tẽtis ĩ alis octonarijs ponũtur: variatis tñ verbij ⁊ oꝛdine

ſicut pʒ intuẽti lr̃am

„- hy pſ. ꝓpter qðò diui-
ſtodiẽdo ſinões tuos. Ju ſio eius p octonario)
toto coꝛde meo exqſiuite: quã incepi ⁊ pſequar

nẽ repellas me a mãdatis non eſt hciſa: vbigfa

tuis. In còꝛde meo abſcõ
di eloquia tua:ut nõ peccẽ
tibi. Benedictus es dñe:
döce me iuſtificationes tu

rio pᷣciſe agat de rebſ
ſione paſſionũ:ſed ſi
nunt in alijs octona⸗

rijs ↄtenta:tñ ponun
tur hic ꝑ quãdʒ redu

aui ᷣmia iudicia oꝛis tui. ctionẽ ad hmodi re-
In üia teſtimonioꝛum tuo pꝛæeſſionẽ.ſ.pꝑ moduʒ

ancedentie vel ↄnñtie
⁊ hmõi:lʒ talis redu
ctio aliqñ ſit longin
ua:⁊ eodẽ mõ dicen

rũ delectatus ſum: ſicſit in
omnibus diuitijſ. In man
datis tuis exerceboꝛ:⁊ cõ-
ſiderabo vias tuaſ. In iuſti
ficatiõib tuis mediiaboꝛ:ñ

DHis igitur pᷣmiſſij qꝛ
iſte octonarius ititu-
latur a repᷣſſione paſ/
ſionum ſcilicet iraſci
bilis ⁊ concupiſcibilis qᷓ magis vigen t de communi curſu
tpe iuuentutis:iõ dẽ ꝑ modu q̃ſitionig. a0 Jn coꝛeigit.
adoleſcentioꝛ via ſuam.ſeqᷓndo paſſioes ire ⁊ ↄcupiſcentie:

—

7 rñdetur: b¶ In cuſtodiendo ſermones tuos.q iducunt

ad repꝛeſſionẽ paſſionũ:⁊ qꝛ ↄcipiẽtes ſpᷣm coꝛꝛectionis vt
freq̃nter ex magno feruoꝛe mouetur i pncipio:ioõ in ꝑſona
alicuius talij ſbditur: n to.coꝛ.meo exꝗ.te:ne repel.

me a man. tu. minus dicit ⁊ plus ſignificat. d ¶ Ne repel

las me.i.admittas me ad cognitionẽ ⁊ ipletionẽ mandato/

rũ tuoꝝ:⁊ qꝛ incipiẽs itelligere diuia mãdata afficit ad ea

iõ ſvᷣditur: e ¶ In coꝛde meo abſcõdi eloda tua.tanq; the

ſaurũ dilectum q abſcõdit᷑ vt ſeruet. f ¶ Ut nõ peccem ti

bi. qꝛ mandata dei ſic abſcõdita pᷣſeruant ab offenſa dei:⁊

qꝛ talis dʒ eſſe gratus erga deũ:iõ per modũ gr̃aꝝ actionis

ſpdit᷑: g ¶ Bñdict'es dne.ð bono qð ĩ me cepiſti. h Do
ce me iuſti.tuas.perficiẽdo qð inchoatũ ẽ. gratitudo.n.de

iam accepto eſt meritoꝛia reſpectu accipiẽdi:⁊ qꝛ hñs noti

ciã mãdatoꝛum vult ẽt alios venire ad agnitioneʒ eoꝛũ:iõ
itur: i In labis meis ꝓnunciaui.alijs indicando.
ludicia oꝛis tui. vt intendãt ſue coꝛꝛectioni:⁊ qꝛ ꝓ
tale exercitium gnãtur hitus qui facit delectabiliter oꝑari:
io ſpditur: l

dixi in comparatione illius:⁊ qꝛ delectatio iducit ad foꝛti-

us operandum ⁊ meditanduʒ: ideo ſubditur: n ¶ In mã
datis tuis exerceboꝛ et conſiderabo vias tuas.⁊ quia ceſſa

tio ab actu cõſiderandi tandem iducit obliuionem:ideo ſpᷣ

ditur: o ¶ In iuſtificationibꝰtu. medi. ⁊c̃.⁊ patet ex pꝛedi

cxis ſentennlaa.e
Etribue. Hic remouetur ſecũdum impedimentũ
pfectiõis vite actiue qð ꝓuenit ex defectu virtutij
lʒ poſſit facere opus bonuʒ de genere: non tamẽ

negatiuum foꝛme per quam ſit opus meritoꝛiũ: iſta aute,ʒ

ꝙ i hoc ſco octona

cũ hoc plura alia pe

uũ ð alijs octonarijj.

In via teſti. tu. de. ſum. qꝛ ſignuʒ hitus ge⸗
nerati vel aqſui eſt delectatio ĩ oꝑe:vt dẽ.ij.ethi. m S1 HW
cut in oĩbus diuitijs.li ſicut nõ impoꝛtat eq̃litatem tm̃ ſed
ẽt ſuperabundãtiã: ſm illud ſapᷣ.vi.c.⁊ diuitias nihil eſſe

—

W ðè

2

negatio ſiue defectus tollit᷑ ꝑ collationẽ gre ſupplẽtis defe
ctů nãe.igit᷑ pᷣmo petitur hmodi ſupplemẽtũ:ſcõo tãgitur
hmòi ſuppletiõis impedimẽtũ:ibi Increpaſti.Circa pᷣmũ
ſciendũ ꝙ duplex ẽ meritũ.ſ.cõgrui ⁊ cõdigni.meritũ aũt
cõdigni ſupponit gr̃am hitualẽ in merente.meritũ vero co
grui ipſam pᷣcedit:gg
merun concrur. n
6 ex virtute nali ſtu r er
det bonũ oꝑari:⁊ ſic 9 liuiſcar ſermones tos:
Etribuᷣe ſeruo tuo:ũi

lacit qð in ſe ẽ: moe 32
oñs meret᷑ de cogruo ¶Quitica me t cuſtodiã
deus det ſibi gram ſermões tuos.Rẽeuela ocu
quam Elterius me. los meos:⁊ ↄſiderabo mi
boct goͦ petitar bie rabilia de lege tua. Incola
in pſona ne hũ ego ſũ ĩ fra:nõn abſcõdas
cũ dẽ: a ¶ Rerribue a me mãdata tua. Cõcũpi⸗
arnnen ſm facul/ u ala meg deſiderale
tatem nature. Retri- ficatiões tuas:in oĩ tpe. In

bue de cogruo gẽam cxrẽpaſti ſupbos: maledicti
tuã:iõ balturae b q ⸗eclinãt a mãdatis tuis.
Uiuifica me. dqa gr̃a
animã viuificat vita
gre: ſicut aia coꝛpus
vita nae. c ¶ Et cu⸗ =
ſtodiã ſᷣmones t uos.

