yzʒ turtur:hebꝛaica vitas hʒ hirũdo.qð magij cõſonat

huic expoſitiõi:cũ hirundo cõiter ĩ magnij edificijs cõ

ſueuit nidificare qð aũt ſeqtur: Beati qui hitant ĩ do-
mo tua.itelligit ð domo celeſti: put poſtil. exponit. vñ
ↄuenient᷑ pſal.fecit mentionẽ pᷣmo de deſiderio iuſtoz

ad tabernacula manufacta ꝓpter cultuʒ dei ibidẽ exhi

bendum: ut ex hoc magis onderet᷑ vehemẽtia deſiderij
ipſoꝝ ad hitandum i domo celeſti:vbi beatificãt: de qᷣ
Dicit: Beati qͥ hitant in domo tua.q.diceret tabernacu
la tua.ſ.h'ecclie militãtis ſũt tã dilecta ꝙ i eis coꝛ ⁊ ca/

ro exultãt i deũ:ſed hec exultatio ẽ ĩperſecta:ꝓpter qð

iducit exemplũ. d. Sicut paſſer iuenit ſibi vomũ ꝛc ad
iſinuandũ ꝙ hec exultatio qdammõ ẽ bꝛutalis ĩ cõpa

——

ratioe celeſtis exultatiõis:eo ꝙ nõ btificat nec pticipat
eternitatẽ:qᷓ tũ duo facit hitatio ĩ domo celeſti. Pꝛimũ

— „ 7

oñdit cũ dicit: Beati q hitant in vomo tua. ſcoõm cũ di
cit: In ſecula ſeculoꝝ laudabũt te. Coſeqᷓnter dicit: Be
atus vir cuius ẽ auxiliũ a te.vbi oñdit qũo hitatio do

mus celeſtis iqᷓ hõ eternalit btificat᷑ hẽri poſſit:⁊ expo
nat totũ ſicut in poſtilla:excepto ꝙ in hoc loco tranſla

tio nia ĩ qbuſdã deuiat ab hebꝛaica vitate.nã vbi nos

hemus: Aſcenſiones ĩ coꝛde ſuo diſpoſuit in valle la-

chꝛymaꝝ ĩ loco quem poſuit. hebꝛaica veritas ſic hʒ:

Semite ĩ coꝛdibus ſuis traſeũtes in valle lachꝛymarũ
fontẽ poſuerũt eũ. Eteiʒ bñdictiones ⁊c᷑. cuius ſẽſus ad

poſitum talis eẽ vr. ſ. ꝙ vir ille ꝗᷣ eſt beatus ĩ ſpe: eo ꝙ
ʒ3 auxiliũ diuinũ ad hoc vt in btitudinem tẽdat:hʒ ſe

mitas ſuaj ĩ coꝛde ſuo.ſ.tendẽdi i btitudinẽ:ad quã nõ
per latã viã ſed ꝑ ſtrictaz q ſemita eſt hõ deducitur: vt
matth. vij. c. T mutat᷑ ſingulare ĩ plurale: ꝓut freqnter
in ſcripturis cõtingit. Coſequẽt oñdit que ſũt iſte ſemi/

2

io charitatis ſtat languoꝛ dilatiois:

bunt

tatem. vñ ſupꝛa in p̃ᷣſ. Exultate deo. vbi tranſla

te i qbus hõ hʒ auxiliũ diuinum:vt in verã beatitu dinem
tendat:⁊ hoc cũ dicit: Trãſeũtes i valle lachꝛymaꝝ fonteʒ

poſuerũt eũ. Pꝛo a ſciendũ ꝙ xps qui veras ſemitas tẽdG

di in beatitudinẽ hoibus oñdit:de qbus ſemitis Eſa.ij.ca.
Ambulauim i ſemitis ſuis: pᷣcipue ⁊ ſt uccicte hoc legit oñ
diſſe mar.xvi.c.cum apoſtolis pcepit:Euntes i mundum
vniuerſũ ⁊c. Qui crediderit ⁊ baptixat fuerit ⁊c· Traſeũ
tes igitur apli de mãdato xp̃i. In valle lachꝛymaꝝ.ſ.ĩ vni
uerſuũ mundũ. Fontẽ.ſ.baptiſmũ. Poſuerũt eũ.ſ.auxilium
diuinũ:de quo pᷣus dixerat:qͥ quidẽ fons.ſ.baptiſmus pꝛo

pꝛie pᷣſtat auxiliũ diuinũ tendedi i beatitudinẽ cũ vbis xpi

q ſũt foꝛma ſacramẽti:de qᷓ dicit:Eteniʒ bñdictioneʒ dabit

legiſlatoꝛ. Et nota ꝙ vbi nos hẽmuſ bñdictionẽ in ſingula
ri: hebꝛaica veritas hʒ bñdictiones ĩ plurali:qð pot itellii
de alijs ſacramentis:in qbus bñdictio xpᷣi.ſ.ga a xpᷣo deri

Rals nugeru ſeu ofert. Itẽ vt oñderet ꝙ ille fons baptiſma
is hʒ e
ſita tñ fide recta:ꝓut ĩ verbis ſaluatoꝛis pꝛedcis oñditur:

iccirco añꝙᷓ dixiſſet pſal. Yontẽ poſuerũt euʒ pꝛemiſit: Se.-

mite ĩ coꝛdibus ſuis. ides.n. foꝛmata ꝓpꝛie ſunt ſemite tẽ
dendi in diuinã cognitionẽ ⁊ amoꝛem ⁊c.

dẽ pᷣſ.vbi dẽ in poſtilla:In ſecu

in hebꝛeo habetur: Cela. ¶Aldditio.
Ec dictio cela lʒ ſʒ aliquos hebꝛeoꝝ: doctoꝛes mi

—

eres hebꝛaicos in eadẽ lingua eruditos ⁊ fʒ docto-
res nzos hoc nõ ſignificat.pꝛimũ pʒ:nã rabi abenhaʒra ſu/

pꝛa pᷣl.iqj. ſ. Dne qͥd multiplicati c. dicit ꝙ hec dictio cela

nihil ſignificat:ſed ĩ quibuſdã locis ponuur ad ſupplendũ

modulamẽ cãtus:ad qð duas rõnes inducit. Pꝛima eſt ꝙ

hec dictio.ſ.cela non iuenitur ĩ tota ſacra ſcriptura veteris

teſta. niſi ſolũ in pſalterio:qð oꝛdinatũ fuit vt cãtaretur. ſi

milit ĩ cantico abacuc qð eſt per modum pſalmi:⁊ hoc eſt
verũ.Ex quo ſeqtur ꝙ ſi perpetuitatem ſigniſicaſſet: cum ĩ

vplurimis locis ſacre ſcripture itẽtio ꝑpetuitatis hẽtur ꝙ

ibidẽ qñqʒ hec dictio cela iterponeretur. Secũda rõ eſt:qa
hec dictio ccla oniu ſepe ĩ pſalterio ⁊ in pꝛedicto cãtico
abacuc:vbi null itatez ſeu
vbi tranſla. nẽa dicit:
Pꝛobaui te apud aquaʒ ↄdictionis.in heb. additur cela.ſi
militer abacuc.iij.vbi oĩ: Deus ab auſtro veniet:⁊ ſanctus

a monte pharan. ſuperadditur in heb. cela. Sed conſtat
ꝙ ꝓbatio apud aquam zdictionis non fuit perpetua:ſimi
liter nec aduentus dei de monte pharan: ⁊ ſic inuenitur in
alijs locis vbi nulla perpetuitas habet locum. Pieronymꝰ
etiam videtur eſſe iſtius opinionis: quod patet ex hoc:nazʒ
nunquã inuenitur:q ipſe traſtuliſſet iſtam dictioneʒ cela:

ſed ſemper dimiſit eã ac ſi nõ eſſet ibipoſita: ſicut patet in
hoc pſalmo. nam vbi dicitur: Auribus pcipe deus iacob:

ſupadditur ĩ hebꝛaico cela. in cuius loco nihil poſuit: ſic

fecit per totũ pſalteriũ.vñ manifeſtum eſt:ꝙ qui appoſuit
in hoc loco ſemper: hoc fecit pꝛeter mentẽ hieronymi:cũ ĩ
nullo alio loco inueniat᷑ hac dictionem cela tranſtuliſſe.Fʒ
vero gloſam noſtram hec dictio cela ſignificat diapſalma.
vbicunq; enim in pſalterio cela ponitur: licet hieronymus
nihil loco eius ponat: gloſa noſtra ponit ibi diapſalma:
quod ſignificat ſm catholicon requiẽ diſtincte cotinuatio

nis ſcilʒ pauſationeʒ. Caſſiodoꝛus autẽ dicit ꝙ diapſalma

vbicunq; repertum fuerit fit per quandam ſonoꝛu mutati

onem. patet igitur ſcõz hos doctoꝛes ꝙ cela non dicit per
petuitatem. vnde qð in tranſlatione noſtra dicitur in hoc

verſu: In ſecula ſeculoꝛum laudabunt te. non habetur ex
hac dictione cela:ſed ex alia dictione que ponitur ĩ hebꝛai/
co. ſod: qð cõmuniter ſignificat vltra:et quan doq; perpe
tuitatem: ut in pſalmo nonageſimodnto: Dominus re⸗
gnaituin ſeculum et vtrrrrrrr.J

