t¶ Juncti petre.i.iuxta petrã de qua debebãt aquam
eicere. v ( Juiies eoꝝ.i.moyſes ⁊ aarõ.q.d.dauid
mlto foꝛt debeo mihi timẽ ⁊ ꝑpↄſeq̃ns deũ oꝛare ne

pter verba maloꝛum trahar ad peccadum: ⁊ per conſe
guens ad penam ſuſtinendum. x¶ Audient. ideſt au

*

iant: quia hebꝛei pꝛo optatiuo vtũtur futuro indica

tiui: vt frequenter dictum eſt. y ¶ Uerba mea quoni

am potuerunt. in hebꝛeo ⁊ in tranſlatione hieronymi
habetur: Uerba mea quoniam decoꝛa ſunt.⁊ in hoc
dauid ſermonem dirigit ad maliloquos: ? eſt ſenſus:
Audient verba mea. maliloqui coꝛꝛigentes ſe a ſua
malicia. Quoniam decoꝛa ſunt.ideſt ad decoꝛem ho
neſtatis inducentia: ⁊ per conſequens recepnione di/
gna. Ad hunc ſenſum poteſt trahi littera commu/
nis. Audient verba mea. ſcilicet maliloqui ad ſuam

coꝛꝛectionem. Quoniam potuerunt. ſcilicet ſe coꝛi⸗

gere ad monitionem verboꝛum meoꝛum. 3 Si
cut craſſitudo terre ⁊ cetera. Hic incipit verſus in he/
bꝛeo ⁊ in tranſlatione Hieronymi: vbi Dauid petit
pꝛeſeruari a pena gehẽne.pꝛimo tamen oſtendit modũ

hanc penam incurrendi.ſecũdo petit ab ea liberari: ibi

ſtris de vbo adu

pdictõis dubitates de ĩpletõe verbi dini qð eis dixerat
Lodqmini ad petraã coꝛa eis ⁊ illa dabit aquas:⁊ ꝓ illo

. —

ſ. ros eſt equoca ad ſignificàdũ caput:quã ſignificatlio
nẽ ſequũtur hic hebꝛei:a ad ſignificadũ fel: loco cuius

Se

.
D

E

S=
=

☛r r

—
——

——

=

—

N

—
=

4
4

ie
bßni
agun
ld
en
We
ucaia
lnli
Aüüfn

–☛

E
☛n Pↄ

=

Prde
dnd
i
.ien⸗
Nu
Am
igi
ſn
nor

Nee

1

„
1.

inipai

—

l
=

Quia ad te dñe.Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ hec ẽ l̃a in he
bꝛeo:Sicut findens ⁊ ſcindẽs in ira.Et ĩ trãſla. hiero.

Sicut agricola cũ ſcindit terra ſic diſſipata ſũt ⁊c̃.et eſt

eadẽ ſñia vłꝑ pʒ:⁊ eſt ſẽſus:qꝛ ſicut ille q ſcindit terrꝗ fac
ibi quanda ꝓfunditatẽ ⁊ terre diſſipationẽ:ſic a(u
ſipata ſunt oſſa
nꝛa.i.ſic diſſipa⸗

ta eſt virtus men Diſſipata ſũt oſſa nr̃a ſec
tij nre q ꝑ oſſa ð
ſi ignauu:in qbuj
eſt robur coꝛpis. .
b ¶ Secus infer as alam meam. Cuͤſtodi
num. i. ꝓpe infer mea lado què ſtatuerũt mi
nu. vñ in heb. i hiẽè:t a ſcadalis operantiuʒ
tranſla. hiero. hẽ . r eetia ei-⸗
tuꝛ: In oꝛe ierni. iniquitatẽ. Cadẽt ĩ retiacu
diſſipatio.n. vir lo eius pciõꝛes: ſinglriter
tutis q̃ fit ꝑ vicia

facit appꝛopiqre

ad penã gehẽne.ad eũdẽ ſenſũ reducitur lr̃a cõis cũ dẽ:

Sicut craſſitudo terre ⁊c. Craſſitudo ꝓpꝛie ẽ in aiali:⁊
latet ſub pelle:⁊ ad ſimilitudineʒ h' craſſitudo tre dẽ qͥ
latet ſb eius ſuꝑficie:qñ vo tra aratur:ſuꝑficies ſbuerii

tur:⁊ ſic craſſitudo eius ſurſũ erigitur.Eſt igitur ſeſus:

ſicut craſſitudo ire ſurſũ appet ex ire ſciſſione cum vo/
mere:ſic oſſa nr̃a diſſipata ſunt ⁊c̃.⁊ exponat᷑ ſicut..
c¶ Quia ad te dñne ⁊c. Hic icipit vᷣſus ĩ heb.⁊ ĩ traſla.
hiero.vbi ↄñter dauid petit pᷣſeruari a dẽa pena gehen
ne:⁊ incipit hic ↄſtructio:Non auferas aiam meam. i.
non ꝑmittas eã auferri a ↄſpectu gr̃e tue ⁊ p ↄñs trahi
ad penã gehenne.Quia ad te dñe dñe oculi mei.tanq
ad ꝓtectoꝛẽ meuʒ. n te ſpaui.q.d.decet vt me pᷣ
ſerues a pena gehenne: qꝛ modus ẽ magnifici liberare
ſperantes in ſe. e
¶ QAuẽ ſtatuerũt mihi.ſ.ſpũj maligni. g ¶ Et a ſcã
dalis c. Scandalũ.n.eſt dẽm vel fẽm minus rectũ pꝛe
bens alteri occaſionẽ ruine.⁊ ſic petit dauid ne pctm̃ lin
gue aliene pꝛebeat ſibi occaſionẽ ruine. h ¶ Cadent i

retiaculo eius pctõꝛes.i.occaſionem peccãdi amãtes:ſʒ
illud ecci.iij. Qui amat periculuʒ i illo pibit. i ¶ Sin
gulariter ſu ego.i.a ſocietate male loquentiũ me ſbtra/

ſum ego donẽc tranſeam.
infernuʒ:ꝗà ad te dñe dñe· ¶ Eruditio dauid cũ eſſet ĩ
oculi mei:ĩ tè ſpaui nõ auæſpelũca. Oꝛõ. CxL I.
VVcèẽ mea ad dñnʒ cla

uſtodi me a laq̃o.ſ.deceptionis.

ut iſta ? alia ad hoc ptinẽtia latius ↄtinẽtur in glo.que no
tabilit hũc p̃ſ.exponit.Et iõ ꝗ vult hẽre expoſitionẽ lraleʒ
verã ⁊ myſterioſã hy pᷣ.ibi querat. ¶ Replica.
Np̃ſ.Dñe clamaui.quem poſtilla.exponit de da

