rN. iens. o e iſai: Nõ ele el ad iſai:nũu q; ilai aſinu 1: T heduz de ſuã: vñ 1iet dit: q
uahl ha cunoeed⸗ q iã ppleti rtileh capꝛis vnum: ? min . Er viy bellico⸗
d resnareꝛcule o⸗ rñdit:Adhuc reliq irit ei Prea: ut hꝛ caſe.
7oul q at inp —22 „ G dure ſũ gaꝛ „G hiliſteo iſti: qꝛ p ere ᷣ cau ſvᷣ ſpẽ boni
rckda acũd: qõ pʒ gfuit 3 b 2 eũ valde d ñ vales reſiſtere philiſteo i iut: ut ĩ ali c lio
btiin zi ſu tap os Jar fuit⸗ 55¾ pngitrege ber milteoſt midedh⸗ as o iſidias Huerti⸗ oſeng
zann. increpauit ſine c:cu tñ ia vocenis pum ißt ſcire ſe mal fũdat. ſj de frequet 3: ſiẽ de malicia atx oee *
a increp ns gqut vc.] hoc eni ẽ ppum ij osanagrez de ſ enzic e alrat
ade e e rae goren enic ereü vo tnegncanet uene el arh.
bebero. r aduͤxit ag ianl anu Lesrpao: frẽ ſui coacti ſuert ndd⸗ ““
i õäl
c yenerat: ⁊ io di h ⁊ ca.ſequẽti vbi exp
n
int⸗

munin

N Y

phael de iecoꝛe piſcis

oneratũ panib. vel ſcòm alios:ſaccũ ſem de coꝛio aſini ple

nũ panib. cetera patẽt vſq; ibi: e ¶ Igit᷑ qncũq; ⁊c.qꝛ ñ

affligebat eũ ptinue:ſʒ ꝑ iterualla tpis. f ¶ Pauid tolle
bat citharã.i.accipiebat ⁊ ꝑcutiebat mãu ſua:qꝛ ↄctu digi
toꝝ fit talis melodia. g ¶ Et refocillabat ſpũs ſaul.cuius
cã ſubdit᷑: Recedebat

eni ab eo ſpũs maluj — ”ê
Ad maioꝛeʒ hu eui manũ dauid filij ſui ſauli:
dentiã qrit H vtrum Et venit dauid ad ſaul:⁊
demones vtute melo

ſtetit coꝛã eo. at ille dilexit
eũ nimis:⁊ faci eſt ei armi
ger. Miſitq; ſaul ad iſai
dicẽs: Stet dauid in ↄſpe
ctu meo. Inuenit enĩ giaʒ

die poſſint expelli a
coꝛpoꝛib obſeſſis: ⁊
videt᷑ ꝙ ſic:qꝛ dẽ hic:
Recedebat ab eo ſpi
rit malł. Iteʒ thobie
vj. cap.dixit angelłꝰra

ꝙ ſi ſuꝑ carbones po “ðWMWẽ
nat᷑ fumelextricat oẽ gen ꝰdemonioꝝ ſiue a viro ſiue a mu
liẽ.odoꝛ ãt h'fumi ñ ẽ maioꝛis vtutis q; melodia maxie cũ
ſenſus audit ſit magis diſciplinabilis: ⁊cc. Iẽ in muſica
guidonis dẽ ꝙ ſũt qdã demones qͥ melodiã ſuſtinẽ non va
lent. Itẽ Joſeph li de iudaico bello dicit ꝙ in exercitu tyti
cũ obſiderʒ hierlʒ:erat qdã qͥ ꝑ lapidẽ gnuli demoes expel
lebat a coꝛpib obſeſſis. Salomõ etiã dẽ feciſſe exoꝛciſmos
ad demones expellẽdos. Iſta aũt ſũt q̃da ſenſibilia:ppt qð
nõ videt᷑ i eis eẽ maioꝛ vᷣtus qᷓ; in melodia:g̊ cc. Cõtra Job
xlj. Nõ ẽ ptãas ſuꝑ terrã q̃ ei comꝑet᷑:dẽ de diabolo.Exquo
pʒ ꝙ maioꝛ ẽ vtuj demonis ⁊ ſupꝑioꝛ ꝙ; cuiuſcũq; rei coꝛpo
ralis vel ſenſibil: minoꝛ aũt ptas nõ hʒ efficaciaʒ ſuꝑ maio
rẽ:ſʒ ecouerſo. Melodia aũt eſt q̃dã res ſenſibilis imutans
auditũ coꝛpalẽ:&g ⁊c. Rñſio:dicẽdũ ſi demones ſcòm opini
onẽ platonicoꝝ haberẽt coꝛpa nãliter ſibi vnita: put dicit
apuledq demones ſũt aialia coꝛpe aerea:mẽte rõnalia:tꝑe
eterna:animo paſſiua:ſic nullũ eẽt incoõueniẽs dicere:qꝙ ex
melodia ⁊ ex alidbꝰreb ſenſibilibꝰ poſſẽt imutari:⁊ ab af-
flictione hoĩuʒ repelli.ponebãat aũt platonici nãʒ demonũ
eẽ mediã iter itelligẽtias:q̃ ſũt ſpᷣſtantie pure ſpũales:⁊ ho
mines hñtes coꝛpa ex q̃ttuoꝛ elemẽtis ↄſtituta.Sʒ qꝛ ſacra
ſcriptura ⁊ fides catholica aſſerit demones eẽ de nã angeli

ca:⁊ ꝙ nãlia remãſerũt in eis integra:qᷓuis ſint ꝑ maliciaʒ

depꝛauati:oʒ ↄñter dicẽ ꝙ nulla res ſenſibilis aut vtus coꝛ
poꝛalis põt in cis alidd agẽ directe vel indirecte:cũ ſint oio
ſpũ̃ales ſbſtãtie ꝑ qð poſſint ad aliqd cõpelli:nec ꝑ ↄñs ab

obſeſſis coꝛpoꝛibexpelli. virtute aũt diuina q̃ ſupioꝛ ẽ põt

hoc fieri imediate:vel mediatibꝰ ſãctis angelis:q frequeter
in talib' ſũt executoꝛes volũtatis diuie:v tñ ronabilit ↄce
dẽdũ ꝙ; ꝑ melodiã ſeu p aliqᷓ alia ſenſibilia pñt afflicti a de
monib'afflictionẽ leur ferre.vno mõ qꝛ act actiuoꝝ ſũt in

patiẽte pᷣdiſpoſito: vt dẽ ꝰ de aia. Demones aũt non pñt

mõm coꝛpalẽ ſcom ſuã volũtatẽ trãſmutare: ſʒ hoc faciũt
mediãtib actiuis cospaliby: ppi qð in ſuis actibꝰ hoies af/
fligẽdo aliqñ ↄſiderãt diſpoſitionẽ mãe coꝛpał.vñn ⁊ dicũt
aliq lunatici: ut hi Mattp.iii . xvij. q ſcom variã diſpo

ſitionẽ lune affligũt a demoniby ex diuia tñ pmiſſione: qꝛ

luna hʒ dñium ſuꝑ bumida: a ſcòm hoc cerebꝝ hois qð ĩ
ter oẽs ꝑptes coꝛpisẽ magis humidũ magis ẽ aptũ ad ſuſci
piẽdũ actionẽ demonis vno tpe qᷓᷓ alio ſcõm variũ motũ
lune:⁊ eodẽ mõ ad ↄꝛiũ ꝑ melodiã ſeu ꝑ aliquã rẽ ſẽſibilẽ
põt cauſari diſpoſitio ĩ coꝛpe hũano ꝑ quã minſhijcit acti
oni demonũ:⁊ ſic afflictio ab eis cauſata diminuit᷑ ⁊ alleui
atur. Alio mõ põt h ↄtingẽ:qꝛ ad afflictionẽ reqrit ꝑceptõ
Delectatio eni ẽ ↄiũctio ↄueniẽtis cũ ↄueniẽte cũ pceptõne
eiuſdẽ:ita ꝙ vbi nulla ẽ ꝑceptio:nulla eſt delectatio:⁊ eodẽ
mo ðẽ de triſticia ſeu afflictioe:q̃ eſt ð pñti malo:ſeu ↄiũctio
cũ ꝑceptõe eiuſdẽ:⁊ iõ illud qð diminuit ꝑceptionem hui

4.

