poſtil.ſepe fem h õ bur.locũ hʒ.arguit eni ſepe ſuppſic: fru
ſtra iudei tpe captiuitatis babylonice rogãt liberari:qꝛ fue
rũt ꝑuerſi ⁊ domus exaſperans ⁊c. iõ no merent exaudiri
ideoq; ſic arguo ĩ ꝓpoſito:peioꝛes ſũt iudei ſb pnti captiui
tate negãtes ſine roõne chꝛiſtũ dñm:iõ fruſtra oꝛãt:Saluos
fac nos dñe ⁊c.ſᷣm burgẽ.qꝛ nõ merẽtur exaudiri:cum ſint
blaſphemi z chꝛiſtũ ⁊ ecclam.ſed ꝓ ↄſolatoe bur.ſolutuʒ ẽ
argumẽtũ ſupꝛa ꝙ videlicet ſi liberatio nõ hʒ reſpectuʒ ad
ppli merita:hʒ tñ reſpectũ ad merita patxꝝ ⁊ ad dei ꝓmiſſa
ctomplenn. SkEV.
OInſfitemini dño. Huic pſalmo pᷣmittit᷑ talis titu
Ilus ĩ hebꝛeo: Alleluia.⁊ pʒ ſnia ex ſupꝛadictis p̃ſ.
ciiij.De mã aũt hui pſalmi dicit aug.ꝙ ẽ graruʒ
actio redẽptõe generali fcã p chꝛiſtũ quã pſalmiſta pꝛeui
dit in ſpũ: ⁊ ad hoc iducit qð ihdit᷑: Dicãt ꝗᷓ redẽpti ſunt a
dño.Et ſeqt vñ fcã ſit illa redẽptio: A ſolis oꝛtu ⁊ occaſu
ab aqlone ⁊ mari.Sed lr̃a ſequẽs nõ oſonat q̃ nõ v‚ loqui
de redẽptõe ꝑ chꝛiſtũ fcã:ſʒ magis de liberatõe a qbuſdam
piculis coꝛpoꝛalib': ut mag videbit pſequẽdo: ꝓpi qð ra.
ſa. dicit ꝙ iſte pᷣſ.ẽ qᷓdã iuitatõ ad gr̃aꝝ actionẽ quoꝛũcũq;
liberatoꝝ diuinit a piculis ⁊ anguſtijs. Et hͥ ſenſus ſaluo
melioꝛi iudicio vẽĩ mihi lralis.Expoſitio vo aug.magl my
ſtica vẽ:nec valʒ motiuũ qð ꝓ ea iducit᷑: Dicãt qͥ redẽpti ſũt
Ab oꝛtu ſolis ⁊c.qꝛ ſicut pʒ ex decurſu libꝛi iudicũ quar
ti regu:illis tẽpoꝛibꝰ pple iirł frequẽi fuit captiuat: ⁊ſi nõ
totalit tñ pticularit ad oẽm poſitionẽ traꝝ i circuitu fre ꝓ
miſſionis exiſtẽtiũ: ⁊ p ↄs ide potuerũt redimi ⁊ in iudeã
reduci. Igit ſm iſtũ ſenſuʒz pſ. iſte i duas ptes diuidit: qꝛ pjᷣ
pſalmiſta iducit ad gr̃aꝝ actionẽ liberatoj a ꝑiculis genera

rũt. Eſuriẽtes ⁊ ſitiẽtes:aĩa

tur:ẽt de neceſſitatib eoꝛũ

dẽtes tenebꝛis ⁊ ĩ vmbꝛa

ſtratã ducẽtẽ a

rarẽt᷑.

liter: v liberatos a ꝗbuſdã piculis ſpaliter: ibi Erraue
rũt. Circa mnuͤſ du ꝙ pſalmiſta iducit ad graꝝ: actio

nem nõ ſolũ a piculis liberatos ſed etiã alios p ipſos:?
iõ ↄſtructio pme ptis icipit ibi: c ¶ QAui redepti ſunt.
i. liberati a dbuſcũq; ꝑicul. dð¶ A dñoipꝑ dim.
2 ? (Quos rede⸗
mit de manu ini
mici. eos affliget

1

ecoꝝ ĩ ipᷣis defec. Et clama qualitercũq;.
ſerũt ad dñm cũ tribularẽ KDe legionih⸗.

diuerſis vbi erat
diſpſi. g ¶ Con

ecripuit eos. Et dduxit eoſ gregauit eos. t ira
i viã rectã:t irẽti ciuitateyʒ ſua:ſ.iudes.
habitationis. Cõfitcãt do 4 Aſolis oꝛu
mino mißicoꝛdie eb: & mi Lirca ndeg polit
rabilia ep ſilijs hõiũ. Quia iĩ q̃cũq; plaga ppe
ſatiauit aĩam inanẽ:ct aĩiaʒ vel loge. Iſti iquã
eſuriẽtẽ ſatiàuit bonis. Se dicdt deü lauclan

do ⁊ alioj ad hoc
iuitãdo: ſicut da
uid liberatus de
jmanib achis re-
gis geth dixit ſupꝛa.xxxiij. pſal. Magniſicate dñũm me
cũ ⁊ cetera.ita iſti liberati dicãt alis: a shtemint
dño qm bom. cui bonitatẽ ĩ nr̃a liberatõne experti ſu
mus. b ¶ Qm ĩ ſeculũ miſericoꝛdia eb.qꝛ nũq; dene
gat᷑ vere penitẽtibꝰ. i ¶ Errauerũt. Hic ont iuitat libe
ratos ab aliqbꝰ ꝑiculis ſpãlii qͥ comuubſolẽt accidẽ ho
ldit ĩ ſex ꝑtes ſim ſex picula:⁊ patebunt

minib. Et diui xptes ſᷣm la: 7 pe
ptes pſequẽdo. Pꝛimũ piculũ ẽ deuiatõis in itinere ad

dʒõ ſequũt alia.ſ.famis ⁊ moꝛtis ⁊ ↄſimiliũ:ad hoc hẽ

exẽplũ Geñ.xxj.de agar ⁊ iſmahele filio ſuo q̃ errabati᷑
ſolitudie berſabee:⁊ conſũpta aq ĩ vtre puer fuitĩ ꝑicu

lo moꝛtis:ſʒ dñs mr̃em ⁊ pueꝝ liberauit de biculoß an

gelüũ:⁊ ſimile otigit multis alis:⁊ hoc ẽ qð di: i ¶ Er

rauerũt i ſoli.i iqqͥſo.qꝛ ĩ talib deſertis nõ ſunt aq niſi

k¶¶Uisã ciui. ha.nõ iue.i.nõ iuenerũt vnã
4 aliquã ciuitatẽ vbi poſſet habitare ſe
cure:qꝛ i deſertis nõ ſũt tales vie.Et ex hoc ſeqt᷑ piculũ
famis ⁊ ſitis:eo ꝙ victualia ñ iueniũt ĩ deſeri: io ſbdii
¶ Eſuri.⁊ ſiti.aĩa eo.i ipᷣis defec.qꝛ ex defectu victus
liũ ſeqᷣt᷑ defect viriũ vitaliũ. m¶ Et cla.ad do,ut libe
Et de neceſ. ipſo.i. de dici picuł. o ¶ Eripu
it eos. clamãtes ad ſe deuote. p ¶ Et deduxit eos i viã
rectã.ſua puidẽtia nõ hũana. q¶ Ut iret in ciui.ha.
i.ĩ q̃ poſſent habitare ſecure:⁊ ſibi de victualibꝰ ꝓuidẽ
7 qꝛ ad hoc dʒ ſeq graꝝ actio:iõ ſbdit᷑: r ¶ Cofiteant᷑
dño miſericoꝛdie e.i.iducãt ad ↄfitẽdũ illos qb facti
ſunt. 8 rirabili⸗ eü filijs hõiuʒ.i. qᷓ fca ſũt filiᷣs

valde raro.

