gelij: aſiſtit oncipa⸗ Môn accipiã ð domo tua nar as iuſticias meas: aſ prteer defectum re⸗ tüitiſt
ein dnol ſeln aere vituloſ: neq; ð gregib tuis ſumiſteſtm meũ p oſ tuũ: rum: ſic nec er cõ ugrii
oblatoe:qe p utce hircos. Qm mee ſt oẽs le⸗ TZũ vᷣo odiſti diſciplinã:et Aliane ſua noi ig
acton oĩa vera pbãt re ſiluaꝝ:iumẽta ĩ mõtib Pieciſti fmões meos ftroꝛ onrechre hlbe⸗ gtAi
2 ad ſacr̃m euchari· boueſ.Cognoui oĩa vola ſũ. Si vidẽbas furẽ curre re inquantuʒ de/ ſfritt⸗
ſeoia cranouele nilia celitet pulchꝛitu agni bas ci eo: Eetcu adulteris kerigegeea ene
Pit ponii pm: 6o mecũ ẽ. Si Qſuriero ñ diciõ poaõʒ tuo põcbaſ. Ol tů bCNiquid mẽᷓ riü
ſcom: ibi lõ in ſari tibi:mec. n. oꝛb ire ⁊ pleni um abũdauit malicia:ct lig? dica . ſkigt
gcns Ciea inn ſei ar. = . ſgineicti
ũ ꝙ ꝓpꝛia ↄditio chꝛiſti:q actoꝛ euagelij ẽ q de' ẽ ⁊1 hõ conſequenter deſcribitur ſacrificj noue legis ſtabilitio nleiiarats
verus in vna pſona:vñ dicit leo papa: Pa rij enĩ piculi efſt ⁊ pꝛimo immolatio huius erſfie, ꝛecipitur: ſecõẽdo nnian
li in filio dei vera hũanitas:aut pa ris neget eqlitas. Pũa / miniſter indebitus excludit᷑ibi d ¶ Peccatoꝛi. Circa hrßegeansde
nitatẽ eni declarauit int hoies cõuerſdo iĩ nã paſſibili:dei pꝛimum ſciendum q chꝛiſtus inſtituendo euchariſtie nin Cini⸗
tatẽ 7 ybis 2 ſcis ondendo: ⁊ hocẽ qð d h̊ in pſona ee: ſacramentum ſimul pꝛecepit huius ſacriſicij exercitiũ Uipegniſinl
4 2 udi ppls Tcẽ. chꝛiſtus.n.in pſona ppꝛia pdicauit fi ßm ꝙ dicit luc.xxij. cum dixiſſet: Hoc eſt coꝛpus meü zunttnnn
ijs iſt lir ſi aliqñ alijj pᷣdicauit vt lamaritanij:tñ h fuit ita uoa pꝛouobi⸗ tradetur.ſtatim ſubditur: Hoc facite ĩ bapyogn
targ. nihilo reputat reſpectiue: ꝓpi qð dicit Matth. meam comemoꝛationem. ⁊ hoc eſt quod dicitur hic: inuin,
Wrin e n Msniſt 3 oues q pieruũt domiſrl. q ¶ Et c ¶ Immola deo ſacrificium laudis. ideſt ſacriſicium nemine
glenc Sõ SH r¶ Deus deus tu ego ſũ. euchariſtie: quod immolatur cum laudibus diuinis. ſligunine
din en ſtis ali da v his Jol x. Ego ⁊pĩ me vnũ ſumꝰ: d ¶¶IEt redde altiſſimo vota tua. que pꝛomiſiſti in ba- ukſcblinnin
an t s locis. ilr factis faciendo miracula p iperi ptiſmo inquantuʒz ad omnes catholicos:et in ſuſceptio intlocſde
ur n; chrt ptãte: qd eſt ſolius deitatis: ſʒ dicit: Detuꝰ. ne ſacri oꝛdinis: vel pꝛofeſſione religionis: quantum ironhini
den a nan deitati vnitã aſſũpſit de pplo iſrl:qꝛ btã vgo ad clericos ⁊ religioſos:quaſi diceret:ſine iſtij ſacramẽ Piftieytdehck
are n De eile danid Pe Nar actoꝛ euãgelij declara tum euchariſtie non reciperetur digne a laicis ⁊ ab in- einnunche
n u darate⸗ irmitatẽ dedit vbij ⁊ factis ſuis:q̃ in enige ferioꝛibus:nec adminiſtraretur digne miniſtris eccle ſls li ncdi
n nent᷑:cu a deo q ẽ ipa veritas nõ poſſit tradi aliqua ſie ⁊ ſuperioꝛibus ideo ſubditur: 6E inuoca meſi. nlrin
alſitas. in ſacrificijs. Hie ↄñter ondit᷑ euãgelij v feceris iſta fſ¶ In die tribulatois. i. tẽtatõis. u⸗ geſals

nad enee gie ſacfiin. v veclarat ppoſik:ſcocõ ernte quiaicärotiwr Conmmp r Nächa ar oche
tur ſacrificioꝝ verr le is hec. Dꝛima i duas:qꝛ ᷣ poni ꝗ non patiet vos tetari vlnra id quod kech ho⸗
üelegis ſtabilitioꝛih 63 gis euacuatio: ⁊ ſcðo ſacrificij no cũ tẽtatione ꝓuentũ vt poſſi itis ſuſtinere. h Et ho⸗
eriig yal iorib⸗ Snmole deo. Lirca pmũ ſcien ꝙ ſa noꝛificabis me. vigne = adminiſtrando ſa
zexeue nerde tng. uerũt curſũ vſq; ad moꝛlẽ chꝛiſti: cramentũ euchariſtie. i ¶ Peccatoꝛi. Hic conſequent
emenangeli wan n Potari tñ ſeruari vſq; ad publica miſter idebir'excludit cũ o?: DPeccatoꝛi at oixit de · ipʒ
cathem alt eus geli ur en n ponerẽt ibi fidẽ: poſt publi- repellẽdo. Ek ¶ Quare m enarras iuſticias meas. eua-
criſtchs. ” mictk⸗ s M in ſa geiiũ in miſſa recitado vel exponẽdo. I Et aſſumis
iinnnten noe menanenn n F. enſibi teſtametu rg Iqꝛ enla rccterà qſequunt veldieung in
crant erderobelienn beßp eeen q; tc offerenda miſſa accipiunt᷑ ꝓ maioꝛi pꝑte de veteri vel nouo teſto.
Xx edientia. vPolocauſta ⁊c. In hebꝛeo m ¶ Zu vo odiſti dſ enner ↄtẽnen

ziran atehier hu er bolocauſia ua cori meſit iy, zirmea:io upeit: n l Dvoteeiſiſemoneethege
2 m ꝙ dicit Ra.ſa.⁊ bñ rõne hubcopulatiue:⁊ li nõ q ẽ troꝛſũ.qð explicat magis in pticulari.d. 0 ¶ Si vide W
ĩ pncipio vſus h reſumit᷑:⁊ ẽ ſenſus:Et holocauſta tua nõ as fure 7& i o er pticipãdo: vl exẽplo illoſurtũ ſinmetei
lotur ſerlt rn ltercend nen ii i accepta. Et hoc mõ aliud cõmittẽdo:ſequẽdo ↄcupiſcẽtia oculoꝝ. P Et unigilani
iptura p pᷣcedẽti vbi di: Nõ dabit deo pla cũ adulteris ⁊c. ſequẽdo ↄcupiſcẽtiaʒ carnis. qâd esin

