vniuerſalius tãto diuinius:tũ qꝛ dauid certificatus ſuit de

dimiſſione peccati adulterij ⁊ homicidij ꝑ nathan ꝓpłᷣ a5

q ex pte dei ſibi dixit:Dñj q; pctm tuũ tranſtulit ⁊c ij. Re.
xij. quod vbũ intelligenò ẽ de dimiſſioe clpe quõ dauid cõ
fitebat᷑ dicens ſibi: Peccaui dño.de neceſſitate eni incũbit
cuilibet credẽ ꝓphe dñi:vt Deut᷑.xviij.⁊ ſic fülamentum
Ra.ſa.nõ valet:vñ in hoc pᷣſ.pncipalit᷑ vĩ dauid intendere
ad cõmendatõem ↄtritõis ⁊ ↄfeſſionis:ſilr ⁊ ſatiſfactois:q
ſut ꝑtes ĩtegrales pnie:vñ æ hic pᷣs merito vnde penitẽtia
libus noiat. Circa qð poñdit indigentia remiſſiois pctõʒ
fſpcũ oiuʒ i ↄi.d. Bti q remiſſe ſut ⁊c. Nõ.n.dixit:Beati
in qbus nõ inuenit᷑ pctin:nã in oibus de cõi lege inuenitur
qꝛ.j. Joh.j.Si dixerimꝰ:qm peccatũ non hẽmus noſipſos
ſeducimus.ſed dicit: Beati ꝗbus remittunt:⁊ ſic apparʒ ne
ceſſitas pnie qͥ ad hoies in coi.hetiã oñdit cũ dic: Et te

cta ſunt peccata. Nõ.n.dixit: Quoꝝ nulla ſũt pctã.qꝛ ta⸗

ſet in ti. ſicut in qplurimis alijs pſalmis de ſe tractantibuj

les cõii minime reperiunt᷑:ſʒ dicit: Quoꝝ tecta ſunt. i.
pcta:q in eis fuerũt ſũt tecta ac ſi nõ videant᷑. Silłr cum

dicit: Btũs vir cui nõ iputauit dñs pctm.ᷣidem oſtẽdit
q.d. lʒ habuit nõ tñ ei iputat a deo.Et in his tribꝰ mo-

dis pᷣs loquit᷑ moꝛe hũano.hõ.n.qnq; pcit ſimpliciter

remittendo offen
fſuan quaz ſibi ſcit
ta flagella pctõris: ſperän ec illata nulla re⸗
teʒ autẽ ãt ĩ dño mĩà circũ alerioͤ vel v⸗
icta interueniẽte

. KR. —+2 — 1
dabit. Letami ĩ dño è ex· et ve hoe dien:

ultate iuſt: t gliami oẽs re Quoꝛuʒ remiſle
cti coꝛde. ſiuiunt iniquitates.
èG ickant qꝛ offen
a illata alicui eſt

occulta:iccirco non punit᷑:qꝛ ea q nõ apparẽt idẽ ẽ ac ſi
nõ eſſent ſm iuriſperitos:a de h dicit: Quoꝝ tecta ſũt
pctã.Qñq; vo hõ offenſa ſibi factã dimittit:qꝛ non cu
rat de ea in modico eã reputans:qꝛ qð modicu eſt q̃i ni

hil eſſe vi: m phm. ? de h dicit: Cui nõ iputauit die
peccatũ. Sed qꝛ de iſtis tribus modis pmus nõ cõpetit
deo: qꝛ eſſʒ ð eius iuſticiã imenſa: ſm quã nullũ maluʒ

dz eſſe impunitũ. ſcòs modus ẽt ſibi non cõpetit: qꝛ eſt
3 eius infinitã ſciam: m quã oia ſunt nuda ⁊ apta an/
te oculos eius. Iccirco de tertio mõ tm̃ eſt agendum ſʒ
quem qñq; deus nõ iputat peccata hoi ea reputãs mi/⸗
nima:⁊ hoc rõne penitentie:ſᷣm quã hõ vere penitens
⁊ ſe accuſans e peccatũ minime reputat᷑ a deo: Juxta
illud de publicano ꝗᷣ ſe accuſans deſcendit iuſtificatus
in domũ ſua:luc.xviij.c.Et hoc eſt qð ſequit᷑ imediate
Nec eſt in ſpũ eius dolus.vbi glo.querit:Cui nõ impu

tauit dñs peccatũ.⁊ rñdit illi.ſ.n quo non eſt doł.qꝛ

ſe accuſat cũ ſit peccatoꝛ coꝛde tenet qð oꝛe fatet᷑: hec in
glo. Conſequent 2 ondit ꝙ non ſufficit peccatoꝛi nõ hẽ
re dolũ in ſpũ:ſic ꝙ in ſpũ accuſet ſe:ſed requiritur oꝛij

ↄfeſſio ſine qua non fit dimiſſio peccati cõmiſſi:ſʒ potni
us augmentat᷑ culpa:ſi ↄfeſſio oꝛis indebite differat᷑:vñ

dicit: Qm̃ tacui inueterauerũt oſſa mea.hoc ẽ qꝛ tacui
ↄfeſſionẽ inueterauerunt oſſa mea.i.interioꝛ foꝛtitudo
mentis:q oſſa qñq; dicit᷑ in ſcriptura:vt in pᷣſ.Non eſt

pax oſſibus meis a facie pctõꝝ meoꝝ: Qui taciturnita
ti ꝑnicioſe plerũq; aſſociat᷑ clamoꝛ puerſus:⁊ hoc ẽ cuʒ

peccatoꝛ non ſoluũ nõ ↄfitet᷑ ſe peccatoꝛẽ: ſʒ poto clamat

iactãdo ſe de iuſticia:vñ.ſequit᷑: Duʒ clamarẽ tota die.
vbi glo. Tacuit.n.quedã:⁊ quedaʒ no tacuit.tacuit cõ
feſſionẽ:a clamat pᷣſũptoem:ſiẽ ille qui ſana mẽbꝛa me

dico oñdebat ⁊ vulnerata tegebat: ⁊ iõ nõ fuit curat:ſʒ
inueteratus:ſicut pharigeus qui dicebat:No ſuũ ſiẽ cete

ri hoies ⁊c᷑. luc.xviij. c. Cõſequent᷑ tertio oñdit qĩo ad

ↄtritõem ⁊ ↄfeſſionẽ puenit dicens: Qm die ac nocte
grauata eſt ſuꝑ me mantua ⁊c̃.Cupſenſuj eſt:na pecca

toꝛes hmi.ſ.q pctã tacent dũ clamant falſã iuſticia,ʒ

ut plurimũ non deueniũt ad ↄtritoem ⁊ ↄfeſſionem pe

nitentialẽ:niſi pus humilient per aliquã afflictoem:iu

xta illud Eſa.xxviij.ca.tmmodo ſola vexatio dat intel
lectũ auditui:Jo pᷣſ.ĩ pſona tal pctõrn ad deũ dic: Qm
die ac nocte grauata ẽ ſuꝑ me matua.ad hũiliadũ me
ſuꝑbũ:iõ ↄuerſus ſũ.i.ↄtru In erũna mea.i.ĩ ãxietate
mea. Dũ ↄfigit ſpina.i.dũ cõpũcta ẽ ↄſcia:c'ↄſcie fmoꝛ

ſus ſpine interifracte ſeu fixe aſſimilat:tũc.n.ſeſi dolo

rẽ ↄtritois:⁊ iueni meã infirmitatẽ:⁊ ſic Delictů meum
cognitũ t᷑ feci.hẽ dicẽ:ſic ↄuerſ ſũ i erũna:vt i ↄpũctoe

oſcie irẽ ð vno oppoſito ad aliõ: vt qͥ tacebaʒ ðlictũ

meũ nũc cognitũu tibi feci. Et iniuſticiam meã.i.merita

mea fla q clamabã.Nõ abſcodi.i.ñ opui ſ 3 apui p vaʒ
ↄfeſſiõʒ:vñ ſeqᷣt: Dixi ↄfitebõ aduerſũ me ⁊ciqᷣ vſuno

