intiin futuro iudicio ad danationẽ aie ſil coꝛpis termiabi pyulueri ſed ali ligno in deſerto ſeu ſiccitate hnti coõparari
1atinan ra ſic oino peribũt puerſi abſq; aliqᷓ ſpe redeũdi. debuiſſet. vñ ⁊ hiere. xvij.cũ vir cõfidens ĩ dño ligno ſuꝑ
wun i In pſalmo pᷣmo beatus vir vbi d in poſtilla: Quan ads trãſplãtato cõparat᷑:ibidẽ hõ confidẽs ĩ hoie qſi myri⸗
iniinnn uis beatus RAug. Additio. cei deſerto ⁊c᷑. aſſimilat᷑. Sed rõ dꝛie int vtrãq; aucteʒ ex ꝑ
äwime odd at dauid ſit actoꝛ oĩuʒ pſ. put Aug.po te mãe de q̃ pꝛedẽe auẽtes tractãt ſumi poſſet. Cofidẽs.n.
uninn nit pot tribus ronibꝰ cõpꝛobari.Pꝛima enã boie no ẽ de ſe malus:niſi iqtuʒ pncipalit᷑ nõ ↄfidat ĩ dño:
umee coiter tenet᷑ ꝙ dauid dẽ ꝓpheta athonomati vñ ibidẽ ſubiũgit: Et a dño recedit coꝛ eius ⁊c. Et iõ ligno
Nlbſe in te ſeu ꝑ excellentiã:ſic ẽt paulus dẽ apls eodẽ mõ puti aiato i ſiccitate degenti aſſimilat᷑:qð adueniente hũoꝛe ĩ vi

Alde, L rE. ,
ig LAXaα glo. plalei i ꝓlogo hẽtur.Et rõ h' ẽ:qꝛ dauid reſpectu ta pſeuerat. Sʒ doctoꝛ puerſus ſeu heretic ẽt ſi doctrine

Turni alioꝛũ ꝓphetarũ in coi i duob⸗ excellebat. Pꝛimo qꝛ ſi ſue pnicioſe aliqtulũ va miſceat:penitus ẽ piculoſus ⁊ exe
4 We ne apparitioe alicup figure vel ſigni ſeſibilis vitatẽ itel crãdus:vñ non ligno aliqlẽ vitã hñti harar dʒ: ſed pul/
unſdani ligibilẽ de occuli capiebat ꝑ diuinã reuelationẽ:qð nõ ueri ꝑ ventũ deiecto:q penit infructuoſus ẽ ⁊ igiatus.
enaneſ ſic ẽ de alijs ꝓphetis cõit dicij excepto moyſe qᷣ ꝑ qſdã Irca pᷣſ.pꝛimũ poſtil.dicit beatů ¶ Replica.
a ſilitudies rerũ capiebãt diuia:iuxta illud Oxee.xij. ·pirero.ſetire nõ oẽs pᷣſ.factos a dauid:cui oppo
“ manu ꝓphetarũ aſſimilaboꝛ. Scðo qꝛ alij pꝓphete ob ſitü beat Aug. ſẽtire videt᷑.xvij.de ci.dei.c.xiiij.
ihinſicer ſcure qſi ꝑ enigmata de xpᷣo ꝓphetauerũt.Uñ ſuꝑ il In hac pte tenet poſtil.opionem beati hiero.:burgeñ. aũt
ian lud pᷣſ.xvij. enebꝛoſa aq i nubib' aeris.glo.Obſcura beati Aug.i diuerſis locis:vnuſqᷣſq; p opione rones plure)
n nin doctria i dictis ꝓphetarũ. Dauid aũt ꝓut dẽ i gloſa in adducit: dicit tñ vterq; poſtil.circa pſalmũ:Oñs regnauit:
mmiſorir ꝓlogo pſaliij de icarnatiõe:de paſſiõe:de eina genitura iraſcãtur ppili.Et burgeñ.circa pſalmũ:Oñe deus ſalutis:
watidub xpᷣi euadẽtiſſime diſſeruit. Sʒ cõſtat ꝙ he due excellen ꝙ de titulis non ẽ multũ curadu:verũtñ ſtudioſis honeſti
ninünmihl tie ꝓphetãdi iueniunt᷑ ĩ pᷣſ.ꝗ nõ ititulant ipſi dauid ſit &ẽ ſãctoꝝ opiones qtum poſſibile ẽ cõcoꝛdare q; argumen
mn ilr iipſis qꝗ dauid ititulat᷑. In pis almo.n.ſco.ſ.Quare fre tis iuoluere:iccirco ꝓ qlicũq; ſactoꝛum concoꝛdatia pono
1mginet muerũt gẽtes:qpᷣſ.nõ ititulat ipſi dauid:expſſe fit mẽᷓ qͥdã viſilia dẽa.Quoꝛũ pꝛimũ ẽ iſtud:ꝙ auctoꝛẽ alicuius
zamiſtidn tio de generatioe eina xpᷣi cũ dicit: Filius me es tu:ego rei eẽ contigit duplr. Aut.n.ẽ auctoꝛ vt architectus:aut vt
ſruikeins bodie genui te. Simli de regno xpᷣia deo cõſtituto cũ manuſactoꝛ. Illã diſtictionẽ ponit Ariſto. pᷣmo metaphy.
Vammmit di: Ego aut coſtitut ſũ rex. Simli et de plurib aljs ondenj circa eandẽ rẽ illu iſto dignioꝛẽ auctoꝛẽ. Auctoꝛ.n.
Gäü)tbpn xpᷣimyſterijs:vt latius patebit i ſequẽti pſ.tã ĩ poſtilla ppncipalis ⁊ dignioꝛ ĩ edificatioe domus ẽ architect: apud
nin q i additiõe: ⁊ hoc ſine apparitioe alicuũ figure vel ſi · cupitellectũ ẽ rei fiẽde rõ ⁊ idea:ad quã aſpiciẽs mãdat do
tüminen gni ſeſibilis: ſic ĩ alijs pᷣſ. ipſi dauid ititulatis. Hoc idẽ mũ ſic fieri:cui mãdati executoꝛ ẽ ipſe manuſactoꝛ:q mo/
Putteſn pʒ i quaplurimis hſ.ititulatis filijs choꝛe ⁊ aſaph ⁊ ali re irrõnabiliũ:vt inqt Ariſto.non ad aſpectũ idee: ſed ad
liiimuitf is: put ẽ manifeſtũ diſcurrẽti ꝑ ſingulos. Pari igit ro mãdatuũ ⁊ irectionẽ hũtis ideã opatur. Eſt igit vterq; au
irintn ne aſaph ⁊ filij choꝛe ⁊ hmõi deberẽt dici ꝓphete per ccoꝛ edificij qᷓuis diuerſimode:ille vt dignioꝛ ꝗᷓ admiſtrat
e un excelletiã ⁊ egregij pſalmiſte iſrł ſicut ⁊ dauid:qð ẽ ic foꝛmã ⁊ ſpem:iſte vt min dignqꝛ diſponit maʒ. Sine illo
naii, leniẽs ⁊13 oes de hac mã loquẽtes tã hebꝛeos q; catho fieret res irrõnabilit᷑:vt vult beat aug. lxxxiij.q. ſine iſto
imc licos. Scða rõ ẽ. Nã ſi pſalmcertũ nõ hñs titulũ non no fieret effectualit᷑.Eſt igit᷑ vterq; rei auctoꝛ.ꝓducit.n.ille
ammmn dʒ ipſi dauid attribui:ꝓut ſupponũt opinãtes in ha- domũ itra:iſte domũ extra i effectu. Scõm dem ẽ: Qncũ
ngin pte ↄ beatũ aug. Pari rõne oẽs qꝗͥᷣ ſine titulo reꝑiũt᷑:nõ due cãe ptiales cõcurrũt ad eundẽ effectũ:⁊ſi diuerſimo
en ſ ſũt dauid attribuẽdi:ſʒ hoc ẽ manifeſte flmn. Nam pᷣſ. e:effect' ille ve dẽ ꝓcedere ex vtriuſq; efficacia ?⁊ aucte. J0
mͤ⸗ ciiij.q incipit: Cõſitemini dño ⁊ iuocate nomẽ eᷣ.⁊ pi. ꝓles ve ꝓducit᷑ ab vtroq; parẽte:qꝛ mat᷑ adminiſtrat mãʒ:
nwn 4 xcv.q incipit: Cãtate dño oĩs terra.ſũt i pſaliio ſʒ he pat foꝛmã:vt qᷣbuſdã plʒ:vel ſicut alijs videt. ſi mat aliqd
aen bꝛaicã veritatẽ ſine titulo: ⁊ tñ mãifeſtũ ẽ q eoꝝ actoꝛ facit ad foꝛmã:min tñ pᷣncipalit᷑ pꝛe. Alo ẽt mo ⁊ virgili
mnmi, fuit dauid:vt pʒ pᷣmo paralipᷣ.xvi.c.vbi iſti duo pſal ⁊ guido ambo ſũt auctoꝛes hiſtoꝛie de bello troiano:quis
uſi⸗ mi coiuncti attribuũt ipſi dauid: ꝓut ẽt poſtil. ibidem ille deſcribit eã metro:iſte ꝓſa.Lertiũ dẽm: Quauis pn-
michett, dicit: et pari rõne ẽt dicendũ ẽ de alijs pᷣſ.titulũ nõ hñ cipalioꝛ auctoꝛ effect ẽ adminiſtratoꝛ foꝛme q; matie:hoc
e⸗ 6 tibus ꝙ ſut ipſi dauid attribuẽdi.Tertia rõ ẽ. Nam ſi tm intelligendũ ẽ de foꝛma itriſeca ⁊ ſubſtãtiali no extrinſe
, , pſalm q alteri pᷣter dauid ititulat᷑ non dʒ attribui ipſi ca ⁊ artificiali:qꝛ alias manufactoꝛ eẽt potioꝛ tertd
ali

