in putredinẽ:a inde vmes oꝛiunt᷑:a ſic hñt qdam affinitatẽ

aricando me moꝛatur oculus. a eſt ſenſus ꝙ iob ĩ his

Miber

verbis cõquerebatur de amicis ſuis qui ſecuʒ erant:de
quibus dicit: Si nõ mendaces mecũ.qui per mẽdacia
ipᷣm impꝛobantes in amaritudinẽ ducebant eũ: intan
tũ ꝙ oculus eius moꝛabatur ↄtinue in afflictione:de q
dicit:Et in amaritudinib' moꝛat᷑ ocul me.⁊ vt ab iſta

ꝑſecutõne amico
„ 2 . rü euaderet ſbdit
tiã meã ꝗs ↄſiderat Jn ꝓſũ petẽdo: Dõe me
diſſimũ iſernũ deſcẽdẽt oia a man patfur
ea. Pütaſne ſaltẽ ibi erit coõtra me. q. d. ſic

reges mihi:(.xVIII.
Eſpõndẽs ãt baldath

poſſum ab impu
gnatide ſeu ſſultu

uites dixit: Aſqʒ ad quẽ ſi ↄtinuo iſtoꝝ eua
nẽ ba iactab⸗ Intellige rervyt oſtedit
⁊ ſic loqmur. Quãare repu rũ cõtra eum eſſe
tati ſum vt iumẽta:èt ſoꝛdu iniuſtã ſubiungit
im coꝛã te: Quid pdiſ aiaz aor eo longeſe

tuaʒ in furoꝛe tuo: NMuͤngd æzc. Replica.
pp te derelinq̃t fra:⁊ trãſſe- xTPNca.xvij.
vbi dicitur

on pecca
n amaritudi
nibmoꝛabit᷑ ocu
lus meus.hanc nr̃am tranſlationẽ cõcoꝛditer exponũt
doctoꝛes ⁊ ſancti ⁊ alij:ſed burg finxit puto ſᷣm hebꝛai
cã lr̃aʒ ꝙ debeat ſic ſtare:ſi non mendaces mecum:a in
amaricando me moꝛatur oculus meus.qð exponendo
non bene continuat ſenſum littere:et non eſt veriſimue
ꝙ poſtillatoꝛ in lingua perit tantã varietatẽ diſſimula
uerit ⁊ non viderit:nec eſt veriſimile ꝙ beatus Hiero.
tantã oꝛationẽ tranſferendo variauerit:contingit eniʒ

rent rupeſ ð loco ſuo Non

allanando Peopte e vel alia r
ctionũ ſimilitudinẽ variare verbũ:pꝛout ſepe poſtilla
toꝛ notauit in opere ſuo de differentia tranſlationis no

entiam. Judicet igitur de illo qui vult. ¶ XVII
Elſpongdens autẽ. Hic ↄñter ponitur contra iob
vpſius baldath replicatio: 2· ipſius iob rñſio
ca.xix.pin duas:qꝛ p baldath de ſtultiloquio

Nũquid pꝛopter te. Circa p dicit: b ¶ Uliq; ad quẽ
finẽ verba iactabis:q.d.detines tẽpus in verbis ſuper/

fluis 2 ſuperbis. c. ¶ Intellige pꝛius. q. d. non intelligl
que dicis. d¶ ¶ Quare reputati ſumus vt iumenta ⁊c.
0

t —
—

dixerat eni iob: Non inueniã in vobij vllũ ſap
autẽ carens ſapia reputatur quaſi beſtia: e t ſoꝛ
duimus coꝛam te.tanqᷓ ignoꝛantes ⁊ viles perſone.
f¶ Quid perdis aiam tuã in furoꝛe tuo: q. talia dixi
ſti ex impetu furoꝛis tui:qui aiam a ſapia ⁊ virtuie den
cit:⁊ ſic eã deſtruit ⁊ perdit. g nquid. Hic vnter
arguit ad pꝛopoſitũ videlicet ꝙ aduerſitates pꝛeſentis
vite nõ ſunt niſi pene peccatoꝝ:⁊ hanc opinionem pꝛꝝ
aſtruit per ſapientũ ſniaʒ:⁊ 2 eperientiã:ibi Nonne
lux ĩpij. Circa p ſciendu: ꝙ ira inter elementa eſt ma⸗

xime ſtabilis:cũ ſit centrũ mundi ⁊ rupes valde ſoliduꝰ

per hec deſignat firmitatẽ ſoliditatẽ ſue opinionis

taniᷓ a ſapientibꝰappꝛobatã: ⁊ hoc eſt qð dic: gMu
mä pereLereincackira ⁊c̃.i.ſirmitas ⁊ ſoliditas n/fe

nie pp verba tua irrationabilia. q.d.non. hb C. Sne
lnx. Dic aſtruit ppo per experientis: ⁊1 ꝓpo decla
rat:⁊ ꝛepilogat:ibi Hec ̊. pᷣ in tres:qꝛ pᷣ aſtruit ꝓpo
p aaäuakteners q̃ ↄtingunt in vita pnti:⁊2 per illas que

otingunt in moꝛte:ibi Auellat. ʒ per eas que ↄtingunt

equiuocationẽ vel alias pꝛopter di

b repꝛehendit: æ ? ad pꝛincipale pꝛopoſitũ arguit:ibi

—
— -
==

.

AUNno.
Poma gelu

S
E

=S= =

= =
— =

=

=

=
= =
— =—
2

iftmmpt
i
givchent
Peinirert
nunilunt
Cunpetell
nunmnet
ini 4
Primnilui⸗
NNprin
nm
da
Urmthten
Neſtofni
Ggteapten
lig i⸗
nittin

ſtei,

,Mlctu

2
— —

⸗
Neecle⸗
Ec⸗

al
Urinanmd
Nönerbt

nmuvinbo
Aömunt
ngigonn
Nnpeniiri
gtuun
umndg
lkusgehen
wuigr oii
Gmmnſenonst
ulun
in. N
giuchlmtn
wieſltieg⸗

.
Gnſtph
Aumin
inm

d. per experiẽtiaz

ſaris ſibi inſidiantibus. x

declarat ppomper aduerſitates ↄtingentes extrinſecus:
1 rin vlresimminſecus: ibi Attenuet. Circa p dicil:
hlone lux impij extinguet.i.ꝓſperitas ei tpalis.
i¶rec ſplẽdebit flãma ignis eius.i.eius deſideriũ nõ
veniet ad effectuʒ
qo Emaxin- pe⸗

ne lux ipij extĩguer: nec ſplẽ
debit flãma igniſ elüx ob
tenebꝛeſcet in tabernaculo

bꝛeſcet ĩ taberna⸗

lo ülius.i tpwa ⸗ II 2
ſplperuas iiorug ill: et lucerna qᷓ ſup eũ eſt
quiſt de domo ? extiguet᷑. Artabunt greſſus

familia eius deci

det ad maioꝛẽ ꝑe·
nã ipſꝰ. l¶ Et
lucerna que ſuꝑp

eũ eſt extinguet.i.
deus qui a ſuperi
oꝛi dederat ſibi p
ſperitatẽ retrahet

vᷣtutis eĩ et pᷣcipitabit eũ cõ
ſiliũ ſuũ. Immiſit ci in rete
pedes ſuos:èt in macul ei
ãbulat. Lenebit plãta illiuſ
laqo:et exardeſcet j eũ ſitis
Abſcõdita ẽ in fra pedica

manũ ſuam: a ſie ei: decipula illi ſup ſemi⸗
extinguet hec lu· tã. Nndiq; trebũt eũ foꝛmi
enaain ech dines: èt inuoluẽt pedes ei
Ermimpil iſtaln Attenuet᷑ fame robur el:et

inedia iuadat coſtas illius.

