dno oes virtutes eius.hoc exponitur duplr:vno mõ deoĩ
bus angelis cõiter qui aliqñ dicũtur dei virtutes ppter ex-

nꝛas.Qũò miſeret᷑ pꝛ ſilio

ſe:qm̃ ipᷣᷣ cognouit ſigmẽ⸗

miſerat.ſ.oñdere ei vias ſue mie:vt ibidem p

otentes virtute.qꝛ vtus

cellentiam ſue virtutis. Alio mo ſpliter de oꝛdine me
dio angeloꝝ ſecũde ierarchie:qͥ dẽ oꝛdo virtutuz: eo ⸗
miniſterial operantur iĩ miraculis factis diuina vinmu
tez ſolitum curſũ nãe:io ſbᷣditur: t¶ Miniſtri eius

turis non agit ex
„5æü... „ (eceſſitate nae ſz
teſtm̃ ed. Et memoꝛes ſũt ex libera volũta⸗
mandatoꝛũ ipſius:ad ſaci te. v 4. Bñdii⸗
cendũ ea. Oñs in co para qn ir onuid ven
t ſedem ſuã: c regnũ ipſi? creaturaz ad oel
uit ledem ſua:⁊ regnũ ipſi creaturaʒ ad dei
oĩbus dñabitur. Bñdicit laudem. d. Bene
dño oẽs angeli eius poten Picn io ola⸗
ros virerto D ſF5bera eius. Create
tes virtute: facientes verbũ in intellectuales

illius ad audiendam vocẽ

ne a0 naiegen voce audant eũ pbe:
ſimonuʒ e. Bñdicitè dño

qꝛ capaces ſũt ip

oẽs vᷣtuteſ ei:miniſtri cius ſius ꝑ cognitionẽ
g facit volũtateʒ eius. Bñ emorijallaaſt
dicitẽ dſo oĩa opa eius:in eum metaphoꝛi⸗
omni loco dñatiões eius: ceæ: iniytuz i eis et
bñdic aia mea dño. in eaꝝ ꝓpꝛietati/

prisẽtia ⁊ bonitas
ed:a inqtũ ſũt mã laudis diuie creaturis itellectualibꝰ
In pᷣſ.cij. vbi dicit in poſtilla: Notas ſecit vias ſuas
mo pſi.i. pꝛecepta legis. ¶ Additio
Egitur Exo.xxxiij.ꝙ mopſes petiuit a dño:
pt oñqeret ſibi vias ſuas:in qͥ caplo deus ſibi
dixit: Ego vñdam oẽ bonum tibi.⁊.j.c.xxxiiij.legitur
ꝙ trãſeũte dño coꝛam moyſe ait:Dñatoꝛ dñe deus mi
ſericoꝛs ⁊ clemens patiens ⁊ mite miſerationis ⁊c̃.vbi

m veram expoſitionẽ lraleʒ deus ipleuit qð moyſi ꝓp/
nid lenius eſt
exponendũ:⁊ iõ cum in hoc loco dẽ: Notas fecit vias
mopſi.ad hoc eſt referendũ.ſ.ad vias diuine mie:q̃ fue
rũt moyſi ſingulariter oñſe ⁊ non pplło. Pꝛecepta autẽ
diuina ſeu mãdata iĩ qbuj expmitur diuina volũtas no
tificata fuerũt filijs iſrł vniuerſalr i datione legis:a ſic
ꝓpꝛie intelligit: Notas fecit vias ſuas mopſi.ſ.vias di
uine mie.Et filijs iſrł voluntates ſuas.i.pᷣcepta ſua in
qbus diuina volũtas.ſ.pᷣcepti manifeſtatur.q aũt ſint
ille vie q́s deus notas fecit moyſi p̃ſ. ſtatim ſbdit cum
diẽ: Miſeratoꝛ ⁊ miſericoꝛs dñs ⁊c̃.vſq; ibi Mia aũt
dñi ab eterno ⁊ vſq; in eternũ.in qbus verſibus multa
ponunt᷑ ad mi ſeratiões diuias ꝑtinentia de his q̃ moy
ſi fuerũt notificata: Exo.c.alle.vt pʒ vtrãq; auẽteʒ in
tuenti. Cõſequẽter tangit pᷣſ.mandata dei in gnãli que
pplo fuerũt notiſficata:⁊ hoc cũ dicit:his qͥ ſeruant te/

ſtimoniũ eius ⁊ memoꝛes ſũt mãdatoꝛum ipſius ad fa
ciendũ ea.

ndũ ea. ¶ In eodẽ p̃ſ.cij. vbi dẽ i
ttitudinem celi a terra.

til. QOm Fʒal
LAdditio.
Icet veꝝ ſit ꝙ maioꝛ ẽ diſtantia int punctuʒ
oꝛientis ⁊ punctũ occidentis ꝙ; int altitudinẽ
celi ⁊ terre:ꝓut poſtil.ait:tñ attente cõſideratis verbis
pᷣſ.iſta diuerſitas non ppꝛie applicat᷑ ad remiſſionẽ pe
ne ⁊ remiſſionem culpe put ipſe vult applicare: naʒ in
hoc qð dẽ: Coꝛꝛoboꝛauit miam ſuã ſuꝑ timẽtes ſe.pꝛo
pꝛie intelligit ifuſio ge gꝛatificãtis per quam timentes
deũ ſunt in ſua mia coꝛꝛoboꝛati.per hoc aũt ꝙ dĩ:Lõ/
ge fecit a nobis iniqtates nẽas.itelligit᷑ elongatio a ma/

lo culpe: ꝓut ẽtipſe poſtil. exponit. Cõſtat aũt ꝙ iſuſio
ge ẽ cã remiſſiois culpe:ſic introductio lucij ẽ cã expul
ſionis tenebꝛaꝝ:vt in.j.⁊.ij.q.cxiij.ar.viij.in rñſione

buß relucet deiſa

luuͤsre
uſoge⸗
io ſeſt

tgsetaliogy
ſcian
ſticgiust
nnodene
femifülern
antilemint
epe di
Diſtänetnorn
Nalentadlape

itlonire gin

Gddrodhve⸗
Qadöde
hemoß
c siraſ
ſoömaltun
oocliag
teſumree
liletoe
ſolenut
noiiß⸗
Ureselnaho

nunnmuitn
ſlipifwor i
ſtitöczipn
leeſiſwig
fipiccloen
boponitii
ſpciogl
ied.pino
vocoß⸗
gouͤt dian
ſubeacleſti
lufmncoer
un al
imzphe
ithnis.
Kribg
Ulti
Mine

nqſil

.
edeſt
uui
umge
end N
tarditi
1Wnie
ü
Pchupſt⸗
mnniileii
tluln
1 et
„ umht
Kiich

Wnn

Näutti
urd

nſsund
nne
Dimedien
miamonst⸗
plutgon
tbucn ontel
ſorsſeni nir
8diinenikd
o don
lunawü
dwonelege
undſiinr
ſmißennu
niickemiin
ſlene⸗
e ſytni
cbosrein

Uanurb

ẗ wiahn
umül
i

.

te ĩ excelſũ

tutes eius.

pſalinoꝝ

ad pᷣmũ argmẽtũ:dato etiã ꝙ aliqͥ reſpectu pus eſſet re
miſſio culpe:nũq; tũ minoꝛis dignitatis ſeu vtilitatl eẽt
infuſio gr̃e qꝙᷓ; remiſſio culpe.vñ nullo mõ eſt dicẽdũ ꝙ i

fuſio gre ſit minoꝛ qᷓ; remiſſio culpe:⁊ iõ ad veꝝ intelle

ctũ hoʒꝛ vſuũ.ſ. Qm̃ſe còm altitudinẽ celi ⁊c̃. alit᷑ videt᷑
dicẽdũ. Pꝛo q ſci

endũ ꝙ lʒ magis —
diſtet oꝛiẽs ab oc Enẽdic aĩa (EI.
caſu ỹ celu a ira ¶ mea dño: dñt de ne
ut oem eſttn na magnificat es vehement.

