ea.⁊ modus cognoſcendi ſubdit᷑ cũ dẽ: g
⁊c.quih

bemus credere tanqᷓ ſollicitis de noſtra ſalu⸗/

te. h¶ Non ſũt occultata ⁊c.] qꝛ pꝛes narrauerũt filis i

ſuccedentibus ſibi generatõibus. i ¶ Narrantes laudes

dñi. hoc refert᷑ ad illud qð pᷣmittit᷑: Patres nr̃i narrauerũt

nobis laudes dñi.quibmoyſes ⁊ alij iuſti laudauerũt deũ
in exitu rubꝛi dicentej: Cantemoño glioſe ⁊c. Exo.
xv. k ¶ Et virtutes eius. quib'pcuſſit egyptũ decẽ plagis

¶ Et mir abilia e que fecit. ducẽdo pꝛes nr̃os ꝑ mareru
t ſuſcitauit ⁊cc᷑. qꝛ p eductõeʒ

bꝛum ⁊ deſertum. m

Et pꝛes noſtri

¶iber

populi de egypto decdit eis legem in monte ſynai Exo.
xx.que vocat teſtimoniũ: eo ꝙ decem pᷣcepta decalogi
fuerunt ſcripta in tabulis lapideis: vt in poſterũ eſſent
ĩ teſtimoniũ diuine locutois cũ pplo. Moyſes ſilr ſcri⸗/
pſit Deuteronomiũ: ⁊ pᷣcepit poni in latere arce:vt eſſʒ

ibi in teſtimoniu
teſtimoniũ ĩ icob:l legẽ Deue . Dieit
poſuit i iſr. Quãta mãda- n elel n
uit pꝛib nr̃is nota ſacẽ ea ſuſceperũt pꝛo ſe
1, p poſteris ſuis

filijs ſuis: luůt cognoſcat ge
neratõ alta. Filij qui naſcẽ
tur ⁊ exurgẽt:⁊ narrabũt ſi

et ſic ligabat oẽs
pñtes ⁊ abſentes

liſs ſuis. At poͤnat ido ſpe Vemro geir e
ſuã:&t ſi obliuiſcãt opeꝑ di vobis ſol ego h
& mãdata ei exꝗrãt. Ne ſi fedus ferio: ⁊ hec

p ꝛgnãtõ iuramenta cõfir
ant ſiẽ pꝛes eox: gnãtõ hꝛia morſe eunci p⸗
ua ⁊ exaſperãs. Onãnoò qᷓ ntil a abſtib⸗
nõ direxit coꝛ ſuũ: ct no eſt ¶ꝓpter goͤ dicitur
creditus cuʒ deo ſpũs e. nQAuanta ma⸗
= an Ee legezre,
ceperant ꝓ ſe ⁊ ꝓ ſua poſteritate tenebant eis notilica/
eon d: Deut Narr abij filij ea ac nepotib
tuis. O¶ Ut cognoſcat gnãtio altera.quia patres tene
bant᷑ notificare filijs de generatoe in gnatoem:io ſydit
P Filij qui naſcent᷑.⁊ pʒ l̃a ex dictis:⁊ huius notifica
tõis ſubditur cauſa finalis duplex. vna eſt adeptõ boni
q̃ notat᷑ cũ d: q¶ Ut ponant in deo ſpem ſuã. de futu
ra retributõe. r ¶ Et non obliuiſcant operũ dei. Mi⸗
nus dicit ⁊ plus ſignificat.i.in ſua memoꝛia teneat fir⸗
miter opa dei. s ¶ Et mandata eius exquirat. ſanum
intellectũ a ſapientibus inquirendo: vt ſic impleat ope
non ſolum ſm vba legis: ſed eti ſm intentõem mandã
tis. Scda cã pᷣdicte notificatõis eſt euitatio mali:q no-
tat cum dicitur: 1 Refianr ſiẽ pies eoꝝ ⁊cl.i. iram
dei ꝓuocans. Qeniʒ patres de eglyto exeuntes ꝓ ma-
gna pte fuerunt pꝛaui ⁊ deum exaſperantes: pʒ in fabꝛi

catoe vituli aurei: a in multis alijs e tangunt᷑ in exo/

do: a in libꝛo numeroꝝ: ꝓpter quod dixit moyſes pꝛo
pinquus moꝛti ſue:Deut.xxxj.A die qua egreſſus es
egypto ſp aduerſus dñm ↄtendiſti:ideo ſbdii: v(¶ Ge
neratio que non direxit coꝛ ſuũ. ad oeum diligendum
⁊ in pceptis eius ambulandũ. x. t non eſt cregit⸗
2cʒ.· qꝛ increduli fuerũt eius pmiſſionibus: v. pʒ ſũi

liij. 7 loquit h aſaph ꝓ malis hominibus illius ppli
on ae ſil etiã vituperant boni:Fᷣm illã regula qua

ego poſui in pncipio Geñ. ð coꝛpoꝛe ñi pmirxto ex bo
oy malis. erheen bir oñter oñdit dei bo
nitatẽ: ppli ingratitudinẽ magis in ſpãli: ⁊ pmo ꝙtu
ad ipſius ephꝛai tribũ:ſcðo qtum ad totum Ppenriut
Et obliti ſunt Circa pꝛimuʒ ſciendũ ꝙ alid hebꝛei ex

ponunt hãc l̃am de filijs ephꝛai:q viuente adbuc pa/

tre multiplicati ſunt 2 foꝛtificati: pſũptuoſioꝛes effe⸗

5

cti rénibus ſupꝛadcis exierunt de egypto vt iſti dicunt

viã bꝛeuioꝛẽ ingredi voluerũt terrã ꝓmiſſionis.ſ.
fram philiſtijm: q vicina eſt: vt bi Exo. xiij. Sʒ inife⸗

„

cti ſũt a philiſteis ꝗͥ hitabant in geth: a terris circũiace

tibus:eo ꝙ poccupabant tpᷣs a deo ↄſtitutuʒ: qui dixit

abꝛae Hen. xv. Semẽ eius futuꝝ pegrinũ in terra alie·
na qdringentis annis:qui nõdũ erãt cõpleti: ſed h non
vi veꝝ: qꝛ ira afſignat cã hingratitudis: Coꝛ piibuj

eoꝝ: fecit mirabilia in ira egypti: nulla aũt mirabilia

lun)

füſigrfan 50,

17

yy
penns,
nofiiflu
N Ewri
neciowein
ieid un
in

—
S=

=

1,
7

=
= —
=rͤͦEe—
=SS

4

—
—,

1

—
S=
—

4
4

thnr une⸗

iinihl

iſcurfi⸗
tppnlo
venoventes.
Ugheo aeni⸗
ſrtbat Adiz

Ghſunutil
Kiodoi/
ſicfen ihe

tninml
zenbeun: ,
chrincinii
9ſoinharna ppt⸗
0lenmst glle
Cgrritnirirsl
Nebel aetnifun
lmfuneinit
NA randmumd
Wüdwire
lventndota
hiinoninol
cigliopenuenn
ninirbyhil
i norſ Loñj
Miane toene
Plimmnutin
iurlontsdeir⸗
ffummeubife
ntſcinmn
hitlanimn
unmtatnud⸗
ſngendeſgihn
ſeinnmin⸗

filntoenint⸗

funefte
—
1 belel
ſnt
nancir
Mſcni;
4 Win
Prodoin
nnn
Giete
nnislghe

echntenga

bdiliſarnpend

n nupirint
õ

nusthüintefi
ameür
noſmſün
uiatir!
ſunmmunif
Beisqyntian
ontſeingen
fniucſtin
ſtatatonnii
in np il
yocun/
mm,
saumm⸗
ateldiumntn
Arrtuge,
Ciruwte

ni kin,

ponnine h
ilti

pſalmoꝝ

legũtur fca ꝓ pplo iſrł in terra egypti ante tpᷣs moyſi:
q longo tpe natus eſt pmoꝛtẽ ephꝛaiʒ patriarche. Iteʒ
ante tpᷣs moyſi filij iſrł erant i egypto ĩ magna ſeruitu⸗
te:⁊ ſic nõ eſt veriſile ꝙ poſſẽt igredi ꝓ ſua voluntate ⁊
maxime cũ exercitu:ꝓpter qð iſtud melius exponitur
ð filijs iſrael qui

