diues mai eo:decet eũ inopem ſpleuare:q̃lis erat doauid ⁊
alij q erãt ſugitiui cũ eo: ſm ꝙ dicit᷑.j.Reg.xxij. Conuene
runt ad eũ omnes ꝗ erãt in anguſtia conſtituti ⁊ oppᷣſſi ere
alieno ⁊ factus eſt pnceps eoꝝ.⁊ hoc allegat dauid dicens:
4 Inclina dñe aurẽ ⁊c᷑.⁊ loquit᷑ de deo moꝛe hominis
inclinat aurẽ ſuã ad illud qð vult exaudire. b ¶Quonia
inops ⁊ pauꝑ ſum ego.Secũda rõ accipit᷑ ex ſua innocẽtia
qꝛ cũ de ſit iuſtiſſimꝰ decet eũ innocẽtes liberare: ⁊ hoc al
legat dauid dicẽs: c ¶ Cuſtodi aiam meã.i.vitãa meam.
d ¶ Quoniam ſanct ſum.i.innocens erga ſaulẽ:qð pʒ ex
hoc ꝙ cũ ſaul eũ ꝑſequeret᷑:dauid Slaun eum bis a

moꝛte: ut hx.j. Reg.xxiiij.⁊.xxvj. e ¶ Saluuʒ lac ſeruum
tuũ.i.meipſũ in inocentia tibi ſeruientẽ. GS atẽ i te.

q.d.no poſſem ſaluari de manu ſaul niſi ꝑ te.Tertia ratio

accipit᷑ ex oꝛonis inſtãtia quã decet deũ exaudire:qñ eſt wkig

⁊ ꝑſeuerãs:qlis erat oꝛo dauid:⁊ h allegat dicẽs: ꝗ ¶ Mi
ſerere mei pne qm ad te clamaui tota die.i.pſeuerãter ⁊ in
ſtant. ben ica aiam ſerui tui. liberãdo me de ꝑſecutõ
ne ſaulis. i ¶ Qm ad te dñe leuaui.i.coꝛã te non ſolũ oꝛe
ſed etiã coꝛde:qꝛ ſᷣm damaſcenũ oꝛo eſt eleuatio mentis in
deũ. k Quoniã tu. Hic cõſequẽter allegat rõnes ſũptaj
ex ꝑte dei:⁊ ſũt q̃tuoꝛ. Pꝛima accipit ex dei clemẽtia quaʒ
decet exaudire depꝛecantes: ⁊ hoc allegat dauid dicens:

OQm tu dñe ſuauis ⁊ mitis. l¶ Aurib pcipe oꝛonẽ meã.
dando mihi effectũ oꝛonis ⁊ depꝛecationis mee. Secunda
ratio accipit᷑ ex dei magnificẽtia quam decet exaudire reco
gnoſcentej pᷣterita bñficia:q̃lis erat dauid:⁊ hoc ẽ qð dicit:

m ¶ In die tribulationis mee.i. tpe hui tribulatõis:ĩ qua

ſum cõfident clamo ad te. n ¶ QAuia exaudiſti me. tpib

pteritis: dãdo mihi victoꝛiã ↄ vꝛſũ ⁊ leonẽ ⁊3 goliath gi

gantẽ. j. Reg. xvij. Lertia rõ accipit᷑ ex diuia potẽtia q̃ cum
le põt ſtatim adiuuare: hoc allegat dauid dicẽs:

o(Nõ eſt ſimilis tui. qð eſt verum ſi accipiat de dijs gen

tiũ:qᷣ ſũt dij falſi: iſte ſolus ẽ deus ver. Similii ſi ĩtelligat
de dijs pticipatoe:cuiuſmoi ſũt angeli ⁊ hoies ſacti: qꝛ ſũt
virtutis finite. p E Et noõ ẽ m opꝑa tua.qꝛ ex infinita tua
potẽtia potej facẽ opa:oẽm vtutẽ creature traſcẽdetia.qd.
tu potes me ſtati liberare p volũtate tua. q es getes
q̃ſcũq; feciſti.h poit q̃rta ro q accipit ex dei honoꝛificentia
ꝓponebat eni dauid ſi a ſaule liberaret ⁊ ad regnũ ꝓmoue
ret᷑:ſicut dñs dixerat ꝑ ſamuelẽ ꝙ ediſicaret dno tẽplum fa
moſũ:⁊ augmẽtaret diuinũ cultu:ad qð tẽplum venirent
cã oꝛonis:no ſolũ iudei ſed eti gentiles longinal. ꝛopter
k 2

qð templo edificato dixit ſalomon.iij. Reg. viij. Inſuper
alienigena:qᷣ nõ eſt de pplo tuo iſrl cũ venerit de tra lon
ginqua ꝓpi nomẽ tuũ. Audiet᷑ eni nomẽ tuũ magnu: ⁊ ima
nus tua foꝛt ⁊ bꝛachiũ tuũ extentũ vbiq;:cũ venerit ⁊ oꝛa

uerit in loco iſto tu exaudies in celo ⁊c. Et ex hac dei hono
rificentia o?o dauid RM

erat exaudibilis: ⁊ h Ü—„ „.
Aegarhauid . venient adoꝛabunt coꝛã
q ¶ Mes getes qua.te dñ̃e:c᷑t gloꝛificabunt no/
cnq; feciſti i alid exr men tuũ. Quoniã magn

oib gentib: ſicut dẽ

omne animal fuit in es tu ⁊ faciens mirabilig:

arca noe:in qᷓ ſuerunt tũ es deus ſolus. Deduc
iinalnian 5 om me dñe in viatua: et ingre
ver Pes dieigpe byp diar in veritate tua: letetur
bole ad ſignificanduꝝ cCcoꝛ meum ũt timeat nome
ꝙ, multi ve gentilbuj tuuʒ.] Conſiteboꝛ tibi dñe
venirent ſicut di to de me in toto coꝛde meo
Fi da gale ſpectactli gloꝛificabo nomẽ tuum
ad deſiganduy multi in eternũ.! Quia mißicoꝛ

dia tua magna eſt ſup me:
&t eruiſti aiam meam ex in
ferno inferioꝛi. Dẽeus inig

tudinẽ euntiù: Iʒ ma
ioꝛ pars nõ vadat.
r 1 Uenient ⁊ adoꝛa
bunt coꝛam te dñe.in
templo a me edifican
do:ſic enĩ voluit face

.9 .2„ ☛

re:ut pʒ.ij. Re.vij. Hec tñ
pus filij ſui de pᷣcepto dñi ibide:tñ dauid pᷣparauit ipẽſas
ꝓ magna pte:⁊ tradidit exemplar tẽpli ⁊ edificioꝝ ĩ circui
tu ſalomoni filio ſuo:ut hꝛ.j.palip.xxviij.⁊ ſic qͥdammõ
edificauit. sS ¶ Et gloꝛiſicabũt nomẽ tuũ. ad honoꝛẽ dei
eni ptinebat ꝙ getiles veniebãt adoꝛare in loco ſuo nomini
deputato. t m magn es tu:⁊ faciẽs mirabilia.ex mi
rabilib enĩ e auditis in partibꝰ longinqs deueniebãt ado

rarein hierlm:ut dem̃ eſt in oꝛone ſalomonij. v ¶ Tu es

de ſolus.ex mirabilibꝰ eni eꝰꝰᷣ virtutẽ toti creature trãſcen
dentibꝰ:cognoſcebat᷑ etiã a gẽtibꝰ ꝙ erat de a nullꝰ alius.
Deduc me. Poſtq allegauit decentiã diuine exauditõ
nis:H ↄñi ponit foꝛma ſue petitionis: ⁊ pmo reſpectu boni
opandi:ſecũdo reſpectu mali euadẽdi: ibi Quia miſericoꝛ

dia. ſtio reſpectu regni ↄſequẽdi:ibi Et tu dne. Circa pᷣmuʒ

dicit: x¶ Deduc me dñe in via tua.i.in via iuſticie: per
quã nõ poſſum abſq; deuio incedẽ ſine tua directione.

