„ſert . hẽ ſic: M qꝛ qrebãt euũ „12 t: b Qm m illo lo . tue nonn .i 1. hHoc ſem e
nimmt us aat ulti bellãte occidẽ:vt pᷣdem ẽ.qʒ⸗ m mlti loco: Deus . iee. Littera heb leinper attri
10. 8 aduerſũ me pᷣdem ẽ. J raſti: eus vitam meam cc. de ꝛaica ſic h
ſpain nS o es altiſſimus li uerſũ me ſtiſſir n hebꝛeo pone lach m ⁊c&. mot abz ab
22 libe e altiſſime. q. d. tu⸗ rot ꝛymam meaz in ionem mean
ihnnin⸗ do ſſü me defe ra me ab iſta ,. tu de/ uo tunc con um meaz in vtre:t 1 m nume
q; die timel efendere:⁊ vſus ſcẽᷣ a multitudie ſus: Moti nuertentur inimici tuo. nonne i
n iteſt mebo ⁊c̃.⁊ tũ *v us ſcos incipit ſu ie a qua 1s: Motionem mean nmici mei retr n nume⸗
perabo —4— tũc l̃a eſt lan⸗ cipit ſic: Qua — gi a facie ſ. rN meam numer ſti. i oꝛſum. ? eſt ſe
ſic p eo ad i qᷓcũq; di plana cũ ſubdit᷑: acu ſi aulis. Pone l⸗ aſti. ideſt loca? en⸗
eo qð dẽ in die occurreri Di dit: E 0V it repoſita coꝛam ne lachꝛymam . ca ad que ſu⸗
in pncipio hv n miimã ie Eco o gudientann coꝛam te quaſi in vaſe meam in vtretuc ſu⸗
u 4 n e 0
dentd⸗ Täüron d Gasi nfi n numero tuo. ſuppl ietue ad ex.
ũc ↄuertent ümici o tuo cũ ali anxi pple cru: di vicer.
umici 2* xie 5 3
lci mei retr . I tatib sſ ; .
etroꝛſu.traſlatio v qs ſuſtinu
rãſlatio vo hier. ſi .

Secretioꝛa mea tu numeraſti.i.nullũ meũ ſecretũ abſcon/-
ditũ ẽ tibi. Repone lachꝛymã meã in vtre tuo.exponat ſiẽ
puus:ſʒ non in narratõe tua:qua feres ſniam ↄ malo).Tuũc
2uertent᷑ ⁊c᷑ exponat ſiẽ pus. t ¶ In quacũq; vie inuoca-
uero te.ſincerit ⁊ deuote. v ce cogitaui qm de me
es.exaudiendo meet
ſaluãdo. x ¶ In deo
Pec eſt tertia ps hui
pſalmi in q ponit᷑ ipſi
us dauid graꝝ actio
ꝓ ſua liher icẽ
tis: x¶ In deo lau⸗
dabo vbũ.i.tuũ fem̃
ſeu bñficiũ gras refe
rendo. y (In dno
laudabo ᷣmonẽ.repe

In acunqʒ die iuocauero
lLe:ecce cognou qm de me
us eſ. In deo laudabo ver
bũ:in domio laudabo ſer-
monẽ:iĩ dẽo ſpaui nõ time
bo ad faciat mihi hõ.l In
mẽ ſt de vota tua:q reddã
titio ẽ e'dẽ ad maio laudatões tibi. Qm̃ ripui
cergre ſti aĩiaʒ meã de moꝛte: 2 pe
A¶Vn do ſpabo. ꝙ me qeſ meoſð lapſu:vt placeã
pꝓteget de futo: ſic fe vgS Irr im e vi zri
AUr oteri coꝛũ deo ĩ lumine viuetiuʒ
p̃terito. a. õS mm .
timebo c.] timoꝛꝛe ¶Ald victoꝛiã ne diſper
deüciente me in dſpe daſ dauid miletã qñ fugit a
ratõem vel nimis ꝑ facie ſaul reg iſrł i ſpelucã
turbate rõeʒ. b e acle ſaul reg pelu 9.
me ſũt deus vota. fe⸗ =
cerat eni aliqᷓ vota ſpalia ipſi deo:ſi liberaret eũ ab illo pi
culo:lz nõ ſint expᷣſſa i ſcriptura q̃ deſiderabat adimplere.
c ¶ Que redd laudatões tibi.i.ad laudẽ nois tui:⁊ ſub-
dit cãʒ. o. d ¶ ¶ Qm cripuiſti aſiaʒ meã de moꝛte ⁊c᷑ i.qꝛ p
feciſti illud ꝑp qð voui tibi: ⁊ iõ iuſtũ eſt vt ddã vota tibi:
e¶ Ut placeã coꝛã deo. In hebꝛeo ⁊ ĩ trãſlatiõe hiero. hĩ
Ut ambulẽ coꝛam deo.ꝓcedendo de bono ĩ meld. f¶ In
lumine viuẽtiũ.i.qdiu ero ĩ vita pñti:vel f¶ In lumine
viuentiũ.hẽ in lumie gre qᷓ viuit in deo.¶ Moꝛalit põt ex⸗
poni pſal.iſte de qcũq; fideli q poſit in moꝛtij piculo oꝛat

deũ deuote ꝓ ſua liberatoe:⁊ a deo exaudit agit gr̃as deo

taqᷓ; gratus. In pſalmo.lv. Miſerere mei deus.vbi
dẽ i poſtilla: Pꝛo S 767. G Mcrere D
Nbhebꝛaica veritate vbi dẽ: Pꝛo nihilo. põit q̃dã
dictio equoca:q ſignificat qnq; nihilũ:qñq; vani
tatẽ:qñq; vo iniqtatẽ. Cõſequent᷑ vbi traſlatio nr̃a
hʒ: Salu

facies illos.iĩ hebꝛeo h?. Saluabis ab illis. vñ
hec vba ſᷣm lr̃am hebꝛaicã ꝓpꝛie exponunt ſic: Pꝛo iniq;

tate.ſ.aduerſarioꝝ de q̃ imediate añ dixerat.Saluabis ab

illis.i.ſaluabis me ab illis:⁊ ſic exponit iſte vᷣſus a ꝗbuſdã
hebꝛeoꝛum expoſitoꝛibus::ſᷣm quam expoſitoem non oʒ
ut teneat᷑ interrogatiue ſʒ plane. Pſal.LVI.
Iſerere mei de.Huic pᷣſ.pᷣmittit᷑ talł ti.in hebꝛeo:
Ad victoꝛiã ne diſpdas dauid miletaʒ qñ fugit a
Rfacie ſaul in ſpelũca. Ad cupintellectũ ſciendũ q;
ðauid legið bis fugiſſe i ſpelũcã a facie ſaul:pin ſpelũcam
ad ollã:vbi venerũt ad eũ illi qͥ erãt de cognatione ſua: et
alij qͥ erãt in anguſtia ↄſtituti:⁊ fcũs ẽ eoꝝ pnceps p Reg.
xxij.⁊ de iſta nõ loquit᷑ h:qꝛ de iſta fuga intitulatẽ alopᷣs
.cxlj.ſᷣm ꝙ dicit hiero.in ꝓlogo ſuꝑ pᷣſ.Scòo qñ ſaul ꝑ
ſequebat᷑ dauid ſuꝑ abꝛuptiſſimas petras:q ſolis ibicibus
ſũt puie:vt hẽ.j.Reg.xxiiij ⁊ tũc ſaul itrauit eandẽ ſpelũcã
ad purganð ventrẽ:dauid ãt ⁊ viri ep fugientes ſaul pꝛius
itrauerãt eãdẽ ſpelũcaʒ latitãtes ĩ e iterioꝛi ꝑte:⁊ tũc viri
dauid voluerũt ſaulẽ occidere:ſʒ ðð hoc ipediuit:a ſilent
oꝛã chlamydis ſaul abſcidit: ⁊ cum exiſſet ſaul de ſpelũca:
poſt eũ abit clamans ⁊ oſtendit ei pannũ pᷣciſuʒ in argu/⸗
mentũ ꝙ potuerat eũ occidiſſe ſi voluiſſet qð recognoſcẽs
ſaul gr̃as egit ipſi dauid:⁊ recedẽs cũ exercitu ſuo a ꝑpſecu/
tone dauid:tũc ad tpᷣs ceſſauit.Et de fuga dauid ad hanc

