, e tione tal dere volẽs⸗ ioné: tũc male Ulud patie iſti Tc. Sũt debilitate: tu ebilitate
n P ſam defender ñ captionẽé: iõez. Sʒ illu e docuiſti ⁊c. S imi debilitate elaxata ex debilita
lengziſ fabulo ir „ inet añe — captioeʒ. 2— Ecce 72 le:ſed ex an opa patiẽtie re ax 5 duerſita
rfin dit: ſi dies term inẽ añ piſcis capuioe etsed Lare niẽtie: i. opa patiẽ mügte dauerina
nüp imis accelera maledic ficatio fi tma.lalias ro impatiẽtes ex di. eis ex i .. tui.
Cieni aꝛ ninns acce le: qꝛ potn aſijt: qꝛ ſpecificatio eCErma! etiã alidq im lia eneniat eis ex in Fmo.tui.
wnicn 5 videt rönabile:qꝛ pott. ito traſüt: qꝛ ſequẽter imi. Süt etiã a⸗ n talia llätes ofir. Fmo. tui.
r⸗ o vidͤet ſon lei qᷓ nimis cito tre lt dicere ↄſequẽter an. Dit ubitare an t. Tacillates et: ſed ſuyzage
brnidag n it: q diei Etiã ſi vult⁊ 1cito trãſeunti is: qᷓ incipiũt de ic: f¶Uaci ſuſtinẽt: ſe
SWZ aduen 1 T err uo. Et diei cito t tis:q i Per ad tales o ediocria ſu . t
Prükſnin to adu d quẽ:nõ a q deberẽt d Et ꝙ nox idẽtie:a q;tũ 7 medioc nles dic: g (Et
6nimnſln d dictũ ſancti tho qꝛ die im loſa ẽ:traſeat. Sũt. n. aliq pincipiũt frangi: 7 aue podus ge Sdus:
rlſnce a Dierrdie aledicere: q res fabu myſti Süt. n. auib incipiüt detat ale bclin ge podus:
Penin bñdicere q;' m ſſent. ſed qꝛ oͤnem foꝛem nientibgr foꝛtaſti. hoi.n. p ne aduerſitat ꝛinuehik
reten iſſet in qᷓ cape poſſent. ſe dam expõ llego foꝛta ignat mag tiẽtia:inueh
Snid veniſſet in q cape 5 dicit ſcöam expo ſſet ſm allego enua tre. ↄfoꝛt hoc deſignat mag t iob patiẽ⸗ laga.
wr 7 ſtillatõ 5 etſi verũ e . ſianifi gen mere:et p h icé. Pꝛemiſſa i e. ſuꝑ te plaga
une De eo aüt ꝙ pol a lr̃alem: qð etſi ver minoꝝ ſig iut nemere: er p eficẽ. Pꝛemt Nuc at ve. ſu tiẽtiã.
euneeel dicit ea lralem. pꝛima termine ſte paſ⸗ Piur liq incipiũt d ex. beE ciſti. p impa 3
n n m: Burg. dicit e⸗ verũ ᷣm pꝛ onit iſte pal. ſb qᷣ alid atietie d. . delecin. p. in at es.
niain icũ ſenſum: no itatis hñtem: pt tẽ in eo ipm deidefe⸗ rioxr. i⸗ pe: 108 ep
an älesfun dooinle nene Butce, iacut vataeker⸗ rzmilia ronor gallado n bo core ſneheecnere 9
hebꝛeos:p ſcondita ẽ v . alit ex i. Tetigit te. iã.dixit.n. io celiphax rep bi ti
ſus m hebꝛeos: cud abſcondit llatoꝛ: burg.⸗ kd erBir blaſphemi⸗ ens: 7 ho P OUbi ti
gan ca. vbi dicit: Uiro cui ſſet poſtillatoꝛ. bir eiuſdeʒz ſpendo in blalſt ere e elndter mn ſufferẽ
ca. vbi dicit: bñ expoſuiſſei ꝛobandũ:qꝛ eiuſc e pꝛüpe o uis eſſer bit. J. i 2t ſpẽu mali ſufferẽ
Pni verbu cum bñe 5 veniret repꝛe ſed in expon ſſum a de is patebit.j go tua.reſpẽu m ifficulta
hoc do ſi dicẽt nõ oͤnes vere: ſe 4 cul ꝛvt magis itudo ti ſcee tli d
i i verü xpones vere:. a deo liu ſphemiã: : n Fotituge ua. abſ; iẽ phus po
in ponẽdo eſſe plures e, ignoꝛauit iuſtũ . bla P 9 reſpẽu dei: atietia tua.? tia:ſic p us! 2
Kd ſſus poſſunte — iob igno . o8 ſuos in 2 tu“. re C . O 7KN patien — viaru
lud nõ videt ve t ꝓbare otra amice Coꝛ.j. : tñ cũ difficult it ini ſoꝛtitudinè 1Ppfe ft in
gnig 4 burg il u:qꝛ hoc nitebat p .:7.. oñſum ẽ. . di:tñ c alis dꝛia ſit ini fe antiz: p U/ iſta luert in
Gnntet flagellari: qꝛ ho ſſu libꝛi: .S.oñſun timebam ꝛvt ſic talis dꝛia ſi Etiã ⁊ tp effectu pʒ ꝙ it iob à
bniſien ſte flagell in ꝓceſſu libꝛi. oꝛ quẽ no timeb⸗ ſi te: vt ſin lẽ. int ↄtin . enecu arguit iol
Gegbic̃n rrates vt pʒ bo: Timoꝛ qu ſtil. ſed in fi re. vi.cral ine arin⸗ Sare Pont elip Rers obſete
ent A h Arate dẽ ca. up vbo: eſt cũ po En nit. ñ. quã bus ſimu 5 are. Ho .5 eco. O
gonpren Item in eodẽ ca. ſup a. Burg. iã ſue innocẽ⸗ arũ. quã pu Recõe unir.. Becd in. pe.
N,ne⸗ euenit mihi dicit iob tet ndecẽs ſeↄ ãliter in te diẽ inn terita.
l e vbi poſtillatoꝛ icẽs: viro iuſto i tõe:q̃liter 1 rronea ſnia:ꝗ oꝛiã facta pᷣt
nnſt ney onit dicẽs: vire lſa impugnat d Burg. erro ẽdo ad memoꝛi
enäocn, tie:burg.opp arioꝝ falſa in ũ dẽ. ſe ac, reducẽdo ad
mus abſolute abſq; da 305 adpuc nihil drcoti hubac.
4 beite hoc ab Nrlenvogſhs clare. z.in pᷣ coꝛꝛe
falſus intellect oñſus ẽ cl
nſ

