tus eſt:ut hẽtur expꝛeſſe in glo.ſuper hũc locum.vnde
cõſenſus virginis loco totius humane nature expecta⸗

batur tpe ãnunciatiois ĩ ſpũali matrimonio iter filiuʒ

dei ⁊ humanã naturã celebꝛato:ut ĩ tertia pte.q.xxix.
Tho.i coꝛ.q.añ rñſionem ad argumẽta.non.n.ↄueni

ent dẽm eſt ꝙ xpᷣs ꝓceſſit de virginali vtero ad deſpõo/

ſandam ſibi eccliam vt ĩ poſtilla:ſed potius ꝓceſſit de
thalamo virginali:ſicut ſpõſus pcedit de thalamo fca
deſpõſatione:vt verba pſalmiſte ſonãt.¶ Pfſal.xX.
Raudiat te dñs ⁊c. Huic pᷣſ.pᷣpoitur talis ti.
in hebꝛeo: Ad victoꝛiã dauid p̃ſ.qui põt vno
mò exponi ſicut ſupꝛa pᷣſ.xij. Alio mõ: qꝛ ſiẽ
ſa. iſte pᷣſ. factus fuit a dauid:poſtq viri eiuj iu

rauerũt dicentes:Jã nõ egredieris nobiſcũ in bellũ: ne

extiguas lucernã in iſrłᷣ ut hẽtur.ij. Reg.xxi.plus.n.po
terat iuuare exñtes i pꝛelio ſuis oꝛõnibus abſens qᷓ; pu
gnando coꝛpis viribus pñs:ſicut ⁊ moyſes foꝛtius di/
micauit pᷣcibus ↄ amalech qᷓ exercitus ab eo miſſuj ar
mis iſtructus:vt hẽtur Exo.xvij.vñ ibidẽ dẽ:Cũq; ele
uaret moyſes manus ſuas deuote oꝛãdo vicebat iirl:ſi
aũt paululũ remiſiſſet:ſuꝑabat amalech.Eſt igitur ſẽ
ſus pdicti ti.pᷣſ.dauid.i.factus ab ipſo dauid. Ad vi/-
ctoꝛis.ſ.ipetrandã ꝓ exercitu ſuo:⁊ hoc eſt qð dicitur:
a Exaudiat te dñs ⁊cc. dãdo victoꝛiã de aduerſari
is. b ¶ Pꝛotegat te. qͥ es exercix iſrł. cJlomẽ dei
iacob.i.vtus nois dei ꝓ te iuocata. ð ¶ Mittat tibi
auxiliũ de ſãcto.i.de celo ꝑ angelos ſactos tibi aſſiſten
tes i bello. e Er e ſon tueat᷑ te.i.merito oꝛonũ ⁊
ſacrificioꝝ q̃ fiebãat iu mõte ſyon:eo ꝙ erat ibi arca te/
ſtamti ĩ tabernacło qð tetẽdit ei do:vt hẽt.j paral.xvi
⁊ ibi faciebat ſacrificia fieri p pplo ſuo ꝓcedęti ad bel
lũ:iõ ſbdit᷑: f- noꝛ ſit oĩs ſacrificij tui.i.ſacrificij
ꝓ te oblati. St holocauſtũ tuũ pingue fiat.i.deo
acceptüũ. h

ribuat tibi ⁊c]l. i. victoꝛiã de aduerſa
rijs:ad hoc.n. tẽdit coꝛ oĩuʒ exñtiũ i pᷣlijs. ¶ Et oe coõ
ſiliũ ⁊c. lſcribit᷑ n. ecclaſtes.ix. Melioꝛ ẽ ſapia qᷓ arma
bellica. ⁊ iõ ĩ bellis maxie valẽt cõſilia bona:q ↄfirmãt
qñ victoꝛia obtinet:ad quã victoꝛiã ſeqᷣ victoꝝ leticia
ſʒ q dẽ Eſa.ix. Letabũt᷑ coꝛã te ſic q letat i meſſe:ſic ex
ultãt victoꝛes capta pᷣda ⁊c᷑.iõ ſbdit᷑: k Cetabimur i
ſalutari tuo ⁊c᷑. cuivtute ſup aduerſarios exaltamur
l Fmnbleat ons ⁊c᷑. e ptectiõe eius hũda ⁊ victoꝛia
ob Hecarabus hitis iſert: m ¶ Nüũc cognoui.pꝑ expiè
tiã bñficij diuini. n ¶ Om ſaluũ fecit ⁊cl.i.dauid de
mãdato eius iunctũ:qͥ dẽ ſaluat i ſalute ſui Tntitne,

ſim tuen
inſuuſch
nümapei
inu
flru
gacin
ltpetir

dnäde
octuſer
9onuitfre
Mleliari
lrgpueſni
lzoſarti
lerinttun
inmn.

Miniie
Mne
NN
nchrſd
ſhlin

ipn
inmnudehr

meſuſtſi

fikan

dchann
Mune
wnin ſi
wuhean
orNN
müii
s eeſtrde
echalano ſ
NW.
cguidotno
lonogtſi
ſyniiaih
Melurp
gtrſws jn
ſſrus di

bepnilſr

piccbnlit
Kigu⸗

Ktcpdunn.
un

pſalmoꝝ

ſalus dextere eius.i.per ãgelos ſactos potẽtes ꝗ ſũt ad
dexterã eius. q ¶ Hi ĩ curribus ⁊c̃. iupple cõfidũt.ſ.
aduerſarij nr̃i. r¶ Nos aut in noie dei ⁊cʒ ſperantes
victoꝛiã cõſequi vᷣtute eius. s Byfi

i obligati ſüt.i
ſupꝑbiã ſuã ligati catenij ⁊ copedibtãq victi. lnos

ant ſurrexim eis
pᷣualendo nõ nia

ſeg tua vtute: io Hiĩ curribus ⁊ hiĩ egis:
ſpditur: v ¶ ẽ nõs aũt ĩ noie dei nĩii inuo

ecti ſumus. au/ , . eer een
einne ne cabin . Ypſi oͤbligati ſt
x¶ Dñe ſalum et ceciderũt:nõs ãt ſurrexi

ſac rege i. meihßm mus:ct erecti ſumus. Dñè
ſaluando exerci · ſaluum fac regẽ: łt exaudi

me: ci*
anecrni faln nos die qᷓ iuocauerim te
¶ Et exaudi no Victoꝛi caticũ dauid. xx.
1die c..i. in die Ominẽ ĩ virtute tua
belli i q̃ ſolẽt ho⸗ letabitur rex:èt ſuper
vßm foetiu rone lſalutare tuum xultabit ve
iminentis periuu hementer. Dẽéſideriuʒ coꝛ
li. Moꝛalii pot dis er tribuiſti ei:Lt volun
exponi pl. iſte:ꝛ ut tatre labioꝛũ eius non frau
ſteio rcheid a¶ daſti eũ.Qm pꝛ᷑ueniſti eü

bellu inimicos
lidei vl ieiet p9
defeſioe regni.cetera pateteet.
pſ.xix.Exaudiat te dñs ⁊c᷑. i Additio.