qð ẽ gͥ pꝛimũ dẽin ⁊ Ariſto. Quartũ dictũ:Uiſio ⁊ viſio
onis ĩtelligẽtia reuelate diuinit ſũt de itriſeca ⁊ foꝛmali rõ
ne ꝓphetie:pʒ hoc dẽm ex pᷣcedente coꝛꝛectioe. ꝓpterea.n.
pphete dicti ſũt vidẽtes:⁊ ꝙᷓto gradus viſiois eſt xcellẽti
oꝛ:tato ꝓpheta ⁊ ꝓphetia dignioꝛ.⁊ vt di Daniel. x. Intel
ligẽtia opus ẽ in viſiõe.Nã nabuchodonoſoꝛ balthaſar ⁊
cayphas qꝛ viſiõis reuelate itelligẽtiã no hẽbant: ꝓphe di⸗
ci nõ meret᷑. Per hec dc̃a poteſt ſumi talis cõcoꝛdãtia do-
ctoꝝ ſãctoꝝ. Nã cũ beat- Aug. oium pᷣſ.auẽtem dauid at
tribuit:titulos aſaph ⁊ alijs alcriptos expõit ad hoc ſigni-
ficandũ: videlʒ ꝙ illi itelligebat illoꝝ: pᷣſ. catoꝛes vel cõpoſi
toꝛes ſᷣm mãm a dauid miniſtratã. Hui rei viſilitudo pot
accipi ex vbo dauid ifra cũ dixit: Qm nõ cognoui lratura
⁊c.dauid.n.ab ineũte pueritia pꝛis ſui paſcebat oues:a pa
ſtu ouiũ aſſũptus ad militiã:a cito pꝰ inunct᷑ i regẽ:ↄñnter
odiũ ſaul ⁊ ꝑplſecutionẽ fugiẽs ſtudio vacare nõ potuit:poſt
moꝛtẽ ſaul ſtati vnctionẽ regiã aſſecutus:bellis ↄ philiſtijʒ
occupatus:a alias gẽtes ĩ circuitu a ſtudio lr̃aru fuit ipedi
tus.Oẽs tñ pſalmi vt vult beat᷑ hiero.i hebꝛeo ſũt metri/
ce ⁊ oꝛnate cõpoſiti:quẽ ſtilũ illitterat ſm cõeʒ curſũ ſerua
re nõ cõſueuit:niſi qs dicat dauid h'mòi ſcias liberales ha
buiſſe ifuſas:qð aucte caret.nã ſi ſacrã ſcripturã legamus
qbuſdã infuſa q̃ a ſalutẽ ꝑtinet:nõ tñ legim artes ifuſas
ꝗq vt plurimũ ſeruiũt ad vanitatẽ. Cũ igit᷑ dauid lr̃aturaʒ
nõ hnjs ignoꝛauerit coloꝛes rhetoꝛicos ? artificiales oꝛna-
tus: viſile vẽ ꝙ dauid receptas ⁊ intellectas ꝓpheticas illu
ſtratiões dederit filijs choꝛe ⁊ alijs ꝓut illos vel alios apꝰ
ſe hẽbat mãaʒ dictamis:ꝗ tanq; i hmõi artib periti ex mã
ſic miniſtrata cõpoſueit carmẽ ⁊ hymnũ ⁊ pſalmũ. Sicq;
dauid ꝓpt adminiſtrationẽ marie ex reuelatiõibꝰ diuinis

