ſolũ eſt ð ſacrã ſcripturã:q dicit deũ oĩa ſcire in pticulari ⁊? lulationis tollitur:ꝛ per hoc intelligit ꝙ ſic totalit pſpe fn
deiminate:ſed ẽt ↄ dem̃ phi pde aia qui hʒ ꝓ incõuenienti ritas ab ĩcredulis tolletur. h¶Acquieſce ergo. Poſt fopnenh
w de aliquid isret qð nos cosſcamꝰ:nos ãt cognoſcim pti qᷓ eliphax arguit iob de vitijs:hic admonet eũ de vtuti ſcnigd
cularia coꝛꝛuptibilia. Nec valet ſi dicat᷑: de cognoſcit illa in bus ad recuperandũ pꝛoſperitatẽ tꝑalẽ quã.amifat.d. Mäntn
vniuerſali:qꝛ talis cognitio q̃ eſt im in vniuerſali eſt cõfuſa Acguieſce ergo ei.i.ipſi deo cui repugnare non potes. cAitinnn
iperfecta:vt hẽ.j.phᷣyco.in deo ãt nihil iperfectiõis penen i¶ ¶Et habeto pacẽ.ſuſtinendo patienter eius caſtigati ſalni⸗
dũ eſt. ſily nõ valet ꝙ dicũt intellectũ diuinũ vileſcẽ ex talii onẽ᷑: k ¶ Et per hec habebis fructus oꝑtimos.i.tem- hickoen
cognitioe:qꝛ nõ cognoſcit recipiẽdo alidd ab eis:ſed ꝑ eẽnti poꝛalẽ pꝛoſperitatẽ valde magnã. l¶ Suſcipe ex oꝛe Gömunn
anm ſua:q̃ pfecte oĩa repꝛeſentat:⁊ iõ eliphae hoc dem meri illius legẽ.confitendo oꝛe ⁊ tenendo coꝛde eius pꝛouidẽ laiin
to reputabat erroneũ:in quẽ erroꝛẽ dicebat iob incidiſſe.dx. tiã ad oĩa ſe extendere. m Eecherins fue.ad oipo uniue
h An cogitas ꝙ de excelſioꝛ celo ⁊c. hoc eſt qꝛ excelſioꝛ tentẽ edificaberis.ſicut deſtructus es per auerſitatẽ ab fiaiii
celo eſt: tu credis ꝙ de celeſtibhẽat tm̃ derminatã cognitio- eo. n ¶Et longe facies iniquitatẽ a tabernaculo tuo. eni
nẽ: .iõ ſubdit: i(¶ Et dicis. in coꝛde tuo: k ¶¶ Quid n. no i ſi elõgaueris iniquitatẽ nõ ſolũ a te: ſed ẽt ab illis qᷣſi en
uit de. ſ. de iſtis inferioꝛibnihil vel modicũ:iõ ſeqt: ¶¶ E in cura tua: 0 Babtt terra ſilicẽ.i.multo melioꝛa innn
aſip caliginẽ iudicat. qꝛ cognitio que eſt tm̃ in vniuerſali efſt ꝙᷓ; ante habuiſti: ſicut ſilex pꝛeualet terre ſimplici:⁊ au⸗ rnn
ↄſuſa. m ¶ Nubes latibulũ eius.i.infra nubes nõ ſe extẽ rũ adhuc amplius ſilici. P ¶ Eritq; oipo. contra ho/ tin
dit en cognitio ad inferioꝛa:vñ ſubdit: Nec nr̃a conſiderat. ſtes tuos.ita ꝙ non poterut amplius tibi nocẽ. qEt *
nNuũquid. Dicanr amuit eũ de effectu dicti erroꝛis: da argentũ coaceruabit tibi.i. diuitie generaliter que noie i
remota dei ꝓuidẽtia ab opib hũanis:ſequit᷑ ꝙ hõ ſine fre argenti deſignantur: ⁊ nõ ſolũ pmittit ei elipha pſperi
no timoꝛis dei ſe exponat voluptatiba peccat-:⁊ hoc ẽ qd tatẽ in bonis coꝛpalibus:ſed ẽt in ſpãalib' que ſe tentt ſe
dicit: ai Aüquic ſemitã ſeculoꝝ.i.vitã hoĩum ſecularit ex parte aĩe:⁊ talia nõ ꝓmiſerat ante.dicit igit: r¶ C¶ ſang

1 diſſolute viuentiũ. o ¶ Cuſtodire cupis.exponendo te

4. P ¶ Quã calcauerũt.i.frequeni am

3 ſupꝑ oipotentẽ delitijs afflues. experiendo interius diui R
vicijs.q.d.videt᷑ ꝙ ſic. Rð”?M

,d e P a calcauefut nas ↄſolatiões. s (¶ Et eleuabis ad deũ faciẽ tuã.eum Rnn
bulauerũt: q ¶ Uiri iniqui.vitijs expoſiti ⁊ aſſueti. gquiete delectabilii ↄtẽplando:intelligit tñ de ↄſolati⸗ Wtni
P ¶ Qui ſublati ſi. de pꝛeſeti vita iuſto dei iudicio: s¶ Añ onib' ↄtẽplatioib qͥ pnt hii in vita pnti:qꝛ futurã ne/ W
tps ſuũ.i.ante tpᷣs moꝛtis naturalis. t ¶ Et fluuius.i.ipe/ gabat. t os Rogabls eũ. ↄfident: v ¶ Et exaudiet te. et
tus tribulationũ ſupuenientiũ: v ¶ Subuertit ſundame. velocit. x ¶ Et vota tua reddes. modus, n. hois ex tlei

eoꝝ. i. ptãtẽ ⁊ diuitias in quib'ↄfidebant. x(¶ Qui dice

mm quid ondgedant. x. auditi a deo reddẽ vota qͥ ei ꝓmiſ̃at. ! Decer. rẽ.ʒ
bant deo recedea nobis inq voicebant eius ꝓuidentia; ad oiſpoe; 1 yvolutatẽ tuõ. 31 Et veniet tibi. abſq; ofeaiu. R

s in
due poll
cbancnn
gkenn

tarluured
lpended
lese

ſcoliſſe
lunſt
ereüden
nianiu
renon as
lins aften
Mincsitn
inn
RZ
ſecd ep⸗
M
mulonn
teliug
Cvomtion
nplcin
HConr .
ſa N
raunt
nbr

4
X*KRꝗZ
Ciuin

iden⸗ 9

gt

ir

W1l e

¶ Job xxiij

cubcauſa ſbditur: a Et in vijs tuis ſplendebit lum̃.
.qi. oe' illuſtrabit te ad diſponendũ de futuro qð eſt tibi
vtile: ⁊ qð vult tibi dare. b ¶ Qui eni humi.fue.deo
ſe fidelit ſbijciendo: c ¶ Erit in glia.i. in ꝓſperitate tẽ⸗
poꝛali quantũ ad coꝛp ⁊ aiam mõ pꝛedicto. d ¶ Et

hub libꝛi: vbi dũs dicit: Nõ eſtis locuti coꝛã me rectũ: ſicut
ſeruus meus iob. n ¶ Si ad oꝛientem ⁊c. Dic declarat qo
dam dem ſuuʒ. Dixerat.n. de deo: Quij mihi tribuat vt co
gnoſca ⁊ inueniã illũ.p hoc inſinuans manifeſte ꝙ vtute na

turali no pot ad ꝑfectam dei cognitõem ptingere: ideo hoc

q iclinauerit ocu
los ſuos.ad ↄſide
randũ humilit ꝓ

pꝛios delectus:
e¶ pe laluabẽ.

