in maiori honoꝛe ꝓ uim ergo a flumine hana n. de filiab eoꝝ ſibi ⁊ ſiliſs e¶ Eteuulſi ca⸗ inſtinct
ante et min iſtn epli duodecima die mẽſis pᷣmi: ſuiſ: ⁊ amiſcuerũt ſemẽ ſem pilloe i ſion dnin
ratlter templi mune vl pgerem bierlin. Etmq- cu pplis frarü. Man etiã pnie. f üda
rib' regis honoꝛatũ: nus dei nfi fuit ſuꝑ noſ: ⁊ li pncipũ ⁊ masiſtratuũ ſuit ĩ merẽs.·ſiẽ iob ton lſnri
vt patet ex dictis. berauit noſ de manu inimi trãſgreſſiõe hac pᷣma.Cun ſo capite ſedit in Abuml
Ea.· N. ci ⁊c inſidiatõis in via. Et ve q; audiſſeʒ ſermonẽ iſtũ:ſci eAetnortaliet k
Pleut;: nimus hierlin: t maſimus di palliũ meu T tunicam:ẽét nun tangy ſung⸗ en
ter deſcribit ibi trib diebus. Diẽ auũt qᷓr euulſi capillos capitis mei erat membʒ ill⸗ mnnfli
infoꝛmatio ppli per ta appẽſum ẽ argentũ ⁊ au ¶⁊ barbe:e᷑t ſedi merenſ.Cõ ppliſic ꝛ⁊ dañ ·ix. lonin in
aſdr ſacerdoteʒ Ci·rum et vala ĩ domo dei nfi uẽnerũt aũt ad me oẽs qui cloſitct heca bo mnmniip
ca 4o hmo ponit ho p manũ remoth filij vꝛie ſa timebãt verbũ dei iſrael p an pricepor lie üng
puli trãſgrefſio: ſcõo , 0 2 oxꝝ pticeps: licet lrocläde
eiuſdẽ cõꝛectio: ca.x. cerdotis:⁊ cũ eo eleacar fili tranſgreſſione eoꝝ ꝗ de ca eſſeg innocens. Pinmn
Circa rne poni us phinees: cũq; eis ioca/ ptiuitate venerant:⁊ ego ſe g ¶ Couenerunt iinr
tranſgreſſioij mans ved ſil ioſue et noadaia fi debã triſtiſ vſqʒ ad ſacrifici rad e ſ.ads utiiſen
erireeſot hepas lius bennoni leuite:iux nu um veſptinũ:&t in ſacriſiccio atia bono moͤ. leai
diſſem. Circa p ſci Merũ ⁊ põdus omniũ. De veſptino ſurrexi de afflictio h (Et in ſacrifi/ üdl⸗
dum ꝙ filij iſr! qui à ſcriptũ eſt oẽ põdus in tpe one meg: et ſciſſo pallio et cio. hic ↄſequent᷑ Ulpplilben
babylone venerat cũ illo. Sed ⁊ ꝗ venerãt de ca tunica curuaui genua mea decrbienn iPnn rfimneit
ꝛobabel eoſuev preiuitate ſili rraſmigratõis et expãdi manus measad puimo oliteiur tunn
Pplo ideſlent veur obtulerunt holocauſtoma dũm deũ meũ ⁊ dixi: Dèuſ petapceqentium un
ate a confracte ex la ta deo iſrl: vitulos duodeci me ↄſundoꝛ ⁊ erubeſco le ·¶2 ſcdo pᷣſentium: n
oꝛe itincis ⁊ alijj mi ꝓ om̃i pplo iſrł: arietes no uare faciẽ meã ad te:qm̃ ini ibi Etnu nc a dr tnlen⸗
ſerijs aſoſtinae a nagitaſex: agnoſ ſeptuagin qtates nr̃e multiplicate ſüt ciclt: pᷣ e. öſrit
Se e eaj laſeptẽ:hircos ꝓ pcco duo ſupꝑ caput noſtrũ: et delicta ſacrificio veſperti —
et ꝓ magna pte abie⸗ „ . , no ſurf̃xi. ex irnnn
cerũt accipiẽtes ſibi vxoꝛes alienigenas ↄtra pꝛeceptũ legis patet ꝙ p totaʒ diem fuerat in gemitu ⁊ luctu. i ſr ier
Deui.vij. eo ꝙ erat occaſio idolatrie:qꝛ ſalomon ſapiẽtiſſi ſciſſo pallio ⁊ tunica.in ſignũ humiliatiois. k ¶ Cur t
mus ꝑ vxoꝛes aliẽigenas fuit ad idolatriã tract':⁊ hec traſ uaui ge.mea ⁊c᷑. in ſignũ deuotõis. l ¶ De me ↄfun. nti
latio fuit denũciata eſdre ſacerdoti ꝑ illos ꝗ venerãt cũ eo: ⁊ eru:le.fa.meã ad te.ſ.depᷣcandum:cui cauſa ſubdit᷑: lee
hoc ẽ qð dẽ:Acceſſer̃t ad me pᷣncipes dicẽteſ:nõ eſt ſepat m ¶ Om iniquitates nr̃e multiplicate ſunt. eodeʒ mõ renit
⁊c.⁊ patʒ lr̃a ex dictis. Sciendu tñ ꝙ illi ꝗͥde nouo venerãt dicit᷑ Luce.xviij de publicano: qui ex ↄfuſione peccato n
cũ eſdra nõ erant pꝑticipes trãſgreſſionis ill: qꝛ adbuc nõ rum ſuoꝝ nõ audebat oculos ſuos ad celum leuare. wii
fuerãt tantũ in ira iſrł ꝙ accepiſſent ibi vxoꝛes alienigengs n ¶ Et delicta nr̃a creuerũt vſq; in celũ.hyperboleeſt: niene

Eiare.

