tendo gabaonitas:qꝛ ꝑteʒ hereditatis iſr( occupabãt: rant ad iudaiſmum:quia tempoꝛe Joſue ſuit iſta ↄuerſio

s

pcti: ppi q dicta ſtcrilitas acciderat cũ dẽ: e ¶ Dirit · w debebat hoe coꝛigere cũ eſſet tante poteſtatis æ maioꝛ t
q; dnj ꝓpi ſaul ⁊ domũ.en ſan.dom ſaul vocat᷑ domꝰ
ſanguinũ.i.digna ſanguis ſui effuſiõe. f¶¶ ¶

regimine ppli q ioſue ⁊ pꝛincipes tribuũ qui nõ habuer̃t re
giam ptãtẽ. k ¶Od erit veſtꝝ piaculũ.i. emenda vobis
ufficiens. I ¶ Ut bndicatis hereditati dñi.i. ut de placatꝰ
emẽda vobis ſufficiẽti:benedicat terre iirl dãdo pluuiã ad
terre fecũdationem
m¶ Io ẽ nobij ſup

viri de filijs eꝰ ůᷣt cruciſga auro ⁊c̃l. Erãt enim
mus eos dñio ĩ gabaa ſaul baupꝑes: ⁊ io veriſile
quõdã electi dñi.Et ait rex * cinchelert
Ego dabo. Pepcit rex mi ariã:ſz ipi renuerunt
phiboſeth ſilio ionathe fi dicẽtes: n ( Niruz
lij ſaul ꝓpt iuſiurãdum qdᷣ qui attriuit ⁊ oppᷣſſit
fuitint t ionathan ſllũ nos rel ita kaumo
ſaul. Tulit itaq; rex duos oiuʒ ꝗ erant ð domo

ſau l:ſʒ qꝛ ðð eis ſug.

filioſ rſpha filie abia:quos
geſſit: ꝙ nimis pete,

peperit ſaul armoni ⁊ mi/

phibo ſeth: t ꝗnq;ʒ filios h ſuerut fingluor
ichol filie ſaul quos ge⸗/ igameoj
mic laul quos g o ¶ Ut crufigameoʒ
nuerat hadrieli filio berel dñno. i ad pclaratiõ
lai ꝗ ſuit de molathi:7 ðdit ſteie oine⸗ 8 V .
eos in man gdbaonitarũ geſticbar volutatem.

ꝗ cruciſixer̃t eos in monte

PE 8B Mm monle dñi: ꝙ factũ ſaul pui-
còꝛã dño. Et ceciderũt hi

ret᷑:ut pʒ ex pᷣdiei:tũ

ſeptẽ ſil occiſi ĩ dieb meſſis enag et r garſcen
pᷣme:incipiẽte meſſiõe hoꝛ ete ad
dei. Tolilens agut reſpha fi⸗ factũ vindicaret᷑.

lia ahia cilicium ſubſtrautt q ¶ Tullit itaq;. hic

ſibi ſupꝛꝗ petram ab initio ponit pene taxate ex-
meſſis dônec ſtillaret aqua crunio um os Tulit
ſuꝑ eos de celo:⁊ nõ dimi/ 2 Die Ra. ſa. ꝙ iſti

duo ſpaͤlii nominant
qꝛ fuerũt ĩ occiſione
ſaacerdotũ cũ doech.
r ( qnq; filios michol ⁊c᷑.iſti fuerũt filij merob ſoꝛorꝭ.
michol nales.ſed michol eos nutriuit ⁊ adoptauit poſtea
eo ꝙ nõ hẽbat filios nãles:io dicũt ey filij: ⁊ ſᷣm h d eos
genuiſſe hadꝛieli:nõ qꝛ fuerit eᷣ vxoꝛ:ſʒ merob ſoroꝛ eiuj

ut hẽt. S.j.li.xviij. S( Qui crucifi xerũt eoj i mõte.i.i loco
beet 1 lAoi⸗ dono.i.ad dec laratioeʒ dine iuſtieie.
Tolles aũt reſpha filia ahia ciliciũ ⁊c. qꝛ coꝛꝑa illa di-
miſſa fuerũt in patibulis:voluit ea ſuare intacta ab auibꝰ
⁊ feris:iõ paui.ſibi locũ iuxta ea:nec tñ erat ſola: qꝛ ñ poſ
ſet ſic cuſtodire:qꝛ aliqũ opoꝛtebat eã doꝛmire tñ ſola no-
miat᷑ qꝛ erat pᷣncipal ĩ h facto:ſʒ vẽ ꝙ ðð fecẽit ↄ legẽ Deu.
xxj.vbi pᷣcipit ꝙ adiudicat moꝛti ⁊ appẽſ i patibulo po
nat eadẽ die ⁊ ſepeliat᷑. Dicẽdũ ꝙ illud erat fiẽdũ de cõi le-
ge.Sʒ ĩ h' facto fuit pncipaliti reuelatũ ipᷣi nathan ꝓphete
⁊pꝑ nathan denũciatũ ðð:ꝙ volũtas dei erat qð remane⸗/
rẽt in patibulis donec oſtẽderet᷑ ſignũ ꝓpiciatiois dine per
datiõeʒ pluuie:qꝛ dicta ſterilitas ꝑ ſiccitatẽ ↄtigerat:⁊ iℳ
ſubdit: x¶ Donec ſtillaret aqua madefaciẽs frã. -¶ GHu
per eos.nominãt iſti ſuſpẽſi ſpalit:qꝛ deſcẽſus pluuie erat
ſignũ ꝙ tũc deberẽt dari ſepulture. Ra.ſa.aſſignat etiam
aliã cauſaʒ moꝛe ipſoꝝ in patibulis:qꝛ erãt iuxta viã coeʒ
in qua multi gẽtiles tranſibãt:a cũ peterent quales hoies
fuiſſent. Reſpodebat᷑ eis de gnẽ regio:⁊ cũ qrerẽt vltra cau
ſam ſuſpenſionis. Reſpondebatur eis ꝙ hoc erat pꝛopter
occiſionem gabaonitarum:qui de gentilitate conuerſi ſue/

ſit aues lacerare eos ꝑ diẽ:

ut dictũ fuit Joſue. ix. ca. 1 p hoc multi gentiles mouebat

. èè? S “
¶ Ke ———=
—
tibꝰ. .
*

ad hoc qð traſirent ad fidẽ ⁊ ritũ iudeoꝝ. a ¶ Et nũciata

ſũt. Hic ↄñter ponit᷑ iſtoꝝ venerabilis tumulatio cũ dicit::

Et nũciata ſũt dauid q̃ fecerat reſpha ⁊c. Et ſequit᷑. b
abijt dauid ⁊ tulit oſſa ⁊cl.q erãt ſepulta in nemoꝛe Jabej

ut habet. z. li.j.xxxj.
ca.qui nõ erat locus

ſolẽnis ꝓ talibꝰperſo
nis. (Etcolli ofſa

eoꝝ qui affixi fu. ſepe
lierũt ⁊cc.in ter. benia
min.ð cub tribu erãt

d ¶ In latẽ i ſepul.

