cunnnigl cari magis magniſice q; vnq fuerit: ⁊ ſicexponũt l»am nibus fidelib. f·¶ Mons ſyon latera aqloniſqꝛ ſic dem
irts iſtä: Magnus dñs ⁊ laudabilis nimi in ciuitate dei no eſt mõs ſyon eſti adlonari pte hier;. g ¶¶De in domibꝰ
SS ſtri.vſq; ad locũ illũ: Reges terre. Qui exponũt locuzʒ ⁊c̃.chꝛiſtus.n.de ⁊ hõ in tẽplo fuit cognit/ a ſcõ Symeo
n illũ de regibus gog ⁊ magog:⁊ alijs regibus ſibi adiun ne iuſto:⁊ ab anna ꝓphetiſſa:⁊ alijs fidelibꝰ. h uũ ſu
uuin hon gendis:s dicunt venturos ↄ hierim ſic reedificatã:ſed ſcipiet eã.ſ.hiern ꝓmouendo eã ad talẽ gliam:vñ ⁊ i trã
urfitini deſtruent᷑ ꝑ regẽ meſſiã. Et ad h'inducũt ſcripturã Ee ſlatõne hiero.iuxta hebꝛeũ hẽ: In auxiliãdo. Ae⸗
tiusi chiel xxxviij. vſq; ad finẽ eiuſdẽ libꝛi:iõ ſubdit᷑: Cõtur/ ce reges terre.iſti fuerũt tres reges qui venerũt ad adoꝛan-
müngin bati ſũt cõmoti ſũt ⁊c.⁊ qꝛ nõ ſolũ venient ꝑ iram:ſed.gdũ chꝛiſtũ natũ. k Joli vichentes admirati ſũt.ſ.viden
õ r mare in nauibus ſuis:qᷓs ↄteret dñs:iõ ſubdit᷑ In tes ſtellã ductricẽ ad puerũ ieſum ⁊ emr̃em. I ¶ Cõtba
Auusnihii⸗ ſpou vehementi oteres. ⁊ tũc filij iſrl videntes iſta deti be ti ſũt cõmoti ſũt. iſt refert᷑ ad herodẽ regẽ ⁊ ſuos fautoꝛej
nmn hnn neficia dicent: Sic audiuim.ſ.p ocã ꝓpharum. Sic vi q audiẽtes vba pᷣdcõꝝ ſuefr̃t valde ↄtbati:ſʒ gᷣ dẽ Mat. ij.
niemnii dimus in ciuitate dei noſtri. e adipletu: ſic applicant Audiẽs at herodes rex tbatẽ ⁊ oĩs hieroſolyma cũ illo. et
ſoßins lr̃am ſequentẽ ad ſuũ ꝓpoſitũ.Sʒ expoſitio hec ẽ erro gqꝛ aduenregũ fuit cã fbatõis herodis⁊ ſuoꝝ:vt dem eſt:
miün nea:qꝛ ſupponit chꝛiſtũ venturũ in mundũ: ſiẽ ppaui is ſᷣ eodẽ ↄtextu ponit᷑ vnũ iuxta aliõ:ſic effect iuxta cam
Geglnpi diffuſius ꝑ ſcripturas veteris teſtamẽti: in qdam qõne ⁊ e⸗: ⁊ ẽt ſm modũ loquendi ſcripture:q variat᷑ de bonis
üſe D quã diſputaui de aduentu chꝛiſti:que in pluribꝰlod h; ad malos ſʒ illã r̃gulã exponẽdi ſacrã ſcripturã i hoſu
ſbnslnſtn Ppr qð ſaluo melioꝛi iudicio vĩ mihi mel dicendũ ꝓ ipn Beñ.q ẽ de coꝛpe dñi bipꝑtito:qꝛ ĩ eo ↄtinent boi⁊ ma
i Ppncnufi iſte pᷣs exponendus eſt ad lr̃am de chꝛiſto:cuius aduen / li:⁊ ꝓpi talẽ ↄiũctoeʒ ĩ vno coꝛpoꝛe frequent fit trãſit de
ituinin tus iam tranſijt: in qͥ aduentu ciuitatẽ hierim 7 tẽpluz vno ad aliud. Et h'mõ ſpõſa ĩ cãtic dic: Nigra ſü ſʒ foꝛmo
ſoulztl magis gloꝛificauit ſine cõparatõne q vnq fuerit: qꝛ ibi ſa. nigra ꝑp pctoꝛes:foꝛmoſa ꝑp iuſtoj ſic ibidẽ plenpfuit
irſeſnn fuit oblatus a btq vgine: ⁊ ibidẽ pluries docuit: ⁊ i hie expoſitũ:⁊ hmõ pᷣt dici ppoſito ꝙ ſcripta ſbᷣ vno ↄotextu
tcnoe⸗ ruſalẽ cũ diſcipulis ſuis iminente paſſioe cenauit: ⁊ in loquenð r̃gib' cupiẽtib xpᷣm adoꝛare trãſit ad loquẽduzʒ
n ichnn hierlm ꝓ nobis moꝛti fuit adiudicatus:⁊ ppe poꝛtam de hẽode⁊ ſuis fautoꝛib qrẽtib'eũ occigẽ. m ¶Tremo?
cun ciuitatis paſſus: Johᷣ.xix. In ciuitate aũt hierim pᷣmo apphẽdit eos. eo æherodej timuit regnu ſuũ ꝑpdẽ: ⁊ qꝛ ex
etin diſcipulis ſuis manifeſtauit ſuã reſurrectõem: ⁊ de mõ hiterptoꝛq̃bat᷑:io ſbdit᷑: n 160 bi doloꝛes vt pturiẽt.iſtõ
un⸗ is te oliueti:q eſt iuxta hierlm aſcendit in celũ:⁊ apoſtolij pt referri ad doloꝛes matrũ:q⁊ ſilios herodes occidi fec
ar inm in monte ſyon exiſtentibmiſit in ſigno viſibili ſpmſcĩ pp chꝛiſtũ: Wal g. ol hn ioe ⁊c. Ii hebꝛeo ĩ trãſlatoe
4 n poͦt fm ꝙ dicit hiero.in epła ad paulinuʒ de oibus diuine hiero. iuxta hebꝛeũ hr. In ſpũ vꝛedinis.⁊ dĩ ab vꝛo vꝛis:
ſocg ſcripture libꝛis.vij.ca.q̃ epla ponit᷑ in pncipio bibliarã herodes n. audiẽs ꝙ magi rediſſẽt ĩ frã ſuã ꝑ mare i naui
iicn⸗ b'tharſis:irat eas ſuccẽdit:vt hẽ in ſcholaſtica hiſtoꝛiar?
f 2

ſic adipleta ? pphetia iſia. qI Siẽ audiuim ic ↄñter
ponit᷑ pphetie adipletio cũ dꝛ: Sicut audiuimus.ſ.a filijs

choꝛe vel alis pphetis.

uentu chꝛiſti: loquit hic pſ. in
iumpletũ chꝛiſti myſteriuũ. S

loꝝ. angeli.n.ſci ꝓpt᷑
reuerẽtiaʒ diuini cul
tus frequentabãat lo/
cũ illũ. t ¶ Deus fu
dauit ⁊c.qꝛ chꝛiſtu)
de'a hõ fundauit eaʒ
fide catholica: vt pᷣ/
dictũ eſt:q̃ füdatõ ſta
vilis eſt in eternum.
v ¶ Suſcepimus de⸗
us mĩam tuã ⁊c.hoc
fuit adipletũ qñ chꝛi
ſtus p queʒ mĩaʒ dei
ↄſecuti ſumus obla/
tus ibi fuit: ⁊ verita⸗

tem euangelicam do
cuit. x ¶ Scom no

men tuũ deus. i. ßm
magnitudinẽ nomis
tui: gue eſt infinita.
y¶ Sic ⁊ laus tua

in fines tre.i.diffuſa

ẽꝑ oꝛbẽ fraꝝ per pdi tis in ꝓgenie altera. Quͤo / bo in die mala: iniquitàs

catõeʒ aploꝝ. ʒ3 ¶ Ju
ſticia. ſ. abũdãte q c9

tinet᷑ in veritate euãgeli

rinet in vernaie a ¶Plena eſt dextera tua i. p/
piciatõ ſeu largitas tua ꝑ quã ẽ p oꝛbẽ diffuſa. beeet