ad bella nõ idigeret oꝛonibus ſacerdotũ ⁊ ſacrificijs ꝓ
victoꝛia ſua:⁊ ſic iſte pᷣſ.magis ppꝛie ad lr̃am exponẽt
a dauid factus:ut ipſũ cãtarẽt ſacerdotes ꝓ ipſo dauid

ad bellũ exeute ad impetrandã ſibi victoꝛiã a deo:pꝛo

ut ꝓpꝛie ſonãt verba pſalmi ꝓ magna pte ſpãliter vlti
mi verſus:vbi dẽ de rege tanqꝙ i itia pꝑſona:Oñe ſaluũ
fac regẽ ⁊c.⁊ in pſona ſacerdotũ:Exaudi nos i die qua
iuocauerim te.Uñ reſtrigere tpᷣsi qͥ factus fuit iſte pᷣſ.
illud tꝑs tm:qñ dauid nõ egrediebat᷑ ad bellũ:nul/
hʒ in lra fundamentuʒ:ut ſatis pʒ ⁊c. ¶ Pfſal.Xx.
Omie ĩ vtute tua ⁊c̃. Huic pᷣſ.pᷣmittit᷑ tal ti.
in hebꝛeo:Ad victoꝛiã pᷣſ.dauid.⁊ ĩ trãſlatio
ne hiero.iuxta hebꝛeũ:Uictoꝛi cãticũ dauid.
⁊ pʒ expoſitõ ex dẽis ſupꝛa pᷣſ.x.Ex quo pʒ auctoꝛ pſal
mi.ſ.dauid.De mã aũt eius dicit Ra.ſa. Magẽi nꝛi ex
poſuerũt hunc pᷣſ.de rege meſſia.i.xpᷣo.Et ibidẽ ſbᷣdit
ꝙ ad hoc iduxerũt cõcoꝛdantiã que hẽtur Dañ.vij.de
xpᷣo:vbi dẽ ſic:Ecce cũ nubibus celi q̃ſi filius hois ve/
niebat:⁊ vſq; ad antiquũ dierum ꝑuenit:⁊ i conſpectu
eius obtulerũt eũ:⁊ dedit ei ptãtem ⁊ honoꝛẽ ⁊ regnũ:
⁊ oẽs ppli tribus ⁊ lingue ſeruiẽt ipſi:ptãs eius ptas et
na:que nõ auferet᷑:⁊ regnũ qð nõ coꝛꝛũpetur. Per ma⸗
giſtros aũt ſuos itelligit ra.ſa.doctoꝛes hebꝛeoꝛũ anti
quos.Dicit tñ ꝙ iſte pᷣſ.cõueniẽter exponit᷑ de rege da⸗
uid ꝓpter rñſionẽ ad hereticos:ꝑ qͥs ĩtelligit coõuerſos
hebꝛeoꝝ:qͥ ex lr̃a h'pᷣſ.⁊ expoſitioe eius ſʒ antiqͥs ð iu
deos ſui tpis arguebant.Ex qbus pʒ ꝙ iſte pᷣſ.ad lr̃am
de xpo eſt itelligendus ſᷣm antiqͥs hebꝛeos:⁊ iõ aliã ex
poſitionẽ lr̃alem ſeqᷣ vel qrere:vtpote de rege dauid vł
alio cunq; eſt magis iudaixare ꝙ;ᷓ iudaigabant hebꝛei

—☛⸗

antiq ⁊ dare occaſionẽ modernis iudeis defẽdendi ſuũ
erroꝛẽ:ꝓpter qð expoſitio de rege dauid vẽ eſſe cõficta

ut pʒ per p̃dca. Plal.igit iſte ad lrf̃am exponẽdus ẽ de
magnificẽtia regni xpᷣi:que cõſiſtit ĩ eius exaltatione et
aduerſarioꝝ depꝛeſſiõe:q̃ ponit᷑ ibi qnueniat᷑ manꝰtua

⁊c. Igitur circa pᷣmũ dauid ĩ ſpũſancto pᷣuidẽs xpᷣi hoĩs re

gnu ad qð fuit exaltatus ĩ hũanitate dei pꝛis vtute:ſʒꝙ dẽ
act. ij. Dextera igitur dei exaltatus ⁊c.dic ſic: a Tde⸗
xp̃s r.

o tu dñe deus pat. b ¶

regũ ⁊ dñs dnantiũ:qui inqtũ hõ letabat᷑ de vtute diuia:ĩ᷑

ĩ bñdictiõibꝰ dulcedinis:l

poſuiſti ĩ capite eius coꝛsoO

nam de lapide pᷣcioſo. Vi
taʒ petijt a te et tribuiſti ei:
longitũdinẽ dieꝝ ĩ ſeculuʒ

⁊ ĩ ſeculũ ſeculi. Mãgna ẽ

glia er ĩ ſalutari tuo:gl
riã ⁊ magnũ decoꝛẽ impo
nes ſuꝑ eũ. OQm dabis eũ

in bñdictionẽ in ſeculuʒ ſe

culi: lêtiſicabis eum ĩ gau
dio cum vultu tuo. Qm̃
rex ſperat in dño: lẽt i mia

altiſſimi non commouebi

tur. Inueniatur man tua

In vtute tua letabit᷑ rex.

„»-

1.

„

q̃ faciebat miracula:
7 mẽtes ſimpliciuʒ il
luſtrabat ſapia:ſᷣʒ ꝙ;
dẽ Lu.iiij. In ho
ra exultauit i ſpũſan
cto ⁊ dixit:Coõfiteboꝛ
tibi pꝛ celi terre qui
abſcõdiſti hec a ſadi/
enribus Hõ
7 reuelaſti ea paruu/
lis. c¶ Et ſuꝑ lalu/
tare tuuʒ.i.qꝛ diſpo/
ſuiſti ſaluare mũduʒ
per ipſuʒ. Exu
tauit vehemẽt.i. val

derium coꝛdis tribui
ſti ei.ð ſui coꝛpis glo
rificatiõe ⁊ credentiũ
vocatione:qᷓ multuʒ

Ulla videt᷑ rõ qᷓre dauid cũ ꝑſonalit᷑ egrederetur

deſiderauit ⁊? ronabi
liter. f ¶ Et volũta⸗
te ⁊cl.i. oꝛoõnibus ſuis voluntatẽ ĩterioꝛẽ expꝛimẽtibus la/-
bis. g ¶ Nõ fraudaſti eũ.qꝛ fuit exaudituj ĩ oibus oꝛõni
bus ſuis q̃ pcedebãt ex volũtate deliberatiua ꝗ ſẽper erat
cõfoꝛmis volũtati diuie:q ſẽper iplet. h ¶ QAm pueniſti
eũ ⁊cẽ. iſta ꝑꝛeuentio ſuit a tꝑe abꝛae: cui dẽm fuit a dño:
Geñ.xxij.Et bñdicẽtur i ſeie tuo oẽs gẽtes terre:qð ſemen
ẽ xpᷣs. Et ĩ ſãcta Elięabet dicẽte vgini marie Lu.j.Et bñdi
ctus fructus vẽtris tui.Aliter exponit᷑: Pꝛeueniſti eũ in bñ
dictioibus.i.in donis ſpũſſancti ⁊ chariſmatibꝰ qbus aia
xpᷣi fuit repleta ab iſtanti creatioi) ⁊ ſic pᷣuẽta. oſ

