2 de hoc dicit finalit: Non eſt vlulat i plateis nr̃is.⁊ vtrũ-

q; ſignificatur ꝑ dictionẽ hebꝛaicã ĩ hoc loco poſitam: 2

ſenſus ꝙ iã nõ erat i pplo vlulatus:qui cãtur ab icurſu ho
ſtium:nec clamoꝛ ꝗ catur ab oppꝛeſſione calũniatoꝝ: cõci⸗
uiũ.⁊ qꝛ oia iſta pertinẽt ad felicitatẽ politicã pᷣcipue hec
clauſula vltima ꝗᷓ tranqllitatem ppli ſignificat:qð ẽ maxi
mũ bonum qð ĩtenditur in regimine politico:vt hẽtur.ix.
ethi. iõ ſubdit:Beatus ppls cuius hec ſũt.qð itelligitur de

beatitudine ciuili: ſed qꝛ felicitas vera non ↄſiſtit in his ſed

potius in adheſiõe ad deũ per cognitionẽ ⁊ amoꝛem:iuxta
illud: Mihi autẽ adherere deo bonũ ẽ.iõ ſubdit: Beat po
pulus cuius dñs deus eius. Replica.
Npᷣi.Bñdictus dñs deus meuj.ↄcoꝛdant poſtil.
4burg. pꝛeterqᷓ in expoſitione illiuj paſſus:Qui
das ſalutẽ regibus.hoc exponit poſtil.de dauid ⁊ ſaul non
excludens qͥn de alis iudeoꝝ regibus poterit exponi pꝛo⸗
phetice. obijcit aut burg. ꝙ tpe pugne cum goliath dauid
ſe non potuit dicere regem:qꝛ ſepe poſt ſe dixit ſeruũ regis:
vt pʒ.j.reg.xxiij.⁊c᷑. Aid qð rñdeo ꝙ dauid ſe vere illo tꝑe
potuit dicere regem: qꝛ ante illa pugnam a ſamuele inun-
ctus fuit in rege::vñ quis nondu huit executionẽ regie ma
ieſtatis:fuit tũ vere rex cõſtitutus a deo:q;uis nõdũ aſſum

ptus a pplo:ſic ⁊ xpᷣs ſe dixit regem:ꝗñ tñ nullam fecit re-

gie maieſtatis executionem: qꝛ venit :dicari non iudicare
⁊c.dauid igitur vere ſe cõnumerauit regib :qꝛ hũit ius ad
regnum:q;uis nondũ in regno ⁊c. In reliquis h pᷣſ.burg.
variat applicationẽ veritate nondum mutata pꝛout ſepe
conſueuit. Pſal. CXILIIII.
Raltabo te.Huic pᷣſ.pꝛemittitur talis ti.in heb.
æ in tranſla.hiero. Pymnus dauid. Circa qð ſci
dum: ꝙ hymnus pꝛopꝛie eſt laus diuina cum cantico ſeu
qq 3

5
„

exultatione:a ideo ſi non ſit laus dei ſed alteri perſone nõ

eſt hymnus:etiam fi fiat cũ exultatione:⁊ ſimilit ſi ſit laus nitio Hõ
vitam peccatoꝛis:qð videt hoibus nimis diffetre:ideo
ſubdit᷑: 3. (Eit multũ miſerico⸗ deo.
Fm oꝛdinẽ ſue ſapientie. a

diuina ⁊ nõ fiat cum cantico ſeu exultatõe: ſed magis cum

fletu ſicut planctus hieremie non eſt ꝓpꝛie hymnus:⁊ ideo
per hoc quod dicitur in titulo: hymnus dauid.deſignatur

ꝓꝙ Dauig fecit hunc
pſalmum ad dei lau ð—UGĩ
dem cũ cantico ſeu ex Hymnꝰ dauid. CxL IIII.
ultatione. Et oiuicit Xaͤltabo te deus mẽ
in duas partes: quia . . d e en
pꝛimo dauid deu laua 16 rex:et bũdicã n0
dat. ſcoo alios ad hu tuo ĩ ſculũ ⁊ in ſeculum ſe
inuſmodi laudem exci culi. Per ſingulos dies be

tat:ibi Generatõ.Cir
ca pmũ dic: a ¶ Ex
altabo te deu. ꝑ crea
uotoez. b! Meuj.
per fidẽ ⁊ ſpecialẽ de/
tionem. c ¶ Rex. ꝑ
omnium gubernatio
nem:rex.n. dicitur a
regendo. dꝗl Et be

mẽ tuũ in ſeculum ⁊ ĩ ſecu/
lũ ſeculi. Magnus dñs et

neratio ⁊ generatio lauda

nedicaʒ nomini tu.. ꝓnunciabũr. Magnilicen
non beealcrone eo tiã glie ſeitatis tue loqntet
ioꝛe impenditur mio Mirabilia tua narrabunt.
ri: bebꝛe. vij. Sine l Et uͦirtutẽ terribiliũ tuoꝛũ
la cõtradictione: Ddicet:et magnitudinẽ tuaʒ
minus ẽ a melioꝛe beee
nedicitur: ſed beneecce—
ctione gratiaꝝ actois ⁊ laudis que a minoꝛi exhibetur ma
ioꝛi. e ¶ In ſeculu ⁊ in ſeculũ ſeculi.pᷣuidit.n. dauid ꝙ pſ.
iſte a alij ab eo ſacti eſſent cantandi i ſuturis generatoibus

—

ad laudẽ dei. f ¶
ſingulis dieb aliqua
cupᷣro ſbditur ibi: ge
lis ſed vtutis. hEit

tlaudabilis nimis.i.plus qᷓ poſſit a

excitat pꝛies veteris teſtamẽti:ſco noui: ibi Cofiteantur ti-
bi. tertio oẽs in cõi:ibi Alleuat dominus. Circa pmuʒ dicit
k ¶ Beneratio a generatio laudabit opera tua.i.laudet:hPe
bꝛei.n. ꝓ optatiuo vtunt futuro indicatiui modi. p hocãät
quod dicitur hic: Generatio ⁊ generatõ: intelligitur genera

tio fideliũ veteris teſtamẽti:que pᷣceſſit captiuitatẽ babylo
nica ⁊ generatio que ſecuta eſt vſq; ad xpᷣm. l ¶ Et poten
tia tuam ꝓnunciabunt: qua eduxiſti hebꝛeos potenter de

egypto:vt pʒ in Exo.⁊ etiã de cap
re. j. 10

o ¶ Et virtutem terribiliũ tuoꝝ dicent.i.iudicia tua terri
bilia in apertione terre ⁊ deuoꝛatõe choꝛe:⁊ alioꝝ ſibi ad/
herentiũ in rebellioe. Numeri.xvj. et in alijs punitõib ter
ribilibus. p

mannai
mo. r ¶Exructabunt.i. de coꝛde deuoto ꝓferent ⁊æ narra⸗
bunt. s ¶ Et iuſticia tua.qua chananeos de terr
onis eieciſti:⁊ filios iſrael ibi hitare feciſti. t ¶ Exultabũt
1rarse deuota referent hec ⁊ pᷣdicta opera tua.

