NRophetauerũt aũt. Hic ↄñter deſcribit opis re
ſumptio. Circa qð pꝛimo opuj reſumit᷑:ſcõo de
hoc inquirit᷑:ibi In ipᷣo aũt tpe.tertio negociuʒ
Ad regem deducit:ibi Placuitq;. Circa pmũ ſciendũ ꝙ
iiudei reſumpſerũt op abſq; licetia darij duplici de cau

tarũ. b ¶ Filius

.

Mi n⸗
Clthadder

iopuetan
Bfffnomuner
clnnnafn⸗
ſbt ue n
Cregsund
–
olei en
ig lnune
tünr⸗
ſtacoſe

Vylthöin

ſturi elkes⸗
onſcttegiſi
fiuritan
fKrucſw
Wäͤntte
fne
ſinüien
Putnſe
Unmmn
ſckiriie
in⸗
4

vumger
eirde

i ſ

fritn
mung
naan⸗
abtorn

i Nitn
Aſedten

bignoir
ſehgi
lucunt⸗
Ann

(behan
rs mo
wertlerinr
wünkun
Crgocrun
ortidi
wuni
leerit
ziaitt
Miic

D

☛ =

—
=
—-
= =
—
=—

— —
—
— =☛
= = =
=

—- =
= =ꝛ — „ —
r——. —=

qſierat dux trãs flumen ⁊ ſocij eb:vt habet᷑ infra:et hoc
roõnabiliter: qꝛ ſi res eſſet culpabilis magis eſſent puniẽ
di pncipales ꝙ alij. i ¶ Oc cl'mi
ricoꝛdie diuine ⁊ adiutoꝛij. k ¶ Facx eſt ſuꝑ ſenes iu

ue elſent no. h

deoꝛũ.eos ↄfoꝛtã
do et roboꝛando
in ediſicatione.
¶ Et non potue

rũt inhibẽ eos. qꝛ

nullus põt reſiſte-
re voluntati diui
ne. licet.n. pᷣdicti
veniſſent ad inhi
bendũ opus:tam
dñj mutauit eoꝝ
voluntatẽ: vᷣm ꝙ;
ſcribit᷑ puer.xxj.
Coꝛ regis in ma⸗
nu dñi quocunqg
voluerit vertet il
lud. m Placu
itq;. Hic ↄnter ne
gociũ ad regeʒ re/-
fert. Circa qð ſciẽ
dum iſti nõ in G
hibuerũt edifica-
tionem:ſed regi ſi
gnificauerũt eam
vt habita eiu) vo
luntate eã inhibe
rent vl ꝑmitterẽt
vñ nõ accuſauer̃t
falſo iudeos ſicut
alij fecerant:vt di
ctũ eſt pᷣcedẽti ca.
ſʒ ſimplicit᷑ factuʒ

nũciauert: et hoc
E dẽ: m (Pla
cu.vt res ad dari

um referret.tanqp

n 2 t tũc latiſfa
cerẽt aduerſus ac
cuſatõeʒ illã.q po
ſita ẽ ca. pᷣcedenti
qꝛ ſi placeret regi
edificatio pᷣdicta:
accuſatio nõ eſſet
in aliq ↄtra iſtos.

etera patẽt vſq;

ſene ge e
icat lapide impo
lito.qꝛ nõ aeban
ibiſculpture ima
ginu. p ¶ Et lig
na ponũtur in pa
rietib.i.trabej ex
tranſuerſo dom
ad tenedum vnu
parietẽ cũ alio:et

—⏑

era

ad cultũ eius. s

tos. quia. cccc. .x. annis
vt dicüt hebꝛei. t ¶ Q.

o. actoꝝ illyᷣ edificatõis. hoc eniʒ

O culus aũt dei.i.reſpect miſe

qð rñdimus eis quᷣe eſſent

nõia hominũ auctoꝛũ ediſi
cationis illꝰ: Oculus autẽ

dei eoꝛũ factus ẽ ſup ſenes
iudeoꝝ:ct nõ potuerunt in
hibẽ eoſ. Placuiitqʒ vt res

ad dariũ referret᷑:ẽt tunc ſa-
tiſfacerẽt aduerſus accuſati

onem illã. Exemplar eple

quã miſit thantãnai dux re
gionis trãs flumẽ et ſtarbu
cannai et ↄſiliatoꝛes eius a/

pharſathei ꝗ erant trãs flu

men:ad dariũ regem. Ser/

mo quem milſerãt ei ſic ſcri

ptus erat: Dario regi pax
om̃iſ. Notũ ſit regi iſſe nos
ad iudeaʒ pꝛouinciã ad do
mũ dei magni que ediſicat

lapide ĩpolito:èt ligna po/

nunt᷑ in parietibꝰ: opuſq; il
lud diligenter exiruit et cre

ſcit in manib eoꝝ. Interrõᷣ
gauim ergo ſenes illos: et
ita dixim eis: Quis dedit
vob ptãtem vt domũ hanc
edificareſ:⁊ muros bos in
ſtauraretis:Sed ⁊ nõia eo
rum q̃ſiuimus ab eis vt nũu
ciaremus tibi:ſcripſimuſqʒ
nõia eoꝛũ viroꝛũ ꝗ ſunt pun
cipes in eis. Huiuſcemodi
aũt ſermonẽ rñderunt nob
dicẽteſ.: Nos ſum ſerui dei
celi ⁊ terre:qͥ edincam tem
plum qð erat extructuʒ añn
hos ãnos multoſ:quòdqʒ

rex iſr! magn edificauerat.

extruxerat. Poſtq; autẽ

ad iracundiã ꝓuocauerunt

pꝛes nr̃i deum celi:tràdidit

eos ĩ man nabuchodono

ad ſuſtentandũ ſolariũ deſuꝑ:qꝛ parietes templi interi
ti tabulis ligneis: ſiẽ fuerat in tẽplo ſalomõis.
Introgauimus ꝗ ſenes illos.i.pncipales ill oꝑis.
iei celi 2 ire.quia illud opuj fiebat
Et edificam ⁊c.añ hos annos mul

ſubgit: c

ſtetit an
Alcrexit⸗

.

deſtruerek per nabuch
t hebꝛei ⁊cl.ſ.ſalomõ vt hẽ iij.
Reg.vj.qui fuit valde magn' in potẽtia ⁊ diuitijs ⁊ gloꝛia:

vt hi. iij. Re.iiij. v ¶ Poſtq; aut ad ira.ꝓuoca.pa.noſtri

ſoꝛ regis babylõis chaldei

domu qͥq; haãc deſtruxit:et

pplin ei trauſtulit in baby

lonẽ. Anno aüt pꝛimo cyri
regiſ:cyrus rex babylonis

pꝛopòſuit edictũ vt domuſ

dei edificaret. Hã et vaſa tẽ
pli dei aurea ⁊ argẽtea que
nabuchodonoſoꝛ tulẽeat ð
templo qð erat in hierlm:⁊
aſpoꝛtauerat ea in templuʒ
babylonis: ꝓtulit cyr rex
de templo babyloniſ:⁊ da

ta ſunt ſaſabaſar vocabulo
quẽ et pᷣncipem cõſtituit:di

xitq; ei:Nec vaſa tolle⁊ va

hierlin: ⁊ ex eo tem

de:⁊ pone ea in templo qdðᷣ
ẽ in hierſm:et dom dei edi
ficet in loco ſuo. Tůnc ita/
q; ſaſabaſar ille venit:⁊ po/
ſuit fundamẽta tẽpli dei in

ve vſq;

nũc ediſicat᷑: t nece

tum ẽ. Nuͤnc ergo ſi videt᷑
regi bonũ: recẽſeat ĩ biblio

theca regis q eſt i babylõe
vtrũ nã a cyro rege iuſſum

bliotheca libꝛoꝝ ꝗ erãt re
poſiti i babylone ct inuẽtũ
ẽE in ecbathanis qð ẽ caſtrũ

i medena ꝓuincia:volumẽ

vnũ:taliſq; ſcripi erat in eo
ↄmentar. Anno pᷣmo cy/
ri regis:cyrꝰ rex decreuit vt
dom dei ediſicaret que ẽ in
hieruſalem: in loco vbi im i
molent hoſtiaſ: èt vt ponãt