hoc auctoꝛitatiue a pᷣncipio vniois cũ deitate:executie aut
in ſua reſurrectioe:ꝓpter qð tunc dixit aplis matth. vlti.
Data ẽ mihi ois ptas in celo ⁊ ĩ terra. k¶ Uitã petijt a te
ſ.glioſam q;tũ ad coꝛpus quã obtinuit i ſua reſurrectioe:
iõ ſbᷣditur: l ¶ Et tribuiſti ei.⁊ qꝛ xpᷣs reſurgẽs ex moꝛtu
is iã nõ moꝛit᷑:moꝛs illi vltra ñ dnabitur.ſᷣm ꝙ dicit apls
Ro.vi.iõ ſpᷣditur: m ¶ Logitudinẽ dierũ i ſeculũ ſeculi
.i. einaliter. n ¶ Magna ẽ cl.i.ĩ xpo cuius magna fuit
glia in ſua aſcẽſione. o ¶ Gliam ⁊ magnuʒ ⁊cc. qð imple
tũ fuit qñ xpᷣs i hũanitate aſcẽdẽs poſitus ẽ ad dexterã pa
tris:vt hẽtur marci vlti. p¶¶ Am dabis eũ ⁊c. Joẽs eniʒ
bñdictiones ecclie fiunt ĩ noĩe xpᷣi:ſicut pᷣdẽʒ fuit abꝛae:ut
hẽtur ſupꝛa. q ¶ Letificabis euũ ⁊c. qꝛ qto hũanitas xpᷣi

ceiis creatis itellectualib ꝓpinqoꝛ 2 Biacrltzi to

clarpvidet eã: ⁊ eã fruit delectabilius. r ¶ Qm̃ rex ⁊c. Iʒ
n.in xpo nõ fuerit ſpes qᷓ eſt vtus theologica:tñ fuit in eo
ſpes q eſt certa expectatio future glie:qua ante paſſionẽ no
huũit tum ad coꝛpus:ſed eã ſpauit. S¶ Et ĩ mia ⁊c. qa
hũanitas xp̃i a vbo miſericoꝛdit aſſũpta nũq fuit ab eo ſe

ſepulchꝛo fuit vnitũ verbo ⁊ aia:q erat ĩ lymbo. t ¶
ueniat᷑. Deſcripta magnificẽtia regni xpᷣi i eius exal tatioe:

— 7

pic ↄñter deſcribitur eiuſdẽ magnificẽtia ĩ aduerſarioꝝ de

pꝛeſſione:cũ dẽ: t ¶ Inueniatur manus tua ⁊c̃. Circa qð
ſciendũ ꝙ vtraq; dẽ manus dei.i.oꝑatiua virtus: aliqũ q
accipitur ĩ bono: ⁊ tunc manus eius dextera reſpicit bona
eina: a ſiniſtra e bona tꝑalia:ſʒ ꝙ dẽ ꝓuer.iij ongnd

—

de:qꝛ exceſſus no h
i xpᷣo locũ. e ¶ Deſei

olui
ſti ĩ capite ⁊c. ãdo ei dignitatẽ regiã ſuꝑ oẽm creatura:⁊

parata nec ſepabitur:qꝛ ẽt in triduo moꝛtis coꝛpus M
t ¶ In

os vt clibanuz ignis. minũ. Quoniã declinaue-

ſua. c ¶ Loturbabit eos. ꝓferens z eos ſũiaʒ. d

geẽdo. e ¶ Fructũ

feres:qb fruebãt. ſ ¶ Et ſemẽ eoꝝ.i.imitato:es. g ¶ IAvalge afflicta ꝑx nabuchodonoſoꝛ ipſã ſpoliantẽ ⁊ par-

* . „ 5 „ „ enp e „ „ % * R . * 44 * 4
dierum in dextera eius: in ſiniſtra illius diuitie ⁊ gloꝛia. Eus de me' reſpice c᷑. Antiq he lra.
Alliquando aũt reſpicit malũ pene: qð a deo ĩſligit iuſte:? ¶D¶ ¶bꝛei hunc pᷣſ.expoſuerunt de tribul
fm hoc dẽ hebꝛe.x. Poꝛꝛẽdũ ẽ icidere ĩi manus dei viuẽtij. deos per Aman excitata:i qua aduerſarij eoꝛũ ad cer-

tiione j iu

Et tũc per ſiniſtra itelligitminoꝛ punitio:⁊ ꝑ dexterã q̃ foꝛ tã diem ſe pᷣparabant ad occidendũ eos ⁊ ſpoliandũ:

t pcutit grautn Eriz bo dẽ: t¶ Inuẽiat᷑ mantua. pu tractãtes iter ſe de mõ occidẽdi ⁊ affligẽdi ꝑ cõfixioneʒ

nies pctã. v manuũ ⁊ pedum
nibus inimicis tuij. i ligno.:iſiẽ aman
qytum ad penã cõeʒ. Oibus iimicis tuis:dextera ↄſilia quenõ potuerũt ſta p̃parauerat mar
xCDextera tua. gra tua inułniat omẽs ꝗ te ode bilire. Quoniã pones eoſ Aocheo: ut hetur

uius puniẽ ſpaͤli — — . — õ „* deſter. vij. .
c. 1Innelat e rũt. Mõès eoſ ut cibanũ doꝛſum: in reliquijs tuis pᷣ HSõ

Sicur. n. diligere de ignis ĩ tmpe vultuſ tui:doᷣ parab vultuʒ eoꝝ. Exalta iter ſe diuidebat
uʒ ẽ acus pcipu:ita min in ira ſua cõtuùrbabit re dñe in virtutetua:lcanta peer verba. æ litte
odire eü eſt actus peſ eoſ: t deuoꝛabit eos igniſ. bim pſallemus pᷣtutes tu ra bypſ ſatis poſ
ſimus:eo ꝙ odiũ dei . . . ſet ad hac ſñiam
direcre opponit cha Fruͤctum eox deterra per as lad vincendum pꝛo cer applicari Dixett
ritati. 3 (Pones e ges: et ſemẽ eoꝝ à filijs ho ua matutina. igitur cũ dẽ in
Eus de ¶ pſal.xxI. ti. hypᷣſ. qui talis

iuoluẽdo eos iqne ge rut in te mala: Icògitauerũt

b 2*2 . 4 .
4 eus * eſt i hebꝛeo: Ad
henne. a ¶In tebo meus rap ee inme: vicendum ꝓ cer⸗
re vulx tui.i. iudicij J ua matutina pᷣſ.
tui qñ pones faciem dauid. Cerua ma

tuã ad eos condẽnandũ. b ¶ Oñs in ira ſua.i.iĩ. gicn tutina dẽ heſter regina:q ð liberatiõe ppli ſui valde ſu
8. pfe d ¶Et de it puigil ⁊ ſolicita. Ra.ſa. dicit: ꝑ ceruã matutinam
uoꝛabit eos ignis.ſ.gehẽne nõ conſumẽdo ſʒ einaliter affli hic itelligit᷑ ↄgregatio ppli iſrl:q cerua vocat᷑ut dẽ pꝛo
2K7c].i.bona tpalia tõliter ab eo uer.v. Cerua chariſſima ⁊ gratiſſimus hinulus:q̃ fuit

filijs hoiuʒz.i. a ſocietate ſãctoꝝ. Poſſet ẽt lr̃a ab illo loco: tim occidentẽ ⁊ ꝑtim captiuãteʒ:ſed ꝑ oꝛõnes ſactoꝛuʒ
Inueniat ⁊c. exponi de punitione iudeoꝝ ꝓ moꝛte xpᷣi: p hycõgregatiõis ĩ oꝛonibus vigilantiu fuit liberata tpe
pter quã ciuitatẽ hierlʒ et tẽplum icenderut romani:⁊ po/ cyri.Et q;-uis poſſit ad hoc lr̃a applicari:tñ iſte expoli⸗
pulũ ꝑtim occiderũt:⁊ ptim captiuũ ꝑ mundũ diſpſerũt: tiones ⁊ cõſiles nõ pnt eſſe vere ſi dicãtur lr̃ales:pꝛimo

qᷓ;tum ad hoc ſbditur: Qm̃ declinauerũt in te mala.ſ. qꝛ xpᷣs matth.xxvij. ꝓtulit pncipium h pᷣſ.tanq; dẽm

