ſeptem anni vſq; ad conſummationẽ eius:ut habet.iij.
Reg.vj. Et inde vſq; ad deſtructioneʒ eius ꝑ nabuch

donoſoꝛ quadringẽti.x. ̃m doctoꝛes hebꝛeoꝝ:⁊ ſic pʒ
ꝙ multi iubilei fluxerunt ab exitu de egypto ⁊ ingreſſu

terre pmiſſionis ad tempus aſaph: qui erat contẽ
poꝛaneus ipſi dauid:⁊ multo plures vſq; ad tẽpus ca
ptiuitatis babylonice ꝓ quo loquebat᷑ in hoc pſalmo

dicens: Ante ſecula operat eſt ſalutem. Et ſᷣm iſtam ex
poſitionem ſecundam li ante ſecula: non notat eternita
tem diuinitatis:ſed tempus qð fluxit a ſalute filioꝛum

iſrael de egypto per ingreſſum terre pꝛomiſſionis vſq;
ad hoꝛa aſaph fe pſalmum: vel vſq;
ad rabriegtem bab tons icul relaxatione oꝛa

bat n¶. Oper atus eſt ſalutem ĩ medio terre.adducen
do filios iſrael in ſignis ⁊ pꝛodigijs in hieruſalem

miſſionis xerram: que eſt in medio clinate terre habita⸗/
bilis. o ¶ Tu confirmaſti in virtute tua mare. quia ĩ

tranſitu maris rubꝛi aque erant filijs iſrael pꝛo muro a
dextris ⁊ ſiniſtris: ut habetur Exodi.xiiij. p 3 Con
tribulaſti capita dꝛaconum in aquis.quia aque reuerſe
ſunt ſuper egyptios:ut ibidem habetur:qui quidaʒ egy

7

ptij nomine dꝛaconum deſingantur: quia regnum egy

pti dꝛaco nominatur: Egech.xxix. Draco magne qui ex
cubas in medio fluminum ⁊c. q ¶ Tu confregiſti ca
pita dꝛaconis. pꝛincipales egypti ſubmergendo.
r ¶ Dediſti eum eſcam populis ethiopum.i.auibus
toꝛuini generis:qui paſcuntur cadaueribus. mare enim
rubꝛum pꝛoiecit egyptios moꝛtuos in mari ad littuj de
ſerti: ut habetur Exo. xiiij. ⁊ ſic fuerunt in eſcam auib
coꝛuini generis:que vocantur hic ethiopes:pꝛimo pꝛo
pter ſimilitudinem nigredinis: ſecundo quia in aliqua
parte ethiopie homines comedunt dꝛacones ⁊ ſerpben

ca ⁊c lifeꝛdo penã ꝓ iiurijj irrogaiſõ tua maieſtatẽ io ſvdit

tes: 7 egyptij vocantur hic nomine dꝛaconũ. s eu

tibi:⁊ aias paupeꝝ tuoꝛuʒ

cia tua ad faciẽdũ vindictã de ipſis. d

aſaph: o

tũ dicẽs:

dirupiſti fontes ⁊c. qꝛ eduxit aquã de petra in deſerto in
tanta abũdantia ꝙ ppls bibit ⁊ iumẽta:ut habet᷑ Numeri
xx. t ¶ Tu ſiccaſti fluuios ethan. in trãſlatioe hiero. hẽt
Flumia foꝛtia ethan. ethan eni vno mo ẽ nomẽ ꝓpꝛiũ cui
dam deſerti:ut hĩ Numeri.xxxiij. Alio mõò ẽ nomen appel
—UMUN latiuũ ⁊ ſignificat foꝛ
titudinẽ:⁊ ſic tranſtu

es auroꝛaʒ ⁊ ſolẽ. Tuᷣ feci lit hiero.h. Dicit aũt

ſti oẽs tminos tre: eſtateʒ ? rab ſa. per kouioe
ver iu plaſmaſti ea. Mẽoꝛ intellt len koeritudis
eſto hub: iimichs e intelligit fluuiꝰ ioꝛda
eſto hui :umicus impꝛope nis qui fuit ſiccatus
rauit dno:ẽt pplus iſipiens diuia vtute in traſitu
icitauit nomen tuũ. NMètra ſiliox iſnl. lue i.
das beſtijs aias cõfitentes Et accipit plurale p

ſingulari: cũ dẽ fluui
os.i.fluuiũ: ſic Exo.
xxxij.iſti ſunt dij tui

ne obliuiſcaris in finẽ. Re
iirl:⁊ tñ non erat niſi

pice in teſtamentũ tuuʒ:qã

i ſe. ei IHVn' vitub' oflatilis.
repleti ſüt qui obſcurati ſ. k v(KXuus eſt dies
tre domib ſiqtatuʒ. N au tuaẽ nox. qꝛ tibi obe
tat hũil faci oſuſus paup ⁊? diunt ſicut creatoꝛi.
ĩops lauũdabũt nomẽ tuũ. x ¶ Tu fabꝛicatus

es ⁊c. ꝑ que ĩtelligit
creato coꝛpoꝝ celeſti
um. y ¶ Tu feciſti
oẽs iminos tre.ꝑ qð

Exůꝛge de indica cãʒ tuã

intelligit᷑ creatio inferioꝝ coꝛpoꝝ:⁊ ꝑ h itelligit᷑ vltercre

atio medioꝝ. 3 ¶ Eſtatẽ ⁊ ver tu plaſmaſti ea.q̃ſi diceret

tu es factoꝛ oium tempoꝝ. Oia auteʒ iſta iduxit ꝓpha ad

oñndendũ magnitudinẽ diuie ptãtis qᷓ poterat liberare pplʒ
ſuũ ⁊ vindicta accipẽ de blaſphemijs:iõ cõdudit dicens:

Memoꝛ eſto. ⁊ quid ſit illud ondit.d. a ¶ Inimic impꝛo

perauit dño.qꝛ ipꝛoperãdo captiuis iudeis ꝙ de'eos no po

terat ſaluare:ipꝛoperabãt ipſi deo. b ¶ Et ppls inſipiens

de deo in q ſolo ẽ va ſapiẽtia. c Incitauit nomen tuũ.i.
ex blaſphemij nomini tuo irrogatis meruit ꝙ excitet᷑ iuſti

i. babylonic qͥ dẽ inſipiẽs:eo ꝙ nõ hẽbat verã cognitiõem

e tradas. Hic
vltio allegat ꝓphᷣa ppli iſrł miſeriã qͥ ĩ babylonia frequent
dabat᷑ moꝛti ſine ca:ſic pʒ ĩ tribꝰpueris ĩ ignem piectis eo ꝙ
nolebãt adoꝛare ſtatuã aureã: Dañ.iij. Et Daniel fuit pie
ctus ĩ lacũ leonũ eo ꝙ oꝛabat deũ:Dañ.vj. ꝓpter qð dicit
G Ne tradas beſtijs.i.leonib ſiẽ daniel: qꝛ nõ E.
tãtꝗ iuſticia i alijs ſicut ĩ daniele:q̃ mererent᷑ ſaluari.vel alit

d ¶ e tradas beſtijs.i.babylonijs beſtialit᷑ viuẽtibꝰ ⁊ cru

delix: lʒ eni extũc eẽnt traditi babylonijs qtũ ad captiuita
tem:no tñ qtũ ad moꝛtẽ iferendã niſi ꝑ regis ſententiam.
e ¶ Animas.i.hoies:denominãs totũ a ꝑte dignioꝛi: ſicut

