tur: cũ cẽ: yEt
tulit baculũ ſũuʒ
quẽ ſẽp hẽbat in
manib.i.ↄſuetu

inarie. 3 (Et
elegit qnʒ lympi-

diſſimos lapides
.i.duro) ⁊ planoj
rotũdos ſiñ an
gulis:qꝛ tales ma
gis directe pijciũt᷑
maioꝛi ipetu.
a ¶ Et ꝓceſſit ꝛẽ
ↄſtat ⁊ itrepide ð
dei auxilio ↄfidẽj
b ¶ Ibat at ꝛc.

ſ. plane. ꝓpt pod' eni armoꝝ ñ poterat currẽ:ſic dauid
c¶ Delpexit eũ. reputas eũ nullmomẽti ad pugnadũ

ſecũ. d

timẽ baculũ:ñ ego.ceta patẽt vſq; ibi: e

Nuqd canis ego ſũ.q.d.canis qͥᷣ ẽ iermij põt

Tu venis

ad me cũ gladio.i.ↄfidẽs de armij ⁊ vtute tua. ¶ Ego
at venio cc/ . i.ↄfidẽs de vtute diuia. g ¶ Et dabit te
qñs.ex hoc pʒ ꝙ ſuꝑ hoc diuinã reuelatõeʒ habuerat:

—
—

Unp
fanh
deuy
ſagn.
ſimn
uch
gmere
ſaälnn
lutn
monnt
ſih
ſiſſi
hemn⸗
ſhanin
iller⸗
htüni
grun

„

üͤd

muntfe
nie
ach

ui

baſani
ue
ii
Gnit
Nenecſ
hflu
widi
nury

Utſauligi
apbilide
Paliqäde
Ndie eunn
Hal
bo' or⸗
doni. NEt
ſaldde
iclligncdi
naſaulsſi⸗
dpetun
ri d
merd ? ſun
unebat ſon
Ppbn: ut dn
upra railt
iammoivi
nr ipopor
uiod
aig pibe
niitpernoi
geddicint
onoalepuut
nop bproo⸗
nehicöſen
neportnet
P mui
lcd u
Picligit
tdenmun
vlugdatt
t
le oan
in gill
dad.
ludaaluͤſan
nid i

lnmie.)

nrclnnn
fimoslipe
auoſtpi
vtics iin
lsgrtulomt
inn n⸗
lon penn,
kinaſti

Za inenik
inne

Nn
Nar N.
Ni
un ,
Ahn
gheu

i¶ Tulitq; vnũ lapidẽ. Matth.iiij. dicit qdã gloſa ꝙ
chꝛiſt vicit diabolũ tribus tentationibus:ſicut dauid

TI. xvij.

qꝛ futuꝝ cõtingens certitudinaliter p̃nunciat. hſ⸗ Fe

ſtinauit dauid. ꝓijcere lapidẽ añqᷓ; philiſte' eſſet ſibi ni
mig ꝑpinquus:qꝛ talis ictfoꝛtioꝛ ẽ aliquãtulũ a longe

goliath trib lapi
dib:ſʒ illa gloſa , .
nõ ẽ multũ aucẽ Lum ergo ſurrexiſſet phi
tied:qꝛ no de ibi jiſteus ⁊æ veniret ⁊ appꝛo
cup ſit: ⁊ iõ vẽ eẽ , d:
qdaz gloſa magi Plinquaret contra dauid:
ſtralis: ppter d feſtinauit dauid ⁊ occur-
magis ẽ adcheren rit ad pugnam ex aduerſo
dum rertui ſare philiſtei. Et miſit manum
nucre w5 yno luaz in peram: tulitq; vnũ
tĩ lapide phili- lapideʒ ⁊ funda iecit: ⁊ cir
Uapide p 0 XIr.
ſteu vicit kEt cuũducẽs pcuſſit eum ĩ frõ
ſarus mnic in te.: &t inſixus ẽ lapis ĩ frõte
nlicey ſer⸗ leuler eb: cecidit ĩ faciẽ ſuaʒ ſupꝑ
ceſſit lapidi mira tram. Pꝛeualuitqʒ dauid
culoſe:vel pot di aduerſũ philiſteũ ĩ füda ⁊

ci abſq; tali mira lapide:pcuſſũq; philiſteũ

culo ꝙ galea ſic inkfferit .
erat fej p facies intiecit. Cũq; gladium nõ
illa pte excepta q rit ⁊ ſtetit ſup philiſteum ⁊
opiebat lamia fer tulit gladiũ ep:ct eduxit eũ
rea deſcedente ſn de vagina ſua ⁊ iterſecit eũ
p naſũ: ut den = j. „ vArn
ſupꝛa. l ¶ Dꝛe bpciditq; caput e. Nidẽteſ
ualuitq;. H deſcri aut philiſtiim ꝙ moꝛtuus
bit ipi dauid tri ect foꝛtiſſimꝰ eoꝝ:fůgerũt
enpe i, Plitte Et ↄſurgentes viri iſrl ⁊ iu
tresß da vocikerati ſut: ⁊ pſecuti
m t eduxit eu — 12 P! .
de uagina. phili ſut philiſteos vſq; dũ veni
ſteus. n. adhuc ei rent in vallẽ ⁊ vſq; ad poꝛ
nõ enarernege
pus cuʒ haſta pu JM
gnare volebat:ſic faciũt milites ĩ duellis pᷣus inuadẽdo
ſe cũ lanceis. n ¶ Uidẽtes aũt philiſtijm ⁊c. diuino

miraculo. o ¶ Fugerut. territi diuino iudicio. cetera

patent vſq; ibi: ſſumẽs aũt dauid caput ⁊c᷑.ñ
tũc:ſʒ poſtea ad terredũ iebuxeos ibi habitãtej in foꝛta
licij foꝛtitudie ↄfidẽtes. q ¶ Arma vo ei poſuit in ta
bernaculo.ſ dñni:qð pʒ ex hoc qð dẽ.j.xxj.ꝙ gladigoli
ath erat iuolut p'ephot in tẽplo dñi. r De qᷓ ſtirpe
⁊c licet aut dauid fuiſſet cũ ſaul:ut pʒ ex pdictis.cap.
xvj. tñ tũc nõ cognoſcebat:qꝛ ſicut dic Zug.interi bar
ba creuerat adoſeſcẽti q̃ notabilr mutat aſpectũ faciei.
põt etiã dici ꝙ ſaul ex demonis afflictõe hẽbat memo⸗
riam ⁊ fantaſia pturbatã ⁊ ipeditã a cognitoe. S ¶ Di
xitq; Abner viuit ⁊c. Modꝰ ẽ iurãdi:⁊ ẽ ſenſus:ſicut
venꝝ ẽ ꝙ ego deſidero vitã tuã:ſic veꝝ ẽ ꝙ ego nõ noui
Taccipit᷑ hic ſip nõ.Nec miꝝ ſi abner nõ cognoſcebat
dauid:qꝛ erat pnceps militie:⁊ ſic erat occupatus õ ad
uerſarios i extremitatibꝰ regni rege i domo manẽte. Et
dauid adhuc cũ ſaule paꝝ fuerat: ita ꝙ foꝛſitan abner

eũ ibidẽ nõ viderat. t ¶ Et ait rex introga ⁊c. fecerat

eni ꝓclamari ꝙ filiã ſuã daret ei ꝗͥ philiſteũ pcuteret:ut
dem eſt ſupꝛa:⁊ iõ volebat ſcire ſi eẽt de bono genẽ: ita
ꝙ filia ſua eẽt illi cõpeteni aſſignata. ¶¶ In cap. xvij.
vbi dẽ in poſtil. ad maioꝛẽ ſequẽtiũ intelligẽtiã:hic que
ritur vtꝝ duellũ ſit licitũ ⁊c7. ¶ Additio.

