ct arc meus ĩ mauu meai:
ſtaurabitur. Qui me audie/

bãt:expectabãt ſniaʒ:èt intẽ
ti tacebãt ad ↄſiliũ meum.

Véèrbis meiſ addẽ nihil au
debant: èt ſup illoſ ſtillabat
eloquiũ meu. Expẽctabãt
me ſiẽ pluuiã:⁊ os ſuũ ape/
riebãt qſi ad imbꝛẽ ſerotinã
Siquando ridebã ad eos
non credebãt:ct lux vultus
mei nõn cadebat in ira. Si
voluiſſez ire ad eos:ſedebã
pᷣm.Cunq; ſedereʒ qſi rex
circũſtãte exercitu: cram tñ
merẽtiũ ↄſolator.

ſniam meã. tanip veritatis lineam. b (Et intenti ta-
cebãt ad ↄſilium meum. nihil vltra querẽtej. c! Uer
udebant. reputtes ꝙꝙ nihil roa

bile poſſet addi: d ¶ Et ſup ũllos ſtil. elo. meũ. reputs

cat᷑ ⁊ perit:ſʒ talij
eſtus tpat᷑ p öſcẽ⸗
ſuʒ roꝛi):⁊ ſilr fru

ctus boni oꝑij ali
qñ deſiccat᷑ ⁊ ꝑdi

tur ꝓpter aduen-

tũ elatiõis:ſʒ hoc

nð ſuit in iob:qꝛ
deus faciebat cuz

tẽtatione puentũ

roꝛe ſue bñdictio

nij ⁊ gre. lo

ria mea ſemꝑ ino
uabit. h dicebat
Pppter multa boa

opa que multipli

care intendebat.

V¶ Et are meuj
in manu mea in/
ſtaurabit᷑i. foꝛti⸗
tudo mea ⁊ defẽ⸗
ſio mea ) inſult

tẽtationum.
z ¶ Qui me au/
diebãt. Hic fuer⸗

tit᷑ ad expᷣmendũ
aliqua pᷣdicta cla
riuj q̃ pertinẽt ad

ſuã iuſticiaʒ 2 ſa/
pienti. d. ¶ Qui

tes magnũ ꝙ de vbis meis aliquid itelligebant. e(Ex
pectabãat me ſic pluuiã.i.deſi rabãt audire vbuz me
ſiẽ terra ſitiẽs pluuiam. ſ¶ Si qñ ridebã ad eos. oſtẽ⸗
dendo vult' leticiã: g ¶ Mon credebant. ꝓprer matu

faciei mee i ¶ Non cadebat in terra.tanq; ↄfuſa ꝓpi

ritatẽ meã pꝛecedente: h ¶ Et lux vule mei.i. leticia

leticie ineptitudinẽ:p hoc dat itelligẽ ꝙ leticia non erat
diſſolur: nec meſticia ↄſuſus:ſʒ tenebat vtutis mediuʒ
k¶ Si voluiſſem ire ad eos. ↄſolandũ:
pmus.i pncipalis iter eos:iõ ſubdit: m

rẽ quaſi rex circũſtãte exercitu quaſi de nullo timens.
n ¶ Eram tamẽ merentiũ.ↄſolatoꝛ. tanqꝙ eis ex vitate
ↄpaſſionis ↄdeſcẽdens:2 ſic pʒ ꝙ ſcũs iob ꝓſperitate tẽ

poꝛali vſus fuerat vtuoſe:⁊ per ↄñs peruenit
itatem: que eſt in oꝑibus virtutu
Unc auteʒ. Poſtq iob de atm
nem ꝓſperitatis in qua fuerat: hic ↄñter deſcri
bbit magnitudinẽ aduerſitatis in quaʒ inciderat⸗
⁊ pmo deſcribit eã ex multiplicatione m ali: ? ex ſbtra⸗
ctione remedij:ibi Clamo ad te. Pꝛimũ auteʒ oſtendit
ſperitate ſua habuẽcat

cita

per oppoſitum ad bona que in ꝓ

eb feli⸗/
Z p. X.

—

ſcripſerat magnitudi

et vt cotinuet ſe ad vltimo dicta cap. pceden. ideo hᷣmo
oſtendit ſe turpit vilipenſuʒ 2tra pᷣcedentes honoꝛes et
excellentias: 2 oibus bonis ſpoligtũ ↄtra abundãtes vi

ſ

tüfnun,
N
nuni t
onblbs.
Neüron

D
iiſetin
ſligigr⸗

1

Nun tie
e
Würſi

ik
4
iid
ſcnin
Nckhein
Mhlraui
Kroͤhchte
ſr
ii
Arid
ſb
ilbe

N
wini⸗
l
nigr
unaſn
ht Nan
Pponlri
rr nig
umanm:
fuurcbilſa
omun
Gugonon.
fininn
iin dan
higenit
ni nig
ruituin
ginulih
(Srrbn

9GENen.
nin ili

in

tn N

md N
ma

2

pmo ꝓpter defe⸗

ctum etatis dicẽs
Nunc autez deri
dent me iunioꝛes
tempe.? pꝛopter

—

deffectu gener.. d.
b]

Quoꝝ non

digna. pa. po. cuz
canib' greg mei.
i.ad cuſtodiã ca
mnũ. 3 ppter defe
ctũ virtutis dicẽj
Quoꝛum virtuj
manuũ mihi ẽat
p nihilo. 4 ꝓppi
defectũ moꝛis. d.
putabãt᷑ indigni.
tãquã peſtiferi 2

maligni.S ꝓpter

defectum victe et
veſtitus.d ¶ Qui
rodebat in ſolitu

dine ſqualẽtes ca

la XW 6.
e de ↄuallibꝰ
iſta — .
de cibij tã vili
adhuc ad ſufficiẽ

O
uj

tiã nõ habebant.
6*² ꝓpter defectũ
habitationis. d.

f QIIn deſert ha
bitabãt ⁊c. ꝓpter
defectuͦ domo
g ¶ Et eſſe ſb ſen
tib. i. ſub fructectis
temperiẽ aeris: h

Job xx.

uitias: ibi Pharetrã: 3 grauiter afflictum ↄtra ſpũales
delicias:ibi Utinam aũt. Circa pᷣmum ſciendum ꝙ ſᷣm
php;m ſcòo rhetoꝛice ꝑuipenſio ſiuſta eſt cã ire:tanto aũt
eſt iniuſtioꝛ: qᷓto perſona vilipendens eſt vilioꝛ:⁊ ꝑ ↄnj/
ad ſuſtinendum grauioꝛ: ꝓpter quod ſanct᷑ iob oſtedit
L Eviupenſu; etia
a vilibus pſonis —
Vnc autẽ deridẽt me
AJliunioꝛes tpe quòꝝ nõ
dignabar pꝛes ponẽ cũ ca/
nibgreg mei.Quoꝝ vᷣtus

manuũ mihi erat ꝓ mihilo:

vita ipᷣa putabant idigni.
Egeſtate ⁊ fame ſterileſ:qui i⸗ 2
mihi ⁊ pᷣualuerũt:⁊ nõ fuit

rodebãt in ſolitudine ſqua/

lentes calamitate ⁊ miſeria
et mãdebãt herbas ⁊ arbo
rũ coꝛtices:⁊ radix iunipe/
roꝝ erat cibꝰ eoꝝ.Qui dẽ
ↄuallib iſta rapiẽtes:cũ ſin
gula repperiſſent:ad ea cuʒ

clamoꝛe currebãt. In deſer

tiſ hitabant toꝛentiũ:⁊ ĩ ca
uernis terre:vel ſup glareã.
Qui int᷑ huiuſcemodi leta/-

bãtur:èt eẽ ſub ſentib deli:

tias oputabãt. Filij ſtultoꝝ
⁊ ignobiliũ:⁊ in tra penituſ

nõ parẽtes. Nunc aũt ĩ eo⸗
rũ canticũ pᷣſus ſum:è᷑t fact᷑
ſuʒ eis in ꝓuerbiũ. Abõmi⸗
nant᷑ me ⁊ lõge fugiũt a me
et faciẽ meã ↄſpuẽ nõ veren

uis vilibuj: ptecti ab eis ↄtra in

S

elitias ↄputabant.qꝛ melius re

Ste cbaner wbilirar⸗ oꝛiginis repetit..d.