—uid petente ſe decetero p̃ſeruari a peccato oꝛis ex

cuſãdo pctm: Burg.
illã expoſitionẽ abij⸗

allegat ad hoc delira
menta ſua poſita cir
ca pᷣſ.Dixi cuſtodiã.
Memento dñe da
maui: vòce mea ad uid. q vide ĩ coꝛꝛecto-
dñiz depcai ſu. Effundo in mi in oei⸗ Alesutle.
ↄſpectu eius oꝛõeʒ mea: ct ſpãliter bic bicit di
tribulationẽ meã añ ipſu? cens ꝙ dauid nunqᷓ
pꝛopoſuit falſas excu
ſationes tendẽtes ad
peccati defenſionẽ:qꝛ vt dicit ĩ ſuis hiſtorijs no reperitur:
ſiʒ hoc eſt flʒ:qꝛ vt hẽtur.ij.Reg.xi.dauid q;plura malicio/
ſe dixit ⁊ ſcripſit in mã vꝛie que tẽdebant i excuſationeʒ pec
cati cum eius vxoꝛe berſabee cõmiſſi:qbus verbis qꝛ vꝛias
ſatiſfacere noluit:vt videlicet cũ berſabee doꝛmiret: iccir/
uid ſcripſit vel ſcribi fecit malicioſe ad moꝛteʒ vꝛie:qui ca-
ſus eſt ibi valde pꝛopꝛius:quia petit decetero ab huiuſmo
di pꝛeſeruari dicẽs: Non declines coꝛ meũ in verba malicie
ideſt declinari permittas:fuerũt enim illa verba ⁊ pꝛolata
⁊ ſcripta verba malicie pertinẽtia ad excuſationeʒ peccati.
Et cũ in eodem pſalmo poſtillatoꝛ illũ paſſum: Diſſipata
ſunt oſſa mea.exponit de mẽtis ſue roboꝛe ⁊ virtute: Bur
genſis obijcit dicens illã expoſitionẽ non eſſe litteralem ꝙ
per oſſa accipiatur mẽtis robur a virtus:ſed hoc ẽ manitfe
ſtũ deliramentũ pꝛetẽdens ꝙ nullus ſit ſeſus litteralij niſi ꝗͥ
per voces ſignificat quod talſũ ẽ:quia i ſacra ſcriptura nõ
ſolũ voces ſignificant:ſed etiã res ſũt ſignificatiue:quia ali
as omnes pꝛopoſitiões moꝛe humano ð deo dicte eſſẽt ab
ſurde:puta Oculi domini ſupꝑ iuſtos.Et fiãt aures tue intẽ
dentes. In manus tuas ⁊c. Similit᷑ ⁊ de angelis ⁊ homini/

bus.:vtputa:Qui facis angelos tuos ignẽ vꝛentẽ. Et iuſtus

vt palma floꝛebit. Plalmus.CXII.

7 . 2 21„7 * 2 2 „ 5„ * 2 7 . ₰
ho:ne ſint mibi peccãdi occaſio. k¶ Donec traſaeam. Oce mea Huic pſalmo pᷣmittitur talis titulus i

de pñti vita ad ſctõꝝ redem.¶ Moꝛalitas aũt h p̃ᷣſ.eſt

vt hõ qui alias exꝑtus eſt ꝑ linguam ſe peccaſſe:vel ad

hoc pctm ſentit ſe pnuʒ eẽ:exẽplo dauid peniteat:vt ſic
a recidiuo p deuotam oꝛõnem pᷣſeruet᷑: ⁊ a pena debita
liberetur.¶ In pᷣſ.cxl. Dñe clamani⸗ pblei poſtilla:
De mã vero eius. Additio.
Ncõueniens vẽ ꝙ hic pᷣſ.applicet᷑ ad ſingula
hiſtoꝛias ipſius dauid ꝓut poſtil.vult: tũ
ppter rõnes allegatas in additiõe ſcõa ſuꝑ pᷣſ.xxxviij.
ſimilit᷑ in additione ſuꝑ pᷣſ.cxv.q̃ ibi pñt videri:cũ qꝛ ĩ
hoc pᷣſ. ſunt aliq verſus ipertinentes tali expoſitiõi: ſicẽ
cũ dẽ: Ad excuſadas excuſationes in peccatis.Si enim
dauid petebat hic pᷣſeruari ab his in qb iã peccauerat:
ſuꝑfluũ erat ſibi petere vt nõ ꝑtinaciter de ẽderet petm
ſuum excuſatioibus falſis:cũ hoc nunqᷓ legitur feciſſe:
vt pʒ in ſuis hiſtoꝛijs. Similr cũ dicit: Diſſipata ſüt oſ
ſa nr̃a cc. nuni. n. oſſa dauid fuerũt diſſipata ſed poti
us aduerſarioꝝ ſuoꝝ. Q aũt per oſſa itelligatur virt/
mentis: ꝓut poſtil.ibidẽ exponit hoc manifeſte exoꝛbi-
tat a ſenſu lr̃ali:⁊ ſic de plurimis alijs verſibus qui no

vidẽtur ĩ poſtilla ↄgrue exponi: ꝓut bñ intuẽti patebit.

UVñ melius vẽ dicendũ cum glo. ßm quam xpᷣs in hoc
pᷣſ.qnq; ꝓ membꝛis qñq; ꝓ ſe eloqtur: ſic vt a ſuis ꝓpꝛi
is ad nr̃a redit:a a nr̃is interdũ ad ſua ꝓpꝛia tranſit: ꝓ

hebꝛeo:Eruditio dauid cũ eſſet in ſpelũca oꝛatio.
Peß̃Per hoc autẽ gð dicitur: Eruditõ.oſtẽditur da
uid in copoſitione huius pſalmi fuit eruditus a ſpirituſan
cto: a illum ſcripſit ad eruditionẽ alioꝛum.per hoc autem
ꝙ dicitur: Oratio.deſignat᷑ ꝙ factus fuit per modũ ſimpli
cis oꝛatiõis.⁊ per hoc ꝙ dicitur: Cũ eſſet i ſpelũca.oñditur
locus vbi fuit factus.⁊ ſᷣm ꝙ dicit hieronym in ꝓlogo ſu
ꝑ lib.pſalmoꝝ: ĩtelligit᷑ de ſpelũca odolla: ad quaʒ fugit da
uid poſtq; euaſerat de manib' philiſtinoꝛũ volẽtiũ eũ occi
dere in geth: vt habet.j. Reg.in pꝛincipio.xxij.ca.⁊ in fine
xxi. Et fecit hunc pſalmũ antequã venirent ibi ad eum illi
de cognatiõe ſua ⁊ homines amaro animo et oppꝛeſſi ere
alieno exiſtentes:igitur ſ̃m hoc pſalmus iſte in duas ptes
diuiditur: quia pꝛimo dauid oñdit anxietatem animi ſui:
ſecũdo petit diuinitus conſolari:ibi Clamaui ad te. Circa

pꝛimũ dicit: a ¶ Uoce mea ad dñm clamaui. quig ⸗ a
oce

gna anxietate non poterat a clamoꝛe vcõtinere. b

mea ad dominum depꝛecatus ſũ.repetitio eſt eiſdem ſentẽ

tie ad maioꝛem affectus expꝛeſſionẽ. c ¶ Effundo in con-
ſpectu eius ⁊c. hoc dicit:quia oꝛãdo lachꝛymas effüdebat:
hoc modo loqbatut anna.j.Reg.j.Effudi aiam meam ĩ
cõſpectu dñi. O ¶ Et tribulationem meꝗ ante ipſũ pꝛonũ
cio. nõ ad aliquid ſibi manifeſtandũ: quia omnia nuda et
apta ſũt oculis eius:ſed ad cõſolationem aliquã ipetrãdaʒ
99