„

e ingte in veritate tua.i. in veritate vite a te tradi

ta in lege. 3 ¶ Tetet coꝛ meũ ex tua ↄſolatione. a ¶ Ut
timeat ⁊c. .. hoc addit ad excludẽdum leticia ineptam.
b ¶ Coõfiteboꝛ tibi dñe de ⁊c. bonũ opus non habeo a

me ſed a te. c ¶ Et gloꝛificabo nomẽ ⁊c. In oibꝰ operibꝰ

meis tuã gloꝛia pncipalit qᷓrendo:ſᷣm illud.j.Coꝛ.x.Oia in

gloꝛiã dei facite. d

ac ade futuro:cõfitet᷑ ſe liberatũ de pᷣterito dicens:
d Quia miſericoꝛdia tua magna ẽ ſuꝑ me.liberãdo me
de piculo pᷣterito:qð explicat dicẽs: e ¶ Et. ꝓ id eſt.
7Eruifil aiam meã.i.vitã meã. g¶ Ex inferno inferio
ri. In hebꝛeo hẽ ſcol.qð aliqñ accipit p inferno: ⁊ aliqñ ac
cipit᷑ p foſſa:⁊ ſic accipit hic ſm hebꝛeos aliqᷣs:qꝛ dauid fu
erat ĩ ꝑpiculo moꝛtis ppinque:qñ ſaul fecit cuſtodiri domũ
ep nocte ut occideret᷑ mane:⁊ ſic poneret᷑ iĩ foſſa tre:ſʒ euaſit
H hr.j. Reg.xix.⁊ hoc eſt qð dicit dauid.
Eruiſti ani.me.ex ĩfer.infe.hoc ẽ a foſſa ſepulture q̃ fit i
fra tram. Ra.ſa.exponit de inferno ppꝛie dicto: vbi merue
rat dauid deſcẽdere ꝓpter adulterin berſabee ⁊ homicidi

um vrie:ſed nathan ꝓphᷣa dixit ei: Craſtulit dñs peccatuʒ

edificatò fuit dilata vſq; ad tem

ꝛis dei facite. d ¶Quia miſericoꝛdia. Hic oni foꝛmat
petitionẽ reſpectu mali amouẽdi: ⁊ ut petitio ſit magis ex

pteriti ꝓpi certitud

tiã:⁊ vlterò foꝛmat petitionẽ ſuã:

tuũ.⁊ ſm hoc dixit dauid: Eruiſti aiam meaʒ c. Sed
iſtud nõ vẽ ↄuenient᷑ dcm:qꝛ dauid fecit pſalmũ iſtũ in
pſecutione ſaul exiſtẽs:peccata aũt illa ↄmiſit dauid py
moꝛtẽ e ꝑ magnũ tpᷣs:ut pʒ.ij. Reg xj. Nec põt ↄueniẽ
ter dici ꝙ dauid hoc dixerit pphetado de futuro:qꝛ no

habuit pᷣcognitio
.. nenm ſui caſuj q re
inſurrexerunt ſup me:⁊ ſy Airn⸗ hefi
gagoga potentiũ queſiert tia ẽ op i viſione

animã meãa:et non ꝓpoſue

rüt te in cõſpectu ſuo.] Et qo ſcol ꝓ inferno
tũ dñe de miſeratoꝛ ⁊ mi pt alit dici.ſ. ꝙ
ſericoꝛs: patiẽs ⁊ multe mi dauid ibi meru
ſericoꝛdie t verax. Reſpi car elcede poe
ce in me ⁊ miſerere mei:dů nobe: cu dauid
umperiu tuu puᷣero tuo: ẽt fuit in culpa:ut õ
ſaluum fac filiũ ancille tue claratũ fuit.. Re
er . gum.xxij.qð ⁊ re
Fac me cun ſignum in bo cognouit: dicens
num: ut videant qui ode ad abiathar: Ego
runt me ⁊ ↄſundãi.. Qm̃ ſũ re oium aiarũ
tu domine adiuuiſti me: ? pæis tan rendle⸗
conſopfg tuum fuit dauid ꝓ½
conſolatus es me. illud peccatũ erat
“ . ſibi relaxatum a
do:⁊ ſic dixit Eꝛu

iſti aiam meã 2c. Loͤſ⸗ quöi oſtulat liberari a malo de
icẽs: h ¶ De iniqui.ſ. ſaul doech eoꝛuz

Inſurrexerũt ſuꝑ me.q̃re
iiuſte. k ¶ Et ſynagoga.i.cõgregatio. l
potẽtes ð regno adherebãt ſauli regi.
aiam meã auferre eã de coꝛpe. n

nõ ppoſuerũt

te ⁊c l.i.nõ faciũt hoc amoꝛe iuſticie:ſʒ liuoꝛe iuidie:⁊

——

ſic ð legẽ tuã duamoeent interficẽ q d. ex hoc decet
te me liberare. o ¶ Et tu dñe. Hic ↄñt foꝛmat petitio
nem de adeptione regni:⁊†
coꝛdiã q̃ elegit eũ pᷣ fratrib'ſuis dicẽs:Et tu domine mi
ſeratoꝛ ⁊c̃. Secũdo eð vitatẽ:ad quã ꝑtinet ĩplere illud
erſamoſdt de regno dauid futuro:cũ dicit:

p ¶ Et verax.iplendo pmiſſa:io ſpdit: q/ elpiei
t ſaluũ fach

me, oculo miſericoꝛdie. r ¶ Da imꝑium i.
8¶ Puero tuo.i.mihi tibi obediẽti. t luü
filiũ ancille tue mr̃em aũt ſuã vocat dei ancillã.i.fidelẽ
deuotã. v ¶ Fac mecũ ſignũ in bonũ.de regno paci

fice obtinẽdo:qdð ſem fuit ſibi qñ philiſtei aſcẽderunt ꝰ
eũ ad deſtruẽdu ep regnũ:eo ꝙ audiuerãt eũ de nouo i

unctũ ſupꝑ totũ iſrl:ut hẽ.ij. Re.v.Et dñs dedit ei ſignũ
ꝙ iniret bellũ philiſteos qñ audieret ſonitũ gradiẽtis
in cacumine piroꝝ:pꝑ qð ſignũ deſignabat ſibi aſſiſtens
auxiliũ angeloꝝ:ſicut dem fuit ibidẽ. x t videãt

doderũt ⁊c qꝛ tũc philiſtei fuerũt debellati ↄfuſibilit.
i fugã ouerſi:qð pᷣuidit ðð ſaruperio ſbdit: y 0
niam tu dñe adiuuiſti me ⁊c.