Filij ſtul. ⁊ igno.⁊ in ter.
parẽtie aut reputatois. k
ſum.qꝛ cantabãt cantilenas de aduerſitatibꝰ iob fſcãs.
IEt fact ſuʒ eis in puerbiũ.qꝛ loquẽ
quibuſcũq; ponunt me ĩ exemplũ. m ¶ Ab
me ⁊c. ꝓpter fetoꝛẽ vlceꝝ meoꝝ: n ¶ Et faciẽ meã cõ
ſpuere nõ verent᷑.in maximũ ↄtẽptum:ad hoc eni idu⸗
xerat eos diabolus:vt ꝓpter ꝑcuſſiones ipᷣius iob repu

. — — 4 ⸗

e.no parẽtes.i. nulli ap⸗
Nũc in eoꝝ canticuʒ vſus

tarent eum hoiem a deo maledictũ:a ꝓpter hoc ab ho

minibus otẽnendũ. o ¶ Phar
dit ſe oibꝰ bonis tpalib' denudatũ 5 pᷣcedẽtes diuitias
d. Pharetrã.n. ſuã aꝑuit.tuc.n. dicit deus pharetrã ſu
aʒ iob apuiſſe:qñ dedit diabolo licentiã ꝑcutiẽdi euʒ
ĩ bonis extioꝛib:⁊ in ꝓle.q.qbuſdã ſagiti de pharetra

diſpoſitois dine extractj. p
ex dicꝗ ꝑcuſſiõibꝰ nõ ẽ effrẽate locut:vt hẽ.S.ij.ca. In

renũ po.in os meũ.qꝛ

oibꝰ his nõ peccauit iob labijs ſuis.vl põt reſerri ad au

gmẽtũ ſue calamitat :eo ꝙ ſcũs iob nõ hẽbat libertatẽ

rñdendi maledid ſuis:pma aut ꝑcuſſio diaboli in bõis
iob fuit ꝑ ſabeos tollentes boues ⁊ aſinos:vt hẽ. s. j. c.

tales:⁊ hoc ẽ qð dẽ: q
calamitates mee.qꝛ inde ſurrexit pᷣnci

mr. Oharẽtrã. n. ſuã apuit:

ſurrexerunt.

miſerias deuoluti ſi: Rèda/ v

me dies afflictionis. Mocte
os meũ pfoꝛat᷑ doloꝛibꝰ:ct

runt me. Comparaͤtus ſum

de miſerijs
ominant

c. Dic ↄñter oſt-?

1

gui ſabei hitabat vſus meridiẽ reſpcũ ipy iob:d habitabat

vſus oꝛientẽ:vt h. õ̊.j. See ille magn int oẽs oꝛiẽ

ipiũ pcuſſionis ſue:vt
meos ſbuerterũt.i. ꝓ
ceſſuʒ ꝓſperitatl mee
2 vero percuſſio fuit

. „ 9 . „ —ä „
⁊ afflixit me:⁊ frenũ poſuit abigneacrlo vacege

in os meũ.Ad dexterã òꝛi
entis calamitates mee ilico
èdes meos
ſubuerterũt:òppᷣſſerunt q̃ſi
fluctibꝰſemitis ſuiſ.Diſſipã
uerũt itinera mea: iſidiati ſi

oↄſumẽte:⁊ hoc notat᷑
cũ dicit: t¶ Oppſſe
rũt q̃ſi fluctibꝰ ſemid
ſuis.qꝛ ignis de celo
deſcendẽs ꝓcuratõne
demonũ flam s ope⸗
mur e 7 puero) ad
anriliſ haſi ri modũ fluctuũ. 3 per
aun ferrei auxiliũ. QAuali ru ¶ uſſio fuit in rain ca
pto muro ⁊ aperta ianua ir meloꝝ a chaldeis: et
ruerunt ſuꝑ me:⁊ ad meas itum ad hoc dicit:
v ¶ Diſſipauerũt iti
nera mea. qꝛ cameli

ctus ſuʒ in nihilũ. Abſtuͤlit

3õs . r P yias poztat onera.
ſi vent deſideriuʒ meũ:t ¶ Inſidiati ſũt mi⸗
velut nubeſ ptrãſijt ſa? mea bpꝛqꝛ chaldei fecerũt
MNunc aũt i memetipo mar tres rendervud-
ceſcit aſa . de rapiẽdũ camelos: ali/
ceſcit aia mea: ⁊ poſſident at dnas ad iſtaiaden

75 ernanni ne dlad
4 . poſſet ipedire Hpaa eo
ꝗ me comedũt non doꝛmi 6 rũ. 4 vo pcuſſio fuit

e An nlrien g in puer iob in domo

nſumitur veſtimẽtũ mel: notat cum dicik:
q̃ſi capitio tunice ſuccinxe y uaſirupro mu
ro ⁊c.qꝛ ſatha ꝑ vẽtũ

luto:et aſſimilatus ſum fa⸗ vehemers beuſſit i⸗
uille ? cineri. Clamo ad te: oppſſit ſllos æ fillis
l ipp iob:iõ ſbᷣdit᷑:

lũ qꝛ nõ appebat vltra ſpes relin

in bonis exterioꝛib ꝙ; in ꝓle. c ¶ Nuũc aũt. Pic ↄñter iob

oñndit ſe grauit afflictũ in coꝛpoꝛe ↄtra delitias cõtẽplatiõis
diuine:quas perfectius habuerat in quiete ꝓſperitatis ſue
c(Mũc aũt ĩ memetipo mar. ala mea. dolo
re ꝑtꝭ ſenſitie a ↄteplatõis dulcedie pedita:ſicẽ dem̃ ẽ ca.pᷣce.
octeos me.pfo.doloꝛibꝰ.Doloꝛes.n.coꝛpis ð nocte
aggrauãt:⁊ iõ dic ꝙ ĩ eo aggrauabãt᷑:ſic ꝙ ꝑtigebãt vſq; iG
. e¶ Et q; me coe.ſ.vmes de vlceribi meis oꝛiẽtes.(¶ f
n ml. eo. ↄſu.ve.me

hoc ẽ qð dẽ:

Nõ doꝛmiũt.ↄtinue me rodẽtes. ¶ In ml.eo. ↄſu
uʒ.i.iĩ tãta mltitudie ſi ꝙ nõ ſolũ ↄſumũt carnẽ: ſʒ ẽt veſteʒ
meã: hEt qſi capi.tu. ſiccinx.me.capitiũ dẽ ſuꝑioꝛ ꝑs ve
ſtĩ ꝑ quã caput itrat:iõ ſic noĩat᷑ a capite.Eſt igt̃ ſeſus ꝙ ver

mes p illã ptẽ exibãt i tãta młtitudie:ꝙ capitiũ erat eis coo
opa.ſũ luto.i.ita viłl re

ptũ ĩ circuitu ad modũ cincłe. a. .
putat apð hoĩes:ſic lutũ. k ¶ Et aſſi.ſũ fauille.q qſi nihil
reputat᷑. a 2
aduerſitat ex ofectu remedij aggrauat᷑:qñ rmediũ nõ ſpe
rat᷑:pᷣmo tollit᷑ remediũ ex ꝑte diuiʒa:⁊ ex ꝑte hũana:ibi
Flebam. Circa pꝛimuʒ dicitur: a ¶ Elamo ad te. oꝛando:

qð di: q Agd dexterã.i. vſus meridiẽ que ẽ
dextera pꝑs nr̃e hitatõis:vt dem eſt.s.xxiij. r ¶ Oꝛientis

dictu eſt. 8 ¶ Pedej/

te oues ſuas ⁊ puero⸗

eaaer ſũ i nihi
65 t. uẽdi p' ſe filiũ. a ¶ Ab
ſtulit q̃ſi vẽ.deſi.meũ.nãle.n.deſideriũ hoĩuʒ ẽ relinquẽ pꝰ

ſe ꝓleʒ:in qᷓ quodãmõ maneãt:vt hẽ de aia:⁊ ? Reg.vij.
b ¶ Et velut nubes ptrã.ſal mea.i.ſtat ꝓſperitat mee ta

lamo ad te.Hic ↄñi oñdit magnitudineʒ ſue

Epigiſedus. poſtqum ( Tapi XNXNl. (n

b Et non exaudis. me liberando: ¶ Sto.in oionep Ein
ſeuerando: OD ¶ Et nõ reſpicis me.remediũ adhibendo. iob oſtenderat ꝓſperitatem in qua fuerat: fraihi,
ę? ¶ MWutar es mihi in crudeleʒ. lʒ.n. deſit imutabil: tamę Aaduerſitatem in quam inciderat: hic tertio lin
mutabilia opatur:ex quibus varie noĩat:⁊ ſic dicit᷑ piuj qñ ſtendit innocentiam quam ſemper tenuerat:a diuidit rüin
dat ꝓſpera:durꝰ qñ infert aduerſa:ſm cõem modũ loquẽ pñs ca.in.x.ꝑtes:ʒ.x.vicia a qb oñdit ſe imuneʒ:pte⸗ gru
di hoium: quẽ iob ſe- patebũt pſeqndo ulli
quit lʒ ſirmit᷑ tenert . »„ „ . ipẽ igit pte oñdit dISn
deum oia pie ⁊ iuſte èt nõ exaudis me:ſtò et nõ vocem flentium. ſe imuneʒ a pctõ c
operari. 1 (Eleua reſpicis me. Mutrt es mi — (Ea. xXXI. luxurie: 1à pec ſhlie
ſti me ⁊ q̃ſi ſuꝑ ventũ , 3. „ tia ma Evigi feduſ cũ cato foꝛicatoij.d. iont
ponẽs.i.in alto ſatu hi ĩ crudelẽ:⁊ in duritia ma / Episgi feduſ cũ oculiſ a (Pepigife.cũ niii
tñ inſtabili ſie eſtvyen. nus tue aduerſan mibi. Ele Rmeis: vt nẽ cogitarem oculis meis.. lir ſiencb
tujſ:iõ ſpdit: g ¶ Eli uaſti me:⁊ q̃ſi ſuꝑ ventũ po Igdẽ de ᷣgine. Quaʒ.n.ptẽ mi ſtatui: ſiẽ fir⸗ ſitteid
ſini me valide qꝛ ca⸗ nẽs Eliſiſti me valide. Sciõ bheret in me de deſup: x hẽ mat hacni vi ſſem⸗
granbꝛ: dl Scio g mort rades me ubi · glitatẽ oſpotens de excelis pudi: d he. aſt
ꝗq moꝛti trades me. ſi ſtituta e dom oi viuẽti. Vẽ Nungad no pditio eſt iniq: cogitarẽ quidẽ ð tilicidi
nalit p agrle E. runtñ nõ adↄoſt uptõeʒ eoꝛũ &t alienatio opẽrãtib iiuſti Vgine. i. ne p aſpe Vcrkire
EH 6 emittiſ manũ tuã:è᷑t ſi cꝛu ciã: Nõnẽ ipe ↄſiderat vias uine vie i e4
nt in gecbꝗ auǵ ci toen grent:
uenti. ſepulch. n. eſt enint ipe ſaluab Ilcbã quo meas: vcucios greſſus me eſenſũ alicui puel Eeir
vltima dom cuiuſli⸗ dã ſup eo ꝗ afflict erat:ct cõ os dinumerat. Si aqbulaui leẽt pulcherriec les dl
ber hois. k ¶ Merũ patiebat᷑ aia mea pauperi. T vãitate:et feſtinauit ĩ dolo cam ſſdito. eueti
non ad atanrioem Expẽectabã bona:et venert pes me:appẽdat me ĩ ſtate c ¶ Quã.n. hteʒ 5
ang. q⸗v. ſialios ame Mihi mala:p̃ſiolabar lucey ra iuſta:⁊ ſciat de mitiplici berert ps auͤti nait
afflig in pñti vitapba ⁊ eruperũt tenebꝛe. Interiõ tatẽ meã. Si declinauit greſ hãditaj dei dĩ hõ dnn
bent tñ aliquod ĩme ra mea efferbuerũt abſq; yvl ſus me de via:&t ſi ſecut᷑ eſt inqᷣ de hitat per Gnhi
diuis ſublit: 1τ la reqe: ̃uenerũt me dieſ aſf ocul me coꝛ meũ: t mani fFfazꝛiße aut non itz
ſirars m Ape lal flictõis. Mèrẽs incedeba, b'meis adheſit macla:ſera luxunia⸗ datüpe, ui
nabio.ſi ad te couerſi ſinẽ furoꝛe ↄſurgẽſ: in turba ⁊ al comedat: ⁊ ʒꝑgenies gat ſe ab eig:ideo D
cdamauerint: ego a‚t clamabã: Frater ſui dꝛaco/ mea eradicer᷑. Si deceptũẽ ſvdit: vel Nuũ⸗ i
amo nd te qſi can nũ ?᷑t ſoci ſtrutionũ. Cuùtis coꝛ meuʒ ſup mliere:èt ſi ad ansrah. ſiua
me iberango me ab ea denigrata ẽ ſup me: è oſtium amici mei iſidiatus lan e mniui
afflictionibꝰ pñtis vi Oſſa mea aruerut p cauma/ ſü ſcoꝛtuʒ alterius ſit vroꝛ deo: f ¶ Et alie nian
te: ſpabar tñ irſe iob te. Nerſa ẽ in luctũ ciihara mea: ct N illam incuruẽ natio. 4 6
à deo ↄſequi ſalutim mea: ⁊ oz in tur alij. Hoc eni g ¶ Opantibus ue
futuro melioꝛẽ᷑: vt pas ganum meum in tur ali enim nephas liquitatẽ. p luxu- Mub
tuit ex. z. dictis. xix. c. — ?” ria.qd.ſic:qꝛ vi/ W
qz credebat reſurrectionẽ futuram: ſʒ loquit᷑ hic coꝛaʒ ami gdet oia quantũcũq; occulta:iõ ſubdil: Tnén oſi⸗ iid
cis ſuis qui nõ credebant ipam. n¶ Flebã ⁊c̃. Hic ↄpñter erat vi.megs.⁊ io ex teſtionio diuine allegat ſuã mun pn
remouet᷑ remediũ ex pte hominuʒ. Circa qò pᷣmo oſtendit diciã. d. i ¶ Si ambulaui in vanitate. pᷣbens me aſpe⸗ inge
iob: hoies debent ſibi 2pati.d. n Fiche quondaʒ. qñ ctib' iuuenculaꝝ: k ( Et feſtinauit in volo pes meuj. *
in ꝓſperitate erà o ¶ Sup eo qui afflict' erat. ei ↄpatien querens locũ ad eas decipiendũ. l benaterne: *
do nõ ficte ſʒ vacit᷑ ⁊ ex coꝛde:iõ ſubdit᷑: p ¶ Et ↄpatieba? ſtatera iuſta:⁊ ſciat de.i.faciat alios ſcire. m ¶ Sim Mch
aia mea paupi. q.d. ex ebere hoies mihi ↄpati:ſʒ cõ prlicitatem meam.i.puritatem meam quã ipſe nouit: re
trariũ accidit mihbi: q ¶ Expectabã bona.i.ↄſolatiões ali n¶ Si declinauit greſſus meus.de via.ſ.mundicie. lo
qᷓs. r¶ Et venerũt mihi mala.i.punitiões ⁊ deriſionaes. o(¶ Et ſi ſecut᷑ eſt ocu me coꝛ meũ.cogitatiões enin rlch
8¶ Interigꝛa mea efferbuerũt.a caloꝛe vlceꝝ vlterꝰ pene ſurrepticie non poſſunt ab homine euitari: qꝛ ſicut dĩiẽ b⸗
mrante. t ¶ Mereens incedebã.i.triſtis ppter doloꝛem me dicit Aug. Non eſt in ptãte noſtra quib viſis tͤgamur acryp
affligentẽ: qꝛ tñ iſta triſticia non abſoꝛbebat rõnem deijciẽs tñ in ptate nfa eſt ea reſpuere vel acceptare ꝓſequi vel umitd
eã a vtute:iõ ſbᷣditur: v ¶ Sine furoꝛe ↄſur. in turba cla fugere:eſt igit ſenſus:¶ Si coꝛ meũ ·i cogitatoes lubꝛite tſexe
mabã.exponẽdo cũ moderamine miſeriaʒ meam:ꝑ qð de carnis ſurrepticias: Secut ẽ ocuł mey. ipudice ↄſpici N
berent hoies moueri ad ↄꝓpaſſionem:cup tamẽ ↄtrariũ ac endo: p ¶ Et maniv meis adheſit macla.imundeta/ Prnlin
cidit:ideo ſpᷣdit: x II rater fui dꝛaconuʒ.qꝛ illi qui debe- gendo: q ¶ Serã ⁊ al co.⁊ ꝓge.mea eradicet.i. puni git
rent me diligẽ ſic frẽs:momoꝛder: ſuis punctionibꝰ ⁊ ar a deo nò ſolũ in bonij mobilib:ſʒ ẽt in ꝓle mea.q.d mie
detractõibus:ſicut dꝛacones: y ¶ Et ſoct᷑ ſtrutionũ.quia ſi lamiſiſſe, merito puat᷑ fuiſſeʒ bõis meis ⁊ filijs. nrt⸗
illi qui erant mihi familiare 7 ſocij:obliti ſunt mei:ſiẽ ſttu r¶ Si deceptũ ⁊c. Hic oñdit ſe imunẽ a pcto adulteri opnmt⸗
tio obliuiſcit fetus ſui. ʒ ¶ Cutis mea denigrata ẽ ſuper d. Si deceptuʒ eſt coꝛ meũ ſuꝑ mlierẽ. alteri ↄiunctam dnnft
me. ex hũoꝛis exterioꝛis coꝛꝛuptõe. a (Eto a mea arue in mfimonio: vel affidatã: ſicut ſonat dictio hebꝛaica: ſeuche
runt pᷣ caumate.i.caloꝛ vlceꝝ meoꝝ intm eſt exceſſiuꝰ:ꝙ in s ( Et ſi ad oſtiũ amici mei iſidiat᷑ ſuʒ.querens abuti· Audſee
pte deſiccauit medullas oſſium meoꝝ. b¶ Uerſa ẽ in lu· vxoꝛe ill t¶ Scoꝛtũ alterpſit vxoꝛ mea.i pena h Gan
ctũ cithara mea ⁊c.i.ꝓſperitas que erat mihi cã leticie vᷣſa U Et ſup il.icur.alij.turpit᷑ ⁊ cõii ſe expoat: x ¶ Hoc men
eſt in aduerſitatẽ:que eſt mihi cã triſticie moderata tñ röe. .n.nephas ẽ.ſ.adulteriũ:qꝛ eſt ð pᷣceptum diuinum. hnkn