¶ Saiuabit in⸗

nocens.ſ.coꝛde:·

g(Saluabit᷑ at

enio a delignãt.

Lap. XXIII.
Elpodẽs
aüt iob.
Pic põit

bit lumẽ. Qi. n hũiliat ſu
erit: Erit in glia:ẽt ꝗ inclina⸗
uerit oculos ſuos:ipᷣẽ ſalua

a tribulatioib ſu e 11 O e. e lal
ꝑ impioj obſtina bit᷑. Saluabit inoces: ſaluà
tos venientibus: bit᷑ aſt mundicia manuum
is ſubditun: ſuarum. ¶Lapi. xxXIII.

Eſpondes aũt iob ait
ũnc qͥʒ i amaritudi

muicia me ua⸗ ne ẽ ſermo me: ⁊ màn pla-
ſuan wqudirn. Bemnee aggr auata ſuͦp ge⸗
mundicia coꝛdis Mitũ meum. Quis mihi tri
2 opis: per mam buat vt cognoſcã:⁊᷑t iueniã

illui: x vciã vſqʒ ad ſoliſ er

Poͤnã coꝛam eo iudiciũ:⁊
⁊ds meũ replebo increpa-

tionib:ut ſciaʒ vᷣba q̃ mihi

eſ
e!

reſpõdeat:⁊ intelligã qd lo/
quatmihi: Nolo miia foꝛti

b iob rñſio:nõ
uerat auũt eum eli
phas de duob'. ſ.
ꝙ erat flagellatuy· 2ðèð
ꝓpter pcta ſua:⁊ ꝙ male ſentiebat de diuina puidẽtia:
iõ pmo excludit pmuʒ: 12 2n ca. ſequen. Circa pᷣmum

ioo pmo ſe iiuriatũ ↄquerit᷑:. ꝓpoſituʒ tarebb

Quis mihi tribuat.Lirca pᷣmum dicit: b
in amaritudine ẽ ſmo me.cup roeʒ ſubd t: ¶ Et ma
nus plage mee.i.ptãs ſeu grauitas flagellatiois quã ſu⸗
ſtinui. c Eor anaia e.p iniuriaʒ mihi irrogataʒ:es
ꝙ iponit᷑ mihi ꝓpter culpaʒ meã fuiſſe illataã. d¶¶ Su
ꝑ gemitũ.q.d.pꝛp habui cam 3üent⸗ ſed mõ ha
beo cam coquerendi patent. e ¶ Quis mihi. Pic ꝓſe
quit᷑ intentũ ſuũ declarans ſe ꝓpter peccata non fuiſſe
flagellatũ:et hoc duplr:pmo per diuinũ iudiciũ cui ni/
hil eſt occultũ:2ꝰ ꝑ euidentiaʒ opeꝝ ſuoꝝ: ibi Ueſtig a
eb.pma in duas:qꝛ pᷣmo oũudit ꝓpoſituʒ:⁊ declarat qð
dã dictũ ſuũ:ibi Si ad oꝛientẽ. Circa pmũ inuocando
diuinũ iudiciũ dicit: e¶ Quij mihi tribuat vt cogno
ſcqꝗ.deũ iudicẽ meũ ad ſciendum cãm afflictõis mee.
Et veniã vſq; ad ſoliũ el.ſ.vt poſſim audire ab eo
qð quero. g ¶ Ponã coꝛã eo iudiciũ.non dicit ð eum
ſiẽ ↄtra ꝑtem aduerſaʒ:ſʒ coꝛaʒ eo ſic coꝛã iudice:cui ob
tẽperare volo:⁊ ſic excludit vpuʒ eliphaę iponeni ſibi
ꝙꝙ vellet cũ deo ↄtendere de pari. h¶ Os meũ reple
bo increpatõibus.in hebꝛeo habet᷑ Argumẽtatõibꝰ.lic
diſcipul coꝛã magiſtro aliqñ multipl cat argumẽta nõ
ad contentõem:ſʒ ad vtatis inqſitioneʒ qua deſiderat
audire a magiſtro:⁊ hoc oſtendit lr̃a ſequens cuʒ dicit᷑:
i iã verba ⁊c̃.hoc ẽt oſtendit ꝑ hoc qð ſbᷣditur:
Nolo mul foꝛtitu.ↄtendat mecuʒ.i.in tanta ſubli/

mitate mecũ loquat᷑: non poſſim caꝑe:ſʒ magi contẽ
C R5S

peret ſe capacitati itellec mei. l onat equita
tẽ tra me.i.declaret ꝑ effectum reuelatiois vel manife
ſtatois ſue grauitatẽ pene mee ⁊ culpe. m Sr aueni⸗
et ad victoꝛiã iudiciu meum.i.iudicet ꝓ me:ita ꝙ appa
reat victoꝛia mea ſuſtinendo vitateʒ ↄtra amicos meos
pugnantes ipᷣaʒ:⁊ ſic poſtea factũ fuit:vt habet᷑ in fine

uʒ meũ.Si ad oꝛiẽtem iero

non apparet:ſi ad occiden/-

tẽ:non itelligam euʒ:ſi aͤd ſi⸗/
niſtra:quid agã: Non appᷣ
hendã eum. Si mè pᷣtaʒ ad
dexterã:ñ uidebo illũ. Ipẽ
nokei viaz meazift Pbabi
me qſi auꝝ qð p ignẽ trãſit
Aſtigia rſecur. pes me
viã e cuſtodiui:⁊ nõ decli/
naui ex ea. A mãdſ labio
rũ eᷣnõ receſſi:⁊ i ſinu meo
abſcõdi ̈ba oꝛiſ eb. Ipè.n.

declarat dicens.¶ Si
— ad oꝛiẽtẽ ⁊c. Ad cu
tudie ↄtẽdat mecũ:nec ma/ intellectũ ſcienduʒ:q
gnitudiſ ſue mole me pmat bomo cosen
Pꝛoponat eqlatẽ tra ine rij viſibilib:m ꝙ dẽ
Et pueniet ad victoꝛiã iudici ¶ Sap̃.xiij. Amagni⸗

tudine ſpẽi create po/-
terit cognoſcibilr cre
atoꝛ hoꝝ videri: ĩter

creaturas autẽ viſibi

les firmamentũ tenet
bpmum locũ:cu mo⸗/

tus incipit ab oꝛiente
tendens vſus occiden

tẽ:⁊ quantũ ad hꝰ di
cit: n i ad oꝛien

teʒz iero. motuʒ firma

menti ↄſiderando:
oMon appʒ. l. ip̃e
de p hoc perfecte co⸗
gnitus:qꝛ lʒ firmamẽ
tũ ſit creatura valde