ae deignanci :ukingenker n
lmuſtal⸗ deſignandũ multitudinẽ etr magnitudineʒ pcẽ era ſedutsnke —, —,
ei trum pᷣcedentiũ:iõ ſubdit᷑: aknehe nſor. Serer Hiſauun kern onant ſicut bus. p ¶ Et nũc qͥd dice
urſnn pPut hã. iiij. Reg. ꝙ tpe manaſſe regis iude ⁊ ſedechie et dicem de. d.no paoſitctur neca pntinm o. S nucdd
giurii alioꝛ muleih ienta urit erz vale bi ät dercluinpnclan aben toinselcadire
Monz niqtatibꝰ nfis traditi ſum. in mani regis egypti pphaz. Hõ manu leruoꝝ tuo
ner ecr. ar tanle de die I patrũ nr̃oꝝ. Sed 2 rũt eã ab oꝛe vſq; ad os co ra ⁊cc. immũda eſt.p
ührn pplo fuerũt gladi noſipſi peccauin grauiter inquinatione ſua. Nunc er prer multiplicatoõem
rurnfe ati. d Etinca vſq; ad diẽ hãc: t in inigta go ſilias vias ne detis filijs olaeriee gleoꝛu pi
niun Briuinit niu tibus nr̃is traditi ſum ipſi: eoꝛum:et filias eoꝝ ne acci peeracoper geellefool
Wln luiitatem ducti. ⁊ regeſ nr̃i ⁊ ſcerdotes nr̃ piatis ſilijs vꝛis: & non qᷓra dem babiates se
iäin, e E ixfapbind. Mmann vegu terfaru et in tis pacẽ eoꝝ ⁊ ꝓſperitatem Ab oꝛe vſq; ad os i.
ag bonis ſuis fut Aladiũ ẽt in captiuitatem èt eco vſq; in etemũ vt cõſoꝛ alaenaͤter nüinis:ſi⸗
ninen rũt ſpoliati.I in rapinã ẽt in ↄſuſionẽ vul temini et comedatis qᷓ̃ bõa n egn j dieig
bibltin Et in ↄfuſionem tuſ:ſict ⁊ die hac.Et nu ſunt tre: ⁊ hẽ Za og manaſſes cffucel an
— vulp quia fuerüt Iſiad par Et nuůnc ſunt fre: ⁊ hẽdes hẽatis ſili guinem innoxiũ mul
mindl multiplicit verili dii ad parũ et momentũ ſa os vᷣos vſq; in ſeculuzʒ. Et Pienim ſang impleuit
zalinn vtrpan 12. cia ẽ depcatio noſtra apud poſt oĩa q venerũt ſup nos Per ſanguine pꝛo
Ammnfh Sin not e. dñm deũ nr̃m: ut dimitterẽ in opibus nr̃is peſſimis: et Ados
Kiui ſi de cap tinlttake: tur nob reliquie: Et daretur 1 delicto nr̃o magno: quia veſtras ne detis filijs
Kirui tñ uſtinebat mn Pax illi in loco ſcõ eiuſ:æ il tu de nf liberaſti nos de in pep 1c Iſud pceptũ
nn, taoppeobia age luminaret oculos nr̃os de iquitate nr̃a: et dediſti nob eDrutg oñ. vij.
a nsger Liner us nf̃:et daret nob vitã mo ſalutẽ ſicut ẽ hodie: vt non — mdi
inht Neemie. i. llli eti dicã in ſeruitute nr̃a:qa ſer ↄuerteremur ⁊ irrita ſacere uinã iuſticia debebãt
ſa amqremäſerant U. ſumus:⁊ in ſeruitte n/ſra mus mãdata tua:neq; mf̃i interſici: ? ideo filij iſ
n nn babylonea e no dereliqt nos deus nfꝛ et monia iungerem cũ pplis en holera perne
Laäi tüibus malts on inclinauit ſup nos miſericõ abominationũ iſtax. Nuůn mar lacz Kera per pe
züſkeniti/ BeAneat. dia cora rege perſarũ vt da qd irat es nobᷣ vſq; ad con meugas ag temp in
maii keto nie Hoe den nobis vitã ⁊ ſublimaret ſummationẽ:ne dimitteres aliquo caſu: vt dictũ
neril Inoni vupifeir Dnn deinfi: et extrueret nob reliqas ad ſalutẽ·. Dn’e At ſuber lib n doſue
smant iga Lolſucines eiußerdarerno deiſkialtus es uqniiderr wanlgcl ina rile
litmnß ſogdeßeantes: . Z Dem in iuda et hierim. licti ſumus ꝗ ſaluaremur ſi qui redierãt de capti
rpiupgl d. licz modicũ de tnunc ad dicem dñe de c(ut die hac. Eccè coꝛã te ſu uitate: ↄtrahendo cõ
n Erpri S do⸗ lig nr̃ poſt e⸗ Quia dere mus i delicto nr̃o. Nõn.n. nubin cumn gentüb:
4CCnn tanꝙ parã liqmus mandata tua q pꝛe ſtari põt coꝛã te ſup ho h auibus er gr cio
Ealne /4 deuoti: tñ exaudi ſſti i⸗ ſr Pol Coꝛa le lup hoc. hibitũ et illicitũ
ihier uitnosin aliquo riͤn nanu ſeruox tuo Ic ergo oꝛãte eſ¶. x gratis eis fact e
es lo ms adrem IN pꝛophetarij dicco Tar⸗ dꝛa a ĩploꝛte deuz et ua reduxerat e e
fonnm p fiebat deßca⸗ ra ad quã vos ingredimini flete ⁊ iacẽte añ templũ dei captiuitate: ⁊ hoc eſt
aſetmn tio. .ppli liberati vt poſſideatis eã:tra immũ coͤllech eſt ad eñ de iirl cer o nt.
unufn oneq facta eſẽt in da ẽ iux immũdiciã pploꝝ grãadis nimis vi wbalb: .eQun
Crnicnnn trib' tribubuy tm luux immudicis pploꝝę gracdis nimis vir oꝝ ⁊ muli tu denoſter liberaſti
juimfu ſ. iude beniamin ceterarũq; terrarũ:abomi/ erum et pueroꝛuʒ. Et fluit nos. ex hac ingrati
gu 4 erl Er ñ ſubdit: H W è tac ne multuʒ aggra
vienm ¶ Ut dimitterent᷑ nobis reliqe. ita 5 eſttora ittur: uabat peccatuʒ eoꝛũ:
lilfi liter delet licet demeruilſſet. 6 2 no eſt tota D ideo ſubditur: „C Nunqd iratus es nobis vſq; ad ↄſum
4 i loco ſcõ eius.i.aliq̃ fixio ⁊ ſtabili t daret pax illꝰ in mationem.i.totalẽ populi deletõem: q̃ſi diceret:hoc deme
nus , darerobis moge⸗ fixio ⁊ ſtabilitas in hiertm. I ¶ Et ruimus niſi ex tua liberalitate ſaluemur:vnde ſubditur:
e i res fnerũt monut veppto Preiſc ncederet vita:qꝛ plu 3 ccr er eſumus in delicto noſtro. tibi et hominibꝰ
miiib fn nfa. li pplo ꝙ reſidui. m ¶ In ßuitute manifeſto. ⁊ ¶ Nõ eniqʒ ſtari põt co⸗
8 fa. licet.n.ſacerdotes ⁊ miniſtri eſſe zaruee ¶Nõ eniʒ ſtari põt coꝛam te ſuꝑ hoc. ad te-
oſufti, regis: vt j ſi Eg ri eſſent liberi a tributo gendum palliandũ ſeu defendendũ Fa. X.
jlun. ehelanen Vide pplus ↄmunis nõ erat liber. Ic ergo oꝛãte eſdra. Pi 1 nerr
. n ¶ Et extrueret ſolitudines.i.templũ ad ſolitudi ergo oꝛzig eira. Die ptter deſeribirar reciccer
gos. bus redactũ. o ¶ Et oaret nobi Pin ad loltnchnem tranſgreſſionis coꝛꝛectio. Circa quam pᷣmo ponit᷑
Ne⸗ eo plura bifficla Sreleioglaſltoneenz maloꝛũ confeſſio:ſcòo populi citatio:ibi Et miſſa
raltt . tur qð ſupꝛa dictũ eſt: Et nũc miis⸗ Alio mõ exponi eſt vox. tertio coꝛꝛectõis inchoatio: ibi Et ſurrexit eſdras.
8 mus: tñ :⸗gicer neri dicik: a ic ergo oꝛante eſdra.ſ.humilit᷑:deuote:
nr uine rdlifſecheren wren⸗ bicr neſecen oi ſeuerãter. b er ad eudenſ retus rscih aitr
io⸗ea pedimentũ nr̃e initatis ↄpatiens. c ¶ Et fleuit populus.nõ ſolum ex cõpaſſione:

ſed etiam ꝓ peccati ſui cognitione ⁊

ſpõdit ſechenias.qui erat de bncipalioꝛibus ppli. e Et
dixit eſdre.nomine ſuo ⁊ alioꝝ pꝛincipaliũ. ſ¶¶ Nos pᷣua
ricati ſumus.accipiendo vxoꝛes alienigenas:que mẽtes eti

*

am ſapientũ emolliunt ⁊ eneruant:⁊ tandẽ ad idolatriã in

clinãt:ſi. lcurngin ſa
lomone. g ¶ Et nũc
ſi penitẽtia eſt in iſrł.
.i.quia penitẽtia eſt.
h¶Percutiamus fe
dus cum dño. ſtabile
⁊ abſq; retractioe.
R piüciam vni
uerſas vxoꝛes ⁊c. vt
dei pᷣceptum implea/
mus:⁊ occaſionẽ ma
li a nobi pᷣſcindam.
k Surge. hoc ex
equendũ. I ¶ Tuuʒz
eſt decernere. qui hẽs
ſcientiã legis diuine.
m¶Noſq; erim te-
cum.qð decreuerij ex

equendo.cetera patẽt
viq; ibi: n ¶ Panẽ

nõ comedit et aquaʒ
nõ bibit.i.nullũ cibũ
⁊ potũ accepit:qꝛ no
mine panij ⁊ aque in
telligitur omis cibus
potxin ſacra ſcriptu
ra:vt frequẽter dictũ
eſt. o ¶ Et miſſa eſt
vox. Pic ↄſequenter
ponit᷑ populi citatio:
cuʒ di: Miſſa ẽ vox.
.i.ↄmunis citatio.
p ¶ Et omis qui nõ
venerit ⁊c̃.in hoc po⸗
nitur cõtra contuma
ces pene deiminatio:
cuʒz ſaubdit: q ¶ Au
feret᷑ vniuerſa ſubſtã/
tia eiuj.i.hona exteri
oꝛa. r ¶ Et ipe abij

cietur de cetu.ꝑ exo
municatòeʒ. pe

eſt menſis nonu).qui
apud hebꝛeos coꝛre
ſpondet ꝑtim nouem
bꝛi:et partim decẽbꝛi
noſtro. t ¶ Et ſedit

popubł in platea.hoc

eſt in atrio quod erat
añ templũ. v Tre
mentes ꝓ peccato.ti-
mentes ne ratõe trãſ-
greſſiõis pᷣdicte veni)
ret ſuꝑ eos diuina vl
tio grauis. x ¶ Et
pluuijs.quia tempuj
iſtud frigiduʒ ẽ ⁊ plu
nioſuz de ↄmuni cur
ſu: et tũc erat plus ſo

lito ꝓ peccati ſui demerito. y

—

. .
populus multo fletu.Et re
ſpõdit ſechenias fili iehiel
filijs helam:èt dixit eſdre
Nos pᷣuaricati ſumin deũ
noſtrũ:⁊ duximus vxoꝛes
alienigenas de pplis terre.
Et nunc ſi ẽ penitẽtia in iſra
el ſuꝑ hoc:pcuůtiam ſedus
cuʒ dño deo nr̃o: ut ꝓijcia
mus vniũſas vxoꝛes ⁊ eos
qui de his nati ſunt:iuxᷣ vo
luntatem dñi:et eoꝛũ qui te
nent pᷣceptũ dñi dei noſtri:
ſcðᷣm legem fiat. Suͦrge:tů
um eſt decernere: noſq; eri
mus tecũ. Cõſoꝛtare ⁊ ſac.
Surrexit ergo eſdras et ad
iurauit pncipes ſacerdotũ
⁊ leuitarũ et omnẽ iſrael vi
facẽnt ſcdᷣm verbũ hoc.Et
iurauer̃t.Et ſurrexit eſdras
añ domũ dei:⁊ abijt ad cu
biculum iohãnan filij elia/
ſib:⁊ ingreſſus ẽ illuc. ã
nem nõ comedit et aquam
nõ bibit. Lugebat.n.tranſ⸗
greſſionem eoꝛũ ꝗ venerãt
de captiuitate. Et miſſã eſt
in iuda et i hierim om̃ibus
filiſs tranſmigratiõis vt cõ
gregarent᷑ in hierlin:ẽt oĩs
qui nõ venerit in tribus di
ebus iuxta ↄſilium pᷣncipũ
et ſenioꝛũ: aùſferet᷑ vniuerſa
ſubſtãtia eius: et ipᷣe abijcie
tur de cetu tranſmigratõis
Cõuenerunt igit om̃es viri
iuda ⁊ beniamin in hierlm

tribꝰ diebus:ipᷣè eſt menſis

nonus viceſima die mẽſis:
èt ſedit omis pple in platea
domus dei:trèmẽtes ꝓ pec

cato ẽt pluuiis. Et ſurrłxit

eſdras ſacerdos: ⁊ dixit ad
eoſ: Vòs tranſgreſſi eſtis ⁊

t ſurrexit. hic ↄñter po

nitur tranſgreſſionis coꝛꝛectio ad monitionẽ eſdre dicẽtis:

cõtritione. d ¶ Et re

3
a

captiuitatẽ babylonicã. b

¶ Liber

los traſgreſſi eſtis. hoc ẽ liquidũ ⁊ nõ põt negari.
t adderetis ſuꝑ delictũ vł pccẽm iſrl.ↄmiſſum añ
. Et nũc date ↄfeſſionẽ. re
cognoſcendo pccẽm vbo ⁊ ſacto:iõ ſubdit᷑: e¶ Et ſepa
ad

mini a pplis tre.ita ꝙ nõ hẽatis fedus ⁊ ↄſoꝛtiũ cũ ido

duxiſtis vxoꝛes aliẽigenas
ſt adderetis ſuꝑ delictuʒ iſ
rael. Et nuůnc date cõſeſſio/
nem dſio deo patrũ veſtro
rum:⁊ facite placitũ eiuſ:&
ſepamini a pplis tre:èt ab
vxoꝛib alienigenis. Et rè
ſpõdit vniuerſa multitudo
dixitq; voce maõã: Ju. ver
buʒ tuũ ad nos ſic fiat. Ue
runtñ quia ppls multus ẽ:
⁊ tempꝰ pluuie:⁊ nõ ſuſtine
mus ſtare ſoꝛis:⁊ opus nõ
eſt diei vnius vel duox: ve
hement᷑ quippe peccauim
in ſermõe iſto:cõſtituantur
pncipes in vniuerſa młtitu
dine:⁊ om̃es in ciuitatibus
nf̃is ꝗ duxerunt vxoꝛes ali
enigenas veniãt in tpibus
ſtatutis:⁊ cũ his ſenioꝛes p
ciuitatẽ in ciuitatẽ ⁊ iudiceſ
eius: donec auertat᷑ ira dei
nr̃i a nobis ſuꝑ pcco hoc.
Igit᷑ ionathan fil aſahel:⁊
laacia filius thecue ſteterũt