ſibi factis pᷣ ſpũmſactũ ẽ auctoꝛ oium pᷣſ.pncipalis: ⁊ ſic

puto opioneʒ beati aug.foꝛe verã.Et ide dauid dict᷑ ẽ egre
gius pſalmiſta ⁊ exim ꝓphetaxꝝ:ꝓut ꝓcedit pma rõ bur
gen. Cũ hoc ſtat ꝙ aſaph 2 filij choꝛe ⁊c.ſint auctoꝛes aliq
rũ pᷣſ.qꝛ de mãdato dauid ex miniſtrata mã pᷣſ.illos cõpo
ſuerũt:⁊ metris oꝛnauerũt ⁊ decãtauerũt:⁊ ſic ſᷣm opioeʒ
beati hiero.illi ĩ tituł noiati pñt dici illoꝝ pᷣſ. auctoꝛes: qꝛ
cõpoſitoꝛes mõ pᷣdc̃o:⁊ ita dauid ẽ auctoꝛ oiuʒ pᷣſ.ſᷣʒ maʒ
ꝓ opione beati Aug.⁊ alij ſũt auctoꝛes aliqͥrũ pᷣſ.⁊ foꝛtaſ⸗
ſis oium ſᷣm foꝛma ꝓ opione beati hiero. Et ſiqs obijcẽt
ꝙ tuc illi cõpoſitoꝛes eſſẽt potioꝛes auctoꝛes pſalmoꝛuʒ qᷓ;
dauid:ſic pncipalioꝛ ẽ ille qͥ admiſtrat foꝛmã q; q mãʒ: ut
pʒ ex t᷑tio dẽo ſupꝛapoſito. Huic obiectiõi rũdet᷑ ꝑ idẽ dẽʒ:
qꝛ foꝛma quã illi copoſitoꝛes dederũt fuit ſolũ artificialis
⁊ extriſeca:mã aũt quã dauid adminiſtrat ⁊ ſi fuit iſoꝛmis
q̊ ad illã foꝛmã extriſecã:fuit tũ foꝛmata foꝛma itriſeca pti
nente ad nam ꝓphelie puta itelligetia:a hec foꝛma dẽ itri/
ſeca:q opꝰẽ i viſioe ꝓut dẽm ẽ ĩ q̃rto dẽo ſupꝛapoſico.Da⸗
uid aut hũit vt pphᷣa itelligẽtiã mae ꝓpoſite:igit dignioꝛẽ
foꝛmã mãꝗe ꝓpoſuit ꝙ illi cõpoſitoꝛes:qͥ foꝛtaſſe pᷣſ.qͥs cõ/
poſuerũt ex miſtrata mã nõ itellexerũt ſʒ eoꝝ myſteria: ſʒ
ſoluũ gramaticalit i ſupficie ſm foꝛmã artificialẽ: quam
mãe dederũt:ĩtelligẽtes ſi fuit metrũ ſpõdaicũ iambicũ ſali
ens vel alterp generis:⁊ ſic fuerüt ꝓpꝛie manufactoꝛes:da
uid aũt architect.Pʒ aut ex pᷣmo dco ſupꝛapoſito illũ il
lis Hee Potiore g ille tractabat mãʒ pʒ itelligeẽtiã ut ppha:
iſti ſᷣm artis actũ ⁊ cõſuetudinẽ:p ↄnñs non vt pphᷣe. Qui
bus ſic ſtãtibus remanet dubiũ:cũ dauid ut dẽm ẽ nõ fue⸗
rit lr̃atus:⁊ pſalmi cõpoſiti ſint ab alijs ad eb inſtructionẽ
qͥ ad mãm ſibi reuelatã:q̃re aliq attribuunt illis cõpoſito
ribꝰ:⁊ aliq ipſi dauid imediate:vt pʒi titulis pſalmoꝝ pᷣʒ
hebꝛaicã vitatẽ. Scõo remanet dubiũ de pſalmo.lxxxvij.
intitulato moyſi famulo dei Sile dubiũ de pſalmo.cxlv.
intitulato aggeo ⁊ gacharie.¶ Ad pꝛimũ põt dici ꝙ aliqñ
dauid ad copoſitionem pſalmoꝝ ſũpſit paucos: ut filios
aſaph:⁊ ceia hmõi:aliqñ młtos. Pꝛio mõ aſcpſit ⁊ aſcri/

vtrobicq; pᷣm exigentiã matie pſalmo.

bi fecit cõpoſitoꝛibus:ſcòo mõ non: qꝛ in enumerãdo

plures tituli fuiſſet facii imoderati a tedioſi:igit illos
pſ. cõpoſitoꝛes ipſi dauid tanq; pᷣncipali aſcripſerunt:
1 1 epſalm d ſcòm põt
dici ꝙ moyſi vel alijs ꝓphetis alid pᷣſ.aſcripti ſunt: iõ
non ꝙ ipſi eos fecerunt:ſʒ qꝛ mã eoꝝx ſilis ẽ matieq̃ ĩ li
bꝛis ꝓph̊arum illoꝝ: cõtinet᷑. Cui hic modus cõcoꝛdan
di ſactos doctoꝛes non placuerit:videat de modis po
tioꝛibus.Siqᷣs aũt ſeqͥ voluerit opionem beati hiero.
ſaclitate beati Zlug. ſẽper ſalua ꝓut facit poſtil.ad ar-
gumẽta burgeñ.poterit facili᷑ rñdere.Cum.n.burgeñ.
arguit ꝙ ſi filij choꝛe fuiſſent auctoꝛes.x.pſal.eis ititu
latoꝝ:aſaph.xij. mo pſes.xij. eman vnius:ethan vni:
ſeqtur dauid nõ eẽ illis plus egregiũ pſalmiſtã. Rñdet᷑
ꝙ non ſeqᷣtur:qꝛ oẽs reſiduos cõpoſuit dauid ꝗᷣ ſũt nu
mero ⁊ myſterio plures oibus ⁊ diſtributiue ⁊ collecti
ue. Et qꝛ excellẽtioꝛi mõ viſiois vidit mãs pſalmoꝝ qᷓ;
alij. Sʒ qo burgeñ. arguit de pſalmis ſine titlo:ad hoc
põt dici ꝙ illi debẽt attribui auctoꝛi ꝓximi pᷣſ.pᷣceden
tis. Et io pſalmi.lxxxvij.⁊.xcviij.q nõ hñt titulũ attri
buut mopſi:qꝗ ſʒ beatũ hiero.ẽ auctoꝛ pſalmi.lxxxvij.
Scos pᷣGſ.ꝗ eſt ſine titulo attribuitur dauid ppt᷑ auẽteʒ
ſcripture:act.iiij.vbi tanq;; pſalmꝰ dauid allegat᷑. Per
idẽ rũdetur facilit᷑ ad alias rõnes ꝑ burgeñ.i pleriſq; lo
cis fẽas ꝑ eũ beatũ hiero.Et hec ſũt dicta melioꝛi iu
dicio ſaluo. almus. II.
Uare fremuerũt getes. Hic ↄñter icipit execu
tio h libꝛi ſeu narratio.Et põt diuidi ĩ duas
. ptes:qꝛ pᷣmo agitur de xpᷣi regno:ſco de eiuj
acerdotio.ẽ.n.xpᷣs rex ⁊ ſacerdos:vt declarat apls ad

hebꝛe.Scda icipit pᷣſ.cix. Uñ i illo pᷣſ.dĩ de xpᷣo: tu es

ſacerdos i eternũ ⁊c. Iſta tñ diuiſio nõ ẽ pᷣciſa:qꝛ ĩ pᷣma

pte ẽt aliqñ agit᷑ de xpi ſacerdotio:⁊a in ſcõa de eius re

gno.nõ.n.in hoc libꝛo apparet mihi artiſicial diuiſio
ppter ſupꝛadicta: tñ pᷣma pꝑs põt diuidi ĩ ſeptẽ ꝑtes ſʒ
Eehe⸗ eius diſtictiões.ſcõa icipit in pᷣncipio ſcõi noctur
ni:tertia i pncipio ttij:⁊ ſic de alijs. Circa pꝛimã parteʒ
nõ video aliã diuiſionẽ rõnabile:niſi ꝙ qlibet pᷣl. per ſe
exponat᷑:⁊ maxie qꝛ intẽdo qtũ potero ſeſũ inqrere lr̃a
lem. Sciendũ igit᷑ ꝙ iſte pᷣſ.ĩ hebꝛeo ⁊ i trãſlatione hie
ro.q̃ ẽ iuxta hebꝛaicã veritatẽ ð oino ſine titulo:⁊ iõ ſi
ĩ aliqbus libꝛis iueniat᷑ aliqs titulus ut pſalm dauid:
vel alidd hmõi non è de textu:ſed ẽ appoſit᷑ ab aliquo
ehoſltoꝛel icut ⁊ ĩ multis alijs pᷣſ.ꝓpter qð de titulis
pſalmoꝝ: ꝓut cõiter ſcribũtur i biblijs parũ ẽcurãduũ:
ſed ſolũ ꝓut ſcribũtur i hebꝛeo ⁊ ĩ tranſſatione hiero.
iuxta hebꝛen. Igitur qꝛ iſte pᷣſ.ñ hʒ titulũ:ex titulo no
apparet qs fuerit actoꝛ h pᷣſ.dicũt aũt hebꝛei moder-

