⁊ paruulos ⁊ lactãtes: bo
uemq; ⁊ aſinũ ⁊ ouẽ ĩ oꝛe
gladij. Eùadẽs aũt vn' fili
us achimelech filij achi⸗
tob:cuiꝰ nomen erat abia
thar fugit ad dauid: ⁊ an/
nũciauit ei ꝙ occidiſſet ſa
ul ſacerdotes dñi: ⁊ ait da
uid ad abiathar. Sciebaʒ
n. i die illa ꝙ cũ ibi eẽt do
ech iqume ꝓculdubio an
nüciaret ſauli.Ego ſũ reuſ
oiuʒ aĩaꝝ pꝛis tui. Mane
megũ ne timeas. Siꝗs q̃ſi

ad accerſiẽdũ achimelech
ſacerdotẽ filiuʒ achitob: ⁊
oẽzʒ domũ pĩꝛis ep ſacerdo
tũ ꝗ erãt in nobe.Qui vni
uerſi venerũt ad regẽ:⁊ ait
ſaul ad achimelech: Audi

ſto ſũ dñe. DBixitq; ad euʒ
ſaul:Quare ↄiuraſtis adũᷣ
ſũ me tu ⁊ filꝰ iſai:⁊ dediſti
ei panes ⁊ gladiũ:⁊ ↄſului
ſti ꝓ eo dñm ut ↄſurgẽt ad
uerſũ me iſidiatoꝛ vſq; ho
die pmanẽs: Reſpõdẽſqʒ
achimelech regi ait:⁊ quiſ
oĩbꝰ ſuis tuis ſiẽ dauid fi
delis: l& gener regis:èt per
gens ad ĩpiũ tuũ:èt gloꝛio

cepiꝓ eo ↄſulẽ dñʒ: labſit
hoc a me: Me ſuſpicet᷑ rex
aduerſũ ſᷣuũ ſuũ rẽ huiuſ/
cemõi ĩ vniſa domo pꝛis erit aiam meã:qret ⁊ aiam
mei. Nòn eni ſciuit ſᷣu tu tuã mecũq; ſuaberis.

qcq; ſuꝑ boc negocio vel Eap. xXIII.
modicũ vl grãde.Dixitq; O9 annũüciauerunt da

tinuit eü: ⁊ qre nõ vo
rèx: Moꝛte moꝛieris achi & id dicẽteſ: Ecce phi ani d b⸗ an oꝛin
melech:tu ⁊ ois dom pꝛis liſtim oppugnãt ceilã ⁊ di vots farat plant
tui. Et qit rex emiſſarijs ꝗ ripiũt areas. Cònſuluit er bus dieb'i loco taber
circũſtabãt eũ: Cõuertimi go dauid dñm dicẽs: Nũ naculi cã oꝛonis vel
ni:⁊ itſicite ſacerdotes dni vadã ⁊ pcutiaʒ philiſteos ad adang lege⸗ ut
Nã man eoꝝ cũ dauid ẽ: iſtos: ⁊ ait dñs ad dauid: nut helneir a
ſcictes ꝙ ſugiſſet: ⁊ nõ idi Aade ⁊ pcuties philiſteoſ dẽdi ipi ðð a ſaule:7
cauerũt mihi. Nõluerunt ¶⁊ ſaluabis ceilã. Et dixert ¶ ꝙ fugerz ide banitus.
aũt ſui regis extẽdere ma viri ꝗ erãt cũ ðð ad eũ.Ec Cap. Xam.
nus ſuas ĩ ſacerdotes dñi. ce nos hic ĩ iudea ↄſiſtẽtes daang.
Et ait rex ad doech: Con timem q;to mag ſi ierimꝰi Pyꝙ ſaul p
ſecut fuerat dauid eũ

quit᷑ multiplr iſequẽdo:⁊ qꝛ de faẽ e

dauid ptegit᷑:vꝰ i ea ↄð dauid ob

Lirca pmũ dẽ: a
minẽs eis piculũ

alijs. O (Et ait rex ad doech. iſte nõ fuit iude natione:
idume' ↄuerſus ad iudaiſmũ: ⁊ iõ nõ ĩtm̃ hoꝛꝛuit ĩterfice
ſacerdotes:ſicut alij:verũtñ no fuit ſol:qꝛ nõ poſſz tot ho
mines iterficẽ:⁊ ciuitatẽ deſtruẽ:niſi fuiſſent plures mali ſe
cũ. e ¶ Ueſtitos ephot lineo.venerãt eni ad regẽ ĩ veſtibꝰ

ĩ qbꝰ miniſtrabãt añ
deü:ut mag flecterẽt
aium eiꝰ iratum.
f¶ Nobe aüt ciuita⸗
tem ſacerdotuʒ pcuſ-/
ſit c. ſ.de mãdato ſa
ul:i apparʒ magna

crudelitas ĩ vaſtatoõe

tot bonoꝝ:⁊ in iugu
latione tot inocẽtiuʒ.
g ¶ Euadẽs aut. Hic
ↄñt᷑ põit᷑ ipᷣp facti de
nüciatio ipᷣi dauid ꝑ
ipᷣm abiathar:q effu
gerat: ut ꝑ dauid cu⸗
raret᷑: ꝓpt᷑ quẽ domꝰ
pꝛis ſui deſtructa fue
rat. h ¶ Et ait da/
uid ad abiathar:ſcie/⸗
bam ⁊c̃.h̊ põit᷑ ſcire i
ꝓpe p cõiecturare vł
timẽ:nõ tñ reuelauit
hoc achimelech:qꝛ ðᷣ
futuro ↄtigenti certi
tudinẽ nõ hẽbat:⁊ qꝛ
ſi feciſſet ſibi piculuʒ
iminebat:qꝛ foꝛte p
ſacerdotes fuiſſet re⸗
tent ⁊ ſauli tradituj
ipſe autẽ mag dẽbat
pᷣcauere ꝓf
q; alieno. Si auũt q̃ra
tur qre doech nõ de

bãniẽdo:h̊ ↄñi eũ ꝑſe
ũ tẽtatiõe puẽtũ:ideo

circa h pᷣ poit ð dauid duplex iſult:2 triplex puẽt capi.
xxiiij. Circa pmũ ſaul pᷣ pſeqt dauid:p ĩ ciuitate:ꝛ i deſer
ti vaſtitate:ibi Et vidit mic Paune ĩ tres:qꝛ p Ceila per
idio diſponit: ibi Nũciatũ
ẽ aũt ſauli:ʒ dauid dei reuelatõe eripit:ibi Qð cũ reſciſſet
Et anũciauerũt dauid.ſ.viri de ceila ĩ
12 uluit igẽ ðð dñʒ. erat.n.patx iu
uare filios iſr':tũ qꝛ eos diligebat:tũ qꝛ iã erat iunct rex:⁊
iõ curã hẽbat de eoꝝ ſalute:tñ ſic dẽbat pꝛius voluit dim
cõſulere:ſed viri ſui eum auertebãt dicẽtes: c ¶ Ec

cenos

ſʒ

re

o piculo

7 42 A/ N

2*

(MKegum

dauid ptũc. r¶ Querebat tñ ⁊c.· Iñ ꝙ ſep ipʒ actu

Hic in iuda exiſtentes timemus ⁊c quaſ ĩ dicat ſi ierim ad

bellãdũ ) philiſteos au

diet ſaul:⁊ ſic dato ꝙ vicerim phi

liſteos opoꝛtebit nos pugnare ʒ ſaulẽ:⁊ nõ poterimꝓpter

laboꝛẽ belli pᷣcedẽtis.

