Hic aũt liber fac ẽ ꝑ modũ oꝛonis ſeu giuine laudis:
ĩ ꝗbus reqritur affectus deuotionis. k ¶ Ipſi ifirmati
⁊c..ſ.ſaul doech ⁊ iſboſeth ⁊ cõplices eoꝝ. l¶ Si coſi
ſtat ⁊cl.de futuro. m ¶ Non timebit coꝛ meũ.cõſidẽj
ex diuino adiutoꝛio ſicut iuuit de pꝛeterito:iõ ſubdu:
n 6 Si exurgat ⁊c̃ ſicut factũ ẽ pꝰ iunctionẽ pꝛedictã:
vt habetur.ij.reg.v. Audierũt ergo philiſtijm ꝙ vnxiſ
ſent dauid iĩ regẽ ſuper iſrael:⁊ aſcenderũt vniuerſi: vt
quererẽt dauid.Et ſequitur ibidẽ:Et conſuluit dauid
dominũ dicens:Si aſcendam ad philiſtjm:⁊ ſi dabis
eos i manu mea.Et dominus dixit ad dauid:Aſcende
qꝛ trades trada tibi philiſtim i manu tua. o (. Una
petij. Hic cõſequeter dauid petit circa diuinũ cultuʒ di
ligentiã dicens:Unam.iſ.rem: p¶ Petij a domino.pᷣ
ceteris q ¶ Panc requiram. depꝛecando dominum ꝑ
ſeueranter pꝛo obtẽtu ipſius:quia ad hoc ꝙ petitio ſit
exaudibilis a deo:non ſolum requiritur ꝙ ſu pia ⁊ ꝓ
ſe ſicut iſta:ſed etiax ꝙ ſit perſeuerãs:⁊ que ſit dicta pe
titio dicitur: r ¶ Ut inhabitem ⁊c.iꝙ domus habi
tationis mee ſit pꝛope locuz cultus diuini. s ¶ Ut vi
deam. ideſt ſciam. t¶ Uoluntatem domini. quia ibi
dabãatur diuina reſponſa. v ¶ Et viſitem tẽplũ eius.
ad adoꝛãdum ibidem frequenter ⁊ offerendũ. Et dicit
templũ:quia habuit pꝛopoſitum edificãdi ipſũ: vt eſt
dictum pſalmo pꝛecedenti.Et vna cauſa huius pꝛopo/
ſiti ſubditur: x ¶ Quoniam abſcondit me ⁊c.i. in
ſui cultus loco.ſ.quãdo fugiens ſauleʒ ipſum interfice
volentem venit in nore ad abimelech acerdotem:
ibi accepit panem ⁊ gladiũ:vt dicitur.j.Reg. xxi.ca.
In die maloꝝ. in hebꝛeo habetur: In die peſſima.
eo ꝙ iilla die ibi erat doech idumeu: q retulit ſauli hot

Feratid

cirinion.
a

n. N
ſam vocſend
ſogkale
bmntciwae⸗
ſtinenuurlaud

Pon zulgen

Cbrcidi
Wr
audn
ſapkcir
gäülgmnunt
ginmnclit
ablymatt
Nichgence
plunſiünil
Hunnn becyin
en Alliucen
nlonichu
Noͤpolenide
An veſe
ännereſſtan
re aen
nſppſtigyin
mnoboicdorig
lindiffc
in gurnn
glioffoln
8 Lcgepone
enhie
nurluirhin
nlipbeni

pſalmoꝛ

der̃t ſe philiſtům

nirn factum:ex quo ſecuta eſt occiſio ſacerdotũ. Reg.xxij. uid petentis: vt a deo ſic dirigatur ꝙa ſaule ⁊ eius com/
n n petra exaltauit me.i.in loco ſic vocato: qñ ſaul plicibus non capiatur: Et qð ſubditur: OAm inſurrexerũt
n ⁊ viri e cingebãt dauid: ⁊ viros eius in modũ coꝛone in me teſtes iniqui.ſ.illi qui erga ſaul falſo diffamabãt da/
nundni, ita ꝙ dauid deſperabat ſe poſſe euadere:⁊ a deo factuzʒ uid:fm ꝙ ipſe dicit. j. Reg. xxiiij. Quare audis verba ho
n fuit ꝙ nuncius venit ad ſaul. . Feſtina ⁊ veni: qm inru minu loquentiũ: dauid querit malũ aduerſum te. Sed pꝛi

ma expoſitio magis

N ſup terra. Reuer / , — R „ „ . conſonat lr̃e pceden-
i ſus eſt ſaul deſi ꝓtexit me in ablcõdito ta⸗ Adiiitoꝛ me eſto ne delin ti ⁊ ſubſequenti: que
e nic ſiens pſeq dauid: bẽrnacli ſui. In ptra exal qᷓs me:nẽq; ſpiciaſme de loquit᷑ depſeuerãtia
ite Et ſubditur ibi: ſe . Trani Zſalutar me. Oim pâter dauid in bonis poſt
e Pꝛopi hoc voca tauit me: ⁊ nünc exaltauit u5 utanm OQm̃ pater moꝛtem ſaulis: ꝓpt
i zs 4 uerunt locũ iluz caput meũ ſup imicos me me mr̃ mea deliqrütme] quod extali pſeuerä
1 iüben petram diuigetẽ os. Circũiui ⁊ imolaui in dñs auüt aſſe upſit me·Lègẽ tia: quã a deo obtine
Mium .reg xxij. a Et tabernaculo ei hòſtiã vo põe mihi dñe ĩ via tua: ſẽt laſte zuar coclugit
rnei corns, ciſeratio: caͦntabo æ pfal dinige me iſemita rectalp, Mneplumt zCe
Kd ſo me coꝛona e⸗ mu dica dno. Exaudi do pter inimicos meos. HM electis repꝛomiſſa.
winn gni iſrael paciice mine vocẽ meãlq̃ camaui tradiden me ĩ aias tribulã a ¶ In ter a viuenti
Miicr 1 quiete. b Cir ad te: miſerẽ mei ⁊ exaudi tiũ me:qm iſurrexert i me rrin vi beata: q
iens, me Tibi diritcdꝛ meu ex, teſtes inigꝛlkt metita Einig enetema. Speein
i c ¶ Et ĩmolaui quiſiuit te facies mea: I. a taſ ſibi. Crẽdo vidẽ bona ture beatitudinis ex
N ⁊c. Jo ſacerdotu, em tuã dñe requirã. Ne al dñi in terra viuetiũ. Expẽé gra ⁊ meritis pueni
— man. d Po/ tas faciem tuam a me:Inę- cta dñm uirilit age: ⁊ ↄfoꝛ ige ohee e⸗ ſe⸗
. er e⸗ ſtiam vociferato/⸗ nes ĩii 0 oꝛ tuũ èr ſuſtine ð exhoꝛtat ſeipſuzʒ
— nis ge bogieoſſe dedlines ĩ ira a ſeruo tuo. tet᷑ coꝛ tuũ t ſuſtine dñm. loquens ad ſeipfum
em rebant᷑ cũ vocfe . — quwuaſi ad aliuʒ dicẽs:
Miane ratione diuine laudis pꝑ cantoꝛes. Farnbo ꝛc᷑.· qꝛ b ¶ Expecta djm i p virtutẽ ſpei beatitudinẽ ab ipſo ex
ec ipſemet dauid cantabat coꝛam arca: ..ij. Reg. vactaudo, cs Qiriliter age. de bono in melius pficiẽdo
. – vi. f¶ Exaudi dñe ⁊c.li oꝛonẽ. g ¶ Aua clamaui d ( Et ↄfoꝛtet coꝛ tuũ.virtute diuine gratie:qͥ ſtabilit coꝛ
Amiaf ad te. oꝛando ex magno affectu pꝛo bono regni ſtatu: g hebꝛe. xiij. Optimum eſt gratia ſtabilire coꝛ.
(Anni tuo cultu: vt pʒ ꝑ pᷣdicta. CT i dixit coꝛ meũ. qi e UEt ſuſtine dñm. patient ferendo eius diſcipline flagel
nikſlkiͤi ñ ſolu oꝛabat voce:ſʒ ⁊ mẽte. ¶ Exqſiuit te ac..i.fſa lum: qꝛ ipſe vulnerat ⁊ medet:percutit ⁊ manus eius ſana
Mrni cieſ coꝛpis exiioꝛ: ⁊ faciej mẽt iterioꝛ. KIaciẽ tuã dñe bunt: Job. v.¶ Moꝛalit autẽ põt exponi ps iſte ut ſit oꝛo
Enenri reqrã.i.gratiaʒ tuã:Et loquit᷑ ð deo moꝛe humano:qꝛ cuiuſtibet ſapiẽtis ad vnctõem regia:ſeu pontificalẽ ſe de
wifmi an P j

