ca.nõ bñ ex lr̃a com
pꝛobat᷑. ¶ Ta NIN.
Unciatü eſt
PHic ↄñt᷑ oñ/
AEcit᷑ qlii ðð i
regnũ ſuũ redijt.vnð
pmo deſcribit᷑ ipſius
dauid ↄſolatio:2 cõ/
Bartzeugeeris ibi
Ois qʒ ppls: ʒ reno/
uati egnerts : ibi Et
reuerſus ẽ rex: ꝗre/
ducẽtiũ ↄcertatio:ibi
Ois aũt pplus iuda.
Circa pꝛimũ dẽ:
a¶ Nüciatũ ẽ auteʒ
ioab. ab illis qui foꝛ
midabant redire ad

domũ regis ppi eius

luctũ. vñ ſbdit:
b ¶ Et declinauit po

2. ((Ca.xlIX.
Vnciatũ ẽ autẽ ioab
rex fleret ⁊ lugeret

filiũ ſuũ:⁊ vᷣſa ẽ victoꝛia in

luctũ ĩ die illa oĩ pplo. Au/

diuit.n.ppls ĩ die illa dici:

dolet rex ſuꝑ filio ſuo. Et

declinauit ppls in die illa ĩ
gredi ciuitatẽ quõ declia-
re ſolet ppls vᷣſus ⁊ fugienſ
de plio. Poꝛꝛo rex opuit
capð ſuũ:⁊ clamabat voce
magna: Fili mi abſalõ:ab/
ſalon fili mi. Ingreſſus g
ioab ad regẽ i domũ dixit:

Cõſfüdiſti hodie vult om
niũ ſeruoꝝ tuoꝝ ꝗ ſaluaʒ

fecerũt aĩiaʒ mã:⁊ animam

filioꝛuʒ tuoꝛum ⁊ filiarum
tuarũ:⁊ aĩaʒ vxoꝝ tuaruʒ
⁊ aĩam ↄcubinaꝝ tuarum
Diligis òdiẽtes te:⁊ odio
habes diligẽtes te. Et oſtẽ
diſti hodie qꝛ nõ cures de
ducib tuis ⁊ ſeruis tuis:⁊
vere cognoui mõ:qꝛ ſi ab/
ſalon viueret ⁊ oẽs nos oc
cubuiſſemꝰ tũc placerʒ tibi
Muͤnc igit᷑ ſurge e᷑t ꝓcede:
èt alloquens ſatiſfſac ſeruis
tuis. Jůro.n.tibi pꝑ dñm q;
ſi nõ exieris nè vn ꝗdẽ re/
manſurꝰ ſit tecũ nocte hac
æ per erit hoc tibi:qᷓ;ᷓ om
nia mala q;̃ venerũt ſuꝑ te

puł ⁊cl.⁊ iõ imminebat ꝑiculũ ne pplłs indignat ʒ ðð fa/
ceret ſibi aliũ regẽ:qð aduertẽs ioab repᷣhẽdit eũ acrii.d.
c ¶ Coſfudiſti hodie vult c. cũ tñ deberes eos honoꝛare
7 cõgaudere de victoꝛia in q̃ expoſuerũt ſe ꝑpiculo ꝓ te.
d¶ Diligis odientes te.i.tu ondis hoc ꝑ ſignũ lugẽdo ab/

n aduerſariũ tuũ. f
f¶ Et ꝓcede.ad recipiendũ bellatoꝛes tuos honoꝛifice.
¶Et alloquẽs ſatiſſ.
⁊ pᷣmia ꝓ victoꝛia. h

Nüc igit᷑ ſurge.de luctu.

Eiui tuis ꝓmittẽdo eis honoꝛej
Juro.n.tibi ꝑ dñm. qſi de re cer·

ta: ꝙ ſi nõ exieris ad ſatiſſaciẽdũ eis mõ pᷣdicto. i ¶ Ne
vn quidẽ remãſur ⁊c.qꝛ illi qui ugnauergt ꝓ te contra

abſalon recedẽt a te ⁊ iũgent᷑ alis ad faciendũ regẽ ſuꝑ to/
tũ ppłin:⁊ tu remanebis ſoł ab oib' derelictus. 4 8 ur⸗

rexit g rex. de luctu acquieſcẽs rationabili repꝛehẽſiõi ·

i ¶ Et ſedit in porta. in loco patẽti ⁊ cõmuni: ut poſſet

oẽs veniẽtej amicabilit recipere ⁊ gratioſe alloqui:⁊ ſic
recollegit pplm. ndaait fugit. ſ. illi ꝗͥ erat cũ ab⸗
ſalon. n Vis q́ ppls. Hic ↄñter ðſcribit᷑ ipſ dauid
reuocatio:qꝛ pplłs qui fuerat cũ abſalon videbat ſe ðce

ab adoleſcẽtia tua vſq; ĩ pᷣ⸗
ſens. Sürrexit ergo rex: eᷣ
ſedit ĩ poꝛta. Et oĩ populo
nũciatũ ẽ ꝙ rex ſedẽt i por
ta. Venitq; vniuſa mititu/
do coꝛã rege:iirl ãũt ſugit ĩ
tabernacula ſua. Ois qũo
qʒ ppls certabat in cunctiſ

tribub ilrl dicẽs: Rex libe

rauit nos de manu inimi/-
coꝝ nr̃oꝝ:ipᷣe ſaluauit noſ

ðᷣ manu philiſtinoꝝ:c᷑t nüũc⸗
fugit de fra ꝓpt abſalon.

Abſalon aũt quẽ vnximꝰ
ſup nos: moꝛtu ẽ in bello
Vq;quo ſiletis: ct ñ redu-
citis regẽ: Et conſiliũ tot

iſrł venit ad regẽ. Rex vᷣo

ðð miſit ad ſadoch ⁊ abia
thar ſacerdotes dicẽs:Lo/
quimĩ ad maioꝛes natu iu
da dicẽtes: Cur venitis no
uiſſimi ad reducẽdũ regeʒ
in domũ ſuã: Sermo autẽ
ols iſrł puenerat ad regem
in domo eĩ:qꝛ dixerat rex
Hec dicetis ad pplin:Fra
tres mei vos:òs meũ ⁊ ca/
ro mea vos. Quare nouiſ/

ſimi reducitiſ regẽ:Et àma

ſe dicite: Mõne os meu es
⁊ caro mea: Mec ſaciat mi
hi deus:⁊ hec addat:ſi nõ

magiſter militie ſueris coꝛã

me omni tẽpoꝛe pꝛo ioab.

nõ poſſem vos odire:qꝛ hoc eẽt ð m

ptuʒ: iõ dicebat:
o (MRex liberauit

nos.ſ.dauid qui
pplin iſrl ð inimi
cis ſuis exiſtẽtibꝰ
p circuitũ libera⸗
uit:ut patet ex ſu⸗

pꝛa pictis. viij. co.
p ¶ Et nũc ſugit

regia: ꝓpi abſalõ

cui mala reduce-
bant ad mẽoꝛiaʒ

in fedatiõe pꝛis:⁊

eü pſecutide.q.d.
indignuʒ ẽ ꝙ pꝛo

ipᷣo fugiat.
q ¶¶ Uiſqued ſile-
tis.a recognitioe

culpe ⁊ petitione
venie. r Drs

reducitis regẽ. ad

locũ ſuũ honoꝛiſi
ce. s ¶ Et ↄſiliũ
toti url venit ad

regẽ. qꝛ ꝑ nũcios
certos ſolennes
ſignificata fuerũt
ſibi iſta: quib au
ditis rex miſit ad

viros iuda q fue
räãt cũ abſalon:ꝛut

eẽnt de pmis ad
ipᷣm reducẽdum.