ſup hoc:⁊ meſollam ⁊ ſebe

chai leuites adiuuerũt eos
Fecerũtq; ſic ſilij tranſmig
tioniſ. Et abierũt eſdras ſa
cerdos ⁊ viri pᷣncipes ſami
liarum in domos patru ſu
oꝛũ ⁊ oẽs ꝑ nomina ſua:et
ſederũt in die pᷣmo menſis
decimi vt q̃rerent rẽ.Et cõ/
ſummati ſunt oẽs viri ꝗ du
xerunt vxoꝛes alienigenas
vſq; ad diẽ pꝛimã meſis pᷣ/
mi. Et inuẽnti ſunt de filijs
ſacerdotũ ꝗ duxer̃t vxoꝛes
alienigenas: dẽ filijs ioſue
filij ioſedech ⁊ fratres eius
maaſia et eliecer et iarib et

godolia. Et dẽderũt man

ſuas:ut eijcerẽt vxões ſuas

latrij. b
vxoꝛibu) alienige
nis. q̃ a deo Bger
auertut:vt pdẽm
eſt. e ¶ Et rñdit
vniuerſa multitu
do. eſdre ↄſentien
do: tñ petüt dila⸗
tionẽ ꝓpi impoꝛ/
tunitatẽ tꝑij:⁊ ne
gocij magnitudi-
nẽ. ¶ Coõſtitu
ant᷑ pᷣncipes.i.ho
mines ſapiẽtes iu
ſti ⁊ diligẽtes qui
vadaãt de ciuitate
in ciuitatẽ diligẽ⸗
ter inquirẽdo de
tranſgreſſoꝛibꝰ:a
coꝛꝛigant᷑ ꝑ alieni
genarũ vxoꝛu eie
ctionẽ. g¶ Et ſe
derut in die bᷣmo
mẽſis decimi ⁊c̃.
ex q̊; patʒ ꝙ in diſ
quirẽdo iſtud ne-

gociũ poſuer̃t mẽ
ſem nregri an
Et inuẽti ſt. Hic
ↄñter ponit᷑ oſcri
ptio illoꝝ qᷣ duxe

rüt vxoꝛes alieni
gena) cũ —
De filijs ioſue io/
ſedech ⁊c̃. Iſte io
ſue erat ſummſa
cerdos:⁊ ſic vi ve
rum qð dictũ eſt
8. videlicet ꝙ hec
trãſgreſſio icepit
a maioꝛib popli:
ad hoc aũt aptãt
aliq illõ Zach.iij.
Onñdit mihi oñs
ieſum ſacerdoteʒ
magnũ ſtãtẽ coꝛã
angelo.i. eldra) ꝗᷓ
erat angelus.i.nũ
cius miſſus a late
re regij ad ppli di
rectioeʒ:⁊ ſathan

a dextris:qꝛ vera

erat accuſatio de
pcco trãſgreſſiois
7 accipit hic ieſus
ꝓ filij ep:vt patʒ
ex hoc loco:qꝛ pẽ

q̃dãmodo manet

in filjs. k ¶ Et

dederũt ma. ſuas.i.iuram̃to ſolẽni firmauerft: ne poſſet
retractari. I¶ Ut eijcerẽt vxoꝛes ſuas.ſ.alienigenas.

Dormunnt
duaydio d
ſotot rin
mu nuſs
ralalote
utgoquide

ſeniſon

Angne
Pmür

mnöernen

anini
ſcſanen
(Sn
dacitn

Nb
Fohin
ninonn

umiry Ve
Untmtlin
Paifrſi
mnin⸗
migſrne
nguuc⸗
ſaza
ännng
Müdn
Ghinidis
wipiihn
rmſeſin
mint)llen
Mrinſlſ
ini. C
Nnden
nunct
nieuzut
Pritoſtud⸗
üpun
ſminngil
Siminſh
zimronti
nrllyie
fümmzi
nſ
Lißiu⸗
hr N⸗
lemuionnii
henſenin
ncödic
Uek
nicſog⸗
Khrug
oghi
Oenho
lnluin
miſnmn
uut 1

m ¶ Et pꝛo deli⸗
cto ſuo arietem ð̊

ouibuj offerrent.

quia ſicut aries ẽ
dux gregis: ita ſa

cerdotes ſunt du-
ces ppli ↄmunis.
Cetera legãtur ut

iacet lr̃a:et licʒ nõ
dicatur hic ꝙ eie
cerunt pueros cũ
vxoꝛibuj alienige
nis: tenendũ tam

eſt ꝙ ſic factũ fuit
quia ſic ꝓmiſerat
ſechenia) nomine
ſuo et alioꝛũ pꝛin
cipaliũ: vt habet᷑

ſupꝛa eodem caæ.

Percutiamus fe/
dus cuz dño deo
noſtro vt pꝛoijci
amus vniuerſas
vxoꝛes.ſ.alienige

nas:et eos qui de

his nati ſunt.

¶ Explicit poſtil

la kali Nicolai
de lyra ſup pmuʒ
libꝛum Eſdre.

(Efſdre.I.

&t ꝓ delicto ſuo arietem de

ouibꝰ offerrent.Et de filijs
emmer:annani et cebedia.
Et ð filijs ſerĩ: maaſia ⁊ he
lia ⁊ ſemeia iehihel et ociaſ
Et ð filijs pheſſur:elioenai
maaſia:iſmael: nathanael:
iocabeth et heleſa. Et de fi
lijs leuitaruʒ:ioſabeth ⁊ ſe/
mei ⁊ celaia:ipᷣe eſt calitha/
phathaia iuda ⁊ eliecer.Et
de cantoꝛibus eliaſub:⁊ de
ianitoꝛibꝰ:ſellum et thelẽ et
vꝛi.Et ex iſrl ð filijſ pharoſ
remeia et egia et melchia:
⁊ miamim et eliexer et mel/
chia banea.Et ð ſilijſ elam
mathania cachariaſ ⁊ iehi
hel et abdi et rimoth et he/
lia. Et de filijs cethua:elioe
nai:eliaſib:nathania:⁊ hie/
rimuth abeth⁊ acica. Et
ð filiſs bebai:ioohãnan ana
nia cabbai athalai.Et de fi
lijs beni moſolla⁊ melluch
⁊ adaia iaſub ⁊ ſaal ⁊ ram/
oth. Et de ſilis phetmoab

edna et chalaal banaias et
maaſias mathanias beſele
hel benui ⁊ manaſſe.Et de
filijs erem: icger ieſue mel
chias ſemeias ſymeon ben
iamin maloch ſlamãias.Et
ð filijſ aſom:mathanai ma
thet acabeth elpheleth ier
mai manaſſes ſemei. De fi
lijs bani:maaddi amram ⁊
huel baneaſ ⁊ badaiaſ che
liau bannia marimuth ⁊ e
liaſib mathaniaſ mathanai
⁊ iaſi et bani ⁊ benui:ſemei
⁊ ſalmias ⁊ nathan ⁊ adai
as: mechne dabai ſyſai ſa/
rai egrel et ſelemau et ſeme/
ria:ſellum amaria ioſeph.
De ſilijs nebui:ahihel ma/⸗
thathiaſ cabeth cabina ied
du ⁊ iohel ⁊ banai.Om̃es
hi acceperãt vxoꝛes alieni
genas: ⁊ fuerũt ex eis muli
eres que pepererãt filios.

