no dicũtur imunes a peccato veniali.j.Jo.ijc. Si dixe

)

rimus quia peccatum non habemus noſipſos ſeducimuj
veritas in nobis non eſt. ⁊ Gal.ij dicit paulus de petro:ꝙ

ceʒ illi ſecreta illoꝝ:èt oſten
dam illi quo aditu poſſit
obtinẽ eos: ita vt nõ cadat
vir vn de exercitu e.Et cũ

audiſſent viri illi ᷣba ed:cõ
ſiderabãt facieʒ ei:⁊ erat in

ocul eoꝝ ſtupoꝛ:qm̃ plchꝛi

tudinẽ e mirabant᷑ nimis.
Et dixerũt ad eaʒ. Cõſerua
ſti aĩiaʒ tuã eo ꝙ tale reppe/
riſti ↄſiliũ vt deſcẽderes ad

dñſim nr̃m. Hoc aũt ſcias:q̊

niaʒ cũ ſteten in ↄſpectu eiꝰ
bñ tibi faciet:&t eriſ gtiſſima
coꝛde eo. Duxerũtq; illã
ad tabernaculũ holofernis

nunciãtes eã. Cunq; intraſ
ſet aͤñ faciẽ ei:ſtàtiʒ capt' eſt

in ſuis ocul holoferneſ. Di⸗
xerũtq; ad eũ ſatellites eũ.
Quis ↄtẽnat pplin hebꝛeo
rũ ꝗ tã decoꝛas muliẽs hñt
ut ñ ꝓ his mèrito pugnare
ↄtra eoſ debeam: Aidẽenſ
itaq; iudith holoſfernẽ ſedẽ
tem in conopeo qð erat ex
purpura ⁊ auro:⁊ ſmarag/
do ⁊ lapidib pcioſis ĩtexiũ
⁊ cũ in lacieʒ ei intendiſſet
adoꝛauit eũ ꝓſternẽs ſe ſup
terrã:⁊ eleuauerunt eã ſerui
holofernis iubente domi/
no ſuo. ¶ Capitu.xMl.

erat vere repꝛchenſibilis.ſ. in modo obſeruandi legalia.
cEt oſtendam illi quo aditu ⁊c. hoc veriſicari non põt
ad litteram:nec verificatõ videtur co

nueniens in ſenſu my⸗
ſtico:vt pꝛedictum ẽ.
d¶Et eris gratiſſi

mã in coꝛde eius.ſcie⸗

bant enim ꝙ erat lu

xurioſus. e ¶ Cuq;

intraſſzʒ. Poſtq ðſcri
ta ẽ ſuphebꝛeoꝛ ꝑ
ecutõ:h ↄñt᷑ põit p ſe

quentij deiectio:⁊ pꝛi
mo qptum ad el'men

tẽ:ꝛ quãtũ ad er vitã

coꝛpoꝛalem in medio

capi.xij. Et factum ẽ
quarto die. pᷣma i du
as:nã holoſernes pꝛi

mo capit᷑ in iuduh aſ

pectu:⁊ decipit᷑ in ei
affatu. xj. c. Circa pꝛi-
mü dicit: e ¶ Cuq;
intraſſet.ſ.iudiih.
¶ Ante laciem e. ſ.
holofernis. g( Sta
tim captus ẽ in oculij
ſuis.i.accẽſus imode/
rata ↄcupiſcentia ei:
vtꝝ tñ ſic cõcupierit
eã ꝓ ↄcubitu foꝛnica
rio tm:vel ↄiugali ſʒ
intentiõem iudith vt
dictum eſt. . c. ix. nõ
habet᷑ clare:nam Ir̃a
ſequens aliquando ꝓ
vno ſenſu: aliquãdo
ꝓ altero videt᷑ ſona⸗
re: ꝓut in ſequentibꝰ
apparebit. quicquid
tamen fuerit ex parte
holofernis intentio

iudith in oꝛando ⁊ ſe

oꝛnando fuit bona:
vt dictuʒ eſt ſupꝛa ex/
cuſãdo eã a pctõ moꝛ
tali:iĩ mẽdacijs vo ſe/
jntib nõ oʒ eã excu“
are a pctõ vẽiali ſicẽ ſi

dẽ a conopo egypti opido ĩq pᷣ fuit iuẽtũ. l

abutunt gratijs a domino ſibi datis.

alids qrit placẽ młieri pp bonũ:ſi ila exardeſcat in e ↄcu
piſcẽtiã non pꝑ hoc e bona intentio deterioꝛatur:ꝓ qᷣbuj
tamen non cõmendatur in ſcriptura:ſed ꝓ affectione bona

ad populi ſui liberationem: a aduerſarij diuini cultus deie

ctiõem multum in ſcriptura cõmendat᷑:ſicut dictum eſt.ꝭ.
de obſtetricibus hebꝛe. ca. ix. h ¶ Ut non ꝓ his. habẽdis
ad libitum. i¶ MWerito cõtra eos pugnare debeam'.naʒ

fulcindom lieris magis allicit q; auꝝ ⁊ argentũ.

idẽs itaq; iudith holo.ſeden. in conopeo.i. in cathe
dra. s. quã appenſuz erat conopeũ ad magniſicẽtiã ſedis et
decoꝛẽ. ẽ aũt conopeũ coꝛtina ifer rotũda ⁊ tẽdẽs ſuꝑ in
acutũ:iõ dẽ conopeũ a cono in qͥ ſuꝑiu iminat.ſʒ alios vo
etu. UAdoꝛauit
eũ.adoꝛatõe dulie pꝑ reueretia magnitudis ⁊ ptat ſue q̃ a
deo erat:q;uis holofernes abuteret᷑: ſicut boics Palt cõit
ap.

qn eis inferret multa

aũt dic mihi ⁊c. ⁊ pʒ
d ¶ Sume vba. Hit
oↄñter rũdet ad inter
rogata:vbi pᷣmo põi/
tur eius rñſio: 2 reſ-
ponſionis appꝛobatõ
ibi Placuerunt autẽ.
CLirca pmum iudith

ludat illuſoꝛem: pmo

ſniam:ibi Nec hoc la
tet. 3 allegat diuinaʒ
ꝓuidentiam: ibi Qð
ego ancilla. Circa pꝛi

vba ancille tue. nõ ſo
lum aure coꝛpis: ſʒ ⁊
mentis. e ¶ Om ſi
ſecutus fueris verba

endo 2 Fm ea faciẽdo
f ¶ Perfectaʒ rẽ faci-
et dñs tecum.i.te faci
et ꝑtingere ad intẽtuʒ
g ¶ Uiuit eniʒ nabu/
cho. rex ⁊c̃.i.ſicut ve/
rũ eſt ꝙ nabucho. vi⸗
uit:⁊ tu ſiliter: ita va
ſũt que ſequunt᷑:nec ẽ
hoc iuramentũ vt di⸗/
cũt aliqui:qꝛ nõ excu
ſare?᷑ iudith a iuramẽ
to falſo:qð ẽ peccatũ

aſſertio falſi ad fallẽ-
dũ fallaces: vt dictuʒ
eſt. h¶ Nunciat.n.
animi tui iduſtria.i.