——

CRegum“—

modi:diminuit ⁊ alleuiat affliction. Melodia vero at
trahit ad ſe mẽtis attẽtionẽ:⁊ ꝑ ↄñnᷣs ab alio retrahit:⁊

ſic põt alleuiare afflictõeʒ a demõe cauſatã i hoie iqtũ

attrahit ad ſe attẽtõeʒ ⁊ retrahit ab afflictõis pceptiõe

ſz dmonẽ affigẽtẽ ñ põt expellẽ:ut pᷣdem ẽ. Ad pmũ igẽ

dicẽcũ ꝙ ꝑ melo
diã vtute nãli ſa

in oculis meis. Igitür qñ leuius boterg:
cũq; ſpũs dñimal arripie vczurſievemon
bat ſaul: Idauid tollebat ci no reccdebar: ſe
tharam 2 pꝑcuciebat manu magis vtute diui

4

ſua:èt refocillabat᷑ ſaul⁊ le na immediate vl
uiuſ hẽbat. Recedebat.n. machigtin angelis
b eo ſpiritus malus. vauid: laudes
ab eo p dauid: q laudes
diuinas i cithara
canebat ꝓ ſalute
ſauł. Sic̃ ? ꝑ oꝛoes ſãctoꝝ frequẽi legũt demões epn
e

ſi a coꝛpib' obſeſſis. Melodia ẽt ex h'aliqͥ mõ faciebat

nõ agẽdo ĩ demonẽ:ſʒ iqtũ deuotionẽ dauid excitabat
ſic.iiij. Reg.iij.cap.dẽ ꝙ heliſe fecit adduci pſaltem: ut
mens ei ĩ deũ eleuaret᷑:⁊ eodẽ mõ iĩ pꝛopoſito ex melo
dia mens dauid mag eleuabat᷑ ĩ deũ:⁊ er laudes ad ex
pulſionẽ demõis erat mag efficaces apud deũ.id ſcõʒ
dicẽdũ ꝙ liber thobie ñ ẽ de canone:⁊ iõ lʒ recipiat᷑ in
eccleſia ad legẽdũ ꝓ edificatõe:tñ ñ ẽ efficax ad pbatõeʒ
alicui dubij:ut dic Hiero.iꝓlogo galeato: veꝝtñ põt
dici ꝙ fumilli iecoꝛis nõ expulit demonẽ:ſʒ meritum
oꝛonis thobie:qð ꝑ fumi odoꝛẽ deſignabat᷑:⁊ hoc pʒꝑ
illð.qð ibidẽ dẽ ꝙ ãgel'raphael appᷣhẽdit demonẽ ⁊ reli
gauit eũ i ſupioꝛibꝰ egypti.Ex qͥ pʒ ꝙ nõ ex vtute fumi

iecoꝛis:ſʒ veute ſãcti ageli volũtatẽ diuinam exequẽtis

fuit ille demõ expulſus:⁊ ita fuiſſet i qcunq; alia pſona

vbi tal oꝛo ⁊ diuia oꝛdinatõ affuiſſet:⁊ hꝰ mõ itelligen

da ſũt vba ãgeli raphael.Ad ttiũ dicẽdũ ꝙ de dicto illi
us Guidonis ñ ẽ młtũ curãdũ cũ nullius ſit auct. Põt
ẽt dici ꝙ ad melodiã repellũt᷑ ppt ſãctitatẽ melodiaʒ fa
ciẽtis:ut dem̃ ẽ de dauid:vł ꝓpt maliciã ipſ: utpote ſi
fiat ad h'ꝙ pꝑ hỹ reuerẽtia deo debita demonibtribuat᷑

cup ſũt cupidi:⁊ ſic recedũt ñ ſicẽ coacti:ſʒ uolũtarie:ut

tales hoies ĩ erroꝛe teneãt:⁊ ĩ ſua fuitute qð maxie deſi
derãt. Et eoẽ mõ dicẽdũ ꝙ ð illo qᷣ ĩ exercitu tyti demo
nes expellebat: ꝙ h arte magica faciebat ꝑ pacta cũ de

monib inita tacita vel expᷣſſa:qb fingunt ſe expelli:ut

hoies i erroꝛe teneãt ⁊ i ſua ſuitute:ut dem ẽ.De exoꝛci
ſmis vo a ſalomone ↄfectis: dicẽdum ꝙ ſi fec eos tpe qͥ
hẽbat ſpm dei:illis r
ſupꝛa dem ẽ de oꝛoib' ſãctoꝝ.ſi vo ↄfec eos poſtqᷓ ſuit
idolatra repellebat᷑ eis demones arte magica:ꝓut mo
nes fingũt ſe expelli mõ pᷣdcõ:ut hoiej teneãt i erroꝛe.
9 In ca xvj. vbi dẽ ĩ poſtilla:vt mones vtute melo
lie poſſint expelli a coꝛpibꝰ obſeſſis. ¶ Additio.
On ſolũ ↄcedeò vẽ ꝙ ꝑ aliqᷓ ſenſibilia poſſint
afflicti a demõib'leubferre:ſʒ ẽt ꝙ ꝑ ſenſibilia
aliq̃ demõib afflicti poſſint totalr liberari:qð
pʒ p eãð rõeʒ ab ipᷣo poſtillatoꝛe allegatã. Nã cũ ðmo
nes ñ pñt mãʒ co⸗Hale ſʒ ſuã volũtatem trãſmutar̃: ſic
nec paſſionare:niſi med iãtibꝰactiuij coꝛpalib q̃ diſpo
nũt mãʒz ad ſuſcipiẽdũ actõeʒ afflictiuã i coꝛpib ab eis
obſeſſis: put potalto⸗ dic: ⁊ ẽ rõablr dem̃.eadẽ rõe p
aliquã rẽ ſeſibilẽ põt cari diſpõ ĩ coꝛpe hũano:pꝑ quã ñ
ſit aptũ ad ſuſcipiẽdũ actõeʒ dmõis:vbi gra:ã ſiẽ ma
nia qͥ eſt ira pꝑmanẽs ſcm damaſcenuʒ:que ſcõm phᷣm

quarto ethicoꝛum dicitur amaritudo:que eſt maxime

diſpoſitiua ad alienationẽ mẽtis ſcm ſñiaʒ medicoꝛũ

llebat demones vtute diuia: ut

= ☛
E
Se.

