funntiäbi
nnnnin
e n
lc ſ.
günſt
4
hiinä
uchl
ſlcbce

ſcdie

= — =ẽ=ẽ =—
e
S

—
E

—
= -
S

—
—
— —

W⸗

E

4

=S

-

—

R.

8 . 14 .
ntt
Csſequẽt
— g as eieei ſce olantd telt⸗ nqd de' a=. gellatiniſi p percatis t
Kung, . m Wir e of ina appẽderẽtur peccata m ag ſupꝛa. vj. gel ti niſi ꝓ peccatis pte e,.
erui c. oñden lerẽtur peccata mea quibi. j. gella emẽdati teritis eoꝝ: ſi ſi r
. halaar dicit e eet zen ſua e p uct. han . aht gatrlnaer etiã tũc re Ge a t alii fuiſſent ꝑ fla
W iudiciuʒ ⁊c.qd uquid de ſu ꝛideo ſerijs:ꝓpi mai erũ in oibꝰ:qꝛ multi i atu tpalis felicita
ikk HRMZ hoc eſt i 1d⸗ upplantat Nu. ii . aius meritũ reſt U ti iuſti m ortui füti mi
õ de ſupplatat iudiciũ vmb. erlarare ſuü phoſi
i quitex dicto uuo dut oĩpotẽs o at iudicin vmbꝛa diel nfi tuͤbefepla in rcn n
a ua punt pec ſtũ eſt: Etiãm ſi ſuij qð iun/ raʒ:ipi deeſgii ſinen ter aem 4 HH –
Prblag. vltra condi- cauerũt ei inͤ Kid tui pec „AEI α ut te. oquẽ ad 3: applicat
i gnu hec aut rats me ũt ei:⁊ dimiſit eos in ur nbuẽt de coꝛde 1 ppoſituz: ibi Si
Rinn s pee aartars manut ei: dimiſit eos in rent eloquia ꝛde ſuo pfe viebim. Lircai i
irnii⸗ ret: ſi vra ſi di iniquitatis ſue: tů tñ rent eloquia WHündad pi dicir: lu irca pᷣmuʒ
gf iſſet opinio ip̃ius Aree e. ũ tũ eEO—,. unqd vir icit: Nlũquid vi
aligbe b et opinio ipius i diluculo cõſurrexeri te põt ſcirp abſ. e pot ſcirpuj.ii. virere
imgi baldatb in due demt oĩpotẽte exeris ad ãaut creſcẽ car chbumoe enhanaee⸗
ſürin niebat cũ eliphag Cal oipotẽte ſueris deß Cuz ac g carectũ ſine aq? in ſq; humoꝛe.
gurim l. pene us ſi muͤnd ⁊ reci iceſ uz adhuc ſit in f in terra latete:
2wilen, igerent a deo tã is: taum euigilab at manu:ant ſine aqua. i. ſi ctũ
ä “ nideghorg tailii flirie mnchcer, abita obi eeſcn. ſer *4 oin⸗ qui mone =
li eſt verü: icut fre⸗ ſi pꝛioꝛa intantũ vt liuiſcunt᷑ deu: r ſpes h loc in ac at carectũ
Untöne uẽter ſupi & on nouiſſima! erit parua: Z? it. Non ei q̃ vocat᷑ herbg
nt ſum. ſaͤctus . dnicfkma tua multiplicen cebit vecoꝛdi ei pla ocat᷑ carix loõ
⸗ rde ctus iob tur a multiplicen vecoꝛdia ſua: 2 ſichᷣ lata:nec põt ga et
daſfſ mittenti ſbi poſt Bener. J kroga enim Innt . iducia eius. qua: iõ d a ca-
ethpin fla bi poſt . atõem pꝛiſtinã:èᷣt di nnitet ſup domũ ſuã .reo cares:
e N n flagella felicit ent᷑ inueſti pꝛiſtinã:ct dili uet luꝑ domu ſua: E ñ .:qꝛ caret vir
prgn rttea de gent inueſtiga patrun i ſtabit:fulciêt eã:&ᷣ nõ ꝛmä un ſubliſteql ivi
Gnan tpale De trum me/ t: fulciẽt ea:&t nõ cõ re: niſi i i vigo
iſanive, peraui xerat: de mMoꝛia: heſterni 3 eͤ get. Hu nõ cõſur e: niſi habeat a
l iliã reputans mus: Heſterni quippe ſu“ tec 2umectuſ videtur in ſaltẽ in Pedervfi Rac⸗
einet! ebat᷑ hẽe appar „„ O eius egredietur . carectu.⁊ ↄñt pꝛo⸗
ſaſtphni⸗ eoathianbharennäpotain⸗ ex hoc filij ⸗ M .— 8 ietur. her ſuppoſitũ taliz
rsnen ne en leisnanvwaeibdrn erant ditur: t Ca ibuel nerba no poſſit creſ-
Gr. ſiſin putabat eos dño uerit ei. accipit h ſi ath: Alio mo er defectũ natural virtt eni duplicit de⸗
iiu i ſi viluculo oſ peccaſſe: ppi hoc perij i ꝓ qꝛ: qꝛ re ieg: Lir per euulſionẽ a terra:⁊ vt virtutis ex traſitu tꝑis
Niiniin eucel rreid deü perafle. e Tu Eum adbuc ſit in floꝛe i i trunq; remouet acari
Einveei 2n ſica⸗ g.4 tem lueris vepoecar. anſt tẽpeſtiuiã Re atur é«èS— tute lua nauralt e —
liunz dae peccati a Anoriſtis ariailen villiger — pb abataser egtelue ennn loeſcit ſibi aq̃
iröcſep ſtur ad debitã puerſi tri us ↄcurretib' que cauẽ pluũ ad ꝓp voſitũ. y¶ Sic vie. Hi uecũq; herba: 7 ſic
Aörunt labit ad te itägnerſton ad den. bꝗ S ue requi⸗/ tanict ꝓpoſitu. Circa ſcis dae dic ↄnter applicat exem
Cahnun labit ad te. liberado te de afflictone. Di tatim euigi heſi is aſſimilat ꝓſpitati tpali ꝙ baldath viroꝛeʒ iunci
ienin, dã ſilitudinẽ doꝛmire ali flictone. Dicit eni de gi heſioni diuine:i ꝑitati tpali:humoꝛẽ auũt ᷣ oꝛeʒ iunci ⁊
gibnl lare vero qñ in E ip̃m non de ꝑ qua roꝛis iunci ne:ita ꝙ ſicut humo ꝛc aut tre aque ad-
Na ſ det habitaculũ iuſticie tue i are. i (Et euigi nib' cauſa cis: ita adheſio ad deũ pi que eſt ca vi⸗
a 219 tue. ita ꝙꝙ ſi acatũ rec 8 a ꝓſperitatis tꝑalis: 2 deũ pꝑ iuſticiã eſt.
eſfenem turbata afflictõibus ita ꝙ ſicut do a fui bonoꝝ opeꝝ: felici palis:qua putab ã eſt in om
mͤmigi nẽ tuã ad deũ ꝑ ⸗prre peccata tua:ita ꝓpt uit per cedẽtes 12:a felicitate humana: at remuneratõem
minin ad deũ p iuſticia replebit pace- ꝛita ppt ↄuerſio te per iniuſticiam cadere a: ⁊ per ↄñs hoie)
iſinnnn anmn vt ſi pꝛioꝛa tua fueri t pace 2 ↄſolatoe e een hoc ẽ qo dẽ: y cadere a felicitate t oie) a deo e
urtüit ad rũdendũ dicto iob: erit vcc. hoc addidi E ſunt manif⸗ d a. ¶ Sic vie oiz 4 Paliin cala nu⸗
un a eco vies ſuce⸗ q ſupꝛa dixer t baldath hypoi mifente mali aſi obliti ma 3 q obliuiſcũtuxr veũ. iſti
uin ateore eine ſue:quaſi di xerat paruʒ rema ypocrite. qui ẽ mab o. madatoꝝ dei eu. iſti
Wnee ctu pꝛi opia bonoxe: q̃ tibi ii longitu⸗ ⸗ ꝓ q̃ agebat bona de Peribit. qꝛ cadet
ht ifi⸗ an dyoſtt IInterro⸗ oꝶ½: q tibi reddẽ vecoꝛdia ſua. dicit hie ona de genere. b õ eip ct
enn ri. ga. Pic oñt ẽtur reſpe diuini ua. dicit hic Grego. Il⸗ b.·¶ s ei placebi
rumgoun un Pnoſti bmo expimẽt oñter baldath ꝓbat ſi . diuinis pꝛeceptis foꝛii rego. Nulla maioꝛ vecoꝛdi cebit
ißfuin Int aturaliũ:ibi Nundqd vi o pcedentiũ: 2 ſilitudi u talł vecoꝛdia diſ oꝛtiter iliſtere p humana re oꝛcͤia eſt
nicn anti ga enim gnãatoeʒ pꝛiſtinã Lirca pᷣmuz dici umana laude. c ocrite qñ cadit a tpali b ne: T†
rolyt iquoz. m pꝛiſtinã.quãtũ ad icit: ſlatu diſſpatur. c ¶ Et ſicut tela aran tpan ono: ſeu
quãtu ad act pᷣ et diligent inueitiga pr actus patg? ſipatur. d ¶Fiducia ei neax c que modi
1 n memoꝛi act pᷣcedẽtiũ mag iga pim memoꝛis e¶ Innitet ſup domũ ucia ei· quia defacili fruſt 8
en git er plurib⸗ vt ſic ex plurib h de ꝓpinquo de behißt f(Etn ſtabit. u ſuam.ↄfidens de diuitijs⁊ f. ratur.
Gtniſin x pluribꝰ memoꝛijs fi hbabeat maioꝛ certitudo: bt ciet eã. q tqꝛ de vno flatu totũ diſſi ijs2 famili.
ſdi mbhilice, ull ervnarhinerke Eio:da. Srn Argi eoſzenbt u⸗ nunbericnl d.
i paꝝ aut q bꝛeuis eſt pauca vidi mꝰ⁊ ignoꝛamꝰ V ã de ſcirpo ꝑ quẽ perabiturcd equẽter reſumit
* . . imꝰ q. d duo 5 qued ignat hypocrita: .* it parabo
iginn terito nihi e gahum :iſi expti ſum : ⁊ G6 ex ꝗb' hã ſpes de du ypocrita: vt dem eſt: 2 po
Oer int. act': O ocebu rccurrẽdo ad patꝝ pꝛe us qui aliqñ ſtar polt ratone ſcirpi: Dꝛ muũ eſt vid mit
mnugſen niſi p ¶ Et de coꝛde ſuo utte ſchturaj qs di ne 2 hocẽ qo di: i ſt efect humoꝛis. l ad m a
us ite apartu arerinteli c kt bi non lrde tertu. k C rien . atnncli
ctus patꝝ pᷣteritoꝝ nõ i ntendebat bal- etinet: ſz o , veniat ſol. ⁊ hoc ꝓpi vi
bteritoꝝ nõ inuenirent aliq Ke⸗ I¶ Et ĩoꝛtu ſi o nanlen ſot tanm vuor marteſn,
L tutẽ germinis: ⁊ ſic eſt de bio ediet. i. in oꝛtu ſolis pdit vi.
V ypocrita qui videbat bonj: fec
dD „ 4