AIcet cã collatõis ⁊ abſq; aſſertione multa falſa
poſſint dici. In ſacra tñ ſcriptura vel ĩ ebexpoſiti
one nõ vident falſa aliqͥ mõ pſuadẽda. Poſſetn.
inde ſe ᷓ erroꝛ in ope vel in mẽte:vã in ppoſito circa q̃ſtio-
nem motã ꝑ poſtillatoꝛẽ cũ aſſertatõe va:dicẽdum ꝙ duel
lũ ex ꝑte iudicũ ſemꝑ
2 eſt illicitũ:etiã in caſi
tas accharõ.Ceciderũtq; bus poſitis a poſtil.
vulnerati ð philiſtijm ĩ via qð pʒ ex hoc: nã au

. vſccoꝛitates textuales ðᷣ
ſarim ⁊ vſq; ad geih: ⁊ vſ cretoꝝ ⁊ ca onũ per

qʒ ad accharõ. Et reuertẽ poſtillatoꝛẽ allegate
tes filij iſrl poſtq; pſecuti ſi diſticte loquũt:nõ ex
philiſteos iuaſerut caſtra ten ali le
eox. urinnet attts dannd to:neq; ouellates ſal⸗
caput philiſtei: attu it 1 di tem q ad vtraq; P'ez
hierlſʒ: arma vᷣo e poſuit duelli. In illo. n. cap.
i tabernaculo ſuo.Eo aũt mongmarhiaf in
oſtillatoꝛẽ allegato
ſpe quoy i Snrſar . Dau id expꝛeſſe hẽ ſic: Hec ⁊
egrediẽtẽ ᷣ philiſteum: ait huiuſcemi ſectantej
ad abner pꝛincipeʒ militie deũ ſolũmodo tẽtare
ſue. Dẽ qᷓ ſtirpesdeſcendit videntur. que qdem
h adoleſcẽs:l Dixitq; ab Vba idiſticte loquunt᷑
ner: Qiuit aia fua rerſi vbi attẽdẽdũ ẽ: ꝙ nõ
ner: uit ala lug! exli no dicit oẽs hec ſectãtes
ui. Et ait rex: Introga tu tẽtant deuũ: ſed viden
cub fil ſu liſte puer. Cũqʒ tur tẽtareut itelligat
regreſeus eẽt dauid ꝑcuſſo govoles ln cal
ph iliſteo: tulit eü ab er ⁊ 1 tendat aliũ finẽ foꝛte
troduxit coꝛã ſaule:caput rectũ: qꝛ tñ apporẽtia
philiſtei hñtẽ ĩ manu:⁊ ait eſt mala cauendũ eſt.
ad eũ ſaul:De q̃ ꝓgenie es s ſez npltum Dina
o adoleſcens: Dixitq; da theſſal. v ca. etiã a
EHeen .. huite ſpeciẽ mali ab
uid: Fili ſui tui iſai bethle ſtinẽdu ẽ. IJdẽ moduj
emite ego ſum. dicẽdi ĩ ca Dilecti de
purga.vul.vbi i ſimi

. li mã ſic hꝰmòi iudi⸗
ecium penit ẽ iterdem̃:utpote in qͥ de tẽtari videt᷑: etiã ĩ.c.
ſuſcepti regiminij.ti.pꝛedco tractans ſpecialr de duellis ex
pꝛeſſe dẽ ꝙ in eo caſu vel alijs hoc non debeat aliqtentole
rari. In qͥ h manifeſte ꝙ non ſolũ phibent duella fieri ſeu
cõmitti:ſed ẽt eoꝝ toleratio ẽ phibita:qð eſt de directo õ
poſitionẽ poſtillatoꝛis.Illud aũt qð dicit ad auctoꝛitatem
Augu.qꝙ loqᷣt᷑ inqſitiue ſeu dubitatiue ⁊ nõ determinatiue
nõ hʒ aliqð füdamẽtũ eo ꝙ nõ oñdit pꝛiũ dem ipſ augu.
nec ꝙ pᷣdicta retractet ĩ libꝛo retractionũ.ſimilit᷑ nec docto
res pᷣdictas auẽtates iuridice expo nẽtes ipſos iudices vicẽt
excuſare.vñ nec ipſe poſtillato: aliquẽ doctoꝛẽ allegat:niſi
ſanctũ Thomã qꝗ nihil facit ꝓ opinione ſua:ut patebit.le-
ges etiã ſeculares ab ipſis philoſophis ↄdite:q de pcepto p
ibitõis diuie tẽtationis nõ curãt:ad huc duellũ videt ſim
plicii phibẽ: ut de gladiatoꝛibꝰ.lege vnica. Cũ igẽ nec pꝑ au
ctoꝛitates textuales:nec ꝑ doctoꝛes talij excuſatio.ſ.iudicũ
in duello appareat:deueniẽdũ ẽ ad rõnes ꝑ poſtillatoꝛem
allegatas:⁊ caſus ꝑ ipᷣm poſitos:q ſi bñ aſpiciut᷑ no vident᷑
3 hac aſſertionẽ alia facẽ.Ad cui euidẽtiã ſe ciẽdũ ꝙ; lʒ hñ
ti curũ alicu ↄmunitat licitũ ſit ꝑmittẽ minoꝛa mala:ut
euitẽt maioꝛa: ut pʒ de meretricio ꝑ ipſũ allegatũ:nemini
tñ lʒ facẽ mala uteueniãt bona.vñ ĩ glo.ij. Reg.xxj.ana
ſpe ſecuritatis a diabolo deludũt:q dicũt faciam mala ut
veniat bona:taliũ eni dãnatio iuſta ẽ:cu rõ ẽ manileſta.
Nõ eni ſola bonitas finij ſufficit ad faciẽdũ actũ bonũ:niſi