iſaratoꝛ.qtuʒ ad effectũ. xe

nedicã tibi:et laudabo no

laudabilis nimiſ:èt magni
tudinis eius nõ ẽ finis. &è ſan.
gliaʒ regni tui dicẽt:è᷑t potẽ
bit opa tua:&t potentiã tua

jſinglos dies benedicã tibi.qꝛ dauid
hoꝛa vl plib intẽdebat dinis laudibꝰ
agnus dñs. nõ magnitudie ma dan
P. n turis. d¶ Et ſancti tui.i.fſideles noui teſtamenti tibi
creatura laudari. eccliaſt. xliiij. Bñdicẽtes dñʒ exaltate illũ
quatum poteſtis: maioꝛ eſt. n. oĩ laude. i ¶ Et magnitudi
nis er no eſt finis qꝛ poteſtas eno eſt oeterminata ad gli-
neratio. hicↄñter dauid alios ad dei laudẽ excitat: pmo

tiuitate babylonica:vt h
4 ¶Magnificentiã gle ſanctitatis tue loquent·
quã oſtendiſti in datoe ſancte legis. n ¶ Et mirabilia tua
areluntiaue tũc vtute diuia apparuerũt: vt hẽ exo.xix.

bi t magnitudinẽ tuã narrabũt. quã onñ̃di -
ſti in rebellione og res baſan: ⁊ ſeon regis amoꝛꝛeoꝛum.
q Memoꝛiã abüdantie ſuauitatis tue.qua pauiſti eos
? potaſti eos aqᷣs pductis de ſaxo duriſſi/

miſſi

t miſericoꝛs dñs.

ℳ „ . . .* . .

datiens. qẽ non ſtati ifert pun
aliquãdo differt etiã per tor;

iytum ad affectum. ye
nitionẽ pꝛo peccatis:ſe

Dlugauis dominus vni⸗

H euancmcſe
narrabũt. Mèmoꝛiã abũ/ gseſt deſideratii
dãtie ſuauitatis tue cructa ſimuũ hoibuaſin
but: èt iuſticiã tuam exulta ſerlz llauso d
bunt. Miſt miſeyrj ne mali adiuncti
coꝛs dñns:patiens ẽt multũ tedioſum ⁊ cũ h
miſericoꝛs. Suauis dñis v / alidbus dat viuẽ
niuerſis:&t miſeratões eius vt vegetabilibus
oeEn een SpH5 vltra hec ſent
ſup oia opa eius. Cöͤnfitei reaialibus: a vl⸗
ur tibi dñe oĩa opa tua:èt taa pꝛedicta intel

ligere hoibus 2
angelis. b (Et
mileratioes eius

ſancti tui bènedicant tibi.

tiã tuã loqnt᷑. At noᷣtã faci

at filiſs hoĩuʒ potetiã tuã: afsondi
et gliaʒ magniſicẽtie regni niitatis ad oẽ; ce
tui. Règnũ iuũ regnũ oiu; atur Smoclaßͤe
ſcloꝝ: v dſatõ tua ĩ oĩ gnã aliqus ligatber
none ⁊ gnãtiõem. Fidelis ſeu debito ex pte
ô ddei: ſʒ ex mera bo

nitate pietate

ipſius. c¶Lonfiteantur. Hic conſequenter incitat

ideles noui teſtamẽti ad laudẽ dei dicẽs: c ¶ Cofitea’ä

tur tibi dñe oĩa opa tua.i.laudẽt te ſm ſuum modum

qꝛ ⁊ſi irrõnabilia iſenſibilia nõ laudẽt deũ ppe: eo e
carent ĩtellectu:bonũ quod habẽt ĩ deũ referẽte:tñ lau⸗
dant deũ inqtũ ſunt mã dine laudis intelligibilibꝰcrea

cõſecrati ꝑ ſacr̃a noui teſtamẽti que ſũt efficacia ad ſan
ctificatõem. non ſic aũt erant ſacramẽta legalia q apls
appellat infirma ⁊ egena: ad Gal.iiij. e(¶ ¶ Bñdicat ti
bi.pꝛo pꝛibus veteris teſtamẽti eo ꝙ in ipſis cõpletũ ẽ
myſteriũ xpᷣi. f ¶ Glam regni tui dicent.i.pᷣdicabunt
gloꝛiã regni celeſtis:qð fecerũt apli alijq; diſcipuli per
oꝛbẽ diſperſi:pĩes aũt veteris teſtamẽti annuciauerunt
glam regni terreni.deuio.xxviij.Si audieris vocẽ dñi
dei tui ⁊c᷑.ſequit: ᷣaciet te dñs deus tuus excelſioꝛẽ cun
ctis gentibus que vſant᷑ in terra.⁊ Eſa.j. Si volueritis
⁊ audieritis me:bona terre comedetis.tñ ĩ iſtis ꝓmiſſi
onibꝰa ↄſilibus intelligebant᷑ bona ſpũalia pncipalr ꝓ·
miſſa vt frequenter dictũ eſt.ã.qꝛ tñ ppls rudis illa nõ
capiebat:iõ pꝛes veteris teſtamẽti illa tacebant que ꝓ
pĩes noui teſtamẽtiſunt apte pᷣdicata. g ¶ Et potẽtiã
tuã loquent.i.oñdent per miracula doctrinã euangeli
cam ↄfirmantia: ſᷣm ꝙ dẽ marci vlt. Illi aũt pfecti pᷣdi
cauerũt vbiq; dño cooperante ⁊ ſermonẽ confirmante
ſequentibus ſignis. h Ut notã faciant fi. ho. po. tu
am. per opa totã vᷣtutem nãe create tranſcendentia.
= magnificentie regni tui.gla eſt clara noti/
tia cũ laude: in regno aũt celeſti:de quo hic eſt ſermo:
eſt clara dei viſio ⁊ iugis laudatio:ideo regnũ llud dS
gloꝛioſum.eſt etiã einum: ꝓpi quod ſpᷣditur: k ¶ Re
gnũ tuum regnũ oium ſcloꝝ ⁊c᷑·. ſᷣm ꝙ dicit᷑ Luc.j. Re⸗
gni eius non erit finis. I ¶ Fidelis dñs ⁊c̃. totus iſte
verſus videtur hic appoſitus ab aliq traſlatoꝛe vel ex
poſitoꝛe:qꝛ non eſt in hebꝛeo nec in traſlatione Piero.
poteſt tamẽ ſic exponi. l ¶ Fidelis dominus i oibus