Seri rp n eceegin aiere⸗ anntebligik ſi¶ non tuũ abũdauit malicia.i.mal vbis ⁊ ſupbis ſequedo ſu/
los ac. q. d feet ells acciniaoe domo tua vitu pbiã vite:vñ ſequit᷑: r ¶ Et lingua tua c. In hebꝛeo
Reenraloe eced en tee n dlinſ. BerBlaſohemiz. petm i: laſphernie ꝓcedit ex magna
cept roe obedientie: ita nec rõne indigentie:nec a parte elatõe ſuꝑbie. Scõm aũt lram nf̃am iſtud refertur ad

IrNerm
miagd
eſeſur
nuſrnn

nimeſcr

Gur:Kaün
NR.U
auhit
ctücicnn

ctone
ur in

vosdent
idctſarin
l „
Krits
Gonisann
tſvrin
Nilinſn
ui
nlet
gitnhel
onicen
mnmnd ß⸗
otetn
Simn
inllnun,
lnonc⸗
pui
Sint,

næja nõ ſtatim pu

¶ Pſalmoꝝ

deceptõeʒ pximi cũ di: r. ¶ Et lingua tua ↄcinnabat
doloi:coloꝛabat falſa ⁊ mẽdacia ad ꝓximi deceptoeʒ
Segdens aduerſus ⁊c. falſo accuſado eũ in iudicio
vel calünioſe ipᷣm obiurgãdo. Craduerſus flliuʒ
matxis tue.i.aduerſus catholicũ eccleſie mr̃is tue filiũ.
v ¶ Ponebas ſcã

dalũ pᷣbẽdo ei oc
calſiõeem ruin ex
Vvbis tuis malij ⁊

tua ↄcinnabat dolos. Sè
dens aduſus frem tuũ loqᷓ

ſacris Scadalux par : t aduſũ filiũ matris
eni ẽ dem̃ vl fem a . r
mo fet pbẽſ alii tue ponebaſ ſcandalũ hẽc
raltong, – feciſti ⁊ tacui. Exiſtimaſti
aũt oia mala iniqᷓ ꝙ ero tui ſilis:
bdcs int iml iniqᷓ ꝙ ero tui ſilis: ärguaʒ

te t ſta tuã faciẽ tua. In⸗
telligite hec ꝗ obliuiſcimĩ
deũ:nẽqñ rapiat ẽt nõ ſit ꝗ

tis eccleſie mini/
ſtris:tam clericis
iy etia religioſis

alderzſen eripiat. Saͤcriſiciuz laudis
laicij ꝛ ſimplicib honoꝛuficabit me: èt illic

materie ſcudalj. iter q oñda illi ſalutar̃ dei.
x ¶ Hec feciſti et
tacui.qꝛ de mala

uid pſalmus cum venit ad
nirſed frqmt oi eum nathan pꝛopheta qñ
fert ſm oꝛdinem
ſapientie ſue:⁊ iG ——
v mal ꝙ ñ obeat als pũire:iõ ſpdit: M¶Exintiaſti iniq
cl.i.ꝙ nõ diſpliceãt mihi pctã tua eo ꝙ ñ ſtati punio
ipᷣa:ſʒ expecto tpᷣs debitũ:io ſbdit: ʒD ¶ Arguã te.ſaltẽ ĩ

mõte. a( Et ſtatuã ð faciẽ tuã.ꝑ remoꝛſũ ↄſcie tue:q̃ ẽ

magna pena ĩ dãnat: ꝓpt qð vocat vmis ↄſcie moꝛdej
⁊ coꝛrodens ↄtinue Eſa.lxvj. Uermis eoꝝ ñ moꝛiet᷑:et
ignis eoꝝ nõ extinguet. b ¶ Intelligite. Hic vltio po⸗

nit᷑ intẽta ↄcluſio:qꝛ pᷣdcã ad hoc ſunt inducta ꝙ mali

nte moꝛtẽ coꝛrigant:⁊ ſic ꝑ ſacr̃m euchariſtie:qõ dicit

viaticũ ad patria reducant᷑:⁊ hoc ẽ qð dẽ: b⸗
gite hꝗobliuiſcimi deũ.ed mãdata ↄtẽnendo. c Ne
q rapiat.ſ.vo de pñti vita. ðO ¶ Et ñ ſit qᷣ eripiat.qꝛ
in inferno nulla ẽ redẽptõ. e ¶ Sacrificiũ laudis ſ.eu

chariſtie:vt dem̃ eſt. f ¶B.

debita pnia recipiata admiſtret. g cEt illic iter auo
oſtenda illi. in vtute hſacrificj. h ¶ Salutare dei. i.

vita btã in q̃ ẽ ſalus nr̃a ad quã nos pducat ⁊c᷑. B
USnpſa xlix. Deus deoꝝ.vbi dẽ in poſtilla: Et ligua
tua cinnabat dolos. Additio.
¶ In biblijs hebꝛaicis coꝛrectis nõ dẽ ibi blaſphemiã
n ecaliqᷓ dictõ ad eã ptinẽs:ſʒ ponit ibi q̃daʒ dictõ q̃ ꝓ-
ꝛie ſignificat dolũ in ſingulari vel fraudem.
4 In eodẽ pſalmo vbi dẽ in poſtilla: Sacrificium lau-
is. l. euchariſtie. Aaltio⸗
Lillic iter. gloſa. Illic.i. in ſacrificio laudis.
Eſt iter.qꝛ hſacrificiũ ẽ iter ad deũ.hec ĩ glo.
q̃ v magis ꝓpꝛia h'lr̃e.Et notãdũ ꝙ ꝓut dẽ
Joh.xiiij.ca. Chꝛiſtus ẽ via veritas ⁊ vita.q̃ tria ꝑ oꝛ⸗
dinẽ innuunt᷑ inhoc ꝙ dicit: Illic ẽ iter qͥ onñdam ũlli ſa
lutare dei.in hoc.n. ꝙ dicit: Illic ẽ iter. oñdit᷑ ꝙ ibidẽ

eſt via vt ocm̃ eſt:cũ aũt ſpᷣdit: Quo oñdaʒ illi.innuit᷑

ibi eẽ veritas.id enĩ qð vere oñdit᷑ nõ niſi veritas ẽ cũ
auteʒ ſequit:Salutare dei.intelligit᷑ vita.ſ.btã in q̃ eſt
va ſalus.⁊ ſic pᷣs in pᷣdcis vbis manifeſte innuit ꝙ in ſa
crificio laudis.ſ.in euchariſtia ẽ realit᷑ ipſe chꝛiſt:qͥ eſt

veritas via/ vita æ. Plſal. L..