oqᷣt de futuro ꝑ modũ
inẽ pphetie. Moꝛalr põt exponi p̃ᷣſ.
iſte de qlibet fideli poſito ĩ afflictione coꝛpali ab hõib
excitata:vel ſpũali a demonib q ꝓ ſua liberatone oꝛat

deũ deuote allegãs pmo decẽtiã exauditõnis diuine ex

pte ſui:allegãs indigentiã:innocẽtiã:oꝛonis inſtãtiam
7 ex ptiedeidemecia: magnifictia: potiaehonoalſicen
ſuã: ibi Deduc me vt ĩ bo
no ope ↄſeruet᷑:⁊ a malo culpe ⁊ pene pᷣſeruet᷑: ⁊ ſic tan

dem ĩ regno gloꝛie coꝛonet᷑:⁊ ſic ↄfederat pᷣdict põt ad
hoc Ir̃a iſta de facili applicari ⁊ ꝑtes diſtingi.
In pſal.lxxxv. Inclina dñe: vbi di i poſtil. Dema

ideo accipien ⸗

m (Queſierr

mo allegat diuinam miſeri

) Oco
cour
ſont
Rehacii
biikrhaus
Poihdefon
dicluſoun
otidhul
icb niſifn
cinipntd
Pnt luͤg
igidnlll
Menippoſti
peogreh
ſeurahfnn
oronantt:
püteinent
ulininopen
Gettmnetoti
anica Egr
cbnulctnd
ſcſlöſewin
lendactade
gtonſe
in nobosti
Podellumtftu
Ginece nl
Crriſid.
Pädackten
bappreat
deſopſsnun
boi xrii cu
elobebuprt
c oijan
ucigina
notiſnneve
nnßGinis⸗
Unimiſenond
isdicir Mien
ndſeſaltszil
ſinusſiattn
ſ bicitil
lectmmmt
ſaibicolhe
igumnin
nſaßdiem
miirercudi
osmafan
rſcgloꝛſical
Gggaſciczf
ſaosmirbil
ſunpſon
csquaa
“
nfiüüeri
hlngrund
hrinenc
delirgfi

Wle
lain

S. = = re

ichhi

mmn
pont dens
utunen
ſitimini
Püs nair
tunfutruig
Audurnier
ſbinlunmn
dorſcambr
bomamode

Ahluor inn
igoerbar
iſomer nd
rnuiunmnien
Erudoninenn
nent
ndid.
r Ner

E
l
boni N
Piiſunin
Giunudrn
Kanñ nii

ſepe fit mẽtio tã tꝑe ſuo:ut ꝑʒx in.j.

¶ Addltio.

Octoꝛes latini ⁊ oẽs hũc pᷣſ. exponẽtes non

oẽs exponũt de dauid in ꝑſecutione ſaulis po

ſiuo:ut poſtillatoꝛ vẽ aſſerere.nã glo.cois tenzʒ

hũc pᷣſ.q eſt qdã oꝛo ꝓut in ei titulo pᷣmittit itelligi de
chꝛiſto: ꝓut in eadẽ lat cõtinetur:que qͥdem expoſitio

glo.in hoc loco nõ vẽ eẽ myſtica ſed lralis:tũ qꝛ hoc qdõ

dẽ: ¶uſtodi aiam meã qm ſanct ſũ.nõ põt ꝓpe dici de

dꝛauid in hac vita exiſtete:in q qñq; fuit peccatoꝛ qĩñę

iuſt:nunqᷓ; tñ ſanctᷣ dũ viueret ab aliqͥ legitñ vocari:pꝛe
ſerti a ſeipſo qð elationẽ ſapit:tũ qꝛ illud qð dꝛ: Omne)
gentej quaſcũq; feciſti.nõ recte applicat᷑ ad edificationẽ
tẽpli quã dauid pponebat facere: ut poſtillatoꝛ aſſerit

tale eni ppoſitũ nec edificiũ nõ cõtinet᷑ in lr̃a hu pſal.
neq; cõgrue hõ petit gram ꝓ eo qð ponit ſeu ꝓponit ſe
HBm.iij. ethico:no foꝛtes ſed agor ientes

factuꝝ:qꝛ ſᷣim phʒ .
coꝛonant᷑:tũ qꝛ illud qð dẽ:

aluũ fac filiuʒ ancille tue

valde inconſonũ eſt:ut attribuat᷑ dauid:de cup matre

nulla mẽtio penit᷑ legit ĩ ſcriptura fieri.de pꝛe eni dauid
in. j. vi. qᷓᷓ etia poſt
Eſa.xj.ca. Egrediet᷑ virga de radice ieſſe.⁊ in multi alijj
ocis:nuſꝙ tñ de mr̃e:vñ poti debuiſſet dicere:Saluuʒ
fac filiũ ſerui tui. Recti' igit᷑ iſte pᷣſ.ſeu oꝛo ſᷣm glo.intel

ligenda eſt a dauid fcã in ꝑpſona chꝛiſti:q in foꝛma ſerui
legit᷑ oꝛaſſe. Oꝛat etiã ꝓ nobis:ut ſacerdos nr: oꝛat etiã
in nobis tãqᷓ; caput nr̃jm ⁊ inſtructio nr̃a.vñ pᷣmo oꝛan
occiſione ſacerdotum nobe. ¶. Additio.

do declarat fragilitatẽ ſuã in foꝛma ſerui.d. Inclina do
mine ⁊c.qm inops ⁊ pauꝑ ſũ ego. Cõſequẽt᷑ innuit ſan

ctitatẽ ſua.d.Qm ſanct᷑ ſũ ego.q̃ nõ ad ſupbiã elati re
putãda eſt:ſed poti ad ↄfeſſionẽ nõ ingrati:ut in glo.q
vba ꝓpꝛie ad chꝛiſtũ ꝑtinẽt. alij vero quãtũcũq; ſancti
de ſeipſis nunqᷓ; legũt᷑ talia vba ptuliſſe. Abꝛaam enim
BGeñ.xviij. ca.dixit: Ego ſũ puluis ⁊ cinis: ſimilr ⁊ bea

tus iohes baptiſta de ſe dicit:Qui de terra eſt de terra

loqt᷑: Jo.iij. ca.vñ fatet᷑ ſe eẽ de terra terren: ⁊ talis fuit
modus cõis ſanctoꝝ:qᷣ lʒ de ſeipſis qñq; dicat ſe eſſe iu
ſtos nõ tñ ſanctos:licet alios a ſe qñq; ſanctos vocent:
ut in pᷣſ. Sactis qᷣ in terra ſũt e. Cõſequẽt ꝓclamat di
uinã miſericoꝛdiã ex aſſiduitate oꝛonis ⁊ eleuatõe men
tis dicẽs:Miſerere mei dñe ⁊c̃. Cõſequẽter dicit: Qm
tu dñe ſuauis. allegãs rõnes ſue exauditõis: ⁊ exponãt᷑

iſti vſus ſicut in poſtilla referẽdo eos ſuo mõ ad chꝛiſtũ

vſq; ibi cũ dẽ: Oẽs gentes ⁊c.q dqdem vſus recte itelligẽ
dus eſt pphetice dict: ꝓut in glo. pᷣnunciat eni eccldam
dei eẽ vbiq; dilatãdã:cũ dicit:Oẽs gẽtes quaſcũq; feci
ſti cc. ſimilr ⁊ nomẽ dei vbiq; pᷣdicadũ:cũ dicit:Et glo