Ex hj.n. ꝙ erãt ð
tribu dauid vere⸗/
cũdabant᷑ appere

in ↄſpectu er: qa
pl'ſibi foꝛefecerat
i extranei: ⁊ idðo

dauigd haduertẽ

mãdauit ꝓ eis ut

venirẽt ſecure: qda

pat erat remittẽ
cub roõneʒ tãgit:
t ¶ Os meu ⁊ ca

ro mea vos. ꝗ·.d.
e. v ¶ Et amaſe

dicite. iſte int oẽs plus peccauerat:qꝛ ſuit pnceps exerci-

tus abſalon: ut habet᷑.S.xvij.ca.cũ tñ eẽt nepos dauid
iõ ipᷣm ſpalit᷑ nominauit:ſicut ⁊ chꝛiſtus poſt reſurre

ctionẽ ſuã p angelũ expꝛeſſit ſpecialit petrũ dicẽs: Dici/
te diſcipulis ſuis petro. marci.xvj. quia ꝓpi chꝛiſti

negationẽ nõ fuiſſet auſus int diſcipulos cõparere: niſi
ec faciet mihi deus ⁊c.
igeſt maioꝛa mala ꝙ ſuſtinuerim in pſecutione abſolõo

fuiſſet ſpecialit nomiat. x

NE 2r—

y¶ Si nõ magiſter militie fueris omni tpe coꝛã me ꝓ

ioab. Aliq libꝛi habẽt poſt ioab.i.ſub ioab. Dictio eni
hebꝛaica que ibi ponit᷑ aliqñ ſignat ꝓ:aliqñ ſub:tamẽ?ẽ

eadẽ ſnia:qꝛ ðð nõ intẽdebat amouere ioab de ſt uo offi

cio:ſʒ e iſte ſuppleret vices eꝰ ꝓ tꝑe ⁊ loco vbi videret

paecre.
ſuiſbenn
iter dela
igitusd
Fdtn
Feiusci
benlil

gnebi.

woanput
torante
i
Uiätsel
Dpoltin
zuenrtar
ſllouirr
ſulang
lul, hinf̃
Nedtle
ſngn⸗
lääſtia
anane
Cmilenuc
(lr
Inni thibo
Einſnmn⸗
ſunktifen
wizmnite
ſana

fnninze
ue .
mhirlia
ſümrin
tucſlirrf⸗
ii en
ſetonir
fienti

I. .
.

Wit e ſub Dens eneete iret hieruſalem
, 17„ inhibuit ei ſub pena moꝛtis ne exiret hi ñſareſ⸗
e. . oiuz viroꝝ iuda.ad ſe ſalomon inhibuit ei ſ̃ i colligationes: 2 ppter traſgret
elenn expedire. eelinau cluz iton regẽ. ni elcki aiiwigchnen do⸗ as dauid etiã bene gitabar
ſieti p ſuiũ benignũ m ouati reductio: vbi intponit be⸗ tela ſibi impoſitã nõ ſeruaret:⁊ ſic moꝛtt de nouo
igel Pütert deſrlbitibſee enouatiterkictl ei ineqlitas in he Eautel⸗ Abipbiboleth. DHic oſtendit auelitae 7
nnibrtin werans nißbibolah diuiſioe: ibi Miphiboſeth q; ” de zor laiſide eh de:
wödnt Peius curialitasi . ſrr-gr hiboſeth q; fi⸗
Gate 5 ie le Eriati⸗ „ 2 iuʒ viro me factũ regem ſup iſrl Et L ——— Alij
a bertellai li cetiati. inclinauit coꝛ oĩuʒ viro . emei: Non moꝛie/ lu ſaul.i.nepos. A „
mulſduig one: ibi Hergellai Et inclinauit coꝛ . Miſè ait rex ſemei: Hon moꝛie libꝛi habẽt: Filius io
Mnin ns Lirea p trũ iuda q̃ſi viri vnr. Miſé a rauitq; ei. Miphibo nathan filij ſaul. Sʒ
uanin dicle' (Wie rütq; ad rege dicẽtes: Re· I. zu oq; ſil ſaul deſcen Mvyeritas hebꝛaica ꝛ li
emilin m adee Fi — uerté tu 10cs ſerui tui Et ſeib occhrſiü regio llloti⸗ Baaerrert aRabi
—– 1 tidde. venlr er reuerſiels rex. Et vẽit vſqq oe intonſa barba: vẽ aulcn. no e io⸗
Ef Lalgalat riboi⸗ ioꝛdanẽ. Et dis iuda ne Reſa; ſuas nõ lauerat a die natpa patris miphi-
demiͤ da: ut occunrẽt re vſq;ʒ in galgala ut occurrẽt ſt eſſus fuerat rex vſqʒ boſeth. Si. n. uiſſet
nmr Nit gi ⁊ traduceret eũ regi ⁊ trãſducet eũ idane dange renerſio is ei in pace aar mellcate
un ſe⸗dans in naut· e it aũt ſemei filůge ade ſſet regi: dixit hereditatis
tinn b; ad boc paratis Feſtinzuit de bahurim Cuq; occurriſſet reg (uo aneſet
nnſcrniei ab ipſis: ut dicuat ra filij gemim iris iuda in ei rex: Quare non ven I1I k ( Intonia ar 1¹
eane lid. Alij autẽ di deſcẽdit cũ viris iuda in eirex iphiboſeth:Et rñů/ hebꝛeo habet: Incõ
aliq. Al . d cũ mil mecu mip ſita barba. qa illo
pien cunt iſta radu⸗ occurſũ regiſ dauid cũ mil me ait: Dñe mi rex ſeruuſ poſita! ondebotbat⸗
cen le vini de beniamin: T ſiba enſt me. Dixiqh ei lan ſit irii putba⸗
iun an puer de domo ſaul ege ego ſamul tu ut ſterneret betur. x.ca denun⸗
nnmnt regeʒ in equis: ad cim fillj ei ac vigiti ßui erã mihi aſinũ ⁊ deſcẽdẽs abi/ cqijs dauid. I¶Ue-
a iſei roloridi vbiaã cũ eo. Et irrùmpẽteſioꝛda mi. i rege. Claud'. n. ſu, ſieſq; ſuas ñ lauerat.
iün eẽt hñ vadabilis nẽ añ regẽ trãſiert vada ut Eem en Zup ⁊ accuſauit in ſignü ninge Pt
1 Sſi ſemei. ut apud d rere inluſſtonem eb. Se me Euũ tuü ad te er ſie s pritaſ c iba
Emt inueniret miſeri· cerẽ uxiiionem regẽ. Lu aut dñe rex ic en. §. xvj. ca. ſ. ffa⸗
nine d ori. mei gera ꝓpſtratus re l plac ſeru ſuus falſo diffa
an arle⸗ i. ug rorarrg . in g hc et ioꝛ agek errs nucrod lased mauerat eũ peec
ai e ripã Hõ ubi. Neq;.n.ſfui a patẽt vſq; ibi
Fanii eftes id, ané deritad eü: Nie repu- eubr Ers ne obnoxia Ce gaha vltc loch
kiun. bhbenat dauid ut tes mihi dñe mi migtatem dño meo regi:tu aũt poſui ris.q.d. pꝛo nihilo:
an ſibi ſeuirent ins neqʒ memineris iniuriari dño ſeruũ tuũ inf ↄuiuas uia dictũ meu non
nun ſitu. cetera patt. gui tui in die q̃ egreſſus es ſti eſer Quid g habeo tretractabo totaliter.
taͤnr ibi: ä „ D enen e tue. Q ittamen in
Er s die mirexr dc hie hn:neg ia⸗ rele: aut ga polſun ar ttem nCTu
ſni ronoerigerſemel ponas refi — me vltra vociferari ad eSan 7 ſba alulate aſie
1nſe q.. magnuz ma gnoſco. n. ſeruti Ait ẽgo ei rex:Qũid vltra ſiones. iniuſte conce
nuuin Hcerrim eusd ccirco bodie mus Alt ego ei rex: ſũ ens ſeruo ſuo medie
:⁊ iccirco Fixũ ẽ qð locut᷑ ſũ tarts ſue
Gdtin ret: qꝛ incurrerat um: iccii ioſeph: de lo ris: F Xxu eq tatem hereditatis ſue
zpemd trimd lee maieſta peni oi dama toſeph’ fö‚Tũů ⁊ ſiba diuianepolſeſ Ppter quod regnum
4 ris. g Kureffi Keaͤch ides vo abllat filius ones.Rñditq; mihilaſe⸗ eb fuit Boſtes otunnz
* cimini mibi ho gis. Rſidẽs vᷣo abiſai filiu th regi. Etiã cũcta accipiat tepoꝛe roboamn ſe
udhun die in ſathan. da faruie dixit: Nunqd ꝓ hbis B reuerſus ẽ dñũs me tis ſui: ꝓut dictũ fuit
auml n ſathan. c H reuerſus e no. 5. pmo libꝛo. ij
nilut niun ſioauid eſfatim bio no occidet ſemat qui poſtq; reuer ſt plen. . pmo libꝛo
iione. ſſ, is no occi . fice in domu ſuam lo. Pic aũt aduer
wiulmneh occidi permiſiſſer vbis nõe hꝛiſto dñi: Et rex pacifia gi oer antlt aagtn
miti alij ꝗq cum abſal? maledixit chꝛiſto dñi: llai quoq; galaa tendũ quantũ adula
rern acum abals MmMaledixi iid mihi 1 vo Berxella ſcẽdẽs ð toꝛes r detractoꝛes ſt
Wð gier Ahremſieim e ilchrtſrce or, wered princibin⸗
4 Hn . — . . id tã ſa
nnantan e bln lgui ni mihi hodic in ſathan: daean cnapina ſuniuz Ad ne,
1. (En nõdũ venerãt re Ergo ne hodie interficiet danẽ pa taut bergellai Rueſij deiractels
nges d te alid qgiam ve⸗ vir i ilrl? An ign He , ur ber eſerho wſiltug
nfii iſtäecnret oe⸗ mali fuit ita captuſꝛ inuolur e hereclitate miß audito: 1 quod
– cſio poruifſet occaſio aneaeeinall aitee anntipioſetb e vere r antein ut
e 5 id. b No moꝛieris:iura KrirIeSn eius ẽ poſtq aud it dictũ ſuũ iniuſtũ totalit: ſed
ies G cotra dauid. . :qꝛ ininuxit filio p ſcta ñ retractauit dictu luu im ſſet ſuſpẽ⸗
mhi tur qð dauid iſtud iuramentũ fregerit:qꝛ in li.ij. caplo patet ꝑ pꝛedicta ñn retr ualẽ dño:quẽ tñ debuiſſet ſuſpẽ
unin de moꝛte eb: ut habet infra.iij. li.ij. cap ſeruũ ſuũ peſſimũ fecit equalẽ ni ſui de crimine leſe maie
1eutofe ſuo ſa omonide me anirnſſi oꝛeretur tunc ⁊ . accuſationẽ omims titudo
lin Diedum ꝙ vd no iurauit inen s monpuit 55 iſe ppre ſallam de⸗ q. Pic ↄſequeni oſtendit gra
nledin illa cauſa tm. ſed qꝛ erat hõ ſe 1z.9. Tu aurvir ſa ſtatis: oi
i, iliu ſuũ: ut coõtra hoc poneret cautelã. d.
7

