=JèM octo perſone:⁊ qꝛ

—.... . iſta oñdũt infini⸗
tatẽ diuie potẽtie ↄcludit: Apud ipᷣm eſt foꝛtitudo.ↄñi
idẽ oñdit de ſapia.d.Et ſapia.qð declat.d. eno.

7 deci. ⁊c.pſecte ei ſapiẽi ẽ depᷣhẽdẽ aſtutiaꝭ ðcipiẽtiũ

⁊ ſimplicitates ab eis deceptoꝝ: oñi idem oñdit deↄſi
lio.d. s ¶ Adducit ↄſiliarios ĩ ſtultũ finẽ.qñ ſbtrahbẽ
do gr̃as ſuaj obnubilat᷑ eoꝝ intellectus:qͥ ↄſueuerũt da
re certa ↄſilia ⁊ ↄgrua ad finem intentũ:⁊ tũc dant ĩcõ/

grua:⁊ ſic ꝑueniut ad finẽ oppoſitũ:ſicut dẽ Eſaie.xix.

Sapiẽtes ↄſiliarij pharaonis dederũt ↄſiliũ iſipiẽs.

t ¶ Et iudices in ſtupoꝛem. hic accipiũtur iudices qui

ſolẽt bñ iudicare de agibilib:a iõ qn ↄriũ iudicij ſui ac
cidit ſtupẽt ⁊ admirãtur. v Valrchen regũ. Pic oſtẽ
dit p̃ᷣdicta applicãdo ĩ ſpeciali ad ſtar hoĩm: q vidẽtur
potioꝛes.d. Baltheñ reguʒ.i.virtutẽ eoꝝ militarẽ.ſ.ex
ercituz. Diſſoluit.qñ ðↄ ſpem humanam debellã
tur. y pꝛecingit fune renes eoꝛum. qñ ſic deuicti
ligati i captiuitatem ducuntur. 3ʒ ¶¶ Ducit ſacerdotes
ingloꝛios. quãdo ſimul ducũtur in captiuitatẽ cũ regi/
bus:ſicut ſacerdos ſummus fuit ductus ĩ captiuitatem

cũ ſedechia rege:a bñ dicit igloꝛios: qꝛ ſacerdotes ſolẽét

in pplo pꝛe ceteris honoꝛari: ſic ꝑ oppoſituʒ oñdit ca/
lamitatẽ eoꝝ:⁊ ſic pʒ ꝙ in deo ẽ foꝛtitudo:⁊ idem oſtẽ/
dit de conſilio dicẽs: a ( Et optimates ſupplantat. di
cuntur autem optimates optimi conſiliari: quos ſup⸗/

plantat inuoluendo eos in aſtutijs ſuis: ⁊ ſic dant inuti

le conſilium vel nociuum loco boni:conſequenter hoc
idem oſtẽdit de ſapientia dicẽs: b ¶ Tomutãs labiuz

veraciũ.i.eoꝛum qui ſolent vera loqui:ſicut philoſo

phi. quib' aliquãdo ꝓpt eoꝛum elatõem ſubtrahit lu-
mẽ cognitonis vere:⁊ ſic falia loquũtur:ſm ꝙ dicit:ad
Roma.j.dicentes ſe eſſe ſapientes ſtulti facti ſunt ⁊c̃.
c ¶ Et doctrinam ſenum auferẽs. eos infatuando pꝛe-

dicto modo:nõ ꝙ aliquãdo falſũ a deo mmirtatur in

tellectib eoꝛum:ſed qꝛ ex demeritis eoꝛũ ſubtrahit illu
ſtratõem ſuam: a ſiccadunt a veritate per ꝓpꝛium defe
ctũ. d ¶ Effundit deſpectõem ſuꝑ pꝛicipes. qñ auſert

eos a ſtatu honoꝛiſ:⁊ ſpij eos ill ꝗ byſuerot eio ſbiecti.

ſbe iſ⸗

hlan tins
Alſtndi

iſtlignf
. Sen

ſalt iut
bberirünne

(wirtanfn

ſoluui noe
aſtuic:
Cuibinurt

(gochrant

ſepiacnezdi
lupeie
fluutpe

iwiinl
ſiifunr i⸗
fnodipe
Phlttit
fnragatar

plirtpzi⸗
Mregeſtad

E

Ouſae
S
(sinmi

wo. (
mwi
üminn

linni
WNnen

Koñcit i

+
elnd. e
findenojdir
Nlüſnicii
kc uni
Wi; nͤchni
iſatdi
i Muii
gimud
S

fi Ni

Prhinii

uinnlni

o r

niat
huni

è

eas. ſicut fuit in

e ¶ Et eos qui oppꝛeſſi fuerãt. ꝑ violẽtiã pncipum.
i reuelat pfũ
da de tenebꝛis. auferendo incarceratos de imis carceri

f¶ Releuar.a ſubiectione eoꝝ. g

b' tenebꝛoſis. h ¶ Et pducit in lucẽ vmbꝛã moꝛtis.
i. hitantej q̃ſi i vmbꝛa moꝛtis ſi ſt inearcerati qͥ timẽt qͥ
tidie intfici:cuʒ ⁊
iſti pducũtur ĩ lu
cẽ qñ ex inſpato

ge iude quez eull tenebꝛis:et ꝓducit in luceʒ
moꝛadach extra vmbꝛã moꝛtis. Qui multi

xit de carcẽ: po/-

it de can plicat gẽtes:⁊ perdit eas:èᷣt
nẽs eũ int pᷣmos

ſubuerſaſ in integꝝ reſtituit

nlci Ses⸗ Qui ĩmutat coꝛ pncipum
ſicut fuit an diliuu ppli fre:et ðcipit eos:ũᷣt fru

ſtra ĩcedãt ꝑ inuiũ. NPalpa
büt qſi in tenebꝛis:⁊ nõ ilu

uiuz: vt hĩ geneß.
vj. R pdir

diluuio. l ( Et KLe: Errare eos ſa uaſi
ſubuer. in integ ebꝛios. CCa XIII.
reſtituit. ſicut ſuit Ccẽ oĩa hec ſᷣidit ocu
äliuid . e àudiuit auriſ mea
Oia iſta induxit ⁊ intellexi ſ. ingula. Scoum
iob: qꝛ delarant ſciam vr̃aʒ:⁊ ego noui: nec
magniudine; oi inlerioꝛ vfi ſuʒ. Sèd m̃ ad
uine potẽtie 1 p oſpotentẽ loãr:tct diſputa
füditate ſue ſaple oĩpotentẽ loq̃r:et diſputare

in deo ẽ intellig

rrertitudinẽ aſi· cuũ deo cupio:pᷣs voſ oſtẽ
lij: qꝛ nũqᷓ deficett dens fabꝛicatoꝛes mẽdacij
Rfine intedddo. —
m Almmn
tat. Hic oñdit V
in deo ẽ intelligetia qð maxie pʒp hoc ꝙ ad voluntatẽ
ſuã imutat intellectũ ⁊ volũtatẽ hominũ: ẽt maximo
ruʒ ſᷣm ꝙ dĩ pꝛouer. xxj. Coꝛ regis in mãu vñi quocũ
q; voluerit inclinabit illud: a ſic pʒ:ꝙ in coꝛdib' hoiuʒ
intime oꝑat᷑:⁊ h eſt qð dicit:Qui limutat coꝛ pncipum