S =– S*
S ☛
—

E
=

—

wroc
bire
wieihti
geepte
lpnüti
Ppmeh
e niliſg
8potent
deneh
cdenon
chnt ſos
tmediul
Ciney
Pds
Amei
als
Liachen
rpfce
nocsepl
höſeche
lageinbr
blen
wermck⸗
ucs ad
i aſ
nudpiatin
Lobarocz
wnipot
meritum
1hocp
noneareli
ute fumi
eregyens
Aliapſona
nöͤiclign
dedicoli
ui. a
ncloclazi
Peupoteſt
ncmbuat
glünren

Snuüiedei

unfidend
Ppatan
tkanclin
i decan
costpel
revinin ln
poſti ſuit
1. put mo
timwe,
uremelo
lt.
upoſint
dſenſtilia
Peranic
licin
mutai.ſ
Hi oiſn
⸗ obes
aadẽ te
o:Paren
i
ſcönpin

ſtmarme

mcAo
ʒncdl

paſſiones aĩe pꝛe

”l — — õ
?èùͤe
M

1 ↄñs ad ſuſcipiendũ afflictionẽ demoniacã: q qdem
demoniaca paſſio:ſic pot alleuiari ꝑ ſenſibilia medica

mina: ſic ⁊ penit' curari cũ ſit moꝛb ſeparabilis: ⁊ ſic

p ↄñs curata:ceſſat talis diſpoſitio in coꝛpe hũano ad
ſuſcipiẽdũ afflictionẽ demonũ coꝛrñdentẽ tali diſpoſiti
oni:⁊ ſic recedet

Konis — Ongrẽgãtes (XVII.
cedẽte paſſiua di aũt philiſtijm agmia
ſpoſitone ſibi ꝛ fua in pliu:couenerui in ſo
ſeſſo. Cuʒ aũt me chot iude: ⁊ caſtrametati

ſũt int᷑ ſochot ⁊ acecha in
finib domini. Poꝛo ſaul
⁊ viri iſrł cõgregati:vener̃t
valle terebinthi: ⁊ duxer̃t

lodia heat circa

ſerti circa triſtici
as ⁊ delectatioões
manikeſtã efficaci
am: ut pʒ ꝑ expiẽ
tiam cõem: Aug.
etiã in. x. cofeſ. dicit ꝙ ois affect ſpũs nri hñt ppos mo
dos in cantu:qͥꝝ occulta familiaritate excitant᷑:ↄñs eſt
ut melodia q̃ vtute nãli paſſiones aie mutat:poſſit mu

nie naturales diſpoſitiones vel paſſionales:qð falſuʒ videt᷑
in ſaul:de quo ſmo. Aũ eni ſaul eẽt in nalib optime diſpo
ſitus:pꝛe cuctis fratrib ⁊ coetaneis ſuis: ut h pmo Reg.

ix.dicit᷑ tũ de eo in hoc cap. Spũs dñi receſſit a ſaul:⁊ exa

gitauit eũ ſpũs nei a dño.ſ.tribuẽte ptãtem vexandi:ut in

glo. ⁊ eſt beati Hꝛego
„— „ rij. Ex qua lra iucta
aciẽ ad pugnandũ phili glo.pma burgẽ. ima⸗
ſtijm. Et philiſtijm ſtabãat ialie nicerun aino
5t5 . j ſa. imaginat᷑ ꝙ
ſgmate X p te hac. . i, rr demon receflerit quã
tabat ſupꝛa moteʒ ex alte qo obſeſſum actualr
ra parte:valliſq; erat inter no affligit. cuiuj ima
eos.Et egreſſus eſt vir ſpu inatlonis faluttere
us 8 liſti oñqere ñ oʒ:cũ ſit
nomme gonath de geth: ſepe ſcom apparetiaʒ
ſed no realit:obſidet
etia ſepe obſeſſuʒ nõ

affligẽdo. Jmaginat᷑ ʒ q obſeſſi nõ affligut᷑: niſi in eis ſit nã

lis diſpoſitio paſſiua huic afflictõi coꝛrũdens.qð falſuʒ eſt

tare diſpoſitõem aie:ſeu ↄiũcti.ſ.aie ⁊ coꝛpis:taliter ꝓ

diſpoſitio paſſiua ad recipiẽdũ afflictionẽ demonũ tol
latur:⁊ ſic ceſſabit penit talis afflictio. Poc idẽ poſſet
dici de iecoꝛe piſcis:de quo angeł ad thobiã.ſ.ꝙ fumꝰ
talis iecoꝛis ex ppetate nãli poſſet extricare ſeu coꝛrigẽ
diſpoſitõem cerebꝛi ex motu lune cauſatã:q diſpoſitio
cerebꝝ humanũ reddit aptũ ad ſuſcipiẽdũ actones de
monis:⁊ ſic ceſſabit actio demoniaca coꝛrñdens tali di
ſpoſitioni ⁊c. Pꝛeterea ſi melodia hʒ efficaciã ad cauſã
dũ talẽ diſpoſitionẽ in aia hõis ut recipiet ſeu recuꝑet
donũ pphetie amiſſũ ſeu ſplatũ:ut pʒ.iiij Reg.iij.cap.
qð qͥdẽ donũ ꝓpheticũ ẽ ſuꝑnaturale a foꝛtioꝛi poſſet

cauſare diſpoſitõem in coꝛpe hũano talẽ q̃ non ſit rece

ptiua afflictõis demonũ q̃ ẽ nãlis. Uirt eni actiua que
põt in maius põt ⁊ in minꝰ.Et attẽdẽdũ ꝙ hec opinio
ẽ cõſona lre qͥ dicit. Recedebat ab eo ſpũs maligny.non
eni dixit alleuiabat vel remittebat᷑ afflictio:ſʒ recedebat

ſpũs malign:qð plane ſonat totalit ſeꝑationẽ ſpũs ma

ligni a ſaule:cũ dauid in cithara pſallebat: qꝛ ſcõom ꝓ
Peii ſenſũ lr̃alem hoc fiebat graduatim: ꝓut ꝑ ea q̃ nã
iter agũt fieri ſolet. Pꝛimo eni refocillabat᷑ ſaul ⁊ leui
us hẽbat:ↄñter recedebat ab eo ſpũs malign p totaleʒ

expulſionem ſeu ſepatõem. Dicere aũt ꝙ hoc fiebat ex

merito dauid:ſeu ꝑ oꝛones ei eſt alienũ a lr̃a: que nul
lam facit mentõem in hac hiſtoꝛia de eius meritis ſeu
oꝛonibꝰquãtũ ad hoc:ſʒ ſolũ de actu pſallẽdi ſeu citha
rięandi:ut pʒ in lra.Si aut receſſus ſpiritus maligni a
ſaule ex meritis ſeu oꝛonib dauid deo oꝑante cauſat
fuiſſetr: nõ videret᷑ ronabile:ut ſcriptura talia taceret:q

ad laudẽ dei ptinẽt:⁊ ediſicationẽ audiẽtiũ¶ Replica.
Ncap.xvj.vbi poſtillatoꝛ diſputat ⁊ ſoluit qᷓ

ſtioneʒ:an demones vtute melodie a coꝛpoꝛi
us obſeſſis poſſint expelli. Burgen.cõſentit
poſtillatoꝛi:⁊ in ꝑte recedit ab eo. cõſentit nãq; in hoc
ꝙ ꝑ ſenſibilia ⁊ melodias ⁊ medicamia pñt fieri diſpo
ſitiones in coꝛpe:⁊ humoꝛib ut afflictio demonis ĩ ob
ſeſſis ſit leuioꝛ: vel etiã nulla. ſʒ recedit a poſtil.burgen.
qꝛ poſtil.negat ꝑ huiuſmõi ſenſibilia de pſe demonem
poſſe totalit expelli. Burgen.aũt fauet opinioni q̃ vult
ꝙ ablata diſpoſitoe paſſiua receptiua afſlictõis aufert᷑
actiua.⁊ ſic cũ demõ nõ affligit ĩtelligit᷑ ſpũs malignꝰ
receſſiſſe:a obſeſſus totalit᷑ liberat. Sed burgen.⁊ hec