ioꝛ diuerſitas ẽ ſʒ
nãm iter altitu d
nẽ celi ⁊ infimita-

Confeſſionẽ ⁊ decoꝛẽ ĩidui
ſti:amici lumine ſicut veſti

tem ire qᷓ iter oꝛi z GrSndss celii ſicii
entẽ ⁊ occidẽtem mẽto. Extendes celü ſicůt
pꝛima eniĩ diueriii
tas ẽ talis ꝙ nuq

de vno extremoꝝ nãliter puenit᷑ ad reliquũ. nũqᷓ; enim

aliqᷓ ꝑs celi accedit ad trã nec ecõtra: ſʒ aliq ꝑs oꝛiẽtalis

ꝑ motũ celeſtẽ deuenit ad occidẽtalẽ ⁊ ecõtra:⁊ iõ iſuſio
gre i eo qͥ pus eã nõ hẽbat ꝓpꝛie cõpꝑat᷑ altitudini celi a
fra:eo ꝙ deo qᷣ i hoc loco ↄpat᷑ celo ꝓpum ẽ miſereri ⁊
gr̃am ifũdere:creature aũt qͥ H̊ cõpat᷑ tre nullo mõ pꝑti

net miſereri reſpectu dei ſeu deitatis. Remiſſio aũt cul!⸗

pe ꝓpᷣe ↄpat᷑ diſtãtie oꝛiẽtis ab occaſu:q lʒ ſint maxime
diſtatie tñ ð vno puenit᷑ ad reliquũ:qꝛ ð ſtatu gre qñq;
deuenit᷑ ad lapſũ culpe ⁊ ecõtra:licut ſigna vel ſtelle que
ſũt ĩ oꝛiẽte: qñq; ſũt ĩ occaſu ⁊ ecõtra:vñ qð d Secun
dũ altitudinẽ celi.referẽdũ ẽ ad iĩfuſionẽ gre:qð aũt ſeqᷣt
Quãtũ diſtat oꝛt ab occidẽte.referẽdũ ẽ ad remiſſionẽ

—

culpe mõ pᷣdicto. Et notãdũ ꝙ non dixit pᷣſ.qtũ diſtat

celũ a tra:ſicut dixit qtũ diſtat oꝛtus ab occaſu:ſʒ dixit

ſcòm altitudinẽ celi a ra:ad denotãdũ ꝙ nõ ↄꝑat᷑ĩ hoc
loco celũ ad irã ſcòm diſtãtiã tãtũ:ſʒ potũſcòm diuerſi
tatẽ nature:qꝛ ſicut celũ eſt altũ ſimplłr:⁊ ira ĩfima ſim
plicit:ſic ⁊ de'ẽ ſũmgre largitoꝛ:a creatura rõnalis infi
a ĩ oꝛdie nature reſpectu recipiẽtiũ giam.
&3 eodẽ pᷣſ.cij.vbi dẽ in poſtil. Gndięite dño oẽs vir
exponit᷑ duptr. Ii Additio.
Lhoc loco hebꝛaica lr̃a hʒ: Bñdicite dño oẽj
exercit' eo. qð ppe itelligit de coꝛpoꝛib' celeſti
bus q dicũt᷑ exercir dei: vñ Eſa.xl.cap.Leua
oculosvr̃os ⁊ videte qͥs creauit hec:qͥ educ iĩ
numẽo militiã.i.exercitũ eoꝝ:Et oẽ ex noĩe vocat. vñ
ĩ his q̃ttuoꝛ vſibʒ vltis hui pᷣſ.notabilr deſignat pᷣſ.v.
diſtictões ĩ vniuerſo. In pᷣma eni denotat chꝛiſtũ qᷣ iſe

de celeſti ſibi ꝑata.ſ.ẽpyrio oib dñat᷑:⁊ de hoc dicit:Do

min ĩ celo pauit ſedẽ ſuã:⁊ regnũ illi oibꝰ dnabit᷑.in
loco ponit nãm angelicã beatã:⁊ de hoc dic: Bñdicite

dño oẽs ãgeli eꝰĩʒ loco ponit coꝛpa celeſtia:de qᷣbdiẽ

Bñqdicite dño oẽs exercit epᷣ miniſtri ei qᷣ facitis volũ
tatẽ e.vñ notãter dicit in ãgelis:aciẽtes vbũ ep ad au
diẽdã vocẽ ſᷣmonũ ei.ad denotãdũ ꝙ angeli ꝑ itellectũ
exequũt᷑ diuinã volũtatẽ tãq itellectuales nãe:ſʒ de coꝛ
poꝛib celeſtib dixit Faciẽtes voluntatẽ ey.qꝛ cũ ſint in
aiata ſᷣm cõem ſanctoꝝ opinionẽ Iʒ faciãt volũtatẽ di
uinã nõ tñ audiũt vocẽ ſᷣmonũ ei.In q̃rto loco ponit
oĩa opa ↄpᷣhendẽdo oiĩa iſta iferioꝛa.d. Que ſũt ĩ oĩ lo
co dñationis dei.⁊ qꝛ in hac regioe inferioꝛi aia hũana
ſpãl deũ hʒ bñicẽ: cupeſt capax ꝑ cognitionẽ a amo
rem:iccirco i. v.loco cõcludit coꝛꝛeſpõdent ad pncipiuʒ
Bñdic aia mea dſo. (Keplica. 6
Nnðõᷣſ.Bñdic. Circa illũ paſſũ: Notas fecẽ vias

peũñ dicta. S. Exo. xxxiij. Sʒ vide ibi illa coꝛꝛe
cta qſi qdã delyramẽta:qꝛ. no ſolũ a lyra:ſʒ ab oibrece

ciũt hypocrite:Eſa.

ſuas moyſi: Burgen. adducit reſumẽdo quedã

dentia. Illud aũt qð circa illũ paſſũ:Qm̃ ſecundũ altitudi
nem celi a ira. Buꝛgen. applicat de oꝛdie remiſſionis culpe
⁊ iſuſiois gre:vide coꝛrigi.s.circa pᷣſ.Miſerere mei de ⁊c̃.
Circa illũ paſſũ aũt:Biũdicite dño oẽs vtutes e. Burgen.
ẽ ſingularis diſtiguẽs iter angelos ⁊ coꝛpꝑa celeſtia ex eo:qa
angeli faciẽtes volun
tatẽ dei audiũt voceʒ
ſermonũ eiꝰ:coꝛpoꝛa
aũt celeſtia cũ ſint in
aiata ⁊ faciãt volũta
tem dei nõ tñ audiũt
vocẽ ſermonũ ei: ꝓ
pꝛie burgẽ.volẽs loqᷣ
ꝓpe v ſe iuoluẽ circa
vocẽ ſᷣmonũ dei. Eſt
enĩ illa vox non ſenſi
bbbreilis. z itelligibilis ſi
gnificatio diuie inſpiratõis:quã pcipiũt ⁊ aiata ⁊ inaiata:
qꝛ nihil excludit᷑ ab iſpiratõis diuie illapſu:io de coꝛꝑibus
celeſtibꝰ:dẽ haruth.iij.Stelle vocate reſpoderũt aſſumus
de modis loquẽdi dei:⁊ idiomatibꝰ grandis ſermo ẽ apud

pellẽ:qui tegis aqs ſupio
ra eius. Qui ponis nubeʒ
aſcẽſũ tuũ:qui ãbulas ſuꝑ
pẽnas ventoꝝ. Qui facis
angelos tuos ſpirit:&t mi
niſtros tuos ignem vrẽteʒ