¶ Ciber

ſpelucã lot ti h'p̃ſ ꝛ ſicpʒ vltima pe hti. Ad itclloñ
vo pme ptis pʒ ex dictis ꝙ dauid erat in piculo moꝛtis

ßñ fugit ad ſpelũcã illã: ꝓpter qð in ti:hypſal. loquens

5 deo dixit: Ne diſperdas.i. ne diſpdi ꝑmittas. Dauid
miletã.i.ipſius dauid cãticũ decẽs vł ſuaue:vt diẽ Ra.

ſa d douid ſip
— lteres me pire
Iſerere mei ¶. VI. no poſſem zo
de miſerẽ mei: qm i antiea dueigad
tẽ ſidit aia mea. Et in ům / dics qb aut Ppo⸗
bꝛa alarum tuarum ſpera nit᷑: Ad victoꝛiã.
bo:donec tranſeat iniqui/ ſignat conatũ le-
tas. Clamabo àd deum al arag wncata hu⸗
tiſſimum: déum qui bene ter deid ti n
. r b . 3
ſecit mihi. Miſit dẽ celo ? alios vo miletam
liberauit me: dedit in op/ ſignat huilem et
pꝛobꝛiuʒ cõculcantes me. ſimplicem: vt di-
Milit deus miſericordiaz HHõ
ſuã ⁊ vitatẽ ſuaʒ: l⁊ ripuit ſuithiero ti hu⸗
aĩaʒ meã de medio catulo plal. dicẽs: Pꝛo
rũ leonũ:ldoꝛmiui ↄtbat. victoꝛia vt nõ dil
chs dauid hui⸗
em ⁊ ſuimplicem

qñ fugit a facie ſaulis in ſpelũcã.⁊ pʒ ſnia ex dictis: igit
pſal. iſte in tres ptej diuidit:qꝛ pᷣmo ponit᷑ ipſius dauid
anxia depᷣcatio:ſcòo diuina exauditio:ibi Miſit dece
lo.ʒ graꝝ actio:ibi Exaltare.Circa pmũ dic: al Mi/
ſerere mei ⁊c᷑. a ſm ꝙ dicit Ra.ſa.ſemel dicit: miſerere
deus. petens ne occideretur a ſaule:ſcòo petens ne ſaul
occideret᷑ ab ipſo:vnde ⁊ tunc dixit dauid: Pꝛopicũſit
mihi domin:vt non mittã manũ mea in chꝛiſtu oñi:
j. Reg. xxiiij. põt ẽt dici ꝙ replicat:miſerere mei.ad ma
ioꝛẽ affectſui expᷣſſionẽ:ſicut frequenter fit in oꝛonib·
deuotis. b ¶ Quoniam in te ⁊c. lhic dicit allegando
ꝙ deus debeat ſui miſereri:qꝛ pꝛopꝛium eſt ipſius pꝛe
ſtare miſericoꝛdiam illis qui habent in ipſo fiduciam.
c¶ Et in vmbꝛa alarum tuarum ſperabo. ſicut pul-
lus ſub alis matris ſue ne rapiatur a miluo. 0
nec tranſeat iniquitas.ſcilicʒ ſaulig me perſequentis.
e ¶ ¶lamabo. coꝛde ⁊ oꝛe. ¶ Ad deum altiſſimum.
⁊ per conſequens potentiſſimũ ad me ſaluãdũ. g( De
um qui bene fecit mihi. de pꝛeterito:⁊ ſiciſpero ꝙ faciet
de futuro. In tranſlatione hiero.hẽ: Deuʒ vltoꝛẽ meü.
quia nolebat accipere vltionem de ſaul manu ꝓpꝛia:ſʒ
expectabat eam de manu diuina:vnde dicebat: vlciſca
tur me deus de te:manus autem mea non ſit in te.j. Re
gũ. xxiiij. h Wiſir e celo. Pic conſequent deſcribi
tur diuina exauditio cum dẽ: Miſit de celo ⁊ liberauit
me. omne.n. bñficiũ a deo pᷣſtitũ ↄuenienter dicitur ce
litus datum. i ¶ Dedit in oppꝛobꝛiũ conculcãte me.
ſ. ſaul tviros eius querentes me occidere:⁊ ſic me da
re in conculcationẽ hoiuʒ ⁊ beſtiaꝝ. autẽ dauid tũc
expꝛobꝛauerit ſauli ⁊ viris eius hi.j. Re.xxiiij.vbi dici.
tur: Dixitq; ad ſaul: quare audis verba hominum lo-
quentium: dauid querit malum aduerſuʒ te cc. poſt
ea:Quem perſequeris rex iſrael quem perſequeris:ca/
nem moꝛtuum perſequeris: pulicem vnum.q.d. hoc
vertitur in oppꝛobꝛium tuum. k (Miſit deus c.
i. iuſticiam ſuam:quia ſemper coõcomitantur ſe in ope
ribus diuinis. I ¶ Et eripuit ⁊ci. hominum fero/
ciũ:cuiuſmodi erant ſaul ⁊ ſatellites e. m Doꝛmi/
ui cõturbab.qũ fui in pſecutõne eoꝝ poſitus:ho enim

poſitus in tali ꝑſecutione non poteſt doꝛmire quiete.

—

7

aic
l dcrnen
ili r
nebennr

ofig
liſtzud
4

2.
4

men

4 uüm
Pelgilna
Uraffeen
Pogltnce
Spoinr
nnguuſg
Genmplict
—
erfalte
Chcadr
Prüͤ.
mic iheii
lgittimnan
lchgeinnwti
ſtnmnenmi
Küchr
ihiuuge
ligntin
Imohnneldeng ad
tlilderin⸗
Eend
iſtiplaſen
ſtaciluteſe⸗
iniinbifce
li:clpara po⸗
ihmtinplllen
lialoi
tuttinmle
lirbe ⸗
tens anh
unt
hldeekptiſck
en Domiſtth
enn
centſiſthtn
e geſs⸗

miſu,
lurſt

4
.

