caſu:eo ꝙ noĩa hebꝛaica ſũt ideclinabilia:⁊ dicũt excelſa re

ſpiciẽtiũ: qꝛ iñ põt vidẽi lõge:Fʒ alioj vo dicũt excelſa ſpecu
lãtiũ:qꝛ ibi hitabat viri i lege ſtudioſi. b ¶ Et nom ebaẽ
iſte fuit leuita ð filis choꝛe: ut. hz.j.ꝑalip.vj. AE re

3

7 nõ ex me. Alid aũt „

natione ad bonũ po/

cedit:qꝛ pmo deſcribit᷑ ppli iirl ꝑ reges gubernatio
.ſecudo h gubernatiois qdã recapitulatio ? ſupple
tio ĩ libꝛij) ꝑalip. Pꝛima in duas:qꝛ bmo agit᷑ de regno ir k
vnito: ſecudo de biꝑtito ʒ ⁊ qrto libꝛo: ꝓpt qð liber regna

uit vir vn de ramathaim. ꝑ m in fine debet

, Narn
7 4

—
. 2

4. HW P&1

A„

nö ꝙ eẽt de tribu ephꝛaim: ſed qꝛ manebat in möte Ppbis
im: ut pꝛedictũ ẽ: ſicut alids dẽ ciuis pariſienſis quis

it na

tione anglicus. Aliqui vo dicũt ꝙ dẽ ephꝛate ab ephꝛata
que altero noĩe dẽ bethleem eo ꝙꝙ mater ei fuit de bethleeʒ
ſed hoc nõ ẽ viſile:qꝛ filij nõ ↄgnominant᷑ a matrib: ſed a

pꝛibꝰ. Et habuit du⸗
as vxoꝛes: pꝛima eni
ſ.anna fuit ſterilis:et
iõ aliã ſupduxit.
Et aſcẽdebat ⁊c
i. in feſto paſche pen⸗/
tecoſtes ⁊ tabernacu
loꝛum.iſtis.n.tribus
tpᷣoꝛib debebat appa

4

rere oẽ maſculinũ co

ram dño:ut habetur
Exo.xxiij.verũtamẽ
aliqñ parcebat᷑ pplo
de duab' feſtiuitatib
vltimis ꝓpter longi/
tudinẽ vie ad locum
cult' diuini: vel alia
cauſa rõnabili.vtruʒ
aüt iſte aſcenderet ſe⸗
mel in anno vel pluri
es nõ habet᷑ expᷣſſe ex
textu:videt᷑ tũ magis
ꝓꝙ ſemel:eo ꝙ ſubdit᷑
pea:¶ Sicqʒ faciebat
p ſingulos ãnos cuʒ
redeũte tpe in domo
dei aſcenderẽt.

e ¶ Erãt aũt ibi duo

filij heli ofni.ſic debʒ
ſcribi ꝑ i in fſine.
f¶Deditq; fenenne
vxoꝛi ſue ⁊ẽ i.nouaj
veſtes ꝓ ſolẽnitate:
ut dicũt aliq: melius
tñ videt᷑ ſ.q p hoc in
telligat᷑ ptes ſacrificij
faciebat.n.helchana
hoſtiã paciſicaʒ dño
ꝓ gĩaꝝ actione: de q̃
vna ps incendebatur
ſup altare.ſ.adeps:re
liqua erat ſacerdotis
ut pectuſculũ ⁊ armꝰ

dexter:relique carne,

erant offerẽtij:⁊ ð iſt
Dabat ptes filijs ⁊ fi/
liabꝰ⁊ vxoꝛibq̃ſi qd
ſacrũ. g ¶ NHnne aut

nomẽ vni anna:⁊ nomẽ ſe/

cunde fenenna. Fueruntq;

fenẽne filij:ãane aũt nõ erãt
liberi. Et aſcẽdebat vir ille
de ciuitate ſua ſtatutis die/
bus ut adoꝛaret ⁊ ſacriſi/
caret dño exercituũ i ſylo.
Erant aũt ibi duo filij heli
ofni ⁊ phinees ſacerdotes

dñſi. Venit ergo dies ⁊ im
molauit helchana:deditq;

fenẽne vxoꝛi ſue ⁊ cũctis fi
lijs ei filiab ptes. Ynnẽ
aũt dedit ptẽ vnaʒ triſtis:
qã annã diligebat.Dñs ãt
ↄcluſerat vuluã ei. Affligẽ
bat quoq; eã emula ei: et
vehement᷑ angebat: intãtũ
ut expꝛobꝛaret ꝙ dð ñocon
cluſiſſet vuluã e. Sicq; ſa
ciebat ꝑ ſingulos ãnos cũ
redeũte tpe aſcẽderẽt adaẽ
plũ dñi: ⁊ ſic ꝓuocabãt eã
Poꝛo illa flebat: èt nõ ca
piebat cibũ. Dixit ergo ei
helchana vir ſuꝰ:anna cur
fles: ⁊ q̃re nõ comedis: et
q;obꝛem affligit coꝛ tuũ:
Nũquũᷣid nõ ego melioꝛ ti
bi ſuʒ qᷓ; decẽ filij. Sürre⸗/
xit aũt ãna poſtq; comeðᷣ
rat ⁊ bibera t in ſylo.Et hẽ

li ſacerdote ſedẽte ſuꝑ ſellã

añ poſtes dom dñi cũ eſſʒ
anna amara aio:oꝛauit ad
dñm flens largit᷑:⁊ votum

dedit ⁊cʒ . nõ.ſ.de datiõe:ſʒ qꝛ nõ hẽbat libꝛos de ãna qb
ptes darent᷑:iõ ſubdit: h ¶ Quia annã diligebat.ppti qð

mag triſtabat᷑ ð ſterilitate ipi .In hebꝛeo habet:
b rõ ſubdit᷑:qꝛ anã diligebat:a in h

pulchꝛã uel duplicẽ.cui rõ
i ( Affligebat q́; eã emula eĩ.i.fe-

volebat honoꝛare eã.
nẽna dicẽdo ei vba pũgitiua intantũ ut ei exp
litatẽ. k ¶ Poꝛꝛo illa flebat. p̃ triſtitia. l
bat cibũ.i.paꝝ de cibo capiebat:
putat᷑:ut habet᷑.ij. phᷣycoꝛ. m ¶

nã ptẽ

Aret ſteri
t nõ capie/
Pmacich qſi nihil re
uqd ñ ego melioꝛ ⁊c]

qð exponüt hebꝛei de puerl fenenne.q.d.intatũ diligo ·te ꝙ
e ſũ melioꝛ tibi qᷓ; decẽ filie fenẽne mr̃i ſue.h dixit ad ipᷣi
cõſolationẽ.Alij exponũt:qᷓ decẽ filij.i.q; ſi haberes deceʒ
filios.Sed iſta expoſitio no videt᷑ rõnabilis: qꝛ ſi haberet

—

(MKegum

decẽ filios ñ ppi hꝰ excluderet᷑ amoꝛ helchane

⁊ deuot cũ dẽ:
cũ oꝛonis iuxta tabernaculũ. o

vouit dicẽs: DBñe exẽcituũ
ſi reſpiciẽs vider afflictiõʒ
famule tue:⁊ recoꝛdai mei
fueriſ:nec oblit᷑ ancille tue
dederiſq; ſerue tue ſexũ vi
rilem:dabo eũ dño oibus
dieb' vite ei: èt nouacula
nõ oſcẽdet ſuꝑ caput eius
Factũ ẽ aũt cũ illa mitipli
caret pᷣces coꝛã dño:dᷣt he
li obſuaret os ebꝰ. NPoꝛo
qna loquebat᷑ in coꝛde ſuo
tmq; labia e mouebãt᷑: et
vox penit ñ audiebat᷑.Eſti
mauit ergo eã heli temulẽ
tam dixiiq; ei: ANſq;quo
ebꝛia eris: Digẽre pauliſp
vinũ quoq; madeſ.Rñdeſ
ãna:neq̃qᷓ; inquit dñe mi.
Naʒ mulier infelix nimis
ego ſũ:luipũq; ⁊ oẽ qð in
ebꝛiare põt ñ bibi: Iſed ef/
fudi aiam meã in cõſpectu