htta nn iutoꝛ meus.hic ↄñter dauid petit ꝑſeuerantiã in boni In pſal.xxvj. Dñns illuminatio mea.vbi dꝛ in poſtilla:
pumm ſit dicens: Adiutoꝛ meus eſto dije.q:d. Sine tuo adiuto Exqſiuit te facies ma. Ediino⸗ l
fimamitta rio nullum ẽ opus bonũ. o ¶ Te derelinquas me. .· N his vbis cum dicit pſa miſta: Exquiſiuit te fa
pſplimngn tunc nõ poſſem ĩ bono ſtare. p ¶ Neq; deſpicias me ·aies mea faciẽ tuam one requirã. vẽ ꝓpꝛie petere
ſnlrinit ⁊c. Illa.n.que ſic relinquunt᷑ deſpici vidẽtur: Etſubę e Rioo facialẽ diuiuam:in q̃ vltima btitudo
rSanſlun dit cam neceſſitatis pᷣdicti adiutoꝛij.d. qʒ ¶ Am pat᷑ ſiſtit. De illa eni dicit Apo.j.coꝛinth.xiij.ca. Tuc autẽ fa/
Appünffie meus c..i.adam ⁊ eua dereliquerunt me expoſitum cie ad facieʒ:qð notanter innuit in pᷣmiſſis vbis.ſʒ quia ta
tunmin miſerijs pn'tis vite:q; p eoꝝ tranſgreſſionẽ deriuat ad lis viſio facialis non habet de cõi lege in ſtatu vie: iccinco
imn , omnes hoies oꝛiginale peccatũ:pꝑ quod hñt pꝛonitateʒ P vbum futuri tẽpoꝛij ſubiunxit: Yaciem tuã dñe requirã.
antid ad malũ:a difficultatẽ ad bonũ. Oñs autẽ aſſum ·· i.pſeuerant inſtabo ut inueniã:⁊ ſic in pᷣdictis vbis magh
ame pſit me.quia recurrentibus ad eum non denegat ſuuʒ viget petere pſalmiſta gram 2ſummatã:que ẽ in gloꝛia: q;
wun auxiliũ difficultatẽ ad bonũ:⁊ pꝛonitatẽ ad malũ: is gr̃am enigmatica:q̃ ꝑtinet ad viaʒ: cum tñ ſpdit: Ne auer
dncte ſpdit: e¶ Legẽ pone ⁊c̃. Lex dẽ a ligando:dicit igitur. tas faciem tuã a me. poteſt intelligi de gẽa ꝓut in poſtilla.
maſn loem Hod mihi reid ns li⸗ me lege nali ia:· e gamenenlchd ria VRond Rer tali betinf
Gen Ndn. vt non declinẽ a via regia mandatoꝝ tuoꝝ: t¶ Et di ¶ In eodem pſal.xxvj. vbi dẽ in poſtilla: Qj. me.
ienn rige me ⁊c. ſemitaʒ que ẽ artioꝛ:⁊ rectioꝛ intelligitur ideſt adan. Additio. ò
! n pfectio maioꝛ:que eſt ſuperogationis: quã dauid deſi⸗ Um pſalmiſta dicit: Pater meus ? mate meg
nmmiilb derabat. v racdtcſeri⸗ me ⁊c .i: in voluntates dereliquerunt me aclian borel intelligt ꝛa⸗
mimizii⸗ malignoꝝ ſpirituũ mihi aduerſantiu. x ¶ Quoniã pꝛie de Dauid: qui aun et ſint ius ra el⸗
imi 60N inſurrexerunt ⁊c.] Demones eni de iuſtoꝝ innocentia contemptus fuit a parentibus:vnde nolebant eum beaſen.
8 lpn requiſiti falſum reſpondent: 3 eos allegant: ſicut patʒ tare ſamueli ad vnctionem:quaſi ntanpet cum relin
han ſeuugge iob.j. ꝙ ſathan requiſitus a dno de innocentig ſci lob: quentes:a domino tamen per ſi amuelẽ fuit a le ntus bt
Uecneni falſum reſpondit: ⁊ eum falſuʒ allegauit.oſluquid pratet.j.Reg.xvj.ca. hec in gloſa:et pertinet eiun
ſe ſont fruſtra timet iob deũ ⁊c. y ¶ Et mentita eſt ⁊c.] da teralem:quia ad ꝓpꝛiam hiſtoꝛiam ipſius dauid. *R
. Gncom ſathan mendax eſt:⁊ pater eb.i.inuentoꝛ mendacij: vt autem ſubgitur: Legem vone mihi Reione ſler ianngnlt
* e dẽ Johã. viij. Aliter exponitur ab aliquibus ab illo lo pꝛopꝛie cum pᷣdictis: ſᷣm hanc expolitione ſic: lam quis
n a co. gem pone mihi domine ⁊c. quod eſt petitio da ad regem pertinet regere populũ:ſim legem ditin ficcſid
Ganß

nougiirlr
?

4

qn petens eſt ſibi gr̃oſus vertit faciem ad cũ:qñ autem
diſplicʒ auẽtit:ideo ſbᷣdit᷑: le auẽtas ⁊c.-mihi tuã
gratiã denegando. m ¶ Ne declines ⁊c. Talis eni
declinato faciei apud hoĩes ſignũ ẽ hoĩs irati. d

——

uote bparan els:: Rehek petere ↄſtantiam ʒ inſultuj ma
lignoꝝ ſpirituũ:ſcðo diligentiã circa diuinũ cultuʒ: tertio
pſeuerantiã ĩ bonis:ut ꝑtingat ad finale pᷣmiũ:qꝛ qui ꝑſe

uer auerit vſq; in finẽ hic ſaluus erit. Matthᷣ.x.