5

c

*

MB

„ 4

4

Pſalmoꝛn

Vnlt In tranſlatõe hiero.hẽ: Aia mea doꝛmiuit iĩ mallio ear⸗⸗ ſup p̃ſ. xxxv. vbi ſilia vba ponunt᷑ſ. Domine in celo miſe

dbnbn nũ ferociũ.⁊ põt reduci ad eandẽ ſniam: vt pʒ. n ricoꝛdia tua:⁊ veritas tua vſq; ad nubes.vide ibi.
nid lij hominũ.cuũ ſaule exiſtentiũ. o ¶ Dentes eoꝝ arma Jvere vtiq;. huic pſal. ¶ Pſal.LD VI.
ru ſagitte.qꝛ parati ſũt mala dicẽ de ꝓpe ꝑ obiurgatõe,z pᷣmittit᷑ talis titulus in hebꝛeo ſᷣm Ra.ſa.Ald vi/-
i ⁊ de longe ꝑ detractõem:ſicut ſagitte a longe ꝑcutiunt. — ctoꝛiã ne diſperdas dauid ſuaue canticũ ſiue de/
ſubai p ¶ Et ligua eoꝝ cens:ſᷣm vo hiero.ti.
ladius acu: ꝛn „ „ talis eſt: Uictoꝛi vt ñ
fͤpin ſicut gladius auu Filij hoĩuʒ dentes eoꝝ ar tare ſup celos de: et ſuper diiſpdas dauid humi
aanu Meſtarauncts ma ⁊ ſagitte: et lingua eoꝝ oterrã gliatu. le nrlice⸗ 7 pz ex,
ali oſitesp uus gladius acur: Exaltare ſu (¶ Aictoꝛi vt nõ diſperdas Hbrain teplahipte
n detractoes 1 ob per celos de:ct in oĩ terra dauid humilem et ſimpli- cedentis. De mq vo
ſu nni locutones diuile glia tua. Laqueũ parauert LVII. h'pſalmi dicit Rabi
nteinn EHH pedibmeis: ⁊ icuruauer̃t Avẽre vtiqʒ iuſticiaʒ dauld Heirnue
ian mſaul oeberz ei aſam meã. Foderũt añ fa- loquimini:recte iudi liathem dipheor eri
nd nãalit diligẽ ſic ge· (le mea foueã:ẽct inciderunt cate filij hoium. Etẽnim in uit cũ tribus milibuj
mn⸗ nerũ ſuũ. q(Ex in eã. Paratũ coꝛ men de coꝛde iniquitates opami virox electoꝛũ ad q-

— na Nee paratũ coꝛ meuʒ: càntabo in fra: liniüſticias man ve⸗ fenta danicſe vt het
d , — „ — ₰½ 6 „ * . g· Vj. qdð cum
wti tuz di. Eraltare pſalmũ dicã. Exurge go ſtre ↄcinnãt. Alienati ſunt cognouiſſet dauid p
Mrtſen ſup celos.i.laus ria mea exurge pſalteriũ 7 Pctoꝛes 4 vulua errauerut exploꝛatoꝛes ſuos:ac

ma magnificetur cithara: xurgã diluculo. ab vto: locuti ſut falſa. Fur cepto ſecu abiſal claz

n Agllnert⸗ Cõſitèboꝛ tibi ĩ pplis dñie: roꝛ ill ſʒ ſilitudinẽ ſpentis venit ad caſtra ſaulij
uti P¶Et in oem ter⸗ . pſalmũ dicã tibi in genti ſi aſpidis ſurde 70 bturã/ de nocte:⁊ inueit oes

A ram glia tua.ſup . 4 doꝛmiẽtes:⁊ cuʒ abi⸗
ntimien ple wagniicet bẽ.Qm̃ magnificata ẽ vſqʒ tis aureſ ſuas. Que ſi exau ſi vellet ſanlerf. occi

güntht cũctis hoibus de- ad celos mĩa tua:l e᷑t vſqʒ; diet uocem ĩcantãtium: et dere dauid h phibu⸗
nn ustis:r ſditciz ad nubes p̈itas tua. Exal uenefici incãtant ſapiẽter. it: aſſumpta haſta:
tan ex pteſui dicens: D dG erat ad caput eius

znüdi. 8Maqueũ paue — ” ⁊ cypho aque:receſſe
nddikni rũt ⁊c.i. poſuerũt inſidias ad me capienò. t ¶ Incur rmunt inde. Cũq; ſic eſſent elõgati ꝙ erãt in loco tuto dauid
opamtt uauerũt aiam meã.i.iĩcuruare voluerũt vitã meã deij/ clamauit foꝛtit:euigilaãs abner ⁊ pplłm inculpãs eos d hoc
tduid en ciendo me in moꝛtẽ. v ¶ Foderũt añ faciẽ meã foue?. ꝙ male cuſtodierãt dñm ſuũ oñdens ꝑ haſtã ⁊ cyphuʒ aqᷓ
mei ulnii qrentes me ad moꝛtẽ. xIEt inciderũt in eã.qꝛ ſaul in ꝙ potuerat ſaulẽ occidiſſe ſi voluiſſet: ⁊ ꝑ hoc declarauit
minurmun qͥ taq in pncipe erat totus exercitus in vtute intrauit i maliciã ſaulis ⁊ alioꝝ ipſũ innocentẽ ꝑſequentiũ: igit ſjmm
teng ftht ſpeluncã in q̃ dauid potuiſſʒ eũ ſi voluiſſet occidẽ:vt p hoc p6s iſte diuidit᷑ in duas ptes.in pma dauid ondit ſauk
Ppiedectitg dem̃ ẽ:⁊ qꝛ ex h hẽbat mãz laudãdi deũ ſbdit᷑: a ſatellitũ ſuoꝝ maliciã:⁊ in ſca pᷣdicit penã debitaʒ: ibi
griuncte ratũ coꝛ meũ deus.ad te laudanð:⁊ tibi ſuienõ:⁊ repli ¶ Deus conteret. Circa pmũ dicit: 221 vere vtiq; iuſti⸗
niei cat idẽ.d. Paratũ ⁊c᷑. ad oñdendũ magnũ affectũ:⁊ eo ciã loquimini.i.ſi iuſticiã vultis loqui. b¶ Recte iudica-
nſotai⸗ dẽ mõ dĩ: 3 (Cantabo ? pſalmũ dicã. qꝛ ẽ replicatio te q.d. ꝑ haſtaʒ ⁊ cyphũ aque poteſtij manifeſte ꝑpendere
uani 4 eiuſdẽ ꝑ alia vba. a¶ Exurge glia mea.glłia ẽ clara no iuſticiã ⁊ innocentia meã erga ſaul ⁊ edmaliciã cõtra me.
izne giun titia cũ laude:⁊ ſic dauid ſeipſum excitat ad recognoſcI c ¶ Filj hominũ. ronabilit ⁊ iuſte viuẽtiũ: tales.n. fuerũt

dnen dũ diuina bñficia in laudib diuinis. Exurge pſal patriarche ex qbus deſcenderat ſaul ⁊ ppls eius:⁊ ex hde