3 volutatẽ moy⸗ H .
fi ꝓceſſerũt ad p¶x Filij Effrem intendentes et
lium amoꝛeoj mittẽtes arcũ: cõderſi ſüt ĩ
vt bẽtur Nume⸗ die belli. Mõ cuſtodierunt
ri.xiiij. Et in illiyx teſtamentũ dei:et ĩ lege e
filij epyhꝛaim fue noluerũt ãbulare.Et öòbli⸗/
dun pncic les ti ſũt beneficioꝛũ er: t mi⸗
eo ꝙ pꝛo ceteris rabiliũ 4 oñdit eis. 5
aſpirabãt ad oſʒ Tã pꝛibuſ eoꝛũ ſecit mirabi
ronib ſupꝛadeij: lia ĩ terra egypti:li campo

15 ẽaõ di thaneos. Intrupit mare ?

filij effrem. ĩ he
bꝛeo ⁊ ĩ tranſla.
hiero. hẽtur: Fi⸗

lij ephꝛaim. eſt.n idẽ nomen effrem et ephꝛaim. Sicut
pn.noia latina ꝓpꝛia frequenter variant᷑ a ꝑte finis: ut

guillerinus ⁊ gui :ita ẽt in heb.tñ eandẽ perſo-
nã ſignificant. 3 ¶ Intẽdentej ⁊ mit carh tendẽ
tes arcũ ⁊ mittẽtes ſagittas ex eo. a ¶ Couerſi ſüt in
die belli. qꝛ ſtati fuerunt ti:⁊ fugerũt confuſi:ut
hẽtur numeri.xiiij. b¶ ¶ Nõ cuſtodierũt teſtm̃ dei ⁊c̃.
qꝛ ad mandatum dei ꝑ moyſen noluerunt pcedere ad
bellũ ) aduerſarios:ſed volebat in egyptuʒ diuerti vel
reuerti:⁊ poſtea ꝓpꝛia capitoſitate moti prexerũt jᷣ in
hibitionẽ moyſi ſcam ex ꝑte dei:⁊ tñ in ſuſceptiõe legij
cũ alijs petiuerant ꝙ mãdata dei fierẽt eis per moyſẽ:
ꝓmittẽtes ꝙ hũiliter obedirẽt:ſᷣm ꝙ hẽtur Exo.xx.di
cẽtes moyſi:Loq̃re tu nobis ⁊ audiemꝰ:non loq̃tur no
bis oñs:ne foꝛte moꝛiamur:⁊ ꝓpter hoc dẽ hic:Nõ cu
ſtodierunt teſtm ⁊c̃. robli ſüt. Hic oñter deſcri
bitur bonitas dei ⁊ igratitudo ppli gnãliter:⁊ pᷣmo in
cõparatione ad bñficia dei igreſſuʒ terre pmiſſiõis pᷣce
dentia:ſcòo q;'tum ad ſeq̃ntia:ibi Et iduxit eos in mõ

tẽ ſãctificationis.pᷣma iĩ duas:qꝛ pᷣmo deſcribunt᷑ bñfi

cia dei:ſcõo igratitudo ppli:ibiEt appoſuerũt. Pꝛima
iĩ tres:qꝛ pᷣmo deſcribunt᷑ bñficia pᷣſtita pplo i egypto:
ſcòo ĩ mari rubꝛo:ibi Intrupit mare tertio in deſerto:
ibi Int᷑rupit petrã ⁊c. Circa pꝛi
obliti ſũt.ſ.filij iſrł gnãlii. dð ¶ Bñnſficioꝝ eius.qꝛ fla/
gellando egyptios ⁊ pecoꝛa eoꝝ ſaluauit hebꝛeos ⁊ ſb
ſtantiã eoꝝ. e(¶ Et mirabiliuũ ⁊cl.qꝛ egyptijs exñtibꝰ
ĩtenebꝛis tribus diebus lux magna erat vbicũq; hita⸗
bat filij iirl:ut hẽtur Exo.x.qð fuit valde mirabile.⁊
ſimiłr in alijs plagis egypti a qbus filij iſrł fuerũt ĩmu
nes ⁊ ſaluati. ¶ Coꝛa pꝛibus ⁊c.vẽ ꝙ deberet dicẽ:
coꝛã eis:qꝛ lodtur de eis qͥ exierunt de egypto: ut pʒ p
lr̃am pꝛecedentẽ ⁊ ſpſequentẽ. Ad qð dicendũ:ꝙ cõit fi
lij ẽt iã puecti exierũt cũ pꝛibus ſuis:ſicut naaſon cum
aminadab pꝛe ſuo ⁊ ſic de alijs.Et lʒ pꝛes ⁊ filij illa mi
rabilia vidiſſent:tñ ſcripta facit memoꝛiã de pꝛib'ma

gis ꝙᷓ; de filijs:qꝛ erant honoꝛabilioꝛes ⁊ pncipalioꝛes.

Põt ẽt dici de mirabilibus factis in perſona moyſi:de

q̊ dicũt hebꝛei:⁊ ſatis ꝓbabilit ſicut ego poſui ſuper il
ud Exo.iiij. Quis fecit ſurdũ ⁊ mutũ videntẽ ⁊ cccũe
ꝙ cũ adductus fuiſſet coꝛã pharaone ut occideret ppf

inifectionem egyptij: Exo.ij. Spiculatoꝛ q debebat eũ
occidere:fuit tunc ꝑcuſſus cecitate:⁊ ſic moyſes euaſit.
Pharao ẽt videns eũ recedentẽ factus ẽ mu ad hoꝛã:

dicit ſic: c ¶ Et

ita ꝙ nõ potuit ſeruis ſuis pᷣcipere ut capet:⁊ ſerui ſui ita
attoniti ac ſi eſſẽt ſurdi ⁊ ceci:⁊ ſic ex talib miraculis moy
ſes fugit libere.Iſta aũt mirabilia fuerũt facta ĩ iuuentute
moyſi:q in egreſſu de egypto fuit.lxxx.annoꝝ:Exo.vij. et
ſic iſta mirabilia non fuerũt viſa a iuuenib de egypto exe

untibus:ſed ſolum a
pꝛibus eoꝝ. 600n —

pduxit eos:èt ſtatuit aq̃s qᷓ po thaneos tbam
ſi in vtre. Et deduxit eos ĩ .————
nube diei: ⁊ tota nocte in il batur ibi regia conſi
luminatiõe ignis. Interru lia:ßm qo dẽ eſa. xix.
pit petraʒ in eremo:ct ada · Stulti pꝛincipes tha
quauit eos vẽlut in abyſſo gene pierren ⸗
multa. Et duxit aquam rut aſilium iſipiens.
de petra:et eduxit tanquã Et qꝛ ꝓpter obſtina
flumina aquas..Et appo- tionez regis tota egy/
ſuerunt adhuc peccare ei pr' flagellabat diuer-
ſis plagis:ciuitas re“
”Mÿ gia ⁊ terra ppiq̃̊ gra-
uis ꝑpcutiebat᷑: ꝓpter

as de illa fit bic ſpal mentio. Simikr ſi referat bec ira ad

mirabilia circa moyſen fca ut pdẽʒ eſt: veriſile eſt ꝙ hoc fu
erit in thãnis:iĩ qua rex freq̃ntius hitabat. h Incrupit.