rificabũt nomẽ tuũ. Cõſequent᷑ pᷣnunciat ꝙ ꝑ gloꝛificati

onem ſeu p̃dicationẽ nominis dei:⁊ ꝑ miracula hoc cõ

firmãtia:excludũt᷑ dij falſi a terra:⁊ hoc cũ dicit: Qm
magn es tu ⁊ faciẽs mirabilia tu es de ſolus.hoc ẽ di
cere:ſic gloꝛificabit᷑ nomẽ tuũ ꝑ pᷣdicationẽ in oĩbus gẽ
tibus quaſcũq; feciſti:⁊ etiam demõſtraberis magnus

qꝛ facies miribilia:ex quo manifeſtabit᷑ ꝙ tu es de ſoꝰ

⁊ nõ al.Cõſequẽt dicit:Deduc me dñe in via tua.vbi
pſ. oꝛat in pſona chꝛiſti ꝓ mẽbꝛis ſuis de quib dixerat
Oẽs gẽtes quaſcũq; feciſti venient ⁊ adoꝛabũt te ⁊c̃. ꝓ
qbus nõ oꝛat ut veniãt ad viã:qꝛ in eadem iã ſũt: ſʒ ut
in via dñi iã exiſtentes deducãt᷑ ne labant᷑ in ea: aliud ẽ
eni ſᷣn gloſam duci ad viã:aliud deduci in via:qð ẽ ad
iuuari ne in ea cadat᷑.Et ingrediar in vitate tua.i.vlteri
us te oucẽte pficiã in vitate tua:⁊ ſic ꝓſiciẽdo: Letet coꝛ
meũ ut timeat nomẽ tuũ. Limoꝛ eni dei cũ leticia ſpũa
li admiſcend' eſt in hac vita:qꝛ leticia ſeu iocũditas ani
mum trahit:timoꝛ vo a via recedẽ nõ ſinit:⁊ ſeqᷣt᷑: Con

pſalmoꝝ

vero eius dicunt cõmuniter doctoꝛes hebꝛaici ⁊ latini.

uiſti me ⁊ conſolat es me.

petẽs ut det ei gr̃am id pkficiẽdi ſuit: no peti
ri nec pᷣmiari ſed ĩ oꝑe pꝑtinẽte ad meritũ adiuuari. Bꝛocar

fiteboꝛ tibi dñe vc exponat ut in poſtilla: vſq; ibi Erui huũ p̃ſ. Saluũ ſac filium ancille tue. ⁊ ratio ſua d hoc vẽ

ſti aiam meam ab inferno inferioꝛi.in ꝗbus vbis cõfitet᷑ in

pfſona eccleſie ꝙ fuerit liberata a danatone inferni ꝑ miſſio

nem filij. dicit aũt inferny inferioꝛ:qꝛ pñs vita vbi eſt coꝛꝛu

prio ⁊ moꝛtalitas infern eſt reſpectu habitationis celeſtis
vbi eſt vita ineffabiliũ gaudioꝝ:ſed habitatio dãnatoꝛum
adhuc eſt iferioꝛ reſpectu iſt vite. Cõſequẽter dicit:Deus
iniq ſurrexerũt ſuꝑ me.qð põt exponi tam ꝓ chꝛiſto in ſua
paſſione q; p membꝛis in aſſidua ꝑſecutõe tyrannoꝝ ⁊ he

reticoꝝ.Et tu dne de miſeratoꝛ.qꝛ ꝓpu eſt ei miſereri. Et

patiens. qꝛ expectat malos:⁊ inde eſt: Multe miſericoꝛdie

⁊. verax.in ꝓmiſſis:Reſpice in me ⁊ miſerere mei: da ipiuʒ

tuũ: ⁊ iudicij ptãtem.iuxta illud Jo.v. Ptãtem dedit ei iu

diciũ facere: Puero tuo.i.ſeruo.ſ.chꝛiſto in foꝛma ſᷣui.Et

ſaluum fac.ſ.reſuſcitãdo.iliũ ancille tue.i.beate virginis:

iuxta illud:Ecce ancilla dni:Lu.j.ca.Si aũt ꝓ mẽebꝛis itel

ligat᷑ itelligendũ eſt:Da iperiũ tuũ puero tuo.ſ.ſanctis ꝗᷣ ſe

debũt ad iudicandũ:Matth.xix.⁊ accipit᷑ ſingulare ꝓ plu

rali: ꝓut ſcriptura ſepe cõſueuit:qui qͥdẽ ſunt filij ancille.i.

eccleſie:⁊ ſequit᷑:ac mecũ ſignũ in bono qð ĩ pſona chꝛiſti
intelligẽdũ ẽ de ſigno reſurrectõis: iuxta illud Matthᷣ.xij.

Signu nõ dabit ei niſi ſignũ Jone ꝓphe:⁊ ſeqt: Ut videant
dq oderũt me ⁊ cõfundant᷑.ſ.iudei ⁊ alij ꝑſequẽtes qͥ cõfũdã

tur in reſurrectione chꝛiſti. Põt etiã hoc itelligi de mẽbꝛis

p redundantiã capitis:⁊ qꝛ ꝑ reſurrectionẽ virt dei declara

tur ⁊ ſpes credẽtiũ ↄfirmat᷑:ex qb dicit:Qm̃ tu deuj adiu
In eodẽ pᷣſ.vbi dicit in po

ſtilla: Põt alit᷑ dici.ſ. dauid ibi demeruerat deſcẽdere ꝓ

Ec opinio poſtillatoꝛis fuit ipꝛobata ſupꝛa in ad
MOAitione. ij. Re. xv. ca. vbi rõnabilit eſt onñſuʒ ꝙ da
Luid nõ fuit in culpa circa occiſionẽ ſacerdotuʒ no
be:licet fulſſet in cã:nec ex hoc qð dixit ad abiathar: Ego
ſũ roiuʒ aiaꝝ pꝛis tui ⁊c. ſeqt qð poſtillatoꝛ intẽdit.piaꝝ
eni mẽtiũ ẽ ibi apponẽ culpã vbi nulla ẽ. aũt dicit ꝙ re
uelatũ fuiſſet dauid illud peccatũ eẽ relarari a deo: nulluz
habet fundamẽtũ in ſcriptuar. Replica.
Npſ. Inclina. cũ poſtillatoꝛ exponit mãm hui
pᷣſ.de dauid: ꝓut cõit᷑ exponũt doctoꝛes:burgen.