lnelhii teriũ cithara. h dicit qꝛ aliq laudes diuine ↄuenient berẽt mouẽi aꝗ recte iudicanõ ⁊ viueno:ſʒ qꝛ faciebat oriũ
orfrn caãtabant in pſalterio:⁊ aliqᷓ magis i cithara. c¶ Exur/ io ſbdit᷑: d¶ Eteni in coꝛde ⁊c᷑.i.iniqtates qs cogitaſtis
hidahtin g diluculo.i.pmpte ⁊ expedite aĩo volenti. d¶ Con in coꝛdibus veſtris opere adimpletis. e ¶ Iniuſticias ma
irnuſi fiteboꝛ tibi in pplis dñe.puidit. n. dauid in ſpũ ꝙ lau/ nus veſtre ↄcinnãt.i.oꝛnant vl palliant apparenti iuſticia
des diuine ab eo cõpoſite cãtande erãt in futuro in di ⁊ falſa.in hebꝛeo hẽ: Inidqtatẽ manibus veſtris jpondera
oin uerſis pplis ⁊ gentib: ſiẽ adipletuʒ videm. e¶m te.i. iniqtatem qua me pſequimini ponderate 5 me inno⸗
⸗ unb magnificata ẽ c. h fuit adipletũ tꝑe ioſue:qñ ſol ſtetit centiam meam: vt ſic videatis eius grauitatem ⁊ ab ea ceſ⸗
ins yun ſpacio vnb diei: vt iſr hẽret plenã victoꝛiã: vt hẽ ioſue ſetis:⁊ eandẽ ſententiã habet littera hiero. que talis E: Ini⸗
N 1 x. ¶Et vſq; ad nubej veritas tua.qð fuit etiã tũc ad quitates manuũ veſtrarũ appendite.ſ.in ſtatera iuſta mo
calißne⸗ ipletũ qñ oñs miſit lapides magnos de nubib' ſuꝑ ad iam dicto. FCKlienati ſunt peccatoꝛes a vulua ⁊c̃. 1 dici
Arſonn uerſarios iſrl:vt ibidẽ hẽ: g¶ Exaltare ſup celos de tur pꝛo tanto:quia homines peruerſi in ſuis operib dicũ/
Ginulli, ⁊c. exponat᷑ ſiẽ ſupꝛa.¶ ¶ Moꝛalit᷑ põt exponi p̃s iſte ſi tur male nati m cõmunem modum loquendi. Rabi ſa.
ln ien cut pcedẽs:qꝛ ẽ ſilis mã in vtroq; ⁊ eadẽ diuiſio: vt pʒ exponit h de illis qͥ cũ adhuc in vtero mr̃is exiſtüt ꝑ aliqᷓ
rmnmnt dhpdcã. ( In pſal lvj. Miſerere mei. vbi di in po ſigna figurat᷑ eoꝝ vita mala futurg: ſiẽ Eſau in vtero mr̃ij
irriſit ſtilla: Magnificata eſt vſq; ad celos miſericoꝛdia tua. impellebat fratrẽ ſuñ iacob. g Furoꝛ illis litneimn⸗
nrg ſtatio ſolis miraat e ioſue atur ſum refertur:quia ſerpente⸗ -
Wri miſericoꝛdie diuine:⁊ miſſio lapiduʒ ð nubi nenum. h ¶ Sicut aſpidis ſurde ⁊ obturantis aures ſu-
, ens bus attribuat diuine veritati: cũ vtrũq; ptineat ad mi as. quia videns incantatoꝛem ponit vnam aurem contra
ur n ſericoꝛdiã vel iuſticiã ſeu potẽtiã ⁊ hmõi. Sed ſenſus terram ⁊ aliam obturat cauda ſua ne audiat carmen in
n den ꝓpꝛius hͤvſus.ſ. Magnificata ẽ vſq; ad celos miſeri cantatoꝛis:ſic peccatoꝛes obſtinati qualis erat ſaul et eius
. hin coꝛdia tua: ⁊ vſqʒ ad nubes vitas tua: hi in additione viri nolunt audire vnde reuocentur a ſuo erroꝛe.

miegi⸗ .

¶ Deus oteret. Hic ↄñter dauid pᷣdicit penã talibus debi

tã:⁊ pmo pᷣdicit hmodi penã: ſcõo vtilitatẽ inde ſequentẽ

ibi Letabit᷑. Circa pmũ dicit ſic: i ¶ Deus ↄteret dẽtes eo
rũ.qbus moꝛdebat alios vbis iniurioſis ⁊ detractoꝛij Di

cebat. n. ip̃m dauid eſſe reũ crimine leſe maieſtatis: cuʒ ſ—

bonũ regis regni q̃

ſiuiſſet. kMolas „
leonuʒ ferociũ.i. ſall Deus oteret dẽtes eox in
uninm. oe ipſon:molas leonuͦ c
cium. 1 ¶ Loͤfriget fringet due. Ad nihiluʒ de
oñs qð fuit impletii ueniét tacq; a decurrẽs:

intendit arcũ ſuũ donec in
firmẽt᷑. Sic cera que fluit
auferent᷑: ſupcecidit ignis

in monte gelboe vbi
moꝛtuus fuit ſaul et
doech: et multi alij.

i llũ ? 1. — — . 4—
un 2nõ viderüt ſolé. Pꝛiuſch
fuit amotuʒ a ſaul et ſtelligeꝛẽt ſpine vie rhãnũ
poſteris e. n In· ſicht viuentes ſic in ira ab⸗
tendit arcũ ſuuʒ ⁊c. ſoꝛbet eos. Labit iuſtus

iſtud poteſt fferri ad
deũ ꝗ ꝑcuſſionẽ ma/
loꝝ ſᷣm oꝛdinem iu/⸗
ſticie ſue parat inferẽ
daʒ debito tempoꝛe.
p⸗t ẽt referri ad quẽli-
bet obſtinatuʒ in ſuo
malo:q ſemꝑ tẽdit arcũ 5
põt viuere.Et huic ↄcoꝛdat aand og Saken q ſic hʒ:

cũ viderit vidictã:lmanſu
as lauabit in ſanguine pec
catoꝛiſ.Et dicẽt hõ ſi ſtiq;
ẽ fructus iuſto:dᷣtiq; ẽ deuſ

Intendãat arcũ ſuũ donec ↄterant᷑. o¶ Sicut cera q̃ fluit
auferent᷑.ð pñti vita moꝛte repẽtina.i hebꝛeo hẽ:Quaſili
max tabefactus auferent᷑.⁊ in traflatõe hiero:Quaſi vmij
tabefact᷑ ptraſeant.⁊ eſt eadẽ ſnia:licet ſint alia vba: qꝛ per
vtrũq; deſignat᷑ ſubtractio pctõꝝ repentina. p ¶ Supce
cidit ignis.i.punitio a deo imiſſa.Et non viderunt ſolem.
ſubtracti de hoc mũdo ꝑ moꝛtẽ.in hebꝛeo hẽ:Occidit ab/
oꝛtiuũ mulieris ꝙ niuidit ſolem.⁊ ſilr in tranſlatõe hiero.
7 eſt eadẽ ſnia.p hoc eni intelligit᷑ punitio diuina: q pecca⸗
toꝛej ad nihilũ ↄducit. einc, itelligerẽt ſpine vꝛerhã
nũ.pꝓ ſpinas intelligunt h filij puuli iniquoꝝ: vt dic Ra.

