¶ Loluber toꝛtuoſusi. diabol qui dicit coluber: qꝛ

in ſpẽ ſerpent adã rttauit Et touolue: ppter malict ſue
calliditatẽ: ⁊ de hac ſepatione loquit᷑ ꝑ. modũ obſtetricatio
nis:qꝛ obſtetrix fetuʒ moꝛtuũ ſtudet educere de vtero mr̃is
tanq; quid putridũ ⁊ coꝛꝛuptiuuʒ:⁊ ſic mali angeli de ſocie
tate bonoꝝ ꝑ manuʒ dei:oĩa iſta pᷣdicta expᷣſſit iob ad oſtẽ
denduʒ ꝙ illa qᷓ dixe⸗
rat baldath de ptãte

poterit tonitruuʒ magnitu- ⁊ ſapia der nõ latebãt
Hinica ſifiig ſrmeri- iÿiißʒ cũ multo maioꝛa
dinis illius ĩtueri: er z bocadretmne

¶ Cap. xxyVII. dũ ipius baldach oñ/

Ddidit qoq; iob aſ tationem: c¶ Ecce.
ſumens ꝑabolam ſuã hic ↄcludit intentuʒ.
ſtulit iudiciũ meuʒ:ẽ᷑t oipo/ diumme poteſtatis ⁊ ſa
tens q ad amaritudineʒ ad pientie: qui ſi quedaʒ
duxit aiaʒ meã:quia donec vie ad cognoſcẽdum

deũ:nec ſi dicta a me
niſi ĩperſcẽ:nec e po⸗
tentiã ⁊ ſapientiã ade
quant:qꝛ in cognitio

—

nẽ e imꝑfecte
iõ ſubdit᷑: (Etch

ſupeſt halitus in me:⁊ ſpiri
tus dei in narib meis: noͤn
loquent᷑ labia mea iniquita
teʒ:uec lingua mea medita/
bit᷑ mendaciũ. Abſit a me:

eit. ine, vix puam ſtil. ſer. eiu
vt iuſtos vos eſſe iudicem. aukenmt. per
Doõnec deficiã:nòn recedã modicũ de perfectiõe

ptãtis ⁊ ſapie diuine
cognouerimus.
e ¶ Quis pote.toni.
magni. eius intueri.
*RDR .i.ad cognitioneʒ per
fcãm eoꝝ puenire.q d.nullus:qꝛ minoꝛ eſt ↄparatio vocis
minime q̃ ſilent inſtillat᷑ aurib ad ſonũ maximi tonitrui:qᷓ;
p̃dictoꝝ effectuũ ad magnitudinẽ ſapie ⁊ ptãtis diuine:⁊ ꝑ
hoc excludit ꝙ baldath nõ debebat en el⸗
ap.

ab inocentia mea. Juſtifica
tionẽ meã quã cepi tenẽ nõ

m adhuc attingeret ad multo maioꝛa. VII.
Dgidit q̊ iob. Repulſo dcõ baldath: hic accedit
ad pncipale ꝓpoſitũ declarãdũ.ſ.ꝙ ex dei puidẽ/
tia mali aliqñ in vita pñti pꝛoſperatur:⁊a boni tri
ulant᷑:et ᷣmo oſtendit hoc in gnãli:2ꝰ in ſeipo in ſpeciali.
xxix.ca.⁊ in hoc ſatiſfacit amid ſuis:qꝛ de ipo erat mota q̃
ſtio:⁊ in ſpãli ſatiſfacit ipi baldath:qui ex magnitudine di⸗
uine ſapie volebat ipᷣm iniuſtũ cõcludẽ:eo ꝙ a deo ꝑcuſſus
erat flagellis pñtis vite. Pꝛimũ autẽ ꝓbat duplicii:pmo ra
tione accepta ex ꝑpuitate boni qð mali in hoc mundo ꝑcipi
unt:a⁊ ex magnitudine boni qð iuſti in hoc ẽt mundo a deo
recipiunt.c.ſequẽ. Pꝛi.n.ad ꝓbanduʒ ꝓpoſituʒ acceperat
rõnes ex imoꝛtalitate aie ⁊ iudicio futuro que expiunt᷑ poſt
anc vitã:vt patuit in pᷣcedentibꝰ. Circa pᷣmũ aut iob oſtẽ
dit ſue ſnie daldr A,Aate OQue ẽ eni ſpes hypo

crite. Circa pmũ dicit: iuit de.pᷣmittit iuramẽtum
ad maioꝛẽ aſſertõeʒ dicendoꝝ. c abſtulit iudiciuʒ

meũ.hoc diẽ iob ↄcludẽs ex dcis amicoꝝ:q dicebãt penas
hyvite ĩferri tĩ ꝓ pctõ ſʒ oꝛdinẽ diuine iuſticie:⁊ ad hoc ſe
qbat᷑ iudiciũ iob ſpᷣlatuʒ:q ſentiebat ſe inocentẽ reſpcũ tãto
rũ maloꝛuʒ qᷓ ſuſtinebat. OD ¶ Et oipo.q ad amari.addu.
aĩaʒ meã. iſta amaritudo nõ erat deijciẽs a vtute ↄſtantie:ſʒ
ſequẽs flagella ĩ ꝑte ſenſitia de necitate eeredidabar in
tẽ itellectiaʒ nãe coꝛpis d ee QOQꝛ donec ſupeſt
Palur in me.i.vita pñs. ſ ¶ Et ſpũs dei ĩ na. meis.i.vtus
reſpirãdi a deo mihi data q pᷣcipue ẽ in narib:qꝛ ſʒ phʒ liꝰ
de hiſtoꝛijs aialiũ reſpiratio q̃ ẽ ꝑ nares ↄueniẽtioꝛ ẽ nãe:qᷓ
illa qᷓ ẽ p os. g ¶ Ns loqnt᷑ la.mea iiq. dicẽdo ꝙ ſoli mali
tribulãt᷑ ĩ hac vita:ſic vos tenei:iõ ſpᷣdit: h ¶ Abſita me
vt iu.vos eẽ iudi.hũc erroꝛẽ tenẽdo:c cã ſbdit᷑: onect
3

ges cũ doꝛmierit. Cir

LTiber

deficiã.i. quãdiu viuã. k¶¶ Nõ recedã ab innocẽtia mea.
a qua erem:ſi vobis in pᷣdicto erroꝛe aſſentirez.
lI¶Neq;. n. rep̃hendit me coꝛ meum.ꝙ tales erroꝛes vl cõ