e. , ia p pte miſtrauerat
bidẽ habet: ꝓpter qd dauid erga bereellai qui ſibi neceſſurii b 3 4
ntobai, piens es ⁊ ſciens que facies ei.ut ibideh ppte e re

. α
—

nt patet ex pꝛedictis:⁊ eũ vſq; ad ioꝛdanẽ ↄduxerat cui ðð

obtulit pᷣmia ⁊ honoꝛes:ſi vellet ire hierlin ſecũ:ſed excuſa
uit ſe ꝓpi ſenectutẽ.d.

p ¶ Quot ſunt dies annoꝝ vite

mee. q. d. tps eſt e ego cogitẽ de moꝛte:nõ de honoꝛibi aut

filiũ ſuũ cũ dauid.d.
q ¶ Eſtaüt ſeru tu
chamaã.ita ꝙ dʒ ſcri

biꝑ m. in medio a in
fine. r ¶ Jpᷣe vadat

tecũ.ipſe ẽ.n. iuuenis
⁊ poterit adiſcẽ ea q̃
ſũt vᷣtutis ⁊ honoꝛis.

Notãdũ eſt h ꝙ ĩ cu⸗

ria ðð erãt cãtoꝛes et

caãtatricej iſtrumtij ⁊

vocib hũanis:talibꝰ
enĩ licitũ ẽ vti mode/
rate:qꝛ ſicẽ mẽbꝛa coꝛ/

poꝛis indigent quiete
1 receatiõe: ita ⁊ vi/
res aĩales:ad qðò mul
tũ facit melodia.

8 (Et oſculat ẽ rex

berxellai in ſignũ ma

gne amicitie. t ¶ Et

benedixit ei impᷣcanj

ei bona vite pñi ⁊ fu

ture. v ¶ Ois auteʒz

ppłs. Supꝛa poſita ẽ
ipſi regis reductio:h̊

oñter poſt inipoſitio/

nem pꝛedictoꝝ,deſcri
bit᷑ reducẽtiuʒ ↄcerta-
tio:cui cã expmit᷑ cũ
dẽ: Ois aũt pph iuda

traduxerat regeʒ. ioꝛ/

danem fluuiũ mõ ſu-
pꝛa dicto. x¶ Et me
dia tin ꝑps affuerat de
pplo iſrl.⁊ iõ in h' re
putabãt ſe dehonoꝛa
tos:tũ qꝛ plures erãt

tũ qꝛ pmo nũcios mi

ſerãt ad dauid ꝓ eiuj
reuerſioe:ut pᷣdictum
ẽ: ꝓpt᷑ qð dixef̃t regi
Y¶ Quare te furati
ſũt ⁊cc.q.d. in clancu/
lo factũ ẽ añqᷓ; venere
mus in ↄtẽptũ noſtʒ:
3 Et rũdit oĩs vir
iuda.ſupppe.
a ( Quia mihi pꝛo/⸗
pꝛioꝛ ẽ rex.i.de tribu

„ —

ecẽ ptibus ego
maioꝛ ſũ.q.d. lʒ ñ ſit

Vers⸗ mea.