.

dDliuine:
ne ⁊c̃.

regi pcipiebat: Deutero. xvij.c. vt ſcriberet ſibi libꝛũ legis tempoꝛali. h ¶ Et cum operantibu
aſtidue in eo legeret.r hy eſt qo dicitur: I egẽ po perditione gehenne. Et qui ſunt illi oſtendit dicens:

poſit ionem
pᷣſertim circa illũ paſ

ſuum: Qm pai᷑ meus
mr̃ mea ⁊c. Quezʒ
ſic exponit ꝙ pentes

dauid ↄtemnẽdo e
2 gſigmaugi
eũ ſamueli pñtañ a
vnctioem: qſi ↄtẽpti⸗
ue eũ dereliquendo.
Illud aũt nõ vẽ verũ
ꝙ pentes dauid illud
fecerãt ex ↄtẽptu: ſed
gꝛ nõ pᷣſumebant de
iunioꝛe: nec de illa p/⸗

ma vnctõe fcã per ſa-

muelem ſcũsẽ pſal.
iſte: qꝛ fcũs ẽ pꝰᷣ moꝛ/
tem ſaul:vt dicit bea
tus hiero.Illa at vn⸗

ctio lõge añ moꝛtem

ſaul fcã eſt: vt patʒ
Reg. xvj. etiã h'v
tur:qꝛ tpe pᷣme vnctõ
nis dauid nihil hüit

aduerſi qð timerʒ: ꝓut h̊ allegat.ð. Si ſurgat aduerlũ me

q̃ ponit magi tendũt ad lre diſcontinuatõeʒ q; ex

.

„

Replica.

mee dum oꝛo ad te:ldũ iutoꝛ me’⁊ ꝓtectoꝛ meus:

tollo man' meas ad tẽplũ ktiipo ſperauit coꝛ meũ et
ſcm tuũ.Mẽè ſi tradas me adiutr᷑ ſũ. Et refloꝛuit caro

cũ pctõꝛib: &t cũ opãnbꝰ mea: ct ex voluntate mea
ſiqtatẽ ne pdas me.!. Qui cõnfiteboꝛ ei. Dõminſoꝛ

loquũt᷑ pacẽ cũ ꝓxio ſuo: titudo plebis ſue: ᷑t pio/

mala ãt ĩ coꝛdib eoꝝ. Dà tectoꝛ ſaluationum chꝛiſti

illis ſm opa eoꝝlèt m ne ſui eſt. Saluum fac popu
quitiã adiuẽtionũ ipſoꝝ. lum tuũ dominel è bene

Seðm opa manuũ eoꝛuʒ dic bẽditati tue:᷑t rege eoſ
tribue illis: redde retribu cLt extolle illos uůſq; ĩ einũ.

40

Et cum operantibus iniquitateʒ ⁊c.
i ¶ Qui loquuntur pacem cum pꝛoximo ⁊c.i.mecum
plal. Dñs illuminatõ. pauca ponit Burgeñ.ſy 2 de talibus erat achitophel:qui fuerat conſiliariuj da
uid. Et ſimilit᷑ abſalon qui in verbis er ſignis fingebat
ſee diligere dauid
H vt patrem ſuum:
BSauid ¶pſal. xxVII. tiõem eoꝝ ipſis. Qm̃ nòͤn inmechiudes
Biè dñe clamabo dẽ itellexer̃t opa dñi:lt i opa
us me ne ſileas a me: manuũ ei deſtrues illos]
neqñ taceas a me:⁊ aſſimi ⁊nõ ediſicabiſ eos. Bene
laboꝛ deſcẽdẽtibuſ ĩ lacũ. dict dñs:qm̃ cxaudiuit vo
Exaudi dñe voceʒ o?onis cẽ depcatõis mee.Dñs àd

⁊ tñ machinabat
contra dauid in
malum:quia ab/
ſalon de conſilio
achitophel con⸗
ſpirauit cõtra pa
trem: vt habetur
kꝑ ¶Da uülis æc.

eos ſᷣm demerita

puniendo: quod
dixit dauid nõ ce
lo vindicte: ſʒ iu⸗

ſticie. l ¶ Et ſm

nequitiaʒ ⁊c i.
ſi nequitiaʒ ab
eis ſtudioſe inuẽ

tam: quia de con

ſilio achitophel
ſub ſpecie deuo⸗

tionis iuit abſalõ
ad locum conſpi/

ratiois fiende cõ/

patrem. ij. Reg.xv. m ¶ Scdm opera manuum

pliũ caſtra ⁊c. ĩmo ſtatim poſt pᷣmã vnctionẽ factẽ amicii eoꝛum ⁊c. Repetitio eſt eiuſdem ad maioꝛem expꝛeſſio

ſimus ipſi ſaul eius pſaltes armiger ⁊ gener: qͥ oĩa patẽt.j. nem. n

uoniam non ⁊c] i.opera a domino pᷣce

Reg.p totũ.qꝙᷓuis poſt factus ſit ſaul eius pſecutoꝛ:de quo pta:que ſunt ſancta ⁊ bona:talia non intellexerũt pꝛa/

.

tõe hiero.ſicut pſal.pᷣcedenti:ꝓpt quod ex dictis

Hiuic plal.pᷣmittit᷑ talis ti.in hebꝛeo:a in tranla moꝛtuus ⁊ itertectus e:vt hẽ. ij. Reg. xvij.⁊ achitophel

uc plal. nõ fecit put btũs hiero.ſentit: ? ſupꝛa allegatu ẽ. ccice:quis achitophel qui erat valde ſapiens ĩtellexerit
D te dñe clamabo ⁊c. lr ſpeculatiue. = ⁊c.qꝛ abſalon ſine filio
i
ſuſpendio interijt.ij. Reg.xvj. Et vtrũq; ↄtigit iudicio

pʒ expoſitio. De mã aũt huius pſal.⁊ tpe qͥ fcũs fuerit v diuino. p Bñdictus dñs. Hic ↄñt deſcribit᷑ petitõis

et mihi ſaluo melioꝛi iudicio ꝙ dauid fecit hũc pſal.iĩpſe
cutõne abſalon g ipſũ qñ dauid fugiens de hieruſalẽ tino itum ad oẽs ↄditoes pticulares.dicit igit:
re abſalon aſcendebat cliuũ oliuarũ nudis pedibus icedes ctus dñs.tãqᷓ; Warns,
flens:⁊ opto capite:⁊ ſadoch ⁊ abiathar appoꝛtauerũt ar

—ℳ

dauid exauditio:quã in ſpũ pᷣuidit in generali:
t: p ¶ Bidi⸗
diuino bñficio. m er
diuit ⁊c.i.exaudiendaʒ reuelauit.