.
.
.

büuütur ſicut veſtimẽto. b (Et ta

adueniente eſtu tribulatõis apparet malicia e(ł. m ¶ Su

per aceruũ. Hic ponit ſecũdum ꝑ quod ſperat de duratioe

ſcirpi: videlicet qñ multi alq ſcirpi ſũt ſibi adiũcti: ⁊ qñ cre/

ſcit ĩ loco lapidoſo tñ aqueo:ita ꝙ ꝓpter lapides nõ põt de
facili euelli:⁊ hoc ẽ qð dẽ: m (Su aceruũ petrarũ.i.in
magno numẽo valde
n ¶ Radices ei dẽſa
bunt.ad faciẽdũ mul
titudinẽ ſcirpoꝝ:
o¶¶Et int᷑ lapideſ cõ
moꝛabit᷑.qñ int᷑ lapi-
des cxeſcit mõ pᷣdicto
p Si abſoꝛbuerit
eũ de loco ſuo. alid
eũ euellẽs: p (Ne⸗
gabit eũ.ſ. locus ſu.

Sũp aceruũ petraꝝ raãdi/
ces e denſabũtur:eèt int la
pides ↄmoꝛabit᷑. Si abſoꝛ
buerit eũ de loco ſuo:nẽga
bit eü:et dicet: Nõ noui te.
cc eſt enĩ leticia vite eius
uͦt rurſũ de terra alij germi

t dicet:non no nent. Beůs nõ ꝓijciet ſim
ui te. p hoc itelligitu- plicẽm:nẽec poꝛriget manũ
ſ nendlnaner glocuſ malignis:donẽc iĩpleat᷑ ri
vñ ſcirpus õõ
bil opatur ad hoc ꝙ lu os tuũ:⁊ labia tua iubi

lo. Qũi oderũt te:induent᷑
ↄfuſione:⁊ täbernaculuʒ i-
pioꝝ nõ ſubſiſtet.

iteꝝ inſerat᷑ vel plate
tur: cup cã ſubditur:
r ec ẽ eniʒ leticia
vie ei.i.naturalł pꝛo/
ceſſus ⁊ appetit : = S
8¶ Ut rurſũ de ira alij.i.ſcirpi t ¶ Germinenk. no ille
qui auulſus ẽ:qꝛ ſᷣm ꝓceſſũ nature coꝛrupta nõ reuertunt᷑
eadẽ nũo:ſed ſpecie tm:vt hẽ ſcõo de gnãtone:⁊ ſic ẽ de hy
pocrita:qꝛ licet ꝑx multitudinem amicoꝝ fuerit virẽs ⁊ ger
minãs radices ad ꝑmanẽdũ ⁊ ↄmoꝛet᷑ int lapides.i.in ſocie
tate foꝛtiũ:vtpote i ciuitate foꝛti vel regno:ſi tñ euulſus fu
erit ꝑ moꝛtẽ:ſocietas ſua dat eũ obliuioni:nec qrit ei redi/
tũ:ſed gaudet de alijs qui ei ſuccedũt. v(¶¶ De nõ ꝓpijciet.
Hic ponit᷑intenta ↄcluſio ab ipᷣo baldath.ſ.ꝙ ꝓſperitas tſẽ
poꝛalis ſp adeſt bonis:⁊ aduerſitas malis:⁊ hoc eſt ꝗðò
De non ꝓjciet.elõgãdo a ſe tpali ꝓſperitate. x¶
plicẽ.ſ.coꝛde vero ⁊ nõ ficto ei ſeruiẽtẽ. y ee poꝛriget
manũ malignis.ad dãdũ eis felicitatẽ ꝓſperitatis tpalis.
3¶ Donec ĩpleat riſu os tuũ.q.d.ipſi iob:ſi ſimplicii ac re-
cte deo ſeruieris hoc in te expieris:qꝛ dabit tibi ꝓſperitatẽ
talẽ ꝙ non poteris ↄtinere a riſu ⁊ a iubilo pᷣ nimio coꝛdis
gaudio. a RA oderũt te induent᷑ ↄfuſione.i.circunda-