pene xpᷣm occidẽtes ⁊ affligẽtes. Cogitauerũt cõſilia q̃ non de pſona ppꝛia dicẽs in cruce: Heli heli lamaçabatha⸗

potuerũt ſtabilire.dẽ.n. iohᷣ.xi.ꝙ huerunt cõſt. ilium iterficini. qdð eſt interpꝛetatũ:deus meus deus meus ut qͥd de
endi xpᷣʒ:ne occaſiõe e venirẽt romani:⁊ tollerẽt locuʒ et reliqſti me: ſic.n. iſte pᷣſ. incipit ĩ hebꝛeo ⁊ ĩ trãſlatione

gentẽ. Et hoc cõſiliũ non fuit ſtabilitũ:ſed magis accidit hiero.iuxta hebꝛeũ.ꝙ aũt ĩ tranſlatiõe cõi interponit᷑:
riũ:qꝛ ꝓpter moꝛtẽ xpᷣi romani deſtruxerũt locũ ⁊ genteʒ: Reſpice ĩ me.non ẽ ĩ hebꝛeo nec ĩ trãſlatioe hiero.dẽa:
vt dẽm ẽ. Qm̃ pones eos doꝛſũ.i.terga vtẽtes coꝛã aduer/ ſed fuit additũ a.lxx.iterpᷣtibus.Et pʒ ſic pᷣm ſñiam ſal
ſarijs. Et ĩ reliquijs tuis hoc ẽ pſequẽtib paucij. Pꝛepara uatoꝛis pncipiũ hy pᷣſ.⁊ per ↄñs totus pᷣſ. ad lr̃aʒ de ip

bis vultũ eoꝝ. i cõfuſioni qᷓ magis apparet ĩ vultu q; ĩce ſoẽ itelligendus. It matth. xxvij d ꝙ illud qð.j. ſcri⸗
teris ptibus coꝛpis. Pꝛoſequẽdo vo expoſitioneʒ de finali bitur:i hoc pᷣſ.diuiſerũt ſibi veſtimẽta mea ⁊c. ĩpletum

punitõe vt ſupꝛa dqʒ ẽ reſumẽda ẽ ab illo loco. h¶ Am fuit i xo Et idẽ dẽ Joh.xix. Item paulus apls qui ſci
declinauerũt. ponit c finalis punitiois:q ẽ penitẽtia final: uit legẽ ꝑ exercitiũ ſtudij:⁊ poſtea plenius p iſtructioeʒ
q̃ notat᷑ cuʒ dẽ: Qm declinauerũt in te.i.ð te. i ¶ Mala ſpũſſancti allegat lr̃am h pᷣſ. de xpo dẽaz: Hebꝛe. ij. di
i.peccata que ſũt ð deũ:⁊ bñ dẽ:Declinauerunt.qꝛ ſicẽ de cæẽs de credẽtibus ĩ xpᷣo:Nõ confũdit᷑ eos fratres voca⸗/

clinatio ĩ grãmatica ẽ de caſu in caſũ:ſic declinatio a iuſti re.ſ. xps dicẽs ĩ plalmo: Annũciabo nomẽ tuũ fratri

cia ẽ ruendo de peccato ĩ peccatũ:qꝛ ſicut dicit greg. pecca bus meis:ĩ medio ecclie laudabo te. Pꝛopt᷑ qõ merito
tum qð p penitentiã nõ diluit᷑:mox ſuo pondere ad aliul qdam noie theodoꝛus qui expoſuit hunc pᷣſ.ad lr̃aʒ de
trahit: 7 tandẽ ad ꝓfundũ ↄtẽptus ⁊ obſtinatiois deducit: dauid poſito ĩ perſecutioe ſaulis:a qua tñ diuinitus fu
ſm ꝙ dẽ ꝓuer gin⸗ cũ i ꝓfunduʒ peccatoꝝ vene it liberatus: ꝓpter hec ⁊ quedã alia fuit condẽnat iſy/
rit:ↄtẽnit. k ¶ Cogitau ũt ⁊c. qꝛ re tine tollut ð feliei nodo toletana. Igit᷑ ſeqndo xpᷣi matth.ioh.⁊ pauli ſen
tate tꝑali:i q cogitabat ꝓpmanere. ¶ Am pones eos doꝛ tentiã ⁊ detmiationẽ ecclie iſte pᷣſ.exponẽdus ẽ ad lr̃am
ſum.a facie tua eos deijciẽdo in inf ernũ:ſᷣm ꝙ dẽ matth. de xpᷣi paſſione a q̃ fuit diuinitus liberatus i ſua glioſa
xxv. Diſcedite a me maledicti ĩ ignẽ eternũ. m ¶ In reli reſurrectiõe. Scoõm hec igit ĩ ti. h'pᷣſ.ſupꝛapoſito ꝑ cer
quijs tuis.i.ĩ demonib ꝗ ſunt a te totalii relicti:tanq; irre uã matutinã ĩeelligitur hũanitas xp̃i:qꝛ ſic cerua ð no
uerſibiles ad bonũ. n ¶ Pꝛeparabis vultũ eoꝝ.mittẽdo cte latitat i cubili ſuo a q̃ i mane pſilit: apparens ĩ ma
eos ad ſocietatẽ eoꝝ. Uñ matth.xxv. vꝛ.: Diſcedite a me a nifeſto: ſic hũanitas xpi tpe noctis.i.ĩ triduo ſue moꝛ-
⁊ ſbditur:qui xpatue fgiaholee agelis eius. In fine cõ tis latuit qſi ĩ cubili coꝛpus i ſepulchꝛo:⁊ aĩa ĩ ſctoꝛũ
cludit pſalmiſta.v. o ¶ Exaltare dñe c. qð maxime ap lymbo:ſed ĩ mane tertia die re urgens apparuit marie

parebit in finali iudicio. Pp ¶ Catabimus ⁊c. qꝛ electi in maggdalene ⁊ poſtea diſ. cipulis ĩ manifeſto. Nec miran

atria cõtinue cantabũt laudes oiuinas: m illud pſalmi dũ ſi hũanita xpᷣi metaphoꝛice dẽ cerua:qꝛ tali mõ lo
xxxiij. Beati qꝗ hitant in domo tua dñe:i ſecula ſeculoꝛa quẽdi frequẽter vtit᷑ ſcriptura:ſicut geñ.xlix.dẽ:Nepta

laudabũt te. Moꝛaliter põt exponi pᷣſ. iſte de aͤlibet iuſto lim ceruꝰ emiſſus dãs eloda pulchꝛitudinis. a ¶ De·

regnũ ſuum bñ regente.l. tum ad vires ĩterioꝛes ⁊ ſeſus us deus meus. Pſal. iſte diuiditur i duas ptes:qꝛ pmo
⁊ actus exterioꝛes cũ dei adiutoꝛio: ꝓpter qð coꝛonabitur deſcribitur paſſio xpᷣi ex carnis ifirmitate:ſcòo eius re
finalit in celo:⁊ eius inimici.ſ.demones puniũt in iferno. ſurrectio ex deitatis virtute: ibi Tu aut dñe. Dꝛima i

. Gundar
lniäinei n
budeon ne
coni nn
D oirwn
ti dCn⸗
iutenaul
tanchi
firure1ne⸗
e Cors
leumper
lupliund.
ir in⸗
icnib fi
iuimmafe
alino
mnd)es
wi Prhen
inborir
ſaurſoern
lemusdunth
tionehih
ſchntſnren

unſisk

ncrudisgen
Autuafrtii
Mecroniſätn
hieſſekatn
Kißimninh
mipla⸗
Nhtaetänu
iim
Poelerrgi