Enedic aia mea ⁊c. Huic pᷣſ.nulł titulł p̃ponitnr

tthebꝛeo nec ĩ trãſlatõe hiero. ꝓpter qð dixerunt
Aaliq ꝙ nõ ẽ pᷣſ.diſtict a pᷣcedeti: ſʒ i libꝛis hebꝛai
cis q̊s vidi ponit᷑ pᷣſ.diſtict:⁊ ſimilr ĩ traſlatõe hiero.quia
quotat᷑ pᷣſ.ciij. pᷣcedẽs aũt.cij. Et hoc idẽ dicit hiero.in ꝓlo
go ſuꝑ libꝝ pᷣſ.Et diuidit᷑ ĩ tres ꝑtes:pᷣmo pᷣſ.ad dei laudeʒ

ſe inducit: ad hoc rõnes adducit: ibi Cõfeſſionẽ.ʒ dictaam

laudẽ reſumit:ibi Cãtabo dño. Circa pmũ dic: a ¶ Bene
dic aia mea dño.⁊ diẽ aia mea.q.d.no tãtũ lingua:ſicut fa
x. Ppls h labijs me honoꝛat: coꝛ ãt
eoꝝ lõge ẽ a me. b ¶ Dne de me magnificat es vehemẽt.
i.tante excellẽtie es ꝙ nõ potes laudari a creatura quatum
es laudabilis:Eccl.xliij. Maioꝛ eni ẽ oĩ laude. c
onem. PHic ↄñt᷑ adducit᷑ rõ motiua ad dei laudẽ: ⁊ pmo ex
oꝛdinata pductõe mũdi ꝑtiũ:⁊ ex debita ꝓuiſione viuẽtiũ
ibi Qui emittis. Circa pmũ ſciẽdũ ꝙ pᷣma ꝑs ⁊ pᷣncipalis

mũdi ẽ celũ empyreũ a pᷣncipio ſue creatois angelis repletü

ſicut dem̃ fuit i pncipio Señ.⁊ hoc notat᷑ cũ di: c¶ Con
feſſionẽ ⁊ decoꝛẽ induiſti.ita ꝙ ꝑ decoꝛẽ intelligit᷑ celũ em
pyriũ dem a pyr. qð ẽ ignis:nõ ꝙ ſit igneũ:ſed ſplendidũ:⁊
ſic aliqͥ mõ ↄuenit cũ igne i ſplẽdoꝛe.ꝑ cõfeſſionẽ itelligitur

ↄgregatio ageloꝝ ſaãctoꝝ deũ ↄfitẽtiũ ↄtinue ↄfeſſione lau

dis diuie:⁊ iſtis duob'mõis dẽ: De idut.metaphorice:qᷣa
ſic idumẽtũ faẽ ad oꝛnatũ hõis iduti:ſic ĩ iſtis creaturis pᷣn
cipalit᷑ relucet gla dei:⁊ iõ ſbdit᷑: d Semiet lumn ſiẽ
veſtimẽto.qꝛ lumẽ magis ppe ẽ ĩ ſpũalibſbſtatus q in coꝛ
poꝛalibꝰ Secũda ꝑs machine mũdiẽ celũ cryſtallinum 2
ſidereũ ↄtinẽs ſperã ſtellax fixaꝝ ⁊ oꝛbes ſeptẽ planetaruʒ
⁊ qtũ ad hoc dẽ: e ¶ Extẽdẽs celũ.ſ.ſidereũ. ¶ Sicut
pellẽ. vẽ eni extẽdi ſup emiſperiũ noſtꝝ q̃ſi t᷑toꝛium.
g¶Qui tegis aqs ſuꝑioꝛa ep. In hoc tagit celũ cryſtalli
nũ:qð ẽ ſupꝛa ſidereũ:qð dẽ aqueũ: Ge.j.eo ꝙ ↄuẽit cũ aqs
ĩ diaphaneitate:ſiẽ ⁊ empyreu dẽ igneu mo pdicto. Tertia
ꝑs ẽ elemẽtũ ignis? aeris zrines ſpain i i ſperã lune
7 ſupficiẽ ire ⁊ aq:⁊ qtũ ad h dẽ: h ui ponis nubeʒ
aſeẽſũ tuũ.i hebꝛeo ⁊ ĩ trãſlatõe hiero.hẽ:urrũ tuũ.qꝛ nu
bes ꝑ aerẽ vidẽt ferri ad modũ curruũ:⁊ q; tal mofit cõit
ꝑ ĩpulſũ vẽtoʒꝝ:iõ ſbdit: i ¶ Qui ãbulas ſup pennas ven
toꝝ. dicũt pẽne vẽtoꝝ metaphoꝛice ad deſignãð velocita
tẽ mot ipoꝝ.qð aũt dẽ h̊ de abulare ſuꝑ pẽnas vẽtoꝝ ⁊
agitare nubes qſi currũ ſuũ:p h'oeſignat᷑ ꝙ tales ipꝛeſſiões
9ſilies fiũt ĩ aere ex diuia diſpoſitõe:⁊ qꝛ de nãm coꝛpalẽ
ãgelos admiſtrat:ut dicit aug.ſuꝑ Geñ.iõ ſubditur:
aa r inct angelos tuos ſpũs.i.ſpũales ſpſtãtias facis
mim

ofeſſi

ãgelos tuos.i.nũcios tuos.Angeł.n.ẽ magis nomẽ officij
i; nature. l ¶ Et miniſtros tuos ignẽ vꝛentẽ hoc dẽ qꝛ an
geli legũt᷑ frequẽt᷑ apparuiſſe ĩ ſpecie ignis:ut moyſi ĩ rubo
ardẽti:Exo.iij. Nocat᷑ tñ ãgeł ille vñs: qꝛ pſonã dñi repꝛe
ſentabat: ut diẽ Greg. Itẽ.iiij. Re.ij.in tranſlatoe helie: que
fcã ẽ miniſterio ãgelo

rũ: apparuit currus „. NGG .
e eq e or, Quũi füdaſti frã ſup ſtabili
iiij Re. vj. Apparu ſn non ſelinahit ir
it mons plenus eqrũ ennan iclinehit ſie ſe
curruũ igneoꝝ i cir Culu leculi. Abynius licu⸗

veſtimẽtũ amict᷑ ei :ſuũper

cuitu helixei. qꝛ ſicut nmetu an
mõtes ſtabũt aque.Ab in

dicit hiero. ad defẽſi

onẽ ey venerũt angeli crpati giẽt:a vo
ageli ardẽt charitate 4

zfũt efficaces ad exe Alſceêndũt mõtes ⁊ deſcen

cutionẽ volũtatis di

uine. Quarta bjẽele aſti eis. Cerminuʒ poſui
mul cõtinek cg ſpera ſti q ue no tr. aſgrediẽt:nẽ 3
ire: de pmo dicitur Zↄuertẽtur opire terrã. Qui
m ¶ Qui fudaſti ter emittis fõtes in cõuallibꝰ:
ram. qꝛ ſicut fũdamẽ it᷑ mediũ mõtiuʒ ptrãſibũt
tũ ẽ iferioꝛ pꝑs domuj aque. btabut oẽs b eſtie

e na eeva agri:expectabũt onagri
p ſtabilitatẽ ſuã ·i.ſu ſiti ſůa. Supꝑ ea volucres
p centz mũdi ad qdd ðͦB
vndiq; tẽqũt natuuarrrrrrgg
liter ptes tre:⁊ iõ ſpdit᷑: o ¶ Nõ iclinabit᷑ in ſeculũ ſeculi.
declinãs a centro i ali iat hoc ẽ ſibi inaturale.de elemẽ

pter ſui pfũditatẽ. q¶ Sicut veſtimẽtũ amicx ey. qꝛ o⸗

to vo aque ſpᷣdit: p Abyſſus.i.ocean' q dẽ abyſſus ꝓ

ceancircũdat trã vndiq; excepta vna ꝑte qͥ remãſit arida

ꝓpi vitã hominũ ⁊ aialiũ ireſtriũ:ut dem fuit pleni Ge.j.
r ¶ Sup motes ſtabũt aqͥ. Ex hoc loco dicit ra.ſa.ꝙ aq̃ in
medio oceani ſũt altioꝛes q; mõtes ĩ ira poſiti.Sʒ hoc fal