t totß bene fact·

X

Qpſalmon

Nd verbis ſuis. quia ſemper implentur ⁊ nõ trãſeunt i va tatẽ ſuã diuine volũtati:⁊ ſic ſicut diuina volũtas implet
c cuũ:ſᷣm ꝙ dicit ſaluatoꝛ matth. v Hota vnũ m. ita ⁊ ſua. a ¶ Et dep̃cationem eęoꝝ exaudiet.ſi ſit pia pꝛo“
e aapex nõ pteribit a lege donec oia fiãt ⁊c. m l⸗ t ſcũs ſe:⁊a pſeuerãs:vt pᷣdictum ẽ: b¶ Et ſaluos faciet eos.ſalu
— ĩ oibus operibus ſuis.ſanctũ.n.dẽ qð ẽ ad dei gloꝛiam tee eterna ⁊ aliqñ etiã tpali vt dictũ ẽ ſupꝛa. c ¶ ¶uſto. do
MM oꝛdinatũ. ꝓpter qð res etiã iſenſibiles vt calix ⁊ veſte? min oẽs diligẽtes ſe.ſicut amicos chariſſimos ĩ ciuitate ce
„ 7272 huiuſmodi di- leſti collocandoss.
W cunt᷑ ſancte: eo ꝙ , „ . . . deEt oẽs peccato
ſunt ad oiuinum dominuſ ĩ oĩb verbis ſuis. &t depꝛecationẽ eoꝑ exau/ tres. i peccato mmoꝛt⸗
4 cultũ oꝛdiate. oia &t ſcũs ĩ oib' operib' ſuis diet: t ſaluos faciet eos. decedẽtes. e ¶Diſp
K aur opera oinina Alleuat dfis oẽs q coꝛuilj Kuſiodit dñs oẽs diligetel ner d hittane gone
l ſunt ad dei gliam e geonuunt Linde 8 es dilgetel ne. f & Taudationẽ
ni oꝛdinata: im ꝙ Et erigit oẽs eliſos. Oclli ſe:ct oẽs pccõꝛes diſperdẽt hic ex pdictis benefi
ni vẽ Pꝛouerb. xj. oium ĩ te ſpãt dñe:ẽt tu da· Laudationẽ dñi loqtur oſ cijſdudit pſalmiſta
Vunigzerſa ppe ſe eſcã illoꝛum ĩ tpe opoꝛtũo. meum:èt bñdicat oĩs caro deũ ohoibus hoibu
wo⸗ Fis diſcis: Aperis tu manu tua: im nomim ſcõ eius! ſeculũ ⁊ ĩ kisita ſeipſo dütene⸗
H oĩbus ſuis opib? ple⁊ oẽ aial bñdictiõe. Jnſeculũ ſeculi. Alla.CxI¶ ꝗJ. Laudationẽ dñi loqy
n (Alleuat vñs ſtus dñs ĩoibꝰ vijs ſuis:ct Alüda anima mea do os meũ.2 ſecũdo ali-
G vicneer⸗ pſalmi ſcũs ſ:oib opib ſuis. ꝛo minum: làudabo do osad idem nrtent⸗
u bhoc ex bñficjs oĩb iuocãtib eũ ĩ veritate deo meo q;diu fuero. Hõ/ gquẽter ĩ ſcriptura ca⸗
ie coiter olbus expi VAolütatẽ timẽtiũ ſe faciet: lite ↄſidẽ ĩ pꝛicipib:in ſiliſſ ro nominatur: jm ꝙ
bitis: ⁊ iõ pᷣmo di . ”MMä dẽ ſupꝛa Pfſal. lxxvij
cta bñficia ad me . „. M Et recoꝛdatus ẽ quia
u moꝛiam reducit.ſco ꝓpoſitũ ↄcludit:ibi Laudatiõe,ʒ caro ſũt ⁊c᷑: Geñ.vj. Nõ pmanebit ſpũs meus in homine ĩ
“ Bt cnra iii tagit diuia bñficia releuãdo a ma eternũ:qꝛ caro ẽ. h¶ Nomini ſacto eius.ſ.dei a quo oĩs
1 lis dicẽs: n ¶ Allleuat dñs oẽs qui coꝛꝛuũt. qꝛ coꝛꝛuẽ ſanctitas deriuat. i ¶ In ſeculũ ⁊ in ſeculũ ſeculi.i.eterna-
tes ĩ culpam ſemper paratus ẽ releuare qᷓtum ẽ i ſeꝛlicʒ liter:vbicũq;.n. fit talis replicatio huius dictionis ſeculuʒ
2 aliqui rennuãt: m ꝙ dicit᷑ Pꝛouer.j. Extẽdi manum eternitas deſignat᷑ ſaltem a ꝑte poſt: m doctoꝛes hebꝛeox
me ⁊ nõ:fuit qui aſpiceret. ⁊ ex hoc ſequit paratus ẽ Senſus aũt lĩ alis huius pſalmi ẽ etiã moꝛalis: vt pʒ ex di.
n releuare a pena gehẽne que pꝛo culpa moꝛtali debetur ctis: ꝓpter quod nõ opoꝛtet aliã moꝛalitatẽ addere nec ĩ cõ
nmn coꝛꝛuẽtes autẽ ĩ penam tempoꝛalẽ aliqñ releuat:ſiẽ pʒ ſimilibus pſalmmidssgg.
H de manaſſe rege iuda.iiij. Reg.⁊.ij.ꝑali.xxxiij.quem ð Plalmus. CXIVY.
rlu⸗/ captiuitate ⁊ carcere releuauit ad ſuũ regnũ:⁊a ſimiliter „ , ,
S de ſãcto iob ⁊ multis alijs quos tẽpaliter releuauit de· Auda aia mea. Huic pſalmo ꝓ titulo pꝛeponitur
n miſeris:tñ nõ ſic ẽ de oĩbus etiã dilectis ſuis:vt patet ĩ Alleluia.quod ſignificat laudate deũ:vt dictum
ſanctis martyribus:ſed alleuauit eos melius eos tranſ- ẽ ſupꝛa.Circa materiã huius pſalmi ↄſiderãduʒ
eS ferẽdo de miſeria pñti ad gloꝛiam celeſtẽ. o ¶ Et eri ẽ ex decurſu veteris teſtamẽti pʒ ꝙ qᷓ iu filij iſrl ↄfidẽtiẽ
“ it oẽs eliſos. eodẽ modo exponat᷑ qꝛ ẽ repetitio eiuſdẽ habuerũt ĩ dño bñ fuit eis:qñ aut diſſidenteſ ð diuio auxi-
zu ſnretie ſub alijs verbis. Conſeq̃nter tangit diuina bnfi lio recurrerunt ad humanũ:malũ fuit eis: vñ ⁊ ſedechias
ie cia in bonis pmouẽdo dicens: p ¶ Oculi oium in te rex ↄfidẽs ð adiutoꝛio regis egypti ↄtra regẽ babylois fuit
ſpãt dñe.p hoc aũt quod ſubdit᷑: Et iples oẽ aial ⁊c.paꝰ captus ⁊ exoculatus:⁊ ciuitas hieruſalẽ deſtructa: ⁊ pplus
r tet ꝙ hec ſcriptura nõ loquit᷑ gnãliter de oẽ creatura vt captiuatus:vt hetur iij. Beg.r Palißi fine.multa etiaz
i exponunt aliqui ſed tm de creatura aĩata aia ſenſibili: alia exẽpla poſſent ad hoc adduci d ſcriptura:ſʒ ꝓpter bꝛe
in cuiuſmodi ẽ homo ⁊ aĩal bꝛutũ pꝓpter hominẽ factum uitatẽ omitto quod ↄſiderans actoꝛ huius pſalmi qui ſjm
n diẽ igit: p Oculi oium in te ſperãt dñe.qꝛ a deo ex hebꝛeos ignoꝛat: ĩ hoc pſalmo ðᷣclarauit ꝙ nõ de homibus
r pectat ꝓuiſionẽ victualiũ nõ ſolũ hoies – beſtie ? ſʒ de deo ẽ ↄfidẽdum. Et diuiditur in duas partes:qꝛ pmo
4 aues:ſm ꝙ dẽ Matth. vj. Coſiderate volatilia celi ?7 plſalmiſta laudat deũ ſm huius pſalmi titulũ.ſcõo deſcen-
i ⁊ſubdit᷑: ⁊ pater veſter celeſtis paſcit illa. q¶Et tu qit ad ꝓpoſitum: ibi Nolite.Circa pmum dicit: a au
14, das illis eſcam ĩ tpe opoꝛtuno.aliqua enim aialia ſunt da aia mea dominũ.q.d.no laudẽt eũ labia mea tin ſicut
2“ . que ſᷣm ↄdicionẽ nature ſue ꝑ magnũ tpis ſpaciũ nõ co illoꝝ de quib dẽ Eſa.xxix. Populus iſte oꝛe ſuo 2 labijs
medũt ſʒ nutrimẽto pꝛius recepto viuũt ſicut hirũdies ſuis gloꝛiſficat me:coꝛ aũt eius loge ẽa me. b ¶ Laudabo *
6 nõ comedũt ĩ hyeme ſʒ viuũt de alimẽto recepto ĩ eſta dominum in vita mea.i.in vita pꝛeſenti qdiu durabit.
4 te: vt dicit ↄmẽtatoꝛ albertus ſuꝑ ſcom de aia:⁊ de plu Ptailam deo meo idiu fſuero.ideſt in futuro.laus.n.
1 ribus alijs ponit exẽpla. r ¶ Aperis tu manũ tuã.p diuina non tollitur a ſanctis per moꝛtem ſed magis perfi-
bonitatis diffuſionẽ. S¶Et iples oẽ aial bñdictiõe.i. citur. d ¶ Nolite confidere. Hic conſequenter deſcẽdit
cõueniẽti refectione. t¶ Juſtus do.ĩ om. vijs ſuis.i. ad pꝛopoſitum: ⁊ oſtendit pꝛimo ꝙ confidentia in homini
8 peoceſſibus ſuis cum ſit ipſa regula iuſticie ⁊ veritatis. bus eſt fugienda: ſecundo conſiden tia in deo eſt Pe—
. v¶Et ſanctus ĩ oib'oꝑibus ſuis.exponatur ſicẽ ſupꝛa. cctenda:ibi Beatus cuius.i Eta ꝛimum dicit: d CNo
x ¶ Pꝛope ẽ do.om.iuocã.eũ.ſʒ qꝛ hoc ẽ itelligẽduʒ ð lite conſidere in pꝛincipibus. qui ſunt pꝛincipales ⁊ poten-
fideliter iuocãtibus tm:iõ ſubdit᷑: Omnib ĩuocãtibus tioꝛes inter alios: ⁊ ideo ſi non eſt onenda confidentia ĩ ta
4* eũ ĩ veritate.qꝛ iuocãtes eũ pie.i.de ꝑtinẽtibus ad ſalu libus multo minus in alijs: ideo ſubditur: e n filijs
, tẽ ꝓ ſe ⁊ ꝑſeuerãter ſempꝑ ab eo exaudiunt::tꝑe tñ obito hominum in quibus non eſt ſalus. ideſt non poſſunt ſeip/
is ſubdit᷑: y¶ Uolũtatẽ timẽtiũ ſe.timoꝛe filiali qui ? ſosſi aluare: quod ſtatim declarat dicens: ¶ Exibit ſpũs
“ Snexus charitati. Feriend tales ſupponũt volun eius.i. anima cuiuſlibet hominis egrediet de coapene *

