actio:ibi Quoniam cogitatio hominis.Circa pᷣmum ſciẽ
dum ꝙ in regno iudee metropolis erat hieruſalem ĩ qua

erat templum: ꝓpter quod vigebat ibi diuinus cult⁊ ſciẽ-

tia legis ⁊ ꝓphetarum: ⁊ hoc eſt quod dicitur: a 5*
in iudea deus.nõ ſic aũt in alijs terris:vbi non vigebat ve
rus dei cultus:nec ſcientia legis ⁊ ꝓphaʒ. b In iſfrael
magnum nomẽ epᷣ. hẽ nomẽ dñi tetragrãmaton: quod
eſt pꝓpꝛiatum altiſſimo creatoꝛi:in quo nomine ſacerdotej
in templo benedicebant populum. c ( Et factus eſt in pa
ce.i.in tempoꝛe pacis. ðD¶ LTocus eius.i tẽplum in qͥ ha-
bitat deus ꝑ ſpecialem effectum dando ei reſponſa ſup ꝓ-
piciatoꝛiũ:hoc enim templum fuit edificatum tempoꝛe ſa
lomonis:qui pꝛopter hoc nominatus ſuit ſalomon: ideſt
pacificus:quia maxima pax mun i efn innd⸗ tempoꝛib
eius:vt habetur.ii. Regum. e¶ Et habitatio eius in ſy⸗
on. quia templum fuit edificatum in illa parte ciuitat hie
ruſalem:vbi eſt mons ſyon. f¶ Ibi confregit. Hic vñter
deſcribit᷑ ipi ſennacherib deiectio:eo ꝙ volebat deſtruere
ciuitatẽ hierhin:⁊ templũ in ea edificatũ cultui diuino ge-
putatũ:⁊ hoc eſt qð dẽ: ¶ Iᷓbi ↄfregit.ſ.deug. g Motẽ
tias.i· bellatoꝛes exercitus ſennacherib. h Aeuzſau
⁊c.i.oĩa ĩſtr̃a bellica:qꝛ intfecil bellatoꝛibarma bellica ad
nihilũ valebãt vltra ipſi ſennacherib: ꝓpter qð fuit terri
lumias tu mirabilia a mõ

moꝛtales:quia miniſterio angelico facta eſt exercitus ſen⸗
nacherib ꝓſtratio:et factum eſt hoc mirabiliter: quia coꝛ
poꝛa eoꝛum redacta fuerunt in cineres: veſtibus eoꝛum

e.

¶Nib

æ armis remanentibus illeſis:ita ꝙ exechias ⁊ viri ſui ſine
difficultate aliqᷓ poterãt colligere arma ⁊ ſpolia:⁊ p h illu/
minati ſunt ĩ cognitoe diuine vtutij. In hebꝛeo hĩ: De mò
tibus rapine. a in trãſlatõe hiero. A montibus captiuitas.
tunc referendũ eſt ad montẽ ſyon:⁊ montẽ moꝛia vbi tẽ

ð

hominis ↄfitebit᷑ tibi:⁊ reliquias ire cinges vl retinebij)
qð exponit Ra.ſa.ſic: Qm ira hois.i.ſennacherib qui
iratus ↄᷣ regnuʒ iude volebat illud deſtruere. Cofitebit
tibi.i. erit occaſio tibi ↄfitendi cõfeſſione laudis: qꝛ po-
pulus a ꝑſecutõe eius liberat habuit maioꝛẽ occaſionẽ

plũ erat fundatũ: qa gras agendi deo:
ſennacherib intenge —U—— ⸗ů . ⁊ ſe occupãdo in
bat ſpoliare ꝛ capti · turbati ſũt oẽs inſipientes uüt ſaluos faceret oẽs man ſunnieklbue
nare hitan tes in coꝛde. DOꝛmierũt ſõnũ ſu ſuetos terre.! Quòniam es veltetinebis.
baschi aleie oꝛdina Um:et nihil iuenerunt oes cogitatio hominis conſiẽ qs exponit Rabi
ne dei pcuſſi iri diuitia? ĩ mãib ſuis. bitur tibi: èt reliquie cogi ſa. de regi
tõne dei pcuſſit ange viri diuitiaꝝ ĩ mãib ſuis. ur tibi: etreliquie cog ſa. de regibus ſſe
lus caſtra aſſyrioꝛu, Ab icrepatõe tua ð iacob tatonis die feſtũ aget tibi.! quentibus pplm
uen E⸗ ſie a⸗ doꝛmitauerũt ꝗ aſcengeñt Noͤuete et reddite domiĩo Wackulguach
bati ſunt oẽs inſipi⸗ Equos. Tũ fribil es ct 9gs deo veſko: zennel qui ĩcir nem eius mirabi
tes coꝛde.i.bellatoꝛej reſiſtet tibi: extunc ira tua. cuitu eius affertis mune“ lem retinebantur
ſennacherib: q enant Dẽ celo auditũ feciſti iudi ra. Terribili et ei qui auſert ab ira: 1 coͤuene⸗
ue dcolattee ſi⸗ ciũ: trà tremuit èt quieuit. ſpiritum pꝛincipum: terri benſied el dso⸗
noritis no babenteſ. Cuůʒ exurgẽt ĩ iudiciũ de: bili apud reges terre. donoſoꝛ er ira fe
¶ Doꝛmierũt ſonũ uuitet vicitrespue
ros in caminũ ignis:ſed qñ vidit liberatõnem eoꝝ mi/