ſũ ẽ:qꝛ cũ aq̃ ſint graues ⁊ fluide eq̃li᷑ tẽdũt ad centrũ vndi

q;: ⁊ ſic nõ ſũt altioꝛes i medio qᷓ; ĩ ripa:⁊a io illud qð dẽ hic

ĩtelligẽdũ ẽ de aquis pluuialib q̃ generãt᷑ ĩi nubibꝰ:pʒ ꝙ diẽ

iob: Qui ligat aqs i nubib ſuis nubes aũt generant ſi uꝑ ca

cumina mõtiũ. s ¶ Ab increpatione tua fugiẽt.qꝛ nubes

pluuioſe mouẽt᷑ de loco ad locũ ſᷣm oꝛdinẽ volũtatis diuie
Alit᷑ exponit᷑ hox referẽdo ad hoies. In nubib eni frequẽt

generãt᷑ ipᷣſſiones tribiles ut tonitrua fulgura ⁊ turbines qᷓ

dicũt᷑ icrepationes diuie:q̃ ſeguc⸗ ſüt ſigna ire ſue:⁊ ſic ho
mines triti fugiũt de cãpis ad loca magis ſecura.Coſequẽi
reuertit᷑ ad diſpoſitõem elemẽti ire q̃ i aliqblocis ẽ mõtuo
ſa ĩ alijs plana:⁊ quãtũ ad hoc dꝛ: t ¶ Aſcẽdũt montes ⁊
deſcẽdũt cãpi.⁊ iſte aſcẽſus ⁊ deſcẽſus nõ ẽ aliud q; eleuatio
maioꝛ mõtiũ ⁊ minoꝛ cãpoꝝ.vlterp reuertit᷑ ad diſpoſitio
nẽ elemẽti aq.d. v armminii poſuiſti.ſ.adqs oceani.
x¶ Neq; cõuertẽt᷑ opire irã.ſicut fecerũt tpe diluuij:ſic̃ p
miſit dñs edielecper deiceps diluuiũ diſſipa
oẽm irã. yꝓ ¶ Qui emittis.Hic ↄñi adducit᷑ rõ diuine lau
dis ex debita puiſione viuẽtiũ:⁊ pᷣmo ex ꝓuiſione habitan
tiũ ſuꝑ aquã:ſecũdo ex puiſione habitãtiũ intra aquã: ibi
Hoc mare.ttio quãtũ ad vtrãq; nãm:ibi Oia a te expectãt
pᷣma ĩ duas:qꝛ pᷣmo deſcribit᷑ diuia puidẽtia circa viuẽtia
ſup iram ĩ cibo coꝛpoꝝ:⁊ in alternatõe tẽpoꝝ:ibi Fecit lu
na in tpe. Circa pᷣmũ deſcribit mixtim ꝓuiſionẽ aialiũ aui
um ⁊ hoõium:⁊ pᷣmo quatũ ad ꝓuiſionẽ humidi ſine qͥ vi
ta ſenſitiua nõ põt ↄtinuari.d. y ui emittis fontes i
ↄuallib qꝛ ĩ deſcenſu vel pede mõtiũ oꝛiũt cõii fontes ma
gni ex qbꝰ oꝛiũt᷑ fluuij notabiles:⁊ hoc ẽ ad ſuſtẽtationẽ vi

Liber

celi habitabunt:dè medio

dũt campi:in locuʒ quẽ fũ

uentiũ:iõ ſbdit: ʒ ¶ Potabut ocs beſtie æ?. laꝛ mult
hñt de calido ĩterioꝛi. a 3 ie ne. qꝛ multu

ſus. b Sup ea volucres celi habitabũt. qꝛ lunt aliqᷓ
volucres aq̃tiles ĩ fluminib habitãtes vel ppe:alie etisã
volucres capales
vel nemoꝛoſe ve

pgraꝝ dabunt voces. Ri dũ ⁊ ad locaſua

gans montes dè ſupioꝛib teuentunt gaucen
ſuis:dẽ ſruciu opeꝝ tuoꝛũ c De medio pe
ſatiabit fra. Pꝛoͤduces ſe traꝝ dabunt vo
nũ iumẽtis:èt herbã ſuitu¶ces. hoc dĩ ꝓpter
aue) ĩ foꝛaminibꝰ

ti hõium At educas panẽ

‚nI Iorigj mur itan⸗
de kra:et vinuʒ letificet coꝛ ar papeilan

tes vel etiã in ru

hõis. At exhilaret faciẽ in pib': ſic dẽ de aq;
aleo⸗ 7 anis coꝛ hõis cõ nh⸗ r. In
irmet. Saturabunt ligna morat 1m
„„ e Lcceſſis rupibus.
cãpi ⁊ cedri libani qᷓs plan ĩ bebꝛeo mi babel

tauit:illic paſſeres nidifſica

1 Dalt De medio ramo
bũt. Herodij domꝰ dux ẽ

eoꝝ:mõntes erxcelſi cernis biero. De medio
ox:montes excelſi ceruis nemoꝝ. ⁊ hoc qᷓ
betra refugium herinaciſe tis ad auesi arbo
Fec lunam i tꝑe:ſõl cogno ribcapoꝝ vb ſil

uaꝝ comoꝛantes

d ¶ Rigas mon

tes. ſ. de'. e De ſupioꝛib' ſuis Oe nubib pluuioſis
ſuꝑ mõtes generatis: ut ibi creſcat herba aialibſilueſtri

b' oppoꝛtuna. ſ¶ De fructu opeꝝ tuoꝝ ſatiabit ira.
i. de effectu pluuie ꝗᷓ op tuũ fecũdabit tra:iõ ſbditur:
ꝛ2oducẽs fenũ iumẽtis.ad eoꝝ nutrimẽtum.

vñ fit panis ad vſũ hõis:io ſbᷣdit᷑: i ¶ Ut educas pa
nem de tra.⁊ qꝛ ad ſuſtẽtationẽ vite hũane nõ ſolũ reqͥ
ritur cib: ſʒ etiã pot q pncipalit ẽ vinũ de vite:iõ ſpdit
E Pin letificat coꝛ hois. redrit᷑ etiã cõdimẽtuʒ:iõ
pale cõdimẽtũ itelligũt᷑ alia:⁊ qꝛ pluuia trã humectãs
fecũdat arboꝛes:iõ ſvdit: m Saturabũt ligna capi
⁊c᷑.Dicit eni phᷣs.ij de aia ꝙ i arboꝛib radices ſũt ſimi
les oꝛi ĩ aialib:qꝛ ꝑ radices attrabit᷑ alimẽtum arboꝛis
ad ep nutritionẽ ⁊ fructificatõeʒ. In hebꝛeo aũt ⁊ i tran
ſlatione hiero.hẽ ſic: Saturabut ligna dñi.⁊ ſᷣm ra.ſa.
LTigna dñi h̊ ĩtelligũt ligna padiſi terreſtris. Sed qꝛ illa
mõ nõ veniũt iĩ vſũ hõis niſi enoch ⁊ helie:⁊ h agit᷑ de

lignis ſeruiẽtibad vſũ hõis:iõ põt dici ꝙ oia alia ligna

ↄueniẽter dicũt ligna dñi:qꝛ ſũt ei creature. n ¶ Illic

paſſeres nidificabũt.ĩ hebꝛeo ⁊ ĩ trãſlatõe hiero.hẽ ſic

Aues nidificabũt.aues eni alter ſpẽi magis nidiſicant

in cedris ꝙ paſſeres qᷣ cõit nidificãt ĩ tectis vomoꝛum.