naculũ impioꝝ nõ ſb
ſiſtet.oꝛiẽtales aũt ppłi antiquit in tabernacuł babitabat:
7 ioõ ꝑ tabernaculũ hic intelligũtur filijfamilie: ⁊ etiã diui⸗
tie: qᷓ oĩa ĩ tabernaculis reponebãtur.qð aũt dicit baldath
Deus nõ ꝓiüciet ſimplicẽ.ſp habet veritatẽ in ſpũalibꝰ bo⸗/
nis:q̃ nõ auferũtur a iuſtis: ſed i tpalibꝰ bonis nõ eſt ſp ve/
rũ:qꝛ multis ſimplicibꝰa iuſtis ſubtrahit bona tpalia reſer
uando eis ſpũalia ⁊ eterna. ¶ Capim IX.
Trñdens iob. Poſita obiectõe ipſbaldath:h̊ con
ſequẽter ponitur ipᷣi iob rñſio: ⁊ qꝛ baldath in op
ponẽdo dixerat: Nunquid de ſupplãtat iudicium
⁊c.imponẽs ipᷣi iob ꝙ cõtradiceret diuie iuſticie: iõ ipᷣe iob
rñdẽdo oñdit pꝛimo ſe nolle diuinã iuſticiã impugnare.?-
declarat de quib' intẽdit cũ aduerſarijs diſputare:ibi Unũ
eſt. Cirea bᷣmũ pꝛimo ꝓponit intentũ:⁊ ꝓbat aſſũptũ: ibi
Qui trãſtulit.Circa pᷣmũ iob tanq rõnabilit᷑ diſputãs ↄce
dit qð veꝝ eſt in dcĩis aduerſarioꝝ.d. b ¶ Uere ſcio ꝙ ita
ſit.ſꝙ dey nõ ſupplãtat iudiciũ:nec ſubuertit qð iuſtum ẽ:
ſicut oixerat balgarh: c ꝙ nõ inſtificet hõ opoſitus
deo.i.ↄpatus deo:qð dixerat elipha: ſupꝛa.iiij.ca.ſed iob
illud pꝛomiſerat: iõ hic reſũpſit. Q aũt ponit᷑ hic ↄpoſit᷑
ꝓ ꝓꝑatus:hoc ẽ:qꝛ in cõpatõe vnũ ponit᷑ iuxta aliud:⁊ ſic
e .ibi quedã ↄpoſitio.i,ſimul poſitio.ↄceſſo igit hoc quod

INX. tur: ẽt ſtellas claudit quaſi

erat verũᷣ:iob ꝓponit intentũ.d. ð tvolnerit ale
dere cũ eo.i.ſi aliquis voluerit Et volue 9t
cia debet inſan reputari:cuũ cã ſubdit᷑: lilon poe
d

ere de diuina iuſti

rit ei rũdere vnũ ꝓ mille.i. nihil poterit ronabilii dice
re:⁊ ponit᷑ hic nũs determinat᷑ ꝓ ideterminato ⁊ rõem

huiuj aſſignat. d.
fC Vaglsner n.

OR ridenſ iob ait: le de rioris robo⸗
ſcio ꝙ ita ſit:᷑t ꝙ ſĩ earcgmnt⸗
— ⸗ — m
iuſtiſicet hõ ↄpoſitus deo. dirigẽtẽ: ⁊ poten

Si voluerit ↄtẽdere cũ eo:

2 Ler egerec tiã exequẽtem: ⁊
nõn potit rñũdẽ ei vnũ pꝛo

q̃libet eſt ifinita:

mille. Saͤpiẽl coꝛde ẽ:⁊ ſo;: cn ſt ie moluia
tis roboꝛe. Quis reſtitit ei elſentia. Finiti au
e,, e tẽ ad infinitũ nul
ct pacẽ habuit:Qui trãſtu la eſt ꝓpoꝛtio: 7
lit mõtes:⁊ neſcierũt hi q̊s iõ nullus otra di/

ſubůtit in fůroꝛe ſuo. Qui uinã iuſticiã pot
ↄmouet trã de loco ſuo: et
columne eius concutiunt᷑.

mnne eins unt. ei. diſputädo per
Qui pcipit ſoli: ⁊ non oꝛi/

ſapiam:vel repu/

cem habuit.q.d.
nullus:qꝛ lʒ cũ aliquo minoꝛis potentie vel eq̃lis alids
poſſit ꝑ reſiſtentiã diſputãdo vel pugnãdo paceʒ acqᷣre
re:tñ cũ eo qui eſt ſapiẽtie ⁊ potẽtie infinite:non põt pa
cẽ acquirere:niſi ſe ei ſubiciẽdo. i¶ Qui traſtulit. Hic
ↄñter declarat affũptũ.ſ.ꝙ diuina ſapia ⁊ potẽtia exce

dũt oẽm aliã in ĩfinitũ:⁊ pᷣmo oñdit ꝓpoſitñ:: ↄcludit

itẽtũ:ibi Quãt. Pꝛopoſitũ aũt declarat ꝑ effec mira
biles:⁊ pmo in reb naturalibꝰ:2 in humanis actibus:

ibi Si venerit ad me. Circa pmũ pᷣmo ðclarat ꝓpoſitũ

in reb naturalib inferioꝛibꝰ:⁊ in ſupioꝛibꝰ:ibi Qui pᷣ

cipit ſoli. Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ in iferioꝛib creaturis

terra videt᷑ firmioꝛ ⁊ ſtabilioꝛ:quia eſt centrũ mũdi:⁊ i

his que ſũt ſuꝑ terrã:moõtes vident᷑ magis ſtabiles:⁊ tñ

deus in terremotu ipᷣam terrã mouet: motes aliqñ ſbᷣ
uertit ꝑ ſuã potẽtià: æ hoc ẽ qð oĩ: i ¶ Qui tranſtulit
mõ es:⁊ neſcierũt hi q̊s ſubuertit.i.hoies habitãtes iu
xta illos mõtes: in quo declarat᷑ magnitudo diuine po
tẽtie que ita ſubito facit tãtum effectuʒ: vt homines nõ
poſſint ꝓuidere:nec ſibi cauere. 3S n furoꝛe ſuo. h
addidit iob: ꝙ deus aliqñ talia facit in vindictaʒ pecca-
toꝝ ſᷣm oꝛdinẽ ſapiẽtie ſue. l (Qul mouer terrã de
loco ſuo.nõ ſᷣm ſe totã cũ ſit cẽtruʒ mũdi:ſed ſᷣm aliqꝗs
eius ptes. m ¶ Et colũne ep cõcutiẽtur. dicũtur autẽ
colũne terre ptes eius iterioꝛes ſuſtẽtantes exterioꝛes: q
ↄcutiunt᷑ ĩ terremotu:qꝛ cauſat᷑ ex vapoꝛe icluſo i viſce⸗
ribus terre:ꝗ per motũ ſuũ ↄcutit terre interioꝛa: ſic
exterioꝛa mouẽtur. n Aui pcipit ſoli. Hic ↄñt oſtẽ