Exo.j.Oẽs aie q̃ egreſſe ſũt de femoꝛe iacob. ſ ¶ Koõfiten

tes tibi. ↄfeſſione fidei laudis. g ¶ Reſpice in teſtamẽtũ
tuũ.q ꝓmiſiſti filios iſrł liberare de captiuitate qñ ꝑ pniaʒ
ↄuerterẽt᷑ ad te:Deui.xxx.Si ad cardies celi fuer diſſipat
ide te retrahet dñs de'tu ⁊c. Allegat ẽt babylonioꝝ pecca
Qtia repleti ſũt domib iiqtatũ.i. ũiqtatibꝰ
ĩ qbꝰ pſeuerat tãqᷓ;; habitãtes i domibꝰ. i ¶ Qui obſcura
ti ſũt tre. i. a trenis deſiderijs obſcurãt lumẽ rõnis.
k ¶MIie auertat.a tua mia. uil ſcus ↄfuſus i. ppls
iſrł ꝑ captiuitatẽ hũiliat ↄfuſꝰ. mMPauꝑ ? ĩop).i.ppls
iſrł ꝑ captiuitatẽ depaupat/⁊ iops fcũs. n.¶ Taudabunt
nomẽ tuũ.i reditu de babyloe in hierlm:qð ⁊ fem fuit qñ
Zoꝛobabel ⁊ alij cũ eo redeũtes edificauer̃t altare dei ut of

ferrẽt ĩ eo holocauſtomata:⁊ fecer̃t feſtũ tabernaculoꝝ:ut
Ahedi

hri.j.A.iij. o( ¶ Exurge de.ad liberãð ppł̊ tuũ.

K(

Memoꝛ eſto impꝛoperioꝰ ⁊c ⁊ pʒ lra ex pᷣdictiss.
Te obliuiſcaris voces inimicoꝝ tuoꝝ.i.babylonioꝛu
ſphemãtiũ: ꝓpi hoc dicũt inimici dei: ⁊ qʒ erat ido
latre peſſimi. c upbia eoꝝ qᷣ te oderũt aſcẽdit ſemꝑ.
intãtii eni aſcẽdit ſupbia reg babylonis qð faciebat ſe ado
rari tãq; deũ ĩ aurea
ſtatua quam erexit:
Dañ.iij. ꝓut ibidem
fuit expoſitũ. Moꝛa
rali᷑ põt exponi pᷣſ.
iſte:ut ſit oꝛo eccleſie
ꝓ pplo catholico qᷣ
aliqñ ꝑ demones de
tinet i captiuitate pec
cati. ad cu liberatio
nem allegat pᷣmo ec/

„ „ „

b

mẽmoꝛ eſto impꝛopenioꝝ
tuoꝝ q̃ ab inſipiẽte ſunt to
la die. Ne obliuiſcaris vo
ceſ inimicoꝝ tuoꝝ:ſuꝑbia
coꝝ ꝗ te oderũt aſcẽdit ſꝑ.

ℳ

cleſia dei amicitiã:qua pplłm catholicũ recepit p gr̃am ba

ptiſmalẽ: ſecũdo demonũ maliciã obſtinata: ttio dei potẽ
tiam ad peccatoꝝ: iuſtificationẽ: quarto ppli miſeriã ꝓdiu
detinet in captiuitate peccati qð ꝑ babylonẽ ſignificat᷑: quia
babylon ↄfuſio interpꝛetat: et ad hoc lr̃a põt de facili cõſi
deratis pꝛedictis applicarſni. .
¶ In plal. lxxiij. Ut quid deus. vbi dẽ in poſtil. ꝓpi quod
ſaluo melioꝛi iudicio. —M
¶ Additio

„—

bylonica captiuitate.na eni pmus vſus q eſt quaſi
thema totiꝰ pᷣſ.hoc nõ tolerat. manifeſtũ eſt eni ꝙ captiui
tas bab ylonica pceſſit ex euidẽtiſſima iuſticia diuia cui oẽ
ꝓppe de illa captiuitate loquẽtes attribuũt illa captiuitatẽ
ut pʒ.iiij. Re.xvij.vbi per extẽſuʒ recitant᷑ maxima ſcelera
decẽ tribuũ iirl: ppter q ex dei iuſticia fuit ablat a ↄſpectu
dei: æ ibidẽ habet᷑ ꝙ etia ipᷣe iudas abulauit in erroꝛib⸗ iſrl
donec pijceret eos de'a facie ſua.ſiliter.ij.palip.vlt.de iuda
dicit qplurimas abominationes ⁊ cõcludit donec aſcẽdẽt
furoꝛ dñi in iuda: ⁊ nõ eẽt vlla eoꝝ curatio. Et młta ad H’
ptinẽtia hiere.xliiij. ca.⁊ in multis alijs locis.vñ no videĩ᷑
ↄueniẽter dem ꝙ pſalmiſta qſi ↄquerẽs vel ſaltẽ admirãs
dixiſſet: Ut qͥd de repuliſti in finẽ irat eſt fuꝛoꝛ tuus ⁊c.cuʒ
cã hu repulſionis erat mãifeſtiſſima ⁊ iuſtiſſima: ut dem
eſt. Uñ Daniel iã exiſtẽs q̃ſi in fine ſeu tmino illiꝰ captiuita
tis.ſ. lxx.annoꝝ: cũ oꝛaſſet ꝓ liberatõe ppli ⁊ reedificatione
templi:nõ allegat niſi miſeratiões diuias:ut pʒ Dañ ix.ca.
vbi int multa ad hoc pꝑtinẽtia dic: Tibi dñe iuſticia:nobis
aũt ↄfuſio faciei ⁊ omni iſrł ⁊c᷑. Sil ter ⁊ gach. pmo de hac
mã angel ad deũ loqt᷑ ſic: Uſqueqͥ no miſereberis hierlm
ac᷑. No eni iſti pphᷣe ↄquerẽtes ſeu admirãtes ꝓ tali liberati
one oꝛabãt:cũ in hoc no habuiſſent locũ ſed ſolũ miſericoꝛ
diã hũilii petẽtes:a idẽ pʒ de oibꝰ ꝓphᷣis de hac mã loquen
tib. Et hec eſt rõ qᷓre ra.ſa.⁊ alij expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ ñ ex

poſuerũt hũc pᷣſ. de illa captiuitate:licet multa in eo cõtẽta

poſſent de illa captiuitate exponi. Uñ maioꝝ ſemꝑ reuerẽ
tia ſalua p̃ſ. iſte videt᷑ loqͥ pncipalit de afflictiõe fideliũ xpᷣi
p tyrãnidẽ romanoꝝ a tpe paſſionis chꝛiſti vſq; ad tpᷣs cõ
ſtantini ceſaris:ſb quo ſtareccle fuit in trãqllitate:put ĩ hi

ſtoꝛijs ecclaſticis largi cõtinet. vñ pᷣſ⸗ p̃uidẽs tam crebꝛas ⁊
acerbas cõtinuas atq; diuturnas pſecutões õ fideles chꝛiſti
Ailio tpe inſurgẽ:fecit hunc pᷣſ.circa qõ q̃tuoꝛdecim facit.