cit taniꝙ irrõnabileʒ:

cuius cã ſubditur cũ oꝛ: e¶ In deliciendo ex meſbm me .
um. q. d. in tãta afflictione ſũ ꝙ fere expiro. I¶Et tu co/
gnouiſti ſemitas meas.ꝑ q̃s ego poſſim icedere magis ſecu/
re. q. d.illas nõ video niſi dirigas me:iõ ſbdit: g ¶ In via
hac qᷓ ambu.abſcõ.la.mihi.qꝛ ſaul ⁊ eius ſatellites ĩ terra
iſrł qrebãt p multas
inſidias eũ caꝑe:⁊ cũ n
inde ſugeret in gerh: pꝛonũcio. In deſiciẽdo ex
b Koſiderabaʒ ad ſti ſemitas meas. In vii
dexteraʒ. i. vbi poſſẽe hac qᷓ ambulaba: abſea coõde
inuenire aliquã ꝓſpe rũt laqueũ mihi. Cõſidẽra „
carqtognol't me. ctiſ erat a cognolcerer ne.
qꝛ in terra iſrł nullus Nẽrijt fuga a me:ct non ẽ
audebat ei hũanitat? qui requirat aiam meam.
pꝛeſtare timoꝛe regis Qlqmaui ad te dne:dixi tũ
ſaulis. K& ¶ Perijt ſpeg mea: doai
fuga a me.qꝛ dauid es lpes mea:poꝛtio meam
fugiens i terraz phili terra viuẽtiuʒ. Intende ad
ſtinoꝝ fuit ibi ĩ picu depꝛecatiõeʒ meã qꝛ bumi
lo maioꝛi:vt pꝛedem liatuſ ſũ nimis.Libera me
eſt:is ſubdit. I¶Et a pſeqntibus me:qꝛ cõfòꝛ/
non ẽ qui reqrat aiaaz E/ ſar ſuberme. E döe de
meam.i.vitam meazʒ lati lut ſuper me. Eanc de
ad ſaluandũ ipſam. cuſtodia aſam meã ad con
m(¶ Llamaui.Poſt futendum nõi tuo:mè expe
ꝙ̈ dauid explicauit

◻

anxietatẽ animi ſui: ðòò
hic oñter petit ab ea liberari.d.lamaui ad te dñe.poſituj
in dca anxietate. n ¶ Dixi tu es ſpes mea. qꝛ ꝑ te ſolũ ſpe
ro liberari. o ¶ Poꝛtio mea ĩ terra viuentiũ.i.int᷑ viuẽtej
hy ſeculi non hẽo vnde viuã niſi ꝑ tuã puiſionẽ:qð dixit eꝛ
erat exul ⁊ ꝓfugus ab hereditate ſua tpali. p entenge
ad depᷣ.mea qꝛ humi.ſũ nimis.q.d.ita afflictus ſũ ⁊ abiec

tus ꝙ cũ magna difficultate poſſũ ſuſtinẽ:iõ ſpᷣdit᷑: q Liii

bera me a pᷣſe.me.ſ.ſaule doech ⁊ ſilibus. r¶ Quia ↄfoꝛ
tati ſunt ſuꝑ me.i.foꝛtioꝛes me intm ꝙ non poſſũ reſiſtere
ꝓpter regia ptãtem me pſequentẽ. s ¶ Educ de cuſtodia
i.de carcere:ſicut dẽ Geñ.xli.Tradidit illos cuſtodie tri⸗
bus dieb' ⁊ tribꝰ noctibus:tertio vero die eductis de carce
re ⁊c.vñ in heb.⁊ in tranſla.hiero.hẽtur hic:Educ de car/
cere aiam meam.i.meipſũ a nobilioꝛi ꝑpꝑte denominãdo to
tum.Carcerẽ aũt vocat dauid illa ſpeluncã in qᷓ erat abſco
ditus:nec audebat exire. t ¶ Ad ↄfitendũ nõi tuo.ad hoc
n. pncipalit᷑ deſiderabat dauid a ꝑſecutioe ſaulis liberari:
vt poſſet libere accedere agꝗ tabernaculũ dñi:⁊ ibi confiteri
dño ofeſſione laudis. v¶ Me expectant iuſti.ſ. ſamuel
alij iuſti de pplo iſrł:q expectabant cũ deſiderio coꝛonatio
nem dauid in regẽ ſicut dixerat per ſamuelẽ. x ¶ Donec
retribuas mihi. ꝓ pſecutione quã patioꝛ ppter dignitatem
regni. In heb. hetur:Me coꝛonabũt iuſti cũ retribuer mi
hi.qð fuit impletũ qn ſenioꝛes de oĩbus tribubu) iſrł vnxe
rũt dauid in regem.ij. Reg.v.¶ Moꝛalit poſſet exponi pᷣſ.
iſte de qͥlibet fideli in magna afflictione exñte exẽplo dauid
explicante coꝛ deo aietateʒ animi ſui petẽdo deuote ab
ga diuinitus liberari:vt ſicofeſſiõe laudis diuine poſſet li/
boere dño confiteir. ¶ Pfal. CXLII.
ODOjine exaudi oꝛõem. Huic pᷣſ.pꝛemittitur talis
ti.in heb.⁊ in tranſla.hiero.Pſalmus dauid. in
aliquibus tñ biblijs ponitur talis additio: Pſalmꝰ dauid
qñ ꝑſequebatur eum filius ſuus abſalõ.que quidẽ additio
vr appoſita ab aliquo doctoꝛe ſeu expoſitoꝛe: eo ꝙ lr̃a hꝰ
pſ.vẽ ſatis ad hoc ↄcoꝛdare.illa.n.perſecutio durauit plu/

ribus diebus: : i dauid i illa exñs feit plures pſ vt pʒ

litate. f

ex ſupꝛadictis oꝛãdo deum dcuote ꝓ ſua liberatione.
Igitur ſʒ hoc

tioſa:ibi ſps tuus. Pꝛima adhuc ĩ duas:qꝛ pꝛimo po/

nitur dẽa petito: .
,„ ſfſccdo petitiois rö:
wan iuſti donec retribuas ibi Quia verſe⸗
hi. Nſal. dauid qñ eu ſ muic⸗
ñe exaudi

pfqbatur eum filius ſuus n

Ominẽ exaudi oꝛõeʒ ſecutione abſalo
ſeã: auribꝰ pcipe obſecra me liberando.
tionẽe meam:in vẽritatetua

exaudi meĩ tua iuſticia. Et meam. repetitio

non itreſĩ iudiciũ cũ ſeruo eſteiuſdẽ ſñie ad
tuo:qa nõ iuſtiſicabit᷑ ĩ con maioꝛem deuoti

5 ſa vins iig onis expꝛeſſioez.
ſpectu tuo oĩs viuẽſ. Quia c In veritaie

pſecutus eſt inimicus ùla, taa exaudi mein
meꝗ:hũiliquit in fra vitam tua iuſticia·. in
meã. Collocauit me in ob V lale ue
ſcuris ſicut moꝛtuoſ ſeculi: cia tua: rin boc
tt an 2 alllegatur verbuz
in mẽ turbatũ eſt coꝛ meũ. diuinum quo p/
Meẽmoꝛ fui dieꝝ ãtiquoxꝝ ccepit filij parẽte)

