doctrie:ſᷣm illud deuio.xxxij. Concreſcat vt pluuia do

ctrina mea:⁊ tonitrua anunciãdo tenoꝛẽ diuinoꝝ iudi

rioen ⁊choꝛuſcationej miraculoꝝ: ꝓpter qð ſbᷣditur:

t irabilis de'i ſãctis ſuis.qꝛ ꝑ eos fecit mirabilia:
cecos illuminãdo:lepꝛoſos mũdado:mortuos ſuſcitã
do ⁊ cõſilia. v¶ De iirl.i.ppli xp̃iani:ſiẽ ſupꝛa expo
ſitũ ẽ. x ¶ Ipſe dabi

pʒ i martyribuj. 3 ¶ Plebij ſue. i. pplo xpᷣiano:⁊ ppi

bñficia pᷣdca fidelib collata ponit᷑ ĩ fine p gĩaꝝ actioe:

⁊ ¶ Bñdictus deus.i donis ſuis i ſecula ſeculoꝝ amẽę
non miret᷑ aliquis ſi totiẽs ĩ expoſitiõe h pᷣſ.vſus ſũ ſẽ

„„ „

ſu metaphoꝛico:qꝛ alit᷑ nõ põt fieri.vñ Ra.ſa.exponẽs
iudaice tantũ vel plus vtit᷑:ꝓphe.n. coõiter pabolice lo-
quunt᷑. pᷣſ. lxvij. Exurgat deus.vbi dẽ ĩ poſtilla:
Qui aſcẽdit ſuꝑ occaſũ.In heb.hẽt᷑ araboth.Additio
Raboth in heb. ꝓpꝛie ſignificat occaſum.vn

ter tenetur mouet celos ĩferioꝛes motu diur

mno ab oꝛiente i occidentẽ: iccirco illud celuʒ vocatur a/

pud eos araboth:ideſt tendẽs ad occaſũ:quia ſᷣm phi/
loſophũ motus denoĩiatur a termino ad quẽ:⁊ quia ꝓ
ut coõmuniter tenetur:in coꝛpoꝛibus celeſtibus ẽ alius

motus tendens ab occidente in oꝛientem:et eſt motus

pꝛopꝛius ſolis ⁊ planetarum: et etiam ſtellarum fixa⸗
rum: qui motus debet denominari oꝛientalis: ſcili⸗

cet a termino ad quem et cetera. De illo poteſt intelli
gi illud quod ponitur in ſinepſalm Aui

rium redẽptiois
hüane. q .— k
ce dabit ⁊c. hoc

iudi ſʒ vt ↄtinuet

tũ ẽ. it vtutẽ.oꝑandi pᷣdca. y ¶ Et ſoꝛ
titudinem.ad lezͤil cõſtãter illata ſibi toꝛmẽta ſiẽ

–K de quia pꝛimum celũ mobile pꝛout cõmuni⸗

aſcendit

ce⸗
ſorcho
ng e
e ce
ivdlinot
lami lin
pidelüme
udneizan
Aſcionete
nspiin
na Alinde.
guoͦniitntr
icntnſttob
Ontajſt:
git oona
ilg:ien⸗
nenfi⸗
ipopini
. ſüͤlan

pc̃⸗
neinh
ſcialte ve
terſelerd⸗
ultcſtſenins
lcellueciſun
Eiten,
lcor vlu h
aſtsdonns
nrrni
Ghapan
ee
Oanmt
punid⸗
plurpoblan
ſſaulumetthh
Nuſ Umoan
ſenbeteron
iaglsunſſtlt
plinbuiefi
ienonsvor⸗
inepcönd
ſris deie.

n d
Neogenpl.

—.
= 65
—
EE
= =,x —
☛

— 4
—
2
S=, — =ͤ
☛ =

=

=

=S= =

—
S⸗ S
=
=

= = = =

—
=
S=
—

Matine
mglin
tdecnind
nomarfinn
ijtmnti

ri ini

witiif, an
vülnigiin

ſichlonditotte

agh
8Rhubu i
vonesgn
migiiſin:
Noaligens
r Quiſitht

ſonumrpoguce

marytpluun
midiunr⸗
nmgiße
Pcefatnit
Vonorue

dg ſeſſionẽ a dex

”

¶pſalmoꝝ

ſuper celos celoꝝ: ad oꝛientẽ:ita ut ꝑ iſta duo itelligat
ad lr̃am ꝙ xpᷣs aſcendit ſuꝑ oẽs celos coꝛpales non ex/
cludẽdo qͥn aſcẽderit altius.non.n.dixit: qui aſcendit
ĩ occaſũ vel in oꝛientẽ ſʒ ſuꝑ occaſã ⁊ ſuꝑ celos celoꝛuʒ
ad oꝛientẽ.Cũ aũt dicit: Aſcẽdiſti in altũ ⁊c.intelligen⸗
duʒ ẽ de ſũma al
titudine q̃ attigit

tris pꝛis: q̃ eſt ſũ
ma altitudo: ad

fac de : qm̃ intrauer̃t

quã nã hũana at Sene
nigere poſſit: qõ ð aqᷓ vſq; ad aiam me
clarat cuʒ ſydit:am. Inſixuùs ſum in limo
Accepiſti dona i
hoibus: inde.n.

s hũit accipere dona ſpũſſãcti hoibus diſtribuẽda.
F eodẽ p̃ᷣſ.vbi dẽ in poſtilla: Et accipitur hic ſingu
lare pꝛo plurali. Additio.
4 Rãſlatio hiero.in hoc loco eſt ppꝛia ſicut in
. * heb.iõ nõ oʒ vt accipiat᷑ ſingulare ꝓ plurali:
VYVrnec in hebꝛeo iĩ hoc loco hẽntur verba que ſo
nent noĩaliter vel ꝑticipialit:dilecti dilecti:ſed potũ ver
baliter. ſ. federabunt᷑ federabunt᷑:ſeu amicabunt᷑ amica
bunt᷑:⁊ eſt ſenſus ꝙ multi reges vel pᷣncipes catuatiʒ vł
ſucceſſiue cõſederarent᷑ ⁊ amicarent᷑ cũ fidelibus xpᷣi fi/
dẽ ſuſcipientes.Cõſeq̃nter vbi dẽ:Et ſpeciei domus di
uidere ſpolia. In heb.hẽtur:Et ſpẽs dom diuidit ſpo/
lia.⁊ ſpes domus vulgarit in hebꝛeos dẽ vxoꝛ. vñ idẽ
ẽ ac ſi dicat ꝙ ſpẽs domus.i.ecclia q̃ eſt ſpõſa xpᷣi diui/
eligkrcihun 1 potentũ:eo mõ qͥ dẽ in poſtilla.
In eodẽ pᷣſ.vbi dẽ i poſtil. Niue dealbabũt i ſelmon.
LDX nomen ſelmon appellatiue ſũ ¶ Additio.