de philiheis: q aſcẽderũt ad pugnãduũ ↄ euũ: q audierũt
eũ fuiſſe inunctũ publice ſuper totũ iirl: vt hẽt.ij. Reg.
v. Iʒ.n. pmo fuiſſet inunct i domo pꝛis ſui ꝑ ſamuelẽ:
vt hẽtur.j.Reg.xvi.hoc tñ fuit ſecrete:⁊ poſtea ſuꝑ tri
bũ iuda ſolã:vt hẽtur.ij. Reg.ij.tñ poſtea fuit iunctus
publice ſuper totũ pplłm iſrael:qͥ audito philiſtei aſcen
derunt vt deſtruerẽt regnũ eius:⁊ ſm iſtu intellectũ ex
ponũt hebꝛei moderni pᷣſ.iſtũ dicẽtes:Quare fremue
runt gẽtes.i.philiſtei:qꝛ oẽs qͥ non erãt de geẽte iudeox

vocabant getes ſiue gẽtiles: ut hẽtur iĩ no.⁊ ve.teſta. in

nichoaull iect hüc pſ. laudãdo deuz de victoꝛia hita

pluribus locij. Et ppli.diuerſarũ.ſ.ciuitatũ i terra phi

liſteoꝝ exiſtentiũ. Meditati ſũt in ania intẽdebat eniʒ
deſtruere regnũ dauid:ſed fruſtrati fuerũt ab intẽtione
ſua. Aſtiterut reges terre.i.qnq; philiſtinoꝝ ſatrape.
Et pᷣncipes.q ſub eis regebant pplm terre. uenerunt
in vnũ aduerſus vñm.qꝛ venerũt ↄ dauid:q erat inun

ctus ĩ regẽ ex oꝛdinatione diuina:⁊ ſic dicebat᷑ xs dñi

—

vangirmnie
Hpüaluu

banensde

igaltün
Mtcbenun
mimr
ſomnenp
ltüllua

oobi

H

Pmſirn
Hiepeora

pboſuune
Pokochir

=— —

e egvon
Upihvnsſgi
hſpoclx
Momul
Gallning
Pegrilore
unc regosite
Ahoranden
nrſehubere
Murinrane
ltcerpan

S=

S
E

= r
——

—
—
=
=
ee
=
—

=
S==

amiß

ſmrwg

penn
mrdabdg
drzinihinn
Swnuiciidu
Ndadrel
ldi deptn
anſrdak:

mrtinnizef
zigſufin
rdüneneik

,1
I; nedt
SS
prpn
geid
Ererni

rmunkkn,
R 1

7
.

ütne
WrTE
W00 4

i. vnctus ex oꝛdinatiõe diuina:⁊ ſic venerũt ð dñm.ſ.
ꝗad oeſtruendũ eius oꝛdinationẽ. Dirũpamus vincula
eoꝛum. ſᷣm hunc intellectũ verba ſunt philiſtinoꝛuʒ ſe
ipſos exhoꝛtãtiũ ad bellandũ õ dauid:ne regnum eius
inualeſceret:⁊ ſic ſubijceret ſibi philiſteos:qbus filij iſ
rael pꝛius erãt ſubiecti: ⁊ hoc mõ loquebãtur.j. Reg.

R

iiij. Lonfoꝛtamini ⁊ eſtote viri philiſtijjm:⁊ ne ſeruiatj
hebꝛeis ſicut illi ſeruierunt vobis:cõſoꝛtamini ⁊ bella
te. Et ſic loquebãtur in pꝛopoſito:ne eſſẽt alligati iugo
ſeruitutis ſub hebꝛeis dicẽtes: Dirũpamus ⁊c̃. Qui
tat in celis. verbum ẽ ipſius dauid onñdentis ꝙ virtute
oiuina fuerũt fruſtrati ab intentiõe ſua:qꝛ eius virtute
fuerunt debellati: vt hẽtur.ij. Reg.v.⁊ ſic fuerũt ab eo

deriſi. Tuc loquetur ad eos in ira ſua.i.vidicta que fu
it locutio dñi per factũ. Unde ſubditur:Ego autẽ con/

ſtitutus ſũ ⁊c. in hebꝛeo hẽtur:Ego aũt conſtitui regẽ
meum:a ĩ tranſlatiõe hiero.iuxta hebꝛaicã veritatem:

Ego aũt oꝛditus ſum regem meũ.⁊ ſᷣm hoc eſt verbũ

oni loquentis de dauid inuncto ĩ regem de oꝛdinatioe

dñi: quaſi dicẽt dñs philiſteis:fruſtra nitimini õ regeʒ
dauid quem inſtitui:qꝛ non poteſtis reſiſtere mee oꝛdi
nationi. Super ſyon montẽ ſãctum eius.quia hieruſa
lẽ erat metropolis in regno iſrael ⁊ in monte ſyon erat
foꝛtaliciũ illius ciuitatis ⁊ domus regis:ibi fuit tẽpluʒ
edificatũ diuino cultui deputatum. Pꝛedicãs pꝛeceptũ
eius.iu hebꝛeo habetur:arrabo dei pꝛeceptuʒ vel ſta
tutũ.⁊ eſt pncipium verſus ſequẽtis.⁊ ſimiliter ẽ i trãſ/
latione hiero.iuxta hebꝛaicuʒ:quod exponit ſic Rabi
ſalomon:ut ſit verbũ ipſius dauid dicentis:Oñs pꝛece
pit mihi ut enarrẽ alijs illud quod ſequitur: Domin
dixit ad me.per reuelationeʒ. Filius meus es tu.i.ami/
cabilis ſicut filius. Ego hodie genui te. quod exponit
Ra. Joſeph ſic:ideſt magnificaui te cõſtituens te pꝛin-
cipem ſuper populũ iſrael:qui dicitur pꝛimogenitus fi
lius me:⁊ per cõſequens tu ſpeciali modo es filius me
us. Poſtula a me.quãdo debebis cõtra gentiles pugna
re:⁊ dabo tibi victoꝛiã:ideo ſubditur: Et dabo tibi gẽ
tes ⁊c. Reges eos in virga ferrea.i.ſubijcies ĩ gladio.Et
tanqᷓ vas figuli confringes eos.dicit Rabi ſalomon ꝙ
hoc ſpecialiter fuit impletũ quando dauid ſuper filios
Amon debellatos circumegit ferrata carpenta: diuiſit
qʒ cultris:⁊ trãſouxit eoj in typo laterũ:vt habetur.ij.
Reg.xij.lateres auteʒ fiunt de luto ſicut vaſa figuli. Et

nunc reges ĩtelligite. Hic conuertit dauid verbũ ſuum

ad hoꝛtandum reges ⁊ iudices et potẽtes terre:ut attẽ
dant ſe habere deum regeʒ et iudiceʒ ſuper ſe:cui debẽt
ſeruire in reuerẽtia ⁊ timoꝛe:ne deuient a via veritatis
et iuſticie:⁊ patet ſatis littera ſᷣm iſtum itellectum. Li
cet autẽ itellectui pꝛedicto in multis cõſonet littera: ta
men nõ videtur mihi ad pꝛeſẽs tenenda: pꝛimo quia
littera iĩ pluribꝰ diſcoꝛdat:ut videbitur: ſecundo quia
apoſtolus ad hebꝛe.j.per illud quod dicit᷑ in hoc pſal.
pꝛobat chꝛiſtũ eſſe maioꝛeʒ angelis dicẽs:ad quem eim
aliquãdo dixit angeloꝛũ:ilius me es tu:ego hodie ge
nui te. ꝓbatio aũt non valet ex ſeſu myſtico ſed tantũ
ex litterali:bᷣm ꝙ dicit Augu.cõtra vincẽtium donati⸗
ſtam. Et ideo ſᷣim apoſtolũ quiſciuit vetus teſtamentũ
per eruditionẽ gamalielis:⁊ perfectius per illuminatio

