ſine mẽtis ꝑturbatiõe:ſʒ ꝙ pᷣdixerat Eſa.xli. Non erit
triſtis neq; bulẽtus. q ¶ Et iuſticiã. abũuantẽ quã fe
cit ĩ ſua paſſiõe offerendo ſeipſũ deo pꝛiꝓ offenſa gene
ris humani: ſic fecit reconciliationẽ ꝑ viam iuſticie.

r ¶ Et deducet ⁊c. per dexteraʒ q eſt pars nobilioꝛ et

— 7% 7

foꝛtioꝛ itelligit diuinitas xpᷣi:cuius oꝛganũ coniunctũ

bat itentio xpᷣi. m

erat hũanitas:⁊ iõ in oibus mouebat ſjm motũ deita

tis. s ¶ Sagitte tue ⁊c. m ꝙ dicit Ra.ſa.lr̃a iſta ẽ re
uerſata ſicut ⁊ i pluribus locis ſacre ſcripture:⁊ ad ha
bendum planuʒ intellectum eius ſic eſt ſiuanda: Sa/
gitte tue acute cadent in coꝛda inimicoꝛum regis po
puli ſub te. Per ſagittas que miſſe a longe feriunt:

ex ꝑte coꝛpis: da

iipchre
t tunſtaton
Pao uupuh
htüpoi h
Mlsti de tn
etitiigni
ſclutge gue⸗
ſro v Nie
Gilcl neh
Göſelleglr⸗
Ceſrrirli
fiynen
Niſrbtn
rurznnui⸗
cinne di
ſucnt ml
ſrnitbonzc⸗
ſenorſtoe
jenirhim
Ntenaene s
rſtbininn
Wicbniten
Hitffnmn
hniſhplef
Uiſpnlnze
nchufäiggn
ufitünmin
tainnoth
Muchunes

Nropu
Mclofi
mmihiſe
urnaig
Nniſctdig⸗
rn.
inkani
dbimnorn
in
Lenmnsr
woſſin
np⸗
rmihi⸗

ggntin
Wiai

njumuhr
ichn
wnrmi
gnumit
Eiparht
ne
i
ifuin
otemnd
tufrugn
Dubemtitch
Gicgeli
nnmi
intwit
onlani.
ifiuan
—
nbgen
run,
fulnnn
Shnilen

culũ ſeculi. In hebꝛeo hẽtur: Ollã veed. ſignificat ĩ ſe

dine gꝛe ab inſtati creationis aie. a

HPabitu iuentus vt ho: iõ ſubditur: c H
tuis.⁊ dẽ i plurali pꝓpter diuerſas ꝑtes coꝛpis. d ¶ ¶

na. ſ. ecclia xpᷣi ſponſa. h
bus bonis eius:qð pʒ de ecclia triuphante: que ẽ cuim
bonis xpi celeſtis glie: ſimilr de militãte q̃ aſtat ipᷣi x-pᷣo
in bonis gie q̃ ſunt maxima bona pñtis vite. i

ntelligutur apli a xo miſſi ad pꝛedicãdũ ⁊ deſtinati:
vt hẽtur Mar.vl. Eũtes docete oẽs gentes.Et iſte ſa⸗
gitte ceciderũt in coꝛda inimicoꝛum xpi ita penetrãtes
coꝛda inſideliũ ⁊ gentiliũ ꝙ multi couerſi ſunt ad fidẽ
p oꝛbẽ vniuerſũ: ⁊ ſic facti ſunt de inimicis amici:ideo
ibᷣditur: Sub te H

i. ſub obedientia „
tua xpe. t(Se Sedes tua deus ĩ ſeculuʒ
dstu Mie ai ſeculi: virga directiõis vir⸗
ia ngo mi, ga regni tui.1 Dilriſti iu⸗
tũ ad deitatẽ: trn ſticiã:⁊ odiſti iniqtateʒ:l
cũ hoc adiũgit pterea unxit te deus de tu
humanitate: qda us oleo leticie ſpᷣ cõnſoꝛti/
iſe duenie ſetin pytuis. Myrrb T gutta
ſeparabilii cõiun . ο 1Pn Przt.
cte ĩ vno ſuppoſi caſſia a uèſtimẽt tuis: do
to: dicitur igttur: mibeburneis:ẽx ꝗbus de
1CEedes tnn de lectauerunt te fili? regum
gia u i bebꝛeo l bonoꝛe tuo. Aſtitit regia

dextris tuis ĩ vèſtitu dau

⁊ in tranſlatione 2 dextris tuis ud
rato:circundata variet ate

Piero. iuxta he

bꝛeũ poͦt. chꝛ· Auͤci filia Et vide et iclina
nus aut dẽ ppꝛie Aurẽ tua:ct obliuiſcẽ pplin

ſedes regie maie/

culũ ſeculi ⁊ vltra:⁊ ẽ regula apud hebꝛeos:q; vbicun
qʒ ſic ſcribit᷑ itelligitur duratio ppetua a pte finis:⁊ ali
qñ ab vtrad pte.Ex qͥ pʒ ꝙ hic fit ſermo de regno xp̃i
de q́; ſcribit᷑ daniel.vij. Dtãs eius ptãs eina q̃ͥ non aufe
retur:⁊ regnũ eius qd nõ coꝛꝛũpetur. x ¶ Uirga dire
ctionis ⁊c᷑. Diſtinguit.n.regnũ a tyrãnide:p hoc ꝙ ty/
rãnus q̃rit vtilitatẽ ppꝛiam ꝑ ſubditoꝝ oppꝛeſſioneʒ:
rex aut bonuʒ cõe ſditoꝝ pꝑ eoꝝ directionẽ ſᷣm lineã
vitatis ⁊ iuſticie. ꝓ¶ ¶Dilexiſti iuſticiã ⁊c᷑. hoc auũt dẽ
de xpᷣo rõne hũanitatis: ppter illò qð ſubdit: ʒ ¶ Un
xit te deus ⁊c. xpᷣs.n.iĩ humana nã vnctuj fuit plenii
gee Pꝛe cõſoꝛtibus
tuis.i.oibus itellectualibus creatis: ppt qð dẽ ioh.iij.
ꝙ datus ẽ ei ſps non ad mẽſurã. bWrrrba 2 gut
ta ⁊ caſſia.p iſtas ſpẽs aromaticas pñt intelligi aroma
ta qᷓ ſacte mulieres emerũt ad vngendũ coꝛpus dñi:qꝛ
de talibus ſpẽbus erant confecta.Et qꝛ coꝛpus dñicum
erat q̃ſi veſtimentũ deitatis:ſm ꝙ ſcribitur hilip. ij. c.
veſtimẽti

domibus eburneis.domus eburnee ſũt pixides facte
eboꝛe vel alabaſtro:qð eſt ſimile eboꝛi:i qbus illa aro
mata erant repoſita ſicut in domibus ſuis. e ¶ Ex dq
bus delectauerũt te.qꝛ deuotio illaꝝ: mulierũ fuit acce
pta a xpᷣo:lʒ non vnxerit coꝛpus eius:qꝛ nõ inuenerũt
eũ i ſepulchꝛo:iã.n.ſurrexerat teſte ãgelo. f ¶ Filie re

gu. iter. n. mulieres illas fuerũt maria iacobi ⁊ maria
ſalome:que fuerũt ſoꝛoꝛes beate vᷣginis marie ex parte

matris: de q certum ẽ ꝙ deſcendit de ſtirpe dauid a ali
oꝛũ regũ a dauid deſcendẽtiũ:⁊ idẽ viſile eſt de ſuis ſo

roꝛibus:iõ dẽ hic: ſ ¶ Filie regũ in Hononeteg eill

vnctionẽ facere volebant ad xpi honoꝛẽ. g ¶ Aſtitit.
Hic ↄñter deſcribitur regine decẽtia:cũ dẽ: Aſtitit regi
dextris tuis.i.i potioꝛi

(pſalmoꝝ

ſtitu deaurgto. per hoc ĩtelligitur decoꝛ ſapie: qᷓ refulget in
eccla. k ¶ Circũdata varietate.ſ. chariſmatũ ⁊ virtutuʒ.