Pic ↄñit deſcribunt᷑ dei bñficia ĩ mari rubꝛo exhibita:cum

dicitur: Intrupit mare:⁊ ꝑduxit eos. da ſicco pede fec eos
trãſire:vt hẽt᷑ Exo.xiiij. i(¶ Et ſtatuit aqs q̃ſi in vtre.aqᷓ
n.detinent᷑ in vtre:ne affluant:⁊ eodẽ mõ aq maris diuiſe
ex vtraq; ꝑte detinebant᷑ diuina vtute:ne effluerent ſuꝑ fili
os iſrł:qꝛ vt ibidẽe d:erãt eis q̃ſi ꝓ muro a dextris ⁊ a ſini
ſtris. k ¶ Et deduxit eos in nube diei ⁊c.i.colũba nubij 72
ignis: vt ibideʒ hẽtur. Et colũna nu ꝓbistegebat eos ab ar
doꝛe ſolis: ⁊ colũna ignis oñdebat eis viã ĩ tenebꝛis noct:
in qᷓ trãſierũt mare rubꝛũ:⁊ alijj ẽt tpibus qñ de nocte ince
debat exerci. Utrũ aũt e vna colũna ignis ⁊ nubis vł

due dʒ fuit: exo.xiiij. ¶ Intrupit. Hic ponũt bñficia ex

hibita in deſerto nõ oĩa ſed aliq: ⁊ ſpaliter fit hic mẽtio de
bñficio aq:de q̊ͥ hẽt Exo.xvij.qñ educte fuerũt aq̃ ð petra
oꝛeb: ⁊ hoc eſt qð dic᷑: I¶ Intrupit petrã in eremo.i.loco
ſicco ⁊ deſerto. m ¶ Et adaquit eos.i.abũdant᷑ potauit.

n ¶ Uelut in abyſſo multa. qꝛ egreſſe fuerunt aque in ma
gna abũdãtia:qꝛ in exercitu hebꝛeoꝝ erãt ſex cẽtum milia

abſq; mulierib ⁊ puulis ⁊ pecoꝛibꝰ:⁊ iõ opoꝛtuit ꝙ eẽt aq̃
multa:vñ tãta multitudo ppli poſſet adaqri. Sile ẽt fẽm
git: numeri. xx. vbi dẽ ꝙ moyſes ꝑcuſſit vga bis ſilicem: et
egreſſe ſunt aque largiſſime:ita ut ppls biberet ⁊ iumẽta:?-
ꝓpter hoc ſubdit᷑: o ¶ 2 eduxit aquã ð petra æc. Qv. n.
ſſta eductio aq̃ de petra fuerit alia a pcedente pʒ:qꝛ illa ſlit
ante dationẽ legis:iſta vo poſt: ut pʒ intuenti libꝛum exodi

et numeroꝝ. Sciendũ tñ ꝙ illa q narratur iĩ hoc pᷣſ.⁊ in ali

is non ſẽper narrãtur eo oꝛdine qͥ fuerũt fca:ſed aliqua pꝛi
us fca poſtea ſcribũtur ⁊ econuerſo:ſicut pʒ in alüs libꝛis
ſacre ſcripture: et maxime iillis qui metrice ſcripti ſunt: q
lis eſt liber pſalmoꝛũ. p ¶ Et appoſuerunt. Hic cõſequen
ter oñditur ingratitudo populi: pꝛimo ꝙᷓtum ad ingrati
tudinis magnitudinẽ: ſecũdo qtum ad eius multitudinẽ:
ibi Quotiens exacerbauerunt. Pꝛima in duas:quia pino
oñditur ppoſitum in his que cotigerunt ante miſſionem
exploꝛatoꝝ:ſcõo p miſſionẽ eoꝝ:ibi In oibus Pie rruns
adhuc ĩ duas:qꝛ pmo deſcribit ppli ingratitudo: ſecundo
dei mãſuetudo:ibi Jõ audiuit. irca pmu dꝛ: p Et a b
poſuerũt adhuc peccare ei. ⁊ ꝑ hoc qð o: Et appoſuerũt.
appet recidiuũ eoꝝ in petm:ex aggrauat negociu. antec

