r eir le diſ/ tu fieri in creatio
ruich erlean 6 Ille diß⸗ nib reguʒ ⁊ pꝛin
imulabat ſe audire. cipuz: n aaluc in
(LCaplin. XI. plurib locis ob

—

ãmoniteſ.:⁊ pugnare cepit Scẽdit
aduerſum iabes galaad: ¶ Pic eoͤ⸗
dixeruntq; omnes viri ia ſequẽter deſcribi
bes ad naas. Haàbeto noſ. Qur pᷣdicte electio
” nis cõfirmatio q̃
facta ẽ ꝑ hꝙ ſaul

triũphauit de filijs ammon ⁊ ſic oẽs in eũ cõſenſerunt
regem eius innouauerunt. Pꝛimo igit᷑ circa hoc poni
tur hoſtium incurſio: ſecũdo ipſoꝛum debellatio : ibi
Uenerunt ergo nuncij: ter tio regis confirmatio:ibi

Et ait populus. Circa pꝛimum dicitur: ad¶ Aſ⸗ cenchit
autem. qð aũt in aliquib biblijs pꝛeponit᷑: Et factum

eſt quaſi poſt menſem. non eſt in hebꝛeo nec in biblijs
coꝛꝛecis:quia nõ eſt de textu. b ¶ Naas ammonites
⁊c.tempoꝛe enim iepthe rex ammon venit contra fili-
os iſrael repetens totam terram filioꝛum iſrael vltra
ioꝛdanem: tanquã ad ſuum regnuʒz pertinentem: ut ha
betur Judi.x.Sed tunc fuit Woelkattis ut ibidem ha
betur:⁊ ideo foꝛtificato illo regno.iſte rex foꝛſitan ex ea

dem cauſa venit contra filios iſrael. c ¶ Pabeto nos

ſihes
ſote
che
Kiclu
Alzan
leine
Cffcun
ſzrüde
Pblſue⸗
cäline
ulis⸗
gnunp⸗
ſerumn
ſir
Nni
ftueel

than

4 4 s ”
R 8
— .

non aũt a die qua dixerat ſaul
ens. Mane exibimc᷑. non aũt a die qua dixera
3DD 5 Mane exibimꝛc.no auit pplm adhuc di
„ — 5 m 0 p̃cedens. , 4 2 numer auit PpP m?
ederatos ⁊c. Iub tributo copetẽti:qꝛ Lunchidd Eru Lras erit Nobbſan. pontea nũcij iabes redierunt ad
ſanne ad reſiſtẽdũ: ut m as⸗ srorlie reddẽ ad bellũ ſtabata loco obſi .
epſiſab am omniũ ⁊c.] volebat en

n é: illò qð dixit ſaul: Cras erit vo
bata loe m ẽ: illõ qð dixit ſaul: e In
t E cres oculo oexro no otatn hens Nercien dielraſtina: ſed ꝓ futura die
. , t. % 2 .
ſun qꝛ ſinltte: Den cſde⸗ ges Ponãaq; vos c. bhoc bis
dndo⸗ põt bñ vidẽ adu „e W. Donac
odt⸗

de ꝓpximo tamen.
öſtiruit ſaul a. S=ð?
epente irruẽtes ſu
volebat facere 3 tibi. Et Et dixerũt nuncijs q vene ut repente irruẽte
in nii hins i federatoſ ⁊ ſuiemtibi.
rligni incutiendũ terro fe iemn!