Iſerere mei deus.Huic pſal.pᷣmittit᷑ tal tituł
4

meam. Amplius laua me

¶ Ad victoꝛiam da⸗/

onoꝛificabit me ſi pᷣmiſſa

i hebꝛeo ⁊ in trãſla:õe hiero.⁊ deetero ꝑ talẽ

modũ loquẽdi intelligat᷑ traſlatio hiero.iuxta hebꝛeuʒ:vt
bꝛeuius ſcribat: Ad victoꝛiã pᷣs dauid cũ veniet ad eũ na⸗
than ꝓpha:qũñ intrauit ad berſabee. Circa að ſcienð ꝙ h⸗
nõ fuit imediate p'adulteriũ cum berſabee: ſʒ qñ pꝰmoꝛteʒ
vꝛie dauid accepit in vxoꝛẽ berſabee:tũc.n. veit nathan ad
arguendũ dauid: vt
hꝛ. ij. Reg. xij. ⁊ tunc

intrauit ad berſabee. dauid peti ſuum re

C. L. Ccognoſcens dixit: pec
à mei denag⸗ (aui dño: 7 de penitẽ
3 Rr ere mei deus: tia illa fecit pſal. iſtũ
lcdm magnam miſe ⁊ ſic pʒ actoꝛ mã h
ricoꝛdiam tuam. Et ſcöm pflal.q diuidit᷑ in du/

as ptes:⁊ in pᷣma da
uid petit culpe remiſ
ſionẽ:in ſcða gr̃e reſti
tutõem:ibi Aſpergej
me. Ticʒ ãt iſta duo
ſint idẽ re:qꝛ nõ r̃mit

multitudineʒ miſerationũ
tuarum dele iniquitatem

ab iniquitate mea:⁊ a pec
cato meo munda me.OQm̃

ſni, Si tit᷑ pctm:niſi ꝑ gram
uguͤnatem meam ego co iuſtificantẽ: differunt
goſco:et peccatum meuʒ tm rõe:qꝛ remiſſio cł

3 me eſt ſemper. Tibi ſoli
peccaui t malũ coꝛã te feci
ut iuſtificen i fmonib tuis

pe reſpicit maculã q̃ᷓ
abijcitur: iuſtificatio
gram q̃ acqrit. Pꝛia
in duas:qꝛ p ponit i/
ploꝛatio remiſſionis
Zad hoc inducit᷑ alle/

dicit dauid: a iſcerere mei de'c.] ſ̃ʒ aug.miſericoꝛ
dia miſeris neceſſaria eſt:⁊ ideo dauid iploꝛando magnaʒ
miſericoꝛdiã ↄfitetur ſu agnam mileriã:⁊ in hondit
culpe ſue grauitatẽ. b ¶ Et ſᷣm multitudinẽ miſerationũ
tuaꝝ.iploꝛando miſerationũ multitudinẽ: oñdit ſue clpe
multiplicitatẽ:qꝛ pᷣmo peccauit adulterando:ſcõo peccatũ
ſuũ celare volendo:ʒ in mõ celandi:qꝛ volebat introducẽ
falſũ heredeʒ inducens vꝛiã ad doꝛmienð cũ vxoꝛe ſua:vt
ſic puer ↄceptus de dauid aſcriberet᷑ vꝛie.q̃rto in hoc ꝙ
non potens hoc facere vꝛiam fideliſſimum militem ſuũ ſe
cit occidi ꝓditoꝛie qnto quia occaſione moꝛtis ipſius plu
res alij de ſeruis dauid fuerũt moꝛtui:vt habet᷑.j. Reg.xj.
c¶ mplius laua me ⁊c. in hoc.n.ꝙ petit amplioꝛeʒ lo⸗
tionẽ ⁊ mundatõem oſtendit peccati ſui diuturnitatẽ. ma-/
cule enim in veſtibus recent ↄtracte de facili abluunt᷑: ſʒ in-
ueterate de difficili a tpe autẽ quo dauid cõmiſit adulte-
rium cum berſabee vſq; ad repᷣhenſionem ꝑ nathan trãſi
uit annus vel circiter:quod pʒ ex hoc ꝙ puer quem conce
perat berſabee ð dauid iaʒ erat natus:vnde ⁊ dixit ſibi na
than:filius qui natus eſt tibi moꝛte moꝛiet᷑. d AQm in
uitatem. Dic conſequeni inducitur ꝑſuaſio ad impetran
am dictam remiſſionẽ:⁊ pᷣma accipit ex ꝑte vere peniten
tie ipſius dauid: ppter qua deus peccata remittit: ⁊ hocẽ
qo dicit: d ¶ Am iniqtatem meam ego cognoſco. q.d.
miſerere mei:qꝛ iniquitatem meã tanqꝙ vere penitens rco/
gnoſco. eſ Et peccatum meũ z me eſt ſemp.i.hoꝛꝛiduʒ
mihi eſt: ſicut aduerſarius exiſtens ↄtinue ) me pꝛeſentia
liter. ſcoa rõ accipit ex pte veritatis diuine ad qu ptineti/
plere qð pꝓmiſit. Pꝛomiſerat at deus dauid anñ peccata p⸗
dicta ꝙ firmaret regnũ epad poſteros:⁊ ꝙ filſuedificarʒ
tẽplũ dñi:quã ꝓmiſſionẽ młti dicebant ipeditã ⁊ fruſtra-
tam ꝓpt vꝛie occiſionẽ:ꝓpi qð dauid ad peccati ſui remil
ſionẽ allegat dicte ꝓmiſſionis impletionẽ fiendaʒ dicens:
¶ Zibi ſoli peccaui.ſ.tãq; iudici:⁊ punire potcẽti.peccaue

gatio multiplicis ſuaſionij:ibi Qm̃ inidtatẽ.Circa pᷣmũ

rat. n. ð vꝛiã ⁊ alios occaſione hinterfectos:tñ qꝛ erat rex

ñ hẽbat iudicẽ ⁊ ſupioꝛẽ:qͥ poſſʒ eũ punire niſi deũ. gcEt
malũ coꝛaʒ te feci.? ſbintelligitur remitte mihi. 3 . Ut

