one: s ¶ Sumũt gladios.atra ſe inuicẽ: t ¶ Et cũ a
a vino emerſerint. ebꝛietate ſoluta: W¶ Nõ meminer̃t
q̃ geſſerũt. ꝓpter ligatõem memoꝛie:⁊ ſi recoꝛdent᷑:hoc
iñ eſt imꝑfecte. ¶ O viri num pᷣcellit vinũ.qd.imo

R.. ¶ Eſdre. II.

J

hypallage

T inchoauit ſe

quens dicẽ: dixit de vniuerſeq; creature.
ſoꝛtitudine regiſ. O ſiri nñ 2Rer aur ſup oia .

bcellũt hõies ꝗ terrã
re obtinent:⁊ om̃ia q

ſunt: Rex ãt ſup omia pᷣcel ſbiecta. e ¶ Et ſi mi
lit:⁊ dñatur eoꝝ: ⁊ om̃e qð
ſi miſèrit illos ad bellatöões picula moꝛtis.g
vdunt èt demoliũt motes &Et demoliunt motes .
⁊ muros ⁊ turres. Jugulã
tur ⁊ iugulat:⁊ regis verbũ do ⁊ deijciẽdo.cetera
nõ pꝛetereũt. Nã ſi vicerint patẽt vſq; ibi:
afferũt regi om̃ia q̃cunq; pᷣ ¶t ipe vn ſolus. qui

pᷣcellit. y Aus ſic cogitat facere.i.ſic facit cogitare:et ẽ
1ſicut iſtud: Perflauit fiſtula buccas. (a. IIii.
— eerplttant marla ſge opinionij: ð
cũ dꝛ: b O viri num pcellunt hõies. ceteris cre
aturis in ira ⁊ mari exiſtentibuj.q.d.ſic:vñ Gecñ.j.

di de hoine: Et pꝛeſit
piſcib maris ⁊ vola-
.-IIII. tilib' celi et beſtüs ire

pcellit. qꝛ dñatur ho
et ma minib' et p ↄſequens
in eis alijs q̃ ſunt hõinibus

ſerit illos ad bellato/
re ncipes belli

4

i.caſtra in montibuj
ſita:muroj ſuffodien

dati fuerint. Silit ⁊ alij oes den denwustan ,—R2
gnant:ſed colũt terrã:rurſũ bellatoꝛibꝰ. k (¶ O.· „2
cũ fuerint metentes afferũt cidite. deuictos. eita

tributa r̃gi.E ipᷣᷣ vn

ſi dixèrit bccidite: occidũt: beis lapidũ e lignoꝝ
dixerit remittite: remittunt: m Dixerit platate.
dixerit pcutite:percutiũt:di agricolis. n ¶ Et o
xerit extminate: extminant mnis plebj. tum ad
dixèrit ediſicate: ediſicãt: di oEt vtutes. etum
xerit excidite: excidut: dixe ad maio, 5Ce⸗
rit plãtate:plantãt:et om̃is obaudiũr. e exequẽ
plebs ẽt vtutes éuz obaudi do madata. 4e
unt:t ſup hoc ipſe recũbit: bibit. ſplendide (

†

⁊ bibit:et doꝛmit.Hi

cuſtodiunt in circuitu eũ:et quiete:ſicut iij. Regũ
non pñ̃t ire ſinguli ⁊ facẽ o xx. dꝛiq benadab rex

pera ſua: ſèd in dicto

diẽtes ſunt ei. Niri quůomõ ſuo ad p̃lium miſſo.
nõ pcellit rex ꝗ ſic difſama s (Pi aut cuſtodiũt

tur:Et tacuit. Tertiu

xerat de mulierib a vᷣitate: ſibi nocendum: et nõ

uerunt eũ ꝑ totã illam ter

ſua ſine regis licentia. t Sed in dicto obaudientes ſunt
ei.i. obedientes qð dixit exequendo. v Uiri quo
cellit rex ꝗᷣ ſic diffamat᷑.i.cup fama in poteſtate dignitate ⁊
pſimilibꝰ ſic diffundit᷑: ſicut de x-po p? Matth.ix. Diffama

tiua itie opinionis:q̃ habet duas htes:⁊ pᷣmo ↄfirmatur p*
⁊ ſcda:ibi Et inchoauit.Pꝛima vo pꝑs duplicit ↄfirmatur:
pmo rõnibus:2xꝰ exemplis:ibi Et nũc credite mihi. Circa p
mum pmo ponit᷑ nomen ill qui tenuit tertiã opinionẽ: cĩ
or: x Kertius ꝗᷣ dixe. de mulierib? vitate:hic ẽ oꝛoba
bel. licet. n. iude' eſſet natione: tñ erat vn de cuſtodiẽtibus
coꝛpus regis qui erat gẽtilis: ⁊ ſic dicũt hebꝛei: hoc fecit he
ſter hur regis mater q erat iudea natibept patet Heſte eͤ.

patent vſq; ibi
ſolus Dixerit edificate. fa-

minoꝛes homines.

ſuꝑ hoc ipᷣe recũbitz ·

guteʒ Et doꝛmit paciſice 2

ſyrie bibebat in vm⸗
obau Daculo ſuo: exercitu

₰ *„ * *„ 6ℳ
gq di in circuitu euz. ne ali
4 quis accedẽ poſſit ad

Wtne

ppt ire ſingli ad loca

„

iri qũo nõ pꝛe

rã. x¶ Zerty. Hic ponunt mo

iõ ꝓmouit iudeos quantũ potuit:vt patet de mardocheo:
2 idem dicũt de ęoꝛobabel ⁊ neemia qui fuit regis pincerna
Latini vo dicũt ꝙ fuit familiaris iſti dario anteq; ꝓmouere
tur ad regnũ:qui nec erat de ſemine regio: et iõ ꝓmotus in
regem fecit eũ coꝛpis ſui cuſtodem. y ¶Cepit loqui.ꝓ ſue
opinionis ↄfirmatõe
erpeno ranonet Aio bic ſt coꝛobabel ck ,
rum ſententiã dicẽs: ic eſt coꝛobabel:cepit loꝗ
zmamu Viri:nòn magnrex:⁊ mul
no pꝛecelllit rex ratse ll hoies: nẽc vinum pcellit.
ſui nec ratõe ppli ſibi Quis ẽ ergo gꝗ dñat᷑ eoꝛũ:
abiertiſ r direrar Nõnẽ mulieres genuer᷑̃t r
ſcos. a A Ilec vinn gem: oẽm ppli qui dñ
Heellit ſie oſcerat pꝛi giat 7 en illis nati ſ it
muj. b (Quises8s. Ma IIe x n eni
Hic ↄñter ꝓſequitur (t ipe educauerunt eos qui
ſuũ ppoſitũ.d.Quis plantauef̃t vineas ex ꝗqbus
eſt R qui dnatur eoz pinũ fit: Et ipᷣẽ faciũt ſtolas
.regis: ppli et vini. ojum hominũ: ⁊ ipſe faciũt
2 rñdet: c ¶ Nonne n Dominn: 7 iplelaciu
muli. ge.re.⁊ oẽm po gloꝛiã hõibuſ.et nõ pñt ho