hõium iducãt ſupple eos ad gras agẽdũ. t ¶ Quiaſa

tiauit aiam inanẽ.i.debilitatẽ ex deuio itinerij. v Et
aiam eſuriẽtẽ.ex defectu cibi. x ¶ Satiauit bonis.⁊
accipit᷑ h̊ aia p ipo hoie eo mõ q̊ totũ denoĩat a nobili
oꝛi ſui pꝑte. ꝓSecdẽtes. hic ponit liberatõ a ſecundo
piculo.ſ.captiuatõis ab hoſtib'a quo multi liberati ſũt
diuinit:exẽplũ hui hẽ.ij.paral.xxxiij.de manaſſe rege
iuda liberato diuinit a carcere:⁊ cõpedib ⁊ in ſuo re
gno reſtituto:⁊ ſimile cõtigit multis:⁊ hoc ẽ qð dicitur

y¶ Se.in tene.⁊ vm.moꝛtis.qꝛ carceres ſũt cõiter i lo

0

cis tenebꝛoſis. 3 ¶¶ Uinctoy in mẽdicitate ⁊ ferro. quia

talibꝰ dat᷑ ſtricł vict ⁊ auſterꝰ:⁊ cã talis captiuatõis ſb

ditur: ⁊ ¶ Quia exacerbauerũt eloquia dei.i.deũ lo

quẽtẽ pꝑ legẽ ⁊ pphas. a ¶ Et humiliatum eſt in labo

ribus coꝛ eoꝛum.i.a ſuperbia deiectũ afflictione dante

6

Uni
dnn
Nisſbin
Aasin
Aic

lnn

näülutn

nmi deſe
Vünge
MWnhete
ci
ſoari
wlr1n
vſogen
r iti
imnini
iu
wſabain

4

4,4 4
fldcat oe

dño. 2 pz li.

20

c
tales ſupple dñns frequẽter liberauit:⁊ cã ſbᷣdit᷑: d
clamauerũt ad dñm. vere penitẽtes ⁊ petẽtes e auxiliũ
e Er deneccſſican on ide pdictio malis: i rene
tur ad grax acttod7
nẽ. iberauit eos
ideo ſpditur:

ntur

—

tertia ꝑs ĩ qᷓ̃ poni
tur liberatio a ter
tio piculo.ſ.infir
mitatis coꝛpal qᷓ
aliqñ a deo iduci
tur ꝓpt᷑ peccata:?-
es unat adue
niẽte vera penitẽ⸗
tia. exẽplũ habet᷑

iiij. Re.xx. de exe
chia rege iuda:⁊

ſimile mltis alijs
otigit de qb' dꝛ :
g ¶ Suſce. eos
visa iniqui. eoꝛũ.

ſ. ad puniẽdũ ifir

mitatẽ coꝛpis: ſiẽ
pꝛ accipit filiũ ad
h ¶ Pꝛopt üuſti.
eni ſu.hu.ſunt.i.

fracti ⁊ dbilitati i

firmitate. i¶ Oẽʒ
eſcã abominata E
aĩa eoꝝ. ifirmita

te ingraueſcente.
k t appꝛopi.
vſq; ad poꝛ. moꝛ

tis.ex deſperatõe
recupande ſanita
tis ſicut ecechias
infirmatus dixit è.
Ego dixi in dimidio dieꝝ meoꝝ vadã ad poꝛtas inferi
Elſa.xxxviij.eo ꝙ eſaias dixerat ſibi ex ꝑte dñi: Diſpo
ne domui tue moꝛieris eni tu ⁊ non viues. l

le fuit q adiuuaret. auxilio hũano eis eſibere
Et

pſalmox

elis itellectũ. b ¶ Et infirmati ſũt. i debilitati virtute. multa iſolita vidẽt i mari. y¶ Et

moꝛtis: vinctòs in mẽdici
tate ⁊ ferro. Aia erali⸗
bauerũt elo ꝗa dei:⁊ ↄſiliũ
altiſſimi irritauerũt. Ethũᷣ
miliatũ ẽ i laboꝛibꝰ coꝛ eo
rũ:èt iſirmati ſũt: nẽc fuit ꝗ

adiuuaret. Et clamauerũt

ad dñim cũ tribularẽt:èt de
neceſſitatibꝰ eoꝝ liberauit
eos.Et eduxit eos de tene
bꝛis ⁊ vmbꝛa moꝛtiſ:⁊ vin
cula eoꝝ dirupit. Cõſiteàn

tur dño miſericoꝛdie eiꝰ: ⁊

mirabilia ei filijs hõium.
Quia ↄtriuit poꝛtaſ ereas
⁊ vectes ferreos confregit.
Suͤſcepit eos de via iiqta

tis eoꝝ:pꝛõpt᷑ iiuſticias.n.

ſuas hũiliati ſũt. Oẽʒ eſcã

abominata eſt aia eoꝝ: ẽt

appꝛopiquauerũt vſq; ad

poꝛtas moꝛtis. Et clàma
uerũt ad dñm cũ tribularẽ
tur:⁊ de neceſſitatibꝰ eoꝛũ
liberauit eoſ. Miſit verbũ
ſuũ et ſanauit eos:et eripu

it eos de ſteritoõib eoꝝ. Cõ
fucant᷑ dño miſericoꝛdie ei

mauerũt ⁊c exponat ſiẽ ſupꝛa. m ¶ Miſit vbů ſuuz.

i.effectũ vbi ſui. n ¶ Et ſanauit eos.qꝛ dicere dei ẽ ſa
dixit ⁊ fcã ſũt. o Et eripuit eos ð
interitionibꝰ eoꝝ.i.ab ifirmitatibꝰ ducẽtib' eos ad inte
Cõfiteãt᷑ dño.exponat᷑ ſicut pꝛius.
q¶ Ut ſacrificẽt ſacrificiũ laudis.qꝛ in veteri lege ſacri

cere pᷣl.xxxij. Jpſe

ritũ moꝛtis. p

ſicia offerebãt᷑ cũ diuis laudib:a ſic ẽ in noua lege de ſa

erificio euchariſtie. r

t annuũcient opa eb. in ſeipᷣis

expta ꝑ mirabilẽ ſanatoem. s In exultatõe.deuoti

onis ⁊ nõ diſſolutõis. t ¶ Q mare. De
irta ꝑs in qua ponit᷑ graꝝ actio ꝓ liberatõe a q̃rto picu

ui deſcẽdüt mare. Pec ẽ

lo:qð ẽ tẽpeſtas in mari a deo imiſſa:⁊ a quo frequẽter
hõies diuinit liberãt.exẽplũ hẽĩ Jone.j.qꝛ ꝓpi tẽpeſtatẽ

a deo imiſſe.
qð dẽ: t⸗

ſtat a cẽtro circũquaq; elit:⁊ iõ ẽ ifer terra vbiq;
ſicut in ripa:pꝓut dem̃ fuit.s.pᷣſ.cij. v᷑

aʒ piclitabãt ⁊ diuinit ſuerũt liberati:⁊ hoc
Aui deſcẽdũt mare i nauibꝰ. mare eniĩ di

5—
.8

ads multis. bi eni ẽ magn laboꝛ dirigẽdo nauẽ ⁊ re/

migãdo: ⁊ ſic de alijs.

pſi viderũt oꝑa dñi.quia

t cla

mira
aliqũñ eni deſcẽdũt aliq de erntahllaf anchoꝛas
pDiectas vſq; ad pfüdu maris. 3Dixit 2 ſtetit ſpũs pꝓcel

„

—

le.qꝛ ad ipiũ dñi excitat vẽ ↄmouẽs mare:⁊ iõ cum dẽ hᷣ

2 mirabilia ei ſiliſs hõiuʒ.

