Pic ↄñter ponit᷑ dura coartatõ ſitis cu dicit: (Poꝛꝛo hola malum qð pparatum ad maius hʒ rationem bon. rnien e
fernes ac aqueductũ illoꝝ.i.exũtium in bethulia: bC E 4vLonteſtamur. hodie celum terram ⁊c̃.i.cõtra te Abnonde
pte auſtrali extra ciuitatẽ dirigeret.ſ.curſuʒ ſuũ.Erat enim ⁊ ſacerdotes adducimus in teſtimoniũ: inique agitis nomi⸗
fons ille extra ciuit-s niſttradatis cuu eA
ceex quo per aqunuguuuuuuu 17.- tatem cũ ſit minꝰ b(Aleen
ctum fluebat - lentes ea tota die ⁊ nocte. uet: cu ꝓſternamur añ ocu/ malũ. xCQuii uilhen
tra ciuitatẽ. i ¶ Eti Aoͤꝛo holoſernes duz cir loſ eoꝝ ĩ ſiti ⁊ in pditõe ma vlciſcit nos. .pu⸗· yli ß
cidi p̃ᷣcepit aquedu/ . repperit ꝙ föf ana. Et nunc ↄgregate vni nit ſʒ peccata no⸗ Vyninno⸗
cctuʒ. vt aqua declina Cuit per Gy:re perit ꝙ ol1 Lna.E nu 291 ca ſtra. cetera pattt ſchniſt fu
ret alibi. kEx qui ꝗq influebat aqductũ illoꝛuũ uͦſos ꝗ in ciuitate ſt: vt ſpon vſq; ibi: Cu iſint
bus furtim videbant pte auſtrali er ciuitatẽ di te tradamuſ nos om̃s pplo ꝙ; pius es ꝛc vin ſusſotlin
haurire. ppter timo rigeret:è ĩcidi pcepit aqdu holofernis. Meli eſt. n.yt aus imniqitarres hlunn/
reʒ aſſyrio ꝝ exiſtenti illov. Erãt tũñ nõ lõge a captiui bñdicam dñʒ viuẽ noſtras.i.flagella hnennit h
uzin obſidione.¶ I Ltü illop. Erat tn no logea caplun ncn 13 iICEnos quantuʒ tibi cſi
(28 filij amon 1 mo Muris fontes ẽx quib furti tes:qᷓ; moꝛiamur ⁊ ſim op pllacuerit: duʒ tñ Eckke
Aab iſti. n. odiebant u videbant haurire aquã:acd pꝛobꝛiũ oĩ carni: cuʒ videa non tradamur i gochti
aeert her libꝛiu reſocilladũ poty q;; ad po/ mus vxoꝛes nrjas iniates manbaaigfidea ttſine
ich 2 Regd. o dee anq. Sed ſilij ãmõ mo nr̃os moꝛi añ oculos nros qo dauid pꝛeele- ſozſu
rüũt ↄtra eos ↄſilium. S 5 Vt 41 o dauich pzeele⸗ cigch
m Filij ifrael non ab acceſſerũt ad holoferne Coteſtamur hodie celu; æ git aeo flagela (riil
in lan. nec iſa. ↄfidũt. dicẽtes: Filij iſrael nõ in la fraʒ ⁊ deuʒ patꝝ nr̃oꝝ qui riqᷓ ab homibuſ nluc
q. d. nõ habent arma cea:nec ĩ ſagitta ↄfidũt: ſed vlciſcit᷑ nos m pctã nr̃a:vt ij. Reg. vlti. iſtuui umlni
nec exercituʒ pᷣliandi: n oſen Iſzt ilaſg mn iz tragan cinitare i mꝗ Vltimo dictuʒ vi ½ cog
Ppir qo nõ venient mMõtes deſendũt illoſ:⁊ mu iã tradat ciuitate imanum et pceſſiſea ⸗ miupci
SIna nos in capum: x Niũt illos colles in pcipitio militie holoferniſ vt ſit finii cerdotibus ?K ab rii
ſt vonant entzdhes ↄſtituti. At ergo ſine ↄgreſ/ns bꝛeuis ĩ oꝛe gladij:ꝗ lon iae uſtmge HMeſinvl
Ponriu moiiglif ſr ſione pugne poſſis ſupare gioꝛ efficit ĩ ariditate ſil.Et· cem viiht eri Aſcwn

eos:pone cuſtodes fontiu, cũ hec dixiſſent:fact ẽfletuſ tus iᷓ; de pꝛopꝛiis · nſ

cuerũt bec vba coꝛa, vt no hauriant ex eis:⁊ ſine ⁊ vlulat magni ecclia oib' coꝛpoꝛibus. ¶ ʒ Weſii
bholoferne. qꝛ videba gladio iterficies eos vel cer ⁊ per mlias hoꝛas vna vo ( Ercuz fatigati. hein
iur ſibi vtilia eẽ. ceia fe fatigati:tradẽt ciuitatẽ ſu ce clamauerũt ad deũ dicẽ Hi Uiene hani “ keuung
Nnge edae a3 quã putat imotib poſi tes: eccauimi cũ paibua uemio oucisdͤ an
vel vna die. ſi quilibz tã ſupari non poſſe. Et pla niis: iiuſte egim iniqtatey miſlit ciuitatẽ red (EKhii
biberet p ſua volũra- cuerunt pba hec coꝛã holo fecim.Zu ꝗ piuſ es miſerẽ dere:niſi ifra qn- al tenl
te. verũtũ poterãt ad ferne:⁊ coꝛã ſatellitib e:et nr̃i:⁊ ĩ tuo flagello vindica ꝙ diej venirer ei mialf

.s dieng EanK. X nenen ra E auxiliuz. 7 pz lfa haci,
ſte guinc dies aſtiwuitp gyp cetenarios p inigtates nfas: nolitrade exocs Scindii mii
ppter qð talis imi ſinglos fontes. Cunqʒ iſta ↄfiteteſ te pplo q ignoꝛat le tmꝙ licʒ iſte oa,j; Nauald

Nu

iuit poſitus: vt habe cuſtodia per dies vigiti fuiſ vt nõ dicat int getes vbi eſt bñ lecerit differ e
infra eo. ca. p . Té ſet expleta: defecerunt ciſter de eoꝝ. Et cuʒ fatigati his do rachtcot⸗ e it, ſ
r Finſof, mu mo⸗ ne ⁊ collectõeſ aquaꝝ oĩb cdamoꝛib: c his fletiblaſſa ad cxpectatiõem in
ratio plebis dicẽt ad inhitantib bethuliã: itwà ũut ti ſiluiſſent: exurgeẽs oxias ĩ oiuine mie: tñ ß⸗ bin
ogi hncipez ciuitatis n eſſet itra ciuitatẽ vñ ſatia fuſus lachꝛymis dixit: Eqᷓ figẽdo temmintz F n
q Indicet ds ine rent:vel vna die:qm̃ ad mẽ aio eſtote frẽs:⁊ hos qnq; dcn pias Rie lit
nosa te e maiudo ſura dabat pplis aq qtidie. dies erpectemꝰ a dfio mnia, tcſdalß ci ſer c,
bat ꝙ ciuita reddere Lunc ad ociã ↄgregati oẽſ Foꝛſita.n.ĩdignatõem ſua, iui: vt videbik. ieun
tur qð ogias ⁊ ſacẽdo piri femineq; iuuenes ⁊ pa abſcidet:⁊ dabit gliam nod api. VI. —
tes ipediebant: ppter uuli: oẽs ſil vna voce dixert ſuo.Si ãt trãſaci qnqʒ die eſe, Dl
as mtiucs dkade Judicʒ de int᷑ nos ⁊ teꝛqm b' nõ venerit adiutoꝛiuʒ:fa erlpta eſt filioꝛ⸗ Piult
ciũ aduocabat: impu feciſti inos mala nolẽs log ciemus hec vᷣba que locuti ifrl pſecutio: hbic mlitth