—.

delicijs qð ẽ z ſenes ſe ingerentes curis magnatoꝝ.miſit tñ

galaadites ſenex valde.i.
octogenaro:⁊ ipᷣe pᷣbuit ali
mẽta regi cũ moꝛaret᷑ in ca
ſtrl. Fuit qppe vir diues ni
miſ.Dixit itaq; rex ad ber
cellai: Veni mecũ ut regeſ-
cas ſecurꝰ in hierlm. Et ait
beretellai ad regẽ: Quõt ſi
dies ãnoꝝ vite mee ut aſcẽ
dã cũ rege in hierſʒ :.Ocio/

genarop ſũ bodie. Nũꝗd vi

gẽt ſenſus mei ad diſcernẽ/
dũ ſuaue aut amaꝝ aut de
lectare põtᷣuũ tuũ cib aut
pob:vel audire poſſum vl
tra vocẽ cantoꝝ atq; cãta/
tricũ:Quare ᷣu tu fit one
ri dſio meo regi: Paululũ
ꝓcedã famuł tuꝰ ab ioꝛda
ne tecũ. Non indigeo hac
viciſſitudine:ſʒ obſecro ut
reuertar ſeru tuꝰ:⁊ moꝛiar
ſciuitate mea:⁊ ſepeliar iu/
xta ſepulchꝛum pꝛis mei ⁊

mfis mee. Eſt àutẽ ſeru tu
chamaã:ipᷣe vadat tecũ do

mine mi rex: ⁊ fac ei geꝗd
bonũ tibi videt᷑. Dixit ita
qʒ ei rex. Mecũ tñſeatcha
maã:⁊ ego faciã ei ꝗcqꝗd ti/
bi placuerit:⁊ oẽ qð petier-.
a me impetrabis.Cũq; trã
ſiſſet vniuerſus ppls ⁊ rex
ioꝛdaneʒ:reſtitit: ᷑ oſcula/
tus eſt rex bercellai:ẽt bene
dixit ei:⁊ ille reuerſuſ eſt in
locũ ſuũ.Trãſiuit ergo rex
in galgalã ⁊ chamaa cum
eo. Ois quteʒ pplus iuda
trãſduxerat regẽ: ẽt media

de tribu nr̃a:tamẽ multo plus valem' ſibi in ſubſidiũ tpa
le:⁊ adiutoꝛiũ õ aduerſarios. c ¶ Durp aũt reſpõderunt

viri iuda.tũ qꝛ erãt viri bellicoſi ⁊ animoſi: tũ qꝛ erãt ho/

mines de tribu regia:ex quo p̃ alijs in ſupbiam erigebant᷑.
— aplm. XX.
Ccidit quoq;. Poſtq deſcripta eſt punitio dauid
rõne homicidij vrie:⁊ rõne adulterij cũ berſabee
PHic onter ponit eiuſdẽ punitio rõne ꝓditionij:qꝛ vriaʒ oc

fuüt viri iuda vir iſrl. ¶ Xx.

cidit ꝓditoꝛie:ut patet ex ſupꝛa dictis. xj. ca. de h'pu⸗

nit hic ꝑ rebellionẽ ppli ð ipſum ad inſtinctũ ſelja filij
bochꝛi: Circa qð ſic pꝛocedit᷑:qꝛ pᷣmo deſcribit᷑ hi ius re

*

bellionis oꝛtus:ꝛ punitioni

s mocdꝰ:ibi Dixit auteʒ rex

amaſe.Pꝛima in duas in ꝑtem pꝛincipalẽ ⁊ incidẽtaleʒ

tm̃ ps affuerat de pplo iſrl

Itaq; oẽs viri iſlrł ↄcurren

tes ad regẽ:dixerũt ei:Qua

rè te ſurati ſũt fratreſ noſtri
viri iuda:⁊ trãſduxerũt re/

gẽ ⁊ domũ ei ioꝛdanẽ:oẽſ-
qʒ viros dauid cum eo: Et
rẽſpõdit oĩs vir iuda ad vi

ros iſrl: Qũuᷣia mibi ꝓpioꝛ

eſt rex. Cur iraſceris ſuper
hac re: Nuũgꝗd comedimuſ
aligd ex rege: aut munera
nob data ſũt. Et rñdit vir
iſrł ad viros iuda ⁊ ait:ꝛc᷑
cẽ ptib maioꝛ ego ſũ apud
regẽ magiſq; ad me ptinet
dauid q;ᷓ ad te. Cur feciſti
mihi iniuriã:⁊ nõ mihi nũ/
ciatũ ẽ pᷣoꝛi ut reducerẽ re/
gem meũ:Duri aũt rñde

Ccidit quoqʒ ut ibi
eẽt uůir belial nöĩe ſeba
ſilᷣ bochꝛi uůir gemine ꝛ cẽ
cinit buccina:ct ait: Nn ẽ
nob ps ĩ ðð neqʒ hẽditaſ ĩ

filio iſai. Reuertẽ in tabna⸗/

cula tua iſrl.Et ſepãſ ẽ oĩs
iſrł a ðð ſecutuſq; ẽ ſeba fili
um bochꝛi:viri ãt iuda ad-
heſerũt regi ſuo a ioꝛdane
vſq; hierlm. Cunq;ʒ vẽiſſet
rex ĩ domũ ſuã in hierſʒ:iu
lit decẽ mulieres ↄcubinaſ
q̃s dereliqrat ad cuſtodiẽ/
dã domũ:⁊ tradidit eas in
cuſtodiã alimẽta eis pᷣbẽs.

Et nõ ĩgreſſus ẽ ad eas ſed

erãt clauſe vſq; ĩ diẽ moꝛtiſ
ſue in viduitate viuentes.

2: ibi Cũq; venil
ſet rex. Circa pꝛi⸗

mũ dẽ: a ¶ Aci

dit q̊ ut eẽt ibi. ſ. .
ↄtẽtioe aliarũ tri

buũ õ tribũ iuda
beLirbaut
abſq; iugo diſci⸗

pline ⁊ legis dine
c¶ Momine ſeba
2 ſic debet ſcribi
vbig; pe.
d ¶Uir gemine
i.de ſtirpe gemini
7 ſic patet ꝙ erat
de cognatioe ſaul
ꝓpter qð odiebat
dauid ꝓpi traſla/
tionẽ regni de do
mo ſaul ad ipſuʒ
iõ vidẽj populũ
diſpoſitũ ad r̃bel/

langũ ipi dauid.
e ¶ Cecinit bucci

na. ut ex repẽtino
ſonitu oẽ) tacerẽt

ſic daret᷑ ei ma⸗

ioꝛ gaudientia.

f ¶.Et ait.voce

magna. g (No

ẽ nobis ps in ddð
q. d. exquo ↄtem/

pſit nos:nos ðbe⸗
mus eu dimittere

7 aliũ regẽ

.

hb¶ Et lepat eſt
ois iirł a dauid.

ad tps:ut ſic dõ ð

ꝓditiõe ) vriam
puniret᷑:⁊ ſeba p/
pter ſuã malicia

—

occideret. i Cũ
veniſſz rex. HPec ẽ

ps incidentalij:qꝛ
ðð veniẽs in hie/

rli repit ſe eſſe fe

datũ in vxoꝛibuj
ſuis ꝑ abſalon:ut

dictu ẽ.S.xvj.ca.