icaciã iſtraliter ad tendendũ i btitudinem pſuppo

ſeculoꝛuʒ lauda

nus bñ ſentiẽtes ſigniticet ppetuitatẽ:Fʒ tũ docto

mõ ſignificat perpetuitateʒ ſeu ſẽpiterni

= .. . .. „„ — ,, iſ
In eodẽ pᷣſ. Quã dilecta.vbi dẽ ĩ poſtil. Qꝛ miaʒ ⁊ vitatẽ appetit rõnal tabernacul manufci⸗. L XXXIIII üigu
*½ = Bi trãſlatio nĩa hʒ: Quia miam ⁊? ¶ Additio. Enedixiſti dñe err de Voleräßinktn. alut
veritatẽ diligit deus.hebꝛaica vitaj ſic dic. Quia ti. in heb. Ald victoꝛiã filioꝝ choꝛe pſ. itrãi 4 ͤn
ſol ⁊ ſcutũ ſeu ꝓtectoꝛ eſt deus.⁊ nulla verba po Alatioe hiero. Uictoꝛi filioꝝ choꝛe cãticuʒ.⁊ ẽ ſen
nunt᷑ ibi equoca:ex qbus iſta varietas poſſet oꝛiri.ſenſus eadẽ ſñia vtrobiq;:q ſatis pʒ ex ſupꝛa dictis. De mꝗ̊ ve ntondh
aüut bo verboꝛum M JòMW— 1 hypſ. dicũt he naun
iuxta hebꝛaicaʒ veniii . . bꝛei cõiter: ꝙ ſiẽ thet Danln
tatem talis vr eſſeꝛ li ¶ Victoꝛuʒ filioꝛuð cho tatem plebis tue:òperuiſti pꝛecedẽs loclem tlonut,
aurms n 5. Same recantiann. oĩa peccata eoꝛum. Miti biocz eoꝝ de de vſaian,
gliam dabit oñs. pte LXxXXIII e gãaſti oẽm irã tuaʒ:auertiſti ſiderio redeundi S
miſit qũo deus hoc/ LXXXIIII.. galn oem ira tuaʒ:auertiſti de captiuitate ba vn notiin
dat. Pꝛo q̊ ſciendũ⸗ Enẽdixiſti dñe t᷑ᷣrã tu ab ira idignatiõis tue. Cõ byloõtca ad reedi/· ltnme
4 en alihun ema N aʒ:auertiſti farpticnd, uerte nog de' ſalutar nẽ: t ſchai teplü: ſic eg
( agen , 2 ſiſti ini ui⸗ . tam a nahi . iſte pᷣſ.ẽ garum ttd g
denouo in ali afi te iacob. Rẽmiliſti miaui auente iram tuam anobis. eopſts enn Achut
p itroductionem foꝛ S= ſione ⁊ pꝛo bono Pbebieis d0
me non eſt neceſſaras ððẽ ett pacifico ſtatu rbeins
actio agẽtis ad illius foꝛme cõſeruationẽ:ſicut cũ ignis in terre eis collato:ſed ſicut nõ ſũ ſecutus eoꝝ dẽm in pꝛe (Deusua
troducit foꝛmã ignis ĩ aliqͥ ſubiecto:qnq; tñ eſt neceſſarius cedẽti pᷣſ.non ſic vĩ mihi ſequẽdũ in iſto ſaltẽ in toto: lls A w⸗
cõtinuus ifluxus agẽtis i ſubiecto ẽt pᷣ itroductionẽ foꝛme qꝛ poſt reditũ captiuitatis babylonice nõ legit᷑ ppls iſr mubitti
ad ipſius foꝛme cõſeruationẽ:ſicut fit ĩ illuminatione. coꝛ tantã pacẽ ⁊ ꝓſperitatẽ hũiſſe vſq; ad aduentu xpᷣi. ꝙ atori.
pus.n.luminoſũ nõ ſolũ itroducit in aere diſpoſito foꝛꝛmã agd hoc poſſit coueniẽter applicari illud qð infra dicit᷑: Uicrbisnosp
luminis de nouo:ſed ẽt reqritur eius ifluxus coõtinuus ad Couerte nos deus ſalutaris n‚ ⁊c̃.vſq; ad finẽ pᷣſ.ut vi nigfame o
coſeruationẽ illius foꝛme introducte:ſic ꝙ ceſſte tali inu debit pſequẽdo:ĩmo ppls de captiuitate babylonica re darweis
xu ſtatim ceſſat illa illumiatio:⁊ iſto mo oñs dat giam et uerſus fuit freq̃nter Pbibitas ab emifirationetenliepal “
gliam.ſ.ꝙ non ſolũ eam ifundit ſed ẽt ꝑ influxũ cõtinuum mo Eſdre:⁊ in reedificatione muri ciuitatis multipli/ beiteligi
ꝓdiu urat eã cõſeruat:cuius rõ eſt:qꝛ ga ſʒ Aug.in libꝛo cit᷑ atflictus ⁊ ipeditus:ppter qd vna manu faciebant 1 ipaſore⸗
de nã ⁊ gůa eſt quedã lux aie:ſimilr ⁊ glia q eſt ga conſum opus:⁊ alia tenebãt gladiũ ad ſe defendẽdũ ab hoſtibꝰ ul *
mata ſᷣ̃m eundẽ.⁊ qꝛ nulla lux iter coꝛpalia luce ſolis ẽ lucti irruẽtibus:neemie.iiij. Itẽ ppłs reuerſus de captiuitate lin
dioꝛ: iccirco cõparat deuũ in coferendo gam ⁊ gliaʒ ſoli nõ ſeper ſeruiuit ſub tributo:pmo regib pſaꝝ:poſtea gre in
hñs aliqð lumẽ ſẽſibile altius cui iſta cõpararent᷑.Cõſeqni coꝝ:ſicut pʒ ex libꝛis eſdꝛe neemie ⁊ machabeoꝝ:⁊ ex N
qꝛ hõ ſic ĩ ga cõſtitutus ſᷣm ſtatũ pñtis vite adhuc idiget: hiſtoꝛia ioſephi iĩ libꝛo antidqtatuʒ:⁊ hoc vſq; ad tẽpuj 1 en
vt eũ diuinũ auxiliũ ꝓtegat õ tentationũ ipulſus:vti ga ꝑꝓ iude machabei ⁊ fium ſuoꝝ:qᷣ ad tpᷣs liberauerũt po/ ſintli
ſeueret vſq; ad finẽ vite:ꝓut ẽt aug.dicit ĩ libꝛo de ꝑſeauera pulũ de manu antiochi illuſtris:nec tũc ẽt ppls habu⸗ lln oſßt
tia: iccirco pſalmiſta vocat deũ ꝓtectoꝛẽ ſeu ſcutũ reſpectu it magnã pacẽ:qꝛ iudas machabeus ⁊ fies ſui in defen- nluub in
eoꝝ qᷣ in gꝛa cõſtituti ꝑ illuminationẽ diuinã ⁊ ꝑ eius ꝓte ſiõe pplſi fuerũt ſucceſſiue interfecti:ppi qð vẽ mihi ſal piteſ o
ctionẽ i eadẽ ꝑſeuerat vſq; ad glie csſecutione AI Replia- uo melioꝛi iudicio ꝙ pᷣſ.iſte non tã ẽ gaxꝝ actio ꝓ redi =
Npᷣſ.Quã dilecta. (um poſtil.ex lr̃a illa: Etenim tu captiuitatis babylonice qᷓ pphetia de liberatioe pfe hrlallell
= ſſer inuenit ſibi domũ ⁊c. oñdit ꝙ btitudo ſuꝑna cta ꝑ xpᷣm fienda. Ad cuius intellectũ ſciendũ ꝙ libera Iniefihnoe
qetat hoĩs deſiderium faciẽs taleʒ rõnem: Si aialia bꝛuta tio a babylonica captiuitate fuit figura liberatiõis per ſainſm
dei ꝓuidẽtia iueniũt ſui appetitus qetationẽ: multo ampli xpm fiẽde:⁊ is pſalmiſta in hoc pᷣſ. fecit mentionem de deenichde i
us ronabilia:quã deductionẽ burg.dicit nõ hẽre efficaciäͤ: vtraq;:ut oñderet coꝛꝛeſpõdentiã figurati ⁊ figure.Et itnoanibi
qꝛ multi phᷣi poſuerũt btitudinem iĩ coꝛpalib delectationi i pᷣſ.iſte diuiditur ĩ tres ptes:qꝛ pᷣmo ponit᷑ garuʒ ac ,iiſſäni
bus: ecce ꝓ deo qᷓ efficacit᷑ burg.efficacẽ ronem poſtil. vult tio ꝓ liberatiõe tꝑali ꝑ cyrũ:ſcso depcatio ꝓ liberatio erdmnop
infirmare. Efficacia. n. ronis poſtil. fundat ſuꝑ rla q a nul- neſ pũali fienda ꝑ xpᷣʒ:ibi Conuerte nos deus.tertio ꝓ Ginaniti
lo docto negat: videlʒ: Si illud qð minus vẽ ineẽ ineſt:⁊ id nunciatio oꝛe ꝓphetali circa xpᷣi myſteriũ:ibi Audiã W
qð magis.id aũt qð infert ex ↄñti:ſed ſola btitudo ſuperna qͥd loq̃tur¶ Circa pᷣmum dẽ ĩ perſona ppli de babyloe ulnoniͦna⸗
quietat appetitũ ronabilẽ:hoc ꝓbat beat Aug.in libꝛo cõ reuerſi: a ¶ Bñndixiſti one terrã tuã.i.iudeã:cuius me higk ſeppb⸗
feſſ. ncetn eo⸗ meu deus donec qeſcat in te.Illud aũut tropolis.ſ.hieriin fuit electa a deo: vt poneret nomen ikfſinudeo
ao Rn. illã ſpᷣſũptionẽ adducit de phᷣis erroꝛ ẽ: nõ igi ſuũ ibi.ij. paralł. vi. quaʒ dẽ deus bñdixiſſe:qñ reduxit Adln
tur valet fem phoꝝ. Illi. n. loquũt de qetatione irrõnabi? populum de captiuitate: ut ibi deo ſeruiret: ideo ſub Eſcolanan
rtuug: beſtialis. Si. n. nulla rõ a eſſet: expientia do ditur: b ¶ Auertiſti captiuitatem iacob.ideſt ppli de iintniroer
cuuler ĩ nulla re cata ⁊ finita ronabilem appetitũ qecari:ſu ſcẽdentis a lacob. c ¶ Remiſiſti iniqtatem plebis tue. phez t
per f⸗ amtto igit erroneo burg. fũdat alia illius deſiderj pter quam fuerat captiuata ĩ babyloe. O ¶ Operui ooce)uent
be dͥ hic ſermo qetationẽ ſed erroneaʒ. Scõm flin qð dicit ſti oĩa peccata eoꝝ.i.non vis ea ãplius videre ad puni iugntliun
urgeñ.ẽ ꝙ, videlʒ totũ pncipiũ pᷣſ. exponat de tabernacu endũ:⁊ loqtur de peccatis pteritis: ppter q pplus fue- nanimi
auukartisezed deuoti ſic afficiütur: ſicut hic dicit. Et ſi rat ductus in captiuitateʒ babylonis. e MWirigalti ſiſilhamii
MW aiſmü heret hy moi expoſitio coloꝛẽ:tñ ſim euange oẽm iram tuã ⁊c̃.qꝛ relaxatio pene ſignũ ẽ mitigatiõis ſwtuäkalqn
iu ſapit erroꝛẽ:qꝛ dicit ioh.iiij QUenit hoꝛa qñ neq; in hie ire. f¶ ouerte nos.Hic ↄñter ponitur depᷣcatio pꝛo vſofech
roſolymis neq; in mõte hoc adoꝛabitis pꝛem:ſed veri ado liberatione ſpũali que fienda erat per xpᷣm:cũ dẽ: Con/⸗ ſhntt di
3 ratoꝛes adoꝛabut pꝛem in ſpu a veritate. Cuius.n. appeti/ uerte nos deus ſalutaris nẽ. ad te clarius cognoſcendũ ſilopde
“ tus ex vehemẽtia deficeret i re manufacta niſi accipiedo ſi ⁊ perfectius amandũ:qð fẽm eſt per doctrinaʒ xpᷣi:que ſclnroe
gnũ /ꝓ ſignato:vt ſi affecto xpᷣi ſepulchꝛũ:verius xpᷣ figu nanacoen kats d
mu. ug o xpi ſepulchꝛu:verius xp̃ʒ ſepul figuras et obſcuritates veteris te explanauit:⁊ rigoꝛeʒ cieglit
mu: ꝓut beatus ambꝛo. dicit ĩ ſermoe paſchali: Quid iqt eius tpauit: pꝛopter q d lex amoꝛis: vetus teſtamen Kmnli
ſierůt mulieres i ſepulchꝛo niſi ieſũ: qd vos qritij ĩ ecctia tum lex timoꝛis. gO (Et auerte iram tuã a nobis. qð nitin
niſi ſaluatoꝛẽ:manuſacta.n. oĩa pluj deficiut appetitui roõ factum ẽ per chꝛiſti ſatiſfactioneʒ: vſq; eniʒz ad illã ocs tnui

ini in

ummbhonan

lfanmigin

iciirinig
Mumenn ſuichn
mdiipb ve
ioragtuien
Pwſuge
aNdr
giddſci
Aihribanmi,
nttüräſsi
Z
udelbem

