Giingnit defeciſſe cognoſcit: reſtat vt ad ſenſũ myſticũ ſine dubi/ In trãaſlatone hiero.ſic dicit: Uictoꝛi dauid ad re
Grtbihin tatoe recurrat᷑:quapꝛopter in hoc loco recurrendũ eſt coꝛd ädum. 7 eſt eadem ſententia: vt patet ex ſ̃ upꝛadictis.
–W ad ſenſum ſpũalioꝛem ſᷣm quem cum dicit᷑: Laudabo Q autem dicitur hic ad recoꝛdandum:dicũt expoſitoꝛes
ala e nomen dei cum cantico rc intelligitur de futura laude citer ꝙ hoc dicitur eo uᷣ dauid fecit hunc pſalmũ ad be/
c ſcilʒ patrie:que magis placet deo ꝙꝙ omnis vita gratie: neficia ſibi pꝛeſtita a deo recoꝛdanda: ꝓpter quod in aliq
— que quidem. ſ. vita gratie ſignificat per vitulum nouel bus biblijs poſt illud verbum: Ald recoꝛdandum. additur
niiir lum ex nouitate vite pducentem coꝛnua quibus expu ꝙ dominus fecit eum ſaluum. ſed hoc additum fuit ab ali
Nümcns gnentur heretici et eccleſie aduerſarij:ſimilit ⁊ ꝓducen quo expoſitoꝛe quicunq; fuerit ille: quia hoc non habet᷑ ĩ
in n tem vngulas quibus aſpera ſeculi calcet: ⁊ eos quibus hebꝛeo nec in tranſlatione hiero. iuxta hebꝛaicam veritatẽ
inigt tantũ terrena ſapiunt vngulig excitet: ꝓut in glo.langi· Itẽ m h eadẽ eſſet rõ ꝙ in libet pſal.quẽ dauid fecit pꝛo
zitn habetur. eplica. fiIſa liberatoe a periculis poneret᷑ ad recoꝛdandũ: qò no eſt
Ln Aluum me fac deus.vbi poſtillatoꝛ dicit chꝛi veꝝ:⁊ iõ ſaluo melioꝛi iudicio vẽ mihi ꝙ hic ps ẽ ꝓphetia
Kn ſtum hominem oꝛare: vt oſtendat veritatem de futuro.puidit n. dauid in ſpũſcõ ꝙ pncipiũ hpſ.recoꝛ
ni humane nature in ſe in qua minoꝛ eſt patre. dancdũ eẽt in eccleſia dei in pncipio olum hoꝛaꝝ canonica
Shilu Burgeñ. autem iuxta intentõem ſci thome: put euʒ al rũ: vel iuxta pncipiũ: ſiẽ videmus adipletuʒ: ⁊ ꝓpt hjin ti.
ne, legat tertia ꝑte.xxj.q.chꝛiſtum dicit oꝛaſſe non ſolũ ſʒ poſuit ad recoꝛdandum. Itẽ de hoc pſalmo ⁊ ſequenti q i
wini humanitatem::ſed etiam ſᷣm deitateʒ: qð ſatis erronee cipit: In te dne ⁊c dicũt alid expoſitoꝛes ꝙ ẽ idẽ pſal. ĩi he —
moſſte ſonat.nã oꝛare ſicut adoꝛare eſt actus latrie:qui ẽ actuj bꝛeo.alij aũt oppoſitũ: ꝓpter quod vidi plures libꝛos he/
– ſeruitutis inferioꝛis ad ſuperioꝛẽ. Chꝛiſtus ãt ſᷣm coem bꝛaico:⁊ in aliqbꝰpoit * pſalmꝰ:i alijs aũt diſtinci:pᷣmũ
num i catholicoꝝ doctrinã ſic nõ dẽ ſe hẽre ad patrẽ ſᷣm dei tñ videtur mihi verius:licʒ hiero.dicat duos eſſe pſalmos
iun, tatem:ſʒ ſolũ ſm hũanitatẽ. Motiua ẽt Burgeñ.ad ſic gquia hunc quotat.lxix.⁊ aliuʒ.lxx.non tñ mutat ſentẽtia: 6
e e dicendu nõ cogunt. Nã pᷣmũ cñ dicit chꝛiſtũ oꝛaſſe: vt ſiue hoc teneat᷑ ſiue illud:qꝛ vtraq; v eſſe fcũs a dauid: cũ
nn oñderet ſe eẽ a pꝛe:ſᷣm illud Joh.xj. Pꝛopi pplm qᷣ cir eſſet in ꝑſecutõe abſalon ſilij ſui:vt mihi videt᷑ ſaluo melio
ifeni cũſtat dixi vt credant quia tu me miſiſti. Na nõ oʒ illã ri iudicio.Scòm igit᷑ hunc ſenſum diuidit ps iſte in duas
riro . oꝛonem de deitate intelligi:ſed hũanitate in q fuit miſ· partes:quia pmo dauid petit celerem liberatoem: ſcõo ad
rar l, ſus miſſioe viſibili. Nec oꝛauit chꝛiſtus in ꝓpoſita alle hoc inducit multiplicem ronem:ibi In te domine. Circa 5
Nabrent gatoe:vt crederent eũ facere miracula vtute dei ĩterpel· mũ dicit: a ¶ Dei adiutoꝛiũ meũ intẽde.qꝛ nõ poſſũ ab
Pn lati qui euʒ miſit. Multi.n.dixerũt eũ facere miracla ſalon filio meo reſiſtere:ſicut ipſemet dicit.ij. Re.xv. Sur/
Euſanir, in ptate demonũ.Oꝛauit igit ad dñm vt hunc erroꝛem i lugiamus nec nerit nobie effugiũ a facie abſalon. *
040 excluderet:dũ non a diabolo ſed a deo poſtularet. Ad b¶ Domine ad adiuuandu me feſtina. qꝛ achitophel nite
ifinun⸗ idem eſt hil.x. de trinitate.⁊.xj. e aũt allegat btm̃m am baf eũ pſequi ⁊ copᷣhendere eadem nocte:vt hi.ij. Be. xvij.
ſſſer 4 bꝛoſiũ ꝙ chꝛiſtus oꝛauit vt daret nobis oꝛandi exiplũ c¶Nonſundant cc. Jquod ⁊ factum eſt: quia achitot hel
agluienu eſt Burgen. nam dare exemplũ ꝑtinet ad hũanitateʒ ſe ſuſpendit:vt habet᷑ codem capᷣ.⁊ abſalon intertect. mu:

1

vt hẽ ſequenti capitulo.