T iõ recluſit eaj ꝓ
uidẽs eis de victu
⁊ veſtitu duplici
rõne:pᷣmo qꝛ pꝛo

hibet᷑ Leui.xx. Turpitudinẽ nur tue nõ diſcoopꝑies:lʒ
aũt iſte mulieres nõ fuerint vxoꝛes abſalon filij dauid
fm vitatẽ:fuerãt tñ ſᷣm apparentiã ꝓpi ↄcubitũ carna
lem:⁊ iõ nõ erat decẽs ꝙ ðð vltra ad eas accederet:nec
etiã aliquis al:⁊ iõ fecit eas recludi:ꝛ qꝛ ſi viderent᷑ in
publico rememoꝛaret᷑ factũ abſalon: qð in vituperiuʒ
dauid redũdabat. k ¶ In viduitate viuẽtes.ex h patʒ
qð pꝛedictũ ẽ.ſ.eas fuiſſe vxoꝛes dauid.Alit᷑ nõ dicerẽt

eligere

finuh
ſugini
ichint
rbbn
ſlint e
nilamlig
lentti
ſagnüf
nuunt
biſn
ſtnmuit⸗
F gik
ſen
ünͤr
elrtheit
Ttnigwein
glifin ilb
reumwon
Gerlteſpri
enüpemn
Nenlterh
ichn⸗
ſcarmmand
lls Aupenr
balnor gen
devonoodti
ſnllctrſ
ifſwine

e
dete
,4 d
lit
ſeallih
ban n

müdi

aule
nende ini⸗
uizlii
r
i
fuenlgse
Clnr
1ſedchi
wbicde
1eſtnegn
ſeann
decogitein
Drrdodtr
Woninmix
ulſpp
iönzn
Mi d

Mädu,
ſin
uaNe
ndiſuani
AkdNN
ruenti

nugr
inobegti
Nitwnen
Nuscizunn
henſen
wimn
mitiiil
lünli
un Pn
ißnt hui
imisube
vntbſt
önnoth
ſüſenſtdſ
1ickn
ieinwn⸗

hic viuere in viduitate. Iſta tñ viduitas intelligit᷑ ̃tũ
ad ſepationẽ:nõ q'tũ ad moꝛtẽ mariti:qꝛ dauid adhuc
viuebat Abſalon aũt nũqᷓ fuit eaꝝ marit᷑: Ppo/
terat accipe vxoꝛẽ pꝛis maxie eo viuẽte. l ¶ Dixit aũt
rex. Pic ↄñnter deſcribit᷑ punitio ſebe de rebelliois cõmo
tioe:vbi pᷣ deſcri⸗

bit ipſ inſecutio
eius occiſioꝛibi Dixit autẽ rex amaſe: Cõè/
Uenerũt itaq;: uoca mihi oẽs viros iuda
oꝛdinagoꝛibt ill diẽ ttiu: T tu adeſto pñs.
Fuit ioab. Dꝛia Abijt ergo amaſa ut ↄuo/
in duas in ꝑtẽ pa caret iudã ⁊ moꝛat᷑ ẽ ex pa
cipalẽ a incidẽta latium qð ei ↄſtituerat rex.
n Ait autez dauid ad abiſai:
mü ſciendũ 65 Müc magis afflictur'ẽ noſ
habebat bellato · ſibg fil bochꝛi q; abſalon
res ex trib ptibuj Tolle ergo ſeruos dñi tui
na eerri iu zpſequere eũ ne ſoꝛte inue
rattlit dictu eft:. - Niat ciuitates munitas: . 2*½
oↄgregationẽ iſto effugiat nos. Egreſſi ſunt
un ni Alms ego cũ 0 nut ioab ſelethi
eꝛq⸗ crat. pi quoq;ʒ ⁊ felethi:⁊ oẽſ robu
meein ſii cxierutde bieriin ad pſe
per totũ exercituz quẽdũ ſiba filium bochꝛi.
gnãlit:tñ in qlibz Lunq; illi eẽnt iux lapideʒ
mribu eat vn bngrãdẽ ꝗ ẽ in gabaon: ama/
aineris wzai ſa venies occurrit eiſ. Poꝛ
onẽ militie trbu, ro ioab veſtir erat tunica
iuda melꝰ poꝛat ſtricta ad mẽſurã habitus
facere amaſa qᷓ a ſui:⁊ deſuꝑ accict᷑ gladio ð
n u ſarant bedete pſ ad ilia in vagi-
de domo dd tãy na qui fabꝛicar leui motu
famuli eõ:⁊ ſtixv?“ egredi potat ⁊ pcutẽ.l Di⸗
diarij ſpeciales: ? xit itaq;ʒ ioab ad amaſam:
Koaromencauit Salue mi frater. Et tenuit
m (Tolle ergo Manu dexta mẽtij amaſe qᷓ
fuos dñi tui c C. ſi oſculãs eũ. Pòꝛo ama/
q:ꝛ de facili nõ poſ ſa nõ obſeruauit gladium
icnl. egquẽ hẽbat ioab. Qui pcuſ⸗
rũ de diuerſis ri ſit en in latẽ:⁊ effudit iteſti
bub⸗ lc er tra:7 gnodll Fncc
mMltitudo cuiuſui NRvU . .
bet tribub' rece GFyu n. apboluu Joa
ſiſſet a dauid: ex

cepta tribu iuda:tñ de qualibet tribu erãt viri bellato/
res robuſti ꝗͥ ↄiũcti fuerat ipſi dauid a tꝑe quo fugit a
facie ſaul:ut habet᷑j.palipᷣ.xij.ca.⁊ iſti volebãt iuuare
ipᷣm dauid:⁊ ad hos ↄgregãdos exiuerat ioab: qꝛ erat
difficilius negociũ: ꝓpter qð in ep abſentia dũ eſſet dẽo
mò occupat᷑:⁊ piculũ eſſet in moꝛa ꝑſcquẽdi ſeba:Da/
uid cõmiſit abiiai bellatoꝛes ð domo ſua qui erãt aſſue
ti exire cũ ioab ⁊ obedire ei:verũtamẽ ioab abiſai cũ
ſuis ſocietatib' ↄuenerũt in vnũ ſicut erat ↄdictũ:⁊ ſᷣm
iſta patet lr̃a. n ¶ Euũq; illi eſſent. Hec ẽ ps incidẽtalij
in qua agit de erfatioe Amal eꝗq occurrit ioab in di
cta inſecutioe ſeba. o ¶ Qui fabꝛicare leui motu egre
di ⁊c. in hebꝛeo habet᷑: Et exijt ⁊ cecidit: qð exponens
Ra.ſa.d.qꝙ ioab a ꝓpoſito ſic diſpoſuit ut caderet ad

—.—

Qui cũ acceſſiſſʒ ad eã: ait

xx.

terrã de vagina: ut ſic amaſa crederet ꝙ ioab leuaret ò ter-
ra ad reponendũ in vagina: ⁊ nõ ad pcutiendũ ipᷣm:iõ ſub
dit: p ¶ oꝛꝛo amaſa nõ obſeruauit.i.nõ ſe obſeruauit
a pꝑcuſſione gladij: ⁊ interfecit eũ ꝓditoꝛie ſub ſigno pacis