ſiles tenuerim: in oĩ vita mea. 2 iõ ↄcludit oppoſitũ
de errantib': n ¶ Siẽ impi inimic meus.amicos ſuos vo
cat inimicos inquatũ
aduerſabant ei i veri — . ,
tate doctrine fidei er deſerã. Meq;.n. repᷣhendit
o Ce e me coꝛ meũ:in oĩ vita mea.
declarandũ veritateʒ Sicůt ipius mmic me *
ſue ſnie l. ꝙ ex dei ꝓ aduſari meuſ quaſi iniqu.
uidẽtia mali aliq’.n. Qũueẽ n. ſpes hypocrite ſi
hic pſperant roneae zuare rapiat: &t non liberet
ceeriiunt: ris de aiam eius: Nungd de
qð hic recipiunt: ⁊ iõ Aluli Muns ,
nõ ↄtrariat diuine ſa audiet clamoꝛẽ ei cu vene
pientie talia eis ↄcedẽ rit ſup eũ anguſtia: Aut po
2 aiſtis melior eſe⸗ terit in oĩpotente delectari:
reciitꝛnpmo expꝛ · ELt iuocare deuz oĩ tpe⸗ Do
mit hur boni bꝛeuita cebõ vos ꝑ manũ dei q oi-

tẽ: in futuro ſequẽ/

potens hẽat:nec abſcõdaʒ.
teʒ calamitatẽ: ibi Di

Eccc vos oẽs noſtis:⁊᷑t
ſine cã vana loqmini: Hẽc
c pſ hois ipij apð deũ:⁊ hẽ

*

ca pmum dicit:
0 Mur pey hypo

crite. magij ponit xx ditas violentoꝝ quã ab oĩ/
rtacrtt potẽte ſuſcipient. Si muͤlti⸗
biero Simulata ſan P licati ſuerit filij eᷣ ĩ gladio

Ste — 09½61
ctitas duplex ẽ iniqui erũt:ct nepotes e non ſatu
tas. pSi auarera rabunt᷑ panc. Qui relig fue

piat. bona asca.
ceruãdo: q ¶ Et nõ ?
liberet de aiam eius.de pctò ſuo.q.d.talis nullũ bonũ po

teſt ſperare in futuro:nec in pñti niſi bonũ tranſitoꝛiũ ⁊ ca⸗
ducũ:qð eſt modicuʒ. rMuqui de au. cla. e cũ vene
rit ſuꝑ illũ anguſtia.ſ.moꝛtis q.d.nõ:iſtud dicit᷑ cõtra illos
qui pctã ↄtinuant: cogitãtes in fine ad deũ ꝑ pniam clama/
re:ſʒ iſta ſpe puant᷑:qꝛ tunc non penitent:ſᷣm ꝙ dicit Augu.
Heac ai auerſiõe ꝑcutit᷑ peccatoꝛ vt moꝛienj obliuiſcat᷑ ſui:qͥ
u viueret oblit eſt dei:vel ſi pꝑenitent hoc ẽ timoꝛe pene:⁊
nõ diſplicentia culpe. s Aut po. in oſpo. delectari. in bti
tudine futura. t ¶ Et iuocare deũ in oĩ tꝑe.qꝛ ibi eſt laus
ↄtinua.q.d.nõ:⁊ hoc ſpãliter dicit᷑ ↄtra pctõꝛes de btitudie
futura ſeipᷣos aſſecurãtes:dicendo de non fecit nos ad dã/
nandũ:ſʒ ad ſaluandũ:qꝛ hoc non ẽ verũ:niſi ex ſuppoſitõ
ne meritoꝝ. v ¶ Docebo vos ꝑ manũ dei. de illij qᷓ a deo
accepi. x ¶ Ecce vos oẽs noſtis.i.debereiʒ idẽ cognoſcere:
⁊ ꝑ ↄñs de erroꝛe vro deſfendẽdo tacẽ: iõ ſbᷣditur: y
quid ſine cã ⁊c̃.quid aũt ſit illõ qðs ille vult docẽ ſᷣdit:
3 ¶ Pec ẽ ꝑs hoij ipij apð deũ.i illõ qð recipiet a deo pꝛe p
pte ⁊ hẽditate.ſ.bonũ pñtᷣ vite qð ẽ bꝛeue.vñ i pſona taliũ
dẽ: Sap̃.ij. Fruamur bonis qͥ ſi ⁊c.⁊ ſpᷣdit᷑ ibidẽ: Et hec ſit
ps nr̃a ⁊ ſoꝛs nr̃a.⁊ qꝛ iſtud bonũ eſt bꝛeue:no tranſit ad fi
lios:iõ ſubdit᷑: a Bimultip cati fue. filij eius. qui tñ re⸗
putant᷑ inter maioꝛa bona: b (¶ In gladio erunt.i.occiden
tur. c ¶ Et nepotes eiuj nõ ſaturabunt pane.i.moꝛient᷑ fa
me:minuj.n.dicit ⁊ plus ſignat. d ¶ Qui reliqui fuerit ex
eo i alij amici nõ ita ꝓpinqui e Sepelient in iteritu.i.
ſepultura aſini cuò cadauer dimittit᷑ in cãapo ↄſumi:ideo ſbᷣ
dit᷑: f ¶ Et vi nõ ploꝛabunt. in ſepultura funeris:ſi

„ *% -

aut ſolet fieri. g ¶ Si ↄpoꝛtauerit. in domo ſua ↄgregädo
h (aulei argentuũ.i. in magna qtitate valde. i¶ Et

ſiẽ tũ pᷣparauerit veſtimenta.i.in magno nũero:⁊ ad ma

tur iuſtis.

feret: aperiet oculos ſuoſ: at ag

cte oppmet eũ tẽpeſtas.i. violentia

mittet ſuꝑ eũ ·ſ.flagella. x e ns fugi
et. i. fugẽ deſiderabit ſi poſſet:ſʒ qꝛ hoc ẽ impoſſibile:ſbᷣ
dit᷑: y ¶ Stringet ſuꝑ eũ man' ſuas.loquit de diabo/-

gna tꝑa: k¶ Juſtus veſtiet illis. qꝛ talia aliqũ ↄcedun
. iſicauit ſicut tinea domũ eTinen
eniĩ rodendo veſtẽ facit ibi domũculaʒ ſuã:ſʒ cum veſij
excutit᷑ tinea de domo ſua eijcit᷑:ſic talis ejcit de domi⸗
bus ſuis q̃s ediſicauit cuʒ magno laboꝛe ⁊ expenſis:

m ¶ Et ſiẽ cuſtoj
⸗ .,,„ G fecit vmbꝛaculũ.
rint ex eo ſepeliẽt in ĩteritu: ad habitandũ tẽ
vidue illᷣ nõ ploꝛabunt. pus modicũ.ſte⸗
Si ↄpðꝛtauerit quaſi fra ar uctuu ne L
gentuũ:ct ſic lutũ pᷣparauerit uej hic ↄñter de
veſtim̃ta:pparabit ꝗqdẽ: ſed ſcribit calamitatẽ
iuſt veſtiet illis:⁊ argẽtũ in ipij poſt bꝛeuita-
nocẽs diuidet. Edifcàuit ſi te Pur vite Caus

rt d. n ¶ Diue

cut tinea domũ ſuã:&t ſic eu cũ doꝛmierit. per

ſtos fec vmbꝛaculũ. Hiuẽs moꝛtem o ¶ Nl
cũ doꝛmierit:nihil ſecz af il ſecũ auferet.