7

qꝛ dubitaret de victoꝛia

rñſuʒ:ſʒ ut ex duplici
rñſo diuino viri ſui

eẽnt ↄfoꝛtati⁊ parati
ire cũ eo. e ¶ Et pu

gnauit aduerſuʒ phi
liſteo eoj obellado iõ
ſvdit᷑: f ¶ Et abegit
iumẽta eoꝝ. q̃ addu
xerat philiſtei ad poꝛ
tandũ ĩ trã ſuã blada
æ alia bona hebꝛeoꝝ
g¶ Poꝛꝛo eo tpe ⁊c
iſtò ſpdit᷑ ad rñdẽdũ
q̃ſtioni tacite:qꝛ dem̃
ẽqꝙ dauid bij ↄſuluit
dñm:io poſſʒ q̃ri per
quẽ ⁊ quo:⁊ rñdet᷑ h
; p Abiathar ſacer
dotẽ qͥ fugiens ad da
uid ſecũ appoꝛtauẽat
ephod:q ẽ veſt ſũmi
ſacerdot:in q̃ erat rõ
nale iudicij:ĩ q apꝑe
bat rñſio dñi:ꝓut di
ctũ fuit Exo.xxviij.
uciatũ ẽ.h̊ ↄñt᷑
poiĩt᷑ diſpoſitõ ad ob
ſidẽdũ dauid i ceila ꝑ
ſaul ⁊ viros e: ⁊ pʒ
lr̃a. i ¶ Qoò cũ da
uid reſciſſʒ.h̊ ↄñt᷑ põi
tur ereptõ dauid cuʒ
dẽ: Qð cũ reſciſſet. p
exploꝛatoꝛes ſuos:eo
ſemp de ſaule time
bat. k (Dixit ad
abiathar ⁊c].i.idue

te veſte ſacdotali ad

ↄſulẽdũ dñʒ. l¶ Et

ait dauid.ſ.p ſacerdo

tem dominũ oↄſulẽtẽ
m¶ Ut euertat vꝛbẽ

ꝓptr me.ſi illi de ciui/
tate voluerint me ei
tradere. n ¶¶ Si tra

dent me ⁊c. Jut pꝛeca
ueãt ciuitati ſue:licet
iſte due ĩterrogatões
ſint ſcripte imediate
abſq; rñſiõe media ñ
tñ ſic fuerũt fce:ſʒ ha
bito rñſo de pᷣma.ſ.ð
aduentu ſaul:fcã fuit
ſecũda de traditione
dauid. o
dñs deſcẽdet.i.ſi mã/

ſeris ĩ ciuitate deſcẽdet:qꝛ ñ vẽit illuc:ut pꝰea hẽ: qꝛ dauid

Et ait

d¶Rurſũ dauid ↄſuluit dnm. ñ
ꝛcũ iã ſuꝑ hoc habuiſſet diuinum

ceilã aduerſũ agmĩa phili
ſtinox: Rurſũ ergo dauid
oſuluit dũm. Qui rũdens
ait ei:Surge ⁊ vade ĩ ceilã
Ego.n.tradaʒ philiſteos ĩ
manu tua. Abijt ergo da
uid ⁊ viri ei ĩ ceilam:ẽt pu
gnauit aduerſũ philiſteos
Et abegit iumẽta eoꝝ⁊ ꝑ
cuſſit eos plaga magna:⁊
ſaluauit dauid habitatoꝛeſ
ceile. NMòꝛo eo tpe quo
fugiebat abiathar ſil achi
melech ad dauid i ceilam
ephot ſecũ hñſ deſcẽderat
Nunciatũ ẽ aũt ſauli ꝙ ve
niſſet dauid ĩ ceilã:⁊ ait ſa-
ul. Tradidit eũ dñs in ma
nus meas:oↄcluſuſq;ẽ itro
greſſus vꝛbẽ ĩ q̃ poꝛte ⁊ ſe

re ſũt. Et pᷣcepit ſaul oĩ po

pulo ut ad pugnã deſcẽde
ret ĩ ceilã: ⁊ obſidẽt dauid
⁊ viros eb. Quod cuʒ da
uid reſciſſet qꝛ pᷣpararet ei
ſaul clã malũ: dixit àd abi
athar ſacerdotẽ: Applica
ephot. Et ait dauid:DOñe
de iſirł audiuit famã ſuus

tuus ꝙꝙ diſponat ſaul vẽire

ceilã:ũt euertat vrbẽ ꝓpt᷑
me. Si tradẽt me viri ceile
ĩ man eiꝰ:⁊ ſi deſcẽdet ſa⸗
ul ſic audiuit ſᷣutu dñe de
us iſrl idica ſuo tuo:⁊ it
dñs:deſcẽdet.Dixitq; rur
ſũ dauid: Si tradẽt me vi
ri ceile:⁊ viros ꝗ ſũt mecũ
ĩ manſaul:&t dixit dñs:tra
dẽt. Surrexit ergo dauid
⁊ viri ey q̃ſi ſexcẽti:⁊ egreſ-
ſi de ceila huc atq; illuc va

ide receſſerat. p ¶ Et dixit dñs tradẽt.ſ.ſi maãſeris i ciuita
te:⁊ ſaul illuc venerit:ita ꝙ ↄditõnal ẽ va:q;uis neutꝝ eue

nerit:ſic iſta ẽ va ſi hõ volat hʒ alas:q;uis vtraq; ꝑs ↄditõ
nalis ſit fla.ſeqt: q ¶ Quãobꝛẽ diſſimulauit exire.poſt

reret:ſz qꝛ ſẽp hebat volũtatẽ qrẽdi ſi facultas capiẽdi
ſe offerret: vel qꝛ ſẽꝑ actu qrebat ñ ꝑ ſe ſʒ exploꝛatoꝛes.
8Et vidit dauid.G ↄñi põit᷑ pſecutio dauid ĩ deſto.

gabãt᷑ ĩcerti. Nũciatũq; ẽ

ſaul ꝙ fugiſſʒ dauid de cei
la ⁊ ſaluat ecẽt:qãobꝛẽ diſ
ſimulauit exire. Moꝛaba
tur aũt dauid ĩ deſto in lo
cis firmiſſimis:mãſitq; in
mõte ſolitudis ciphi ĩ mõ/
te opaco. Querebat eũ tñ
ſaul cũctis diebꝰ: ⁊ nõ tra
didit eũ dñs ĩ manuſ ep: &
vidit dauid ꝙ egreſſeẽt ſa
ul ut qreret aiam e. Poꝛ
ro dauid erat ĩ deßto ciph
ſilua:èt ſurrexit ionathas
fil ſaul:èt abijt ad dauid ĩ
ſiluã:⁊ ↄfoꝛtauit man ei ĩ
deo: dixitq; ei:ne timeas:

neq;ʒ.n. ĩueniet te man ſaul

pꝛis mei.Et iu regnab ſuꝑ
iſrl:⁊ ego ero tibi ſecũdus
Gᷓᷓ ⁊ ſaul pater me ſcit hoc
Percuſſit ergo viq; fedꝰ
coꝛã dño. Mãſitq; dauid
ſilua:ionathas aũt reuer/
ſus ẽ ĩ domũ ſuã. Aſcẽnde
rũt aũt ciphei ad ſaulĩ ga

baa dicetes:Hõne ecce da

uid latitat apud nos in lo
cis tutiſſimis ſilue in colle
achille q̃ ẽ ad dextrã deſti
Nunc ergo ſiẽ deſiderauit
aia tua ut deſcẽdẽs:deſcen
de.nr̃m autẽ erit ut trada
mus eũ ĩ manreg:dixitq;
ſaul. Bñdicti vos a dño
qꝛ doluiſtis vicẽ meã.Abi
te ergo oꝛo ⁊ diligẽt pᷣpa

rate:⁊ curioſ agite: ⁊ cõſi

derate locuʒ vbi ſit pes e
vel gs viderit eum ibi vbi
dixiſtis. Recoguiat enim
de me ꝙ callide inſidier ei