ducit baldath.q. conas ilas.
Pẽuoꝛet pulchꝛitudinẽ cu/

Pie ringe⸗ tis eb:⁊ ↄſũmat bꝛachia il/
⁊ ẽt illa q ſequun l pᷣmogeita moꝛl. Auellat

m ¶Artabütur
greſſus vᷣtutis eius.i.diffuſio ſue potentie:qꝛ non potit
ea que cogitauerat ꝑpficere. n ¶ Et pᷣcipitabit eũ ↄſili.
ſuũ.qꝛ oſiliũ qð cogitabat ſibi ſoꝛe ad ↄmodũ:erit ſibi
nociuũ:⁊ cãm pᷣdictoꝝ ſubdit.d. (Brmi it in rete

pedes ſuos.i. voluntarie ſe implicauit pctõ. p ( Et in

maculis eius ambulat. cadendo de pctõ in peccatum.
q ¶ Tenebit plãta illius laqueo ·i. ↄſuetudine peccadi:

que eſt laqueus detinẽs in peccato:ſʒ dicit anſpelm

libꝛo de ſimilitudinib': r ¶ Et exardeſcet õ eũ ſitis.i.
ardoꝛ ⁊ deſideriũ peccandi cõtra ſindereſim remurmu
rantẽ ei pꝛeualens pꝛopter conſuetudinẽ. s ¶ Abſcon
dita eſt in terra ped ca eius ⁊c᷑.qꝛ peccatoꝛ cõſiderat tã-
tum bonũ extra apparens:a non videt maluʒ intra la
tens. t Undiq; terrebunt euʒ foꝛmidines.qꝛ homo
malus pꝛopter inimicos quos acquiſiuit ſemꝑ eſt timi
dus. v ¶Et inuoluent pedeg eius.qꝛ capiet᷑ ab aduer/
oſtendit pꝛopoſitũ per aduerſitates intrinſecus contin
gentes:⁊ qꝛ iuſtus letatur in vindicta peccatoꝝ pꝛopter
diuine iuſtitie gelũ:ideo baldath qui ſe iuſtũ reputabat
mala que ſequũtur expꝛimit per modũ deſigerantis ⁊
depꝛecantis: vt ſuperueniant impijs.d. x¶ Attenue
robur ſame eius.i.impij:per defectum eniʒ qutrimenti
coꝛpus attenuatur: robur debilitat. y ¶ Et inedia
inuadat coſtas ill.ipᷣm vſq; ad vltima debilitando.
3 ¶ Deuoꝛet pulchꝛitudinẽ cutis eius.i.iuuentutẽ eius
in qua etate magis relucet pulchꝛitudo. Et conſumat
bꝛachig illiuj.i. foꝛtitudinẽ eius que ꝑ bꝛachia deſignat᷑
a ¶ Pꝛimogenita moꝛs.i.anticipata pꝛeueniens moꝛ-
tẽ naturalẽ. b ¶ Auellatur. Hic aſtruit pꝛopoſitũ per
aduerſitates in moꝛte cõtingentes:quaꝝ pꝛima eſt eiec
de lacopde⸗ anqꝙ quid hoꝛꝛibile ⁊ fetidũ:a hoc tangit᷑
cum dẽ: Rarlan wetabernaaai ſuo.qꝛ antiqᷣ

tenebꝛas:et ðᷣ oꝛbe traãſſeret

in tabernaculis hitabant. e¶ Yiducia eius.eo ꝙ ibi apliu⸗
nõ reuertetur. d ¶ Et calcet ſup eũ quaſi rex interitus.i.ꝑ
moꝛtẽ deducatur in cinerẽ:ſicut terra que calcatur in pulue
res redigitur. e¶ Pabitent in taber. illius ſocij eius quiñ

eſt.i.ſocij defuncti:qui iã nõ eſt cũ viuentibus:cuius taber/

naculũ eſt ſepulchꝛũ
vbi non habet ſocie⸗
tatẽ niſi vermium.
¶ Aſpergatur in ta
berna.illiu ſulphur.
i fetoꝛ qui ꝑ ſulphur
⁊ fetoꝛẽ eius deſigna-

de tabernaculo ſuo fidücia
eü:&t calcet ſuper eũ q̃ſi rex
intit. Habitẽt ĩ tabnaculo
illoſocij eg nõ eſt: aſpgat i
tabnaculo ei ſulphur. Dèè tur:in ſepulchꝛo aũt
oꝛſum radiceſ ei ſiccent᷑:ſůOr nõ faoꝛe ho⸗
ſum aũt atterai meſſis eius xvnd. e e Ha⸗
Memoꝛi ill peat de fra:
⁊ nõ celebꝛet᷑ nomẽ e i pla
teis. Expellet eũ de luce in

bitent in tabernaclo

eſt. i. amici defuncti qͥ
iã non eſt cũ eis:⁊ ipᷣi
eũ. Nõ erit ſemẽ eb neq; ꝓ
gẽies ĩ pplo ſuo:nec vlle re gatur in tabernaculo
lige in regiõib eius: In diè eius ſulphur.i. in do
eiuſ ſtupebunt nouiſſimi: ét mo in qua luccegunt
„ .n 9 DZ ei amici:qui antiqui/
ſunt ergo tabernacula ini amici moꝛte aſperge
qui:et iſte locus eius qui

ſua ⁊ bonis. fſ¶Aſo

bant aliaus ndz in
nat Nods Ddoumo defuncti: ſicht
ignoꝛat deum. modo aliqui accivi
fkFunt veſtes nigras: ſec
hhbhbrLcvLüiec expoſitio non vi
detur conueniens: qꝛ ꝙ amici defuncti habitent in domo
eius:⁊ ex moꝛte eius fiant ſigna triſtitie:non pertinet ad ad
uerſitates defuncti:ſed magis ad pꝛoſperitates:eo modo q;
poſſunt dici:quia cedunt ad eius honoꝛeʒ:hic autẽ ponun
tur aduerſitates que contingunt in moꝛte: vt dictum eſt:⁊
ideo prima expoſitio melio: videtur. ꝗ ¶ Deoꝛſum radi
ces eius ſiccentur.i.illa que plãtauerat adnihilẽtur ſine fru⸗
ctu. h (Surſumaut atteratur meſis eius.ſ.tempeſtate
deſuper ueniente:quaſi.d.omnia opera eius diſſipentur ta
ſ̈ in deteſtationeʒ vite eius pꝛeterite. ¶ Memoꝛia. Hitc
aſtruit pꝛopiſitũ per aduerſitates poſt moꝛtẽ contingentes:
amici eniʒ iob ad pꝛoſperitatem bominis poſt moꝛtem di⸗
cebant pertinere ipſius bonã memoꝛiã: ⁊ eius contrarium

