uelata ſt fudamẽta oꝛbᷣ fra cog ſ

rũ ⁊ filios iirlł ſuper

rũ. Ab icꝛepãtõe tua dñel mare rubꝛum: q erat
ab iſpiratioõe ſpus ire tue. bſareftin⸗ g diſil,
Miſt de ſů moer gecepu rũ:ita ꝙ non poterãt
me: ct aſſũpſu me ð aquis accedẽ ad filios iirl:
i nube illa erat angelꝰ

pſonã dñi repñta):vt

hã exo.xiiij. iõ diẽ hic: Latibulũ ſuũ ⁊ tabernaculu. ¶ e
nebꝛoſa aqᷓ ⁊c.qꝛ ex nubis dẽſitate fluebant pluuie groſſe

ad maius ipedimentũ egyptioꝝ: verũtñ qꝛ nubes illa eex
te filioꝝ iſr ilumiabat noctẽ:vt ibidẽ dẽ:iõ ſbdit᷑: fPꝛe

fulgoꝛe ⁊c qꝛ ex illa nube circa vigiliã matutinã facta ſũt
tonitrua fulgura rotas curruũ ſbuertentia:io ſbditux:
g(¶ Nubes tranſierunt ⁊c. Ex qͥ pʒ ſñia vſq; ibi: h¶ Et

miſit ſagittas ſuas.i.fulgura q ed mttebui ſicut ſagit

te ſuper egyptios:iõ ſubdit᷑: i ¶ Et coturbauit eos.ita.n.
fuerunt egyptij cõturbati:ꝙ volẽtes fugere aqs maris cur-

rebat ) eos: ʒ ꝙ hẽtur Exo.xiiij. Fugietib' egyptijs occur

rerũt aq̃ͥ ⁊c. &R ¶ Et apparuerut ⁊c.i fuũdo.n.maris ſũt

fotes aqrũ i aliqbus locis qͥ nõ apparẽt:niſi denudet᷑ füduj

maris:qo Eñit factũ: vt filij iſr traſirẽt ꝑ maris alueũ:
iõ ſpdit᷑: KEt reuelata ⁊cl.i.ptes ire exñtes ſbᷣ aqs mar:
q̃ hic dicũt᷑ fũdamẽta oꝛbis ad ſilitudinẽ füdamenti domꝰ

artificial:iĩ qᷓ füdamentũ ẽ ꝑs iferioꝭ: ꝗꝛ ſuꝑ trã ſũt alia ele

mẽta ⁊ ſuꝑius coꝛꝑa celeſtia. m¶b icrepatiõe ⁊c. per

—

—

eſſit tlis punitio õ egyptio).ſ.a dei vidicta

hoc oñdit aqͥ io ) egyptio).ſ
3 eos. (Ri it de ſũmo. Hic ↄñt deſcribit foꝛma libera
tiois ipſdauid:q̃ fea ẽ diuia vtute:⁊ pᷣmo deſcribit foꝛma
liberatiois eẽꝑ modũ euaſiõis ð manu aduerſarioꝝ: ſcõo
ꝑ modũ iſecutiois ⁊ deſtructiõis eoꝝ:ibi Qm te eripiar:
Pꝛia ĩ duas:iĩ ꝑtẽ pᷣncipalẽ ⁊ i ſcda ibi: Cuũ ſco ſa⸗

ci eris. Circa pmu diẽ dauid: n¶ Miſit de ſũmo.i.de ce

lo vñ venit auxiliũ mihi. o 9. WMW.
berando ſua gra ⁊ virtute. q ¶ Et aſſumpſit me ⁊cl.ide

