ficium creatiois ¶ Et nõ ſit in recoꝛdatõe. hoc no eſt in
hebꝛeo nec in libꝛis coꝛꝛectis:ſed immediate ſubdit᷑:
¶ Nec illuſtret lumine.a⁊ refert᷑ ad eclipſim ſolis pᷣdi
ctam:in cu hoꝛa lʒ dies obſcuret᷑:tñ ſatis cito ad luceʒ
pᷣſtinã reuertit:⁊ hoc excludit.d. h ¶ Nec illuſtret lu/
mine.⁊ ẽ ſenſus:vtinꝗ dicta eclipſis duraſſet ꝑ totã diẽ
mee natiuitatis. i ¶ Obſcurẽt euʒ tenebꝛe. Hic tangit
alia cã obſcuratõis diei.ſ.qñ nubes obſcure ſimul ↄcur
runt cũ eclipſi:⁊ hoc tangit᷑:cũ dẽ: i curẽt eũ te
nebꝛe.i.vtinã cũ eclipſi ſolis ↄcurriſſent nubej obſcure.
REvRE moꝛtis.i.ꝙ tata fuiſſet obſcuritas dicta
ꝙ hoies pᷣ hoꝛꝛoꝛe timuiſſent ſibi de moꝛte. l ¶ Occu
pet eü caligo.i vtinã cũ obſcuritate nubiuʒ ĩ celo aereo
fuiſſet nebulacirca terrã:que ppꝛie caligo dẽ ad maioꝛẽ
dicte diei hoꝛꝛoꝛẽ. m ¶ Et inuol. amãaitudine.i.vtinã
die illa fuiſſent hõines generalit ſine gaudio ⁊ amaritu
dine occupati. oia aũt pdicta dixit iob de die ſue natiui

tatis:p h deſignãs:vt hoꝛꝛoꝛ exterioꝛ tꝑis ſignũ fuiſſet

mali qð ſibi accidit: eo ꝑ natiuitatẽ venit ad vitã ſub
iecta tatis ac talibꝰ miſerijs: et eodẽ mõ intelligendũ

ciali. eſt aũt nox hoꝛꝛibilis de ſe: ſed młto hoꝛꝛibilioꝛ ẽ

tur:cũ di: n ¶ Nocctẽ illã tenebꝛoſus turbo poſſideart
meis miſerijs. o ¶¶ Nõ Pputet in dieb anni.i.nõ ſit nn
li. p ¶ Sit nox illa ſolitaria.

ei ꝗͥ ma. diei ꝗ ꝑati ſi ſu.leuiathan. hoc tho.expõit du
plicit:vno mõ ꝙ ꝑ leuiathan intelligit᷑ piſcis magnꝰqui

alio nõine vocat᷑ cer :quẽ ppi ſui magnitudinẽ piſcato

res nõ audẽt inuadẽ de die:vt dicit:ſed de nocte tm̃:et

noctis:nõ numeralẽ ſed ſᷣm anni reuolutiõ

de his ꝗͥ ſequunt᷑ qtuʒ ad noctẽ ſue ↄceptõis. n ¶ No
ctem illa. Hic ↄñter maledicit nocti ſue ↄceptiõis in ſpe

9 %

io qñ intendũt eiꝰ captiõi ſi ſupueniat dies:maledicũt ei: et

tes: ⁊ iſti odiut lucẽ diei: ſ̃ᷣm ꝙ dẽ Jo.iij. Ois qͥ male agit:
odit lucẽ.Sed pꝰ expõ nõ vrvera:qꝛ audiui ab illis ꝗͥ noue
funt captionẽ illiꝰ pi-
„ „ ſces olcétib' ꝙ nunch⸗
diei ꝗ pati ſunt ſuſcitãe leui inuadit de nocte: ſed

athan. Obtenbꝛẽtur ſtelle Pagaiclore ole. ns
„ „ Gα .
caligine eb.Expẽctet lucẽ ⁊ poſſint z eu tel a e

nõ videat: nec oꝛtũ ſurgen- cte ꝓijcer:qꝛ ſi appꝛo
tis auroꝛe. Quia nõ cõclu pinqret eſſent in picu
ſit oſtia vẽtris qui poꝛtauit lo ſummer ſionis ex

prnk . è½motu illi piſcij mare
me:nẽc abſtulit mala ab o- notabilit Feuraneis

culis meis. Quare ñ in vul Scoa vo expo vi my
ua moꝛtuꝰ ſum:ẽgreſſus ex ſtica: et iõ pono aliaʒ

vtero nõ ſtatim perij. Qua læralem qua ponũt he

re exceptus genibuſ: cur la er⸗ A. heele⸗ lrz
ctatus vberibus: MNunc.n. ledicũt diei erpeeran⸗

doꝛmiẽs ſilerem: èt ſomno tes oꝛbari ð ſocietate
meo regeſcerẽ cuʒ regib ſugetales actt unt o
„ ₰α ₰ 7 — 7 ₰ 1. ris
ↄſulibꝰ tre:qui ediſicãt ſibi oppſſi: de vita ſun
ðð uſſiuunt attediati: ⁊ ſic ꝑ
moꝛtẽ expectàt a ſocietate ſua ſeꝑari.i.ab uxoꝛib ſuis vel a

ↄmuni ſocietate hoim. s ¶ Obtenebꝛenkt ſtelle aligc a.

vtinã fuiſſet tam obſcura ꝙ nõ apparuiſſet aliq̃ ſtella
Expectet lucẽ.i.vtinã fuiſſet talis ꝙ hõines pꝛe hoꝛꝛoꝛe illi
deſideraſſent luceʒ diei:nec tñ videret᷑ ab eis:nec etiã ſignuʒ
auroꝛe ſurgentis q pꝛecedit luce ſolis.rõnem aũt pᷣdicte ma

ledictiõis ſubdit.d. v¶¶ Quia no ↄcluſit oſtia vẽtri gui

poꝛtauit me. ita ꝙ nõ po uiſſem exire de vtero. x ¶ Nec
aoſtu. mala ab ocu.meis.i.qꝛ nõ liberauit me a pñtib mi/
ſerijs qs patioꝛ:qð feciſſet:ſi oſtia ventris matris mee clau

ſiſſet:ita ꝙ nat'nõ fuiſſem. Scienð aũt ꝙ ea q̃ pdicta ſũt de

maledictioe dici natiuitatᷣ iob ⁊ noctis ſue ↄceptiois: dicta
ſũt referẽda ad illũ diẽ vel illã noctẽ nũo: in quib fuit cõce
ptus ⁊ nat:⁊ ſic loquit iob de pᷣterito ꝑ modũ futuri:vt ſu
pꝛa dictũ eſt. Poſſunt alii exponi referẽdo ad identatẽ diei
uitatis xpᷣi dẽ qͥlibet anno reuerti:⁊ ſᷣm hoc vba iob ſũt ac
cipiẽda de futuro:ſic expꝛimunt᷑ ꝑ modũ ſuturi:⁊ tũc ẽ ſen-
ſus:ꝙ vtinã illa nox ⁊ illa dies in reuolutioe anni in quibꝰ
iob fuit ↄceptus ⁊ nat᷑:eſſent de cetero ſic hoꝛꝛibile:ꝙ eẽnt

ſignũ rememoꝛatiuũ miſerie iob pᷣcedentis:⁊ exponat᷑ ſitut

pus:niſi ꝙ modus loquendi mutet᷑ de pᷣterito ad futurũ.