. .

(Liber

.nmalis gratibus ſuis. g ¶ Etreuertek l. oꝛpꝰ. h ¶ In ter celum ? terram. ſ.tot mundũ:ſed etiã cuſtodit vitatẽ

ram ſuã. vnde habuit oꝛiginẽ ſᷣm illã dñi ſentẽtiam Sen. ſeculo.ſ.ↄſeruãdo e in efſſe. ¶ Plal. Cx/ V.
.iij. Donec reuertaris in tee de qua ſũptus es: qꝛ pulus Audate dñm. iſte pſalmus in hebꝛeo ẽ ſine ti
es ⁊ in puluerẽ reuerteris. i ¶ In illa die. ſ. ſepationis aie 1 tulo:qꝛ alleluia poſitum in aliqtibus biblijs
tationes eoꝝ. qꝛ nõ pe —

acoꝛpe. k Peribnnt oẽs cogi pꝓ titulo huius pſalmi eſt de pſalmo pcedeti
terũt exequi qð face/ . niſi dicatur ꝙ al⸗
re ppoſuerat. Per di 2 „ „„„ lleluia poſitum in
caa no ẽ ĩtelligeqũ hoĩum ĩ quibꝰ nõ ẽ ſalus. am ſuſcipit:et vias pccõꝑ peicipio huũᷣpſal
homp nullo mo bhe ¶Exibit ſpirituͦs ei t reuer· giſpdèt. Regnabit dñs iſe miſit eustiuuluß

gns agart orne tet ĩ terra ſuã: in illa die peri cula:deus tuus ſyon in ge muſ audime oo

bncipaliter ex diffi· bunt oẽs cogitatiões eoꝝ. neratiõe ⁊ gnãtiõeʒ ¶ Alla minum qm̃ bonm
dẽtia diuini adiuto Beat cub de iacob adiu Auüdate dñm (Cxl. VI ẽpſalmuj zc i he
rij de o deherpein toꝛ eius:ſpẽs eiuſ ĩ dño ðo m̃ bon ẽ pſalmꝰ:deö —
c⸗ le cofe e . ipfius:qui fecit celũ ⁊ traʒ: noſtro ſit iocũda decoꝛaq; upac an