ptum ĩ hebꝛaico ſignificat vmbꝛã q̃ non ſẽp ac/

cipitur p obſcuritate vel erroꝛe:ſed ſepe ſignificat gie ð

fenſaculum:vt ibi: Scapulis ſuis obumbꝛabit tibi:⁊
Luc.j. Uirtus altiſſimi obũbꝛabit tibi. Uñ ſᷣm gloſã:
qꝛ vmbꝛa fit ex coꝛꝑe ⁊ lumine:lumẽ ẽ verbũ:caro xpᷣi
ẽ coꝛpus:acceſſit lumen coꝛpi.i.verbũ carni:⁊ ſic catur
quedã vmbꝛa ieffabilis:q̃ ecclia ptegit᷑⁊ ſic ecclia dẽ ſel
mon.i.mons vbꝛaculoſus:i quo dealbant᷑ hoies per re

miſſionẽ pctõꝝ:de q̊ ſelmon ſtati ſbᷣdit:Mõs dei mos

pinguis. de q; eſa.ij. ⁊. michee.iij.In nouiſſimis diebus
erit mõs dom dñi ſuꝑ verticẽ montiũ.ꝓut ĩ poſtilla.
nesdem pᷣſ.lxvij.vbi dẽ in poſtilla: Miderunt in-
greſſus tuos deus. ¶ Additio.
Ebꝛaica veritas hʒ:Uiderũt greſſus tuos deus
greſſus dei mei.qð melius vẽ adaptari ꝓpoſito:
ĩ tranflatio nẽa que dicit vtrobiq; igreſſus. Nã iudei
Ppeie loq̃ndo ñ viderũt ingreſſũ xpᷣi in fra ſeu imũdo
ͤrit e? ꝓgreſſũ ſeu pceſſũ ꝑ ſuos effect.
Aluum me fac deus.Huic pᷣſ. pꝛemittitur talis
ti.in hebꝛeo:Ad victoꝛiã ſuper roſas dauid. In
traſlatiõe vero hiero.ſic hẽtur:Uictoꝛi ꝓ lilijs dauio:
⁊eſt eadẽ ſñia vtrobiq;.per hoc aũt ꝙ dꝛ ad victoꝛiam
vel victoꝛi ſignificat᷑ conatus leuitaꝝ i cantando: ſicut
frequẽt᷑ dẽm eſt. Per roſas aũt ſᷣm hebꝛeos iĩtelligũtur
filij iſrl ꝗͥ fuerint ppls a deo electus:⁊ ſᷣm eos ijdem itel
ligunt᷑ ꝑ lilia:qꝛ vbicunq; ĩ ve.teſtõ hiero.tranſſfert lili

um vel lilia ĩ plurali:hebꝛei dicunt roſam vel roſas:vt
dẽm eſt ſupꝛa pᷣſ.lxiiij.ilij aũt ilrł fuerunt ĩ afflictione

poſui ĩ captiuitate babylonica ⁊ in captiuitate ꝑ roma
nos in q̃ ſunt adhuc:q̃s pꝛeuidit dauid:⁊ io fecit hunc

pᷣſ. ad lr̃am:ut dicũt oꝛans ꝓ liberatione eoꝝ:quaʒ li

berationem aliqui hebꝛei referunt ad captiuitatẽ baby
lonicam:aliqui ad iſtã in q̃ ſunt.Aliqui expoſitoꝛes ẽt

catholici referunt hoc ad liberationẽ ipſius dauid ⁊ vi

XVII—

roꝝ eius de perſecutione ſaulis. Et hec expoſitionum vari

atio v quedã a veritate deuiatio:ꝓpter qð augu.⁊ caſſio
doꝛus dicunt ꝙ hic pᷣſ. ad lr̃am loqtur de xpᷣo:cuius myſte
ria plenius ceteris pphetis dauid pꝛeuidit: ⁊ expꝛeſſi ſcri-
pſit: ſicut plenius fuit dcʒ ĩ pncipio h libꝛi. Et iõ pꝛeuidẽs
paſſionẽ xpᷣi in ſe ⁊ i

⸗ „ mmermbꝛis futurã fecit
pꝛoſundi:ẽt nõ eſt ſubſtan buũc pᷣſ. qð pot decla-
tia. Mni in altitudineʒ ma rart he ſer giuano
ris: t tempeſtas demerſit .n. iop xv. deſeipſo

me.Làboꝛaui clamãs rau

— dicit: Ut ipleatur ſer
ce facte ſunt fauces mee:

mo qui i lege eoꝛum
ſcriptujẽ:Qm odio
. „ me huüerunt gratis. 7
ſic qð dẽ in hoc pᷣſ. Multiplicati ſũt ſuper capillos capit
mei ꝗᷣ oderunt me gratis.dicit ĩpletum ad lr̃am in ſeipſo.
Similr paulus apls ro.xi.allegat qð hẽtur i hot pᷣſ. Fiat
menſa eoꝝ coꝛã ipſis i laqueum ⁊c.dẽm ad lr̃am̃ de iudeij
excecat:eo ꝙ pſecuti ſi xpᷣʒ. Itẽ Ro.xv.qð hẽtur.j. Et op
pꝛobꝛia expꝛobꝛantium tibi cecideruũt ſuper me.dicit dẽm
eẽ ad lraʒ in perſona xpᷣi. Itẽ ioh.ij.ſcribitur:ꝙ cũ xpᷣs fcẽo
flagello de funiculis eieciſſet ementes ⁊ vẽdentej de templo
recoꝛdati ſunt diſcipuli eius:qꝛ ſcriptum eſt:ↄclus domus
tue comedit me.Et per hoc iſinuat euãgeliſta ꝙ hec ſcripta
que hẽtur ĩ hoc pᷣſ.tunc ad lr̃am fuit impleta de xpᷣo: ꝓpt

qð dicit Augu. de hoc pᷣſ. quia xp̃s hic loquit᷑:oino dubi

tare non ꝑmittimur.hic.n.verba illa expꝛeſſa ſũt:qͥ ĩ eiuj
paſſione copleta ſunt.Apli ẽt loq̃ntes ò xpᷣo teſtimonia ex
iſto pᷣſ.dederunt.Quis aũt deuiet a ſñijs eoꝝ:aut qͥs agnꝰ
nõ ſeq̃tur arietej:gitur ſᷣm hunc ſenſũ pᷣſ.iſte diuiditur in

tres ꝑtes:qꝛ pmo dauid loquẽs in ꝑſona xpᷣi ⁊ Ri eius

myſtici petit a penis liberationeʒ:ſcòo pꝛedicit iudeoꝝ pu
nitionem:ibi Fiat menſa eoꝛum:tertio conuertit ſe ad dei
laudationẽ:ibi Laudabo. Pꝛima in duas:qꝛ pꝛimo ponit᷑
penaꝝ: explicatio:ſecũdo petitur liberatio:ibi Ego vo oꝛõ
nẽ. Pꝛia adhuc ĩ duas:qꝛ pmo ponũt pene illate fcis: ſcõo
vbis:ibi Qm ꝓpi te.Pꝛia adhuc i duas:qꝛ pᷣ plãgitur pe

Aatto⸗ſ iferẽtiũ młtiplicatio:ibi Mltiplicati ſut.