cis patris ep.i.iuxta
at ſe chulchel eis pꝛij
ſaul. e ¶ actũ ẽ au
tẽ. Pic ↄñter ponit᷑ q/
druplex bellũ:⁊ pᷣmo
oñdit᷑ qli᷑ oñs ꝓtexit
dauig in illis piculis
2 graꝝ actio redditur
ꝓ his ⁊ alijs bñficijs
ca.xxij. Circa pꝛimuʒ
dẽ: e ¶ Factu ẽ autẽ
rurſũ pᷣliũ philiſtino
rũ. Dicũt alidq ꝙ iſtõ
acciderat ante famẽ p

dictã: qꝛ iã añ in pſe/

cutiõe abſalon ſerui

dauid nõ pmiſerant

ipm ire cũ alis ad pᷣ/
liũ:ut habet᷑.õ.ca.xx⸗
viij. ſʒ hoc non videt᷑
ven pꝑ hoc qð dicit᷑ h̊
Poſt hec ⁊c̃. ⁊ſic við
tur referri ad factum
narratũ añ imediate
alit᷑ nõ haberet᷑ alidd
certuʒ ad qð referret᷑
Pꝛeterea iſtud belluʒ
videt᷑ cõtigiſſe qñ vi⸗
res dauid iã debilita
te erãt ex ſenectute ut
oſñidũt circũſtatie Ir̃e

Nec valet iſtud ꝙ inducit᷑ de bello ↄ abſalon. Q.n. pui ðð
nõ pmiſerũt ipᷣm ire ad pᷣliũ fuit ex cã ſpali.ſ.qꝛ ðð Bncipa

neq; beſtias ꝑ noctem. Et

nnciata ſunt ððᷣ qᷓ fecerat

reſpha filia ahia ↄcubina
ſaul. Etàbijt ð8 ⁊ tulit oſſa
ſaul ⁊ oſſa ionathe filij ei

a viris iabeſ galaad q fura

ti fuerãt ea de platea beth/

—

ſan in q̃ ſuſpẽ

ep: èt colligẽteſ ofſa eoꝝ ꝗ

affixi ſuerãt ſepeliert ea cũ
oſſib ſaul ⁊ ionathe filij et

in terra beniami ĩ lãtẽ in ſe/

pulchꝛo cis pꝛis el. Fecert

qʒ oĩa qͥ pcepat rex ⁊ repꝛo
pitiar ẽ de tre pꝰ hec. Fa/-
ctũ ẽ aũt rurſũ pᷣliũ philiſti/

noꝝ aduerſũ iirł⁊ deſcen/

dit dauid ⁊ ſerui ep cũ eo:⁊

pugnahãt õ philiſtijm. De
ficiete aũt ðð:ieſbidenob ꝗq

9

fuit d gnẽ arafa cui ferrũ

haſte trecẽtas vncias appẽ

debat:&t accici eãt enſe no

uo: niſus eſt pcutẽ dauid
pſidioq; ei ſuit abiſai filius
ſaruie ⁊ ꝑcuſſũ philiſteum

li ⁊ ſiugularit qſi ad moꝛtẽ qrebat᷑ ut pʒ ibidẽ:⁊ ca.xvij
xit achitophel ð dauid: Unu.n.viʒ tu q̃ris ⁊c.⁊ iõ illð im
pedimẽtũ fuit ſingulare.Sed i iſto bello vidẽtes ſᷣui ðð ipᷣʒ
virib debilitatũ: oꝛdinauerũt ⁊ iuramẽto firmauerũt ꝙ ð
cetero nõ iret ad pᷣliũ i ꝓpa pſona. f ¶ Jeſbidenob. Dicũt
alid ꝙ ſũt tres dictiões:ita ꝙ deeſt pᷣpoſitio:⁊ nob nomen
loci.ſʒ hoc pʒ flm:tũ qꝛ iſte nõ fuit de nob ſʒ de geth:ut pʒ
in fine h ca.tũ qꝛ ĩ hebꝛeo li de ñ põt eẽ pᷣpoſitio: ⁊ iõ totũ

ẽ vna dictio. g

e gnẽ arafa.i.gigantea:ut dicũt hebꝛei.

h Et accict erat enſe nouo. In hebꝛeo hẽt: Et accicterat
de nouo:ita ꝙ li enſe ñ ẽ de textu.Dicũt.n.hebꝛei ⁊ ẽ viſile

ꝙ illa die fuerat fact miles de nouo: iõ nitebat facere p⸗/
bitatẽ euidẽtẽ i pcuſſiõe reg.Ceĩa patẽt ex dici. i

dũ q̊ʒ fuit bellũ.lia nõ ſignificat h̊ oꝛdinẽ pierd⸗ hoc mõ

narrant᷑ hic iſta bella:qdð patet ex hoc ; illud bellũ qð dicit᷑
hic tertiũ fuit ſimplłr pᷣmũ:ut patebit.illud aũt qð dẽ hic pᷣ

mũ fuit ſimplr vltimuũ:qꝛ poſt illud dauid nõ iuit ad pᷣliuʒ
narrat᷑ tñ hic pmo: ꝓpteꝛ ↄtinuationẽ ad pᷣcedẽtia imedia/
te.qꝛ contigit poſt famẽ.õ.dictam in ſenectute dauid: ⁊ iõ
nõ ẽ hic oꝛdo tꝑis:ſed narrationis:qꝛ iſtud bellũ imediate

erãt eoſ phi
liſtijim cũ inffeciſſent ſauli
gelboe:⁊ aſpoꝛtauit inð oſ
ſa ſaul ⁊ oſſa ionathe filij

Secũ

narrat᷑ pꝰ cedẽs: ita dicẽdũ ð alis ſeq̃n

lceandams!. —UC
pcuſſit ſobochai.nomẽ ẽ ꝓpꝛiũ militij. l ¶ De vlathi

eo pcuſſi. n

i. de tali loco. m ¶ Zaph alias eiph. nomẽ ẽ gigãtij ab
tiũ q; fuit bellũ in gob.iſtò fuit bel⸗

lum in 9 dauid inifecit goliath: ut pʒ ex ſequẽtib: ꝓpt

intfecit. Tũc iuraueft viri
dauid dicẽtes: Jã nõ egre⸗
dieris nobiſcũ in bellũ ne

extinguas lucernã iſrl. Sè
cũdũ quoq;ʒ fuit bellum in

gob ) philiſteos. Lũc per
cuſſit ſobochai de vſaͤtbi
apho ð ſtirpe arafa ð gnẽ
gigantũ.Tertiũ quoq; fu/
it bellu in gob Z philiſteoſ

in qᷣo pcuſſit adeodaſ fili

lis ſal polymitari bethle

emites goͤliath getheũ cu/
ius haſtile baſte erat q̃ſi li/
ciatoꝛiũ texentiũ.Quartuʒ

bellü fuit in geg ĩ quo vir
fuit excelſus ꝗ ſenos ĩ mai

bus pedibuſq; hẽbebat di

gitos.i.viginti ⁊ q̃tuoꝛ:⁊ e/

rat de oꝛigine arafa:⁊ blaſ/
femauit iſrl. Percuſſit aũt
eũ ionathas filiuſſammaa
fris ðð. Hi q̃tuoꝛ nati ſi de

arafa ĩ geth. ⁊ ceciderũt in
manu ðð ⁊ fuoꝝꝑ eöõ5.
Ocuüt ẽ aũt C.xXII.