Quare nõ in vulua. Dic ↄnter iob deteſtat vite ſue in
choatõem q eſt ꝑ natiuitatẽ. impedit aũt natiuitas duplici

vno mõ:qꝛ fetus moꝛit᷑ poſt animationẽ:alio mõ ante:⁊ pᷣ

ꝓſequit᷑ pꝛimũ modu: ſcõo 2: ibi Aut ſiẽ aboꝛtiuũ. Circa

poicit: y (¶ QAuare nõ in vulua moꝛtu ſum.ſ. añ natiui
tatem ⁊ poſt animationẽ:qꝛ nullus moꝛit᷑ niſi hs vitam.
3 Egreser vtero nõ ſtatim perij.i. vtina ſaltẽ poſt na
tiuitatẽ perijſſem:ita ꝙ nec fuiſſem recept ſuꝑ genua nutri
cis: nec lacte ep ali: a ſubdit cãm.d. a¶ Nuc.n. doꝛmiẽs
ſilerẽ. doꝛmitionẽ.n.vocat moꝛtẽ ꝓpi ſpem reſurrectõis:et

hoc mò frequeni loquit᷑ ſcriptura ſilentiũ aũt vocat quietẽ
a plãctu miſeriarũ huðy vite. b ¶ Et ſomno meo reqeſce-

rem. liberat a miſeris qᷓs nũc patioꝛ. c ¶ Cu regibꝰ cõſu

libus tre.ſ.defunctis fact᷑ eis eqlis: qꝛ poſt moꝛteʒ nõ rema

nent dignitates iſte· d ¶ Qui ediſicãt ſibi ſolitudines.ſm

ꝓpꝛietatẽ hebꝛaici mõis:nõ accipit᷑ ſolitudo put impoꝛ

tat domũ ſolitariã:ſiẽ exponit tho.d.ꝙ ꝑ hoc intelligũtur

ez: ſic dies nati

7) 72
N.
———

edificia ſolitaria ad del
p accipit ꝓut ſignat edi
que reges ⁊ magnates a

itias regũ facta: ſed magis ſolitudo
ficia deſtructa:vt ciuitates ⁊ caſtra:
liqñ reedificãt maioꝛa et foꝛtioꝛa
tur ꝓpt pcca ſua pᷣterita ſicut ſentiebat e amici:io hoc

asñ̃: vt in futuru ipi habeant᷑ in memoꝛia: a ſic oꝛdinant᷑ ad
bonũ honoꝛabile. a ¶ Aut cũ pꝛincipibꝰ qui poſſidẽt au

.
E1 1 2–
.

qð verebar accldit. verecũdia ẽ timoꝛ ingloꝛiatõis: in
hoc oñdit iob magnitudinẽ deiectiois a ſtatu ſui hono

ris: ⁊ qꝛ poſſet aliqs dicẽ ipᷣi iob ꝙ merito hoc patieba

remouet.d. a ¶ Mone diſſimulaui.ſ.iniurias mihi ſa

rum.i.cũ illis qͥ in pñ ctas ab alijs non
ti vita magis ſtudue⸗ S .⸗ ÝvVinngicgoab
undzdbenwle ſolitudines: aũt cũ pꝛincipi in amaritudine anime ſüt: Nlonaillur op-
uumn. bic pſequitur. bus ꝗ poſſit ident aurũ etre Qül expeclat moꝛte:⁊ non bꝛsns o
2m modum ; impedi plent domos ſuas argelo. venit: quaſi effodientes the cMone quieui.
tur natiuitas.ſ. ante Auüt ſicut aboꝛtiun abſcon ſaurũ:gaudẽtq; vehement alios nõ moleſtã
animationẽ: qñ ſicpe ditũ nn ſubſiſterẽ: vlqui cum inuenerint ſepulchꝛu. do. q· d.liccd
— — ↄcepti nõ viderũt lucẽ. Ibi VAirð cuius abſcondita eſt a venitſup e
e mo lubſiſterẽ de innpij ceſſauerũt a tumultu viaꝛet circũdedit eũ deus te maa deo infticta:
ſuneti. n. tm lubliſtüt L ibi regeuerunt feſſi robo nebꝛis. Antcq; comedã ſu/ qð eſt ſignum ſue
ĩ anima ronali rema re:&t quondã vincti pãrit ſi ſpiro:ẽt q̃ſi inundãtis aque indignatois: cum
ente Sehaniuz ne moleſtia. Non audierũt ſic rugi meus: quia timoꝛ eſſem innoces:
„ ketg eruns Haen nd. Fin m Arhedi euennhi d ezaer ihr⸗
viderit lucẽi moꝛtui ? magn ibi ut:et eruus ii ebar accidit: Hone dil dꝛri til.
poſt animationeʒ: iiñ ber a dño ſuo. Quare miſe ſimlaui: Nõnẽ ſilui: Moõnẽ mas dod
annorteltare ſ ro data ẽ lax et vita bie qui geui: Et venit ſ me ĩdigto. Rilei lni⸗ nõ ob⸗
te:⁊ in hoc iob reuer“ — ltio.

Apoſitio ſancti thome ĩ hoc loco vr ronabilis:
Inõ obſtantib his q̃ᷓ ↄtra eũ poſtillatoꝛ obijcit:
g5 ſic pʒ:nã iob ⁊ amici ep vt dictũ eſt in pꝰ ad
ditiõe: diſputabãt pncipalit circa hoc: ꝙ iob dicebar ſe
eſſe flagellatũ ſine culpa: amici vo aſſerebãt ipm eẽ fla
gellatũ in penã ſue culpe ⁊ ſuoꝝ vt pʒ manifeſte in toto
ꝓceſſu huius diſputatõis: ⁊ ſic pʒ ꝙ eoꝝ diſputatio n6
erat in equoco vt poſtillatoꝛ dicit:ſed de directo ſibi in
uicem Zdicebãt. Alia aũt q in hac diſputatioe iniuene-
rũt:vtpote ꝙ iob tenebat ꝙ in alia vita finali puniebã
tur iniuſti et iuſti pᷣmiabant᷑: qð tñ negabat᷑ ab aduerſa
rijs:nõ erat de pncipalit intẽtis in diſputatioe: ſed de ſe
cundario ſupuenientibꝰ:vñ.j. Job. xxxij.ca.qñ ceſſauit

titur ad modũ pᷣcedentẽ. e obi impij ceſſaueft a tumu
tu.i. a calũnijs qbus hõies moleſtabãt in vita pñti. ſ ¶ Et
ibi requieuerũt feſſi roboꝛe.i.hõies bellicoſi ꝗͥ bellando fre
queni fatigaut᷑:ibi quieſcũt a talibꝰ. g Et noͤda vincti.
ſ. a bellatoꝛib' dictis. h¶ Parii ſine moleſtia.ſuppᷣ ſunt
ibi cũ illis q eos vinxerant. i ¶¶ Nõ audierũt vocẽ exacto
ris. talia. n. ibi nõ hñt ocũ. k Paru magn ibi ſunt.
.ſ. eqᷓles:qꝛ paruitas ⁊ magnitudo diſtinguunt᷑ m ꝓſperita
tes ⁊ aduerſitates hup vite:qbus p moꝛtẽ ſublatis remanẽt
hõines eqles:⁊ iõ ſubdit᷑: I ¶ Et ſeru liber a dño ſuo.qꝛ ꝑ.
moꝛtẽ ſoluit᷑ talis ſubiectio. m ¶ Quare miſero. Pic ↄnt
iob lamentat᷑ vite ſue cõtinuationẽ: ⁊ pᷣ facit hoc generalii
reſpectu omniũ miſeroꝝ: ⁊ ſpecialit᷑ applicat ad ſeipᷣm: ibi