ſuũ doꝛmitõe moꝛtis:Fm ꝙ dẽ Joh.xj. Latarus amic no⸗
ſter doꝛmit.i. moꝛtuus eſt: vt ibidẽ ſubdit: m ¶ Et nihil
inuenerũt oẽs viriac.qꝛ bellatoꝛes ſennacherib mltas di/
uitias ꝑ bella acquiſierãt qs ibideʒ dimiſerunt: qꝛ moꝛtui
nihil potuerũt ibi habẽ: ⁊ illi pauci viri ꝗ ibi remãſerant
ita repente fugerũt cũ ſennacherib ꝙ nihil potuerũt ð illis
ſecũ poꝛtare. n ¶ Ab increpatõe tua deus iacob doꝛmita
uerũt.i. moꝛtui ſũt nõ moꝛte nãli:ſed tua vtute ſm oꝛdinẽ
iuſticie tue. o
ſennacherib. p⸗
qs reſiſtet tibi.q.d. nullus:cũ infinita ſit tua vtus. r
tũc ira tua.i.ſtatim cũ decreuerit punitõem alicuius: ꝓce/
dit i effectu ſm modũ tue iuſticie vel ſentẽtie. s Sello
auditũ feciſti iudiciũ.qꝛ punitoem ſennacherib ⁊ exercituj
ebdeus nũciauit eſaie:⁊ eſaias exechie:vt hꝛ.iiij. Reg.xix.
t¶ Terra tremuit.i. hitãtes in terra iuda p̃᷑ timoꝛe tremu
erunt ex aduentu ſennacherib ʒ eos. t quieuit.quia
audientes ꝑcuſſionẽ ſui exercitus ⁊ fugã eius:in ſecuritate
quieuerũt:iõ ſvdit᷑: x ¶ Xũ exurgeret in iudicio de .i
faciendũ vindictã de ſennacherib ⁊ exercitu e.
ſaluos faceret ⁊cl.i.eechiã ⁊ ppłlm eius. 3 ¶ Qm cogita
tio hoĩs. Hic vltio ponitur graruʒ actio ꝓ ppli liberatõne
⁊ ſupboꝝ punitõe cũ dẽ:Quonia cogitatio hois.i.exechie
rõnabiliter viuentis ⁊ ppli ſui. a ¶ Lonfitebit᷑ tibi. cõfeſ⸗
ſione laudis ꝓ ſua liberatoe mirabili. b ¶ Et reliquie co-
gitatonis ⁊c᷑. reliquie cogitatõnis dicunt᷑ hic memoꝛie de
illo facto:qꝛ egechias ⁊ populus ſuus nõ ſolũ egerunt gra-
tiaj deo ſemel.ſ.quando liberati fuerunt: ſed etiam poſtea
quando iſtud beneficium occurrebat memoꝛie eoꝛum pꝛo
pter quod in veteri teſtamento fuerunt aliqua feſta annu
atim oꝛdinata ad beneficia diuina recolenda:ſicut feſtuʒ
paſche pꝛo exitu de egypto: et feſtum pentecoſtes pꝛo da/
tione legis: ⁊ ſic de alijs.⁊ ſimiliter in nouo teſtamento de
natiuitate chꝛiſti ⁊ eius reſurrectõe ⁊ aſcenſione: ⁊ ↄſilib.
trãſlatio hiero.habʒ ſic: Quia meroꝛ hois ↄfitebit tibi re
liquijs meroꝛis accingeris.qð ſic põt exponi: Quia meroꝛ
hoiĩs.ſ.egechie ⁊ ppli ſui qui fuerũt in meroꝛe poſiti ꝓ v/
bis ⁊ l̃is blaſphematoꝛijj ) deũ:ipſi ſẽnacherib ⁊ nüciozꝛ
eu:vt hẽ.iiij. Reg.xix. Confitebit᷑ tibi.qꝛ tunc egechias oꝛa
uit dñm ↄfidens ꝙ ꝓ pctis ſuis ⁊ ppli talia ↄtigiſſẽt. Reli-
ane meroꝛis accingeris.qꝛ poſtq; eęechias ex meroꝛe ſci-
erat veſtimẽta ſua æ indur/fuerat ſaco:vt hi ibidẽ: Aſcẽ
dit ĩ domũ dñi:⁊ expandit illaj lr̃as blaſphematoꝛia coꝛã
altare dñi q̃ſi accingens illud. In hebꝛeo ãt ſic h:Qm̃ ira

timueruut.

rabilem: fuit ↄuerſus in mãſuetudinẽ deũ laudãs ⁊ di-

cens: Bñdict deus eoꝝ ſidrac videlicet miſac ⁊ abdena
go. ſʒ qꝛ ſennacherib ex liberatõe eechie ⁊ ppli iſrl mi⸗
rabili non legit᷑ conuerſus ad dei laudem: ſed mag ad
oppo itum:quia fugiens ad fram ſuã adoꝛauit in tem-
plo veſrac deum ſuu:vt hẽ.iiij. Re.xix. Ideo alit expo/
nit᷑ iſta littera: Et reliquias ire cinges vel retinebis. qᷣa

ui aſcenderũt equos.i.equites exere ÿſennacherib fugiens ⁊ iram iudeam retinens cogita⸗
u terribilis es. in iudicijs tuis. bat ſi poſſer iterũ exercitum vgregare ad deſtructioem
Ex? iudee: ſed fuit impeditus a deo:ex cuius oꝛdinatõne fi⸗/

lij ſui adramelech ſiraſar occiderũt euʒ:vt habet ibi⸗
dem. Cõſequent᷑ ppha inuitat pplin ſuuz ad dei laudẽ
dicens: c¶¶ Uouete ⁊ reddite dño.i.vota que feciſti
vt liberaremini a ſennacherib ꝑſecutõe reddite:exquo
eſtis liberati: a diſplicet infide ꝓmiſſio: Eccliaſtes.v.
d ¶ Omnes qui in circuitu eius.i. de tota terra iudee
eſt in circuitu hierlm tẽpli. e ¶ Affertis munera
terribili. i. deo qui terribile iudiciũ fecit de ſennacherib

exercitu eius. In hebꝛeo ⁊ ĩ tranſlatiõe hiero.literri.

bili eſt finis huius verſus:a verſus ſequens inicipit:ibi
Et ei qꝛ aufert ſpm pᷣncipum. vbi reddit rõ qre deus dẽ
terribilis in fine pcedentis yſus:? eſt ſenſus ↄtinuando
ad lr̃am pᷣcedentem. e¶ Affertis munera terribili. et
ei et p ideſt f ¶ Ei qui aufert ſpiritum pꝛincipuʒ.ideſt
vitam eoꝛum:ſicut dictum eſt de ſennacherib ⁊ pꝛinci-
pibus ſui exercitus. g¶ Terribili apd reges terre. qꝛ
alij reges audientes punitiõeʒ ſennacherib deum iſrael
Moꝛaliter poteſt on pſalmus iſteð
qualibet cõitate fideli ſeu perſona ſinglarũ:que ð aflicti
one magna coꝛpoꝛali tempoꝛali vl ſpirituali a deo ma
gnifice liberatur:⁊ ex hoc ad dei laudeʒ deuote excitat.
¶ In pſalmo.lxxv. Notus in iudea deus. vbi dicitur
in poſtilla: In hebꝛeo h :De montibus rapinis.

Nhoc loco lr̃a hebꝛaica habʒ vocabula diuer/

ſimode interpᷣtabilia: ſicut in multis alijs locis
moch' itelligẽdi ꝓpindoꝛ littere talis eſt:
Terribilis es tu mirabiliter q; montes ferarũ.i.rapa
cium animalium: eſt ſenſus:ꝙ ſicut hoies conſueueft
terreri a montibus in quibus lere habitant: ſic magis
fuit territus Kannehero : ⁊ illi qui cuʒ eo remanſerunt
a deo inferẽte illã plagã terribilẽ. vñ ſ⸗ equitur: Turbati

ſunt omnes inſipiente coꝛde.·

huie
ti
Ucon
mocy
Gſcras
cpiokeag
icnta
c gliſfei
Nalnoufen
ſirnipy
llaceſ
hi ic
iecs ol
isllie
floſpo
fuldzes
oni Pln,
ſub roe
Kiifngiti
Pienian no
ſemmgiinn
Cnoiſte
Pündinsan
ſanipenpen
ictpnoſ⸗
Snafente⸗
ſethicpelen
Pllrlan
Acaſwecde
Kacapnurn
Prepeſneſti⸗
ſpbiſin⸗
lnnochn
kidon
Geltpbral⸗
Plusnnlin
lipniflaffi
niainſt
egerrur
lga

ſontcifunri⸗
ilegnnfiner
ſancci⸗
.

9
4

gruhr
mlrgin
imge
lenmern
mniniland
Huuniute
whetgliln
luin Cnur
littiin
BArnds
mneC
muldonin
ningalnuit
aznitt⸗
ſuzoitt
iwrqreſti
ſefulcra
ſo cliſts
Awamm icd
DMiemsmono
irdeſoruer
üienit
ginmgüin
hin n
mmmni

s dsðsl ?”s .