dũ latrocinia. l

mala:.ꝰ iudith ite —

gat᷑ cuz dicit: ¶ Nunc

vt fallat fallaceʒ:⁊ il

magnificat e poten½
tiaʒ:2* appꝛobat eius

ancille tue.eis aſſenti

moꝛtale: ſʒ ẽ ſimplex

pꝛudẽtia bellica:qͥ bñ
eſt in malis hoĩbus:⁊
in hoc dicit verũ:nã holofernes erat ſamoſus in armis.
i ¶ Et indicatũ eſt oi ſeculo.i.multis valde:⁊ eſt hic hyper
bole. k ¶ QAm tu ſo.bo.⁊ po.es in regno ep i.valde excel
lens in regis militib :⁊ hec bonitas ẽ aliqñ in malis hoib :
nã ſicut dicit᷑ qnto metaphyſice bonũ ad mala trãſferimus
ſiẽ dicit᷑ bon latro:qui vias accõmodas adinuenit ad faciẽ
Er diſi lina tua.q̃ ſubieciſti młtas gen
onabucho, eci m
uintijj. n ¶ Mec hoc later. Hic ↄñter appꝛobat holofernij/
ſniam de achioꝛ:q'tum ad hoc ꝙ debeat occidi cũ filijs iſrł
ppter offenſaʒ dei ↄ eos:⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi: o ¶ Ut manda
ret per ꝓphetas ſuos ⁊c. hoc apparet eſſe falſuʒ ad lr̃am:nã
ſic iudith ↄtra mandatũ dei ſcieni feciſſet ipediendo tradi/

Unc bolofernes. Hic ↄñter holofernes ecipit iu

q dich affatu: quã pmo ſolatur. d. bꝙ¶ Equo aio
eſto. 1 ſditur ro. cA ego nunqꝙ nocui vix
⁊c᷑. ipᷣe dicebat falſuʒ:qꝛ ſ icut dẽ. S.iij.c.q'tuncũq; hoiej ſibi
ſbiecti erant:tñ ferocitatẽ pectoꝛis e mitigare no poterat

Vne holofernel dixit
Mei:Equò aimo eſto ⁊
noli pauẽ in cõde tuo:quò
niã ego nunqᷓ; nocui viruʒ
ꝗ voluit ſuire nabuchono/
ſoꝛ regi. NPopuł aũt tuuſ ſi
nõ ↄtepſiſſet me:nõ alleuaſ
ſeʒ lanceã meã ſuꝑ eũ. Nũc
aut dic mihi q̃ᷓ ex cã receſſi
ſti ab illis: ⁊ placuit tibi vt
vẽires ad nos: Et dixit illi
iudith: Sume ̈ba ancille
tue:quòniã ſi ſecut᷑ fueris ꝰ

anc ꝛi ba ancille tue:pfectàm rẽfa-
mũ dic: d ¶ Sume

ciet dñſ tecũ. Aidᷣit.n.nabu⸗
chodonoſoꝛ rex terre:⁊ vi
uit virtus eĩ q̃ eſt ĩ te ad coꝛ
reptõem oĩum aiĩaruʒ errã/
tiuʒ:qm̃ non ſolũ hoĩes ſer
uient illi ꝑ te:ſʒ ⁊ beſtie agri
obtẽperant illi. Nunciat eĩ
aĩ tui induſtria vniũſis gẽti⸗
bus:et indicatuʒ eſt oĩ ſecu/
lo quoniã tu ſolus bon et
potens es in oĩ regno ey:ct
diſciplina tua oĩbus ꝓuin/
tijs pᷣdicatur. Nec hoc latet
qð locut eſt achioꝛ:nec illð

ignoꝛat᷑ qð ei iuſſeris eueni

re. Conſtat.n. deuz ñm ſic
pctis offenſuʒ:uũᷣt mandaue
rit ꝑ ꝓphas ſuos ad pplin
ꝙ tradat eũ ꝓ pctis ſuil.Et

5*.

us puincijs pdicat. i. multiſp

tõem ciuitatis holoferni.s. viij.c. p ¶ Inſup etiam fames
Tc᷑. hec erant vera ſaltẽ in pte magna. q ¶ Deniq; hoc oꝛ/
dinant ⁊ẽ. nota ꝙ nõ ſequit hic vt videt qð dicit:qꝛ per ſan

guinẽ ⁊ ſanctoꝝ pollutõem intellexit ciuitatis traditio
nẽ quã ↄceperant pꝛioꝛi die ↄpleuiſſe:⁊ ſic qtum in eis
erat ſanguinẽ bibiſſent occiſoꝝ: ⁊ ſcã polluiſſent:qꝛ iaʒ
ipi fuiſſent crapulati: qui velit inſpiciat: cũ ois actio ep
ex vᷣtute pendebat:q non dicit falſuʒ vel facit: ſz virtua

qm̃ ſciunt ſe offendiſſe deũ

ſuũ filij iſretremoꝛ tuus ſuꝑ
ipſos eſt. Inſup etiã fames
iuaſit eos:⁊ ab ariditate aqᷓ
iam int moꝛtuos ↄputant.
Dẽniq; hoc oꝛdinãt:vt int᷑
ficiãt pecoꝛa ſua ⁊ bibãt ſã/
guinẽ eoxꝝ:ẽt ſcã dñi ſui q̃ pᷣ
cepit de nõ ↄtingi:ĩ frumẽ
to vino ⁊ oleo hec cogita/
uerũt ipendere:⁊ volũt cõ⸗
ſumẽ que nec manib debe
rẽt ↄtingere. Ergo qm̃ hec
faciũt certũ ẽ ꝙ in perditio/
nez dabant. Quüod ego an
cilla tua cognoſcẽs fugi ab
illis:et miſit me dñs hec ipᷣa
nüciare tibi. Ego.n.ancilla
tua deũ colo etiã nũc apud
te:⁊ exiet ancilla tua ⁊ oꝛa/
bo deũ:⁊ dicet mihi:qñ eis
reddat pctm̃ ſuũ:⁊ veniens
nunciabo tibi:ita vt ego ad
ducã te p mediũ hierim.Et
hẽbis omnẽ pplin iſrl ſicut
oues quibꝰ nõ eſt paſtoꝛ: et
nõ latrabit vel vnꝰ canis cõ
tra te: qm̃ hec mihi dcã ſũt
p ꝓuidęetiã dei.Et qm̃ irat ẽ
ill de:hec ipᷣa miſſa ſũ nũci
are tibi. Plãcuerũt ãt oĩa
v̈a hec coꝛam holoſerne
⁊ coꝛã pueris eb:⁊ mirabat

17
2

lii oculos falſoꝛũ
vbis:⁊ per ſniam
vitatis intrinſecã
claudit ⁊ eruit ne
vitatem oſiderẽt
Et ſic videt hͥ me
taph.vel rhetoꝛi
ce loqui:qð patʒ:
uo enĩ poſſz hõ
anguinez bibere
qꝛ ſi crudũ ſume-
ret moꝛeret:⁊ ad
huc nõ videt poſ
ſe extinguere liti:
ſi decoqueret nõ
valeret potatiõi.
ſed aduerſarij iõ
vt dixi in myſte⸗
rio verboꝛuʒ ſue
rũt decepti: eo q
nõ conſiderabat
hub rei ipoſſibili
tatẽ ⁊c̃. ⁊ ſupioꝛa
qui vellet coſide/
rare foꝛte inueni/
ret:ꝙ nullũ viciũ
qtuncunq; mini⸗
mũ feciſſet:vl in
aliquo ðfectuoſa
poſiʒ iudicari:h
videt etiã eſſe fal