ſufficiẽs mediũ ad cognoſcendũ ꝑfcẽ deũ. t

nobil:tñ in infinitum
deficit a pfectiõe crea
ꝗMlß toꝛis: ſcõʒ.vo locũ te/
net ppꝛp mor planetaꝝ:qui incipit ab occidente tenden v
ſus oꝛientẽ:⁊ q;tum ad hoc dicit: ¶ Siad occigetẽ. me
ↄuertero:planetas ⁊ eoꝝ mor ↄſiderãdo. q ( õ intelli
gã euʒ.ſ.pfecte:eadẽ rõne qᷓ de firmamto dem̃ eſt. r ¶ Si
d ſiniſtra. i ad aquilonẽ ↄſiderando ſtabilitatẽ poli artici
7 ſtellaꝝ q̃ mouent᷑ ꝓpe ipᷣm. s id agã. Ans hẽo
ad dexterã.i.ad meridiẽ:vñ ẽ foꝛtitudo luminis: v ¶ Nlõ
videbo illũ.qꝛ illud lumẽ eſt tm̃ coꝛpale ⁊ in infinitũ defici
ens a diuino lumine:⁊ qꝛ eadẽ ẽ diſtantia dei ad creatas:et
creaturaꝝ ad ipʒʒ:ſiẽ eſt eadẽ via a thebis ad athenas ⁊ ecõ
uerſo:poſſet aliqs credẽ ſic nõ cognoſcim deũ niſi valde
ipfcẽ ꝓpi diſtantiã ip̃ius a nobis:ſic ecõuerſo no cognoſcẽt
noy pfcẽ rõne h' diſtãtie:iõ hꝰ excludit.d. x e vo ſcit
viã meã.i.oĩa opa mea vſq; ad minia. y¶ Et ꝓbabit me
qſi auꝝ.ignis aũt ꝓbãs auꝝ nõ dat ei vitatẽ auri:ſʒ eã pꝛe:
exñnteʒ declarat:ita dic iob ꝙ ignis tribulatõis nõ dedit ſibi
inocẽtiã:ſʒ illã declarauit ꝑ ei patiẽtia:⁊ ſic de eũ ꝓpbauit
nõ ad cognoſcẽdũ ei inocentia ſibi ĩcognitã:ſʒ vt alis mãi
feſtaret: ſic ⁊ tentauit abꝛaã Geñ.xxij.vt ei obedientia alijs
notiſicaret. 3 ¶ Ueſtigia ep. Hic ↄnter oñdit ꝓpoſitũ teſti
monio ſuoꝝ opeꝝ q̃ fuerãt hoib' nota.d¶ eſtigia er ſe⸗
cut ẽ pes me ⁊c.i.dictamẽ recte rõis ſecut ſũ in oibꝰopibꝰ
meis:qð ẽ qſi qodã veſtigiũ ipꝛeſſũ a deo mẽtib: hũanis.
a ¶ Aqmãdat la. er' nõ receſſi.i.ab illqͥ ꝑ diuinã reuelatio
nẽ habui vltra nãleʒ cognitõeʒ:qᷓuis.n.gẽtiles nõ hũerunt
legẽ a deo reuelatã:q data fuit iudeis in mote ſynai:tñ illis
geẽtilib' qᷓ viuẽdo ſʒ dictamẽ recte rõis ↄuertebat ſe ad deuʒ
dep̃candũ:reuelabãt ea q̃ erãt ad ſalutẽ necia:a deo imedia
te vl mediãtib aliqb' in ſcitate excellẽtib' cui mõi fuit iob:
qᷓ hũit reuelatõeʒ valde clarã de reſurrectõe futa: vt patuit
8.xix.⁊ qᷓtuʒ ad dicta reuelata dicit

ſolus ẽ:ct nemo auertẽ põt

WR— Hzaanlabib ..
verũtñ qꝛ ipſe de in ſe nec ꝑ cognitoem naleʒ:nec p reuela-
tõem opꝛehendit᷑iõ lequiel b ¶ Ipe.n. ſolus eſt. l. infinite

ſcie. c ¶ Et nemo auertere põt cognitõem eb.i.eius ii

6

h
= „. . * ð
. △
. „
„

ↄpꝛehendere:ẽ etiã infinite ptãtis: ideo ſubditur: ð ¶ Et defenderẽt ſe: ⁊ tũ pſonis pdictis eſſet ↄpatiendũ ppter hn
aia eius.i.voluntas. e ( Quodcũq; voluit hoc fec. nullo Ppdiciongeæ. Konlequent addit de manifeſte latroni⸗ ſn
potente ſibi reſiſtere. ſ ¶ Zunq; exple. in me volũ. ſuam. bus raptoꝛibus dicens: I ¶Alij quali onagri in de⸗ lmn