origl;
Wrlnetn
ömutnir

Hõ

ſiiing

kügutm

in
CCüg

hanünetg

d lis i ſ

hicinildid
libist N
öeti on
iniſcnide
—
ſecheg
ausnögat
nim 4

den fUn

nuno.dd
. Ohmmt

igti,n
igoe
r 4
eUlgrlim
ſtuni
1ln
ütt
gis

S

—
==

=

SE
S= —

=
— =
= ——

= =

= —
— —
☛ =

2—
—,
S=
=
=—

=
E

-=
☛ =—=

—
=S=

=
=
☛ —.ẽ

=
— =

munẽ a ig
ſticie d¶ Si ↄtẽè

nus cõtẽpſit ſubi

ps in qua oſtẽdit

a (Et iniquitas maxia.in peccatis ꝓximum: qꝛ pr
¶ Ignis ⸗

hos fit ei iniuria in re maxie ſibi dilecta: b
vſq; ad ↄſũptionẽ deuoꝛans.ſ.coꝛpis ⁊ aĩe:qꝛ talis non

ſoluũ in aiam ſʒ in coꝛpꝰ peccat: c ¶ Et oia eradicãs ge
ninmia.qꝛ aufert certitudinẽ debite plis:⁊ ſupponuntur

hẽdes illegitimi.
d ¶ Si contẽpſi.
Hec eſt ſca pars
pncipalis hupca.
in qᷓ oſtendit ſe i ½

eſtẽt iniqtas maxima:igniſ

E 2 „ .
èt oĩa eradicans genimina.

pſi nibir iudicin cũ ſeruo meo ⁊ ancilla mea
cũ ſuo meo ⁊ an/ X Diſe 5 3
cllia nmulto mi ⸗ 13 diſceptarẽt aduſuʒ me.

re iudiciũ cũ pꝑſo ad iudicandũ de:⁊ cũ que
na equali vel ma ſierit ꝗd rñdebo illi: Nun/
e d. a no in vtero ſeẽmeg il
ſuz me i. vellent i lu opat eſt. et ſoꝛmauit me