(EC

tribulatiõibus multis ſaule ⁊ abſalone me perſequẽtibus. dat gram. q Q Om tu illumias ⁊c᷑.· lucerna ẽ lumẽ ungf
AQ' autẽ ꝑ aqs tribulatioes iĩtelligatur pʒ Eſa. viij.vbi dẽ: i teſta: ⁊ iõ lumen nãle itellectuj huani poſiti i coꝛpoꝛee Mi.
Adducet dñs ſup eos aqs fluminis foꝛtes ⁊ multas regẽ aſ terreo bñ dẽ lucerna:hãc deuj lucernã ninl onnoo g.
ſyrioꝛũ ⁊ oẽm gliam eius.i.exercit eius. ſeti me mini nãe addit lumen gre:qꝛ gra pꝑficit nam. r ¶ Deꝰ aniſ
æc]. ſ. ſaule abſalone. s EEtab his c ⁊c̃.i. Siba filio meus ⁊c᷑. Lumen.n.nãale coparatũ ad deũ renebꝛa ẽ ſi ſeuſtniue
botri ⁊ ſibi adherẽti⸗ cut ꝛ qlibet crea⸗ ngitni
tib: ut hetur. ij. Reg. — — EOE tura: et i0 dauid iguuun,
xx. t ¶ Om cõſoꝛta multis. Eripuit me de ini uerteris. Quoniãtu pplin peetit ipʒ illumia-
ti ⁊c. Ihntes magnaʒ micis meis foꝛtiſſimis: łꝭt hũilẽ ſaluuʒ facies: ocu/ ri gfa diuina. vel itst/tn
potẽtiã pꝓpter multi bhi derũt me: quò los ſupboꝛuz humiliabis alit. Tenebꝛe di⸗ itmun
tudinẽ ſibi adheréte. b his ꝗqoderut me: ꝗ upboꝛuz hum cuũtur hic opa me eeg
v¶ Pꝛeuenerũt ⁊c. niã cõ ſoꝛtati ſunt ſupꝑ me. Quoniã tu illumias lucer ritoꝛia p peccatũ Pitr
qꝛ ſaul ita puenit da⸗ cuenerũt me ĩ die affli nã meã dñne:ldeus me illu moꝛtale extincta: ie .
uic: moah cltiõis mee: ét faciẽ dñs ꝓ mia tenebꝛas meas. OQñ õ i
ekeigs ſpabat ſe tectoꝛ me. Et ẽduxit me ĩ ĩtẽ eripiar a tentatiõe:t in minat. 8 ilerun
poſſe euadẽ: vt hẽt. j. latitudinẽ: lſaluuʒ me fecit deo meo tranſgrediar mu in te. Picoñter d kin
Reg.xxiij. Et achito qm voluit me.Et rétribu rũ. Deus meus impolluta ſcribitur libera- nmuut
Phpel oedit ab ſals nſi cet mihi dñs ſm iuſticiãẽ me via e Qloꝗa dñi igne exa⸗ gaienohach itni
ita g ueniret en an⸗ 33: ct ſʒ puritatẽ manuuʒ miata: ꝓptectoꝛ ẽ oiuz ſpe vetens eu ot. itnnr
1 . n rãriũ ĩ qs de lato n vr⸗ Tun
ꝙ poſſet itrare aligs mearum retribuet mihi. ranu iſe. Quõniã ꝗqs de ¶ Qm in te eripiar pun ri
foꝛtalicium: xr Eeur Quia cuſtodiui vias dñi:l pter dñz: laut gs deus pter i. per te cripin 4 nin 1
ij. reg. xvij. Et Siba nee ſpie geſſi ñ nr̃m. Pc&* öcinxi tẽtatione. Lẽtat
ſlius vomt cocirauit ec ipie geſſi a deo meo.] deu Brm. E ne n fuit dautd oc⸗ ſein
rebellionem 3 dauicd Quoniã oia iudicia ei in virtute: et poſuit imacula cigere nabal cum fie ul⸗
anteꝙ rediſſz ad ciuu cõſpectu meo: t iuſticias tã viã meã. Qui pfecit pe oibus de domo Gene;
tats a domũ regiam. eiꝰnõ rêpuli a me. Et ero i ges meos tanq; ceruoꝛũl ſua:a q tẽtatione letiict
5 e
na ſaul cõpulſus fuit Uabo me ab uigtate mea. Aui docet man meas ad ad hoc directe: p 1A
inſecutionẽ dauid di Et rêtribuet mihi dñs ſʒ pꝛeliũ:t poſuiſti ut arcuʒ pi q dixit ei da ſkfnc
mittere: eo ꝙ philiſti iuſticiã meã:⁊ ſim puritatẽ ereuũ bꝛachia mea.! Et dẽ uid: Bñdicx dñs ſblkwni
im inlugerat le uper manuũ mearuʒ i cõſpectu diſti mihi pꝛotectioneʒ ſa Pe dl ani t k
cõſiliu achitophel ſu eris: ct cũ viro innocẽte in ſcepit me. Et diſciplinà tua reg xxv. lI ni
it diſſipatu:ut hétur nocens eris.Et cũʒ electo conexit me . fineʒ: et ſe Et i deo meo. i.iĩ inen
.ij.reg.xvij. et caput els⸗ ig: . i e docebit. virtute dei mei. llhn
fuit ſ Pi arangz de lectus elis: el puerſo P plina ma ipl n v ¶ Traſgrediar nwenn
cõſilio mulieris ſapi⸗ murũ. capiendo CAenza
entis ⁊ hoc deo fauẽ . daguer ſarios itra n. tn
te: ut hẽt. ij.reg.xx. WEt equxit me ⁊cl.ſ.regni iſrłpᷣdẽeij ſuũ foꝛtaliciũ:qð fẽm ẽ qñ cepit foꝛtaliciũ iebuceoꝝ in Ulehüing⸗
tribularionib tminatis. 3Er retribuet ⁊c ex hoc.n. ꝙ hierlłʒ: ut hẽt.ij. reg.v. et qñ cepit rabath filioꝝ amon nif. 30
dedit mihi boa tꝑalia ſpero ab eo cõſeq eina. ⁊ ¶ Et ſm vt hẽtur.ij.reg.xij. x Demeus ⁊c. Iiſta ẽ lex diuia ſbafuo
puritatẽ ⁊cl.i.opeꝝ qͥ px manus deſignãt:eo ꝙ manib opa ĩ ꝗ nõ ẽ aliqᷓ imundicia ↄceſſa tãcq licita:lʒ aliq fuerit p kiwes
mur. a uig cuſiodiui ⁊c. q;'tum ad pᷣcepta moꝛalia miſſ a ppi mai piculuʒ euitandu: ſic vſura cũ extraneij inmmmih
affirmatiua. b¶ Mec ĩpie geſſi ⁊c. agendo negatiug. ne fꝛes ſuos vſura grauarẽt:et libelł repudij ne vxoꝛej litbetürag
c ¶ Am oia ⁊c. exequẽdo pᷣcepta eius iudicialia. d¶ Et occiderẽt:deute.xxiij.⁊.xxiiij. y Eloqa dñi ⁊cli.pu ſplieirär
iuſticias ev.i.ceremoias ey. e(¶Mõ repuli a me.eaj dimit ra ⁊ mũuda ſiẽ metalla ĩ foꝛnace pbata. 3 ¶ Pꝛotecto Enmcogrong
tẽdo. f ¶Et ero imaculatac. qꝛ nõ patit᷑ ↄſoꝛtiũ macłla ẽ ⁊cc]. ſ.ipſe de:dũ tñ iſta ſpes pueniat ex gra ⁊ merit: bi d Se
toꝝ:cũ ſit ſãctus ſãctoꝝ. g ¶ Et obſeruabo me ⁊c].i.caꝰ alit.n.nõ eẽt ſpes ſʒ pſũptio. a(¶ Qm̃ qs 1c]. q. d. nul tuean
uebo⸗ iuo adulterij ⁊ homicidij ĩ fẽo vꝛie ⁊ cõſilibꝰ. lus:qm̃ alij ſut dij tm ꝑticipatiue ſ.hoies ſci:Fʒ illo pᷣſ. innigbbn
h Et retribuet ⁊c.· exponit iſte vᷣſus ſic ſupꝛa. i ¶ Cuʒ lxxxi.· Ego dixi:dij eſtis. vel ſũt dij falſi ſic idola gẽtiũ. gitnhit
ſacto ſactus eris. Hec ẽ ps icidẽtalis ĩ q̃ dauid icidẽtalit o’; b Deus qui ⁊c. coꝛꝑali ↄ hoſtes viſibiles:⁊ ſpũali ʒ wungidn
dit dei miam ⁊ benignitatẽ generalit erga bonos:eo ꝙ pti hoſtes iuiſibiles. poſuit ⁊c. auferẽs a me ma⸗ ſinii
cularit locut fuerat de bonitate dei erga ſe ꝓpt ſuã innocẽ culã aduliij cũ berſabee ⁊ homicidij vꝛie:q macule fue urtſng
tia.d.Cũ ſco ⁊c᷑. verbũ ẽ dauid ad deũ.q rr. te ſãctuz rũt purgate ꝑ patiẽtiã quã de dedit dauid ĩ pſecutioe uhri⸗ 8
cõfitebit᷑ a qͥ ſua ſactitas deriuat᷑.vł alit᷑: i ¶ Cuũ ſco.ꝗ.ſ.ſẽe abſalon:ᷣm pdixit ei nathan ꝓpheta:vt het᷑.ij. reg. in
viuit. k Sacr cris. ſo uã ſactitatẽ augmnetãdo. ¶ Et xij. d ¶ Qui Pferl ⁊c. dãdo mihi agilitatẽ ad hoſtej miſmnt
cũ viro inocẽte.i.q malũ alijs nõ facit. Innocẽs erij. meos iſeqndũ. E ſuꝑ excelſa ⁊cl.i.ſtabiliẽs ĩ regia tureſtg
malũ ei nõ iferẽdo:niſi foꝛſitã malũ tpalis pene ad purgi dignitate. f¶ ¶ Qui docet cc. qꝛ de docuit eũ artẽ pli Ghein 4
onẽ culpe Heertte l arrieii ſue patiẽtie:qð cedit ei ad ãdi. g¶ Et poſuiſti ⁊c. dã) mihi foꝛtitudinẽ ↄueniẽtẽ Rpbl
bonũ vite eine. n ¶ Et cu electo.ad vitã eternã ꝑ pᷣdeſtina ad exeq̃ᷓndũ pᷣliãdi artẽ. iſe ⁊cl.q..fortitu J umn
tionẽ. o ¶ Electen.qꝛ eliget te omiſſ alijj. p Wrm tu do mea paꝝ poſſʒ:niſi ptectio tua adeſſet. t diſci tc

pplin ⁊c z dẽ iacobiiij. de ſupbis reſiſtit: huilib'aũt plia tua ⁊c· x triblatidej tpalej me coꝛigẽdo. k (

hüing
Ni

udrf
Wa
Ph
umpng
Wla
Wduiene⸗
irn
Cünnmen
Nurmer
fünei
Müraud
hrukdan
uß de on⸗
rmpuire
Gtbignlade
Abocditr,
Nioddittar
d Bit'
Ninkcnit
bkiamnt
mii n
Licnnmn
nun
Dinir
nuni cho
Auninen
ſeundiN

aurn

diſciplina tua
dat itellectü. ¶ ¶D
paſſus meos qꝛ qñ

—

tu regio:q inerat

ipſi dauid a deo.
m ¶ Perſeqr ini
micos ⁊c. qꝛ nõ
poterüt manum
megt ere.

