nem ſuam pꝛeire fecit.i.illos qui pꝛouid
ria exercitui:iõ ſubdit᷑: q(Lu his q̃ exercitib ſuffice
rẽt copioſe.nã in caſtris magis timẽda eſt fames q; gl⸗
dius:vt diẽ vege

ria ĩ trãſit ſuo pari conſti/
tuit. Aux vero ⁊ argẽtũ ð

domo regiſ aſſumpſit mul

tũ nimis.Et ꝓſeci eſt iße ⁊
oĩs exercii cũ quadrigis ⁊
eqtibꝰ⁊ ſagittarijs:qui co,

operuerũt faciẽ ten e ſicut
locuſte. Cunq; ptrãſiſſet ſi

nes aſſyrioꝝ:venit ad ma/

gnos mõtes ange ꝗ ſunt a
ſiniſtro cilicie:aſcẽditq; oĩa
caſtella eoꝝ ⁊ obtinuit om
nẽ munitõeʒ. Effregit autẽ
ciuitatẽ opinatiſſimã melo
thi:pꝛedauitq; omẽſ filios
tharſis: t filios iſmael qui
erãt ᷣ faciẽ deſerti:⁊ ad au

ſtrũ terre celeõ. Et trãſiüůit

euphꝛatẽ: ⁊ vẽit ĩ meſopo/

tamiã:⁊ fregit oẽs ciuitateſ

excelſas q erãt ibi a toꝛren
te maãbꝛe uſq;quo pueniat᷑
ad mare: ⁊ occupauit mi⸗
nos eius a cilicia vſq; ad ſi
nes iaphet:ꝗ ſũt ad auſtrũ
Adduxitq; oẽs filios ma-
dian:⁊ pᷣdauit omnẽe locu/
pletatõeʒ eoꝝ:oẽſq; reſiſtẽ
tes ſibi occidit ĩ oꝛe gladij.
Et poſt hoc deſcẽdit in cã
pos damaſci ĩ dieb meſſis
⁊ ſuccendit oĩa ſata: oẽſq;
arboꝛes ⁊ vineas fecit inci
di:èt cecidit timoꝛ ill ſup
omnes inbabitãtes terrã.

quẽtabat᷑ a mercatoꝛibus diu

ebant neceſſa

—

ex locis ſyrie ma
gis abundantibꝰ-.
n traſitu ſuo

parari ↄſtituit.i.

deduci ad loca ꝑ

que debebat traſi
re. t¶ Aux vo
7 argẽtum ⁊c.ad
ſoluendũ bellato

ſpenal. 7.
Et ꝓfectus ẽ. de

ſcripto exercitus

apparatu: h oↄñr
deſcribit eo pgrei
ſus cũ dẽ: Et ꝓfe/
cł' eſt ipe ⁊ ois ex
ercit cũ q̃drigis.
poꝛtatibꝰtentoꝛia
machinas ⁊ alia
exercitui neceſſa
ria. x ¶Quic
ope.fa. ter. ſic lo
cuſte. hypbole eſt

ad expmẽdũ ma/

gnã ppli multudi
nẽ. y ¶ Cuq; p/
trãſiſſet finej aſſy
rioꝝ. vbi erat i
uadẽdũ. 3 (A!
cẽditq; oia caſtel
la eoꝝ.ita ꝙ oꝛti
tudo ſit nõ pote
rat eos defengere

ↄtra eũ. a Ef

fregit aũt ciuitatẽ
opinatiſſimaʒ.i.
famolſiſſimã noie
melothi: ad quõẽ
ↄueniebãt merca

toꝛes de diuerſis
ptib oꝛbis: ⁊ ſic

ei famã depoꝛta
bãt ad ptes remo

tiaas.aliꝗ libꝛi hjt
”M Opimatiſſimã. i
optimã:⁊ redit i eãdẽ ſniazʒ:ex h eni
erſis. b

ꝙ erat optima fre
t filios iſrl qᷣ

erãt faciẽ de erti. antiq libꝛi hñt Et filios iſmael a.7
eſt verioꝛ l̃a:qꝛ agareni deſcẽdentes b iſmaele habita

bãt tũc i deſeriis. Et trãſiuit euꝑ
qᷓtuoꝛ fluminib padiſi:gene.ij. d ¶ Uſq pn
dduxitq; oeès filioj

mare.ſ.mediterraneũ. e

ꝛatẽ. qͥ ẽ vn de
neniat ad

an.i.hoies madianitas ad augmẽtũ ſui exercir.

nack
f —
Et pꝰ hec deſcẽdit ĩ cã.da.i die.meſſis.vt mag 6 hi

tatoꝛib'nocere:iõ ſubdit: Et ſuccẽdit oĩa ſata eoꝝ ec.
g¶Et cecidit timoꝛ ill ſuꝑ oẽs ⁊c᷑. v crebꝛas illi

victoꝛias ⁊ crudelitates magnas.

*

mou dani
nen ſif
intnime
gucol are
pufnln
Vor cdini
miiihnolc⸗
waläige⸗
ſrpr
curonin til
Anmube
nnipuo⸗
Pponmnuenn

(Nurten
hcnrde⸗
ſtglting
Wwmnrh
pi⸗
nne ſ
ſpeſtin
lonwbe
Alnpnn
uner nun
xſo aunin
ſunionetit
lſeftiſi

mm gſen

riginſ

go
ugente.
S
azcoron
rllkinſ
Mc viaoꝛ
Munbas

idi
Shſmih
bwamm

ir

iic

1afttnen

nümn
Wud

ſor wienn

ing duckt
boor ing e
do ſenoe
ucedeote
mi .
ſgtman
nuſt
moſtinin
ni L
utin
H
hett
hnimun

iun.

Ratſil

gno ⁊c̃ ipᷣi ſerui.

iii.maioꝛa dãna
ſuſtineam q ſit

moꝛs ciuil que ẽ

ag reintegrandu

gnü reuerentie.

iplurali:in ſignũ
i¶ Et lãpadib.

la. ⁊ iõ ſequit: b
paratũ ad maius
hʒz rönem b

bucho. regi ma⸗

no. dam. patia.

uit:qꝛ ſeruitus ẽ

moꝛs ᷣm qd tm̃:
ꝓpter qð ẽ min
malũ q; moꝛj coꝛ
poꝛaliſ:q̃ ẽ moꝛs
ſimplr: d ¶ Ois
ciuitas nr̃a ⁊c̃.i.

tiũ humiliatio:⁊2 ſbᷣdit᷑ holofernis dura do
inatio:ibi Tunc deſcendit.Circa pᷣmũ dẽ:
unc miſerũt legatos ⁊c. ad euadeẽdũ maioꝛa ma
elius eſt. n. i. minus malũ:qð cõ

oni .
eligibilis. ene milerünt lega
viuẽtes ſerui. na⸗ tos ſuos vniuerſaruʒ

vꝛbiũ ac ꝓuĩciaꝝ reges ac
pᷣncipeſſyrie.ſ.⁊ meſopota
mie:⁊ ſyrie ſobal ⁊ libye at
qᷓ; cilitie q veniẽtes ad ho/
lofernẽ dixerũt:BDeſinat in
diãtio tua circa nos. Mẽ⸗
liuſ ẽ.n. üũt viuẽtes ſeruiamꝰ
nabuchodonoſoꝛ regi ma
gno:⁊ ſubditi ſimus tibi qᷓ;
moꝛiẽtes cũ intitu nr̃o: ipſi

oiĩa exterioꝛa bo ſeruituſinr̃e dãna patiamur

na:⁊ ẽt ꝓpꝛia coꝛ

lentia tua.
e¶ Tunc deſcen
dit. Hic ↄñter de⸗
ſcribit᷑ holofernij
dura dominatio
7 patʒ lr̃a excepi
aliquibꝰ:que trꝗ

