cramento euchariiſtie in quo chꝛiſtus ↄtinet᷑ vbiq; in eccle
ſijs ſb ſpẽ paij triticei: ꝓpi qð ſe ↄpat grano frumẽti Joh.
xij.ca. ⁊ iõ d hic: m (Erit frumentũ.i. euchariſtie acra
mentũ. n ¶ In terra in ſũmis mõtiũ.qꝛ epiſcopi a ſacer/
dotes ꝗ in eccleſia dei ſũt q̃ſi montes ſup capita ſua eleuãt
hoc ſacrm. o ¶ Supextollet ac. qꝛ fruct huũ ſacramẽti
extollit hoiem ad altitudinẽ celi: Joh.vj. Sids manduca-
uerit ex hoc pane viuet in eternũ. p Er floꝛebũt de ciui
tate.i.de eccleſia in q̃ vniunt fide ⁊ charitate chꝛiſtiani.ciui
tas.n.eſt ciuiũ vnitas. q ¶ Sicut fenũ terre.ſicut enim fe
num ſubito multiplicatur:ſic chꝛiſtiani per oꝛbem in par-
uo tempoꝛe fuerunt multiplicati. r¶ Sit nomen. Hic cõ
ſequenter deſcribitur magnitudo regni chꝛiſti quantuʒ ad
diffuſionem fame:quia nomen chꝛiſti ⁊ chꝛiſtianoꝝ dila/
tatum eſt per oꝛbeʒ ⁊ magis dilatabitur:⁊ hoc eſt quod di

citur hic: r¶ Sit nomen eius benedictum.ideſt ſolenni
memoꝛia diuulgatum. s ¶ In ſecula.ideſt in generationi

bus ſibi ſuccedentibus. t ¶ Ante ſolem permanet nomẽ
eius.quia ab eterno eſt nomen chꝛiſti ſᷣm eius deitatem:⁊

—

agit᷑ ð chꝛiſti regno:ad qð oẽs pſalmi facti a dauid ſũt
oꝛdinati tanq; ad finem:finis autem impoꝛtat comple
mentum. Aliter aũt poteſt dici ⁊ magis litterali ꝙ pᷣs
iſte ſᷣm veritatem fuit vltim int᷑ pſalmos fcõs a dauid:
tñ non fuit ſcriptus in vltimo loco:qꝛ pſalmi ſcribebã
tur in libꝛo pſalmoꝝ:ſjm ꝙ inueniebant᷑: ſicut dictum
fuit in pncipio huius libꝛi.⁊ ex hoc contigit ꝙ pſalmuj
centeſimus.xliij.qui fuit pᷣmo fcũs:vel ſaltẽ ð pᷣmis po/
nit᷑ circa finem libꝛi:quia fuit de vltimo inuentis: ⁊ eo-
dẽ mõ iſte qui fuit vltimo factus ponit᷑ circa mediũ li/
bꝛi:quia ſic fuit inuentus.⁊ hanc ſolutõem tangit Ra.

6 lolaſua. Denns nnd bi ielt inpa
In pſalmo.lxxj.Deus iudicium.vbi dicit in poſtil.
Et permanebit cum ſole ⁊c̃. glno.

Bi tranſlatio noſtra hʒ:Et ꝑmanebit cuʒ ſole.
veritas hebꝛaica dicit:Et timebũt te cũ ſole ⁊c.
T ſic põt intelligi hic verſus de duratõe chꝛiſtia
ne religiõis:vt ſit ſẽſus ꝙ qdiu tẽpoꝛa reuoluunt᷑ iuxta
curſum ſolis ⁊ lune:ſᷣm quem diſtinguuntur tempoꝛa
ſemper timebit᷑ chꝛiſtus in eccleſia:contra illos qͥ dicũt
eccleſiã aliqũ defuturam:⁊ ſᷣm hunc ſenſum magis oñ
ditur ꝙᷓ ſi dicat ꝙ chꝛiſtus manebit cum ſole:qꝛ vt dicit
gloſa non eſt magnum permanere cum ſole ei per queʒ
omnia facta ſunt.

¶ In eodem pſalmo vbi dicitur in poſtilla:In hebꝛeo
habet: Erit abundantia frumenti. Additio.

N hebꝛeo in hoc loco cũ hoc ꝙ dẽ frumentuʒ
ſupponitq̃dã dictio q̃ ſonat picat: q̃ non ſignifi
— at abũdantiã:ſed potius placentam ſeu placẽ

ex hoc cum pᷣcedentibus patet ꝙ pſal.iſte non poteſt cöoue tulam frumenti:⁊ ſic vera tranſlatio ſᷣimn hebꝛaicam ve

uenienter ad litteram exponi de ſalomone:de cuius nomi
ne non erat verbuʒ nec memoꝛia añ ipſius tẽpoꝛa.
benedicent᷑ in ipſo ⁊c̃. quia in omnibus partibus mundi
benedicuntur fideles in nomie chꝛiſti. x¶ Vmnes gen⸗
tes magnificabunt eum. tanq; ſaluatoꝛem 7 dominũ om⸗
nium. y Benecicruſ. ie vltimo ponitur gratiaꝝ actõ
ꝓ beneficijs pꝛedictis cum dicit᷑: Benedietus dominus de/
us iſrael.ideſt populi chꝛiſtiani:ſicut ſupꝛa expoſitum eſt.
3 ¶ Qui facit mirabilia ſolus maxima enim mirabilia in
myſterio chꝛiſti continentur:que in hoc pſalmo deſcribun
tur:vt viſum eſt. a ¶ Et benedictum nomẽ maieſtatis
fm ꝙ hꝛ ifra pᷣſ.lxxxiij. Bti q habitant ĩi domo tua dñe cc̃.
Et replebit᷑ maieſtate epois ira.qð fuit ipletũ ĩ miſſiõe

eius in eternũ:qꝛ angeli ⁊ hoĩes ſci einalit᷑ laudabũt deuʒ: ſʒ ſignifica

ritatem in hoc loco talis eſt: Erit placenta ſeu placentu

t la frumenti:quod ꝓpꝛie applicat ſacramento euchari/

ſtie: in quo ſub ſpẽ placentule frumenti verum coꝛpus
chꝛiſti ↄtinet᷑: ⁊ cum hoc concoꝛdat tranſlatio chaldai
ca in qua vbi dicitur: In ſũmis montium. expᷣſſe dicit:

In capitibus ſacerdotum.
¶ In eodem pial. vbi dicitur in poſtilla: Ante ſoleʒ ꝑ
manet nomen eius. i Acdditio.
h loco hebꝛaica veriras vbi dẽ: Permanet
nomen eius.dicit:hynon nomen eũ:que non ẽ
iuſdẽ ſignificatõij cũ hoc qð dicit: Permanet.
filiatõem: vnde Rabi abenhagra ĩ ſua glo.i
h loco ſic dic: DPec dictõ hynõ ẽ vbũ paſſiuũ:qð ðriuat

ab h'noie nyn:qð ꝓpe ſignificat filiũ:hec ille. Et ſic ſen

ſpuſſãcti:qꝛ tũc ſpũs dñi repleuit oꝛbẽ terraꝝ.hoc etiã alit ſus ẽ: añ ſolẽ filiabit᷑ nomen ei:ac ſi dicat:ꝙ ab eino

guninpopi

Neugeſtld
ſofami
Uanlatalie
latunhen
Cuoggptſii
lenti inron

ſoligii t
lſctoun
ſonty'een
docorheht
ſutditͤprc

nugcti⸗

tzent
uen
W
N
R
digi
yuli
a
n
ogu⸗
Efrinan
Abrhahnr
Nheran
aitibv
maſbi⸗
Mmihr
ar mun.
Auß rhii
mehhi
innhuc ſi
nnuorge
wüfe
rtimt.
Een bte
tar ianinn
apuln,
Aiifnep
inn
icuntiͤ
giun

nunchtay

4
bütreciſktt
ouuwechtt
nuoluunt i
ummn unt
Vosdn
ſclon nege
unſoeenat
unſokeſec

urybort

GoNANN,
iſ
mmiugus⸗
etuunfe
uluguo
men
un kont,
AN 1

„*

daulg filij iſai.

¶ Pſalmoꝝ

iſte rex eſt fllius. vñ ex iſto loco ex neceſſitate lr̃e hebꝛai
ce pot ſumi efficax argumẽtũ ad hoc ꝙ in diuinis ẽ da

re filiũ ſeu filiationẽ ab eterno. Et nota ꝙ in hoc loco ⁊
in pꝛecedẽti imediate fauoꝛabilioꝛ eſt lr̃a hebꝛaica veri

tati fidei qꝙ cõis nr̃a traſlatio:⁊ ſic ẽ ĩ quãplurimis alijj

lod ſacre ſcripte.

De iudiciũ. vbi Coplete ſũt oꝛones dauid
in aa om ſilli ſe Penricms aſaph.
Zam bon (LXXI

„

Hiſrl dèus: his qui re/
cto ſũt coꝛde. Mẽèi aũt pe
ne moti ſũt pedes:pene ef
fuſi ſũt greſſus mei. Quüia
celaui ſup iniquos:pàcem

üc pſal
mũ ym hierony⸗
mũ ⁊ oẽs docto

res hebꝛeos: put peccatoꝝ vidẽs. Quia nõ
vitas lre in fine te eſtreſpect moꝛti eoꝝ: Et fir
gumẽtũ ꝓ opinio n ge Z. J₰
ne auguſtini dicẽ
tis ꝙ pſalmi etiaʒ

intitulati alijs pſonis pᷣter dauid ſũt attribuẽdi ipſi da

unigd tanqꝙ actoꝛi. nã iſte pſalm ititulat᷑ ſalomoni:⁊ tam

eius actoꝛ fuit dauid. Similit ex pſalmo imediate pᷣce
denti.ſ.in te dñe ſperaui:qͥ ñ intitulat᷑ alicui actoꝛi:⁊ tñ

tor' intelligit fcũs ĩ ꝑſona dauid: ꝓut pʒ etiã in poſtilla

ſumit argumẽtũ ꝓ pᷣdicta opinione auguſtini dicẽtis
etiã pſalmi nullu hñtes titulũ attribuẽdi ſũt dauid tãq;
Plal. LXXIII..
Uam bon iſrael de ⁊c̃. Huic pſalmo pᷣmittit᷑
talis titul in hebꝛeo: Pſalmꝰ aſaph.Et ĩ tran
ſatione Hiero.Canticũ aſaph. et eſt penitus
eadẽ ſñia.Scõm augu.iſte pſalmus intitulat᷑ ab aſaph
no taquã ab actoꝛe ſed tanquã a cantoꝛe:qꝛ ſᷣm eũ da
uid fecit oẽs pſalmos:ſʒ aliq̃s fecit decantados ꝑ aſaph
q erat vn de pncipalib' cantoꝛib'. Scom vo hierony.
⁊ doctoꝛes hebꝛaicos qb' vẽ in hoc magis aſſentiẽdum

„

ſicut dixi n ncipio hubplibꝛi aſaph nõ ſolũ fuit pncipa
ſʒ etia habuit ſpiritũ pphie:⁊ fecit hũc pſal

lis cantoꝛ
mũ ⁊ plures alios:ꝓut videbit᷑j.Fecit aũt hũc pſalmũ

ad oñdendũ bonitatẽ diuie puidẽtie:que attingit a fine

vſq; ad finẽ foꝛtit:⁊ diſpoit oia ſuauit᷑. Sapi.viij.lʒ fre

quent hõib' ignoꝛantib ⁊ infirmis videat ↄꝛiũ eo ꝙ vi
dent frequẽter malos tpalit᷑ pſperari ⁊ iuſtos multiplłr

tribulari. In hoc igẽ pſalmo ſic pcedit:qꝛ pᷣmo ponit in
tenta cocluſionẽ:ſecũdo ad vtraq; ꝑtẽ adducit rõnem:
ibi Mei aũt. ʒ ponit vitatis ninationẽ: ibi Exiſti
mabam.LCiro pmũ dẽ: a ¶ Quã bon.i.valde bon
eſt ſu. b ¶ De iſrł.qꝛ lʒ ſit deẽ oium ꝑ creationẽ: dẽ
tñ de iſrł ꝑ verã fidẽ: verũtamẽ qꝛ bonitas diuina nõ
ſentit᷑ ab iniqs:ſicut nec claritas delectabilis ẽ oculis in
firmis:ſʒ ſolũ ſentit᷑ ⁊ deguſtat᷑ a bonis:iõ ſbditur:

c¶ Pis ꝗ recto ſũt coꝛde.qꝛ recte tẽdũt in deũ ſicut i ſũ
mũ bonũ. d ei auteʒ. Hic ↄñt arguit ad vtrãq;
ꝓpoſitũ:ibi Si dice

tem: 1 pmo ad oppoſitũ:ſcõo ad l
dam. Cotra bonitatẽ diuie puidẽtie accipit᷑ rõ ex duobꝰ

maxie.ſ.ex ꝓſperitate maloꝝ ⁊ ex tribulatõe iuſtoꝛum

⁊ pmo arguit᷑ ex pᷣmo:ſecũdo ex ſecũdo:ibi Jõ cõuertet᷑
Pꝛima adhuc in duas:qꝛ pᷣmo ponit᷑ pſperitas maloꝝ
ſecũdo iniqtas ipſoꝝ:ibi Jõ tenuit. Circa pmũ loqꝗt᷑ ꝓ
pheta ĩ ꝑpſona ppli ifirmi:qͥ vidẽs ꝓſperitatẽ maloꝝ in
cipit dubitare de bonitate diuie puidẽtie.vñ miti talia
vidẽtes dicũt deũ doꝛmire: quaſi nõ hẽat ꝓuidentiam
de hũanis actib:ſicut dicit tulli ⁊ plures alij:in quoꝝ

pene moti ſũt pe

⁊ ſolatijs viuũt.