Anteqᷓ comedã. Circa pmũ di: m (Quare miſero.i.ho diſputatio triũ amicoꝝ dicit ſic: Omiſeft aũt tres viri
mini aduerſitatib afflicto: n ¶ Data ẽ lux. ita ꝙ ꝑ natiui iſti rñdẽ iob:eo ꝙ iuſt ſibi videret᷑.i.ꝙ no poterat ipm
tatem venit ad hup mũdi lucẽ. o ( Et vita i.vite ↄtinua ↄuincẽ de iniuſticia ſua.ex q patet ꝙ hec erat pncipalis

mã diſputatõis.ſ.vtrũ iob fuiſſet iuſt· tpeſ⸗ ue flagellati
onis vel nõ. Et iõ qꝛ iob expꝛimẽs vitã ſuã eſſe odibilẽ
Fßm ptem ſenſitiuã ꝓut ſcũs tho.ponit:inipoſuit q̃dam

tio q.d.ꝓ nihilo. p ¶ Qui expectat moꝛteʒ. cũ deſiderio
vt ſint liberati a miſeris in quib' ſunt. q (¶ Et nõ venit.
ſim eoꝝ deſideriũ:licʒ finalii veniat cũ ſint moꝛtales¶¶q
Quaſi effodiẽtes theſaurũ.i.ſic effodientes theſaurũ expe/
ctant cũ deſiderio ep inuentionẽ: ita iſti moꝛteʒ:iõ ſubdit᷑:
r Gaudẽtq; vehemeni cũ inuenerint ſepulchꝝ.i.cũ veni
unt ad talẽ ſtatũ ꝙ ſunt certi be ſepultura ſua ꝓpinq̃. Alit᷑
etlã exponit᷑ dicendo ꝙ antidtus in ſepulchꝛis magnoꝝ re-
ponebant᷑ aliqᷓ pꝛecioſa ⁊ abſcondebant in fra:⁊ ſic hoines
volentes illa rape effodiebãt terrã: ⁊ ſic gaudebãt qñ ſepul

chꝝ inueniebãt ꝓpi l erãt ibi repoſita:pma tñ expõ ma

batur iob aſſerẽ ſe eſſe iuſtũ et ſine cã vel culpa flagella
tum: iõ aduerſarij ↄtra hoc pᷣncipalii ſe oppoſuerũt:nõ
curãtes vtrũ m ſenſitiuã ꝑtem loqueret᷑ vel als: ſed ſo-
lum iuſticiã ſuã impugnãtes:et ex hoc appꝛobantes pu
nitionẽ ſuõ: ⁊ ſic manifeſtũ eſt ꝙ nõ diſputabãt in equi
uocij: nec iob eos detinuit in vbis ad ppoſitũ nõ ſpecta
9. ar ar! Alita:pma tne tibuſi:ſed iob pᷣncipalit aſſerebat ſe eſſe iuſtũ:aduerſarij
gis ↄcoꝛdat Ĩe. 8¶Uiro cui abſcõdita e via.ſu.qre da vo hoc ſemp ↄtradicebãt: ⁊ circa hoe pncipaliter verſa
taẽ lux ⁊ vita: et talis ẽ qui in pn⸗ti vita oppſſus ẽ miſeria: batur vtriuſq; ptis intentio.O auũt poſtillatoꝛ dicit ꝙ
qꝛ neſcit ä ibit de loco pñtis miſerie: eo ꝙ neſcit hõ vrrum iob in hoc ca. ex ſentẽtia errone⸗ amicoꝝ ſuoꝝ quã no
odio vl amoꝛe dignj ſit: vt oẽ Ecceſix.io ſpᷣdit: t ¶ Et cir uerat:ↄcludit vitã ſuã ſibi odibilẽ oneroſam: poñs
cũdedit eum deus tenebꝛis.ſ.ignoꝛatie reſpectu ſuturoꝝ. ſuã ↄceptioem:natiuitatẽ:⁊ educatoem:ducẽdo eos ad
v ¶ Anteq comedã. Dic iob pᷣdicta applicat ad ſeĩm.v. incõueniens ⁊c. ꝓut in poſtilla: videt irronabilii dictũ:
Anteq comedã ſuſpiro.pᷣ anguſtijs qs ſuſtineo:et nõ ſuſpi/
ro leuit᷑ pꝛe anguſtia nimia:io ſubdit: x ¶ Et qſi inũdani
aque.q̃ facit magnũ tumultũ: x ¶ Sic rugit me .qui ẽ ſi
gnum magni doloꝛis:cup cauſa ſubdit: y¶ Quia timo: credidiſſent: exquo nõ habebat de boccert noticiam:
quẽ timeb euenit mihi·hõ. n. ſapiens in ꝓſperitate exñs ti tum qꝛ ſi hoc mõ loqueret.ſex alioꝝ poſitione: vt eos
met de futura aduerſitate foꝛtune:⁊ ſic timuit iob tꝑe ꝓſpe ducẽt ad incõueniens vt poſtillatoꝛ dic: debuiſſet inter
ritatis ſue:⁊ in hoc notat magnitudinẽ ſi ui damni. UEt ponere aliquaʒz dictiõem q̃ ſignificaret ꝙ hoc loquebal

in hoc ca. in qͥ pꝛimoꝛdiũ diſputatõis ↄſi. iſtit: quiv vide

tum qꝛ qñ hoc caplm ꝓpoſuit: nihil legit audiuiſſ. eab
amicis:vt patet manifeſte.naʒ ipe fuit pmus loquẽs de
hac materia:nec debuiſſet eis imponẽ ꝙ aliqð erronen

—
—

orp
iton
en
iſcdocl
ſunn
ppes0
ace

gtifilſcod
Perousden
tunptain
fioboön
ltritan
glintponea
lubo⸗
fetnlanſc
ſtolabo⸗
utſegg
ſiemde
haumi
Aemu
cotine
butlide
Nunn
Nechafn
piraatn
nitiſucin
llrtiſel
hllipo
mnntcofenl
locäpöen
Cpoltrcel
sadnin
dicüt guen
hoſpote
nlbrph
Funt traſla
Eleiumit