f g „ r. “ Eé? . Angne
tans ſuperbie defenſi pacifice cuũ aſſyrijs:et ppter eſtis. 4 Cap. VIII. vñter deſaibzes N
anezelli Nis io lub. Poc vèndidit nos de in ma T factůʒ ẽ cum audiſ fuerare 8 —
ci Se nib' eoxꝝ. Et iõ nõ ẽ ꝗ adiu⸗ ſet hec vẽba iuduib yvi glth q iteriet bo⸗ ſrhin
lionem. 8&endd lofernẽ: ? iõ ſic ꝓ lygi

dit nos deus in mani 1111? ceqitie bnia bo⸗ .— l
bus eoꝛum.i.totalit᷑ tradidit ſtrahendo nobis ſuum auxi nit᷑ ipius indith multiplex virt: holofernis ca , iumin
lium:ideo concluditur ciuitatis traditio: cum dicitur: Et ibi Cũq; itraſſet.ʒR fuga ſui exercic.c·xii.· pma dim wund
dn 4

AN
Ali

èð

N S in tres: qꝛ emn iudith inducit ppłin ad ſpeʒ diuine mi ę wex captione illius ciuitats patebat via ad hieruſalem:et.

lin ſeratõis:2' ſe munit armis sns ſee iteb es⸗ llamöhaliu poſſent defenderectin maxima afflictõe:niſi ſu
B lo nanin eie tag dtloſariifw hanpch per hochaberent madamum dfi per verbum ppheliẽ hie
c nalar Kuolae 5 nini 85 linea pentalis: cu; di: remias ↄſulebat ſedechie redditoem cielatis e babrto⸗
Wiinn uglct. Zuca pmnuʒz pm nis: ſic aut no erat in
eefSbü 5ose
nl idox c. qð ſacit qua q̃ Trat filia merari: filij vbũ maln. ec acgl tes redditionis termi
nn ad ↄmẽedatoeʒ u idox:filij ioſeph:filij ogie:ſi giſſet:qm̃ ogas,pmilillet qꝙ num. Si auũt dicatur
eſ dith: nã iſti fuert lij elai: filij iamnoꝛ:filij gede tranſacto ꝗnto die traderet , cbriſtigi alia⸗ ſine.
wun nilegteno on:flli raſoim: filij achirob. ciuitatermilit ad pſbyleros pecrcato ſi i n.
Kiaun ribus nobilioꝛes On:filij iii Diro . Et venert terminũ redditionis
Wüuin a quibiuditb nõ filij melchie: filij enam: filij chabꝛi charen ⸗ ẽᷓalicuſ caſtri ſaracenij
Ntgligl degenerauit ſʒ in nathanie:filij ſatalathiel: fi· ad illã Cdixit iluo: io Dicendu non eſt ſi⸗
n melr· gfecit: ſͤõ fij ſymeon:filij rubẽ:⁊ vir e hoc vᷣbũ in iaſenſi oeiae⸗ ne nam Foens
W lt ſtat' eius ↄiu⸗ F i . vnpoſt j l sS: Ii ſequit᷑ gen celia
un aiu; v e nit manaco:q moꝛiiſeſti prmradat oon Negeſt eenKeekege
mmikff vir el uit manal. dieb/ meſſis oꝛdeacee:inſta itra qnq; eg Et qui eſtis offerri põt vbiq;:ſa⸗
n ſin ſesz ſtar vidua. bat. n. ſup alligãtef manipu. vob adiutoꝛiũ: on eſt aiicium vo veter le
uu ieelos in capo: T venit eſ ſup vos ꝗ tetatiſoñm⸗ Non eſt gisofferino poterat
ſantl C EFruari ith caputchet morti etin b. ie ſenn ꝗ miaʒ ꝓpuocet:ſʒ a hleruſe kenen
ngühmn reli. vi. e iaʒ an“ C(aput el :? 1.r n eͤ irꝗ ercitet. M ſpeciali diſpenſatõ.
lt Felln er meſib⸗ thulia ciuitate ſua:⁊ ſepult potũ q irã cvalcre fnror⸗ we ainarſt legit he⸗
mmm: ſex. ex quo pʒ e eſt illic cũ pꝛibſuis. Eràt ãt accẽdat. Poſuiſtiſ vos tös lee in monte carmeli
en Zineele; cũ ad. iuditb relicta e vidua iam miſeratõiſ urin hnin ſacrificaſſe. eecn
Ctgert et ſatj iunẽei,;,; zſibo ſer g m di tuiſtis ei. Séd xviij. Pter qo in pꝛe
lipuin ucet ſa nei. annis trib' mẽſib ſex. Et m dieʒ 6 in Ro ſſß Frione pdicti erat q⸗
ul tranſire tñ no in ſupèrioꝛib dom ſue ſecit qꝛ patie dñs ẽ:i hoc ipo pe fi ne Pdicts erat q⸗
miüt ad ſeda vora. in ſupẽrioꝛib dom ſue fecit qꝛ p : idulgẽtiã ei fuſis daʒ tẽtatio diuina in
dinuiit d ¶ Et in ſupio. ſibi ſecretũ cubiculuʒ ĩ quo niteam Tiaulg lem. HNon guantuʒ volebant p
ufane do ſue kee ſibl ſe. cñ puellis ſuiſ clauſa moꝛa lachꝛymiſ poſtu S ReRpet eeni
uinz vquia melpoccli ciliciũ:ieiunabat oĩb dieb? qʒ ſiẽ Hn holo 8 liemꝰ qulmiſericoꝛdis pro
mins naret: 1 liberus vite ſue: pter ſabbata ⁊ neo/ ſflãmabꝛ. ti nſ ſtitu ocet ꝛc. Sze
n Erha ſoner. Bror alnteg eanul aſbecn . naliem ſer neien nph beatamtinn Sanrat⸗
ahanl rac. ad repſſio niſnis cui vir ſu reliqrat di cam flentes dñe iſcũ allegado pmo dei pa
gh let⸗ car uitias milias ⁊ familiam co- lütatẽ ſuã lic faciat nobii tientiam: cuz dicitur:·
RK nalipcitas eni vi / pioſaʒ:ac poſſeſſiões armẽ cito miaʒ ſuã:vt ſic ↄtur 3,. Sed qꝛ patlens ls 2
uann ine tis bo ? gregib ouiũ ple tũ eſt coꝛ nim in ſupbla eo ae non enizquall bo
et. na. Srcretbocl oſb ſamo ru:ita et de nia nilae: Kals end ennn
e Abeme ſäſſtmaliß timchatdnz pal. gloꝛiemur: ubniã no ſum bit ona homo le,
r cui vir ſu'reli. di de:nec erat ꝗ loqret᷑ de illa ſecuti pctã patrũ nroꝛum ꝗ re eeeneactez ei.
ne, nmtte. eranz: èMẽGU Barangngtunas in⸗
füm ekehitho i⸗ Jone. ſcj. Dẽ: Adhuc. xl. dies niniue ſbᷣ
“ cgiener copia diuitia e:qͥ ſi fomta libidis: ptraxeũ‚t — ges en ane cebe facere: qꝛ pꝛeuidebat pe
E, eã ad ſcdas nuptias. ceia patẽt. g Hec itaq;. Picↄnt uertet. iniuita? ex qua parceret eis: ⁊ hoc eſt qꝛ tales cõ/
tli ponit eius locutio groſa:⁊ pᷣmo ponit᷑ h locutõis act: nitentia niniuitan ex qr 5 m oꝛdineʒ diuine pᷣſcientie que
gitn 2 ipius effect:ibi Et dixerunt illi.Circa pᷣmuʒ ybo ſuo minationes ꝓ Enannh- n ei entiam demeritoꝛum: que eſt
ð iirhnninttitis. m t ges Pumiliem.
R itaq; cũ audiſſet qm oxias miſiſſet ac. ¶ ꝓ ſacerdoti mutabilis:⁊ ſic fui coꝛpoꝛa. n ¶ Ut m volun
in⸗ vyriniteu dicte. Wilt aa roetr aũt nõ iuit ad illi animas naſae non enr donſtcebat enĩ iudith ꝙ ex
af eos nõ fuit ex defectu hũilitatis:ſʒ ex celo caſtitat ⁊ ho tatem ſuam ſic faciarvo ociuz vᷣteretur in oppoſituʒ: ſicut .
ia⸗ eſtatis vidual: quo refugiebat p vicos diſcurrere: ⁊ in. humiliatione populi nego⸗ iuitarum: 7 buius confidentie
mmin aiarion boibus appater e. b ſQuod ẽ hoc vbum nun eKne olctur o¶ Auoniam non ſecuti ſu
iunt in quo ↄſenſit ocias c. Ex boc videt erat ibi:qꝛ cauſa ſubditur:c ꝛum qui dereliquerunt deum.
ia loaui⸗ altnde Er hor ſüpfleirahiq inde n⸗ mus pecca 1 enannoſeene⸗ iz. Reunz. 7.ij. Para
Piri⸗ cederẽt ſacerdotes:vt pʒ ifra eo.ca. põt etiã dici q a pn per malnplicem aptiuitatis babylonice non legitur popu
ei, abio uit birverui iudith oirexir ſennonem ad ſacer ſy. ☛ Nataſe Eniſi aliqui pauci tẽpoꝛe antiochi epi⸗/
irihl dotes:q̃ magis culpabiles:nã ex illo cõſenſu ſatteba⸗ uaiſtaeli hoc inducti timoꝛe moꝛtis. p ¶ Et nune
enen, deſtructio diuini culp: vt hargicet alerrdore⸗ Res, Hir conſequenter iudith inducit populum ad confi⸗
Ricn debebant felare plus qꝙᷓ pꝛincipes. vo.).