nẽ ſpũſſancti:oʒ dicere ꝙ iſte pᷣſ.ĩtelligitur ad lram de

xpo. Itẽ act. iiij. apoſtoli poſt receptionẽ ſpũſſacti huũc
pᷣſ. allegauerũt tanq; de xpᷣo dictũ:vt patebit infra.Itẽ
Ra.ſalomon ĩ pncipio gloſe h' pᷣſ.dicit ſic: Magiſtri
nr̃i expoſuerũt hüc pᷣſ.de rege meſſia:ꝑ queʒ intelligit
xps in lege ⁊ ꝓphetis pꝛomiſſus: vnde ſubdit:ſed ad ĩ
tellectũ pſalmi planũ.i.lr̃alem: ⁊ pꝛopter reſpõſionem
ad hercaicos exponitur de dauid. Ex hoc dicto Rabi

Cpſalmoꝝ

ſalomonis tria hẽmus. Unũ ẽ ꝙ doctoꝛes hebꝛeoꝝ antiq
intellexerunt hunc pᷣſ.de xpᷣo ad litterã. Scom eſt ꝙ; ꝓpter

rñſioneʒ ad hereticos ra. ſalomon ⁊ alij poſterioꝛes docto

res expoſuerũt hunc pſal.ð dauid. vocat aũt hereticos cõ

uerſos de iudaiſmo ad fidẽ catholicã:qui cõtra alios pꝑma
netes i ꝑfidia iudaica
arguebat de hoc p̃ſ.

VAare fre/¶Pſ. ðð̊. I¶ no pot aũt argumen⸗
₰muerüt getes: et ppli m lieriniſter eu li⸗
õs .terali: vt ſupꝛa dẽm
meditati ſüt lania . Aſtitẽ ‚7 .” ſic pʒ ſᷣm homiej
rũt reges tre: et pꝛincibpes litteratos de iudaiſ⸗
mo cõuerſos ꝙ pſal.

iſte ĩtelligitur de xpᷣo

ad lr̃am:ſic igitur ouo pᷣdicta ĩ vbo ra.ſalo.incluſa va ſut.

Sed tertiũ qð ibi icluditur videt᷑ oĩno cõfictũ.ſ.ꝙ pᷣſ.iſte
ad lr̃am exponendus ſit de dauid:tuʒ qꝛ cõfitetur ꝙ antiqᷣ
doctoꝛes hebꝛeoꝝ: hunc pᷣſ.expoſuerunt de xpo: qͥ tmn ſeq̃-
bantur lr̃am ſeu ſenſum lr̃alem.iteʒ qꝛ cõfitetur ꝙ expoſi/
tio huius pſal.de dauid ẽ ꝓpter rnſionem ad conuerſos:
exquo videtur conficta ad euadendũ apparenter cõuerſo⸗
rum argumẽta. Ego igitur volẽs ſequi doctrinã apoſtolo-

7„

2

9⁹

Natn

rum ⁊ dicta doctoꝛũ hebꝛaicoꝛum antiquoꝛum exponam

— —

hunc pᷣſ. de x-pᷣo ad lr̃am:impꝛobãado ex textu expoſitionẽ
ꝛediccam rabi ſalomonis 1 modernoꝝ hebꝛeoꝛum: cõue
uenio tamẽ cum ipſis in hoc ꝙ ipſe p̃ᷣſ.ſit factus a dauid:
qꝛ lʒ hoc non appareat ex titulo:cum nullus ſit ibi:vt pꝛe/
dictum ẽ:nec ex ꝓceſſu pᷣſ. ꝗ de xpᷣo intelligendus ẽ:tñ hoc
apparet manifeſte ex alia ſcriptura canonica:qꝛ act.iij. c.

apli ſpuſancto repleti dixerunt: Oñe tu qui feciſti celum ⁊

terrã ⁊ oia q in cis ſũt:qͥ ſpũſancto per os patris noſtri da
uid dixiſti: Quare fremuerũt gẽtes ⁊c ex quo pʒ ꝙ iſte pᷣſ.
a dauid deſcriptus ẽ:i quo deſcribitur regnũ xpᷣi.Et diui-
ditur iſte pᷣſ.i tres ꝑtes:qꝛ pᷣmo deſcribitur regni xpi ĩſtitu
tio: ſcõo iſtituti dilatatio:ibi Poſtula a me.tertio dilatati
veneratio:ibi Et nunc reges.Circa pmum pᷣmo ponitur re
motio ĩpedimenti: ſcõo ſtabilitio regni:ibi Ego aut conſti
tur. ¶ Lirca pmu ſciendũ ꝙ regnũ xpᷣi ipedire voluerunt
ꝑſequẽtes xpᷣm ĩ ꝑſona ꝓpꝛia ⁊ ẽt in mẽbꝛis ſi uis. pſequen-
tes aũt eum i pſona ꝓpa fuerunt pncipes iudeoꝝ: herodej
põty pilat ꝗᷣ facti ſunt amici ĩ ꝑſecutioe xpᷣi:Luc.xxiij.
Iſtoꝝ aũt aliq fuerunt gẽtiles.ſ.potius pilat a ſui milites
xpᷣm cruciſigẽtes:iudei aũt fueruũt herodes ⁊ pncipes ſacer
dotuʒ ipʒʒ accuſãtes ⁊ moꝛtẽ epᷣ nedier ꝓcurates:⁊ hoc mo
exponit᷑ la iſta:act.iiij.vñ pꝰ illð verbuʒ ſupꝛa allegatuz:
Quare fremuerũt gẽtes:⁊ ppli meditati ſũt iania. Aſtite-
runt reges terre:⁊ pncipes conuenerunt i vnum aduerſus
dominum: aduerſus chꝛiſtum eius.ſubditur immediate
pꝛo expoſitiõe. conuenerunt eniʒ vere ĩ ciuitate iſta aduer
ſus ſanctum puerum tuum ieſum quem vnxiſti: herodes
pontius pilatus cum gentibus et populis iſt rael ⁊c. Pꝛi
mo igitur in hoc pſalmo pontu aſeruen chꝛiſti a gen⸗
tibus ĩ generali:cum dicitnr: a ¶ Quare fremuerunt gẽ⸗
tes. ideſt gẽtiles: et eſt verbuʒ ipſius dauid admirantis ma
liciam perſecutoꝛum chꝛiſti quam pꝛeuidepat i ſpiritu. ſe
cundo a iudeis ĩ generali cuʒ dicitur: b ¶ Et populi ſcilʒ
iſrael. c ¶ Meditati ſunt iania. cogitates ꝑ moꝛte xpi de
ſtruere regnum ep: cum tñ ꝑ hoc fuerit exaltatu ? dilata⸗
tum. vnde poſt reſurrectionẽ ſuam dixit: Matth. vlti. da
ta eſt mihi omnis poteſtas ĩ celo ⁊ in terra. Tertio deſcri⸗
bitur perſecutio chꝛiſti g iudeis ⁊ geẽtilibus magis in ſpeci
ali: cum dicitur: d ¶ Aſtiterunt reges terre.i. herodes q
vocatur rex galilee: Marci. vi. et Matth.xiiij. ⁊ ponti-
us pilatus qui tenebat pꝛotunc in iudea locum impera/
toꝛis. vnde ⁊ centurio ſub eo conſtitutus vocatur reguluj:
Joh.üij. e t pꝛincipes.ſ.iudeoꝛum vel ſacerdotum:

*

△α,

Aiber

f Lonuenerũt ĩ vnũ.ad tractandũ de moꝛte xpᷣi:vt expᷣi
ſe dicũt qttuoꝛ euãgeliſte:iõ ſubdit: g ¶ Aduerſus ⁊c.ex
hoc aũt ꝙ dẽ hic aduerſus xpʒʒ eius abſolute apparet ꝙ no
itelligitur de dauid ſʒ de xpᷣo ĩ lege ⁊ ꝓphetis pꝓmiſſo: qa
vbicũqʒ i veteri teſta.fit ſermo de xpᷣo dñni:itelligit᷑ de xpᷣo
ĩ lege ⁊ ꝓphetl ꝓmiiſ
ſo: q anthonomatice
dẽ xps niſi ꝑ lr̃am pᷣ/
cedentẽ vel ſubſequẽ
teʒ manifeſte appare

cõdenerũt ĩ vnũ:aduerſus
dñz 7 aduerſ. us xp̃ y eius.l
Dirũpamus vicula eoꝝ:

at ꝙ ſermo ſit de alio N EeE
q dẽ xpᷣs denomiati ⁊ ꝓijciamus a nobis iugũ
ue: ſic i. Reg. j. didit ipſoꝛũ. Qui hitat ĩ celis ir
dauid o ſaule:. Quo riqebit eos: ⁊ dñs ſubſãna

auſuj fuiſti mittẽ ma
nũ tuam ĩ xpᷣm dñi.
Dixerat.n.ille adole
ſcẽs ſe ſauleʒ itfeciſſe:
ſimlr eſa.xlv. Hec di
cit dñ) xpᷣo meo cyro
cuꝰappᷣhẽdi dexterã
⁊c̃. Sʒ i hoc loco nõ
apparet ꝙ dauid dẽ
hic xpᷣs dni: nec ex ti/

7*

bit eos.l Tunc loq̃tur ad
eoſi ira ſua:la ĩ furoꝛe ſuo
cõturbabit eos. Egò autẽ
cõſtitui ſũ rex ab eo ſupẽr
ſyon mõtẽ ſãctum ei: di
cans pᷣceptuʒ e.Smin

tulo pſalmi:vt ia viſũ eſt:qꝛ non hʒ:nec ex pceſſu pſalmi:

—

vt iꝗ viſũ e᷑: ⁊ ãplius videbit᷑:⁊ iõ de xpᷣo ad l̃am itelligit.

¶Dirũpamus ⁊c..verbũ ẽ ipſius dauid pᷣuidẽtis ĩ ſpᷣu
ſãcto colligatiões pᷣdcoꝛum ð xpᷣm foꝛẽt deſtruẽde ⁊ pu
niẽde:qꝛ ⁊ ponti pilat i vindictã moꝛtis xp̃i fuit ꝑ ipera⸗
toꝛẽ romanũ i exiliũ miſſus:⁊ ſimir herodes de regno de/
iecł' ⁊ ĩ exiliũ relegat:⁊ pꝛicipej iudeoꝝ ⁊ totuj pplłs p Ti
tum ⁊ veſpaſianũ occiſus ⁊ captiuat:pʒ ꝙ expꝛeſſe narrat
ioſeph ⁊ ſcholaſtica hiſtoꝛia:iõ ſbdit: i¶ Qui hitat ⁊c
qꝛ machinati fuerũt i moꝛtẽ xpᷣi:ne ꝑderent locũ ⁊ genteʒ:

vt hẽtur Joh.xi.⁊ vt ipedirẽt regnũ xpᷣi:⁊ cõtigit eis ↄriu:

qꝛ ꝑ hoc perdiderũt locũ ⁊ gentẽ:a regnũ xpᷣi fuit exaltatũ
⁊ dilatatũ.Uñ ⁊ ad hoc ſubdit: k ¶ Luc loqt.ira ⁊ furoꝛ
ĩ deo no hñt locũ ppꝛie:ſʒ ſignificãt acerbitate vidicte:quã
fecit de de perſeqntibꝰ xpᷣm: ut dẽm ẽ:⁊ ſie de' ad moduʒ
irati vel furetis ſe hüit. 1Z aũt. Deſcripta remotiõe
iĩpedimẽti egni xpᷣi: hic ↄnter ponit᷑ ſtabilitio eiuſdẽ regni
cũ di: I ¶ Ego aut ⁊c l. ⁊ ſʒ traſlationẽ q vocat᷑ pſalteriũ
gallicanũ ẽ verbũ xpᷣi hois:queʒ de pat cõſtituit regẽ ſu
oẽm creaturã: fal gos b⸗e..Que cõſtituit heredem
vniuerſoꝝ. m ¶Sup ſyon ⁊c]. Signũ aũt euidẽs glifica
tionis xpᷣi ⁊ ſtabilitiois iĩ regno celeſti fuit miſſio ſpuſſacti

iĩ ſigno viſibili:ſm ꝙ dẽ Johᷣ.vij.q.circa finẽ.c. Nodũ erat

ſpus datus:qꝛ nondũ erat ieſus glificatus.hHec aũt miſſio
iĩ ſigno viſibili fẽa fuit ad lr̃am i monte ſyon ſupꝑ centũui/

ginti credentium noia:ſʒ ꝙ dicit hiero.ĩ epla ad paulinü:

ſatis hẽtur act.j.⁊.ij. n ¶ Pꝛedicas pceptũ eius.i mõte
eteniʒ ſyon fuit tẽplũ ĩ xpᷣs pluries ꝑſonaliter pᷣdicauit:
vt teſtatur q̃ttuoꝛ euãgeliſte:⁊a ibi pᷣdicauit pᷣcepta moꝛalia

dei: ex illo ẽt loco exierũt apli ad pᷣdicandũ per oꝛbẽ vbuzʒ

dei: ſicut pᷣdictũ fuerat: Eſa.ij. De ſyon exibit lex ⁊ verbuʒ
dñi ð hierłʒ. Scõʒ aũt trãſlationẽ hieronymi iuxta hebꝛai

cã veritatẽ q̃ ſic hʒ: Narrabo dei pᷣceptũ.⁊ eſt pꝛicipiũ ver
ſus ſequẽtis:⁊ ſeqtur ĩ eodeʒ verſu:Ego aũt oꝛditus ſuʒ.i.

feci vel ſtatui. Regẽ meuʒ.verbũ ẽ xpᷣi oñdentij ex volunta
te ſeu pᷣcepto dei pꝛis:quo de pꝛ inſtituit eũ regẽ ſup oĩa.
oDñs dixit c&l. m vtrãq; traſlationẽ et apli ſniam:he
bꝛe.j. iſtud eſt verbũ xpᷣi declarãtis ſuã eternã generationẽ
a pꝛe cũ dẽ ei ĩ perſona pꝛis: p(¶ ¶ Ego hodie genui te.i. ei
naliter. i enitate. n. nihil traſit iĩ pꝛeteritũ:nec expectatur in
futurũ:⁊ iõ eterna generatio filij a pꝛe conuenieter expmit᷑
per pñᷣs tps cũ dẽ hodie.generatio aũt ipſius dauid iã tran