pſona dicit iob.xxij. Circa cardines celi pambulat:nec nfa
cõſiderat.Dicit ppha ĩpſona infirmoꝝ: ðD ¶ Mei aũt
bene mori ſi⸗ Sat recKidiareauudi⸗ ſentiẽdi de
onitate diuie ꝓuidẽtie. e ¶ Quia elaui ſuꝑ iniqᷣs.i.mo
tus fui ꝑ quãda ↄcupiſcẽtiã ad ſequẽdũ eos.Uñ dꝛ eccl.ix.
Ne geles glam ⁊ opes
„ — peccatoꝛis.i.nõ cõcu/⸗
laboꝛe hõium nõ ſũt:t cũ piſcas eas. Et moti⸗
hõib nõ flagellabunt᷑. J0
tenuit eoſ ſupbia:opti ſũnt
iniqtate: et impietate ſua.
Pꝛõdijt q̃ſi ex adipe iniꝗ

cem peccato
i. eoꝝ tꝑalẽ felicitateʒ
Uiſa eni magis mo

tas eoꝝ: tranſierũt in affe Ken an audis.
ctum coꝛdis.Cogitauerũit cati eiediae d
et locuti ſunt negꝗtiã:iniqui rũ felicitatẽ dicens:
tatẽ in excelſo locutiſunt. ¶ Quia non eſt re
öſueft ĩ celũ os ſuñ etli on pnleen mij
gua eoxtrãſiuitĩ tra. IJdèdb ſeg diu vlue r olun
. ꝓ iuſti. Eccliaſtej.vij.

Juſt perit in iuſticia
ſua:⁊ impp multo viuit tpe in malicia ſua. h Et firma
mentũ in plaga eoꝛũ.i.nõ eſt longa duratio in plaga eoꝛuʒ
q̃ſi ſit firmata:qꝛ ſi infirment᷑ aut vulnerent᷑ cito curant᷑ ha
bentes in ꝓmptu remedia curationũ ꝓpter abũdantiã di
uitiaꝝ ſuaʒꝝ. i nbor hõium no ſunt.ſed in delicijs
Et cũ hõibus nõ flagellabunt᷑.quia
ꝓpter diuitias ſuas eis parcit᷑ de grauibꝰ ⁊ duris laboꝛibꝰ

qui alis imponunt᷑.Et frequẽter etiã contingit ꝙ bonis iu

ſe Kin tempeſtatibꝰ deſtructis eoꝝ bona remanẽt illeſa.
¶ Ideo tenuit. Hic cõſequẽter deſcribit eoꝝ iniquitas:cũ
dicit᷑: IJdeo tenuit eos ſuꝑbia.qꝛ tꝑpalis ꝓſperitas frequẽter
eſt occaſio ſupbiendi.Et dicit tenuit.qꝛ talis ſuꝑbia nõ eſt
ad hoꝛã ꝑ modum paſſionis trãſeũtis:ſed ꝑ modum habi
tus ꝑmanẽtis. m ¶ Operti ſunt iniquitate peccando con
tra ꝓximum. n ¶ Et impietate.peccado cõtra deum.qꝛ ſi
cut pietas ſignat dei cultũ:ſic impietas eius oppoſitum.Et
dicit operti ſũt.qꝛ vndiq; ad peccãdum jintenti ſũt:ſicut ve
ſtimentũ operit hominẽ circũquaq;. o E

Pꝛodijt quaſi
ex adipe ⁊cc.i.ex diuitiarum pinguedine que pᷣſtant fomẽ
tuʒ omnib' vicijs:quia pecunie obediunt oĩa Eccliaſtej.x.
P Tranſierũt in affectum coꝛdis.i.habituati ſunt in ma
is: 7 ſic afficiunt᷑ ⁊ letantur in ipſis:ſcõʒ illud puer.ij. Qui
letant᷑ cum malefecerint ⁊ exultant in rebꝰ peſſimis.
4 ognauerhrinkellechum ſuum ⁊ induſtriam applican

o ad maliciam. n¶Et locuti ſũt nequitiaʒ. pꝛecipientes

ſuis ſatellitibꝰ exequi ipſam ad iuſtoꝛũ afflictionẽ: ſicut pe

tet in tyrannis tã in nouo ꝙᷓ in veteri teſtamẽto. s ¶niꝗ
tatem in excelſo locuti ſunt. blaſphemias dicẽdo de deo:ſi

cut pharao dicebat Exo.v. Neſcio dominũ ⁊ iſrael nõ di

mittam. Et ſennacherib.iiij. Reg. xviij. dicebat ꝙ deus nõ

poſſet liberare eechiam ⁊ populũ ſuũ de manu eius.Et in

nouo teſtamẽto multi tyranni blaſphemias magnas dixe
runt de chꝛiſto. t Poſucrunt in celum os ſuum. pꝛeci
pientes ſe adoꝛari ſicut deũ: qð patet de nabuchodonoſo⸗
qui pᷣcepit oloferni exterminare deos oes terre : ut ipſe ſol
deuj diceret᷑: Judith.iij. Et Caius iperatoꝛ miſit ſtatuã ſuã
ut in ea adoꝛaret᷑ tanquã deus ab vniuerſis: ſcõm ꝙ dicit
ioſephus libꝛo pe iudaico bello: ⁊ ali hiſtoꝛiographi:ideo

ſubditur: v ¶ Et lingua eoꝛuʒ tranſiuit in terra.i.lingua
eoꝛum intantum tranſiuit metas rationis: qc ſi non eſſent
homines terreni:ſed magis dij celeſtes. x ¶ Ideo conuer

tetur. Hic cõſequẽter arguit ex iuſtoꝝ aduerſitate dicens:

Ideo cõuertet᷑ ppls meus hicqꝛ pplus infirm chnuenitur

uum dẽe cnbiſcen
tãgit dicẽs: f Se
vidẽs.

ad cõſiderãdum pſperitatẽ male aduerſitatẽ bon
rum. y (¶ Et dies pleni. ſ. vigilijs medi . 3 In

uenient in eis.in cõſideratione taliũ. a

talem coſiderationẽ. b¶ Quomõ ſcit de.i. mirant᷑ quo

deus pmittit talia. ſi ad hec ſe extẽdat ſua puidẽtia: ꝓpter

qð ſbdit᷑ repetẽdo bꝛe

uiter ꝓſperitatẽ malo
rum luxta aduerſita
tem iuſtoꝛũ:quia op

bus habent coꝛpales

e( Et dixi. ego exer
citatus in iuſticia cõ

ius ſeculi. d

kt dies pleni luenient᷑ ĩ eis.