ſonhinide

wagguit

Pomni munæeuen

mupoerudire
inns hinluiti
thüͤſelniter⸗
peisſieng
muinlbem he
ümiſeego⸗
Nüm iapin,
unb ltni di
ibal bnupbut
dusnabltat
cwtitilnn
niecimport:
ilroebiad dan
Pſefnſiunſl
ufſulie
igluladi icn
ana Kiheun
lnstpogͤ
ſmispinnang
zodan dinii
Wicsfunse
Awſniifni
penp nd
aſcbiin

lipᷣu xpi paſſionẽ ĩ perſona eius dicit:

in afflictione: tñ

pſequentiuʒ tra-

poꝛali:qꝛ non fu

paſſione:ibi Qm tu es.¶ Circa pꝛimũ dauid p̃uidens
Deus de

deus meus rone . ,„ d
gquare me dereligſti: lõge a

humanitati .
meare. b: Rs ſalute mea verba delictoꝝ
bicei me. polun meoꝝ. Deus meus clama

bo per diẽ:t nõ exaudies:
et nõcte et nõ ad iſipientiã
mihi.Tů aũt ĩ ſãcto habi
tas: laus iſrael. In te ſpa
uerũt pꝛes nĩi: ſperauerũt
et liberaſti eos.! Ad te cla
nauerũt:⁊ ſalui facti ſunt:
ĩ te ſperauerũt:⁊ nõ ſũt cõ
fuſi. Ego aut ſuʒ vermis et

hoc non eſt in he
bꝛeo: ut pᷣdem̃ ẽ.
c ¶ Quare dere⸗
liquiſti me.ĩ ma/
nib' indeoꝛũ me

ditũ eoꝛũ volun⸗
tati. d ¶ Tonge
a ſalute mea. ſ. cõ

it pᷣſeruat a moꝛ 2— S
E e¶ Uerba à no hõ:oppꝛobꝛiũ boium
lictoꝝ meoꝝ.de (t abiectio plebis.Omnẽ?s
licta ppli ſua dit: vidẽtes me deriſerũt me:

tũ ꝓpter mẽbꝛo⸗/
ruʒ ⁊ capitis affi
nitatẽ:tum qꝛ fecẽ
ea ſua quodãmõ
ſuſtinendo ꝓ eis
penã . In hebꝛoes ðð
aũut ⁊ in in traſlatione hiero.iuxta hebꝛaicũ hẽtur ſic:
Verba rugitus mei vel clamoꝛis mei.qꝛ xpᷣs clamguit

locuti ſunt labijs:et moue
rũt caput. Spẽrauit ĩ dño
eripiat eũ:ſaluum faciat eũ

ĩ cruce voce mag.d.Heli heli ⁊c.matth.xxvij. f ¶ De

us meus clamabo p diẽ.qꝛ circa hoꝛã nonã diei clama
uit ĩ cruce: Heli heli:ut dꝛ matth.xxvij. h ¶ Et nocte.
pᷣcedente ſimir clamauit ad pꝛem ꝓ ſua liberatione.d.
Pater mi ſi poſſibile ẽ trãſeat a me calix iſte. g ¶ Et
non exaudies.qꝛ non fuit exauditus ĩ iſta oꝛõne:nõ.n.
ꝓcedebat ex volũtate deliberatiua ſed ex rõne afflictio
nis ⁊ motuũ ſſitiue ptis ad ondendã ĩ xpᷣo veritatem
hũane nãe de cuius itegritate ẽ ꝑs ſẽſitiua. i ¶ Et noõ
ad iſipientiã mihi.ſupple hoc cõtigit ꝙ non ſũ exaudi
tus:ĩmo in hoc apparuit maxima eius ſapia ⁊ ꝙtũ ad
diuinitatẽ ⁊ qytum ad humanitatẽ:qꝛ iſte modus libe
ratiõis hũane nature fuit cõueniẽtiſſimus:vt ſic hõ pe
naʒ ſolueret qui debebat:⁊ deus redimeret ꝗ poterat.
kq ¶ Tu aũt ⁊cl.i.oĩa ſi facis ⁊ oꝛdiate:lʒ aliqñ ali

ignoꝛãtibuj videat᷑. l ¶ In te ſpauerũt ⁊c. ᷣ ſeruitute

egypti:de captiuitate babylõis:que liberatiões fuerunt

q̃da figure h'liberatiois ꝑ moꝛtẽ meã facte. m ¶ Ego
aut. Hic oñter deſcribit᷑ ipſius xpᷣi deriſio:cũ dẽ in per/
ſona eius:Ego aũt ſũ vermis.i vilis ⁊ abominabilis iĩ
cõſpectu iudeoꝝ.vñ expuerũt ĩ faciẽ eiuj:⁊ colaphis eũ
ceciderunt tanq contẽptibilem:vt hẽtur matth. xxvi.
n ¶Et nõ hõ.i.non vtens rõne ſʒ magis demõis agita
tiõe.vñ dicebãt ei:ioh̊.vij. Demoniũ habes. o 3 p
pꝛobꝛiũ hoiuʒ.i.maioꝝ.ſ.ſacerdotum phariſeoꝛum.
p ¶ Et abiectio plebis.ſ.ppli cõis:lʒ.n.pplłs pmo eum
honoꝛauerit:poſtea tñ deceptus a ſacerdotibus eũ con
tẽpſit:matth.xxvij. Pꝛetereũtes aũt blaſphemabãt:iõ
ſvditur: q ¶ Oẽs vidẽtes ⁊c̃l.ſ.taʒ maioꝛes q; mino
res:ut dẽʒ eſt. r ¶ Locuti ſũt labijs.me vituperãdo ⁊
blaſphemãdo. s ¶ Et mouerũt caput.me ſicut falſuʒ
ꝓphᷣaʒ notãdo.qᷣd aũt dicerent ſacerdotes eũ blaſphe
mãteſ.ſbditur: t ¶ Spauit ĩ dno:eripiat eũ ⁊c. vnde

Pſalmoꝝ

tres:qꝛ tractat xpᷣm paſſũ:pmo circa paſſioneʒ xpᷣi de
ſcribitur eius derelictio a pꝛe:ſcðo eius deriſio a iudeo
rã gente:ibi Ego aũt ſuʒ vermis.tertio eius afflictio in

ſcribit matthᷣ.xxvij. Pꝛicipes ſacerdotũ illudẽtes cũ ſenio
ribus ⁊ ſcribis dicebãt: Alios ſaluos fecit:ſeipſũ non põt
ſaluũ facere.ſbditur:Cõfidit in deũ:liberet eũ nunc ſi vult.