ã pᷣmo qſi ↄquerẽs vel ſaltẽ admirãs de diuia iuſticia in

qudtũ oues paſcue chꝛiſti ſic tradebat ſeu tradi pꝑmittebat
in manib' ifideliũ ⁊ ſi pẽalit romanoꝝ alloqt deo dicẽs: Ut
qd de repuliſti nos ĩ finẽ.i.totalr ſeu ꝑpetuo nos repulis a
tua ptectõne:in qᷓ repulſione de oñdebat ſeqſi iratũ ſuper
oues paſcue ſue:iõ ſeqᷣł:Jrat ẽ furoꝛ tu ſuper oues paſcue
tue.vñ quis tribulatoes ille ſeu ꝑſecutõnes in bonũ ſpũale
fideliũ cedebãt:tñ ſᷣm hũanã apparẽtiã videbant᷑ fideles a

Salmus iſte nõ videt rénabilii exponẽdus de ba

deo repelli 15 co) furoꝛ dei icedi:qò? magna admirati

one dignů:cũ fideles in pmitiua eccla erãt valde deuoti
⁊ in amoꝛe dei feruẽtes:ut pʒ ex eoꝝ geſt᷑ ⁊ ex eoꝝ vita

vñ ꝓpꝛie poterãt dici oues paſcue chꝛiſti. Nõ ſic de his

q i babylonica captiuitate exiſtebãt: q p maioꝛi pte ido
latrabat:ut pʒ ꝑ magiſtrũ hiſtoꝛiarũ dicentẽ:ꝙ oẽs ibi
dem exiſtẽtes pᷣter ſocios daniel adoꝛauerant ſtatus na
buch. ⁊ idẽ tenẽt hebꝛeoꝝ doctoꝛes.vñ łʒ ini eos eſſent
pauciſſimi iuſti:nõ ppi hoc totus ppls potuit dici oues
paſcue chꝛiſti:qꝛ qð modicũ ẽ ꝓ nihilo reputat᷑ ſʒ phᷣm
Cõſequẽter ſecũdo allegat rõnẽ qᷓ ad deũ ꝑtinẽ vẽ ꝓtegẽ
ſeu liberare oues ſuas pᷣdictas ab huiuſi mõi pſecutoꝛi
bus:a hoc ex memoꝛia patꝝ antiͤrũ qᷣb fideles chꝛiſti
in fide ſuecedũt.d. Memoꝛ eſto ↄgregationis tue quaʒ
poſſediſti ab initio hoc ẽ dicẽ a tꝑe antiquo quo fuit ſe
gregar ppls dei a ceteris natõib ad cultũ diuinũ:⁊ ſic
ab eo poſſeſſus. cõiter fuerũt a deo ptecti ⁊ liberati ab
afflictõib aduerſarioꝝ pꝑ ſigna ꝓdigia: pᷣſerti in ꝑib/
ĩ qbꝰ leges diuinas obſeruabãt:ut pʒ ex decurſu veteri
teſtamẽti p magna pte:qð bꝛeuit epilogans dicit: Rede
miſti virgã hẽditatis tue.i.p virgã moſaicã ꝑ quã fue
runt multa pdigia fcã: redemiſti hẽditatẽ tua a captiui
tate egyptiaca. ſeqt: Et mon ſyon in q habitaſti in eo
vbi pᷣtermiſſis qplurimis medis de directione p deſer
tũ ⁊ acdſitõe ire:facit mẽtionẽ de vltia dete quã habue
rũt qñ templũ dei fuit circa montẽ ſyon edificatũ:in qᷣ
dicit de' habitare: ut hĩ. ijj. Re. viij. ca. vñ diẽ: Et monj
ſyon ĩ q̊ habitaſti iĩ eo.ex qb allegat pᷣſ.ꝙ de no minus

debuiſſet ptegẽ oues paſcue ſue.jĩ.pplm acqſitõis noue

legis i; ↄgregatõem antiquã patrũ. Cõſequẽter itio pe
tit ſuppꝛeſſionẽ romane ſuper bie ex duob'. Pꝛimo ex
hoc ꝙ templũ deo dedicatũ deſtruxerũt.Pꝛo ſciẽdũ

plicet deſtructio ciuitatis ⁊ templi ſecũdi ꝑ romanos
fuit a deo oꝛdinata in vltionẽ occiſionis chꝛiſti: ut pʒ
dañ.ix.ca.⁊ ĩ alijs locis romani tñ no tendebãat ad illũ

finẽ: ſʒ ut iudeos debellarẽt tanq; rebelles romano ipio
qð mãifeſte pʒ ex hoc ꝙ ita tyrannice ⁊ crudelii pſecuti

.„

ſut diſcipulos chꝛiſti ſicut iudeos. vñ ſicut ⁊ nabuch.
lʒ in deſtructõe tẽpli pmi fuit executoꝛ diuie iuſticie: ut

dẽ hiere.xxix.ca. tñ qꝛ ep itẽtio hoc nõ ferebat ſʒ poti
in ppꝛiã elationẽ ⁊ ſupbiã:iccirco de hoc fuit culpabil.
Et idẽ dicẽdũ de romanis in deſtructõe tepli ſecũdi.vñ
circa hoc dicit: Leua man tuas in ſuperbiã eoruʒ.i.ro
manoꝝ ccẽ.vſq; ibi:Polluerunt tabernaculũ nois tui.
exponũt᷑ hi vſus ſicut in poſtilla: hoc excepto ꝙ ea que
in poſtilla applicãt babylonijs circa deſtructoem tepli
bmi applicẽt ro manis reſpectu tẽpli ſecũdi. Cõſequẽter

q̃rto dicit: Dixerũt in coꝛde ſuo ⁊c.in hoc vſu pᷣſ. ponit

ſecũdã ronẽ qᷓ romani pſequẽtes fideles chꝛiſti tempo
re ſupꝛadicto erãt digni punitione diuina eo. ſ. ꝓPpꝛia
intentio eoꝛum erat amouere gloꝛiam nominis dei de
terra: in qua peſſima intentione omnes lere conuenie
bant. vnde cum dicit: Dixerunt in coꝛde ſuo. denotat
ꝙ hoc erat ex pꝛopꝛia intentione eoꝛum. Intentio enim
communiter dicitur eſſe in coꝛde. In hoc etiam ꝙ dicit
Cognatio eoꝛũ ſimul.denotat ꝙ omnes ſenatoꝛes vel
imperatoꝛes ⁊ alij eoꝛum pꝛeſidentes erant vnius inten
tionis in hac perſecutione: ⁊ que ſit illa intentio decla
rat dicens: Quieſcere ſaciamus dies feſtos dei aterra.
Circa quod ſciendum ꝙ fideles chꝛiſti in pꝛimitiua ec
cleſia vſq; ad tpus cõſtantini pꝛedictum noõdum pmit
tebantur hĩe eccłas ſeu tẽpla ſacra ad cultũ diuinũ pu
blice dedicata:ſicut in antiqͥ teſtamento erat templum
hieroſolymitanum dedicatum ad hoc q' cultus diuin
apud fideles conſiſtebat totaliter in mentis tranquilli
tate 7 deuotione: que ſunt pꝛopꝛia feſta in quibus