Aufer a me oppꝛobꝛiuʒ et
cõtemptũ:qꝛ teſtimõia tua

i.mãdata tua meritoꝛie qytum ad meritũ condigni: Et qꝛ

gra illuminat itellectũ ad ſuꝑnãlia cognoſcenda:iõ ſubdit᷑
d¶Reuela oculos meos ⁊c. ⁊ neceſſitatẽ h' illuminatiõis
ſbalt. d. e Arcola ego ſũ in terra.q.d.incole celi.ſ.ange
li ſãcti clare vidẽt talia:ſed hoĩej terreni nõ pñt videre talia
abſq; illuminatione tua. f¶Nõ abſcõdas a me mãdata
tua.i.reueles mihi ea:qꝛ minus dicẽdo plus ſignat:⁊ qꝛ di
uine reuelationes fiüt deſiderantibus eas:ſapᷣ.vi.Pꝛeoccu
pat eos qui ſe cõcupiſcunt:vt ſe illis pꝛioꝛ oñdat.io ſubdit᷑:
g ¶ Cocupiuit aia mea deſiderare ⁊c.iſta aũt ↄcupiſcentia
in appetitu ĩtellectiuo qꝗᷣ reflectit᷑ ſup actum ſuũ:ſicut.n.ĩ-
tellectus ĩtelligit ſe itelligere:ita volutas vult ſe velle vłpo
tius aĩa per voluntatẽ:⁊ dicit:Cõcupiuit aia mea deſidera
re iuſtificatiões ⁊c.qꝛ ſicut noticia itellectus pcedit de imp
fecto ad perfectũ ſic amoꝛ volũtatis. h¶ Increpaſti. Hic
tãgitur collatiõis gr̃e ipedimentũ qð eſt ſuperbia:ſicut hu
militas ẽ gr̃e meritoꝛia.vñ dẽ iaco.iiij. Deuj ſuꝑbis reſiſtit:
humilib' aũt dat gram.⁊ ſᷣm hoc dẽ: Increpaſti ſuꝑbos.ſ.
angelos ſuꝑbientes de celo eijciẽdo:⁊ pᷣmos parentes cõtẽ/
nentes mandatũ dei de paradiſo ireſtri. i ¶ Maledicti qͥ
declinãt a mandatis tuis.pmi.n.parentes ꝓpter trangreſſi
onẽ diuini mãdati ĩcurrerunt maledictione:ſᷣm ꝙ dẽ Beñ.
iij. Maledicta terra i ope tuo ⁊c.iõ ↄñter petitur h ipedi/
dimẽti amotio. k ¶ Aufer a me oppꝛobꝛiũ. maledictõij.
I¶ Et ↄtẽptum.tranſgreſſionis. m ¶ Quia teſtimonia
tua exqſiui.ad ſciendũ ea ⁊ itelligendũ:⁊ iõ ſi traſgrederer

non eſſz ex oꝛaria ſed ↄtẽptu:⁊ cã dẽe petitionis ſubdit᷑

cũ dẽ: n ¶ Eteim ſede.pn.⁊ aduer.me loqbãt.iſti bncipes
ſunt demones:ſᷣm ꝙ dẽ eph.vi.Nõ ẽ nobis colluctatio ad
uerſus carnẽ ⁊ ſanguinẽ ſed aduerſus pᷣncipes ⁊ ptãtes tene
braꝝ haꝝ õ ſpũalia neqtie:⁊ iſti pncipes freqͥnter tractant
adinuicẽ q̃liter poſſint hoĩes ſãctos ⁊ litteratos deücere p
ↄtẽptum diuinoꝝ mãdatoꝝ::ſicut narrat greg.in dialogo:

ꝙ iudeus in phano idoli abſcõditus audiuit demones tra
6 Ser

ctates de deiectione andree epᷣi füdane ciuitatis. o
uns aut tuus exer.in iuſti.tuis.qꝛ q;'to hõ ꝑcipit ſe a demo
nibus foꝛtius ipugnari: tãto magis dʒ in bonis opib' exer⸗
ceri:ad qð reqᷣritur diligens mẽtis ↄſideratio:iõ ſubditur:
Nã 2 teſti. tua me.mea ẽ i.meditatio mea iugii verſat

ſeruus aũt tuus exercebat᷑

lber

circa ip̃a. q Etoſllium meũ. qdð intẽdo ſimplr pſe
o tu

—

qui. r Juſtificatioes tue.i.ĩpletiones mãdatoꝝ tuo

rũ q̃ iuſtificant hoiem.
Dheſit. hic ponii tertiũ impedimentũ qð eſt
pondus coꝛꝑis aiam aggrauãtis ab opib vir

tutl: ʒ ꝙ dẽ ſap.
— „ „ „ . Coꝛpuj) qd coꝛ
exqſiui.Eteiʒ ſederũt pᷣnci rumpitur aggra⸗

uat aiam ⁊ depꝛi

pes i me loqbãt: nargiam
pes ⁊ aduerſũ me loqbãt mit ſenſũ multa

uw Lu s e. 5 cogitantẽ terrena
iuſtiſicatiõibꝰ tuis. Nã èt inpitatio. boc au
teſtimonia tua meditatio tẽ impedimentuʒ

mea e:èt cõſiliũ meũ iuſtiſfi asgsrauas aufere
tur i reſurrectio/

cotiones tue.

IBDbẽſit pauimẽto aia wälaabbaten
mea:ũᷣiuiſica me ſim vèrbũ pus faciens ipſũ
tuum. Vias meas è᷑nũci / glioſuz aie obedi
ui texaudiſti me:doͤce me ens Mnumm un
iuſtificatiões tuas. Niãʒ iu ſa creata liberabi
ſtificationũ tuax iſtrue me: tur balrntecor
A& mirahilſezai rfuptiois in lber
7 exercebõ ĩ mirabilibtuiſ . 5. glie fillorum

dei. in pꝛeſẽti au
teʒ non aufertur
niſi per modum alleuiationis: quod fit vno modo p
augmentũ gratie animam foꝛtificatis ad dẽm pondus
leuius poꝛtãdũ:ſicut ille ꝗͥ grauiter poꝛtat decẽ:ſi mul
tũ augeat᷑ virtus eius cũ dẽo põdere non ſoluʒ poterit
ambulare ſed ẽt currere:⁊ ð tali alleuiatioe dẽ Ro.viij.
Infelix hõ qs me liberabit ò coꝛpe moꝛtis hꝰ:⁊ rñdet:
Gra dñi nfi ieſu xpᷣi iq̃tuʒ foꝛtificat ↄ coꝛpis aggraua/
tionẽ.igit in hoc octonario q̃rto pᷣmo petitur hmodi
alleuiatio:ſcõo alleuiatioij ↄfirmatio:ibi Doꝛmitauit.
tertio vtriuſqꝗʒ declaratio:ibi Uiã mãdatoꝝ.Circa pꝛi
mũ dẽ: eͤben it pauimẽto aia mea.pauimentũ ẽ
terra vel aliqͥd terreũ vt lapides:⁊ iõ cũ dẽ:Adheſit pa
uimento aia mea.ſenſus ẽ:aia mea coꝛpi terreo ⁊ coꝛꝛu

ptibili aiam aggrauãti ẽ ↄiuncta. b ¶ Uiuifica me.i.

foꝛtifica ĩ me vita gre ad pondus coꝛpis leuius ferẽdũ.
c ¶ Scoͤm verbũ tuum. de q ſcribitur den. viij. Nõ in
ſolo panè viuit hõ:ſed ĩ oĩ verbo qð egredit᷑ de oꝛe dei.
qꝛ ſicut cibꝰcoꝛpꝑalis foꝛtificat robur coꝛpis:ſic verbuzʒ
diuinũ robur mentis. d
os difficilej i via vtuil ꝓpt aggrauationẽ coꝛpis e
nũciaui tibi.p oꝛõnem deuotã petens alleuiari. f⸗
exaudiſti me.ꝑ augmentũ tue gre:⁊ qꝛ augmentũ iſtud
ſẽper dʒ plus ⁊ plus appeti:iõ ſbditur: g ¶ Doce me
iuſtificationes tuas.q̃ Cak per augmentum gre