Et ſacriſicẽt ſacriſiciuʒ lau

dis: ct annũciẽt opa ei ĩ ex
ultatõe. Qui deſcẽdũt ma

re in nauibꝰ:facintes opa

tionẽ i ags multis. Ipſi vi

dẽrũt opa dñi:ct mirabilia
ei i ꝓfundo. Dixit èt ſtetit

ſpũs ꝓcelle:ẽt exaltati ſunt

fluci ed. Aſcẽdũt vſq; ad
celos ⁊ deſcẽdunt vſq; ad
abyſſos:ãia eoꝝ i malis ta

beſcebat. Tuͤrbati ſunt ⁊

moti ſunt ſicut ebꝛi: t oĩs

ſapiẽtia eoꝑ deuoꝛata eſt.
Et clamauerũt ad dñm cũ

tribularet᷑: ⁊ de neceſſitati

bus eoꝝ eduxit eoſ.Et ſtà
tuit ꝓcellã ep ĩ àurã:&t ſilue
rũt fluct e. Et ltati ſunt
qʒ ſiluerũt:᷑t deduxit eos i
poꝛtũ volũtatis eoꝝ.Con

fuant᷑ dnño miſicoꝛdie ei
⁊ mirabilia ep filiis homi
num. Et exaltẽt eum in ec

cleſia plebis: in cathe/

dra ſenioꝛum laudent eũ.

Poͤſuit flumina in deßtü:

qllitatẽ. h

cellã eb.i.ptãtem. g¶ In aurã.i. n
Et ſiluerũt fluct eb. qꝛ fe mat rurhaen
tib getatis. i( Et leta

faciũt terribilẽ ſonitũ qͥ ceſſat fluctibꝰ detatis. ete
¶ Et deduxit eos.ſ.dñs

ti ſũt.ſ.hoĩes i nauib exiſtẽtes. k

Stetit.ñ ipoꝛtat qetatõ vẽti:ſʒ mag foꝛtificatio:ſic hõ ſtã⸗
foꝛtioꝛ ẽ ꝙ; iacens vel

ſegdes: ꝓppt qð i trãſl.
biero..

ro. h; Dixit ⁊ ſur
rexit vẽt tẽpeſtatis.
t exaltati ſunt

flu. e aſcẽ. vſq; ad ce

los cc.qꝛ qñ vnde ſũt

magne i mari nauis

eleuata ſr̃ vndã aſcẽ
dit vſq; ad magnam

D ageris: ꝗ vocat᷑ ce

ĩ ſcriptura:vñ dicũ
tur volucrejceli qͥ vo
litat ꝑ acrẽ.⁊ qñ vnõ

de altitudie deſcẽdũt

vẽ ꝙ debeãt deſcẽdẽ

vſq; ad ꝓpfũdũ maris
qð dicitur abyſſus.
b ¶ Aia eoꝝ i malis
tabeſcebat. ꝓpi picu
lũ iminẽtis naufragij

c ¶ LTurbati ſunt 2

moti ſunt ſic ebꝛi. qꝛ

ex magna ↄmotione

maris mouet᷑ cerebʒ
1 añs turbar̃ caput
vir es aie ſenſitiue.

d¶ Et ois ſapi. eoꝝ

deuoꝛata ẽ.qꝛ turba
to cerebꝛo ⁊ virtute

fantaſtica ipedit᷑ intel

lectus ab actu ſuo:qꝛ
ßm ꝙ dicit tertio de
anima: Intelligẽtibꝰ

nobis neceſſe eſt fan

taſmata ſpeculari.
e Et damauerunt

ad dñm. exponat ſiẽ
ſupꝛa. f (Et ſtatuit
n ventũ ſuauẽ ſiue trã

¶ In poꝛtũ volũtatis eoꝝ.i.ĩ poꝛtũ ab eis deſideratuʒ:⁊
qꝛ ad hoc dʒ ſeq graꝝ actio:iõ ſpᷣdit: m (¶ Coſiteant᷑ dno

⁊c. exponat᷑ ut.o. n¶ Et exaltẽt eũ.laudes debitas reddẽ
do. o¶In eccla plebis.i.ĩ loco diuini cult:vbi conuenit

ppls fidelis. p

t in cathedra ſenioꝝ ⁊c̃.hoc dẽ qꝛ ĩ ve.

le.doctoꝛes magis pfecti ſciẽtia ⁊ etate docebã tlegẽ pphe
tas iuxta tẽplum:⁊ in no le. p̃dicatoꝛes annũciat vbu diui

. 7

num. q oſuit flumia. Pec eſt qnta ꝑs in q deſcribitur

liberatio a piculo qnto:qdð ꝓcedit ex ſterilitate ire qᷓ õiter
ↄtingit ex nimia ſiccitate q aliqñ a deo ꝓpt peccata hoium
Imittit᷑:⁊ ᷣm oꝛdinẽ diuie ſapietie remittit: ⁊ de hoc habet᷑
exemplũ.iij. Re. xvij. De ſiccitate fcã tꝑe achab ad verbum
belie ⁊ ad pꝛeces e reuocata.iij. Re.xviij.⁊ ſimile pluries
contigit vel in toto vel in parte: quãtum ergo ad hoc dicit᷑
q¶ Poluit flumia in deſertũ. ea deſiccãdo ad modum de
ſerti: qꝛ aliquãdo ex magna ſiccitate ⁊ longa non ſolum de

ſiccãt᷑ toꝛꝛẽtes generati ex aquis p

luuialibꝰ:ſʒ etiã deſiccãt᷑

fontes ex quibus flumina oꝛiuntur: ideo ſubditur:

bilia ee ipfundo

Etexinp a⸗ ua; i fonteſ ex qbus aque exeũt de bterra
ne bti. b Ze itim.i. in ariditatẽ:⁊ qꝛ ad hoc ſ. eqt de
ſiccatio ire ſeqt: c ¶ Terrã fructiferã i ſalſuginẽi. poſuit
irã qͥ pus pferebat fruct vberes i ſterilitatẽ.ſal enim reddit

irã ſterilẽ: 2 cã ſbdit: d ¶ A malicia habitatiũ iĩ ea.i. talia
facit de in punitione SIWðM
pabitatiũ: a: ſncceeeerr
dente va pnia cõdeſcẽ? &èt exit aquaꝝ ĩ ſiti. Cẽrrã

dit diuia mif̃icoꝛdia
is ſpydit: ¶ Poſuit
deßtũ.i.iram pᷣdicto
modo deſiccatam.
f¶In ſtagna aqruʒ.

fructiferã iĩ ſalſugineʒ à ma
litia ihabitãtiuʒ in ea. Noõ

frã ſine aq̃ ĩ exi aquarũ.

dãdo pluuiaj ⁊ niue⸗ „ 1 e ſI. ir r.
co leul a nin Et collocauit illic eſurietel
ſatu pſtinũ reducut Et oſtituerũt ciuitate; babi
toꝛẽtes: fontes: ⁊ flu tationis. Et ſeminauerunt
mina. 5f Etταοolo, agros êt plätauerüt vincaſ
habitatoꝛes ͦ ide fu et fecerũt fructũ natiuitaij.