ü ople

ca.
fuerit vt ediſicaret᷑ dom dei ⸗
in hierlin: et volũtatẽ regis
uꝑ bac re mittat ad nos.
Anc dari rex bᷣ. vI.
Acepit ⁊ recẽſuer̃t in bi /

deũ.ſuis idolatrijs ⁊ alijs nequicijſ:vt habet.iiij. Re.in

ribꝰ locis. x ¶ Tra

didit eos ĩ manu na-

buch. ita ꝙ fuerũt de
bellati et ðſtructi ma
gis diuina virtute qᷓ
humana ꝓpi ſua pecc
cata. - Cyrꝰ rex.
a deo celi inſpiratus.
3¶ Pꝛopoſuit edictũ
vt dom dei edificare
tur. ſᷣm ꝙ hẽ ſupꝛa.j.
ca.Cetera patẽt ex di

ctis ibidẽ vſq; ibi:
E itaq; ſaſaba
ſar ille ve.⁊ po.funõ.

tẽpli. ex qͥ patet quod

dictũ eſt ſupꝛa.j.ca.
iſte ſaſabaſar fuit co
robabel:qꝛ iſte funda
uit domũ iſtaʒ:ſᷣm q
dẽ Zach.iiij. Manus
goꝛobabel fundauert
domũ iſtam:et man

eius pficient eam.
b Zr necdu opietũ
ẽ. ꝓpter hoſtes impe/
dientes. c¶Müůc er
go ſi videt᷑ regi bonũ

cc̃.ex hoc patet ꝙ iſti

nõ habebãat volunta
tem impediẽdi opuj:
ſed magis pmouendi
dum tñ placeret regi:
ſicut patebit ꝑ effectũ
a. V.

pli cõſummatio.Cirꝰ
ca qð pꝛimo ponit᷑ re

te⸗ gis cõceſſio: ſcðo dili

gens executio:ibi Igi
tur thãtannai. Circa
mũ dari in ſua epi
ſtola pmo: decretũ cy-
ri recitat: ſcõo recitaꝰ
tũ cõfirmat:ibi Nũc
ergo.itio penaʒ impe
duenrig dam nar h

ne. nõ eſt hic nomẽ c
uitatis ſed ꝓuincie v
potitotp regni:ſicut

frscia aliqñ dĩ totum regnũ: in q̊ͥ ſunt multe ꝓuincie: vnde
¶ Zt inuentũ eſt in egpathanis.iſtud caſtrũ edifi
cauit arphaxat rex medoꝛuʒ: vt hĩ Judith.j. OD ¶ Lalic;
ſcript erat in eo ↄmentarius.i.regium decretũ. e Et vt

ponãt fundamenta ſuppoꝛtãtia altitu.cubitoꝛũ ſexaginta.

tudo tẽpli ſalomonij
.ſ.lx.cubitoꝝ.ſi enim
acciperet᷑ hic ꝓ pꝛie la
titudo: ſequeret᷑ ꝙ hꝰ
tẽplũ ſecundũ fuiſſet
latü in triplo q; tẽplũ
ſalomoni:cui latitu
do fuit.xx. cubitoꝛuʒ
tm: vt hꝛ.iij. Reg.vj.
Aliqui tñ dicũt ꝙ ey
rus ſic pꝛotulit vt lr̃a
ſonat ex ſuo ſpiritu:
qꝛ ſic edificabant᷑ tem
pla pſaruʒ:tñ nõ fuit
ſic factũ: ſed ad ſilitu
dinez tẽpli poꝛis a ſa
lomone facti:ſed hoc
nõ eſt viſimile: da in
bncipio hui libꝛi dẽ
Suſcitauit de ſpũm
cyri regis perſarũ ⁊c.
⁊ iõ nõo eſt viſimile:qꝙ
ſpũ pꝛopꝛio mẽſuras
tẽpli diſpoſuẽat ad ſi
militudinẽ temploꝛũ
idolatrie:ſed viſimili
us ẽ ꝙ añ collocatio⸗
nẽ habuit cũ ſapienti
bus iudeoꝝ: ⁊ ſᷣm eo
rum ſiliũ templũ fi⸗

eri diſpoſuit ⁊ pᷣcepit
g9 ¶ Oꝛdines de lapi
dibu) impolitis tres.

vtrũ aũt iſti tres oꝛdi
dine eſſent ſᷣm altitu
dinẽ muri vel bᷣm ey
ſpiſſitudinẽ nõ hẽ:vi
det᷑ tñ magis ᷣm ſpiſ⸗

dines de lignij nouij.
in hebꝛeo hẽ: Et õdo
de lignis nouij. parie
tes.n.tẽpli exteriuj e
rãt de lapidibꝰ:ſed in
teri erãt operti tabu
lis ligneis: ſicut in tẽ
plo ſalomonis.
Nc g̊. Hic ↄñter po
nit᷑ decreti recitati cõ
firmatio:iõ ſubdit᷑: k
nocumẽtum inferte ſe

⁊ Fm hoc iſtud templum 2 nõ fuit ita altũ de medietate ſi
cut fuit templũ ſalomonis:qð habuit.c.⁊.xx.c
titudine:vt h. ij. palypᷣ.iij.⁊ idẽ dicit Joſephꝰ. ſ Et lati
tudinẽ cubitoꝝ.lx. credo ꝙ hic accipit᷑ latitudo ꝓ lõgitudi
ne:vt dicat latitudo la magis ꝓtenſum. tãta.n.fuit longi

ſitudinem ex hoc qdð
ſubdit᷑: bee

¶ aliq qrimonia t offerãt ob centos:agnos q̃dringẽtoſ:

arca regis ideſt de tributis q̃ᷓ dant᷑ de regione ⁊c.] l
offerãt oblationes deo celi ⁊c̃.ex qͥ patet ꝙ iſte rex habebat
fidẽ vni veri dei:nec tenebat᷑ ad legẽ moſaicã:cũ eſſet genti
lis:vt frequent᷑ dictũ eſt.ſufficiebat.n.gentilib ad ſalutẽ cre
dere vnũ deum ꝓuidentẽ ſaluti hoĩm ꝑ modũ ſibi ↄgruũ:
⁊ in hoc articulo ꝓuidentie cõtinetur totũ xpᷣi myſteriũ im
plicite. m Wnes,

ficationẽ templi:cum dẽ: u
onẽ.ponẽdo impedimtũ. o ¶ Tollat᷑ lignũ de do.ipſi.ad

faciẽdũ patibulũ in qͥ ſuſpendat᷑. p

ubitos in al
Et lati Eacʒ. hoc dixit rex deue
p oipotentiã ſuã ⁊ iuſticiã puniat im