Et alia mlta ſilia. ſerto.ſupᷣ moꝛant᷑ ad latrocinia ⁊ pdas exercendũ:⁊ pʒ anin

5⁵

me flagellando taniꝙ creaturã ſuã: g

ſ.flagella: h. ¶ CPꝛeſto ſũt ei:qꝛ mihi ⁊ alijs põt infligẽ de per lr̃am ſequentẽ que plana eſt vſq; ibi: m¶ Quos Gntiuſt
facili. i ¶ Et iccirco ô imbꝛes montiuʒ munun
a fa. eius tur. ſum.tur ,„ . rigant. hoies eni otat
batione triſticie 3α α[azatone eius:et ala eius dumẽta tolletes:quib non ſpoliati fugiunt mman
ſenti malo. k Et qcunq; voluit hoc fecit. ẽ opimẽtũ in frigoꝛe: quus ad loca cauerno gint⸗
ſiderãs eũ.ꝙ põt ni “ S zthmz rigzt ir n ſa mõtiũ: 2 dte aibnzn⸗
a lia en facere. Lunq; expleuerit in me vo imbꝛes mõtium rigãt t nõ illuc poſſint igre⸗ und
W¶ Eimoꝛe ſolicttoꝛ. luntatẽ ſua: t alia mita ſilia hñteſ velamẽ ãplẽxant᷑ lapi dirigantur mbꝛi ain
de ſuturo malo. Sciẽ p̃ſtõ ſũt ei. Et iccircõ a facie des. Aim fecrũt dep̃dãtes bus q gnaãnturn anli
dũ tñ ꝙ iſta triſticia eiꝰturbat ſuʒ:e᷑t ↄſiderãs eũ pupillos:⁊ vulgũ pauperẽ montibe. n¶ Qt iglil
ES timòꝛe ſolicitoꝛ. Dèus mol ſpoliauerut. NMudis ⁊ icedẽ „
non erant abſoꝛbẽtes rin 5. oĩpotẽs cõ nib abſqz peſtitu èt eſurieti mẽ. veſtis nec do Ukilſt
rõnem neqʒ deijciẽtej liuit coꝛmel:ct obotes co. in⸗ abics elntu ct curtett me aimbꝛem. ſaſei
a vtute: ſed ſequẽtes turbauit me. Mn.n. perij b'tulerũt ſpicas. Inter acer ol Amplexant 4 A
nam ſenſitina pal 5 ꝓpteèr iminentes tenebꝛas: uos eoꝝ mẽidiati ſt quᷣi cal bides. ponido lu he
faciẽs a firmitate ta //—◻Boipotete ; ciuitatib fecerunt viros ge lap aliquali re- n 7
li: nEt oipotens nõ ſũt abſcõdita pa: mere: ⁊ aia vulneratoꝝ cla- medio. p i
zrurbauit me mo z qui aſt nouerũt eũ:ignoꝛãt mauit: t de, inultũ abire ñ ſeaf deßdaen, guuin
Pdebe P e ſbaoſ Odies illb. Alij ttrmios tran patit. Jpi fuerũt rebelles lu benet prere t eo nn
dit d. o Ilon eni ſtulerũt: diripuerũt greges mini. Heſcirut viaſ ep: néc carit nutriroꝛibj. Rmn
perii.afflictises paſ·I pùuerunt eos. Aſinz pu reuſi ſi ꝑ ſemitas ill. Ma2, q Et eſuniẽtib' –
ſus ſuz: p Reayl. pilloꝝ abegerũt: t abſtule næ pᷣmo ↄſurgit homicida: culeruyr ſiehe . inungr
mine rer varmeiu Lut pignone bouẽ vidue. iterſcit egenü et paupereʒ: busmeſſentdan
Nec faciẽ meam Subuerterut paupeꝝ viazʒ per noctẽ vᷣo erit quaſi ſur. aliqs ſpicas poſt s
opuit caligo.i. ppter ct oppᷣſſerunt parit manſux Oculus adulteri obſeruat meſſoꝛeſcollectaj min
petala enti ue lacl tos tre. Alij quaſi onagri ĩ caliginẽ dicèns:non me vi uin Nſuler ät iinnn
aieobnubn tat deſerto egrediunt ad opus debitoculus: t opiet vultũ qae vd mna uni
exterius. I. XXIIII. ſuũ: vigilateſq; ad pdã ppa ſuũ. Perſodiũtin tenebꝛis aceruos eoꝝ me⸗ nnn
. B oipotente. rat pane liberiſ. Agy no ſu domos:ſicut die ↄdixerat ridiati ſt.i ĩi meri tgͦn
Poſiqꝙ oſten ·uʒ demetũt:⁊ vineã eᷣ quẽ ſibi:⁊ ignoꝛauerũt lucẽ. Si die occultati. iinnnn
dit iob ſenon v oppſſe t vindemiant. ſubit: r onraa dr SQui calcatl
( ſuiſſe punitu ppi pec Vl oppſſerunt vindemiant. ſubito apparuẽit auroꝛa d toꝛcnlaribſiriüt. tteni⸗
ata ſna bic añter of Mudos dimittũt hoĩes in bitrantur vmbꝛam moꝛlis: li.qvidemia pfe ſn
Aiit ſe nõ male ſenſiſſe . “UM cta:ita modicum ruinn
bᷣmo declarat ꝓpoſitum:a ↄcludit itentũ:ibi Qð ſi nõ ita ſuffiẽ ad eoꝝ nec̃itatẽ: p oia iſta intendit expmẽ: Re ſen .
eſt. pma in duas:qꝛ pᷣmo oſtendit ꝓpoſitũ in gnãli.d. raptoꝛes p̃ nimia cupiditate nõ ꝑcũt paupꝑib. t¶ De in nn
2= nõ ſüt abſcondita tpa.q.d.intuit ſue ſci ciuitate fecerũt viros gemẽ.qꝛ ppter illoj qᷣs ſpoliauert hii n
entie fert ſuꝑ oĩa tꝑa:ita ꝙ ꝑfecte cognoſcit pᷣterita pñtia vel occiderũt in agro illi de ciuitate gemüt eis Ppatiẽtej ni
futura. b ¶ Qui aũt nouerunt eũ.ꝑ inueſtigatõem ronis v¶ Et de ml.abire nõ patit. ſʒ diſpoſitione ſue ſapie Ri
vel et vlterũ per reuelationẽ: c ¶ Ignoꝛant dies ill.i.-mo treducẽs ad oꝛdinẽ iuſticie. r ¶ Ipi fucrũt reb. lumini.
dũ ſue eternitat non ↄpᷣhendũt: ⁊ ſic oſtenditſe iob bñ ſen ſcieni agẽter õ dictamẽ recte rois:qdð ꝓcedit ex luie nãli nünd⸗
tire de diuina ꝓuidentia in gnali. dD ¶ Alij terminos. Dic itellect. y ¶ Meſcierũt vias ei.p igrantiã affectatã tuffnit⸗

ↄñter oſtendit idẽ in ſpali:⁊ hoc ꝑ diuerſos pctõꝛes ſine rre ʒ ¶ Nec reuerſi ſi ꝑ ſe ill.qꝛ nõ penituert de mal ſuis Eer
no timoꝛis dei peccãtes: ac ſi eoꝝ feã non ꝓſpiceret: cu tiñ qð exẽplificat. d. a ¶ Mane pmo ↄſur. hõicida. ad iſi WE

ↄtrariũ oñdit ꝑ hoc ꝙ eos maniteſte puniuit ⁊ punit. pmo dliãdũ his ꝗᷣ ſurgũt añ clarã lucẽ. b ¶ Inter ficit ege. amnin
igit deſcribit eoꝝ multiplicẽ culpaʒ:2 penã a deo inflictam paupezʒ. necitate ↄpulſus ponit ſe ĩ via anqᷓ alij ſurgãt gon
ibi Maledcã ſit pꝑs ei. pma in dua):q;ꝛ pᷣmo e pᷣmit pctã ex c¶ Per noctẽ vo erit qſi fur intrãs domũ occulte ad i Pronfi
ↄcupiſcentia oculoꝝ oꝛientia:⁊ 2 ex caxnis ↄcupiſcẽtiatibi terficiẽdũ ⁊ rapiẽdũ. ð ¶ Oculł adulii.Hic ↄñt expi Uunr
Oculus adulteri.Circa pᷣmum dicit: d tmino) trã mit pctã ex ↄcupia carni ꝓcedẽtia. d.Oculus adulii ob uhn
ſtulerunt. defalcantes de eoꝝ hẽditate: e¶ ¶Piripuerunt ſeruat caliginẽ. i. expectat noctẽ ad ↄmittẽdũ adulteriũ bnhe
greges. qtum ad bona mobilia. ſ ¶ Et pauerũt eos.ac ſi Brs k. Ogieg. f¶ Nõ vi. me ocuł.a ſic pficiaz hngſmir
eſſent ſui ꝓpꝛij. g¶ Aſinũ pupilloꝝ abegerũt. minando adulteriũ ſecut. g ¶ Et opiet vul.ſuũ.ad maioꝛẽ ſuã nli
ad domũ ſuã. h ¶ Et abſtulerũt pꝓ pignoꝛe bouẽ vidue.i. ſecuritatẽ ne cosſcat᷑ ab aliò obuiãte ſeu ꝑ feneſtraʒ ſpe Niti
titulo pignoꝛis ſᷣ coloꝛe iuſticie lʒ falſo. i ¶ Subuerterut ctãte. h¶ Perfodiũt ĩ tene. domos.ſ.aduli ⁊ adulia R
. paupeꝝ viã.i.ſbuerterũt iuſticiaʒ eoꝝ ꝓ munere. k ¶ Et occultũ itroitũ adinueniẽdo. i ¶ Siẽ in die ↄdi.ſibi. p ne
oppᷣſſerunt ꝑiter manſuetos terre.de quib'credebant ꝙᷓ nõ nũciũ ſignificãdo ſeu ꝑ lr̃as adinuicẽ miſſas. k¶ Si
ſinf

Wiginure
nd.

fibhünre
Rrchine
nde
Annhr
lain md
kimncumg
pechbal
byünir
ſamnitdein
nllo g
baitgerr o
Gitumnotb.
CEand
mnhis

Mtpnobe.

Noſtcheici
slhcs
neſctolen
luſatpfunn
rie tor

I. C

Anosehen
ndiutifelinn
eggaltn

arasre
hito

S—

¶ Arbitrant vmbꝛã moꝛt. qꝛ

in lu. ambulat.i ſicut bñ agentes ãbulant in luce:ſic iſti

n(¶Leuijeſt ſuꝑ

Z
. ;—
. „ *

.