o¶ Perodij dom dux ẽ eoꝝ ⁊c᷑. Perodi ẽ nomẽ auis
pdalis qᷓ gallice vocat grifant ⁊ nidificat in cedris:⁊ dẽ
dux paſſeꝝ vel auiuʒ eo mõ loquẽdi ᷓ leo rex dẽ aialiũ

⁊ iõ cũ dĩ Herodij dom :ibi ẽ punct᷑ a refert ad cedros
vbi nidificat herod.cui nid' dẽ dum e: ⁊ qð ſequit᷑

Dux ⁊c̃.·refert᷑ ad herodiũ mõ pᷣdco. p ¶ Montes ex

celſi. ſupple ſũt refugia:Ceruis.ſicẽ Petra.cauernoſa eſt

Beſugi herinacijs.ẽ aũt herinaciꝰ aial ꝑuũ ſpinoſum
q ¶ Feẽ lu.h̊ ↄnt᷑ oñdit qlit᷑ deᷣ ꝓuidet viuẽtib iĩ alina
tõe tpuʒ:cũ dẽ:Fec lu.ĩ tꝑe. F variũ motü lun
appet ſeſibil mutatõ aer ꝙ; fʒ alio planetas. r

hñt de calic n ſiti ſua.i. refici dictis ad/
ĩ ſua ſiti:vñ ⁊ tranſ.hie.ſic hʒ: Et reficiãt onagri ſ dan

niũt illuc ad bib?z

rũ.⁊ ĩ trãſlatione

h¶ Et herba fuituti hõium.i.vſui. granũ eni ſemina
tũ ĩ fra pᷣmo ꝓducit herbã:poſtea ſpicã ⁊ vltimo granũ

t exhilaret faciẽ i oleo.⁊ ꝑ oleũ qð ẽ pnci

(Ek
bſoits.
ſeutoes
luerqetue
diſcurmm
gu pgi
iöͤlaſk/
tulilonu
bin llpeen
Huurui
ſocit: y
ritadeot
qebabit
ruenunt
lutboulntol
Opiſol⸗
rb
op uü. ſi
ſgediſcur
ſocteylde
ppt victü
ſcecontra
aialme
nidenoct
ndediee
liwucodin
veſbclt
lan b
egula li⸗
ninib'gai⸗
Mitggkoep
leicon
dibnd e
buicahpo
lereprulg.
numer ge
merarn h
ſitoilnal
igocui/
1Mnue
vogite nann
(Dracoig
ſormaſtia
almmsie
ſuglaridi
iluabur
ſfultpu
lioͤocci
ſtrelurrecr
nico dicit
nuhms
matis g.
ataui
Kiuge
ti
K
NS
Minn
rinmni
Rcit

E =

e= =
B

IBd

i
lmn
ilri
tahet
Dlätr
lentie

e

migen
Wn
S Keinn
ni

unn

dm
de
nn in;
aAu

V

nan
ncy uns
vrſtiütn
mribin
nminn.
nigiſenin
Achen
inrnͤſüt
iutnif
hcrüciin
wutibn⸗
ininm
ni
mniel
herif
lin
CoGmc.
imius
gulsſ
0
ien

cognouit occaſũ ſuũ.i.determinate vadit ad occaſũ: ac
ſi habẽt itellectũ:qꝛ tal mot ẽ ab itellectu itelligẽtie mo
tricis.ꝑ talẽ modũ dẽ:ꝙ op nãe ẽ opi itelligẽtie.
Ooſuiſti tenebꝛas.i hemiſperio nr̃o ꝑ occaſũ ſolis.

e ſ ira. ”M
v CIn ipla hrrãö en. g,
ſibut oẽs beſtie ſi uit occaſũ ſuũ. Poſuiſti te
lue:qꝛ tüc magis
diſcurrüt ad qrẽ
dã pᷣda qᷓ; de die:
iõ ſeqt᷑: x ¶ Ca
tuli leonũ ⁊c᷑.⁊ qꝛ
oĩa illa pcedũt ex
diuia puidęẽtia:iõ
ſbdt. y C. &td
rãt a deo eſcã ſibi
2 q habita p̃da
reuertunt᷑ ad ſua
latibula:iõ ſbdit᷑:

t ¶ Et fcã ẽ nox.qꝛ ſicẽ dies ẽ latio ſuꝑ ira:ita nox ẽ latõ

ptrãſibunt oẽs beſtie ſilue.

piãt:ct querãt a deo eſcam
ſibi.Oꝛi ẽ ſol ⁊ cõgregati
ſũt:⁊ in cubilibꝰ ſuis collo
cabunt᷑. Exibit hòômo ad
op ſuũ:⁊ ad opationẽ ſuã
vſq; ad veſpeꝝ. Quã ma
gnificata ſůnt opa tua dñe.

Ox' 6 ſol 7. n E. . R
Peibbt hbõ ad oia iſapia feciſti. iplèta ẽ tẽ
P'ſuũ.ſic enim ra poſſeſſiõe tua.Hoc mar̃
ſere diſcurrunt ꝑ magnũ èt ſpacioſũ manibꝰ

noctẽ vl de nocte
ꝓpt victũ q̃rẽdũ
ſic econtrario:hõ
qͥ ẽ aial maſuetuʒ
nã de nocte qeſcit
⁊ de die exit ad oꝑa ſua:⁊ qꝛ ex talib effectib' appet al
titudo diuie puidẽtie nobis icõpꝛehẽſibil:iõ ammirati
ue ſpdit ð. a ¶ Quã magnificata.i.valde magnifi
cata. b ¶ Sͦto oñe oia ĩ ſap.feciſti. qꝛ ipſa eſt
regula vitatis. c ¶ Impleta ẽ fra poſſeſſione tua.i.ho
minib ⁊ aialib' q̃ ſũt dei creature. ð ¶ Poc mare.h

illic reptilia quorũ ñ ẽ nũe
rus. Aialia puſilla cuʒ ma

ↄñt᷑ agit᷑ de ꝓuiſione viuẽtiũ itra aquã:⁊ pᷣmo deſcribit

locũ eoꝝ:cu di: Poc mare magnũ.ſ.oceanꝰ vbi currũt

oẽs aqᷓ. e Er parioſ maniby. i. locis. dictio eni he ab i man B if
Hdplo ad exercitiü ſanctoꝝ i hoc aere caliginoſo. I ¶ Oia

bꝛaica h poſita equoca ẽ ad ſignãdũ manꝰ loca. fqᷣl
lic reptilia.i.piſces diuerſoꝝ geneꝝ. g ¶ Quox no ẽ

merata. h¶ Aialia puſilla cũ magnis. In mari enim
ſũt piſces alid valde ꝑui ⁊ aliqui valde magni:ut cete
grãdia:qͥrũ magnitudo ẽ q̃ttuoꝛ iugeꝝ ire:ut dic plini
i¶ñ Illic naues ꝑtrãſibũt.ut bona ĩ vna tra abũdatia ð
poꝛtet᷑ ꝑ nauigiũ ad aliã talib carẽtẽ ⁊ ecouerſo
kq ¶ Draco iſte ac.] i he.⁊ ĩ trãſ.hiero.hẽ: Leuiatã iſtũ

