iram dñi negocij huiuſ. Jo

nathas aũt filiuſ egeli:⁊ ogi
as thecham ſuſceperi ſcoʒ

Lexurgens.
Pic ↄſequeni
dponitur ↄſen
ſus populariũ:⁊ patʒ

ſentẽtia ex dictis.j.eſ⸗

dre.x. exceptis que ſe
quunt᷑: b¶ Et facta

eſt pꝛedicatio.i.publi

ca denunciatio.

—

c¶ Uſqquo ſoluãt
iram.i.paciſicent per
debitã ſatiſſactiõem.

3
.

d (Et conſederunt. hec: et boſoꝛamus et leuis

Pic vſequẽter deſcri· a ſabbatheus ſimul coopa
bitur ſe ueſt artonis ciſunt cum illis. Et ſteterut
as partes: quia ymo ſcm hec omnia vniuerſi ꝗ
delcribitur hec ſegue erant ex captiuitate. Et ele-
ſtratõ: ſcõo populi ſe git ſibi viros eſdras ſacer-
er gari pur iſicatlle gos pꝛincipes magnos de
galis inſtructõ: ibi ẽt dos pancipes 2
inhabitauerũt. Snia paibus coꝝ ſcm nomia:et
pme partij patʒ ex di ↄoſederunt nouilunio mẽſis
eſäne Ppoſtme decimi examinare negociu
demferen in iſtud. Et detminatuʒ eſt de
tur: e ¶ Et inierunt viris ꝗ habebãt vxoꝛes ali
manus ⁊c.i.iunxerůt enigẽas vſq; ad neomenia
eas adinuicem ad cõ pmi menſiſ: ⁊ inueti ſunt ex

Aegibeke ſi. ſacerdotibꝰ permixti q ha
ſacrificãdũ. g (In bebat alienigenas vxoꝛes.

exoꝛatõe.tempe naq Ex filijs ieſu ſilij ioſedech⁊
Gertcic⸗ öcanrneien fratrib eius:maſeas et elie
diu acg fuerat inca cerus ⁊ loꝛibus et ioadeus

èt inierũt manus ut expelle

ptiuitate int᷑ gentilej:
rent vxoꝛes ſuaſ:t ad litan

vbi nõ erant exercita
ti in lege: et ſic multi
ſimplicej ignoꝛabant
illicituʒ eſſe ſibi cum
mulieribalienigenis
matrimoniũ ↄtrahe/
re ſibi.

ꝓ ignoꝛãtia ſua.Et ex ſilijs
ſemmeri:maſeas et eſſes et
ieelech acarias. Et ex filijs
foſere liſomaſias hiſmaeniſ
et nathanae iuſſio reddꝰ et
talſas. Et ex leuitis:ioꝛab/
dus ⁊ ſemeis ⁊ colnis ⁊ ca
litas et facteas et coluas et
elionas. Et ex ſacris cãtoꝛi
bus:eliaſib caccaruſ.Et ex
oſtiarijs:ſallumus et tolba/
nes. Et ex iſrl: ex filijs foꝛo
oſi et remias et geddias et

melchias et michelus ⁊ ele

agçarus ⁊ iemmebiaſ ⁊ ban

nas. Et ex filijs iolamam:

chamas ⁊ cacharias iegre⸗

lus ⁊ ioddiuſ emmoth ⁊

helias. Et ex filijs cathoim

eliadaſ ⁊ liaſumuſ:gochias
Tlarimoth ⁊ gabdiſ ⁊ tebe
diaſ. Et ex filijs gebeſ:iohã
nes ⁊ amaniaſ ⁊ cabdiaſ ⁊
emẽſ.Et ex filijs banni:ola

mus ⁊ malluchus ⁊ iedde/

us ⁊ iaſub et aſabus et ieri/
moth.Et ex ſilijs addin:na

athus ⁊ mooſias et caleus

et raanas maaſeas matha/

thias ⁊ beſeel et bonnus et
manaſſes. Et ex filijs nuae

⁊ ſameas ⁊ ſimõ beniamin
⁊ malchus ⁊ marraſ.Et ex
filijs aſom: cariane matha

dum in xoꝛatõem arietem

¶ Tiber

noneas ⁊c afeaſ ⁊ melchias

thias ⁊ bannꝰ⁊ eliphalach

et manaſſes et ſemei.Et ex e
filijs bãni:hieremias ⁊ mo niin
odias ⁊ abꝛamuſ ⁊ iohel ⁊ D tn
baneas ⁊ pelias ⁊ ionas t eni,
marimoth et eliaſib et ma l
thaneuſ ⁊ eliaſis ⁊ oꝛiſas G« wa
dielus et ſemedius et ſam· iuuet
bꝛis ioſephꝰ. Et ex filijs no “ rlu cipo
bei:idelus ⁊ mathathias · ae gnudt.
ſabadus ⁊ ceheda ſedmiet lpn.
ieſſei baneas.Om̃es iſti cõ
iunxerũt ſibi vxoꝛes alieni/ ibee
genas ⁊ dimiſerunt eas ceG .D Mr 1
ſii. Et iphaltaucrunt ſa Ar
cerdotes ⁊ leuite ⁊ qui erãt ¶EKtin nn
ex iſrael in hierlin ⁊ in tota CE⸗ Palia J ii
vno regione:nouilunio mẽ quenter ponit᷑ po
ſis ſeptimi.Et erant filij iſrra puli iſracl ab alie
el in cõmoꝛationibus ſuis. nlsent ulaid
Et cõgregata eſt om̃is mul arii rugio⸗
cogregata ent m et patʒ ſentẽtia ex
titudo ſimul in aream q̃ eſt dictij Neem. viij.

exceptis q̃ ſequun

aꝗb oꝛiente põte ſacre. Et di 1
tur: i ¶ Abo

xerũt eſdre põtiſici et lecto

ri vt afferret legem moyſi qᷓ eeſace
tradita eſt a dño deo iſrael poꝛta aquaruʒ et
Et attulit eſdras põtifex le pooꝛta font.iij ca
gem om̃i multitudini eoꝛũ A acreoral h
a viro vſq; ad mulierem et patebat ingreſſus
omibus ſacerdotib audire ad atriũ ſacerdo-
legẽ nouilunio mẽſis ſepti tum et templũ: qᷓ
mi. Et legebat in area q eſt diegbaturlocs ſa⸗

ante ſacrã poꝛtã templi:a pᷣ
ma luce vſq; ad veſperã co
ram viris ⁊ mulieribus.Et
dederunt om̃es ſenſum ad
legem. Et ſtetit eſdras ſacer
dos ⁊ lectõ legis ſuꝑ lisne
um tribunal qð fabꝛicatuʒ S
erat.Et ſteterunt ad eũ ma/
thathias ⁊ ſamus ananias
acariaſ vꝛias ecechiaſ ⁊ bal

ſamus ad dexterã: ⁊ ad ſini
ſtram: faldeus miſael mala

chias abuſthas ſabus na/
badias ⁊ cacharias. Et aſ/
ſumpſit eſdras libꝝ coꝛam
om̃i multitudine: pᷣſidebat
n.in glia in ↄſpectu oium.

iimn

aſein
dicſtenni
amti
M
ewttnt

ifiͦ wer

puſ il

(Lutipal

k. ¶ Et cuʒ abſol

uiſſet legeʒ. i. ape⸗

ruiſſet lbe⸗ legis:

wviij. I ¶ Et in
multitudine lege/
bant legẽ dñi.i. in
terpꝛetabant᷑ vul-
gariçando ſimpli
cibus: vt patʒ Ne

emie. vij.
m Diej hic ſan
ctus ẽ a dño.ideſt

deputatus ad di-
uinaj laudej ⁊ ob
ſequia: Qui eſt ho
noꝛ et gloꝛia in ſe
cula ſcloꝝ Amẽ.