–w

fuit
ro
4 etie⸗
kli
lofnede
in
neit
ltſotii
o
mailii
ipnmmun
iſneif⸗
nitrſoethn
nitnuber,
ſoeinftſt
lepobeln
ſite nd
umntoczſt
ſgtzdecolle
eweop
hliecffcart
Geplitabſti
nor May⸗
boluuiden
dhſenar
ſlär⸗
ffintrienſe

Auptſticdne

Gerbdroe
Knsznün
lprinon
Neſtüin⸗
ſnuhrigt.
ryficleut
fuluurſefn
Nuoitpgi
ftotternälun
Nlocubusno
pauitpuſo⸗
flohemaki
ſheandäds
ſodziinn
llt chun
Muanidiine
mkchamo⸗
lcobibiß
mürffeni
iiiarfll
luiuſts

3 . 8
. 4 . *

ein
ob⸗
Aun
mrilgim
Puitceeſe
mmitirt
Anmmn
Anfuntdi⸗
kfnt
binonagrg
raim
winchmenf
uiane
4 6 .
uhe un
m
AruNd
ench
epealnin
effronirirres
Eitnumm

niciniſeſſa

nttirofnt,
nahrihtn
brnorſornmn

rnüfſnt

mr. inonn
Eairini
mi renin
R
Rtaiiumn

„
. E

4

Pſalmoꝝ

tada ſt aliq vba:p cũ dic: Cofitebõ aduerſũ me iiuſticiã
meã.ſt.n.aliq qͥ ↄfitent᷑ inidtatẽ ſu: ſʒñ aduerſꝰeos:ſʒ
qnq; aduerſus deũ dicentes:de voluit hjfieri:qñq; ad
uerſus ↄſtellatões ſiderũ dicẽtes:Stelle mihi fecert:vel
diabol'me decepit ⁊ hmõi:iuxta illud.: Ad accuſãdaj
excuſatões ĩ pctis:q oia excludit pᷣſ.d.Cõfiteboꝛ aduer
ſũů me iiuſticiã meã.q.d.ego ſũ qͥ peccaui:ñ fatũ:nõ foꝛ⸗
tuna:nõ diabolme coegit:ſʒ ego ꝑſuadẽti ↄſenſi hec in
glo. Scõo nõndũ ẽ cũ dic: Tu remiſiſti ipietatẽ peccati
mei. qð vẽ referenð ad culpã. In pctõ.n. ↄſiderat᷑ clpa q̃
ẽ ipietas pcti:q̃i rõ foꝛmal ipſoſiderat᷑ ẽt pena debita:

q̃ pctm qñq; dẽ:vt.ij. Corn.v.c.i fine:vñ.d. Remiſiſti ĩ/

pietatẽ pcti.qꝛ i va pnia culpa q̃ ẽ ipietas ꝑcti totalit᷑ re-
mittit᷑:nõ at pena pcti remittit lrdoto C 1
vt oñderet hãc remiſſionẽ eẽ de cõi lege neceſſaria etiã
ſcis ꝗᷣ in tra ſi:cũ dixiſſʒ:Et tu remiſiſti ipietatẽ ⁊c̃.ſub/
dit: Pꝛo hac.ſ.remiſſione pcti: Oꝛabit ad te ois ſcũs.
vñ glo. Inde.n.ẽ ſcũj qꝛ dimiſiſti:qꝛ alit᷑ nõ eẽt ſcũs nec
oꝛaret:qꝛ oẽs ſt pctõꝛes:⁊ egent gra dei.hec ĩ glo. q̃ itel/

ligi oʒ de cõi lege:q qdẽ oꝛo vt digna ſit exaudiri faciẽ⸗
da ẽ: In tpe oppoꝛtuno.ſ.i ſtatu gre: cũ q̃ qdẽ oꝛone ad

hꝙ ſit efficax reqrit᷑ vigilãtia:p quãa ẽt ſcũs dũ i hac vi-
ta exiſtit abſtineat ſe ab ifluentia carnaliũ:pm illud ſal
uatorl Mat.xxvj. Uigilate ⁊ oꝛate.vñ ſequit᷑: Uerũtñ
in diluuio aquaꝝ miltaꝝ ad eum nõ appꝛoximabunt.
q..d.lʒ ſcũs oꝛet:lʒ tps ſit prnunati, viluuii aquax
ſ.ↄcupiſcẽtiaꝝ ad eũ.i.ad ſem nõ debẽt appꝛoximari:

Fßm imitatõem ſeu idebitã adheſionẽ:⁊ qual ſit oꝛo ſci

ad ꝓpoſitũ ptinens declarat cũ ſbdit: Tu es refugium
meũ a tribulatoe:que circũdedit me ⁊c̃.hoc ẽ dicẽ:tu q
ſolus es refugiũ meũ:erue me ab ipugnatoibꝰ carnaliũ

voluptatũ ⁊ erroꝝ q; i hac vita cõit᷑ circũdãt.Cõſeqẽt

de'rñdʒ pẽitẽti ⁊ oꝛaãti.d.Intellem̃ tibi dabo ⁊ ĩiſtruã te
iĩ via hac q gradier.q.d.lʒ ego ſim rfugiũ tuũ:tñ oʒ q;
vtar itellectu tibi dato nalit᷑:ſilr iſtructõe diuie leg tibi
tradita:⁊ ſic:Firmabo ſr te oclo) meoj.i.dabo tibi graʒ
pſeuerãtie:p quã ho firmat᷑ i bono.Et ad oclarãð quo
vti debeat nãli intellectu ſubdit: Nolite fieri ſic equ et
mulus quibus non eſt intellectus.aĩalia eni bꝛuta ſem

per ſequũt᷑ paſſiões carnales ſine aliq̃ moderatõe rõis:

qð ĩ hoib'ẽ maxie vicioſũ:vñ ẽt phᷣi tales ĩcrepãt tanqᷓ;

vitã pecudũ eligẽtes:vt in.j.ethicoꝝ. Silr ad iuenienꝰ

ꝙ hõ dʒ iſtrui in hac via qᷓ gradit᷑ iſteuctõe diuine legis

ſubdit: In chamo ⁊ freno maxillas eoꝝ ↄſtringe. Pꝛe/

cepta eni diuina ad moderatõem hũanoꝝ actuũ bene

cõpant᷑ chamo ⁊ freno reſpcũ bꝛutoꝝ:qꝛ dirigũt actus

huanoj phibẽ pcipiẽ:ſiẽ ſeſſoꝛ dirigit equũ ĩ via rẽa ꝑ

chamũ ⁊ frenũ vñ bñ ſpdit:Qui ñ appꝛoximat ad te.