ſum: qꝛ bibere ſã

guinẽ erat eis ma
ime phibitum.

t ſca dni ſui.

nõ vocant hic ſã⸗
cta vaſa ↄſecrata
ad ſacrificanduʒ
dño:ſeu oblatoõe⸗
⁊ ſacrificia: vt di/
cũt aliqui:naʒ ta
lia nõ erãt nec fie
bant extra hierlʒ
ſz ſcã dicunt hic h
mitie ⁊ decime: q

debebant᷑ ſacerdotiba leuitis:in nccitate tñ poterãt co

medi ab alijs:ſicut dauid ⁊ viri ep comederunt panes

*⁹

ꝓpoſitionis:⁊ de voluntate ſummi ſacerdotiſ:vt habe

tur.j. Reg. xxj. 1 iõ iudith videtur hic ſimplicit falſum

dixiſſe cum ſpdit: ¶Et volunt ↄſumere qð nec manib

deberent ↄtingere.ꝛ ſi ſancta itelligant hic vaſa ſacra: ſi

milit falſum dicit: qꝛ non erant in bethulia. 8 05
ego. Hic ↄñter ad ſuũ ꝓpoſitum allegat diuinaꝭ/ E
tiam dicens: t¶ Et miſit me dñs ꝛcʒ ꝙ en venit ad li
beratõem ppli fuit a dño: ſed ꝙ ad hoc dixit mendacis
non fuit ab eo:ſʒ a muliebꝛi malicia: non. n. ind

iget de ½
mendacis hoĩum ad pficienduʒ opera ſua. vCla⸗
cuerũt aũt. Dic ↄñter ponit reſponſionis iudith appeo

batio:a pᷣmo verbo:⁊ facto.c.xij. Circa pmum dicitur
5¶Placuerunt aũt omnia verba hec ⁊c̃.quia pꝛeten

S aũt. erb
debant holoferni ⁊ eius exercitui pſpera.·

.

1 ide
ng

gnte

. .

(ipptcnn
Hobbenearin
dbrwirasl
Ggwbiem
btin ihh
finiſper⸗,
mnc
zupel
e
Mnld
Uito ſci

aſinn
.
Nopoma
otulti
ſeviur

weoſeſoer

ibiläͤche
le obbi⸗
e(Siöſeee
biſſnae e
oliaud

pleumin

Pheramor

ilei. fl

1

Ktgtadi

tiynn
lgapenie⸗
Pſuni
Natmeß
metrn
mion
hipe
ihe
fän
uuchin
uilae
linti
utſin,
Nefilh
uſtln
e

phn
wnrtt
iſr

lanen
ur
NNüin
wppangz

Udamn
aiſ tini
Altelrcit
fmrrin
nnnli
.
octen
fuin
kaiſe⸗
nnutitl
Mlicntön
inppbuun
rii
uriiſn

vñ ⁊ lubdit: ¶

tnin

¶ Et dicebat alter ad alteꝝ. mirantes eius pulchꝛitu
dieʒ 7 ſapiam. p Mon ẽ talis mulier ſuꝑ terraʒ ⁊c̃.
ex hvidebant᷑ innuẽ: ꝙ eſſet aptiſſima coniungiſu

o pᷣn

cipi vinculo matrimonij 2 hoc idem vident᷑ ſonare ver

ba holofernis que
tu hoc:erit ⁊ de
meus. per hoc eiʒ
oſentiebat colẽ
deũu iudith:videt᷑
eam cogitabat
accipe in viugem

t tu in domo

nabucho.magna
eris.ſicut holofer

nej erat maioꝛ pꝰ

dith ꝑ fem : nam

holofernes iuſſit

ęæã introire ad loꝰ

Anc iuſſit eã introire

cuʒ vbi erant ſui
theſauri tãq cha

riſſimã ſibi:⁊ ↄfi

dẽs de ea tanẽ ð
ↄiuge ppʒia:io ſbᷣ

its b Eroſti⸗
muit vt da. il. ð cõ
niſ ſolicit de
ea ſiẽ de coꝛpe ꝓ

pꝛio. c

nõ po. maducaft᷑.

q.d. excuſatã me
hẽgas puo tpe.
d ¶ Ne vẽiat ſu
p me offẽſio. erãt

eĩ ibi aliq̃ cibaria

lege pꝛohibita.

e ¶ Si dfecerit ti

bi iſta ⁊c. Ex hac
.n.ſolicitudĩe cir

ca victum iudich .
appet amoꝛ ince⸗·
ſus ad eã. f (Hi

uit aia tua dñe.i.

ſiẽ ven ẽ: ꝙ tu vi½
uis:ita verũ eſt ꝙ

ego ñ ↄſumã hec

cibaria:anteqᷓ fe⸗

cerit de que cogi
taui:a ĩ hoc verũ

diyxit: nã p iifect
fuit holofernes p

eaʒ: qð facẽ cogi

tabat:holoferne,/
auũt itellexit ò tra

ditone ciuitat in

manu ſua referẽs
ocm iudith ade —
vba ſupioꝛa. g E petijt dũ introiret.i.dum ire inci
peret adhuc pñs coꝛaʒ holoferne: h
pia ⁊c. vt deuot deum exoꝛaret extra infideliũ caſtra.
i¶¶ Et baprięabat

ſequunt: 3 (¶ Si fecerit mihi deus

ad ſapiam eſ:ẽt dicebãt ali
ad alteꝝ:Mòn ẽ tal mlier ſu
p terrã in aſpectu:ĩ pulchꝛi/
tudie ⁊ ĩ ſenſu boꝝ.Et di/
xit ad illã holofernes: Bñ/
fec deus ꝗ milſit te añ pplm
vt des illũ tu ĩ manib nr̃is

I. Et qm̃ bona ẽ ꝓmiſſio tua

ſi fecerit mihi hoc de tuus
erit ⁊ de me:et tu in domo
nabuchodonoſoꝛ mag eriſ

⁊ nomẽ tuuʒ noĩabit᷑ in vni i⸗ vt imu⸗
nis ab eo traſeat. Tuc ĩtroi
uit vagao ad iudith ⁊ dixit

¶ Cap. xII.

bi repoſiti erant the⸗
ſauri e:⁊ iuſſit illic manere
ceã:èt ↄſtituit ꝗd daret illi ð
conuiuio ſuo.Cui rũñdit iu/
dith:⁊ dixit: Nunc ñ poto
mãducare ex his q̃ mihi pᷣ/
cipis tribui nẽ vẽiat ſup me
offenſio.Ex hiſ aũt q̃ mihi
detuli mãducabo. Cui ho
lofernes ait:Si dẽfecerit ti/
bi iſta q̃ tecũ detuliſti:qd fa
ciem tibi:Et dixit iudith:
Viuͤit aia tua dñe me:qm
nõ expẽdet oĩa hec ancilla
tua:donec faciat de in ma/
nu mea hec q̃ cogitaui.Et
induxerũt illã ſerui eꝰ in ta
bernaculũ quo pᷣceperat:è᷑t
petijt duʒ introiret ut daret
ei copia nocte ⁊ ante lucem
egredienti ſoꝛas ad o?'oneʒ
depꝛecãdi dñm. Et pꝛece
pit cubicularijs ſuiſ vt ſicut
placeret illi exiret ⁊ ĩtroiret
ad adoꝛandũ deuʒ ſuũ per
triduũ.Et exibat noctibin
vallem bethulie: t baptica
bat ſe in fontẽ aq̃.Et vt aſcẽ
debat:oꝛabat dñim deũ iſrl

uerſa terra.