„
₰

.
XWaͤvi
ſimul cõcurrãt alie bonitates ad hoc redſite: ut ſatis decla
rat ſanct Tho.pma ſecũde.q.xviij.art in rñũſione ad
vltimũ argumẽtu. Et iõ lʒ tolerare meretriciũ ꝓpi bonũ fi
nem lit pmiſſũ:nũqᷓ tñ omittẽ meretriciũ ſeu eidẽ auxiliũ
aut cõſiliũ pᷣſtare eſt licitũ. Sed ↄſtat ꝙ pᷣncipes ſeu iudicej
duelloꝝ nõ ſolũ ↄcurrũt ĩ huiuſmõi duellis pmittẽdo ſeu
tolerãdo: ſʒ ẽt faciẽdo ſeu auxiliũ pᷣſtãdo:⁊ hoc multiplici
ter. pᷣmo qꝛ de eoꝝ mãdato ⁊ auẽtate oꝛdinãt ſeu aſſignãt
loca ⁊ tꝑa duellãdi.ſimilr ⁊ ð eoꝝ auẽte ⁊ mandato dant
ↄſeruatoꝛej ſeu rectoꝛej:qui vnolty duellãtes coſtodiant a
fraudib' que circa parilitatẽ amoꝛis vtriuſq;: ⁊ ĩ alijs hub
modi pñt ↄtingẽ. Similit᷑ ꝑ pncipes ſeu iudices coꝛã qbus
duella exercẽt: opoꝛtet ꝙ vtraq; ps fit tuta a violẽtia: ſic ꝙ
neut᷑ duellãtiũ poſſit ab amicis ſeu alijs iuuari ut alteꝝ in
uadat ſeu ſuppꝛimat: vel ipᷣm a limitib ꝑ pᷣncipẽ ſeu indi
cem aſſignatis expellat: niſi. n. aliqs hñs auẽtatẽ ad h ſeu
ptãtem talia duella a violẽtia extrinſeca ſ. ecuraret:iam no
eẽt duellũ ſed bellũ:cũ vtraq; ꝑs poſſet coõuocare amicos
7 fauẽtes ſeu coadiutoꝛes ad afin cõuincẽdũ:qð ẽ õ rõneʒ
duelli. Similit pncipes ſeu iudices coꝛã qb duella exercẽt
mãifeſte pᷣſtãt auctoꝛitatẽ duellis cũ ↄtrouerſias ſeu diſcre
pationes duellãtiũ diffiniũt ſeu pcipiũt decidi ſeu diffiniri
in curijs ſuis: ꝓut duellũ terminat.i.ſi actoꝛ viuat in duel
lo:reus hẽ p codẽnato ⁊ deuicto tãꝙ ſi gctoꝛ intẽtionẽ ſuaʒ
legitime coꝛã eo ꝓbaſſet ⁊ ecõtra.Et ſup hoc ↄſi. ueuerüt fer
re ſentẽtias vbo ⁊ ſcripto auẽte iudiciali:ſiẽ fit in alijs cau
ſis ꝑ legitimas pbatões:vñ maiſeſtũ ẽ ꝙ in pᷣdictis pncipej
ſeu iudices nõ ſolum dici debẽt tolerãtes minoꝛa mala ut
euitent᷑ maioꝛa:ſʒ etiã aciẽtes mala ut bona eueniãt: vł ut
mala maioꝛa euitent᷑:qð nullo mo łʒ qtũcũq; malũ qð cõ
mittit᷑ ſit modici nocumẽti:a bonũ qð inde ſpectat᷑ maxie
utilitatis. Na ſcom Aug.nõ ẽ licitũ mẽdaciũ ꝑnicioſũi pꝛo
ferre p ſalute tot mũdi:vñ in caſib ꝑ poſtillatoꝛẽ allegatᷣ
nõ excuſant᷑ a peccato iudices ex bonitate finis: ꝑ viqs eni
iuſticie rectas decet pᷣncipẽ talia determinare:non ꝑ illas qᷓ
diuino iuri obuiat:ut ait ſtephanꝰ papa in cap conſuluiſti
ij. q. v. ſpõtanea ↄfeſſione vel teſtium appꝛobatõe delicta
ↄceſſa ſũt vꝛo regimini iudicari:occulta eni ⁊ icognita illi

ſũt relinquẽda qᷣ ſoł nouit coꝛda hoium: Et ibide qð ſan

ctoꝝ patꝝ documẽto ſancitũ no ẽ: ſupſticioſa adinuentio
ne nõ eſt pᷣumẽdũ.Pꝛeterea ſi i caſib poſit a poſtil. null
duellãtiũ ẽ imunis a culpa eo ꝙ volutarie ponũt ſe ad hpᷣ
termiſſis aliis vijs ſᷣm oꝛdinẽ iuris:ut idẽ poſtillatoꝛ dicit
i fine iſto qſtionis:a foꝛtioꝛi vinculo iudices qui volũtarie
hoc appꝛobat:⁊ ad hoc cooꝑant᷑ modis pᷣdictis:pᷣtermiſſij
alijs vijs iuris ⁊ medijs culpabilej mag ſũt. Pꝛeiea rõ iſta
poſtillatoꝛis iĩ qᷓ dicit ꝙ ſi vnaliũ nõ poſſet puocare ad du
ellũ:multiplicarẽt homicidia occulta in tra ⁊c.nõ vẽ habẽ
valoꝛẽ. nã ex oppoſito ẽt ſequeret᷑ multiplicatõ homicidio
rũ ſeu alioꝝ m aloꝝ ĩ occulto.Ex hoc eni ꝙ vn aliũ poſſʒ
ꝓuocare ad duelluũ:illi ꝗͥ viribꝰ coꝛpis ſũt validioꝛes vł ar
te bellãdi magis eruditi:alios iĩfirmioꝛes occulte oppꝛime
rent ↄfidẽtes de ppꝛijs uiribꝰ:⁊ hymõi ⁊ ſic nõ timerent ad
duellũ puocari:ꝓut ſepe ↄtigit. aũt dicit ſanctuj Tho.
cõcoꝛdari huic dicto ⁊cc.nullo mõ hʒ locũ ſi ſanctthomaj
bñ intelligat᷑.Nã ĩ ſecũda ſecũde.q.xcv. in fine vltimi arti
cul.ſ. in rñſione ad vltimũ articulũ vbi de hoc tractat:dic
ꝙ iudiciũ ferri candãtis ĩ aliqͥ ↄuenit cũ ſoꝛtibꝰ.ſ.inquãtuʒ
oꝛdinat᷑ ad alicui facti occulti iqſitionẽ ꝑ aliqð fcm̃ ab ho
mine:ſʒ differt a iudicio ſoꝛtiũ inquãtũ ſpectat ĩ iudicio ſer
ri candẽtis alids miraculoſus effect:qð nõ ↄtingit i rõe cõ
muni ſoꝛtiũ:⁊ poſta paucis iterpoſitis dicit ꝙ duella ĩ qb⸗
nõ ſpectat miraculoſus effect:utpote qꝛ pugiles ſũt penit
pares vtute ⁊ arte magis accedũt ad cõmunẽ rõnẽ ſoꝛtium
examinatio ferri candẽtis vbi miraculũ ſpectat diuinuʒ
dec ille. Sʒ ex hoc no tollit᷑ qͥn iudiciũ belli illicitũ reddat᷑

¶MKegum

ex duobque ipſemet ſanctuſ doctoꝛ ponit in eodẽ loco
tãqᷓ illicita. Pꝛimũ.ſ.qꝛ oꝛdinat᷑ ad iudicandũ occulta
q̃ diuino iudicio reſeruãtur. ? ẽt qꝛ hmõi iudiciũ nõ ẽ
auẽtate diuia ſancitũ:⁊ ſic ſũt itelligẽd a vba ſancti do
ctoꝛis in illo capitulo:ut pʒ bñ inſpiciẽti. Cũ vlteri dic
poſti latoꝛ ꝙ pᷣncipes ſancie vite duella ſuſtinuerũt ſeu
cõceſſerũt: ut ſanct ludouic rex frãcoꝝ:⁊ alij ⁊c.Ex h

ℳ

nõ ↄcludit ppoſitũ ſuũ.nã fuerũt mulii ſancti a deo in
ſacra ſcriptura appꝛobati:qͥ pluries peccauerunt:ut pʒ
de dauid ⁊ alijs:ſʒ peccata eoꝝ ñ ſũt trahẽda ad ↄñaʒ:
ſed ſua bona opa. eplica.
capitulo.xvij.vbi poſtillatoꝛ ſbᷣ diſtinctõe
in certis caſib'dixit iudices nõ peccare duellũ
mittẽtes:Burgen. vẽ poſtillatoꝛem ↄmiſiſſe
crimẽ leſe magiſtatis:vñ eũ inſtomachãter iuadit ↄclu