ad aduerſitatẽ: ideo dicitur: Memoꝛia illius pereat de ter/
ra c: patet littera vſqʒ ibi: k ¶ Et de oꝛbe tranſſferet eũ.
ita ꝙ nullo modo remanebit in memoꝛia hoium: nec etiaʒ
remanebit aliqualiter in ſua poteſtate: ideo ſubitur: Non
erit ſemen eius ⁊c. ¶ ¶ eiue
minoꝛes de populo admin ur.
ritatis ita ſubito deiecte ad nihilũ. m ¶ Et pꝛimos.ideſ
maioꝛes in populo n ¶ Inuadet hoꝛꝛoꝛ.ne ſimile e con
tingat. o ec ſunt ergo c. Poſtq baldath conatuj fueę
rat oſtendere ꝙ aduerſitate huius vite ſunt pene pᷣcedẽtiũ
peccatoꝝ:hic epilogando concludit: Hec g ſunt tabernacla
iniqui. i. pceſſus qᷓnad aduerſitates h vite in qua hoies ſi
viatoꝛej ꝗᷓ tabernacul vtũt. p ¶ Et iſte loc ẽ e q igrat deũ.
qiad aduerſitates p iſtã vita: q ipij ſi extra via:⁊ q̃i ĩ imi
no: ⁊ ſic pʒ ex pcis ꝙ pceſſus baldath ñ ẽ efficax ad ꝓbãdũ
ꝓpo:qꝛ aduerſitates pᷣdcẽ nõ ſolũ ↄtingut i ijs: ſec et fre
qni iſtis ꝗᷣ nõ ſolũ in vita ⁊ in moꝛte affligunt᷑:ſed ẽt pᷣ moꝛ
tẽ inter hoies dehonoꝛant᷑:ſicut pʒ de martyribus quoꝛum
coꝛpa ꝓhibebant ſepeliri:⁊ relinqbant᷑ feris ⁊ auib deuoꝛã
da:lʒ aliquando hoc impediretur diuina pꝛouidentia.

„

exponit. d. e ¶ PHa⸗

illius ſocij eius qui ñ

ſuccedunt ei in donmnd

In.c.xviij.vbi dẽ in poſtil. Circa pᷣꝰſciendũ:ꝙ terra inter
clementa ẽ maxime ſtabiliij. Addino.
Oc qð dẽ: Nunquid pꝑp te derelinquet᷑ terra. aliter
vicgdet᷑ exponendu.pꝛo q ſciendũ ẽ ꝙ ſicut iob ĩ ami
coꝝ: ſuoꝝ opione felicitatẽ futurã negantiũ intendebat eos
ducẽ ad hoc incõueni

o ec arß (Q Eſpondẽs aũt XIX

actib: vt circa finẽ pᷣ/
cedentij.c.poſtillatoꝛ

5

uidentiaʒ de hũůanis A.
lob dixit: Aſq; quo

allegat: ſic econuerſ/ſo Afſugins mam megect dile
ſoci ey er boc ꝙ iob ritis me ſmonib: En deci/
aſſerebat: em aduerſi · es ↄfunditis me:⁊ non eru
tates hjvite nõ dabã peſcitis opppꝛimentes me.

tur in penã pctõꝝ:vo

lebãt ducẽ ipʒ iob ad Nẽpẽ ⁊ ſi ignoꝛaui mecuʒ

boc incueniens.ſ. erit ignoꝛãtia mea. At võs
denõ hĩet ꝓuidentii Sine erigimini:èt arguitis
de actib huanis: cui

dSeſt: na pſuppoſita me oppꝛobꝛijs meiſ.Saltẽ
eoꝝ opione erronea
. ꝙ in alia vita nõ eſ
ſet ſpectandũ pꝛemiũ
nec pena ſi ĩi hac viaa
ſalte pctoꝛe
nidẽtia ab actib humani:ex q ſequeret ꝙ deus derelinqret
terrã:eo mõ qͥ dẽ Exech.ix.c. Dixer̃t.n. Dereliqt dñs terrã
dñs nõ videt.i.nõ ꝓuidet:⁊ hoc eſt qð baldath intẽdebat
d. Nunqd ꝑp te.q.d. Nunqᷣͥd ꝑꝑ opionẽ tuã erroneaʒ ſᷣm
quã dicis ꝙ mali ꝓſperant in hac vita:derelinquet᷑ terra.ſ.
a dei ꝓuidentia:vt dem̃ eſt:⁊ qꝛ ſi de terrã derelinqueret:ſe
queret᷑ ꝙ nulla firmitas nec ſtabillitas eẽt ẽt in rebPſolidiſſi/
mis ſicut ſt rupes:iõ dicit:Et tranſferent rupes de loco ſuo
vt oñdat baldath opionẽ ſuã eẽ notã ꝑ experientia:ſbᷣdit
Nõne lux ipij extinguet᷑.q.d.per experiẽtiã eſt notũ:q ĩpij
in hac vita puniunt:hoc.n.aſſumebant amici iob tanq; no

—

tũ.ſ.ꝙ nullus innocẽs in hac vita punicbat:nec ipius in pꝛe

iudicio affiixerit me: ⁊ fla⸗

5

ſenti remanebat ipunitus:vñ eliphat in ſua pꝰ rñſioe ſupꝛa

ca.iiij dicebat: Recoꝛdare obſecro te qs vnq inocẽs perijt:
Eſpõdens ãt iob. Hic ↄñr ponit ipſius iob ¶
ſuonꝝ:⁊2 qccedit ad pncipale ppo:ibi Saltẽ nunc
Circa pᷣd 4

Circa dẽ: b ¶Uiſq;ꝗ alfligitis aiam meã. iniurioſis ver
bis obiurgando. c ¶ Et atteritis me ſermonib'.i.tedioſis

me affligitis vbis ⁊ nõ ronibꝰ. OD ¶ En decies ↄfundiu me.
iob.n. qnquies locutus fuerat icipiedo ab illo loco. Pereat
dies in qua nat ſum ⁊c. ⁊ amici ſui quinquies ð eũ locuti ſu
erant obijciendo ⁊ replicando:vt pʒ ex ſupꝛadictis:a iõ diẽ
d ¶ En decies ↄfunditis me.i.nitimini me ↄfundere:qꝛ ni⸗
tebant iob ↄſundere tã ex vbis ſuis ppꝛijs: ex vbis de oꝛe
nerat iob de ignoꝛantia.·ſ. in pn pꝛece.c.d. Intellige pᷣus iõ
qi ad hoc rñdens iob dicit: e ¶ Nẽpe
m

. . dicit: e ¶Mẽpe 7 ſi ignoꝛaui mecuʒ
erit ignoꝛantia mea. i. nihil vobis nocebit: a iõ deberetis ta