¶ Nucdi filia. legẽ euangelicã. ſicut.n. ecclia ẽ xpᷣi ſponſa:
ita ⁊ eius filia. Arui itelligendo. n t inclina
aurẽ tuam.ad obediendũ opere adiplendo. o ¶ Et obli⸗
uuuiiſcere pplʒz tuu.i. iu
daicũ pplʒ de qᷓ deſcẽ
dit pᷣmitiua ecclia:ſic
pʒ in aplis q fuer
natioe iudei. p
domũ pꝛij tui.i.ſyna
gogam ſiue tenput
qͥ conueniebãt iudei
ad ſacrificia offeren⸗
dũ:q ceſſauerunt eo
cy eſſẽt figure oblatio
nis coꝛpis xp̃i i cruce
7 iõ illis ſacrificijs le
galibus et iperfectis
ſucceſſit ſacriſiciuz v⸗
nuz pfectiſſimũ.ſ. eu

tuũ ᷑t domum pꝛis tui. Et
concupiſcet rex ðcoꝛẽ tuũ
qm̃ ipſe ẽ dñũs de tuꝰ ⁊ ado
rabut eũ.Et fili tyri ĩ mu⸗
neribus:uũultum tuum de/
pꝛecabuntur omnes diui/
tes plebis. Omniſ glòꝛia
eius filie regiſ abintus:lin
fimbꝛis aureis circůnami/
cta varietatibꝰ. Adducent᷑
regi virgines poſt eã:pꝛò

xime eius afferentur tibi. chariſtie ſacim.¶q
Afferentur ĩ leticia et exul Et cocupiſcet rex ꝛẽ
tatione: adducẽtur in tem qꝛ ps rex dclectatur

in cultu ſpũali ecclie:
q eſt pulchꝛioꝛ q; cul
tus exterior ſynago/
᷑ eaeVein auro tepli 2 ſili
bus coͤſiſtens. . ¶ Am iple eſt dñs deus tuus. ppter hoc

plũ regis. NPꝛ pꝛib tuis

xpᷣs dicebat Johᷣ.iiij. Sps eſt deus ⁊ eos q adoꝛant i ſů᷑u
vitate oʒ adoꝛare. s ¶ Et filie tyri i munerib'.tyrus ſuit

ciuitas gentiũ:⁊ iõ per filias tyri itelligũtur ciuitates genti
liũ deſignãdo a ꝑte totum. Et multe ciuitates gẽtiliũ con/
uerſe ſũt ad fidẽ per pᷣdicationẽ aploꝛuʒ offerẽtes xpᷣo mu
nera deuote. t Dnltu wuuz ⁊c̃. videmus.n. adimpletũ
ꝙ; pᷣncipes mũdi ⁊ potẽtes honoꝛãt xpᷣʒʒ ⁊ ecciam ſuaʒ hu

militer ſe ſubijciẽdo eis. v (¶ Ois glia eius ⁊c̃.glłia.n.ec⸗
cleſie conſiſtit in oꝛnatu interioꝛi chariſmatũ ⁊ vtutũ ⁊ nõ
i magno apparatu extioꝛi:ſicut ſynagoga gliabat᷑ in parie
tib tẽpli deauratis ⁊ vaſis aureis ⁊ ceiis pcioſis ĩ miſteriũ
is: iõ ſbᷣ Infimbehs aureis.i.ſapie do
ctrinis. b ¶ Circuamicta varietatibꝰ.ſ.diuerſoꝝ ſtatuũ q

tẽpli deputatis:io ſbdit: a

ſt i eccla dei ⁊ i varietatib'chariſmatũ ⁊ vtutũ qͥ ſtĩ ꝑſonis
hmòi ſtatuũ. c ¶ Adducẽt᷑ regi.Deſcripta magnificẽtia

reg ⁊ regie i ſeipᷣis: hic ↄñt idẽ oñdit ĩ ple pcedẽte ab eis: ñ
ꝑcarnalẽ gnãtionẽ ſʒ ſpũalẽ.ſ.ꝑ fideʒ ?⁊ ſacia. Et pᷣmo ggik
filiab:ſcõo ðᷣ filijs:ibi Pꝛo pꝛib.Circa pᷣmũ dẽ: ⸗ 4

ducẽt᷑ regi ⁊cc. loqt᷑ H̊ ð ſpoſa ꝑ ſilitudinẽ regie quã ſequũt᷑

domicelle ad er honoꝛẽ. vñ i heb.dẽ ſic:In bꝛodatis ducet᷑
agd regẽ vgies ſequũt᷑ eã:⁊ in traſla.hiero.iuxta hebꝛeũ hẽt

In ſcutulat ducet᷑:heſt i veſtib pulchꝛe ⁊ varie depictis ⁊

oꝛnatis ducet᷑ eccla ſpõſa ad regẽ xpᷣʒ:⁊ vginej ſequuũt᷑ cã:qꝛ

mlte nobiles puelle ſpꝛeto maritali thoꝛo vgitate ſuaʒ ole
crauerũt xp̃o:qð cedit ad honoꝛẽ eccle. d/

ducẽt᷑ ⁊c.i.ad ſeruiẽdũ xpᷣo regi: alit

ꝛoxie eẽ)
2 itrãſla.bti Hie.hẽt᷑:Amice ei ducẽt t᷑:hmõi.n.vgies cõ
ſecrate ſunt ꝗmice ecclie:⁊ totũ oꝛdinat᷑ ad honoꝛeʒ ſponſi
xp̃i. ePi herent i leticia ⁊ exultatioe.ſ.mentis:alit.n.tlis
ↄſecratio ñ plʒ xpᷣo:vtpote ſi fieret ꝑ violentiã.Põt ẽt diei
ee i leticia ⁊c. qꝛ tlia fca pfectois fiũt ãgelis
ſcis ꝓcurãtib':q de tlibletat᷑ ⁊ exultat:qꝛ ſcribit Lu.xv.ꝙ
gaudẽt de pñia pctoꝝ a ꝑↄñs ð ꝓmotõe iuſtoꝝ ad opa ſu
perogatiõis. E St 1c.i. a ean xꝑ li
n ei placerẽt:ſʒ mag diſplicerẽt:ſic pʒ de vgib q̃ ↄſe ecrabät
ad ſeruiẽdũ dee veſte. a ¶ Pꝛo pꝛib'tuis. Hic ↄnñi agit de
filijs: æ ↄuertit pſalmiſta vbũ ſuũ ad regẽ xp̃ʒ.d. a¶ Pꝛo
n ve pibus tuis.i.loco patrũ tuoꝝ ſᷣm humanã nãʒz qᷣ fueruns