DPoſtilla vene
Cenale Ni
colai de lyra ſuꝑ
ſecũdum libꝛum

Eaͤre finit.

—

Et cům abſoluiſſet legem:

om̃es recti ſteterũt:et bene/
dixit eſdras dñm deum al
tiſſimũ:deũ ſabbaoth om̃i/
potẽtem.Et rñdit om̃is po
pulus amẽ. Et eleuatis ſur

ſum manibus: ꝓcidẽtes in

terram adoꝛauerunt dñm:
ieſus ⁊ banaeus ⁊ ſarebias

⁊ iadimuſ ⁊ accubus ⁊ ſab
batheus ⁊ calithes ⁊ acari

as et ioꝛadus et ananias et
philias leuite: qui docebãt
legeʒ dñi: t in multitudine
legebant legem dñi: ⁊ pꝛefe
rebant ſinguli eos qui intel
ligebant lectiõem. Et dixit
atharathes eldre põtifici ⁊
lectoni et leuitis ꝗ docebat
multitud inem dicẽs: Diẽs

Hic ſanctus eſt dño. Et om

nes fſiebet cum audiſſent le

gẽ. Et dixit eſdraſ: Digreſſi
ergo manducate pinguiſſi /

ma queq;:⁊ bibite dulciſſi/
ma queq;:et mittite munẽa
his qui nõ babent. Sanci

eni eſt hic dies dñi: nolite
meſti eſſe. Dñs enim clari/
ficabit vos.Et leuite denun

ciabãt in publico om̃ibus

dicentes: Dies hic ſanctus
eſt. Nolite meſti eſſe.Et ab
ierunt om̃es manducare et
biber̃ ⁊ epulari:et dare mu
nera his ꝗ nõ habebant vt
epulẽtur. Magnifice enim
ſunt exaltati verbiſ quibus

edocti ſunt. Et congregati

ſunt vniuerſi in hieruſalẽ ce
lebꝛare leticiam ſcdᷣm teſta⸗
mentum dñi dei iſrael.

Explicit liber Eſdre ſcs:

Incipit ꝓlogus in lib’ Cobie.
W 7 Rea ioz 2 Ffie plog tres hẽt
ptes bnciples t inchoatioem: ꝓgreſſionẽ:et
ↄcluſionẽ. Inchoatio ↄtinʒ deuotã ſalutatio
nẽ:⁊ illa ꝑs ꝑ ſe pʒ. Pꝛogreſſio cõtinet narra

tionẽ: q̃ hʒ

las. in qrum pᷣꝰ ponit᷑ “è
admiratio Piero. de ¶ Incipit plog beati hiero
inſtatia peritõis chꝛro nymi pᷣſbꝛi in libꝑ Tobie.
eci erhaldoe n5 NINLꝛomãcio et heli
2. er
deſino ⁊c. a ſbdit ibi/ odoꝛo epᷣiſ:Hiero
dẽ rõ duplex admira nymus ſbyter in

tõis. pᷣma eſt: qꝛ lilber dño ſalute. Mirãari nõ deſi

i ipt' eã C — „ — „
iſte ſeripr rchalde no exactiõis vꝛe inſtãtiam.

modicã hẽbat notici ¶Exigitiſ.n. vt libꝑ chaldeo
am: vñ dicit: At liæ ſermone ↄſcriptũ:ad latinũ
aldes fmnce Kbug ſtilũ trahã:libꝝ vtiq; tobie
c. ,
eſt: qa liber iſte apuid dueʒ hebꝛei dẽ cathalogo

E 2» — 1 — —
hebꝛeos nõ ẽ de cno diüinarũ ſcpturarũ ſecãtẽs
ne:et ita ſi tranſferret his qͥ ggiõgpha memoꝛãt:
eumr ke oꝛtt mo liu⸗ mãciparũt. Feci ſaſ deſide
Enrar wictt⸗ 6 „ſio vꝛo: nòn iñ meo ſtudio.
⁊c In ꝛ pte narratio Arguũt eniʒ nos hebꝛeoꝝ
nis diẽ ſe trãſtuliſſe li ſtudia: et imputãt nob ↄtrꝗ
bꝛũ ad petitiõem ipᷣo
rum:vñ dic:eci ſatij
deſiderio vio ⁊c᷑. In itia pte dic: ꝙ ex hoc incurrit indigna
tionẽ hebꝛeoꝝ:vñ dic: Arguũt.n.nos ⁊c. Cõcluſio oñdit fi
nalẽ Hiero.intentioem:q̃ eſt eoꝝ facẽ bñplacitũ:qð notat᷑
ibi Sʒ meli eſſe iudicãs.nec hoc facit negligent ſed cũ dili
gẽtia:qdð notat ibi Et qꝛ vicina ẽ.vbi dicẽ pitiſſimũ qſiuit
intpꝛetẽ.vlterpᷣ dic oꝛonib'eoꝝ attribuendũ eſt qcqd bo
ni ſequet᷑ de trãſlatõe ſua:vñ dic:Et oꝛonibꝰ vꝛis ⁊c. his di
ctis lr̃e inſiſtamꝰ. c Ernctdiei petitõis.vide ĩ opuſculo

de vocabulis biblie vbi ęxponit᷑ exactoꝛ. f Secãates.i.ſe oꝛdinẽ v
D

e
parãtes ⁊ repellẽtes d ¶ De catalogo.i.de numẽo e Di
uinarũ ſcripturarũ.vñ.ð.dixit in plogo galeato:q; ſapia q̃
vulgo ſalo mõis inſcribit᷑:⁊ Jeſu filij ſirach liber:a iudith:⸗
tobias ⁊ Deſter nõ ſunt in canone. Catalogus dẽ a cata qð
ẽ bꝛeuis:⁊ logos qð eſt ᷣmo: q̃ſi pſmo multa bꝛeuit ↄpꝛehen
dẽs:vt Oẽs ſancti oꝛate ꝓ nobis.⁊ in ꝓpoſito.xxij.libꝛi ve.
teſta.de cathalogo dicunt᷑ vt patebit. Catalogus ſᷣm hugui
cionẽ dẽ enũatio: oꝛdo:ſeries:vel bꝛeuis deſcriptio:vł iuſto
rũ numerꝰ. g ¶ Agiographa memoꝛãt.i.dicunt:vel No⸗
minãt. alia lr̃a.qd ſit agiographũ inuenies.ẽ.in ꝓlogo ſup
ioſue in pnci. Glo.quedã ſcribit᷑ ſuꝑ iſtũ locũ:q̃ talis ẽ:Po
tius ⁊ veri dixiſſet: Inter apocrypha:vel large accipit agio
grapha:q̃ſi ſcõꝝ ſcripta: ⁊ ita no eſt de nũo illoꝛ: nouẽ que
ꝓpꝛie dicunt᷑ agiographa:qᷣ ſunt de catalago hoc ẽ de nũo
xxij. libꝛoꝝ biblie.cõſiſtit.n. catalog in pẽtateucho:⁊. viij.
ꝓphetis:⁊.ix.agiographis. h¶¶ Mãciparũt.i.deder̃t vel
adiecerũt.mãcipare dẽ mancipiũ facẽ:in ſuitutẽ redigẽ:ma
nu captũ adducẽ:tradẽ:vel dare:vel ducẽ:⁊ ſimplicit᷑ ponit
ꝓ dare vel ducere. inuenit᷑ etiã neutrũ ꝓ fuire. Ré
meo ſtudio.i.nõ meo laboꝛe ſuppᷣ.ſolũ:qꝛ al mecũ laboꝛa
uit. ſ. chaldaic inipꝛes q mihi expoſuit hebꝛaice:et ego feci
ſcribi latine.vł: meo ſtudio:ſit datiui caſuj:vt ſit ſenſuſ:nõ
ſatiſfeci ſtudio meo.qꝛ ex hoc ſuſcitata eſt ð me emuloꝝ ĩ