n¶Et nõ cõuer/

tar. ab eoꝝ iſecu/

tione. o öfri
gã illos.qð conti

am
Dilat
pedes ſut coniũcti: hõ diſpoſitus
ẽ ad cadendũ:ſed qñ ſũt coueniẽter elõgati:tũc ẽ diſpo
ſitus ad firmius ſtandũ:⁊ ꝑ hoc itelligit firmitas in ſta

pſalmogꝛ

docebit. qꝛ vexatio a deo ĩiflicta

Bilataſti greſſus meos ſl̊ pulus quẽ nõ cognoui ſèr
tus me:⁊ non ſũt ĩſirmata uiuit mihi:in àuditu auris
veſtigia mea. NPẽrſeq̃r ini o bediuit mihi. Filij alieni
micos meos ⁊ cõpꝛehẽdã mẽtiti ſũt mihi: filij alieni ĩ
illos:let nõ ↄuertar donec uertati ſũt:& claudicauerũt
deficiãt. Confringam illos a ſemitis ſuis. Viuit dñs:
nec potunt ſtare:cadẽt ſub &èt bñdictus de me:ct exal

Xatt iflicta dñs.qꝛ eſt vita ꝑ eſſentiã:⁊ oia viuunt i eo:ᷣm ꝙ dẽ Joh.
aſti greſſus ⁊c. li hebꝛeo hẽéturj. Qdð fem eſt in ipſo:vita erat.qꝛ creatura vt eſt i deo ẽ ip
ſa creatrix eſſentia:q̃ eſt idẽ qð intelligere diuinũ. Intellige
re aũt eſt ſupꝛemus gradus vite:⁊ qꝛ itelligere diuinum eſt
optimũu:eo ꝙ vnico actu itelligit ꝑfecte ſe ⁊ oia alia:iõ dic
phᷣs.xij. metaphy.

deus viuit vita nobi
liſſima ſẽpiina ⁊ op/
tima. k
ctus de' meus.ex bñ/⸗

I¶ Et exaltet deuj ſa

erertag e
lutis mee. nõ in ſe: cũ
ſit magnitudinis in-
finite ſed in creaturis

auxilio hũano a diuino:ut dẽʒ eſt. y

uit dus. Dic ponit᷑ h' p̃ſ. intenta concluſio:videlʒ diui/

git i filjs ãmon:

. 1, ipſum laudantibus.
s capta ciuitate tus pedes meos. Et pꝛcci tet᷑ de ſalutis mee. Dèus q m Deus a das vin

regia trucidauit: xiſti me virtute ad belluʒ:l das vindictas mihi:⁊ ſub dictas mihi.⁊ pʒ ſen
tranſire fecit ſu &t ſupplantaſti iſurgẽtes in dis pplos ſub me: libera / tẽtia ex deis vſq; ibi:
p eos ferrata car · me ſubt me.l Et inimicòs toꝛ meus de inimicis meis n¶ Pꝛopterea confi
penta trãſducens s dediſti mibi doa:1 iraciidis. Er ab iſuretib'i tebo⸗ tibi. cõfeſſion
eos i typo later‚:· Meos dediſti mihi doꝛſu: iracũdis. Et ab iſurgẽtibꝰi laudis tue. o ¶ IJ
vt hẽtur. ij. Reg. Et odientes me diſpdidiſti. me exaltabiſ me:a viro ini natioibuj. qꝛ pſ. facrti
xi. pEt bcin Clamauerũt nec erat ꝗq ſal quo eripies me. .za à auid deriuati ſũt
vigi ed goli· uos faceret ld dñʒ:nec ex cõſfiteboꝛ tibi ĩ nationibus ace natlo Erag.
alios vhillſtcoo. Audiuit eoſ. Et comminu dñe: æ nõi tuo pſalmum di gnifitaoſt G 4
os: . . t gnificãs ſulutes regij
s diuia virtute am eos vt puluerẽ ante fa cã. Magnificas ſalutes re eius.i.ſalutes meaj ꝗ
frequẽter debella ciẽ vẽti:vt lutũ plateaꝝ de gis eſ:&ʒt faciẽs miam xpᷣo a ab eo iſtitur.
u. e u lebo eos. Eripiès me dè ſuo dauid: lt ſemini eius Et faciẽs ꝛcl i.
Pacrar. tradictiõibppli: cònſtitu vſq; in ſeculum. ¶ Aictoꝛi madato p amuele:
pplos ifideles a es mei caput gentiu. Põ. cãticum dauid.xvIII. vt hẽtur ſuꝑꝛa.j.reg.
dauigd redegit ſl xvi. r ¶¶ Et ſemĩ ei
tributo:ut hẽtur vſq; ĩ ſeculũ.qꝛ deus

—

ijj. Reg. viij. r ¶Et inimicos meos ⁊c cõuertẽdo eos ðdit regnũ ipſi dõ ſe ⁊ ſucceſſoꝛibſuis:ut hẽt.ij.reg.vij.
in fugã coꝛã me. s Erodlaame diſpdidiſti.ſ.ſau/ In pſal.xvij. Diligam te dñe.vbi dẽ in poſtilla: Et po/
lẽ ⁊ abſalon ⁊ Sibãa filium botri cũ adherẽtibus ſibi. ſuit immaculatam viam meam. 6 Additio.
t ¶ lamauerunt ⁊c. deficiente eis auxilio humano. Acule adulterij ⁊ homicidij fuerũt ablate ab aia
v ¶ Nid oñʒ clamauerũt ⁊c. lqꝛ erat idigni auxilio di/ ipſius dauid ꝑ ſuã ↄtritionem ⁊ dei miam ẽt an-
uino. x¶ Et cominuã eos ⁊c. tanqᷓ; deſtitutos ab oi teꝙ ꝑpſecutionẽ abſalon patiẽter toleraret: Iʒ veʒ
os me. i. ſit ꝙ ſblata macula adhuc remaſit reatus pene ſatiſfacto-
eripuiſti. 3ʒ ¶ De zdictiõibus ppli .ſ.qñ ſub abſalon rie:vt ſatis hẽtur in textu ꝑ poſtillatoꝛẽ allegatuʒ.ſ..reg.
⁊ ſpᷣ Siba filio botri pplus iſrl rebellans ↄdixit mihi. xij.vbi poſtq dauid dixit ad nathã: Peccaui ono.ſtati ei
a ¶ Coͤſtitues me.i. coſtituiſti. b ¶ In caput gentiuʒz.
cõſeruans mihi ſtabilitatẽ regni. Et qꝛ dñiuʒ dauid ſe
extẽdebat ẽt ad alias gẽtes in circuitu q̃ erant idolatre
vt philiſtei ⁊ amonite ⁊ ceteri:iõ ſbdit᷑: c suus
quẽ non cognoui.noticia appꝛobatiois ꝓpter eoꝝ ido
latriã. d er aliet mihi. obediẽdo ⁊ tributum red/
dedo.⁊ qꝛ nõ ſolũ obediebant dauid i ꝓpꝛia pſona ſʒ B
ẽt nuucijs ab eo miſſis:iõ ſpᷣdit᷑: e ¶ In auditu auris in ſeculum. ¶ Acdditio. „
obediuit mihi. Uerũtñ qꝛ iſte gentes receſſerũt ab obe Ropꝛius ⁊ verius exponit᷑ hoc qð dẽ: Et ſemini
dientia regni dauid tꝑe roboaʒ regis nepotis ſui ⁊ alio eius. de xpᷣo qui factus eſt ex ſemie dauid ſᷣm car
rũ ſeqntiuʒ:iõ ſbdit᷑: f Silij alieni ⁊c. qꝛ iurauerãt Slͤ 19
ei ſeruire ⁊ ſucceſſoꝛib ſuis. g ¶ Filij alieni inueterati vegnũ eius non coꝛꝛũpet᷑: Dañ.vij.c.Et regni eius non erit
ſunt. Lʒ.n.in pncipio bñ obedierit:tñ ipſo decedẽte ab finis ⁊c.Lu.j.ca. Plſal. X VIllI.
obedientia declinauerũt:iõ ſbᷣditur: h ¶ Et claudica Eli enarrãt gliaʒ dei.Huic pᷣſ.ppõit᷑ tlis ti.ĩ heb.