vOm tu es. Hic e s rllegetäne⸗

hõ recurrit ad dinũ auxiliũ di. v· Qm tu es ⁊c.i.ſi nãʒ
naſci me feciſti de vir
= „ AUAine. X Spe) mea
qm̃ vult eũ.Qm̃ tů es qui⁊c̃. Iqꝛ ſicut ſupꝛa di
extraxiſti me ð uẽtre:lſpèés ¶ctũ eſt: ixpo erat ſpej
mea ab uberibus mat is mnctuz ieo rat cers

mee:in tẽ piecius ſũ ex vte
ro. Dẽ vẽeẽtre mẽis mee de
me es tu:l nẽ diſceſſeris a

te ꝓiectus ſũ ex vio.
i. tibi in ſuppoſito

lqm noõn ẽ qui adiuuet. De vetre vc. i. de
Circuůndederũt me vituli uʒ meũ te cognoui qꝛ
multi:tauri pingues obſe aia xp̃ᷣ ab inſtati eò-
ceptionis fuit repleta

derut me. Aberuerunt n virtutibus ⁊ ſciẽtijs.
ꝑ me os ſuũ:lſicut leo rapi a(Ne diſceſſeris a
ns 7 nugies⸗ Siẽ aqua ef ne ſterahbend aux,
fuſus ſũ:lèt diſpſa ſunt oiĩa liũ tuum: cuius cã ſſᷣ
5 4 diur: bo. Airtii

ofſa mea. Fem eſt coꝛ me baſtatio acl.i arerbi⸗
uʒ tanq; cera liqueſcens li tus maxima meepal
medio ventris mei. Aruit ſionis. c ¶ Qm nõ
tanquaʒ teſta uirtus mea: eſt ꝛc. eripiendo de
manibus iudeoꝛum:
ſiẽ ſupꝛa dẽm eſt:hec

petitio ⁊ cõſiles erãt rõnis nõ ꝓ ſe ſed veritatẽ nãe paſſibi-
lis ondentis. ircũdederuũt me ⁊c.i.iudei qui ꝓpter
iſolentiã acarnis petulantiã vocat᷑ vituli. e
gues ⁊c. qꝛ iudei erat auari ⁊ diuitijs ipinguati. f¶ Ape
ruerũt ⁊c. deſiderates me deuoꝛare. g t leo rapi/
ens ? rugiens.ex crudelitatis magnitudie. h ¶Sicut aqᷓ

. aq̃.n.pſectius effũditur de vaſe q alij liqͥꝛes:qꝛ de alij

liqribus effuſis remanet ſapoꝛ ⁊ odoꝛ:p hoc itelligit᷑ ꝙ iu/
dei ita itendehat eũ anihilare:vt de eo nulla memoꝛia re/
maneret. i ¶ Et dilperſa c&l. i diſcipuli q debebant eſſe
alus robuſtioꝛes:tñ iĩminente paſſiõe eũ reliquẽtes fugerũt
diſpſi:ꝓpter qð pᷣdixit eis xpᷣs:ioh.xvi. Uenit hoꝛa:ut di
ſpgamini vnuſqſq; ĩ ꝓpꝛia:⁊ me ſolũ relinqtis.Uet alit ⁊
magis iuxta lr̃am. Sicn aq̃ ⁊cᷣ.i.deſtitutus
ĩ ꝑte ſẽſitiua ꝓpter paſſionis hoꝛꝛoꝛẽ iminẽtis. i¶¶ Et di/
ſperſa c].i.a iuncturis diſſoluta.Lali mõ dẽ Geñ.x.Oñe
iĩ viſione tua diſſolute ſũt copages mee:⁊ nihil remãſit in
me viriũ. k ¶ F& eſt c. ſicut.n.cera a caloꝛe ignis reſol/
uit:ſic coꝛ humanũu iq;tum ẽ ſẽſitiue ꝑtis oꝛganuʒ hoꝛꝛoꝛe

terribilis iminentis paſſiõis:⁊ hoc fuit ĩxpᷣo:non tñ ſuit ĩ

eo aliqd deoꝛdinatũ.Ad cuius plenioꝛẽ itellectũ ſciendum
ꝙ rõ deliberatiua aliter mitigat ſeu minuit doloꝛẽ interio
rẽ aie: ⁊ aliter doloꝛẽ exterioꝛẽ ſſibilẽ ĩ carne:qꝛ pᷣmuʒ do
loꝛẽ mitigat inqtũ ibi ponit modũ vtutis:ita ꝙ nõ traſgre
dit᷑ limites recte rõnis:⁊ hoc maxime fuit i xpᷣo: ſcõm aũt
doloꝛẽ nõ mitigat ſeu diminuit directe:qꝛ no obediuit pti
itellectiue: diminuit tñ idirecte:qꝛ obedit per quãdã redun
dantiã vtutis aie ad coꝛpus:⁊ hoc nõ fuit in xpᷣo:qꝛ ſic dic
Dama.oꝛdinatiõe diuina fcʒ eſt: vt qlibet ꝑs faceret id qð

erat ſibi ꝓpꝛium: vt ſic doloꝛ ſeſibilis ĩ xpo eſſet maximuj

maxime meritoꝛius:iqtũ a rõne deliberatiua erat m axi
me acceptus ꝓpter ſalutẽ hũani generis: ad expmẽdum
magnitudinẽ h' doloꝛis ſeſibilis dca ſunt iſta de xpᷣo.Effu
ſus ſũ ſicut aqua. l ¶ Aruit dani ⁊c. qꝛ hbumo: exñs in
coꝛꝑe xpᷣi fuit qſi exhauſtus per ſudoꝛẽ angulnei:de n

expectatio future gte
q̊ͥ ad coꝛpus. 1n ðZ

auri bin

(Tiber

habetur luce.xxij.⁊ p extractõem ſãguũis i flagellatõe:coꝛo
natioe:manuũ ⁊ pedũ confixiõe ⁊ lateris aptioe:in cuius
ſignũ poſt ſanguinẽ exiuit aq:ut hẽtur Joh.xix.ad oñden
dũ ꝙ coꝛpus remãſit q̃ſi exangue ꝑꝰ ſanguinẽ arefactũ. Et
oĩa oſſa mea coturhata ſũt.qꝛ deficiẽte ſãguine deficit vir
tus oſſiũ. m ¶ Et li .

gua mea ꝛc. ſpꝛe defe 4
cu huoꝛis. n Eti Et lingua mea adheſit fauci
puluerẽ c...ad mõ pus meis: ẽt in puluerem

digirur : puluee: ieñ moꝛtis deduxiſti me. QQm̃
coꝛpus xpᷣi ab hoc fu circundederunt me canes
it pᷣſeruatuʒ pꝑ ſue re mlti:lcònciliũ malignãtiũ
ſurrectionis accelera obſedit me.Foòderut ma-
tionẽ ut vem ſit ſu nus meas ⁊ pedes meos:
pꝛa p̃ᷣſ.xv. pedes meos:
circũdederunt c]. i. dinuùmerauerunt oĩa oſſa
uudei ſe htes ad me: mea. Ipſi ùero conſidera
nõ ſicut ho es ſed ſic ũt ⁊ iſpexerunt me:ldi

canes rabidi. p( Cõ
Auũ malignatic 7˙]
3 ꝙ dẽ matth. xxvij.
Mane aũt facto i
liũ inierunt oẽs pᷣnci
pes ſacerdotũ ⁊ ſenio
res ppli aduerſus ie/
ſum:ut eũ moꝛti tra⸗
derent:⁊ vinctuʒ ad/
duxert et tradiderũt