tis viris qui b ercun klion Par .
2 rant:Sic dicetis viris q mon ex diuerſis
js:ur ſic ſe ridit ad eos naaſ amõites rant Sa galaad: Crůs tibus magis tenerent
Nlin ein alnt:ue ſee lam vobiſcum flut in ia cu ĩcaluerit ſol alias terrerẽt eos.
i ſbicerẽt ei ien In boc feria im ocu erit vobᷣ ſalcũ lcaluer. „— vi Et ait populus.
ne b s ſce ureftis olus rn s Aenerũt ergo nũcij ⁊ nu/ Phic ↄñt deſcribit ſaun
domd nobis Kicnwte, los dextros:lponãq; v ciauerũt viris iabes. Qui lis coirmatio ĩ regez
r ſan va, oprobalii Aräaaee arattabiretanlan ſeppis taerar n.
rexun 6s xerũt ad eũ ſenioꝛe cibim ad vos: 2 facietis lem potent triũphal⸗
.i titum crecẽs Et dixerut a exibim ad vos: ? lacietie t eos int
huly nnere in labes. Cocede nob ſcpicz nos oẽ qð placuerit vobiſ ide⸗ ucre deſpexe
anen ntts a eione dies: ut mittam gacoe ſi Et factũ ẽ cũ dieſ craſtinus rant in ſua electione:
2ſieobleſſi mag vniuerſos tn nor ill din veniſſet: conſtituit ſaul ꝓut nn rl in ſine
it cun Et vol nõ fuerit qui defeda 5 e 5 ptes. Et igre capitu pcedetis. e —
ſentiig . no lue Venẽ pulũ ĩ tres p 2— 15 ſaul h fieri ipediuit:
Gendld r ad te.] Nené pulũit ſtra ĩ vigilia ma ſaul h'fie ia regnare
ig dabſt tati ſue. g ¶ egrediemu RK ẽ media ca ral vig ut a clemẽtia regnare
Dſ in adu o lis:⁊ locuti ſũt v . icaleſcẽt dies. Reliqu remittẽdo: vnde dictt
diune tibi placet de no lis: , euauit olis du icalelſcẽt d 5reli eneca libeo de cde
big⸗ Cene dr H Et dauũt diſpſi eureiin Eecees fe ex oibd
amdens rũt . Hic us voce lu . ẽt ex eis agis decet pncipzz
rnni ſcribit flio, am leba ſaul veniebat ſequenſ quern . a angcer Quiſ magin deret Encides.
Rotngenvieid vonels agro: æ ait: Quld Eiſca dern wur nõ regna gaimi Pheil placi
ur. pce) viro O. . „ Ute * „ Al auülias
„E ſaul ad pᷣcej vire loꝛat: Et ẽ trãquillũq;
wrütenen 152 . O. 3 populus ꝙ ploꝛat: Et Bate viros ⁊ dum eſſe trãquillũ,ʒ
4 ũ iabes: ⁊ p hbʒ popi ar . bit ſup nos: . iniuria) re
andells iaded: 7 Et ut ei yba viroꝛuʒ infficiemꝰeos. Et ait ſaul. offenſas 2 ũ⸗ M
abeſie⸗ vſq; ibi: i n narrauer Tel) E fficiemꝰ eos. 2 Eee ice uliebꝛe autẽ
benobiin ecce ſaul ⁊c. Inon iabes. Et ĩiſilůit ſpũs dñi ĩ intfi ccidet᷑ qſq; ĩ die bac nits ne, æ moꝛenn
Lumn unndnii ſaul ci audifs bec Aal aus oiſteifeon maluer eeme aeen⸗
lge ul iaʒ elecx' pu raps ernimis. Et aſ xit àutem ſamuel nit aut 0em olcen
trgn. e⸗ in regez: ageret irgr Efuroꝛ 15,A ĩiſrl.l. Dixit autem uit ꝗ n Oicene
lenmn offciumn dubulci ſumẽs vtrũq; bouẽ ↄcidit ire noiere. ce
iguüuh ſz vẽie bat da ĩ fruſtra:miſitq; in oẽs ini ĩ galgala: ⁊ inouem ibi re g. ſe⸗ noneErAr.
ul Kia e e ra o erent Ben Erheent be oeie n
inrii i arte ſagit Quicu —☛ 1 aet fecerun xit aũt ſamuel ⁊c.v
n dthen curfuceit ſenl el amuel gelargee le dño in gal dens ſamuel , bpluj
icni igde reuertebatbo 2 lecut fuerit ſa nũiaſit er gem ſaul coꝛaʒ di lbipi cocoꝛdit coſentichar
liaen ide reuertebat᷑ ſic fiet bob ei. Snug N. gala: 7 imolauerunt 1 4 electioni facte de ſaul
eancoſ ra qᷓ ſolent boues go timoꝛ domini pplin:l ga as pacificas coꝛã dño iõ voluit tũc eam in
ingeat ad domũ reduci. eſſi ſt ãſi vir vn: et reca ctim ibi ſaul: 2 cũcti io v ſeu ofirmare
pin k ¶ Et iſiluit ſpi egrelſi ſt q̃ſi teltd D Et letat eſt ibi ſaul: Ger. nouate leua oleni
t, .„.1 , 5 —v „ „ mi * enit —
Aadbuci itus 1c].i. mot/ uit eos ĩi betet 12O i iſr! nimis Lient 2 ¶ Et fe
1 0 nagi co ine iſrl centainilar Prir autem ſamuel sſan 7 regẽ coꝛs5
(A ſtantie ad liberaen iuda trigi cäsßct lgala.qꝛ is
4. 4 roꝛũ aut DdDdnñd in galge
uech, Sie fier bob. inatõ magne trãſlatũ erat ibi tabernaculũ dal: dlabolii ſignificat: qui fi r ,
r ens — dicit ra. ſa. ſic erat are ſnebat do: Naas qui ſerpens nnatnak. Querit aut oculos deriroe Ercr.
air tanelid diuttte illo tpe p maioꝛi ꝑte in afalii dſ ipn lis iſrael. elbne minntat. apiẽtia que deturſeren: ac H
nm moln aurscominat Rio rigdeg inciß gre⸗ eent. falure Biine orcuntmeninns e efh vemtaneatrur .
3. , , . Rr 2 „ 1 * C 1 * „ . MBU
vſaul cipio regni ſui:ne a nimior iſſus. nEt egreſſi ⁊c᷑. alutẽ ar a eſt aialis ⁊ diabolica: Jacobi. ſum autẽ venit
nin i neralit 2 ꝑfecte. Sicut qñ vn hõ exit mᷣixno coꝛ ſic hoies tert mnig ienſin chꝛlſt cũ trib' oꝛdini mnelpira
bocponn AIgenc ñ exit: vl alit: Quaſi hõ vn'. Et Ccef rex iſrael.i.rex gloꝛ bus. cuius victoꝛia in ʒ⸗
. lllo in loco vñ exit:vl alit: bſeſſos. o ¶Et rec tyribꝰ:⁊ confeſſoꝛibus.cu immat᷑:qꝛ a pncipio
Ao ibi gen vna volũtate ad liberadũ obſeſſos. donibegech ſtolis:martyri .: c in caloꝛe ſolis coſumm len
: a —n ee gn nauit adonibete a:7 in caloꝛ ui: ⁊ aduenien
Unrhi n ⁊c nomẽ eſt ciuitatis ĩ q rex regna milia. ſegrega vigilia matuti el j cepit ptãs demonis dnir⸗ totalit᷑ au
Monn ndij. p Rπait mdha rrr milia ſegend hciecnace e doein eptrenotngicko 0
Sſuun Ar hi Judhr. b eo ꝙ illa trib' erat nobilioꝛ ⁊ bellico te iudice ĩ ptãte claritatis ſue in exire ap. XII.
enbit⸗ tim numerabatur: eo il ſalus.i. in futuro de ꝓximo Aertur⸗ e deſcribit inerepatt⸗
enbin ſioꝛ. q ¶ Cras erit vobis ſalus.i. in ſoꝛie loquebant Ixii autem ſamuel Hit vñt gem electum
incht, . “ ane exibim ad vos ⁊c̃. zaſtino 8Et fa/ Fri ſamuele viderat eni pplus reg E 4
tm. r. 1. jE E, r. . 4 — . 7M eee ee *
e gſehat auriliſſcigaffunipin bes oirerit vbum A
e 4

pPſpere egiſſe: 2 io poterat credere in petẽdo ſup ſe regez no
peccaſſe:cuius ↄꝛiũ ſamuel oñndit in hoc cap pꝛimo decla⸗
rãdo ſuã innocẽtiã: ⁊ ſecũdo populi culpã: ibi Et ait ſamu
el. Pꝛimũ aũt oñdit ſamuel ꝑ hoc ꝙ beiition ppli cõdeſcẽ

erat de iſtitutione regis:in q erat

muel: ut dem̃ fuit ſu
pꝛa.viij. ca.⁊ hoc nõ
tur cuʒ dẽ Ecce audi
ui vocẽ vĩam ⁊c̃: in
hoc ꝙ diu iter filios
iſrł ſine calũnia vixe
rat:⁊ hoc nõt᷑ cũ dicit
Ego aũt ſenui. ⁊ ſub
ditur: b (¶ Poꝛꝛo ſi
lij &]. q. d. remane-
büt p me obſidej ad
ſatiſfaciẽduʒ ſi alicui
teneoꝛ ⁊ ſatiſſacẽ nõ
poſſum. c ¶ Toqui
mini ð me ⁊c.i. ſau
le rege qͥ ð nouo erat
inunc?: ꝓpter qð ſa/

muel coꝛã eo volebat
iudicari. ðd ¶ Utrũ
bouem cuiuſcy tule⸗

un ponetoin ode
meo. ¶ Aut aſinũ.
ſup eũ de loco ad lo
cũ incedẽdo. f¶ Si
quẽpiam ⁊c̃.] iniuſte
ad iudicãdũ trahẽdo
g Si opp̃ſſi aliquẽ.
dãanũ qdcũq; ſeu iiun
riã iferẽdo. h

7—

de manu ⁊c̃. etiã ꝓ
n⸗ ludicio reaten
0. £ quo p 1
ſuptibꝰ labo or
ficiũ iudicis exeqbat᷑
ꝓut domn fuit ſupꝛa
vij. i ¶ Et cõtẽnam
illud hodie vc. nolẽs
mihi retinẽ. k Et
dixerunt ⁊c. ⁊ ſic te
ſtificati ſũt e innocẽ
tiam. I¶ Dixitq; ad

eos ⁊c.lq pũs eſt vbi
q;. m Et teſt chꝛi
ſtus e.ſ.ſaul qͥ pñtia

liter aderat. n ¶ Et
dixerũt:teſtis.replicã
do qð ſupꝛa dixerant
ad maioꝛẽ affirmatõ
nem:ſcòm iſtã trãſla

tionem in hebꝛeo h?