erãt ꝓpter nimiã ſte
Pilttate hb ¶ Etoↄſti
tuerunt ciui. habi. re
arando loca q ꝓpti ùU
Pabtratcone ſca fuerãt ĩ ꝑte ruinoſa:ita ꝙ fuerunt apta ad
habitãdũ. i ¶Et ſeminauerũt agros.ad habẽdũ cibum.
k. ¶ Et plãtauerũt vineas. ad habendũ potũ. I ¶ Et fece
rũt fructũ natiuitatis.i.fructũ nãlem ⁊ bonũ.terra eni que
diu dqeuit a cultura:qñ iteꝝ: icipit coli ſolet ferre fruc“ mul
tiplices ⁊ bonos. m ¶ Et bñdixit eis.multiplicãdo eis tẽ
poꝛalia ⁊ ſpũalia. n ¶ Et iumẽta eoꝝ nõ minoꝛauit.mi
nus dicit ⁊ plus ſignificat.i.multiplicauit. o ¶ Et pauci.
Pec ẽ ſexta ꝑs ĩq̃ ponit liberatio a ſexto piculo:qð Ediſſen
ſionis iter ↄciues:q̃ ꝙᷓto ẽ intimioꝛ tato ẽ piculoſioꝛ:⁊ in ea
ſolẽt pire maioꝛes ꝗᷣ ſũt capitanei diſſenſionũ: ⁊ pauperes
euadẽe ꝑ oppoſitũ:⁊ qtũ ad hoc dicit: o ¶ Et pauci facti
ſũt. cõciues alicui ciuitatis vel cõpatriote. p ⸗ vexati

cati ſũt nimis:ẽt iumẽta eo

ſüt a tribulatõe.interi ↄſurgẽte:⁊ vñ ↄſurgat ſbditur:
Effuſa ẽ cõtentio ſuꝑ pᷣncipes.ut pʒ maifeſte in ciuitati

bus lõbardie:⁊ ĩ alijs locis. r ¶ Et errare fecit eos i inuio.
i. iuſto ſuo iudicio ꝑmiſit eos errare deuiãdo a iudicio rõis
recte. S ¶ Et nõ i via. pꝑ quã poſſent hꝛe ĩtẽtũ:lʒ eẽt maluʒ
⁊ ſic defraudat nõ ſolũ a bono ronis:ſʒ etiã a bono ſenſua
litatis ab eis optato. t ¶ Et adiuuit pauꝑem de iopia.qᷣͥa
ↄtentio tyrãnoꝝ ⁊ mutua occiſio ẽ paupeꝝ oppᷣſſoꝛuʒ ab
eis ſpᷣleuatio ⁊ multiplicatio:nõ ſolũ i bonis tpalibꝰ:ſʒ etiã
in ꝓle:iõ ſpdit: v¶ Et poſuit ſicut oues familias.⁊ qꝛ tal
mutatio dextere excelſi ẽ bonis cã leticie:iõ ſbᷣdit᷑: x i

oĩb' pᷣdictis a ¶ Quis ſapiẽs ⁊ cuſtodiet hec. in arca coꝛ
dis ſui tanqᷓ; theſauꝝ chariſſimũ. b ¶ Et itelliget.i.intra
ſe leget frequẽter meditãdo. c ¶ Müericoꝛdias dñi.q̃ ſb

ueniũt homini i oĩ neceſſitate fidelii iuocati. Numer autẽ D

pᷣdictoꝝ piculoꝝ a qb de liberat:pot ſic accipi qꝛ ꝑiculuʒ
aut ↄtigit a pncipio itrinſeco vel extriſeco.ſi pmo mõ aut
eſt paucaꝝ pſonaꝝ vel totũ cõitatis:ſi pᷣmo mõ hoc cõtin
git aut ex ꝑte aie:⁊ ſic ↄtingit piculũ deuiatõis in itinere ꝓ

5

cedens ex ignoꝛãtia vel ex ꝑte coꝛpis:⁊ ſic Reelbit girun in

firmitatis ↄtigẽtis ex humoꝝ diſiẽperantia. Si ab intrinſe
Co ⁊ ẽ citatis:ſic accipit᷑ piculũ diſſenſionis. Si aũt ſit
extrinſeco hoc ↄtingit duplicit᷑. Uno mõ ab hoſte:⁊ ſic acci

pit᷑ captiuitas Alio mõ a cõtinẽte.ſ.aere qͥ ꝓpi ipulſionem

ventoꝝ ↄturbat mare:⁊ ſic accipit᷑ piculũ tepeſtatis ⁊ ꝑ ni
miam ſiccitatẽ reddit trã ſterilẽ:⁊ ſic accipitur periculum

Nerilitatis. ¶ In l. cvj. Confitemini . (Acditio.

habitãtiuʒ in ea. Hο„ bulatiõe maloꝝ ⁊ doloꝛe.
ſuit deſertũ ĩ ſtagna aqrũ:⁊?

Et bẽnedixit eis ⁊ miſtipli

i poſtil. Et mi litio.
1 Uod di:Et mirabilia ei filijs hoiuʒ. vẽ ſic in

6 „

Uic pᷣſ.nõ pᷣmittit᷑ alleluia in hebꝛeo. De mã

in ſolitudie excluſiue vẽ tenẽdũ cũ auguſtino

ſ. ꝙ agit p.ad lr̃am de redẽptione generali fcã ꝑ chꝛiſtũ
”òUGUW qus Proellee hui
. „ ebat. de illis eni
rũ nõ minoꝛauit. Et pauci ꝓpe dĩ ꝙ ſunt: re

epti a dño cõ

—TPz. 5 g .
ſagti ſũt:et vexati ſunt a tri Bt a egiont

0 nde dol us:⁊ a quattueꝛ
Effũſa ẽ ↄtẽtõ ſuꝑ pᷣncipeſ ptib' mudi: quo
ct errare ſecit eos ĩ iuio: t mo loquendi plu
nõ ĩ via. Et adiuuit paupe chount
rẽ de ĩopia:ct poſuit ſicut ¶ gatione fidellu in

oues familias. Aidẽbunt
recti ⁊ letabũt᷑:et oĩs liqtaſ

piens ⁊ cuſtodiet hec:èᷣt in

telliget miſericoꝛdias dñi: dixerat: Et cõgre
“ aaa nos de nationi
bus ⁊c. qð aũt di

cit poſtil.ꝙ ppls iſrł fuit frequẽter captiuat ꝑticularii
ad oẽm poſitionẽ ĩ᷑raꝝ ĩ circuitu ire pꝓmiſſionis exiſten
tiũ:lʒ q;tũ ad aliqᷣd teneat vitatẽ:nõ tñ ꝓpe de hoc veri
ficaret᷑:De regionib ↄgregauit eos a ſolis oꝛtu ⁊ occaſu

