lique ⁊ obſcure lo ius voluminis lydiũ quen oma crebꝛo recipientes: et neintelligebat libꝛuʒ
quens: q; aliuß6““ ”ÿU iob:ſicut ille magt:et

tẽdit:⁊ aliud intꝰ äl iin hoc cõfundit eoꝛu
dit:⁊ iõ accipienda ſunt vᷣba:nõ in ſenſu quẽ faciũt:ſed ſuperbiã qͥ nolũt inirogare ea de quib dubitãt:ↄtra qͥs dẽ
in ſenſu q; fiunt: vt ẽ illud Job.ij. Bñdic deo et moꝛere. Ecẽ. h.f. Appꝛopinq̃te ad me indocti ⁊ agregate vos in do
i. maledic.¶ Et lubꝛic.i. in q; quis de facili poſſet labi ꝑ mum diſcipline:qd adhuc retardatis:¶ Interpᷣtari.i.tranſ/
erroꝛẽ male.ſ. intelligẽdo. ubꝛicũ.n. eſt in q̊ quis de fa ferre de hebꝛeo in latinũ. interpᷣtatioeniʒ fit in diuerſis lin
cili labit: ſicut eſt glacies vel tra argilloſa. lubꝛicũ dĩ qð guis:vt cinos grece:canis latine.etymologia aũt fit in eadẽ
elabit oũ tenet:ſic anguilla: q̃ quãto foꝛty pꝛemit:tãto lingua:vt cum dẽ lapis q̃ſi ledens pedẽ¶ Ulſq; ad vba iob.
citius labit᷑. ⁊ dẽ ſic liber iſte lubꝛicus:qꝛ qui de vbo ad in quib' introducit᷑ iob loquẽs de ſeibo.iij.ca.a. Pereat di
verbũ tranſferret ⁊ omia vba inipꝛetaret᷑ jm ꝙ vident es in qua nar ſum ⁊c. ¶ Pꝛoſa. ꝓſaicai Oꝛatio eſt.i.ꝓſai

ſonare:totũ puerteret:a totũ amittẽt: et huic expõni cõ ce ſcriptus ẽ liber. pꝛoſa eſt pducta oꝛatio ⁊ a lege metri ſo

coꝛdat exemplũ de anguilla infra poſitũ. Rhetoꝛes.i. luta. ꝓſon enim antiqui ꝓductũ dicebant ⁊ rectuzʒ: vñ que
oꝛatoꝛes:a rheſis qð eſt locutio:qꝛ rhetoꝛibꝰ neceſſaria nõò eſi flexa numero ſed recta ꝓſa:oꝛatio dicit in rectũ ꝓdu
eſt facũdia ⁊ copia locutsta Sehemallnnenes. i. defe cenda. Alij ꝓſam aiunt dictã ab eo ꝙ ſpacioſius pꝛoꝛuat 2
etus modi loqndi.ſchema. n. d imago vel figura ⁊ mo excurrat:nullo ſibi mino pfinito. ita dicit Iſido.etymol.j.
dus loq̃ndi: ſi dicit huguicio:mene defect mõi cois lo Wlneo iße me repᷣhendo ⁊c. Job.xlj.¶ Uerſus.a vertẽdo
quendi. Itẽ ſchema dẽ oꝛnat vl figura:vñ ſᷣm Donatũ dicunt᷑:vñ Iſido.etymol.j. Uerſus dicti ſunt ab eo ꝙ pedi
et Gꝛeciſmũ huius due ſunt ſpecies.ſ.ſchema lexeos:et bus in oꝛdine ſuo diſpoſitis certo fine moderant᷑ per articu
ſchema dianeos.i.figure dictiõis:⁊ ſentẽtie. ſicut enin los qui ceſa ⁊ membꝛa nominant᷑: qui ne lõgius ꝓuoluerẽ
hõ varijs veſtimẽtis decoꝛat: ita ozo latinitatis tã ſolu tur ꝙ iudiciuʒ poſſet ſuſtinere: modu ſtatuit ratio vñ reuer
ta iy ligata ſchematib adoꝛnat᷑: ſic dẽ: Schematiſme terẽtur: ⁊ ab eo dicit verſus:ꝙ vertit. ¶ Hexametri.i.ſex pe
nos. i. defect' oꝛnat a figure: ꝗ fit ex carẽtia debite inte dum: ab hexa qð eſt ſex: a metrũ qð eſt acciden) pedis.i. diſ
ligentie. ſignificatio. n. dictõis eſt qſi oꝛnat ⁊ figura eꝰ: cretio pꝓueniens in pede ex certo numero tempoꝝ..Alit᷑ dici
vn qñ deficit a ꝓpꝛia ſignificatioe:eſt ibi defect oꝛnat tur metrũ vox cõſtans ex certo numero pedum:pſᷣm ꝙ octo
et ligure. i. foꝛme oictois q eſt ſignificatio ¶ Dũqʒ aliul metroꝝe genera diſtinguunt: de qbus nihil ad pñs ( Dacty
loquiti in locutõe pᷣtendit:¶ Aliud agit.i.aliũ ſenſum lo.illo pede qᷣ ↄſtat ex vna longa ſyllaba ⁊ duab' bꝛeuibus
facit: iõ d lubꝛic:qꝛ q̃nto qs vbo ad verbũ libʒ iſtuz ĩ a da ctylon qð eſt digitus: qꝛ ad modũ digiti a lõgioꝛe
expᷣſſiuj tranſferret:tãto obſcurioꝛẽ facẽt: q̃ſi totũ per nodo inchoati in duas deſinit bꝛeues¶ Spõdeo. illo pede
deret: qꝛ nõ poſſet intelligi:cũ aliud ſonẽt vba:aliud in- qↄſtat ex duabus ſ yllabis ꝓductis: vñ ſic dẽ:qꝛ tractim ſo
telligentia va.¶ urenulã.i.lampꝛedã. piſcis ẽ ſimilis nat.na ſponde tractquida dẽ.i.ſonus ꝗ fundebat circa au
angullle: ⁊ di murena a murina grece qð eſt murena la res ſacrificantiũ:vñ ⁊ hi qͥ tubis canebãt in ſacris gentiliũ:
tine: hãc feminini tm ſexus eſſe tradũt:et ↄcipe a ſerpen ſpondeales nominabant᷑. In.j.etymol.inueniesſi atis de pe
te:ob id a piſcatoꝛib tanqᷓ; a ſerpente ſibilo euocat ⁊ ca ib' iſtis ⁊ alijj. ¶ Hdioma.i.pꝛopꝛietatẽ loauenditab idios

qð eſt ppꝛiũ:⁊ hemũ hemi qð eſt ſermo vel modulatio. idi
oma.i.ꝓpꝛietas loqndi in q̃libet lingua.¶ Alios pedes non
earundẽe t vllabarũ: ſed eoꝛundẽ tempox.vt ſi iqs poneret ꝓ
celeumaticũ qui ↄſtat ex q̃ttuoꝛ bꝛeuib ꝓ dactylo: vñ Uir
gilienei.x. g. Arietat in poꝛtas:⁊ duras obice poſtes. Ariej
dẽ quedam machina
bellica:⁊ iñ arieto taj