7

ligccni

agnin
NS

doped
npuun
nnin
oriit
tücnf
nbürönit
nmitſrun
vdiwur
drupſn
keii
Bininit
ghtpru

Nenie OH

fucicſn
ſumal
nipmüßn
NNſcgen
eeirt
iinictn
tiigin
S
RR

—☛ - ==
☛ S S SS==

☛ =

—
—

—,

ex alio ? poſitioe:no ex ſua: ſicut apts in illa anẽte quã gere omitto:niſi
allegat poſtillatoꝛ pma Coĩ. xv. no fuit locut᷑ ſimpliciꝭ variari ⁊c. ¶ In eodẽ ca. vbi dẽ in poſtil. Pec thomas ex⸗

plicit᷑ ſed ↄditionalii: ſᷣm eoac reſurrectõem negabant

5 »

oꝛte vbi ꝓpter hoc ſententia videt᷑ nimis

ſed ↄditionalit dicẽs: Si reſurrectio moꝛtuoꝝ nõ eſt: er ponit duplicit: vno mõ ꝙ p leuiathan intelligit piſcis.
noc xpᷣs reſurrexit. vbi maniſeſte ondit ſe nõ loqui ſu·· ¶¶ ¶ Addiio ſeccddaa.
Traq; expõ ſancti thome videt᷑ hẽre locũ.De pᷣma
qð iob in hoc loco nõ fecit: ſed ſimplicit᷑ loquit᷑ tanqᷓ; ex Aenim ſic pʒ.nã dato ꝙ ille piſcis magmꝰnõ poſſit ca
ſua ꝓpꝛia opinione: ꝓut ſcũs thomas in ſua expone di ¶pi niſi de clara die: ꝓut poſtillatoꝛ dicit ſibi fuiſſe
cit. Sed vlterp circa hoc videt᷑ querendñ qᷓ rone iob ts narratũ a piſcatoꝛib:tũc ſi ↄtingeret ꝙ aliq dies in qua ipi
pticularit maledixit diẽ natiuitatis ſue:ac noctẽ ↄcepti intenderẽt captioni ill piſcis finiret᷑ an eius captione:male
onis:ſiliter ⁊ ſtellas ⁊ huiuſmõi.ſuffeciſſet.n.oñdere ſu dicerẽt illi diei:eo ꝙ nõ fuit ꝓtenſa vſq; ad finẽ ſui opis: et

am triſticiã ⁊ doloꝛẽ ſimplicii: ſicut xpᷣs dixit: Lriſtis ẽ de talib intelligit illud: Qui maledicũt diei qui ꝑati ſunt
anima mea vſq; ad moꝛẽ: Mat.xxvj. ca.vel ſaltẽ ſicut ſuſcitare leuiathan. ſᷣm ꝓpꝛiũ motiuũ ſancti thome lʒ mu
dauid.ij. Re.j.ſimili maledixit.d. Montes gelboe nec tetur tpᷣs ↄgruũ ad captionẽ vtrũ nox vel dies: qꝛ hoc cõoſi
ros nec pluuia veniant ſuꝑ vos.in q; ſatis oñdebatur ꝙ ſtit in facio:⁊ iõ nõ variat motiuũ exponis.Scða vo expõ
illa qᷓ ↄtigerunt in illis motibus erãt valde infoꝛtunis. nõ debʒ cenſeri myſtica ſed lralis.nã vt dictũ fuit in additi/

Hieremias etià qui ꝓpter vitatem quã ex ꝑte dei pplo one pᷣcedenti:in hoc libꝛo ꝓcedit᷑ per modũ poeticũ ſeu tra

denũciabat:fuit multiplicit afflictus:intm etiã onde gecdicu:in qͥ figuris ⁊ coloꝛib vti eſt ↄſuetũ:⁊ iõ accipꝑe leui
bat ſe maluiſſe nunꝙ fuiſſe natũ:vñ maledicebat viruy athan ꝓ diabolo ad lr̃aleʒ ſenſum pꝑtinet.qui qͥdem ſenſus

qui pꝛi ſuo denũciauerat natiuitatẽ ſuã:tani illũ q¶ ma læalis in locutõibus figuratiuis ſeu pabolicis figurat tẽdit

la noua denũciabat:vt hẽ Hiere.xx.nunq tn ad tata ad lr̃am potius i ad figura:vt in qone de ſenſu l̃ali ſupꝛa
tam pticularia veſcẽdebat in maledicẽdo vt pʒ ibidem: in ꝓlogo ſuꝑ SGen.poſita:vñ ⁊ inſra.xl.ca.vbi de leuiathã
vñ iob oẽs modoj ↄſuetos in ſacra ſcriptura circa talia agit ꝑ extenium:coiter exponit᷑ ad lr̃am de diabolo:etiã ab
videt trãſcendiſſe:de quo rõ videt᷑ querẽda.Ad qð dõo: ipo poſtillatoꝛe:vt pʒ ibidẽ. Scõm vo quoſdã hebꝛeoꝝ ex
ꝙ ſcũs thomas in hoc loco ſic dicit: Cõſideranð eſt aü=t poſitoꝛes lr̃a talis eſt: Maledicũt ei qͥ maledicunt diei q pa
ꝙ ſicut hiero.dicit in ꝓlogo a vbis iob in quib ait: Pe rati ſũt ſuſcitare ſocietatẽ ſuã.hoc.n.nomẽ leuiathan equo
reat oies.vſq; ad illũ locu vbi ſcriptũ eſt: Iccirco me re cum ẽ in hebꝛeo:vno modo ſignat illũ magnũ piſcẽ:a alio
pᷣhendo.hexametri vᷣſus ſunt dactylo ſpodeoq; curren mso ſignat idem qð ſocietatẽ ſuã ſeu eoꝝ: vn 2 mõ acceptũ

ies: ⁊ ſic pʒ ꝙ liber iſte x modũ poematis ↄſcriptus eſt: dicũt ꝙ ꝑ hoc qð dẽ: Qui maledicũt diei.intelligunt᷑ lamẽ