.

fundamenta ſuppoĩtantia latiões deo celi:oꝛẽtqʒ ꝓ vi
altitudinẽ cubitoꝝ ſexagin ta regis ⁊ filioꝝ eiuſ. mẽ
ta:t latitudinẽ cubitoꝛu ſe ergo poſitũ eſt decretuʒ: vt
xaginta:Oꝛdies de lapidib Omis hõ ꝗ hãc mutauerit
impolitis tres: t ſic oꝛdies iuſſionẽ:tollat lignũ de do
de lignis nouiſ. Sumptus mo ip̃ius ⁊ erigat᷑ ⁊ cõſigat
aũt de domo regiſ dabunt᷑ in eo: domus aũt ei publi
Sed et vaſa tẽpli dei aurea cetur. Dèuſ aũt ꝗ habitare
⁊ argẽtea que nabuchodo fecit nomẽ ſuuʒ ibi:diſſipet
noſoꝛ tulerat ð tẽplo hieru omia regna⁊ pplim qui ex
ſalẽ et attulerat ea ĩ babylo tenderit manũ ſuã: vt repu
nem:reddant᷑ et referant᷑ in gnet et diſſipet domũ dei il
templũ hierſm in locũ ſuũ lam q; eſt ĩ hierm. Ego da/
q̃ ⁊ poſita ſunt in tẽplo dei. rius ſtatui decretũ qð ſtudi
MNunc ergo thãtannei dux oſe impleri volo. Igit thã/
regionis qᷓ eſt trãs flumẽ et tannai dux regionis trans
ſtarbuxannai et ↄſiliarij vi flumen ⁊ ſtarbucãnai ⁊ cõ/
apharſathei ꝗ eſtis trãs flu ſiliarij e ſcdᷣuʒ ꝙ pᷣceperat
men ꝓcul recedite ab illis: darb rex ſic diligẽter execu
7 dimittite ſieri templũ dei ti ſunt. Sẽénioꝛes aũt iude
illud a duce iudeoꝛũ ⁊ a ſe oꝛũ ediſicabãt:⁊ ꝓſperabã
nioꝛibꝰeoꝝ:⁊ dom deiilla turiũxta ꝓphetiã aggei ꝓ/
edificet᷑ in loco ſuo. Sʒ ⁊ a phete ⁊ xacharie filij addo
me pᷣceptũ eſt ꝗqd opoꝛteat Et ediſicauerũt ⁊ ↄſtruxer̃t
fieri a pſbyteris iudeoꝛũ il/ 1iubẽnte deo iſrl:ct iubẽte cy
lis vt ediſicet᷑ dom dei.ſ.vt ro èt dario ct artaxerxe re
de arca regiſ.i.de tributis qᷓ gib perſarũ:ẽ᷑t ↄpleuerunt
dãtur de regiõe trãs flumẽę domũ dei iſtã vſq; ad dieʒ
ſtudioſe ſumpt dent᷑ viris tertiũ mẽſis adar ꝗ eſt annꝰ
illis ne impediat᷑ op. Qð ſextus regni darij regis. F
ſi neceſſe fuerit ⁊ vitulos et cerũt aũt filij iſrael ſacerdo
agnos ⁊ hedos ĩ holocau tes ⁊ leuite et reliqui filioꝛũ
ſtum deo celi:frumentũ:ſal trãſmigratõis dedicatõem
vinũ ⁊ oleũ ſcdᷣm ritũ ſacer domuſ dei in gaudio:⁊ ob
dotũ q ſüt in hierlin detur tulerũt in dedicatiõe dom
eis ꝑ ſingulos dies:ne ſit in dei:vitulos cẽtũ:arietes du

ꝛocul recedite ab illis.i. nullum
agis adiutoꝛiũ:vñ ſubdit᷑: t de iſte artaxerxes fuit fil darij:vocat tñ
4 E

ꝑtinebãt ad oꝛnatũ tẽpli iã edificati:

pena impediẽtiũ edi

ic oñt
n mis hõ qui hãc mu.ſiuſſi

poſt:ſiue in ipᷣo eqnoctio. c

¶ T.ib

pediẽtes dictã edi/⸗

ficationẽ: ſi aliqᷣ talej ſurgerẽt ås nõ poſſet punire:eo ꝙ

nõ eſſent ſub ſua
ptãte. n¶ Igitur
thãtãnai. Hic oñ
ter deſcribit man

dati reg executio

et pỹ circa hoc de⸗
ſcribit᷑ cõſumma/
tio tẽpli: dedica
tio cõſũmati: ibi
fuerft autẽ. Circa
m pmo ponit di
igẽtia gentiliuʒ ꝗ
erãt fui regis: io

ſædit᷑: ¶ Scom

ꝙ pᷣceperat dar
rex ⁊c.]⁊ ſic pʒ p
effectũ qð dictũ ẽ
8.ſ. ꝙ iſti nõ habe
bant volüutatẽ im
pediẽdi opi dei:ſʒ
magis ꝓmouẽdi:
declarata circa h
regis volũtate:2
ponit᷑ executio o/-
peris ꝑ iudeos:cũ
dẽ: t ioes
ſt iudeoꝝ: ediſica

bãt. pplłm inducx
do ad opus v

Juxta ꝓphetiam

aggei ꝛc. q pᷣdixx

rat op'nõ impedi
ri a ꝑpſis. x¶ Ju
bẽte deo iſrl. ꝑ ag
geũ ⁊ cachariã
phetas ſuos
Et iubente cyro.

vt hẽꝛ. S. j. ca¶ ʒ

Et dario epen.
iſto.c. a ¶ Et ar

taxerxe.diẽ ãt ra.
ſa. ꝙ iſte artaxer ·
xes idẽ ẽ qð dari
ſed vocat ẽ dari
nõie ꝓpꝛio: arta
xerxes nõie cõi re
gio: qꝛ ſᷣm ipſum

oss reges perſarũ

vocabãt᷑ artaxer
xes:ſic̃ ⁊ oẽj regej

egypti pharaões:⁊ romani ceſares. Joſeph vo dicit ꝙ

eũ xerxem:qꝛ licʒ

tpe pꝛis templũ fuerit cõpletũ:vt hĩ in hoc ca.tñ aliq̃ q

liqᷓ edificia circa

templũ tpe ſuo fuerũt facta. b ¶ Et cõple.do.dei iſtã
vſq; ad diẽ.iij.mẽſis adar.qꝗ eſt.xij.mẽſis apð hebꝛeoſ:
et ꝑtim coꝛeñdet marcio nr̃o:⁊ ptim febꝛuario: qꝛ pmꝰ
mẽſis eoʒ: ſemꝑ incipit a ꝓpindoꝛi lunatiõe: eqnoctio
vernali qð eſt.xij. die marcij:ſiue ſit añ equinoctiũ:ſiue
ſiue in ip ecerüt aũt. Hic vñter
deſcribit᷑ tẽpli ediſicati dedicatio:⁊ patet lr̃a vſq; ibi:

patibulũ in q ſuſpendat. p¶ Dom aũt e- bu
blicet. i. bona ipſp fiſco regio applicent. q
habitare fec ⁊c. hoc dixit rex deuot:rogas deũ celi:vt

fncen⸗
arre.