ad culpa: ꝓut ẽt poſtillatoꝛ ibidẽ expõit.vñ remiſſa culpa
manifeſtũ eſt ꝙ nõ remanet macula:reatus tñ pene ſatiſſa
ctoꝛie r̃mãſit.vñ ſeqt i lra: Uerũtñ qꝛ blaſphemare feciſti
inimicos nomẽ dñi:filius ꝗͥ natus ẽ tibi moꝛte moꝛietur:⁊

uerunt a ſemitis ſuis. In hebꝛeo hẽtur:Et timebunt ĩ Add victoꝛia pᷣs dauid.⁊ ĩ trãſlatioe hiero. iuxta
clauſuris ſuis.⁊ ĩ trãſlatiõe hiero.iuxta hebꝛeũ hẽtur: hebꝛeũ: Uictoꝛi cãticũ dauid.⁊ ẽ ſupꝛa expoſit ĩ
Et ↄöhent ĩ anguſtijs ſuis:⁊ in eandẽ ſñiam reuertit᷑: qꝛ ſuo ſili pᷣſ.xij.Dicũt aũt hebꝛei ꝙ iſte pᷣſ.fſactujẽ a dauid p
hoies rebellare volẽtes recludũt ſe ⁊ ſua ĩ ciuitatib et grarũ actioe de datioe legis:qð ſuit magnũ bñſficiũ ⁊ ſpali
locis muratis timẽtes iuadi ab illis õ qͥs rebellãt. a ter datũ filijs iſrl: vt hẽtur ifra pᷣſ.cxlvj. Qui annunciat
aut rebellionem futuraʒ dauid pᷣuidit in ſpᷣu. i iverbũ ſuũ iacob iuſticias ⁊c. nõ fecit talit oi nationi ⁊c. Et
Kon ſʒ iſtũ intellectũ pᷣſ. iſte diuidit᷑ ĩ duas ptes:qꝛ pᷣmo dauid
ni noĩs magnificatio ꝓ bnficijs pᷣdictis cum dẽ: Uiuit ondit magnitudinẽ diuine ſapiẽtie generalit ex excellẽtib
cc 2

rñdit: Oñs quoq; trãſtulit peccatũ tuuʒ itelligitur q;'tum

iſta bñ tractantur in pᷣma ſcoe.q. lxxxvij. vide ibi.
. Froace, p̃ſ.xvij.vbi dẽ in paſtillai ſemini eius vſq;