qui tẽtatis dominũ ⁊c᷑. Ad intellectum huũ ſciendum:

dentiam:a hoc per ſacerdotes qui erant populi doctoꝛee:

a r 4

ideo dicit: q ¶ Ex vobis pendet anima illoꝛum. quatum
ad firmitatẽ in bono. r LAlaror erigite. ad confiden
dũ de diuina virtute. S ¶ Ut memoꝛej ſint q: ten. ſunt pa
tres noſtri vt ꝓbarẽt ·i.vt eoꝛum patientia declararetur ad
meritum ißoꝛum: exemplum alioꝝ: ⁊ inducit ad hoc exe
plum abꝛaam:qui te/
tatus fuit in filij imo/
latõne:⁊ iſaac qui ad
eandẽ imolatiõem ſe
obtulit volüutarie: vt
declaratũ fuit Geñ.x
xij.⁊ iacob qui fugiẽs
plecutiõem eſau iuit ĩ

aheramian ſyrie
L¶ Illi aũt qui tenta

tões non ſuſceperunt

dereliquer̃t deũ ſuũ:⁊ ado/
rauerũt deos alienoſ:pꝛo qͥ
ſcelere dati ſunt in gladium
⁊ in rapinã ⁊ in cõſuſiones

rũ deũ neſcimus pᷣter ipᷣum

æc. exterminati ſi ab ſolatõnem eius:⁊ exquiret
exterminatoꝛe: Nlũe. ſanguineʒ nim de afflictio⸗
Debi dilchnr ignis nibus inimicoꝛum nr̃oꝝ:⁊
deuoꝛaui e ee
birez caſtroꝝ ppi mur Pumiliabit oẽs gentes que
ur ppli stra dũm. cunq;ʒ inſurgunt ↄtra nos:
EZta ſerpentibus ⁊ faciet illal ſine honoꝛe do
pierũt. Nu.xxj.⁊ nos min deus nr. Et nunc frẽs
nõ vlciſcamur nos re

qm vos qui eſtiſ pꝛeſbyteri
in pplo dei: et ex vobᷣ pẽdet
aſa illoꝝ ad eloquium vrjm

toꝛquẽdo penaj qs ſu
ſtinemus in deũ mur
murando cõtra ipᷣm

tur. y ¶ Et dixerũt.
Hic ponit᷑ locutionis
iudith gratioſe effe-½ U„ —
ctus.:nam ei ↄſenſerunt pᷣncipes ⁊ p̃ſbyteri tanqᷓ manifeſte
veritati:ideo dicit᷑: y¶ Et dixerũt illi ogias ⁊c.nunc oꝛa
p nobis ex verbis.n.eius ſcis ↄceperunt gram dei in ea eẽ:
12
3

mur:ſʒz reputanteſ pctis no

us ozoneʒ acceptabilem deo foꝛe: ideo reſpõdit iudith:
icut qð potui loq dei eſſe cognoſcitis.i.ꝓcedere ex ei

bonitate. a ( Ita qõ facẽ diſpoſui ꝓbate ſi ex deo eſt. nõ

accipitur hic ꝓbatio pꝛo acceptione exꝑimenti alicuius ſta
tim cognoſcendi: qꝛ poſtea ſequitur: Nolo vt ſcrutemini
actum mcum. ſed accipitur hic ꝓbatio ꝓ expectatione effe
ctus futuri. q.d.ſi ſequatur effectus ad liberatiõem populi
per hoc videbitis ꝙ ülud qð cogitaui facere ex deo eſt: ideo

inimicis ſuis. Nos aũt alte

Expectemus humiles con

¶Tiber

ſvditur: b ¶ Et vſq; duʒ renunciem vobis.effectum.
c ¶ Nihil aliud fiat niſi oꝛo pꝛo me.vt de velit me di⸗
rigere. d¶ Uade in pace.q.d.qð cogitaſti facias:no-
limus plus inquirere. e ¶ Et reuertente abierunt. ad
domos ꝓpꝛias. p. IK.
Er Uibabſce
dentibus.
Hic oↄñter
ludith munit ſe

