elementum ⁊ grauiſſimum:ſed ſolũ ſᷣm aliquas partes ter
re:ſcilʒ ripas maris que ſupereminent aque:et per talem
modum loquendi dicimus ꝙ noꝛmandia eſt ſupꝛa mare
oceanum: et terra ianuenſis ſuper mare mediterraneum
⁊ ſimiliter de fluminibus ꝙ pariſius eſt ſuper ſecanam: et
aurelianis ſuper ligerim:et ſic de alijs.Id hoc enim ſunt
terre ſituate ſuper maria et flumina: ut deſeruiant vtilita

litatibus. D dnſequ .
rat colendi modum per modum queſtiois di. d uiʒ
aſcendet. quaſi di. exquo eſt ita excellẽter colendus: quis
erit ad iſtum cultũ dignus:et ideo dicit: d uis alcẽ⸗
det ĩ montẽ domini.i. in montẽ moꝛia ĩ quo ſuit fũdatum
templũ ⁊ domino dedicatus: ut habetur. ij. Paralipo.iij.

ti hominum in nauigatiõibus et piſcatioibus et alijs vti

uis aſcendet. Hic conſequenter dela

e¶ Aut qs ſtabit ⁊c᷑.· ſtabilit ibi miniſtrãdo p vite ſue me
rito:a rñdet pphᷣa dicẽs: fſ¶ Innocẽs manibus.i.opꝑib

q̃ per manus deſignant:co ꝙ manuj ẽ oꝛganũ oꝛganoꝝ:ut
dẽ. iij. de aia. g (. tnna coꝛde.qꝛ nõ ſufficit mũdicia
Exterioꝛ: niſi ẽt ſit iterioꝛ. h¶ Qui no accepit ĩ vano ⁊c̃.
applicãdo eaʒ totalii
bõis terrenij q̃ vana
ſt:pʒ ꝙ dẽ eccliaſte.j.
Uanitas vanitatum
⁊c.ſʒ magis applicat
eã bonis ſpũalibuj ⁊
eternis:cũ ipſa ſit cre

atura ſpũalis ⁊ imoꝛ
talis. i Enec iura⸗
uit i dolo ꝓxio ſuo.
ipſũ fallaciter decipi
endo:ſed magis cum
eo yvitatẽ cuſtodiẽdo
kq ¶ Hic accipiet bñ⸗
dictionẽ a dño.i.mł
tiplicationẽ in bonis
tpalibus ⁊ ſpũalibꝰ.

20

l¶ Et miam ⁊c̃.qꝛ ſi ex fragilitate hũana aliqũ peccaue/

aut ꝗs ſtabit ĩ loco ſancto
eius.l Innöôcẽs manibus
et mùndo coꝛde:quᷣi nõ ac
cepit ĩ vano aiaʒ ſuã:) nẽc
inrauit i dolo ꝓxiuio ſuo.
Dic accipiet bñdictione a
dño:èt miaʒ a deo ſalutari
ſuo. NHẽecẽ generatio que
rẽtiũ eũ:querẽtiũ faciẽ dei
iacob. Atillite poꝛtas pᷣn

uerit penitens miam a deo obtinebit. m ¶ Pec ẽ genera

tio q̃rentiũ eum.qꝛ a talibus bñ q̃ritur ⁊ iuenit᷑. n ¶ At/
tollite poꝛtas pᷣncipes vꝛas. Hic oñter deſcribit᷑ arce ingreſ
ſus qᷣ factus fuit miraculoſe tpe ſalomõis:ut pᷣdcʒ ẽ:io dẽ:
Attollite poꝛtas.i.ſepate vnã ab altera. o ¶ Pꝛicipes. i.
o vos angelice virtutes ad loci ſãcti cuſtodiam deputate:
ꝓpter qð geñ.xxviij. Jacob vidit ſcalã cuius ſũmitas tan
Sebar celũ ⁊ pes terrã.ſ.ĩ mõte moꝛia:vbi fuit templũ ſfun⸗
datũ poſtea:⁊ vidit ãgelos deſcẽdẽtes ad reuerentiã loci et
cuſtodiã:ſicut dẽm fuit ibidẽ. Simlr ioſephus de iudaico
bello dicit ꝙ ante tẽpli deſtructionẽ ꝑ titum ⁊ veſpaſianũ
pᷣceſſerũt multa ſigna deſtructiois tepli:iter q̃ ponit illõ.ſ.
in feſto pẽtecoſtes cũ ſacerdotes de nocte intrarẽt templuʒ
ad agendũ res diuinas pᷣmo ſenſerũt quẽdam ſtrepitum ⁊
motũ:⁊ poſtea ſubito audierunt vocẽ dicentẽ: Migremꝰ
hic. que fuit vox angeloꝝ deſerentium locũ ꝓpter malici
am inhitantium. Qauſio vero poꝛtaruʒ tẽpli ↄ ſacerdotes
poꝛtãtes arcã dñi ⁊ earũ aptio fueĩt fẽe miniſterio ãgelico
ppter qð dẽ: Attollite poꝛtas pᷣncipes vꝛas.i.aperite eas.
31 hebꝛeo ⁊ ĩ trãſlatione hiero.iuxta hebꝛeũ hẽtur:eua
te poꝛte capita vẽa.i.ſepate ꝑtes vĩas ſupioꝛes virtute di⸗
uina:⁊ ꝑ ↄñs pꝑtes ĩferioꝛes.⁊ in idẽ redit:qꝛ angeli ſũt exe
cutoꝛes mãdati diuini. t eleuamini.i.ſepamini ad
magnificentiã dei. q¶ Poꝛte einales.qꝛ dñs ꝓmiſerat po
nere nomen ſuũ i tẽplo illo ĩ ſẽpiternũ.i.abſq; tpis detmia
tione:dũ tñ ibi fideliter ei ſeruiret᷑:ſʒ ꝙ dẽ.iij.reg.ix.Sãcti
ficaui domum hãc quꝗ edificaſti:vt ponerem nomẽ meuʒ
ibi ĩ ſempiternũ ⁊c. r ¶ Et itroibit rex glie.i.arca teſtamẽ
ti ſuper quam erat ſedes dei in ppiciatoꝛio:ſicut melifuit
expoſitũ exo.xxv. 80 Quis ẽ iſte rex glie:ãmiratiue di⸗/
cit:qꝛ excellẽtia głie eius et honoꝛis õi eſt creature admira⸗

oẽʒ mẽſurã creatã. Ceia pñt ð facili huic ſũie applicari
zu p̃ſ. xxiij. Domini eſt terra. vbi dicitur ĩ poſtilla:
ꝓpter quod ra.ſalo.exponit. ¶ Additio.
Sta fabulatio rabi ſalo.de clauſura poꝛtaxꝝ
qñ fuit poꝛtata arca in templo ſalomonis 7
”M ecarum apertione
miraculoſa non
video qua aucto

es peſtras:èt eleuamini

pòꝛte eternales: &t itroibit aeespen gn
rex gloꝛie. Quis iſte rex raculum tam no
glie: dñs foꝛtis ⁊ potens: tabile veriſimilit
dñs potes in pᷣlio. Attolli ſcriptura nõ pꝛe-
te poꝛtas pꝛĩcipes veſtras: termiſiſſet: ſz po/
Ee tiuilus expꝛeſſiſſet:
7„ eleuamini boꝛle etnales: ſicut expꝛeſſit. iij.
Tz introibit rex glie. Quis ẽ reg. viij. cũ exiſ
iſte rex gle: dominus virtu ſet ſacerdotes de
tũ: ipſe ẽ rex gloꝛie. ſactuar io: nebula
e r r . ipleuit domũ do
mini: intm ꝙ nõ
poterant ſacerdo

tes miniſtrare:que quidẽ nebula erat ſignũ diuine pñ-

tie. frequẽter. n. legitur dñs apparuiſſe moyſi in nube.