hoc ẽ dicẽ:qꝛ pᷣcepta diuina ↄſtringentia acthũanos ſi
neceſſaria iiuſtis nõ ãt iuſtis qbꝰlex non ẽ ipoſita:vt.j.
ad thi.j.c vñ dic̃: Qui ñ appꝛoximãt ad te.i.ad ſanctũ
oꝛãtẽ ĩ tpe oppoꝛtuno:cui dejſic alloquit:vñ ſeqt᷑.:Ml⸗
ta flagella pctoꝛis.qꝛ ſi multi ſic a recta via deuiates:q
bus nõ ſufficit chamus ⁊ frenũ pᷣceptoꝝ:ſʒ redrunt᷑ ſu⸗

per hyflagella coꝛrectois vel finalis punitõij. Sperantẽ

at in dño mĩa circũdabit.ſ.ſperãtes ſpe foꝛmata.Miſe
ricoꝛdia.hoc ẽ gr̃a gratificans:q̃ miſericoꝛdit dat᷑ ⁊ vn
diq; tuet. Cõſequent᷑ ſexto vt oia p̃dcã do attribuãtur
no meritis:fin. nir ↄcludit:Letami in dño.ſ.attribuẽdo
deo iuſtificatõem vr̃am potõqᷓ; ꝓpꝛijs meritis.
— Eati qͥ.quẽ pſalmũ poſtil. ¶ Replica.
expõit ad lr̃aʒ ð dauid pnia ꝓ pctis adultẽij ⁊
hoicidij ⁊ ſic dõ ĩ h p̃ſ.dat exẽplũ ve penitẽ vo
lẽtib. Burgen. q in pnci ſui coꝛruptoꝛij ꝓmiſit velle p/
ſeqᷣ fenſuʒ lralẽ ab eo longe recedit motus debilit: pꝛi/
mu qe dicit ti. huius pᷣſ.expoſitoi poſtil.nõ conſonare:

Loſequent 40

ſcdo qꝛ dicit hũc pᷣ̃ſ. de cõitate penitẽtiũ non ð ſolo dauid

exponi debẽ ex eo motiuo:quia bonũ de qto coius de tan

.

to diuinius: qſi cõitas pcto ſit aliqd magis bonũ qꝙ; vnus

pectoꝛ: Terqꝛ dic dõ certificatuʒ p natha ꝓphaʒ ð remiſ⸗
ſione pctõꝝ pᷣdcõꝝ:q̃ſi ꝑ hoc voles innuere ꝙ iõ dauid in
hoc pᷣſ.ſe foꝛmã peni
tentibꝰdare nõ debu
erit vel potuerit. Pʒ
ãt illa duo vltia foꝛe
irrõnabilia:qꝛ et ſi ꝑ
nathã ſuẽeit ſibi dnuů⸗
MV AAliata fmiſſio qͥ ad rea
tũ clpe tñ ñ pene:qnimo iſdẽ nathã pᷣdixit penã reſeruataʒ
vt ꝑʒ.ij. Re.xij.nũqᷣͥd igit᷑ debuit ſe pbẽ foꝛmã ⁊ exẽplũ pe/

(Nlal. xXXII.
Xultäte iuſti in domio

fciòlſ decʒ collaudatõ.

nitẽtibꝰ:pmũ gras agẽdo ꝓ dimiſſioe culpe:deide ſe hũili
ando ꝓ relaxatõe pene debite quẽadmoduʒ facit vt clare

lr̃a hpſ.oñdit. Irronabile qͥ; ẽ dicẽ ples peccãtes vno pec
catoꝛe exiſtere qð diuinius:vel expoſitõem de plibus ma⸗/
gis eẽ diuinã:maxime qñ expoſitio ð vno exẽplarit᷑ appli/
cat᷑ ad alios. Pꝛimũ ãt motiuũ Burgeñ.ẽ oio falſũ: na ti.

hpᷣſ.ab hier̃.ex hebꝛaica vitate trãſlatẽ ille:Eruditio da

uid.⁊ ſʒ glo.mꝗfalẽ itellẽs dauid:vt ex ti. det itelligi quõ
dauid i hj pſ. velit oñdẽ ſe eruditũ i modis ve pnie:⁊ ĩ mo
dis eiſõ alios erudire. Eruditõ.n.actoeʒ ⁊ paſſioeʒ ſignat

ſiẽ alia noia vbalia. Pʒ igit᷑ Burgẽ.irrõnabilr poſtillatoꝛi

¶ Pfal. XXXII.

7 —
— „

irrouabilitatẽ ipoſuiſite.
Xultate iuſti i dño ⁊c᷑. Huic pᷣſ.ñ pᷣmittit᷑ ti.aliqs iĩ
hebꝛeo:ꝓpi qð dixer̃t aliq ꝙ ñ ẽps diſtict a pᷣcedẽ
Lti:⁊ occaſioe hoci reſpexi tres biblias hebꝛaicas:
⁊ trej libꝛos hebꝛaicos editojſi libꝝ pſalmoꝝ:⁊ ĩ oibiuẽi
hũc pᷣſ. diſtictũ a pᷣcedẽti:ñ ſolũ ĩ ſignatõe ꝑ ſpaciũ vacuũ
int duoſpᷣſ.iſʒ ẽt ĩ qtatõe:qꝛ iſte ps apð hebꝛco qͥtat.xxxij.
pᷣcedẽs ãt.xxj.⁊ eodẽ mõ ĩ trãſlatõe hiero.iuxta hebꝛeũ di

ſtiguit a pᷣcedẽti ꝑ lr̃azʒ magnã capitalẽ i pn ⁊ ꝑ qͥtatõeʒ:qꝛ

H ps ab eo qᷣtat᷑.xxxij.⁊ pᷣcedẽs.xxxj.Ite hiero.i ꝓlogo li-
bꝛi pſalmoꝝ fac mẽtõʒ ð pᷣſ. iũci apð hebꝛeos:qꝗ tñ ſi di
ſticti apõ noj:⁊ etiã eð ð ↄiũct᷑ᷣ apð noj diſtictᷣ tñ
bꝛeos:nec tñ fac ibi mẽtõʒ ð ↄiũctõe iſtoꝝ duoꝝ pſal. Ex
q̊ pʒ ꝙ ſt pᷣſ.diſticti apð hebꝛeoy:ſiẽ ⁊ apð latios ſaltẽ a tpe
beati hieronymi quod diu valde eſt ꝙ floꝛuit.ſ. tempoꝛe
daciani ⁊ valẽtiniani iĩꝑatoꝝ:q ceper̃t ĩpare aãno dñi.ccchx
xxj. Nat op'fuit ſeiptũ ãno dni.M. cccxxvj. Motiuũ ẽt
alioꝝ ñ valʒ:qꝛ milti ſi pᷣſ.ſine ti.⁊ diſticti ab alijs videlicʒ
xvij.vt dic b. hiero.i ꝓlogo libꝛi pſalmoꝝ.Et iã hũimð
trib.ſ.ð p/⁊ 2.a iſto ⁊ ð alijs videbit iferi pſequẽ:igit ex
ti.ñ pᷣt videri qs fuẽit auctoꝛ hpᷣſ.qꝛ ti.ñ hʒ: nec iueni h

dare dermiatũ niſi ʒ itẽtõeʒ aug ꝗ dic oẽj pᷣ.fcõs a dauid

ſʒ hac ĩtẽtoeʒ ñ itẽdo ſed ſic dixi a pn hꝰlibꝛi. Tenenõ tñ ẽ
ꝙ hic ps ſicut ⁊ alij fact fuerit ab aliquo ſancto ꝓpha ꝗ/
cũq; fuerit ille.ſ.dauid:vel ali:et ex circũſtãtia lr̃e vẽ fcũs
ad hoc ꝙ per leuitas cantaretur in templo:ꝓpter quod ſa
tis ꝓbabile eſt ꝙ dauid eũ fecerit qui diuinas laudes per
leuitas in templo decantãdas ꝓ magna parte cõpoſuit:
vt habet᷑.j. Paralipᷣ.⁊.j.Eſdre.iij. ICʒit iſte pᷣs ĩ duas ꝑtes

diuidit᷑:qꝛ pᷣmo auctoꝛ h'pᷣſ.iducit ſideles ad dei pᷣconiuzʒ

ct ſcðo ondit hupᷣconij pᷣmiũ:ibi Btã gens.Pꝛia ĩ duas
qꝛ p iducit ad ði laudatoʒ:⁊ ad hiduẽ iplicẽ roʒ:ibi Quia
rectũ ẽ. Circa pmũ diẽ ſic: a(¶ Exultgate iuſti i ono.i.extra
voy in deũ ſaltate per deuotõeʒ. bl Rectos decet collau
datio. et hoc duplici rõne:vna accipitur ex parte laudan
tis.decẽs.n.eſt vt laudet deũ de rectitudine ſua quaʒ hẽre
nõ põt niſi ex diuina gra:q̃ ſbijcit ꝑtẽ aie ſupioꝛẽ ipᷣi deo:

vires ĩferioꝛes roni:⁊ in hoc ↄſiſtit hoĩs rectitudo.Alia

rõ accipit ex ꝑte dei:qꝛ cum eius bonitas ⁊ maieſtas ſint ĩ
ſniteßees eo⸗, coe eo ſunt ĩdigne:Fm illud Eccleſiaſtej
xv. Non eſt ſpecioſa laus in oꝛe peccatoꝛis: ſed decenter.