n. tranſiſſent mare rubꝛum peccauerũt moyſen ⁊ deum

dicẽtes: Quid hoc facere voluiſti vt educẽs nos de egypto
i

.
.
. ——
— —

L „ α◻ SS „ 2 S — Wr er „ „ S . “
et ſubdit: Multo.n. melius ? ſeruire egyptijs iᷓ moꝛi i ſoli caſtroʒ:nume.xi.ſed pᷣma expoſitio magis ↄſonat oꝛ⸗ ini umen.
tudine: Exo. xiiij. q⸗ In irã excitauerut ꝛcl.i.ĩ deſerto ĩ dini hiſtoꝛie. rmachiir dr nhur. ankor riuni
qͥ̊ erat defectus aq̃: q ptrãſitũ maris rubꝛi freqnt murniu diuie oꝛdinatiõis executio:⁊ pmo qtum ad piã exaudi mi ichi⸗
rauerũt Z deu moyſen i deſerto: vt pʒ i libꝛo exodi nu tionem: ſcdo qtuʒ ad iuſtã punitionẽ:ibi Adhuc eſce. atreſu
meor. r. 1 S t deũ c.i.ex pᷣmeditatiõe ⁊¶ coe ¶ Lirca pᷣmũ pᷣmo ponitur exauditio petitiois panis cũ ſtine
ta malicia. Tentare P. Pa , *
Ment de i ſtiin in iràm excitauerũt excelſũ ducandũ:&᷑t panẽ celi ðdit ſup. qꝛmana da Prüie
i ſeſibili ſigno: an de inaquoſo. Et tentauerũt eis. Panẽ angeloꝝ mãdu meisp pãe exo. berti
beret curg de eis pro deũ i coꝛdibus ſuis: Iᷣt pe cauit hõ: lcibaria miſit eis nn genel obotinr laſinen
uldo eig de vicua. terent eſcas aiab ſuis.Et iĩ abüdanti. Trſtülit au cn cug men. niitn
õ maͤle locuti ſũt ð deo: dixe ſtruʒz ð celo:⁊ induxit in arlun ce Mnſs
it neraet Nat ne] ruutnundd poterit de pa tute ſua apꝛycũ.· Et plid Hhuß dgeiikk ahiͤ
vite ipſor cum debe Lare mẽſam ĩ delerto⸗ Am ſup eos ſicut puluerem cůr aa ige vele lere lſin
rẽt hoc tenere firmii uſſit petrã et fluxerũt ad neſ: ⁊ ſict harenã man vo fecit: aceere onelaepmne;
r grodtibns iignt Pena el: 7 ieut!. manlvo fecit: iõ ſbditur: rolbn
erpgdaibneſig , konennes iundauerunt. latilia pẽnata. Et cẽcidert ¶¶ Et pluit illis daern
deliuiſſe: d ane Mundd a panẽ porit dare: in medio caſtroꝛũ eorum:] mãna. oſcedebar nlmni
dationẽ legis: vt he Ruͦt harare mẽſuram pplo circa tabernacula eoꝛuʒ. ic oee ul Pif mſettrlu
Exo. xvi vbi dixrrũt ſuo: IJdèo audiuit dñs t Et mãducauerũt ⁊ ſatura aũt Pluni ddf⸗ furt bocch
moyſi: Cur induxiſi diſtulit:᷑t ignis accenſus ẽ ti ſunt nimis: ẽt deſideriu, ferũt ſolũſm ml farol
occideres oẽm multi cob: ctirs glceqir irgel Ccon attulit eis: nn ſi frau titudinẽ 2 pauci Cſühtspi
de me 2 Quia nõ crediderunt ĩ80o dati a deſiderio ſuo. Ad- hicmana deh d beliſiſt
alias plegẽ datazut nec ſpauerũt li ſalutari eꝰ. huc eſce eoꝛũ erãt ĩ oꝛe ißſo Aeaeend cen unütelf
. banumer Trolcen⸗ Et mandauit nubib deſup rũ:lẽt ira dei aſcẽdit ſuper uie. A Paanuanntas
„ ta adl voſen zcar. A ianuas celi àperuit. Et eos. Et occidit pigues eo nẽ celi dedit eis. ainif
bis ad vecenduz c pluit illis mãna ad mandu ruʒ: & elecios iſrl ipediuit. ioſero nſee⸗ nend⸗
. gꝙtaum!: *lo agereo. n (PDa — Lnactädei
iſengleum ſubdin⸗ eez angeloy umieritddd
t (Et male locutiſt ee c
me oceeiffffff aa manag foema⸗ eparmaa
debeo emodle⸗ loãndi baken dã: Dixerũt. v ¶ Nũ/ bat ⁊ deſcẽdebat miniſterio ãgelico. aenn,, run
da carmũ: . rt aercagu i deſerto. i. refectioneʒ ſplendi ſit ⁊c. qꝛ quilibet colligebat qꝙtuʒz edere poterat: Exo. ſoſghnw
ä –
nia ariaꝗ eniu epicerocut n nut t ie dens obe dẽ: p ( Trãſtulit auſtrũ de celo ⁊c. auſter ẽ vent me nunulenlig
. eCarubler ſisnum derlgid ad de petra Ra ſictone is: quẽ tunc deus fecit ceſſare a flatu ſuo:⁊ fec noͤhat
fluxerũt 5 ne . P beuri eeirp moyſe. 1EtE flare aphꝛicum:qui ẽ vẽt occidẽtalis:latalis tũ verſus Aoizqgiepigu
fſuxerũt aq poc diĩ de pma eductioe aq ante dationẽ legis meridiẽ: qꝛ in regioe oppoſita caſtris: q erat verſus vẽ iuſſanoni
q̃ᷣ tangit᷑ Exo xvi. Et to . —2 EEEE dpp is:q erat verlus ve wonl
ganbi S nerie . Retes iundauerũt. ꝗꝛ aqͥ ĩma tum illü: erat magna multi o coturnicũ q̃s vẽtus il wrrcächbfliüt
panẽ potit dare Ixn 161 t Are dẽm eſt. a ¶ Nuũquid et le traſpoꝛtauit vltra mare rubꝛum ad locũ vbi erãt ca Andͤfvermnun
Harne figelen ſe mò loqndi appet ꝙ non loqbant aſſer ſtra hebꝛeoꝝ: ut hẽtur nume.xi.vbi di: Uẽt at egre maſerſiheryt
du vt fideles: ſed magis dubitatiue ⁊ deũ tentates. Scien diẽs a dño arrepta trans me ecotnices detulit dimi or ciſtſtinto
ũ ẽt ꝙ locutio hec no itelligit᷑ de datione mãne: q pceſſit ſir in canraio ihaͤt ir: q Et pluit ſup eos ſicut elechh⸗
cductionẽ aqꝗᷓ de pet diate pᷣdẽam:. AdELrE 1 io ſpᷣditur: q ¶Et pluit up eos ſicut pul elloechoꝛe:
ontaut be E petra imediate pdcam: da mãna fuit pus uerẽ.i.valde abũdanter. ¶ Carnes.no moꝛtuas ſed nmimziper⸗
Wditur: E xo. xvi. et pꝛima eductio aq de petra poſtaa viuas:io ſbditur: Et ꝓ ideſt. s ¶ Sicut harenaz ma Inhoinm u
tio cibi õ petitionẽ panis hic ſtelli get. ris ⁊c. 2 dicit ſicut harenã maris ꝓpter abũdantia: miintlinai
parare maengaki rnic poni nume. xi.iõ ſbdit᷑: ut inde huerunt ſatis ad comedẽdũ uſq; ad menſem: Ilu rſellenip
Bapehe da ſus ereratlone ſplendidã ⁊ delicatä: meri.xi. t ¶ Etceciderũt ⁊c᷑. ita ꝙ poterãt eas cape ſi inm
2eo audiuit. PP iero. het: Aut parare carnẽ pplo ſuo. ne aliq difficultate. v ¶ Et mãducauerũt ac. qꝛ mul link n
ti phnitut eoge in. dic deſcribit᷑ dñi mãſuetudo: qꝛ non ſia ti tm comederunt ꝙ vertebat᷑ in nauſeam: Fʒ ꝙ dẽ Nu⸗ nrfagnn
zpuniuit eoꝝ ingratitudinẽ: ſed pmo ipleuit eoꝝ petitio meri xi. Donec exeatp nares vias: 2 vertat inauſeaz. —
nem: ⁊ diſtulit penã tpe debito inferenda:⁊a circa hoc p meri. xi. Donec exeat nares vias: a vertat inauleazZ3. ntliaſimak
ponitur dei oꝛdiatio: jcòo o:dinatiois ⁊ circa hoc ymo x¶ Et deſideriũ eoꝝ: attulit eis.i.abũdanti carnium ſ
gau Theapmb ve⸗ ide⸗ oꝛdinatiõis executio:ibi Et mã ſicur deſiderauerãt. y ¶ No ſũt fraudati a deſiderio +☛
. ppter meritu ſed eſ RSRS n5 ſi no d⸗ GS. ecuti ſie egertumeri ad malũ ipſoꝝ:ut ſta ſe Arit
ulit. iĩ ſa peng gebfti. anon J. O tim ſubditur. ʒ ¶ Adhuc eſce. Dic ↄñter deſcribi letcel
auln. ſene vulbͤft debitã. e ¶ Et ignis accẽſus eſt in ia · exccutio diuie Caiazr Ne Vi e rlerſtonr tuit m
vo.: furo vnſtd feanter feriptura Bien deſignacacc c vz. Acbuc eſce eon e qe non toti adpucco n
ſus ẽ p̊ pplm deſcendentẽ de iacob:iõ ſpditur: f ¶ Et ira mederãt: ce eoꝝ ⁊cc. Iq? non tom aopde On ſadlinedlecti
dei. et eſt expoſitõ pᷣcedẽtis verbi.Et pꝛo ideſt:ideſt.ira dei mederãt: ꝓbabile ẽ ꝙ ipſi vel plures eoꝝ actu come ſchnoſebz
aſcenit in iſrk ag buniendu in Et pꝛo ideſt:ideſt.ira dei debãt:qñ dei punitio venit ſuꝑ eos: aie⸗ a (Et W u
(Witur en di ge uniendũ ipſuz ut videbit. j. 1 cã hy ire ira dei aſcẽdit ſup eos.i:ad puniendũ eos poteſtatiue: lluni
ſvᷣditur cũ dẽ: g ¶ Quia nõ crediderũt ⁊ccl. ex miraculis iõ ſbditur: b ¶ E Gel. ga puniendu cos Posentera an i
.n. pcedentib' debebãt credere firmit ? ſperar. iõ ſpditur: b ¶ Et occidit pigues eoꝝ.i. diuites reple ied
tib/ debebãt credere firmit ⁊ ſperare ꝙ deus non tos diuitijs. irfshe n n. . (An
deficeret eis in neceſſarijs. Aliter et exponit ab alidbus. Qt s diuitijs. c¶ Et electos iſrt.i. ſoꝛtes ⁊ nobiles: qſi
qbus.Et diceret ſine acceptiõe pſonaꝝ puniuit magnos ⁊ puos nnnen