Et arguitis me oppꝛobꝛijs.i.vbis iniurioſij. h¶¶ Sal

FVance Pic ↄſequenter iob accedit ad pꝛincipale ppoꝰ:a
poſtendit ſe non ꝓpter peccatũ afflictũ qð baldath conat
fnerat oſtendere:ꝛ remouet quodã dubiũ:ibi Quis mihi
tribuat. Circa pᷣp pponit intentũ.d. h nunc i
telligite.q.d.pꝛius noluiſti ntelligere:qꝛ deus nõ equo iu/
dicio afflixerit me:hoc nõ dixit iob ex ppꝛia intentione ſed
zoncvbelugene ex dictis aduerſarioꝝ:qui dicebant oẽs ad
uer ſitates hvite inferri a deo in penã peccatoꝝ pꝛeteritoꝝ
tm:ex quo ſequit᷑ iudiciũ deinõ eẽ equũ circa iob: cuius af/
flictio excedebat culpã. i ¶ Ecce damabo. Pic ↄñr pcedit

affligitis aiam meã:ẽ᷑t atte/

nũc intelligite: qꝛ de nõ eqᷣ

nõ hĩent punitionẽ: manitfeſte tolleret᷑ diuia p

iob platis: vt requeni patuit in ſdictis: ⁊ qꝛ baldath nota-

altẽ nunc in

ad declarandũ pceſſum afflictiõis ſue reſpectu culpe:ꝛ
pᷣ oñndit magnitudinẽ ſue afflictiõis: ⁊2 minoꝛitatẽ ſue
tranſgreſſiõis:ibi Miſeremini mei. poñdit duß ielte

per afflictiones ab extrinſeco: ꝛ ab intrinſeco: ibi Pel
mee.p in duas:qꝛ p oſtendit pꝛopoſitũ per defectum
remedij:ꝛ per ex⸗
,r89 „ ſü afflictiui: ibi
gellis ſuis me cixerit. Eccc Spoliauit me.
clamabo vi patis:⁊ nemo Ticaß ſciencͦ
auciet. Aociferaboꝛt nõ zeremul boreſt
e LERRSOO.„EE remediuʒ du⸗
eſt ꝗ iudicet. Sẽmitã mea, plliciter: vno mõ
circũſepſit ⁊ trãſire ñ poſſũ per aliũ: alio mõ
ct in calle meo tenebꝛas po hper ium⸗ ber
ſuit. Spolãuit me glia mea remedliſqñ alla)
et abſtulit coꝛonaʒ de capi eiopatiens eripit
te meo. Deſtruxit me vn ipm: alio mõ per
diqʒ ct pereo: t q̃ſi euulſe tan deiſeim nai
arboꝛi abſtlit ſpẽ meã. Irà Tmtruũqʒ aut erat

tus eſt cõtra me ſuroꝛ eius:

excluſuʒ a iob: iõ
dicit: i ¶ Ecce

Et no

ciferaboꝛ.faciens ad iudicẽ querimonis: l
qui iudicet.qꝛ deus nõ habet iudicẽ ſuperioꝛem qui de
penis ab eo inflictis ipſi iob poſſit iudicare.Per ſeipſuʒ
autẽ habet homo remediuʒ dupliciter: vno modo per
ſuã potentiã ſe liberando:alio modo per ſuã patientis⸗
euadendo:a vtrunq; excluditur cũ dicitur: m(e⸗
mitã meã circunſepſit ⁊ tranſire non poſſum.i.pꝛoceſ-
ſui meo tot impedimẽta poſuit: ꝙ non poſſum amoue
re. n Et in calle meo tenebꝛas poſuit.ita ꝙ nõ poſ/
ſum videre quid mihi expediat: triſtitia eni obnubilat
intellectũ. o ¶ Spoliauit. Hic oñdit pꝛopoſitũ ꝑ ma
gnitudinẽ afflictiui:a pᷣ facit qð dem̃ eſt: pꝛobat qðdã
ſuppoſitũ:ibi Jratus.Circa primũ ſciendu ꝙ inter bo/
na extrinſeca maxima ſunt honoꝛ ⁊ dignitas: video ia
iſtoꝛ ẽ maxime afflictiua:a q'tum ad pꝛimũ diẽ:
o ¶ Spoliauit me gloꝛia mea.i.honoꝛe excellenti qui
fiebat mihi:ſᷣm eniʒ cõmentatoꝛẽ.j.Ethi.Honoꝛ eſt re/
uerentia que fit alicui in teſtimoniũ ſue virtutis:ſi fiat
in ſecreto vel coꝛã paucis:ſed ſi fiat in palã ⁊ coꝛaʒ mul
tis tunc dicitur gloꝛia:Eſt ei gloꝛia longe patẽs pconiũ
T ſic pʒ ꝙ gloꝛia eſt honoꝛis excellentia.qtum vero ad

1m dicit: p ¶ St abſtulit coꝛonã de capite meo.a ſtatu
dignitatis me deijciendo:poſt bonum autẽ honoꝛabile

eſt bonũ vtile quo ſuſtẽtatur vita:⁊ iõ eius ſubtractio ẽ
afflictiua: qð notat iob.d. q 4 Deſtruxit me vndiq;.

oiĩa bona interioꝛa ſubtrahendo:vt patuit ſupꝛa.j.cap.

r ¶ Et pereo. pꝛopter defectũ bonoꝝ exterioꝝ: iõ ſub/
ditur: s¶ Et quaſi euulſe arboꝛi abſtulit ſpyem meaʒ.

cgdiu enim arboꝛ adheret terre per radices:ſi abſciĩdat᷑

remanet ſpes pullulatõis:ſed ſi euellat non remanet ta
lis ſpes:ſed oʒ ꝙ deſiccet:a per hoc deſignat iob ꝙ non
habebat ſpem reuertendi ad ꝓſperitatẽ tpalẽ:tum qꝛ in
hoc nõ hẽbat ſpem ſuã:ſed in futura temuneraris er
qꝛ ñ apparebat poſſibilitas per hũanã viã. t ¶ Ira

⁊c. Hic ↄſequẽter pꝛobat ꝙ de recuperatione tpalis feli

citas ſperari non debebat:qꝛ ſi hoc eẽt vel eẽt a deo vel

ab homine: pꝛimo excludit pꝛimũ: ⁊2 2u: ibi Fratres
meos:ad pꝛobationeʒ autem pꝛimi dicit: t ratus

eſt contra me.mihi afflictiones infligendo:⁊ hoc ſequi

tur ex dictis amicoꝛum: qui dicebant talia inferri pꝛo/-
pter peccatum: ab irato autem contra ſe nullus ſperat

Upta h

lune 3
loapdoneſa
mhntni
N
n
flhondte
tin
ſhioheen
laneffu⸗
wiegobl
Apeſ
ſrüiloe⸗
)tz⸗
ſlbn
nicdn
lnn
hfinnn
Friikg
fſint
Mahrce
finiti
le
lennn.
ſftrn
tgiii
rpe
Wſue
EG