bonis pñtis vite

oꝛtsdũ ſecuʒ
Aperier ocu
os ſuos.in pena
q pꝛoerant clauſi

nihil iuẽiet. Appᷣhẽndet eũ
q̃ſi aq̃ iopia:noctè oppᷣmet
eũ tẽpeſtaſ. Lollẽt eũ vent
vrens ⁊ auferet᷑:⁊ velut tur/

n nihil inueniet. de
bo rapiet eum de loco ſuo. bonis pñtis vite
Et mitèt ſup eũ:⁊ non par nec etia future: iõ
cei:d manu er ſugiens fu- ſtai r¶ Apß
let. Stringet ſup eũ man hendit euʒ l
ſuas:et ſibilabit ſup illum iĩ quinſuibz bonii e
uas:c P cuiuſlibʒ boni: et
ſentiet afflictoõem

tuẽens locum eius.
1 ſũmi mali:iõ ſub
ditur: 8s C No/
e ifernali:qᷓ dicit
in nocte:eo ꝙ eſt in tenebꝛis. t ¶ Tollet eü e Ae

i.diabolus:q ſemꝑ ardet cu iditate nocendi. v¶/ Et
e manu ei fugiens fugi

lo ad modũ accipitris: qui tenens auiculã captã:⁊ ſen-

tiens ꝙ velit euadẽ: magis ſtringit eã vnguib ſuis.
3Aibllabit ſuꝑ eũ.ipᷣm deridẽdo:quẽ in vita dece-

perat blandiendo: 6 3 ntuens locũ eius.i iferni locũ
ſue punitioni deputatum. vel alit ¶ Locum ei. quez te⸗
it in ſeculo: a qͥ eſt totali deiectuj. ¶ In ca. xxvij. vbi
tilla: Circa pᷣmũ dic: Que ẽ.n.ſpes hypocrite.
Oc qð dĩ hic:Queẽ̃.n. ſe C 4 anio.
bypocrite videt᷑ exponẽdũ ad ↄtinuatonem ad
pdcã ⁊ ẽt ad ſequẽtia ſic:nã iob intẽdebat in h

—

loco certificare ſocios de vitate exñte in mẽte ſua circa
ea de quib'altercabãt.ſ.de innocẽtia vite ſue ⁊ de puni

tõe maloꝝ ⁊ pᷣmiatione bonoꝝ: ꝓpter qð miſit iura⸗
mentũ.d. Uiuit de'. ꝑ qð iuramentũ firmauit ꝙ du eet
in vita pñti nõ loq nee iniquitatẽ: nec recederet ab in⸗
nocẽtia ſua:⁊ qꝛ aduerſarij iponebãat ei viciu hypocriſij
vt pʒ.õ.in dictᷣ eliphas.·c.xv.⁊ iĩ alijs loc. hypocrita vo
cũ ſit duplex:vnũ hʒ in coꝛde:⁊ aliud in oꝛe: ſic lʒ non

loquat᷑ iniquitatẽ p labia: tenet tñ eã in coꝛde. ſilr lʒ no

recedat ab innocẽtia in actibꝰ exterioꝛib: recedit tñ in
mente put ſaluatoꝛ docet multiplr Matth. xxi.c. Ex
quo ſequeret᷑ ꝙ ſocij non crederẽt dictis ſuis: iccirco a
amouendũ ab eis iſtã ſuſpicionẽ dicit: Oue eſt eni ſpẽs
pypocrite ⁊c. Nunqᷣd clamoꝛcʒ illius exaudiet dñs ⁊c.
Aut poterit oiĩpotentẽ delectari.nõ dʒ mihi ĩponi petm