ĩvlua vr̃. Si ngaui quod
volebãt paupib:ct oculos
vidue expectare feci. Si cõ/

iudicio diſcepta⸗

re:cui caz reddit
Dd. f. Quid.n.
faciam ⁊c̃.q.d.ſi

nolleʒ iudicari ecc een . Alol
ſuo meo qũo poſ cõedit pupilł ex ea. Quia
ſeʒ rũdere in iuni ab ifantia mea creuit mecũ
tur: g Nuqd mMee egrehia emecuz. d

nõ in vtero ſecit ſpexi pᷣtereuntẽ eo ꝙ nõ ha

me ⁊c. q..liʒ ſi buerit indumentũ:⁊ abſqʒ
ciehuanaẽ mibi bſidixerunt mihi latera ey:

equalis. h ¶ Et . et de velleribꝰ ouiũ mearuʒ

ſoꝛma. me ĩ vua clefactuſ eſt. Si èuaui ſuꝑ
vnus.i. vnus de pupillũ manũ meã:ctiã cũ
me ⁊ ĩm foꝛma orz mo in nmra inior
uit. i (Sinega piderẽ me in poꝛta ſupioꝛeʒ
ui ⁊c̃. Hec ẽ tertia

hümer me a iunctura ſua

ſe imunẽ a petõ i H S

dũ tñ eoꝛum voluntas eſſet rõnabilis: I ¶ Et ocu.vi.

xpectare feci.nimis ꝓtrahendo ↄſolatõem debitã.

2ab infantia mea. diuerſi.n.

hoies ex ↄplexione nãli hñt varias inclinatioes ad actꝰ
virtutũ:qꝛ aliqui ſt ꝓni ad liberalitatẽ: aliqui ad caſti

tatẽ: ⁊ ſic de alijs:⁊ talis inclinatio creſcit pꝑ exercitium.
Scũs vero iob ex ↄplexione ad miſericoꝛdiã pnus erat

⁊ hec inclinatio ꝑ ↄtinuũ exercitiuʒ creuerat. o ¶ Si m

deſpexi ⁊c. hHec eſt quarta ꝑs in qua oſtendit ſe imuneʒ

a pctõ ſuperbie:q̃ ſolet oꝛiri gin rallo ipotentia vl
d

defectu: ⁊ hoc excludit a ſe.d. eſpexi pᷣtereuntem
eo ꝙ non habuit indumentũ. reputans eũ ex hoc vilez

2 bonoꝝ ſuoꝝ diſſipatoꝛex:ſʒ ecõtra exhibui me ei mi-

ſericoꝛdẽ:iõ ſubdit: p Si nõ bñdixerũt mihi la.ei .
que diſcoopꝑta erant:⁊ ego opui:⁊ ſic fui occaſio:vt bñ/
diceret mihi: alre de vellerib' ouium mearuʒ.i.de
panis factis de vellerib'ꝰ earuʒ x. ¶ Calefactus ẽ i. mu
nitus ↄtra frigus. s ¶ Si leuaui ſuꝑ pupillũ manum
mea.i.ptatem meã iniuſte: x¶ Etia cuʒ viderẽ me in

ſiſq; ad pditionẽ deuoꝛans

Si còntẽpſi ſubire iudiciũ

Quũid.n.faciã cũ ſurrexerit

medi buccellã meã ſoł:⁊ ſ

em.i. in loco ludicij vbi poterã facẽ voluntar
meã. v ¶ umerus me'a iunctura ſua cadat ⁊c.i.ſic enoꝛ
miter puniar a deo: et cãm imunitatis a pᷣdictis vicijs ſub/
dit: x¶ Semp eni quaſi tumẽ.ſuꝑ me fluct ⁊c.i.ſicut illi
qui ſi in mari nauigates: videntes fluct intumeſcẽtes q̃libz
momto timẽt ſmer
gi:ita ſemꝑ ſup me ti
mui iudiciũ dei veni
re:ſi aliquid agerẽ cõ

cada⸗ bucha cũ ſu
is oſſib ↄofringat. Sẽmp.n. reill al 4
r, 2 .7 tra euʒ paupꝑes ⁊ ipoꝰ
aſſi tumetes ſup me fluci⸗ : tentes veſpieienasrt⸗ .
mui deu: 7 põd i ferre no oꝛit᷑ ſupbia ex ꝓpꝛio
potui.Si puᷣtaui auruʒ ro· aſtu ex ptate ⁊ diui-/
bur meum:ẽet obꝛigo dixi fſi ner doee
ducia mea. S . letar'ſ uz ſup putaui aurum robur
mitis diuitijs meis:⁊ qꝛ pli meũ.ex hoc excludẽs
ma repperit man mea. Si a me timoꝛẽ diuinuʒ:
uidi ſolẽ cũ fulgẽt:⁊ lunã in ꝭʒ ¶ Et obꝛixo dixi ſi·

—

cedentẽ clare:⁊ letatũ ẽ ĩ ab rla mne Hvon da
ſcondito coꝛ meũ:èt oſcula letatus ſum inepte et
ſuʒ manũ meaʒ oꝛe meo: ſuꝑbe b ¶ Diuitjs
quẽ eſt iniqtas maxia:et ne meis ⁊c.
gatõ ↄtra deũ altiſſimũ. Si na. c Ol

gauiſus ſuʒ ad ruinã eius q pec eſtquita ꝑs ind
meoderat:⁊ exultaui ꝙ iue oſtendit ſe imunema
niſſet eũ malũ. Mõ.n. dedi petõ idolatrie.d. Si
1. vigi ſolem.i.diligenę

ad peccãdũ guttur meũ:vt

ee e een, attendi vt cultum la“
expeterẽ maledicẽs aiaʒ ei trie ſibi attribuerem:
Si nõn dixerunt viri taber ſicut cõiter faciebant
naculi mei:quis det de car gentiles illius tẽpoꝛis
agoꝛantes coꝛpoꝛa ce

nib eiuſ: vt ſaturemur. Foͤr leſtia tanq deos:
ñ mãſit pegrin:oſtiñ meu, oc Etoleulatus ſug
viatõi patuit.Si abſcõdi qᷓ̃ manum meam. in ſiꝰ

hõ peccaãtũ meũ:ẽt celaui ĩ gnum reuerentie eis
ſinu meo iniquitateʒ; meam exhibite. dQue⸗

S iniquitas maxima. ſ.
Si ẽxpaui ad mititudiem impendere creature:
AAAAsa attribuendum ect

negatio contra deum altifſimũ.qꝛ cultus dei falſi eſt negaꝰ
dei veri in facto. gSi gauiſus ſum. Hec eſt ſexta pars

. P ahene in qua oſtẽdit ſe imunẽ a pctõ rancoꝛis ⁊ inuidie dicens:·
m ( Si comedi buccellã meã ſop.p buccellaʒ intelligsã
tur alia cibaria:q iob liberalit cõicabat ⁊ maxie paupe
rib. vñ ſubditur: n ¶ A⸗

Si gauiſus ſũ de malo alieno:ẽt de malo inimici mei ſuß̃ß.
deus puniat me:⁊ in hoc ꝑ oppoſituʒ oſtẽdit᷑ charitas ꝑfcẽ··
in ipᷣo iob:q̃ ſe extendebat ẽt ad inimicos ſjᷣm monitiõeʒ ſal
uatoꝛis: Matth. v. c. Diligite imicos vros cc. h ¶ S 15 .
dixerint. Hec ẽ ſeptia ꝑs in q̃ oſtẽqit ſe imunẽ a vicio inhbia
nitat: pmo circa dõeſticos.d¶ Si nõ dixerũt viri taber
naculi mei.i. dõeſtici mei: i ¶ Quij det de car. e vt ſature
ur. i. quis det vt ſit coꝛꝑalit pñs nobiſcũ ſꝑ:vt de eius ſo
cietate reficiamur:: quantum ad extraneos.d.

