toꝛmẽtoꝝ acerrime cruciati ſõm ꝓpheticũ retinebat:
qͥ magnalia dei ⁊ ſupnãlia q ad pphetia ptinẽt ſepe re
ſerabat:qð maximũ ſignuʒ eſt ipos hre pphetiaz habe
tualẽ atq; imobilẽ. Coſtat auũt ꝙ ille ꝗ hʒ aliquam pfe

ctionẽ in habitu ſicut ſciẽtiã vel hmoi:ſimpli pcellit
in eadẽ pfectione ſeu ſcia illũ qͥ tãtum ĩ actu ſeu diſpoi

eandeʒ hʒ pfectionẽ ſeu ſciam. ſic moyſes ꝗᷣ ĩ actu ſeu
diſpoſitoe tãtũ donum ꝓphetie habuit:nõ pot dici ex

cellẽtioꝛ in pphetia aplis ꝗ habitualr eã mo pᷣdicto ha

buerũt:no obſtãte ꝙ aliq clarioꝛẽ cognitoeʒ ipe moy
ſes habuit: q̃ excelletioꝛ oibus pphetis antiquoꝝ dici
debet. Et nõ eꝙ licet ſcũs Tho.in ſcða ſcde.q.clxxj.arti

culo ſcòo in deci.q.ↄcludit ꝙ pphetia nõ ẽ habit:hoc

tñ itelligẽdũ eſt de ꝓphetia ſʒ ſt Bepan ronẽ. Ad hoc
eni ꝙ alidqs dicat ppheta no redrit e
habit ꝓphetic ꝑ modũ foꝛme:ut patet de antiqs qui

fuerũt ꝓphe ſine tali habitu:licet ex hoc non excludat᷑

ꝙ qs poſſet hr̃e donũ ꝓphetie habitualit: ꝓut dem eſt
de aplis. Uñ nõnter ↄcludit ſcũs Tho. ibidẽ ꝙ ꝓphe/

tia ppe loquẽdo nõ eſt habit.i.q; de ꝓpa ſui rõne nõ

ꝙ ſit habit. Scoo pᷣeminẽtia ꝓphetie aploꝝ reſpectu

antiquoꝝ poſſet ↄſiderari ex hoc ꝙ donũ pbperle cbit
acceptũ put in antids fuit eſt gra gratiſ data tãtũ: ut pʒ

ꝙ inſit aie ſue aliss

—

—

= = =

=☛S
S
=
=
—

— = =-

—
.
„ =.
=
— e

= =
= =
= =
E
— ——

Se =S
S=

— S. S=
S=
— S e
— —,
—
E
—
— =
—,,ßw

S
S
S⸗

—
E

=.

S=
ES
S= =—
= 8
E
2

Gnepphnen

ni Nt

füutanten
ſech
Arnt
Drige
s.
tuthn
ipno
Ncäid
nirae
cnci

„.

=

8

.
NM

—

=
=ee⸗
E

4
7

S=

7

S

.

ED
=

P,
1
ſ

S=
—
—
—

==

S==
=

2
==
=.

— ——=⸗
— —*
E. = = = =

—
=
E
=—-
=

=

= =Z=⸗=
E
—

⸗ ☛
— =
—

yle
hnal

mamin
dug ſwe n
Eheigen
Coienhe⸗
naüidenhe
bmaigru
eniigeit
nas i,n
mnign
vaiͦ
lolni,o1n
Gapollcflie
Nes donni
ſune hrii⸗
let den
ſſroisnin
bo hüſendi
ionrociſn
iting attn
umngsi⸗

1

wde ſhnſe

Matth. vij. vbi rũdet᷑: Nũq; noui vos.his ꝗᷣ dixerunt

inoie tuo ꝓphetauim.vñ Hiero.ſuꝑ illud vbu dicit:
ꝛophetare ⁊ vtutes facẽ itdũ nõ eſt er meriti q opat.

N 7Sα1.

ʒi aplis donũ ꝓphetie fuit gr̃a gratũ faciẽs vel ex ea
imobilit deriuatũ.Ex ipſa eni repletoe ſpũſſancti q in
gra gratũ faciẽte fuerũt ↄfirmati oium chariſmatũ do

na:ꝓut cõiter tenet᷑ habuerũt:iter qͥ donũ pphetie ꝛnu

merat:ut pʒ.j.Coꝛ.xij.Et ſic mãifeſtũ ẽ donũ pꝓphetie

in eis fuiſſe gram gratũ faciẽtẽ vel iſepabilit᷑ ſe hũs ad

eã:⁊ ꝑ ↄns donũ ppheticũ i eis excellẽti fuit qᷓ; in anti

qs:ſiẽ gra gratũ faciẽs excellẽtioꝛ eſt qꝙ; gratl data. Ad
ſupꝛadicta videt᷑ facẽ illud.ij. Coꝛ.iij. vbi aplus de ſe x

alis pmitiue eccłe dicebat: Nos vo oẽs reuelata facie

glłam dñi ſpeculãtes ⁊c᷑. ꝓut dño ocedete ibidẽ declara

bit. ¶ Itẽ obiectio poſtillatoꝛis j ſcõam roneʒ ſancti

Tho.vbi diẽ ꝙ cũ denũciatio ꝓphetie ẽaliqd ſequss
ꝓpheticã cognitionẽ:iõ nõ dʒ variare graduʒ pphetie
⁊c.nõ videt᷑ valẽ. Dignitas eni ſeu excellẽtia eoꝝ q̃ ſůt

ad finẽ ex maioꝛi appꝛopinquatõe ſeu adeptoõne finis
ſumi dʒ ẽt ſi talis finis no ſit de eẽntia rei ſʒ eã aliqñ cõ
ſequat᷑. Hõ eni q maioꝛẽ gr̃am hʒ ſeu mag vtuoſus eſt

excelletioꝛ ẽ alio hoc nõ hñte:lʒ gr̃a ⁊ vtutes nõ ſint de
eẽntia hoõis:ſʒ ẽt qũq; ↄſequũt᷑. Cũ igit᷑ finis pphetie
vtilitas eccle.j.Coꝛ.xiij. Qui ꝓphetiʒat hõib'loqᷣt᷑ ad
edificatõem exhoꝛtatõem ⁊ coſolationẽ:ſedtur ꝙ qui
pluribꝰ ꝓphetiã ſuã denũciat exellẽtioꝛ ẽ illo qᷓ paucio
rib ceteris paribꝰ. Bonũ eni ſcòõᷣm phᷣm q́;to vniuerſa
lius tãto diuinp.vñ denũciatio ꝓphetica pluribꝰ facta
excellẽtioꝛẽ pphẽtiã facit:⁊ ſic altioꝛẽ ↄſtituit gradũ pꝓ
phetie:pᷣſertim cũ toti pplo cultui diuino mancipato
Itẽ obiectio 3

ſuas denũciat ꝓphetias:ut moyſes.
tertiã rõnẽ ſacti Tho.i q dicit᷑ ꝙ ↄfirmatio ꝑ ſigna ſe/
quit pphetiã ⁊c᷑.nõ videt᷑ valẽ put ex dcẽis ↄ ſcõam ob
iectionẽ ſatis pʒ.Cõfirmatio enim ꝑ ſigna lʒ nõ ſit de

eẽntia pphetie ptinet tñ ad ey finẽ certy ſeu efficacius
cõſequendũ.Ad hoc ꝙ pphetia credat᷑ dant᷑ miracula

⁊ iõ turba vidẽs xpᷣm adoleſcẽtẽ reſuſcitare:qð eſt de

magnis miraculis:magnũ ꝓphaʒ ipᷣm iudicabãt:Lu.