ñni. M reputes ãcillã tuã

q̃ſi vnã de filiabꝰ belial.lqꝛ
ex multitudine doloꝛis ⁊
meroꝛiſ mei locuta ſũ vſq;
in pñs.Lũc heli ait ei: Na

de ĩ pace:ẽt de iſrł det nbi

petitionẽ tuã quaʒ rogaſti
eu. At illa dixit: Atinzʒ in
ueniat ancilla tua gratiam
oculis tuis.. Et abiſt mu
lier in viã ſuaʒ: ⁊ comedit
vultuſq; illius nõ ſunt am
plius in diuerſa mutati.

heli obfuarʒ os ep.attẽdẽs ſi aliqð

bilẽ: ut dicũt he/

oſtq comede at
⁊c. Ex q pʒ qð ſu
pꝛa dictu eſt. ſ. ꝙ
comederet alidd
lʒz modicum.
5 Peli ſacerdo
te ſedente ſuꝑ ſel/
lam.i.ſupꝑ ſedem
magnã ⁊ honoꝛa

bꝛei: ex hac ſeſſi⸗
one dicentes ꝙ il⸗
la die fuerat inſti
tut iudex ſuꝑ po
polũ:ſʒ h oc non
vẽ veꝝ:qꝛ.jʒ.q̃rto
ca.dẽ ꝙ ipᷣe iudi/
cauit iſrł.xl. ãnis
Itẽ ca. ſequẽti dẽ
¶ ſamuel adhuc
luuene exñte heli
erat ſenex valde
Ex vꝛ ꝙ p plu

ręej ãnoj fuit iux

añ natiuitatẽ ſa-
muelis: q ↄcept
fuit ⁊ natꝰ eodeʒ .
ano qͥ mr eꝰ oꝛa

uit ꝓ ipo hñdo:

ut ↄfitent hebꝛei
ſatis apparet ex
ſequẽtibꝰ. nec vʒ
mo tiuũ allegatũ
qꝛ.j.iiij.ca.dicit᷑:
Heli ſedebat ſuꝑ
ſellã de q cecidit
moꝛtu ẽ: ut ibi
dẽ dẽ:ex q̃ ſeſſiõe
nõ põt dici ꝙ illa
die fuerit fact'iu⸗
ðx:nec ſilr ex iſta
Et nouacla
⁊c.ñ aſcẽdet ſuꝑ
caput eĩ.ex hda
tur intelligi ꝙ de
beret tenere rituʒ
naxareoꝝ: ſic dẽ
fuit Indic.xiij.
ſanſone. t

vbũ exp meret:uł a

motu labioꝝ: ceſſaret. ¶ Eſtimauit ; heli temulẽtã. i.
plenã bono vino: d a themeto qð ſignat vinũ:⁊ len
¶¶ Digẽ

tos qð ẽ plenũ. t

⁊c.tũ
tis.

reputãdũ.:

bi pecitiõeʒ ⁊c̃.

Pautiſ
ad doꝛmiẽdũ:a poſtea venias a
inqt ⁊cl.ſ.ſũ ebꝛia:ut tu credis. x ¶ Nãa mulier ifelix
t defectũ ꝓlis:tũ ꝓpi vba fenenne me ꝓuocã
WUinuũq; ⁊ oẽ ⁊cl. qꝛ liqͥꝛẽ inebꝛiatiuũ nõ bibe
rat iil die: vl ſi biberat accepat ita paꝝ ꝙ q̃ſi nihil eẽt
3¶Nſe reputes ⁊c.i.ſine iugo diſcipline.

vinũ. q. dð. vade pꝛꝰ
ꝛadu. v ¶ Neqqỹ

tinã iueniat c. ut velis oꝛare

a ¶ De iſr Ben hebꝛeo hẽt᷑: Dabit ti⸗

ꝓ me oñ̃m. c

lultuſq; ill c qꝛ poſſeſſiões ire

vel minueret:ſʒ magis includeret᷑ augeret. n ¶ Sur·
rexit aũt anna.Hic ↄñter deſcribit mod oꝛãdi humili

t añ colatione
Surrexit aũt anna.ut iret ad loæ ſoln

aaaf f f —

— —

emui
5ſolotio
tnercos uin⸗
Cenlicuinee
munhninen 4el
rumatha guog
ſcnraaliiſi
blno eui
Nitbaligi oct
ur toie ingn
renaliguacon⸗
niregorgl:ſi
rosedric
ißwetchnd

bannn d

Peſhnnt
in donui⸗
ingeicincdin
rulaleci
ſuisaldi
nem d
figſendi⸗
Gad redn
in dommd
coͤtincbat
rib ſuis
melt fr
ſtea fut⸗
* waide⸗
uitarebt
ppide
Pluront
resmele
iban in
miug:
rebinali
aütoegui
errun
ritißt
ſtyliecn
güitbine
risen
Aurfepe
umnruman
onicſſuni
mmmrtppſe
Nkhrtifn

Alxremnuntile

ne Auib
Megiinipttn
urnkanplius⸗
lehrihlaee
uni ydair
culnte
nunn
afaiugnn
innidckct
bna
Oönnczchtnin

Enhenit

commauent aliſ
maclun.
5 bellſacerdo
Lſauenteſupſch
lani ſupſeden

mgnä oneoan

blkeut dicit be
deker harſcſi
edicentesgl
kdiefuernt inſi
wb iuder iu po
Mlüßhocnen
viwrge ſat⸗
adigihe ili
(utiil l ins
Jig ſbindi
ImAatbe
Uuril
an ſanr ral
d in,
Wivſarluor
iiuini,
mrac;,
iiii,
uhiin:
„imidn
iano
notui ln
Pcliſectx
Nli vi aitt
1mmiu bi
dini riſſie
nootdicit

drſuntfu.

Ir u Mai
Eoinl
ti ile i
taerb 0
rinulige
S, 1
e. M
le

4

nplieritclix
eme guoc
tuunobibe
ſinihlci⸗
dilcipline.

bit ebitn

rdlsnn

triſticie que mutãt ſaciẽ in diuerſos coloꝛes receſſerunt
ab ea ex cõſolatione exterioꝛi vboꝝ heli: ⁊ ex interioꝛi
Ken

cõſolatione oiuine gratie. d ¶

erſiq; ſũt ⁊c liſta

eſt eadẽ ciuitas que ſupꝛa nominata ẽ ramathaim. ra-
mathaim.n. qð ſigniſicat excelſa:plurale ẽ hunomis

ramatha: quod
ſignat excelſũ: ſic
in latino eadẽ ci/

nlas alien vocn rauerf̃t coꝛã dño: reuerſiq;
ruenm aliquado no lut: 2 venerũt in domũ ſuã
.* 4 E⸗ —
mine plurali: ſi ramatha. Cognoũuit autẽ
ciuitas ebꝛoicen? helchana anna vxoꝛẽ ſusl
aliqñ vocat ebo recoꝛdat᷑ ẽ ei dñs. Et fa/

ias: aliqñ ebꝛoie
e¶ Lognouit aãt

helchana 7c]. ſ.