⁊ amicitie.d.Salue mi frater. erat.n.e cognat germanu

ge erãt de duab ſ. a
. „ rnribus: ut pʒ ex pꝛedi
aũt ⁊ abiſai frat᷑ e pſecuti ctis. xvij.ca.⁊ iõ vo/
ſũt ſiba ſiliũ bochꝛi. Intea ei en fratrẽ. Dt
qda viricu ſtetiſſent iu cꝛ timesneci cquartt qꝛ
dauer amaſe 8 ſociſs ioab dauid ei iurauerat.
dixerũt:Eccè ꝗ eẽ voluit ꝓ poc faciat mihi deuj/

ioab comes ðð. Amaſa at ⁊ hoc addat: ſinon

Fanſ ſmo/⸗ uiIngf militie fuer co⸗
ↄſpſus ſaguĩe iacebat ĩ me/ ra me oi tpe p ioab

dia v ia. Vidit h qdã vir p ut dictũ ? ca. pꝛecedẽ
ſubſiſtẽt 018 ppls ad viden ti: ꝓpi qð alid ð ami/
dũ eũ:⁊ amouit amaſaʒ de cis ioab vidẽtes eum

via ĩ agꝑ: opuitq; en veſti moꝛluu oixeßt ilul.
mto ne ſubſiſteret traſeũtes aſſe voluit p loab co
ꝓpt᷑ eũ. Amoto ergo illo ð mes dauid.q.d. ꝓpi
via trãſibat oĩs vir ſequenſ ſuã ambitionẽ repoꝛ
ioab ad pſeqᷓnaũ ſiba ſilũñ tauit moꝛtem. Ketera
bochꝛi. Poͤꝛeo ille trãſiẽat F Dono ille traſte
pèr oẽs tribꝰ iſrł üſq; ĩ abe rat ſ ſeba fili bochꝛi
lã ᷣ in bethmacha: bẽſqʒ 8¶Per oẽs tribiſr!
viri electi agregati ſuerant ſolicitaco cos ut co⸗
ad en. AMenerũt itaq; 1 op 1 ENiq tabels no⸗
pugbãt eũ ĩ abela ⁊ ĩ betb mẽẽ ciuitat foꝛtis 2
macha:⁊ circũdeder̃t mũ murate. v ¶ Et in
tiõibꝰ ciuitatẽ:⁊ obſeſſa eſt bethmacha. nomẽ eſt
vrbſ. Ois aũt turba q̃ erat forretoen in qciungs

muroſ. OQꝛ cxclamauit mu eã. iſtud exponit᷑ du-
lier ſapiẽs de ciuitate: Au/ Prunn Tniees
dite audite: dicit ioab: ap· bhochꝛi alio mõ ei
pꝛopinqᷓ huc ⁊ loq̃r tecum ſent ↄgregati ad ioab

verũtñ qᷓliicũq; acci⸗

illi: Lu es ioab: Et ille rñ/ priet᷑ li oẽs accipit᷑ pꝛo

dit Ego.d quẽ ſic locuta maltter niſti gre
eſt: Audi ſermones ancille aliũ: verũtñ vr e loꝛ⸗
tue.Qui reſpondit:Audio tioꝛ ps ↄgregata fue/

. . inqt rit ad ioab: qꝛ ſeba
Rurſumqʒ illa:ſermò ingt H
cxire. y (¶Uenerut
itaq;. HPic ↄñi deſcribit᷑ ipſo ſeba occiſio:qꝛ ciuitas obſeſſa
erat in periculo deſtructiõis:qð notat᷑ cũ dẽ: Ois ãt turba

qᷓ erat cũ ioab moli deſtru. muros.⁊ iõ excogitata fuit via

ſaluatiõis ciuitatis p modũ q ſequit: SEt exclamauit
mulier ſapiẽj. Dicũt hebꝛei ꝙ iſta mulier fuit ſara filia aler
q̃ deſcendit cũ ioab in egypiũ:ut habet᷑ Geñ. xlvj.⁊ ꝙ ha-
buit ſpm̃ ꝓphie ꝑ quẽ reuelauit iacob cũ lugeret filiũ ſuuʒ
ioſeph eſtimãs eũ moꝛtuũ ꝙ ipᷣe viuebat: lʒ nõ crediderir
donec vidit plauſtra ⁊ munera ſibi miſſa a ioſeph: de qb
hẽt᷑ Geñ.xlv. Dicũt etiã ꝙ ipᷣa oñdit Moyſi ſepulchꝛũ io⸗
ſeph: qñ filij iſr egreſſi fuerũt de Egypto.⁊ ſm h exponũt
qð ſequit᷑ poſtea:oõne ego ſũ ꝗ rñdeo vitatẽ in iſrl. ſ.ereue⸗
lando Jacob ⁊ Mopſi q̃ dẽa ſi Er innd vf oio ficticiũ:dqa
ſm pᷣdicta iſta mulier ante deſcenſũ iacob iĩ Eglpru hchat

illa ẽ ſita. x ¶C Oẽſ-·

— õ E 4
M

6 5 . .