ð 6 3
ð 4

patriarche reges ſancti pphe:ex dbus deſcẽdit xp̃s ſʒ car
nẽ. b ¶ Tati ſuũt tibi filij.i.apli ꝗ.lxx.iſcipuli qui patri
archis 7 pphetis ſucceſſerũt. c ¶ Zonſtitues eos pncipes

ẽ. Ii ſpualibus:qꝛ ↄſtituti ſunt epi per diuerſas oꝛbis par

tes. d emoꝛes erunt noĩs tui ⁊c.lqꝛ per doctrinam
quã ſeminauerunt et
quã in ſcripto dimi
ſerunt reduxerunt ⁊
reducent ad memoꝛi
az a regts ppi gene rã. . Moemoꝛes erunt noĩs

rationibus ſibi ſucce —PDeEIEO„ .
dẽtibus vſq; ad finez tui dne:in oi generatione ?
mungi: ideo ſpditur: generatiõe.! Pꝛopiea po
e¶ ꝛoptea ppli. cre puli confitebũtur tibi ĩ eter

dentes p eoꝝ doctri
nam. f. Aofitebun
tur tibi. ↄfeſſione lau
dlis. g ¶ Ineternuz
c.] qꝛ iſta laus non
ſolũ eſt in pñti:ſʒ erit
potioꝛ in futuro:ſᷣm
q dẽ infra pᷣſ.lxxxiij.
Beati qui bia i 0
mo tua dñe:in ſecula
ſeculoꝝ laudabũtte. ¶Plal. ü..
Eus noſter reſugiũ ⁊c. Puic pᷣſ.pᷣponitur talijti.
in hebꝛeo: Ad victoꝛiã filijs choꝛe ſuper alamot
canticũ.Et dicunt aliq hebꝛei ꝙ alamot ẽ nomẽ
mulici iſtrumẽti:ſuꝑ qð vel iä cãtabatur pᷣſ.iſte.Alij vero
dicũt ꝙ eſt nomẽ coe:⁊ ſignificat iuuẽtutes ĩ plurali: ⁊ iſti

Itus: adiutoꝛ in tribu/

melius dicũt vt credo.⁊ hunc ſenſũ ſequitur hiero.in traſ

latiõe iuxta hebꝛeũ:vbi ponit talem ti.ictoꝛi filioꝝ cho
re p iuuẽtutibus canticũ.Dicunt aũt aliqui expoſitoꝛes ca
tholici ꝙ dauid fecit pᷣſ.hunc ↄfitens diuinã ꝓtectionẽ cir
ca ſe ⁊ circa regnum ſuũ.Sed qͥ; tpe dauid vel filij eius fue
rit talis terremotus qlis deſcribit᷑ i pncipio hup̃ſ.cũ dẽ:
Pꝛopterea nõ timebimus cũ turbabit᷑ terra:⁊ trãſſerẽtur

montes ⁊c̃.nõ inuenitur: ꝓpter hoc dicit Ra.ſa.⁊ alij he
bꝛei ꝙ filij choꝛe fecerit hũc pᷣſ.qñ miraculoſe fuerũt ſalua
ti pereũte choꝛe.i.pꝛe eoꝝ cũ alijs młtis:ſm ꝙ dẽ Numeri
xxvi.Et fq; eſt grãde miraculum:vt pereunte choꝛe filij e

nõ perirent. Dicit aũt rabi ſa.⁊ ſatis viſimilr ꝙ illud mira
culũ fuit:qꝛ ad dẽʒ moſi alij receſſerũt a tabernaculij cho

re ⁊ ſocioꝝ eius:vt hẽtur Numeri.xxiiij. Filij aũt choꝛe re
mãſerunt ſuadẽtes pꝛi:vt obediret moyſi:⁊ tunc ipſo non

acqeſcente ſubito aperta fuit terra ⁊ choꝛe cuʒ ſuis cõplici
bu‚us ad ifernũ deſcẽdentibus filij e diuina vtute ſteter̃t in
gere ĩ medio illius apture:qͥuſq; tra ſ pedibus eoꝛuʒ fuit
recluſa:⁊ hoc fuit grãde miraculũ.Si.n.cũ alijs receſſiſſẽt
de tabernaculo pꝛis ſui añ terre aperturã:nullũ fuiſſet mi
raculũ de ſalute eoꝝ:ſicut neq; de ſalute alioꝝ. Uiſo igit᷑
hoc miraculo dei circa ſe couerſi fuerunt ad deuʒ toto coꝛ
de:⁊ reqeuit in eis ſpũs ꝓphetie:⁊ fecerũt hunc pᷣſ.⁊ ĩ iſtis
bñ dicit Ra.ſalomon:ut credo:⁊ ad hoc cõcoꝛdat ti.pᷣſ.ſu
pꝛa poſitus: Ad victoꝛiã filis choꝛe ſuꝑ iuuẽtutes caticũ.
vt ſenſus:pᷣſ.iſte appꝛopꝛiat filijs choꝛe ut actoꝛibus qᷣ eſt
canticũ ſuꝑ iuuẽtutes.ſ.filioꝝ choꝛe miraculoſe ſaluatas:
vt dẽm eſt. Ad victoꝛiam.i.dᷣ eſt pᷣſ.decãtãdus a leuitis cũ
qᷓ̃dam conatu victoꝛie:ſicut frequẽter ſupꝛa expoſitũ ẽ. Di
cit aũt ra.ſa.vlterius:ꝙ in hoc pᷣſ.denũciauerunt filij cho/⸗
re ſile ſignuz in futuro fiẽdũ:de q dixerũt: Nõ timebimuj

qũ turbabitur terra ⁊c. Sed qꝛ tale ſignũ nõ legitur poſtea
fẽʒ maxime tpe filioꝝ choꝛe vẽ melius dicendũ:ꝙ fecerunt

hunc pᷣſ.gas agentes deo de liberatiõe ſua:⁊ cũ hoc denũ⸗

ciantes aliqᷓ circa filios iſrł! de ꝓximo ventura.Et pmo po

nitur pꝛimũ:ſcõo ſcõm:ibi ꝓuminis impetus.(¶ Eirca pꝛi

nãti ſunt tibi filij: cönſtitueſ
eos pᷣncipes ſuper oèz ter⸗

num: ⁊ in ſeculum ſeculi.

Victoꝛi ſilioꝝ chore Din.
nentutib canticũ. ¶XLV.
Eũs nr̃ reéfugiũ ⁊ vir

Ianõibus: que inuenerunt

ſiẽ ãte fecerat:vt hẽtur Joſue.iiij. i

Tiber

mũ dẽ: a (Deus noſter. ꝑ veraʒ fidem ⁊nfeſſionem.
b¶ Refugiũ ⁊ virtus.ſupple es nobis:ideo ſubditur:
c ¶ Adiutoꝛ i tribulatioibus ⁊c. lin hoc ꝙ ira aperta
ſub pedibus noſtris:⁊ ſaluaſti nos pereuntibus alijs.