¶ Sic vidini. adipletũ in ad/
ſona fideliũ: ꝗ dicebãt ad
n ciuitate dei vtutũ.i.age/

Sicũt audiuim ſic ůidim

in ciuitate dñi virtutuz in ci
uitate dei nẽi: dẽus fũdauit

eaʒ ĩ eternũ. Suſcepimus
de miſericoꝛdiaʒ tuã:i me/-
dio templi tui. Sẽcũdũ no
men tun de ſic et laus tua/
in fines terre:iuſticia plẽna

eſt dextera tua. Letet᷑ mõs

ſyõ &ᷣt exultẽt ſilie iude pꝛò/
pfr indicia tua domine. Cir

cundate ſyon ⁊ complecte
mini eam: narrate in turri-
bus eiuſ. NPoͤnite coꝛda ve
ſtra ĩ virtute eius: ẽt deſtri/
buite domos er ut enarre

mons ſyon.vn doctrina euangelica accepit exoꝛdiũ: vt pᷣ/

dictũ eſt. c

t exultent filie iude.i.ciuitates iude in qbꝰ

pᷣ̃dicauit chꝛiſti ꝓpa ꝑſona. dðD ¶ Pꝛopt indicia tua dne.

eis ꝑ te denũciata. e

Rircũdate. Hic ↄnt deſcribit iple-

tonis dicte ꝓmulgatõ:q fcã ẽ p aplos qͥ adipletũ xpᷣi myſte
riũ ↄſtani publicauerũt in hierim ⁊ ciuitatibus ppꝛinqs
remotis ſᷣm ꝙ dixit eis chꝛiſtus act.j.Eritis mihi teſtes ĩ
hierlim ⁊ in oĩ iudea ⁊c. Et hoc ẽ qð d eis in ſpũ ꝓphetico
ec rchchare ſyon. qm i mote ſyõ vbi eãt tẽplũ:⁊ ẽt i alijs
locis ꝑ hierim ↄſtant diſcurrebat publicãdo fidẽ chꝛiſti ⁊
miraculis ↄfirmabãat intm ꝙ in plateis ponebant iſirmi in
lectulis veniente petro:vt ſaltẽ vmbꝛa ill obũbꝛaret quẽ
qua illoʒ:⁊ liberarent᷑ ab infirmitate ſua:vt habet᷑.act.v.

cones clamãates in turrib audiunt᷑ de tota ciuitate. gPo
nite coꝛda veſtra in virtute eius.i.ipſius chꝛiſti:in cui vtu⸗
te magnalia faciebat apli:vt hĩ in actibusaploꝝ. h ¶ Et
diſtribuite domos eius.i.oꝛdinate loca ad cultu ipſius:qð

¶ Marrate in turribus eiuj.i.publice ⁊ manifeſte:ſicut pᷣ

fecerũt apli p̈in hierlm ⁊ ciuitatibus iude:poſtea vo in oꝛ

be terraꝝ vbiq;: ᷣm ꝙ hẽ ex eoꝝ actibꝰ:iõ ſpᷣdit: i ¶ Ut
enarretis in ꝓgenie altera.i.gentilitate q erat altera ꝓgeni
es a iudea:qꝛ pmo pᷣdicauer̃t apli ⁊ chꝛiſti diſcipuli iudeis
⁊ poſtea gentibus ꝑ oꝛbem diffuſis. Quid ãt pᷣdicauerint
ondit cũ ſubdit᷑: k ¶ Om hic eſt deus. ſ. chꝛiſtuj cuius di
uinitatẽ pᷣdicauerũt. ¶ De'nr᷑.ꝗ ſe dedit nobis:⁊ nõ ſolũ

in pñti ꝑ graʒ:ſʒ ẽt in futuro ꝑ gliaʒ:io ſequit:

nũ ⁊ in ſeculum ſeculi ipſe reget nos in ſecula.hebꝛei aut
dicunt: Ipſe reget nos ſuauit:qꝛ diuina ꝓuidentia attingit
a fine vſqʒ ad finẽ foꝛtit:⁊ diſponit oia ſuauit. Piero.autẽ
in tranſlatõe iuxta hebꝛeũ dic: n ¶ Iplſe reget noj. quia
tũc mag apparebit ꝙ ipſe eſt rectoꝛ chꝛiſtianoꝝ i h defi
cientib' hũanis auxilijs hẽbit ſpãlẽ curã ipſoꝝ. Rõ aũt h
diuerſitatis in lr̃a eſt iſta:qꝛ ĩ hebꝛeo ſic hẽ: Iple reget nos
almut. almut aũt ſi ſint due dictões ſignat ſuꝑ moꝛtẽ vl in

de tradere alijs ipᷣa:iõ

moꝛte:ꝛ⁊ ſic accipit hiero. ſi autem ſit vna dictio ſic ſy
gnat ſecula in plurali: put lr̃a hʒ cõis: vel iuuentutem

loco cup hebꝛei dicũt ſuauit:eo ꝙ hõ puerũ ſuũ puulũ

ducit in ſuauitate:⁊ nõ rigoꝛe:ſᷣm ꝙ dicit Ra.ſa.ſuper
iſtũ locũ. Hiero.tñ minꝰ bñ vꝛ dicẽ:qꝛ in oibus biblijs
hebꝛaicis qs vidi
almut hic ẽ vna

niã hic eſt de dèus noſter dictio: 2nõ due.

in ternũ ⁊ in ſeculũ ſeculi: ¶Plſal XVll.
ipſè reget nos ĩ ſecila. *„ Vaͤlte g.
Victoꝛi flioꝛum choꝛe cI Aomitki⸗
ticim. ¶.¶·x VII. Vlis tit. in hebꝛeo:
Aditè hec omẽs gẽ Ald victoꝛia filij
omẽs ꝗ hitatis oꝛbẽ. Qui/iuxta hebꝛcũ: Ui.
qᷓ; terrigene ⁊ filij hoĩum:ſi ccoꝛifilioꝝ choꝛ?
mul in vnuʒ ðiues ⁊ pau/ ¶ catici. ti. aũt coij
per. Os meum loqtur ſa⸗ con finez ſi
piam: ⁊ mèditatio coꝛdis tfnia in iſtis:vt pʒ