d ¶ Auertantretroꝛſũ ⁊c qꝛ po

pulus qui erat cũ abſalon eo deuicto fugit nitabernacula

ſua: vt hꝛ. ij. Re.xviij. et ad ideʒ refert qð ſpdit:
beſcentes. qꝛ fugientej de pᷣlio merito erube

tant᷑ ſtatim er

ler

ſcunt. f ¶ Qui dicunt mihi euge euge. interiectio ẽ gau⸗

dentis: qꝛ pplus exñns
cũ abſalon erat in ta-
ta multitudie ꝙ gau
dẽtes dicebãt: ſtatim
hẽbim eũ ĩi manibus
nf̃is captũ. gExul
tẽt ⁊ letent᷑ ⁊cl.i.ego
7 viri mei qꝗᷣ q̃rim iu/
ſticiam tuã: 1 te li-
berari. h· ¶Et dicat
ſp magnificet᷑ dñs. de
bpfificis nobis pᷣſtitis
¶ Ego vo egenꝰac̃.
qꝛ in illa fuga ſiba pᷣ⸗
ſtitit ei cibaria: vt hĩ
ijj. Reg. xvj. Et in imi
no bergellai galaadi/

tes ⁊ machir fil ami

el pᷣſtiterunt ei neceſ⸗
ſaria:vt hĩ.ij. Reguʒ
ij. 2 ideo ſbditur:

qſi dicẽt: ſine tuo au⸗/
xilio nõ poſſũ reſiſte
re:⁊ iõ ſbdit: l

Apſalmus ꝑ ſe le

n te dñe ſperaui ⁊c Licet hic pſalmus nõ ſit ali
uya pcedenti: vt credo:quia tamen a hieronymo
alijs noſtrij doctoꝛib ponit᷑ alp: iõ volui ponẽ

iutoꝛ meus. hoſtes inuadens.
tu.i. a periculis iminentibus. n ¶
ffii celereʒ liberatõem ſicut in pᷣncipio pſalmi. —
¶¶ In pfal. lxix. Deus in adiutoꝛiũ vbi dẽ in poſtil ¶tem
he pſal.⁊ ſequẽti qͥ ĩcipit: n te dñe ſpaui. Pe dditõ.
Pug hebꝛeos iſti ſũt duo pſalmi diſticti: qð pʒ iĩ
dqòtatõe pſalmoꝝ:⁊ ẽt in eoꝝ oꝛonibus: qꝛ vterqʒ

meã. Aũuertant᷑ retroꝛſuʒ et

erubeſcãt:q volũt mihi ma

la. Auüertant᷑ ſtatim erube/
ſcentes:qui dicũt mihi eu
ge euge. Exuültent 2 letent
in te oẽs ꝗ querũt te:le di/

ct ſp magniſicet dñs:ꝗ di

ℳ

ligũt ſalutare tuũ. Egõ po
egen ⁊ paup ſü: dẽ adiu/
ua me. Adiutoꝛ meus Et li

beratoꝛ meus es tu:dñe ne

moꝛeris. ¶Plal. Lxx.
tẽ dñe ſpaui non
cõfũdar in eternũ:in
iuſticia tua libera me ⁊ eri/
pe me. Inclinà ad me au/
rem tuaʒ ⁊ ſalua me. Eſto

ne ne moꝛer.⁊ in h

it in eos ſeu cantatk.·
Pſal. IXxX.

aliquã diſtinctõem: ⁊ ppt᷑ pſalmoꝝ qͥtatoem: ꝓut hẽt in

libꝛis nr̃is. Sciendũ igitur ꝙ in aliquibus biblijs ponit B
talij tituł: Pſalni dauid filioꝝ ionadab ⁊ poꝝ captiuoz-=z
ſʒ ĩ hebꝛeo ⁊ ĩ trãſlatõe hiero.nulł ſimplicit ponit᷑ titulus

io iſte vi appoſitus ſjm imaginatõem vel opinionẽ alicu
ius expoſitoꝛis:qꝛ nec iſte titulus vẽ mlłtũ cõcoꝛdare ſequẽ/

ti lr̃e:ꝓpt qð ſiẽ dem ẽ vĩ magis ſcòa pꝑs hpſal.in qᷓ̃ dauic

ad ſui liberatõem a deo inducit multiplicẽ rõnem: ⁊ diui⸗
dit in duas ptes:qꝛ pᷣmo dauid inducit hmõi rõnes: 2 p-

mittit multiplices gr̃aꝝ actões:ibi Ego autẽ ſẽꝑp ſperabo.

Pꝛima in tres:quia pᷣmo inducit rationes ex parte dei:ſe/
cundo ex parte ſui:ibi In te cantatio mea ſemp.tertio ex ꝑ
te aduerſarij:ibi Confundantur.Circa pᷣmuʒ allegat pᷣmo

dei magnif ramſerun eius iuſticiam:ibi Deus meꝰ
irca pᷣmum ſciendum ꝙ ad magnificũ per-

us eripe me.

tinet adiuuare confidentem de ſe:⁊ maxime quãdo habet

iuſticiam pꝛo ſe.et hoc allegat dauid dicenj:
mine ſperaui.tanqᷓᷓ in adiutoꝛe potenti. b

* .

m ¶ Etliberatoꝛ me'es

mihi in deum ꝓtectoꝛeʒ c᷑. quaſi diceret:nulla ptecto
aut munitio valet mihi ſine te f ¶ Quoniam firma/

mentũ meũ.dans mihi firmitatem conſtatie. g ¶ Et

refugium meum es tu.in omni tribulatioe. omnia iſta

oſtendunt fiduciam quam habebat dauid in deo: ꝓpi

—

az rauchbilis
ua petitio.
mihi in deũ ꝓtectoꝛẽ ⁊ ilo h ¶ Deus meus.
cũ munitũ: ut ſaluũ me ſaci Hic onſequeter
as. Quoͤniã firmamentuzʒ ninam tuſticlam
meũ:ẽ᷑t refugiũ meũ es tu. ad quam ptinet
Deus me eripe me de ma iniquoj punire:qᷓ
nu pctõn: let de manu g̊ le les erant pſecuto/
gẽ ageẽtis et iniq. Quoniã eda oe —
tu eſ patiẽtia mea dñe:ldñẽ n8 me ꝛc].pec-
ſpes mea a iuuẽtute mea.! catoꝛum: qꝛ mul
In teofirmat ſũ ex vio dẽ i in fauoꝛem ab⸗

ventre mr̃is mee: t es ꝓꝑte ſeloeinenche ber
cioꝛ me. In tẽ cãtatõ mea i 4 E de manu

ſp:tanqᷓ; ꝓdigiũ ſes ſũ m contra legem agẽ
tis & tu adiutoꝛ foꝛi. Réè i i ipſius abla⸗
pleat os men laude uͦt cä man dler olains
lẽ gliaʒ tuã:iota die magni ⁊ bumanam per
tudinẽ tuã. He/pijcias me ſequendo patreyʒ
D ſfſluuũ:quem omnij
lex pꝛecipit hono

rare. k ¶ Et iniqui ideſt achitophel qui fuit cõſilia-
rius dauid: ⁊ contra eum dabat iniqua conſilia: ?2⁊ de
eius conſilio abſalon contra patrem rebellauit: vt di⸗
ctum fuit. iij. Reguz. xv. l uoniam tu es ⁊cc.
ideſt pꝛeſtans mihi patientiam in hac tribulatõne:fuit

enim tunc valde patiens: vt habetur ſecundo Regum

xvj. quia iniurias ſemei ſibi maledicentis: ⁊ lapides cõ
tra eum mittentis valde patienter poꝛtauit. m ¶ OHS
mine ſpes mea c. quaſi diceret:nihil boni ſperaui ob
tinere niſi per te. n ¶ In te confirmatus ſuz ex vtero.
non eſt per hoc intelligendum ꝙ fuerit in vtero matris
ſanctificatus. ſed hoc dicitur:quia in vtero matris fu/
it a deo pꝛotectus ſine ns pꝛotectione non fuiſſet de

vtero matris natus: vnde ⁊ in tranſlatione hieronymi
habetur: Ate ſuſcitatus ſum ex vtero ⁊cc. oDe ven
tre mare mee.i. ab hoꝛa natiuitatis mee vſq; nunc.