nafrier
inſin

N
ab⸗
.

int⸗

umidex

alurtin⸗
erusin
unucpecy
tnetſeeni
rprwfmnt
Monem
chlrelee

iin
frlate

ugriail
Nnggte
Gen
wſtibp
üu

yplie

llat

zpnnnt
ehre

—
=
E S=S
— =
=
S. E

Nlrnire
ſock
Ne er
hiin dej
Wniinn
MNanir
ſchuieer⸗
Kiiim
dchldeie
Hchünu,ed
eilin
Phldi
güfüitse
Phchorder
ne

ißrek

unplinin
Wipo⸗
newiit
Amna
nnüne
Miamd
Pigoltrti
birphin
is
ungtn
“
upröipen
1ngos ,C
wlier

ilggern
3 -

mne
ſoe M
urnaA
bfnc
Gichon

a ¶ Sicut ſcriptuʒ ẽ in libꝛo moyſi.hoc nõ refert᷑ ad oꝛ

dines ſacerdotũ ⁊ vices leuitaruʒ qͥs dauid inſtituit: vt

4*

die mẽſis pᷣmi. ſᷣm

ꝓpp̃cipit᷑ Exo.xij.
c uaſi vnuj.

i. totalit ⁊ pfecte.
e ¶ Et ↄuerterat

coꝛ regis aſſie ur. li
cet.n. pncipalit᷑ di

ceret᷑ rex ꝑſarum:
eo ꝙ ibi erat tran

ſlata monarchia

tñ dẽ rex aſſur:qꝛ
regnum aſſyrioꝝ
erat ſub eo:ſiẽ rex

francie dẽ rex na
uarre. . VII.
ſt hec
at. Poſt

qm ſupi
us actuz ẽ de ppli

reductioe:hic ↄñ-
ter agit᷑ de eius in

ſtructiõe ꝑ eſdraʒ

ſacerdotẽ: .ipſe eni
eſdras pᷣmo venit

de babylone cum
coꝛobabel ⁊ ioſue
ſed poſtea rdijt vt

aliqͥs de illis ꝗᷣ re⸗

manſerãt ſecũ ad
duceret ⁊ gratias
a rege impetraret
pmo igit᷑ ſub ipſo
deſcribitur oꝛdia
tio templi:2 infoꝛ
tio ppli ca.ix. Cir
ca p pmo deſcri

bitur ipſo eſdre le

gatio: qꝛ fuit miſ⸗
us a rege tanq le
gat a latẽ: ? lega

tiois executio: ca.
viij. p in tres: qꝛ

p delcribit᷑ legati
2ditio:2 legatõi)
fõma ſiue explica
tio: ibi Hoc ẽ aũt
exẽplar.txio grati
arũ actio: ibi Bñ
dictus oñs. Circa
dz: a (Poſt
ec aũt vyba in re
gno artaxerxij.di
cit at ra.ſa. ꝙ iſte

fuit darbꝰ vt dẽm

eſt ca. pcedenti: et
fuit iſtud anno ſe

hꝛr.].palyp̃. ſed ad officia ſacerdotũ a leuitarũ: de qbus
hẽ Leuit.xxiij. b ¶ Fecerũt aũt filij trãſmigratõis.i.fi
lij iirrł qui venerãt de trãſmigratõe. d (Dalcha iit.

bircos capꝛarũ ꝓ pcco toti
us iſrl duodecim iux nume

rum tribuũ iſrael.Et ſtatue
rũt ſacerdotes in oꝛdinibuſ

ſuis et leuitas in vicibꝰ ſuis
ſup oꝑa dei in hierim: ſicũt
ſcriptũ ẽ in libꝛo moyſi.?Fẽ
cerũt aũt filij trãſmigratiõiſ
paſchã q̃rtadecima die mẽ
ſis pꝛimi. Purificati.n.fue
rant ſacerdotes et leuite q̃ſi
vnũs:om̃s mũdi ad immo
landũ paſcha vniũſis filijs
trãſmigratiõis ⁊ fratribꝰ ſu
is ſacerdotibus et ſibi. Et
comedert filij iirl qui reũſi
fuerãt de tranſmigratiõe:et
om̃s ꝗ ſe ſepauerãt a coinq

natione gentiũ terre ad eoſ
vt qrerent dñm deũ iſrl. Et

fecerũt ſolẽnitateʒ acimoꝛũ
ſeptẽ dieb in leticia:qm̃ le
tiſicauerat eos dñs:ẽet ↄuer
terat coꝛ regis aſſur ad eos
vt adiuuaret man eoꝛũ in

opꝑe dom dñi dei iſrael.

Oſt hec ãt pba. vII.
i regno artaxerxis re
gis perſarũ:ſdras ſilꝰ ſara
ie:filij acarie:ſilij helchie:fi
lij ſellum:filij ſadoch:filij a/
chitob:filij amarie: filij aga
rie:filij maraioth:filij carie:
filij oci: filij bocci: filij abi/
ſue:filij phineeſ:filij eleacar
filij aaron ſacerdotis ab in
itio:ipſe eſdras aſcendit de
babylone: èt ipſe ſcriba ve

lox in lege moyſi quã dñs
de dedit iſrl. Et dedit ei rex

ſcdᷣm manuʒ dñi dei e bo⸗

nam ſupꝑ eũ:oẽm petitiõem

ptimo regni ep.ſ. anno immediate ſeqnti poſt ↄſumma
tionẽ templi q̃ facta fuit anno.vj.regni ep. Joſeph vo

dicit ꝙ iſte ẽ fu

ijj quẽ vocat xerxem:vt dẽm eſt ca.

pᷣcedenti. b ¶ Eſdras fil ſaraie ⁊c᷑. in hoc oñditur cõ

ditio legati tum ad gen:qꝛ deſcẽdit de aarõ:multi tiñ

intmedij hic omittunt᷑ qui ponunt᷑.j.palyp̃.v. c Et ipe

ſcriba velox in lege moyſi.qꝛ legẽ ↄbuſtam a chaldeis reꝑa
uit: ⁊ qꝛ nouas lr̃as inuenit qbus vba hebꝛaica expediti' et
meli ſcribunt᷑:a ſic oñditur eius ↄditio qtum ad ſcientiã.
d ¶ Et dedit ei rex.i.petitões ſuas ↄceſſit. e¶ Scõm ma

eũ.Et ſcenderũt de filijs iſ

rael et de filijs ſacerdotũ et
de filijs leuitarũ ⁊ de cãtoꝛi
bus ⁊ de ianitoꝛib ⁊ de na
thinneis in hierlm anno ſe
ptimo artaxerxis reg:⁊ ve
nerũt in hierin mẽſe ꝗnto:

ipᷣe eſt ann ſeptimus regis.