⁊c.qð plano mõ itelligit᷑ de eiſdẽ ſimul redẽptis:⁊ a qᷣt/

tuoꝛ ꝑtibꝰ mũdi ſil ↄgregatis.vñ ſupꝑ illð vbũ:de regio

nib cõgregauit eos ⁊c̃.ait aug.ne videns hoc ſibi attri
buat qꝛ liberat fuit a pharaone vel huiuſmõi:ideo ait
De regionibꝰ ↄgregauit eos.i.de q̃ttuoꝛ climatibmũdi
aut obijcit poſtil.de lr̃a ſequẽti.ſ.Errauerũt i ſolitu

dine ⁊c᷑.vſq; ad finẽ pᷣſ.q vr loqᷣ de liberatoea qbuſdã
piculis coꝛꝑalibꝰ nõ valet. Pꝛo q ſciẽdũ ꝙ fideles qᷓ ſũt
redẽpti a dno ⁊c. credẽtes ꝙ ſoł de liberat a cunctis ꝑi
culis:ſicut ipᷣi cõfitẽt dño ↄfeſſione laudis ⁊ graꝝ actio

nis: ⁊ ſic alios quoſcũq; a piculis liberatos inuitant ad
huiuſmi ↄfeſſionẽ ⁊ graꝝ actionẽ. Uñ ⁊ pma ps huꝰ

pſ. cũ ſequẽtib' ſic ẽ ↄſtruẽda.ſ. Qui redẽpti ſũt a dño

qͥs redemit de manu inimici. Et de regionib ogregauit

eos ⁊c.Dicãt nũc.hoc qð ſeqt᷑.ſ.q Qui errauerũti ſo

litudine. eſuriẽtes ⁊ ſitiẽtes ⁊c᷑. Et clamauerũt ad dñũm

⁊ eripuit eos.Cõfiteat᷑ dño m iſeritoꝛdic e c. ⁊ rõ hu
ẽ: Quia ſatiauit aiam inanẽ ⁊c᷑. illud qð ĩ pncipio dicit
Dicãt.ↄſtruit᷑ cũ hꝰ qð dẽ: Cõfiteat᷑ dño miſicoꝛdie eiu)

utatio dextere exe ?c.· 1 ẽ ſeſus ꝙ redẽpti a dño.ſ.fideles xpᷣi imitari debẽt
debũt recti bne qꝛ ẽ triſticie occaſio malis a iniquis
iõ ſbᷣdit᷑: yꝓ ¶ Et ois iiqtas.i.ois hõ iniq. 3ʒ ¶ Oppilabit
os ſuũ.ex ſua deiectõe fact᷑ tacens ⁊ mut᷑.in fine ↄcludit p

oẽs a qbuſcũq; picul liberatos ad hoc ut graꝝ actões
deo pſoluãt:⁊ ſic cõfiteãt dño miſi
ꝓſeqt ĩ ſequẽtib piculis ⁊c. ¶

*

rabilia eius filjs hominũ.

telligedũ.ſ.ꝙ illi ꝗ huiuſmõi mirabilia a deo

VUogd mare diſtet a centro ecſ circũq̃q;: ꝓut
poſtil. diẽ ẽ mãifeſte falſum loquẽdo de cẽtro
itre ſeu de cẽtro mũdi:qð idẽ ẽ put i talib coit
ccipit᷑. nã ſi eq̃lit diſtaret mare ab huiuſmõt cẽtro: ſic
tota tra eẽt aqs coopta:ſiẽ fuit ĩpꝰ die creatõis.Si aũt

loqt de ptib treq̃ no fuerũt diſcoopte:⁊ de his tatum
dicit ꝙ equaliter diſtant a centro: ex hoc non ſequur

vero eb q;tu ad pmã ptẽ.ſ.vſq; ibi: Errauerit

vna ⁊ eadẽ eccla
, ꝓphetarent.⁊ ſic
öppilabit os ſuũ. Quis ſa p inuat pᷣma ps
hub pſ. cũ vltia
p̃l.pᷣcedentis vbi

coꝛdie eĩ.⁊ iſto mo

üreceperũt ĩ ſui liberatõe ↄfiteãt illa mirabilia
non ſolum deo: ſed etiã filjs homiuʒ ut deus laudetur
ab audiẽtib: rõe dẽ ifra ĩ ſili:Et exaltẽt eũ i eccla
plebis ⁊c. ¶ In eodẽ pᷣl.vbi dẽ ĩ poſtil.Qui deſcẽdunt
mare in nauibus. (Additio.

ſithon
pit
Utlcgo
Eeapere
üͤriten
auntes
mareden
fuits
hociſe
mnar
Miah
ſpecui
mlie

.

ozſ
lopali⸗
ane
(nßl
Aſup:
yar⸗
tuomen
ounline
nil
Aublt .
ryoluten
adbck

1uüc
wuN
rin
ſt
Nhi
Wwnon
nihin
ilſourtn
eNafe
Lontin
rdirnni
dwäde
torſm
iufniton
Cinachnit
ruuenitioln
e i
name
nnn
Penunnn
ehmaptrt
Wäſürde
wit
anwon
an⸗ Ann
Ecktini

diſenc
onitn
imttt
cuftin⸗
Ara nd
SS

erng in

ſpectu ire: ſicut in ripa put poſtil. vẽ velle.
intelligẽdũ hoc vidẽdu ẽ Geñ.j.vbi agit de ↄgregatõne

mare eẽt inferd:terra vbiq; put ipſe ↄcludere itendit
ſed poto oppoſitũ.ſ.ꝙ mare eẽt altpᷣ ipᷣa ira vbiq;.ↄña
ẽ mãifeſtiſſi zmae ſto aliqd magis diſtat a cẽtro: tãto
magis accedat ad

deſcẽdẽ ſiẽ cum
di: Qui deſcẽdnirt? . „
mare. 1 Jone. .le QLaãticũ pſalmi ðð. Cvi
A oe lons unte Aratũ coꝛ meũ deuſ
dit iĩ ioppẽ qui eſt pãratũ coꝛ meũ: caſ

proꝛ maris: ⁊ ſi tabo &èt pſallã ĩ glòꝛia mea
de mn leiealn⸗ lo Exuͤrge pſalteriũ ⁊ cuhg
aad mareiut ecclte. boꝛ tibi ĩpopul dne: p
ſcom curſum lã tibi ĩ natõibꝰ. Quia ma

fluminũ coõſueue gna ẽ ſup celos miſicoꝛdia
rut Fãgs vogar etua:et vſq; ad nubes vitas
bies re ago e . Exaltare ſup celos de

unt ſupioꝛeſ:ſimi

lii a partes ad ⁊ ſupꝑ oẽm trã gla tua:ũt li/

fluũt iferioꝛes: i5 berẽtur dilecti tui. Saluuʒ
ceuntes aduerſus fac dextera tua: ⁊ exaudi

dieltf Tre unſe me:de locureſt in ſcõ ſuo

fluẽtes aque:ſʒz ex uug„οECanc 4
Pocgſegt ppar mã:⁊ cõuallẽ tabernaculo
es maris ſe habe ßM
ant ĩ altitudine re

gquaʒ: ⁊ apparitõe aride. ¶ Replica.

dẽptõe ppli fcã ꝑ chꝛiſtũ:⁊ diceret mam hu

coꝛpalib ſiẽ picula coꝛpalia ĩ la deſcribũt: Bur. cõten
dens expoſitoem beati aug.foꝛe nõ myſticam:ſʒ lr̃alem

dðò tñ puto de mẽte aug.nõ fuiſſe. Nãa ſcòm eũdẽ beatũ

aug. ſupꝛa allegatũ ſepe ille ẽ ſenſus lr̃alis pꝛimꝰ quẽ vo

ces vel res ſine abſurditate ſignificãt.Ois al aũt myſti

cus meret᷑ dici. Nunc aũt redẽptio chꝛiſti ad ꝑicula coꝛ
poꝛalia:de qb h pᷣſ. dicit:nõ ſe extẽdit pᷣncipalii:⁊ chꝛi
ſtus etiã ſibi chaꝛiſſimos illis ꝑiculis ⁊ ad ea ſuſtinẽdũ

iauit.d. Nolite timere eos ꝗͥ occidũt coꝛpꝰ æcc. Mat.