ſubito apparuerit auroꝛa. anqᷓ; ↄpleuerint libidinẽ ſuã
toto vel in
Et ſic in tene. q̃ſi

centes ꝙ homines tunc accipiebant duas vxoꝛes:vnam ad
delectatõem ↄcubitus carnalis tm̃:a illi dabant ſterilitatis
potum:ne ꝑ ↄceptum ⁊ ꝑtuʒ pueroꝝ debilitaret᷑ ⁊ deturpa
ret:⁊ illã bn veſtiebant ⁊ paſcebant vt ad cubituʒ eſſet dele

pte deſiderata delectatione ſua. m

in tenebꝛis:ꝓpter qð dicit ſaluatoꝛ Joh.ij.Qui male

agit odit luceʒ: et ctabilioꝛ:aliã ãt vxo/
nd venit ad lucoz . , „ JYG rrren accipiebat ad ge⸗
vt non arguatur Et ſſic ĩ tenebꝛis quaſi in luce Dẽtraxit ſoꝛtes ĩ foꝛtitudie nerationeʒ plis: ⁊ ad
oba eius: qui aut qbulãt. Lẽuiſ ẽ ſuꝑ faciẽ aqᷓ ſua:ẽt cũ ſteterit noᷣn credet illã ñ accedebant niſi
faeit mitareʒ venit alẽdicta ſit ps ei in ira vite ſue. Dẽdit ei de locum cẽ impgnationis: di

nẽc ãbulet ꝑ viam vineaꝝ.

Nckecluc tuolſe⸗ Ad nimiũʒ caloꝛem trãſiet bia. Oculi aut ei ſunt ĩ vijs narl ſtes ſuo ſta
ejeniaque ipullũ gh ags niuiũ:ct vſq; ad ĩfe illiuſ.Eleuati ſunt ad modi tu p violentiam.
redenalſ ros pemm illius. Obliuiſcat cuʒ: ⁊ non ſubliſtent: et huü er uum ſteterit i
ipetuʒ ſue paſſio ei mia. Dulcedo ill mes liabunt ſicoia ⁊ auferent᷑:ét b¶ Non credet vite
nis. Wale⸗ Non ſit in recoꝛdatiõe:ſed ſic ſũmitates ſpicaꝝ ↄterent ſue.qꝛ talej ppter ma
Aidneie ñeAerat ſic lignũ infructuoſlũ Quod ſinõ eſt ita:quiſ me la uecerälenge
inflicta vel iflig Mauit. n. ſterilẽ 1 que non põt arguere eſſe mentitü: et ¶vel veneno:ic dictuʒ
da cum dicit᷑: parit:ct vidue bene nõ fecit ponẽ añ deũ pᷣba mea: fuit.ð.xv.c.de dion
o ¶ Maledcã ſit ””JYMN M ſio tyranno. c¶ De

ps eius in terra.
i.heredita q ꝑx ptem frequent᷑ deſignat᷑ in veteri teſta.
que maledicta dẽ:qñ non ꝓfert aliqð vtile ſʒ tm̃ ſpinas
⁊ tribulos:ſᷣm ꝙ dicit᷑ Señ.iij. Maledicta terra in ope
tuo:cuʒ oꝑatus fueris eã nõ dabit fruct ſuos:ſʒ ſpinas auũt eius.ſ.dei: f
⁊ tribulos germinabit tibi. p¶ Nec ambulet pꝑ viã vi eius. g ( Eleuati ſunt ad mo ln l.a aligua ptãtem ter⸗
neaꝝ.i. vinee ei ſint ita ſeriles ⁊ deſtructe:ꝙ nõ velint renã caducam:iõ ſubdit᷑: h ¶ Et nõ ſubſiſtent.qꝛ deijcien
eas viſitare. q¶Zld nimiũ caloꝛẽ ⁊c᷑. aliqui exponũt tur ad inferni penam. i Et humiliabunt᷑ ſiẽ oĩa ⁊ aufe⸗
de pena gehẽne dicentes:ꝙ ibi ẽ quedam ↄmutatio de renkt.i.ſicut oĩa terrenaſcẽtia:q non colligunt᷑ donec tempꝰ
maxio frigoꝛe ad maximũ incendiũ ad maioꝛẽ afflictio meſſis aduenerit:⁊ ſic peccatoꝛes ꝑmittunt᷑ a deo ſtare:do/
:7 ſequens l̃a ↄcoꝛdat cũ dicit: r ¶ Et vſq; ad infe
ros pctm illius.ſᷣm hebꝛeos per hoc itelligunt᷑ duo tpa
anni qui diſtinguit᷑ in ſex tpa:vt habet᷑ Geñ.viij.in fiñ
CLunct dieb ſementis ⁊ meſſis frigus ⁊ eſtus hyems et
eſtas nõ requieſcẽt. ⁊ qdᷣlibʒ iſtoꝝ tẽpoꝝ: ſex ↄtinet ſpa
ciu duoꝝ menſiũ:vt ibidẽ fuit plen declaratũ:⁊ dictũ
fuit ibuꝙ ts frigoꝛis eſt a medio nouẽbꝛis vſq; ad me
diũ ianuari:tps aũt eſtus a medio iulij vſq; ad mediũ
ſeptebꝛis. Dicũt ̊ hebꝛei ꝙ iob loquẽdo de pctõꝛibuj pᷣ
dictis.i. raptoꝛibẽ a adulter:loquit᷑ de illis qui fuerunt
tꝑe diluuij q̊ vigebat rapina ⁊ luxuria: ſcòʒ ꝙ dẽ Geñ.
Vj. Coꝛupta ẽ aũt ira coꝛã dño ⁊ repleta ẽ iniquitate.
ſÿtuz ad pmũ: ⁊ ſequit᷑: Ois qppe caro coꝛꝛupat viã ſu
aʒ.iytũ ad ſcõʒ. Dicũt igit ꝙ ppter mala illꝰ tpis deus
anteq; inducẽt diluuiũ:feẽ vnũ annũ in quo durauit tẽ
pus frigoꝛis in vna medietate: a eſtus in alia: ſʒ hoc de
ſcripturis nõ hʒ auẽteʒ:iõ eadẽ facilitate ↄtẽnit᷑qua pꝛ⸗
bal: tñ hm iſtam viã poſſet hec l̃ ↄtinuari ad pcedẽtẽ
in qua fit mentio de ſterilitate terre ⁊ vineaꝝ:⁊ iõ ſub-
dit: s ¶ Ttrãaſeat ad caloꝛẽ nimiũ ⁊c. vt ſit ſenſus: ſit
eius terra ita ſterilis bonis:ac ſic nõ habuiſſet niſi tᷣus
eſtus:in quo terrenaſcentia deſiccant᷑:⁊ tẽpuj frigoꝛij in
quo moꝛtificant:⁊ qꝛ pena pꝛeſentis vite non ẽ ſufficiẽs
ꝓ peccatoꝛibus obſtinatis:ideo ſequitur¶ Et vſq; ad ĩ
feros peccatum illius.i.faciat peccatoꝛeʒ deſcendere ad
penam gehenne. s (¶ Obliuiſcat eius miſericoꝛdia.qꝛ
non eſt a dãnatis vlterius expectanda. t ¶ Non ſit in

ðMJðMJMWę it ei deuj locuʒ pnie.
penam debitam differendo. d (Et ille abutit᷑ eo in ſuper
biã.augendo ↄtẽptum ꝑ multiplicatõnem peccatoꝝ: quaſi
deus nõ videat ipᷣm;