Oce mea ad dñʒ clamanui 76. [Pſal. LXXVI.
Puic pſalmo pᷣmittit᷑ talis ti.in hebꝛeo: Ad vi
ccctoꝛiã ſuꝑ iditũ ipſi aſaph pᷣs.⁊ in tranſlatone
hiero.Uictoꝛi ſuꝑ iditũ pſalmus aſaph. ⁊ ẽ eadẽ ſentẽ-
tia in vtroq;:vt pʒ ex ſupꝛadcis in plib locis. Dicũt at
aliqꝗ ſequẽtes ĩih
opinionẽ auguſii l
ni dicentis: , da ¶ Victoꝛi ſuꝑ iditum pſal.
uid qui fecit oẽs

Rlei inpnelpio b ¶Ocẽ mea ad dñʒ cla
libꝛi diffuſius: fee ☛ι maui: voce mea ad
hũc pſal.ꝓpſeeu deũ ct intẽdit mihi. In diẽ

toõnibus qs ſuſti/

nulta ſaule 1ab⸗ tribulatõis mee duͦm exgſi

ui manib meis nõcte łu:

ſalon filio ſuo: ſ- .
3 iſtud deze a et non ſum deceptus. Ren
titulo di: Dſalm nuit conſolari aia mea: mẽ
aſaph. ꝓpt quod moꝛ fui dei ⁊ ðᷣlectatus ſᷣ

iſti refugiũt ad ĩ⸗
terpᷣtatem noĩs
dicentes ꝙ aſaph inipꝛetat᷑ tranſiliens. Dauid aũt in hꝰ
pſalmo inſtruit calcatej tribulatões huũvite ꝑ vtutem
foꝛtitudinis:⁊ traãſiliẽtes ad deũ ꝑ confidentiã in ipſo:
ſicut ipſe in pſecutõe ſaulis ⁊ abſalon filij ſui. Supꝑ idi/
tũ:qꝛ pmo fuit cantat pſalm iſte ꝑ eũ: ſʒ iſta expoſitio
pᷣma facie videt extoꝛta: ꝓpt᷑ qð Ra.ſa.dicit: ꝙ aſaph
fecit hũc pſal.:qꝛ hũit ſpm ꝓpheticũ: vt dem eſt: et ſic
pᷣuidit tribulatoem in q̃ mo ſuũt iudei ꝑ romanos ſcãm
de qua fecit hunc pſal.oꝛans ꝓ liberatone ppli iſrł ab
iſta captiuitate:a qua ipᷣe ⁊ alij iudei expectant liberari
p regẽ meſſiã venturũ: ⁊ ſic dẽ in hoc titulo: Pſalmus
aſaph.i.fcũs ab ipſo aſaph. Super idituʒ. dicens ꝙ idi
tum nõ eſt h nomẽ ꝓppum vnucantoꝛis: ꝓut accipitur
Ens Paralip.xxv.iʒ eſt nomẽ appellatiuũ ⁊ ſignificat
leges in plurali:ſm ꝓpᷣetatem chaldaici ſermonis:quo
vtunt frequent᷑ ꝓphe:⁊ maxime in hoc libꝛo pſalmoꝝ:
leges intelligunt᷑ hic diuine ſententie:quibus decre
uit pplim iſrł affligi x romanos ſᷣm oꝛdineʒ ſue iuſticie
qꝛ frequent in ſacra ſcriptura lex accipit ꝓ ſnia: que ꝑ
legẽ ꝓfertur. Expoſitio auteʒ iſta qtum ad aliquid eſt
falſa.ſ. ꝙ chꝛiſtus ſit venturus:⁊ iudeos ꝑ oꝛbẽ diſi per-
ſos in hierlin ↄgregaturus: ꝓpt quod alit ẽ exponẽdus
iſte titulus. ſ. ꝙ aſaph in ſpiritu puidit captiultateʒ ba
bylonicã futurã: ꝓppter peccata maloꝝ iudeoꝝ:vt patʒ
iiij. Reg.in fine:⁊ eã iminandã ꝑ oꝛones bono viroxʒ
.ſ.danielis:vt pʒ dañ.ix.⁊ eçechielis ⁊ alioꝝ coꝝ illi
tpis:⁊ ſᷣm leges ſue ſapiẽtie ⁊ iuſticie:q ꝑ iditũ ſignant᷑:
⁊ ſic fecit hũc pſal.de futuritõe h'captiuitatis ⁊ etmi
natione.Scom hoc igit᷑ pſal.iſte diuiditur in duas par
res:qꝛ aſaph pᷣmo ꝓponit intentũ:ſcõo declarat ꝓpoſi
tum:ibi In die tribulatois. Circa pmuʒ dicit in pſona
ꝓpꝛia ⁊ ſcõꝝ:q futuri erãt ĩ captiuitate babylonica.d.
à. (Uoce mea ad oñm clamaui.qꝛ ipᷣe oꝛauit ꝓ libera
tde illius captiuitatis future:⁊ ſilr ſci qͥ fuerũt tpe capti
uitatis.ſ. hiere.⁊ eçechiel daniel:⁊ ceteri ꝓ eodẽ oꝛaue/
rut. b¶ Et intendit mihi.quia a deo exauditi fuerũt
captiuitas. n. illa fuit liberata ĩ fine. lxx. annoꝝ: ſm cõe
ditu: Im hebꝛeos in fine quiquaginta duoꝝ annoꝛuʒ.
U In die. Dic oñi declarat ꝓpoſitũ:⁊ pᷣ qtũ ad pᷣdcoʒ⸗
ſcõꝝ oꝛonẽ: q;tum ad ppli liberatonem: ibi. Memoꝛ
fuit. Pꝛima in duas:qꝛ pᷣmo ponit᷑ oꝛo ſcõꝝ deuota: ſe
cuũdo eoꝝ afflictio ex fragilitate hũana: ibi Nunqdqd in
in eternu. Circa pᷣmũ in ꝑſona ſcõꝝ ꝓ liberatõne depᷣ⸗
cantiũ dicitur: c¶ In die tribulatoij mee.i. tpe capti
uitatis babylonice.· dD ¶ Deum exquiſiui.i. diligenter

pſalmoꝝ

queſiui miſericoꝛdiam eius per deuotam oꝛationem: ideo
ſubditur: e ¶ Manibus meis. ſcilicet ad deum extenſis.
¶ Mocte.ideſt tribulationis tempoꝛe: quod per noctem

deſignatur. g ¶ Contra eum. ſcilicʒ verſus hieruſalem

ybi dicebatur habitatio dei pꝛopter templuʒ quod fuerat
ibi: ꝓpt᷑ quod iudei
extra terram ꝓmiſſi-
onis i captiuitate po
ſiti verſa facie cõtra
hieruſaleʒ adoꝛabãt

èt exercitatus ſum & defeẽ
ſpũs meus. Anticipquerũt
vigilias oculi mei: trbat
ſum èt non ſum locutus.
Coͤgitaui dies antiquos:
et annos eternos in mente
huũi. Et mèditat ſuʒ nocte