u es pꝛotectoꝛ meus.ſicut fniſti anteq eſſem na/
n

In te cantatio mea ſemper. Hic adducit rõ-
nes ſumptas ex pte ſui ad oſtendendum q; oꝛo ſua ſit

—

exaudibilis.et accipit pᷣma rõ ex ſua deuotone: ſecunda
ex coꝛpoꝛis defectõe:ibi Ne ꝓijcias. Circa pmũ

ſcie

ꝙ ad deum pertinet audire o'ones deuotoꝝ: qual erat

dauid: qui continue erat intentus diuinis laudibus. et

hoc eſt quod dicit: nte cantatio mea ſemper. te
deuote laudando. r ¶ Lanꝙ ꝓdigiũ vc. fuit eni mil⸗
tum mirabile ꝙ dauid adhuc iuuenis leonem ⁊ vꝛſum

ſuffocauit: æ gigantem foꝛtiſſimũ in funda lapide de

bellauit: vt hi. j. Re. xyij. s ¶ Et tu adiutoꝛ foꝛtis.q.
d. tu feciſti iſta mirabilia non ego:ideo ar e
pleat os meum laude. ꝓ diuinis beneficijs. v tca

dar in eternum.i.finaliter:quia in perſecutõe abſalõ re: tem gloꝛiam tuam.in pſalmis a me cõpoſitis. x ¶Ne
tauit honoꝛem: ⁊ abſalon cum ſuis confuſionem. c( S io ey
iuſticia tua libera me.q.d.tibi ꝓpꝛium eſt iuſtos liberare:
cuiuſmodi ſum ego in hac perſecutione. d ¶ Inclina ad

me aurem tuam. loquitur de deo ad moduz hominis:qui
inclinat aurem quãdo vult exaudire depꝛecantẽ. Ree ſto

K

7

pꝛoijcias. Hic conſequenter accipitur ratio ex parte ve
fectionis ipſius dauid qui iam erat ſenex ⁊ tendens ad

defectum roboꝛis:quando abſalon contra eum rebella

uit: ad deũ añt qui foꝛtiſſimus eſt pertinet adiuuare de

ficientes: maxime in cauſa iuſta: ſicut e rat in ꝓpoſito.

Fauiconſin
luitenoon:
dod gr adn
mcübalbee.
hoaduntierſ.
Norgatde,
ußſiiad he
chlpuen
Muidſccureti
hoiema dofm
hatunelo
Nauuk as
ecdongmuanss
eſörhharau⸗
üidegtons
u NNe
Nulinan
lepebadi⸗
noliois
Hochog anin
ite
uine e Moni
lutrdeſciro⸗
rhiubgieme:
—
tqrabo
lrcli pooful
nuig perunck
mint piiz
ifisnncni
wiulton
giſpogn
fſisßannit
nitäinii
nonpc Lons

Wmunr
n⸗
Bie⸗

Güe n

Uninong

icni
iunnn
anh mg
igummnn
ucrllenn

bundulni
urſeundt e
nis 1le
hüboniien
uunmen
BurN
ginem t
Wwi G
nune

2 hoc ẽ qð dicit: x ¶ NMe pijcias me ĩ tpe ſenectut cẽ.
i. tpe ſenectutis ⁊ defectibilitat mee no ſbᷣtrahas a me
auxiliũ vtutis tue. ꝓ ¶ Quia dixerũt inimici mei mi
hi.i.ð me:qð poſtea ſᷣdit᷑: 3 ¶ Et cuſtodiebãt aia me
am. i.vitã mea.ſ.achitophel ⁊ ↄſilej:qͥ fuerãt poſiliarij
dauid 2 nege⸗
coꝛpijſui. a¶Co
ſiliu fecert i vnũ.
i.cũ ipᷣo abſalon

ad me iuguladũ.
= de de
reliqt eũ ⁊c᷑.poſu

it eniʒ iſte achito

in tpe ſenetutis: cuʒ defece/
rit virtus mea ne derelinq̃ſ
me. Quia dixerũt inimici
mei mihi: èt q cuſtodiebãt
alam meaz coͤnſiliũ fecerũt

iaruba in vnuz. Dicetes de dereli

plicit repꝛobata dite euʒ:qꝛ nõ eſt ꝗ eripiat.
deo ꝓpt adulteii Deéus ne elõgeris a me:dè

um cu berſabee: ?· us me in auxiliuʒ meuʒ re

Beiinoe ſi⸗ ſpice. Cõfundãt᷑ ⁊ deficiãt

pꝛa pſiijj. ad hoc detrahentes aĩe mee:òpiat᷑

vt pp pſequeret cõfuſione ⁊ pudoꝛe ꝗ qrũt
H mala mihi. Egõ aute ſemꝑ
batum: vid ſbdit ſpabo: t adijciaʒ ſup oẽm

dauid: c(Deus laudeʒ tuã. Os mẽéuz anu⸗
ne elongaueris a ciabit iuſticiã tuaʒ:tota die
me. ſbiraben au ſalutare tuuʒ. Qm̃ non co/⸗

riuũ 36 gnoul litteraturaʒ itroibo

in auxiliũ meum ĩ potentias dñi:dñe memo
re pice. loqt d do raboꝛ iuſticie tue ſolꝰ. D
ad modũ hois:q docuiſti me a iuuẽtute mea