dit magnitudinẽ diuine ſapie ⁊ potẽtie in coꝛpoꝛibuj ſu

perioꝛibus dicẽs: Qui pᷣcipit ſoli ⁊ non oꝛit.i.pot pꝛe-
cipe vt nõ oꝛiat᷑:ſicut enĩ tꝑe ioſue fecit eũ ſtare ĩmedio
celi:vt nõ ꝓcederet ad occaſũ ſpacio vnius diei: vx ha
betur ioſue.x.ca.ita poſſet pꝛecipere ꝙ ſtaret ante oꝛtu
ita ꝙ nõ pꝛocederet ad oꝛtum per aliqð tpis ſpaciũ ſᷣm
oꝛd nem voluntatis ſue ⁊ ſapiẽtie. Poteſt etiam hoc ex
poni ſᷣm curſum nature: inquantum tegit ſolem nubi-
bus ante oꝛtum ita ꝙ non videtur oꝛiri ̃m noſtrum a/
ſpectuʒ. o ¶ Et ſtellas claudit ſub ſignaculo. quod ſit
dupliciter: Uno modo per pꝛeſentiam maioꝛis lucis:ſi
cut de die nõ apparent ſtelle:quaſi ſub ſignaculo clauſe
⁊ hoc pꝛopter pꝛeſẽtiam ſolis in hemiſperio nro.Alis

s ſubditẽ
g ¶ Quis reſtitit

gnando ꝑ foꝛtitu
Jine: b 2t za

I

ſhetfirin
kemünci

rnge

nuſeig
wgiogn
aum
wamnän
Ghrcfiin
ittinhin
ſauftit
iltint
icpen
lund

4

Cu
4 Ari
ſpinninn

nmniogen
lni Ne
nbehlign
Nenleiſet
Ningi
itrenondin
uimitird
zutotcn
olti
Eotſtn
bunmeuds
wölrtzwii
goritbin
Nhiß'tam
ninite1
getbigti
Gullni
Oumnſii
Gobentimn
hodultg
Enthvnne
irſe,
idne
lmum
leniie
Mmu
Enigen
Nintu ſ

Se-

=

ſa maioꝛ: ⁊ voca

eplil 1 nota: q partim

tus ſignat tempe

4

modo de nocte qñ tegũtur nubiũ caligine. p ¶ Qui

extẽdit celos ſuos i.das eis tãtã quãtitatem ᷣm oꝛdinz

ſue ſapiẽtie mẽſuratã:cuinõ pot hõ inueſtgiare rõnem

i-ſ. quare celũ ſit tãte quantitatis ⁊ non maioꝛis nec mi

moꝛis. q (¶¶Et gradit ſuꝑ fluct maris. ſubijciẽdo eos
oꝛdini ſue ſapie: ä
lʒ videant᷑ maxie
mutabile:qꝛ mo
uentur continue.
r¶ Qui facit ar/
ctuꝝ. qdã ↄſtella
tio eſt qͥ vocat᷑ vꝛ⸗

ſub ſignaculo. Añi exten/
dit celos ſolus:èt gradit᷑ ſu
per fluctus maris.Qni ſac̃
arcturuʒ oꝛionas t hya
das:èt iterioꝛa auſtri. Qui
iieta lacit magna ⁊ iſcrutabilia
polũ articũ ſeu ſ⸗ N mirab uoꝝ no enu
ptetrionalẽ: ¶¶ murus. Si venerit ad me:
Et oꝛionas.qda, non videbo eũ. Si aͤbierit
pſtellatio cara noͤn intelligã. Si epere⸗ in
Inora: g terroget: quis rñdebit ei:
Dre rin inimn Aeẽl ꝗs dicẽ ei pot: cůr ita
geminoꝝ: ei oꝛ facis: Dẽ cui ire nemo re

tur arctur qꝛ ↄti

ſtates: ppt᷑ qð di
cit ppus ſcoo li⸗
bꝛo metheoꝛoꝝ:Q: oꝛion ẽ idiſcret a difficilij. t¶ Et
byadas.q̃dã ↄſtellatio ẽ in fronte tauri:⁊ in oꝛtu ſuo ſi
gnat pluuias: v (¶ Et iterioꝛa auſtri.i.ãtarticũ polũ
ſeu auſtrale:⁊ ſtellas q̃ mouent᷑ circa ipʒʒ:qꝛ quãtũ pol
artic eleuatur ſuꝑ terrã i hemiſperio nr̃o ⁊ regione no
ſtra:ꝓpt qð eſt nobis ſpꝑ manifeſtus:tm̃ poł antarticu⸗
ſub oꝛigõte nr̃o depꝛimit᷑:⁊ iõ ẽ nobis ſꝑ occultus: ⁊ ꝑs
celi ꝓpe ipᷣm exiſtes. x ¶ Qui facit magna ⁊ iſcrutibi
lia nobis:vt pʒ ex pᷣdcis: y ¶k Et mirabilia quoꝝ non
eſt numer.qꝛ nũare nõ poſſum oia: tñ ſũt ↄpᷣhenſa a
deo ⁊ mẽſurata:eo ꝙ facit oĩa in põdere nũo ⁊ mẽſura
vt hĩ ſapie.xj. ʒ ¶ Si venerit ad me.Pic ↄnñter oñdit
magnitudinẽ ſapietie ⁊ potẽtie dei i humanis.⁊ pᷣmo iĩ
exhibitõne bñficioꝝ ſue gre.d.Si venerit ad me ꝑ ſuẽ
gr̃am: a (¶ Nõ videbo eũ.hũc aduẽtũ ꝑcipiendo.
E abierit. retrahendo ſuã grfam: c ¶ Mon itelli
ga.hꝰmõi ſbtractõeʒ:qꝛ Neſcit hõ vtꝝ amoꝛe vel odio
dignſe l. 2 in examinatõe ſubtili factoꝝ: nr̃o
dicẽs: d ¶ Si repẽte iniroget.me reducendo ad ↄſt S.
ratõem ↄſciẽtię ꝓpꝛie:qð facit aliqñ per flagella: aliqñ
pꝑ bñficia. e ¶ Quis rndebit ei ſ.ſufficieni.q.d.nulluj
in hoc eni rñũdet ſufficieni homo deo:qũñ ſecure põt di
cere ſe eſſe puꝝ a peccato: qð nulł põt dicere:ſᷣm illud
ꝓuerbioꝝ.xx. Quis põt dicere:mudũ eſt coꝛ men:
rus ſum a pcto. f¶ Uel qꝗs dicere ei põt.ſcʒ: g ¶ Cur
ita facis.quaſi ipᷣm caſtigado:als coꝛrigẽdo vel coꝛripi
endo:certe nulł:cũ in nullo deficere poſſit.ꝭ oñditur p
funditas diuine ſapiẽtie ĩ peccatoꝝ punitõne:qꝛ qͥcũq;
ſe vertit hõ nulla aſtutia:nulla potentia: põt dei vindi
ctã declinare:ſᷣm illud pᷣſ. Quo ibo a ſpũ tuo: ⁊ quo a