7. iij. Re. viij. t
non ſum deceptus.
quia ſecutus eſt fina
liter oꝛationis effect

r. ſ. liberatio populi ꝑ
cuʒ coꝛde meo:ci exercita cyrum regem pſarũ
bar et ſcopebã ſpm̃ meuʒ. vt habet Eſd. pmo
Nunqd ĩ einũ pijciet de: T.ij. Paralip. vlt. In
L H tranſlatõe hiero. hẽt

Manus mea nocte
extendit᷑.ſ.in oꝛone tribulationis tempoꝛe.Et nõ quieſcit.
quia ſancti oꝛabant ꝓ liberatione populi quaſi contiuue.
i ¶ Renuit cõſolari anima mea.ſ.in coꝛpoꝛalibus delecta
tionibus:a quibus ſancti tunc ſe abſtinebant:vt dei miſeri

coꝛdiam facilius ipetrarent:vnde dẽ daniel.x. In diebillis

ego daniel lugebam trium hebdomadaruʒ diebus panẽ
deſiderabilem non comedi ⁊c̃. ⁊ hiere.dixit baruth:hiere.
xlv. Ecce quos edificaui ego deſtruo.ſ.populũ meum ilrl.
ſequitur:ibi Et tu queris tibi gaudia.quaſi diceret:non de
bes querere captiuitatis tpe ppli dni. k ¶ Memoꝛ ſui
⁊c. quia in talibus afflictoõnibus deus reſpicit ſanctos ſu⸗

os:viſitans eos ſpiritualibus conſolatõnibus. l¶ Et exx·

ercitatus ſum. in diuinis laudibus. m ¶ Et defecit ſpũs
meus.quia aliquando hoies deuoti ex feruenti deuotõne
rapiuntur a ſenſibus:⁊a ſic deficit ſpũs quantum ad vſum
actualem exterioꝛum ſenſuum. Littera hiero. ſic habet:
Recoꝛdans dei conturbabar:loquebar ⁊ deſiciebat ſpirit
meus. eadem ſententia eſt in hebꝛeo: que ſic poteſt expoi
Recoꝛdans dei.i.diuinoꝛnm beneſicioꝝ erga populum iſ⸗
rael. Couturbabar. ex offenſa eius contra deum ex q̃ me-
ruit captiuari. Loquebar. conferendo diuinam bonitateʒ
ad populi ingratitudinem: a econuerſo. Et deficiebat ſpiri
tus meus.pꝛe nimia admiratione.⁊ loquitur ꝓpheta in ꝑ
ſona ꝓpꝛia pꝛeuidens iſta:⁊ in gerſona iuſtoꝝ in captiui
tate babylonica detentoꝝ. n¶ Anticipauerunt vigilias
oculi mei ſ.excitatus a ſomno aperui oculos meos an vi/
gilias.i.anteq eſſet tempus ſurgendi ad matutinum:a ad
dicendum laudes diuinas de nocte ſᷣmn moduʒ conſuetuʒ.
ſic enim faciunt homines deuotione feruentes:qꝛ ſurgunt
ante alios ad oꝛandũ. O¶ Turbatus ſum.de ira dei ex⸗
citata ꝑ pplm Et no ſum lotus.i non habui auda/
ciã aliqd petẽdi a deo pᷣ ↄfuſiõe.Sic.n.loqbant᷑ tres pueri
ĩ camio ignis:dañ.iij. Et nũc ñ poſſumapire os:ↄfuſio et
oppꝛobꝛiũ ſci ſumꝰac. q ¶ Cogitaui dies atiqs.i.creatois
mũudi:qñ hõ fcs ẽ ad imaginẽ ði dñanj oibcreatur iferioꝛi
b': ⁊ tñ Pgrane fuit eiec'ð delicijs ꝑadiſi:ſic ⁊ nos ð ira

nr̃a. r ¶ Et an. eter.i mẽte hũi.repetitõ ẽ eiuſõ ſnie ad ma
ioꝛẽ expᷣſſioeʒ:a dicũt᷑ h̊ ãni eini aãni pᷣmi:ſic ⁊ mõtes dicũt

eini ĩ plib loc ſacre ſcripte ad òſignanð lõgitudieʒ duratõij

(Et meditarſũ nocte cũ coꝛde meo. recolẽs nfaʒ clpaʒ ⁊
diuina iuſticiã. t¶ Et exercitaboꝛ.iĩ talibjmeditatioibus.
v ¶ Et ſcopebã ſpm meũ.diligẽt iueſtigan ne ibi laterʒ aliq
grauij cłpa di offeſiua. AIi liga i⸗ vñt dſcribit iuſtoꝛ
afflictio ex fragilitate hũana. dẽ. n. ꝓv. xiij. Spes q differt
affligit aiaz. Juſti aũt i captiuitate poſiti ſpabat ide libẽari

vt habetur dañ. v-·

20

sä

quia tñ iſta liberatio differebat:mens coꝝ affligebat: 1 di⸗/
cebant: x ¶uquid in eternum ꝓijciet deus. nos a terra
nra. moc loquendi hoib'in afflictõe longa poſitis: qꝛ ſic
appᷣhengit ab eis ex hũana fragilitate:qſt ĩſp deberet dura/
re. Herae noner vt cõplacitioꝛ ſit adhuc. erga pplm
ſuũ:quẽ ꝓpti culpam
ſuã de terra ſua capti · „„
uauit tãc' abiectum. gut nõ apponet ut cõplaci
4 urin e⸗ tioꝛ ſit adhuc: Zutĩ finem
ricoꝛdiã ſuã bicidʒz. miaʒ ſuã abſcidet: à gnato
anobis. b/ A gnã ne ĩ gnãtoem: Aut obliui⸗
toe in gnatoem.i.ĩge ſcet᷑ miſereri de: aut ↄtine/
atn ei Aute ibiſucce bit ĩ ira ſua mias ſuas: Et
gẽtibꝰ. c(Aut ob?ę⸗ inoͤn⸗ voni. R’ r=
liuuſeet milereri oo. dixi nünc cepi: hec mutatõ
nobis: cũ tñ ey ppꝛie dextere exelſi. Memoꝛ fui
tas ſit miſereri ⁊ prr operũ dñi: quia mẽoꝛ ero
cere. O ¶ Aut otine ab initio mirabiliuʒ tuoꝝ.

v e ſuneniſgi Et mèditaboꝛ ĩ oĩbꝰoꝑibꝰ

ertẽdet eas ãplius ad tuis: t ĩ adinuentõib tuis
nos tales qrelas ⁊ ſi exerceboꝛ. Deuſ in ſcõ via
le ſolel bae holeſ tua: ſᷣia de magnſiẽ deuſ
ebo afa hei ni:tui es q facis mirabilia.
moti: zp roeʒ ſentiẽt Motã feciſti in pplis vtũte
Zriũ: ſic xpᷣs ſʒ ſeſua

9

litatẽ dicebat: Tranſeat a mecalix iſte. ⁊ m rõeʒ gicebat: ad iperiũt evi
ſibil obedit creatoꝛi. t

