tionej alioꝝ interpᷣtum ſuſcepere. Deiñ arguit ꝑ locum
ab auẽte:ꝙ recipiẽda ſit tanq; auctẽtica:qꝛ ẽ hebꝛeoꝝ ⁊
aploꝝ ⁊ euangeliſtarũ auctoꝛitatib'ↄfirmata:vñ dicit:

Lur me nõ recipi

ʒaaunt latin mei: qa
qm̃ nacçareus vocabit᷑: ⁊ vi ſum latinp ſicut
debũt in quẽ ↄpunxerũt. et tbi. t¶ Qui in

illud apli: oculus ñ vi⸗

niolata editõe ve

teri.hoc dic ð oꝛi

dit nec auriſ audiuit:⁊ ĩ coꝛ genẽ:qui in traſſa
hoĩs nõ aſcẽdit que ppara tione. lxx. miſcuit
uit de diligẽtib ſe: cteraqʒ theodocionis edi
his ſilia in hebꝛcoꝛũ libꝛis onẽ: rſic vrraq;

cõꝛupit. v¶ Jta

inneniri. Cèrte apli ⁊ euan noua ndidi vr la⸗
geliſte ſeptuagita interptes boꝛem meũi. edi
nõuerant: ⁊ vñ eis hec quůe labdtoleopofus.
„ . 6 — ole ope g.
in ſeptuaginta internbus x 68 a
nõ habẽt:l Xp̃ᷣs dñs nr̃ vy/ his maius apiis
triuſqʒ teſtam̃ti ↄditoꝛ i eua auctoꝛib'ppꝛobe.
gelio ſm iohannẽ:Qui cre Apli.n. multa di
xerut de vitate he

dit inꝗt in me ſicẽ dic ſcriptu

ra:flumina de vẽtre er fluẽt

bꝛaica q̃ nõ mue/

. nuet mnmunt in. xx. traſ⸗
aque viue. tiq; ſcripiũ ẽ: latioe: que pnt in
qð ſaluatõ ſeriptũ eſſe teſta ueniri in libello:
tur. Abi ſcriptuũ eſt: Septu quem ipe fecu de

aginta nõ hñt: apòcrypha

empla pᷣCſumunt. Hec pace

optimo genere in
terpᷣtandꝛi.⁊ hoc ẽ

nłſcit eccleſia. Ad bebꝛèoos die: y¶ Sai
igit᷑ reuertendũ eſt: vndè et baͦnr ri i;
domin loꝗt᷑: ⁊ diſcipuli ex Keripirheieto⸗ ad

Pammachiũ de

veteꝝ loquoꝛ 7 obtrectato optimo genere in
ribus meis tantũ rñdebo: lehrao⸗ n n
unt oia exepla q
o⸗ dente merochm ponunt hic. qᷓ ple
in publico deiraheies: ⁊ le ne inuenies ſupꝛa
gentes in anguliſ:id ẽ acců in ilo pꝛologo. .
ſatoꝛes ⁊ defenſoꝛes: cuʒ in Deſickrt meran
— quod in m te medium..
alijs ꝓbent: quod in me re 3 Cttarach bis

pꝛobãt: quiali pᷣtus ⁊ viciuʒ

et in qᷓ plures cõſenſe
rint q̃ſi verũ ⁊ immut
emplaria ↄpoſuit. g¶
plana ẽ.quid ſit aſtericꝰ:.

ri
go: Deſiderij mei ⁊c. h

dicẽs: Si igit alijs licuit.oꝛigeni.ſ.⁊ alijs.S.dictis. i
tenere. immutabilit. k ¶ Aõ ſemel acceperãt.ſ. traſiatio

abile cenſeat: ⁊ nõ ſolũ vbi q̃ttuoꝛ ex
Sed qð maioꝛis audacie eſt cc. lrfa
id obelus: inuenies.S. in illo pꝓlo
Siigit ⁊c. hic arguit q; latini de
beant ſuã tranſlatiõem libent recipe: ⁊ pmo ꝑ locũ a ſun
NS

ſimilia.ſup̃ oſten
dens. 26 In hbe

bꝛeoꝝ: libꝛis inueniri. ab illo loco.ſ. Scripſi nuper ⁊c.
vſq; buc debet legi ſub vno verſu:⁊ ꝓpter hoc reſumi
tur hic oñdens: b ¶ Terte apli ⁊ eua.ixx. intpꝛe.i.ti aſ
lationẽ.lxx.intpꝛetũ. c (rar vn eis hoc dicẽ. i.
vñ habueft vt dicerẽt. ue in. lxx. int. ⁊cl.q.d.ð
hebꝛaica vitate hoc habuef̃t. e (S F teſi ↄditoꝛ.
hoc ẽ ↄ manicheũ:qꝗ dicebat ve.te.eſſe a magno deo: et

7

nem. xx.i.ſi licuit eis poſt tranſlationẽ veterẽ quã ſemel ag nouũ ab exiguo. f ¶ Qui cre.ĩ me. Jo.vj.f. Ecclia ne

ceperãt ⁊ appꝛobauerãt nouss traſlationes facere. I ¶ Et
poſt.lxx.cellulas.ↄtinens ponit᷑ ꝓ ↄtento. methonomia eſt
i.poſt tranſlatõem.lxx.qui ſᷣm Nug in cellis ſingulis trã
ſtulerũt:ſed no ſᷣm hiero qui ait: im ue vulgo. i. vul
gariter. n ¶ Sine auctoꝛe.aliqͥ de his mentionẽ faciente.

o ¶ Jactant.i.iactant aſſerũt. ſupbia.n. eſt aſſerere qò nul
la ꝓbari põt auẽte:vñ lateni inuehit᷑ Zↄ augꝰ. p ¶ Singu
daid

las cel. aperuẽ i ſingulas editioes feFindb⸗ addidert aliqᷓ
P

traſlatot. xx. hoc ẽ qð ſequit᷑: Pocq; ĩ ec. legit. i ĩ re
gionib.Sð.ꝓximo mẽoꝛatij. Cs Rr neicicftil g qſi

Iclt.i.nõ recipit vel nõ appꝛobat Apocrypha.in/plogo
ioſue circa pnci exponit᷑ qͥd ſit apocryphu. aliqꝗ dicut
ꝙ apocrypha ẽ noiatiui caſuj ſingłarij nu vt rlani
g nocrypha ecclia.i. apocryphis vtit. hMelcit
hoc.exqͥ.lxx.nõ hñt. i¶ Ad heb.igit.i.ad hebꝛaicã vi
tatẽ. R ¶ Reuertẽdũ ẽ: vbi hec repiunf. l ¶ Uñ. de q̃
hebꝛaica vitate m. Sñs lo. hec pace veterũ ⁊c̃.i.lxx.
n qͥr obtre.i.detractatõib'. o ¶ Canino.i.rapi
do vel irrõnabili. In angul.i. ĩ occulto. qMidẽ

ac. ⁊ de.eiuſò. n Dũ ĩ a. ꝓbet.i.qmedeẽt i alioꝝ ſcptj

—

NAM
itlynm
elnts
(ust,n
ſcornulaͤſt
Iteſgivna

twiboc di

tüͤnptag

Moddeno

nlün
undris
unticde
inaet⸗
Aluencit
poltan
Mynlae
mnazohe
litſein
henaun
pbuciſc

tun egae
ſckclenra⸗
ontaͤbo
Moig nouen
miridſcun

Phennn.
Altan

wedle Ne

uinwi

lenin

Nednef
ſerſen

Raint
mmicd
onftüne
chrin
nalgegg
peldi
nnlus
ndearhe
otue
flgrri⸗
pirn
ninld
nißefan
nogentt
ncegfri
E
ihhign
ſthoo
nachii N
ogmngen
nſn
nuerinal
wibcape
ucntsen
lopol
nun
um/
Cangh