16 ſequit: h ¶Rugit

te. a ¶ Aut qnñ recti deleti ſent amiſſionẽ ſubſtãtie et ꝓ
lis ſue:ſicut tu delet es. b ¶ Quin poti vidi.ꝑ expientiã
cui credendũ eſt. c Eeg opernt iniqtatẽ. manifeſte in
imicando. d ¶ Et ſeminãt doloꝛes.occulte inſidiando.
e ¶ Et metũt d
aut qñ recti deleti ſi: Quin

qſi dicat: nõ poſſes oñdere:nec per ↄñs credendũ eſt tibi de
Aura

Flãte deo periſſe. in p
Piboe Seſam⸗ boti vidi eõs ꝗ opant iniqꝗ
pros. in bonis ſuis et tatem:ct ſeminat doloꝛeſ:ẽt

ple ſua: ĩ hoc notat metüt eos:flãtẽ deo periſſe
iob hoc modo ↄſum & ſpũᷓ ire eò eſſe ↄſumptos
ptu ꝓpt P, bteritg Rügirt leonis et vox leene

leonis.i.ipſi iob quẽ Oeik n
keontoparur ppi cru triti ſũt. Tigris perijt eo ꝙ
uã ei imponit. onis diſſipati ſunt.
A poxlemne.. Vi onis diſſipati ſunt. Poꝝo
ſue q̃ ipᷣm iob ad pᷣdi
cta mala p ſua verba
incitauerat: vt iſte di
cit: k ¶ Et dẽtes ca

delitatẽ æ rapacitatezʒ nõ habẽt pꝛedã: et catuli le

ditum: ẽ᷑t qſi furtiue ſuſcepit
auris mea v̈ba ſuſurrij eo.
en iuac In hoꝛoꝛe viſioniſ noctur
tas fllioꝛg iob i m neé quãdo ſolet ſop occh⸗
imitantiñ. I ¶ Tõtri Pare homies: pauoꝛ tenuit
tiſunt. ſup. diuino in me ⁊ tremõ:⁊ oĩa oſſa mea
dcto: vogere t pterrita ſi. Et cum ſpũs mẽ
vroꝛ Job beuſa plente trãſiret: inboꝛꝛuerũt
gris perijt. quã pꝛius leene ↄpauerat:hic tigridẽ vocat ꝓpĩ
velocitatẽ er ad malũ:ſic tigris ẽ animal velociſſimũ. dicit
2 igris perijt eo ꝙ nõ habẽt pꝛedã.q.d. lʒ vxoꝛ iob nõ
fuerit moꝛtua ſiẽ filij ⁊ filie:nec ſicut iob ꝑcuſſa vlcere:tñ in
hoc pcuſſa eſt:ꝙ nõ põt bona alioꝝ rape ꝑ ſe nec ꝑ maritũ
nec etiã ꝑ filios:iõ ſubdit᷑: Catuli leonis diſſipati ſunt.n
Poꝛꝛo. Dic ↄnter eliphaę ad ſuũ ꝓpoſitũ inducit diuinã
euelatõeʒ. vtrũ aũt ſuerit va reuelatio vel ↄficta abeo:tho
mas ſub oubio relinqt. videt᷑ tñ ꝙ fuerit cõficta:qꝛ in fine li
bꝛi dñs dixit ad eũ: Jratus ẽ furoꝛ meus ʒ te et ↄ duos ami
cos tuos qꝛ nõ eſtis locuti coꝛã me rectũ. Item qꝛ hoc indu
citur ad falſum intellectũ.ſ.ꝙ nullus a deo punitur in pnti
abſq; culpa pᷣcedenti: falſum aũt nõ põt a deo reuelari. In
hac igit p reuelatõe pmo fingit reuelatiõis moqus: ꝛ reue
latiõis ſenſus:ibi Nunqꝙ; hõ. Circa pꝰ dẽ: n ¶ Poꝛꝛo ad

me dictũ eſt vbum abſcoditũ.qꝛ qͥ reuelant᷑ alicui ſunt alijs
t qſi furtiue.i.occulte p(Sa

abſcõdita:⁊ iõ ſubdit᷑: o
ſcepit auris mea venas ſuſurrij eb.qꝛ talia reuelant᷑ ſecrete:
nec capiunt᷑ ꝑfecte:⁊ ſubdit᷑ tᷣus: q ¶ In hoꝛoꝛe viſio.no
cturne. tpᷣs.n.nocturnũ ꝓpter eᷣ quietudinẽ magis ẽ aptũ
ad ꝑcipiendũ ea q̃ reuelãtur ꝙ piurnũ qð inquietat᷑ tumul/
tibus actionũ humanaꝝ. r s ſolet ſopoꝛ.i.grauis ſo
mnus s (¶ Occupare hõies. ꝑ hoc innuit ꝙ nõ erat tũc ſo
poꝛe grauat ſic ceteri. t ¶ Pauoꝛ tenui

ceteri. t ( it me. tuʒ ex tpe no
cturno:tum ex inſolita viſione. v¶ Et cũ ſpũs.i.angelus
x¶ MWe pñte trãſiret.i.ad me accedẽt: vCnbonneraͤ
pili carnis mee.qꝛ pñtiam angelice vtutis fragilitas hãana
videre in ſe deficit:ſᷣm ꝙ dẽ Dañ.xj. Uidi viſioneʒ hãc grã
dem ⁊ nõ remãũſit in me foꝛtitudo. ̊¶ Stetit quidã.q.d.

et detes catuloꝝ leonũ con

ad me dictũ eſt ?buʒz abſcöo

rũt a ſtatu ſue ↄditõis. g

ti: viſio excellẽtio: eſt ỹ̈ in ſomnis. c ¶ Et vocem ji
aure lenis audiui.ad denotandũ ꝙ fuerit angelus bonꝰ

a deo miſſus.pꝑ talẽ modũ loq̃ndi dꝛ.iij. Reg.xix.Doſt

ignẽ ſibilus aure tenuis ibi dns. O ¶ TNuquid ho. De
ſcripto reuelatõis mo:h ↄnter ipſa ponit᷑ reuelatio in q

eliphax oñdit ſibi
, „ reuelatu: nullũ in
pili carnis mee:Stẽtit qdã
cuũius nõ agnoſcebã vultũ
imagò coꝛã oculis meis:ẽt
voceʒ q̃ſi aure lenis audiui minis ad deuʒ: q
Nuůnqd homo dei cõpara tlisẽ: Nullus ho

tione iuſtiſicabit᷑: aut facto/ For Ginlo aut
. ewi 8 pe ipo
re uo Pitior ellr: Cecc Deor uferegula
qui ſeruiũt ei non ſũt ſtabi ⸗iuſticie et in ſupꝛe

les: et in angelis ſuis reppe mo purita amũ
rit pꝛauitateʒ. Quanto ma dicie:ſed ſi de pu
niret aliquẽ inno
centẽ:inueniretur

gis hi qui habitãt domos

luteas qui terrenum habẽt aliqs homo iuſti

fundamentũ ↄſummeẽntur oꝛ ipſo: qꝛ inueni
velut a tinea: dẽ mane vſqʒ

untur aliq hõies
ad veſperã ſuccidẽtur:ct
nullus ĩtelligit:in eternũ pe centẽ:ergo ꝛc. bec
ribunt. Qũui aũt reliqui fue rotang cum dẽ:
rint: auͦferent ex eiſmoꝛien.
tur ⁊ nõ in lapientia. Itßficabil iuſtio
ipᷣo inueniet᷑.q.d

nõ. Iſta vo rõ nõ valet: qe deus punitõem innocẽtis oꝛ

dinat ad magnitudinẽ pꝛemij ↄſequendã:ſicut toꝛmẽta
martyrũ ad gloꝛie triumphũ:⁊ io iuſte facit. hõ aũt pu
nitionẽ innocẽtis nõ ſic poõt oꝛdinãe:⁊ iõ nõ eſt ſile. Se

cunda vo rõ accipit᷑ ex comꝑatioe hois ad angelu: ꝗ eſt
ſubſtãtia pure ſpũalis:⁊ iõ de ſe nullũ hẽns inclinatiuũ

ad peccandũ:hõ vero ↄpoſitus ex ſpũ ⁊ coꝛpe coꝛꝛupti
bili ex fomite hẽt inclinatõem ad pccm:ſᷣm illud Sapᷣ.
ix. Coꝛpus qð coꝛꝛumpit᷑ aggrauat aiam ⁊c̃. ⁊ geñ.viij.
Senſus ⁊ cogitatio hois pꝛona ſunt ad malũ ab adole