Uerũtamẽ nõ ſic ego volo:ſʒ ſiẽ tu.iõ ſbdit: e ¶ Et dixi
nũc cepi ⁊c. In hebꝛeo ⁊ in trãſlatõe hiero.hẽ: Et dixi ibe⸗
cillitas mea ẽ. ſ¶ Pec mutatio dextere excelſi.⁊ ẽ ſenſus:
Et dixi. ſᷣm rõis iudiciũ: Imbecillitas mea eſt hec.i.tal q
relatio quã pᷣmiſi ꝓcedit ex ibecillitate hũana. Mutatio
dex. excel ꝑ dextexa itelligit᷑ mĩa dei:⁊ ꝑ ſiniſtrã ei iuſticia
Eigit᷑ ſenſus: f Ebee mutatio dextere excelſi.i.mutatõ ef
ſfectus ſue pietatis: q̃ nos in irã iſrl introduxit: ⁊ nũc ꝑ ſini
ſtrã ſue iuſticie inde eiecit⁊ afflixit: ꝓceſſit ſm oꝛdineʒ ſue
ſapientie:⁊ iuſticie ad nr̃am coꝛrectoeʒ. g
Pic ↄñt declarat Rhoſiu q;tum ad ppli liberatõem:quaʒ
declarat futurã ꝑ ſile vel maius:qꝛ ppls iſrł diutius ⁊ gra⸗
uius fuit afflictus in captiuitate egyptiaca:q; ĩ babylonica:
⁊ tñ ab illa fuit liberat p oꝛones ⁊ merita iuſtoꝝ: ex qͥ con

cludit ꝙ multofoꝛtius liberabit ab iſta ꝑ oꝛones eoꝝ.vtu⸗
tem hyronis ponit diffuſe.ſ. liberatõem ppli de egypto di/
uina vtute:⁊ pmo in gnãli:? magis in ſpali:ibi Uiderũt te.

Lirca pmũ dicit: g ¶ Memoꝛ fui operũ dñi.q fecit ꝓ li⸗
beratoe ppli de egyptõ pcutiens egyptũ multis plagis: vt
hẽ i exo. h¶ Quia meoꝛ ero ab initõ ⁊c̃.i.mirabiliũ q̃ fe

ciſti ĩ pnchuvliberatois.ſ.apparẽdo moyſi ĩ rubo ĩ ſpecie

ignis rubũ nõ cõburẽt:Exo.iij.⁊ ð vſiõe vge moyſi i colu
bꝛũ:⁊ iterũ in vgã:⁊ de manu eſ appente lepꝛoſa ⁊ iterũ ſa
na:⁊ de ↄuerſioe aqͥ flumis in ſãguinẽ:q mirabilia fecit de
ĩ pucliberatõis de egypto mittẽs ad h moyſen: Exo.iiij.
i ¶ Et meditaboꝛ in oib opibus tuis. q̃ feciſti in liberatõe
ppli de egypto. k (Etaiuentoibytuis exerceboꝛ.i. in pᷣ
ceptis legis: q ſpalit᷑ adiueniſti vt dares ea pplo de egypto
exeũti. CSei cõ via tua.i.i angelo ſcõ tuo qͥ pᷣcedebat
caſtra filioꝝ iſrł ĩ colina ignis ⁊ nubis:oñdẽs eis viã ꝑ diẽ
7 noctẽ:Exo.xiij.⁊.xiiij.⁊ ↄñter pᷣſ.ex talibꝰadmirãs ↄuer
tit modũ loquẽdi.d. m Ams de magwſ iẽ de nr̃.q.d.
nulł.qꝛ nullus alopᷣt facẽ oꝑa vtutẽ totcreature exceden
tia:iõ ſbdit: nes de'ꝗ fad mirabilia.nõ ſolũ hoibꝰ
ſʒ ẽt ãgelis:qꝛ mirabilia diuia nõ ſolũ excedũt facultatem
00 mori feciſti in pplłis.toth oꝛbis

huanã: ſʒ ẽt angelicã. 1
tre. p. Rirtute tuã.qꝛ mltiplr ꝑcuſſiſti egyptũ:a h ꝑ ſcri

emoꝛ fui.

pturas leg ⁊ pphaxꝝ:q̃ diffuſe ſt ad oẽs pplos diuulga
e ꝑ pᷣdicatõeʒ aploꝝ alioꝛũq; xpᷣi diſcipuloꝝ:⁊ ẽt ꝑ iu
deos diſpſos ꝑ oꝛbẽ raꝝ. q¶ Redemiſti ĩ bꝛachio tu
tuo.i.iĩ foꝛtitudie tua:q ꝑ bꝛachiũ ðſignatur. r¶ Po
pulũ tuũ: filios iacob ⁊ ioſeph.dic̃ Filios iacob.qtum

ad illos qᷣ cum ia
,„ cob deſcenderunt
tuam:redemiſti in bꝛachio in egyptũ: de b
tuo pôpulum tuum:filios het Gen Mvj et
iacob ioſeph. Aiderůnt eoꝝ WolreNint
te aque ⁊ timuerunt:et tur filios ioſeph. qa
bati ſunt abyſſi. Muͤltitu/ illi fuerut nati in
do ſonitus aquarum: võ/ peo:a illtn ili
cem dederunt nubes. Et c vru
vn . pulũ a deo electũ
enim ſagitte tue tranſeunt: eo ꝙ chꝛiſt ð illo
võx tonitrui tui ĩ rõta.Al pplo erat naſcitu
luxerunt coꝛuſcatõnes tue ne e Tlicet
oꝛbi tre: comota eſt 15tre liberatio ppli de
muit tra. In mari via tua ⁊ egypto mag ĩ ſpe
ſemite tue ĩ ags mitis:et ve ciali ꝑ diuiſioem
ſtigia tua non cognoſcent ſal teiinam
Deduxiſti ſic oues pplin tckes⸗ te aqj
tuũ:i manu moyſi ⁊ aarö. ⁊c ſ.i ita diuiſe fu

. crũt aqᷓ manj rubꝛi
ad iĩperiũ tuũ ac ſi te viderẽt timerẽt:qꝛ ẽt creata iſen-
¶ Et tbate ſũt abyſſi. inqptũ ʒ
nãʒ ſuã ſolidate ſũt: ⁊ erat ꝓ muris filijs iſirł a dextrij?
ſiniſtris. Exo.xiiij. ultitudo ſoni.aq:qꝛ ad ma
ris rubꝛi cũ magno fremitu 2 fragoꝛe reuerle ſi -
ptios: ſbuertẽtes curꝰa eqtes eoꝝ:vt hẽ ibidẽ: o
cẽ dede.nu.qꝛ dñs ex colũna igniſ ⁊ nubis fecit a⸗
egyptios fulgura ⁊ tonitrua:vt dem fuit ibidẽ: AEt-
eni ſagitte tue tranſeũt.q; illa fulgura ꝓcedebãt q̃i qdã
ſagitte a deo imiſſe. a ¶ Uox tonitrui tui ĩ rota.i.ac
ſilitudinẽ rotaꝝ:qñ.n.audit᷑ ſon rotaꝝ curruu: v ali⸗
qñ ꝙ ſit tonitruũ.vł alii: bIn rota:qꝛ ſ. onit tonitrui
cauſat᷑ ĩ nubib:q̃ voluunt᷑ circa irã. c¶ Alluxert cho⸗
ruſcatões tue oꝛbi ire.qꝛ ille choꝛuſcatõe) ⁊ tonitrua 4