puluʒ ⁊c᷑.q.d.maniſe mMines ſepari a mulieribus

ſte patet ꝙ ſic: et ſic ß Si ↄgregauerint aurũ ⁊ ar
cellunt: q; cauſa poti gentũ ⁊ oẽm rẽ ſpecioſam:
oꝛ ẽ ſuo effectu: lʒ alt d⸗ geri leré pna bo⸗
mulier in generatioe et viderint muliere vna 0
ꝓlis habeat ratisem no habitu ⁊ bona ſpecie:ò/
Paſtinl mnn and0. mnia hec relinquẽtes in eã
bit rone actiui ſ. ma intendut: t apto oꝛe oſpici
teriã pꝛeparãdo et cõ Unt: ct eaʒ alliciüt magis qᷓ;
ceptum fetũ fouendo auruũ ⁊ argentu et oem rem
. uriec⸗ . baruůͦ ßcio ſam. Hõ pàtrẽ ſuũ re/
dem ſccudi. 8 linquit ꝗ enutriuit illũ et ſu
ip̃e educauerunt. mõ am regionẽ: ct ad muliereʒ
dẽo. e ¶ Fos ꝗᷣ plã ſe ↄiungit. Et cum muliere
tauerunt vineas ex q remittit animã:⁊ neq; pꝛeʒ

bus vinuz fit: ⁊ ſic re⸗ meminit neq; mr̃eʒ neq; re

ellit᷑ dictum pᷣmi:qᷣa — 2 De
pcellit matoꝛi pee gionẽ. Et hinẽ opoꝛtet vos
cellit ⁊ minoꝛi.ſicẽ in ſcire:qm̃ mulieres dñantur
ppoſito:nã educiado “
vinearũ plantatoꝛes:

mulieres ſunt maioꝛes:⸗ eadẽ rone plãtatoꝛes vinearũ ip̃o

vino. f ¶ Et ipe faciũt ſtolas omniũ hominũ ⁊c.i.veſtes

et oꝛnamẽta in quib hõięs gloꝛiant᷑. mulieres.n. in ira illa
faciũt talia artificia. g Et nõ pñt hõies ſepari a mulieri

bus.ſ.coꝛde lʒ aliqñ ſeparent᷑ coꝛꝑe: inclinatio nãq; natura

9 9 — — —

lis ẽ in viro ad amoꝛẽ mulieriſ:q nõ põt totalit aboleri:qð

declarat ꝑ effectũ.v. h ¶ Si ↄgregauęrint auꝝ ⁊ argentũ
⁊c.q̃ nata ſunt animũ hòis allicẽ. Aamnk vne bo.
ha.⁊ bo.ſpecie.i.honeſtã ⁊ pulchꝛã. k ¶ Qmia bec relin.
in eã intendũt.i.eam attẽte reſpiciũt: l ¶ Et apto oꝛe.i.ca
pti edᷣ pulchꝛitudine: m ( Coſpiciũt.tanq; attoniti ⁊ mi/
rantes eyꝰ pulchꝛitudinẽ. n E eã alliciuũt. Hoc duplicii
põt exponi:vno mõ ꝙ ſit ibi

non bypalage.i.eos allicit ip̃a mu
lier:⁊ ſic qð ſequit: o ¶ Wagle aux. eſt nominatiui ca
ng E
a

ſus.alio mõ ſine tali figura: t
ſe trahere:⁊ ſic qð ſequit: o ¶ M q; aurũ ⁊ct. eſt accu
ſatiui caſus:⁊ hoc ꝓbatur ꝑ hoc qð ſequit᷑:Et omnẽ rem pᷣ
cioſam. p ¶ Hõ pꝛem. Dic ↄñter declarat ꝓpoſituʒ ꝑ pa
rentes qᷣ ſunt maxime diligendi:et ꝑ terrã natiuam ad quã
qlibet naturalit᷑ afficit:⁊ tm iſtis vxoꝝ dilectio pᷣponit᷑:⁊ pʒ
vſq; ibi: q ¶ Et ad muliereʒ ſe ↄiungit.ſ.ſeipᷣm ꝑ mr̃imo

cis miriſici cõcubinã regis

intfici ꝓ ſara:Gen.xiij. ⁊ ſitr IJaac: Geñ.xxvj. h¶ Et

t ea alliciũt.i.nitunt᷑ ad

nium. r Et cũ muliere remittit animã ſuã. aliunde
ipᷣam retrahendo:et in vxoꝛẽ totalit ponendo ꝑ dilecti
onem:ex q; ↄcludit. s ine opoꝛtet vos ſcire qm̃
mulieres vñantur vꝛi.⁊ per ↄñs multomagis hominũ
alioꝝ:loquebat᷑.n.regi ⁊ magnatib' ſuis. t¶ Nonne
d r
. vVno
e on dalclia⸗ Et acci⸗ nrtarue gs
pit hõ gladiũ ſuuʒ:cqt vadit no:qꝛ voluntarie
in vig facere furta T homici eneck
dia: et mare nauigare et flu d.eijeſtis ſubiecti
mina èt leonẽ videt èt in te malis gratib ve⸗
nebꝛis ingrediũ: èt cũ ſurtũ ſtris. v (¶ Et a
fecerit ⁊ fraudes ⁊ rapinas chit dic coſent
amabili ſue aͤffert. Et iterũ exmaguz ponn,
diligit hõ vxoꝛẽ ſuã magis quib' hoõ ſe expo⸗
qᷓ; patrẽ aut matrẽ. Et mul nit ꝓ amoꝛe vxo
ti demẽtes ſacii ſunt ꝓpter viarad di: Et gech
vxoꝛes ſuaſ:è᷑t ſui facti ſunt Pin Gtaarnzi
ꝓpter illas: t multi perieft x¶ Et vadit in
et iugulati ſũt:t peccauert via. ad depdãduʒ
ꝓpter mulieres. Et nũc cre nentenraiin
dite mibi ꝗa magnus ẽ rex tis a viatoꝛib' ſe
in ptãte ſua: qm̃ om̃s regio defendentib:et a
nes verent᷑ tagere eũ. Nide lln ultiel. .
7 ſili 1 t mar nau
bam tñ apemen fſiliaʒ bexa e vbie morri
ſedentẽ iux regem ad dexte „* an ee
ram:èt aulerentẽ diadema aduerſarijsi,5
de capite eiuſ:⁊ imponentẽ Et leonẽ videt. x
ſibi:⁊ palmis cedebat regẽ quem intelligunt
de ſiniſtra manu. Et ſuper biles. a ( Et in
hec apto oꝛe intuebat᷑ eã:ct tenebꝛis ingredit.
ſiamniſerit ei rider na ſi indi bi laballa; nen⸗
gnata ſuerit ei: blãditur:do nAe

nec recõcilietur in gatiam. furtum fecerit ꝛc

amabili ſue.i. vx⸗
ele oꝛi ſue omibuj re
bus pᷣdilecte c¶ Affert. q. d.om̃ia picula pᷣdicta ſubit

vt ſatiſfaciat vxoꝛi et eᷣ gram hẽat. ðD ¶ Et iterũ dili

git ⁊c. repetitio eſt e qð.s.dictũ eſt: ad maioꝛẽ expᷣſſio
nem. eG 2 mlti demẽtes facti ſunt ꝓpt ſuas vxoꝛej.
ex amoꝛe nimis exceſſiuo: vñ et ſalomõ ſapiẽtiſſim ſic
fuit infatuat.ꝑ hoc aũt repellit illud qð dixit pᷣmus de
vino ꝙ ſeducit mentẽ:qꝛ ebꝛieta aufert vſum ronis tm̃
ad hoꝛã:amẽtia vo ꝑ longũ tpᷣs:et aliqñ vſq; ad moꝛtẽ
iij. Re.xj. f ¶ Et fui facti ſunt ꝓpi illas. g puenares
ꝓ defenſi oꝝ capti ſunt in bello:⁊ ſic ſubditi ſᷣui/
tuti. g ¶ Et multi pe.a iugulati ſunt.vñ abꝛaã timuit