dignatio qᷓ mihi ũt. k¶ Enim. ꝓ certe vel ae Ar. IRS
otra

guũt nos ⁊c. l ¶ Et imputat.i.impꝛoperãt. m

7

ſuũ canonẽ.i. ſuã bibliã que recte canõ dr. nã canon grece
regula dẽ latine.vñ biblia dĩ canõ.i.regula:eo ꝙ rce ducit:

¶ Liber

nec aliqñ alioꝛſum trahit. vl dẽ regula:eo ꝙ regat:⁊ g9
noꝛmã rẽe viuẽdi pᷣbeat:vl diſtoꝛtũ pꝛauũq; ad modi
S e. entionẽ de canone: nõ
ſim Iſið.in.vj.etym.ꝙ ſunt canonej euãgelioꝝ:⁊ ſũt a
nones ↄcilioꝛũ. Canones.iiij.euãgelioꝝ Ammoni: ale

regule coꝛꝛigat. Et qꝛ fecim h̊ m

ſuũ canonẽ latis aurib iſta
trãſferre. Sʒ meli eſſe iudi
cans phariſeoꝝ diſplicẽ iu
dicio:et epᷣoꝝ iuſſionib de
Huire:inſtiti vt potui.Et ꝗa
vicinà eſt chaldeoꝝ lingua
ſermoni Pebeaco:vu then

lingue peritiſſimũ loquacẽ

reperiẽs:uni diei laboꝛẽ ar
ripui:et ꝗcꝗd ille mihi he/
bꝛaid vᷣbis expᷣſſit:hoc ego
accitò nõꝛiõ ſermonib lati
nis expoſui. Oꝛatõib vꝛis
mẽercedẽ hun opis ↄpenſa⸗
borch gdin a⸗ didicero:
me qð iubere eſtis dignati
cõpleſſe.¶ Explicit ꝓlog.

xandrie pᷣmexco
gitauit: quem po
ſtea euſebi ceſari
enp ſecut:eos ple
niᷣpoſuit:qui iõ
facti ſũt: vt ꝑ eos
inuenir̃ ⁊ ſcir̃᷑ poſ
ſimqui reliquox
euageliſtarũ ſilia
aut ꝓpꝛia dixer̃t.
Sũt autẽ nũo de
cẽ: quoꝝ pᷣmↄti
net numeros in qꝗͥ

bus qttuoꝛ eadeʒ

dixert: Mathe:
marc:lucas:et io
hane).ſcos in qui
bus tres:mathe:
marc:lucaj.itius
in quib' ſilit᷑ tres
ſ. mathe:lucaj
iohãnes.q̃rt in qᷣ
iteꝝ tres: mathe
marcꝰ:iohes.qͥn/
tus in qbus duo:

lucaſ:mathe'.ſext in qbuj ðuo:mathe:marc.ſeptimꝰ

in qbus duo:mathe:iohes.octau in qbus duo: lucas
7 marc.non' in dbus duo:lucas:⁊ iohãnes.decim in
qbus ſinguli eoꝝ ꝓpꝛia q̃dã dixer̃t.quoꝝ: expõ hec eſt:
p ſingulos.n.euãgeliſtas numerꝰ quidã caplis affixꝰ ad

iacet:cui numero ſubdita ẽ era q̃daʒ ex minio notata qᷓ

indicat in q canone poſit ſit nũs cuiſ⸗ ubiecta ẽ era: vybi
gra: ſi eſt ; in pᷣᷣ canone:ſi ⁊* in ⁊:ſi ttia in itio:et ſic ꝑ
q;

ad decimũ pueniej.Si igit᷑ aꝑto q̊libet euã

gelio placuerit ſcire ꝗͥ reliquoꝝ euãgeliſtarũ ſimilia di/
xerũt:aſſumẽs adiacentẽ nũm capli:⁊ reqres ipᷣm nũm
in ſuo canone quẽ indicat:ibiq; inuenies qͥt ⁊ ꝗ dixerũt
⁊c̃. Canones generaliũ ↄcilioꝝ a tpibus ¶õſtãtini cepe

rũt. In pᷣcedentib' nãq; ãnis pſecu

felaud docẽdarũ
plebiũ mime dabat᷑ facultas ⁊c. n ¶ Phariſeoꝝ. vide
in opuſculo de vocabul biblie vbi expoit᷑ pharilei:h tñ
phariſei coit᷑ dici pñt iudei:a phare) qð ẽ diuiſio:qꝛ ſũt
a va fide diuiſi. nſtiti. trãſlatõi faciẽde. inſto as dẽ
õſtare:inſiſtẽ:inuigilare:inſudare:⁊ in ibꝰ vltimis ſigni
ficaioib ponit᷑ h. p ¶ Uicina.i.ofinis ⁊ ↄſilis:ſic hẽ in
pnci plogi galeati. ¶ Repiens quẽdã loqᷣcẽ.i.loq ſci
entẽ chaldaice ⁊ hebꝛaĩce:⁊ nõ ſolũ loquacẽ uel loquẽtẽ

ſed r ¶ Peritiffimũ.i.doctiſſimũ

⁊ ita bñ poterat interpᷣtari. t¶
diẽ qꝛ liber bꝛeuis ẽ ⁊ bꝛeuis laboꝛ

tuſq; ligue.
nu diei laboꝛẽ. hoc
q̃ſi vnp diei fuit ĩ e

traſlatoe. x ¶¶Accito.i. aduocato. xNoꝛio. q ſcri
bebat latinis lris ſic ego dictabã. y ¶ OHꝛonibvris re
cõ.i.att᷑buã vel pſoluaã.recõpẽſi are h dẽ reddẽ:pſoluẽ

remunerãe:iterũ trutinãe:eq

ercedẽ.i pᷣmiũ

eqre
⁊ p̃ciũ.ſ.oẽm vtilitatẽ. ⁊ ¶ Pui oꝑis.ad cuſ ↄpletio

u didicero.alioꝝ re

nem me yꝛis oꝛonib adinuiſtis ero. alie
latie, Beati eſſe vobis me ↄpleſſe.op illud qð vos

—

Dignati eſtis iubẽ.q.d.cũ intellexero vos gaudẽ:eo ꝙ

cõpleuerim qð iuſſiſtis:iõ oꝛonib vris attribuã: ſiq ex
hoc vtilitas ↄſequat᷑:qꝛ oꝛando ꝓ me tã efficacit me in
uiſtis. xplicit qliſcunq; expoſitio iſt ꝓplogi.

—

„
=.