d¶ Pꝛopterea non timebimus ⁊c.i non timuin vi

dentes manifeſte
nos nimis.l Pꝛòptea non loquũtur de pꝛe-
timebim duʒ turbabit ter erito per modu⸗
ra: &t traſſereni montes in qus loquendi t
coꝛ mar. Sonuerũt ⁊ tur frequẽter i pphe
bate ſunt aque eoꝝ:cõtur/ tis:ſicut econuer
bati ſunt moteſ in ſoꝛiitudi legoeen n
. C „ „ „ 9 , .
ne en. Fluͦminis iper letiſi de futo modu;
cat ciuitatẽ dei:lſãctificauit pꝛeteriti. Uel alif
tabnaculũ ſuũ altiſſimus.! vt ſit locutio de
Beus ĩ medio eiꝰ nõ mo futuro:vt ſit ſen
uebit᷑: adiuuabit eã deus ſue: Cꝛop teren⸗
eg qꝛ ſaluaſti nos in
mane diluclo. Cõtuürbate etremotu tam mi
rabili ⁊ hõꝛibili:
Non timebimus

hoꝛꝛibilis ⁊ h de tua bonitate et potẽtia cõfiſi. e ¶ Et

dũ turbabit era. i. ſi accidat caſus ſilis vel

tranſferẽtur mõtes ⁊c.i.ſi ↄtingeret motus tre tů hoꝛ

ribilis:ꝙ ex hoc mõtes ꝓpind mari caderẽt in mare:ſi

cut aliqñ ↄtingit i terremotibus magnis.Et qꝛ ex tali

caſu catur ſonus terribilis ⁊ turbatio aqͥ maris:iõ ſb
ditur: f ¶ Sonuerũt ⁊ turbate ſunt ⁊cc. Ex dẽis pʒ q
iſte pᷣſ.eſt pᷣmus int illoj qͥs fecerũt filij choꝛe:qꝛ fecerũt
ipſum ꝓ gaꝝ: actione ſue liberatiois ⁊ ſaluatiois:⁊ tũc
pmo requieuit in eis ſpũs pphetie:vt pꝛedẽm eſt:tñ nõ

eſt ſcriptus in pꝛimo loco:qꝛ pᷣſ.ſcripti fuerunt i libꝛo

pſalmoꝝ ſᷣm oꝛdinẽ q reperiebant᷑:⁊ aliqñ pꝛioꝛes po
ſterius reperiebãtur:ſicut fuit dẽm in pᷣncipio h libꝛi.
g¶ Fluminis ipetus ⁊c.Hic oñter deſcribit᷑ futuroꝝ
pnunciatio in ſpᷣu ꝓphetico.Circa qð ſciendũ ꝙ dicta
tre ruptura ↄtigit qñ filij ürl erat ĩ deſerto. Pꝛimũ aũt
mirabile qð deus fecit eis in exitu de deſerto fuit tranſi
tus ioꝛdanis mirabilis.ſcõm aũt fuit deſtructio chana

neoꝝ terribilis:⁊ pᷣmo denũciat pᷣmum:ſcòo ſcom:ibi

144

Cõturbate ſũt gentes.Circa pmum ſic dꝛ: g ¶Flum

nis impetus.i. curſus ioꝛdanis impetuoſus. h Leti

ficat ciuitateʒ dei.i. letificabit ppłʒ iſrl ꝗͥ dẽ ciuitas dei.

Ciuitas.n.eſt ciuium vnitas:ppls aũt iſrł vnitus erat ĩ

cultu vnius veri dei:⁊ iõ merito vocatur ciuitas dei:
quaʒ ciuitatẽ letificat curſus ioꝛdanis duplr. Uno mo

qꝛ ſtetit vt ppls trãſiret p alueũ ſiccũ:ut hẽt Joſue. iij.

tificauit ta
bernaculũ c. hic accipit tabernaculũ ꝓ arca.ſ. cotinẽ
pptẽto:ſicut aliqñ fit ecõuerſo:ſicut cõiter dẽ: dolium

lio mõ qꝛ poſtqᷓ traſierat ppls ioꝛdaij iuit curſũ ſuü
ac

eſt bonũ rõne bonitatis vini ĩ eo contẽti. Arcaʒ aũt te

ſtamẽti tũc deus ſanctificauit.i.eius ſãctitatẽ oñdit: qꝛ
ſtatim cũ ſacerdotes eã poꝛtãtes poſuerũt pedes in aq
ioꝛdanis curſus aque ſupueniẽtis ſtetit:⁊ qn exierut de
ioꝛdanis alueo:curſus ioꝛdanis ſolitus reicepit: vt hẽt
Joſue.iij.⁊.iij. k Deus ĩ medio eius ⁊cl.ii medio
ppli iirl:ꝗ dẽ ciuitas dei:ita ꝙ vimittat eaʒ ſvtrahẽdo

ſuũ auxilium:iõ ſbᷣditur: l . Nuuabit ſgen ma

ne diluculo.i. valde pꝛompte ⁊ cito. m ¶ Loͤturbate
ſunt. Hic denũciatur ſcõm.ſ.deſtructio chananeoꝛũ et
alioꝝ in terra pmiſſa hitantium: qꝛ cum audierũt ſic
cationem ioꝛdanis diuina virtute pꝛo tranſitu filioꝛu

enirnbi⸗

Gonfteprn⸗
mmisdann
Pruix⸗
rtinnm
S
liunfane
chrapiun
e nrie
Ucniry
argdaun
orubtodn
bnutco
onrcnioie
nibnito „
Hiumwziv ni
lsſtonliun
liep Quain
Nmudoftugen
ſorflisbgai
d. Vr

30Oncdt
S
Eteraleabo

Mnihiroſſte
iſtulfhuatt

unedeſvcn
Wrg
ininh

= =
E
—
=
S=
S
Se

—— = =
== E =
= S S=. =
= 2 2
S S == = =
= E= = =: Z

e
S 2
Ei;
S.
—

mngſt

gg
rltie
floſteu
ticil de
nännar’
gübnan

Hienakäͤf

t. Sdg
chorginn

chainne

ttiti

nz
nhdriun
lauen
mpmnii

uuni nun
Murcuunp
ronn
inni rli
uitrüin
(Sceuer

cho füdirt euerſi

Borolcd

. SS D

pralmoꝝ

ifrl: diſſolutũ ẽ coꝛ eoꝝ:⁊ no remanſit in eis ſpũs timẽ

tes introitũ filioꝝ iſrł: vt hẽ ioſue.v.et hoc ẽ qð dicitur

m ¶ oͤturbate ſuũt gentes. in terra pꝓmiſſa hitantes.
Eticlinata ſũt regna.i.deiecta ſũt ab audacia ⁊ foꝛ

titudine ſua. ⁊ dicit regna in plurali:qꝛ.xxx.regej ⁊ vn

fuerũt debellati a
ioſue fili iſraal .,
vt hẽt ioſue. xj. cet iclinata ſũt regna: dedit
o ¶Dedit e vocẽ ſt uã. mta eſt tra. Dò/
ener loes minul vᷣtutũ nobiſ cũ: ſuſce
Qde pcepto eius ptoꝛ nr̃ de iacob. Nenite
in circuuu hieri ·Et videte òpa dñi que poſu
cho ubioclange, it ꝓdigia ſup trã:auferens
bener talicla⸗ bella vſq; ad finem tre. Ar
goꝛe populi cla cuz oteret ⁊ ↄfringet arma
moꝛe muri hieri · Z ſcuta cõburet igni. Vãa⸗

cate ⁊ videte quoniaʒ ego
ſũ de : xaltaboꝛ ĩ gẽtib et
exaltaboꝛ in fra. Dõmin

coꝛruerũt: vt hẽt
ioſue.vj. et quia
h fem fuit ꝑ ter-

remotũ a deo im pᷣtutũ nobiſcũ:ſuſceptoꝛ ni
ba⸗ de iacob. ¶ Ad victoꝛiaʒ
na hſcvo iremo filijſ choꝛe.pᷣſ dauid. x VI.
tus nõ ↄtigit a cã