nem:ad Ro.j.Cuius regnum ẽ vſq; i ſeculum:qꝛ

creaturis ꝑ qs deuenit in cogntionẽ creatoꝛij:ſcõo ſpãliter itũ ad libꝛos pphales:qꝛũ oca fidelii iplent. v ¶ Sa
ex datione legis:ibi Lex dñi imiaculata. Circa pꝛimũ ſcien pientia pᷣſtas puulis.qtũ ad alios libꝛos ve.teſta. q di ſbinun
dũ ꝙ dauid ad declarationẽ diuie ſapie non ẽ vſus creatis cũt agiographa iter qᷣs ↄtinẽt libꝛi ſapiẽtiales ad erudi tba.
ſpũalibus:cuiuſmõi ſunt angeli:qꝛ nõ ſunt viſibiles ſʒ coꝛ tionẽ ꝑuuloꝝ:ut hẽt᷑ ꝓuer.j.Parabole ſalomõis ⁊c.ꝰ onk
poꝛib' celeſtibus q̃ ſũt manifeſta oibus.d. a ¶ Leli.i.oꝛ ſbᷣdit:Ut det᷑ ꝑuulis aſtutia ⁊ adoleſcẽti ſcia ⁊ itellect. Encliun
Pos planctarn h x ¶ Duſticie dñi re lbnitie
¶ Enarrant gliam dei , r . cte. Beuertit ma agieui
i. patẽter oñdũt ma Eli narrãt glam dei: niũ dſii ſidele ſapiaʒ pᷣſtäs gis ad deſcriben- mnniſn
gnitudinẽ ſue poten- et bpa manuũ er n paruuliſ. Juͦſticie dñi recte dũ ĩ ſpali cõditio Rn
tie ⁊ oꝛdinẽ ſue ſapie. iarf . Biés lEtificãtes coꝛda: pꝛèceptũ legis moſaice: mmeßninn
c ( Et opa manuuʒ nudiat firmamentu. Oοc6ς etificates coꝛda: Pcepiu i q̃ erat tria pᷣcep beipnen
eius. i. magnitudine, diei eructat verbuz: æ nox dñni luciduʒ illuminãs ocu toꝛum gnã.ſ:cere ln
ſue vtutis. d ¶ An nocii idicat ſciaʒ. Mon ſüůt los. Timõꝛ dñi ſanctus pꝑ monialia pᷣcepta iitluunt
nüciat firmamentu. loq̃le neq; ſermones:lquò manẽs ĩ ſeculũ ſeculi:iůdi q ĩ ve lege iuſtifi/ ſnuban
to ſtelletre r rũ nõ audiãt voces eoꝝ. cia dñi vera iuſtiſicata inſe atied vocat iet —
tibus declarat oꝛdo In oein terra exiuit ſonus metipſa. Dẽèſiderabilia ſů Iuſticie dñi recte. ſfinngt
diuie vtutis ⁊ ſapie: eoꝝ:⁊ ĩ fines oꝛbis tre ver per auru 7 lapidẽ pᷣcioſu, qꝛ ad cultuʒ diui rtſereil
n vd⸗ ſpie vih. ba eoꝛuʒ. In ſole poſuit ta multũ:èt dulcioꝛa ſũp mel nu iſticure. ihertins
gege porit önolch bernaculũ ſuũ:ct ipſe taᷓ fauũ. Eteim ſeruus zun6 . leulrce unt
biliter creatoꝛ voꝛu ſpõſus ꝓcedens de thala/ ciſtodit ea:i cuſtodiendis tabãti ſacrificio⸗ iifii
videri. Si mo ſuo. Exultauit ut gi illis retributio multa. Dẽ rũ oblatioe. Alia ruariſc
eructat vbum: ⁊ nox gas ad currendã viã:là ſũ licta ꝗs ĩtelligit:ab occltis er r ar hia mo nlnamton
vieze ſin. logiradine mo celo cgreſſio e.Et òc meis munda me:&t ab alie fürßrept dle⸗ inmtts
⁊bꝛeuitatẽ caliditat? curſus ei uſq; ad ſümum nis pce ſeruo tuo. Si mei guet itu ad hoc a
frigiditate ⁊ alias el:nec ẽ q ſe abſcõdat a ca nõ fuerint dñati: ſtunc ima dã: =W Peninun
e riaristebe⸗ ins loꝛe ey..Lex dñi imacula culatus ero: emũdaboꝛ n. ioa Fren⸗ avien
ins periodos oꝛdina ta conuertẽs alas:teſtimo a ðlicto maximo. Et erüt i ad elſee! ſni
te reiteratur: ondurt RDdNMß megiate elicite a mnnce⸗
potentiã ⁊ ſapiaʒ motoꝛis hmi.ſ dei. Et qꝛ iſta ſũt oibꝰ no iure nali: ut dẽʒ fuit exo.xx.io ſi lucide ⁊ clare. and
ta vel pñt eẽ:iõ ſbdit: f ¶ lo ſũt loqle ⁊c. hoc ẽ gẽtes ta moꝛ dñi ſes.qꝛ ppls audiedo vocẽ dñi dat pᷣcepta ðca initng
diuerſarum linguaꝝ. g (¶ Quoꝝ no audiantur ⁊c. Ida logi fuit valde ꝑtrit:ut hẽt exo.xx.cubtioꝛis dʒ eẽ me Nectne
oẽs hitantes i fra ꝑ pꝛedẽa pñt edoceri de diuiꝗ ſapia ⁊ pp moꝛia ppetua:io ſpditur: Permanet ĩ ſeculum ſonlilill ſiun
tẽtia:ac ſi docerẽtur ꝑ ſonu vocis hũane. h¶ In ſole po Alia pᷣcepta fueĩt iudicialia: ⁊ qꝙtũ ad hoc di: b u (aunch
ſuit tabernaculũ ſun. in hebꝛeo ⁊ ĩ traſlatione hiero.iuxta dicia dñi va c. lqꝛ cõtinẽt ⁊ manifeſtant iuſticia: ſicut mtare .
hebꝛeũ hẽt ſic: Soli poſuit tabernaculũ in eis.⁊ ẽ finis ver apparet de lege taliois ⁊ ð mitis alijs:Exo.xxi.⁊.xxiij. ſd
ſus pᷣcedẽtis:⁊ ſic exponit:qꝛ ſol ĩ medio planetarũ ponit: c ¶ Deſiderabilia. Hic deſcribit vñ obſeruato: e di
hʒ.n.tres ſupʒa ſe:martẽ iouẽ et ſaturnuʒ: ⁊ tres ĩfra ſe:sy”ye q; pmo dʒ eẽ ĩ coꝛde:iõ pᷣmo dẽ: c( eſiderabilia.ſup anuen
nerẽ mercuriũ ⁊ lunã:⁊ ſic ĩ oꝛbibꝰplanetaꝝ: qͥ celi dicunt: ple ſũt pᷣcepta diuina. ¶ Suꝑ auxꝝ ⁊c̃. inqtũ ſpũa rk ſti
hʒ hitaculũ.⁊ fit ſpalis mẽtio de ſole magis ꝙᷓ de alijs ſtel lia coꝛpalibus pᷣferunt᷑. e ¶ Et dulcioꝛa. guſtu mentij/ mn
lis:qꝛ p ipſũ et eius effect magis inoteſcit oꝛdo diuie ſapie mee. ſ¶ Sup mel ⁊ fauũ i.magisꝙ ſit mel⁊ fauum muten
hoibus. i ¶ Et ipſe ⁊c. qꝛ iĩ oꝛtu ſuo egredit᷑ de hemiſpio guſtui coꝛpis rone iã dca. Scðo debet cõſeruari i ope: n vſee
nobis occulto oꝛnat ſuis radijs:ſicut ſpõſus egreditur de iõ ſbditur: g ¶ Eteim ſeruus tuus.qͥ vexe ſeruit tibi. hea
thalamo ſuo cõpoſitus oꝛnamentis. k ¶ Exultauit ut gi h¶ Quſtodit ea ⁊c. oꝑe adiplendo. n uſtodien ſum
gas ⁊c.i.ad agendũ curſũ ſuũ velocẽ: ſʒ ꝙ dẽ.ij.eſdre.iij. dis illis ⁊c.ſ.btitudo futura.Sʒ qꝛ iã in lege ſunt ml tien
Uelox curſus ſolis couertit ĩ gyro celũ in locũ ſuum ĩ vna ta pcepta.ſſexcenta ⁊.xi.ſᷣm hebꝛeos:io difficile eſt ob nlüin
die. quia vna die nãli circuit totũ celũ:qð ẽ ita magnuʒ: ſeruare ea abſq; delicto:iõ ſbᷣditur: ETE unnanen
ꝙ ira nõ eſt niſi qſi pũctulus reſpectu eius Ex q apparet p ligit.q.d.nullus ꝑfecte:io ſbdit dauid: I Alb occul⸗ npnn
mi motoꝛis vᷣtus ſapia ⁊ igẽs potentia. ¶¶ Aſũmo celo tis meis munda me. dulcedie mie tue. m (Et ab alle Mkiſtinieb
i. ab oꝛiẽte. q ẽ nebaltoabe celi. m. ¶ Egreſſio eiuj.vſ. nis ⁊c. delictũ.n. alterius trãſit ad aliquẽ ꝓpter ſuam Uſteßrfte
ad occidentẽ. n Et occurſus eius. de nocte. negligentiã: qñ negligit eoj coꝛigere loco ⁊ tpeqͥs dʒ:⁊ Mrrwol
ad ſũmũ eſ.reuertẽdo ĩ oꝛiẽtẽ:ſʒ ꝙ dẽ eccłj.Oꝛit ſol ⁊ oc hoc coꝛꝛectione fratna qtũ ad oẽs:vel coꝛꝛectione coa- iſhthani
cidit:⁊ ad locũ ſun reuertit᷑ ꝛc. p¶ ecẽ ꝗ ⁊c᷑. qꝛ de die ctiua qtũ ad pᷣlatog a pᷣncipes ð qbus erat dauid: ⁊ ioõ mhianpet
cãt caloꝛẽ ĩ hemiſpio nro:⁊ de nocte i hemiſpio oppoſito. merito dicit: m R alieis pce ſeruo tuo.qꝛ ipoſſibi ſlutſcnn
¶Mex dñi. hic ↄnñi oñdit᷑ oꝛdo diuie ſapie ſpalit ex leg da leẽ vel ſaltẽ difficile trãſire ſine defectu in tali coꝝectio rühnmg
tioe:q diſponebat ad xpᷣm dei ſapiaʒ ⁊ vtutem: ut diẽ apo. ne. n ¶ Si mei ⁊c. efectus ꝓpꝛij vel alieni mo dco. ſnnſſusn
galii. Tex pedagog ni fuit in xpo. Et pmo deſcribit legis o 1 üc imaculatus rorlcoſtin ppia. pgl Et emu ütiſne
date ↄditio:ſcõo epᷣ obſeruatio:ibi Deſiderabilia. Circa p daboꝛ ⁊c. qꝛ qͥ cauet minoꝛa peccata:cauet ẽt maioꝛa. ſugteein
mũ dẽ: q(¶ Cex dñi.qꝛ dñs ðdit eã i mõte ſinai. r ¶ Im Allit exponit᷑ ab aliqbus ab illo loco. Ab alienis.hoc ẽ Kewci
maculata. qꝛ ñ ↄcedit aliqd imundũ taqᷓ licitũ:lʒ ꝑmittat ab ifidelibus:q ſunt alieni a fide. Parce ſeruo tuo. ita Ain
aliꝗò minꝰmalũ ad maimalũ euitãdũ:ut dqʒ ẽ pᷣſ.pᷣcedẽti ꝙ nõ hẽant potentiã ſup me: p quã inducãt me ad pec ildis
¶ouertẽs gia.ad ip̃ʒʒ deũ.⁊ Pce ied on libꝛis moy cata ĩfidelitatis ſue:ſiẽ antiochcogebat iudeos trãſire Wuine
ſi:ꝗq ꝓpe dicũt lex apud hebꝛeos. t¶ Ceſtioniũ dni fiõle. ad ritũ gentilẽ ⁊ idolatrie:ut hẽtur.ij.macha.vi ideo nte