.
neti
octun
nprin
hocol·
1 qod
ioaltor
N den⸗ 4
Cdunt
p
iian
iſe
Ce
mon

ioicl-
e

ANMDꝛologus n paralypomenon. ;

ð in me repꝛobãt i.qð in ſcptis meis vituꝑant.

t Quaſi vtus ⁊ vi.no in reb ſint ſed cum auctio. mu
tentur. i. qſ⸗/ i diuerſitas auctoꝝ faciat editõem pᷣcioſam
vel vicioſam: ⁊ nõ potius pᷣciũ vel viciũ ip̃arum reriꝗ.

y (¶ Editionẽ. Ixx.i. tranſlatõem. Ixx. coꝛꝛectã x ¶ Iio

cam veritatem

ipfſis. d ( Inex/

iii. logas ſentẽtias

y¶ Nec mmimicũ

debẽ exiſtimari.
i. reputari ſu
me puto: 3 ¶ Eo

nõ in rebus ſint:ſed cuʒ au
ctoꝛe mutent.Ceteꝝ memi
ni editionẽ ſeptuaginta trã

2 Auos ediſſe ſlatoꝛũ olim de greco emẽ/
ro ·i. expono vel datam tribuiſſe me noſtris
cõfirmo ꝑ hebꝛai nẽc inimicũ debẽ exiſtima/

ri eòzuʒ quos in conuentu
fratrü ſemꝑ ediſſero.Et qð
nũc dabꝛeiamin.i.vᷣba die

i. in cogregatide:
cEFratra.i.fide

lium latinoꝝ: vñ Inters” icei
patet ꝙ non inui/- nun interp iatue ſum: nccu
Aeo nec co feci:vt inextricabileſ mo

ras ⁊ ſilůam nominũ q ſcri
ticabiles moꝛas ptoꝛũ cõſuſa ſunt vicio:ſen

e ¶ Siluaʒz. i. ↄfu

ſionem multã: ſicut arboꝛes còfuſe ſunt in ſilua: ita ꝓa

—

remotis vix vna diſcerni põt ab alia. fᷣ ¶ Senſuum

barbariẽ. hoc dicit:quia editio ſeptuaginta ita confuſa
crat ⁊ cõꝛupta ꝙ videbat᷑ eẽ barbara:a barbara ⁊ igno
tas habere dictionũ ſignificatiões.i Digererem.i.expo/
nerem vel oꝛdinatim diſtinguerem

vel ozau er cola.i ꝑ mem
bꝛa ⁊ diſtinctiões Uerſuũ. colum dẽ a colon:qð eſt mẽ-
bꝛum. eſt at colum pũctata ꝓlatio alicuius oꝛatiois ꝑ

maioꝛes deciſiones ⁊ per clauſulas quaſda cõſtantes ex

duabus dictoibus vel pluribus: vt hic: Nõ me frauda

bis:nõ ledes:nõ ſpoliabis. vñ colum interpᷣtatur pᷣciſus

inuenies de colo comate a piodo .
quidã fuit philoſophus qᷣ dicebat: ſi noluerint me ali

luerint: tũ ego canam.i.trãſſerã
amicis

uxta hiſmenium.

audire:tñ canam mihimetipſi.Quidã dicũt hiſmeniũ

elſſe fluuiũ iuxta quem oꝛgia bachi celebꝛãtur cũ clamo

re:quibuſdã.ſ. clamantibus: alijs ſilentib et clamantes

deridentibꝰ: a eſt ſenſus:¶ SEi aures ceteroꝝ ſurde ſint.

.i. ſi ceteri tranſlatiöem meam cõtemnãt ⁊ eã audire no
. dihimetip̃i 7 meis.
is ¶ Huxta hiſmeniũ i. ſicut facicbat hiſmenp phᷣs
Tel iuxta hiſmeniũ.i. ſicut illi ꝗ celebꝛabãt oꝛgia iuxra
fluuiũ illum:nõ dimittebant ꝓpter aſtãtes qui eos deri
debant. oꝛgia oꝛgioꝝ dicebant᷑ ſacrificia bachi: ab oꝛge

qð eſt cultura: qꝛ ad culturã anime credebant᷑ pertinere
vel dicunt᷑ ab oꝛge qð eſt ira:quia in ſacrificijs bachi fre

quenter mouenbant᷑ ad iram. Item oꝛ dicit bonum:ge

terra:vñ dicunt᷑ oꝛgia in quibꝰ multũ vini ⁊ annone ex
ponebantur. l

Explicit qualiſcunq; explanatio iſtius plogi. Credo

ꝙ iſte plogus immediate poſt ſequentẽ ſcribi debeat: ſʒ
vicio ſcriptoꝝ in plurib' biblijs vn ab altero ſeꝑatur.

¶ Uncipit expoſitio alterius ꝓlogi.
— Rius tñ aliquid de nomine iſtoꝝ libꝛoꝝ
oꝛdine ꝑpſtringamus. Notanð ꝙ dabꝛe
iamin hebꝛaice:palypomenon grece:vba
dierũ dicim' latine: vñ ⁊ a Hiero.in ꝓlo
oo ſup Regum dabꝛeiamin chꝛonicus. i.
temꝑaneus appellat᷑: quia cõtinet quedã geſta tempoꝛũ

ab adam vſeʒʒ ad captiuitatem babylonicã ſub ſedechia fa
ctam:in quã terminat vltimus liber Reguũ: ſicut et ſecũdus
Paralypo.⁊ quia libꝛi ꝑalypomenon comunicant in mate
ria cuʒ libꝛis Regũ:⁊ qm in his ſupplent᷑ que min ibi dicũ

bais Reguʒ agatur E
V ocq; regno.i. iud
ſuumq; barbariem aꝑtius ſrall⸗ palppome
⁊ p verſuum cola digerere:· on un de regibus iu
mihimetipi ⁊ meis iux biſ· cqr elnis Maſe aun⸗
meniũ canens:ſi aures ſur finis ſecũdi paralypo
de ſunt ceteroꝛũ. maenrõ idem eſt cuz bn
¶ Niem alius pꝛologus. cipio eſdre. ¶ Quis
ſcripſerit dabꝛeiamin