riaahe Et dixtrüͦt quoſcit deus:
A¶ ¶ZRcce ipſi peccato ⁊ ſi ẽſcia in excelſo: Eccẽ

res ꝛc .iin malis hbu ipᷣi peccatoꝛes ⁊ abũdãtes
aſeculi. d ſe ia ĩ ſeculo òbtinuerũt diui
nef tias. Et dixi:ergo ſine cã iᷣ
delicie: 7 ſbditur: ſtiſicaui coꝛ meũ:⁊ laui iter
inocẽtes man meas. Et
. ex pdictis:
ſ¶ Ergo ſine cauſa.
i. fruſtra. g¶¶ Juſti
ficaui coꝛ meũ.cauen
do a peccato coꝛdis:
h¶ Laui iter innocẽ

clu

ſa. ſtigatio mea in matutinis.
ti Si diccbam narrabo ſic:

tes ⁊c cauẽdo pecca

ta oꝑis:⁊ cã ſvᷣditur:
i¶ IEt fui flagellattota die.i.q̃ſi cõtinue.frequẽter enĩ con
tingit ꝙ iuſti ꝑ totꝗ vitã ſuã vel magnã ꝑtem ſue vite ſunt
in afflictione. k ¶ Et caſtigatio mea in matutinis.i.velo

citer adhibita.qũñ eni electi cadũt in peccatũ: de nõ differt

punire vſq; in futuꝝ:ſed punit in pñti:⁊ cito de curſu cõi:

vñ dicit. ij. Mach. vj. Eteni multo tpe nõ ſinere peccatoꝛi
bus ex ſnia agerę:ſed ſtatim vltiones adhibẽ magni bñficij
Si dicebã. Hic oñt arguit ad oppoſitum
ex exemplo iuſtoꝝ qᷣ frequẽter legũt afflicti in vita pñti ad
magnitudinẽ pᷣmij cõſequẽdi in futuro:⁊ hoc ẽ qð dicitur:
I¶ Si diceba narrabo ſic.i.tenebo iſtã opinionẽ appeten

eſt indiciũ. l

do cũ peccatoꝛib tꝑalem ꝓſperitatẽ. m

7 cHeinate. n „ationem
filioʒꝝ: tuoꝛꝛ.i.iuſtoꝝ q ſut fili dei ꝑ gr̃am. ſe ꝛoba

ui. qꝛ ipſi cõtẽpſerunt irena ⁊ patieter ſuſtinuerũt aduerſa
ꝓppt pᷣmiũ in ſutura vita:ſicut pʒ de abꝛaam ⁊ iſaac ⁊ alijs
ſanctis pꝛib.ſ.pꝛiarchis ⁊ ꝓphis.Uñ ⁊ eſaias fuit ferratu
⁊ hieremias lapidav:⁊ daniel in lacũ leonũ piect᷑: ꝓpt qð

d Judich.viij. Oẽs qui placuerũt deo ꝑ multas tribulatõ

nes trãſierũt fideles.Et act.xxiij. Der multas tribulatões

opoꝛtet nos trãſire ad regnũ celoꝝ. o ¶ Exiſtimabã. Hic
ↄñt ponit veritatij determinatio: et pᷣmo ponit᷑ hec deimi

natio:ſecũdo detminatõis declaratio:ibi Uerũtamen. Cir

nã reuelationẽ: ⁊ nõ ꝑ humanã iueſtigatoem:qꝛ de pᷣmiati
one bonoꝝ ⁊ de punitoõe maloꝝ: in vita futura nõ habetur
uana: ſed tm ex reuelatõone

aliqua certitudo ex inqſitione hũana.
diuina: et hoc ẽ qð dꝛ: o¶ Exiſtimabã ut cognoſcerẽ.i.
ut poſſem cognoſcere veritatẽ de pᷣdictis ꝑ iueſtigationem
ronis. pꝓ ¶ Poc laboꝛ eſt an me.q̃ſi dicẽt quantũcũq; ad
hoc laborarẽ ñ poſſeʒ attingẽ ad hãc veritatẽ:⁊ de talibus
dẽ Eccleiaſt viij.Qnuãto pl'laboꝛauerit hõ ad q̃rẽdũ:tãto
min inueniet. q

O

Donec itrem ĩ ſanctuariũ dei.i.ad itel
lectũ ſacre ſcripture diuinit reuelate:quã vocãt ſanctuari
um eo ꝙ de i illa loqt᷑:ſicut in ſanctuario diuinit rũſa da
bat. r ¶ Et itelligã i nouiſſimis eoꝝ.i.itelliga punitõnes
⁊ pᷣmia vite future:de qbus aperte loqt ſcriptura in veteri
teſtamẽto ⁊ nouo ĩ plurib locis.duo tñ tãga ad pñs: vnũ

de veteri teſtamẽto ⁊ aliud de nouo:Dañ.xij. dẽ:De his qͥ

doꝛmiunt ĩ puluẽ ire euigilabũt alij ĩ vitã eins: ⁊ alij in op

pſperitatẽ maloꝝ iuxta aduerſitatẽ bono
Et dixernt.poſt

couertetur pplus me hic:

fui flagellat tota die:ẽt ca⸗

eccè nationẽ filioꝝ tuoꝝ re
ꝓpbaui. Exiſtimabaʒ vt co/⸗

pꝛobꝛiũ ut videãt ſemꝑ. Simitr Mattß. xxx. Pũt hi
i ſuppliciũ einũ:iuſti aũt ĩ vitã eſnã. s ¶ Werutamen

Hic ↄñt dictã deiminatõem declarat: et pmo quantuʒ
ad penã maloꝛũ:ſecũdo quantũ ad bonũ iuſtoꝛum:ibi
Quia iflãmatũ ẽ.Circa pmũ dicit: s ¶ Uerũtñ ppter

dolos.qb iniuſti
„ „ defraudauerũt
gnoſcerẽ: hõc laboꝛ ẽ ante afflixerũt inocen
me. Donec intrẽ ĩ ſcũariu, tes Poluiteis
dei:et itelligã in nouiſſimiſ õ
eoꝛũ. Neruntñũ ꝓpt᷑ dolos tatis tpalis eoſ ſᷣ
„ „ Vv. „ 2 — . tp . „
poſuiſti eis:dẽieciſti eoſ dũ trabendo de pñti
alleuarent. Quᷣomodo fa yita hoc diit
cti ſüt in deſolatõeʒ ſu bito ilu q up a in
defecerut:perierũt pꝛopter poſitã de lõga vi
iniqtatẽ ſuã. Nlut ſõnium ta maloꝝ:qꝛ no
ſurgentiũ: doͤmine in ciui reſpect moꝛti eo
tate tua imaginẽ ipſoꝛũ ad q ctingit Zꝛiuz
nihilum rediges. Qũia in ex diuia oꝛdinati
flammatum eſt coꝛ meum one: ⁊ hoc ad ter
et renes mei ↄmutati ſũt:ct roꝛem alioꝛũ ma
loꝛũ conſolatio
nem bonoꝝ: ideo
ſbdit: v ¶ Deie

ciſti eos dũ alleuarẽtur.i.dũ adhuc eẽnt in augmẽto
ſue pꝛoſperitatis tẽpoꝛalis:ſicut patet de antiocho illu/
ſtri ⁊ de mitis alijs tyrãnis. x Caomoo facti ſũt
in deſolationem. quia non ſolum aliquando moꝛiunt᷑
ſed etiam poſſeſſiones eoꝛum ⁊ domicilia domunmr
Subito defecerunt. de pꝛeſeti vita. ʒ ¶ Perierũt

