mari rubꝛo dẽm ẽ: Mare vi.⁊ fu.qꝛ ad modũ cognoſcen/-
tis iter ſiccũ filijs iſrł pᷣbuit:a ſimilr ſcopuli dẽo mõ inclia-
ti videbantur applaudere aduẽtui filioꝝ iſrael ⁊ tranſitui.

rñdet: k
volũtate pceſſerũt iſta cui obediunt ẽt iſẽſibilia:qꝛ ſicut ad
dei nutũ mota ẽ ira qñ abſoꝛbuit dathan ⁊ abiron: ita aqͥ
⁊ colles i pꝛedcis ⁊ cõſilibus alijs.vñ ⁊ ſpᷣditur aliud mira
bile fem qoð fuit i deſerto cũ dẽ: l ui ↄuertit petram ĩ
ſtagna aqrum. dando abũdantiã aqᷓ de petra:Exodi.xvij.

m ¶ Et rupẽ i fotes aqrũ. Nlume.xx. vbi d: Cũq; moyſes
eleuaſſet manũ pcutiens virga bis ſilicẽ egreſſe ſunt aq lar

giſſime c. n Nonnobis. Hic ex pꝛedcis miraculis diui
nus honoꝛ ↄcludit᷑:⁊ pᷣmo oñndit᷑ ꝙ ſit honoꝛãdus:ſcòo a qͥ
bus:ibi Non moꝛtui laudabũt te. Pꝛima ĩ duas:qꝛ pꝛimo

dei glia ex dcis ↄcludit᷑:ſcõo idolatria excludit:ibi Simu⸗/
Nõ nobis. dNo.

lacra gẽtiũ. Circa pmũ dicit pſalmiſta:
attribuat᷑ glia de pꝛedc̃is mirabilib ⁊ cõſilibus. o ¶ Sed

noi tuo.qꝛ in te b' tota ro facti ẽ potentia facientis:bᷣm
Sup mia tua ⁊ vitate tua.talia.n.fẽa ſunt

dicit aug. p ¶ S
a deo pplo iſrl ad declarationẽ diuine veritatis qᷓ ipleuit p
miſſiões fcas pꝛib.ſ.abꝛae iſaac ⁊ iacob:⁊a ſimilr ad decla⸗/

rationẽ diuine mie:qꝛ quis ppls iſrł ipſuʒ freqᷓnter puoca

ret ad irã ut ĩ adoꝛatione vituli ⁊ alijs malis q fecit i deſer
to:tñ in lir miſſũ pꝛibus fẽm i hoc declarãs mie ſue
effectũ. q ſequãdo dicãt gẽtes.i.gẽtiles idola colẽtes.
re b eſt o

eus eox.ſ. hebꝛeoꝝ.ſi.n.non adimpleſſet pꝛo

Möntes exultauerunt vt

exultaſtis vt arietes: ⁊ col

Suũp mia tua ⁊ vᷣitate tua:

i ¶ Quid ẽ tibi mare ꝙ fugiſti ⁊c.qſi diceret:vñ venerunt
iſta mirabilia in mari rubꝛo ⁊ ioꝛdane ⁊ collibꝰ:ut dẽm ẽ:
facie dñi mota eſt tra.q̃ſi diceret:a diuina

ſactus iob ⁊ multi alij. f

miſſa eis fa videretur getilibus y dfeciſſet virtus lua:

et qꝛ tot mirabilia fecit ꝓ eis poterãt libere dicere genti
libus: S¶ Deus aut nr̃ i celo. qꝛ ibi magis relucet ſua
ptas:verũtñ qꝛ ſe extẽdit ad oia iferioꝛa: qð pʒ p eius

Oia qcunq; vo⸗
„ „ luutit fecit. t¶Si
⁊ auꝑ:opa manuũ hoĩuʒ. mulacra. hicↄñ
Os habẽt ⁊ nõ loqnt᷑:ocu ter erclunolhols
vs hñt ⁊ nõ videbũt. Au oñqditur veritas:
res hñt et non audient:na 2 ſcoo latrie vt
res hñt ⁊ non odoꝛabunt. litas:ibi Domus
Manus hñit ⁊ non palpa iſt. ſrima oñdi
bunt:pedes hñt ⁊ non am lur ꝑ hocꝙ ido
la fca ſunt de ſen
bulabunt:non clamabũt ĩ ſibili mã artific⸗
gutte ſuo. Silẽs illis ſiãt q alit: ꝛ hoc eſt d
faciunt ea:èt oẽs ꝗ ↄfidunt diclui: Sünua
eis. Hmus iſr ſpauit in cca gentium argẽ
is⸗ Banme iſtt ſpauit in tũ ⁊ aurũ.qꝛ mã
no: adiutoꝛ eoꝛum ⁊ ꝓte axtificialiũ ẽ tota
ctoꝛ eoꝝ eſt. DHòm aaron ſubſtãtia eoꝝ ßʒ
ſpauit in dño:ãdiutoꝛ eoꝝ phᷣʒ ij phyſicoꝛꝝ
et pꝛotectoꝛ eoꝛuʒ eſt. Qui v¶Obera ma⸗
timent dominum ſperaue nun boium. per
timent dominum ſperaue ſculptur ſie ſuͤt
runt in dño:adiutoꝛ eoꝛuʒ lignea ⁊ lapidea:
⁊ pꝛotectoꝛ eoꝛum eſt.D⸗ꝭ vel iſura ſi 2—
minus memoꝛ fuit noſtri: Os bit acioſten
dit euidẽter ꝙ ca

reàt vita per carentiã affatus viſus auditus olfactus ta
ctus ⁊ greſſus:qbus vita manifeſtatur i hoibus ⁊ aiali
bus:⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi: y ¶ Similes illis fiãt qui faciũt
ea.ſ.artifices quia carẽt vita ſpũali ſicut illa ſenſibili.
3 ¶ Et oẽs qui confidũt in eis.ſ.idoloꝝ: cultoꝛes: quia

cõfidunt in nihilum: ſicut ⁊ idolum nihil ẽ.j. Coꝛ.viij.

a ¶ Domus iſrł. Dic ↄñter oñditur latrie vtilitas:2⁊ 5
mo in euaſiõe mali:ſecũdo in adeptione boni:ibi Oñs
memoꝛ.pꝛimum pʒ ꝑ hoc ꝙ colentes dñm pꝛotegũtur
ab eo in periculis:⁊ hoc ẽ qð dẽ: a ¶ Domus iirl ſpe
rauit in dño.ipſum deuote colendo. b ¶ Adiutoꝛ et
pꝛotectoꝛ eoꝝ: eſt.ſicut pʒ ð pharaoneʒ ⁊ eius exercitũ:
Exo.xiii.⁊ ̊ reges chananeoꝛum:vt pʒ in libꝛo ioſue.
Domus aaron ⁊cc.lʒ domus aaron ↄtineretur i do
mo iſr’:ſicut pars in toto:tñ de ea fit ſpalis mentio: qꝛ