thüi
hengt
carm 5
WRMKl
mlufi
ihelruſß⸗
Wowät:

fünpſt

Motviiner
aualdii
. Affi
gluri

thaiſoi⸗
nichai
u
ſitfmn
luima/
rintve
nlpßi
ſccixiis

nturtin

nidaegd
N.. e*
lia

Aberdt 11.
imtiſtarſen

m Nnn
Gſnltimn
Cenni
Gocn

. 1,
nl

= = =

Gu nin
ortec⸗
S

—
S=
S=
— m
— =
S —– —

=

(pſalmon

ſuditur · Si mei nõ fuerint dñati ifideles. Tunc nnackh
latus ero. ab eoꝛũ culpa. Et emũdaboꝛ a delicto maxi

—

mo.:i.ab idolatria ad qua me non cogẽt: ⁊ ſic manebo
müdus ab ea. ꝗ

Et erũt vt ↄplaceat eloqa oꝛij mei.
qꝛ eloda ex coꝛde mũdo ꝓcedentia ſũt deo placita.
r¶ Et meditatio

coꝛdis mei clldddllldld?
te hoftenchn ut cõplaceãt eloquia oꝛis
amandũ veracit .„ nJisarz rosiemer
8 Dſe adiuto: mei: mẽditatõ coꝛdiſ mei
meus. in tribula⸗/

tõibus ſuperueni
entibus. t = meus. de egypti ſeruitute:iĩ
dicit ſe dauid redẽptum ĩ ſuis pꝛibꝰ.¶¶ʒ aũt iſta ex
poſitio ſatis cõcoꝛdet lre:tñ nõ vẽ cõuèniẽs vt dicat ex
poſitio l̃alis.pmo qꝛ paulus apls iĩ lege ⁊ ꝓphetis edo
ctus p eruditionem humanã ⁊ diuinam allegat lr̃am
hy p̃ſ. dẽam de publicatiõe euangelij ꝑ apłos ⁊ diſcipu

los xpi: Ro. x. cõcludens: Ergo fides ex auditu: audit
auũt p verbũ xpᷣi. Sed dico: Nundqd nõ audierũt:q.d.
ſic: qo pbat per lr̃am h pᷣſ.d.Et quidẽ in oẽm terram

exiuit ſonus eoꝝ:⁊ ĩ fines oꝛbis terre vba eoꝝ.Iterum
in fine h pᷣſ.dẽ:Dñe adiutoꝛ meus ⁊ redẽptoꝛ meus.ꝑ
hoc.n.ꝙ dẽ Redẽptoꝛ meus.abſolute itelligit᷑ ille qui ẽ
redẽptoꝛ anthonomaſice:ſicut cũ dẽ phᷣs abſolute ĩtelli
gitur ariſtoteles. Redẽptoꝛ aũt anthonomaſice dictus
ĩ ſcriptura ẽ ipſe xpᷣs.Redẽptio.n.a captiuitate egypti

fuit pticularis vnius ppli. Redẽptio aũt fca per xpᷣʒʒ ẽ

generalij totius mũdi. Quã redẽptionem pᷣuidit i ſpᷣu
ꝓpphetico ipſe dauid:qꝛ clarius ⁊ diffuſius ſcripſit my/

ſteria xpᷣi qꝙ; alij:vt dẽm ẽ in pꝛicipio h libꝛi:⁊ de hoc

fecit hunc pᷣſ. JIgit ſm iſtum itellectũ pᷣſ. iſte in tres par/
tes diuidit᷑:qꝛ pᷣmo deſcribit᷑ euangelij publicatio:ſcõo

publicati cõditio:ibi ex dñi:tertio eiuſdẽ obſeruato:
ibi deſiderabilia.¶ Circa pꝛimum dẽ: Celi.i.apli qͥ dicũ
tur hic celi metaphoꝛice:qꝛ fuerunt excellẽter illumiati
⁊ĩ deũ eleuati Tali mõ loq̃ndi vſus ẽ eſaias.i.c. Audi
te celi ⁊ aurib pcipe tra. Nõ.n.alloqᷓbat᷑ coꝛpa celeſtia
terrã que ẽ elementũ:qꝛ nõ hñt ſenſũ ⁊ intellectũ:ſed
ſub noie celoꝝ alloqᷓbat᷑ maioꝛes ĩ pplło:⁊ ſub nomine
terre minoꝛes:ſicut iudicũ.ix.ſub noie ramni intelligit᷑
abimelech ßʒ ſenſũ lr̃alem:⁊ ſic ĩ ppoſito apli nominã
tur celi:cũ dꝛ:Celi enarrãt gliaʒ dei.quã xpᷣs hũit i mi/
raculis ⁊ gliam ſue reſurrectiois ⁊ aſcẽſiõis:hoc narra
uerũt vᷣbo ſue p̃dicatiõis.Et opa manuũ eius ãnunci/
at firmamentũ.p firmamentũ ĩ qͥ ſũt ſtelle fixe itelligit
ecclia qtũ ad doctoꝛes ſãctos:vt dĩ Dañ.xij. Qui aüt
docti fuerint:fulgebũt q̃ſi ſplẽdoꝛ firmamẽti:⁊ qᷣ ad iu
ſticiã erudiũt plurimos qſi ſtelle in ppetuas einitates.
Dies diei eructat verbũ.p diẽ intelligit᷑ no.te.ĩ qͥ ẽ veri
tas reuelata:pꝑ noctẽ vo vetus teſta.iĩ qͥ vitas erat ſub fi
guris ⁊ velaminibus obũbꝛata.ſic.n.loqt᷑ apłls ad Ro.

xiij. Nox pᷣceſſit:dies aũt appꝛopiquauit.loquẽs ð tꝑe

ve.teſta.⁊ noui.Eſt igit ſeſus:dies diei eructat verbũ
i.no.teſta.ab euãgeliſtis ⁊ aplis deſcriptũ pplo chꝛiſti
ano.Eructat verbũ.i.ãnũciat verbũ icarnatũ. Et nox
nocti idicat ſciam.qꝛ ve.teſt.iudeis annũciauit xpᷣi m

ſteriũ:lʒ magis occulte:ſicut pʒ Eſa.ix. Paruulus nat

ẽ nobis:⁊ filius d atus ẽ nobis:⁊ vo.nomẽ eius admi⸗/

2„

rabilis:cõſi.deus foꝛtis ⁊c. In qͥ oñditur hũanitas xpi

7 diuinitas eius.Et ĩ multis alijs locis ſacre ſcripture

vete.te.deſcripta ſũt myſteria xpᷣi:lʒ minuj clare q; tꝑe

vitatj reuelate. Non ſi loq̃le neq; ſer.qꝛ aplis alijſq; di
ſcipulis cũ eis exñtibus ĩ die pẽtecoſtes data eſt gra lin
guarũ:vt poſſent pᷣdicare euageliũ xpᷣi linguis oiuʒ gẽ

tium:vt hẽtur act.ij.qꝛ ſpũſſactus in linguis igneis ce-

cidit ſuꝑ apłos ? alios xpᷣi diſcipulos:de dbus dẽ ibideʒ j.