UVt daret᷑ ei co

ſe in fontẽ aque.i.ſe lauabat añ oꝛa

ruʒ.Ex quo patet

troire ad dñim meuʒz: vt ho⸗
noꝛificet᷑ añ faciẽ e?:⁊ man/

iocunditate. Cui iudith reſ-
aſ oculos e bonuʒ ⁊ opti

mũ faciaʒ. Quicꝗd aũt illi
placuerit:hòc mihi erit obp

tionẽ ſm modũ iudeoꝝ. R¶ Et introi mũda manebat.
a ↄſoꝛtio gentiũ. l ¶ Uſq; dum accipet eſcaʒ ſuã.in veſpe

5*

eiunabat:vt ep oꝛatio eſſiet mag exau

dibilis a deo. m ¶ Et ſcm eſt. Poſtq deſcriptum eſi holo
fernis fem quantũ ad mentem:hic ↄñter deſcribit᷑ caſus ei

vt dirigeret viã eius ad libe
ratiõeʒ ppli ſui.Et itrõiens
mũda manebat in taberna

culo:uſqʒ duʒ accipet eſcaʒ
ſuaʒ ĩ veſperũ.Et faciũʒ eſt
quarto die hölofernes fecit

cenã ſeruis ſuis:⁊ dixit ad

vagao eunuchum. Vade ⁊

—

ſuade hebꝛeã illã vt ſponte

2ſentiat hitare mecũ. Fèdũ
c.n.apð aſſyrios ſi femina

irrideat viꝝ agẽdo:vt ĩmu/
Non vereat᷑ bõa puella in/
ducet cũ eo ⁊ bibat vinũ in

põdit. Qu ego ſuʒ vt ↄtra
dicã dño meo:Oẽ qð erit

timũ oĩbus dieb vite mee.

Et ſurrexit ⁊ oꝛnauit ſe ve
ſtimẽt ſuis:⁊ ingreſſa ſtetit

añ faciẽ eius.Coꝛ aũt holo
fernis cõcuſſum ẽ:erat.n.ar⸗
dens in ↄcupia eb.Et dixit
ad eã holoſfernes: Bibẽ nẽ
⁊ accũbe in iocũditate:qm̃
iueniſti graʒ coꝛã me.Et di

xit iudih: Bibam dñe: qm

magniſicata eſt aia mea bo⸗
die pᷣ oibus diebꝰ meis. Et
accepit ⁊ manducauit ⁊ bi

bit coꝛaʒ ipſo:ea q̃ paraat
illi ancilla eꝰ. Et iocundus

bibitq; ůᷣinũ miltũ nimiſ q;

tũ nũq; biberat in vita ſua.

(¶Cap. XIII.

r utabat es tanq ſ onſaʒ ſibi gratiſſimã. 3
doch Banmeae h' qð videbat appꝛopinqre hoꝛa
Et iocũ.fa.ẽ ho.ad eã.credẽs ep frui
plexib'. b¶Bibitq; vi. ml. nimij. ex ardoꝛe nãq; libidis

do. qm mag. ẽ aia mea.
liberatõij ppli ſui.

dicit: m

quantũ ad vitaʒ coꝛ/

poꝛalem. Circa qð p/

mo ponit pꝛima di-
ſpol tõ:⁊ holofernis
iugulatio ca.xiij.Diſ⸗
poſitio vero ad moꝛ/
teʒ holoſernis fuit ar
doꝛ libidinis:⁊ ex eo
ſequenj ſopoꝛ ebꝛieta
tis:⁊ hoc notatuxr cuʒ
Et fem eſt
artn die. ab egreſ⸗
u iudith de ciuitate
bethulie. n ¶ Polo
fernes fe. ce. ſeruis ſu⸗
is.quaſi ꝓ nuptijs iu

dith: cui intẽdebat ſe-
quẽti nocte copulari:·
iõ ſbᷣditur: o ¶ Ua

de ⁊ ſuade heb.illam
vt ſponte ↄſen. habi.
mecum.ꝑ co

bitu
carnaleʒ. p Fedu⸗

i. ꝓbꝛoſum.

eſt 6 pbꝛoſ
qSi femia irride/

at virum ⁊c. i. ꝙ fue⸗
rit per aliquod tpᷣus

in ſua — ablgq

carnali copula. ¶r.
Non vereatur bõa
puella intrare ad dñʒ
meum ⁊c̃.inuitat eaʒ

pmo ad cibum ⁊ po-

tum:vt inde deducat
ad carnalem concubi
tum. 8 (¶Que ego
ſum vt contradicam
domino meo. quaſi
dicat non decz ꝙ ego
cotradicam vllo mõ.
t¶ Hoc mihi erit op
timũ ⁊c̃. videbat.n.ꝑ
hoc appꝛopinq̃re tpᷣs
oppoꝛtunũ ad ĩterſici
ẽdu ip̃ʒ. v ¶ Et ſur.

7 oꝛna.ſe veſt.ſuis.ſic

ſponſa cꝛaz ſponſo.
x ¶Koꝛ at hol. ↄcuſ.
eſt. l.nimio ardoꝛe li-„
bidis ↄmotũ:naʒ aſi

volebat eã cosſcẽ tan
fact᷑ eſt holofernes ad eaam

iᷓ vxoꝛẽ:nõ tñ moue/
bat ad hoc amoꝛe ꝓ/
Bibe nüc ⁊ accũ.

in iocũ.qm̃ iue.gr̃am

coꝛã me.ex hoc videt
ibam

no o kangatt
dit᷑ poſtea: c

cubiculi holoferne iĩ

lecto ſuo poſito ⁊ doꝛ
miente. e Dixiq;
iudith puelle ſue vt

ſtaret foꝛis. ne ſoꝛte
aliquis ſuꝑuẽiret: exi
erat.n.modicũ de cu
biculo holofernis ad

dicenduʒ hoc ancille

ſur⸗ nã ante erat ſola i
ulo:vt dẽ in lr̃a.
Cofirma me dñe
s iſrł. nam in tali
fcõ ſolet coꝛ ⁊ maxie
mlieris expaueſcere.
¶ Ut ſicut ꝓmiſiſti
hierlm ciuitatẽ tuam
erigas. ſicut ꝑ ꝓphas
pꝛedixit eã ppter pec
cata deſtruẽda:ita ẽt
Pfmiſit p eos poſt pe/-
nitentia ppli reediſicã
daʒ:vt pʒ in Eſa. hie/

remia: xacharia: ⁊ pli

bus alijs ꝓphetis.
A E pugionẽ ep. i.
enſem:⁊ dicit᷑ a pũgẽ/

do h b t herkuſit

bis in ceruicẽ ei.i.in
collũ ad ãputandum
ceruiceʒ. iEt uol
uit coꝛpus eius trun
cuʒ.i.de lecto voluit
ad terrã:vt habet in/
fra.xiiij.vt cũ qu en in
traret ſtatiʒ v
exierũt due ᷣm lne⸗
tudinẽ ſuã.q.ad oꝛo/
nez. ⁊ ppter hoc vigi
les aſſyrioꝝ non fece
rũt circa eas aliquã p
ſcrutatõem ᷣm man⸗
datũ holofernis:q de
der at eij hanc liberta
tem: vt habet ca. p̃ce.
I¶ Er tranſierunt ra⸗