non manſit pegrinus.ſʒ humane collegi eũ in hoſpitio:
I¶ Oſiũ meũ via.pa. vt libẽ poſſʒ ibi accipꝑe refectõeʒ ſu
m ¶ Si abſcõdi. hec ẽ octaua ꝑs in qᷓ oñdit ſe imunẽ a vi⸗
cio hypocriſis.O¶ Si abſcõ. qſi hõ. i.ſiẽ ſolẽt miti hoĩes fa⸗
cere n ¶ Petm meũ. illud indebite negãdo vel falſo excu/
ſando: o CEcka ſinu meo.i.iĩ coꝛde meo p(¶¶ Inidta
tẽ meã.pꝑ falſa exteri ſcitatt onñſionẽ. a¶ Si expaui.hec ẽ
nona ps in q̃ oſtẽdit ſe mũdũ a vicio puſillãimitat: ⁊2 cir
ca ſuã inocẽtiã optat teſtimoniũ diuine vitat::ibi Quis mi
hi. Circa pmum dicit: a ¶ Si expaui ad młtitudi.nimiäã.

timoꝛe multoꝛũ a iuſticia deuiando. b ¶ Et deſpectio ꝓ/
pinquoꝝ terruit me.ita ꝙ a vitate deuiaui tin ne offen
derẽ ꝓpinquos meos ↄtrariũ volentes. c ¶ Et non mag
tacui.q..non feci pᷣdicta ſʒ mag tacui audiens icrepatioes
ꝓpinà meoꝝ:eo ꝙ nolebã eis acquieſcẽ. d Ene egrel⸗
ſus ſuʒ oſtiũ.ad agen/
dd aliquid iniguſo 2
ck crg. Es Quis nimiã:t deſpectio ꝓpinq
mihi. Hic. S. q em. Sr F .
rit teſtimoniũ diuine texruit me:et no nag u
vitatis. dA Quis mi⸗ Nec egreſſus ſũ o tiu. Mαι
mihi tribuat auditoꝛẽ uůt de

hi tribuat auditoꝛeʒ. Mihi tribuat auduo:eutde
ſ. querimõie mee:vr ſideriũ meũ audiat oĩpotẽſ

merh nerpello 3Ru ⁊ libꝝ ſcribat ipᷣe ꝗ iudicat:
7 Ardeſideriu ce⸗ dt in hũero meo poꝛtẽ illuʒ
uʒ audiat oĩpotens ? ⁊ circũde illũ q̃ſi coꝛonã mi
libꝝ ſcribat ſniam ꝓ hi: Pẽr ſingulos gdus me
me ꝓferendo:⁊ ꝑ tal? W ie
modũ loquit᷑ eo ꝙ ſẽ

tentia iudid ſolet fieriri UVMB
in ſcripto:hanc autẽ ſniam tulit deus in fine libꝛi.d. amicis
iob: Non eſtis locuti coꝛã me rectũ ſicut ſeru meus iob.
g¶Ut in humero meo poꝛtẽ illũ.tanqᷓ victoꝛie mee vexil
lũ. EADer ſingulos gradus meos.i.p oẽs pceſſus meos
i ¶ Pꝛonunciabo illũ. ad dei gliam: iõ ſbditur: k ( Et q̃i
pᷣncipi offera de oibus bonis humanis glia deo eſt at
tribuẽda. l ¶ Si aduerſum me. Hec eſt decima ꝑs in qua
oſtendit ſe imuneʒ a peccato cupiditat:qð apꝑet viciuʒ qñũ
hõ de terra vult extrahere fructus exceſſiuo:qð ſit duplici
ter. vno mo qñ nimis galiur enopmütlur guers
hoc excludit a ſe.d. l ¶ Si aduerſũ me ter.mea clamat.
i.ex oꝑe oſtendit qſi ſe afflictã de nimia cultura. Alio mõ
qñ ſubtrahit᷑ merces debita agricolis:⁊ quantũ ad hoc diẽ᷑
Si fructus eius comedi abſq; pecunia.⁊ ſubditur ↄueniẽs
pena.¶Mꝛo frumento oꝛiatur mihi tribulus 7c.

mei.i. domeſtici mei.

ditio. .j.
Algde ipꝛopꝛie dici videt ꝙ illi qui deſiderant ſocie⸗
tatẽ alicu dicunt deſiderare refici de carnib eius:
Hiz hoc dictũ alit᷑ videt exponendum.ſꝙ iob ſic erat
amatoꝛ ⁊ recollectoꝛ pegrioꝝ:ꝙ oẽ) recolligebat in domo
nec pmittebat ꝙ aliqs peregrinꝰ maneret extra:de quo dic̃
Foꝛis non maͤit Peg inuj.ſilr nec volebat ꝙ viatoꝛes habe
rent aliqð impedimentũ ne intrarẽt in domũ ſuam:de quo
diẽ:Oſtiuʒ meũ viatoꝛi patuit.in qͥͥ tm̃ excedebat ꝙ dome
ſtici ⁊ ſeruitoꝛes ſui fatigati a frequenti ſeruitio pegrinoꝛũ
q extraneoꝝ videntes ꝙ magis curabat de recollectione et
refectione extraneoꝝ: ꝙ; de domeſticoꝝ quiete ⁊ refrigerrio
q̃re hẽèbant eũ in odiũ deſiderantes ab eo vindicari.vnð di
cebãt:Quis det de carnib eius:vt ſaturemur.ſic conſueuit
eſſe multotiens:qñ paterfamilias videt᷑ excedẽ in bñfacien
do alienis:domeſtici ꝓpꝛij de hoc murmurãt:q̃ſi per illum
modũ quo legit Matth.xx.c.de operarijs ð patrẽfamilias
murmurãtibꝰ:eo ꝙ pares fecerat eos qui minPꝰlaboꝛauerãt
his qui poꝛtauerũt pondus diei ⁊ eſtus.vñ in ꝓpoſito fami
liares domeſtici p ampli excitabant᷑ in odiũ patriſfamilia,
cũ extraneos tm foueret vt ꝓpꝛij fatigarent᷑:⁊ ſ̃m hãc expo
ſitioneʒ cũ dixiſſet:Si nõ dixerint viri tabernaculi mei: qs
det de carnib eius vt oremuräkttdangcen imedia⸗
te ſubdit:Foꝛis non mãſit pegrinus. ¶ In eodẽ capi.xxxj.
vbi dicit in poſtilla:Circa pᷣmum dicit: Si expaui ad mul-
(G titudinem nimia. 3 ltio.ij.
Bi dicit᷑: Si expaui ad multitudinẽ nimiã ⁊c.in he
be habet: Si expaueſcere feci multitudinẽ nimiã
NA deſpectio cognationũ terruit me:⁊ nõ mag tacui

bernaculi

r, vbi dict:in voſtſlla: Sine direrint virita⸗ rent:tu qꝛ vt dicit. .c..erat ipi iob ſamilia multa ni⸗
1 Ad mis:⁊ per ↄñs non ſic faciliter fatigabil:vbi vna fami