vij. Pꝛopheta magn ſurrexit i nobis.Uñ ⁊ ↄfirmatõ
boſAie doctrine ſignis a deo factis attribuit᷑: iuxta
illud Marci vlti. Dño coopante ⁊ ſᷣmonẽ ↄfirmãte ſe
uẽtib ſignis. Q aũt dẽ de Johe baptiſta ꝙ nullum
ignu fecit:ut hẽtur Joh. x.⁊ tñ fuit ꝓpheta ⁊ płq; ꝓ

pheta.Ad hoc pñt dari rõnes. Pꝛima:qꝛ e vita fuit

tam pᷣclara ꝙ nõ idigebat ↄfirmatõe miraculoꝝ. Se/
cũda qꝛ videbat᷑ dca ep ipleri euident᷑ in xpᷣo cui tanqᷓ;

pncipalioꝛi miracula repuabat: ꝓut ibideʒ cõit dꝛ. Et
põt ad hoc reduci illud vbũ xpᷣi de Johe.ſ.ꝙ ẽ płq; ꝓ

pheta. Nã ceteri ↄfirmatõe miraculoꝝ idigebant: ipe
vo nõ:lʒ hoc vbũ alias nõ hẽat expoſitões.Ald illõ qð
ſbpiügit de gradib ꝓphetie ⁊c. Ex dcis pʒ ꝙ tã dauid

iy mopſes habuerut ꝓpheticã illuſtratõeʒ abſq; ſignis

ſeſibilib:qð ẽ valde excellẽs ĩ gradib ꝓphetie nõ tñ ẽ
ſũmus gradꝰ. Nam viſio clara diuie eentie ĩ ſtatu vie

quã moyſes huit:vt dcʒ ẽ excellẽtioꝛẽ gradũ ꝓphetice
ↄgnitois ↄſtituit.¶¶ Itẽ qð addit poſtil.moyſen non

habuiſſe totiẽs:nec ita cõiter illuſtratones ꝓpheticas
ſiẽ dauid:nõ videt᷑ hie aliqð füdamẽtũ ĩ ſacra ſcriptu
ra:nec ipſemet aliquã allegat auẽtẽ ad hoc faciẽtẽ:⁊ iõ
non reqrit᷑ aliq̃ ſolutio: pᷣtiʒ cũ oppoſitũ ex ſacra ſcri
ptura rõnabilii poſſet deduci. Si eniĩ numerẽt᷑ pſalmi
a dauid editi: pphetie ſinglłe ipſõ moyſi i pẽtateucho
ↄtẽte idubitant pp
q́libet pſalmo reqrit᷑ noua illuſtratio: pari rõne ⁊ ĩ qli
bet ꝓphetia moſaica. Tec.n. viſile vẽ ꝙ ille qͥ tã fami
lialit cũ deo ſe hẽbat:vt de illo legeret: Loquebat᷑ de

hetie excedũt pſalmos:⁊ p ↄñs ſi in

2* (pſalmor

moyſi facie ad faciẽ:ſic hõ ſolet loq cuʒ amico ſuo: Exodi
xxxiij. haberet paucioꝛes illuſtratioes ꝙ; ipᷣe dauid:de quo

nihil tale legit᷑:iʒ poti' aliud qð ẽ ſatſᷣ ad oppoſitũ.legit eni

de miſiſſe pphetà ſuũ nathan ad dauid:ut ei reuelaret ali

q̃ de volũtate diuia erga eũ.ij. Reg.vij.⁊.xij. Similiter.).
Reg.xxij.⁊.ij. NReg.vlti.legit᷑ gad ꝓphᷣa miſſus a deo ad
ipſũ dauid vt eidẽ denuciaret queda futa. Ex quib ſail de

moſtrat dauid no hũiſſe tã frequẽtes illuſtratioej ſiẽ moy

ſes:q nũꝙ legit iſtruct niſi a deo vel ãgelo. Et nõndum q;
gad ꝓpheta ititulat᷑ capło alle.vidẽs dauid.i.ꝓpheta ipſi

us dauid. Qui.n. ꝓpheta dẽ hodie: vocabat᷑ olim videns

j. Reg.ix.Ex ꝗb pʒ ꝙ gad ꝓpheta frequẽt denũciabat ifi

dauid aliqᷓ ꝓphetica:qð de moyſe ſile nunqᷓ legit᷑. Iteʒ ad
hoc ꝙ poſtillatoꝛ ait ꝓphetiã dauid ſoꝛtiri quadã excellen
tiã:ex eo ꝙ xpᷣi myſteria magis expᷣſſit:cũ finis toti legis ẽ
xpᷣs ⁊cc. Dicendũ ꝙ lʒ tlis excellẽtia ſit va:nõ tñ cõcludit ex
celletiã ſimplr ſʒ ym qᷣd. Excellẽtia.n. ꝓphetie mo yſi ex oi
b' q̃ ad ꝓphetia efficacẽ cõiter redrunt᷑ cõſurgit:vñn excellẽ
tioꝛ dʒ dici ſimplr. Excellẽtia tñ ꝓphetie dauid ex maioꝛi
expᷣſſiõe myſterioꝝ xpᷣi tm cõſiderat:q̃ quidẽ cõſideratio ẽ
ſm qᷣd. Nec ẽt ſᷣm hãc cõſiderationẽ excellẽtioꝛ cetij poſſet
dici ꝓphetis. Nã de Eſa.ait hiero.iĩ eodẽ ꝓlogo:ꝙ ita vni
uerſa xpᷣi ecclieq; myſteria ad liqdũ ꝓſecut' ẽ:vt noõ eũ pu
tes de futo vaticiari ſʒ de pᷣterit hiſtoꝛiã texẽ.hec ille.Con
ſtat &O ꝙ maioꝛ excelleẽtia ẽ vniuerſa myſteria xpᷣi ⁊ ecclie in

liqdũ redigẽ qᷓ illud qð doctoꝛes tradũt de dauid:de qͥ noõ

vniuerſalit᷑ dicũt ſʒ idefinite myſteria xpᷣi expꝛimẽ:⁊ tñ nec
ob hoc Eſa.dẽ eximi ꝓphetarũ:⁊ a foꝛtioꝛi nec dauid ſic

dʒz dici. Circa qð ẽt attedendũ ꝙ moyſes oia xpᷣi myſteria

iplicite tradidit ſeu figuralit᷑ lʒ nõ explicite.totu.n.nouum

teſtm i veii cõtinet᷑ iuxta ſñiaʒ grego.ſuꝑ illud eʒech.j. Tã

ꝙ; rota ĩ medio rote.Luũ igit᷑ moyſes fuit pᷣcipuveiis teſta.
qſi de nouo legẽ ꝓponẽs:ad cup legis obſeruationẽ alij
phete pplʒ iducebat:ſeqt ꝙ moyſes oia myſteria xpᷣi tradi
dit. Nec ex hoc eiexcelletia diminuit᷑:qꝛ no expᷣſſe tradidit
ſʒ iplicite. Nã hoc ex defectu pplłi cõtigebat:q rudij erat:vt
doctoꝛes dicũt:a io no expediebat talia talib expmere: ſic
⁊ xpᷣs aplis dicebat:Multa hẽo vobis dicẽ:ſʒ no poteſtis

poꝛtare mo: Johᷣ.xvi.c. Cocluſio igit ſacti tho.ñ obſtatibꝰ

pᷣdiciĩ obiectioib firmiſſime videt᷑ tenẽda taq; va ⁊ i ſano
ſeu i plano itellectu ſacre ſcripte fundata:illa.n.vba deut.
vlti. Nõ ſurrexit ꝓpheta maioꝛ moyſe nõ debẽt itelligi vt
poſtillatoꝛ dic̃ vſq; ad tpᷣs ioſue tmn:qꝛ ſi ſic poti dixiſſet:
Nõ ſurrexit vſq; i hodiernũ diẽ.ꝓut i ſilib ſolet dici: ſed
cũ dicit:Nõ ſurrexit vltra. pnotat excluſionẽ reſpectu futi
tpis:nec ex hoc excludut᷑ miniſtri no.teſta.qꝛ ſtat ãtiquoꝝ
i ſcriptis ſb qdã ſecło q̃ſi ꝑpetuo ſepe nominat᷑:vt numeri
xviij. c. Legitimũ ſẽpiternu erit vobis: qð nõ ſe extẽdit ad
tpᷣs noue legis:vt pʒ ituẽti ⁊c. Auctoꝛitas igit᷑ beati grego.