:fSũt in vijs illius.ↄſiderando oĩia pctã

Geñ.xv.Nondũ ſunt iplete iniquitates amoꝛꝛeoꝝ:⁊ io ſeqͥ
tur: k ¶ Et ſicẽ ſũmitates ſpicaꝝ ↄterent᷑.videlʒ ĩpleto tpe
maturitatis ſue. l ¶ Oõ ſi non ita ẽ. Hic iob ex pᷣdictis cõ
cludit intentũ.ſ.ſe ꝓpter pctã punituʒ non fuiſſe:nec de dei
ꝓuidentia male ſenſiſſe.d. l AS non eſt ita.ſicut dixi
ſ.ꝙ afflictio mea non coꝛꝛñdet pctis:ſʒ excedit:⁊ diuina
ꝓuidentia ſe extendens ad oĩa differt aliqñ punitõem pctõ
rum in pñti reſeruans eos pene gehenne ſᷣm oꝛdinem ſapie
uis me põt arguẽ eſſe mentitũ.q.d.arguat ſecure.
Et ponere añ deũ verba mea. tanqᷓ irreuerent ſeu blaſ
phematoꝛie ꝓlata.q.d.nullus veſtrũ hoc poterit.
In capi. xxiiij.vbi dicit᷑ in poſtilla. Nec ambulet per viam
vinearum. Zidditio.el.
Oc qð dᷣ: Nec ambulet ꝑ viã vineaꝝ ſm ſcm̃ tho.
exponit᷑ de peccatoꝛe qᷣ in rebus terrenis qᷓs in ſua
te elegit vltimũ ſinem cõſtituit: m illud ſapie.ij.
HPec ẽ pais nr̃a cui bona hu mundi quib male vtit᷑ vtun
tur in malũ.⁊ hoc manifeſtat ſbᷣdens. Nec ambulet ꝑ viaʒ
vineaꝝ. Solent.n. vie vineaꝝ vmbꝛoſe eſſe:⁊ ꝑ ↄñs tpate:
etiã determinate ꝑ ſepes ſeu macerias ex vtraq; pte poſi-
tas:vñ impi ꝑ viam vineaꝝ non ambulat:qꝛ reb humũ
di moderate nõ vtit᷑:ſʒ qñq; declinat ad vnũ eytremũ: quã
doq; ad aliud:⁊ qtum ad hoc ſpdit: Ad nimiũ caloꝛeʒ trã
ſeat ab aquis niuiũ. quaſi a ↄtrario vicio in ↄtrariũ tranſe
at:qꝛ in medio vtutis nõ manet:cui penã finalẽ oſtẽdit di/

recoꝛdatione.i in bonoꝛꝛ memoꝛia. v ¶ Sed ↄterat maledicif᷑: vt dem fuit antea:ſʒ etiã penas in inferno poſtea
patiet. ¶ In eodẽ capi.vbi dicit᷑ in poſtilꝗ: Et ponere ante

quaſi lignũ infructuoſum. quod exciditur ⁊ in ignem nere:
mittitur: cupcauſa ſubditur: x ¶ Pau tn. ſtenilem. i. deum verba mea. Additio.ij.

ong ſua oſumpſit in operiby vanis ⁊ infructuoſis. Biei dicit in tranſlatõe nfa: Et ponẽ añ deñ vᷣba mea
1(Etv- ue non bene fecit. i. in bonis operibus ⁊ fru-/ ĩ hebꝛeo hĩ:Et ponẽ ad nihilũ vᷣba mea et ẽ ſenſus
ctuoſis nihil expandit:ſic exponunt doctoꝛes noſtri:he I nõ ſolũ ſe diẽ imunẽ a mẽdacio:qð eſt ↄ mentem

bꝛei aũt hoc reducunt ad tempuj diluuij:ſicut ⁊ pdicta di /

iree mittentes eã male pa
pnie:ẽt ille abutit eo ĩ ſuper ſtã ⁊ veſtitaʒ. e

falſum:iõ ſequitur: e ¶ Oculi

nec venerit tpᷣs punitionis ſᷣm oꝛdinẽ ſue iuſticie: ſᷣm ꝙ dẽ

cẽs:Et vſq; ad inferos pctm illi.q.d.nõ ſolũ in terra ꝑs eꝰ

S

Ce xxv.

loqui:ſʒ etiã a locutõne vana q̃ ad nihilũ reputat:⁊ de hoc
dicit: Et ponere ad nihilũ verba ma. ¶Replica.
ca. xxiiij. vbi dẽ: Nec ãbulet ꝑ viã vineaꝝ ⁊c. hoc qꝛ ẽ

bma expoſitio pluſ q;

ſcoa angeti . . —
tez atinuat. ¶ XNNV. ¶ Capi.xxv.

Eſpondẽ) ãt.
Hic ponitur
ißb balcab nuer eni e.
replicatio: ⁊ 2 ipius teſtas ⁊ terroꝛ apud euʒ e
iob nlio cſeln. Cir qui fac S in ſublimi⸗
ca pᷣmum ſcienduʒ ꝙ; ſuis. Hu ẽnumeru
baldath verbij iob aſ by ſuis Eiaggs 3
ſentiẽs:quãtũ ad hoc militũ e: Et ip quem no
45 dixerat de dei pui ſurget lumẽ ill Hunquid
entia:q aliqũ differrt iuſtiſicari põt hõ ↄparatus
punitõeʒ petõꝑ: h. deo:aũut apparere mundus
noluit arsue ſʒ illõ
ð dixerat ſe no puni 3OE
Ai, pctis qſi oio ſe af na etiã nõ ſplendet: t ſtelle
Erere inocentẽ: ↄotra nõ ſunt mũde in ↄſpectu ei
hoc arguit de diuina qũᷓ a hõ putredo:
blnnaren Huͦgane bolovenncee
fragilitate.Ex qbꝰ vi ieve
det᷑ ꝙ nullus poſſit ſe
apud deũ innocentezz

*£

aſſerẽ ſᷣm dictũ apli.j.Coꝛi

dath ſuiteſ dixit: Po

non in hoc iuſtificat ſum. Pꝛemittit igit᷑ dei ſplimitatẽ: et
ſcõo ſubdit hũanaʒ fragilitateʒ:ibi Nunqd. Circa pmuʒ di
cit: b ¶ Poteſtas. l. abſq; menſurg: ( Terroꝛ. qꝛ coꝛaʒ
deo dz tremẽ omnis creatura Apugd eum eſt. l.deum.
e ¶ Qui facit ↄcoꝛdiã in ſbᷣli.ſuij.i.in coꝛpibiceleſtib ꝰ:quã
ↄcoꝛdiã exponunt hebꝛei dicentes:ꝙ coꝛpa celeſtia ſunt de
igne ⁊ aqua:ita ꝙ coꝛpus celi eſt de aqua:ſtelle de igne:⁊ tñ
non coꝛꝛũpunt ſe inuiceʒ ex diuina ptãte ea ↄcoꝛdante.Iſto
aũt dictũ ipꝛobatur a pho l de celo ⁊ mundo ꝓbante miti

plicit:qꝛ coꝛpa celeſtia nõ ſunt de nã elementari: ſʒ qꝛ hanc

ipꝛobationẽ pauci iudei itelligũt:iõ alia põt adduci de geñ.
.vbi dicit: ecit deꝰ firmamentũ in medio aquaꝝ:⁊ diui/
ſit aquas q̃ erant ſuꝑ firmamẽtũ ⁊c̃. non aũt diuidẽt inter
aquas ⁊ aqs ſi eſſet de nã aqͥ.⁊ iõ hanc ↄcoꝛdiam alit᷑ expo
nunt doctoꝛes catholici:qꝛ in regiõe elemẽtari vbi ẽ mutua
coꝛꝛuptio ⁊ gnãtio ẽ pugna ↄtinua: ſʒ in coꝛpibus celeſtibꝰ
cũ nõ ſit tal coꝛꝛuptio:ↄñs eſt vt ſit ibi 2coꝛdia. ↄñter oñdit
eminentiã dei in angelica nã dicens: f ¶ Nũquid ẽ nũerꝰ