88 doſno pᷣba carmis

hi die qᷓ libauit eũ dñs de
mãu oĩuʒ inimicoꝝ ſuoꝛũ:

qð dicẽdũ ꝙÿ gob
eſt nomẽ loci ſpã/
lis qui erat i valle
therebinthi in qᷓ
fuit illud:ſicut hẽ
tur.S.li.j.ca.xvij.
ſicut in valle ſueſ/
ſionenſi ſũt mlta
loca ꝑticularia:et
ſic iſtud bellũ qð
fuit in gob tanq; i

loco priculari:fu

it etia in valle the
rebithi ſicut loco

*

cõmuin.
o ¶ In quo pcuſ

ſit a deo . i. dauid
qui fuit a deo ele/
ctus. et datuj ad
regimẽ ppli:ut pʒ

ex dictis. S.j.liba

xvj. ca. p (Fi⸗
lius ſalt.qꝛ lõgo
tpe habitauit i ne
moꝛib fugiens a
facie ſaul:ut pʒ ex
pꝛedict..S.j:li. c.
xxiij. q ¶ Poly
mitariuj.qꝛ deſcẽ
dit de gnẽ bexeleel
qui fuit pncipalij
ĩ ope polymitãio
tabẽnaculi:ut ha
betur Exo. xxxj.
r ¶ Bethleemi /
tes.qꝛ ibi fuit na⸗
tus:ut patet ex di
ctis:⁊ habet᷑.s.li.
pꝛimo ca.xvj.

Bolinn getheum. cũ quo pugnauit dauid ad ſin/-
gulare certamen: ⁊ ex hoc patet quod dictũ eſt.ſ. ꝙ iſtõ
bellum oꝛdine tẽpoꝛis fuit pꝛimu:quia ante bellũ illud
non fuit dauid in aliquo bello. imo domi remanſerat
alis fratribꝰ ſuis ad bellũ poſt ſaul euntibꝰ tanq; nimij

iuuenis. t

¶ Quartũ bellũ eſt ⁊c. in quo fuit vir excel

ſus.i.magnitudine excedens cõmuneʒ ſtaturã hominũ.
v ¶ Qui ſenos in manib c. hoc ponit ad oſtendẽduʒ
ꝙ ſicut erat exceſſiue mairucnit etiam erat terri

ribilis in alijs. x ¶ Et b

iſphemauit iſrael.i. vitupera

uit pꝛouocando eos ad pꝛelium:ſicut de golia dicit᷑ ſu⸗

pꝛa pꝛimo libꝛo decimoſeptimo.
— aplm. XXII.

Ocutus eſt autẽ. Poſt liberationem dauid
a periculis: hic conſequenter ponit᷑ canticuʒ
gratiarum actionis:⁊ pꝛimo ponitur gratia
rum actio pꝛo pꝛeteritis: ſecũdo vaticinatio
de futuris capitulo.xxiij. Circa pꝛimuʒ pꝛemittitur que

dam pꝛefatio:ſecundo ſubditur gratiaruʒ actio:ibi do

„ * „

minus petra mea.Circa pꝛi

— „

aut daui

muz dicik: a .
d verba carmis hui.ſ.qð ſequit᷑ poſtea.Et d

Tocut eſt

carmẽ qꝛ pſalmus iſte in hebꝛeo cõpoſitus eſt metrice:

thieu⸗
dategii
Cpinle
Peiut⸗
lenin
ibern
ſebi
Mian
A unn
N.
Uueiifnce
uͤretebi
Gäfipi
nla e
Wrnenn
Pifinz
loitti.
nnaz⸗
üe
Cnn rnn
ſu lo
kminenit
rtüfrn

Ceſſcche

Liggitſa
ne
Niti 8
Wanißplle
rhbinthi nj
lulſanti
ay
unpale ſue⸗
Gliſür nitn
rallaiaet
anghingi
Mümtſt
üänpehe
wüdiſarte

dmuni
tade inul
guifttsdoe
aas cnni
wmniplug
““

ma ,G

ll ali
Nwimtiſe
ſigen
iaupg

nurnſen
ungint
giin u
iope jmu
unne
ben o
. Eir
abiiit
müpunn
aohttil
noa
ltit
uick/91n
nimmi
iymilinh
ibommn.
Almiün
mnanm
uirtun
nii .

nrumi

guũ coꝛone: ita ꝙ dõ del .

et per modũ laudis diuine. b ¶ In die q liberauit ⁊c.

Ex quo patet ꝙ iſte pſ.fuit factus a dauid poſt omnej

pſecutiões eius ⁊ ſe datis aduerſarijs ipſo exiſtẽte in ge
te ↄtẽplatiois. c ¶ Et de manu ſaul.iſta pſecutio ſpali
ter mit᷑:qꝛ fuit diuturnioꝛ alijs ⁊ periculoſioꝛ.

n petra mea
DPic ↄñter poni ,
cantiſs garnz ð manu ſaul. Et ait:Do/⸗
actioe:vbi pꝛimo minus pètra mea ẽt robur
panitcantictrna ineü aluatoꝛ me. Deus
ncluſio:ibi Ciuit Oſis foꝛtis me :ſpabo in eü
dñs. Canticũ aũñt Scutũ meũ et coꝛnu ſalut
iſtud factũ ſuita mee:eleuatoꝛ me ⁊ reſugiũ
dal ſnge meũ ſaluatoꝛ me: ð iniqta
rati „ 1 2 „
multis: ut patz ex le liberabis me. Laudabi⸗/
dictis: iõ pꝛimo lẽ inuocabo dñim: èt ab ini
expꝛimit dei ioſũ micis meis ſalu ero. Qui
liberatis efficacia circũdeder̃t me ↄtritiones
liberatiois mj, moꝛi:toꝛꝛẽtes belial trueft
ibi Saluatoꝛ me nes inferi circüdes
ʒ mod ſiue foꝛꝛa: Me. Funes inferi circũ eð
ibi Miſit ð excel derũt me:pᷣuener̃t me laqi

5

ſo. Linca zunz moꝛtis. In tribuᷣlatõe mea
de: dAIns he inuocabo dñm ⁊ ad deum
ens multiplics de tẽplo ſcõ ſuo vocẽ meã:
impulſus. E ⁊ clamoꝛ me veniet ad au

robur meum me res ei. Comota eſt 1 9tre⸗
los inſul. muit terra:fundamẽta mo⸗
f¶ Scutũ meuz liũ ↄcuſſa ſũt ⁊ ↄq̃ſſata:qm̃
muniẽs me ð hoꝰ

ſtũ ict?. g ¶ Et
coꝛnu ſalutis. repellẽs ⁊ deijciens aduerſarioꝝ incur-
ſus. h¶ Saluatoꝛ me'. Dic ↄñter expꝛimit mã hui
liberationis:videlicet multa mala ⁊ picula de quib' li⸗
berat fuit vtute dina. Circa qð pᷣmo deſcribit᷑ ſua libe
ratio:⁊ ſubdit᷑ liberatio ppli de egypto.q.ꝓ exẽplo:ibi⸗
Cõmota ẽ. Circa ea q̃ ſut dicenda in hoc catico ↄſiderã
dum qð factũ fuit metrice:ut dictũ eſt: ⁊ iõ rõne metri
hic ponũt᷑ aliqui modi loquẽdi:qui nõ ponũt᷑ ↄmunit
in oratioe ꝓſaica:qꝛ frequent᷑ accipit pꝛeterituʒ p pñti
vel futuro ⁊ ecõuerſo:⁊ aliqñ de figuratiua locutione
tranſit ad planã ⁊ ecõuerſo:dicit igit: h ¶ Saluatoꝛ
me/ de iniquitate liberabis me.i.lberaſti:⁊ notat᷑ ̊ ini⸗
quitas dauid in facto berſabee:de qua fuit liberat qtũ

ad culpã p verã ↄtritionẽ ⁊ ↄfeſſionẽ: itũ ad penam
P dinaʒ vltionẽ:ut pʒ ex.. ned inuo