in culpa: q ¶ Et

uteric
iltcofe
ihan

1 2— .. . .358
i ypocriſis cũ ego ſim iu magna anguſtia coſtitut:æ in „ l
en digeo maxime vt de lorergram ——— 4 e mere nr m aliquibꝰ determinatis venis terre:q̃ per
ie moꝛẽ meũ: ⁊ ſic nullo mõ debetis dubitare de iuamen b ( Et auro nemüſſudtum reperiunt: lʒ cũ difficultate:·
A to meo. hoc itelligit ad moduũ alicuiexñtis in maximis vocatur ↄfl locus ẽ in quo ↄflat.i.generatur: cui genera
alun tribulatoib ſeu toꝛmeni: qui ad firmãdũ dicta ſua ſau ᷓ alio 5 ald eo ꝙ ma auri magijeſt digeſta vtute calidi
ian. iuramenta dicit: R alioꝝ metalloꝛum: ꝓpter quod eſt ductilius ⁊ pur’.
Oiderl . ſi er⸗ de terra tol
— a quib niſi diuio S. Vrr n. ſuo igni ſubũſa ẽ. LCoc ſap qua fit ſerum.
tui auxilions poſlũ ¶ Abet argetü venaruz pPhynilapidelſ er: et glebe ll Et lapis ſolut ca
achir lberarivñ iboc ſuaꝝ pᷣncipia:᷑t auro li' aux. Sèmitaʒ ignoꝛauit loꝛe in es vertit.imi·
Citlmni paſſu mihi creldẽ loc eſt in qͥ ↄflat᷑. Ferrũ de auiſ: nec ituit ẽ eã ocul v nerga erijã vocaturlaa
=Ww debet:c illa q di terra tollit᷑:èt lapis ſolut ca nee! uit eca ocul vul pis: eo ꝙ pꝛopter ſnuu
iriute o nõ ſũt ficta.vñ boꝛe in eis bis ut . turis. Non calcauerũt eã fi duritia Hʒ ſilituc inez
Wi ſubdit: Docebo loꝛe in eis tit. Cp poſuit lij inſtitox: ncc ptraſiuitper ve lapide. e] Lbs
voſo mans di 2 lenebꝛis: ct vniuͦſoꝝ finẽ iöe eã leena. Ad ſilicẽz extedit poſuit tenehæis lip/ſe
n qꝛ ſocij vitã ſuã p Olſiderat.Lapidẽ quoq; ca manũ ſu z: ſubulértit d radi: ffdu oꝛdinauit ſuc
Rn . ſtinã cogſcebãt li ginis e vmbꝛã moꝛ diui 9* a: iu uertit a radi⸗ . ceſſionẽ diei 7 noctis DWDD
n Encbulensesen Actorrnsappplo pegnna⸗ a mõtes. In petris rius Et vniuer. . iſe.
Ait quib' erat:ex qu t toꝛens a pplo pegrina- excidit:t oẽ p̃cioſum uᷣidiit ¶Aſiderat. hoc ĩterpoi ½
N bus deberent mo te: eos qs oblit eſt Pes ege oculus eb. Pꝛöfunda qᷣqʒ I 4 oſten dendu
— getschoſſentene tis hoĩs:⁊ iuios. Lèrra de ffuuioꝛum ſcrutatus eſt:cᷣt Reirmetatere .
— pdit: Ccre voß). 1 oꝛiebat᷑ panis: in lõco abſcondita ꝓduxit in lucey difficultate et lobee⸗
mn, oẽs noſcitl.ſ.pdi H D ’magno inueniant ab
isip aaa wfencegrs nend M Hacuanta deo ni /
elb na loquamini:iponendo mihi fictioneʒ D dil ẽ occultũ.⁊ qꝛ mi⸗
damineennciartanesſen Anagilſ. nüemetaltog dlaefeueneinmnotrid- ausſi nacceſini
aüd Keeaemne ba Ces Rel optinuationẽ diſcõ⸗ raligintoin deaanri. ir r peae
1tinuat enĩ hic dicta dcis in.xv.c.medijs rati: i lea Jige. dit lapides a lole
Rd Fnnäicidualinonfairpomieul onina Möadis Pncctadntpanehtamtenmedaun aldoesitg.
uint näs
ſnufflin petitis vicibus facit iponit beato viro iob ꝙ pꝛincipalit᷑ E be ſeliend duantgacd fanunitarem montis
u velit ſe oſtendẽ innocentẽ ⁊ iuſtũ:ſʒ hoc,S. in pꝛincipKio i rvmbꝛam moꝛt.quantũ ad ꝓfunditatem vallis.
im .. capi · iij. coꝛꝛectum efſrt. .. & Wh it to:. a pplo pegr. eos quos oblir eſt ac. Ex tali
ginlinl e cerumetkil. Donipoftendtobdeln et tamgnreseere Reroneke nnin
ir decens diuine puidentie:imo decens ꝙ ipij ali Nig me md b egꝛn er altera ꝑte toꝛꝛentiũ habitant aliqn ali
E L.— astpali: pipani:r bocrone accepta erpar diufdunt worentes phibenn habitatiõem viam pdicram
n ditore bo — ↄſequunt:hic ↄñter hoc ſe Ren när⸗ doe Srauf enres dgeoſtu ad habnarorts mo
Nünotjch it ex magnitudine boni qð iuſti accipiũ ⸗ dicitur: Q dicte igire vplo egrinan“
arn ta arnas eſt bonũ Krudo unr aetniat orie “ te.i. perambulante ꝑ viam pꝛedictaʒ. ¶ Eos SPüens D
uiggnt tenaroᷣ nuũerus puo numero ↄpetur ſm ꝙ oicit hiero. eſt pes hominis egentis. i. habitatoꝛes pdictos montiuʒ ad
neti rpancnsiſiud Noauserr upla Keinn r aeth ekalsddtdadn Nh emnes denid
ghun Brnbontoanbneßuarindcmtndnfiiai. varunniasddlvendoſb d anelen
sifnin ſolũ tꝑalia bona oſiderant:tñ ſᷣm veritatẽ ſunt in mar poſitũ in lapidibus pꝛecioſis.d.¶ Cerra de qua oꝛiebat po⸗
miggr ioꝛi ꝓſperitate ſtituti: ꝓpter bona ſpũalia ĩ quib'ab 6 Iis . adadn de quo panis efficitur: nlocs ſaoient
ſant dant:⁊ hoc diffuſe oñdit boety l quarto de ↄſolatioe H bil ſ⸗ a eſt. qꝛ aliqñ contingit ꝙ ſb terra abitabili7 ara⸗
mnn ppter qð nõ eſt indecens diuine puidentie: ꝙ aliqñ per ili ſũt vene ſulphuree: ex quibus accendit᷑ aliqñ ignis perxr
6 * mittat ipios tpaliter abundare:quibꝰ nõ Tat b r modũ vapoꝛis itra terraʒ incluſi:a fit terremotr ſbuertens
*“ ritualia qᷓ maioꝛa ſi ↄcedẽ:ſic ⁊ pat ſapiens bonis fils pid. amteddenddes imhababnon nedlin
4 neeit melioꝛa: malis aſrolmttsgaleginlirrcr ne Pi pcioſ i rone caloꝛis ⁊ ſulphur vnge in. üij. Metheo. .
tituicn ei filij: ſic in ꝓpoſito: qꝛ ipij quis non ſint dei fili prr la and ations antiquas dicik ꝙ alchimiſte q nitunt metal
eium adoptionis graʒ:ſt tñ e filij inquantũ ſunt ad ep imagi Ia1 lapidlea ſon iſticare maxie vtunt ſulphure: io ſubditur
oun naſecrin mmin mrrllertuale Arca deghiz abt hubcapi phyr ehiaet ge ne arillonin⸗ 00Se ſae
Alrüch ↄſiderandũ:ꝙ lʒ taʒ bon a =S ſpialia ſi phyr. nEt glebe illi aux. i. minerag aum o. Semitcãäs
mtit dona:alii tñ ⁊ aickcn ela Flvalia ſent vet igno aig vp illa ten ãſic ſuerſaz:ibi aues nõ volitan⸗ .
Ubegui la acquirere:ſʒ bona ſpũalia cuiuſmõi ſunkma a vtin. eaerm ea fi inſtitoꝝ. ad vedẽdũ mercimonia ſu.
nertlil ecnkpepnaamencrazcgfanmben ant ankhrmcnnmkiaeik feKgnra n ne
Nn Ini Sapientia vero.ini illa bona coꝛꝑalia que 2 2αbi mima:iõ ſbdit: r Ad lili. exte. ma. ſua.i.ptatem ſua:qð
6 n . cioſa ſunt metalla auri nervebella ne ehrani 8⸗ Ebarb effen . 8¶ Subuertit a radi. motes. q radices
Nubn⸗ igit oſtendit ppoſitum in metallis: ⁊2 in lapi dibas 10, t ices. 1 In pe. riuos excidit. qꝛ p iremotũ liqñ
3 i⸗ cioſis:ibi Terra. Circa pmum dicit: a UPabet ar ⸗ paret riu' traſiẽs int lapides. ꝗ par erat opꝰ. v(Et oẽ pꝛe
buſc tum venaꝝ ſuaruʒ pncipia.i:mineras:ex quibus tanch i n wnenchoeſ b Ta ꝛ nrhll lae⸗
ns er quibuſqi pꝛincipije materialib efficiur argentuz: bl ocdi ai n eſ qꝛ ea que ſüt
hifn W nricd itur argentuʒ: ? ibi occulta ſibi ſunt nota: 3 (Et abſcõdita pde in lucẽ.i. H