— —

pec. ꝓpt mulieres.ſicut pʒ de adã:dauid:⁊ ſalomone qͥ
fuer̃t maximi. Et nũc.Hic anter declarat ꝓpoſitũ ꝑ ex
emplũ:⁊ pʒ lra vſq; ibi: Begent iuxta regẽ ad de
xterã. i. in nobilioꝛi loco:qꝛ dexia ꝑs ẽ melioꝛ ⁊ foꝛtioꝛ.
k Et auferentẽ dia. ⁊c.⁊ impo.ſibi.ꝑ hoc inſinuantẽ
ſe rege dignioꝛẽ. I ¶ Et palmis cedebat regẽ. tani ſibi
ſubditũ ⁊ fuũ. m¶ Et ſuꝑ hoc apto oꝛe intuebat ea.
ſic hõ ſtupidus:⁊ ſic ejt amoꝛe capp:vt nõ audeẽt ſibi in
aliq ↄtradicẽ: ppi qð adhuc ſubdit᷑: n Et ſi arriſerit

b
Auß

—
— —

cubebten
Cs unpe.
oncticiuc
putunte
ſtiſornnpon
naein
Phronmad
Lcttenmme
po nimnii

itimntt
rhemtntbe

Orbetelͤics
inirguel
uliſcaung

ſecnnong

ſeftrticl
inearce

S=

Chntkirn

MINind
(Piüli
6i
(ipmnte

daluminmn
emagſocc
aRi
Nymoeſn
oaznibin
mnlu
(Enati
,lufliix
mſinſaiin
impiali nd
iniumcſe
odntbne
(Emänul
rephiinan
Gulums fuce

s marat.

Aueſiel
Sloniſtn)
unl
niale befemn
ls 10
ntnonglt.
tibrianrer
ungogans
zur. E
mun font
napliſel
tiirtilit
litnin
Simhl
Annigffb

terra et excelſuʒ

dñio ð terra:hoc
agüut interſerit hic

bit. n ¶ Et tũc

ei ridet ꝛc. ita ad mutatiõem vult mulieris mutabit
vulta anim regis:ſicut ſeru letat᷑:qñ dñs ſuus ſibi oñ

dit vultũ bonũ:⁊ triſtat᷑ qñ pꝛetendit ſibi durũ: ppi qð
ↄcludit᷑: I ¶ O viri cur nõ ſunt foꝛtioꝛes mulieres.q.
d. pʒ ꝙ ſic:qꝛ ſi verũ eſt hoc de rege: młto foꝛtũ de alijs
hoibus N ſub
ctis cõiter lohuen
do. mMagna

mlieres: Magna eſt fra:⁊

eſt celum:que iſta 5 roelß. &
agunt. ſcilicʒ qaue excelſum celũ: q iſta agut
ſunt in his inferi · Et tunc rex et purpurati in
oꝛibus. nam per tuebant᷑ in alterutrũ. Et in
motal educũ choauit loqui de vitate: O
me rin orz liri nõne ſoꝛtes ſunt mulie-
q̃ ſunt in potẽ .
tia materie:q łma res? Magna eſt kra ⁊ excel
teria pꝛo maisi p ſum ẽ celuʒ:ct velox curſus
te eſt ira:nam coꝛ ſolis ↄuẽertit in gyro celum

poꝛa mixta ſũt a in locũ ſuũ in vna die. Nõ⸗/

nẽ magnitſic eſt qᷣi hec ſa

oꝛobabel qſi q· cit: Et vitàs magna et foꝛti
am hncipiuz ad oꝛ p om̃ibus. Om̃is tra ve
ꝓbandũ ſcdam p rjitatem inuocat:cłlũ etiã ip
tem ſue opinioni) ——rõ 4
ſ. de vitate: nã ad lam bñdicit:ct oĩa opa mõ

uẽtur ⁊ tremũt eaʒ:èt nõ eſt

hoc icipit yt vide Ue emut eaz:et no eſt
cũ ea quicqᷓ; iniquũ. Ninũ

rex ⁊ purpurati ſnſanſj:iniañ ini
macvahk nalern. mnicvut iniqins ter anic
trum. mirãtes e“ Mulleres: miqui omes filij
ſapientiã elon boĩm:ct iniqua illoꝝ om̃ia
tiam cri ſin opaꝛet nõ eſt in ipſis vitas.
la: on 0 lu ini⸗ . .
leetionem regis ? in ſus inigtate pibunt:t
magnatoꝝ:reſpe

—

ctu ſuarũ vxoꝝ coꝛaʒ eis: ꝓbabile tñ eſt ꝙ ille rex de q̊
loquit᷑ hic oꝛobabel nõ eãt ille darp:ſed aliꝰ qui pᷣceſſe

rat eũ.naʒ int cyrũ ⁊ dariũ fuer̃t alij reges. o ¶ Et in

choauit. Dic ↄnter ꝓoꝛobabel declarat ſcoam ꝑtem ſue
ſnie:et pꝰↄtinuat ſe ad pcedentia.d. p ¶ O viri noõne
foꝛtes ſunt mulieres.q.d.patʒ ex dictis ꝙ ſic:ſed adhuc

vitas ẽ foꝛtioꝛ:ad cuõ oñſionem dicit: q agna ẽ

ira ⁊ excelſum ẽ celũ.ſicẽ patʒ ad ſenſum. v ¶ Et velox

curſus ſolis.cu ꝓbatio ſubdit᷑:cum dẽ: s ¶ Louertit
ſin gyro ⁊c.vna die.ſ.naturali:in q̃ per motũ pmi mobi
lis reuoluit᷑ ſol a pũcto oꝛientij ad eundẽ punctũ:a ſic ẽ
hic hypallage:qꝛ ſol nõ reuoluit celũ:ſed econuerſo:ſiẽ
Perflauit fiſtula buccas. t Moõne magnificus ẽ.i.ma
gne potẽtie: v ¶ Qui hec facit.q.d.maifeſte pʒ ꝙ ſic:
hoc tñ facit intelligẽtia mouẽs oꝛbẽ: cui virtutẽ in infi

niti excedit vtus pᷣme vitatis:q̃ eſt ipᷣe deus:iõ ſubdit:

x¶ Et vitas ⁊c.ois tra vitatẽ inuocat.i.oẽs hõines ha

bitates in ira:dubia ⁊ obſcura querũt maniſeſtari ꝑ in

fallibilem vitatẽ: quã oẽs hõies ex quodã inſtinctu na⸗
turali ponũt in deo: lʒ diuerſi diuerſis attribuerint dei
tatẽ. ¶elũ etiã ipam bũdicit.i. angeli qͥ ſunt ciues
celeſtes ipam laudat. 3 ¶Et omia oꝑa.i.oĩa creata:

—

a ¶ Mouent᷑ ⁊ tremũt eã.i.ſibi obediũt. b ¶ E

tnoE
in ea quicq iniquũ.nã eſt pᷣma regula eqᷣtatis. c ( 13 n—

iquus rex ⁊c᷑.mlti.n. reges:mulieres:⁊ hõies fecerũt ini
quitates:accipiẽdo iniqtates pꝓ crimine enoꝛmi:⁊ ſic eſt

hic hypbole:ſicut cum di: Oẽs de ciuitate vadũt ad ta
leſt pectaculũ.i.multi.ſi aũt accipiat᷑ iniqtas ꝓ peccato
quocũq;:ſic generalii oẽs dicunt᷑ iniqui:excepto hõine

DOuiri cur nõ ſunt foꝛtiões

5 4 9

xpᷣo ⁊ beata vᷣgine:de qb' nõ loquebat᷑ coꝛobabel. d ¶ Et

iniq illo om̃ia oꝑa.inqtum ſunt ab ipſis tm:nã quicqͥd ẽ
bonitatis in opibus humanis deo ẽ attribuẽdũ: quicquid
aũt ẽ ibi defecx: ꝓcedit ex defectibilitate liberi arbitrij: oſee
xiij. Perditio tua ex te iſrl: ex me tmmodo auxiliũ tuuz. iõ

bitas manet et inualeſcit in
eternũ:ẽt viuit:⁊ obiinet in

ſcla ſcloꝝ. Mẽc eſt apud eã

accipe pſonas neq; differẽ
tias:ſed que iuſta ſunt facit
oĩbuſ:iniuſtis ac malignis
èt om̃s benignant᷑ in ò pibꝰ

ei.Et nõ ẽ in iudicio el ini

quum:ſʒ foꝛtiido ⁊ regnũ

et poteſtas èt maieſtaſ oĩm

euoꝝ. Bñdictus deus pᷣita
tiſ.Et deſijt loqndo.Et oẽs

ppli clamauerũt ⁊ dixerũt:
Magna ẽ pitas ⁊ pualet.
Tunc x ait illi: Netẽ ſiqd

vis ampli q; q̃ ſcripta ſũt

et dabo tibi ſim ꝙ inuẽtus
es ſapientioꝛ ꝓximis:⁊ ꝓxi

mus mihi ſedeb:et cogna

me vocaberil. Tuͤnc ait re
gi: Memõ eſto voti tui qðᷣ
pouiſti ediſicare hierlm in

diẽ qua regnuʒ accepiſti: t

ſbdit᷑: ecn ſua in
iquitate pibunt.iſ. illi
qui peribũt. f ¶ E
vitas manet ⁊ inuale
ſcit.nõ eſt intelligẽdũ
ꝙ vitas pᷣma in ſe in
ualeſcat ꝓficiẽdo: nõ

in ſe minui nõ poteſt

nec augeri:ſed tm i
effectib' ſuis. g ¶ Et
viuit. naʒ eſt vita per
eſſentiaz. h ¶ Necẽ
apud ea acci.pſonaj.
nã iniuſticia nõ habz
locũ in ea. i ¶ Sed
q̃ iuſta ſunt facit om̃i

buj ⁊c̃. ipᷣos iuſte pu

niendo:⁊ multo foꝛti
us iuſtis: eos pᷣmian

do. k ¶ Et oes beni
gnant᷑.i.benigne tra-

ctant. I ¶ In opibꝰ

ſuis.qꝛ iuſti pᷣmiatur

vltra merituʒ: et iniu
ſti puniunt᷑ citra ↄdi⸗
gnum. m (¶ Sʒ ſoꝛ

titudo ſta.⁊ reglum.
dñatõis. n ¶ Et po

teſtas.cui nõ põt reſi

ſti in effectibus ſuis.
o ¶ Et maieſtas om

niũ euoꝛũ.i.quarun/

libet ourationũ:⁊ ſic ꝑ maieſtatẽ intelligi videt᷑ enitas q̃ in

vno ſimplici numero ↄtinet vᷣtualit᷑ oẽm duratõem:⁊ ↄclu

ditur: pꝓ ¶ Bndict deus vitatis.i.de qui ẽ ipᷣa vitas:ſicut

dẽ de maieſtatis vel bonitatis:qꝛ ipe ẽ ipa maieſtas ⁊ boni
tas. q ¶ Et oẽs ppli. Pic ↄñter ponit᷑ tertie opinionis ap/
pꝛobatio:cum dicit᷑: Et oms ppli clamauerũt ⁊ dixert ⁊7c.)
p hoc nõ repꝛobauerũt ei dictũ de foꝛtitudine mulierũ:ſed
magis appꝛobauerũt: qꝛ dixerat vitatẽ mulieꝝ foꝛtitudini
pᷣualere. ra rex. Hic ↄñter ponit᷑ ipius goꝛobabel re
muneratio. Tirca qð pᷣ deſcribit regis liberalitas:cum dẽ:

s ¶ Pete ſiqd vis ampli ⁊cl.ſ.pᷣter pᷣmiſſa ſuꝑius expᷣſſa

iij. ca. ⁊ ex hoc loco pʒ ꝙ nõ ſolũ ſnert ꝓmiſſa vbo:ſed etiã
ſcripto.cetera patẽt ex dictis. t¶¶ Tũc ait.Hic ⁊2 ponitur

coꝛobabel fidelitas:q nõ ſoluʒ petijt id qð ꝑtinebat ad diui

ni cult augmentũ. Circa qð ſic ꝓcedit᷑: qꝛ pᷣmo ponit᷑ oꝛo

babel petitio:ſcòo petitõis ↄceſſio:ibi Tuc ſurgens. itio cõ

ceſſionis executio:ibi Et cum ꝓceſſiſſet. Circa pmũ dicit:
t ¶ Lüc ait regi.ipᷣe coꝛobabel: v ¶ Memõ eſto voti tui
qð vouiſti edificãe hierlm ⁊c.ex hoc videt᷑ ꝙ nõ ſolũ voue⸗
rat reedificare templũ:ſed etiꝗ cũ hoc agẽ ad reediſicatõem
ciuitatis circa templũ. x ¶ n die qᷓ reg accepiſti.poſt pa
trẽ ſᷣm opinionẽ hebꝛeoꝝ:nã qñ alids ſic de nouo coꝛonak
ↄſuetũ eſt ꝙ gr̃as faciat maxime ad honoꝛẽ dei:⁊ huvoti
ↄſcius erat goꝛobabel ꝗᷣ erat de domo regia ꝑ reginã heſter

vt. S. dictũ eſt. ̃m alios vo iſte darp erat vnus de ſeptẽ ma

gnis ꝗͥ habebãt ꝓuidẽ de rege:a volentes puidere de ſeipis
magis ꝙ de alijs:cõdixerũt adinuicẽ:ꝙ ille cu equus pᷣmo
hinniret cũ in craſtino ↄuenirẽt ad elienine .
qð ↄtigit ve eqᷣ darij:a ſic regnauit. p¶ Et omia Flaa

dei cultũ ꝑtinentia. 30.
buch. rege babylõis: a

OQue accepta ſunt ex hierkein. a na

—

Remittẽ. ad locũ ſuũ. b Que

ſepauit cyrꝰ. ab alia pda. c ¶ Qñ mactauit babyloniã.i.
intfecit balthaſar regẽ: habitatoꝛes babylonis ꝓ magna
pte. d eæ iult remittẽ ea ibi. pꝰ anno regni ſui: et aliq
tũc remi

lit: vt hẽ. j. eſ

dre.j.⁊ reſidua ꝑ iſtũ
dariũ fuerũt remiſſa
ſic ⁊ pluribꝰ vicibꝰ fu
erũt de hierlm expoꝛ
tata:⁊ p Eies tpe io
achim filij ioſie:vt hẽ
Dañ.j.⁊ tpe ioachin
filij ei.iiij. Re.xxiiij.