ad eam perrinebat ſacerdotium quod ẽ latrie officiuʒ:
d ¶ Adi

lutoꝛ 7 pꝛotectoꝛ eoꝛum ẽ. ſicut patet i deuoꝛa/
tione choꝛe a terra:eo ꝙ volebat ſibi ⁊ ſuis vſurpare ſa
cerdotiũ g̊ aaron ⁊ filios eiuj: Nume.xvi. e ¶ Quiti
mẽt dñm ſpauerũt in dño.dicit Ra.ſa.ꝙ hoc dẽ ꝓpter
ↄuerſos de getilitate ad iudaiſmũ qͥ non erant de filis
iſrl: ⁊ tũ deus erat adiutoꝛ eoꝝ ſil cuʒ filijs iſrl:qꝛ mul/
ti de talibus aſcẽderunt cũ eis de egypto:vt hẽt Exo.
xij. põt ẽt hoc exponi de gẽtilib deũ colẽtibus qlis fuit
ſis memoꝛ fuit nfi. Hic
ↄñter oñditur vtilitas latrie in ↄſecutione boni tpalis
⁊ ſpũal:⁊ hoc ẽ qð dẽ:Oñs memoꝛ fuit nr̃i.ʒ obliuio
non cadat in deo nec per ↄñs recoꝛdatio ꝓpꝛie dẽa: tũ
ſim cõem modũ loqndi hoium dẽ? recoꝛdari aliqᷣrũ qũ

facit eis bonum:iõ ſbdit᷑: g ¶ Et bñdixit nobij. multi

plicãdo in ſpũalibus ⁊ tpalibꝰ bonis:qð declarat ↄnt

in toto pplo iſrł cũ dẽ: BGndixit domui iſrł.ſcõo ſpãlii

iĩ tribu ſacerdotali dicẽs: Bñdixit domui aaron. tertio
gnãliter in oibus deum colentibus ſiue ſint cõuerſi ad

isboin
bitntoi
pinpit
dehleeyi

Uumnolit

Uurad hi
ceſteme
laßz
deiin ce
lolidus.
loꝛio.d.
mneench
mgel
nu aꝛſt
magsb
ſorigin
nosqp
tonen
in oo⸗
ſuſewli.
naninipn⸗
ic ban
de J
mamo
wod
micoi⸗
figin
ſuclcij
luclci
ab hun
depus:
ain
celt 2
ſe⸗

— .