Simlir ⁊.ij. paral.vij.legitur:q cũ copleſſet ſalomon pᷣ
ces:ignis deſcẽdit de celo:⁊ maieſta) dñi ipleuit domũ.
Sed de clauſura vel aptione poꝛtaꝝ vtrobiq; nihil le
gitur. Pꝛeterea hec narratio eſt expᷣſſe ↄ liam dicenteʒ
ꝙ dñs rex glie ⁊ dñs foꝛtis ⁊ potẽs ⁊c erat igreſſuruj p
illas poꝛtas que denoĩatiões nullo mõ pertinent ad ar
cã teſtamenti:lʒ ſuper eam eſſet ſedes dei ĩ ꝓpiciatoꝛio:
ꝓut poſtil.dicit:ſedes.n.dei non ẽ deus:⁊ maxime dqa
cũ dicit:Oñs virtutũ dñs foꝛtis.ponitur vtrobiq; no/
mẽ dñi tetragrãmaton:qð nõ ẽ cõicabile creature. Un
de meliuj vẽ dicendũ ꝙ in hoc pᷣſ. pncipaliter tractatur
de ingreſſu xpᷣi:qui verus deus ẽ ⁊ hõ in templo ⁊ i ci
uitatem ſa erambierch in die rami palmarũ:qui quidẽ
ingreſſus pphetixatus ſuit cach.ix.c.Ecce rex tuus ve
nit tibi ⁊c᷑.in òqͥ ĩgreſſu xpᷣs fuit noiatus rex iſrł cũ glia
ĩexcelſis:matth.xxi.c.Uñ ⁊ eccla iſtos verſus.ſ.Attol
lite poꝛtas ⁊c.cõſueuit ſolẽnit᷑ cãtare i illa dñica qñ ſo
lẽnięatur memoꝛia h ingreſſus. Circa qð pſalmiſta pᷣ
uidẽes ĩ ſpu itroitum xpᷣi in ſua ciuitate et tẽplo publi/
ce ſbᷣ ti. regali ⁊ dñio:pᷣmo pꝛeponit generale dñiuʒ dei
in toto oꝛbe dicens:Oñi eſt terra.ex q̊ͥ ſcõo quaſi mo/
uendo hoies ad reuerentia tanti oni ifert ꝙ ülle qui ad
cultũ eius adheret:dʒ eẽ virtutibus tã interius q; exte/
rius oꝛnatus.Uñ dicit:Quis aſcẽdet iĩ montẽ dñi ⁊cc.
exponat᷑ totũ ſicut i poſtilla vſq; ibi excluſiue: Hec eſt

generatio qᷓrentiñ dnʒ:qͥrentiũ faciẽ dei iacob. Ubi ter

tio pᷣnunciat ꝙ generatio illa qͥ debebat exire obuiam
xpo:vt eũ deuote ac reuerent reciperet:ſic fuerũt tbe ꝓp
tũc occurrẽtes xpᷣo ⁊ ſigna deuotiois ⁊ hũilitatis erga
eũ oñdẽtes:erat generatio bõa ⁊ laudabilis:qꝛ q̃rebãt

bilis: ꝓpter qð rñdetur: † SDñs foꝛtis ⁊ potẽs. oẽs p. deũ ⁊ faciẽ dei iacob.i.pñtiam dei ĩcarnati de iacob ⁊
teſtates terrenas:que nihil ſunt in cõſpectu eius. v R

tollite poꝛtas.exponat᷑ ſiẽ pꝛi: qꝛ repetitio ẽ eiuſdẽ ad ma
ioꝛem cõfirmationẽ vſq; ibi 1 Oñs virtutũ. i. ãgelicaꝛꝛ
poteſtatũ:p hoc oñditur:ꝙ ñ ſolũ pꝛeeſt creatis ĩferioꝛibꝰ
ſer ſupioꝛibꝰ. ¶ pſe ẽ rex glie.i.ſuper oĩa glioſus ⁊ bñ
i

ctus in ſecula ſeculoꝝ.Qui aũt vult tenere pꝛimaʒ expo

ſitionem:videlʒ ꝙ in hoc pᷣſ.deſcribatur ſoluʒ generale do
miniũ dei: ſatis pʒ expoſitio ex pᷣdictis vſq; ad locum il-/
lum: Attollite poꝛtas ⁊c.ubi loquitur de deo moꝛe huma
no:quia hõi excedentis magnitudinis requiritur altioꝛ in

troitus:⁊ per hoc inſinuat pꝛopha ꝙ altitudo dei excedit

alijs patriarchis deſcẽdẽtis ſm carnẽ. Cõſeq̃nt q̃rto ſb
iungit ſʒ veritatatẽ hebꝛaicã: Leuate poꝛte capita vꝛa
⁊Tc.q.alloquẽs poꝛtas hierlʒ ⁊ tẽpli moꝛe hũano dicat:
O poꝛte attẽdite:qꝛ ille dñs cui ẽ terra ⁊ plenitudo eiꝰ
ẽ.cuius miniſtri debẽt eẽ innocẽtes ⁊ mũdi ⁊c̃.itroire
dz per vos. Leuare igitur debetis capita via:qꝛ quẽ to
tus non capit oꝛbis ꝑ vos igreſſurus ẽ. Cõſueuerũt.n.
ꝓpphete q̃ſi puipendere domosedificatas ad hitatioeʒ
dei ex reſpectu excellẽtie ſue magnitudis. Uñ eſa.lxvi.

Pec dic oñs:Lelũ ſedes mea:⁊ fraſe cabellũ pedũ meoz
q̃ ẽ iſta dom quã edificabiilmihi.Et iſto mõ pſalmiſta

*

Etnodesſe⸗
Kloltrnen
flocidert
Pitoäfei
luſirtr
Ciul ige
ſongtcbeen
Cntoitr

Miitantn

Cutoroaon

liſa ſaitn
llnocficon
Pldeioßta

flunquali

len autedel
fühinnſalii
repettuur

.

Pfücglates
enn
tn
giigui
ncbnan
Nptiorön
teehesn
lalsmonen
Ulſede
ſlonſin
giie

S.

=
E

EES
E

–r —
= = == =

= Sa.
S== —

Mrg ,
aheſſce
cheſti,
Pügtirt
Kfand
annl
Paunmin
mmm
rmſmt
ſgidnin,
niſenoin u

£- —

TA. 1
ioreſnllnn.