Hõ nõ oẽs doctoꝛes ſic exponunt:nec
poſtil. dixit oẽ

es ſʒ cõit. Opponit ſecũdo burgen. ꝑ hoc qð

oi in pᷣſ. ¶uſtodi aiam mea:qꝛ ſanct ſũ.qð ſine iactatia da
uid de ſe ppe dicere nõ potuit.Ad qð rñdet poſtil. ꝙ ſanct
trãſſumit ꝓ innocente:⁊ ſic dauid ſe potuit in hac ꝑte bene

dicere inocentẽ. ʒ opponit bur. ↄ applicationẽ illi paſſus

oẽs gẽtes quaſcũq; feciſti volẽs ꝙ qꝛ de edificatõne tẽpli in

lr̃a nõ fit mẽtio:iõ ad illã nõ debeat fieri applicatio.Etiam
ut dicit nemo ↄgrue petit gram ad id qð ponit vel ꝓponit

ſe factux: ⁊ allegat ad idẽ ariſtotelẽ dicentem: nõ foꝛtes ſ. ed

agonięantes coꝛonari. Ad illud dicẽdũ ꝙ illud argumẽtuʒ

ſi valet habet locũ in multis pſalmis:in qb' de mã non fit

mẽtio ſed ꝑ debitas applicatoes inqrit ſepe ma pſalmoꝛuʒ

Nuũc aũt poſt pᷣmã inunctionẽ factã ꝑſi. amuelẽ:dauid ꝓpo
ſuit cultũ oñi dei augere:⁊ ad id tẽplũ ↄſtruẽ ad qð oẽs gẽ
tes m oiſtributionẽ accomodã vel hypbole venture erat
ad deũ honoꝛãdũ. Accipit igẽ dauid ex hoc maãm oꝛonis

qð ꝓpoſuit: nõ petit coꝛona

dica igẽ allegatio ariſtotelis q nõ eſt ad ppoſitũ:nec veꝝ vi
det᷑ aſfſumptũ burgẽ. ꝙ videlʒ nemo ↄgrue petit gram ad id
qð ſe factuꝝ pponit:qꝛ magis ↄgrue petit dopꝑ gꝗraʒ lunar

in faciẽdis ꝙ iĩ his qᷓ ia fcã ſũt.na pᷣmum reſpicit meritũ in
q̊j totũ eſt gratioſum:ſcom aut petit pmin qo aplus decla
rat iuſtũ ſcribẽs.ij ad Timo. iiij.vbi p. enumerata p graʒ

merita:exigit coꝛonã de iuſticia quã inqt reddet iuſt iudex
burgen opponit ꝙ dauid non potuit ſibi attribuẽ illud

3

cerdotü

uit ſalomon eã clauden

valde pueriliter ſonare:qꝛ ut inquit nuſq in ſcripturis fit
mẽtio de mfr̃e dauid ſed bñ de pꝛe:iõ non debuit h allegare
mr̃em ſuam:ſed poty vixiſſe Saluũ fac filiũ ſerui tui non

ancille. Quãuis eni illa cõſequẽtia nullũ habeat coloꝛem:
errat tñ in antecedẽte:imo ↄdicit ſibipſi: qꝛ ſcõm ipſi coꝛ/
ruptoꝛiũ ſuꝑ pᷣſ. Dñs illuminatio mea. fit mentio de mre

dauid ad lram: Qm pꝛ meus ⁊ mr̃ mea dereliquerunt me
⁊c.⁊ pᷣſ.l.ad lr̃am fit mẽtio de mf̃e dauid ⁊c.Et miruʒ q̃re
dauid in oꝛonis ſue humilitate nõ poſſit vel debeat matrij

ſue carnalis vel etiaʒ ſpũalis ſynagoge veri eccleſie memo
riam facere dicẽdo: Saluũ fac filiu ancille tue ⁊c. In hoc lo
co eni ⁊ infra pᷣſ.Credidi.burgẽ. dicit ꝙ fideles pñt ſe dicere

filios ancille dei.i.eccle:ſed excludit vtrobiq; dauid ſine ra

tione:q̃ſi dauid ad ecclam tanq; mr̃em nõ ptinuerit:vel qſi
fidelis nõ fuerit. In quo oñdit ſe burgẽ. iudeũ fidelẽ nõ eſſe

vel fuiſſe:ſic ſuũ optimũ regẽ dauid de eccla eijciẽdo: int
fideles nõ cõputando:ſed qð ſpaliter tangit de occiſione ſa
nobe:vide coꝛrigi.ij. Re.xv. 5 LXXXVII.

Undamẽta eius in mõtibus. Huic pſalmo pᷣmit/

ꝛadic

edificauit valde notabiliter ⁊ ſumptuoſe:ut pʒ.iij. Re.⁊.ij.

palip.Sed hoc nõ videt᷑ poſſe ſtare:qꝛ cũ dicit᷑ infra Sloꝛi

oſa dicta ſũt de te ciuitas dei.In hebꝛeo dẽ: Cela.qð ꝑpetui
ratem ſignificat apte poſt: ut dem eſt.S.pſ.lxxxiiij. ppt qo
hiero.addidit h̊ ſemꝑ qð eſt omiſſum in tranſlatione cõi.

Ciuitas aũt ⁊ tẽplũ qð edificauit ſalomon nõ durauit in ꝓ
petuũ ſed ſolũ.ccccxx.annis ſᷣm hebreos:⁊ tũc nabuchodo

noſoꝛ ciuitatẽ ⁊ tẽplum deſtruxit ⁊ ſuccendit.iiij. Reg.vlti.

ꝓpi qð aliq alij hebꝛei doctoꝛes dixerũt ꝙ pᷣſ.iſte loqt de
cCiuitate hierlin ⁊ tẽplo reedificãdis ꝑ regẽ meſſiam quẽ ad

huc expectãt nobilius ⁊ alti q; fuerint tempoꝛe ſalomonis

vnde dixerũt aliqui ipſoꝝ ꝙ in aduentu meſſie mons ſyon
eleuabit in altũ:qꝛ domin tranſferet ibi montem ſynai: ⁊7
montẽ thaboꝛ:⁊ mõtem carmeli:⁊ ſuper iſtos eleuabitur

mons ſyon inducentes ad hoc illud Eſa.ij. Erit in nouiſſi⸗
mis diebus mons domꝰ domini in vertice montium ⁊ ele
uabit᷑ ſuꝑ colles.⁊ ſic ſᷣm eos dicit᷑ in pꝛincipio hup pſal.
Fundamẽta eius in montibus ſanctis ⁊c. Et tres dicuntur

motes ſancti pꝛedicti:qꝛ in vno data fuit lex: Exo.xx. in

alio oſtenſa victoꝛia barach: Judi.iiij. in tertio deſcendit
ignis de celo ſup ſacrificiũ helie.iij. Re.xviij. Sed dictum
iſtoꝝ pᷣma facie videt᷑ ridiculũ ⁊ ficticiũ:pꝓpter qð ra.ſa.re

pꝛobat ipſum ſuꝑ Eſa.dicens:ꝙ eleuatio domꝰ domini eſt

itelligenda ᷣm magnitudinẽ ſignoꝝ ⁊ mirabiliũ que fient
ibi in aduentu meſſie:q reedificabit templuʒ ⁊ ciuitatẽ hie
ruſalem in mõte ſyon:⁊ ibi adducent᷑ iudei qui ſũt diſperſi

per oꝛbẽ:quia gentes apud quas ſũt diſpſi audiẽtes mirabi

ia dei que tũc fient ibi:filios iſrael quos inueniẽt in terris

ſuis mittẽt honoꝛifice: offerentes eos donũ dño. Et inducit
ad hoc auctoꝛitatẽ Eſe a. lxvj. Annũciabunt gloꝛiam meam

gentib: adducẽt omnes fratres vr̃os de cunctis gentibus
donũ dño in equis ⁊ quadrigis ⁊ lecticis ⁊ in mulis ⁊ car
rucis ad montem ſanctum meuʒ hierlm dicit dñs:⁊ ad hꝰ

applicat lr̃am ſequẽtem: Memoꝛ ero raab ⁊ babylonis ⁊c

ↄnt ꝓut põt.Sed ꝓſecutionẽ huius adaptationis dimitto:
ad vitandũ plixitatem. Et qꝛ fundat ſuper erroneum fũda

mentum. ſ. chꝛiſtũ ventuꝝ ad ſalutem hominum: qo iam

tranſut in pᷣteritum:ſcõm ꝙ tenet tota eccla tanq; diuinis

miraculis ↄfirmata:ſcõm ꝙ dicit Mar. vlti. Illi aũt pꝛ-o
fecti pᷣdicauerũt vhic dño cooꝑante ⁊ ſermonẽ ↄfirmante
ld qð ſe