—

r ñs adiutoꝛ

cam dei volentej ipᷣm cõcomitari:⁊ aſcendit abiathar ad meus.in factis arduis. s ¶ Et pꝛotectoꝛ meus. in pe⸗/

ꝓpter quod dauid reputauit deũ ſibino eſſe adhuc placa gua tantum.
tũ: ꝓpi quod iuſſit arcã repoꝛtari in ciuitatẽ ad locũ ſuu, coꝛde ⁊ oꝛe.
ſua comitiua reputans ſe indignũ: Et tũc aſcendẽs ſumita coꝛdis interioꝛis fit quedam refluentia in carne exterio
te montis:vñ tabernaculũ dñi clare videbat᷑: ex illo loco ri:Fm ꝙ dicitur. Pꝛouer.xvij. Animus gaudens etꝗtez.
oꝛauit verſa facie ad locũ ſcm̃:ſicut ſolitus erat facere qñ
veĩebat ad locũ illũ:ſicut ⁊ nũc fidelej a loco vñ poteſt vi
deri eccleſia alicuius ſancti ibi adoꝛãt: et tunc veriſile ẽ fiteboꝛ ei confeſſione laudis: Et quid
tũc fecerit pſalmũ iſtũ ꝓ ſua liberatõe ab illa ꝑſecutõe:et p gdit dicens: a m

oſulendũ dñm:vt hẽ.ij. Reg.xv. Sed tũc nõ hũit rũſum: riculis. t (¶ Et Sis o ſperauit coꝛ meum.⁊ non lin-
vV
x

floꝛidam facit: ſpiritus auteʒ triſtis exiccat oſſa.
ex voluntate mea.i.motu pꝛopꝛie d

Dominus foꝛtitudo plebis ſue.

Et adiutus ſum.eo ꝙ ſperaui vere

¶ Et refloꝛuit caro mea.quia ex leticia

euotõnis. 3 ¶õ
confiteatur ſub/
quaſi

ſpiritũ intellexerit ſe exauditũ. Et ſm hoc diuidit iſte pſiaal d.Ego ⁊ plebs mea cum ſimus auci non poſſemujre
mus:qꝛ pmo ponit᷑ ipſius dauid deuota petitio:ſcðo ei ſiſtere: niſi virtute diuina. b 4 5 1

exaudito:ibi Bñdictus oñs.Circa pmũ dicit ſic: a ¶ Ad mei qui ſum chꝛiſtus eius: quia per
te dñe clamabo:i.ex magno affectu oꝛabo: ⁊ q ſit oꝛo ſpᷣdi
tur cũ dẽꝛ: b ¶ Deus meus ne ſileasa me.denegando mi bonũ ppli ſui:iõò ſpdit dauid.d. c

hi rñſum ꝑ ſpm̃ tuũ:ſicut negaſti mihi petenti ꝑ abiathar periculis. d ¶ Et bene

☛s

ctus. Et quia ad bonum pꝛincipem

t pꝛotectoꝛ ⁊c̃. ideſt

*

eum in regem vn⸗

ertinet deſiderare
Saluũ fac ⁊cc. in

5. F . dic hẽditati tue.miltiplicando
ſacerdotẽ. c ¶ Tleqñ taceas a mae ehertio eiuſdem ad pplm tuũ in bonis tpalibus ⁊ ſpũalibus e S rege
maioꝛem affectus expſſionẽ. d ¶ Et aſſimilaboꝛ c i. eos.ne deuient a via iuſticie. ſ⸗
reputabo me moꝛtuũ:ſi non des mihi rñũſum. eſ¶ Exau
di dñe ⁊c.].i.ne differas longe me exaudire. f ¶ Du
tollo ⁊c᷑. quia verſa facie oꝛabat ad locum vbi erat taber libet fideli poſito in afflicto
naculum:in Ntcheſumai loco ꝑ ſpiritum ſciebat fundandum eſſe deuote ſe petit liberari diuinitus:⁊ ſetiẽs ſe a vño exau⸗
templum. g¶ Me ſimul tradas ⁊c. qui ſunt digni moꝛte

Et extolle illos.pdu
au cendo eos ad celſitudinẽ celeſtis giie. 9 Vq; ieter⸗
zex num.i.ſine fine.¶ Moꝛalii ãt pot exp

ditum ſtudet ei deuote regratiari.Cetera patent.

oni pſal. iſte de

e coꝛpoꝛali vł mẽtali: et iõ

rtrii

MeVVN.
wboins
itſih
lin coſum
ſeubemuan
ſt⸗

Wtintumd

niibeli
vorbideod
grofoolun
ltnülügft,
lrhſoiuit
u lar
uil nuitat⸗
ſnmc deo⸗
oel dcarat
frienlüeik
nliterapron
Aeneoi,
tancygehen.
ii flionehn
ſyeſumotes
idlaluzde
Roabonfi
Cudenpnain
ileccriss
jenmeini
öſelte
Aroi⸗
ſimmmhͤ
inſinrh
ifuiftain
Kuiporpant
nali ſ
nnnurqhob⸗
wepibal ng
Pumkonfu⸗
Gruatan
noinen
tun diui
Apoeoſtol
Efungdiuine⸗
Mndetnne
iine eſiede
Faſrniitkre

Atdul
ruürer
coſliti
Gngurs
ſlo wn
ſſeu
tmäntn
Vhungnit
nis ileci
noponmmun
wnadonif

ONinclerre

Klpneile
Nckllonſri
niqz Kanie
tinceni

vt hĩꝛ.j. ParaliX5.

Flerte dño filij dei r. ¶ Pfal. XXVIII.
Puic pſal.pᷣmittit᷑ talis ti.in hebꝛeo. Pſalmꝰ
dauid. In tranſlatõe vo hiero.dẽ: Canticum
dauid. in idem redit:⁊ pʒ expoſitio ex dictis ſupꝛa p̃ſ.
xxij.⁊.xxiij. De mã aũt huiuj pſalmi dicit hiero.in p/

logo huius libꝛi

ꝙ dauid feẽ hunc

pſal.in cõumma CLaticum dauid. XxXVIII.
tiõe tabernaculi. .

deta Ffertẽ dño ſilij dei:
qo ſecir ad repo⸗ ert dño filios ari

nendũ arcam di

xvj. quo ↄſũma honoꝛẽ:l afferte dño glam

to erat ibi deo de f er. 5 ai
noteofferendun. Rol eius: adoꝛate dominũ

vſeruledh: er m in atrio ſancto eius.] Aoͤx

hiiſte pſ. diuidit i dũſi ſuper aquas:deus ma
duas ptes: qa p ieſtatis intonuit: dñs ſũp
dauid inuitatad aqᷓs multas. Aòx domini

offerendũ deo de in ui „X e
uote: dlarat - in uirtute: uõx domini in

ſeruiendũ ẽ ei hu ‚R
militer ⁊ pꝛompte:ibi Uox dñi. Circa pᷣmum dicit ſic:
Afferte dño filij dei.i.vos filij iſrł qui eſtis filij dei
tani; ab eo ſpecialit electi ⁊ dilecti:pm ꝙ ipſe dic Exo.
iiij:Filius me pmogenitus iſrł.Uel alit᷑: 5C Filn dei

i.vos ſacerdotes ⁊ miniſtri: ꝗ int᷑ filios iſrłeſtis ſpali

electi ad cultuʒ dei. c ¶ Afferte filios arietũ. hoc dicit
ꝓpt᷑ iuge ſacrificiũ in qͥ offerebant᷑ qtidie duo agni im/
maculati:vnus in mane:⁊ alius in veſpere:⁊ ꝑ hintelli
gunt᷑ alie oblatões ⁊ ſacrificia:q̃ offerebant᷑ medio tẽpo
re:qꝛ ante ſacrificiũ matutinũ no poterat fieri aliq̃ ob/
lato ſeu ſacrificiũ:ſilłr nec poſt iuge ſacrificiũ veſptinũ.
erte dño ⁊c. oĩia opera veſtra bona ad e glo-⸗
riã dirigendo:ſm ꝙ dicit aplus pᷣma cor.x. Omnia in
gloꝛiã dei facite. Hoc ãt facit fides operãs ꝑ dilectõem