Hi H ⁊ vſq; nũc ꝓnunciabo mi
iuuare. e¶ Lofũ rabilia tua.Et uſq; in ſene/
dant᷑ ⁊ deficiãt d
trahẽtes aie mee.q̃les erant achitophel ⁊ ſui ſeq̃ces: vt
pʒ ex dcis. Bhertant ↄfuſiõe ⁊ pudoꝛe ⁊c̃.qð ⁊ fcʒ
fuit:qꝛ achitophel ſeſe ſuſpẽdit:vt hẽ.ij. Re.xvij.⁊ ab/⸗
ſalõ pẽdẽs ĩ qrcu ꝑ crines inifectfuit:⁊ magna ꝑs ppli
reliq ꝑs ↄfuſibilit᷑ fugit.ij. Re.xviij. g¶ Ego at. p qᷓ
dauid ꝓ exauditòe ſue petitois allegauit rones:h̊ ↄnter
ꝓmittit ꝓ ipᷣa graꝝ actões:⁊ pᷣ facit ꝓceſſũ:v oñdit p/
miſſioõis pᷣncipiũ:ibi Qm nõ cognoui.tertio redit ad ꝓ
poſitũ:ibi Na ⁊ ego.Circa pmũ dicit: g ¶ Ego at ſe
ſperabo.liberari de tribulatoib'ꝑ tuũ auxiliu. h ¶ Et
adijciã ſuꝑ oẽʒ laudẽ tuã.i.ad laudes qs feci tibi ſp adij
ciã alias iʒ auxilia q̃ pᷣſtabis mihi. Ds meit anuͤcia
bit iuſticia tua.eã ↄfitẽs oꝛe ſic teneo coꝛde:ſʒ illud ro/
manoxꝝ.x.c.Coꝛde credit ad iuſticiã:oꝛe autẽ fit ofeſſio
ad ſalutẽ. k ¶ Qm nõ cosui. Dic ↄnt oñdit hꝰ pmiſſi
onis pncipiũ ipletũ.nõ.n.põt alids tales laudes exceliẽ
tes deo ſoluẽ:niſi hẽat noticiã de diuinis: quã noticiaʒ
nõ hũit dauid ꝑ ſtudij exercicatoem:ſʒ ꝑ diuinã ifuſio-
nẽ. ⁊ hẽẽ qð diẽ: An no cogui lr̃atura.pꝑ doctrinã

pſalmor “

õl

SS r

ctutem:ſᷣm ꝙ hẽ iij. Re. j. Et rex de uid ſenuerat: hẽbatq;
etatis plurimos dies.nec fuit derelict a domino:niſi ad tẽ

pus modicuʒ: ppter berſabee ⁊ vꝛie peccatũ. o ¶ Donec

annunciem bꝛachiũ tuum.i magnitudinem virtutis tue.
P eneratoni omni que ventura eſt.quod pʒ impletuʒ:
qꝛ pſalmi dauid a tẽ
poꝛe ipſius generatõ

ctaʒ ⁊ ſeniuʒ:de ne derelin n bus ſibi ſ⸗ uccedenti
quas me. Sonec ãnũcieʒ by recitati ſut: a vſq;
bꝛachiũ tuuʒ: generatõi oi⸗ a ſen mundiſeia
que vetura eſt: Poͤtentiaʒ q(Potentiã tuã ⁊c.
tuã ⁊ iuſticiaʒ tuã de uſqʒ b''refert ad illud qs
in altiſſima q̃ feciſti maůgna pdicit· Doec annũciẽ

lia: deus ꝗs ſimilis ſit tibi Cſq; i altiſſima

U i Wi. ue feciſti.i. facies.
AQüantas oñdiſti mihi tri⸗/ 8CBagnalia quia
hulatiões młias ⁊ malaſ.] de myſterns chꝛiſtt: qᷓ
Et cõuerſus liiuificaſti me: marima defuſt
P ironnn, i ï ce
et de abyſſis tre iterum re⸗ n pphe: vt dem ſuit

duxiſti me. Multiplicaſti
magnificentiã tuã:èt cõuer

ſus cõſolatus es me. Nam nubi q nullus: aꝛy
5/ 6t. er Ne i ‚— Ois crrate ditat i
et ego cõfiteboꝛ tibii. ſaſis infinituʒ a creatoꝛis
pſalmi veritateʒ tuã deus: virtute. uan
pſallam tibi iñ cithara ſcũs taj oñdiſti mibi ⁊c.
iſtl. Exultabunt labia mea 1 elo kene: gi da⸗
ſ5 . uit in multis tri
c cataucro tibi: t aia mea bulatonbus nperien
quam redemiſti. Sed ⁊ lin lis moꝛtis:vt pʒexo⸗

gua mea tota die meditabi

meate caua curſu.j. Reguʒz 2. ij.
tur iuſticiã tuam:cũʒ cõfu

Et conuerſus.

1 rerneriti ſieriir ani erga me ocul tue mi
ſi ⁊ reueriti fuerũt qui que

, . ſericoꝛdie.
runt mala mihi. uikficaſti me. de peri⸗
culis moꝛtis eripien.
a ¶ Et de abyſſis terre iteruʒ reduxiſti me.quia dauid fre
quent ſe abſcondit in ſpeluncis ⁊ cauernis terre.de quibus
poſtea exibat deo ipᷣm de periculo educẽte. Wultipl
caſti magnificẽtiam tuam.me frequenter magnitice liberã/
do. cCEt conuet us conſolatus es me.poſt aduerſitateʒ
ꝓſperitatem conferendo:que tunc eſt magis pceptibilis:et
cauſa maioꝛis conſolatõnis. d am ⁊ ego. Pic ↄñter
reuertitur ad ꝓpoſitum.ſſ. laudes ⁊ gratiarum actiones
deo pꝓmittendo dicens: Nam ⁊ ego confiteboꝛ tibi. confeſ/
ſione laudis. e M vaſis pſalmi. hoc eſt in inſtrumentis
muſicis moꝛe hebꝛaico:quo iſtrumẽta cuiuſlibet artis di
cuntur vaſa. Dauid autem diuinas laudes canebat nõ ſo/
lum voce:ſed etiam inſtrumentis muſicis: vt frequent᷑ ap/
paruit ex pᷣdictis:ideo ſubditur: ¶ Pfallam tibi in ci⸗
thara ſanctus iſrael.i.tibi qui es deus ſanctus ipſius iſrael
g ¶ Exultabunt labia mea cum cantauero tibi. quia ma/
gna deuotio mentis redundat etiam ad ſenſus coꝛpoꝛales
per delectatöem. h ¶ Et aia mea quam redemiſti.i.vi⸗
ta mea quã eripuiſti a pcedentibus periculis:⁊ redimes a

huanã:qð pʒ ex hꝙ iuuenis exñs ſuit putatad cuſto- futuris. i ¶ Sed ⁊ lingua mea ⁊cl.i.ex meditatiõe coꝛ⸗

diã ouiũ:vt pʒ.j.Re.xvj.⁊ ide fcũs fuit armiger ſauliſ.
Zide aſſũpt ad miliciã i bello ↄ̊ goliath:vt dem̃ fuit.j.
Re.xvij. ¶ Introibo ĩ potẽtias oñi.i.ad cogſcendum
ei vtutes ⁊ magnificẽtias ꝑ ipſiꝰiſpiratõeʒ: ideo ſbdit᷑:
m De'docuiſti me a iuuẽtute mea.qꝛ iuuenis erat qñ
fuit iunctꝑ ſamuelẽ.j.Re.xvj.et extũc ſpũs dñi direct
ẽ in dauid:vt ibidẽ dẽ:Et cepit ꝓphetare ⁊ pſal.facere.
¶ Et vſq; ĩ ſenectutẽ ⁊c̃.lvixit.n.dauid vſq; ad ſene/