ttio tpe ſedechie iiili

Reg. xxv. e ¶ Et tu
vo.edi. tem.qð incẽ.
idumei.iiij. Re. dẽ: ꝙ
nabuſardã et chaldei
hoc fecerũt.dicẽdum
ꝙ idumei erãt in illo
exercitu: et qm̃ odie-
bãt iudeos ſic eſau pꝛ
eoꝛuʒz odiuerat iacob
pꝛem iudeoꝛũ: iõ inci
tauerũt nabuſardan
ad hoc faciendũ:ꝓpi
dð dicũtur hic hoc fe
ciſſe. f ¶ Et qð peto
hoc ẽ maiĩeſtas a te.i.
ſignũ tue maieſtatis.
Uel alit:⁊ iungat᷑ lr̃a
ſic: Et qð peto a te hꝰ
ẽ maieſtas.i.honõ di
uinus: iõ ſubdit᷑: Po
ſtulo vt facias votuʒ.
æc. g ¶ Tüc ſurgẽs.
Pic ↄñter ponit᷑ peti
tionis ↄceſſio:cuʒ dẽ:
Tũc ſurgẽs dari rex
oſculart eſt illuʒ. in ſi
gnũ amicitie ⁊ ↄceſſi
onis petitoꝛuʒ:iõ ſub
dit: h ¶ Et ſcripſit
eplas ad om̃s diſpẽſa
toꝛes.regaliux negoci

oꝛuũ. i t deduce

rent euʒ ⁊c.ſ.ſecure

oĩa paſa que accepta ſũt ex
hierlin reẽmittẽ:que ſepauit
cyrꝰquãdo mactauit baby
loniã:qt voluit remittere ea

ibi. Et tůᷣ voluiſti edificãe tẽ

plum qð incender̃t idumei
qñ ext᷑mĩata ẽ iudea a chal
deis. Et nũc hoc eſt qdð po
ſtulo dñe: et qdð peto hocẽ
maieſtas a te: poſtulo vt fa
ciaſ votũ qð vouiſti regi ce
li ex oꝛe tuo.Tuůnc ſurgenſ
daro rex oſculatus ẽ illũ: ẽt
ſcripſit eplam ad oẽs diſpẽ

ſatoꝛes ⁊ pᷣfectos ⁊ purpu/

ratoſ:ut deducerẽt eũ:⁊ eoſ
q cũ illo erãt oẽs aſcẽdẽtes

edificare hierim. Et m̃ibꝰ

pfectiſ ꝗ erãt in ſyria ⁊ phe

nice ⁊ libano.ſcripſit eplas

vt traherẽt ligna cedrinaa
libano in hierlm:vt ediſica
rent cũ eiſ ciuitatẽ.Et ſcpᷣſit

òmibꝰ iudeis ꝗ aſcẽdebãt a

regno in iudeã ꝓ libertate:
om potentẽ ⁊ magr̃atuʒ ⁊
pꝛeſectũ nõ ſupuenire ad ia
nuas ipoꝝ:ẽt oẽm regionẽ
quã obtinuerãt eſſe immu/
nẽ eis:et idumei relinquant
caſtella qᷓ obtinẽt iudeoꝛũ:
7 ĩ ſtructurã tẽpli dare ꝑ ſin

oĩa loca inmedia E ibierlm. k i Et oibus pᷣfectij ꝛc.
nã p loca iſta deducenda erat ligna cedrina in hierim ꝑtim
3 mare:⁊ ptim ꝑ terrã. ¶; Et ſcripſit oĩibus iudeis ⁊c ꝓ li

ertate.a guine d ꝙ a dñis ñ impedirent in iudeã ire:iõ

ſubdit᷑: m

em ptãtem ⁊c nõ ſuꝑue.ad ia.ipoꝝ.ponẽ
do aliqð impedimentũ. n (Et oẽm regionẽ qua obtinu
erãt.iudei veniẽtes in iudeã a tꝑe ſyri. o ¶ Eſſe immunẽ.

a tributo.

t idumei relin.ca.q̃ ob.iudeoꝝ:.nã iudeis

in babylonẽ ductis: idumei occupauer̃t caſtra iudee:q̃ erãt

P vini idumee.Cetera patẽt vſq; ibi:
als ſanctuariũ.ſ.holocauſtoꝝ. r
ſtilare.i.offerre:⁊ dẽ ab hoſtia ⁊ immolo las:vbi alij habẽt
uotidie ſic hñt pᷣceptũ.ſ.in lege moyſi:in q̃

u agnũ mane ? alterũ veſpere in
Talẽta decẽ.ſ.ad hoc faciendũ.ce
Et omibus qui pcedunt.ideſt p̃ce

vſtilare. 8

eipit Exo.xxix.qᷣtid
holocauſtũ offerri. t
tera patẽt vſq; ibi: v

Et ſuꝑ ſacrariũ
olocauſtomata ho⸗/⸗

dere debẽt alios in honoꝛe. x

gen alio 5 . cripſit autẽ et quantit
tẽ.dicte pecunie:vt ad lr̃aʒ regis expedite ſolueret. y d.

ſacrã ſtolã. ſcripſit aſſignari ſacerdotibꝰ. 3 QAue de
ſeruirent.ad diuinũ cultũ.ſ.dicta pecunig ⁊ ſtola:ſic dẽ

de cypho ꝙ in mẽſa deſeruit vino. a

t leuit ſchſit

dare pᷣcepta.ſ.inſtandi = tẽpli ⁊ cluitatis vſq; ad

ↄſummatõem.

gulos annos talẽta viginti
vſq; dũ ediſicaret: &t ſuꝑ ſa
crarium holocaàuſtomata
hoſtilare qͥtidi ſicut habẽt
pᷣceptũ: alia talenta decem
offerre ꝑ ſingulos ãnos:èt
omibꝰ qui ꝓcedunt a baby
lonia cõdere ciuitatẽ:vt eẽt
libertas tã ipſis qᷓ; filijs eo
rum:⁊ om̃ibus ſacerdotibꝰ
ꝗ pꝛecedũt.Sẽripſit autẽ et
qntitatẽ: ct ſacrã ſtolã iuſſit
dari in qᷓ deſeruirẽt:⁊ leuiti
ſcripſit dare pᷣcepta vſq; in
diẽ qua ↄſummabit dom
⁊ hierlin extruet᷑:t om̃ibuſ
cuſtodientibꝰ ciuitatẽ ſcpᷣſit
dare eis ſoꝛtes èt ſtipendia.
Et dimiſit oia vaſa q̃ ſepa-
uerat cyrꝰ a babylonia: et
oĩa quecũq; dixit cyrꝰ⁊ ipᷣe
pᷣcepit fieri et mitti hierlin.
Et cum ꝓceſſiſſet illᷣ adole
ſcenſ:eluãs faciẽ in hierlin
benedixit regẽ celi: et dixit:
Abs tẽ Eeſt victõia:ẽet abs te
ẽ ſapiẽtia èt claritaſ.Et ẽgo
ſeruus tuꝰſum. Bñdict es
q dediſti mihi ſapiẽtiam:et
tibi cõſiteboꝛ dñe deus pa/
trũ nr̃oꝝ.Et accèpit eplas:
J. 6
èt ꝓfectus ẽ in babyloniã.