vñ per totũ hũc libꝝ figuris ⁊ coloꝛib vtit᷑ quib poete tatoꝛes ſeu lametatrices: quoꝝ officiũ eſt plãgere ſuꝑ moꝛ
vti ↄſueuerũt.ſolent autẽ poete vt vehemẽtius moueãst tuos:⁊ ꝑ verba ſua ſuſcitare ſocietatẽ ſuã ad lamentatõem
ad eandẽ ſentẽtiã diuerſa inducẽ:vñ ⁊ hic iob ad male- ⁊ fletũ:de quib Hiere.viij.dẽ: Uocat lamẽtatrices ⁊cẽ.
dicendũ diei ſue hũc modũ obſeruauit: inducẽs ea qui In eodem ca.iij.vbi dẽ in poſtilla: Qui edificãt ſibi ſoli
bus aliq dies ſolet eſſe odioſa. hec ille. ex quo ro tante tudines. H ¶ Additio tertii.
Pricularitaris in hoc loco ⁊ in alijs hui libꝛi pʒ. Sʒ ad V LCõm ꝓpꝛietatẽ hebꝛaici ſmonis vtrũq; ſignificat
uc circa modũ loquẽdi iſt libꝛi eſt vlter attẽdendaã ſolitudo.ſ.deſertũ locũ ⁊ ſolitariũ:⁊ iõ vtruq; põt
vp ini cetera que in ſacra ſcriptura tradunt᷑ p modũ carxr ꝓintelligi erne⸗ nõ deuiãdo a ꝓpꝛietate ſermo
minũ ſeu cãticoꝝ in quibꝰ multa figuratiue ⁊ pabolice tnis hebꝛaici ⁊c̃. ¶ In eodem ca.iij.vbi dẽ in poſtilla:Uiro
tradunt: iſte liber ẽ obſcurioꝛ: eo ꝙ ſunt in eo multa vo ¶cur abſcondita ẽ via ⁊c.ſupᷣ.q̃re data ẽ luxe
cabula ignota ⁊ incõſueta magis ꝙ in alijs libꝛiſ:nec eti Iro cup abſcondita ẽ via.hoc ꝓpꝛie intelligitur de
am in eo regule grãmaticales hebꝛaice cõiter ſeruant᷑:cu ipo iob:eo ꝙ iße ſe incedere credebat ꝑ viã iuſticie:
ius cã põt eſſe duplex. Una.ſ.ꝙ ſᷣm quoſdam hebꝛeoꝝ ut erat verũ: ⁊ tñ cõtingebant illi miſerie magne:
expoſitoꝛes liber iſte fuit ab alia lingua in hebꝛeo trãſla ſicut impjs ſepe cõtingunt: ſic e via erat abſcondita pꝛo
tus:qð minime ↄtingit ĩ alijs libꝛis ſacre ſcripture: ex ̊ pter buiuſmòi perplexitatẽ: ex qua circũdatus erat ignoꝛã
dicũt ꝓueniſſe pᷣdicta.ſ.ꝙ aliq̃ vocabula illi lingue no tia:de quo ſubait Lürcudedir eũ deus tenebꝛis.ſ.ignoꝛãtie
bis ignote remãſerũt in pma ꝓpꝛia foꝛma:ſicut ↄtingit reſpectu huiuſmõi vie que ſibi erat abſcondita.
in libꝛis ppᷣicis ſeu mathematicis:q a greco in latinũ ſfu n ca.iij.vbi dicit᷑ in poſtilla:Quia timoꝛ quẽ ti
erunt traſlati:in qbus aliqᷓ vocabula remanent greca:ſi mebam euenit mihi. dditio..
cut ile ſumit᷑ ꝓ materia pꝰ in nãlibus:⁊ ẽ dictio greca:ſi Rhoc ꝓ iob dicit ſe añ timuiſſe aduerſitates q̃ po/
milit᷑ ⁊ cenit capitis:qð ſumit᷑ ꝓ altioꝛi pũcto celi ſupꝛa ſtea ei cotigerunt:videt᷑ remouere quandã obiectio
emiſperiũ in aſtronomia: q quidẽ dictio cenit no eſt di ¶ Inem q ex pdictis ꝑ ipᷣm poſſet obijci ↄtra eũ. Si.n.
ctio latina:⁊ ſic pluries cõtingit in hoc libꝛo:in qͥ ponũ tpe ſue ꝓſperitatis crederet ſe ſecuruʒ ab huiuſmõi timoꝛe:
tur alique dictões q nõ ſunt hebꝛaice:ſed ſunt illius lin ſequeret ꝙ qꝛ ꝑ magna tꝑa fuerat in ꝓſperitate tã ab extra
gue a q liber iſte fuit trãſlatus que nobis ẽ ignota: put q; ab intra: ſic nõ ronabiliter dixiſſet: Quare nõ in vulua

foꝛt in aliquib locij infra videbit᷑. Alia cã etiã põr eſſe moꝛtu ſum: ⁊ egreſſus ex vtero nõ ſtatiʒ perij. ⁊ huiuſmoi

qꝛ liber iſte pcedit p modũ tragedie:qͥ dẽ eſſe apud grã Diceret.n. ſibi ꝙ ſua natiuitas ⁊ educatio ſatis ꝓfecerat ſi-
maticos catus hircinꝰ:eo de rebcrudeliſſimis ⁊ hoꝛ bi:ſaltem ꝓ toto illo tꝑe in qᷣ fuit in ꝓſpitate.Zid qð remo
ridis tractat.ſ.ð caſu flebiliſſimo ⁊ crudeliſſimo ſancti uendũ dicit: Quia timoꝛ queʒ timebã euenit mihi. q.d.nõ
⁊ pijſſimi viri ſicut iob:vt pʒ in toto pꝛoceſſu libꝛi:a id credat aliquis ꝙ vita mea aliqñ fuit ꝓſpera ⁊ quieta: quia
modus loquẽdi difficilis ⁊ obſcurioꝛ ↄſueuit eſſe in ſeri lʒ ab extrinſeco ante aduerſitates videbar trãquillus:ſemꝑ

pturis: ſicut pʒ de libꝛo Treno:: q etiã de deſtructione ttñ patiebar in mente timoꝛẽ eoꝝ que euenerunt mihi:et ſic
hierim tragedice pcedit:cup ſtuus multũ ↄfoꝛmat ſtiio nunqᷓ fui in vera ꝓſperitate:quia ad talem ꝓſperitatem re

hut libꝛi in hebꝛeo: lʒ modus loquẽdi in iſto libꝛo ob quiritur ſecuritas ſeu tranquillitas mentis: quã ipe aſſerit

ſcurioꝛ ſit mõ loquẽdi in libꝛo Trenoꝝ: vñ tranſlatio ſe nunqꝙᷓ habuiſſe.Et vt hoc qð dicit oſtendat eſſe veꝝ:ſub

nr̃a magis ⁊ freqntius deuiat ab hebꝛeo in hoc libꝛo q dit:None diſſimulaui. Circa qð ſciendum: in hebꝛeo nõ
in aiijs lacre ſeripture libꝛij:quã varietatẽ qꝛ in multis habet in hoc loco aduerbiũ interrogatiuũ.i.nõne:ſed que⸗
locis ⁊ freqqnter in hoc libꝛo inuenit:cauſa bꝛeuitatij t? dam ſimplex negatio:ſ cilicz ſic: Nõ diſſimulaui: non ſilui;

dditio.iiij.