Quia in pᷣmo die mẽſis pꝛi
mi cepit aſcẽdẽ de babylo/
ne:⁊ in pᷣmo die mẽſis ꝗnti
venit in hierin iu manuʒ
dei ſui bonã ſuꝑ ſe. Eſdrs

auũt pauit coꝛ ſuũ: ut inueſti
garet legẽ dñi et facet ẽt do

ceret in iſrł pꝛeceptũ ẽt iudi
ciũ. Hoc eſt aũt exemplar

eple edicti qð dedit rex ar/
taxerxes eſdre ſacẽdoti ſcri

be erudito ĩ ſermonib et pᷣ
ceptis dñi ⁊ cẽmonijs eius
in iſrl. Artaxerxeſ rex regũ
èſdre ſacerdoti ſcribe legis
dei celi doctiſſimo:ſalutem
A me decretũ ẽ üt cuicũqʒ

placuerit in regno meo de
uꝓplo iſirł ⁊ de ſacerdotibus

eð ⁊ de leuitis ire in hierlin

tecũ vadat. A facic.n.regiſ

& ſeptẽ oſiliatoꝝ ei miſſus
es yt viſiteſ iudeã ⁊ hierlm
in lẽge dei tui q̃ eſt in manu

tua:⁊ ut ſeras argentũ ⁊ au
rũ qð rex et cõſiliatoꝛes ei

ſpõte obtulerũt deo iſrł:cu

ius in hierlin tabnaculũ ẽ.

duodeciʒ ꝓphetis lvl

nũ dñi dei e bo. ſuꝑ
eum. qꝛ hoc factũ eſt
magis ex dei bõitate:
i eſdre idoneitate.
f ¶ Et aſcenderũt de
filijs iſrł. qꝛ hierlin ẽ
in altioꝛi ſitu qᷓ; regio
babylonis vñ receſſe
runt. g ¶ Eſdras ãt
pauit coꝛ ſuũ.i.totaʒ

attentionẽ ſuaʒ poſu
ir b Ut innenuga
ret legem dñi re
parãdo. i ¶ Et face
ret.eã opere adimplẽ
Et dockt in
iſrael. Hic eſt debitus
ꝓceſſus doctõij:ſic ie
ſus cepit facẽ et docẽ:
vt habet Act. pmo.
1 ꝛeceptũ. qtum
moꝛalia. m ¶ Et
iudiciũ.qᷓntum ad iu
dicialia. dicit aũt hic

ra. Sa. magiſtri dixe

runt ꝙ iſte eſdras ipᷣe
eſt malachias: qui in

tim ponit. n¶ Hoc
eſt aũt exemplar. Pic
cõſequenter deſcribit᷑

ſetige .
ſubditur: o ( Arta

xerxes rex regũ. quia
plure reges habebat
ſub ſe:et in hoc appa
ret delegãtis auctoꝛi/
tas. p Eſdre ſacer
doti ſcribe legis di ce

li doctiſſimo. in quo

Et oẽ argentũ ⁊ auꝝ qdðᷣcũ

q; inueneris in vniuſa pꝛo/
uincia babylõis et ppls of

ferre voluẽit ⁊ ð ſacedotibꝰ

aſpõte obtulerit domui di
ſui qͥ ẽ ĩ hierlm:libẽ accipe

apparet

ti idonei

ta)j. q ¶ Ut cuicũq;

placuerit ⁊c.i.nulluʒ

coegit ad redeũdum:

ideſt a pᷣſentia eius et

ſed om̃es licentiauit.
r ¶ A facie eni regis.

oꝛdinatiõe. s ¶C Et

tem conſiliarioꝛũ

ſ.
ei ſcientiũ leges et iu J
ra maioꝛuʒ:vt habe?

in libꝛo Heſter:a ſem

per aſſiſtebãt regi: ne
aliquid indecens face

ret ex defectu cõſilij.

t On lege dei tui que

eſt in manu tua.i.quam habes in pꝛomptu:vt patet ex pdi

ctis. v

t feras argentum ⁊ aurum.ex dono regis et ex
donis pꝛincipum et etiam popularium: ſi iue ſint gentiles:
quoniam audita virtute dei multi gentilium miſerunt mu

nera ad templum: ſiue iudei: et plures de illis noluerunt

4

Nai M
. 2

recedere de babylone:detẽti vxoꝝ ſuarũ ⁊ filioꝝ ⁊ bonoꝛũ
alium amoꝛe:tñ miſerũt munera. a ¶ Et ſacrificia.q f
ebant de animalib. ba Et libamina.q fiebãt de liddis.ſ.

vino ⁊ oleo. c¶ Dabis ð theſauro ⁊ fiſco regis.i.de pecu
nia iã collecta ⁊ colligenda a ppło habitãte trans flumen ꝑ

miſtros regis ad hoc
ſtatutos:quib rex pᷣ ðð ,
nrttin expedirẽét et ſtudioſe eme ð hac pecu pulo geſt trãs flumen: his
re ſacẽdoti: iõ ſux nia vitulos:arietes: agnos videlicʒ ꝗ nouerũt legẽ dei
eecrerl b êt ſacriſficia t libamĩa eorũ tui:ſed et impitos docete li
ceẽ e (Et vſq; ad ⁊ offer ea ſup altare templi bere.Et òm̃is q non fecerit
vini bathoj centu. ba dei vi qð eſt in bieruſalem legẽ dei tui et legẽ regil dili
thus ẽ menſura cõti· Sed ⁊ ſiqd tibi ⁊ fratribus genter: iudiciũ erit de eo ſi-
elertertoehebea tuis placuerit de reliqͥ argẽ ue in moꝛtẽ:ſie in exiliũ: ſi
ſunt tñ valde p- to ⁊ auro vt faciatis iuẽ¶ vo dũe in cõdemnationẽ ſubſtã

mol. ſunt tñ valde ꝑ-

ui: vt dixi diffuſt⸗ EA. — untalem dei vꝛi facite. Aa tie ei:vel certe in carcerem

Res.vij.ca. d ¶ E ſa quoq; q dãtur tibi in mi Et dixit eſdras ſcriba:Gñ
pſ aͤkum etl cbo⸗ niſteriũ dom dei tui trade dictus dñs de patrũ nr̃oꝝ

ptinet xxx. modios: in conſpectu dei in hierſin. qũui dedit hoc in coꝛde reg

7 eſt tertia ps oneris Sed ⁊ cetera ꝗbus opP fue ũt gloꝛiſicaret domũ dñi qᷓ
vnp cameli. ſ ¶ Sal rit in domũ dei tui quãtun ẽ in hierlin:et in me inclina
a manſurar cunqʒ neceſſe ẽ vt expẽdas uit miſericoꝛdiã ſuã coꝛã re
nebak. g Ile fote daͤbis de theſauro ⁊ ð ſiſco ge ⁊ ↄſiliatoꝛib eius ⁊ vni/
iraſcat᷑ ↄtra regnũ re regis ⁊ a me. Ego artaxer/ uerſis pᷣncipibꝰ regis potẽ

xes rex ſtatui atq;ʒ decreui tibuſ. Et egò ↄfoꝛtatus ma
om̃ibus cuſtodibꝰ arce pu nu dñi dei mei q̃ erat in me
blice ꝗ ſunt trãs flumen: vt ↄgrẽgaui de iſrael pᷣncipes
quodcũq; petierit a vobis gaſcenderẽt mecũ.(.vVIII.
eſdras ſacẽdos ſcriba legis AAIſunt ergo pꝛincipes
dei eeli: abſqʒ moꝛa dens I. famulauz et genealo
vſq; ad argẽti talẽta centũ: gia eoꝝ ꝗ aſcẽderũt mecuʒ

gis. ſciebat.n. ꝙ potẽ
tia regni ſui depende
bat a volũtate dei.
h¶ Ut vectigal.i. cẽ
ſum de reb que poꝛ⸗ꝛ
tant. id Et tributũ.