dens ꝙ va aſſertione generalr ⁊ ſine diſtinctõe dicẽduzʒ

ſit ꝙ duellũ ex pte iudicũ ſemp ſit illicituʒ qᷣ pſuadet

ex hoc:qꝛ ut dicit canon. Monomachiã.ij.q.v. ⁊ ceia

iura ꝑ poſtillatoꝛẽ allegata loquũt indiſticte: ſic ꝙ nul
lo calu debẽt duella fieri nec tolerari.ſʒ nimis pᷣciſa vt
hec Burgen. ſnia:penſando eni vba iuriũ iunctis gloſis
oĩum doctoꝝ mã duelloꝝ tractat᷑ ſb diſtinctionibma
nifeſtis.Nã iura loquũtur in caſu quo dey tẽtari videt᷑
duella ſũt phibita.A ↄꝛio aũt ſenſu qð ẽ argumẽtũ va
lidũ in iure:vbi de tẽtari nõ vẽ ꝑmitti pñt.in caſu etiã
quo ad duellũ pᷣtendit᷑ alicup occulti inqſitio: aut vul
garis purgatio:aut ſnie ꝓmulgatio iura non pmittunt
Acõtrario aũt ſenſu:ut ſupꝛa pmitti pnt.Eſt ig mani
feſta h'moi ꝓhibitoõis ⁊ ꝑmiſſionis diſtinctio. In caſi
bus deniq; ꝑ poſtillatoꝛẽ adductis nulla dei appet ten
tatio: ſz puocatis pſumptio ⁊ aſſumẽtis ciuilis coactio
niſi eni puocat'ad duellũ aſſumeret:in vulgo iudicare
tur vel iniuſt vel effeminat: vt igi euadere poſſit tale
vulgi temerariũ iudiciũ:putat duelluʒ neceſſario aſſu
mendũ:vel ſaltem ſaluo honoꝛe nõ eẽ declinãdũ:⁊ ſic ĩ
telligo ciuilẽ coactionẽ: ⁊ puto vtrũq; nõ eẽ ſine culpa
quauis puocas ceteris parib videat᷑ culpabilis magis:
iudex tũ ꝑmittẽs nõ:cũ ptineat ad pacẽ paupũ litis ter
minatio: ⁊ ad reipublice vtilitatẽ maifeſtã: vt pʒ in caſi
bus poſitis a poſtillatoꝛe in ꝗbus ex pte duellãtiũ nõ ẽ
aliqᷓ dei tẽtatio:ſʒ pſumptio viriuʒ artis ⁊ induſtrie ex
perimẽtũ humane:nec ex pte eoꝝ imo nec iudicis intẽ
tione alicuiꝰ occulti inquiſitõ nec vulgaris purgatõ:rõ
ne cui i eodẽ iuris titulo.⁊.ij.q.v.dẽ ꝓhiberi:nõ videt᷑
peccare iudex ſʒ poti facẽ debitũ officij ſui:⁊ ꝑ ↄns me
reri. pʒ ig burgen.nõ bñ attẽdit vᷣba iuriũ ⁊ doctoꝛũ
aſſerẽdo ꝙ oĩno loquũt᷑ indiſticte. Nã ſi ſine diſtinctoe
debeant illa vba accipi: ſeqt dauid aſſumẽtẽ duellũ:de
q̊ hic ſermo: ⁊ ſaul ꝑmittẽtẽ ĩmo appꝛobantẽ ⁊ opẽ ar
mis ferẽtẽ peccaſſe: quod erroneũ ẽ dicere.Et ſi dixeris
ꝓut doctoꝛes cõit᷑ dicũt:hũc caſũ fem ex dei reuelatioe
pʒ ꝙ ĩ caſibꝰ hꝰmõti diſtictio ẽ:⁊ non ſũt indiſtincte illa
iura recipiẽda:nec burgẽ. ronib poſtil.ſatiſfac.cũ enim
arguit ꝙ curatoꝛes reipublice pñt ꝑmittẽ minoꝛa mala
ut euitet maioꝛa:ut pʒ de meretricio ſcõm bim Augu.
Burgẽ. ↄcedit totũ ſʒ addit iꝑtinẽi ꝙ ñ ꝑñt facẽ minoꝛa
mala ut vitẽt᷑ maioꝛa:qꝛ ſcõʒ aplm ñ ſũt faciẽda mala
ut eueniãt bona. Et tota digreſſio burgẽ. tedit ad h' ꝙ;
iudices ñmõ ſũt duellũ tolerãtes:ſʒ faciẽtes ⁊ eᷣ aucto
res:qð ſic oñdẽ nitit: Nã ut iqt eoꝝ auẽtate deputatur
certa tpa ? loca ouelladi. Itẽ oꝛdinãt rectoꝛes ⁊ copua
toꝛes qꝗ vtroſq; duellaãtes pᷣbuẽt a fraudibus ⁊ violẽtia
amicoꝝ alteri fauẽtiũ ⁊c. Ad qð dicẽdũ ẽ ꝙ vbi iudice)
circa ouella excedũt nãm ꝑmiſſiois:utputa ex victoria
vnpptis pferre ſniam ↄ victũ tãq reũ:uel alias pculdu
bio peccat:ſʒ vbi iudices ñ excedut naturaʒ ꝑmiſſionis

Cnin
nalteg
ſ̃ili⸗
hi
14 n
ſeih
opyr⸗
1
mruipt
ozo⸗
Prulube
umiar
ſorhwi
es o
luſn
orbmi
odiif
lomanmt
wſſen
ns Lin
Gun
muühn
ſuuniu

„1 72

ittin⸗
ſichahd
Cthr
ſrnann
ura
ügidn
ſinnt
Ngfun
kin
dumun
lericlni
Acn
noneth
Cuchgt
lluttr
Eſeme
nltn
Cllugn
nmnni
ſfli
upſnf
imtohr
nliniti
Mainni
Anie
tnüßh

neile
müenl
liudiciid;
a nci,
Güyplore
uſtinuerirſe
rali i h
MMnisdeoi

Nacxredueli
dumomniiſe
inuit
nnied
niſutg
Anqn tl
ſiar ſcynl
nimis öclin
öiunensgoſs
Kinconn
tamniri
egunanirn
irnahani
Ginorurpil
onnnitunt
1ESfismant
no. ncali
delapperten
culiscoacn
pulg iudien
nepoſſt l
eceſſuno fin

elinudü::idi.

o Eeſnealh⸗
lpebllsnigs
iupiltun
tſtünginn
leduclinumde
mörimduſrt
operiudicsin⸗
nsplting
hiberinoy
iſorapemn
zimnindann
ziiſvediſnd
ſumuidillins
wbmnigehin
er.6 ſloitan

modos qᷣb iiuſticia caueri poſſit circa duellũ poſſibil:

oꝛdinãte ĩ fauoꝛẽ iuſticie:nõ duelli nec duellãtiũ certo)

no vidẽt ꝓpiea dici debẽ auctoꝛes vlł factoꝛes duelli.pʒ
h'i exeplo de ꝑmiſſo meretricio. rectoꝛes.n. reipublice
ipᷣm ꝑmittẽtes nolẽtes tñ meretrices habitare i locis ſa

cris ⁊ honeſt ad
vitãdũ ſacroꝝ lo
vr ꝓpphanatoeʒ
2 ſcad

alũ hoöium

vtriuſq; ſexuj ho
neſtoꝛuʒ oꝛdinãt
ſpecialia loca vbi
meretrices ⁊ alie
ꝑpſone habitẽt ifa
mes ⁊ non alibi.
QQuij cũ nr̃o ſeni
oꝛe burgẽſi deſipi
ens dicẽt ipos ex
eo meretricij fau

toꝛej factoꝛe) ⁊ au

toꝛes. Itẽ oꝛdinãt

ꝙ ſacris tẽpoꝛibꝰ

puniũt᷑ leones ꝓ
ſtibula viſitante⸗

alijs ãt tẽpoꝛibuj/

no.qs ex h dicet
eos tẽpoꝛib pmiſ
ſis foꝛe meretricij
fautoꝛes. Iteʒ oꝛ
dinãt ꝙ i domib
mẽtricuʒ ſit emu
nitas:ita ꝙ nemo
ſtit ibi mẽtrici

us aut alis ipa

ne violẽtiã iferre
ad cauenduʒ ſedi
tiones ⁊ homici⸗
dia:qͥs ex hij oibꝰ
culpabit reipubli
ce rectoꝛes tanqᷓ;

malefactoꝛes:aut

mali cuiuſcunq;

auctoꝛes:⁊ nõ po

tiu) ↄmẽdabit eoj
taq; pꝛudẽtes pui
ſoꝛes:qꝛ iyuij per
mittũt ꝓppt᷑ marꝰ
malũ vitãdũ mi