èt anxiat ẽ ſup me ſp̃ᷣs me:

honoꝛare: Exo.
xx. Honoꝛa pꝛeʒ

tuum c. 1 iõ ad veritatem diuinam ⁊ iuſticis pertine
bat liberare dauid a perſecutiõe filij ſui a quo debebat

honoꝛari. d ¶ Et non itres in iudicium cuũ ſeruo tuo.

i.mecum.ſciebat eniʒ dauid ꝙ illa pſecutio ex permiſ-

ſione diuina erat mota cõtra eum pꝛopter punitionem
adulterij ſui cũ berſabee ⁊ homicidij vꝛie:ſʒ ꝙ dixerat

ſibi nathan pꝛopheta.ij. Regũ.xij. Dec dicit dñs: Ecce
ego ſuſcitabo ſuper te malũ de domo tua ⁊c.⁊ ideo di ·
cebat dauid: Non itres in iudicium cum ſeruo tuo.q.
d. non punias me m rigoꝛem iuſticie:ſm quaʒ dauid
meruerat moꝛtem:quia ſᷣm legem diuinam vtruq; vi
cium plectitur moꝛte:⁊ ad hoc allegat fragilitatem hu

manam qua peccauerat dicẽs: e ¶ Quia nõ iuſtifi ĩ

conſpe. tuo omnis viuens.i.nullus homo viuens iuſti
ficabitur:quia quãtũcunq; ſibi caueat:tamẽ frequẽter

labitur ſaltem venialiter peccando:pꝛouer.xxiiij. Sep
ties in die cadit iuſtus ⁊c.⁊ i hoc allegat dauid ꝙ dece/
at deum een enien temperare pꝛo humana fragi

Quia perſecutuj.hic ponitur pꝛedicte peti
tiois rõ que accipitur ex atrocitate ꝑſecutionis qu da

uid ſuſtinebat: io dicit: f¶ Quia perſecutus ẽ inimic-

i. abſalon ⁊ achitophel eius ↄſiliarꝰ. g ¶ Aiam mesõ

.i.vitam meam:querebãt.n.euʒ occidere. h ¶ Pumi

liauit in terra vitaʒ meã.tunc.n. fugit dauid peditãdo

flens ⁊ operto capite:vt hẽtur.ij. Reg xv. Iniu e t

ſemei valde humiliter ſuſtinuit.ij. Reg. xvi. i ¶ Col/

locauit me in obſcuris.qꝛ dauid fuit cõpulſus ſe abſcõ

dere in locis deſertis ⁊ cauernoſis. k¶ Sicut moꝛtu⸗

os ſeculi.qui ponũt᷑ ĩ foueis ſbterraneis. l¶ Et ½.-

TPI2
atus eſt ſuꝑ me ſpũs me'.ex nimia afflictiõe. m ¶ In
me turbatũ eſt coꝛ meũ. ꝓpter maliciã ſilij mei me pſe-
quẽtis. n Memoꝛ fui dieꝝ antiquoꝝ.i.dieꝝ noei
qbus mundũ ſmerſiſti diluuio ꝓ peccato luxurie: ⁊ ĩ
dqbus ꝑ noe amicũ tuũ maledixiſti ipſi cham p p is de
riſiõe:geñ.ix.q.d.dauid:ex iſtis valde timeo punitioeʒ

ur ſʒ hoc p̃ſ. iſie in duas partes diuidit. In pꝛeima

b¶ Auribuj per
cipe obſecratioeʒ

—

— – ☛ BU(0☛☚ —– ———

— „ — —. —

ittn
r
e
feinn
nmin,
nſi
ie
eſi
i;
DNe
münn
wen e
dſ
firi
mmn
ninmn
Nn..
NeE

Amn

.
1

1
4
7

nnii
c,
unuc

meõ ꝓp pctõ adulterij cũ berſabee ? dãnationẽ filij mei

ꝓ mea pſecutione:ꝓpter qð eum moꝛtuũ valde luxit:

vt hẽt.ij.reg.xviij.vt ibide plenius fuit dẽʒ. o ¶ Me
ditatus ſũi oibus operibus tuis in qbus ſẽper ↄcurrit

iuſticia. p¶ In factis manuũ tuaꝝ.repetitio eſt eiuſ-
dẽ ſñie ad maio-
rẽ affectus expꝛeſ „ —
ſionem. ⁊ qꝛ duu meditat ſũ in oĩibus operi
na iuſticia tſoe bus tuis: iſcis manuũ tua-
cndtoide rum meditabar. Expandi
Expandi manus anuſ meas ad te:aĩa mea
meas ad te.ſ.hu/ ſicut fra ſine aqᷓ tibi. Nelõ
militer deßcãdo. citer exaudi me dñe:defecu
A nnen ne ſps meus. Hon aucrtas ſa
In heb. hẽ: Si· Cciẽ tuaʒ a me:ct ſimilis ero
ierra laſſata. ⁊ ẽ deſcẽdentibꝰ in lacũ.Audi
eadez aia ira tam ſac mihi mane mim
erelolalerili tua:qa in re ſoaut Notam
res laſſata diſij fac mihi viã in q̃ ambuleʒ:
pat: ⁊ ex hocbñ gã ad te leuaui aiam mes.
ðſignat dauid Eripẽ me ð inimicis meis

erat totus diſſo⸗
lutus timoꝛe i r8—⸗—̃
uine iuſticie: ppt qð ſdit adhuc: elocite exau

di me dñe defecit ſps meus.i.ꝓpe defectuʒ: ſiẽ de hoie

₰

ad moꝛtẽ appꝛopiquãte dẽ: iam ẽ moꝛtuus. t ¶ õ
auertas faciem tuã a me.tanꝙᷓ; offenſus ð me:⁊ loqtur
de deo ad modũ hoiĩs qͥ indignãter auertit faciẽ ſuam

ab eo quem ẽ offẽſua. v ¶ Et ſilis ero deſe gentib, .
u*

in lacũ.ſ.ſi auertas faciẽ tuà a me mõò pᷣdco. x¶ Au⸗
ditã ſac mihi mãe.i.celerit ſine retardatõe. v ¶ Miaʒ
tuam. per effectũ euidentẽ ʒ ¶ Quia in te ſperaui.no
in virtute hũana. a ( Notaʒ fac mihiviã in q̊ ambu
lẽ.vt ſic ad locum ſecuritatis pueniã:hoc dixit dauid:

£

qꝛ fugiebat vagabũdus per deſertum. b ¶ Quia ad

te leuaui aiam meã.de auxilio tuo ſperando. c ¶¶ Eri

pe me de inimicis meis.i. abſalon ⁊ ſibi adherentibus.