i. ci ariete impinger alios pedes: nõ earundem

vr impugnare. Jtem ſyllabarũ:ſed eoꝛundẽ tem
rone equipollentie tẽ ſa Fener e q; rhyth
poꝝ ſpondeus ponit᷑ ne
p dactylo:vñ Ouidi mus ipe dulcis et tinnulus
us in pner metamoꝛ. fert᷑ numeris pedũ ſolutis:
e bꝛachia longo, quod metrici magis q; ſim
afr himicto. blex lectoꝛ intelligũt. Aſu
..mare: qs dicto aũt vᷣſu vſq; ad ſi-
i. mare:ab amphi qd Ppꝛadicto aut B

nem libꝛi: paruũ coma qð
remanet:pꝛoſ. a oꝛone ptexi
tur. Qðõð ſicui videt᷑ incredu

eſt circũ et tero teris:
qꝛ circũcirca terit ter
ram.ſic igit᷑ pʒ ꝙ rati
one edpollentie tẽpo

rum izno ſit earunde luũ metra.ſ.eſſe apud hebꝛe
ſyllabarũ vn e⸗ po os:⁊ ĩ moꝛẽ nr̃i flacci grac/
nit p alio. Dedes aut ciq; pindari et alcei et ſap/
dieunt ehmne pho: vel pſalleriu: vellamẽ
pedib' ambulamus. tationes hieremie vel om̃ia
Syllaba grece latine ferme ſcripturarũ cãtica cõ
ↄceptio vl ↄplexio dꝭ phendi:legat philonẽ:ioſe⸗
a ↄceptõe lr̃arum:vñ phum:oꝛigeneʒ:ceſariẽſem

vere illa eſt ſyllaba:q̃
ex plurib naſcit᷑ lr̃is.
nã vna vocalis ꝓ ſyl

— 5„

laba abuſiue nõ ꝓpꝛi

euſebiũ:⁊ eoꝛuʒ teſtimonio

. ꝛie dzẽ. i aũt ſyllabe loͤge bꝛeueſq; dicũ
tur:ꝙ p varias vocũ moꝛa aut dupla aut ſimpla ſpacia tẽ
poꝛis hĩe vident᷑ ita dicit Iſidoin.j.etymolł.⁊ ſatis ↄcoꝛdat
cũ pꝛiſtiano vbi agit de ſyllaba. ( Rhythmus. dẽ pꝛoſa ↄſo

nantias vboꝝ ↄtinens in fine clauſularũ:⁊ dẽ a rbythmos
grece að eſt numer latine: de q Iſ ið.etymol.j. Rhythmus
eſt ᷣ non eſt certo fine moderat:ſed tm̃ rõnabilit᷑ oꝛdinatis

pedib currit: ꝗᷣ nihil aliud q; numerꝰ dẽ. ¶ Einnulus.i.tin
niens vł dulcit᷑ ſonans:⁊ dẽ a tinnio tinnis qð eſt leuit ⁊ pu
re ⁊ liquide ſonare:⁊ ꝓpꝛie dẽ de metallo ex cuius ſono dẽ.
metallũ. n. pcuſſum reddit hunc ſonũ tin: ⁊ inde di tinnio.
Pꝛiſcian in maioꝛi volumine vbi agit de pſea onis vbi dicit

ꝙ tinnit:pluit:tonat:fulminat ⁊ ↄſimilia q̃ ad hõies nõ per

tinẽt ꝓpꝛie inueniunt in ſtia pſona: impꝛopꝛie aũt ⁊ ꝑ figu
ram in pma ⁊ ſca.¶ Fert᷑ numeris pedũ ſolutis.i.libꝛatis:
nec artatis lege metri qð certis pedũ menſuris atq; ſpacijs
terminat᷑:nec vltra dimenſionẽ tempoꝝ ↄſtitutam ꝓcedit.
Rhythm aũt hẽt nõ determinatũ numerũ pedũ:ſed ꝓ vo
luntate ↄditoꝛis ꝓtendit.¶ Metrici.q nouerũt artẽ metro
rum. (Si
itaq; vſu.ſ. Iccirco me repᷣhendo ⁊c. Job vlti.

q dẽ in rhetoꝛica punctata ꝓlatio alicu oꝛ?onis p minoꝛes
deciſiones:vt Oꝛe:genis:oculis:peridẽ mẽtiris adeſſe: Elo
quio:foꝛma:nobilitate cares.In
ueniej de comate colo ⁊ piodo
ꝓlogo expõit᷑ quid ſit ꝓla¶ Nri.i.

ꝛoſa.i.pſaica.s.in eodẽ

paulinũ

⁊ ſapphicũ dẽ metrũ ab ea inuentũ ¶ Pfalteriũ. de dicit

oꝛatoꝛ: Pſalteriũ lyrici ppoſuere pedej.ſupꝛa ĩ epla ad pau
linũ inuenics ſatis de pſalterio ⁊ lamẽtationib' hieremie.

¶ Ferme.i. fere ¶ Eõpꝛehendii.ↄtineri. ¶ Philonem. q ſeri

implex.qᷣ nõ hẽt metroꝝ peritiã.¶ Aſupꝛadicto
Vſu.l. Ic 5hende aruuũ co/
ma.i.oꝛo deciſa vł ꝑua diſtinctio.coma int᷑pꝛetat᷑ articuluj/

up Eſaiã plenꝰ in
latini (¶ Facci.i.hoꝛatij.

Gꝛaccus pindar⁊ alceus greci poete fuerũt:vide in epłla ad
Sappho nomẽ ſuit puelle metrice ſcripſit:vñ

pſit libꝝ ſapiẽtie: deq dicit hiero.in li illuſrriũ viroꝝ:

Philo iudeus natiõe alexandrin de genẽ ſacerdotũ ſu

it. ⁊ poſtea enumerat.xxx.libꝛos qs philo compoſuit:⁊

ſubdit: Sũt ⁊ alia eið monumẽta ingenij q in nfas ma
nus nõ ꝑuencrũt c. Joſephũ.de qͥ dic hicro.in libꝛo

illuſtriuʒ viroꝛũ:
Bear dietf pꝛobabit. thie ilt er hirro
õ ſ. ſolymis ſacerdos
Audiãt qᷓpꝛopt canes mei: a Ueſpaſiano ca⸗

iccirco me in hoc volumĩe ptus cũ tyto ſilio

laboꝛaſſe:nõ vt intpꝛetatio e relictus eſt:bhic
nem antiquã rephederem: roma veniẽs. vij.
ſed vt ea q in illa aut obſcu H
ra ſunt aut omiſſa aut certe toꝛibuſ pii filo;
ſcriptoꝛũ vicio depꝛauata: obtulit: qui et bi
manifeſtioꝛa nr̃a intpꝛetati bliothece publice
one fierẽt:⁊ hebꝛeuʒ ſermo nlnieb,
. 1. 2 „. 5 .
nem ex pte diclcitt .77 in la tuam qq; meruit
nino pene ab iplis cunabu/ rome. Scpſit aüt
lis int᷑ grãmaticos et rheto ⁊ alio⸗.xxiiij.anti
res et phos detriti ſumus. uears ibn ab
Qð ſi apud grecos poſt ſe oοαααα ivl⸗
abpuRer SPoE G. riö. annum
Ptuaginta editiõem:ia chꝛi domiciani ceſarij
ſti euãgelio choꝛuſcante iu ⁊c.· NHic in. xviij.
deus aqla et ſymmach ac antiqtatum libꝛo
theodotion iudaicãtes: he ſcripſit oe oño iᷣ
ciſimt ti: qui mi ſu chꝛiſto in hüc
retici ſunt recepti:qui imſta modũ:Eodeʒ ipe
. fuit ieſus vir ſapi