. ca pꝛimũ dẽ: a ¶ Saluu me fac de.ſ. a penis illatis.
QQ

b m intrauerunt aque ⁊c. per aquas itelligũtur per

ſecutiones ſeu ꝑſequentes:ſᷣm ꝙ dẽ Eſa.viij. Adducet dñs

ſuper eos aquas foꝛtes ⁊ multas regeʒ aſſyrioꝝ. Et iõ hec
lr̃a põt intelligi de capite xpᷣo: qꝛ perſecutiones iudeoꝛum
intrauerunt vſq; ad animam eius.i.vſq; ad ſeparationem
anime a coꝛpoꝛe et de coꝛpoꝛe eius uia ſte
⁊ iacobum ⁊ plures alios occiderũt. c ¶ Infixus ſum in
limo pꝛofundi.hoc etiã intelligi poteſt de chꝛiſto capite ra
tione ſue ſepulture:quia fuit poſitus itra terram. Simili/
ter de fidelibus ſuis:quoꝛũ multi fuerunt i carceribus re/
cluſi: vt habetur in actibus apoſtoloꝛũ octauo ca.⁊ alijs
pluribus locis. d¶ Zt non eſt ſubſtatia.ideſt diuitie: qa
chꝛiſtus etiam Probiſ veſtibus ſpoliatus fuit poſitus in

—

cruce.Uel aliter: d oñn eſt ſubſtãtia. ideſt virtus ſub/

ſiſtendi in coꝛpoꝛe moꝛtuo et ſepulto: et loquitur de virꝰ
tute naturali non de diuina que nõ fuit a coꝛpoꝛe ſepara/
ta. e Teniin altitudinem maris.ideſt ĩ pꝛofundum per

ſecutionis:que nomine aquarum deſignatur: ut ſupꝛa di/

ctum eſt. quelibet autem cõgregatio aquarum mare voca-

tur in hebꝛeo. f ¶ Et tempeſtas demerſit me.ideſt acerbi
tas paſſiõis: ex qua obijt in cruce. g ¶ Laboꝛaui clamãs
ſ.ĩ cruce:qñ voce magna clamãs emiſit ſpʒ:matth.xxvij.
h¶ Rauce fce ſunt fauces mee. Raucedo. n. cãt ex ſiccitate
humoꝝ in faucibus et arterijs:xpᷣs autẽ ĩ paſſiõe multos

humoꝛes emiſit de coꝛpoꝛe:vtpote in ſãguineo ſudoꝛe: de
quo habetur Luce.xxij. In flagellatione: ĩ coꝛone ſpince

nan ſtephanũ

.