mine inqtũ ẽ inſtru· mare ⁊ oĩa qͥ ĩ eis ſũt. Qui laudatio.Ediſicanſ hierlin ine pſalmus põt
mẽtũ vel coadinto: cuſtodit veritatẽ ĩ ſeculũ ſa dominus:diſpſiõnes iſrael dici alleluiaticus V
ibſius dei. ASes, cit iudiciũ iiuriã patiẽtib: 2ↄgregabit. Qũi ſanat cõtri qapudl bckneds
3, icipobtecr oft dat eſca eſurientib. Domi tos coꝛde:æ alligat otritio ar mMant iine⸗
dedũ e dics: Beatus nũs ſoluit compeditoſ.: do nes eoꝝ. Qui nuerat mul/ dominãtur abeo
cub deus iacob adiu· minũus illumiat cecoſ. Do titudinẽ ſtellaꝝ:et oĩbꝰ eis qð ponitur ĩ pꝛin
Peꝛek⸗ Ted min &igit eliſos: dominuſ nola vocat. Magnus dnſ clpior ſie lben ge⸗
n figit i ig ciiſto/ .
alter patriarche:qꝛ diligit iuſtos. Dñs cuſto noſter * magna vutse abpugd hebꝛeo bꝛe
hic loquit pſalmiſſia dit aduẽas pupillũ et vidu et ſapie e ñ ẽ nũer. Suſci ſit: quod ſignat ĩ
de cõfidentia ĩ deo qᷣ Ppiincipio: 7 eodẽ
dixit iacob vt habe . „„ n alij libꝛi moy
ret ↄfidentiã in eo:Geñ.xlvj. Noli timere deſcendere ĩ egy ſi denominankt a ſuis pᷣncipijs.Et ſm hoc iſte pſalmus
ptũ: ⁊ ſequit: Ego deſcẽdam tecũ illuc:a ego adducã te ide dꝛ alleluiaticus:qꝛ incipit ꝑ alleluia.⁊ diuidit᷑ in duas
reuertẽtem. m¶ Spes ey i dño deo ipſius.tanq ĩ ſuo ꝓ ptes:qꝛ pꝛimo pſalmiſta ad dei laudem nos inducit:ſe
tectoꝛe ⁊ ſaluatoꝛe.Aui ro añr redditur:⁊ pᷣmo ex diuina cũdo ad hoc rõnes adducit: ibi Edificans hieruſalem.
poteſtate cũ dẽ: n ¶ Qui fecit celum ⁊ terrã ⁊cc. ⁊ ſic poꝛt ¶ Lirca pꝛimum dicit: audate dm qm̃ bonus ẽ
vbiq; ſaluare:qꝛ eius ptãs attingit vbiq;.ſcõðo ex diuia ve pſalmus.i.bonum ẽ pſallere ad honoꝛem diuini nomi
ritate que adimplet pꝛomiſſa:iõ ſubditur: o Qui cu? nis:ideo ſubdit: b¶ Seo no.ſit iocun. decoꝛaq; lau.
ſtodit veritatẽ i ſeculũ.tertio ex dei equitate cũ dẽ: a i. pcedens ex mentis ⁊ coꝛpoꝛis iocunditate: ſᷣm illud
cit iudicium ĩiuri patiẽtibus.eos vindicãdo.quarto ex ᷣ Pſalmi.lxxxiij. Coꝛ meũ ⁊ caro mea exultauerunt in

pietate cũ dꝛ: q ¶ Dat eſcã eſuriẽtibus.ſupplẽs defectum deum viuum.per deuotionẽ ⁊ nõ ꝑ diſſolutioneʒ ⁊ ex
nutrimẽti. ¶ Ons ſoluit compeditos. a carceribus decoꝛe ↄſcientie ſeu puritate:ꝗꝛ nõ eſt ſpecioſa laus in

rãdo. s¶Dñs illuminat cecoj. viſũ reſtituẽdo. t¶ Dñ) oꝛe peccatoꝛis:ecci.xv. c ¶ Edificans. Hic ↄñr pſalmi
erigit eliſos. claudos erigendo.vnde ĩ hebꝛeo ⁊ tranſlatise ſta adducit rõnes diuine laudis ſumptas ex eius bene⸗
hieronymi habet: Curuos.⁊ de oibus iſtis poſſent põi exx ficijs:⁊ pꝛimo ex beneficijs ſactis populo iſrael ſpeciali
pla de ſcriptura:ſʒ ꝓpter bꝛeuitatẽ omitto. Per iſta ẽt tria ter:ſecundo omnibus generaliter: ibi Pꝛecinite.benefi
Pdicta ſi nbentelleti remotio cuiuſlibet alterius impedi cium aũt factum filijs iſrael quod h̊ recolitur ẽ libera/
mẽti.quinto adducit᷑ rõ ex diuina charitate: cum dicitur: tio a captiuitate babylonica:circa quam pᷣmo oſtendit
v¶ Dominus diligit iuſtos.qꝛ ipſe ẽ regula iuſticie ⁊ ſini diuinam potentiam dicens: Adiſtcans hieruſaleʒ
litudo ẽ cauſa dilectõis.⁊ qꝛ diuina charitas ſe extẽdit po⸗ dñs.iſ.p neemiã:cui volũtatẽ dedit ⁊ poteſtatẽ reedifi
tiſſime ad debiles ⁊ ipotentej perſonas:iõ ſubdit᷑ 1088 cãdi hieruſalẽ: diperſiones iſrael ↄgregabit.ſ.x
minus cuſtodit aduenas:extra terram natiuitatis ſue exi· Eoꝛobabel ?⁊ ieſũ filium ioſedech pᷣmo:a poſtea ꝑ eſdra
ſtentes. y ¶ Pupillũ.i.infantẽ matre carentem 3 ¶ Et ⁊ p neemiaʒ. e ¶ Qui ſanat ↄtritos coꝛde.i.filios iſrł
viduam. oꝛbatam marito a ¶ Suſcipiet. in ſus cura ſpe qui erãt in amaritudine animi i babylone. f(¶ Et a? .
ciali. b ¶ Et vias peccatoꝝ.i.p iniquoꝝ ↄtra hu/ ligat ↄtritiones eoꝝ.reducendo eos cum leticia ad ter
iuſmodi ꝑpſonas imponentes: c ¶ Diſperdet.ſicut frequẽ? ram natiuitatis eoꝝ. ſecũdo circa hoc tãgit diuinã ſa-
ter factum eſt ex diuino bñſicio ſpeciali. Et qꝛ poteſtas dei piẽtiam dicẽs: g¶ Qui nu.mul.ſtel.qꝛ fecit eas ĩ cer
ẽ eterna:iõ in fine concludit᷑: d ¶ Regnabit dominus i ſe- to numero. h (¶ Et oibuj eis nomina vocat.nomina
cula deus tuus ſyon.licet enim ſit deus oium locoꝝ: tamẽ eni iponunt᷑ a ꝓpꝛietatibuj reꝝ:ipſe aũt cognoſcit vſqʒ
dẽ hic ſpecialiter deig ſyon:qꝛ ibi fuit templum ſuo cultui ad minima omnes virtutes ⁊ ꝓpꝛietates ſiellarum: iõ
dedicatum: ibi etiam miſit ſpiritũſanctuʒ ſuper apoſtolos ſubditur: i¶ Et ſapientie eius nõ eſt numerus. qꝛ ĩfi
in ſigno viſibili in die pentecoſtes: e ¶ In generatiõe ⁊ ge nita ẽ qtum ad cognita:qꝛ nõ ſolum cognoſcit facta et
nerationẽ alleluia.i.laudate deum i omnibus generatoib fienda:ſed etiã poſſibilia fieri.ſimiliter ꝙtuʒ ad modũ
beſagerne. ſic termiat pſalm i laudẽ dei a q̃icipit. cognoſcẽdi ẽ infinita:quia claritas ſue cognitionij ẽ in
In pſal.cxlv. Lauda anima mea:vbi dicitux in poſtilla finita qua compꝛehedit ſe ⁊ oĩa alia. Tertio circa boe
xQAui cuſtodit veritatem in ſeculũ¶ Aldditio. tangit dei miſericoꝛdiam dicẽs: k ¶ Suſcipiens man

Nhebꝛeo habetur. Qui cuſtodit veritatẽ ſeculo ſuetos dominus.i.filios iſr( de babylone educens qui
cexponitur. ſic ab hebꝛeis .̈ deus non ſolum ſecit iter babylonios erãt humiles ⁊ maſueti nõ reddentes