ens ſi tũ virũ eũ nomiari phasẽ: erat.n. mirabil ũ effe
ctoꝛ operũ: ⁊ doctoꝛ eoꝝ qui libeni que va ſunt ſuſcipi
unt: plurimos q;; tã de iudeis ꝙ de gentib' ſui habuit ſe

ctatoꝛes: credebat eſſe xps:cũq; inuidia nf̃oꝝ bncipũ

cruci eũ pilat affixiſſet: nihilomin qui eũ pꝛius dilexe

rant pſeuerarũt in fide: apparuit. n. eis tertia die viuẽs
ac. ¶ Oꝛigenẽ. de hoc ſatis inuenies. . in plogo ſup Jo
ſue ¶ Eeſariẽſem euſebiũ. qui ſcripſit eccliaſticq biſtoꝛi
am: de ͤ ſcribit ſic in li. illuſtriũ viroꝝ: Euſebði ceſaree

paleſtine epus in ſcripturis diuinis ſtudioſiſſim edidit
infinita volumina ac. dẽ aũt ceſariẽſis ad differenti k

terieuſebij qͥ fuit natiõe ſardus 7 vercellenſis epᷣs.Ca
nes mei.i. detractoꝛes ꝗͥ equalit ↄtra bonos ? malos la-

trant: 1 oẽs indifferent lacerant qͥs nõ amant: ad Phil.
iij. Uidete canes:videte malos oparios: videte cõciſio

nem. Apoc̃ vli.oꝛis canes ⁊ venefici ⁊ impudici ⁊ ho
micide ⁊ idolis ſeruientes ⁊c ¶ Nnterpᷣtatione antiqua.
lxx. que fuit omniũ pꝛima.¶ Ex pte. tempamentu eſt
ſuperbos:qꝗ ſi foꝛte alicud lingue tenue? meee noti

ciam habeãat qſi totam nouerint ſe dilatãt. ¶ Rhetoꝛes.

media coꝛꝛepta:a rheſis qð eſt locutio: quia facũdia ne
ceſſaria ẽ rhetoꝛibꝰ. Iſid. in. etymo. Rhetoꝛica ꝓpe ni
toꝛem ⁊ copiã eloqntie ſue maxime in ciuilibꝰ qõnibus

neceſſaria exiſtimat. (Detriti ꝓpter vehemẽtiã ſiu dij.

ſtudiũ.n. eſt vehemẽs efliaui an imi cũ magna volũ

tate ad aliqd pficiendũ. (Elquila. q poſt aſcenſionẽ dñi
annis. cxxiiij pmus inipꝛes ex hebꝛeo in grecuʒ floꝛuit:

deiñ poſt annos ·liij theodotion:deiñ poſt annos. xxx.
ſymmach. ¶ Peretici. ſ. ebionite ꝗqͥ pauꝑes inipꝛetank:

qꝛ paupes erãt in intelligẽtia: de quib' dic⸗ ſid. in. viij.
etym̃. Hi ſemiiudei ſunt:⁊ ita tenet cnanaiſken legem
carnalit ſeruẽt:⁊ ppter hoc dicunt hi

ſe Ann

Gonlnn
wli
Pigehnom
leet
e
loeikaree
kronie
ſorittotp
Derumg
der
ſveullni
yrſinn
Grſgennr

Ne/iido

o
lcdorfhn
Plmivi
nngiſſat
coaſcfitl
ſcgutiſe
anränn
Plä
ſgptconl
Nllnen ti
uanrofet
nnſi
Mtofiil
Pſaantntne
Ulptm.