piritũ pphetie: 1 ↄñs ad min habebat. xx. annos vel eir o¶Pirã aũt hiarites. d hiarites a ciuitate de qᷓ erat: iſn
citer. Itẽ a deſcenſu iacob in egyptũ vſq; ad exitũ filioum p ( acerdos ðð.i.magny apud eũ:ſic dictũ ẽ.s. viij. hag
iſrłð egypto fluxerũt anni. ccxx. ſicut patet ex his que dicta ca. ꝙ filij vð ſacerdotes erãt. Dicit aũt Ra.ſa.ꝙ dauid un
fuerũt Exo. xij. Itẽ ab exito de egypto vſq; ad fundationeʒ fecerat iſtũ pꝛincipẽ ⁊ iudicẽ.i.magnũ int᷑ pncipes ⁊ iu⸗ –
templi qrto anno regni ſalomonis fluxerũt ãni. ccccxxxx. dices. ca. xx. vbi dẽ in poſtilla: Qui inirogant ſoo
ut habet.iiij. Regum interrogẽt in abe⸗ fnoa
vj.qui ſimul iũcti fa⸗ , . Aa e lunbt
ciũt annos.xc. Sout. dicebat᷑ in veteri ꝓuerbio. ſum caputſebe filij bochꝛi ¶ Additio. Eii RM
tio vero excitata ꝑ ſe i i it i Et i piecerũt ad ioab. Et i ritas di
bamam berkae OQuͤt iof ogat inerogetri Ricce iſt ad ioab. t tllece bebꝛai⸗ uin
circa finẽ vite dauid abela:et ſic ꝓficiebãt. Hon cinit tuba. receſſerunt ab alſic hʒ eflefi/
qꝛ iam erat ſenex. cuʒ ne ego ſũ ꝗ rñũdeo veritatẽ yrbe ynuſqſqʒ in taberna- Interrogare inter ulck⸗
igit ſaom ſueri co in iſrl:èt tu queris ſubuertẽ Al ſia⸗Joab ãt reuerſus ſoi in aa et uin⸗
ronat ipſo adpuc vi cjiuitatẽ:è᷑t euertẽ matreʒ in ẽ hierſʒ ad regẽ.Fuit ergo ſic pfecerũt ſeu cõ nt
ene: ut habet inn e iſtl. Quare pcipitaſ heredi ioab ſup oẽm exercituʒ ut anlanerunt eg,. neit
pluz fundauerit. iij. tateʒz dñi: Rñdenſq; ioab banaias aũt ſilioiade ſup ciũ iſr qre ſbuer⸗ D
anno regni ſui: ut ba ait: Abſit abſit hoc a me: ñ ceretheos ⁊ feleiheos:adu tis ciuitat ma- ini
bet infra. ij. li. ca. v.. pꝛecipito neq; demolioꝛ. rã vᷣo ſup tributa. Poꝛo trẽiiſrh. Aid cui G
er geeg n Hoe ſichz res. Sed h ioſaphat ſillj abiluc acom gacr Gricib ve⸗ iut
ptingentos annos v Monte ephꝛaim ſeba ſilius tarijs. Seba aũt ſcriba:ſa niſſet pſequendo fii
circit: q ẽ incõueni bochꝛi cognomie: leuauit doch vᷣo ⁊ abiathar ſacer/ ſeba: getes ſue per ſtimt
p illo tpe ĩ vit¶ bu manũ ſuãs regẽ ðð. Tra dotes:hirã aũt hiraites eĩẽt viã crabat ciui iih
c emdeban dite illũ ſot ⁊ recedemꝰ a ſacẽerdos dauid ed o Kir
cõmunit: iõ dicẽdũ ciuitate. Et ait mulier ad io Caplm. XXI. ibigẽ eẽ recluſum ini
ꝙ fuit alia mulier: ?· ab:Ecce caput ei mittetur — Acta equoq; fames ⁊ nõ ceſſabãt int/ tnoc
dẽ ſpiene: n; ꝓpter ad te ꝑ murü. Ingrẽeſſa eſt in dieb/ ðð tribus an egaſe e te⸗ iinie
pm̃ ꝓphetie:ſʒ ꝓpt ĩ Im pplin: ſiugiter. donec ale jim
uſiii nale n el an⸗ ergo ad oẽm pplin:ct locu H Et conſuluit da enet. ant
tiã: ſicut dictũ eſt.ö. ta eſt eis ſapict. Qui abſciuid oꝛaculum domini.Di pec mulier in pſo *
xiiij. ð muliere thecui na ciuitatis dice⸗ ſichen
te. a ¶ Dicite ioab . . bboat ipſi ioab: Au notc
appꝛopinqua huc.qꝛ volebat loqui cũ eo ſecrete quantum dliui ꝙ tu ſeu gẽtes tue ꝑ viam interrogaſtis ꝓ iſta ciui elierte
oterat fieri. b armo naui di. in ve. ꝓpuer.vet ꝓpuer tate ↄtinue donec ad ea ꝑpueniſtis:⁊ hoc ẽ qd dẽ: Iniro/ Tlete
iũ hic accipit᷑ ꝓ lege:ſicut dictũ fuit.s.j.li.xxiiij.ca.in q̃ ß gaare interrogant.i.gẽtes tue:In abela.i.ꝓ abela:⁊ ſic ꝑ Ginnt
cipit᷑ fili iſr: ut venientes ad expugnandũ ciuitatẽ pᷣmo of fecerũt via ſua.i.donec acceſſerunt ad ea:⁊ qꝛ ipᷣe ioab ſgſct
ferrẽt ei pacẽ:ut habet᷑ Deute.xx.⁊ hoc ẽ qð dẽ hic: veniebat cũ exercitu diſpoſit᷑ ad bellũ:⁊ citas illa non lrrit
cAui interrogãt interrogẽt in abela.i.filij iſrł qui epu turbabat pacẽ regni iſrl:neq; ſpᷣtrahebat vitatẽ fidelita ſttilien
gnando ciuitatẽ debent pᷣmo interrogare de pace: ſic debẽt tis ipſi regni iſri: iccirco no apparebat cã aliqᷓ q̃re pᷣn- Pniemn
facere in hac ciuitate. ð ¶ Et ſic ꝓficiebãt.qꝛ ſic implerẽt ceps militie regis ipᷣaʒ ciuitatẽ debuiſſet debcllare.vnð WKWK
legis mandatũ haberẽt intentũ. e ¶ None ego ſũ qᷣ růõ/ pnnter querebat ab ipᷣo ioab cãm q̃re ſic veniebat intro⸗ arc
deo veritatẽ in iſrl. loquit᷑ in pſona ciuitatis.q.d.iſta ciuiꝰ gãdo ꝓ ciuitate in bellico apꝑatu.q.ad deſtructiõeʒ ei ie
tas ſemp tenuit veritatẽ ⁊ ſidẽ regi:vñ in hebꝛeo habet᷑ ſi: ⁊ hcu dic᷑:Ego pacificaꝝ ⁊ veraciuiiſrł:q̃re ſpueri ⁊c. 4 nce
Ego pacificaꝝ veraciũ iſrł.i.vna de numero pacificaꝝ ciui Acta eſt. Poſt punitionẽ dauid ¶ Ca. XXI. aril
tatũ ⁊ veraciũ regi. f ¶ Et tu queris euertẽ ciuitatẽ.q.d. de pctõ luxurie:hic ↄñter ponit᷑ punitio ꝓ pec 4 ie
malũ facis. g Eer euertere matrẽ in iſrl.qꝛ qlibet ciuitaß Hcato negligentie:⁊ pᷣmo narrat᷑ factũ:ꝛ⁊ explica enun
ẽ mater ppli ibidẽ nati ⁊ nutriti:in aliquibꝰlibꝛis internoni tur qdruplex bellũ:ibi Factu ẽ aũt.Circa pmũ ſciẽdum 8 hicl
tur: Ciuitatuͦ: ſan Ede textu:qꝛ nõ ẽ ĩ hebꝛeo nec in libꝛis ꝙ Joſue ⁊ ppncipes iſrł iurauerũt gabaonitij:ꝙ nõ inifi nucrit
coꝛꝛectis. h ¶ Abſit abſit ha me.hoc vbũ duplicat ioob cerẽt᷑ ꝓut habet᷑ Joſue.ix.ca.Saul aũt cũ regnaret mul uluin
ad maioꝛẽ aſſertionẽ.vel ut dicit Ra.ſa.Semel ꝓ egen ſetos ceoꝝ inifecit ð pᷣdictũ iuramẽtũ:qð obligabat nõ ſo aliiit
mel ꝓ ſe.q.d.nec rex querit nec ego:iõ ſubdit: i ¶ Sʒ h̊ lũ Joſue ⁊ pꝛincipes iſrł ill tpis:ſed etiã poſteꝛos eoꝛũ gun
de moõte ephꝛaim ⁊c̃.qui ↄmouit ſeditionẽ regẽ:illũ ſolũ factũ aũt iſtud erat notoꝛiũ:⁊ iõ debuit puniri ꝑ ðð qͥ telin
q̃ᷓremꝰ. k ( Ingreſſa ẽ g ad oẽm pplm.i.ad maioꝛes ciui ſucceſſit ſauli:⁊ qꝛ circa hꝰ fuit negligẽs ſecuta eſt vltio len
tatis in quibꝰ ppls virtualit᷑ ↄtinet. Sic.n.volebat loqui ut dina cogẽs ad vindicãdũ iſtud factũ.Sic igit᷑ ꝓcedit᷑:qꝛ Ntari
lateret ipʒ ſeba. 1Etrlocutae eis ſapient.quid aũt dixe p ponit᷑ afflictio pplłi:? vindicatio delicti:ibi Uocatis Muſſi
rit nõ expꝛ imit᷑:ſʒ dicũt aliqui ⁊ ꝓbabilit᷑ ꝙ ipᷣa oñdit eis :Paind onit᷑ cu dĩ: a ¶ Bacta ẽ q; fames.ſ.in terra N
bona ipᷣpdð: a mala ipſy ſeba:⁊ tota ciuitas erat ꝓpinqua url. b n oicd eo ꝙ negligẽs fuerat ð iuſticia fiẽ löm
ex terminio ꝓpter eũ:ex his ↄcludẽj ꝙ melierat ipᷣm ſolũ da mõ pᷣdicto. c ¶ Trib anis iugit.i.ↄtinue ſe habẽti WN
occidi qᷓ; ipſũ ⁊ oẽs alios ꝓpt ipᷣm:⁊ ſic factũ ẽ. m¶ Sᷣuit bus. CRa uit ðð oꝛaculũ dñi.dicit Ra.ſa.ꝙ pᷣ nad
ergo. Pic ↄñter poſt reductionẽ dauid in regnũ ⁊ ſedatiõe,ʒ ãno nõ ↄſuluit:eo ꝙ credidit ꝙ ſterilitas terre dtigiſtr uuten
cõmotiõis excitate p ſeba cõueniẽt repetit oꝛdinatio domꝰ ex curſu nãli tꝑis.x: anno credidit ꝙ ↄtigiſſet: ppi idolũ tngnn⸗
danigeg parer ſnia ex dictis. . viij. ca. in fine exceptis his: miche:qð adhuc erat in tribu dan ut dic Ra. ſa. ꝓpter N
n ¶ Adurã aũt ſuꝑ tributa.q̃ reddebant᷑ ipſi ðð a nationi gqs illud idolũ deſtruxit:ſʒ qꝛ ſterilitas terre ph nõ ceſ- Per u
bus ſibi ſeruientib ſub tributo: ꝓut dictũ fuit.õ.viij.ca. ſauit:tũc ↄſuluit dñm de cã ſterilitat:ꝛ ponit᷑ reuelatio n
. o