S=

=
☛ =
= —
=

— —
S

==
=
S
Z
S E

enren,

übe⸗
ſtiſmoopo⸗
lluwcpel
niſitif
iümdon
Nſerpyitil
ppfis

11

hupenoe

S

Ihianetr,

Nhoinius
ſehcnut
ſepr⸗
ſitange
lrnirla
Plhon
Punaen
mnoit
ini tin
ſuleͤnni
iebelenea
lenn
kiinthe
fütnionse
ſbaquodo⸗

ogteſtli

erci
grund
Unlbisa
urgnati⸗
ali⸗

Puiin

1s

1 hinir
ummd
aia
uthe nn n
Vihum
Z
negint
ünich
Gganmowu
atbimtitt
unmunt
S
eciniſnin
mußi

—

igptfntin
pinin
biͦknik itn
tuiſnnf
ſ

enfk

ininid

Poſtilla ſuper libꝛum tobie incipit.

thei. xxiij. Poſtꝙ auxiliãte deo ſcripſi ſu
per libꝛos ſacre ſcripture canonicos ĩcipi
AACdo a pꝛicipio gene.⁊ ꝓcedẽdo vſq; ad fi
— X nez
apoca. de eiuſdeʒ ,
ſug aurilto ie⸗ ¶ Incipit liber tobie. Ca. I.
per alios intendo g .
ſeibere q no ſur⸗ Bbizs er

tribu ⁊ ciui

de canone :ſcilicʒ .
liber ſap. ecclaſti⸗ tate nepta/
cus: lagibe obt lim què eſt

ℳ
as: 7 .
coum ꝙ Diero/
nym in pꝛologo
galeato ꝗͥ pᷣmittit᷑
libꝛis regu:a ideʒ dicit de libꝛo Baruth:in e ꝓlogo:⁊
de ꝛ eſdre in ꝓlogo ſuꝑ eſdra:ꝓpter qð aſſũpſi verbuʒ
ꝓpõitũ: Hec opoꝛtuit ⁊c.i qͥ duo pñt notari. Pꝛimũ eſt
necitas opis pᷣcedẽtis:ibi Hec opoꝛtuit facere. Scòm ẽ
vtilitas oꝑis ſubſequẽtis: ibi Et ülla nõ omittere. Circa
bmũ ſciẽdũ ꝙ libꝛi ſacreſi crirure q canõici nũcupãt᷑ tã
te ſũt auctoꝛitatis:q quicq dibi cõtinet᷑ veꝝ tenet᷑ ⁊ idiſ
cuſſe:⁊ ꝑ ↄñs illud qð ex hoc ↄdludit᷑ manifeſte nã ſic ĩ
ſcrip uris phicis veritas ↄgnoſcit᷑ ꝑx reductionẽ ad pᷣma
pncipia ꝑ ſe nota:ſic in ſcripturis a catholicis doctoꝛibꝰ
traditis:veritas ↄgnoſcit᷑ quãtũ ad ea q̃ ſũt fide tenenda
p reductionẽ ad ſcripturas ſacre ſcipture canõicas: que
ſũt habite reuelatiõe diuina: cui nllo mõ flin po: eſt ſb/

eſſe: ppter qdð intellcũs eaꝝ necarp ẽ ecclie:⁊ iõ de expo

ſitiõe eaꝝ poteſt dici illud qð ſcribit᷑ ecc.xxiiij. Hec oĩa

liber vite.i.omnes libꝛi expoiti in oꝑe pᷣcedẽti cõtinent

in libꝛo vite.i. in libꝛo reuelate veruatis a deo qui eſt
ipᷣa vita.ſic eni diuina pᷣdeſtinatio dẽ liber vite:ſic ⁊ hec
ſcriptura diuinit reuelata liber vite dẽ:iũ qꝛ a vita per
eẽntiã ꝓcedit:vt dictũ eſt:tũ qꝛ ad vitaʒ beatã ꝑducit.
Circa ſcõm ↄſideradũ:ꝙ libꝛi qͥ nõ ſũt de canõe:recepti
ſũt ab ecclia:vt ad moꝝ infoꝛmationẽ in ea legãt᷑: tamẽ

eoꝝ auctoꝛitas ad ꝓbãdũ ea que in ↄtentionẽ veniunt

min idonea reputat᷑: vt dicit Pieronim in plogo ſup
libꝛũ iudith ⁊ i plogo ſuꝑ parabolas Salomòis: ꝓpi
qðſũt mioꝛis efficacie q; libꝛi canõici:⁊ iõ poſſumꝰ dicẽ
dño a quo ẽ oẽ bonũ illud qð ſcribit᷑ iudith.viij. Illa pꝰ
illa cogitaſti. licʒ eni in actu cogitãdi diuino nõ ſit pꝛius
poſteri cũ ſit vnic ⁊ ſimpliciſſinm:tñ in effectibus ab

õõ

eo pᷣcogitatis ẽ oꝛdo tꝑis ⁊ dignitatis:⁊ ſic veritas ſcri

pta in libꝛis canonicis pꝛioꝛ ẽ tpe quaãtũ ad plura:⁊ di/
gnitate quãtũ ad oĩa ꝙ; ſini illa que ſcribũt᷑ in nõ cano/
nicis:vtilis tñ eſt ad direc:iionẽ in via moꝝ:vt dictũ e
—2⸗ ꝑuenit᷑ ad regnũ celoꝝ:qð nobis ↄcedat ⁊c.¶.l.
O Obias ex tribu ⁊ ciuitate neptalim ⁊c. in ex

ponẽdo libꝛos qͥ non ſũt de canone intẽdo tene
re tpis oꝛdinẽ quo ſcripti ſunt:vel q in eis ↄtẽta
2tigerũt:exceptis libꝛis ſapiẽtie ⁊ eccleſiaſtici q moꝛalej
ſũt:⁊ poſt hiſtoꝛiales ponent᷑: vltimo vero ſcòs eſdre qͥ
minoꝛis auctoꝛitatis merito reputat᷑.Sic igit᷑ incipio a
libꝛo tobie cup hiſtoꝛia pᷣmo ↄtingit ſ.anno ſexto exe
chie regis iude:quia captiuat fuit tobias ꝑ ſalmanaſar

regẽ aſſyrioꝝ:vt pʒ infra eodẽ caplo:q regnũ decem tri

buũ captiuauit anno.vj.exechie:vt hꝛ.iij.regũ.xviij.
Liber igit iſte in duas ꝑtes diuidit᷑:qꝛ pmo deſcribit᷑ to
bie ouerſatio virtuoſa:2* dei ↄſolatio gratioſa.iiij.ca
pitulo.pꝛima ĩ du as.ſ.in ꝑtem pꝛĩcipalẽ ⁊ incidentalẽ q
incipit:ibi Eadẽ ita; die.pꝛima adhuc in tres: qꝛ pꝛio
deſcribit eius virtuoſa ↄuerſatio ĩ terra captiuitacis: ?