numerꝰ. qꝛ a ab hõie numerari:ſʒ deo oia ſũt nu

tu foꝛmaſti ad ludẽdũ ĩ eo. dicũt hebꝛei ꝙ ẽ vn piſcis

ſingularis icredibilis magnitudis:iõ dẽ leuiathan iſtuʒ
ĩſingulari.dicũt tñ hebꝛei ꝙ de a pncipio creauit duo
idiuidua hubv ſpeciei maſculũ ⁊ femina:ſʒ qꝛ de pᷣuidit
ꝙ ſi multiplicarẽt nauigatõ ipediret᷑ q̃ deſeruit vtilitati
mũdi:iõ occidit femella ⁊ ſale ↄdiuit reſeruãs eã iuſtis
poſt reſurrectõem.qð aũt ſbdit᷑: Quẽ foꝛmaſti ad ludẽ
dũ ĩ eo.dicũt ipſi hebꝛei ꝙ trib hoꝛis ĩ die de ludit cũ
leuitathan. Sʒ pᷣmum dcm̃ ẽ ̊ ſacrã ſcripturã:Geñ.j.
qꝛ foꝛmatis generalit᷑ oib piſcib dixit deus: Creſcite ⁊
multiplicamini.⁊ ſic nõ creauit aliquã ſpeciẽ ĩ maſculo
⁊ femia quã nõ vellet multiplicari.Itẽ ꝙ dicũt carnes
femelle reieruatas iuſtis i reſurrectõe:eſt erroꝛis ſarace
noꝝ:iĩ quẽ iudei moderni ceciderunt credẽtes ꝙ reſurre

ctio ſit futuꝛa ad vitã aĩalẽ cibis idigẽtẽ.Et qð dẽ ꝙ de

ludit iĩ eo vel cũ eo tribꝰ hoꝛis ĩ die puerile ẽ ⁊ ficticium
Et iõ alit dicẽdũ ꝙ pᷣſ.h̊ loqt᷑ de cete cupſũt plura idiui
dua i mari nominãs eũ leuiathan:ſicut iob.xl. q noĩat
etiã dꝛaco ĩ trãſlatõe cõi:qꝛ Ge.j.vbi dẽ cete grãdia.in

nebꝛas èt ſcã ẽ nox:in iaci
CLatuli leonũ rugiẽs ut ra

riente te manũ tuꝗ dia iĩple

tur dominus in operib ſu

qð ẽ a deo circa ipᷣa

loſis. a

opib' ſuis.i.ĩ creaturis ad ſua gloꝛiã oꝛdiatis: ſʒ GRre
uer. xvj. Uniuerſa ꝓpi ſemetipᷣm opatr ẽ dñs. e¶ Qui
ſpicit irã ⁊ fac eꝗ tremẽ. ut pʒ ĩ motu ire ꝓcedẽte ex diuina
tãg tactu fulguris:qð frequ?z
tius cadit i mõtibaltis. ꝗg ¶ Et fumigãt.qꝛ ignij fulgure-
H mm. 2

opſalmoꝝ

hebꝛeo h dꝛacones magnos:tñ ſpᷣ iſtis noibꝰ itelligit h pn
cipalit᷑ diaboł:ſicut ĩ li.iob fuit dem.Et iõ lr̃a pᷣmo ẽ expo

nẽda de ppetatib ceti:⁊ ſecũdo de ppetatibꝰ diaboli ꝑ illas

ſignificatis: Qð & pᷣ dẽ: Draco iſte.i cõi trãſlatõe vel leuia

than iſtũ i trãſla.hiero.p pnomẽ demonſtratiuũ æ nomaen
cui adiungit᷑ deſignaeft
ed magnitudo euideẽ᷑
excedẽs magnitudinz

gnis:illic naues ptrãſibũt.
Draco iſte quẽ fömaſti ad
illudẽduʒ ei: oĩ ã te expe
ctãt vt des illis eſcã ĩ tẽpe.

Bnte te illis colligẽt: ape

alioꝝ aĩalium treſtri

buũt bonitate. Auẽtẽte aũt ter quaſiad hoc leuia

te faciẽ tůrbabunt᷑:auſeres tus:ſz tenet ↄſecutiue

ſpm̃ eoꝛũ èt deficiẽt:⁊ ĩ půl qꝛ ad e foꝛmationẽ
uerẽ ſuũ fuẽtẽt. mitte ſpm̃ H ulid is.
— 3 à, E oc. n. ꝙ le 3
tuũ t creabunt᷑:ct renoua fſacr eſt a deo ĩ coꝛpe

bis faciem terre. Sit gloꝛia
domini in ſeculum: lètabi ceſſaria ſit ei magna
bus maris qs deuo⸗
rat:ꝓpi qð piſcej cetũ
vidæẽtes ex iſtinctu na
turali fugiunt verſu⸗
ripã vbi cetus natare

is. Qui reſpicit frã ⁊ fac eẽ
tremere qui tãgit mõtes èt

nõ pot ppi aq̃ paruitatẽ: æ iõ cetus eos inſequẽs ipingit ad

terrã ⁊ a piſcatoꝛib ibi occidit:qꝛ non põt ſe mouere:⁊ ſic
illuſus ſua ſpe fruſtrat.p hoc aũt pᷣncipalit᷑ ĩtelligũt ppeta
tes demo nis:qꝛ ꝑ demõſtrationẽ coꝛpꝑis e excedẽtẽ:cũ dĩ
Dꝛaco iſte.iĩtelligit᷑ ptäs demonis oẽm ptãtẽ coꝛpoꝛalẽ exce
dens:ſi ſibi dimittat᷑:ꝑ illuſionẽ vero ceti dictã itelligit᷑ illu
ſio demonis:qꝛ credẽs chꝛiſtũ in ſe deuoꝛare i ſua paſſione

2 mẽbꝛa ſua i tꝑali ꝑſecutoe ꝑ eũ gᷣ eos excitata defraudat᷑

ab itento:⁊ remanebit pꝰ iudiciũ ligat i iferno:qꝛ non erit

a te expectãt. icipit vſu i hebꝛeo ⁊ ĩ traſla.hiero.vbi pᷣſ.
declarat ꝓuiſionẽ diuinã circa vtrãq; nãm pᷣdictã ſimul.d.
ia.ſ.viuẽtia ſuꝑ trã ⁊ i aquis. m¶ A te expectat vt

des illis eſcã. qꝛ ꝑ appetitũ nãlem ⁊ ſenſitiuũ tẽdunt ad id
dinatũ: 2 ſic dem ẽ ſupꝛa ꝙ opꝰ nãe ẽ
Date te illis colligent. hoc dẽ ſpãlit p

opus itelligẽtie. n ¶ Date te illis ‚hoc dẽ
pter illa viuẽtia q̃ ñ ſolũ q̃rũt cibũ ad hoꝛã ſʒ etiã ↄgregat

p tpe HSS colligit grana i eſtate: vñ viuit

ĩ hieme. o ¶ Aperiẽte te manũ tuã.ꝓ diffuſionẽ bonitatj
tue ĩ effectibꝰ. p ¶ Oia iplebũt᷑ bonitate.i.bono ↄueniẽti