ſiſerũt ſibi veſtimẽta meal
et ſuper ueſtẽ meã miſerũt
ſoꝛtẽ. Tu at dñe ne elõga
ueris auxiliũ tuũ a me:lad
defenſionẽ meam coõſpice.
Erue a framea deus aiam
meãa:t ð manu canis uni
arernen trartloc cã meã. Salua me ex oꝛe
ſidi. ne.
Poderut manns leonis: Et a coꝛnibus vni
⁊c᷑.· lauis ĩ cruce pr. Coꝛniũ hũiliateʒ meã. Nar
foꝛando. Et lʒ boc fe
rerint milites pꝛeſidiß,““““s“s“““
qui erant gẽtiles:hoc tñ factũ fuit ad ipoꝛtunà pꝛecẽ iudes
rum. r ¶ Dinumerauerũt ⁊c.i.dinumerare potuerunt.
Ad cuius itellectũ ſciendũ ꝙ qñ aliqs affigebatur cruci p
us accipiebatur mẽſura coꝛpis ſui a manu ĩ manum m la
titudinẽ: ⁊ a ſpatulis uſq; ad pedes ſʒ lõgitudinẽ:vt ĩ ligno
crucis fierẽt foꝛamina:p qͥ claui facilius poſſent trãſire: et
ſic ſem fuit de xpo.qñ aũt vna man fuit pfoꝛata ⁊ affxa:
humoꝛes cucurrerũt ad locũ illuʒ:qꝛ naliter currũt ad lo/
cuũ leſũ:⁊ ſic nerui fuerũt retracti ad illa partẽ:⁊ iõ ad hoc
ꝙ alia manus reduceretur ad locùò foꝛaminis iĩ ligno facti:
opoꝛtuit ea violenter trahi cũ coꝛdis.Et idem itelligendũ
de pedibus ppter leſionẽ factaʒ ĩ ptibus ſupioꝛibus: ppi
qð ex tali violenta coꝛpꝑis extẽſione apparebat oſſiũ iuctu⸗
re:qꝛ xpᷣs nudus fuit crucifixus:⁊ ſic poterant oſſa eius di

numerari. s9 ¶ Ipſi vero eegme purum hoieʒz:
eo ꝙ videbãt me talia paſſũ. t Diuilerũt ſibi ⁊c. cʒ q;
dẽ ioh.xix. Acceperũt veſtimenta ejusg ⁊ fecerunt q̃ttuoꝛ p/
tes vnicuiq; militi partẽ vnã. vArſu
per tunicã eius incoſutilẽ:ut dẽ ibidẽ. Et qꝛ non erat coue
nient᷑ diuiſibilis:miſerũt ſoꝛtẽ qs hẽret eã totaʒ. x ¶ Tu
aũt dñe. HPic ↄñter deſcribilur xpᷣi reſurrectio ex deitatis
virtute:quã xpᷣs hõ pꝛimo poſtulat dicẽs: x¶ Tu autẽ
dñe ⁊c. qð fẽm eſt per accelerationẽ ſue reſurrectiõis que
fca eſt tertia die. y Erue a framea ⁊cl.i.a moꝛte violẽ
ta:q;̃ gladio ſolet iferri:qð fẽm eſt per hoc ꝙ lʒ plage ſibi in
flicte ⁊ toꝛmẽta de ſua nã deducerent hoiem purũ vſq; ad
ſeparationẽ aie a coꝛpꝑe:tñ non fuit ſic ſepata i xpᷣo ſed pꝛo
pꝛia voluntate:ſᷣm ꝙ dixerat i ioh.x.Ego pono aiam me
am:⁊ nemo tollit eà a me:ſed ego pono eã a meipſo.i.pꝛo
volũtate mea.Qð ẽt fuit oñſuʒ per magnitudinẽ clamoꝛij
in moꝛte:q̃ non potuit eſſe nãliter ĩ hoĩe ſic ꝓpinqͥ moꝛti:
ꝓpter qð centurio videns ꝙ ſic clamans expiraſſet ait:Ue

t ſuper veſtẽ ⁊cl.i.ſu

re hic hõ filius dei erat:vt hẽtur marci.xv. ʒ ¶ Et de
manu ⁊cl.i.de ptãte inferni:qͥ deuoꝛat auide ſic canis.
a ¶ Salua me ⁊cl.i.iudai li quẽ vocat leonem p-
pter crudelitatẽ. b (¶Et a coꝛnibus vnicoꝛniũ.i.a pᷣ/
ſũptione ⁊ ſupbia militũ:q me putabat cuſtodire in/
. tra ſepulchꝛum.

„ „ c¶Marrabo no
rabo nomẽ tuũ fratrib me men 7]. i. aplis
is:lĩ mèdio eccle laudabo aliſq; diſcipulis
ο —α en qbus manifeſta⸗
te. Qui timetis dñnʒ lauda uit ſuã reſurrecti
te eũ:uͦniuerſ. uſe emẽ iacob onẽ feam virtute
gloꝛificate eũ. Timẽat euz dei geie⸗Gn .
ͦſemẽ iſrł qm n ꝛimit aplus. he⸗/
oẽ ſemẽ iſrlil qm̃ non ſpꝛe ber⸗ wdegeſe⸗

uit neq; deſpexit depꝛeca/
tionẽ paupis.Nec auertit
facieʒ ſuã a me:⁊ cũ clama
rem ad euʒ exaudiuit me.
Apũd te laus mea ĩ ecclia
magna: luota mea rẽddaʒ
in coõnſpectu timẽtiũ euʒ.
Edẽent paupeſ:ct ſaturabũ
tur:èt laudabũt dñʒ: q recd
runt eũ uiuent coꝛda eoꝝ rip aploj alioſq;
ĩ ſeculũ ſeculi. Reminiſe? credentes:q i die
tur ⁊ conuertẽtur ad dũm ptecoſtej recepta
uniuerſi fines fre. Et àdo/ Ga ſpuſſlancri lo
rabunt ĩ cõſpectu eius ůni i dann

pꝛa. d (¶In me⸗
dio cõgregatiois
fidelium:i qᷓ poſt
reſurrectionẽ an/
nunciauit virtu/
tẽ dei pꝛis ad lau
dẽ ⁊ gliam ſui no
mini;. el aliter:

fiter ex tãto bñficio incitat alios ad laudandum
deũ. d. e ¶ Qui timetis dñʒ timoꝛe filiali. f ¶¶ LCau
date eũ.coꝛde ⁊ oꝛe. g

niuerſũ ſemen iacob. i. vni
uerſi imitatoꝛes fidei eius ⁊ opeꝝ. h ¶ Glificate euz.
coꝛã oibus abſq; timoꝛe ⁊ verecũdia honoꝛates eũ:qꝛ
glia eſt honoꝛ exhibitus alicui coꝛã multitudie ĩ teſtio
ni ſue vtutisꝛvt dicit cõmentatoꝛ ſuper pꝛimũ ethic.
i ¶ Timeat euʒ ⁊c. nõ carnaliter ſed ſpũaliter:ſ g di
ſtinguit apls: Ro. ij.iſrl ᷣm carnẽ ⁊ ſʒ ſpũʒ. (
non ⁊c.i.xpᷣi:qꝛ in pauptate fuit natus conuerlatuj⁊

moꝛtu: qꝛ nudus crucifixuj:⁊i alieno ſepulchꝛo ſepul
tus. l Füe ugatien ſuã a me ⁊c. qꝛ xpᷣs in oi
oꝛõne ſua ꝓcedente ex volũtate deliberatiua fuit exau-
ditus: vt dqʒ; eſt ſupꝛa pᷣſ.xx. m ¶ Apud te c. verbũ
eſt xpᷣi ad pꝛeʒ directum:qꝛ xpᷣs in nole pĩis laudatur
ecchia per oꝛbẽ terraꝝ diffuſa. n¶ Uota mea.i. coꝛp
meũ ⁊ ſanguinẽ meum voluntarie a me oblata in cru-
ce. o ocsrconnerteno ſubſtantiã panis et vini
ĩ coꝛpus meũ ⁊ ſãguinẽ in ſacio euchariſtie. Ipſe ẽ.n.
acerdos ſũmq hac ↄſecrationẽ efficit vture diuinitatl
Sacerdos aũt eccliaſtic ẽ miſter pferẽs vba ↄſecratiois
ĩ nõie eius. ꝓ ¶ In cõſpectu ⁊ci.fideliũ coꝛaʒ qbus ĩ