ad hoium manifeſtatõem. a ¶ Sapia vo. Poſti oſtẽdit oia que ſient in eis 1 ſunt fcã. x ¶ Qui fecit ven. pon·
ꝙ illa que reputant᷑ pꝛccioſa in coꝛpoꝛalib lʒ ſint occulta: dus.dando eis inclinatõem ſui mot. Inclinatões.n. re i
tñ laboꝛe a ſtudio hoium pñt inueniri qᷓuis cũ difficultate rũ ſi pondera eaꝝ.vñ dic Aug. Amoꝛ me põdus men bin
hic oſtendit ꝙ hoc ẽ ipoſſibile de bono ſpũali: cuiuſmõiſi eo feroꝛ qᷣcũq; feroꝛ. y ¶ Et aq appẽdit in mẽſura. cõ r
gra ⁊ virtutes inſuſe: que hic ĩtelligunt᷑ noĩe ſapie: Eſt enim tinens eas infra limites oceani: ne effundãt ſe ſuper ari 1 i
ſapia ſapida ſcia: 1 i65 dä. 3 Cn po
includit rognitongzzzz,z, easz; nebai pluuijs le⸗½ 2
dei 1 amoꝛẽ: ⁊1 ̊ oms ¶ Saͤpia po vbi iuenit:⁊ g ẽ Vndẽ ergo ſapia venit: et ge vr cen tpibus ſie
gram ⁊ oẽm virtuteʒ fſoc intelligentie: Neſciti hõ gs eſt loc intelligentie: Ab deſcenderẽt: 1 cr tikni⸗
infuſaʒ:qꝛ ſicut vtute; & v.n & ſnonit in f 14. . . tis modij.ſ.gutta lhan
moꝛales acquilite ſür Pcili ei: nec iuenit in fra ſua ſcõdita eſt ab ocul oĩum vi emos cot ſirt cüfi
ↄnexe ipᷣi pꝛudentie ſi uit viuetiu. Abyff uᷣs dicit: Uentiũ:volucrelſ q́; celi latet ꝓut expedit terre myſun
ne q non pñt eſſe: nec¶nõ eſt in me:è᷑t mare loquit᷑ Perditio ⁊ moꝛs dixerũt: naſcẽtibj: iut
econuerſo: vt hi. v. nõ eſtmecũ. Nõn dabit au àurib nr̃is audiuim ſamã viã ꝓcellis ſonan unts
Ethit.ſic vtutes inu obꝛicũ p ea: vpéde ev. Dèus ſtelligit piaz eb:ꝛét tib'i. vndismai gi
ſeonexe ſunt cũ gra. ? h obꝛigũ ꝓ ea:nec appede cr. Dus ilelliglt viaz cr : t ſonitu ex ſua con ipmun
charitate. pmo igitur tur argentu in ↄmutatoe ipe nouit locũ illi IYpc.n. fi cuſſioe gnãntib'· ßlin
oſtendit e huiuſmöi Mon oↄferer tincl indie co/ nes mũdi ituet᷑:⁊ oĩa q̃ ſub b ¶ Tuc vidit il nn⸗
ſapia includens pcãa loꝛib:nec lapidi ſardonico celo ſt reſpic. Qui feẽ vẽtis ¶laʒĩſeipo in quo eg
no hĩ virtute hũana Scioſiſſimo: vel ſapphyro ondus: et ds appẽdit in via ptuet: T licet ad
Poſtedit a quo haber Pocioſiſſimo: vel ſapppyro. pondus: t aqs qꝗppecit in imna intuito ſit ab iyi
1 quib dal:ibi Dein· Mõn adequabit᷑ ei auꝑ vel mẽſura. Quandõ ponebat ererno:tñ d ſpo⸗ ſuum
relligit via engePin vitrũ:nec omutabunt ꝓ ea pluuije legeʒ:et viã ꝓcellis li mo vidiſſe: qñ Mon
nuͤ ect ſplimi·paſa auri excelſa ⁊ eminen⸗ ſonãtib:thnc vidit illam ẽ᷑t er ſapieia ſu e ſnei
sue ceen viet nia:no memoꝛabunt opa- enarrauit tparauit ẽtiuc mnenerru ves nnen
iĩuenitur.q/d. nõ ẽ in ratocel. Trabit᷑ aũt ſapia ſtigauit:&t dixit homini:Ec cuũõ pductionelo Ao
loco veterminato: vt de occuli. Non adeqbit ei ce timoꝛ domini ipſa eſt ſa quit᷑:vt pʒ ex dcij negmun
ſeal pobuginnenſg topacy de ethiopia nec tin pientia:&t recedere amalo ⁊æa⸗ 1 ſolü ſapiẽ V
. ecicta. nſdiſſime pponétur intelligentia. tiã in ſeipᷣo vidit: NE
b Reſcir bomo cture mũdiſſime ponelur. intelligentia. ł——— ſtl
ciũ eius.qꝛ nõ pot cõ aungelis 71 hoibus nche
parari aliqͥ bono coxz . ⸗ ʒ᷑AAA i capaces ipiuſj jln
poꝛeo ſeu tpali: c ¶ Nec inuenit in terra ſuauii viuentiũ. iõ ſubdit: e ¶ Et enarrauit.angelis ea cõicando oibuj Frm
qꝛ hoĩes delectationib' carnalib' intenti ad diuinas illuia- Fzʒ illos ꝗ dicũt eos fuiſſe creatos in gra:vel bonis tm ſʒ gſtort
tiones ⁊ ↄſolationes non ſi apti. O¶ ¶ Abyſſus dicit.i.cõ alios:qꝛ hic eſt ſermo de ſapia: ꝓut hʒ annexã graʒ:vt nig
oſtendit: ⁊ dicit hic abyſſus ꝓfundũ oceani:vbi habitant pi pʒ p pꝛedicta: d Et pparauit. dando eã homibus:qᷓ mufun
ſces ſapie nõ capaces: e¶¶ Et mare loquit᷑.i.nauigãtej per datio dẽ quedã pᷣparatõ inquantũ pꝛũ: ſalteʒ oꝛdine na ſunmehe
mare: qui qᷓuis p hoc poſſint bona tpalia acquirere: nõ tñ ture creauit aiam humanã capacẽ gr̃e tanq; pparãs lo/ nituen
p̃dcãm ſapiam. f ¶ Non dabit auxꝝ obꝛigũ.i. valde purã cũ ſapie: e ¶ Et inueſtigauit.i. iueſtigari fec:qð eſt qñ ſutd
7 dẽ ab ob ⁊ radio as:eo ꝙ hʒ coloꝛẽ optimũ. g n e⸗ ex pma gfa diuinit data ꝓcedit pꝑ meritũ ad gre augmẽ inger
feret tinctis indie coloꝛibꝰ i. lapidib pꝛecioſis optimi co / tũ: ſi in ſpeculabilib inueſtigatio ẽ pceſſus a pᷣncipijs tima
loꝛis:qui maxie mndia runt h ¶ Non adequabit᷑ ei ad ↄcluſiones. f ¶ Et dixi hoi.i. ipi ade ⁊ alijs ſcis qͥ u
Mrg

1 nuniꝙᷓ; marcelcit ſapia: vt habet Sap.vj. k ¶ Trabitur g (Et recedere a malo inte igẽtia. ſic intellect qui eſt
aũt ſapia de occultis. ſapia eni pdicto videlicʒ mõ dicta ita habir pncipioꝝ ⁊ pncipiũ ſcie que eſt habit⸗ ocluſionũ
occulte ↄcedit:ꝙ latet etiã eos quib dat:ſm ꝙ dicit Eccles ſic itelligentia ſuo mõ ẽ pncipiũ ſapie de q hic eſt ſermo
ix. Neſcit hõ vtrũ amoꝛe vel odio dign ſit: l Enon adeꝗᷓ intelligetia aũt iſta ẽ recedẽ a malo: qꝛ hic receſſus ẽ pꝛi
bit ei thopaçi de ethiopia.lapis.n.huũ ſpẽi melioꝛ inueni cipiũ accedẽdi ad deũ ꝑ hoc ꝙ aia ipi deo totalir ſpydit:
tur in ethiopia i alibi: m¶ Nec tincture mũdiſſime cõ yt inſtinctũ ⁊ volũtatẽ dei totalit ſequat: iſta ſiectio
ponẽt iſi ponẽt in pcio: 1 vocatur hic tinctura mudiſſima i1includit gram ⁊ virtutes ifuſas:ſʒ dici? Ro. vi. Qui
pani ſericei pcioſiſſime tincti: ⁊ oĩa iſta dcã ſut ad oſtenden ſpũ dei agunt᷑ hi filij dei ſunt. ⁊ talis ſubiectio ad deũ p