ſa.pꝑ rhanũ qui acut pungit intelligunt filij eoꝝ adulti:q

plus de malo lciũt ⁊ faciũt:⁊ ſᷣm hoc eſt ſenſus: q ¶ Pꝛi⸗
uſq; intelligerent ſpine veſtre.i.anteq fili veſtri puuli hẽ/
rent tm intellectũ ꝙ poſſent ita male agẽ ſiẽ adulti. n¶ Si
cut viuẽtes ſic in ira abſoꝛbet eos.i.eo tꝑe qͥ ſperabit᷑ ð du
ratione vite eoꝝ de'auſeret eos ſubito de pñti vita. In tra
ſlatõe hiero.ſic habet᷑: Anteq creſcat ſpine veſtre i rhãnũ
i.anteq ueniant ad maliciaʒ rhamni mõ ſupꝛa expoſito.
Quaſi v uẽtes in ira tẽpeſtas rapiet eog.⁊ eſt lr̃a planioꝛ:
⁊ cadẽ ſnia.in hebꝛeo aũt habet᷑: Sicut viuẽs ſic in ira ab/⸗
ſoꝛbet eos.⁊ reſert ad deũ:q ſicut viuens.i.viuidus ⁊ foꝛil
cui poteſtati nõ põt reſiſi:ſic in ira abſoꝛbet eos auferens

repentine de pñti vita. s ¶ Ietabit. Hic ↄñter ponit᷑ vtili
litas ſequens ex maloꝝ punitõe cum dẽ: s ¶ Letabit᷑ ⁊cc.

diuine iuſticie. an ſuas lauabit.i.opa ſua magis
elcabiermn illud apoc̃.xxij. Juſtus iuſtificetur adhuc.
v ¶ In ſanguine peccatoꝛis.i.in punitione eius:q eſt occa⸗
ſio melioꝛatõis vite ſue:ſᷣm illõ Panei Mlctato pe/
ſtilente ſapientioꝛ erit ꝑpuulus. x UEt dicet homo.i.qui⸗

i. pctõꝝ punitõem motus telo vindicte ꝓpꝛie:ſʒ celo

cũq; rõnabiliter loquens. ꝓ-¶ Si vtiq; eſt fructus iuſto.

accipit hic ſi ꝓ qꝛ:qꝛ ex punitoe peccatoꝝ affirmabit pᷣ/⸗
miũ iuſtoꝝ ꝑ locũ a orijs. 3 ¶ Utiq; eſt deacl.i.dans ſẽ
tentiã ꝓ eis:non ſolũ in futuro:ſʒ ẽt frequent᷑ in pñti.
CSrplano. wij. 1 ar vric.

.

iudicãs eos in Pra. ¶ Ai

ſue malicie ad nocendũ alis qdiu

Ateria huius pſalmi fm aſdam hebꝛeoʒe ex
poſitoꝛes vniuerſalius ⁊ ppꝛiuj põt aſſignari
ſ. vt exponat᷑ de falſis iudicib'ꝗᷓ p̃ᷣtendũt ſe

iuſticiã diligere: et tñ iudicia falſa pferunt:quibꝰpſal.

expꝛobans alloqtur: Si vere vtiq; iuſticiã loquimi re-
cte iudicate.hoc
dicere: ſi iuſtici⸗
am quaʒ vniuer⸗
ctoꝛi vt nõ diſpdas dauid ſalit loquimi iu-

hüileʒ ⁊ ſimpliceʒ qñ miſit ſiche attenlaii
ſaul ⁊ cuſtodierũt domuʒ dberet recte iudi
ad occidẽdũ eũ.pᷣs ¶VIII. care: ſztñ oppoli
ipẽ me ð inimicis tum facitij:qð de
. . (larat. d. Eetnim
meis deus meus: Et in coꝛde ac expo⸗
ab in urgentibus in me li nat put in poſtil.
bera me. Eripẽ me ð ope ⁊ qꝛ cõit tales fal
rantibus iniquitatem.èt ð tualejoccullat
iris ſanauinum ſal uã falſa iuſticiaʒ
uiris ſanguinum ſalua me. ſubtolonbuoaß
Quia ecce ceper unt ani- parentibus: iõ ſe
maʒ meam: irruerunt i me quit: Iniuſticias
foꝛteſ. Mq; iniquitaſ mea ar peh con⸗
nẽq; peccatum meuʒ dne: ut ĩ poſtilk. In Pe
bꝛeo hẽ: Inidqtatẽ

man veſtre ponderãt.⁊ eſt ſenſus: Talit᷑ coponderat i
falſis ſtateris:rõnes falſas ⁊ apparentes cũ veris ⁊ veri
dicis ac ſi eſſent eiuſdẽ valoꝛis.¶ Cetera aũt exponant᷑
ut in poſtilla applicando ea vniuerſalit iudicib iniqᷣs
qs deus iudicat qñq; in pñti ꝑ repentinã ⁊ ſubitã era/
dicatoem. SSerEYI =èWGUMU
NRPipe me. Huic pſal.pᷣmittit᷑ talis ti.in hebꝛeo
Agd victoꝛiã ne diſperdas dauid canticũ decẽj
gqqñ miſit ſaul ⁊ cuſtodicrũt domũ ad occiden
dũ eũ.hꝰ hꝛ pᷣ Reg.xix.ꝙ ſaul voluit ꝑcutere lancea da/
uid pſallentẽ coꝛã eo:ſʒ declinauit dauid ictũ ⁊ iuit ad
domũ ſuã:⁊ tunc ſaul miſit ſatellites ſuos nocte illa in
domũ dauid ut cuſtodirẽt euʒ ⁊ interficeret mane:qð
cũ annũciaſſʒ michol ipſi dauid depoſuit eũ ꝑ feneſtrã

ſic abit ⁊ ſaluat᷑ ẽ. Igit᷑ qꝛ tũc fuit dauid in moꝛt pi-

culo:iõ ſic incepit titulũ h pᷣſ.Ne diſpdas.i.ne diſperdi

pmittas tu dne de'me Dauid cãticu.qꝛ ſi ꝑiret vlteri

audes tuas nõ cãtare. In tranſlatõe hiero.icipit ſic ti.
Uictoꝛi vt nõ diſpdas dauid huũilẽ ⁊ ſimplicẽ. reſiduũ
hyti. ẽ ſiẽ in hebꝛeo. Et ex ſupꝛadcis 3 ſnia hti. pʒ eti/
am actoꝛ h'pᷣſ.ſ.dauid:⁊ mã ei in gnali.Ad habenduʒ
ãt epnoticia in ſpali pᷣs iſte diuidit iĩ tres ꝑtes: qꝛ p poi
ipſius dauid deuota petitõ:ſcõo dei exauditõ:ibi Et tu
dñe:tertio ꝓ exauditoe gr̃aꝝ: actõ:ibi Ego at cantabo.
Pꝛia adhuc in tres:qꝛ p dauid in ſua petitoe allegat ſu
am ãguſtiã:? ꝓpam inocentia:ibi Neq; iniqtas: ad⸗/
uerſarioꝝ neqciã:ibi Intẽde.Circa pmũ dic: a
pe me ⁊c̃l.q.d.ñ poſſu eripi ſine tuo adiutoꝛio. b (Et
ab iſurgetibꝛc. qꝛ ad captãdũ ſaulis beniuolẽtiã miti
iſurgebãt ad capienõ dauid uis eẽt inoces: io ſbdit:
c¶ Eripe me ð opantibiniqtatẽ. qꝛ ſcient pſeqbant in⸗
nocẽteʒ. dD ¶ Et ð vin ſãguinũ ⁊c .i.e viris patis ad
effundendum ſanguinẽ innocentẽ. e¶ Qula ecce cepe
rũt aĩaʒ meã.i.meipʒʒ a pte pᷣncipali:qẽ aia ðſignãs to-
tũ:ĩputabãt.n.ſe dð cepiſle:eo ꝙ cuſtodiebãt do aig.
erat reputãtes ꝙ ñ poſſʒ eos effugẽ:io ſpdit: f ¶ Nru
erũt i me foꝛtes.q̊ foꝛiitudini ñ poſſũ belldo ge, —