poſtq reuerb fuit voͤcauitq; nomen ei ſamu
in do mi ſuã: qda el: eo ꝙ a dño poſtulaſſet
el et n eũu. Aſcedit aũt vir eius hel
ſuis ad diẽ ſolen- chana ⁊ oĩs dom ep ut ĩ⸗

nem:vel cã ſacri

fici ngliing nem ⁊ votũ ſuũ:⁊ ãna non
q; ad redi —WHlͤ . .
'i domos ſuas aſkal. Rr nerud moꝛ
cõtinebãt ab vro Mõn vadã donec ablecte
rib' ſuis: ad b inſfans:⁊ ducã eũ ut appa/
meli' fuãdũ poꝰ reat añ ↄſpectuʒ dñi:⁊ ma-
e entu neat ibi iugit. Et ait ei hel/
uitate ibat hierI chana vir ſu: Fac qð bo/
ꝓpi dictã cauſa, nũ tibi viðt:⁊ mane donec
plures viri ⁊ plu- ablactes eũ:pᷣcoꝛq; ut iple
ſes mulieres: vui at dñs ̈bũ ſuu. Mait er⸗
mitiua: mulie· S0 mulier ⁊ lactauit filiu?
res in alia: pueri ſuuũ:donec amoueret euʒ a
aũt de quibꝰ non
erat ſuſpicio pote

Et ſurrexerũt mane:⁊ ado

ctum ẽ poſt circulũ dieruʒ
ↄcepit anna ⁊ peꝑit filium

molaret dño hoſtiã ſolen/

rãt ire in iſta comitiua vel in alia: ⁊ iõ cũ ſaluatoꝛ no/-
ſter ieſus chꝛiſtᷣ.xij.annoꝝ aſcendiſſet in hierlm ad diẽ

mine ſamuel: ꝓpi qð mulieres plures pariẽtes maſculos ſſ
lo tpe vocabat eos nomine ſamuelis:quouſqʒ p opa appa
rebat ꝙ de illis nõ intelligebat᷑ vox diuina:⁊ ſᷣm hoc ſic in

telligit vbũ helchane pꝛedictũ. i

—“ vox a deo emiſſa:ſed
lacte.Et adduxiteũ ſecum iſtud videt ficticiũ:tũ
poſtq; ablactauerat ĩ vitu edeſaiheuran bẽ
. H*: ſH Jii . nna no vo
lis trib: ⁊ trib modijs ſa ¶cauit filin ſuũ ſamue
rine:⁊ amphoꝛa vini:⁊ ad lem pꝓpter aliq vocẽ
duxit eũ ad domũ dñiĩ ſy/ de celo audita: ſed qꝛ

fantulus. Et imolauerunt
vitulũ 2 obtulerũt pueruʒz
heli.Et ait anna:Obſecro

mi dñe: viuit aia tua. Ego unerlter hebu
ſ dla nuler ſteti coꝛam canti:Det tibi dñs pe
te hic: oꝛas dim ꝓ puero titionẽ tuã. ut ſupꝛa
iſto. Oꝛaui:⁊ ðᷣdit mihi do dictũ ẽ: a hoc dixit i-
minꝰ petitionẽ meã quam ſtinctu ſ pũſſancti.an

poſtulaui eum. Iccirco ⁊

AA fliliu: qᷓ viueret 1 mini
ego cõmodaui eũ dño:cũ/ ſtrarct in templo vñi
ctis diebus quibus fuerit ut pʒ ex pdicij: ⁊ hoc

accõmodatuſ dño.Et ado
rauerũt ibi dñm. ¶ Ca. II.
Toꝛauit anna ⁊ ait:

Exũultauit coꝛ meũ ĩ

o: t exultatũ eſt coꝛnu
meũ in deo meo. Dilãtatũ
ẽ os meũ ſup inimicos me
os:qꝛ letata ſuʒ in ſalutari

V

ligi hane pꝛedictũ. i ¶Pꝛecoꝛq; ⁊c.i. pcoꝛ do
minũ ut ꝑ bonã indolem iſtius pueri appareat ꝙ ille ſit ſa/
muel de q; audira eſt

mino:ut pꝛedictũ eſt
⁊ iõ alit᷑ dẽ:ꝙ verbuʒ
dñi hic accipit᷑ verbũ
ipſ heli ſacerdotis:

na vo petebat a dño

pᷣcabatur helchana
a dño ipleri: qꝛ licet
puer ſamuel eẽt natꝰ
no tñ erat in ſtatu q̊

poſſet i tabernaculo

miniſtrar.
k ¶ In vitulis tribꝰ
poſtea dẽ: Et imola⸗

uerũt vitulũ:⁊ obtu⸗
lerũt pueꝝ heli.Ex q;
videt᷑: ꝙ vnũ vituluʒ
obtulerũt ĩ ſacrificiũ

dñi:⁊ alios duos obtulerũt heli ſacerdoti:qꝛ pueꝝ dimitte

bãt in cura ipſo:vñ ſbdit᷑: l

=

t ait ana obſecro mi dñe.

feſtũ:⁊ ibi recedentib ꝰ parentibus remãſiſſʒ: nõ cogue-

rũt parẽtes eb:exiſtimates illũ eẽ in comitatu:ut hẽtur

Luce ij.qꝛ Joſeph exiſtimabat eũ eẽ incomitatu mulie

rũ:maria mater ebin comitatu viroꝝ. f ¶ Uocauitq;

nomẽ eü ſamuel eo ꝙ poſtulaſſet eũ a dño. ſamuel eni
inipꝛetat poſtulat a deo.ſequit: g ¶ No vadam do/
nec ablactet᷑ ifans.duplex ẽ ablactatio:vna ẽ abſtractio

allacte mamille: ⁊ iſta fit circa pꝛincipiũ tertij anni vel

circii.Alia ẽ ablactatio qñ abſtrahit᷑ puer a lacte pueri
tie:qñ incipit vti alijs cibis cõmunib ⁊ lacticinijs non
nutrit᷑ amplius:⁊ hoc fit circa decimũ annũ vel circiter
7 de hac ablactatione loqtur hic ſcriptura:qꝛ ante deci
mũ annũ vel circit ꝑueri nõ ſũt apti ad faciendũ aliqð
officiũ in tẽplo dñi ſʒ extũc pñt aliqua pua officia facẽ
ut accendere lampides vel huiuſmodi: 2 ſic paulatim
aſſuefieri ad maioꝛa. h ¶ Et maneat ibi iugiter. In he
bꝛeo habet᷑ vſq; ad ſeculũ.i.ad dnquageſimũ annũ:qͥa

vltra nõ debebãt leuite ſeruire ĩ tẽplo:ut habet᷑ NIume.
ix.vñ.j.vij.ca.dẽ ꝙ ſamuel fact iudex ppli ibat ꝑ ſingu

los ãnos circuiens bethel ⁊ galgal ⁊ maſphat:⁊ iudica
bat iſraelem in ſupꝛadictis locis. i ¶ Pꝛecoꝛ ut imple
at ⁊c.qle aũt fuerit iſtud vbũ nõ expᷣmit hic ſcriptura
ꝓpi hoc dicũt aliqui hebꝛei ꝙ ante natiuitatẽ ſamu/

cxultauer̃t ĩ deũ viuũ. c

dũ.ſic aũt mouebat᷑ ãna in augmẽtũ

⁊ ſbintelligit ꝙ iſte puer ſit diſcipuł ⁊ miniſter tuꝰ. Cetera
patent in lra. pitulũ. II.