cipio videt᷑ eſſe multũ apocryph'.

poſiti: ſic pʒ de daniele.vj.caꝰ. h
agendo gras ſibi. Abote la

dictij. e

t oibus cuſtodi.ciuitatẽ.hierlm
ab hoſtib irruen
tib'. c ¶ Scpſit

dare eis ſoꝛtes.i.

loca determinata

d . Ett ſtipẽdia.
ad victuʒ et veſti
tum. ceta patẽt ex
ꝓceſſiſſet. Hic ↄñ

ter deſcribit᷑ ↄcel⸗
ſionis executio:et
bmo itum ad co
robabel:? qytum
ad eius comitiuã
ca.v. Circa pᷣmuʒ

dẽ: Et cuz ꝓceſſiſ⸗

ſet. coꝛobabel re/

cedẽj a rege de te·
ra pſidis. f ¶
le adoleſcenj.tam
ſm vitatẽ coꝛoba

bel filiu ſalathiel

de q; videt᷑ hic ſcri

ptura lod ſᷣm mi

noꝛẽ ↄputatiõem
hẽbat tunc.xl. an
nos et amplũõ. nã
a panno cyri fuit

dux eoꝛũ ꝗ de ba

bylone redierunt
in iudeã: vt patet
.j. eſdre.ij.caꝰ.ſᷣm
vo minoꝛẽ ↄputa
tionem: cyr poſt
monarchiaz acce
ptam regnauit q̃t
tuoꝛ annis:⁊ poſt
euz fil ei cambi
ſes octo: ⁊ poſt il⸗
lum aſſuer q̃ttu/

oꝛdecim: cui ſuc

ceſſit iſte daro: et

coꝛobabel anno pmo cyri videt fuiſſe annoꝝ.xx. vl cir
citer:qñ cyr dedit licentiã redeũdi:

idi: qui ſimul iũcti ſunt
ãni.xlvj.ꝓpter qð ⁊ plura alia iſte

liber ſicut dixi a pᷣn
Eleuãs faciẽ in

hierlim. i. vſus hierlm: ſic.n. oꝛabãt iudei extra hierim

¶ Bnd

te k

ixit regeʒ celi.
R victoꝛia.
quã habui de alijs duob' ſocijs meij. l ¶ Et abs te ſa⸗
piẽtia.quã dixi ð mulieribꝰ ⁊ vitate. Et claritas.
i.honoꝛ qͥ dar honoꝛauit me. Aete ßuus tuꝰ

ſum.patus ad tuũ obſequiũ.

0 ta⸗

ce. eplas regis

p̃dictas.q erãt de ãttuoꝛ:p de ſecuro trãſitu ꝑ iras vſq;

„

in hi

erlm: 2 de lignis hñdis de libano ꝓ tẽpli et ciuira

tis edificio. videt tñ ꝙ iſta gra qtũ ad edificiũ ciuitatis
fuit poſita in effectu ꝑ neemiã: Neemie.j.itio de liberta
te ↄceſſa iudeis a ſeruitute ⁊ tributo:q̃rto de pecunijs a

rege ↄceſſis ꝑ edificatiõe tẽpli ⁊ ſa
Et ꝓfectus ẽ de ꝑſide 4n

rific
Dn

7

8: vt pʒ ex pᷣdi
babylonio · l. in

ſonee

A

ynotn

2

2

SEe
S==
—-

— e-

ninn
Gaudt
ſone,A
E
rüumto⸗
4 ii

Mn

ninitl
in
nnliiol
ſigen
chunn
efn
mim

=

⁵⁰/
S
=

4
.

R=
S

S
S
=
= 2

E

=

S

=
=
EE
S
E

⸗
—

= =
=
=

E
—
S.
E
E

peging,
zzemgff
dureni got
bfornmen
hiceinen
ſccrigſ
ſonnori
tonmr
nonuchiczen
punnpun
Germnknn
ſchn
ſoemtptl
ln r a

7

uri.

titn
laeſd

babel ⁊ el ſocij pᷣmo venerũt in iudeã tꝑe cyri:vt dictũ

deis ↄmoꝛantib in regione babylonis. s (¶ Et bñ

babel iytuz ad eo

villaruz. c ¶¶ Et rum ſermões mirificos in

vt poſſent ꝓcege
re ſecure. d (Et
cuʒ mulicis ⁊c.ex

fuit.j.eſdre.j. r

runt deũ patrũ ſuoꝝ. ꝓ gratijs oꝛobabel ↄceſſis. (t

lie eoꝝ ⁊ ſerui ⁊ ancille ipo
rum:⁊ pecoꝛa illoꝛũ.Et da
rius rex miſit vna cũ eis eꝗʒ
tes mille: donec deducerẽt
eos in hierlin cũ pace èt cũ

Filij demu:duo milia qua-
dringenti ſeptuaginta. Filij

deſcribi choꝛaba:ducẽti ꝗnq;.Filij

ur receſſus coꝛo/

comitina: erpin Mulſicis ⁊ cũ tympanis ⁊ ti Filij bebech:q̃dringẽtitres
generali:cum d: bijs:⁊ oẽs fratres erãt ludẽ Filij archad: qᷓdringenti vi
a ¶Poſt her aut tes:⁊ fecit eos aſcẽdẽ ſimul gintiſeptẽ: Yilij chan:trigin
Krnſri ilefn cuʒ eis.Et hẽc ſunt nõia vi taſeptem. vilij coꝛoar:duo
gere eniz in vaſi oꝝ qui aſcender̃t ꝑ pagos milia ſexagintaſepteʒ. Filij
gnificatõe idem ẽ luos in trib ⁊ in ꝑtem pnci admu: q̃dringẽti ſexaginta
qðo colligẽ: vñ ve patus ipſoꝝ. Sacerdotes: unus. Filij aderectis:centũ
ſus Jur aux: vir ſilij phinees: filij aarõ: ieſus octo. Filij ciaſo ⁊ celaſ:cen
ahelibros, Ae filij ioſedech: ioachim ſil tum ſeptẽ. Filij agoꝛoc:qua
cus:equoce ſingu coꝛobabel filij ſalathiel de dringæẽti trigintanouẽ. Filij
la quiſa legitt. domo dauid: ex pꝛogenie iedarbone:cẽtũ trigitaduo
. . 15 peni⸗ phareſ:tribu aũt iuda:ꝗ lo Filij ananie:centũ triginta.
duinciarum iine (utus ẽ ſub dario rege pſa Filij aſoni: nonagita. Filij

marlſar: q̃dringenti viginti/
duo. ilij cabarꝰ:nonagita

dari rex mi. vna ſcðdᷣo anno regni ipſi mẽenſe gita
quinq;.Filij ſepolemon:cẽ

cũ eis eqtej mille. niſan pᷣmo. Sunt ãt hi qui
e — aſcender̃t ex iudea de capti

gaudio libertatis trãſmiãuit nabuchodono/ hechanatus:centũ qnqgin
kod aleutatbe la ſoꝛ rex babylõie in babylo taocto. Filij cebeihamus:
eEthecſuͤrno eʒ: reuerſus ẽ in hierim. centũ trigintaduo. Filij cre
mg Pie hiim —
deſcribit᷑ comitiua coꝛobabel in ſpẽali:⁊ hꝰ qtuʒ ad ꝑſo
naʒ hoĩm: ⁊ qtuʒ ad numerũ animaliũ:ibi Cameli.pꝰ
adhuc in duas:qꝛ p ponit᷑ hoim nũatio: aliquoꝝ di
ſtinctio:ibi Hi ſunt filij.pma adhuc in tres:qꝛ pᷣꝰ ponũ