T fãctũ ẽ cũ.xvIII.
pleſſet loꝗ ad ſaul:
dia ionathe ↄglutinata eſt
aie dauid: dilexit euʒ io
nathas q̃ſi aiaʒ ſuã. Tulit
q; eũ ſaul ĩ die illa:⁊ nõ cõ
ceſſit ei ut reuertẽt᷑ ĩ domũ
pꝛis ſui. Iniẽrũt aũt dauid
ionathas fedus.. Dilige
bat enĩ eũ q̃ ſi aiaʒ ſuã. Nã
expoliauit ſe ionathas tu
nical q̃ erat indur ⁊ dedit
eã dauid ⁊ reliq̃ veſtimẽta
ſua üſq; ad gladiũ ⁊ arcuʒ

ſuũ:⁊ vſq; ad baltheum.

Egrediebat᷑ quoqʒ dauid
ad oĩa q̃cũq; miſiſſet eũ ſa

ul:⁊ pꝛudẽt ſe agebat. Po⸗

ſuitq; eũ ſaul ſup viroſ bel
li:et accepi erat ĩ ocul vni
uerſi ppli:l maxieq; i ↄſpe
ctu famuloꝝ ſaul. NMoꝛꝛo
cũ reuerteret᷑ pcuſſo phili
ſteo dauid: ⁊ ferret caput
ei i hierlin:egreſſe ſũt mu⸗
lieres de vniuerß vꝛbibus
iſrl cãtãtes choꝛoſq; ducẽ/
tes ĩ occurſuʒ ſaul regis in
tympanilſ leticie ⁊ ĩ ſiſtriſ.⁊

bpcinebãt mulieres ludẽteſ
atq; dicẽtes: NPẽrcuſſit ſa

nus:cauẽt tñ qtũ pñt ne i illo minoꝛi malo pmiſſo oẽs
male circũſtatię ↄcurrẽ poſſint:malũ eni ẽ meretriciuʒ
ſʒ multo peĩ ẽ ei exercitiũ ĩ locis ſacris ⁊ tẽpoꝛib ⁊ in
terueniẽtib'ꝰ homicidijs: vñ ⁊ſi caueri nõ pñt mẽtricia
re cãs: ꝓuidis tñ rectoꝛib'cauẽt alia mala ↄcurrẽ poſ
ibilia:ita dico ĩ ppoſito ꝙ ſi iudices duellũ ſe temẽ pꝛo
uocaãtiũ ꝓpt tutela pauꝑpu ⁊ patrie pacẽ ⁊ vtilitatẽ per
mittat nõ peccãt:nec ex hoc nãm pmiſſiois exeunt ſi ca
uent cetera mala qͥ circa duellũ ↄtigẽ pnt.Duellũ .·n.ſic
ſe puocatiũ oẽ quãuis ſit malũ:ſicut ⁊ meretriciũ:vtꝝ
q; tñ ꝑmiſſũ põt ꝑ iudices auẽteʒ hũtes ſine peccato cõ
ditionari:nõ ĩ mali fauoꝛẽ ſ 3 cautelã alioꝝ maloꝝ con
currere potẽtiũ. Incaut igẽ burgẽ.q temẽ ĩ huiuſmodi
ſtas repꝛobat ludouicũ regẽ frãcie ⁊ carolũ magnũ ⁊c.
Et ſi burgẽ. diligẽt vidiſſʒ ſãctu Tho.i loco ꝑ eu allega
to ñ dixiſſet poſtil.ipᷣm male adduxiſſe:q̃ eni adducẽ̃ ꝓ
ofirmatsoe ſue pᷣteſe ſnie ꝙ duellũ a pte iudicũſemꝑ red
dat illicitũ:nõ valẽt. pm eni caſus adducx nõ ẽ ad pꝛo

Pooͤſt diẽ aũt alterã iuaſit

eo ꝙ eſſet dñs cũ eo ⁊ a ſe
receſſiſſʒ. Amouit ergo eũ
ſaula ſe:&t fecẽ eũ tribunuʒ
ſup mille viros.Et egredi/

Ipſe aũt igrediebat᷑ ⁊ egre

feſione regni felicit ↄſũmabat. ono cu reuertet. Di
oↄñt öſcribit᷑ ipp ſaul iuidia ſemiariũ fuit laus ipᷣꝰ ðð in
cãtilenis cõibꝰ ðò victoꝛia philiſtinoꝝ:i qbcãtabãat:

batũ:ſic dem fuit ſupꝛa.xv. k¶Ijlo rect 76 5
.n. iuidoꝝ ⁊ odiẽtiũ reſpicẽ eos qͥs odiũt ex obliꝗͥ. l¶M'

poſitũ:videlicet ꝙ duellũ ſemp oꝛdinet ad iudicãdũ occul

2 diuio iudicio reſuãt.pʒ.n.ex ſupꝛapoſit eẽ falſuʒ.nec
2 adductũ valʒ:ꝙ videlʒ oẽ illõ ſit a ꝑpte iudicũ illicitũ: qð
diuio iudicio ñ ẽ ſancitu:qꝛ idẽ argumẽtũ eẽt de mẽtricio
qð a deo ñ ẽ ſacitũ:tñ licite ꝑmiſſũ:vt ſupꝛa patuit.XVIII.
2 ſemẽ. De
. cripta ip̃i
ul mille:⁊ dauid deceʒ mi victorln

lia.l Irat ẽ aũt ſaul nimis Bↄñ deſcribit ex hĩ

Sinit enlin e. uigia ſbſecuta. Et p
5 diſp ieni de is gef iſte deſcribit circa dauid
mo. Dixiq;: Dedert da oiuz gfa: 2 ſaulis iui
uid decẽ milia: ⁊ mihi mil dia:ibi Poꝛꝛo cuʒ re
le dederũt. Quid ei ſupeſt arter: zeſſe mali⸗
niſi G 32 3 bI Poſt die. LCir
niſi ſolũ regnũ:l Nõ rẽectiſ ca ma oeſeribit pel-

ergo ocul ſaul aſpiciebat

„dent. glri a acqſita ipi ðð cir
dauid a die ulla ⁊ deincepſ

ca ionatha filiũ regij
i d Aia i⸗
ſpũſ dei mał ſaul:læ ꝓphẽê the oglutinata ⁊c .i.
tabat ĩ medio domus ſue. viucta indiſſolubili

glutino charitat.hu
Dauid aũt pſallebat mãau ius aũt dilectõis ſbdi

ſua ſic ꝑ ſingulos dies. Te tur gerr en iltur:
c ¶ Inierũt ãt cc. iu

nebatq; ſaul lãceaʒ ⁊ miſit c⸗? 4 c. Jiu
eã: puᷣtaſ ꝙ; ↄf gẽ poſſʒ da ami rmn ſignuͦ hoami
uid cũ pariete. Et dèclina cini Ex
uit dauid a facie er ſecun/
do. Et timuit ſaul dauid

poliauit ſe ⁊c. Jrepu
tans eũ qſi ſeißm.
q;