ppli ire:⁊ ꝑ ↄñs ſubditoꝝ qui ſolent ſeq voluntate pn/

cipũ. n Et decipit eos.nõ ſic intelligẽdo ꝙ deceptio
directe ſit a deo:ſed qꝛ ſuo iuſto ludicio ſubtrahit lu-
mẽ ſuũ directiuũ:⁊ ſic hõ cadet in deceptionẽ ꝑ ꝓpᷣuʒ

defectũ. o Ut fruſtra icedãt p inuiũ.·qꝛ nõ pueniũt
ad finẽ intentũ. Errat ãt hõ duplicit.vno mõ ꝑ ignoꝛã/

tiã: ⁊ qtum ad hoc vicit: Palpabũt quaſi in tenebꝛis.
Alio mõ ꝑ paſſionẽ:⁊ q; ad hoc dic: p ( Et errare fa

ciet eos q̃ſi ebꝛios.paſſionati.n. ſi ſicut ebꝛij q alit᷑ iudi
rãt de agendis in ebꝛietate poſiti:⁊ extra:ſic ẽt paſſio

nati alit᷑ iudicãt:qñ ſt extra paſſionẽ qᷓ; paſſione deten

ti: ſicut irat inq talis iudicat ſe vindicãdũ: ſedara ãt
ira iudicat tpᷣs ⁊ locũ expectäduũ. C..XIIII.

Cce oĩa. Poſtq; iob arguit amicoꝝ ſuoꝝ iactã
ia:hic excludit eoꝝ: falſã ſniam:⁊ p eã ꝓponit:

ꝛ⁊ puniẽdã pᷣdicit:ibi Audite ;. 3*eã oñdit: ibi Tacete

pauliſper. Circa pᷣotinuat dcã aßecene⸗ ad hoc

eArguens amicoꝝ pᷣſũptionẽ.d. a ¶ Ecce oĩa.q̃ pꝛedcã
ſt de foꝛtitudine diuina:ſapia ep:ↄſilio:⁊ intelligentia.

b ¶ Uidit oculus me p effect pᷣdictos. c ¶ Et audi-
uit auris mea. a doctoꝛibꝰ:iõ ſubdit: dł Scðʒ ſciaz
vꝛam ⁊ ego noui.⁊ iõ in hoc nõ poteſtis vos pᷣferre mi
hi⁊ me deſpicẽ. e ¶ Sed tñ ad oipotentẽ loq̃r. ꝑ de⸗
uota oꝛonẽ:qꝛ tꝑe oꝛõis hõ cũ deo loquis. f ¶ Et di

ſputare cũ deo cupio.nõ temerarie epfcã arguẽdo: ſed

hũilii vitatẽ inquirẽdo.q.d.ipſe in diſputãdo ↄ me nõ

Nq cultoꝛeſ puerſoꝝ dogma

è&cos ꝗ oppᷣſſi fuerant rle æ. eſpuen ogm.
tũ. Atq; utinã taceretis: ut

mini dolos: Nungd facie
epaccipii:⁊ ꝓ deo iudicare

vt hõ vr̃is fraudulẽtijſ. Jpẽ

dito faciem eius accipitis.

vtet᷑ vbis pũgitiuis ⁊ mendacibꝰſicut ⁊ voſj:vñ ſubditur:
g ¶ Pꝛi vos oñ.fabꝛi.mẽdacij ⁊c̃.vt at patebit infra: añqᷓ
incipet diſputare cũ deo:oſtendit eos fabꝛicatoꝛes menda⸗
cqj:ſed oiſputãdo cũ deo oñdit eos cultoꝛes peruerſoꝝ do⸗

gmatũ ſił tꝑe:ſed pꝛi voce ⁊ intentioe:intẽdebat.n. dẽclara
rre eoꝝ falſa ſniam p
illã diſputationeʒ: 7
ſic fem ẽ finalit:vt hĩ
j.vlti.c.qñ dñs det᷑
minãdo qoneʒ dixit

„ „ — „— K
putaremini eẽ ſapiẽtes. Auů ipi elipha: Jrat'ẽ fu⸗

dite ergo conectiões meas roꝛ mo in te: ꝛ in du⸗
2 iudiciũ labioꝝꝑ meoꝑ at san cos oezam
tendite ndi locutit coꝛa m
tendite. Nunqd de indiget mecta ſicut ſerum enj

vr̃o mẽdacio:vtꝓ illo loꝗq hob⸗ is ſublitur:
¶ Atq; vtinã tace
ret. ab iniun j8 7 fals
nitimi Aüut placebit ei quf inde 1 ſadlitte Dim
celare nihil põt:aut ðcipiet illud Pꝛouer xvij.
aud EStul:t ſi tacuerit ſapi
vos arguet:qͥniaʒ in abſcõ ens reputabitur.
cic Tr ido
Stãtim vt ſe commouerit: ez falitate io

turbàbit vos:᷑t terroꝛ eius do puniendã.·d. Au-
irruet ſuper vos. Mẽmo/ dite ergo coꝛꝛectioes
ria veſtra cõparabitur cine meas ceſſando a pdi

ctis ad euitandũ pe⸗

. „ 9 — „
ri: t redigent in lutũ cerui naʒ diuine vltiõis:

ces veſtre. Tacetẽ pauliſp: ꝓin pꝛedici peccaue
qd de' indigʒ vio mẽ
dacio ⁊c̃.illa eni q̃ di

xerãt oſtẽderant ſe dixiſſe ad defendendã diuinaʒ iuſticiã:

qð ñ eſt nece cuʒ alii poſſet defẽdi. l¶ Nuquid faciẽ e ac

cipitis q̃ſi iudicantes ꝓ ei parte ei iuſticiã ꝑ falſa defenden
er ſuccehl ei. ꝗ. d. iſtud ñ placet ei ſed diſplicʒ
ſolet ãt alicui hoĩ placẽ defenſio cauſe ſue ꝑꝑ ignoꝛantia:

qꝛ credit eã eẽ iuſtã:ſʒ hoc eſt in deo ipoſſibile:qꝛ nihil pot

eũ latẽ. n ¶ Aut decipiet᷑ vt hõ vãis fraudulentijs. ho.n.
aliqñ deceptus fraudulentijs aduocatoꝝ vult defenſioneʒ

caulſe ſue: qð tñ a pn nolebat:ſed hoc no põt eẽ in deo: qui

nõ põt ðcipi ab aliq: iõ ſubdit. p ¶ Iple vos arguet. tanq
malos. 4 1 m in abſcõdito faciẽ ei accipitis.ille.n.i ab

ſcondito faciẽ alicuius accipit in iudicio:qui ꝓ eo loqꝗtõ cõ

„ „ „ „ „ „ 1 *)
ſciam:ſic faciebant iſti:qꝛ ſcãm vitã iob nouerant ⁊ et inno

pꝛobandũ diuinã luſticiã

de deo ad modũ hoij:qui

centia:⁊ tñ eũ ↄdẽnabãt q̃ſi ad a
r¶ Stati vt ſe ↄmouerit.loqui

qñ ↄmouet ira punit: tñ talij motio ire nõ eſt in deo:ſed ſibi

att ibuit ſilitudinarie: ppꝑ effectũ punitiõis:io ſubdik:
8¶Turbabit vos. ꝑ penam inflictã. t ¶ Et troꝛ ei irruet