qð a pſonis capitane
is ſoluit᷑. k Zran

nonas.i.victũ qui auu cᷣc ꝰ 4 CE ein
ſtogib terre pbebat. Et vſq;ʒ ad frumenti choꝛoſ in regno artaxerxis reg de
I¶Jõ ha.po.impo cæetũ:ẽt vſq; ad vini bathoſ babylone.Dẽ ſilijs phine/
mendi ſan s pſne cẽtũ:⁊ vſq; ad bathos olei es:gerſõ.Dẽ filijs ithamar
diuino et vacates ſuu (entuʒz: ſàl vero abſq; mẽſu daniel. De filijs dauid: ati
dio dẽnt eſſe a talib? ra. Om̃e qð ad ritũ dei celi SDe ſilijs ſechenie:⁊ de filijſ
immunes. m ¶ C;ᷓ prtinet: tribuat᷑ diligenter in pharos:ęacharias:⁊ cũ eo
ſtitue iudicej a pſidej domo di celi:nè ſoꝛte iraſra numerati ſunt viri centum

i.ſi aliꝗ ſint inſuffici
entes ad iudicanduʒ:
amoue et inſtitue ali
os ſufficientioꝛes.

ꝗqnquaginta. De ſilijs phet
moab: elioenai ſilius caree
et cum eo ducẽti viri. De fi

tur regnũ regis ⁊ filioꝛuʒ
eius. Vobis q̃q; notũ faci/
mus de vniuerſis ſacerdoti

n ¶ Et omis qui nõ bus ⁊ leuitis cantoꝛib ⁊ ia lijs ſechenie:filius ecechiel
lrit lege del ui in nitoꝛibus nathinneis et mi 2 cum eo treceti vle⸗ Beſi
ipam tenebank. (o niſtris dom dei hub: ůt ve lijs addan: nabath fil io-
CEt legẽ regis.i.mada ccigal et tributũ ẽt ãẽnonas nathan:⁊ cum eo quinqua
tum ey qð het vim le non hẽatis poteſtatẽ impo ginta viri. De filijs helam:
gis itum ad getileſ. ? nendi ſup eos. Tu ãt eſdra eſaias fil athalie:⁊ cum eo

iudeoj:qꝛ vtriq; erãt
ei ſubiecti. p ¶ Judi
ciũ erit de eo.i.puni/
iue i moꝛ

tio. q
tien
iue ĩ exiliũ. qð

moꝛs ciuilis. s ¶ Siue in ↄdemnationẽ ſhe eius. qꝛ ſᷣm
vÿtitatẽ delicti debz pena mẽſurari. t ¶ Bñdict oñs. Hic
ponit gr̃arum actio:⁊ in aliquib libꝛis pᷣmittit᷑: Et dixit eſ
dꝛas ſcriba.ſed nõ eſt in hebꝛeo nec ẽ de textu ſed ſubintelli

ſcdᷣm ſapientiã dei tui que ẽ ſeptuagita viri. De ſilijs ſa
in manu tua:oↄſtitue iudiceſ phatie: gebedia fil micha
et pᷣſides vt iudicẽt om̃i po el:⁊ cum eo octoginta viri.

gik:
Roch gloſe: ⁊ poſtea textui inſertũ fuit per im
ptoꝝ:ſiẽ ⁊ in pluribꝰ alijs locis ſile factũ eſt. v
dedit hoc in coꝛde regis.totũ.n.bñficiũ a rege impetra
tum deo attribuit tanqᷓ grat. x ¶ Ut glificãet domũ

pter qð aliq doctoꝛes appoſuerũt in libꝛis ſuis p

pitiã ſcri
¶Aui .

dñi. magnis mu⸗
nerib et puilegijs
ↄceſſij ibidẽ mini
ſtrãtib: vt pat
pᷣdicta. y ¶ Et
ego ↄfoꝛtat ma.
dni. i. e directoe.
3 (Coͤgregaui de
iſrl pncipes.i. ca⸗
pitaneos vel pᷣnci
pales domoꝛuʒ qᷣ
aſcẽdert mecũ vt
tractarent adinui
cẽ de ptinẽtib ad
meüu ꝑceſſum.
VIII.
J ſũt on
cipej. Hic
— ont deſcri
bit legatõis execu
tio q̃ cõſiſtit in re
ceſſu de babyloe

et acceſſu ad hie⸗

rim. Circa qð pᷣꝰ
ponit᷑ ppli pꝛofici
ſcẽtis nuatio:⁊ ip

ſa ꝓfectõ:ibi Pꝛe

dicaui ibi ieiuniũ
b* in duas: qꝛ pꝰ
ponit᷑ nũatio ꝓfi
ciſci volentiuʒ ge⸗
neralii:2 leuita⸗x
ſpecialr: ibi Que

ſiuiq; ĩ pplło. Cir

ca pᷣ legat lra ſic

iacʒ excepto qð ſe
quit: b den
lijs phinee).dicũt

hᷣ expoſitoꝛes: nfi
coõit:ꝙ iſte nõ põt

itelligi phinees ꝗᷓ
fuit fili eleacari fi
lij aaron.Silr cũ
dẽ: (¶ De filijs
ithamar.i.deſcen

dẽtibꝰ ab ithamã

nõ põt intelligi i⸗
thamar ꝗ fuit fili
us aarõ:qꝛ.j.eoð

ca.dẽ ꝙ de fili le

ui nõ fuer̃t aliqui
inuẽti ĩ pplo illo
qͥ tũc eãt cũ eſdra
Phinees aũt fili
eleacãi:⁊ ithamã

filᷣ aarõ fuert de

tribu leui:et iõ di

cũt ꝙ iſti fuert alij ſitſum noĩm:ſed qcdd ſit de pncipali
dicto.ſ.ꝙ fuerint de ibu aaron vel de alijs ibub' hñtes
noiĩa ſilia:rõ tñ iducta ñ valet:imo vriat textui quẽꝓ ſe
allegãt:qꝛ ibi ſic loqt eſdraſ:q̃ſiuiq; i pplo ⁊ ſacẽdotib

—
S

=

4

Wtciuſeer

ind
Hatlnzſ.
uriſton
nohe
☚
ſriil
nnplann
eCo no
ltonelli
tumdu
ſeſeno
ſchtlute.
Htüſeult
eitnff⸗

—.
—
—

1

= 4
= =

1

S

— —
=

1

— e=
=

= =ẽ

Geralcluer⸗
dlünn
nie iindi
Gtſinpiont⸗
liradtiſe⸗
ituinen
Uutinphan
tifunfnn
Ulrduni
ſriti rndo⸗
dſe
ſig hepnt
mmnniſnplt
Wliugſoe
ſtileain
Wiblope
Pütnt
oniri
Nuthimniin
updeffirli
lilune
Niicgn tu⸗
Nle oligi
ſorno
Mirgmiſt
tetddens
Kar
iſtic
lri
olreſaſn
Urngoaſt
deregoden
ii thin
ll oc⸗
häoen
lpon pb
Aulerit in