ſtriſ hec ip̃a ſupplicia mino
ra eẽ: flagella dri qᷓſi ſerui ꝗ
coꝛipimur ad emẽdatõem

niſſe credam. Et den ſad petenduʒ ſe
illi ocias ⁊ pᷣbyteri. Oia q diſponit:cum dꝛ
locuta es vera ſunt:⁊ nõ eſt b (Ingreſla en

in ſermõib tuis vlla rephẽ toricet anuz,
ſio. Nũc ergo oꝛa ꝓ nobis ribus dom ſue:
qm mlier ſcã es:⁊ timẽs de vccc¶Met qer⸗
uʒ. Et dixit üllis iudith· Si Lns ſe cllcio ldcet
cuᷣt qð potui loꝗ dei eſſe co eni ſemp clliciuʒ
gnoſcit:itã qð facere diſpo ad carnem habẽt

ſui ꝓbate ſi ex deo eſt: ⁊ oꝛa interius:vt dictũ

HSõ eſt ca.pce. tamen
te vt firmũ faciat de cõſiliũ a une icuitſecl⸗
meũ. Stabit vos ad poꝛtã licig exterius.
nocte iſta ⁊ ego exeaʒ cum d CPoſuit cine⸗

hoc eti dicit:qꝛ oſi cöꝛda coꝛuʒ erigite: ůt mẽõo abꝛa mea: Toꝛate vt ſiẽ diri reſun —
tan in pplo erant aliꝰ ea ſint hy tetati ſat Niebes IrAvtrũq; fecit a
q tam mali:q ex ipa⸗ Es ſint qꝛ tẽtati ſunt patres ſtis ĩ diebus qnq; reſpiciat pumiliatoem ſui
tentia otra ven vole nrivt ꝓbarent ſi vere cole dñs pplmn ſuuʒ iſrael. os ſciẽs ꝙ oꝛatio hu
bant traditiõem ciui rent deum ſuũ. Memoꝛes auũt nolo vtſcrutemi actum eniliati len nupd
ratij berbulieprten eſſe debẽt qũo pẽ nr̃ abꝛaa meũ:ẽt vſq; dũ renũcieʒ vo erer Srr de
lultusin Perhmäſ tatus eſt: ⁊ p multaſ tribu bis nihil aͤliud fiat niſi oꝛ us. hic ꝛ ſuaz pe
vltõem ↄtra deuz de latoes ꝓbatus: dei amic ef ꝓ me ad dñʒ deuʒ nr̃jm. E ritioõem pponiti
penis qs permitrebat lecx᷑ eſt. Sic iſaac:ſic iacob: dixit ad eã ocias pᷣnceps iu H
pplo iudaico inſerri. ſic moyſes:⁊ om̃s qui pla/ de: Aade ĩ pace:⁊ dñs ſit te- Hentil. , conſta
rſu nore cuerũt deo p multas tribu/ cũ in vltõem inimicoꝝ nro tiam ſibr dari:ibi
ra eſſe flagella oñi.· q. latönes tranſierunt fideles. ruʒ. Et rèuerietes abierunt ¶ Da mihi in ani⸗
d. reputare debemus Illi autẽ q tentatiões nõ ſu Vibůs abſcedẽ (IxX. roßſtane .
qꝛ peccata nfa maio ſceperũt cuʒ timoꝛe dñi:⁊ i· NIitib iudith igreſſa eſt rinehdum q
vnobis balienti ſud: ſpꝛoperium oꝛatoꝛiũ ſuũ:ct induẽs ſe ci perit:ria pponit
flicta ad temp'vt pr murmuratõis ſue otra dñz licio poſuit cinerem ſuꝑp ca/ ex dei iuſfiele e
hoc caſtigati euada · ꝓtulerũt: extermiĩati ſũt ab put ſuũ:⁊ ꝓſternens ſe dnñno Pünhir ar
Wanurrd Lerna i extermiatoꝛe: ct a ſerpẽtib· clamabat ad dm dicens: vor dine filie i⸗
aieunuali ul perierut. Et nos ergo nõ vl Df de pfis meiſyme d cob violatoem
emendatõez c. ſequi ciſcamur nos ꝓ his q̃ pati dediſti illi gladiũ ĩ defenſio Geñ· xxxiiij.⁊ h

E qðᷣ dẽ: e Dñe
deus patris mei
ſymeon. patriar-

neʒ alienigenaꝝ ꝗ violato/

che. Sʒ ↄtra hoc videt ꝙ in pꝛincipio cap. pcedẽ genea

logia iudith reducit ad ruben: ꝓpter qoð ianr aliaur⸗
ex pte patris fuit de tribu ruben: vt ibi dicit: ex p
o matris de tribu ſymeon: vt dicit hic: ʒ melius vi

dicendũ ꝙ ſimplłr fuerit de tribuſ ymeõ ex pte patris

„

1 . rrib:
mfis:qꝛ muliẽs nõ debebãt ↄiungi viris alierin⸗ rie
Au. xxxvj. nec ille ruben ad quẽ reducit᷑ genea oan di

dith.c. pᷣce. videt᷑ fuiſſe ruben pꝛiarcha:nã ibi dict

ſymeoõ: ilij ruben: Scñ. vo. xlvj· .j·paly. v. vbi nueran

filij rubẽ: nõ ponit ibi aliqs qᷣ vocetſ ymeon. Ieẽ qep
gnãtiones vident fuiſſe int ruben ⁊ iudith: qᷓ ponantur

armis oꝛoniſ:⁊ ᷣ
niam oꝛio eſt peti

⁊æ nõ ad pditiõem nr̃aʒ:eue neo decentiũ a do .

Wu,

ztͦtn
temnig
Nvrtgpt⸗
Gtmnli
Lasbe
ſcißbeh
Umnd⸗
mit
mc

miont
irig
iͤmüͤcfi
nlnifen
iGlnfen
mifnmn
Nuröen.
Nepnigel
ſn.ane⸗
gibltiru
Uitdcft
Pczobel
ifoß
ciitrle
ncon
Phime
1rügüte
0Mältan
ſßmn
nlle ni⸗
ſurnun
uha
u mmin
tpz.
wonruede

9

nwinne

wuͤbadn

dhii emnen
lnteiſagey
clarit
loremane
weamnpt
lanore
ltoig
liſng
icbmittn
bhome
lggnn
nühſne
Eilbhfi
hüng
Upahr
Mcdre
fimngn
nbaikin

npiin

Wefltr
hrſ
iſtmie
theryi;