ſequentib ſignis. quit᷑ verã eſſe fidem eccle:vel de

um eſſe teſtem conſirmatoꝛem falſitatis:qð eſt manifeſte

titur talis titul' in hebꝛeo ⁊ in trãſlatione hiero.
Filioꝝ choꝛe pſalm cantici. Et pʒ expoſitio ex ſu
tis pſalmo.ixxxiij.⁊.lxxxiiij. De mã vero hu pᷣſ.
dicũt aliqui hebꝛei ꝙ loquit᷑ de ciuitate hierin quã edifica
4 triplici muro:⁊ de teplo qð ibi

impoſſibile.Et hanc veritatem declaraui diffuſe p ſcri
pturas veteris teſtamẽti in quadã queſtione de quolibʒ
que a multis habet᷑:ꝓpter qð hic ſolũ repeto vnam au
ctoꝛitatẽ que habet᷑ Aggei.ij. que eſt: Adhuc vnuʒz mo
dicũ eſt:⁊ ego mouebo celũ ⁊ terram mare ⁊ aridam:⸗
mouebo oss gentes ⁊ veniet deſideratus cunctis genti⸗
bus:⁊ iplebo domum iſtã gloꝛia dicit domin exercitu
um. Aggeus autem ꝓpheta tũc loquebat᷑ de domo dñi

que a coꝛobabel ⁊ alijs patrib deuotis edificabat᷑ poſt

xditũ captiuitatis babylonice exhoꝛtãs populũ ad illꝰ
edificationis opus:dicens in ꝑſona dñi ꝙ eẽt gloꝛifican
da mirabiliter in aduentu deſiderati cunctis gentibus:
pꝑ quẽ intelligit᷑ chꝛiſtus ſcõm expoſitoꝛes catholicos ⁊
hebꝛeos:qð non eſſet verum niſi chꝛiſtus veniſſet ſtan

te adhuc illa domo que iam diu deſtructa eſt ꝑ roma

nos.iſ.xlij.poſt paſſionem chꝛiſti anno.Item in auctoꝛi

tate pᷣdicta ſpdit ꝓpheta: Magna erit gloꝛia domiſt

nouiſſime plus ꝙ; pꝛime:dicit dñs exercituum.ex quo

duo manikfeſte oſtendunt videlicet ꝙ illa dom que tunc
ecdificabat erat nouiſſima:⁊ ſic non erat tertia expectan

da futuris tempoꝛib' edificanda:ut iudei expectant: ꝓ
pter qð dicit hiere.vij. Nolite cõfidere in verbis mẽda
cibus:dicentes:templum domini:tẽplum domini:tem
plum domini:qꝛ non reedificabit᷑ tertio. Aliud eſt ꝙ ꝓ
pheta aſſeruit domũ ſecundã per ꝓoꝛobabel ⁊ alios pa
tres edificatã:foꝛe magis gloꝛificandaʒ q;; pꝛima fuerit
qð nullo modo põt intelligi niſi p hoc ꝙ fuit honoꝛifi/
cata gloꝛioſe de chꝛiſti pᷣſentia:q fuit ibi oblatus a mf̃e
ſua:Luc.ij.ibi etiã pluries pſonaliter pᷣdicauit:ut cõcoꝛ
diter dicũt quattuoꝛ euangeliſte:ibi etiã multa miracu
la fecit: utpote cecos ⁊ claudos curando: Matth.xxj.
alia mirabilia opando. In mote etiã ſyon in quo erat
tẽplum miſit ſpiritũſanctů ſuper apoſtolos:ut dicẽ hie
rony.in epiſtola ad paulinũ de oibus ſacre ſcripture li
bꝛis:qð fuit mirabile maximũ.ſ.ꝙ homines illitterati
⁊ ſimplices ſtati oẽs ſcripturas ſacras intelligerẽt:⁊ om

nib linguis loquerent᷑:⁊ qui pus erant timidi nulla ad

uerſa ꝓ chꝛiſto foꝛmidarẽt pati ſed magis gauderẽt:Fᷣm
ꝙ dicit᷑ Actu. v. Jbant apoſtoli gaudentes a conſpectu
cocilij:qm digni habiti ſũt ꝓ nomine ieſu contumeliaʒ

pati. Et iſta ⁊ cõſimilia fcã ꝑ chꝛiſtũ ſunt illa ſigna ma
ioꝛa:que ra.ſa.dicit fienda in hierlm ⁊ in monte ſyoni

aduentu meſſie. Sed in hoc errat ꝙ expectat ſiẽda illa
que iã ſunt facta.Auctoꝛitaſ vero Eſa.quã allegat ꝓ ſe

loquit᷑ de pdicatione apoſtoloꝝ alioꝛumq; chꝛiſti diſci
puloꝛum: per quã adducti ſunt de oibus mundi ꝑtibꝰ
aliqui ad fidem chꝛiſti:que adductio nõ fit ꝑ motuʒ lo

calem:ſed ꝑ motũ anime ad fidem: et ſm hoc dicit ſal
uatoꝛ:Joh.x. de vocatione gentiũ ad fidẽ:Et alias ouej
habeo q̃ nõ ſunt ex hoc ouili:⁊ illas oues opoꝛtet me

adducere:⁊ fiet vnũ ouile ⁊ vn paſtoꝛ. ꝓpter pᷣdicta ⁊

plura alia q̃ cauſa bꝛeuitatis omitto: ſancti doctoꝛes

noſtri:HPiero. Aug. Caſſiodoꝛus dicunt ꝙ iſte pſal. ad

lr̃am loquit᷑ de myſterio chꝛiſti ⁊ eccle: qð quidem my
ſterium cognouerunt filij choꝛe per ſpiritũ ꝓphetie in
hoc pſal.deſignãtes eccleſiã nomine ſyon ⁊ hieruſalem
quia ſcõm veritatem eccla put reſtringit᷑ ad ſtatum no

ui teſtamẽti fuit ibi füdata ⁊ ichoata per chꝛiſti oblati

onem:pꝛedicationẽ:moꝛtem ⁊ reſurrectionẽ:⁊ ſpirituſ/

ſancti miſſionẽ:⁊ hoc eſt qð dicit᷑: hebꝛe.xij. Acceſſiſtij

ad montẽ ſyon ⁊ ciuitatem dei viuentis hierlin celeſteʒ
⁊c᷑. Igit᷑ ᷣm hoc pſal. iſte diuidit᷑ in duas partes:ſcõm
duos eccleſiè ſtatus.ſ.militantis ⁊ triumphantis: de ſe
cundo agit᷑:ibi Sicut letantiũ. Circa pmũ deſcribit hu
ius ciuitatis.ſ.eccleſie militãtis faſtigiũ:ſecundo multi
plicatio ciuiuʒ:ibi Memoꝛ ero.ʒ vtriuſq; effectiuum