dicẽt ꝙ dauid clarioꝛẽ cognitionẽ hũit qᷓ;ᷓ moyſes:exponẽ

da ẽ vt ĩtelligat ſic:q dauid clarp expᷣſſit myſteria xpi mõ
⁊ rone.Simir ⁊ ꝙ glo.ponit dauid fuiſſe eximiũ ꝓphetaꝝ
itelligẽdu ẽ agiographox vñ.ij. Reg. xxiij. vbi tota excellẽ
tia illuſtratiois ipſo dauid hẽt.d. Sps dni locutus ẽ i me
⁊c.ibidẽ ĩtitulat egreg pſalmiſta iſirl:vbi nõndũ ꝙ ñ dixit
egregi ꝓpha ſʒ egregi pſalmiſta:i q ꝓpoſitũ ſaij inuit ⁊c̃.
Irca pſalteriũ burgẽſis apl ; circa ¶ Heplica.
aliũ aliquẽ libꝛũ laboꝛauit addẽdo. In additiõib
aũut illis quis nõnulla videãt᷑ abſurda: mancbunt
tñ a me itacta ea q directe nõ ſũt poſtil. Naʒ ĩ hoc opere
nõ ẽ itentiois mee burgeñ.male dicta repᷣhendẽ:ſʒ ſolu po
ſtil. bñdicta defẽſare burgeñ.ĩualida machinamẽta. Unñ
cũ ĩ aggreſſu poſtillatoꝛ dixerat ꝙ liber pſalmoꝝ apð lati

nos reputat᷑ iter ꝓphetales:quis apud hebꝛeos cõputet it

5* .— — — „ „ 2 5* 9 .
agiographa:Burgeñ.dicit ex fco beati hiero. d latin fuit:
q ĩ ꝓlogo galeato põit pſalmos ĩter oglograßha lt dico

—„
4 *

7
»
Z

7„ ,

y bñ reſpiciẽti plogũ galeatũ qͥ eſt plogus i libꝛos reguʒ
ſtatim clare patebit ꝙ illã diſtinctionẽ triptitã non aſſerit
beat' hiero.niſi vt ondat libꝛos ab hebꝛeis reteptos diſtin
gui ð apocriphos:ipſe aũt nõ aſſerit illã hebꝛeoꝝ diſtictio
nẽ: ſz allegat eoꝝ opionem.cõſtat.n.agiographa ſic ⁊ pꝛo/
phetica multiplicit dici. m.n. vocũ ꝓpꝛietatẽ agiographa
dicũtur oẽs ſacre ſcripte:ſic accipiẽdo beat dio.c.j.e&clia⸗
ſtice hierarchie dicit: Uenerãdiſſima eloda dicũtur eẽ q ĩ a
giographis tradita ſũt ⁊c. Scðo dicunt᷑ agiographa:vt ab
vſu nois p hebꝛeos ð ꝓphetica ⁊ legalia diſtincta: ⁊ bñ he/

bꝛei hoc noie abutũtur:qꝛ agiographũ dẽ ab agios qð eſt

ſanch:a graphos ſcripta:q̃ſi ſacta ſcripfa vlł a ſactis cõſcri-
pta:qð nomẽ cũ ſit coe legalibꝰ ꝓphetalibꝰ ⁊ alijs:pꝑ quan
dã ãthonomaſiã hebꝛei foꝛtaſſis ſpãlit dauid ⁊ daniel iob
et alioꝛũ ſcriptis deputarũt. Similr ꝓphetie liber ſʒ hu⸗
gonẽ de ſacto victoꝛe duplr dẽ: vel qꝛ ſcript ſtilo ꝓphetico
ſ. de futis vel nãlit᷑ ignotis:vel qꝛ ſcript a ppheta.In pꝛi
ma acceptioe ⁊ dauid ⁊ danieł ⁊ iob libꝛi pꝛophetales dici
pñt:qꝛ altiſſimas ꝓphetias ſtilo ꝓphetico texuerũt. Scõo
mõ loquẽdo ꝓpheta triplicit cõſiderat᷑:vt videlʒ ſit ꝓphe
ta officio mifſioe vel gra:quis igit᷑ dauid daniel iob ſpu 2
gra fuerit ppheta nõ tñ officio vel miſſiõe:io libꝛi eoꝝ ini
ꝓphetales nõ cõputant᷑:⁊ qꝛ int legales ẽt ꝓpe cõputari no

poterãt hebꝛei nomẽ agiographᷣ eis iĩponebãt. Illũ igitur

modũ hebꝛeoꝝ beathiero.nõ aſſerit nec laudat ſʒ allegat:

vt pʒ ſtudioſe reſpiciẽti plogũ ei. Nec valet qð burgeñ.ꝓ

cõfirmatione ſue ĩtentioij adducit: Lu.xxiiij.oʒ ipleri oĩa qꝗᷓ
ſcripta ſũt ĩ lege pphetis ⁊ pſalmis de me.Nã xpᷣs nõ itẽ
dit ꝑ illa vba diſtinguẽ libꝛos ſʒ mãs libꝛoꝝ. Non.n. liber
pſalmoꝝ: excludit᷑ a libꝛis ꝓpheticis:cũ ĩ eo oĩa xpᷣi ⁊ eccle
myſteria ſt ſtilo ꝓphetico ſcripta. Nec auctoꝛ libꝛi excludi
tur a ꝓphetis:cũ ſit exim ꝓphetarũ:qeuis no legat᷑ miſſu⸗
ad ꝓphetanduũ taãqᷓ; ex officio.Sed q̊; ad mãs libꝛoꝝ diſtin

guunt᷑ pſalmi ꝓphetie ⁊ lex:q̃ tria i eodẽ repiunt libꝛo. Jex

n.ẽ mã de agedis:ꝓphetia de fut᷑is euẽtib:pſalmde diui

nis laudib cãtandis. Nũc aũt ĩ libꝛis moyſi reꝑit lex diri

gẽs act᷑ hũanos:i eiſdẽ repitur pꝓphetia pnunciãs euent

futos:reperiũt ẽt i ipſis cãtica ad pſallẽdu ⁊ laudãdũ deũ:
⁊ illa qda pᷣcellẽtia dicunt aglograbhard tres mãe ẽt reperi
unt᷑ iĩ pſaliio ⁊ q̃ſi ĩ ſingulis libꝛis ſacre ſcripte.xpᷣs igit᷑ per

e ns inmneus voluit libꝛoꝝ: mãs nõ libꝛos:vt dẽʒ eſt.