Ois ciitas nr̃a:oĩſq; poſ
bbꝛa honimuein ſeſſio: oẽs mõtes ⁊ colles ⁊
— campi ⁊ armẽta boum:gre
geſq; ouiũ ⁊ capꝛaꝝ:equo/
rũq; ⁊ cameloꝝ ⁊ vniũſe fa
cultates nr̃e atq; familie in
cõſpcũ tuo ſt. Sint oĩa ſub

current. f lege tua. Nosẽt ⁊ filij nr̃i ſᷣ

ſumpfſit ſibi auxi·
lio viros foꝛtes.

numeꝝ eoꝛũ qui
de ſuo exercitu
moꝛtui erant:⁊ ẽt
ad foꝛtificãò ſuũ
exercitũ. g ¶ Exi
rent obuiaʒ. in ſi⸗

hb¶ Excipientes
eum cuʒ coꝛonij.

mltiplic victoꝛie

i. luminaribus.
Ducẽtes cho

ros.in ſignum leticie:qᷓeuis eſſet magis ficta q; dera. ¶
m iſta facientes. ad ipetranduʒ eius beniuolẽtiãẽs
. Perlane

m

lebar n. ſibi oiuiuz b
ſupbia: ppter qð dei iu

pe ſeglargs dietugin ſi erioꝛibus ſũ ſecutꝰ. q
tranſiens aũt ſyriam ſo

—

*„

ui tui ſum. Neni nob paci/
fic dñs ⁊ vtere ſuitio nr̃o ſi
cut placuerit tibi. Luůnc de /
ſcẽdit de mõtibꝰ cũ eqtib ĩ
vᷣtute maã ⁊ obtinuit oẽm
ciuitatẽ:⁊ oẽz inhitantẽ frã.
De vniũſis aũt vrbib aͤſſũ
pſit ſibi auxiliarioſ viros ſõ
tes ⁊ electoſ ad bellũ. Tan
tuſq; met᷑ ꝓuincijs illis in
cubuit:vt vniuſaꝝ vrbium
hitatoꝛes pᷣncipes ⁊ hono/

herꝛi⸗ ei mitigare non potuerunt.
ad plenum. n ¶Nã ⁊ciui.eoꝝ deſtru.muroj. interrũ
pendo poſtq fuerat recept pacifice. o
rũ excidit. in quibus vacabant idolatrie:⁊ ſubdit᷑ ratio
cum dicik: p ¶ eceperat.n.illi nabucho.rex ⁊c. Uo
onoꝛem arripere nimia eleuatu
, dicio iuſto ꝑdidit regnum ꝓ ſe ⁊
poſteritate ſua. Ale eni qui ſibi ſucceſſit ſᷣm latinos fuit
darius filius hyſtaſpis alienuj a genere regio:ſᷣm hebꝛe
os vo fuit aſſuerus:qui ſimilit ſm eos non fuit de ſtir·
Per
anliens al. erat.n. ſyria in pluribus do
minis diuiſa. i ¶ Et ſedit ibi.i.manſit: ſicut Deut.j.
Sediſtis in cades tꝑe multo.i.manſiſtis. s¶ Per tri-

„

2 I milerut. Hic ↄñter deſcribit᷑ multax⸗ gen ginta dies c᷑.plures.n.turme ſui exercit diſpſe fuerant ad

choꝛos ĩ tympais ⁊ tybijs
Nec iſta tñ faciẽtes ferocita

tuerũt. Maz ⁊ ciuitateſ eoꝝ

in fra gabaa:accepitq; ciui⸗

t lucos eo/

9 ⁊ ſpoliandũ ꝑua loca ⁊ foꝛtalicia:in quibus non

erat neceſſe totũ exercitum conuenire.¶ Cap. IIII.
Unc audientes. Poſtq; deſcripta ẽ occaſio ꝑſecu-

tionis gẽtiuʒ pluriũ gnãliter: hic ↄnter ponit oc-

rati ſil cũ ppliſ cxirẽt ĩ obui
95 venieti:xcipietes eu cuʒ
coꝛonis et lãpadib ducẽteſ

tẽ e pectoꝛis mitigare po/

deſtruxit:èt lucos eoꝝ exci
dit. Pꝛẽcepat.n.illi nabu/
chodonoſoꝛ rex:vt oẽs de/⸗
os tre extminaret:videlʒ vt
ipe ſol diceret᷑ deus ab his
natõib qᷓ potuiſſent holo/
fernis potentia ſubiugari.
Pertrãſiẽs aũt ſyriã ſobal
⁊ oẽz appamiã:oẽmq; meꝰ
ſopotamiã:venit ad idũeoſ

tates eoꝝ:ẽt ſedit ibi pr tri
gita dies ĩ qbꝰ diebꝰ aduna
ri pᷣcepit vniũſuʒ exercitum
birtutis ſue. CCogerm.
Anc aũdiẽtes hec fi/
Mij iſrael qui hĩtabant
frã iuda:timuerunt valde a
facie eius. Lremoꝛ ẽt ⁊ hoꝛ
roꝛ iuaſit ſenſuſ eoꝝ:nè hoc
facẽt hierlʒ ⁊ tẽplo dñi:qð
fecerat cetis ciuitatib ⁊ tẽ/

plis eaꝝ.Et miſèrũt ĩ oẽʒ ſa

mariã p circuitũ vſq; hieri/
cho:⁊ ſoccupauerũt oẽs ꝰ
ticeſ mõtiũ.Et muris circũ

caſio ꝓſequẽdi filios

iſrael ſpaliter:que fu⸗

it qꝛ filij iſrl:ſic ceteri
eũ nõ receperunt:ſed

magis ad reſiſtenduʒ
ſe pᷣparauerũt.Et di⸗

uidit᷑ in duas ptes:qꝛ
pmo ponitur hub re/
ſiſtentie cã:⁊ꝛ ſũmi ſa⸗

L cerdotis circa hoc di
ligẽtia:ibi Sacerdos

ẽt. Eirca pꝛimum dẽ:
a ¶ Tunc audiẽ. filij
iſrael hec.ſ.ferocita⸗

tes holofernis.b
Qui habitabant ter
ram iuda. illi enĩ qui
redierãt de captiuita

te bab ylonica habia
bãt in hierlm ſte⸗ .

imuerunt valde a
acie eius. ꝓpter ma-
gnitudinem ⁊ foꝛtitu

dinem ſui exercitus.
E h'faceret hie
ruſa
plus eni timebant de

templo dñi.

deſtructõe diuini cul

tus:q de ppꝛijs coꝛpꝑi
bus. Uident᷑ tamẽ ea

que dicunt᷑ hic eẽ fal‚-
ſa:qꝛ cambiſes qui dẽ

nabucho. vt pᷣdem̃
eſt:mandauit opuj tẽ
pli inchoatũ dimitti:

vt hr.j. Eſdre.iiij.ita
ꝙ templũ nõ fuit edi⸗
ficatũ niſi vſq; ad ap
podiationẽ hominis
ſuper terrã vſq; ad ſe

cundũ annũ darij ĩ q̊ͥ

fuit opus reſũptũ:vt
habẽ. j. Eſdre.v.⁊ ag
gei. j.c. qð fuit poſtea
er.xl.annos ⁊ ãpliꝰ.