4àùs hic tenet excluſiue
ita ꝙ iſta ñ ðderit io
nathas ipßi dðdꝛ qꝛ nõ

ſirgbar in cõſpectu Poterat bono mõò iſti
cbat ſrasein coſpectu larz Alij at dicut g,
ppli. In oibus quoq; vijs tenet᷑ incluſiue: ita q

ſuis dauid pꝛudẽt᷑ agebat
⁊ dñs erat cũ eo. Aidit ita
qʒ ſaul ꝙ pꝛudẽs eẽt nimiſ
⁊ cepit cauẽ eũ.Ois auteʒ
iſrł ⁊ iuda diligebat dauid

iſta ẽt dederit ðð in ſi
gnũ ꝑfecte amicitie:⁊
h' vz verb. nec valet

defacili poterat talia
aliũde hꝛe:ꝛ deſcribit᷑
gra ipᷣð ddð erga pplʒ
cũ dẽ: f E crepi⸗
⁊c̃.] qꝛ oĩa negocia ſi
bi ipoſita ꝓ bono ⁊ ð
oꝛꝛo cũ reuertẽt. Pic

Percuſſit ⁊c. la ſic pł honoꝛis attribuebãt ðð q ſauli
Dicebat ãt ðð ꝑcuſſiſſe decẽ milia eo ꝙ pcuſſerat goliath q
ꝓ decẽ milibꝰ ↄputat᷑:eo mõ loq̃ndi qͥ ð ðð dẽ 2 Re. xviij.

citie ſᷣdit: d ¶ Ez

e n d gladi uʒ
⁊c. li vſq; ſcòm ali

rõ alioꝝ:qꝛ ſili regi/

Tu vnꝰ ꝓ decẽè milibꝰ ↄputaris. i ¶ Quid ei.⁊c᷑. extũc

enĩ timẽ cepit ne ðð pueniret ad regnuʒ:qꝛ ſciebat ſe repꝛo

diẽ at. S ↄnt ðſcribit pdẽe iuidie effec malign.⁊ pꝰ ðð iua
dẽdo:ax filia ſuã ei iſidioſe pmittẽdo:ibi Dixit ãt ſaul. circa
bmũ dẽ: I ¶ P diẽ at c.] grauiꝙ; añ ꝓpi odiũ õ ðð co

ceptũ. m ¶ Et ꝓphetabat.ñ accipit ꝓphᷣa ꝓbpeſztm̃ de
noiĩatiue:qꝛ aliena taqᷓ;ᷓ arreptic loqbat᷑. n

declinauit ðð c.] ?. n. receſſerat ab eo rediẽs ad domum
pꝛis:ut dem fuit ca.xvij.⁊ nũc iteꝝ redijt ad pieʒ Kencss

utãs q; ccoõo
figẽ ⁊c.i.pfoꝛare lãcea ſic ꝙ trãſiret vſq; ad pietẽ. oEt

rect᷑ ocul c. Mod

—

₰

E EE S . „ * 4. 3
7.

P le⸗

piculũ ĩ q̊ fuerat:ſʒ ſaul reuocauit eũ fingẽs ꝙ nõ feciſſz a p P üllas ptes aimutatns aigi dnpaitatas certerat ſaul

P

ut pʒ ex lr̃a ſequẽti.
ctus malicie ſaul: fili
as ſuaj) dauid ꝓmittẽ
do:⁊ pᷣmo pmã:⁊ ſe
cũdã:ibi Dilexit aũt
michol.circa pmũ dẽ
r Ecce filia mea ma
ioꝛ. q. d. volo te ho
noꝛare dando tibi pᷣꝰ
genitaʒz malicioſe co⸗
gitã:ut ad ↄſequẽdũ
b'matrimonium ðdð
audaci ſe pꝑiculis ex
poneret: ⁊ ſic periret
ſic pʒ ĩ lr̃a. ( Quij
ego ſũ ⁊c. h dixit ðð
non rennuẽs mr̃imo
niũ: ſʒ ut magnifica
ret ipſi ſaulł bũficiuʒ

vñ ſbdit᷑: t Factů

ẽ ãt ⁊c. ut ðð ep am
plexibꝰ fruẽt: Data ẽ
hadꝛieli.⁊ ſic appuit
nõ ſolũ iuidia ſaul:ſʒ
ẽt e falſitas:nõ iplẽ
do ꝓmiſſũ:maxie cũ
ðↄð iã hꝰ meruiſſet añ
ĩ occiſiõe goliath: vt
patuit ex ſupꝛadictis
v¶ ¶ Dilexit aũt. h de
ſcribit pmiſſio ſecun
de: q̃ ẽt data fuit ðð
malicioſe:ut pʒ ex ſe
quẽtib cũ dicitur:
xDabo eã ⁊c.i.
ioccaſionẽ ruẽdi gla
dijs philiſtinoꝝ:.ſcan
dalum.n. ppe ſignifi
cat ipactionem pedis
ad lapidẽ vel aliquid

hmõi:q fac hoieʒ ru
ere. y In duabus
⁊c.i aliqblibꝛis ad

dit᷑ rebꝰ:ſʒ non ẽ i he

bꝛeo:nec eſt de textu:

vñ h ẽ ſenſ ſcoõʒ he
bꝛeos: In duab' filia
bmeis eris gener me
us:qꝛ ĩ pᷣma fuiſti ge

ner me q'tũ ad ſpon

ſalia:⁊ i ecunda eris
gener me'qtũ ad ſpõ

poſita nec ex odio:ſʒ neſciẽs qͥd facẽt agitat a demonio.
2 fecit eũ tribunũ.nõ ꝓpt᷑ honoꝛẽ ſuũ:ſʒ ut egree iene
ad belli ꝑpicula occideret᷑:ſ dñs iſtud ↄuertit ibonũ ipᷣp ðð

foꝛtis:⁊ pꝛeliare bella dñi.
Nũ ſit man mea ĩ eo: ſʒ ſit

fiã gener regis: Factũ ẽ ãt

nus philiſtino ꝝ. Sixitqʒ;

ꝙ üli iterfecti nõ erãt de filijj iſi

fili) iſrl ꝗᷣ ſũt circũciſi. Alia rõ
ſʒ ut egrediens fuit:qꝛ philiſtei hoꝛꝛebãt circũciſionẽ tãq; moꝛteʒ:⁊ iõ
p b ↄcipent mai odiũ j̊ dauid ꝓpt tale oppꝛobꝛiũ illa

ixitq; ſaul. Hic ↄñi ponitur effe tũ eis ꝑ ipſũ:⁊ ſic mag mouerẽt᷑ ad iterficiendũ dauid

diebat᷑ añ eos. Bixitqʒ ſa tantũ cẽtuʒ pᷣpucia philiſti
dùl ad dauid: eccẽ filia mea
maioꝛ merob:ipᷣam dabo

noxꝝ lut fiat vltio de iimiciſ

tibi vxoꝛẽ tãtũmõ eſto vir bat dauid tradẽ in manus
aſſent ßui e dauid vᷣ̈ba q̃
dixerat ſaul:plãcuit ſermo
ſup eũ man philiſtinoꝛuʒ. i oculis dauid ſut fieret ge
Ait aũt ðð ad ſaul: Quis ner regis.Et p paucos di
ego ſũ aut qͥ ẽ vita mea aut es ſurgẽs dauid abijt ĩac
cognatio pꝛis mei ĩ iirl: ut charõ cum viris ꝗ ſub eo
erãt:⁊ pcuſſit ex philiſtijm
tpᷣs cũ debẽt dari merob ducẽtos viros:⁊ attulit eo
filia ſaul dauid:data eſt ha rũ pᷣpucia ⁊ annumerauit
drieli molathite vxoꝛ. Di
lexit aũt dauid michol fili dit itaq; ſaul ei michol fili
am ſaul alterã. Et nũciatũ am ſuã vxoꝛẽ.Et vidit ſaul
ẽ ſaul:⁊ placuit ei.Dixitq;
ſaul:Dabo eã illi ut.fiat ei Michol at filia ſaul dilige
I ſcãdalũ:⁊ ſit ſupꝑ euz ma bateũ.Et ſaul magilſ cepit