x. voluit eni ſuos charos his piculis exerceri: ut ꝓbat
apls ad hebꝛeos.xj.in ſiti frigoꝛe ⁊ nuditate.Ipᷣe etiam
apls glatur ſe huiuſmõi ꝑiculis expoſitũ.Cõcludens ꝑi
culis ĩ falſis fratrib.ij. Coꝛ.xj. redeẽptio igit᷑ ꝑ chꝛiſtum
fcã pᷣncipalr reſpicit ſpũalia:de qbꝰ beat aug.hunc pᷣſ.

exponit:a hoc ẽ myſticare trãſferre coꝛꝑalia ad ſpũalia
circa illũ paſſũ Qui deſcẽdũt mare i nauibꝰ⁊c̃.cũ poſt.

dicit ꝙ mare diſtat a cẽtro ire eqli:⁊ ꝑ ↄñs inferi dicit
ad qð h dẽ fieri deſcẽſus:burgẽ. dicit illud mãifeſte falſũ
⁊ ro ſua ẽ:qꝛ ſic aq̃ maris totã trã cooꝑiret. Ibi dico ꝙ
burgẽ.nõ attẽdit ad legẽ poſitã ads ne trãſirẽt fines 4
os:Pꝛouer.viij. Ad quã legẽ poſtil.reſpexit: ⁊ cũ bur.
ſpᷣſumit ſi poſtil.vult hoc itelligẽ de ira diſcooꝑta tũc

nõ ſeqᷣt mare ſit ifero ira:ſʒ potõ oppoſitũ. Ad qð di

co ꝙ bñ ſeqt ĩ reſpectu qͥ ad nos:qꝛ ſic ira ẽ ſb pedibus
nr̃is ita ⁊ mare:ſʒ qͥ ad nãm ẽ aq̃ ſuꝑ trã:qꝛ ↄtinet Pram
t ſui ↄcauitate pᷣterꝙ; ex ea ꝑte q̃ deus voluit ut apꝑeat
grida:qũo aũt fuit fem vide i coꝛt.Ge.j.VII

Ituub ĩ hebꝛeo ⁊ ĩ tſlatoe hiero.ãtici. pſal

agis ad circũferẽtias: p ↄnñs ẽ alty. veꝝ ẽ tñ
ĩcedẽtes ꝑ terrã vᷣſus mare cõit dicũt ĩ ſacra ſcriptura

Exultabo ⁊ diuidam ſichi ad nih
cos noſtros.

qũo autẽ ſit

I5ſ. Coſfitemini ii.. Cũ poſtildiceret expoſi
tionẽ beati aug.foꝛe myſticã q exponit pᷣſ.de

uspſrſoꝛegrar actionp liberatoe a qbuſcũq; piculij

Aratũ coꝛ meũ de ⁊c. Huic pᷣſ.pᷣmittit᷑ talis b
iitionis a deo/d. n ¶ Ut liberentur ꝛc.

pſlalmoꝝ

mi auid p hoc aũt qð pponit Canticũ dat intelligi da
uid gras agẽdo hũc pᷣ.ꝑcantabat:⁊ ſic venit ſuꝑ eũ ſpũs p
phetie reuelãs ea q̃ ĩ hoc pᷣſ.ſũt deſcripta:ſicut de heligeo

dr. iiij. Reg iij. Luq; caneret pſaltes fcã ẽ ſuꝑ eũ manꝰ dni
⁊c.Oe mã huſ pᷣl.pʒ ex circũſtãtia lr̃e ꝙ ẽ graꝝ actio:de re

ſtitutiõe regni iſrael ĩ
ſtatũ bonum: tpe ðð

rũ dimetiar. Meus ẽ gala victoꝛia ſibi a deo cõ

ad ⁊ meus eſt manaſſes:- ceſſa de aduerſarijs:

potiſſime de idume

ephꝛaim ſuſceptio capitis is qs redegit ſb tribu
mei. Juda rex me:moab to. ij. Re. viij. h etiaʒ
lebeſ ſpei mee. In idumeã pʒp titulũ pᷣſ. lix. qui
extẽda calciamẽtũ meum: pſ. couenit cũ iſto nõ
mihi alienigene amici facti ſolũ ĩ ſnia:ſʒ etiam in

uitatẽ munitã: ꝗs deducet vſq; ad finẽ pᷣncipiuʒ
me vſq; i idumeã: Nonne n Rie in 6
tu de archuliſtinos: rn eeo ꝙ dauid ibi plãgit
Da nobis auxiliuʒ de tri añ tp̃s ſuũ. Iſte autẽ
bulatõe:qꝛ vana ſal hõis. Pſ. cipit a leticie catu
In deo iaciem prutẽ ibe Enireiaipiidaur
ad nihilum deducet inimi inei duas piej diuidi

eeyxultatio: ⁊ 2 exulta
tlonis r6: ibi Ar libe
rent᷑. Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ qñ exultatio mẽtis in deũ ſʒ par
tem ſuperioꝛẽ anime intendit:fit quedam redũdãtia ad vi
res inferioꝛes eam ſequẽtes ſuo mõ: ſicut aũt fuit in dauid
qñ fecit iſtũ pᷣſ.⁊ hoc eſt qð di G Perm coꝛ meum
deus.i.aia in ꝑte ſuꝑioꝛi. b ¶ Paratũ coꝛ meuʒ. in parte
inferioꝛi: per coꝛ eni ex quo ꝓcedit ſenſus ⁊ motus ad alias
ptes coꝛpoꝛis intelligit᷑ gia que eſt pncipiũ vite in coꝛpoꝛe.
arabo. oe. dD ¶ Et pſallam. mente: ſm illud pſal.
lxxxiij. Coꝛ meũ ⁊ caro mea exultauerunt in deu. e ¶ In
gloꝛia mea. Gloꝛia eſt clara noticia cũ laude.Dauid autem
inter alios pphetas habuit valde clarã noticiã: ⁊ ꝓphetiaʒ

ſuam ꝓtulit ꝑ modũ diuine laudis: ut dictum fuit in pnci

pio hun libꝛi diffuſius: ꝓpter qð pꝛophetia ſua: bene vo
cat hic gloꝛia. ſ¶ Exurge pſalteriũ ⁊ cithara.quia dauid
pſalmos ſuos cantabat voce ꝓpꝛia:⁊ muſicis inſtrumẽtis.
g ¶ Exurgaʒ diluculo. Illa eni hoꝛa hõies deuoti ſurgunt

ad laudẽ dei: vnde ⁊ angeli deum laudãtes dicuntur aſtra
matutina: Job.xxxviij. Cum me laudarẽt aſtra matutina
J iubilarent oẽs filij dei:Et Gene.xxxij. angel dñi luctans

cum iacob dixit ei:Dimitte me: iam enim aſcendit auroꝛa

quaſi.d.iam eſt hoꝛa laudandi deũ non luctãdi:ſicut dem
fuit ibidem. h Lonfiteboꝛ tibi. confeſſione laudis.
i ¶ In populis ⁊c᷑. pꝛeuidit eni in ſpiritu ꝙ pᷣſ.ſui foꝛent in
futuris generationibꝰ decantandi:ſicut videmus impletuzʒ

in eccleſia. k ¶ Quia magna eſt ſup celos miſericoꝛdia
tua. Q eni aliquib angelis de celo cadẽtibus alij en -

tes fuerũt confirmati: ꝓceſſit ex miſericoꝛdia dei. l

vſq; ad nubes veritas tua.i.veritas iuſticie tue ꝑ quam an
geli ſupbientes ceciderũt in hoc aere caliginoſo vhi genera
tur nubes: ppter qð dicunt᷑ aeree poteſtates. m ¶ Exalta
re ſuꝑ celos deus:⁊ ſuper oẽm terram ⁊c.per celum 2 terrẽã

intelligit omnis creatura quam excellẽtia dei excedit in in-

finitũ. n ¶ Ut liberẽtur. Hic incipit verſus in hebꝛeo ⁊ in
trãſlatione hiero. vbi dauid reddit roem ſue exultatois q̃ ẽ

exponatur iſts

4.
.