Similiter ciuitas hieruſalem non fuit reedificata vſqʒ ad
aduentum neemie qð fuit ẽt poſtea:⁊ iõ non videt hoc veꝝ
qð dicit᷑ de tẽplo ⁊ ciuitate hierlin.Silr.j. Eſdr.iiij.dicit:q;
filij iſr! ad mãdatũ regis dimiſerũt edificia tẽpli:ppter qð
nõ videt ꝓpbabile: ꝙ auderẽt ei exercitui reſiſtẽ: ꝓpt᷑ quod
hebꝛei non recipiunt hunc libꝛuzʒ:nec habet apud eos. Po
teſt tamen ad hoc dici:ꝙ lʒ templum non eſſet reedifica uʒ
nec etiam ciuitas hieruſalẽ:tñ iudei de captiuitate babylo/
nica reuertentes erexerunt:ibi altare holocauſti ad imolã-
dum dño mane ⁊ veſpere:fundauerũt ẽt templum ⁊ erexe/
rũt murum ſup terrã vſq; ad appodiatõem: vt habet.j.Eſ
dre.iij.⁊ hoc vocat᷑ hic templũ dñi:eo ꝙ fiebant ibi oblati
ones deo celi: ſir lʒ muri ciuitatis hierlm nõ eſſent reedifi
cati:nec etiã edificia interius:cõiter tñ erat ibi facta aliq̃ ha
bitacula p ſacerdotibus ⁊ miniſtris ⁊ alijs volentibus ibi
habitare ex deuotione:⁊ hoc vocat hierlʒ:⁊ lʒ ppls zeuer
dend de voca Hielz. 4

3
.

ſus de babylone ceſſaſſet edificare tẽpluʒ ad cambiſis regis tio hũiliant ſe nubes penetrabit. n ¶ Infantes pſtra.

mandatũ:tamẽ magis voluit ſe moꝛtis exponẽ ꝑiculo qᷓ; cõtra facieʒ templi domini. vt reſpiceret ad eoꝝ innocẽ neſ
deſtrueret diuin euſr ab eis reſumpr. Et ſile legit inliri tiã. 0 ¶ Et altare domini operuerunt cilicio. ſicut ali den
machabeoꝝ de mathathia filijs eius:qui lʒ vellent ſerui gqñ oſtium eccdleſie obſtruitur ſpinis in ſignum afflictio inii
re antiochio regi:tamẽ ſibi reſtiterunt eo ꝙ volebat deſtru nis. p¶ Et vxoꝛej eoꝝ in diuiſionẽ. ꝑ raptoꝝ violen-⸗ .
ere cultum dei: ⁊ ſii tiam. q ¶Et E ſner
ioſephus liꝰ de iudai ́.—ʒ— . “M sca eoꝛum. . loca orif
co bello refert:ꝙ pplj dederũt vicos illos:ct con manẽtes pmãſerit in ieiũijs diuintcultua. uuhlic
habitãs in iudea ma· gregauerũt frumenta ĩ ppa ⁊ oꝛonibus in ↄſpectu dñi. n⸗ In daintio, titepe
gis elegit moꝛi q; i n . Memoꝛes eſt ſi;? neexercen o ibi lat ing
iplo poneret ſtatua i Lationẽ pugne. Saͤcergos Memoꝛes eſtote moy ſiß per gentiles idola milii⸗
patoꝛis Caij. τ ct eliachi ſcripſit ad vniuer ui dñi:ꝗ amalech ofidẽtẽ in triam:ſicut factũ tanſt
miſerũt in oẽm ſama ſos qꝗ erãt ↄtra eſdrelõ q̃ eſt vᷣ'tute ſua ⁊ in potẽtia ſua ⁊ feen oꝛe an⸗ ſace
ni Hiens eertpit la ntra faciẽ cpi magni iurla ĩ exercituſuo xi cypeis ſu- ocrelr· li
gopolt⸗ lod ſibi ppi dotaim: ⁊ vniũſis p qs vie is ⁊ in currib ſuis ⁊ in egti Pic ↄñi ponit hu ußen
quis.iĩ qᷣb' hitabat gẽ trãſit eẽ potat:vt obtineret b ſuis:nõ ferro pugnãdo: eliachiʒ diligẽtia keut
niles de res aſſrioꝝ: aſcẽſus montiũ ꝑ quos via ſᷓʒpᷣcib ſcis oꝛãdo deiecit. toiecadi⸗ zir
ſzy prib remot dẽcẽ eẽpotat ad hieriʒ:⁊ illic cu· ¶ Sic erũt vniũſi hoſtes iſrl:· ¶ Aircuiui oʒ gie
tribuũ:in qbꝰhitabãt et ebi ſtü iter ee ſi pſe iis in hoe i rael.vt ex pñtia güctalln
aliq iudei: ſic dẽʒ fuit ſtodirẽt ybi anguſtũ iter ee ſi pleuerauenitis in hoc opé ſua avbo pꝛopo üghe
5. j.c. fl Et poccup. porat int᷑ mõtes.Et fecerüt qð cepiſt.Ad hanc igit ex mag excitaret po reiͦpiitl
oẽs vti. motiu. vt faci filij iſr hm ꝙ ↄſtituerat eis hoꝛtatõem eü depcãtel dñz plhyq ſolo ſcripto Eiiun
li ipedirẽt raſitu ad ad- ſacerdoſ dñi eliachi.Et clà pmanebt in ↄſpcũ dñi: ita v¶ Scitote am ſlnte
nẽſarioꝝ. g(Et mu toĩs ppls ad dſiy iſtã ptcthi q offerebãt dño ho dñ erau pccs ve tinl e
ris circũde. vi.ſuoji. Mauit oĩs ppls ad dnʒ iſtla/ yt et hi ꝗq offerebat dño DHo ſiras ſima pmã Uiatſrom
loca imunita. h Et lia mas:c᷑t hũiliauerũt aiaſ locauſta:pcictii cllicijs offer ſeritis c.naʒ oꝛ (runi
uern fu nen ſuas ĩ ieiunijs ⁊ oꝛonibꝰ ipᷣi rent ſacrificia dño:⁊ erat ci e na en ban We
ta ⁊c vt de ipᷣis viuz mſj 1 fſſnd eoni .B ſe: perſeueran um
poſſent in obſidione Tmlieres eoꝝ. Et iduerunt niſ ſup capita eo 1 X 10 ſemp exauditur. Wnru⸗
nõ. n. habebot exerci- ſe ſacerdoteſ cilicijs: ĩfantes to coꝛde ſuo oẽs oꝛabt de x ¶¶ Wemoꝛes —
tũ ꝗᷓↄtra aduerſarioj; ꝓſtrauerũt ↄtra facieʒ tẽpli ux: vt viſitaret pplʒ ſuũ iſr. eſtote moyſi ac. ninm
A pollent in cůpũ dñi:c᷑t altare dñi opuerũt ci/ Anciatũq; ẽ ho ¶ V. Per Hiſonl b3 . Kudn
DBarejfloe . Hie licio. Et clamauert ad dñʒ ¶¶ loferni pᷣncipi militie dick Cunplas g 4
leſiſtentii hanc ſũmi deũ iſit vuanimit᷑: ne daret aſſyrioꝝ ꝙ filij iſr! pꝛeparet ret manus vinc⸗⸗ hiblir⸗/
ſacerdotij diligẽtia:· ĩpdã ifanteſ eoꝝ:ẽt vxoꝛes ſe ad reſiſtendũ:ac mõtiuʒ ccbat iſrael. ſi au alfcge⸗
hmo ſcripto: ꝛ' vbo: coꝝx in diuiſionẽ: ⁊ ciuitateſ itinera cõcluſiſſent:⁊ furoꝛe ten Pauliuluin re vllimrg
ibi Tunc cliachi. ir coꝝ in exterminiũ: cſcõ eo nimio exãrſit in iracundia amalech: ubdi uinen
Shnn ie rin pollutione; Tuc èlia magna. Acauitq; oẽs pꝛi tur tbide: Et ſoni foltni
aliꝗ diẽt ꝙ iſte fuit ſũ chiʒ ſacerdos dñi magnus cipes moab:⁊ duceſ ãmon eſt vt non laſſarẽ olantin
m' acerdos: ⁊ ſucce circuiuit oẽm iſrł:allocutuſ ¶⁊ dixit eis:Dicitẽ mihi ꝗs manus aiusr ñn ſalf
ſu eu lio edech: q; ẽ os dices: Scitoͤte qm̃ ſit ppls iſte:q motana obli. ih figautwi9o man
cuʒ Scechehelbust ſcli Exaudiet dñs pᷣces vr̃as: ſi det:aut q ẽt q̃les ⁊ qte ſint ſue amalech ⁊ po rin⸗
cet ꝙ hec hiſtoꝛia cõũꝰ“ꝰ.8oo “ “ uluz eius in oꝛe puik iöius
tigerit tempoꝛe cambiſis:vt cõmuniter tenetur a doctoꝛi gladij.ᷣ cetera patent vſq; ibi: y¶ Offe. domio holo. nfſorp
bus:qꝛ ieſus filius ioſedech cum pꝛimis redijt de babylo peꝛecincti cilicijs. xt hoc exterius in ſignum afflictionis ſuäriſo
ne:vt habetur j. Eſdre.ij. ⁊ fuit ſummus ſacerdos toto tẽ ⁊ humiliationis. Sacrificium aũt eccleſie uod eſt eu mrinte
poꝛe cambiſis ⁊ vſq; ad tempus darij: ſub quo conſum chariſtia non eſt licitum offerre niſi in debitis veſti⸗ lorebi
matũ eſt templum:vt patʒ Zacha.iij.et ideo opoꝛtet dicere mentis pꝛopter reuerentiam ſacramenti: ſacr ficium fuinng
ꝙ iſte eliachiʒ fuit idem cuʒ dicto ieſua fuit binomius:ſicut vero veteris legij qð erat tantũ figurale non erat tante egnen
⁊ multi alij:vel ꝙ iſte eliachim fuit alius ſacerdos ſub ſum reuerentie.cetera patent. (¶ Qap. v. frmnin
mo ſacerdote conſtitutus ad hec agenda: vel ꝙ hiſtoꝛia iu·· AUnciatuq; eſt. Poſti deſcripta eſt erſecnts iihgefmne
dith non contigit tempoꝛe cambilis: ſed per magnum tẽ/ nis filioꝛum iſrael ſpecialis occaſio: hic conſe unfinn
W us poſtea: ⁊ huic conſonat ꝙ ipſe dicitur ſumm' ſacerdos queni deſcribitur ipſa perſecutio. Circa quaʒ inol
ktta eodem ca. pmum autem videtur melius ⁊ magis con hmo ponitur holoſernis inquiſitio:⁊ achioꝛ reſponſio ſärnt
ſonuʒ pꝛecedentibus. k-õ Scripſit ad vniuerſos ⁊c.vt op ibi Tunc achioꝛ.ꝭ aſſyrioꝛum tio: ibi Et ſactü rön
ti. aſcen. mon. per quos via eſſe po.ad hieruſalẽ. quia ſicut eſt. Circa pꝛimum dicitur: a Nunciatũq; eſt holo/ egie
dictum eſt ſupꝛa plus timebant pe deſtructione cultus diui ferni. per exploꝛatoꝛes ſuos ad hoc miſſos. b ¶ Exar ruſn
niqꝙᷓ de ꝓpꝛijs coꝛpoꝛibus. I ¶ Et damauit omnis popu ſit in iracundiam. nam ex ſuperbia credebat ꝙ nullus fiſunan
lus ad dominuʒ.fecit enim mo qð potuit ſm viam huma auderet moueri ad reſiſtendum ſibi. c¶ Uocauiq; nünni,
nam ne tentaret deum: a reſiduum qð facere non poterat omnes pꝛincipes moab ⁊ duces ãmon. iſti enim habita nble
deo pꝛecibus cõmendabat. m ¶ Et humiliauerunt aias bant pꝛope iudeam: ꝓpter quod de ſtatu iudeoꝛuz me- wnnd
ſuas ⁊c᷑. ⁊ non tm̃ coꝛpoꝛa:nã ſicut dicitur Eccl.xxxv.Oꝛa lius dicere poterant veritatem. d ¶ Dicite mihi quis udn