nãli: ſz diuina vtute: iõ ſequit: q¶ Dñjs tutum ꝛc i.
acceptatoꝛ depᷣcationũ noſtraꝝ. xr ¶ Uenite ꝑ deuo/

tionẽ. S ¶ Et videte.p attentdem. t ¶ Opa dſda
illud factũ cõtigit virtute diuina:nõ hũana. ue

poſuit ꝓdigia. in hebꝛeo ⁊ in tranſlatõne hiero.iuxta
hebꝛeu hẽ: Solitudines.qꝛ ciuitas hiericho fuit poſita
ſub maledicto ad reedificandũ:vt hẽ ioſue.vj. Maledi
ctus vir coꝛã diegulſalltnueie reedificauerit ciui
tatẽ hiericho. Auferens bella vſq; ad finẽ tre.qa
hitatoꝛes ire ꝓmiſſiois ita fuerũt debellati ꝑ ioſue ⁊ fi
lios iſrłl ꝙ nullus audebat bellũ mouẽ õ eos: ſʒ ꝙ dicit᷑

ioſue.xj.Quieuitq; tra a pᷣlijs:iõ ſubdit᷑: y ¶ Arcuzʒ

ↄteret ⁊ ↄfringet arma ⁊c. qm ꝑ talia nõ potuerut reſi
ſtere filijs iſx:⁊ iſta qꝛ fiebat diuĩa vtute:iõ ſbdit᷑ ĩ pſo/
na Ai . Uacate ⁊ videte.ꝑ diligentẽ attentionem.
a ¶ Qm ego ſũ deus.cubvtuti nullus poteſt reſiſtere.
b Erilhe in gentibus.in eaꝝ mirabili ↄtruone.
c ¶ Et exaltaboꝛ in terra.qꝛ p effectũ videbit᷑ ꝙ nullus
pot mihi reſiſtere. d Dis vtutu nobiſcũ ſuſceptoꝛ
⁊c̃.iſtud vbũ eſt filioꝛ choꝛe ↄfitentiũ ifine ſalmi ſe
ſaluatos de tre aptura diuia vtute. Plal. XLVI.
Mnes gẽtes plaudite ⁊c̃. Huic pſal.pᷣponitur
tał ti.in hebꝛeo:Ald victoꝛiã filijs choꝛe pſal/
mus.⁊ patet ſenſus h tituli ex ſupꝛadict. In
hoc ãt pſalmo ſpũ ꝓphetico ponit᷑ graruʒ actio a filijs

choꝛe ꝓ victoꝛia futura ſub ioſue de pplis hitantib in

terra chanaan:circa quã expmunt᷑ h̊ aliq̃ dei bñficia in
ſpali:q̃ nõ fuerũt expᷣſſa pſal.pᷣcedenti: et diuidit᷑ in du
as ptes:qꝛ h pplus iſrł ad dei laudẽ inducit᷑. et ſcõo ad
h'rõ inducit:ibi Qm̃ dñs.Circa pᷣmũ dẽ: a ¶ Oẽs gẽ
tes.i.oẽs tribus iſrl:vnde in hebꝛeo hẽ: Omnes popu⸗
li.⁊ ſilr in tranſlatione hiero.iuxta hebꝛeũ.hoc.n.no/
mẽ gentes cõiter accipit ꝓ gentilibꝰ:q nõ erant de filijs
iſrł. Sʒ hoc nomẽ ppli indifferent accipit᷑ ꝓ iudeis ⁊ gẽ
tilibus. b Plnlite manib'. in ſignũ exultatõis:in
hebꝛeo hẽ:Tangite manib.ſ.inſtrumẽta muſica:in qͥ
bus diuine laudes canebantur a leuitis:⁊ cum hoc etiã
vocibus hũanis:iõ ſubdit᷑: Jubilate deo in voce exulta

tõis. c ¶ Am̃ dns. Pic ↄñt rõ ad hinducit:⁊ 2 diuia

laus reſumit᷑:ibi pſallite.Circa pᷣmũ pᷣmo accipit᷑ rõ diuine
laudis ex ſua excellentia cũ dẽ: c ¶ m dñs excelſus. qa
tranſcendit oẽm intellectũ creatũ: ⁊ p ↄnñs omnẽ laudem
ſibi oblatã ſᷣm ꝙ dẽ Eccł.xliij. Bñdicentes dñʒ exaltate euʒ
qytum poteſtis:maioꝛ eſt eni omni laude.Scòo adducitur
rõ ex ei bñficijs cũ dẽ
dD

l (Werribilis.ſ. ho
nes gẽtes plaudi ſtibus noſtris: quod
manib:iubilite magis expmit cu dꝛ:
te manib :iubilite do de Bubiecit po-

„ Xiag s
ivoce exultatõis. Qm̃ dõ pyulos nobis i chana
min excelſus terribilis: rex neos ⁊ ãmoꝛreos: ali

magnſuꝑ oẽm frã. Subie oſq; q hitabant ĩ ter-
cit pplos nobis: et gentes mniſtioni, an be
ſub pedib'nris. lgit no⸗ beeel enbin tze
bis hẽditatẽ ſuã: ſpẽciẽ ia ſtilentia eos percuſſit
cob quam dilexit. Aſcẽèn ½ ꝓ nobis vt heẽremus
dit deus in iubilo: ⁊ dñs i Vioꝛeel ſcm tuit
voce tube. Pſallite ðo no ndc w oſtte X. Ai⸗

eſſẽt ĩ deſcẽſu betho⸗
ron:dñs miſit ſuper
eos magnos lapides
ð celo vſq; ad agcecha
idce id j . 7 nrortu ſit unt nnuilto
les lapidib grãdinis iy quo) pcuſſerũt gladio filij irael.
Eerten ub pedibꝰnoſtris. hoc fuit ipletũ in qnq; re
gibus ꝗq tũc fugerũt in ſpeluncã: vt ibidẽ hẽ:⁊ poſtea inde

ſtro pſallite. Qm rẽx omis
tre deus:pſallite ſapienter.
Regnabit deus ſup gẽtes:

educti ſũt ad ioſue:Et ait ad pᷣncipes exercitus qᷣ ſecũ erãt:

Ite ⁊ ponite pedes veſtros ſuꝑ colla regũ iſtoꝝ.⁊ ſequitur
poſtea: Sic eni faciet dominus cũuctis hoſtibus veſtris cõ/-
tra qͥs dimicabitis. g Elegi⸗ oñs ⁊c. dicebat᷑ eniʒ terra
ꝓmiſſionis ſpãli mõ hereditas dei: eo ꝙ ibi viguit cultus
dei. h ¶ Spẽm iacob. in hebꝛeo hẽ: Gliaʒ iacob. de hoc
eni gloꝛiat᷑ fuit iacob patriarcha: ꝙ illa fra fuit ſibi ⁊ ſuo