ſcentia ſua. igit᷑ cum nã angelica nõ immunis ſit a pcco

qꝛ aliqͥ eoꝝ ceciderũt:per ↄñs nullus hõ debet iudicari
immunis a pcco:et ſic nullus innocẽs punit᷑ a deo. Iſta

rõ tangit᷑ cũ dẽ: e ¶ Ecce ꝗ ſeruiũt ei.i.angeli qᷣcreati
ſunt in miniſteriũ dei:ſm illud Dañ.vij. Milia miliuʒ

miniſtrabãt ei ⁊c. ſ ¶ Nõò ſunt ſtabiles. qꝛ aliq cecide-

luteas.i.hõies quoꝝ ſpũs coꝛꝑa trena inhabitãt.
Qui ire.hñt fundamtũ. hoc addit᷑ ne aliqs credẽt ꝙ ex

aia ⁊ coꝛpe nõ ſieret vnũ ꝑ ſe: ſic nec ex domo ⁊ hoõie eã

inhabitãte:qꝛ ſiẽ fundamtũ eſt ꝑs dom :ſic irenũ coꝛpꝰ
eſt ꝑps hois:niſi ꝙ hõ eſt quodda oↄpoſitum ſubſtãtiale:
dom aũt artificiale. i ¶ ¶oſumenkt velut a tinea. i. de
ficiẽt ꝑ fomitẽ incidẽt in pcca: qꝛ ſiẽ tinea naſcit᷑ ex ve
ſte eã coꝛꝛodit:ſic fſomes naſcẽs ex hoie: ipᷣm ad coꝛꝛu
ptionẽ pcci inducit. k ¶ De mane vſq; ad veſ. ſucci.i.
qſi ↄtinue in pcca labunt. 1 Et qꝛ nullus intelligit.i.

pauci valde intelligũt ppꝛig pcca:ſᷣm illud põ.xviij. De

licta qs intelligit c. m ¶ In einu pibũt. i. abſqz rele

iſta viſio nõ fuit in raptu vl traſitoꝛia: ſed magis ſtabilis uatiõe a culpa ⁊ miſeria ĩ pti vita. n ¶ Qui aut relidq

fixa:ad denotandũ maioꝛẽ eius certitudineʒ. a ¶ Cui nõ

cognoſcebã vultũ.ad denotandũ ꝙ excederet humanũ mo

dum:cuiuſmõi eſt angelus. b ¶ Imago coꝛã oculis meis.
q̃ſi dicat: angelus fuit in ſpecie viſibili apparẽs mihi vigilã

fuerint.i.filij hoĩm pc

coꝝ moꝛientiũ p eos remanẽtes
⁊ ſcelera eoꝝ imitãtej. 2Auferent ex eis. li Ex eis ñ

in hebẽ. nec ẽ de textu:⁊ iõ lr̃a ẽ plana cũ dꝛ: Auſerent

ſ. de pñti vita poſt pres ſuos.iõ ſubdit: p ¶ Moꝛient

nocentẽ a deo pu
nitum: pmo ad
hoc inducit᷑ ratio
ex compatioõe ho

ita iuſti: ꝙ nullo
mõò punirẽt inno

Tuũquid hõ
dei compatioe iu

ſciſtllerdn

elllii

Aoat⸗
hra

oren

ſait

⸗
limbuue

vprun,

lctei mn
ſiltei di
futcifete
fnntſzm
opoſporir
phoͤrh
mcogneta
tifuin
ſuhplur
tiſpbbt
nirhoſt
fugcöͤſei
nnoen
wihrin
ſhn

S= .
☛ = = =

Miiunin
marti
laiuſftgu
wöpentuſn
mtͤrp
onngkani,
Monheniet
tiheiiſi
Pobnit
Ntümmirwine
mliſaunnt
wiruttiün
zite
infnlui
nda
untlit
mnmusſtn
Nhidkei
ienin
einin
Ae
is e
agtit
hlehi

1,7

Job v.

anõ in ſapiẽtia.qꝛ om̃is pcco: a claritate ſapiẽtie cadit

—ℳ

in tenebꝛas ignoꝛãtie.Rõ aũt inducta de angelis nõ va

let:qꝛ pccm angeli ẽ irremediabile:pccm aũt hoĩs oꝛigi
nale ⁊ actuale remediabile eſt:⁊ iõ hõ pcc̃oꝛ põt recuꝑa
re innocẽtia: ⁊ ſic abſqʒ culpa a deo flagellari ad ſue be-

atitudinis future augmentatõem ſicut pᷣdictum eſt.
¶ In caplo qrto vbi dẽ in poſtilla: aũt fuerit va

reuelatio vel ficta. ( itio bma.

X9r hoc ꝙ dẽ infra amicij iob: No eſtis locuti co
ram me rectũ.non intelligit᷑ omia q̃ dicebant

iſti aduerſarij iob fuiſſent nõ recta:qꝛ multa di
xerũt va: vt eũ dẽ in hac rñſione eliphaę:de eo ꝙ in an

gelis ſuis repperit pꝛauitatẽ: Qui diſſipat cogitationes

malignoꝝ: Gtũs hõ qui coꝛꝛipit᷑ a dño.et multa ſilia q̃

manifeſte otinent vitatem. a etiã in dictis ſanctoꝝ talia

reperiunt᷑:ſed hoc qð dĩ: Nõ ſunt locuti coꝛã me rectũ.
intelligit᷑ in ↄcluſiõe pᷣncipali:circa quã eoꝝ intẽtio ver

ſabat.l.de ↄdẽnatiõe iob. Diuine reuelatoes etiã aliqñ

fiũt malis: ſic patet de balaã mago: Nu.xxij.ca.⁊ ideo
hec reuelatio potuit eſſe nõ ficta ſed vera: licʒ eaʒ indu

xiſſet eliphas ad falſum intellectũ:ſicut anẽtes ſacre ſcri

pture aliqñ heretici inducũt ad falſum ꝓbandũ:a tunc

auẽtas eſt vera lʒ inductio ſit falſa:⁊ ſic potuit eſſe in ꝓ
poſito.ſ.ꝙ reuelatio fuerit vᷣa ⁊ nõ ficta:⁊ tñ fuit ab eli-
phag inducta ad falſum ꝓbandũ:vñ ſcũs Tho.rõnabi

liter ſbᷣ diſiũctiõe relinqt hãc reuelatõem ab eliphaxcõ

fictã fuiſſe:vel verã:neq; ex hoc foꝛmauit queſtionẽ ar
guens ad aliquã ptem:qꝛ nihil refert in ꝓpoſito an hec

reuelatio fuerit vera vel ficta.