Nwiſawi

tfanirnn
AAfunene
ynn Mieni
r hosNeN
mntnütin
buml ati
niiutiaiun
Enpnwn unn
tiünti unt
abinbon⸗
nimii gin

uonſ.
i.

losni
* ot
, D

. V B
.
1— 5 4

quãtũcũq; iuſti deſcẽdebant ad infernũ.⁊ ſic ira dei nõ

fuit totalit auerſa. h Munqd ineternuʒ iraſceris no

bis. q.d.nõ:cum parcere ⁊ miſereri ſit tibi ꝓpꝛium.
¶ Aut extendes irã tuã ⁊c.l.ſibi ſemꝑ ſuccedentibus
generationib. q.d.nõ:qꝛ aduent chꝛiſti fuit ꝓmiſſus ĩ
fra certũ tempus
ut hẽt Dañ. ix. ꝑ , „ ,
hebdomadas ab Münad in eternũ iraſceriſ
eo pᷣdictas: ⁊ Ag nobis: aut extẽdes irã tuã
gei ij. dicit adhuc tãei generatione?
vnũ modicũ vc. A generatoe i generatione
ſpdit᷑: Et venitt Dẽus tu ↄuerſus viuiſica
deſiderar'cunctis bis noſ.ẽt plebs tua letabi
gentib'. qð expo tur in te. . Oñdẽ nobis do

bonie de heo mine miſericoꝛdiã tuaʒ:l⁊

rib ⁊ latinis.

ueflus, adnos min de:qnoniã loquetur
mabiincti pacẽ in plebẽ ſuaʒ. Et ſp
uificabis nos per lanctos ſuos:ẽt in eos qui
tuã gram: Joh.j. .
Gfra ⁊ veritas per

ieſum chꝛiſtũ fca ẽ. m ¶ Et plebs tua letabit in te. per
plebẽ intelligit᷑ pplus ſimplex ⁊ cõis.In natiuitate vero
chꝛiſti paſtoꝛes qͥ fuerũt ſimplices letati ſunt:Lu.ij. Et
reuerſi ſunt paſtoꝛes gloꝛificãtes ⁊ laudantes deum ⁊c.

Similiter qñ chꝛiſtus venit in hierim ꝓpe ſuã paſſionẽ
receptus fuit a pplo cõi letant:⁊ pueris clamantib oſã

na filio vauid: Matth. xxj. n ¶ Oñde nobis dñe mi
ſericoꝛdiã tuã.In aduentu enĩchꝛiſti in mũdũ fuit viſi

biliter oñſa dei miſericoꝛdia. In punitione eni adam ⁊

diluuio ⁊ ſimilib fuerat oñſa dei iuſticia:Et ſalutare.
et p id eſt. o ¶ Salutare tuũ da nobis.i.filiũ tuũ ppt
qð eſaias hoc pᷣuidens dixit.ix.ildat eſt nobis:⁊ vo

cabit᷑ nomẽ e admirabilis ↄſiliarõ:de foꝛtis ⁊c᷑.⁊ loqᷣ
tur de futuro per modũ pᷣteriti: ꝓpter certitudinẽ pꝛo

hetie:⁊ ſic ſecũda ps huſ verſus eſt expoſitiua pᷣme.p
oc enĩ ꝙ de pẽ dedit nobis filiũ ſuũ in incarnatõe on
dit nobis viſibiliter miſericoꝛdiã ſuam. p¶ Audiam
Pic ↄñt pſalmiſta pᷣnunciat dictã depᷣcationẽ exaudien
dam:⁊ pᷣmo pᷣnüciat incarnationẽ filij dei:ſecundo mo

dũ incarnãdi:ibi Ueritas de terra.Circa pᷣmũ dic̃: Au

diam. attente. q ¶ Quid loquat᷑ in me dñs.p internã

reuelationẽ:⁊ qͥd ſit illð ſbᷣdit dicẽs: r ¶ Qm loquet᷑

pacẽ ⁊c᷑. qꝛ ipſo nato angeli ſtati cantauerunt: Gloꝛia
in altiſſimis deo:⁊ in terra pax hõibus bone volũtatis

Lu.ij et dicit:In plebẽ ſuã quãtũ ad ppłm iſrł cõmunẽ
1 t ſupꝑ ſanctos ſuos.quãtũ ad maioꝛes.ſ.doctoꝛes
dei miniſtros:de db multi crediderunt in chꝛiſtũ:ut
dicit᷑ Joh.xij. t ¶ Et in eos q ouertũt᷑ ad coꝛ.i.veracit᷑

⁊ ex coꝛde ↄuertũtur ad chꝛiſtũ:qð dicit᷑ ꝓpt gentiles d
relicta gentilitate fidẽ catholicã ſuſceperunt deuote. In
hebꝛeo ⁊ in traãſlatõe hiero.hẽ:Et no cõuertent᷑ ad ſtul
ticiã.i. idolatriã q̃ ẽ maxia ſtulticia.ſ.attribuere creatu

re deitatẽ:ad quã idolatriã nõ ſt gentiles ↄuerſi:vel re
uerſi poſt fidẽ chꝛiſti ſuſceptã:imo idolatria ceſſauit:ſʒ
ꝙ pᷣdixerat dñs gↄach.xiij. In die illa dicit dñs pꝑdam
noĩa idoloꝝ de terra. v ¶ Uerutñ ꝓppe timentes æc.]
qꝛ chꝛiſtus nõ ſolum pᷣſtat ſalutẽ his qᷣ ſũt ꝑfecte ↄtrt

ſed etiã his ꝗᷣ ſũt attriti:q dimittũt peccare ꝓpter timo
rẽ dei:qͥ timoꝛ licet ſit ſeruilis ſaltẽ quãtũ ad aliqd tami
introducit charitatẽ:ſicut ſeta filũ ſᷣm auguſtinũ: ꝓut
allegat magiſter tertio ſentẽtiaxꝝ diſtinctione.xxxiiij. ⁊
iõ dicit᷑ hͥ ꝙ eſt ꝓpe timẽtes:inquãtũ talis timoꝛ de ꝓpi

ſalũtare tuũ da nobis. An
k ¶ Beus tu con diam quid loquat᷑ ĩ me do

auer ſa captiuitas iacob: eo Eocr tei
defſcẽdẽtinj de iacob:⁊ q cõit vocabãt iſr!