—

amplius illuminãtis. h ¶ Uiã iuſtificationũ tuaruʒ
inſtrue me. repetitio ẽ eiuſdẽ ſñie ad maioꝛẽ affectus ex
pᷣſſionẽ. iſl Et exerceboꝛ ĩ mirabilib tuis.i.i oꝑibus
virtutũ moꝛaliũ infuſaꝝ q̃ ſunt mirabiles:tũ qꝛ cant i
nobis ex diuina ifuſioe:ſᷣʒ ꝙ dicit aug Uirtujẽ bona q̃ᷓ
litas mẽtis qᷓ qs bñ vtitur:⁊ nullus male vtit᷑:quaʒ de/
i nobis ſine nobij oꝑatur.tũ qꝛ hñt aliud mediũ ⁊ aliũ
finẽ q; vᷣtutes acqſite:qꝛ ĩ tpantia ſeu i vtute tpantie ac
qſita in ſũptione ciboꝝ:medium iſtitutũ a roe ẽ:vt no
noceat valitudini coꝛpis:nec ipediat actũ roij.i tpantia
ifuſa mediũ ſtatutũ a le.diuia ẽ vt caſtiget᷑ coꝛpꝰ ⁊ i fui
tutẽ aĩe redigat. Silr finis vtutl moꝛal acqſite eſt vt ho

bñ ſe hẽat ĩ politia hoiuʒ.finis aũt ifuſe vt bñ diſponat᷑

ad politiã ciuiũ ſuꝑnoꝝ:pʒ ꝙ dẽ eph.ij. Jã nõ eſtis ho
ſpites ⁊ aduene:ſed eſtis ciues ſcõꝝ ⁊ domcſtici dei ⁊7.

ias meas.i.ꝓceſſus me⸗

diuiniv
grim
ſſßin
mis. n
nnictari
ſtione,
onimitr
ſcenſu;
E
nonẽt
penial
abend
larat
hteſui.
jalop
Cbospoe
Gac
nch
Ab
die
dere.
he⸗
liiana
tis
auget:
cherit.
neleui

umüiberd,
wimnce
igͤn

weisar.

PnurV
Anumn

7
47

e EereedAAn
⁵

.
e er

5 7 1
rmi
„ . 4

e

ℳ0 e
BlNe

„ .
R

allemen.

utn
imikn
ilinen
tun 1

RM ¶ pſalmoꝝ

k· ¶ Doꝛmitauit. Pic ↄñter petit᷑ pdẽe alleuiatiõis con
firmatio:qꝛ ſẽper hõ dʒ timere caſũ a gra alleuiante ꝓp
pter variabilitatẽ fragilitatis humane:iõ dẽ:Doꝛmita
uit aĩa mea p̃ tedio.ſm ꝙ dicit hic caſſiodoꝛus: doꝛmi
re ẽ ppꝛium pigri:Fᷣm illud puer.xxiiij. Uſq;quo piger
doꝛmij.doꝛmita
regüteſtlaftDernrr
ſatigati:ſãctisñ aa Doꝛmitauit aĩa mea pᷣ te⸗
tẽ hoibus tedio“ tio:confirma me in verbis
ſa ẽ ſarcia coꝛpis is. Diam iniqtatis an
cui oʒ cõdeſcẽde/ tuis. iam iniqtatis ama
re ↄcedendo ei re uea me:&et de lege tua miſe
fectionẽ ſuficien rere mei. Viam vᷣitatis ele
tẽ ⁊ qetem: iquo gi:iũdicia tua nõ ſũ oblit᷑.

ogeſcẽſu faciliter Agdhẽſi teſtionijſ tuis dñe:

deficit hõ nimis s 4 7 .
cõpatiendo:a ſic noli me ↄfũdere. Viaʒ mã
diſponit ad caſũ: datoꝝ tuoꝛũ cucurri:cum
is ſodit: ¶ ¶̈ dilgtaſti coꝛ: meſ.
firma me. gram –
tuaʒ i me ↄſeruã
do:⁊ qꝛ ad h' fac

*

viies iuſtificationũ tua

diuini verbi fre⸗ rum:et exquirã eã ſẽep. Dà

ncn heditgelo⸗ mihi intellectũ ⁊ ſcrutaboꝛ
ſ dit: ja ; legẽé tuã: et cuſtodiã illam i
iniqtatis. i diſpo toto coꝛð meo. Deduc me
ſitionez ad lapſũ ĩ ſemita mandatoꝝ tuoꝝ:
ꝑ nimium connnle 22
ſcencrzad cor
n ¶ Amoue a me. tua gfa mihi p̃cauẽdo: ⁊ qꝛ ĩ talibꝰ
non ẽ tata pᷣſeruatio qͥn aliqñ icurrat᷑ aliqð pctm̃ ſaltẽ
veniale:iõ ſpᷣditur: o ¶ Eti lege tua miſerere mei. l. ſi
ab ea declinaui ꝑ pctm̃ moꝛtale:vel i ea ceſpitaui ſeu re
tardatus fui ꝑ veniale:⁊ h miſeratiois cãm allegat ex
pte ſui.d. p ¶ Uiã vitatis elegi.ᷣm ꝑtem aie ſuꝑioꝛẽ
ad optima

ep̃cat. q (Judicia tua non ſũ oblitus.
ꝗbus pctõꝛes tribilit᷑ puniuiſti eos ſmergẽdo tpe dilu
uij:⁊ igne ſulphuris incẽdẽdo qñ ſodomã ſbuertiſti: et
in cõſilibus.⁊ qꝛ ex terroꝛe taliũ hõ g malo retrahitur
⁊ ad bonũ ↄuertitur:iõ ſbᷣditur: r ¶ Adbeli teſti. tu.
dñe.firmiter ꝓponẽs ea cuſtodire. S ¶ Noli me ↄfun
dere.i.pmittere cõfundi ꝑ recidiuũ peccati. t Uiaʒ.
Hic ↄñter deſcribitur vtriuſq; petiti declaratio.ſ.alle/
uiationi ⁊ ↄfirmatiõis q̃ fiunt ꝑ augmẽtũ gr̃e alleuian
tis ⁊ ſtabiliẽtis:vt dẽm eſt:augmẽtata vo gra charitas
auget᷑:qꝛ ſuntidẽ realiter vel ſaltẽ ↄnexa iſepabilit᷑: per
charitatẽ vo coꝛ dilatat᷑:⁊ ſic qð a pncipio erat ſibi gra

ue leuit poꝛtat:⁊ hocẽ qð dẽ: t¶ Uiã mandatoꝝ tue
rũ cucurri.in via virtutis facilit abulando. v ¶ Cum

dilataſti coꝛ meũ.p donum charitatis qᷓ̃ mãdata diuia
facit leuia:ſm ꝙ dẽ.j.ioh̊.v. Mãdata eius grauia non
fũt.glo.amanti.quia charitas vires augmẽtat:ſʒ ꝙ di
cit grego.home.xij. Uires qs imperitia denegat:chari/-
— tas adminiſtert.