Itẽ i eodẽ aggreſſu poſtil.mouit qoneʒ:an dauid fuit pꝛo
phetarũ eximi. Et dicẽ ꝙ ſãctus tho.vult ꝙ nõ ſʒ mopyſes.
Ad quã qõnem ſãctus tho.aliq̃̊s rõnes adducit.Poſtil.nõ
faciẽs vim de illa qõne ptractat rõnes adductas oñdẽs eas
nõ valẽ. Sʒ burgen.aſſumit hic certamẽ ꝓ ſãcto tho.pu⸗
tãs ſoluẽ ⁊ euacuare rõnes poſtil. ſãctũ tho.factas. Bed
potp videt᷑ eũ iuoluẽ ꝙᷓ defẽſare.Ad qð videndũ tãgã ſᷣm
oꝛdinẽ rõnes ſãcti tho.ſigillati ⁊ obiectiões poſtil.⁊ factuʒ
burgeñ.ptractabo.Eſt igit᷑ pma rõ ſãtti tho.qꝛ moyſes vi
dit clare eſſẽtiã diuinã:dauid nõ:igit᷑ moyſes ẽ excellentioꝛ
ꝓpheta qᷓ; dauid. Cõtra effectũ h argumẽti arguit poſti.p
mo ſic:ex eo nemo põt dici excellẽtioꝛ ꝓpheta qð rõneʒ et
actũ ꝓphetadi excludit:ſʒ clara viſio eſſetie diuie ẽ hmoõi:
⁊c. Burgeñ.aũt dicit hac obiectionẽ nõ valẽ:qꝛ ſi valẽt i/
quit:xpᷣs nõ poſſet dici ꝓpheta:qꝛ ſẽp clare vidit diuinaʒ
eſſetiã. Sʒ huic burgeñ.obiectiõi rñdet ſãci tho.ſcõa ſcðe
.q.clxxiiij.arti.v.i rñſione ad tertiũ argumẽtũ.d.xpᷣs fuit
copꝛehẽſoꝛ ⁊ viatoꝛ:ĩqtuʒ cõpꝛehẽſoꝛ nõ cõpetit ſibi rõ ꝓ/
phetie ſʒ ſolũ iqtuʒ viatoꝛ. hHec ille. Uñ apparet ꝙ ſanctus
tho.ſic ꝑ burgeñ.nõ velit defẽdi.Clarbẽt dicit idẽ ibidẽ.q.
clxxvi.arti.vl.i ſolutiõe iti argumẽti.vñ ſicẽ clara viſio ex
cludit rõneʒ pphetie a xpᷣo ſʒ ſactũ tho.ſic eadẽ clara viſio
excludit rõneʒ ꝓphetie a moyſe ⁊ paulo durãte viſiõe:per
ↄñs clara viſio nullũ gradũ dicit ꝑtinẽtẽ ad rõnẽ pphetie:

qð ẽ ꝓpoſitũ poſtil. Ea aũt qͥ burgeñ.dic de moyſe arguũt

eũ fuiſſe pphetis ſui tpis excellẽtioꝛẽ nõ rone viſionis
clare ſʒ magis familiaris locutiois dei ad ipſũ:a hoc ſi

gnat᷑ cũ dẽ: Oꝛe ad os loquoꝛ ei palã ⁊ nõ p enigmata:
qꝛ pᷣcepta ⁊ leges loqbat᷑ de ſine enigmatib. Poſſtil. t
ſua obiectionẽ ↄ̊ pꝛimã rõnem ſacti tho.cõfirmat per
hoc ꝙ ſi clara viſio arguit excellẽtioꝛẽ gradũ pphetie:
igit᷑ moyſes fuit excellẽtioꝛ ꝓpheta qᷓ; oẽs apli p pau
lũ:qð ſãct tho.negat.Hãc cõfirmationẽ burgen.volẽj
euacuare ponit duas dr̃as int hẽre ſpᷣm ꝓphetie. Pꝛio
dicit ꝙ ãtiq ipſũ hũerũt i quada diſpoſitioe ⁊ ſolo ac-
tu:apli aũt hitu. Ideo apli hũerũt donũ ꝓphetie excel
lentq; moyſes.Scda dr̃a:qꝛ antiq hũerũt hoc donũ
vt gram gratis datã:apli aũt vt graʒ gratũ facientẽ:io
apli erat excellẽtioꝛes ꝓphete.Sʒ vtrũq; mẽbꝛũ illius
diſtictiõis ẽ ð ſãctuʒ tho. Nã oppoſitũ pme dr̃e diſpu
tat ⁊ cõcludit ſactus tho.vbi ſupꝛa.q.clxxj.artic.ij.p
totũ oñdens ꝙ lumẽ ꝓpheticũ ſe hʒ ꝑ modũ paſſiõis
⁊ ipꝛeſſiõis nõ ꝑ modu hitus.Idẽ dic.q.c.lxxiiij. arti.
iij.ĩ rñſiõe ad ſcm argu.⁊.q.clxxvi.ar.vlti.iĩ rñſioe
ad ttiũ argumẽtũ.Sʒ qð addit burgeñ.ꝙ apli poterãt
ĩ actũ ꝓphetãdi qñ volebãt:qð ẽ ſignũ hitus: hoc flin
videt᷑. Nã aplis dẽʒ ẽ:dũ ſtetitis ante reges ⁊ pᷣſides:no
lite cogitare qũo aut qͥd loqmini:dabit᷑.n.vobis in illa
hoꝛa qͥd loqmini:nõ.n.vos eſtis q lodmini:ſʒ ſps pꝛis
vii qͥ loqᷣtur ĩ vobis.Qð exponẽs beat᷑ greg.dic: Uos
vba editis:ſʒ ego ſũ q loquoꝛ:q̃ fruſtra eſſẽt aplis pꝛo/-
miſſa ꝓ certo tpe:ſi id facẽ rõne hitus eſſet ſẽper ĩ eoꝛũ
ptãte. Oppoſitũ ẽt ſcòe dr̃e burgeñ.diſputat ⁊ conclu/
dit iſdẽ ſactus tho. vbi ſupꝛa a qõne.clxxvi.vſq; ad qõ
nẽ.clxxix.ĩ oibꝰ qõnibus ⁊ articul oñdens ꝓphetis eẽ
gram gratis data. Nec ẽ qs doctoꝝ notabiliũ tractãs
id apli pᷣme Coꝛ.xij. vbi enumerat iter alias gr̃as pphe
tiã:q exponat illũ paſſũ ð gratijs gratuitis.Ponũt.n.
dꝛas ini gr̃as:qꝛ gra gratũ faciẽs ſolũ vtilisẽ hñti:gfa
aũt gratis data et no hñti:qꝛ ecclie ⁊ his qb' directioe
opꝰ ẽ. Uñ puerile argu.fac burgeñ.arguens:qꝛ apli ex
repletiõe ſpũſſãcti herũt chariſmatu doa:igit illa do
na oĩa erãt gratũ faciẽtia vel iſepabilit ſe hñtia ad illa.
nã ſᷣm ado! Coꝛ. xiij. illa ceſſabũt ĩ btitudine:gratuita
aũt nõ:ſʒ pficient᷑:qꝛ glia dð gra cõſũmata:igit nec inſe
par abiliter erãt ĩ aplis cõiuncta. Fateoꝛ ꝙ p miſſioneʒ
ſpuſſacti illa dona fuerũt ↄiũcta gre gratuite:ſʒ ex hoc
nõ ſeqtur:igit᷑ illa dona fca ſũt gratuita vel iſ⸗ epabilit
cõiũcta: ſic nõ ſeqtur: albedo ⁊ dulcedo cõiungut ilac/
te: igit albedo fit dulcedo. nec ẽ viſile an miſſionẽ ſouſ
ſacti aplos dona gratis data nõ hũiſſe:qꝛ regrefſi cum
gaudio eo ꝙ ſpũs eiji noie dñi ſ ubijcerẽt: audierũt dñz
dicentẽ: i hoc nolite gaudẽ:qꝛ ſpũs vobis ſubijciut: ſed
gaudete:qꝛ noĩa vꝛa ſcripta ſũt ĩ celis Nec viſile ẽ illa
dona p miſſionẽ ſpũſſacti fca fuiſſe alterꝰ ronis:man
ſerũt igit᷑ grat data:q;uis ꝑfectioꝛi gfe coniũcta. Et qa
oĩa qᷓ burgeñ. hic ad ſaluandũ dca ſãcti tho. obiecto
nẽ pꝛimã poſtil. adducit ſũt ↄ ſactuʒ tho.iõ qrit ſalua-