Et dixit teſtis. qð ex
ponũt hebꝛei dicẽtes
poſtq pplus teſtifi
catus fuerat ſamueli

innocẽtiã:ipſe ſamuel q̃ſiuit cũ hoc teſtimoniũ diuinũ qð

S

ammodo abiectio ſa

ad vniuerſum iſrael: Ecce

audiui vocem vꝛam iuxta
oĩa q locuti eſtis ad me: ⁊
coõſtiuuiſti ſup vos regem.
Et nũc rex gradit᷑ ãte vos
Ego autẽ ſenui ⁊ incanui.
Põðꝛo filij mei vobiſcum
ſũt. Itaq; ↄuerſat coꝛam
vobis ab adoleſcẽtia mea
vſq; ad hãc diẽ ecce pꝛeſto
ſü.Loͤgqmini de me coꝛam
dño ⁊ coꝛã xpᷣo el:vtrům
bouẽ cuiuſq; tuleri aut aſi
nũ:ſi quẽq; calũniatus ſũ
ſi ppꝛeſſi aliquẽ:ſidẽ mau
cuiuſq; munus accepi:èt
cõtemnaʒ illud hodie reſti
tuãq; vobis.Et dixe᷑runt:
NHõ es calũniat nos neq;
oppᷣſſiſti:neq; tuliſti de ma
nu alicuiꝰ qppiaʒ.Pixitqʒ
àd eos: Teſtis eſt dñs Lad
uerſũ vos:et teſtis xpᷣs e i
die hac:qꝛ nõ iueneritis in
manu mea quippiã. Et di
xerũt: Teſtis: ⁊ qait ſamuel
ad ppł̊:Dñs qui fec moy
ſen ⁊ aaron:⁊ eduxit pꝛeſ
nr̃os de fra egypti adeft.
Nüc ergo ſtate ut iudicio
ↄtẽdã aduerſũ vos coꝛam
dño de oĩbꝰ miſericoꝛdijs
dñi qᷓs fecit vobiſcuʒ ⁊ cuʒ
pꝛibꝰ vꝛis: qũomõ iacob ĩ
greſſ' ẽ ĩ egyptũ:l⁊ clama
uerũt pꝛes vii ad dñm: ⁊
miſit dñs moyſen ⁊ aaron
⁊eduxit pꝛes vios de egy
pto:et collocauit eos in lo
co hoc.l Qui oblitiſt dñi

eſt map ⁊ firm dicẽdo:Teſtis eſt dñs.i.rogo ut ſit teſtis

⁊ tũc venit vox a deo miſſa:Et dixit teſtis.teſtificando ſa/

muelij innocẽtiã. o

t ait ſamuel c. Pic ↄñter ſamuel

declarat pplłi culpã:⁊ pᷣmo vbo:⁊ꝰ miraculo:ibi Sed ⁊ nũc

ſtate. Circa pmũ ſamuel

arat pmo dei miſericoꝛdiam

erga ppłmn:cũ dicit: p ¶ Domin qui fecit ⁊c I.ſ.idoneos

Regum

nuncios ſuos ad educẽdũ pplm iſrl de egypto: ſequit:
q ¶ Qũo iacob ⁊c. vbi eum dũs ſaluauit a ꝑiculo fa

mis. r. la
ut habet᷑ Exo.iij. s

t clamauerũt ⁊c᷑. cũ affligerẽt ab egyptijs:
t collocauit eos ⁊c.ſ.in terra

optima lacte ⁊ melle manãte.Conſequẽter oñdit ex op

„ 5

dei ſui: læ traãdidit eoſi mâ

nu ſyſare magiſtri militie

aſoꝛ: t i manu philiſtino
rũ:⁊ i manu regis moab:
⁊ pugnauer̃t aduerſũ eos
Poſtea ãt clamauerũt ad
dñm ⁊ dixerunt: Peccaui
mꝰ:qꝛ dereliqm dñm:⁊ ſer
uiuim baalim ⁊ aſtaroth
Nũüc ergo erue de manui

imicoꝝ nr̃oꝝ: ⁊ ſuiem ti

bi. Et miſit domin hiero
baal ẽt badan èt barach èt
iepte et ſamuel:èt eruit voſ
de manu iüimicoꝝ vioꝝ p
circuitũ:ẽ᷑ t habitaſtis cõſi
dent᷑. Nidẽnteſ aũt ꝙ naaſ
rex filioꝝ ammon veniſſet
aduerſũ voſ:idixiſtis michi
nèqq;:ſz rex ĩperabit nob
cũ dñs dę vꝛ regnaret ĩ no
bis. Nuñc ergo pᷣſto ẽ rex
vꝛ quẽ elegiſtis l⁊ petiſtis.
Ecce dedit vob dñs regeʒ
Si timueritis dñm ⁊ ſuie
ritis ei :⁊ audieritis voceʒ

eb:⁊ non exaſpaueritis os

dfii:eritiſ ⁊ vos ⁊ rex ꝗ ipe
rat vob ſequẽtes dñm deũ
vẽm. Si ant nõ audieritis
vocẽ dñi:ſʒ exaſpaueritis
ſermones ei:rit man dñi
ſuꝑp vos ⁊ ſuꝑ pꝛes vios.
Sʒ eᷣt nüc ſtate ⁊ videte reʒ
iſtã grãdẽ quã factur ẽ dñiſ
in ↄſpectu vio. Nuũnqd nõ
meſſis tritici ẽ hodie:l In
uocabo dñʒ ⁊ dabit vocel
⁊ pluuias: ⁊ ſcietis ⁊ vide
bitis:quia grande malum

vſq; ibi: l

4 Et miſit dñs
1
on

poſito ppli ingra
titudinẽe: cũ dicit
t ¶ Qui obliti
ſunt ⁊c.ꝑ idola
tria ꝗ alia mala.
v ¶ Et tradidit
eos ⁊c.ut per fla
gella reducẽt eos

ad bonum.

x ¶ In manu ſy

ſare ⁊c.i.regis

Aſoꝛ:ut habetu .
Judi.iiij. y¶ Et
ĩ mau phili.⁊c.
ut hẽ Judi.x.⁊.xj.

erobaal.i. gede
4 4 Pè

*„

C Badam
ideſt ſanſon: qui

deſcẽdit de tribu

dan : ut h Judi.

xiij. b ¶Et ba

rach. de

de q Judi.xj.
d ¶ Et ſamuel

loqt de ſeipſo taᷣ·

q̈ de alio. e Et
eruit vos c.] q́
tienſcuez inuoca
ſtis fidelit᷑ e auxi
liũ. f ¶ Et habi
taſtis ↄfidẽt. quã
diu fuiſtij ei boni
ſbiecti:fuit ⁊ ipſe
rex veſter imedlia
tus. g Uiden
tes auteʒ qꝛ naas

c. Iſta fuit vna

cã petẽdi regẽ: ut
dictuʒ fuit ſupꝛa
viij. ca. h Di
xiſt mihi.diſſua
dẽti vobis petere
alium regem.
i ¶ Nequaqᷓ;.ſ.
erinſine rege ho
mine. k ¶ Nuc
5 p̃ſo ⁊c̃. licʒ.n.
ſaul fuerit a deo
elect: ut dem eſt

ſupꝛa. ix.ca. ?.x.

tñ iſta electio im

ponit᷑ h̊ pplo: eo ꝙ ad petitõeʒ ppli fcã fuit. cetera patẽt
¶ Erit man oñi ⁊c.i.ita erit ſuꝑ yos de
6S; 7

futuro:ſiẽ fuit ſupꝑ patres vios de pᷣterito. in
nũc ſtate. Hic ↄñt ſamuel arguit maliciaʒ pplłi miracu
lo:qꝛ ad ipᷣam declarãdã fcã ſũt ſubito ſrire Pi
uie ſolitũ curſũ nãe iĩ ira illa:⁊ hoc ẽ qð dẽ: n ¶ Nn
qͥd nõ ⁊c.qd.iſto tꝑe nõ conſueuerunt talia fieri: ⁊ſi

—

=
=
=-

=
—

E Se

— — ☛a— =
— — — = — = =
S. S=S =— S = E = = S=
—= — — — =s=,; — S= =-

—Se⸗

= =⸗.àæ·
=
☛ —

din

—

— — =ẽ —

— — — —

ſegvit⸗
Nculof
Ggpis.
linmn
diteron
Ningn
( dickt
moblii
lb ichl
n mals.
tradidit
kperſ⸗
nceteos
.
manuſ
thaben
. = .
pbil.
udipar
mlir dis
uli. ge⸗

Kn
1 Badan

mſon ui
tde mbu

thi udi.
Etb⸗

udi.
Eiepthe
1 ſamud.