recepto: ⁊ hoc fit ĩ catico ane. In q pmo graxꝝ actio
eddit᷑: anna ↄ ſupbiã ⁊ ingr atitudinem inuchit᷑:ibi
Nolite multiplicare loq ſpᷣlimia.ʒ dei magniſicatio ſbdit᷑

L ◻ oꝛauit anna. Pic ↄñt ponit᷑ g̃aꝝ actio ꝓ bñficio

ibi Oñi.n.ſũt cardines. Circa pmũ dẽ: a ¶ Et oꝛauit ꝗna

qꝛ graꝝ actio ẽ q̃dã ſpẽs oꝛonis:ut hẽt᷑ pᷣmo ad timotheuʒ

i:vbi dẽ ſic: Obſecro igit pᷣ oiuʒ fieri obſecratioes: oꝛnes

poſtulatiões:gr̃aꝝ: actioes ⁊c̃. b xultauit ⁊c. gaudiũ

ꝓpᷣe loquẽdo ẽ delectatio appetit itellectiui ab intra ĩ bo⸗

no adepto vlł pñti.Sʒ qñ reſultat i ſignis exterioꝛibꝰ tũc dẽ

exultatio:⁊ dẽ qſi extra ſaltatio.totalit aũt gaudebat ãna ð

bñficio ſibi collato a dfeA al. Coꝛ meũ ⁊ caro mea

nu in ſacra ſcptura accipit ꝓ motu coꝛdis tẽdẽtis ad aliqᷣd

arduũ: aſi careat regula ronis ⁊ leg dine dẽ coꝛnu ſupbie
Si aũt diciᷣ regulis mẽſuret᷑:dĩ coꝛnu magnanimitatis vel

magniticentie: qð eſt qñ anim ex beneficio a deo collato in
pñti ꝑ ſpem tẽdit ad mad bñnficiũ ex dei liberalitate ↄſequẽ
ſequendu a deo

in vita pñti:⁊ ↄplemẽtũ glie i ſuto dilatu ẽ os meũ ad

deũ. apte ⁊ magnifice laudãdũ ð collato mihi filio:⁊ qꝛ ſe

t exultatũ ẽ coꝛnu meũ.Coꝛ

nẽna ⁊ liberi eꝰᷣ ò h toꝛqbãat:iõ ſbᷣdit: e

¶ Sůp inimicos
O

Arr e à Pn

ſcliocoaI elis audita fuit vox de celis:ꝙ futur erat qͥdã iuſ) no-

E= — .2.50AEbE5GdSG

¶ RKegum

—

meos. odiebat. n. eoꝝ maliciã: ſed diligebat naturã fm cha
ritatis foꝛmã. f¶ Nõ ẽ ſcũs ut ẽ dñs.qꝛ ipſe ẽ ſanct ꝑ eſ-

Et nõ eſt foꝛtis ac. g¶ NMolite. Hic oñter anna inuehit
ingratam ſupbiam: qꝛ fenẽna de ꝓle ſibi a deo data ſuper
bierat:de quo tamen
deberet es bumililoozz 2“
1 deo gratioꝛ: et hor tuo.I Nõn ẽ ſcũs ut ẽ dñs
n obe: ga Ton. neq;ʒ.n.ẽ aliꝰ ex te: ⁊ nõ eſt
emultiplicare loqui Poꝛtis ſicut de noſter. Noli

ſublimia.i. ſuꝑba et e
alioꝝ ↄtẽptiua: qlia te multiplicare loqui ſubli
erãt vpa fenẽne ↄtra mia:gloꝛiãtes. Recedãt ve
anna: utpe bdiet tera de oꝛe vro:a de ſciẽ
vecer ala verba tiaꝝ dñs E 4 ipſi p arant
iam q̃ſi ex longa con cogitatiões.Arcũs foꝛtiuʒ
ſuerudine inueterata ſupat c:et ifirmi accicii ſũt
¶ Quia de ſciẽtia roboꝛe.Rèpleti pᷣuſ ꝓ pa
main ld n ilia, nib' ſe locaueft: lct fameli
dinalit retinet ad ii ci ſaturati ſũt.] Donec ſte⸗/
dicandũ etiaʒ ſecreta rilis pepit plimos èt qͥ mł
coꝛdiũ:iõ ſubditur: tos hẽbat filios infirmata
Etibrpae ra, . Dñs moͤꝛtificat et viuifi
foꝛtiũ ſupat ẽ arcuʒ cat:dẽducit ad inferol èt re
foꝛtiũ vocat linguaʒ ducit.Oñs paup ereʒ facit
fenẽne ⁊ pueroꝝ eius
ex qᷓ ꝓpcedebãt verbas
pũgatiua quaſi ſagitte. I ¶ Et infrmi ⁊cl. loquit᷑ ꝓ ſe et
ſibi ſilibus:natura.n. in ea erat infirma ⁊ impotes ad ꝓliſi

ſentiã:alij aũt p bric tianei⸗ hoc mõ expont᷑ qð ſubdit:
f

candũ:ſed roboꝛata eſt ad hoc ex dono dei. m ¶ Regleti

⁊c̃l. loquit᷑ metaphoꝛice:qꝛ pus ſaciati ſi poſtea incurrunt
famẽ ⁊ deſectum cibi plus cruciant᷑ſic fuit de fenena q ſuit
pꝛius liberis plena:⁊ poſtea moꝛtui ſunt. S n
c̃.qꝛ anna pꝛius famelica ⁊ deſideras de ꝓle habẽda:ha
buit pꝛolem ad ſufficientiam:iõ ſubdit᷑: Sonec ſteriliſ
ac]. hebꝛei dicũt hic:Donec ſterilis peꝑit ſeptẽ.Sed hoc vi
det᷑ eẽ illud qð poſtea dĩ eodẽ ca.ꝙ anna concepit ⁊ pepit
tres filios duas filias:⁊ iõ dicũt aliqui hebꝛei ꝙ duo ſilij
ſamuelis cõputant hic ini libeꝛos anne:qꝛ de ipſa exiuerũt
mediãte ſamuele:a ſic dẽ peperiſſe ſeptẽ. Alij vo hebꝛei di/
cũt ꝙ qñ anna pariebat vnũ pueꝝ: fenẽna ſepeliebat duos
de ſuis:⁊ iõ nato qrto ipſius anne puero:octo liberi fenẽne
fuerũt moꝛtui:⁊ ſic nõ remãſerũt ſibi niſi duo pueri:qꝛ ſᷣm

ipſos decẽ habuit:ut dictũ ẽ ſupꝛa.j.ca.git᷑ qñ vidit ꝙ an

na qntũ cõcepat:⁊ appꝛopinquabat partui:timuit de moꝛ
te duoꝝ liberoꝝ qui ſibi remãſerãt: ꝓpter qð humiliauit
ſe coram anna: ⁊ inſtani petijt ut oꝛaret ꝓ vita pueroꝝ ſibi
remanentiũ:qð ⁊ factũ ẽ:⁊ ideo illi duo nueri licʒ eẽnt ipᷣi
fenẽne:tñ decetero vocati ſũt pue i inne: o ꝙ ei oꝛonibꝰ
vita eis erat conceſſa.Iſte aũt expoſitiones no hñt᷑ de textu
ſed ponũtur ab hebꝛeis ad verificãdũ hoc dictũ pepit ſeptẽ
Et iõ meliꝰ vẽ dicẽdũ ꝙ trãſlatio nr̃a ſit melioꝛ in qua dẽ:
Pepit plurimos.Ad cup intellectũ ſciendũ:ꝙ dictio hebꝛa
ica que ponit᷑ hic.ſ. Sybea equoca ẽ ad deſignandũ ſeptem
hãac ſignificationẽ ſequũt᷑ hic hebꝛei moderni:ut Bcheruz
eſt ⁊ ad ſignandũ ſacictatẽ: ⁊ hãc ſignificationẽ ſecutus eſt