uenerũt ad notitiã oĩuʒ hitãtiũ ĩ fra:vt pᷣdẽʒ ẽ:io ſbdit
eemot⸗ ↄtre.ter.qꝛ ex tali noticia i ee
byaliq noti ſt ad diuinã reuerẽtiã ⁊ timoꝛẽ. ¶Hnm
ri via tua cc. qꝛ viã feẽ pplo ſuo ꝑ mediũ mar:. f⸗ Et

veſtigia tua ꝛc. qꝛ p'ꝙ aq reuerle fuert ad locũ ſui illa
via ab hoibñ fuit ie e alern ſiẽ oues ⁊ẽ.
ðßtũ ad modũ ouiũ.h¶ In mau mopſi ⁊ aarõ qꝛ moy
ſes erat dux ppli:⁊ aaro fr̃ ep ſũmſacdos oflerẽs hoſti⸗
a) ſacrificia p ſalute ppli iſrl:vñ exo.vj.di: Iſte ẽ aaro
⁊ moyſej qbepcepᷣ dñ) ut educẽt filio iſr ð egyp. Mo
ralit᷑ pᷣt expoi ps iſte ð qcũq; ↄgregatõe fiðli ſeu pſoa ſi⸗
glari exñte ĩ ulatõe tpali ſeu ſpũali rogãte deũ duote
ab ea libẽari:⁊ q;tũcũq; ex ifirm itate huana tedio affi⸗
ciat᷑:tñ ſpat diuitlibeari exe pcedẽtiũ ſcõxꝝ qᷣj de libẽa
uit ð maib'tyrãnoꝝ ꝑ gliaʒ martyrij ad etnã btitudinẽ
tñſferẽ: a aliqñ ẽt ĩ pnti vita ad tprfua ad ofirmatoeʒ
xp̃ᷣianoꝝ ĩ fið:qͥ vidẽtej aliqñ martyrej libẽari d mãib
tyranoꝝ miracloſe:p h'mag ofirmabant in fide.
In pſ. xxvj. Uoce mea. vbi dr i poſtil. Sup iditü.
Ditũ nec hebꝛaice:n chaldaice ſigni ¶⸗ ddito.
ficat legej ĩ pli:n i ſinglari. Dat. n. ſignificat legẽ
in ſinglari:ſili datoch ſignificat leges ĩ plurali: ſʒ iditũ
nihil hoꝝ ſignificat:niſi foꝛte ꝑ moð etymologie valõ

7*

fmote.Uñ alij expoſitoꝛej hebꝛoꝝ dicũt ꝙ iditũ:vl eſt

idicetden
icliuenu
Uptisowpin
rriſön⸗
lirgitpgdan
finceid

fiſtoträni

ſeneimina
bilefurerpoll
nhorßſer
buo nidan
brtätnman
Kegechntn
WNRudr
nopſecnasil
Fyliun hin
ninniti
Menidunnr.
iirlynmn
riſbniuumin
ignitbieh⸗
egſoniaſi.
onpeririei
ienuſtin
n hpoſtenſth
inden r0,
kiplutni i,⸗
nnſofnul
Nirmi