(Tobie

Ec opoꝛtuit facẽ:⁊a illa ñ omittẽ eoj, Mat

in ſupioꝛi

in terra natiuitatis:ibi ¶unq; eẽt iunioꝛ: 3 reuertit᷑ auctoꝛ
ad deſcribendũ ↄuerſatõem ei virtuoſa in ira captiuitatij
ibi Igit cũ ꝑ captiu itatẽ. Circa pmũ deſcribit᷑ pᷣmo genuj ⁊
loc ippcũ di: a ¶ Tobias ex tribu ⁊ c iuitaie neptali ⁊c.
eſt eni neptalim nomẽ equocũ ad ſignificãdũ vnã iribũ de
“M duodeci tribub iſrlł:
denoiatã a neptalim
filio iacob:⁊ ad ſigni
ficandũ quandã gali
lee ciuitateʒ ſic nomi
nata:de q̃ fuit tobias
oꝛiunduj pꝛopi quod
dicit: Ex tribu ⁊ ciui

b galilee ſupꝛa naaſõ pòſt
viã q duẽ ad occidẽtẽ:ĩ ſini
ſtrõ hñs ciuitatẽ ſephet:cũ
capt eẽt iĩ diebſ⸗ almanaſt ar
reg aſſyrioxꝝ in captitate tñ it b su
ppiꝗ pitafi deſernit it̊ tate neptalim. 2 c ſili
poſii viã vitanñ deſeruit ita modꝰ loquẽdi:ſic dic
Nd/ btüs gregoꝛi de bio
PbPägco: ſuit vir vene
rabilis gra benedict noie. eeſt ſuꝑioꝛibgalilee.
hoc dẽ:qꝛ duplex eſt galilea: vna eſt ſuꝑioꝛ: altera iĩferioꝛ:
ciuitas vero neptalim de q̃ tobias fuit oꝛiũdus: erat i gali-
lea ſuꝑioꝛi. c ¶ Supꝛa naaſon.nomẽ eſt ciuitatij:q̃ reſpe
ctu neptalim declinat ad mare mediterraneuʒ: vt pʒ in de-
ſcriptõe terre ſancte:⁊ ſic ciuitas neptalim ẽ in loco ſupioꝛi
Alibi vero naaſon ẽ nomẽ pꝛopꝛiũ pꝛicipis tribiude Nũi
vij. dR¶ Poſt viã que ducit ad occidentẽ.i qua ꝑte eſt ma
re mediterraneũ reſpectu neptalim:⁊ maris galilee qð ẽ ad
oꝛiẽtem reſpectu ciuitatis neptalim erat autẽ q̃dã via cõis
p quã res poꝛtabantur de vno mari ad aliud traſiẽs iuxta
neptali:⁊ ſic dẽ eẽ poſt illã viã reſpectu ſitus hierlm. n
ſiniſtro hñs ciuitatẽ ſephet.ſᷣm phum dextꝝ mũdi ẽ oꝛies
vñ incipit mor celi:⁊ occidẽs ſiniſtꝝ. ſᷣm vero cõeʒ moduʒ
loquẽdi quẽ magis ſequit᷑ ſcptura ſacra:ſiniſtꝝ mũdi eſt il
lud qð eſt ad ſiniſtrã hoĩs verſa facie ad oꝛientem: ⁊ ſic ꝑs
adlonaris eſt ſiniſtra ꝑs mũdi. ciuitas vero ſephet ẽ in aq/
lonari ꝑte reſpectu neptalim:vt pʒ ĩ deſcriptõe terre ſancte
iſta vero de tribu iuda ⁊ ciuitate tobie dicunt h̊ ad ↄfirma
tõeʒ veritatis hiſtoꝛie. ¶ ¶ Cũ capt eẽt in diebꝰ ſalmana
ſar.ex hoc pʒ ꝙ nõ fuit captiuat i pma captiuacõe filioꝛuʒ
filioꝝ iſrł:qua fecit teglatphalaſar rex aſſyrioꝝ:ð q̃ hꝛ.iiij
regũ.xv.ſʒ in ſcõa qua fec ſalmanaſar ſexto ãno exechie re⸗
glis iuda:vt hi.iiij.reg.xviij.⁊ ſic pʒ ꝙ hec hiſtoꝛia incepit a
ſexto anno ecechie regis iuda:vt dem eſt.s. ſʒ qñ terminata
fuerit.dicunt aliq:ꝙ hoc fuit poſt deſtruaoem ciuitatl hie
ruſalẽ factã ꝑ nabuch.eo ꝙ dicit tobias ifra.xiij.ca. Hierlʒ
ciuitas dei caſtigauit te dñs ⁊c̃.ſʒ hoc ſtare nõ põt: qꝛ i fine
hublibꝛi dẽ: ꝙ ↄpletis annis.cij.ſepultus fuit tobias:plurej
aũt anni fluxerũt a ſexto anno exechie vſq; ad dictam de/
ſtructõeʒ. na egechias regnauit.xxix. annis. tobias aũt fuit
captiuat anno er ſexto:⁊ ſic de anis egechie remanẽt.xxiij.
poſt captiuitatẽ tobie:p egechiã regnauit manaſſes filiꝰ ei
annis. lv. iiij regũ .xxj. ⁊ poſt eũ ioſias fil e annis.xxxj.
poſt quẽ regnauit ioachaęf li eptribus mẽſibus qͥ compu
tant᷑ in annis pꝛis:poſt eũ regnauit frat e eliachim.xj. an
nis. iiij. regũ xxiij. poſt eũ regnauit ioachi fili eius tribus
menſib qui ↄputant᷑ in annis pꝛis: poſt quẽ regnauit ſede/-
chias duobannis añ deſtructoem ciuitatis. iiij.reg.xxiiij.
iannii imul iũcti faciũt annos.cxxxj.⁊ ad hos adiungẽ

i ſunt anni quos habuit tobias anqꝙ; captiuaret:qꝛ iã erat

etati) tante ꝙ habebat vxoꝛẽ ⁊ filiũ:vt hĩ infra eo ẽ ca.qd

aũt allegat᷑ in ↄtrariũ: Hierlm ciuitas dei te caſtigauit dns
⁊c̃.nõ valet qꝛ Ppherſ fuit de futuro: vt videbit ibidẽ do/
mino cõcedente. g ¶ In captiuitate tñ poſitus via verita
tis non deſeruit. ad idolatriam declinando cum tamen in-
ter idolatras habitaret: ⁊ ſic fideliter ſe habuit erga deum
⁊ etiam miſericoꝛditer erga pꝛoximum: ideo ſubditur:
h ¶Ita vt omnia que habere potẽat quotidie ⁊c.⁊ ſt ubuit

—

õ

b ¶ LCuq; eſet iunioꝛ c ic aſñter deſcribit virtuoſa eiu/
puerſatio ĩ terra natiuitatis: ⁊ pmo reſpectu ꝓpꝛie ꝑſone:2
reſpectu domſue:ibi Cũ vero fact fuiſſet vir ⁊c. Circa pꝛi

mũu dẽ: h ¶ Luũq; eẽt iunioꝛ oibꝰ cc᷑.ſ.pſonis notabilibus
qꝛ ſimplicit loquẽdo multi ert iunioꝛes eo ĩ tribu neptali.
i. diſſolutionia laſci ..
uie k ¶ Geſſit i ope vt oĩia q habere poterat qᷣti
re. nã in obbus matu qiie ↄcaptiuis fib ꝗ erant
re ſe gerchat a bone ex ep gnẽ imptiret. Cuᷣnq;
ſte. 1. Deniq; oaum exer gne une. ,
iret oẽ ad vituloj au et iunioꝛ oib in tribu ne
reos ac. ſicut di. ijre plali: nihil tamẽ puẽile geſ
i hiceor ieſe lit in ope. Dinich cum irẽt
ex 4 oẽs ad vitulos aureos qͥs
„ 9 „. le⸗
Prertnesna riice⸗ hieroboã fecerat rex iſrl:h
z ſic eũ interficeret: ſi ſol ſugiebat cõſoia oim:
ppe ie naonars deß⸗ et pgebat ad hierim ad tẽ-
in Hierlm. fecit dð AEl. Ri
vituloj aureos:ponẽ) plũ dñüct ibi ado ꝛabat do
eos in ouob' locis e Minu deu iſrl: õla pᷣmitiua
gni ſui: ⁊ pcepit pꝛlo ſua: et decimas ſuas fidelit᷑
vt ibi adoꝛarẽt ĩ ſolẽ offferẽs: ita vt ĩ tertio anno