. i 7 2 in „ — — 2*
gnis accẽſus eſt in iacob.de igne qͥ deuoꝛauit extremã ꝑtẽ moꝛte repẽtina:ꝓpi qð locus ille vocat fuit ſepulchꝛa

ſenen
ſtüngt
Uhin

Niin⸗

Pitän
iſir.
ninzätt
aäruſ

nei e

füngun
iifn
uctitu
uumniin
Nenin a

1 4 En
itl as

lientic
bn. N

Cnint⸗
1 r

unintn
luncraudinn

lſrimtn
ſb ſn
leialstiporſe

carnes: Nume.xi.in fine. d ¶ In oibus Hic ↄñter oñ

ditur bonitas dei ⁊ ĩgratitudo ppli in his q acciderunt
p' miſſionẽ exploꝛatoꝝ:de q̃ hẽtur numeri.xiij.qꝛ ex⸗

ploꝛatoꝛes de ſua legatiõe reuertẽtes iruerunt pplʒ:ita

ꝙ volebãt reuer⸗
ti ĩegyptũ:ut hẽl 8 . eæ —
Nume. xiiij. a In dibus his peccauerũt
leph aut lilus i adbucct nõ crediderũt in
lins Num econ · Mirabilib ei. Et defecerũt
trario ↄfoꝛtabät in uanitate dieſ eoꝝ: ẽt an
pplm dicente ni eoꝛũ cuʒ feſtiatione.Cũ
poterant hoſte ôccidẽt eos qᷓrebant eũ:l⁊
Rebellare ita ſaai reuertebant ⁊ diluculo ve
potant
comedere paneʒ: nie bãt ad euz. Etr ememo
ſed ppls nolebat rati ſunt qꝛ de adiutoꝛ eſt
eis credere:ſʒy ma cox: et deuſ excelſus redẽ
gis voluit eos ců ptoꝛ eoꝛũ ẽ. Et dilexerunt

moyſe ⁊ aarõ la/ —2 an
mabe⸗⸗ hoc eſt eũ in oꝛe ſuo:et lingua ſua

qð dẽ: d ¶ In mnẽtiti ſunt ei. Còꝛ aũt eoꝝ

rtue heedi deles hiti ſunt lteſtõ eius:.
puniiõibus: — Ypſè aũt ẽ miſericoꝛs &t

Peccauerunt ad pitu fiet peccat eoꝛũ:d᷑t nõ
õ eos.Et abundauit
ariudine ¶¶pꝑy:t auerteret irq ſuã: t non
t accẽdit oẽʒz irã ſuam. Et rẽ

in mirabilib ey. 250 Z;
qꝛ ꝓpter mirauu coꝛdat᷑ ẽ quia caro ſi:ſpᷣuᷣs
la q̃ fecerat educẽ
do eoj de egypto
debebãt credere firmit ꝙ itroduceret eos ĩ terrà pmiſſi
onis valde facilit ꝗð fuiſſet:niſi eoꝛũ malicia ipediuii-
ſer:iõ ſpdit᷑: g ¶ Et defecerunt ⁊c̃l.qꝛ ꝓpter illud pec
catũ oẽs qui exierunt ð egypto a.xx.annis ut ſupꝛa ex
diuina ſñia moꝛtui ſũt i deſerto:ut hẽtur Nume. xiiij.
pꝛeter caleph filiũ iephone ⁊ ioſue filiũ Num ⁊ leuita⸗

qᷣ nõ fuerant numerati a.xx. annis et ſupꝛa ſedab vno

menſe ⁊ ſupꝛa:vt ibidẽ fuit expoſitum. h¶ Et anni
eoꝝ cũ feſtinatione.qꝛ moꝛs multoꝝ: accelerata ſuit in
rebellioe choꝛe: Nume.xvi.et per ſerpẽtes ignitos:Nu
meri.xxi.⁊ i peccato beelphegoꝛ: ꝓ qͥ occiſi ſunt.xxiiij.
milia hoium: Nume.xxv. i z
non ẽ intelligendũ de eſdẽ hoibus i numero ſed de di/

uerſis eiuſdẽ tñ ppli:cum deus ĩterficeret alids ſubito:
alij timebant ⁊ miaʒ a deo petebãt. k ¶ Et rememo/

rati ſunt ⁊c. pugnans ꝓ eis õ exercitũ pharaonis.vñ
dixerunt:Fugiamus iſraelem:dñs pugnat ꝓ eis õ nos:
Exo.xiiij.⁊ ſimilr ↄ amalech:ſᷣm ꝙ dẽ Exo.xvij.Cun
q; leuaret moyſes manus vicebat irł. I ¶ Et deus ex
celſus redẽptoꝛ eoꝝ eſt.de captiuitate egypti. Sed iſta

reuerſio ad deũ ſaltem itũ ad multos nõ amo
re iuſticie ſed timoꝛe pene:iõ ſpditur: m ¶Et dilexe-
runt eũ in oꝛe ſuo.qꝛ in ib' verbis pᷣtenderũt ſi

gna diuine dilectiõis. n ¶ Et lingua ſua mẽtiti ſunt
ei. qꝛ nõ ſic hẽbant in mente ꝓut pᷣtendebãt oꝛe:iõ ſeqͥ
tur: o ¶ Coꝛ aũt eoꝝ non erat rectũ cum eo.per vera
dilectionẽ. p ¶ Mec fideles hiti ſunt ĩ teſtõ eius.i.in pᷣ
ceptis arirean per debitam impletionẽ ĩ oꝑati

one. q ¶ Ipſe aut eſt miſericoꝛs.qꝛ eius ppꝛium ẽ mi

*

ſereri pcere. r

ppitius fiet peccatis eoꝝ.puniẽj
cos citra ↄdignum.