lune
lunms

mNGrin

ger
dign
tlnuß
ſnstin
wcecfn
er wtunn
nnd
(D
ba woſt
birbr
babonin
net gt⸗
Irmuuſin
Nuin 14
nnauuntt
giſg ot
nühtiti
b
nmmli
ſeüun

X
=
=

S=

G le! audacia in mentibus.
ut

Et qre pꝛe oĩ

mü in meſopotamia h

ſit populus iſte. quantum ad eius oꝛi

fidere de defenſione earum. ¶ Que etiam ſit virtus
que ſit multitudo eoꝛuʒ.ideſt quanta ⁊ qualiter
armata. (. .
Jel qs rex mili
tie eoꝛ. i. ꝙ; ꝓui⸗
dus ⁊ bellicoſus.

ciuitates eoꝛum: q̃ ctiã ſit v/
tus eoꝝ: aũt q̃ ſit młtitudo
bus rc iſi nõ ↄfſi Coꝝ:uel qs rex militie illo/
dunt in pdictis:q rũ:cèt q̃re pᷣ oĩbꝰ quůi hitant

por ſe ellec⸗ in oꝛiẽte iſti ↄtẽpſerũt nos:
Qui babitant in N exierũt in obuiã nob:
oꝛiẽte. Poc videk vt ſuſciperẽt nos cuʒ pace:
eẽ atra ilõ qdð di· Tuͤnc achioꝛ dux oĩuʒ fili
cit. ð.ij.c. Egredẽ oꝛũ qmon rñdenlſ ait:Si di
aduerſus ome re

gner audire dñe dicã vᷣitatẽ

gnu occident. Di Sſocũ tuo de pplo iſto qĩ

cendũ ꝙ lʒ oẽ ter Peu luo de ppio
re. S. noĩate: inrer moõtaniſ hitat:⁊ nõ egredie
quas ẽ hierlʒ ⁊ in tur pᷣbũ falſum ex oꝛe meo.

dea ſint in ꝑte oc-
cidẽtali reſpcũ re

Popuũbiſte ex pgenie chal

gni aſſyrioꝛuz:ꝛ tfñ deoꝝ eſt. Hic pᷣmuz i melo⸗
reſpectu totꝰ ter potamia hitauit: quõniam
re habitabil iuda noluerũt ſeq deoſpatꝝ ſuo
Tale terre sſmrũ q erãt ĩ terra chaldeoꝝ.
iugauerat holo 2etnn Se.
fernes mag erät Beſerẽtes itaq; ceremõias
oꝛiẽti ppinque patꝝ ſ. uoꝝ in mltitudine
gecldengl ne ob deoꝝ erãt:vnũ deuʒz celi co⸗
ſe hi med o e lueruͦtq c pcepiteis vt exi⸗
bitabilis: na bor ẽt inde:ẽèt hitarẽt ĩ charrã