d ¶ Doce me facere volũtatem tuã.hoies.n.cõturbati
min pᷣuident:⁊ iõ tunc maxime indigẽt a deo edoceri.
e¶ Sps tuus. Hic ↄnter ponitur exauditio gratioſa.
hũit.n.dauid rñſum ex diuina reuelatione ſe foꝛe libe/
randũ de perſecutione abſalon ⁊ ĩ regno ſuo reſtituen/
dũ:vt dẽm fuit.s.pᷣſ.iij.iõ dicit dauid: e ¶ Sps tuus
bo.dedu.me in ter.rectaʒ.i.in hierlm vbi erat taberna
lũ ⁊ arca dñi. f ¶ Pꝛopter no.tu.dñe viui.me.ð peri
culo moꝛtis mihi iminente. g ¶ In eqtate tua.⁊ non
mea. h (Educes de tribu. aiam meã.i.vitã meã vel
meipſũ. i ¶ Et in mia tua diſp ini.meos.qꝛ illi ꝗͥ erãt
cum abſalon ad perſequẽdũ dauid fugerũt diſperſi ad
diuerſa loca:ſᷣm ꝙ dꝛ.ij. Reg.xviij. Ois aũt iſrł fugit ĩ
tabernacula ſua ⁊c. k ¶ Et ꝑdes oẽs qui tribulãt aiaʒ
meã.qꝛ achitophel ſe ſuſpendit.ij. Reg.xvij.⁊ abſalon
interfectus fuit ⁊ multi de pplo cum eo.ij. Reg.xviij.⁊

ſeba filius bochꝛi mouens ↄ dauid ſeditionẽ decapita-

tus fuit. ij. Reg. xx. ¶ Moꝛaliter exponit᷑ p̃ſ. iſte de quo

libet fideli exñte in ꝑſecutione graui a q̃ lachꝛymoſe ſer
iri

tit diuinitus liberari:ꝓpter qð meretur groſe exaudiri

¶ Inpᷣſ.cxlij. Dñe exaudi.vbi dẽ in poſtil. Et non in
Y dres in iudicium cũ ſeruo tuo.

CTtendendũ v qũo dauid qui exaudiri pere/

ppat in iuſtici cũ dixerat pauloante: Exaudi
me in tua iuſticia. mõ dicit: Non intres in iudiciũ cum
ſeruo tuo.cuʒ iuſticia ĩ iudiciũ terminatur:iuxta illud

de' meus es tu. Spͤͤs tu

—

—

dauid ſe ponit ꝓ exẽplo moꝛali alijs tribulatis:õ

Additio.

¶ pſalmoꝝ

pſalmi: Donec iuſticia ↄuertatur ĩ iudiciũ. Aid qð dicendũ

Fm glo. ꝙ iuſticia ſm quã petebat exaudiri dauid nõ intel

ligit iuſticia humana quã cõiter iuſticiã vocamuſ:ſed iuſti
cia diuina q̃ deus penitẽtibuj ⁊ ſe accuſatibus indulget.vñ
Eſa.xliij.Dic tu pꝛioꝛ iniqtates tuas vt iuſtificeris. vñ nõ
dixit:Exaudi me ĩ iu
ſticia ſed in tua iuſti/
cia.Cõſequẽter auteʒ
qꝛ i iudicio diuio pe/
nitẽtes liberãtur:nõ
dixit: Non itres in iu
diciũ tuũ cum ſeruo
tuo:ſed Non intres ĩ
iudiciũ.ſ.cõiter dẽm:
ſm qð pctoꝛes iuxta
menſurã delicti puni
untur. Uñ p̃ſ. iſte ex⸗
ponit᷑ melius ð pſecu
tione ſpũali in q̃ iuſti
hac vita afflicti ad

dñe ad te cõſugi: doce me
facere voluntatẽ tuam: qa

bonus dðᷣducet me in terrã
rectã:ꝓpier nomẽ tuũ dñe
viuificab me in èqtate tua.
Edũces de tribulatõe aĩaʒ
meã:ẽè᷑t ĩ mia tua diſperdeſ
inimicos meos. Et pdes
omnes ꝗ tribulant animã
meã:quoniam ego ſeruus

deũ clamant:⁊ ↄſide
tuus ſum. H rantes defectus ſuos
¶ Plalm dauid aduer petunt liberari per iu

ſticiam diuinã q̃ veri
penitentes liberãtur
l 77 non itrare iudiciuʒ
cõiter dẽm:qͥ deliqͥntes ẽt ſi peniteãt ⁊ ↄfiteant᷑: nibilomin
puniũtur pena ſuis defectib ꝰ ꝓpoꝛtionata. Et ad hunc ſen-
ſũ faciliter reducit᷑ lr̃a:quẽ qdem ſenſũ penultimus verſus
teſtat cũ dicit:Spᷣs tuus bonus deducet me in terrã rectã.
qð valde ipꝛopꝛie exponit᷑ de hierim:qð nuſqᷓ; legit᷑ noĩari
terra recta ſicut nec alia loca vbi fuerũt tabernaculuʒ ⁊ ar
ca dñi recta nominant᷑:ſed ꝓ ira recta ĩtelligendũ ẽ celũ: qõ
ẽt dẽ terra viuentiũ:⁊ iõ cũ dixiſſet: In terrã rectã.ſtati ſb/
iunxit:Pꝛopter nomẽ tuũ dñe viuificabis me.ſ.ꝑeducẽdo
me i terra pꝛedcam:qᷓ eſt vera terra viuentiuʒ. ¶ Replica.
yRNßpſ.Diñe exaudi.ij.quẽ poſtil.exponit de dauid
petẽte ſe liberari a fil ſui abſalon pſecutiõe:⁊ ſic

ſus goliũ. ¶ CxLIII.

qbus exponit burg. Sed ꝙ dicit burg hierlm non vere di⸗

ci terrã rectã:fundat ſuꝑ argumẽto ſuo ↄſueto non reperit᷑

in ſcriptura:igitur nõ ẽ veꝝ.põt.n.ronabilit᷑ dici ira recta
ex effectibus:qꝛ in hierʒ per ſacrificia oblatões ⁊ alios cul
tus ibi querebat᷑ rectitudo q̃ alibi fieri non debuit ediſicato

templo: ibi rectificabantur errãtes ꝑ ſanꝗ legis doctrinaʒ:

ibi
Enedict dñs.Huic pᷣſ.pᷣmitittur tlłis
ti. in heb. ⁊ tranſla.hiero. Dauid.ſine aliq̃ additi
one.dic tñ hiero.in/plogo ſuꝑ lib.pſalmoꝝ: ꝙ da
uid fecit hũc pᷣſ.cum ſtetit ↄ golia getheũ: ð qͥ hẽtur.j.reg.
xvij. Circa qð ſciẽdũ qð dicit Aug.de pugna dauid ⁊ golie
ꝙ dauid accepit hanc pugnã ex inſtictu ſpuſſancti ⁊ ex reue
latione pᷣuia ꝙ dñs volebat ꝑ eius victoꝛiã philiſteos obel
lare: ꝓpter qð dixit golie.j. Reg.xvij. Tu venis ad me cuʒ
gladio ⁊ haſta ⁊ clypeo:ego aũt venio ad te in nõie dñi.et
ſubditur:Et dabit te dñs in manu mea:⁊ ꝑcutiam te:⁊ au⸗/
feram caput tuum a te:⁊ dabo cadauera caſtroꝝ philiſtijʒ

tificabãt᷑ peccãtes ꝑ oblatioes ⁊ ſacr ificia put dẽʒ ẽ.
ri.

hodie volatilibus celi ⁊ beſtijs terre:x ſciat oĩs terra qꝛ eſt

dñs deus ĩ iſirł ⁊cc. Igitur ſᷣm iſtam ſñiam pᷣſ.iſte in duas ꝑ
tes diuiditur:qꝛ pᷣmo dauid diuinum ſibi aſſiſtens adiuto

riũ ↄfitetur:ſcoo laudare dñm pollicet᷑:ibi Deus canticum
nouũ. Pꝛima adhuc ĩ duas:qꝛ pᷣmo pↄfitet᷑ aſſiſtentiã adiu
torij diuini:ſcòo hoc attribuit bonitati diuine ⁊ non ſibi:
ibi Oñe qᷣs ẽ hõ.Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ dauid ꝓceſſit ad pu
gnã ʒ goliath inermis excepto baculo ⁊ funda:vt hẽtur.j.