—

C

pſ almoꝝ

iurias pꝛo iniurijs. Quarto tãgit eins iuſticiã dicens: ſalem tũc reedificata nõ fuit tãta pax ⁊ abũdãtia qta oſcriꝰ
¶ Pumilians aũt es.i.babylonios in pecca bit᷑ ĩ hoc pſalmo:ĩmo frequẽter iuadebat᷑ a gentilibuj circũ
tis obſtinatos: m (¶ Uſq; ad terra.p cyrũ ⁊ dariuʒ q ſtãtibus:⁊ ſubiecta fuit ſeruituti ꝑſaꝝ ⁊ medoꝝ: ⁊ poſtea
magna puᷣrte babylonis populũ occiderũt: ⁊ babylo grecoʒ: ⁊ poſtea romanoꝝ.fuit etiã taãta penuria bonoꝝ tẽ
nẽ deſtruxerũt: ita ꝙ lacta ẽ inhabitabilis hominibus poꝛaliũ ꝙ tꝑe neemie qᷣ ciuitatẽ tũc reedificauit multi ð po
èA ſicut dictum ẽ ſu⸗ pulo iſrl diſponebãt
MMM pꝛa Pſalm. cxix. „ „ 1„ , . J vengere filios ſuoj iĩ
4 n ¶ Pꝛecinite. H piẽs mãſuetos dñs: humi/ citum eſt domino ſuper ti ſeruos ⁊ filias ĩ ancil
8 Ra gdnci roes liãs qt pctõꝛes uſqʒ ad te, mentes eum: et in eis qui Bar e eſins
. benelicijscollatis ũ. Mꝛecinite dño iĩ ofeſſio ſer ſun niſerſcoꝛcdia eß. ba e bet nerenie v.
generaliter. 2 pꝛ· ne:pſallitẽ deo noſtro in ii ¶ Alla. CxL VII. ca. Et iðo vĩ mihi ꝙ
mo incitat ad dei thara. Qui opit celũ nubi/ Aüda hierim dñʒ: lau pfalmus iſte loquat
mnden reenat bus:t pat tre pluuiã. Qui da dũ tuũ fyõ. Quoniã cõ etſiſense Caali⸗
aſeſſtione. ſal land pꝛoducit i mõtib fenum:? foꝛtauit ſeras poꝛtaꝝ tuaz ſia m ꝙ dẽ apoc. xxj

oꝛis. o ¶ Pſal herbã huituti hoiuʒ. Qui bẽnedixit filis tuis in te. Oſtẽdit mihi ciuita⸗
lite deo noſtro in dat iumẽtis eſcã ipoꝛum:et Quũi poſuit fines tuos pa/ tẽ ſanctã hieruſalem
citpara.q.d.non pullis coꝛuoꝝ iocãtibus cem:è᷑t adipe frumenti ſatij deſcẽdẽtẽ de celo ⁊c.

6lauda ee I⸗ „ . . edificata ẽ a chꝛil
lud — eũ. Mõn iĩ foꝛtitudie eg võ at te. Qui eminit eloquiuʒ Ztlar dno aſ
n leg etia mulicis i⸗ lũtatẽ hẽbit:nẽc ĩ tibijſ viri ſuũ tre: vlocit᷑ currit ſmo riaiibus ſed ſpũali-
ſrumere quibuj bñplacitũ erit ei. Benepla ceũ. Qui dat niuẽ ſicut lanã busqͥ 6 ũt fideles za⸗ ⸗
vtebant᷑ leuite ⁊ãaäa uicẽ charitate ⁊ fide
toꝛes. ſcõo ſubdit· . l cõiuncti. igit ſm hoc
Aie beneficiũ coiter a deo p̃ſtitum cũ di: p Aut operit pſalmus iſte diuidit᷑ ĩ uas ptes:qꝛ pꝛio ecclia ad –R
celũ nubiby. ⁊ ad quid ſubdit᷑: q Wet dafat terre plu inuitat᷑.ſcõo ad hoc rõ afſignat:ibi Qm̃ ↄfoꝛtauit.Circa
4 uis. vt fecũdet᷑ ad terrenaſcentiũ ꝓductionẽ:is ſubdit: pꝛimũ ſciẽdũ ꝙ ſicut eccleſia vocat᷑ hieruſalẽ ita ẽt noĩat᷑ .

Qui ꝓdu.i mon. fe.⁊ her.ſer.ho.⁊ q̃liter deſeruiat oñ̃ ſyen:eo ꝙ ĩ mote ſyon fuit tẽplũ diuino cultui deputatũ.
dit dicẽs: q ui dat iumentis eſcã ipoꝝ. iumenta ⁊ qꝛ ĩ hierlʒ ⁊ ĩ ſyõ fũdata fuit eccleſia:vñ dẽ hebꝛeoꝝ.xij.
dicunt᷑ quaſi iuuamenta:vt equi ⁊ muli ⁊ cameli ⁊ hu ¶ Acceſſiſtis ad mõtẽ ſyõ ⁊ ciuitatẽ dei viuẽij ĩ hieruſalẽ ⁊c.
iuſmodi aialia quibus vtitur hõ ĩ vecturis ⁊ agricultu ⁊iõ ſub vtroq; noie ĩuitatur ecclia ad dei laudẽ cum dicit:
ris ⁊ huiuſmodi:⁊ ſic terrenaſcẽtia que ſunt eſca iſtoꝛ ę bieruſalẽ dñm ⁊c᷑. Põt ẽt dici ꝙ h iuitat hieru
aialiũ cedũt ĩ ſeruitutẽ hoium. Et qꝛ de no ſolũ pꝛeni ſalẽ ⁊ ſyon ad lr̃aʒ ad dei laudẽ ꝓpt᷑ hoc ꝙ ibi ecclia ĩcepit
det iſtis aialibus:ſʒ etiã alijs ⁊ auib:is ſubdit: r ¶ E p doctrinã chꝛiſti qꝛ ĩ tẽplo qð erat i hieruſalẽ ⁊ i mõte ſyõ
pullis coꝛuoꝝ: inuocãtibus eũ.dicit.n. Jdan g coꝛui frequẽter docuit ⁊ doctrinã ſuã miracul ↄfirmauit.in hie
nõ miſtrant cibũ pullis ſuis:donec videat eos nigreſce ruſalẽ ẽt paſſus fuit ⁊ reſurrectionẽ ſuã diſcipul maniteſta
re plumis:qꝛ tunc recognoſcũt eos tanqꝙ ſuos:ſʒ anteq uit:⁊ ibidẽ ſpmſcm̃ ĩ die pẽtecoſtes apoſtol dedit: vt pʒ ex
habeãt plumas nigras nutriunt roꝛe celeſti: ⁊ ſic dicůt õcurſu euẽgelioꝝ ⁊ Atugs. d E ofoꝛtauit. Hic ↄñr
a deo nutriri. per hoc aũt qð dẽ: a Inuocãtib'eũ.nõ dicte iuitatois ro aſſignat᷑:q p'accipit ex bñficio noue legis
ẽ intelligendũ ꝙ iſta inuocatio ſit ꝑ aliquã recognitioꝰ 2 ex bñ̃ficio vetiſꝛibi Qui ãanũciat.pꝛia i duas:qꝛ pꝛio põit
nẽ ĩ pullis exiſtentẽ:ſʒ qꝛ vnaqueq; res ꝑ appetitũ natu dictũ bñficiũ.ſcòo declarat᷑ qddã dictũ:ibi Qui dat niueʒ.
ralẽ tendit ad ſuã ꝑfectionẽ:ſic dicunt luocare deũ a Lirca pꝛimũ dicit pſalmiſta: b Qm ↄfoꝛtauit ſeras poꝛ
recipit ois pfectio ⁊ oẽ bonũ. t ¶ Mõ ĩ foꝛtitudie eqJ. taꝝ tuaꝝ. ſupple debes laudare deũ.dicũt᷑ aũt h poꝛte hie-
hoc ẽ i eqtib' de ſua foꝛtitudie ↄfidentib magis q; ð dðo ruſalẽ ſacr̃a noue legis:⁊ maxie ſacr̃m baptiſmi ꝑ qð eſt in