ſue nãe. uertẽte te aũt faciẽ.denegãdo pᷣdictã diffu
ſionẽ. r ¶ Turbabũut ex defectu nutrimẽti. s ¶ Aufere
ſpm̃ eoꝝ.i.vitã. t ¶ Et derficiẽt.a vita pñti. va ¶Et i pul

uerẽ ſuũ reuertẽt᷑ i.ĩ mãm vñ fuerũt foꝛmata: q/ ꝓ maioꝛi

pte ẽ tra. mitte. i. emittes: ſiẽ hĩ i hebꝛeo ⁊ itranſla.
hiero. y ¶ Spm tuũ.i.tue volũtatis effectũ. ʒ ¶ Et cea

bũt᷑.i.de nouo foꝛmabũt᷑ eadẽ i ſpẽ ſʒ curſũ nãe:⁊ aliqñ ea

dem iĩ numero ad declaratõeʒ ptãtis diuie i opib' miractu
a ¶ Et renouabis faciẽ tre.ſiẽ pʒ ĩ eſtate:qꝛ tũc reno
uatur herbis ⁊ floꝛib ⁊ fructib ꝗᷣb puata fuerat i hyeme

b ¶ Sit gla oñi.i.laus ⁊ honoꝛ ſibi debit ipẽdat. c¶ Gn
ſeculũ ſeculi.i.abſq; imino a ꝑte finis. ðO ¶ Tetabit᷑ ons ĩ

oꝛdinatõe. f ui tãgit mõ

um ⁊ marinoꝝ:⁊ p
hoc qð ſbᷣdit᷑: Ad ů
ludẽdũ ei vel luded2ö
ĩ eo.nõ eſt itelligẽduʒ
ꝙ li ad teneat᷑ cauſali

than:finalit᷑ ſit foꝛma

tã magno ſedt ꝙ ne

cibatio ex alijs piſci

TDiber

k ¶ Querite faciẽ epi placetei ↄſpectu ee. ¶ Memẽ

„„ „„ „„ — ⸗ - “ „ „— „ e 8 r p
magis fumigat ꝙ inflãmet. Sciẽdũ aũt ꝙ oia pᷣdicta de oꝛ ꝓ· Pinio ra. ſa.ĩ hoc loco verioꝛ . Rõ aũt quaʒ v
dine creaturaꝝ ꝓuiſioe viuẽtiũ ad hoc iducta ſũt ut ex eij/ Rint⸗ eũ faẽ. d. ꝙ cũ int gades a nin j
roõnal creatura iſurgat ad laudẽ ⁊ honoꝛẽ ↄditoꝛj. h¶Kan – ejlit tẽdüt ad cẽtꝝ vndiq; non valet: na vtue ßs⸗
tabo.hec ẽ vltia ꝑs ĩ pᷣſ.reſumit dei laudẽ ĩ pncipio pᷣſ.in diuĩa erãt ↄgregate pᷣter nam ſuã ut tra arida a dier
choars o. 4 Tarabo dño ĩ vita mea.i.qdiu viuã:ideo vñ Ge.j.Cõgregẽt᷑ aq q̃ ſb celo ad locũ vnũ r apparcat Vlben
ſvdit: i C a am arida. a de hy ple cfuin
deo meo in lum. —„ „- S nius eſt vidẽdum pen
E detah pſal fſumigãt. Cantabo ðño in uocate nomen ei:annuci/ ibidem. (¶ In eo Pern
ad or e⸗ vita mea: pſallaz deo meo X inter gẽtes opera eius gem p̈ſ. vbi dicit gppt
ſ ¶ Jocũdũ ſit ei lo diu ſum. J0cun dũ ſit ei antate ei èt pſallite ei:nar in poſtil. Herodij lahbſt
k ¶ Jocũdũ ſit ei elo g lum. Jocunan iu EEe Pae ennar domz oux eo iu
quiũ meui. coꝛazeo eloqũ meũ:ego vᷣo delecta rate oĩa mirabilia eb. Laů ¶ ¶ Additio. 2 tn⸗
are ¶Ego vo boꝛ iĩ dño. Deſicient pecca damini ĩ nomie ſcõ ei: ete Era lf̃a i
dſol dinia Res a fra: T iniꝗ ita utnõ tur coꝛ q̃rentiũ dñm. Que hebꝛai⸗ Sinß
zitaenis. ma De ſint: benedic aia mendlo. me dm ofirmamini: qri in bocloo: Ci⸗ anni
ficiat peccatoꝛes a raa Alleluia. EIIII t facieʒ eius ſemper. M niai abietih⸗ ec, aladi⸗
⁊c Loqt de peccatoꝛi 8 IOnſitemini dño èt in mẽtote mirabiliũ er q ſecit mus eb: vel abie iles
bus bnihe iſua mali⸗ ä tes ſũt domy eius
n ¶ Bndic aia mea dño ⁊c᷑ʒ⁊ ſic iminat cãticũ ſic icepit ivpʒ qſeſte:qꝛ ciconia cõii habitat ſeu nicificat laltis difteis iurz
hrcneſt ĩ cãtilenis:⁊ exponat᷑ ſicut i pncipio pſ. ſeu altis arboꝛibꝰ:⁊ ꝑ ↄñs ĩ abietib ſeu cedris:⁊ ↄſonat ie
In pſ. ciij. Bñdic. vbi dẽ in poſtil.Gñdic aia mea domi cũ hoc qðõ ſeqt: Motes excelſi ceruis vbi hebꝛaica lr̃a ſltr
no: ? dicit ai¶a ma. Additio. ( dz Leruis: hʒ ibi cibijs: q cõit habitãt ĩ altis mõtib liuun
⸗ Ic pᷣſ. v = vbo vltio pᷣcedentis pᷣſ. ſiẽ ciconia ĩ altis arboꝛib ſeu edificijs. Replica. cla.
ibi eni cõcluſit: Bndic aia mea dño.nõ expmens Npᷣſ. Bñdic.x burgẽ. laudat ſuum auctoꝛem udn
nmodũ ſeu mãm hui bñdictois ſeu laudis. In h T1L Ra.aben.dicẽs eũ ppe dicẽ deũ magnificũ in nfu⸗
vo pᷣſ.reſumẽs illud vbũ vltimũ.ſ.Gñdic aia mea dno. de A. ope creatõis ⁊c. Circa pᷣſ.aũt In te dñe ſpera ndl
clarat mãm huſ laudis ſeu bñdictois ſũptã ex reꝝ create ui.am iſdẽ burgen.dicit magnificẽtiã eſſe circa opa ma ſce
vnge ra. aben. in ſua glo. ſuper pſal. in hoc narrat opera gnaxꝝ expẽſaxx allegãs ad id ariſto.q magnificẽtia ĩ ope ſc p
a deo fcã creatoe mũdi:Ge.j.Ex qᷣb opꝑib' de' dʒ ppe dici creatois ꝓpᷣe locũ n hʒ:qꝛ de creãdo nullos ſũptfecit: eff
magnific :qꝛ magnificẽtia ſm phᷣm. iiij. ethi. eſt vtus aq qꝛ de nihilo cũcta pduxit:⁊ ita bur. fantaſiando hᷣ lau gnon
magna opa fiũt:q qͥdẽ magnificẽtia excedit nr̃am narratio dat ĩ abenhaęra qð ſupꝛa rephẽdit ĩ poſtil. circa pᷣſ. In ißn
nẽ:⁊ iõ dicit Uehemẽt.⁊ qꝛ hũana mens nõ attigit nãliter te dne ſperaui.⁊ vide ibi coꝛt. circa illũ paſſuʒ. Supꝛa baiiii
ad noticiã dei:niſi inquãtũ a cognitõe creaturaꝝ ꝓcedit in mõtes ſtabũt aq̃.bur.allegat qð dixerat circa.j.ca. Ge. ndoii
cognitõeʒ creatoꝛis: iuxta illud ad Ro.j.ca. Inuiſibilia dei vide ibi coꝛf. 1 Pſal. CIiIIlI. nng
a creatura mũdi ꝑ ea q fſcã ſũt intellecta ꝓſpiciũt.iccirco di VOnſfitemini dño ⁊c ſm ꝙ dicit hie. in plogo tngſun
cit: Cõfeſſionẽ ⁊ decoꝛẽ iduiſti. Pꝛo q ſciẽdũ ꝙ ſic aliqs hö ſup libꝝ iſtũ.pᷣſ.iſte pᷣm ẽ iter illos qͥ dicũt᷑ al iacd
maxie potẽs ⁊ vtuoſus ſit vndiq; coopt ali pulcherrimo leuiatici: ⁊ ſᷣm hoc alleluia qð ponit iter pᷣnci gtüud⸗
⁊pcioſiſſimo idumẽto:talis nõ põt videri nec ꝑ ↄñs lauda piũ huũ p̃ſ.⁊ finẽ p̃cedẽtis nõ ptinet ad pᷣſ. pcedẽtẽ quã ſuunen
ri a vidẽte ipᷣm:niſi ex decoꝛe ⁊ pcioſitate idumẽti:ſic deus uis hoc alidq dicãt:ſʒ ponit᷑ magis i pncipio huſ pᷣſ. tan S
nõ pot a nobis cognoſci nalit᷑ neq; laudari niſi ꝑ creaaturas q ei tituł:qꝛ pſalmi a titulis ſuis denoiant᷑. Sciẽdum chiaf
ab ipo heclaa ex q̃ oſideratõe p̃ſ. dicit: Cõfeſſionẽ ⁊ decoꝛẽ etiã ꝙ alleluia nõ eſt vna dictõ ut credũt alid:ſʒ due in ſoei
Suigige. er decoꝛe tui idumẽti ↄſiſtit ĩ opib'tuis ha hebꝛeo:qꝛ allelu ſignificat laudate:⁊ ẽ vbũ ipatiui moi wpliem
bem te ndart ſeu oↄfiteri:⁊ q ſũt illa oꝑa ſbdit.d.Amict is ſignificat deũ:⁊ tenet h ĩ accuſatiuo caſu.pʒigit ꝙ pſ. müvi .
nns ic veſtimẽto. qꝛ ĩ pncipio creatois reꝝ fit mẽtio de iſteẽ qdã iuitatio ad laudẽ diuinã ⁊ duo ſeqntes ſimilr ſs Ahon
p aör lucis: Be. . Fiat lux.vñ lumẽ h̊ dem ꝑ pᷣſ.referẽdũ Et ſʒ aug facti ſũt a dauid:ſʒ vo hiero.⁊ hebꝛeo) actoꝛ nent
ſiu 6 lene bmo creatũ qlitercũq; accipiat ſiue coꝛpalit ignoꝛat᷑ i pticulari:tenet tñ ꝙ facti ſunt ab aliqᷣ viro ſan Eydpti
Dich 3 lue vtroq; mõ: ut ibidẽ ẽ vidẽdũ.Conſequẽter cto vel plurib ſpmſanctũ hñtibꝰ. Diuidit᷑ aũt pᷣſ.iſte in eri.
dicit: Extedẽs celũ ſiẽ pellẽ q tegis ads ſupioꝛa ep. vbi tan duas ptes:qꝛ pᷣmo p̃ſ.excitat pplm ad laudẽ diuinã: iſeg.
o ſecũde diei: i qᷓ ſem fuit firmamẽtũ diuidens aqs ad hoc efficaciagẽdũ recitat bñficioꝝ dei memoꝛiã:ibi beali⸗
hiores ah ſferioꝛib: ⁊ ſic poſtea ſucceſſiue facit mẽtionezʒ Memẽtote. Circa pmũ dicpᷣſ. a ¶ Conſitemini dño. ſipleri⸗
22 eh eſgs:⸗ genee platis: ⁊ de luminarib : a de piſcibus cofeſſiõe laudis p bñficijs ab eo obtẽtis. b ¶ Et iuoca Aloi
Introu ett da . no Rngto ſemp oꝛdie qͥ Ge.jtradũt te nomẽ ey. ꝓ obtinẽdis:qꝛ gratitudo de pᷣteritis bñfi Etſtn
Bis: ſontie „ Puncetig vmuetin ptinẽtia:ſic de plu cijs ẽ optia diſpoſitio ꝓ alijs ipetrãdis. 2 Annüciate hcii
ijs:fontib ⁊ vẽtis:⁊ de nutrimẽtis aialiũ ⁊ huiuſmõi.Et iter gẽtes oꝑa ep. ſue bonitatis ⁊ ptãtis declaratia q ex lui riſa
ñter pcludit de vltio fine creaturaꝝ q ſũt ad clarã noticia plicat ifra. d ¶ Latate ei. oꝛe. (Er pfallire ei. coꝛde ſſiturr
2if cũ laude ſcẽ: ⁊ hoc cũ dic᷑: Sit gloꝛia dñi ĩ ſeculum ¶ Narrate om. mi. eo.i. aliq ex oib'qꝛ oia nõ pñt nar uigii⸗
Wenaboriconktndt msiids iptn d en er aairrnt uen rneeit vuce Arn
aneletaboꝛ ogo ſunii⸗ bunutlane vion tcũ dic Defi ſan.eb.i.opa facite bona de genẽ ⁊ ex itetioe gle diuine Hiͤs
ſumit ex creatuniabagt umit: Bñdic aia mea dño.q.d.ſic ut ſic exillis opiblaudemini ĩ noie dñi ad qu opa illa mmfigtn
ioné ſatis bn nriabnicni Hõ quã expoſi ſũt directa. h¶ Tetet coꝛ que.do. q̃rens eniʒ aliqd hʒ atat
radunfin polullaadiachenmemban t eerde n Anediclcngi Wetdi t wrtnefn⸗ ffui
vbi dicit in poſtil Si oc pertinentibus. ¶ In eodẽ pᷣſ. ueniũt eũ ifallibilit:ſʒ illd Mat.vij.Ois q q̃rit iuẽit ⁊c ſalte
poſtu. Super mõtes ſtabunt aque. iõ ſpdit᷑: i ¶ Queritedo. 19fir. i.ſitᷣ certi de inuẽtoe. poſaii
Zidditio. fiibe