mei pꝛudẽtiaʒ. Inclinàbo ex dici ſupꝛa pᷣ̈ſ.
pabolam aurem meam:] ilij. Etpʒ expoſi⸗
periam in pſalteriꝰ pꝛopo⸗ Mer ſubes vicni
ſitioneʒ meam..Cũur time außp ps iſte ſcna
lat a filjs choꝛe:
qꝛ ab eis decantã
“YUV AQus.:ſʒ a dauid fa
etus: ßm vo hiero. doctoꝛes hebꝛeos:quibus vi mihi
magis in hoc aſſentiendũ iſte pᷣs ⁊ alij ſic intitulati a fi
lijs choꝛe fuerũt ab eis fci.ſ.ab vno eoꝝ vel plurib: vt
dem fuit ſupꝛa pſ.xlj. ⁊ ex dictis ibidẽ pʒ expoſitio hti.
Diuidit ãt iſte pᷣs in duas ꝑtes.ſ.in ꝓhemiũ ⁊ tracta-
tũ: ſcõa incipit:ibi Cur timebo. Circa pmũ p reddũtur
auditoꝛes beniuoli ex cõi vtilitate doctrine cu dicitur:
2Auci hec oẽs gentes q.d. illud qð ẽ hic dicenduʒ
vtile ẽ ꝓ bono cõi oiuʒ. h ¶ Auribus pcipite.i.aure
coꝛpoꝛis ⁊ mentis. c ¶ Quiq; irigene.i.qrucuq; na’
tionũ ⁊ ſtatuũ:iõ ſubdit᷑: Simul in vnũ diues ⁊ pauꝑ.
Scdo reddunt attenti ex dicendoꝝ ꝓſunditate cuʒ di:
d¶ Os mei loquet᷑ ſapientiã. que eſt noticia de altiſſi⸗
mis. e ¶ Et meditatio coꝛdis mei pꝛudentia. queẽ di
rectiua in agibilibus hũanis. tertio reddunt dociles ex
modi loquendi intelligibilitate cũ dẽ: ſ ¶ In inabo

1c]. i. applicabo intellectũ meũ ad intelligendũ vba le⸗

is 2 pphax:q̃ frequent ſi pabolica: ⁊ tũc potero luci-
Setragee an ipa d⸗ pdit. Aperiaz i lucide tradam.
¶ In pſalterio ⁊c. ⁊ dicit in er iſte ps erat
aptus decantari ĩ tali inſto. h.¶ Eur timebo. Hic on
ter ponit᷑ tractatus in q p mouet qda qõ ⁊ ſoluit:⁊ 20
clarat ſolutio:ibi Qui ↄfidunt.ʒ ex hqdã monitio in-
ducit:ibi ſNe timueris. Circa pmũ ſcienð ꝙ iſta qo ẽ de
extremo iudicio: qdð erit valde foꝛmidabile iniuſtis: de-
lectabile tñ iuſtis:tũc videntibvindictã de pctoꝛib: ßʒ
dẽ pᷣſ.q lvij. Letabit᷑ iuſtus cũ viderit vindictã:manuj
ſuas lauabit in ſanguie pctõꝝ. Pꝛopt qð ſaluato⸗ luc.
xxj.loquẽs de aduẽtu ad iudiciũ dicebat diſcipul ſuis:
Pij ãt fieri ĩcipiẽtibreſpicite ⁊ leuate capita vꝛa. i. exhi
larate coꝛda vꝛa:ſʒ expoõit greg. Scõʒ higit pſal. mo
uet qõeʒ. d. h ¶ Lur timebo ĩ die mala·i. iĩ die iudicij:
freq̃nt vocat᷑ dies mala iĩ ſcripturj vete.te.⁊ noui:⁊ loq
tur iĩ pſona gener hũani:ĩ ſũt plej mali q boni: jm q;
dẽ Eccl j. Stultoꝝ ifinitẽ nũs. õſequent rũdet ad qo
nẽ. d. i

Inidtas calcanei mei circũdabit me.iin h

fubaianitt
rlanumn
Nbiheſihin⸗
Asigniſcnnn
NArnint
Atitoenirrt.
munniwrnnn
itiünoneen
tlimegdmö
Niüftonien
hatirſtn
nmepcſe
nim
Poüheiono

tſiggnas
Fboiczmmn
önintnl
ſin lnefteno

4

aitiii
tgiigti
funthng

üby
walmuor
anließ
Peeleete
Hifliscre.
besdani
csſaduu
guidusfin
gſeimmin
Penlini⸗
ipagpint
Rmule
hznüßn
rme
buſinn

rai
Ci
iiven

hebüt tuc timere.

Vnüdusn M
wcingt

(Pſalmorꝛ

habebo timere iudicio ſi iniquitas circũdet me: ſicẽ re/
te innoluens auẽ captã vel beſtiã: ⁊ iõ dicit: i ¶ ¶alca
nei mei.i.operis mei:qꝛ calcaneum hois facit veſtigiuʒ
in puluere. opa aũt hoiuʒ aliqñ vocant᷑ in ſcriptura ve
ſtigia eoꝝ:⁊ in h intelligit ꝑſ oppoſita:videlʒ ꝙ abſolu
ti ab inidtate noõ

càlcanei mei circundabit

k ¶Qui ↄfidũt. i ‚
me. Qui ↄfidunt ĩ virtute

Pic ↄñt᷑ declarat᷑

Ne laſoe⸗ ri ſua:⁊ in multitudine diui/
ad iuſtos: ibi gẽt tiax ſuarũ gloꝛiãtur. Frat᷑
dñabũt eoꝝ iuſti nõ r̃dimi redimet homo:
Circa pmũ ſcien- ĩ dabit ðᷣo placatõeʒ ſuã.
id quz i E pꝛeciuʒ redemptõis aie
iudicio ↄdenabi ſue: ct laboꝛabit in etnuz ét
ex duob pncipa⸗ viuet adhuc in fineʒ. Mon
liter oꝛit.. ex pñj. pigdebit interitũ cũʒ viderit
erario ton ſapiẽtes morgenzlunnn ſi⸗
et ex fuke felicita⸗ piensl ⁊ ſtult pibüt. Et rẽ
tis ↄtẽptu:pmo ꝭ linquẽt alienis diuitias ſu⸗
declarat innz aſ. et ſepulchra eoꝝ dom
icom: lbi lien illox i einũ. Tabernacula

2 . . b
Circa pmũ dicii:: eoꝝ ĩ ꝓgenie l⁊ ꝓgenie: vO
k ¶Qui oficunt cauerut noia ſua ĩ tris ſuilſ.
onunt. n . —
Bane ſua ·.i.in ptãte tpali ĩ ſe ⁊ amid ſuis. mi In mul
titudine diuitiarum ⁊c.tanq; in ſummo bono: ⁊ per
ↄñs ĩ abyſſũ pctõꝝ labunt᷑:i quẽ iſta duo faciũt ruere
tales ĩ nignurd iudicio hẽbũt timẽ:cuicã ſbdit᷑ cũ
di: n¶ Frat nõ redimet.qꝛ null ab illa ſnia poterit re-
dimi pᷣcio amicoꝝ ſuoꝝ:ſᷣm ꝙ dicit᷑ puer.vj. Zelus et
furoꝛ viri non parcet in die vindicte:nec acquieſcet pᷣci/

b' cuiuſq;:nec recipiet ꝓ redẽptõe dona plima. o¶ Re

dimet ho.interrogatiue:q̃ſi dicat᷑: ipſe pctõꝛ poterit ne
ſe redimere:q.d. nõ iõ ſequit᷑: ais dabit deo ⁊c.i.
ſacrificiũ vel oblatõem vñ placet᷑ ſibi de. q ¶ Et pciũ
redẽptõis aie ſue.ſiłr noõ Parerit dare:qꝛ erit extra ſtatũ