nlittnutn
i
ſfnapeol
mple.
glecnte
len innpnan
umni
oide inpro
iir rimi
Ntr Ieritatach
Urddauanin

quinrſepn

dilini potetü⸗
Nreranſeula
1aprgo
laninmecioi
tonincaman
ueduatcin.
ynlllvs mi⸗
lafaiſce
inttzag tn
ſlſonofitti⸗
ſtctanoau
fbugtüntelen⸗
fnünciing
nnpounngone⸗
ſawnhrlir
kinurtlane
Minrlligita
ſuenhorüinei⸗
nnftiicothonn
uong potitei
rdicir Tunn
beratione
tübernin

noccun
Pnibtdion

A ſequer

Kunnt
p i
Ulnhe
whc
mrn
hinig
otuidai
nntiſt
irey
mnoi gſen
ſcdsche
nonismegn
icndctofu
Midainit
mtat
Min
bapnerr
uinan
nieefine⸗
eNmnn
ügerpird
fmahin,
Eniariinm
iranin
Huſmneſr
Giinion
nd em
inſi
idwein
Gris ci
UAsonmmg
1ondhligſe
ſauttnchit
diitiuſtce
ſirhußn
giiſlin
ſwgtünn

pſalmoꝝ

deus ßm Aug. colit:qð intendebãt romani a fidelibus
chꝛiſti amouere:⁊ hoc ẽ qꝗð dicit: Quieſcẽ faciamꝰ oẽs

dies feſtos dei a terra:ſic ꝙ gloꝛia nominis dei ceſſaret

in terra.Cõſequẽter qnto pſal.in pſona fideliũ ſic tribu
latoꝝ dicit:Signa nr̃a non vidim. licet enĩ in pmitiua
eccla tꝑe pᷣdicto multa ſigna ⁊ miracula fiebãt a deo p
aplos ⁊ alios diſcipulos chꝛiſti ad fidei ↄfirmatoem: iu
xta illud Mar.xvj. Dño coopante ⁊ ſermonẽ ↄfirman
te ſequẽtib ſignis.nõ tñ ꝑ illa ſigna tollebat᷑ vniuerſalr
pſecutio chꝛiſtianoꝝ:ſicut in antiq̃ tẽpoꝛe p ſigna fcã ꝑ

7„

moyſen fuit ppls totalit a capti

gna nrᷣa nõ vidim.nõ eni dicit: ſigna nõ videm:quia
multa ſigna ⁊ miracula occurrebã :ſed dicit: ſigna nr̃a
ſ.ſigna qͥ ↄgregatio dei ab initio a deo poſſefſa: de qua
in pncipio pᷣſ. locut fuerat:per q̃ ppls dei totalit libera

ret ab afflictõe. talia ſigna nõ vidim in toto iſto tpe:
idẽ itelligit cũ dicit: Ja nõ eſt ppha ⁊ nos nõ cognoſcet

amplũ.ſ.ꝓpha talis:q totũ pplm liberet ab huiuſmõi

.

ꝑſecutoe.Coſequẽter ſexto repetit admirationẽ ſeu qre
lam ſuã in pncipio p̃ſ.ppoſitã addẽs vel explicãs q̃relã
de diuturnitate huiuſmoi pſecutõis:⁊ hoc cũ dicit: ¶ſ
queq de impꝛoperabit inimic.ſimilr ⁊ declarãs hꝰ
videbat᷑ redundare in dedec diuini nomis:⁊ hoc cum
dicit: Irritat aduerſar nomẽ tuũ in finem.ſimilr dicit
Ut qd auertis manũ tuã ⁊c. exponatur ſicut in poſtilla
Cõſequẽter ſeptio allegat rõnem q̃re huic generatoõi no
ue.ſ. fideliũ chꝛiſti:de qua loqt᷑:debẽt poto ſuccurri per
diuinã potẽtiã ⁊ miſericoꝛdia:⁊ hoc cũ dicit:de auteʒ

nr̃ rex añ ſecula ⁊c.q.d.licet idẽ de ⁊ rex ſit modernoy

⁊ antiquoꝝ eiuſdẽ virtutis ⁊ potẽtie tñ opatus eſt ſalu
tem in medio fre:qſi dicẽt tẽpoꝛibꝰ nr̃is oꝑatus eſt ſalu
tem incarnatõeʒ ⁊ paſſionẽ in medio tre.i.in hieruſalẽ
que dicit eẽ in medio ire habitabilis. vñ ab hebꝛeis doẽ
vmbilicus mũdi:⁊ iõ poti debuiſſet ſuccurrẽ ſuis fide
libus q; añ pᷣſertim cũ eis pmiſiſſet:Ego aũt vobiſcum

ſum vſq; ad coſummatoeʒ ſeculi:Matth.vl. Que pꝛio

miſſio nõ fuit fcã antiquis ſic abſolute niſi ſb ↄditione
Coſequẽter octauo allegat ſigna ⁊ pdigia qͥ fuerũt facta
pꝛibus tã in redemptõe egyptiaca ꝙ; in deductione ꝑ de
ſertü: ut oñdat ꝙ diuia potẽtia excedit ptãtem omniuʒ
coꝛpoꝝ in regione actiuoꝝ ⁊ paſſiuoꝝ exiſtẽtiũ:⁊ a foꝛ
tioꝛi ptãtem tyrãnoꝝ excedit:ut ex hoc ↄcludat ꝙ deus
poſſet eos faciliter ſuppꝛimẽ:⁊ hoc cã dicit: Tu ofirma
ſti in vtute tua mare ⁊c. vſqʒ ibi: Luusẽ dies ⁊c. Et ex
ponãtur illi vſus ſicut in poſtilla. Cõſequẽter nono oñ
dit ꝙ diuia potẽtia nõ ſolum ſe extendit ad tranſ muta

tionem hoꝛũ inferioꝝ:ſed etiam ad creationẽ celeſtium

⁊ terreſtriũ coꝛpoꝛum:que quidẽ creatio eſt in infinituzʒ
maioꝛis potetie ꝙ tranſmutatio:ut eſt manifeſtũ:⁊ cir

ca hoc dicit: Tuus eſt dies ⁊ tua eſt nox .· vſq; ibi Me
moꝛ eſto. exponãt ſicut in Hoſtila. Coõſequẽter decimo

petit liberationẽ populi fidelium ex hoc ꝙ eoꝝr afflictio
redũdabat in impꝛoperiuʒ diuinũ:ſicut etiã iam ſupꝛa

dixerat:⁊ hoc cum dicit᷑: Memoꝛ eſto hub:inimic im

pꝛoperabit dño ⁊ popuł inſipiẽs ⁊c. exponãtur ſicut ĩ
poſtilla.Cõſequẽter vndecimo petit liberationẽ populi
fideliũ a romanis eoꝛũ ſequacibus ex hoc ꝙ illi. ſ. ad
uerſarij erãt bꝛutales eo ꝙ carebãt cognitione diuina:⁊
fideles erãt confitẽtes deo confeſſione vere fidei ⁊ lau
dis:⁊ hoc cũ dicit: Ne tradas beſtijs.i. romanis qᷣ licet
ut hoies viuerẽt: beſtie tñ debẽt dici ĩ cõpatione fideliũ

vñ ⁊ Danielis.vij.monarchia romanoꝝ in beſtia qrta

deſignat. homines aüt cõſueuerũt in ſcriptura dici ani
me ꝓut in poſtilla allegat. Et notãt dicit: Animas pau
perum tuoꝝ.q; veri fideles chꝛiſti ꝓpꝛie dici debẽt pau