Cc.Erat aũt turba hoĩum fere.cxx. In oẽm terrã exiuit ſo/
nus eoꝝ.qꝛ viuente beato petro fides xpᷣi pᷣdicata eſt vſq;
ĩ fraciã:que ẽ in vltimo clymate verſus occidentẽ. vñ et ſe
nonis fũdata eſt ecclia in noie beati petri viui:qꝛ ipſo viuẽ
te cõſecrata ẽ.Cũ igit
aphi alijq; diſcipuli

in ↄſpectu tuo ſemp. Dñẽ pbi exierut de hierlʒ
adiutoꝛ me ẽt fdẽptoꝛ me ad publicandũ euan
SZM – gelium pꝑ oꝛbẽ: m ꝙ&

hẽtur act.j.Eriti) mi
hi teſtes hierlʒ ⁊ i õi
iudea ⁊ ſamaria vſq; ad vltimũ terre.Hierlm aũt ſita eſt ĩ
medio clymate:⁊ io ſicut euangeliũ publicatũ ẽ viuente be
ato petro vſq; ad vltimũ clyma verſus occidentẽ:ita ĩtelli

gendũ ẽ verſus alias ꝑtes mũdi.In ſole poſuit tabernacu

lũ ſuũ.i.i beata vᷣgine q̃ noĩatur ſol ꝓpter plenitudinẽ gre:
qꝛ ĩ ipſa hitauit xpᷣs ſicut i tabernaculo: ꝓpter qð in pſona
eius dẽ ecci.xxiiij. Qui creauit me reꝗqeuit in tabernaculo
meo.Et ipſe tanq ſpõſus ꝓcedẽs de thalamo.i.de virgia⸗
li vtero ad deſponſandã ſibi ecccliam. Exultauit vt gigas.

Epter magnitudinẽ virtutis. Ad currendã via.vite pñtij.

cõm vo lr̃am hebꝛaicã ⁊ hiero.tranſlationẽ i quibus ſic
hẽtur: Soli poſuit tabernaculũ ſuũ in eis.exponenduʒ eſt
de xpᷣo qui ẽ ſol iuſticie:cuius tabernaculũ eſt hũanitas q̃
ẽ tabernaculũ diuinitatis.Et hoc tabernaculũ poſuit de
pater ĩ eis.i.in alijs apoſtolis alijſq; diſcipulis cuʒ quibus
familiariter hitauit:Fʒ ꝙ dẽ ioh.j. Uerbũ caro fẽʒ ẽ:⁊ hiĩta
uit i nobis ⁊c. Et ipſe tanq; ſponſus pcedens de thalomo
ſuo.hoc ẽ de virginali vtero:ſicut pꝛius exponat᷑ vſq; ibi:
A ſũmo celo eʒreſſio eius.i icarnatiõe i q̃ viſitauit nos oꝛi
ens ex alto. Et occurſus eius vſq; ad ſũmum eius.ĩ ſua be
nedicta aſcẽſione in qᷓ aſcendit ad dexterã patris:vt hẽtur
matthᷣ.vl. Nec eſt qͥ ſe abſcõdat a caloꝛe eius. Hic ẽ ardoꝛ
charitatis ipſius ꝗᷣ ſe extẽdit ad oẽs qtum eſt de ſe:ut dicit
lucas.xij. Ignẽ veni mittere in terrã:⁊ qd volo niſi ut accẽ

datur. Lex dñi. DHic cõſequẽter deſcribit᷑ euãgelij publicati

ↄditio cũ dẽ: Lex dñi.qꝛ imediate tradita ẽ a dño incarna
to:ut pʒ matth.v. Aperiens os ſuũ docebat eos dicẽs: Be
ati paupes ⁊c. Lex aut moſaica lʒ ſit a deo:nõ tñ fuit data
imediate ab ipſo ſed mediãte angelo qͥ in ꝑſona dñi loque
batur ei: ꝓpter qð in exodo aliqñ angelus aliqñ dñs noia
tur:ſᷣm ꝙ dicit beatus greg.⁊ beatus ſtephan act.vij. diẽ
de mopſe: hic ẽ qui fuit in eccla ĩ ſolitudine cũ angelo qui
loq̃bat᷑ ei in mõte ſynai ⁊ cũ patribus niis.Et.j.eo.c.argu
ens iudeos dixit: Qui accepiſtis legẽ in diſpoſitiõe angelo
rũ ⁊ nõ cuſtodiſtis. Cõuertens aias.i.oꝛdinãs motus inte/
rioꝛes aĩe:lex aũt moſaica oꝛdiabat actus extioꝛes: de mo
tibuj aũt ĩterioꝝ parũ ſe itromiſit: ꝓpter qð dẽ in glo.phi
lipeñ.iij. ꝙ lex ver ꝓhibebat manũ nõ animũ. Et matth.
v.dẽ: Audiſtis qꝛ dẽm ẽ antiqs: Non occides:q aũt occide
rit: reus erit iudicio. Ego aũt dico vobis:qꝛ ois ꝗᷣ iraſcitur
fratri ſuo:reus erit iudicio. Teſtioniũ dñi.i.euãgeliũ. ide
le.qꝛ adiplet qð pmittit ĩiducens obſeruatoꝛes ad vitã bea
tã: q no faciebat lex vetus:ſʒ ꝙ; dẽ heb.vij. Nlihil ad per

fectũ adduxit lex. Sapiaʒ pᷣſtans puulis.i.aplis alijſq; xpᷣi

diſcipul ꝗ erãt ſimplicej ⁊ hũileſ:ſʒ ꝙ diẽ ſaluatoꝛ matth.
xi. Cõfiteboꝛ tibi pẽ dñe celi ⁊ terre qꝛ abſcõdiſti hec a ſapi
ẽtibus ⁊ pꝛudẽtibus:⁊ reuelaſti ea paruulis. Juſticie dñi re

cte.i. cõſilia euãgelica cõem iuſticiam excedetia:ſm ꝙ dẽ. j.