Cũnq; opuiſſet oẽz trã fa
mes:deſcẽderũt in egyptũ:
illicq; per qᷓdringẽtos ãnoſ
ſic multiplicati ſt:vt dinũe⸗
rari eoꝝ nõ poſſet exercit᷑.

dicit eo ꝙ ẽ in qr
to climate qð eſt
medium:climata
vo nõ diſtinguũf
ſim diſtantiaʒ ab
oꝛiente in occidẽ
tem: ſed ſᷣm diſtã
tiam a meridie iĩ
aquilonẽ. l¶ Cẽ
achioꝛ. Hic ↄñt

pti atq; in edificatõibꝰ vrbi
uʒ ſuaꝝ ĩ luto ⁊ latẽ ſubiu/

ponit ißius achi gaſſet eos:clamauerunt ad
dereſord Som⸗ dñm ſuũ:⁊ pcuſſit totã fraʒ
dat ſuã rñſioneʒ: Hti ariig 1
2 infert intentaʒ egypti plag varijs. Cunq;
vcluſionẽ:ibi Nẽ r

S. pma in tres:nam in rñſione achioꝛ pᷣmo deſcribit᷑ he⸗

bꝛeoꝝ gen: eoꝝ pꝛogreſſus:ibi Cunq; operuiſſet. 3*
ipoꝛum virtus:ibi Ubicunq; ingreſſi ſunt. ſicut petiue
rat holofernes. Circa pm dicit᷑: I ¶ Tunc achioꝛ dux
oium fi.qmon rũdens ait ⁊c᷑. Erat eni pꝛincipalis inter
amonita):qui deſcenderãt de loth nepote abꝛae:ppter
qð ſciebat hiſtoꝛiam hebꝛeoꝝ:ex eodem genẽ deſcendẽ
tiuʒ: ⁊ iõ obtulit ſe ad rĩdendum. m ¶ Populus iſte
ex ꝓgenie chaldeoꝝ vt habet᷑ Señ.xj. Tulit itaq; tha⸗
re abꝛaã filiuʒ ſuum ⁊ loth filiũ araʒ filij ſui: ⁊ ſargi nu
rũ ſuam: ⁊ eduxit eos de vꝛ chaldeoꝝ ⁊c. n ¶ HPic pꝛi
itauit.poſt exituʒ de chaldea:
vt habet Geñ.xj. o ¶ Quoniam noluerunt ſequi de/
os patrum ſuoꝛuʒ idola colendo. p ¶ Et babitarent
in charraʒ ſic eniʒ noĩatur hec ciuitaj:Act.vij.Geñ.xj.

¶ Juditb

quales et quante ſint ciuitates = audeant con⸗

rent᷑:⁊ iſti pede ſicco fũduʒ

Cunq; ãuaſſet eos rex egy

noĩatur aram. Ciuitatum eni nomina ſᷣm diuerſitateʒ tem

poꝛum ⁊ linguaꝝ varie ꝓnunciant᷑. q ( Cunq; opꝑuiſſet.

Hic añter deſcribit᷑ ppli RogellueAbma quatum ad de⸗-

ſcenſum in egyptum: cũ dicit: q ¶ Cunq; opui. oẽʒ ter. fa.
deſcẽ. in egyptũ.vt habẽ Geñ. xlvij. rlecg per q̃drin
gentos anos.qui inci
piendi ſi a natiuitate
iſaac:⁊ minãdi ĩ exi/

eieciſſent eos egyptij a ſe:⁊
tu de egypto:vt ðcla

ceſſaſſet plaga ab eiſ:&t iteꝝ

eos vellet cape ⁊ ad ſuũ fui⸗ a ie mulirllcatt
tiũ reuocare:fugiẽtibuſ his ſũt ⁊c vt habet Exo.
de celi mare aperuit:ita vt . ¶ Cunq; grauaſ⸗

ſet eos rex egypti ⁊c̃.
de iſto grauamine et
egypti pcuſſiõe plagiꝰ

hicinde aqᷓ qᷓ̃i mur ſolida/

mar pãbulado trãſirẽt. In multij habetur in pn
quo loco dũ inuerabiliſ ex cipio le
ercit e . ſeärer iij. ca. v¶Xuqʒ eie
igs cooht tvt non le Cxribit hebꝛeoꝝ pgreſ
manẽt vl vn ꝗ ſem̃ poſteris ſus itum ad mirabi-
nũciaret.. Egrẽeſſuſ ẽt mare lem exituʒ de egyprto:
rubꝝ deſerta ſyna mõſ oc cum dicik: v ¶Ku⸗
q; eieciſſent eos egyp

currerũt:ĩ quibꝰ nunq; hõ
habitare potuit:vlł filhoĩs
reqeuit. Alic föntes amari
obdulcati ſi eis ad bibẽdũ:
et pꝑ ãnos qᷓdragita ãnonaʒ
ð̊ celo ↄſecuti ſ. Abicunqʒ
igreſſi ſt ſiñ arcu ⁊ ſagitta ⁊

ſi:Exod.xij. x ¶ Et
iteꝝ vellent eos cape
re:⁊ ad ſuũ ſeruitium
y¶Fugientibus his
deus celi mare apuit
⁊c.⁊ hoc totu

ſus etiã ma.ru.deſer.
ſyna mõ. occurrerũt.
cõtrariũ videt᷑ Exo.
xv.vbi dicit᷑: Tulit ãt

Et nõ fuit ꝗ inſultaret pplo
iſti:niſi qñ receſſit a cltu dñi

deiſui. Qüotiẽſcũqʒ aũt ß morſeſilael vemari
ter ipʒ deũ ſuũ alteꝝ colue nicenduz
H . deſertũ ſur. dicenduʒ
rũt:dati ſi in pdam ⁊ in gla ꝙ hic bꝛeuiter reperi
diũ ⁊ in oppꝛobꝛiũ. Quoti tur exitus ſilioꝛuʒ iſrt
enſcũqʒ autẽ penituerunt ſe de egrpto: ppre qG
receſſiſſe a chura dei ſui:de· ſon eyß .
e ee n, loca: ſed ſolum nota
dit eiſ de celi vᷣtutẽ reſiſtẽdi bilia inter q eſt monj
Deniqʒ chananeũ regẽ et ſynai:ad quem 2
iebuſeũ ⁊ phereçeũ ⁊ etheũ Maleniehar. C
habitare potuit.pꝛo⸗

„

pter locoꝝ ſterilitatem: a loquit᷑ hic de habitatione in ciui-

tate vel villa: paſtoꝛes enĩ aliqui poterant ibi gregeʒ paſcere
ſicut legit de mo yſe Exo.iij. b ¶ Hllic fontes amari obdul

t per annoj.xl.annonã de ce.