facie tua fugiã.⁊ hoc eſt qð dẽ: h ¶ cuũ̃ire reſiſt.
ne. põt. vindictã eᷣ euadẽdo. i ¶ Sub q curuãtur qͥ

poꝛtant oꝛbẽ.i.angeli qͥ adminiſtrat oẽm creaturaʒ coꝛ

poꝛalem: a tñ dicuũtur incuruati ad dei reuerentiã: ſᷣm
illud pſ. Adoꝛate eum omnes angeli ep. lIʒ aũt effectus
dicti ſint finiti:tñ declarãt infinitatẽ ſapie ⁊ potẽtie di
uine: quia reducuntur in deum tanqꝙᷓᷓ in cãm effectiuaʒ
ſimpliciter pꝛimam:a per conſequens actum purum ⁊
illimitatum: quia actus non limitatur niſi per aliquazʒ
potentiam:vnde ⁊ foꝛme magis materiales ſunt magis

ſiſtere põt:⁊ ſub qͥ curuant

— —

2 1õ dicit: Nõ ↄcedit redeſcere ſpſm̃ meũ. v

r

ob v

reſtricte: cuiuſmodi ſũt foꝛme elementares. k (⸗
ergo ⁊c̃.Hic conſequenter ex pꝛedictis iob concludit ſuum

ꝛopoſitum:ſcʒ ꝙ non intendit contra deum cotendere:qꝛ
oc eſſet fruſtratoꝛium ⁊ inianum: 2 pꝛimo hoc concludit

ex ſui paruitate:⁊ ex dei maieſtate:ibi Si foꝛtitudo. Circa

pꝛimum dicit: Quã⸗/
„ „ „ — tus ergo ego ſum. q.
qui poꝛtãt oꝛbẽ. Quani er d. nullius momenti:
o ſum ego vt reſpõdeã ei: Ni repandeam
&& loquar verbis meis cuʒ por te inſimite: im
eo:Qui etiam ſi hůero ꝗp Et loquar vbis meis
piã iuſtũ:ñ rũdebo: ſʒ mẽũ cũ eo. eius iudicia di/
iudicẽ ðpᷣcaboꝛ. Et clz iuo ſurendo: contingit
cãtẽ me exaudierit ñ crdo aliquis pa u bom⸗
. aliquis paruꝰ homo
audierit vocẽ meaʒ. In ſcʒ dignirate ⁊ ptãte
turbie.n.ↄtẽt me:ẽt mltipli conſiden de ſua iuſti
cabit vulnera mea etiã ſine cis conſtanter loqur
cã. Ho 5 cedit r egeſcẽ ſpm̃ ſegd hoc non põt fieri
meũ:e᷑t iplʒ me amãitudini coꝛaʒ iudice deo:⁊ h

by. Si foꝛtitudo qrit: robu eſt qd oꝛ:
Wim* 6. Di udicii: etiã v.nõ rñdebo.pe
ſtiſſim ẽ. Si egtas ludicij: ns inebo pe
Sed meũ iudicẽ depᷣ
caboꝛ.petendo miam:⁊ bñ dicit: Si habuero quippiaʒ in/
ſtum.ſub conditõne ꝓpter incertitudinem ꝓpe iuſticie:
Neſcit homo vtꝝ amoꝛe vel odio dignyſit:Eccles.ix. ¶ p
Et cũ inuocãtẽ exaudierit me.ſ.ad ꝓfectum. q ¶ Nõ cre
do ꝙ audierit vocem meam. quia videlicet non exaudiuit
me ad votũ còtingit eni ꝙ aliqs exaudiat᷑ aliqñ ad ꝓfectuʒ
ſuũ:a non tamẽ ad votũ:ſicut f bꝛicitans cũ petit potuʒ a
medico qui negat:exaudit eni ille eum ad ꝓfectuʒ ſuum.ſ.

–

ag ſanitatem ꝓcurandam:non tñ ad votum ſuum:eodem

modo hoiem petentẽ liberari a flagellis pñtis vite deus ali
qñ nõ exaudit ad votũ:exaudit tñ ad ꝓfectũ:oꝛdinans hu/

iuſmodi flagella ad meritũ vite ene: ⁊ qꝛ ho flagellat hoc

F—⸗

nõ videt iõ exaudit nõ credit ſe exaudituʒ:iõ ſeqtur
In turbine eni ↄteret me.i.in obſcuritate qꝛ neſcio caʒ ſue
diſpoſuõis aduertere. s ¶ Et multiplicabit vulnera mea
eti ſine cauſa.ſ.nota mihi:ꝙuis ſit nota ſibi:vñ ſubdit:
E non ↄcedit reqeſcere ſym meũ.ſi eniĩ homo ſciret affli/
ctõem ſua oꝛdinari ad bonũ ſuũ ſimplir: lʒ affligeret᷑ carne
quieſceret tñ mẽte:ſicut ſciẽs pꝛeſciſſionẽ mẽbꝛi ſui putridi
valere ad ↄſeruatoem coꝛpis:lʒ affligeret᷑ carne: dqᷣeſceret tñ
mente illam pᷣſciſſionẽ acceptando. homo autem a deo fla
gellatus in pꝛeſẽti non poteſt certitudinalit᷑ ſcire ꝙ hoc ſibi
cedat ad meritũ vite beate:nilſi ſibi fuerit a deo reuelatum
t iplet me
amaritudinibus. carnis ⁊ mẽtis. Põt etiã dici: ꝙ hoc G6
ditur q̃ſi quoddam inconueniens contra amicos iob:q pñ
tẽ afflictoez negabãt oꝛdinari ad ↄſolatõeʒ in aliavita ſutu
ra. x 680 foꝛtitudo. Hic ↄñter oñdit iob ſe nolle ↄtedẽ
cũ deo ratõne ſue maieſtatis.quãdo enim iudex terrenus ẽ
parue foꝛtitudinis ita ꝙ non poteſt coercere peccantem: ſe-
cure contendit contra iudicem: ſed hoc non poteſt dici de
deo:ꝛcuius foꝛtitudo eſt infinita:ideo dicitur: Si foꝛtitudo
queritur.in iudice. y ¶ Robuſtiſſimeſt ad coercendum
quencunq;. Secundo audet aliquis contendere contra
iudicem: quando poteſt manifeſte oſtendere ſuam iuſtici-
am per teſtimonium alioꝛum vel per ſeipſum. Pꝛimum
eſt impoſſibile reſpectu dei:qui ſolus cognoſcit occulta coꝛ
dium hominum: et ideo nullus de bonitate pꝛoximi po/
teſt ferre teſtimonium contra ſententiam dei: T hoc eſt
quod dicitur: 3ʒ ¶ Si equitas iudicij. Queritur in