Juſticia tua ſiẽ mõtes dei.⁊ iſta ↄſ ilia iuſtificãt ⁊ rectificãt

7 dirigunt hoiem ad vite pfectionẽ. Netificãtes coꝛda. ex cõ

ſolatioe diuia: ppter qo de ipſis dicit ſ. aluatoꝛ matth.xiij.
Sile eſt regnũ celoꝝ theſauro abſcõdito in agro:quẽ cum

luenit hõ abſcõdit:⁊ p gaudio illius vadit ⁊ vendit oia äͤ

hʒ:⁊ emit agrũ illũ.Qdð exponens greg. dicit: Thel. aurus
cc 3

abſcõditus ẽ celeſte deſideriu. ager vo ĩ qͥ theſaurus abſcõ
ditur ẽ diſciplina ſtudij celeſtis que cõſiſtit in obſeruantia
cõſilioꝝ. Pꝛeceptũ dñi lucidũ.qꝛ dlare ⁊ lucide traditũ eſt
euangeliũ ĩ qͥ veritas ẽ reuelata. Timoꝛ dñi ſact.i.timoꝛ

filialis obediẽtie ac reuerentie. Permanet i ſeculũ ſeculi.qꝛ
pmanet ẽt in btitudi

ne:⁊ hic timoꝛ dñi p „
tinet ad nouuʒ teſta. Ald victoꝛiã p̃s ððᷣ.xxxXx.
Timer an pepemas — Xaůdliet te dñs ĩ die
gerbnebenaͤver⸗ Atbulatõis: ꝓtègat te
3 3⁸ „„ —☛H„
peccatis retrabebat: nomẽè dei iacob. Milãt ti
ꝓpter qð ĩ terroꝛibꝰ bi auxiliuʒ de ſancto:ẽt de
fuit datũ:vt hẽt exo. ſyon tueat᷑ te. Memoꝛ ſit
r ilcigt otertre⸗ oiĩſ ſacriſicij tui:t holocau
mü: in xps iudica ſtum tuũ pingue fiat. Tri

bit erit veriſſimum.
Juſtificata in ſemet⸗
ipᷣa.qꝛ cuilibet mãiſe

buᷣat tibi ſecũdũ coꝛ tuũ:

ſie patebit eqtas illius iudicij:⁊ vocat hic iudicia pluralii:
eo ꝙ erit oium generaliter. Aliter põt exponi:Judicia dñi

⁊c.i.ſñie a dño date in textu euãgelij que ſũt vere et iuſte:
⁊ hec expoſitio magis cõcoꝛdat Ir̃e ſequẽti.Deſiderabilia.
DHic ↄñter deſcribit᷑ euangelij publicati obſeruatio:q̃ pᷣmo
dz eẽ in affectu:⁊ qtum ad hoc dẽ:Deſiderabilia ſuꝑ aurũ
⁊c.non ſolũ qtum ſpũalia coꝛpalibus pᷣferunt᷑:ſed ẽt qᷓtũ

euangeliũ lege moſt aica excellẽtius ⁊ pfectius iuenitur: ut
pʒ ex pᷣdictis. Scdo in effectu:⁊ qtum ad hoc dẽ: Etenim
ſeruus tuus.i.bonus chꝛiſtianus ⁊ maxime ĩ ſtatu ꝑfectio

nis poſitus ꝗᷣ nõ ſolũ tenet᷑ ad pᷣcepta ſʒ ẽt ad cõſilia.Cuſto
dit ea.i.cuſtodiet ope adiplẽdo. Retributio multa.da ſᷣm
menſurã meriti maius ⁊ minus pᷣmiũ hẽtur.Et qꝛ ſiẽ dẽm
ẽ:lex euãgelica nõ ſolũ oꝛdinat mor exiioꝛes ſʒ ẽt iniioꝛej:
⁊ nõ ſolũ dat pᷣcepta ſʒ ẽt ↄſilia:i qbus hõ põt de facili de/

ficere abſq; hoc ꝙ auertat:iõ ſpditur: Delictalqs intelligit
.q.d.nullus pfecte:iõ ſubdit᷑: Ab occultis meis munda me

dñne.talia remittẽdo.Et ab alienis ꝑce ſeruo tuo.q̃ pñt ei ĩ
putari rõne negligẽtie coꝛꝛectiõis fraine qtũ ad oẽs:vł coꝛ
rectionis coactiue qtum ad pᷣlatos ⁊ pncipes:ut pᷣdem eſt.
Si mei nõ fuerit dñati.deſfectus pᷣdcẽi. Tũc imaculatꝰero.
in pñtis vite termino.Et emũdaboꝛ a delicto maximo.i.iĩ
moꝛte iueniar mundus a libet pctõ moꝛtali: qð aſi tunc
nõ ſit maximũ ex genere:tñ ẽ maximum ex tpis cõditide:
eo ꝙ extũc nõ ẽ remediabile:ſicut nec peccatũ demonũ:qa
ſicut dicit damaſ.qð eſt hoibus moꝛs:hoc ẽ angelis caſuj.
Et erũt ut cõplaceat eloda oꝛis mei.i.oꝛõnes mee vocales.
Et meditatio coꝛdis mei.i.mentales.In cõſpectu tuo ſem/
per.i.tibi placẽtes. Ilud.n.qð eſt placitũ alicui libenter re
ſpicitur ab eodeʒ:pᷣm ꝙ dẽ geñ.iiij. Reſpexit dñs ad abel et
ad munera ep:ad cayn vo et ad munera eiñ reſpexit.Dñs
adiutoꝛ meus.i tribulatioibus ⁊ pꝛeſſurij. Et redẽptoꝛ me
us.pcio tui ſaguinis:ſᷣm illud pᷣma pe.j.Nõ.n.auro vel ar
gẽto redẽpti eſtis de vana vꝛa cõuerſatiòe patne traditiõis
ſʒ pcioſo ſanguine q̃i agni icontaminati ⁊ immaculati ieſu
chꝛiſti dñi ni. ¶ In pl. xviij. Celi enarrãt. vbi dzi
tüla: Lʒ aũt iſta expoſitio aæc. Additio.
ZRpoſitio hebꝛeoꝝ: nõ ↄcoꝛdat lr̃e ſpalii ĩ illo vᷣſu
vbi dẽ: Et ipſe tanq; ſponſus ⁊c.q̃ ẽ dammodo
pncipalioꝛ pticula h' p̃ſ. ſicut ſi 9 coꝛpalis ẽ pꝛin
cipalioꝛ ꝑs celoꝝ ⁊ firmamẽti ſimir diei ⁊ noctis de dbus
agit. Coſtat aũt ꝙ ſol coꝛpalis nõ vere dẽ pcedere tanq; ſpõ
ſus:cũ nullã hẽat ſponſã.ſimilr nec verificat᷑ ð eo ꝙ pcedat
de thalamo ſuo:cũ eius motus ſit tm̃ ſʒ ſitũ:i qͥ motu noõ
ꝓceditur de vno loco ad aliũ locum.ſimlr nec ve dẽ de ſole
coꝛpoꝛali ꝙ exultat vt gigas: cuʒ ſit inaiatum: ꝓut cõiter

o¶Exaudiet ⁊c᷑.· auxiliũ tribuẽdo.

27
. * 5
* . 5„*

tenetur: a ſic nõ cadit in eo exultatio:q̃ oia ppꝛie dicũ
tur de xpᷣo. Eſt. n. xpᷣs verus ſpõſus:cum ſponſa hʒ. ſi

militer ⁊ vere ꝓceſſit de thalamo vginali egrediẽdo ab

ipſo thalamo in ſua bñdicta natiuitate ꝑ verũ motuʒ
localẽ.ſimlr exultauit qꝛ nõ inuitus ſed letater cũ gau⸗

dio charitatis exi
. uit ad currenduʒ
tdoẽↄſiliũ tuum ↄſirmet:l laboꝛeʒ vie pñtis
LEtabimur ĩ ſalutari uuo: eae anßt
T in noĩe dei nr̃i magnifica odeanPl-
bimur. I Implèatdne de ra un,
petitiões tuaſ:lnũc cögno ſponſus ⁊.
ui quoniãm ſaluum ſecit Additio.
domi xp̃ʒ ſuũ. Exaudiet nthe⸗
illũ de celo ſcõ ſuo: li potẽ mo..

tatibuſ ſalus dextere eius virginali de hu⸗

mane nqe vt ſpo
ſus ſpõſe copula