——-

eq; iniquitas. Pic ↄñt allegat ſuã inocẽtia..ie-
ꝙ; iniqᷣtas mea.peccãdo ꝓximũ. 5 Neq; peccatuʒ

manici.
nooplrar
Ahilihnn
iſtuntti
Eldauoitt.
Cchwndi.
Gi
Cdunngi
amat
Ntiilſe
iſtpcg ltn

liuß nn

nammtrtitle /
aru
aſolindio
Kilkingnun
fuccindud
Eeumninte
altnignonſe
ſeranhip⸗
ſfritan
ſiklahbitne
ennchhiti

Altiarſinllin

Euſinenden
Ammiciut z
norunctto⸗,

„₰„

Cochumg

klmmpmun

= =

E
S-

1

S
=—
— S==

☛E
=

=,S☛E

1

——
S=

4
,1

==

== — ==
S=

S

4
1

.
=

—
=

☛ = Se
= =

.ꝛ
ðs

.

(pfſalmox

deũ ſupple meruerũt iſtã pſecutioeʒ:iõ

.2

bhn meu. peccãdo ſit ſcriptũ:ꝙ deus moꝛtẽ ſaulis ⁊ ſuoꝝ ſatellituʒ dauid re

Phrſign ſbditur: i¶¶ Sine iniquitate cucurri. curſu vite pntis. ir. EE du darel a1
Aotaſion tur: i/SS quitate cucurri.curſu vite pntis. uelauerit: tñ hoc credendũ ẽ: et .
G jmlite kEt direxi. opa mea ad finẽ debitum. In traſlatise ⁊ hoc dauid adipleuit:qꝛ ſaulibis athhd adt⸗
nrl hiero. pftur: Et illi currunt ⁊ pꝛeparãtur. ⁊ ſjm hoc re moꝛte pepcit:vt hẽtur.j.Reg.xxiiij..xxvi. g ¶ equan
Aglri fertur ad ſatellites ſaulii:ꝗͥ diſcurrebãt tanꝙ parati ad do obliuiſcant ppli mei.ſuis ꝑſecutoꝛibus milereri.hec. n.
nuuhe dauid occiſio JUW M mia dauid regis da/
N iõ ſubdit: IExxxx . „ ta ẽ in exemꝑlu toti
urge in gerurſun⸗ ſinẽ iniqtate concurri ct di tectoꝛ meus dñe. clictuʒ plebis. h ¶ Düper
Huen ae there rexi. Exurge ĩ occurſũ me oꝛis eoꝝ: ſermonẽ labioꝑ ge illos i vutetua.h-
Ea dccigat. mt urn et vide: et iu dſñe deus ipſoꝝ:t cõpꝛehendãt᷑ ĩ ſu — lan m
mmi vide meã innocx Virtutuʒ deus iſrl. Intende perbia ſua. Et de execrati Ph liſteis ceuͤt per
ünt rair eor malicl⸗ ad viſitſãdas omẽs gẽtes:. one ⁊ mendacio ãnuncia/ oOiuerſas vias fugẽ..
Rutin D in non miſerearis oĩbus qui bunt᷑ i ↄſũmatione:lin ira Beg.vl. iDelictũ
Kaen t/ α. opant iniquitatez. Coõuer cõſũmatiõis ⁊ nõ erũt. Et oals coꝝ 2. eſnma
hie tu dnñe. o De „ *n 2 en tur li depone cuʒ dẽ:
ng us virtutu .i. an- tẽt ad veſperã ct fſamẽ pat ſciẽnt quia deus dñabit᷑ ia Delictu oꝛis coꝝ ꝛc
üril geloꝛ. p¶De· pt canes:ct circuibunt ciui cob:⁊ finiũ tre. Conuerten qꝛ vba quibus ſaul
i nnkpe⸗ ern fia tatẽ. Eccẽ loqnt᷑ ĩ oꝛe ſuo: tur ad veſperã ⁊ fameʒ pa/ doech diſponebant
enece . . „ „7 — — . 4 , — Aid 1 .
an ſelg. gilaius ilabije eoni: lqm tient vt cance:t circuibürr vant tnoniar vet⸗
Wri Zitter vt ſua oꝛõ quis audiuit:Et tů dñe de ciuitateʒ. Ipſi diſpergẽt d ccta qñ ceciderti mõ
eſun it exaudibilis al ridebis eos:ad nibiluʒ de· mãducandũ:ſi vero nõ ſu/ tegelboe. k ¶ Et cõ
h legat gaͤuerſato duces oẽs gẽtes. Foꝛtitu/ erſt ſatati t murmurabũut pꝛchẽdant ⁊c. q;diu
mallttan be glinez me ad te cuſtodiã. Ego aitt cſtabo ſoꝛtitudi⸗ ſul ti pumnilis
culpa: ſco pꝛedi quia de ſulceptoꝛme es: nezʒ tuã: ct exaltabo mane mirtrege: *M ſuper
Hüictiin cit penaz debitů: deus me mia puẽiet me. miaʒ tuã.l Quia factus es biuit: dns eu abiecit:
üinenn i Deus ondit. Dẽeuſ oſñdit mihi ſuper ini ſuſceptoꝛ meus:⁊ refugiuʒ Pt baur.I. Reg v.
age Bnrsde ne, micos meos: Inẽ occidas meũ diẽ tribulatõis mee. zAſor iminente moꝛ
. , „ , X q: 2
nu din qꝛ Nuina puid? Eeos néqñ obliuiſcant ppli Adiũtoꝛ meus tibi pſallä: ce ſaulis rehelus ſu
. tia ſe extendit ad mei. Biſperge illos in vir qꝛ de ſuſceptoꝛ me es:de/ it a ſamuele ſibi ap/
ttustuie⸗ oẽs tã iuſtos i tute tua:⁊ depone eos pio us meus mia tua. parẽte de traſgreſſioi
nauin ialtasd redden ll bus ſuis: vt hẽtur.j.
Ruargnt ⁊ demerita:iõ ſbdit: rno miſerearis oibus ⁊c᷑. ex ſcient.per perlentia punitionis ⁊ reuelationẽ ſamuelis:
tmulituit certa malicia obſtinata:quia tales ſunt indigni mia. qꝛ deus dnabitur iacob:trãſferens regnum ad dauid ⁊ do
Anmnin 8¶Konuertẽtur ad veſperã. ſatellites. n. ſaul venerüt mũ eius. o Lõuertent ad veſperã ⁊ famẽ patiẽtur. iſtꝰ
mtttkri veſpe ad cuſtodiendũ domũ dauid de nocte:vt pꝛedẽ refertur ad famen inductã tpe dauid in ira iſrl: ut hẽtur. ij.
ttriſif eſt. t (Et famezʒ patient vt canes.i.magno deſiderio Beg. xxi.q fuit inducta a deo tribus anis ꝓpter petim ſau⸗
ienultni, q̃rẽtes occidere dauid. In heb.hẽtur: Et latrent ut ca lis:q iniuſte occiderat gabaonitas:ut ibidẽ dẽ:⁊ iõ illi ð co
tminain nes.qꝛ inter ſe loqbant᷑ qũo euʒ occiderẽt. v ¶ Et cirl gnatione tribu ſaulis in illa fame fuerũt grauius afflicti:
eint cuibut ciuitatẽ. qꝛ non ſolũ cuſtodiebant domũ dauid ⁊ io qᷓtum ad hoc dẽ: Conuertent᷑ ad veſperã. reuertẽdo ad
iinn ſed aliq eoꝝ currebt ꝑ vicos: ne manuj eoꝝ euaderet. ꝓpꝛias domos de agro vl alio laboꝛicio ſicut moꝛis Ft
iinuin vel qꝛ poſtq ſciuerũt eum fugiſſe ſcutabatur loca ciu fſamẽ patientur.qꝛ non iuenient ibi vñ iatr. ſtdr
nte tatis·ſi foꝛte alicubi lateret. x ¶ Ecce loqnt᷑ in oꝛe aẽl cuibũt ciuitatẽ.querẽdo victũ ꝑ mendicitatẽ. qWopn di
eee qꝛ int ſe tractabat ð ipſius dauid occiſione. y ¶ Qm ſpergẽtur. traſeundo ad alia loca q tpe illius famis erã: ini
ngn D dqs audiuit.i. ac ſi nullus eos audiret. vñ in traſla. hie. nusafflicta. Ad manducandu.i.ad querendũ victũ.
Ainei hẽtur: Quaſi nemo audiat.tñ michol audiuit: ⁊ ipſi S¶Si vero c.. ⁊ accipitur hic ſiꝑ quia:qꝛ non inuenie
i dauid annũciauit. 3ʒ ¶ Et tu dñe. Hic vñter deſcribit bat ad ſufficientiã:iõ ſbditur: t ¶ Et murmurabut. pꝑ im
inins un petitionis exauditio: pmo qtuʒ ad iplius dauid libe patientio: qꝛ multi eoꝝ ipatienter illa penuriã ſuſtinebãt.
i rationẽ:ſcõo qtum ad aduerſarioꝝ punitionẽ:ibi de v¶IEgo aut. Hec ẽ vltima ꝑs h pᷣſ.ĩ qua po t ipſius da
nmice us oñdit. Circa pmum dicit: 3 ¶ Et tu dñe deridebis uid giarum actio ꝓ ſua liberarioe: cu de: va Ego auũt cã
AEid N cos. fruſtrando eos ab intẽtioe: qꝛ cuʒ obſideret domũ tabo.i.in deuotis cãticis laudabo. x¶l⸗ oꝛtitudinẽ tua.q
ungi dauid.·fugit per feneſtram: vt pᷣdem eſt. a ¶ Aid nipi / meeripuiſti de inſidijs ſaulis. y¶ Et exaltabo mane ⁊c.
ineſl lũ deduces ⁊c᷑. malignãtes ſimilr ſicut ⁊ iſti. 2i. ſüůmo mane ſurgã ad magnificandũ miam tuã: ſubdit
ünl titudinẽ meaʒ ⁊cl.i.exponendã tuo ſeruitio. c cã;z: 3(Q ſactus es ſuſceptoꝛ meus. de aduerſario:ũ me
gbn i deus ſuſcepto meus es. liberando me a qᷓrentibus me oꝛuʒ manibus. a In die trihulationis mee. qꝛ dilpone-⸗
occidere. d¶ ¶ Deus meus mia ⁊c. qꝛ deus miſericoꝛ bãt oĩno me occidere. b Acdiutoꝛ meus tibi pialla ac.
ucn, diter liberauit dauid anq; veniret maneĩ qͥ ſaul diſpo- repetitio ẽ eiuſdẽ ſñie ad maioꝛẽ expꝛeſſionẽ deuotiois ſue.
ſe ſuerat eum occidere. e¶ Deus oñdit. hic ↄñter poni ¶ Moꝛalr poſſet exponi pᷣſ.iſte de qlibet fideli in anguſtia
unc, tur exauditio petitionis ðauid qtũ ad aduerſarioꝛum exñnte:q per pces ſuas meret liberari ⁊ pſecutoꝛes ſuos pu-
ſt punitionẽ cũ dẽ: e ¶ Deus oñdit ⁊cl.i.ſuper ſaul et ſa niri.Allegoꝛice vo exponit᷑ de xpo per dauid figurato: qui
ſielinn . tellites ſuos. f¶ Te occidas eos.vlciſcendo de manu cuſtoditus fuit i ſepulchꝛo tanc alter dauid in domo: ſʒ h
i ni, . ꝓppꝛia:qꝛ hoc faciã per alios ĩ iuſticia mea:lʒ autẽ non non obſtãte ꝑ diuina potentia reſurrexit:⁊ iudei quiilln