B uitare redempt: ſed ſem
per remanebat crudelitas ꝑſecutiois:vñ notant diẽ. Si

—

peres ſpũ: Matth. v. ca. pꝛeſertim p tpe illo de quo pſ. hie
loquit:quo tꝑe pñt noiari pauperes ſimpliciter: eo ꝙ nihil
appꝛopꝛiabat ſibi ſed viuebãt in cõi Act.ij. cap. Conſequẽt᷑
xij. petit liberationẽ ex p miſſione diuia in nouo teſtamẽto

7

ſ. de aſſiſtẽtia circa fideles vſq; ad coſummationẽ ſeculi:ꝓ

ut eſt allegatũ: vñ dicit: Reſpice in teſtamẽtũ tuũ.ſ.nouum
qð eſt ppe tuũ:qꝛ ↄfirmatũ ĩ tuoſ anguie:iuxta illð Jacha.
ix. Tu aut in ſanguie teſtamenti tui emiſiſti vinctos tuos
⁊c. qð ppls exiſtẽs in captiuitate babylonica nõ recte potu-⸗
iſſet dice. ſ. reſpice in teſtamentũ tuũ.qꝛ illa captiuitas fuit
oꝛdinata in vltionẽ teſtamẽti dei:qꝛ irritũ fecerãt Hiere.xj.
ca.Et ut ondat q;tũ neceſſaria eẽt diuia ꝓuidentia ad cuſto

diã hur teſtamẽti ſbiũgit: Quia repleti fũt qͥ obſcurati ſũt

terre domib' inidtatũ.hoc eſt dicẽ:qꝛ illi ꝗͥ ſunt obſcurati
carẽtes.ſ.lumie gre ⁊ fidei ⁊ irenis adherẽtes.ſ. romani re

pleti ſut domib inidtatuũ.ſ. qꝛ oĩa quecũq; hñt oꝛdinãt in
exercẽdã iniqtatẽ ſuã diuulgationẽ diuini nominis:⁊ ſic
diuina ꝓuidẽtia crat valde neceſſaria. Cõſequenter.xii. pe
tit huiuſmoi liberationẽ ex pietate chꝛiſti:q̃ maxie in pau

perib ⁊ huilib relucet:ut in pᷣſ. Animas paupeꝝ ſaluas fa

ciet. ⁊ hoc cũ dicit: Ne auertat hũilis cũs confuſus. in illo
eni ſtatu eccle.ſ.pmitie de q̊ hic tractat᷑:in pplo fideliũ ma-
xime vigebat huilitas ⁊ pauptas: ut pʒ in eoʒe geſtis:qͥ etii
expectabat ⁊ petebãt laudare nomẽ dñi gloꝛioſe ⁊ publice:
ſicut fuit tpe Lõſtãtini: ecclas fecit edificari ꝑ oꝛbẽ ad lau
diuini nominis:⁊ iõ dicit:Pauꝑ ⁊ inops laudabunt

nomẽ tuü. Loͤſe equẽter.xiiij.petit ut ſupꝛa allegãs ꝙ iſta cõ
erat dei poti ꝙ ſua:vñ dicit Exurge de ⁊ iudica cam tuaʒ

hoc eſt dicẽ no peto vindictã ſeu vltionẽ ſanguis ſeruoꝛum
tuoꝝ:ſicut antiq petebat:ut in pᷣſ. Innoteſcat iĩ gẽtibꝰ vltio

ſanguis ſeruoꝝ tuoꝝ.ſed peto ut iudices cãʒ tuã.ſ blaſphe
mia lui nominis: vñ dicit Memoꝛ eſto impꝛoperioꝝ. tuo
rum ⁊ ne obliuiſcaris voces inimicoꝝ tuoꝝ ⁊c. inimici.n.

i.romani no credebãt ꝙ martyria ſancroꝝ cederent in ma
gam eoꝝ gloꝛiꝗ:ſed ſolũ cõcludebãt ex hoc impotẽtiã dei

⁊T¶ hoc publice aſſerebat:vñ ſeqtur: Ne obliuiſ. caris voces
inimicoꝝ tuoꝝ.ex qbus vlterp ſeqᷓbat᷑ ꝙ aduerſarij nedũ

nõ coꝛrigerẽtur:ſʒ ꝙ eoꝝ peccata que pᷣcipue fundabant in

ſuperbia quotidie augerẽtur. vnñ ſuꝑbia eoꝝ aſcẽdit ſemꝑ

intãtũ eni creuerat romanoꝝ ſupbia: ut qd⸗ eoꝝ faciebant
ſe adoꝛare ut deos:ut pʒ de Hadriano ꝗ poſuit ſtatuã ſuã

in teplo ut ibi adoꝛaret᷑ vbi de ↄſueuerat adoꝛari:in qͥ gra
uius videt᷑ peccare ꝙ; nabucho. qꝗ ſeipſuʒ fecit in ſtatua ado
rari:⁊ hoc ppt circuſtatia loci.Ex qbusi dili Eter ↄſiderat
patet ꝙ pᷣſ.no petit in hoc pſalmo expᷣſſe vindictã de aduer

ſarijs:ſed poti eoꝝ coꝛrectionẽ ꝑ ſuppᷣſſionẽ eoꝝ ſuperbie
n c incepit cotra eos oꝛare dixit: eua mantuas in ſup

biam eoꝝ.nõ in ꝑſonis eoꝝ ſed in vicia. Similit in fine b
inuit dices: Supbia eoꝝ q te oderũt. ⁊ eſt ꝓpꝛi mod ſan
ctoꝝ noui teſtamẽeti:qͥ nõ moꝛtẽ peccatoꝝ:ſed eoꝝ coꝛꝛecti
onem deſiderãt.ſed fideles antiq teſtamẽti expᷣſſe petebant
vltionẽ ⁊ vindictã coꝛpoꝛalẽ ↄ babylonios:ut pʒ.j. in pᷣſ.