H dũ ꝙ oia coꝛpalia quãtuncũq; pcioſa non pñt ſapie ↄpari: peie dicit timoꝛ: qui ẽſpũs ſci donũ: cui annectunł gfex

aunꝝ. in pᷣcioſitate i ¶ Uel vitrũ.in ꝓſpicuitate:qꝛ clara ẽ bus inſpirauit qð gleur Keit timoꝛ dei ipᷣe eſt ſapia
4.
5

iõ ſubdit: n¶ Uñ gſapia virg denon rot hri per indu vtute) infuſe: ⁊ ſic pʒ timoꝛ dei bñ di ſapia de qua hic
ſtriã hoium:io ſubdit᷑: o ¶ Abſcondita ẽ ab ocul oĩuʒ vi· eſt ſermo:Et recedẽ a malo iolligetia. vſic et p⸗ magni
uentiũ. necẽt p angelos poteſt aferri: io ſubdit: p olu 2tudo boni qð afert iuſtis etia in pti: ꝓpter qð vere i.
cres q; 3celi latet ĩ angelos ꝗ quib a qualit ſit oada neſciut: cunt felices lz bonis tpalibus careat: ipij vere ſunt mi
niſi hũerint ex reuelatõe diuina. q ¶ Perditio ⁊ moꝛs di ſeri lʒ bonis tpalibus abundent.
¶ In ca. xxviij.vbi dicit in poſtilla: Dhabet argentu ve
parum ſuarum pꝛincipbia. ¶ Additio..

xerunt.i. diabolus ⁊ ifern r ¶ Aurib no. audi. famã e.
ſz nõ oſecuti ſi: ⁊ iõ bñ dicit᷑ ſiamã ei audiuim.ſʒ nõ pſen
tiä eius pcepimus. s De intelligit. Dicoñiter oſtend a
quo ⁊ a quib' iſta ſapia datur cũ dicit:¶ Deu intelligit vis
ei.i.qualit debeat dari: t ¶ Et ipᷣe no.locũ illius.i.quib cedenti capi.dixerat:docebo vosp manum dei:vt cu
debeat aferri, im diſpoſitõem Iue pdeſtinatois:qð pbatur ꝓ inueniẽdo ſeu acquirendo bona tpalia pcioſaint dee

cũ dicit: v ¶ Ipe eni fines mũdi intueti.oiĩa tꝑa ⁊ loca:et rũ ⁊ argentum ⁊ pꝛe ioſos lapides diligenter homines

Irca illa que continent᷑ in hoc capi. pᷣter ea que
in poſtilla tradunt vident tria notanda:pᷣmum
eſt ꝙ iob intendit inſtruere ſocios quib' in pꝛe.

ndin
Uopaiin

ni
ſen
Güun
aſaezai.
N
Biſineer
ut
uinmtii
mmonfi
ininch;
Eſepitid

=

S=
— —
= S=
= = E
= = – S
= = S

—
.
=

E
S,

laboꝛent:vt pʒ ex loco ⁊ mõ inuentòis eoꝝ:de quibꝰhic

agil:pampli ⁊ diligentũ debent laboꝛare ꝓ bonis ſpi/⸗

ritualib ꝗᷓ per ſapiam intell gunt acquirendis:cũ ſint iĩ
eſtimabilit melioꝛa:qꝛ vt dicit: Neſcit hõ pꝛeciuʒ ei cc.
Non ndequabi ei auꝑ:ꝑ quẽ modũ ſapiens exhoꝛtat᷑

filiũ ꝑ diſciplinã
ſuaʒ: Pꝛov. ij. di⸗ —
ns Si iſtel e (api.xxxx.
.I. ſapiam de qauua ꝓ Sgdidit quòqʒ iob aſ
hiclaquiktaſi e Iſumẽs barabola ſuaʒ
cuniã ⁊ q̃i theſau

ros effoderis illãa ⁊ dixit:Auũis mihi tribuat

tũc itelliges tino uũt ſim iuxta mẽſes pᷣſtinos:
rẽ dñi ez dei ſecundũ dies ꝗb de cuſto
viob intendit ſo gdiebat me: Quãdo ſplẽde-
cios pdictoj docẽ bat lucerna eius ſuꝑ caput
ꝙ pꝛecipua bona meũ:⁊ àd lumẽ eꝰ ambula
tpalia vt metalla H

⁊ pcioſi lapidejð
quib’ hic fac mẽtionem:habẽt ſue emanatiõis pᷣncipia
ſptus terrã ⁊ in ꝓfundis fluuioꝛũ ſunt abſcõdita:vt in
hoc ca.tradit᷑.Ex qͥ pʒ ꝙ non ſt excelleniᷣ nãe ſeu ↄditio
nis:ſcòm.n.oꝛdinẽ nae diuinit᷑ inſtitute:illa que altioꝛẽ
locũ tenẽt:altioꝛij dignitat᷑ ſunt:vt pʒ de regione empy
rea reſpectu etheree:⁊ de etherea reſbecra elementaris.
Sapia vo de qua hic agit᷑ eti ſi intelligat᷑ de ſapia crea
ta qͥ gratiã ⁊ virtutes ifuſas ĩpoꝛtat:hʒ emanationem ĩ
mediatã a ſũmo reꝝ pᷣncipio.vñ ↄcludit: De intelligit
viã ei ac. Ex q̊ ſequit᷑ ꝙ, huiuſmõi ſapia a deo pcedens
ieſtimabilit excedit bona alia ab iferioꝛibus emanãtia:
in quo ↄfoꝛmat᷑ iob ſapienti ꝗᷓ Pꝛov.in.ij.c. . dicto p

ꝓ diſcipulũ ſuũ erudiendo dixerat:Si queſien ſapiam

qſi pecuniã ⁊ qſi theſauros effoderis illaʒ.ſbiungit:Qꝛ
dñs dat ſapiam:⁊ ex oꝛe eius ſcia.q.d.eminentioꝛ ẽ ſa⸗
pientia q̃ a ſũmo deo ꝓcedit qᷓ theſauri qͥs fodiendo in
terra inuenis.̊m eſt ꝙ iob in hoc ca.⁊ in pᷣcedẽ.voluit ĩ
ſoꝛmare ſocios de illis vtutibus de quib de ipʒ iob cõ
mẽdauerat. Fuerat n. iob ↄmendat a deo de quattuoꝛ
vtutib:ð quibdicit᷑ in pncipio libꝛi:Job erat vir rect
ſimplex:timens deũ:⁊ recedens a malo.vñ de ſimpli
citate q̃ eſt quedã innocentia dixit in p̃cedẽti.c. Donec
deficiã non recedã ab innocẽtia mea.de rectitudine vo
q̃ ↄſiſtit quodãmõ in ꝑſeuerando in bono ꝓpoſito ĩde
clinabilit incedendo dixit ibidẽ: Juſtificatõeʒ meã quaʒ
cepi tenẽ nõ deſeraʒ. de timoꝛe vᷣo dei ⁊ receſſu a malo
ↄcludit in hoc ca.finalit.d.Ecce timoꝛ dñi ipᷣe eſt ſapia
⁊ recedere a malo itelligẽtia.q.d.ſocijs:iſta ſt que a deo
habui: ⁊ iõ nõ abſcondã a vobij:ſicut eis pᷣmiſit.d.Do
cebo vos ꝑ manũ dei:que oĩpotens habeat.q.d.in me
non abſcondam ⁊c. ¶ In eodẽ ca.xxviij vbi dicit in
poſtilla:Lunc vidit illa in ſeipᷣo.