In eodem ca.qᷓtto vbi dicit᷑ in poſtilla: Nũquid hõ
delcripto reuelatiõis modo. MH Additio ſecũda.
AApoſitio poſtillatoꝛis ſuꝑ hoc verbũ: Nũquid

hõ dei ↄparatione iuſtificabit᷑. nõ vẽ rõnabilis:

cOScbtingit. n. qñq; ꝙ aliq hoines iuſti cã maioꝛis

erũditois aliquẽ fl gellant ſine culpa: vt cũ pꝛ filiũ ſuũ

cã maioꝛis eruditõis ſeu diſcipline flagellat ſeu vberat:

de q Pꝛouer.xiij.ca.Qui aũt diligit filiũ ſuũ inſtanter

erudit eũ. vñ meli videt᷑ dicendũ ſᷣm Greg.in.ij. mor.
vbi ſic dic: Dũ quis de ꝑcuſſione murmurat:dqd aliud
ĩ iuſticiã ferientis accuſat:purioꝛẽ ſe ꝗ̊ virũ factoꝛe ſuo
eſtimat:ſi ↄtra flagellũ querelã parat:eũq; ſibi ꝓculdu
bio poſtponit:cui iudiciũ de ſua afflictõe redarguit:vt
ergo hõ repᷣhendere iudicẽ culpe nõ audeat: hũc humi
liter cogitet actoꝛẽ nature:qꝛ ꝗͥ mire ex nibilo homineʒ
fecit: factũ impie nõ affligit. hec ille. que quidẽ expoſitõ
ſatis ꝓpꝛia ⁊ nõ myſtica ẽ:ſed lr̃alis.Scũs tho.in expo
ſitiõe ſuꝑ iob diẽ ſic:Si.n.hõ abſq; culpa punit᷑ a deo:
ſequit᷑ ꝙ hõ ſit iuſtioꝛ deo.cum.n.op iuſticie ſit redder
vnicuiq; qð ſuũ eſt:ſi de homini innocẽti cui nõ debet᷑
pena inferat pena:nõ illi reddit qð ſuũ eſt:ho aũt qui a
d – Pans nõ et⸗ iniuſtů: R minſe Han nõ eſt
iniuſtũ ſ̃m phum in ethyc.que quidẽ expoſitio ſatis ra
tionabilitet viaek ae. Te qued Beplica.

mNn caplo q̃rto vbi poſtillatoꝛ dicit eliphax pᷣmuʒ ( roꝛe cetuus.
amicuũu induxiſſe fictam reuelatõem: ꝓ eo qꝛ deuß·

nnn reuelat falſa:qualia ſunt que dic ſibi reuelata
⁊c᷑. Burgeñ ſe opponit dicens eã fuiſſe veram:quis ipᷣe
eam adduxerit ad falſum intellectũ.ſed nõ reſpondet ꝑ
hec ad poſtillatoꝛis roõnem: etiã beati Sregoꝛij.ij. mor.
ca.xxxviij. qui dicit in hoc typũ ſignificari hereticoꝛũ:
qui quis multa vera dixerint ⁊ ex ſciẽtia acquiſita:que
qnq; fingũt ſibi reuelata: vt licentius introducãt falſa:
nec hic ſolũ finxit reuelatõem vt eã introduceret ad fal
ſum intellectũ:ſed qᷓtenus 3 eam fictaʒ in taãta credulita
te aſſereret falſum. nã illud qð dicit ſibi reuelatũ eſt foꝛ
maliter falſum: videlicʒ ꝙ nullus iuſtus flagellat᷑ apud

iuſtũ hominẽ:minus igit apud deũ iuſtiſſimũ:cuũ iuſticia

hois iuſticie compari nõ pot: ſic igit patet fictio. Pꝛetcrea
ſi vera fuit vt dicit Burgen non pouit inferre fallum:qꝛ:ex

vero nõ niſi verũ:ſed ipᷣe ex ea intulit falſum vt patʒ in lr̃a:

nõ igitur vera ſed ficta. Nec valet dicere vt Burgeñ.qꝛ ſan

dus thamnas nõ mo⸗
uet queſtioneʒ de hac
OOcã ergo ſi eſt ꝗ (v. pPꝓprolitione:igitur nõ

— r reliqt eã dubiaʒ:imo
tibi reſpondear: ét ad quilibet nõ exponenj

uẽ ſctõyꝝ auertẽ. Viruʒ expoſitioe neceſſariũ

ſtultum interficit iracũdia: ipm dubiũ ſub opini

one relinquit.de hac
M aũt reuelatõe neceſſa
rium ẽ videre an ſit vera vl falſa:quia q;uis multa vera di
cat:alle ata tñ ſibi facta reuelatione falſa nitit᷑ auctoꝛigare.
ſpiritus aũt dei quẽ deſcribit reuelatiõem feciſſe: nõ aucto
rięat falſum. eſt igit᷑ ficta reuelatio: nã vera que dicit aucto
ritate nõ indigent: quia verũ a quocũq; dicat᷑:a ſpiritu ſan
cto eſt. Si igit᷑ deus ꝑ reuelatiõem falſa ꝑ eum dicta aucto/
riget:fruſtra eũ ⁊ alios duoj redarguiſſet de nõ recta locuti
one:vt patet infra vltimo ca. em in eodem caplo vbi
ſtillatoꝛ pᷣmum argumenrũ eliphaę reducit ad foꝛmã ſi-
giſticam ſic:O mis parcens innocẽti eſt iuſtioꝛ flagellanti
innocentẽ: ſed alidqs hõ iuſtus parcit innocẽti:deus auũt iᷣm
dicta iob flagellat innocẽtẽ:quia ſine culpa:igit᷑ aliquis ho
mo eſt iuſtioꝛ deo. Impoſſibilitatẽ illius ↄcluſionis oſtẽdit
eliphas in lr̃a.d. Nũquid homo dei comꝑatioe iuſtificabi
tur ⁊c. Si cõcluſio ẽ impoſſibilis:ergo aliq̃ pꝛemiſſarũ:nõ
maioꝛ:ergo minoꝛ: ꝓ illa ꝑte ꝙ deus flagellat innocentẽ ſiẽ
vult iob ⁊ poſtillatoꝛ. Rñdeo ad maioꝛe:ꝙ illa ẽ falſa in cõ
paratione dei ⁊ hominis:qꝛ deus penas innocentũ oꝛdinat
ad magnitudinẽ pꝛemioꝝ ſicut toꝛmẽta martyrũ ad trium
phum:homo auũt ſic nõ põt. Hũc magiſtra ẽ pceſſum Bur
geñ. dicit irrõnabilem ex debili motiuo:quia vt dicit cõtin