quo diſponit ad charitatẽ x ¶ Vt inhabitet gloꝛia ꝛc.
i. chꝛiſtus ꝗᷣ ẽ gloꝛia pꝛis:in qͥ vbũ caro fem eſt ⁊ habitabit
in nobis:iõ ſbdit: Et vidim gloꝛiã ep:gloꝛiã q̃ſi vnigeniti

a pꝛe: Joh.j. y iſericoꝛdia ⁊ veritas obuiauerut ſibi

i. ſimul ↄuenerũt in ꝑſona chꝛiſt i:quia ex dei miſericordia
M vbbũ aſſumpſit carnẽ
a. . AMoPlu verltaten
cõuertunt᷑ ad coꝛ. Nèrũtñ drmiſſionis + patri
e timẽtes e ebus veteris elamen
Ppe um ſalutare ti de incarnatioe filj

ipſi: uͦt inbabitet glia iter del. 3 . Juſticia 2

ra nf̃a.·. Miſericoꝛdia pi pax oſculate ſunt. qa
taſ obuiauerũt ſibi:iuſticia chꝛiſt in ſua paſſioe

pax oſculate ſunt. Aeri lauillecep nobis ber
tas dè terra oꝛta eſt:᷑t iuſti a ſtatim par ſuir
cia de celo ꝓſpexit. Etenĩ ſculata: qꝛp ſuũ ſan
dñs dabit benignitateʒ: ẽet guineʒ pacificauit ea

terra nr̃a dabit fructũ ſuu, d ſunt in celis ? in ter
r tas. Hic ↄñt deſcribit
t ponet ĩ via greſſus ſuos modũ natiuitati chꝛi

uſticia añ eũ ambulabit

ſti:qꝛ nat ẽ de virgie
hoc eſt qð dicitur:

via veritas ⁊ vita. b

a ¶ Ueritas.i. chꝛiſt . dicit de ſeißo Johᷣ. xiiij. Ego ſum

ppter hoc de iſto ↄceptu ⁊ oꝛtu pᷣdixit Eſa.lij. Aſcendet

ſicut virgultũ coꝛam eo:⁊ ſicut radix de terra ſitienti.i.de
virgine nõ fecũdata ſemine virili:⁊ ſʒ doctoꝛes catholicos

⁊ hebꝛeos antiqs ca.liiij. Eſa.loqᷣt de chꝛiſto ut magis de

clarabit᷑ ibidẽ dño cõcedẽte. c ¶ Et iuſ icia de celo ꝓſpe
xit.i. pẽ iuſtᷣ vel tota trinitas diſpoſuit ut dei fil accipet ð

virgine carnẽ: ut ſic ꝑ viã iuſticie ho verꝰ ſatiſfacẽt: ſic hm
hõ deũ offendit. Coſequẽt oñdit᷑ q̃ vtute beata virgo fuit

fecũdata cũ dẽ: d ¶ Eteni dñs dabit benignitatẽ.i.gfe ſue

plenitudinẽ nõ ſoluũ ad ſanctificationẽ mẽtis virgis:ſed etiẽ
¶ Et terra nr̃a.i.beata
virgo intemerata. f ¶ Dabit fructũ ſuũ.qꝛ ĩ partu virgo

quãtũ ad fecũdationẽ ventris.

pmaſit ⁊ p partũ. Cõſequẽt᷑ agit᷑ de chꝛiſti pᷣcurſoꝛe:cũ dẽ:

g ¶ Juſticia añ eũ abulabit.i.iohes baptiſta: q dẽ iuſticia

eo ꝙ pñiam pdicauit ꝑ quã fit iuſticia de offeſis ↄmiſſis:ꝓ
pter qð diẽ ſaluatoꝛ: Matth.xxj. UVenit ad vos iohes in
via iuſticie. Et qꝛ nõ ſolũ iuſticia pñie pᷣdicauit:ſʒ etia p ea

tenuit ĩ aſperitate veſtit ⁊ parcitate vict: ſᷣm ꝙ dẽ Mat.
iij. Johes hẽbat veſtimẽtũ de pilis cameloꝝ: ⁊ fonã pellice
am circa lübos ſuos:eſca aũt e locuſte ⁊ mel ſilueſtre.ideo
ſbdit: h¶ Et ponet i via.ſ pñie. i ¶ Greſſus ſuos. ut fa

cto oñderet i ſeio:qð alijs pdicaret verbo:ſicut de xpᷣo dẽ

Act.j. Cepit ieſus facẽ ⁊ docẽ. maliciam ſacerdotũ ⁊ ſcri·

baꝝ:de qb diẽ ſ. aluatoꝛ: Matth. xxiij Dicũt.n. ⁊ non faci

a pdicãt vbo:⁊ deſtruũt exem

unt:qb ſiles ſũt qͥ ytu
plo ſuo malo. . Inp̈l.
ſtilla: Ad cup itellectũ ſciẽdum ꝙ
ptiuitae. Addilto.
Salm' iſte nõ ptinet i aliqᷣ ad gr̃arũ actionẽ ꝓ li

tũo

.

p peratoõe de captiuitate babylonica:qnimo ꝓut hẽ

ã poſtlllato: appꝛopat redeptoi babylonice null mõ vt
ron abilit poſſe ei adaptari: t a: h að oꝛ Aneniſti captiui
tatẽ iacob. nõ põt de illa liberatõe itelligi jm quã non fuit
tẽ iacob. noß enarinums

ciã ſtatim pax fuit o⸗/

eterra oꝛta eſt.i.de virgine que
terra vocat᷑: Eſa. xlv. Aperiat terra ⁊ germinet ſaluatoꝛem
illa enim q̃ oꝛiunt᷑ de terra nõ oꝛiũt ex comixtione maris ?
femine:ſic beata virgo cõcepit ⁊ peperit ſine virili cõſoꝛtio

F.lxxxiiij. Bñdixiſti. vbi d in po
m ꝙ liberatõ a babylonica ca

AIgl iſte ẽ vn de pncipalib pſal.q de aduẽtu pꝰxpᷣi
tkat:gotir Py. Na pm ep ꝑsq̃ ↄtinet᷑ i tribꝰ pᷣmis vſibꝰ

fuert trãaſmigrati
kk

vltra flumia gaçan: ut.iiij. Re. xviij.⁊ nõ fuerũt participes
hiu liberatõis. vñ nõ ẽ veꝝ dicẽ ꝙ i illa liberatone babylo
nica fueritauerſa captiuitas iacob: ſed ſola captiuitas iude
ſeu hierl'm:tũ qꝛ etia illi de iuda ⁊ alijs tribibꝰ:qui fuerũt
traſmigrati i babylonia lIʒ eis fuiſſet data licẽtia reedifican
di tẽplu a ciuitatẽ hierlm: nõ tñ fuerũt liberati ſeu redẽpti
a uitute:qꝛ ſemꝑ remãſerũt ſb ſᷣuitute ⁊ tributo regij ꝑſa

rũ ⁊ alioꝝ ſuccedẽtiũ: ꝓut poſtillatoꝛ deducit ĩ pncipio ex

poſitõis h pſalmi.vñ meli vr dicẽdũ ꝙ tot iſte pᷣſ. loquit
nõbilit᷑ de aduẽtu p chꝛiſti ĩ pſona fideliũ iuſtoꝝ q ↄcurre
rũt tꝑe ſui aduẽt:⁊ htriplici mõ ſᷣm triplicẽ eoꝝ cõſidera