—N—
3

pfſalmoꝝ 8
ſti⸗ 2£ . — 2 9 5
dnn iudaiſmũ ſiue gẽtiles recte viueeg abus plalmiſta im de ͤ dicit: Mare vidit ⁊ ſugit ⁊c᷑.vſq; ibi:in ſtagna aqruʒ.
re pꝛecat bonoꝝ au meta. d. 5 Acdijciat dñs. iterum ⁊ exponat vt in poſtilla.¶ Conſeq̃nter q̃rto oñdit ꝙ oĩa h
t alia bona oferendo. i ( Bñdicti vos a dno.pꝑ ↄſecuti modi miracula attribuenda ſũt diuine glie ⁊ i idolatrie de
da onẽ gfe in pñti ⁊ glie in futuro. k ¶ Qui fecit celuʒ et teſtationem:q qdem idolatria pmo fuit exhibita in ſcõo pᷣ
☚ terra.· ꝓpter qð r dare ſuã bñdictionẽ gre i pñti vita: cepto decalogi:a ↄñter i toto ꝓceſſu legis moſaice multipli
q̊ per terraʒ deſii· cit᷑ deteſtata:⁊ de hoc
M Snarzz gliei faurnnn“ ””ẽUM dicit: Non nobis do
ranii ſiealt celnz lione et bñdixit nobis. Bñdixit omnes qui deſcẽdũt ĩ inſfſer mine ⁊c Simulacra
Vai amplius dclarar domui iſtl: bñdixit domui num. Sẽd nos qui viuim Setin i ibi: Et
irn ietg: 1 1elan aaron. Bñdixit oibus q beènedicimus domino: & deacieriee
lmin celi do. dqa ibi ment dñʒ:puſillis cũ maio bog nũc et vſq; in ſeculũ. ſtilla¶ Kõleq̃nter ꝗ
lidonn mag relucet glii. ib ijciãt dñs ſi llelui XIIII. 6eatgph eed
dn arence: gia ribue. Acdijciat dũs ſupr ¶ Alleluia. ¶CxIIII. to cõmẽdat pply deo
Nni in Seer⸗ vos:ſuper vos ⁊ ſupꝑ filios Ylẽxi:qm̃ xaudi/ — per ſu
un aig. nc'peſtros. Benedicti vos a et dñs vocẽ oꝛõis ontultslkr vndio⸗
un ram aut dedit 2, e n e — —☛ enS. cos multiplr bñdicẽ
inti lis hoĩium. i. ha dño:qui fecit celũ ⁊ trã. Ce meée. Quia icliauit aurẽ ſu do: de q; dicit: Dom
ni⸗ bitatiõi eoꝝ pꝛo lum celi dno:terraʒ aut de aʒ mihi: T i dieb'meis ĩuo iſtłſpauit in dño ⁊c.
n va ppri in ĩ dit filis hoĩum. Nõn moꝛ cabo. Circũdèder̃t me do/ Pa ibi Qui fecit ce
üinieni um colat aflums kui laudabunt te dñe: nẽq; loꝛes moꝛi:ct picula iferni ꝓut r bn .
riin tur ad hitationẽ ſeqnt᷑ ſexto inuit quẽ
numf celeſtem cũ ange? ,; . ” HW dam defectũ hſtatuj
Gipor lis:Fʒ ꝙ dẽ mat.xxij. In reſurrectione erũt ſicut angeli ¶.exñtium ſb lege moſaica. Pꝛo qͥ ſciendũ ꝙ in lege moſai
Drnd⸗ dei in celo. n ¶ Non moꝛtui.ſupꝛa oñdit ꝙ deus eſt ca non fuit ꝓmiſſum regnũ celoꝝ in pᷣmiũ ſed ti terrena.
mnr colẽdus:hic ↄñter oñdit a dbus:⁊ lodtur de cultu meri ¶In lege aũt gꝛe hoc fuit expꝛeſſe oꝛe xpi ꝓmiſſũ:mat.v. Be
ſamitfi toꝛio.d. lõ moꝛtui laudabũt te dñe.qꝛ ſũt extra ſtatũ ati pauperej ſpu:qm ipſoꝛum ẽ regnum celoꝛũ.⁊ ſic in alijj
R merendi:qꝛ ſᷣm damaſcenũ: Qð eſt hoĩbus moꝛs:boc ſeãntibus. vnde pſalmiſta inuens iſtũ defectum dicit: Celũ
Niririn eſt angelis caſus. o¶ Neq; oẽs qui deſcẽdunt in in/fer celi dno.q.d.regnum celoꝝ deo im̃ remanet:nõ eſt. n. hõi-
ni nũ.qꝛ ſi accipiat p inferno danatoꝝ ibi nõ ẽ dei laus ſʒ bus ꝓmiſſuʒz: qꝛ in lege moſaica terrã tm̃ dedit filjs hoiuzʒ
Cohith magis blaſphemia: ſi aũt de lymbo patrũ vel pueroꝛũ ſed nõ celũ. Ex q ſeqtur ꝙ illi qͥ ſ lege moſaica deceſſerũt
Wä ioꝛiginali decedentiũ iã ſũt extra meriti ſtatũ. p¶ Sʒ vtũcunq; iuſti nõ laudabant dñm ꝑ adeptionem glie neq;
Munsclrn nos ꝗ viuimus.in vita pñti. q¶¶ Bñdicimuſdno. me meritoꝛte: cñ i alia vita ceſſet ſtatus merẽdi:⁊ de h dic: Nõ
Fietd ritoꝛie:qꝛ ſtatus meriti durat vſq; ad moꝛtẽ: ꝓpter qd moꝛtui laudabũt te dñe.ſ.in illa lege p hãc vitaʒ:⁊ multo
RK in ipſo laudat᷑ deus meritoꝛie. 1 Erboender vſqq minus ↄdẽnati in ifernũ:de q dicit: eq; oẽs qui deſcẽdũt
ii in ſeculũ.i.vſq; ad ſinẽ pñtis ſeculi:qꝛ tunc deficiet tůò in infernũ.qꝛ tñ in illa lege viatoꝛes iuſti in hac vita exñtes
RK meriti:pmanebit tñ laus ſctõꝝ in patria:p.lxxxiij. Be meritoꝛie deũ laudabũt:iccirco dicit:Sed nos qͥ viuimus
bli dn ati ꝗᷓ hitant ĩ domo tua dñe ĩ ſecula ſeculoꝝ laudabũt bñdicim oño. ⁊ qꝛ hoꝝ meritum extẽdebat vſqʒ in einam
meſcr te ¶ In hoc p̃ſ. moꝛalir itellecto iuitatur qlibet peccato: vitam poſt redemptionem a xpo ſcam:ideo dicit: Ex hoc
Wtini, miam ↄſecutus ad dei laudẽ ꝓ bñſficio exitus de pecca nc⁊ vſq; in ſeculum. ¶ Plal. CXIIII.
wei to qð ꝑ egyptum deſignat᷑:eo ꝙ egyptus tenebꝛa interpᷣ Iexi. Huic pᷣſ.pᷣponit᷑ ꝓ titulo: Alleluia. in trãſ/
tat᷑ cuius iudea fit ſactificatio:eo ꝙ ĩterpᷣtat᷑ ↄfeſſio:tũũt latioe hiero.tñ in heb.ponitur in fine pꝛecedentis
e fugit mare.i.amaritudo culpe. Joꝛdãis:q irerpᷣtat᷑ riu⸗ pſalmi. Scõm aũt hebꝛeos alioſq; doctoꝛes cõii
u iudicij. Retroꝛſũ pↄuertet.ſ.a iudicio cõdẽnationis ad dauid fecit hunc pſalmum pꝛo liberatiõe ſua a periculis in
hfaiſ⸗ iudiciũ ſaluatiõij. Lerra mouet a facie dñi:qꝛ hõ dict perſecutione ſaulis:de qua materia fecit plures pſalmos:
rptbi ab humo mouet motu bone oꝑationij.De petra.i.coꝛ: vt patuit per pꝛedicta. Et diuiditur ĩ duas partej:quia pꝛi
n Niag de pus duro fluũt aq̃ deuotiõis: idolatria abijcitur:da mo cõfitetur ſuam liberationẽ:ſecũdo mouetur ad gratia
tſiann auaricia qᷓ eſt idoloꝝ ſeruit:ephᷣ.v.c.per. liberalitatem rum actionẽ:ibi Conuertere.Circa pꝛimũ ſcienduʒ ꝙ pſal/
Wilrin eijcit. ⁊ deus fide ſpe ⁊ charitate colit:⁊ ſic ab hoie viu miſta aliquãdo mutat modu loquendi de futuro ad pꝛete-
uteinm fi Pr gam bñdicit᷑ In pᷣl. cxiij. In exitu iſrl ritum vel ecõuerſo:lʒ ſit locutio de eodem facto:quia hic
iuggl de egypo. Additio. modus frequens ẽ in pꝛophetijs ⁊ maxime in cãticij metri
eni Uia i pmo p̃ᷣſ.hꝰ hymni pᷣdco pᷣſ.inuitauerat ce ſcriptis qualis eſt iſte pſalmus alij pſalmi:dicit igitur:
on ac dei laudẽ cũ ſuis debitis circũſtatijs inclau· a Dilexi. l. oñm. b OQm exaudiet dñs ⁊c̃. licet eniʒ de .
mumi⸗ D dẽs ſtatum ecclie ante legẽ.ſ.antei aliqs ppls eſſet cul / us ſit pꝛopter ſe diligendus ⁊ ſuper omnia:tamen quando
— tuii diuino mãcipatuj: in hoc aut ſ. agit de ſtatu eccie alicui cõdeſcendit pꝛebet ei occaſionem magis diligendi ip
rtitn ſbᷣ lege: circa qð ſex facit.¶ Nam pmo oñdit vñ ſumit ſum. c ( Quia inclinauit aurem ſuaʒ mihi.loquitur de
eſtl initiũ: vt ppls iſrl ſegregaret᷑ ad cultũ diuinũ:⁊ de hoc deo moꝛè humano qui iclinat aurem ad petitioneʒ quam
rnd diẽ: In exitu iſrł de egypto ⁊c. Scòo oñdit qũo hmõi vult exaudire:⁊ ideo auris iclinatio in deo no eſt aliud qᷓ;
“ ppls fuit a deo ſãctificatus p dationẽ legis:p quã ſpali exauditio. Ctenndedod me doloꝛes moꝛtij.ſ.immi
ihtin fuit ſy eius regimine ⁊ ptãte :de qͥ dicit: Fẽa ẽ iudea ſan nẽtis quando ſaul fecit cuſtodiri domum ipſius dauid: vt
penu ctificatio eius: Exo.n. xix c. legit deum dixiſſe pplo an mane moꝛeretur.j. Reg.xix. ⁊ quando ſaul⁊ eius exercitus
nuii te legis dationẽ: Uos vidiſtis q fecerim egyptijs ⁊c.ſ.in cingebãt dauid in modũ coꝛone ita ꝙ dauid deſperabat ſe
win exitu iſrl. Si audieritis vocẽ meam ⁊c: Eritis mihi j poſſe euadere:pꝛimo regum.xxij. e ¶Et pericula inferni
rt, regnuʒ ſacerdotale ? gens ſãcta. ⁊ ſic fea eſt iudea ſĩcti inuenerunt me.in hebꝛeo pꝛo iferno ponitur ſcol:quod nõ
oſ⸗ ficatio eiu ⁊c᷑.¶ Cõſeqnter tertio oñdit qũo illi pplo ſic ſolum ſignat infernum: ſed etiam ſignat foſſam ſiue ſe⸗
unni deo mãcipato t magna miracula diuinitus féa: pulturam: et ſic accipitur hic: eo ꝙ ſequitur ad moꝛtem.

gin⸗ an 3 *

4 . „„
— . „J.