mbor

. Miaſcrr
erai
Uimui

Pypolibeber
andlrp

ſnurn tde
Uniberetb
Ulchareno

7

rinhi

giinnn

nßee

Budaixantes iu
deos in carnali obſeruatõe legaliũ imitates.S. in ꝓplogo⸗

1
ppter ſumptuoſitatem vel pp
era. ppter ſunbtthol in. ermal.
interptatise tanto roſitate Fannnen at lus ve viriu quaſi cau
a dechionitla. Saubdola nteße ioc aane w tbe⸗ ibꝛoꝝ Ariab⸗ arbox: mogeconneat.
—= en Locer nllationem aà co libꝛox quaſir deeres ſcedulas
K ram e lode cbigniel n niacle um dier larent dexꝑ nlsmulitudinen i iſeaube mogici bei
ilion⸗ ſußp ele dololeo Sube Myſteria. i. dex:ꝙ in le S eePeE ̈ in men
oni an ſunanerſl vel myſticen M me magil qᷓ; maliu beanane nota g hn
inn d reta: a m 6 Iſido. in. vſ etyn.
iun menta velſecktt RM⸗ niatdels ſahh do- oſum obet. en e in jeinm. e
ntirn erium la luatoꝛis lu ipit argumenti da eſt pᷣma it ex
nini lis. vide yſteria ſaluate larunt: et Incipit arg otary ſenibirex
te Cnexaß lien myſt ptalione celan 8 (I Ind Jobh. ſſe quan iſtri: 2 dicit a
poſitz in Laii we⸗ tm in hexaplt lanant ab ec Hfra agi i finibꝰ idu ſundenco: hm ali
–W e eii eccleſial Jne qudto ma lob vſ. arabie: eraci nehi ſecen
wöm ungt⸗ chuiſnate D Gorgochlamee pw CL wer araburte ncee pndeticoie
mimhüaff ꝛeſſuz (Re ¶tibus chꝛi is in mea fronte pit vxoꝛem n vocauit en ſchiſſe q :7 inde hec
l tarera in tr xilluʒ crucis in mea fuit pit vxoꝛe uem vocau i veiſi io: 71 luuz
i. reci iſta recol lluʒ cr des ſtudiuʒ uit uit filiũ qꝗ ſt ipe filius qu V* diminutiuuʒ
muunkinpen ſlatione iſta ab Xillu⸗ ns: cuius uata nun Erat aũt lpe 1filiis fi- cedula la vl ſcriptu
ndleſid⸗ liere omiſſa ab boꝛtans: etere:depꝛa le non. Ere b de elau ſilijs i chartula bꝛu re⸗
reitc aſije traſlatoꝛip'. omiſſa rep ſacramẽta eccle dem careth e bo boſra:ita Snonalaluare
Pütneni Depꝛauata.a ſcri coꝛiger c: la li aperire ſer lius: de matre d. Et actum eſt os. i.
n oꝛib'. Puro. uget li aperire len lius: de b abꝛaã. E inta iuxta grec
Müdtindn⸗ ptoꝛib. Dur. ſie puro et ſide „ vel a R ſj uintus ab? rut ginta iu ab hebꝛeo
in ie pur aſtidioſis vel vt ſit quintue regnaue tio. lxx. ab hebꝛeo
nenigir ſine additiõ acti ⸗ ne: vel a faſ bus né de le nt reges gr⸗ cana- ni hr abeves
mumigni deli. ſine ſptrati mon is lectoꝛibus 149q hi ſun rin qᷓ et ipſer Sn in ech reco traſtu⸗
anesfi one vAimmurati malign obari. Habeant ꝗ in edom:in ſin ea regnauit uan ierer aſteri⸗
lchmin eFanicliaſis eo repꝛobari. He 8 vel in uit:ſed pᷣmuſ ir ſernomée en larint t mea
ii iſ lco⸗ nis: heo aet puarontetan. ltiſe filius nranedome as E abalis i. deã
donüͤdi vel tedio ide Ebꝛanis pu E. el n iuſdem ciuit utez bal D. iuxt a eſt: qꝛ nullu
.ſ. multa vide mẽ deſcriptoſ: vel eiuſdeme utez balach. vere mea e ßtem:
uͤnn auſ m ſaniati toq; deſc iũt: litte oſt hunc aute; vocat v ſedir interptem:
ei enr idi cialibus: v iſexarata ; 3 ſt eü iobab: qu ſram: ſech immedlate? lati
iunne a in. mag ihi me Pe ſt iob aũ beꝛeo tranl ſ. aut
mifaunin ſicut luden n Nu. ris onera umodo mihi iob. Po rex themano ze vult. ſ.
*KZ ices: důmo ha iob. dux ex then 3 nuz CQ mn ſeptua
iſtruͤ Nibil aliud e codices: du noramian genalg ſtillünregna nu mquz ſin ſeptus
chiſonii õ iſc pmittant P 5 tam pul 4 ione. Et po hꝛg exci illa de greco traſtu-
wiieit iannecnlen aa ſcedulaſ:x n enda reg r ſilius beath: ab: gints degrecot ſten
ian, lenan ätin bere codices: q; em et ſe uit naan lli in cãpo lus ehe uin! oheliautillam
ni ctameruͤ in EEH gi eaitio erſ znomenctutanoens iinciͤl alkabne⸗
enzbn mis ſa . 12 87me 1 ate lumt ab he
Pliii Bednoiente tos ſta iur grecos meo 27 auſig.. ſi. megllateſ t pbetn.
nilihi is ſuauitatem: ſi tuag tinu heauith. entu. ꝛeis 4
” — Wcſt elgu Explicit argum ance
inisnir cut legtk. er. iux ſlata i Sx HM eff
ninni i. Item Pꝛon boꝛe tranf pvult:et ſtudi MM ſpiedo: habet. Me
mnmft Anaſaura ſahe iſq; qð vult:et ſtudi M vtraneʒ editiõem recipi ilcutnabe. We
. edn vyj. Ani. ſquiſq; q anch edi endo. Aliqu udendo. .
uaig, calcabit fauũ. vnu l ioſum. vtr ellendo. vtraq; ſt et inquaã:
utani t Sn mibtanis t. . erſꝰ: gis ſudiol q; vel altera eriauuin . do. aabet mana⸗
retiie in pellib. hec mẽ .. it: vnde Per lum. vtra ꝛobet i. exp ios ofutande Vitatis in traͤſt
naiſr in pellib. 24 aliũ detrahik: s: Inq; ma eſt ſenſus: Pꝛ et aduerlari is amoꝛe t.ſ.ex inuidia
i bꝛana Rigt heifteuisalmn ASeli Incgma dobet i eSſeennct dhnern Aua maliuoli vr.
eGHG Zane ier abtrolge⸗ Nirnarand hazſanguine Bomen ancki ſabor Vaennerr tio iſtius 9
unli ue danr ireo pictur lakluienni ife un velleml rPlickualleiſnern
ic⸗ loꝛe pur nitialibus. i. c 2 ideo ꝓpter g i. vnciã auri xpli⸗
nle, coloꝛez. n initijs libꝛoꝝ: lyncialibus d ſcribendu
lent ſai oneracg Kocſkes⸗ appẽdentib vla
e, Li alerts Hcioſicoloꝛis
1 ne.
iz
D
auſe
in,
en,
en
en

¹

oſtilla Tlicolai de lyra ſup Job incipit.

6 *

Atientiã habe in me ⁊ omia reddã tibi.

ſerui ad dnm: tñ põt accipi ecõuerſo: vt
ſit vbũ dei ad ſom iob ſeruũ ſuũ: qꝛ ꝓpi

de altero ⁊ ecõuerſo:ſic act.ix.dñs dixit
. Saule ſaule qͥd me ꝑſeqris. ita 9 Eſe
tionẽ fideliũ dixit ſuã: ⁊ ecouerſo panlus apls ad HGal. ij. d
rxit: Epo ↄfixus ſum cruci.paſſionẽ ſui capitis ſuã dicens pꝑ

pot accipi: vt ſit vpũ dei ad ſcm iob ſibi ꝑ fidẽ incoꝛpatũ.·in
qᷓ quidẽ vbo duo notant᷑ in ꝗbus ꝓceſſus huũ libꝛi ⁊ mã coõ
tinent: p“ eſt ſancti iob ſtabilitas in aduerſ: cũ di: Patiẽtiã
habe.2 “ eſt dei liberalitas in pᷣmijs reddendis: cᷓ di: Et oĩa
reddã t.vñ dã.j.vli.ca.Dñs aũt bñdixit nouiſſimij iob ma
magis ꝙ pncipio ei. a de vtroq; iſtoꝝ põt accipi illud ecci

j. ca. Uſq; in tps ſuſtinebit patiẽs:⁊ poſtea redditio iocũdi

tatis. tps aũt ſuſtinẽdi patient eſt vſq; ad iminũ diuini bñ-
placiti: q fecit iob: vt patebit ex curſu libꝛi: ⁊ ſecuta ẽ red
ditio iocũditatis:qꝛ de ſibi duplicauit in pñti bona irena:
Z in futuro ſibi reruauit celeſtia de p aũt.ſ.de patiẽtia iob
in aduerſis agit in hoc li' a pnci vſq; ad vltica. excluſiue.

de ſcoo.ſ. de diuina remuneratiõe agit᷑ vlt. ca: ſic magis vi

debit inferi in libꝛi diuiſiõe dño ↄcedẽte. Nerũtñ anteq de

ſcẽdam ad lr̃am exponendã: duo ſunt pᷣmittẽda: pẽ vtrũ

illud qð in hoc libꝛo ẽ tractatũ fuit pabola uł res geſta. Ad

qð dixer̃t alid iudei 4 ẽꝑabola:a ꝙ mo rſes ſcpſit liby iſtũ

heoꝛeas d bababathꝛa: ad declarã

vt hi in libꝛo qͥ apu b⸗
dum ↄditõem vtutis patiẽtie ⁊ e retributõeʒ finxit hoĩem
noie iob multipir flagellatũ:⁊ amicos ei qͥ ad ↄſolandũ eũ
venerãt mutatos ad oppoſitũ.ſ.ad oñdendũ eñ iniquũ 2,p
pccis pᷣteritis a deo merito flagellatũ:ipᷣm qͥ; iob rũdentem
tãdẽ obiectiõib'eoꝝ ſubinduxit:ſicẽ auctoꝛ libelli qͥ incipit:
Ethiopũ iras ⁊c. ad declarãdũ antidtatẽ ſacre ſcpture ⁊ ei
qð nomẽ in greco vitatẽ ſignat in latino:⁊ quendã paſtoꝛeʒ
cup nomẽ pſeudis.i.falſus vł falſitas in greco:adinuicẽ diſ
putãtes de ſacre ſcripture hiſtoꝛijs ⁊ poetarũ fabulis. Sed
hoc dictũ nõ vr ſacre ſcripture cõſonũ:pᷣ qꝛ in pnci hui li
bꝛi expꝛimit᷑ e pꝛia:moꝛes:poſſeſſiões:⁊ ꝓles tanq de re ge
ſta expꝛimẽs ↄditiões:⁊a ſilr loquit᷑ infra de amicis iob. Itẽ