5

d pofſio ex arie quͦ ira igeki CJ 1.
☛ rsRrac) ira videt ind . ob
Ktn mones vel euu. a ionũ: iõ ſi deas vigebaki ”YU. x .
IDd a Esgeg legltiann⸗ ſeme Ean Itts: pero
afi vuſeef ancke — nenet de. — H 6
abſecheft in es bmiſſioe el illiobn ene fligens Kame aduerte⸗ .◻
Geuc re iob mal H me. xè M 132
Eumngn ⸗ angnet ag b mala in ca: qꝛ pepet e man oi en⸗menotatef
lun n⸗ huc qᷓ „ ad/ et ſic me . . vVos aut poͤt mihi are pſeqᷣ t me. l. to flagella d
zn c qrebãt 44 —- Hb b 2 t no ſi . i retrib mini m tu itr eme“
— ipſi iob ſi poſeet nun inul uit q̃ſi boſtem ic: 2( Zrearfab in gimeſ deus 4.5 extra af
tecun E Poſſent eĩ: iul ven . ſ em t carnib meis! pmiũ d. non
Soin Pic oñr . ⁊ lecer̃t ſibi ert latro ner auerſat eſt m meis ſanmamt patiẽtie eſ
wijl e de ſe obſederũt l viqʒ pm n oↄlũ ſat eſt me Pe . mihiraſß derrabeng,
Pagbänge ſinei Friran lönacn tsemn lae = W
nnir hoc eẽt maxi in fecit a me: t reſ meos lõ⸗ bia ci derelicta eſit detract e punitũ
mmindil are Paſer en⸗ ni r me:ẽt noti eos lõ 2 ia ci elicta ſetm̃ 08 carni toꝛes. n nitũ
n are poſſet dep- i receſſ. à noti meii ge ſerè rca dẽtes tmmõl carnibſatu i. viuis
Z Gntsdj tenend dl rũt me o on t alie iernin Rcs nent 2 unhi
8 ☚ Ie ume phing ie g inolanil ſenn men ererhre
t iſt os. quilini li ſütn 4 ſii E ei:qã rat.n. ubiñ: dixr
E ne⸗ st aſangul⸗ guͤliatdon. ſtme In⸗ ſeamimeſte nc uae alai —
prum meaal r teſoe eruũ Pfui in o ¶moee lbuat v⸗ u: Quũi de ici ercrech
—B Alice üdi u men vo culeoꝝ mões mei: vt ſcrib is r de oeo ale e⸗
hrſcſh Et noti mei ſidit: oꝛe ppᷣ caui tt non ptex ei: Quͤi ant ſe arz:i6 hoc ren oſpe
mn⸗ ex quad mei. lu. Hꝗ e ppᷣo deß tno exarent i uüͤis mihi er Hinſi hoc remoue
He ritate — larekiatzn deßcabar . e nint uns det uil valge velit all
etee. vros men a exhonuũ on plabilam ſtillͤ ſer quid valde notabil
O e Nenimei gꝛabam znnn pankin ſilio lelclcane ma⸗ en. bG
Ginrm Mianr e ſen mer thlti q d uioe, lennnaasg aS iatine
eee. nraberoriaſß N atbin ve ninne ſ Fnrei⸗
4 1 cti ei:et quẽ n ödã Ab/O 2 — um ci ZAnda dilgentt⸗ 1
fttun uerãt tqᷓ me no- ebet que ma ds ↄſiliarij ne mea 1 elle mea:e mcrr ſare ert dede⸗
6ngintn exo xie dilige . ea videb etic be t
n vi ice lligeba Tiurus ſum o deuz. i5 ege
malpnid ſong me. iC. blaſtmel ́VMV mei ↄſpe egotple rocu ne eattau:
wellang ſonan vomeſſe ini ne bleon zremed . . e ri ſi: Et nõ 1 in i diligẽt ſ ent ĩ
iennmntn ʒ eris mes iſeruire lini do emoue ponütt ⸗ nõ ſufficit. 7 ſiphoc
Mütng „ eruum attedentes: lcut ali e rc.i. pſe 4 . in! na pliebi no ”MVMW laſerto lu ti⸗
rwiſni leonzier eũ vocaui Veka0 renn habu * inlus. gii nn lufficir dp mollit nlenfisie z-
e4 et ſe ing tẽptu: c ti meu auj ꝛc ↄtẽptũt tme. rat notabili a dicit ie pp mollitiẽ: cribank i oferr⸗
ufumm mi gerer cũ tñ ſi auxiliũ ptũ e. m abilia: 1 iob itiẽ: in plu eo
gtntihl “ i deberet e. n linc eale ren aͤlt⸗ H vor èð
iuiini mei. is vlcerib n hoꝛꝛet a⸗ ma: eo d:. vxoꝛ m de tpꝑ ſz magſi ic ſcribi r Scio n. ſmoi eſt . erat
neti qi exoblig Bupbegnnni mea. j5 vebͤmag HPahcre irretiertvi ngt ſ ei 1
muntu cant᷑ ecr. elaut ꝛ0 Pinar niht bo ſe d q o :iʒ magis barontine iatſid ic oñdit qᷣd ſi ec
Pim faneßient i lab uena 9n Kerntnae ee regento⸗ P Pas oicir. inte ral an H
keii 5 conunio viplr —— miht. vteri dar nehiarn⸗ co. der aĩa p eranſttoni *
gi nolkil n k bie nbiſalob e ad ple ize. bet⸗ mo la deitote Aahor S ack farera reſna⸗
Cenmnmnt Deid9 * gainasddaguugoe al 5 ſe nn namiſz evirl. me un heb füliä incann „WA—
ſ eungi⸗ ↄñr oñdi ime dili am ab hi⸗ e.et ſapi ientibu ſᷣm h o futu rert P euc ei vtutẽ: . tra ſurr 1
mnnnien äenme meotligehazſ is ꝗ ante bientib: cñ u8 uſdag fuiſſerpn os eẽ: r añ uolutionẽn lergn nont⸗
is 10 c q eſt media i atẽ ſue ſequit: q eũ dil di:· a. pelle pmdi⸗ rañ et fun multoꝝ ã n noui/
tin, alion tae⸗ l dſſir S aene rAlrreen r me Ee ner⸗
u in ———— ntes meo dloeoſe⸗ aggrau rea ttani SHS efururnoi
4 e na ſerat. be ofſtcicll ⸗e mbent ſä⸗ one a at aiam: icarnec dicit z en de nã ce n01
li⸗ anssrete aolſic —— pofſichs een Aia aiead. orvt epali hbis gi Hõ
ng dicit d K eſue ainl. Pie r on n , o a 4 odi = amſe
ti DMiße tei miſer . qñ.n. ali ñ n i Quẽ aggraua us re ndã ee tiã. in re caro
1 e innocẽ mei. qo v maxie ab a⸗ putt vltra cõ poꝛphirij di um egoi ec ĩpedie caro inco. ecti
=YMU Egho Saa ilende asniune zufri
ici mei. qꝛ cogn ma is ioꝛc aſſer dictũ Ari anima u:r ſic nol ma eſſer be udendũ er⸗
kcognouiſiſs Ben avare arki gegha e il benicabiiee
pe sootee c