in ſepulchꝛo fecerant cuſtodiri ĩ penam h' fuerũt ꝑ roma⸗
nos captiuati ⁊ per oꝛbẽ diſperſi:tñ ad veſperã h mundi
ↄuertentur ad xpm:a famẽ patient᷑ ꝑ fidei xpiane celũ ) he
reſes ſicut canes latrãtes:⁊ fidẽ xpᷣi cum ſeruoꝛe magno ⁊
deſiderio pdicantes:ſed de hac expoſitione bꝛeuit pertran-
o: qꝛ diffuſe tradit᷑ in gloſa oediaͤria ſug ichei pſalmoꝝ.
In pſal.lviij. Eripe me. ¶ Additio.
DSIttera h' pᷣſ.ꝓ magna parte nõ põt applicari a
hiſtoꝛiã illã.j.Reg.xix.ſ.qñ miſit ſaul ſatellites:
vt cuſtodirẽt dauid ĩ domo ſua vt iterficeret vc.
non.n.recte appꝛopꝛiat᷑ huic ꝓpoſito qð dẽ: Et tu dñe de
virtutũ intẽde ad viſitãdas oẽs gentes ⁊c. Cũ iſte caſus fu/
it ſingularis ĩ q́ viſitatio diuina ſe nõ extẽdebat ad oẽs gẽ
tes ſed tm ad liberationem dauid ⁊ ſuoꝝ . Etiã ſi dicat ꝙ
liberatio ipſius dauid dammõò ſe extẽdebat ad totũ pplłʒ
iſraelis:eo ꝙ erat ipſoꝝ rex futurus adhuc ipꝛopꝛie ſeu im
ptinent diceret ſuper hoc: Ad viſitãdas oẽs gentes. Simili·
vbi dẽ: Ne occidas eos neqñ obliuiſcant᷑ ppli mei:ſed diſꝑ-
ge illos in vᷣtute tua ⁊c. Dicere ẽt ꝙ deus pᷣceperat dauid ꝙ
nõ inificeret ſaul:ne obliuiſceret᷑ ppls miſereri ꝑſecutoꝛib
ſuis ẽ oio ſine fundamẽto:nuſqꝙ.n.tale legitur i hiſtoꝛia/p
pꝛia ipſius dauid:nec ipſe dauid abſtinuit ab occiſione ſau
lis ex mia ſed potius ex fidelitate:ut hẽtur.j.Reg.xxvi.ca.
Quis.n.extendet manũ in xpᷣʒ dñi ⁊cẽ. Similr cũ dicit:di
ſperge illos ĩ vtute tua:qð ꝓpꝛie itelligit᷑ de aduerſarijs:nõ
fuit adimpletũ ĩ gelboe:ut dicit poſtil.nã ibi ſaul ⁊ doech
q fuerunt pᷣncipales aduerſarij occiſi ſũt ⁊ non diſperſi.Si