(Ziber

Cuð ſenſus ẽ ꝙ iob in hoc loco excuſabat ſe ab accepti

one ꝑſonaꝝ: intm̃ ꝙꝙ multitudinẽ nimiã a q̃ ſolent uãs
doq; iudices terreri:cũ iuſticia hoc ſuaderet expaueſcc
faciebat:⁊ tñ cum ↄtigiſſet ꝙ aliquis deſpect᷑ cognatio
nũ.ſ.qui mag ↄtẽptibilis erat in cognatiõe aliqò iuſũ
ꝓ ſe allegaret:ter

„ „ „ rebat eu: de quo
os ꝓnũciabo illü: ct qſi pᷣn/ dic: Deſpectio co⸗
cipi offerã eũ. Si aduerſuʒ me inkifrw inten

me terra mea clamat:⁊ cuʒ bat:aſſentiẽdo iu
ipa ſulci ep deflẽt. Si fruc ſticie: de quo die:
e comedi abſq; pecunia:? Et ñ mag tacui.
animaʒ agricolarũ eius af- nech zudebat co,.
flixi: pꝛo frumento oꝛiatur ꝗoie: fler egrct.
mihi tribulus: ⁊ pꝛo hoꝛ ſus ſum oſtiu æc.
deo ſpbdiia. ((Heplic.
“ M N ca.xxxi
vbi poſtil ½

krhçägkatos diſtignit de
cem ptes ſ̃m decem vicia a quibus iob ſe excuſat in ea

pte qua dicit᷑: Si non dixerint viri tabernaculi mei des

det de carnib'ed vt ſaturemur.ſe excuſat a vicio inhũa

nitatis.q.d.ita ſui humanus domeſticis vt ẽt carnis.i.
coꝛpis mei iugeʒ affectarent pñtiam ꝓ ſui refectione.i.

ↄſolatione. Burgeñ. aũt hanc expoſitionẽ dicit ĩpꝛopꝛi
aʒ:volens ꝙ hec vba vixerunt famuli ſui ex odio in viʒ

vindicte:ſʒ certe magis ẽ ipꝛopꝛia vindicta ꝑ burgeñ.fi ·
cta:ꝙ quis ex odio velit carnes hũanas deuoꝛare: tum

ẽt qꝛ vᷣba illa non ſonãt in excuſationẽ iob:ſicut pʒ ꝑ to

tũ capitulũ:ſʒ potius in accuſationem quali ſuis fuerit

adeo inhuman': ꝓut burgẽ. exponit:vt ex odio affecta
rent eius carnes mãducare.nec eſt viſile ꝙ ſcũs vir opẽ

pietatis fouendo pegrinos a aduenas: vſq; ad tantã do
meſticoꝝ fatigã ꝓceſſerit:vt carnes eiuj ex odio affecta

rent:tũ qꝛ vt dicit᷑. S.c.j.erat ipi iob familia multa ni⸗

lia p aliã potuit ſbleuari:tũ qꝛ ita heroicus fuit vir iſte
vt ẽt a deo meruerit ſic ſingularit᷑ ↄmendari:vt pʒ.c.j.
non ẽ veriſile ppter ↄnexionẽ virtutũ viciũ inhumani
tatis tante in eo fuiſſe:cum ſᷣm phʒ bonuʒ tin vno mo
fiat.i.cum aſſiſtentia omniũ virtutum moꝛaliuʒ 2 cir/

cunſtantiaxꝝ earundem: ⁊ in ſine h' capituli dicit ſe non

fuiſſe oneroſuz terre in nimia eiu cultura dicẽs· Si ad-
uerſuʒ me clamat terra ⁊c. Qui igit terre inſenſibili jm
illũ ſenſum oneroſus non extitit:ↄñs eſt ꝙ ronabili fa⸗
milie moleſtus non ſuerit:ſʒ ei quadã humanitate pep-

cit. nec ẽ veriſile ſcm iob ſcient ſuſtinuiſſe iniquã ſamili
azʒ:q̃ ex odio ſuã expeteret carnẽ deuoꝛandã:qui.n. erat
oĩum cõſolatoꝛ: vt dicit᷑ in l̃a:qũo familie ſue vſq; ad

odiũ ſui ſuiſſet oppᷣſſoꝛ:nec opiabile ẽ failiã ſuã tin poſ

ſe ↄcipe ʒ eũ odiũ: ꝗ vt dẽ ĩ hoc ca.cũ ſuo nõ ↄtempſit
ſubi

Mileft aũt. Termiata diſputatõeXXXII.

triũ amicoʒ: iob z ip̃ʒ: hic ↄñter ponit diſpu

—

ſuã mltipir declarauẽat reputauert eũ eẽ iuſtũ:⁊ iõ mae
to tacuerũt:qꝛ cũ eo diſputare ceperat:eo ꝙ an ꝛiu te⸗ .
nebant. l. ipᷣm a deo fuiſſe ꝑꝑ ſuã iiuſticiam flagellatũ:

heliu autem adhuc idem tenebat: ⁊ iuſticiam quã iob

p ſe declarauerat ſimulatam ? non veram credebat. “

gnationũ terruit

e iudiciũ.Ex his oĩbus pʒ burgeñ.delira ..—

tatio quarti.ſ.heliu.Circa quò pᷣmo poniur
uedam p̃fatio: 2 ſpdit iſta diſputa.c.ſeq̃n. pma i du/
as:qꝛ pꝰ ponit h' diſputatõis occaſio:⁊ diſputãtis ex
cuſatio: ibi Junioꝛ ſu. Occaſio ãt h diſputatoij ſuit:co
ꝙ tres amici iob. S. poſiti audii vbis iob ꝗb' innocẽtia

Mnerh
tadeun
Calgton
galglun
eeoſen
inin

mmauig
ncdu an
iis haui

Nſottdn
eoͤde
gioho
Npite
KNr
gang⸗
gotn
ltfi
gpbi
Mul
chn
ſolipera

eancf

ſrai
igiin
om

leon⸗

ſehtent
ſeens
nnigii
ſünerpin
ſthner
nonis
nlerſbin

Alntets
lwos

Mrir

ſu
lwninn
bnet
enmln
rzmont
eräans
uiſchnoni
minit popt
nigonr,
eupborgäf
Edalnntnein
dobecnpn
narniſsſrt
Nicofn
ſlerlienen
Ntaun
ſoconn
anlunuut
thrtifuin
nasfit i⸗
winn

ſiões q̃ impediũt

Itẽ ipᷣe iob in diſputando q̃dam vba dixerat: q̃ videbã

et ſi alias fuiſſet iuſt: ꝓpter qð iratus fuit ↄ iob ſe iuſti
ficantẽ:⁊ ↄtra tres viros pᷣdictos:eo ꝙ non poterant ꝓ

ut ipe eſtimabat defendere vitateʒ: ⁊ hoc eſt qð dicit:

4 milſerunt

aũt. pʒ lr̃a hoc S
excepto: b¶ Sʒ (Cap. xxxII.
n Jaͤenalſet NMiſerůnt aũt mes vi
ſent ißz oſtedere liſti reſpondẽ iob.eo
iniuſtũ magis ſer K ſibi ilel Ei na⸗.
mo e ani indignatuſqʒ ẽ heliu filius
4 nice e⸗ barachel bugites de cogna
ipius diſputantij none . am. Irar⸗ cſan aqu
excuſatio: ⁊ pmo luʒ iob eo ꝙ iuſtũ ſe eẽ dice
excuſat ſuã tardi ret coꝛã deo. Poꝛꝛo aduſũ
tatẽ: voſtenditlo gmicos el idignat eſt eo ꝙ
eaineeaem: no inuẽiſſent rñſionẽ roõabi
im autẽ quare lẽ:ſed tmmõ condẽnaſſent
tandiu tacuerat, iob. Igit heliu expectauit
alas loauetibus iob loquẽtez: eo ꝙ zeners
m E eſient ꝗq loquebant᷑. Cũ aũt
D. unioꝛ *1 „ – —. —
tpe.iõ enno⸗ an vidiſſet treſ rñũdere no po
tiquioꝛib' weun tuiſſent : ſe⸗ eſt aheneie
daręe: io ſubditur 6 liu fili ra
d Bperaban. Bñdenſqʒ heliu iliu bara
getas plixioꝛ io chel bugites dixit: Jůnioꝛ
queret rõnabili luʒ tpe vos aũt antiqoꝛes.
ter ⁊efficacit: oo Iccirco dimiſſo capite veri
4 Hngendins tus ſuʒ vobis idicare meaʒ
D exper lentis ſniam. Spẽrabaʒ. n. ꝙ etas
q̃ dirigunt ad lo- ꝓlixioꝛ loqueret᷑: ⁊ annoꝛũ
quenduʒ efficaciꝭ multitudo doceret ſapiam

Frangunt ẽt pa · Sẽd vt video ſpũs eſt ĩ ho

L. h&
ad loquendũ r6ꝗ Minib: x iſpiratio oĩpotẽtiſ

bilit. Sz vt dat ĩtelligentiã. Noͤn ſi lon/

vigdeo ⁊c̃. Hic cõ/

geui ſapiẽtes:nẽec ſenes ĩtel/
ſequent᷑ oſtendit

eſtimat vitatẽ pe⸗

rire ꝓpter defem

defenſionis:⁊ credit ſe ſufficientẽ ad eiuj defenſionẽ:tũc

iminet ſibi neceſſitas loquẽdi:ne pereat vitas ppter ei

taciturnitatẽ: ſic aũt eſtimabat heliu:vt pʒ ex pᷣdictis:et

iõ pꝛimo oſtẽdit p̃dictoꝝ viroꝛum inſufficientiã ad de⸗

fenſionẽ vitatis:2ſuã ſufficientiã:ibi Plen ſuʒ ſermo/
nib. Circa bmum dẽ: ee ., vt video ſpũs eſt in hoi

bus.ſ.rõnalis:qui ẽ in iuuenib:ſicut in ſenib: f ¶ Et

. iſpiratio oĩpo. dat intelligẽtiã. de his q̃ ſũt ſupꝛa rõneʒ:
ia iuueniby ſic ⁊ antiquis:vñ dicit dauid: Suꝑ ſenej in
dellexi. iõ/ſbdit: eon ſt longeui ſapiẽtes. in ſpecu⸗

labilib: h¶ Tec ſenes intelligũt iudiciũ.i.qͥd ſitĩ agi

bus viris pᷣdcis:iõ ſbdit᷑: i
at ꝓpter eoꝝ defectuʒ:mouebat᷑ eciaʒ ex pᷣſũptione ſue

bilibuj recte agendũ:a iſtũ duglie defectũ notat in tri

ſcie quã pᷣſumptuoſi vix aũt nunqᷓᷓ pnt occultare: is ſb
dit: Beitendi v⸗

₰ vobis etiam ego ſciam meã.cetera patẽt
ex dictis vſq; ibi: l ( . Ne foꝛte dicat᷑ inuenim ſapiaʒ.

ii.diximns ð iob quicquid põt contra euʒ dici: ⁊ qd ſit

4

ſue locutiõis neci ligũt iudiciũ. Idèo dicã: au
tatö qñ eni aliſs dlite me: oſtendã vobᷣ etiam

eo dicaʒ. ne vitas pere

illud ſubdit: m

ſubdit: m ¶Deus piecit eum non hõ. in hoc bꝛeuit
tur ipᷣi heliu blaſphematoꝛia: ꝓpter que erat arguẽdus tangit᷑ virtus oium ronum quas adduxert õ iob.ſ.ꝙ deu

flagellauerat eũ qui non pot decipi nec decipe: ſicut hõ fre/
quent᷑ decipit ⁊ decipit᷑:ẽt ipſe ẽ regula iuſticie:⁊ ex hoc con

cludebãt ipm iob iniuſtũ eſſe et fui

ego meã ſapĩaʒ. Expectaui
eni ᷣmòes vr̃oſ:audiui pꝛu

dentiã vr̃aʒ. Donec diſcep/
taremiĩ ſermõib vr̃is:⁊ do/

nec putabã vos aliꝗd dicẽ
ↄſiderabã. Sʒ vt video nõ
ẽ qui poſſit arguẽ iob:⁊ ri
dere ex vob ſermõibꝰ eius.
Nſoꝛte dicat inuenim ſa
pientiã:deus ꝓiecit eũ non
hö. Mihil lõcut eſt mihi:et
ego nõ ſᷣm ſermones vr̃os
rñdebo illi. Extimuerunt
nec rñderunt vltra: abſtule
rũtq; a ſe eloquiũ.Om̃ igit
expectaui:⁊ nõ ſt᷑ locuti:ſte/
terũt:nec rñderunt vltra:rñ
debo ⁊ ego ptẽ meã:⁊ oſtẽ
daʒ ſciaʒ meã. Plènſuʒ.n.
ſermonib:et coartat me ſpi
rit vteri mei.En vent᷑ meuſ
quãaſi muſtũ abſq; ſpiraclo
qð lagũculas nouas dirũ/
pit. Loq̃r:⁊ reſpirabo pau
lulũ:aperiã labia mea ⁊ rñ⸗
debo MNn accipiaʒ perſo/
nam.vviri: et deum homini
non equabo. MNeſcio enim
quandiu ſubſiſtaʒ:ètſi poſt
modicum tollat me factoꝛ

tat ad loquẽdũ. r

ſſe. n ¶Mihil locutuj

eſt mihi q.d. illa que

dicã non dicã eo ꝙ ꝓ

uocauerit me ad iraʒ
qꝛ me non ẽ locut'.
0 CNXreconon ſcoʒ
ſer. ve. rñde.illi.iſte ei
heliu in aliqͥ cõuenie/
bat cuz iob. ſ. in hᷣ
poebat aliquã malo/
rũ punitionẽ ⁊ pᷣmia-
tionẽ bonoꝝ pꝰ moꝛ/
teʒ:diſcoꝛdabat tamẽ
ab eo ſiẽ ⁊ alij:qꝛ dice
bat aduerſitates pndᷣ
vite ꝓ pctõ infligi:licʒ
nõ ſint ſemꝑ tota pẽa
ꝓ eo debita:⁊ ſic vlte
rius reputabat iob in
iuſtũ:⁊ p pctij punitũ
In eo igit in q ↄuenie

bat cuʒ iob diſcoꝛda-

bat ab alijs:⁊ ſic nõ ꝓ
ceſſit ſᷣm ſermonej eo
rum. In illis ẽt in qui
bus ↄueniebat cũ eis
