noꝛationẽ dei ꝑtinẽtia:tñ timebat ne circa hoc hũiſſent ali

quã coꝛdis ↄmotionẽ. ſ ¶ Sic fa.iob cũcil dieb.ſ.circulo
pᷣdictoꝝ ↄuiuioꝝ ꝑ hebdomadã ↄpleto. in qͥ appet deuoti
onis ſue ↄtinuatio:qð ẽ valde laudabile:qꝛ mulii freq̃nt in-
cipiũt ⁊ cito tepeſcũt. g ¶ Quadã aũt die.h̊ ↄñt poſt ſtatũ
ꝓſperatõis ipſ iob deſcribit᷑ tᷣs aduerſitat:q̃ duplex fuit:
vna ex bonoꝝ: amiſſiõe alia ex ꝓpꝛij coꝛpis ꝑcuſſione:q̃ po
nit᷑ ca.ij.vtraq; vo fuit px demonẽ ꝓcurata:⁊ iõ circa pꝛimã

pꝰponit᷑ huiꝰ aduerſitat ꝓcuratio:⁊ꝰ eiuſdẽ executio:ibi E/

greſſuſq; ẽ. pꝰ in duas:qꝛ p ponitpcuratõis occaſio:ꝛꝰ ipᷣa

ꝓcuratio:ibi Cui rñdit ſathã. Occõ aũt iſta fuit: qꝛ diabo
lus ſcitati iob inuidẽs:audiẽs a dño e ↄmendatiõem:inui

dia mov:q̃rere voluit e ſubuerſionẽ: verũtñ qꝛ in hac ꝑte

magna ſnia ſub bꝛeuib' vbis ponit᷑: iõ aliqᷓ de ſcis angelis et
matl ad intellectũ hup ꝑtis pᷣmittunt. Scienð igit᷑ oẽs an

geli creati ſe boni:ſed aliq in ſua ↄditõe ꝑſiſtentes ad laudẽ

los.qꝛ iĩ talibꝰ ↄuiuijs ſolẽt hõies relaxari Sacliee
. xari ad aliquã ineptã

n coꝛꝛ

demones ſiue ſathã. Ulterd ſcienð ꝙ aſſiſtere angeloʒ⸗
coꝛã dño dꝛ vno mõ ꝓpꝛie:⁊ ſit angeli ſupioꝛes qui nõ
mittunt᷑ ad exiioꝛa miniſteria dicunt᷑ deo aſſiſtẽ. alij vo

q mittunt᷑ dicunt᷑
.— R]—— „ miniſtrare: 'm g
còꝛdibus ſuiſ. Sic faciebat oꝛ Dañ.vij. Mi⸗/
ſiob cunctis dieb. Quadã lis miluuʒ na⸗
at die cůz veniſſent filiſ dei: Ues centena millu
ut aſſiſterẽt coꝛã dño: affuit aſſiſicbãt ei. Alio
int eos etia ſathã. Cui dixit mo large: ſic oẽ
dñs: Vndẽ venis: Qui ri- ageliſck eri mini
dens ait. Circhiiui terr: b afiſterinaͤntuz vi
ambulaui eã. Dixitq; dñũs dent deũ clare. 3
ad eũ: Nunquid ↄſideraſti mo largiſſime. et
ſeruũ men iob ꝙ non ſit ei ſic an denbe di
ſilis in fra: bmo ſimplex ? untt nne
reci ac timẽs deũ ⁊ recedẽſ eoꝝ patẽt diuino
a malo: Cuirſidens ſathã oↄſpeciui:ſiẽ et ſan

ait: Nunquid fruſtra iob ti
met deuz. Nonẽ tu vallaſti

ipediũt ⁊ pturbãt. His igit pᷣmiſſis deſcẽdam ad lraʒ.
g ¶ Quada aũt die.nõ eſt intelligendũ ꝙ aliq̃ ſucceſſio
tpis ſit in deo vel actib ei intrinſed ꝗ mẽſurant᷑ einita
te:ſed tm̃ in ſubiecil creaturis. h
angeli miniſtri ad pñtandũ coꝛã deo merita hoĩm: ſᷣm
ꝙ dixit raphael agelus Tob.xij. Qñ oꝛabas cũ lachꝛy

mis ſepeliebas moꝛtuos ⁊ dẽlinqbas pꝛandiũ ⁊ moꝛ
tuos ꝑ diẽ abſcõdebas in domo tua ⁊ nocte ſepeliebas:
Ut aſſiſterẽt coꝛã dño.

ego obtuli oꝛonẽ tuã dño. i j jo.
aſſiſtẽtia ppꝛie dicta qtũ ad angelos ſuꝑioꝛes: ⁊ aſſiſtẽ

tia large oca qtũ ad inferioꝛes:⁊ aſſiſtẽtia largiſſime di

cta qtũ ad oes angelos ſcõs: ⁊ etiã demõej:⁊ in hoc ſen
ſu vltimo ſubdit᷑: k ¶ Affuit int eos etiã ſathã.qꝛ act

demõis malũ hũani generis ꝓcurãtis patẽt dino ↄſpe/

ctui ⁊ adducunt᷑ e examini. I ¶ Cui dixit dñs. hoc di
cere nõ eſt ꝑ vocẽ ſenſibileʒ:ſic aliqñ fiebat ꝓphis:vt xꝑ

.. Re. de ſamuele cũ demò ſit nãe ſpũalis:ied ꝑ manife

ſtationẽ alicui intelligibił. n ¶ Un venis. no petit ex
ignoꝛãtia:ſed vt ex e rñſione couenienti ꝓcedat ad cõ
mendandũ ſci iob merita. o (Qui rũdens ait.p hoc
nõ ẽ intelligenðò ꝙ aliqd deo ignotü manifeſtauerit: ſed
ꝙ e malignitas deo nota:alijs ſic manifeſtet. p ¶ Eir

cuiui trã.i.hõies irenos:qꝛ hoim diſcutit curas et ſue
tudines:vt inueniat viaj ⁊ modos nocẽdi:ꝓpt qð dicit

btũs peirꝰ: Aduerſari vi digbolus tanq; leo rugiĩs cir-
cuit qrens quẽ deuoꝛet. aund ↄſi. puũ meũ iob.

q.d ſatis inueſtigaſti ſed nõ inueniſti ĩeo occaſionẽ ma

li:iõ ſubdit᷑: r ¶ ¶ nõ ſit ei ſilis. ꝑ hoc nõ eſt intelligẽ
dum ꝙ iob eẽt ſanctioꝛ moyſe vł abꝛaã ⁊ foꝛte aliquib
alij eiuſdẽ tꝑis:ſed ſᷣm ꝙ in qlibet ſcõ eſt aliq pꝛerogati
ua ſpẽalis: ppt qð de olibet dẽ: Nõ eſt inuetus ſilis illi
260, ſimplex ⁊ rectus ⁊c.iſta ſunt..expoſita.
Cui rũdens ſathã. Data occone de ſci iob ↄmenda-
datioe quã demõ inuidus nõ poterat ſuſtinẽ: nitit ea di
minuẽ. d. v¶ Nunqd fruſtra iob timet deũ.q̃ſi dicat

nõ: qꝛ ſeruit ſibi intuitu tpaliũ:q tu abundant miniſtra
ſti ei:a iõ hẽt cãm ſeruiẽdi t᷑:ꝓpi qð ſubdit᷑:

tu vallaſti eũ ⁊c.i.ſe ⁊ ſua ita vallaſti tua ꝓtectiõe ꝙ noõ

ctoꝝ ageloyꝝ. Ul/
teri ↄſideranduʒ
ꝙ ſic ſancti angeli
ſalutẽ hoĩim ꝓmouẽt ⁊ pcurãt:ita ⁊ demões ſalutẽ eoꝛꝝ

u ve. filij dei. i. ſec

Noöne

ßſoh

Aium,
Cacipen
hCEmmi
ihnn
Gcaſe
C
Nnner

hceufa

oblen
no ob n
ſicelet
Conepput
i e.

ſgalade

Auefmf
Gepin

Gin

heion
Pibipeet
twhuen
lhoſentt

mMiſue
imiſſoe⸗

Miber Job.

e
4Pofſum e tentare: ater peedt
KNIä impetrandã. d. y üter Heeclira er flagellatiõem factũ eſt:vt int i
.ma. tuaʒ. . ꝛvt int õ Ml
Ignis dei. i. utura p patietiã ſe arma
rma

nihil pet nocere hoòibus:niſi ſᷣm diui
wͤi zC Rrbde üctac us: niſi m diuinã prniſſio
A zlſtatada cta qᷓ poſſidet.i.oĩia bona ei exti nem. re. n Tecum
nnn us ennata dodo mihi licen i. oia bona er extioꝛa ſupi ẽ gnis dei.i. a deo
in faciẽ bñdixeri ihi tiã eximinãdi pI Eꝙ tu es lic i Po, miſſuj.q.d.ex di s
nn in facie ñdixerit ea. æ?MNili der in ouibꝰtuis ⁊ pueri Xina iuſticia factũ
eidii k.i. maledixerir ſſii at oꝑatioe demonis:vt ueris punir :iſte tñ ignis deſcẽ
lunigii bi maniteſte: ſuöb. eñ H vt. j. magis videbit. o Sed ad
ei le Tregebat n a ⸗ ubſtantiã ei :yniuůſamqʒ loquerei:veni kat ſie.3, nC. hal
ſttiih than ſbtractis oe’/ Dpibuſ ma Hccuun⸗ Isgnis dẽi cecidit ⁊ dixit gei feceft tres turmas
niertieg bus bonis exteri ſti:? poſſeſſi nun ed bñdixi tactas oueſ it e celo: et ¶· d. tantů hñt exerci
Altinn oꝛibipi iob:ibõm ra. Sẽ eſſio ey creuit ĩ ter pſit:⁊ effi. ſpueroſq; ↄſum tum ꝙ nullo mõ poſ⸗
ſirre unpal ad impa- i Sèd extẽde paululũ ma iare⸗ eſuis ego ſopvt nun ſez ecupam damnuz
be do einen R tua: et tãge cũcta que “ zn . Dẽ adhuc illo e camelis pdi,
S Boenannenen. an al n .. Aipuclodbas de.
S ir⸗ .Di pnidi- Cbaldei lecert tres Wuvhkimo donde
ſecünmien nõ petiuiſſet eum 1!. ixu ergõ dñ i fecert tres turmaf i vltimo ponit ꝓ⸗
aiwi tẽtationib asgre ad ſathã: Ecce vmis 4 b; Tq inuaſerũt camelos et tule lo amiſſio ue⸗
iiin Gieg: cieſute⸗ in manu tua ſũttantũ in eũ rũt eos:necnõ et pueros ꝑ- ardentts ernt
S binlnn: voneſr ne eriedae manũ tuam. E. emt gladio: et ego ſugi bus Fugs tuis rſlla
Pcniſita. A23, l uſqʒ ẽ ſat ne vt nüciarem tibi e aof -
d echeſnpa. Cum aut q̃d bã à facie dſmi hũc loqbat ille: nbi. Agd Deges Huen u e.
i ſern eſt Dirt oſe liec q̃dam die filij ⁊ fi intrauit: ille: et ecce al ſcennb ? bibe vinu.
gliinant 4 ſathan. ocedẽ eel comederẽt biberent filiab ec dixit: Filijs tuůiſ ⁊ atb 2 bibẽ. vinũ.
nini l rineie gininoen Fne gen nainerin er nihent aien incnis ertei,
. , . . * „ . E 1i8 S
wigaun netdes mang geniti:nunci venit ad iob q pᷣ us vinuʒ in domo ffis ſui m intemtione ei
in iſz extẽdas manñ dicẽt: Bouẽ g pmogeniti:rẽ ſui rventnne.
iſatſ⸗ tuã. ißm in ppꝛia t: Bouks arabat: et ali bemes i irepente vent ve ciãtis: Iʒ alii eẽt in re.
nünrninin pſona fiagellãdo ne paſcebani iux eoſ:⁊ irru He mẽs irruit a regiõe deſer Kee⸗ vẽ. vehe.
G ibpetrate flagella Areisaf rüt gladio libe côꝛuens oppᷣſſit qz vent tate vehemẽ
Orchtsciber onis gellati et euaſi ego ſol adio liberos tuos:et piir vehemẽ
executio:1 5 me us vt s tuos:et moꝛtui ſũt: ie non ↄſueuit ſurgz
8 wöln mo ze multilt⸗ rem tibi. Lunq; aahnedie et effugi ego ſolus vt lut: vtute nae. v
nunſhit flagellat:2 4 uc ille reʒz tibi. Tu nũcia coꝛꝛuẽs oppſſit l. ne
= n manar thiinit iner
Kaii . datã. SAaack ehe ad exercendũ lirentis ſi as agalto deſolatois magn ece boͤer futura poſteritate
nöcenin uit: 7 alia de boc pmiſit: ꝛ alia intetione iob flagella ere nãliter: deſiderãt in ſuis poſte nes qͥ nõ pñt ſemꝑ vi
nüſthict p hoc vtus ſi noc pmiſit:qꝛ de pmiſit i flagella aia. cũ auũt flagell ãt in ſuis poſteris remanere: mꝑ vi
i c vtus ſue patiẽtie miſit iob flagellari: vt aut flagellatio iob a demõ ere: vt hr. j. de
nünio tus e:vt p impatiẽ tie monſtraret. ſathã aũt hoce ꝙ pot ignẽ de celo aereo infery 6e fuerit executiue facta:
ngtnühri e¶ Cũ aũt e Kiã iob ad dei blaſphemiã i oc execu uere:tum qꝛ mã coꝛ al inferimittẽ ⁊ vẽtos turbinis dn
ſeu gfen dine zrio nn a die. Hitc duautnäbgendgea e et motü localẽ: nise alis ſubſtatijs ſpũalib obedit i⸗ Rad
ilimi qꝛ ibi pcedi ciant oꝛdini e? ꝓſpera ſupi a iob o: cauſari pũt ey moes ꝓpꝛie vtuti dimiſſi: pñ Aen5
crn en ſentit im medi ictionẽ: min. n. athic tarũ exalationũ:q̊s 4 ehemẽs ex foꝛti motoe
tigit moꝛtẽ ſue ——— maiuj: ⁊ iõ iob ſi Gn Kist põt ꝓpꝛia actaa ppah patffcalonp põt ⁊ mouẽ. tuʒ Lti 6
it rũ amiſſioe nõ ſenſiſſet: Palin minoꝛa aduerſa de bano ta alia cauſare:ad que tñ al ſus applicare:ꝛ ſic ignẽ ⁊ mul
miſt S ſupueniens mar: ⁊ io e 3poſt min triſtabile bñ ſentit Tuũc ſurrexit iob. Hic daͤte vius nalis no ſe erendit.
ünti, Fin altberaecatseih poaſfürrrernenmn eig, bont ſt heiocané e dons erſotnergtlie A
Gini bocẽ g di: e (Kamautt ipo efficeret noua afflictio: et miſſione taliũ in ſapiẽte nõ o: ⁊ iõ ↄnter dixerũt:ꝙ ꝓa-
jnin tiũ letificatinũ. n aut vc. biberẽt vinũ. qd et et tici vo dixerũt ꝙ ſunt bona teat triſticia ineſſe. paripat
cflat, ũcy ve.ad iob.vt rumo iocũdius ↄuiuiũ¶ g t⸗ 1 ꝓpt hoc ſapientẽ de amiſſio pon metie oꝛdl
ifernich ne leticie qᷓ exercebat᷑ a ſügs iob triſticie aggrauaren 3 ri ↄcedebant: ita tñ ꝙ ꝑ hoc rõ a ſt nar taliũ moderate triſta
eun, rabãt. recoli᷑ laboꝛ boũ 24 iobia oſe. d ¶Bouesa⸗ ret: ⁊ hec ſnia verioꝛ ? gatadsereitudelen declina
4 uu: 001 SSde e Aus 4er, ,e tne magis ↄſona:
umſe Ln vt ex eoꝝ amiſſioe a quẽ ſequit᷑ multiplicatõ fru vꝓ diẽ Aug. de ci. dei li. ix. ca.iiij. Hã cine magis oſona: im
. 4 triſticiã d 4 ca.iiij. Hãc igit᷑ ſniam iob ſecur:
Gimin aſine pa. iuxta eos. q. d. e ppareat mabdamnũ. i¶Et e amiſſione dictoꝝ demoſirguit ſi ſecut⸗
O erat iuxta boues: vt ſi x tuo infoꝛtunin ↄtigit q aline eſlet ſubiecta roõni:et hocẽ q di: rauit ſic moderate: vt
kCe Peha og. Arcn ab gen nintakerm, ſ veſtiietü u eorta EGTsfareerin 4
R ũ amiſſio. l dio. go graut uit viro iu „ Eci, oꝛtẽ llioꝝ audita: cmagiag. dẽ Tunc. ſ.
nut de nõ malſt vt vinii aſctaͤ ſae nũ.k. ac Ee nlcare voliſſe d/ Aene⸗ aeneg α1 amiſſio
m ad tuã affliction?: : li hoc maluʒ t ſenſibilis coꝛdis vi e. ſed vtuoſi . le duri et in
in m DXa wäu celen ſic exponat in ſeq nenti. onis hñtes hũc doloꝛẽ nõ tuoſi maxime ſpem neſurrecti
1, illelo. ve. ale . ex beurat pryuiuſmõti nõ bñ nõ hñt immoderatũ: ſic getil
ex pcuratoe demõis lum nõ hñtes: ꝓpi qð dicit apls.j lles ſpez
lum vos ignoꝛare de doamietib⸗ ii 6.j.ad Theſſa.iiij. No
21 ib'. i.de amicis moꝛiẽtib: vt
cC S

nõ ↄtriſtemini.ſ. immoderate: ſi ⁊ ceteri d ſpem nõ hñt.ſ.
gẽtiles ſtatũ vite pñtis tmmmodo attẽdentes. ſcũs aut iob fi⸗
dem 2 ſpem reſurrectõis habuit: vt pʒ ex vbis ſ uis j. Scio
ꝙ redẽptoꝛ me viuit ⁊ in nouiſſimo die de ira ſurrecturus
ſum cc᷑. iõ de moꝛte ꝓlis ſue triſticiã hũit moderatã cum
rõne a hoc oñdit ꝑ ſi
gna exterioꝛa:cũ dẽ:

¶ TZãc ſurrfxit io. Et ſcidit veſtimta ſua:ct tõſo
ſurgere. n. ẽ ſignũ ani capite cõꝛuẽs in terrã:ado

mi erecti: ſicut ecõtra

rio pſterni vel cadẽ ſi rauii:⁊ dixit: Nudus egrel

gnũ ẽ animi a ſuo ſta ſus ſum de vtero mĩis mee
mi deiecti. yEtſci et nüdus reutar illuc. Dõ-/

dit veſtimenta ſua.a/ nnane enlan e
monésornameizer- Nun dedit: domin abſtulit
minſecu p morte ſi ſie dñio placuit:ita ſactü eſt:
oꝛũ ſuoꝝ: ⁊ etiã innn· ſiut nòͤmẽ dſi bñidictum. In

ſecũ: ib ibdit: z4Et dib his non peccauit iob

agd decoꝛẽ ſunt dati. Seſß 5
a LCoꝛuens in fraʒ den locutus eſt. E II.
adorauitſ euʒ exd Actuͦm E aũt cũ qdaʒ
patet ꝙ iſta pftratio V die veniſſent filij dei:
poſt erectõem pᷣceden ſtarẽt coꝛã dſio:veniſſʒ qᷣqʒ

teʒ nõ fuit ex triſticis/ . . Krr .
leng detclente: ſeg ſ⸗ athan int eos: ⁊ ſtaret ĩ cõ
magis ex deuotiõe:et

dixit oñdens duplici rõne ꝙ ex multiplicatõe bonoꝝ tpali

um nõ dʒ hõ nimis eleuari: neq; ex eoꝝ amiſſ iõe immode
terioꝛa: ita plus aia q coꝛp': ꝓpi qð ſi alids oꝛdinet bo

rate turbari:⁊ accipit pꝰ rõ ex hoĩs ↄditõe:cũ di: b ¶ Iu
dus egreſſus ſum.i carẽs oipus bonis tpalib*. ¶ Tuduj
reuertar illuc.nõ eſt intelligẽduʒ ꝑ hoc ꝙ hõ debeat iterato

mr̃is vterũ introire:ſed ẽ ſenſus: ꝙ ſiẽ hõ egrediẽs de vtero

mftis ingredit mũdũ iſtũ nudus oibus:ſic inde egredit᷑: ex q;
pʒ ꝙ bona tpalia nõ ſunt homini ↄnaturalia: ſed magis ex
trinſec adueniẽtia:⁊ iõ de eoꝝ adeptõe nõ eſt immoderate
gaudendũ: nec de amiſſione triſtandũ.2 rõ accipit ex dina
liberalitate:p quã hoõ ↄſequit᷑ bona tpalia: qð notat᷑ cũ dẽ:
Dñns dedit. qᷓ põt ea ↄcedere ad tpus longũ vel bꝛeue:⁊
p ↄñs abſq; iniuria qñ ſibi placet auferre:ideo ſubdit:Dñs
abſtulit. ⁊ ſubdit: e ¶ Sit nom dñi benedictũ.regratiãdo
dño de ↄceſſione bonoꝝ ad tps pᷣteritũ:⁊ qꝛ tenebat iob ꝙ;
iſta ſ⸗ ubtractio oꝛdinabat᷑ a deo ad ſuũ meritũ:⁊a ſicocludit᷑
innocẽtia iob. f ¶ In oibus his.i.flagellatiõibus pᷣdictis:

g ¶Nõ peccauit iob labijs ſuis.⁊ ꝑ ↄns magis cauit ſibi a

ba in factis:qꝛ facili eſt cõtinere a pcco in ope i in oꝛe.
¶ eq; ſultũ quid ↄ deum locut eſt. blaſphemãdo aut
etis murmurãdo.
¶ In pᷣmo ca.vbi dẽ in poſtilla:Et tenebat iob ꝙ iſta ſub
tr o gahaba⸗ a deo ad ſuũ meritũ. dditio.
iob tenuiſſet anteqꝙ; ꝑ deũ fuiſſet declaratuʒ:ꝙ fla
gellatio ſua oꝛdinabat᷑ ad ſuuʒ meritũ:mita q infra
ſequunt᷑ nõ haberẽt locũ: vtpote cũ a deo deſidera/⸗
bat qᷓrere cãm ſue flagellationis:vñ dẽ: Indica mihi cur me
ita iudices.et in alis: vñ magis videt᷑ ↄſonũ lr̃e: iob igno
rabat cãm ſue flagellatiõis: lʒ eã credẽt a deo eſſe: donec de
hoc fuit a deo erudit:vt patebit in ſuis locis. lica.
NW¶N ðpᷣca. vbi poſtillatoꝛ exponit illud vbũ iob: Sit no
1T mẽ dñi bñdictũ.dicit:qꝛ iob tenebat ꝙ ſubtractio bo
oꝝ tpaliũ a deo oꝛdinabat ad ſuũ meritũ: Burg.ſe
opponit. d. iob illud ignoꝛaſſe àuſq; a deo fuiſſet ſibi decla
ratũ.Sed iſtud vẽ leuit᷑ dictũ:cum.n.tãte vtutis fuerit vt a
deo ↄmendaret᷑ qſi nõ fuerit ei ſilis in terra:iuſtus q ad affe
ctũ:rectus q ad intellectũ: qũo putãdus ẽ illam diſiunctiuã
ignoꝛaſſe: oĩs flagellat flagellat᷑ aut qꝛ reus aut qꝛ innocẽs.
pᷣmũ de ſe negauit: Nõ peccaui.igit 2 ↄceſſu.hoc aũt verũ

dens ait:Circuiui terrã ⁊ 1
21 4

Peplica.

õ ” 4 .
2
—
1 ber

nõ põt eſſe niſi ad bonũ.ſ.pbatoem ⁊ meritũ. Cõfirma
tur: qꝛ in hoc luctamẽ aſſumpſit amicos ſuoj ulud ig
noꝛãtes.fruſtra.n.diſi utãdo intẽderet bonis mala pue
nire niſi ſciuiſſet illud ad eoꝝ meritũ tẽdere poſſe. ince

pit aũt hãc diſputatoeʒ anteꝙ fuiſſet inſtruci in loco ꝑ

burg.

Actuz eſt
1* at. Deſcri
pta flagel

tione iob in ex⸗
terioꝛibꝰ bonis:H

ſpectu ep:vt diceret dñs ad
ſathan: Vñ venis: Qui rñ

2

ambulaui eaʒ.Et dixit dñ

ad ſathã: Nũquid cõſidera ↄũter ponitur fla
ſti ſeruũ meũ iob qꝙ nõ ſit ei gellatio in afflicti
ſimil in tra: vir ſimplex ?1 re l ſui coꝛgis er
r e derrn p“ poitur iſta fla⸗
ctus ac timẽs deũ ⁊ recedẽſ gellatio:ꝛ flage
2 Xtrcdn gellatio: flagella
a malo:èt adhuc retinẽs in ti pꝛouocatio:ibi
nocentiã. Zuů aũt ↄmouiſti Diit aut. 3 puo
me aduſus euz: ut affligerẽ? Arl viſitatio: ibi.
2 er el! Igit᷑ audiẽtes. p
eum fruſtra. Cuͦi rfidens ſa in ouas: qꝛ ᷣ po
than ait: Pẽellem ꝓ pelle:? nitur flagellatois
cũcta qͥ het hõ dabit ꝓ ani nderrarlor⸗ ve⸗
na ſuiag. A z eee dem execuno?
ma ſua. Aliöquin mittema ibi Egreſſus igi⸗
Circa p ſciendũ

ꝙ ſiẽ bona exterioꝛa ſunt ꝓpi coꝛpus hois:ita coꝛpusꝓ

pter animã:⁊ iõ ſic coꝛpus ẽ magis diligẽdũ q; bona ex

na aie pᷣncipalit᷑ ad bonũ coꝛpis:ẽ amoꝛ ⁊ oꝛdo puerſus
vtpote ſiqs ſuiret deo in opib' bonis ad hoc pncipalit
ꝙ; tueret᷑ vita vel ſanitas ſui coꝛpis. per pcedentia vo ſa
tis erat declaratũ ꝙ iob nõ fuiebat deo intuitu bonoꝝ
tpaliũ:qꝛ valde patient ſuſtinuerati ubtractõem eoꝝ: 2
iõ ſathan vlterp allegauit ꝙ Job ßuiebat dño in bonis
oꝑibus pꝓpi ↄſeruationẽ ſui coꝛꝑis pncipaliter:qᷣſi ↄſci
ne ꝓpi pcca ſua occulta eſſet a deo in coꝛpe flagelladus
io dem petiuit a deo hãc flagellatioeʒ:vt eũ impelle
ret ad impatientiã ⁊ blaſohemis⸗
tate: ⁊ hocẽ qð dĩ: a ( Factu eſt ãt. 2 pʒ ſnia ex dictis
in Sce. ca. vſq; ibi: b OQ Et adhuc reti. innocẽtia.ſ.poſt
p̃dictã flagellatiõem. in hoc aũt nõ fuit a deo.5S. mẽda
tus ipᷣe iob:qꝛ adhuc nõ fuerat flagellat. c Ku aut
ↄmo.me aduerſus eũ.nõ eſt ꝑ hoc intelligenð ꝙ de ab
aliq; alio moueat᷑ ad alidd volẽdũ de nouo: qꝛ volũtas
ei eſt immutabilis ⁊ eina: ſed ſic volũtate eina ꝓducit
aliq in tpe:ita ab eino voluit modũ ꝓducẽdi: ſic ſicut
ipe ab eino diſpoſuit flagellare iob ad e meritũ:⁊ vt ꝑ
hoc daret᷑ alis patiẽtie exemplũ: ſic etiã ab eino diſpo⸗
ſuit hoc fieri ꝑ ipſ ſ. PAnereemo poſt e petiuoeʒ
⁊ q;tũ ad hoc dic: c ¶ Tu at ↄmo. aben hoc ꝙ ſit
aliqᷓ mutatio in dina volũtate: O¶ Ut affligerẽ eũ fru
ſtra. ij. phyſi. dẽ: ꝙ fruſtra fit aliqd qñ nõ ſequit finis in
tent':ſiẽ potio medicine:qñ nõ ſequit ſanitas:⁊ hoc mò
iob fuit afflict fruſtra qᷓtũ ad intentõem demonis: qui

p flagellatoem intẽdebar eum impellere ad impatiẽtiã:

7 hoc mõ loquit᷑ h ſcriptura:nõ tñ fuit fruſtra qtuʒ ad

intentiõem diuinã: qᷓ erat declaratio patiẽtie ſancti iob
qᷓ ſecuta eſt ꝑ hanc afflictionẽ. e ¶ Qui rũdeng ſathã.

volẽs impetrare coꝛpis iob flagellatõem: f ¶ elle
pelle i. vitã coꝛpalem alter ꝓ vita ſua coꝛpali tuenda
ↄtemnet: ⁊ multo foꝛty bona poſſeſſa.q.d.eãnimii poꝛ
tauit iob moꝛtẽ ꝓlis ſue ⁊ amiſſionẽ bonoꝝ: qꝛ adhuc
repaner ſibi vita ⁊ ſanitas coꝛpalis ꝓpter qͥ ſeruit tibi.
g ¶ Alioqᷣn mitte manũ tuãdãdo mihi ſuꝑ euʒ maio

emia:ſubtracta coꝛpis ſani

2

Ohtu
Ponso
galaniart.
ispäſenn

geſa n
npenſ

endigik
–—
ftcnndten
lGei
nülinſn
fiunt
epont
1
e dl
lblug
conͤſti
Aeriin
tirine⸗
tenitebi
ſachicnnt
ſtinpern

Satparo⸗
dk
üpen
ſoure
Coerni.
nluſt⸗
nſhoon

tndnf
bnocſtfin
ſoni N⸗
Charnſ
ching⸗
rdecei
liytpe
uldieltd
n
luen
Ananſ
ninn
ninc
ſne

O * 1 *

ni rem ptãtem. h Et tãge os ep 1 carnẽ.i.pmitte Pic añiter deſe- hyef „ 1, . „ „Y
ð
t ofſis ſignat. i ¶ Et tuc videbis.i.vidẽ facies alios: ſii infoꝛtunijs magnoꝝ lʒ aũt iob Pleito pabet amiroe:rtn init
twruͤn SBGejñ.xxij. Nũc cognoui i.cognoſcere feci de abꝛaam: tres erãt pncipalioꝛes. f¶ Zõdixerant. n. tanqᷓ; a ci fid.
ue⸗ k¶ Oiin faciem bñdicat ti.manifeſte maledicat blaſ- les: e aen ranc ann e
aio ſaben aſles: g (Ut piter venientes viſitarẽt eũ. in pauptate ⁊ affli
Pih —— num tuã:&t tãge os e car his nõ peccauit iob labiſs re: h ¶ Et oſolaren
kiahi geneſed no exin⸗ em: T tunc videb ꝙ in faci ſuis. Igitr audientes tres tur iſta fuit pᷣma eoꝝ
–— Ennone. 1re 5 bñdicat tibi. Dixit ergo amici iob oẽ malũ qð acci/ aern io: ſe ekrate
R i e bi ad 4 dſis ad ſathan: Ecce in ma diſſet ei: venerũt ſinguli de megitamenthegeto
Aetdl — 4 nu tua c: vẽruntñ aĩam illꝰ loco ſuo:eliphag themani uerſi ſũt poſtea ad eũ
gnize kar eum vicens. ſerua. Egreſſus igit ſathan tes: et baldath ſuites:et ſo increpanduʒ a conte-
m (lerueñ ani A lacie dfii:pcuᷣſſit iob vlcer phar naamathiteſ.Cõdixè ndg.Pr iterl nn
laniel ma ſllius erua i. beſſimo: à plãta pedis vſqʒ trant. n. ut piter veniẽtes viſi t⸗ Tuncß ele
ti comgal Ra. ad ptice es. Qili teſta ſani? tarent e ktoſolarent. Cün oot in lli ointstiuns
Derüfn ſa. exponit Aiam Ailte a lanie tarent eũ ẽt ↄſolarent᷑.Cun os ·i. in tli diſtãtia po
ifi 1ao rfzper radebat:ſedẽs in ſterqlinio q; eleuaſſent ꝓcul oclos ſu ſiti: q aliquis põt cog
E uc, bé diſienta Virit aüͦtilli vxor ſua: Ad, os:no cognouefte Etẽx c, mrr nimlu mte
nni, unie ita affl⸗ biic tu pmanes in ſimplici clamãtes plõꝛauerũt:ſciſſiſ one r oeformarde ſin
man⸗ cio no etaraeyr citate tua? Benedic deo ẽét qʒ veſtib ſparlert puluereʒ (aſu one k
nam arigcvens patte⸗ poSSi ait ad illã: Quã ſup caput ſuũ in ceü. Et ſe/ Eterele ſteſ do
cheti tie no babet in o li vna de ſtultis mulieribuſ dẽérũt cũ eo in fra ſeptʒ di· excz; iC Plo:aueſt. —
Bocd nEue locuta es. Si bonà ſuſcepi ebus ſeptẽ noctibuſct ne (Solniſq; eſn
inn us ieuiter po mus de manu dñiemala q- mo loquebat᷑ ei ?bũ. Vide ſignũ meſticieln
igti uerbettate Pra ren ſuſtineam: In dibuſ baãt.n. doloꝛẽ eẽ vehemẽtẽ. Bparſereit puluerẽ
ſlome o (Pẽcuſſit iob M ſup, fapur⸗ in ſignum
Iboedncoe 2 . —„ „„ „„ „ „ Hulliattots: 0 4 —
nh Pes Nrmarſenornd zoloroſo: o ¶ Aplata pedis celũ.ad impetrandũ remediũ diuie miſeratiois. p ¶ Et ſe
minbone ieralie 3 A 910 u heuſſit eũ enoꝛmit:ſed etiam derunt cũ eo in fra. ondentes ſe qſi deiectos in amici ſui de
nan generalit. q Qui teſta ſaniẽ radebat.ſolẽt autẽ vlco iectione: q ¶ Septẽ dieb ⁊ ſeptẽ noctibuj.nõ ꝙ eſſent ibi
nwomnon ra leniri ꝑ vnguenta a huiuſmoi:ſed h̊ͥ ecouerſo fuit ap ↄtinue:qꝛ opoꝛtebat eos aliqñ refici et qͥ ſed qꝛ tan
nioninn poſitio duri. r ¶ Sedens in ſterqlinio. ſolet.n. dolo: re ſeäͤenui e boris ckis eiek. rſe negcs
Anild mitigari p amenitatẽ ⁊ ſuauitatẽ loci: ſed hᷣ fuit ↄrium 3 doloꝛẽ hois afflicti:qñ videt ſibi remãſiſſe amicos fideleſ
nrfgli vielicet ſudluria hul, aũt potuit eſſe duplex cã: vna q int maioꝛa bona hois ↄputant᷑:⁊ qñ videt eoj ſibi ve ↄpa
nans eed aa vepirhet ioter hie talia ſomen ti: vt hx. ij. rhetoꝛice: qꝛ ſic trabs poͤderoſe facil poꝛtat᷑ ab
nanie der ſucrer Pia Fia n oſbus bonis iob:et hoie qñ hʒ aliqᷣs ſecũ ↄpoꝛtates:ſic triſtabile ⁊ doloꝛoſuʒ fa
E ſone. Alia ea: ꝙ ei reliqrit aliqd qð efſet ei ad cõſola cil ſuſtinet᷑ ab hõie:qn videt aliqͥs ſibi ↄpatiẽtes q̃ſi ptem
nl Bane . eſtn Siarlol vltra affliction? ſibi datà etiã ad doloꝛis ſui ſecũ poꝛtãtes. r ¶ Et nemo loqbat᷑ ei ybuʒ. cã
è
inifnt — afflicti puocatio. miſerat.n. ſathã vrodem mim Aceroeonn al enpieneuhn tonehaigen
mini us r enetert e õä ſi in re:vt pʒ ex pdcis: ⁊ iõ ſm ſuã eſtimationẽ expectabãt ho
eu dar d DRiai E gien a vxoꝛẽ: ⁊ hoc ẽ d ram qᷓ paſſio triſticie ⁊ ipatiẽtie ipi iob trãſiſſet ſaltẽ in ꝑte
lit gaia: X neili vxoꝛ ſua. ad hoc a diabolo inſti ita ꝙ vellet eoꝝ vba recipe. Ex h hẽm documẽtũ ꝙ hoies
ini, ſalegeeraat en d Amanes ſ nplicſtare tua.i.ſto in paſſione poſiti nõ ſũt ptũc coꝛꝛipiẽdi:qꝛ nõ ſut coꝛꝛectio
pemlle 1 2: ita q, h accipit ſimplicitas put opponit in nis receptiui: ſed expectandũ eſt quſq; paſſio trãſeat: vt ſic
Cerui, tellectus pſpicacitati. reputabat.n.eũ ſtolidũ:eo ꝙ vide coꝛꝛectoem melẽ accipiãt:⁊ ei acdeſcant ¶ In ca ij. vbi dẽ
8 ſſt bar eũ in maxima aduerſitate poſitũ:⁊ adhuc bñdicen in poſtilla: Neruntñ animã illi' ſerua. ¶Acdditio.
i dinn dn cũ ecouerſo wigere multos malos hoines et *M Oc qð dẽ:Aiaʒ illi ſua.nõ rce intelligit de vita coꝛ
utßi iabe mos in dnegre peritate tpali poſitos: iõ ſub pali tm: ꝓut poſtil. vẽ velle:nec etiã de vſu rõis tm̃:
unta ter, 3 Buüglic deo.i. maledic:vt meli tibi ſit tpali Out ra. ſa. expõit. nã ſi oĩa alia ad nãm ipᷣp iob ꝑtinẽtia de
ſonnif ſir 30 mnozerec o ad nihilũ vltra valet vita tua ppmiſiſſet ĩ ptate ſathã pꝛet vitã coꝛpalẽ ei a etiã pꝛei vſum
gimti ik en erat inſein⸗ licepate ad blaſphemiã deſpe rõis: ſeqret ꝙ hẽret ſathã ptãtem ſupandi eũ: ꝓut.n. hõ ad
mrjmm ſcus ula dan vna de ſtultis mulieribꝰ ac. vir huc in vita ſua coꝛpali exñs ⁊ vſuʒ rõis etiã hñs:a diabolo
rinnt ri dAabſ oes Ppengs orerne ſuſtinuerit: tũ iniu poõt ſuꝑari:quã pratem de nõ ↄcedebat diabolo. ſi.n. taleʒ
inebet ppꝛie fane lere ſione ſuſtinere nõ potuit: q; iniurie ptãtem de viabolo ↄceſſiſſet: ſine dubio iob eẽta diabolo
(Di/, ns ſuſeeni bi e:diuine aũt vindicãde. b ¶ Sibo ſuꝑat:vñ in Job.xlj·ca.de diabolo dẽ: Nõ eſt ptãs in tra q̃
nnn receperchet ie accipit ſi p allea bon a deo ↄparet ei. Sed qꝛ ſᷣm aplin ad oꝛ. x. fidelis de qui nõ pa
hiinir neanmna d ennids eſt..ca. c ¶ Mala quare nõ ſuſti tietur vos tẽtari ſup illud qð poteſtis ſuſtinẽ. iccirco dex re
—R Geine d aulls er quin debeam patieni ſuſtinere fuauit in hac ꝑmiſſioe ptatem ſuꝑandi iob:ne.ſ.diabolus
linrit bisnon ecta patiẽtia ↄcludit᷑: cuʒ dĩ: 9 ¶ In omibus ei ſinalit ſuparet:qð pᷣncipaliter fit ꝑ adiutoꝛiũ diuinũ:vñ
den his nõ peccauit. et exponat ſicut.S. e ¶ git᷑ audiẽtes. gęł.in hoc loco ſic dic: erũtñ aiam illꝰ fua.nõ ꝙ nõ tẽtes:

CA. ib

ſed ꝙ nõ ſuperes. Dot idem Greg.in.iij. moꝛa. vbi ſic dicit:
Ita aduerſarius animã ſeruare dẽ: cũ hanc tentãdo ſuꝑare
Phbibetur. hec ille. ,4((Replica.
ca.ij.vbi poſtillatoꝛ exponẽs illud: Uerũtñ aiam
illius ſerua. de vita coꝛpali:vel ſᷣm ra.ſa.de vſu rõis
urg. vtrũq; ſine rõne abijciẽs:exponit ꝙ ꝑ hoc dia
bolus ꝓp

oↄtra bim Aug“. xij. ſuꝑ Geñ. ponentẽ ibi exemplũ de Job
dicentẽ: Diaboluj timet a tẽtato ſuꝑari:ita.n.ſuꝑbus eſt ꝙ

nullo mõ tẽtare pᷣſumeret quem ſuꝑare nõ poſſe putaret.ſi

p hoc ꝙ dẽ Animã illy ſ̃ua: diabolus ꝓhibit fuiſſet ne ſu
peraret iob: nullo mõ ad tentandũ eũ experiſſet:ſed iõ expe
tit:qꝛ eum ſupꝑare poſſe pᷣſumpſit:ſi aũr expᷣſſe ꝓhibit fu⸗
iſſet ſupare: fruſtra ſupare pᷣſumeret: ſciens ꝙ niſi ꝑmiſſus
nõ poſſet: vt dicit ibidẽ btůs Aug . Nec facit ꝓ Burg. alle
gata gloſa q̃ myſtica ẽ ⁊ allegoꝛica:vt pʒ in ipſa gloſa:iõ dẽ
ad brm Greg. vnde q;'uis verũ ſit ꝙ deuj diabolo poteſtatè
tentadi ↄceſſerat noõ ſuꝑandi: hoc tñ verũ eſſe nõ pot: ꝙ ad
ſuperandũ ſit expᷣſſe ꝓhibitus ꝑ hoc qð di: Animõ iᷣlli ſer

ua. ꝓpter ea q; ſupꝛa ad intentionẽ beati Aug.dicta ſunt.

QOſt hec aperuit c. Poſtq; deſcripta eſt (Ca. III.
. ſancti iob flagellatio: hic ↄñter ex hoc oꝛit᷑ diſputa
tio.Circa quà pᷣmo ponit ꝓpoſitio ipᷣius iob qrulo
Ia:ſcõðo amicoꝝ e obiectio calũnioſa.iiij.ca. Circa intelle-
ctum huſ capli varie dixerũt doctoꝛej. Scũs Gꝛeg.iiij.mo
raliũ dicit ꝙꝙ vba ipſius iob in hoc ca.quib maledicit pnci
pio vite ſue ⁊ eius ↄtinuationi nõ pnſt ad lr̃aʒ intelligi: Pꝛi
mo qꝛ vba eius vident᷑ omino eſſe vba hois nõ ſolũ impa-
tientis:ſed etiã deſperãtis.opoꝛtet aũt dicẽ ꝙ iob nõ cecidit
a vtute patiẽtie:tum qꝛ poſt vltimã flagellatõem vxoꝛe ſua
ꝓuocãte eũ ad impatientia:eã coꝛꝛipuit vt debuit: ⁊ de pa
tientia admonuit: vt patet ca. pᷣcedenti:tum qꝛ inferi vlti.
ca.dñs loquens ad eliphag themanitẽ: dixit: Iratus ẽ furoꝛ

mens in te ⁊ in duos amicos tuos: qm̃ nõ eſtis locuti coꝛazʒ

me rectũ ſicut ſfuus meus iob. Scòo:qꝛ ſi vba ſancti iob ac
cipiant᷑ ad lr̃am: ↄtinent impoſſibilia ⁊ irrõnabilia:dicẽdo
Periat dies in q̃ natus ſum.qꝛ diejilla pᷣterierat nec redire
poterat:⁊ iõ ei maledicere videt᷑ oino irrõnabile:et qð ſub-
dit infra:Dies ille vertat᷑ in tenebꝛas.erat oino impoſſibile

Tiõ ꝙ iob ſcũs ⁊ patiens hoc intelligeret ad lr̃am:nõ vide
uenienter eſſe dictũ:ꝓpter q̃ ⁊ cõſimilia dicit ꝙ brũs Job

oquebat᷑ enigmatice ſeu ꝑabolice:ꝓpi qð myſtice exponit᷑
totũ iſtud captm. homas aũt de aqno his nõ obſtãtibus
exponit ad lr̃am. Ad cuv intellectũ ſciendũ ꝙ aliqd ẽ aliqñ
triſtabile ⁊ odioſum ſᷣm ſe acceptũ:qð tñ eſt acceptabile ad
finem relatũ: ſic potio amara vt ſic ẽ hoꝛꝛida: relata tñ ad

ↄſecutionem ſanitatis eſt valde accepta:vñ dicit poeta:t

coꝛpus redimas ferrũ patieris et ignes. ſenſitiue vo ꝑtis nõ
eſt aliqd ad finem referre ſed ſoli rõnis:⁊ iõ ſi alids de po/
tione amara loquerct᷑ jm iſpoſitõeʒ ſenſitiue brie⸗ diceret
eã amarã:ſi aũt ſᷣm diſpoſitiõem rõnis eã ad ſanitatẽ refer
ret:diceret eã eſſe bonã.lʒ aũt eſſe ⁊ viuere ſm ſe ſit delecta
bile:ſi tñ ſit ſubiectũ multis miſerijs ⁊ triſticij:efficit triſta

bile ⁊ odioſum:intm ꝙ; aliauipeter hoc ſe interimũt q;uis
i

erronee. Btũs igit᷑ iob volens ſimplicit᷑ enũciare diſponem
ſenſitiue ptis milſerias in quib erat abhoꝛꝛeſcentis:maledi
xit pncipio vite ſue ⁊ e cõtinuationi:quis ſᷣm roõnem ꝑ vir
tutem patiẽtie illas miſerias acceptaret ꝓpter ↄſecutionem
pᷣmijj vite future:ſicut ⁊ ſaluatoꝛ ñ Matt.xxvj.dixit: Tri
ſtis ẽ anima mea vſq; ad moꝛtẽ.⁊ ibidẽ: Lrãſeat a me calix

iſte. expmens diſpoſuõeʒ ſenſitiue ꝑtis paſſionẽ imminentẽ

hoꝛelcẽtis:ad declarandũ in ſe veritatẽ humane nãe paſſi
bilis:qui tñ paſſionẽ illam ꝑ ronem acceptabat:⁊ ꝑ hoc pa

tet ad dicta Gꝛegoꝛij:videlicʒ vba iob nõ erãt impatiẽtis
hominis ⁊ blaſphemi:ſiẽ nec vba chꝛiſti erãt vba hominis

ꝑ triſticiã a culmine vᷣtutis in aliqͥ inclinati. ſiliter nõ erant

ibitus ẽ iob ſupare. Sed illa burg.expo plane eſt

trronabilia: vt patebit infra. Licet at hoe fit ſubtilit e

gratioſe dictuʒ:tñ occurrit vnũ dubiũ:qꝛ amici iob cuʒ
eſſent ſapientej ⁊ viri lr̃ati:nunꝙ; ↄtradixiſſent iob hoc
mõ loquenti: cũ ſcirent paſſiones triſtabiles eſſe ſimpli
citer ſenſitiue ꝑtis:et iõ ſm hoc dictũ tota eoꝝ diſputa

6 Sne iob ꝓce
. AlAiit in equoco: cũ
Oſt hẽc a/ ¶ Ca. III. nitant oſtedẽ iob
ſr i ſunzé ex impatiẽtia ma
peruit iob os ſuuz:ᷣ Reiczerolie

mum: tanqᷓ; loq̃n

4 —– ℳ— 5„ 9 „
tem ex erronea rõne:que tñ diſputatio ꝓtrahit᷑ vſq; ad

xxxij.ca.excluſiue:vbi incipit heliu diſputare:de cuius

diſputatõe dicet᷑ tunc qualit᷑ differt a pᷣcedenti. autẽ

tres viri ſapiẽtes ita diu diſputarent ꝓ nihilo:qꝛ in eqᷣ--
uoco:nõ videt᷑:⁊ ſimilr ꝙ iob ſapiẽs ⁊ ſcũs ita diu tenu
iſſet eos in verbis ad ꝓpoſitũ no ſpectãtibus:quin ape/
ruiſſet eis intentiõem ſuam:vt ſic tacerẽt:vel ad pꝛopo

ſitum arguerent abſurdũ rationi videt᷑: Pꝛopter qð ſal

uo melioꝛi iudicio:videt᷑ mihi ꝙ aliter põt dici. Ad cu⸗
ius intellectũ ſciendum:qꝙ diſputans ↄtra aliquẽ ſeu ali

quos frequent arguit aut aliquid dicit ꝓcedens ex con
cefſis ab eis ad aliquid cõtra eos ↄcludendũ.amici aut

iob lʒ cõuenirent cũ eo in hoc ꝙ actus humani regũtur
diuina ꝓuidentia vt dictũ eſt:tñ diſſentiebant in hoc ꝙ

punitionem peccatoꝝꝛ ⁊ remunerationẽ bonoꝝ in fuuu

ra vita negabant:ad hoc aũt ſequitur: ꝙ homini exiſtẽ
ti in multis ⁊ magnis miſerijs de quibus nõ apparet li-
beratio via humana poſſibilis: vita ſua talibꝰ miſerijs

ſubiecta ſit ei odibilis ⁊ oneroſa: ſi de toleratõe talium

nulla pᷣmiatio in futurũ eſt expectanda: et ꝑ cõſequens
illa ꝑ que venit ad iſtas miſerias ſunt ei odioſa.ſ.couce
ptio:natiuitaj:⁊ educatio.in tali vo ſtatu erat iob vt pʒ
ex pᷣdictis:⁊ iõ ex ſentẽtia erronea amicoꝝ ſuoꝝ quam
nouerat:cõcludit vitam ſuã ſibi odibilẽ ⁊ oneroſam:⁊

p ↄſequens ſuã ↄceptionem:natiuitatẽ:⁊ educatoeʒ:du

cendo eos ad incõueniens:eo ꝙ iſtud habebãt ꝓ incõue

nienti: qꝛ tenebant omia bona remunerada tm in vita

pñti:⁊ iõ dicebant vlteroquaſi iob rñdendo:ꝙ ſi hõ ve
re peniteat et ad deum couertat: a miſerijs ſibi inflictis
ꝓpter culpã ſuõ quantacũq; ſit a deo liberat: ⁊ ad floꝛi

dum ſtatuʒ in victoꝛia maioꝛis ꝓſperitatis reducit: qd

dictum iob deſtruit ꝑ hoc:ꝙ iniuſti frequẽter in hac vi
ta fruuntur ꝓſperitate vſq; ad hoꝛã moꝛtis ſue: et ſimi
liter aliqui iuſti affligunt miſerijs vſq; ad hoꝛã moꝛtis
ſue: et ſic cõcludit iob ꝙ eoꝝ tolerantia remunerãda eſt
in alia vita:⁊ iſta patebũt ex decurſu huius libꝛi.Et ſic
patet ꝙ diſputatio iob cũ amicis ſuis nõ pꝛocedit in eq
uoco:qꝛ directe intẽdit deſtruere:qð illi intendũt aſtru-

ere. Similit patet ꝙ fᷣm hunc modũ dicendi iob no po
teſt de impatiẽtia ſeu blaſphemia notari: quia dicta in
hoc caplo ⁊ cõſimilia in ſequẽtibus nõ ꝓfert ex ſua ſen
tentia:ſed magis tanqᷓ; ex erroꝛe amicoꝝ ſuoꝝ deducta

ſicut nec paulus apls põt notari de infidelitate.j.ad Co
rin.xv. ex eo ꝙ ex erroꝛe negantiũ reſurrectiõem ſic de⸗
ducit: Si reſurrectio moꝛtuoꝝ nõ eſt nec chꝛiſtus reſur

rexit:ſi aũt chꝛiſtus nõ reſurrexit: inanis ẽ ergo et fides

nr̃a. ¶ Pis igitur pᷣmiſſis pñs caplm in duas ꝑtes diui
ditur: quia hmo iob vite ſue deteſtat inchoatoem: ſcõo

eiuſdem ↄtinuationẽ:ibi Quare miſero. Pꝛima in du
as:qꝛ pᷣmo maledicit tpᷣs inchoatõis vite ſue: ipſ in
choationi:ibi Quare nõ in vulua.pᷣma adhuc in duas

qꝛ pᷣmo maledicit dicto tempi in generali:2 in ſpeciali:
ibi Dies ille.Circa pᷣmũ dẽ: a

iob os ſuũ.ad dicẽdũ qᷓ ſequũt. ex qͥ pʒ ꝙ nõ locut fuit

Poſt hec.i. poſt ſeptẽ
dies ĩ ꝗb'amici ſui cũ eo reſederãt lugẽtes. b puit

hſ

ſcnnarne
noeppnit
ſplt e
ſorde⸗
bünt
Nepgin
Ailpwon
abiſin
iaße
(Mirn
ctnugp
ſoipuceca
uptſone
Prmect
Nknie
aunnui
Uownen

zininon
nietiſoi.
ſtenuricnt
Gül
ſmcicloce
rirnnich
K(M
ſthußhen
wüchgt
itnin
Nrolbonn

AAlai

Nhd

giſen
mlic,

Doengt
atdll Nar
igriſant
Mtasgren
nlimmuini
unmiſgin
turnborg
orurfun
Peprul
Gr⸗
ruöethlum
1Pcälenn
lal cu
uicong
loorgun
inmnmen!
1aluunhe
hign
Amünin
eyiton
Pſinfias
H
gontuche
ninuf
Keſr in
Aiſtn

fbaardatibe oli laudabi P 3
i.vtina ſic fuiſſet hoꝛꝛibilis:vt hõies nõ poſſent cõgre
gari in aliqb' feſtis ſeu ↄuiuijs. q¶ Tec laude digna.
ita ꝙ nihil laudabile factũ fuiſſet in ea. r ¶ Maledi.

„ .„½— ₰ .
.

er impetu paſſionis: qꝛ ſaatim a pncipio in vbaſequen io qñ intendi
ſic ſuſcitare leuiathꝗ eſt eũ inuadẽ. Alio mõ vt p leuiatban
intelligat᷑ diabolus:queʒ ſuſcitare hñt mali hõies ei obediẽ

tia pꝛupilſſet: ſed magis ex deliberatiõe ratiõis. c ¶
maledixit diei ſuo.ꝑ modũ qui ſequit: d ¶ Periat di
es in qᷓ nat ſum. nõ eſt ꝑ hoc intelligẽdũ ꝙ optaret dieʒ
pᷣteritũ redire ⁊ ſic poſtea perire: qð eſt impoſſibile ⁊ ir
rõnabile:vt argu
it brũs Greg. ſed

loqt de pterito ꝑ maledirit diei ſuo:et locu

modũ dolẽtis de eſt: Per lat dies inq naius
aliq terito: vt iit ſum: ct nox in q̃ dẽm eſt:cõ

ſenſus: Periat di cepr eſt hõ. Diẽs ille pᷣtat
es.i. vtinã diefj na in tenebꝛaſ. Nn reqrat eũ
ruitari mnee nun de deſup:nec illuſtret lumi
lkener er ſeno ſu ne. Obſcurẽt eũ tenebꝛe:ẽt
iſſem nar: ↄ eodẽ vmbꝛa moꝛtiſ.Occupet eũ
mõ exponẽdũ eſt caligo:&t inuoluat᷑ amaritu
as was It gine. Mctẽ illa tenebꝛoſuſ
n Pic maldit turbo poſſideat. Non ↄpu
dicto tpi in ſpeci tet᷑ in dieb anni:nec nume

ali: 2 pmo oiei: retr in menſib. Sit nox illa
nocti: ibi Noctezy ſolitaria: nec laude digna.

illã. Circa p' vꝛ:
¶ Dies ille vtat
i tenebꝛas.qð pot

fieri plurib cauſis ↄcurrentibꝰ:vna ẽ ex eclipſi ſolis: ſiẽ

Maledicãt ei ꝗ maledicũt

fuit iu paſſione xpᷣi:⁊ hec tangit ibi:Oies ille vertat ⁊c.

ꝓpter qð ſubdit᷑: g ¶ Nõ requirat eũ deuj deſuꝑ.i.nõ
inſtituat eũ celebꝛẽ: ſicut inſtituit de die ſabbati ꝓpi bñ