ſua opinio cui fauet innitit᷑ falſis imaginationibꝰ. ima

ginat᷑ eni pmo ꝙ nulł' ſit obſeſſus niſi ad hoc fuerint pᷣ

qꝛ obſeſſio ſicut ⁊ afflictio ẽ ſepe ex ſola dei pmiſſione:ut
vult glo. pᷣallegata:q̃ ẽ beati greg. Motiua ẽt qͥ mouet bur
gen. ð poſtil.no valst. mouet eni p qſi poſtil. neget melodi
am ⁊ iecur picis aliqd facẽ i coꝛpe vel aia ⁊ vtroq;.ſimilr
⁊ humoꝛib' qͥ min malign ſpũs aſfligat obſeſſũ.ſʒ bñ reſpi
ciẽti dicta poſtillatoꝛis:apparet ꝙ hoc nõ negat:iʒ/ ꝓbare ĩ
tendit ꝙ ꝑ ea obſeſſi leui fuerũt:vel oino non ſentiũt affli
ctionẽ demonũ:ſed negat ꝙ ꝑ ea tãaqᷓ; talia ſimplr liberent.
Sʒ ꝙ liberẽt nõ ẽ vᷣtute taliu.ſ.melodie vel iecoꝛis:ſʒ meri
to faciẽlis ⁊ talia applicãtis.Et cũ inſtat burgẽ.ꝙ melodia
diſponit hoĩem ad recuꝑandũ ſ pm̃ ꝓphetie amiſſum:alle
gans ad h ocm̃ de heliſeo.iiij. Reg.iij. Rñdeo ꝙ male alle
gat:uõ enĩ dꝛ ibi ꝙ vtute melodie reſupſit ꝓphetiã:ſʒ meri
to laudis dei ꝑ pſaltẽ decãtate.vide ibi poſtil.virt eni cre
ata ad act aut habit ſuꝑnãles ſe nõ extẽdit:dato tñ aſſum
pto quis nõ ↄceſſo:nõ ſeqt᷑ qð ifert burgẽ.p illã regulam
vir? actiua q pot in mar pot ⁊ in min :qꝛ illa regula ſolũ
tenet ĩ eẽntialr ſboꝛdinatis:⁊ i eodẽ genẽ.Nãa nõ ſequit᷑ hõ
generat hoiem:igit᷑ aſinũ vel ignẽ qð ẽ minoꝛis vtutis.nec
ſeqt᷑ hõ põt poꝛtare magnũ lapidẽ:igit᷑ magnũ ignẽ. Regu
la igit pꝑ burgẽ.allegata n ẽ vniuerſal:de qͥ vide Exo.viij.p
coꝛrectoꝛio.⁊ cũ burgẽ.nitit excludẽ poſitõem poſtil.dicet᷑-
ꝙ receſſꝰ demis a ſaul erat meito ⁊ oꝛoe ðð dic ꝙ h'ñ hẽ
ex lr̃a:ĩ qͥ v ie burg.fauẽ erroꝛi vicleffitaꝝ ⁊ huſſitaꝝ di

cẽtiũ:ꝙ n oʒ credẽ niſi qð expᷣſſe ĩ ſac ſcripta ↄtineat.XvVII

Ongregãtes at. Poſtq deſcripta ẽ ipi dauid ele
ctio:h̊ ↄnter deſcribit eũ ſaul emulatõ.Et pmo
pPonit᷑ h emulatois ca:⁊ iuidia ſbpſecuta:ca.xviij
Circa pmũ ſciẽdũ ꝙ cã emulatois fuit laus ipᷣiꝰ dauid ex
victoꝛia qua hũit ↄ philiſteũ: ꝓut expᷣmit᷑ ca.xviij. ⁊ iõ in
hb caꝰ p oicribit᷑ belli appat:v ipᷣoauid aduẽt:ibi Dauid

ãt.3 dauid ↄflict:ibi Audita ſũt at.Ripᷣp triũphus: ibi

Pꝛeualuitq; dauid. Circa pmũ pᷣmittit vtriuſq; exercit)ſi
tuato:cũ dẽ: b( In ſocoth iude.hoẽ ad dꝛiaʒ illi ſocoth
q̃ ẽvltra io:danẽ vbi iacob mãſit ðclinã ab eſau:ut hẽ geñ.

7 4½

xxxiij. ¶Philiſtijm ſtabat ſuꝑ mõtẽ ex hac ꝑte ⁊c.ad h

eni vtq; exercitſtabat ĩ mõte valle exñte ĩ medio:ut ſi vnꝰ

exercit᷑ vellʒ venire ad aliũ:ille exercit qͥ ſtabat i monte op
poſito hĩet auatagiũ iificiẽdi aduerſario ð valle aſcẽdẽtej
ad eũ.ꝛ poit᷑ ippꝰ goliath glatio:vbi pᷣmittit᷑ eiſtatura ⁊ ar
mata:cu dẽ: O(¶ Et egreliꝰc̃. hebꝛei vo dicũt hᷣ et egreſſ
ẽ vir irmediõ acieb'philiſtinoꝝ:⁊ dẽ imediꝰhõ foꝛiſ⁊ au
dax:q ↄfidẽs ð foꝛtitudie ſua egredit᷑ an aciẽ ſuoꝝ ꝑat pᷣli
ari aliũ veniẽtẽ ð acie oppoſita:ſic ſolẽt facẽ in exercitibꝰ
aliq volẽtej oñdẽ ſuã ꝓbitatẽ:⁊ lia ſeqn ↄſonat huic dicto

4 ð

e¶ Altitudinis ſex cc.] Cubitus ſcõm vnã opinioneʒ cõ⸗

tinet duos pedes vſuales: ſcõm aliã vo pedeʒ 2 dimidium
æ ſic ſcõm vtrãq; expoſitionẽ vel opinionẽ pʒ altitudo ipi
us. f ( EZt caſſis erea ⁊c. Pic dicũt alid qꝙ noie eris itelli
git oẽ genus metalli: ⁊ ſic in hoc loco ꝓ ferro accipit᷑ es:ita
caſſis erea idẽ ẽ qð
caſſis ferrea:qꝛ nõ ſo
let fieri de ere: ſed de
ferro. g ¶ Et loꝛica

Pamats mdnebat. palmo: èt caſſis erea ſuꝑ

concatenata: qꝛ fit à . 2*
anulis ad modũ cate induebat. Poꝝo põdus
ne coniunctis: hebꝛei lorice eqnqʒ milia ſicloꝝ
ere Erloi eriſerat: creas ereal ha
1 dDu g. 119,
tur. g ſup loꝛies a⸗ bebat ĩ crurib: eᷣ clypeuſ
bebat armaturam fa ere tegebat humeros ei .