⁊ ioabes: mille trecẽtiduo.

banica: cẽtũ ſexagintaocto

cender̃t ex iudea de c tum vigintitres. Filij nepo
uitate trãimigratõis: quos pas:quinq̃gintaqnqʒ. Filij

babylonie regionẽè in q remanſerãt multi iudei qñ oꝛ'o plum: cui ↄſtructio fuerat impedita ꝑ cambiſem cyri füliũ:
iudes tꝑe c) vt hẽ.j.eſdre.iiij.⁊ infra repetit eodẽ ca.⁊ factus fuit coꝛpis
t venit ⁊ nũciauit fratrib ſuis.i.iu ſui cuſtos ꝑ modũ ſupꝛa dictũ:⁊ ſco anno darij ipetrauit
intentũ ꝑ modũ pᷣdictũ.duxit aũt ſecũ filiũ ſuũ de qͥ hic fit
mentio:ieſum filiũ ioſedech ſacerdotẽ magnũ:qui negociũ

Om dedit ülij re hẽbat cõdi ſicut et o
miſſioné: a Failiuiss“ ⸗⸗ robabel.: a iſti tres ad
te. v ¶ Et refri· Et vẽnit et nũciauit fratribꝰ Et reliquit pteʒ iudee vnũſ aguxerũt tũc pplm in
geriu. a ricbnro⸗ ſuis om̃ibus ꝗ ſuerũt in ba quiſqʒ in ciuitatẽ ſuaʒ ꝗ ve hoc caꝰ.numeratuũ:p̃
rcanet hiern blonia:èt bñdixerunt deũ nerũt cuʒ coꝛobabel ⁊ ieſu: ——
llẽ et templ ve patrũ ſuoꝝ:quoniã dedit il neemias: arcoꝛes: elimeo: ſnia pme ꝑtis: boc ⸗
a hebant magnũ lis remiſſionẽ &t refrigerif: emmanio:mardocheo:be cepto: f ¶ Maſem⸗
denderluz geain. ut aſcenderẽt et ediſicarent elſuro:mechpſarochoꝛ: oli ſn kena hau bmus
biem e fllufne bierlin. templũ ybi nomi oꝛo:emonia: vn de pncipi xij ſcd boc intellie⸗
rat fuocata:ſicut Natu eſt nomen er in ipo:et bus eoꝝ: e᷑t numer a gẽtili dum vtum ad ſolẽni
pʒ ſatis ꝑ pimuzʒ exultauerũt cũ muſicis ⁊ le bus eoꝝ ex pᷣpoſitis eoꝛuʒ. tates fiunt apud he
eſre Ee45. bpi ticia diebus ſeptem. C. vy. Filij phareſ: duo milia cen baos reina anni
lndei⸗ lganon Aſt hẽc autẽ lecti ſũt tum ſeptuagintaduo. Filij e Pnusmeils neb
iudeã venire non pagoꝝ ꝑ domos et tribꝰſu ſeptẽ.Filij femo:centũ qua coꝛꝛeſpondet ſeptẽbꝛi
as:⁊ vxoꝛes illoꝝ et filij ⁊ ſi dragintaduo. In ſilijs ieſu noſtro: ſic dixi pleni

BGeñ.vij.⁊ exo.xij.
R¶ Sũůt aut. Hic cõ
ſequent᷑ ponit᷑ nũatio
vulgariũ:et patʒ ſnĩia
qꝛ ſolum ponunt᷑ hic
nõia hoium ⁊ nume⸗

rus eoꝝ:exceptij puuu

cis qͥ exponent¶H
Quos trãſmigrauit
nabuch.i. filios eoꝛũ

q̊s tranſmigrauit.nã

vltimo ducti in baby

lonẽ fuerũt captiuati
cuz ſedechia rege: a qͥ

tꝑe vſq; ad ſcõm an-
nũ darij dᷣ dedit hãc

licentiã redeũdi in iu
deam fluxerũt. xxx.
anni pſᷣm minoꝛẽ ↄpu

tatiõem:⁊ adhuc plu

res ſᷣm illã quã ſecur

ſũ iudicio meo tanqᷓ;
verioꝛem: Heſter. j. et

Daniel. ix.⁊ ſic pauci
aut nulli ð trãſmigra

tis remanſerũt viui:

vñ et coꝛobabel dux
iſtoꝛuʒ fuit nat in ba

bylonia:⁊ ꝓpter hoc

ſic nominat coꝛoba/⸗

bel.i. ſemẽ babylõis.

i ¶ Et reuerſus ẽ n.
iungat ſic lra:Et re-
d uler ſus eſt in hierlm.
ad faciẽdũ deo oblatiõeʒ: ¶ Unuſquiſq; in ciuitate ſua.
ſ. de hierlin oblatiõe ſua facta. k ¶ Et reliqt ꝑtem iudee.
.ſ. illam in q̃ nõ erat hereditas patrũ ſuoꝝ. Alij ſic hñt: Et
redqſiuit pꝑtem iudee.⁊ tũc exponetur affirmatiue:videlicʒ il
tur comitiue duces:? vnlgares:ibi Sũt aũt hi. ttio ſa lam in qua erat hereditas patrũ ſuoꝝ: ⁊ ↄtinuetur littera

cerdotes:ibi Filij ſacerdotu. Circa p ſciendũ ꝙ ſicut di Unuſquiſq; ciuitatẽ ſuã.vt.õð. Qui vener̃t.ſequit᷑: m¶ Et

cit ioſeph.xj. libꝛo antiqtatuʒ: ꝓoꝛobabel exñs in iudea
audita coꝛonatiõe darij iuit ad eũ vt impetraret ꝑfici tẽ

numer eoꝝ. ſepatus: n (Agentib. babyloniã habiãti
bus. o 5 poſitis eoꝛũ.i.facx eſt ꝑ pᷣpoſitos hages̃.
§

p ¶ Om̃is ↄputatio
q̃draginta milia ducẽ
ti qdragintaduo.hoc
additur:qꝛ in hoc nu
mero alid includunt᷑
quoꝝ nomina ⁊ nũs
partialis nõ expꝛimũ

iur cum pꝛedictiss.
q Filij Rreigotuz.
Pic ↄñter põitur nu/
meratio q;'tum ad ſa
cerdotes et leuitas in
diuerſis officijs mini
ſtrãtes:⁊ patet littera
vſq; ibi: r ſ
ſacro ſeruiẽtes.i.in ſa
cro miniſterio.s
Di ſüt filij. Hic ponit