q eni ſaul vidit ſe eẽ fruſtratũ ab itẽtiõe ſua de obſidi

one dauid i loco
clauſo muris:pꝑſe
cutxfuit eũ ĩ nemo
rib' 1 ſiluis. In q̃ᷓ
pſecutõe ſic ꝓcedi
tur:qꝛ ꝰ dauid a
ionatha ↄfoꝛtat᷑:
2 a ſuis ↄtribuli
beaccuſat: ibi A⸗
ſcẽderũt ãt ciphei
ʒy ſaul ĩ latibul eũ
pſcrutat᷑: ibi At
illi ſurgẽtes. circa
pmũ dẽ: s ¶ Et
vidit ðð ꝙ egreſ⸗
ſus eẽt ſaul. ad q̃
rendũ dauid ꝑ ne
moꝛa 2 deſerta:⁊
iõ vſabat᷑ dauid ĩ
tutioꝛibPlod. ⁊ h
Eqð dẽ: t ¶ DDa
uid erat in deſto
ciph. q eſt loc' ne

moꝛoſus ⁊ opac/
v ¶ Et ſurrexit
ionathas.de ſoci
etate patris ipſſo
ignoꝛate. xEt

abijt ad dauid in
ſiluã. ſciebat eniʒ
vbi eẽt:qꝛ frequẽt
mittebant nücioj
adiuicem:occulte
tñ.ceta patẽt vſq;
ibi: ꝓ ¶ Perc
tribꝰ.n. vicibꝰ ini
it ionathas feduj
cũ dauid. pᷣ i do
mo:⁊ in agro: ut
patuit ex ſupꝛadi
ctis. xviij.ca.⁊.xx
ʒi deſerto: ut ibi
pʒ: in ſignuʒ ꝙ fi
delis aĩa q̃ ſignifi
cat᷑ ꝑ ionathã dʒ
inire fechcũ deo qͥ
p dauid intelligit
Pi domo coꝛdis
Zi agro oꝑis:ʒ i
deßto ↄtẽplatois
3 ¶ Alcẽderũt ãt
giphei. h ponit᷑ ac
cuſatõ dauid per
contribules ſuos
ciphei. n. deſcẽde

rũt a ciph ꝗᷣ fuit de genẽ chaleph:ut hẽ pᷣ palip.ꝛ cap.
2 iiij. chaleph aũt fuit de tribu iuda:ſic ⁊ dauid. Ex qͥ
pʒ ꝙ giphei fuert ð eadẽ tribu cũ dauid.ex qͥ pʒ malicia
eoꝝ qͥ ↄtribulẽ ſuũ inocẽtẽ accuſauerũt:⁊ cuʒ h ad tra

dẽdũ eũ pditoꝛie ſe obtulerũt.⁊ patet littera vſq; ibi:

unq dau

onarhe ſ

r aſus agill
'nguſet di,
üdeiitani
ſaulilanidni
gſennr:dil
liſunämt
pmüdi: 3/ .
piat dogent
ſuscitſal u
mmdidmnitoe
mnon 1deſmn
ſebaidac
mnorbla

igditN

nr noefn
bact bere

novſs opꝛe
(Elument
lonachas deſci

aun umnsi.
ſgonir. S
bit ldaudi

ſlui ſachnan
wbieirgeftni
mincbunnint
Aliienoul
ſanen
C
ftinynmſt⸗
eNNiei

ionuhp
auis id
no incol
wnügſu
nniad
aſemurti
buiſi
reſchcded
didinlligt
ſu
. ope;,
i hup

mii
abonl

alati ad faciendũ
voluütatẽ ipſ ſau

tares illi' tribus
eẽnt ð dauid i fa
cto iſto : ſic ⁊ ipſi

a Coſiderate ? videte ꝛc. qꝛ ad euitãdũ inſidias me

as mutat loca: ⁊ ſic nõ poſſu eũ iuenire. b ¶ Et reuer
timini c].i.denũciãdo mihi certa loca in qb iueniat

ne exercit me' icertitudinalr vagãdo ab ei captõe frau
det. c ¶ ſi ẽt ĩ terrã c. icauernis. d ¶ ¶ Perſcru

taboꝛ eũ in ⁊c.

oc dixit ſaul:ut

Lonſiderate ⁊ videte oĩa
latibula el in ꝗbꝰabſcon
dit᷑:&ͥ fuertimini ad me ad
rẽ certã lut vadã vobiſcuʒ
MQuͤod ſi ẽt in trã ſe obſtru
xerit:lpſcrůtaboꝛ eũ ĩ cun

giphei eẽnt magij

lis:q̃ſi hoies mili

atan taert ctis milib'iuda. àt illi ſur
erat hoie rurale getes abierũt in ciph In ſa
timoꝛe yl fauoꝛe ul. Dauid ãt ⁊ viri e erãt
lele erat d HD deſerto maon:lĩ cãpeſtri
Belos rtdad dertras Leihnurh
gnapre e At Nilt ergo ſaul T ſocij ead
illi cc. Dic ↄnt de qrendũ eũ. Et nunciatũ ẽ
ſcribit pſerutatio dauid:ſtatiq; deſcendit ad
ipſe dauid a ſau petrã: ? ᷣſabat ĩ deßto ma
le ꝑ idiciũ tipheo EA, nmun
rũ: hoc ẽ q di: On.Qð cũ audiſſet ſaul:p
¶ Abierüt in ꝗ ſecut ẽ dauid ĩ deſerto ma
ph añ ſaul. ut ex
ploꝛarẽt loca ĩ qᷓ

bus dauid latitabat. g ¶ Dauid aũt ⁊c. Dicit ra.ſa.
ꝙ maon ẽ nomẽ ciuitatis cui adiacet deſertũ ab ea ſic
noiatũ. h¶ Juit g ſaul 2 ſocij eb. pꝰ renanciationẽ gi
pheoꝝ: ut dqn ᷣ. i ¶ Et nũciatũ ẽ dauid. p exploꝛato
res ſuos. kStatiq; deſcẽdit ad petrã. Dicut aliq ꝙ

Enomẽ caſtri:vbi dauid repoſuit ea q̃ habebat ut eſſet

expeditioꝛ. Alij aũt dicũt erat cauerna ĩ rupib' ma⸗
gna ⁊ occulta ĩ q̃ dauid repoſuit pᷣdicta:noluit tñ ibi re

manere:ne ſoꝛte ꝑ ſaul ibi icluderet᷑.ſeqt: ¶ ¶ Poꝛꝛo

dauid ⁊c.] Sed vi ꝙ in hoc dubi fuerit ĩ fide: qꝛ ꝑ re
uelationẽ diuinã certituginalit habuerat ipᷣm foꝛe re

gem p' ſaul:dicẽdũ ꝙ nõ deſperabat cuaſionẽ ꝓ ſua p

Pna hcatauroe ipletõe diuini pꝓmiſſi:ſʒ deſperabat

ſe poſſe euadẽ abſqʒ bello cũ ſaule:qð qdẽ bellũ hoꝛre
bat:qꝛ timebat de moꝛte viroꝝ ſuoꝝ ⁊ aliqᷣꝝ qᷣ erãt cũ
ſaule eũ pſequẽtiũ in hoc magis iuolũtarie qᷓ; uolunta
rie. m ¶Et nuci venit ad ſaul ⁊c᷑. hoc ſcem ẽ excodeſcẽ

ſione diuia: ut ſaul ipediret᷑ a captõe dauid. n ¶¶ Pꝛo
pter hoc vocauerũt ⁊c̃. *n diuiſus exercit ſau

lis a ꝑſecutõe dauid. In ca.xxiiij. vbi dẽ ĩ poſtil.

Et dixit dñs tradẽt.i.ſi pmãaſeritiji cuntaten ſaul illic
venerit ita cõditionalis eſt vera.