¶ Tribulationem. in coꝛpe. g ¶ Et doloꝛem. in mente.
¶¶ Inueni. in pſecutioe ſaulis iiuſte me ꝑſequẽtis. ii Et
nomẽ dñi iuocaui.freqnter.n. dauid rogauit ꝓ liberatione
a ſaulis pſecutione. k (O dñne libera aiam meã.i. vitam
meã. l ¶ Milſericoꝛs ons ⁊ iuſtus.q̃ſi diceret:decẽs eſt vt
a te ↄſeq̃r miaʒ ĩ mea

liberatione:⁊ iuſticeiss·⸗ „ ⸗
in ſaulis odẽnatione. inuenerũt me. Tribulatio
. .* 88. — „ b „ 1 „
nem ẽt doloꝛe inueni:et no

m¶ Auſtodiens par

veitaris ſuccurre i ea mMen dñi iuocaui. O dñẽ li aʒ de moꝛte:culos meos leinter Irio
ſibus deſperatis par bera aiam meã:miſcricoꝛs a lachꝛymis:pẽdes meos cata de paſſione
uuli. n. non pñt ſe de dñis ⁊ iuſtus:⁊ deus nt̃ mi alapſu. Plãcebo dño ĩ r xpi denuciat hac
ene aotbtibysꝛet ſerei. Cuſtodiẽs paruulos gione viuoꝛum. ¶ Cxv. nrationaneſſe
currat eis itali vero dus: buͦmiliat ſu et liberaNẽdidi ꝓptèr qð lo-ę odicns paruu⸗
ſtatu eꝛat dauid repe uit me.Cõuertere aia meaa cutus ſũ: ẽgo autem los oñs.ſ. humi⸗

ctu ſauli regis:vñ di
cebat.j. Regu. xxiij.v
Quẽ ꝑſequeris rex iſrael quem ꝑſeq̃ris:canẽ moꝛtuũ perſe
q̃ris ⁊ pulicẽ vnum.iõ ſbᷣdit: n ¶ Pumilatus ſũ.mẽte co
rã deo:⁊ ptãte coꝛã mundo. o ¶ Et liberauit me.ſua gĩa
⁊ virtute. p ¶ Louertere.hic pꝑ ſue liberatiõis ↄfeſſionem
ↄuertit᷑ au garum actionẽ.d. Cõuertere aia mea in reqdem
tuã.i.in deum per gaꝝ actionẽ:in qͥ ſolo mẽs hũana gera
tur:ſᷣm ꝙ dicit Aug.lib. ↄfeſſionũ: Indetum ẽ dñe coꝛ me
um donec req; ſcat in te. q ¶ Quia dñs bñfecit tibi. ꝓpi
qð debes ei regratiari:⁊ repetit bñficium ſupꝛa poſituʒ.d.
r¶ Quia eripuit aĩaʒ meã de moꝛte.iminẽte:vt pʒ ex dcis
s Oculos meos a lachꝛymis.legit᷑.n.dauid ploꝛaſſe in ꝑ
ſecutione ſaulis j.Reg.xx.vbi dẽ:vleuerũt parit.ſ.dauid et
ionathas.⁊ ſbᷣdit᷑:dauid aũt amplius. t¶ Pedes meos a
lapſu.ſ.in manu ſaulis:qꝛ q; tũcunq; ſolicite ⁊ ardẽter q̃re/
ret eũ:vt pʒ.j.Reg.tñ in manibus eius nõ cecidit deo ipſuʒ
ꝓtegente:ſm ꝙ dẽ.j.Reg.xxiij.Querebat ſaul dauid cunꝰ
ctis diebus:⁊ non tradidit eũ dñs i manus eius.iõ ↄcludit
dauid: v¶ Placebo dño.ei deuote ſeruiẽdo. x ¶ In re⸗
giõe viuoꝝ.i.iĩ vita pñti ⁊ poſtea i vita celeſti q̃ dẽ terra vi
uentiũ oꝛalit᷑ põt exponi pᷣſ.iſte de qͥlibet fideli libera⸗/
to diuinitus ab afflictione coꝛꝑali vel ſpuali qͥ recognoſcẽs

ſuam liberationem ſurgit ad Rarum actionem.
Ign ß̃ſ.q cxiiij. Dilexi qm̃. io.
. Miſſis alijs expoſitiõibus tã hebꝛeoꝝ: qᷓ; alioꝛuʒ
d varie ſunt ⁊ ſeqͥndo expoſitionẽ hꝰhymni ince/
ptã poſtꝙ; pᷣſ.tractauit de ſtatu ecclie ſbᷣ lege in pᷣcedẽti pᷣſ.
in hoc vero q eſt tertius iĩ oꝛdine pᷣdcoꝛuʒ vẽ agere de ſtatu
ecclie in ipſo exoꝛdio redẽptionis.ſ.tꝑe aduẽtus xpᷣi ⁊ ipſſ
paſſiois:añqᷓ tñ lex euãgelica ꝑ aplos publicaret᷑.¶ Circrca
qð ſex facit. Pꝛimo.n.ondit firmitatẽ fidei foꝛmate eiuſdẽ
ecclie circa aduentũ xp̃i tã diu deſiderati:⁊ hoc i pſona iu/
ſtoꝝe ꝓ tunc exñtiuʒ:de qͥ dicit:Dilexi qm exaudiet dñs vo
cem oꝛonis mee.q.d.credo ꝙ deus exaudiet vocem oꝛõis
mee depᷣcantis p aduentu xpᷣi:⁊ hunc ipſuʒ diligo.i.valde
placet mihi:qꝛ dilectio ĩ ſcripturij non ſolũ ↄſueuit dici de
aliqᷓ re diligenda ſed ẽt de aliqͥ ãnunciabili cõplexo ⁊ placi-
to:ſicut cũ dẽ in pᷣſ.Qm dilexi legẽ tuã dñe ⁊ h modi.⁊ ſe
qtur: Quia inclinauit aurẽ ſuam.i.iã video effectum mee
exauditionis ꝑ aduentũ redẽptoꝛis:cuius nomen tpe meo
cipalii iuocabo: de q́; dicit: Et in diebus meis inuocabo.
Coõſeqnter ſcòo qꝛ ecclia exñs in hoc ſtatu multa incõmo
da ⁊ pericula patiebat᷑ maxime in capite ꝗͥ hoc tpe ſuit paſ/
ſus:iccirco dicit: Circũdederunt me doloꝛes moꝛtis.ſ. xpᷣi:
cuius doloꝛib fideles illius tꝑis lʒ pauciſſimi cõpatiebat᷑
ſimil: Et pericula ĩferni. hoc ẽ ſepulture xp̃i ⁊ eius deſcen
ſus ad iferos:qbus ſimplices ⁊ deuote ꝑſone maxime affti/
gebatur: vt pʒ de maria magdalena ploꝛãte ⁊ hmodi:in qᷓ

bus tribulationibus ⁊ doloꝛib ↄſtitute non ceſſabant
xpᷣm querere:⁊ ipſum dñm iuocare:vñ ioh.xx.c. Tu⸗
lerũt dñm meũ ⁊c̃.⁊ de hoc dicit:Tribulationem ⁊ do
loꝛem iueni:⁊ nomẽ dñi iuocabo.¶ Coſeqͥᷣnter tertio ec

cleſia oꝛat deũ ꝓ effectu h modi paſſionis xpi:qͥ ddenn

effect' ẽ liberatio

in requiẽ tuã:qà ðñs bñſfeẽ̃ libera aiam me⸗

tibi. Quia eripuit aia, me am ac ſ.a culpa.

les coꝛde qᷣ ſoli ꝑ

ticipant redẽptio

nem xpi. Et qꝛ hãc humilitatẽ ecclia bʒ ⁊ p ↄns h'mõi
liberationem dʒ ticipare:iccirco ſbdit: Humiliat ſuʒ
7 liberauit me.¶ Coſeqnter qͥnto reddit gr̃arũ actiones

de h'modi liberatione aiam ↄſolando:⁊ hoc cũ dicit:

Conuer.aia me:in re.tuam.i.in requiẽ a te deſideratã.
Quia deus bjfecit tibi.⁊ ſic ei ſoli obligaris: ⁊ q̃ ſunt
illa bñficia q̃ tibi fecit declarat dð. Quia eripuit aiam
meã de moꝛte.ſ.culpe.Et oculos meos a lachꝛymis.in

futuro qñ abſterget deus oẽm lachꝛymaʒ ſctõꝝ:apoc.

xxi. Et pedes meos a lapſu.i.affectus qbus aia incedit:
ſicut hõ mouet᷑ ꝑ pedes.¶ Coſeq̃ni ſexto qꝛ iſta bñficia
pncipalit᷑ in futura vita ꝑficiũtur:iccirco cõcludit:Pla
cebo dño in regiõe viuoꝝ.i.ex iſta liberatiõe aie a moꝛ
te ⁊c.finalit expecto placere deo ĩ regiõe viuoꝝ dqᷣẽ finij
vltimus hũane vite. ¶ Et nota circa iſtum pᷣſ.duo.Pꝛi
mũ qꝛ in toto ꝓceſſu ipſius nõ noĩat aliquẽ pplin dei:
ſicut in pꝛecedẽti pᷣſ.noĩat domũ dauid ⁊ iſrlł ⁊ hmõi.