re ea vñ ſãct tho. ea ſaluari nõ vult. Male igit ingrel

ſus ẽ certamẽ ꝓ eo:qꝛ ð eũ ſentiẽs ſecũ nõ ẽ ꝛc. ¶Muc
ſeqᷣtur ſcòa rõ ſãcti tho. arguit ſic:moyſes pphetia ſua

denüciauit toti pplo:nõ ſic dauid nec aliqs alioꝝ: igit
moypfſes fuit ppheta excellẽtioꝛ. Cotra illã roneʒ arguit
poſtil.ſic: Denũciatio ⁊ publicatio ẽ accidẽs ſequẽs ꝓ

pheticã cognitionẽ:iõ non variat gradũ ꝓphetie. Bur
gẽſis aũt dic hãc obiectionẽ nõ valẽ dãs iſtãtiã ð hoie
hñte magnã graʒ ⁊ vtutẽ:qm ille ẽ excellẽtioꝛ hoie tan
tã gr̃am nõ hñnte:lʒ gra ⁊ vt nõ ſit de eſſeẽtia hois:ſicq;
cã qñq; cõſeqᷣt effectũ.Sʒ illud ñ ẽ ſcholaſtice dcm:na
hõ hñs gr̃am nõ ẽ ꝑ ſe ⁊ itriſece excellẽtioꝛ hoie ñ hñte
ſz bñ ſʒ denomiationẽ pᷣtutl ⁊ gre:q extriſec adueniũt:

ſnonag
iglumg
Geeywn
Egdufin
Kun
Penge
jauda
ſryouc
Ninwgn
gperdn
Mänet
iboc
hebugei.
egennoe
neey⸗
Cionefolc
fatonenn
Et dnodo
ſpetenturt
ian no
yoado
lluſciy
lurnſc.
Puintacn
fuanl
ſangrnt

mhus

gr ſſi
gozic
Mnide

Gn

ſwlriſin
n Phetn
Phüenherr,
Ntieniti
nmüfi
gehnin
Wirſhiiſ
ngigglpri

ſünaehe

enptßfur
Nbiinan
ocſninhſe
ben gezdiin
chäpr
instaſpriei
iaurt
ratni igu
iis hen
wrli re
r isgelt

Eabis
nun ireln
büiſetind
nn
gmun ii

tinliſ

itn inn

S=

ho

W

ſed hoc nihil ad ppoſituʒ:nã gradus rei ẽ ipſi rei mo⸗
dus itriſecus:q ꝑ nihil extriſecus pot variari. albuj.n.
hõ nõ eſt magis hõ ꝙ niger: ꝙuis ſit alius vel alter. oij
.n. qlitas adueniens variat: ſi itrinſec' itrinſece: ⁊ ſi ex
triſecus extriſece. Nũc aũt denũciatio ꝓphetie vni vel
plurib no ſoluʒ

ẽ accidẽs extrinſe
cũ ſed acidensp ¶Incipit pꝛologus beati
iũ variat raa X Salterium ro/
eius intrinſecũ: me dudũ poſi/
gradus ẽt ſjm ſan tuſ emẽdarã:⁊
ctũ tho. attendit᷑

enes malosez et iuxta ſeptuagi/
pfectioꝛẽ illuſtre
tionẽ luminis ꝓ/
phetici nõ ex ma
ioꝛi pfectioe pꝛe
phete ſaltẽ grati⸗

curſim: magna tamen ex
pte coꝛꝛexeraʒ. OQð qꝛ rur
ſũ uidetis o paula ⁊ euſto
chiũ ſcriptoꝛũ vicio depꝛa

ali. Unde ſtat ali
quẽ ꝓphetã eẽ in latũ: pluſq; antiquũ erro
gra pfectioꝛẽ qui rẽ qᷓ; nouã emendationeʒ
non aortdr valere: me cogitis vt velu
i vtero:nec grra aruu exerced:et obligs ſul
uiter legitur pec cis renaſcentes ſpinas era
calſe er p verlr dicem: equuʒ eſſe dicẽtes:
re multa ſuſtinu pr qð crebꝛo male pululat
iſſe dꝛ:iõ ille pꝛo —„ ,
pheta di pfectio: Crebꝛius ſuccidat. Vñ con
ꝙ̈ dauid: cũ que ſueta pᷣfatiõe cõmoneo tã
Rar dauic uit vos ꝗbus foꝛte laboꝛ iſte
ipfeeti üluſtnn deſudat q; eos ꝗ exempla
:vt et tenet bur Lia iſtiuſmodi here volue/
geñ. Pꝛo cõſola⸗ rit: vt q̃ diligẽter emedaui:
tione burgeñ. d .
hic putauit perfe
ctioneʒ accipi a fine:dico ꝙ ſtat morſe ꝓpter denun⸗

ciationẽ fuiſſe ꝓphetã vtilioꝛem:ſed dauid ꝓpter illu
ſtrationes mẽtales excellentioꝛẽ. Exempluʒ familiarce:
ſint duo doctoꝛes:vn excellẽtiſſime lr̃ature:alter ſolũ
cõpetentis:iſte copetentis litterature bñ pᷣdicat: alt bal
buciens no pot pꝛedicare:nunqͥd pᷣdicans no pᷣdicanti
dʒ cenſeri doctoꝛ excellẽtioꝛ: certe non:ſʒ bñ coceditur
vtilioꝛ:ſic ĩ ꝓpoſito. ¶ Landẽ ſedqtur ttia rõ ſãcti tho.
Arguit. n. ſic: Mo yſes cofirmauit ꝓphetiam ſuã plu⸗
ribus miraculis ꝙ; dauid vel quicũq; alius:igitur fuit
Pndern excellẽtioꝛ. Cõtra illã rõneʒ arguit poſtil. ſicut
) ſcòam:qꝛ talis cõfirmatio per miracula ẽ accñs.Sed
burgeñ.minus erudite dicit rũdendo ad illaʒ obiectio
nẽ ſicut ad pꝛioꝛẽ. Naʒ facere miracula cũ ſit accũs ex
trinſecũ non ſequẽs de neceſſitate ſpᷣm ꝓpheticũ:plu/
ra vel paucioꝛa facere miracula non variat rõneʒ nec
graduũ intrinſecũ ſpũs ꝓphetie. Cõfirmatur qꝛ ſpũs fa
ciẽdi virtutes ⁊ miracula ⁊ ſpũs ꝓphetie ſũt dona gra
tis data ⁊ eſſẽtialiter diſticta:iõ vnũ non ſpecificat gra
dũ alterius.Stat igitur excellẽtioꝛẽ ꝓpheta:vtputa io
hannẽ baptiſtam paucioꝛa vel nulla facere miracula ⁊
minoꝛẽ ꝓphetam facere plura:imo ſtat aliquẽ facẽ mi
racula ꝗͥ nunqᷓ fuit ꝓpheta: ⁊ ecõuerſo eſſe ꝓphetaʒ 4
nunq; fecit miraculu. Burgeñ. aũt inter alia duas aſſi⸗
gnat rõnes iualidas quare iohãnes baptiſta cum eſſet
plus iꝙᷓ ꝓpheta nullu legitur feciſſe miraculũ ad colo-