nitatib⸗ oñi:tamẽ ili
er deee ve ret oẽm decimatõez. Hèc
latent ibõt in hierkin ⁊ his ſilia ſim lege dei pue/
de Raae rul obleruaber Cuũ voͤ fa⸗
as:ideo ſubdit᷑:n ctus fuiſſet vir:accepit vxo
Re r ſee f ré anna de ribu ſua: genu⸗
a dcis vitulis. per ta itqʒ ex ea filiũ nomẽ ſuuʒi
lẽ modũ loquẽdi o: pohtes ei:quẽ ab infantia ii
e “ domo mere deü docuit: abſtine
aucharad bie e ab oi pcto. Ygitůͦr d b
rlin. ſcom pᷣceptũ dni captiuitate deueniſſe et cum
oEt ibi adoꝛabat vxoꝛe ſua ⁊ ſilio ĩ ciuitateʒ

dñm: ⁊? non vitulos niniuẽ cũ oĩ tribu ſua:&t cũ
aureos. p ¶ Oia p/

reos. p ¶ Oia p oẽꝗ èderẽt ex cibis gẽtiliũ:
e ahid am iſte cuſtodiuit aiam ſuas:
cedebãt in ſuſtenrati· nNũq; ↄtaminat᷑ ẽ in eſc eo
onẽ ſacerdotũ.¶q
Et decimas ſuas.que

due erãt: vna q̃ fiebat ſingulis ãnis ꝓ ſuſtẽtatiõe leuitarũ:
alia que fiebat a tertio anno in tertiũ pꝛo ſuſtẽtatione pau
perũ: de vtraq; habet᷑ deu.xiiij.vtranq; ſoluebat thobias
fidelit:ideo ſubdit᷑: r ¶ Ita vt in tertio anno ⁊c.⁊ da non
ſolũ iſta bona: ſed multa alia faciebat etiã a tꝑe iuuẽtutis
ſue:iõ ſubdit᷑: s Per r bis ſilia ⁊c. ⁊ ponit᷑ hic pueruluj
ꝓ iuuenę:nꝗ talia facere nõ potuit añq haberet vſuʒ ratõ/
nis. t ¶ ¶u vero. Hic conſequenter deſcribitur virtus to
bie reſpectu domus ſue:cũ dicitur: ¶um vero factus fuiſſʒ
vir.i.potens generare:⁊ ſciẽs regere domũ ſuam:quia ma
trimoniũ non contraxit motus libidine: ſed intẽtone pꝛolł
ad dei cultum ꝓcreande. v Aerepir annã vxoꝛem ſuaʒ
de tribu ſua Hoc eni fuit pꝛeceptum: Nũi vltimo.maxime
quãdo mulier ſuccedebat ĩ hereditate paterna:ne ſi contra
heret cum viro alterius tribus:hereditas ſua ad tribuʒ ali
am tranſiret: ⁊ ſic ſoꝛtes confunderẽtur. x¶ Genuitq; ex
ea filium. valde ſibi ſimilẽ in coꝛpoꝛe:vt habetur infra.vij
ca'. etiam nomine: ideo ſubditur: . nen ſuum impo/⸗
nens ei.⁊ etiã mente:iõ ſubditur: a ¶ Quem ab infantia
timere deuʒ docuit.pꝛopter qð in virtute firmioꝛ fuit: ſᷣm

ꝓſelitiſ ⁊ aduenis miniſtra

*

tũ ad exercitium pietatis:? patiẽtie ĩ

aut venjſſz i rages ciuitatẽ

illud pꝛouer. xxij. Adoleſcens iuxta viam ſt
ſenuerit non recedet ab ea: 1 ſic repꝛeſentabat perſo
patris per oĩa. be ar bicntuackaar d
bendum virtutẽ tobie in terra captiuitatis:a mo.
auerſis: bi Doſt
mum dicit: ¶ b

rũ.Et qm̃ memoꝛ fuit dñi iĩ Igit cũ per capti.
toto coꝛde noract de e o. ſua
us gr̃aʒ ĩ ↄſpectu ſalmana- lo: ex quo pa
ſar Egit dedit illi ptãte,z ſer gnueſti
quocuũq; vellet ire:hñs li ſettante etatis qñ
bertatẽ q cũq; facere volu/ fuit captiuatu ꝙ
iſſet. Pergebat ei poẽs q prbeen iliu
erãt in captiuitate:⁊ moni/ tum aeri imt
ta ſalutis dabat eis. Cùm valde ð iudeis ca

ptiuatis: eſt hy-
pbole. Cle

medoʒct ex bis ꝗb bono- Hade ibid gal
dar furataegebabulſet umn iuceslſere
ece taleta arget:⁊ cum in pphibitis:ſic ſunt

multa turba generis ſui gã
bellu egẽtẽ videret qui erat

carnes poꝛcine
h'mõi. f( Iſte

ex tribu eb:ſũb cyrogpho cuſtociuit aiaz ſu
dedit illi memoꝛatũ põduſ n a fi eh us
argẽti. Noſt multuʒ vo tẽ ¶Dedit ill de gra
poꝛis moꝛtuo ſalmanaſar tiam ⁊c. ꝓpi iuſti
rege:cũ regnaret ſennache cid ualie loſepb
rib filõ eius ꝓ eo:ẽt ſilios iſ nio ene dj dda
rael exoſos haberet ĩ ↄſpe mnieli ſocijſq; eius
ctu ſuo:tobias qͥtidie pge ioſpectu regis ba

bat p oẽm cognatõem ſuã bronis Dañ ij.

PBut H t dedit illi
7 ↄſolabat᷑ eos: diuidebat p atẽ ræ ſicut na-

q vnicuiq; ꝓut porat ð fa buſardã fec hiere
cultatibꝰſuis.Eſuriẽtes ale mie de pᷣcepto re⸗
bat:nudiſq; veſtimẽta pbe e
bat:⁊ moꝛtuis atq; occiſis ba eni poes a.
ſeplturã ſolicit᷑ exhibebat magis volẽs hita
füyß⸗reei ira aliena ad
Oirmandũ capti

uos i bono:ꝙᷓᷓ redire ad ꝓpa:⁊ maxie qꝛ tũc regnu dece
tribuũ erat occupatũ a geẽtilib' idolatris qg illic trãſtu
lerat ſalmanaſar:vt hẽ.iiij.regũ.xvij. R ¶ Eu aut pue
niſſet i rages ciuitatẽ medoꝝ. circuibat eni ciuitates in
quibꝰ erãt iudei captiui:vt eos cõſolaretur. l CEt ex

his qb' honoꝛarfuerat c rex eni non ſolũ honoꝛauit
eũ dono libertatis ſʒ etiã pecunie. m bellũ egetẽ
Blaeret Plud ceteris ↄtribulibꝰſuis. n ¶ Sub cyrogra
i