cabo dñm.i.dignũ oĩ laude. k ¶ Et ab inimicis meis
ſalu ero ⁊c.ſ.ab inimic inuiſibilibq ſũt maligni ſpũs
ſic iam liberat ſũ ab inimicis viſibilibꝰ. l ¶ QAui cir⸗
cũdederũt me ⁊c.pꝰ mala ſpũalia a quib' liberat fuit:
enarrat coꝛpalia ex ꝑſecutiõe ſaulis:in hoc quod dicit᷑
Circũdederũt me.qꝛ ſaul ⁊ viri ecingebãt dauid ĩ mo
erabat ſe poſſe euadẽ:ut habet᷑
Slil riüica d deies baltalei unpen pſecutio
nis ſaul:ꝗ erat abſq; iugo diſcipline ⁊ legis dine.
n¶ Funes iafemi. In hebꝛeo Habet:. Sorletate, inferni
i. demones incitãtes ſaulẽ ad me pſequẽdũ. o ¶ Pꝛe⸗
uenerũt me laquei moꝛtis.ſ.giphei ⁊ alij inſidiatoꝛes d
qᷓrebãt tpᷣs ⁊ locũ quõ dauic capet᷑:ut hẽt᷑.S.j.li.xxiij.c.
p ¶ In tribulatioe inuocabo dñʒ.i.inuocaui. q ¶ Et
exaudiet de tẽplo.i.de celo qð ẽ tẽplũ gloꝛie ſue. n Co
mota eſt. hic inducit exemplũ de liberatiõe ppli ilrł de

egypto:ut dicit Ra.ſa.q; mod fuit hebꝛeoꝝ: in liberationi
bus ꝑpticularibꝰfacẽ mentionẽ de liberatiõe egyptiaca q̃ fuit
gnalis toti pplo: ut pʒ in pluriblocis ſacre ſcripture dic igit
¶ Comota ẽ et ↄtremuit terra.qꝛ ꝓpt plagas inflictas e⸗
gypto a dno oẽs hitantes terrã egypti fuerũt ↄmoti ⁊ ↄter
riti:ut het in Exodo.

S 2 1„6. „ „ L?etiã ad lr̃am ini pla
lrat e eis. Aſcendit fum 8 gas Üllas egypti fuert
naribꝰeb:?t᷑t ignis de oꝛe ee ſacte coꝛuicationes ⁊
r. tonitrua hoꝛzibilia:
volauit:carbones ſuccenſi urbet Exo. viij. ita qy
ſuit ab eo. Et inclinauit ce vicdebat tremere tota
los ⁊ deſcẽdit:ct caligo ſub terra:⁊ motiũ funda
pedibus ei Et aſcẽdit ſup 34 ratertt.
cherubin ⁊ volauit:⁊ lapſꝰ Sicenit iun de
B . . L naribꝰ ei.loqt᷑ ð deo
eſtſup pẽnas venti. Poſu moꝛe hois irati:ð cu⸗
it tenebꝛas in circuitu ſuo ius narib' exit uumuꝗ

qꝛ ira ẽ aſcenſio ſan⸗

latibulũ l:cribꝛans aqᷓs de ira e L
guinij circa coꝛ:⁊a inõ

nubib celox. Pꝛè fulgur̃

in aſpectu er nubes: ſuccẽ rGen eA uu nal⸗
ſi ſũt carbones ignis. To⸗ apparet in facie: ut in
nabit de celo diſs: ⁊ excel⸗ e e aeri⸗
ſue dahit voce ſuã. iſit ſioes es nö büt lo⸗
agitias ſuas ⁊ diſſipauit cũ:niſi m quẽdã mo

eos:fulgura ⁊ ↄſũpſit eos dũ. dẽ eniʒ de iraſci
Et qpparuerũt effuſiones qñ punit pctõꝛes: da
maris:ẽt reuelata ſũt füda/ modus hois tati
menta oꝛbis lab icrepate oꝛe vo Wrs quia
domini: ab iſpiratiõe ſpũs ignis grado mixta
furoꝛis eius. Miſit dẽ celo parit ferebat ad piiti
H onẽ egyptioꝝ: ut hẽt
Exo. ix.Et dẽ h ꝓceſ⸗
ſiſſe ð oꝛe dei:qꝛ de volũtate ⁊ p̃ccoto ep fiebat tał pũitio.
v ¶ Et ĩclina.ce.⁊ deſcẽdit.nõ ꝑ loci mutatioʒ ſed p effect
exhibitioeʒ ſ. ad punitionẽ egyptioꝝ ⁊ liberariõeʒ hebꝛeo⸗
rũ. x ¶ Et caligo ⁊c. qꝛ feẽ tenebꝛas alpabiles trib die
bus ĩ egypto: ut hẽt Exo.x. y ¶ Et aſcẽ it ſup cherubin ⁊
volauit ⁊c̃.ꝑ h deſignat᷑ velocitas dini ſpſidu ad liberatio
nẽ ppli de egypto:qꝛ oẽs filij iſrt eadẽ die ſil eduxit:cũ tñ eſ
ſent in nũero maxio:ut hẽt᷑ Exo.xij. ʒ¶ oluit tenebꝛaj
⁊c.h intelligit᷑ de nube exiſtẽte int filios irl ⁊ exercitũ egy
ptioꝝ ſuꝑ mare rubꝝ:q; erat obſcuriſſi ima ? dẽſiſſima ex ꝑ
te egyptioꝝ:ita ꝙ ñ potert accedẽ ad filioj iſrl: ut hẽt Exo.
xiiu. a ( Fribais aqs ⁊c.qꝛ ex dẽſitate illꝰnubis fluebãt
pluuie gꝛoſſe ad maiꝰ ipedimentũ e tioꝝ: verũtũ qꝛ illa
nubej illũinabat noctẽ ex pte filioꝝ iirl:ut ibidẽ dẽ:iõ ſbdit᷑
b ¶ Pꝛe fulgoꝛe cl. qꝛ ex nube illa gnãta fueft fulgura =
tonitrua qb'rote curuũ ferebãt᷑ i pfundũ:ſic dem fuit ibidẽ
iõ ſbpdit:Succẽſi ſũt carboes ignis ⁊c. c ¶ Miſit ſagittas
⁊cl.i.fulgura ⁊ coruſcatioes qbꝰterriti dixert: ugiamiſra
eleʒ. dñs.n pugnat ꝓ eis ð nos:qꝛ tñ ſic ibidẽ dꝛ: Fugiẽtibꝰ
egyptijs occurrert aq: iõ ſubdit᷑: dD ¶ Et appa. effu. ma.egy
ptios ſmergẽtes. e ¶ Ec reuelata ſũt ⁊c qꝛ ſuꝑficies tre
ꝗ erãt ĩ ꝓfũdo mar ſuit diſcoopꝑta:ita ꝙ filij iſrl traſiert ꝑ
mediũ mar :ut hẽt Exo.xiiij. Dr̃ aũt tra qͥ ẽ ſ aqs maris
füdamẽtũ oꝛbis ad ſilitudinẽ füdamẽti dom qð ẽ ꝑs iſeri
oꝛ. Sili terra q ẽ i ꝓfüdo man:hʒ ſuꝑ ſe elemẽtũ aqͥ ⁊ pᷣea
ger:⁊ ↄñt alia ptes oꝛbij. Cõſeq̃nt ondit a ärelgittgeer
ptioꝝ facta ſit cũ dẽ: Ab increpatioe dñi ⁊c. f¶ Miſit de .
celo. hᷣ ſcribit᷑ foꝛa ſiue moc liberatiois ipo ðð.qꝗͥ modus
act ẽ vtute dina: et pᷣ oſcribit᷑ mody ſue liberatiõis pꝑ mo/

dum euaſiois ò manu aduerſarioꝝ: pꝑ modum inſecuti-

onis ⁊ deſtructionis eoꝝ:ibi In te enim curram accinctus.