—

4

impoſitiõe ⁊ in manuũ ⁊ pedũ tranſtixioe. i¶ Delecerüt ſum teſtimoniũ:matth. xxvi. x ¶ Operuit cõfuſio fa Gemmi
oculi mei.qꝛ oculi eius coꝛpales in moꝛte fuerũt extincti. cieʒ meam. qꝛ velãtes faciẽ ſuam pcutiebãt eũ dicẽtes: gerr bu
k ¶ Dũ ſpo in deum meũ. qꝛ certitudinalit expectabat glo Pꝛophetita quis ẽ qᷣ te cuſſit. reputantes eü ppham 6
riã ſui coꝛpis i reſurrectioe:qͥ fa ẽ diuina vtute. I¶ Mul kfalſum: Lu. xxij. eranen⸗ factus ſũ fratrib nole/
iplicati ſur. Die iter ps ho plangit aduerſantiũ multi is.i.iudeis q̊s vocat fꝛes:eo ꝙ ipſe erat iudeus. ocl
plicationem.d A1 peregrinus filijs oufole
Multiplicati ſũt ⁊c , x , „ . matris mee. ſ. ſy⸗ igiri
mous loqndi ad défecerunt oculi mei důùm ruſt cõſuſio faciẽ meaz Ex nagogen 4 repe z4 1
deſignandũ magnaʒ ra i Reij mennm. zg ſij ig: titio eiuſdẽ ſñie ſtcye
aduerſantiũ multitu ſp eron den meum. Muͤlti hane fes ſ fran ib⸗ mels: alia vba ad ma⸗ rnin
dinẽ. m ¶ Qui ode Plicati ſũt ſuꝑ cap illos ca Cct pegrin filiſiz mꝛiis mee. voꝛe exp̃ſſionẽ. nn
runt me gratis.i ine pitis mei: qui oderunt me Qm̃ clus domus tue co/ a DAE gel do g,e
cã: cum ecõtrario de gratis. Cònfoꝛtati ſũt ꝗq ꝑ medit me:è᷑t oppꝛobꝛia ex mus tue comedit Aegitt
beren en dilise h/ ſecuti ſũt me inimici mei in pꝛobꝛantiũ tibi cẽciderunt me.qð ondit xpᷣs enthi
verltait voeedo: lſte: que non rapui tunc ſuꝑ me. Et òpui in ieiunio mo velelc ien⸗ 4 niſe
ſanitates donando ? exoluebã.. Detu ſcis iĩſipi animaʒ meam: t factum gociatoꝛes: ioh. n
ſic de alijs:ppter qd entiã meã:èt delicta mea a eſt in oppꝛobꝛium mihi.] ij.d. Nolite face icm
dixit eis ioh.x Mul te nõ ſũt abſcõdita.! Noͤn Et poͤſui veſtimentum me re domum pꝛis minußt
ta boa oba oñi vo⸗ exrubeſcãt i expectãt um cilicium: Jét factus ſum mei vomuũ nego⸗ prtil
bis ex pꝛe meo: ꝓpter erubelcat in me ꝗ xpectat õ 1, ciatiõis. b ¶ Et efi
qðò eoꝝ opus vultis te dñe: dñe virtutu. Hon illis ĩ parabolam. Aduér/ oppꝛobꝛia expꝛo nuſ ae
me lapidare. Iſti ait cõfundant᷑ ſuꝑ me:q qrunt ſum me loquebantur qui bꝛantiũ tibi. mi iti⸗
lineirbin veat tel deus iſrł. Qm̃ pꝛopter ſedebant iĩ poꝛta: lt in me aman. kise⸗ ſachäint
qꝛ phe Rim si iſ.1* ſz ebjr n Bibebr vinij ei Uaanden
riſei mo nceperut 3 le ſuſtinui oppꝛobꝛiũ:lõpe pſallebãt qui bibebat vinũ virtuti vem eß unnd
euʒz odium:ſcòo ſcri matth. xij. hic ñ ſen
be:tertio ſacerdote:· eijcit demonia ni —
⁊ vltimo ppls a ſacerdotibus deceptui: ppter qð petiuit li ſi in belęebub pncipe demoniox:q tñ fiebãt virtute to/ rhr ſ
berationẽ barrabe ⁊ xp̃i crucifixionẽ:mar.xx n ¶ ¶Cõfoꝛ tius trinitatis:⁊ ſic iferebant oppꝛobꝛia pꝛi. Tect⸗ el
tati ſũt ⁊c. qꝛ herodes ⁊ pilatus p̃ᷣſtiterũt eis fauoꝛẽ: hero derũt ſuper me.qꝛ occaſiõe miraculoꝝ q xpᷣs faciebat ſn
des. n. illuſi it eũ 2 ſ pꝛeuit:lu.xxiij. Et pilatus i fauoꝛẽ iudeo virtute deitatis:q eſt cõis toti trinitati ⁊ maxie in ſuſci n
rũ dedit iniquã ſñiaʒ ð xpᷣm. o ¶ Que nõ rapui ⁊c᷑.lmo tatione laxari:iudei q̃ſierunt occaſioneʒ moꝛtis xpᷣi di ſn di
dus ẽ loqndi ꝑ quẽ ſignificat᷑ ꝙ tũc ſoluit penã p peccatis centes:Quid facimus:qꝛ hic hõ multa ſigna facit ⁊c. nant 5
hüani generis q non ↄtraxerat. p¶ Deus tu ſcis inſibien ioh. xi. Et hoc ẽ qð dẽ: igerunt ſup me. obruen Wiachaſn
tiã mea. hoc nõ intelligit de ꝑſona xpi in qᷓ nulla fuit iſipii dũ moꝛte:ſicut lapides piecti a machina turri infran mee
tia ſʒ oĩmoda ſapia: ſed ſicut paſſionẽ oium mẽbꝛoꝛũ ſuo gibilẽ reſiliunt cadentes ſupꝛa domũ turri ↄiunctã eaʒ Mce,
rũ dicit ſuã:act.ix.Saule ſaule qͥd me pſeq̃ris? ⁊ gcharie frãgentes ⁊ deſtruentes:ſic oꝑpꝛobꝛia iudeoꝝ piecta ꝭꝰ miuhmint.
ij. Qui tangit vos:tãgit pupillã oculi mei:⁊ hoc ppter cõ vtutem deitatis cui nocere nõ poterãt:reſilierut ſupꝛa uliumnund
nexionẽ capitis ad mẽbꝛa: ſic iſipientiã mẽbꝛoꝝ ſi uoꝝ ⁊ de fragilitatẽ hũanitat deitati oiũcta:⁊ eã obruerũt moꝛ n N Tebi
licta ſua eẽ dicit.Et qꝛꝓ iſtis penã poꝛtauit ⁊ ſatiſſecit: ſii te. ðD¶ Et opui ĩ ieiunio ⁊c. xpᷣs.n.ieiunauit.xl. die⸗ nisfndlrſts
hõ ſatiſfaciẽs ꝓ debitis altius facit qdammõ illud debitũ bus ⁊.xl.noctibus:matth.iiij. e ¶ Et feʒ ẽ ⁊c. qa dia N
eẽ ſuũ.ſicut ẽt cõiter dẽ onus muli ⁊ cameli:qꝛ illud onus bolus accepit ex hoc occaſionẽ tẽtandi xpᷣm ⁊ ꝑſuaden Omendigſns
dẽ eſſe ſuũ ſolum ad poꝛtagũ non q;tum ad poſſeſſionem di ei:ut eũ adoꝛaret:ut ibidẽ hẽt: qð xpᷣs ſibi reputauit nie oMve
⁊ dnium:⁊ bñ dicit: q IDelicta mea ⁊c. qꝛ ðlicta eoꝝ q oppꝛobꝛiũ: ꝓpt᷑ qꝗð repulit eũ idignater. d. Uade ſatha ſoniſockin
ea abſcõdunt nolẽtes deſerere ofiteri xp̃s nõ fecit ſua pio na ⁊c̃. do ui ⁊c. octoꝛes.n.coiter dicũt ꝙ per kiſnoſßili
eis ſatiſfaciẽdo ſed ſe olũ delicta eox⸗ ꝗ vereↄtriti cõfitent. ciliciũ hic ĩtelligit᷑ fletus xpᷣi i ſuſcitatioe lacari:ioh.xi. Nali⸗
P¶Nõ erubeſcant ⁊c. Iloqtur ꝓ ſactis pꝛibus in lymbo ſa eo ꝙ antiqrflẽtes moꝛtuu iduebat ciliciũ. Sʒ mihi vr nefnrſaim
lutẽ xpᷣi expectãtibus cũ magno deſiderio:⁊ iõ niſi ad eos ꝙ couenient p ciliciũ põt itelligi aſpitas veſtiuʒ xpᷣi.cũ thiglpiegut
deſcẽderet xp̃s:eẽt eis ↄfuſio ⁊ maxime ꝓphetis ibidẽ exñti .n. repꝛobauerit molliciẽ veſtium matthᷣ.xi.dicẽs: Ecce mſttipoſin
bus ꝗ talia pᷣdixerant vẽtura.nec oꝛat ſic xpᷣs hõ dubitãäs q mollibus veſtiunt ĩi domibus regũ ſũt.ſatis appet ꝙ mmifigti
de aduentu futuro:ſed ſicut oꝛauit ĩ ſuſcitatiõe lacari: quu aſpis veſtibus vtebat᷑:qꝛ cepit facẽ ⁊ docere:act.j·vñ ⁊ fhunlemnon
tñ ſciebat certitudinalit᷑ futurã.vñ dixit tũc:Gꝛas ago tibi iohᷣ.xix.di:ꝙ eptunica erat iconſutil ðſuꝑ ↄtexta ꝑ to ſfunptäteſn
pi:iqm audiſti me:ego aũt ſciebã ꝗꝛ ſẽper me audis:ioh.xi. tũ:⁊ hoc mò fiunt veſtes cilicie ⁊ aſpe. g ¶ Et fẽs ſuʒ depfund
ſʒ ſic .igeſtn in ſe veritatẽ hũane nge:iĩ qᷓ minoꝛ eſt illij i parabolã.hoc ẽ i deriſũ:qꝛ de eo dicebãt:Ecce ho tlinngfnn
pꝛe. SR(I Nõ ↄfundant᷑ ⁊c. hoc dixitꝓ aplis alijſq; diſci voꝛax ⁊ potatoꝛ vini ꝑpublicanoꝛum ⁊ peccatoꝛuʒ ami ktüitſunee
pulis qruʒ ↄfirmationẽ petebat a pꝛe:ita ꝙ nõ imerẽt ſeu cus:matth.xi. h ueꝛſum me loquebãtur ⁊cl.i. imituib d
erubeſcerẽt de xpᷣiofeſſione:ſed magis gliarent᷑:qð ⁊ ſqʒ fu tpncipes ſacerdotum:qui eũ iudicauerũt moꝛtis reum: wongtti
it ꝑ miſſionẽ ſpũſſancti:poſtqᷓ; de ipſis dẽ act. v. Et illi qui marci.xiiij.Et iſti vocãtur ſedentes i poꝛta duplici de necdr
dem ibaãt gaudẽtes a cõſpectu cõſilij:qm̃ digni hiti ſunt ꝓ cã:tum quia ſedebãt iuxta poꝛtã templi ad docendum Namagnti⸗
noie ieſu contumeliã pati. t¶¶ Deus iſrl.i ppli xpᷣiani: ut populũ:tum quia ſᷣm modum iudicu antiquoruʒ ali/ rfifandi
dẽm eſt in pſ. pꝛecedẽti. v ¶ m ꝓpter hie büter ſal quãdo ſedebant i poꝛtis ciuitatũ ad iudicandũ populůu unnimlii,
uatoꝛ explicat penas ſuas in verbis.d. v ¶ Am ꝓpter te in cõibus cauſis:romani.n. retinebãt ſibi cãs ſanguis. itſcnn⸗
1c Iqꝛ iudei vocabãt eũ infidelem ⁊ demoniacũ:ioh. vij. i (¶ Et in me ideſt de me. k¶ Plſallebant. deriſoꝛie. ſn

¶ Qui bibebant vinum. ſcribitur.n.ĩ quodã libello

MNonne bñ dicimus nos:qꝛ ſamaritanus es:⁊ demonium
hebꝛaico qui intitulatur: cõdẽnatus iudicio: ꝙ pꝛopi

„ .:Et q; cum tenerẽt eũ vinctum:plures dicebãt õ eũ fal ſd

N
ſie

ig
e
4

nme
n Kig

I ditini
e wuß
Nhri
nnii
. Annent
lri pös wtt
un mazttt
muta iguien
nntſupnran
mümmn zu
bris iodon