militũ ep. dicunt aũt celeſtes ſpũs dei milites:q; obſequũt

diuino nutui:ſic militej duci vel ĩpatoꝛi. g ¶ Et ſup queʒ
nõ ſurgit lumẽ ill.qꝛ illuiationes diuine pᷣmo ptingunt ad
angelos ſupioꝛes:⁊a ide ad medios ⁊ iferioꝛeſ:⁊ ide ↄñter ad
hoĩles. h PRu cl. bicpfirer nit hũanã fragilitatem ex
ea arguẽs impurttaté valtlieſd iuſtificari pot hõ ↄpatus
deo.q.d.nõ: ꝓpter qꝗð dic Eſa. Oẽs iuſticie nr̃e tanq; panis
mẽſtruate: i ¶ Zut appere mũd'. coꝛã deo kNr de
mlere. q.d.nõ:qꝛ hõ eo ꝙ ẽ ppagax ex tali oꝛigie ex ſeminũ
ↄmixtõe v hit iclinatiõeʒ ad malũ:⁊ difficultatẽ ad bonũ:ſʒ

illõ Geñ.viij. Sẽſus ⁊ cogitatio coꝛdis hũani ꝓna ſi ad ma

lũ ab adoleſcẽtia ſua:⁊ h oñdit ꝑ locũ a maioꝛi.d. l¶ ¶ Ec

ce lũa ẽt nõ ſplẽdet.qꝛ nõ hʒ lumẽ a ſe ſʒ a ſole. m ¶ Et ſte
le nõ ſt mũ.in oſpcũ ei.qꝛ oĩs creata ad deũ ꝓpata eſt q̃ſi te
nebꝛa ⁊ ipuritatè hñs. n Quãto mag ho putredo ⁊c.i.
imũduj ⁊ vilij ſi deo ↄpet᷑. Ex dici pʒ ꝙ iſte eliphax no ↄclu
debat õᷣ iob:qꝛ nõ ſe aſſeruerat iuſtũ ꝑx oẽm modũ:nec ĩ cõ/
paratione ad deũ:ſʒ ſolum ꝙ nõ hẽbat tanta pctã q;ta erat
pena ſibi a deo inflicta:quare ſᷣm oꝛdinẽ diuine ſapie ſeſe re

v

aledictio exponit poſtilla. de pena repꝛoboꝝ:burgen’.
auũt ⁊ ſcũs tho.exponũt hoc ⁊ qð ſequit de pctis ipioꝛũ. Sʒ

honde autez bal⸗⸗ .

natus de muliere:Eccè lu/

n. iiij. Nihil. n. mihi oſcius ſũ: ſſ

munerandũ in fſuturo ſperabat ꝑp meritũ ſue patiẽtie
¶ MNæapi.xxv.vbi dicit in Poſtlliaetpane colats ali

exponunt doctoꝛcs catholici. ¶ Additio.

ſtantijs itellectua
Cap. XXVI. ncrgne in ſũma
Eſpondenſ aũt iob di Rcoꝛdia viuũt: in
xit: Cuius adiutoꝛes: oneperfletiſlma
unqd ibecillis. Et ſuſten diuime bonitatis

pꝛincipalit dẽ: In
ſpᷣlimibſuis.i. in
pꝛudentiꝗ tuã oſtẽdiſti plu/ buj:de quibyſtati
rima Queʒ docẽ voluiſti:· ſbdit: Nunqd eſt
Nõnẽ eũ ꝗ fecit ſpiritamen

tũ: Eccè gigantes gemunt a. XKI.

ſub aquis:ẽt q habitant cec r⸗ Sde
eis. Nüdus ẽ infer coꝛaʒ il Pic coͤſe⸗
loꝛx nullũ eſt operimẽtũ p· cvni ponit iiuj
ditioni. Qdi extendit aqui/ dem eſt vei bal⸗
èl dath ) iob nihil
cfficaciter ↄclude

„

bant:iõ in ſua rñſione pmo ei dicta euacuat:2 pncipa-
le ꝓpoſitũ declarat.c.ſequẽ.ſiẽ patuit er pᷣdictis:balda

th conar fuerat de eminentia ptãt᷑ ⁊ ſapie diuine qdaʒ
magnifica dicẽ:⁊ ex hoc iob iniuſtũ ↄcludẽ: iõ ep dicta
euacuat tanqᷓ; imptinentia ad ꝓpoſitũ: ſʒ ad ep iactatis
tm. Circa qð pꝛio intẽtuʒ ꝓpponit:⁊2 oſtendit: ibi Ecce
gigantes. Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ baldath dicẽdo de deo
magnifica:vt ↄ iob ↄcluderet:videbat in hoc ipᷣi deo fa

uere ep ptãtem ⁊ ſapiam defendendo:⁊ iõ iob õ ipʒ in/

uehendo diẽ: b ¶ Cuv adiutoꝛes nũquid ibecillis.q.
d. nõ:cũ ſit infinite vᷣrutiꝰ tuo auxilio no indigentis.
c ¶ Lui dediſti ↄſiliũ.ꝓ eiᷣ ſapia allegado ac ſi eẽt iſuf/
ficiens ei ſcia:cũ tñ ſit infinita. ð ¶ Et pꝛudẽtiã tuam

oſtẽ plimã.· q.d.dicta tua nõ valẽt ad ꝓpoſiti oſteſ ionẽ

ſʒ tm ad tuã oſtentatõeʒ. e ¶ Quẽ docẽ voluiſti. ꝓ eo
allegãdo: ac ſi neſciret allegare. f ¶ None eũ qte
ritamẽtũ.i.aiaʒ hũanã q intelligit ꝑ ĩtellectiaʒ ptẽ:⁊ coꝛ

poꝛi admiſtrat p alias vires vitã aialẽ dãdo:q ſtat quę⸗

diu durat reſpirãdo. g ¶ Ecce gigãtes. Hic ↄñter oſtẽ
dit pꝓpoſitũ.ſ.ꝙ vba baldath erat ad vanã gloꝛiam per
hoc ꝙ maioꝛa ſat diẽ de dei potẽtia ⁊ ſapia:⁊ tñ oſten
dit illa nully eſſe momẽti: ꝓpi qð baldath nõ debebat
de cognitione minoꝝ gliari.pmo igit illa maioꝛa expæt
mit:⁊2* ꝓpoſitũ ↄ cludit:ibi Ecce hec ex pte. Circa pꝛi
muz pᷣmo expmit aliq magna dei facta ſub terra.. Ec
ce gigaãres ⁊c. Geñ.vj.dẽ:ꝙ gigãtes erãt in terra dieb il
ſ. añ diluuiũ:d in diluuio fuerũt ſpᷣmerſi:⁊ cũ eis oms
alij excepto noe ⁊ ꝗ cuʒ eo erãt iĩ arca:a hoc fem ſuit ex
ptãte diuina ſᷣm oꝛdinẽ ſue ſi gpie ⁊ iuſticie ad puniẽdu
illiꝰtpis pctã:vt hẽ Geñ.vj.⁊ hocẽ qð dẽ: g ¶Ecce gi

gãtes gemut ſb aquis.i gigãtes ꝗᷣ tẽ fuerũt iĩ ads ſemer

ſi:smõ gemũt in penis ĩferni:q etia ifern eſt ſp aqs: qʒ (
in ptibus fre infimis. h ( Et qui küantun eis.i. alij
dãnati qui cũ eis fuerũt ſmerſi. i ¶ Nud eſt ifernus
coꝛã illo.qꝛ quij ſit in fre ꝓfũdo:pʒ tñ ↄſpectui dino:⁊
oĩa qͥ fiũt ibi.vlter ꝓcedit en ng gliqᷓ magna
q̃ fiunt a deo ſuꝑ terrã.d. k ¶ Qui extẽdit aꝗ. ſuꝑ va
cuũ.celũ aũt ſupꝑ terra videt᷑ extenſuzʒ ad modũ tentoꝛi