dis confitebitur iuſticiam tuam. k ¶ Cum confuſi ⁊ re
ueriti fuerint ac.quod contingit abſalon ⁊ achitophel:et
complicibus eoꝛum qui querebant animam dauid¶ Mo
raliter poteſt exponi pſal. iſte de qlibet fideli exiſtenti i ma
gna tribulatoe: qui coꝛã deo narrat pericula ſibi iminẽtia
petẽs ab eis velocit liberari: ꝓmittẽs deo deuote ac fideli
ter regratiari. I ¶ In pſal. lxx. In te dñe ſperaui vbi di i
poſtilla: Circa pmuʒ allegat dei magniſicentiam. bi, d
2

in pncipio hub libꝛei.
t¶ Deus qs ſilis ſit

In te dñe

“ * 2 . * *
s”õs . .
3, 4 . 2

Agmnificentia ppe dcã fm phᷣm Adltio.
i 4 ethicoꝝ ẽ circa opa magneſi uptuoſitar: que
ad ꝓpoſitũ nõ ptinent: vnde in expoſitoõe h'vſus

peraui. ipꝛopꝛie itroducit magnificẽtia: ſʒ i h
Vlu vt vẽ dauid duo allegat: ꝓpt q dʒ a deo exaudiri. Pꝛi/
mũ:qꝛ in eo ſperat q =
E? eterm: ⁊ no ĩ rebu)
mudanis aſut caau⸗ ¶ In ſalomonẽ p̃s. LXXI.
ce ſeu nometanee:e Eũůs iudiciũ tuũ regi
boceſt að vicit: Jute da: et iuſticiã tuã ſiliò

dñe ſperaui nõ cõfũ⸗
dar i einũ.ſcòo qꝛ hʒ
iuſticiã:⁊ ſic ꝑtiet ad

regis. Jdicare pöͤpulũ tu

deũ qẽ ſme iuſt euz I iudicio.Sũſcipiant mon
liberare:vñ vicit: n
iuſticia tua libẽa me.

¶In eogdem pfal. vbi dẽ paile⸗ OQm nõ cognoui litte
raturam. dd

Bi lia nf̃a hʒ li teraturã: in hebꝛeo hĩ quedaʒ di-
cctio:q ſignincat pncipalit᷑ nũm ſeu nũatõem: vnde
Fm ſda expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ ſenſus eſt: Non co-

gnoui ſeu neſcio nũare oẽm laudẽ tuã:ſeu iuſticiam tuam

de quibus imediate añ loqbat᷑ eo mõ qͥ dẽ alibi in pſalmo:
Annũuciaui ⁊ locutus ſũ:multiplicati ſunt ſuper numerũ.

ac ſi diceret:Tota die anũciabo ſalutare tuũ in vli:qm nõ

cognoui numerare particularia. Replica.
pſalmo In te dñe ſperaui.poſtil.poſt diuiſionẽ
dicit dauid in pma pte allegare dei magnificentia:
urgeñ.aũt dicit ꝙ ipꝛopꝛie introducit᷑ h̊ magnibfi

cæẽtia allegans ad hoc ariſtotilẽ ethicoꝝ dicẽtẽ ꝙ magni⸗

ficentia eſt circa opa magne ſuptuoſitatis:q̃ ad deũ nõ ꝑti-

nent. Pic dico q ᷣm ꝓpam ronem virtutis moꝛalis nulla
vtus hʒ locũ in deo:nec ſm illam rõem:vbi eſt circa ardua
⁊ difficilia:que locũ in deo non hʒ:⁊ ideo ꝓpter effectu) qꝗᷣ

a deo fiunt:vel a deo fieri petunt᷑ aſſignari in ſcripturl deo
rõ vtutis ill vel altercõſueuit. Nũc aũt liberatio quã in

ꝓpoſito dauid fieri petiuit:ſine maximis ſũptib moꝛe hu

mano fieri nõ potuiſſet.per deũ igit᷑ fcã ex effectu tranſfert᷑
agd deũ vtus magniſicentie:q̃ſi id ꝑ deũ fem dicat᷑ opus ma
gnificũ:qð ꝑ hoĩem maximis expenſis fieri opoꝛtuiſſʒ: et
iõ̃.b. aug lxxxiij. q.xliiij.q.dicit magnificẽtiã eẽ admiſtra/
tionem reꝝ excelſaꝝ:que adminiſtratio in ꝓpoſito apud

deuũ pꝓpꝛie locũ hʒ:vñi ⁊ ᷣm hũc ſenſũ Burgeñ. infra circa

pfſalmũ Bñqdic.ij. allegando ſuũ auctoꝛẽ abenhatra diẽ

ex operibus creatõnis deũ pꝓpe dici magnificũ:qꝛ ariſtote-
les dicit magniſicentiã vtutem a q̃ magna opa fiunt: ⁊ foꝛ/

taſſis opus ↄſeruatõis qð petiuit h̊ dauid ab opere creatõ

nis ſm magnitudinẽ pfectõis ñ lõge diſtat.põt igit᷑ ꝓpe di

ci magnificũ:ſicẽ ⁊ btus martin iſe dẽ triũ moꝛtuoꝝ: ſuſcita

toꝛ magnificus ⁊c̃. Pſal. LXxXI.
N Eus iudiciũ tuũ ⁊c᷑. Huic pſalmo pᷣmittit᷑ talis ti.
in hebꝛeo: Salomoni.⁊ in tranſlatõe hiero.dẽ:In
AſAſalomonẽ.⁊ ẽ eadẽ ſententia.ſ.ꝙ pſal.iſte attribuit

ſalomoni: hoc tñ varie exponit. Dicũt.n. hebꝛei moderni
7 aliqui doctoꝛes noſtri ꝙ dauid fecit hunc pſalmũ oꝛans

ꝓ filio ſuo ſalomone:vt regnũ ſub manu ſua ꝓſperaretur
in iuſticia ⁊ veritate:⁊ iõ intitulat᷑ a ſalomone tanq;ᷓ ab eo

ꝓ quo ſieb atoꝛatio. Hieronymaũt in ꝓlogo ſuꝑ libꝛum
iſtum dicit ꝙ ſalomon fecit hunc pſalmũ:⁊ ſic intitulatur

ab eo tanqꝙᷓ; ab actoꝛe.De mã vo huius pſalmi mihi videt᷑
ſaluo melioꝛi iudicio ꝙ nõ ſit pſperitas regni ſub ſalomo
ne: ſed magis ꝓphetia de chꝛiſto rege ꝓpter plura in hoc
pſalmo contenta:qne non poſſũt conuenieni de ſalomone
dici:ſed ſolum de chꝛiſto rege:vt patebit infra ꝓſequendo
Et hũc ſenſũ ꝓſequũt hiero.aug.⁊ caſſiodoꝛu):⁊ ſᷣm hoc

pſalmus iſte in duas ꝑtes diuidit᷑:qꝛ pᷣmo ꝓphᷣa denũciat

um ĩ iuſticia:t paupeſtuoſ

chꝛiſti regiã dignitatem:ſecũdo ex hoc collaudat diui⸗
nam maieſtatem:ibi Benedictus dominus. Pꝛima in

duas:quia pmo ðclaratur in chꝛiſto auctoꝛitas iudicij
ſecundo bonitas regiminis:ibi deſcendet. Circa pmum