ecchia cõficit᷑ hᷣ ſaciʒ. q ¶ Edẽt paupes.i.vere huũiles
r Ataturabuͦt d ꝓficit eis h ſaciʒ. S Et lauda
bũt dñʒ.qꝛ cũ dinis laudib ꝰ gaꝝ actoib dʒ accipi h
ſacẽʒ. t ¶ Uiuẽt coꝛda ⁊c.lqꝛ viuificat ſpũalit ⁊ eina
lit: ioh.vi. Si qs mãducauerit ex h pãe:viuet ĩ einũ ⁊c
v ¶ Remiſcent ⁊c. vbũ è ipſoðð pᷣuidentis ↄuerſion
oĩuʒ gentiũ ad fidẽ xpᷣi añ finẽ mudi:iõ ſbᷣdit: x ¶ Et
adoꝛabũt.adoꝛatione latrie. y ¶ Uniuerſe ⁊c. ſic ſu
pꝛa dẽm eſt: Dañ.vij. Omnis populus tribus ⁊ lingue
ſeruient ei. 3ʒ ¶ Quoniã domini eſt regnum. generalit

linguij mactalis
dei: actu. ij. e

Icdei
füomti
decvolbe
Kondcen
delagiut⸗
gedeusn
Pulbus
fuiomt
Eypbidiin
N
le
Yol
taipen
fülloren
Mrnobo
mnhoeß
ſopzin
ſitnu
omtie
mniin

iine

wum

def
airlut⸗
oſiig
ihen
Sbülrap
chänr n
lomint
NrA

7

Quiamai;

s endt.
(

musdi

Glandeimc⸗
r pinichit
iß
Gscu
atuß
giult

(pſalmox

a (Zt ipſe.l.xpᷣs qui idem eſt cum patre deitat᷑ rõne.
Maqducauerunt ⁊c.i.repleti diuitis ⁊ honoꝛibꝰ:
cuiuſmõi ſũt pncipes xpᷣiani q deuote mãducant coꝛp
xpᷣi. Et bñ dẽ: Maducaueruut ⁊ adoꝛauerũt.qꝛ nulluj
dz coꝛpus xpᷣi ſumere:niſi adoꝛet. c n cõſpectu ei

cadẽt.ex latrie re
uerẽtia: qð pʒ ex
eo qð dẽ ĩ hebꝛe.
⁊ in tranſlatione
hiero. iuxta he⸗/

uerſ⸗ e familie gẽtium. Qm̃
doͤmini ẽ regnũ ct ipe dnia
bitur gẽtiũ. Manducaue

bꝛeum: Et curua naucahe
bunt genu. qd eſt runt ⁊ adoꝛauerũt oẽs pin
ppe latrie ſignũ: gues terre:li conſpectu er
ꝓut diffuſius de

„ 2 — ⸗„ — „
Aaraui beſter ii cadẽt ò qui deſcẽdunt iĩ
d ¶ Oẽs qui ⁊c
i. omẽs moꝛtal H
hoĩes. e¶ Et aia c. lqꝛ dauid hũit fidẽ xp̃i venturi.
¶ Et ſemè cc. i.imitatoꝛes mee fidei.In hebꝛeo autẽ
hetur: Et aiam ſuã non viuificauit. cui cõcoꝛdat tranſ
latio hiero. iuxta hebꝛeũ:que ſic hʒ: Et aĩa eius no vi-
uet. ⁊ eſt finis verſus pᷣcedentis:⁊ ſʒ hoc reddit᷑ ca eius
qð ſupꝛa dẽm eſt: Et adoꝛabũt ⁊c.Ex hoc.n.ꝙ xpᷣs hu

militer charitatiue expoſuit ſe moꝛti ꝓ humano ge
nere metuit talẽ honoꝛẽ:ſʒ qj dẽ philip.ij. Hũiliauit ſe
metipſuʒ factus obediẽs vſq; ad moꝛtẽ: moꝛtẽ aũt cru
cis:ꝓpter qð ⁊ deus exaltauit illum: donauit illi no

men qo eſ⸗ uper 6e nomen:ut ĩ noie ieſu õe genu flectat

Annuͤnciabitur dño gene

ſcripturis velox nũcius pulchꝛitudinis ẽ:iuxta illud Geñ.
xlix.in poſtilla allegatũ.cũ aũt tps ve.teſta.nox dẽ ſicut et
tps noui dies appellatur: iuxta illud Ro.xiij. Nox pceſſit:
dies aũt appꝛopinqᷣbit. cõſequẽs ẽ vt iter diẽ noui teſta.⁊
noctẽ veteris pcedentis aliqð tps intercipiatur:qð ſe hẽat
vt crepuſculũ inter p
dictã nocteʒ et diem:
qð qͥdem crepuſculũ
in hac ſilitudine pꝛo
pꝛie ĩcipit a tꝑe q̊ paſ
ſio xpᷣi iminebat:in qͥ

frã. Et ala mea illi uiuet:
et ſemẽ meum ſeruiet ipſi.

ratio ventura: t annũcia ſpledoꝛ redẽptiõis in
bũt celi iuſticiã eius:lpplò cipiebat oꝛiri:lʒ.n. de
tpe pafſiõis dẽ abac.

vlti. Ibi abſcodita ẽ
foꝛtitudo eius.ibidẽ
, M tñ de eadẽ dẽ: Splen
doꝛ eius vt lux erit. Terminat᷑ aũt hoc crepuſculũ i mani-
feſtatiõe reſurrectionis xpᷣi:i qᷓ ppꝛie oꝛtus eſt ſol iuſticie:⁊
dies euãgelica maniteſte claruit.vñ i manifeſtatione reſur/
rectiõis legit: Marci. xvi.c. Et valde mane veniunt ad mo
numẽtũ oꝛto i ſole ⁊c᷑. Pſal.igit iſte qͥ tractare ĩcipit a tpe
paſſiõis:⁊ tminatur ĩ maifeſtationẽ reſurrectiois ꝓpꝛie cõ
p̃hendit crepuſculiũ iterceptũ int noctẽ teſtamẽti veteris et
diez noui:qð tpᷣs cerua matutina appellari dʒ rõne pᷣdẽa.
LCirca ſcõʒ uero.ſ.ad q̃ lr̃a hpᷣſ.applicari poſſet:attendẽdũ
e: ꝙ dicere put poſtil.dicit:ꝙ lr̃a h' pᷣſ.ſatis poſſet applica
ri ad tribulationẽ õ iudeos ꝑ aman excitatã: vt ĩ libeo he

qui naſcet᷑ quẽʒ fecit dſis.

c. E emẽ c]l.i. fideles d ſũt ſemẽ xpi. g ¶ An ſter: vel ad tribulationcẽ eoꝝ ꝑ nabuchodonoſoꝛ:ut ra.ſa.

nunciabitur dño ⁊c.i.ppli xpᷣiani qui regenerãtur in
xpo aq ⁊ ſpũſancto:q̃ tpe dauid adhuc erat ventura⸗
per oꝛbẽ diuulgãda. P¶ Et annunciabũt celi iuſticiã
eius.i. ipſi apli E cipuli xp̃i qui noiati ſũt celi ſu
b

pꝛa pl. xviij. ¶ Ju cia eius. i. xpi non iuſticiã ex

opibus legis:ex iuſtificabat᷑ ad plenum hõ:vt

beẽtur Ro.iij. k ¶ Populo qn Erppis xpᷣiano ex
4 Kt

aqᷓ ⁊ ſpũſancto naſcituro. l ecit dñs. ſpãli ⁊
nouo genere factiõis:de qᷓ d:nos fecit:vt eſſemus iuſti