Icet cõditionał poſſit eẽ va:quis vtraq; eius
ps ſit falſa:nunqꝙ tñ cõditional ẽ va qñ oppo
nalis · ſi

ditõ pᷣma

ſitũ ↄñtis ẽ cõpoſſibile añcedẽti.vñ iſta ↄditõ
6ͤ currit bacuł ẽ ĩ angulo:eſt falſa:licʒ vtraq;
eũ ps eẽt vᷣa:⁊ iõ ĩ ppoſito nõ ſaluat᷑ veritas diuie rñſio
nis ꝑ hoc ꝙ cõditionalit᷑:ut ĩ poſtilla dẽ.ſ.ſi mãſeritis
ĩ ciuitate ⁊ ſaul illuc venerit:tradẽt. Nã ꝓtũc.ſ.tperñ
ſionis poſſibile erat ꝙ nõ traderet᷑ dauid ab illis de cei
la:lʒ illic remãſiſſet: ⁊ ſaul illuc ueniſſet:cũ q̃libet iſtaꝝ
ꝓpoſitionũ erat mere ↄtigẽs ⁊ cõpoſſibilis alteri:ut de
ſe pʒ. Nec valet dicere ꝙ apud deu: cuũ ſciẽtia ẽ infalli
bilis pᷣdicte ppoſitões erat neceſſarie. Nã diuĩa pᷣſcien
tia lʒ ſit certiſſima:nõ tñ tollit ↄtigẽtiã a rebꝰ: ꝓut cõit

tenct a doctoꝛib.vñ ad ſaluãdũ veritatẽ diuie rñſionij

Poꝛro dauid deſpabat ſe
Itaq; ſaul ⁊ viri e in mo

⁊ yiros erut capent eũ.Et

ſtens pſeq danid: ⁊ pꝛexit

ſcẽderet

plu B lecuct: ſi o
aſin:hõ ẽ rudibilis. Ois igẽ ↄditional falſa ẽ impoſſibilis

aliter videt᷑ dicendũ.ſ. ꝙ dauid querebat a do apud quez

oia ſũt nuda 1 bia vin ſaul habebat in coꝛde deſcẽdẽ ad

ceilã: ut ipᷣm appᷣhẽderet. Similit qrebat dauid a deo vtzꝛ
viri ceile habebãt ĩ coꝛde ut traderẽt dauid ⁊ viros ep ima

nu ſaul ꝓpter liberationẽ ſuã. Et ad vtrũq; deus rñdit affir

matiue:q̃ qdeʒ rñſio-

„ „ „ „ n es fu erunt ve:ctia ſi
on.Et ibat ſaul ⁊ viri eius ſaul non deſ cecit nec
ad la montis ex pte vna: Hanich ſeun nditrge
„ — „ „ ₰ —₰„ „— ¹ . .
dauid aũt ⁊ viri er erãt ĩ la facoccutrete oppor

tere mõtis ex parte altera. tunitate: put deo qᷓ

nouit coꝛda hoium
poſſe euadere la facie ſaul. önro 2ö.
In codẽ xij.
. . Vbi dẽ in poſtil. Poꝛ
dũ coꝛone cingebãt dauid ro dauid dacl. or
1 Et ſe poſſe euadere.
nuũnciꝰvenit ad ſaul dicẽs: ggditio ſeunde.
Feſtina ⁊ veni quoniã (J Urrn in poe
derũt ſe philiſtijm ſupꝑ t᷑raʒ Nloco multũ
Reuerſus ẽ ergo ſaul deſi deuiat a veritate be
bꝛaica.· Nã ibi in hoc

lgecurſu philiſtinon. ppt tchrde hoemde
hoc vocauerũt locũ illum dũ a facie ſaul: vt pʒ
petram diuidentem. bñ itelligẽti illam lin

gua: ſic ibi non fit
mẽtio de deſpatione

⅓ „ ,5„ ,—
Nã poſito ꝙ dauid certitudinalii credebat ipʒ ſe foꝛe regeʒ

p ſaulẽ:ꝓut fuerat ſibi diuinit reuelatũ: ex hoc nõ tollit

In faceret quãtũ ĩ ipſo erat ad ſaluãdũ vitã ſuã ⁊ ſuoꝛum

—

0 Lca.xxiij. vbi poſtillatoꝛ vult verificare diuinaz⸗
rñſionẽ cũ dẽ:ſi mãſeritis tradẽt.dicit illaʒ rñſio
em eẽ verã ↄditionalit᷑.i.ex ſuppoſitõe ſi ſaul de
auid maneret. Burgẽ.neſcio qͥd ↄfuſũ murmu
rans mẽſurare videt᷑ veritatẽ falſitatẽ aut poſſibilitatẽ par
tiũ: volẽs illã coditionalẽ nõ eẽ verã:ſi mãſeritij trademini
eo ꝙ vtraq; ꝑs erat mere ↄtigẽs:⁊ ſic alteri cõpoſſibilis: ſʒ
iſtud nõ ẽ dcm. Nã ſcòm logicos veritas conditionalis vł
falſitas nõ ẽ ex veritate aut falſitate ꝑtiũ:ſicut nec ptingen
tia:qꝛ ⁊ſi ptes cõditionalis ſint ↄtigetes ſtat bñ ↄditionalẽ
eẽ neceſſariã:imo ſtat ptes eẽ ipoſſibiles:dũmõ non ſint in
copoſſibiles:⁊ tñ ↄditionalẽ eẽ verã imo neceſſariã. exem
pmi: ſi ſoꝛtes currit ſoꝛtes mouet᷑. exẽplũ ſecũdi: ſi hõ ẽ

oiĩs va ẽ neceſſaria:qꝛ nulla ẽ va niſi eqpolleat ↄnñtie bone

⁊ foꝛmali:ĩqᷓ oppoitũ ↄntis nõ põt ſtare cũ añte.nũc aut p
pter vitatẽ ſaluãdã diuie rñſionis q̃ dẽ:ſi maſeritis tradent

hec ↄditõnalis ẽ neceſſaria:quis vtraq; ps eb ſit mere ↄti
gens:ſic illa de vᷣtute ᷣmonis:ſi ſoꝛtes currit ſoꝛtes mouet᷑:

ita ⁊ iſta de q̃ ̃mo:⁊ ſi nõ ſit vᷣa de vtute ſᷣmonis ẽ tñ necia

vtute ſnie dei ñ obſtate ↄtigẽtia añtis ⁊ ↄñtis ſiẽ illa: ſi ſoꝛ
tes ẽ pᷣdeſtinat ſaluabit ẽ neceſſaria: qᷓuis ⁊ añs ⁊ ↄñs ſit
mere ↄtigẽs ⁊ ꝑ iſt logicã magiſter ſñiaꝝ ĩ pᷣ liſo luit argu
mẽta ĩ ↄꝛiũ dicẽs:ꝙ ſoꝛtes ſʒ aaishal necio ſaluabit
necitate ↄne: ſʒ ñ necitate ↄnij.¶ In eodẽ ca. bur.nõt nr̃aʒ
trãſlatõeʒ:ſic ⁊ poſtillatoꝛ i tractatu ſuo ð dꝛia nr̃e trãſlati

onis ⁊ hebꝛaice vitatj:cũ lr̃a dic ð deſpatõe ðð icũt.n.in
lr̃a hebꝛaica ñ haberi li deſpauit: ſʒ loco ep feſtinauit.vñ

trãſlatõ nr̃a pᷣt hꝛe vitatẽ ð deſpatoe qtũ ẽ ð fᷣmedio hũa

no ñ qtũ ẽ ð ſpᷣſidio diuio:qð ſtati appuit cũ ð diuia oꝛdi

natoe occurrẽt nũciq ſaul a pſecutõe ðð auertẽt ad pugnã

dũ ↄ philiſteoj ſolicitaret.ð di.n.auxilio ðð nũq deſpauit

5 2 6 1 ℳ. erert

1

Cer ⸗

. rIn

bus ey

erga eũ mẽtitoꝛ iteꝝ ei

2

pmo deſcribit᷑ crude
itas ſaulis dauid ꝑſe
quẽtis:ꝛ benignitas
ipᷣ dauid ſibi parcẽ/
tis:ibi Eratq; ibi ſpe

lũca. Crudelitas aut ⸗
ſaulij apparet eo

rebat ðð ĩ rupib qſi i
acceſſibilibꝰ: ita ex
deſiderio occidẽdi eũ
exponebat ſe ⁊ ſuum
exercicituʒ picuł mul
tis ⁊ magnis:⁊ h eſt
qð dẽ: b ¶ Perrexit
ad iueſtigãdũ ⁊c.i.
capꝛeis ſilueſtribu⸗:⁊
dicũt aliqui ꝙ iſte ca
pꝛe ſunt hui ↄditois
ꝙ de alto pñt pᷣcipita
re ſe:⁊ i an n uij ſe
recip abſq; leſione.
c ¶ Et venit ad cau
las ⁊c.i.q erãt ꝓpe
viã cõeʒ. vñ iĩ hebꝛeo
h: AZd caulas ouiuʒ
ſuꝑ viã. vẽit ãt illuc
ſaul nõ ad qrẽdũ ðð
2 nõ credebat ꝙ au
et ſe ppe viã ponẽ
ſʒ venit illuc: qꝛ rece
dens ab ipſo dauid ĩ

ueſtigatõe: quã in lo

cis aptis ꝓ fugitiuis ñ
iuenerat:⁊ dauid ĩ ca

uerna vie ꝓpiqua cũ

viris ſuis ſe poſuerat

eo ꝙ ſimily credebat

— „ —

ꝙ ſaul eũ ibi ñ q̃reret

ſʒ tm̃ ĩ locis a ⸗
ta remot. d(Erat
ibi ſpelũca. Pic cõ
equẽt deſcribit beni

gnitas dauid parcẽd

ſaul ipᷣm ad moꝛtem

ſequẽti. vbi p deſcri

Pltr⸗ ipſõ dauid mi

ſeratio: ? miſeratõis
declaratio:ibi Surre
xit aüũt dauid pꝰ eũ:ʒ
ſaulis rñſio:ibi Cuʒ

aũt opleſſet dauid. Mi

¶MKegum vxniſ

fregit dauid ⁊c᷑.nõ è i hebꝛeo nec ĩ libꝛis coꝛꝛectis. Fuit

Scẽdit ergo. Poſtq deſcriptᷣ. ¶ Cap. XXIIIl.
ẽ multiplex inſult q dauid:h̊ ↄñi ðſcribi triplex
dei puẽt erga ipᷣm:qꝛ pmo ſaul e pſecutoꝛ mani
tradii: 2 nabal ei irriſoꝛ moꝛit. ca. xxv. ʒ3 ſaul fact
exponit᷑.ca.xxvj.Pꝛima i duas:dqᷣa

- Fa S. G
Scæẽndit ergo dauid

inde: ⁊ habitauit in
locis tutiſſimis engaddi.
Cunq; reuerſus eſſet ſaul
poſtq; pſecut᷑ ẽ philiſteos
nũciauerũt ei dicẽteſ:Ecce
dauid ĩ deſto eſt engaddi.
Aſſumẽſ ergo ſaul tria mi
lia electoꝝ viroꝝ ex oĩ iſr!
pꝛexit ad iueſtigadũ dauid

⁊ viros eũẽt ſup abꝛuptiſſi
mas petras q̃ ſolis ibicibꝰ

puie ſũt.l Et venit ad cau
laſ ouiũ q̃ ſe offerebãt viã/
ti: ratq; ibi ſpelũca quaʒ
igreſſꝰ eſt ſaul ut purgaret
vẽtrẽ. Poꝛꝛo dauid ⁊ viri
ei ĩ iterioꝛe pte ſpelũee late
bãt. Et dixerũt ſᷣui dauid
ad eũ.Eccè dies deq̃ locu
tus ẽ dñs ad te:ego tradã
tibi iimicũ tuũ ut facias ei
ſic placuerit ĩ oculis tuis.
Surrexit ergo dauid ⁊ pᷣci
dit oꝛam chlamydis ſaul
ſilẽt. Poſt hec pcuſſſit coꝛ

ſuũ dauid:eo ꝙ abſcidiſſʒ

oꝛam chlamydis ſaul.Di

xitq; ad viros ſuos: Pꝛo
piciꝰ ſit mihi dñs ne ſaciaʒ
hanc rẽ dño meo xpᷣo dñi

ut mittã manũ meã ĩ eũ:qꝛ
xpᷣus dñi ẽ. Niüᷣit dñs: ꝗa

muſi dñs pcuſſerit eũ aut di
es ei venerit ut moꝛiatur:

aut deſcẽdẽs ĩ pᷣliũ ꝑieritp

eſſet dauid. Miſeratõ ãt ðð appet mãifeſte in duo
bus.ſ.ei parcẽdo cũ poſſet eũ occidẽ:⁊ viros ſuos refrenan

do ab ei iuaſione.⁊ pʒ lr̃a his exceptis. e¶ ¶ Ecce dies ꝛc
Pn ſcriptura pᷣcedẽti ñ iuenit᷑ hoc:ſʒ doctoꝛes dicũt cõit ꝙ
oc fuit ſibi dcm ꝗũ fugiẽs ſaul venit ad ſamuelẽ: ut dem
ẽ ſup:a.xix. f ¶ Percuſſit coꝛ ſuũ ðð.i.oſciẽtia ſua eũ repᷣ
hẽdit:a ſic dauid ẽ accuſatiui caſus:qꝛ i hoc fecerat irreue
rentiã ipſi ſaul:q honoꝛãcłerat qdiu in regno tolerabatur
a deo: ꝓpi qð dicũt hebꝛei ꝙ dauid circa moꝛteʒ fuit puni

tus in ſili. ſe in veſtib qb opt nõ calefiebat:ut plenp vide
bit. j. itio lib. 8 Cint vuͦs ⁊c̃. vſq; ibi excluſiue Et cõ

eni qd appoſitũ ꝑ modũ gloſe:⁊ poſtea iſertũ ẽ textui ꝑꝓ

ignoꝛãtia ſcriptoꝝ ſeu aliqͥ coꝛꝛectoꝝ. Cã aũt appoſi
tionis:pᷣma ꝑ modũ gloſe ut credo fuit:qꝛ.j.xxvj.cap.

ðdð dixit iſta vba in ſili caſu qͥ̊ poterat iterficere ſaul.

pitimihi ſit dñs ut nõ mit

tã manũ meã in chꝛiſtũ do

mini. Et cõfregit dauid vi

ros ſuos ſᷣmonibiſtis:⁊ ſi.
pmiſit eos ut ↄſurgerẽt ĩ ſa
ul. Poꝛo ſaul exurgẽſ de
ſpeluũca ꝑgebat cepto itinẽ

Sũrrexit aũt dauid pᷣ eũ

⁊ egreſſus de ſpelunca cla
mauit p tergũ ſaul dicens
Dñe mi rex.Et reſpexit ſa

ul pꝰſe ⁊ iclinãs ſe dauid ꝓ

nuſi trã adoꝛauit:Dixitq;
ad ſaul:Quare audis pᷣba
hõiũ loquẽtiũ:dauid q̃rit
malũ aduerſũ te:Ecce ho
die viderũt oculi tui ꝙ tra
diderit te dñs ĩ manu mea

ĩſpelũca: ⁊ cogitaui ut oc
ciderẽ te:ſʒ peꝑcit tibi ocu
lus me.Dixi eni:Non ex
ten dã manũ meam i diĩim

meũ:qꝛ chꝛiſt᷑ dñi ẽ. Quin
poti pꝛ mi vide ⁊ cogno
ſce oꝛam chlamydis tue ĩ

manu mea:quũo cuʒ pᷣcide

rem ſũmitateʒ chlamydis

tue:nolui extẽdẽ manum
meã ĩ te. Aiaduerte ⁊ vide
qm̃ nõẽ i manu mea malũ
neq; iniꝗqtas neq; peccaui

te. Lu auteʒ ĩſidiaris aĩe

mee ut auferas eã. Judicet

dñs int me ⁊ te. ⁊ ulciſcat᷑
me dominus exte:manus

autem mea non ſit in te ſi
cut ⁊ i ꝓuerbio ãtiquo dẽ.l

a philiſteis fuit ſaul occiſujut hẽ. x

h ¶ Surrexit ãt

9 ₰% ₰ — 7 * .
ðð. h ↄñt deſcribi
tur dicte miſatõ

nis mãaifeſtatoõ: p

h ꝙ ðdð aliquatu
lũ ſequẽs ſaulem
oñdit ei ptem ſue
clamydis abſciſã

p h' mãifeſte ocla

rans ꝙ ita facilit

eũ occidiſſet ſi vo
luiſſet: ⁊ ꝑ h pꝛo
bat falſitatem do
ech ⁊ alioꝝ q ac

cuſabant ðð erga

eũ: 2 pʒ lr̃a vſqʒ
ibi: Ulciſcat

dñs me ex te. h'di

xit ęelo iuſticie nõ⸗

vidicte. k Ma
nus aüũt mea ⁊c
null'.n. dz ð ꝓpa
iiuria ſumẽ vindi
ctã ꝑ ſe niſi icum

bat ſibi ex officio

tũc mel'eẽt ꝙ ꝑ

aliũ facẽt:vñ legi
tur de platone

fuũ ſuũ peccãtẽ 3

ſe tradidit alti pu

niẽdũ:ne ipe ppa
iiuria mot᷑ meſu

ra excedẽet rõnis.

I¶Si i puer

bio c] i. verbo
vulgari. mab

-

ipis egrediet᷑ isie
tas.h.n. diceba

qñ dñs ꝑ aliquez

malũ ſumebat vi

dictã de alio peio
ri vel eq̃ᷓ malo: ⁊

qꝛ dðð ſetiebat ſei
nocẽtẽ:nolebat

tal vidicta ꝑ imßjſm

fieret ð ſaule:ſʒ ſi
dey vellet facẽ per

aliquẽ maluʒ ho

minẽ facẽt: ſic fa

ctũ fuit poſta: da
xxj.ca. hebꝛei aut di

cũt h: Siẽ i ꝓuerbio ãtiqͥ dẽ ⁊c. dicẽtes ꝙ iſtð puerbiuz

ẽlex data a deo:qᷣ dẽ ãtiquꝰ diex:Dañ.vij. Accipiũt ãt
h' a lege Exo.xxj.vbi dẽ de occiſo a cãu ꝙ dñs tradidit

eũ i manu occidẽtis:qð dicũt accidẽ ppt peccatuʒ occul

tũ ipſocciſi:ꝓ qͥ erat dignꝰmoꝛte.Et ꝓ aliq peccato oc
culto ipᷣp occidetis: ꝓ qͥ erat dign expelli ad tps de ſua
ciuitate.ſ.vſq; ad moꝛtẽ ſũmi põtificis: ⁊ qꝛ dicta pcca
occulta non pñt vindicari ꝑ humanũ iudiciũ: iſto mo

vidicãtur ꝑ diuinũ.ſʒ h dictum nõ ẽ ſemꝑ verum:licet
aliquãdo poſſit cõtingere:quia frequeni ↄtigit homici

creaigf
ſmnienrni
i unhef
dpnen
afgr n
(Smmni
Obhünt
ur dice ne,
mäſeſtndn
ddalgrin
nleqnösſanen
üciteimin
lumtii ti
b mäiſtſri
Msc iig ili
üocaſſeſin
uiſſern phen
arfalitanen,
her alopr
vlabandöen
unp fn
bi. i(Dle
dismecrehd
i gboiuſtcrn

piclge Mr

nus it nen.
ul.N0 gg
nnuſumepudi
tipſe niicun

Ntſcbiexoffiao

nüencleitg,
liüfirvilg
urde huatoneg
Güuupareii
Veradidtalinr
niitineißeſßt
iununde nin
ficgeglannn
(Sinrer

bione i .

nulgn. . 4
pis egelliß
By dc
gidispaln
nali ſumehu
liaideglope⸗
inclei nnh.
röoͤſaibrli
ocutolcu
Anidnphn
aoſaleh
erellautueß
lcninul ⸗/

e fuen ieſt

tiͦfitpoſti⸗
aahehiaita
Narit

electoꝝ oꝛdinãt. n ¶ Quẽ pſec ti
pſeq: ẽt dato eſſem nocẽs:cũ ſim nullꝰ momẽti reſpe

diũ caſuale abſq; peccato occidẽtis vel occiſi hoc deme
rente ſcòm diuĩia iudicia nobis occulta:oia tũ ad bonũ

Qu“uẽ pſeq̃ris.q.d. vile ẽ tibi me

ctu tui. o ¶ Eu ãt ↄpleſſet. Hic ↄñt põit᷑ ipiſaul rñſio:

Qqaouict' pfuſus

de ſua neqcia di
xit. p (Baſtio⸗
me es. iſta ẽ cõꝑa
tio abuſiua:ac ſi
diceret᷑ nix ẽ albi
oꝛ coꝛuo. .
q ¶ Quis eni cũ
iuenerit ⁊c.q.d.
h nulb' facẽt niſi
eẽt valde bon 2

pfect:a ĩ h' ↄfite

tur ipᷣm ðð eẽ di
gnũ regno:iõ ſub
dit᷑: r ¶ Et nunc
ſcio ⁊c.] Dicunt
at aliq hebꝛei ꝙ
h'ſciuit ꝑ ſignũ ſi
bi datũ a ſamue
le qꝛ ille regnaret
peũ ꝗᷣ ſcideret ve
ſtẽ ey: ꝓut fuit .

ctũ ca. xv. n

ra mihi i dño ⁊c

vidẽs eũ nũ ad
miſericoꝛdiã . ha
bita ꝓ ſe miicoꝛ

dia:petit aliã ꝑ ſe
mine ſuo. riet

iurauit dõ. tãcy p
nus ad miſericoꝛ
diã. v ijt
§ ſaul ⁊c. penitẽs
de pſecutoe ðõ: ſʒ
h' tm fuit ad ho/
ram:ut ex ſequen
tib patebit. Uide
ret᷑ foꝛte alicui q;
ðð peccauit iuroꝭ
do ſacẽ miſicoꝛdi
am ipi ſauli cum
ſciret eũ eẽ a dño
repꝛobatũ. Item
qꝛ iſtud iuramen

tũ trãſgreſſus fuit:⁊ vẽ qꝛ ſeptẽ viros de filijs ſaul tradi

Ab impijs grediet᷑ impie
tas. Man ergo mea non
ſit ĩ te. Qũẽ pſeqris rex iſr:
quẽ pſeqriſ.Canẽ moꝛtuũ
pſeq̃ris ⁊ pulicẽ vnuʒ.Sit
dñſiudex ⁊ iudicet it me ⁊
te:⁊ videat ⁊ iudicet cãm
meã:⁊ eruat me de manu
tua. Cũ auᷣtẽ ↄpleſſʒ dauid
loquẽs ſᷣmones hꝰmõi ad
ſaul:dixit ſaul:Nũqd vox
hec tua ẽ fili mi dauid: Et
leuauit ſaul vocẽ ſuaʒ ⁊ fle
uit:dixitq; ad dauid:Juſti
oꝛ tu es q;ᷓ; ego:tu.n.tribui

ſti mihi bona:ego aũt red

didi tibi mala.Et tu idica/
ſti hodie q̃ feceriſ mihi bo
na:qũo tradiderit me dñs
i manu tua:⁊ nõ occideris

me. Quis.n. cũ iuen erit in
imicuũ ſuũ dimittłet eũ ĩ via

bona: Sed dñs reddat ti
bi viciſſitudinem hãcꝓ eo
qð hodie opat es ĩ me. et

nẽ qꝛ ſcio ꝙ ctiſſie regnatu

ruſ ſiſ:l habitur ĩ mau tua
regnuʒ iſrłiüra mihi ĩ dño
ne deleas ſemẽ meũ pꝰ me
neq; auferas nomẽ meũ ð
domo pĩis mei.Et iurauit
dauid ſauli. Abijt ergo ſa

dit crucifigados:ut hẽ.j.ſcòo li.xxj.ca. Ad pmũ dicen
dũ ꝙ dauid neſciuit ſaul repꝛobatũ ſimpłr.ſ.qtũ ad vi
ta einã:ſʒ tm reſpectu regni tpalis:nõ ãt ꝑ iuramẽtum
ſuũ oceſſit filijs ſaul ꝙ regnarẽt ſʒ ſolũ viuerẽt:qð pote
rat ſtare abſq; h ꝙ regnarẽt: ꝓpt᷑ qð iurãdo ñ peccauit
imo op pfectõis fecit:ſecũdũ illꝰ Matth.v. Bñfacite
hisqͥ oderũt vos ⁊c. Similr nõ fuit trãſgreſſꝰiuꝛamen
tũ:qꝛ i oĩ iuramẽto volũtas ſuꝑioꝛis itelligit᷑ excepta ⁊
maxie ipſdei:de cuiꝰvolũtate expᷣſſa fuit punita poſte
ritas ſaul ꝓpi gabaonitas:qᷓ punitio nõ debebat fieri ꝑ
pena pecuniaria:ſʒ ꝑ moꝛtẽ ſaltẽ aliqͥ:⁊ iõ ñ peccauit
tradẽdo illos ſeptẽ viros crucifigãdos:nec ꝑ h fuit dele
ta poſteritas ſaul:qꝛ ðð reſeruauit miphiboſeth:ut ibi
dẽ hẽ qͥ ðſcẽdit ð ſaul ꝑ ionathã filiũ eꝰ XxXV
Oꝛtuus ẽ ãt ſamuel.Pic ↄñt põi᷑ ſecũdꝰ ꝓuen
tus ꝑ moꝛtẽ iniq nabal:qͥ diuina vltione moꝛ

tuus ẽ: eo ꝙ vitupauerat dauid ⁊ fuos ei iniq̃: ⁊ ſic vxoꝛ
ei ⁊ qcqd hẽbat fuit ipſ dauid:pᷣmittit᷑ tñ h̊ moꝛs ſamue

lis iuſti pᷣcioſa:ut ꝑ h' magis appeat moꝛs hõis iniqᷣ igno

minioſa:ſcom ꝙ dẽ ꝓuer.x. Memoꝛia iuſti cũ laudibus

⁊ nomẽ ipioꝝ putreſcet:⁊ hoc ẽ qð

ul i domũ ſuam:⁊ dauid ⁊
viri e aſcẽder̃t ad tutiora
loca. ¶ Lap.xxv.
ꝛth e aũt ſamuel:⁊

iſrl:⁊ plaxerũt eũ Inimis:⁊
ſepelier̃t eũ ĩ domo ſua ĩ ra
matha.Cõſurgẽſq; dauid
deſcẽdiu ĩ deßtum pharan
Erat aũt vir qſpiã ĩ ſolitu
dine maon ⁊ poſſeſſio ei ĩ
carmelo:⁊ hõ ille magnuſ
nimis:erãtq; ei oues tria
milia ⁊ mille capꝛe. Et ac
cidit ut tõderet᷑ grex in car
melo. Nomẽ aut viri illi
erat nabal:⁊ nomẽ vxoꝛis
ei ab igail.Ertq; mulier
illa prudẽtiſſima ⁊ ſpecio
ſa. Poͤꝛꝛo vir ey durus Eet
peſſim ⁊ malicioſꝰ. Ert
aüt de genẽ caleph. Cuům
auũt audiſſet dauid i deſto
qꝙ; tõderet nabal gregẽ ſuũ
miſit decẽ iuuenes ⁊ dixit
eis:Aſcẽdite in carmelũ ⁊
venietis ad nabal:⁊ ſaluta
bitis eũ ex noie meo paci/

ſice:⁊ ſic dicetis: Sit fratri
bus meis ⁊ tibi pax ⁊ do

mui tue pax:⁊ omnibus
quecunq; habes ſit pax.

cõgrègar ẽ vniuerſuſ

dẽ de lſamuele ad eius

laudẽ. b ¶ Et cogre
gat ẽ vniuerſus ⁊c.
de moꝛte vero nabal
nullꝰplancxſcribitur
Sʒ h oꝛit᷑ qſtio: quo

ſecuchliber regũ dicit

ipſſamuel ſiẽ ⁊ pᷣm
cuũ tñ ab iſto loco ⁊
inceps ñ potuerit ſcri
bere.ſ.pꝰmoꝛtẽ ſuam
Ad qð dẽ ꝙ vnde di
ſcipulis ſuis reſiduuʒ

ſcripſit:q ab aliqbus

dẽ fuiſſe nathan pꝛo
pheta:⁊ io aſcribitur
ſamueli: ſic fem diſci
puli magiſtro
c¶Erat aut vir ꝛcẽ.
Pic ↄñt᷑ agit᷑ de ipſo
nabal vbi pÿ deſcribi
tur nabal ⁊ abigail ꝑ
ſonalis ↄditio:ꝰ ipᷣiꝰ
dauid curialis petitõ
ibi Cũ g audiſſʒ.ʒ ru
ſticana rñſio: ibi Rñ
dens autẽ.q̃rto abiga
il ꝓuida obuiatio:ibi
Abigail aüt:qͥnto cir
ca nabal diuina vltõ
ibi Diluculo autem.
Circa pᷣmũ dẽ:
c ¶ Erat autẽ vir qᷣſ
piam in ſolitudie ma
on. li ſolitudie nõ ẽ i

hebꝛeo nec ẽ de textu

qꝛ ſcom ꝙ dẽ libꝛo ð
queſtionib hebꝛaicis
manebat in ciuitate
maon.Sʒ eiuj aialia
erãt in mote carmelo
vbi hẽbat domũ pꝛo

paſtoꝛibꝰ⁊ pecoꝛibuz)

ad quem venitꝓ ton
dendis ouibus cum

vxoꝛe ſua. Sciendum autem ꝙ iſte carmelus eſt mons in
ſoꝛte iude. Alius autẽ carmelus vbi helias interfecit ſacer
dotes baal eſt in tribu iſachar:expmitur nomẽ viri ⁊ vxo

mente ⁊ coꝛpoꝛe gratioſa. e

dum ꝓximum ⁊2 decipiẽdum. g

m dicit᷑ Nomẽ autem ⁊c.⁊ cõditio vtriuſq;: cum dĩ
ratq; illa mulier pꝛudẽtiſſima ⁊ ſpecioſa. ⁊ ſic erat
oꝛꝛo vir eius durus. ad
alicioſus. ad iniurian

cõuiuendum. f ¶ Et peſſimus

rat autẽ de genẽ cha

leph.hoc autẽ non additur ad deſignandũ ꝙ chaleph fue
rit talis: quia fuit virtuoſus ⁊ bonus:ut patet Numeri.
xiiij. ⁊ Joſue.xiiij. Sed ad oſtendendum ꝙ nabal erat de
tribu iuda ſicut ⁊ dauid:⁊ ideo grauius peccauit ipſum vi

tuperando. h

um autem audiſſet. Pic cõſequenter

ponit᷑ ipſius dauid curialis petitio:quod pʒ pᷣmo ex amica
bili ſalutatioe:cũ dicit᷑ Et ſalutabis eũ ⁊c.h aũt qð ibi ſeqͥ
tur Ex młtis annis ſaluos faciẽs tuos ⁊ oia tua.non eſt in
hebꝛeo. Secũdo ex rõnabili allegatoc:vbi tãgũtur quinq;

uenerit man tua ⁊c.

¶ Kegum

rones qᷣbꝰnabal debebat iclinari ad exauditionẽ petitioni⸗
Pꝛima ẽqꝛ dauid ⁊ viri ep pacifice ↄuerſati fuerant cũ pa
ſtoꝛib' nabal:lʒ poſſent oĩ die accipẽ qð habebãt:⁊ hoc nõ
tur cũ dẽ: i (au⸗ eis moleſti fuim.ſecunda qꝛ eos ⁊
gregẽ ſecure ſeruauerat a feris ⁊ pᷣdonibꝰ:⁊ h nõt᷑ cũ dicit
E 6 Nec aliqñ defu
it eis qᷣcq ð grege v7. . . —
Ex multis anniſ ſaluos fa

pꝛedones eni nõ aude
bãt ulue nere zune ciens tuos ⁊ oĩa tua. Au
.Erat nobiſp muro diuiqꝙ; tonderent paſtoꝛes
itia ẽ huilis moc' pe tui greges tuos:ꝗ erãt no/
tẽci: ibi: ¶ Nuũc &ͤ biſcũ in deſto. Nunq; eis
tueniat pueri i gin moleſti fuim: nec aliqñ de
poſet accipere p ſua fuit quicq; eis de grege oi
volũtate cũ eẽt rex in tpe quo fuerüt nobiſcũ in
unctus ⁊ ĩ neceſſitte carmelo. Introga pueros

die eni bona ⁊c̃. faci
ebãt eni hebꝛei feſtuʒ
magnũ toſoꝛib ſuis
. ½ 5 7 7 ſv. * 9 4
⁊ paſtoꝛib i die toſio nerit mantua da ſuis tuis

oculłtuis. In diẽ᷑.n.bona

nis ouiũ ĩ memoꝛiaz y gii . 3
patriarchaꝝ qͥ fuerat 7 ſ ilio tuo zaui. Tuq; ſe
paſtoꝛes ouiũ: ut h' niſſẽt pueri dauid:locuti ſi
BGeñ.xlvij.⁊ talib'bie ad nabal oĩa verba hec ex
bus ſolet hoies mag noie dauid:⁊ ſiluerũt. Rè

eẽ curialej.qnta rõ ac
cipit ex ꝑte rei petite:
quã ſimplr poſuit in

ſpõdens aũt nabal pueris

ad qlitatẽ ⁊ qꝙtitateʒ
qõ nõt ibi. Qocũq; i Toͤllaʒ ergo panes meðòs
n ¶ Rñndes ãt nabal
h oñt᷑ põit᷑ ruſticana

ruſio: ꝛñ ſoli nega æ dabo vitis quos neſcio
vacche rhauit vñ ſint: Reẽgreſſi ſunt itaq;
dicẽs: o ¶ Auij eſt pueri dauid ꝑ viã ſuam:⁊

dauid.q.d.nullꝰ va reuerſi venerũt ⁊ annũcia
loꝛis:qꝛ deſcendit de

glienigena muliẽ. ſ. ð

ruth moabite:⁊ ñ ſo —C—
lũ vitupauit ðd: ſʒ eris . riccinge vnuſal
vlros er dicens: ; gladio ſuo. Et accincti
phodie icreuertc] ſũt ſinguli gladijs ſuis. Ac
i nouit eob deſer cinctuſq; ⁊ dð enſe ſuo:⁊
e n α ſecuti ſüt dauid qſi qdrigẽ
e: ꝓpt quaʒ fugitiui n⸗ garige
eẽnt. q ʒ5 ti viri. Poꝛꝛo ducẽti remã

ſerũt ad ſarcinas. Abigãil
autẽ vxoꝛi nabal nüciauit
vn de pueris ſuis dicens:

r. ¶Et aqs meas.i.
pot' meos: qꝛ frequẽ
ter ĩ ſcripta noĩe aq̃ ĩ
telligit᷑ ois pot: ſicut
noĩe panis omnis ci
bus:vñ.iiij. Reg.vj.dẽ:Pone eis panẽ ⁊ aquã:⁊ ſꝑdit᷑ ibi
dem:Et appoſita ẽ eis magna ciboꝝ p̃paratõ. lib
ſi ſũt ⁊c. vacui ⁊ vitupati. t ¶ Euc ait dauid.merito
uocat᷑. vC Accingat᷑ vnuſqſqʒ ⁊c.] ad accipiẽdũ vina
ctam de tam vili ruſtico. x ¶ Abigail aũt. Pic ↄñt ponit᷑

21 debeo facẽ

ipſi abigail pꝛudẽs obuiatio:⁊ ſcòo ipſ dauid pacificatõ·

ibi Cuũ aut vidiſſet. Circa pᷣmum pᷣmittit᷑ facti notificatio

t aq̃s meas ⁊ carnes pe
coꝝ q̃ occiditõſoꝛib meis

uerüt ei oĩa v?̈ba qᷓ dixerat
nabal.Tunc ait dauid pu

ipſi abigail ꝑ vnũ de famulis ſuis dicẽtẽ ei: y ¶¶Ee
miſit ðð ⁊c̃.vbi patit᷑ defectũ victualiũ. 301
cerẽt dño nr̃o.eũ curialr ſalutãdo:⁊ ei bñfici
petẽdo.ceia patẽt ex pᷣdictis vſq; ibi:
pᷣcauendo tibi ⁊ domui tue. b ¶

Eccæ dauid miſit nũcios

de deßto: lut bñdicerẽt do

venim ad te.l. Qdcũq; iue

mino nr̃o:is auerſatus eſt

eos. HMoies iſti boni ſatis
fuerüt nobs ⁊ nõ moleſti

nec quicq;ᷓ aliqñ perijt oĩ

tpe quo fuimꝰ ↄuerſati cuzʒ

eis ĩ deſerto. Pꝛo muro

erqat nobᷣ tã i nocte qᷓ; ĩ die

hoſit drta? 16e Acl — tuos: idicabũt tibi. NHäc
gieenivona ergo ĩueniãt pueri tui gra, eo
ſidera ⁊ rcogita qd faciaſ

oĩb diebꝰ ꝗbpauim apð
eos gregeſ. Quãobꝛẽ cõn

qm̃ còmpleta ẽ malicia ad

uerſũ viꝝ tuũ ⁊ àduerſuʒ

domũ tuã:èt ipſe ẽ fili beli
al:ita ut nemo poſſit ei lo

g. Féſtinauit igẽ abigail ⁊

tulit ducentos panes ⁊ du

os vtres vini:⁊ qnq; arie/
dauid ait:Quũuis ẽ dauid Xꝰ
voluütate nabal ̈tuʒ gs ẽ fili iſai: Hdie icreue
rũt ſui ꝗ fugiũt dñoſſuoſl

tes coctos:⁊ qnq; ſata po
lete:⁊ centũ ligaturas vue
—
paſſe:⁊ ducẽtas maſſas ca
ricaꝝ ⁊ poſuit ſup aſinos.
Dixitq; pueris ſuis: Pꝛe
cedite me:⁊ ecce ego poſt
tergũ ſeq̃r vos. VNiro autẽ

ſuo nabal ñ idicauitl.Cuʒ

ergo aſcẽdiſſet aſinũ èt de⸗

ſcederet ad radicẽ montis
dauid ⁊ viri ep deſcẽdebãt

ĩ occurſuʒ e.Quibꝰ ⁊ illa
occurrit.Et ait dauid: Ae
re fruſtra ſeruaui oĩa q̃ hu
ius erãt ĩ deſto:⁊ nõ perijt
qcq;ᷓ ð cũci q̃ ad eũ ptine
bãt:⁊ reddidit mihi malũ

ꝓ bono.Hec faciat domi⸗
nus inimicis dauid:⁊ hec
addat:ſi reliqᷓro de omni

bus que ad ipſũ pertinent

dia ad quã deſcẽ

— „
era 7c

Qusoniã completa

eſt ⁊c.qꝛ ĩ pꝛom
ptu ẽ vindicta de
malicia ſua. co/⸗