git aliqñ ꝙ iuſtus homo flagellat innocentẽ ad maioꝛẽ eiuj

fectũ:⁊ ad id allegat illud Pꝛouer.xiij. Qui diligit filiuʒ
uũ inſtant erudit eũ:qui ꝑcit virge odit eũ.ſed illud allega
tum loquit᷑ de filio rephenſibili ſᷣm glo.iõ de innocente nõ
eſt ad ꝓpoſitũ.dato tñ ꝙ verũ ſit de aliquibꝰ:nõ arguit di
ctum poſtillatõis irrõnabile: qꝛ due ꝑtes ſubcõtrarie rõna
bilit ſtant ſimul in vitate: maxime in materia ↄtingẽti:vt ẽ
in ꝓpoſito. Stat etiã quẽlibet iuſtũ leui pena plectẽ innocẽ
tem ad ſui ꝓfectũ:ſed graui pena ⁊ deſtructiua q̃lis eſt de q̃
agit᷑:nõ puto poſſibile neq; iuſtũ. ſic eniʒ nullo mõ tẽdiſſet
abꝛaam ad immolãdũ innocentẽ fiiũ: niſi iniueniſſet dñi/-
cum mandatũ: quo interueniẽte adhuc valde apud eũ pen
ſatũ eſt. dĩ enim a dño: Quia feciſti rem hãc ⁊c. Señ.xxij.
Tec ẽ ↄtra poſtillatoꝛẽ qð Burgeñ.de beato Greg.adducit
nã btũs Gꝛegoꝛi vult ꝙ ↄtra flagellũ dei nõ eſt murmura

dum ſpecialr p culpis inflictũ: ſi tñ ſine culpa aliter elipyhaæg
nõ intellexit: tũc etiõ murmurãdũ nõ eſt: ſ. ed opifex nature
recognoſcẽdus:⁊ ſic iob facit glinns nõ inte lexerit er

Kaphm. Y..
Oca . Hicpñter eliphax excitat iob ad ſnie ſue attẽ
tionẽ:⁊ pmo ponit᷑ eius excitatio: ꝛ ipᷣius iob incre
patio:ibi Uirũ ſtultũ.⁊ itio eius monitio:ibi Bea
6. Circa pmũ dicit: a ¶ Uoca 5. q. d. ſi no intelligis
vba mea:voca dñm vt apiat tibi intellectũ. b¶ Et ad ali
quẽ ſcõꝝ ↄuertẽ.i.ſi nõ ↄfidis de tuis meritis de qbus non
vẽ ꝙ debeas ↄfidẽ ꝓpt maliciã tuã: depcare vnũ de ſanctis
angelis: vt intercedat pꝛo te. ¶ Uira ſtultũ. Hic ↄñter eli
phas increpat ipᷣm iob: ⁊ pmo ↄuertit ſi e ad eũ increpandũ
2³ad ſuũ pꝓpoſitũ ꝓbandũ:ibi Nihil in ira.Circa pmũ dẽ:
Uirũ ſtultũ.ſic hẽt lr̃a coꝛꝛecta. O ¶ Intſicit iracudia. ille
n.ẽ ve ſtult ꝗᷣ a vtute patictie cadit ꝓpi aduerſitaſ᷑ podus.

.
ℳι 5„
57 2
Gn ner

e¶ Et ꝑuulũ occidit inuidia. inuidia. n.ẽ triſticia de bono ↄuertẽdo ſup eos malũ qð alijs inſidioſe pabant infer ſ
alieno:inqtum eſtimat᷑ ppꝛij boni diminutiuũ: ⁊ ſic omis re: ſiẽ in li Peſter de aman di: ꝙ ſuſpẽſus fuit in ligno N N
inuidus in ſua eſtimatioe ẽ diminut ꝑuulus:talẽ aũt eſ/ſe qð ꝑauerat mardocheo. dðD( ¶ Per diẽ incur. tenebꝛas gmaͤſun
ſcm iob credebat eliphag: ⁊ in hoc increpat ipᷣm:io ſubdii:: .i.in die ꝓſꝑitatis ſpᷣito incurrẽt tenebꝛas aduerſitatis. indauſt
f¶ Ego vidi ſtultuʒ firma radice.i.ipᷣm iob in ꝓſperis exi e ¶ Et qſi nocte ſic pal.in meridie.i.dum credẽt eſſe fir nthͤ
ſtentẽ: et in talib ofir ð mati ĩ potiſſimo leleege
matũ ſᷣm ſuã opinio - ——è „ à ſtatu: ſubito erũt 1 4 6
nem. g¶ Er maledi t paruulũ occidit inuidia. implere man eoꝝ quod ce chelmo ſ AAude
i lehzaualtielde Ego vidi ſtultũ firma radi perãat. Qui apphendit ſapi ¶ Poꝛo ſalu ſa ulai
enocuse. cect maledixi pulchꝛitudi entes i aſtutia eoꝛũ: oſillũ ſtats a velielioſan titu
vñ pcedenti ca. voca ni ei ſtatim. Lõgẽ fient filij pꝛauoꝝ diſſipat. Per diez is emendatum. iorop:ale
uit iob alioꝝ oppſſo evi a ſalute:èt ↄterent in poꝛ incurrent tenebꝛas:ẽt q̃ſi in g gladio oꝛij ſlid G⸗
an d. Kuste leonis ta:⁊ nõ erit ꝗ eruat. Cuùius nocte ſic palpabũt in meri eon.i ab increpa glüſchen
rvt ibiſit α meſſem famélic comedet: die. Hôno ſaluü faciet ege nituseir a⸗ ii
filij eiuj a lalute. p op Et ipᷣm rapiet armatus:⁊ bi num a gladio oꝛis eoꝛũ: et ↄdemnatoõibujſin iefiuti
pꝛeſſionẽ ab alienis. bent ſitiẽtes diuitias eb. Hi de manu violenti pauperẽ iudicijs. h ((Et (abigfgiü
. Ciemeun 66, hil in fra ſine cã fit:ct de hu Et erit egeno ſpes: iniqtis ei egeno ſped 1. iaii
m iudicio a ↄciunbus Ino nõ egrediet᷑ doloꝛ. Hò autẽ ↄtrahet os ſuũ. Bea future ſpert lenein
ſuis. iudices.n.antid mo naſcit ad laboꝛẽ 2 auis b6 9 coꝛꝛipit a dño. Incre in pñ̃ti vita:dum elern
tus ſedebãt in poꝛtis: ad volatũ. Quãobꝛeʒ ego pationẽ ergo nẽ repꝛobes: an ſuerit emenda Pnniidn
venn Pindin Haben depcaboꝛ dñm:⁊ ad deum quiã ipe vulnerat ⁊ mẽdet: tus. i ¶Iniqta flimlin d
niulatta pe, ponã eloquin meũ. Qui ſa pcutihæ manſeius ſanabütt nepvonveſaank ii
talia mala euenièt ix cit magna ẽet inſcrutabilia: In ſex tribulatiõibus libe loq.l. impt ſic in gatn
ſi iob. k Anme 7 mirabilia abſq; numero. rabit te:et in ſeptima nõ tã pcco perleuerãs. Phünft
ſan. dlut Naneſto⸗ Qui dat pluuiã ſup ſaciem get te malũ. In famẽè eruet Fecu a g r lnmi
1 * ſa⸗ „f Neassie
comedet.i.raptõ qui tre: et irrigat aquis vniüſa. te de moꝛte: ctl bello de ma ner 5 Vaetagk kk
deſiderat boõa alioi Qui ponit humiles in ſub nu gladij. A flagello ligue ʒ deus affligat in zin,
rapere. m¶ Et iom limẽé:⁊ merẽtes erigit ſoſpi abſconderis:ct nõ timebis nocentẽ: hoc tam gummtue
arie ermarto an tate. Qui diſſipat cogitati⸗ calamitatem cum venerit. dor ſinecs g⸗ SS
Nxrwioreled nam ones malignoꝝ:nẽ poſſint In vaſtitate et fame ridẽbiſ 3 nacin Pſeri nai
in ꝑſona pꝛopꝛia. B “ viita pᷣſenti: et au⸗ inmema
n ¶ Nihil in tra. Hic ↄñter nitit᷑ pbare ſuũ pꝛopoſitũ.ſ. gmẽtũ gloꝛie in vita futura: qð iſte eliphax nõ intellige Amminsia
de nõ puniet aliquẽ in vita pñti:niſi ꝓpter pcca ſua pᷣterita bat. Brüs hõ.Hic ↄñter elipha poſt ipius iob in loppi
d. nibi in ira ſine cã fit. qꝛ licet aliqui effect ſint foꝛ crepationẽ ↄuertit ſe ad e monitionẽ.o. Btus hõ qᷣ coꝛ apinio
tuiti et caſuales reſpectu ſecundarũ cauſarũ: tñ reſpeu bᷣme ripit᷑ a dño.i.q e coꝛꝛectõem patient recipit ſe emẽdan
cauſe q̃ deus ẽ nihil ẽ foꝛtuitũ:et nihil caſuale. o ¶ Et de do:qꝛ ꝑ hoc ↄuertit ad maioꝛe ꝓſperitatẽ qᷓ añ in vita .