1 Egem pone. Poſtq actuz ẽ de remotione ipe

dimẽti circa pfectionẽ vite actiue:hic ↄñi agi
tur de aſſecutione pmotiui qð ẽ triplex.ſ.fides dirigẽj:
ſpes ſbleuans:a charitas ſtimulãs:⁊ pᷣmo ponit᷑ pmũ:
ſcðo ſcoᷣm:ibi Memoꝛ eſto.tertio tertiũ:ibi Bonitatẽ
feciſti. Circa pᷣmum ſcienduʒ ꝙ fides hẽtur dupliciter.
Vno mõ qtum ſufficit ad ppꝛiam ſalutẽ:⁊ ſic hẽtur ẽt
a ſimplicibus fidelibus. Alio mõ cũ hoc q'tum ad eiuj
defenſionẽ Z̊ hereticos ⁊ infideles:⁊ ſic hẽtur a maioꝛi
bus.pꝛimo j agitur de fide ſimpliciũ:⁊ ſcòo de fide ma

* „

ioꝝ:ibi Et veniat. Pꝛima adhuc ĩ duas:qꝛ pᷣmo peti

Egẽz pone mihi dſe te

y B
ne: ſalutare tuuʒ ſm eloꝗ/

fidei directio:ſeòo deuij remotio:ibi Inclina coꝛ.¶ Circa 1
mũ ſciendũ ꝙ lʒ vitas pᷣma ſit obiectum fidei foꝛmale:⁊ ſʒ
hoc pꝑtinet ad vitã cõteplatiuã:tñ malit᷑ ⁊ ꝑ reductionẽ ad
fidẽ ꝑtinent oĩa q oꝛdinãtur in ipſũ deum:qͥ ẽ vitas pᷣma, ĩ

ter hec aũt ↄtinẽtur opa virtutũ q pcedũt ex fide ꝑ dilectio

nẽ operãte:⁊ ꝑtinent
. . ad ꝑſectionẽ vite acti
qꝛ ipſaʒ volui. Inclin coꝛ ue:⁊ hoc mo agit hic
Iauariciã. Auẽrte oculos ʒ hoc dicitpſ loqns
meos ne videãt Vanitateʒ: in ꝑſona hũane nãe:
in via tua viuiſica me. Stã a ¶ Tegem pone mi⸗
tue ſeruo tuo eloquiũ tuũ: Nbie iam ſtein
in timoꝛe tuo. Amputa op lex hũana dirigit in
pꝛobꝛium meũ qð ſuſpica opibus iuſticie politi
tus ſũ:qꝛ iudicia tua iocun ce:ſic fides i oꝑib iu⸗

da. Eccẽ cõcupiui manda/ ſicie diuine. b¶ EEt

ni:in Ratnirato i vſni⸗ Eradͤram cs ſéper. da
ta tua:in equitate tua viu Pita fide q;tum ad pᷣ/
R„ „ ma credibilia excitat᷑
Tyẽeniat ſup me mi animus ad inqrẽdu⸗
A ſericoꝛdia tua domi⸗/ ge his q̃ ſe uutur ac
ipſa:⁊ qꝛ hoc ne .
2 ritur ꝙ itellect a deo
um tuum. Et reſpondebo nauegktis ſubditur:
expꝛobꝛãtibꝰ mihi verbü: c¶ Da mihi itellectůͦ
AAſfcrutabo: legẽ tug.

.— D Pflecte cognoſcẽdo ꝙ
nõ poſfẽ ſine tuo auxilio:⁊ qꝛ tal cognitio oꝛdinat᷑ ad opꝰ:
io ſpᷣdit: d ¶ Et cuſtodiã illam ĩ toto coꝛde meo.qtũ ad
act iterioꝛes. e ¶ Deduc me ĩ ſemita mãdatoꝝ tuoꝝ.qtũ
ad actus extioꝛes:⁊ qꝛ ex tali exercitio aggenerat᷑ qda indi⸗
natio ad actus ſiles:iõ ſbditur: Quia ipſaʒ volui. ſ¶ n
clina. Hic ↄñter petit᷑ remotio ĩpedimẽti qð eſt triplex.Pꝛi
mum ẽ ↄcupiſcentia oculoꝝ q̃ reſpicit aggregationẽ bono/
rũ tpaliũ:a qtũ ad hoc dẽ: Inclia coꝛ me.in teſti.tua ⁊ nõ i
auariciã.aiĩuʒ a diuinis opibus retrahentẽ. Scm ẽ ↄcupi/
ſcẽtia carnis:q̃ vt plurimũ accẽdit᷑ ex aſpectu ipudico:⁊ qꝙ;-
tũ ad hoc ſbᷣdit᷑: g nete ocu me.ne vi. vanitatẽ.i. ſpe
ctacula ad malũ luxurie iducentia.Tertiũ eſt ſuꝑbia vite:
⁊ q;tũ ad hoc ſbᷣdit᷑: h¶ Statue ſer.tuo ti.tuo.

timoꝛ.n.dñi facit hoiĩeʒ vaciter hũiliari. iſ Amputal op
pꝛobꝛiũ meum.i.occaſionẽ labẽdi ĩ pctm̃ qð eſt oppꝛobꝛio
ſũ. k ( Qðò ſuſpicatus ſũ.i.timui.vñ i traſla.hicro.hẽt᷑:
OQo reuerir ſũ. iudi.tua iocũda.decedẽtib abſq;
moꝛtali culpa.vñ Lu.xxi.ſaluatoꝛ loqns de ſignis pᷣcedẽti
b' extremũ iudiciũ dicit:His aũt fieri iĩcipiẽtibus reſpicite
leuate capita vꝛa.i.exhilarate cõda vꝛa.⁊ diẽ greg.ibidẽ:
Nec miꝝ:qꝛ audiẽt illã dulcem ſñiaʒ: Uenite bñdicti pꝛis
mei ⁊c᷑. mat.xxv. m¶ Ecce cõcupiui mandata tua.ſcire?
opari. n¶ In eqtate tua viuifica me.augmẽtando ĩ me

vitã gre. ⁊ dic in eꝗtate tua.qꝛ talis eqtas iuſticie ꝑ quã hõ
dirigit in deũ meritoꝛie nõ eſt niſi ꝑx gram a deo hõi dataʒ
iuſtificat impium. èè”M
veniat. PHic ↄñter petitur fides nõ ſolũ ad ſim
plicẽ credulitatẽ ſʒ ad eius ↄſtantẽ ↄfeſſionẽ et de:
fenſionẽ:qð freqnter fcʒ eſtinſin licib p ſpũſſancti aſſi
ſtentiam:⁊ hoc ẽ qð di: a ¶ Et ve. lu. me mia tua dñe. lar
giendo fidẽ mõ dẽo:⁊ iõ ſbdit᷑: b ¶ Salutare tu. Im elo.

tuũ.vt.ſ.ſps tuus loq̃tur iĩ me: fm j Dar Plon Haog
eſtis qᷓ loqmini ſʒ ſps pꝛis vii qͥ loqtur in vobij. ¶ Et rñ

debo expꝛobꝛãtibꝰ mihi.i.oppꝛobꝛioſe loquentibus mihi
ppter fidem: ſicut factum ẽ multis catholicis. d¶ Uer⸗
bum. l. veritatis a ſpirituſancto mihi adminiſtrandum.

„

—
— ₰ „ S
„ „

cauit me.i cõfoꝛtauit ĩ affictiõe.⁊ qꝛ ex patiẽtia ⁊ ↄſtz⸗
tia fideliũ tyrani affligebãtur exxogitantes adhuc Fa

e ¶ Quia ſpaui iĩ ſermonibus tuis.i.i ſermonib' a te mihi
coſeredis a non ĩ ſermõibus ex mea ſcia ꝓferẽdis:iõ ſbdit᷑:
f¶Et ne auferas de oꝛe meo.minus dicẽdo plus ſignat. i.
cõferas oꝛi meo. ꝗ¶¶ Uerbũ vitatis.qꝛ a ſpᷣuſacto no pot
pꝓgredi falſũ. hQuia ĩ iudicijs tuis ſuꝑſperaui.diuio
n. iudicio lʒ hõibus
occulto fiũt aliquan
do ſimplicibꝰtlej illu
ſtrationes vitatis: et
qꝛ ad talẽ illuſtratio
nẽ ſeqtur diuine lſ⸗

qã ſpaui in ſermonib tuis.