örreſing

görelnim
ucäin u
nieleni
lui in
snnti, t
jiniuunpt

ucrnſmii
lie

4 Ekun⸗

75

verbũ ſalomonis ꝓuer. xxxi. Date ſicerã.i potũ inebꝛi

atiuũ meretibus:⁊ vinum his qͥ amaro ſũt aio. Sapi
entes iudeoꝝ oꝛdinauerut ꝙ condẽnatis ad moꝛtẽ da-
retur plenus cyphus de vino ſoꝛti: ut magis hilarii ſu-
ſtinerent moꝛte: a illud vinũ fuit acceptũ ꝓ xpo ⁊ duo
bus latronib cüä

co qucifigenier
ſ iudhel vinu il⸗ Egs vero oꝛõnez meã ad
lud acœperunt ? te dñe: Itpᷣs bñplaciti dey.
piberũt cuz deri iſbdiac ne n de
ſiöe xpi: ppter . mültitudie mie tue: ex
talem deriſionez audi me ĩ veritate ſalutis
dicit hic: In me tue.Eripẽ me ð luto vt nõ
pfſallebat qui bi· infingar:llibẽra me ab his
bebaeni Pdieti d oderũt meèt de ꝓfudis
poſuerũt acetuz. aqruʒ. Mòn me demergat
vt dẽ. . Aliter t tẽpeſtas aq̃:neq; abſoꝛbe-
tone t at me ꝓfundũ:nẽq; vrgeat
tani de re inſoli ſup me puteus os ſuum.

Exãaudi me dſie qm beni-

ta ⁊ notabili fue dt n .
gna eſt mia tua:ſʒʒ multitu

runt ſẽe cãtülene

detali and dinẽ miſerationũ tuarũ re
eius moꝛtem pꝛo ſp ice me. ne auertas
curauerãt tan,· MMM
ð falſo ꝓphᷣa vo
leæte regnare ⁊ nõ potente:que decatabant᷑ ꝑ tabernas:

ſic dẽ: In me pſallebat ⁊c. Omnes auteʒ iſte pene pñ't

vp mẽbꝛa xpᷣi applicari:qꝛ ꝓpter xpᷣm ſuſtinuerũt op⸗
pꝛobꝛia ⁊ ↄfuſiones ⁊ ꝑſecutiones ẽt ab amicis ſtimis

tanqᷓᷓ ab extraneis.afflixerũt ẽt ſe ieiunijs ⁊ cilicijs:⁊ ſu

ſtinuerũt ẽt ↄdẽnationes ꝑuerſas a iudicibus ⁊ deriſio

nes ab ebꝛioſis potatoꝛibus: ut pʒ in multis ſanctoꝛuʒ
martyrũ geſtis. m ¶ Ego vero. Hic ↄñter petitur ip/

ſius xpᷣi capitis ⁊ mẽbꝛoꝝ liberatio a penis.Et pꝛimo
ponit᷑ dca petitio: ſcdðo ad hoc inducit rõ:ibi Exaudi
me. Circa pmum dẽ: m ¶ Ego vero oꝛõnem ⁊c̃.ſ.di
rigo. n ¶ Tps bñnplaciti deus.i.expectãs tpᷣs liberati
onis ᷣm diſpoſitionẽ ſue volũtatis. o ¶( In multitu⸗
dine ⁊c.loꝛabat.n.xpᷣs non ſolũ ꝓ ſe in perſona ſed: ẽt

7„

„ memt ig is en ſũt multa:⁊ iõ petit multitudinẽ

mie. p ¶ In veritate ſalutis tue.i.ſalutis a te ꝓmiſſe:

q̃ ꝓmiſſio eſt iĩ veritate. q ¶ Eripe me c. ſuꝑius di /

xit:infixus ſũ ĩ limo:qꝗ limus idẽ eſt qð lutũ:ꝓpter qõ

ſciendũ ꝙ aliqñ dẽ aliqs infigi in lutũ:q cadit ibi:lʒ ci

to reſurgat:ſed magis ꝓpꝛie dẽ infigi qñ nõ põt inde re

cctiõis accelerationẽ. r ¶ Libera me ab his ⁊cl.i.iude

is a qrum ptãte fuit totaliter liberatus i reſurrectione.

8(Et de pfundis aq̃rum.i.pſecutionũ:ut ſupꝛa dẽm

eſt:ad qᷓrum ꝓfundũ hõ deducit᷑ qñ occidit᷑:⁊ i hoc pe-
tit ſuã reſurrectionẽ ſieut pꝛius:ꝑ alia merba ſe
let fieri ĩ talibꝰ oꝛõnibus:⁊ iõ adhuc ſbᷣditur: t ¶ Nlõ
me demergat tẽpeſtas aqᷣ.ſuꝑius dixit:et tempeſtas de
merſit me:eo ꝙ moꝛtuus fuit i cruce. Qg hic dẽ: Non

.

me demergat tẽpeſtas aque.ſenſus eſt.i.me ꝑ moꝛtem
demerſũ non diu teneat in moꝛte. v ¶ Neq; abſoꝛbe
at me pfundũ.i.coꝛpus meũ intra ſepulchꝛũ nõ putre
fiat ſeu coꝛũpatur:⁊ a vermibus coꝛꝛoſuʒ abſoꝛbeat.
Neq; vrgeat ⁊c. Et in heb.hẽtur: Nõ obturet ſu

per me puteus os ſuum.⁊ dĩẽ hic puteus lymbus iferni

—

bera eam:pꝛöpt᷑ inimicos

7 non iueni.Et dederũt in

ſüt in die illa aie circiter tria milia. d

ſicut irreuerẽs dẽ iuerecũdus: ꝓpter qð in traſla. hiero.dẽ:
Asnomiime.l in ſputis ⁊ collaphis mihi a iudeis illa

potes eos punire. h nit c. qꝛ p
collaphos ſputa a iudeis illata a militibus pᷣſidis fuit il
trahi. Supius aũt xps dixit ſe infixũ in luto:eo moꝛ luſus ⁊ crudelit occiſus. iſ¶ Et ſuſtin i ⁊c. hoc vꝛ falſũ:
tuus fuit ⁊ poſitus i ſepulchꝛo itra terrã:hic aũt petit
vt non infigat᷑.i.ꝙ non diu ibi remaneat ꝑ ſue reſurre r en di abi 16
Dicendum ꝙ loquitur hic ſm cõem modum loquẽdi quo
dicitur nullus adeſſe: vbi pauci ſunt reſpectiue:ſicut dicit:
nullus eſt in eccleſia vel i foꝛo:quia pauci ſunt ibi: ſm ꝙ

qui conſolaretur et non inueni. quia etiaʒ pꝛinci B
diſcipulus ſcilicet petrus eum in ſus pꝛeſentia ter negauit.

tos:ſm illud cacharie.ix. c. Tu q; in ſaguine teſtamẽti tui
eduxiſti vinctos de lacu in qͥ non erat aqᷓ. Sic igitur petit
xpᷣs vel potius dauid in ꝑſona xpᷣi ꝙ aia xpᷣi cito de ĩferno
redeat ad coꝛpus:⁊ reſurrectio copleatur:ita ꝙ coꝛpus nul

lã coꝛꝛuptionẽ ſeu putrefactionẽ patiatur:qdð ⁊ fẽm fuit ſi

cut ſupꝛa dqẽ̃ pſal.
xv. ꝓ Exaudi me.