trãſlatoꝛ noſter:⁊ foꝛſitan illo tꝑe hebꝛei illã ſequebantur

Ffm hoc igit᷑ anna pepit ſacietatem.i. habuerat pueros ad
ſufficientiã:quã ſufficientiã expᷣſſit trãſlatoꝛ dicẽdo:płimo
qð ↄuenientifuit dicere iꝙ; ſi dixiſſet ſacietatem vel ris⸗
eni ꝙ dicit hieronym in epiſtola ad pãmachiũ ð optimo
genere interpᷣtandi:Melioꝛ interpᷣtatio nõ ſemꝑ ẽ trãſferẽ
do vbũ ex vbo:ſed aliqñ melius ẽ trãſſerre ſenſum ex ſenſu

poſitoꝛes hebꝛei ⁊ catholici.
ros fenẽne. r ¶ Et viuificat. pueros anne. ſ Dedu

impii in tenebꝛis ↄticeſcẽt:

Et famelici

ut Ae nitae diuerſis Pbetatib⸗ ideomatũ applicetur.
p ¶ Et que multos habebat ⁊c̃. qꝛ ſicut anna multi/
plicabat᷑ in ꝓle ita fenẽna diminuebat᷑:ſᷣm ꝙ dicunt ex⸗

ñs moꝛtificat.pue

cit ad inferos.In
eehhebreo het: Aid
7 ditat: hũiliat ⁊ ſubleuat. fofſſa. pulchn
Suſcitat de puluẽ egenuzʒ e raluetr⸗
⁊ de ſtercoꝛe eleuat paupe/ liqui ve quoꝝ ſe

rem:ut ſedᷣat cũ pᷣncipibuſ pultura iã tracta

1 ſoliuʒ glie teneat. Pòmi tur ad vitã reſer⸗
ni. n. ſũt cardines terre: et uant. ſicut de Exe
chia habet. iiij.

poſuit ſup eos oꝛbeʒ. Pè⸗
des ſcõꝝ ſuoꝝ ſeruabit ẽt one lua coꝛã dño
v¶ Oñs paupeʒ
quia nõ i foꝛtitudie ſua ro/ facit ꝛc. quia de
boꝛabit᷑ vir. Bñʒ foꝛmida biuims 2hona
bũt aduerſarij e:⁊ ſuper cit alichs ppt ce
ipos in celis tonabit. Dñſ ſupbia: ⁊ aliquoſ
iuᷣdicabit fines terre:lt da bauperes ⁊ abie-

Lit —SS oertſi . 3 ctos eleuat ad di
bit imperm fegt ſuo e ſub uitias ⁊ honoꝛes
abijt helchana ĩ ramatha litatẽ: p hoc inuit
Anna ꝙ ſic factũ

A d de ißaer,
fenẽna. x ¶ Dñi. n. ſũt c l. Pic cõſequẽi ponit dei ma

gnificatio:⁊ ꝑmo quãtũ ad potentiã:⁊ hoc in actu crea
tionis cũ dẽ: Dñi.n. ſũt cardines ⁊c:ſ. danen ad ſapi
entiã in actu gubernatiois:cũ dꝛ: y ¶ Pedes ſcõꝝac

dirigẽdo eos in via moꝝ:ʒ qtũ ad ei iuſticiã in actu

debite punitionis cũ dẽ: ʒ 6 Et umpij in tenebꝛis cõti⸗

teſcẽt.ſ.in tenebꝛis culpe:⁊ poſtea in tenebꝛis gehẽne.
a ( Quia nõ ĩ foꝛtitndine . qep hoenris ſecularẽ
nullus poterit manũ dei eugdere. b ¶ Dñs iudicabit
⁊c] in iudicio extremo. c ¶ Et dabit imperiũ regi ſuo
i. chꝛiſti chꝛiſio cui pat᷑ dedit iudiciũ:ut dicit Joh.v.ca
7 qꝛ iudicabit in foꝛma bum uttarig in go⸗ fuit coꝛaʒ
pilato iudicat:iõ ſequit᷑: d ¶ Et ſblimabit coꝛnu xpᷣi
ſui.i. vncti ſui. Chꝛiſt.n. in humanitate fuit vnctus ple
nitudine gfe:lʒ aũt chꝛiſt appareat in iudicio in foꝛma
humanitatis:tñ nõ erat infirmitati ſubiecta: ſicut ſuit
coꝛã pilato.Sed apparebit in foꝛma gloꝛioſa oĩ creatu

re etiã ſupᷣmis angelis pᷣlata:iõ bñ dꝛ: ðↄ ¶ Et ſblima

bit coꝛnu.i.ptãtem chꝛiſti ſui.tũc.n. ptãs chꝛiſti ſubli-
mabit᷑ qñ oia ei ꝑpfecte ſubijcient᷑:qdð nõ ẽ adhuc imple-
tum:bᷣm ꝙ dicit pauł' apłs Pebꝛe.ij. Nũc aũt necduʒ
videmus oia eẽ ſubiecta ei.Ad cup intellectũ ↄſideran
dũ ꝙ in chꝛiſto ẽ duplex natura.ſ.dina ⁊ hũana:ſcõm
dina nãm oia plene ſũt ei ſubiecta:nec ptãs eiꝰ depꝛimi
põt aut ſublimari cũ ſit infinita:ſm vo naturã hũanaʒ
ſplimata ẽ ptãs chriſti:⁊ adhuc ſublimabit.lłʒ.n.ab in
ſtanti illius ſancte vnionis nãe dine ⁊ hũane in ſuppo/⸗
ſito vᷣbi oĩa plene ſubiecta fuerint hũanitati chriſti au-
ctoꝛitatiue:nõ tñ executiue.pꝛimũ pʒ:qꝛ qto aliqᷓ ſunt
deitati ꝓpinqoꝛa:tanto alia ſũt ei magis ſubiecta: ſic
patet de elemẽtari regione q̃ tota ſubiecta ẽ latiõi aſtro
rũ:ut ois vt e inde gubernet᷑:ut dĩ methauroꝛum.
Coꝛpa vo celeſtia ſublecta ſũt angelis ſiue intelligẽtijs
mouẽtib' ea:⁊ iteꝝ angeli iferioꝛis hierarchie ⁊ medie
hierarchie angelis hierarchie ſupioꝛis.nã aũt hũana iĩ
chꝛiſto ab inſtati vniois pᷣdicte ꝓpinquioꝛ fuit deitati

reg. ꝓ humiliatiꝰ

õs

—

omnihangelis:qꝛ vnita ẽ ei ĩ eẽ hypoſtatico. Angeli.n.

iytũcũq; ſupᷣmi nõ ſũt ei ſic vniti: qꝛ nuſq angelos ap/
pꝛehendit:ut dẽ ad hebꝛeos.ij.ſʒ tm ꝑ opationẽ.ſ.per a

pertã viſionẽ ⁊ fruitionẽ ꝑfectã:⁊ iõ ab inſtanti vniois
pᷣdicte oĩa ſũt ſubiecta chꝛiſto hoi auctoꝛitatiue.Secũ/
dũ ſilr patet:qꝛ ante reſurrectionẽ nã hũana in chꝛiſto
fuit paſſibilis ⁊ ſubiecta penalitatib'ad cõplendũ my/