humo nõ egrediet᷑ doloꝛ.i.aduerſitas nõ ↄtingit alicui ſine pñti ſᷣm opinionẽ elippas:qo tñ nõ eſt ſemp veruʒ:⁊ io
cã: qð eſſet ſiqs puniret᷑ abſq; pcco pꝛeiito:a inducit ad pboc dgie id Increpatoem dñni. q te iuſte flagellauit:
ſile. d. Põ na.ad la.⁊ auis ad vo. eo.n.ipᷣo ꝙ natura m¶e repꝛobes.p impatientiã in blaſphemiã ꝓꝛ
dedit aui plumas ⁊ alas: ꝑ hoc oñditur ꝙ naſcit:vt ꝑ vola de

endo. n ¶ Quia ipᷣe vulnerat.pccoꝛes puniẽ
ſei medet᷑.emẽdatos coſolando magis qᷓ; añ.

tum q̃rat ſibi vietũ:qꝛ res naturales ſunt ꝓpi ſuas opatio/ p¶ In
nes: ⁊ eodẽ mõ eo ꝙ hõ naſcit nudus tegumẽto ⁊ armis:qꝛ lex tribulatõib ac. m greg. homel.xxv. qꝛ ſeptẽ dieb
natura nõ dat ſibi veſtes nec arma ad ſe veſtiẽdũ ⁊ ſe defen oẽ tp̃ᷣs ↄpꝛehendit: rõe ſeptenario nũo vniuerſitas figu Rut
dendũ:ſic dat aui plumas ad coopimentũ:roſtrũ ⁊ vnguej rat:⁊ io eliphas ſeptẽ tribulatões enũat: a quib aſſerit tin l
ad ſe defendendũ: oñditur ꝙ hõ naſcit᷑:vt ꝑ laboꝛẽ manuũ iob foꝛe ſecurũ:ſi ſuerit emẽdatus: ꝑ hoc inſinuas ꝙ in ndi en⸗
ſuarũ faciat ſibi veſtes ⁊ fabꝛicet arma. Ex hoc igit ↄcludit vita pñti poterit maioꝛẽ ꝓſperitatẽ recu are:⁊ abſ ti n⸗
eliphag: ꝙ nihil fit ſine ca deminata:qꝛ omia q;tuncũq; mi moꝛe aduer ſitatis viuẽ:p ponit ibi * In kame eru
nima cadũt ſub ꝓuideẽtia diuina:io ſubdif: q ¶ Quaob et te de moꝛte.i alijs ſame moꝛientib' p deſectu bonoꝝ uenni
rem dep̃caboꝛ dnm.vt dirigat me in agẽdis. CAuifae tu hẽbis ad ſufficientiã. 2 ibi: r ¶ Et in bello de ma. nac
magna.in creaturis ſuꝑioꝛib: s ¶Et inſcrutabilia. in in glacddij.i.alijs gladio aduerſ arioꝝ: inifectis: dñs te ſalua nrit
ferioꝛib':vt pʒ de folio arboꝛis:cuoms rõnes in ꝑticulari bit.itia ibi: S A flagello lingue abſcõderis.i a detra ghpe
nullus hõ poſſet ad plenũ ſcrutari:vtpote qre ſicẽ figuratũ ctionib'a increpatoibus malignãtiũ eris q̃ſi abſconſus ni⸗
vel vñ habeat vtutẽ ad talẽ infirmitatẽ ſanandã. t¶ Qui qꝛ nõ audebũt vel nõ erũt memoꝛes ad murmurandũ elied
dat pluuiã ſuꝑ fa.tre.ↄuertẽdo vapoꝛes ĩ aquã. v¶¶. Qui ⁊ detrahendũ de te.qrta ibi: t ¶ Et nõ ti.calamitatẽ. i n
ponit humiles.i.hõies ſua pcca humilit᷑ cognoſcẽtes ⁊ emẽæ .i:lucrũ cõem ex peſtilẽtia ſeu coꝛꝛuptõe aeris ſupuenis ir oh
dantes. x ¶ In ſublime.i.in maioꝛi ꝓſperitate q; ante. tem:qꝛ de ſaluabit te.qnta ⁊ ſexta ibi ponunt᷑: vVn 8 intt,
y¶ Qui diſſi.cogi.malignoꝝ.i.cogitantiũ male facere in vaſtitate ⁊ fame ridebis.accipit hic vaſtitas ꝓ deſtructi itt
ci

one ire ab hoſtib:⁊ ſiliter famej ex hoc ſequẽs:tum q;
bona ire ab hoſtib'ſunt ablata: tum qꝛ ligna fructifera
ſunt abſciſa: et iõ iſta tribulatio famis differt a pcedeti

nocentib: 3 ¶ Te poſſint implere manus eoꝝ. i.effectũ.
a .Qð cepant. tractare in mẽtis cogitatu. b ¶ Qui appᷣ

4

hẽdit ſapiẽtes.i.aſtutos ſeu cauteloſos c¶¶ In aſtutia eoꝝ.