nogrrin
tincbete
u
nndeg
dar
igrſüin
utuin
iif Man
Pai deb ⸗
gſiungh
Sinſrnr
ſrhit i
telig
ſa zſche
Enacleſum
fſaät ini
repbaccit
nalci⸗,
m. Ncine⸗
nuüi inge⸗
cunads die
tichioetbe
ſtis zizcu
icd di n
icluſt,
ngeijehn
lcins u
ntmiſeli
cinliͦ ie
1dchdlem
örſtum 1
CAN
unmnd gl⸗
uiim
igroͤnf
Guaml
ghaſoſ⸗
ſrosenn
mnp dog
mncſvo
gi achie⸗
Cbioank
naſinmm⸗
göiuſtcift
veſehii
ſu,
i

nrpßy ͤ

vntnuln

reſeruati fuer ant

tur cũ dẽ:

gloſe: poſtea in⸗

2 mod’ obligatio

ocatis g

gabaonitis. DPic ↄnt ponit᷑ vindicatio delicti:circa qð pᷣ

mo õſcribit᷑ pene taxatio:2 executio:ibi Tulit itaq; rex
ʒ moꝛtuoꝝ tumu
latio:ibi Et nũcia
ta ſüt. Circa bmũ
de: g(LPoꝛꝛo
gabaonite ñ erãt

de filijs ⁊c. h in-

troducit duplici
de cã. vna ẽ ut ſci/

ret᷑ pp᷑ quã cãm

a filijs iſrl ceteris
interfectis:q̃ nota

ilij ; iſrl iu
rauerat eis.ſ.ꝙ ñ
interficerent᷑: vnð
aliq libꝛi ſic hñt:
Ne pimerẽt eos.
Sed ñ ẽ i hebꝛeo
nec in libꝛis coꝛꝛe/
ctis: ſubintelligit᷑

tñ: ꝓpt qð aliqs

poſuit ꝑx. modum

ſertũ ẽ textui per
umpitiã ſcriptoꝝ
iuramentũ auteʒ
factũ gabaonitis

nis plene habetur
Joſue.ix.ca.Alia
cã ẽ ut dicit Ra.
g ſi gabaonite
fuiſſent de filijs i⸗

ſrael:fuiſſent man-⸗
gis miſericoꝛdes ⁊ ind

xitque dñs: NPꝛopt ſaul et
domũ epᷣ ſanguinũ:qꝛ occi
dit gabaonitas. Nòcat g
gabaoniti rex:dixit ad eos
Põꝛꝛo gabaonite nõ erãt

de filijſiſrl ſʒ relige ãmoꝛꝛe
oꝛũ. Filij qippe iſrł iura⸗
uerãt eis:èt voluit ſaul pcu
tere eos celo q̃ſi ꝓ filijs iſrł

⁊ iuda Dixit ergo ðð ad

gabaonitas: Quid faciam
vobiſ.⁊ qdð rit vr̃i piaculũ
ut bñdicatis hẽditati dñi:
BDixeruntq; ei gabaonite:
Nõ ẽ nõb ſup argẽto ⁊ au-

ro qõ:lſʒ õ̊ ſaul ⁊ ð domũ
ei:neq; volum ut intficiat᷑

hõ de iſrl. Ad quos rex ait

Quid ergo vultis ut faciã

vobis:? Qui dixerunt regi
Virũʒ q attriuit nos ⁊ op/
pꝛeſſitiniq̃ ita delere debe⸗
mus:lut nec vnus qdẽ reſi-
duꝰ ſit de ſtirpe eiꝰ in cũctiſ

ſinib iſrl. Dent nob ſepteʒ

ulſiſſent factũ ſaulis Z eos:ſicut

indulſerãt ſacerdotes ꝗͥ remãſerãt poſt moꝛtẽ achime
lech ⁊ alioꝝ qui fuerũt interfecti cũ eo:ut ha bet᷑S.j. li.

xxij ca:⁊ ſic ppls nõ fuiſſet fame pũitł. i ¶ Et voluit

ſaul pcutẽ eos ⁊c.Dicũt alid ꝙ nõ inifecit gabaonitaj
ſʒ qꝛ intfecit ſacerdotes:ut dictũ ẽ:⁊ gabaonite hẽbant
ab eis victũ ⁊ veſtitũ:eo ꝙ ſᷣuiebãt eis poꝛtãdo ligna ⁊
aqs ad locũ cult diuini:ꝓut detminatũ fuerat ꝑ ioſue

pꝛincipes iſrł: ut hab

et᷑ Joſue.ix. ꝓpi qð lodqt ſcriptu-

raac ſi ſaul ini eciſſet gabaonitas:qꝛ ille qdãmodo dici

tur hominẽ intficẽ:qui aufert ſibi victũ. Sed lr̃a ñ con
coꝛdat huic expoſitiõi:qꝛ dẽ: Uoluit eoj ꝑcutẽ gelo qua

ſi ꝓ filijs iſrł ⁊ iuda.ſaul aũt nõ inifecit ſacerdotes hoc

gelo:ſed qꝛ dederãt panes ⁊ gladiũ ipſi dauid:ut hẽt᷑.ã.
li.j.xxij.ca.⁊ iõ dicũt alij ꝙ iſte gel intelligit:qꝛ ſaul cu⸗
piens poſſeſſioes gabaonitaʒꝝ:eo ꝙ erãt in tribu benia/
min:⁊ occupabãt vnã ciuitatẽ notabilẽ: dicebat ꝙ me
lius eẽt ⁊ deo acceptius ꝙ filij iſrl ipſemet aqs ⁊ ligna
miniſtrarent in loco dini cule:⁊a illi delerent᷑ ꝑ h palli/-

anj cupiditatẽ ſuã.Sʒ

hoc nõ eſt veriſile:qꝛ illa ↄpoꝛta

tio aquaꝝ ⁊ lignoꝝ fuit gabaonitis impoſita tanꝙ ſer-
uitus ⁊ moꝛs ciuilis:ꝓut dictũ fuit Joſue.ix.ca.⁊ iõ ñ
erat ꝓ filijs iſrl:ſed ð ipſoj hãc ſᷣuitutẽ ad eos trãſſerre
ꝓpter quod dicũt alij ꝙ ſaul motus cupiditate pᷣdicta
dicebat ꝙ Joſue ⁊ pꝛincipes tribuũ malefecerãt dimit e erſi