pb(¶ In ſinu meo ·i. in coꝛde meo:r loquit de iſia ſge: tanq ergo ſophar p pꝛoſequitur qtum ad hoc ilud in quo
re chariſſima:qͥ in ſinu abſcõdit᷑ ne pdat. c ¶ Quare g. diſſentiebat a iob: ꝛ illud in quo ↄſentiebat: ibi Fugiet
Hic ex pᷣdictis repellit vpa amicoꝝ ſuoꝝ:qui dicebãt eũẽ de arma.cõtra illud in quo diſſentiebat a iob maxime vi
ſperatũ. d. Quare nũc dicitis ꝑſeqᷓmur euũ. tanq de deo ñ det eſſeꝙ impijs ⁊ peccatoꝛib frequenter cõtingunt ꝓp-
ſperantẽ nec ipᷣm timentẽ: Ztuchs vbi inueniam. ſperitates huius vite:qð nõ eſſet ſi ſꝑ eſſent pꝛemiatoe

eũ ad ipꝛobandũ dca actuũ virtuuͤ:qui
eove dei puideentia p ́R— õ noõ ſunt in impijs
uidente in futux iu· Pẽpoſita eſt hec ſpeſ mea i hypocrite ad iſtar puncti. is hoc nititur ſo-
Re binas n t i ſ inuᷣ meo. Quͤare ergo nüc ¶ Si aſcẽderit vſq; ad celum Sar Smrantet
turo iudicio: iõ ſdit dicit pſeqᷓmur eũ:t radicẽ ſupbia eb:⁊ caput er nubeſ uej quaſi ni⸗
egh Fualte 5 a fa. gaa pᷣbi inueniam ð eũ: Fugite tetigerit:quaſi ſterꝗliniũ ĩ fi hilo debent cõpu
dij.i.a ſentẽtia extre· ergo a facie gladij qniaʒ vl ne pdeĩ:c᷑t ꝗ eũ viderant di tari: ⁊ maxie: qꝛ
arctan aon tosinigtard gla eidt ſe cenrbicſt Siiriomni dranssgnene
puniunt hic in piti. Lote eſſe iudiciũ. ¶. xx. auolas nõ iueniet:trãſiet ſi ſequentis: x pꝰ de
8Sldden ſnia ¶Eſpõndẽs ãt ſophar cut viſio nocturna. Oculuſ ſcribit huiuſmoi
extremi iudicij: ideo naamathiteſ t ixit: Ic- geuʒ viderat nòn videbit: ipij tribulationẽ:
ſubdi: h ¶Et ſeſto circòcðögitatões mee varie nq; vltra intuebit᷑ eũ locuſ ZVaſſignat cam:
tte c iudici, no ſoluʒ Sgtatge inec c ken ociI ſpi Cuz:n. duue.
in bac vita: ſed ẽt p ſuccedũt ſibi:t mes ĩ diuer ſi. Filij er atterent egeſtate bain ouas: qꝛ pꝛi⸗
banc vitã in reſurre ſa rapit᷑.Dctrinã qua me ê manus illrèddent ei do oñdit dictã tribu
tione bonoꝝ ⁊ malo arguis audia:èt ſpũs intelli loꝛẽ ſuũ. Oſſ ei iplebunt᷑ lationẽ in pſonis
nerdie udelug rꝛn Felie mee reſpodebit mibi. vitijs adoleſcentic et: ẽt en male nin b⸗
q̃ nunc vident᷑ inoꝛdi Hoc ſcio pᷣncipio exqͥ eſt eo ĩ puluẽ doꝛmiẽt.Cũʒ.n. herentiu: ibi Filij
nata de ꝓſperitate t· poſit᷑ hõ ſup trã: ꝙ laus im dulce fuerit ĩ oꝛe e malũ àb eius. Circa pdic

poꝛali maloꝝ ⁊ affl · pioꝝ bꝛeuis ſi:: èt gaudiuʒ ſcodit illud ſub lingua ſua.

dĩ in poſtil. Celte ſculpant᷑ in ſiliite. ¶ Additio. I. hoc eſt a pn mundi expertũ eſt ⁊ in
Icet quidã legaãt:Uel celte ſculpantur in ſilice. in bi i ¶ „1 laus ipioꝝ.i. celebritas fame

di in

5*

. tes multa ſignificata:q̃ vno mõ put ad ꝓponſpe ↄculcabit. n
ctcat li

brlijs tñ antiquis h: Uel certe ſculpant᷑ in ſilice. qd uis ſit.qꝛ ſtati ſuccedit diffamatio eoꝝ. .
magis ↄſonat cũ hebꝛeo. ¶ In eodẽ ca.xix. vbi hypocrite. qui gaudet ð apparẽu ſanctitate m ¶Ad
poſtil. Repoſita eſt ſpeſ mea.q.d.ñ de deo deſpo ⁊cc. inſtar pũcti i.nulliduratiois ſeu momti. n ¶ Si aſcẽ

Hoctc ſcio.ſ.qð ſe

quit: h ¶ Apᷣn
exquo poſitus ẽ
hõ ſuper terram.
ſcriptis redactur

¶Bi in tranſlatione nr̃a d: Repoſita ¶ Additio.IlI. erit vſq; in celũ.i.ad altiſſimũ ſtatũ: o¶ Quali ſter
eſt ergo ſpes mea. in hebꝛeo ponunt᷑ alique dictiõses quil niũ in kne acke ſubito tanqᷓ; quid vile 2 ei
Et i.

ntes muna nanmncat Et qui eũ viderãt.iĩ alto ſtain q 1
gnificant: Cõſũmata ſt ſeu iplera ſi deſideria mea in ſi cent.pᷣ admiratioc: ¶¶ Wbi eſt.q.d.ad nihilũ redact

nu meo.⁊ erit ſnia eadẽ cum nr̃a tranſlatione ⁊. ¶ XX eſt:iõ ſubdit: s ¶ Uelut ſomniũ auolas ⁊c.qð velocii

emoꝛia. t

Mlſpoõdens ãt ſophar. Hic ponit ipſi ſophar replica tranſit ſine veſtigio ⸗

ſenſit e

Oculus q eũ við⸗

Jmno: zp aper mntenen Ns videbit eũ.qꝛ auferent moꝛ
ſcio. Qirca pſciendũ ꝙ auditis vbis iob ſophar cõ te ↄtẽptibili: x ¶ Neq; vltra intuebit eũ loc er. qꝛ de
n parte.·ſ.de iudicio futuro ⁊ imoꝛtalitate aie:a h?“ moꝛte ñ reuertit᷑ alids ad ſtatũ pñtis vite. y Filij eð.