Gob vj

d; cauſabat᷑ ex ſterilitate terre:iſta vo ex hoſtili vaſtatõ
ne. x Ridebis. i. iſte tribulatõej alijs ſupueniẽtes nõ
diminuẽt ſtatũ tue ꝓſperitatis. y (Et beſtias terre.q̃
in tra deuaſtata ſolet multiplicari creſcere. ʒ ¶ No
foꝛmidabis.qꝛ nõ nocebũt tibi i ꝑſona tua: nec familie
tue: nec gregibus
tuis. a ¶ Sʒ cũ

lapidibus Deſeni kt beſtias terre nòn foꝛmi/
ta liberatione a . 8 JTri
kibulatoib⸗ pro⸗ abie. Sẽd cum lapidi-
ittit ei abũdan⸗ us regionu pactu tuu: et
tiã bonoꝝ: alias beſtie kre paciſice erut tibi.
inſolitã. d. Sʒ e Et ſciẽs ꝙ pacẽ habeat ta
lapidib regionj bernaculũ tuum: èt viſitãs
kpidole no ſo⸗ ſpeciẽ tuã nõ pẽccabis. Et
let alis fructitira ſciẽs qm multiplex erit ſe⸗
re:tibi afferẽt fru
ctũ multũ: q̃ſi ex

pacto tibi eruiẽtes. b ¶ Et beſtie terre erũt pacifice ti
bi. qᷓ tñ erũt valde moleſte alijs i ꝑſonis ⁊ in gregib'ſuis
ci Et ſcieſj ꝙ pacẽ habeat tabernaculũ tuũ.i.tota fami

lia manẽs ĩ domo tua: qð cedit ad magnaʒ lbernar
pꝛiſfamilias. d iſitãs ſpẽm tuam.i.ↄſiderãs ꝓ
ſperitatẽ tuã. e ¶ Nõ peccabis.qꝛ nõ eleuaberis in ſu
perbiã:ſed magis deũ laudabis. f ¶ Et ſcies qm mul-
tiplex erit ſemẽ tuũ.i.videbis filios tuoj ⁊ nepotes ĩ ma
gno nũo foꝛtes ⁊ diuites ad ſuccedendũ tibi pſpere:qð
cedit ad magnã conſolatõem hois: qꝛ moꝛiẽs remanet
q̃ͥdãmodo ĩ filis ⁊ nepotib ſuis. g Inaredieris tab
undãtia ſepulchꝛũ i.iſta ꝓſperitas durabit tibi vſq; fi
nẽ vite tue. h Slut ifert aceruus tritici i tꝑe ſuo.ſ.
maturitatis tẽpe:pꝑ hoc inſinuat ꝙ vita ſua oebeat plõ
gari qtũ põt via nature:ita ꝙ moꝛs eſp ſit nãlis: ⁊ non.
anticipata. i ceh vt inueſtigauim. ꝑ ſcripturas
7 expientias. R ¶ Ita eſt. ̃m veritatẽ. I ¶ Qðò audi
tũ mente ꝑtracta.depoſita ipatiẽtie tue triſticia:q̃ impe
dit veritatis ↄſideratõem:ↄturbati eni min pꝛeuident
ſim philoſophũ ſcòo elenco.
lo qu

In capittu i dicitur in poſtilla: Uoca er
go. Additio pꝛima.

Oc qð dẽ: Uoca S: ſi ẽ qui tibi rñdeat.nõ videt
referẽdũ ad defectũ intellect ipſoiob: ita ꝙ mo
ebat eũ eliphaę: vt oꝛaret deũ vt aperiret ſibi
intellectũ vboꝝ elipha cũ ipᷣemet potuiſſet aꝑire ſibi ĩ
tellectũ pᷣdcõoꝝ erbopipii melividet᷑ dicendũ ſᷣm ſan
ctũ tho.ꝗ ſic dicit:Uoca & ſi eſt qui rñdeat.q.d.ſi mihi
hoc reuelatũ nõ credis:tuipᷣe iuoca deũ ſi foꝛte ipᷣe tibi
ad hãc dubitatõeʒ rñdere voluerit: ⁊ſi ꝑ merita ppꝛia
hoc obtinere a deo nõ putas:ad aliqueʒ ſcõꝝ Zuenrere:
vt eo mediante hur rei veritatẽ a deo cognoſcere poſ/
ſis: hec ille 7c.
In eodẽ caplo quito vbi dẽ in poſtilla: Sʒ cũ lapidi
Ob⸗ regionũ pactũ tuũ. itio ſcòa.
NBi traſlatio nr̃a hẽt:Cũ lapidib regionũ pactũ
(Nad in hebꝛeo hẽ: Sʒ cũ lapidibꝰ agri pactum
uũ.⁊ẽ ſenſus ꝙ deliberaret eũ ab offẽſione la
pidũ:eo mõ qͥ d in pſalmo de illo:Qui habitat ĩ adiu
toꝛio altiſſimi: ne foꝛte offẽdas ad lapidẽ pedeʒ tuũ.⁊
ſic hec v̈ba nõ ꝑtinẽt ad abũdantiã bonoꝝ:ſed ptinent
ad liberatõeʒ a tribulatõibſicut ĩmediate pᷣcedẽtia:vbi
dicitur: Et beſtias terre ñ foꝛmidabis. Silr imediate ſe
quẽtia:vbi dẽ:Et beſtie ire pacifice erũt tibi.¶ Replica.

n caplo quito vbi poſtillatoꝛ paſſũ iſtũ: Uoca

ergo ſiqs e q rũdeat tibi. exponit de arrogantia
eliphasg:qᷓ putauit ſe adeo ſubtilit loqᷣ:vt iob non

intelligeret: ſuadet: ſi nõ põt hie hoĩeʒ docẽtẽ ſe: ſalteʒ ad
aliquẽ ſcõꝝ debeat hie recurſũ.huic expoſuoi odicit burg.
voles cũ ſacto thoma ꝙ velit ꝑſuadẽ: ſi ab hoie nõ põt cer

tificari ꝙ reuelatio vera ei ſit lacta:q̃rat ab aliqͥ ſanctoꝝ:⁊

arguit ð expoſitõeʒ poſtillatoꝛij:ex eo ꝙ eliphaę de ſuij ver

bis ꝑ ſe potuit iſtrue-
„ ,„ re iob: non igit opoꝛ
me tuu:⁊ pꝛogenies tua q tuit euʒ remutere ad
ſi herba terre. Ingrẽdieris E obz truemenes
in abũdantia ſepulchꝛũ ſi burgẽ qꝛ nõ oebebar

cut infert aceruus tritici in

1 , eũ remittere ꝓ acqrẽ
tẽpoꝛe ſuo.Ecce hoc vt in/

da fide reuelatõij ſibi

ueſtigauim :itů eſt: q audi acteil⸗ ſe enebar
₰ iu mete ptracta. de ſe dca:vel ꝑ ſigna:
ſpondẽs ãt iob dixit ſicut moyſes non fuit

auſus ſibi reuelatõeʒ
ffactã publicare:nec ſe
miſſũ dicere:niſi a dño obtinuiſſet vᷣtutẽ faciẽdi ſigna:qua
poſſet ꝓbare:vt late dꝛ exo.iij.Et chꝛiſt pᷣmo voles ꝓbare
ſe miſſu:direxit ad ſcripturã iudeos ſaedenos dicẽs: Scru
tamini ſcpturas: Johis.v. Sʒ nolẽtes attẽdere ſcpturas di
rexit ad ſigna dicẽs:Oꝑa q̃ facio teſtimoniũ ꝑphibet de me.
Ibidẽ:Si eiĩ oꝑa nõ feciſſẽ qᷓ nemo ali fecit peccatuʒ nõ ha
berẽt. Ecce chꝛiſt᷑ ſue miſſionis ⁊ reuelatõis duplicẽ ponit
ꝓbatõem.Eliphaę aũt nullã:⁊ tñ burgẽ.exponit ꝙ remiſe
rit iob ad acqrenduũ fidẽ ſue miſſionis nulla ꝓbatoe pᷣcedẽ-
te. Silr xpᷣs hãc ꝓbatõeʒ ſpũs dei ſuis aplis adiunxit: qa
dẽ: Illi aũt pfci pᷣdicauerũt vbiq; dño cooꝑante ⁊ fᷣmoneʒ
ↄfirmãte ſequẽtibꝰſignis:Ex qᷣbꝰpʒ ꝙ elephaę tenebat᷑ reue