ſemini ꝓmiſſa. vel pot ibi accipi tacpbp pbl iſrl deſcen⸗

dente a iacob:⁊a ſic eſt ſenſus: h ¶ Spẽm iacob.i.terraʒ
ſpecioſam quã dedit pplo oſcendẽti de iacob. i ¶. Quaʒ
dilexit.⁊ iſtud põt reſerri ad ꝑſonã pꝛiarche iacob:de quo
dixit oñs malachie p: Jacob dilexi: Eſau aũt odio habui
vel ad pplm deſcendentẽ de iacob qui fuit popuł peculia-
ris ipſius dei: vt hĩ Deute.vij. kA E cendit oñ) in iubilo.
iſte aſcẽſus fuit qñ hita eſt victoꝛia de pplis hitantibꝰ ĩ ter/
ra ꝓmiſſionis:ſᷣm ꝙ dẽ ioſue.xj . Quieuitq; ira a pis. Fi
lij at iſrl poſuerũt tabernaculũ dñi ĩ ſylo:vt hẽ ioſue.xviij.
Cõgregati ſũt oẽs filij ijrł in ſylo:ibi fixerũt tabernaculu te
ſtimonij: ⁊ fuit eis terra ſubiecta. Sylo aũt ẽ ĩ ſoꝛte ephꝛai
q̃ẽ tra mõtuoſa.tabernaculũ aũt fuit apponatu d galgal:
qui locus ẽ ꝓpe ioꝛdanẽ:⁊ ſic demiſſioꝛ ꝓpter qð poꝛtan
tes tabernaculũ ⁊ arcã ad locũ ſylo incedebat aſcendẽdo:⁊
p talẽ modũ dr deus aſcẽdiſſe:qꝛ ꝓpiciatoꝛiuʒ qo erat ſt up
arcã erat qſi ſedes dei: ſiẽ dictũ fuit Exo.xxv. Illa aut ve⸗
poꝛtatio fuit cũ iubilo diuinarũ laudũ:q cantabant voci-
bus huanis ⁊ muſicis inſtris: ⁊ lʒ hoc nõ ſit ſcriptũ ioſue
xvii.tñ hoc ꝓbabilit dẽ ex alijs locis ſcripture:in ꝗbus ar
ca legit depoꝛtata cũ tali ſolennitate: vt hi.ij. Regu vj. qn
arca fuit boitata ad loci quẽ parauerat dauid: ⁊ ſi in i
Re.viij. ¶Plallite. Dic /p pᷣdictj dei bñficis laus ei reſu
mitur cum dicitur: Pſallite deo noſtro.et dicitur quiqui
es pſallite ad maioꝛẽ inuitatoem woumeren quinq; li⸗
bꝛoʒ moyſi: cuius cã ſubdit: m ¶

rammnis terre
dñs.iõ excelleni laudãdus:iõ ſbdit: n Plſallite ſapienr.

i.mature ⁊ deuote:⁊ nõ inſolent ſeu diſſolute. o (Re⸗/
gnabit deus ſuper gentes licet enim modo regnet: tanen

—

.