—

merẽdi:ꝓpt qð ſeꝗt᷑: ¶Et laboꝛabit in ernũ.i.affliget

2

pena eterna. s ¶ Et viuet adhuc in finẽ.vt ſꝑ ſẽtiat pe
nã:q̃ a nõ viuẽtibnõ ſẽtit᷑:ꝓpt qð dẽ apoc.ix. In diebꝰ
illis querẽt hoĩes moꝛtẽ ⁊ eà nõ inueniẽt ⁊ deſiderabũt
moꝛi ⁊ fugiet moꝛs ab eis.Et h'mõ exponit hiero.paſ/
ſuʒ iſtu. t Nõ videbit. DPic ↄñter declarat ſcõm.ex h/
eni ꝙ hoĩes mundani vidẽt iuſtos ⁊ iniuſtos ſapientes
⁊ ſtultos ſilr moꝛi: reputant ꝙ nõ ſit alia vita p moꝛtẽ
in qᷓ iſti pᷣmient᷑:⁊ illi puniant᷑: ⁊ hec ẽ occaſio currendi
ad vicia ſine freno:vñ ⁊ in ꝑſona taliũ dẽ ſap.ij.Ex ni⸗
hilo nati ſum:⁊ poſt hec erimus tanꝙ ſi nõ fuerimuj.
⁊ poſtea concludit᷑: Uenite ̊ ⁊ fruamur bonis q̃ ſunt.
⁊ ſubdit᷑: Nullũ pꝛatũ ſit qðò nõ ꝑtrãſeat luxuria noſtra
p ↄñs tales ponũt finẽ ſuũ vltimuʒ in vita iſta:nec ꝑ
ↄns pꝰmoꝛtẽ qrũt alidd:niſi ꝙ remaneãt in holum me
moꝛia:ſʒ ad penꝗ inferni deueniũt ꝑ talia:g ᷣm iſta ſen
tẽtiã dẽ h: 6 videbit ſerttn d
viderit ſapiẽtes ⁊cl.i.hõ carnalis:eo ꝙ videt ſapientes
q ſunt iuſti:a iſipiẽtes qͥ ſũt iniuſti ſilr moꝛi no credunt
eſſe interitü iehenne. x¶ Et relinquent alienis ⁊c̃.
trãſeũdo de vita pñti:qꝛ ſicut iniuſti nõ poꝛtãt ſecũ di/
uitias ſuas ſic nec iuſti. Et ſeplchꝛa eoꝝ. In hebꝛeo
T in tranſlatoe hiero.iuxta hebꝛeũ hĩ:Et iterioꝛa eoꝝ.
⁊ in idem redit:qꝛ ſepulchꝛum fit intra terram: ⁊ ideo

4

iehenne. v CLuü

ſepulchꝛa ſunt interioꝛa hitacula moꝛtuoæ. 3ʒ ¶ Domyil⸗

loꝝ i einũ.rputãat.n.iſti ꝙ iuſti ⁊ iiuſti pᷣmõtẽ nihil hẽant
ĩ ſe niſi ꝙ cadauera eoꝝ iĩ ſepulchꝛis rem anẽt abſq; alia re

ſurrectoe ſane: ppi qð querut ppetuari qᷓꝛtũ pñt in vita

iſta faciendo alia ad eoꝝ famã poſt moꝛtẽé: vnde ſubditur:
(FTabernacula eo
. rrrfiũ ⁊c. faciũt eni aliij
Et homo cũ in honoꝛe eẽt magna ⁊ fſoꝛtia edifi-
non itellexit: còmpar ẽ iu mulel) gautio nib rvt
—1 2 „ 9. , 4 nulci, 4
mẽtis iſipientib: lt ſilis ſa ſic in iłremaneat eo

ctus ẽ illis. Heẽèc via illoꝛuʒ
ſcaàndalũ ipſis:èt pᷣea ĩ oꝛe
ſuo ↄplacebũt.Sicut oueſ
inferno poſiti ſunt: mòͤꝛs
depaſcet eos.Et dñabũtur
eoꝝ iuſtiĩ matutino:l au/
xiliuʒ eoꝛũ vẽteraſcʒ ĩ infer
no a gloꝛia eoꝛuʒ. Nrũta⸗
men deus redimet aĩaʒ me
am de manu inferi: cũʒ ac
cepit me. Ne timueris cůᷣʒ
diues fact fuerit hõ:ẽèt cuʒ
multiplicata fuerit glia do
mus el. Qm̃ cum intierit

rũ fama: io ſubditur
ocauerũt noĩa
ſua.i.qſierũt vocari

n tris ſuis. qꝛ hõ
magis curat ðò fama

na: ſile legit.ij. Reg.
xviij.de abſalon vbi
dẽ: Poꝛro abſalon e⸗
rexerat ſibi titulũ cũ
adhuc viueret. dixe

qᷓ. ſ. maneat mẽoꝛia

mei:⁊ herit monum

eor cauſa ſbditur:
Hõ cum ĩ honoꝛe

⁊c᷑. honoꝛ hoĩs ↄſiſtit i he fcũs eſt ad imaginẽ dei capax .

ipſius ꝑ cognitõeʒ ⁊ amoꝛẽ:⁊ ſic oꝛdinat᷑ ad btitudinẽ
nã:qua hõ carnalis nõ itelligit:vt dem ẽ:vñ ſbᷣdit: c¶Ce
pax'ẽ ⁊c̃ eo elegit vitã voluptuoſã:qͥ vocat᷑ vita pecudu.j.
ethi. d ¶
nõ ofr̃t hõ a bꝛutis:vñ in ꝑpſona taliũ carnaliũ dẽ Eccles

iij. Unusẽ interit hois ⁊ iumẽtoꝝ:⁊ eq̃ vtriuſq; ↄditõ:ſiẽ

moꝛit᷑ ho:ſic ⁊ illa moꝛiunt᷑:nec hʒ aliqd iumento ampli.

Pec via illoꝝ.i.pceſſus taliũ in vita pñti f ¶ Scada

lum ipſis.qꝛ facit eos ruere de peccato in peccatũ: vt pᷣdi⸗
ctũ eſt. g ¶ Et poſtea in oꝛe ſuo cõplacebũt.qꝛ iactant ſe
de tali vita tãq; aſſecuti felicitatẽ homi poſſibilẽ. Sʒ qa
nõ vidẽt nec ↄſiderant penã ſibi paratã poſt moꝛtẽ:iõ ſbdi
tur: lcut oues. ſ. ducte ad occiſionẽ hoc ignoꝛateſ: ſic
iſti: i ¶ In inferno poſiti ſũt.poſt moꝛtẽ. k hoꝛs de⸗
paſcet eos.ſ.moꝛs iehenne:q ſ affliget eos:⁊ ruminabitſi

cut vermes coꝛrodũt cadauer ĩ ſepulchꝛo. I ¶ Et dnabũ
tur. Pic ↄñter declarat ſolutõnem ſupꝛa poſitã qtũ ad iu-

ſtos:qͥ non habent timere in iudicio:ſed mag letari:vt ſu-
pꝛa dem eſt. ⁊ hoc eſt qð dẽ: I ¶ Et dñabunt᷑ ⁊c. qñ iudex
veniens ſua claritate illuminabit vniueria que pus erat in

nocte:qꝛ tũc clare diſcernent᷑ pij ab ipijs:⁊ iſti in bine.

dñabunt᷑:⁊ illi in infernũ detrudentur:iõ ſubdit: m ¶ Er

auxiliũ eoꝝ.qð hẽbãt ab inimicis carnalibin vitg bſ⸗ enti.
n ¶ Ueteraſcet in ĩferno.qꝛ totalit ceſſabit. 002

libus erũt liberi:iõ ſbdit: p ¶ UVerũtñ de’ac.i.de ptate
eius. ⁊ loquitur hic pſalmiſta in perſona cuiuſlibet iuſti.