Exge.xiiij.dẽ ex pſona dei: Si fuerint tres viri iſti in medio

cõ noe:daniel:⁊ iob:iſti iuſticia ſua liberabũt aias ſuas.cer

tum ẽ aũt noe ⁊ danielẽ fuiſſe hõies veros in rerũ nã.Ex q

ↄcludit᷑ idẽ fuiſſe de iob a deo eis ↄnumerato.Itẽ Ja.v.Ec
ce beatificamPeos q ſuſtinuefr̃t:ſufferẽtiã iob audiſtis:⁊ finẽ
dñi vidiſtis ⁊c.ex qͥ credendũ ẽ iob fuiſſe verũ hoĩem in re
rum nã:ſic ⁊ xpᷣs verꝰ hõ paſſus ẽ in nãĩ humana.2 aũt pᷣ
mittendũ eſt de intentõe hur auctoꝛis:qꝛ ex hoc depẽdet in
tellectꝰR hui libꝛi. Ad qð pleni intelligendũ:ſciendũ ꝙ aliqͥ
antiq phi dei puidentiã negauerũt:ſic democrit a epicuri
dicẽtes mũdũ eſſe factũ a caſu.alij vo lʒ dixerint incoꝛꝛupti
bilia ⁊ ſupioꝛa regi diuina ꝓuidentia:ab hoc tñ excluſerũt
inferioꝛa coꝛꝛuptibilia:ex quoꝝ ꝓſona dꝛ.j.xxij. Nubes la
tibulũ ei: a circa cardines celi ꝑpambulat: nec nra ↄſiderat.
alij vo coꝛꝛuptibilia q̃ curſu nẽ ꝑagunt:dixerũt regi diuina
ꝓuidẽtia:tñ ab hoc exceperũt act humanos ex libero arbi
trio ꝓcedẽtes:de qbus dẽ tulliꝰ ſuiſſe:et hi in alia moucbã
tur ad hoc:qꝛ nõ videbãt q̃li infallibilitas diuine puidẽtie
ſtaret cũ liberi arbitrij vertibilitate.Itẽ qꝛ videbãt vt freq̃n
ter malos hõies ꝓſperari:a⁊ bonos tribulari:qð nõ videbat᷑
ↄueniẽs ꝓuideẽtie dei:in quoꝝ ꝑpſona dicẽ Boetũᷣ.j.de ↄſola
tione:loquẽs ad dñm: Oia certo fine gubernaſ.hoim ſolo⸗
reſpuis aciꝰ.Sed hoc dẽm ẽ fidei ⁊ moꝛib cotrariũ:qꝛ tol

Mat. xviij.qᷓuis verbũ ppoſitũ ſit vbvü

conexionẽ᷑ fideliũ ad deũ tanqꝙᷓ mebꝛoꝝ·
ad caput ſuũ:qð dẽ de vno pot intelligi

ijj. di
ↄpaſſionẽ ⁊ imitationẽ. Sic igit᷑ vpũ pᷣaſſumptũ ↄuenieni

ccdere vlteri ad ꝓbandũ v
ſentiũt. Mãifeſtu ẽ aũt ex pceſſu hur libꝛi ꝙ amici iob

vitatẽ reſpẽu fictionũ poetaꝝ:ſinxit vnã vᷣginẽ noĩe alathiãẽ

lit penas ⁊ pᷣmia a deo ꝓ demeritis ⁊ meritis rcddẽda:
⁊ p ↄñs timoꝛẽ dei ꝑiter ⁊ amoꝛẽ: ꝓpi qð dicit hic ſcũs
tho. de aqno q hũc libꝝ expoſuit elegant: ꝙ ſtudiñ ſan
ctoꝝ doctoꝝ ꝗᷣ ſciam habuef̃t ꝑ infuſion? vel acqſitoeʒ
fuit hũc erroꝛẽ a coꝛdibꝰ hoĩm remouẽ: ini qͥs de pmis

fnit ſcũs iob: ⁊ in hoc bñ dicit:ſed vlteri dicit ꝙ intẽtio
ſancti iob in hoc li fuit:ſuppoſito ꝙ reſ nales regant᷑ di

uina ꝓuidẽtia:declarare vlteri etia ac hũanos diuia

puidetia regi: ſed ſaluo melioꝛi iudicio:nõ vẽ fuiſſe ei
hec intẽtio: qꝛ tor liber iſte ꝓcedit ꝑx modũ cuiuſda diſ-
putatõis ini iob ex vna ꝑte ⁊ amicos ei ex altera inten
tio vo diſputãtis ʒ aliqͥs nõ eſt declarare vel ꝓbare illð
in a cũ eo ↄueniũt:ſed eo ſoßbon ito tanq; vo ⁊ ↄceſſo:ꝓ
umpꝛobancu illud in q; diſ

in hoc ↄueniebãt cũ eo:ꝙ ac humani regunt᷑ diuia ꝓ
uidẽtia:qꝛ nitebant᷑ pbare eũ a deo iuſte punitũ ꝓ pccis
ſuis pᷣteritis: ex qͥ ſe’quit necario ꝙ ſupponebãat ꝓ certo
diuinã ꝓuidentiã oꝛdinare de actib hũanis. Hoc etiaʒ
pʒ manifeſte ꝑ illud qð hi.j.xxij.qð induxit eliphax the
manites ) tenẽtes oppoſitũ:ſic allegatũ eſt.S.Cii ca car/
dines celi pambulat nec nr̃a ↄſiderat. vñ ſbdit poſtea:
Quoꝝ ſnia lõge ſit a me.⁊ idẽ poſſet oñdi ex verbis ali

oꝝ amicoꝝ iob:ſed ꝓpt ꝓlixitatẽ omitto:maxime ꝙ pᷣ

dic doctoꝛ hoc ↄcedit in ꝓceſſu ſuo:et iõ pↄñter vꝛ dò:

ꝙ intẽtio iob in hoc lłnõ fuit declarare acł humanos

regi diuina ꝓuidẽtia:ſed hoc ſuppoſito tanq ab aduer
ſarijs ↄceſſo ꝓcedẽ ad declarãdu illud in qͥ diſſentiebãt
ab eo.qd aũt ſit illud nõ ſolũ pʒ ex ꝓceſſu libꝛi:ſed etiã

ex cõceſſione doctoꝛis pᷣdicti:videlʒ ꝙ lʒ amici iob tene

rent act hũanos regi diuina ꝓuidetia:tñ tenebãt ꝙ ad
uerſitates hu mũdi nõ inferunt᷑ alicui niſi ꝓpi mala pᷣ
terita:et ꝓſpitates nõ eueniũt alicui niſi ꝓpi pᷣcedentia
merita qð eſt erroneũ: ꝓpt qð ſcũs iob intedit in hoc li
bꝛo declarare oriũ.ſ.ꝙ aliqn in pnñti malis eueniũt bõa

q iuſtis adueria:Fm oꝛdinẽ diuine ꝓuidẽtie:ad qus ꝑti

net punire mala ⁊ pᷣmiare bona: ⁊ nõ ſoli in vita pnti:
ſed etiã in futura:⁊ ꝙ hoc ſit intẽtio ſancti iob in hoc li

bꝛo magis patebit pſequendo dno ↄcedente.