in qbus ↄſiſtit cultuj dei interioꝛ:ꝓpter qð dicit NAugu

ſtinus in encheridion:ide ſpe ⁊ charitate diligit᷑ deus
ſeu colit. e ¶ Afferte gliam noĩ eius.i.noi eius tetra⸗
grãmaton: qð hẽbatur i tãta reuerentia apud hebꝛeos
qð nõ noĩabat᷑ in publico:ſʒ tantũ in templo ĩ bñdictõi
bus ſacerdotũ ſuper pplm. f ¶ Adoꝛate dñm ⁊c.i.
in atrio ſacerdotũ vbi fiebant ſacrificia:qð erat ſancti
alio atrio in qͥ erant alij vulgares ad adoꝛandũ ⁊ audi
endũ vbum diuinũ. g Khr dñi. Hic ↄñter dauid ð
clarat ꝙ deo ſit obediendũ pmpte:⁊ hoc ꝑ multa exẽ
pla vtutis diuine cui nullus põt reſiſtere. Pꝛimũ eſt ex
emplum de tranſitu maris rubꝛi cũ dicit᷑: NMoxr do
mini ⁊c.qꝛ ſic dem̃ fuit Exo.xiiij.de nube intermedia
int᷑ caſtra ürł ⁊ egyptioꝝ diuino iuſſu ꝓceſſerunt toni/

trua ⁊ fulgura ſubuertentia rotas curruũ egyptioꝝ: et
aque reuerſe ſunt ſuꝑ egyptios:iõ ſubdit᷑: h GS

njſ.
per aquas multas. Scom exemplũ eſt in datione legis

que facta eſt in terroꝛibus diuine vtutis:ſᷣm ꝙ dẽ Exo.

xix. Jam aduenerat dies terta mane inclaruerat:⁊ ec-
ce ceper̃t audiri tonitrua:⁊ micare fulgura: ⁊ nubes dẽ
ſiſſima operuit montẽ:clãgoꝛq; buccine vehemẽtiu ꝑ/
ſtrepebat: ⁊ q'tum ad hoc dẽ: i ¶ Uox dñi i virtute.
poſtea locutusẽ dñs dicens:Ego ſũ dñs deus tuuj:qui
eduxi te de terra egypti.⁊ ↄñter ponunt᷑ decẽ pᷣcepta de⸗
calogi:⁊ q;'tum ad hoc dẽ: k ox dñi in magnificẽ
tia. Loquebat᷑ eni ſicut rex magnificus iponens pᷣcepta
Et qꝛ filij iſr! fuerunt valde ꝑterriti: ſᷣm ꝙ dẽ:ibi Et ꝑ
territi ac pauoꝛe concuſſi ſteterũt ꝓcul dicentes moyſi
Loquere tu nobis ⁊ audiemus.non loquat᷑ nobis dñs

ne foꝛte moꝛiamur. et qtum ad hoc dicit: l ¶ Nox i ſolẽnitate paſchali:ut dem̃ E:iõ ſpditur: t ae abit

etum. Affertè dño gliam ·

¶ Pſalmoꝝ

dñi ↄfringentis cedros.i.maioꝛes illius pplłi: qui cõfracti
timoꝛe ſic noggchan moyſi. m ¶ Et ↄfringet dñs cedros
libani. hoc addit ad denotandũ magnitudinẽ pᷣncipũ illi
ppli:q erant capita tribuũ. In mote eni libani creſcũt ma
ioꝛes cedri ꝙ; alibi. n ¶ Et cominuet eos ⁊cl.i.ſicut vitu
lũ paſcentem in liba
, no:qui ex modico ſo
magniſicentia. Hox domi nitu et fragoꝛe terrek
ni confringentis cedros: Qt a tremit lic iſtl ſuert
ofringet dominus cedros dictum eſt: rſt com
libani. Et comminuet eass minuti in mente: cõſi
tãq; uitulũ libani: ct dile gerantes oiuinã. ma-
ct queadmodũ fil unicoꝛ: tenrere ſua ſablitn
niü. Aox dmi intcidẽt flaä⸗/ quaſi nihil: ⁊ ſic res
mã ignis: uox dñi ↄcutiel cõminuta:qꝛ tñ moy
deßtũ:⁊ cõmõuebit dñſ de ſes nõ fuit in aliquo
ftũ cadeſ. Aöx domini p Aiateelee, 34
paran:ceruos et reuelabit 76. Et ſubdit: Moy⸗

ſeaut acceſſit ad ca
liginẽ in qua erat dñs:iõ ſubdit᷑: o ¶ Et dilectus:ſ.mo
ſes qͥ fuit deo dilect:⁊ hõibꝰ:vt hẽ Eccl.xlv. p Quczad
modũ filc.i.ſecurꝰa impterrit:ſiẽ vnicoꝛnis.In traſla
tõe ãt hiero.iuxta hebꝛeũ ſic hẽ:Et diſperget eas q̃ſi vitu/
lũ libani:⁊ ſarion q̃ſi filꝰrinoceront.Et eadẽ ẽ ſnia: qꝛ mł
tũ triti diſpgunt᷑:vn ð filijs iſrł dẽ vbi ſupꝛa ꝑterriti ac pa
uoꝛe ocuſſi ſteterũt pcul.Et ſarion.i.filiꝑ quẽ intelligitur
moyſes a deo pᷣdilect.Siẽ fili.q̃ſi filiĩrinocerõt..i.ita ipa
uiduj:ſicut rinoceros:qð idẽ ſignat qð vnicoꝛnis. Tertiũ
exemplũ ẽ de vindicta dñi fcaà in deſerto de choꝛe ⁊ cõplici
bus ey:vt hã. Nũe.xvj.ex q̃ aliq fuerũt cõbuſti ꝑ igneʒ
deo imiſſũ:⁊ aliq a tra abſoꝛpti:⁊ q;'tũ adhdꝛ: GRer
dñi inicidẽt ⁊c. qꝛ aaron ꝓ illa plaga ſedada obtulit thy
miama:⁊ ſic ceſſauit icẽdiũ:ſʒ ꝙ dẽ Nuũe.xvj. Obtulit thy
miama:⁊ ſtãs in᷑ moꝛtuos ⁊ viuos ꝓ pplo depᷣcatẽ:⁊ pla
ga ceſſauit. r Uox dñi ↄcutienti deſertũ.qꝛ tũc fuit qre
motus:⁊ tra aperuit os ſuũ ⁊ deglutiuit Choꝛe Dathan ⁊
Abyron:⁊a tabernacula eoꝝ. s¶Et cõmouebit ⁊c.lhad
dit᷑:qꝛ hfcm̃ accidit i deſerto cades:vbi mãſerũt filij iſrł lõ/⸗
go tpe:vt hẽ Deut᷑.i .Quartũ exẽplũ poit᷑ cũ dꝛ: t ¶ Uox
dñi pparani ceruos. Dicũt hebꝛei:Uox dñi occidẽtis cer/
uas.Hiero.in trãſlatõe iuxta hebꝛaicũ dic: Uox obſtetri
cãs ceruas. et ſᷣm h' iſta lr̃a mitiplicit᷑ exponit Fa a ex
ponit de tꝑe meſſieĩ ; ut dic: iudei abũdabũt oibdelicijs
ac bonis: et ſic ad voluntatẽ eoꝛum dñs iniſiciet ceruos:⁊
alia aĩalia ſilueſtria:q̃ ſũt comeſtibilia.Sʒ h'dem fũdatur