coꝛati ſũt eis.Exo.xv. c ¶ Et per ann de
icunq;. HPic ↄñter deſcribit he

ↄſe.ſunt. Exo.xvj. d

bꝛeoꝛum virtus que non erat ex hbominibus:ſed ex ꝓtectio

ne diuina:pꝛopter quod dicitur: Ubicunq; ingreſſi ſunt ſi
ne arcu ⁊ ſagitta ⁊c.ʒ enim pugnauerunt cum amalech in
armis: cum alijs ſeptẽ gentibus quas expulerũt de tra ꝓ
miſſioni:tñ non habuerũt victoꝛiã ꝑ arma:ſʒ vtute diuina
vñ amalech pᷣcib' moyſi fuit debellar:vt dem eſt ca.pce.
⁊ĩ pugna ioſue ↄ reges chanaa lapides grãdinis iterfecerũt
aduerſarios:⁊ ſol ſietit imobil ſpacio vni diei:Joſue.x.

e tiẽſcũq; aũt pᷣter ip̃m deũ ⁊c iſta patent ex decur
libꝛi Jud.a.iiij. Reg. fſ ¶ Deniq; chana.xre. ubuſe 2c.
aA 2

abſq; ſcuto ⁊ gladio:de'eo Exo. xiij. 3 greſ
ruʒ pugnauit ꝓ eis ⁊ vicit:

—

tij.timoꝛe moꝛt ↄꝑpuuld

vt pʒ Joſue.xij. g ¶ Tam ⁊ añ hos annos ⁊c᷑..tpe tranſ-
migrationis ioacim ⁊ captiuitatis fcẽ ſbᷣ ſedechia extermi ½

nate ſi pꝛelijs ꝑ regej aſſyrioꝝ ⁊ egypti:vt pʒ.iiij. Reg.⁊ plu

rimi eoꝝ captiui
regnũ iſrael. Quãtuʒ
vo ad regnuʒ iuda:pꝑ
regem bab lonleſei
mo tẽpe ioacim filij
ioſie:2 tempoꝛe ioa/
chin filij e. iiij. Reg.
xxiiij ʒ tempoꝛe ſede
chie.iiij. Reg.xxv.
Nuper aũt reuer
ſi ad dñm ⁊c̃.ſ.tpe cy

ri qui dedit populo li

centiaʒ redeundi.¶ i
Et aſcenderunt mõ
tana. i. iudeam que ?
n

adducti ſũt:pmo ꝑ theglathphalalar.iij.
Reg.xv.x per ſalmanaſar.iiij. Reg.xvij.⁊ hoc quatum ad

—

æ eueũ ⁊ ãmoꝛeũ:⁊ oẽs po dio trãſuerbabii:ũt ſciat oĩiſ

tentes in eſebon ꝓſtrauerũt

⁊ terras eoꝝ ⁊ ciuitates eo

ruʒ ipſi poſſederunt:⁊ vſq;
du non peccarent ĩ conſpe

ctu dei ſui erãt cuʒ illis böa

gẽs qm̃ nabuchodonoſoꝛ
de frecẽ: pter ipʒ al nõ ẽ.

holofernes vehemẽter

Beus.n.illoꝛum odit iniq diyxit ad achioꝛ:QAm̃ ꝓphe

ateʒ. Nãaʒ ⁊ añ hos annos

cũ receſſiſſent a via quã de/
derat illis de vt ãbularent

nrete⸗ in ea:extermiati ſt pꝛelijs a

hiſtoꝛia:hic ↄñi achi
oꝛ concludit intẽtum
d. ¶ Munc ergo domi
ne mi ⁊c̃. ad hoc.n.pᷣ

dicta narrauerat: vt

holofernes ſciret ſe ñ
poſſe filios iſracl ca/
pe: niſi per offenſam
dei ſui:⁊ pʒ littera.

I¶ Et lem ẽ. Poſtq

poſita eſt achioꝛ reſ-
ponſio:hic ↄñter po⸗

⁊ pmo qitu ad duces
exercix:ꝛ qtũ ad pᷣn
cipẽ e ſeqᷣn.ca.Circa

mum dicit¶Et ſcm̃
E cum cefſaſſet loqͥ ⁊c

irati ſi omnej magna
tes holofernii.ex fine
ſue narratiõis in qua
ↄcluſerat eos nõ poſ/
ſe ꝓpꝛia vᷣtute iudeoj
õbellare:⁊ pʒ ſnia vſʒ
ibi: m ¶ Ut S agno
ſcat achioꝛ qm fallit
nos.i.falſis vbis deci
pe nos itẽdit. n· Ut
ſciat oĩs gens qm na/
bucho. de ire ẽ. nõ di

cũt de celi:ſʒ tre:vidẽ

tur. n. ill erroꝛis fui
ſe:q diccbãt diuinã p
uidentiã ad celeſtia ſe

tm̃ extẽdẽ:ſᷣm ꝙ dicit᷑

Job.xxij. Circa cardi
nes celi pãbulat:nec
nf̃a ↄſiderat.hoc aũt
nomẽ de ipoſitũ fuit
a puidentia reꝝ ⁊ gu

₰ „ — —

muli natõibus:⁊ plimi eo

rũ captiui adducti ſt in fraʒ
nõ ſuã. Nũp aũt reuerſi ad
dſʒ deũ ſuu ex diſpſione q̃ᷓ
diſpſi fuerãt: adunati ſũt:èᷣ

aſcẽderũt mõtana hec oĩa:

⁊ itex poſſidẽt hierlʒ:vbi ſt
ſcãſcõꝛum. Nunc ergo mi

dſie pquire ſi ẽ aliq̃ iniqtas

taſti nob dicẽs ꝙ gẽs ilrael
defendat᷑ a deo ſuo:vt oſtẽ
dã tibi qm̃ nõ eſt de niſi na
buchodonoſoꝛ:cũ ꝑcuſſeri
m eos oẽs ſiẽ hoĩeʒ vnũ:tc
¶ ipſe cuʒ illis aſſyrioꝝ gla
dio ĩteribis:⁊ oĩs iſrl tecũ p
ditõe diſpariet:⁊ ꝓbabᷣ qm
nabuchodonoſoꝛ domin
ſit vniuſe tre. Luůncq; gladi
us militie mee trãſiet ꝑ lata
tua:⁊ ↄfixꝰ cadeſ int᷑ vulnẽa
tos iſrł: ⁊ nõ reſpirab vltra

onſio: bicof eop in ↄſpeu dei eoꝝ:aſcen donec eximien cũ ill. Poͤꝛ
nit aſſyrioꝝ indigna dam ad illos:qm tradene ro aũt ſi pphiaʒ tuã verã ex

tradet illos deuſ eoꝝ tibi:⁊ꝛ
ſubiugati erũt ſub iugo po/

iſtimas nõ ↄcidat vltus tu
palloꝛ ꝗ faciẽ tuã obtinet

tentie tue. Si pᷣo nõ ẽ offen abſcedat a te:ſi verba mea

ſio ppli hu coꝛaʒ deo ſuo
nõ poterim' reſiſtere illqm̃

hec putaſ iplẽ nõ poſſe. At
aũt nouen:qꝛ ſimł cũ ill hec

de eoꝝ defendet illoſ.⁊ eri expieriſ:ecce ex hac hoꝛa il

mus ĩ oppꝛobꝛiũ vniuſe tre
Et factũ eſt cũ ceſſaſſet loqꝗ
achioꝛ ̈ba hec:irati ſũt oeſ

loꝝ pplo ſociaben:vt dum

dignaſ mei gladij penas ex

cceperit:ipᷣe ſil vltiõi ſubiace

magnates holofernis:⁊ co as. Tũnc holoſernes pᷣce

gitabãt ĩterficẽ euʒ: dicẽtes
ad alterutruʒ:Quis ẽ iſte ꝗ
filios iſrl poſſe dicat reſiſtẽ

pit ßuis ſuis:vt ↄpᷣhẽderent
achioꝛ:⁊ ducẽnt eũ ĩ bethu
liã ⁊ traderẽt eũ in man fili

regi nabuchodonoſoꝛ ⁊ ex oꝛũ iſrl.Et accipiẽtes eũ ſer

ercitibꝰ e:hoiĩeſ iermeſ ⁊ ſiñ

vtute: ⁊ ſine pitia ari pugne
AVt ergo agnoſcat achioꝛ:
qm fallit nos: aſcendim in
moõtana:⁊ cũ capti fuerunt

potẽtes eoꝝ tẽ cũ eiſdẽ gla-

bernatõe:⁊ iõ deũ terre dicebãt:cui regnũ ad pla irena ſe
extendit: intentio vero regis nabuchodonoſoꝛ:⁊ ſui exerci-
tus erat omnem terram ſuo ſubiugare dominio:vt dictuʒ

eſt ſupꝛa ca.ij. pꝛopter

*

quod a ſuis denominabat᷑ deus ter

Cap. VI.