Haſtile aũt haſte e erat qᷓ

ctã de laminis ferreiꝰ Halule au ei
ſi liciatoꝛiũ texentiũ. JIpſũ

ꝑp modũ ſquamaruʒ

altitudinis ſex cu bitoꝛũ ?

caput e:l⁊ lòꝛica hamata

Ranac etdee autfer ubaſe c ſacttne
plates gall. b' erat liclos hẽbat ferri. Et armi
ne per foꝛamia loꝛce ger eius antecedebat euʒ
ſagitta vel ſpiculum Staͤnſqʒ elamabat aduer
zi giadobaler tran ſũ phalagas iſrli dicebat
⁊c. in hebꝛeo habet eis: Quare v eniſtis parati
Et vaſaria vel frõta⸗ ad pᷣliũ:Nũqd ego nõ ſuʒ
ria vſus pedes ei:da phileſte' vos ſerui ſaul:

de galea q erat eraa Eligite ex vob vix:c deſcẽ
ſup vticẽ deſcẽdeba gite ex ſe

dat ad ſingulare certamẽ.

q̃dã lamina opiẽs na
ſum ⁊ tendẽs deoꝛſũ Si querit pugnare mecuz
vſq; ad collũ verſus ⁊? peuſſerit me: erim Sob
geſen le ſelehe ſitti fui. Si autẽ ego pᷣualuero
i ¶ Et clypeus ereus 7 peculſero eu:vos ui erit
ne ſebꝛei dicut: Eèt 2ßuietis nobis. Et ziebat
ſpiculũ ereũ inter ſan philiſte: Ego expꝛobꝛaui
pulan i; wie agminib ilrl hodie. Date
C . 4 I ee i — c--
Kinina deſ⸗ lengens 4 mnich⸗ iviꝑ: incat aſdi⸗ ſin
caſſide pcedens ĩ auu Sulare certamẽ. Audiens
tũ int ſcapulas:vt ſic autẽ ſaul ⁊ oẽs iſraelite ſer
ptegeret collũ ⁊ iun mones philiſtei hu cemo

di: ſtupebãt èt metuebãt
nimis.Dauid aũt erat fili

cturã armoꝝ capitis
Zcoꝛꝑis. Ge ar
viri ephꝛatei l: ð quo ſupꝛa

miger ꝛc.] in hebꝛeo
hẽtur: Et poꝛtãs pel

dam ſu⸗ el ſinru añ dom eſt deẽ —R=
eu.ſicut ſolet fieri vu cui nomẽ erat iſai: quᷣi ha
Ian * 1t J 2 „
gb a sat dds bebat octo ſilioſ. ⁊ erat vir
ctu agrech tüc traldi in dieb ſaul ſenex ⁊ grãde
tur eis ſcutũ. Ex hoc
erinzpia pᷣdem ẽ. ſ.
ꝙ illud qð depẽdebat a galea ĩter humeros: nõ erat ꝓpꝛie

dlype. ? ponit᷑ ipſi goliath gloꝛiatio:cũ dẽ: I ¶ Stanſq;
ut magis videret. m
n uerſũ phalãtas.i. agmina armatoꝝ. o
re veniſtis pati ad pᷣliũ.ſ.in tãto numero.q.d.cito põt fini
ri negociũ p ſingulare certamẽ int᷑ me ⁊ vnuʒ de veſtris a
vobis electu:⁊ ſeqtur: p S aiebat philiſteus. ſe iactan
do ⁊ exercitui iſrael expꝛobꝛãdo:iõ ſubdit: Ego expꝛobꝛaʒ
⁊c᷑. q ¶ Audiens aũt ſaul ⁊c. ꝓppi altitudinẽ ſtature ipᷣi
⁊ robur armature. r Et metuebãt nimis.qꝛ nullłaude

Clamabat.ut a longe audire⸗.
Qua

bat hoc duellũ recipe. S ¶ Dauid autẽ. Dic ziter de
ſcribit᷑ ipſ dauid aduẽt miſſi a pꝛe:iõ dẽ: s ¶ Dauid

aũt ⁊c .i.bethleemite:qꝛ kahen leo nie vocat᷑
ephꝛata:ut habet Gen. xlviij. t¶ De bethle
hoc dẽ ad diam alteri bethleem:q̃ nõ eſt in tribu iuda.

us int᷑ viros. Abierũt autẽ
tres filij emaioꝛes poſt ſa
ul in pᷣliũ.Et noĩa triũ ſilio
rũ e q pꝛexerũt ad belluʒ
heliab pᷣmogenit:⁊ ſecun

dus aminadab:t᷑ti quoqʒ

ſamma: dauid autem erat

minim.Tribꝰ ergo maio

rib ſecutis ſ⸗ aulez: abijt da
uid ⁊ reuerſus eſt a ſaul ut

paſcerei gregez pꝛis ſui in

beihleez. Mꝛocedebat vo
philiſte mane ? veſpere
t ſtabat qᷓdragita diebus
Dixit aũt iſai ad dauid fili

um ſuũ: Accipẽ fratribus

tuis ephi polẽte ⁊ decem
panes iſtos:⁊ curre in ca
ſtra ad frẽs tuos:èt decem
foꝛmellas caſei haàs defer
raſ ad tribunũ.lEt frẽs tu

os viſitabis ſi recite agãt:⁊-

cũ ꝗbus oꝛdinati ſũt diſce
Saul autẽ ⁊ illi ⁊ oẽs filij
iſrł in valle terebinthi pu

gnabãt aduerſũ philiſtiſm

Surrexit itaq; dauid ma
ne:⁊ ↄmẽdauit gregem cu
ſtodi:⁊ onuſtus abijt ſic pſᷣ
ceperat ei iſai. Et venit ad

locuz magala èt ad exerci
tũ:qui egreſſus ad pugnã

vociſeratus erat ĩ certami
ne. Direxerat eni aciẽ iſirl:
ſʒ ⁊ philiſtijm ex aduerſo

fuerãt pꝛeparati. Derelin

quẽs ergo dauid valſa q̃ at
tulerat ſub manu cuſtodis

De bethleem iuda

v ¶ Qui hebat
octo filio.ↄputã
do Jonathã: qui
erat filꝰ adoptiu
ut dem̃ eſt cap. b
cedẽti. x ¶ Se
nex ⁊ gradeu. qe·

iam erat emeritte
militie. y¶ Abi

it dauid ⁊c. qa
nõ hẽbat officiuʒ
coꝛã eo cythariga
di:iõ ad officium
ſtinũ reuerſus

in domũ piis ſui.

Pꝛocedebat
vo philiſteus 7
bis in die ad ſui
iactaãtiã:⁊ iſraelij

vitupationem.,.g
2 (Et ſtabat. xl.

dieb. Exercil eni
philiſtinoꝛuz ſta
bat in vno mote

q exercitus iſrł in

mõte alio oppo/
ſito: ⁊ vallis erat
intermedia: ⁊ iõ
qlibet exercit ſic
diu ſtabat i loco
ſuo: qꝛ nec iſte ex
ercituj nec ille au
debat in vallẽ de
ſcẽdere ad ꝓcedẽ
dũ j̊ aduerſario)

gꝛ exercit ſtans iĩ

loco ſuo ſtati poſ

ſet aliũ lapigibu,

obruẽ. a ( Ac
cipe fratribꝰ c.
hebꝛeo habetur
Ephi granate.i.
granoꝝ tritici de
coctoꝝ. Ephi au
tem qᷓdã mẽſura
eſt ↄtinens decies
gomoꝛ:ꝓut dem

ſuit E j.
b e foꝛ
mellas caſei.i.de

cem caſeos puos

hñtes foꝛmã paruã. c¶ Pas deferaj ꝛc᷑.· ꝗ pᷣerat mil

lenario:i ̊ erãt filij ſui oꝛdinati: ut ſic tribun magis co
deſcẽderet eis: æ pcaueret eoꝝ piculis. cetera patẽt vſq;

ibi: d

Et venit ad locũ magala. ſcõm h magala

ẽ nomẽ ꝓpᷣũ.hebꝛei dicũt ꝙ ẽ nomẽ cõe ꝛ ſignificat cir
culũ:qꝛ ĩ ſituatõe caſtroꝝ dʒ fieri foſſatũ in circuitu:ſe
cũdũ ꝙ docet vegetolibꝛo de re militari:qꝛ ꝗtũcunq;

ſit ꝑuũ:tñ caſtra itra locata ſũt m
num hoſtüũ icurſũ:⁊ iõ ſpᷣdit᷑: e

is ſecura 3 repenti

Et ad exercitũ qui

egreſſus fuerat ⁊c. extra pᷣdem̃ circulũ:ĩ qͥ remanſerunt

ſyel
len
ſpr⸗
us
m
i⸗
htge
cuſen
batrer
ſonn
fni⸗
ihd
nret.
Noi
Dbit
fͤan
ltda
bas
woen
Catin
wrl
garl