ſimilr ⁊ in ſeq̃nti dicit: In cõſpectu ois ppli eius ⁊c. et

h'modi.cuius rõ ẽ:nam ecclia xpᷣi exñs ĩ tpe paſſionis
de q̊ tpe hic pᷣſ.pncipalit᷑ lotur non hẽbat pplm:Dañ.
ix.c. Occidet᷑ xpᷣs:⁊ nõ erit eius ppłs.Scom nota ꝙ ſiẽ
in fine pᷣſ.pᷣcedentis dixit: Nõ moꝛtui laudabũt te dñe.
ad denotandũ ꝙ per legẽ moſaicã moꝛtui nõ attigebãt
vitã eternã:vt ſupꝛa expoſitũ ẽ:ſic ꝑ oppoſituʒ i fine hꝰ
p̃ſ. declarat ꝙ ꝑ liberationẽ xp̃i eripitur aia ð moꝛte.ſ.
ſpũali vt placeat dño in regiõe viuoꝝ.ſ.i vita eina ⁊c.
Redidi.Huic pᷣſ.nullus oino ti.¶pᷣſ.CcXV.
pᷣponit᷑ in heb.queʒ exponit Ra.ſa.de dauid
poſito ĩ pſecutione abſalon:in q̃ legit peccaſſe
p deceptionẽ ⁊ toleraſſe patiẽter illã ꝑſecutionẽ ⁊ graꝝ
actionẽ ꝓmiſiſſe ad ſuã liberationẽ:vt magis videbit p
ſeqndo.Et iõ pᷣſ.iſte i tres ptes diuidit᷑:qꝛ pᷣmo ponit ꝑ
mũ:ſcõo Eʒiibi Quid retribuã.tertio tertiũ:ibi Uo/⸗
ta mea. irca pmum ſciendũ ꝙ fugiente dauid de hie
ruſalẽ ꝓpter abſalon Siba ſeruus miphiboſeth occur
rit ei cũ duobus aſinis oneratis panibus ? alijs victua
libꝰ qᷓrens per hoc dauid fauoꝛẽ quem credebat firmit᷑
reuerti ad dignitateʒ regiã:⁊ diffamauit miphiboſeth
ↄcupiſcens eius hereditatem qᷣbus fcis ⁊ verbis dauid

ðceptus dixit ei:Tua ſũt oia que fuerũt miphiboſeth.
vt hẽtur. ij. Reg. xvi.⁊ hoc ẽ qð dicit dauid: a ¶ Tre⸗

ꝛopter qð locu/
eſe nunfe pcipitãter ocedẽdo ei hereditateʒ dñi ſui.
c¶ Ego aũt humi.ſũ nimis.qꝛ ꝓpter abſalon erat ſu
gitiu. In heb. hẽtur: Afflictus ſũ nimis·ex filij mei pſe
cutiõe:q deberet me honoꝛare. hoies autẽ afflicti ſunt
ipꝛouidi ad loqndum: ꝓpter qð dicit phs. ij. elechoꝛũ:

didi. verbis ſibe nimis faciliter. b ¶ P

alaruz. d. O dñe

ſötunt
irlune⸗
biun.
Ubatio
ho nen
lmi
Frnn
niensli
eifaue
duhen
tocor⸗
ſusiſ
ſalont.
Altye
olchi
Crun
ci ⸗
adaui
ſedeney
ltautti
d ben
llerpee
EPtin
glamee
ericul
ſcriptü.
dicoñ
Pexhe
porrzun
io,
addie⸗
demar
mo:
rando
lepſea
wome⸗
ne. i
Pmnigai
Alſah⸗
laino
nacalä
fere⸗
luioi
tcin
dehiali⸗
Nefclli⸗
honitſein

bonitin
Maneno
pſee 1

qrege
ene inhe
nwenſe
nugsdil
luüterat
Wſeui
oſen
harp
biſ

—

=,=– e

— ==

biſa
tule

iinn

——

—
=☛n2n
= = =.

tui
wnp⸗

Lonl
Pnp
öhn
Incons
mlirgi
miein
Enugrſit
mö1dod
iipinn
iitibi
plausee
Ms
undr
annt,
minirt
Pii

gð diẽ: f⸗

Cõfiturbati nimis pᷣuident:⁊ iõ ſbᷣdit dauid: d Ego ſuſtinendã. o . Tibi ſacriſicabo hoſtiã laudis.ſ.p ſacer
dixi in exceſſu meo.i.pᷣuentus dẽa turbatioe.vñ i heb. dotes hoſtias ofterentes ⁊ cantoꝛes ĩ ſacrificijs laudes diui
hẽtur: Ego dixi i feſtinatiõe vel ſubitatione mea.qꝛ ex nas dicentes: p ¶ Et nomẽ dñi iuocabo. qꝛ non ſolũ per
Si alios laudauit Fe iſed ẽt in ꝓpꝛia pſonà hunc pᷣſ.⁊ alio,/

turbatiõe mentis pꝛecipitanter locutus fuit. e 8
hõ mendax. videbat.n.filiũ ppꝛiuʒ ſe ꝑſequentẽ ⁊ totũ decãtando. q
pplm iſr! queʒ a ſalon. r (Dño red

periculis multo/ da. ſicut pmiſi ¶8

tlene liberzuer at humiliat ſũ nimis. Egò di O dñẽ qꝛ ego ſeruus tuuſ· ——— po
ei fauentẽ: m ꝙ in exceſſu meo: ò⅛s bo/ 2 fij puli eius.i.in loco di
dẽ. i reg. xv. To Xi in Grerſn *, In. rib ego ſeir uus tuul t ſilius an uini cultus vbi pote/
to coꝛde vniur mo medax. Muid retrin clille tue. Oirũupiſti vincula rat ? debebat aſcẽde⸗