iuſtifi.ĩ ſer. tu.i.vt pmiſſio tua mihi fcã impleat 4 de titõem de gra ꝓphetie. d. b ¶ Ne picias me a facie ghut
cet tuã veritatẽ. i ¶ Et vincas cũ iudicaris.faciẽdo õriuʒ ua ſbieend ekaſtcteta Et ſpm ſanctũ i, 6
illiuj qð de te iudicat᷑ a multis.ſ.ꝙ tua ꝓmiſſio mihi facta tuũ.ſ.ꝓpheticũ. ð ¶ Ne auferas a me.mihi nõ reſti 4 ti nn
ſit retractata. In hebꝛeo hi: Et mũdaben cũ iudicarj.i.ap tuẽdo:q; adhuc tũc carebat ipo: iõ ſpdit᷑: e¶ Redde ſiſtet
parebis munduj adiplendo ꝓmiſſũ:cũ tñ de te a mal iudi mihi ⁊cl.i.ſalutare tuũ me letificans. f Et ſpu pnci i⸗
cet᷑ rium mõ pᷣdcõ. pali.i. ſpuſancto. Pen
Tertia puaſio acciwbſi e E,„ .8Eofirma me. nntla⸗
tur ex buana lrogli vicas cũ iudicaris. Eccẽ nẽ auferas a me. Reddè Snon meAre. n 4
tate eiun) rrin: . —. LLẽ —, .. o. .— men
raniſſolle no ſe ar oni iiniatatib ncept iie er moilerig; ſalntariſiul.! choinon dcr g
petm angeli in non vctis cepit memi meg. &ct lpiritu pꝛincipali confir· Cconſequent ad p⸗ Ainin,
tal fragilitas: et h· Eccc.n. pitatẽ dilexiſti: icer· ma me. Docebo iniquos dcãm petitonem nifef 1
qõ dĩ acn. ta ct occulta ſapĩe tue ma uias tuas:et impij ad te cõ impetranda idu⸗ mint
iniqtatibc. qꝛ pᷣ niſeſtaſti mihi.. Aſpgeſ me uertentur. Libera me de ſã citur multiplexpx ntii
delcedes ab adas per oñe hyſop mundaboꝛ. guinibus deus deus ſalu/ ſaſio: vpina alg⸗: aanli
carnalẽ gnãtiõem in Dylopo mundavoft g. 8 deus deus lalu⸗ cipit᷑ ex ꝑte boni funtllo
vnione aie ad coꝛpuj lauabis me et ſup niuẽ dal tis mee:ẽ᷑: exultabit lingua ad alios derinnan uliußßtll
ptrahit oꝛiginale pec baboꝛ. Auditui meo dab mea iuᷣſticiam tuam. Do/ dicũ di: SS ni
catu: H3 hece gaudiuũ 2 leticiaʒ: et exulia minẽ labia mea aperies: ? cebo iniqn⸗ vi ſi ſn
ſomitis remanent ét bunt oſſa hũiliata. Auůͦerte os meum annunciabit lau perent graz weſt⸗ lmiri

in üllij ꝗᷓ mdati ſunt ſaciẽ tuã a peccaſᷣ meis: et dem tuam. Quũoniã ſi vo tueris holes iniq
ab oꝛiginali inqtum oẽs iniꝗtates meas dele. luiſſes ſacriſicium dediſſe, ex penitẽtia mea
culpa. IEtipec·Coꝛ mudũ crea ĩ me de vtiq;: lholocauſtis non de docti peniteput:
litto bclatce ad ma⸗ etſpm rectũ inouai niſceri lectaberis. Saͤcrificiuz deo ſeunk il e mimi
ioꝛẽ expᷣſſioeʒ. Quar bus meis. He ꝓicias me ſpũs ↄtribulat coꝛ ↄtrituz ta tua. k ( Eti t lene
ta ãt pſuaſio accipit a facie tua: ẽt ſpm ſem tuuʒ ⁊ hũiliatũ deknõ ðᷣſpicies. pijj ad te ↄuerten-

ex diuina veritate:et turͦr. p penitẽtiam nſtſiip
tit tñ h ſub alijs vbis eo ꝙ eſt efficacioꝛ alijs:ſi coit fit in ꝓ peꝛie peccantes 3ͥ deuz iniqui vo ↄtra pximũ: tñ frequẽ? ialenmln
ſuaſionib ꝙ rõ magis efficax ſub alijs vbis pluries replica ter vnum ꝓ alio accipit· Scoa pſuaſio accipit ex bono Pckrign
tur: dicit s: m Ecce.n. veritatẽ dilexiſti. tu q es iᷣa veri qð eueniet ipſi dauid deum laudãdo ex reſtitutiõe ſu- Ahrigltizdi
tas, .d. ex ↄſequẽti decẽs ẽ g ꝓmiſſioes tue veriſicentur. iuſticie. ⁊ hocẽ qð dẽ: I ¶ Libera me de ſanguinibuj. (Nadiln
n Incerta ⁊ occulta c. ad occulta. n. diuine ſapiẽtie pit iia pena moꝛtis quã incurri: ppi effuſionẽ ſanguinuʒ ltent⸗
nent futura ↄtingentia:de qbus erat pmiſſio ipfidauigfa vꝛie ⁊ alioꝝ occaſione eius interfectoꝝ. m texul · oniſve
cta de ſucceſſioe regni in filijs:⁊ ð deſcẽſu chꝛiſti ð ſemie eᷣ tabit lingua mea iuſticiam tuam. videtur ꝙ deberet di (foroſmn
q. d. decet ut iſta ipleant᷑:qͥ nõ iplerent᷑ niſi pctm mibi fmit cere miſericoꝛdiam tuam. Ald hoc dicendu ꝙ in omni Valſert
teres. o ¶Aſpges. Dic ofi petit dauid gre reſtitutõem. bus dei operibus ſemp ſe cõcomitantur miſericoꝛdia ? eſmnnte
Roonieſ ua petitio:ꝛ ad h inducit multiplex perſuaſio: ibi iuſticia:a ideo cum dicitur hic: n ( Juſticiam tuaz. ſidulfifaen
ocebo nie Wrimno petit graʒ iuſtificãtẽ.d. O¶ Aſp/ ſubintelligitur miſericoꝛdia tẽperata:⁊ ſic fuit in ꝓpo- lſtmnen
ges me vne.i. aſpergas. Hebꝛei.n. non hñt opratm moduʒ ſito: quia licet dauid non habuerit tunc penam moꝛtis wadhgting
ſz ꝓ eo vtunt futuro idicatiui. p ¶ Pyſopo ⁊ mũdaboꝛ. quam incurrerat in ꝓpꝛia pſona:tamen eaʒ habuit in fusenierfnultde
loquit de mũdatoe ſpũali pꝑ modũ emũdatois coꝛpalis:qꝛ pfſona filij ſui de ber abeenatevt habet. ij. Reg. xij. cuzʒ Whinnntkhorch
emũudato lepꝛoſi 2 ↄtaminati ex tactu moꝛticinij fiebat cũ o etiam pſecutionem graueʒ ſuſtinuit a filio ſuo ab- hobfiteling
hyſopo: vt hẽ in leuitico:⁊ in hↄfitet᷑ dauid ſe icurriſſe le ſalon cõtra eum motam in penam huius peccati:ſicut nlr unf
pꝛam ⁊ moꝛtẽ ſpũalẽ. q ( Tauabis me.i.laues me aqua dicit.ij. Reg. xij. Suſcitabo aduerſum te malum de do ſicnaien
tue gre: de q̃ diĩ Exech.xxxvj. Effundã ſup voj aquã mũdẽ mo tua. o ¶ Domine labia mea aperies.i. aperias. pult ureri⸗
⁊ mũdabimi ab oibus inqnamentis vris. r ¶ Et ſup ni · vt ſupꝛa dictum eſt: ⁊ in hoc petit dauid reſtitutönem nri
uẽ dealbaboꝛ. qꝛ dealbatio ſpũalis maioꝛ ẽ coꝛpoꝛali ⁊ me gratie:quia illi ſoli qui ſũt in gratia poſſunt debite co iiii
lioꝛ: q ibidẽ idẽ ẽ eſſe maius ⁊ melto ſpũalia coꝛpoꝛali ram deo os ſuum aperire ad ipſum laudandũ: quia nõ ſn iiſ .
bus pᷣferunt᷑. Scõo petit dauid ſpm ꝓphetie:q ab eo receſ eſt laus ſpecioſa in oꝛe peccatoꝛis: Eccle. xv. ertia p/ tiulcinn
ſerat ppter pet pdca. o. s¶ Auditui meo dabis gaudi ſuaſio accipitur ex pmptitudine ipſius dauid ad ſatiſ- ſnignuntn
um ·i.des gaudiũ auditui meo p hoc ꝙ facigs me audire faciendũ:qͥ notat cuʒ d: p ¶ Qm ſi voluiſſes ⁊chi. fſmubii
auribus mẽtis reuelatoes tuas ſic ante. t ¶ Et exultabũt patus erã ⁊ ſum facẽ. Circa qð ſciendu ꝙ ſacrificia vete itinii
oſſa hũiliata.i.tãta erit exultatio in mẽete mea ꝙ redunda ris legis non erant deo accepta de ſe:ſed tm ex fide ⁊ 0/ iuf küboi
bit ad coꝛpus meũ in terra huiliatũ: qꝛ ex penitetia dauid uotoe offerentiuʒ: ꝓpi gse gen nig. Reſeris oñs ad runertllen
iacuit in ira. ij. Be.xij. v¶ Auerte faciẽ tuã ⁊c vt ñ aſpi abel ⁊ ad munera eius:quia nõ reſpexit ad munera:ni- ſälin
cias ea amplius ad punien iuͦ. x ¶Et oẽs iniqtates meas ſi ppter bonitatem offerentis: iõ dauid ante remiſſio gzn
dele. ſic delent᷑ ſcripture de qbus no curat: ⁊ q hoc nõ hõt nẽ peccati non erat ĩ ſtatu offerendi:ita ꝙᷓ ſue oblatioes N thoric⸗
fieri ſine gr̃a iuſtificante:io repetit petitõeʒ iam poſitã ð iu eẽent deo accepte remiſſio aãt peccati acqrit᷑ ex ↄtritone nanrdan
ſtificatõe ꝑ gram: ſicut effectuoſe petentes replicant ſuaj pi ſufficieti:iõ ſbdit: q Sacriſiciũ deo ſpũs ↄtribula/ iun hdharr
titoes: io dẽ: y (Coꝛ mundũ crea ⁊c. dicit crea:qꝛ gra tus ⁊c. qꝛ ſacrificia deo oblata nõ erant accepta:niſi p/ eſineſtati⸗
iuſtificans de potẽtia ſubiecti nõ educit:ſʒ in aia a deo crea cedẽte oↄtritõe debita. Quarta ãt ꝑſuaſio accipit ex di heummac
rur. 3 Et ſpm̃ rectũ i. recte tendentẽ in deũ. a nn uina veritate:qꝛ deus añ ꝓmiſerat dauid tẽplũ ediſicã ſagunie
ua in viſceribus meis.qð fit ꝑ gr̃e reſtitutõem:: repetit pꝓ dũ ꝑ filiũ ſuũ naſciturũ:vt hẽ.ij. Re.vij.qð ipletuʒ non ihthan