4 iorlu
ſenn
dirſſonfl
unz
gant
blurſbi
benefanrich
in ſr in
gonissnin
cumorſeln
r Mrß.
velalt M
noſßluutt
aibt olrl
lve no gui⸗
Phi Npoc.
Etnur ciuſtann
hisfandamen
drodec 71t
fitnuſſt
lonuaze.
Sre
Nkeſſonilap
Gneſſnuogn
Gbernscula iae⸗
lbernaculspe
rfrüttben⸗
nploſdlonan
NAkinpeteit
wainslzetl
Nrd ed a
moecnichcuin
Mniin hoes
Chesceleſte/
r acuenen
CMorow
luöſüi
Mmonberſen
ſiſtttiionn
ockalegnne
landisobige⸗
ls oſczen
Euſtesin müds
e Quiardi
ſoctalcertoo⸗
Cgr knumer
ſtma
Gatenäu
Nunun
hur lüppti
h int
limngſc
Uküſnuhehꝛe
meppriü ilin
Mipeſapba
nſiolapbiif
lfnoren
ſttli pdie
luniurn
lhieninh
nlchun la
NA
enſennach
ghiſn
ſaiui

— =

E Se
E

Wuncon
ante
iprüd
taug Wt
bwrun
Eermugin
Hnmmtinmn
nd Alt
wbeitdin
A uinin
egivuif
tbbiolmem⸗
ridentnd
ügluninn
mDebg
nüfmumn
slorſen
nmniiinulhi
gihultin
nszanſen
r onundin
mluigan
nrönmmfft
umntii
toihugif
Vro inen,
fnimin
P u ſiuin
ſr ſitn

pꝛincipiũ:ibi Nunqd ſyon. Circa pꝛimum dicitur:
a ¶Fundamenta eius.i.eccle. nmontib⸗ ſanct!.
i. in mõte ſyon:vbi chꝛiſt pᷣdicauit:⁊ in alio monte vbi
legẽ euangelicã pmulgauit: Matth.v.vj.⁊ vij.⁊ i mon
te thaboꝛ:vbi coꝛã tribus diſcipulis:petro iacobo ⁊ io
hanne futurã glo
riam ſue reſurre
ctionis in tranſfi
guratione pᷣoſten
dit:Matth.xyij.
vel alit: b ¶ In

¶ Filioꝛum choꝛe cantici
ſalmus. Ia W
Andamenta eius i

motib ſanctis.i. „„C 5₰ E
chꝛiſto ⁊ apoſto? git dòmin poꝛtas ſyon ſůᷣ
hor mo loqul per oĩa tabernacula iacob
ataliuitatis Bloͤꝛioſa dicta ſunt de te:
„ F, * g .
bñs fundamenta ciuitas dei. Meémoꝛ ero
duodeci. ⁊ i iÄfis raab ⁊ babylonis:ſcientiũ
xij.noia apoſtolo
loꝛum ⁊ agni

C
poꝛte ſyon illa ꝑ q̃ fit ingreſſus ad ecclam militatem.ſ.
exoꝛciſmus ⁊ catheciſm ⁊ baptiſmꝰ. dðD¶ Sup omnia
tabernacula iacob.i.ſupꝑ cultu ve. legis:q fuit in pluribꝰ
tabernaculis: pꝛimo in tabernaculo a moyſe ſcõ:Exo.

xxvj. a in tabernaculo fcõ a dauid.ij. Reg. vj. ⁊ tertio i

templo ſalomonis.iij. Reg.vj. e ¶ BGloꝛioſa t
de te. in veteri ⁊ nouo teſtamẽto:ut pʒ in hoc pſalmoꝛũ
libꝛo:⁊ in alijs libꝛis ppheticis patehit dño ocedẽte.In
nouo vero teſtamẽto pʒ vbiq;. f (¶

—

ciues celeſtes:ſᷣm ꝙ dicit Ephe.ij. Jam non eſtis hoſpi

tes ⁊ aduene:ſed eſtis ciues ſanctoꝝ ⁊ domeſtici dei ⁊c.
g ¶ Memoꝛ ero.Pic ↄñt᷑ deſcribit᷑ ciuiũ multiplicatio
LCirca qð ſciẽdũ ꝙ lex moſaica nõ fuit publicata oibus
nationibꝰ: ſed ti iudeis ſm ꝙ dicitur infra pᷣſ. cxlvij.

1Nõ fecit talit᷑ omni nationi:⁊ iudicia ſua ñ maifeſtauit
eis. qꝛ alie gentes ad eã nõ tenebatur: ſed ad legẽ euãge
licam oẽs obligabant᷑:ꝓpt᷑ qð chꝛiſt pᷣcepit eã ꝑ apoſto

los alioſq; chꝛiſti diſcipulos vbiq; publicari: Mar vl.

Euntes in mũdũ vniuerſũ pᷣdicate euãgeliũ omni crea
ture:Qui crediderit ⁊ baptisar fuerit ſalu erit: q vero
nõ crediderit cõdẽnabit᷑.⁊ ꝑp talẽ multiplicationẽ multi

plicat eſt numer fideliũ ꝑ oꝛbem:⁊ hoc ẽ qð dicitur:
g ¶ Wemoꝛ ero raab ⁊ babylonis ⁊c. Hic noĩant᷑ alid

loꝝ cõuerſi fuerũt ad fidem in magna pte:⁊ ꝑ iſtos itel

liguntur alij ppli ꝑ oꝛbẽ diſpſi:ex qbus aliq a tꝑe apo
ſtoloꝝ fſuerũt ad ſidẽ ↄuerſi:ſicut dem fuit.S.pᷣſ.xviij.
Sciẽdũ tñ ꝙ ſcm hebꝛeos ⁊ etiaʒ beatũ hiero.i traſla
tione iuxta hebꝛeũ hoc nomẽ raab:qð hic ponit᷑ non ẽ
nomẽ ꝓpꝛiũ illius mulieris que recepit nũcios ioſue:⁊

abſcõdit. Joſue.ij.ſed eſt nomẽ appellatiuũ ⁊ ſigniſicat
ſuꝑbiã vel ſupbam:p qð deſignat᷑ gens egypti:q tẽpoꝛe
mo rſiꝑ ſuꝑbiã fuit valde rebellis deo:ut habet ĩi Exo.
ſed poſt moꝛtem chꝛiſti humiliter ſuſcepit fidem chꝛiſti
catholicã ꝑ pᷣdicationẽ beati marci:ſicut ethiopes ꝑx p

dicationẽ beati matthei. Itẽ vbi traſlatõ nr̃a habet:Ec

ce alienigene.in hebꝛeo ⁊ ĩ tranſlatione Hiero.hẽ: Ecce

paleſtina.in illa terra aliqũñ multũ viguit fides chꝛiſtia

na. h¶ BPi fuerũt illic.i alid de iſtis pplis pᷣdictis re
cepti ſunt in eccleſia q̃ dicit᷑ ciuitas dei:ut dem ẽ. In he

bꝛeo ⁊ in traſlatione hiero. hi ſic: Iſte nar eſt ibi. eſt
eadẽ ſnia:qꝛ li iſte refert ad quẽlibet nen aeſt
ſenſus: iſte. i qlibet de pplis pᷣdictis al

. . .* . R— .„ ..

me. Ecce alienigene 2 tyr*
N moͤntib ſanctis: dili no nar eſt
fundauit eam altiſſunus.

tiũ oium habitatio ẽ inte.