tionẽ.erãt eni aliq eoꝝ qᷣ ſcrutãtes ſcripturas cognoſcebãt

ꝙ iã plenitudo tpis ſui aduẽt iminebat:⁊ iſti loquebant ꝑ
modũ grarũ actionis:⁊ q̃ſi ex certitudie ſcripturaꝝ:h repu
tabãt taqᷓ; pᷣteritũ iã:⁊ ĩ ꝑſona taliũ loqt᷑ vſq; ibi:Couerte
nos de ⁊c᷑.excluſiue.ſʒ qꝛ tales iuſti adhuc nõ cognoſcebat
viſibilit myſteriũ ipletũ:iccirco oꝛabat ut ipleret᷑ non tanqᷓ;

dubij de ipletõe:ſʒ tanq;ᷓ ad eã deuoti:ꝓut frequẽt in ſacris

ſcripturis ſile hĩ:⁊ i pſona taliũ loqt᷑:vſq; ibi Nerũtñ ꝓpe
excluſiue.qñ vo talej iã viſibilit cognouerũt aduẽtũ chꝛiſti
huiuſmõi ipletũ tũc de eo aliqᷓ nõbilia myſteria ꝑx modum
laudis narrauerũt:a ĩ pſona taliũ loqt᷑ vſqʒ in finẽ pᷣſ.Cir
ca pmũ dicit: Bñdixiſti dñe terrã tuã. In qͥ vbo valde nõn
dũ eſt ſcòᷣm gloſaʒ ꝙ qꝛ i ↄdẽnatione iche ms maledictio
quã de qꝗᷓ eñ ſentialit diffiniuit:fuit maledi

miſit pᷣſ. Bñdixiſti dñe irã tuã.q.d.O dñe ĩ aduẽtu filij tui
reuocaſti illã ſñiam latã ↄð adam:qꝛ ꝑ aduẽtũ chꝛiſti: bene

qixiſti tram: quã ppr adã iã maledixeras: ⁊ declarans q̃ ſit

iſta bñdictio dicit: Auertiſti captiuitatẽ iacob. Jacob.n.ibi
itelligi dʒ eo mõ qͥ luc. pmo ca.Et regnabit i domo iacob ĩ

einũ. ꝓut.ſ.ↄpꝛehendit oẽs iuſtos.hec igẽ dom iacob que

ſbᷣ diabolo ⁊ lege mẽbꝛoꝝ captiuabat᷑:fuit liberata ꝑ xpᷣm
Et nõndũ ꝙ plenitudinẽ hmõi tpis bñdictõis ⁊ redẽptois
iuſti ſcrutãtes ſcripturas ↄſiderabant iã iminere pᷣcipue ex
danielis ꝓphᷣia: cui ãgełꝰ declarãs derminatuʒ tpᷣs aduẽtus
chꝛiſti ꝑ certas hebdomadas:ut hẽ danielis.ix.ibidẽ ei ex

pꝛeſſit ſdã effect hꝰmõi aduẽt dicẽs.xx. hebdomade ut
ↄſũmet᷑ pᷣuaricatio ⁊ finẽ accipiat peccatũ ⁊ deleat᷑ iniqtas

vñ vba pſalmiſte in hoc loco in pſona taliũ ſcrutantiũ ſcri

Pewras p̃dictas ppᷣe ↄſonãt ſnialit᷑ hmõi dictis danielis:⁊

ccũ dicit Remiſiſti iniqtatẽ plebis tue ⁊c. Mitigaſti irã
tuã ⁊c̃.q.d. exqͥ tpᷣs afſignatũ ꝑ danielẽ in hebdomadibus

ia iminet:iã certi ſum ex certitudie pphetie ꝙ remiſiſti in
iquitatẽ ⁊c.⁊ operuiſti peccata:⁊ mitigaſti oẽm irã tuã 76.
vñ pʒ ꝙ hec pᷣma ꝑs hui pᷣſ.ꝓpiſſime adaptat᷑ huic ꝓpoſi

to ⁊c. Cõſequẽter i ſecũda pte dicit:Couerte nos de ⁊c.vbi
qð dixi ut pᷣteritũ oꝛo ut fiat. ꝓphetice dixit ut pᷣterita

ea q̃ ↄtinent᷑ i pᷣma pꝑte.hic aũt.ſ.in ſecũda oꝛat ut ve ſint

futura:hec ĩ glo.⁊ ſic ꝑpʒ rõ diſtinctiua iter pmã ꝑtẽ iam ex

poſitã ⁊ hãc ſecũdã:i qͥpᷣſ.in ꝑpſona eoꝝ qui ex teſtimonio

ſcripturaꝝ nouerãt tpᷣs aduẽtus chꝛiſti iminere: qꝛ tñ non
dũ hoc ipletũ viſibilit᷑ viderãt ut ipleat᷑ oꝛãt:⁊ exponãt᷑ iſti

vſus vſq; ibi:Uerũtñ ꝓpe timẽtes eũ.excluſiue ſicut in po

ſim hàc expoſitionẽ v eẽ exponẽdus.ſ.ꝙ iuſti oꝛãtes p a
uentu chꝛiſti nõ petebãt ſolũ eũ vidẽ dicẽtes: Oñde nobis

dñe miß̃icoꝛdiã tuã ⁊c.ſʒ ẽt doctrinã ſuã ſaluberrimã audi

re iuxta illud:⁊ hoc ẽ qð dicit: Audiã qͥd loqt in me de'. hꝰ
eſt nõ ſolũ peto ſuã viſionẽ:ſʒ etiã ſuã audire doctrinã:q̃ qͥ

dem doctrina.ſ. chꝛiſti pncipalit ⁊ finalit ↄſiſtit ĩ pace.ſ.ſpi
rituali habẽda:pꝑ quã filiationẽ dei adoptiuã ppᷣe attigimꝰ

iuxta illud Mat.v.ca. Beati pacifici ꝗm filij dei vocabũt᷑

⁊ hoc ẽ qð dẽ: Qm̃ loq̃t pacẽ in plebẽ ſuã.in ſᷣmone eni do

mini in mote chꝛiſt pᷣmo locut fuit Pi⸗ in plebẽ ſuã mo
p̃dicto: Et ſuꝑ ſanctos ſuos.ſ.apoſtolos ꝗᷣ ibi pꝛincipaliter

ctio ire: Geñ. ij
Maledicta fra i ope tuo.Cõuenient ig i aduẽtu chꝛiſti pꝛe

aſſiſtebãt. ſilr: Et in eos ꝗͥ couertütur ad coꝛ. ſ in futurij
tempoꝛib doctrinã chꝛiſti recipiẽtes. Circa pmũ dicit

erũtamẽ ppe timẽtes eũ ⁊c qð ppe põt itelligi eẽ dem
in pſona eoꝝ q iã natiuitatẽ chꝛiſti iminere ꝑpcipiebant
⁊ ſpãliter beate virginis qͥ tpᷣs cõceptionis certo ccteris

creaturis cognouerat:ex qͥ poterat pᷣcognoſcere tempuj)

