ripuiſti hoĩeʒ.q.d.hec icrepatio tua iuſta ẽ:qꝛ ppi iniq
tateʒ.Et pia ẽ:qꝛ oꝛdinat᷑ ad coꝛꝛectionẽ.vñ dicit:Coꝛ⸗
ripuiſti hoiem.⁊ modũ coꝛꝛectionij oñdit eſſe valde af
flictiuũ:cũ dicit: Labeſcere feciſti ſicut araneã aiaʒ ep:
nã aia penitẽtis in talibus plagis grauibus in hac vita
ↄſtituta tabeſcit ⁊ attenuatur ſentiẽs maximã fragilita
tẽ ſuam. Et ex his ſeqᷣtur ꝙ hõ ex tali increpatione coꝛ

rectiua qꝙtũcunq; graui non tõnabiliter ↄqueritur ſeu

ↄturbatur ſed ex fragilitate humana.vñ dicit:Uerũtũ
vane oↄturbatur oĩs hõ.ſ.ſic coꝛꝛectus:lʒ affligatur ⁊ ta
befiat. Undecimo inſtãter petit ſuã liberationem trib
modis.Pꝛimo.ſ.per oꝛõnem que eſt eleuatio mentis i
deum:ſcõo per depꝛecationem que ẽ frequẽs ſupplica⸗
tio:tertio per lachꝛymas que ĩ pcibus ad impetranduʒ
miam ſunt efficaces.vñ dicit:Exaudi oꝛõneʒ meã dñe.
quo ad pꝛimum:Et depꝛecationẽ meam.quo ad ſcõʒ.
auribus percipe lachꝛymas meas.quo ad tertium. Et
reddens roõnem quare exaudire dʒ dicit: Ne ſileas qm
ego aduena ſũ apud te ⁊ peregrinus.hoc eſt dicere:ego
iaʒ ſum apud te in ſpe:lʒ adhuc ſum aduena ⁊ peregri/
nus in hoc ſeculo:in q̊ non hẽo quietam manſionem:
ad hebꝛe.xiij.⁊ ſequit᷑: Quaſi oẽs pꝛes mei.iuxta illud
apli.ij.Coꝛ.v.c.Quãdiu.n.ſumu in coꝛpoꝛe:a dño pe
regrinamur.⁊ que ſit ſua petitio ſbdit.d. Remitte mi/
hi vt refrigerer.hoc eſt dicere:remitte mihi iniquitate⸗
ſ.culpe.⁊ plagas.ſ.pene de qbus ſupꝛa dixerat. Ut re/
frigerer. per miam ab eſtu vicioꝝ ⁊ penarum. Pꝛiuſqᷓ
abeã.ab hac vita ubi nũc peregrinus ſuʒ. Et amplius
n ero.ſ.in ea. Replica.
Irca pᷣſ. Dixi cuſtodiam.cuʒ poſtil.ex multis ex
poſitiõibus vnam pꝛeelegiſſet.ſ.ꝙ exponat pſal.
iſte de dauid exñte in fuga tpe pſecutionis ab abſalon
filio eius illate:⁊ ad illum caſũ pᷣſ.hunc ptinẽter appli
caſſet: burgeñ.ſe putat lucernã accendere:dicit hũc pᷣſ.
exponi debere non de vno ꝑticulari ſed de quolibet pe
nitente indiſtincte:hñs p rone pncipali:qꝛ vniuerſalio
ra ſunt potioꝛa particularibus ⁊ magis diuina allegã)
ad id ariſtotelẽ.j.ethi.Sed hec rõ qua burg.vtitur fre⸗
quẽter bꝛocardica vꝛ:qꝛ non diſtinguit de vniuerſali ĩ
eſſẽdo pᷣdicando cauſando. Nã in eſſedo ↄſtat parti
cularia vniuerſalibus potioꝛa:qꝛ qcqd tale vlłe ꝑfectio
nis includit:includit particulare ⁊ vltra:iccirco vulga
tum verbũ eſt: pꝛioꝛa cõitate ſũt potioꝛa perfectioe.
Simile iudicium eſt de vniuerſali in pꝛedicando:ſʒ de
vniuerſali ĩ cãndo puto burgeñ.nolle dicere:qꝛ pꝛopo
ſito ſuo minime ſeruit.Nec allegat Ariſto. in eo ſenſu
in quo ipſe allegata verba ſcribit:qꝛ intẽtio ariſto.ẽ q;
bonum de quãto cõius de tanto diuinius. Nunc autẽ