(pſalmoꝝ

randũ ſuum erroꝛẽ Pꝛima ẽ: qꝛ vita eius fuit tã pꝛeclara
cũ cura et diligẽtia trãſcri/

ta ĩterpꝛetes:lʒ

ꝙ nõ idigebat cõfirmatione miraculoꝝ. Patet aũt ꝙ vita

xpi fuit multo pclarioꝛ: cuius tota vita ⁊ ois actio nf̃a eſt
iſtructio. Si igitur rõ burgeñ. valet: xps minus q; iohanej
debuit facere miracula:cu oppoſitũ docuit dicẽs:opa q

ego facio teſtimoniũ
perhibent de me. Se
cunda rõ burgeñ. ad
idẽ ẽ:ꝙ iohanes oꝑa
tioneʒ miraculoꝛum

bãtur. Notet ſibi vnuſqſqʒ

vel iacentẽ lineã vel radien xpo tanqᷓ pncipali
el iacene! xpᷣo tanqꝙᷓ pᷣncipali re
tia ſigna.i.obelos vel aſte auabat Hecilla va
ricos: et vbicunq; viderit letea⸗ ro reſerua
5 ad ipſũ non ꝑtine/
aSun as eecedent ab e bat:ſicut nec ad eum
pucta ꝗ ip pertinebat facere niſi

ſim: ſciat ĩ ſeptuagita trãſ
latoꝛib plus hẽri.vbi aũt
pſpexerit ſtelle ſimlitudinẽ
de hebꝛeis voluminib ad
ditum nouerit eqᷓ vſq; ad

inſtraliter ?⁊ miniſte/
rialit:ſicẽ nec ad quẽ/
cunq; ſanctuʒ aliũ ꝓ
ut dictũ ẽ in coꝛꝛectio
ne pᷣme additioõis cir
ca octauũ capituluʒ

duo puũcta iuxta theodoti exodi. Nec valet bur
onis dũtaxat editionẽ:qui gen oleeen 5Rern
ſumplicitate ſmõis a ſeptu hũit totiẽs nec ita cõ

agita iterpᷣtibus nõ diſcoꝛ munit᷑ üluſtrationes
dat. Hec ergo et vob ⁊ ſtu/ eſerens ſiẽ dauid
dioſo cuiq; feciſſe me ſcies a

1. 1—,1 NLoõtra qð burgeñ. ar⸗
no abigo multos foꝛe: qui guit ꝙ qꝛ ĩ ſcripturis
vel inuidia vel ſupcilio ma plures repet t
lint cõtẽnere videri pᷣclara phetie moyſi ꝙᷓ pſal-
q; diſcere: ⁊ de turbuleto mi nneclt a
magil riuo q; ð puriſſimo requirit ſpalem illu⸗
fonte potare. ſtrationem: ſequitur
Explicit ꝓlogus. moyſen frequẽtius il
luſtratum qꝙ; dauid.
Etiã qꝛ danid ſepe ſu

it iſrructus ab hoibus ⁊ alijs ꝓphetis ſicut per nathan et
gad:qð nõ legit᷑ de moyſe:igitur amplius a deo illuſtrat.
Ag bec dicendũ ꝙ poſito ſ non cõceſſo ꝙ moyſes huiſſet

plures illuſtratiões qꝗ; dauid:illa tñ hũit cõiter per ſenſibi

lia ſigna viſui vł auditui pntata:nõ ſic dauid q ſeper huit
itellectuales illuſtratiões ſine h'moi ſeſibiliũ ſpẽrum pnta
tione: igit dauid hũit frequẽti illũ excellẽtiſſimũ gradum
pphetie q; moyſes. Raro.n. legit᷑ moyſes illuſtrat: niſi int
uenerit aliqð ſeſibiliter viſũ vel auditum ꝑ miniſteriũ an

geloꝝ pntatum. Nec obſtat ſi dauid aliqñ fuit ifoꝛmatus

ab alijs ꝓphetis i agibilibvel alias: hoc. n. fiebat illis tpi⸗
b' qn dauid non fuit capax ꝓphetaliũ illuſtrationũ: vtpu
ta i fuga a facie ſaul:de q.j. Reg. xxij. vl i cura ſolicitudi/
ne qñ cogitauit ð domo dñi coſtrueda: de ij. Reg. vij. 1
i pcco:de .ij. Reg. xij. ⁊ vlti. In talib'. n. diſpoſitioib/ nõ
ẽ mẽs apta ad ꝓpheticas illuſtratioes maxie itellectualej:
qꝛ ĩ his oʒ animu eẽ a ſeſibiliũ occupatiõib abſolutu. Sʒ
⁊ moyſej h'mõi iſtructiõejĩ agẽdis rcepit ab hoie.ſ.iethro
vt pʒ exo.xviij. Nec valet ꝙ burgen. rũdet ad rõneʒ poſtil.
acceptã ex dictis.ſ.tho. Na excellẽtia dauid non ẽ ſʒ qd et
extriſecũ ſz ſimplicit intriſecũ:qꝛ ſjm ꝓpꝛiam ponem: dx
ſiẽ m ſãctũ tho. dauid plura myſteria xpi plent ⁊clarius
expſſit: ita ẽt pleni ? clar viclit: modi videdi cõſtituũt
eũ i eẽ ꝓphete excellẽtioꝛis ſimplr ʒ ꝓpꝛia roneʒ ꝓphete:
qꝗ olim ad hoc vidẽtes dicebatur. Et ao arguit burgeñ. de
eſaia nõ vrget: qꝛ aſi Eſaias ꝓut dic beat hiero ne

liter itellectuales.

°6

.