pho dedit illi.i ſub ↄditõne reſtituẽdi:ſi poſſibilitas al
foꝛet. o ¶ Poſt multũ. Dic cõſequẽter deſcribit᷑ virt

tobie quatũ ad exercitiũ patientie: pmo ab extraneis
2 a ꝓpindqs.ca.ij. Circa pmũ pꝛemittit occaſio ꝑſecutio
nis tobie:cũ dẽ: p WBormo ſalmanaſar rege. ꝗᷣ ha-
bebat eũ in honoꝛe. q ¶ Cu regnaret ſennacherib.qui
regnum iuda multiplicit inuaſit.iiij.reg. xviij. r ¶Et
fi. iſrael exoſos ha.in conſpectu ſuo.i.illos qui captiui
erãt in regno ſuo: quos tobias cõſolobatur non ſolum
verbis: ſed etiam muneribus ⁊ alijs modis: ideo ſub⸗
ditur: Tobias quotidie pergebat ⁊c.· ſubditur cau
ſa odij ſennacherib contra filios iſrael cum dicitur:

Cinonue

ſbentei/
fint
anra,
Gnime
fiibi
Peleni
inin
Ute
bnr
Ctn.

mülm
urer
6
mn iunt
Mutin

iz

itu⸗
ahaitti
airti
Wls
wign
H
itn
edn
mlahe
nte

EE

1 iſen
1 Vrifthe
ninen

—„W

2
S =
S=
= E

=

„52

vna nocte pcuſſit in exercitu ſuo.c.hxxv.milia bellato
rũ:⁊ ſic ↄpulſus fuit fugere cũ paucis ad trã ſuaʒ:vt hẽ
iiij.reg.xix. v¶ Pꝛopt blaſphemiã ſuã.ↄtra deũ mul
tiplice: vt ibidẽ h?. x ¶ Lobias ſepeliebat coꝛꝑa. eoꝝ
cũ piculo no ſolũ
reʒ: ſʒ etia ꝑſone

ſue: ex ä fem eiuj Dẽniq; cũ reuͦſus eſſet rex

apparet magij cõ ſenacherib fugiẽs a iudea

ile: 2 le 5 auã ci 1
zaenalileng ſe plagã quã circa eũ fecerat

pgtientie:cũ diceiit de pꝛopt blaſphemiã ſuã

yAt vbi nũci ⁊ iral multos occideret ex
aud etregi ſaei, filijs iſtk tobias ſepeliebat
iuri momuoag, coꝛpa eop. At übi nuncia
Juſſit euʒ occidi tuʒ ẽ regi:iuſſit eũ occidi:⁊
7c. 3 ¶Tobias tulitoẽm ſubſtãtiã e.To/
c mugies nuch l. biãas vero cũ ſilio ſuo ⁊ ci
vit⸗ a vpxoꝛe ſugiẽs nudus latuit
Quia multi dili dies pᷣo q̃dragitaqnq; oc/-
gebant eũ: ꝓpter ciderũt regẽ filij ipᷣ. Et re

n re alt uerſus ẽ tobias ĩ domũ ſu
us in teptatoe faa am: oiſq; facultas er reſti
puẽtũ iõ ſbdit re tuta eſt ei. (Ca. II.
gis occiſio: q̃ hx Oſt hẽc vero cũ eſſʒ
vicerawem dies feſr dñi: ⁊ factũ

di Et renerſuſet eeét pꝛãdiũ bonũ in domo

tobias c. (. I. to bie:dixit filið ſuo: Aade

No. Doſt ſtra timẽtes deũ vt epulen
ÿ actoꝛ

. Oſt hec ⁊adaduc aliqͥs dè iribu no

ſcripſit tobie pa tur nobiſcũ . Cũqʒ; ab iſſet
tiẽtia ab exrrane reuerſus nunciauit ei vnu
is:H ↄnr idẽ fac a ex filijs iſrł iugulatũ iacere

ꝓpinds ꝗ tobiaz ĩ platea.Statiq; exiliẽs de

deonne be ĩe accubitu ſuo: reliquẽs pꝛã

i duas ptej:nã pi diũ ieiun puenit ad coꝛp
mo fit hoc a ſua tòllenſq; illud poꝛtauit ad
cognatone:⁊ a ꝓ domũ ſuã occulte:vt dum

rone Din ſol occubuiſſet caute ſepe-
buc ĩ duas ʒ du liret eũ. Cunq; occultaſſet
plicẽ caſũ:qua co coꝛpꝰmãducauit panẽ cuʒ
nar ſui euz iniu luctu et tremoꝛe:mẽmoꝛas
eicrepabant: jjlũ ſermonẽ quẽ dixit dñs
ponit ibi: Cotigit ies ſe-
aüt. Pꝛia adhuc EP amos ꝓpham. Dies ſe
in duaſ:qꝛ pꝛimo D
ponit᷑ oꝑatio to ⸗
bie ſãcta:ꝛ cognatoꝝ ſuoꝝ: ĩq epatio iniuſta:ibi Argu
ebãt aũt.Circa pᷣmũ dẽ: a en hec vo cũ eſſet dies
feſſꝰ ⁊c. ex hpʒ ꝙ in dieb feſtiuis liciiũ eſt viuere lauti
⁊ magis delicate ꝓpt reuerẽtia feſti: nõ tñ ꝓpt gulam:
ſim ꝙ dẽ Neemie.viij. Ite ⁊ ↄmedite pinguia: ⁊ bibite
mulium:a mittite ptes eis qͥ nõ pᷣparauerũt ſibi: qꝛ di

es ſcũj dñi ẽ. ixit fi. ſuo.vt exercẽt ĩ pietat offictio

c¶ Hade ⁊ adduc aliqᷣſ.eoj curialr iuitãdo:vt ſic tollat᷑
ab eis vecũdia petẽdi. etri. nr̃a.qꝛ mag tenemur
Phinh i tñ ſint boni:io ſbdit: Timẽtes deũ ⁊c. ſub-
dit᷑: e ¶ Mũciauit ⁊c. ĩ platea iacere.tãqᷓ cadauer vile.

t¶ Deniq; 1c. fugiẽs a iudea plagã ⁊c᷑. nam angelx dñi

¶ Statiq; exiliẽs ⁊c. ex qͥ pʒ feruoꝛ tobie circa pietat opa
g (Kolleſq; illud poꝛ. ad do.ſu. occulte ⁊c. vt lic op pieta
tis ipenderet:⁊ offenſaʒ regis euaderet. h ¶⸗
panẽ cũ luctu.ex iniuſta ꝓpinqͥ moꝛte. i⸗

agucauit
Et tremoꝛe.ne

foꝛte ſcm̃ ſuũ ſciſcitaret᷑ a rege. R ¶ Memoꝛãs illũ ſermo⸗

ſti veſtri ↄuertent ĩ lamẽta

tõem ⁊ luctũ. Cũ vero ſol
occubuiſſet: abijt ⁊ lepeli-

uit eũ. Arguebãt aũt eum

oẽs ꝓximi el: dicẽtes: Jã
hur rei cauſa intfici iuſſus

es:Et vix effugiſti moꝛtiſim

perium:⁊ iteꝝ ſepel moꝛtu
os: Sʒ tõbias plus timẽs
deũ qᷓ; règẽ: rapiebat coꝛ
pa occiſoꝝ ⁊ occultabat ĩ