Aſebius hiero
nimuſ: dommo
ni et rogatiano

ignoꝛat:vnde int᷑ apo
crypha deberet ſic pa
tet ſupꝛa cõputari: tñ

ſuis in xpo ieſu int᷑ agiographa cõpu
ſalutem. Quomõ grecoꝛũ pnar ur palgo in
õ ue.
biſtoꝛiaſ magis intelligunt de gi lan palypo
qui athenas viderint: et ter menon inuenies.s.in
epła ad Paulinuʒ in

viij. caplo. Iteʒ nota

i hieronymus dabꝛeiamin coꝛꝛexit traſtulit. pᷣmo enim

coꝛꝛexit ſeptuaginta:poſtmodũ nouam editoem fecit ad pe
titionem Chꝛomacij pape de hebꝛeo tranſferens in latinũ:
⁊ quia coꝛꝛectio pᷣceſſit tranſlatiõem:ideo ꝓlogum qui cor
rectioni pꝛeponit᷑ anteponendũ reoꝛ:ſcilicei Euſebi Hiero
nymus ⁊c.qui in ſeptem ꝑticulas diuidi poteſt ad pꝛeſens:
pmo enim captat beniuolentiã pꝛeponẽs amicabileʒ ſaluta
tionem dicens: Euſebius ⁊c᷑. ſecũdo ſubdit modum quo ſa

cre ſcripture didicit veritatẽ: didicit enim laboꝛioſe diuerſa

loca peragrãdo:quod notat᷑ cum dicitur: Quonis grecoꝛũ
⁊c̃. Item didicit humiliter:nõ de ſe pᷣſumendo:quod nota-
tur cum dicit᷑: ateoꝛ enim ⁊c̃. Item didicit oꝛdinate:periti
oꝛem doctoꝛem eligẽdo:quod notatur cuʒ dicitur: Deniq;
cũ a me ⁊c tertio innuit ꝙ neceſſaria ẽ ſua coꝛꝛectio: ſcilicet
pꝛopter grecoꝛũ ⁊ latinoꝛũ codicum falſitatem: quod nota
tur ibi: Libere enim loquoꝛ c quod tamen nõ attribuit vi
cio ſeptuaginta interpᷣtum: ſed culpe ſcriptoꝛũ.quarto oſtẽ
dit cum apud hebꝛeos liber paralypomeno vnus ſit: cur a-
pud nos recepit ſectionem: ibi Poc pmum ſciendũ ꝛc̃ quin
to excitat lectoꝛis attentionẽ:⁊ hoc pꝛopter duo: ſcilicʒ pꝛo
pter difficultatem: 2 vt litatem. difficultatem inſinuat cum
dicit: Allud etiam attendendũ ⁊c̃. vtilitatem indicat cuʒ di-
cit: Ad extremũ ꝙ omis eruditio ⁊c᷑ʒ.· ſexto dicit q qᷓuis nõ
ambigat aliquibus diſ⸗ pliciturã: dommonis tñ ⁊ rogatiani
oꝛatõibus adiutus fecit iſtam coꝛꝛectionem ꝛibi Oꝛationuʒ
itaq; veſtraruʒ de cuius veritate ne ſoꝛte aliquis dubitaret
ltimo docet vitare dubitatõis occaſionem: 7 hoc duplicit
pᷣmo cum alijs cõferendo: ibi Siquis in hac interpᷣtatione
⁊c᷑. ſecũdo aſterici ⁊ obeli officiũ attendendo: ibi Ubicunq;
ergo aſtericos ⁊c̃. littera ſatis plana eſt:vñ leuit᷑ pertraſibo.
Euſebius Pieronymus. binomius erat ſicut patet hoc in
epiſtola quã ipſe fecit de clerici vita vel mo nachi:que ſic in
cipit: Euſebius hieronym Octeano ſuo ſalutem. Dommo
ni ⁊ rogatiano ſuis.amicis: In chꝛiſto ieſu ſ. alutẽ.ſequitur:
Athenas. ciuitatem grecie: et dicunt᷑ athene: q̃ſi litoꝛales:
vel ab acta quod eſt litus:qꝛ in litoꝛe erãt poſite.vel dicun
tur athene:quaſi immoꝛtales ꝓpter ſtudiũ quod ibi viguit
quia immoꝛtalis ẽ ſapiẽtia:ab a qð eſt Eetme qoð
eſt moꝛs. ( Et tertiuʒ virgilij. eneydos.(¶ A troade.regione:
de qua diclt Iſido.xiii.ctymolo.Eſt regio troadis ſuperie
cra ab aquilonis ꝑte galathie: a meridiano vicina Anae

D

¶ MDꝛologus

nie: ab oꝛiente achheret lydie: ab occidẽte helleſpõtiaco ma
ri finitur. Per leuchate. ꝓmontoꝛium iuxta neapolim:in
quo attici apollinis templũ fuit: ita dicit Iſidoꝛus etymol.
xiiij. Acroceraunia.mote) ꝓpter altitudinem ⁊ fulminũ
ictus vocant. Et nota ꝙ ꝑ compoſitioem a ceros qð eſt coꝛ
nu ⁊ amnis dicunt᷑ ce

raunia ceraunioꝝ:cõ „ „
mmotlones 7 Talraro tium virgilij libꝛũ a troade
nes vndarũ in tempe
ſate quaſt coꝛnuila⸗ Per leuchaten et acrocerau

nia ad ſiciliam ⁊ inde ad o/
ſtia tyberis nauigauerint:
ita ſanctã ſcripturaʒ lucidi

mnes. Item ceraunia
dicunt ſaxa eminẽtia
in mari ad inſtar coꝛ

nuuʒz: vnde Ouidius fr i
in.xv. metamoꝛpho. intuebitur iqut iudeam ocit
Saxa fugit dexira p/ lis contemplatus eſt: ⁊ anti
rupta ceraunia parte quarum vꝛbiuʒ memoꝛias
et per compoſitisem locoꝝq; vel eadeʒ vocabu
ab acros qõ eſt monj la vel mutata cognouerit.
poſſumꝰ dicẽ acroce/ a,
raunia ſcopulos ma Ande ⁊ nobis cure fuit cũ
gnos ⁊ cacuminatos eruditiſſimis hebꝛeoꝝ hũc
⁊ in amne vył in mari laboꝛem ſubire: vt circuire
i im illud Ji. ſunt mus ꝓuinciam quã vniuer

an ieiare ſe chꝛiſti eccleſie ſonant. Ya
gioneʒ lic dictã a ſiiu teoꝛ eniʒ mi dommon ⁊ ro
lo fratre Itali:pus tfñ̃ gatiane chariſſimi nunqm
a ſicano rege ſicania me ĩ diuinis voluminibus

dicta eſt: ⁊ etiaʒ trina — en⸗
cria ppter mes motes Peopꝛijs viribus credidiſſe
quos habet.ſ.peloꝝ: nec habuiſſe opinionẽ me-
pathinuͤ:et lilbeum am:ſed ea etiaʒ de quib ſci
vnde Aſdoꝛus errm. re me arbitrabar: introga⸗
eanν reme ſolitum. Quanto ma
qð latine triq̃dra di ?bèüD q äl
cit: quaſi in tres dua Gis de bis ſuper quibuſ an
dras diuiſa: hec ab i⸗
talia exiguo freto diſſ