v ¶ AVolũtatẽ hẽbit.i.no placent ſibi. x¶ lec ĩtibi greſſus ad eccleſiã. Sere aũt hi poꝛtaxꝝ ſũt vtutes ſacroꝝ
is viri.hoc ẽ ĩ peditib i ſuo roboꝛe ↄſidentibꝰ magij q qᷓ dicũt h̊ ↄfoꝛtate:qꝛ ſacra noue leg hñt vtuteʒ ſactiſicadi
ĩ deo: 7 Beneplacitũ erit ei.qꝛ tales frequẽter debel q virt᷑ ñ erat ĩ ſacris vee is ſpdit: ¶ Bndixit filij *
lãtur a paucis ⁊ male armatis:ita ꝙ victoꝛia magij ap tuij te.bñdictiõe gr̃e. ð ¶ Qui poſuit fines tuos pacẽ.ꝓ

enepla.ẽ dño ſuꝑ ti:eũ. ⁊ iõ nõ ↄfidũt de virtute tiſſimis deo: ⁊ ĩ ra pax hoib bõe volũtaij.qᷓ ẽ pax coꝛdis
. ua ſʒ diuina. ⁊ ( Et ĩ eis qui ſpe.ſuper milſeri.edꝰ.qꝛ ñ interna ꝑ quã acqri᷑ pax celeſtis ⁊ eterna. ⸗ t adipe fru 5

er⸗ facta virtute diuia qꝙ; hũana: ꝓpter qð ſubditur: pter qð nato chꝛiſto ãgeli nũciauerũt eã: Lu.ij.di. Slia i al
pᷣſumũt de ſua iuſticia:ſʒ ð dei mia:⁊ iõ talibus frequ? mẽti ſaciat te.ĩ ſacr̃o Alan⸗ qð ↄficit i pae ð frumẽto
Qui

ter datur victoꝛia:licet ſint pauci ⁊ q̃i inermes:⁊ ð hoc ⁊ẽ ſpũalis refectio. f emittit eloquiũ ſuũ ire.i. vbũ
habẽt exẽpla mita in libꝛij reg. iudith ⁊ machabeoꝝ:qᷓ euãgelicũ qð pcepit publicari ꝑ oꝛbẽ terraꝝ ꝑ aplos aliol
pꝛopter bꝛeuitatem omino: quia ſunt ſatis nota. diſcipulos chꝛiſti ad hoc miſſos: mar.vlti.Eutes i mun
Pfalmus. CXLVII. ũ vniuerſũ pᷣdicate euangeliũ oi creature. g ¶ Nelociter
Auda hierim. Huic pſalmo pᷣmittit ꝓ titlo i currit ſermo ei.qꝛ euangeliũ ĩ bꝛeui tpofuit publicatũ vbi
aliqb libꝛis: Alleluia aggei ⁊ gacharie.qð vi q;ʒ iĩ tota terra habitabili.ſ.viuẽte adhuc btõ petro:ſicut de
eo ꝙ vi

det᷑ appoſitũ ab aliqͥ traſſatoꝛe ſeu expoſitoꝛe claratum fuit diffuſius ſupꝛa pſalmo.xviij. h ¶ Qui dat
at᷑ ſibi ꝙ pſalmus iſte eſſet q̃dam laus ꝓ re niuem. Hic cõſequẽter declaratur vltio dictũ de veloci pu⸗
edificatõe tẽpli ⁊ ciuitatl hierłʒ:quod factũ ſuit tepoꝛi blicatione euangelij:⁊ hoc per effectu⸗ mirabileſ qui fiũt ve
bus aggei ⁊ gacharie ꝓphetaꝝ:ad hoc ppl'm exhoꝛtan lociter ex voluntate dei cum dicitur: h ¶ Qui dat ni⸗
tiũ:ſʒ ĩ hebꝛeo nullus penit ẽ titulus:nec videtur mihi uem ſicut lanam. hoc eſt ad modum lane albam 7 mol⸗
ſaluo melioꝛi indicio ᷣ pſalmus iſte loquat᷑ ð reedifira lem: ⁊ hoc fit valde velociter cum in diſſolutione nubi⸗ „
tione hieruſalẽ poſt captiuitatẽ babylonicã:qꝛ ĩ hieru um in pluuia congelatur anteqᷓ Mendat ad terram.

/

—

—

3 ¶ Nebulã ſicut cinerẽ ſpergit i. ad modũ cineris coloꝛa

gð fuit a

tam coloꝛe ſubalbido. Et talis ſperſio nebule fit valde ſbi
to. b Mittit cryſtallũ ſuõ. in hebꝛeo habetur: Mittit
glaciẽ ſuã. ⁊ idẽ eſt: qꝛ cryſtallus ẽ glacies longo tempoꝛe ĩ
durata: acẽ valde mirabilis mutatio cũ aq tã mollis flui
da in glaciẽ taʒ durã
q ſolidaʒ ita cito mu
tat᷑:videlicet aliqñ in
vna nocte vl minoꝛi
tpe. c ¶ Ante laciẽ

nebulã ſiẽ cinerem ſpergit.
Mittit Eryſtallũ ſuã ſic bu/
cellaſ:ante faciẽ frigoꝛis ei

frigoꝛis eius quis ſu⸗ . EH
ſinebit . null bo quiſ ſuſtinebit. Emittet ver
mo ſi deus velit ißm bũ ſuũ ⁊ liqfaciet ea: flabit
nchererthn vaſer ſps eius æ fiuẽt aque. AQuůi
nõ poſſet ſuſtineri er annuctat erbũ ſuũ iacob:
ſicut aq velociter idu iuſticias èt iudicia ſua iſil.
rat a ſolidat ĩ glacieʒ Mon fecit taliter omni nati
ache Maoilis gel oni:᷑tiudicia ſua nõ mãiſe
iõ ſubditur: Emittet ſtauit eiſ.¶Alla.CxL vIII.