Fimagf
Mi üm
dlinouge
ſugiſnl
ae

de filijs leui ⁊ nõ inueni.ex qͥ patet ꝙ cũ eſdras erant ali

qui populares ſiue laici qui erãt de tribu iuda ⁊ benia-

min:et alid ſacerdotes de tribu aaron:et qð ſubdit᷑: De

filijs leui nõ inueni.intelligendũ eſt de ſimplicibꝰ leuitij
ꝓut leuite cõtra aaronitas diſtinguunt᷑: ꝓut dictũ fuit

plend Nu. iiij. Le
uite.n. dupliciter
dicunk. Uno mõ
generalit᷑ om̃s illi

qui ſunt de tribu
leui:⁊ ſic ſacerdo

tes dicunt᷑ leuite.
alio mõ ſpecialit:
ꝓut leuite diſtin⸗
guunt᷑ cõtra ſacer

dotes: et ſic ſacer⸗

dotes dicũtur aa
ronite: alij aũt di
cunt᷑ ſimplices le/
uite: ⁊ de iſtis nõ
fuerũt tũc aliqᷣ in
uenti in pplło:qui
tmneceſſarij ſunt
in cultu ðᷣi ad mi/
niſtrãdũ ſacerdo-
tibuj. dD ue
ſiuiq;. Hic ponit᷑

numeratõ ſimpli

cium leuitaꝝ ſpe
cialiter:qꝛ de iſtis
nõ fuer̃t aliqui in
uenti in illo pplo
vt dictũ ẽ:⁊ ideo

eſdras miſit nũci-

os ad q̃rendũ ali/
quos de iſtis: vñ
ſubditur: e ¶ Et
miſi eos ad Ped/
do ⁊c. dicũt aũt

expoſitoꝛej nfi cõ
muniter: ꝙ miſit

nũcios ad iudeos

q erãt vltra mon

tes caſphioj quoj

trãſtulẽat theglat

phalaſar ⁊ ſalma
naſar reges aſſyri
oꝝ de regno decẽ

tribuũ: vt hĩ.iiij.

Reg.ſed hoc põt
impꝛobãi ꝑ textũ
ij.palypo.x.vbi
dẽ ꝙ ſacerdotej ⁊
leuite qui erãt in
vniuerſo regno iſ
rael dimiſſo hie

De filjjs ioab obedia filiuſ
iheihel:et cũ eo ducenti de
cem ⁊ octo viri.De filijs ſe
lomith:filᷣ ioſphie:⁊ cũ eo
centũ ſexaginta viri.De fili
is bebai:gacharias filo be/
bai: et cũ eo vigintiocto vi
ri.De filijs eceab:iohãnan
filꝰ ecethan:⁊ cũ eo centuʒ
decem viri.e filijs adoni
cam ꝗ erãt nouiſſimi:⁊ hec
nomina eoꝛũ:heliphelet et
heihel et ſamaias: et cũ eis
ſexagĩita viri. De ſilijs beg·
gui:vthai ⁊ cachur: et cum
eis ſeptuaginta viri.Cõgre
gaui aũt eos ad fluuiũ qui
decurrit ad hana:et manſi/
mus ibi tribꝰ diebus. Qũe
ſiuiq; in pplo et in ſacerdo
tibus ð filijs leui et nõ inue
ni ibi. Itaq; miſi heliger et
ariel ⁊ ſemeam ⁊ helnathã

4 grib ⁊ altey helnathan =

nathan ⁊ cachariã ⁊ meſol
lam pᷣncipeſ.⁊ ioarib ⁊ hel
nathan ſapiẽteſ: èt miſi eos
ab heddo qui ẽ pꝛim in ca
ſphie loco. Et poſui in oꝛe
eoꝝ verba que loquerẽtur
ad beddo ⁊ ad fratres eiuſ
nathinneos ĩ loco caſphie
vt adducerent nobis mini/
ſtros domuſ dei nr̃i.Et ad
duxerunt nob ꝑ manũ dei
nr̃i bonaʒ ſup nos virũ do
ctiſſimũ de filijs mooli:filij
leui:filij iſrrael ⁊ ſarabiam ⁊

roboam qᷣ colebat vitulos aureos:venerũt ad roboam
regẽ iude:⁊ extũc in regno ſuo manſerũt uſq; ad trãſmi
grationem q̃ facta ẽ per nabuch.Ex qͥ patʒ ꝙ nõ fuerũt
captiuati cũ deceʒ tribubꝰ:⁊ iò fruſtra miſiſſet illuc nũ
cios eſdras ad querendũ leuitas. Iteʒ põt impꝛobari ꝑ

rextũ in hoc libꝛo:qꝛ ca.pᷣcedenti dẽ:ꝙ eſdras cuʒ pluri

bus alijs receſſit de babylõe ad eundũ verſus hierim ſe
ptimo ãno regis artharxerſis pᷣmo die pᷣmi mẽſis:⁊ ve
nerunt vſq; ad fluuiũ qͥ decurrit ad hana:vt hẽ in hoc
ca.⁊ ibi manſerũt trib' diebus:⁊ poſtea miſerũt nunci

os ad querendũ leuita::quibꝰadductis.xij.die mẽſis eiuſdẽ

receſſerũt de fluuio hana vt habet᷑ infra iſto ca.⁊ ſic miſſio

nuncioꝝ ꝓ leuitis ⁊ eoꝝ pᷣparatio vt venirẽt ad eſdrã ⁊ ad

uentus ipioꝝ ad eum: totũ hoc fuit factũ in ſpacio octo di

erum:⁊ ꝓpter hoc locuj caſphie vnde fuerũt adducti nõ po

filios eius ⁊ fratres ep decẽ

⁊ octo:⁊ aſabiam et cuʒ eo
eſaiam de filijs merari: fra/
treſq; eius ⁊ filios ep vigin
ti. Et de nathinneis qs de/
derat dauid: et pᷣncipes ad
miniſteria leuitarũ:nathin/

neos ducẽtoſ viginti.Oẽs
hi ſuis nõibus vocabãtur.

Et pᷣdicaui ibi ieiuuiuʒ iux
fluuiuʒ hana vt affligẽmur
coꝛã dño deo nr̃o ⁊ petere/
mus ab eo viã rectã nob et
filijs nr̃is vniũſeq; ſubſtan
tie nr̃e. Erubũůi.n.petẽ regẽ
auxiliũ ⁊ equiteſꝗ defende
rẽt nos ab inimico ĩ via:qꝛ
dixeram regi: Manuſ dei
nr̃i eſt ſuꝑ oẽs ꝗ querũt eũ

in bonitate:⁊ imperiũ er et

foꝛtitudo e ⁊ furõ ſuꝑ oẽs
ꝗ dẽlinquunt eũ. Jeiunaui
mus aũt ⁊ rogauim deum
nr̃jm ꝓ hoc:⁊ euenit nobis
ꝓſpere.E ſeparaui de pᷣnci
pib ſacerdotũ duodecim:
ſarabiam ⁊ aſabiã: ⁊ cũ eis

de fratribus eoꝝ decẽ. Ap

pendiq; eis argentũ ⁊ auꝝ
et vaſa cõſecrata dom dei
nr̃i que obtulerat rex ⁊ cõſi
liatoꝛes eius ⁊ pᷣncipes el:
vniuerſuſq; iſrael eoꝝ ꝗ in/

uenti fuerat. Et appendi in

manibus eoꝝ argęti talẽta

ſexcẽta quinqginta: et vaſa

argẽtea centũ:auri vᷣo cẽtũ
talenta: et crateras aureas

terat eſſe multũ loge
a flumie hana vbi e⸗
rat eſdras cuʒ ſua co/
mitiua: ⁊ iõ dicit hic
ra.ſa. ꝙ caſphia ẽ no
men loci in regiõe ba
bylonij:vbi multi de
leuitis et nathinneis

manebãt qͥ nõ aſcẽde

rãt cũ coꝛobabel ⁊ io

ſue filio ioſedech. lo⸗

ca vo ad q̃ decẽ tribꝰ
fuerũt captiuate:mul
tũ valde diſtant a ba

bylone: ꝓpt qð in tã
puo tpe nũcij nõ po/
tuiſſent illuc ire et re⸗

dire: vñ dicũt hebꝛei
ꝙ nulli redier̃t de illa
captiuitate:ſʒ iudei qͥ

ſũt diſperſi ꝑ oꝛbẽ in
europa ⁊ aphꝛica ſũt
de tribub' iude ⁊ ben
iamin ⁊ leui:exceptis

paucij qͥᷓ de captiuita
te.x.tribuũ fugiendo
euadẽtes ↄiunxer̃t ſe
regno iude:⁊ in capti
uitate babylõica fue⸗
rũt captiuati cũ tribꝰ
tribub p̃dictis:⁊ euʒ
eis rediert q voluer̃t
redire:ſic dictũ ẽ.S.j.

ca. ceta patẽt ex dẽis.
f Dr Pdicaut ibi. H
ↄñter deſcribit᷑ popli
numerati ꝓfectio: et
p deſcribit huß ꝓfe⸗
ctionis debita diſpõ:

2* executio: ibi Pꝛoꝰ

mouimꝰ g. Debita ãt
diſpoſitio ad ꝓficiſcẽ
dũ ꝑ viã ꝑiculoſaʒ pᷣꝰ
fuit per ieiuniũ ⁊ oꝛo
nem: vt vupenzes di
rectõeʒ diuinã: ⁊ hoc
ẽqð dẽ: ¶ Et pᷣdica
ui ibi ieiuniu.i.ſolẽni

ter oibꝰ impoſui:cui
cã ſubdit᷑ 60 grn

bui.n.petẽ a rege au.

Sʒ vẽ ꝙ ĩ hoc peccauerit exponẽdo ſe ⁊ comitiuã ſuã ꝑiculł
ꝓpi erubeſcentiã. Ad qð dð:ꝙ hoc nõ fecit ꝓpt erubeſcẽtiã

ꝓpꝛie pſone: ſed qꝛ hoc reuerti poterat in oppꝛobꝛiũ diuie

potẽtie:qꝛ rex gẽtilis poſſet credẽ a dicere ꝙ de iudeoꝝ nõ
eſſet potẽs ad eos defendendũ:⁊ iõ nõ peccauit eſdras hoc
faciẽdo ppter honoꝛẽ diuinũ.2 fuit diſpoſitio ꝓſectõis in

cerdotib' ad defendẽdũ:⁊ hoc eſt qð di: h ¶ Et ſepaui de

hoc:ꝙ pcioſa q̃ poꝛtanda erãt in hierlm: fuerũt tradita ſa⸗

pncipibus ſacerdotũ.i.de pᷣncipalibus et valentioꝛibꝰ eoꝝ.
i Wpendicp eis.i.ſub certo pondere et numero tradidi.

. “
*
5 .

Cetera patẽt in l̃a. k Pꝛomouim ergo. Hic ↄñter de ¶2⁊ filios pcreaſſent. b ¶ Manꝛc. in traſgreſſione hac und
ſcribit᷑ pfectionis executio:vbi pmo tangit termin a quo: pma. Hoc duplicit exponit: Uno mõ ꝙ li bma ſit adie⸗ ni ijn
cũ di: Pꝛomouim' ergo a flumine hana.⁊ terminꝰ ad quẽ ctiuũ trãſgreſſiomis:ita ꝙ iſta traſgreſſio fuerit pᷣma in inhei
ibi Ut ꝑgem hierlm. ⁊ modus ꝓficiſcendi:ibi l ¶ Et ma qᷓ ppls iirl peccauit poſt reditũ de captiuitate: ita ꝙ mi⸗ ſuuß ſſ
nus dei nf̃i fuit ſuꝑ nos.i.ei virtus nos dirigẽs ⁊ ꝓtegẽs. noꝛes ppli pᷣmo peccauerũt in hoc: et ex ↄſequẽti maio hin i⸗
m ¶ Et manſim ibi res. Alio mo ꝙ li ſelnm
trib dieb. vt quiete „ “èôòèẽ 5pma ſit adiectiuũ ſekes
5p̃habita cum maioꝛi viginti q̃ habebãt ſolidos decim:om̃ia in holocauſtũ bur dietts mna⸗ W
deligatoroe trade en müllenoſ:⁊ vaſa eris fulgen dñio.Dẽder̃t autẽ edicta re Pönchetaanh hemtt
Portddatte abalk: is optimi duo pulchꝛa vt gis ſatrapis ꝗ erat de ſpe res pmo peccaue⸗ Piienl
n¶Die aut qrta ap aurũ.Et dixi eis: Nos ſan ctu regis ⁊ ducib trans flu runt in hac trani 1 Fa
vennum varents cẽ cti dñi ⁊ vaſa ſcã:⁊ argentũ men:⁊ eluauerũt pplum ⁊ eſſoncrr ole migan
i.ſub certo põdere ⁊ ſ dei minoꝛes ¶ Pſo nd⸗
renahnn. 2 auꝑ qs̈ ſponte oblat eſt domü dei. C I. Aunch audiſtem. mun.
o ¶ Sʒ 1 ve. de caa dño deo patrũ nr̃oꝝ. Vigi Oſtq; autẽ hecpple dic pter deſeri gnti
tiui. ⁊c· holo.obtu/ late et cuſtodite: donec ap/ ta ſunt: acceſſerũt ad bite traſgreſſi eet
rũt. in n anparer pẽdatis coꝛaʒ pꝛincipib ſa me pᷣncipes dicẽteſ: Nõ eſt onis lamẽtatio:⁊ ſtuiſ
deuotio üloꝝ gui ve leniita ribꝰ* ſepe j 2 ei depꝛecatio: ngfſcn
nerüt. p Sederdt cerdotũ leuitap duci 5 ſepatus ppls iſt ler ſacer do ibi Et i ſacrificio llgoͤfen
aut edicta regisi. ei familiax iſrael in hieruſal? tes ⁊ leuite a pplis terrarũ: veſptino. Circa mitlin
ſtlã ey ſiue deretuy in theſaurũ dom dñi. Suſ ⁊ de abominatõibus eoꝝ: mũ di: CSA nlr
Ean em g ar ceperũt aũt ſacerdotes ⁊ le chananei videlicʒ ⁊ ethei ⁊ Dipallu meumn.
auoꝛeʒ iudeoꝝ:io ſbᷣ ſte põ zri e er cei et i ei et ãmo/ bict erat moch he gncſenmu
uerũt ppim et domm̃ Paloꝝe vt delertet . ne nitarn et moabitaru et egy ſees ſuperueniẽte ſittintl
dei. qꝛ ppls iſrael ſut in domũ dei nr̃i. Pꝛomò/ ptioꝝ ⁊ amoꝝeoꝝ.Tuleft magnatriſticia. nantthsci