Hſpiihuwn
mmmththlt
Gritninſinſ
briwmeti
Bipadin
NNEATbN
Minr dbige
bleeenn
iihourphti
zuchumnuun
iumgiiin
Mimisl

znüimyg
ſiimi ie
. , 800
isthülcli⸗
ubtis im
imtnunn
ni ijrin

pſalmoꝝ

reputabat portas hieruſalẽ ⁊ templi nõ ſufficere ad al

titudinẽ tanti dñi recipicndã. Cõſequẽter qͥnto ſequii:
Quis ðẽ iſte rex glie ⁊c cuius ſẽſus eſt.naʒ in pᷣdicto in
greſſu pueri hebꝛeoʒ:aſpiratioe diuina clamaãtes eũ no 0.
minabãt exp̃ſſe rege iſrł ⁊ iplicite deũ ⁊ regem glie: Vt .ſ.vau ⁊ copf:qꝛ nullus verſus per eas incipit. Sunt tũ in

pʒ matth.xxi. ca.
Ex q̊ clamoꝛe et
alis ſolẽnitatibꝰ
iſolitis occurrẽti

dauid. p̃s. XXIIII.
Dtẽ dñe leuaui aiaʒ
Imeã:ldèus me ĩ te cõ
fido nõ erubeſcã. Nèq; ir
rideant me inimici mei:let
eniʒz vniuerſi ꝗ ſuſtinent tel
nõ cöonfüdent.Coͤnfũdant

rebant:q ẽ hic
vt ibi hẽ: ⁊ hoc
eſt qð dẽ in perſo
na pᷣdicte ciuita
tis: Quis eſt iſte
rex glorie. Ad ö
ibidẽ rũdetur: Jeſus naçarenus ⁊c᷑.in qͥ noie qð ᷣm rei
veritatẽ eſt ſup oẽ nomẽ:icluditur va diuinitas eius et
regnũ ⁊ alia qͥ ad myſteriũ redẽptionis ꝑtinẽt.vñ in ꝑ
ſona taliũ rñũdentiũ dicit pſalmiſta:Oñs foꝛtis ⁊ potẽs
⁊cEt idẽ dicendũ de ſcõa introgatione ⁊ rñſioe:ſi itel
ligatur repetitio ad maioꝛem firmitatẽ. Põt tñ dici ꝙ
hec repetitio nõ vacat a myſterio.nã xpᷣs ĩ hoc aduẽtu
ad hierlm duo pᷣncipaliter itendebat ad nr̃am ſalutem
explere.ſ.paſſionẽ ꝑ quam diabolũ vicit:⁊ ſᷣm eam rñ

det᷑ pmo: Oñs foꝛtis et potẽs dñs foꝛtis iĩ pᷣlio. Ulteriꝰ

vo itendebat ↄſequi glioſã reſurrectionẽ:Fſm quã ĩ ſcᷣa
rñſione dẽ: Dñs virtutũ ipſe eſt rex glie. Hec expoſitio
vr ſatis cõſona lr̃e ⁊ ſufficiẽter ĩ euãgelica narratioe fũ/
data.Pnt ẽt iſta applicari ad introitũ xp̃ᷣi in vtero vir
ginali.vñ et ecclia cãtat iſtos verſus ĩ officio annuncia
tionis:ſed hoc nõ eſt ſʒʒ ſenſũ lr̃alem ſʒ potius ſpũalẽ:
qꝛ non fuerũt apte poꝛte coꝛpales ĩ illo ingreſſu ſed tmi
poꝛte mẽtales recipientes filium dei ĩ magna latitudie
charitatis ⁊ deuotiois:iuxta illud canti.v.ca.Surrexi
ego ad aperi lecto meo. ¶ Repliia.

m di
Nõpᷣſ.Dñni eſt terra.qꝛ ponitur illa pars fina/

— .
pyulaʒ: qꝛ ex
tionẽ Ra.ſa.ẽt non grãdipendens exponit finem pſal/

mi ad modũ concluſionis ſic: Ex quo p̃ſ. totus dicit de
generali dei dñio concluditur moꝛe humano: ꝙ ad ei

ingreſſum qualẽcunq; merito poꝛte ſũt attollende c.
Burgeñ.autẽ deſcendit ad ſpẽm exponens de ingreſſu
xpᷣi in hieruſalẽ i die palmarũ:q expoſitio ⁊ſi faueat fi
dei noſtre patitur tñ inſtantias:pꝛimo ex eo quia eius
ingreſſũ colentes nõ fuerũt ſic diſpoſiti ſicut hic deſcri
bũtur:cũ dẽ: Innocens manibus ⁊c̃. Sed ut verũ fate/
ar ille cultus fuit magis ex miraculoſa iſpiratiõe q; vir
tute colentiũ:quia dꝛ Joh.xij.de illis cũ tanta ſigna fe
ciſſet coꝛã eis:non credebant ei:ideo ſero in tota hieru
ſaleʒ hoſpitio nõ recept redijt in bethania:abijtq; ⁊ ab
ſcondit ſe ab eis.nec cultus ille mãſiuus fuit:quia cito
poſt i eius moꝛtem conſẽſerunt. Ceterũ quia ille ingreſ
ſus per pꝛophetas deſcribitur humilis ⁊ mãſuetus ſu⸗/
per pullũ aſine:de quo non videtur cõuenienter expo/
ni: quia poꝛte ſint attollende. Nec foꝛma queſtiõis ſᷣm
Burgeñ. facte ĩ commota hierufalem fuit pꝛout hic de
ſcribitur:q;uis queſtio facta fuit:Quis eſt hic.non tñ:
Quis eſt iſte rex gloꝛie.non enim querẽtes de eo talia

pꝛedicata ſenich ere⸗ per omnes euãgelij ptes.

Pla mus. XAXIIII.

me: t te ſuſtinui tota die.

lis: Attollite poꝛtas pᷣncipes ⁊c.poſtil.allegat
cgodam dictuʒ Ra. ſa. qð dẽʒ burgeñ.dicit fa
criptura non hʒ aucteʒ. Et eſt argumẽtuzʒ
burgeñ.conſuetũ moꝛe huſitoꝛũ.Unde ẽt poſtil.narra

. D te oñe leuaui ⁊c᷑. Iſteẽ pꝛimus pᷣſ.alphabetic:
d⸗dꝛ verſus icipiunt oꝛdiate a litteris alphabeti he/
bꝛaici. Pꝛimus verſus ab aleph:ſecũdus a beth:

1 ſic cõſequenter hoc excepto ꝙ hic omittũtur due littere

hoooc p.xxij. vſus ſiẽ
HZ ſüt ⁊.xxij. littere he⸗
omnes iniqua agentesſüũ
peruacue. Niaãs tuas do/

mine demonſtra mihi: ét vens ipiut. l. xviij.