¶ Epplicit liber
Eldre pmus.

(iber

¶ Poſilla ſuper libꝛũ Neemie incipit. T oppꝛobꝛia: vt pleni hĩ infra.iijj ca. Scoo rũdent de inſmn
Erba neemie. Poſtq deſcripta ẽ populi de ciuitate: ¶E murus hierim diſſipatus ẽ. qꝛ a tꝑe q trlen
ſcriptio ſub eſdra: hic ↄnter deſcribit reedi- nabuſardan incẽdit ciuitatẽ et muros eius diſrupit:no i
ficatio muri ſo neemia:qᷣ fuit miſſus tanqᷓ fuerat data licentia reedificandi eã:ſed ſolũ templũ ⁊ ꝑ mepti
dux a latere regis ad reedificatõeʒ ciuitatis tinentia ad ipᷣm ꝑ cyrũ ⁊ dariu: vt patet ex dictis ſupꝛa fniz
dum tñ ꝙ bis a reg —– [ .— . „N , m ¶ Cuq; audiſ/ Spyrmsſe
venit in hierim: pmo ¶ Incipit iber Neemie. coꝛa te hodie nocte ⁊ die ꝓ ſem. hic oñter po Plagguin
ad ciuitatis ree liſica- 7 Capitulũ.ᷣI. filijs iſrael ſeruis tuis:⁊ ↄſi Nii lãguoꝛ oꝛonis lüiſrere
tionẽ:ſcòo ad maloꝝ Erb neemie teoꝛ p peccatis filioꝝ iſrael In oꝛone. n. men utbn
in erꝰ abſentia ſuboꝛ 103 hecn 3 b Peccaus Huoii⸗ eleuat in deũ: et ꝑ innut
toʒꝛ coꝛectiõem:ca . filij helchie. quibus peccauerũt tibi. Et zꝛñs aͤdammo ab hemtti
xiij. In aduentu autẽ Et factům eſt ego ⁊ dom patris mei pec ¶ſtrahit a coꝛpe:et Umntn ⸗
bmo ad ciuitatẽ vẽi ĩ mẽſe caſieu: cauiny: vanitate ſeducti ſu/ ſ nins ſnetpet ſnufri
Fagene em.ii, ertennio — Ind viceſimo mus.: ct nõ cuſtodiuimꝰ ma aßde fit cifletu latti
muratã clauſit potis etl ego eram in ſuſis caſtro. datum tuu ct ceremoias t et ieiunio: et diu⸗ ienlnbe
vectib:ca.vij.qrto Et venit ad me anani vnuſ iudicia que pcepiſti moyſi turne fit: ſicut dẽ E nüſopin
ea clauſa. vij. meſem de fratribꝰ meiſ:ipᷣe ⁊ viri iu famulo tuo. Memẽtõ ver⸗/ bic: n ¶ Et luxi ulbebuſt
feſtiuũ celebꝛauit:caꝰ. 3 S . . bi au idaſti moyſiſ. dieb multis ⁊ ie rrüchet
ij. quinto ciui da:èt interrogaui eos de iu bi quod mãdaſti moyſi ſer iunabã ac ſ tribꝰ fufafln
viij. quinto ciuitatez Qg. cx iſjr. 1 e — iunabã ⁊c.l. trib intiiln
populauit.c.xj.ſexto deis qui remanſerãt 7 ſupe Uo tuO dicens: Cuům tranſ⸗ menſibuj: vt pate vijetiin
populataʒ oedicauit: rant de captiuitate ⁊ de hie greſſi ſueritiſ: ego diſperdã bit ca. ſequenti. Imani
———— ruſalem. Et dixerunt mibi: vos in poplos:èt ſi reuerta in n ſor⸗ cgranni
volũtas:ſcõo legatio Aui remanſerũt . derelicii mini ad me? cuſtodiatis b meã. p¶ Que· uni
nis auẽtas: ca.ij. Cir lunt de captiuitate ibi in ꝓ cepta mea ⁊ faciatis ea etiã ſo dñe. oĩm pꝑ gu ſͤiune
bᷣmum pmo deſcribi Uincia: in àfflictiõe magna ſi abducti fueritis ad extre/ berationem. müf
tur rumoꝛ oppꝛeſſio ſunt ⁊ in oppꝛobꝛiol mu ma celi:inde ↄgregabo voſ q ¶ De ꝓgeati bl
nis iudeoꝝ i hierlm: orm diſſ 8 eſt: i aué onẽ. q (eli. Wrciti
ſro langaoe oonio: Lus hierlin diſſipatus eſt: ¶ et reducam in locũ quẽ ele empfreietp õs hiäkfit
ibi Cunq; audiſſem. poꝛte eius obuſte ſunt igni gi vt habitaret nomẽ meuy oim qᷓ includunt bin
Circa pmũ notat pr Cunq; audiſſem ᷣba huiu ibi. Et ipſi ſerui tui ⁊ pplus intra ipmr
ſo pee um dẽ: ſcemodi: ſedi et fleui ẽt luxi tuus quos redemiſti in for Ag nih xee “
o n ed iei dieb' multis: Tieiunabã et titudine tua mag: ĩmanu Fiant au ne rſuü
pſit q ſequnnt: vt die Oꝛabã ante faciẽ dei celi: èt tua valida. Obſecro domi auſcultãtes ꝛc. lo nint
ra.ſa. Scdo notatur dixi: Quẽſo dñe deüs cẽli: ne ſit auris tua attẽdens ad quit de deo moꝛe ziuir
tp̃s cum oĩ: b ¶Et foꝛtiſ magne tq; terribiliſ. oꝛatõem ſerui tui:et ad oꝛa Pumano: qꝛ cum W
factum eſt in mẽſe ca ſtodi r rians ůõäü hõ exoꝛat pꝛebet adſo
ein meeca cuſtodis pactuʒ et miſeri tionem ſeruoꝛũ tuoꝝ:ꝗ vo d MWegir
ſleu. hic eſt mẽſis no . 11, aurẽad audiẽdũ il
vnam zputationem: cuſtodũt mãdata tua:fiant rigè ſeruũ tuũ hodie:èt da ad videduũ: ſignũ Raie
vt videbit magis in· aurelſ tue auſcultãtes ⁊ ocu ei miſericoꝛdiam ante virũ eſtꝙ velitexaudi ſütnar
fra ſequẽti caplo. li tui j. di r op; n re. t ¶ Et ego et ntinon
c¶ Anno viceſimo. ſui aperti: vt audias oꝛati hunc. Ego enim era pincer do. pꝛij mei pecca nmſem
ſ regni artharxerſis Onem ſerui tui quã ego oꝛo na regis. 9. II. uim'. licet. n. eſſet nwiſe
in cu anno ſeptimo . innocẽs:tñ oiũgit ciporert
miſſus fuit eſdras:vt dictũ eſi ſupꝛa Eſdre.vij.ad docendũ ſe pccoꝛib :inqtuʒ erat memby ppli pccoꝛis. v uſtginccpa
pplłm:⁊ anno.xx.eiuſdẽ miſſus fuit neemias tanq; dux a la nitate ſeducti ſum.i.idolatria qͥ yanitas ẽ:eo ꝙ idoluʒ inm tor
tere regis: ad reedificandũ ciuitatem: tñ ſm ioſephũ iſte ar nihil ẽ ſ̃im aplm.).Coꝛ. viij. tnõ cu mandatũ. nnnoftin
tharxerſes fuit filꝰ darij hyſcaſpis:⁊ vocat eũ xerſem dimi itum ad moꝛalia pᷣepta. Et ceẽmonias. q;tum ad ginſn
nutiue. ſᷣm vero ra.ſa.fuit filp aſſueri ⁊ regine heſter: ſicut ceremonialia. ʒ ¶ Et ludicia.qtum ad iudicialia.Ad htniman
dictũ fuit eſdre.vj.⁊.vij. d ¶ Et ego eram in ſuſis caſtro. iſta tria genera pceptoꝛũ reducunt᷑ oia pcepta legis mo W
licet ſuſa eſſet tũc pncipalis ciuitas regni:tñ vocatur hic ca ſaice:vt pʒ ex decurſu illiꝰ legis. a ¶ Memẽto vbi hniſft
ſtrum:qꝛ erat edificata foꝛti᷑ hinc ⁊ inde ad modũ caſtri. mãdaſti moyſi.i.dixiſti Deute.xxix.⁊.xxx. b ¶ Cum iurg
e ¶ Et venit anani. aliqui libꝛi habẽt: Et venit ad me ana trãlſgreſſi fueritis ego diſperdã vos.hoc fuẽat a imple gabtc
ni. licet li Ad me: nõ eſt de textu: vñ dicit ioſeph:ꝙ neemiꝰ tũ in captiuitate babylonica:⁊ in captiuitate. x. tribuũ. heſnen
as vidit iſtos tanq; peregrinos intrantes ciuitatẽ:⁊ audiuit c 4 Et ſi re.ad me ⁊c̃.inde ↄgre.vos.hoc nõdũ eãt adi ugmman
eos loquẽtes hebꝛaice:⁊ tũc allocutus fuit eog. ſ ¶ Unus pletũ licz fuiſſet inchoatũ ꝑ cyrũ 2 artharxerſem:vt pʒ fümig
de fratrib' meis. i. de cognatiõe mea. g ¶¶ Introgaui eos ex. S. dictig Eſdre.j.⁊ viij. ⁊ io neemias oꝛabat /p vpleti ſküke
de iudeis.qꝛ pᷣmo ade ſan popli ſui:⁊ ſcòo de ſtatu ci one. dð ¶ Quos re.in foꝛ.tua magna pcutiẽdo egyptũ ſi ir
uitatis hierlmn. h ¶Et dixert mihi. rñd ndo pmo de ſta multiplr: ⁊ faciẽdo mirabilia i mari rubꝛo:⁊ in deßto: Plaun
tu ppli:eo oꝛdine qͥ fuerant introgati. i ¶ Qui remanſeft ⁊ in ioꝛdane fluuio: e ¶ Dirige fuũ tuũ ho.i.meipᷣm: ſtighe
⁊c.in ꝓuincia.ſ.iudee. k ¶ In afflictiõe ⁊c. qꝛ gentiles in qꝛ volebat ꝓponẽ petitoem regi de reedificatiõe ciuiia WS