NOc qðòð dicit: Lunc vidit illã. in glo.ĩterli. de ſa.
. incar.ſic exponit᷑: Lunc vidit illã.i.videri fec:⁊
—– enarrauit ꝑ oꝛa pᷣdicantium:⁊ pᷣparauit in coꝛ
dibus auditoꝛuʒ: ? inueſtigauit occulta ac. ¶ Replica.
TNc.xxviij.vbi poſtillatoꝛ illũ paſſum:Tũc vi⸗
dit illã. exponit de ſapia creaturis cõicata ꝑ mo
aduzʒ gfe infuſe:burgeñ.dicit glo interli. exponẽ
de ſapia incarnata ad lr̃am: ſi burgeñ. falſe allegat glo.
iterli. qꝛ nec illa nec quecũq; alia ſic exponit ꝑ allegoꝛiã
ait. n. incarnatã ſapiaʒ: Tẽ vidit.i.videri fecit: Manife
ſtuz eſt aũt ꝑ pceſſum lr̃e:ꝙ hic ad lr̃am non dicitur de
hꝛiſto: quia litteralit fit ↄparatio bonoꝛuʒ ſpiritualiũ
Na tranſitoꝛia ꝓut in poſtil. ( La. XXIxX.
Dcidit q iob. Poſti ſanci iob oſtedit in gnã

bã in tenebꝛis. Siẽ fůi ĩ die

AQuãndo pꝛocedebam ad

Additio.ij.

ð ”l Z

H “
— .
Bern

viX:.
Wei

liꝙ iuſti aliqñ flagellant in pñti: bic ↄñter hoc idẽ oſtendit

in ſpãli applicando ad ſeipᷣm:pᷣmo circa hoc enumerat feli⸗

citatẽ in qua fuit:a2ꝰ calamitatẽ in quã incidit.c.ſequẽ. 3 in⸗

nocentia quã ſemꝑ tenuit.c.xxxj. Circa pᷣmum pᷣmo decla-
rat modũ ſue ꝓſperitat:ꝛ circa hoc ↄfidentia ſue ſecurita⸗
:ibi Dicebãq;. pᷣma
in dua:qꝛ pᷣmo decla
rat ſuã ꝓſperitatẽ in
bonis ſpualibu:2 in
tpalibꝰ: ibi Qñ laua/

bã. Circa pᷣmuʒ dicit:
a Addidit qͥq; iob
⁊c̃. ⁊ in hoc deſignat᷑

b' adoleſcẽtie mee:quando
ſecreto de erat ĩ tabnaculo
meo. Quãdo erat oĩpotẽs
mecũ:ẽ᷑t in circuitu meo pu

alius modus declarã
imnet Qnsnd lauab an qi ſuũ ppoſitũ. 1per
pedes meos butyro: ẽt pe ſuiipius exempluʒz.

tra füdebat mihi riuoſ olei. b¶ Quij mihi tribu
at.incipiẽdo declara-
re ꝓſperitatẽ ſuã inci
M. a adieliuus boie:
⁊iõ hoc expᷣmit ꝑ moduʒ optant᷑:qꝛ ſpũalia bona quibus
nulluj male vut᷑ ſunt ſimplr optanda: c ¶ Ut ſiʒ iuxta mẽ

ſes pſtinos. i. in pſtina pſperitate ð ¶ Scoõm dies quibuj
ſplen. lu. eiuj
ſuꝑ ca.meũ.i.diuina illuſtratio ꝓcedens a ſuperioꝛi deua

deus cuſtodiebat me.in aia ⁊ coꝛpe. e

gra ſpeciali vltra naleʒ illuſtrationẽ me illuſtrabat: f¶ Et
ad lumẽ e ambulabã in tenebꝛis.i. in dubijs recte ꝓcede⸗
bã per ei ſpalem directionẽ. g ¶ Sicut fui in dieb ado
ſcentie mee.qꝛ extunc fuit ſcẽ vite ⁊ deuote:vñ ſubditur:

h ¶ On ſe. deus erat in taber. meo. i. qñ in ſecreto loco ta
bernaculi mei pꝛepatio ad actũ oꝛandi de mihi aderat:qꝛ

in actu oꝛonis hõ loquit cũ deo:⁊ de cũ homine ipᷣm illu⸗

ſtrando ⁊ ↄſolado. i ¶ Qñ erat oĩpo.mecũ.ꝑ ſpaleʒ grãaʒ

⁊ ꝓtectionẽ. k ¶ Et in circuitu meo pueri mei.qs nutrie‚-
ba i amoꝛe dei.Ex dictis videt᷑ alicui ꝙ iob cecidiſſet a ſapi
entia q̃ includit graʒ dei:qꝛ dicit:Quis mhi tribuat vt ſim
iuxta mẽſes pſtinos ⁊c. cu tamẽ ↄꝛiuʒ dem̃ ẽ frequent.ſ.q
aduerſitas nõ deiecit eũ a virtute.Dicendũ ꝙ lʒ aduerſitas
nõ deiecerit eũ ab habitu ſapie:nec ab actu cũ aduerſitates
ſuſtinuerit patient:qð eſt ꝓpꝛiuʒ ſapiẽtis.ſ.foꝛtunas aduer

ſas eqnimit ferre:vt habet᷑.j.Ethic.tñ aduerſitas ſuꝑueni⸗

ens ſplimitatẽ act ſapie:qui in ↄtẽplatõe ſũmi veri:⁊ amo
re ſũmi boni ↄſiſtit:in aliqͥ impedit:inqtum attentionẽ aie
retrahit ne in ſũmũ veꝝ ⁊ bonũ tota intẽtõe ferat pᷣ doloꝛe
ſenſitie ptis: cui nãliter ↄpatit retracta ĩ aliqͥ: niſi hoc diuia
vtute ĩpediat:ſic fuit in chꝛiſto in qͥ doloꝛ paſſiõis nõ ipedie
bat ſupioꝛẽ aĩe pteʒ a ſplimitate ↄtemplationis:⁊ hoc ipedi
mentũ ex ꝑte ſenſitiue ptis pueniens deſiderabat ſanct iob
amoueri.d. Quis mihi tribuat ⁊c. l ¶ Qñ lauabam. hHic
ↄñnter declarat ꝓſperitatẽ ſuã in tpalibus bõis.⁊ pᷣmo qtũ

ad diuitias:2*quantũ ad honoꝛes:ibi Qñ ꝓcedebã.Circa

pᷣmũ ſcienduʒ ꝙ diuitie antiquoꝝ: pꝛincipalit᷑ erant in pecu
dibus:a inde ocã eſt pecunia:illud aũt qð eſt pꝛecipuuʒ ini
illa que de pecudib' detrahunt᷑ eſt butyꝝ: qð eſt pinguedo

lactis:⁊ iõ per abundantiam ipᷣius intelligit auncaetlaln.

alis bonis que de aialibus ꝓueniunt cuʒ dicitur: l Q.
lauabam pedes meos butyro.i.tantaʒ abundantiam habe
bam butyri:ꝙ poterant ibi pedes lauari:ſicut qũ habetur
magna copia vini:ad illam expmendam dicil:m abundat
vſq; ad lotioneʒ pedum: ꝙᷓuis ibi non lauent: m (Et pe-
tra.i. terra petroſa ad fructificandũ inepta n ¶Fundebat
mihi riuos olei.i.ꝓferebat oleuʒ in abundantia:⁊ per hoc
intelligit᷑ abundantia in alijs terrenaſcentib' int que olcuʒ
eſt de pꝛecipuis. Qnado ꝓcedebam. Hic ↄnter decla
rat ĩ honoꝛibus ſuam ꝓſperitatem:2 ſubdit huius hono/

ris cauſam:ibi Auris audienj.Circa nimuzoitit: Qnñ

5§

adole

thedra mihi.tanqᷓ oibus ſupioꝛi. r(
nes, i. inſolentes: 8 timoꝛe iuſt
1 (IEt ſenes aſſurgentes ſtabat.ad faciendũ mihi reueren

ꝓcedebã ad poꝛtã ciuitatis.vbi erat locus iudicij—
in platea.i. in manifeſto ⁊ patenti loco.