ſemitas tuaſ edoce me.Di .xvi.⁊xxvij. p litte
rigẽ me ĩ veritate tua et do raʒ phe. Dicunt aliq

ce me: quia tu es ſaluatoꝛ iſte litt ere ſic ponũ
tur in pꝛicipijs verſu
qð myſticũ. Sed he⸗
HM boeei de hoc nihil. di⸗
cunt in aliqua ſcriptura quã viderim. Et ideo alij dicunt:

ꝙ feʒ fuit ad quendã modũ ſpaleʒ dictãdi:q tunc currebat

7

ſicut in illo hymno:A ſolis oꝛt cardine.verſus incipiunt
pllr̃as alphabeti latini:pmus ab.a.ſcðs a.b.⁊ ſic ↄnter vſ
qʒ ad.g.iĩcluſiue:vt pʒ ituẽti:Ad te dñe leuaui ⁊c. Huic pᷣſ.
pponitur talis ti. in hebꝛeo:Dauid.⁊ nõ plus:niſi ꝙ pᷣmit
titur lr̃a lamech ad deſignandũ ꝙ dauid ẽ hic datiui caſuj
ac ſi diceret ipᷣi dauid. In trãſlatioe aũt hiero.iuxta hebꝛe
uʒ addit᷑ hec dictio ſẽper ĩ titulo ſic:.Sẽper dauid.ſʒ ſaluo
melioꝛi iudicio nõ vꝛ bñ addita in ti.qꝛ li ſẽper eſt vltima
dictio pᷣſ. pcedentis i biblijs hebꝛaicis qͥ́s vidi:⁊ ſic non ꝑti

net ad ti. h pſ. Per hoc aũt ꝙ in hoc ti.nõ põitur canticũ

nec pᷣſ. ſicut ĩ aljs cõiter: oñditur ꝙ nõ ẽ pᷣſ.ꝓpꝛie dictuj a
pſallẽdo:ſʒ ẽ ſimplex oꝛo quã fecit dauid ꝓ liberatiõe ſua a

pſecutioe ſaulis:ppter quu multas oꝛones fecit:ſicut dam
oc & diuiditur hec oꝛo in qᷓttuoꝛ:

fuit ſupꝛa pᷣſ.xvi.Scõʒ h. iuiditur hec oꝛo in qᷓ
qꝛ pᷣmo dauid petit ĩ deuio hvite diuina directionẽ: ſcòõo

ipedimenti remotionẽ ibi Reminiſcẽ miſerationuʒ tuarũů.

tertio termini deguſtationẽ:ibi Quis ẽ hõ.quarto a pᷣſſu

ris liberationẽ ꝓpter qetioꝛeʒ gareblarlene b Oelie. .
¶ Lirca pꝛimũ pꝛemittit modũ ſue petitiõis.d. a ¶ Ad te
dñe leuaui ⁊cc.lqꝛ oꝛo eſt aſcẽſus vel eleuatio mentis ĩ den
e meus ĩ te cõfido.i.i tua bonitene nO

pᷣm Damaſ. b
mea eqᷣtate: vnde.j.petit remiſſionẽ ſue culpe. c ¶ NeqBʒ
irrideat ⁊cl.i.ſaul ⁊ cõplices ſui me tenẽdo ⁊ moꝛte turpi
affligẽdo:qð ẽt timebat ſaul ſibi iferri a philiſteis:vt hẽtur
.j. reg. vl. ꝓpter qð petijt ab armigero ſuo inifici ab eo di.
Euagina gladiũ tuũ:⁊ interfice me:ne foꝛte veniãt icircũci
ſi iſti:⁊ interficiãt me illudentes mihi. d (Eteiz vni ſi

⁊c̃l.i.q ſuſtinẽt pſecutões ꝓpt te:ſic ego ſuſtineo. e nö

cõfundeẽtfinalit ſeu einaliter:lʒ aliqñ ↄfundatur ad tps ſeu
tꝑaliter. Cõſequent oñdit qͥ ſunt digni confundi einalit di.
f¶ ofundant᷑ oẽs ⁊c.i.idolatre ⁊ innocentũ pſecutoꝛes.
g ¶ Supuacue.i. iutilit nruoſinnu dano cf
ſequẽt foꝛmat petitionẽ ſuã.d. h¶ Uias tuas ⁊c᷑. oucen
do ꝑ viã rectã iuſticie int deuia hꝰvite: ꝗ; nullus abſq; tuo
auxilio põt ſufficiẽt euitare. i ¶ Et ſemitas tuas edoce me
Semita ſtrictioꝛ ẽ ⁊ rectioꝛ via cõi:⁊ ꝑ hoc dauid petit nõ
ſolũ dirigi iĩ iuſticia cõi neccia ad Auteſy cũ hoc ĩ iuſticig
excedẽte:q tendit ad ꝑfectionẽ. k Dirige me ⁊c. qᷓ. ſ.nõ
põt hẽri hũana iueſtigatiõe. ¶ Quia tu es de ſaluatoꝛ
me'. ad quã ſalutẽ dirigi nõ poſſũ niſi ꝑ tuã illuſtrationẽ.
hõ.n. diuinit oꝛdĩat᷑ ad finẽ excedentẽ cognitõeʒ nãlẽ:pʒ ꝙ
dẽ Eſa.lxiiij. Ocuł nõ vidit nec auris audiuit:⁊ ĩ coꝛ hois
ñ aſcẽdit qᷓ ppaſti diligẽtib te. Ad finẽ at icognitũ tõlꝛ nul
l põt ſe dirigẽ:⁊ iõ oʒ hoieʒ edoccri a ðo ad ↄſecutõʒ ſalui
eine. m Arte ſuſtinui ⁊cl.i.ꝓpi te ſuſtinui ꝑſecutioneʒ
ſauł ↄtinue:ꝓpt qð decẽs ẽ ut me ↄſolerꝑ tua) illuſtratoe⸗

bꝛaice: quia quattu
oꝛ verſus ꝑ duas lit

7.xix.per litteraʒ reſf·

um ad ſignanduʒ ali

.

—

Reminiſcere. Poſtqᷓ dauid petijt diuinã directionem
inter deuia hvite:hic ↄñter petit offendiculi remotioneʒ:
qð i via recta põt ipedire:hoc aũt eſt peccatũ ipediens a re
cto ꝓceſſu.ad hanc aũt remotionẽ ipetrandã allegat pmo
diuinã miaz dicens: nReminiſe
quẽdo eſt actus inte/
rioꝛ miſerantis:miſe
ratio vero effectus ex
terioꝛ:⁊ vtrũq; alle/
gat dauid.ſ.actuʒ di
uine mie q eſt idẽ qð
ipſe deus:⁊ effectum

tuarũ dñe ⁊ mĩarũ tuaruʒ:
q̃ a ſeculo ſunt. Delicta iu

cuius milſeret ¶p

Que 4 ſeculo ſunt. l. 1 . — — —
a mundi pᷣncipio. In tu pꝛopt bonitatẽ tua dnie.
oibus. n. opibuj diui Bülcis ⁊ reci dñs: pꝛopt

nis relucet effectuj di
uine miſeratiõis. ¶õ
ſequẽter dauid petit

peccati remiſſionẽ.d.
p¶ Oelicta iuuẽtutl

mee.i. peccata ex paſ/

hoc legẽ dabit deliqntibꝰ

iudicio:döcebit miteſ vias
ſuas. Aniuèrſe vie dñi:mi
nee. i. pecc. ſéricoꝛdia ⁊ veritas: reqrẽ
ene naae anbat tib teſtamentuͦ eius teſti
tpe iuuẽtut. q¶ Et monla er. Pꝛõpi nomen
ignoꝛantias meas. i.
peccata q̃ ſũt ꝑ igno-