Arnt
Poi
da ſ
Richen
nignu⸗
Aanng
ienenni
tinn
R
ſt⸗
ſöpon
niintet
t
n G
1bei⸗
nün

mmſhan
Nnhi
wot
2,

uſe

¶ Judith

ca.pᷣce.nã a natiuitate iſaat vſq; ad exitũ de egypto flu

xerũt anni q̃dringenti:vt dem̃ fuit Señ.xv. Iteʒ ab exi

tu de egypto vſq; ad fundatõem tẽpli ꝑ ſalomonẽ fluxe
runt anni q̃dringenti octogita.iij. Reg.vj.et inde vſq;

ad eius deſtructõem ꝑ nabucho.fluxerũt anni q̃dringẽ

ti deck Heb eoj
⁊ poſſet ꝓbari ꝑ ;öʒʒʒq .
tpa regũ d regna res extiterũt in coinqnatõe
nerunr awe ſalo ſua:⁊ denudaueruni femur
en Pginis in ↄfufionez: ⁊ dedi-
uo fuit teplum ſti muliẽs illoꝝ in pdaʒ:⁊ fi
quo ti llox in pdaxs:
deſtructuz:ʒ ppi lias illoꝝ in captiuitateʒ: et
plixitatẽ omitto oẽm pᷣdaʒ in diuiſionẽ ſuis
nchucktan ſ tuis qui gelauerũt gelũ tuũ:
fundatũ fuit cd, ſubueni queſo te dñe deus
tẽpluʒ fuerũt. xxx me mihi vidue.Tuũ.n.feci⸗
anni in min e) ſti pꝛioꝛact illa poſt illa co/
octo vſq; ad cabi gitaſti: hoc ſem̃ eſt 0 ipſe
ſem: ſb quo cõti poluiſti.Om̃s.n.vie tue pa

git hiſtoꝛia iudi/
th: vt dem̃ eſt. . ĩ

6 ipi Pli . 1 5 „ °2 —
Hchio aint ſtra aſſyrioꝝ nunc:ſicũt tũc
iuncti ſi mille. ccc caſtra egyptioꝝ videre di,s
lxviij.a quiboʒ tus es:qñ poſt ſeruos tuos
prahẽ anno⸗c. armati currebãt: ↄfidentes
anatiultate lane in ddrigis ⁊ in eqtatu ſuo ⁊
vſz ad natiuitate in mliitudine bellatoꝝ. Sʒ
rubẽ. nã anno.lxx aſpexiſti ſuꝑ caſtra eoꝛuʒ:et
iſaac nati ſi iacob r
⁊ eſau:Geñ.xxv.

Eſau vo ãno.xl.etatis ſue vxores duas accepit:Geñ.x
xvj.⁊ ꝑ ↄñj iacob tunc q̃dragenarifuit qui cito poſt de
voluntate pentum iuit ad laban auunculũ ſuuʒ:Geñ.x
xvij. vbi ↄpletis ſeptẽ annis ſue ſeruitutis accepit ly'am
vxoꝛẽ hup pꝛiogenit᷑ fuit ruben:⁊ ſic iacob videt fuiſſe
xlviij.annoꝝ: vel circit᷑ in natiuitate rubẽ: igit᷑ a natiui⸗
tate iſaac vſq; ad natiuitatẽ ruben fluxerũt anni.cviij.
vel circit᷑:quib ſpᷣtractis de numero annoꝝ ſupꝛapoſi
to remanẽt anni mille.cclx.qui faciunt triginta gnãtio⸗
nes ⁊ amplũ:nã hoiĩes illius tꝑis iã generabant exñtes
xl.annoꝝ:⁊ minoꝛis tpis:hoc etiã pʒ per genealogiam

ſaluatoꝛis:Matth.j.ibi ab abꝛaaʒ qui genuit iſaac vſʒ

ad trãſmigratõem baby.ponunt᷑ gnãtionej vigintiocto
⁊ tñ obmittunt᷑ ibi tres gnãtões regũ iuda:vt ꝓbat hie
rony.in homelia ⁊ ẽt ſb noie boo ponunt ibi tres gnã
tiones ꝓ vna vt ibidẽ oſtenſũ fuit:⁊ iteʒꝝ a trãſmigrati
one babylonis vſq; ad tps cambiſis ſb quo ↄtigit hiſto
ria iudith:fluxerũt anni.lxviij.vt pʒ ex pᷣdictis: qui bñ
faciũt duas gnãtiones:⁊ ſic pʒ ꝙ ille ruben ad quẽ reſol
uit᷑ genealogia iudith nõ fuit ruben pꝛiarcha filõ iacob
ꝓpter qð dicendũ ꝙ fuit alius eiuſdeʒ nois de tribu ſy-
meon:ad quẽ reſoluit᷑ genealogia iudith:eo ꝙ fuit in il
la tribu vir notabil. f ui de. illi gla. in defen. alie⸗
nigenaꝝ.i.in defenſiõeʒ ſui ab alienigenis:⁊ accipit᷑ hic

defenſio ꝓ occiſione ſychimitaꝛuʒ ꝓ violẽta oppᷣſſione

dine filie iacob:in q̃ quidẽ occiſione ſymeõ fuit pncipal
Geñ.xxxiiij. Poteſt ẽt ibi accipi defenſio ꝓpꝛie:qꝛ gen
tiles de alijs ciuitatibꝰ ppinquis nõ fuerũt auſi pſequi

iacob ⁊ filios e recedentes territi a deo:⁊ ex fcõ ſymeõ

⁊ fratrũ ſuoꝝ:Señ.xxxv. g ¶ Qui celauerũt geluz tu
uʒ.hoc vide?᷑ falſũ:na iacob repᷣhendit illud fem tanqᷓ

rate ſt:⁊ tua iudicia ĩ tua ꝓ
uidẽtia poſuiſti. Reſpicẽ ca

malũ:Geñ.xxxiiijvſit Geũ.xlix. dicẽs: Symeõ ⁊ leui frẽs

vaſa iniquitat bellantia c. vt expoſitũ fuit ibidẽ. Dicẽduʒ

ꝙ in facto illo duo fuerũt.ſ.elus vlciſcendi ſtupꝛũ: ⁊ illu
fuit licitum ⁊ iuſtuʒ: qꝛ non habebãt iudicem qui vellet fa⸗
ctum punire:cui actoꝛ erat pnceps ciuitatis:⁊ ppls eiuj ſau

toꝛ:⁊ ſic loquit᷑ hic iu
ith. Alid qo fuit ibi
tenebꝛe fatigauerũt eoſ. C.fuit mod vlciſcẽdi q
nuit pedes eoꝝ abyſſus: et ruit malr Saudare
operuerũt eoſ. Sic fiant Naetu bitnz eui lerhol
aq operuerut eol.Oic fiant pactũ hituʒ cuz ſychi
⁊ iſti dñe ꝗ cõſidunt ĩ multi mit:⁊ ſic rephẽdit il
tudine ſua:⁊ in currib ſuis lud iacob.