natiuitatis: qð qdem tpᷣs fuit ꝓpoꝛtionatũ tempoꝛi cõ/
ceptionis:vñ Lu.ij. Impleti ſuũt dies ut pareret:⁊ ſic in
pſona ei ⁊ etiã ioſeph:qui iã conſcius erat huũ myſte
G appꝛopinquate tꝑe bndicti part: pſalmiſta dicebat
vba pᷣdicta.ſ. erũtamẽ ꝓpe timẽtes eũ.hoc eſt dicere
hocꝓ quo oꝛat᷑ in ꝑte pᷣcedenti iã adeſt:qꝛ Pꝛope timẽ
tes eũ ſalutare ipſ. vbi cũ dicit timẽtes. intelligẽdũ eſt
de timoꝛe filiali ⁊ ſancto ꝗ pmanet in ſeculũ ſeculi.qua
liter aũt erat ppe timẽtes eu:declarat cum ſeqtur: Ut in
habitet gloꝛia in terra nr̃a.exponat put in poſtilla. Cõ
ſequẽter in pſona taliũ narrat queda nõbilia circa hoc
myſteriuʒ: æ hoc cũ dicit:Milericoꝛdia ⁊ veritaj obui
auerũt ſibi ⁊c. Ad qð ſciendũ ꝙ iſte verſus ⁊ ſequentes

multifarie exponũtur in glo.⁊ ab alijs doctoꝛibus

entẽtie bñ poſſunt adaptari lre: ſequedo tñ pᷣdictam ex
poſitionẽ: videt᷑ rõnabiliter poſſe dici ꝙ hoc qð dẽ: Mi

ſericoꝛdia ⁊ veritas obuiauerũt ſibi.cõtinuat᷑ cũ duabꝰ

partib pꝛecedentib' ſic:nã iuſti pᷣdicti qꝗͥ ꝓ aduẽtu chꝛi
ſti oꝛabant innitebãtur diuine miſercroed
ſemper innitit: ſed cum tales ꝑ ſcrutiniũ ſcripturaꝝ ad
uentũ chꝛiſti iminere repiebat initebant᷑ vitati diuine:⁊
io cũ tales aduẽtũ ei viſibili᷑ ꝑceperũt: tunc miſericoꝛ
dia q petebat in oꝛone ⁊ veritas q in ſcripturis reperie

bat᷑ ppe obuiauerũt ſibi. Cõſequẽter oñdit qͥd geſtũ ſit

qñ miſericoꝛdia ⁊ veritas obuiauerũt ſibi: ⁊ de hoc ſb
dit: Juſticia ⁊ pax oſculate ſũt.in qbꝰ vbis icarnationeʒ

chꝛiſti inuit:ſcom quam huũana nã in iuſticia oꝛiginali

potiſſime ↄſtituta:Et pax.ſ.ſpũalq̃ vnionẽ ⁊ fruitionẽ
appetitaꝝ vtutũ in ſummo bono an dyoniſiũ ſigniſi⸗
cat.Oſculate ſũt.ſ.vnite deo ꝑ verã fruitionẽ ſine qua
vnione fruitiua ꝑfecta pax haberi nõ pot.Coſequẽter iĩ

nuit hãc vnionẽ hmòi nature aſſumpte ad deũ eẽ per
ſonalẽ.ſ.factam in ꝑſona filij dei:⁊ hoc cum dicit Ueri

tas de terra oꝛta eſt.in quo loco vitas intelligẽda eſt ꝓ

filio dei:de quo Joh̊.xiiij. Ego ſum via veritas ⁊ vita

ſed cũ ipᷣam vitatẽ q̃ eſt verus de ipoſſibile eſt naſci nec

oꝛiri tpaliter niſi tmn ſᷣm aſſumptionem nature cui hoc

cõpetere poſſet:⁊ ſic ꝑ cõmunicationẽ idiomatũ de ipᷣo
filio dei verificari poſſet tꝑalit oꝛiri: iccirco cuʒ dicitur
Ueritas de ira oꝛta ẽ.ppe inuit᷑ ꝙ illa vitas eſſet vnita
nature naſcibili tpalit᷑. Innuit᷑ etiã cũ dẽ De terra.mo
dus natiuitatis chꝛiſti:qꝛ.ſ.nat fuit de virgine:ꝓut de

ducit᷑ ĩ poſtilla. Cõſequẽter dicit:Et iuſticia de celo ꝓſpe

xit. qð itelligit᷑ ſcõm gloſam ſic: Ueritas.i.chꝛiſtus: De
terra.i.de virgine nat ẽ: ut iuſticia de celo ꝓſpicẽt.hoc

eſt dicẽ:ut iuſtificarẽt᷑ hõies a deo.põt etiã intelligwi hoc
qð di: Et iuſticia de celo pſpexit.ꝓ eo ꝙ naſcẽte dño ſa
ie . . cta eſt multitudo militie celeſtis laudantiũ ⁊c̃.Lu.ij.qð
ſtilla excepto illo vſu vbi dẽ: Audiã qͥd loqt in me de gi

ad iuſticiã ꝑtinet.ſ.ut creature honoꝛẽ debitũ tribuant

creatoꝛi ſuo.ſimilit dicẽdũ ẽ ð ſtella q̃ apparuit ĩ oꝛiẽte
nato ono:Matth.ij.qᷓ magos direxit ad adoꝛationem
chꝛiſti:qð etiã ꝑtinet ad iuſticiã mõ pᷣdicto:⁊ ſic cuʒ ve

ritas oꝛta eſt de terra iuſticia de celo pſpexit. qð aũt ſeqᷣ

tur:Eteni dñs dabit benignitatẽ ⁊c̃. vſq; ad finẽ pᷣſ.ex

ponat᷑ ut in poſtilla excepto vbo vltio in qͥ dẽ: Et ponet
in via greſſus ſuos.qð melp vr referri ad chꝛiſtũ: de qᷣ
bncipaliuj loqt pᷣſ. ⁊ ſenſus talis eſt: Juſticia.ſ. iohãnes
Anñ ipſum. i. chꝛiſtũ: Ambulabit.ꝗ qdẽ chꝛiſt: Ponet
in via greſſus ſuos.ſ.in decurſu pñntis vite:eo mõ qͥ de
ipᷣo chꝛiſto legit ſupꝛa in pᷣſ. Exultauit ut gigas ad cur

e: cui oꝛatio

glennip⸗
6.Mnous
zronr diltſa
li ttigtonen
ptuitateince
Cerlanncutan
mai , un
ſttentnauen
bobenz alits
pnzboleni
genigta ann
lienebabſlonie
Gdenbeetn.
guctlonpni
motuaburce
lundbeelnn⸗
Oͤpir
W Rro
Uigtßneye
ſhegbiurti
wortolinr
nuoſtenitq,
pcillarbi
ſlno tihlianr
Pſtprglln
wipoſißdia
ernbfi⸗
ſcinnſcguhtt
poſtcidick
bonmagom
Ploos Etalid
flintabeman
hantircinta
ſue erel
itehſſenrurin
ftumint
undiincode
Msdeertre

lemmtiz,
idnme
gmcdil
chnmtidutb
iguinche
voreainun
ni ſannt
ninininen
ir menine⸗

parsrten
lli
Der
Deinen
imonitfun
n onlii ſt
futoniſivgi⸗
e ollinn
gruldei ai
Nandet
Sincliitnc)
waveru
Nblecknine
wd
wmiſionuit
muz
i dinn
tderiieß
tuſunu,
nimititn