“ Eleridri ſeqturai in iudicijs tuis ſupſperaui.
tcuſtodia legem tu Et cuſtodiã legẽ tua ſemp:
az ſeper. eã opere adi ti ſeculum ⁊ in ſeculũ ſeculi.
plendo. k¶Et abu- Et imbulabã in latitudie:
labã in latitudine. ſ. ainbulaba in atitu le:
charitatis qᷓ eſt tante ꝗ mãdata tua exꝗſiui. Et
anauidinisg, et ſe ex loqbar ĩ teſtimonijs tuis ĩ
tendit ad inimicos: -ß
matth. v. Diligite ini nſn cn e . 5 coſi

datis tuis:q̃ dilexi.Et lêua

bis q oderunt vos. datis tui t
ui man meas ad mãdata

¶ Quia mandata
tua exqſiui.nõ ſoluʒ
ſpeculatiue ſed ẽt pꝛa
ctice:ex tali vero exer
citio meret᷑ charitas
augeri: vt tãdẽ mere/
arur ꝛperficlio ſt. Ipe dediſti. Hèc mè cſolla
, ⸗ eE
ſtimomijs nns oſtan ta eſt in humilitate mea: qà
ter itrepide. n Jn
ↄſpectu regũ.vt pʒ ð .
ſydrach miſac et abdenago coꝛã nabuch.rege:Dañ.iij.⁊ ðᷣ
petro ⁊ ioh̊.coꝛã pᷣncipibus ſacerdotũ:act.iiij.⁊ de multis
alijs:vt pʒ de ſancta lucia ⁊ ſancta agnete ⁊ conſimilibus.

o ¶ Et meditaboꝛ ĩ mãdatis tuis q̃ dilexi. dilectio.n.alicu

iuſtiſicationibus tuis.

ius rei facit de illa re freq̃nt meditari. p(¶Et leuaui ma-
nus meas ad mãdata tua.ea ope adiplendo ſine qͥ; nõ ſuffi/
ceret meditatio:iõ ſbdit᷑: q e⸗ exer.i iuſti.tuis.i.iĩ oꝑibꝰ
mãdatoꝝ: tuoꝝ q iuſtificãt hoĩeʒ:dũ tñ mõ debito iĩpleãt.
Emoꝛ eſto. Hic ↄñter ponit᷑ ſcom ꝓmotiuũ in ꝑ-

ſpes ſbᷣleuat ad expectationẽ vite beate in patria
ↄfoꝛtat᷑ hõ in oꝑpibus vite actiue i via.ſpes aũt ẽ certa expe
ccatio future btitudinis ex ga ⁊ meritis pueniens:alit᷑ non
eẽt ſpes ſed pᷣſumptio.pꝛimo igit᷑ agitur de ſoe ꝓut reſpicit
graʒ dei:ſcõo put reſpicit vſũ bonũ liberi arbitrij:ibi Poꝛ
tio mea.Pꝛima i duas:qꝛ pᷣmo agit᷑ de ſpe ꝓut reſpicit di⸗/
uinam gam:ſcòo de timoꝛe reſpiciẽte fragilitatẽ ꝓpꝛiam:
ibi Defectio. Circa pᷣmum dẽ: a ¶ Memoꝛ eſto verbi tui
ſeruo tuo.i.qdð dixiſti ſeruo tuo.iſte ſeruus fuit abraaʒ cui
deus ꝓmiſit vitã beatã ⁊ ſemini eius:geñ.xv.Suſcipe celũ
⁊ numera ſtellas ſi potes.⁊ dixit ei:Sic erit ſemẽ tuũ.i qͥ p
miſit abꝛae ⁊ imitatoꝛibꝰfidei ſue gliam celeſtis patrie:vt
ibi plenius fuit dẽʒ. vñ accipit᷑ ĩ officio moꝛtuoꝝ illud: Si

gnifer ſãctus michael repñtet eas in lucẽ ſãctam quã olim

abꝛae pmiſiſti ⁊ ſemini eius. b ¶ In 9 mihi ſpẽ dediſti.i.

oĩ imitanti fidẽ abꝛae cui reuclatũ fuit myſteriũ xpᷣi. vñ di
xit ſaluatoꝛ ioh.viij. Abꝛaam pꝛ vĩ exultauit vt videret di
1 „

em meũ:vidit ⁊ gauiſus ẽ. c ¶ Hec.ſ.ſpes future btitudis.
d ¶ WMe cõſolata eſt ĩ hũilitate mea. In heb. hẽtur: In af⸗
flictione mea. fideles.n. a tyrannis oppꝛeſſi ⁊ afflicti ex iſta
ſpe ſuerũt in toꝛmẽtis multiplicit᷑ oſolati:intantũ ꝙ nõ ſo/
lum patient ſed ẽt gaudent᷑ ſuſtinebãt. e¶ Quia eloqum
tuũ.qᷣ pmiſiſti abꝛae ⁊ ſemini eius vitã beatã. Diuiti⸗

Et nẽ auferas de oꝛe meo
verbũ vᷣitatis vſq; qque:qã

tua q̃ dilexi:᷑t exerceboꝛ in

Emoꝛ eſto v̈bi tui ſer
Juo tuo:in qduͥo mihi

fectiõe vite actiue qð eſt ſpes ſpleuãs:ex hoc.n.ꝙ

Biona omndn 3 eos:io atrir g 6 Supbi iniq age
bat vſq; quaq;.querentes affligere fideles multimode.
bC 2 lege aut tua nõ declinaui.qꝛ fideles ĩ talibus cõ
. ſtater ſteterunt.
. „„ (Wemoꝛ fui
eloquz tuũ uiuiſicauit me. iudicioꝝ tuoꝛuʒ
Sũpbi iniq̃ agebant vſq; ns la bu Nelos
ꝗuaq;: lege aũt tua nõ de hoite irini⸗
clinaui. Mẽémoꝛſui iudici vt noe ð diluuio
oxꝝ tuoxꝝx a ſeclo dñe lt ↄſo loth de ſbuerſi⸗
latus ſum. DOcfectio tenuit molbclomer 80
me: pꝛõᷣ petõꝛibus derelin nos de cm hotb⸗
qntib us legẽ tuã. Cantabi gnis. kZt cõ

les mihi erãt iuſtincatiões
tue:in lõco peregrinatiõis
mee. Mẽêmoꝛ fui nocte no

ꝙ liberabis me:
qꝛ ⁊ſi aliqñ dñs

c.He . nõ liberet fideles
minis tui domine:ẽt cuſto ſuos a moꝛte tpa
diui legẽ tuam. Hec facta li: ſ.icut Pachche
ẽᷓ mihi:quia iuſtiſicationes os non liberauit
4 a iuſtificationes de toꝛmẽtis anti-
luas exquiſiui. och . mach vyj
D ꝛtio mea domine: mm fuerunt meli
Diri cuͦſtodire legem liberati ꝙ; tre pu
tuã. Dẽpꝛecatus ſum ſaciẽ eri de camino ar
tuam in toto coꝛde meo dentißm ꝙ dicit
m aug. qꝛ illi fuerũt
. liberati de igne:
poſtea moꝛituri:

machabei vero fuerũt liberati de pñti miſeria in einuʒ
victuri. l ¶ Oefectio. Hic ↄñter agit᷑ de timoꝛe ꝓpꝛie
fragilitatis:qꝛ qtũcunq; hõ ſpare debeat de deo:tñ dʒ
timere ne labat᷑ i pctm̃ ex ppꝛia fragilitate:⁊ ſic fruſtret
ſua ſpe:iõ dẽ: l¶ Defectõ tenuit me.i.timoꝛ magnus.
vñ ĩ trãſla.hiero.dꝛ: Poꝛꝛoꝛ tenuit me. m¶ Pꝛo pctõ
ribꝰdẽlinq̃ntibꝰlegẽ tuã qͥ ſũt miti valde:fʒ ꝙ dẽ ecẽs.j.
Stultoꝝ: ifinitus ẽ numerꝰ.⁊ mat.vij.Lata eſt poꝛta ⁊
ſpacioſa via q̃ ducit ad ꝑditionẽ:⁊ multi ſũt qͥ itrãt ꝑ
eã.⁊ iõ qlibet qtũcunq; iuſtus dʒ ſẽper timẽ ne ſimilit
ſibi accidat ex ppꝛia fragilitate cũ ſit eiuſdẽ ſpẽi ⁊ nãe.
qꝛ ad talẽ caſũ euitandũ multũ valet oꝛõ ꝑ quã mẽs
a irenis retrahit᷑ ⁊ ad diuina ſbleuat᷑:iõ ſbdit᷑: n ¶ ¶s
ta. mihi erãt iuſti. tue.i.laudes diuine. o¶ In lo. pere.
mee.i.in via pñtis vite q̃ tẽdimus ad patria ſiẽ peregri/
ni.⁊ qꝛ diuine laudes non ſolũ dicẽde ſũt de die ſed ẽt
ð nocte:iõ ſbᷣdit: p¶ Memoꝛ fui nocte nois tui dũe.
⁊ qꝛ oꝛõem dʒ comitari ſãcta opatio:iõ ſbdit᷑: q¶ Et

cuſtodiui legè tuã.p mãdatoꝝ tuoꝝ ipletionẽ.⁊ qꝛ iſta
hʒ hõ a dei ga:iõ ſpᷣditur: r 6 Ea enmihit. hec
h

gẽa mihi a deo fca cẽ.vñ ⁊ i trãſla.hiero.iuxta hebꝛeuʒ
hẽtur: Hoc fʒ ẽ mihi: s¶ Quia iuſtificatioes tuaj ex
qſiui.vñ dicit ſaluatoꝛ mat.vij.Querite ⁊ inuenietis.
. Oꝛtio mea. Hic ↄñter agitur de ſpe pꝛout ꝓ/
uenit ex bono vſu liberi arbitrij cuʒ dicitur:
a ¶ Poꝛtio mea dñe.i. firmiter ſpero ꝙ tu ſij
pars ⁊ poꝛtio mea ĩ futura beatitudine:⁊ vnde ſurgat
iſta ſpes ſeqtur: b diri cuſtodire legem tuã.per bo/
num vſum liberi arbitrij tua gratia infoꝛmati.⁊ quia
ad huiuſmodi vſus cõtinuationeʒ facit oꝛatio deuota
ſeqtur: c ¶ Depꝛecatus ſũ faciẽ tuã i toto coꝛde meo.
i.in intellectu ⁊ affectu. O ¶ Miſerere mei. cõtinuan
do in me bonum vſũ liberi arbitrij:cuius continuatio

ſolatus ſũ.ſperã,⸗

cdte
nrn
ibono⸗
alinag
ſindia
ſatust
ſum tu
bitus.
hoiem
1i
vedit
Pg
bonun
tenncd
ℳlta
ntqr
bonop
nituntun
ſuts teti
Mpato
tones de
(E
ſunt me⸗
biendu
no ope.
legem tu
oblitt
foꝛtatue
hocdzh.
grans
tendüt
cationie
iuſtlin
rtuab.
guicaue
ſictamo
fut h
Sadi
ſiro
i

I

1weidin
Amn
wmmn
aa
mii
Plbrri

etmän
dchiniß,
üfened⸗
lbauin
iN
ugegli
ounz

——ð —)h —ð —— — —

Nraninze
gt Nine

redchanen,
5
rm, aNe
Weu N
1 4 ,
“ 4 6ed

. „ iͦ .
viii

7%
ſtnaiſt
7 4, 1 44

uatöſ N

ioroſ

„ℳ 4

Etitiii

ꝓcedit ex ga dei. e ¶ Scom eloquium tuũ ·q dixiſti:
petite 2 accipietis. ſ ¶ Zogitaui vias meas.i.ꝓceſſus
in bono ꝗᷣ ſunt tardi ex fragilitate hũana ſed feſtini ex

diuina gia:io ſbdit: g ¶ Et couerti pedes meos in te-
ſtimõia tua.vigoꝛatus ex tua ga:iõ ſubdit: h ¶ Pa

ratus ſum ⁊ non
ſum turbat᷑. ha

bitus. n. facilittt miſerere mei ſʒ loquiũ tu/

— uʒ. Cogitaui vias meas:èt
gee diſpoſiti ſun. Cõuerti pedes meos i teſi
ad facilit agennã Monia tua. Parat ſũ ⁊ nõ
bona opa vite ac ſiu tᷣbatus:vt cuſtodiã man
riue in cbus alj data tua. Funès pctõꝛũ cir
unk: de⸗ cum C(uplexi ſͦt me:et legẽ tuaʒ
bonoꝝ demonej nõ ſũ oblit. Media nocte

nituntur ipedire ſurgebã ad ↄfitẽduʒ tibi:ſũ

ſuis tẽtationib?· p iudicia iuſtiſicatiõis tue.
nn il n Pãrticeps ego ſũ òum ti
tiones demoſz. mwentiuʒ te: cuſtodientiũ
k ¶ Circumpleri mãdata tua. Mia tua dñe

ſunt me. ad impe plena ẽ terra: iuſtiſicatiões

diendũ me in bo i
me ndoe uas doce me.
o are 1 Arr Onitãtẽ feciſti cũ ſer
ua gi uo tuo dñne:hʒ verbuů

oblit. tua gẽa co
foꝛtatus:⁊ qꝛ de ðð
hoc dz hõ deo eẽ H
gratus ſbditur: m edia nocte ſurgebã ad confi
tendũ tibi.cõfeſſione laudis. n ¶ Sup iudicia iuſtifi/
cationis tue.i.de hoc ꝙ tuo ſets fogica voluiſt me i
iuſticia cuſtodire:iõ ſpditur: o ¶ Particeps ego ſuʒ.
ex tua bonitate. p lum timentiũ te.timoꝛe filiali
qui cauet offenſã. q ¶ Et cuſtodientiũ mãdata tua.pꝑ
ſãctam opationẽ:iſte.n.ſũt due pꝑtes iuſticie:ſᷣm ꝙ dẽm
fuit.s.pᷣſ.xxxiij.Declia a malo ⁊ fac bonũ.⁊ qꝛ pꝛedca
gẽa diuina cofert᷑ oĩbus ſe ad eã debite diſponentib:iõ
ſpᷣditur: r ¶ Mia tua dñe plena ẽ tra. ⁊ qꝛ qᷓto plus