. . . 1 —

iber
pfectius apparebit regnũ ſuũ in futuro iudicio. *D eus fine ſue expoſitõis fatet ex ſua expoſitöe) infidelẽ argg Gilt
ſedet ſuꝑ ſedẽ ſanctã ſuã.i.ſuꝑ ꝓpiciatoꝛiũ:ſᷣm modũ pᷣdi mentũ efficax ſumi nõ po e:qo ẽ vex ſignũ expoſitoeʒ ruamd
ctũ: vel ſup cel empyreũ: qð ſigurabat p ſcã ſcõx in d erat ¶ Burgeñ. lraleʒ nõ eſſe. Ex poſtillatoꝛis aũt expoſitoõne uinlil
ꝓpiciatoꝛiũ: ſicut plendem fuit Exo.xxv. q ¶ Pꝛinci cẽt ifidel ↄuincit᷑ q deus iſrael ab oibus ſit venerãch: qa inniite
es pploꝝ.i.xij.tribuũ iſrł. r ¶ Congregati ſũt cũ deo a eſt terribilis rex magnus: ꝓut pʒ ex miracul in expoſi⸗ griktrin
ꝛaaz. i. ad laen aiut ceeneilte 3 iint
ni cultus in 0: vot — 2 S 2 „ rE rbeted
cõgregati fueruͦt bn ·dẽus ſedet ſup ſedẽ ſanctã quoniã dij ſoꝛtes fre uhe pñt: ſed ad argu- ie
cipej rliſtadlvioi ſuã. Pꝛincipes pploꝝ cõ mẽt eleuati ſt¶Caticũ pſal Cbe gtaitſ —
de abꝛaam q: abꝛaã Gregati ſunt cuʒ deo abꝛaã mi filioꝝ choꝛe. x vVII. xpoſuem con⸗ Paie
bmo publice fidẽ vri “ ſueuit. n. arguere nen ſi⸗
us dei pᷣdicauit ſeu cõ — .. Vniuerſalia ſut p N zili
eſſus ẽ alis ad idolatriã declinãtibꝰ. s ¶ Om di foꝛtes ticularibus magis diuina:ſʒ poſtil. exponit vniuerſalit ſfillltmni
terre.iſti ſũt iudices tre iſrſ:de qbus dẽ Exo.xxij. Oijs nõ de deo: vbi Burgen. pticularit artat ad chꝛiſtü: igit ex⸗ inſi⸗
detrahes: ⁊ pncipi ppli tui nõ maledices. ¶ Cehement poſitio poſtil. eſt melioꝛ 7 diuinioꝛ:ſed argumẽtu repu urnd
eleuati ſũt. fuerũt mitu inaltati qñ terra fuit ſubiecta filijs to modicũ h̊ ſic alibi ꝓpi ea qͥ ſuperius dcã ſi. wonten
iſrł:⁊ locus diuini cultus in ſylo ſtabilitus. Agnoñs ⁊ laudabil nimis. Plal. LXVII. ſgtbaco
¶ In pſalmo.xlvj. Omnes gentes ⁊c. ¶ Additio. DHuic pᷣſ.i hebꝛeo ⁊ in tranſlatiõe hiero.iuxta ſithknhu
NIcet lr̃a h pſalmi qtum ad plura in eo contenta hebꝛeũ pᷣpõit᷑ talis ti. Canticũ pſalmi filioꝛu ſuſtnchndn
aliqualit᷑ poſſʒ tolerare expoſitõem poſtil.⁊ Ra. c oꝛe: patet ſnia ex ſi upꝛadictis. De mã vo hubpſal⸗ ktiincligauba
a.quẽ in hoc loco ſequit᷑:nõ tñ ex toto.vñ apud mi dicũt coit expoſitoꝛes noſtri ꝙ pᷣſ. iſte loquit ad l̃aʒ Cetgstenen
catholicos verius ⁊ magis ꝓpe exponit᷑ ad l'am de aicen- de magnificentia ciuitatis hiertm ⁊ tẽpli:q ſalomõ rex kunderegue
ſione chꝛiſti ⁊ de epᷣ ſeſſione in celo ⁊ de regno eius.Ad qd valda magnifice fec edificari:vt hã. iij. Re. ?.ij. Paral. anenolori
ſcienð ꝙ lʒ ꝓpiciatoꝛiũ qð erat ſuꝑ arcã ſit q̃ſi ſedes dei p/⸗ h'ad dei cultũ ⁊ honoꝛẽ:qdð pᷣuidentej in ſpu filij cho Pommu n
ut poſtil. allegat: ex hoc nullo mõ ſequit ꝙ ꝓpiciatoꝛium re dixerũt: vel dauid ſm alios. Magn dominus ⁊ lau mrulpmnid⸗
dicat᷑ deus ſic ꝙ cũ dẽ: Aſcendit deus in iubilo. ſit idẽ ac ſi dabilis nimis in ciuitate dei nfi.i. in hierlin: quů deu kit auntizr
dicat: Aſcendit ꝓpiciatoꝛiũ arce in iubilo. ꝓut poſtil. vult elegit ad cultũ nois ſui:vt hẽ.ij. Paral.vj. In mote ſcoõ iilnſeudn
Legit eni de celo ꝙ ſit ſedes dei:Eſa.vl nunq tñ ad lr̃aʒ ce⸗ eius. qꝛ in monte moꝛia ſiue ſyon erat tẽpluũ vregale pa Rtothnegane
lũ dẽ deus.ſilr ⁊ arca federis cũ ſuo ppiciatoꝛio in tranſi⸗ laciũ.Fũdat᷑ exultatoõe vniuerſe terre. Tota eni tra iſrł ſurektitſcut
tu ioꝛdanis: vbi maxime fuit gloꝛiſicata ꝓpi miraculũ ibi exultauit in tepli ciuitat edificatõe 1 2ſumatoe: miti Unlrali
ſcm:vt pʒ ioſue.iij.no tñ ibidẽ vocat᷑ deus:ſʒ dẽ: Ecce arca ẽt de alijs terris aliqñ veniebãt ad tẽplum cã deuotois ſiͤttizir
federl dnatoꝛis omnis terre: vñ pᷣſuppoſita catholica file Mons ſyon latera aquilonis. qꝛ ſyon ẽ in ꝑte aqlona- ſöſinneid
iſte pᷣs ad lr̃am intelligit᷑ in pſona eccleſie reddẽtis grfarum ri ciuitatis hierlm:vt o cũt alid ſᷣm alios mag eſt in ꝑ lepiti
actões deo ꝓ aſcẽſione chꝛiſti ad celũ:⁊ hoc cũ dicit:Aſcẽ te auſtrali:a ſic lr̃a eſſet exponẽda:Mons ſyon.ſ.a pie Unllunpre
dit deuj in iubilo ⁊c᷑.qꝛ in iubilo angeloꝝ dicẽtiũ:UViri ga auſtrali. Latera adlonis.i.ꝑs ei oppoſita in hierlm. Ci- niinnznt⸗
lilei qd aſpicitis in celũ ⁊c. Dñs in voce tube.ſ.apoſtolice: uitas regis magni.i.faciũt ciuitatẽ regis nfi. i. dei: ag cu figiunmg
qꝛ tpe aſcenſiõis aplis ſuit iniũctum pᷣdicatõis officiũ vni ius cultũ ẽ electa cã deuotõis. Deus in domibus erco⸗ Unpengiir;
uerſalit: Mar. xvj. Euntes in mũdũ vniuerſũ pᷣdicate euũ gnoſcet.qꝛ in edificijs ad diuinũ cultũ deputatis nõ ſo⸗ ſWnunirl
geliũ c. ſili eccleſia reddit gras de ſeſſione chꝛiſti in cluʒ lũ fiebant ſacrificia: ſed ẽt ibi vigebat doctrina legis et itllili
cũ dicit: Deus ſedet ſuꝑ ſedẽ ſcam ſuã ·ſilr a de extenſiõe re ꝓphᷣaꝝ.vnde ⁊ chꝛiſt ĩ euãgelio frequent legit docuiſſe ireugern
gni chꝛiſti ſup oẽm tra: ⁊ ſupꝑ gentes ⁊c᷑. cum dicit: Rex ois in teplo:⁊ in ſcõ ſcõꝝ dabant diuina rñſa.Quʒ ſuſcipi Aufaunpen
terre deus:⁊ regnabit deſuꝑ oẽs gentes.iuxta illud Mat. et eã. ꝓmouẽdo ciuitatẽ ad hãc gliam: vñ ⁊ in traſlato ſknincſi
xxviij. Data eſt mihi ois ptas in celo ⁊ in terra.ſilr ⁊ de h ne hiero. hẽt ſic: Deus in domiber agnitus eſt. in auxi Aniſital
ſ.ꝙ pncipes pploꝝ.ſ.aplłi de quibus dẽ:Conſtituej eos bn liando. Qm ecce reges terre ↄgregati ſũt ⁊c. qr miti re iiniſin
cipes ſuꝑ oẽem terra. Conuenerũt. credendo. Cũ deo abꝛaꝰ ges audiẽtes famã ſi alomonis veniebat ad audiendum iminn
am.i.cũ chꝛiſto qꝗ eſt de/ abꝛae:qꝗ.ſ.abꝛaã hũit duos filios eſapientiaʒ:⁊ ad videnð ipſius ⁊ ciuitatis magnificen ünmninneg
vnũ ð ancilla:⁊ aliũ ð libera:qð allegoꝛiat᷑ ab aplo Sal. tiã. Ipſi videntes ſic admirati ſũt. qꝛ maioꝛa videbant WW
iiij.ð duobus teſtamẽtis:⁊ ſic eccleſia kegalt gras ſpeciales iᷓ; audierãt:⁊ iõ mlłiũ admirabant᷑: ſjm ꝙ e Bereg icliane
de hoc.ſ.ꝙ pᷣncipes pploꝝ.ſ.apli congregati fuerũt cũ chꝛi ſaba.iij. Re. x. Tur bati ſüt comoti ſut. qꝛ ipt vl ſaltẽ trizdſni
ſto deo abꝛaã ↄiungendo ſil duo teſtamenta ʒ deos foꝛtes miti eoꝝ iuidia ꝑcuſſi turbabant:vt dicũt iſi. Cremoꝛ tpontchi
terre.ſ.iudeos terrena ſapientes:qͥ de ſe pᷣſumẽtes vehemẽ appᷣhendit eos.qꝛ timebãt de ſuis regnis expellip pot linſeir 1
ter eleuati ſũt.i.valde ſuꝑbiert:q̃ quidẽ bñficia eccleſie col ꝰ tiã ſalomonis: ⁊ ſic toꝛqbãt doloꝛib mli:io ſpdit: Ibi nn
lata ſut tam maxima: vt ꝓ eis ↄdecent eccleſia inuitat oẽss doloꝛes ⁊c. i ſpũ vehemti ↄtẽs nauej tharſis.iſtõ refert in
gentes ad laudem dei:⁊ ſepe replicat: Pſallite pſallite ſapiẽ ad ioſaphat regẽ iude: qᷣ ad ſilitudinẽ ſalomonis fecit Kn
ter. Cetera ãt q ĩ hoc pᷣſ.ↄtinent facilit huic ꝓpoſito poſſẽet naues ad afferenꝰ aux ð ophir:ſʒ tẽpeſtate iſurgete co nn s
applicari:Et ſic expoſito hec debet teneri apud catholicos fracte ſi:eo ꝙ ↄtraxerat amicitia cũ ochoxia rege iſrael ſhin
nõ ſolũ vt vera:ſʒ ct vt ꝓpꝛie lr̃alis tanq ex pᷣma ⁊ ppa ſi/ peſſimo: vt hẽ.ij.pal.xx. Sic audiuimſic vidim.iſta arn ltſ
gnifitatoe lr̃e ↄſurgens:⁊ fidei veritati oino ↄſona:cũ hoc ſt vba hoiuʒ tpe ſalomonis exiſtentiũ: ꝗ vidẽtes ciuita inatu
tñ ſtare põt ꝙ ex ea foꝛte non ſumat argumentũ efficax cõ⸗ tij hierlin magnificẽtiã:dicebãt ſe vidẽ ipletũ qoa filij i Ncpalss
tra infideles: pur auingit in mitis locis ſacre ſcripture ⁊c᷑. choꝛe ⁊ alijs ꝓphis audierãt eẽ pᷣdem.Suſcepimdeus WV
W In expoſitõne pſalmi: Omnes gentes. mĩaʒ tuã ⁊c̃.qꝛ ĩ tẽplo a ſalomõe edificato dabat diui- ngidhn
urgeñ.adducit ↄ poſtillatoꝛẽ ꝙ ad lr̃am ſᷣm Pn ſonuʒ na rñſa:⁊ alia bñficia. Scòm nomẽ tuũ dey. qo ẽ imen/ intunn
vocis debeat exponi ð chꝛiſti aſcenſione.Poſtil.aũt gnãlit ſuũ. Sic ⁊ laus tua i fines tre.ſ.diffuſac: vñ dixit dauid nn ſckiue
exponit de deo ſᷣm verã trãſumptoem: videlicʒ qͥs videt᷑ j.palł.xxij. Domquã ediſicari volo dño tal dʒ eẽ vt in nuane
aſcendere ipſo aſcendente in ᷣ; credit᷑ reſidere:vñ Burgeñ. ĩ oibregioib noĩet. Letet mõs ſyo.i.hitãtej iĩ eo:ꝓpi loci nhnn
abr