in gehennali pena. a ¶ Pꝛopter iniquitatem ſuaʒ. da

moꝛtui ſunt cum finali impenitentia. b ¶ Uelut ſom

nium ſurgentiũ. illa enim que videntur in ſomnis non

ſunt res vere ſed imaginarie:ideo ſtatim euaneſcũt ho-
mine euigilante: ſic pꝛoſperitas tempoꝛalis compata ad
eternam nulla eſt:⁊ ideo comparatur ſomnio:quia ſta

tim euaneſcit per moꝛteʒ que oculos aperit deee⸗
ODñnei

clauſit vel clauſos tenebat in pꝛeſenti vita.
ciuitate.ꝙ additur tua.in aliquibus libꝛis non eſt ĩ he

bꝛeo. In tranſiatione vero hiero.ſic habetur. In ciuita
te eoꝛum imaginem ipſoꝝ ad nihilum rediges.potenti

bus enim huius muñdi fiebant antiquitus imagines iĩ
ciuitatibus:quibus populares reuerentiam faciebant:
⁊ quãdo diuino iudicio eijciebantur a ſua tyranide vel
poteſtate ⁊ interficiebantur.iſte imagines in deteſtatoeʒ
eoꝛum confringebantur. Uel per imagines intelligunt
filij eoꝛum:quia filius eſt naturalis imago patris:⁊ ta-
les tyranni leguntur frequenter interfecti cum tota ꝓle
ſua:vt habetur in libꝛo regum in pluribus locis: ⁊ in

pluribus alijs hiſtoꝛijs. O ¶ . Quia inflãmatũ eſt. Pic
ↄñter deſcribitur pꝛemiatio bonoꝛum in pꝛeſenti qtuʒ
ad bona gratie:a in futuro quantum ad bona gloꝛie.
Dicit igitur pſalmiſta in perſona talium: d ¶. Quiai

inflãmatum eſt ⁊c.iſtud quia non refertur ad pꝛeceden

tia quaſi hic reddatur ratio xdictorumeſei magis ſe⸗

quentium:dicit ergo: d¶ ¶ Quia inflamatum eſt coꝛ
meum.per dei puram dilectionem. 2 renes mei
commutati ſunt.per carnis cõcupiſcentie remiſſionem
aut repꝛeſſionem:que viget in renibus quãtum ad ma

ſculos: ut dicit Sregoꝛi.homelia.xxxij. f ¶ Et ego ad
nihilum redact ſum ⁊ neſciui.quaſi diceret ex hocꝙ

dilexi deum ex toto coꝛde ⁊ repꝛeſſi impetum luxurie
ſecutũ eſt ꝙ ego ad nihilum redaci ſũ i mea reputatoe.

biſrhn

Nſoſtonegii
itepitrfm
kpſahnol
otluperon
Gmtu.

dri
ume,io
uzeninene
Kmesdanns
igoruſuc
Unnſiononti
bne uind
mlllll
leinſcloderg
ſctanonan
ſüpiräpth
Odn
honguni
blu
jſtumnp
niune
lleoru
Phene e0

Pordebon

Ahe
hein
hean⸗
fbetimains
Lnei
areopytli
Uhebꝛoneri
mmebaliquo

Nrimun
ſnlin
boiclen
androl
Nürnumtin
urmnol,
Dnbini
Enchn
ümun
n)
icninenſes
Pden
mrüſonin
minauartär
lstonpul
ſomnio:but
ice
t A

dhen gan

nõ põt cõpꝛehendi a finita virtute: ſm ꝙ dicit pꝛima

acherere deo bonũ eſt. per fidẽ charitatẽ in pñti.

titudinis expectationẽ. ſpes eni eſt certa expectatio futu

ſperitatem maloꝛum frequenter gelant xelo iuſticie nõ

¶pſalmoꝝ

8¶ Et neſciui.i. me ignoꝛãtẽ reputaui qto eni homo mi cum valde intendunt᷑ turbant motus coꝛpoꝛales ſᷣm
plus per charitatẽ deo cõiungitur: ⁊ a carnali libidine philoſophum: ideo p̃ᷣdixit pſalmiſta:Mei auteʒ pene mo/
retrahit:tãto min ſe reputat per humilitatẽ:⁊ magis ti ſunt pedes ⁊c qð intelligit de motu ⁊ greſſibus coꝛpoꝛa
cognoſcit ſuã ignoꝛãtiam:ideo ſbdit: Et umen libus que ex vehemẽtia eli iuſticie pꝛecipitabant.
tuʒ fcũs ſum apud te.i.in ſciẽtie tue cõparatoe:que ma Q 3n eodem pſal.lxxij.vbi dicitur in poſtil. Quia non

gis excedit cogni eſt reſpectu moꝛti eo
rionẽ hũanam: q; - , rum. ¶ Additio.
hũana bꝛutalem ad nihilũ redaci ſum:èt ne us coꝛdiſ mei ꝑſ mea de· Nbebꝛaico
84 6 and ſciui. At iümẽtũ faci apud ĩ einũ.Quia ecce ꝗ elõgãt ponuntih
reſilu in ppꝛam te:ct ego ſemp tecũ. Tenui ſea te pèribũt: pdidiſti öòcs olenionec hank
pꝛauitatẽ a innoa ſti manũ dexterã meã:et in q foꝛnicãt abſte. Mihi ãt equiuoce:ſᷣm quas qᷓ
rantiã cõmittit ſee volutate tua deduxiſti me: dqdherẽ deo bonũ ẽ:pònẽ ĩ adam bebꝛeoꝛuʒ expo
Lateliee iunge t cuʒ gloꝛia ſuſcepiſti me. dño deo ſpeʒ meã. At an⸗ fnores hunc Sun
eũ reipit: jm ꝓ Niich. n. mibiẽ celo: ad nũciæ oẽs pᷣdicatiões tus nouſhelent rui
dicit pſalmo. liij te ꝗd volui ſuꝑ terrã 1 De in poꝛtis filie ſyon. moꝛte eoꝛuũ. qð ſic ex
Jacta ſuper vſmm fec caro mea ⁊ coꝛ meũ:dẽ Eruditio aſaph.( Ca.l.¶ XX ponunt : quia iſti pec
curam tuã:⁊ ipſe aatoꝛes moꝛiũt᷑ abſq;

te enutriet:iõ ſub , „2 ⸗. penis coꝛpoꝛalibus:
ditur: k ¶ Tenuiſti manũ dexterã meã. me dulciter in ac ſi nõ eſſent anime eoꝛum ligate ſuis coꝛpoꝛib': ⁊ ſic ſine
tua ꝓtectione recipiẽdo. l ¶ Et in volũtate tua dedqu pena coꝛpoꝛali vel ſaltem cũ leuiſſima migrant᷑ ab hac lu
xiſti me.a deuijs vite pᷣſentis mihi pᷣcauẽdo. m ¶ Et ce:qð nõ cõtingit cõmuniter hominib:ſimilit ⁊ qð ſequit᷑
cũ gloꝛia ſuſcepiſti me.de pᷣſenti miſeria ad vitã beataz Et firmamentũ in plaga eoꝛum. interpꝛetant᷑ iuxta litteraʒ
tranſferendo:iõ ſbditur: n ¶ Quid eni mihi eſt in ce hebꝛaicam que videt᷑ Sane ſic:Et eſt ſana valitudo eoꝛuʒ
lo ⁊c. quaſi diceret:nec in celo nec in tra eſt ali crea qð ſic exponũt.ſ.ꝙ tales ipij ĩ vita ſua ſũt foꝛtes ⁊ validi ⁊
tura q mihi ſufficiat ꝓ beatitudie mea:qᷓ cõſiſtit obieti moriunt ſine penis ſaltem grauibꝰ:⁊ ideo ſpdit imediate:
ue in ſolo deo:qui eſt bonitatis ifinite:io ſbdit᷑: De In laboꝛe hominũ nõ ſunt ⁊c.q.d.iſti nec laboꝛant in vita
fecit caro mea ⁊ coꝛ meũ.in cõſideratõe bonitatis tue qᷓ quia fruunt ſuauitate coꝛpoꝛali: nec ĩ moꝛte: quia ſine ago
ne moꝛiunt᷑:cui oppoſitum frequeni cõtingit etiã in viris