vopmiäun
Nntindh)
tmütifrn
Mhigt
Grehntiat
deſngun
ſoniſpn
: n8

gdi

Grmier

nge
nmin ken
int
Mint
spudnn
Entunoen
1rtunonen

Be

gat dauid.d. r· ¶ Benigne fac

r.¶ Benigne fac vnñe ꝛc.i. pcedem
ſm dulcdꝛẽ miſericoꝛdie:qᷓ; ſm rigoꝛẽ iuſticie. S N
on.i.monti ſyon: ⁊ qᷓ ſit illa bona volũtas oendit de

t AUt edificent
mürichieruſalecx. HD
ilmar emrllii Wenigne fac dñ̃e i bõa vo
leraulalem P * „ —
in mei: aa fuit luütate tua ſpon:uͤt edificẽt
eclificatũ in illap
te vbi ẽ mons ſy⸗

on:tñ cũ hoc clauſit ſalomon hierlin triplici muro:vt

ocm fuit iij. Re.iij. v ¶ Tuc acceptabis ſacrificiũ iu⸗

ſticie.i.p reſtitutoem iuſticie mee ſacrificiũ meũ erit ti/
bi acceptabile vel põt hoc referri ad ſacrificia ſalomo/
nis oblata tẽplo edificato:quoꝝ acceptatõem ve oſten
dit per deſcenſũ ignis de celo ſuꝑ ea:vt hẽ.ij Paralip.
vij. x ¶ Lũc iponent ⁊cl.extüc eni cũ maioꝛi deuotõ
ne ⁊ fiducia obtulerũt ibi ſacerdotes ſacrificia. HW
¶ In pſal. l. Miſer ẽ mei de. Ppoſilla: Licet ãt
iſta ouo ſint idẽ in re. Additio.

hoc ꝙ culpa nõ remittit᷑ niſi ꝑ gr̃am iuſti/

ficãtẽ no ſequit ꝙ iuſtificatio ꝑ gram: ⁊ remiſ
ſio culpe ſint ideʒ in re:ꝓut poſtil. vẽ arguere

ſʒ potius oppoſitũ.nã cum gra iuſtificans ſit cã remiſſi

onis culpe:ſequit᷑ ꝙ iuſtiſicatio ꝑ gram ſe hẽat ad fmiſ
ſionẽ culpe ſicut ca ad effectũ:⁊ ſic ſequit ꝙ differat ĩ re
cũ idẽ no ſit cã ſui ipſiuj:ſed veritas hulẽ ꝙ ſi gr̃e infu

ſio ⁊ remiſſio culpe ſm ſbam actus coſiderent idẽ ſũt:

cũ eodẽ aciu deus largit gr̃am ⁊ remittit culpam:ſi ve
ro cõſiderent᷑ ex pte obiectoꝝ ſic differũt ſʒ differẽti
culpe:q tollit᷑: x gre q infundit:pma ſce.q.cxij.

monibus tuis. iditio.
Romiſſio fcã ipſi dauid a deo añ peccatũ:de
ANV⁴⁴¾ͦ hboc ꝙ firmaret regnũ ep ad poſteros:⁊ ꝙ fili
¶ , ſu edificaret tẽplũ oñi:poterat adipleri abſq;
q de remitteret dauid culpaʒ quã incurrerat. Dato
eni ꝙ dauid fuiſſet eternalit᷑ ↄodẽnatus:poſſet ex eo de/
endẽ ſalomon: vel ali'fil q edificaret tẽpluʒ:⁊ ad po/
ſteros deſcendẽ regnũ ſuum etiã vſq; ad chꝛiſtuʒ. Chꝛi/
ſtus eni ex multis deſcendit peccatoꝛibꝰ:vt pʒ in e gene
alogia:vnde hoc qð dꝛ: Ut iuſtificeris in ſer monibtu⸗
is.nõ bñ intelligendo exponit᷑:ut Fgiſſis tua mihi fcã
adimpleat᷑:ꝓut poſtil. exponit:ſed pᷣdcã vba meliuj vi
en eponend ſim glo.q in hoc loco ſic dicit: Pꝛecat
5dauid vt pcat:vt ſic ipleat qð ꝓmiſit de venia iĩgemi/