nõ quieui c. r eſt ſenſus:Limoꝛ? quẽ inde dico me hũiſſe
nõ diſſimulaui:qꝛ vt dictũ fuit.õ.ca.j.Job timens ne foꝛte
peccarent filij ſui in ſuis ↄuiuijs: in fine hebdomadarũ offe
rebat ꝑ ſingulos holocauſta:et ſic pʒ ꝙ timebat eoꝝ ſpecia

lem ruinã:et ꝑ ↄne eoꝝ punitionẽ: qð tñ nõ diſſimulabat:
cum hoc patẽeter oñderet ꝑ holocauſtoꝝ oblatioem ↄtinu

atam. Dicit eniʒ: Nõ ſilui.qꝛ vt ibidẽ dẽ ſanctificabat illos

ſ. filios ⁊ familiã:in q̃ ſanctificatõe pᷣſe umendũ eſt: ꝙ eos ex
hoꝛtabat᷑ ⁊ monebat:de qᷣ dicit: No ſilui.ſ.timoꝛẽ queʒ ha

beba ex pᷣdictis:⁊ ſic pʒ ꝙ ipe intrinſec erat cõtinue timoꝛe
inquietatꝰ: de qͥ dicit: Ilo quieui.et qꝛ huic turbatoi ſue in

trinſece fuit ſubſecuta aduerſitas extrinſeca: io dicit: Et ve
nit ſup me indignatio.q̃ quidẽ ſentẽtia hoꝝ verſuũ rõnabi
liter videt᷑:tum qꝛ ↄſona hebꝛaice vitati vt dictũ eſt:tum qꝛ

indecẽs videt᷑ viro iuſto vt ſe laudet:vñ Pꝛouer. xxvij. ca?.
Laudet te os alienũ ⁊ nõ tuũ.neceſſitate tñ imminẽte:et cũ
aliqui falſe intendũt viciare iuſtũ:tũc eſt ↄueniens vt iuſtu)

excuſet ſeſe etiã veracii iuſtificãdo:vñ iob poſtq; ab amicis

fuit falſe rephenſus:rõnabiliter ſe deſendit:vt pʒ in ꝓceſſu.

ſed in hae ſua pᷣma ꝓpoſitione cũ nondũ audiuerit aliqueʒ

euũ ↄdemnantẽ: ſolũ intendebat ſuã miſeriã plãgere mo iam
diccto: ſine hoc e de innocẽtia ſt ua alidd raãgẽt. nllea.

Nca. iij. vbi poſtillatoꝛ expõnem vboꝛũ iob q̃ ſonat
q̃ſi maledictiõem ꝑtractãs:⁊ pᷣcipue exponem ſancti

ome pꝛe alijs ↄmendans: ↄtra eandẽ obiectõem fa

cit Burgeñ.qſi crimen leſe maieſtatis pactum loga digreſſi
one repᷣhendit:volẽs ſcm.ſ.thomã defendere plus inuoluit

Et qꝛ tedioſum ẽ totũ tractatũ ſuũ recitare: reſoluo euʒ ad
certa pũcta: quibus ꝑtractatis:apparebit qd rei ⁊ rõnis ha
beat. Eſt igit᷑ in hac ſua digreſſiõe pmus pũctus iſte:ꝙ tota
materia et pncipalis diſputatiois iob fuit ꝙ flagellaret ſine
cauſa. ſcòs pũctus:ꝙ ro mouens pᷣncipalit iob ad pmuʒ di

ctum ẽ: ꝙ iob aſſeruit ſe iuſtũ:⁊ ꝑ ↄñs ſine cã flagellatũ. ter
tium dictũ ꝙ amici iob ſolũ impugnabãt iuſticiã: quã iob

p̃tendebat:alia aũt dicit acceſſoꝛia in illa diſputatioe.Sed
pmũ dictũ videt᷑ ſimplicit falſum immo erroneũ ta ↄmen-
dabili ⁊ adeo cõmendato viro nõ eſſe imponendũ. nã vna
omniũ phoꝝ voce repꝛobat᷑.ſolũ.n.naturalis luminis du
ctu Ariſtoteles videt nihil fieri ſine cã: ⁊ Plato ſub celo ni

Hil fieri credidit:cui legitima cã in tꝑe nõ pꝛeceſſit:⁊ ſic de

alijs phᷣicis ſimul ⁊ theologicis:qͥ ↄſentanee dicũt multa fi
eri ſine culpa:nulla tñ ſine cauſa.Et ſecũdũ dẽm ſimilit fal
ſum ẽ ꝙ iob ſe aſſeruit foꝛe iuſtũ.nã hoc faciẽdo foꝛet iniu
ſtus:vt ꝓbat᷑.ix.huius.vere.n.iuſtus qͥd ſibi deſit pmũ:nõ

qᷣd aſſit agnoſcit. Si.n. dixerim inqt iohanes in canonica

ſua p* can.j Quia pccʒ nõ hẽm ipᷣi nos ſeducimꝰ:et vitas

in nobis nõ eſt. qpꝛopt illa vpa q ad innocentiã vel iuſticiã
ipius iob tẽdere vident᷑:nõ alit accipiẽda ſunt:niſi ſicut ver

ba xp̃i de ceco nato: Jo.ix. Neq; hic peccauit neq; ꝑntes e·
ẽ᷑.qꝛ iob nõ dixit ſimplicit᷑ ſe nõ peccaſſe:nã hoc eſſet teme
rariũ: ſed dixit ſe nõ peccaſſe vt flagellaret᷑:volens ꝑ hoc a
micis errãtibus ↄcludere: ꝙ ſid flagellant: nõ ſequit᷑ necefſſa
rio:igit᷑ ppter pcca:qui fuit erroꝛ pncipalis ⁊ foꝛmalis ami

coꝝ:vt patet in ꝓceſſu libꝛi. Nec tertiũ dictũ Burgeñ.ſtare
põt:quia amici vob nõ intendebãt eum ꝓbare iniuſtuʒ:ſed
habebãt hoc tanqꝙ euidens ex flagellis:iuxta erroꝛem eoꝛũ
qus neminẽ dixerũt flagellari ſine culpa: ad qð concluden

um tendit eoꝛũ diſputatio: iccireo ex vbis iob accipientes

occaſionẽ ſcandali:putabant eũ dei blaſphematoꝛẽ ⁊ impa

tientem:et de hoc nõ diſputauerũt:ſed ipᷣm iob tanqᷓ; taleʒ

obiurgabãt:vt patet in ꝓceſſu l̃e.materia ergo diſputatio

nis fuit: in pñti neminẽ puniri niſi ꝓ peccatis:⁊ ecõtra. iob
aũt vtriq; erroꝛi ſe oppoſuit:et nã pꝛo ſua iuſticia:ſed iniu
ria deo ꝑ derogatiõeʒ facta diſputauit:in cuius ſignũ infra

vltimo ca. deus illos tres amicos increpãs: nõ dicit eos cõ
tra iob locutos:ſed cõtra deum ⁊ dei iuſticiã:ideo dicit᷑ ibi:

Zratus ẽ furoꝛ meus in te ? in duos amicos tuos qenõ
eſtis locuti coꝛaʒ me rectũ.i:.dogma verũ ſm gloſam. ſi

n.ſolũ locuti fuiſſent cõtrꝗ iuſticiã iob: vt ſonat tertiũ
dictũ Burg. nõ poſſent rephendi q̃ſi nõ rectũ locuti fu

iſſent:cũ ⁊ iob rephenſibilis erat ⁊ ꝑ deũ rephenſus:vt
pʒ infra.xxxviij. Ex dbus pʒ ꝙ burg.cũ huiuſmodi fal
ſis dictis ſem thomã poti inuoluit qꝙ; defendit. Et iſdẽ

Burg. ex debilib motiuis inuehit᷑ ↄtra poſtillatoꝛẽ.d.