¶ Sup pꝛologũ Job vbi dẽ in poſtilla: Sed vlterp di
cit ꝙ intentio ſancti iob in hoc loco ⁊c. ddino.
MOſtillatoꝛ v impugnare poſitioem ſancti tho.
circa intentõem libꝛi iob irrõnabilit. Ad qð ſci
endũ:ꝙ lʒ aduerſarij iob ↄcederẽt ꝙ aci hũani

Yegerent᷑ diuina puidẽtia:ſic tñ ponebat medũ regẽdi:

ꝙ nõ ↄpetebat deo:⁊ hoc inqntuũ dicebãt ꝙ deus pᷣmia
bat iuſios ⁊ puniebat iniuſtos ſolũ in bõis a malis tꝑa

libꝰ hur vite: put pʒ in ꝓceſſu etiã ſm poſtill.qui qdẽ?

modus regẽdi nõ ↄpetit diuine iuſticie.nã vtutũ ſᷣmia
etiã ſᷣm phᷣm in hac vita dari nõ pñt:vñ in j.ethic.dic:

wꝙ hõies accipiũt honoꝛẽ ab hõibꝰ loco pᷣmij:qſi nõ hñ

tibus alidd magis ad dandũ. ex qͥ pʒ ꝙ pᷣmiũ vtutis ex
cedit oẽ illud qð tpalit poſſet dari:⁊ io tale pᷣmiũ nõ eſt
niſi va felicitas: vn ſi de p̃miaret iuſtos ſolũ in ꝓſperi
tatibus hui vite:eſſet ipii ſmiatio incògrua:ſiliter cũ
aliqᷓ pcc̃a inducãt reatũ pene eine: vt in pꝰ 2·.q. xxxvij.
artic.v.in coꝛpe qõnis.ſi deus talia pcca cinalii non pu
niret: derogaret᷑ diuine iuſticie. Ex à ſequit ꝙ amici iob
q ponebãt ꝙ de ſolũ ꝑ tꝑalia bona hur vite miabat
iuſtos:a ſolũ ꝑ tpalia mala hmodi punicbat iniuſtos:
ꝓuidentiã dei circa hũanos act implicte negabãat: po-
nentes eã eo mõ q; deo nõ poſſet ↄpetere:lłʒ ꝓuidentiam
dei ↄcederent in ↄfuſo: ſic ſi aliqs ↄcederet deũ eſſe crea
toꝛẽ celi ⁊ ire:⁊ tũ cũ hoc ponẽt diuinã eſſentiã eſſe coꝛ
poꝛeã:talis iĩplicite negaret ꝙ de eſſet creatoꝛ celi ⁊ ire.

nã viricoꝛpoꝛea nõ põt eſſe inſinita: ⁊ tñ ceatio reqrit

“

Nehtento⸗
Min
cpltcrat
ugialh
Gin
unullbeii
ulife
oeyrok
ghinkun
e ucint
obertnen
Plirkoh
ſgimnitl
toni.
wln
Juln
hon
Koni
ſengdin,
tini
ipgil
Uünenf/⸗
Gppngh
ſicti
ufpponi
ſicnhen

ſiſt tmn
oturoie
ue
ſigionn
Mltrtder
Nkrme
Hiih
Mhpllſrn
tiintori
enghürtri

Nemith
hn)
i
tüen
Anſwin
gucnd
tiacr
tip
ammtt
enuIm,
zind
nun
ied
1 Kntit
biſlai

michoe

intüht
Gmefutnn
dauti
urui
önpuin
uwühal

etnen
riantt
zült
igninn

räti

1

eßniin
Uune
prli
unn
tin
ticit
Gedltn,
ne

R

s,

loq de intentiõe iob diſputãtis cũ amicis:et aliud de in

tentiõe totalis libꝛi iob. Intẽtio.n. iob i ſua diſputatõe
pncipalit erat iuſtificare ſeipᷣm.ſ.declarãe ꝙ nõ erat pu
nitus ꝓpr culpã ſuã:cui oppoſitũ amici ſui intẽdebant

ꝓbare. Sʒz inten⸗
otoral lbriio r iber Joh l
Pncipalit vſat cir ¶¶ Incipit liber Job. Ca. I.
ta pocpr onadh 5 Job .
res hũanas a diꝰ y 2%
uina ꝓuidẽtia re Ir erat in ira
gi: ð hac intenti hbulſ noie iob
ive ſcũs ro lo Et erat vir il
vt pʒ intuenti ,—Ae
eius verba c. le ſimplex èᷣt

tho.vt egregie hũc libʒ exponẽtẽ:⁊ oñdiſſet in-

S libꝛi iob pnci cũ poſtil! 2mendaſſet ſem

4 tẽtionẽ iob in hoc l nõ eſſe vt ꝓbet act huma
nos regi dina ꝓuidẽtia:ſic ſcũs tho.dixit:burg.dic hãc

rep̃henſionẽ eſſe irrõnabilẽ: ⁊ tñ ipe Burg.nõ ſoluit ad
ductã poſtillł.rõem. arguit.n.ſic: Irrõnabile ẽ int diſpu

tates oirigẽ ꝓbatois intentionẽ ad id qð ab vtraq; ꝑte

p̃ſupponit:ex hoc.n. ariſto. ꝓbat i analetic ⁊ alijs locij

pncinõ debẽ ꝓbari:ſed ocluſiões:qꝛ pᷣnciꝰtanq cũctis

nota pᷣſupponũt᷑: qꝛ ſe hnt ſic ianua ĩ domo quã nemo
niſi ebꝛi ignoꝛat:io dixit ariſto.iij.metaph̊. In foꝛibus

qs delinqt.q.d.nullus.Cũ igit᷑ iob ⁊ amici eius pᷣſuppo
nebãt act' hũanos regi dina ꝓuidẽtia:habebãt illud p
ſue diſputatõis pᷣnci. ſtultũ igit᷑ ⁊ irrõnabile fuiſſet iob
ferre intentiõeʒ ſuã ad ꝓbandũ illud qð expᷣſſe pᷣſuppo
nebãt aduerſarij. Nec ſufficit ꝙ burg. vult ꝙ negauerãat
illud pnci implicite:q;'uis ↄceſſerũt gnãlit᷑naʒ q negat
deũ eſſe iuſtũ negat deũ eſſe:qꝛ nõ eſt aliud deũ eſſe:niſi
deũ eſſe iuſtũ:⁊ iõ ſi ꝓpi implicitã negatõeʒ intẽtio iob
ſuiſſet ꝓbare deũ eſſe ꝓuiſoꝛẽ actuũ humanoꝝ: dẽbat
p ꝓbare deũ eſſe:qð ſic implicite negaſſent.Intẽtio igr
totalis ipſi iob ẽ ꝓbare velle:ꝙ ſtãte illo tanq; a ꝑtibꝰ
pᷣſuppoſito:puta act hũanos a dina ꝓuidẽtia regi:ad-
huc iuſte in hac vita malis bona:a bois mala pueniũt:
qꝛ hoc fuit muli dubiũ: ſpecialii amid iob diſputãtibꝰ