ſcentis.d.Quacũq; hoꝛa pectoꝛ ingemuerit oium inidq
tatũ enõ recoꝛdaboꝛ.q.d.Jõ me mũda vt iuſtificeris
in ſmonibtuis:q ſũt de ꝓmiſſiõe venie ingemiſcenti.
Et vincas.i.cõuincas eos:qͥ dicũt ꝙ nõ pceres mihi:eo
ꝙ grauii peccaui. Cũ iudicaris ab eis. Hec in glo. Nec
mirũ ſi deus dẽ iudicari ab hoie:nã pᷣm glo. deus tãte
iuſticie ẽ: vt ſe cũ hoĩe vellet iudicari:vñ Eſa.v.ca. Ju⸗
dicate int me ⁊ vineam meã. Si ãt dicat᷑ ꝙ ſermões illi
de venia ↄcedẽda ingemiſcenti fuerũt dicti ꝑ Exechielẽ
q magno tpe fuit p dauid. Ad hoc dicẽdũ ꝙ etiã mopy-
ſes qꝗ pᷣus fuit:hoc idẽ vꝛ aſſerere Exo.xxxiij.vbi diẽ:
Dominatoꝛ dñe deus miſericoꝛs ⁊ clemẽs ⁊ patiens:⁊
multe miſeratõij ac verax:qͥ cuſtodis miſericoꝛdiã i mi
lia auferens iniqtatẽ ⁊ ſcelera atq; pctã ⁊c̃. qð intelligit
circa penitentes.In hebꝛeo autem vbi nos habemus:
Et vincas cum iudicaris.habet᷑:Et mundes cũ iudica/
bis.quod magis coꝛreſpondet ſenſui pᷣdcõ:hoc ẽ dicere

iuſtificado ſeu verificãdo ſermones tuos de venia ↄce/

muni hierlʒ. Tũc acceptab

Pſalmoꝝ

liiſſet ſi vauid ppi petiñ vꝛie moꝛtuus fuiſſet: m rigo
rẽ iuſticie:⁊ qꝛ decet deũ adiplere pmiſſũ: iõ hoc alle/

aa eccatoꝛib'mũdabis peccatoꝛem.ſ. penitẽtẽ cũ ipᷣm
.

cit igit᷑: Ecce eni veritatem dilexiſti. ¶ Additio.

.. uid:vt dem̃ ẽ: ſʒ vba
ſacriſiciũ iuſticie oblatões
⁊ holocauſta:tunc iponẽt
ſuper altare tuuʒ vitulos.

tẽ dilexiſti incerta et

vt referant᷑ ad reuelatõem fcãm ipſi dauid penitenti ꝑ na⸗
than ꝓphetam dicentem ſibi: Ons tranſtulit a te peccatuʒ
tuũ.ij. Reg.xij.ca.que quidẽ remiſſio erat incerta multis:
imo fere oẽs ſcientes grauitatem delicti ipſius dauid crede
bant oppoſitũ:ſʒ erat vera ⁊ occulta apud ſapientiã diui⸗
naʒ:⁊ manifeſtata dauid ꝑ ꝓpham:vnde dicit ſic: Exquo
remiſſio peccati mei:lʒ ſit incerta hoibus ⁊ occulta: tamen
eam mihi manifeſtaſti:pᷣcoꝛ ergo vt eam ad pfectum ĩ pu⸗

blicuʒ adducas:vnde ꝓpꝛie ſubiungit: Aſperges me domi

7 „

ne hyſopo ⁊c̃.naʒ Leuit᷑.xiiij.vbi agitur de ritu lepꝛoſi mũ
dati:quod ſignificat peccatoꝛem cui iam culpa ẽ remiſſa.
Legit᷑ ꝙ cũ ſacerdos inuenerit lepꝛam eẽ mũdata:facit cir
ca eum quedam cerimonialia: inter q̃ͥ cum hyſopo aſpgit
lepꝛoſum illum iam mundatũ:vt ibi latius ↄtinet᷑:ad quẽ

ritum referẽda ſũt verba dauid in hoc loco.q.d. exquo iã
manifeſtaſti mihi ꝑ ꝓph̊am occulta ſapientie tue.ſ.remiſ/
ſionem peccati mei ꝑ quã ſũ vere — occulte: iam
nõ reſtat niſi vt ritu ſacerdotali aſperges me hyſopo ⁊ mũ

lit: 1 gre qᷣ inf. e. q. xijũ. Lpſalmno Milargenei deus Burgeñ. de remiſſiois
n eodẽ pſal.vbi dẽ in poſti ae iuſtificeris in ſer L

culpa:⁊ iuſtificatiõis idẽtitate volẽs alidd dicere ↄtra

poſtillatoꝛem ſeſe inuoluit dicens pᷣmo iuſtificationem fo

re cãm remiſſionis:ex hoc arguit ꝙ non ſunt ideʒ in re: qꝛ

nihil ẽ cauſa ſui ipſius: ſed illud dictum ſuum non videt

habere veritatem:quia pꝛioꝛ eſt ð comuni lege remiſſio qᷓ;

iuſtiſicatio:ideo vulgo dicitur ꝙ expulſio vicij virtutij me

retur ingreſſum.nullum autem poſterius eſt cauſa pᷣoꝛis:
vt ſic. Dicit ſcòo ꝙ eſt idem actu remiſſio ⁊ iuſtiſicatõ.qð
dictum etiã non videtur verũ:quia ſtat ꝙ detur gratia ⁊
non remittatur culpa:ſicut in beate virginis conceptione
iuxta doctrinam ſchole fratrum minoꝛum.Unde de idẽti
tate ⁊ diſtinctione remiſſionis culpe ⁊ infuſionis gratie:ſi/
ue quo ad actus:ſiue quo ad obiecta:grandis diſputatio ẽ
inter ſcotiſtam thomiſtaʒ. vide de hoc ſcotum li.iiij.di.
xvj. q.ij. In eodem pſalmo circa paſſum illum: Ut iuſtiſi-
ceris in ſermonibus tuis.cum poſtil.exponit eum de veri⸗
ficatione ꝓmiſſoꝛum factoꝝ: ipſi dauid de firmitate regni
ſui ad poſteros ⁊c᷑. Burgeñ.exponit de veritate ſermonuʒ
domini quibus dicitur: Quacunq; hoꝛa peccatoꝛ igemu-
erit ⁊c. ſed replicat ↄtra ſe ꝙ illi ſermones de venia conce/
denda ingemiſcenti fuerunt exechieli longe poſt tẽpoꝛa da-
uid dicti:non igitur dauid potuit ea exemplariter allegare
iõ adducit aliam auctoꝛitatem de Exo.xxxiiij. ſed illi ſer/
mones nõ ſunt ꝓpꝛie dei:ſʒ moyſi:⁊ ſic eſſet ſenſus:Ut iu⸗/
ſtificeris in ſermonibus moyſi. ar py ſunt: vt pʒ in lo/
co allegato. Der idẽ pʒ qᷓtũ valeat qð Burgeñ.ſbditæcirca
vſum: Ecce enim veritatem dilexiſti. nam ſtante iudicio
hominũ ꝙ ppter grauitatem peccati vauid deus nõ ꝑmit
tit filiũ ſuũ regnare poſt ipſũ:nec chꝛiſtũ naſci ex ep ſemie
optime locum habet expoſitio poſtil.ꝙ autẽ hoĩes hẽbãt
illam opinionem oſtendit Burgen. circa pſal. Domine ꝓ⸗
baſti. alegans ad hoc illud pſalmiſte. Multi dicũt anime
mee non ẽ ſalus illi in deo eius. ”