(6pſalmoy

rendam viam vẽ=F. Replic.
p̃ſ. Bñdixiſti. Cuʒ poſtil. ronabiliter repꝛo
Hr bauit expoſitionẽ iudeoꝝ exponẽtium hunc
pſ.de grarum actione ꝓ reductione a captiui

tate babylonica:moꝛem tũñ gerere volens hebꝛeis conce
du ꝙ pma ꝑs bu
ius ſiñ abſurdita
tepot illi malerie⸗ Oꝛatio dauid. ¶ Lxxxv.
applicari burg. ⸗ & f e de 5 eit
id inuehit. q. lit H n z.
impoſſibile ſic ap exaudi me: qmiopl
plicari pmà ptezʒ ⁊ paup ſumego. Cuſtodi
pᷣſ. Ad id motus aĩaʒ meã quoniã ſanct ſũ:

pmo qꝛ dicit per
illã redẽptionem
captiuitatẽ iacob
auerſam:cũ tamẽ
maioꝛ ꝑs iacob
ſteterit in decẽ tri
bub nõ redẽptis
vſq; in hodiernũ
diem. per reducti
onem igit᷑ a capti
uitate babylonica nõ eſt auerſa captiuitas iacob:ſed ſo
lũ iude ⁊ hierlin. Nec etiã ſic fuit ulla captiuitas redem
pta qͥn ſemꝑ mãſerũt ſb tributis ⁊ tribulatoibʒ:hec ſut
motiua burgẽ. Ad q̃ dicendũ videt᷑ pᷣmo ꝙ noiat h̊ iu-
dam ⁊ hierlin nomine iacob tanq; ptem dignioꝛẽ de ia
cob apð quẽ ex dei oꝛdinatõe reſidebãt regalia ⁊ ſacer
dotiũ. A pncipalioꝛi aũt conſueuit fieri denoiatio. De
illa igit᷑ pncipalioꝛe poꝛtione iacob liberata: conueniẽt

ſaluũ fac ſuũ tuũ deuſ me
ſperantem in te. Milerère
mei dñie quoniaʒ ad te cla/
maui tota die:łêtifica aiam
ſerui tui quoniaʒ ad te dñe
aiam meam leuaui..Qũuũo

2 ſine abſurditate dici potuit captiuitas iacob auerſa

2 põt dici ꝙ recedentib'decẽ tribub a regno roboã:nõ
ſic receſſerut qnimmo de ſingulis tribub in hierlin
alijs ciuitatibꝰ iude:remãſerũt ex deuotione nolentes a
ſolatio tẽpli arce ⁊ cultu vn dei ſecludi:vt iĩnuit bur/
gen. ſuper pſal. pꝛecedenti: ⁊ idem videri poteſt.iij. Re.
xij.vbi poſtꝙ dicitur:nec ſecutus eſt qͥſq; domũ dauid
p̃ter tribũ iuda ſolã:ſtati poſt ſpdit᷑ de tribu beniamin
q̃ etiam ſequebat᷑ domũ dauid: ⁊ de reliqs addit᷑: cito
poſt cũ dici᷑: Miſſus ppheta ſemeyas vt loqͥret᷑ regi ro
boam:⁊ ad omneʒ domũ iuda ⁊ beniamin ⁊ reliquos
los. Et ad idem facit qð in eodem cap. ſeqt. Et abijt
rł in tabernacula ſua:ſuper filios aũt iſrł qᷣcũq; habi
tabant in ciuitatibꝰ iuda regnauit roboam.⁊ idem fem
planp de reliqis iſrł tpe ioſie pʒ.ij. palip.xxxiiij.nec le-
uite conſenſerũt in facturam vituloꝝ hieroboam: ꝓut
ꝓpbat᷑ auctoꝛitate burgen.ſuꝑp De venerũt gentes. ideo
etiam dẽ in eodẽ ca.ij. Reg.xij.qũo hieroboam fecit ſa
cerdotes de extremis ppli:qͥ non erãt de tribu leui.vnð
⁊ trib' iude ⁊ leui ſemꝑ dicũt᷑ fuiſſe coniũcte:qbꝰ ſic ſtã
tibus ſi intelligat burgen auaſione captiuitatis iacob
vniuerſaliter ſicut videt᷑ pᷣtendere: dico ꝙ illa diſtribu
tio debeat intelligi accõmoda nõ ꝓ ſingulis geneꝝ: ſed
ꝓ generib'ſinguloꝝ: ꝓut ſepe cõtingit in ſacra ſcriptu
ra. Sed ad illò qð burgẽ. addit ꝙ etiã redeutes de tran
ſmigratione babylonica manſerũt ſemꝑ ſbᷣ tributis 2
tribulationibꝰ:dico ꝙ non põt ex hoc inferre ꝙ captiui
tas iacob nõ ſit auerſa:qꝛ multe gẽtes ſeruiũt ſbᷣ tribut
tñ libere a ſeruitute captiuitatis:nec poſtillatoꝛ voluit
abſolute pncipiũ hui pᷣſ. intelligẽ de liberatõe babylo
nice captiuitatis:ſʒ ſolũ ꝓ quãto eſt figura redẽptionis
hũani generis qᷓ pꝑ xpʒ ſcã ẽ: de q̃ redẽptõe ẽt ad lr̃aʒ pᷣn
cipalr pᷣſ.iſte loqt put poſtillatoꝛ clariexpõit.. XNXV
xNcdina dñe aurem tuã.Puic pᷣſ.pᷣmittit᷑ talis

titul in hebꝛeo:Oꝛatio dauid. Exquo patet

actoꝛ pᷣſ.de materia vero epdicũt cõit doctoꝛes hebꝛaici ⁊
latini:ꝙ dauid fecit hũc pᷣſ.in perſecutoe ſaulis exiſtens p
ſua liberatõe deũ oꝛãs.Ozo aũt ſm damaſcenũ eſt petitio
decentiu a deo.hõ eni in oꝛone nõ debet a deo petẽ niſi qð
decet deu dare: ⁊ io dauid in hac oꝛone pᷣmo allegat exau
ditionij diuie decenti
“M WH am: explicat petito
niam tu domine ſuauis ⁊ nis ſue foꝛmã:ibi De
mitiſ: multe miſericoꝛdie duc me dñe. Pꝛima

ie Frih re Ad in ouas: qꝛ pꝛimo da
omnib inuocãtib te. Au uid allegando dictaz
ribus hcipe dne oꝛonẽ me decentia: pmo induẽ
am: ⁊ intende voci dep̃ca ad hoc rones ſũptas
tionis mee. In diẽ tribula teul ple ve
onis me Jamani ibi: Quoniaʒ tu dñe
tionis mee clamaui ad te: ſuauis.Circa pᷣmũ al
quia exaudiſti me. Moõn ẽ legat tres rones: qrũ

ſimilis tui in dijs domine:
T nõn eſt m opera tua.
Oeẽs gẽtẽs quaſcũq; feciſti

pꝛima accipit᷑ ex ſua
indigentia:qꝛ cũ deu⸗
ſit ditiſſim: bm ꝙ dẽ
xxj. ꝓpoſitõe de cais
Pꝛimũ ens cuʒ ſit di
ues ꝑ ſeipſum:⁊ nõ ẽ