„—

rantiã comiſſa. r ¶ Ne memineris.ad me puniendũ. De
peccatis ppetratis ex certa malicia nõ loqtur:qꝛ peccata
fecit ex certa ſcia fuerunt fẽa pmoꝛtẽ ſaulis:vt homicidiũ

vꝛie ⁊ his ſilia:hanc vᷣo oꝛoneʒ fecit exũs ĩ perſecutioe ſau⸗
com miam tuã.⁊ non ſm iuſticiã

lis: vt —
meꝗ. t ¶ Memẽto mei tu.remittẽdo culpã ⁊ dãdo gr̃aʒ.
v! Dꝛope bonitatẽ tuã dñe.de nã.n.boni eſt ut ſit ſui di
fuſiuũ:⁊ iõ bonitati tue infinite cõdecens ẽ:vt diffũdat ſe

erga penitentes remittẽdo eis culpam ⁊ cõferendo gr̃am.

x¶ ODulcis ⁊ rectus dñs.i.miſericoꝛs ⁊ iuſtus:qꝛ dulcedo

mie ſine rectitudine iuſticie nõ eſt mia:ſed puſillanimitas

iuſticia ſine mia ẽ crudelitas:ꝓpter qð dicit gregĩ paſto
rali libꝛo.j.Ineſſe bonis rectoꝛibus dʒ iuſte coſulẽs mia

pie ſeuiẽs diſciplia ne iuſticia ſit aſpa:⁊ pietas ſit remiſſa.
Sit g̊ amoꝛ ſed nõ emolliẽs:ſit gelus:ſed nõ exaſperãs: ſit
pietas:ſed nõ pluſq expedit ꝑcens.

—

ter puniãtur taq; ſua mia abutẽtes. 3ʒ ¶ In vi

7

tis tractabilitas. b

–

mites vias ſi Bas:mn ad runonlall pᷣcepta diuini cul
ñ ſe hʒ ad deum. d ¶ Uniuerſe vie dñi.i.
opa eius que ſũt quedã vie deueniẽdi ĩ cognitionẽ ipſius.
Mia veritas.i.iuſticia:qꝛ lʒ in aliqbus eius opxpibus
magis appareat eius mia:vt in pᷣmiatione ſãctoꝛuʒ: tamẽ
ibi ẽ ẽt iuſticia inqtum deus oꝛdinanit:ꝙ ꝓ talibus operi
bus redderetur pᷣmium eternũ: ꝓpter qð dicit aplus.ij. ad
Thi.iiij. Bonũ certamen certaui:curſũ conſũmaui:fidem

tus:p que hõ bñ

ſeruaui:iõ repoſita ẽ mihi coꝛona iuſticie quã reddet mihi
dñs ĩ illo die iuſtus iudex. Et ſiliter lʒ in aliqbus operibuj
magis iuſticia appareat:vt in dãnatione maloꝝ:tñ ibi eſt

mia inqtum punit citra cõdignum:quia tanta eſt offenſa

quantus ille qui offẽditur:⁊ iõ in quolibet moꝛtali pecca

to icurritur de rigoꝛe iuſticie pena ifinita ẽt intẽſiue:ſi poſ

ſet eſſe. f anaido teſtamẽtum eius.i.legem a deo

datam. g ¶ Et teſtimonia eius. per oꝛacula pꝛophetarũ.

iniſcere Tc. Mia ꝓpꝛie lo

MReminiſcere miſerationuʒ

uẽtutis mee: èt ignoꝛãtias
eius ꝗ recipitur in oc meas nẽ memineriſ. Sẽcũ
dũ miam tuã mẽmẽto mei B
tabit terrã. Firmamẽtuʒ ẽ

ĩ Ria. Siriget mãſuetos in

pietas: ſedn xp. Pꝛopter hoc ⁊cc.
q̃ lex ẽ:ut ſi vere peniteàt:miam conſequatur:ſinaũt einali
taqy ſu la. ſ. pñtis vi
te:qꝛ pꝰ moꝛtẽ non ẽ locus penitẽtie. a ¶ Diriget manſue
tos.i.tractabiles ⁊ benignos:qꝛ maſuetudo eſt queda men
US iudicio.i.in pᷣceptis iudicialibus
ſeruandis:per que hõ bñ ſe hʒ ad pꝛoximũ. c ¶ Docebit

Alis.n.qui ſcrutatur talia apparet ꝙ vniuerſe vie dñt
ſũt mia ⁊ vitas.Uel alit: g ¶ Requirẽtibus.i.cuſtodi
entibus legẽ ⁊ pꝛophetarũ monita.apparet per experiẽ
tiam diuinoꝛum beneficioꝛum ꝙ vniuerſe vie dñi ſunt

mia ⁊ veritas:⁊ hoc magis cõſonat littere hiero.iuxta

hebꝛeum:que ſic

„ „ „„ h 5: His qui cuſto
tuũ dñne pꝛõpiciaberis pec diũt pactũ eius ꝰ
cato meo:multũ eſt enim. Aranion ey.
gẽ ſtatuit ei ĩ via quam ele nẽ ſuam de remii/

git. Aia eius ĩ bõis demo

ng ſione peccatoꝛuz
rabit᷑:let ſemẽ eius heredi

dicens: h( d20
pter nomen tuuz
doñe.i. pꝛopter de

dñs timẽtibus euʒ let teſta

mentum ipſius: vt manife nitatis tuecli

ſtetur illis. Oculi mei ſem Pꝛopiciaben per
per ad dominum: quoni cato meo igſum
am ipſe euellet de laqueo MWultum enimn
pedes meos.l Reèſpice in ·i. excedẽs faculta
me et miſerere mei: qia ven vituris nee
. 2 gtutaciendu
vnicus t pauper ſuʒ ego. qꝛ de nullo pecca

to põt hõ ſatiſſa
cẽ niſi ex dei do⸗
no.nullum.n,opus eſt ſatiſfactoꝛiũ abſq; diuina gra
tia factũ. l ¶ Quis eſt homo. Hic conſequẽter dauid
petit vite future deguſtationẽ di. l ¶¶ Quis eſt homo
⁊c.timoꝛe filiali ⁊ per ↄñs cõſolationes eius ſentiens
.q.d.iſtud eſt ſũmum deſiderandũ: cuius cã ſubditur
cũ dẽ: m Legem ſtatuit ei in via.ſ.legẽ diuinam et
legẽ nanreigue dirigũt in viã iuſticie:que eſt pꝛe om⸗/
nibus eligenda. ninima eius ⁊c.ſ.in bonis diui/
ne gratie ⁊ conſolatiõis:a Aus per heecgtum moꝛ
tale non amouebitur. o¶ Et ſemẽ eius hereditabit
terraʒ.hoc exponitur ab aliquibus de terra iſrael:quã
habitauit ille populus quaãdiu deo debite ſeruiuit. Et
inde fuit eiectus:quãdo ad idolatriaʒ declinauit:ut pa
tet.iiij. Reg. Sed melius exponitur de terra viuẽtium.
pꝛemiũ enim ẽ finis meriti:et per cõſequens melius ip
ſo:quia finis ẽ melioꝛ his que ſũt ad finem. opera autẽ
meritoꝛia ſũt maioꝛa bona qꝙᷓ; hereditaj terrena:a ideo
non poteſt habere rationẽ finis reſpectu operis merito
rij: pꝛopter quod vbicũq; in ſacra ſcriptura pꝛo operi
bus virtutũ pꝛomittũtur bona terrena quaſi pꝛemiũ:
itelligũtur bona ſpiritualia ⁊ eterna tanqꝙ; pꝛicipaliter
intẽta. p ¶ irmamentũ eſt ⁊cc.quia ſtabilit tales in