ui holoſernis ꝓſecii ſi p caj
peſtria:ſʒ cũ appꝛopinqſſet
ad mõtana exiẽrũt ↄtra eoſ
fũdibularij.Illi autẽ diüer
tẽtes a latẽ mõtis ligauerut
achioꝛ ad arboꝛẽ manibu-

Actůʒ ẽ aut cũ ¶ VI.
ceſſaſſent loq:ĩdigna/

VD
5
.
—æ —

ctum eſt autez. Hic ↄſequenter deſcribitur
f idignatio holoferni:a pᷣmo verbis iniurioſij
vlſactis:ibi Tunc holofernes. Circa pꝛimum
atz littera vſq; ibi: b ¶Tuncq; glado militie mee.
Ex quo videtur ꝙ intendebat eum interficere pluribuj
S ” plagis ⁊ cruciati

bus:vt expᷣmitur
infra eodem cap.
tunc ⁊ iſtum achi
oꝛ diuerſis iube
beat ſupplicijs in
terire: ideo non
dicit militis: ſed
militie:quia intẽ⸗
debat eũ milituʒ
ludibꝛio exponẽ.
c ¶ Poꝛo aut ſi
ꝓphᷣiam tuã vaʒ
exiſtimas ⁊c.non
fuit miruʒ ſi achi
oꝛ tũc timuit: tuʒ
qꝛ int᷑ eos erat ſic
agn ini lupos:tũ
lʒ qꝛ firmit ten.
deũ hebꝛeos poſ⸗
ſe defendẽ: tñ ne⸗
ſciebat ſi eũ offen
diſſent vel nõ:pꝑ
qð h inqrẽ oↄſulu

erat. cetera patẽt.
d ¶ Tunc holo⸗

fernes. Hic oñter

oſtendit᷑ eðᷣ indi-
gnatio factis: ⁊y
mo achioꝛ hebꝛe

is tradẽdo:2 eos

crudelr inuaden

do:ſicẽ dixerat idi

gnatus:2 incipit
ca. vij pma diui /·

dit in tres:qꝛ pꝛi⸗
mo deſcribẽ achi

oꝛ traditio:? tra

diti diſdſitio:ibi
Poꝛo filij iſrael

3 diſquiſiti con“

ſolatio: ibi Cũq;

vniuerſa: pꝛima

patet vſq; ibi:
e Exierunt cõꝰ
tra eos fundibu/
larij. ⁊ dicuntur

a fũda ⁊ bale gre/
ce qð eſt pꝛoiecto

quia cum funda
ꝓijciunt lapides:
quoꝛuʒ ictus gra
uej ſunt:maxime
quando deſcen

Aziſtn,

diuertentes c. volentes ſe expedire de achioꝛ cum ta

li tamen ſecuritat

non poſſet manus hebꝛeoꝛum

effugere. g ¶ Poꝛꝛo. Hic onſeggener deſcribit tra

diti diſquiſitio cuʒ ſubditur: h

In mediu; populi il

lum ſtatuentes pcunctati ſunt ꝛc. miraban: eni de tadt

ſuupung⸗
nreunne
.
Cwemn⸗
Gercono.
Griſneoi
ſodultvecs
tuipunna
lckfnsnan

ſopepig

dabnmm
foun au
Pguiten
ffenun

guw
8 herd
ilſtucin

celi puidentiã ad
hec ĩferioꝛa ſe exx
tendere:vt pᷣdcm
eſt: nec per ↄñſ ei
RAnen bi
Lunq; achi⸗
oꝛ vniuerſa. Pic
ↄñter deſcribitur

guiſiti ↄſolatio:⁊
pᷣmo per oꝛonem
deuotam cum dẽ

cidit in facieʒ hu
militer ⁊ deuote
depcãtes:vt deuj

nibug holofernij
nReſpice ad no
ſtraʒ humilitatẽ.
qui non cõſidimꝰ

a bonitate. (o
¶ Et lacieʒ ſcõꝛuʒ

A iacob:⁊ alioꝛuʒ
ſanctoꝛum patrũ
vt eoꝛum meriti
¶ Oꝛatoe pploz

achioꝛ.i fine oꝛo-
nis diuinitus cõ⸗
foꝛtati.nam meli

Eccles.vij.
Deus patruʒz no⸗

do: r ¶ Je. re⸗
Muneratoꝛ. (

ibi banc da. de te:⁊ pᷣſumẽtes de ſe ⁊ de
ſua vᷣtute gloꝛiãtes hũilias.
Finito itaq; fletu:⁊ ꝑ totaʒ
diẽ done pploꝛuʒ cõpleta:
ↄſolati ſũt achioꝛ dicentes:

it viciſſitudineʒ
⁊⁊c̃. hoc dixerunt
confidentes de di
uino auxilio.
t ¶ Cuz vo. Hic
2conſolant᷑ achi
oꝛ:ei cuʒ ipſis ha
bitationeʒ liberã

0 do dicẽte) .—
(Kan vero dominus deus noſter dederit hanc liber/
item ſeruis ſuis.i. nos liberauerit de manibuſ holofer
nis. v Sit ⁊ tetum deus. in medio noſtri: vt ſicut

placuerit tibi ⁊c᷑.i.accipias ritum ⁊ legem noſtram:vel ifraʒ.

qð dixiſſet deceli defenſoꝛ eoꝝ ẽ.n
tuteʒ pᷣdicaſti:ipᷣẽ tibi hanc
dabit viciſſitudinẽ:vt eoꝛuʒ
mag tu ĩteritũ videas.Cuᷣʒ
vᷣoο dñs de nr̃ dederit hanc
libtatẽ ſeruis ſuis: ſit èt tecũ
de ĩ medio nr̃i:vt ſicplacue
rit tibi:ita cũ tuis oibꝰ ↄuer
ſen nobiſcũ. Lunc ocias ſi
nito ↄſilio ſuſcłpit eũ in do
mũ ſuã:⁊ fecẽ cenã magnaʒ.
Et vòcatis oĩbꝰ pᷣſbytis ſil
expleto ieiunio refecerunt.
Põſtea vᷣo ↄuocat ois pp
pul totã noctẽ itrà eccliaʒ
oꝛauerũt:petẽtes auxiliũ a
deo iſrael.