milit᷑ dicere ꝙ illõ qð legitur: Cõuertent᷑ ad veſpera ⁊ famẽ

patiẽtur vt canes ⁊c.·referendũ ẽ ag illos de cogna tione ſ au
lis:qꝗ fuerunt ĩ illa fame grauius afflicti qᷓ; ceteri ẽ oĩno ſine

fundamẽto. Nã in illa hiſtoꝛia.ij. Reg.xxi.vbi ð hac fame

agit᷑:nihil legitur ſpale de cognatione ſaulis q'tum ad hoc
q; paterent᷑ grauioꝛẽ famẽ q; ceteri. Inſup ⁊ veritas hebꝛai
ca in hoc loco vbi nos hẽmus:fameʒ patient᷑ hʒ:⁊ rugient
vt canes. Uñ verius dicendũ ẽ ⁊ magis lr̃e ↄꝓſonum: ꝙ lłʒ ĩ
hoc pᷣſ.agat᷑ ſaltẽ i ſui pncipio ⁊ foꝛte ẽt in fine de cuſtodia
dauid per ſatellites ſuos q̃ fuit figura xpᷣi i ſepulchꝛo a mi

litibus cuſtoditi:tñ p magna pte pᷣſ.iſte ad lr̃am tranſit ad
agendũ de re figurata.ſ.de xpᷣo in ſepulchꝛo cuſtodito 1 05
eius reſurrectioe ⁊ pena aduerſarioꝝ ⁊ ẽt de recõciliatione
eoꝝ:: ꝓut plene i gloſa oꝛdinaria hẽtur:nec ẽ iſte ſeſus alle/
goꝛicus: ꝓut poſtil. dicit ſed ꝓpꝛie lr̃alis tanq; ex neceſſita/
te lr̃e ↄſurgens.Si aũt obijciat de titulo ĩ q̊ͥ ↄtinet᷑ qñ miſit
ſaul:a cuſtodierũt domum ad occidendũ eu:ex qͥ vw ꝙq mã
hy pᷣſ.referenda eſt tm ad illã cuſtodiam ipſius dauid ⁊ eꝰ

liberationẽ ⁊ h'modi. Ad hoc rñdetur ꝙ illa vba tituli nõ

denotãt ꝙ tota mã pſalmi lłr̃alis ſit de illa cuſtodia dauid:
cG tm̃ ꝙ pᷣſ.fuit ſẽs a dauid tpe illius cuſtodie:nõ.n. dicitti
tulus ꝙ illud canticũ ẽ de miſſione ſaul ad cuſtodiam da-
uiig in domo ⁊c̃.ſed , fuit factus qñ miſit ⁊c.vñ ti.demon
almi nõ mãz:ſicut ĩ multis pꝓpheticis

ſtrat tps editionis pſalmi nõ mãzʒ:ſi ul
locutioibus hoc hẽtur.vñ Eſa.vi.c.cum legit᷑: In ano quo

moꝛtuus ẽ rex ogias ⁊c̃.non itelligit᷑ ꝙ illa reuelatio ꝓphe
tica debeat intelligi tm de moꝛte oge:qꝛ miłta maioꝛa ⁊ di/
uinioꝛa fuerũt eſaie reuelata ꝓtunc:vt pʒ ibidẽ:ſed tin ille
ti.denotat tpᷣs reuelationis:⁊ ſic ĩ ꝓpoſito.Eſt tũ notandũ
ꝙ qꝛ vt dẽʒ eſt:cuſtodia dauid in domo fuit cuſtodie xpᷣi fi
id exñs i illo pericu
ꝛimo petebat a deo
ſua liberationeʒ. d. Eripe me de inimicis meis ⁊c̃.vſq; ibi
Exurge ĩ occurſũ meum ⁊ vide.⁊ tũc dauid illuminatusp
ſpᷣm de cuſtodia xpᷣi in ſepulchꝛo quã figurabat:in q̊ xps
cuſtodiebat᷑:non vt occideret᷑ fm carnẽ:cũ iam moꝛtu eẽt:
ſed vt occiderẽt eius famã occultado reſurrectionẽ eius: et
ſic eũ tollerent de coꝛdibus fideliũ:qð minime valuerunt:

gura i ſepulchꝛo:iõ tenendum ẽ ꝙ dar
lo petebat a deo hec que ſequunt᷑.

ſicut neq; cuſtodes dauid eũ potuerut occidere. Super qð

dauid ↄñter ſcõo ꝓphetice oꝛatp reſurrectione xp̃ia ſe
pulchꝛo.d. Et tu dne deus virtutũ intẽde ad viſitãdas
oẽs gentes.vbi hebꝛaica vitas hʒ: Reſurge ad viſitãda
oẽs gentes. Reſurrectio.n.xpᷣi oꝛdinata fuit ad genera/
lẽ iuſtiſicationem mundi ſʒ ſufficientiã:iuxta illud ad
Ro.iiij.c.Reſurrexit ppter iuſtificationẽ niaʒ.ſʒ qꝛ nõ

oẽs ꝑticipes ſunt gia reſurrectiois:iõ oñter ſpᷣdit ttio:

Non miſerearis oibus ꝗͥ operant iniquitatẽ. hoc eſt di
cere:q;uis viſitatio tua ſufficiẽs ſit ad viſitandas omẽs

gẽtes:nõ tñ oĩbus miſereberis ſed qᷣbuſdã.ſ.pᷣdeſtina:

iõ ꝓpꝛie dicit:Non miſerearis oibus ⁊c᷑.ſbintellige:ſed
qbuſdam:vt hẽtur in gloſa. Et qꝛ int illos operantes
iniquitatẽ circa pꝑſonam xpᷣi ⁊ circa eius cuſtodiam in
ſepulchꝛo de q̃ agit᷑ pncipales fuerunt iudei:iõ de ipſis
q̃rto tractat tripłr. Pꝛimo de ſtatu qrũdam eoꝛum. ſ.
qui ↄuerſi ſunt ad fidẽ pꝰ reſurrectionẽ xpᷣi ⁊ aſcenſiõeʒ

7 pfirmationem aploꝝ:de qbus dicit:Couertent᷑ ad ve

ſperã.i.tardius ſeu ſerius:qꝛ añqᷓ; eum cruciſigerẽt hoc

debuiſſent facere:et iſti fameʒ cõuertendi alios patient

vt canes.vel ſm hebꝛaicam veritatẽ: Et rugiẽt.ſ. latrã