ſierat in pꝛeteritũ:⁊ ſimir ſua pmotio ad regnuz: 2o

hoc verbum nõ põt itelligi de dauid:vt videtur:maxi

me cũᷓ apls dicat ad hebꝛe.j. Ad quẽ. n. dixit aliqñ an

geloꝝ filius meus es tu:ego hodie genui te.q.d.ad nul
lũ.⁊ multo minuj põt dici de dauid:qꝛ angeli ſãcti ſũt

mag filij dei per
r⸗ doptionẽ gfe in
dixit ad me:filius meus es dauid ? mag ma
tul egò hodie gẽui te. Pô uicatt ad di
ſtula a me:et dabo tibi gen mir mut
tes hẽditatẽ tuaʒ: ? poſſeſ gno celon maio:
ſionem tuam terminos ter ẽiillo. In 2 dicũ
re. MRẽeges eos in virga fer ur g del iob
rea: Iæ ianquam vas ſiguli oei l arn
confringes eos. Et nůnc liatio hec expᷣſſa
reges intelligite: erudimi/ no pot ĩtelligi de
ni qui iudicatis terram.] aliq ageloꝛu qtũ

cunq; magno ſʒ
aplʒ:⁊ multo mi
nu) de dauid. Ex
q̊ ſeqtur ꝙ hec fi
u e fil nll iwſb⸗ nigti S
te S de filiatiõe nãli ipſꝰ xpᷣi qᷓ ꝓcedit einalit᷑ a pꝛe.

Seruite domio ĩ timoꝛe:
et exultate ei cuʒ tremoꝛe.

q ¶ Poſtula a me.Hic ↄñter deſcribit᷑ regni xpᷣi dilata

tio q̃ féa eſt ꝑ hoc ꝙ pᷣncipes tre ⁊ ppli ꝓ magna parte
ſuppoſuerũt colla ſua iugo xpᷣi ꝑ fidẽ ei obediẽdo:⁊ ꝑ/
fect ſubijciẽt circa finẽ mũdi ⁊ pfectiſſime in extremo
iudicio:qñ oĩa pfecte erũt ſpiecta xpo:vt dic aplus ad
heb. ij. ⁊ hoc ẽ qð dẽ: oſ a me. vbũ ẽ dei pꝛij
ad filiũ:quẽ filifreqnt᷑ oꝛauitꝓ ſalute fideliũ q ẽ ꝑ fidẽ
xp̃i. r ¶ Et dabo ⁊cl.i veti.n.teſtõ iudei dicebat᷑ hẽdi
tas ⁊ ps dei:ſʒ qꝛ ad pᷣdicationẽ xpᷣi ⁊ aploꝝ rmaſerũt
obſtinati i ĩfidelitate:⁊ gẽtiles receperũt fidẽ xpᷣi deuo
te: vt pʒ ex decurſu libꝛi netun agloro getiles hic me
t poſſe

rito dicũt᷑ hẽditas xpi. ¶ E ſſionẽ ⁊cl.qꝛ a tpe

aploꝛ: fides xpᷣi diuulgata ẽ pꝑ oꝛbẽ vniuerſũ:ſʒ ꝙ di i

fra pᷣſ.xviij. In oẽʒ tra exiuit ſon eoꝝ.Per hoc ẽt pʒ ꝙ
hic pᷣſ.nõ pot exponi de dauid ad lraʒ vt vẽ:qꝛ regnuʒ
ep nõ ſe extẽdit vſq; ad iminos tre:ſʒ fuit ſatj ſtrictuʒ.
Nec valet ſi dicat᷑ ꝙ ſcripta hic loqtur de iminis terre
iſrł.Tũ qꝛ illos iminoj nõ obtinuit dauid:qꝛ nõ fuefr̃t
itegralit obtẽti vſq; ad tpᷣs ſalomõis filij ſui. Cũ qꝛ in
definita vẽ eqpollere vli. t¶ Reges eos ⁊c. ꝑ hoc deſi
gnat᷑ ptas xpᷣi iſupabil ⁊ eina:ſʒ q dẽʒ fuerat Daniel
vij. Aſpiciebã ĩ viſiõe noctis:⁊ ecce cũ nubib celi qſi fi
lius hois veniebat:⁊ vſq; ad antiquũ dieꝝ ꝑuenit:⁊ iĩ
cõſpectu e obtulerũt eũ:⁊ dedit ei ptateʒ ⁊ honoꝛeʒ et
regnũ.⁊ ſbdit᷑:Ptas ei ptas eina q̃ nõ auſeret᷑:⁊ regnũ
qð ñ coꝛꝛũpet᷑.vel ꝑ vᷣgã ferreã pot itelligi gladp malis
pncipũ xpᷣianoꝝ:q rebelles xpᷣo tanq; e miniſtri debel
auerũt:ſiẽ pʒ tpe Caroli magni ⁊ alioꝝ pncipũ fideliũ
q õ ifideles victoꝛioſiſſime ſe hũeĩt. 7E n
Hic ↄñter deſcribit regni xpᷣi debita veneratio:qꝛ cum

ſit rex regũ ⁊ dñs dñantiuʒ:vt hẽtur apoc.xvij.oẽs re

ges potẽtes ⁊ domini debet ipſuz debite venerari:ideo
dicitur: v ¶ Et nuc reges itelligite. ipſius chꝛiſti regi⸗
am maieſtatẽ. x ¶ Erudimini ⁊cli.ſcitote vos habẽ

ſuperioꝛem iudicem omnia clare intuẽtem: ſᷣm ꝙ dici

tur Hebꝛe.iiij.. Omnia nuda ⁊ aperta ſüt oculis eĩ.
y¶ Seruite ⁊c̃.ſcilʒ filiali. 3ʒ ¶ Et exultate ei.per coꝛ
dis deuotionem et eleuationeʒ in deum. vnde dicitur
exultatio quaſi extra ſaltatio. 2(

faciunt diſſolute cãtantes i ecclia:cũ tũ omnis cantus

nüit

ũc regej.

Lũ tremoꝛe.hoc ad
ditur:ne dicta exultatio in diſſolutionẽ vertatur:ſicut

uns
uftſil
nin hi⸗
ſimtrin
Puſitͦ
Hſckuoin
ſlntſcnt
ſammiinif⸗
Cofednuber
ſtrinsu

eſnmndun
tNceng⸗

ſtſtwrpet
ſtüiefti
lontiiſpyn⸗
tpntprfs⸗
ſtritiſetin
bclnenife
GPheiepe,
rtigir⸗
mi
cAtortte
Gik

Jn
ſi
At

4
hlcßtcepdn
nn N
mintnn
niieh
fnüg
Prenazd
ſnilille
kerluik
Gmanon

ohrnſti

Mhnge
unfinenenmn
Gendigle

SSõ

wrrie
uynüpen
rsiuſtin
eudgiin
iuiiin
wi ghor
in hi
iautaß⸗
gin wo
iutin

4

Na N.