1

oft

diehiede
olepoeni
ahlomitn
inmiuidr
Oube
fiicſannt
Ponahe
tflogdoptn⸗
dencſtea ,

CE

1 ilaneg
martanert
Ue. (
delitd
bäarofien
iocſtu

udefin

dtini renenini

domüpissu⸗
Doalct
ophüiſtngei
indie d ſi
Mrättäriiadh

litnpatonen.
(Stſaong.

db. roctoi
bülſtinorn ſn
t inpnondn
eremiusiftt
note Alooe
iw:1 alsen
nuemnelu
Abe ernct ſ
duuſtebar ion
ſvo: eheriſeg
cerin malid
ſütn utt
özatumerof
4 mer ſane
ſoſtofniſe

6

ſüͤbpihi

WI. rvij̃

ſarcine ⁊ aliqui eas cuſtodiẽtes:ſedtur: fᷣ· ¶ Et ĩterro

gabat ⁊c.ſcom mandatũ pꝛis ſui. g¶I

pparuit vir

ille ſpurius. In hebꝛeo habet᷑ intermedi: ⁊ exponat᷑ ſicẽ

ſupꝛa. h

ẽs aũt ⁊c.] no ẽ intelligendũ ꝙ tot exer

citus fugerẽt:ſed itelligẽdũ ẽ ꝙ null' audebat egredi aci

em ad obuiaduʒ
illi:⁊ pugnadum
int᷑ acies duoꝛum
exercituũ.ſeqᷣtur:
i Uirũ g qᷣ per
cuſſerit eum dita
bat rex ⁊c.hoc.n.
fecerat rex pꝛocla
mari ꝑ exercituʒ
anq; dauiq veni⸗/
niret. k ¶ Et ait
dauid c. Quid
dabit᷑ c.] Iʒ eniʒ
iã audiſſet dauid
ut dem ẽ:tñ vole
bat a plurib reqᷣ
rere ad maioꝛem
certitudinẽ:nec q̃
rebat iſta ðð cupi
ditate lucri vł ho
noꝛis pncipaliter
volebat enim pu
gnare cũ eo ꝓpter
gloꝛiaʒ dei: ut vi
debit᷑: ⁊ ꝓpt᷑ libe
rationẽ ppli.liber
tas aũt a tributo
7 alia regis ꝓmiſ/
ſa ñ alliciebat eũ

ad hoc:niſi tantũ

cõit. l¶ QAQuod
cuʒ audiſſet heli
ab ⁊c. Irat eſt
dauid:qꝛ timebat

ad ſarcinas:cucurrit ad lo
cũ certaminis: et iterroga
bat ſi oĩa recte agerẽt erga
frẽs ſuos.l! Cunqʒ adhuc
ille loqret᷑ eis appàruit vir
ille ſpurd aſcẽdẽs goliath
noĩe philiſteuſ de geth: de
caſtris philiſtinoꝝ.Et lo
quẽte eo hec eadẽ pᷣba:au
diuit dauid. Omnẽs autẽ
iſrlite cũ vidiſſent viꝝ fuge
rũt a facie ep:ltimẽtes euʒ

valde. Et dixit vnuſqſpiaʒ
de iſrl: Nũ vidiſti vix bũc
gq aſcẽdit:Ad expꝛobꝛãdũ

enĩ iſri aſcendit. Airuùm er
go qui pcuſſerit eũ:ditabit
rex diuitijs magnis:⁊ filiã
ſuã dabit ei:⁊ domuʒ pꝛis
eiuſ faciet abſq; tributo in

iſrl. Et ait dauid ad viros

qꝗ ſtabãt ſecũ dicẽs: Quid
dabit viro ꝗ pcuſſerit phi-
liſteũ hũc:⁊ tulerit oppꝛo

ne fatuitate iuuenili exponeret ſe piculo:vlł ut alij dicũt

qꝛ credebt eũ in ſuꝑbiã erectũ eo ꝙ fuerat inunct i re

gem p̈ fratrib ſuis:ut dem ẽ ſupꝛa. xvj.ca. m ( Et di
xit dauid qꝗꝗ feci.q.d.adhuc nihil repꝛehẽſibile attẽta

ui. n ¶

lũqd no vbũ ẽ.q.d.nõ poſui me ad pugnam
ſʒ ad audiẽdũ vba de ſtatu exercit ad referẽdu patri.

o ¶Et declinauit paululũ.in qͥ apparzʒ hũilitas dauid
qꝛ repᷣhenfionẽ fris irrationabilẽ patiẽter poꝛtauit.
p¶ Audita ſũt.Pic ↄñt deſcribit ipſ dauid cõflictus
Ad maioꝛẽ tñ ſequẽtiũ intelligentiã hic querit᷑:vtrum
duellũ ſit licitũ:⁊ vẽ ꝙ ſic ꝑ fem ipſo dauid:qꝛ ad duel
lum volũtarie iuit:ut pʒ in textu:nec ex hoc repᷣhendit᷑
in ſcriptura ſed mag comẽdat᷑: ⁊c.Cõtra qꝛ in duello
dat᷑ ptas vel ſaltẽ cocedit᷑ licẽtia vtriq; iterficiẽdi ſe mu
tuo.cũ igẽ alter illoꝝ ſit inocens:pᷣſtat᷑ auẽtas vel ſalteʒ

dat licẽtia ĩterficiẽdi inocẽtẽ:qð ſimplicit ẽ illicitũ:qꝛ ꝰ

dictamẽ iuris nalis:⁊ õ diuinũ pᷣceptũ:g ⁊c. Rñſio:du

ellũ põt accipi duplłr. vno ꝓpe:⁊ ſic duellũ ẽ ſingularit

pugna duoꝝ:ut ꝑ victoꝛia vnd appeat iuſticia:tanq; ꝑ
diuinũ iudiciũ ⁊ alter iniuſticia:⁊ ſic ſcõm oẽs docto
res duellũ ẽ illicitũ:tã ex pte appellãtis q etiã recipiẽtis
⁊ etiã iudicatis ⁊ ↄſulẽtiũ ⁊ fauoꝛẽ pᷣſtatiũ: qꝛ ibi ẽ ma
nifeſte tẽtatio diuina:⁊ hoc mõ vidẽt᷑ loꝗ de duello iu
ra ipſuʒ phibẽtia.ij.q.v.monomachiãa.⁊ extra de pur
ga.vulgari.curã ſuſcepti. niſi ꝑ reuelatõeʒ diuinaʒ ma
nifeſtũ fuerit ꝙ dey velit ſic indicare ſuã iuſticiaʒ:⁊ hoc
mõ ut dicũt ſancti ⁊ doctoꝛes catholici:dauid ſingula