ſupꝑ vos. timentes adhuc amplioꝛeʒ vobis penã inferendã.
v ¶ Memoꝛia vꝛa ↄpabit᷑ cineri.qui cito ꝑ ventu diſper /
git᷑ ⁊ nõ apparet.hoc dicit iob õ dem ſophar: qui ſupꝛa di
xerat bonum hoĩs remanẽ p moꝛtẽ:inqꝙ; manet ibona me
moꝛia hominũ:q.diſtud qð reputatis bonũ: nõ erit vobij
poſt moꝛtẽ. x ¶ Et redigent ĩ lutũ ceruices vꝛe.qs mique
erexiſtis me. y ¶ Eacer epauliſper. Hic ↄnr oſtẽdit iob,
amicoꝛ ſi uoꝝ falſitatẽ:⁊ pᷣmo oſtedit eos fabꝛicatoꝛes mẽ
mẽdacij:⁊ 2 cultoꝛes puerſe doctrine:ibi Audite fmonem.
Circa pſciendũ ꝙ ipſi falſo arguebãt iob de ĩpatiẽtia vltra
modũ: de deſpatioe:eo ꝙ a pn dixerat: Dereat dies in qᷓ
natſũ. ⁊ vtrũq; iob oñdit falſũ:p iducẽs eos ad audiẽtiam
di. Y¶¶ Tacete pauliſꝑ vt loãr. Iʒ. n. aduerſario ſt gaue

ctrina:hic oñdit eãs a

°
ℳ*

SaRergs

diu audire:tñ modicũ nõ dʒ ſibi eẽ graue. ʒ ¶ Qocũq; mi

hi mens ſuggeſſerit.q.d.nõ detinebo tpᷣs in ↄponẽdo vba

oꝛnata falſitatẽ coloꝛantia:ſed ſtati pferã qð hẽo ĩ coꝛde ſʒ

. —

diſputationẽ: ⁊ pᷣ oñdit ppoin ſe ſingularii:2in alijs
hoib cõiter ſe.c.pin duas:qꝛ h oñndit ſe flagellatum a
deo nõ ꝑꝑ culpã:⁊ inuenit verã cam:ibi Poſuiſti. Cir

vitatẽ. ↄſequent ondit eos falſũ dixiſſe iponẽtes ei ĩpatiẽtis

canina.d. a (¶ Auare lacero cames meas dẽtib meis. q.
d iq̃ eſt cã:ꝙ ex ipatiẽ

tia videoꝛ lacerae car
nes meas: ſicut vos
mihi imponitis:

b ¶ Et aiam meam
poꝛto in mani.meis.

i.vitã meã non curo

amittere ꝑ deſpatioʒ

ſic illud qð poꝛtat᷑ in
manib videt᷑ exponi
raptoꝛibus:ſm illud
greg. homel.xxxvij.

Depꝛedari ðſiderãt:

qui theſauꝝ ĩ via pu
blice poꝛtãt.q.di.iſta
q̃ mihi iponitis falſa

ſunt:i o ſubdit:
c¶Etiã ſi occi. me.

qð eſt vltimũ iribile.
d ¶ In ipſo ſpabo.
de ſũmo bono ꝑ ipᷣm
in futura vita ↄſequẽ
do:ſʒ qꝛ ſpes ſine me

ritis no eſt ſpes ſed p ⸗

ſũptio:ideo ſubdit:

e¶ Uerũtñ vias me

n oſpectu e arguã. veracit coꝛꝛigendo: ſi eſt ibi aliqd
tipſe eri luato⸗ me'.qꝛ eſt ſaluatoꝛ fide

culpabile. g C.
liũ ⁊ nõ fictoꝝ ideo:
piẽs ab eo ſalutẽ: i

rius ſanctitatẽ. k ¶⸗

vt loq̃r:qdᷣcuůnq; mihi mẽs

ſuggeſſerit. Quãre lacero

carnes meas dẽtib meis ⁊

aiam meã poꝛto in manib/
meis:Etiaʒ ſi occiderit me
in ipᷣõò ſpabo. Verũtñ vias

meas ĩ ↄſpẽctu e arguã: èt
ipſe erit ſaluatoꝛ me. Nõn

eni veniet in ſpectu el dĩs
hypocrita. Auüdite ſermo/

nẽ meũ:èt enigmata pcipitẽ
auribꝰvr̃is.Si fuero iudica
bᷣ:ſcio ꝙ iuſt iueniar. Quis
eſt q iudicet᷑ mecũ: Neniat
OQũar̃ tacẽſ ↄoſumoꝛ:Duũᷣo

—

tm ne ſacias mihi:⁊ tunca

ſacie tua ñ abſcõdar. Mã⸗

Nõ.n. veniet in cõſpectu ei.reci

Ois hypocrita. ꝗᷣfalſo ptendit exte-
Audite. Lõſequent oñdit eos cultoꝛe⸗

puerſoꝝ dogmatũ:qꝛ negabãt vitã futurã:⁊ ex hoc ↄñr di

cebant opa vtutũ in pñti vita ꝓſperitate tpali pꝛemiari:⁊
peccata afflictiõib puniri:⁊ ſic vlter oicebat ipᷣm iob a ðᷣo
ꝓ peccatis flagellatũ. Falſitatẽ ãt eoꝝ oñdit iob p modum

cuiuſdã diſputatõis cũ deo:eo mõ qͥ dixerat ſupꝛa Diſputa
re cũ deo cupio.⁊ iõ pꝰ modus hdiſputatiõis tangit᷑:⁊ di

ſputationẽ aggredit᷑:ibi Quatas hẽo.Circa pᷣinducit ami
cos ſuos ꝗd attetionẽ.d. k ¶ Audite monẽ meñ.taq ve
rum: I Et enigmata.i.obſcura ⁊ difficilia intellectu:
m ¶ Percipite auribvãis. iſta. n.duo inducũt ad attẽtiõʒ

dicendoꝝ ſ.veritas eoꝝ ad repꝛobandũ falſitatẽ:a obſcuri
tas ſiue difficultas ad exercitandũ intellectũ. n ¶ Si ſue.
iudica.ſcio ꝙ iuſtus inueniar.i.ſi de doctrina quã ſuſtineo
tanqꝙ; verã det᷑ iudiciũ:ſcio ꝙ appꝛobabit᷑ tãqᷓ vera:⁊ ſic da
bit ꝓ me ſnia:qð oñdit in ſine libꝛi:vbi dic dnj ad diſputan

tes q iob: Nõ eſtis locuti rectũ oꝛã me ſicut ſuꝰmeus iob.

p(¶ Ueniat.ſ. ad diuinũ iudiciũ. q ¶ Quare tacẽs conſu⸗
moꝛ.qñ.n. hõ afflict tacẽdo celat afflictionẽ ſuã interõ:ma
gis affligit᷑ q; ſi exiius appeat loq̃ndo:⁊ vt hẽat ↄſtantiã lo⸗
quẽdi ſubdit loquẽs ad dñũm: r ¶ Duo tm ⁊c᷑.a facie tua
anc rsloer ↄſtantiã loquẽdi:⁊a q̃ ſi illa oſtendit:

8 anũ tuã longe lac a me.ceſſando a pñti afflictione:

t UEt ſoꝛinido tua ñ me terreat.de ſutura pena infligẽda:
iſta.n. duo ſolẽt hoĩem ipedire a ↄſtanti locutiõe.ſ.doloꝛ ꝭ

pñti malo:⁊ timoꝛ de futuro. v¶ Uoca me ⁊ ego rñ.tibi.
q.d.duobpᷣdictis amotis patſũ diſputare tenendo ptẽ op
ponẽtis vel rñdenti

s eſt qͥ iudicet mecũ. volẽs ſuſtinẽ ꝑtẽ oppoſitam:

onetie qualit at iſta diſputatio ſit licita dem
luit in pn hy. c. x ¶ Quatas hẽo ⁊c.· Hic ↄfr aggredit᷑ iob

ca pᷣfacit talẽ rõem:ſi flagellatio in vita pnti eẽt tm ꝓ
culpa pᷣterita:ſeqret ꝙ deberet coꝛꝛñdere pctõ:⁊ nõ ex⸗

cedẽ:alit videret

. iniuſticia eẽ in ðo .
mido tua nõ me freat. Ho iob ar erar lcius
⸗ tihi: ſue innocẽtie: ⁊ p
ca me:⁊ ego rñdebo tibi:/ ñs ſciebat alfli⸗

gut certe loqr: 7 tu reſpõde ee Actions ſuã culpa

mihi. Qu qtal hẽo ũiqtateſ Npeꝛeiitq excedẽ: io
t pct: ſcelẽra mea àtq; de ad excludedi fal
licta öñde mibi. Cur ſaciey iederehhrut
tuã abſcõdis: et arbitraris p modũ bumilis

me uũimicũ tuũ:Cõtr foliũ inquiſitionis.

qð vẽto rapit᷑ bñdis poten x¶ Quãtaj bio
tiã tuã:⁊ ſtipulã ſiccã perſe/ nlrarer l er
ꝗris. Sẽribie. n. ð me ama ftnte iuſtleau.

ritudies:ẽt ↄſumere me vii
pctis adoleſcẽtie mee. NMõ
ſuiſti in neruo pedẽ meũ:⁊
obſeruaſti oẽs ſemitas me
ct veſtigia pedũ meoꝛuʒ
ↄſideraſti.Quni q̃ſi putredo
ↄſumẽduſ ſũ:et q̃ veſtimtũ

y¶ Et pctã.i me

peccata gule ⁊ lu
xurie ⁊ huiuſmo
di: 3ʒ (¶ Scelera
mea. ) deü vmiſ
ſa:vt blaſphemia
2 huiuſmodi:
a ¶ Atq; ölicta. i.

ſionẽ:a iõ dicunt᷑ delicta q̃i derelicta:⁊ ad iſta q̃ttuoꝛ re
ducunt᷑ oĩa alia pctã: b ſi oñdere) ma
nifeſte apperet oibꝰꝙ nõ ſũ a te flagellat tin ꝑꝑ culpam
ſed pꝑ aliã cãm.ſ.ſapiĩe tue diſpoſitionẽ:qꝛ
in iob talia ⁊ tã grauia pctã:io ſubdit᷑: c
tuã abſcõdis.me nõ exaudiẽdo: d

ur facieʒ

tuũ.i. ab alijs arbitrari facis:d igrant ꝓuidentie tue aſt i
liũ:qꝛ modus humanẽ grauare aduerſariũ ſuũ: ⁊ qda
poſſet dici lere. vt in te oñdat potentiã ſua:h're
Z

mouet. d. e ¶ Totra foliũ qð vento rapit᷑i. me qᷣ ſũ
nullomomẽti ⁊ vtutis: f ¶ Oñndis potẽtis tuã.qo.h
nõ decet magnificentiã tuã:ſic nõ decet hoiem robuſtiſ
ſimũ expiri vires ſuas ↄ pueꝝ: g Scribis. n. 3 me
amaritudies. ꝑ tuas flagellatioões:⁊ p h qð dicit: Scri
bis. oñdit talia fieri nõ a caſu:ſed ex oꝛdie diuine ſapie:

h ¶ Et ↄſumere me vis pec. adole. mee. q. d. l adoleſcẽ
tiam meã nõ tranſieri abſq; pctis: tñ rõe iuuẽtutis illa
magis ſi pᷣm tuã mißicoꝛdia ↄdonãda:q tã grauit pun
ſue flagellatiõis a deo no ſuit

enda:⁊ ſic inuit iob

—

tm culpa pꝛetita. i ¶ Poſuimmi. Dic innuit q ſit va ca:

hanc inqrit ex ſpali cura dei circa ſe.d. Poſuiſti ĩ ner
uo pedẽ meũ. nerii iſte intelligit lex oiuine iuſticie: qua
ens iob tenebat ligata:ne diuerteret a deo per peta:
easi oẽs act meos vſq;

bbuaſti oẽs ſanike
ad minimũ ↄſideràdo. l ¶ Et veſtigia pech 5
ſideraſti.i oẽs circũſtantias actuũ põderaſti. q. d. hoc ñ

eẽt niſi in me eẽt aliqd notabile ſtabile:qꝛ ad ſapientẽ

nõ pertinet hĩe tantã curã ⁊ diligentiã de re vil ⁊ inſta

bili cuiuſmodi ſũ a ꝑte coꝛpis:io ſubdit: im &ql⸗ Ma
putredo ↄſumendus ſũ per moꝛtẽ. n¶ Et qi velu. qo

comedit᷑ a tinea.qꝛ vᷣmes naſcunt᷑ de camne moꝛtua e⸗

coꝛꝛodẽtes:ſicut tinea de veſte quã coꝛꝛodit:⁊ ex hoc ſe

quit ꝙ in hoie pter coꝛpus eſt alidd notabile a ſtabile

.(.intellectual aia:rõe cdeus hʒ ſpalẽ curaʒ de hoibus

ↄmiſſa:ſicut ſunt

pctã pcepta af/
firmatiua ꝑ omii

ſide mihi.i.ſi oñderejma

t arbi. me ümi.

Et veſtigia pedũ meoꝝ cõ

“

a bon
nntſni
cnpr
acſtutie
ſtund
Nmigtnen
enihti
nopdit⸗
niſetpilis
ſſtlineppnerl
neithoſott
Pefrüin
ſnire wibt
Porligld
ſiocrend
onmtine⸗
ſbenn
Reuin,
ozeri
Manidi
entinuli
Nennnte
lrnbit
Pricilumt
Mingeſuge
finnirhen
nirſuucſt⸗
Kioiöcsis
Panpſchnd
ſertoercb⸗
nigboelo
olamnes
ſoreinenn
nb'neis
ſüinman
Gtonen
nhamnezi
unnotäreti
ſſeneia
nnßen
Narin
ſhmmiſn
Itdir⸗
laſtee
nntitfe
fimn
raoſen
lntene⸗
nmicn
Ktinſeen
Munh
Kſilre