Suꝑ flumia babylonis.vbi hẽ Filia babylonis miſera:be

atus ꝗᷣ retribuet tibi.qð ad lr̃aʒ itelligit᷑ de deſtructõe regis
babylonis ꝑ ꝑſas:qð fuit i penã deſtructiois hierm:⁊ e ꝓ

pꝛ mod' atiqͥꝝ qbꝰ a deo pᷣcipiebat iterficẽ coꝛpaliter oes

chananeos ⁊ amalechitas ⁊ huiuſmõi:ut in.j Reg.xv. ca.
qð nõ pꝑtinet ad pfectionẽ ſtat ſanctoꝝ no. teſtameti Etex
hoc ſatis pʒ mã hui pᷣſ.itelligẽda ẽ ut ſupꝛa. ¶ Replica
1 pſalmo ut qd de'.Cũ poſtil.ini ceteras expoſi
tiones eã q de captiuitate babylonica elegiſiet ⁊
tie applicaſſet burgẽ.ex debili cã dic eã irrõna

bilez. Na t diẽ pphᷣe dicũt illam captiuitatem eſſe ex iu

ſtiſſima ⁊ manifeſtiſſima cauſa: æ allegat ad hoc multa
loca pꝛophetarum:ideo pſalmiſta non potuit rationabili
ter conqueri dicens: Ut quid deus. Ad hoc reſpondeo

W

S
4

1

pꝛimo ꝙ pphᷣis allegatis ꝑ bur z. cõſtetit cã il ᷣcaptiuitaf hb¶Et oẽs qͥ habitãt in ea.qꝛ ficut virtute ignis metal Nooi:
4 mo anei bns Paruon regi ppter quoj captiui la reſoluunt ⁊ liqueſcũt: ſic terra iudee ⁊ habittes ĩ ea ſa
tas fuit ĩflicta:palpauerũt ⁊ captiuitate ex ea ca p̃dixerurr ⁊ eo ediſicia ꝑ incẽdiũ a chadeis fuerũt deſtructa. ſtiment
Dauid aüt vel aſaph ſolũ in ſpũ pᷣuiderut captiuitate non i ¶ Ego cõfirmaui colũnas ev. in reuerſione de captiui ſpitun
cãm: uis ſcirẽt eã nõ futurã ſine cã:cãm tñ in ſpecie foꝛtaſ tate:⁊ vocant hic colũne terre iſn oꝛobabel ieſus filiuj ttolt
ſe nõ viderunt. Stat M ioſedech eldraj ne namuͤe
eni mẽtez ꝓphete ang qgaſ o „21. Anis ager a a- imminti
gi oe vno a ñ oe alio Aictoꝛi nõ diſ. daſ p̃ſ. can exaltare coꝛnu. Nolite ex charias pphete: nbſiimn
. viriehal euce in tici aſapp. ¶ LXXIIII. tollẽ ĩ altũ coꝛnu vim: Ino Ent dorfumna Pilti
eair hoca me . Eoſit bimur tibi de lite log aduerſus deũ inig ad rocclficatton⸗ d⸗
Riñdeo ſcòo ꝙ dato confitebimur:ẽt inuo tatẽ. Quia neqꝗʒ ab oꝛiẽte tẽpli ⁊ ciuitatis. nein
viderit ⁊ caz efe cabim nomẽ tuũ. Harra- nec; ab occidẽte neq; a 8 &kDixi. hic an
um in ſpũ: no ſequi bim mirabilia tua: c ac ſertis mõtib: quonia deuſ ſequẽter deſcribit mmiit,

tur: igit nõ poterant cepero tpᷣus: ẽgo luſticias iudex . Hũè huiliat et hũc antrlantin tum mniic:

rationabili᷑ oꝛare ⸗ . õ ni AN
liberatione allegach⸗ iudicabo . Liqũeſacta eſt exaltat: quia calix iĩ manu ꝗ filios iſrl capti ain
adc id familiaritatem fra:et oẽs ꝗ habitant in eaa dñi uinimeri plenꝰ mixio. uauerãtꝑ perſas 8 lu
Xamicitta delah po ego cõſirmaui colũnas eſ Et iclinauit ẽx hoc in boc alldr fueſunt in ecde
ae nd Pena Bihxi iniquiſ nolite inique verũtñ ſex er nõ ẽ exĩanita Gene bi Dan n rimnnn⸗
exponit poſtilla. ſcc 2gc ict delinquẽtib nolite bibent oẽs peccatoꝛes érre ¶ z quantũ ad hoe Gtgingin
ozʒ dici ꝙ ülla o?opbz dicit in pſona dei piſoibnhi
foꝛmã ꝗrimonie: ſeld ” k. ¶ Dixi. cub di nnad 0
poti' admiratois deſiderij. Et in ea foꝛma dixit angeb a ecere eſt facere: ſcom lllud p̃ſ.xxxij. Dixit ⁊ ſcã ſunt. Apoonathri
charie pmo: DOñe de exercituũ vſquequo tu no miſereber ¶ Iniquis. i·babylonijs. m ¶ Nolite inique agere. Prter
hieruſalẽ ⁊ vꝛbiũ iuda quibꝰ irat es.et apoca.vj. Similis qꝛ ab it eis ptãte exercẽdi vltra ſuã neqtis. n ¶ Et eitliegii
foꝛma ẽ: nõ qrimonie ſanctoꝝ ſi. ed deſiderij ſʒ oꝛdineʒ iuſti delinquẽtibus nolite exaltare coꝛnu.i.ptatẽ regia: quia lun ſtitiit
cie coplendi ſm Aolärc: , ibi Uſquequo dñe nõ vindica, ad medos ꝑpſas trãſtulit eã: Dan.v. o ¶ Nollie ex ferilafng
DOnfitebimur tibi oe' Huic pſ. (Pſal. NXXIIII. tollere in altn 2. repetio eſt eiuſdẽ ad maioꝛẽ ↄfirma Urieſendnn
ᷣmittit talis titulᷣ in hebꝛeo: Ad victoꝛiã non di tionẽ. p Tlolite oq aduerſus c᷑. in hoc tagitur ce Wr rim
ſperdas pᷣſ.aſaph cantici. Et in trãſlatione hiero deiectõis potẽtie babylonis:qꝛ õ deũ blaſphemias loqᷣ nur icd
nymi:Uictoꝛi nõ diſperdas pſ. aſaph cantici.⁊ eſt eadẽ ſen bant: ut dem eſt pſalmo pᷣcedenti. q ¶ Quia neq; ab ſwnncho
tentia vtrobiq; q̃ talis eſt: Iſte eſt pſt alm cantici aſaph ne oꝛiẽte ⁊c̃.i.ex nulla ꝑte poteris diuinũ iudiciũ effugere lchuitüo
diſpdas.i.vt nõ ꝑ captiuitatẽ diſpdas pplʒ iirl: ſicut feciſti iõ ſbditur: r¶¶Quo iã deus iudex eſt. qui eſt ſens dynonuit⸗
in captiuitate babylonica. Sicut eni pſalm p̃cedẽs eſt oso vbiq; pꝑ eſſentiam potentiã 2 pᷣſentiã: ſcom dicit in lfnane⸗
aſaph ꝓ liberatõe ppli a dicta captiuitate:ut dem ẽ: ita iſte fra pſalmo.cxxxviij.Si aſcẽdero in celum tu illuc es:ſi anen M
pſalmy eſt deſcriptio ppli reuerſi in terrã natiuitatis ſue ſõ deſcendero ad infernũ ades ac. 8 ¶ ũc humiliat. eü Mlimnrgenen
cyro rege. Q aũt pᷣmittit ad victoꝛiã vel victoꝛi ſm trãſla eijciẽs a ſua ptãte. Et hũc exaltat. a ſtatu humili cizebnte
tionẽ hieronymi deſignat conatũ leuitaꝝ in decantatione ⁊ paupere:⁊ hoc facit de alibet ſua volũtate:⁊ hoc pʒ grt
hup pſalmi:ut frequẽter ſupꝛa dem eſt. Scom igit hũc ſen in rege babylonis quẽ deiecit ꝑ cyrũ quẽ a ſtatu miſera tüpoſtltn
ſum pſalm iſte diuidit ĩ tres ꝑtes:qꝛ pmo deſcribit reuerſo bili ad monarchiã pduxit. Quãdo eni fuit nat de filia lie⸗
rũ cõditio: ſecũdo aduerſarioꝝ punuũio:ibi Dixi inids. 3,p regis aſtriagis fuit in nemoꝛe expe ſit feris ⁊ auib de D
ambob'gran actio: ibi Ego aut. Circa pmũ dicit in pſona uoꝛanch:ſed diuina virtute fuit ſaluar: ⁊ poſtea ad mo Yigy