.
⁸

nauit paululũ ab eo ad ali

=

re certamẽ inijt cũ golia:qꝛ ſibi reuelatum fuit a dño ꝙ ſic
volebat indicare ſu iuſticiã ↄ phileſteos:vñ pcedẽs õ phi
liſteũ dixit: Ego venio õ te in noie dei viuẽtis ⁊c. ⁊ ſic non
fuit ꝓppe duellatoꝛ:ſed magis diuie iuſticie executoꝛ. Alio
pot accipi duellũ large: ꝓut ẽ bellũ ſingulare vnius cũ vno

abſq; expectatone di
—ᷓ—ᷓ— „„ uini iudicij: ſed ut ꝑ
bꝛüũ de iſrl· Quis e. n. hic vtutẽ artẽ vl foꝛtun 4
philiſte ĩicircũciſus qui ex vel oib iſtis vel aliqᷣ

bus eoʒꝝ cocurrẽtibꝰ

pꝛobꝛauit aciẽ dei viuẽtis. aliq ↄtrouerſia inter

Referebat aũt ei pplus eũ eos criminalis vel ci⸗
dem ßmonée dicẽſ. Hec da uuilis terminetur: ſic
bũt viro ꝗ ꝑcuſſerit eum. galanr diennr lica
Auod cuʒ audiſſet heliab no ſolu a pte appells
frat eᷣ maioꝛ loquente eo tis ⁊ iudicatis: ſed ẽt
cũ alijs:irat eſt ↄ dauid:⁊ recipiẽtis:ita ꝙ mag
ait: Quare veniſti ⁊ qre de uſtinẽ rer luatuʒ
reliqſti pauculaſ oues illaf (bne ſulpenſionent
ĩ deſto:Ego noui ſuꝑbia,ʒ moꝛtẽ qᷓ duelluʒ reci
tuã ⁊ neqtiã coꝛdis tui:qa pere:etiam dato ꝙ ſe
ut videres pᷣliũ deſcendiſti iare nnockte⸗ i
Sr rir NNA. Q:111 ſt: lic ĩ
Et dixit dauid: Quid feci? trztis cuellu e inrerfi

Nunadñ vᷣbuʒ ẽ:Et decli cere aduerſariũ ſuuʒ

qð nulli ꝑſone pꝛiua

um. Dixitq; eũdẽ ſmonẽ te licitũ eqꝛ eſt õ pce
Et rñdit ei ppls ᷣbũ ſicut piu oiuinũ. Et ad h.
4 p vE LEE inducüt vbum beati
pᷣus. Audita ſut aũt ᷣba qᷓ Aug . libꝛo de libero
loculẽ dauid:⁊ annũciata arbitrio dicentis ſic:
cõſpectu ſaul. Ad quem g boſt uʒ Uburs
ᷓͦ ſn iſſer cvp. Lornt'ö i iſtos carere libidie:
cũ faiſſet adduct᷑: locut ẽ p bis cp reb gladi

ei. Nõ cõcidat coꝛ cuiuſqʒ antur is pit amittẽ
inuiti: ⁊ iter iſtas res
ſcom ipᷣm ponit vita
ꝓpa:ut ibidẽ pᷣmittit᷑: ⁊c. Sʒ iſta ſnia vꝛ alijs nimis dura
ppi qð dicũt ꝙ ſi appellat'de duello non poſſit declinare:
utpote qꝛ denegãt᷑ ſibi ꝓbatões alie: ⁊ ſi appellet nõ defert
appellatoi ſue:poõt licite ſe defẽdẽ duellãdo:⁊ nõ ſolũ in cã
crimiali ꝓ vita ſua defẽdẽda:ſʒ ẽt ĩ cã ciuili:qꝛ ſic licitũ ẽ ali
cui bellare ad ſui coꝛꝑis defẽſionẽ:ita ẽt ad reꝝ ſuaꝝ ↄſer
uationẽ. nec valet ut vẽ qð alij arguũt ꝙ itẽdẽaliũ occidẽ 5
3 dictamẽ nature.Dicẽdũ ꝙ h veꝝ ẽ ſi ꝑ ſe ĩtẽdat. Sʒi h
caſu ñ ĩtẽdit᷑ niſi ꝑ accidẽs:li nõ poſſit alii vitã ſuã vel res
ſuas ſuare:ad qͥ ↄuerſationẽ ꝑ ſe dirigit᷑ itẽtio ſua:qð pʒ
ex hꝰ ꝙ declinat duellũ qtũ põt:⁊ ad ↄſeruationẽ vite ppe

2⁊ reꝝ ſuaꝝ mag iclinat nã:ꝓpt qð argumẽtũ qtũ ad h v?z

magis ad oppoſitũ. Q ãt addit h eẽ ↄ pᷣceptũ diuinũ:dicẽ
dũ ꝙ pᷣceptũ diuinũ qð ẽ: Nõ occides.itelligit de occiſione
inocẽtis. Appellãs ãt ĩ h caſu nõ ẽ inocẽs:nec ꝑ ↄñs iſte ſe
defedẽs de mãdato ⁊ volũtate iudicis nõ v peccare:maxi-
me ꝓ ſue vite tuitione.Ad dem vo Aug.põt dici ꝙ; loqᷣtur
iqſitiue ⁊ dubitatie 1 ñ deminatiue.dicũt tñ iſti ꝙ lʒ appel
lat ĩ duello ĩ h caſu excuſet᷑ a peccato:appellãs tñ ⁊ iudex
auẽtem vel licẽtiã pᷣſtas ſemꝑ peccãt moꝛtalr. Sʒ qꝛ multi
pncipes ſacte vite:⁊ d bonoꝝ ↄſilio vtebãat:aliqñ duella ſu
ſtinuerũt ſeu ↄceſſerut:vt beat ludouic rex fracie:caroluj
magn plures alij:⁊ archiepᷣi ⁊ epi iuſticia tpalẽ hñtes:vẽ

duꝝ duella cõdẽnare ĩ oĩ caſu ex ꝑte iudicũ:iõ abſq; aſſer

—

tione aliq ⁊ p modũ collatois pot dici ꝙ i ali caſu a iudi-
cib pñt ꝑmitti:vtpote qñ aliq nobiles hñnt iter ſe guerram
qua pñt mouẽ ex lõga ↄſuetudie qᷓuis ſuꝑi oꝛẽ Haheatrut

pʒ in pluribꝰ iris ⁊ regnis: ⁊ ex hoc vn vaſtat irã alterius
ferro ⁊ igne:in qͥ ſoditi ꝗᷓ ſũt inocẽtej ĩ reb'a coꝛpoꝛibjmul
tiplicit affligũt:⁊ aliqñ ↄtigit ꝙ vn coꝛã ſuꝑioꝛi pncipe /
uocat aliũ ad duellu: ali ſtati recipit abſq; ulla recuſatõ
ne. Si iudex ĩ tali caſu ꝓbabilit᷑ videat ꝙ pᷣdca vaſtatio ſb

ditoꝝ inocẽtiũ ꝑ du-
ellũ iſtò dẽat iminari
ñ vẽ peccare tale duel
lũ ꝑmittendo:qꝛ ei ꝗ
hʒ curã alicur cõitat
licitũ ẽ minoꝛa mala
pmittẽ ad euitãdum
maioꝛa: ſic licite per
mittut᷑ meretrices in
ciuitatib ne oia tur
bent libidinib:ut ẽt
diẽ Aug.: ſic at vẽ eẽ ĩ
ꝓpoſito:ut pʒ ex pꝛe
Abrig. eadẽ rone vẽ
eẽ de ignobilib'gurr
ram ad iuicẽ mouere
nõ potẽtib' ĩ aliqͥ cãu
ut ſic ꝑ h'ꝙ nullpoſ
ſet aliuʒ ꝓuocare ad
duellũ multiplicẽtur
homicidia occlta in
fra:eo ꝙ homicide ta
les ñ timerẽt ad duel
lũ ab aliq ꝓuocari: ĩ
tali caſu n vꝛ illicituʒ
pncipi aliqᷓ duella p
mittẽ:ut pᷣdca homi
cidia ceſſẽt qᷓ ſi maio
ra mala. huic ãt dẽo
vs ↄcoꝛdare dictum
thome de aqno i ſua
ſuüma vbi die: Q qñ
duello ñ expectat᷑ ali
qs euet miraculoſꝰ
ſiẽ ẽ ĩ ppoſito:ut patʒ
ex ſupꝛa dict:tuc ta
le duelluz appꝛopin
quat ad coëm roem
ſoꝛtiu:ſoꝛtibꝰ aũt lici
tũ ẽ vti i plurib caſi
bus: ut ipſe ibidẽ diẽ