2266
Job xi .
ni⸗ puidendo eis in futuro pᷣmia p meritis: ⁊ ſupplicia QOnmo natus. Hic oñr ſanctus iob qò in ſe declara-
n peccatis: ⁊ hec eſt vera ca flagellatiois ſancti iob:vt perr ½ uerat ſpaliter: declarat in alijs hoibgeneraliter: 2
eii atientie meritũ acquireretur ſibi glie augnentum. 55'oeclarat pꝛo om: veuacuat dem oppoſitum: ibi
i n. c.xiij. vbi dĩ in poſtil. Qocũq; mens ſuggeſſerit. Mons cadens. Circa pvoſtendit ꝙ in hoie aliquid ſit poſt
A ꝗ. d. nõ detinebo tps in ↄponendo verba.¶ ädino. moꝛtẽ remanẽs.ſ.rõalis aia:ꝛ pmoꝛtẽ eſt pꝛemiatio red-
in Um iob denda:ibi Bꝛeues. 3*
ine in multis ”ͦͦùW—M⸗ẽ 8x HM oñdit ꝙ ex hoc reſur
ſend paſſibus q comedit᷑ a tinea X. réoculos tuoſ: etadducere rectio pomis eſt expe
SüH boalaun ſe r PDmò nat de muliere eũ tecũ iĩ iudiciũ:Quũis pot — 3
ni⸗ e iezn gnge I. bauul viuẽs tpe rẽplet facẽ mundũ de imundo cõ qã ſi ſedaibi Qut
ſpem hois in alia mult lſerijs. Qüi qſi flos ceptu ſeie: Nõnẽ tu ꝗq ſolus ſi recedat. Pꝛimũ ãt
mie vita: vt cum dicit egredlit et pterit:᷑t fugit ve· es: Bꝛeues dies hoiſſi:nu declarat in hoie gene
nihin riij ca, hõ cum lut vmbꝛa:èt nũq; in ede mer mẽſiũ ei apud te ẽ. Cõ raliter eommo a derle
iin m eoſumpp:vbi ſtatu pmanet. Et dignům ſtituiſti imios ei q pꝛetiri iñ per vilitate Q per
tee Gqꝙ cõſumpr: vbi 1. He 14. uI uſ PeeII ſ. per vilitatez 27 per
eie quelo eſteet ibidẽ ducil ſuꝑ huiuſcemodi api poterũt. Recede paululuʒ iſtabillitatẽ hominis
Am b' pauca: Dõ c,ö YAHSparte corpis⸗tame
inüit doꝛmierirnone .— .«. ub alüs verbis: iſte
itne ſurget ⁊c. ex quib“æ alijs ſilibqͥ nõ ſm ꝓpam opionem eniz liber rhetoricus eſt:vt dem eſt ſupꝛa:cuius modus eſt
⸗ ſed alioꝝ dicebat: quidã hebꝛeoꝝ aſſerũt ipʒʒ hereticũ acd eanð ſniam plures adducere ſilitudines: ⁊ idẽ replicare
Rii fuiſſe:ͥ falſitas in hoc loco detegit:cũ ſpem ſuã mani h alia verba ad maioꝛẽ exaggerationẽ ſeu declarationẽ:iẽ
—— feſtiſſime ponat in den p hanc vitã.d. Etiã ſi occiderit igit᷑: ac¶ Põ natus de muliere. tãqᷓ de re fragili. b¶ Bꝛe
“ me in ipſo ſperabo:q vba ↄtinuant᷑ cũ pᷣcedentibus ſic: ui viuẽs e gralia aialia ⁊ aues nali curſu diutius viuunt
Poſti. n. aduerſarios rephenderat de hoc ꝙ niteban c¶ Replet multis miſerijs... caloꝛe:frigoꝛe: fame:ſiti: inir·
n excuſare deũ ab iniuſticia ꝑ ſua mẽdacia: de qͥ dixerat mitatib: ⁊ huiuſmodi ꝑp peccatũ aim Paret, d CQui
hntitn ſupꝛa:Nũquid de indiget vo mendacio: vt ꝓp illo loj quaſi flos egredit. in iuuẽtute. e ¶ Et ↄterit.ĩ ſenectute vl
tgüi mini dolos ⁊c̃ dixit ꝙ potideo diſplicebat: ⁊ merebãf 1infirmitate ſupueniete. f¶ Et ſugit velut vmbꝛa. qꝛ cito
na a deo puniri:de ͤ dicit: Aut placebit ei:cui celari nihi tranſit ẽt ↄtinue ei vita. g ¶ Et nunq in eodẽ ſtatu yma.
Meda põt ⁊c. ipſe vos arguet c. Cõſequẽter ẽt oñdit:ꝙ illu nõ eſt ꝑ hoc intelligendũ:ꝙ ſit in ↄtinua mutatioõe ſicut pe
a)ſagut in qͥ aduerſarij ponebãt ſpem pꝰhãc vitã.ſ.in memoꝛia nebat eraclitus:vt hẽ.iii.metaphy. ſed qꝛ hõ nõ eſt diu in
fmmmudan hoiuʒ:erat qͥd vanũ de q; dixit:Et memoꝛia via ↄpabi eadẽ diſpoſitiõe ſʒ coꝛpus:qꝛ mõ eſt ſanus:mõ infirmus:⁊ .
utulſtgin tur cineri c.qd.memoꝛia quã dicit eẽ ſpectandã poſt ſic de alijs diſpoſitionibꝰ:nec ẽt ſimn animã:qꝛ modo gaud,;
hilleim osc vita nulla eſt. Coſequẽter vult apire mentẽ ſuã cla mõ triſtatur. h ¶ Et dignũ ducis.i.reputas dignum.
Arnge⸗ re:⁊ vt redderet eos attentos pꝛemittit.d. Tacete pauu i¶ Sup huiuſcemõi.i.ſuꝑ rẽ tã fragilẽ ⁊ iſtabilẽ. kClipe
egi liſper vt loqr ⁊ ne locutionẽ ſuã in hoc loco eſtimarent rire oculos tuos.ad ei directionẽ per phibitiones ⁊ pꝛece