Coꝛ.ij. oculus nõ vidit ⁊ auris nõ audiuit: ⁊ in coꝛ iuſtis ⁊ ſanctis c7.
hominis nõ aſc p̃parauit de his ꝗᷣ diligũt eum ¶ In eodem pſalma phivicit in poſtil Qeriltamen pro
iõ ſditur: p ¶ Decoꝛdis mei.i.anime mee creatoꝛ pter dolos. ¶ Additio.

bñficiatoꝛ:iõ ſpdit᷑: q¶ Et pars mea de ineternuʒ.i. hebꝛeo habetur: Ueruntamẽ in dolis ſeu frau
adimplens deſideriũ meũ. r ¶ Quia ecce q elongant dibus poſuiſti eos.qð exponit᷑ ab aliquibꝰ hebꝛe
ſe a te.per peccatũ moꝛtale. s ¶ Peribũt. perditione —— is ſic:ꝙ impij qui innocetes defraudant ſeu affli
gehenne. t ¶ Perdidiſti oẽs rc᷑. per peccatum idola gunt finaliter defraud ant᷑ ⁊ decipiunt᷑.ſ. in iſtis mũdanis:
trie:qð in ſcriptura foꝛnicatio noĩat. v ¶ Mihi autẽ

alleuiarent᷑.exponat᷑ put in poſtilla: ¶ In eodem pſ.lxxij
X¶ Ponere in dñno deo ſpem meã.per certã future bea vbi dẽ in poſtilla. Quia inflammatũ eſt. ¶¶ Additio.
kEc cõiunctio.ſ.qꝛ melividet᷑ referenda ad pꝛece-
tuuguns er gra m gentia in pncipio pſalmi. Ad qð ſciendum ꝙ cuʒ
nunciem ⁊c].i.illa q̃ debẽt annũciari fidelib ad gloꝛiã pſalmiſta dixerat ꝙ gelo ꝓſperitatis impioꝛuʒ pe
tuã ⁊ eoꝝ vtilitatẽ. ʒ ¶ In poꝛtis filie ſyon. hoc nõ eſt ne mott eſſent pedes eius viſt ꝓpter ea que fuerunt ſibi re-
in hebꝛeo nec in tranſlatoe hieronymi:ſed fuit appoſi uelata in ſanctuario dei.ſ.in ſacra ſcriptura de punitione
tum ab aliquo expoſitoꝛe:eo ꝙ in veteri teſtamento ꝓ maloꝛũ 7 pꝛemiatione bonoꝛũ ad que cognoſcẽda attingẽ
Per⸗ ⁊ doctoꝛes annũciabãat reuelationes ſibi factas: nõ poterat per inueſtigationẽ naturalis rõnis: ſed per illu
egis expoſitiones in poꝛtis atrioꝛũ domꝰ domini: que ſtrationem diuinã:iccirco dicit ꝙ inflãämatum eſt coꝛ eius
erat in moteſ on: ꝓpter qð fuit dcem̃ hieremie.vij. Sta ex ęelo pꝛedicto:⁊ renes cõmutati per vehementiã cõſidera
in poꝛta dom domini vc⁊cKc. tonis circa inquiſitionẽ cauſe huiuſmodi. renes eni qnq;
In pſalmo.lxxij. Quaʒ bon iſrł:vbi dicit᷑ ĩ poſtil. dicunt᷑ erudire hominẽ eo modo quo dicit: Increpuerunt
ecũdũ vero hiero. doctoꝛes hebꝛeos. ditio. merenes mei.Et qꝛ omnia iſta nõ ſufficiebat ad habendũ
VOn oẽs doctoꝛes hebꝛei hoc ſentiunt.ſ.ꝙ da gqueſitum:ideo dicit:Et ego ad nihilũ redactus ſuʒ ⁊ neſci
uid nõ fecit oẽs pſalmos:nec in hoc videtf ma ui.quaſi diceret tota inquiſitio mea fruſtrata fuit:quia ne
AIggglglis aſſentiendũ hieronymo qꝙ; auguſtino: ſed ſciebam de his reddere rõnem.vñ ſequit: It iumentum fa
potũ ecõtra. ut ocm̃ eſt ſupꝛa in pncipio libꝛi ⁊ in pſal. ctus ſum apud te.i.in cõparatione tue iuſticie ⁊ puidentie
immediate pᷣcedentibus:⁊ in qbuſdam alijs v᷑¶7. qꝛ tñ in illis inqſitionibꝰ nunquã deuiabat a cõfeſſione iu
. ¶ n eodem pſ. ng hlii⸗ in poſtilla:qꝛ elaui ſu ſticie ⁊ bonitatis diuie:licet in particulari neſciret rõnem
iniquos. Additio. reddere:iõ ſubdit Et ego ſemꝑ tecũ.ſ. in vera fide ꝑ quam

“

re beatitudinis ex gr̃a ⁊ meritis pueniẽs. y ¶ UVt an

—

Ste gelus poteſt exponi in bonũ.ſ.de ęelo iu talia attribuebat diuie pietati:⁊ iõ ſpᷣdit Tenuiſti manum
ſticie eo modo quo dicit in pſalmo: eelus do (dexterã meã ⁊c. exponatur ſicut in poſtilla. “
us tue comedit me Juſti enim videntes po N (Plal. LXXIII „„
Tqd deus repuliſti. huic pſalmo pꝛemittit talij
concupiſcentie timẽtes.ſ.ne ſimplices ex talium ꝓſperi itulus in hebꝛeo ⁊ in trãſlatione hiero. Eruditio
tate decipiant᷑. vñ dicit infra: Jdeo conuertet populus aſaphᷣ.⁊ habet multiplicẽ intellectũ:qꝛ eruditus fuit a deo
meus hic ⁊c Et quia gelus coꝛdis ⁊ cetere paſſionej ani per reuelationẽ de cotentis in hoc pſalmo. ſerize it bun

quia frequẽter cõtingit eis qð ſubdit᷑.ſ. Deieciſti eos dum

pſalmũ ad eruditionẽ alioꝝ . De materia vero huũpſalmi
dicit rabi ſalomon ꝙ aſaph in ſi hu Pniden captiuitatẽ po
puli iſirł per Litũ ⁊ Ueſpaſianũ fiẽdã ⁊ diu duraturã:fecit
bune Palrni: orans ꝓ liberatione ppli ab iſta captiuitate
in qua nũc eſt: quã liberationẽ expectãt iudei fieri ꝑ regem
melſſiã: qͥ reedificabit/
eis ciuitatẽ hieruſalezz
tẽplũ:⁊ reſtituet eis 6
arcaʒ teſtamẽti ⁊ va
ſa ſanctuarij. Sʒ hec
expoſitio habet erro
neũ fundamẽtũ.ſ.ꝙ;
chꝛiſtus futur ſit in

Tqd de repuliſti ĩ fi
IInẽʒ: iratus ẽ furoꝛ tu⸗
ſůp oues paſcue tue. Mẽ
moꝛ eſto ↄgregationis tue
quam poſiediſti ab initio.