Pꝛima in duas: in ptem pꝛinc

quentẽ ſaluare volu-

Kegum

aa Kctaetel 2 ibi: Cuʒ

* —

vtute. b (¶ Ab mo.i.ſaule. c ¶ Et

ancto. Circa pꝛimũ dẽ: a iberauit me. ſ.de ſua gra
Ab inimico meo potẽtiſſimo.i.
ab his ꝗᷣ oderãt me.i. abſalon ⁊ ſuis ſequacibꝰ. d Qm

robuſtioꝛes me erãt. ⁊ in hoc ↄfitet dauid ſe liberatuũ vtute
diuina nõo ſua.
e¶ Pꝛeuẽit me i die

afflictionis mee quia et aſſũpſit me: ⁊ traxit me
ether arerſe n poſ de ags mliis. Lbauit me
ur pabel. 5)) li caplo ab inimico meo potẽiiſſio

xxiij. Uenit nuci ald &t ab his ꝗqoderat me: qm
ſaul. d. Feſtina veni: rôbuſtioꝛes me erãt. Pꝛe/
qm philiſtm infude uenit me in die afllictionis
ale u ter m. lö mee:fact dñis firmamẽ⸗
diuina:ut ſaul omit tũ meũ.Et eduxit mei lati⸗
tudine:liberauit me:ꝗa co/

teret pſequi vauid. wberaui⸗
Et eduxit meĩ la placui ei. Rtribuet mihi

rirucins⸗ di vauid q dis him iuſtici meu: hm
circũdat in modum mũdiciã manuũ meaꝝ red

det mihi. Quia cuſtodiui

coꝛone: ut ibidẽ dicit . hi. Quia cuf
vias dñi:vnõ egi ipie a ðᷣo

recedente ſaule liber

potuit ire à voluit. eo. Oiz. n. iudicia eiuſi
Renthuct mihi neo Oiã n. iuclcia eiul in
oñs ſm iuſticiäã meaz ſpectu meo:⁊ pcepta ein
⁊c. Ex hoc.n. ꝙ ſau nõ amoui a me. Et ero ꝑ/

li pepcit: cũ t poſſet feci coꝛã eo:&᷑t cuſtodiã me
eu occidere: ut habet ab iniqtate mea. Et ſeſtitu-
et mihi dñs ſʒ iuſticiã mea

7 qꝛ abſalon ſe perſe- 1„
⁊ ſʒ mũdiciã manuũ mea/

it: ne in peccato moꝛ rũ in ↄſpectu oculoꝝ ſuoꝝ
tali moꝛeret᷑: put de,zʒ Lum ſcõ ſcũs eris:èt cũ ro

fuit.S.c.xviij.ex mi
ſericoꝛdia ſuit diſpo/
ſit ad hꝙ de eẽt ſibi
miſericoꝛs ⁊ ꝓpicpin
dãdo ſibi graʒ ĩ pñti
7 gloꝛiã ĩ futuro: ſᷣm
illud Matth̊.v. Bea

buſto perſeci. Ei cuᷣʒ elẽo
leci eris:èt cũ ꝑuerſo per/
uerteris.Et populũ pauꝑẽ
ſalüũ facies:oculq; tuis ex
celſos hũiliabis. Quia iu

ti miſericoꝛde quoni

conſpectu meo:ut caueã ab coꝝ trãſgreſſione. i ¶ Et ero
pfeci coꝛã eo.qꝛ in ↄiũctioe ad deũ ꝑ charitatẽ ↄſiſtit eẽnti
alit᷑ pfectio vite. k (Et cuſtodiã me ab inidtate mea. ca-
uendo diligent decetero a recidiuo. I ¶ Cũ ſcõ. Hec eſt ꝑs
incidentalis qꝛ ðð locux fuerat de ſua liberatiõe ꝓpi ſuam
inocentiã:iõ h̊ incidẽtalit᷑ oñdit dei miſericoꝛdiã ⁊ benigni
tatẽ gnãlit᷑ erga bonos dicẽs: Cũ ſcõ ſcũs eris.qꝛ ſanctus te
ſcm confitebit a quo ſua ſanctitas deriuat. m (IEt cũ ro
buſto. ad tolerandũ aduerſa patient. n ¶ Perfect. ſ. eris
dando ſibi gram tolerãdi aduerſa:nõ ſolũ patient᷑: ſʒ etiaʒ
ſuſcipiendi gaudent:ſicut martyres gaudebat in paſſionib
qð eſt maxime pfectionis in vᷣtute foꝛtitudinis. o ¶ Et cõ
electo. ad vitã beatã ex tua liberalitate. p ¶ Electus eris.
qꝛ eliget te oibus alijs ↄtẽptis. q ¶ Et cum puerſo puerte
ris. reddẽdo ei penã ꝓpter puerſitatẽ ſuã: iuſte tamẽ ex pte
tua. vel alit: q puerſo puerteris.ſ.ſᷣm iudicium ſuũ
erroneũ:qꝛ hoĩes ꝑuerſi cũ ab eo punient᷑ iuſte: dicũt deuʒ
cũ eis ꝑpuerſe agere. r ¶ Et pplm pauperẽ.i.abiectũ ⁊ hũi
lem. S ¶ Saluũ facies ⁊c᷑.qꝛ ſm ꝙ dĩ Jacobi qrto: Deus
ſupbis reſiſtit:hũilibꝰ aũt dat gfam. t ¶ Quia tu lucer⸗
næ mea dñe.qð põt intelligi duplr. Lucerna.n.eſt lumen in
teſta:⁊ iõ lumẽ nãle intellectus hũani poſitũ ĩ coꝛꝑe terreo

am ipd i miſericoꝛdiã conſequent. h. ¶ Oia. n. iudicia ei i
5P

dñi igne examinatũ:ſcutuʒ

quãs pedes meos ceruis
⁊ ſup excelſa mea ſtatuens
me. Docẽs man mealſ ad

meo.

bñ dẽ lucerna dñi:qꝛ lumẽ nale rõis ẽ q̃dã impᷣſſio diĩni
lumis:pᷣm illud pſal.iij. Signatũ ẽ ſuꝑ nos ⁊c̃. Itẽ deuj
pñs hoĩ ꝑ ſuã gram dẽ ei lucerna:qꝛ ois creatura ad de
um cõpatã tenebꝛa ẽ:iõ ſubdit: v¶ ¶Et tu dne illumi/
nabis tene.meas.Pot etiã dici ꝙ tencbꝛe h vocant᷑ oꝑa
meritoꝛia ꝑ pecim
„ „ mottale ſupueni⸗/
lucerna mea dñe: et tu die ens extincta ᷣ vi⸗
illuinabis tenebꝛas meas. uiſicant 7 tlaci⸗
In tẽ.n. currã accici:ĩ ðᷣ xe eEate gro⸗

meo traãſiliã murũ.DPẽus pic ponit libera⸗
maculata via er: elõquiuʒ tio ðð p modũ in
. ſecutiõis ⁊ deſtru

oiuʒ ſpantiũ ĩ ſe.. Quis ſ ainterlerio

de pter dñm: ⁊ gs de foꝛt x
— - R 2
pter deũ nrjm:lDẽ q acci/
xit me foꝛtitudine:let opla/-
nauit pfectã viã meã.] Cõe