creta: aphꝛicum mare pꝛoſpectans: in cuius freto ſcilla eſt
et caribdis:quibus nauigia aut abſoꝛbentur aut collidun/
tur. Saluſtius dicit Italie coniunctam fuiſſe ſiciliam: ſed
mediũ ſpaciũ impetu maris diuiſum ⁊ ſciſlum.¶ Ad oſtia
tyberis.i.ad poꝛtus tyberis qui dicunt᷑ oſtia: quia ſicut per
oſtia fit introitus ⁊ exitus domoꝝ:ſic in poꝛiu patet introi
tus ⁊ exitus fluuioꝝ. vł dicunt᷑ ſic ab hoſte:quia illie hoſti
bus occurritur. Lyberis italie fluuius a Tyberio rege alba
noꝝ dicitur qui in hũc fluuiũ decidit ⁊ de exitio ſuo nomẽ
dedit:nam antea ⁊ albula antiquũ nomen a coloꝛe habuit
ꝙ niuib albus ſit:ipᷣe aũt eſt tyberis qui ⁊ tybꝛij:ſed tyber
in quotidiano ſermone: tybꝛis in verſu dẽ: ita dicit Iſido.

etymol.xiiij. Flagitaſſetis.i.poſtulaſſetis:vide in opuſcu/

lo de vocabulis biblie:vbi exponit᷑ flagitiuʒ:et ibi inuenies
oꝛiginem huſy verbi.¶ Ut vobis palypomenon latino pᷣmo
ne tranſſferrem.i.tranſlatõem palypomenon ſᷣm ſeptuagin
ta qui de hebꝛeo tranſtulerũt in grecuʒ:de greco verterem
in latinũ: et ꝙ ita ſit legendũ patet ꝑ hoc quod dicit in fine
logi:Ubicũq; ergo aſtericos ⁊c̃. Cõſtat enim ꝙ ipᷣe nõ po
uit aſtericos ⁊ obelos in illa trãſlatiõe quã fecit de hebꝛeo
in latinũ:ſed ſolũ in coꝛꝛectione tranſlatiõis ſeptuaginta in
terpᷣtũ:vnde dicit ipᷣe in fine pᷣcedẽtij ꝓlogi:Memini editi
onem ſeptuaginta tranſlatoꝛũ olim de greco emendatã tri/-
buiſſe me alries Dei berioe Pic põit᷑ duplex lr̃a qdã

legi⸗Ceitif al d doctrine ad me ſumpſi. aſſumẽ
eniʒ dicit᷑ ad ſe ſumere vel ad aliqd ſumere.¶ De tyberiade
quondã auctoꝛe.i.doctrine doctoꝛe:( ¶Legis quon.auc.qui

apud hebꝛeos admiratiõi habebat᷑ quia mirabant ipi
Et cotuli.i.collatõeʒ fe
vertice vt aiũt.vulga
q; ad extremũ vnguem. i. vſq; ad fi
nem. Cantuarienſis ponit ibi aliã lr̃am.ſ.
gis auctoꝛeʒ. et le

us ſapientiã ⁊ doctrinam. n
ci¶ Cum eo. de Palomenon .
riter loquentes

git ſic: ¶ Aſſum⸗
ceps eram. Deniq; cum a pſi.mihi(¶ Quen
me nuper litteris flagitaſſe/ dain en Rent
tis: vt vob paralypomenõ de tbeeral.
latino ſermone tranſſerreʒ: tate:in qua tũc vi
de tyberiade legis quõdaʒ gebat ſtudiuʒ he
aucioꝛem qui apud hebre bꝛeoꝝ. Cetera nõ
os admiratiõt habebatur: mutank. (Etſi.
aſſumpſi:⁊ contuli cum eo Confirmat in vi
a vertice vt aiũt vſq; ad ex/ tate hebꝛaic·
tremum vnguem:⁊ ſic con Auſus ſuʒ facene
ſirmatus auſus ſum facere guod iubebatinli

qð iubebatis. Libere eniʒ

uendale

bere enim vobis

looͤr. i. ſecure: qſi

vobis loquoꝛ. Ita enim in diceret: neminẽ ti
grecis et latinis codicibus meo hoc dicedo.
hic nominũ liber vicioſus ic nominuͤli⸗
eſt: vt nõ taʒ hebꝛea q; bar quia mulra noia
elvt no taʒ hebꝛea q; bar quia multa nõia
bara qᷓdam ⁊ ſarmatica no cotinet hominuʒ
mina cõiecta arbitrandum ⁊ locoꝛũ: ſicut pa

ſit. Nec hoc ſeptuaginta in

terpꝛetibus:ꝗ ſpirituſancio cioſus ẽ in grec et
pleni ea q vera ſuerũt:tranſ latinis codicibuj.
tulerant:ſed ſcriptoꝝ culpe te collatioe
alcribendũ: dum de inemẽ aa bebꝛalei vert⸗

duʒ ſit.i. iudican“*—⸗

datis inemẽdata ſcriptitãt:

bꝛea. nomina ( Quã.i. qtum arbitrandũ eſt eſſe:

dum (Mon.
— Tam.i tiK
bare quetd ⁊ ſarmatica nomina ↄiecta.q̃ſi diceret:ma

gis iudicãdũ eſt eſſe barbara ⁊ ſarmatica vel pharmati

Sarmate populi ſunt:vñ Lucanu in.j.libꝛo:Et qui te
laxis imitant᷑ ſarmata bꝛacis:ãgiones bathaniq; tru

on. eſfſe—

tet in pncipio pꝛi
mi libꝛi. ¶ Ita vi⸗/

ca qᷓ; hebꝛea.¶ Barbara i.extranea a veritate hebꝛaica.

ces.vñ ſarmaticus ca cum nomẽ gentile: vnde Quidi:

Ne mea ſarmaticũ contegat oſſa ſolum.Dicit aũt Jſiõ

li. ix. Sarmate patentib campis armati inequitabant
pꝛiuſquã eos lentulus danubio ꝓhiberet. atq; inde ob
ſtudium armoꝛũ ſarmate nũcupati exiſtimãtur: 2 inde
dicunt᷑ noĩa Sarmatica:q̃ſi Pilne ab hebꝛaicis aliena:
vel Pharmatica.i.cõmixta.pharma eiʒ vel pharmatõ
lingua ſyroꝝ: dicit vnguentuʒ vel medicamentũ:⁊ inde
hec pharmanica dicit medicina:a inde dĩ pharmatic a

um: ad vnguentũ vel medicinã pertinens.⁊ quia vnguz

tum ⁊ medicina ex diuerſis ſimul mixtis pꝛeparantur:
ideo nomiga ex diuerſis linguis cõmixta pharmatica di
cuntur. ¶ Qui ſpirituſancto pleni. hoc videt᷑ dicere iro

nice: quia in illo plogo.ſ. Deſiderij mei ⁊c.dicit aperte

ꝙ mendaciũ fuit ſeptuaginta interpᷣtes ita diuiſos ꝑ cel

lulas rãſtuliſſe. Ad hoc dicendũ ꝙ hieronymus nõ in·
uechitur ibi cotra ſeptuaginta: ſed cõtra Auguſtinũ qui
ita diuidebat eos: h̊ aũt aſſerit eos plenos fuiſſe ſpiritu

ſancto quo inſpirante tranſtulerũt:nõ tñ diuiſi vt dicit
Auguſtinus (He inemendatis. exemplaribusInemẽ⸗
data. exemplaria ¶ Scriptitat. ideſt frequẽter ſcribunt.