Diligit oñs poꝛtas ſyon. i. appꝛobat. Et dicũtur H

Qiuitas dei. Ciui
tas enĩ eſt ciuiũ vnitas:in eccla vero de oib nationibus
vniũtur hõies ꝑ fidẽ ⁊ charitatẽ chꝛiſti: ꝑ qð efficiütur
fundauit mo ſupꝛadicto. m

Ipſalmoꝝ ð)

natus eſt ibi.i.renat p baptiſmũ:Fᷣm ꝙ dicit: Salua. Jo.
ij. Niſi qs renat fuerite 12 ſpirituſancto: nõ põt in
troire in regnũ dei. i ¶ ſyon. Pic ↄñt ponit᷑ duo
rum pᷣdictoꝝ pᷣncipiũ e ð eſt chꝛiſt verus hõ ⁊ ve

ectiuũ:q

rus de:cũ dicit᷑: Nunquid ſyon dicet homo.q.d.ſic. In he
M bbt:eo 7 in traſlatione
hiero.habet᷑: ad ſwꝛon
dicet᷑ ⁊c. Et ſic pʒ ʒ i

tranſlatione iſta li ſy

⁊ ppls ethiopũ:hi fuerunt vone
on eſt datiui caſus:ut

illic. Nungd ſyon diczʒ hö
et homo nar eſt ĩ ea:et iöße
ligi iohes baptiſta p
Dominus narrabit in ſcri
pturis pploꝝ:et pᷣncipum
hoꝝ ꝗ ſuerũt ĩ ea. Siẽ lłtãa
HB venit in teſtimoniũ
ut teſtimoniũ phibe
ret de lumie ⁊c. Alit᷑

exponit᷑ ut iſte homo ſit ipᷣechꝛiſt᷑: q aduentũ ſuũ dixit in
mte ſyon vbi frequẽter pdicauit ipᷣm eẽ cõpletũ. Et etiaʒ
eccle ꝑ ſyon ſignificate aduẽtũ ſuũ pᷣmum eſſe completum
dixit.ſ.apoſtolis alijſq; diſcipulis:in ꝗbꝰ eccla ſcõm ſtatuʒ
noui teſtamẽti incepit:iõ ſubdit᷑: k ¶ Et hõ nar eſt in aa.
i. in eccla ꝑ ſyon ſignificata:ut pᷣdem̃ ẽ:qꝛ chꝛiſt nat eſt de

virgine:q̃ eſt nobiliſſimũ mẽbꝝ eccle.Et dicit in ea:qꝛ chꝛi

ſtus ab inſtãti cõceptionis fuit in vtero mr̃is hõ ꝑfec vir
tutibꝰ ⁊ ſciẽtijs:licet nõ ſcoõm quãtitatẽ coꝛꝑis. l ¶ Et ipſe

fundauit eã altiſſim.i.ipſe ho chꝛiſt q eſt altiſſimꝰ ſᷣm na
turã diuinã fundauit virginẽ eam ↄfirmãdo ſua gr̃a:ita
nec moꝛtaliter nec venialit peccauit.vel Eam.i.ecclam quẽ
mo GDe narrabit. i. narrari fa
ciet. n(¶ In ſcripturis pploꝝ.i. in euãgelijs ad oẽs pplos

*½

nihil ſcripſit:ſed ſcribẽ euãgelia euãgeliſti iſpirauit. oſ

bpncipũ hoꝝ qᷣ fuerũt ĩ ea.i.i ſcripturij apoſtoloꝝ: q ſũt pn
cipes eccle p' chꝛiſtũ:⁊ ipſi ſcripſerũt chꝛiſti ⁊ eccleſie myſte
rium:ut pʒ in epiſtolis pauli apoſtoli ⁊ alioꝝ.In hebꝛeo v

in traſlatione hiero.hẽ: Oñs narrabit i ſcripturis pploꝛuʒ

iſte nar eſt in ea ſemp. ⁊ ut dicit ra.ſa.⁊ bñ in hoc li ſemꝑ
refert ad pᷣmã ptẽ hur vſus ſic:Dñs narrabit.i. narrari fa
ciet mõ pᷣdicto. Semp in ſcripturi pploꝝ.qꝛ iſte ſcripture

vſq; ad finẽ mũdi narrabũt᷑ inter pplos credentes:in qbuj

cotinet᷑ qð ſpdit: Iſte nax eſt in ea.i: ipe chꝛiſt natus eſt de
virgine:⁊ eccla mõ pᷣdicto.

mo tua dñe in ſecula ſecu

dicit᷑ h: Sicut letãtiũ oiu

ciita generalit quãtũ ad ſtatũ vite pñtis: nec quatũ ad leti
ciam ſpũalem: qꝛ ſemp ſũt aliq mali mixti cũ bonis: qbus
nõ cõpetit leticia ſpũalis:nec nantu ad leticiã coꝛpoꝛalem

qꝛ in eccla ſemꝑ ſunt aliqui afflicti meſticia tempoꝛali.

ꝛeo addit᷑ cela. dditio.

boc ſatis manifeſtatur eius materia ꝛ7. ¶ In eodẽ pſ.
vbi dictit in poſtilla: Auctoꝛitas vero eſ⸗ 2 alle ꝓ ſe loqᷣ
i⸗ itio.

tur de pꝛedicatione apoſtoloꝛum.g

ſit ſenſuj: hõ dicet ißwi
ſyon. Iſte hõ põt itel

nuncias chꝛiſti adue
tum: ſᷣm ꝙ dẽ Jo. j.
Fuit hõ miſſuj a doeoo
cui nomẽ erat iohes:

deriuatis:mõ ſupꝛadicto.Et dicit narrabit:qꝛ ipſe chelu
Et

¶ Sicut letatiũ. Hic vñt de
ſcribit ſecũc'ſtat eccle.ſ.triuphantis:in quo eſt laus iugis
ppetua:ſicut. s.dem̃ eſt He. lxxxiij. Beati q habitant in do
oꝝ laudabunt te ⁊c.⁊ hoc eſt qd
m habitatio eſt in te:nõ enĩ pot di

. j. Fundamẽta eius. ꝓbi di it in poſtilla:
n pl. xxxvj. F taeius. Piolleil

Stenſuʒ fuit in additione.s.pᷣſ. lxxxiij. additione
iij. ꝙ; cela in hebꝛeo nõ ſignificat ꝑpetuitatẽ: necẽ
neceſſaria iſta allegatio: qꝛ ex alus qᷓ ↄtinent᷑ i pᷣſ.

Uctoꝛitaj ela. Et adducèt oẽs fratrej ⁊·ẽ. Eſa. lxvj.
ppe exponit᷑ de his ꝗ adducũt᷑ ad fidẽ chꝛiſti p
Isp̃dłcatõeʒ apoſtoloꝝ ſeu diſcipuloꝝ. nã de talib
mpꝛopꝛie diceret ꝙ adducuũt i eqs ⁊ qdrigis bun D

„

.
2
—

rum: qð ſic patet: nã in hoc pſ. innuũtur ſeptẽ excellẽtie
notabiles eccle ſpũalis:quaꝝ tres ſumũt᷑ ex pte ſui edifi

qꝛ ad talem adductionẽ. ſ.ad fidem chꝛiſti non ptinet addu
ctio p talia ⁊ multomin ad huiuſmòi reductionem ꝑtinet