ſus iſtl ſeqtut ab aʒ dno: ꝓ oĩbus q retribu mea:tibi ſacriſicabo hoſtiã re oĩs pols iſr ytum
ſalo:⁊ iõ cito cre it mihi.Caàlicẽ ſalutaris ac laudis:èt no mẽ dñi luoca ad maſculos tribꝰtpi

didit ꝙ ẽt miphi ſmiaj. r fii i 5X 5bus in anno: pʒ ꝙ dẽ
boſah a bocſ- Snſoedcd b. DBia mea dno reddã Exo ii. vbierar
queretur abſal? bo. Vota mea dño redda ĩconſpectu omnis ppli eᷣ: taliscultus oñdit. d.
cuʒ alis. vñ pofſt coꝛã oĩ pplo eius: pciòſa ĩ in atrijs domus dñi in mè t ¶ In atrijs domus
ea dauid videns ↄſpectu dñi moꝛs ſcõꝝ eb. dio tui hierlʒ. dni.i.tabernaculi in
ſe deceptuʒ retra “ ò erat arca poſita:qꝛ
ctauit ſñiaʒ q;'tũ ́”MM
ad hereditaiſl medietatẽ.ij. Reg.xix.⁊ lʒ tunc dauid gra erat adhuc edificatũ. v In medio tui hierlʒ.qꝛ illud ta
uiter peccauerit equando ſeruũ dno:vt dẽm fuit.ij.reg. bernaculũ crat in ciuitate dauid.ij.reg.vi.q̃ ciuitas diceba

xix.tñ tenẽdum Epbabiliter ꝙ poſtea penituit:⁊ ꝙ ꝓ tur foꝛtaliciũ ipſius hierlm oꝛalit᷑ põt exponi pᷣſ. iſte

alia medietate qua dimiſit Sibe:eo ꝙ ſibi adheſerat iĩ de libet fideli:q ſi aliqñ deficiat per alterius deceptionem

periculo poſito in alijs ſatiſfecit miphiboſeth:lʒ nõ ſit ſuã ignoꝛantiã ↄfitetur humilit᷑:⁊ tribulationẽ inſurgentẽ

——„SZ

ſcriptũ:qꝛ non oia ſunt ſcripta. ſ ¶ Quid retribuaʒ.
DHic ↄñter deſcribit᷑ patiẽtia dauid in illa ꝑſecutiõe que
pʒ ex hoc ꝙ verba ſemei ſibi maledicẽtis valde patient
poꝛtauit.ij. Reg.xvi.⁊ iõ illam pſecutionẽ p ſuis pecca
tis ⁊ ꝓ bäficia a deo ſibi collatis acceptauit:⁊ hoc eſt

patiẽter:⁊ a qᷓ liberatus agit deo grag reuerenter.
In pᷣſ. cxv. Credidi fprer 2. Additio.
Erogatoꝛiũ vꝛ excellentie pphetie ipſius dauid qͥ

ſuſti⸗

de manibus ſaul me liberãdo ⁊ ad regnũ ꝓmouendo: lon ⁊ h'modi:ſicut Ra.ſa.exponit:cum magnis myſterijs

2 moꝛtẽ mihi debitam ꝓ adulterio ⁊ homicidio rela ecclie poſſent ꝓpꝛius ⁊ facilius applicari.hebꝛei.n.nimirũ

xando:⁊ rñdet: g ¶ Lalicẽ ſalutarij accipiã.i.atrocita ſi hoc faciãt non hñtes ſimilia ſpualia de qbus tales pᷣſ.ve

tẽ ꝑſecutiõis:q in ſcriptura calix dẽ acceptãdo. hb¶ Et rificẽtur:ſed catholici ipſos in hoc ſeqntes nimis videntur
nomẽ dñi inuocabo.ꝓ mea liberatione a dca ꝑſecutio iudaięare.Uñ dicendũ ꝙ pᷣſ. iſte qui qrtus eſt in hymo pꝛe
ne. i ¶ Nota mea. Hic ↄñter ponitur gr̃aꝝ actio ab oo dẽco ꝓpꝛie vẽ ↄtinuari pᷣſ. p̃cedenti in mã. Nam poſtq pᷣſ.i

ꝓmiſſa in pᷣdca fuga:m ꝙ hetur.ij.Reg.xv.vbi dixit pcedenti pᷣſ.egit de ſtatu ecclie in ipſo exoꝛdio redẽptiõis.ſ.

ad ſadoch: Repoꝛta arcam dei in vrbẽ:Si iuenero gra tpe aduentus xp̃i ⁊ ipſius paſſionis vt dẽm eſt:in hoc agit
tiã in oculis dni reducet me ⁊ oñdet mihi eam ⁊ taber · ↄnter de ſtatu pmitiue ecclie in q; fides fuit per apłos ⁊ cete
naculũ ſuum: hoc aũt dicebat ꝓponens ⁊ ꝓmittẽs ibi ros diſcipulos pᷣdicata:in q; ſtatu potiſſime claruerũt duo
facere ſacrificiuʒ:iõ dẽ hic: i (Bor⸗

coꝛã oĩ pplo eius.i.in tẽplo vbi cõueniebat pplłs:⁊ ſub ſuſtinuerũt:⁊ ð hoc tractat pᷣncipaliter hic pᷣſ.in qͥ pſ.q̃ttu

dit cãm.d. k ¶ Pꝛeci.in ↄſpe.dñi moꝛs ſan.eius.i.nõ oꝛ facit. Naʒ pᷣmo ponit fidei pdicationem: ⁊ de hoc dicit:
de facili ꝑmittit eos moꝛi:ſicut res pᷣcioſa nõ ↄtẽnitur Credidi ꝓpter qð locutus ſũ.nã ſᷣm aplm ad Ro.x.Coꝛde

de facili:⁊ ꝑ hoc intelligit liberationẽ ſuã a moꝛte: nec creditur ad iuſticiam:oꝛe aũt confeſſio fit ad ſalutẽ.vñ fide

ponit ſe i numero ſctõꝝ ex elatione ſʒ magis ↄfitẽs dei kopenieil nõ ſolũ credebant coꝛde:ſed ẽt loq̃bantur fidei
ru

bonitatẽ in ſe:ſicut ecechias.iiij. Reg.xx.dixit de ſeipᷣo: imenta ea pᷣdicando ad alioꝝ eruditionem:vñ in pſo/

Memento dñe qũo ambulaueri coꝛaʒ te ĩ veritate ⸗ na cuiuſſlibet talium ꝓpꝛie dẽ:Credidi ꝓpter qð locutus ſũ.

de ꝑfecto ⁊c. cãm aũt ſue liberationis oñdit.d. I ¶. ⁊ qꝛ ꝓ tali pdicatione fidei magnas patiebatur pſecutões:
one qꝛ ego ſeruus tuus.te colendo. m¶ Et filius ãcll vt pʒ in actibus aploꝝ ⁊ in hiſtoꝛijs eccliaſticis:iõ ſubdit:

le tue.in hoc denotãs merita mĩis ſue:vł ſicut diẽ Ra. Ego aũt humiliatus ſũ nimis.i.afflictus ꝓpter fidei pdica

ſa.vocat ſe ſeruũ natum in domo pꝛiſfamilias qui eſt tionẽ pꝛedcam.¶ Conſeqnter ſcõo dicit: Ego dixi in exceſſu

magis dilectus a dño iꝙ ille qui ẽ empticius de foꝛo:ꝛip meo ois hõ mendax. Pꝛo q̊ ſciendũ ꝙ martyres xpᷣi dicũt