ſapſo li⸗
o. E
08 f. ᷓ
, mnne

glicbu

futt ripſe
ſerünec⸗
Nn
enans
ig huirmnt
li geu
funt ſna
. D
ibi ifus
bis peten
luß,.
geregeho

aliqũñ fiant: nõ tñ ita repente vel ſbito: ſic fem eſt ad pꝛe

ces ſamuelis:⁊ abſq; diſpoſitõe aeris pᷣcedẽte:iõ ſbdit᷑:
o ( Et timuit oĩs pplus.vidẽs iſolitum miraculu: ⁊ ti
mens moꝛi p᷑ hoꝛroꝛe tẽpeſtatis. p ¶ Nolite timẽ. eos
aſſecurauit qñ cõfeſſionẽ eoꝝ de petitoe reg ⁊ aljs ma

lis audiutt.
q molite recedẽ
⁊c.] ſẽp eũ ſequẽ
tes ꝑ debituz cul
tũ. r ¶ Et noli
te. declinare ⁊c.
i.poſt idola ea co

ledo:qꝛ ĩ illis nul

la eſt efficacia vo
ſaluãdi: ſicut me
dicina dẽ vana ꝗᷣ

nullã hʒ efficacdis

ſanandi. 8(. Et
nõ dereliquet ⁊c
quãdiu ſibi fuẽit
ſubiect ꝑ debitũ
cultũ. t¶ Quia
iurauit dns ⁊c. ſi
cut h? Geñ.xxij.
p me metipſũ ⁊c.
v¶ Abſit aũt h
peccatũ a me ⁊c.
quauis eni pplus

eũ abieciſſz: vt pʒ
ex ſupꝛadict.viij

ca.tñ peccatuʒ re

putabat ſibi ſi ñ

oꝛaret ꝓ eis:⁊ h
eſt itelligẽdũ q;tũ
ad bona gratie ⁊
gloꝛie ↄſequenda
iõ ſubdit᷑: Et doce
bo vos uiã rectaʒ
⁊Tc. x¶¶ Tumete
dñm.timoꝛe filia
ſi. y ¶ Et ſerui
te ei in veritate.
abſez ſimularloe
3 ¶ Et ex toto
coꝛde vꝛo.abſq;
diminutione.
Cap. XIII.

ilbvni
us anni

Pon
eſcripta ẽ ſaulis
electõ. h ↄñter de

petẽtes ſup vos regem.Et

clamauit ſamuel ad dñm:

⁊ dedit de voceſ ⁊ pluuiaſ

in illa die. Et timůu oĩſpo
pubł nimis dñm ⁊ ſamuelẽ

Et dixit vniuerſus pplus

is ad dñm deũ tuũ ut non
moꝛiamur. Addidimꝰ. n.

vniuerſis peccatiſ nr̃is ma-
lũ ut peteremꝰ nob regem

BDixit aut lamuel ad ppiʒ
Nolitẽ timẽ. Vos fecutis
vniuerſũ malũ hoc. Verũ

tñ nolite recedẽ a tergo do⸗

mini:lſed ſeruite dño in oĩ

coꝛde vẽo:⁊ nõlite declina

re poſt vana:lqᷓ nõ ꝓderũt

vob:neq; eruet vos:qꝛ ua

na ſũt:èᷣt ñ derelinquet dñſ
pplum ſuũl ꝓpt᷑nomẽ ſuũ
magnũ:qꝛ iurauit dñſ facẽ
vos ſibi pplin. Abſit autẽ
a me hoc peccatũ ĩ dño ut

ceſſem oꝛare ꝓ vob:⁊ doce

bo vos viã bonã ⁊ rectaʒ.
IJgit timete dñm:et huite ei
i veritate:et ex toto coꝛde

vꝛo. Vidiſtis eni magnifi

ca q in vobis geſſerit dñs.

2DQ5 ſi pſeueraueritis ĩ ma-
licia:⁊ vos ⁊ rex veſter pa

riter peribitis.

ſcribit eꝰ repꝛobatõ:⁊ hoc ex triplici cã: pꝛima fuit dif
fidentia ⁊ vſurpatio:ſecũda temeraria iuratio.ca.xiiij.

7J2. 7
3 cupiditas ⁊ elatio.
bitur diffidẽtie rõ:x? di

capit.xv. Circa pᷣmuʒ pmo deſcri
ſidenis vſurpatio:ibi Ait ů ſaul

3 incurſio hoſtiũ:ibi Poꝛro philiſtijm: qᷓrto ipꝛepara-
tio ad reſtituẽdũ:ibi Poꝛro faber. Cã vo diffidẽtie du
plex fuit: pꝛima fuit ex ꝑcuſſiõe ſtatiois philiſtinoꝛuʒ
ꝓppi quã ſaul ⁊ filij iſr foꝛmidabãt philiſtinoꝝ aduen
tu:ſecũda fuit dilapſus ppli a ſaul ꝓpi metũ qͥ ponitur
ibi Quod cũ audiſſent.Circa pmũ qꝛ in hoc capitulo

agit de ſaulis pᷣuaricatõe:pᷣmittit᷑ eꝰᷣ bonitas:vt nnlluj

de ſua iuſticia pꝛeſumat:⁊ vt oppoſita iuxta ſe poſita

magis eluceſcat:cũ dicit: a

Filꝰ vni anni erat ⁊c̃.

i.ita innocẽs ⁊ purus a peccato:ſicut puer vnp anni.cu

H .

ad ſamuelẽ:Oꝛa/ꝓ puis tu

uen. quod cũ vidiſſet viri

tris ⁊ in ciſternis. Hebꝛei

ius rationẽ aſſignant hebꝛei pbabur dicentes: ꝙ qñ hoõ p
mouet᷑ ad aliqðò officiũ magnu a deo:ſicut ſaul fuit electu
ĩ regẽ ab ipſo:ut ꝑʒ ex pᷣcedẽtibꝰ:ſil ſibi dat᷑ a deo gra iuſti
ficans ⁊ ipſum iſpones ad ſuũ officiũ exercendũ:niſi ipſe
ponat obicem.Saul autẽ in ſua electione nõ poſuit obiceʒ
gre diuine: qꝛ ſcom
ꝙ dẽ ſupꝛa. ix. capit.
Erat elecx ⁊ bon: ⁊
non erat vir de filis
iſrael melioꝛ illo.Ali
q aũt exponũt ð hiſ
boſeth filio ſaul:dicẽ
tes ꝙ hẽbat vnü anũ
tm̃:qñ ſaul incepit re
gnare: ⁊ ſcom hoc li
ſaul eſt datiui caſus:

Iliůs vni anni erat
ſaul cũ regnare cepiſ
ſet:ldůobꝰaũt anniſ regna
uit ſuꝑ iſrl. Et elegit ſibi ſa
ul tria milia d e iſrl.Et erãt
cũ ſaul duo milia ĩ machi
nas ⁊ i mõte bethel: mille

aũt cuʒ ionatha in gabaa cum dꝛ: Fil vnb ani
beniamin. NPoꝛro ceteruʒ t ſ. nal tioki⸗ ſaul:
Im remiſit vnũquẽq; in ¶ſʒ hoc patet falſũ per
Pppun ue illud qð hẽ 2 Reg.ij.

tabernacula ſua.Et pcuſſit

— E ägragita änozꝝ erat
lonathas ſtationẽ philiſti piſe er.

hiſboſeth cuz regna

noꝝ q erat ĩ gabaa qð cũ re cepiſſet. Fuit auteʒ
audiſſẽt philiſtijm: ſaul ce iſtitur imediate poſt
cinit buccina ioĩ fra dices moꝛtẽ pꝛis: ut ibideʒ
Audiãt hebꝛei:⁊ vniuerſꝰ e raor Freongul
iſrael audiuit hu cemõi ſa tenentes hoc dem di

cunt:qꝙ iceptio regni
ſaul h accipit᷑ ĩmedi
ate pꝰ moꝛtẽ heli:qð
tpᷣus fuit.xl.annoꝛu

mã:pcuſſit ſaul ſtationem
philiſtinoꝛum. Et erexit ſe
iſraet aduerſus philiſtijm.

Clamauit ergo pplus p ut b Aci xiij ſ b'ñ
ſaul ĩ galgala:èᷣt philiſtiim nualet: qꝛ in nullo alio
pgregati ſut ad pliandu & loco ſacre ſariple iebi
iirktriginta milia curruü: ] deret minado pncipi⸗
⁊ ſex milia eqtũ:è᷑t reliquũ um regni alicui reg
vulgus ſicut arena q̃ ẽ ĩ lit determinet hocp eta

tem filij ſui:⁊ iõ quia
iſta cxpoſitio de ſcri
ptura nõ hʒ auẽtem
eadẽ facilitate ↄtẽnit᷑

toꝛe mar pluria. Et aſcẽ
dentes caſtrametati ſüt in
machinas ad oꝛiẽtẽ betha

iſrlſe ĩ arto poſuos:aſflici
enĩ erat popułꝰ:abſconde/
rũt ſe in ſpelũcis ⁊ in abdi/
tis:in petris quoq; ⁊ in an

& ].ſ.in bonitate ⁊ ĩ
nocentia ſua:lʒ pluri
bus ãnis regnauerit
exñs in malicia. vel
aliter põt dici: qꝛ pꝰ
duos annos a pꝛinci
pio regni ſui dauid fuit a deo elect:⁊ in regẽ iunci per ſa
muelẽ: ut hẽ.j.xvj.cap.⁊ extũc ſaul nõ regnauit de iure: ſed
tm vſurpatiue:ꝓpt᷑ qð anni ſequẽtes a regno ſuo hic reſc⸗
cant᷑ Cõſequẽt ponit᷑ pcuſſio ſtatõnis philiſtinoꝝ:cu dicit᷑
c Urpcuſſir ionathas ⁊c. qð erat ſignũ maniteſtũ rebel
lioftis filioꝝ iſrł ad philiſteos: iõ ſbdit: d ¶ Audiant he

bꝛei.hꝰ fac̃ ſaul ꝓclamari: ut filij iſr pꝛecauerẽt ſibi ab iſul

tu philiſtinoꝝ Lthſco otẽptoꝝ:⁊ no pfiderẽt de ipſis i aliqᷣ
vñ ſbdit: e E2t philiſtm 2gregati ⁊c.] nõ ẽ veniſimile
ꝙ; tot eẽnt currus:ſed accipit hic numer hoĩumi currib⸗
exñtiũ:qꝛ tũc tpis ĩ currib kegeker magna te: ut hi i

pluriby locis ſacre ſcripture. ¶ Et reliquu vulgy ſic rc.
hyperbolica locutõ ẽ ad deſignadũ magna ppli multitudi

nẽ g (Qd cũ vidilſſẽt. h poit ſecũda rõ diffidẽtie.ſ. ꝓpi

£ 5

¶ Kecu 3
„

ptinebat ad regis officiũ peuſſ⸗ ußfuit lepꝛa a dño: ut hi

receſſuzʒ ppli a ſaule: qꝛ aliq pᷣ timoꝛe philiſtinoꝝ abſea cõde
rüt ſe in locis occultis. Alij aũt trãſierũt ioꝛdanẽ:qͥ ẽ ĩ pte
oꝛiẽtali tre pmiſſionis:terra aũt philiſtinoꝝ vñ veniebant
ſup filios irael erat ĩ ꝑte oppoſita.ſ.occidẽtali: qꝛ ẽ ſuper
mare mediterraneũ:qð ẽ termniterre ꝓmiſſiois a ꝑte occi
dentis: ⁊ iõ hebꝛei fu
giẽtes trãſibãt ioꝛda , —„—
nem:tũ nr lugeret ad aũt trãſierũt loncant
ptẽ oppoſita: tu q' te rg gad ⁊ galaad. Cũq; a
nebãt ꝙ philiſtijm ñ . — „—.
trãſirẽt rcan⸗ eosi hbuc ͤeẽt ſauli galgala: vm
ſequẽdo. Ex his patzʒ uerſus pplus pterrit ẽg ſe
lr̃a vſq; ibi: ſ ¶ E qᷓbat᷑ euʒ. Et expectauit ſe
Eperaan Z, Eñ di ptẽ diebus iuxta placitũ ſa
oplete expectauit: ut muelis:læ nõ venit ſamuel
videbit᷑ pꝰea (lt igalgala. Dilapſuſq; ẽ po
S ſaul. B ↄñt deſcribi puł ab eo. Ait ergo ſaul:
tur diffidẽtis vſura Affertẽ mihi halocauſtuʒ

tio. diffidebat eni de c. .
pplo ſuo quem vide ? pacifica.Et obtulit holo

bat ĩ timoꝛe poſituz: cauſtũü. Cũq; ↄpleſſet offe
et de aduẽtu ſamue rens holocauſtum:ecce ſa
lis ad offerẽdũ ſacriii muel veniebat: Et egreſſꝰ