. NE

dð he

laudat᷑a iuſtis. e ¶ Eofitemini domino. ↄfeſſiõe laudis.
d ¶ In cithara ĩ pſalterio ⁊c. Expmunt᷑ at hᷣ iſta muſica
iſtrumẽta:qꝛ diuine laudes cãtabãt ĩ tẽplo ꝑ leuitas:no ſo⸗
lũ vocib huanis:ſʒ ẽt muſicis inſtrumẽt:ut pʒ.iij. Re.⁊.ij.
paralip̃. in plibus locis.dẽ aũt hic: In pſalterio decẽ coꝛda
rũ.illud eni inſtrumẽ
tũ fuit factũ in vene⸗

Confitmini dño in cithů⸗

ratõnem. x. decaloli Cc
pceptoꝝ. e ¶ Cata ra:in pſalterio decem coꝛ
te ei cãticũ nouũ. Si

daruʒ pſallite illi.] Cãtate
ei canticuʒ nouuʒ:bñ pſal
uenire cãtilena: no lite ei in vociferatõe. Quia
uos cantãdi modos: rectuʒ ẽ pᷣbũ dñi:èt omnia
mltomagis amoꝛ di opa eyin fide. Diligit miſe

uinus ſp facit adiue- erirnie
nire ans modos ricoꝛdiã ⁊ iudiciũ:mia dñni

enim amoꝛ carnalis
⁊2 laſciuus ſpꝑ facit in/

deuotois laudis di plena ẽ fra. Aerbõ dñi ce
uine. ¶ Quia re li firmati ſt:ct ſpũ oꝛis eius
P ek omnis vr eoꝝ. Cõgrẽgãs
U inducit triplicem licut in vtre aqᷓs maris:poò
roõnem: ſcòa ponitur
ib i Uerbo dñi.tertia

ibi Dñs diſſipat. Pꝛima vo rõ accipit᷑ ex dei fidelitate: da
fidelitas ẽ in oibus laudanda:⁊ maxime fidelitas diuina:
— . —WWW. 2 2 „ —— — 2 21. —
geſt excellentiſſima.⁊ hoc ẽ qð dẽ: ſñ ¶ Quia rectũ ẽ vbũ
dñi ⁊c.q.d. Bene debetis laudare deũ:qꝛ vbum dñi rectuʒ
g ¶ Et oĩa opa eiin fide.i.in fidelitate.Rectũ enĩ dꝛ cuius
mediũ non exit ab extremis: verbũ ãt mediũ eſt inter intẽ
tõem loquentis:⁊ ep effectum:⁊ iõ tũc eſt vbũ rectũ qñ no
declinat ab intentõe loquentis: a eius opere:⁊ ſic eſt in deo
qꝛ eius vbum ꝓducit effectũ: put egreditur ab eius intẽtõ-
ne. Fidelitas aũt dei nci in ſua iuſticia miſericoꝛdia tẽ
perata:iõ ſubdit᷑: h ¶ Diligit miſericoꝛdiã ⁊ iudiciũ.Ju
diciũ.n. ẽ effect' iuſticie:ſʒ qꝛ miſericoꝛdia ſuꝑexaltat iudi
ciũ:vt E Jac.ij.iõ ſequi:: i ¶ Miſericoꝛdia dñi plena ẽ
terra.

Aerbo dni. ic ponit᷑ ſcõa rõ diuine laudis:q
accipit᷑ ex infinita dei ptãte:⁊ pmo ponit᷑ ipᷣa rõ:ſcõo ex h
ſequen) vtilis monitio:ibi Timeat dñʒ. Circa pᷣmũ pᷣmo ð
clarat᷑ infinitas poteſtatis diuine in coꝛpoꝛibceleſtibꝰ cum
dicit: k¶ Uerbo dvñi celi firmati ſũt.q.d.rõnabile eſt vt
deum laudetis:qui eſt tante poteſtatis ꝙ ſolo e verbo celi
firmati ſũt.i.ſtabiles ⁊ incoꝛruptibiles facti:qꝛ nõ ſũt ſuſce
ptiui ꝑegrinaꝝ impᷣſſionũ:etiã ſᷣm ph̊m. EE ſpũ oꝛis
eius. hoc eſt vbo ipſius:⁊ loquit᷑ ð deo hũano moꝛe: quia
vbum ꝓgrediens ð oꝛe hoĩs foꝛmatur ex aere reſpirato ab
aĩa:ſim ꝙ hꝛ.ij. de aia. Aer aũt vocat᷑ frequent ſpũs in ſcri
ptura. m ¶ Ois vtus eoꝝ. In tranſlatõne hiero. iuxta
hebꝛeũ hẽ: Omnis oꝛnatus eoꝝ:.pꝑ quẽ intelligunt᷑ ſtelle: et
in idẽ redit:qꝛ in varijs ſtellis ſũt varie vᷣtutes ⁊ ifluentie.
Cõſequent᷑ ondit᷑ ptãs diuina in coꝛpoꝛibinferioꝛibꝰ cum
dẽ: n ¶ Cõgregans ſicut in vtrẽ aquas maris. Ex hoc di
cũt aliqui ꝙ aque maris in oceano ſũt ↄ nãm ſuã detente
ita ꝙ ſi ſibi dimitterent fluerent ſuꝑ terras:qꝛ ſũt altioꝛes
terra:vt dicũt in medio oceani: Sʒ hoc nõ vꝛ verũ:qꝛ oĩa
grauia fluida tẽdunt ad centrũ vndiq; ſᷣm angulũ rectum
7 iõ ſicut aque oceani ſunt dimiſſioꝛes terra iuxta ripam
ita in medio:quia equaliter tendũt vndiq; ad centrũ: vnð

dicit aug' ſuper Geñ.qꝙ deus ſic res quas condidit admini

ſtrat:vt eas ꝓpos motus agere ſinat:quod nõ eſſet ſi aque
occeani plus diſtarent a centro mũdi in eius medio qᷓ; i lit
toꝛe:Igitur ↄgregatio aquaꝝ in vnũ locũ: vt hẽ Geñ.j.fa⸗
cta fuit ꝑ hoc ꝙ añ tertinũ diem aque ꝑ modũ euapoꝛatõis
eleuate erant ſup trã: ⁊ ꝑ aerẽ diffuſe: ſʒ ĩtia die dedit eis
deus denſitatẽ debitã:⁊ ſic occupauerũt minoꝛẽ locum: fe

nens in thelauriſ abyſſos.