regno decẽ tribuũ habitãtes miłtas moleſtias eis inferebäat tis:vt ppls diſꝑſus poſſʒ ibi ſecur ↄgregari. ſ ¶ Et da S mge

¶AMNeemie

dinin⸗ ei miãm añ vix bũc.i· añ artharxerſe; regẽ: g (Ego re vult tu triſtis eſt hoe dixit rex nõ ſibi cõpatiendo: ſz ma
egine eni erã pincerna regis. hoc addit᷑ ad otẽdendũ: ꝙ habe gis de eo ſuſpicãdo ne meditaret eũ intoxicare:vl aliquẽ d
inen bat defacili acceſſum ad iſbnm. (¶ a. Il. ſibi aſſiſtẽtib“: ꝓpt hoc eẽt in facie mutat: iõ ſe uit: ¶
ümi⸗ ſ eſt aũt. Pic ↄñter deſcribit legatio ipᷣne Et timui valde.ꝓpt᷑ iſtam ſuſpitõem regis. g ¶ Rex i eter
managſnn emie: vbi pmo deicribit᷑ auctoꝛitas quãẽ meruit nũ viue.q/d.de moꝛte tua nõ cogito:ſed magis itã deſide
og 6. ⁊ faculta) ro. h (Quarenõ
N Nauã obtinuit: bi —— . , „— mereat vulr me/ c.
rirn A Ct dixit regi. 3 ſa Actüzʒ eſt in menſe ni det mihi ad duces regiõis in hoc ſe excuſat ð ap
nin gacitas qua nego Vſan:ãno viceſimo ar/ trans flumen vt traducant parèti laguoꝛe: igeo
Poonin ciũ ſuũ ſecrete te⸗ erſis regts: vpi donec veniam in iude pñ ſubdit: i Et ait
turinin, nuit:ibi Et audie tbarx erſis regis: ⁊ vinum me donec veniam in iude mnmihi rex. pꝛo q̃re po
ammi rũt. voluntas / erat añ eũ.Et leuaui vinuʒ am:è᷑t epiſtolam ad aſaph ſtulas. q. d. paratſuʒ
S quaʒ aperuit: ibi &t ðᷣdi regi: t erã quaſi lan cuſtodem ſaltus regis: ut edee ge voluntqre
inuit Snnß l guich añ faciẽ ei. Dixiiq; det mihi ligna vt tegẽ poſ õ
ſain, e b c; dieit:· mMihi rex: Quare vult tuuſ ſim poꝛtas turris domus: qignatõe ↄtra neemi
4 — — „ „ §5 „ „ „
turit a ¶ Factũ eſt aũt triſtis eſt: cu te egrotu non muros ein ane⸗ . do an a ei benolen
miin in mele niſan. bic videã: HNõ eſt hoc fruſtra: mũ quaʒ ingreſſus fuero. us ndePnen
eſt mẽſis pꝛimus ſed malũ neſcio qð ĩ coꝛde Et dedit mihi rex:iux ma v oeunep volun
* apud hebꝛeoj ſᷣm . 22 rrn, dji:quocunq; volue
iin feſta: incipit a p tuo ẽ.Et timui yalde 4 ni num dei mei bonam me rit iclinabit illud.
un pinquioꝛi lunat? mis: dixi regi: Rex ĩ eter· cum. Et veni ad duces re- k (Etoꝛaui deum.
an ne eqnoctio vna nũ viue. Quare nõ mereat gionis trãs flumen: dedit eo ꝙ ſicↄuerterat kec
glau li. Neemias autẽ „m* fui m &αi ſ M glis animuz. 1LEt
(E erer oraremn⸗ vuli me': qꝛ ciuitas dom qʒ eis epiſtolas regis. Mi SBiri ad regem. Xver
ſenono: vtdem ſepulchꝛoꝝꝶ pais mei deſer ſerat aũt rex mecum pꝛinci bo eius foꝛmãdo pe-
eſt: 2 ſicpʒ g iſe ta eſt:?⁊ poꝛte e ↄbuſte ſũt pes militum ⁊ equites. Et titõeʒ. m ¶ Si vide
He mẽſis in quo poꝛ igni:Et ait mibi rex: ꝛo audierũt ſenaballath oꝛo⸗ tur k bar⸗ ſi Pla
ce mn en Rin ſien qua re poſtulas: Et òꝛaui niteſ: ⁊ tobias ſeruus ama lineti⸗: ve ain olilio
ni C trib mẽſib⸗ fac deiü celi: et dixi ad regẽ: Si niteſ: ⁊ contriſtati ſunt affli Cuncta faciebat vt hẽ
nn oꝛone ⁊ afflictise Vidẽtur regi bonũ:⁊ ſi pla- ctõne magnaqꝙ veniſſʒ ho eſdre.j. n ¶ Dixiqd
mi anno. Fr arthar cet ſeruis tuis ante faciem mo qui quereret pꝛoſperi mlgi rer ega
erſis. Uide ſtras in i li iſrge
Nyrl ſtuatitfalamer mam minge me iude tatem ſlozumi ſael gi n ſeqtur: Uſq; ad að tẽ