q ¶ Lũ acceperit me.ſ.de pñti vita.vel aliter: Cũ acceperit

me.i.me receperit ad ſuã gr̃am. r CIle timueris. Hic ex
p̃dcis ponit᷑ qdã vtil monitio.ſ.ꝙ hõ no turbet ſeu admi⸗
ret᷑ cũ viderit aliqͥs malos in pñti ꝓſperari:⁊ ſe talib' pua-
ri:qꝛ totũ erit oppoſitũ ĩ Baturo dnof TLe timuerj.
qſi miſer ⁊ puat oib bonis. s ¶ Ii diues fcus fuerit ho.
viuẽs carnalit ⁊ mũdane. t ¶ Et cũ mitiplicata ⁊c. i pa-

rentibus 2 ple. v ¶ Qm cum interierit. per mmone cito

3

fama remanenteʒ.

in vita:⁊ poſt vitam
in tra ꝓpa qᷓ; in alie

rat.n. nõ hẽo filiuʒ i

tũ noĩs mei ⁊c. Pat

t ſilis fcũs ẽ illis.qꝛ ſubtracto honoꝛe imagis

glia eo
rũ.ſupple erit trãſit ad maximã Zaſion⸗ Sʒ qꝛ iuſti a ta⸗/

e⸗
wfer

felicitas vite pñtis. a ¶ Quia aia ⁊cli.cõmendabit ab
3aularo, lbpdd aſſiſtũt talib. b ¶ Lofitebit tibi. te coõmẽ
dãs. c ¶ ¶ũ bnfeceris ei.i.oꝑatus fueris ad eilucrũ tẽpo

rale vel honoꝛẽ vl ali

qd ſile. N¶ntroibit . L
vſq; in ꝓgenies ⁊c. noͤn ſumet oĩa:neq; deſcen
deſcendes iei 3 get cũ eo glia eius.. Quia
E- 3: . 9 . „ T,- 9
tatoꝛ paternoꝝ ſcele anma erin vita ip ſius be
rũ. e ¶ Uſq; in eter nedicetur: oſitebit tibi cuʒ
nũ nõ videbit lumẽ. bñiſeceriſ ei. Intrõibit vſq;
gre ⁊ glie: qꝛ in in/f e 1
no nulla eſt redẽptõ.
p hoc aũt intelligit᷑ oppoſitũ de iuſtis.ſ.q videbũt lumen

7

gre ⁊ glie eternalit᷑. Vltimo repetit cãm erroꝛis hoium car

r

naliũ cũ dẽ: f¶ Ho cũ in honoꝛe ⁊c̃. ⁊ exponat ſiẽ pus.

Agd hoe.n. repetit vt hoc intelligat ꝙ ẽ vbũ memoꝛia di/
gnũ: ? debet impꝛimii „
¶ In plal.xlviij. Audite hec.vbi dẽ in poſtilla.Scienduʒ

n coꝛdibus hominum.

tñ ꝙ ᷣm auguſtinum. ¶ Ad itio
Ehac diuerſitate opinionũ auguſtini ⁊ hero.cir
ca actoꝛes pſalmoꝝ: ſatis dem̃ eſt in additõne ſu⸗
pꝛa p̃ſ.pmũ.⁊.xlj vñ ibi videndũ ẽ qͥd circa hoc
rõnabiliſit tenendũ:Sʒ circa mãz hui pſalmi inquirẽdũ
vẽ quid tam magnũ ⁊ pfundũ ⁊ tam apertũ ad intelligen

dũ vba legis ⁊ ꝓpphetarũ in hoc pſal.ↄtineat᷑:vt in ſuo ꝓ/-

emio pſalmiſta tanta pᷣponat ad reddenduʒ auditoꝛes at/

tentos:tam ex dicendoꝝ ꝓfunditate dicendo: Os meũ lo

quet᷑ ſapientiã.q; ex vtilitate in agendis cum dicit: Et me⸗
ditatio coꝛdis mei pꝛudentiã.⁊ cetera huiuſmõi: q̃ in hoc
pſal. ꝓemialiter pᷣter modũ cõem pſalmoꝝ pᷣponunt᷑. Si
qũt dicat᷑ ꝙ cã huiuj eſt:eo ꝙ in hoc pſalmo declarat᷑ quõ
hõ debet foꝛmidare extremũ iudiciũ:⁊ non ↄfidere de mũ
danis bonis:que potius ſunt ↄtemnenda:cuʒ ſint modice
durationis ⁊ hmõi:que ⁊ ſilia in hoc pſal.apte continent᷑
hoc nõ videt ſufficẽ: qꝛ iam in alijs pſalmis pᷣteritis:vt in
pᷣſ.Dixi cuſtodiã.⁊ ẽt in futuris:ꝓut infra patebit.de iſtis
multa tradunt᷑: put in locis ſuis poſſet videri. Sʒ dicendũ
ad hoc vẽ ꝙ in hoc pᷣſ.clarius ⁊ aptius explicat᷑ myſteriuʒ
redẽptõis chꝛiſti: ⁊ hoc inqtuʒ apte tradit ꝙ hũanuʒ gen
cõiter tendebat in damnatõem infernalem.⁊ hoc cũ dicit:
Sicut opes in inferno poſiti ſunt:moꝛs depaſcet eos.qð lo
quit᷑ qſi de cõi lege.⁊ cum hoc etiã tradit ꝙ redẽptò ab hu

iuſmoi ↄdemnatoe infernali a nullo eſt nũi a deo.⁊ hcum M

dicit: Uerũtñ deus redimet aiam meã de manu inferi.In⸗
nuit ẽt ꝙ hec redẽptio fiet ꝑ hoĩem.⁊ h cũ dicit: Redimet
hõ.vt infra dicet᷑.Et ſic pʒ i hoc pſal.tradit᷑ illud myſte/
riũ a ſeculis abſconditũ:de quo apls ad col.pmo: Myſte/⸗
riũ qð abſconditũ fuit a ſeculis gnãtõibuj:nunc manitfeſtũ
eſt ſanctis:⁊ qꝛ iſta tam magna ⁊ ꝓfunda ⁊ tam vtilia toti
generi humano:tam in credendis ꝙ in agendis nõ ſic legũ
tur apꝑte ⁊ cõpendioſe tradita in ꝓpheticis ſcripturis ve/
teris teſtamenti:iccinco nõ imerito inuitat ⁊ incitat oẽs gẽ
tes ⁊ oẽs hitantes oꝛbẽ cuiuſcunq; ſtatus:a hoc cum dicit:
Omnes gentes ⁊c̃.quiq; terrigene ⁊c. ꝓmittens ſe locutuʒ
ſapientia de diuinis:⁊ pꝛudentiam de hũanis.⁊ hoc cum
dicit: Os meũ loquetur ſapientiaʒ ⁊c.⁊ de parabolis legis
2 ꝓphax cis aperire ꝓpoſuõem.⁊ hoc cũ dicit:Inclinabo
ad parabolã aurẽ meã ⁊c.q omnia ꝓpꝛie pꝑtinent ad myſte
riũ redẽptõis chꝛiſti:vt pʒ intuenti ⁊c. Ex qᷣbus rõnabilii
infert᷑ ꝙ auctoꝛitas iſtius pſalmi nõ niſi egregio pſalmiſte
iſrael è attribuenda. neodẽ pſal.vbi dẽ in poſtilla:
Redimet hõ.interrogatiue.

¶ Liber

1 repente. x ¶ Non ſumet oia. minus dicit⁊ plus ſignat
ſ. ꝙ nulla poꝛtabit:iõ ſubdit: y¶ Meq; deſcendet ⁊cli.