8 2

(ririe
l
uenn

ni
Mlileſrlet
ſannrli
ru
Cltiſmn
Phſäie guit
litercorunt⸗

poriinſ

W

mnlbeodcl
ligturdede
nel dict
algielregn

idepmg

nlſonenon
ſliakaüiia
Snkͤnll

=

–
Nläme
Punmlniit
o onin
1mni ialn⸗
Ghzcpode⸗
biinget
nſacn l
Abehai

1
ci tun
Big.
Uniei.
nütcſeh

pecus:tu poſt carecta latebas. Ide
gite oues pueri ſi lac pceperit eſtu⸗

.

¶ in aralypo.

(rc adun ant: ⁊ in iſta ſignificatiõe ponit virglli
a cogere in Bucco. dicẽs in tertia egloga: Tityre coge

de egloga: Co
regione.i.ecõ tra

ſicut vna regio opponit alij vel diſponit᷑ cõtra eam.

ꝛopt latitudi-
nem. vnius nomi

nis. et ipſe

appellatioes.l.no

⁊ ſepe tria nõia ſubtractis e
medio ſyllabiſ in vnũ voca

nca leiPe — bulum cogut vel e regione
.l. EIE

mines vt pleriq;.
.i. aliq (Eſti mat
⁊c. ex quo ſequit᷑
magnũ incoueni/
ens eo ꝙ nomina
ita male ſcribunt᷑

Y. .facta interpꝛe

tatione nominuʒ
ſm figurarũ ada
ptationem qdam
hiſtoꝛie recitãtur
nõ vere.Aliquan
do enim nomina
hominuz accipiũ
tur ꝓ nominibus
locoꝝ:⁊ hocẽ gð
dicit hic: ¶ ESt ob⸗
lique.i. non recte
ſub interpꝛetatõe
.i. expoſitione no
minuz vnius lin⸗

gue: per a
alterius: Et figu
ra.fi ℳτ. OH

minuz:que ſic fal
ſo dicuntur hic fi

Sanehe⸗ illud.
Quedã narran
tur hiſtõie. quaſi
dicẽt:ex coꝛꝛupti/
one nominuʒ ſeꝗd

tur cõꝛuptio nar

vnũ nomen pꝛopt᷑ latitudi
nem ſuã in duo vel tria vo
cabula diuidũt.Sed ⁊ ipſe
appellationes nõ homineſ
vt pleriq; eſtimãt ſed vꝛbeſ:
⁊ regiones:⁊ ſaltus:⁊ ꝓuin
cias ſonãt:⁊ oblique ſub in
terpᷣtatione ⁊ figura eoꝛum
quedã narrant᷑ hiſtoꝛie: de
quibus in regnoꝝ libꝛo di
citur: Nõne ecce hec ſcpᷣta
ſunt in libꝛo verboꝛũ dierũ
regum iuda:que vtiq; ĩ no

ſtris codicibus nõ habent᷑

Hoc pꝛimũ ſciendum ꝙ a/
pud hebꝛeoſ paralypome
non liber vnus ſit:et apud
illos vocat dabꝛeiamin.i.
verba dierũ: qui ꝓpter ma
gnitudinem apud noſ diui
ſus ẽ. Deinde etiaʒ illud at
tendendũ:q frequenter no
mina nõ vocabula hoĩum

ſed rerũ vt dixi ſigniſicanti
as ſonant Ad extremuʒ
ofmis eruditio ſcripturaruʒ

dicto ¶ Ciceronis dialogo.dialogus dicit liber in quo ſmo
verſatur int duos: ſicut eſt oialogus gregoꝛij: in quo ſᷣmo
verſatur inter ipᷣm ⁊ petrũ diſcipulum ſuũ:⁊ ſimilit᷑ in bꝛu
to dialogice verſat ſermo inter Bꝛutum ⁊ Catonem auũcu
luʒ ſuũ:⁊ dẽ dialog a dia qð eſt duo ⁊ logos qð eſt ſᷣmo:q̃i

que vel pᷣtermiſſe ſunt in ſu
is locis: vel pſtricte leniter:
bic per quedaʒ verboꝝ cõ
pẽdia explicent᷑. Oꝛalionũ
itaq; veſtraꝝ adiutus auxi

lio:miſi libꝝ beniuolis pla

citurum: tñ inuidis diſplici
turũ eſſe nõ ambigo.Opti
ma enim queq; vt ait plini
us malũt ↄtemnere pleriq;
q; diſcere. Sigꝗs in hac int᷑

pꝛetatione voluerit aliquid

repᷣhendere:interroget he

bꝛeos:ſuam conſcientiam
recolat:videat oꝛdinẽ textũ
qᷓ; ſermoniſ:⁊ tũc noſtro la

boꝛi ſi potuerit detrahat.

Abicũq; ergo aſtericos.i.

ſtellas radiare in hoc volu
mine videritis:ibi ſciatiſ de

hebꝛeo additum qð in lati
nis codicibus nõ habetur
Abi vᷣo obelus tranſuerſa

ſcilicʒ virga pᷣpoſita eſt:illic
ſignat᷑ quid ſeptuaginta int᷑
pꝛetes addiderũt:vl ob de
coꝛis gratiam: vel ob ſpiri⸗

tuſſancti auctoꝛitatem:lʒ in

hebꝛeis voluminibus non
legat.

dualij vlł duoꝛ: ſᷣmo
Secent.i.diuidant
In tres partes.i. in
tres libꝛos ¶ Etiaʒ i
lud attendendũ eſt ꝙ
frequẽter nomina nõ
ſonant.i.nõ repꝛeſen⸗
tant NHocabula ho⸗
minum. ſed aliarum
¶ Rerum..ſ.vꝛbiũ vel
regionum yel alioꝛũ
locoꝛum S ificã

tias ſonant ad extre/

mum. i. vltimo atten

.i. perfect. 6
ſcripturarũ.ſ.legis ꝓ

phetarum et agiogra
phoꝛum ¶ Perſtricte
i.ſummatim dicte

euiter. i. bꝛeuiter:
er cõpendia.i.bꝛe
uiter et vtiliter dicta.
Compendiuʒ dicitur
quicquid bꝛeue et vti
le ẽ: vide in opuſculo
de vocabulis biblie.
¶ Mili libꝛuʒ. quem
trãſtuli de greco in la
tinum.ſ.de editiõe ſe
Henagints interpꝛetũ

eniuolis.i.mihi b
na volentibus (Pla⸗
citurum tam inuidis
diſpliciturum nõ am
bigo.i.dubito. amhi

gere dicitur quaſi àd

ambo ſeſe agẽ quãdo

neſcit qd eligat de du

¶ Simile nonulli.i. aliqui

ratiõis hiſtoꝛaz in hoc cõtinetur: ⁊ hiſtoꝛie
ſtoꝛijs (Jn renosfsYéYM
rum libꝛo dicit. libꝝ Regũ appellat libꝛum regnoꝝ:qꝛ
ibi agitur de duobus regnis.ſ.de regno duarum tribu
um — dicit regnũ iuda:a de regno decem tribuum:
quod dicit᷑ regnum iſrael:( Nonne ecce hec ſcripta ſunt