Atompmit hor ſusit ano 95 ad ciuitatẽ ſepulchꝛi pa ni hieruſalem: ⁊ eram ibi p c& ſit vbu reg ⁊ re
j ep:qꝛ iſud a triſ mei:⁊ ediſicabo eã. Di tribus diebus. Et ſurrexi ine ſil in hebꝛeo aut
— ctu fuit rto men xitquᷣe mihi rex ⁊ regina ꝗ nocte ego ⁊ viri pauc me- hẽ ſic: Dixitq; mihi
Cigeacen ſepoſti audiue ſedebat iux euʒ. Alſq; ad cum: ⁊ non indicaui cui; tex: regina ſedebat
hunanorgten rat rumoꝛej ò op 8 E P id nus dediſſet in iuxta eũ: ⁊ ſic ẽ ſẽſus
Minl uli 7 erat pm mẽſis reũteris: Et placuit añ vul coꝛde meo: vt facerem in nmie regina ſedebat in
untgr anni: cum igit ru lũ regis:⁊ miſit me. Et ↄſti hieruſalem: iumentum xta eũ: illud qð ſeq
ti oses Bdcgs au tui eitemp:ct dixi regi:Si non erat mecum niſi ani/ tur: Nſa 3 ere
P . . ⸗ ,6*% * . 172
enſe tharrerlis menle EGi videt bonũ: epiſtolas mal cui ſedebam. Et egreſ gerteris. vbuͦ ſolore
wii in/ nono eiuſdẽ: ſeqᷣt ie⸗ huic ↄſonat lr̃a
m ludi ꝙ qñ poꝛrexit vi chec der erhi
mün nũ regi inceꝑat anm.xxj. Ad qð dicẽdũ ꝙ ſicut dem̃ fu cuit añ vultũ regis 7c. ſeqtur: o ¶ Et di regi. Dic onter
leis it geñ. vij.⁊ exodi.xij.Cõis eſt opinio iudeoꝝ: ꝙ mũd ponit᷑ facultas quã obtinuit cu dẽ: p Si regi vr bonuz
Ainfuin creatus fuit ĩ mẽſe qᷣ vocat᷑ apud eos tyſari: ⁊ ptim co⸗? ⁊c.trans flumen. ſ. euphꝛatẽ:⁊ ſic ñ ſolũ ipetr auit licẽtiã eun
ianndi reſpõdet ſeptẽbꝛi noſtro: ⁊ ptim octobꝛi:⁊ dẽ ille mẽſis di:ſʒ etia ſecuꝝ ↄductũ ĩ via. qEt ep az ad aſaph cuſ. ſa
is ni ſimplr pꝛimꝰ apud hebꝛeos: ⁊ ſm hũc modũ cõputãdi v regis.i.nemoꝝ regis. t det mihi ligna gratis. vt le
udanhd caſleu eſt tert? mẽſis:⁊ niſan ſeptim: ⁊ cadũt i eo.dẽ an gere poſſim poꝛtaſ:turres:dom.ſ.tẽpli iuxta quã.ſ.voomm
ggene no:⁊ iſto mõ fit hic ↄputatio. erũtñ qꝛ filij iſrl egreſ teẽpli itendebat facere turri ad maioꝛẽ tẽpli utitae⸗ 8
e ſi ſunt de egypto menſe niſan: iõ extũc ille mẽſij ex boc Et muros citatis.i ad tegẽdũ poꝛtas· qs inteco facerel mu
n euẽtu vocat eſt pᷣm: ſm ꝙ dẽ exodi.xij.⁊ hoc mõ ↄpu ro ciuitai. t ¶ Et domu qua igreſſus nero-i vomu qua
veſi tando caſleu ? niſan ſequẽs nõ fuit in eodẽ anno: ſz caſ edificare ĩtẽdo ꝓ ihabitatoe mea. vx Et de rg.
iarkrtn leu eſt nonus mẽſis anni pᷣcedẽtis:⁊ niſan ſequẽs ẽ pꝛin iuxta manũ dei.i.directoeʒ ei ꝑ ſuã grfaʒ. E Et audierut.
aiha cipiũ anni ſequẽtis: ⁊ hoc mõ ꝓcedit obiectio inducta Dic ↄñt odeſcribit neemie ſagacitas: pratk ſihi vceſſaz ſone
Pnminti ⁊iõ nõ valet qꝛ hic accipit᷑ pꝛicipiũ anni ꝓut icipita ty te tenuit vſq; ad tẽpꝰ debitũ:no vorierij aee ait:
ne tt ſari: Iʒ aliqñ accipiatur pꝛincipiuũ anni put incipit a niſã ſet ꝓ bono filioꝝ iſrl cũ eẽt de eoꝝ geleꝛ ad (bait:
nuiſ b ¶ Et leuaui vinũ·i.cyphũ in qͥ erat vinũ. c ¶ Et de x(SEt aucdlierũt ſe anaballath vc. iſti aut erat aguerſari iuð
n n di regi. qꝛ hoc ſpectabat ad officium neemie: cum eſſet oꝝ. y Et ven iĩ hierim ⁊ era ibi trib' dieb. añi oñde-
nn ef ſrccrn⸗ regis: vt dcm eſt ca. pꝛecedenti. ¶ Et era qli rẽ ad qd veniſſeʒ:vñ ſpdit: Et ñ malcui, nig itlr:⸗
Aiic, anguich. ex fletu ieiunio ⁊ oꝛone pᷣcedẽtib. e (QA 32iumentu nõ erat mecũ:niſi aial cui ſedeba. aut
mil