— ———————

um amilerat diſeretoõem cauẽdi ſibi ab exceſſu u vini (NKlI. .
Tt aũt ſero fem eſt. Pꝛemiſſa diſpoſitione ad in
v terfectoem holofernis: hic ↄñter deſcribit eius iun

is manifeſtatio: ibi Et it.

gut lero ſan Eſeſti⸗

erat: vt ſᷣ
cluſit hoſpitia ſua: t concluſit va

naͤuerunt ſerui illõ ad

gao oſtia cubiculi ⁊ abiſt.
Erãt aũt oẽſſatigati a vino
Eratq; iudith ſola in cubi/
culo. Poꝛꝛo holofernes i ia⸗
cebat in lecto nimia ebꝛieta
te ſopit᷑. Dixitq; iůdith pu⸗
elle ſue vt ſtaret ſoꝛis añ cu/
biclm ⁊ obßuaret. Stetitq;
iudith añ lectũ oꝛans cũ la
chꝛymis ⁊ labioꝝ motu in
ſilentio dicẽs: Cõfirma me
dñe de iſrl T reſpice in bac
hoꝛa ad opa manuũ meaꝝ
uͤt ſiẽ pmiſiſti hierlimn ciuita⸗
tẽ tuã erigas:⁊ hoc qð cre/

dẽs p te poſſe fieri cogitaui

pficiã.Et cũ hec dixiſſet:ac·

ceſſit ad colũnam q̃ erat ad oſtendit illis dicens: Ecce

caput lectuli e:èt pugionz
eiꝗĩ ea ligat pẽdebat exol
uit. Cunqʒ euaginaſſet illũ
appᷣhẽdit comã capit e
ait: Cöſinma me dñe de in
hac oꝛa:ẽt pcuſſit bis in cer
uicẽ ed:⁊ abſcidit caput er
7 abſtulit conopeũ ey 2 co⸗
lünis: èt euoluit coꝛpꝰ eius
truncũ.Et pꝰ puſillũ exiuit

2 tradidit caput holoferniſ

ancille ſue: ⁊ iuſſit vt müttẽt
illud ĩ perã ſuã.Et xierunt
due hm ↄſuetudineʒ ſuã q̃ſi
ad ofoez:ct trãſierũt caſtra:
&& gyrãtes vallẽ venerũt ad
poꝛtam ciuitat. Et dixit iñ/
dith 9 longe cuſtodib mu⸗

ſtra. aſſyrioꝝ libere ꝓpter dictã cãʒ. m (Et gyrãtes val⸗

lẽ. vt v poꝛta bethulie a caſtris aſſyrioꝝ remotio-
reʒ. n Et dixit iudith. Hic pñter po onit moꝛt holofernij
manifeſtatio:⁊ pᷣmo pplo fideli:ꝛ achioꝛ gentili:ibi P Poꝛo
achioꝛ. pᷣma in duas:naʒ pꝛio ponit᷑ dcã manilſeſtatio: 2 iu

dith benedictio:ibi Uniuerſi.
ſit manifeſtatio muroꝝ cu

teʒ⸗ Lirta bͤmuz dicit: n

ma adhuc in duaj:i naʒ pmo
ibꝰ: alijs ciuibꝛibi Illa au

n ¶ Et dixit iudith a longe cuſodi/

eſt qð ſequit᷑: b
1palra: finalit prantisl
nem diuine laudis.d. c

tes dñʒ.

oos murox.iã eni ſic erat elon nga ab all⸗ rüs ꝙ nõ po
terat audiri ab eis. o ¶ Aperite poꝛ. n no. 4 wcha
qui fe.vir. magnã:p hoc aũt inſinuauit moꝛtẽ holofer

nis. p cauerunt ſease uitatis.vt honoꝛificẽ/
ti iudit reciperet᷑. q ſperauerunt eam. ſpes p
dee z eſt niſi de
ono: ic aut ac⸗
rox: Apitepoꝛlal qmnobil cipitur malo: iinien
cu eſt de: q ſec vtutẽ in iſrl. i nccipit vallei · mnt
Et fem̃ eſt cũ audiſſent viri le wal Rane D Euude
ce⸗ bezucrin Eſpxtol moꝛte ey mnen
ciui toccurrer̃t ad ea ta arq; ipb re⸗ meele
oẽsamimo vſq; ad mnal enöe 0: —
mũ: ſt gyr auerunt circa
quoͤniã perauerũt ea, eam. nam exoi onteliu
iã nõ eẽ vẽturã. Et accẽden/ te ſibinitebantur etun
tes luminaria coͤngyrauert appzopinäre.
circa eã vniuſi.Ylla aũt aſcẽ 9 ſtcr kr d⸗ “
dẽs in eminẽtioꝛẽ locũ: iůſ⸗ mnoeg ie K
moꝛs holofernis
ſit fieri ſilẽtiũ. Cũq; om̃s ta eiuibus:cũ dicit: Dein
cuiſſent dixit iudith: Lau/ ¶ Illa aut aſcendej iun
date dñm deũ nr ʒ q nõ de/ e zemmentiaele elo Gri 1
ſeruit ſperatel i iſe:cti me an- n rhoahi
llaã ſuã adiplłuit miaʒ ſuã u le uſ
quã ꝓmiſit domui iſrl:⁊ int ⸗ Vrineluſnol. zun
audiri:. T ince
fecit ĩ manu mea hoſte ppli bira oiuinslag⸗ küüf
ſui ĩ hac nocte. Et pꝛferés qib loqui dices: imm
de pera caput holofernis: v La eduz lnr
de. no. ꝗᷣ nõ deſe. llo.
ſpe. i ſe. i. noso⸗ ffaan
caput holofernis pꝛincipis ſttos itata necita inli⸗
militie aff yrioꝛum. Et ecce te. x ¶ Eti me. bticne
conopeum ill in qͥ recum iEme ſlnntroi
bebat ĩ ebꝛietate ſua:vbi et rdAam
p manũ ſemine pcuſſit illu, Pieuus miaz u⸗ u
dñſ de nf. Niit aut ipe do⸗ auaß
min quniã cuſtodiuit me phetas: ſicut pʒ i iedennd
angel er:⁊ hinc euntẽ ⁊ ibi pluribuj locij:po euhnngit

pmoꝛãtẽ ⁊ inde huc reuůten/ h

tẽ:⁊ nõ pmiſit me dñs ancil
lã ſuã coinqnariſʒ 5ſine pol⸗
lutõe pcti reuocauit me vo
bis:gaudẽtẽ in victoꝛia ſua
ĩ euaſiõe mea ĩ libatõe vr̃a.
Coͤnfitemi illi om̃s qm̃m bo/
nus:qm̃ ĩ ſeclʒ mia eꝰ. Ani
nůerſi aũt adoꝛãteſ dñʒ: dixè
rüt ad Fzbdlirt te dñs i

ulũ iſrael ab ho e
ſtibus liberare: ſi nüiſuuzp

tamen colerẽt eud ipgſſone

vere. 3

p°% ſonits

ferens de pera ca it nu
put holofernis. uulnden

ad declaratiõem
veritatis:⁊ ne ali
qua ſuſpitio oꝛi·
ret᷑ ꝙ holofernes
ſeu alids ali teti⸗
giſſet eaʒ labon:
ſte: io ſbdit:
luit aũt ſte
dominus de no⸗
ſter. i. ſcur verueſt iße eſt vita p eſſentiam ita veruʒ
Qm cuſtodiuit me angelus eiuj ca
bñficijs inuitat oẽs ad ↄfeſſio
Lonfitemi illi omes c vni
uerſi aũt. Hic oñter ponit ipᷣi Een bñdictio ſeu zmẽ
datio:⁊ pᷣmo a plebe cũ dẽ: d
ipᷣius iudith verbum. e⸗
benedixit te vna:i t mdiindizfc ted

Uniuerſi aũt adoꝛan

Sixerũt ad
aboffihus.