pploꝝ:⁊ rpꝛõbat ↄſilia pᷣn
cipũ. Conſiliũ ãt dñi ĩ eter

moꝛ. q

ilſr capere inter deſertum ⁊ mare rubꝛũ:ſʒ dñs eos

fallit: iõ ſbdit: x

¶ Miber

cit etiam ocauitates ⁊ cauernoſitates in terra:que ppi
ſuã ſoliditatẽ bene poteſt hẽre aliquas ſuas ptes a cen

tro mundi magis diſtantes alijs: ut pʒ in altis montibꝰ
in quibꝰↄcauitatibus ↄgregarent᷑ aque ⁊ appareret ari⸗

da:ad hitatõem hoĩum ⁊ aialiũ:ſicut dictũ fuit pleni

BGeñ.j¶ Aque tñ
ſtant in oceano
tãqᷓ; in nãli loco:
Et ſic dicũtur ibi
ↄgregate ſic aque
in vtre: qꝛ pꝛius
erant alibi diffu⸗
ſe vt dictum eſt:

Timẽat dominuz ois kra:
qb eo autem cõmoueãtur
omnes inhabitãtes oꝛbẽ.
Qm̃ ipſe dixit ⁊ facta ſũt:

ip̃e maãdauit ⁊ creata ſunt. o Ponéaithe⸗
tiũ:rpꝛòbat ãt cogitatões ris:q ſunt hoĩbuj

occulte: ſicut illa
que reponunt᷑ in

nu manet:cogitatões cor/ helaurl. aut

e — 2 S., aque mar nomi/
dis el i gnãtõe ⁊ gnãtiõeʒ. nenur abn i vel
abyſſus: pʒ Geñ.
j. vbi ⁊ tenebꝛe e

rant ſup faciẽ abyſſi ⁊ ſpũs dñi ferebat ſuper aqs. Ibi
eni ſignat᷑ noie abyſſi ⁊ aquaꝝ idẽ: ut dictũ fuit plenius
ibidẽ. p ¶ Timeat dñm: Hic ↄñi ex dict) ponit᷑ vtilis
monitio cum dẽ: Timeat dñm ois ira.i.habitantes in
terra:qꝛ terra eſt elementũ inſenſibile in quo nõ cadit ti
Ab eo aut cõmoueant᷑ cõmotione tumoꝛis
⁊ẽ repetitio eiuſdẽ ſnie ad maioꝛẽ expᷣſſionem. Et roeʒ
huius timoꝛis ſubdit dicens: r ¶ Am̃ ipl e dixit ⁊ fa
cta ſũt.ſicut eni ſimplici voluntate oĩa creauit ð nihilo

ita põt in nihiluʒ redigere: ⁊ iõ merito debet eũ creatu/

ra rõnalis timere: hoc timoꝛe filiali. sS ¶ Oñs diſſ
pat. Hic ponit᷑ tertia rõ diuine laudis: q accipit ex gu/
bernatõis ſeu dominij generalitate:qꝛ põt oia m ꝙ ſi⸗/
bi placet ꝓmouere ⁊ impedire.⁊ hoc eſt qð di:
minus diſſipat ꝛc. Hoc apparet ex eo qð hẽ Geñ.xj.i

filijs noe:qui habuerunt inter ſe ↄſiliũ edificadi turrim
cubcacumen ptigeret ad celu: ſʒ dñs repꝛobauit ↄſiliuʒ

eoꝝ:ita ↄfundens eoꝝ labiũ:vt nõ intelligeret vir ſnuniu
ꝓximũ:⁊ ſic deſtiterũt ab opere ſuo inchoato. t ¶ Me
pꝛobat aũt ⁊c. hoc apparuit i egyptijs cogitãtibꝰfilio
mer ſit filios iſrl liberauit: vt h? Exo. xuij. v Et
repꝛobat ↄſilia pncipũ. ſicut pʒ in libꝛo ioſue.q; mlti

reges ↄuenerũt in inuicẽ vt inificerent ioſue filios iirl
ſʒ fuerũt debellati ⁊ occiſi

¶ Alit autez pot exponi iſte
vſus de machinatoibus contra dauid a deo diſſipatis
cũ oẽ: S8 Dñs diſſipat ⁊c.i.ſaul ⁊ ſuoꝝ ſatelluum:
qui ꝑpſequebant᷑ dauid moꝛe entiliũ infideliũ: ſed ipſi
non obtinuerunt intentũ. t¶ Repꝛobat aut ⁊cl.i.phi
liſtinoꝛum: quia audientes dauid inunctum ſuꝑ iſrael
venerũt cũ excercitu magno ad diſſi ipandũ eregnu: ſʒ
ipſi vᷣtute diuina magis ꝙ, hũana oᷣbellati fuerũt ab eo
7 ſubiugati:vt hꝛẽ.ij. Reg. v. vEtrepiobat oſlia pn
cipũ.i.abſalõ ⁊ achithophel:⁊ eoꝝ qꝗ erat pncipales iĩ
tribubus iſfrael contra dauid ↄſurgentiũ: ſʒ ꝓ magna
te fuerũt occiſi: ⁊ reliq fugati:vt hẽ.ij. Re.xviij. Et qa
Per fcã ſũt diuia vtute puidẽtia:q̃ i ſua diſpoſitõe no
õſiliũ ãt dñi i einũ manet.qꝛ lʒ di
uina'ſnia aliqũ mutetur: vt pʒ de niniuitis Jone.iij. tñ
eð ↄſiliũ non mutatur. Cõſiliũ eni dei ꝓpꝛie accipitur
ſm diuinã oꝛdinationem: ꝓut eſt in ſeipſo: Sentetia at
aliqñ accipit᷑ ſʒ merita hoiuʒ ⁊ demerita:q ſi variablia

“U

thiſhei
Athauvzni
ſhatnyt
niſiotiger
lunclglia
ſaktwe be
Arälgadbonin
lambenſonr
heniſtün
Feinepolt
Thoccſtqvott
Nealiſünen
ſufulltinſi
ſchuluirne
ucſrapm⸗
Ppotbonoam
Wwte eeno⸗
iſpoeſcangte
ſeltruſfen⸗
nialrſid
nanitii
Apemtuu
hrc
ttiohe
ſiniaſt

ihi
. 8 N
Und het

Trtens
Nui
Wnon
Purm
W

Sſenini
Wrſin
W
dur Abiger
ephunt
Wtſis,
iuniimn
Suin vb⸗
rſarl
d Di
umiſni
udſin
ſwuwete
Niriü
ſniingn
prnt s
Ubebennwin
1ondalt
ronetnete
ſoron. ain
mipkedtn⸗
3ceuntdnk
datüen

nunſ
1rchhbähi
Uaüümn
ncone
uhee
en
brurdn
otb⸗
Nier

S

.

—
= =
—
=

.

S
ES —
=—

—

—

==
ES=S

SS

—

— = = EE
— S =
☛ =

4

= =‿ -
=☛ =☛ =

4

—
=ͤͦꝛ

==
—

SS
=ẽ —
— —

=£
S
= , — = —

—

— =-=
— E
—

S= =
—

S=
=—
—
— =

N NE
Wie

Q¶ pſalmo2ꝛn

a ¶ Beata gens. Hic ↄñter deſcribit᷑ diuine laudatiõis
ſiue cultus pᷣmiũ:⁊ pmo ponit᷑ ĩm pᷣmium: ſcõo hui
pmij cã ſiue pncipiu:ibi De celo reſpexit dñs.Circa pꝛi
mũ ſciendũ ſm ꝙ dicit Boetius de ↄſoł. li.iij. Beatitu⸗
do eſt ſtatus oium bonoꝝ ↄgregatõe ꝑfectus qᷣ in re hẽ
bit᷑ ĩ patria ĩ frui/

tõe dei:cuꝰ boni /· „ ð
tas e infinita. Ad Weata gẽs cuius ẽ dñs de
hac aͤt britucdine us er: popul quẽ elegit in
ulen em woici bẽreditatẽ ſibi. Dẽ celo re
ſaluatoꝛ Joh.xj ſpexit dñs:uidit oẽs filios
Ubi ego iñ ilie æ hoĩum. Dẽ pᷣparato hita-
miniſter ne u. culo ſuo: Ireſpexit ſup oẽs
via p vey 7 debſ / g hitant trã. Qui finxit ſi

tũ di cultũ: h ẽ illati coꝛda eoꝝ:g itelligit
qð di. a ¶ Bea oia opa eox. Hõ ſaluarur
ta gens cu?ẽ dũs rex pꝑ mliã vᷣtutẽ:ct gigas ſi
deus ey.p veraʒ ſaluabit᷑ ĩ młtitudie vᷣtutis