Ulla rõ nec aliqð ſignũ apparet in lra hebꝛai
ca nec latina:q̃re illud qð dẽ:Redimet hõ.te/⸗
vgpeat interrogatiue:vñ melpvẽ dicendũ q illa
vba intelligunt plane:ſic immediate pᷣcedentia ⁊ ſequẽ/
tia. Pꝛo à iutelligẽtia ſciendũ ꝙ frat in ſcripturjpꝛet
. rreʒ ↄiuctõnis: q
, . „DPuenit ex oſagui
ꝓgenieſ patrũ ſuoꝝ:ſqʒ nitate qnq; ſigni⸗
in eternum non videbit lu ſiart ſocietatez vl
mẽ. Hõ cũ in honoꝛe eẽtñ Po vblin malo.
ſtellexit:opatẽ iumeni inſi Exẽplũ pmi: Oèj
piẽtib:⁊ ſilis fcũs eſt illis. fratres eſtis vos.

exẽplũ ſcõi. Ge
neſis.xlix.ca. Symeon ⁊ leui fres:vñ qꝛ nullus hõ qui
ſit frat ĩ crimie cõi hũani generis põt redimere:qꝛ indi
get ꝓpiciatõe ꝓ ſe: ⁊ iõ no poſſet ꝓpe alijs ſuffragari:
ꝓut ad hebꝛe.v. ca.iccirco frat᷑ nõ redimet:ſʒ hõ ſupple
q nõ eſt frat in hmodi crimis pticipatõe poſſet redime
re. ⁊ h'eſt qð dicit: Redimet hõ. ſ. nõ frat in crimie ſed
hò:qua tñ ptãte ⁊ auctoꝛitate talis hõ redimat poſtea
declarat. d. Uerũtñ deus redimet aiam meã·in q oñdit
ꝙ hec redemptõ fcã ꝑ hoĩem fit virtute diuina. Conſe-
quent᷑ aũt declarans quòõ frat᷑ non redimat cuʒ ſubdit:
Nõò dabit deo placatoem ſuã ⁊c. exponat vt in poſtilla
interpoſuit tñ: Redimet hõ.int hoc qð pᷣqixit: Frat᷑ nõ
redimet.⁊ hoc qð ſubiũgit:Nõ dabit deo placatonem
ſuã: vt excluderet erroꝛẽ. poſſz eni qs eſtimare ꝙ ad nul
lũ hominẽ ptineret redimẽ exqj frater nõ redimit.
. In eodẽ pſalmo vbi dicit in poſtilla. Homo cum in
onoꝛe eſſet non intellexit. ¶ Additio.
R hoc ꝙ ho eſt capax dei ꝑ cognitoeʒ ⁊ amo
rẽnõ ↄtingit eũ no intellige: ſz poti eõ: vnde
ipꝛopꝛia vi expoſitõ poſtillator ĩ h vſu:ſj po
tõ videt᷑ dicendũ ꝙ honoꝛ h̊ intelligit de honoꝛe muda

no: de ̊ ſupꝛa loquit᷑ circa pncipiũ pſalmi.d. Qui cofſi

dit in vtute ſua ⁊c. de honoꝛe.ſ.mũdano ẽt imediate
ſupꝛa loquit᷑ cũ dẽ:vocauerũt noiĩa ſua in iris ſuis ⁊c.
⁊talis honoꝛ apparens ẽ ꝓpꝛia cã vt hõ non intelligat
qꝛ abũdatia ⁊ amoꝛ terrenoꝝ intellectũ excecant hua
mnũ: vnde ꝓpe dicit: hõ cũ in honoꝛe eſſet ⁊c᷑.ſ.hũano

tekrnd⸗ 7 pararinmeuilsel lii o
¶ In eodẽ pſal.xlviij.vbi dẽ ĩ poſtil.Et auxiliu eo.
ne⸗ Oc qð dicit: Ueteraſcet. ¶ Additõ.

nõ ſignificat idẽ qð ceſſabit: ꝓut poſtil.dicit:

7

Mã lz ꝙ veteraſcet ⁊ antiquat᷑ ꝓpe interium
ſit: vt ad h

ehꝛe. viij. ca. tñ ex hoc non dẽ ceſſare: vñ iſta
vba: Auxiliũ eoꝝ veteraſcet in inferno a glia eoꝝ.poti

us vident᷑ referẽda ad auxiliũ qð hoĩes here putat ĩi me

moꝛia hoium pyeos relicta:ad qð ptinet illud qð p di/
xerat:Uocauerũt noia ſua in terris ſuis.qdð qͥde auxili-
um lʒ nõ ſtatim delet᷑ cũ moꝛte: tñ veteraſcet in pceſſu
tẽpoꝛis donec ex toto deleat᷑: iuxta illud Eccles.j. Non
ẽ mẽoꝛia poꝛuʒ:ſʒ nec eoꝝ quidẽ que poſtea ſutura ſüt
recoꝛdatio.vñ ſẽſus eſt: Auxiliũ eoꝝ.i.hoium qᷣ faciut
magna ⁊ foꝛtioꝛa edificia: vt eoꝝ fama perpetuet. Ue/
teraſcet in inferno.ſ.hꝰmõi auxiliũ ipſis iã in iferno ex/
iſtentibꝰ languet. Et veteraſcet a glia eoꝝ. hoc ẽ dicẽ ꝗꝙ

lʒ illa edificia foꝛtia pmaneãt in multis gnãtõibus: mñ

veteraſcent a glia edificantiũ: qꝛ ſepe ↄtingit eẽ magna
ſepulchꝛa ⁊ edificia antiq̃ òù noia fabꝛicantiu igratur:
⁊ ſic veteraſcũt a glia eoꝝ.ſ.edificantiũ.¶ Replica.

¶ In pſal. Audite hec oẽs gentes.poſtil.ſe bñ hʒ hs

nẽs eũ de diuino iudicio:quõ i illo nulꝰpuerſus ↄfide)
i vytute ſua ⁊c redimi poterit neq; ꝑ fratreʒ.neq; per ſe.

ſislnetſer,n
nniunn
gigtſectri⸗
liuinril
gtuetiisſte
chnteunc
üttgioneſt
crptenum
iribrbitme
cnnapon
ndchenre.
Uübſidene
lnitſilen
Npoltvebort
libgtruint
ſiiſcocſeit
exgſinrole⸗
Mlehieiben
nminggnſe
nbuſtödete
Monmidnnde
Wentadricn
Mri dictden
ſcoltönept
Ppicpſa
Rbebꝛeuß

==
—

rtibutkeiſc

unfuitti
eliobtvice
knahmpenho

gha⸗
u

lange
nirßeſg
kiarn
mhninn
prlunt
Siimnn
ſſin
Mnz,
hiſb
nluhͤ
iisſcun
mmßhimn
Mſru
Prumn
ötkuſn
medund
linn mi
Nurtizwir
ührfrn

Dnp,uricn

tnuegnl
Grwüm.
bondann
dhiejin
ſdocr n
onibifeht
dehongenn
lntd. Qudd
mwiͦ in
höͤrorint;
cignui
cſan in
66
(M
Nlppſlan
icſur fif⸗
agpen
horpunine
49 i/
Chulcn d,
cdkunt

nuv
den In

Mninnſ

Burgeñ. exponit de myſterio redẽptõis chꝛiſti ſine cõti
nuatoe Ife:⁊ ut ꝓpoſitũ ſuũ elaboꝛaret accepit nomen
fris valde extranee:vt ille dicat᷑ frat alic qͥ ꝑticipat cuʒ

eo in crimie:q̃ acceptio nimis extoꝛta ẽ:nec ꝓbat᷑ ꝑ con

coꝛdãtiã ꝑ eũ adductã: Geñ.xlix.qꝛ ſymeon ⁊ leui ñ di
cunt ibi fres rone “ N

crimi:ſzroõne ger J ſ 5 .
hoef Eus deon dñs locu⸗
bige dicit nec ſo mus ẽ: t vocauit fraʒ
nat catholice q A ſolis oꝛtu vſq; ad occa-
Purgeij “ ſũ:ex ſyon ſpẽſ decoꝛis eĩ.
ꝛet ennz, . ſog⸗ αα⁹
ſrat qui iuſtus eſt Dẽus manieſte veiet: de
redimere põt pꝛa