—

eaʒ

S.
W—

2

— —

S

S

—
=

=

N
—
——
— =

SeE
=

==
EEE

S=S—
— EE
=

S=
E
–

. S . E
. .
„*

n ni ca
pitis. a eſt ſupꝛa

. oſtantiã mlieris.
* (Crnon rece
dat lauj tua ð oꝛe
hoium. qð vide/
mus adipletum:
nã ad eius laudeʒ

ꝑ vniuerſalem ec
cleſiam recolitur

hoc fac factum.

gI on pepciſti

aie tue. eã pericak

ege b

oꝛzo achioꝛ.

Hic ↄñter vltio

manifeſtat moꝛs
holofernis achi/
oꝛ gentili: cũ dici

tur: Poꝛꝛo achi

te dcã paſſione.
lucta
pedes ep. ei reuerentiã zexhibendo. p (Benaliet tu

luʒ regegiti inimicos nr̃os. moꝛtuo

ant exercitũ eius iaʒ perijſſe:? bñ

dutaba
ndata a pPncipe cũ dicik: b (¶Poꝛꝛo oxia)
2 pʒ. c ¶ Bñdictus do. qui crea. ce. ⁊ terrã.⁊ ꝑ hoc
igunt alia coꝛpoꝛa! meclia T creale in eis exntes.

bptuteſ “ gu per te ad nihi⸗
luʒ tecegh inimicos nr̃os.

Půꝛeo oxcias pᷣnceps ppli N

ilrl dixit ad eã: Bñdicta es
tu filia a dño deo excelſo:p̃ᷣ
oibꝰ mulierib ſup trã. Be/

nedicł' dis q creauit celux

terr aquͦi te direxit ĩ ulne
ra capit Pncipis inimicoꝝ .
nðrox:qꝛ hodie nomẽ tuuʒ
ita magnificauit: ut nõ rece
dat laus tua de oꝛe hoium
q memoꝛes fuerit vtut dñi
in etnũ: ꝓ quib nõ 5 péciſti
gie tue ppt᷑ anguſtias ⁊ tri

bulatõeʒ gener tui:ſ ſubue

oꝛ vocat᷑ venit.ñ niſti ruine añ ↄſpectũ di nfi
cni aſui lebꝛo Et dixii ois ppliis:fiat fiat.
i niii ſpalit vo⸗ Pono achioꝛ vocat venit
caret: q; non erat ¶Et dixit ei iudith: Dèuſ iſr
adhuc inco:pat cui tu teſtimoniũ dediſti
unnin vlciſcat ſe de inimic ſuiſ: ibe
niũ dediſti c. vt Caput oĩium icreduloꝝ inci
habet S.c. v. cete it i hac nocte in mau mea
atẽt ex dicis Et vt ꝓbes qꝛ ita ẽ: ecce ca
Clides autezʒ put holofernis q in ↄtẽptu
achioꝛ ca. holo. lubie ſi ſ ſit
angu. p pauoꝛe. ſuꝑp ie ſue deũ iſrl ptẽpſit: ⁊
i.p nimia adqmi tibii interitũ minabat᷑ dicẽs
ratõe de tanto fa cũ capt᷑ fuerit ppls iſr! gla-
r e dio ꝑpfoꝛari pcipiam latera
hci ſuaz ſup ter tua. Aidens aut achioꝛ ca⸗
rã. Paſſiones.n. put holoferniſ:anguſtiatus
l Pergu cecidit ĩ faciẽ ſuaʒ
ſe faclit magnaz ſuper fraz: Eſtuauit ala eð.
traſmutatoem i in -=
ter faciunt cadẽ. recreaful eſt pꝛoͦcidit ad pe
m (Er eſtuauit des eb: ⁊ adoꝛauit eaʒ:⁊ di-
aia eh .l paſſa ſu xit: Bñdict tu a deo tuo ĩ
anitönem.
n (Poſtea vo q, Ol tabernaculo iacob:qmi
reſumpto ſp re⸗· Oolĩ gente qᷓ audierit nomen
creatus ẽ traſeun uuir inngnlſcubi ſup te de

deo tuo in oĩ tabernaculo iacob.i.ab oĩbus habitãtibꝰ

itabernaculis hebꝛeoꝝ:a a iacob deſcendentiũ.XIIII.
a Irit aut iudith. Poſti deſcriptuj eſt holofer
» nis occubit: hic lcoñter deſcribit luga ſui exer

cdtus Tiuiditin res ptes:nam bmo ponit fugiẽdi rõ: fu .V
gientii deuaſtatio:c. xv. q3 diuina laudatio.xvj.c. Circa P*

ad pugnã. Cunqʒ; ducel eo⸗

lü holofernis:⁊ ĩuenerit eũ

tatis ritu credidit deo: et cir

cbaiiki D ab excitanti
bus:ſed a ſonantibuſ holo ci dicit: pꝗ Sul/
Pe
ſernes euigilaret. Nuůllus derunt Genſ⸗
enim aucebat cubiculum caput holofernij.in ſi

deterrenduʒ. r. (¶ Qð v
fernẽ recur us: ⁊2 declarat᷑ ey interit᷑:ibi⸗ unc ingreſſus.
Circa pꝛimum patet littera vſq; ibi: s ¶ Mullus enim au
debat cubiculum virtutis aſſyrioꝛũ ⁊c· i.pꝛincipis militie

muzʒ: iudith pᷣmo pplm inſtruit:2* ppls ei obedit:ibi Mox

auũt 2exercit· ad holoferneʒ recurrit: ibi Quod videntes.
Lirca . pmum bmo poni⸗ inſiructio dicta: ? interponit i ipi

achioꝛ ↄuerſio deuoꝰ
ta: ibi Tunc achioꝛ.

iſtael. CC Cap. XI III. Krcas pm dicit iudith

Irit àutem iudith ad b ¶ Suſpẽdite caput

hoc ſuꝑ muros.in ſi
oẽm pplłz: Audite me gnũ exltatõis ⁊ victo

Nes: Suſpẽdite caput boc rie iã habite ptiireo
ſupꝑ muros nr̃os:èt erit cuʒ ti in ſpe. ErE
exiẽit ſol: zaccipiat vnuſqſq; ci exierit ſol i. ne

oꝛtu ſuo. d ¶

arma ſua:èt exite cũ ĩpetu: piat vnqſq; ar. ſua.
noͤn vt deſcẽdat deoꝛſuz ſy nfidentes de victoꝛia
qh ipetũ facientes. Lunc ex plẽa dei adiutoꝛio ba
ploꝛatoꝛes nece erit vt fugi

bẽda. e¶ Et cxi. eam
ſpetu. q. ia certi de co“
ſecutioe victoꝛie.
¶Nõ vt deſcẽdatis.
rũ ↄcurrerit ad tabernacu ultien rimice Eg.
uc explo.nece erit
vrtu. ad pᷣn. ſuũ. ſine

ant ad pᷣncipẽ ſuũ excitãdũ

trũcũ ĩ ſuo ſanguie voluta⸗ cub volutate exercit

tuʒ: decidet ſup eos timoꝛ: ñi oʒ bellu omittẽ:næ

LCuq; cognoueritifugẽ eos ſiẽ dẽ lið iudaico bld
ite poſt illos ſecuri:qm dũs lo: No ſolu bellare ſſ,zʒ
teret eos ſub pedib vris.
Tunc achioꝛ videns vᷣtutẽ

et vincẽ ſiñ duce te apö

quã fec de iſtkrlicto gẽtili ut diſtici
ruereie.
6t —
cciſt carnem p̈putij ſui æ e rbnii ſdee
appoſt Ead Pply iſrl ⁊ oĩs to: ⁊ ẽt ĩmiſſus a deo