ppli de captiuitate babylonica reuerſi: a ¶ Cofitebimur narcbiã exaltar: put pleni dr in ſcholaſtica hiſtoꝛia ſu
tlibi de. ꝙ iuſte nos captiuaſti ꝓ peccatis nr̃is. bfite per dañ. Et cauia efficiens dicte deiectionis ſuperbo
bimur. ꝙ miſericoꝛditer nos reuocaſti. c ¶ Et iuocabin“ rum a ſublimitate ſubditur: cum dicitur: v ¶ Quia
nomẽ tuũ. iſta ouo cõfitẽdo:vñ dẽ neemie.ix. de reuerſis a calix in manu domini per calicem in ſcriptura intelligi
captiuitate bab ylonica: Quat i die ⁊ quater in nocte cõfite tur pena a deo inflicta vel infligenda: vnde habetur ſu
bant᷑:⁊ oꝛabãt in cõfeſſione adoꝛatõe:de nocte cõfitentes pꝛa pſalmo· x. Pluit ſuper percglonen laqueos ignis
dei iuſticiã: de die eo miſericoꝛdiã. ſcõm illud pſalmi.xlj. ſulphur a ſpiritus peocellarum pars calicis eoꝛum.
In die maͤgauit domin miſericoꝛdiã ſuã: ⁊ nocte canticu,z x¶ Uini meri.i. puri ſine aqua:⁊ in hebꝛeo habetur
x. ¶arrabim mirabilia tua. hoc dẽ in pſona ppli q Uini foꝛtis. Plenus mixto.i.in calice cum vino
narrabat mirabilia dei:qbꝰ de patres eoꝝ liberauerat de foꝛti mixta ẽ aliqua ſpecies foꝛtificatiua ⁊ inebꝛiatiua:
egyptiaca captiuitate: ⁊ ipſos de captiuitate babylonica. ſicut ſolet fieri in clareto:omnia iſta dicuntu ad deſi⸗
e¶ Euũ accepo tps ego iuſticias iudicabo. Ra.ſa. cõiungit gnandum acerbitatem vlbe 3 (Et incli
hãc lr̃am cũ pᷣcedẽte dicẽs ꝙ ẽ vbũ ppli iſrl:⁊ eſt ſenſus: ¶Cũ nauit.ſ.calicem ſuum. a Ex hoc in hoc. ad inebꝛi
accepero ts ſ feſtiuũ. Ego iuſticias iudicabo .i. laudes u andum vnum populum poſt aliuʒ puniendo peccato
as narrabo: nõ ſicut gẽtiles qͥ i vanitatibꝰ idolaticis expẽ res ſucceſſiue ſcõm oꝛdinem ſue iuſticie: ſicut puniuit
dũt feſtos dies. Sed qꝛ iudicare nõ iuenit dem in ſacra ſori iudeos per babylonios: ? poſtea babylonios per me
ptura p narratione laudis:iõ aliter dẽ a doctoꝛibnfis.ſ. dos ⁊ perſas:⁊ poſtea medos⁊ perſas per grecos.⁊ gre
ꝓphᷣa mutat h pſonã ⁊ lodt in pſona dei dicẽtis: S- cos per romanos. b ¶ Ueruntamen fex eius non eſt
accepo tpᷣs.i.cũ venerit tpᷣs diſpoſitũ ſcom in ſapiẽtie exinanita.i.fundus in quo feces reſident calicis non eſt
mee: qð expectat᷑ in oibopibus diuinis. ſ¶ Ego liuſticias euacuatus: quia ſemper in deo remanet vitus ad puni
iudicabo. i.ſñias iuſticie ponã in eſfectu: iuſtos de afflictio endum peccatoꝛes: ideo ſubditur: Bibent omnes per
nib liberãdo ⁊ ipios puniẽdo. g ¶ Liquefcã ẽ terra.ſ.iſrr catoꝛes terre. òMõ

er
(den de
Mirdat
Grtimüemn

veicon

1

Inedstrnt

Nlntdcn
w he

Wrpad
ean

Dnnü.
iufi i⸗
iiig
10 g⸗
Andbiyfnn

icſinnuti
n
nidcüi
gani
,, A
nule

vpotius eni debuiſſʒ dicere: Nec ab aqlone ⁊ mari:ſicut

Neq; a ðᷣſertis mõtib.qꝛ nõ vident᷑ coꝛreſpoõdẽ

pſalmoꝝ

a (Ego aũt. Hic vltimo ponit᷑ graꝝ actio ꝓ ppli libe
ratoe ⁊ aduerſarioꝝ punitõe cũ oꝛ: Ego aũt anũciabo.
ſ.dei vtutem ⁊ laudẽ. b ¶ In ſeculuũ.qꝛ pſal.iſte a tpe
aſaph vſq; nunc decantareſt ad laudẽ dei:⁊ adhuc de
cantabit᷑:iõ ſubdit᷑: c ¶ Lantabo deo iacob. lʒ. n. ſit ð

us omniũ ꝑ crea-
tõem:dẽ tñ de ia⸗
cob ſpaliter: eo Egõ auteʒ annunciabo i
J ris t deledes ſeculũ: càntabo dᷣo iacob.
rat dei legem: n? Et dia coꝛnua pètõxꝝ ↄfri-
alij ppli: vñ dici gã: et exaltabũt᷑ coꝛnua iu
— ſti. ¶Victoꝛi in carmibꝰ
ui annucia 1. 6 „
bum ſun irob: ac allyrios ſe aſaph. can
iuſticia v iudicia lci. ¶ LXXv.
ſua iſrł. Non fec̃