uum h deſcriptũ J M
videlʒ ↄfidentẽ in vtute ſua:⁊ in multitudie diuitiaruʒ
ſuaꝝ gloꝛiãtẽ ⁊c᷑.pʒ a ↄrio ſenſu ꝙ argumẽtũ Burgeñ.
ſepe grãdipendit. Arguit eni ſic: rat᷑ in crimie ꝑticeps
in crimine non redimet:igit᷑ nõ pticeps in crimie:ſʒ in/
nocẽs redimere põt:ↄñs v falſu ẽt ð chꝛiſto ꝙ redimit
talẽ pꝛauũ iudicio diuino damnatũ:qꝛ efficacia ſue re⸗
dẽptõis reſpicit patiẽs diſpoſitũ q̃le nõ ẽ id qð h̊ deſcri
bit. Bene igit᷑ diẽ poſtil.ꝙ li redimet hõ.dʒ exponi ĩter/
rogatiue:vt ſenſus ſit:exqͥ frat᷑ non redimet an foꝛte hõ
redimet ſe.q.d.non ideo ſequit᷑:nõ dabit deo placatoeʒ
⁊ pciũ redẽptõis aie ſue:qꝛ eſt extra ſtatũ merendi:ſʒ la
boꝛabit in eternum.i.affliget: ⁊ viuet adhuc in finem
qꝛ i deſiderabit moꝛi moꝛs effugiet ab eo. Et h mõ

etia btũs hiero.exponit hũc paſſũ:cui Burgeñ ſine rõ⸗/

ne audet ſe opponẽ. Notat ẽt Burgeñ.poſtil. exponẽtẽ
illũ paſſũ:hõ cum in honoꝛe eẽt nõ intellexit.de hono
re ſplimi ⁊ ſpũali:qꝛ ad imaginẽ dei creat᷑. Burgeñ. ãt
exponit de honoꝛe mũdano excecãte ne intelligat:ſʒ nõ
vẽ ꝓphaʒ honoꝛẽ mũdanũ ſic grãdipendẽ:vt dicat ho
minẽ in eo eſſe:ſed potius videri eẽ:ſʒ loquit᷑ de vo ho/
noꝛe:de qͥ ſupꝛa:Glia ⁊ honoꝛe coꝛonaſti eũ ⁊cc. ⁊ cum
carnalis hõ de qͥ hic ſᷣmo:illũ verũ honoꝛẽ non aduer
tit:dẽ ñ intelligẽ:q tũ ad hoc creatus fuerat:vt intellige
ret rõem imaginis:ſubtracto.n. honoꝛe imagis nõ dif᷑
fert a bꝛuti):io dicit᷑:Silis fcũs iumentis.ſubtracto au
tẽ honoꝛe mũdano adhuc remanet hõ:⁊ ſepe a beſtiali
tate reuertit᷑ ad rõcinatõem. Nec ẽ alicuius ponder qð

Burgeñ. dicit deueteraſcẽ:qꝛ idẽ ẽ cũ dcõ poſtil.poſita

eni reſolutõne ꝑ tẽpceſſat qð veteraſcit:vt vult poſtil.
N Eus deoꝝ dñs locutusẽ. ¶ Pſal.XIX.
Duic pſal.in hebꝛeo ⁊ ĩ trãſlatoe hiero.iuxta

hebꝛeũ pᷣponit᷑ talis ti. Pſalmus aſaph.⁊ ſʒ
aup. attribuit ei ſolũ ſicut cantoꝛi:q; fuit vnus de pnci
palibus cantoꝛibꝰ:vt hꝛ.j.palip.dauid ãt ſic actoꝛi:bᷣm
vo hiero.⁊ oẽs hebꝛeos quibus in hoc magis aſſentõ
aſaph non fuit tĩ cãtoꝛ:ſed ẽt ꝓpha:⁊ fecit hũc pſal.⁊
ples alios:vt videbit᷑ infra.De mã vo hpſal.dicũt ali
qui doctoꝛes catholici ꝙ pſal.iſte loquit᷑ de datõe legis
in monte ſynai ad quẽ venit dñs in terroꝛe tonitrui et
fulguris:vt hẽ Exo.xix.Sʒ õ hoc v qð in pncipio hu⸗
ius pſal.dẽ: Deus deoꝝ dñs locut ẽ:⁊ vocauit terraʒ a
ſolis oꝛtu vſq; ad occaſũ.⁊ ibi eſt finis pᷣmi vſus in he/
bꝛeo ⁊ in trãſlatoe hiero.iuxta hebꝛeũ.Ad datõem au
tẽ leg moſaice nõ vocauit dñs hitatoꝛes ire a ſoł oꝛtu

vſq; ad occaſũ: ſʒ tm pplm iudaicũ:cui ſolidata ẽ lex

illa: eo chꝛiſt de ppło illo ſᷣm carnẽ erat naſciturꝰ:vt
dem̃ fuit in pn exodi.Itẽ in hoc pſal.non fit mentio de
monte ſynai in q́ data ẽ lex moſaica:ſʒ ſolũ de mõte ſy
on:in quo data fuit lex euangelica:qꝛ chꝛiſtus ibi do/

pfſalmoꝝ

cuit: ⁊ ſuꝑ aplos ſpmſem miſit ad ↄfirmatõem euãgelice
legis:iõ dẽ h: Ex ſyon ſpẽs decoꝛis ei. Itẽ in h pſal.fit mẽ
tio de repꝛobatõe ſacrificioꝝ veteris legis ſ̃m ꝙ dẽ infra:
on accipiã de domo tua vitulos.Et poſtea: lũdqd man
ducabo carnes tauroꝝ. In datõe vo legis in monte ſynai
nõ fuerũt repꝛobata
veteris legij ſacrificia

nr e ñ ſilebit. Ignis in coòn ſed magis inſtituta 2
ſpectu ei exardeſcet:t ĩ cir approbata prter qs
cuitu ei tempeſtas valida. ꝙ iſte pſal. loquit ad

Aduòcauit celuʒ de ſurſũ
etterram diſcernere pplin
ſuũ.Cõgrẽegate illi ſcõſeꝰ:

.i.chꝛiſto: cu aduẽtꝰ
erit manikfeſt: qꝛ tũc
fient mlta mirabilia
vtute diuina: int᷑ que
Y vt dicit erit vnũ.ſ. ꝙ
oẽs iudei ꝑ oꝛbẽ diſperſi:q̃ſi ĩ momẽto ↄgregabunt᷑ ad ipᷣʒ
ĩ hierim:⁊ ſᷣm h exponit qð ſubdit᷑:Cõgregate illi ſcõs ey.
Et ſic ↄſequent applicat lr̃am ad ſuũ ꝓpoſitũ: ꝓut poteſt.
Omittat igit᷑ opio e qtũ ad h'qð ↄtiet falſitat.ſ.ꝙ xpᷣj vẽ
turꝰſit in mũdũ:⁊ iudei ↄgregãdi ad ipʒʒ: ⁊ accipiat᷑ id qð ẽ
vitat..ſ. ꝙ iſte ps loqt ad laʒ de rege meſſia qᷣ ẽ xp̃ᷣs dñs ni
Et diuidit᷑ in duas ptes:qꝛ pᷣ deſcribit᷑ aduent xpᷣi:x vtſui
euãgelij:ibi Audi pplłs me.Pꝛima ĩ duas:ſᷣm duplicẽ xpᷣi
aduentũ.ſ.in carnẽ vel mũdu:⁊ ad iudiciũ:⁊ pᷣ agit ð pᷣmo