,c Boer igi R.⸗ b e
mun ioeum Weemiſti virgaz heredita
ut frequẽter ocm eſt. tis tue: mons ſyõ ĩ quo ba
ſimilit quãtũ adhoc bitaſti in eo. Cẽua manus
ꝙ dicit de area teſta⸗ tuas in ſupbias eoꝛũ ĩ finẽ

mẽti alijs vaſis ſan
ctuarij:qꝙ ſint eis red
denda: q: dẽ hiere. iij
In dieb illis ait wdũůẽ
nec dicent vltra arca
teſtamenti dñi: neq;
aſcẽdet ſuꝑ coꝛ:neq;
recoꝛdabũtur illnec
viſitabunt᷑ nec fierull
tra: ꝓpter qð ſaluo melioꝛi iudicio mihi videt᷑ pſalmus
iſte loquit᷑ ad lr̃am de captiuitate babylonica:quaʒ pᷣuidit
aſaph futurã: ⁊ in hoc pſalmo oꝛauit ꝓ ep liberatione.Se
cũdũ igit ſenſum hũc pſalmus iſte diuidit᷑ in qtuoꝛ partes
Pꝛimo enĩ aſaph ꝓ liberatõe ppli allegat pꝛiſtinã dei ami
citiam: ſecundo aduerſantiũ maliciã:ibi Leua man' tuas.
ʒ dei potentiã:ibi Uſquequo.q̃rto ppli miſeriã:ibi Ne tra
das beſtis.Circa pmũ ſciẽdũ ꝙ ad magnanimuʒ pertinet
ꝙ ſi amicus eius familiaris in aliqᷣ offenderit eũ:citius ei re
conciliari debet ppter pꝛiſtinã amicitiã: deus aũt elegit po
pulũ iſr tanqu ſibi familiarẽ ⁊ peculiarẽ:⁊ ex hoc allegat
aſaph diuina reconciliationẽ: licet multiplicit deũ ppls of
it an babylonicã captiuitatẽ:⁊ hoc eſt qð dicitur:

quãta malignatus ẽ iimic
in ſancto:? Et gloꝛiati ſunt
qui oderũt te: in medio ſo
leénitatis tue. Poſuerunt ſi

b ¶ In finẽ. i. tam diu ſuſtinẽdo er captiuitatẽ. c ¶ Irar
eſt furoꝛ tuus.ꝑ hoc nõ eſt ĩtelligẽqus indeo alids motus
paſſionis ſʒ rigoꝛ ſue vltionis. ð¶¶ Sup oues paſcue tue.
i.ſuꝑ pplim tuũ iſrl quẽ pauiſti manna. xl. annis in deſerto
vſquequo introduxiſti en in fram melle ⁊ lacte fluentem:
ut habet Joſue. v. e emo: eſto cõgregationis tue.qꝛ

dñs cõgregauit filios urł in nae delner egredi è

egypto:ut dem fuit Exodi.xij. ſ ¶ Quã poſſediſti ab ini
tio. ſ. exitus de cgephoige pꝑ legẽ ſuſceptã ppls iſrł obligauit
ſe deo ad ſeruiẽdu ſibi ſpali ſeruitute. g ¶ Redemiſti vir
gam.i.ſceptꝝ regiũ. h ¶ Hereditatis tue ·i. iudee q dicit
hereditas dni eo ꝙ; ibi viguit culᷣ diuin:vbi aũt ſpalii ha
bebat locũ ſceptꝝ regiũ oñdit᷑ cũ dicit: i ¶ Mons ſyon ĩ
quo habitaſti in eo.qꝛ in mõte ſyon fuit templũ in quo di
cebat᷑ de ſpali modo habitare:⁊ etiã dom' regia: ſicut fre
quẽter dem eſt ſupꝛa. k ¶ Leua man tuas. Hic coſequẽt
allegat ppha aduerſantiũ maliciã: ꝓpter quã decens eſt ꝙ
deus ea puniat:a liberet detẽtos ab eis. Et circa hoc pᷣmo
allegat maliciã babylonioꝝ:ſecũdo apoſtatatiũ iudeoꝛum
ibi Signa nr̃a.Circa pmũ dicit: k ¶ Teua man tuas.i.
virtutẽ tue ptãtis:qꝛ in deo nõ habẽt locum lineamẽta coꝛ
poꝛis. ¶ In ſupbias eoꝝ in finẽ.i.ad frangenduʒ totalit
ſupbiã babylonioꝝ:qð fem ſuit qñũ dñs per ¶yruʒ ⁊ dariũ
babyloniã deſtruxit: ut habet᷑ Dañ.v. Et buſ deſtructiois

allegat cam mouẽtem dicẽs: m ¶ Quãia malignar ẽ ini

gna ſua ſigna ẽt ñ cognoue

idq deus repuliſti.ſ. pplm tibi familiarẽ ⁊ electum
S vigctoꝛijs aliaꝝ gentiũ. b ¶ Dixerüt in coꝛde ſuo ⁊c.
i. de h habuerũt cõe ↄoſiliũ chaldei:qð ſbdit: c¶ Qui

micus.i rex babylonis ei ppls. n In lancto i. in

templo diuio cultui deputato. Cõſequeter explicat ma
gis in particulari mala fcã a babylonijs in ciuitate ⁊ in

templo dei: cũ dẽ: Cr gloꝛiati ſũt. tanq feciſſent p
pꝛia virtute:cũ tñ a te fem fuerit ppt ppli coꝝectionem
p ¶ Quioderũt
„ „ „ ‚ „ te. I. babylonij qꝗͥ
rũt:ſicut ĩ exitu ſũp ſũmum erant idolatre.