bis c. (In eodem pfal. vbi dẽꝛ in poſtilla: Di⸗/

Ucceſſio regni in filijs dauid ⁊ deſcenſus chꝛiſti
de ſemine er poterant ipleri ẽt ſi peccatũ no fuiſ/
ſet remiſſum ipᷣi da/

hec: EZcce eni verita
occulta ſapiẽtie tue

maifeſtaſti mihi. alit
vident᷑ exponenda.ſ.

——
—

id gloꝛiaris. ¶ Plal III. nemte. vt dem ſuit . Reg. vlt. . ij. neg ſ. 1 CRidcbuͦt
Puic pſalmo pᷣmittit᷑ talis ti.ĩ hebꝛeo:Ad victo iuſti.hic ↄñt ponit vtilitatis ↄntia:ꝛ iuſti vidẽtes pu/ ani
riã pᷣs dauid qñ venit doech idume:⁊a annuncia nitoem ini: ex h mag firmant in bono:a ↄtẽnũt ꝓ/ . ſieheg
uit ſauli dixit ei: venit dauid in domũ achimelech: ⁊ in ſperitatẽ maloꝝ:⁊ h'ẽ q di: I¶ Uidebũt iuſti.ſ.do⸗ numonn
trãſlatõe hiero.ponit ti. eiuſdẽ ſententie:lʒ vba aliquãtulũ ech deſtructoem. mEttinebiit⸗mag oſſend⸗ qᷓ n os
ſint mutata. De hac ante. E t ii
aũt annũciatioe hẽt: — 5 . per eũ ridebũt. cõ kri ſtn
Reg xrij a ci ſani (Ad uictoꝛiam pſaln da tei finẽ: Luellet te ⁊ emibit tenentes e pſpe ii
turbat oe hocꝙ da / nuid qñ uenit ad eũ doech te ð tabnaculo tuo ẽt radi ruatem pteritam pcrr
uid euaſiſſet manei id auit ſauli c& tuã ð fra ui iũ. Nidé Et dicẽt c. n u fne⸗
zquereret de fuis ſ idumeus ⁊ nunciauit lauli tua 8 tra uiuentiu. Nidé per bona merita. vdirir.
is tani fautoꝛib'ibt· 2 dixit ei:uenit dauid ĩ do bũt iuſti ᷑ timebũt: ct ſuꝑ p¶ Sʒ ſperauit
dauid: iſte doech di mũü achimelech. ¶¶. I. ceũ ridebũt et dicẽt:ecce hõ lmultitudine di⸗ irß
xit ſauli ꝙ vidẽat da Aid glòꝛiaris ĩ mali qſñ poſuit deũ adiutoꝛẽ ſu uitiarũ ſuax. qs iitauliet
niq in vomo achume cia:quᷣi potẽs es ĩ ini um. . Sed ſpauit ĩ mititudi ale acqſiuir ſau ſoeni
lech ſacerdot: 1 g de aui potes es I E 4 – lieagulado: 1 mu⸗ Mhlden .
derat ei panes ? gla⸗ qtate: Toͤta die iniuſticia, ne diuitiax ſuaꝝ: ct pᷣualu nera ab illis ꝗ bẽ berlunn
diũ adiugens etia fal cogitauit lingua tua: ſicůt it ĩ uanitate ſua. Egò ãt ſiẽ̃ bãt negociari cuʒ enn
em opinions ali⸗ nouacla acuta feciſti dolũ. oliua fructiſera in domo rege male ectte ſun ict
nſ. pacbümelech Dilẽxiſti maliciã ſup beni dei:lſpaui ĩ mia dei ĩ einuz lutt Trben li
ſuluiſz p dauid de Snitatẽ: iniqtatẽ magꝗ q; lo ⁊ in ſeculum ſeculi. Cònfi fauos ſaul erat po iceoed
um:tñ priũ vĩ mibi qui equitatẽ. Dilexiſti oĩa teboꝛ tibi ĩ ſeculũ ga ſeciſti tentiſſim: vthe r unnih,
nr lere⸗ biute p̈ba pcipitatõis:lingua do ct expectabo nom̃ tuũ:qm̃ — e et
2 : * = . P
expoſius ppiquodd loſa. Pꝛõptea de deſtruet bõonũ in ↄſpcũ ſcõꝝ tuoꝝ. pſperttas et tli⸗ timtiti
ſaul irat iuſſit ſacer·· uit velut vmbꝛa. glinti⸗naln
dotes vxoꝛes 1 puuł/ ð 8¶ Ego aũt. Hic futſtunhin
los eoꝝ inifici:⁊ citatẽ eoꝝ ðſtrui:ciuſſiois doech cũ ſuis ↄñter oñdit ipſius dauid innocentia:qꝛ ꝓpter doech et kurſt; Ti⸗
ſatellitibfuit executoꝛ:vt ibidẽ hẽ:⁊ de h'fecit dauid pſal. ſaul maliciã nõ reliqt ſuã inocentiã:qð pʒ ex h ꝙ ſauli Wüymminferi
iſtũ: ⁊ diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes:qꝛ pᷣmo malicia doech arguit᷑: bis in ſua manu tradito bis a moꝛte pepercit: vt habet᷑ nindron
innocentia dauid oñdit᷑:vt oppoſita iuxta ſe poſita magis j. Regũ.xxiiij.⁊.xxvj.⁊ hoc eſt qð dicit: S¶ Ego aur Mrnntſnc
eluceſcat: ibi Ego aũt. Pꝛima in tres:qꝛ pᷣ dauid arguit do ⁊c. Inon eſt per hoc intelligendum ꝙ aliqua arboꝛ oli⸗ Aneſeigüt
ech maliciã: ꝛ pdicit penã:ibi Pꝛopterea deſtruet te: onñ ue eſſet iuxta domum dei:quia pꝛecipit Deut.xvj. lGõ653 niv,wtehn
dit vtilitatis ↄſequẽtiã:ibi Uidebut iuſti. Circa bᷣmũ dicit plantabis lucũ iuxta altare oñi dei tui: neq; vllam ar⸗ Wfifihuon
a ¶ Quid gloꝛiarij i malicia.q.d.hec ẽ peſſima glia:qꝛ ꝓ boꝛem:ſed per oliuam fructiferam h intelligit oleü qð iloryng⸗
pꝛia ẽ illoꝝ q peccãt ex certa malicia ⁊ hitu:ſignũ.n.hitus ð fructu oliue expmit᷑:quo lucerne i domo dei replebã nllicnuunn
gnãti ẽ delectatõ ĩ oꝑe.ij.ethicoꝝ: Ppr qð dẽ puer.j. Qui tur: ſᷣm ꝙ dẽ Leuit᷑.xxiiij. Pꝛecipe filijs iſrael:vt offe/ lotfritlleinga