Cr foꝛe ſictã ſeu verboꝝ apparatu mixtã:ſubdit: Qocũqʒ pta:vt a malis retrahat:⁊ in bonis dirigat᷑. ¶ Et addu-
(Smmnd mihi mens ſuggeſſerit. q. d. in hoc loq̃r vobis vitatem cere eũ tecũ in iudiciũ.i.punire eũ ꝓ malis:⁊ pᷣmiare ꝓ bo
nidnun quã in mẽte hẽo:ſublato qcũq; figmẽto:q̃ quið vitas ꝗᷓ nis.q.d.per tuã puidentiã nõ ſic facis alijs creaturis caren
hnini ſi in mẽte ſua vᷣſabat᷑ circa maʒ de q̃ agebat᷑ eſt iſta.ſꝙ oẽ tib' rõne:ex quo ↄcludit᷑ in hoie eẽ aliquid ſpũale ⁊ imoꝛ⸗
pmti ii afflictiões q́s patiebat᷑ a deo q̃ acerrime erant:ẽt ſi atti tale rõe cuius deus hʒ tantã diligentiã de hoĩe:⁊ qꝛ illuda
wrwti gerent vſq; ad moꝛtẽ ꝑ ſua toꝛmẽta violẽter inflicta pa pncipio ceptionis inficit᷑ oꝛiginali peccato:ideo ſubdit:
wiin tiẽter tolerabat expectãdo a deo pmoꝛtẽ ſuã remũera m ¶ Quis põt facere mundũ de imundo ↄceptũ ſemie.qꝛ
R tionẽ:⁊ hoc ſonãt vba ei cũ dicit interrogatiue:Quare hoõ oꝛiginale peccatũ trahit per hoc:ꝙ ab adã ſᷣm ratione,z
(r lacero carnes meas dentibus meis.i. q eſt ca finalis in ſeminalẽ deſcendit. n ¶ Tone tu qui ſolus es.q.d.nõ ſo⸗/
mpeun mente mea mee laceratiois:ſᷣm qua aiam meã poꝛto i ll habuiſti diligentiã de humana natura in ſua conditõne
taruit manibmeis.i.qꝛ ex vi afflictionũ aia erat ꝓpe exitum dãdo ei aiam imoꝛtalẽ:ſed ẽt in emũdatione eiᷣ ab oꝛigiali
ati ac ſi eẽt in manib' iã quodãmõ extra coꝛpus: ad qua, peccato:ad c'emũdationẽ de'ſemp dedit remediũ a pᷣnca
jignbln introgationẽ rñdit: Etiã ſi occiderit me in ipſo ſperabo ſus pꝛimi hoĩs. o ¶ Bꝛeues dies. Hic oñr oſtendit ꝙ rõne
iufüran q.d.ſpes mea ẽ in ipſo deo me affligente quẽ expecto re aie imoꝛtalis remanet vita pꝰmoꝛtẽ:⁊ pᷣmiatio meritoꝝ: ⁊
Mimmnn mũeratoꝛẽ: etiã ſi ipſe me occidat ꝑ iſta toꝛmẽta. Sʒ qi prepetit de bꝛeuitate hvite:⁊ pʒ ir̃a vſq; ibi: p ¶ Conſti
mtitnb⸗ Peſierdicle ab aduerſarijs:ſi tu tantã ſpem in deo ha tuiſti iminos eius qui pꝛeteriri nõ poterunt. Iſta ↄſtitutio
tadoi ꝛcur rephendis er iudicia õ te:pꝑ qruloſas locutiões dupliciter põt intelligi.vno mõ pꝛout eſt in diuina oꝛdina
uirii, vt pʒſupꝛa a infra multipliciter. Ad hoc rñdet decla tione:⁊ ſic tmini vite hois pᷣteriri nõ pñt anticipãdo vel dif
1oNN rado mentẽ ſuã ꝓut: dixerat:Qõcunq; mihi mens ſug ferendo:qꝛ eius puidentia eſt infallibilis.Allio mõ vt eſt in
5 VNtrſ geſſerit dicã c. verũtũ vias meas in ↄſpectu e arguàa: effectu exterioꝛi:ini ex nãlib cauſis eſt aliquis periodus
glinle cupſenſus eſt: In oibꝰ ꝓclamationib meis nõ arguo vi certus vite hoĩs:⁊ in aliquibus maioꝛ ⁊ minoꝛ:pm varieta
egpe⸗ as dei:q oẽs ſt iuſticia ⁊ vitas:ſed vias meas arguo: v tcẽ oplexionis:⁊ ſᷣm hoc mmini vite humane antier . R
ienttn⸗ ſciã ſi foꝛte per aliquã viã meã deũ offendi.⁊ notanter ꝓ malũ regimẽ:gladiũ:vel alia occaſiõʒ. q ¶ Recede pau
tii e⸗ dicit: in ↄoſpectu eᷣ.q.d.nõ in ↄſpectu vio:qui nõ recte lulũ ab eo.vitalẽ motũ vel ſpũm nõ influẽdo als ↄferendo
4 iudicatis: nec intioꝛa ſpicitis: ſed in ↄſpectu eius: qui ſicut.n.ſol ꝑ ſuã pꝛeſentiã eſt cauſa lumis in aere radios in
Hſſct⸗ intuet coꝛ:⁊ recte iudicat:de qͥ p pauca dicit:Nõ eni ve ffuendo:ſic deus eſt cã vite vitalẽ ſpm ↄferendo: ⁊ iõ ſicut
nrnrnn . nit in ↄſpectu eius ois hypocrita.quid aũt ſit illud qõ receſſus ſolis eſt cã noctis:ſic talis receſſus dei ſuo mõ ẽ cõ
. Kiln ſperat in deo p moꝛtẽ ſeu occiſionẽ ſtati ſubiungit: Jpe moꝛtis:⁊ iõ dicit: q ¶ Necede paululũ ab eo vt qeſcat.q.
lete erit ſaluatoꝛ meus.ſ.pmoꝛtem ſeu occiſionem in ſutu .ex qͥ vita bumana eſt tã bꝛeuis ⁊ inſtabilis ⁊ ſubiecta mi
irk⸗ ro per eternam ſalutem. ¶ XIII. ſerijs: meli'eſt ſibi vt quieſcat ꝑ moꝛtẽ nõ ad ſemper quia
e E 2