4. Be Vybis ab illo loco: ut
ſũt. Quis deducet meĩ ci liberẽt dilecti tui ·.

tur: ⁊ pᷣmo ponit hic

. . . . 4 8
. . — . . ⁶
„* . — . . . . . .
⸗ * * . * 4 . 2 .
* . . .

fa vſq; ad finẽ ſ. ſicut ſupꝛa expoſita ẽ pſ. lix. ¶ In pf.

tate ſue traditõis iminẽtis:vbi pmo deſcribit pditoꝛuʒ fim
cvij. Paratũ coꝛ meũ.vbi dĩ ĩ poſtil.in gla mea. Gloꝛia eſt culpa:⁊a ſecũdo pena:ibi iãt dies. Pꝛoditoꝛes aũt fue uſa
dlara noticia. , ¶ Additio. früt iudei emẽtes: ⁊ iudas vẽditoꝛ: ⁊ culpã vtrorũq; ſił ope
„ Ulog pphia dauid iter alias ppe dicat gla rõne in deſcribit ſicut vba emẽtis ⁊ vẽdẽtis ſil ↄcurrũt:⁊ quãtũ fc
Aucta pꝑ poſtil.hoc facit p opinione Aug. dicẽtis ad hoc dicit: c ¶ Quia os peccatoꝛis.ſ.cel ſacerdortũ b'/A
Foꝛazfait aeroꝛiaſe , „ poticiä de chꝛiſto ſain
dauic. ſi eni aſanhh æ Peꝛo victoꝛia dauid can Pꝛ eo ut me diligerẽt dẽ eẽta deo mill/ oſoet
filij choꝛe a ali eſſent ticum. ¶ CVIII. teabebãt mihi: ego autem ſcom q dom fuit ti.
acctoꝛes pᷣſ. ſibi ĩtitula d8 lahde meg neta Gabam. Btp ad ſup illõ Matth. diop
wrarronecnnt Eũs laudẽ meã ne ta abam. Et pòſuerunt ad Exj. Agricole adt inta
bet eoꝝ pphie ſeu pſ. cueris:quia os pecca uerſum me mala pꝛo bo⸗ vigẽtes filiũ dixe miniob
gloꝛia deberent dici: toꝛis et os doloſi ſuper me nis :et odium pꝛo dilectio rũt:h ẽ heres. Sʒ 1baon
gꝗgꝛ eodẽ mõ clarãà no aptũ ẽ.Locuti ſũt aduerſũ ne mea. Conſtitue ſuper chꝛiſt cepit re bimun⸗
riciz modu diuine meligua doloſa:᷑t ſermo eum pẽccatorem:ẽt diabo Phedẽ eoꝝ vicia ttch
laudiji ſuis pſ. myſte Me ligua dololg :et le beccatorem: 4 ongd 900 pregfam coraz cit
ria oiuia tradiderũt nib odij circũdederũt me lus ſtet a dextris e?. Cuùm ci pplo. iſta co- ſbiſoe
ut dcm fuit iĩ additse &et expugnauerũt me gratl. iudicatur ẽxeat condẽnai gnitio de chꝛiſto manor
ſup ꝓlogũ pſalterij: ð fuit ĩ eis obſcura ant hi
Iꝗuſda alis adcr ildi vodioo üna
nibꝰ. ¶ In eodẽ p̃ᷣſ.vbi d in poſtil. Quia magna ẽ ſuꝑ chꝛiſtũ:que obſcuritas magꝗ nggrauabar alleuighar . pena:
ccelos miſericoꝛdia tua. Rdditto- peccatũ:⁊ iõ cet ſacerdotũ dẽ os peccatoꝛis. d ¶¶ Et ſude
. Imilia vba ponũt pᷣſ.xxxv. vbi dẽ: Dñe ĩ ceio mi os doloſi.i.iude pditoꝛis qᷣ ſciẽs pncipes ſacerdotũ con ſppli
14 ſericoꝛdia tua 2 vitas tua vſq; ad nubes.q̃ qdem gregatos ad tractandũ de moꝛte chꝛiſti:acceſſit ad eos ſeralite
N. vba fuerũt ĩ additoe ſuper p̃dcm̃ pᷣſ.expoſita ⁊ eo trãactãs cũ eis de ep vẽditoõe:Lu.xxij.cap. e ¶ Locuti ita
gdaem mõ vidẽtur hic exponẽda:vide ibi. Nec obſtat ꝙ in hꝰ ſũüt aduerſũ me lingua doloſa.ſ.iudei ⁊ iudas ſil tractã : 60
loco dicit: Magna ẽ ſuꝑ celos de' mificoꝛdia tua.⁊ ibi die do de traditõe mea. Itẽ quãtũ ad iudeos ſingularit ver pau
Dſme celo mißicoꝛdia tua.qꝛ qð dẽ h: Magnaẽ ſuꝑ celos bis doloſis qrẽtes eũ capẽ i fmone:Mat.xxij. dicentes ſuſpidi
refert ad hoc ꝙ mißicoꝛdia excedit merita beatoꝝ. &,at Magiſter ſcim qꝛ verax es ⁊c. h dicebãt doloſe ut faci poſtyt
ibi dẽ: In celo ißicoꝛdia tua.refert᷑ ad beatos qͥ ĩ regno ce lius poſſẽt eũ capẽ:ut hẽ ibidẽ. Itẽ Jo.viij. pꝛoponẽtes chiſti

lon exiſtetes miſericoꝛdiã pfecte ↄſequũt: ſicut legit᷑ Matt. q̃ſtionẽ de muliere dephẽſa ĩ adulterio: ut ſi dicẽt e di mi⸗