rã accict.i.ad pᷣli
um expedit.
3 C¶C In deo meo
trãſiliã muꝝ. ca⸗
piẽdo aduerſãios
intra ſu ſoꝛtglici

pliũ let ↄponẽéſ q̃ſi arcũ ere um. a CDe' im

um bꝛachia mea. Dediſti malae vis en
ErE Ded via iſta & lex oina
mihi clypeũ ſalutis tue:t in q no ẽ aliq imũ
mãſuetudo mea młiiplica dicia oceſſa ⁊ tan
uit me.. Dilatabis greſſus i licita lʒ aliq̃ ma

la fuerint ꝑmiſſa

. . 9 . — ‚„7
meos ſubi me:⁊ ñ deſciẽct ppꝑ maioꝛa mala

tali mei. Perſeq̃r inimicoſ cuitãda:ſiẽ libelł
meoſ ⁊ ↄterã:⁊ nõ ↄuertar repudij pmiſſus
donec cõſumã eos. Conſu ien le e in
mã eos ⁊ ↄfrigã ut nõ ↄſur vxoꝛej occiderent
gant cadent ſub pedibus znefrfes ſuoj vſu
meiſ. Accixiſti me foꝛtitu/ ris grauarẽt:ꝓut
dinead pꝛeliuz: incuruaſti vem iuct Plenene

dñi igne eximina

tũ.i.puꝝ ⁊ mũdũ:ſiẽ metallũ i foꝛnace ꝓbatũ. ¶ Scu
tũ ẽ oiuʒ ac].ſ.ipᷣe de. d ¶ QAm qs ⁊c.q d.null:qa
alij ſt dij pticipatie. ſ. hoĩej ſci: ſʒ illo pᷣſ. lxxxj. Ego dixi
dij eſt: vl dij fli: ſic idola gẽtiũ. Beg, 76]. coꝛpali

3 hoſtes viſibiles:a ſpũali ↄ iuiſibiles. f¶/ Etↄplana
uit ⁊cl. auferẽdo offedicula coꝛpalia ⁊ ſpũalia. g¶Eo

equãj pedej ⁊cl.dado mihi agilitatẽ ad iſeqndũ hoſtes

meos ſugiẽtes:⁊ ẽ locutio hypbolica: qꝛ ñ habuit tãts

velocitatẽ currẽdi ſic ceru:ſic dẽ tal mulier ẽ albioꝛ ni-

ue ad oſignãdũ excellẽtiã ſue albedis:quis ñ ſit ita alba

ſiẽ nix. h ¶ Et ſup excelſa ac].i.ſtabiliẽs ĩ regia digni
tate. i cẽs man meas ⁊c.qꝛ artẽ pᷣliãdi me do/-

cuit. REt cõponẽs ⁊c.i.foꝛtitudinẽ ad h ↄueniẽtẽ

in te. i. in tua

—

—,—

mihi dedit. In hebꝛeo hẽt᷑:Et ↄcuſſus are ere bꝛachio

meo:qꝛ arcũ ereũ facilit᷑ tẽdebat:ut dic Ra.ſa. ¶¶De
diſti mihi clypeũ ⁊cl.q.d.ſoꝛtitudo mea paꝝ eſſet niſi
adeẽt ꝓtectio tua. m ( Et mãſuetudo ⁊c.ẽ. n. diſ-
poſitio ad h' ꝙ hõ multiplicet᷑ in bonis tꝑalibꝰ a ſpũa-
lib':ſm illud Matthᷣ.v. Bti mites qm ipi poſſidebunt
terrã. In hebꝛeo habet᷑: Et mãſuetudo tua multiplica-
uit me. ⁊c ſenſus:ex benignitate tua ꝓuenit mihi miti-
Mtio aai tpalib ſpũalibꝰ ꝓle:⁊ nõ ex merito
Dilatabis c.l. In hebꝛeo bẽ: Paſſus meos

Münoent⸗
ſcir.
poleee
locn
Stgilene

Peglmtin
tliplmel
inennnper
ſufuidni.
Nalcisa
ſokungt i
alümen
Gußah⸗
ſenſeite
Pnalciſi
clon Pan
ſeiriöſun
ſcnlmntens
limi
wirrniii
ſllzahi
iͤfißimd
iumutini;,
uttir,
ſütfnhie
iitoüptiin⸗
lichelihonit
N
taäuzgin
lutdeſctlomn

Endelln
N
nenruoen
ſomie lwacn⸗
Mrläni
rumpnugf:
renan
wöpnodön
ſands den

GösuNinn

n luancidi
Crrin

ſme.

nieren iaiſt
ut.
C do
niſliä nnp.
icd adneni⸗
nnaſai fortalt
m. Den
Nualataruc⸗
nuiſilrdin
nioelq ni
Nn ſotten
Fleishaläm
Piuain gnſ⸗
Pnaou ni
uticzſeldel
ondi mniſ⸗
nutnlewinn
cänude
Vworgociddn
neffzſſi
guui
danint his
i b
ditgeamd.
bnn d
Err gonl

Cnn Epon
D . .pll

qñ. n. pedes ſũt iũcti adinuicẽ: tũc hõ eſt diſpoſitus ad deſcẽdit de ðð habuit ducatũ ſun pplim: alij ↄñi d tribu
cadendũ ſed qñ ſũt ↄuenient elõgati:tũc ſtat firm. per dauid vſq; ad herodẽ alienigenã ſb qͥ nat ẽ chꝛiſt de ſemi

põc igit ſilitudinẽ intelligit ꝙ firmitas in ſtatu regio in ne ðð ſm carnẽ:cui regnũ ⁊ imperiũ manet in ſecla ſecloʒ⸗

amẽ. ⁊ iſta fuer̃t diffuſ tractata Geñ.xlix.⁊ Ma

Ec aũt ſũt.

erat i dauid a deo. Ceta patẽt ex dici vſq; ibi: amé. 2 iſta fue ¹
a ¶ Inimicos meos dediſti mihi doꝛſũ.i. vtẽtes doꝛſuz qdã qõe de libʒ quã ð hac mã diffuſ diſputaui

coꝛã me fugiẽdo.

b ¶ Llamabunt. „ , H’ꝗòꝗòỹõõðõ Poſita gra
ad idola. c Er Jnimico meoſ dediſti mi vindictas mihi: æ deijcis rũ actio 5
„. itu ſel e. hi doꝛſũ:odiẽtes me:⁊ diſp pplos ſub me.Quieducis keerie d anedeſe
e e v da eos. Clamabũt èt ñ erit me ab iimicis meis: re turj:2 mo ponit hu

alit: b ( Clama ꝗ ſaluet ad dñʒ:ct nõ exau/ ſiſtentibꝰ mihi eleuas me:a iuſmòi vaticiniũ: ⁊
bũt. inuocãdo aa diet eos. Delebo eos ut viro iniquo liberabis me. cathalogus foꝛtium
xiliã hũanũ:⁊ nj puluerẽ tre:q̃ſi lutũ platea Pꝛöpterea conſiteboꝛ tibi ibi Pec noia. Circa
erit qͥ audeat iu- rũ ↄminuã eos atq; ↄfrin dñe in gentibus: ⁊ noĩ tuo bpena niig de bini
nare. d Ad U 1 4 phhetia dauid de pᷣmi
vam. puerten ſe gaʒ. Salũab me à ↄdictio/ cãtabo. Magnificas ſalu atiõe bonoꝝ: de pu
bũano auxilio nib ppli mei:cuſtodieſ me tes regis ſui: t faciẽs miſe nitoe maloꝝ:ibi Pꝛe
fritee⸗ E caput gẽtiũ. Popul/ quẽ ricoꝛdiã chꝛiſto ſuo dauid bnn gmo olicti S
s afmdr aͤ⸗ ignoꝛo hᷣuiet mihi: filij àalie Et ſemini e in ſempiternuzʒ ſentia ppbetie donic