⁊c̃. Hic patet ꝙ liber verboꝛum dierum regum iuda eſt
paralypomenon. ¶ Que vtiq; in noſtris codicibus.
traſlatis de editione Senagint i lõ habent. qð.i. cui
it in bꝛuto.in illo libꝛo

¶Epplicit ſfatio. obus:ſed indifferẽter
. ſe habet ad vtrunq;.
¶ Plini ille auctoꝛ qui fecit libꝛũ de naturali hiſtoꝛia:vbi
agit de diuerſis naturis reꝝ¶ Quid ſit aſteric: qd obelus:
inuenies ſupꝛa ante mediũ iſtius ꝓlogi:qui ſic incipit. ſ. De
ſiderij mei ⁊c̃. Cetera plana ſunt.

Explicit ualiſcunq; explanatio
ſiiſtius pꝛo logi.

4 12 r

y ius oñdit ãliter abꝛ

¶ Poſlilla ſup palypomenon incipit.
Ole ſunein ne anneo vj e niam be
ati Aug ſupꝑ Jo. ꝑ fragmẽta iſta intelligunt vba
xpi ad capiendũ ſubtilia: ꝓpt qð nõ fuerũt daſa
tarbiarnr ea ſecũ poꝛtarẽt:ſed magis fuit pceptu
xpᷣi diſcipul:vt ea col
Lgerẽt:qꝛ doctoꝛej oꝛ

bis irarũ futuri erét: ¶ Incipit pꝛim liber da

vt dicit ibidẽ glo. ſp⸗. Ipꝛeiamin.i.palypomenon.

ciali tñ ratõe vba xpᷣi

. . g. I.
dicunt᷑ fragmẽta colli — — 8S4
genda: qꝛ ꝑ xpᷣm non Dãʒ:ſeth:
fuerũt in aliqͥ ſcriotto enos:cay
collecta:nõ.n.legit᷑ di nan:mala
ſcipulis aliqd ſcripto leel:iareth
tradidiſſe:ſed tm ver bme
bo qð cõueniebat do⸗ m;a ma
ctrine xpᷣi q eſt e uſale lan ſbnor ſem chã
coeternuʒ deo pẽi: ve ꝙg iaphet filii i . er
runtñ diſcipuli e a Tiap bet. filij iphet: gom

eo inſpirati iſta frag⸗
mẽta colleger̃t in qttuoꝛ euãgelijs ⁊ in alijs libꝛis no.te.ſᷣm
ꝙ eis dictũ fuerat:Colligite fragmẽta ⁊c. Nũc aũt ita ẽ ꝙ il
la q̃ in no.te.fa.ſunt: figuralit᷑ in veteri pᷣceſſerunt:ſᷣm ꝙ dẽ
.j. ad Coꝛ. x. Om̃ia in figura ↄtingebãt illis ꝓppi qð in figu
ra collectõis vboꝝ xpᷣi iã dicte:fuit diuinit᷑ inſpiratũ eſdre

ſacerdoti ⁊ legis doctoꝛi:vt aliq̃ ad ve.teſtm pertinẽtia:q̃ a

ſcriptoꝛib ipᷣm pᷣcedẽtibꝰ fuerãt dimiſſa vel min plene ſcri
Pis in hoc libꝛo ꝑ ipᷣm colligerent᷑. ʒ.n.alidq dicũt ꝙ ſcriptõ
hur libꝛi ignoꝛat᷑:tñ ra.ſa.hẽmꝰ dicentẽ ꝙ eſdras ipᷣm ſcri-
pſit:a hoc ad pfectiõeʒ ve.te.vñ dicit btũs hiero.in epla ad

paulinũ pᷣſbyteꝝ:De vniuerſis ſacre ſcripture libꝛi ꝑalypᷣ.

lber vn inſtrum̃ti veteris epitome tant ac talis ẽ:vt abſqʒ;

illo ips ſcientiã ſcripturarũ ſibi voluerit arrogare: ſeipſuʒ
irrideat: ⁊ lʒ incipiat a mũdi pncipio ppter qò chꝛonica ve.

te.dẽ: tñ eꝰ pncipalis intẽtio verſat᷑ ad ſcribẽdũ ea q̃ circa li
bꝛos regũ dimiſſa erãt. ꝓpi qð hiero.in epla pᷣdicta ſubdit
Per ſingla quippe nõia incturaſq; vboꝝ: a pᷣtermiſſe in re
gum libꝛis tãgunt᷑ hiſtoꝛie:⁊ innũabiles explicãtur euãgelij

ſicut magis videbit in huſ libꝛi diuiſione. Ca. I
Dam ſeth. Liber palypo.ſic diuidit᷑
qꝛ p agit᷑ de regno iſraelij vnito:ſcòo
de biptito. ij. libꝛo. Circa pᷣm ſciendũ
w texit generatiões vſq; ad dauid:vt
oñdatur qliter dauid deſcẽdit a pꝛib
ſanctis: iacob: iſaac: ⁊ abꝛaã:qui pᷣmꝰ
fidẽ vni dei ↄſtani publice pᷣdicauit:
ſiẽ dictũ fuit Geñ.xij.⁊ occaſione hu
aam deſcẽdit ab adã ꝑ pꝛes ſcõs.ſ.ſeth:
noe:ſem:⁊ alios electos. Pꝛim igit᷑ liber ꝑalypᷣ.ſic diuidit:
qꝛ pᷣmo q̃ſi chꝛonice texi genea ogias vſq; ad dauid: et tůc
ꝓſequit᷑ de faciis ep.x.ca. Quo ad pᷣm pᷣmo ponit oꝛdinem
generationũ vſq; ad iacob:qꝛ vſq; ad eum nulla gnãtio fue
rat tota electa:? a iacob pꝑ.xij. pꝛiarchas texunt᷑ gnãtiones
ſeqᷓntes vſq; ad trãſmigrationẽ babylonis: ca.ij. ttio gnãti
ones poſt tranſmigrationẽ:ca.ix.Circa pmũ texit pᷣmo gnã
tiones ab adã ad noe:2 tres filios noe venit ad abꝛaã:ibi
Filij iaphet.t᷑tio ꝑ tres vxoꝛes abꝛaã venit ad iacob:dãs cui
libet nũm certũ:ibi Filij aũt abꝛaã.Circa pᷣ dẽ: a (¶ Adã
ſeth ꝛc̃. ſubintelligit᷑ gennit:⁊ ſic de alũs.de cayn aũt ⁊ abel
filis adam nõ facit mentionẽ: qꝛ abel moꝛtuꝰ fuit ſine gene
ratiõe:⁊ generatio ipſꝰ cayn fuit tota deleta in diluuio Ge
neratões aũt iſte plen poſite ſunt Geñ.v. ⁊ ibidẽ fuerũt ex
poſite. b ¶ Sem cham ⁊ iaphet.in iſtij nõ ſubintelligit ge
nuit:qꝛ vnus nõ genuit aliũ:ſed fuerũt ſratres ⁊ filij noe:vt

qoõnes.ꝓpi qð in hoc libꝛo ſilis ꝓceſſus ẽ ſiẽ in libꝛo regũ:
¶La. I.