ſucceſſio genen er vſq; iho vñ vf hec ſaltẽ q'tum

diernũ diẽ. Môͤx at vt oꝛ ad aliqd ꝓphetice lo-

d. k (uc achioꝛz.

tus ẽ dies ſuſpenderũt ſup Piu onfer intetſpomit
imurot caput holofernis: achioꝛ pↄuerſio deuo.

accepitq; vn qſq; vir arma ta:cuz dicit: 1CSH

ſua:t egreſſi ſt cũ gradi ſtre dens vtutem qu fece

rat: de iſrl. i. effectuzʒ .

pitu ⁊ vlulatu. Quod vidẽ diuine virtutis
tes exploꝛatoꝛes:ad tabna/ nuz mulier. .

culu boloſerniſ cucurrerüt licto gẽtilitat ritu cre

ſcipiẽdo. n IIEt ci cir

erãt veniẽtes añ ingreſſũ cũcidit. i circucidi feẽ
cubiculi pſtrepẽtes excitan o Mox auũt. ↄuer
di gr̃a iqetitudinẽ arte mo ſioe achioꝛ iterpoſita

hic ponit obediẽtia
ppli ad iudith verba

gnum victoꝛie ⁊
..’ exultatiõis. q
emeſtiſunt cum grandi ſrepiru 7 vlulatu. ad aduerſarios
entes. Hiconter onit᷑ ad holo-

olfuſione. d

in quo virtualii ↄſiſtit xe
naturalis in coꝛde: ꝓpter qð dicit vegeti in libꝛo de re mi/

robur exercitus:ſicut virtus coꝛꝑis

litari: ꝙ ſicut coꝛ eſt in medio coꝛpis:ſic pꝛinceps dʒ in me/
dio exercitus collocari. a ¶ Sʒ cũ veniſſent e duces p̃ſi⸗

☛–

dentej aciebꝰ. b ¶¶Z
bellatoꝛibus. c¶Di

xerunt cubicularijs.

qui familiarius pñt i/
gredi cubicla magna-
tum. d (¶Quoniazʒ
egreſſi mures. mod
eſt eniʒ ſuperboꝝ: de
alijs cõtẽptibiliter lo⸗
qui. e ¶ Tunc igreſ
ſas. Dic oñter decla/
rat᷑ holofernis ĩterit
2 pʒ lr̃a vſq; ibi:
Exclamauit voce ma

gna cum fletu. p oñi
ſui interitu. g ¶Et

exiliuit foꝛas.ad poꝰ-

ulũ expectanteʒ ho⸗
loſernis mãdatum.
. t dixit: vna mu
lier hebꝛea feẽ ↄfuſio/
nẽ.ĩterficiẽdo militie
pncipem:vñ ⁊ abime
ech vlnerat᷑ a mliere
fecit ſe iterfici ꝑ armi
gerũ ſuũ ne diceret᷑ in
eir oppꝛobꝛiũ:qꝙ mu⸗
lier iterfeciſſet eũ: Ju
di.ix. i¶ Sciderũt
oẽs veſtimeta ſua. in
ſignũ doloꝛis. kEt
turbati ſi animi eoꝝ
valde. ppter qð nõ ꝓ
uiderunt ſibi de aliq̃ᷓ
defenſione:nã turba⸗

ti min pᷣuidgent: vt dẽ
in elencis. (Ca. XV.

A Uncq; ois ex-
ercit. Poſtq̃
deſcripta ẽ fu
giẽdi rõ:hic oñter po
nit᷑ fugientiũ deuaſta
tio:et ꝛ* iudith bñdi/
ctio:idi Joachi aũt.pᷣ
ma in duaj:qꝛ pꝛimo
ponit᷑ fugientiu pſecu
tio ĩ pſonis:⁊ in rebꝰ
poſſeſſis:ibi Reliqᷣ ãt
Lirca pmũ pʒ lr̃a vſʒ
ibi: b (Ita vt nlls
loqͥ.cuʒ ꝓxi.ſuo.ð ali
3 defenſione ſeu pꝛeſi
dio. 25. inclina
to capite.cuʒ magna

ctis oib.q̃ poterant iĩ

poedire fugaʒ eox: vt
ſugerent expedit. e ¶ Per vias cã

Reli

—

Ac tribuni.qui in vna acie pᷣſunt mille

virtutis aſſyrioꝝ pulſando
aut intrãdo apire. Sʒ cũm
vẽiſſent e duces ac tribuni
⁊ vniũſi maioꝛes exerci al
ſyrioꝝ:dixèrũt cubicularijſ
Intrate ⁊ excitate illuʒ:qm̃
egreſſi mures de cauernis

¶ ſuis auſi ſunt ꝓuocare nos

ad pᷣliũ. Luůnc ingreſſus va
gao cubiculuʒ ei ſtetit ante
coꝛtinã:⁊ plauſũ fecẽ̃ mãibꝰ
ſuis:ſuſpicabat᷑.n.illũ cũ iu
dith doꝛmire. Sʒ cũ nullũ

motũ iacent ſenſu auriũ ca

pet:acceſſit ꝓximãs ad coꝛ
tinã:⁊ eleuãs eã:vidẽſq; ca
dauer abſq; capite holofer
niſ i ſuo ſanguĩe tabeſcm̃ ia/
cere ſup trã:exclamauit vo/
ce maõ cuʒ fletu:⁊ ſcidit ve/
ſtimẽta ſua. Et igreſſus tab
naculu iudith nõ iĩuenit eã.
Et ẽxiliuit foꝛas ad pplʒ:⁊᷑t
dixit: Vna mlier hebꝛea fec̃
ↄfuſionẽ ĩ domo reg nabu
chodonoſoꝛ.Ecce.n.holo/
fernes iacet ĩ fra ⁊ caput ei
nõ ẽ in illo. Qðdũ audiſſeẽt
pncipel vᷣtut aſſyrioꝝ:ſcidè
rũt oes veſtimẽta ſua:⁊ ito
lerabil timoꝛ ⁊ tremoꝛ ceci/
dit ſup eoſ:ẽt turbati ſi aĩ eo
rũ valde.Et fact ẽ clamoꝛ ĩ

cõparabil in medio caſtro

mum eoꝛum. ¶ Lap. xVv.
¶ Vnqʒ oĩs exercit᷑ de
collatũ holofernẽ au/⸗

diſſet:fugit mẽſ ⁊ ↄſiliuʒ ab
eis: ⁊ ſolo tremoꝛe ⁊ metu
agitati fuge pᷣſidia ſumunt:
itã vt nullꝰloqret᷑ cũ ꝓximo
ſuo:ſʒ iclinato capite rèlici

oꝝ ⁊ ſemitas colliũ.