ciũ:⁊a iõ ſtulte vſurpas ʒ S ei
uit ibi ills oflicid di e ſaul obuis e in ſe intare
cens: hAfferte mi eu. Locutuſq e ag eü ſa
bi holocauſtuʒ c. ꝓ mMuel: Quid feciſti? Rñdit
pter qo Pnnete ve ſaul:qꝛ vidi ꝙ ppls dilabe
niente rephẽdit᷑:cum f⸗ . 5
di: i AQute Quid feciſti ret 9 n⸗ ee venerd
q. d. rẽ tibi illicitã: p luxta placitos dies. Poꝛ
pter hoc poſtea ſůdi ro philiſtijm ↄgregati fue
tur: k ¶¶ Stulte egi rant i machinaſ.dixi: Nũc
iner G ne deſcẽdẽt philiſtijim ad me ĩ
loquẽtis ſauli ex ꝑte galgala: T faciẽ dñi nõ pla
dñi: ut hi ſupꝛa.xxca caui. Heceſſitate Opulſus:
pitulo. Ex vbis autez obtuli holocauſtũ dño. di
ſamuelis ĩ hoc loco: xitq; ſamuel ad ſaul: Stul
q̃ abſq; dubio repu/
tãda ſũt va:oʒ dicere
ꝙ ſaul h grauii pecca
uit:ſed qũo peccauerit diuerſimode dicit. Ad cup itellectũ
recurrẽdũ ẽ ad ĩtellectũ vbi ſamuelis habitũ ſupꝛa.x.capi.
qð tale ẽ: Et deſcẽdes añ me in galgala ⁊c.vſq; ibi Et oſtẽ
dꝗã tibi qð facias.ĩcluſiue:qdð ibidẽ fuit expoſitũ tripliciter.
Et ſcõm pmã expoſitõeʒ ſaul peccauit i hoc ꝙ non expecta
uit ſamuelẽ ad offerẽdũ ſacrificiũ ſeptẽ diebꝰ ↄtinuis p ſua
vnctione in regẽ:qꝛ ſaule pᷣoccupate offerre ſamuel fuit tur
batus ⁊ receſſit:⁊ ſic illa ſolẽnitas ſepteʒ dieꝝ dimiſſa fuit.
Secũdũ vo expoſitõeʒ ſcðam q̃ eſt andree:ſaul peccauit in
hoc:ꝙ nõ expectauit ſamuelẽ ſeptẽ diebus:ꝓut fuerat ſibi
dem̃:ſed tm ſex:qꝛ deẽbat expectare ſamuelẽ ſeptẽ diebꝰ poſt
i; ſamuel recepiſſet e nũciũ:ita ꝙ illa dies ĩ qͥ ſamuel rece
piſſet nũciũ ſaulis:nõ erat de numero ſeptẽ dieꝝ expectatõ
nis. ſaul aũt illã diẽ itra illũ ſeptenariũ icluſit:⁊ ſic ſex die
bus tm expectauit.Scõm vo ĩtiã expoſitõeʒ q̃ vĩ mihi pꝛo
babilioꝛ:ſaul peccauit ĩ tribꝰ. pmo qꝛ nõ expectauit ſamue
lem ſeptẽ dieb' cõplete:ut erat ſibi iiunctũ:qð patʒ ex textu
vbi dẽ: Cũq; cõpleſſet offerẽs holocauſtuʒ.i.ipᷣe ſaul:Ecce
ſamuel veniebat: ita ꝙ venit die ſeptima:⁊ de tali hoꝛa
poterat offerri ſacrificiũ:qꝛ vſq; ad hoꝛam iugis ſacrificij
veſpertini poterãt alia ſacrificia offerri.? peccauit: qꝛ offi⸗
ciũ ſibi illicitũ.ſ.offerẽdi ꝑ ſeipᷣm vſurpauit:qð ẽ graue pec
catũ:qð pʒ ex hoc ꝙ rex ogias voles offerre icenſu:qð non

ſcòðo Paralip.xxvj.Et fact fuit terremotv᷑ in ſignuʒ ire
diuĩe: ut hẽ gach. xiiij. ꝭʒ peccauit i hoc ꝙ peccatũ ſuũ
nõ recognouit hũiliter cũ argueret᷑ a ſamuele dicente ſi
bi:qd feciſti:ſʒ ſe voluit excuſare ex neceſſitate ĩminẽtij
belli: q̃ excuſatio
nulla erat penit
te egiſti: nec cuſtodiſti mã qꝛ talis oblatõ ſa
data dñi dei tui: q pcepi ti ciiſici non eſtei
bi. Quod ſi nõ feciſſes: ia, placatlo led ma
nüc pᷣparaſſet dñs regnuʒ f on fe
tuũ ſup iſrł ĩ ſẽpit᷑nũ. Sed ciſſes ⁊c. hoc vẽ

neq̃q;ᷓ; regnũ tuuʒ vltra cõ falſũ:qꝛ poꝛdina⸗

ſurget. Qüeliuii dñis ſibi ꝛi Alibllia bev⸗
vix iur coꝛ ſuuʒ: ⁊ pᷣcẽpit qinatũ aũt erat a
ei dñs ut eẽt dux ſup ppl deo regnũ ↄceden
ſuũ leo ꝙ nõ ſᷣuaueris q̃ p ¶dũ tribui iude: ut
cepit dñs. Surrexit aũt ſa bi Geñ· xlix. Nõ

muel ⁊ aſcẽdit de galgalis ſetfee

ĩ gabaa lbeniamin. et reli oꝛdinatio diuina

ꝗ ppli aſcẽderũt poſt ſaul de aliquo uvrn
obuiã pplo qui expugna aliqn accipit put
Fe 10 eſt ĩ diuia pᷣſcien
bãt cos:vcnietes de galga tia:⁊ ſic ĩimutabil
la i gabaa colle beniamĩ eſt. Alio mõ acci
Et recẽſuit ſaul pplin ꝗ in. pitur ſcom diſpo

uenti fuerãt cũ eo q̃ſi ſexcẽ ſitionẽ cauſarũ ſe

tos viroſ:⁊ ſaul ⁊ ionathaſ cſcag t oz me
filꝰ eꝰ ppluſq; ꝗ iuenrſue hoium ex qbe di
rat cũ eis erat ĩ gabaa ben ſponũtur:ut pꝑ h

iamin. Moꝛro philiſtiim puniãat vel remu

cõſederãt in machinis. Et nerent᷑ ſcõm oꝛdi

egreſſi ſũt ad pᷣliãdũ de ca talis oedb mir
ſtris philiſtinoꝛum treſ cu tabilis eſt:ſiẽ me⸗
nei. AVnus cune pgebat rita ⁊ õmerita ho
minũ:⁊ frequent᷑
cõtingit ꝙ oꝛdina
tio diuia de aliq
futuro iſto ? mõ expmit i ſaẽ ſcriptura:ſic Joñ.iij. dẽ:
Adhuc.xl.dies ⁊ niniue ſbuerteret᷑.qꝛ demerita illi ci
uitatis exigebat e ſpuerſionẽ a deo futurã:ſed qꝛ ege
rũt penitẽtiã:hec oꝛdinatio fuit mutata:qꝛ ciuitas non
fuit ſbuerſa:iſto mõ dẽ h̊ ſauli: I ¶ .Quod ſi nõ feciſ
ſes iã nũc pᷣparaſſet dñs ⁊c̃.i.ſi nõ feciſſes ꝰ mãdatum
dñi: ſtetiſlbol bonitate i qᷓ eras qñ regnare cepiſti:eſſej
diſpoſit ut ↄfirmaret᷑ tibi regnũ ⁊ fiũlujs tuis.Iſta tñ cõ
firmatio ẽ itelligẽda ſb ↄditoe.ſ.ſi ſaul ⁊ poſteri ep ſta
rent i bonitate:qð ẽ mutabile:q̃lit᷑ aũt mutabilitas tali
um ſtat cũ imutabilitate diuĩe pᷣſciẽtie diligẽto ꝑtracta
re ptinet ad pᷣmũ ſñiaꝝ. m¶ Sʒ neqq; ⁊c.i.vltra te
qꝛ fil e hiſboſeth ñ regnauit ſuꝑ totũ iſrl:nec ẽt ſuꝑ
illõ pacifice:⁊ cũ h puo tꝑe:ut hꝛ.ij.li. Reg. n ¶ Que
ſiuit ſibi ⁊cl.ſ.ipᷣm dauid. o SEbeil ei ⁊c. Iʒ hoc
eẽt adhuc futuꝝ:tñ loqt᷑ px modũ pᷣteriti ꝓpt᷑ certitudi
nem diuĩe puidẽtie:ꝓut ẽ i mẽte diuia:qꝛ ſic ẽ certa de
futuro:ac ſi iã eẽt i actu pñti vel fuiſſet de pᷣteritt.
p ¶ Surrexit aũt ſamuel ⁊c.lq̊ ibat pplus iſrł õↄ phili
ſteos iermis ⁊ paruo numero:ut pʒ ex ſequẽtibꝰ:ut ex
pñtia ſamuel oſolaret᷑:vel iuit ĩ collẽ dñi vbi erat ↄgre
gatio ꝓphaxꝝ: q erat ꝓpe gabaa:ut ibi vacaret oꝛoni pꝛo
pplo dei. q(¶ Ueniẽtes de galgala.h refert ad pplm

☛ = =

=

— — — —

. G1. xiiij.

, mis que vulgar
.. t 7 maxime de an alum. .Allil. „ eſ
r oꝛꝛo phil iſtüm. B ontd ta haben 95 tulum An deſcribitur nanſcrel
20 Philiſtij — 54 . Hic conſequ 7 Peimo po
ſequẽtẽ faul. ceia patẽr. r teareſſi Tẽ ſciebãt.n. Taccidit. temerario iuramento. bi Adiura
olthe ſequẽte ſaul.⸗ icurb: cũ dẽ: s 1es tria loca ĩtrauert ſio ſaulis Serluncl ipſa iuratio: ul. Occa
tir ſibi beſign earmis 7 nchat doreſiſtena deugtn tur iurandi occaſio: ni⸗ aunez ſau di fuit
tniſui eaflios iſi adu: qꝛ nõ timebat iã ephꝛate ad irã t „ auchtas inemengt
deenteſ . Sagen hꝛ: Cõtra v bat quo iſſet iona/ banl t ionatha
eininetf 5träſtate id iraz ignoꝛabat quo . eius armigero ſugi
uſa n vi oin corru⸗ 5tra viã ephraim ad rma; Hns. Erant an⸗ re alcen Aanet gis ien hoc
lt pta vicio ſcripto cõ lᷣ ingredie t loſ niteba bmo ponit ipſo iona
luöſ ſee⸗ ber ſimilitu ſaul. Poꝛ b Terti ſu aſire ad ſtatione P ns audacia:
A on. trãſire a the cõſta 1
oneſtdei uDerttonnm. bat p viã betho ſe ad iter thas in entes Pe *mirabil pugna:ibi
ſin n idrtte faber. teʒ verterat ſe ad ite hiliſtinoꝝ 2 qᷓſtin mi lonathas. itio
bit i us au iminetis philiſtino pte: q Et alt ionathae Et
ſio. 5 oft deſcribit᷑ i 25 ii fra ſabaa: im tre ex vti 9903 hicin u ne noticia:ibi Et
ſnonſe B ai filioꝛum min im 3 deſertum. du dẽtiũ ſcopuli pugnel ũt. Ipſi'autẽ
. tetia fil , llis ſeboim „ =— „ modũ d .- ni bo reſpexer ig pa⸗
bocxi d reſiſtẽduz: vg er ferrarꝰ nõ ĩ MNomen v *ionathe audacia p 4
1ho⸗ r ad re . τιu faber fer 4ge pᷣꝛupti. ſene: vn“ iona ſolus cũ
ordinz⸗ erãt. n. ĩiermes: 2 Poõꝛo fa oi fra iſrl.! Ca mẽ alteri ſene: . tet ex hoc:ꝙ ſo luit
meeni i ñ audebãt egre eniebat in oitt te ſes:⁊ nomẽ alt d aquilo igero ſuo voluit
lis pe di pᷣdatoꝛes: ſʒ uerãt.n. philiſtij . ſcopub ꝓ binafſ ad tentandum 1
o Nad aarte . gut 1 rſo mac ire lonẽ phili
zütera a nebãt ſe itra foꝛ hebꝛei gladiuʒ ex adue Am ſſet ſtationẽ p
, teneb facerẽt . rgo nem . abaa. po llare. 2
nüiocln icium gabaa. Eſcẽdebat erg . eridiẽ ̊ g ꝛzum debella
; talicium gab⸗ ſi 1/ m. Deſcẽ f ⁊ alt᷑ ad m . ad ſtino bi:
iiuden Roõ ãt q̃re erat ſi lãcea d hiliſtijm: ut . auteʒ ionathas pat lra vſh; i z ſi 0
Air ſ iztguutr ſel Pbih eʒ BDixit ar iger ſuuz Patri autez ſu
u⸗ ne arm ſaſea vomerez ſe Eteʒ arimig b .] ne p
ſenrede cũ dẽ: ber acueret vnulgꝗ . adoloſcẽ ad ſtationẽ hoc ipſum ⁊c.
7 . ecurim ? mi träſeam ad ipediret. Lete
lndug ferrar ⁊c. q po ſuũ:⁊ ligoneʒ ⁊ ſec Veni trã 6 fa (pfum tneonet. 4.
cnin errart. uu:X lig Retuſe ſciſoꝝ hox:ſi foꝛte b ſ; ibi:
vodiin ſet ſa arma. detẽ æ ſarculuz. Retu icircũciſox hoꝝ:ſiſ Edño ra patent vſq; bot
no futuro vaI auerat aut r e ät acies vomerũ ⁊ . fis p nob: gene c¶ Poꝛtabat ep .
rii liſtm 77 itaq; erãt acies ũ ciat dñs p lin mul c ſacerdotalẽ
Kchpit r philiſtijm ⁊c qa lac; en ideétiũ ⁊ ſecuriũ fficile ſaluare uel in i. veſtem ſac 1t
„ 1„ A, . „ „ — ile 9 U —„ 1 „ —, ctu eſt ratio
uig pſan philiſtim Frraf ligonũ ⁊ tri 2 nigẽdũ diffic . cis. Dixitqʒ e cui colun i: ut habet
l nates hebꝛeij tra vſq; ad ſtimulũ 0 ij tis uel ĩ pau la qᷓ pla nale iudicij:ut h⸗
— . ꝛelij. ger ſi: Fac oĩa qͥ pl iij. ut in ea
lomöael ſtulerãt fabꝛos ð Ch veniſſet dies P miger ſuꝰ: O Exo. xxviij ,
nd in venuler Jin ar erge qu 3 t dominum
ndiſ tra iſrl i trã ſuazʒ ingz enſiſ lãcea o tuo. P cngs oſulere f. F
cnolt luer enli cent aiĩ bicũqʒ a arca domini:qᷓ
aulniͤe ne ſbꝛlearent ei non eiuer. li:ꝗ erat cuʒ 1s: 7 ero tecuʒ v coꝛã arca itu
u . pplug er upis: ero tecuʒ) :ꝛec ibi cum exercitu
ſne arma: Biſfracl ba manu tot Pa. to ſa c iſ. git ionathas: erat ibi cun ge
ñ filtz i lonatha: excèp volueriſ: ait j bet infra eodeʒ
denenin tñ ꝗ filij iſrae dco ſaul ⁊ ionat llio e? egreſ volu . d viros ut ha Erat
e 5 . el Jeg os trãſimus a 9 of itulo. d
crcyi berẽt inſtra a dit: ul ionatha filio ſſtiſm ut ce nos —— erim eis capitule r aſcenſus
ruoß leu tra:is ſodit: ul ⁊ io io philiſtijm iſtos. Cũq; appue autem inte
. . enees ſel ſtr mchina. tagele cini fuerĩt ganoe 5 Abas nueb⸗ adna
no 2c. ſtz her⸗ iona ir. Cap. xxIII. , te donec venia natieas! erat enim
diina⸗ pacis:ſʒ p “ ſta . 4. 111 dam die mane in! oco no:nec tionẽ 7c. dam ris
Nn HD vIgaam die ſtem in le 5 lbi quaſi quedam
lino mu Rtctan⸗ Taccidit fili vos: Di ãt di i q 72 val
S er thas 1 2 *ad eos. 2 tura montis
ſtſeme tione phi lluc 5 ut dicet lonat = i aſcẽdam te ad aſcẽ e io habens
. r aſ-3 nos: in medio
miuho ñ audebãt f. d adoleſcẽtẽ arinn t aſcẽdite a idit eoſ lis in me e ſcopu
dẽ: iõ ſbdit: Re us ſaul a 2 trãſeam xeri didit eo vtraq; ꝑte ſcopi
ſeguenf ſceẽce: i rãt aci : Neni ⁊ trãſeam bad eoſqꝛ tradidite it exrv oduũ dentiuz
vordina tuſe itaq; ger ſuu: hiliſtinoꝝ q̃ ẽ dam ib nris: hoc au ſos unm m que
. ani t ig? vf illum locum que
x ali C Tſcmai i S ſtatione philiſt at ſuo dñs im Aphuit ig; vt zp illi thas tran
g. OAcac ii ac u illu. Patri ãt ſuo b ſignuz. App. Di rebat ionath oſe
ii. de. 3 lũ coꝛꝛigendũ trãſ loc i idicquit Poꝛ no .. hiliſtinoꝝ. ſire. dicit autem J 1
ilia .we ad aculeuʒ hoc ipm ñ idicau .,1 qʒ; ſtatiõi p lliſtiſmn: En be is ꝙ ionathas ro
ec 5Rinulzt vones ſaul moꝛabat iĩ ext rütqʒ phi is it dominũ d
Hou o ſau lalograna xe iüt de cauern gauit liſteoj
Pr dem viqlibz r ſub malog egrediũt de cau oſſet phili
nol hẽ dem̃ iͤl te gabaa Et beꝛei eg 5diti fuerãt: lo te yr pole s oceſ
pͤſfui inſtro ferreo ppa p .7 ĩagro gabaa. igqb' abſcõditi fue 7 debellaren ois e
u eo ꝗ 5 ſt viri ð ſta :di ſit: dans ei idẽtes eu
ſitſch fado les erat re at pplus cũ ias fil cuti! . ei: di ſi hiliſtei vidẽt
uo: acies era. erat p Et achias ad armigeꝝ ſi phil ſcendite ad
id ſs ex cã pᷣdicta toꝝ viroꝝ. E bod filij than 7 ſcẽditẽ ad noſ⁊ dicerẽt: Aſcenql io
niüſ, ꝛñ audebat fili cte hitob fris ichab he xerũtq;: Aſcẽd- Et it io nos vomm⸗ z
luztl eldeſcege ad ſa ach nerat er e xerntqz: vob rẽ. nan e denigeus
Pmn tdeltck ad ka phinees ꝗ dirn ĩſylo: poꝛ gachem ad armigeꝝ ſuuʒ ſam debe llaret Re⸗
n⸗ philiſtim. ſet li Perncte d Sʒ pplus natha ſic va i⸗ endue
uq; 1 ibi: e 11-=
kbakurn i; abar ep rriſoꝛie lucbatgi kigere
Eyo⸗ q́; p̃liadũ ẽ 3 pꝛe . 877 irriſoꝛi. hinc ⁊ inde ad auen
en 14 puadu lctos ⁊ oſtendemu ius euntes hin ſi qrerent rem
cet datozes pᷣdictos. aulac. ]Dicunt he ad noso armigerum eiu uebant eis: ac ſi q ſcribitur
To eiuetus = to ſaulac. n ionathan ⁊ 12 philiſtei loq ic ↄſequent deſcr
. dicta. d ¶ Exceptoſ ij: ſed hoc no tranſituʒ: Phun thas. Hic
⁊c ] ex cauſa bai ſe datt ſunt eig Saclu ſed ec oʒ ad dunn⸗ am. ¶Et ait iona
ln⸗ bꝛei ꝙ. ſlecoſen 3 tura tantũ ſignũ en fili regum mul perdit
beut eſt veriſile ꝙ ſcrip lum: quia reges ⁊ filij
dß hoc inducere miracu
iolle⸗