wv.iob ex ſentẽtia ſuoꝝ amicoꝝ erronea quam nouerat

eos dogmatiare:ↄcludit qᷓrelam ſue natiuitati:ocepti
onis ⁊c̃.ſibi fuiſſe odioſam: cõtra qð dictũ Burg. argu
endo aſſumit cuʒ vicleffitis ⁊ huſſitis: non legit᷑ iob ab
amicis ſuij audiſſe erroꝛẽ:igit᷑ ſi impugnauit:impugna
uit ſibi incognitũ. Ad qð dico ꝙ qꝛ viri inſignes ſuerũt

vt patet ex eoꝝ argumetis:iõ fſama ꝓdente potuit Job
ſcire eoꝝ opiniones ⁊ doctrinas:⁊ foꝛtaſſe tpe ꝓſperita

tis ſe cotulit cũ eis: ſic ꝙ eoꝝ erroꝛes nõ latebat ipſum:
qn etiã fundab ant᷑ erroꝛes eoꝛũ ſuꝑ lamentatiõe digna
.ſ. ꝙ nõ eſſet vita poſt hãc:vt dicet᷑ infra.ſtatibus.n.illij

erroꝛibꝰ: lamentabilis eſſet vita iuſti:pᷣſertim flagellati:

quia ſic ei iuſticie in futuro nihil pᷣmij coꝛꝛñderet:⁊ in

pnti nõ niſi tribulatio: ſic expõ poſtil. locũ habʒ: ſimi
liter a obiectio ↄtra ſcem thoma. Per idẽ rũdetur ad ſe-

cundũ argumentũ Burg.qꝛ ex fama ⁊ mutua collatioe
añ flagellatioeʒ habitis ſciuit iob amicos ſuos his erro
ribus inuolutos. Ro huius ẽ:qꝛ doctrina iob nõ latuit
amicos:eo ꝙ infra.iiij.caꝰ.dixit eliphaę pmus amicus:

Ecce docuiſti plurimos ⁊c. roõnabile igit videt᷑ ꝙ et ipſe

iob ſciuerit doctrinas ⁊ opiniones amicoꝝ ſuoꝛũ: iccir
co int᷑ flagella veritatis amatoꝛ voluit erroꝛes amicoꝛũ
obiurgare:vñ hoc intelligẽtes:ſe ei umpoꝛtuni oppone

bant. Per idẽ ad tertiũ argumentũ:quia ſatis dedit in-

telligere qñ maledixit diei ⁊c. cum eſſet voce dñi lauda

tus vt iuſtus ⁊ rectuj:creature dei abſolute maledicere
nõ potuit:cum ſit omis valde bona:gen.j.ſed recte ma

ledixit eis ex ſuppoſitiõe erroꝝ:quos fama docente ſci
uit amicos ſuos tenuiſſe.Ex quib' patet Burgeñ.etiam

ad argumentũ poſtillatoꝛis nõ bñ reſpõdere: qñ a ſimi

li allegat apłm etiã ex ſuppoſitioe errantiũ ⁊ negantiuzʒ
reſurrectõeʒ:ſic arguente: Si reſurrectio nõ eſt:nec xpᷣs
reſurrexit: inanis ẽ ergo fides nr̃a.vbi Burgeñ. dicit e
apls loquit᷑ oditionaliter: ita dico ⁊ ego qꝙ iob ſimiliter
loquit᷑:ſupplendo ſic lr'am:Si verũ eſt in futuro nullaz
eſſe remunerationẽ ꝓ tribulatõibus ſponte aſſumptis
vl ſine culpa inflictis:maledicta ẽ dies natiuitatij ⁊ nox
ↄceptionij talis hominis qᷣ in hac vita ſine culpa flagel

latur: ſic illa cõditionalis equalet cõſequentie bone
legali: quis no foꝛmali:ſicut ⁊ ↄditionalis aplłi poſtil
latoꝛẽ allegata concludit fſidem nr̃am eſſe inanẽ: immo
idem aplus.j. Coĩ. xv. ſimilẽ cõcludit maledictioem di

cens: Ergo qᷣ doꝛmierũt in chꝛiſto perierunt. Si inquit
om̃ibus hominibus ⁊c̃.vide ibi in glo. Nec videt factũ
Burgeñ.valere qð adducit ad reddendũ ronem:quare
ita ꝑticulariter maledicit noctẽ diem ſtellas ⁊c.qꝛ dicit
allegando ſanctũ thomã ꝙ iſte paſſus lre eſt metricus:

igit poeticus: poete aũt ſolent modos loquẽdi multipli
videt mihi cõueni

ℳ₰ℳ

citer variare eoꝛũ que ponũt. ſed nõ videt
ens ſacram ſcripturã poematib ⁊ poetis compare:cuʒ
multa mentiri ſolent poete canẽtes: vt dicit.j..metaph-
ſice: vnde ⁊ beatus Pieronyni ſenſus ſacte ſcriptureq
vident᷑ falſe ſonare:ironice comꝑat huiuſmoi poeticis

—

fictionibus ⁊ athenarũ ludicris: vt patet ſupꝛa.ijreguũ

.,j. nec bñ infert aurg. cũ ſancto Tho. ex dicto beati hie⸗

ſunt poetica pſaica: mitaq; metra nõ poetica. Iec veru
ẽg iob maledixit ſtellis vel qbuſcũq; alijs pter diem

ronimi: paſſus iſte ẽ metricus ergo poeticus. q;ꝛ multa

milon
Crinpoen.
fcunitl
afonbe
llctnen
folinoa
ſnin
niuiſnin
lipenüe
Crtickne⸗
Dictais
Ueishin