ſup erroꝛẽ eoꝝ qᷣ dicũt vitã futurã foꝛe aialẽ cibis idigentẽ
ſiẽ dixi pleni ſuꝑ Geñ.j.c. Et ĩ h'erroꝛe ↄueniũt cũ tartar
⁊ ſaracenis. Dictio aũt hebꝛaica h̊ poſita equoca ẽ ad deſi/
gnandũ occiſionẽ obſtetricationẽ ⁊ pᷣparatoeʒ. Scom aut
trãſlatõeʒ hiero.iuxta hebꝛaicũ ponit de vtute dei dat cer
uis vtutẽ pariẽdi:⁊ ẽt nutriendi fet:ita ꝙ ſupplet ibi viceʒ
obſtetricis. Scõʒ ãt lr̃am cõeʒ põt exponi de fra neptalim
ſʒ ꝓ ſcribit Geñ.xlix. Neptalim ceruus emiſſus dãs eloqa
pulchꝛitudis.qð exponit᷑ a doctoꝛib hebꝛeis ⁊ latinij:eo ꝙ;
in ſoꝛte neptalim erat ira pᷣmitiua añ alias ſoꝛtes ꝓferens
fruciſuoj:ſic ceruvelocicurrit alij aĩalibꝰ:⁊ ppꝑ hð ill ſie
bãt ſacrificia ĩ ſolẽnitate paſchali ð granij nouis:⁊ tũc leui
te cãtabãt diuinas laude):q ſi eloda pulchꝛitudis. Scõʒ h
igit ꝑ ceruoj h iĩtelligũt fruct ð ira neptali veloceſ ad matu
reſcẽdũ pᷣ alijſ:ſiẽ ceru velocioꝛ ẽ ĩ curſu alijj aialib:qͥ qdẽ
velocita fiebat diuia vᷣtute oĩa ꝓducẽte:⁊ ſm hoc dicitur
Uox oñi pᷣparãtj ceruoj. Et qꝛ ð ill fructib'fiebat oblatio