ad ↄriũ.nã in toto ꝓceſſu ex pena inflicta nitunt ppare

iob peccaſſe:vt illa mala iuſte infligerent᷑:ſupponẽteſ ꝙ

roꝛ:⁊ hũc intẽdit iob repꝛobare:vt dicet᷑ infra. ¶ Ca.I.
R— Ir erat in tra hus ⁊c̃. Sicẽ dẽm ẽ intẽtio
ſci iob in hoc li ẽ declarare: ꝙ ex diuia
ꝓuideẽtia aliqñ malis bona ↄcedunt: et
iuſtis aduerſa inferunt᷑:qð potiſſime de
clarat ꝑ ſuã flagellationẽ abſq; culpa pᷣ
eeEcꝛẽte:deo ꝓ melioꝛi hoc facitte. Et iõ
liber iſte diuidit᷑ in tres ꝑtes: qꝛ p deſcribit᷑ ipſo iob mł
tiplex flagellatio: ex hoc oꝛi᷑ diſputatio:ca.iij.ʒ ſub
dit dei detminatio.xxxviij.c. in duas:qꝛ pᷣ circa hoc
iob deſcribit ꝓſt peritatis ſtat: ⁊ aduerſitatis põdus:ibi
OQuadaã aũt die.pᷣꝰ in tres:qꝛ pᷣ deſcribit ipſo iob ꝓſpe
ritas ex pſone ſue ↄditõe:2 ex bonoꝝ exterioꝝ mitipli
catide:ibi Natiq; ſt.ʒꝰ ex filioꝛ mutua dilectiõe:ibi Et
ibãt.p adhuc in duas:qꝛ pᷣ deſcribit᷑ ipſ iob pꝛia ⁊ ge
nus:xipſp multiplex virt:ibi Et erat.Circa pmũ dẽ:
6 Uir erat in tra hus. Geñ.xxij.hĩ ꝙ melcha peperit
ipi nachoꝛ hus pᷣmogenitũ ⁊ buęꝛm:vbi dic ra.ſa.ꝙ ab
iſto hus denoiata ẽ tra iſta de q fuit iob:⁊ ex hoc ↄñter
dicũt alij hebꝛei: iob deſcendit de nachoꝛ fre abꝛaã:⁊
hoc idẽ diẽ hiero.in l de hebẽ.qõnib ſuꝑ Geñ. de li
bꝛo certũ eſt ꝙ ſit hiero. vt ipᷣemet diẽ in liꝰ illuſtriũ vi

de bonis a iuſtis no cõferret niſi bona in pnti:qð eſt er

pꝓpꝛiũ bonoꝝ:⁊ ſic pʒ ꝙ bñ ſe hũit erga ſeip̃ʒ.

¶ Liber Job. CO◻

infinitatẽ potẽtie. Itẽ attdenð eſt circa hoc:ꝙ aliud eſt

roꝝ.lʒ de hebꝛaic qõnib ſuꝑ alios libꝛoj dubiũ ſit aqᷣ ſint
facte:ſic als dixi. Puic etiã dẽo ↄcoꝛdat qð hbꝛ.j.xxxij. ꝙ he
liu buxites venit cũ amid iob ad ipᷣm ↄſolandũ: q dictus ẽ
butitej: eo ꝙ deſcẽdit de bux ſcdo filio nachoꝛ: vt dic hiero.
liꝰ de hebꝛ.qpnibꝰ:⁊ ſic cũ heliu ⁊ iob ſuer̃t de eadẽ cognati

one: ſequit᷑ ꝙ Job de⸗
„ „„ ſcendit de nachoꝛ.
rectus ac timẽs deũ:et rece b ¶ Noõine iob. dicit
dẽs a malo. Natiqʒ ſunt ei aut auge ambi ſor
ſeptem ſilij ⁊ tres ſilie. Et ſ’i vocanur iobab: Jeſf.
„ . ⸗ .* n.
it poſſeſſio ei ſeptem milia xxxvj.⁊ ꝑ ↄñs deſcen
ouiũ:et tria milia cameloꝝ de abꝛaaz ꝑp eſau.
in TSra ſi& .·. fueft at moti ad hoc
quingeta quoq; iuga boũ: dicendũ ex ſilitudine
noim. ſ. iob et iobab:

huic dicto ↄcoꝛdat qð in aliqbus biblijs in fine libꝛi iob:
⁊ in aliqbus poſt pꝰ ꝓlogũ hiero.ſuꝑ libʒ iſtũ addit: Fert
aũt iob in tra habitaſſe auſitide in finibꝰ idumee et arabie:
7 erat ei añ nomẽ iobab: erat aũt ipᷣe quið ęare de eſau filij
filꝰ ac. Sʒ in hoc v meli credendũ hieronymo ⁊ heoꝛeis
dicẽtibus eũ deſcẽdiſſe de nachoꝛ:vt dẽm ẽ:qꝛ fuert magis
triti in talib hiſtoꝛijs ⁊ genealogijs. Nec motiuũ alioꝝ va
let:qꝛ freqnter ↄtingit ꝙ duo hõies valde de diſpari pꝛia et

genẽ nõ ſolũ ſili noie nominant: ſed etiã eodẽ penitus noie.
Supponit etiã falſuʒ.ſ.ꝙ pᷣdicta noĩa ſint valde ſilia:cũ tñ

ſim vitatẽ ſint multũ diſſilia.ſ.in fine:vt pʒ in pnci:qꝛ hoc
nomẽ iob in hebꝛeo incipit ꝑ aleph:iobab vo ꝑ ioth. Silr

additio q̃ allegata ẽ nõ valet:qꝛ ſicẽ dicit hiero.liꝰ de hebꝛa.
gqõnib':nõ eſt in hebꝛeo:⁊ iõ nõ ẽ ei adherendũ ſᷣm ipᷣm:da
to ꝙ inueniat᷑ aliqũ in fine libꝛi Job:⁊ ex hoc pʒ ꝙ ſi ponat
in fine ꝓlogi hiero.nõ eſt hoc de intentõe ſua: ſed hec addi
tio 1 ↄſiles ab alidqb min exptis in hiſtoꝛijs et genealogijs
hebꝛeoꝝ appoſite ſunt: ꝓpi qð de ipᷣis nõ ẽ curandũ.Ex di
ctis pʒ in ꝑte qͥ tꝑe fuit iob:qꝛ ſᷣm hiero.liꝰ de hebꝛ.qpnib :