ſigen 7 Sen. ſue. Fallax equad ſaluteʒ

pulus queʒ elegit
electone pᷣdeſtina

deo clariſſime nota:ideo ſbdit᷑: Qui itelligit oia opa eoꝝ.

h ¶ mõ ſaluat᷑ rex. Hic declarat ꝓpoſitũ ꝑ exẽplũ.ſ.ꝙ di⸗

uina ꝓuidẽtia ẽ pmũ pncipiũ ſalut hoiuʒ:tã ĩ coꝛpoꝛalibꝰ
q i ſpualibus:tpalibus ⁊ eternis.⁊ pᷣmo põit exemplum ĩ
repꝛobat:ſcòo i electis:ibi Ecce oculi dñi.Circa pmuʒ dẽ
ſic: h¶Nõ ſalua
tur rex per mitã vir/

abũdãtia aũt vᷣtu᷑ ſue nõ tutem.ſ.ſui exercituj
ſaluabitur. Eccè ocli dñi niſicum hoc habeat
ſup metuẽtel. eü:t ieis qui bocnpmtet ſtmme
ſperãt ſũꝑ mia eĩ. At eruxxj. de ſeon rege: qui
at a moꝛte aĩias eoꝝ:ẽèt alat cum exercitu foꝛtiſſi
eos in fame. Aiq nr̃a ſuſti mo egreſſus eſt obui

net dñm:qm̃ adiutoꝛ et ꝓ/
tectoꝛ nr̃ ẽ. Quia in eo le/
tabitur coꝛnu nr̃m:l⁊ ĩ no
miĩe ſancto eius ſperauimꝰ
Fiat mia tua dñe ſup nos
quẽadmodũ ſpauimi te.

gigas ñ ſaluabit᷑ ⁊c.
hoc apparet ibidem
ð og rege baſan:qui
ſolus remanſerat de
ſtirpe gigantium: vt
dẽ Deut.iij. 1 tñ ſtati
coꝛã filijs iirl:ſimilii
in goliad gigate quẽ

tõnis:qᷓ infallibiliter ↄſequit effectũ: iõ ſubdit: c ¶ In dauid adhuc adoleſcens ictu lapidis ĩterſecit. Kk Fallax

hereditatẽ ſibi.qꝛ pᷣdeſtinati imobiliter adherebũt deo
in patria celeſti:ita ꝙ erũt hereditas dei:⁊ deus erit hẽ

ditas ipſoꝝ:quia illos quoj ſic pᷣdeſtinauit ab eino vo

cat tpaliter ad fidẽ ſus:⁊a iuſtificat ꝑ gr̃am finaleʒ:⁊ ſic
ↄñi eo) magnificat ꝑ gliaʒ:ſʒ ꝙ.d.apo.Ro.viij.Quoj
pꝛedeſtinauit: hos ⁊ vocauit:⁊ qͥs vocauit hos ⁊ iuſti
ficauit: et qͥs iuſtificauit hos ⁊ magnificauit.⁊ ſic qͥ pꝰ
fuerãt bti ĩ ſpe fei ſi bii ĩ re. d ¶ De celo. Pic ↄñt oſtẽ
dit huius pᷣmiatõis pᷣncipium:⁊ pᷣmo oñdit ꝓpoſitum
ſcðo declarat ꝑ exemplũ:ibi Non ſaluat᷑ rex.Circa pꝛi⸗
mũ ſciendũ ꝙ opera meritoꝛia non ſunt pᷣma cã ꝓpter

quam aliqui pᷣmiant in vita beata: ſʒ ꝙ declarat apo.

Ro.ix.de Jacob ⁊ Eſau diceni:Cũ nonduʒ nati fuiſſẽt
aut aliquid boni aut mali egiſſent dem eſt ꝙ maioꝛ ſer
uiet minoꝛi:ſicut ſcriptũ ẽ: Jacob dilexi: Eſau ãt odio
habui. Nec etiã meritoꝝ futuroꝝ pᷣuiſio:imo pᷣ paratõ
gre in tpe ꝓcedit ex eterna pᷣdeſtinatõe:vt pꝛedictum ẽ
7 hoc eſt quod dĩ: d ¶ De celo ꝓſpexit dñs.⁊ accipit᷑
hic celũ ſũme trinitat:quod idem ẽ qð de:qꝛ ab eino
oĩa pᷣuidit in ſeipſo:iõ ſpᷣdit᷑: e¶ Widit oẽs filioj hoiuʒ

M.equales in naturalibꝰ: ſed aliquos elegit ex ſpali gra-

tia ad pticipatõem beatitudinis ſupnaturalis: ad quã
nõ põt homo attingere ex naturalibus. f ¶ De pꝛepa
rato ⁊c. repetitio eſt eiuſdem ad maioꝛem affirmatoeʒ
Et quos ſic elegit ex ſua mera voluntate ⁊ gratia:hos
diſpoſuit iuſtificare in temꝑoꝛe per gratiam finalẽ alis
dimiſſis:ideo ſubdit᷑: g S finxit ſigillatim coꝛda
eoꝝ.i.animas quas creauit eiuſdem nature in ſpẽ: di/
ſtinctas indiuidualiter:⁊ ꝓpter hoc hic dicit᷑: Sigilla/-
tim. In tranſlatõne vero hiero.iuxta hebꝛaicuʒ habet᷑:
Fingẽs ꝑiter coꝛ eoꝝ.i.coꝛda:qꝛ ponit᷑ hic ſingulare ꝓ
plurali:ſic Exo.viij. Uenit muſca grauiſſima. Qð at
dicit hiero.hic parit᷑ referenð ẽ ad vnitatẽ ſpecificã aĩa
rũ.Rõ ãt diuerſitat᷑ h lr̃e ẽ dictio hebꝛaica h̊ poſita
ſ.iahad aliqñ accipit᷑ ꝓ ſingularitate:aliqñ ꝓ ſimulta
te. lxx.ãt iterpꝛetes acceperũt vnã ſignificatõeʒ: Hiero.
aũt in tranſlatione iuxta hebꝛeũ accepit aliã.Et credo
ꝙ ĩ hᷣloco.lxx.intpꝛetej melacceperũt:⁊ lʒ aie ſint eiuſ
dẽ ſpẽi:tñ variant᷑ ĩ opatõib ↄiũcte coꝛꝑib: qꝛ aliqñ ð

clinãt ad bonũ veꝝ:⁊ aliqñ ad bonũ apparẽs tm̃:⁊ ʒ
hyoiuerſificant ſtatus bonoꝝ ⁊ maloꝝ:⁊ hec oia ſunt

equus ad ſalutẽ. hoc apparet in pharaone ⁊ exercitu eiuſ-
dẽ:de quo ſcribit᷑ Exo.xv. Ingreſſus ẽ eques pharao cum
curribus ⁊ equitib'eius in mare:⁊a reduxit ſup eos domi-
nus aquas maris. Iſta ãt dicta ſunt ad onñdendum ꝙ ſi nõ
potuerũt ſaluari coꝛpoꝛalit ⁊ tpalit vᷣtute hũana:mſtomi/
nus poterunt conſequi ſalutem ſpũalẽ ⁊ eternã abſq; dei
gra ſpãli. l ¶ Ecce oculi oni.Hic ↄnt ponit exẽplum q'tũ
ad bonos cũ dẽ: Ecce oculi dñi ſuꝑ metuentes eum.ut eos
diligenter cuſtodiat: ſicut hõ figit oculos ſupꝑ reʒ quã vult
diligenter cuſtodire: ⁊ſi aliqñ pmittat eos tribulari tpali
ter:h'tñ ẽ ad bonũ ipſoꝝ:vi ꝑ patiẽtie meritũ hẽant mai
pᷣmiũ:iõ ſbdit᷑ ner eis ꝗᷣ ſperãt.⁊ ꝓ.i.i eis qͥ ſperãt