Eai ni reſiſtẽt mihi: auditu aur LCaplm. AXxxXIII. verbo: 2 exẽplo: ibi

¶ Saluabij me obedliẽt mihi. Filij alieni d Ec autẽ ſunt ba no· Siẽ lux auroꝛe. LCirẽ
halaaſi, fluxertet Zhẽt in anguſtijs I uinmad dixit ð ſlli bm ſcie excelle⸗
£ Fdicrioni ſuis. Aidit dñs ᷑t bũdictuſ iſai⸗Dixit uir cũi ↄſtitutũ ẽ cis therie nſeae
nebelloeppli mel de mé: et exaltabit de ſoꝛ d chꝛiſto dei iacob: egre en gatarrerne
me exctata prr tis ſalun mee. Dẽ qui das gł pſaltes iſrael. Spirütus reuelatiois: p' goſtẽ⸗
ſeba filiũ bochꝛi: — dit᷑ excellẽtia ꝓphetie

ut dictũ ẽ. . xx. ca. h i⸗ uſtodies me in caput gẽtiu, dauid ex pmo: 2 ex 2 ibi Spũs dñi.Circa pꝰ ſciedũ ꝙ q;

i. in ſtatu regni. i ¶ Popub quẽ ignoꝛo fuiet mihi.qꝛ: to alicl futux ẽ excellẽti: tãto reuelatio facta de illo ſiue ꝓ
philiſtei ämonite ⁊ moabite ⁊ idumei ſᷣuiebãt ei ſ tri phetia ẽ excellẽtioꝛ:qꝛ cognitio nobilitatẽ ſ. oꝛtit᷑ ex obiecto
uto: ut pʒ ex pdictᷣ ca. viij. . xij. ꝗ tñ erãt gẽtiles ⁊ ilo ut hẽt.j.de aia. Tpꝑe aut ve. te. illud qð fuit ſutuꝝ excellen-
latre: a ſic erãt ignoti ipſi ðð noticia appꝛobatiois. tiſſimũ fuit incarnatiois myſteriũ:qð fuit reuelatũ ipi ðð
kꝑœ¶ vilij alieni reſiſtẽt mihi.i.illi ꝗͥ deberẽt eẽ filüů mei nõ ſolũ itũ ad futuritiõis certitudinẽ: ſʒ etiã qtũ ad c ꝓ/
p maliciã ſuã alienati reſtiterũt mihi: ut patuit. S. in re geniẽ: videlicet ꝗꝙ chꝛiſtus de ſemie ſuo eet naſciturꝰ:a p eũ
bellione Abſalon ⁊ alioꝝ exiſtẽtiũ cũ eo:q tñ debebant mũdus eẽt ſaluac:ſicut dauid a pꝑſe ecutiõib inimicoꝝ ſuo/
obedire ðð ſicut pꝛi. I ¶ Auditu auris obediẽt mibi rũ fuerat vtute dina ſaluat:⁊ hoc ẽ qdð dẽ: a ¶ Pec autẽ
i. ſimulatoꝛie ⁊ nõ vere:qꝛ abſalõ ⁊ ſui ſeqces qͥ ſimula- ſũt vba nouiſſima.⁊ iõ p ceteris memoꝛit retinẽda: ſᷣm ꝙ
bãt ſe ðð obediẽtes:de facto fuerũt rebelles. m ¶ Fli diẽ Greg homelia. xix. ccirco dñs tũc diſcipulos icrepa⸗
alieni defluxerũt. qꝛ debellati fuerũt: moꝛtuo abſalo uit:cũ eos coꝛpalit reliqt: ut oba q recegẽs dicet:arti iĩ coꝛ·
fugerũt: ut dictũ ẽ.ð.xviij. n ¶ Et ↄhent᷑ in anguſtiis da audientiũ impᷣſſa remanerẽt. lxit vir.i.dauid.
ſuis. in hebꝛeo habet᷑: In clauſuris ſuis.qꝛ ſeba cũ fau c ¶ ¶uiaſtitutũ ẽ.i.firmit ꝓmiſſũ abſq; retractatioe.
toꝛibꝰ ſuis p̃ timoꝛe recluſit ſe in abela:vbi fuit decapi d ¶ De chꝛiſto dei iacob. i. ve chꝛiſto quẽ iacob ſ pũſancto
tatus: ut dẽm ẽ. S. xx. o ¶ Uiuit dñs. hic ponit hu inſpirat pdixit vetux ad ſalutẽ hoiuʒ. ſm ꝙ dẽ Beñ. xlix.
cãtici intẽta ↄclo: videlic dini nois magnificatio ꝓ pdi¶mNõ auferet ſceptrũ de iuda: ⁊ dux de femoꝛe eu:vonec vẽi⸗
ctis bñficijs:⁊ h'ẽ qð dẽ. Uiuit dñs.qꝛ ẽ ipᷣa vita ꝑ eẽn at qᷣ mittẽdus ?᷑:⁊ ipſe erit expectatio gentiũ tanq ſaluatoꝛ

tiã ⁊ oiĩa viuũt in eo:ſᷣm ꝙ dẽ Johis.j.qð factũẽ.ſ.ois eaꝝ.vbi notãdũ eſt ꝙ traſlatio chaldaica hʒ: donec veniat
creatura:iĩ ipo vita erat.qꝛ creatura anꝙᷓ creet nõ ẽ niſi meſſias.i.chꝛiſtus grece: vncx latine: q qdẽ ꝓphetia fuit
ipᷣa creatrix eẽntia:q ẽ idẽ qð intelligẽ dinũ ſiue intelli impleta in dño nr̃o ihu chꝛiſto vncto pᷣ ceteris plenitudine
gẽtia dina.⁊ qꝛ intelligẽ ẽ ſupᷣm gracy vite: ut hẽt. i. d gre: ut habet᷑ iohis.j. Uidim eũ qſi vnigenitu a pꝛe:plenũ
aia:⁊ de ſolus vnico actu intelligẽdi pꝑfecte ſe ↄpᷣhẽdit gfe ⁊ vitatis.qꝛ nat fuit de virgine tꝑe herodis regis:ſ ub q́
⁊ oĩa:qͥ quidẽ actẽ ſempiinꝰ:iõ diẽ phs.xij. metaphyſi. fuit trãſlatũ ſceptrũ regni ad alienigenã: ut dictu eſt caplo
ꝙ de viuit vita nobiliſſima ſempitna optia. p ¶Et pꝛecedẽti:qꝛ pater ei ſ uit idume': ut alias ẽ diffuſius decla-
bñdict ex bñficijs mihi collatis. q Xexaltab it. nõ ratum. e¶¶ Egregi pſalrxes on q̃ cantabãat᷑ in 16
in ſe cũ ſit magnitudinis infinite: ſʒ in creaturis ipſum plo erãt de pſalmis dauid. f ¶ Spus oñi. Hic ondit ex
laudãtibꝰ. r¶ De q das vindictas mibi ⁊c. ut pʒ ex cellentia ꝓphetie dauid ex mõ reuelatiois ſibi facte. Circa
pᷣcedẽtibꝰ: ꝓpt᷑ qð ↄcludit: s ¶ Pꝛopterea pfiteboꝛ ti⸗ qð ſciendu ꝙ licet reuelatio ꝓphetica fiat multis modis:ut
bi one.in pſalmis laudis tue. t¶¶ In getib. qꝛ pſalmi pleni veclaraui ſuꝑ Daniele:⁊ ſup libꝝ pi almor: tñ duo
facti a ðð deriuati ſũt ad getes ↄuerſas ad fidẽ chꝛiſti in mòi ſũt mag gnãles s accipio quãtũ ad pñs.vn ẽ quado
diuerſis ptib oꝛbis. v Wgnificz alutes reg ſui. menti ꝓphete fit reuelatio alicui futuri ſupnãlit cogniti:⁊
ideſt mei ꝗᷣ ſũ ↄſtitu rex ab eo. x ¶ Et faciens miam cũ hoc in virtute imaginatiua ꝓphete virtute diuina foꝛat
chꝛiſto ſuo dauid. qui de mãdato dauid vncv fuit a ſa aliqua viſio imaginaria:in qua tanqꝙ in ſpeculo inſ picitur
muele: ut habet. z..li. xvj. ca. y ¶ Et ſemini e vſq; i veritas intellectualis:ſicut in cognitione naturali cognitio
ſempitnũ.qꝛ filij dauid regnauerũt vſq; ad captionem quidditatiua inſpicitur in fantaſmatibus in virtute imagi
babylonica:⁊ pꝰ reuerſionẽ de babylone oꝛobabel qui natiua foꝛmatis ſ⸗ com ꝙ dicit philoſoph'tertio de anima:

Intelligentibꝰ nobis nece eſt fantaſmata ſpeculari:⁊ h mõ
Hieremias ꝓpheta vidit deſtructionẽ ciuitatis hieruſaleʒ
futurã ꝑ intellectũ in viſiõe imaginaria olle ſuccẽſe ⁊ virge
vigilãtis:ut habet᷑ Hier.j. Alio mõ fit reuelatio vitatl ſuꝑ-
naturalis abſq; tali viſione imaginaria:a iſte mod ꝓphe-
tie altioꝛ ẽ pᷣmo:ſidut
melioꝛis intellect iu/
dicat᷑ ille in cognitiõe
nãli qui veritatẽ itel/
ligibilẽ ſibi ꝓpoſitaʒ

dom ini locutul eſt per me:
ſermo ep ꝑ linguã me:
Dixit: he'iſrael mihi locu

ſtatim capit abſq; ex NI. I *
emplo aAbor ane tus ẽ ſoꝛtis iſrl. DHñatoꝛ ho
ductiuo i ille qui nõ“ minũ iuſt᷑:dñatoꝛ in timo/

poõt ea capere niſi ſhi re ði. Sicũt lux auroꝛe oꝛi
Pponat exẽplũ ſenſi⸗

0 ⸗ „
bile manuductiuũ:⁊ ente ſole mane abſe ; nubi⸗.
ſimilit ille ꝗ nclones buſ rutilat: t ſicut pluuijs
geometricas intellige germinat herba de terra.
ret abſq; ðſcriptione Nec tãta ẽ domꝰ mea apðᷣ
alicub ſtgure ꝙ ille qᷣ
nõ poſſet hoc capere
abſq; tali deſcriptiõe
Iſto aũt 2 mõ fuit co
gnitio ꝓphetica ipi
dauid: ut habef indd —
logo ſuꝑ pſalmiſta:⁊ hẽ qð dẽ: f ¶ Spũs dñi locut eſt ꝑ
me. i. ſpũali viſioe inſtruxit me abſqʒ viſiõe imaginaria.
g¶ Et ſmo eſ ꝑ linguã meã.qꝛ nõ ſolũ illũinauit itellectũ
meũ ad intelligẽdũ ſʒ etiã linguã meã ſpali mo direxit ad
loquẽdũ:qꝛ ꝓphetias ſuas locut᷑ ẽ ꝑ modũ laudis diuine
mag qᷓ; alij ꝓphe. h¶ Dixit. ſ. dauid. i
locut᷑ c. lʒ.n.ſit de oĩuʒ gnalit:tñ dẽ de iſrł ꝑ verã fidem ⁊
cultũ latrie ſpãli. k ¶ Foꝛtis iſrł.i.ad ꝓtectionẽ iſrl:ſicut
patuit in eductioe iſrł de egypto in ſignis mirabilibꝰ.
l¶ Rnatoꝛ hoiuʒ iuſt.reddẽs vnicuiq; ſᷣm ꝓpa merita.
m ¶ Et dñatoꝛ in timoꝛe dei.qꝛ a ſpᷣditis ſuis vłt timeri ti
moꝛi filigli nõ timoꝛe ſuili. n ¶ Sicut lux. Hic iducit ex
empla ad pᷣdicta:⁊ pmo ad vltimũ dictũ.ſ.ò ꝓphetia ⁊ vi/
ſiõe ſpũali abſq; imaginaria. Ad cup intellectu ſciendũ ꝙ;
ſol duplir vr: vno mo tecx᷑ aliq̃ nubecula: Alio mõ in ſua
claritate ſine tali nube:⁊ certũ ẽ ꝙ ille ẽ acutioꝛis viſus:qui
põt eũ videre ſine tali nube:q ille qͥ nõ põt vidẽ abſ q; nu-
be excefſũ claritatis ſolis ſuo viſui ↄtẽpante: ⁊ iõ iſtud pꝛo
exẽplo inducit ad ondẽdũ excelletis ꝓphetie dauid q̃ fuit
ſine imaginib:ut pᷣdictũ ẽ:qͥ ſũt qſi quedaʒ nubes ↄtẽpan/
tes veritatẽ intelligibilẽ debilitati intellectᷣ hũani: ut pʒ ex
pdicil:a h'ẽ qð dr: o ¶ Abſq; nubib rutilat.i.abſq; ima
ginib viſiõe itellectuali me illuſtrat.xꝰ iduxit exẽ ad aliud
ictũ.ſ.de reuelatioe facta ipᷣi ðð ð xpᷣo naſcituro de ſemi⸗
ne ſuo:qð factũ ẽ ex dina liberalitate:a ñ merito hũano:⁊
h'ẽ qð dẽ in exẽplo: p ¶ Et ſiẽ plu. qs germiat ⁊c᷑. tra.n
q̃ de ſe ẽ arida nõ hʒ aptitudinẽ ad pꝓferẽdũ herbã:ſʒ eã p/
fert ex hũoꝛe pluuiè deſuꝑ deſcẽdẽij:ſic chꝛiſtꝰ nat ẽ ð btã
vgine pfuſa plenitudie gre:ſm illud Eſa.xlv. Roꝛate celi ð

mecũ firmũ in oĩbus atq;

ſue ⁊ nubes pluãt iuſtũ:apiat᷑ fra ⁊ germiĩet ſaluatoꝛẽ. vnõ

it: q (Mec tãta ẽ dom ⁊ca]li.tãti meriti. r ¶ Ut pa
ctũ eĩnũ ⁊c.] de chꝛiſto naſcituro de domo mea cupᷣregnũ
ſtabit in eĩnũ:ſᷣm qð dẽ Eſaie.ix.Snp ſoliũ dauid ⁊ ſuper
regnũ ei ſedebit:ut ofirmet illud ⁊ coꝛꝛoboꝛet in iudicio ⁊
iuſticia amodo ⁊ vſq; in ſempitnũ:iõ ſpᷣdit᷑: s a.
ſalus mea.ſupple depẽdet ⁊ expectat᷑ ab eo. t ¶ Et oĩs vo
lũtas mea.i.oẽ deſideriũ meũ ſupple tẽdit in ipᷣm: ⁊ ẽ mo⸗