eſt qð dẽ: n ui

¶Liber

iudice ad oñdendũ alicuõ inocẽtiã. a ¶ Nemo audet pio minũ: ⁊1 p hoc oñdit iob: ꝙ ꝓſperitas ſua tpalis nõ ha g,tauin
me teſtimoniũ dicere. coꝛã deo cũ ignoꝛet ſecreta ↄſcie mee Rrelaſtl one traſijt ſtatim ad miſeriã:ideo nnn
ſoli deo nota. ſitr ſcõm ẽ impoſſibile:io ſubdit: b ¶ Si iu ſubduur: s (Fugerũt ⁊ nõ viderũt bonũ.ſ. ſtabileſʒ 4inde
ſtificare me voluero.p teſtimoniũ meũ ↄtra dei iudicin: bpoc ẽ valde miſerabile:qñ hõ in miſeria poſituj recolit inine⸗
cDo meu odenabit me. ſ.de blaſphemia ↄtra iᷣm. ¶¶ o tẽpus ſuũ ꝓſperũᷓ ſic cito traſiſſe: ⁊ ad idẽ expꝛmẽdum voglinon
Si inocentẽ oñ. pꝛa. ponit aliud exem iiͤner
me opꝛobabit. ptiinnm — „,. —* plũ de naui velo- unento⸗
men na ſola alus led nemo audet ꝓ me teſtimo gerũnt ⁊ non viderunt bo citer traãſeunte iinn
etiã mihi occultů re⸗ ſz dicë Si i ſtificare me num. Mertranſierũt quaſi Poꝛtaʒ: 7 de adla iiſslul
uelãdo: ſᷣm illud pᷣſ. nin dice. Di müſtifcare me . RP ranſ ug li famelica volante Parenilt
Deliaa qs intelligit. voluero:os men 2denabit naues poma potantesili cibu dices: Mi
e¶ Etiam ſi ſimplex me. Si innòcẽtẽ oſtẽdero: cutaquila volãs ad eſcam tPertraſierut mnipſetn
fuero.i.ſine plica do pꝛauũ me cõpꝛobabit.Eti Cũ dixero nequaq; ita lo- qſi naues po. poꝛ ctͤner
Rie 1 falſitatis .· am ſi ſimplex fuero: hòcip quar:cõmto ſaciem meã: taren quaz nau⸗ lmurii
ahmmea. ppevari ſum ignoꝛabit aia mea: ẽ–e ? doloꝛe toꝛqz. Verebar lã eitvatdertg —
etatẽ motionu affli tedebu me vite mee. Anůʒ Olia opera mea: ſciens poꝛtuſ:ſed etia ne ſununn
ctõnuũ: als affectonuz eſt quod locutus ſum: ⁊ in parceres delinquenti. Si poma ꝓpi moꝛã fertinunn
dicio⸗ ſicut oem̃ ne noͤcentẽ r impiũ ipe conſu ãautẽ ⁊ ſic ĩpius ſum: quar ene ereiie tunatl
c hano rie. it. Si flägellat: occidat ſe fruſtra laboꝛaui: Si lõtus uquam ia lo⸗ un
g ¶ Et tedebit me vi mel:ẽt non de penis inoce fuero qſi ags niuis: t fulle quar. ↄqredo de⸗ kume
te mee. exr hoc eniz ꝓ tiũ rideat. Terrã data eſti rint velut mũdiſſime manꝰ mea afflictione4 liemin
b6 an ßor. eſecur manimpij:vũultũ iudicum mee:tñ ſõꝛdib itigeſ me:ct mileria⸗ v S iniri
de ſtatu ſuo i vita pů ei operit. Qð ſi non ille · abomiabunt᷑ me veſtimen doſote tordos. ſanlta
ti: urgit d Hõäs „„* De Nlzm n vire n ſihe 1doloꝛe toꝛqoꝛz. tanen
diu viuendi.¶ h uls ergo eſt: Dies mei ve ta mea. Nẽeqʒ.n.viro ꝗ ſiliſ i. augetur doloꝛ zmink
Unum eſt e⸗ doſt locioꝛes fuerunt curſoꝛe: fu meiẽ rũdebo:nẽc ꝗ mecũ ĩ meus iterioꝛ: a p —
iob oñdit ſe nolle azʒ· èò.M ooonss in facie omu nemiinid
do ↄtendere: H ↄyntters JDD S toꝛ: doloꝛ eni cela unnn
oſtẽdit de quo intẽdit cũ ſuis aduerſarijs diſputare:⁊ pꝛi tus in coꝛde intẽditur: qſi intus violẽter retẽtus a inclu —
mo ꝓbat ꝓpoſitũ ꝑ roeʒ:ꝛ pꝑ exẽplũ:ibi Dies mei.illud au ſus:ſʒ qñ aperit exterp ꝑ fletũ.l.ſeu querulatõeʒ minui . i
tẽ qð intẽdit oñdere eſt:ꝙ flagella hui vite nõ ſolũ infligin tur quaſi ꝑ quadã euapoꝛatoeʒ. doſita affliciõe ſua de =
tur a ðo ꝓpi peccatũ: qð fuit pꝛicipale ꝓpoſitũ. ⁊ hoc qd cdarat inocẽtia ſuã dicẽs: x ¶ Clerebar oia opa mea. Gen
dicit: Unum eſt qð locutus ſum. ⁊ volo ſuſtinere. i ¶ In ne eſſet ibi aliquid iniuſtũ: mod eni hoĩs diligeni ſuaʒ chas

nocẽtẽ ⁊ impiũ ipe ↄſumit.i.moꝛte affliget: vt pʒ ad ſenſu; innocentiã cuſiodiẽtis ẽ ſemꝑ timere ne aliqd iniuſium e
Cũ igit moꝛs ſit qda pena imo maxima ĩ pñti vita:⁊ heci faciat. ¶ Sciẽs ꝙ nõ ꝑceres delinquẽti.qꝛ ad deum
differenter infert iuſtis innocẽtibꝰ: videt ſequi ꝙ innocẽes no ptinet dimittere dedec culpe ſine decoꝛe iuſtic e. (ricn