P

cõcupiſcentie:qꝛ ibi ſ. eliat pplin gu deſiderauerat

exãcerbauerũt. Hoͤn ſüt re

comedit eos:ẽe᷑t ranã ⁊ diſp

dit grãdini iumẽta eoꝛum:

uʒ occideret eos c.

8Et non diſꝑdidit eos. totalit

delẽdo ſicut meruerant. t¶Et abũdauit vt auerteret irs

ſuã.i.effectũ vidicte ſue quẽ auertit ꝓ pꝑte:iõ ſeqt: v ¶ Et

non accẽdit ⁊ci.vindictã ſʒ ſolũ parte e cunnn cã ſᷣdi

tur ex pꝑte fragilitatis hũane:cũ dꝛ: x ¶ Et recoꝛdatus eſt
i.ad modũ recoꝛdatis ſe hũit:qꝛ obliuio ĩ deũ non cadit.
y ¶ Quia caro ſũt.
.i. fragiles ⁊ ꝓni ad

vadens ⁊ nõ rediẽs. Quõ/ Qcaſũ ꝓpter fomitẽ ex
tiens exacerbauerũt eũ in nepar entez Po
deſerto: i ira ↄcitauerũt eũ mediabileẽ non autẽ
in iaquoſo.Et cõnuerſi ſut angeli qᷣ camẽ oſſa
Et tẽtauerunt deu:⁊ ſcʒ iſrll non bhʒ. ʒ ¶ Spus
vadẽs ⁊ nõ rediens.i.

coꝛdati manꝰ eius die q̃ re
demit eos de manu tribu/

latis. Siẽ pöſuit ĩ egypto ¶ atꝛq eſt iĩcoꝛꝛuptibil:
ſigna ſua:t ꝓdigia ſua ĩ cã Gahore apo nusee
po thaneos. Et ↄuertit in Et nõ rediens. qe ſpe

ſanguinẽ flumina eoꝛũ: &ᷣ
hymbꝛes eoꝛũ ne biberẽét. ipl lit vtu
Miſit in os cynomiaʒ et nãe. a ( Quotiẽs.
Poſtẽy deſcripſit in⸗
gratitudinẽ ppli qtũ
ad ep magnitudineʒ:
hic oñter deſcribit eã

didit eos. Et dedit erugi
ni fructus eoꝛũ:ẽèt laboꝛes
eoꝛuʒ lõcuſte.Et òccidit in
grãdie vineas eoꝛũ:lèt mo

ros eoꝛũ ĩ pꝛuina.Et tradi ibi ſlõ ſunt recoꝛda-

bauerunt ⁊c ſua pec

cata multiplr reiterãtes.q.d.multotiẽs.vñ dixit dñs Nu⸗/

meri. xiiij. Tẽtauerunt me iã ꝑ deceʒ vices: ⁊ tñ dixit illud
ãno ſcðo egreſſiõis de egypto:a cuius egreſſu vſq;ʒ ad igreſ

ſũ tre pmiſſiois fluxerunt.xl.ãni.ex q pʒ ꝙ in reſliduo te
xxxviij. annoꝝ multis vicib offederunt euũ: nec oẽs offenſi

ones ſũt ſeipte:iõ ſubdit: b¶ Et cõuerſi ſunt.ad mala pᷣ
terita. ERriiianerſit deũ ⁊c. Jet ꝓ ideſt.i.deũ ſanctificã
teʒ iſtl. rarerbaucrut gun de ſua nã dulciſſimus ẽ.
e ¶ Mõ ſũt recoꝛdati.Hic oñdit ꝓpoſitũ ex omiſſioe:qꝛ te-
nebat᷑ recoꝛdari bñficia eis pᷣſtita in egypto:qð omittebãt
ex ſua iĩgratitudie:⁊ hoc ẽ qð dẽ: Nõ ſut recoꝛdati man ei

.i. ptãtis diuie die q̃ redemit eos de manu tribulãtis.i.pha

raõis:quẽ ſhmerſit ĩ mare cũ ſuo exercitueꝓ liberatiõe ppli

ſui. f¶ Sicut poſuit ĩ egypto ſigna ſua.i.decẽ plagas qᷣb/
pcuſſit egyptũ. 6r Algia ſua ac. liſtud a expoſi

tũ. t ↄuertit ⁊c. ſut hẽtur Exo.vij. i¶A. iſit ĩ eoj
cynomiã.i.muſcã caninã.iſta fuit plaga arta egypti: de qᷓ
dẽ Exo. viij. Immittã ĩ te ⁊ i fuos tuos ⁊ in pplm tuũ:⁊ i
domos tuas oẽ genꝰmuſcax:⁊ ſic ĩter illas fuerũt muſce ca
nine: ᷓ hic ſinglarit expmunt᷑: eo ꝙ fuerãt alijs grauioꝛes.
ktrans ⁊c̃. plaga ranaꝝ ſuit ſcõa:de qᷓ hẽt᷑ Exo.viij.i
pn: ponit᷑ h ſinglare 4.i. ide dicedt
de enomia. ¶ Et c erugini.i. vẽto vrenti q coꝛꝛũpit
ne nõ fit mẽtio ĩ Exo.qꝛ ſolũmõ ponũt᷑

ſegetes. de iſta erugi xo. q; ſolumo po
ibi plage nõbiles: cuʒ qbus fuerunt alie q nõ ſũt tbiſeribee

ſiẽ dẽ hic de erugine:⁊ ſequẽti. vᷣſu ð pꝛuina. Et labo

res eoꝝ.i. frucip laboꝛẽ eoꝝ ꝓductos. n ¶ Iocuſte. i locu
ſtis Ja fuit aa octaua: de q hẽt Exo.x. o Eroccldit
⁊c᷑. Iſta fuit plaga ſeptia:de q hẽt Exo.ix. p¶ Et moꝛos
eoꝝ ĩ pꝛuina.In tr.

rũ coꝛꝛũpente. q ¶ Et tradidit grandini iumenta coꝛum.

U 2

tendẽs ad moꝛtẽ per
ſepationem a coꝛpe:
no qꝛ ſps hoĩs moꝛi

ſepatus a coꝛpoꝛe ad
ipſum nò redit vtute

iytum ad multitudi/
nem: ⁊ pᷣmo cõmittẽ
do:ſcòo omittendo:

ti. Circa pᷣmuʒ dicit:
a ¶ Quotiẽs exacer

plali Ranã.i. ranas. ⁊ idẽ dicẽdũ

hiero⸗ betur: In frigoꝛe.ſolla moꝛo

qꝛ aialia tũc in cãpis exñtia ex magnitudine gradinis ſue
runt irer Erta:u ibie hẽtur. r SS poleon fonan
igni.qꝛ grãdo ⁊ ignij mixta parit᷑ ferebant᷑:vt ibidẽ hetur.
Wiſiti eoj 5 a aros ſ⸗ efaräl ſue ⁊ idigna
tiois p plagas dcas ⁊ ſeq̃ntes. t ¶ Immiſſioes ꝑ angelos
malos.hoc dẽ ad on
dendũ ꝙ angeli mail
fuerũt executoꝛes di· ct poſſeſſiones eoꝛuʒ igni.
eenhen ali AMiſiti d0ſirã idignatiis
qui boni ageli alian ſue:ĩdignationẽ et irã ⁊ tri
ſunt executoꝛes ĩ tali bulationẽ:ĩimiſſiões ꝑ ãge
bus.: ſicut dqʒ fuit ple los malos. Viãʒ fecit ſemi
n no e te aiarum eoꝛu: Et iumẽta
ptios decliagbat ab eoꝛum ĩ moꝛteↄcluſit.l Et
hebꝛeis. x¶ Noõ pe pẽèrcuſſit oẽ pᷣmogenitũ in
percit ⁊c. lindifferent᷑
pcutiens magnos ſic
paruos. ꝓEt iu