quoꝛundã ab alijs di
ſtinctio:et pᷣꝰ vulgari

um qui neilcierũt oſtẽ
dere radicem generis
ſui:ꝓpter quod igno
tum fuit: vtrum eẽnt
de genere iſrl vel nõ:
iũcti ſunt tũ populo
iſrael ſicut ⁊ gẽtiles qͥ
cõuertebant᷑ ad iuda
iſmum: ſcòo ſacerdo
tum qui nõ potuerũt

mes

arpatros: qui enocadies et

mogdie:quadringẽti viginti

tres. Qui ex gramas et ga/
bea:cẽtum vigintiun.Qui
ex beſſelon et ceagge:ſexa/
gintaqnq;. Qui ex baſtaro

cẽtũ vigintiduo. Qui ex be

chenobes:ꝗnq̃gintaqnq;.
Filij liptis: centũ qnqginta

quinqʒ. Filij labonni:trece
ti qnq gitaſeptẽ.Filij ſychẽ:
trecẽti ſeptuaginta. Filij ſua

don ⁊ cliomuſ:treceti ſeptu
agintaocto. vilij eric:duo
milia cẽtũ q̃dragintaqnq;.
Filij anaas:trecenti ſeptua/
ginta. Sacerdotel.Filij ied

dus:filij euther: filij eliaſib:

trecẽti ſeptuagintaduo. Fi
lij emerus:ducenti ꝗnq̃gin
taduo. Filij faſurij:trecenti
qnq̃gintaſeptẽ. Filij caree:
duceti vigintiſeptẽ. Leuite.
Filij ieſu in caduhel et ba/
mis ⁊ cerebias ⁊ edias:ſep
tuagintaq̃ttuoꝛ.Ois nume
rus a duodecimo anno:tri

ginta milia qᷓdringẽti ſexa/
gintaduo. Filij ⁊ filie ⁊ vxo

res:òmis ↄputatio:quadra
ginta milia ducẽti qᷓ̃dragin
taduo. Filij ſacerdotuʒ qui
pſallebãat ĩ tẽplo:filij aſaph
centũ vigintiocto. Oſtiarij
vẽo filij eſmenni: filij acer:ſi
lij amon:filij accuba:topa:
filij tobi: oẽs centũ triginta
nouẽ. Sacẽdotes ſeruiẽtes
Itẽplo.vilij ſel:filij gaſpha:
filij tobloch: filij carie: filij

ſu:filij hellu: ſilij labana:fi⸗
lij armacha: filij accub:filij
vtha:filij cetha:filij aggab:
filij obai:filij anani: filij can
na:filij geddu:fſilii an:ſilij ra
din:filij deſanõ: filij necho/

ba:filij caſeba:ſilij gace: filij

ocui:filij ſmone: filij attre:ſi

lij haſtẽ:filij aſiana: filij ma/-
nei:filij naſiſim: ſilij accuſu:
filij agiſta: filij acui: filij fa

uon::filij faſalõ:filij meedda
fſilij fuſa:ſilij caree:filij barc

filij ſaree: filij coeſi: filij na
ſith:filij agiſti:ſilij pedon:ſa
lomon filij e: filij aſophot
filij phacida:ſilij celi:filij de

don: ſilij gaddahel: filij ſe

phegi:filij aggia: filij ſacha
reth:filij ſabathen:filij caro
neth: ſilij malſith: filij ame:
filij ſaſus: filij addus:ſilij ſu

ba:filij eura: filij rahotis:fi/
lij phaſphat: filij malmon.

Omẽs ſacro ſeruiẽtes ⁊ pu
eri ſalomonis:quadringẽti
octogintaduo. Hi ſunt ſilij

ꝗ aſcenderunt a chermel et

therſa:pncipeſ eoꝝ:carmel
lam ⁊ careth:et nõ poterãt
edicẽ ciuitates ſuas et ꝓge/

nies quemadmodũ ſint ex

iſrlifilij dalari: filij tubal: fi/
lij nechodaici ex ſacerdoti
bus ꝗ fungebãt᷑ ſacerdotio

,2½

⁊ nõ ſunt inuẽti: ſilij obia:ſfi

lij achiſoſ:ſilij addin ꝗ acce
pit vxoꝛẽ ex ſiliab pharge

leu:et vocati ſunt noie eius
Et hòꝝ q̃ſita ẽ generis ſcri
pta impedatura ⁊ nõ eſt in
uẽta:⁊ ꝓhibiti ſunt ſacẽdo
tio fungi. Et dixit illis nee
mias ⁊ aſtharas ne pticipẽ
tur ſcã:dònec exurgat põti
fex doct in oñſionẽ ⁊ vᷣitatẽ
Om̃is aũt iſrl erat:exceptil
ſeruis ⁊ ancillis:q̃dràginta
duo milia trecẽti qdragita.

Serui hoꝝ et ancille:ſeptẽ

milia trecenti trigintaſeptẽ:
cãtoꝛes ⁊ cãtatrices:duceti

ſexagitaqnq;.Cameli:qua
dringẽti irigitaqnq;.Equi:
ſeptẽ milia trigitaſex. Mu⸗
li:ducenta milia q̃draginta
quinq;ʒ. Subiũgalia:qnq;

milia vigintignq;. Et de pᷣ⸗

poſitis ipſis ꝑ pagos dim

venirẽt in templum dei qð

erat in hierlin: innouare et

inuenire genealo
giam ſuã:nec per
cõſequens oſtede

re ꝙ eent de ſacer
dotali gener̃: ⁊ ſic

pꝛohibiti ſunt co
medere panes p
poſitiõis quibus
icituʒ erat vti tin
ſacerdotib:et pa⸗
tet ſententia ex di
ctis: exceptis que
ſequunt: t¶ Et
hoꝛ queſita ẽ ge
nerij ſcripta impe
datura.i.iĩueſtiga
tio gencalogie: et
dicit᷑ a peda pede:
að ſignat igeʒ qõ

eſtigium. cy·
6 Donec exurgat
pontifex doctus.
qui ſciat ſuꝑ hoc
veritateʒ dicere ꝑ
ſcripturaʒ vel ſpi
ritum pꝛophetie.
x¶Omis aũt iſ
rael eãt.xij.milia
exceptis ſᷣuis ⁊c̃.
li.xij.milia nõ eſt
de textu:ſed eſt in
ſertũ per imperiti
am ſcriptoꝛuʒ:qꝛ

ↄtradicit ei quod
ſpdit: y Au⸗
dragintaduo mi/
lia et. cccxl. came
li. Hic põit᷑ nume
rus nlnalins.
patet:his excepi:
3(Subiugalia.
p que intelligunf᷑
aſini et boues hic
nõ expꝛeſſi. e ſunt
iugo ⁊ oneribꝰ de
putadi. aDi
venirent in tẽplũ
dei.i. in locuʒ vbi
fuerat templũ:qꝛ
nondũ erat reedi/
ficatũ: ſed poſtea
anno ſexto darj
fuit cõſummatũ:
vt habet pᷣmo Eſ⸗

ſcöm ſuam pᷣtuteʒ ⁊ dare in

templũ:theſaurũ operũ ſa·

crum:auri mnas duodecis

milia: et mnas argeri ang

— =
= S=
—— —
= S=
S=——
— ——
— *
— =

SS S
£☛£ =⸗

== = =

- =ẽ
–

e
=,SN = S=

—

.

=-
=

S=ꝛ —
E
S=S=