ꝓpheta ad expꝛimendum eius deſiderium de re pnun-
ciata per moduʒ
oꝛatonis denũci⸗

ies pcem pplo: ᷑t colles at chꝛiſti ptatem
iuſticiam. Judicabit pau/ et⸗
peres populi &t ſaluos fa- um tuuz regi a⸗
ciet ſilios pauperum:ẽt hu ¶itu deus par da
miliabit calumniatoꝛem. ecichetto ptãtẽ
Er pe ehit en iudiciariam: qð
Et P em anebit cum ſole factum eſt: vt ha
bet᷑ Joh. v. Pat

omne iudicium dedit filio. b¶Et iuſticiam tu. a.i. p
teſtatis pᷣdicte executõeʒ. c ¶ilio regis.i.chꝛiſto qui

ſim deitatẽ filius eſt regis eterni.ſ.patris:⁊ ſßᷣm huma/
nitatem eſt filius dauid regis: vt habet Matth.pmo:

Qui deſcendit de ipſo dauid ſᷣm carnem: Ro.p.et ſᷣm

vtranq; naturam data eſt ei poteſtas iudiciaria.licʒ.n.
eadem ſit poteſtas patris ⁊ ſilij in diuinis: tamen illaʒ
habet filius a patre:ſicut ⁊ ſubſtantiam. ſimiliter ſᷣm
humanitateʒ data eſt chꝛiſto poteſtas iudiciaria: quia
in extremo iudicio apparcbit in foꝛma humana iĩ qua
fuit iudicatus coꝛam pilato:apparuit tamen coꝛam eo
i natura paſſibili: ſed in iudicio apparebit i foꝛma glo
rioſa. O¶ Judicare populum tuum ⁊cc. hoc cõtinua⸗

. „

haen pꝛedicitur: Da iuſticiam tuam filio regis.
d ¶ Judicare.ideſt ad iudicandum actu. e ¶ Popu⸗

filij. f¶ In iunicia. reddendo ei ſᷣm merita. g
pauperes tuos in iudicio.vt ꝓ abiectione quam ſuſti⸗
nent in pꝛeſenti recipiant exaltationem ⁊ honoꝛem in
futuro:Fʒ ꝙ dicitur Matthᷣ.v. Beati pauperes ſpiritu
quoniam ipſoꝝ eſt regnum celoꝛum. h Sukipiat
montes.i.angeli:ſm ꝙ dicitur infra pſalmo centeſimo
xxiiij. Montes in circuitu eius.i.angeli:ſᷣm ꝙ exponit
auguſtinus. i Pacem pplo.qui receperunt manda
tum a deo denunciando pacem fideli populo in chꝛiſti
natiuitate:ſᷣm ꝙ habet luce.ij. Yacta eſt cuʒ angelo mul
titudo militie celeſtis exercitus laudantium deum ⁊ di
centium: Gloꝛia in altiſſimis deo:⁊a in terra pax homi
nibus bone voluntatis. k (Ett colles iuſticiam. per
colles qui ſunt montes minoꝛes intelliguntur apoſtoli
alijq; chꝛiſti diſcipuli:qui acceperũt mandatum a chꝛi
ſto de ꝓmulganda lege euangelica:in qua cõſiſtit iuſti
cia ſᷣm ꝙ declarat apoſtolus Ro.iiij..v. I ¶ Judica-
bit pauperes ppli.hec ſpᷣdit ꝓpha ad ondenõ ꝙ ꝓphe
tia ſua eſſet in effectu adimplẽda: ⁊ exponatur ſic pus.
m ¶ Et ſaluos faciet filios pauperũ.i.imitatoꝛes chꝛi
ſti ⁊ apoſtoloꝛum alioꝛumq; diſcipuloꝛum:qui fuerũt
pauperes euangelici. n ¶ Et humiliabit calumniato.
rem . i. deiciet tyrannos fidelium chꝛiſti pſecutoꝛes: ſic
patet de nerone qui pᷣmam perſecutõem mouit contra
eccleſiã: ⁊ domiciano qui mouit ſecundam: 2 vterq; fu
it de imperio deiectus:⁊ pmusſe interlecit:ſi cos a ſena⸗
tu interſectus fuit:⁊ de multis alijs tyrannis idẽ conti-
git. VUl per calumniatoꝛem poteſt intelligi antichꝛiſtus
qui aduerſabit᷑ eccleſie: ⁊ extolletur ſuper omne quo
dicitur deus:aut quod colitur:quẽ dñs ieſus interficiet
ſpũ oꝛis ſui:⁊ d t illuſtratòe aduentus ſui: vt hẽt

lumxkpuum.i.chꝛiſtianum:qui eſt populus patris ſian —
Et

ij.theſa. ij. o ¶ Et permanebit cum ſole.i. eternaliter

a parte poſt: ſicut ſol eſt incoꝛruptibilis: quod verificat

de chꝛiſto non ſolũ quantum ad deitatẽ: ſzʒ et tum ad

Cn wuse
itiizi
Nehpe
Cadd
1harptklidu
putänmun
Puuawloen
riſcci
Nctkn S
Cadrenen
reahülini
urndicbs
iſci te
guopuetv⸗
Atpchuiſthzrr
lobeinn
ſcüdoner uer
Lciiiinkain
hmdsthdl
ticbllngni⸗
Nnangnn
MMauenütinche
Norinmnpr
ntrihulliur⸗
hourfi ſc⸗
fahenpen
ſſtlungte
NN
lionintntan,
unkitnon

ns mrol
n. ininft
cdiäm
hommige
mentountr
driſom go
ihorcimnur

uunſiig es.

none unii
n 1horn!
ſonbfn
no onir

defmcenen

Nheuiter

oplo ntn

canmemn
Entiumdnn
tnumn
cgn
tnnlunin
n 6
Pin

==

—
=

—- =

7

Snf
mon⸗

usenesſn
marns. .

humanitatẽ. p¶ Et añ lunã·i. anteᷓ crearet luna: qõ
verificat de chꝛiſto ſʒ deitatẽ:q̃ eſt eina:ꝓpter quod di
citur hebꝛeoꝝ.xiij. Jeſus chꝛiſtus heri ⁊ hodie ipſe ⁊
in ſecula. Deſcender Picft veſcribir bonitas re
giminis:⁊ qꝛ incipit a manſuetudie pncipis:ſʒ ꝙ dẽ pᷣſ.
krrir eidee