latõeʒ ſibi factã ꝓbare: ⁊ nõ ſic iob ad dñi vel Sr merita

remittere ꝓut exponit burgẽ. cũ ſcõ thoma. ¶ In eodẽ ca⸗
pitulo vbi poſtil.illud vbũ:Et cũ lapidib regionũ erit pa⸗

ctũ tuũ.exponit de abũdãtia ĩcõſueta.ſ.ꝙ agri lapidoſi fru

ctificarẽt pᷣter ↄſuetũ: vt viderent fuire qſi ex pacto: ſʒ bur

gen. exponit de offẽſiõe pedũ ad lapides: ꝓut de chꝛiſto di
xit diaboł: Ne foꝛte offedas ad lapidẽ pedũ tuũ.ſʒ modicũ
ẽ qð burg.h ſignificat ꝑ pactũ cũ lapidibꝰ.nã int mima icõ
moda eſtimat᷑ offẽſio pedis ad lapidẽ:in qͥ ſenſu diaboł al

legauit illud qð burg. Ne foꝛte offedas.arguẽ a minoꝛi.q.

d.tãta ẽ cura angeloꝝ: circa te:vt nõ poſſis offedẽ: igit nul⸗
lũ icõmodũ icurrẽ poiis mittẽdo te deoꝛſũ:vt qᷣ circa te ca⸗
uẽt mima:etiã ceta oĩa.Sile ẽ argumẽtũ apli: deo ẽ cura ðᷣ
bob':igit᷑ de hoib:ſi eni illud qð minꝰ vẽ ineſſe ineſt: ⁊ il⸗
lud qð mag:p pactũ igit cũ lapidib'agri nõ ſignificat᷑ illud
modicũ.ſ.nõ offẽdere pedẽ:qꝛ mag ꝓpe dicẽdũ foꝛet de la-
pidib plateaꝝ ad qͥs ſepe traſeundo offedim: ſʒ alidd ma
gnũ ſignificat᷑:vt pʒ:ſic beſtie ſeruiũt innocenti ad nutũ ita
lapides agri fructũ nõ ipedictes vidẽtur ſuire ad Fnctuz:⸗
pot accipi illa fructificatõ pꝓ abũdantia a minoꝛi:ſi lapides
ſeruiũt ad nutũ ꝗqᷣ ſũt iſenſibiles: multo ampli oia viuẽtia
in lra enumerantur. (Eaplm. VI.
)p Eſpõdẽs aũt iob. Poſita ip elipha obiectoe:h̊ cõ⸗
Aitg ponit᷑ ipᷣp iob rñſio:in q̃ pmo deſtruit ill

elipha obiectõem: aſtruit ſuã pꝛicipalẽ intẽtõem
vij. Circa pᷣmũ ſciẽdum:qꝙ eliphag obiecerat contra iob
argues eũ pꝛimo de ĩpatieniia:2 de falſa ſni : vt dem ẽ ca-
pitulo pᷣcedeti:⁊ iõ iob in ſua rñſione pᷣmo deſtruit pmuz
qð videbat᷑ graui:et 2* ſcom: ibi Uñ ⁊ verba mea. Circa

pmum ſciẽdũ eſt: elipha iponcbat iob falſ ⁊ erroneaam

ſniam:eo ꝙ dixerat ſe inocẽtẽ a deo flagellatũ:⁊ ex ↄſidera
tõe fragilitatis humane conatu fuerat oſtẽdere oẽm hoieʒ
peccatoꝛem: ⁊ ſic iuſte puniri a deo: per hoc vlterius cõclu/
dẽs ſuùm pꝛopoſitum.ſ/ꝙ nulł puniret᷑ in vita pñti:niſi ꝓ
pctoõ pᷣterito:a nõ ꝓ expectatoe pᷣmij i ſuturo: ⁊ qꝛ dictu n
d

„*
. .„
ibel
— * 4 4

giphaę quantũ ad alidd erat verũ.ſ.nulł hõ eſt oĩno imu poꝛe ꝓſpitatis mee: q larhaangehn mea i.. luiu

nis a peccato ſaltẽ a veniali: m illud ꝓuer. xxiij. Septies? guſtme p hoꝛroꝛe. r¶ Nuc pꝛe ãguſtia ſamis ⁊ iopie ſilt⸗ t
vie eglle iuſt a reſurget.iõ iob rñũdendo ↄcedit ſe eſſe ĩ aliis s ¶ imei ſũt.i.mihi accepti. Qutg derne we. en
peccatoꝛẽ: ſʒ dicit peccata ſua eſſe leuia reſpectu pene a deo iob reuertit ad pᷣcedentẽ materiã. ſ. ꝙ vita ſua ſubiecaa eiſb
inflicte ſibi: ⁊ hoc ſatis erat euidẽs ex bonitate vite ſue:⁊ hꝰ tot miſerijs debeat ſibi eẽ deteſtabil ſᷣm erroꝛeʒ eliphag narirp
bar⸗ * Utins die laer ſibus i püet
appẽderẽt pẽéta ma. „2 „ g. „ „„ „ miſerijs nullaʒ re aloimii
2 pʒ ex dcis f̃a: p h Atinam appẽderent᷑ pctã nolæebat tãgẽ aĩa mea: nũẽ muneratoeʒ ePpe mn
e nighi ns A. mea quib irã merui: ⁊ ca pꝛe anguſtia cibi mè ſunt. crari in futuroii tuſun
2 Ianmi J ſ 3 i ſe icoueniẽs
bpus aen lamitas quã patioꝛ iſtate· Quis det vt veniat petitio oucẽdo: q babe rln
pñti p pctõ pꝛeterito Fa:q̃ſi harena mar hec gui mea: ct qð expecto tribuat bat eliphax p ich unninn
tm̃: nõ ꝓ expectatone oꝛ apperet. Andẽ ⁊ verba mihi deus: ⁊ qui cepit ipᷣ uenienti t gimn
pmij aex exercitõ pa mea doloꝛe ſũt plena:quis me ↄteret: Soluat manuz Qudet vt veni nulgſi
tientie: ſeqret ꝙ pena ſagitte dñi ĩ mẽ ſũt quùr in ſuam:&t ſuccidat me:᷑t hec arbertic met iei unnuſt
iflicta ſᷣm quãda eqli S⸗ ebibit ſpm̃ . i ſit ↄſolatõ vt alfligẽ effetu ipleat.
tatẽ coꝛrelpõderetr de gignatio ebibit ſom meuʒ: mihi lit ololatò vt aſtiges (]I Etqs expecto. rn
licto: ita ꝓ maioꝛes ct troꝛes dñi militant me me doloꝛe nõ ꝑcat:nẽc cõ cũ magno deſide nin ui.