ciem tuã a puero tuo:l qm̃ hic ↄñter adducitur
tribuloꝛ velociter: exaudi r ſue exauditiõis: et
accipitur pmo ex ꝑpte

„ b. r⸗
me. Intẽende aie mee et li⸗ ꝓpꝛietatis diuine: cu
ius ꝓpꝛietas eſt mia
⁊ benignitas:⁊ p ↄñs
ad exaudienduz ꝓni
tas: ⁊ hoc eſt qð dẽ:
Exaudi me domine

meoſ eripe me. Tů ſcis im
pꝛoperiũ meũ et ↄſuſioneʒ
meã:et reuerentiã meã. In

coͤnſpectu tuo ſũt oẽs q tri qm benigna eſt rc. et
bulãt me:lipꝛõperiuʒ expe pʒ ł̃a. Scðo accipit
ctauit coꝛ meũ ⁊ miſeria. Shie beclienni⸗ xßi
Et ſuſtinui ꝗ ſil cõtriſtaret vſq; ad moꝛtem: pꝛo

⁊ nõ fuit:lt q cõſolaretur
9 puer.nomie.n. pueri
eſcam meam fel: et in ſiti

„ ptura deſignatur ſer
mea potauerut me aceto. uus valde obediens:
. ſᷣm hoc xpᷣs vocat᷑

puer:act.iiij. Couene

nerunt n. vere in ciuitate iſta aduerſus ſanctũ puerũ tuum

ieſũ quem vnxiſti herodes ⁊ põtius pilatus ⁊c. ⁊ ſᷣm hoc
dẽ hic: 3(Me auertas ⁊c᷑. oꝛonem meam repellẽdo: ⁊ẽ o
qtur de deo ad modũ hoij qᷣ auertit faciẽ qñ nõ vult exau

dire depꝛecationẽ petẽtis. a ¶ Intẽde aie mee. i.vite me

coꝛpoꝛali. b (Et libera eã. reſuſcitãdo a moꝛ e. ¶Pꝛo

pter inimicos meos.i.ꝓpter iudeos:qð duplr exponitur:

vno mõòõ de iudeis obſtinatis:ut per reſurrectionẽ xpᷣi con-
fũdant᷑. Alio mõ de ↄuertẽdis:ut audita xpᷣi reſurrectione
ↄuertãtur:ſicut legit᷑ act.ij.ꝙ pᷣdicante petro xpᷣi reſurrecti-
onẽ multi cõuerſi ſunt ad fidẽ:⁊ ibidẽ ſᷣditur:Et appoſite
Tu ſcis ĩpꝛoperi⸗

um meũ.i.mihi illatũ in verbis iniurioſis:ut pʒ ex pᷣdictj.
e ¶ Et ↄfuſionem meã.qꝛ captus ſũ ad modum latronis.

Et reuerẽtiã mea. hic accipitur reuerẽtia ꝓ verecũdia:

In ↄſpectu tuo c. ſi diceret: ꝓ voluntate tua

tis . g ce⸗ t
mpꝛoperiũ expectauit c. qꝛ p

qꝛ apli in moꝛte xpᷣi ſimul contriſtati ſũt:ſᷣm ꝙ dixerat cis

ioh. xvi. Amen dico vobis:quia ploꝛabitis ⁊ flebitis vos.

ℳ

deberent vel conſueuerunt eſſe: ita in moꝛte chꝛiſti ſuerunt
pauci contriſtati:cum tamẽ debuiſſent omnes compati ei

cui inſenſibilia compati videbantu r:quia in moꝛte chꝛiſti

7

palis eius

I¶ Et dederunt in eſcam meam ſcl. ſicut dicitur matther

xxvij. Et dederunt ei vinum bibere cum felle mixtum. Et

agis eſibile q; potabile: icco

quia fel erat de natura ſuam

nominat iplum eſcam. m ¶ Et in ſiti mea potauerũt me

ad quẽ deſcendit aia xpi ad extrabendũ inde pĩes detẽ aceto. Johannis xix. Aum ergo accepiſſet ieſus acetum.

pter qð vocatur hic

freqnter in ſacra ſeri

ſol obſcuratus eſt:et terra mota:et petre ſciſſe ſunt: et mo-
numenta ſunt aperta:ut patet ex decurſu cuãgelij. k Et

7 Z än —
8
. . . .
4 S—
4 UMl
7 v*
S „ 5£ 2
. . A- .
2 l

Fiat menſa. Hic oñter pꝛedicit᷑ iudeoꝝ: punitio:cũ dẽ:
Fiat menſa eoꝛum ⁊c᷑. Qn.n.hierłm fuit obſeſſa a roma
nis:iudei illuc cõuenerũt ad celebꝛandũ paſchale ↄuiuiu:

qð non poterat fieri extra hierlin:⁊ ſic fuerunt illaqati:

fuerũt a romanis circũcluſi ſicut aues i laqueo. o ¶ Et in
retributiões. penarũ
debitaꝝ ꝓpter moꝛtẽ „
xp̃i illata: ſicut.n. pe Fiat menſa eoꝝ coꝛaʒ ipis
dixerat Luc xix. Cir· in laqueũ: èt in retributio
cundabuntte inimiei neg et in ſcandalũ. Obſců⸗

tui:⁊ coãguſtabũt te Lan .
ſechur eo ꝙ nõ co rent᷑ oculi eoꝛũ ne videant:

gnoueris tps viſitati et doꝛſuʒ eoꝝ ſemꝑ icurua
onis tue. p ¶ Et in Effunde ſup eos iraʒ tuaʒ:

5 . v„
Koen uenco de et furoꝛ ire tue ↄpꝛebendat
mo paſſi ſunt famẽ ĩ
illa obſidione:intãtũ

eos. Fiat habitatio eoꝛum
deſerta:et ĩ tabernaculiſ eo/

cit ioſephus libꝛo de Que tup iſti 5P ſctii
iugaico bello: ⁊ ex c et ſuper doloꝛẽ? Nein Ee
ſeqnti moꝛtis peſtilẽrum addideruũt. Appone
rum: 1 ltcrius capti iuiqtatẽ ſup iniqtatẽ eoꝛuz:
onem ⁊ occiſioneʒ j e q j iuſticiã tuaz.
tum ad multos: ca⸗ Etn intrent i iuſticiã tuazy.