£

*

uenit maàſuetnloo
LZconipiemur i5 Etaf, lunã:in gnãtõe ⁊ gnã
magnitudo ſui ¶ velb: Et ſic ſtillicidia ſtilla-
iperi: ibi Et vña/ lia ſup trã. Oꝛiet ĩ diebuſ
bitur. Circa bhmũ el iuſticia et abũdantia pa
ſcienduͦ chꝛiſt. cis: donec auferat᷑ luna. Et
in pᷣmo ſuo aduẽ dñbit pſaq; ad ma-
tu no venit ĩ ma⸗· Onabu a mar vſq; ad ina
gnitudine ſue po re:ct a flumie uſq; ad t᷑mi-
teſtatis: ſz in beni nos oꝛbis fraꝝx. Coꝛã illo
Fütotel e ſaei, ꝓcidet ethiopes:&t inimici
phetatu gach. ixr. ei kra linget. Regel tharſis
Ecce rex tuus ve/- HD

nit tibi iuſtus ⁊ ſaluatoꝛ: ⁊ ipᷣe pauꝑ ꝓ quo tranſtulit
Matth̃.xxj.Ecce rex tuus venit tibi manſuetus.⁊ hoc
eſt qð dẽ: q elcendet ſicut pluuia in vellus.i.ſuauit᷑
⁊ ĩperceptibilit deſcendet in vgine ꝑ ſuã incarnatioem
ita ꝙ latuit ẽt mundi pᷣncipẽ.ſ.demonẽ. Et notandũ ꝙ
pluuia in vellere recipit᷑:⁊ ab eo expmit ſine coꝛruptioe
velleris:ſic chꝛiſtus fuit ↄceptus ⁊ nat abſq; coꝛruptõe
virginis. r ¶Et ſiẽ ſtillicidia ⁊c᷑. que cũ qdã ſuauita⸗
te cadunt in eam:⁊ oĩa iſta dicunt᷑ ad oñdendũ benigni
tateʒ ⁊ hũilitatẽ chꝛiſti in ſuo pᷣmo aduẽtu. s ¶ Oꝛie
tur in diebus eniuſticia.i.fides catholica: q̃ ↄtinet ꝑfe
ctã iuſticiã. t¶ Et abũdantia pacis.hoc exponũt ali/
qui ð pace tẽpoꝛali:que fuit ꝑ oꝛbẽ vniuerſũ tpe natiui
tatis chꝛiſti: ppt᷑ qð auguſtus ceſar:tũc iuſſit pplm per
totũ oꝛbẽ nũari:Luc.ij.ſʒ hoc nõ bñ ↄſonarx lre ſequẽti
q̃ dẽ: Donec auferat᷑ luna.qꝛ cito poſt inſurrexerũt bel/
la:etiã in iudea iudeis ad inuicẽ pugnantibꝰ:⁊ iteruʒ õ
romanos rebellantibꝰ:ſᷣm ꝙ dicit ioſephus libꝛo de iu
daico bello: ꝓpt᷑ qð ciuitas hierlm ⁊ ira in circuitu fuit
deſtrueta:et iõ melpexponit hoc de pace quã angeli cla
mauerũt in chꝛiſti natiuitate dicẽtes:Glia in altiſſimis
de:o ⁊ in fra pax hoibus bone volũtatis.⁊ hec ↄſiſtit
in trãquillitate ↄſcie:que ꝑmanet i iuſtis omni tẽpoꝛe:
Pꝛouer.xij. Nõ ↄtriſtabit iuſtũ qcqd ei acciderit.⁊ ſic
PRaner in iuſtis vſq; ad ne mudi cui ſ⸗ nccei pax ce⸗
eſtis:que exuperat oẽm ſenſũ:⁊ ſic manet einalit a ꝑte
finis ſic ⁊ luna que ẽ ĩcoꝛruptibilis. v ¶ Et dnabitur.
Dic ↄñt deſcribit᷑ magnitudo regni cbꝛiſti: ⁊ pmo q;ꝛtũ
ad eius dilatationem:ſcòo quantum ad fame diffuſio
nem:ibi Sit nomen. Pꝛima in duas: quia pᷣmo deſcri
bitur regni dilatatio:ſecundo adducitur ad hoc rõ:ibi

Qui liberabit.Circa pᷣmum dicit: v¶ Et dnabitur

a mari vſq; ad mare.i.ſuꝑ totam terram mari circũda
tã.licet enim oceanus ſit vnũ mare:tamen ſᷣm diuerſa)
ſui ꝑtes varie noĩatur:vtpote mare oꝛientale a pte oꝛiẽ
tis:⁊ occidentale a parte occidentis: ⁊ eodem modo a
parte auſtri ⁊ aquilonis. In omnibus enim iſtis terris
aliqui receperunt fidem chꝛiſti per pꝛedicatõnem apo/
ſtoloꝛum alioꝛumq; diſcipuloꝛum: ſcom ꝙ dictum
fuit ſupꝛa pſalmo.xviij. exponendo illud: In omnem
terram exiuit ſonus eoꝛum æc. x ¶ Et a flumine.ſ.
paradiſi terreſtris. - ¶ Uiq; ad terminos oꝛbis tra
rum.⁊ in tranſlatione hieronymi dicitur: Uſq; ad ter
minos oꝛbis terre.ideſt vſq; ad terminos oꝛbis conſti

* * F .

Cpſalmoꝝ

in iure canonico: et multi pꝛincipes chꝛiſtiani ciuj edicto

tuti circa terram per circuitum: ⁊ iſti termini pꝛotendum

tur vſq; ad vltimum celum: tantum pꝛotenditur pote

ſtas chꝛiſti:pꝛopter quod dicit Matth. vlti. Data eſt mihi
omnis poteſtas in celo ⁊ in terra.Ex pꝛedictis patet ꝙ pſal

mus iſte non poteſt verificari ad litteram de ſalomone:

da pax que fuit ſub

eo non multum du⸗

et inſule munera offerent: rauit: ſed eo moꝛtuo
reges arabum ⁊ ſaba do/ ſtatim regnum ei ſciſ
na adducent. Et adoꝛabũt ſum ſuit.ij. Regum

eum omnes reges:omnes
gentes ſeruient ei. Quͤia li⸗
berabit pauperem a potẽ
te:⁊ pauperem cui nõ erat

moꝛtem ſalomonis
domin ei aduerſari/

. .Ppi.. itez qꝛ monarcha
adiutoꝛ. Parcet pauperi non fuit: ſed tm in iu
et inopi:⁊ aias pauperum dea ⁊ in aliquib ter⸗

illo

ſaluas faciet.Exuſur ini ris ꝓpin Bis eghe⸗
(To: im illo

quitate redimet aiaſ eoꝝ: uit. a

ꝓcident ethiopes. h
conuenienter põt ex/

„

poni ad lr̃am de celeri ↄuerſiõe ethiopum ad chꝛiſtũ ad pᷣ
dicatõem beati matthei:ſicut dictuʒ fuit ſupꝛa pſal.lxvij.
exponendo illud: Ethiopia pᷣueniet manus eius deo.⁊ ſᷣm

hoc dicit hic: a ¶ Coꝛam illo ꝓcident ethiopes.fidem ei ·

humiliter recipiendo:⁊ eũ deuote adoꝛando. b¶ Et ini/
mici eius terram lingent.i.ethiopes qui pᷣus erant inimici
eius per idolatriam inclinauerũt ſe ad ipſuʒ ad adoꝛandũ
deuote ac ſi terrã pᷣ deuotione ⁊ hũilitate vellent lingere:⁊