Reg. xvij. vt per hoc ĩ eius victoꝛia magis reluceret virtus
qa :

A

viuina.hõ aũt in baculo pugnat cũ manibus: ? tum ad

hoc dicit: a ¶ Bñdictus dñs deus me q docet ⁊c. pugnã
do vero in fũda vtitur magis ꝓpꝛie digitis:⁊ q'tuʒ ad hoc

ſpᷣditur: Et digitos meos ad bellũ. b¶ Mia mea.qꝛ pꝛo
pꝛium ẽ ipſius dei parcere ⁊ miſereri: io dauid vocat euam

miaʒ in abſtracto.d.

Mia mea. in buficid! ⸗
mihi pferẽdis.( c Enẽdictus dñs deus
Et refugium meũ. in me qꝗq docet manus

tanꝙ pĩ miaꝝ (e mMeos ad bellũ. Miã mea
Et liberatoꝛ meus.i ct refugiũ meum:ſuſceptoꝛ

fericuliſoccuride meus Eet liberatoꝛ meus:
ꝛotectoꝛ meuj. MWꝛotectoꝛ meus èt in ipſo

golie iſultus NR . 9
Zrin ipſo er ſ oe ſperaui:qui ſubdiſ populũ
victoꝛia obtinenkdaa. meũ ſub me.Dñè ꝗd ẽ hõ
b ¶ Qui ſubdis po qà innotuiſti ei: aut filꝰ ho
galbe nen iab e, minie aareputas eũ. Hõ
ro. heẽtur: Qui ſvydis mMo vãanitati ſilis fẽs eſt: di
pploj mihi.i.philiſte es eius ſicut vmbꝛa pꝛetere
os exñtes in magna unt. Dñ ĩclina celos tuos
multitudine. ppꝛ a?d deſcende:tãgè montes ẽt

in plur Ei
hoe, mAud ſumigabũt. Fulgura coꝛu
goliam interfecit ſue ſcationem ẽt diſſipab eos:
runt oẽs philiſtei de/ ⸗
bellati : vt hẽt. j. Reg.
xvij.ad hunc aũt itellectũ reducit᷑ l̃a cõis.Qui ſbᷣdis ppłʒ
meũ.i.ppłm iſrł.Sub me.i.in obedientia mea: ꝓpter hoc
n.ꝙ dauid goliã deuicit hũit magnũ nomen ĩ pplo iſrl: et

fuit poſitus ſupꝑ viros belli ↄð aduerſarios regni:⁊ ꝑ hoc fu

it viſpoſitus ad hoc ꝙ ppls deſideraret dñium eius:vñ cũ
ppls venit ad eum vt vngeret eũ regem dixit ei.ij. Regũ.v.
6 Werſanl rex ſuꝑ nos:tu eras educens ⁊ reducẽs iſrael.
i ¶ Dñe.Hic ↄñter dauid totũ attribuit diuine bonitati:⁊
vt pꝛedẽm eſt.d.Dñe quis eſt hõ.i.ipſe dauid. ia
innotuiſti ei.victoꝛiã de golia reuelando. ¶ ¶ Aut fili ho
mntsl Hemet dond gul vocat᷑ filius iſai.j.Reg.⁊.ij.ĩ plu
1

ribus locis. m ¶ Quia reputas eũ.tanta victoꝛia dignũ

pmo qtum ad reuelationẽ ſibi fẽam de victoꝛia ku
ut fil

.q.d.hoc ꝓuenit ex tua bonitate tm:iõ ſubdit᷑: n ¶ Po.i.
dauid. o ¶ Uanitati ſilis fẽs eſt ⁊c.i.nullius momenti et
in ſe ⁊ ĩ ſua reputatiõe:ꝓpter qð poſti iam adeptuj fuerat
regiam dignitatem dixit.ij. Reg.vi. Uilioꝛ fiam pluſq fẽs
ſũ:⁊ ero humilis in oculis meig. Scðòo attribuit diuine bo
nitati obtentũ victoꝛie.d. p¶ Dñe inclina celos tuos ⁊

eoꝝ i. virtus ad bellandũ. d ¶
3 iſrl bẽbant iniuſtũ bellũ. e
Hic ↄñter dauid ꝓ bñficijs pꝛedeis deũ laudare pmit

tit: in qᷓ quidẽ laude pᷣmo diuinũ bñficium recognoſcit:

⁊ ſco ꝓſpeꝝ ſtatũ gentis ſue depoſcit:ibi Quox filij.
LCirca pꝛimũ dic:
emitte ſagittas tuas:ẽt con noouũ cantabo ti
turbabis eos. Eminma/ bi in recognitise
niim tuã de alto:eripe me: Inpſalterto Res
&t libera me ð ags multis: choꝛdo.i. decem
&& ð manu ſilioꝝ alienoꝝ. coꝛdas habente.
Quũoꝝ os locutum eſt vy 20 Pfalla ibi.
nitatẽ:&᷑t dexia eoꝛuʒ dẽxia cunk em h l. ma

gis appꝛopꝛiaba

iniquitatis. Dè᷑us canticũ tur huic inſtio ij
nouũ cãtabo tibi:in pſalte alteri quem decã
rio decachoꝛdo pſallam ti tabat dauid non

p. 2 . 9.
bi. Qui das ſalutẽ regib: na ſz et inſto mu

ꝗ rèdemiſti dauid ſeruũ tu ſtro. h¶ Qui

um:de gladio maligno èri daj ſalutẽ regib
pe me.Et erue me dè mäau·i. mihi 2 ſauli:

filioꝝ alienoꝛnzʒ: quoꝝ os vocat. n. ſe rege:

6 92
locuiũ ẽ vãitatẽ: ⁊ dexia eo per ſumuelem et
rũ dexta iniꝗtatis. Quioꝝꝑ ſimiir ſaulem:eo
ꝙ adhuc actu te/⸗
nebat regnum:et
vterqʒ tũc fuit ſaluatus:qꝛ dauid hũit victoꝛiaʒ de go
lia:⁊ ſaul de exercitu philiſtinoꝝ:qꝛ tñ hoc .
victoꝛia dauid:vt pꝛedẽm eſt:iõ ſbditur: i ¶ Qui re/
de. dauid ſer. tu. de gla. ma.i. de gladio golie:cuius ha/
ſtile erat quaſi liciatoꝛiũ texentiu:⁊ ſerrum ſexcentos ſi
clos hẽbat fern:vt hẽtur.j.Reg.xvij. k. Eripe me ⁊
erue me. Hic icipit verſus ſeques imediate pꝛecedenteʒ
in heb.⁊ tranſla.hiero. ¶ ODe manu filioꝝ alienoꝝ
⁊c̃.exponatur ſicut.ᷣ.qꝛ eſt repetitio eiuſdẽ ſicut freqnt
fit in cãticis. m ¶ Quoꝝ filij c. Hic ↄnter dauid ꝓ
ſperitatem iſrł depoſcit:ꝓut ſonat lr̃a hebꝛaica ⁊ tranſ

latio hiero.q̃ ſic hñt:Ut ſint filij noſtri.i.filij iſrl iuue/

nes. Quaſi plãtatio creſcens in adoleſcẽtia ſua.i. ꝓfici
ant i virtute coꝛꝑis ⁊ mẽtis. Filie noſtre q̃ſi angeli oꝛna
te ad ſimilitudinẽ templi.i.vt oꝛnẽtur ⁊ tradatur nup
tui:vt ſic poſſit melius PFs multiplicari:⁊ ĩ hoc petit
dauid ꝓſperitatẽ ppli iſrl qꝓtum ad multitudinẽ pſona
rũ.Cõſeqͥnter idem petit qtum ad multiplicationẽ bo
noꝝ: tpalium:ſine q̃ non põt multiplicatio ppli ſuſten

ſcende.non per loci mutationẽ ſed pietatis ↄdeſcenſionem. tari:⁊ pᷣmo i irenaſcẽtibus.ſ.blado ⁊ vino ⁊ ſilibus.d.
¶ Et

q ¶ Tange montes.i.percute philiſteos ſupbos. r
ſumigabũt.i.virtus exercitus eoꝝ extiguet᷑ ſicut ticio:cuiuj
flãma exticta fumigat. s ¶ Fulgura coꝛuſcationẽ.i.oñde
tue yirtutis euidentiã. t ¶ Et diſſipabis eos.i.acies eoꝝ.
v imitteſantttus tuas.i.dirige lapides in eos qͥ dicũtur
hic ſagitte:eo ꝙ emittũtur a lõge de fũda ſicut ſagitte ð ar
cu. x¶ Et ↄturbabis eos.qꝛ pꝛoſtrato golia ictu lapidis
philiſtei ↄturbati ⁊ ſtpefacti fugerũt:⁊ filij iſrł eos inſeq̃n
tes multos occiderũt.j.Reg.xvij. v ¶ Emitte manũ tuaʒ
de alto ⁊ eripe me.de manu golie. ʒ ¶ Et libera me ð ads
multis.i.de philiſteis eo mõ loquẽdi qͥ dẽ apoc.xvij. Aque
qs vidiſti ſupꝑ qᷓs mulier ſedet ppli ſũt ⁊c. a ¶ Et de manu
filioꝝ alienoꝝ. et ꝓ ideſt.i.de manu philiſtinoꝛ: qui dicũt
filij alieni:eo ꝙ erant idolatrie dediti.· bꝗ¶ Quoꝝ os locu
tũ eſt vanitatem.qꝛ goliath noie oium philiſtinoꝝ expꝛo/
bꝛabat agminibus ürl hodie.j.Reg.xvij. denen

Pꝛoptuaria nf̃a plena et ſuꝑeffũdentia ex hoc i illud:
ſcòo in aialibus:cũ ſubdit᷑: Pecoꝛa nr̃a in milibus inu
merabilia ĩ cõpitibus nr̃is tauri nr̃i pingues.ſic hʒ trſ
latio hiero.⁊ lr̃a hebꝛaica eſt eadẽ in ſñia que talis eſt:
Oues nre a milibus in decẽ milia in egreſſibuſnris bo
ues nf̃i pingues.tertio in edificijs ⁊ clauſurij cũ di:N⸗
eſt interruptio.ſ.in muris ciuitatũ. Et non eſt egreſſuj.
vñ poſſint fugere illi qui apud nos detinẽtur captiui ð
alienis gẽtibus.Et nõ eſt vlulatus in plateis nris.ꝓpt
inimicos nr̃os ſubito irruẽtes.q.d.ſint ciuitatej noſtre
ita foꝛtes ⁊ munite ꝙ nõ hẽamus timere incurſuʒ ſubi
tum hoſtiũ.nec mirandũ ẽ de mutatione modi loquen
di:videlʒ de optatiuo mõ ad indicatiuum:⁊ de futuro
ad pñ̃s:qꝛ talis mutatio frequẽs eſt in pphetis ⁊ maxi-

me in ſcripturis metrice cõpoſitis: cuiuſmodi eſt liber
pſalmoꝝ:⁊ qꝛ ꝓſꝑitas tpalis non eſt ad bonum male

Oextera initatis.

eus canticũ nouuʒ.

noui bñficij. ·

ſolũ voce huma⸗

— — —U—, -ʒ

— — ——-ʒ—U

vtentiũ ſed tiñ bñ vtentium:ſʒ ꝙ dicit beatus ambꝛiꝛ

ſuper lucã: Sicut diuitie impedimẽta ſũt repꝛobis: ita
ꝓbis ſũt adiuuamẽta virtutis:iõ ſpditur: Geatuj ppls
cuius taliaũt.ſi tũ bene vtatur: ꝓpter qð ſubdit:Bea
tus ppls cuius ẽ dñs deus ſuus.qꝛ ille ꝗͥ veꝝ deum co
lit bñ vtitur tꝑa-
li pſperitate.Ali

qui vero expoſi fFilij ſicut nouelle plãtatões
d⸗ nſt an⸗ i iuuẽtute ſua. Filie eoꝝ cõ
co: m ¶ Quo Poſite circũoꝛnate vt ſilitᷣ

rũ filij. ꝓut iacet

in tranſſa. coi ex plena: erutãtia ex hĩ illdð.

ponunt de phili⸗
ſteis cõiungendo Oues cox fetoſe abüdan
vt iſti dicũt: glia eoꝝ craſſe. Monẽ ruia ma
bantur de multi cerie:nq; trãſitus neq; cla
tudine ⁊ pulchi moꝛ i plateis eoꝝ. Beatũ
tudine pꝛolis ma frerât poly cui ſunt:
ſculine 2 femini⸗ dixerüt pplz cui hec ſun:
ne 1 de abũdãtis beai ppls cui dñs de er.
in terrenaſcẽtibꝰ H ðJM