⁊de v:ibi De manifeſte veniet. Circa pᷣmũ ſclenð ꝙ dij ali

qñ ĩ plurali dicũt᷑ ĩ ſcripta ꝓphete ⁊ hoĩej ſci:qꝛ pᷣ alijs ſũt
pticipes deitatis.⁊ hmõ dẽ ifra pᷣſ.lxxxj.Ego dixi dij eſu

7 filij excelſi oẽs:ſʒ ꝙ exponit ſaluatoꝛ Joh.xj.ca.d. Illos
As —

dixit deos ad qͥs ſᷣmo dei fcũs ẽ:ſᷣm higit᷑ dĩ h: a
deoꝝ dñs.i.ille q ẽ vmꝰverde ⁊ dñs dñoꝝ.i.ſcõꝝ ꝓphaꝝ
lʒ.n.ſit dñs oium gnãlit:tñ iſtoʒꝝ is alt. inqytu obedi
unt ei ſic fidelis ßuus dño ſuo. b¶ Locutẽ.ſ.in hũanita
te ꝓ nobis ꝗſſũpta:vñ diẽ Joh̊.viij. Pꝛincipiũ qͥ ⁊ loquoꝛ
vobis. 6 Et vocauit trã a ſol oꝛtu vſq; ad occaſũ.hᷣ eſt
finis vſus:vt pᷣdcm̃ ẽ:⁊ ẽ ſenſus ꝙ vocauit hitantes in tra
ab oꝛtu ſol vſq; ad occaſũ ad euãgelicã legẽ p ſe ⁊ ꝑ aplos
;s miſit i mũdũ:ſᷣm ꝙ dẽ pᷣſ.xviij. In oẽm tra exiuit ſonus
eoꝝ ⁊c. Lex aũt moſaica fuit data tm vni pplo.ſ.iudaico.

d¶Ex ſyon ſpẽs decoꝛis eb.chꝛiſtus.n. docuit euãgeliuʒ

ĩ mõteſyo:⁊ ad eↄfirmatõeʒ ibidẽ ſpmſcm ſuꝑ aplos mi/

ſit:exqᷣ fci ſt ↄſtãtes ⁊ loquẽtes oiblinguis:vt ide exirẽt ad

p̃dicanð i diuerſis ptib'oꝛbis: ſic pᷣdem fuerat Eſa.ij. De
ſyon exibit lex. ⁊ vbũ dñi de hierim:⁊ hẽ qð dẽ h: d¶ Ex
ſyon ſpẽs decoꝛis eᷣ.qꝛ puritas leg euãgelice ide deriuata
ẽ ad alias ꝑtes terre. e ¶ Deus manifeſte veniet. Hic ↄñt
agit᷑ ð aduẽtu ad iudiciũ:qͥ erit valde manifeſtus:ſᷣm ꝙ diẽ

ſaluatoꝛ Mat. xxiiij. Sicẽ fulgur exit ab oꝛiẽte: appʒ vſq;

ĩoccidẽtẽ:ita erit aduẽtus filij hois.⁊ hẽ cũ di: De’mani/
feſte veniet. qꝛ de'in hũana nã appebit in iudicio: in q̃ fuit

iudicacoꝛa pilato:ſʒ appebit ĩ ſoꝛma gloꝛioſa oib' mani-

feſta. ¶ Et no ſilebit. qꝛ pferet ſniaʒ ipios.d. Ite male
dicti ⁊c. ⁊ ꝓ nuſtis APianüiebficten patris mei ⁊c. vt hẽt
Matth.xxv. g¶ Ignis in conſpectu eius exardeſcet.h
dẽ ð igne flagratois ꝗͥ pcedet aduẽtũ iudid. h
cuitu eiuj tẽpeſtas valida.intm ꝙ admirabit᷑ois creatura.
gacctan celũ de ſurſũ. qꝛ angeli cũ eo deſcendẽt ad
iudiciũ:ſm ꝙ ipſemet oicit Mat.xvj. Filꝰ hois vẽtureſt i
glia patris ſui cũ angelis ſuis:⁊ tũc reddet vnicuiq; ſʒ oꝑa
ſua. k ¶ Et terrã.qꝛ ad pceptũ emoꝛtui de ira reſurget
Johᷣ. v. Oẽs qͥ in monumẽtis ſunt audiẽt vocem filij dei.
I¶Piſcernere pplin ſ uũñ.tunc.n. diſcernent᷑ pij ab ipijs: ſi

cut ſegregãt᷑ oues ad hedis:⁊ ibũt ipij in ſuppliciũ eternuʒ
Mat.xxv.iõ ſbdit: m ( on

iuſti at in vitã eternã:vt hĩ Mat.xxv.i. m ¶ Lon
gregate illii. x-po. n ¶ Scõs eyſic mẽbꝛa cptne isr⸗

lram de rege meſſia

Et in cir

H

x E e êR—4 1= 2. e „ „ „„ „ er „ „ „ „ 1⸗ — .B . ni
hoc vᷣbũ ad angelos ſcõs:qͥ erũt exccutoꝛes diuini iudicij i animalium tuoꝛum quaſi eis indigeã:quia omnia ani iſ nn
hoc. o ( MQui oꝛdinãt teſtamentũ eius ſuꝑ ſacrificia.du⸗ malia tam domeſtica qᷓᷓ ſilueſtria mea ſunt. y CKCo er
plex ãt eſt teſtm.ſ.vetus ⁊ noui. In veteri ãt fuerüt mlta gnoui omnia volatilia celi.hoc dicit:quia de aliquibꝰ . ne
ſacrificia:qꝛ impfecta.In nouò at ẽ vnũ pfectiſſimũ i quo auibus fiebant ſacrificia.ſ.de turturibus columbis et iſela
chꝛiſtus imolat.ſ. euchariſtia:qð inſtitutũ ẽ a chꝛiſto q;tuz paſceribus. 3 ¶ Et pulchꝛitudo agri mecum eſt. quia ul⸗
ad id qð ẽ eſſentiale. fiebant oblatões etu
Szcirca ſolntoaÜtdcdnnen . r in lege de frugib· in di
Hyſaeriici multa ſüt g oꝛdinãt teſtm ey ſup ſarri tu es. Hũqd maducabo a Si erero Ane
oꝛdinata a ſcis patri- ſicia. Et annũciabũt celi iu carnes tauroꝝ: aut ſãgui no dicam tibi i. ng
bus noui teſtamenti: e ee 3, nz ſiita eſſz ꝙ eſuri⸗ enll
codẽ mõ fuit deſa ſticiam eũ:qm de iudex ẽ. nẽ hircoꝑpotabo. Inmo nem non opoꝛe⸗ ninmin
crificijs veteris legis Auüdi ppls me/7 loqr iſ riI la do ſacriſiciũ laudiſ:ẽt fdret ꝙ a te aliquid bitili
auſcis patribill tpis &t teſtificaboꝛtibi:d de tu gde altiſſio vota tua. Et no petereʒ cum om cinnn
⁊ iſti pꝛes: ⁊ illi chꝛi· us ego ſũ. Non ĩ ſacriſiciſſ ca me ĩ dit fbulatiõiſ:ruẽ niia in poteſtare un
ſto aggregabuntur. e C 1, . 1 mea habeam: ſ ümint
p ¶Audi ppls bic tuiſ arguaʒ te : hoôlocauſta tecèᷣ honoꝛiſicab me. Pẽc quia Rcucdena 6tcſenn⸗
pn veſcribit v' euen aut tua ĩ ↄſpcũ meo ſi ſp. catoꝛi ãt dixit de: qrẽ iu e indiget talib p⸗ bencnt