v⸗ca. Replica. mittẽdã arguerẽt eum legis trã ſgreſſoꝛẽ.ſi lapidãdã:di tſE
ſpᷣſ. Paratũ coꝛ men oe. Circa illum paſſum: cerẽt eũ crudelẽ: a⁊ ſic redderẽt eũ pplło odibile: ut pleni mic,
Quia magna ẽ ſuꝑ celos miſericoꝛdia tua. Bur. dcm fuit ibidẽ. e ¶ Et ſᷣmonib' odij circũdederũt me. tum vi
ncit hfso neren, arias:de quo vide cir dicẽtes ei ex odio: Jo. viij. Samaritan es tu ⁊ demoni geſig ſi
cca p̃l. Dixit iniuſtus. ¶ Pſal. cCIlII. uuun habes: 2 J0. ix. dicẽtes de co: Ilõ ẽ h̊ͥ hõ a deo qui Wpolt
Eu5us laudẽ meã ⁊c. Huic pᷣſ.pᷣmittit᷑ talis titulꝰ in ſabbatũ nõ cuſtodit. fſ ¶ Et expugnauerũt me gratis. uni
hebꝛeo: Ad victoꝛiã dauid pᷣſ.⁊ ĩ trãſlatõe hiero. vñ dixit eis: Jo.x. Multa bona oꝑa oñdi vobis ex pꝛe utse
Peꝛo yvictoꝛia dauid canticũ.⁊ pʒ ſnia ex ſupꝛa di meo:ꝓpi qð eoꝝ opꝰ vultis me occidẽ:⁊ itota paſſione mide
iis pᷣl.iiij. 2.xij. De materia vo huſ p̃ſ. dicit beat petrus ſua expugnauerunt eũ gratis.i.ſine ců. g ¶ Pꝛo eo ut doo
Alctu.j.ꝙ lr̃a hui itelligit᷑ de paſſiõe chꝛiſti ſpecialit qtum me iligerẽt.i.ꝓ bono qð eis feci:vñ me diligẽ deberẽt.
ad hoc ꝙ fuit tradit a iuda ꝓditoꝛie:q mort'fuit ad h' aua bifderah ebãt mihi. dicẽtes de me: Lu. xj. In beelte hode
ricia ⁊ iudei ex inidia:vñ dicit᷑ Act.j.In dieb illis exurges bu pncipe demonioꝝ eijcit demonia:⁊ Mat.xj. Ecce gitme
petr i medio fratꝝ dixit: Viri fratres opoꝛtet ipleri ſcriptu ho voꝛax ⁊ potatoꝛ vini publicanoꝝ ⁊ peccatoꝝ ami Dita
ram qu pᷣdixit ſpũſſanct ꝑ os dauid. De iuda qᷣ fuit dux cus. BE aũt oꝛabã.vñ de eo dẽ Lu.vj.ca. ꝙ erat Yrutl
tox ꝗↄpᷣhẽderũt ieſuũ: ⁊ ſpdit᷑ poſtea: Scriptũ ẽ eni ĩ li. pi. pnoctãs iĩ oꝛone dei. k¶ Et poſuerũt aduerſũ me ma ppliud
Fiat cõmoꝛatio eoꝝ oeſta: ⁊ nõ ſitq habitet in ea: ⁊ eᷣatũ la p bonis.reddẽtes vba nurioſa detractões ⁊ pſecutees fſuitcap
eb accipiat alter. Pꝛima vo ps huſi vbi hi.s.pſalmo.lxviij ꝓ bonis q feci iter eos docẽdo ſanitates ↄferẽdo :ſic pʒ ĩ faolite⸗
⁊ ſecuda i h'pſalmo:tñ beat petraiunxit vtranq; ſcriptu euãgelio. l Erodinp dilectõe mea. qꝛ ex dilectione nunſe
rram: Act.j.ut allegatũ ẽ:qꝛ vterq; pᷣſ.loqt᷑ de chꝛiſti paſſio magna erga pplłm iudaicũ opabat ſalute ĩ medio ire:p lonisſti
ne. Et pma ps expmit penã iudeoꝝ ꝓ chꝛiſti moꝛte: qꝛ fue pter qð dicitur Matthei.xxiij. Quotiens volui cõgre Ldetot
rũt captiuati ꝑ romanos ⁊ tra eoꝝ deſtructa. Secunda vo gare filios tuos quemadmodum gallina congregat pul dinſpſt.
ps expᷣmit ſbſtitutõem matthie loco iude.Ad ꝓditionẽ vo bmo) ſub alas. ⁊ pꝛo iſta dilectione concepit popu- inog
chꝛiſti cõcurrerũt iſti.ſ.iudas vẽdẽdo:⁊ iudei emẽdo: ut de lus iudaicus maximum odium contra chꝛiſtum. iſtn
ſcribũt qttuoꝛ euãgeliſte. Ig? ſcõᷣm h dauid i h pᷣſ.loqt ĩ ꝑ m ¶ CLConſtitue ſuper eum. ideſt conſtitues. n er lion
ſona chꝛiſti hõis:q frequent legit deũ pꝛem oꝛaſſe:⁊ potiſſi catoꝛem.ideſt chaipham qui erat pontifex anni illius in⸗
me iminẽte ſua paſſioe.Et ſcõm hoc pᷣſ.iſte diuiditur ĩ tres ui dicitur hic peccatoꝛ eo ꝙ vltimatum conſilium de Kind
eor dino põit᷑ oꝛonis chꝛiſti ichoatio:⁊ ad hoc adducit᷑ di de moꝛte chꝛiſti: Johan. xj. o ¶ Et diabolus ſtet a Gd
ro: ibi Quia os peccatoꝛis.3 ſbdit᷑ oꝛonis cho eaſum dextris eius.i.ſtabit: quia ad hoc a diabolo excitabat᷑ ud
matio:ibi Et tu dñe.Circa p dẽ i pſona xpᷣi. a ¶ Deu..ſ. pꝛincipaliter: quia cum eſſet tunc pontiſex poterat alios
. quẽ chꝛiſt hõ legit frequẽt᷑ deũ ſuũ vocaſſe:Mat.xxvij ad ſuam ſententiam inclinare. p ¶ Lum iudicatur. n o
hHeli heli lamaſabathani:qð iterpᷣtat de me'de me qᷓre me iſtud ad iudam ſpecialiter refertur: cuius iudicium nonn
vliqſti. bꝗ audẽ meã ne tacueris.i.oꝛonẽ meã ad te dire a chꝛiſto fuit pꝛolatum in cena: Cum dixit de iuda u
ctam. In oĩ eni oꝛone dehita laudat de: nõ diſſimules nec¶ Ue homini illi per quem filius hominis tradetur ⁊c. N
differas exaudire. c ¶ Quia os peccatoꝛis. Hic ↄnt᷑ addu Matthei vigeſimoſeptimo. Eſt autem ve comminatio din
cit᷑ rõ ut ſua oratio fiat cito exaudibilis: accipit ex doloſi pene eterne. q (¶ Exeat condẽnatus. quia poſt verba en

Arpſii⸗
h
WNe
fſuechin
ngod;
Ginliüen
. (en
nwsli
wsſariſt
aN&
ätaini
vüſin
Nſdui
riſpi⸗

dtiee

RNRα⅓
zo
rinegns
Archeeie

ſnon
d Ecet
un
ui Mnen
Nufe
wisſen
tulß,
Nnto
uagei,
R—
*“ e
um üi

ut hẽ Jo. xviij. iõ
. ſbduur: r Et r. SS „ 99 2— 2 J1. — p —-— 2. — .
io eĩ fiat ĩ pecca t oꝛ0 er fiat ĩ peccatuʒ.Fi opẽ ⁊ mẽdicũ: ct copuctuʒ ſũt cõtra dominum.

tũ. Pic accipitur nt dies ei⸗ ſ. 5 epiſeo emꝛtiſi u, k (Et diſpeat de ter
diobréeoristt, ant dies epauci:ẽt epiſco coꝛde moꝛtiſicare. Et dile ( e

ißpᷣs iude ſpaliter: pillis e. Fiant nati e ĩ in detrahũt mihi apud dñm

pſalmoꝝ

D p̃dicta chꝛiſtᷣ dedit iude panẽ ĩtinctũ:quo accepto ĩtroi h ¶ In memoꝛia redeat inidtas patꝝ ei c. qꝛ infra xlij.
uit i eũ ſathanas ad amplũ eũ poſſidẽdum:⁊ exiuit ↄti annos pᷣdictos illi qͥ tractauerũt de moꝛte chꝛiſti erãt moꝛ

nuo de ſocietate chꝛiſti ⁊ apoſtoloꝝ:ut hẽ Jo.xij.⁊ iuit tui ſaltẽ ꝓ maioꝛi pꝑte:ſed eoꝝ iniqtas fuit ad memoꝛiã re/

d ꝑficiendũ ꝓditionẽ ſuã: accipiẽdo chooꝛtẽ ⁊ a põtiſi ducta qn ĩ vindicta moꝛtis chꝛiſti captiuitas fuit ſuꝑ pplin