7 pedibꝰ⁊ ſic vinctũ de reſti
bus dimiſerũt euʒ:⁊ reuerſi
ſũt ad dñm ſuũ. Nòꝛꝛo filij
iſr! deſcẽdẽtes de bethulia
ibitur venerũt ad eũ. Quẽ ſoluen
interrogati vl diſ teſ duxerũt ad bethuliã:atʒ
in mèdiũ ppli illũ ſtatuẽtes
pcontati ſi: ꝗd reꝝ eẽt ꝙ il
m ( Ois ppls ce luʒ vinctũ aſſyrij reliqſſent.
In dieb üllis erãt illic pnci
pes:oias ſilꝰ micha de tri
liberaret eos ua bu ſymeõ:⁊ charmiq ⁊ go
ipſo achioꝛ ma thoniel. In medio itaq; ſe
nioꝝ ⁊ in ↄoſpcũ oium achi
oꝛ dixit oĩa q̃ locut fuerat
ab holoferne iterrogat ⁊1 q
de noſtris meritij lit᷑ ppls holofernil vo
vel virtute: ſet & ppter hoc p̈bũ interfi
⁊ quẽadmodũ ipᷣe ho
moꝛum attende. nes irat᷑ iuſſerit eũ iſraelitis liã. Erãt autẽ pedites bella
.abꝛaam: iſaac: hac de cauſa tradi:vt dũ vi tox cẽtũ viginti milia:⁊ eg
ceret filios iſrł: tẽ ⁊ ipʒ achi tes vigintiduo milia:pᷣter ꝰ
oꝛ diuerſiſ iubeat ĩterire ſup patõeſ viroꝝ illoꝝ qͥs occu
pauat captiuitas:⁊ adducti
4 plogꝝ de celi öfenſoꝛ eoꝝ ẽ. Cũqʒ fuerãt de ꝓuincijs ⁊ vrbibꝰ
õpleta: conſo. ſi achioꝛ vniuͦſa hec expoſuiſ
ſet: ois pplłs cecidit iĩ faciem
adoꝛãtes dñm:⁊ cõi lamen
oꝛ eſt finis oꝛatio tatõe ⁊ fletu vnanimes pꝛe
nis Erieag. ces ſuas dño effuderunt:di
centes:DOñie de celi ⁊ tre in
ſtroꝛum cui vir. tuere ſupbiã eoꝝ:⁊ rẽeſpice
tutez tu pdicaſti. ad nr̃aʒ hũilitate: èt faciem
aſſyrijs nuncian- ſcõꝝ tuoꝝ attẽde:⁊ oſtẽde

1 ¶ Lap. vĩI.
Olõfernes aũt altera
die pcèpit exercitibus
ſ.vt alcẽderẽt ↄtra beichucũ templu in hierim
in quo licitũ erat of

plicijs:pꝛòpt᷑ hoc ꝙ dixiſſʒ

vniũſe iuuẽtut.Om̃s paue
rũt ſe piter ad pugnã ↄtra fi
lioſurl: t venerũt ꝑ crepidi
nẽ mõt vſq; ad apicẽ ꝗq rel
picit ſup dothaĩ a loco qui
dẽ belma vſq; ad chelmon
qẽ cõtra eſdrelon.vilij aũt
iſrł vt vidert młtitudinẽ illo/
rũ:ꝓſtràuerũt ſe ſup trã mit
tẽtes cinereʒ ſup capita ſua:
vnanimes oꝛãtes vt de iſrl
miaʒ ſuã oſtẽderet ſuꝑ ppl-
ſuũ.Et àſſumẽteſ arma ſua
bellica:ſederũt p loca qᷓ an
guſti itinen tramitẽ diriguũt
Dẽus patꝝ nr̃oꝝ cuſ tu int᷑ montuoſa:⁊ erant cuſto

qm̃ nõ derelinꝗs pᷣſumẽtes

ccetera patent vſq; ibi: c ¶ Et
.i.ↄcauitateʒ ipᷣius pᷣcipitem. d

multitudinẽ. tantã ⁊ ſic armatã.

humilie 1 deuote petẽtes diuinũ auxiliũ. f

—M

atõc ip̃iuj tanq de re inſolita. i ¶ In diebillis erãt
illic pncipes ogias ⁊c.hoc iterponit:qꝛ coꝛã eis pꝛincipa
li adduct' fuit achioꝛ:⁊ ſpdit᷑ achioꝛ rñlſio ur
ixit achioꝛ oia ⁊c. ⁊ pʒ lra vſq; ibi: k ¶ Pꝛopt h
6 eniʒ credebant dei

non accipias:non enim gentiles tenebantur ad legem mo⸗
ſaicam: ſed ſufficiebat eis ad ſalutem credere vnum deum
remuneratoꝛem bonoꝛum:ſᷣm conſiliuʒ voluntatis ſue:ſʒ
ꝙ dicit Hebꝛe.xj. Accedentem ad deum opoꝛtet credere qꝛ
eſt:⁊ inquirẽtibus ſe remuneratoꝛ ſit.⁊ in hoc articuli fidei

implicite cõtinentur:

talis autem erat achi

oꝛ quãuis eſſet gentiꝰ
lis:vt ſatij patet ex di
ctis. x¶ Luc oxiaj.
Hic ʒꝰ conſolat᷑ achi⸗
oꝛ cenaʒ ei honoꝛabi
lem faciendo cum di-
citur:¶ Cunc ogias.qᷣ
pꝛinceps erat populi:
vt eedicrunm eſt:
V¶ Suſcepit eum in
domum ſuam.q; erat

honoꝛabilioꝛ ceteris.

5 ¶ Et vocatis omni
bus õ ce
na eſſet magis hono⸗/
rabilis. a ¶ Refece⸗
rũt.ſ.achioꝛ ⁊ ſeipᷣos
ad nature ſuſtentatio
nez. b ¶ Poſtea vo
ↄuocatus omnis po/

pub. a ſacerdotibus.

—

—

c¶ Intra eccliaʒ oꝛa
uerũt. licz.n. eſſet vni

ferri ſacrificiũ:tamen
in ſingul ciuitatibus
erat ſynagoge: in qb⸗

ↄuẽiebat ppls ad oꝛ⸗
dũ ⁊ audiedũ ði vbũ

MBloferne) at

1 Dic oñter de
ſlſcribit holo⸗

fernis idignatio pplłʒ
iſrł crudelr ꝑpſequẽdo
vbi pᷣmo poit᷑ ſupba
oppugnatio vrbis:2
dura coartatõ ſi:ibi

Poꝛo holofernes. 3

auida obiurgaꝰ ple-
bis: ibi Lunc ad ogiã
4 indiſcreta ↄuentõ
ducis:ibi Et cum fati
gati. Circa pꝛimuʒ di
citur: a Holofer
nes autẽ altera die.i.
in craſtino traditiois
achioꝛ:vt citius iple/-
ret crudelitatem quã

dixerat: b ¶ Pꝛece ·

pit exercitibus ſuis.

vt oſtenderet magni⸗/
tudinem ſue poteſtat

erũt ꝑ crepidineʒ moni
N ũt irl. vt videa
e ꝛoſtrauerũt ſe ſu
Krant
3

ut
8A

mentes arma ſua bellica ⁊c.ne obmittenteſ qo facẽ poterät nunc congregate vniuerſos c᷑ a ſubdit huius traditi

copulſi. n ¶Et pla

.

èò ””M —
2 5
.
„ .
8 —
. „ . .
— . .
. 2 — .

humana via deũ tentare vidẽnt. g ¶¶ Doꝛꝛo holofernej. nis ratio: cum dicit: t Helius eſt enim c. i. minu,) nhn n