R M̃D̃UWGU—ð

iber

L „ % ag ò dD ie e „₰,mE 2 % 2 „. 6e5 e8 “ ,enopo⸗
moꝛ:s p ſe nõ eſt appetibilis:ſed rõe pᷣmi ſeqntis:iõ ſequi:: modũ ðſidert diẽ: Quij mihi hꝰ?. vt ĩ ifer. pt. me.i. ĩli iir
. Donec optata veniat.i.merces ꝑ ſe appetẽda:iõ ſubdit bo ſcõꝝ patxꝝ ſp tua ꝓtectõe:eo ꝙ ibi exñtej ſecuri erãt na u
t ſicut mercẽnarij dies ei Dies.n. mercẽnarij nõ ſt ap de ſua ſutura felicitate: f (¶Et abſcõdas me.a mal h uuhi
petibiles rõe laboꝛis:ſed rõe mercedis p laboꝛẽ recipiende: vite: g ¶ Donec pertranſeat furoꝛ tu.i. flagella piitis inani
iõ dies optata mercẽnarij ẽ dies expectata ꝓ pᷣmio hñdo: vite que ex ira tua vidẽt᷑ pꝛocedere:tamẽ ira non eſt in nhind 4
eoð mõ tpᷣs vite b—·? deo niſi ſimilitu⸗ Gininih
ſentis nõ eſt tᷣs opta . .. . inarie: vt oez eſt nal.
tũ a vinis ſanctis: ſecd ab eo ÿt geſcat donec opta furoꝛ tu:ct cõſtituas mihi .S. hb ¶ Et coſti nin
iß⸗ iefaneoan 1 vẽiat: &t ſicut mercẽnarij tps ĩ qͥ recoꝛdern mei: Pu⸗ rerae gits ie emiu
Adis:et qꝛ pfecra rerri· dies eius. Lignuͤz hy ſpeyZ. taſne moꝛiuus hõ rurſũ vi ts reſurrecnois tenuſun
butio no eſt in aia ſiñ Si pciſuʒ fuerit:rurſuʒ vire uet:Cunctis diebꝰ ꝗb nũc in quo videbitur inn
ccoꝛpe: ad q infoꝛmẽ ſcit: ⁊ rami er pullulant. Si milito:expecto donẽc yeni deu moꝛtuor re ennin
zß ninelinati ſenuerit in fra radix es: in at imutatio mea. Aocůbis rta ke auorun ſalri
rareſurrectione. puluẽ emoꝛtu fuerit runc me: tt ego reſpõdebo tibi. tus dimiſerat tã arſch⸗
t (Mignuz hʒ ſpem. illd: ad odoꝛẽ aq gemmiabit Qpéri manuũ tuaꝝ poꝛꝛi diu in terra: 1 9 ſinge
Pic ↄñnt oñdit reſur ct faciet comã q̃ſi cũ pᷣmuʒ ges dexterã. Lũ quidð greſ ſit bec intetio ſus n .
rectionẽ hois futurã. plantatũ ẽ᷑. Hõ vò cũ moꝛ ſus meos dinumeraſti:ſèd oſtendit dicens: lee⸗
⁊ facit talẽ rõʒ: hõ cä tyr Ee d T 35 7 iame in„ i(Putalne moꝛ gtü k
ſit nobilifſima creatu tu fuerit:et nudat᷑ atq; ↄſũ pce peccatis meis. Signa tuuj homo rurſũ inlnhi
ra in inferioꝛib nõ ? pł:ubi qſo eſt:Qũo ſi reca· ſſti q̃ſi i ſacculo delicta mea viuet. q. di. tenen gulkmn
deterioꝛis ↄditiois li cdant aq de mari:⁊ fluuius ſed curaſti iniqtat meam. dũ finniter qſi. mnii
gno:qð hʒtm̃ vitam vacueſact᷑ᷣ areſcat:ſiè hõ c’n Mons cadẽs defluit: et ſa iõ ſubdit: EKůü ninlmn
vegetabilẽ:eẽt at Dete d „ „C . ſi . D 0 ũ traſfe de oſ L ctis diebus quibꝰ ſantnep forte
rioꝛis ↄditõis ſi nega ꝛmierit non relurg. 0à xu tralfert de loco luo. d nunc milito.i. in Kando
ret oĩo reſurrectio:-: nẽc atterat᷑ celü nõ euigila⸗ pides excauant aque: Et al⸗ vita pñti ſto. ua Klijrept
ſilignũ fuerit hciſumbit: nec ↄſurget ð ſõno ſuo. luuiune paulatim terra cõ dirxit eſſe militiaz Prtüiflmn
ee baucieramoeſi Qñis mihi boc tribuat vt ſuũmſtur: v homines ergo ſi ſunarab vh
8 putrelactũ ex rse in inferno ꝓtegas me: ᷑t ab milit pdes. Ròboꝛaſti euz Rörio⸗ mee- 7
ſeminali in eade, mã ſcõdas me donẽc ptrãſeat paululũ:ᷣt ĩppetuũ trãſiret nec veniat imuta nfen
exiſtente:rurſũ germi 12ͦUM tio mea. i. reſurre ſtoioti
nat lignũ:de coꝛpe ĩt ,—,—K M ctio ad ↄditionez nhüu
hois pᷣciſi a vita pñti ꝑ moꝛtẽ violentã vel ꝑ moꝛtẽ nalem: bonoꝝx:dicit.n.apoſtolus pcoꝛ.xv. Oẽs quidẽ reſur/ ALN
putrefac nihil tale pullulat:ſed in trã ſeu puluerẽ reuertit: gemus ſed non oẽs imutabimur.qꝛ boni ⁊ mali reſur ickrer
1iõ ne hõ ſit peioꝛis ↄditiõis ligno:ↄcludit᷑ in hoĩe ſit ali gent:ſed boni tm imutabunt᷑ reſurgendo ad melioꝛem Uitphonn
quid iĩmoꝛtale.ſ.aia:rõe c'expectat᷑ reſurrectio:⁊ hoc eſt qd ſtatũ. nDocabis me.qꝛ ad vocẽ dei reſurgent moꝛ:· ſentocke
dic: t(¶¶ Lignũ hʒ ſpẽ. ⁊ pʒ lra ex dictis vſq; ibi: v¶ Et ſa tui ſm ꝙ dꝛ Jo. x. Qui in monumentis ſt audiẽt vocẽ cthhapen
ciet comã.i.ramos ⁊ folia. xG. 6 vo cuʒ moꝛ.fue. moꝛte filij dei c. o ¶ Et ego reſpondebo tibi.q.d.per hocſi enpiern
vio leta ſeu nali. VUEt nudat/.boij tꝑalib q̃ ñ poꝛtat ſecũ et reſurrectio:qꝛ creatura obediet ori 4 DOdpi litnbosd
3 (Atq; ↄſũptᷣ.ꝑ coꝛpis diſſolutõeʒ. 2Abrano e.q.d. manuũ tuax.i.mihi qui ſum op tuũ q¶ Poꝛꝛiges gninfenn
nihil apparet germinas vel reuertẽs.q.d.ex hoc ↄcluditur dexterã.qꝛ ſanctus iob ſperabat ſe cũ electis ad dexte- meiinſtfm
aia hois eẽ imoꝛtalis:in qua reſurrectio expectat. Sciendũ rã partẽ eius collocandũ. r Tuquis greſſus meoj nnanogt

ãt ꝙ iſte ratiões ⁊ ↄſiles quas ponit iob de ĩmoꝛtalitate aie dinumeraſti.i.opera mea bona ⁊ mala. 8(¶¶ Sed pce
reſurrectione:uis non ſint demonſtratiue:ſt tñ pſuaſio peccatis meis.qꝛ ad beatitudinẽ nullus tranſit niſi tta N

nes pbabiles:qð ſufficit in ꝓpoſito:iſte n. liber rhetoꝛice ꝓ liter purgarꝰa peccatis:⁊ eanõ ſniam repetit p aliã ſili- w
cedit:vt freq̃nt᷑ dem̃ eſt:ſicut ãt ad geometrã ptiet demõſtra mdihe. 2 (Bignaſti quaſi in ſacculo delicta mea. illa inde
re: ita ad rhetoꝛẽ pſuadẽ: vt h; j. Ethi. a ¶ Qũo. hic ↄnñr eni ſic ſolẽt eẽ ſignata ab hoib q ſt certitudinali enuera ſtlrp
oñdit modũ reſurrectionis future:⁊ pᷣ excludit᷑ modus fal- ta. v ¶ Sʒ curaſti iniquitatẽ meã.i. curabis vt traſes iibin
ſus:⁊ ponit᷑ verꝰ:ibi Quis mihi.Circa pᷣſciendũ ꝙ aliqui ad felicitatẽ. x ons cadens. Poſtq ſancẽ iob de fürli
poſuerũt reditũ hoĩs ad vitã ꝑ nãm: videlʒ g pᷣ magnũ cir vera felicitate hoĩs declarauit ſuũ ꝓpo:hic ↄñter ex- itzi
cuitũ annoꝝ redeũtib'oib'coꝛpib'celeſtib'ad eunð ſituʒꝛre cdludit oppoꝰ: ſicut pʒ ex ſupꝛadictis. amici iob dicebat lntin
deant ijdẽ effect nũero:vt ꝙ idẽ plato legeret athenis ĩ eiſõfelicitatẽ hois aliquo mõ remanere p moætẽ: vno mo utt
ſcholis eiſdẽ ſcholaribPa eanð lectionẽ:ſed hoc nõ ſolũ ẽ inq remanet ipſius bona memoꝛia:qð excludit ioboꝰ frutti
S fice: ſed ẽt õ phi doctrinã.ij. de generatione:vbi dĩ ꝙ ea qᷓ tria que yident eẽ multũ ſtabilia:quoꝝ tñ perir memo in
.R coꝛꝛũpunt᷑ non redeunt eaò nuero ꝑ motũ mutationem ria. x 1 MWons cadens.p terremotũ vel P liñũ mo⸗ fiei
hunc igit modũ reſurgendi excludit iob.d. a ¶ Aũo ſi re duʒ y ¶Defluit. a memoꝛia hoium. 3 ⸗ ſaxum ſerin
cedant aqᷓ de mari. videlicet ꝙ ꝑ euapoꝛationes ↄuertunt᷑ i tranſfert de loco ſuo.i.de lapidicina:nec remanet ibie zn
gerẽ ⁊ no redeunt eedẽ nũero ꝑ nãm:vt dem̃ eſt: b ¶ Sic memoꝛia. a ¶ Lapides excauant aqᷓ ꝙᷓuis ſint duriſſi l
hõ cũ doꝛmierit.per moꝛtẽ c ¶ Ton reſurget. per modũ mi. b (¶ Et alluuiõe tra ↄſumit.quij ſir nabilis⸗ita g n⸗
nãlẽ: Bonck arteral ela. eſt ſenſus: ſicut celũ qõ ẽ no remanet memoꝛia de hoc qð ↄſumptũ eſt: c ¶ Et nen
incoꝛuptibile p nãm ĩpoſſibile eſt atteri per coꝛuptionem hoies ſitr perdes.ſ.a memoꝛia hoium p'moꝛtẽ ipſoꝝ en
nãlẽ:ſic nec hõ reſurgere põt a moꝛte per nãm. e ¶ Quia cuũ ſint min ſtabiles. ð ¶ Roboꝛaſti eũ paululũ.ſfoꝛti E
mihi. Hic ↄñr oñdit veꝝ modũ reſurrectõis:qͥ fit vtute dei tudine ⁊ diuitijs in vita pñti q̃ẽ valde bꝛeuis: e e 6
reuniẽtis aiaʒ coꝛꝑi.⁊ qꝛ iſta reſurrectio. ſt appetẽda:iõ per in ꝑpetuũ trãſiret.a vita pñti ad moꝛtẽ abſq; reduu: Ä a

