽ enigmatic:qð pʒ in moyſe.ſcõm ꝙ ꝓphetia nõ
enigmatica excellentioꝛẽ gradũ ꝓphetie coſtituit:vt pʒ

recte ituẽti vba pᷣdca. Itẽ ſcõa obiectio poſtillatoꝛis

nõ videt᷑ valere.ſ.illa ĩ q dic ꝙ ex pᷣdcca rõne ſãcti tho.
ſequeret᷑ moy ſen excelletioꝛẽ fuiſſe oib' aplis pᷣter pau
lũ ⁊c. Nã iter miniſtros noui teſtamẽti ⁊ vetis ẽ ta lata
diſtãtia ꝙ miniſtri noui teſta.pᷣferẽdi ſũt ſemꝑ ãtiquis
ct ipſi moyſi:q quidẽ pᷣeminẽtia quo ad donuʒ ꝓphe
tie de quo agit᷑ pot cõſiderari ex duob'.pmo qꝛ ꝓphe/
te antiq ꝓut coiter tenet ⁊ modus loquedi ſcripturaꝝ
teſtat:ipſũ donũ hũerunt tmmodo i actu ſeu diſpoſiti
one no tñ in hitu: et iõ ĩ illis cõſuetũ ẽ dicere:locuteſt
dñs ad ꝓpheta tale: loqre talia ⁊ h'moi. Similr fq; eſt
verbũ dñi ſuꝑ talẽ ſeu man dñi ⁊ hmõi:q quideʒ mo
dus loquẽdi manifeſte denotat ꝙ mẽtes taliũ ꝓpheta
rũ idigebãt de ſingulis noua reuelatioe:qð nõ contige

—

ret ſi ihitu pphetiã hũiſſent. Hitus.n.ẽ qͥ qs vtitur cũ

voluerit:vt dicit cõmentatoꝛ i ttio de aia. Aplis vero
donũ ꝓphetie videt᷑ fuiſſe hitualit collatũ:no.n.ĩdige
bãt noua illuſtratione de ſingul ꝗ ex copioſa effuſione
ſpuũſſacti fuerũt de oĩbꝰ ẽt ſupnalibus ad doctrinã pꝑti
nẽtibꝰ ſalutis repẽte edocti teſtate vitate: Joh.xiiij.ca.
Ipſe docebit vos oia ⁊c̃. Simili Luc.xxj.c.Dabo vo
bis os ⁊ ſapiẽtiã cui nõ poterũt reſiſtere oẽs aduerſarij
⁊c.que ⁊ ſilia maifeſte denotãt aplos hũiſſe in hmòi
ſuꝑnãlibus q̃ſi hitualẽ illuſtrationẽ ꝑ moduʒ foꝛmeꝑ
manẽtis: q̃ cũ volebat vtebãt᷑:no aũt atiq.Põt ẽt hoc
deduci ex geſtis vtroꝛũq;. Heliſeus.n.q i illo ſtatu ma
gnus fuit ꝓpheta tᷣbatx aliqlit᷑ ex ituitu regis iſrl pſalte

ri fecit applicari: vt ꝑ laudẽ pſalmodie ipᷣm ꝓphetie

attigeret. iiij. Reg.iij.c. Apli vo ⁊ alij plurimi eccliep
mitiue no ſolu gaudẽtes ↄtumelias patiẽdo:ſʒ i medio