Saul aüũt reputabat dicẽs

ſaul ad dauid: In duůabus

gener me eris hodie. E bus. Et egreſſi ſũt pᷣncipes

mãdauit ſaul ſuis ſuiſ:Lò philiſtino ꝝ. A pᷣncipio ãt

ꝗqmini ad dauid clã me di egreſſionis eoꝝ pꝛudẽtũõſe
centes:Ecce places regi ⁊

oẽs ſui e diligũt te. Nũc ſaul.:⁊ celebꝛe ſcm̃ ẽ nomẽ

ergo eſto gener regis. Et eius nimis. ¶ Cap. xIx.
locuti ſũt ſui ſaul ĩ auribꝰ Ocuũt eſt aũt ſaul ad
dauid oĩa verba hec:⁊ ait ionathan filiũ ſuuʒz ⁊
dauid:Nũ paꝝ vẽ vob ge ad oẽs ſeruos ſuos ut occi

neꝝ eẽ regis: Egõ autẽ ſũ derẽt dauid. Poꝛo iona
vir paup ⁊ tenuis.Et renũ thas fili ſaul diligebat da⸗
ciauerũt ſᷣui ſaul dicentes: uid valde.Et indicauit io/

huiuſcemõi pᷣba locur eſt nathas dauid dicẽs:Que

dauid. Dixit aũt ſaul:Sic rit ſaul pꝛ me occidere te.
loquimini ad dauid. Non Quapꝛopt obſerua te q̃ſo

bʒ rex ſpõſalia neceſſe niſi mane:⁊ manebis clam ⁊

regis. Poꝛꝛo ſaul cogita

philiſtinoꝝ. Cũq; renũci

ea regi:ut eẽt gener e.De
TZĩitellexit ꝙ dñs eẽt cũ ððö

timẽ dauid. Yactuſq; ẽ ſa
ul inimic dauid cũctis die

gerebat dauid qᷓ; oẽs viri

dð itẽdebat ſaul
Placuit ſᷣmo
⁊c.tũ qꝛ michol
Diligebat:tum qꝛ
philiſteos idola-
tras odiebat.ceta
patẽt vſq; ibi:
e ¶ Et ſaul mag
cc. tũ qꝛ iã erat
gener regis: ⁊ per
ↄñs de maioꝛibꝰ
i regno:tũ qꝛ mi

chol filia regis eũ

diligebat:⁊ iona/
thas filiꝰ e erat
ipi ðð ofederatuj
ut ꝑʒ ex pᷣdictis.
en capi. xviij.
pvbi dẽ i poſtil. Et
declinauit a facie
ei Y. pus.n. receſ
ſerat ab eo rediẽs
ad domũ pꝛis:ut
dem̃ fuerat capi.
„ O vita
tem lre
1hñdam
ſuffic̃ ꝙ ſaul tẽta
uit pcutẽ ðð bis
ĩ eadẽ die ſeu ps
i qlibet vice ðõð
declinauit:⁊ ſic ðᷣ
bet itelligi illud:
Declinauit ðð
i..ñ ſolũ ðclinauit
ictũ ſeu ꝑcuſſiõeʒ
ſemel:ſʒ ẽt bis.nã
i hebꝛeo i h' loco
hẽ: Declinauit ðð

a facie aahu⸗
vicib'. Meplica.

— , Ncap.
rd⸗
gqð dẽ Declinauit

õ a facie ſaul ?
vult Burgẽ. ꝙ ea
dẽ die ſaul niteba
tur bis pcutẽ dõ

ſz hñ vr veriſile

ſalia ⁊ mr̃imoniũ ſequẽs.q.d.vtrũq; cedit tibi ad honoꝛ qꝛ ſemel declinãs ñ legit redijſſe niſi reuocat᷑: ut pʒhᷣ ⁊

⁊ iõ debes te magis opponẽ aduerſarijs meis. ʒ ¶ Toqui
mini ad dð clã me.h dixit ut ðð mag credẽt ſaulẽ honoꝛẽ cum res ſit ſatis apparens.
ex qrere:⁊ nõ moꝛtẽ. a 4
beo vñ poſſẽ regi ↄueniẽtia dona dare:q̃ atiqt fiebãt i ma
trimonijs heb:eoꝝ:ſic pʒ Geñ.xxiiij.qꝛ ſuus Abꝛae in ma

cap.xix.ẽt de bãnitõe et tyranide ſaul ñ eſt magna vis
LCap. XIX. .
cut ẽ at ſaul.Uidẽs at ſaul ꝙ ñ poterat oc
ccidẽ ðð ꝑ maliciã occultã:ut pʒ ex pᷣdictis: ꝓ
Aceſſit ad ꝑſecutõeʒ emãifeſtaʒ iuidia ipᷣm ſti

trimonio rebecce pꝛi ꝗ mii e obtulit munera:⁊ iõ ad hoc mulaãte eo ꝙ foꝛtuna ðð creſcebat qtidie ⁊ moꝛe malefa
rũdit ſaul dicẽs: b

mĩi
Nõ
ungeri ſolẽt regib dari qñ filias ſuas dant ſponſis
cUNiſ tm cẽtũ ⁊c̃. h ãt petijt ſaul duplici roõe: vna ẽ q

zrex ⁊c. h ẽ dona pᷣcioſa au

ctoꝝ pſecut' ẽ eũ oꝛdinate. Pꝛimo ipᷣm inuadẽdo:2 de
regno bãniẽdo.ca.xxi.ʒ bãnitũ iſeqndo cap. xxiij. ?4.
ipm exulãdo.ca xvij. Pꝛima ĩ duas: qꝛ pᷣ ſaul ual 1

err S .

dditõ

duc
iu
a
zaſi
ſur
hiuine
Neiti
lidan
ero
6 9

oneg⸗
AA bor
nulgn
Nolio
ſtep⸗
loorre
apton
Funn
ant
llel
tulen
hub
niti
lii⸗
lun
dnti
menon
oe
Ekde⸗
dlit
dulli
nthi
Ni⸗
bihn⸗
lanen
Niſ⸗
hſ
lilotn
ttnit⸗
bchen
ncn
ſtirue
hintſn
S
tinti
linti
gaz
irhünn
oangin
Mleduu
en
Mler
ainb⸗
i
di