5 „½ „ „ H —
et ĩ cont ⁊ in ſagiti ſuiſ ⁊ in ain
trS — atione di.
lãceis Vornanter neſciũt qꝛ illacocit

illa poſt illa cogitaſti.

mipſe es de nr̃ ꝗq ↄteris bel noõ ſic ĩtelligẽdo ꝙ ſit
la ab initio:⁊ dñs nomẽ eſt zus mta m in .
tib l.Erigẽ bꝛachiũ tuum ſi⸗ rat᷑ nunc eternitatis:
cũt ab initio: &t allide vᷣtutẽ ſed in reby factis:qua
eoꝝ in vᷣtute tua.Cadat vir rũ alie ſũt poſterioꝛes
tuſ eoꝝ in iracũdia tua:qui alijj. Raſpueca
ſttut ſe violare ſcã tua:? ſtra. Dic allegat ſcom
ꝓnuttut ſe violare ca tua:? ex vltõe diuina factũ
⁊ deijcẽ gladio ſuo coꝛnu tioꝝ:cũ di Behle

altantui. Fac dñe vt gladio oculo tuo iuſticie.
l.F Sa ſtra aſſyrioꝛũ

ꝓpꝛio eiuſ ſupbia amputer

ES nũc.ipᷣa puniẽdo.
Cäpiatur laqueo oculoꝛu, mi il kine cantra
ſuoꝛum in me: èᷣt percuties egyptioꝝ vidẽ digna
tus es ⁊c.Exod.xiiij.

euʒ ex labij 8 char mee. Reſpiciẽs dñs ſuper
. caſira egyptioꝝ p co/
lũnam ignis ⁊ nubis iterfecit exercitũ eoꝝ ⁊c̃. n ¶ Et tene
bꝛe fatiga. eos.Exo.xiiij. Erat nubes tenebꝛoſa ex ꝑte egyp
tioꝝ:⁊ illuminans noctem ex pte hebꝛeoꝝ:ipediens egypti
os ne poſſent accedere ad hebꝛeos. o

eni feciſti poꝛa.in cre⸗

cnilt pedes eo-
rũ abyſſus.i.maris fundujſ in eoꝝ ſubmerſis Et in
coni.i.fuſtibꝰ ad pugnandũ diſpoſitis. q¶ Et neſciüt ꝛ

⁊c.ↄterij bella ab initio.i.ab antids tpibus:ſic patʒ de ama
lech ↄ filios iſrl pugnante:Exod.xvij.⁊ de og rege baſan ?
ſeon rege amoꝛꝛeoꝝ: Nu.xxj.a de regib ↄtra ioſue pugnã
tib' ioſue.x. ⁊ in plurib' alijs locis. r ¶ Erige bꝛachium.
Pic ponit᷑ zm a iudith allegatũ.ſ.deſtructio diuini cultus:
cup obſeruatio erat ↄueniẽs deo:io diciti Eige bꝛachiuz
tuũ.i.potẽtiã tuã. s Sit ab initio.i. ab exitu filioꝝ irl
de egypto:vt pᷣdictum ẽ. t ¶ Et allide vtuteʒ eoꝝ.i.ꝓſter/

ne. y ¶ Qui ꝓmittunt ſe violare ſcã tua.ſic eni ꝓmiſᷣant

nabucho.regi:vt ipᷣe ſolus noiaret᷑ de in terra:vt dictuũ t᷑.S.
c. iij. x¶ Fac do.vt gla.ſu. ppꝛio eo amputet.i.caput ho-
lofernis: de cup ptãte exercii gliabat: ⁊ videt h̊ ꝓphetice lo
q:qꝛ ſic fom fuit poſtea:vt videbit᷑.xiij.c. y¶ Tapiat laqᷣo

ocu. ſuoꝝ.in me.i.ſic capiat in aſpectu mee pulchꝛitudis: q
fiã ei ſic familiarl: poſſiʒ eũ iugulare. 3ʒ ¶ Et ꝑcuties euʒ

ex la. cha. mee.i. ex vbis meis dulcib' ⁊ amoꝛeʒ ptendẽtib.
Ad ĩtellectũ hꝰ a ẽt ſequẽtiũ ſciẽdũ ꝙ dicũt alid ꝙ i iudith
duo ſuerũt.ſ.affectio magna ad liberãdũ pplłʒ de manu ho
lofernis: ⁊ iſtò fuit licitũ ⁊ ſem:aliõ qð ex hac affectõe ſecu
tũ ẽ.ſ. xecutio h' affectõis in qᷓ petiuit ⁊ fec ⁊ dixit aliã illi-
cita: a ſic petiuit ardoꝛẽ libidis excitari ĩ holoferne:⁊ ad hꝰ
oꝛnauit ſe:a pla mẽdacia dixit ĩſi equẽtib holoferni 7 ſuij ſa
tellitibꝰ:pꝑ pmũ tñ pmẽdal in ſcripfa: ⁊ oꝛo er fuit exaudi-
tarr pulrhumudo e diuinit᷑ augmẽtata:ſic Exo.j.obſtetri
ces ↄmẽdant de bona affectione quã habuerũt a rada

Sa

——
—

creature. f

xaudi me miſerã. afflictioneʒ n. ⁊ miſeriaʒ

conſequenter ſe tradit manibus hoſtium cum dicitur:

pueros hebꝛeoꝝ: nõ aũt de mendacio qð ↄñter ad hoc di ſui ppli reputabat ſuò. g ¶ Et de tua mia p̃ſumentẽ. S
perütie exeuſancdo⸗ Alh vo dicunt ꝙ ni percauit in oione .i.ofidẽtem vltra modũ muliebꝛẽ. h¶ Memẽto dne 1 .
pdcã: nec in ſui ↄpoſitõe: nec ẽt in vbis que vident mẽdacia teſti tui.i.ſi ꝓ nobis nõ parcis:ſaltẽ pcas ꝓ tuo cultu q eef
in ſequentib': dicunt eni ꝙ iudith aliud itendebat: aliud p’ viget in nobis. i ¶Et oẽs gẽtes agnoſcãt:qꝛ tu es de· n le
uidebat: intẽdebat.n. ſe ſic fieri grataʒ holoferni vt cum o ꝑcm ſic mirabile:qð nõ pot ſiciniſitna Rut⸗ XN. mn aru
poſſet eſſe familiarit Actu eſt Gen en
ad eiuſ interitũ perpe· „ „ [/— Zsür. POH. n
trandũ:qð erat licetũ Hã mihi in aĩio ↄſtantiã vt ſurrexit de loco ĩ quo iacue F iudich nug
boni cuz eet dei ad. ntẽnaz illu: vtutez: vt euer rat ꝓſtrata ad dim. Nöca , Emunltoneil
tecetib⸗ io vuidebar Ua illu. Erit eni hoc memo/ uitq;ʒ abꝛaʒ ſua: &t deſcẽdẽs offen ſe periculo ci /ol
amoꝛez illicttũ holo riale nois tui:cũ man femi ĩ domũ ſuã abſtulit a ſe cli moꝛtis: ⁊ pmo ſe nntt
fernij circa ſe:ñ tñ de ne deiecerit eũ. Non.n.ĩ m ciũ:⁊ exuit ſe veſtimentis vi pparatoꝛnamen nun
bebal op h bonũ ſdi titudine ẽ virtus ua dñe:ne guitat ſue: Et lauit coꝛpbus de Aſan uider Rrnnn
ob dimitirpercatoꝛ? q; in equor virib voltas ſuũ:ct vnxit ſe mynto optio Impoſut nach. am
punire:lʒ puideat ivʒ tua: MNec ſupbi ab initõ pla ⁊ diſcriminauit crinẽ capii 3 ſe tradit hofiiũ fftnnml
ex hoc deterioꝛari:ſ· cuerũt tibi:ſʒ hũiliuʒ ⁊ mã/ ſui:ct ĩpoſuit miraʒ ſup ca cuneo: ibi actuʒ unnend
cut patʒ oepparnone ſuetoꝝ ſemp tibi placuit de put ſuu: t induit ſe veſtimẽ mn ade Cirspei tunnti
uibindurani S b. Bcat0. Deũl celoꝑ: creatoꝛ: tis iocũditatis ſue. Induit cnu eſtaut e tel leſtt
nõ videt bñ dem: na⸗ aanare⸗ dñs toti creature q;ʒ ſandalia pedibuſ ſuis aſ/ ſaſſetcla. ad oñʒ. hnuliin
eadẽ eſt intentio finis eęxàudi me miſerã depᷣcantẽ ſumpſuq; dextrariola et li oione ſus pfecia riit⸗
eoꝝ qᷣ ſt ad fineʒ q & de tua mia pᷣſumentem. lia ẽt inaures ᷑t annulos: c᷑t bell Surrexit. vnna
pp̃hendunt᷑ vt ad fi- Demto dſie teſti tui: ⁊ da ſb tis ſuiſ oꝛnauit dei adiutoꝛio cõ⸗ mmnnl ain
nẽ oꝛdinata:ſi(t mobi Memitõ dñe teſti tui: da oib denamens ſuil oꝛnauit fiſa. c (Uoca⸗ intanhl
le eodẽ motu moue pbuʒz in oꝛe meo ⁊ in coꝛde ſe. Cuüi etiã dñs otulit ſplen uitq; abꝛaʒ ſuã i. nde
in mediũ ⁊ terminuz meo ↄſiliũ coꝛoboꝛa vt do doꝛẽ:quoniã ois iſta ↄpoſi ancillã liberta:et ſcuſtun
Zugith aũt itẽdeba: mus tua in ſcificatione per/ tio nõ ex libidie:ſ ex ᷣtute vr ab hac ppoſii fuk
maoꝛtẽ holofernis tã/ e en e ee e Kin onec ab 1 ara are: ullenmn
S finẽ intẽtũ:ad qu? Maneat:ct oes genteſ agno pẽdebat.Et iõ dñs hanc in nã antiquit iuxta Poluort
tendebat ptingẽ per ſcant:qꝛ tu es de: ⁊ non eſt illa pulchꝛitudineʒ ãpliauit arã libertas fus fntont
1665 fpmlia,ſtan cũ alius pᷣterte. ¶.x. vt ĩcõparabili decoꝛe oluum danebat. ol mut
po: hanc familiari um aũt cũe . ſuit ita deſcende pve⸗
tatẽ adipiſci p ardor?ꝛ en e auten al . ocmap daret Ppolſtur muz ſuã. de loco M ortun
ↄcupiſcentie holo er⸗ let damare ad dim: Gabeelue ope oionis ſue q erat nmmoun ,
nij lipam: vñ dicebat , AAfAlupioꝛib oom⸗ uui,onnt
Capiat᷑ laqueo ocloꝝ ſuoꝝ in me pp qð ſuꝑ hoc cadebati vt dẽʒ ẽ. ð. vij. e¶ Abſulit a ſe ciliciũ vc.i. veſtimẽ rouatns
tentio iudith cũ eſſet de medijs ad finẽ intentuʒ oꝛdinat:⁊ lugubꝛia. f ¶ Et lauit coꝛp ſuũ.vt melius recipet vn- nlenuni
iõ ↄcupiſcentia holofernis fuit peccatũ vt ipᷣi dicunt:⁊ per guentũ:io ſubdit᷑: g ¶ Et vnxit ſe myno.i.vnguento lh im
ↄñs peccatũ moꝛtale:⁊ cũ ſit tale de gnẽ oʒ ↄñter ↄcedere ꝓ ex myrrha ꝓ magna pte cõpoſito. h ¶Et ipoſuit mi⸗ Utumuul
petitio iudith quãtũ ad hoc ⁊ e oꝛnat fuerit moꝛtale pec· trã.icucufas ad ſui capit oꝛnamẽtũ. i ¶ Et induit ſe Phebre in
catũ:lʒ min graue qᷓ; pctm holofernis ſprer affectöem ad veſti. iocun ſue.i. qb vtebat cũ iocunditate viro ſuo ui gn
iunctã de ppli liberatoe. Sʒ qꝛ hoc nullo mõ ↄſonat ei qd i uẽte. k ¶ Induitq; ſanda. pe.ſuis.i. calciamẽta eſtiua mnpuigenti
fra dĩ ca.ſequẽ ꝙ e ↄpoſitio nõ ex libidine ſʒ ex vᷣtute pen lia coꝛiũ deſup nõ hñtia. l ¶ Elſſũpſitq; dextrariola. eut a
debat:a iõ dñs hanc in illa pulchꝛitudinẽ ãpliauit. J6 p ali .i.oꝛnamẽta dexie ptis. m ¶ Et a, oꝛnamẽta ſi a ca ündung
aʒ viõ põt dici:qꝙ nõ fuit intentio iudith holofernẽ allicere pite depẽdẽtia ad modũ lilij ſcã. n ¶¶ Et iaurej i oꝛnna ſiſalcen
ad aliqð peccatũ:ſʒ intendebat ſic apparere groſa coꝛã ipſo mẽta auriũ qb' vtunt᷑ muliẽs oꝛiẽtale) maxie. o ¶ Et roni
vellet eã vxoꝛẽ hr̃e:qð nõ erat licituʒ holoferni:qꝛuis iu annulos. qui ſi oꝛnamẽta digror. p A toibuj oꝛng Ulpheie⸗
acn nullo mõ vellet ſibi in ↄiugiuʒ copulari:ſz p hoc inten- mẽtis ſuis oꝛnauit ſe. hoc dicit ad oſtẽdendum qꝙ nibil mrunln
debat cũ ipᷣo taleʒ familiaritatẽ hr̃e ꝙ poſſet ipᷣm iterficere: omiſit de ↄtingentibus ad decentẽ oꝛnatum. q ¶ Ein Kuſchnag
nec talis ĩterfectio inſidioſa peccatũ erat:nã in bello inſto li etiam dominus contulit ſplendoꝛem. augendo eiuj pul wenh
citũ eſt inſidijs vti: ſicut pʒ Joſue. viij. vbi de pᷣcepto dñi io chꝛitudinem. r ( Quoniã omnis iſta copoſitio non ſnn
ſue poſuit inſidias pꝰ vrbeʒ hay:bellum aũt filioꝝ iſrł ↄtra ex libidine ſed ex virtute pendebat per moduʒ bceden uch
holofernẽ erat iuſtiſſimũ:qꝛ intendebat totalr deſtruẽ cul ti capi.dictum. s ¶ Impoſuiti lae⸗ Hic cõſequenter hunen
tũ diuinuʒ:vt pʒ ex. s.ᷣ dictis.de vᷣbis aũt iudith vtrũ debe ſibi ꝓuidet de alimento.¶ Impoſuit itaq; abꝛe ſue aſco ign
at excuſari a mẽdacio:dicet᷑ in loco ſuo. a Da mihi. Pic pã.i.vtrẽ:⁊ ẽ nomẽ grecũ.aſcopa.n.grece vter ẽ latine. uutm
ↄñter iudith petit ↄſtãtiã ſibi dari:nã inuadẽ tiñ tyrannuz t (¶Et vas olei ꝓ ↄdim̃to potag. »* Et polẽtã. i. ci finge 4
⁊ per muliereʒ videbat valde magnũ:iõ dicit: a ¶ Da mi bũð farina fem. x(Et lapates.·i. fit ſiccas ʒ hug. de ton
hi ⁊c vt ↄtẽnam illũ ⁊c.i.vt nõ timeã nec hoꝛꝛeã occidẽ illũ talibẽ.n.cibij ſibi puidit:qꝗꝛ nolebat vti cibij gẽtiliũ lege gean
b ¶Erit.n. hoc memo.nois tui ⁊c.cũ hoc nõ poterit iĩputa moſaica ꝓhibit. ũq; puẽiſſent ad poꝛ. ciuitat i iin
r vtuti humane:ſʒ diuine. c nl vᷣtuj tua ueneruni expectantẽ ogiam ⁊ pꝛeſbyteros.ſicut oixerat mmſun
dñe ⁊c᷑.qꝛ ſolo nutu potes ſbuertẽ oia. ð ¶ Nec ſuꝑbi pla eis iudith ſupꝛa in fine ca.viij. 3 ihil tamen inter R
cuerũt tibi ab initio.nã angelos ſupbientes deiecit de celo. rogantes eam. dixerat enim eis ꝙ non ſcrutarent ſuum inumn
e¶ Deus celoꝝ:creatoꝛ aquaxꝝ.p hec intelligunt᷑ om̃s alie ↄſilium: cetera patent. 7 ¶ Factum eſt autem. Hie Pinenn