.

—

ipſ ionathe mirabilis pu gna:q̃ ſcã ẽ virtute diuia. Et ſeq
tur: h 6 Zradidit eni eos oñs ⁊c. ⁊ hoc oñdit ꝑ effectum

cũ ſpᷣdit᷑: i

¶ Itaq; ⁊c. Dicit Joſeph ꝙ qdam nebula
ſbito ſurrexit: ppt qð philiſtm no cognoſcebant ionathã

nec ſeipos adiuicẽ:⁊ ſic mutuo ſe trucidabãt:⁊ etiam ex ea

dẽ cã philiſtei reuer
tentes de pᷣda pugna
bant cũ ſuis q rema-
ſerãt i caſtris: ⁊ econ
uer ſo:io ſubdit᷑ p'ea:
Sed ⁊ populus ſtato
nis eoꝝ q ierat ad pᷣ
dadu obſtupuit ⁊ cõ
turbata ſunt caſtra.
XZllij vo dicũt ⁊ meli
us: ut vẽ ꝙ b' otigit
co qꝙ de pcuſſit phili
ſteos acriſia qᷓ tollit᷑
viſio ſeu cognitio illi
us qð eẽt alicui expe
diens ſeu neceſſariuʒ
videri ab eo: ſicut ꝑ
cuſſi fuerunt militej
irẽtes helicũ cape:
qᷣs eõꝛio duxit qua-
ſi captos vſq; ad me
dium ſamarie:ut hẽ
iiij.regũ.vj. ⁊ hoc vẽ

P⸗ bditur:
kEt ſcm ẽ miracu
lũ in caſtris.ĩ pcuſſio
ne eoꝝ ꝗ erat i ſtatõ
ne. 6 Et ꝑ agros.
ꝓ̈tũ ad redeunte) de
pda: q ſimilit᷑ pcuſſi

fuerũt. Si eni hꝰ coti

giſſet p nebula: ut di
cit Joſephuy:nõ eſſet
miraculũ:qꝛ frequẽt᷑
conſurgit naliter ⁊ re
pente. Pꝛeterea ita
obnubilaſſet viſũ io
nathe ⁊ armigeri ſui