t iuſtificationes tuas doce me.bona ſpũalia ĩ me
augmentando. MVD
NVnitatem feciſti. Pic ponit᷑ tertiũ pmotiuũ i
Ppfectione vite actiue qð eſt charitas ſtimulãs
ad opus bonuʒ:ſm ꝙ dẽ.ij.Coꝛ.v.Charitas xpᷣi vrget
nos.ſtimulat aũt ad opus bonũ ex ↄſideratione bñfici
oꝛum dei in mẽte ⁊ coꝛpꝑe receptoꝝ:⁊ pᷣmo ponitur ſti

mulatio charitatis ex bñficijs ex ꝑte mentis:⁊ ſcõo coꝛ

poꝛis:ibi Manus tue.ſ Circa pᷣinum ſciendũ ꝙ ſic cha
ritaj ſtimulat ad bonũ: ita recalcitrat ð malum:⁊ pᷣmo
ponitur pᷣmũ:ſcõo ſcõʒ:ibi Multiplicata ẽ.bñficia aũt
dei ex parte mentis ſũt duplicia.ſ.bona nãlia ⁊ gratui/
ta:⁊ qtũ ad hoc dẽ: a Bonit feciſti cũ ſeruo tuo
dñe.aĩam ei ↄferendo ad imaginẽ tuã creatam:⁊ bona
ge ſupaddendo q̃ fuerũt data hõi in ſtatu innocẽtie:et
pꝰlapſũ dant᷑ i baptiſmo:⁊ añ dabãtur regularit ĩ circũ
ciſiõe. b ¶ Scoõm verbum tuũ. ꝓut hẽtur Geñ.j.⁊ ait

9 4 ——

deus: Faciam hoiem ad imaginẽe.qtũ ad bona nãe: et

ſilitudinẽ nr̃azʒ. qtũ ad bona ge. Et qꝛ non dʒ hoc hõi
ſufficere ſʒ ſẽper dʒ ꝓfeetũ i ſpũalib qᷓrere: ſᷣm ꝙ dicit
Aug.li.de pfectione iuſticie:Nemo cũ multuʒ ꝓfecerit
dicat mihi lrcrieit. n. de via ante tminũ:iõ vltra
onitatẽ.q'tum ad pfectionẽ appetitus.

ciplinã ⁊ ſciam.qtũ ad pfectionem intellectus.

tate tua doce me iuſtificati

hñtur bona ſpũalia tanto magis deſiderãtur:iõ ſbᷣdit᷑:

Doce me.illuſtratione tue gie amplioꝛe:⁊ dicit: Di

pſalmoꝝ

ſciplinã ꝙtum ad cognitionẽ moꝛaliũ:⁊ ſciam ĩtuʒ ad co/-
gnitionẽ ſpeculabiliu. ſ ¶ Quia ĩ mãdatis tuis credidi.oʒ
n. diſcipulũ magio credere ſi velit ꝓficere:heb.xi. Accedẽ

tem oʒ credere qꝛ eſt vc. ⁊ Eſa.vij.ſm aliã traſlationeʒ: ZSi
non credideritis nõ ĩtelligetis.⁊ qꝛ ĩter dei bñficia ad aiam

ptinentia nõ ſolum ẽ
collatio gꝛe ſed ẽt coꝛ
tuum. Boͤnitatẽ t diſcipli rectio culpe: pꝛouer.
nã ⁊ ſciam doce me: qů in uel i iot
mãdatis tuis credidi. ꝛi tranſitur pñs vita:1
uůͦſq; humiliarer ego delig: wditur: g ¶ Pꝛiuſ⸗
ꝓpterea eloquʒ tuũ cuſto/ m humiliarer. per tu
diui. Hn es tu:èt in boni am coꝛꝛectionẽ. ¶

ones tuas. Muültiplicata ẽ eloquium tuũ cuſio-
ſup me ſiqtas ſupboꝝ:ego iuiex diuina.n. coꝛ
autiĩ toto cõde meo ſcrũta eh bo rperutnr ho,
boꝛ mãdata iua. agula Pedire⸗ ſpprer qð effi⸗
tñ ẽ ſic lac coꝛ eox:ego vcit᷑ magis ſoliciſ eius
legẽ tuã medita ſum. Hõ mangdata cuſtodire.
nũ mihi qꝛ hũiliaſti me: uᷣt Bon dotg ger;
diſcam iuſtificatiões tuas. fend dlpad
Bonũ mihi lex o tui:ſup ¶ſuiipſius diffuſiuũ:
milia auri ⁊ argenti.

mihi cõicando. m ¶ Wultipli cata. Hic ↄñter ponit᷑ recal

citratio charitatis ↄ malum qð fit reſiſtendo tẽtationibus
demonũ:⁊ hoc notat᷑ cũ dĩ: m lti n
hniatgs ſuperbon emonz menitentis elleren ctim.
n ¶ Ego aũt. charitate ſtimular. o ¶ In toto coꝛde meo
i. intellectu ⁊ affectu. p ¶ Scrutaboꝛ mada taa Aeli.
geæẽdũ ⁊ opandũ:vt ſic euiadã eoꝝ tentamẽta. q ( Coagu

ä

oagu
latũ ſicut lac coꝛ meũ.i.ĩ malicia cõpꝛeſſũ:qꝛ ſpus maligni
ſũt ĩ malicia obſtinati. r ¶ Ego vo legẽ tuam meditatus

*

ſũ.ad facilius eis reſiſtendũ. S¶ Bonũu mihi. qꝛ humilia⸗
ſti me.i.per ĩſultus demonũ dediſti mihi cognitionem fra⸗
gilitatis mee:ne ex donis tuis caderẽ in ſuꝑbiaʒ:hoc mõ di
cebat paulus.ij.ad Coꝛ.xij.Ne magnitudo reuelationũ ex
tollat me datus eſt mihi ſtimuł carnis mee angelus ſatha

ne qͥ me collaphit. t ¶ Ut diſcam iuſtificatioes tuas.ex-
perimẽto.n. ꝓpꝛie fragilitatis mouet᷑ hõ ad magis addiſcẽ
dũ artẽ ſʒ defendẽdi j ipugnationẽ demõis:q̃ hẽtur ꝑ no.

⁊ ve.teſtm:iõ ſubditur: v ¶ Bonum mihi lex oꝛis tui.qꝛ

decẽ pᷣcepta decalogi locutus eſt dñs ĩ mõte ſynai per ange/

lũ eius perſonã repñtantẽ:⁊ legẽ euangelicã locutus ẽ dñs

nobis pꝑ filiũ i carne apparẽteʒ:ſm ꝙ dẽ heb.j.Locutẽ no/

bis i filio quẽ ↄſtituit heredẽ vniuerſoꝝ ⁊c̃. x¶ Sup mi⸗
ſpũalia excedũt tpalia que q;to

lia auri ⁊ argenti.qꝛ bona

unt aie coꝛpalibus pꝛeferũtur.