luralitatis myſterioꝝ de xp̃o expꝛeſſoꝝ fuit magn pphe ſanã: ibi ſʒ in lege. ¶ Circa pꝛimũ ſciendũ q in doctring „
ipletn n gadailluſir tios hellettnat ſiẽ dauid cõi puerſa hic ẽ pceſſus:qꝛ pꝛimo ad eã audienda aliquis
txer nõ hiit ſed p imagines viſas vel auditas:ſic moyſej coi ab ifidelib iducit:⁊ hoc excludit ler a . Bead r ſen
“ ter ꝓphetiã texuit. Male igit concludit burgeñ.ꝓ opione ⁊c I. i. ifideliuz. ſi iẽ.n. pietas ꝓpꝛie reſpicit cultũ legis de nu
ſancti tho.qꝛ pꝑ dca a ſancto tho.negata:ut patuit ſupꝛa. uine:ita ipietas ꝑ oppoſitũ ſtudiũ doctrine puerſe. ille hutn i
Eat vir —, , oovb ea di beat bea tige 1
AIQusuij ¶ Incipit liber hieronymi ditabitur die ac nocte. Et titudine celeſtin i ldn⸗
beat au vel ſoliloqoꝛũ Pſalm.I. Erit tanq; lignũ qd planta n ſaiſpe ſie oe n
we V icet ‚ê ECEãtus vir ꝗq tũ ẽ ſecus decurſus aq̃ruz: Hlend doco. uiſt
ipſuʒ dauid fuiſſe aa 4 2n e pueros btifica thir
toꝛẽ oium pſalmoꝝ: „1ͤ0 abijt i co q8 fructũ ſuum dabit lpe m: ꝗ-uis nõ ſint nin
tn hiero.qui diligẽti ſilio ipioꝛu: ſuo.] Et ſliũ eius ſ deflu adpuc capacesſſe nianti⸗
uij ſtuduit circa texti èt in via pec etl:et ömnia q cunqʒ faciet licita tis politile. utin
ſacre ſcripturè: ppt vnöſt ſperabunk. Moͤn ſic idij/ ſʒ qꝛ ad hoc ſunt ugauz⸗
qð in hoc ẽ magis ii· catoꝝ no lie Plpera tunt. HNon ic lpij diſpoſiti p cõditi Ebenn
bi aſſentienduũ:die 2 lit: e ĩ cathedra peſtiletie non ſic:ſʒ taq;ᷓ puluis que one idolis bone. SS
rin: ꝓlogo.n.ſup ſi ſedit.l Sẽd i lege dñi vo pꝓijcit vẽr a facie tre Jdèo Sn rdoenne ni i
alterium noiat de⸗ ius: et ĩ 5 reſurgũt ipii ĩ iudicio:.] Puerſa alids pr mnnnch
— — kem actoꝛes pſalmo/ luntas eius: et lege e me no reſurgut ipij iudicio frequentẽ auditũ iniſtct
Pim aunr tart, rä. ſ. dauid: moyſen: ”U”M6 hituat: 7 hoc ex⸗ tüßftiͤr
ſalomon: tres filioos “ r ..(uuuclit cu dicitur: fondiutc
choꝛe:aſaph:ethaʒ:hemã ⁊ Iditum. Pꝛet᷑ ẽt iſtos dicit ꝙ; bEtivũ ⁊c I. Per ſtationẽ. n.q̃ imobilitatẽ impoꝛ VlNnr
plures pᷣſ.fci ſũt ab alijs ſãctis pphetil:qͥꝛũ noia ignoꝛãtur. tat hitus doctrine ꝑuerſe ſignificat:qꝛ hitus ẽ de diffi/ Pgalp
vñ ⁊ aliq pᷣſ.ſũt ſine titlo:⁊ aliq hñtes titulũ nõ eypmunt clili mobilis. Tertio hituat in doctria ꝑuerſa doctoꝛ Aöbene
noia actoꝝ:vt videbit j ꝓſeqndo. Silit Rab.ſalomõ ſup alioꝝ efficitur ad ſui ⁊ alioꝝ caſũ miſerũ:⁊ hoc exclu
pncipiũ libꝛi pᷣſ.noĩat decẽ actoꝛes ipſoꝝ.ſ.melchiſedech: dit᷑ cũ dẽ: c Et ĩ cathedra ⁊clĩ hebꝛeo hẽtur:⁊ ĩi ca
abꝛaaʒ:moyſe:dauid:ſalomonẽ ⁊ aſaph:tres filios choꝛe: thedra deriſoꝝ nõ ſedit. puerſe.n. doctrie doctoꝛes fyʒ Vanr
⁊ Iditũ:⁊ ſic ĩ aliqͥ differt a hiero.qꝛ ponit abꝛaã ⁊ melchi via periſoꝛes:qꝛ erroꝛes docent ſub ſpᷣe vitatis. Cluberl
ſedech int actoꝛes pſalmoꝛum:a omittit heman æ ethan. d ( Sʒi lege. Hic ↄñt cõcludit ꝙ iſidelibꝰ dʒ eẽ exer N Pnrig
Quid tñ uideat᷑ ver:videbit᷑ ĩ locis ſuis pſeq̃ndo. Uidẽt citiũ ſacre ſcripture.⁊ pmo oñdit hmodi exercitiũ. et ruge
ſ foꝛſitã alicui ꝙ ſm actoꝛes pᷣſ. liber iſte poſſet diuidi:ſed ſcðo exercitij pᷣmium:ibi Et foliũ eiẽ non defluet. Cir igni⸗
hoc nõ põt cõueniẽt fieri:qꝛ pſalmi vnd actoꝛ nõ ponunt ca pꝛimũ ſciendũ ꝙ ſic i pgreſſu puerſe doctrie triller llin
ſegregati ad vnã pteʒ:qꝛ int pᷣſ.dauid ponũt᷑ plures de pᷣſ. ẽgradus:vt pᷣdẽʒ e:ſic ẽ i pgreſſu ſane doctrine.j mn einriſ⸗
alioꝝ:⁊ ini p̃ſ.alioꝝ a dauid ponũt᷑ aliqͥ pᷣſ.ipſodauid:ut ẽ intenta auditio ⁊ deuota:qð nõtur cũ dẽ: dð .1i. nan⸗
videbit᷑. Itẽ p p̃ᷣſ.lxxi.ĩ cuy fine ponit᷑ ĩ hebꝛeo:expliciunt lege ⁊cl. Scõs ẽ hituatio firma:ioõ ſubdit᷑: e ¶ Etile⸗ nunu phe
p̃ſ. dauid filij iſai ponũt᷑ plures pſalmi ab ipſo dauid ititu ge ⁊c.p frequentẽ.n. meditationẽ hitus ſcie generatur ſartaloe
lati tãq; ab actoꝛe. Rõ aut h ẽ: qꝛ m ꝙ dic hiero.i ꝓlogo ⁊ firmat. Tertius ẽ alioꝝ iſtructio pficua ex hitu pce/ iilm
ſupꝑ plalteriũ pſalmi a diuerſis actoꝛib' cõpoſiti:poſtea p dẽs:⁊ hoc nõtnr cũ ſubdit᷑: f¶ Et erit ⁊cl.diſcipuluj Nenidice
logu tps fuerut i vno libꝛo collecti:⁊ ſic iueniebant᷑ ſic ſeri . n. audiẽs deuote ⁊ itente accipit fructũ ſacre ſcripture cgin
bebat᷑:ꝓpt᷑ qð aliq pᷣſ.pꝛfci poſter ſũt ſ cripti: qꝛ tardiuj a doctoꝛe:ſʒ qñ hituatus incipit docẽ: tũc dat hmodi fPicnnkie
fuerũt iuẽti. Et eodẽ mõ de actoꝛib:qꝛ oẽs pᷣſ.vnſ actoꝛ fructũ alijs tpe ſue doctrie. Coparat᷑ aũt merito tal do l beii
nõ fuerũt ſil iuẽti:nec imediate vn P aliũ: ſʒ i medio fue?t ctoꝛ ligno ſec decurſus aq̃rũ Platao:⸗ fidelib docto ſbiogonn
iuẽti aliq pᷣſ. alioꝝ doctoꝝ: ꝓpi qð liber iſte nõ pot diuidi rib'ecclie aſſũt fluẽta diuine gre ⁊ tandeʒ glie:m ꝙ dẽ uaniten
ſm oꝛdinẽ actoꝝ nec ẽt tpuʒ:ut pʒ ex dicil:nec ẽt mãrũ:qꝛi Ecc.xxiiij. Qui elucidãt me:vitã eternã hẽbũt. Sãci de enen
diuerſis pᷣſ.⁊ diuerſoꝝ actoꝝ: ⁊ diſtat ſcripi eadeʒ mã fre .n. octoꝛes ſũt ſacre ſcripte:q va ſapia ẽ elucidatoꝛes. Mani
nt tãgit: ⁊ ecouerſo aliqñ ĩ eodẽ p̃ſ.ð diuerſis marijs agit: 3 2 foliũ. Hic ↄñter ponit pᷣdci exercitij pᷣmiũet pᷣ iepairg
,ꝓppr qð nõ video bñ q̃lit artificioſe poſſet diuidi liber iſte mo oñdit᷑ q̃lit fidelibꝰ cõcedit᷑.ſcòo qlit ꝑ erſis doctoꝛi fſin,
a ii qͥdã generali:qꝛ pmo ponit pᷣfatio: ⁊ ſcdo executio: 2 b' denegat:ibi lõ ſic ĩpij. Circa bmũ di: g¶ Et foli ltien
ljatſa Sſtio pncipalit itenta ↄcluſio.ſcða pꝑs icipit Ipncthio ſecũdi uʒ ⁊cᷓ flux.n.folioꝝ ẽ ſignũ moꝛtificatiois arboꝝ: ſeld ſttlaft
p̃ſ. itia in pᷣncipio cẽteſimiqdrageſimiqnti:ſauda aia mea viroꝛ ⁊ pmanẽtia eoꝝ ẽ fignũ euidens vite ipſoꝝ. vita ſiln
dñs. Hub. n. libꝛi itentio ẽ diuia laudatio. Circa pᷣmũ ſcien auũt ſpũał i pñti hẽt ꝑ graz vſq; ad finẽ cõtinuata: et q; nui
dũ ꝙ hic pᷣſ.ẽ ſine titlo i hebꝛeo:⁊ hoc idẽ diẽ hiero.ĩ plo tũ ad h'dẽ: g Et ola ⁊c̃.i.doctõ fidelł a gra ⁊ cha