7

bono.In hebꝛeo habetur: Coſiliũ domini timẽtibus

eũ.et in tranſlatione hieronymi iuxta hebꝛaicũ habe

tur: Secretũ domini ⁊c. Et ĩ idẽ reuertitur:qꝛ dãs ali
quibus bonũ cõſiliũ ipſos firmat ⁊ ſtabilit. Et littera
hec vltima magis cõſonat ſequẽti. qE e

⁊c̃.qꝛ occulta legis diuie reuelãtur talibus. r ¶ Ocu

li mei. Hic cõſequẽter dauid petit ſibi liberationẽ a tri-

bulatiõibus: vt quietius voiſt vacare cõtẽplationi et

diuinis cõſolationib.d. r ¶ Oculi mei ſẽp ad domi
nũ:de cuius virtute cõfido:ideo ſubdit᷑: e i
ipſe euellet ⁊c. ab iſidijs mihi ꝑ ſaulẽ pᷣparat. t Ee⸗
ſpicę ĩ me.tu dñe pietatis affectũ:⁊ miſerẽ mei ĩ effectu.
v (Kua vnicus.reſpectu multitudis ſaulẽ ſeantis. .
talẽ modũ dẽ cõiter: Rex ẽ ſolus qñ hʒ paucaʒ gentẽ ſe
cũ reſpectie. x ¶ Et paup ſũ ego.reſpectu ſaulł:qꝛ ego
ſum fugitiuus: ⁊ ipſe eſt rex in poteſtate conſtitutus.