hẽ Geñ.v.⁊ ſcribunt᷑ ̊ quaſi tres gnãtioneſ:qꝛ fllij eoꝝ
occupauerũt tres ꝑtes oꝛbis:filij ſem aſiam: filij iaphet
europã:⁊ filij cham aphꝛicã: vt dicit ioſeph'.j.li.antiq
tatũ.iſtud tn eſt intelligendũ ꝓ maioꝛi pte:nõ tñ totalit
qꝛ filij iaphet obtinuerũt ꝑtem aſie:⁊a filij cham ſiliter.

¶ Fili iaphet.
. . „ . „ BDic ↄñter pꝑ filio
mãgog madai ⁊ iàuan thũᷣ̊ ne deſca ct adl
bal moͤſoch thiraſ. oꝛ:to Abꝛad: 1 pmo po
ſilij gomer:aſcenẽ ei riobiai phe a mrnioe⸗
⁊ togoꝛma. Filij ãt iauã:eli cham: qꝛ ſlle non
ſact tharſis cethi ⁊ dodanĩ erãt ꝓſequẽde: vl
Filij cham: chus ⁊ miſraiz rimo vo hnaioes
phàᷣt èt chanaan. Filij ůutẽ ſequende tanqp
chus: ſaba ẽt euila ſabathã de electe: qr ab i
⁊regma ⁊ ſabathaca. Põ la deſrealgales
megrah EFED aar lacobi vu
ro ſilij regma: ſaba ⁊ dada. Lein piaeher
et tandẽ dauid de

pꝛiarcha iuda:cu regnũ ꝓſequit liber iſte:vt pᷣdictum
eſt. Cõſiderandũ ꝙ etiã ſicut dicit hiero.li. de hebꝛaicis
q̃ſtionib:iſti fil noe a quibꝰ populata eſt ira poſt dilu
uium:nõia locis ⁊ gentibus reliquerũt:ex quibꝰ poſtea
mutata ſunt plurima ꝓpter longitudinẽ tempoʒ a bel
la ſuꝑuenientia: ꝑ que deleta ſunt nõia multarũ gentiũ
⁊ mutata nõia ciuitatũ:aliq̃ tũ adghuc pmanẽt in ſe vel
in aliqͥ ſimili ſeu ꝓpinquo. d¶ ¶ Gomer.a q; nõiati ſũt
galathe ⁊ poſtea gallici:vt dicũt aliqui. alij aũt dicunt

ecouerſo:ꝙ a gomer Ene dicti ſunt gallici:et poſtea ga⸗

lathe: qꝛ ſenones galli duce Bꝛenne obtinuerũt italiaʒ:
poſtea intrãtes greciã: vocati ſunt a rege Bithynie in
auxiliũ:⁊ obtenta victoꝛia ꝓ mercede laboꝛis accepert
quandã regni eiu ptem:quã vocauerũt ex ſuo nomine
gallogrecia:et nũc dicit Galathia:cui habitatoꝛes mo
do galathe dicunf᷑. e ¶ Magog.a quo deſcenderft ſcy
the ſᷣm hieronymũ. f ¶ Madai.a qͥ medi. g ¶ Eti⸗
uan.a quo greci:vñ ⁊ adhuc grecia in hebꝛeo iauan no
minat᷑. h (¶ Thubal. a quo hiſpani. i ( MWoſoch. a
qͥ cappadoces: vñ ⁊ apè eos adhuc manet ciuitas moſe
cha. k (Thiras.a q; traces. CFllij gomer ⁊?. non
facit mẽtionẽ de filijs magog:thubal:moſoch:a thiras
qꝛ ſicut dicit glo. hebꝛaica:lʒ enim iſti hẽrent ſilios mul
tos:tñ omes poſteri cuiuſlibet fecerũt tm vnũ populũ:
filij aũt gomer fecert plures pplos:⁊ ſimilit filij madai:
ꝓpter qð hic nominant᷑ m. ( Riphat. in hebẽ. hi h di
phat:⁊ iſte Geñ.x.vocat᷑ riphat etiã in hebꝛeo:cuũ cãm
aſſignat glo. hebꝛaica.d.qꝙ iſte fuit binomiuj:a in Geñ.
ponit vnũ nomen eĩ:a hic aliuae. Põt eniã dici a meli
vt videt᷑:ꝙ idẽ eſt nomen riphat ⁊ diphat:mutatũ tam
aliqualit in pncipio:ſic in latino idẽ nomen ẽ nicolinus
⁊ colinus:⁊ idem põt dici in ↄſimilibuj: n ¶ Et togoꝛ

ma. a quo togoꝛdite ppli dicti ſunt. o ¶ Filij iauan eli

ſa.a qͥ dicti ſunt eliſei pꝛimo:⁊ poſtea eolides. p ¶ Et
tharſis.a qͥ deſcenderũt cilices:vñ ⁊ ciuitas metropolis
eoꝝ vocata ẽ tharſus:vñ natus fuit paulus aplłs: vi hᷣ
Act᷑ xxj. q(¶Filij cham chus.a qͥ dicti ſunt ethiopes:
vñ ⁊ in hebꝛeo hiohi⸗ chus noninor. r Eieh ra
im. a quo egyptij:vñ ⁊ egypt meſraim dicit in hebꝛeo.
8 Ibut quo dicti ah phuthei pᷣmo: vñ ibidẽ eſt
fluuius phut nominatus:poſtea dicti ſunt libye
Et chanaan.a quo dicti ſhnr Chananei: quoꝛum ter⸗
ram poſtea filij iſrael poſſederunt. v¶¶Filij autem

chus ſaba. a quo oicti ſunt ſabei. x¶ Et euila.a quo
Getuli. 7 Babatha. a quo Sabathani. 30 91i

”ÿM
=

cted Ni
Wtheet
Fpolsga
nipru
Cllinim
Eheeze
tpplſtn
n⸗
1(Cuzi
niſthi⸗
inidtiiſſ
nictogei
uepencſei
ſonpraume
icltenchnd
ſi Ca
Mtplianlane

(eclicaut

(Enarhei.
erhieen
Am ae
larn
lluilici .