ln
mnagiſe
Utdign
aauf
rn

=S—
E
=wan

Lg

mom . CI. AX 1X.
ratful dauid ꝑſonalit:ꝛꝰ ionathã filiũ ſuum ppt ipᷣm.cap.xx. cõtra dauid:⁊ iõ licet recepiſſet eũ in gr̃aʒ ad pᷣces ionathe
eli Mun Circa pᷣmũ ſic pcedit᷑:qꝛ pᷣmo de cõſilio ionathe dauid filij ſui:habita tñ occaſione licet irratonabili:redijt ad eiuj
Nmorge abſcõdit᷑: ĩ gram ſaulis ad hoꝛã recipit᷑:ibi Locut ẽ &Sd pſecutionẽ:que qdem occaſio fuit victoꝛia dauid de nouo
pobrüͤll 5 a ſaule pſonalr iuadit᷑:ibi Motũ ẽ aũt. q̃rto vxoꝛis habita philiſteos:q̃ nõtur cũ dicit: m ¶ Etegreſſt us da
lanngidui iduſtria a moꝛte eripit᷑:ibi Miſit ;. qnto malicia ſaulij, uid ⁊c. de qua ſaul toꝛquebat᷑ inuidia: quis deberet gau
lͤdchn . dininis lanac i derc. .is ur
eukfn edit᷑:ibi Nuncia (Et fact eſt ſp
Mignidn to aut. bma ps abſcõderis. Egò aũt egre lata ẽ ĩ pariete: ⁊ dauid ſu H eius
— Ger viſtis ſ giens ſtabo iuxta pẽe; me gitc ſaluatus eſt nocte illa malicia oabat demo
Bolichrch tem eg edizs .] um i agro vbicunq; ſuerit Miſit ergo ſaul ſatellites na ſua. o ¶ Tliſu 5
rirpſab. Ad hoc enĩ fuit ⁊ ego loꝗr de te ad piem ſuos nocteĩ domũ dauid eſt ſaul ⁊c. ex odio ĩ
KClalng dauid abſcodituj meũ: ⁊ qᷣcũq; videro nũ ut cuſtodirẽt euʒ ⁊ ĩterſicet ueterato. pWMilit
rlüigiin de oſilio onathe ciabo tibi. Locur eſt ergo mane. Quod cũ ãnũciaſſz Serian edutt
nben Rmarepilovene ionathas de dauid bona dauid michol vxoꝛ ſua di culo liberak. videns
tnotin ceptoõne dauid in ad ſaul pꝛem ſuũ. Dixitqʒ cens:niſi ſaluaueris te no eni ſaul m dauid ictũ
olflianget gram: ut ſic poſſy ad euʒ: Ne pecces rex ĩ ſer cte hac cras moꝛieris: de/ ei declinaueret ſi
Baeh ruria blen Pe⸗ uum tuũ dauid: qꝛ nõ pec/poſuit eũ ꝑ feneſtrã. Poꝛ geret perck n uchenet
ninn cauit aute; iona Calit tibi:⁊ opa el bona ſt ro ille abiſt aufugit: atqʒ ſed per eius vxoꝛẽ eri
Panm mã pri ſuo quſqʒ am ĩ manu tua ⁊ percuſſit ſtatuꝗ: ⁊ poſuit eam ſuꝑ le ditcit: 6 no
geiinti o vbi ni philiſteũ: ⁊ fec dñs ſalute,ʒ ctuũ: et pellẽ piloſã capꝛaꝝ enngeli⸗ alic
Kinlttfi aenerc 5 magnaʒ vniuerſo iſrli. uidi poſuit ad caput el: ⁊ ope te enich dund
rinen recreationij mag ſti:cLt letat es.Quare ergo ruit eã veſtimentis. Milſit configere voluerat:
4doniian acqeſceret vbij ſu peccas ĩ ſanguine inoxio aut ſaul apparitoꝛes ꝗ ra- ↄñter viderat hoies
i iunten is. c¶Locutus intfſiciẽs dauid ꝗ eſt abſq; perẽt dauid:⁊ rñſum eſt ꝙ armatos poſt dauid
Ail eſt Nicoñi põt culpa:Qũuᷣod cuʒ audiſſet egrotaret: Rurſũq; miſiit miſſos: cõiecturauit
Dür recõciliatio ipiu) Sei ; , 8 *** . yꝓ moꝛtẽ ey querebãt
dii dauid cũ ſaul per ſaul:placat voce ionathel ſaul nũcios ut viderent da vel foꝛte aliquij de fa
M ionathã ipʒ mul iurauit: Niuit dñs: qꝛ non uid dicẽs: Afferte eum ad mnulis ſaul ad mil
ſiiulin tiplicit cõmẽdatẽ occidet᷑. Nocauſt uaq; io męi lecto ut occidat᷑. Cun⸗ ſus⸗lectetun apen uil
aniͦ pm de inno nathas dauid:⁊ idicauit ei qʒ veniſſent nũcij iuẽtũ eſt er es ſahuanet: gerar
nrſue oc ſie pecces er oĩa ?ba hec. Et itrõòduxit ſimulacꝝ ſupꝑ lectũ:⁊ pelliſ accept maxime in co
ſihe n in ſeruuʒ tuũ da ionathaſ dauid ad ſaul:l? capꝛaꝝ ad caput ep. Dixit ſpectu famuloꝛũ ſaul
el uid. qꝛ non pecca fuit añ eũ ſic erat heri nu q; ſaul ad michol: Quare u e cani ruig.
kud Popeenz : 6 luſtent. dru eauͦt rur ſicilluſiſti mihi c dimiſiſttii cpol ſtaus r poluit
izAinunt dpaen bona ſͤt lum bellũ: egreſſ dauid imicũ meũ ut fugẽt: Et rñ eæã ſuper lectuʒ. ad re
fnpalſiad tibi valde:ttio de pugnauit aduerſũ philiſti dit michol ad ſaul: Quia pefentanduz coꝛpus
– animoſitate: aʒ im:percuſſitq; eos plaga ip̃e locutẽ mihi dicẽs:Di danid. 6GE Hele,
inuiß aiea ½ Magna:z ſugert a facie er mit me: alioqn iterficiaz anduz eins caplllos
poſuit vitã ſumm Et fac ẽ ſpus dñi malus i te. Dauid aut fugiens ſal ut ſic querẽtes moꝛtẽ
ic G⸗ piculo itũ appa ſaul. Sedebat aũt ĩ domo uat᷑ ẽ.Et venit ad ſamuel ĩdauid deluderet: ⁊ in
ſſch rebat huano iudi ſua ⁊ tenebat lanceã. Poꝛ ramatha:⁊ nũciauit ei oia terim dauid fugei e
rut nie ſo dauid pſallebat ĩ manu ꝗq fecerat ſibiſ⸗ au Et abie ii babebat in ntis
pbiliſteo: ut p er ſua. Miſuſq; ſaul ↄfigere rũt ipe ⁊ ſamuel: ⁊ moꝛati qatis: ut ipſum vſq;
ſupꝛadictis.capi. dauidlãcea ¹ Pariete. Et ð ſütĩ naioth. NMüciatũ e aut mane cuſtodirent: 7
xvij.qrto de rei clinauit dauid a facie ſaul. ſauli a dicẽtibꝰ ecce ððiĩ na tir oocidett ei dele
buͦblice vtilitatt: Lancea aũt caſſo vulnẽ ꝑ ioth ĩ ramatha. Miſit er ctoie hoiem
cũ dẽ: Et fecit dñ eratoccdc oeng,
ſalutez magnam in lecto iacentẽ. Lete
vniuerſo iſrli: ra patẽt vſq; ibi:

:et —-— ð .
¶ Uidini.q. d. nõ pñt iſta negari. f ¶ Et le t ¶ Dimitte me ⁊c. in hoc mẽtita fuit: qꝛ ad ꝑſuaſionem

ſbdit: e metita Pii m.
tatus es.qd.exqͥ dedit tibi leticie mãm:nõ debes q̃rere ei dauid fugit:ut pʒ ex pꝛedictis:tñ hoc Birit tunoꝛe Pis
moꝛts ſua. g Buoda audiſſet ⁊cl.ſ. ad hoꝛam. iſtud tñ mẽdacium fuit officioſuʒ. Guneidet auleh