¶ Job Xv.

n maxie m opionẽ amicoꝝ obanruehae nega tare cũ deo cupio.diſputare.n.cũ aliqᷣ videt᷑ ſentẽtie ipſiis
n 8 bant aliqd de hoie remanẽ. f ¶ Inmutabig ſaciẽ eꝭᷣ. Sdicẽ: iõ dicit: ¶ Arguis vbis eũ qui nõ eſt equalis tibi.
rc in moete ꝑ quã facies hois marceſſit. g ¶ Et emittes q.d.ᷣſapia ſua intm ſupeminet: ꝙ nõ eſt licitũ alicui õdicere
int eũ a vita pnti ⁊ memoꝛia hoium. q.d.iſta memoꝛia eſt ei:qꝛ opa eiꝰq nobis vident᷑ irronabilia ſt in ſe rõnabiliſſi-
wii ita ꝑui momẽti:ꝙ nullo mõ facit ad beatitudinẽ hois. maꝛ:io ſubdit: g Quantu in te eſt euacuaſti timoꝛẽ. qui
alio mõ dicebant temerarie auſus es ꝓ
amici iob ad feli⸗ „„„ „ uocare eũ ad oiſputa
wrzi⸗ citatẽ hoijp mo⸗ Immuͤtab faciẽ el:ct emit ñ ego:et labia tua rñdebũt tionẽ. h¶ Er tuliſti
ſnn v rmne giih tes eũ. Siuůͦe nobiles fuerit tibi. Mungꝗd pᷣm hõ tuna — D
Einng z bonoꝛe in dbus lilij er ſiue ignobiles:nòn ĩ tus es:⁊ añ oẽs colles fo? ne pces tue ſint acce⸗
r maner pĩ moꝛtu telliget. Attam̃ caro eo du, mati: HNũnqd ↄſiliũ dei au piecoꝛã deo. i( DODo
nn quodans: hoc piuet dolebit. et ala illᷣ ſup giſti: et inferioꝛ te erit ed ſa ⸗ ur.ninleleſ tuà os
ich exx eig vdes lemetipſo lugebit. ¶ xV pientia: Quid noſti quod onicg en etia..
an Siue nobiles 55 Eſpôndẽés ãt elihag ignoꝛemus: quid itelligis cxiniqtare corcqis p⸗
Mit fuerint filij eiuj.. p pondes at elpbax ign . ex inidtate coꝛdis ꝓ-
n ptãtẽ i — Ibemaniet dixit· Nu quod neſciamꝰ: Et ſenes æ cedit ini uitas oꝛis.
feculare⸗ 14 gquid ſapiẽs rũdẽbit qſi ĩ ve antig ſt in nobis:multo ye k¶¶ 6 abt te os
((n neigbieſ ſt tũ loq̃ns: ẽt iplebit àrdoꝛe tuſtioꝛes q; pr̃es tui. NMun qus bes ado malleſs
minn, intelliget. hb' ſelt ſtomachũ ſun: Arguͤis ?b gd grãde ẽ vt oſolet te d 92 ſconalts. e.
nchn er dictis amicoꝝ eũ q nõ eſt eq̃lis tibi ⁊ loq/ Sed vᷣba tua pᷣua hõc pro bia tua rrdebut tibi.
iob:qui negahor ris qð tibi ſ expedit.Qũuᷣã/ hibent. Quüid te eleuat coꝛ be albistid
tn temanen eceiuẽ tfũ in te eſt euacuaſti timoꝛẽ tuũ: et q magna cogitaſ at eni nr tibt ülud
unhii 2 ſic ex bict coꝝ Et tuliſti pceſ coꝛã deo. HDo tonitos bẽs oculoſ. „Qülg Gellatisis: eſt inidur
iiſegi ↄcudit ð eos po cuit.n.iniqtas tua os tuũ:? tumet o den ſpũs tu:vt ꝓfe taj tua. m ¶ Nu
dan Peritas iaeu; imitariſ linguã blaſphemã ras de oꝛe tuo huiuſcemõi Hic ↄñr Cadu⸗
man nihil ptinẽ ad fe ſ;. Sdé;n;”Di „SO3ͦ, F5 vr elipha rões ad pᷣdcã
S anaenus tiũ.Cõdẽnabit te os tuũ:⁊ ſermones: Quid eſt hõ vt . dirant
oñdit ẽt vlter ꝙ S” rat qrẽs diſputare cũ
Nuypmiuine felicitas hoĩis nõ . deo. d. Nuqud pmu)
tonaitn ſit añ moꝛtẽ.d. ¶ Attñ caro ep dũ viuet dolebit. q: hõ tu nat᷑ es.i.creat: qꝛ pꝛimꝰhõ fuit ꝑ creationẽ: ⁊ extũc
ld A An vita hũana multis miſerijs eſt ſubiecta:vt dem̃ ẽ ſupꝛa habuit a m ſciam que põt hꝛi per nãm: quã nõ huit
Oöcutiſt⸗ in pn hy. c.⁊ qꝛ vita hũana nõ tm eſt ſubiecta doloꝛi ſj iob: n Et añ oẽs colles foꝛmat.q.d.es tu ne lapientioꝛ
onirmii ſibili:ſed ⁊ ẽt triſticie aie intioꝛi:iõ ſubdit: m ¶ ¶ Et aia pp hoie vel p angelo qui creatus fuit cũ mũdo ſenſibili.
Ndo Anin ill'ſup ſemetipſo lugebit. iſta aũt poſuit iob:qꝛ de rdÜe o ¶ Nunquid conſiliũ dei audiſti.i.intima ſue ſapientie:
deifceſumgne felicitatis eſt qetare appetitũ:a in vita pñti nõ detatur: p ¶ Et inferioꝛ te erit e ſapiẽtia.qꝛ pꝛouocaſti eu ad diſpu
noſ diiti vt quilʒ experit᷑:nec ẽt in memoꝛia pꝰ moꝛtẽ remanẽda tandũ.quaſi potẽs redarguẽ eũ ⁊ conſutare.q.d.ex iſtis ap