pſalmo
en ꝓpꝛiũ nomen illi cantoꝛis de quo.j.Paralip.xxv. vel ibi Deduxiſti ſi⸗ rtFe y. 2 H
di eſt no ns alinius muſt acalmenak e moalammt nia nltiie ues pabels tun ae hoce noerk an
Nen * e ila ehn e Eichat: . per ꝓmiſſiones tẽpoꝛales deducebat᷑: vt.jſcde. q. xcix. arti
Rine l1 ſe aig dir ionet b ien poſti la Seom h igitur mnlo vlr n cone ert2 a puris hominibus regebantur
ln * r ü Ia moie ⁊ aaron. ſecuj aũt opoꝛtuit fieri in ouib'chꝛiſti
ing 19 ,. adhlicat a na Hullds pſal h aol ipſe eſt paſtoꝛ exemplar: quẽ ſequentes nõ debent
“Rüfr ullan baby tuʒ qꝛ i illa captiuitate rariſſimi umirari de mũdi pſecutoibus: iuxta illud: Qui vult ve⸗
NN iuſti reperiebãt᷑:vt dem ẽ ſupꝛa ĩ additioe ſup nire poſt me abneget ſemeriñ
Apaſet 5ßſ.lxxiij. Ut qᷣͥd dey. tuʒ qꝛ qð dicit poſtil. de ſcis q ab⸗ RAp Almo LClonetien ſkmilis atek⸗ ato poſtt
ock ſtinebãt a delectatoibꝰtꝑe h'captiuitat nullũ fũdamẽ- bene applicando exponit illum pfalma dc allit
oſ tũ hʒ ĩ lr̃a:niſi ſolũ de daniele ĩ illo ieiunio triũ hebdo uitate babylonica eunin d Pralnu de capti⸗
mitmn madaꝝ. Ilud.n. q allegat de baruth. hiere. xlv.manilius tẽpoꝛis: in rum pſona pſal iſte loe ee ſeox il⸗
oriſteril feſte deuiat a veritate lr̃e: ta hebꝛaica ꝙ latina. no eniz exponit de perſecutõe eccleſi beimitiue ub trranice m.
InnH legit. ibi Et tu qᷣr tibi gaudia: ꝓut poſtil.allegat. ſ̊ di: mani imperi aſſerens ꝙꝙ expoſitio poſtil.ſit irrationabilis
dediſ FTu qris tibi gradia: ꝓut manifeſte vitas hebꝛaica hʒ. bmo exen quia in illa captiuitate rariſſime inueniebãtur
ifih ſil ⁊ in libꝛis nr̃is coꝛrectis hi. Lũ qꝛ qð dẽ: Nũqᷣd i ee ſancti a iuſti:vbi dico ꝙ ſufficiunt dane, mespucni ept
e nũ ꝓijciet decc. vſq; ibi: Aut otinebit in ira ſua mĩas el abacuc aggeus gacharias neemias zobobabele Secre
N ſuas.icluſiue nullũ vi hiet locu i illa captiuitate cũ eſſ bus conſtat ex canone ſacre ſcri tumreenn. lanen aleod in
Dür dn taxata a deo duratio illi captiuitat.ſ.lxx. ãnoꝝ. hiere. quoꝝ ꝑſona pph̊a h̊ oꝛĩonem ſhun * ab⸗ bi delecratio⸗
no glin xxix.qͥ qð taxatõ nõ erat ſaltẽ ſcij q p libatõe ppli oꝛiꝛ nes coꝛpoꝛales abiecemi miele ? tribus pueris oſta
4 x. q to no erat!e q, . coꝛpoꝛa lecerunt de daniele ⁊ tribus pueris ↄſtat
wmmiſe bãt: ꝓut pʒ Dañ. ix.c.ĩ ùꝝ pſona p̃ᷣs iſte loqt ſʒ poſtil. dan.j.dictu. De alioꝝ abſtinentia nõ oʒ dubitare: nec vꝛ
oruſn vñ mell vẽ dauid ꝙ ps iſte loquit de afflictoe ppli chꝛi get ꝙ tẽpus captiuitatis illlus erat taxatum qſi io non ha⸗
nbuön ſtiani ſub tyranica ptãte romani iperij in pmitiua eccle beat locũ qð dẽ: Nunqd in eternũ ꝓpijciet deus: aut con/
idgin ſia:de q mã tractat ps.lxxiij. Ut qͥd deus. ꝓut in addi. tinebit in ira ſua ⁊c.qꝛ ꝓphetie nõ ſut ſp diffinitie.⁊ ſi dit
Nminii ibidẽ fuit expoſitũ. De fidelib.n. illi tpis pñt oia ↄtẽta finita foret taxatio adpuc de vult rogari:vñ ⁊ ãgelł cach.
indiuieſt in hoc pſ. exponi.ipſi.n. ꝓpe renuebãt ↄſolari i. delecta j. nõ obſtãte illa taxatõe ſibi nota dixit: Dñe de exercituũ
ſmnu nhi toibus mũdi:⁊ memoꝛes dei ſpem ⁊ charitatẽ olecta ¶ ꝓut in pcedenti coꝛrectõe allegatũ ẽ. Burgeñ. ãt expoſitio
iguiziin⸗ bant ẽt in martyrio oſtituti. ſilr in diuinis laudibus aͤti q putat aliqd magni fpperiſſe maioꝛes ſuſtinet difficłtatej
ſiinjtij die exercebant anticipãdo vigilias:⁊ hmõi.Iſti.n. po Pꝛimũ oiuʒ cũ expõit illũ paſſũ: Nũqd ĩ ernũ ꝓijciet de .
Aaoni terant dicẽ admiratiue. Nũqd in ernũ ⁊c qꝛ duratõ illi qrel ſcoꝝ no. te. extranee vẽ ſonare cũ ſacro canõe ñ legiꝰ
nün us ꝑpſecutõis ñ legebat pᷣtaxata in ſacris ſcriptur:vñ ex qrelas pmitie ecclie qñ apli gaudebant ĩ ↄſpcũ ↄſilij. ſilr et
netinen fragilitate hũana vna cu izrantia tmi ill pſecutois ad alij qm oigni hiti ſe ꝓ noie ieſu ↄtumelia pati. act iij. Qt
N miratie ↄq̃rebat ac ſi eſtimaret ꝗ ille pſecutoes eẽntĩ p ipſe Burg. dic eoſdẽ ſcos uiſſe vↄſolatões mũdi:ſʒ mẽoꝛe,
ſct. petuu durature:vnde ad ↄſolatoem oiuʒ pᷣdcõꝝ dicii: oñi ꝑ ſpẽ ⁊ charitatẽ ðlectabat ẽt ĩ martyrio ↄſtituti. Nec
c⸗ Er Nũc cepi ⁊c᷑. Sciendũ ꝙ; potẽtia diuina q manifeſtata valʒ pma rõ qrele ſcoꝝ p Burg. h ficte qſi iõ qrulabãt:qda
titiſii fuit i ve. le.p miracula ſubuertẽtia aduerſarios coꝛpali tminũ pſecutois eccleſie igrabat.nã pax eccleſie pᷣtaxata in
iotnidl ter a libertia pplm dei:vt in egypto:in no le. potſuit apoc. legit. vbi clare ois ſtar' ecclie ptunc⁊ nũc futurdiſti
i:rial oñſa h mirabilẽ patiẽtiã ſcõꝝ in acerbiſſimis cruciati · guit᷑ ſlec ſcoa rõ ſua młtũ decoꝛai ſtatũ eccleſie bmitie: qa
i a b'a pſecutõibaſſiduis. Et hãc dẽiaʒ inuit apo. ad he. dicit eãqrulaſſe ꝓpi igrantiã imi ⁊ hũanã fragilitatẽ. Illa
xj.c.vbi dicit: Sci ꝑ fi.vi.re.⁊c᷑.obturauerũt oꝛa leonũ eni eccleſia nõ catholice d fragil fuiſſe:q tãtas victoꝛias ex
uen. extinxerũt ipetũ ignis caſtra verterũt ⁊ hmoi.q oia ꝑ ercuit:vt ẽt regna ⁊ iperiũ ſubiugaret. Nec ẽt igrãtia in ea
Iwnmn . tinent ad ſtatũ antiqᷣ.ſ.ve. le. vbi oia iſta ⁊ ſilia legun locũ Har gin ea fuerũt ꝓphᷣe ⁊ doct.pꝑ ſpm̃.ſ.edocti ð oĩ
cin tur: ſʒ poſtea ſubdit: Alij vo diſtenti ſũt nõ inueniẽtes vitate ad illũ ſtatũ ptinẽte iuxta chꝛiſti ꝓmiſſuʒ.nec mioꝛ
⸗ redẽptõem ⁊c.qð ꝑtinet pᷣcipue ad ſtatũ ſcõꝝ no.teſta. difficultas oꝛit᷑ ex alio ocõ Burg.qͥ ad mutatoeʒ dextẽ exx
qͥꝝ ꝙplurimi pᷣſerti in pmitia eccleſia no iuenerũt redẽ celſi nitit᷑ diſtiguẽ eccleſiã omitiuã a ſynagoga pagẽ:⁊ pati
nr. ptõem.ſ.coꝛpoꝛalẽ vt melioꝛem inuenirent redempto⸗ qᷓi ſynagoga ĩiſi uis victoꝛijs fuẽat i ſpera actioꝝ: ecclia ãt pᷣ
loiflu nem . ſ. ſpiritualeʒ de quibibidẽ dicit: Lapidati ſut ſe mDitiua fuerit ĩ ſpera paſſiuoꝝ. Allegat ad h'apo.ad heb-
fonsih) .i ocu.gladij moꝛtui ſũt ⁊c.ꝗ qͥdẽ fuerũt maximi in xj.vbi ſᷣm expoſitoeʒ ſuã de ſynagoga d:Sci ꝑ fi.vi.re.et
N ge teſtimonio fidei:vt ibidẽ ↄcludit apo.d.Et hi oẽs teſti ea q ſequunt᷑ vla⸗ ibi: Alij vo diſtẽti ſt nõ iuenientes redẽ/
ſrüshoſt monio fidei pꝓbati ſũt.ex qbus pʒ ỹ in ſtatu pmitie ec· ptoõem:lapidati ſt:ſecti ſt ⁊c᷑.q̃ dic ꝑtinẽ ad eccleſiã pᷣmitiuã
rine cleſie de qᷓ hic tractat᷑: Cepit mutatio ⁊c᷑.ſ potentia dei iʒ ficta ẽ hec glo. Burgeñ.ſilr ⁊ diſtictio ĩ illa glo.fund ata.
g5. M q̃ manifeſtabat᷑ antiqs ꝑ deſtructoem aduerſarioꝝ coꝛ Nã apls tã actões q; paſſiones allegataj de ſcis ve. le. dixit
iſar ſuſ poꝛalẽ nũc.ſ.iĩ ſtatu pᷣmitie eccleſie pncipaliꝰmanifeſta⸗ pꝓut oẽs exponũt:⁊ apls oñdit ibidẽ ĩ pncipio c.xij. vbi p
retll bat᷑ px moꝛtẽ ⁊ pſecutõem fideliũ illatã ab aduerſarijs: iducta exẽpla patiẽtie:⁊ vtutũ ſcõꝝ ve. te. iducit exẽpla vir
8 lon T hnõ imerito:qꝛ iſti ſequebant᷑ veſtigia chꝛiſti: q mo/ tutũ xpᷣi euidẽti:⁊ ſcõꝝ no.te.Et qꝛ expoſitõ Burg. ẽ 3 ro
SoeNu riẽdo vicit hoſtẽ. Ali vo nondũ tã pfecti ſequebant᷑ ve tunda lram: male applicat dictum apoſtoli ſic male expo/
jiͤbiintni ſtigia moyſi ⁊ alioꝝ patrũ qͥ nõ moꝛiendo: ſʒ ſupando ſitum ad exponendum illud illius pſial. hec mutatio dex.
fnnide vincebãt: vñ dẽ: Et dixi ⁊c hoc eſt in ſolutõe pᷣdcaãrum excelſi in no.teſta. Nec valere videtur fundamentuʒ quod
nöriſ admirationũ ⁊ ↄſolatõe pſecutionũ ſuꝑ qbus cogita⸗ alſumit ex dcis.ſ.tho.j.ſcõe.q.ix.ꝙ videlʒ miracla ꝑ apilimn
ſhc . bã anos einos ⁊ h'mõi.Dixi nũc cepi.i.nunc in pᷣmitia ĩ illo loco allata ptiebãt ad illũ ſtatũ ipfeʒ ðductũ p ꝓmiſ-
S1o NH eccleſia ineipit mutatio dex. ex. mõ ſupꝛadcõ. ponitur ſiões tpales: directũ p puros hoiej.ſ.mopſen ⁊ aaro:qꝛ ð
Tn ibi cepi ĩ pma pſona ꝓ cepit qð ẽ i tia ꝑſõa:ſic in plibꝰ illo ſtatu dẽ ↄnt: Nõ ſuſcipiete redẽptõeʒ.ſ.tꝑalẽ:ut melio
Giſae locis hĩ: x ſic ſci remanent conſolati de pſecutõibus ſu rẽ iueniret reſurrectõem:⁊ ſequitur de eodem ſtatu: ꝗbus
leſhuin is inqtum cedebat in gloꝛiã dei ꝑ teſtimoniũ fidei:ↄnt dignus nõ erat mũdus: vñ pʒ ꝙ illa miracka nõ ptinet ad
logenn comemoꝛat miracla antiqͥꝝ patꝝ. d. Memoꝛ fui op-. ꝓmiſſiones tẽpoꝛales: ſʒ ſpales ⁊ einas: ꝓut vult glo0ſa
tin do. R. exponat ſicut in poſtil.⁊c. mutatis mutadij vſq magiſtralis:⁊ cõiter oẽs ſic exponũt apoſtolum ꝛc.