Cchoregen

ftäet

ngepess
Alennde
1perin
tliq
laſe⸗
Midece
ptoettepi
ſhloln⸗
lner

4 =ððM ☛ ₰ ℳαπ
1 l DZM .
4

gondene ait Voſlßß dee iao ponunkobien⸗
iceat illi di bob ꝓppoſitio qu lün oſa: et pmo p. heliu qui cũ
ir indi ũ ꝙ ſol lucea Aicit im ei⸗ obiectio ca! liũ:⁊ ſc o ipius hel duas: qꝛ
icens dicit indignũ icat q maledic fkume eius pncipaliũ: rxij. Pꝛima in duas: e
. abrimalagicet ſt ellas mogniſe⸗ wenn pᷣſidere ones tri cen nElinbecn rrd 1 ponuntur on
N. nocte: quib malee ueuss magi u eteuz Riid. zenerat ad iob c md po 17 ſcdo eo
ic. p hoc magi e ſolẽni vi⸗ x. plus ꝑt : eis v obiectoe ca.xv.
Kren ad modũ loe Hierem icit temꝑi oꝛi i: èt ge· replicatio ꝛFm tres
Knikmi n mo⸗ n mmd * Pi blũ maled n et gen keopl alifes: mires
vili coitati: imm ui nõ ſoli ones tun et ge Pꝛim b: qꝛ pmo
A eclici — eru foꝛta 8 amice . ones
D ai ibepatet⸗ CEaplin. I. nus ze hvenit uup epla⸗ ————
gfl teris: vt ibi patet. — 2 tem e uͦnc autẽ ve t te et cõ pmi. ſcõo rj. Pꝛi⸗
e teris: in — dens autem e/ Nünc autẽ veni⸗ teccOοι pmi.ſcho ca xj. P
Nde ſt igit Burg. in Eſpon iref. tetigit te tio terth: ce qꝛ
dl igi Eſp niteltdi Ni efeciſti: tetigit 16: † duas: q
R E pte innoſutõ . thema ga et d . moꝛ tuus: ma adhuc i pſo eli
NR bPac pte 71 liphax . ui ti⸗ 9 Abi li 5 *. ⸗ 1 itur ipſi E
nn ſententiarũ: expo us loqui rbat es. tientia mo ponitun cüco
eten enten Ffale . ceperim turbat g: et pa P biectõ: ſecũde
enund ſitioneʒ magfr̃aleʒ t: e accipies. ltüdo tua: et pati. tug ppagobie io: ca. v
. itioneʒ itã moleſte a . foꝛtitũ o viarum P onſio:caꝰ.vj.
dNicen ſancti Tho.nõ ꝓ bi:foꝛſitã m — onẽ te et perfectio iob reſpe :quia
e anct to uc ceptü ſerm ua:ct perectit bſecro te ima in duas: qui
S ns ſed poti d concept docu tua: õdare obſecro ane n dus nit
moue ſti Sẽd c it:. Eccè doc Reco erijt: elipha? ppo
Wurm ſpenſ. Po oterit: ro- rum: Reco cens peri mo elipha ſceo
en coꝛ upenl. H ſol nere qs p laſſas ro „ inno iã obiectiõem: ſc⸗
mmihnini latoꝛ aũt ſatis ner Et man la ma- quis vnqᷓ; Bben ua obiectioen uas
atoꝛ aut ſari fa ſtos:ẽt 4q ima adhuc in duas
npung it obiectiõem m illätes ↄfirma a adhuc iᷣ 6—
Murzalge uit obiectiõe bo iſtin i. acillätes off „ v. Pꝛima a nduci
e z ſem Tho Daci ius attentionẽ: ca. v. Pꝛim ad hoc indu
duſenen 5 ſcm̃ T boꝛaſti. eius attentione:ca. euelatio vba
tiwifi maz. piereſßz en ßm vnũ ſic muc cle daeni⸗ oniltot digha⸗ ch aliqu R
Wden Im Di 1.. icẽ ſenſum: ᷣm „* quia irca pmũ . abat ab e ˙ rre, b in li
d cap ledicti . licẽ ſenſu 1et affectiõe ibi Poꝛꝛo. Circa in ò́ diſcoꝛdaba it ex verbis io 2.
aſadurk ponens maled ibi: ponit dup is ſenſitiui et a eceig ibi Po illuc in q ducoꝛa accepit ex verl 6 loquẽ
“ ic ⁊ ibi: p hois ſenſiti⸗ : 7 ſic ſtart i qytum ad illud in ita:⁊ hoc accep e: ſed ex mo loq .
Wrni es factas h ex ꝑtes 6e iuſti: 7 iiob oiytum ad ül nti v ictis ibidẽ: ſed e, patiẽtia:
Cnnſ ones fa loquunt ex lis ⁊ affectioe iuſ ſenti fugunt in p t ex dic impatiẽtia:
S es is ronalis ⁊ affeci tho. ſe lpa affligu is: vt patet ex dict t en de inpatletig:
edad maledicent te hois rõna ic etiaz videt᷑ ſcũs culpa amm dentis:vt p lentẽ: 2i0 argu o. Circa pᷣ“
lrin . el, :ſic etiaz v mione c li pcedentis. tiente: 2 bſecro. Circa p⸗
Ubeib modi:nõ ex ꝑ i thome:ſic eti uunt ex opinione ne capli pcede eſſe impa . Recoꝛdare o t: tñ dicit hic
“ expoſitio ſancti t cẽtes loquunt e ſimpli ne idit eü e ia: ibi Recoꝛde bijceret: ñ dicit hic
ſim be expoſiti ſum:ſic maledic ee ſentientiũ: no bi di: di cred ronea ſenrenrigꝛi Blrig obtctenc reſpoõ
1mumalri re ſᷣm iener anncg etton ¶ In eodẽ 13 dt ſuſci ſcoo de Reſpodens er loquit: ⁊ qꝛ o 1 qᷣͥ tibi. mo
“ E. iũ aduerſe illatoꝛis. ¶In e ti ſun dicit: a ia poſt iõm Si ceperim au 8 ſibi
uosluosbenn pſequentiũ 6 poſtillatoꝛis. qui ꝑati ſu . Dielt: quia poſt ipm bSi cep . bi qdð ſib⸗
lsler iter: 2 ſic ſtat exp aledicũt diei: q xpones ſan ſpoõdens: q ictis e?: bil are finem vbie .
Nönsmmin icater lc illatoꝛ addu jcit: ſcoam v det quodamodo atientis no expe ia. c¶Sed oc lare
ikott tha. ibi po⸗ tanqꝙ fa lathan ẽ ad lr̃am dus ẽ hom iob de inpat ias ppꝛias diſſi tẽ
P rte „ e: qua . — expo eſt ꝙ „ 2 iſcatoꝛes Dieit: 7 in * oterit. 3. . ioſum e. Vie „ 32 di
naesſaun ai thome:c ꝛima aũt exp itudinẽ p res Diecik: in nere qs pote iuinas vicioſum ẽ. vid pr qo di
eee diẽ. P ſui magn :in q̊ laboꝛant ſermonẽ te ,15. s tñ diu . dei iniuria: ꝓpte iſti
mmseti myſtica dic. ue ppter luin in nocte: in q labe ledi ſern ſum: iniurias tñ ſonare in de ¶ Ecce docu .
hage ſ piſcis dere: ſed im in noct otenes. maled ſit vuoſum:i iob pdicta ſo ientiã. d E. ppt qʒ
Wen I mag in die inuadere: lentis ca eno p illatoꝛ EJ. hax ybai ectã ↄſcie it ipm: Tr
RKRK nt in die im iei oꝛientis caꝑ Sed poſtil ißi eliphax ere ſm recta redarguit ip :p indu
l aude leritatẽ diei i ꝓfectus. Sed po lt: ſed it ſe nõ poſſe tacere ſm re ũ culpa eſſe turpioꝛẽ: p in
astle ppter celeri nto ſui ꝓ T. i poſſit: cit ſe nõ p doctoꝛi c deb t eſſe turp id ſunt im
ſardadiilt 7 Ppten q̃ſi impedime lle piſcis cap X multos. Turpe ẽ iã iob: vt credebat eſſe tun liq ſunt in
ewanii aſi impedimente ille piſcis cap bin ca 8. Turpe b:vt credeb dũ ꝙ aliq .
le mee diei ꝗ in nocte ille ʒ iſcatoꝛi See multo . entia iob: vt ã ſciend ga les diẽ:
Gi ee c diẽ e ꝓut dicit ſe didici ac exponem qui⸗ vt oñ ey doctrinãa. Lirce tiẽtie: ⁊ tü ad oꝛãtia
in die clara: tis. Burg in die capi pot cit pcede noꝛatia bon impatiẽtes noe icit:
8anumnwnett ſolũ alis piſcis exp . cedit ꝙ tm̃ dicũt diei ietes ex ſola ig ſt etiã aliq unmps ſtũ ad iſtos Dicit.