a deo punit᷑ in pñti. ſed qꝛ ſtati pot ad hoc dici ꝙ nul: eſt n 3 (Si aut ſic ip ſũ. vt meruerim im flagellum . a Wrflei
nocẽs a peccato oꝛiginali: ꝓpt qð eſt debitoꝛ moꝛtis:iõ pr Quare fruſira laboꝛaui. ad cuſtodiẽdu innocẽtia t di Mrdeii
hoc ĩnocẽs nõ punit: ppt hoc arguit vltra: k ( Si flagel ligent. q. d. hoc nõ eſt veriſile: ⁊ ſic ↄcludit: ſua flagel⸗ Pakea
lat occidat ſemel.q.d.ex hoc hẽ:ꝙ deus deberet innocẽtem latio no fuerit ꝓ pctõ pᷣcedẽte:ſed ꝓ alia ca.ſ.ad exerci/ Monkidr
tm ſemel affligere.ſ. in moꝛte: ⁊ no in vita.cui griũ videmꝰ tiũ ſue patiẽtie ꝓ merito vite future:qð intedit iob etra hnm⸗
multis innocẽtib' a deo afflictis i pñti vita ãſi delectetẽ in aduerſarios ocludere:vt dem fuit a pꝛincipio. b 6 Si lyn
eoꝝ penis ꝓpter ſe:⁊ hoc eſt qð dicit: Et nõ de penis lorfuero. Dic ↄñter iob remouet ſalſu intellectu ſui i- veuli
innocẽtũ rideat. hõ eni ſolet ridere de his qͥ placẽt pꝓpter ſe cci.p hoc eni ꝙ dixit ſe inocẽtẽ a deo punuuʒ. pofſſet ab Gioienne
ſed qꝛ hoc eſt ipoſſibile ꝙ de delectet ꝑ ſe in penis innocen aliquo ĩtelligi: q diceret ie iuſtũ in ↄpatoe ad deu:cuiuj nlalon
tum: i opoꝛtet dare alia cãm iſtaxꝝ penarum: iõ ſubditur: Sriu aſſerũt in pncipio hur capli:.io oñdit ꝙ nuil'qua- Unptepten
m ¶ Terra data ẽ in man impũᷣ q.d.iob:ſi tu dicas rĩide tũcũq; iuſt a deo põt dici ꝓpe pur: pallidu eni ↄꝑaiũ ahntadoe⸗
do: ꝙ ipe ſathan eſt cã: qꝛ hʒ ptatem in terra: a ſic iducit po ad albũ dĩ nigꝝ: ipfectũ ad ꝑrectũ dĩ defectiuu:i hoc Peih
tẽtes hui mũudi ad affligendu innocẽtes inique: vñ ſubdit: mõ oiĩs creatura quatũcũq; lucida di tenebꝛoſa ↄpata Arii
n ¶ Uultũ iudicũ ei opit.i.intellectuʒ iudicũ terre operit ad deũ:eodẽ mõ humana innocẽtia ↄpata ad puritatẽ lſin
muneribuj: fauoꝛe: ⁊ alqs h'mõi ne videãt equitatẽ innocẽ diuinã dẽ imũdcia: m illud Eſa.lxiiq. Uniuerſe iuſti/ inpen
tes ↄdẽnando ⁊ affligedo. hãc rñſionem deſtruit iob: quia cie nr̃e q̃ſi pan mẽſtruate:⁊ hoc ẽ qð d:Si lorſuero. ſimnon
ſathan nihil põt niſi ꝑmiſſus a deo: ⁊ ideo iſtas penas ino a pctõ ↄmiſſo ꝑ pniaʒ. c ¶ Et fulſerint vclut muͤiſſi iin
centũ opoꝛtet reducere in alia cauſam.ſ.in deu ꝑmittentezʒ me manus mee.ſeruando inocẽtia. 1 ſorgibus ſete
⁊ in ꝑmiſſionis cãm:⁊ hoc eſt qð dꝛ: n ille eff. intiges me.i.videboꝛ ſoꝛdidP iuxta me. e ¶ Et abomi lige
ſ.ſathan cauſa pᷣma dictaꝝ penaꝝ. p ¶ Quis ergo eſt.q. nabũutur me veſtimẽta mea.i.opera qꝛ immũdicia ope riigr⸗
d. ipᷣe deus pmittẽs ſ.talẽ afflictõem ad bonũ innocentum rũ ꝓcedit ab imundicia operantis.ꝙ aũt per veſtimeta gſil
ĩ alia vita:qð aduerſarij iob negabãt. q ¶ Dies mei. Dic delignẽtur opera exterioꝛa:pʒ Matth.vij. Attenditea lr
declarat ꝓpoſitũ ꝑ exemplũ ſui:ondens ſe eẽ punitũ a de falſis pphetis ꝗͥ veniũt ad vos in veſtimẽtis ouium ꝛc. tiig
non ꝓ pccato pcedete: 22 inqrit cãm punitõnis ſue.x. ca. Cõſequẽter ſbdit cim re hõ patus deo videat/ oꝛdi- ſ
Lirca pꝛimũ oſtẽdit pᷣmo ſe innocenteʒ punitũ.? remouet duj⁊ iniuſi.d. eq; eni viro qᷣ ſilis mei ẽ rndebo.
dicti ſui falſum intellect: ibi Si lotus fuero. Circa pᷣmũ p ſ.in tali ↄpatõe.vir eni iuxta viꝝ pot appere iuſt:ſʒ no
mittit afflictoem ſuã. d. q ¶ Dies mei. ſ. ꝓſperitatis mee. iuxta deũ:cubiuſticia excedit ĩ infinitu: ⁊ ſic intelligitur inai
r ¶ Uelocioꝛes fuerũt curſoꝛe.q abiq; ſtatõe tendit ad ter· qðo ſbdit᷑: g(¶ Nec ꝗ mecũ iĩ iudicio ex eaͤ poſſit au diri. niin

MWlaie
Fugi
Gnmgrt
1(Gnhr
guanmi
Gorr ihr⸗
mus aftein
nicu S
nnnd adi
1oloruin.
Aagur d
nasir,
znſacden
rdorcnict
winstil
uanaögniu
aftcirſen
Drcutnine
bosdlgi
Nrgdmuinn

4

muguͤm

Morluſte.

1 moiniti
ltgſuſt
kilumn
eargirtoe
gbnnidtid,
ſinntrind
,
Gnin
uſtin

qꝛ de a nullo pot iudicari:iõ ſubdit᷑: a

tie debẽt homi ſi

Wob „.

bꝛeuiatõne vite ſue. c¶ Dicã deo:moli me cõdẽnare.ex hꝰ
pʒ ꝙ iob nõ loqbat ex deſperatõe: ſed magis ex ſuppoſitõe

vtrũq; valeat arguere.qꝛ deus a nullo põt argui.¶b

Et ponere manũ ſuã in ambobus.i.coercere ſua ptãte

me ⁊ deũ:qꝛ de' a nullo põt coerceri:pꝑ iſta oia inſinuat

iob ifinitatẽ quo ad iuſticiã diuie excellẽtie: rõne cuius
homo quãtũcnn
qʒ iuſt nõ pot di
ci purus:nec ꝑ cõ I
ſequẽs poõt. de di · NHon eſt ꝗ vtrũqʒ valeat ar

lõ eſt quu

iudicio ex eqͥ poſſit audiri.

aduerſarioꝝ ſuoꝝ futura vitã negantiũ: ad qð ſequit᷑ bꝛe/
uiatõ vite iob optãda:vt ſic terminaret᷑ ſua pena:vt frequẽ

ter dem eſt ſupꝛa. dN Indica mihi cur me ita iudices.oñ

endo mihi caʒ ue⸗
. , re ſic grauiti me puni
iuues: Nunqd oculi car inocẽtẽ. e ¶ Nunqᷣd

nei tibi ſunt:aut ſicut videt

— guere d pane manũ ſuaʒ ĩ banno 7 en Biebier ain n annl. E
tur: ((¶ ¶Aufedat ambob. Auferat a me vir dqd ſicut dies hois dies tui tia. g (Opus ma
a me vgã ſu. ⁊ pj gã ſuã:⁊ pauoꝛ e non me ¶⁊ anni tui ſicut hũana ſũt nuũ tharuz 1 cuͦ lim
at Loc uar ke. terreat. Loquar:⁊ nõ time temꝑa: ut qras inigtatem Et oſiliu imp ad
iſi dicat iſta duo bo eũ. Neq; eniĩ o üuu meãa:⁊ peccatũ meũ ſcrute iuuẽs. quoꝝ ſtudiuʒ
ſcʒ terroꝛ diuie vv ucho r eſpondere. ¶ X. ris:Et ſ. clas qꝛ nihil ĩpiũ fe vtitur ad depᷣſſioneʒ
dicte ⁊ pauoꝛ: ne = er. Edẽet aiam meaz vite cerim: cuʒ ſit nemo qui de inocẽtũ. iſta ꝓpoſuit

inferat irreueren Imee:dimittam aduer

tia diuine excelli..· me eloquium meũ. Lo/

lentiũ imponere: quar ĩ amaritudie aĩe mee:

ne audeat de eiuj dicàm deo:noli me ↄdem-
chetoꝛic' eſt: cubß ita iudices: Nunqd bonũ

moch eſt aandem libi videt ſi calunieris me:

ſententiaʒz modis Eet oppmas me:ͤp manu“
pluribus explica um tuax:et ↄſiliũ ĩpioꝝ ad

re:⁊ maxie qñ ho

loquit᷑ in perſona .M
dolẽtis: q ↄcept ſolet expᷣmere plurib ꝰ modis.aliqñ int
rogatiue:aliqñ optatiue:⁊ aliqñ aſſertiue:⁊ alijj modij
plurib:vt pʒ in ꝓceſſu hui libꝛii. ðZ
¶¶ In caplo. ix. vbi dẽ in poſtiſla:Et colũne eius concu
tientor. ¶¶Acddito pꝛima
Er colũnas terre poſſũt ĩtelligi ad lr̃am colũne
vel quecũq; alia edificia q̃ vident᷑ adherere ter
re:vel etiã mõtes qᷣ ſũt quaſi colũne ſuꝑ terram
fundate: qᷓ oia in terremotu ↄcutiant᷑.
C S Sde caplo.ix.vbi dẽ in poſtila: Qulßelbir ſoli
⁊ nõ oꝛit᷑.i.põt pᷣcipͦre. dditio ſcòa.
ESſäimpoꝛe ioſue qñ de fecit ſtare ſolẽ in medio ce

eadẽ ſtatõne ſecutũ eſt ꝙ ſtaret añ oꝛtũ reſpectu
hemiſpꝑij antipedũ:⁊ ſic eodẽ tꝑe deus fecit ꝙ nõ ꝓcede
ret ſol ad oꝛtũ:vñ nõ opoꝛtet ꝙ arguat᷑ a ſilitudine ptã
tis in pꝛecipiendo.qꝛ ĩ vna ⁊ eadẽ ſtatõe ſol ſtetit vt nõ
ꝓcederet ad occaſuʒ:nec etiã ad oꝛtũ: ⁊ hoc reſpectu di
oꝝ hemiſperioꝝ ⁊c.

uit ſe inocentẽ punitum fuiſſe: hic ↄñter inqrit
cãm punitõis ſue:quã maxime ſolet afflicti qre

re. Et pᷣmo ponit ſuã indſitõeʒ: ꝛ infert ↄtra aduerſari
os vnã ↄcluſionẽ:ibi Quare de vulua. Pꝛima ĩ duas:

qꝛ pmo inqrit cãm ſue punitõis ex ſuppoſitõe ſue ino/-
cẽtie.x abſqʒ tali ſuppoſitõe.Scðòa ibi Si peccaui.Pꝛi
ma ĩ duas ſᷣm duplicẽ cãm quã remouet a deo. Scða
ibi Nũquid oculi. Pꝛima cã punitõis inocẽtis eſt mali
cia i puniẽte:qñ calũniat᷑ ĩnocẽtẽ ꝑ ſuã maliciã vel opp

mit violẽtiaʒ:⁊ hoc nullo mõ põt eſſe ĩ deo. ſic igit iſtã
ſni ucit iob pꝛio lamẽtãdo afflictõem ſuã dicẽs:
Tedet aiam meã vite mee. qꝛ litet viuere ſᷣm ſe ſit
delectabile:ſubiectũ aũt multis anguſtijs efficit᷑ tedioſũ
ſicut erat iiob: b ( Dimittam aduerſũ me eloquiuʒ
meũ.tũc eni videt homo loq ↄtra ſe:qñ loquitur de ab

tu:ẽt ſic repẽte pᷣcipitaſ me:
Mẽmẽto q̃ſo ꝙ ſic lutũ fe

Ali vt nõ ꝓcederet ad occaſũ ſpacio vnd diei. Ex

1 „„ EFEF aplm. X.
Edet aiam meam vite me. Poſti iob declara⸗

manu tua poſſit eru. Mà , lab berrogatine g0
nus tue fecerũt me étp lal⸗ ſunt in deo eẽ:a ſic ex
mauerut me totu in urcui cludit a deo ma cau
ſa punitõis ſue:que ẽ
malicia punientis.
ceris me: ⁊ i puluerem re/ N Nunquid oculi.

NA Pic remouet᷑ ſcoa cã
duces me. Mõnẽ ſicut lac q̃ eſt ignoꝛãtia verita
mulſiſti me:ẽt ſicut caſeum tis: ſicut iudex aliãn
me coagulaſti: Pelle et hunit innocentẽ etiaʒ

ſ̃m oꝛdinẽ iuſticie:vt
“́MẽM pote qñ ſuſpecx eſt ð
crimine licet falſo: ⁊ ſic ꝑ toꝛmẽta ſeu queſtiones punit ino
centẽ:vt ꝑ hec extoꝛqueat veritatẽ. iſta aũt cauſa puniẽdi ĩ
nocentẽ nõ põt eẽ in deo:cui nihil põt eẽ occultuʒ. Sic igit᷑
ꝓcedit iob pmo quaſi inqrendo vtru ꝓpt talẽ ignoꝛatiam
puniat a deo.⁊ 2 oñdit ꝙ no:ibi man tue.Lirca pmũ dicit
loquens deo: i ungulch oculi carnei tibi ſunt. ita ꝙ
accipias cognitõem ĩtelligibilẽ a ſenſibꝰ: int s in hoc pꝛici
palioꝛ eſt viſus:qꝛ plures differẽtias rerũ nobis demoſtrat
vt h pmo metaphyſice. k ¶ Nunqᷣd ſicut dies hois dies
tui ⁊c.ita ꝙ ꝑ ꝓtceſſum tꝑis augeat in te cognitio veritatis
ſicut accipit᷑ cognitio i hoibus:⁊ ꝓpt talẽ modũ cognoſcen
di:aliqua vitas te lateat. l E rae iniqtatẽ meã ⁊ pec/
catũ meũ ſcruteris ꝑ toꝛmẽta mihi iflicta: ſicut iudice) hu
mani inqrũt de ignotis. m ¶ Et ſcias qꝛ nihil ipium fece
rim. p talẽ diſqſitõeʒ: ſicut iudices terreni ꝑ hoc cognoſcũt

qjueſtonati inocentiã. n ¶ Lu ſit nemo qui de manu tua
poſſit eruere.illũ quẽ tu volueris pᷣdcõ modo queſtionare.

o ¶ Man tue. Dic ↄñter oſtẽdit iob talia non hie locũ in
deo: cũ cognoſcat hoieʒ pfectiſſime int ⁊ exra: ⁊ h eſt qõ
dic: Mantue.i.potẽtia oꝑatiua tua:
tũ ad aiaʒ q̃ fit a deo ꝑ creatoeʒ. q ¶ E

aſmauerũt me