Anus tne. Hic ↄnter ponitur ſtimulatio charita/
tis ex bñficijs receptis a ꝑte coꝛpis.Circa qð ſciẽ-

vnde dicit poeta: Os homini ſublime dedit celumq; vi⸗/

dere. Juſſit ⁊ erectos ad ſidera tollere vultus. Et ſimili/
ter cum quereretur ab empedocle cur viueret: reſpondit:
vt aſtra aſpiciam: celum ſubtrahe nullus ero. hoc igitur

Ego deliq.incurrẽdo
culpã. i ¶ Pꝛoptiea

iõ ſpditur: I ¶ Eti
boni.tua doce me in
ſti.tuas.bonitatẽ tus

ultiplicata ẽ ſup me

adum ꝙ mã eſt pꝛopter ſoꝛmam: ⁊ coꝛpus ꝓpter
aam: 710 competit ei foꝛmatio ſᷣm pꝛopoꝛtioneʒ ad aiaʒ:
anima autem humana ad imaginèẽ dei creata eſt capax ipſi
us per cognitionem ⁊ amoꝛeʒ:⁊ ideo coꝛpus eius a deo foꝛ
matum eſt in ſtatura recta:ut ex figura coꝛpoꝛis diſponat
⁊ quodammodo doceatur contemplari ⁊ amare celeſtia.

bñfieium recognoſcit cuz di: a ¶ Man tue dñe fecerunt
me ⁊c in ſtatura recta ad videndũ celũ. b ¶ Da mihi in
tellectũ. hoc ẽ eleuationẽ itellect ad te cognoſcẽdũ ⁊ aman

dũ. c¶ Ut diſcã mãdata tua.yvt ſic poſſim ea oꝑe adiple

re ſtimulat tua charitate. O ¶ Qui timẽt te.timoꝛe filia
li annexo charitati.
e ¶ Uidebũt me ⁊ le
tabunt᷑. da charitas
dei gaudẽ acit de bo
no ꝓximi: ſᷣm ꝙ dẽ
.j. Coꝛ.xiij.ð charita

Anuͤs tue fecerũt me
Ret plaſmauerunt me:
dã mihi itellectuʒ üůt diſcaʒ

te: Nõ gaudet ſup ini mãdata tua. Oui timent te
iareconauer aut vidẽbũt me ⁊ letabunt: ga
veritati.Et qꝛ hoies pha tmna ſ .
bonialiqc er ragie ⸗ i vba iua ſunſhaui Cogno
tate huana cõmittüůt Ul dñe qꝛ eꝗtal iudicia tua:

&i vitate tua hũiliaſti me.
Fiat mia tua ut ↄſolet᷑ me:
ſm ecloquiũ tuuʒ ſᷣuo tuo.

aliq ꝓpter q̃ a deo pu
niũt iĩ pñti:ne poſtea
grauius puniatur:ſi⸗

cut pʒ.iij. Reg. xiij. ð e e.
vird vel a ſeucry a Vniãat mihi miſerationes
falſo ꝓpha in bethel tue ⁊ viuã:qꝛ lx tua medi
redijt: ppter qð a loo tatio mea c. Confundãt ſu
de gerius uuns les pbi ꝗᷣ iniuſte iniquitatẽ fe
git ſecl magis plerua cerunt ĩ me:egò aut exerce
nagis pler e Aat
uit ad oñdenduʒ pec boꝛ i mandatis tuis. Con
catũ eius ũla pena de uertani mihi timentes te:ct
letum: ⁊ in als eac· q nouerũt teſtimonia tua.

tib vite ſue meritü:
iõ ſpdit᷑: f ¶ Cogno

ui dñe qa eqtas iudicia tua. qbus punis:lʒ aliqñ ſunt occul

ta. g ¶ Et i veritate tua humiliaſti me.me coꝛꝛipiendo iu
ſte. h ¶ Fiat mia tua.i offẽſaꝝ meaꝝ deletiõem. i¶¶ Ut
ruo

ↄſoletur me. de ſpe vite eine. K¶ Scom eloquz tuũ ſe
tuo.i.ipſi abꝛae cui ꝓmiſiſti vitam eternã ⁊ eius ſemini: vt
dẽm ẽ. S.vij.octonario hpᷣſ. iãt mihi miſeratio
nes tue ⁊ viuã.vita gꝛe in pñti ⁊ glie ĩ futuro. m ¶ Quia
lex tua meditatio mea ẽ.q qdem meditatio ẽ diſpoſitio ad
gam hñdam ⁊ hitam augmentandã:a qꝛ ex pfectu bono/
rũ cãtur cõfuſio demonũ ſeqtur: n ( Saant ſupbi. i.
ſpũs maligni ꝗqᷣ de celo ꝓpt ſuã ſupbia ſũt deiecti. ol Qꝛ

—2

iniuſte iniqtatẽ fecerunt i me.lʒ.n.iuſte a deo bmitna nos

tẽtare:tñ ptate ſibi ↄceſſa vtũtur iniq volũtate. p ¶ Ego
aut exer.in man.tuis.qꝛ qto hõ ſetit ſe a demõibplus ten
tari:tãto magis dʒ in bonis opib'exerceri:⁊ qꝛ in pugna ʒ
demones indiget hõ ſuffragijs bonoꝝ:iõ ſhdit᷑: aC on

uertãtur mihi.i.ad ad auxiliũ meum. r ¶ Timetes te.ti

moꝛe filiali. s ¶ Et ꝗ; nouerunt teſtimonia tua.ĩtelligẽdo

opando:⁊ qꝛ ꝑ bonũ exercitiũ purificat coꝛ hũanũ:iõ ſbᷣ
ditur: t ¶ Fiat coꝛ me.ima.i iuſti.tuis.i.in exercitio man

datoꝝ tuoꝝ iuſtifi antiuʒ. v ¶ At non ↄfũdar.in pnti p
lapſum culpe:⁊ in futuro per lapſũ in foueã gehenne.
Ekecit. Poſtꝙꝙ actũ eſt de beatitudine: ꝓut oſiſtit
i pfectione vite actiue:hic oñter agit᷑ de ea put eſt
i actib vite cõtẽplatiue.Circa qð ſciendũ ꝙ vita
ↄtẽplatiua delectabilioꝛ ⁊ ſplimioꝛ ẽ actiua:qꝛ ↄtemplatio
magis ppꝛie vſat᷑ circa deum:actio vo circa ꝓximũ: ꝓpter
qð dicit ſaluatoꝛ Lu.x. Martha martha ſolicita es:⁊ tur/
baris erga plurima: Maria aũt optimã ptem elegit.⁊ iõ .
mo agit de eius ſuauitate:ſcðo de eius ſblimitate:ibi Mi⸗
rabilia. Dꝛima in duas:qꝛ pᷣmo oñdit eius ſuauitas ex pte

1

obiecti cõtẽplati:ſcòo ex mo cõtẽplandi:ibi Quũo dilexi le/
gẽ tuã.Pꝛia adhuc in duas:qꝛ pᷣmo oñdit᷑ dca ſuauitas:ſe
cũdo ſuauitatis ſtabilitas:ibi In eternũ dñe.Pꝛia adhuc ĩ
duas:qꝛ pmo ponit᷑ dce ſuauitatis delectamẽtũ:ſcòðo ſbᷣdit᷑

diũ:iõ ſpdit: f

ceiuß ipedimentũ: ibi Narrauerũt mihi inid. Circa hmũ

ſciendũ ꝙ ito aia in cõtẽplatiõe magis eleuat᷑:tãto ma

gis ab occupatioe exterioꝝ ſẽſuũ retrahit᷑:⁊ qñ ↄtẽpla
tio multũ imẽdit:ſeſus extioꝛ ab actu ſuo ceſl Fien
tur:vt in raptu:⁊ ſic aĩa dãmõ deficit inqtũ ceſſat ab
actu exterioꝛi ab
ſoꝛpta ĩ cõtẽpla

Fiat coꝛ meum immacula tione ſumi boni

tuʒ in iuſtificatiõibus tuis: ðlectatie ſen
ut non cõfundar. a6d ad 6