n miſericoꝛdia ed. ⁊ in qͥ ſperent ſubdit᷑ cũ diciit:
Et alat eos in fame.ſ.
pane celeſti damnat eſurientibꝰ:ſm ꝙ dẽ Eſa.lxv. Hec di

o ¶ Mt eruat a moꝛte.ſ.culpe. p

cit dñs deus:Ecce ſerui mei comedent ⁊ voj eſurieil ⁊c. Et
qꝛ dñs aliqñ liberat ſpertes in ſe no ſolũ ĩ futuro:ſʒ etiaʒ
in pñti:iõ põt alit exponi: Ut eruat a moꝛte.ſic helia eruit
de manu iexabel eũ occidere volentij:⁊ pauit eu tempoꝛe
famis p coꝛuo ⁊ mulierẽ viduã:vt hẽ.ij. Reg.xvij. Et eo
dẽ mõ fuit de ꝓphᷣis as abſ odit abdias ne neſcaent
iexabel:⁊ pauit eoj pꝗe ⁊ aq:vt hr. iij. Re. xviij. ꝓpi qð ſb
dit auctoꝛ h'pᷣſ. q¶ Aia nra ſuſtinet oñm.i.patient expe
ctat ebñplacitũ. r ¶ m adiutoꝛ ⁊c. in futuro ⁊ aliañ
in pñti p ſuo bñplacito vt dictũ ẽ. S ¶ Qm in co ꝛclq.
d. ſi tribulemur exterius:tñ ↄſolamur ab co interius. ⁊ q⸗
iſta conſolatio pꝛocedit ex ſpe tribulatõnis ſuture:ideo ſ
ditur: Et in nomine ſancto eius ſperabimus. Pꝛopi qõ fi
naliter oꝛando concludit. t (Ciat miſericoꝛdia tua ſup
nos quẽadmodum ſperauimus in te.et h ſpe debita: q̊
certa expectatio future beatitudinis ex gratia ⁊ meritij ꝓ/

. mens. „ „ „ 5 „ 5 1
In pfalmo. xxxij. Exultate iuſti. vbi dicitur in poſtilla
ſed hanc opinionem n A intendo ꝓſequi.
i⸗ dditio.

—w

Pinio aug.ẽ ꝓbabilioꝛ: vt dem ei additõe ſuꝑ
bPncipiũ hilibꝛi: vñ h ps ſiẽ ⁊ oẽs alij dauid ſunt

attribuẽdi. ¶ In eodẽ pᷣſ. ybi O? i poſtilla. Fide-
litas ãt dei ↄſiſtit ĩ ſua iuſticia. Acdditio.

On vĩ rõ quare ſidelitas pertineat ad temperamẽ
tã iuſticie miſericoꝛdie:vñ melius videt dicẽduʒ

am filis iſr!: ſʒ ſtati
cecidit i pᷣlio.

cũ glo.vbi ſic:idelis dẽ deus.ſʒ alit deui:alit᷑ hõ fidelij dẽ
fidelis.n. eſt deus dans hõi qð ꝓmiſit. fidelis ẽ ho credens
ꝓmittenti deo. hec in glo.qᷓ magis ↄſonare vẽ roni fideli⸗
tatis vel fidei c. ¶ In eodẽ pſal. vbi d in poſtilla: Lirca
bmũ pᷣmo declarat᷑ infinitas ptãtis. ditio.
Nexpoſitõ
ne hub vſuj
ſcilʒ Uerbo
dñi celi firmati ſi ⁊c̃.
multũ vẽ deuiare po
ſtillatoꝛ a cõi ſentetia
catholicoꝝ:ꝗ in hoc
loco diſtinctõem ꝑᷣſo SMä
naꝝ in diuinis inſinuari dicũt:vt pʒ ꝑ Ambꝛo.in.vj.ð tri
ni. vñ pᷣmo ſentẽtiaꝝ di.ij. ini ceteras teſtimoniales auẽtes
ð diſtinctõe diuinarũ ꝑpſonarũ hoc inducit. Tenendũ ẽ igi
tur in hoc loco cũ glo.dicẽte:Uerbo dñni.i.filio pꝛis.Et ſpi
ritu oꝛis eius.i.ſpũſancto:q ꝓcedit a filio:qͥ ẽ os pꝛis. hHec
in glo. Dicere ãt ꝙ h loquit᷑ pſalmiſta de deo moꝛe hũano
eſt nimis iudaixare. d
in poſtilla: Congregans ſicut in vtre aquas maris.

Pinio poſtillatoꝛis in h loco ¶¶ Additio.

¶ Plſal mus dauid quan
do commutauit os ſuum

circa ↄgregationẽ aq̃rũ vẽ diſcoꝛdare ab illo qð
ipſemet vẽ opinari i hac eadẽ mã in ꝓuer.c.xxx.
qͥd tñ in hoc ꝓbabilius vene Ben ſſt magis ꝓpꝛie tra⸗
ctandum ⁊c. ¶ RKepli

latoꝛẽ.pᷣmo qꝛ exponẽdo vſuʒ iſtũ. Opera dei in
ide dicit. i. in fidelitate: Fidelitas aũt dei oſiſtit ĩ
tẽperamento iuſticie ⁊ miſericoꝛdie. Burgeñ.putat h ſine
rõone dictũ dicens ꝙ fidelitas dei ↄſiſtit in h:qꝛ dat hõi qð
pꝓmiſit: ſed vẽ Burgeñ.incidẽ in id quod redarguit. Deus
eni dans qð ꝓmiſit fidelis ẽ:ſm Burgeñ.ſʒ cuncta qᷓ ꝓmit
tit ⁊ dat ↄſonant tẽperamẽto iuſticie ⁊ miſericoꝛdie:qꝛ in
oĩ opere dei ↄcurrũt:quẽadmodũ circa qrtũ ſentẽtiarũ de
clarari ↄſueuit diſ.xliiij. vide ibi Scotuʒ. Stat igit᷑ fideli⸗
tas dei in dcõ tẽperamento:qð Burgeñ.calũniari nitebat᷑
Scðo Burgeñ.notat poſtillatoꝛẽ in expoſitõe ill verſus:
Uerbo dñi celi firmati ſũt.dicentẽ: ⁊ ꝓpha loquit᷑ de vbo
7 ſpũ dei moꝛe hũano. In hoc dicit Burgeñ.poſtillatoꝛeʒ
nimis iudaięare:ꝓ eo qꝛ ſancti doctoꝛes ⁊ mgf ſententiaꝝ
ex hloco arguũt trinitatẽ pſonaꝝ. Ad id rñdeo ꝙ ſcĩ do/
ctoꝛes credentib pſuaſionẽ facere pñt de myſterio trinitat
bñdicte ex iſto loco ⁊ alijj ſʒ ſenſũ lr̃alem:quẽ auctoꝛ ſacre
ſcripture ſpũsſanct᷑ efflagitat:ſʒ nõ ẽ ſm ſenſũ lr̃alem: ꝓut
voces pᷣmarie ſianificãt ſine abſurditate:ſi eni in aliq; ſacre
ſcripture vocũ ſignificatio pᷣmaria falſuʒ aliqd inducit:vt
Judicũ.ix.Jerũt lingna ad ↄſulendũ ſup electõne regis:qð
qꝛ falſũ ẽ ꝓ ſenſu lr̃ali hẽri nõ dʒ:tunc eni ſenſus pabolic
⁊ myſticus locũ hʒ ꝓ ſenſu lr̃ali.In ꝓpoſito ãt no ẽ ſic:qᷣa
cũ nihil abſurditatis ſit in expoſitõe poſtil. eius expoſitio ẽ
mo lr̃alis:ex q̃ ſumi põt argumẽtũ validũ ẽt apud infide