1

nöi
Wae⸗
MZ
Enß
Neu⸗
ahſe
nN.
Giſe
cft
moppi
Nrni
nareſone
ſbiul⸗
ſann
in
ſeangn
ugii
vau a

ahein
güniu;
gwii
wfi
*“
Cupiſt
S
baiſnmi⸗
uifin
Clicnii
unmmüſl

ucn
CEin
imnuti
0ℳ n⸗
un
a
giſin
Unniiſe
Gageoiut
*
“
infi
eius,
.

bñficia ↄtulit iſt
net tpᷣs abꝛae vſq; ad iacob.dic igẽ: l

lech regez ger re

tote. Pic ↄñi recitat dei bñficia ad laudẽ ey excitatiua.
Et diuidit᷑ ĩ aͤng preriſcdn qnq; pꝛes q̊ tẽpoꝛib de
rli:ptes patebũt ꝓſequendo.pᷣm⸗

mira.epq̃ fecit.qꝛ abꝛaã de foꝛnace chaldeoꝝ miraculo
ſe liberauit: ut di
ctũ fuit Geñ. xj. „„ 2„ „ .
ꝓpt vxoꝛem eius pꝛõdigia eb:et iudicia oꝛis
pbaraonẽ regen evᷣ. Semẽ abꝛaã ſi er ſlij
'rege ger re laͤcob elẽcti eb. Jpſè dñſ de
us ni: in vniuüerſa tra iudi
xij.2xx. cia ed. Mẽmoꝛ fuit in ſecu
ediai⸗ e lü teſtamẽni ſui: bi qð mã
cant pdigia aſi p Qdauit ĩ mille generationes
cul a digito dicas Quod diſpoſuit ad abꝛaã
eo ꝙ cã effectia ta et iuramẽti ſui ad iſaac. Et
liu ẽ hoib· icogni ſtaͤtuit illð iacob ĩ pceptũ ẽᷣt
a neloulea da iſtliteſtm einũ. Dicens ti/
zſic imediate de bi dabo trã chanaan:funi-
pẽdẽt a diuia vo/ culũ hereditatis vr̃e.Cuů eſ
lũtate q nohiag ſet numero bꝛeui:pauciſſi
1a ons E mi ⁊ ĩcole e. Et pertrãſie