Dẽleant de libꝛo viuẽtiuz:
⁊ cũ iuſtis nõ ſcribãt. Egò
ſum paupꝑ ẽt dolens: ſalus

ptiuitatẽ qtuʒ ad ali
os. q ¶ Obſcurent
oculi eoꝝ ne videãt.
qꝛ remanentes ⁊ p oꝛ
bẽ diſperſi ſũt in ſua
ifidelitate excecati: ſʒ ꝙ dicit apłs Ro.xi.allegãs ſcripturã
iſtam. 1dorli eoꝝ ſẽper incurua.põdere pctoꝝ ſu
perappoſitoꝝ. s8¶ Effunde ſup eos irã tuã.i. effectũ iuſti
cie tue. t¶ Et furoꝛ ire tue.i.rigoꝛ tue iuſticie. v
hendat eos.qð fcʒ ẽ ĩ deſtructione eoꝝ ꝑ romanos. xiFi
at hitatio eoꝝ deſerta.qꝛ romani deſtruxerũt ciuitates eo/⸗

rũ ⁊ loca. y ¶ Et in tabernaculis eoꝝ cc᷑. qꝛ expulſi ⁊æ ca

ptiuati fuerũt totaliter de iudea.⁊ hpunitionij cã ſbditur
cũ dẽ: ʒ
cit.n. apls Ro.viij. de deo pꝛe: Pꝛopꝛio filio ſuo ñ pepcit:
ſed ꝓ nobis oibus tradidit illũ: et ſic ꝑcuſſit eum:qꝛ perſe
cutiõibus iudeoꝝ expoſuit:hoc tñ fuit ex maxima charita
te:ſᷣm ꝙ dẽ.j.ioh.iij.Sic deus dilexit munduũ:ur filiũ ſi uuz
vnigenitum daret.Sed iudei ꝑſecuti ſũt eũ ex iuidia ⁊ ini
qtate: ꝓpter qð puniti fuerũt. a ¶ Et ſuper doloꝛẽ c. lqꝛ
non ſolũ pſecuti ſunt ad moꝛtẽ xpᷣm ĩ perſona ppꝛia ſed et
mẽbꝛa eiuj:ſtephanũ lapidando:iacobũ occidendo:alios iĩ
carcerando ⁊ flagellãdo:ut pʒ in act.aploꝝ. b¶ Appone
iniquitatẽ.i.appones.ſ.pmittendo:qꝛ deus nõ eſt cã iniqta
nis effectiue ſed tm ꝑmiſſiue. ol Super iniqtatẽ eoꝝ. qa
ſuper pctõꝝ cõmiſſionem ẽt appoſuerunt obſtinationẽ: iõ
ſpditur: ð ¶ Et nõ intrẽt in iuſticiã tuã.reuertẽdo de cul⸗
pa ad gam. e¶ Deleant de libꝛo viuentiũ. per finalem re
pꝛobationẽ ⁊ eternam dãnationẽ. f ¶ Ego ſu paup.xpᷣs
n.in pauptate fuit natus:cõuerſatus:moꝛtuus:⁊ in alieno
ſepulchꝛo poſitus. g ¶ Et dolẽs.qꝛ doloꝛ ĩ paſſiõe xpᷣi fu
it maximus. h¶ Salus tua deus ſuſcepit me. reſuſcitan
do a moꝛte. i ¶ Laudabo. Hic ↄñter vltio ponitur garũ
actio:cũ dicitur: audabo nomen dei ⁊c. non eſt intelligẽ
dũ ꝙ ex laude hũana alidd deo accreſcat ſed ipſis laudãti⸗
bus. k (Et placebit deo ⁊c᷑. ſacrificium.n. diuine laudis
magis ẽ deo placitum qꝙᷓ; ſacrificiũ aialium ẽt a tpe veteris
legis:qꝛ ſacrificia aialium non erãt accepta niſi ex deuotio
ne offerentiũ:tꝑe vero noue legis talia ſacrificia ſunt tanqᷓ;
moꝛtua repꝛobata:⁊ hoc eſt qð pᷣdixit ſaluatoꝛ ioh.iiij. Ne

4 —R”l
—

Toß

m quẽ tu ꝑcuſſiſti ⁊c ſ.xpᷣʒ occidendo eũ.di

cleſias ꝑ oꝛbẽ. a¶¶ Et qᷣ di
charitate. b

. —
¶MWihb

nit hoꝛa nunc eſt qũ veri adoꝛatoꝛes adoꝛabunt pꝛeʒ
in ſpᷣu ⁊ veritate. I¶ Uideãt pauperes.i. xpiani qui i
pꝛimitiua ecclia fuerunt pauperes. m (¶ Et letẽtur. de
mutatio ne cultus coꝛpoꝛalis veteris legis in ſpũalẽ no

ue. n ¶ Querite deũ.in fide ⁊ charitate. o ¶ Et vi/
uet aĩa vꝛa. vita
tua deſuſcepit me.Làuda audiuit pauperej
bo nomen dei cũ cãtico: ⁊ aitce. oze x
magniſicabo eũ in laude. vinctos ſuos acj
Et placebit deo ſuper vitu pꝛes in lymbo de
luʒ nouelluʒ:lcoꝛnua ꝓdu tentos cum xvo
centez 7 vngulas. Aidéãt il ingentc ur
paupel èt letent: qüerite de ier ad ideles à
um et viuet aĩa veſtr 4. Q m in pmitiua ecclia
xaudiuit paupes dñs: in carceribuj vin
victos ſuos deſpexit. Lau ſiebarur galg
dent illuʒ celi ⁊ fra: mare ? ulie caririd
oĩa reptilia in eis. Qm̃ de' bãtur. ⸗
ſaluaʒ faciet ſyon:&t edifica dent ill celi ẽter
bunt ciuitates iude. Et ihi aielnes leſte
tabunt:et hereditate acqui birantesöo
rent eam. Et ſemen ſeruoz Ware 1omia re
„„ * . 2 e ee , .
ei poſſidebit eaʒ: eᷣt ꝗ dili petilia in eis. non
gũt nomẽ ei hitabũt in ea. qꝛ talia irroõnabi
lia deum laudẽt
ꝓpꝛie: ſed qꝛ ſũt

hoibus mã diuine laudis qui eũ laudat ex ſuis creatu-

ris. t ¶ Qm deus ſaluam faciet ſyon. hoc exponitur

duplłr:vno mõ de ecclia militante qͥ per ſyon ſignatur:

eo incepit ibi per xp̃i pdicationeʒ:qᷣ frequẽter legit p/

dicaſſe in tẽplo qð erat ĩ mõte ſyon:⁊ ibi ↄfirmata ſuit
p ſpũſſacti mifſionẽ iĩ ſigno viſibili ſuper aplos alioſq;ʒ
xp̃ᷣi diſcipulos:pſᷣm ꝙ dicit hiero.in epla ad paulinum
de oibus ſacre ſcripture libꝛis. v¶ Et edificabuntur
ciuitates iude.qꝛ apli alijq; diſcipuli de monte ſyõ miſ
ſi ſũt ad pꝛedicandũ per oꝛbẽ vniuerſũ:vbi per eos co/
ſtitute ſunt ⁊ oꝛdinate ecclie que dicũtur ciuitates:co ꝙ
ciuitas eſt ciuiũ vnitas:ibi aũt vniebatur fideles i fide

⁊ charitate.dicũtur ẽt ciuitates iude.i.xpᷣi qui ſic nomi

nant᷑:eo ꝙ fuit ð tribu iuda:ſicut ⁊ Geñ.xlix.ſãſon no
minat᷑ dan ſᷣm oẽs expoſitoꝛes catholicos ⁊ hebreos:
cũ dẽ: Dan coluber i via.qꝛ fuit de tribu dan. x⸗ KE
ihitabunt ibi.fideles xpᷣi. y heditate adqrẽt e.
qꝛ decedẽtibus pᷣmis alij qſi hereditarie ſuccedunt eis.
3ʒ (Et lemẽ ſeruoꝝ eius.i.xpi:⁊ vocãtur hic eius ſerui
ſui diſcipuli:qᷣrum ſemen.i.imitatoꝛes eoꝝ poſſidẽt ec
Et q diligũt nomen eius.exñtes in
Hitabunt in ea.numero ⁊ merito: qa
ſola charitas diuidit int filios ꝑditionis⁊ regni. Alio
moõ exponit de ecclia triũphante qͥ ſyon appellat: heb.
xij. Acceſſiſtis ad ſyon montẽ ⁊ ciuitatem dei viuentis
hierim celeſtem ⁊ multoꝝ: miliũ angeloꝛũ freqntiam.

illuc aſcendentes angeloꝝ ruinam reparauit. v ¶ EEt
edificabuntur ciuitates iude.i.xpi:⁊ pñt dici he ciuita⸗
tes diuerſoꝝ angeloꝝ oꝛdines. x¶ Et inhitabũt ibi.
ſacti illuc aſſũpti. vy¶ Et hereditate acqrent eã.i.im

Hanc aũt ſyon celeſtẽ deus ſaluaʒ fecit:qñ per .

mobilit: ſicut hereditas dẽ res imobilis. ʒ ¶ Et ſemẽ

muoe eius.i.fideles diſcipulorum chꝛiſti imitatoꝛes.