₰
*

(pſalmoꝝ

eccleſiaſticus ad excitandũ deuotionẽ fideliũ oꝛdinet᷑
a ¶ Appꝛehẽdite diſciplinã.i.ſubijcite vos hũiliter di
ſciplie xpi. In trãſlatiõe vo hiero.iuxta hebꝛaicũ hẽt᷑:
Adoꝛate pure.ſ.deum adoꝛatioe latrie ſine fictione.an
tiqui hebꝛei dicũt hic:Oſculamini filiũ.i.facite xpᷣo dei
bitů homagiuazzꝛꝛ

ris reſpectu creaturaruz:ſimiliter : generare ſm ꝙ diuerli
mode repñtationem ſeu ſimilitudinẽ ſuam in creaturis ꝓ
ducit:qꝛ aut per ſolam creationẽ ſm quam eius veſtigiuʒ
in creaturis repntatur: ⁊ ſic intelligitur illud Job. xxxviij.
AQAQNuls eſt pluuie pꝛ:

de cuius filiatiöe „ „ . . guuuut gs genuit ſtüͤlas
eterna agit i hoco Appꝛchẽdite diſciplinam: exarſerit in bꝛeui ira eius: roꝛis: Aut ſm ſimili
pſ. vt pꝛedq;eſt. nèquãdo iraſcatur dñs et beti omnes qui conſidũt tudinem imaginis vt
bñ dẽ: Oſcula- eatis de via iuſta. Cu⸗ XR L SE in creata ronali: De⸗
mini: qꝛ faciente bereatis de via iuſta. Cuůz ineo. autero. xxxij. Ipie eſt
homagiuʒ fideli MMUVMUD pr tuus. Etifra: Deũ
tatis alicui ipſuʒ qui te genuit derelig

oſculãtur:⁊ de iſto oſculo dẽ cãti.j.Oſculetur me oſcu
lo oꝛis ſui ⁊c᷑. Ratio aũt dicte diuerſitatis ĩ hac lr̃a eſt:
qꝛ in hebꝛaico ſũt ibi due dictiones equoce.pma ẽ ver⸗
bũ:⁊ ſonat ſic naſqu:⁊ ſignat appꝛehẽdite:⁊ adoꝛate ⁊
oſculamini:tñ frequẽtius accipit᷑ p oſculamini.alia di
ctio ſic ſonat bar:⁊ ſignat diſciplinã ⁊ puritatẽ ⁊ filiũ:
tñ frequẽtius accipit᷑ ꝓ filio:vñ dẽ matth.xvi. Beatus
es ſimon bar iona.i.filiona.lr̃a aũt ſequẽj coueni

ſti. Aut ſm filiationem adoptiuã per graʒ:vt ad Ro. viij.
Sun filij dei ⁊ hẽdes. Aut ſʒ heditatẽ glie iaʒ poſſeſſaʒ:
vt ibi:Gliamur i ſpe filioꝝ dei:ad Ro.v.Circa qð ↄſiderã
dũ ꝙ i nullo pᷣdcoꝛuʒ modoꝛũ tota ſacra doctria de dẽ pꝛ
alicucreate ĩ ſinglari nec aliquã creaturã pura ſinglarit ge
nerat ſʒ tm̃ in vli reſpectu alicutmini cõis ſpẽʒ ſignificãti
vt i ſupꝛadẽcis ſeu alicumiltitudis collectiue:vt exo.iiij.c.
Filius me pꝛimogenii iſrł.qð refertur ad totum populũ.
Ratio h eſt:vt amoueatur anim legẽtis ab erroꝛe:ne foꝛ
te qs credat deum generare ſeu hẽre filiũ in puris creaturi,
p generationẽ nature ſᷣm quaʒ filius ẽ de ſubſtãtia pꝛis. vñn
Aug.ſuper oꝛõnem dñicam:Noli oꝛare dicẽdo:pꝛ mi:ſoli
us xpᷣi ſingularis ẽ pater:nobis vero oibus in coi:illum.n.
ſolũ genuit:nos aũt creauit.Hec Aug. Patet q ꝙ apls effi
caciſſime ex neceſſitate lr̃e arguebat ad hebꝛe.j.dicens:Cui
enim aliqñ angeloꝝ dixit:ilius meus es tu:ego hodie ge
nui te.q.d.Scrutamini ſcriptura) i quibus nuũqᷓ; inuenitur
deũ alicui pure creature i ſingulari dixiſſe:yilo meus es tu
⁊c̃.qꝛ nec ẽt ipſis angelis qᷣ lʒ filu dei dicãtur ĩ cõi:vt iob.j.
.c.nunq tñ hangerer alicui eoꝝ dixit: Filius me es tu:
pᷣſertim cũ hac additioe genui te.q̃ expmit modũ filiatiõis
eẽ per generationem. Nec obſtat illud qð legit᷑ij. Reg. vij.
c. Ipſe erit mihi in filium ⁊c.q̃ verba ad lr̃am de ſalomòe
intelliguntur:lʒ de xpᷣo pꝛicipalius.Nã dicẽdo: Erit mihi
i filiũ. manifeſte denotat᷑ filiationẽ illã eẽ adoptiuã. AUdop/
tio.n.ẽ acceptio extranee pſone in filiũ:qð nõ couenit filio
nãli qꝗᷣ eſt de ſubſtatia pꝛis inq; tuʒ nãlis eſt:lʒ poſſet ei com
petere ꝑ graʒ ſuperadditã ſubſtãtie. Similit ⁊ illud pᷣſ. pᷣe
inuocabit me pz meus es tu ⁊c.oʒ intelligi de xpᷣo. Nuſq
.n.legitur de dauid nec de aliqͥ alio puro hoie vocaſſe deũ
i ſingulari pꝛeʒ ⁊c. Ex qbus ſatis pʒ ꝙ neceſſitas itelligẽdi
filiationẽ xpᷣi i hoc pᷣſ.contenta ſᷣm generationẽ eternã nõ
ſumit ex illo aduerbio hodie:qð ſᷣm ꝓpꝛiã ſignificationeʒ
tpalit poſſet itelligi:ſʒ ſumit ex ſigniſicatiõe vboꝝ:qb añ-
cedẽt᷑ ⁊ ↄnñter adiugit᷑.ſ.ex hoc ꝙ pᷣdixit:ilo me'es tu ĩ ſin
gulari:⁊ ex hoc qꝙ ſbiũgit:genui te. Intelligẽtia.n.doctoꝰʒ
fm hilariũ ex cauſis ẽ ſumẽeda dicẽdi.Et io apls ad hebꝛe.
j. totũ verſũ ſumit ad ꝓpoſitũ ſuũ onñdendũ dicẽs:Aui.n.
aliqñ ageloꝝ ⁊c᷑. Silr magr̃ i pmo diſ.ij. volẽs eterna ge
1:10 teral neratideʒ filij ꝑ auẽtẽ h pᷣſ.ðmõſtrare ſeqndo apli veſtigia
nõ videtur valere. Nã ſepe ĩ ſcripturis ſacris hodie ac · no tm allegauit li hodie genui te ſʒ totũ vſuʒ:qð dʒ itelligi
cipitur ꝓ tpe pꝛeterito:vel ꝑ modum recapitulationis mõ pᷣdco.Circa mãz h'pᷣſ.nõnduʒ ꝙ decẽ myſteria xpi ĩ eo
vel inſinuado ꝙ nõ a lõgiſſimis tꝑibus pꝛeteritis illud oꝛdinẽ expmũt᷑. Pꝛimum ẽ:q regnũ xpᷣi nullo ſuffragio
de quo agit trãſiuerat:vn Deute.vij.c. Hodie te elegit Péano ſz poty regiba pncipib geẽtibꝰ a pplis toto ſuo poſ
dñs in pplim peculiarẽ ⁊c. qð refertur ad tꝑs dationis ſe aduerſatib ↄualuit. Uñ dic: Quare fremuerũt gẽte ⁊c.
gis: qdð iam tranſiuerat per.xl.annos fere in pꝛeteriti vſq;:ibi Aduerſ dñʒ ⁊ aduerſ xpCᷣʒ ep.ꝓut ðclarat᷑ ĩ poſtil
ſic de multis alijs. Unde non obſtante rõne pꝛedicta la. Scõʒẽ ꝙ hmòoi aduerſarij dei ⁊ xpᷣi er duo pᷣncipalit ĩtẽ