iſenale

¶Plalmoꝝ

noſtraꝝ tꝑe moderno:et ꝓpt iſta ⁊ alia multa in quibꝰ

magniki ktiã. et exultẽt filie iude.i.ciuitates iude.Pꝛo/ 7h
Wine magnificẽtia. Et exul 1. Pꝛ deus nr̃ ⁊ homo in vna pſona ciuitatẽ gloꝛificauit ⁊ tẽplũ
B es iudicia tua one. p que ſubieciſti nobis gẽtes in cir· vt oʒ isgel g. Adbur ctmnoctnt eſ icaug ztalu
Gndi cuitu nr̃o. Circũdate ſyo coplectimini eã. validis mu deſideratus cũctis gentibus:⁊ iplebo domũ iſtã gloꝛia diẽ
nis vmuniribus llar ate in tenil⸗ din laugesvei eu⸗ oñs exercituu.⁊ ibidẽ ſubdit᷑: Magna erit glia domus iſti⸗
W ius bñficis hec iut· Ponite coꝛda veſtra in ytute eius. us nouiſſime plus ꝙ; pᷣme.⁊ certũ eſt ꝙ ꝓpha loquebat᷑ de
dülr “ cia tibne⸗ J teplo qo retlictcaba⸗
md ibuite do 2 M tur poſt reditũ de ca
rſſi mos eius.i.diſti⸗ Agnüs dſñis ⁊ lauda Quniam ecce reges terre ptiuitate babylonica
ling ctis oflisa b ilis nimis:in ciůita congregati ſunt: conuene iſtud qſi nullius re
G een viſhont p/ tẽ dei nr̃i in monte ſcõ eꝰ. runt in vnum. Ypſi uiden/ aneßmi aenn
Nnh,ee „ „ 27 — 1
An genie alta. i. filis Fündat Exultatiõe vniuſe e ktes ſic admirati ſũt:oturba V berat, ſalomon nect
uttiiſf veſtris ſuccedenti tre:mons ſ. yon latera aqui ti ſ⸗ unt cõmoti ſũt: tremoꝛ ficijs 7 hymoi: ꝓpter
l Wdei biſeaꝛis lonis ciuitas regis magni. appᷣhẽdit eos. Ibi dolòꝛeſ qõ in nullo pot vbuʒ
auur: e ne. Dẽus in domib eius co/ pt parturiẽt:ĩ ſpiritů vebe/ irelie,
Tiq it ber expo⸗ gnoſcetur: cuʒ ſuſcipiet eXẽ. mẽtipteres naueſ tharſis.] rificauit ipʒ p pci.
inin ſitõ videat in plu “ adhuc.n. ſtabat illo
Na ribus lĩe pcoda- „ „— Weplum: igit im huͤc
ilüiciff re:tñ in aliquibus diſcoꝛdat.ſ.ab ſllo loco cũ dᷣ: Qm ſenſũ ps iſte diuidit in tres ptes:qꝛ pmo ponit᷑ ꝓphetie de⸗
tiiütin ecce reges terre ↄgregati ſuůt. qð nõ vẽ poſſe intelligi ad nuüciatio: eiuſdẽ denũciatois ĩpletio: ibi Sicut audiuimꝰ.
Küſung lr̃am de regibus venientib ad regẽ ſalomonẽ ut audi ʒ ipletionis publicatio:ibi Lircũdate ſyon. Lirca pmi vi
anheſii, rent eius ſapientia:qꝛ de illis dẽ. j.palip.ix.Omneſq; re a ¶MWagſn oñs ⁊c. a h ex ſuis magnis bñficijs. b ¶ n
— ges terran deſiderabat videre faciẽ ſalomonis:ut audi ciuitate dei nr̃i.ſ.hierłm q fuit electa ad cultũ dei. c ¶n
— rent ei ſapientiã. Deſideriũ aũt ſi cõpleat delectat aia,ʒ Monte ſcõ eius.qꝛ in pte ciuitatis in qua erat mos ſyoõ erat
d zmri vt hĩ in ꝓuerbijs:⁊ iõ valde diſſonat qð ſhdit᷑ in hpſ. teplũ diuino cultui deputatũ:⁊ iõ dicebat᷑ mons ſanct:qꝛ
mibnan Ipſi videtes ſic admirati ſũt oturbati ſũt ⁊c. imo mag ſcm in vna ſignificatõe idem ẽ qð diuino cultui deputatů:
rtmaini de eius viſione gaudebãt 2 de e amicitia acquiſita le· ꝓpr qð veſtes ſacerdotales dicunt ſcẽ: ⁊ cetera diuino cul/
Ss Hres vercdebar:ſivr pʒ ibidẽ ð regina ſaba. Et idẽ ppa tui deputate:in locis ãt iſtis fuerunt pᷣdcã beneficia ad dei
in uare ilit intelligit de alijs: q ſili cã ad ſalomonẽ veniebant. laudẽ exhibita:ex hoc eccleſia: d ¶ Fundat.in fide catho
Nni Itẽ qdð ſequit᷑i ſpũĩ vehemẽti.dicũt referri ad ioſaphat: lica per chꝛiſtũ ibidẽ pᷣdicantẽ in ꝑſona ꝓpꝛia:ẽt miracula
Keen qð nõ vĩ ↄuenient dem̃:eo ꝙ fuit quintus rex a ſalomo facientẽ:aꝑ aplos poſtea:vt hẽ Act.ij.ca. e¶ Exultatõe
nlnut ne: ꝓpr qð ficticiũ viĩ ꝙ ſcriptura iĩ eodẽ ↄtextu faciat ta vniuerſe terre.i.ad exultatõem vniuerſe ire:qꝛ fides catho
Worfult lem ſaltum:eꝓpter quod ⁊ aliq alij hebꝛei exponũt pſal lica de hierłim ad alias ꝑtes oꝛbis ꝑ pᷣdicatõeʒ diſcipulo
wnuthl mũ iſtů de rege meſſia:p quem intelligunt chꝛiſtũ ſpea⸗ chꝛiſti eſt deriuata:ſᷣm ꝙ erat p Etan pᷣdcm.ij.ca.Deſy
imeninu rũ:in cuius aduentu expectant hierlin ⁊ tẽplum reedifi on exibit lex:⁊ vbũ vñi de hierlm.qð eſt cã exultatõis om