¶ Liber “

(n

qui erãt cũ neemia ibãt peditãdo:ne foꝛte iudei qᷣ erãt in ci li ipſe nos iuuat. iõ non debem vos timere. v CHo ſ in
uitate opinarent᷑:ꝙ vellẽt latẽter exire ð nocte:⁊ tradere ci bis aũt nõ ẽ ꝑj 1*6 qꝛ ſe amaritani nõ poterãt oñdere ex ſoss
uitatẽ hoſtib: ⁊ ſe eis iũgere in eqs. a ¶ Et egreſſus ſuʒ p aliqua ſcriptura q deſeruit memoꝛie: ꝙ ipᷣi vel pꝛes eo⸗ lin
poꝛtã vallis.i.q̃ ducit ad vallẽ ioſaphat. b ¶ Nocte. quia rũ habuiſſent ibi ptem: nec ꝑ coſequẽs habebat ius ali naſ io/
nolebat ꝙ alij ꝑciperẽt qd intẽderet:donec poſſibilitatẽ ree quod reclinãdi:⁊ iõ ad ipos nihil ptinebat de reedifica nne
dlificidi muꝝ ↄſidaa H = toe ciuitat yl ee nlliin
ret:iõ ſubdit᷑: c ¶ Et ipedimto..II. MWynilh⸗

Tſurrex run,f

oſiderabã murũ.ſ.qᷓ ſũs ſum per poꝛtam val/ ſpexerũt:dixerũtq;:Qle ẽ . ſ
6 † it. Aduẽ⸗ ſbn in,

lii poſſet reediſicari:. ſis nocte: ⁊ ante fontem bec res quam facitis: Nũ
iumẽto cui ſedebam. rum hieruſalem diſſipatũ nem:dixiq; ad eos:HDłeus ſicatio: ⁊ pmo de unm gau

. 7 , . — „ „ „ „ ,. Lig X .— i
Ppter ruinas ibi ex · poꝛtas ei cõſũptas igni. celi ipſe nos iuuat: ⁊ nos ſcribit hmõi edi ne .
sree- S . . — —„,„, &. FX . iij °% opott
arnadtenavel Erſiuiad potti fõtie: ſerui eius ſumus. Surga-⸗ Clin, Aerierex aſt
lis. p qu exierat: vt ad aqductũ reg:ct nõ erat mus ⁊ ediſicemus. ANòbiſ ii c. Lirca mü Eeniſent,
pʒ ex pdcij:r ſic pp loc iumẽto culſedebaʒ vt auũt nõ eſt pars ⁊ iuſticia ⁊ ſcẽdũ: ꝙ ſic dem Nian
. a culun ans ne trãſiret. Et aſcẽdi ꝑ toꝛrẽtẽ memoꝛia in hierlʒ. ſuit. iij. reg. iij. ca. —
inruepelerre nocte,aſideraba mup:ẽt —)T ſumeritella.II. i edn ee
dificari. f Mgra reuſus veni ad poꝛtã vall: ☛ NMib ſacerdos magnuſ lauſa iplici mu⸗ Cinudſe
tus aũt ·i. geẽtiles: qui ⁊æ redij. Mgrat aũt neſcie ⁊ fratres er ſacerdotes: è᷑t ro:ĩtra mux ĩteti Ntinl
erãt Pgon ex pte reg bat qͥ abijſſem: aut qd ego edificauerũt poꝛtã gregis. e Pkabar rex in
ee,ad neioe ſacere, Sz c iudeio ſacrr. Zlſanctfcaueft ci: t ſia ortotes nan
indicauerã i. v dotib optiatib ngr̃ati tuer ſt valual el: ẽt vſq; ad ira ktiũ ſiue exte⸗ lanuiͦ
q ad illud ts: ita p b ⁊ religs ꝗ faciebãt opuſ turrim centũ cubitoꝝ:ſan nioꝛẽ ppls cois i illin
qB ad S: Euds a acieb ar opy Hõ E Ppig cols
accipiat h ſoe tpe·vſq; d id loci nihil indica ctiſicauerũt eã vſq; ad tur⸗ Aetes Bo oh uemm:
tederer reeciftenre i ⸗· Uerã. Et dixi is: Aòs noy rim ananebel. Et ir eum agit reedlilicaro lnnine
tẽderet reedificare ci ꝗ⸗ fflictõez in qᷓ ſumꝰ:qʒ ediſficauerũt viri hiericho: muri extioꝛis: Chiͤciͤ e⸗
uitatẽ: donec videret ſtis afflictõeʒ in q̃ ſum ĩq ediſicauerũt viri hiericho: 2 muri medij:ibi fonnitu⸗
qd eſſer ſibi poſſibile hierlʒ deſerta ẽ ⁊ poꝛte e ¶⁊ iu, eoſ ediſicauit cachur Et edificauit iux S
ita G nec iudeis: ↄſũpte ſunt igni. Venite ⁊? fili amri. Poꝛiã aũt piſci- i n halnim
Kerat in via oliii ediſicemꝰ muros hierſm:? um ediſicauerũt filij a-naa: mat Peis aur di urtei
ſuuʒ apuerat. nõ ſim vltra obpꝛobꝛiuz. ipi texerũt eꝗ: c ſtatuerunt uidit ſexptes ſʒ prigunn
Et dixi eis.hic ↄnter Et idicaui eil manũ di mei valuas ei ⁊ ſeras ⁊ vectes ſex poꝛtas hierlʒ ſtuuiz metl
daſcblnnr Paluntes ꝙ ect bona mecũ:⁊ pᷣba re Et iuxta eoſ ediſicauit ma daberinara glei are⸗
na eis peruiaguis eig e. uſẽ mihi: gio: ri llius vꝛie filij acc. (Auert: 7 aua) po lſufſiom
Poſtiyvigerat reediei As q locutuſ . mihi: gio: rimuth filius vꝛie filij accò ꝛ toesmuri inepoſt Rign
catoeʒ muri poſſibilẽz Surgam ⁊ ediſicemꝰ. Et Et iuxta euʒ ediſicauit mo tas: patebunt p ichih
licet difficil: aperut 9loate ſũt manꝰeoꝝ ĩ bo ſollam filius barachie filij tej pſequẽdo. ir· an
ſudeis volutarzauã no. Audierũt aũt ſanabal meſexebel. Et iuxta eũ edi- ahngor E binſnm.
abebgtot reſtaura⸗ lath oꝛonites: ⁊ tobias ſer/ qficauit ſadoch filiuſ baana aon iſte neir ſli⸗ lin
qugi hoc Labebat uus amaniteſ ⁊ goſẽ arab Et iũxta eum edificauerũt ioachi filiz ioſue ent