fra egypti: mitiãs oĩs la
boꝛis eoꝛũ ĩ tabernaculis
mẽta eoꝝ ⁊c. Iſta u cham. Et abſtulit ſic oues
ntn plagag peuf polm ſuitbchui co tã/
lẽtia:vt hẽt Exo. ix. ; G⸗ SLE e
ĩ pncipio. 6Crrer duxit eos ĩ ſpe eẽt nõ timue

cuſſit oẽ pᷣmogenitũ runt:et inimicos eoꝛũ ope

⁊c. NHſta fuit deeeima ruit mare.Et iduxit eos in
plaga: de e Exo· montem ſciſicationis ſue:
Dimitias om. Montẽ quez acqſiuit dexte
la. eo. in taber cham ra eius.Et eiẽcit a facie eo

rũ gẽtes:ct ſoꝛte diuiſit eis
trã in funiculo diſtributio
fiiuj cham: vt bẽtur Nis. Et hitqrre fecit i taber
BGeñ.x. Ab iſto autez nNacul eoꝛuʒ tribus iſrl.Et
meſrai denomiata ⸗
egyptus:qꝛ ibi deno/
minatus fuit.vñ ĩ toto ve.teſtõ vbi in nia tranſla.ponitur
egyptus:i heb. hẽtur meſraim. b (Et abſtulit de egypto
Tc.ſ.pplm iſrl diligẽter cuſtodiẽdo: ſicut paſtoꝛ cuſtodit
oues. c ¶ Et ꝑduxit eos tãqᷓ gregeʒ in deſerto.vbi pauit
eos pane celeſti: ut pᷣdẽm eſt. OD ¶ Et deduxit eos ĩ ſpe.per
ueniendi ĩ terrã pmiſſã. e ¶ Et nõ timuerunt.lʒ.n.timue
rit ſuꝑ mare vidẽtes exercitũ egyptioꝝ appꝛopinquãtem

.i.ĩ tabernaculis egy⸗
ptioꝝ: deſcendẽtiũ a
cham:qꝛ meſraĩ fuit

.

eis:tñ moyſe eos aſſecurãte ſecuti ſũt eum ꝑ mare:ita E
t

moꝛ ille no fuit tãtus ꝙ ipediret eos a ſeqͥla moyſi. f
iduxit. Hic ↄñter oñditur bonitas dei ⁊ igratitudo pplłipꝰ
ingreſſũ tre ꝓmiſſionis.⁊ diuidit ĩ tres ꝑtes:qꝛ pᷣmo deſcri/
bitur dei bonitas:ſcòðo ppli malignitas: ibi Et tẽtauerũt:
Weene acerbitas:ibi Audiuit deus.Circa pꝛimum dẽ:
in qᷓ edificatũ fuit tẽplũ ĩ mõte moꝛia.ij.pal.iij. g
tẽ queʒ ⁊c. lqꝛ fuit acqſitus magis vtute diuina q hũana.
h ¶ Et eiecit a facie eoꝝ gẽtes.i.chananeos ⁊ alios ibi hi
tãtes:vt diffuſe traditur iĩ libꝛo ioſue. i ¶ Et ſoꝛte diuiſit
⁊c. e q̃ diuiſione hẽt ioſi ue. xiij. c. vſ; ad.xvij.ca.incluſi⸗
ne. k 2 hitare fecit ⁊cl.i.ĩ domib ⁊ villis a gẽtilibus
edificatis. I ¶ Et tẽtauerũt. Pic ↄñter ponit ppli maligni
taj exercẽdo peccata antiq patrũ ſuoꝝ cũ dẽ:Et tẽtauerũt.
diffidẽtes de diuina virtute. m er cerbauerũt. puo
deu. mitiſſimũ. S

caãtes ad irã.
i. legis pᷣcepta. p
uina ſeruitute. q
pepigerãt obſeruar

t teſtimonia ⁊c
t auerterunt ſe.ſcient recedẽtes a di/
Et nõ ſeruauerunt pactũ.i.legẽ quaʒ
dicentes: Exo.xxiiij. Oia q̃ locutus ẽ

. .
—–—

te ire ſue:non pepcit a moꝛ

gum. ad

t induxit eos ⁊cl.i.in hierlm:q̃ eſt metropolis iudee:
6S

dñs faciemus ⁊ erimus obediẽtes. r ¶ Quẽadmodũ
pꝛes eoꝝ.qͥ adoꝛauerũt vitulũ: ⁊ multiplr offẽderunt

deũ in deſerto. S ¶ Coͤuerſi ſũt in arcũ pꝛauuʒ. p pꝛõ

ptitudinẽ ad male agendũ:ſicut arcus cum ipetu emit

tit ſagittas. x ¶ In irs ↄcitauerũt ⁊c᷑. Nirca qð ſcien
uꝙ añq; pone/

„— rrtet arca dni in ſy⸗
tentauerunt et exacerbaue o⸗ Pla ruc
it Doñj Iſn⸗ 2 Pi 0vI a
rut deũ cxcelſu: et teſtimo cdifcationo tepli
nia eius nõ cuſtodierunt. ſalomonis licitũ
Et auerterũt ſe ᷑t nõ ſerua fuit hebꝛeis offer
uerũt pactũ:quadmoduʒ re oblatiões et ſa
pꝛes eoꝛum ↄuèrſi ſunt ĩ ar kiſccia votiua a⸗
7 , „ libi iꝙ vbi erat ar
cũ pꝛauuʒ. In ira; pcitaue ca:qꝛ illis tpibuj
runt euʒ ĩ collibſuis:let in arca nõ hũtt ſta⸗
ſculptilibꝰ ſuis ad emulati bilẽ manſioneʒ:
onẽ euʒ ꝓuocauerunt. Auũ ſed idiu fuit ĩſy
lo ⁊ in tẽplo ſalo

diuit de &t ſpꝛeuit: t ad ni
hiluʒ redegit valde iſrl. Et

monis no ſuit h
licitum:ſicut ple

repulit tabernaculuʒ ſylo: n fuit dʒ deut.
tabernaculuʒ ſuũ vbi hita Ei. Poſt edifica-
uit iĩ hoĩbus. Et trdiditin mn ab ame⸗
captiuitatẽ vᷣtutẽ eoꝛuʒ:lèt celſis deo qð erat
pulchꝛitudinẽ eoꝛuʒ in ma iüllicitũ niſi ex di-
nus inimici. Et ↄclůſit in ſpeſatione ſpaͤli
l
ditatẽ ſuã ſpꝛeuit. JYuuènes mõte carmelij. iij
eoꝝ cõedit ignis: t gies Reg.xviij.Et no
eoꝝ ñ ſt lamtate. Saͤcerdo olazolabannt
les eoꝛũ ĩ gladio cecideit.] tdemonibus in

idol:qð erat gra
uiſſimum: iõ ſbᷣ
JðMDU ditur: v¶/ Et i
ſcul.ſuis ad emu.i.ad vindictã. Eum pꝛouocauerũt.
x¶ Audiuit deus. Hic deſcribit pene neeitgarec⸗
Audiuit deus.pꝛedcam ppli neqtiam. y¶

t vidue eoꝝ ñ ploꝛabant᷑.