nẽ ppli. De mã vero

fuit filius ioſeph:qui

7 paſt iue: qꝛ de his qᷓ in hoc pſal. ↄtinent aſaph fuit edoct

a parentib: vt pʒ in textu:⁊ ꝑ ſpmſem plenius.ſcripſit etiã

pſal.iſtũ ad eruditio-

Eruditõ aſaph. (XXVII.

hui pſal. ſaluo iudi 1 4
Ttenditẽ pple me le

cio melioꝛi mihi v·

b ſhu t ,— ) ge mea: inclinäteau⸗
ris ⁊ hiſtoꝛijs antids / em vꝛam in ̈ba oꝛis mei.
ꝙ fgnũ iſr ptinebarApèriã ĩ parabol os meũ:

ad dauid ⁊a poſterita lõquar ꝓpoſitõeſ ab initõ.

tẽ epex diuina electo Onãta audiuim ẽt cogno
e Ini alias ut trib: Rãta audiuim et cogno
ne ni allas at h: uim ea: et pieſ nr̃i narraue

tribꝰephraĩ videbat m egct. 11 Man;
magis aſpirare ad re rũt nobis. Nön ſüt occul

gnũ: tuʒ qꝛ eyhꝛaim tata a filijs eoꝝ:ĩ gnãtõne

altera. Maͤrrantes laudes

ui iũ R— R. 244 58„ „„
pto:tum qꝛ iacob pa bilia er ꝗᷓ fec. Et ſuſcitauit
triarcha adoprauiiiitittt
ephꝛiaĩ ⁊ manaſſen i

— 6 12

filios: vt hẽ Señ. xlviij. tũ qꝛ benedicens eis ppoſuit effrai

q̃ erat iunioꝛ ipſi manaſſe:vt ibidẽ hẽ:vñ et hieroboam qᷣ

inuaſit regng qytuʒ ad deceʒ tribus fuit de tribu ephꝛaim:

pt᷑ qð aſaph lʒ toti populo iſrł in hoc pſalmo loquat: tñ
pãlit j tribũ ephꝛai inuehit᷑. Igitur ſᷣm hunc ſenſũ pſal.
iſte in tres ptes oiuidit᷑:qꝛ pmo aſaph pᷣmittit quanda p̃fa
tionẽ:⁊ ſcòðo ſubiungit ſuã narratõem:ibi Quãta audiui/
mus.tertio ↄcludit intentã ↄcluſionẽ:ibi Et repulit.Circa
pmũ aſaph reddit auditoꝛes beniuolos dociles ⁊ attentos
ſiẽ ſolet in pᷣfatõibus fieri.reddit aũt auditoꝛes eos beniuo
los in pſona dñi dicens: a ¶ Attendite popule meuj ⁊c̃.
q:.d.vos qui eſtis mihi pplus peculiaris ⁊ electus debeteẽ

beniuoli ad audiendãà legeʒ: quã p̃ ceteris populis dedi vo
bis in monte ſynai.ſcòo reddit eos dociles.d. b ¶ Incli⸗/

nate aurẽ ⁊c. modus.n.eſt docilis diſcipuli aurẽ ſuã hũili

ter inclinare ad verba magiſtri ſui.tertio reddit eos atten/

tos ex difficultate dicendoꝝ: ad qͥ debent hoies attẽdere.d.
c Aperiã in parabolis os meu. vocant hic parabole fcã
7 dcã veteris teſtamẽti:qꝛ fuerunt figure no.pma.Cor..x.
Omnia in figura ↄtingebant illis. dð oauar pꝓppoſitõ
nes ab initio.i.que ſolent tractari inter ſapientes ab anti/
quo.vnde in hebꝛeo ⁊ i tranſlatõne hiero:habet᷑: Loquar
enigmata antiqua. e ¶ Quanta. Hic ↄñter ſubdit᷑ narra
tio in qua pmo deſcribit᷑ bonitas dei ⁊ magnitudo ppli in

quodã generali:ſcòðo magis ĩ ſpeciali:ibi Fili ephꝛem.Cir/

ca pᷣmũ oñdit beneficia dei collata pplło iudaico ſuiſſe ſuffi

cient᷑ ei manifeſtata:vt de ingratitudine non poſſet ꝑ igno/

rantiã excuſari.d. e ¶ Quanta audiuimus.ſ.dei bñficia
collata pplo iudaico in egreſſu de egypto: ⁊ in pgreſſu per
deſertũ:⁊ in ingreſſu ire pmiſſionis:que diffuſe ſcripta ſũt
in libꝛis moyſi:⁊ ioſue eius miniſtri. f¶ Et cognouim