Agd pmũu argumẽtuzʒ
de dauid pʒ ſolutio
ex pᷣdictis. Ad argu

mẽtũ altero oppoũite
ptis pot dici ꝙ ñ dat
licẽtia occidẽdi inocẽ

tem i caſib pᷣdictij:qꝛ

null' duellatiũ pᷣdẽo
mo ẽ imunis a culpa
eo ꝙ voluntarie po

nüt ſe ad h'pᷣtermi⸗
ſis alijs vijs ſcom oꝛ

dinẽ iuris. His dictis
ad expoſit
deſe ſE 1
q ¶ Ego

in eo.Egò ſuus tuꝰ vadaʒ
⁊ pugnabo aduerſuſ phili

ſteum:⁊ ait ſaul ad dauid.
Nõ uales reſiſtẽ philiſteo

iſti nec pugnare aduerſus
eũ:qꝛ puer es. Hic auũt vir

bellatoꝛ ẽ ab adoleſcentia
ſua:Dixitq; dauid ad ſaul
Paſcebat ſeruꝰ tu pꝛis ſui
gregẽ:⁊ veniebat leo vlł ur
ſus ⁊ tollebat arietẽ de me
dio gregis:⁊ pleqᷓbar eos
⁊ pcuciebaʒ:eruebã q; de

oꝛe eoꝝ. Et illi ↄſurgebãat

bphedebã

„

aduerſũ me:⁊
mẽtũ eoꝝ ⁊ ſuffo
ficiebãqʒ eos. Nã ⁊ leonẽ
⁊ vꝛſuʒ int᷑feci ego ſeru tu
Erit igit à᷑ phuliſte hic in
circũciſus quaſi vn ex eis
Nũc vadãa ⁊ auferã oppꝛo
bꝛiüũ ppli.OQm̃ quis eſt iſte
philiſte incircũciſus:ꝗ au

ſus ẽ maledicere exercitui

dei viuentis:Et ait dauid:

Dſis qui eripuit me ð ma

nu leonis ? de manu vꝛſi
ipᷣe me liberabit de manu
philiſtei hui. Dixit àuteʒ
ſaul ad dauid: QAade:⁊ do
min tecũ ſitl. Et induit ſa
ul dauid veſtimẽtis ſuis:
ipoſuit galeã ereã ſuper
caput e:⁊ veſtiuit euʒ loꝛi

ca. Accinctus ergo dauid

gladio ei ſuꝑ veſtẽ ſuaʒ:ce

pit tẽtare ſi armat poſſet ĩ

cedere. Hõ.n. hẽbat cõſue

tudineʒ. Dixitq; dauid ad

ſaul:MNõ poſſuʒ ſic icedẽ:

bem lre reuertamur. p ¶ Audita ſunt ⁊c. hic
p dd oflick.ꝛ bellu ab eo petit:cũ dicitur:
uus tuꝰvad.ↄſtat eni ſe obtulit ꝓpt reuelatoeʒ

dei ſibi factã: ut pᷣdem ẽ: ſʒ qꝛ ſaul nolebat ei ↄcedẽ eo ꝙ ti
mebat ne vincerer:qꝛ adhuc erat iuuenis ĩ etate nec videba
tur ad robur viri pueniſſe:iõ ðð bellũ deſideras declarat

ſus foꝛtitudinẽ ⁊ audacis dicẽs: r ¶ Paſcebat fuus tuus

dit᷑: t

cabã iter

NRegum

gregẽ ⁊c᷑. nec dicebat h ðð ad iactãtiã ſʒ ad dei gloꝛiaʒ

qꝛ non vſuʒ habeo. Et de

poſuit ea.Et tulit baculuʒ
ſuũ quẽ ſemꝑ hẽbat in ma
nibus:èt elegit ſibi quinq;
lympidiſſimos lapideſ de
toꝛrete:⁊ miſit eos ĩ peraʒ
paſtoꝛalẽ quã hẽbat ſecuʒ
2 fundã manu tulit:ẽt ꝓceſ
ſit aduerſum philiſteum.
Ibãat aut philiſte incedẽſ
⁊ appꝛopiquãs aduerſum
dauid:⁊ armiger ei añ eũ
Cũq;ʒ inſpexiſſet euʒ phili
ſte vidiſſet dauid: deſpe/
xit eũ.Erat aũt adoleſcenſ
rufus ⁊ pulcher aſpectu:⁊
dixit philiſteus ad dauid:
Nũunqd ego canis ſũ ꝙ tu
uenis ad me cum baculo:
Et maledixit philiſte da
uid i dijs ſnis. Dixitq; ad
dauid Aeni ad me ⁊ da
bo carnes tuas volatilibꝰ
celi ⁊ beſtijs tre.Dixit aũt
dauid ad philiſteũ:Tu ve
nis ad me cuʒ gladio ⁊ ba

ſta ⁊ clypeo:ego ãt venio
ad te ĩ noie dñi lexercituu

dei agminũ iſrl ꝗb expꝛo
bꝛaſti hodie:⁊ dabit te dñſ

ĩ manu mea: ⁊ pcuciã te:⁊

auferã caput tuuʒ a te. Et
dabo cadauera caſtroꝛum

philiſtijm hodie volatilibꝰ

celi ⁊ beſtijs tre:ut ſciat oĩſ
fra:qꝛ ẽ dñs de ĩ iſrl:⁊ no/
uerit vniuerſa eccla hec qꝛ
nõ ĩ gladio nec ĩ haſta ſal

uat dñs. Ipᷣ enĩ ẽ bellũ: ?

tradet vos i man noſtras.

ſaul 77.
cũt aliq ꝙ reuela
tũ fuit ſauli ꝙ ðð

cui h' pncipalr attribuebat de qͥ et adiutoꝛio ↄ philiſte
um iſtu ofidebat:iõ ſpdit: 8Cigritk
ãt vtꝝqʒ; ðð attribueret deo pᷣncipalr: pʒ ex h qð ſb
B a enpuit me ⁊c .i. de

g ⁊ philiſte'h ⁊c

ptãte eb: ? belluʒ

dẽ: v¶Dixit at

ißi dd cuʒz
ex h'di

viceret phuüiſteuz
fiũt.n.aliqñ reue
latoej diuie etiaʒ
mal hoõibꝰ ppter
cõe bonũ. x Et

iduit ſaul ðð ⁊c̃.

ſ itelligendũ ;

arma ſaulis ſcã p
ſuo coꝛpe tradita

fuerit ðð :qa ab
humero ⁊ ſupꝛa
eminebat ſuꝑ to
tũ pplm: ut dem
ẽ ſupꝛa.x.ca. illa
eni arma oino fu
iſſent ipꝛopoꝛcio
nata ipſi ðð.⁊ ſi
dicat q; ꝓbi hea
dimiſit p'ea:nõ ẽ
veꝝ qꝛ ðð i dimit

tẽdo nõ allegauit

armoꝝ ipꝛopo?“

tionẽ: ſʒ icoſuetu

tudinẽ poꝛtandi:

ut pʒ.j. Frma igẽ
ſaul qb' ðð fuit i

dut itelligũt: qa
erãt de armamen
tario ſuo:⁊ dedit
ea ðð:qꝛ tẽ eũ mi
liteʒ fec. ʒ dð cuʒ
philiſteo ↄgredit᷑
qͥ ↄgreſſꝰ deſcribi