clarationem bofę

=E

Se
— —
—
—
—

=
— = = =ũ= I-e
— —
„ –

=
S
E
=

Mapel:
fealum
Crnuutin
Cuitahei
rtyn
gini
iiülten
ſpsdeppt
uluorſp
ſbeerfcte

niq yfr⸗
at

D

präenon

hüſfübaß
uliuthene
ſemm
Nial Uro ſ n⸗
Nnanponi
mlialiulci
Wullgif

W 5e Etĩ oño ſperas ꝛc. Iʒ dẽ. ij⸗
lt equebãtur danid ſicut pʒ·j. Reg. decypheis 7 Pitatoꝛi Beg.iij dauid ꝓfſiciens ſeper ſe ipſo robuſtioꝛ:domus aut
Nope bus ceile. a ¶Denecell itatibus ⁊c.i.tribulatiõibus ſaulis decreſcẽs qͥtidie.Et qꝛ inocentia dauid de ingreſſu re
mdii iminẽtibus p qs neceſſe hẽo trãſire. b ¶ Uide humi· gni non erat oib nota:iõ petit eã manifeſtari.d. e¶¶ Pꝛo
e ſra⸗ meii Loꝛde. c ¶Et laboꝛem meum.in coꝛpꝑe. ba me ⁊c. ꝓbatio aut ⁊ tentatio ad hoc oꝛdinãtur: vt ali-
N d41 tDinite v⸗ Ig ignotũ manikeſtet
dan niuerſa ⁊c. acce „ , , ”W ⸗ ipſi tentanti:⁊ ſic ho
i ptando iſta E Trivnlatiocs cotclie mei niam in innocentia meali mo tentat aliuʒ: deo
dini 1i acss⸗ ane multiplicate ſüt: de necel greſſus ſũ:&t i dño ſperans ae nibie ignotum:
kutn Vrac e rebmẽ ſitatib meis erue me. Ai ü Iſirmaboꝛ. P 10b a ſme bi Eanolenatrt
ilunden dũ. f¶ m m! dẽ humilitatẽ meã:ẽt labo dñe ⁊ tenta me: vrẽ renes tur: ſed alijs:ſiẽ geñ.
egunn tiplicati ſũt. ⁊ io rẽ meũ:ct dimitte vniuerſa meos ct coꝛ meũ.Quòniã xxij. di: Tentauit de
n hide ng poſl heuadere delicta mea. Reſpice ini/ mia tua an oclos meos ẽ:.l us abꝛaam ⁊c. qꝛ per
um niſi ꝑ tu adiuto micos meos:quòniã mul èt cõplacui i veritate tua. hoc eꝙ ad ceptũ dei
ninm riũ. g Et odio liblieatl uitret odio iniquo Mon ſedi cñ ocili prar atus fuit filiũ im
rnun iniqͦ odeit me. ſ. liplicati ſut: et odio iniqduo Monſec cnocno vanita molare: notu fuit ali
dul eo ꝙ tua ſca vo oderũt me. Cuſtodi aiam tis: t cũ iniqͥ geretib nõ ĩ is bonũ obediẽtie ſue
wer luntate oꝛdinalti meã:c᷑t erue me nõn eube troibo. Odiui ecclaʒ ma lm ꝙ plenius dẽʒ fu
Sai meere e ſcꝗ: quoniã ſpaui inte. In lignantiũ:et cuʒ ipijs nõ ſe ez e,⸗ e
Rn no ope qè feci c nocétes et recti adheſerüt debo. auabo ſter inocẽ ri ene deo: vt eing
R ſaul ⁊ pplo eꝰ ꝓp mihi: quia ſuſtinui te. Li / tes man meas: et circuda innocẽtia fieret alijs
— eis exponẽdo me bera deus iſrael x oibus bo altare tuũ dne.]. Ataͤu manifelta. pr lic libe
Alnſttni periculis vt j. tribulatiõibe ſuis. diã uocẽ laudis:ẽt enarrey aus ſe ei ſubicerent.
nk ci ic reddũt ie Eſalmus. XXV. vniuͦſa mirabilia tua. Dñẽ ſoech dauicht moete
ini mihi mala bo Adicã me dñe: quò dilexi decoꝛem dom tue: abner fleuit aieiuna⸗
* nis. h ¶Muſto“ — — JMJMUD uitl: cognouit ppls ei
lgiu di aammertiIII TZiſirl vniuerſujꝙ nõ
Casefe tã meã:qꝛ aĩa vuiſr. ieeraue me. de pericul mi kuiſſet iterfect de ſcitu e: ßʒ hẽt.ij Beg. iij. Et cognouit
ick hi pparatis. k ¶ Mõ erubeſcã. captus ab aduerſarijj. de vulgus ⁊ vniuerſus iſt rlĩ die illa qm non actũ fuiſſet a
giriͤ 10 S aui in te. qꝛ tu es ꝓtectoꝛ in te ſperantium. rege ut occideret abner. Simlr ꝑ hoc ꝙ nõ fuit letatus de
lkinit m ¶ Innocẽtes ⁊ recti c᷑. ʒ aũt ĩ pꝛicipio ſuge dauid moꝛte iſboſeth regis: ſʒ magis iterfectoꝛes eius moꝛte puni
uran aliq oppꝛeſſi debitis adheſiſſet ei:vt hẽtur.j. Reg.xxij. uit:vt hẽtur.ij.reg.iiij.notu fuit oibus ꝙ nõ ex abitioe vel
. * tñ poſtea multi boni et iuſti cõſiderates ipſi iuj ſaul ma pᷣſũptione qᷓrebat regnũ ſʒ ex diuina oꝛdinatioe: ꝓpter qð
—RK liciã ⁊ dauid innocẽtia de diuerſis tribub' iſrl venerut ſtati ſbditur.c.v. Quoniam vniuerſe tribus iſrl venerũt
n l ad dauid adherẽtes ei: vt hẽt.j.parał.xij. n ¶ Quia ad eũ in ebꝛon: vt vngerẽt eũ regem. Et qꝛ ad pfecta innocẽ
MudR ni ſuſtinui te.i. ppter te iniquã ſaulij ꝑſecutioneʒ: ⁊ qꝛ ad tiã reqritur mũdicia coꝛdis ⁊ coꝛpis:iõ ſpᷣdit: fᷣ¶¶ Ure re
gumnlid. bonũ pncipẽ ptinet non ſolũ bonũ ꝓpꝛiũ optare ſed ẽt nes meos.pſeruando mea peccatis carnalibꝰ. g¶¶ Et coꝛ
un cõe:iõ ſubdit dauid depᷣcando: 6 Libera deus iirrk meũ.p̃ᷣſeruando me a peccatis ſpũalibus. h¶ Am mia
nunanmuru, i.bonos de ppło iſrł. p ¶ Ex oibus tribulatioib'.i a c. Jipſã iugit᷑ meditando. i Er cplacui ⁊c. i ipſa dele
nmn coꝛpalibus ⁊ ſpũalib ¶ Moꝛalii poſſet exponi pᷣs iſte ctando:io ſupple: k Nõ ſedi ac.i.cũ hoibus pᷣſũptuo
tütpoen 7 de alibet fideli exñte in afflictioõe ſpũali a deo petẽte li ſe azl ibus qrens ab eis conſiliũ de mõ intradi re
unmmt erari q Vlee eaſdẽ petitões cũ ipo dauid. ¶¶ XXV gnũ. (IEt cũ iniqᷓ ⁊ci. cũ ioab abiſai ⁊ eoxꝝ cõplicibꝰ.
cluſnn Uica me dne qm̃ ⁊c᷑. Huic pᷣſ.pᷣmittitur ta ꝗ iniq interfecerunt abner. m diui ecclam malignan
rmmemn I lis titulus i hebꝛeo: Dauid:niſi ꝙ pᷣmittit l,ra tiũ.ſ.rechab ⁊ baana:q erant pncipes latronũ:⁊ inſidioſe
n — taeo⸗ ad deſignandum ꝙ dauid ẽ datiui ca occiderunt dñm ſuum iſboſeth. ij. Reg. iij. n ¶ Et cum
mmn ſus. In traſlatione Hiero.iuxta hebꝛaicũ nihil pponit᷑. iĩpijs ac. quia talibus nõ fauit:ſʒ magis eos ĩterfici iuſſit.
8 Fuun Pʒ aut ſnia huũ ti.ex pᷣſ.pcedenti. Dicunt aũt alid o Lauabo. Pic ↄñter petit ꝓſperitatẽ ĩ cultu dei dicẽs:
ugunn dauid fecit hunc pᷣſ.fugiens pſecutionem ſaulis ⁊ pete Zauabo ⁊c. i.vtinam lauẽ. hebꝛei.n.non hñt modũ opta
Womiuins ab eo liberari:vñ.j.dẽ: Ne ꝑdas cũ ipijs deus aiaz me tiuum:ſed vtũtur pꝛo eo futuro indicatiui. Per man au
unnte am ⁊ cũ viris ſanguinũ vita meam. De mã tñ h pᷣſ.de teʒ deſignantur opera: eo ꝙ manus eſt oꝛganũ oꝛganoꝛũ:
iwmmi⸗ terminata non iueni aliqð nõbiliter dẽm: ppter qð ſal vt dicitur tertio de anima. per hoc autem petit dauid ſan
. An uo melioꝛi iudicio vẽ mihi ꝙ iſte pᷣſ.ſit exponendus de ctitatem vite: que requiritur ĩ cultu dei: ideo ſi ubditur:
. ie ſtatu dauid qñ pꝰmoꝛteʒ ſaulis de rñſo dñi intrauit re p ¶ Et circũdabo altare tuuʒ domine:ideſt veniã ad offe-
/l gnü manẽs ĩ hebꝛon cũ adherentibus ſibi:vt hẽtur.ij. rendas oblationes et ſacriſicia: tamen per ſacerdotes ad
bmmin Reg.ij. Et qꝛ ſola domus iuda ſeqbat᷑ ioſum dauid: re quoꝛum officium ſpectat talia offerre. q ¶Ut audiam
Griini liquu aũt ppls erat cũ iſboſeth filio ſaul:iõ dauid oꝛi vocem laudis. quia in talibus oblatigibus leuite canto⸗
t Aoo uit: vt ſtatus ſuus ꝓſperaret᷑. Igit ſʒ hoc pᷣſ.iſte diuidii res cantabant diuinas laudes. r Et enarrem vniuer⸗
1 i duas ptes:qꝛ pꝛimo dauid petit ſe ꝓſperari in bonis: ſa mirabilia tua. ideſt faciam enarrari per leuitas: quia
“ ſcðo pᷣſeruari a malis:ibi Ne ꝑdas cũ ipijs. Pꝛima in Dauid fecit cantica a leuitis decãtanda: vt habetur pꝛi⸗
ritn duas: qꝛ pmo petit Kerige in ſtatu regni:ſcòo ĩ mo Regum decimoſexto:et pꝛimo Eſdre tertio. S ¶ Do HZ
Giie tu dei:ibi Lauabo. irca pmũ dic ſic dauid: aſ Iu mine dilexi decoꝛẽ domus tue. Pꝛopten hoc enim addu-
P zfii dica me dñe.i.cãm regni terminap mę. b¶ Qm ego xit arcam teſtamenti hieruſalem iuxta domum regiam
Snla c.i. abſq; pᷣſũptione ⁊ ãbitione. ¶ ¶ Ingreſſus ſuʒ. vt haberet cultum dei pꝛope ſe. Et fecit eam introduci.

pſalmoꝝ

2??

intra tabernaculũ qð ei tetenderat ⁊ p̃parauerat magniſi-
ce:vt hẽtur.j.paral.xxv.Et voluit ei ẽt ediſicare domu ce
drinã:vt hẽtur.j.parał.xvij.ſʒ dñs fecit hoc edificiũ retar
dari vſq; ad tp̃s ſalomõis filij ſui.Dauid tñ pᷣparauit im-
pẽſas:vt pttur Paral xir.t dedit ſalomoni deſcriptio
nẽ tẽpli ⁊ oĩum edifi⸗
cioꝛuz ⁊ vtenſilium.