Hraſi ſilna lianav ſeorun In medio ſo
Dañ ſilua lignoꝝ ſecun lennitatis tue .i. ĩ
bus exciderũt ianuas eius hieruſalẽ quã de
in idipſuz: lin ſecuri ⁊ aſcia ſtruxerũt babylo
deiecerũt eam. Incẽdẽrüt nu in ã iudei mna
igni ſãctuariũ tuũ in terra: ventee da nu tullu
polluerũt tabernaculũ no anetean tel ian.
buge ie a E anno ad celebꝛan
minſi tui. Pixcrũt ĩcoꝛde duũ feſtiuitates do
ſuo cognatio eoꝛuʒ ſimull mini.:.in feſt pa/
qéſcere faciamus oẽs dies ſchar antewolte
ſeſtoſ dei a fra. Signanr̃a urbi Zxo. rrig.
nõ vidimiàm non ẽ ppha r¶ Poſuerut ſi
et nos nõ cognoſcet ãpli. gna ſua.i. vexilla
ſua in ſignum vi

ctoꝛie:qꝛ capta ci
uitate chaldei po
= èèGG ſuert vexilla ſua
ſuper poꝛtas:⁊ loca ſolẽnia in ſignũ captionis ⁊ victo
rie:iõ ſvdit᷑: Sicut in exitu.ſ.belli habita victoꝛia

Aſq;qůo de iĩpꝛoperabit

v ¶ Super ſummũ.i.ſuꝑ turres oea arearwwiſuſ

gnũ victoꝛie ſolent poni vexilla:⁊ interponit: s
nõ cognouerũt.l. chaldei hoc etenlea pntcr Pocte
populi iſrł dabat de illis tantã victoꝛia:iʒ attribuebãt

ſue ptãti. x ¶ Quaſi in ſilua lignoꝝ ſecurib' excideft

ianuas acl.i.lanuas ciuitatis a deo electe:ita irreuereni

exciderũt ⁊ deſtruxerũt ſicut ligna de ſiluis. y ¶ Incẽ
derunt igni ſanctuariũ tuũ.i.templũ tuo cultui deputa
tum dedicatum:vt habet᷑.iiij. Re. vl. ʒ ¶ In terra. qᷓ
ſi diceret ſanctuariũ tuũ qð eſt in celo nõ potuerunt de
ſtruere. a (Polluerũt ⁊c.] qꝛ capto tẽplo imolaueft
ſuis idolis victoꝛiã eis attrihuẽtes:ſicut cõſueuerant in

eſcere faciam oẽs ⁊c̃. erat enĩ eoꝝ intentiout deus he
bꝛeoꝛũ amplũ ibi nõ coleret᷑: ppt qð templũ fundit᷑ de
ſtruxerũt. d ¶ Signa nra. Hic ↄni pphᷣa allegat mali
ciam apoſtatantiũ iudeoꝝ:multi eni iudeoꝝ trãſierunt
tũc ad chaldeos:ut habet hieremie.xxxviij.⁊ illi erant
acrioꝛes ʒ ciuitatẽ ⁊ templũ tanqᷓ apoſtate a iudaiſmo
ſicut ⁊ de rapſace qui iugens fuerat:ut habet.iiij. Reg.
xviij. ⁊ iſti dicebãt: d ¶ Signa nr̃a nõ vidim.i.talia
qualia data ſũt pꝛibus nir̃is in exitu de egypto. e ¶ J⸗

nõ eſt ppha.q annunciet nobis dei volũtatẽ: ⁊ ſic debe

mus eũ dereliquere ſicut reliquit nos:iõ ſbdit: ſ ¶Et

nos nõ cognoſcet aunpleſ⸗ nr̃a non appꝛobabit. Re

putabãat eni deũ totalit repuliſſe pplm iudaicũ. Sed õ
illud qð dicit hic: Ja nõ eſt ppha. videt mãifeſte qð hẽt

iiij. Re. hieremie.xxxiij.⁊ pluribalijs capitulis ꝙ bie

remias pphetabat eis in noie dñi. Ad qð dicendu qn

reputabãt eũ pphᷣam dñi:imo etiã illi qui remãſerant

in iudaiſmo dicebãt ei:non miſit te dñs ⁊ mẽdaciuʒ lo

querij:hieremie.xliij. ⁊ multomagis apoſtate iudeoꝛuʒ
uo. Hic oñter

putabãt eũ falſam ꝓpham. g Uſqueq
ꝓpha allegat dei potẽtiã que tanta eſt: ſolo nutu po

terat deſtruere illos qui tantũ vituperiu fecerãt ciuita
ti ⁊ loco ſuo nomini deputato dicens: Uſquequo deus

Nnnt ſin
onnnſit
cAicr atced
Piluunin
Ann.
olntond
Atginpe
goſanoden
e
ure
gliopote
ſeſerpil
Nalgeſiſee
Pemmom
ercbammng
hoyonngoe⸗
erntoeti
Cuuriſcbi
htuin
Chemnſen
Criuenind
lononefir
ſoem aun

nEtin

oobruuc⸗
Ppulnukiai
monnifionis
Mnanginſde
Mütetgbie
NMena Nerſe⸗

Poſtonanſen
tendiinnae

ſelloregpt
ptigteten
ecen
ſtinſuii
ſns

uuninnt
aurpan
laih
amd4
immnnn
Atuncn
ururd

r

angpeſee
wühmir
möi
Auriinn

noͤhoen
ntüſuann
nncnckin⸗

nu tenere. Et ꝙ

agd hoꝛam in qua aſaph fecit hunc pſalmum:

pſalmoꝝ

i quadiu. h (¶ Impꝛoperabit inimic. impꝛoperabãt
eni chaldei iudeis captiuatis qꝛ de eoꝝ non eſſet verus

deus:qꝛ eos nõ ſa aluauerat: 2 qꝛ iſtuch in iniuriã nomis
dei reſultabat: ſubdit: i? Irritat aduerſariꝰ nomẽ tu

um in finem. i.nimis diu:io ſbditur: k ( Ut qd auer
ſupple extrabreer. r
¶ De medio ſi iimicus:irritàt aduerſariuſ
nn tu in ing ſ. nomẽ tuũ in finẽ. At quic
de deo ad moduʒ auertis manũ tuã ⁊ dextaʒ
bominis:q diu tuã ð medio ſinu tuo ĩ finẽ
differt pcutere ds· Dẽeus aũt rex noſter añ ſe/

manũ ſuam in ſi cula:patus ẽ ſalutẽ in me

dio terre. Tu conſoꝛmaſti

iaeik⸗ Roren in vᷣtute tua mare:contribu
tia oñdit dicens: laſti capita dꝛaconũ in ags
m ¶ Deus autezz Tu ofregiſti capita dꝛaco/
rer noſter ante ſe nis:dediſti eũ eſcã populis
cula. qò põt expo π Oaesn ees Pop.
ni duplici Uno ethiopũ. T dirupiſti fon
ſic: Rex nr̃ qui eſt tes ⁊c toꝛꝛentes: tũu ſiccaſti
deus añ ſecula. i. fluuios ethã. Tuůus ẽ dies
abnernoe⸗ Jqa 2 tua eſt nox:tiuͦ fabꝛicatus
nomen regis/ con
notat reſpectũ ad

creatura ſubditã. Alio modo ut per ſecula intelligant᷑
reuolutiones multoꝝ iubileoꝝ.ſeculum enim cõiter ac
cipitur in ſacra ſcriptura ꝓ reuolutione.l.annoꝛum.ab
exitu enim de egypto vſq; ad fundationẽ templi per ſa
lomonẽ fluxerũt anni quadringenti octoginta: ⁊ inde