dichrj
Eine
nümgin
rilbmnuf
—R
Mvin
mtirleo
tiefct
gun
itiſcmn
unga
Swur
Curmni

R=R=

=
= =

—
=
=

¶Judith

y(Factum eſt autem cum deſcenderet montem. l. be⸗

thulie. 3 (Circa oꝛtum diei. vt videret fugere popu-
lo ciuitatis ignoꝛante:nam illa hoꝛa vigiles vadunt ad

doꝛmiendũ ⁊ ſic fugientes habẽt tempus magis oppoꝛ

munum. a ¶ Occur
qui erãt in circui

tu ciuitatis:ne ali

Aagerien poſſz
effugere manus
eoꝛum. b (36

ego fugi a facie eo

rum:quoniaʒ fu-

turuʒ agnoui ⁊c̃.
PHec auteʒ verba

iudith ſequen-

tia nituntur alid
verificare duplici
via. Una eſt ꝑ cõ
ditionalem ſubin
tellectaʒ:vt ſit ſen
ſus:ꝙ hebꝛei ſint

in tali diſpoſitioõe

ſiti ꝙ tradant᷑
oloferni ⁊ ei ex
ercitui: niſi cito
veniat eis auxili⸗

uz a deo. Alla eſt

vt eius verba my

ſtice ſeu pphetice
intelligantur de

ſpoliatione 2 de⸗

ſtructione iudeo/

rum: que futura

erat tempoꝛe tyti
per exercitum ro

manoꝛum. ſed
ma via non vide

tur conueniens:

nam ſequenti ca.
iudith affirmat

diuinum auxiliũ

ab hebꝛeis ſubla
tuʒ:⁊ ꝙ per diui/
nam ꝓuidentiam
miſſa erat ad h
nunciandum.Si

milit nec ſcõa:nã

iudith non videt᷑
loqui ꝓphetice ð
tempoꝛe tam lon

unt ei exploꝛatoꝛes aſſyrioꝛuʒ.

vas olei ⁊ polẽtaʒ ⁊ làpateſ
⁊ panes ⁊ calen:⁊ ꝓfecta ẽ.
Lunq; veniſſent ad poꝛtas
ciuitat:iuenerũt expectãteʒ
Em pᷣſbyteros ciuitatis.
Qui cũ vidiſſent eã:ſtupen

tes mirati ſi nimis pulchꝛi/

tudinẽ eb. Nihil tamẽ inter
rogãtes eã:dimiſerũt tranſi
re dicẽtes:De patrũ nr̃oꝝ

det iibi gram:⁊ oẽ ↄſilium
tui coꝛdis ſua virtute coꝛo

boꝛet:⁊ gloꝛiet ſup te hierlʒ

⁊ ſit nomẽ tuũ in nũero ſcõ
ruʒ ⁊ iuſtoꝝ. Et dixerũt hi
q illic erant oẽs vna voce:ſi

at:fiat. Judith pᷣo oꝛãs dñʒ

trãſiuit ꝑ poꝛtas ipᷣa ⁊ abꝛa
el. Factuũ eſt aũt cũ deſcen/
geret montẽ circà oꝛtũ diei
occurrerũt ei exploꝛatoꝛes
aſſyrioꝛuʒ:⁊ tenuerũt eã:di
centes: VUñ venis aut qͥ va/
dis:Que rñũdit:vilia ſu he
bꝛeoꝝ. Yõ ègo fugi a facie

eoꝝ:qm̃ futuruʒ agnoui ꝙ;

dent᷑ vob in depdationem:

ꝓ eo ꝙ cõtẽnentes vos no-

luerũt tradere ſeipᷣos:vt iue
nirẽt miſericoꝛdiã in ↄſpcũ
vr̃o. Hac ð cã cogitaui me
cũ dicens: Aadã ad ſacieʒ
pᷣncipis holoſfernis vt indi

ginquo: ſed magis hiſtoꝛiace loqui de caſu hebꝛeoꝛum
iminenti de ꝓpinquo. Item qꝛ pꝛeter ſenſum myſticuʒ

⁊ figuratiuum opoꝛtʒ habere

quem ſenſum litteralẽ

verũ:quia qð nihil eſt non poteſt aliquid figurare nec
holofernes turpiter deiectus ab hebꝛei? poteſt conueni
enter dici figura tyti victoꝛioſe iudeos debellant᷑ᷣ ⁊ ca
ptiuantis:nam figura ⁊ figuratum inquantum huiuſ/
mõòi coꝛeſpondent: ꝓpter qð ſaluo melioꝛi iudicio vi/
det᷑ mihi ꝙ hec verba iudith ⁊ ſequentia ſaltem in plu
ribus ſunt mendacia ↄficta ad liverationem ppłi deuʒ
colentis:⁊ ad deiectionem ſuperbi cultum diuinum de
ſtruere intendentis:⁊ tale mendacium eſt officioſum:et

per cõſequens non eſt moꝛtale peccatuʒ:ſed veniale tm̃

a quo non opoꝛtʒ excuſare iudith:qꝛ nec apoſtoli lon/
ge ꝑfectioꝛes: ⁊ maxime poſt receptiõem ſpirituſſancti:
