celis ⁊ in terris ſunt colendaa. ¶ Pfſal. .
Iſericoꝛdiam. PHuic pᷣſ.pᷣmittit᷑ talis ti in heb.⁊ iĩ
tranſſa. hiero.⁊ cõi:Pſalmus dauid.Ex qͥ ti.ap/⸗

Pparet actoꝛ h p̃ᷣſ.ſ.dauid qͥ vẽ feciſſe hunc pᷣſ.qñ cognouit

ſe ſtabilitũ in regno iſrł a deo:ſᷣm ꝙ hẽtur.ij. Reg.v.Et co
gnouit dauid qm cõfirmaſſet eũ deus regẽ ſupꝑ iſrl:⁊ iõ tũc
firmiter ꝓpoſuit bñ vti regia ptãte ad ſui meritũ ⁊ alioꝛuʒ
exemplũ:lʒ ex ꝓpꝛia fragilitate ⁊ diaboli iſtigatiõe ab hoc
ꝓpoſito aliqñ ceciderit:vt ĩ fẽo vꝛie ⁊ ppli numeratiõe ſeu
aliqb alijs:de qᷣbus tñ ve penituit.Et diuidit᷑ in tres ꝑtes:
qꝛ pᷣmo oñditur q̃liter dauid ſe hũit deuote erga deũ:ſcòo
mũude ad ſeipſũ:ibi Perambulabã.tertio iuſte ad pplłʒ:ibi
Nõ ꝓponebã.⁊ in iſtis tribus cõſiſtit bonus vſus regie di/
Gr erabmun dicit: al Miam iudi.can.tibi

mouiſti. Et iudicium.qͥ ſaulẽ ⁊ domũ eius abieciſti.¶ Zil
ter exponit Ra.ſa.ſic:Miam ⁊ iudicium cantabo tibi dñe
i.recognoſcã tuã miam in ꝓſperis:attribuens illa tue mie

dñe.ſ.laudibus recognoſcẽs miam tuã q̃ me ad grdal

non mee iuſticie ſeu potentie:⁊ iudiciũ tuum in aduerſis

b ¶ Plſallã ⁊ intel.qñ ve.ad me.reuelãdo mihi ſecreta tua

ℳ₰

illa ihuene equitati tue iuſticie pꝛo ðmerito mee culpe.

ꝑ ſpᷣm ꝓphetie:q̃ eſt ga gratis data ⁊ ab hñte certitudin
liter cognita:non ſic aũt eſt de ga gratũ faciente. c ¶ In
via imaculata.qꝛ ſps non tãgit coꝛda pphᷣaꝝ qñ ſunt actu
maculati macula carnaliũ voluptatũ:ꝓpter qð moyſes qͥ
cũ deo ſolit'erat loq retraxerat ſe ab actu matrimoniali:
vt dẽʒ fuit Nume. xij. E Seraàbulaba. Hic ↄñter oñdit᷑
qlit mũde ſe hũit ad ſeiꝑſuz cũ dꝛ: Perambulabã.i.in oꝑi-
b' meis pcedebã. Sn inocẽtia coꝛdis mei.i.iĩ puritate
cõſcie. ¶ In medio dom mee.q.d.multo plus extra: qa

*3

pꝛoponebaʒ. Hic cõſequenter oſtẽditur iuſticia dauid erga
populũ:⁊ pꝛimo quãtum ad malos:ſecundo q'tum ad bo
nos:ibi Oculi mei ad fideles.(¶ Circa pᷣmum oſtẽditur pꝛi/

mao dauid affectus cũ dicitur: g¶¶Mon pꝛopo.ante ocu.

los me.rẽ iniuſtã.ſ.ad cõcupiſcendũ alidd iniuſtuʒ cupidi/

tate ductus exẽplo raptoꝝ. h¶ Faciẽtes pᷣuaricatioes. i.

diuie legis traſgreſſioes. i ¶ Odiui.ſ.eoꝝ maliciazʒ: quia

ↄfeſſiõe laudis. 0

qm ſuauis ẽ dñs.i.ci/

èð

.

SÿM

eiuſdẽ virtutis eſt diligere bonũ ⁊ odire malũ ei oppoſitũ.
E(Nõ adheſit mihi coꝛ pꝛauũ.q.dicẽt: aſi ex paſſione fui
mort' ad hoꝛã ad aliquã maliciã:ñ tñ adheſit mihi ꝑ obſti
nationẽ. ¶ Declinantẽ a me malignuʒ.i. malo igne igni-
tũ.ſ.igne inuidie:ire ſuꝑbie ⁊ hmodi:qui declinabat a da
uid talia deteſtante. —

m on cognoſce⸗ . . .
Nõ ãadheſit mihi coꝛ pꝛa/

bã. per appꝛobatioeʒ I
Fienn eſer we uum:declinantẽ a me mali
ꝓrumus: — rn ij Xα
ab nepote ſuo: cuius gnu non cognoſcebã. .
maliciã nõ appꝛoba/ trahẽtẽ ſecr etoꝓxuno luo:
uit: ſed magis repꝛo hũünc pſeq̃bar. Superbo
bãs eũ nerlua iaſſet: oculo èt inſatiabili coꝛde:
punicparpeccata ope ci; hocnõ edebaz. Oculi
ris ſed alub⸗ mei ad fideleſ fre:uᷣt ſedeat
ditur: n (Detrab? mecũ: ambulas in via inmna
tem ſecreto pꝛoximo culata hec mihi miſtrabat.

ſuo.i.i eiuj abſentia:
⁊ ſic eſt ei celatuʒ: da
non põt audire.
Hunc pſequebar.ad
uniendũ: 1 q: no ſooo!!
uz puniebat peccata gis 7 oꝛis ſed ẽt apparentia i alijs ſi

Pon hitabit in medio do
mmee quůi fac ſuꝑbiã:qui

uꝑbo oculo. qꝛ diſpoſitio coꝛdis
maxime appet in oculis. q ¶ Et inſatiabili coꝛde.q̃lis eſt
auarus: ꝓpter qð dẽ auarus qᷓ̃ſi auidus eris:qꝛ nõ põt ſati/
ari pecunia. r ¶ Cũ hoc non edebã.i.tales non erãt com
mẽlſalej mei nec de domo mea. s ¶ Oculi mei. Hic oñter
oñditur q̃liter ſe hũit ad bonoj:⁊ ſcðo iterat᷑ air ad

gnis:io ſbditur. p .V

malos:ibi Non hitabit.Circa pᷣmũ dicit: s ¶ Oculi mei
ad fideles einiſolui⸗ indrere vbi tales poſſẽt inueniri
⁊ mihi ſociari. t ¶ Ut ſedeat mecũ.in ↄſilijs ⁊ iudicijs et
menſis:⁊ qꝛ nõ ſolum hũit bonos cõſiliaros:ſed ẽt bonos
miniſtros:iõ ſbditur: v ¶ Ambulaãs i via imaculata.per
vite ſãctitatem ⁊ honeſtatẽ. x ¶ Hic mihi miniſtrabat.i.
in domo mea ſeruiebat. y ¶ MNon hitabit. Hic reuertitur
ad oñdendũ q̃liter ſe hũit ad malos eos a ſe repellẽdo cum
dẽ: ꝗY ¶ Mon hitabit i me.do.mee.i.iter miniſtros meos.
3 A facit ſuperbiã.alios deſpiciẽdo vel conculcando.
a ui lo.ini.non di.in cõſpe.ocu.meoꝝ.qꝛ tales nõ au
debãt loqᷣ in pñtia dauid nec ẽt apparere:⁊a qꝛ aliq ſunt ita
mali ꝙ non ſolũ ſunt a pᷣncipibus bonis repellẽdi ſed ẽt vi/
ta puadi vt iuſticia ſeruet᷑:⁊ alij terreant᷑:iõ ſbdit᷑: b ¶ In
matutino. i.celeriter ſine expectatiõe ſuꝑueniret ipedimen
tũ. ( ¶ Intficiebã oẽs pctoꝛes terre.qͥ ꝓ peccatis ſuis erãt
digni moꝛte:qð pʒ de rechab ⁊ baana q ꝓditioſe intfecerãt
iſboſeth:pꝑ hoc credentes placere ipſi dauid:ſed ipſe eos int᷑
fici ſtatim iuſſit.ij. Reg.iiij. Si aũt in ↄriuʒ arguatur de io
ab ꝗͥ ꝓditioſe interfecit abner.ij. Reg.iij.⁊ tñ diſtulit puni
tionẽ eius vſq; poſt moꝛtẽ ſuam. Dicendũ ꝙ dauid nunqᷓ;
fuit ita firmatus ĩ regno nec ita potẽs ſicut ſalomon filius
ſuus:vt pʒ ex.ij.⁊.iij. Reg.⁊ iõ non potuit eũ i vita ſua ita
punire abſq; ꝑiculo ſeditionis ſicut tpe ſalomonis:de qͥ fu
it dauid reuelatũ ꝙ regnaret pacifice abſq; ppli ſeditione:
⁊ iõ punitionẽ eius rõnabilit᷑ diſtulit:ꝓut dẽʒ fuit.ij. Reg.
Ad qᷣd autẽ dauid inificiebat pctoꝛes ſbdit: 90 t diſp
derẽ de ciuitate dñi.i.de hierlin quã oñs ad cultuʒ ſuũ ele/
git:vt hẽtur.ij.paralł.vi.⁊ per ipſã intelligit᷑ totũ regnũ da
uid ĩ qͥ hierin metropolis erat. e * opantes iniqui
tatẽ.qtum poterat fieri per viam humanaʒ ¶ Moꝛalitas
aũt hy pᷣſ. eſt ꝙ ꝗlibet pᷣnceps ſe hẽat ſʒ foꝛmã hic a dauid
traditã deuote ſe hñs erga deũ:munde ⁊ honeſte ad ſeipᷣʒ:
⁊ iuſte ad pplm ſibi ſubiectum. ¶Plal. Cl.
Omine exaudi. Huic pᷣſ.pᷣmittitur talis ti.iĩ heb.

ãauertas faciem tuaʒ a me:

in tranſla.hiero.Oꝛõ paupis cum anxiaret᷑ æ coram

dño effuderet eloquiũ ſuũ.Ex q; ti.non appet alidqs ac
toꝛ deiminatus:tñ ſᷣm Aug.dauid fecit hũc pᷣſ.̃m he/⸗
bꝛeos vero actoꝛ ĩ ꝑticulari ẽ incognitus:tenet᷑ tũ abſq;
dubio ꝙ aliqs hñs ſpᷣmſanctũ fecit ipſum qcunq; fue/

rit ille. de mã ve
. „„ „„ ro P' p. dicüt ex
logꝗtur iniqᷓ nõ direxit ĩ cõ poſitoꝛes alid ꝙ
ſectu oculoꝝ meoꝛuʒ. In loqtur ad lraʒ de
matutino intſiciebàm oẽ6s fterein i
pctõꝛes tre:uᷣt diſpderẽ de q remãſerunt ibi
ciuitate dñi òs operantes de voluntate da⸗
inigꝗtatem. 26 paupis vig ilo fugiente
cũ anxiaret ⁊ coꝛaʒ dño el inde pheer abſa⸗

et iſti fuerunt ſa⸗
doch ⁊ abiathar
⁊ alij ſacerdotes
ibi de mandato
dauigd arcã repoꝛ
tãtes:⁊ chuſi ara
chites amicuj da
=ð . uid ⁊ decẽ concu
bine ad cuſtodiam domus derelicte:vt hẽtur ibidẽ: et
iſti afflicti ꝓpter fugã dauid dñi ſui vacabant oꝛoni ꝓp

fuderet eloquiũ ſuũ.¶Cl.
HDHDOPPmin? exaudi oꝛa
Ntionem meam:⁊ cla
2 me ad te veniat. Nõ

eius reditu:⁊ ſic ititulat iſte p̃ſ.Oꝛõ paupis.ſ.ppli iſp⸗
on remanẽtis mõ p̃dco.Sed hec expoſitio nõ hʒ appa
rentiam:qꝛ in hoc pᷣſ. fit mẽtio de edificatiõe ſyon:qͥ in

reditu dauid non fuit edificata:qꝛ abſalon nihil ibi le/

git deſtruxiſſe. Itẽ multa q dicũtur in hoc pᷣſ.non pñt

ad hoc applicari niſi valde extoꝛte. Pꝛopter qð alij di
cunt magis apparẽter ꝙ p̃ſ.iſte lodtur ad lr̃aʒ de anxie

tate poli iſrt in captiuitate babylonica detẽti:qꝛ deuoti
oꝛes illius ppli erant valde anxiati de deſtructione ciui

tatis ⁊ tepli vbi vigebat cultus dei: ꝓpter qð vacabãt
oꝛõni ꝓ ppli liberatione ⁊ ciuitatis ⁊ tẽpli reedificatio-
ne:⁊ poſſet ad hoc lr̃a ſatis applicari. Sed hec expoſitoõ
⁊ conſimiles vident᷑ infrigi per dẽʒ apli:heb.j.vbi apls
allegat lr̃am h pᷣſ.q hẽtur.j.Initio tu dne terra funda
ſti c. vſq; ibi: Et anni tui non deficiẽt. dẽm de xpᷣo ad
lr̃am: ꝓbans per eã eqlitatem filij ad pꝛem in potentia
duratione:vt dẽm fuit ibidẽ:⁊ ſatis apparet apli pꝛo
ceſſũ intuenti. Et ſᷣm hoc pᷣſ. iſte loqtur ad lr̃am de iꝑe
xpᷣi. Huic aũt dẽo qᷓtũ ad hoc ↄcoꝛdat Ra. ſa. d. ꝙ p= .
iſte lodtur ad lram de anxietate ppli iſrl in hac captiui
tate poſiti oꝛãtis ⁊ oſiderãtis ab ea liberari ꝑ rege meſ
ſiã ventuꝝ ⁊ reedificatuꝝ templũ ⁊ ciuitatẽ: ⁊ ſic ſʒ eü
loqtur de tpe xpᷣi.ſʒ ꝙ dicit ipſũ venturũ tẽplũ mãle
reedificatuꝝ fim ẽ: vt dẽm eſt. s. pſ. lxxxvi. Accipiendo
igitur de dictis eius qð veꝝ ẽ:vꝛ mihi ſaluo melioꝛi iu
dicio ꝙ pᷣſ. iſte ad lram loqtur de anxietate ppli iſtł cũ

deſiderio depᷣcantis ꝓ aduentu xpᷣi:qð maxime cõtigit

tpe antiochi illuſtris qͥ ſupꝛa modu afflixit pplʒ iſrl: vt
hẽtur.j.a.ij. macha.⁊ qto plus aſfligebatur:tanto ma
gis depꝛecabatur pꝛo aduentu ſaluatoꝛis. Et ſᷣm hoc
pſalmus iſte in duas partes diuidit:qꝛ pꝛimo ponitur
afflicti ppłi depcatio: ſco ipſius per xpᷣm ſubleuatio:
ibi Tu aũt dñe.Pꝛima in duas:quia pumo ponit po/-
puli petitio:⁊ ſecũdo ad hoc allegat᷑ ro:ibi Quia dele⸗
cerũt. ¶Lirca pꝛimũ dicit pſal. ĩ perſona ppli anxiati:
ac¶ ¶ Dne exaudi oꝛõnem meã ꝓcedentem ex coꝛde:qa
oꝛ eſt aſcſus mẽtis ĩ de ſm pamaſcenũ. b ¶ Etcla
moꝛ me. ꝓcedens ex oꝛe. c¶ NAd te vẽiat.i. accept ſit
coꝛã te. ð ¶ Ne auertas.fa.tu.a me. repellẽdo oꝛoneʒ
meã: ſicut hõ auertit faciẽ ab eo quẽ nõ vult exaudire.

mecherzuint
5 cn

nacku.
licie
(Ouuarire
lirſatfumus
Nosneitlant,
otſeauens
(Soſane
ſitgeoniin
Cunt crepi
iceno mas:
Eltdaden⸗
ewsdunin
Gaaenart
ſäͤytſenüͤct
ſſteranor
baraliſorr⸗
Nhar /na
Memei gem
Pbchntonne
Ulstütnach
gfengunnon
fandenntti
Rcard dae

henbu.
lbgeſatdix
ſſar 1 .
ſdeſplohlan

chreengit
ut zus
pToi⸗
ſiurioſi,
iidauma
inhiinin
ſödeumi⸗
ſlteſtuthor
deaniej

E
N

Nplnn
igre
Anrt
Ann
aſiruſr
cti
ilurtn
Uix nuti
wlum
mrhll
Ounilo
udnäna
vythänta
iekntit
öagif
wolinip
Aifinünnig
cbſalontid
nnbocznß⸗
eoneh
erarlijn
ua wineN

rhö utt
iglimtin
iSubeche
Glhebſwdi⸗
audietniſt
endändn
Hainu
ſuahnn
banmulung

llurn
ana ſi ⸗
igamniiſ
Bei

ex verbo:ibi To

nis. qꝛ ſicut dẽm ẽ ppls fugerat ad deſerta. m ¶ Fact
ſũ ſicut nycticoꝛax.q̃ nõ appet de die nec clamat:

gere. r u Aa
bi malũ ponebãt me tanq; exemplũ dicentes:Si nõ fe
cero hec ita male accidat mihi ſicut pplo iudeoꝝ:⁊

eã ðcoquẽs ĩ cinerib

quã vult exaudire:⁊ qꝛ non ſolũ petit exauditionẽ ſed
ẽt exauditionis velocitatẽ ꝓpter magnitudinẽ tribula

tionis pntis: iõ ſpdit: Clelocit exaudi me. f ¶ Quia ð

fecerunt. Hic oñt
ꝓ dẽa exauditio/
ne allegat rõ:v⁊ p in q̃cunq; die tribuloꝛ ĩcli/
mo ex fco: ſcõo na ad me aurẽ tuaʒ. In q̃
ta die vc F; d Ccunq; die iuocauero te: vł

pmo allegat ẽ põ lociter exaudi me. Quia ðᷣ
dus tribulatiois fecerunt ſiẽ ſum dies mei:
Pbelianatorht ⁊ſſa mea ſiẽ cremiũ arue
hucbat totalr oe rut. Percuſſus ſu vt fenuʒ
ſtruere legeʒ dei.: ⁊ aruit coꝛ meũ:qa oblituſ
vt pʒ.j.macha æ ſũ comedẽ panẽ meum.A
.x hocẽ qð di: voce gemitus mei:adheſit
f¶ Quia defece = —nen
runt ſicut ſumus 0s meu carm mee. 1S imil
dies mei. i. ſunt p lcx ſũ pellicano ſolitudis:
pinqꝗ defectui:ni faci ſũ ſic nycticoꝛax in do
ſi tu adiuues. micilio. Nigilaui èt fes ſuʒ

g (Et oſſa mea
ſicut᷑ cremiũ aru

ſiẽ paſſer ſolitarius ĩ tecio.
erunt. cremiũ dci MMẽ

cremo mas: et

eſt illud qð in patella remanet de frixiòe. antiochus vo
nolẽtes dimittere ritũ iudaicũ faciebat frigi ĩ ſartagini
by ⁊ cremari.vt hẽtur.ij.macha.vij. h ¶ Percuſſus
ſũ vt fenũ.qꝛ ſicut fenũ ad ardoꝛẽ ſolij deſiccat᷑:ſic pplłs
iſrl ex ardoꝛe tribulatiõis antiochi p magna pte defici
ebat aliq per moꝛtẽ:⁊ aliꝗ ꝑ tranſitũ ad ritum gẽtileʒ:
vt hẽtur.j.macha.j. i (Atr obli ſuʒ comedere
panẽ meũ.qꝛ mliti de pplo fugerũt ad loca deſerta:vbi
nõ hẽbant panem ad comedẽdũ:ſᷣm ꝙ dẽ.ij.mach. vi.
Judas aũt machabeus ſeceſſit in deſertũ locũ:ibiq; in
ter feras in mõtibus cũ ſuis vitã agebat:a feni cibo ve/

ſcẽtes demoꝛabãt᷑. k ¶ A voce gemitus ⁊c̃. Pic acci⸗
pit᷑ caro ꝓ cute:ſᷣm ꝙ dicit hiero.⁊ hebꝛei:qꝛ tam ex fa

me er animi ãxietate caro tabeſcebat:⁊ ſic cutis oſſi
b' adherebat. ¶ Similis fẽs ſum pellicano ſolitud

ſic ml

ti de pplo abſcõditi in locis occultis nõ audebãt de die
cõparere nec ẽt aliquem ſtrepitũ emittere ne dephende
rent. n Di

Nigilaui. nõ potẽs doꝛmire pᷣ anxietate ani
t fes ſum ſiẽ paſſer ſolitarius.fugitiui.n.nõ

mi. o

vadunt yniti ſʒ magis diſpſi:⁊ qlibet abſcondit ſe vbi
pot. p ¶ Tota die. Hic ont allegat᷑ rõ exauditionis ex

vbis ũiurioſis ⁊ ipꝛoperioſis q̃ ſatellites antiochi ꝓfere
bãt ð deum ⁊ ppłʒ:⁊ hoc eſt qð dꝛ: Cota die expꝛobꝛa⸗

bãaãt mihi inimici mei.⁊ plus affligebat᷑ pplłs ex blaſphe
mijs deum p ſeipſũ. q AM huene
riſoꝛie:ſicut hoi timido aliqñ dꝛ:Ecce hõ magne cõſtã

bat me. ſ. de⸗

tie:et tale ipꝛoꝑiuʒ oppoſitũ irrogatũ magis ſolet pũ
Aduerſũ

me iurabãt.i.iurantes execrãdo ſi

ſeſus ſit iſte oñdit trãſlatõ hiero.q̃ ſic hʒ:Exultãtes mi

hiꝑ me iurabant.exultãtes mihi.i.deridentes me mõ
pꝛedco. Per me iurabãt.execratiõis iuramẽto ponẽte/
miſeriã meam ꝓ exẽplo:q̃ magis expᷣmit᷑ cuʒ ſubditur:

—

8 Cα ia cine. tang pa.mãdu.modicuʒ hñs de paſta
17 ſic cineres erãt admixti ĩ pane.

pſalmoꝝ

e¶ In qcunq die tribuloꝛ inclina ?. lodtur de deo
ad modũ hoiĩs ꝗᷣ inclinat aurẽ ad audiendu petitioneʒ

(Et poculum meũ cu fletu miſceba l lachꝛyme fluebͤt
de oculis meis p̃ doloꝛe:ita ꝙ cadebant i cypho vel in vaſe

ĩqͥ debebã bibere.Et qꝛ iſta miſeria cõtigit pplo ex dei per

miiſſiõe ppter peccata ppti comifla: ſditur: v A fa⸗

cie ire idignationis tue.i.vidicte tue:ſzg dr.j. macha. j. Et
facta ẽ ira magna ſu-
per populum valde.

Toͤta die expꝛobꝛabãt mi FQuia eleuas al⸗
bi inimici mei:᷑t qui lauda uſiſti me l aauit ſie
bãt me aduerſum me iura Salio veijcit. or et
bãt. Quia cinerẽ tanq; pa oici ꝙ iudei fuerãt ele
nẽ mãducabã:᷑t poculum uati tpe heſter ⁊ mar
meü cũ fletu miſcebã. Afa dochelevt heur in li
cie ire idignatiõiſ tue. qůia monarchie plarumt

eleuans alliſiſti me. Diłs
mei ſic vmbꝛa decliauerũt:
èt ego ſic fenũ arui. T ãt
dñe ietnuʒ pmanes:ẽ᷑t me
moꝛiale tuum ĩ gnãtiõe ⁊
guãationẽ.Lu exurgẽs mi
ſereben ſyõ: qa tpᷣs miſerẽ
di eius quis venit tempus.

cui ſucceſſit regnum
grecoꝝ:ð qͥ exiuit ra
dix peccati antiochꝰ
illuſtris.j.macha.j.⁊
iſte grauiuj afflixit iu

tium reguʒ. p ¶ Di
es mei ſic vmbꝛa de⸗
clinauerũt.i.q̃i ad ni
hilũ redacti ſt ſiẽ vm
bꝛa. 3 ¶ Et ego ſiẽ
ffenũ arui.i.pᷣ feruoꝛe
tate tribulatisis qt dełeci. a( u aũt. Dic ↄnter deſcribit
ppli ↄſolatio ꝑ aduẽtũ xpᷣi q hic ꝑ pſalmiſta pᷣdicit: ⁊ ſic ꝑ
xpᷣm poſtea fuit nhleta. Et diuidit᷑ reſiduum hpſ.in tres ꝑ
tes:qꝛ pᷣmo deſcribitur eccłe pmotio p aduentuʒ xpᷣi:ſcõo
futura tribulatio tpe antixpᷣi:ibi Rñdit ei.tertio vite pñtij
ceſſatio in fine mũdi:ibi:Initio tu dñe. Pꝛima i duas: qa
bmo deſcribitur eccle ꝓmotio:ſcòðo ex hoc ↄcludit garum
actio:ibi Scribatur hec. Pꝛia ĩ duas:qꝛ pmo ponit᷑ ecclie
ꝓmotio ꝑ xpᷣm imediate:ſcðo mediatibus aplis:ibi Qm̃
placuerunt.¶ Circa pmũ ſciendũ ꝙ xp̃ᷣs rõne deitatis ꝑma
net in eternuʒ: ⁊ hanc veritatẽ cõfeſſi fuerũt iudei:ioh.xij.
dicentes: Nos audiuimus ex lege:qꝛ xpᷣs manet in eternũ:
⁊ ſic per ſuã eternã potentiã mutat tpa ⁊ etates:tranſſfert re
gna atq; cõſtituit:Dañ.ij.⁊ ſic aliqñ de tribulatioibus rele
uat ad p peritatẽ:a ecõuerfo deijcit ſ̃mn ſuam voluntatẽ:⁊

hoc ẽ qð dẽ: a ¶ Tu auũt dñe ineternũ ꝑmanes.i.ſtabilit:
⁊ qꝛ ſtabilis manes dat cũcta moueri:vt dẽ.ij.de ↄſolatioe:

iõ ſditur: b ( Et memoꝛiale tuũ in gnãtione ⁊c. qꝛ vno
ituitu videt ſucceſſionẽ oſum gnãtionũ.⁊ ſpᷣditur cõſolatõ
iudeoꝝ xpᷣm expectantiũ. c¶ Tu exurgẽs dñe. vꝛ. n. hoi
nibus iacere qñ non er eis auxiliũ:⁊ ꝑ oppoſitũ ſurgere
qñ p̈bet. 80 Milereberis ſyon.i.pplłi colẽtis deũ ĩ ſyon:
ð qrꝝ numero erat ſãctus ſymeon: Lu.ij. ꝓpter qð rñſũ ac
cepit a ſpũſancto nõ viſurũ ſe moꝛtẽ:niſi pꝛius videret xpᷣʒ
dni:quem oẽs alij iuſti ẽt expectabant:qð fuit adimpletuʒ
qñn ibi in tẽplo fuit oblatus:qð erat in mõte ſyon:⁊ qñ ibi
pdicauit:⁊ miracula fecit:⁊ qñ in cenaculo ſyon ſuꝑ aplos
ſpuũmſanctũ miſit: Im ꝙ dicit hiero. in epla ad paulinũ de
oĩbus ſacre ſcripture libꝛis:⁊ tũc fuit adipleta ꝓphetia ea⸗
charie.ix. Exulta ſatis filia ſyon:iubila filia hierʒ:ecce rex
tuus venit tibi iuſtus ⁊ ſaluatoꝛ ⁊ ipſe pauꝑ.ſm ꝙ allegat

matth. xxi.⁊ ꝑ hoc qð dẽ hic paup manifeſte pʒ ꝙ conſola
tio ppli in aahente xpᷣi nõ erat ĩtelligenda per exhibitionẽ

bonoꝛum tpᷣalium ſed ſpũalium:que tanto melioꝛa ſũt:qᷓ;
to qͥ ſunt aie coꝛpoꝛalibus pꝛeferuntur. e ¶ Quia venit

tpᷣs miſerẽdi eius.ſʒ ꝙ fuerat dẽm ꝑ ꝓphas ⁊ maxie Dañ.

ix. ybi aduẽtus xpi ſb certis ebdomadib anoꝝ oiffinitur.
¶ Quia venit tpᷣs.hoc reduplicat᷑ ad maioꝛẽ aſſertioneʒ.

deos iꝙ alids pꝛecedGd

a ¶ Qm̃ placuerũt. hic ↄñter ponit pmotio eccle qͥ ffa eſt
per xpᷣm mediãtibus aplis q pᷣdicauerunt ſidẽ xpᷣi pᷣmo in

hierʒ ⁊ iudea:vt hẽtur ĩ actib' aploꝝ:io ſpdit: a Qm
placuerunt ſeruis tuis.i.aplis. b Lapides eius.i·fideles

de iudeis cõuerſi qͥ fuerunt pᷣmi lapides in edificio ſpũali ec
cleſie poſiti:ſicut pᷣdi M
ctum fuerat çacharie B . ‚
ix. Fonerba aee. OQm̃ placuerũt ſeruiſ mle
milla de acuetu xpi. Ipides eb:c?᷑t tre eius miſe
c an moieil or rebunl. Et timehut gentes
gregẽ ppli ſut ꝛ lapi nome tun dne:et omes re
des ſacti eleuabũt ſu ges tre gliam tuam. Quia

Dtena elag. EtI eciſcauit dñs ſyon:ẽt vide
iudee q bmo apli bit in glia ſua. Reſpexit in
pᷣdicauerũt: ⁊ multa Ooꝛõneʒ humiliũ: ⁊ nõ ſpꝛe
miracula feccrũt: act. uit pᷣcem eoꝛuʒ. Scribant᷑
.ij. Multa qᷣq; pꝛodi
gia ⁊ ſigna ꝑ aplosdzi

Hierim fiebant: æ ibi ꝗ creabitur laudabit dñm.

ſbᷣditur:Oẽs ẽt dq cre Quiã pꝛoſpexit de excelſo .
debat erat piter 1 bᷣ ſcõ ſuo:oñs de celo in trã
baroebte pantin alpexit. Atauciret gemit⸗
vendebant: 7 diuide cõpeditoꝛũ zut ſoluer et fili
bant oia oĩbuj pꝛout os interẽptoꝛũ. At ãnunci
Eiauiah opuj erat.⁊
iõ lapides iſti ſuꝑ ter ,.
rã eleuati per contẽptum tpaliuʒ aplis erito placuerunt.

Et timebũt gẽtes nomẽ tuuʒ dñe.qꝛ fides xpᷣi ꝑ aplos
alioſq; diſcipulos diffuſa eſt ad gentes ꝑ alias oꝛbis ptes.
e ¶ Et oẽs reges ire gliam tuã.qꝛ non ſolũ vulgares rece/

perunt fidẽ xpᷣi ſed ẽt pncipes maximi:vt pʒ ipletum i plu

ribus regnis trarũ:⁊ in oib iplebit᷑ añ finẽ mũdi. fᷣ ¶ Qꝛ:
edificabit dñs ſyon.i.eccłiam q̃ merito ſyon vocat᷑:qꝛ ibii-
cepit ꝑ xpᷣi oblationẽ: pᷣdicationẽ:miraculoꝝ opationẽ:et
ſpũſſancti miſſionẽ:vt.s.dẽm eſt. g ¶ Et videbit᷑ in glia
ſua.ibi.n. manifeſtauit gliam ſue reſurrectiõis aplis ⁊ etiã
aſcẽſionis:qꝛ de mõte oliueti aſcẽdit qͥ eſt iuxta hierlʒ:act.
.j. Raperii in oꝛõneʒ humiliũ ⁊c̃.adiplendo petitio
nẽ illoꝝ qͥ hũilit᷑ ⁊ deuote petebãt eius aduetũ. i ( Scri
bant᷑. Pic ↄñter ocludit gRarũ actio: qꝛ tãtũ bñficiũ non ẽ
dandũ obliuioni:⁊ io dicit: Scribant hec.qꝛ ſcriptura de/
ſeruit memoꝛie. k ¶¶ In gnatione altera.i.vt gnãtiones ſe
qntes hẽant de hoc noticiã:⁊ ſic fẽm eſt per euangeliſtas ⁊
aplos qͥ doctrinã xpᷣi ⁊ oꝑa deſcripſerunt:vt fideles ppli aſ
ſurgerent ad laudẽ xpᷣi:io ſbditur: l Erpps q creabit᷑
laudabit dñm.i.pplłs xpᷣianus q creat᷑ ꝑer baptiſmũ ꝑ quẽ
ↄſtituitur in eẽ ge q creat in aia. m ¶ Quia ꝓſpexit ⁊c.
tunc.n. ꝓpꝛie terrã ꝓſpexit oculis ſue mie:qñ viſitauit nos
oꝛiens ex alto in ſua icarnatione. n ¶ Ut audiret gemituj
cõpeditoꝝ.i.peccatoꝝ q a diabolo tenebãtur cõpediti con
ſuetudie peccadi. o ¶ Ut ſolueret filios interẽptoꝝ. a vi
culis ignoꝛãtie ⁊ infidelitatis. p¶ Ut annucient in ſyon
nomẽ dñi ⁊cʒ.i.in eccla qͥ noie ſyon ⁊ hierlm deſignat᷑: ſᷣm
ꝙ dicit apls hebꝛe.xij. Acceſſiſtis ad ſyon mõtẽ ⁊ ciuitatẽ
dei viuẽtis hierlim celeſtẽ ⁊c̃.in qͥ fideles annũciant nomen
dñi eius fidẽ libere cõfitendo ⁊ pᷣdicando a laudes ei debi
tas exhibẽdo. q ¶ In aueniẽdo pplos ꝑ diuerſas oꝛbij ꝑ
tes diſpſos. r ¶ In vnũ.i.in vnitatẽ fidei ꝑ charitatẽ foꝛ
mate:⁊ qꝛ non ſolũ vulgares venerũt ad nitar ſigei ſſzẽt
pncipes:iõ ſpᷣditur:Et reges vt ſeruiant dño. s Ruqit.
Hic ↄñter deſcribit tribulatõ fideliũ tꝑe antixpᷣi q erit acer
biſſima:tñ bꝛeuis in tꝑe:ſʒ ꝙ dẽ matth̊.xxiiij. Erit.n.tribu
latio magna qᷓlis nunqꝙ fuit ab initio mũdi vſq; mõ: neq;

hec ĩ gnãtiòne alta:t ppls

ditur: e

fiet:⁊a niſi abbꝛeuiati fuiſſẽt dies illi non fieret ſalua ois
caro:ſed ꝓpter electos bꝛeuiabunt.⁊ hec bꝛeuitas petit
hic ĩ pſona eccle tũc tribulade cuʒ dẽ: s ¶ Rñdit ei.i.

ecclia iß xpᷣo:⁊ loqtur de futuro ꝑ modũ pᷣteriti ꝓpi

certitudinẽ pphetie. t ¶ In via virtutis ſue.i.patiẽtie
q̃ tũc erit maxie
neceſſaria ¶ x
ent ĩ ſyon nomẽ dñi:⁊ lau Paucitatẽ dierũ
dẽ eius in hierlim. In cõode meox. i. dierum

afflictionis mee.
x ¶ Muncia mi⸗
hi. vt ex bꝛeuita⸗

iendo pplos in unũ:et re
ges vt ſeruiãt dño. Rñdit

ei in uia virtutis ſue: pãuci te valeam aliãli
citatẽ dierum meoꝛuʒ nůn fſoꝛtari. Lra he-

bꝛaica ⁊? Hiero.

— PD EaE. „2
cia mihi. He reuoces me ĩ planioꝛ eſt: j ſic

dimidiò dieꝝ meoꝝ:ĩ gnã ʒ. Alfflixit i via
tiöne ⁊ gnãtioneʒ anni tui. Ichy vite. Foꝛti⸗
Initið tu dñie traz füdaſti: tudinem med g⸗
ct opa manuũ tuarũ ſũt ce¶ zz mod ũ alſligo⸗
li.ꝓpſi pẽribũt tu aũt pyma tur. Abbꝛeuiabit
nes:et oẽs ſic veſtimẽtũ ve dies meos.i.dies
teraſcẽt. Et ſic öptoꝛiñ mu alflictiois mee
tab eos ⁊ mutabũt:tuůᷣ aũ‚t Heer lectos: vep
„ „ . B „ „ — „22 * qꝛ tunc
idẽ ipᷣe es:ẽtãni tui ñ ðficiẽt tanta erit tribula
to ꝙ videbit ali
qꝗbus de eccla ꝙ

fides catholica debeat totalr deficere:iõ ſpditur ĩ ꝑſoa
ecclie: ꝓ ¶Me reuoces me.totalr auferẽdo de pñti vi-
ta. 3 ¶ In dimidio dieꝝ meoꝝ.i. ante mũdi terminũ
qð eñ tpᷣs ſtatutum duratiõis ecclie militãtis:ſᷣm ꝙ di

cit ſaluatoꝛ mat.vl.Ecce ego vobiſcũ ſum oibus dieb⸗
vſq; ad cõſummationẽ ſeculi. a n gn.

n gatione ⁊ gnã
tionẽ anni tui.q.d.tu dñe cuius durato ẽ eina potes ſa
cilii hoc facere pꝛo volũtate tua. TSntti, tu dñe.
DPic ↄñter deſcribitur vite pñtis ceſſatio q̃ erit in gnali
reſurrectiõe.motus.n.celi oꝛdinat᷑ ad copletionem nu

meri electoꝝ:⁊ iõ ipſo hiĩto ceſſabit:⁊ hoc eſt qð dicit

apoca.x.c. Jurauit per viuentẽ ĩ ſecula ſeculoꝝ:qꝛ tpᷣs

amplius nõ erit.⁊ qꝛ talia ꝓcedent ex ptãte ⁊ ela
In

te dei q̃ vna eſt in pꝛe ⁊ filio ⁊ ſpᷣuſacto:iõ dẽ: b
tio tu dñe terrã fundaſti.i.tu dñe ieſu xpᷣe fundaſti ter
rã initio.i.pncipio tpis.⁊ dicit fundaſti:qꝛ terra ẽ cen/⸗
trum mũdi. c ¶ Et opa manuũ tuaꝝ ſunt celi.⁊ per
iſta duo itelligũtur oẽs alie creature. peribũt
tu aũt ꝑmanes.ſicut.n.einitas ſeqtur oimodã ſtabilita
tẽ ⁊a imutabilitatẽ:ita ts motũ ⁊ mutationem: ſolus
aũt deus eſt oĩno ĩmutabilis:celi aũt ſuꝑioꝛes ſũt mu⸗

tabiles qtum ad ſitũ:ĩferioꝛes aũt vt aer qᷓtum ad alte

rationẽ.ĩ oĩ aũt mutatiõe eſt aliq̃ depditio:qꝛ ceſſat ali

qd eẽ qð pᷣus erat:⁊ ſic ĩ fine mũdi celi peribut nõ qytuʒ

ad ſubſtantiã ſed qtum ad aliquã diſpoſitionẽ:qꝛ coꝛ/

poꝛa celeſtia ceſſabũt a motu locali:⁊ elemẽtaria a mu
tua actiõe ⁊ altatione ſbſtãtijs eoꝝ remanẽtibus:io ſb

t oës ſicut veſtimentuũ veteraſcẽt. a ſtatu ĩ
q̊ ſũt. f Et ſicut optoꝛiũ mutabis eos.qꝛ adueniẽte
eſtate veſtis hiemal mutat᷑:qꝛ ñ ẽ ãplius necaria rema
nẽte tñ ey ſubſtãtia:ſic coꝛꝑa celeſtia ⁊ elemẽtaria mu/

tabũt a ſtatu ĩ qᷣ ſunt qᷣ non Aamnpliue neceſſarius cõ
u

pleto numero electoꝝ. g ¶ Tu aüt idẽ ipſe es.ſ.oino

imutabilis. h ( Et anni tui nõ deficiẽt. non ẽ ꝑ hoc

intelligẽdũ ꝙ i etnitate q̃ eſt menſura duratiõis diuine
ſit aliqua ſucceſſio:ſed quia eaʒ appꝛehẽdere nõ poſſu
mus:nec per ↄñs expꝛimere niſi ꝑ cõparationẽ ad tpᷣs.

lgdicitpſe

n
, vos
t enalii
nmeoptnſ.
Gferitur.
lit pot ef

iſedeil
wepenitet

depektinſci

ſiaffloh

tentiant heude
Catutas eren

gt aip
lenit

ſtppgtien
Ptſicitmino

lepittis puen
Alonm.

ſe

ugl tbidi

poſtl. Lirc⸗

Ar
prifcat
tumcodis
Wiedame
Uebrasr
Giitellgin
Etuudioꝛo

luſcchaldan
ſtädamluns
bocdiuiiin
epcitatnanh
tiooincen
gepfmo dann
laris ſing
hülier ibi
Min Lirea
ln. a
ſtſionis .
npbũicni
lheb vij

ltßciciwur⸗

llpotötieg
ſKon⸗

weeins

tgliclenn
pnſeſitinn

lobl
fmuidce

htaliden
ſintee
ganini

irrtun
laneli
uu
Ki
bnſ
„ ilift⸗
Rrloi
I Min
unß
cantn
mnngn
noſill
6urthg
mrſar
Fuiichnftfi

SEr”
—

1
.R

— =

aivrg,
DA
tnictis
ſrtttt
n
finde

euãgelij: m ꝙ dicit apls coꝛinthijs: In xpᷣo ieſu
geliũ:ego vos genui.⁊ iſti ſunt vere xpᷣiani. l ¶ Hita⸗

te pñtis ꝑpueniat

q in trãſla. hiero. Dauid.niſi ꝙ pᷣponitur lr̃a

Fllqj ſeruoꝝ tuoꝝ. i. aplo: qs genuerunt . verbũ

men eoꝝ in ſeculũ diriget. qꝛ ſeper actu cõtinue in de
uz ferẽtur. ¶(Mo
ralit᷑ põt exponi

b̃ſ. iſte de aͤliber Filij huoꝛũ tuoꝛũ hĩtbũt:
vere penitẽte qu· &ρ ſemẽ eoꝛum i ſeculum di
eberraiy coõmii rigetur. Dauid. CiIs
is affligit ꝑ peni Ené 1 — e 2, n
tentiã: 1 deñ deß nẽdic aĩa mẽea dñno:
cat: ut ad ſe veni·ct oĩa ꝗᷓ itra me ſũt nõmini
rpSearn P, ſcõ eius. Hẽnedic aĩa mea
llarppatientia. dño: et noli obliuiſe omea
vt ſic : imino vi retributiões ei .Qui ppici

at oĩbus iniqꝗtatibus tuis:
aaglouan . guiſanat oes ifirmitatel iu
S
poſtilla: Circa p tã tuã:qui coꝛonat te i mnia
ma dicit pſal. et miſeratiõib. Qui replet
0 se⸗ bonis deſideriũ tuũ:reno
0 a uué
inſerin uabit yt agle iuuẽtus tua.
pe ſignificat afe“
ctum coꝛdis iuxta illud: Uerba mea aurib pcipe dſe ĩ
tellige clamoꝛẽ meũ. vbi glo. Clamoꝛẽ.i.affectũ coꝛdis:
VUerba.n.aurib pcipiunt᷑. Clamoꝛ aũt ꝗẽ affectus coꝛ
dis ĩtelligitur:qꝛ qſi itus legit᷑.vñ in hoc loco cũ dicit:

Exaudi oꝛõnem meã. ꝓpꝛius intelligi dʒ de oꝛoõne vo-

cali qᷓ cadit ſb auditu. Cum aũt dicit: Et clamoꝛ meus
ad te veniet. pꝓpꝛius hʒ intelligi de affectu coꝛdis ꝗ ſine
vocis ſtrepitu ad deuʒ venit ⁊cc. ¶ Pſal.
Enedic aĩa mea. Huic pᷣſ.pᷣmittit᷑ tal ti ĩ heb.

lamech:ad deſignãdũ ꝙ ẽ datiui caſus.Et vi ꝙ pᷣſ. iſte
ſit qdam laus diuina ab ipſo dauid compoſita. Et ſʒ
hoc diuidit in tres ptes:qꝛ pᷣmo dauid ad dei laudem
excitat nim humanã:ſcðòo angelicã:ibi Oñs in celo.ter
tio oẽm creaturã:ibi Bñdicite dño oia. Pꝛima ĩ tres:
qꝛ pᷣmo dauid iuitat ad dei laudẽ ex bñficijs a deo ſibi
collatis ſingularit᷑:ſcòo ex bñficis collatis pplo iſrael
ſpãliter:ibi Faciẽs mias.tertio oiĩbus iuſtis gnãliter:ibi
Mia. Circa pmum dicit ſic dauid ſe excitas ad dei lau
dem. a ¶ Bñdic aia mea dño.et accipit hic bñdictio
cõfeſſionis.ſ.laudis diuine q̃ minoꝛ bñdicit maioꝛi: et
nõ p bñdictione cõſecrationis q̃ fit ecouerſo:ſm ꝙ diẽ
apls:heb.vij. Sine vlla Zdictione FMinn a melio
re bñdicitur:p hoc autẽ ꝙ dicit: b ¶ Aia mea. intelli
gunt᷑ potẽtie aĩe extioꝛes:vt viſus auditus ⁊ ſic de alijj.

c( Et olaqᷓ intra me ſunt.ſupple bñdicite. d ¶ Noi

ſancto eius.⁊ ꝑ hoc ĩtelliguntur omnes potentie interi
oꝛes.ſ.ĩtellectus voluntas fataſia ſenſus cõmunis ⁊ ap/
petitus ſẽſitiuus:oĩa.n.iſta diuinis laudibꝰ debent ap/
plicari. e¶ Bndic aia mea ono. exponat᷑ ſicut pꝛius.
¶ Et noli obliuiſci oẽs retributiões eius.qꝛ ſᷣm ꝙ diẽ
ſeneca libꝛo de bñficijs:Oium igratiſſimus ẽ q bñficij
accepti oblit eſt. dauid aũt a iuuẽtute a deo magna bñ
ficia recepit qͥ extũc leonem vrſũ ⁊ goliath gigantẽ iter
fecit:⁊ cum iunioꝛ ĩter fratres eſſet ĩ regeʒ vnctus fuit ꝑ
ſamuelẽ. g ( Qui ppiciat᷑ oibus iniqtatibus tuis. da
uid. nvalce grauii legit peccaſſe ĩ adultio cuʒ berſabee
q homicidio vꝛie⁊ in numeratioe ppli:⁊ tñ de iſtis ob

eua⸗

bunt.ſ. einalit᷑ coꝛã te poſt terminũ h vite. m ¶ Et ſe

Notal fecit vias ſuas moy
ſi:filijs iſrael voluntates ſu cingebat dauid ĩ mo
as. Miſeratoꝛ ⁊ miſericoꝛſ gum coꝛone ita de
dſis: loͤnganimis ẽt multũ
miſericoꝛs. NMõ ĩppètuum
iraſcet᷑:neq; ĩ et᷑nũ cõmina
bit. Mõ ſʒʒ pẽccata nĩa fecẽ
nobis:neq; ſʒ iniquitates coꝛonatus in regẽ ſu

a fra:cõnoboꝛauit miaʒ ſu natus
am ſup timẽtes ſe.. Quan/ tuz ilr
tũ diſtat oꝛt ab occidente:

¶pſalmoꝝ

tinuit remiſſionẽ a deo:vt hẽtur ij reg. xjj. vlti. er p ↄñs

de alijs minoꝛibus peccatis. h¶ Qui ſanat oẽs ifirmita

tes tuas.ſ.ſpũales:vt dẽm eſt ⁊ ẽt coꝛꝑales:qꝛ dauid bellis
aſſuetus aliqñ ſuſtinuit plagas ⁊ graues ict:de qᷣbus bñfi/
cio dei fuit ſanat. CRi

ui redimit de interitu vitã tuã.
gqñ ſaul fecit cuſtodi/

„5 n domü dauid deno
Faciens mias dñs: ⁊ iui ceepe ilccrnut muz
ciũ oĩbus ĩiuriaʒ patiẽtibꝰ. ne⁊ fugiens ſaluatu⸗
patiẽtibꝰ. eſt.j. Reg.xix. Simi/

lit᷑ qñ ſaul ⁊ viri eius

re:⁊ tñ ſaluatus fuit
dei oꝛdiatione.j. reg.
nat te in mia.qñ fuit

oſtrag renDui p tribũ iuda:ij. Reg.
noſtras reiribuit nobis. H 1It miſrati⸗
Quoniã ſʒ altitudinẽ celi onibus. qñ fuit coꝛo/

oſtea ſuꝑ to/
. Regum. v.
m ¶ Qui replet i bo
nis deſiderium tuũ.
dauid dando de ad
uerſarijs victoꝛiã.ij.

Zeg.v. ?.vi. ⁊ diuitias ⁊ gliam. n ¶ Renouabitur vt aq
le iuuẽtus tua.ſ.in reſurrectioe fut᷑a q̃ᷣ reſurgẽt in etate viri⸗

li: dauid aut moꝛtufuit in etate ſ⸗ enili iij Reg.ij. vel põt re
ferri ad coꝛonationẽ ſalomõis ꝗͥ viuente adhuc pꝛe ĩſtitut

ẽ rex ab eo:cũ eſſet adhuc iuuenis:⁊ ſic ſenectus dauid fuit

q̃damõ mutata in iuuentutẽ: intũ filius repñtat pꝛis ꝑſo
nã:ſm illud ecclaſtici.xxx. Moꝛtus ẽ pꝛ eius:⁊ qſi ñ ẽ moꝛ
tu.relidqt.n.ſimilẽ ſibi pꝰ ſe. o ¶ Faciens. Hic ↄñti recitat

bñficia pplo iſrł collata: vt ſic nõ ſolũ ipſe ſʒ ẽt totus pplłs

iſrł ad dei laudẽ excitetur. Et diuidit in duas:qꝛ pᷣmo reci/
tat᷑ bñficioꝝ collatio:ſcõo ad hoc iducit᷑ rõ:ibi Qũo miſe
ret᷑. Circa bmo ponit᷑ bnᷣficiũ liberatiõis de egypto:
cũ dẽ: 66 faciens mi.dñs ⁊ iudi.om.iiu.pati.i.ſilijs iſrł
q̃ multas iniurias paſſi fuerũt ab egyptis:vt pʒ in Exo.qͥ

b' fecit miam eos liberãdo:⁊ iudiciũ egyptios multiplr pu

niẽdo.Scðo ponit bñſiciũ date legis cũ dẽ: p Notas ſe
cit vias ſuas moyſi.i. pcepta legis qᷓ erãt vie veniẽdi ad ſa-
lutẽ. 4 Filijs iirl volũtates ſuas.i.mãdata ſua ſue volũ
tatis expᷣſſiua:q nota fecit filijs iſrlł imediate ꝑ ſeipſuʒ qtũ
ad pꝛecepta decalogi: Exodi.xx.et per moylen quantum
eans ponit bñficiuʒ diuine miſerationis cuʒ dr:
r ¶ Miſeratoꝛ ⁊ miſericoꝛs dñs.ꝗ dẽ miſericoꝛs roõne affe
ciꝰ iniioꝛis:⁊ miſeratoꝛ actu rõe effect extioꝛis. s ¶ Loõga
nimij. diu expectãs pctõꝛej ad penitẽtiã. t ¶Et miliñ miſe
ricoꝛj.qꝛ mia ſupexaltat iudiciũ:iac̃.ij. v¶No i
iraſcet᷑.ſ. elecil ſuis qbꝰ finalr placat. x ¶¶Ilo ʒ pcca. nĩ
fecit nobis.puniẽdo nos citra ↄdignum:qꝛ tata eſt offenſa

—

quãtus ille ꝗͥ offendit. De ifinitus ẽ: p ↄñs offẽſa per

pcẽm moꝛtale cõmiſſa. y¶¶ Am ſm altitudinẽ celia ira.
Altitudo celi a tra accipit ʒ medietatẽ diametri celi: ad
huc ðficit ſpiſſitudo ire a ſ upficie vſq; ad centrũ.pũctł aut
oꝛiẽtis diſtat a puncto occidẽtali in celo m totum celi dia
metrum:a iõ per minoꝛẽ diſtantiã ſtelligit remiſſio pene:
ꝑ maioꝛem remiſſio culpe q eſt maius malũ:qꝛ opponitur

bono ſpũali:pena aũt bono coꝛpali:⁊ h ẽ qð di: NQm.

ſʒ altitudinẽ celi a tra.i. ſʒ magna mẽſurã ſue mie. I¶ Ee
roboꝛauit miaʒ ⁊c.i.liberabo eo) a malo pene. ⁊ ¶. Qus

tu diſtat oꝛt'ỹ ab occidẽte.i. ſᷣm menſurã maioꝛẽ ſue mie.

ſpabat ſe poſſe euade

a ¶ Longe fecit a nobis iniqtates nꝛas.liberãdo nos a ma
lo culpe. b ¶ Quo miſeret. Hic ↄñter h' miſeratiõis po-
nit᷑ ro: ⁊ pꝛimo ex pte diuine bonitatis cũ di:Qũo milſeret
pꝛ filioꝛum ⁊c̃. Scõo ex ꝑte humane fragilitatis:⁊ pꝛimo
qytum ad aiam cũ dẽ: c Am ipſe cognouit fignentum
nẽm.i.fomitem incli/
nãtẽ nos ad peccatũ:
⁊ ſic exponũt hebꝛei
iuxta illud Geñ. viij.
Senſus et cogitatio
Humani coꝛdis pna
ſunt ad malũ ab ado lqm ipe co me⸗
leſcẽtia ſua:ſcõo 7 ſ tũ nẽm. Recoꝛdatus ẽ qm̃

lõgẽ fec a nobis iniꝗtates

rũ:miſeri eſt dñs timẽtibꝰ

uis ſumus um al ni: dies ei tanq; flos agri
coꝛpus qð in puluerẽ ſic effloꝛebit. OQm̃ ſp̃s per

trãſibit ĩ illo ⁊ nõ ſubſiſtet:
ct non cognoſcet ãplius lo
pus modicũ. f¶ Di no: ⁊ vſqʒ in etnuʒ ſuper ti
es Fi eius. mẽtes eü.Et iũſticia illius ĩ
g ¶ Tanq flos agri filios filioꝝ:his quᷣi ſeruãt
ſic effloꝛebit. qꝛ ſictot ½. 4 ſeruã
flos agri ad caloꝛem
ſolis deſiccat: ſic vita hoĩs ad caloꝛẽ febꝛis vel alterius ĩfir
mitatis ſtatim exterminat. h¶ Am ſpũs ptrãaſibit in il
lo ⁊ nõ ſubſiſtet:qð põt duplr exponi:vno mõ de ſpᷣu vita
li ꝗ egreditur a coꝛde:⁊ in alijs ꝑtibus facit ſenſũ ⁊ motũ:
⁊ ipſo deficiente deficit coꝛpoꝛalis vita.Alio mõ de ſpᷣu rõ
nali ꝗᷣ cũ ꝑtranſit a coꝛpe deſinens ipſũ ifoꝛmare deficit v
ta:ſm ꝙ dꝛẽ.. de ai in fine:ꝙ egrediẽte aia coꝛpus expirat
7 marceſcit. E non cognoſcet amplius locũ ſuuʒ. In

reſoluit.vnũqðq;.n.
reſoluit᷑ in ea ex qbus

trãſla. hiero.hẽtur: Et non cognoſcet euʒ vltra locus eius. ſᷣ

vtrũq; veꝝ eſt:qꝛ ſicut exñtes in vita pnñti non cognoſcũt

eęa qᷓ fiunt ĩ receptaculis defũctoꝝ:ſic nec defuncti ea que fi
ent ĩ locis viuentium:ſm ꝙ dicit Aug.li.de cura ꝓ moꝛtu
is agenda:⁊ eſt intelligendũ hoc de lege cõi:qꝛ aliqñ fit alit
ex reuelatiõe ſpali. Sciendũ ẽt ꝙ beati vidẽt in vbo ea q̃ fa
ciunt ad augmentũ btitudinis ſue:⁊ ſic vident ea q̃ fiũt hic
inferius ad reuerentiã eoꝝ honoꝛẽ. k¶ Mia. Dic ↄñter

accipitur rõ laudãdi deũ ex bñficijs oibus iuſtij collatis cũ

dẽ: Mia autem dni ab eino vſq; in eternũ. i. abſq; imino
a pte finis. l ¶ Sup timẽtes eu. timoꝛe filialis reuerẽtie: ꝗ
manet ẽt in patria:ſm illud pᷣſxviij. Timoꝛ dñi ſanctus ꝑ
manẽs in ſeculũ ſeculi. m( ¶Et iuſticia illius ĩ filios filio⸗
rũ.q ſunt imitatoꝛes paternoꝝ bonoꝝ. n ¶ is ꝗᷓ ſeruãt
teſtm eius.coꝛde retinẽdo ⁊ ope adiplendo: ⁊ ꝑ hoc pʒ lra
verſus ſeqntis. 00 Dns in celo. Hic ↄñter inducit dauid
ad dei laudẽ angelicã creaturam. Circa qð ſciendũ lz de
ſit vbiqʒ per eſſentiã pntiam ⁊ potentiã:tñ eſt in celo ſpãli
mõ.ſ.per apertam viſionem:⁊ hocẽ qð dẽ:Dñs in celo ⁊cᷣ.
⁊ qꝛ ibi vꝛ clare a ſanctis angelis:iõ ſpditur: p¶¶ Bñdici⸗
te dño oẽs angeli eius.bñdictione laudij diuie:q minoꝛ bñ
dicit maioꝛi:vt.s.dẽm eſt. q
eoꝝ ẽt nãlis.s.modum excedit virtutem oium coꝛpaliuʒ:
⁊ qꝛ hec virtus remãſit in demonibus:iõ dẽ iob.xli. Non
eſt ptãs ſuper terraʒ q̃ ei cõparetur.verũtñ qꝛ ſancti Agei

oino ſunt obediẽtes diuine volũtati:iõ ſubditur: r ¶ Fgꝰ

cientes ver.il.ad au.vo.ſer.eius.Iſti ſermoes ſũt diuine re⸗
uelationes:q pꝛimo fiunt angelis ſuperioꝛibus ⁊ per illos
medijs:⁊ per medios iferioꝛibus:⁊ per inferioꝛes ſãctis ho
minibus im diony. de angelica hierarchia. s¶ Bñnicite