phcntram,

i itummha
ſchnatvge
banltgifia
eein
fnitgtn
ligben
Mügtie
WN

nalgiien

1 *

.
D

ecp⸗
Ghieri regm
iel gma ſaba. iſtud nomẽ ali
Bi dictũ:qꝛ iſto ſcri nomẽ alit ſcribit in het
merh b¶Iſte nlam ſim in kinhbie ſaba pᷣ .
inn ninporeid alijs: 1 ind epotẽs in da. oſtoi ärpis nomẽ filio ſm ppꝛietatẽ o
Neii aügs turin s induxit poſteritatẽn diluuiu. n. diuerſitatẽ lingu etatẽ oꝛbis futurã
uni op⸗ pdi nun? onm: de quib p; Gena 8 faciendũ Eaac. x obah. ſequit᷑: rur⸗ſinial, ionẽ hoim ß
n angt at dei Sra ditarrock defftd inc iſte ir iobe ſy bebte⸗
G ranwe Chus ãt gen B put dẽm fuit F gre enachoꝛ: i tob: Baei
mien enann Aſte D nemrotb. necno dicekc ionengn
utn gen Wen ai 0o Meſraͤim epotẽs in tra. necnõ ⁊ ophir ⁊ euila? ofclente Vemenbs.
al ilgnoti: 1 ct pl im: phetruſi abĩ ⁊ nepth arphaxat ſale h ã. Oem deſcẽde t gnãtioes
el neizi im de ebu 83 ch⸗ cbaſlu lech ragau: leben erpha⸗ a Prarzrdeier .
uri auiboze ſtij greſ ſũt phili tare aͤbram: iſtee nachoꝛ e ꝛaã: ppt quẽ tad
Aien greſſi ſunt philt jm ⁊ capthuri phili lij 2 2 am:iſte ẽ ab 2e pᷣdi t que facta
e ſtum acapthurt. an vo gen . m. Chana te abꝛaa iſt⸗ „ deductio:vñ aqtionũ
n aliqe aß: beheei genitü ſuuz: eihen pꝛimo Pꝛi e gener ationes Abꝛã iſte ẽ abꝛa⸗
Kinin Alainhen un buſeũ? amoreccl Ie ie b Seiökenle ihnaelo:ns in bmo n vocaiu
l xtu mymu um eu gergeſe oth ced ꝛ:na bꝛa: ſz poſte
lutfpfnir tabant adinuic 4 euq; 7 araͤ bH Be e 7m — Ar et abd eb tatu Enomẽ mu“
Dendtnsn pꝓroꝛes: lid eʒ neu: gradiũ 2 ac euʒz ⁊ ſi 2 ſa ⁊ maſi el catu eer et vo
ritgrgfu ꝛes: aliq volũ radiũ qq; ⁊ ſe i maſſ ma ⁊ du us eſt abꝛaã: vt hĩ
Winhſ tarij: et aliq ꝑ ra- et ematheũ. Filij ſamareũ a addad et th ma BGeñ. xvij : vt hi
giaſeil tum 1 Filij ſem: el chur id et thema ia- tatõis .vbi cã mu
nicni Penn vel furtu: et aſſu e em. elam filii i naphis E tõis noĩis h .
– Feneseohine t arã et lud fij iſmaeliſ. er en ſe us hoſien ui.
nrial captl. iliſtüm 7 geh buͤs et hul: i ↄcubine abꝛaã ethu vroreja bic piter
can o pthuriz. Ali at er mes. Arpha it: camraʒ i. ꝛaã qͥs genu⸗ xoꝛej abꝛaã deneſt
lltapeſe, H dicũt honeſt j tgenuit ſale: Arphaxat dian i aʒ ieclam madã generatões vſ⸗ cit
nmm phetruſi it heb⸗ e.ꝗq11 ian ieſb nada ma cob: a q; ad ia
Detmmeittt ſfluym 3 ſim ⁊ ca eber. Põ pᷣe genu/ flilij i oc et Su * b: a q; deſcendit
ne ſluym vhebãt ſũ „Po0 beb ilij iecſan: e. Moõꝛo uid:a pᷣ facit it da .
ebrisun ⸗ mfimonia lech: qꝛi ij:nòmẽ vni lij autẽ dad⸗ dadã. Fi⸗ 2 bꝛeuit deſcribi
Krun xboc gereaan k qe in dieb ey ipha/ tuſi adan: aſurin generatoes eſal cipit
obtunun⸗ ca 4 liſtim er nome fris eiuſi a ẽ madian: müm. Filij autẽ li ꝓſequẽde: ibi Fi
1Galui nn⸗ Jectan ãt genuit uſiectan. madian rh epberet ie er ut eſau. Circa F
ſſei Chanaaz vo ⁊ ſaleph: elmod och abida e⸗ deꝛ a Fili a
4 genuit ſidonẽ.a ad Mcplzer aſoꝛmoth 1 104 hi filij cethu 47 BAaa e bn las de ſce abes
rn Anne noiata ẽ cluitaſi rã qᷣq; et v th iare ter re. Gen . (Etümgel 5a
Mot don: qᷓ iuitaj ſi ebal etia et veal et decl⸗ tem abꝛaã iſaac: nuit au“ ancll im gel.ð agar
Anohth ↄdidit arc toꝝ fuit data fi „ iphag rahu l „71 3 p . 5 noĩiantur
eN ri s oppidũ lüs iſrl. —,—, el iaus pi merita ab .
rg ſi 8 5 Et eridcona ecie CKracen au lij H deſacelt de dae
le ſi fam ſamech: .n. debet ſcribi: qꝛ i. icib libani lij ãt cethure. Dicũ ſſent ad diui
inkiü ned ꝛqu . i. in
entin ſn lleauu: b atcluitaten er lerd mer glent d: Sen HHõ eteen d
. ℳ* Emat eũ. adiu. a „ec, inquã n . Eplen Xxv. oſi 0 ten. ra uit ip A i“
Gen ſem. Hi a quo nõiata ẽ quo dict oie Spleni dem ꝛes tñ nii cõi ipa agar:ſt
Güm, lu net dpharat elamite. tpueniat ad Wun tionis in mo nſerik eſaa⸗ irl vrpe⸗ dre
e elen d 1a4 rie ae ee s bi Beß xi Rbadi iik vr muta
a vocat aram ram. a q́ ſ l. 2aldei. olEg J Rende: 7de oñter deſcrib XxpPO ita fuit pleniu⸗
e Filij at aram bo q ¶Dus. in Aign vñ in boſ tium aliq q expoſite fuert geñ unt gnãtiões eſau q̃ ius.
„7 „. „ „ , q̃ ſunt h EC5 gen. xx — , au q erat .
ids 1l eitn alent h ſe gen r ſet Piend pe k ſand noln einſcien pluribe nsinz in eageplona ſean
iunmt Dus. a qͥ noĩa ent filij arã: exj. euit traſire volui. nik cipio vel in iſdẽ hois. "“ eſt holatu, ſie claurl in ſaẽ
lige eſt ꝛ ſic noĩ ta eſt ira hus de xpmẽs tĩ capi it: et ẽſi in fine: ſiẽ ch n eſt idẽ nomẽ liañ v. ſeyr: edõ
ani ſic nolal Pbal. us: de q nar fuit i pita pplo ſec variatu: vex bi nia Nchonias tecbon variat in pn
R a getbari ¶Et m ¶ Et hul. a q uit iob im aliat: q: vnũn ex his vtingit icbonian idenome