letant᷑ cũ malefecerint: ⁊ exultat in reb peſſimis. b Qui rant oleũ de lignis oliuarũ puriſſimũ ad cõcinnandas onerred aaloe
potẽs es in iniqtate.i.potent exercuiſti iniqtatẽ ſacerdotes lucernas:iſtaꝝ ãt lucernarũ aliq ardebãt de nocte = deꝛ nhliaythi
vxoꝛes eoꝝ ac puulos occidẽdo:vt dem̃ ẽ. In hebꝛeo ⁊ in diei:lʒ plures arderent de nocte:eſt igit᷑ ſenſus: 8Ego llurefaerüti
traſlatõne hiero.ſic hi: Quid gloꝛiaris in malicia potens aut ſic oliua ⁊cʒ.i.ſic fruct'oliueẽ ſomentũ luminis con pplätauperan
mia dei tota die.ita ꝙ li tota die qò ẽ pᷣncipiũ vᷣſus ſcõi in tinue in domo dei:ſic innocentia mea lucebit coꝛ doo nigduidengd⸗
trãſlatõe nra ẽ finis pᷣmi in hebꝛeo ⁊ in trãſlatoe hiero. ⁊ ẽ nec extinguetur ꝑ doech vel ſaulis nequitiaʒ. t¶¶ Spe uprenegrpdc
ſenſus: Quid gloꝛiaris in malicia potẽs.i.qͥd gloꝛiaris eo raui in miſericoꝛdia dei in eternuʒ ⁊c.i.non tm̃ in vita amninariodinin
ꝙ maliciã tuã potent exercuiſti in ope ⁊ in ſacerdotũ occi · pti:ſed ẽt in futuro:ideo ſubdit: v ¶ onfitebo: tibi ll ſonneſceen
ſione. Miſericoꝛdia dei tota die.i.mĩa dei qͥ tota die ſuſti in ſeculũ.confeſſiõe laudig. x¶ Quia feciſti. mihiim let (nd
net te in vita:debuiſſz te retraxiſſe a tãta malicia. c Wo ericoꝛdiã in pñti. x CRro ectabo nomẽ tuũ.in fu⸗/ i ſte
ta die iniuſticiã cogitauit lingua tua. In hebꝛeo ⁊ in trãſla tura retributone iuſtoꝝ. 3 tbonun ire lichtatbasie
tõe hiero.ſic ĩcipit vᷣſus iſte:Inſidias cogitauit lingua tua. laudant ↄtinue nomẽ tuũ:ſed in conſpectu iniquoꝝ no iſchrheben
m nõ mutat ſnia:iſte.n.doech qſi ↄtinue inſidiabat᷑ dauid eſt bonũ:qui frequeni verbis ⁊ factis blaſphemat ipm. 4 (Sni
⁊ ꝗmicis ei ipſos ſauli falſo accuſando: qð erat iniuſtum. Bhordlie autem poſſet exponi pſalmus iſte de qli ſmemtoch
d¶ Siẽ nouacula acuta feciſti dolũ. nouacula bñ acuta bet iniquo detractoꝛe: qui per detractiones ⁊ adulatio lidiiin
aufert pilos qſi inſẽſibilit᷑. Doech at ſic doloſitates ſuas co nes ſuas excitat aliquẽ potentem ad innocentum pꝑſecu na
loꝛabat ꝙ ſaul noõ pcipiebat:⁊ qꝛ faeiebat h ex hitu:q cau tõem: ꝓ quo conſequitur finaliter penazeternam: a cu ünofian⸗
ſat delectatoõem in ope: vt ocm̃ eſt: iõ ſeqf: ec(Dilexiſti ma hoc aliquando tẽpoꝛalem.⁊ ad hoc conſideratis pᷣdcij D in
liciam ⁊c.⁊ pʒ lr̃a vſq;: Dilexiſti oĩa vba pᷣcipitatois pot de ſaclli applicari lr̃a hpſalmi. , .S 1 ti⸗
i. vba ſaulis qbꝰ cpitant pcepit ſe acerdotes occidi: ad qð Bn plal l. QAuic gliarl. vbi dẽ i poſtil. LCirca pmũ dic. ziſe ne
eũ iduxiſti. g igua doloſa. vt pʒ ꝑ pdcã. h¶ (ꝛopta Ittera hebꝛaica ſic hz: E Additio. ihnſd nche
Pic ↄñt dauid in ſpũ ꝓphetico pdixit ipſius doech penaʒ Quid gloꝛiaris in malicia o potẽj mĩa dei to urncl
dicẽs: Pꝛopterea S te in finẽ. licet mõ ſis po⸗ a die. qð ſic exponit abenhaxra:⁊ bñ vt vide Nhd goß
tens cum rege. i¶ Euellet te c. aiam de coꝛpe auferen. tur.,o potẽs.i.doech qͥ ꝓtũc potẽs erat apud regẽ ſaul. Grſtü
goð fuit impletũ ĩ mõte gelboe: vbi doech iuſto dei iudicio Qud⸗ gloꝛiaris in malicia.i.in vanuʒz gloꝛiaris in tua lei hl
intfecit ſe: ꝓut ocm fuit.j. Reg.vlt. k ¶ Et radicẽ tuaʒ de malicia me pſequẽdo:nã mia dei tota dieẽ᷑: q me ꝓte r oedin
tra viuentiũ.hjfuit ipletũ qñ dauid fecit inffici filũ doech get a tua pſecutoe.qð ↄſonat cum fine pſalmi vbi di: Uile

in ſperabat pꝰmoꝛtẽ ſuã manere:ſic in qdã radice rema Ego ðt ſiè oliua ⁊c. ſperaui in miſericoꝛdia dei. agend

Si
Ehunm

(S

lſan
ühent⸗
diſe
ungnn
N E
uufegt
funfnlenn
wriim mi
en 0
miur iun
NPwiwoni⸗
Sikbe
Frach
zatgul
wer Khc
Ep
gnnntad
tdaip
enpfn
ntcligtda
mo dairhtt
Pinndnt
AAccdinu
dütdeſog

ſnins

lnupen
(MN 6
ainan
—SL
tn

BDiuic pſalmo in hebꝛeo pᷣmittitur talis ti. Ad

. Man (QIPfLLI.

cũt aliq hebꝛei ꝙ mahalat ẽ hic nomẽ inſtrumẽti muſi
ci cui appꝛopꝛiabat car hepl. Alij ãt dicũt ꝙ ſignilicat
choꝝ:⁊a h'mõ ac
tioe ſua: vbi poit
talẽ titulũ: icto tio ð
ri ꝑpchoꝝ erudi-

go hãc ſignificaꝰ
n

a choꝛo leuitarũ