cum hoc ſtat eiuſdẽ paſſus eẽ lr̃alem ſenſum pᷣncipalio

rẽ:quis nõ cõioꝛem ⁊ pꝛioꝛẽ:put Burgeñ.intendit: a qͥ tñ
apud infidelẽ argumentũ validũ ſumi nõ põt. Si.n.quis
velit arguẽ iudeo vł pagano trãſſumẽ tmios lfe: vt accipi
endo celos ꝓ aplis:vbum dñi ꝓ filio in diuinis:argumẽtũ
ꝓcederet in equiuocis:p ↄſequẽs inualidũ.Infidelis etiam
ex hmõi argumẽto ſentiret pluralitatẽ deoꝝ ex ꝓpoſitio
ne plurium ꝑſonaꝝ:quo poſito non poſſet ei ex hꝰloco p⸗
ſuaderi dei oĩpotẽtia. Nã poſitis pluribꝰdijs nulł'eoꝝ eſſʒ
oĩpotẽs:qꝛ alt᷑ alterũ facẽt nullipotẽtẽ:ſicut arguit doctoꝛ
ſubtilis:⁊ añ eũ Ouidius de vetula. Ad euadendũ hꝰmõi
infideliũ erroꝛẽ ⁊ deriſionẽ.lxx.interpᷣtes myſteriũ trinita
tis occultauerũt in ſua tranſlatõe:vt dicũt doctoꝛes ſancti
circa illũ locũ:Eſa.ix.vbi loco illᷣdicti:Et vocabit᷑ nomẽ

ð EED

coꝛam abimelech ⁊ eiecit

In eodem pſal.xxxij.vbi dicit

Npſalmo:Exultate iani PBurgen notat poſtil/

¶iber

eius admirabilis defoꝛtis ⁊c. trãſtulerũt magni oſilij

angelus. Et qꝛ ipſe Burgeñ.in vltio articulo plogi ſui

in hopus:dic poſtillã mgfi nicolai foꝛe adeo vniuer-
ſalẽ ꝙ ſepe ẽt infideles ad eã hẽant recurſũ: iccirco pla/
cuit:imo decuit poſtillatoꝛẽ hpaſſus oñdere expoſitio

nẽ fnKnktcsn
— nẽ tminoꝝ oibu
eum ⁊ abijt. ¶.xXXIII. clen ſine olar⸗
Hn nij gitate expoſitoe⸗
Encdicam dominũ gelib ſphale n
in omm tempoꝛe: reiqciẽdo: imo ea
vtit in diſputatõe
de tpe meſſie Z iu

deos.fruſtra igit᷑ Burgeñ.laboꝛat calũniando. Tertio
Burgeñ.nõt poſtillatoꝛẽ circa illũ paſſũ:Cõgregãs ſic ĩ
vtre aq̃s ⁊c.aſſerẽs ꝙ poſtil.ꝓv.iij. diſcoꝛdat ab eo qð
Hh opinat᷑:ſʒ falſũ iponit ei:na idẽ qð h dicit:dixit ex itẽ-
tioe bti aug.ð qͥ in ⁊ coꝛrectoꝛio Geñ.j.ſupꝛa vide ibi.
*Enedicã dñʒ i oĩ tpe c. ¶ Pſal.XXxXIII.
DPic ẽ ſcòs pᷣs alphabetic:qꝛ incipiũt vſus oꝛdi
nate ꝑ lr̃as alphabeti hebꝛaici.hexcepto ꝙ ob⸗

mittit᷑ hᷣ lr̃a ſexta.ſ.vau:qꝛ null'vſus ꝑ eã icipit: tñ ſũt

hB.xxij.vſus:ſic ſũt.xxij.lr̃e hebꝛaice:qꝛ ſũt h duo vᷣſus
icipiẽtes ꝑ lr̃aʒ phe.ſ.xvj.⁊.xxij.Ad qͥd autẽ poſite ſint
iſte lr̃e ĩ pncipijs vſuũ dẽʒ fuit ſupꝛa.pᷣſ.xxiiij. Huic at
pᷣſ.pᷣmittit᷑ tal ti.ĩ hebꝛeo. Dauid qñ comutauit rõem
ſuã coꝛã abimelech ⁊ fugauit eũ ⁊ abijt.huic tñ noĩ da
uid pᷣmittit᷑ lamech lr̃a ad deſignanð ꝙ ẽ dati caſus.⁊
ẽ ſenſus:Ipſi dauid fuit h̊ pᷣs ꝓ graꝝ actõe:qñ cõmuta
uit rõeʒ ſuã.i.vbũ ſuũ.⁊ ſilis ti.põit᷑ ĩ trãaſlatone hiero.
iuxta hebꝛeũ vbi ſic hĩ: Dauid qñ cõmutauit os ſuuʒ.
7 accipit᷑ os ꝓ vbo ꝓlato oꝛe. Coꝛã abimelech ⁊ eiecit
eũ ⁊ abijt.Ad cui itellectuʒ ſcienõ ꝙ iſta duo noia abi/
melech achimelech hñt magnã ↄueniẽtiã:ꝓpi qð di
xerũt alid ꝙ ſignãt eãdẽ ꝑſona dicẽtes ꝙ dauid fec hũc
pᷣſ.qñ fugies ſaulẽ veit ĩ nobe ad achimelech ſacerdotẽ
vt hẽ.j. Re.xxj.Et tũc mutauit os ſuũ coꝛã eo:qꝛ nõ di
xit ſe fugitiuũ:ſʒ negocijs vꝛgentiba rege miſſũ.Sʒ
huic dcõ griat᷑ qð ſeqt᷑ i pᷣdco ti.Et fugauit eũ vl eiecit.

qꝛ achimelech ñ fugauit dauid:ſʒ mag eũ amicabili:⁊

ho noꝛifice ſuſcepit pᷣbẽs ei panes ⁊ gladiũ: vt hꝛ ibidẽ
ꝓpĩ.qð alit exponit᷑ cõit᷑ a doctoꝛib hebꝛeis ⁊ latinis ð

fuga dauid ad achis regẽ geth ad quẽ fugit recedẽ ab a

chimelech.Erat enĩ binomiqꝛ vocabat᷑ abimelech no/
mine regni:⁊ achij noie ꝑſone:fm ꝙ dicit Ra.ſa.ſic im
patoꝛes romani dicebat ceſares noie iperij:⁊ tñ hebant
ꝓpꝛiũ nomẽ pſonale.ſ.iuloauguſttyberö:⁊ ſic de alijs
Et h'dcm̃ ↄſonat ei qð dẽ Geñ.xx.⁊.xxvj.ꝙ abꝛaã iuit

ad pegrinanð ĩ geraram vbi regnauit abimelech. ſilr
poſtea ꝑ magnũ tpᷣs Iſaac. Illa ãt ciuitas q antiqtuj di

cebat᷑ gerara poſtea vocata fuit geth. De gerara eni dẽ
ꝙ erat ĩ paleſtina:q ẽ fra philiſtinoꝝ:⁊ idẽ dẽ de geth.
⁊qlibʒ rex vocabat᷑ abimelech noie rgni. Qñ ãt dauid
fugit i geth fuit cognir a philiſtei: vñ dixert Nuũqꝗ iſte