⁊ aĩalibꝰ ⁊ de foꝛ ßM
titudine ciuitatũ:⁊ ſic in fine ſubdit᷑: Beatũ dixerũt. ſ.
philiſtei. Ppłm cui hec ſũt.vel beatus ppls cuius lunt
talia iactando ſe de pꝛedẽis. Sed qꝛ male vtentes cuiuſ
modi erant philiſtei nõ erant ꝑ hoc beatioꝛes ſed miſe
rioꝛes: iõ ad repellendũ dẽʒ eoꝝ ſoditur: Beat/ popup
cuius oñs deus eius.qual erat ppls iudeoꝝ colẽs vnuʒ
veꝝ deũ.Sed qꝛ hebꝛei ⁊ hiero.lr̃am pꝛedcam non re
ferũt ad philiſteos ſed magis ad hebꝛeos vt viſuʒ ẽ: io
tranſlatio cõis põt reduci ad intellectũ eoꝝ ſupꝛa poſi-
tum: ſic vt ab illo loco:Quoꝛum filij ⁊c.ſit coſtructio
ſuſpenſiua vſq; ad illũ locuʒ: Beatũ dixerunt ⁊c. ⁊ ibi
icipiat ↄoſtruc o: Geatum dixerunt ⁊c̃. vtitudine qͥ het
in pñti. Dopulum cui ſũt hec.ſ.pꝛemiſſa in lr̃a cuʒ di:
m Quoxꝝ filij ſicut nouelle platationes ⁊c.i.qͥ abun
dãt in bona ꝓle maſculing 2 feminina ⁊ ĩ terrenaſcenti
bus: ꝓpter qð ſpᷣdit᷑: n 6Proptuaria eop plena eru⸗
ctantia ex magna abũdantia. o ¶ Ex hoc in illud.ꝓ
pter diuerſas ſpẽs terrenaſcẽtium abũdantes:⁊ ſimurj
in aialibus: ppter qð ſubdit᷑: Ques eoꝛuʒ fetoſe ꝛc.⁊ ſi
milit ĩ foꝛtibus ciuitatibus: ꝓpt᷑ qð ſbditur: p ¶ Iõ
eſt ruina macerie neq; traſitus.vbi hoſtes poſſint faci-
ciliter incurrere:⁊ p ↄñs: qi¶ Neq; clamoꝛ in plateis
eoꝝ.⁊ ſubito icurſu hoſtium.⁊ ꝙ deceat deuʒ laudare
talia pplo iſrl oñditur cũ ſbdit᷑: r ¶ Beatus ppls cui
dñs deus eius.q.d.hic ſolus eſt ppls iudaicus ĩ qͥ p tũc
vigeb t fides vnius dei ⁊ eius cultus:⁊ iõ cum ex hoc
fit beatus pᷣncipaliter: decet ꝙ hẽat abũdantiam bono
rũ tꝑalium que in hoibus bonis facit adiutoꝛiũ virtu
nis EMoꝛallt põt exponi pᷣſ. iſte de aͤlibet fideli ꝗ hita
victoꝛia de hoſte viſibili ſeu inuiſibili cuiuſmodi ẽ ſps
malignus exeplo dauid inſurgit ad laudem dei.
pᷣi.cxlij. Bñdictus oñs.vbi dẽ in poſtilla: Qui
das ſalutem regibus. ¶ Additio.
* Ooc qð dicit:regibus ĩ plurali non ẽ neceſſe:
yvt referat᷑ ad ſaul ⁊ dauid:ſed gnãliter intelli
gendũ elg dauid attribuit deo victoꝛiam quã hñt
reges quicũqʒ ſint:qꝛ oẽ datuʒ optimũ de ſurſum ẽ de
ſcendeni: Jaco.j.c. Inconueniẽs ẽ.n. dicere ꝙ dauid vo
caſſet ſe regem tpe h pugne:cũ poſtea pluries vocabat
ſe ſeruum regis:vt pʒ.j.Reg.xxiiij.⁊ ĩ alijs loclis·
Neodẽ p.vbi dẽ i poſtil. Quoꝝ filij.¶ Additio.
hoc loco non eſt dictio in heb.q ſigniſicat

pſalmoꝝ

quoꝛum: put in tranſla. latina hẽtur:nec èt que ſignificat

do tẽpli. Pꝛõptũaria eoꝝ

——

idẽ qð vt ſint: ꝓut in trãſla. hiero.hẽtur:ſʒ vera lr̃a hebꝛai
ca ſic hʒ: Qm filij nr̃i qſi plantatio ⁊c᷑.vel: ꝙ fili nf̃i qua⸗
ſi plantatio. Ad cuius ſenſũ ꝓpꝛius intelligendũ eſt ⁊ atten
dendũ ꝙ dauid i hoc loco non petit bñficia futura circa ꝓ
ſperitatẽ pplłi:ſed potius regratiat de pꝛeteritis bñficij zbo
pulo dei exhibitis mediante victoꝛia ſua.vñ cum dixiſſet:

Deus canticũ nouum.de duobus itendit deuʒ laudare: pꝛi

mo.ſ.de liberatione ſua:ſcðo de pſperitate que ſecuta fuit ĩ
pplo dei per eandem victoꝛiã. De pᷣmo dicit:Qui redemi-/
ſti dauid ſeruum tuũ.ſed qꝛ pꝛeuidebat ſe adhuc in multij
certaminibus futuꝝ cuʒ h'modi alienigenis philiſtinis: iõ
regratiãdo de hmodi victoꝛia iam pꝛetita ĩtroducit petiti
onẽ de ſua liberatione futura ab eis:⁊ de hoc dicit: Eripe
me ⁊ erue me de manu ſilioꝝ alienoꝝ.q.d.qui nũc eripui-
ſti me de bmodi gladio maligno ↄtinua ꝓtectionem tuaʒ
eripiẽdo ⁊ eruẽdo me vlter ab h'mõi manu filioꝝ alieno

rũ cc. De ſcòo vo regratiãdo dicit: Qm filij nr̃i ⁊c. Pꝛo ̊

ſciendũ ꝙ ſi victoꝛiã certaminis golias hũiſſet:filij irł oẽs

eſſent ſerui philiſtinoꝝ: ꝓut hẽtur.j.reg.xvij.⁊ per ↄñs to

tus ſtatus eoꝝ ſubuerſus: ſed per victoꝛiaʒ quã deus dedit
ipſi dauid fuit per oppoſitum: qꝛ ſtatus ppli fuit valde pꝛo

ſperatus:⁊ iõ in hac victoꝛia ſi ingularit legitur ꝙ de oibus
ciuitatibus iſrł exibant mulieres pſallentes.j.Reg.xviij. c.

dð non ſic legitur de alijs victoꝛijs. vñ dauid de hac regra
tiando deo dicit: Qm̃ filij nr̃i qſi plantatio.i.merito deca-

tandũ eſt tibi canticũ nouum ſuꝑ hãc victoꝛiam:qꝛ pꝑ eam
iuuenes noſtri non viuẽt ſeruilit ſed pficient i virtutib ta/-
ꝙ liberi. ſimiliter ⁊ filie nr̃e q̃ſi angeli oꝛnate ⁊c᷑.exponãtur
ꝓut ĩ poſtilla non tñ per modũ petitionis ſed per moduʒ
regratiationis:qꝛ per hanc victoꝛiam fuit ppls multiplica
tus ĩ perſonis ⁊ i victualib ⁊ i ceteris que i lr̃a ↄtinẽtur: ⁊
finalit ĩ pace politica qᷓ pncipaliti ↄſiſtit i ſecuritate ab hoſti
bus ⁊ calüniatoꝛibus itrinſecis:⁊ hoc ex vigoꝛe iuſticie q̃
tpe pacis potius colit᷑.vñ Eſa.xxxij.c.Erit op'iuſticie pax.