ſteriũ nr̃e redẽptionis:⁊ ſic nõ fuerũt ei oia ſbiecta exe/

cutiue.Sed qn reſurrexit ad vitã imoꝛtalẽ: natura illa
fuit plene gloꝛioſa in aia ⁊ coꝛpe:⁊ ꝑ ↄñs ptas ei tunc

fuit ſublimata:ꝓpt qð tũc dixit apoſtolis Math̊.vlti
mo: Data ẽ mihi ⁊c̃.⁊ adhuc ſublimabit i futuro iudi
cio qñ ſententia eius quã ꝓferet in natura huana:ut p

dictum eſt:perfecte implebit in oibus: tam electis qᷓ; in
dãnatis:⁊ ſᷣm hoc dicit h: Et ſblimabit coꝛnu xp̃i ſui.
= aũt ꝙ Jonathan fili ociel iĩ traãſlatioe chal
aica alii exponit caticũ ãne pᷣdictũ cui ſenſuʒ accipiã
pꝓput potero:addẽdo etiã aliq̃ ad maioꝛẽ intellectũ.dicit

igitur ꝙ anna ꝑ ſpm ꝓpheticum cognouit ſtatũ iudeo/

rũ futuꝝ tpe filij ſui ſamuelis:⁊ tẽpoꝛib ſequẽtib:⁊ ſʒ
hoc ꝓphetiã ſua ꝓtulit ꝑ moð oꝛonis ⁊ dine laudis:ſiẽ

⁊ pſalmi ſũt quedã ꝓphetie ꝓlate ꝑ modũ laudis dine
igit ſpũ ꝓphetico ↄgnouit filiũ ſuũ ſamuelẽ

futuꝝ ꝓphetã magnũ i iſrł: ⁊ factuꝝ ſigna ⁊ mirabili
lia:ſicut pʒ pᷣmo reg.vij.ꝙ ipſo offerẽte ſacrificiũ pꝛo

filijs iſrł:domin intonuit fragore magno: ⁊ exterruit
philiſteos ⁊ debellauit:⁊ pmo reꝗ.xij.ſamuele rogante

deũ:oñs dedit voces ⁊ pluuia⸗) ↄ ſolitũ curſũ nature:ut
p hoc pplus iſrł petẽdo regẽ cognoſceret ſe peccaſſe: ut
habet᷑ pmo regũ xij. Cognouit etiam ꝙ tpꝑe filij ſui filij

ilrl de ſeruitute philiſtinoꝝ eẽnt liberadi ſaltẽ in ꝑte ⁊
ſm hoc dixt: Exultauit coꝛ meũ in dño, ppter pꝛedicta

Suit in ſpiritu pphetico ꝙ fily filij ſamuelij

ſ. heman cu xiiij filijs ſuis futuri erant caãtoꝛes diuinaz
laudũ in tẽplo oñi: ut habet᷑ pᷣmo ꝑalipᷣ.xxv. ⁊ ꝓpter

hoc dixit: Et exaltatũ ẽ coꝛnu meuũ.i. glia mea in deo
meo Certio vidit anna ꝑ ſpm ꝓphetie:; philiſtei pꝛo
pter captionẽ arce ⁊ deductionẽ in rerrã ſuã ꝑcutiendi
erãt a dño:intm ꝙ cõpellerẽt eã remittere ſuꝑ plauſtrũ
nouũ cũ emẽda ꝓ pcti ſui recognitione: ponẽda in ca⸗
pſella iuxta arcã mures aureos ⁊ anos aureos: ut ha⸗
bet.j.reg. vj. re hoc dicit:Dilatatũ eſt os meũ.ad
narrandũ vindi

tuo.in hoc ꝙ coges hoſtes remittere arcã mõ pꝛedicto
Qu. idit ana ꝙ ſennacheꝛib dicturfoꝛet blaſphe
mias õ dñm:⁊ ꝙ niteret᷑ deſtruere ciuitatẽ hieruſalem
⁊ tẽplu:ſed angelo dñi ꝑcuteret᷑ eius exercit vſq; ad cẽ
tum.lxxxv.milia viroꝝ:⁊ ſic cõpelleret᷑ fugere in terrã
ſuã verecũde: ut habet᷑. iiij. reg.xix.⁊ ꝑ hoc dixit anna
Nõ ẽ ſcũj ut ẽ dñj.qꝛ ipſe ẽ ſcũs ſanctoꝝ:ut habet᷑ dañ.
ix. Neq;.n.ẽ ali extra te.ſ.ver de.qꝛ alij dicũt dij er/
ronee:ſicut iupii ⁊ ſaturnꝰ ⁊ cõſimiles:vel ꝑticipatiue:
ut iudices ⁊ viri ſancti. Et nõ ẽ foꝛtis ſicut de noſter.qꝛ
in momẽto ⁊ ꝑ vnicũ angelũ cõteret ipſ ſennacherib
exercitũ/Quinto vidit futuꝝ eſſe ꝓ nabuchodonoſoꝛ
rex bab ylonis deſtrueret ciuitatẽ ⁊ tẽplũ ⁊ pplłin iſrael
captiuaret:ut habet᷑.iiij.reg.vltimo: ⁊ de hoc multum

loꝛiaret᷑: ꝓpi qð dixit: Nolite mulitiplicare loqui ſub

imia gloꝛiantes.de ciuitatis deſtructione ⁊ ppli iſrl ca-
ptiuatione. Recedãt vetera de oꝛe vio.i.verba ſuꝑba q̃
dicunt᷑ vetera:qꝛ initiuũ ois pcti ẽ ſupbia:ut habet᷑ Eccl.

x. Quia dej ſcientiaꝝ dñs ẽ.q.d.ipſe ſcit tpa futura de

terminata in quib adducet ſuꝑ vos vindictã pꝛopter

peecata:vñ ⁊ poſtea nabuchodonoſoꝛ in furiã vſus eſt

ut habet dañ.iiij. Et balthaſar eꝰ abnepos ſʒ ioſephũ

randuũ vindictaʒ dñi Supꝑ inimicos meos.i.philſte
os:qui erãt inimici ppli iirl.Quia letata ſũ in ſalutari

occiſus ẽ:ſᷣm vo alios hebꝛeos balthaſar fuit eᷣ nepo s:cui

cõcoꝛdat dictũ hiere.xxvij.Ego dedi oẽs terras iſtas i ma-
nu nabuchodonoſoꝛ⁊ ſeruiẽt ei oẽs gẽtes ⁊ filio eiꝰ ⁊ filio

filij eius:nec plure exbmũt᷑:⁊ babylon deſtructa fuit p cyrũ

7 dariũ:ut habet᷑ dan.v.Et ipſi pᷣparant᷑ cogitatione s.quia
hõ videt ea q̃ patẽt oculis:de aũt intuet᷑ coꝛ.ut habe t᷑.j. re⸗
gũ xvj. Sexto vidit ꝙ; greci afflicturi eẽnt filios iſrł t pe an/
tiochi illuſtris qui coegit filios iſrael tranſire ad gen tilem
ritũ:a in templo dni poſuit abominandũ idolũ: ut habet᷑
pꝛimo mach̊.j.Et ꝙ p mathatiã ⁊ filios ep gꝛeci f oꝛẽt debel
andi:⁊ mũdãdũ templũ vni:ut habet᷑ pᷣmo mac h.iiij.⁊ ꝓ
pter hoc dixit anna:Arc foꝛtiũ ſupat c.i.vt grecoꝝ ẽ de/
ellata.Et infirmi accincti ſũt roboꝛe.i.machab ei qͥ reſpe⸗/
ctu grecoꝝ videbant᷑ nullꝰ momẽti:⁊ tñ pluries eos ſupa⸗
uerũt:⁊ de terra iſrael eiecerũt:ut pʒ in ptceſſu libꝛi mach.