ſe aũt erat natus in domo dei. i.a fidelibus parẽtibus teſtes fidei.martyr.n. grece m hiero.idem ẽ qð teſtis latie.
deo ſeruiẽtibus.gẽtiles aũt ad fidem conuerſi dicebant vñ in bpmitiua ecclia vt ſancti verbum dei qð pᷣdicabãt foꝛ
magis ſerui dei empticij. n ¶ Dirupiſti vincula mea tius in coꝛdibus audientiũ ipꝛimerent martyrio ſe ſubijcie
i. ꝓpter pꝛedca liberaſti me de ꝑpſecutione abſalon ⁊ a baãt in teſtimoniũ fidei:⁊ io pſ.in pſona cuiuſlibet taliuʒ di

lioꝝ ſibi fauentiũ impediẽtiũ me a regni mei regimie: cebat:Ego dixi ĩ exceſſu meo.ſ.inſpiratiõe diuinitus mihi
ſicut vicula mãlia impediũt hoiem ne poſſit libere age fca.Ois hoõ mendax.q.d.pᷣdicatio mea non erit efficax: cG
re. Itẽ qꝛ ꝑſecutio abſalon fuit mota dauid in penaʒ poſiſit eſſe ſuſpicioſa:eo ꝙ credent me verba mendaciter fin
peccati ꝓ adulterio berſabee ⁊ homicidio vꝛie:ſm ꝙ pᷣ gere:qꝛ oĩs hõ de ſe mẽdax eſt.i.ꝓnus ad mendacia fingen
dixit ſibi nathan.ij. Reg.xij. Hec dicit dñs:ecce ego ſu da:⁊ ioõ ſpᷣdit:Quid retribuã dño ꝓ oibus q̃ retribuit mi/
ſcitabo ſuꝑ te malum de domo tua ⁊c. ⁊ iõ dauid libe - hi.hoc eſt dicere:quid poſſum retribuere domino in teſti/

ratus ab illa pſecutione dixit ſe liberatũ a vinculis dõo monium ſue fidei pꝛo omnibus bonis que retribuit mi⸗
rum pctõꝝ:eo ꝙ ꝓpter illa erat obligatus ad illã penã hi.ſ.nãlibus ⁊ gratuitis:ad qð rñdens ſpdit:Calicẽ ſaeiute⸗

ota mea.q̃ feci poſitus i ꝑpſecutione ab

templũ tpe dauid nõ

egregius p̃ſ iſr dẽ.ij. reg.xxiij.c.⁊ a mult eximiꝰ
5 ſibi collatis acceptauit: ⁊ hoc eſt aſſeritur ꝓphaꝝ ꝙ tot ipſius p̃l.ſ. ine titulis poſiti applicẽ/
uid retribuã dño ꝓ oibq retribuit mihi. tur ſuis plecutionibus tꝑalibus ⁊ trãſitoꝛijs.ſ.ſaul ⁊ abſa

a mea dño reddaũa ſ. pᷣdicatio fidei:⁊ martyriũ:qð ſancti in teſtimoniuʒ fidei

Diber

ris accipiã.ſ.martyriũ oe q mat.xx.dẽ: Poteſtis bibere ca⸗
licẽ quem ego bibiturus ſũ.Et ſic nomen dñi inuocabo.i.
mar yriũ accipiã inuocãdo nomẽ dñi.ſ.pᷣdicãdo eius fidẽ:
vñ per acceptionẽ h'mõi calicis nomen dñi iuocabo. Uo/

ta mea reddã dño coꝛaʒ oĩ pplo eius.qꝛ ꝑ teſtimoniũ mar

tyrij iplebo vota mea.ſ.vt iducat᷑ fides in coꝛdibus audien
tiũ ⁊ hoc publice ·ſ.coꝛã oĩ pplo eius:⁊ vt oñdat hoc opus
.i.martyrij ꝓ fide xpᷣi accepti eſſe dño gratiſſimum ſubdit:
Pꝛecioſa ĩ ↄſpectu dñi moꝛs ſctõꝝ eius.⁊ notãter dicit pꝛe
cioſa.qꝛ nõ ſolũ grata ſeu accepta ẽ moꝛs ſctõꝝ qð cõpetit
cuilibet actui meritoꝛio ſed pꝛecioſa qð denotat excellẽtiaʒ

ſeu p̃cioſitatẽ martyrij q̊ͥ ad meritũ.⁊ nõnter dicit:In con
ſpectu dñi.qꝛ quis in ↄſpectu hoium inſipiẽtiũ talis moꝛs
eſt vilis:i ↄſpectu tñ dñi pᷣcioſa eſt.vñ ſap.iij Uiſi ſũt ocu-
eanter tertio

lis inſipiẽtiu moꝛi:illi aũt ſunt in pace
dicit:O dñe qꝛ ego ſeruus tuus.q̃ quidem verba pñt cum
pᷣcedentib ↄtinuari ſic vt ſit ſenſus: O dñe ego me obtuli
ad moꝛtẽ martyrij pꝛedẽam. Quia ego ſeruus tuus ſũ ⁊ fi
lius ãcille tue.⁊ vocat ſe bis ſeruuʒ:eo ꝙ duplici rõne eſſet
obligatus deo.ſ.p ſuſceptionẽ bonoꝝ nãaliuʒ ⁊ gratuitoꝝ.

Dicit ſe ẽt filiũ ancille dei:qꝛ filius ecclie ẽ ꝑx obedientiaʒ. di

cere.n.ꝙ dauid ſe vocat filium ancille dñi nullã hʒ roneʒ:

ꝓut plenius deʒ fuit.S.in additione ſuꝑ pᷣſ.lxxxv.vel alio
mõ pᷣdẽa verba.ſ.O dñe qꝛ ego ſeruus tuus.pñt expõi cõ

tinuando ea cũ ſeq̃ntibus vt.ſ.ſit ſẽſus:O dñne qꝛ ego ſum

ſeruus tuus ⁊c.iõ Dirupiſti vincula mea.ſ.vicula pctõꝛuʒ
qbus vinctus era. In martyrio.n.oia dimittũtur peccata:

pPut coõiter tenet᷑ ſicut in baptiſmo:vñ ſic ꝓ te patiendo Ti
i ſacrificabo hoſtiã laudis.i.meipſũ totũ in iuocatiõe tui
nois oblatũ:de qͥ dicit:Et nomen dñi iuocabo. Et nota ꝙ;
ppmo noiauerat martyriũ calicem ꝓpter eius amaritudinẽ

eo mõ q̊; dẽ Trenoꝝ:Sup te trãſibit calix.mõ vocat ipſũ
martyriũ hoſtiã laudis referendo illud ad actũ charitatis:
Q in martyrio exercet᷑:⁊ ipſum facit hoſtiã dño in odoꝛem
ſuauitatis:⁊ de vtroq; dicit:Et nomẽ dñi inuocabo.qꝛ in

vtroq; talis copetit iuocatio ¶ Toõſequent q̃rto repetit im-

pletionẽ ſuoꝝ votoꝝ in hoc actu.d. Uota mea dño reddaad
Loſpectu oĩs ppli eius.exponat᷑ vt.õ.ſed ſuꝑ hoc addit. In
atrijs domus dũi.ſ.in ecclia militante:vbi vota meritoꝛie
redduũtur ¶ Coſequent᷑ aũt dicit: In medio tui hierlm.ſ. ce
leſtis:in q martyres gloſi triũphant. Et hic.pᷣſ. reduci

ad ſtatũ ſctõꝝ ↄfeſſoꝝ exponẽdo illud qð dẽ:Calicẽ ſaluta
ris accipiã ⁊ tibi ſacrificabo hoſtiã laudis.de ſacio altaris
⁊ cetera ad hoc ꝓpoſitum reducẽdo.ſed pᷣma expoſitio ma
gis vẽ le ↄſonare pᷣſertim huic qð dẽ: Pꝛecioſa in oſpectu
dñi moꝛs ſctõꝝ cius.Si aũt q̃ratur cur pᷣſ.in hoc pᷣſ.nullã

facit mentionẽ de miraculis que i pᷣmitiua ecclia de q̃ᷓ agit

freqnter fiebãt ad ↄfirmationeʒ fidei pꝛedicate:de quibus
mar.vl.ODño cooperãte ⁊ ſermonẽ ↄfirmãte ſeq̃ntibſignij.