ver.ſuũ ⁊ li iet Auůdate dñm de celis:
ea ⁊c. d ¶ Aui r Allaudate eum ĩexcelſis.
nũciat. hic ↄſequen· Laũudate eũ oẽs ãgeli eĩ:
ponitur rõ diuĩe lau
dis ex bñficio ve.leg.
Circa quod ſciẽdũ ꝙ
quia xpᷣj erat naſcitu

rus de pplo iſrł a iacob deſcẽdente:.iõ ppl ille pollere obu
it p ceteris ſpali ſanctitate: ſicut dictũ fuit diffuſius ĩ pꝛinci
pio exo. ꝓpter quod illi populo facte fuerũt coiter reuelati

ones ꝓphetice: ſpãliter data fuit lex diuinaĩ mote ſynai.
vnde dicit apłs Ro.iij. Quid ergo amplõy iudeo ẽ.⁊ reſpõ/
det multũ ꝑ omnẽ modũ.pꝛimũ quidẽ ꝗꝛ tradita ſunt illis
eloquia dei ⁊c᷑:⁊ hoc ẽ qð dẽ hic: d¶ Qui annũciat ver.
ſuũ iacob. habuit eni reuelationẽ de xpᷣo de tribu iuda na/
ſcituro:vt pʒ Geñ.xlix.vbi dixit.Nõ auferet᷑ ſceptrũ de iu
da ⁊ dux de femoꝛe ey donec vẽiat qui mittendus ẽ.i.xpᷣs.
vede trãſlatiõe chaldaica habet᷑ donec veniat meſſias.
e ¶ Et iudicia ſua iſrł.i.legẽ pplo iſrł in qua cũ alijs pꝛece/
ptiſ ponunt᷑ iudicialia. DE fecit taliter omni nationi.
reuelationes.n. pphetice nõ ſic facte fuerũt alijs gẽtib cõi
ter: ſed valde raro: vt ſctõ iob ⁊ aliquibus alijs valde pau-
cis. g¶ Et iudicia ſua non manifeſtauit eis.i.legẽ vetereʒ

quã ſolũ dedit iudeis:lʒa iqñ gẽtiles admitterẽtur ad ritũ

illius legis. ¶In plal. cxlvij. Lauda hieruſalẽ

“ poſtil. Qm̃ ↄfoꝛtauit ſeras poꝛtaꝝ. ¶ Additio.

rõne ſacramẽtum penitẽtie dici põt poꝛta hieru/
alem:qꝛ per illud ẽ regreſſus ad eccliam poſt lapſum:⁊ ſic
———— plurali.
⸗ Pſal. CXL VIIII.
Augdate dñm de celis. PHuic pſalmo pᷣmittit᷑ talis

Ua rõne ſacramẽtum baptiſmi poſſet dici poꝛta
— hieruſalẽ:eo ꝙ ꝑ ipᷣm ẽ igreſſus ad eccliam:eadẽ

poſſunt hic accipi

—

luia.in aliquibuj) biolijs additur aggei ⁊ gacharie
ditũ ab aliquo tranſlatoꝛe ſeu expoſitoꝛe: neſcio
tñ quare:qꝛ pſalmus iſte nõ videtur plus factus ab eis qᷓ;
ab alijs:ſed ẽ quedam iuitatio oĩum creaturaruʒ ad laudã

dũ deum:facta ab aliquo viro ſancto quicũq; fuerit:cuius

nomen ignoꝛat᷑ ſm hebꝛeos:⁊ ꝓphetauit de pꝛĩo xpᷣi aduẽ
tu ĩ fine huius pſalmi qui diuidit᷑ in duas ptes:qꝛ pmo ad
laudẽ dei ĩuitant᷑ creature ſuꝑioꝛes ſcòo ĩferioꝛes: ibi Lau/
date dñm de terra. Circa pmũ pmo ponitur dicta iuitatio:
ſcðo ĩuitationis rõ: ibi Quia ipſe dixit.pmo inuitãtur cre
ature ſuperioꝛes generalr:cũ dẽ: Laudate dñm de celis ⁊c.

lauͤdate eü omneſ virtutes

titulus ĩ hebꝛeo ⁊ ĩ tranſlatione hieronymi:Alle

ſcoo magis ſi aͤliter: vbi pmo expꝛimit natura a igelt
ca cũ dẽ: b¶ Laudate en omnes angeli ns gu ſüt i

trib' hierarchijs ⁊ nouẽ oꝛdinibus. c ( Laudate euzʒ

osẽs virtutes eius.ad laudẽ dei inuitatur ſpaliter oꝛdo

virtutũ:qꝛ ꝑ angelos illius oꝛdinis fiũt effectus mira

biles i admiratio
9 7 2 - nẽ diuine poteſta
eb. Laudate eũ ſol ⁊ luna: tis homines idu-
laudate eum omnes ſtelle cẽtes:⁊ ꝑ ↄſequẽs

ad eius laudem:

⁊ lumen. Laudate eum ce ſcdo natura cele⸗

li celoꝛum:e᷑t aque oẽs que ſtis coꝛpoꝛea:
ſuper celos ſüt laùdent no ptuz ad celum fi⸗
men domini. Quia ipſe di dareum quod eſt
xit ⁊ facta ſunt:ipſe manda Nobijmaciſnotĩ
uit ⁊ creata ſunt. Statuùit gate eũ ſol luna

⁊c᷑. licet.n.coꝛpo⸗
ra celeſtia ſint iaĩ

ea in ſe eculum ⁊ in ſe eculum
ſecli:pꝛeceptũ poſuit et nõ

7 n mata:vt dicit da
pꝛeteribit. Laũdate domi maſcenns: tamen
nũ de terra dꝛaconeſ:⁊ om Sicũt᷑ laudatr᷑ deũ
. 0 „ . ,,.— —
nes abyſſi. Ignis grandõ inqtũ ex ſua pul-
nix glaties ſps pꝛocellaruʒ cpeiudint ein
. . nt PHotes 1
que faciunt verbum eius. cognitionẽ T lau⸗
dẽ ipſius dei. Cõ⸗
uẽter iuitat ce⸗

lum empyreum dicens: e ¶Laudate eum celi celo-

rum. dẽ. n. empyreum celum celũ celoꝝ: qꝛ eſt ſuper ali

os celos.¶ aũt poõitur hic celi in plurali: hoc ẽ ꝓpter

diuerſas manſiones electoꝝ ibi exiſtẽtes ſjm ꝙ diẽ ſal
uatoꝛ Joh.xiiij. In domo patris mei mãſiones multe
ſunt. Conſequẽter iuitat celum cryſtallinum quod dẽ
aqueum ꝓpter ſimilitudinẽ in diaphaneitate:ſic empy
reum dẽ an r quod ẽ ignis ppter ſimilitudinẽ i clarita
te dicẽs:

ſtallinum ẽ ſuper celũ ſidereum. g ¶ Taudent nomen

oñi. eo modo quo dictũ ẽ. h ¶ Quia ipſe dixit. Hic

ↄſequẽter ponit᷑ dicte laudatõis rõ:que ẽ duplex. vna
ex bñficio creatiõis:cũ dẽ: Quia ipſe dixit ⁊ facta ſunt
⁊c᷑. ⁊ ſic habẽt ab eo eſſe:⁊ ꝑ hoc excludit᷑ erroꝛ illoꝛum
q dicunt ꝙ creature icoꝛꝛuptibiles: vt ĩtelligentie ⁊ coꝛ/
poꝛa celeſtia nõ habẽt deũ ꝓ cã efficiẽte:ſed tm ꝓ finali
Secunda ratio accipitur ex duratione earum etemna a
parte poſt cum dicitur: i ( Statuit ea in eternum ⁊cẽ

ſed quia iſta conſeruatio in eſſe dependet ex diuina vo

luntate:ideo ſubditur: k ¶ Pꝛeceptum poſuit/ꝙ ma
neant in perpetuum quãtum ad ſuam ſubſtãtiam.