—

-

„

condenſa.i.atriũ ſacerdotũ ⁊ tẽplũ:qꝛ tunc aperiebant ad hẽ.ij. Reg.vij.ſʒ de mãdato dñi edificiũ fuit retardatũ iſe⸗
ſolẽnius celebꝛanõ diuia:⁊ di: x¶ Codẽſa.eo ꝙ vulgus vſq; ad tpᷣs ſalomonis filij ſui.Dauid tñ tradidit ei de ie
nõ hẽbat illuc acceſſũ liberũ. ¶ Et ĩ teplo eius c. quia ſcriptõem tẽpli ⁊ edificioꝝ in circuitu ⁊ vtenſiliũ: pꝛe uchiſc
tic diuine laudes foꝛtius cãtabant ꝑ leuitas ⁊ſ acerdotes. parauit iĩpenſas ſaltem ꝓ magna pte:vt hꝛ.j.paralipo. . ebnini
Tñ h accipit tẽplũ ꝓ tabernaculo:qð pᷣparauit arce dñi: xxviij.ꝓpi qð hic dĩ domus dauid.Dicũt aut hebꝛei es in
frequẽt accipit vnũ “”́́M ſſoggaftiſ veriſir: put glun ſi
glio iveteri teſa. „ „ „ - „ Plenp deckarstuz lt ae⸗
3¶ Ons diluuiũ ac. condenſa: et iĩ tẽplo eoẽs meus clamaui ad te:èt ſa fuit.iij. Reg. vij. ſalr
Hic ↄñter poit᷑ qntũ dicent gliaʒ. DNòmin dilu naſti me. Dñe eduxiſti ab ⁊Z. . Paral. vj. ſetitin
exẽplũ ð diluuio: qd . & ſede, inferno diam meã: ſaluaſti in dedicatoe tem niſi
fuit iductum Uiũ ihabitare facit. t ſede, inſerno aĩam meã: ſaluaſti vli: cũ ſacerdotes mi
tpe noe fuit i E DLR Unenen pli: cũ ſacerdotes *
diuina vtute ſup ter bit dñs rex in eternuʒ. DO me a deſcendẽtibin lacũ. poꝛtantes arcam ele
ra ad puniend hoiu, min pᷣtutẽ pplo ſuo dabit: Pſallite dſio ſancti e: t vyellẽt eam traͤſfer ſſigin
malici: vt hi Gen. dſis benedicet pòͤpulo ſuo conſfitemini memoꝛie ſãcti re ð tabernaculo ant⸗
vij. ꝙtũ ad h'dici in n; e aq ſiin rmaric aſn ir in in ν. dauid in fuerat trint
3 (Dfs diluuiuz i. in pace. ¶ Plſal. cantici in tatis eius.. Qm̃ irà in indi a introducẽ inrg in iiil
fraʒ diſſipatã ꝑ dilu/ dedicatõe domus d uid. Snatoe el Jet vita in volũ ſcã ſcõꝝꝛ:poꝛte tẽ/ MM an.
um. al nbitare fa aͤltabo te(l. xxIX. tate e. Ad vẽeſperũ demo plli dlauſerantſe. i
lir multipllatlos domie qm̃ ſſcepiſti rabit᷑ flet: ad matutinu; nec fuerũt reſera c
en⸗ Rteruanlt. me:nẽc delectaſti inimicoſ leticia. Ego at dixi ĩ abun oeeeulecs arr ndie
b ¶ Et ſedebit di eos ſuꝑ me.l Dñẽ deus dãtia mealũ moueboꝛiet venirent ad locũ Mmurtrt
tanq; iudex omni’ũ. ôM SS ffffllillluͤͦ Pꝛopi dauid 3(efti
illud Eſa.ix. Multiplicabit᷑ eb iperium:⁊ regni eius ñi erit tas facis chꝛiſti tui.i.ſalomonis in regẽ inuncti. Et tic innan
finis. Ultimo dauid impaf᷑ ꝑplo ſuo d. 8 Dis ure poꝛte fuerũt reſerate: Qð vidẽtes oẽs ppli cognouerüt ſe⸗
ſ.patiẽtie in aduerſis. Dabit pplo ſuo:i.det. Pebꝛei ꝙ petm dauid de adulterio berſabee ⁊ homicidio vꝛie illitün⸗
eniĩ nõ hũt modũ optatiui:ſʒ ꝓ eo vtunt futuro idicati mo erat totalit a deo remiſſũ: vſq; ad tẽpus illud plures Wiaonu
di. ſ Ons bñndicet.i.bñdicat. g ¶ Populo ſuo euz in de pplo tenebant oriũ: Igit dauid hoc ꝓuidens in ſoũ inideiin
õ ſpuũalibus młtiplicado. h ¶ In pace. fecit hunc pſal. in quo deſcribit pᷣdicti peccati cõmiſſio niutei
Quia ſiẽ dicit pᷣſcianus:Si querat᷑ qd ẽ ſummũ bonũ i vi nem ex ſua fragilitate:⁊ eiuſdẽ remiſſionẽ ex dei mileri münni
ta:bñ rñdet᷑ pax. Myſtice poſſz exponi ps iſte ð mali ecle coꝛdia ⁊ benignitate. Et ſjm h iſte pſal. diuidit in duss uggtre
ſia in q̃ qtidie offert᷑ agnus imaculatus ieſus chꝛiſt ad ho/- ptes:qꝛ pᷣmo dauid ofitet᷑ diuinã benignitatẽ vel boni⸗ Guſhaldey⸗
noꝛẽ dei patris ſeu totius trinitat:cui ſeruiẽdũ ẽ:.⁊ ꝓmpte tatem:ſcðo ꝓbam fragilitatem ibi: Ego ãt dixi¶ Circa isfonſon
obediendũ ꝓpt mirabilia:q facit in celo in tris. Pꝛi mi/ Dpmũ dauid pmo dei bonitateʒ ↄfitet: ſcdo alios ad idG. lunnyonn
rabili coꝛreſpõdet ſacr̃m baptiſmi:ſm illud Cor.x. Oẽsi hoꝛtat:ibi Pſallite dño. Circa pmũ dicit ſic: a ¶ Ex ſisſolnh
moyſe baptisati ſũt in nube ⁊ i mari:Scðo vo exèplo coꝛ ngltabo te dñe.nomẽ tuũ publice collaudãdo. b m liniſin
reſpoõdet publicatõ euãgelij ꝑ quã ↄfracti ſũt cedri lybani ſuſcepiſti me. in tua gr̃a:poſt tãta flagitia a me ppetra frmunpen
i.pncipes ſecli ſubmittẽtes hũilit colla ſua iugo fidei. Cer ta.ſ. in adulterio berſabee ⁊ homicidio vꝛie. c¶Mec anonn
tio exemplo coꝛreſpondet repᷣſſio ignis iuſſu dei coburẽdi delectaſti ⁊cʒ. ſ. achitophel ⁊ abſalon:qͥ inducebat po/- ghipns
vVtutem amittent in mitis martyribus:ſic pʒ ex eoꝝ legen pulũ ad me pſequendu:allegantes ↄ me pᷣdictũ flagiti- nienſiüd
dis:et terremoroppmens tyrãnos ⁊ eoꝝ miniſtros:⁊ coꝛ; um::tñ finalit non fuerũt delectati:qꝛ achitophel ſe ſuſ⸗ lugiſünn
ruere faciẽs tẽplo idoloꝝ:ſic pʒ in legẽdis pluriũ marty. pengdit: æ abſalon in bello interijt:⁊ magna pars ppli ſe lulebia
Quartũ vo exẽplũ repᷣſentat pᷣmitiue eccleſie ſtatũ:qꝛ tũc quentis ipſum. dðD ¶ Oñe deus meus ⁊c.coꝛde ⁊ oꝛe. ſineneen
ſiẽ ira pmitiua ꝓtulit młtos fideles gaudent᷑ ⁊ ꝓpmpte cur e ¶ Zt ſanaſti me.a pᷣdicti pcti vulnere. ¶ Domie Amiate
rẽtes ad martyriũ:qð fuit mã exultatõis ciuiuʒ celeſtiũ in luxiſti ab inſerno aiam meã ⁊c.qͥa ꝓpter dca flagitia ſcſiolunde⸗
rẽplo glie deũ iugiter laudantiũ.¶ Quintũ exemplũ pᷣfſigu erã dignus gehenna: ſʒ tu ſaluaſti me tua miſericoꝛdia Unononun
rauit ſtat mũdi an incarnatõem chꝛiſti:iĩ q deo ꝑmittete g ¶ Plallite dño. Dic ↄñi alios hoꝛtat ad laudan de iwſſtan,
ſuo iuſto iudicio iundauit diluuiũ vicioꝝ:ſ ꝑ chꝛiſtum et um de miſericoꝛdia ſibi ſcã.d. g¶ Plallite dño ⁊c i. ſunngſa von
aplos tanꝙ p alterũ noe ⁊ filios eius hitata ẽ terra ex m pxos ſacerdotes diuio cultui deputati? ſcificati. h( Et pſbininſi
tiplicatoe fideliuũ. ¶In pſalmo. xxviij. Aſferte oño. vbi. oↄfitemini ⁊c. ofeſſiõe laudis: ad qͥ ↄfeſſionẽ cũ dice. i
da in poſtilla: ox oni obſtetricãs ceruas. ¶ Additio. rent: Memẽto dñe dauid apte fuerunt poꝛte tepli: vt cPlltrt,
. Pug hebꝛeoj duplex ẽ vita futura. Pꝛima eſt in dem̃ ẽ pᷣſ.pcedenti.⁊ ſic oibus apparuit petin dauid a Khci
tpe meſſie ꝑ eos adhuc expectati: in qᷓ vit aialẽ deo dimiſſũ. i ¶ Am ira ⁊c. cito tranſis:vñ in he⸗ hen
= EEer endo: cibis ⁊ potibus indigebut: ſic ⁊ mõ: niſi bꝛeo: æ in tranſlatõe hiero. iuxta hebꝛaicuʒ hĩ: Qm ad . ſun
MWv abũdatu ⁊ ſupꝛa modu:⁊ delectabili credut ſe talia hi momentũ ira ei ⁊ vita in voluntate eius.qꝛ non vultt nic⸗
taturos. Scða ẽ in alio ſeculo in q̃ ſm pᷣncipalioꝛes ⁊ ma/ deus moꝛtẽ peccatoꝛis:ſʒ ut ↄuertat ⁊ viuat. Eexechiel hobn uin
— gis autẽticos no credũt hẽre vitã coꝛpoꝛalẽ:ſʒ ſpũalem tm xviij.Quia ei miſericoꝛdia ſu exaltat iudiciũ: Jacobi mlad
vñ no ↄueniüt in h erroꝛe cũ ſaracenis YX?æ. ij. K ¶ id veſperũ ccl qd. ſiin veſpere iducat fletuʒ igöl⸗
Aa/altabo te dne . ¶ [Pfal. XXIX. pctõꝛes punie cito trãſibit: ⁊ ĩ mae abit letitiã eos oſo ntenie
Duic pſal.pmittit talis ti.in hebꝛeo:⁊ in trãſlats lan Eg at oixi bie oñt dauid ↄfitet ꝓpꝛia fragili wn
e hiero. iuxta hebꝛaicũ: ſalmus cantici ꝓ de/ tatem ·Et circa h'pmo declarat ſuã miſeriã: ⁊ ſecundo winaun
dicatõe dom dauid. Circa quod ſciendũ ꝙ iſta dedicatio dei entiam: ibi Audiuit dñs. Circa pᷣmum dicit nitene
nõ fuit oomoauid in ꝗᷓ hitauit: lʒ aliq h'dicãt ⁊ male: qda I ¶ Ego at dixi ⁊cl.i. in p̈ncipio regni mei ñi abunda id W
no legit illius dom aliqᷓ dedicatio: ſʒ tepli ediſficati ꝑ ſalo/ ui bonis tẽpoꝛalibus ⁊ ſpũalibꝰ*. m ¶ o mouebot iſe