Ald hoc dicendũ ꝙ in hoc pᷣſ.pſal.itendit agere de his que
ſingularit᷑ claruerũt in pꝛimitiua ecclia q̃ nõ fuerunt in an-

tiq:ſicut ſunt martyria q̃ in antiquis ve.te.minime ſeu ra/

riſſime fuerunt. Secus aũt eſt de miraculis q̃ potiſſime in

ſtatu antiq fuerunt ? ſepiſſime diuulgata:⁊ iõ in pſalmo

pᷣcedenti.ſ.In exitu iſrł ⁊c.vbi agit de ſtatu ecclie ſb lege fa terunt me oca
ggit de ſtatu ecclie dilatate per oꝛbem poſt pꝛimitiuos:

cit expꝛeſſam mẽtionẽ de miraculis cum dicit: Mare vidit
⁊ fugit ⁊c. In hoc aut pᷣſ.in quo agit ð ſtatu pmitiue ecclie

miracula pꝛeimittit q̃ cõia ſunt vtriq; ſtatui:⁊ ſolum agit

de martyrio qð eſt ꝓpꝛium ecclie xpᷣi ſeqᷓntis eius veſtigia

in ſua paſſione ⁊ implẽtis verbũ ipſius.i.Qui vult venire

Poſt me ⁊c̃. Matth.xvi.ca. Eadem rone fit mentio ĩi hoc

pᷣſ. de pdicatione cum dicit: Pꝛopter qð locutus ſum. ⁊ nõ
in pꝛecedenti. nam pdicatio vlis ſingularis ſuit ĩ ecclia xwvi
ipſo pꝛecipiente: Euntes in mũdum vniuerſũ pꝛedicate eus ¶

Ed circa pſalinũ: redidi ꝓpter qð ⁊c inuehitur

burg. poſtil. di. eum nimis iudaigare:qꝛ ſeqᷓndo Ra.

ſa.exponit pᷣſ. illum de dauid poſuo in pſecutione filij

ſui abſalon. Et ad id vtit imaginatioe apud eũ ↄſueta:
videlʒ ꝙ pſalmi ſʒ ſẽſum eoꝝ pncipaleʒ ab auctoꝛe pn

cipalit intentũ dicti de xpᷣo vcl ecclia tanqᷓ de figuratis
De Datic tach de
een, –—figura exponi ñ
Alleluia. ¶ CcxvxI. debere: cuius op

Auücdate dñm oẽs gẽ poſitũ . ſepe oñ

m ↄſirmata ẽſr noſmia xicuſtodiam. nã
eb:ẽt vitaſ dñi manet ĩ einũ pꝛimo fm ſactos
DDdDdDdoctoes reqren⸗
dus ẽ ſcripture ſẽ

ſus verꝰ ſm ſignificationẽ vocũ vel rex qui ſi nihil ab⸗

ſurditatis hʒ vere lralis eſt:ẽt ſi modum figurãdi vel fi
gure teneat: cuʒhoc bñ ſtat ꝙ ſenſus ab auctoꝛe pᷣncipa
liter itentus ſit de figurato debita applicatiõe fca.⁊ qe

poſtil. ponit hic pᷣmum ſenſũ.ſ.figuratiuum:burg. aũt
ſequẽs gloſã magf̃alem ponit figuratum:io nec ille re/

cte dẽ iudaięare nec iſte xpᷣięare:cum vterq; ſᷣm debitaz

applicationem dicat veritatẽ:ille de figura:iſte de figu/⸗

rato. Illud ẽt qð hic dicit burg.de filio ancille coꝛꝛectũ

eeſt. ð.in pᷣſ. Inclina dſe. ¶ Plal. CxVI.
Augate onm. Huic pᷣſ.in tranſia.hiero.pᷣpo
¶nit᷑: Alleluia. ꝓ ti.qð ſigniſicat laudate deũ.

dẽ dei ꝓ aduentu ipſius xpᷣi:qͥ inſtituit vnam eccliaʒ ex
iudeis ⁊ gẽtibus ad dei gliam ⁊ honoꝛẽ:⁊ hoc mõ alle
gat apls ſcripturã hꝰ pᷣſ. Ro.xv.d.Dico.n.ieſum xpᷣm

miniſtrũ fuiſſe circũciſionis.i.pplłi iudaici ĩ fide iſtruẽ
di.⁊ poſtea ſubdit de gẽtilibus.gentes aũt ſup mia hoꝰ
noꝛare deũ ſicut ſcriptum ẽ. Pꝛopiea ↄfiteboꝛ tibiĩ gen
tibus ⁊c.⁊ ſeqtur iteꝝ:Laudate oẽs gentes dñm:⁊ ma
gnificate cũ oẽs ppli qð accipit᷑ex ĩ
puidẽs p̃ſ.in ſpᷣu dic: a ¶ Laudate dñʒ oẽs gentes.i.
fideʒ xpᷣi vocãdi. b ¶ Iau
date eum om.po.i.iudei in duodeciʒ tribub diuiſi:⁊ p

oẽs gentes ad xpᷣm vel a⸗

ponit gẽtiles iudeis:qꝛ pauci de iudeis pᷣmo crediderũt
⁊ multi de gẽtilibus:ſᷣm ꝙ dicit apls Ro.xi.Cecitas ex
pte ↄtigit in iſrł:donec plenitudo gentiuũ intraret:⁊ ſic
oiĩs iſrł ſaluus fieret:qꝛ iudei ↄuertent᷑ circa finẽ mũdi:

q iõ hic inuitant᷑ ad laudẽ poſt gẽtiles:⁊ pꝛedẽe laudis

ſbdit rõem. d. c ¶ Am ↄfirmata eſt ſup nos mia ey.

loquit᷑ de futo per modũ pꝛeiiti ppi certitudineʒ ꝓphe

tie.in aduentu.n.xpᷣi ⁊ no añ fuit mia dei ↄfirmata ꝑ

effectum q̃ ante expectabat᷑ per magnum deſiderium.

Et veri. do.i.ipſe xps qui dicit de ſeipſo ioh. xiiij.
Ego ſum via veritas ⁊ vita. e ¶ Manet in einũ. jᷣm
ꝙ dicit aplus heb. xiij. Jeſus xp̃s heri ⁊ hodie ipᷣe ⁊ in

lecula. ( In ſ. cvi. Taudate om. ¶ Additio.

Ste pᷣſ.cõtinuat᷑ cum pᷣcedenti. Nam poſtqᷓ;
pl. egit de ſtatu pmitiue ecclieiq maxime flo-
ruerunt martyres put dcʒ eſt. In hoc aut p̃ſ.
in quo quidẽ ſtatu gentilitas fuit iudeis adiũcta ſb cul-
tu vnius dei:iõ in hoc pᷣſ.cum dẽ: Oẽs gentes ⁊c. intel⸗