Septimo vidit in ſpiritu tribulationẽ futurã iud eis tꝑe a-

man agagite:⁊ filios iſrł liberãdos ab illa ꝑx mardocheum
T: heſter:ut habet᷑ in pceſſu libꝛi heſter: ⁊ qytũ ad hoc dixit
anna: Repleti alias ſaturati pus.i.aman ⁊ filij eiꝰ pleni di-
uitijs ⁊ delicijs tpalib' Pꝛo panib' ſe locauerũt. qꝛ ꝓ f̃uã
da ⁊ ſuſtentãda vita ſua libent᷑ ſuppoſuiſſent ſe ſᷣ uituti he/
ſter ⁊ mardochei:vñ heſter.vij. dẽ ꝙ aman rogau it heſter
reginã ꝓ anima ſua.Et famelici ſaturati ſũt.i.iud ei qͥ tunc
erant paupej abiecti:p heſter ⁊ mardocheũ fuer ũt eleuati
p totũ imperiũ aſſueri.Donec ſterilis peꝑit plimo ).i.hieru
ſalem ſiue iudea qᷓ fm hebꝛeos mõ dẽ ſterilis: eo ꝙ iudei qͥ
ſũt eius filij inde ſũt eiecti:⁊ ꝑ oꝛbẽ diſpſi:pariet tũ plimo
ut dicũt:qꝛ in aduentu meſſie quẽ expectãt:dicũt hieruſalẽ
⁊ iudeã debere repleri filijs iſrł:ibidem de diuerſis mundi
ptt cõgregandis:⁊ dicũt ꝙ tũc oẽs alie natioes ſubijcient
eis. Et que multos habebat filios infirmata ẽ.i.roma ſiue
romanũ imperiũ:qð vaſtauit iudeã ⁊ diſpſit iudeos: tunc
ebilitabit᷑ ⁊ ad nihilũ deducet᷑. Sʒ illud qð hic dẽ de ptu
rilis ſm vitatẽ intelligit᷑ de eccleſia: q̃ pᷣmo videb at᷑ ſterił
ꝓpter paucitatẽ fideliũ.Sʒ pepit plurimos in ↄuerſioe mł
titudinis gẽtiũ ad fidẽ:⁊ ſic exponit apls ad gal.iiij. ca. Te⸗

tar e ſterilis ⁊c. Et qͥ multos habebat filios infirmata ẽ.i.ſy

nagoga:ut pʒ ꝑ oꝛbem vniuerſũ.Oñs moꝛtificat.hic ↄñter
oſtendit᷑ ſecũdũ dictũ ionathan filij ogiel vñ pᷣdicta ptigat
ſ.ex vtute diuina q̃ põt moꝛtificare viuentes: ⁊ viuificare
moꝛtuos.i.potẽtes h ſeculi deducere ad nihilũ:⁊ abiectos
⁊ impotẽtes qͥ qſi moꝛtui ⁊ deſcẽdẽtes ad inferos cõputant
reducẽ ad pſpeꝝ ⁊ potẽtẽ ſtatũ:⁊ eodẽ mõ exponit᷑ qð ſub
ditur: Oñs pauperẽ facit ⁊ ditat: humiliat ⁊ ſublimat. qa
ſm ipᷣm pplm iudaicũ quẽ depauꝑauit ⁊ humiliauit ꝑ ro-
manos ditabit ⁊ ſublimabit p regẽ meſſiã:⁊ ſic eleuabit eu
de ſtercoꝛe vilificationis ad ſedẽ gloꝛie ⁊ exaltationis tpal
Dñi.n.ſũt cardines terre.In hebꝛeo habet: Foꝛtes terre.Et
poſuit ſuꝑ eos oꝛbẽ.qꝛ terra tenet infimũ locũ ſicut ĩ domo
fundamentũ. Pedẽj ſcõꝝ ſuoꝝ: ſuabit.ne ruat in culpã:⁊ in
de in gehẽnã.Et impij in tenebꝛis ↄticeſcẽt.ſ.in tenebꝛis ge
hẽne. Quia nõ in foꝛtitudine ſua roboꝛabit vir.qꝛ nõ pot
ꝓpa vtute ſubſiſtere:niſi dina vtute ſuſtentet. Dñm foꝛmi
dabũt aduerſarij eiꝰ.i.oẽs gẽtiles às vocat oẽs extra ſectaʒ
iudaicã exñtes:⁊ iõ vocat aduerſarios dei:⁊ in aduẽtu meſ
ſie deterreri ⁊ ſubiugari:ioõ ſubdit: Oñs iudicabit fines ter/
re.reddẽs penã ꝓ peccatis ppetratis.Et dabit imperiũ regi

ſuo.i.meſſie futuro ſᷣm ipſos.Et ſublimabit coꝛ nu.i.ptãa-

tẽ: Chꝛiſti ſui.i.meſſie:qð idẽ ſignat. meſſt ias.n. hebꝛaice: ⁊
chꝛiſtus grece:⁊ vnct᷑ latine idẽ ſignificãt. Reges.n.p vnꝰ

ctionẽ inſtituebant᷑:⁊ iudei expectat meſſiam futuꝝ regem
7 dñari tpalit᷑ ſuꝑ totũ mudu.Ex pᷣdictis pʒ ꝙ expectat p/
dictũ meſſiaʒ circa ceſſionẽ romani impij:⁊ ſᷣm veritatem

ille qꝗ tũc veniet in maxia ptãte tꝑali erit antichꝛiſtus: ſᷣm

w dicit aplus.ij. ad theſſal.ij.ca.vbi ſignũ pᷣcedẽs aduentũ

antichꝛiſti dixit eẽ ceſſationẽ romani imꝑij dierns; Qm
5

niſi venerit diſceſſio pᷣmũ.i.diſceſſio a ſubiectione romani
imperij:ſᷣm ꝙ exponũt doctoꝛes: ⁊ reuelat fuerit hõ pcti
filiꝰ ꝑditionis.i.añchꝛiſt ⁊c. e ¶ Puer aut erat miniſter.
Ex hoc pʒ qð ſupꝛa dictũ ẽ.ſ.ꝙ helchana pater ſamuelis fu
it de tribu leui: alit filꝰ eꝰ nõ poſſet miniſtrare in tẽplo dñi
Poꝛꝛo filij heli. =
nt᷑ ðſcribit᷑ maliciꝗ

reuertit ſcriptura ad ſcribendũ maliciaʒ filio heli: q⸗

patri arguẽti nõ acquieuerũt:ſʒ obſtinati in malicia re-
mã erũt:⁊ hoc ẽ qð dꝛ: v¶ Et audiuit oĩa qͥ faciebãt
⁊c] retrahentes eu a ſacrificijs oñi ꝓPpter pꝛedicta.