. „ *

.
t abſcõdebant᷑.timoꝛe iuſticie mee

tiaz. v ¶/Pꝛincipes
ceſiabant loqui.i.pn
cipale in iſids p'me
tacebant mę ſupueni
ente: Et digituzʒ
ſupponebãt oꝛi ſuo.

poꝛtã ciuitat:ct ĩ platea pa/-

bãt me iuuenes:è abſcõde

g nulluj p̃lumebat v P ſenes rgenlee ſa
bũ meũ interrũpere. bãt. Pꝛincipès ceſſabãt lo
y ¶ Uocẽ ſuã cobibe ꝗ Pꝛincip

. a:ẽt digitũ ſupponebãt oꝛi
ſuo.Acẽ ſuã cohibebant
duces:?t lingua eoꝝ guttu/
ri ſuo adherebat. Auris au

baãt duces.ſ.militũ:dqᷣ
iter alios ſũt audacio
rej:a tñ non audebãt
ſnie mee cõtradicere:
3CEt ligua eoꝝ gut
turi ſuo adherebat.i.
ſilebãt ac ſi fcĩ fuiſſeẽt

vidẽs teſtimoniũ reddebat

muti neſcientes alidd mihi: eò liberaſſem pau-
Sdicere: oiuuias autẽ pexrèe vocilerãtẽ ẽt pupilluʒ
⁊ honoꝛes pdictoj di cui nõ erat adiutoꝛ. Gñdi/

Cit iob ptinere ad ſuã ctiõ perituri ſi per me venie

felicitatẽ tpaleʒ:qꝛ ta⸗ Iupe
lia: ſic nechenen bat:ẽ᷑t coꝛ vidue ↄſolat᷑ ſuʒ.

ſut repꝛobis: ita pbis JYuſticia indut ſuʒ:⁊ veſtiui
ſt amenre vrirb⸗ me ſiẽ veſtimto ⁊ diadema-
Rerlaraint quat ar le iudicio meo. Ocdlus fui
ipe iob qui ad oprra ceco: et pes claudo. Pater
vtutuʒz talib vſus ſue erã paupeꝝ:et cãm quã ne/

rat: vt patepl erſtan ſciebã diligẽtiſſime iueſtiga
tibus. a (Aurijau hꝗq terebꝗ: . N
diens. Pit pfter poit bã.Cõtcerebã molal inig:ct
pᷣdicti honoꝛij ſui cazzz .
honoꝛ.n. deferend ẽ

alicui in teſtimoniuʒ

iir iuz ſue vtutis: iõ oñter oſtendit qũo iob
potentia ⁊ honoꝛib vᷣtuoſe vtebat᷑:cum ſbᷣdit᷑: 6 Auris

auce Miam meã b ¶ Brtificabat me. ppter eius eqta-
tẽ: c ¶ Et oculus vi.te.red.mihi.de vitate mea ⁊ iuſticia:
d ( Eo ꝙ libe.pau. vociferantẽ, i:querimoniã coꝛã me fa⸗
cientẽ de iniuſta oꝑpᷣſſiõe: e ¶ Et pupillũ cui nõ erat ad/
iutoꝛ. ꝓpter qò erã eiuj defenſoꝛ. ¶ Benedictio pituri.i.
illius qui timebat ſtati, pire g ¶ Sup me veniebat. eo
ſaluabã eũ: h ¶ Et coꝛ vidue ↄſolatus ſuʒ.i.efficacit᷑ ⁊ nõ
vane. i ¶ Juſticia indur ſuʒ.i. ex oĩ ꝑte ſtudebam iuſticiã
facere. k ¶ Oculuj fui ceco. ignoꝛantẽ dirigendo: I
pes claudo. ipotentẽ adiuuando. m Patr er paupex.p
affectũ ⁊ effectum:⁊ ne cr faueret eis nimis in pᷣiu-
diciũ iuſticie. ſubdit: n ¶Et cam quã neſciebã diligentiſſi
me iueſtigabã.i.cãʒ pauperis ne foꝛte motu pietaſ indiſcre
te ↄdeſcenderẽ ei in pᷣiudiciuʒ iuſticie. 0onterebs mo
las iniqui.i.eius potentias ⁊ violentias: P ¶ Et de denti⸗
bus illius auferebã pꝛedã.qꝛ ablata reltirnere cogebam:et
de iniurijs facere emendã. q¶ Diceb.
ſcribi?᷑ ↄfidentia ſue ſecuritats:qꝛ honoꝛes ⁊ diuitie que

bent annexuʒ timoꝛẽ pdendi quaſi ↄtinue ſi magis ca triſti ½

cie qꝙᷓ delectationis: ⁊ io hec ſecuritas opinata a beato iobꝰ
mo deſcribit᷑:? quoddãa ſuꝑius dictum plenius expmit᷑:ibi

. *
„.

OQui me acint. Brra nen, dici: q¶ Dicebaq;.i coꝛ
de meo tenẽdo: r ¶ In nidulo meo moꝛiar.i.in ꝓſperita

ſicut palma.q multo viuit

te mea ſpuali ⁊ tẽpoꝛali: r
tpe s Mauluplicbe dies. ducendo curſum vite mee in
dicta ꝓſperitate. t ¶ Radix

rabaãt cathedrã mibi. Nidẽ?

diẽs btiſicàbat me:⁊ òculꝰ*

bis meis addere nihi

ndo: 1 CEt

aq; ⁊cẽ. Hic ↄnter de

mea aperta eſt ſecus aquas.

Arboꝛ.n habens radices in humido multiplicat ſurſũ
fructuʒ: ita iob ex humoꝛe gratie in quo coꝛ eius erat ſi
xuʒ: faciebat fructum multiplicẽ bonoꝝ operum.
v Et ros moꝛabit᷑ in meſſione mea ⁊c. Cõtingit aũt

ꝙ frucy multiplicat in arboꝛe ꝓpter eſtuʒ nimiũ deſic

de dentib ill auferebã pꝛe
daʒ. Dicèbãq;: In nidulõ
meo moꝛiar:ct ſicut palma

multiplicabo dies. Radix

mea apta ẽ ſec aqᷓs. èt ros
moꝛabitur in meſſiõe mea
Bloꝛia mea ſp inouabitur:

„