in hoc impletũ fuit dictũ Eſa.lx.ca. Uenient ad te qui de

ponitur ab aliquib: t inimici ei.de iudeis obſtina/
tis chꝛiſtum:qui in obſidione Titi fuerũt ita fame oↄſtri
cti:ꝙ ipſi qrebant ad comedendũ illa que de emũdatoe ci-
bi fuerunt ꝓiecta ad terram:a in ſterquilinijs:ſʒ littera ma
gis ↄtinuat ſjm pmã expoſitõem. c ¶ Reges tharſis ⁊ in-
ſule munera offerent. hoc exponit᷑ ab aliquibus de regibꝰ
qui venerãt adorare chꝛiſtũ:qui erant de illis ꝑtibꝰ.poteſt
etiã hoc exponi de plurib ptibus vel natõibꝰ:q hic noiant
quaꝝ reges ⁊ pꝛincipes fidem chꝛiſti acceperunt:⁊ mune-
ra deuote dederunt ad eccleſiarũ cõſtructõem: ⁊ pauperũ
chꝛiſtianoꝝ: ſuſtentationem. ð ¶ Et adoꝛabũt eũ omnej
reges terre ⁊c. quod impletũ fuit in conſtantini conuerſio
ne:cui tanq; monarche obediebãt reges terre:⁊ ipſe pᷣcepit
vbiq; terraruʒ ad honoꝛem chꝛiſti eccleſias edificari:⁊ ſic
omnes reges terre adoꝛauerunt eũ.i.chꝛiſtum:quod dupli
citer poteſt intelligi. vno mõ quia caput eoꝝ.ſ.imperatoꝛ
in quo omnes alij erant in virtute:adorauit chꝛiſtum de/
uote. Alio mõ poteſt exponi ꝙ ex eimperio pmiſerũt ec-
cleſias ad honoꝛem chꝛiſti edificari. Item alio mõ pot ex

trahebant tibi: e ikerlulue pedũ tuoꝝ. Alit ex/

poni ꝓ tpe moderno: quo idolatria fere ceſſauit in mũdo

⁊ ſic omnes reges ⁊ gentes eis ſubdite adoꝛant vnũ veruʒ
deu: ⁊ p ↄñs chꝛiſtum qui eſt verus deus.łʒ no oẽs reges ⁊
gentes eis ſubdite credant deũ humanatũ ꝓ mũdi ſalute.
e¶ Quia liberabit. Hic ↄñter ponit᷑ dicte dilatatois ro:
q̃ eſt iuſticia:ad quã ſequit pax regni:quaʒ deſiderant oẽs
moꝛtales:vt hẽ Deſter.xiij.⁊ iõ maxie facit ad dilatatõeʒ
regni:a hocẽ qð dẽ: e¶ Quia liberabit pauperẽ a potẽ
te.q.d. merito dilatabit e imperiuʒ: potentes arcebit a
tyrannide ſuꝑ pauperes:qð fem eſt ꝑ hoc ꝙ maximi pꝛin-
cipes mundi ſubditi ſunt iugo chꝛiſti: ſic inferioꝛes ⁊ im
potentes a tyrannide eripiunt᷑:⁊ hoc tarienepotentum .7
timoꝛe chꝛiſti:⁊ patet littera vſq; ibi: f ¶ Ex vſuris ⁊c.
qꝛ ſũmus pontitfex qui eſt chꝛiſti vicarius ꝓphibet vſuras

7

40

bb 3

xij. immo etiaʒ ante

os ꝓpter eius pecca/
ta ſuſcitauit.iij. Reg.

7 „

E

(Niber

edocti phibẽt vſuras 2 ꝓhibuerũt: ⁊ ad eaꝝ reſtitutione,z exponit᷑ de miraculis factis ꝑ oꝛbẽ terraꝝ ad p̃ces ſan⸗

ſubditos cõpulerunt. ¶E. viuet hoc intelligit de vita
chꝛiſti poſt reſurrectõem: que ẽ imoꝛtali::ſm ꝙ dẽ Ro.vj.

Chꝛiſtus reſurgens ex moꝛtuis iã non moꝛit:⁊ iõ illa vita
ſola dicenda eſt vita ſimplicii: quia vita pᷣſens potius dice

ctoꝝ:que miracula ſunt maieſtatis diuine declaratiua

cFiat fiat. In hebꝛeo dicit: Amen amen. qð ſignat

fideliter: ⁊ duplicat᷑ ad deſignandũ Heblerte certitudi

neʒ. Complete ſunt oꝛones dauid filij ilai:ſcòm hiero.

da eſt moꝛs ꝙ vita: doctoꝛes hebꝛe
ſᷣm ꝙ dicit beat gre⸗ . „ r . os iſtud adiungit᷑
goꝛi homelia. xxxy. ⁊ honoꝛabile nomẽ eoꝛuʒ ctuʒ ĩ ſecula:ante ſolẽ pꝑyma huicpſal.⁊ ex h
CaAadt, cosiilo. Eipluerr dabi nesnomseiue. Fibenedi cranai.
rectioez chꝛiſti multi Eei de auro arabie:ct adoꝛa ent in ipſo oẽs fines tre. mon Szahet
pncipes 1 potẽtes ad bũt ð ipſo ſp:totà die bene des getes magniſicabunt turh quo boc ſit

ſidẽ ↄuerſi dederunt dicẽt ei. Erit firmamentũ ĩ

eũ. Bñdictus dñs deiſrl: dep gozones da
uid ĩ

donar bcioſtad 3 tra in ſũmis montiũ ſüpex qui facit mirabilia ſol. Et hor pſalmo
giti . 2= 9 79, . 5 lunt coplete:cum
ſic verilile eſt ꝙ de⸗ tollet ſup libanũ fluct 8 41 bened ic uz Nome ma ieſta poſtea hy libꝛo
q & pcioſiſſimum. ſenũ tre. Sit nomẽ e bñdi ieſtate edoĩs terra:fiat fiat. dauid tanq aba-
¶Et adoꝛabũt de UMN ctoꝛe intitulati.
ilo ſemp.i. ꝓ ebiuiununũ· .⸗. . Ad qð reſpodeẽt
icijs adozalit ven. k ¶ Tota die.i. aſſidue:qtũ põt fiti aliqui doctoꝛes noſtri ꝙ hoc dicit᷑ ꝓ tanto:qꝛ in h p̃ſ.

bono mo. dicent ei. de ſuis bñficijs regratiando.
m ¶ Erit firmamentum ac. In hebꝛeo hẽ: Erit abũdãtia
frumenti.⁊ in trãſlatõe hiero.ſic dẽ: Erit memoꝛiabile tri/
ticũ.⁊ iõ tranſlatio cõis vẽ coꝛrupta ꝑ ſcriptoꝛes ex ſilitudi
ne dictionũ hñs firmamentũ ꝓ frumentũ:quod exponũt
hebꝛei dicentes:ꝙ in aduentu meſſie quẽ ſallo erperede fru
menta creſcent in tanta altitudine:ſic cedri libani:⁊ facient
ſpicas magnas ⁊ latas:ex qbus vẽto flante decidet ſimila
de qᷓ iudei ꝓ ſua voluntate poterũt ſatiari. Sʒ qꝛ iſtud eſt
omnino irrationabile ⁊ erroneũ:ideo meli exponit de ſa⸗