1Et locũ ⁊c)l.ilo et locũ hitationis glie ltue.

cum q vocatur ſãctũ 2 x ſpiſs de'aĩaz
edren dernt eteaſinde ſncnnnn⸗
ca teſtamenti ⁊ pꝛopi .

vita meaʒ. In quoꝝ mani
b iniqtates ſunt:ldextera
eoꝛũ repleta ẽ muneribꝰ.
Egò aũt ĩ inocẽtia mea in/
greſſus ſum:lrẽdime me ⁊
miſerere mei. Pes eĩʒ me
us ſtetit in directo: ĩ Eccleſi
is bñdicã te dñe.

ciatoꝛiũ:qð erat q̃i ſe
des dei:ſicut plenius

expoſui:Exo.xxv.
v Ne pddas. bir cõ
ſequẽter dauid petit
pꝛeſeruari a malis di
cens: Ne perdas.i.ꝑ⸗
di permittas. x Cũ
impis. i.cuʒ male ſe
hñtibus erga deum.
pietas.n.eſt diuinus
cultꝰ: ⁊ iõ ipietas di
uino cultui opponit᷑.
P¶ Et cũ vin ſãgui⸗
nũ.i.cum hoibꝰmale
ſe hñtibꝰ ad ꝓximũ:
ſicut ſunt homicide
raptoꝛes:ꝗq dicũtur
viri ſanguinũ.i.multi ſãguinis effuſoꝛes:cuiuſmõi ſũt ra/
ptoꝛes de alieno laboꝛe ⁊ ſaguine viuẽtes. ʒ ¶ In quoꝛuʒ
manib ⁊cl. qꝛ ſẽper parati ſut iniq̃ agere. a ¶ Et dexte⸗
ra ⁊c]. i. ꝓ qbug innocẽtes cõdẽnaneruũt ſeu vexauerũt ſeu
iterfecerũt. b ¶ Ego aũt ⁊c.In fine pſalmi repetit innocẽ
tiã ſuã circa ingreſſũ regni quã allegauerat ĩ pncipio:ſicut
freqnt᷑ fit iĩ cãtic:i qꝗbꝰ pncipiũ repetit᷑ i fine:verũtn qꝛ pñtẽ
vita ñ trãſit aliqs ſñ clpa aliq:io ſbdit᷑: Redime me ⁊ miſe
rẽ mei. ¶ Peſ.n. me.i.affectio mea. ðD¶ Stetit i dirco.
appetẽs rectitudinõ iuſticie. e¶ In ecclijj bñdicã ⁊c õ bñfi
cuis mihi collatj a te. Moꝛalii poſſet expõi pᷣſ. iſte ð aͤlibet
fideli qᷓ veniẽs ad etatẽ adultã dʒ regnũ ſuũ igredi bñ regẽ
do mo iterioꝛes ⁊ act exterioꝛes.Et qꝛ ꝓpter ꝓnitatẽ ſen
ſuũ ad malũ patit᷑ difficultatẽ circa regni h' ſtatũ:iõ dʒ de
uʒ ſolicite depcari:vt pſperet᷑ ſtat ſui regni ad laudẽ cul
tum nois diuini.Et põt ad hec lr̃a de facili applicari.
Ominillumiatio mea ⁊c. Huic pᷣſ.p̃ᷣſ.XXVI.
p̃mittit᷑ tal ti.ĩ hebꝛeo:Dauid:pꝛeponit᷑ tñ lr̃a la⸗
mech ad ðſignãdũ ꝙ ẽ datiui caſus.In trãſlatio
ne vo hiero.nihil pᷣponit᷑:ſʒ abſolute d dauid:⁊ ꝑ hoc ap
paret auctoꝛ pſalmi.ſ.dauid. De mã aũt h pᷣſ.⁊ tpe qͥ fẽs
fuit diẽ hiero.in plogo hylibꝛi:ꝙ dauid fec hũc pᷣſ.pꝰ moꝛ
tẽ ſaul anq; vngẽt i regẽ:⁊ ſʒ hoc ñ põt itelligi ð vnctiõeq̃
inuncx᷑fuit a ſamuele:ſic het᷑.j. Reg.xvi.qꝛ illa iunctio fu/⸗
it lõge anñ moꝛtẽ ſaul:pꝰmoꝛtẽ vo ſaul bis fuit ĩunct: pᷣmo
ſuꝑ tribũ iuda:vt hẽt.ij.reg.ij.c.ſcõo ſuꝑ totũ iſrł: vt hẽt᷑
ij.Reg.v.De qua tñ iſtarũ duarũ vnctionũ factus fuerit
hic pᷣſ.hiero.non dicit:videtur tñ ꝙ factus fuerit ꝓ ſcòa:
qꝛ pᷣma fuit pticularis ⁊ ᷣm quid:iſta aũt generalis ⁊ ſim
pliciter. Dicut aũt hebꝛei ⁊ eſt ſatis veriſt le gii deus pꝛo
mouet aliqueʒ ad aliquam dignitatem datur ſibi gra per
quam couenienter poſſit exequi illã:⁊ hoc niſi pꝛomot᷑ po

Hminũus illumiatio
mea et ſalus mea: quem ti
mebo: Dõmin ꝓtectoꝛ vi

nat ſibi obicem:pꝛopter qð dauid ad illaʒ vnctionẽ deuo/

te ſe pꝛeparauit:⁊ hunc pᷣſ.fecit.Et diuiditur i tres partes
Fm tria petita a dauid neceſſaria ad exequenduʒ debite re
gie dignitatis officium. Pꝛimum eſt cõtra aduerſarios cõ
ſtantia:ſcom eſt circa diuinuʒ cultũ diligentia:quia per ip

In ſinez pᷣs dauid pꝛiuſ
qᷓ;ᷓ liniretur. (¶ XxxvVI

ſum reges regnant:tertiũ eſt in bonis perſeuerantia:ſi⸗
ne qua alia ſuũt inutilia.ſcòm petitur: ibi Unaʒ petij
dñno.tertiũ: ibi Adiutoꝛ meus eſto.¶ Circa pꝛimuʒ di
cit dauid: a ¶ Dominus illuminatio mea. ĩ cognitio
ne agendoꝛũ que maxime requiritur i rege. b ¶ Et ſa⸗
lus mea. ĩpericu
lis belloꝛu ¶
Quem timebo.
timoꝛe filialis re

te mee:là quo trepidabo:
Dum appꝛopiant ſup me

nocẽtes: lut edant cůrnes mim. ſL
meas. Qui tribulat me ini zhoſtes.
mici mei: ipſi ifirmati ſũt: ͤ trepid abo. qñ
et ceciderũt. Si conſiſtat Zahaſten nibt
aduerſũ me caſtra: Inon ti pem dare ne poy
mebit coꝛ meum. Si cxur oñs pmiſerit pꝛo
gat aduerſũ me pꝛeliũ: in pter ſua culpam:
hoc ego ſpabo. AUnam pẽ iddeo ſubditur:
cij a do hanc reqrã: üt in MMem l i nhiht
habitẽ i domo dñi oibꝰ di ¶z pplo meo nocẽ
eb vue mee. Ut üideã voͤlũ volẽtes. g ¶lt
tatẽ dñi:&t uiſiteʒ tẽplũ eꝓ. edant.i.edi faciat
Am̃ abſcõdit me in taber ſels v auibus.
naculo ſuo iĩ diè maloꝛũ: i ppli mei inter
—— ” ficiendi.Et quia
dauid ex contriti

one aduerſarioꝝ ſuoꝝ diuina virtute iam facta confi
gebat de ſuturgriceo dieit: i¶ Qui tribulant ⁊c.i.
tribulauerunt de pꝛeterito:qꝛ in libꝛo pſalmoꝛũ qᷣ cõ/
poſiuus ẽ meirice:rone metri frequẽter ponitur tẽpus
vnuũ ꝓ alio:⁊ qꝛ loquentes ex magno affectu frequẽter
mutat modu loquẽdi de pꝛeterito i futurũ econtra.