¶Poſſidebit eaʒ einaliter abſq; amiſſione. Et qui
diligunt nomen eius:habitabunt in ea. quia ĩ ciuitate

ichumn
B
cenſehht

pio
. mpᷓ

iſceht
in nin
Aſespyr i
Penchen.
ertli
cnitkoin

rurſtongu

ueſricgs
lalinher
ſnpomnteng
Anſepol
peneunxen
lnin hu
nmndalunca
ihmtenren
ſecniconlvie
Unernoutue

Pnurboride

tenmmalue

mmnölmei

¶pſalmoꝝ
M celeſti ? charitas fecta.eſt.n.ibi vna vox letãtiũ vn iſti: qꝛ dici
a eleſti Echantas plecta. eſt. n. ihi vna vox letatiũ:⁊ vnꝰ cchꝛiſti:qꝛ dicit beatus auguſtinus niſi eſſet verus deus:nõ
gen ardoꝛ coꝛdiũ ad quã ꝑducat ⁊c. afferret remedium : niſi eſſet verus ho 5 pberet exem⸗
rilin ¶ In pſalmo. lxviij. Saluũ me fac. ybi oẽ in poſtilla: plum. Nec cogit ſi cꝛiſtug ſeit nn ene r em
Aſſef iec oꝛat ſic chꝛiſtus hõ Acddito. medlante: git ſi chꝛiſtus ſciuit aliqua fienda oꝛone ſua
w ,dꝛarlicchiſtuens dles RM ediante: quia anima chꝛiſti vidit in verbo ea que vbum
4 HꝛMaa veritatẽ bu vicit: ideo iuxta ea que vt homo vidit in verbo oꝛauit ſie⸗
1 izen — eenetcg H „„ ʒfſſeed vt oſulamuj ſene
A mino:6 Reſ⸗ ei Aictoꝛi dauid ad recoꝛ intẽde:dñẽ ad adiuuãdum cctuti Burgeñ. velyrã
1 in elea panerv Ainckum⸗ C.Ix. me ſeſtina. Coͤnſundant et eis dicne Poſlumine,
tn Patte.: vnc auni ſzraj atio eo
n ae dicit Pob us ĩ adiutoꝛiũ meũ reuereant. qui querũt aiaʒ matu cheiſtuz deum
inen Pꝛopter populũ MM MMV oꝛare:ſicut damaſce⸗
umred qui circũſtat dixi mnnaus dicit pueruʒz ſtel⸗
e Mia .ſ. verba oꝛatõis:vt credant quia tu me miſiſti:qð itel · las creare. ¶ In eodem pſalmo circa illum paſſũ:Et pla/
ls ligit etiã ſm veitateʒ. Uñ auguſtinus x. de trinitate di tcebit deo ſacrificium diuine laudis ſup vitulum nouelluʒ
mull cit oꝛauit chꝛiſtus ne filius ignoꝛet᷑ oꝛauit etiã chꝛiſ coꝛnua ꝓducentẽ ⁊ vngul s. vbi glo. magiſtral ad litteraʒ
d hamth vt nobis exemplum daret oꝛandi: Uñ ambꝛo.ſup luc. his vbis dicit nõ plus ſignificari:niſi ꝙ vitułnouelłin ſa⸗
1 binii in materia oĩonis chꝛiſti dicit ad pᷣcepta virtutis nos crificio offerendus nodu hẽat coꝛnua ⁊ foꝛtes vngulas: iõ
1 imarnt infoꝛmat exemplo. Itẽ qꝛ chꝛiſtus ſciuit quedam eſſe fi tal dẽ ꝓducẽ ea vtute augmti nãl:nã ĩ lege phibitũ fuit ofe
5 mn enda mediante ſua oꝛatione:iccirco cõueniẽter oꝛat ꝓ cctuoſa aialia in nãlib'offerri. Noõ ſũt igit᷑ talia vba ſuꝑflua
n l ut in. iij. pte. q.xxj. lo p.in rñſione ad ſecũdum ſiẽc putat Burgeñ.nã in multis paſſibus ſacre ſcripture ſen
trhiin argumentů. ¶ In eodem pſalmo vbi dẽ in poſtilla ſus allegoꝛic plus penſat vba:a ad maioꝛẽ vtilitatẽ refert
i nintt Et placebit deo ſuper vitulum nouellum. FS lralis ſenſus. Ilõ igit ſeqt lr̃aleʒ ſenſũ eẽ in iurilẽ vł abij
i dui Additio. ciendũ.⁊ pᷣ recurrendũ ad ſenſũ myſticũ:ſᷣm doctrinã bea⸗
. hng Oſtillatoꝛ reliquit ſine expoſitone illa vba qᷓ ti aug.⁊ bti grego.xxxj.moꝛaliũ:qꝛ h ſolũ facienduʒ ẽ vbi
. Urunn in littera otinent᷑.ſ. Coꝛnua ꝓducentẽ ⁊ vngu lr̃a ſʒ pmaria vocũ ſignificatõem eſſʒ falſa vł abſurda:q̃li
E nüschnn las.q quidem vba non vident᷑ applicari ſacri ter nõ ẽ in ꝓpoſito:qꝛ in ꝓpoſito ſenſus lre ẽ ſiue offerant᷑
zunii s veteris legis in quibus nuſq fit mentio de hoc ꝙ pfecti boues iã hñtes coꝛnua ⁊ vngulas ſiue vituli adhuc
hen am tauri vel vituli de quibus ſacrificia fiebant ꝓpducerent nalit ea ꝓducentes:adhuc placebit amplius ſacrificiũ lau-
niednſ coꝛnua vel vngulas:vt patet in leuitico ⁊ in alijs loeiiss dis ꝙ legis:ꝓut intengit poſtillatoꝛ. r
ceerſdn vbi de ſacrificijs ve.le. tractatur.⁊ ſic hec verba in ſen/ Pſalmus. LXIX. —H
nhoc n ſu lr̃ali videntur omnino ſupꝑflua ⁊ infructuoſa: vnde Eus in adiutoꝛium ⁊c. PHuic pſalmo pᷣmittit᷑ tal
irfmie ſm doctrinam gregoꝛij.xxxj.moꝛaliũ. cum ratio littere ti. in hebꝛeo: Ad victoꝛiam dauid ad recoꝛdanõ