fugientes. n. de plio ꝑ diuerſas vias fugiunt. f ¶ Nidẽtes

itaq; fi.iſrł fu.ſe.ſunt illos.ſic pᷣce

at iudith. g Clan⸗

genteſq; tubis.tanq victoꝛes. h ¶ Et vlulantes p' ipſos.

itaq;ʒ r̃gio:oĩſq; vrbſ electã
iuuẽtutẽ armataʒ miſit poſt
eos:ẽt pſecuti ſũt eos in oꝛe
gladij qͥuſq; puenirẽt ad ex
tremitatẽ finiũ ſuox. Reliq
aut ꝗ erãt i bethulia:ĩgreſſi

quã fugiẽtes aſſyrij reliqrãt

— — 9 7% L. 92£7
eẽt nũer in pecoꝛib' ĩiumẽéę nus doletns pa
vt a mimo vſq; ad magnũ

b' eoꝝ. Nachi aũt ſũmus

Ciber

Aad inſecutioneʒ mutuo ſe exhoꝛtatej. i ( Milltcp
as nuncios per oẽs gientes. tß ſhrac er

poterant tranſire fugientes. k
ad extremitatem finium ſuoꝛum

oibeuad? feſtinabãt hebꝛe

os:qͥs armatos ſup ſe yeni
re audierãt:fugiẽtes pèr vi/

as cãpoꝝ ⁊ ſemitas colliuʒ
Vigdetẽs itaqʒ filij iſrł fugiẽ
tes:ſecuti ſt᷑ illos: deſcende/

mtq; clangẽtes tubiſ.ct vlu
lãteſ p'ipᷣoſ.Et qm̃ aſſyrij ñ

adunati:in fugã ibant pᷣcipi
tes:filij aũt iſrł vno agmine

pſequẽtes:debilitabãt om̃s

qs iuenire potuiſſent. Mi
ſitq; ogias nucios p om̃s ci
uitates ⁊ regiones iſrl.Ois

ſt caſtra aſſyrioꝝ:⁊ pᷣdam

abſtulerũt:⁊ onuſtati ſt val
de. Hi vᷣo ꝗ victoꝛeſ reũſi ſt
ad bethuliã: oĩa ꝗᷓ erãt illo/
rũ abſtulerũt ſecũ: ita vt nõ
tis ⁊ vniſis mobilib eoꝛũ
oẽs diuites fierẽt de pᷣdatöi

põtiſex de hierlin venit i be
thuliã cũ vniuerſis pſbytis
ſuiſ ut vidẽt iudith.Que cũ

exiſſz ad illũ:bñdixèrũt illã
om̃s vna voce dicẽtes:Zu
gloꝛia hieruſalem:tu leticia

iſrael:tuù honoꝛificentia po-
puli noſtri:quia feciſti virili
ter:⁊ cõfoꝛtatum eſt coꝛ tuũ
eo ꝙ caſtitatẽ amauer:⁊ pꝰ
viꝝ tuuʒ alterum neſcieris:

ca. ⁊. iiij. S

ad exn ſuoꝛum.tranſire eniʒ vltra no
erat eis tuuum. I ¶ Reliqui auteʒ. Dic añter ponitur

aſſyrioꝛum. ¶ n
Abnulenurua,

qui ip̃m deſtruere intendebat: vt pʒ i

n ſup s. li.
Tu leticia iſrł.effectiue. t ¶ u hono

perſecutõ aſſyrio
rum in rebus poſ
ſeſſis: ⁊ patet lr̃a
vſq; ibi: Ilm
WBmnte que.
erant illoꝛum.i.

illi qui remanſe⸗
rant in bethulia
nõ abſtulerãt oia
ſz pauca reſpectie
naʒ vix per.xxx.
dies fuerunt oĩa
collecta:vt habet᷑
ifra eodeʒ ca.

o¶ Joachi aũt.
PHic oↄñter ponitk

iudith bñdictio:

1 pmo ſpuᷣalis:ꝛꝰ

tpalis:ibi Per di

es aũt. Circa pꝛi

—
0

zoiclun⸗
oachiz auteʒ
ſũm põtiłex. iſte

3. iiij. c. vocat elia
chiz: ⁊ foꝛte ẽ idẽ
nomẽ: naʒ ſic no⸗
mina latina vari
ankt aliqñ in fine:

guillerina guille
rus ſi vnũ nomẽ
variatuʒ in fine:

aliqn vo in pᷣn

ſicut nicholacoli

riatuʒ in pᷣnci:⁊

igezʒ videt᷑ de elia

chiʒ:⁊ ioachi:qͥd

autẽ mihi videat

de hoc pontifſice
dixi. ð. c. iiij. ¶ p
UVt vidẽt iudith.
ꝓpter ſams ſuexꝰ
tutij. q¶ Bndi
xerunt illam.iĩpꝛe
cãtes ſibi bõa ſpi/
ritualia ꝓ vtutis
ſue fama:io ſbdi
tur: r ¶ Tu glia
hierlʒ.nã diuinũ
cultũ qui erat in
hierlʒ de q ſüũme
gliabant iudei cõ
ſeruauerat ĩterfi
ciẽdo holoferneʒ
ictis.iij.

rificẽtia ppli nfi. ſimilit: nã interficiẽdo holofernem de
derat populo iſrael honoꝛis ⁊ leticie materiam.

—

Punoöͤdll
ubooſeneſl

imnogtonli
kijnopon
Miutd i⸗
Kormöbnde
fiUentafi
fuznuni
ntin
pag inin
L

1

1

= S
S —

—
—
SS —
=
=☛ ☛ W—

= .

- –r

S

S = —
— —
—
SS=

t dixit oĩs populus fiat fiat.ad cõfir
Rroies aũt. Hic oñter
ponit᷑ bñdictio iudith tꝑalis:que in ſcripta frequeni ac
cipit᷑ pꝛo multipli

catoe bonogtas
liuʒ. vñ Geñ. xxx iõ t man dñi ↄfoꝛtauit te:
dixit iacob ad la &t iõ eris bñdicta in e᷑num.
bã Modicũ ba-⸗ Et O α Rernu
buiſti anteỹ ve Et dixit oĩs popub: fiat fiat.
rem ad te: nune Per dies autẽ triginta vix
dlues aſſertns ee: collecia ſũt ſpolia aſſyrioꝝ
mingg rong a pplo iſrl. Poꝛꝛo aũt vniũ

meum. 1 boc mõ ſa q̃ holofernis peculiaria

ppls iudith bñdi fuiſſe ꝓbata ſũt:dederũt iu
dith in auro ⁊ argẽto ⁊ ve/
ſtib gẽmis ⁊ oĩ ſupellecti
WI. li ⁊ tradita ſt oĩa illi a pplo.

xit:nam oẽs diui
tias holofernis ſi
bi dedit:a pʒ lr̃a.

Unc cãẽta Et oẽs ppli gaudebãt cuʒ

) ut. Ad · mlierib ⁊ ginib c iuueni
4 an . b' in oꝛganis ⁊ citharis.
eeph NAnc cãtãuit cã (EVI.
liberatõe deſe erE
ta: hic ↄñter põ ticuʒ hoc dño iudith
rõne pdictoꝝ lau dicens: Incipitè dño ĩ tym

datio oiuina. Et paniſ:cãtate dño in cymba
lis:mòdulamũ illi pſalmuʒ