.,5 .Q' S. „- . . F. „ —„ — „1 e i te e/ — . Ne
monen:qð h̊ dĩ domuj dauid:qꝛ voluit tẽplũ ediſficare: vt in eternũ.a via veritati iuſticie.Ex h.n. ꝙ in ꝑſecutide n

Küritden
Ligei
as.
fu mira
zrimn
ögkapon
Aiplutgle
Ne udrunſi
orm dndi
ſonicndüntt
A dudüod
wiginiſign
evün
ninut (

.
nung ſi

14
3/6

Lrunmh

zꝛturhat qeb ſa⸗
thanãa in flagitia

gulis meus effunderet᷑. t

¶ pſalmoꝝ

ſaulis poſitus diu ĩnocentiã ſeruauerat: vt pʒ ex decur-
ſu pᷣmi Reg. deceio eandẽ inocẽtiã ſe tenẽ ↄfidebat: io
dicebat: n ¶ Dñe i volũtate ⁊cc.] fuit.n.decoꝛus coꝛ
poꝛe:vt hẽ.j.Reg.xvj.⁊ mag mẽte vtuti decoꝛe. Uerũ/
tñ qꝛ in h nimis ↄfidebat: deus ad hoꝛã euʒ dimiſit: et
ſic grauit peccan
fragilitatẽ ſuã co . 8 . —
gnouit. et hoc nũ. Dñe ĩ volũtate tua:pᷣſti
qð addit᷑: o¶ M“ tiſti öcoꝛi meo pᷣtutẽ. Auᷣer
uertiſti faciẽ tua, tiſti faciẽ tuã a me: t ſẽs ſũ
a me. ad hoꝛam 5 iee⸗
me relinquendo ↄturbar. Ad t dñe clama
fragilitati me. bo:et ad deũ meũ depᷣca
Et ſcũs ſum boꝛ.Què vtilitaſ in ſãguĩe/
meo:düuͤʒ deſcẽdo ĩ coꝛru
ptõem. Nũndqd ↄfitebit᷑ ti
bi puluis:aut annunciabit
vitatẽ tuaʒ. Audiuit dñs Eet

7

grauia deiectus.
q¶ Eid te ⁊c. coꝛ
de ? oꝛe. r. ¶ Et
ad deũ meũ dep⸗

caboꝛ. pꝛo dicto

rum peccatoꝝ remiſſiõe allegando quod ſequitur:
s¶Que vtilitas ⁊cl.i.in pctõ meo ex qͥ merui ꝙ ſan/
neus ef (Do oſcendo ⁊c.i.ſi ꝓpt᷑ eũ
icurra moꝛtẽ coꝛpoꝛis ⁊ iehẽne.q.d.nulla:vñ ſequitur
v Muũqd ↄfitebit᷑ tibi puluis.ſ.coꝛpoꝛis mei incinera
ti. ꝗ·d.nõ:⁊ iõ melpẽ vt mihi remittas culpã ⁊ penam
eternã eã comutando in penã tpaleʒ. x ¶ Au i
minus. Hic ↄñter ↄfitet᷑ diuina clemẽtiã.d. x¶ Audi
uit dñs. depcatõem meã exaudiẽdo. y ¶ Et miſertus
ẽ mei.meũ flagitiũ remittẽdo. ʒ ¶ Dũs lactus ⁊c.] in/
ſultus ſathane a me repellendo. a ¶ Louertiſti plan-
ctũ meũ.de peccati ↄmiſſioõe. b¶ In gaudiũ mihi. de
eius remiſſione. c iſti ſaccum meũ. veſtẽ lugu
bꝛem deponendo. dðD ¶ Et circũdediſti me leticia. inte

rius oↄſolando.hoc ãt factũ fuit qñ poſt pctm̃ berſabee

⁊ vꝛie cõmiſſũ ieiunauit dauid ⁊ fleuit iacẽs ſuꝑ terraʒ

infirmato paruulo de berſabee nato:vt hẽ ij. Reg.xij.

Poſtea moꝛtuo puero ſurrexit ð luctu: ⁊ mutata veſte
lugubꝛi lotus ⁊ vnctus ẽ ĩ ſignũ exultatõnis.Cognouit

eni pctm̃ ſuũ dimiſſũ q;tum ad culꝑã:⁊ pene pꝑtem ꝓpit
luctũ ſuũ ⁊ pueri moꝛẽ. e¶ ¶UVt cantet tibi glia mea
laude publica ⁊ cara. f ¶ Et nõ copũgar. remoꝛſu cõ
ſciẽtie mee ex pcti cõmiſſioe:qð cosui eẽ dimiſſũ qtuʒ

agd reatu culpe. g (¶ Dne de meus ⁊c.qꝛ ĩ patria erit

ↄfeſſio laudis diuine ꝑfecta:pᷣſ.lxxxiij Beati qͥ hitant
in domo tua dñe in ſecula ſeculoꝝ landabũt te.¶ Mo
ralit᷑ poſſet exponi p̃s iſte de qlibet fideli:q reuelatione
diuina ſeu ꝓbabili pↄiectura cogſcʒ aliqð graue pctm̃ a
do ſibi dimiſſũ: ꝓpi qð gꝛas agit collaudã dei bonita
tẽ. c⸗ loſad ſuſ ſtagilirate. oſeillar Di
In pſal.xxix.Exaltabo te.vbi dẽ in poſtilla: Dicũt
aũt hebꝛei. hid⸗ 5

—

E Oc dictũ hebꝛeoꝝ nullã vẽ hꝛe veriſilitudinẽ

etiã oẽs expoſitoꝛes hebꝛei hoc dicũt:nã rabi
abenhaxra:q magis ſequit᷑ ſenſũ lr̃alẽ hunc pᷣſ.exponit
de dedicatõe domus dauid: de qᷓ lʒ nõ legat᷑ fcã aliqua
ſolẽnitas:cũ illa nõ erat ↄſtructa ad ſacra ſeu ſacrificia
miniſtranda:veriſimile tñ eſt vt aliqua iocũditas ĩ ſua
dedicatione fieret: cum illa fuit pᷣma domus ad hono/
rem regie dignitatis in pplo iſraelitico ↄſtructa.Addit
eti abenhagra ꝙ dauid ꝑ aliqð tpᷣs ante pᷣdictam dedi
catoeʒ egrotauit ⁊ conualuit:⁊ ſic de vtroq; gr. s agẽ)
hũc pſal.cõpoſuit:ſᷣim quã poſitõem ſatis ẽ lr̃a applica
bilis:que qͥdẽ expoſitio magis videt᷑ admittenda: q; ex

△ icut dem ẽ ſupꝛa ĩ additiõe ſuꝑ pſal.xxiij.nec

meĩi eternũ ↄfiteboꝛ tibi.

pſalmi ſcilicet dauid:

poſitio Rabi ſalo. Cum qꝛ illa pꝛeſupponit miraculũ de qᷓ