xXx Et quõ doꝛmiebãt cũ mulieꝛib.iſte erãt mulieres

ℳ.
V- e L12a1⸗2

S ac. veniebat puer ſa⸗

cerdotis de mandato

filioꝛ: heli ⁊ ſamuell

ꝗᷓ fuit occaſio iminã/

i regimen iudicum
inchoandi regimen
regũ. Pꝛio igit᷑ deſcri
bit᷑ malicia filioʒ he

li:? filioꝛuʒ ſamuelis

ca.viij. Pꝛia in duas
qꝛ p deſcribit filioꝝ

heli traſgreſſio:? traſ

greſſiõis punitio: ibi
Uenit at vir dei. Cir.
ca pᷣmũ deſcribẽdo fi

lioʒ heli maliciã ſcri

ptura ſil expꝛimit a/-
muelis iuſticia:ut op

poſita iuxta ſe poſita
magis eluceſcat. Pꝛiꝰ
mo ; expmit᷑ malicia
filioꝝ heli:cũ

ũ dicitur

1 11io ſubdit:

filioꝝ heli:ꝗq erat ſa/

cerdotes ſub pꝛe ſuo.
h¶ Et hebat fuſcinu

lam tridentẽ.i.inſtru

mẽtũ ad extrabendu

carnes hñs tres dete)

i(Etiaʒ anqꝙ; adole-
rent adipẽ.ſ. ſilij heli

da ad eoꝝ officiũ ꝑti
nebat cremare adipe
ſacrificioꝝ ſuꝑ altare

holocauſtoz.
uuta carneʒ

c]. In hebꝛeo habet

Da mihi carnẽ ad aſ

ſandũ ſacerdoti. ꝓpt

hoc.n. volebãt acci-
pere carnẽ cruda: ut

lij belial. i.abſq; iugo

in domũ ſuã. NPuer auteʒ
erat miniſter in ↄſpeciu do
mini añ faciẽ heli ſacerdo/
tis. Poꝛꝛo filij heli:filij be/

lial nèſciẽtes dñm neq; of
ficiũ ſacerdotũ ad pplim:ſj

qeũq; imolaſſet victimam

veiĩebat puer ſacerdot᷑ dũ

coquerent᷑ carneſ:&t hẽbat
fuſcinulã tridẽteʒ in manu
ſua:⁊ mittebat eã i lebeteʒ
vl in caldariã:aut in ollam

ſiue i cacabũ:⁊ oẽ qð leua
bat fuſcinula:tllebat ſacẽ

dos ſibi. Sic faciebãt vniũᷣ
ſo iſraeli veniẽtiuʒ in ſylo:

Etiã aniq; adoleret adipeʒ
veniebat puer ſacerdotis:
7 dicebat imolãti. ODa mi⸗

hi carnẽ ut coquã ſacdoti
Nonn. accipiaã a te carneʒ

coctã ſʒ crudã. Dicebatqʒ;
illi imolãs. Incẽdat pꝛimũ

iu moꝛẽ hodie adeps:⸗

tolle tibi q;tũcũq; deſide

rat aĩa tua. Qui rñũñdẽes aie

bat ei: Neq̃q;ᷓ. Nuũc.n. da⸗

biſ:alioqn tolla vi.Erãat er

go pctm pueroꝝ grade ni-
mis coꝛã dño:qa detrahe/

bant hoiĩies ſacriſicio dñi.l

Sãamuel aũt miſtrabat añ

aciẽ dñi puᷣeꝛ accict᷑ ephot

flineo. Et tůnicã puã facie-

filios ⁊ duas filias.Et ma
gniſicat ẽ puer ſãuel apð

ebãt filij ſui vniuerſo iſrae/

qutẽ in deũ peccauerit vir

deo q; hoibꝰ. ANenit autẽ

q̃ veniebãt ut pu
S= rrilkicarent᷑ p' ptuʒ
bat ei mat ſua quaʒ affere ut pcipit leuit. xij
bat ſtatutis dieb aſcendẽés 2 filij heli ſliete
cũ viro ſuo ut imolaret hbo cpiebat. p Ee
ſtiã ſolẽnẽ ⁊ votũ ſuum. Et dixit eis qre faci⸗
bñdixit heli helchãe ⁊ vxyo tis ⁊c̃. repᷣhendit
ri e:dixitq; ei: Reddat ti eos nimis male.
bi dñs ſemèẽ ð muliere hac ni ſin or
pꝓ fenoꝛe qð ↄmodaſti do inũ: Peli ꝓ iiqta
mino. Et abierũt in locuʒ te filioꝝ ſuoꝛum
ſuũ. QAiſitauit ergo dñs an panat ecoꝛꝛipu⸗
nam ⁊ pcepit: ⁊ pepit tres nitie kitons m⸗

ctoꝛitate pontifi⸗
cis:⁊ qꝛ eos tene/

dñm. Mẽli aut erat ſenex HH
palde: & audiuit oſa q̊ faci ſolũ ꝓ inidtate fi
valde:&t audiuit oia qͥ ſaci· Hõ

, X . „ ſua ſuit punitꝰ.
li: quõ doꝛmiebãt cuam
mulierib q obſeruabãt ad

Ut traſgredi
faciat ⁊c.qꝛ ſiẽ

oſtiũ tabernaculi: et dixit dictu ep malicia
eis:Quare facitis res hu- batat lalfiche 5
iuſcemodi: qs ego audio bitis: ⁊ a debita
res peſſimas ab oĩ pplo? reuerẽtia erga de⸗
nNolue ſilij mei. Mô. n. eſt um. a0Siper
bõa fama quã ego audio rIvuz.
ee placari ⁊c.ꝑ oꝛo
iit traſgredi ſaciatis pplin nes ⁊ ſacrificia.
dñi. Si pẽccauerit vir in b¶ Si auũt i deũ
vixꝝ:placari ei põt deꝰ.ſi peccauerit ⁊c.q.

d. ñ remittet᷑ ſibi

7*2 4 talia:nõ qꝛ tale
gs oꝛabit eo: Et no au- Petif ſit ſmpk ir
dièrũt vocẽ patris ſui:l qʒ tfmiſſibile: ſz qꝛ
voluit dñſ occidẽ eoſ. Půᷣ dilkili elem iſſi⸗
er aũt ſamuel ꝓſiciebat at dieſali o⸗ Wa
ſcebat:᷑t placebat ta tp. xrij. Quj 2
G; cre tᷓ. xij. Qui autẽ

dixerit vbũ ↄtra
ſpmſcm̃:ñ remit/
tet ei in h' ſeculo

coqueret᷑ ⁊ pareret᷑ ad eoꝛ: volũtatẽ ↄ dei legẽ.
dat pmũ iuxta ⁊cl..illud.n.de ſacrificiis debebat᷑ dno: ⁊ iõ
pꝛimũ debebat ſibi offerri. m ¶ Erat pctm pueroꝝ ⁊c
dicunt᷑ aũt pueri moꝛibꝰ:nò etate quia iã erãt hoiej ꝓuecti
n ¶ Quia retrahebat hoies ⁊cl.ꝓpt᷑ qð pctm eoꝝ eratõ
deuia redũdabat in totũ pplłʒ. Conſequent iuxta iſtoꝝ ma
liciã deſcribit᷑ inocentia ſamuelis:cũ dẽ: Samnel aut
miſtrabat ⁊l.nõ in officio ſacerdotali:ſʒ in miſterio ſibi cõ
etẽti. p ¶ Puer accinct.i.ꝓmpt'⁊ parat. q
ineo. nõ tale veſtimẽtũ ſicut ephot ſũmi ſaterdo: quod
alio noĩe dĩ ſuphumerale:de quo habet᷑ Exo.xxviij.ſʒ erat
queda veſtis linea q̃ vtebant leuite in ſuis officijs miſtran-
do. r¶ Et tunicã paruã. In hebꝛeo hẽt᷑: Et pallium puũ
Letera patẽt vſq; ibi: s ¶Et magnificat ẽ puer ⁊c. Ex qͥ
patet ſuc bonitat augmentũ. t¶ Peli aũt erat ſenex. Hic

Ephot