———=—=—M

OWcas dicik Qui facit ocoꝛdiã in iblimibe ſuis
nõ ſolũ intelligendũ eſt de coꝛpibus celeſtib:ſʒ
et de ſupioꝛib' ſh

one perfectiſſima

tas bꝛachiũ ep qui nõ ẽ ſoꝛ exiſtũt: vñ de illi/
tis. Cui dediſti ↄſiliũ. Foꝛ
ſitan illi qui nõ hʒ ſapiaʒ:ct mag ſibi ↄfoꝛmi

nũerus militũ ed

one eũ qᷣ fec ſpi/

=
–

— E — — —
—
E =
=

S
S=

—
— S=
—
5£☛R

— S=
S=
= ι =

P
Ebt'iis
tütne.
ſbnnc
Mt
Meign
doinie
Ntrupnu
Nepurtk
llocf
ſcpot'gn
lelisr⸗
yliin
sc⸗
nnn
hanti
mic
rlahre
Auſthi⸗
Mimm
ſiſcri
Ehooa

ne

re.

ſlie
ſayſe
N
ß
emi
enie

W.
ui

i giin
dbfiſoneſ
endaic
kpzih
ürir x
er! rr
Gnsban
peuinit
uce ede
huͤcini
oioertibn
horihrd
hrßſ
ulbentig
ei 1

=

l¶ Sup vacun. lonẽ ſup vacuuʒ:Et appẽdit

ee

(Job zuij

Wr

in hemiſperio nr̃o:qð hemiſperiũ ꝑ adlon? itelligit: eo

ꝙ polus aquilonaris ſtat ſemꝑ eleuat ſuꝑ hemiſperiũ

nr̃m:int celũ autẽ ⁊ terrã non videm niſi aerem:qui a

vulgarib vocat᷑ ſic dicit᷑ olla vacua quij ſit aere
plena. dicit S: k ¶ Quia extendit aquilonẽ.i.celum in
hemüiſpio nr̃o a

ℳ₰ℳ

i.ſuꝑ aereʒ inter
nos ⁊ celũ me
exñtem: m

tra ſup nihili. Qũi ligat aq̃ſ
nubibſuis:dᷣt nõ erũpant

appendit terram parit᷑ deoꝛſuʒ. OQui tenet vv*

ſuꝑ nihili. terra tuʒ ſolij ſui:⁊ expãdit ſuper

ſzſo terra nibil ẽ Circũdedit aqs:uſq; dũ ſini
cuʒ ſit inſima PHe ant᷑ lux ⁊ tenebꝛe. Cõlũne
můdi: oicit ergo celi ↄtremiſcũt:⁊ pauent ad
rdenl n ni nutũ el. In foꝛtitũdine illi
us elementu:tam epente maria ↄgregata ſi:
ſic ſtat in medio Et pꝛudẽtia ei pcuſſit ſuper-
mudi tani cerũ bi. Spirituͦs ep oꝛnauit ce
Emm ſuz a deo loſ:t obſtetricqte manu er⸗
n(Quiligat aa, Eeduct eſt coluber toꝛtuoſuſ
in nbi⸗ luis di Sror hec ex pte dcã ſt viaꝝ
cunt aũt aque qſi eb.Et cũʒ vix puaʒ ſtillã ſer
ligate in nubibu⸗ 5 v punz ſtilig.

9 „7 „ . E„
aec, engr Anon⸗ er audierimuſ:quis
no erũpant piter
deoꝛſuʒ. ſic enĩ deus oꝛdinauit nubes paulatim reſolui:
vt tota pluuia nõ ſimł cadat: ſʒ ſucceſſiue ⁊ guttatiʒ pp
ut expedit hoibus ⁊ terrenaſcentibus. p ii tenet
vul. ſolij ſui:⁊ expandit ſuꝑ illud nebula.ex reſiduis.n.
vapoꝛib qui nõ reſoluũt᷑ in pluuiã:gnãtur aliqñ nebu

la ipediẽs nos a ↄſpectu celi:qð di ſoliũ dei ʒ illõ Eſa.

lxvj. Celũ mihi ſedes eſt. a ¶ Terminum circũdedit
aquis.qꝛ ↄgregauit eas in locũ vnũ qui maxie eſt o 2)
anus:vt appeat aliqua ꝑs terre arida ꝓ habitatiõe ,
minũ ⁊ aialiũ:q'uis aq de nã elementi circũdaret tot
terrã cuʒ ſit nimis põderoſa: rEſeg vüſiniant .
⁊ tenebꝛe.i.ſucceſſio diei ⁊ noctis ꝑ motũ celi.q.d.quã
diu ſtabit iſte ſtar mundi p reuolutõem celi ⁊ mare ſta
bit itra terminos a deo ſibi pᷣſixos.vlterp pcedit ad ea

q̃ cã ſunt ſuꝑ celũ ſidereũ.d. s (Colũne celi.i.angli:
qꝛ pꝑ eos adminiſtrat mot celi t ¶ Contremiſcũt ⁊ pa

uent ad nutũ ey. iſte aũt tremoꝛ ⁊ pauoꝛnon ſignant in
angelis eẽ aliquã penã:ſʒ tm reuerentiã ad deũ. v¶ In
foꝛtitudine illo repente maria ↄgregata ſunt.hoc dicit
de diſtinctione elemẽtoꝝ: a deo fſcã:p hoc ꝙ aq̃ a pꝛinci
pio no habuerũt plenã denſitatẽ:ſʒ erant vapoꝛali ex
tenſe p aereʒ:ſʒ die tertia accepta a deo denſitate debita
recepte ſãt in locuʒ vnuʒ ⁊ ↄgregate:⁊ ſic appuit diſtin⸗
ctio terre ⁊ aq ⁊ aeris:ꝑ hoc ꝙ aliq̃ pars tre apꝑuit diſ/
cooperta:⁊ aque ꝑ denſitatẽ ab aere ſepate:vt dictũ fu
lt: Geñ.j.et ex iſta diſtinctione elementoꝝ ſenſibili pce/

dit ad veclarandũ diſtinctõeʒ angeloꝝ. d. x¶ Et pꝛu

dentia e pcuſſit ſupbum.i.angelos ſupbos quos deie
cit de celo empyreo ⁊ bonos sD ad ſe ↄuerſos glie
decoꝛe eeciti ſbditur: y ¶ Spirit ei oꝛnauit celoj.
i.angelos qui ſi ciues celeſtes:ſic ciuitas oꝛnari dẽ: qñ
ciues oꝛ t obſtetricãte manu eius.i.potẽtia
dei a ctus eſt. de ſocietate bonoꝛum angeloꝛuʒ