ꝛeuit
eum.pꝛopter ſuam nequitiã vel maliciaʒ. 3 lerad

nihilũ redegit ⁊c. Itradens eum poſt moꝛtẽ ioſue dure
ſeruituti alioꝛum populoꝛuʒ: eo ꝙ declinauerat ad ido
latriam:vt patet ex de curſu libꝛi iudicum ⁊ pꝛimi re
a (Et repulit tabernaculum ſylo.qꝛ capta ar
ca dñi que fuerat in ſylo:vt hahetur pꝛimo reguʒ.iij.
ciuitas ſylo fuit deſtructa. b S tradidit ⁊c. quia
philiſtei foꝛtes populi eos occiderũt ⁊ captiuauerunt.
c¶ Et pulchꝛitudinem eoꝝ ⁊c̃l.i.arcam teſtamenti qᷓ
erat gloꝛia populi iſrael quam ceperunt philiſtijm: ꝓ
pter qð vxoꝛ finees moꝛiens dixit:pꝛimo regum.iiq.
Tranſlata eſt gloꝛia de iſrael: quia capta eſt arca dei.
d¶ Et concluſit in gladio populum ſuum.ſcilʒ phili⸗
ſtinoꝛũ. e ¶ Et hereditatem ſuam.ſcilʒ terram iſrael.
¶ Spꝛeuit. intantũ eniʒ erat ſpꝛeti ſub ſeruitute phi
liſtinoꝛum: ꝙ faber ferrarius non inueniebatur in iſra-
el:ne hebꝛei ibi facerẽt gladium aut lanceam: pꝛimo re
gum. xiij. g ¶ Juuenes eoꝛum comedit ignis.accen/
ſus per philiſteos. h ¶ Et virgines eoꝛum nõ ſunt la
mentate. quia quilibet querebat locum fugiẽdi:
do occiſos inſepultos ⁊ inlamẽtatos. i¶S
eoʒꝝ ⁊cl.ſ.ophni ⁊ finees.j.reg.iiij. R

nõ lounbatun ed rone qua dẽm fuit de virginibus.

I¶ Et exci

„

.s

itatus ẽ. hic ↄñter ponit᷑ diuina ↄſolatio cũ

miſtut

ſloctanch
ſesgluunſi
ſthmniiit
lrboevntind
ünernkduic
Narhüͤc
noliwei⸗
Cheneclote
ſloenrutd
ſfrn walgi
vindemtu⸗
huulteroluin
hejflunſa
ſiclepri
bfuitibtclti
bidefotegftan
ginr tCrel
tornigſicnftäin
vn Etoletſa
Utiüte
Noen aleng
nninitre,
Nſntalmini

. bnmnili
nithehutt

notlnogtt
wtibg,

biiſbiene

anlispbue

mandhürſtr
Emin
tnfuif
egtl
mboſth
lamnſar

Wirdeet.

noniitinlſi
innolkung
clunppn
laniniigdd⸗
alnore ſpäl
ſehamond⸗
luimnfdonin
nRanh;
Rzwi S
ſzinolben
jalltusdenf
oenonbuen
lcoon n
niſinun

ur i-

1Pownit.
n. C
6

„
1
RãJðZ
W

Z nõ ad tribũ ephꝛaim:⁊ hoc ẽ qð dẽ:Et repulit taber

effrem n elegit.i.ephꝛaim.ſ.ad regiaʒ dignitatẽ. Jero-

buit oẽm alienigenã a ſacerdotibſibi ↄſecratis intra tẽ

ſtabilr ꝙtũ fuit ex ꝑte ſua:a ita fuiſſet niſi peccata ppli

de iacob: ꝛ ſic de paſtoꝛe ouiũ factus ẽ paſtoꝛ fidelium.

pſalmoꝝ

dẽ: Et excitatus tanᷓ doꝛmis dñs. qdiu dimiſit ſic
populm affligi videbat q̃ſi doꝛmiẽs. m ¶ Et taq; po
tens. ſic dʒ ſcribi:qꝛ in heb.⁊ ĩ tranſla.hiero.hẽtur q̃ſi
foꝛtis. Crapulatus a vino. ille.n. qͥ foꝛtis eſt roboꝛe qñ
ſopit ẽ a vino nõ põt vti ſua foꝛtitudine:⁊ ſic videbat᷑

in oꝑibus ſuis:ſᷣm ꝙ dꝛ.j. Reg. xvii. In olbus quoq; vijs
ſuis pꝛudẽter agebat dauid. g ¶ Deduxit eos.vñ.ij. Reg.
v. Dixerunt. netili iſrł:cum eſſet ſaul rex ſuꝑ nos:tu eras
educẽs ⁊ reducẽs iſrl. Myſtice exponit᷑ pſ.iſte ð regno xpᷣi:
cuius figura fuit regnum dauid: ꝓpter qð ĩ hoc pᷣſ. pꝛimo

multis de pplo iſ excitat attẽtõeʒ iude
rael de ipſo deo ia ⸗ oorü tana ad myſteri
ïdiu ſerunt in Et excitatus ẽ tãq; doꝛmi coꝛnis ſãctiſiciũ ſuũ:ĩterra uʒ excellentiſſimů:ſe
rata afflicioe: Es oſis: tanq; potes crapu gquam fuüdauit in ſecula. Et ceudo onqu banna
ſſtexcirnt qñ c lat a vino. Et percuſſit ini klegit dauid ſeruum ſuum: E Aah malwrde
pit eos iuuare te ¶Micos ſuos in poſterioꝛa: et ſuſtulit euz de greglbus Quanta audiuim.
aduerſarios puu ôppꝛobꝛiũ ſepitnum dedit ouium:dẽpoſt fetantes ac vſq; ibi: Et repulit
ter i innclein: illis. Et repulit tabernacu cepit euʒ. Paſcẽ iacob ſer hernaculi ileph.
Erp cuſſt lũ ioſeph:èt tribum effrem uuʒ ſuũ:èt iſil hereditatem targ analltaps und
poſterioꝛa. qa p nõ elegit. Sed elegit tribuʒ ſuaʒ. Et pauit eos ĩ inõcen tuʒ deus ipſis iudeis.
in velilkoi iuda: mnsifrelt ſyon quem tia coꝛdis ſui:&t ĩ ſtellectibꝰ? vñn 5 Heb rii gelue
ecretioꝛe ꝑte na. lilexit.Et edificauit ſic̃ uni nuũ xit eos. xEps heri ⁊ hodie ipſe
lcf Keg v,rch dilexit.Et ẽdiſicauit ſic uůni manuũ ſuaꝝ dẽduxit eos. chsei Erhzin b⸗
putreſcebant po pᷣſ. arguatur igratitu