domo ſua:⁊ medijs nocti/

b' ſepeliebat ea. COntigit

daüt vt q̃dã die fatigat a ſe-

pultura veniẽs domum ia

ctaſſet ſe iuxta parietẽ ⁊ ob

doꝛmiſſet:⁊ ex nido hirun
dinũ doꝛmienti illi: calida
ſtercoꝛa inciderẽt ſuꝑ ocu/
los eb: fieretq; cec. Hanc
aũt tẽptatõeʒ iõ pꝑmiſit do/
minus euenire illi:vt poſte
ris daretur exemplũ patiẽ

tie ei ſicut ⁊ ſancii iob. Nã
cum ab infantia ſua ſp deũ

timuerit ⁊ mãdata eĩ cuſto
dierit:nòn eſt ↄtriſta ↄtra
deũ ꝙ plaga cecitatis eue/
nerit ei:ſʒ imobilis in dei ti
moꝛe pmãũãſit:agẽſ gr̃as ðo
omnibꝰ dieb vite ſue. Nãa
ſicũt beato iob inſultabãt
reges:ità iſti parentes ⁊ co/
gnati eb irridebant vitam
er dickntes: Abi eſt ſpes
tua pꝛo qua elemoſynas ⁊

ſepulturas faciebas? To

nẽ quẽ dicit dñs ꝑ a/

mos ꝓphaʒ. viij. ca.

Dies leſti vꝛi ↄuertẽt᷑
in luciũ ⁊ lametatio
nẽ. dies eni feſtus ali
qñ rõnabilit᷑ fit dies
lucx ꝓpt᷑ caſũ ſuꝑue
nientẽ.ꝓphauit autẽ
amos tpe oxie reg iu
da:vt patet i pucipio
ſue pphetie:tobia) ve
ro captiuat fuit ſex/

to anno ecechie:vt di

ctũ ẽ ca.pᷣcedẽti:qᷣ fu/

it qr rex ab ogia re/

ge:⁊ ſic tobias pꝓphiõ

amoſſcire potuit ⁊ re
memoꝛari l¶ Argu
ebãt. Pic ↄñter ponit᷑
amicoꝝ tobie ĩcrepa
tio iniuſta cũ dẽ: Ar/
guebãt aũt eü oẽs ꝓ
ximi ſui. ⁊ dẽ oẽs qa
ꝓximi ep tã cognatõ
ne q; vicinitate eũ ar
guebaät m¶Et vix
effugiſti moꝛtl ipiũ.

i.moꝛtẽ ſuꝑ te ipata,z

——

vt dcm̃ eſt ſupꝛa.¶ n
Sed tobias pł timẽ
deü. qui coꝛpꝰ ⁊ aiaʒ
põt mittere ĩ gehenã.

.

o ¶ Quã regẽ. q

. q ſug
coꝛpꝰtm hʒ drai

Rapiebat coꝛpa occi
ſoꝝ.exercens pietatij
opera. q ¶ Cotigit
aut. Hic ponitur cau
ſa icrepaionis ſcõa:⁊
2 increpatio ipᷣa: ibi
Nam iicut btõ iob.
LCirca pꝛimũ ſciendũ
ꝙ caula huſ increpa
iõnis fuit cecitas ſuꝑ
ueniens tobie: quam
ed cognati attribue/
bãt eõ demeritig fal

ſo: ſic di: q ¶ Lonti

git aüt c. 2 gilra vi
q; ibi: r ¶ Iieretq;

cec. hbꝰnon vr fuiſſe ex naturali ſtercoꝛis vtute:maxie cũ ñ

ceciderit ſuꝑ e oculos aꝑtos ſʒ clauſos:ſʒ ex oꝛdinatõe dei

qᷓ actoꝛ ẽ mali pene: vt ſic tobias poſteris eſſet exẽplar pati
Pa

entie:iõ ſbdit: s Ue en.
tõeʒ:iõ ſubdit᷑ poſtea. t

ut tẽptatõeʒ. qᷓ fuit ad tobie ꝓba
Nõ eſt ↄtriſtat ↄ dñm ⁊c.⁊ pʒ

lr̃a. v( Naã ticut c. Dicↄſequẽter deſcribit increpato in
iuſta cũ di: Tlã ſiẽ btõ iob iſultabãt reges.i.e amici q erat
potẽtes: ꝓpt᷑ qð h̊ reges dicũt ⁊ foꝛte reges fuer̃t:ad lr̃aʒ:nõ

2*

antiq

ri qlibet ciuitate erat vnrex:vt pʒ ioſue.xij. x¶ Nta

iſti pentes ⁊ cognati ep irridebet vitã ep. ꝑ qð inuit:ꝙ irri-
vbi ẽ ſpes tua ac.ex

debãt eũ qſi ſingul diebꝰ. Vy¶ Dicẽtes:

—

*

—

quo videt᷑: ꝙ iſti remuneratoͤem boni ⁊ mali credebãt eſſe

gula eſt veritatis. e ¶ Et oĩa ludic

ia tua. penas iſeren

im in vita pñti:ſicut ⁊ amici iob: vt ibidẽ fuit diffuſe della do: (¶ Juſta:alias vera ſunt. ꝓpi peti demerita. ¶ nnl
ratũ: æ qꝛ hoc eſt erroneũ:iõ tobias increpabat eos dicens: Et oõẽs vie tue miſericoꝛdie ⁊ veritas.i.iĩ oibꝰ oꝑibꝰtuis n⸗
30 Nolite ita loqui. in vbis eni erroneis nulli debet defer relucʒ miſericoꝛdia ⁊ iuſticia:nã oẽ bonũ a deo collatũ üun
ri. a ( Qm filij ſanctoꝝ ſum.i. abꝛaam iſaac ⁊ iacob: q ꝓcedit ex diuina bonitate ⁊ liberalitate:q eſt pꝛincipiuʒ ſid̃
fidẽ expectabant in 7 fons miſericoꝛ⸗ 1
nturo cteingz remn/ . „ die: ⁊ ſic appar ſhfi
ncratõeʒ: m ꝙ decla bias vero increpabat eos tua iüſta ſunt:t oẽs vie tue ibi miſertcontat Cn
ar aplsbebee ii — dices: Molite ita loqui: am miſerieoꝛdia ⁊ veritas ⁊ iu iiſſiuſicla ia ſtn
SH erpertam filiſſeõ ſum ẽt vita illã ex dicium. Et nunc domine cit oia im oꝛdin ſt
2eſſide: ſcut ⁊ ba ſpectam: quã de daturẽ memoꝛ eſio mei: ⁊ ne vin“ I aut pemelc mul *
tres nfi. c ¶ Znn a his qui ſidẽ ſuã nunq; mu dictã ſumas de pctis meis deſt actoꝛ:infer ſrln
pero⸗ Hie oñter inere tãt ab eo. Anna vero vxoꝛ neq; reminiſcaris delicta tur cõiter ꝓ ome iltn
pat tobias a ꝓpa vxx eæpꝰ jbat ad op textrinuʒ q mea vel parentũ meoꝛum. tito: a ſic relucet lalini
oꝛe ſua: qð tanto grra / 7 1 Jiſ yo bi iuſticia: qꝛ ſ̃ wnn
up eſt: quãto vxoꝛ efſt tidie:⁊ de laboꝛe manuum Qm nõn obediuim pꝛece punit caten ninet