talit omni natoi c. ð¶ ¶ Et omnia coꝛnua.i.ſupꝑbia⸗
⁊ ptates. e ¶ Peccatoꝝ: cõfringã.i.ofringẽda denũcio
p ptãtem diuinã.vel alit pot dici ꝙ ꝓph̊a h̊ mutat mo
dũ loquẽdi:qꝛ pᷣus dicebat in pſona ppᷣa:Ego aũt an⸗
nüciabo ⁊cʒ. ⁊ ↄnt tranſit ſiue deſcendit ad loquendum
ĩ pſona dei.d. Oiĩa coꝛnua pcecatoꝝ ↄfringã.qꝛ de feẽ
de peccatoꝛibꝰvindictã:⁊ tranſitus talis frequent fit in
phetis:⁊ in illis maxime q metrice ſcripſerũt: quale
fuerũt illi qͥ pſalmos fecerũt. f Cer Fanabantar coꝛ
uua iuſti.i.xpᷣi:qͥ dicit anthonomatice iuſt:eo ꝙ iuſti
ficat alios:ſᷣm ꝙ dicit Eſa.liij. In ſcientia ſua iuſtifica-
bit ipſe ſeruos meos multos:⁊ iniqtates ipſoꝝ ipᷣe poꝛ
tabit. In reſurrectõe aũt chꝛiſti exaltata fuerũt eius coꝛ
nua: ꝓpi qð dixit tũc Mat.vl. Data eſt mihi oĩs pote
ſtas in celo ⁊ in terra.pꝓpi quod ſcũs ꝓacharias nomia/
uit chꝛiſtũ coꝛnu:Luẽc.j. Erexit nobis coꝛnu ſalutis in
domo dauid pueri ſui. Chꝛiſtus enim deſcendit de da/
uid ſᷣm carnẽ: Ro.j.Qui ſcũs eſt ei ex ſemie dauid ſᷣm
carnem ¶ Moꝛalit põt exponi p̃s iſte de quolibet vere
penitente qᷣ egreſſus de captiuitate peccati:ↄfitetur dei

iuſticiã:⁊ ed miſericoꝛdiã ⁊ ptãtem demonũ ↄtẽnit: et

deo gras agit. ſEe⸗cohnnir wbi di
cit in poſtilla: Cum accepero tẽpꝰ. itio.
idaã expoſitoꝛes nr̃i intelligũt hec vba.ſ. Cuʒ
accepero tpᷣs ⁊c̃.a filio dei dcã añ carnis aſſum
ptoeʒ: vt ſit ſeſus: Cũ ego.ꝗq ſũ eternꝰ. Accepero
tpᷣs.i. fuero fẽs hõ tꝑalit: Tũc iuſticiã iudicabo.iuxta
iilud Joh.v.ca. Om̃e iudiciũ dedit pꝛ filio.⁊ ſic cũ dẽ:

Liquefacta eſt terra ⁊c᷑.intelligit᷑ a ſoliditate virtutũ:eo

ꝙ oẽs fere lepꝛoſi erãt in peccato añ aduentũ chꝛiſti. ſʒ
dicit: Ego ↄfirmaui colũnasei.i.aplos:⁊ coꝛreſpondẽ
ter ad iſtũ ſenſũ pñt exponi tam pᷣcedentia iꝙᷓ ſequẽtia
3n 1⸗ pſal. vbi dẽ in poſtil. Quia neq; ab oꝛiẽte.
Ttẽdenðõ ẽ qũo itelligãt iſta vba: adis.

bhuic qð pmittit:nec ab oꝛiente neq; ab occidẽte

ↄſueuit ſcriptura loq:cũ de q̃tuoꝛ ptibus mũdi agit:vt
iplurimis locis.Sed ad hꝰ ꝓpꝛium intellectũ ſciendũ
ſᷣm aſtronomos ira hitabilis ſe extendit ab oꝛiente ĩ
occidentẽ:ſic ꝙ ↄtinet centũ.lxxx.gradus: q ẽ medietas
totdoꝛbis ire:⁊ hiſtãtia q̃ ẽ ab oꝛiẽte tre vſq; ad occi/⸗
dẽ logitu ere. latitu.n. fre hitabil:q̃ ↄſiderat᷑ ab aqlone
ad auſtrũ ñ ẽ tante diſtãtie:quia non occupat niſi.lxvj.
gradus fere vnde totum reſiduũ tam ex parte aqlonari
ꝓ auſtrali ſunt deſerta loca:ꝓut philoſophi ⁊ aſtrono
mi de hoc loquentes tam ronibus iꝙ; inueſtigatõibꝰ de⸗
monſtrat. Bene igit᷑ pſalmiſta volens quatuoꝛ partes
mũdi notare nominauit partem oꝛientalem ⁊ occiden

in caſtris aſſ iok

tus ⁊ ↄfuſus:vt pᷣdcm̃ eſt. i(¶N irabilia an
tibus eternis.mõtes eterni h̊ dicuntur angeli qui ſunt im

talem ſub pꝛopꝛijs nominibus:eo ꝙ ab oꝛiente in occiden
tem ſe extendit hitatio humana: ſʒ parteʒ aqlonarẽ et au⸗
ſtralẽ nominauit deſertos montes:quia ſubtracta ꝑte ha⸗
bitabili in latitudine rerre ex vtraq; ꝑte remanent magna
loca deſerta in quibus veriſimiliter ſũt montes ꝛv7.
vbi dicit in poſtilla

. Me ſiudea de:i iſrů/ Uinimeaii.
eel magnũ nomẽ eb. Et G ¶ Additio.

fact'ẽ ĩ pace locey: èt hita

tio eius ĩ ſyon. Ibi ofregit lei. in hebꝛai

ptẽtias: arc ſcutũ gladi/ teo bã quedã dicto: q
um ⁊ bellũ. Aluminãs tu maßis ner iſn
„ 7 5 72 719 2 „ . 2 13
mir abilit᷑ a montib einiſ: hebꝛeoꝝ ſic exponũt

HD GwHwvwvihoc calice. I. vltio
nis diuine eſt vinũ lutuoſum ⁊ ſpiſſũ:qð generat in fũdo
multas feces:ſic ꝙ de inferioꝛi ꝑte vbi ſunt feces bibũt pec
catoꝛes grauiſſimi:⁊ de ſuꝑioꝛi bibũt alij qͥ non tã grauit
peccarunt:⁊ hoc ad deſignandũ ꝙ ſeruat᷑ ꝓpoꝛtio diuine
iuſticie circa punitõem tranſgreſſoꝝ. ”M
Pſal.LXxXvV. Mä
Otus in iudea deus. Huic pſalmo pᷣmittit᷑ talis ti
tulos in hebꝛeo: Ad victoꝛiã in oꝛganis pſalmus
aſaph cantici.⁊ in tranſlatione hiero.Uictoꝛi ĩ cax
minibus pſalmus aſaph cantici. ⁊ patet ſnia veriuſriu⸗
li ex dcis ſupꝛa pſalmo.iiij.De mã autem huius pſalmi di
cit Ra.ſa.ꝙ aſaph pᷣuidens in ſpiritu afflictionem regni
iude ꝑ ſennacherib tempoꝛe egechie:⁊ eius percuſſionem a
deo: ᷣm ꝙ habet᷑.iiij. Reg.xix.ꝙ angelus domini percuſſit
loꝝ. cxxxv. milia: quod vidẽs ſennacherib
fugit confuſus ad terram ſuam:⁊ ibi fuit occiſus a filijs ſu
is:vt habetur ibidem.ſfecit etiam de hoc pᷣſ.iſtum:et huic
dcõ ↄcoꝛdãt ples doctoꝛej ⁊ expoſitoꝛej catholici:ppt qð ĩ
tendo illud ſequi: igit᷑ ſm hoc pſalmus iſte diuidit᷑ in tres
partes:quia pᷣmo deſcribitur regni iude conditio:ſecundo
ſennacherib deiectio: ibi Ibi confregit.tertio gratiarum