Heliu buites:de qͥ dẽm ẽ ꝙ fuit ↄtpaneus ipᷣi iob:lʒ iunioꝛ

ipᷣo fuit balaam:de quo hẽ Nu.xxiij.⁊.xxiiij.ꝙ fuit circa fi

nem vite mopyſi:⁊ ſic Job et moyſes fuerũt contemꝑanei.
c d Et erat. Hic ↄſequenter deſcribit ipſius iob multiplex
virt :cũ dẽ: d Sinpiere ine plica doloſitatis ⁊ falſita
tis.ð accipit᷑. n. ̊ ſimplicitas nõ ꝓut opponit᷑ intellect᷑ ꝑſpica
citati:ſed ꝓut opponit᷑ doloſitati:m vbũ apli Ro.xyvi.Uo
lo vos eſſe ſapiẽtes in bono:⁊ ſimplices i malo. e ¶ Et re
ctus.i. p linea iuſticie ꝓcedens in ſuis actib. rectũ.n. d cut
mediũ nõ exit ab extremis:extrema vo actuũ humanoꝝ ſi
pᷣma pꝛinci opabiliũ.ſ.hoc facias alij qð t᷑ vis fieri.⁊ nõ fa
cias alij qð t᷑ no vis fieri. ⁊ vltim' finis.i.beatitudo q̃ ẽ finis
vtutis.dꝛ g̊ iob rect:qꝛ in oꝑib ſuis ꝓceſſit a pncipijs oꝑa
biliũ abſq; decliuitate:recte tẽdens in finẽ vltimũ: q eſt bea
titudo ⁊ reibutio nr̃a ⁊ pᷣmiũ:a ꝑ hoc oñditur ꝙ iob bñ ſe
habuit erga ꝓpximũ. f ¶ Ac timẽs deũ.ſ.timoꝛe filialis re
uerẽtie:⁊ ſic bñ ſe habuit erga deũ. E rece. a malo.nõ
foꝛmidine pene:ſicẽ aliqñ faciũt mali:ſed vtutis 5Ral.
P ↄñt deſcribit᷑ pſpitas iob qtũ ad bona exiioꝛa:int q ma
ioꝛa ſi filij ⁊ filie in dbꝰ manẽt ꝑntes à dãmõ:ſᷣm illud Ecc̃i

xxx. Moꝛtu ẽ p e⁊ q̃ſi non ẽ moꝛti.reliqt.n.ſilem poſt

ſe. ſ. filiũ. ponit᷑ ãt maioꝛ nũs filioꝝ ꝙ filiaꝝ cũ dẽ: i¶ Se
ptẽ filij 2 tres filie. qð facẽ ad cumulũ ꝓſpitatj ſue:qꝛ filij cõi
ter mag diligunt:tũ qꝛ pñt mag in bonis pinis ſi uccedẽ: tũ
qꝛ pñt in regedis parentũ domibꝰ meli adiuuare.Cõſeqnt᷑
ponunt᷑ alia bona exiioꝛa.ſ. diuitie qb' ſuſtentat vita pntũ
⁊ filioꝝ.diuitie ãt antiquoꝝ fuerũt pᷣncipalit Zialigein d
ponunt illa qᷓ deſeruiũt hoĩ ad victu ⁊ veſtitũ: cũ dẽk
Et fuit poſ.ei ſcptẽ milia ouiũ.de qᷓru lana hõies veſtiunt᷑

carnib nutriunt᷑:: ponunt᷑ aialia homi deſernictia la

5 .*Dl . W * 7
. „*

ui aditoloa uerſifdelſr loꝛloſpr voeankfhli ei alö
vo a ſua ↄditioe cadẽtes ꝑ ſupꝑbiã epenncenrnt

boꝛẽ releuandũ:cũ dẽ: I ¶ Et tria milia cameloꝝ. qᷣ maxi
0

me deſeruiũt hoĩ in onerib poꝛtãdis de loco ad locũ.ꝭ po
nunt ea q̃ deſeruiũt hoi in agricultura:cũ dẽ: m ¶ Quin

gẽta q; iuga boũ.q̃rto ea q̃ defuiũt hoĩ ad vecturã:cũ dꝛ:
nCEt qngẽte aſine. ex quib'gnãnt᷑ muli fuiẽtes hõib in eqᷣ
tatione. o ¶Ac fa.
multa ninij.q erat ne —„ „ „
ceſſaria ꝓ tot er tätis et ꝗqngente aſine:ac familia

adminiſtrãdis p mnm zõ
adis p multa nimiſ. Eratq; vir ille
Eratq; vir ille mag. ”e
a umoſusppe inagn' int ocs oꝛictaleſ. Et
bonitatẽ ſuã 1 vtutẽ:· ibant filij eü:et faciebãt ↄui
in q; etiã apparet pſp uia per domoſ vnuſqſq; in

35 euen nom bono die ſuo.Et mittentẽs voca⸗
it diligibilt &a ãt tres ſoꝛoꝛes ſuas:vt co

et argentuz. ar IEE es ug:Vr
ar Pofier deleribi mederent ⁊ biberẽt cũ eis.
tur pſpitas iob ex fli Cunq; in oꝛbẽ trãſiſſent di
oꝝ mutua dilectiõe. es cõuiuij:mittẽbat ad eos
abũdantia.n. diuitia

iob:ct ſciſicabat illoſ: cõſur
genſq; diluculo öffebat ho
locauſta p ſingulos. Dicè

rũ ſolet eſſe cã diſcoꝛ
diarũ: ꝓpt qð dẽ geñ.
xiij.ꝙ loth ⁊ abꝛaam

nõ poterar imu baA bat.n. HNẽè ſoꝛe peccauẽint
bitare paciſiee preer filij mei:ct bñdixerint ðo in

magnitudinẽ diuitia
rö familie: v ima
gna ꝓſpitas fuit ipi iob: ꝙ filij e iuis eẽnt plures et valde
diuites:adhuc erãt adinuicẽ valde ↄcoꝛdes:⁊ hoc ẽ qð dꝛ:

q¶¶ Et ibãt fi.ep.ſe amicabilii aſſociado. r ( Et faciebãt

ↄuiuia ꝑ domoſ.nõ ad gulã ſeu carnalitatẽ ſed ad amiciciã
nutriendã. e¶ ¶ Unuſquiſq; i die ſuo.i.vna die hebdoma
de ſiẽ erãt ſeptẽ filij: ⁊ ſic in hebdomada ⁊2 reincipiebat᷑ cir
culus. t mit. vo.tres ſo.ſuas.ne viderent᷑ eas ↄptemnẽ
tanqꝙᷓ ſexu fragiles:ſʒ mag eas diligẽ ⁊ honoꝛare. v ¶ ¶uũ

. 1

q; in oꝛbẽ trã. dies ↄuiuij.i.in ſine hebdomade vt dẽm eſt:
x¶ Mittebat ad eos iob. ex qͥ pʒ ꝙ nõ erat cũ eis ĩ talibus
ↄuiuijs:ſed ſtãs in loco ſuo ſm maturitatẽ ſue etat:pmitte

bat filis ſuis talia:qꝛ iuuenib bñ ſi aliq̃ bmitred rone ſue

etatis:q tñ nõ decẽt maturitatẽ ſenectutlj. x

leticiã ſeu eloquij inoꝛdinationẽ. ʒ ¶ Cõſur. diluculo.pᷣꝰ

die hebdomade ſeqnt anteq inciperẽt ſm circulũ ↄuiuioʒ

a ¶ Gfferebat holo.p ſin.i.ſacrificia ad honoꝛẽ diuinũ to
tali incẽſa. b ¶ Dicebat eni.i.cogitabat. c ¶ Me foꝛ. pec.
filij mei. ex qͥ pʒ ꝙ ſi certitudinalit᷑ ſciuiſſet eos talibꝰ abuti
ↄuiuijs:nõ eis pmiſiſſet. dD ¶ Et bndixerint deo i.maledi
xerint. tãtus ẽ hoꝛꝛoꝛ blaſphemie dini nois ꝙ in ſaẽ ſcriptu
ra freq̃nt exponit᷑ ꝑ vbũ oppoſitũ.ſ.bñdictõis. e
dib ſuis.q;uis.n.eẽt cert ꝙ nõ ꝓꝛupiſſent in vba ad inho/