eſt qð dẽ: b ( Iccirco.i. pp ea que dixiſti c ¶ Cogitatio- Pic ↄñr oñdit tribulationẽ ipij in pſoni) ↄiunctis.d. Fi
nes mee varie ſuccedunt ſibi. credens illud eſſe veꝝ quod lijeius atterentur egeſtate poſt moꝛtẽ patris in penam
pꝛiug nõ credidi:qꝛ t nõ aſſentiebat ei in toto:iõ ſubditur: ſue iniquitatis. 3 ¶¶ Et manus illius.i.opera eius iniq
Er mens mea in diuerſa rapit.parti tibi aſſentiendo ? a( Reddent een ſuũ.non ſolũ in ſe:ſed etiam i

parti diſſentiendo. e ¶ Doctrinã qua me arguis audiã.i. filis ſuis. b ¶ Oſſa eius. ideſt ſui

ſatellites ei robur

aſſentis his que dixi de imoꝛtalitate aie ⁊ dei futuro iudi pꝛeſtantes pꝛout exponit hic Ra.Sa. c Implebun
cio: f ¶ Et ſpus inrelligentie mee reſpondebit mihi.i. ad/ tur vitijs adoleſcentie ſue.i.erunt vitioſi ſicut ipſe:Fi il
huc rões habeo ad ſuſtinendu illud in quo diſſentio: illud lud Eccle.x.Scðʒ iudicẽ popli ſic miſtri eꝰ. d¶ ¶Et cũ

ne ⁊ pꝛemia bonoꝝ ⁊ maloꝝ pꝛeteritoꝝ:a hoc intendit ꝓ pena ſicut ⁊ in culpa. e ¶ Cũ.n. Hic ↄñr reddit cãʒ di

at erat de aduerſitatibus ⁊ pꝛoſperitatibꝰhvite.ſ. ꝙ ſint pe eo in puluere algae a eo ſubito moꝛient ſiles eiĩ

ſequi: ꝓpter qð facta ſibi de hoc ſatiſfactione per reſpõſiõʒ cte tribulatiõis:que eſt delectatio in pctõ:⁊ pᷣ ponit iſtã
iob ſequentẽ nõ replicauit vltra ð ipſũ. g ¶ Poc ſcio ⁊. cãm:⁊ꝛ deſcribit coꝛꝛeſpõdẽtiã pene ad culpa:ibi Juxta
Pic pꝛoſequit᷑ intentũ. Circa qð ſciendũ ꝙ ſophar ò aduer multitudinẽ. Circa picit: d ¶ Cü.n. dulce fuern in
ſitatibus ⁊ pꝛoſperitatib diſputando cũ iob in aliquo conꝰ oꝛe epmalũ.i.delectabile qð ↄtingit illis qui peccant ex
coꝛdabat ei de ĩmoꝛtalitate.ſ.aie ⁊ iudicio futuro: ⁊ pꝑ ↄpñs habitu ⁊ ex certa malicia:m illud pꝛouer.j.Qui letãt
ei aſſentiebat ꝗ; eẽnt punitiões ⁊ pꝛemiatioes in futuro:a pꝑ cũ malefecerint:a exultãt in reb peſſimis ⁊c.talib ðbet
ↄñs ſole aduerſitates ⁊ p oſperitates h' vite nõ ſunt puniti maioꝛ pena: ꝙᷓ illis qui peccãt ex paſſioe vel ignoꝛatia:
ones ⁊ pꝛemia vitioꝝ ⁊ virtutũ:ſed cũ iſtis ſunt alie in ſuu f¶ Abſcondit illud ſub lingua ſua.loquitur de pecca-
ro expectande:diſſentiebat tñ a iob in hoc ꝙ oẽm aduerſi toꝛe delectante ſe in pctõ ad moduʒ hominis habentis
tatẽ hvite ponebat punitionẽ alicuius peccati pꝛecedentis: aliquid dulce in oꝛe: qð non ſtatim tranſglutit:ſed diu
licet non totalẽ: ⁊ ſimili᷑ de pꝛoſperitate reſpectu virturis: tenet ſub lingua:vt diutius delectetur:ideo ſubditur:

14

ao

=

=—

4

—

4
1

= =
S=SS= =
=
=S =—
— — S
— S=n—re

E

ſu

E

Dun

— —
SE

= S
= S
—
— S=

gihmind
i⸗

godeen
PPenel
iſoenen
cihe ſcin
ſanch'ren
linn nun

EE– =

((Dultincs

Mouit i9
Ser.
Gttonnaone
abrſgte
NIEnin
euentbece
Nlrbordt

MWu
rttülg

loions .
aupöſln
Ainulecie
ſcgur tcl
Aune Ann
tiſcepen
ſMtcauni
lggelcltie
Shueſzii
ipurponte
Pponlägapn
Reſtliaſcde
lurſugnt

dlnit
Pwnatgt
ſictrrirt
lweria
nn kune
Wlceſtlth
mi f
alufd

ſoſche

it. 45
lApſan d
Rihfhißſil
Glis iihlin
(dantn
tiguinin
E
eiinrn
algn
ürt
iea

G.

((Parcet illi. qꝛ nõ ſtati tranſglutit. b

7 doloꝛe perdet:

DHic ↄnñ̃r oñdit coꝛñdẽtiã pene ad culpã.d.Juxta miti/

(Job

b (Et. nõ de nso poñit. qꝛ violeni auferek ab eo. 3 CMé remãſit ö cibo
relinquet illud. cito veſcẽdere in ventrẽ: c Et cela. e.i.de bonis ſuis alijs nõ diſtribuit. a Pꝛoprfea nihil
bit in gutture ſuo vt diuti delectet᷑:ſicut dicit phᷣus.ij. remanebit. ſed totũ auferet᷑: b ¶ Cũ ſatiat᷑ ſuerit.i.plenus
Ethi. ꝙ quidã pultiuoꝛax deſiderabat hĩe longũ collũ bonis ab alijs rap:is. c ¶ Artabit. loquit ad ſilitudinẽ il/
ad modũ gruis: vt diutiin guſtu ſapidi pulinti delecta liqui nimis comedit:⁊ ſic artat᷑ intra pellẽ vẽtris:q̃ nõ põt
ret:per h iſinuat D vultra extẽdi:inde tũc
ſophar ꝙ peccas ⸗ „ dð .aauſankt toꝛſioes 700
ex certa malieis Pãrcet illi t nõ derelinqt ſuꝑ eũ. Atinã ʒ ĩpleat᷑ vẽter ¶ loꝛes:⁊ ſic tales rapie
aua noe iur⸗ illd: t celabit ĩ gutture ſuo. eũ vt emittat in eü irã furo/ veruntin volor nm
n rets ſao. Manis ei in vtero ül vtet ris ſui: t pluat ſup illũ bel?· hiais i ſubditur.
0 Panis e . i. in fel aſpidũ intriſec. Diui luũ ſuũ. Fuͦgiet arma ferren N Otinã ipleat vẽ⸗
m quo delecta tias q́s deuoꝛauit eůomet: ctirruet in arcu ereũ:educt terei.i. vtnã veniat
at greficiebat de pẽtre ill extrabet eas ⁊ egrediẽs de vagina ſua ét ad iminũ in de ir⸗
e¶ Uertet in fel „ 4 e repabilit puniat euʒ:
aſpidũ. pp amari de. Caput aſpidũ ſugget. fulgurãs in amaritudie ſua iõ ſpdit: e Cerrin t pia
mdinẽ pene ſejn et occidet eũ ligua vipere. Vdet ⁊ veniẽt ſuꝑ eũ hoꝛ at ſup illũ bellũ ſuñ.
tis ſicut cib' vee Non videat riuuloſ flumiſ ribiles: oes tenebꝛe abſcon emittes ſup eñ penaʒ
naſnatndueannd toꝛẽ:mẽllis butyri. Ců dle ſt in ocul eiuſ. Denoꝛa nabſcätls utt de
mgn n. ct ̈fecit ola: nec m ↄſumet bit eũ igniſ qui nõ ſucccdit Fagier arma. dic
denoꝛauit. i. b Jux multitudinẽ adinuẽtiaàffliget relick in tabernaclo zↄñr põit ſophar illõ
alijs raputt. onũ ſuaꝝ ſic ⁊ ſuſtinebit q ſuo. Reuelabũt celi iniqta in ↄueniebat c iob
941. Zuomet. i. niãʒ ↄfringẽs nůdauit pau tẽ ep: èt fra ↄſurget aduerſ de puntoe Ppi mos
cũ abominatone . „. t , õ e tem.d. Fugiant arma
pis domũ: rapuiut᷑t nõ edi eũ.Apertũ erit germen do ferrea.iĩ penalitatej p
b ¶ Ei de vitre ficauit eã: nẽc eſt ſatiat vent ¶mylli detrahet᷑ in die ſuro ſentis vite q feriũt vi
eius extrabet eaj eĩ. Et cuʒ huũerit qͥ ↄcupie ris dei. HMHẽc ẽ ꝑs hoĩs ipij ſibiſiter de pꝛope.
dé. ie loco vbi rat põſſidẽ nõ potit. Mon a deo:ẽ᷑t hereditas boꝛu, 8CErirruer dareuz
repoſuerat ea remãſit de cibo ey: 2 — ereu.i.in penas gehẽ/
thefauro. remãſit de cibo et:⁊ ꝓpteã elus a donuno. — ne q keriunt inuiſibili
put aſpidũ ſułgʒ. nihil omanebit de bois Eſpondens C. XxI. ter ⁊ a longe:qꝛ ipius
Loiabolus l al · Cauz ſatiat fuerit artabitur: aũt iob dixit: Auüdite in niti eas no dide
quis potẽs ſurget ſt. æ oĩ Fruer 6 ze ꝛt agi rat futuras ꝑ diuina
an bodende u tuabit: T 0is doloꝛ irruet qſo fermões meos:ẽt agite mniam. b PEiur
ſiẽ caput aſpidis H ⁊ egrediens.loquit᷑ ᷣ
eleuatur ad moꝛ “H” H „ , duiuina ſnia ad modũ
dendũ: ſic exponit thomas ⁊ aliqui alij. Sʒ hec expoſ arcus:qui idiu eſt in foꝛulo abſcõditus nõ pꝑcutit: ſed ſolũ
nõ videt᷑ coueniens:q; in hebꝛeo ⁊ in libꝛis coꝛꝛectis hĩ ga educit᷑:ſic diuina ſnia q ẽ mõ q̃i abſcondqita: in futuro iu
Sugget. ſed tũc nõ videt᷑ bñ ↄcoꝛdare cũ eo qð p̃mittit icio manifeſtabit ꝑ effectus:iõ ſubdit᷑: i ¶ Et fulgurãs in
Caput aſpidũ.pꝛopt qð ſciendũ ꝙ in hebꝛeo vbi hẽm amaritudine ſua.i.in amaritudine pene per eã inflictaa.
caput:ponit᷑ hec dictio hebꝛaica rhos:q̃ ẽ equiuoca ad k. ¶ Uadẽt ꝗ veniẽt ſuꝑ eũ hoꝛibiles.i.demones:qͥn ptãti
ſignandũ caput ⁊ fel:⁊ ſi accipiat in ꝛ ſignificatione pla tradet᷑. l ¶ Oẽs tene. abſcõ.ſt ĩ ocul e.qꝛ tenebꝛe intioꝛes
na eſt lr̃a ſic dicendo: el aſpidũ ſugget.qꝛ ſicut puer de ⁊ exiioꝛes qͥ erũt in iferno:mõ ñ ↄſiderant᷑ ab ivio. mDe
lectat ſuggendo lac a mamilla: ſic peccatoꝛ in opatione uoꝛabit eũ igniea ñ ſuccẽdit᷑.i.ignis gehẽne:vt dicit h glo⸗
peccati:ſugget tñ cũ hoc fel amaritudinis ipſius pene ſe ſa hebꝛaica: n Qui nõ ſuccẽdit᷑.hũano ſtudio:ſʒ diuino
quẽtis. k Et occidet eũ lingua viꝑe.i.detractorſſeu vᷣm illud Eſa.xxx. Flat'dñi ſicut toꝛꝛẽs ſulphuris ſuccẽdẽs
accuſatoꝛis. I ¶ No videat riuulos. i. abundantiam eã. Oo get᷑ relic. in taber. ſuo.i.in loco iferni ſibi ðpu
m ¶ Mellis ⁊ butyri.ꝑ mel qð ſine laboꝛe hoĩum per tato a ; nulla eſt reqẽptio:iõ dẽ hic: Affliget᷑ relictus.abſq;
apes efficit: ⁊ p butyruʒ qð laboꝛe humano de lacte ex ſpe liberatiõis. p¶ Reuelabũt celi iniꝗ. eiuſqꝛ in iudicio

trahik: intelligit oẽ bonũ oelectabile qð hĩ abſq; laboꝛe futuro vᷣtute dei oĩa pctã reuelabunf. q¶ Et tra ↄſur. ad-

X

hois:⁊ ẽt cũ laboꝛe:a ꝑ hoc innuit᷑ ꝙ peccatoꝛ ſit pꝛiuã uer. eũ. m ꝙ dẽ Sap. v. Pugnabit p eo oꝛbis traꝝ õ inſen
dus oĩ bono. n ¶ Luet q ecit oĩa.i.oia pctã ſua ꝑ ber ſatos. r ibti erit germẽ doniilli.i.dãnatio filioꝝ ſu
nã ſequentẽ. o ¶ Mec tñ ↄſumet᷑ qꝛ adhuc pena ſibii oꝝ pctm̃ ep imitãtiũ ad ꝓpe dãnatisis augmentũ:qð refoꝛ

futuro reſeruat. In hebꝛeo hẽ: Reddẽs laboꝛẽ ⁊ nõ glu micdãs diues epulo in inferno poſit deſiderabat ne frẽs ſui
tiet. qd exponit Ra. Sa. ſic: Reddẽs laboꝛẽ. i.bam ali illuc venirẽt p ipʒ: vt hi Luce.xvj. vltio ↄdudit ſophar.vO.
oꝝ laboꝛe acquiſitã quã abſtulerat:ſed cogit᷑ reddẽ per Pereſtpar hoĩs ĩpij.i.eius daãnatio. t ¶ Et heredi