— „„ , „ . , „ „ , 7— . 2* 4 . ,„ 1„ lp 1
go ſupꝑ pſ. ꝓpi qð ſi i aliq libꝛis ĩueniatſcriptũ: ps dauid ritate nõ decidet: qꝛ in pꝛemiũ ſui laboꝛij concedit ei inn mdt

nõ videt eẽ veꝝ:ſʒ magꝗ ab aliq neſcio q p ſua volũtate ap xppti cõtinuatio gre ⁊ adeptio glie in futuro:iõ ſubdit: ti
poſitũ:ſʒ mag vꝛ iſte ps eẽ cõpoſit ab illo qͥ pᷣſ.collegit ⁊ P Et oĩa ⁊cl. qꝛ ꝑ opa ſua ad beatitudinẽ ſẽpiternaz bginnn
hoc libꝛo redegit:q ſᷣm cõeʒ opionẽa magis veriſileʒ credi deducet᷑: Ro.viij. Diligeẽtibus deũ oia cooperatur ĩ bo ii
/ tur ſuiſſe Eſdras:vt ſupꝛa dqʒ ẽ: ⁊ ſue collectioi hũc pᷣſ.p nũ cc. i ¶ Ton ſic ipij. Hic vñter dẽm pꝛemiũ a pbuer gun
Poſuit p modũ cuiuſda ꝓlogi:ꝗᷓ tñ ve di ps alijs copagia ſis doctoꝛibus excludit:⁊ ſcoo ro h'redditur:ibi Qm̃ ulun
us. m ꝙ hẽtur act. xiij. vbi dẽ ſic ſcriptu ẽ pᷣſ.ij. filome nouit. Lirca pꝛimũ dẽ: i (lõ ſic ĩpij:qꝛ peruerſie do iuin
ndm es tu: ego hodie genui te. qd hẽtur p̃ſ. ſeqnti: q nõ poſſet e ctoꝛib' pmo denegat vita gre: : ſcdo vita glie: iõ repli/ g
cs dici:niſi iſte eẽt pmus:⁊ merito ini pſ. cõputat:qꝛ Eſ- cat᷑: sſe Tcl. cõparatur aũt doctoꝛ puerſus pul gacht
3 dras ſpʒ ppheticũ huit:⁊ ebliber inter ſcriptas canonicas ueri ꝑ ventũ deiecto:qꝛ doctoꝛ puerſus ad fingendu er en
ponit᷑. Igit ĩ hoc pᷣſ.q ꝑ modũ p̃fatiõis ponit᷑: Eſdras idu roꝛes a periculoſas nouitates p ventum ſupbie ⁊ ina⸗ aun
cit ad ſtudiũ ſacre ſcripte q̃ i hoc libꝛo cõtinet᷑ p modũ lau nis glie ipellitur:⁊ ſic pᷣmo deijcit᷑ i foueaʒ culpe:⁊ po/ —
dis diuine:⁊ hoc facit dupir. pmo excludẽdo a fidelibꝰdo ſtremo ĩ foueã gehẽne: ppter qð ſubdit: l ¶ Ideo nõ ſbe
ctrin peruerſ:ſcõo ↄcludendo ĩ eis voctrinã catholicẽ ? ⁊c lʒ.n. in iudicio extremo omnes generalit reſurgant

K⸗-

T+2ꝗ⸗/ſälfno

Kn
tamẽ doctoꝛeſpuerſi ⁊ eoꝝ ſequaces nõ reſurgẽt ad ſu dauid: ꝓut ſupponũt opinantes ĩ hac pte ↄ beatũ Augu.
tei am exaltationẽ:ſed ad maioꝛẽ ſui depꝛeſſionẽ: qꝛ tunc ari rõne oẽs pᷣſ.alijs a dauid ititulati:ſʒ hoc ẽ flʒ. Nã pᷣſ.
deijcient iĩ foueã gehẽne ĩ aia ſil ⁊ coꝛpe.Et qꝛ nõ ſolũ lvxxi.q ĩcipit:Deus iudiciũ tuũ ⁊c. ititulat᷑ñ ſalomoni ⁊ non
N danabunt puerſi voctoꝛes ſʒ Perrie inſo imitatoꝰ dauid: ⁊ tñ actoꝛ ipſius pᷣſ.fuit ipſe dauid:qð pʒ ex hoc:nã
„ res p mala ppari ſubdit: n ¶ Neq; ⁊cl.ſic.n. debet i fine ipſius pᷣſ.dẽ: Cõplete ſũt oꝛõnes dauig filij Jai: ex 4
1 m ſcribi ĩ cocilio: qꝛ manifeſtũ ꝙ daui
1 Uii i hebꝛeo ⁊ ĩ tranz . „. fFeccit hüc pſ. 7 non ſa
na Uerione puerobr nẽq; peccatoꝛes ĩ concilio minus viã iuſtoꝛũ:let iter ĩ lemen. iiculoſuz
“ nedia noni bi D n. eſſet apponere ĩ fi
L ab hebralca vlta iuſtoꝝ. Quoniã nouit do pioꝛum peribit. neeusgelg b mattſt.
1 Kan te hẽtur ĩ congre copletũ ẽ euangeliuʒ
1 bunfir Sanoe tuſton iſs . , fFõßFßm marcũ. Sut ẽt qͥ
Phrin aũt cõgregatio ẽ i btitudine celeſti:ſʒ ꝙ dẽ 5 Pi d alia ad hoc ptinẽtia:de qbus.j.videbit ĩ additione ſuꝑ
1 üi cipes pploꝛũ ogregati ſũt cũ deo abꝛaaʒ. m¶ ¶m no li incipit: Quẽadmodũ deſiderat ceru' ẽ7.
ege uit. Hic ↄñter rõ pdictoꝛũ reddit.ſ.qre gra ⁊ glia puer n eodẽ pſalmo pꝛimo vbi dẽ in poſtilla: Comparatur
9 Kinnn ſis doctoꝛib denegat᷑: ⁊ bonis cõcedit᷑ c d: n ¶ m autem doctoꝛ peruerſus. 1 Additiio.
ihn nouit Egi gceſſu eoꝝ pꝑ pñntis vite nouit noticia Pud dialecticos regularit᷑ di:ſicut ꝓpoſitũ de ꝓ
fniu appꝛo daois wi aut puerſoꝛũ nouit noticia repꝛoba poſito oppoſitũ de oppoſito. Un cũ doctoꝛ ca
in tiois.iõ ſubdit: o ¶ Et iter ipioꝛũ peribit.qꝛ iter eoꝛũn tholie ligno ſecus decurſus aqrũ plãtato a pſal-
“ viã pntis vite ĩ moꝛte tminat᷑ ad dãnationẽ aie: ⁊ in ¶miſta cõparat᷑:merito eius oppoſitũ.ſ.doctoꝛ puerſus nõ