(pſalmoꝝ

per cõius non itendit vlius ſed cõicabilius. Et cum burg.
aliquẽ paſſum ſacre ſcripture pꝛeſertim pſalmoꝛũ expoit

de pluribus vel de oibus peccatoꝛibus:quem poſtil.ſʒ ſo
num pꝛimariũ terminoꝝ ſine abſurditate exponit de vno
ſingulari peccatoꝛe alijs tũ bñ applicabilis per modũ exẽ
pli.ſemper ipſe burgeñ.adducit ꝓ regula illud aꝛiſto.ↄ ip/⸗
ſius intentionẽ. Uniuerſalia ſunt potioꝛa ſingularibus pu
tas ſe accẽdiſſe lucerna ⁊ aliquid diuinũ in mediũ deduxii
ſe.q. dicere de pluribus pctoꝛibus ſit aliquid diuiniuj qꝙᷓᷓ di
cere de vno:vel q̃ſi plures pctoꝛes ſint aliquid plus boni q;
vnus ſiugularis:qð qtum ſeruit lr̃ali expoſitioi penſẽt h

burg. amatoꝛes eius fraſtas grãdipendeutes. Ceteꝝ putat

burgeñ.aliquid diuinũ adduxiſſe arguendo õ poſtil.qꝛ pᷣ/
mo lr̃aliter exponit multos pᷣſ.de ſingularibus caſibus ip/⸗
ſius dauid volẽs ſᷣm opionem beati hiero.quam ſequitur
poſtil.de auctoꝛibus pialmoꝝ:ꝙ tunc filij choꝛe aſaph idi
tũ ⁊c.plura myſteria xpᷣi ⁊ ecclie deſcripſerunt q; dauid: qͥ
vt plurimum ſᷣm expoſitionem poſtil.de ſe ſuiſq; caſibus
ſcripſit. Rñdeo ꝙ ꝙuis poſtil.pmo ad lr̃am ſᷣm ꝙ teꝛmini
coiter pᷣtendunt ſine abſurditate multos pᷣſ.exponat de da
uid ſingulariter:nõ intẽdit tñ excludere ſeſus lr̃ales eoꝛun
dem pᷣſ.pncipales:qui ſunt de xpᷣo ⁊ ecclia:quoꝛum typuʒ
dauid gerit: typuzʒ inquam xpᷣi aliqñ in regem conſtituti:

aliqn per malos tribulati:aliqñ vt victoꝛis de tribulatioi/

bus liberati ⁊c.typuʒ ẽt gerit eccliam in ſua perſona deſcri

bens:nunc a deo electam:nunc a pꝛauis abiectam:nũc tri
bulatam:nũc de tribulatione g'as agentem ⁊c.qui ſũt ſenꝰ
ſus ab auctoꝛe ſpũſancto pᷣncipaliter intẽti:lʒ ſint alij ſeſus
pꝛioꝛes ſed non dignioꝛes per voces pᷣmo ſine abſurditate

ſigniſicati.Et per ea dcẽa ſoluũtur mite differẽtie circa pſal

terium iter burgeñ.⁊ poſtil.quoꝛum alter refert ſe ad caſũ

ſingularem ꝑ voces pᷣmo ſignificatum: alter ad ſenſũ exẽ
plarem ꝑ ſpuũmſanctuʒ j

utiles fieri repetitiones. ¶ Plal. XXXIX.
Rpectans expectaui ⁊cc᷑. Huic pᷣſ.pᷣmittit᷑ talis ti.
i hebꝛeo:Ad victoꝛiam pᷣſ.dauid.In trãſla.vero
hiero.iuxta hebꝛeum ſic hẽtur:Pꝛo victoꝛia can

ticũ dauid. ⁊ idẽ penitus ſignat. Expoſitio aũt hy ti. pʒ ex
dictis ſupꝛa pᷣſ. xij.vbi ponitur cõſilis ti.Ex ti.aũt iſio ap
pare auctoꝛ pſalmi.ſ.dauid:ſed mã non apparet:⁊ ꝓpter

oc varie exponit᷑.Dicit aũt Ra.ſa.ꝙ dauid fecit hunc pᷣſ.
pꝛo bñficio exbibito pplo iſrł in exitu de egypto:ꝗꝛ tunc
fuit eductus de ſeruitute dura ⁊ vili:qð notatur cũ dẽ: Et
eduxit me de lacu miſerie ⁊ de luto fecis ⁊c.Et tunc tranſi

to mari rubꝛo cecinit canticũ nouum.d.Cãtemus dño glo

rioſe ⁊c. Exo.xv. Et ſic lr̃am ſequenteʒ applicat ad ea que
fca ſũt pplo iſrł ĩ deſerto. Sʒ huic expoſitioi vẽ repugnare

manifeſte ꝗð ſbditur:Sacrificiũ ⁊ oblationeʒ noluiſti ⁊c.

in quo deſcribit᷑ euacuatio ſacrificioꝝ ⁊ oblationuʒ veiis
teſta.ut magis patebit pſequendo.Iſta aũt non ſuerũt tũc
repꝛobata ſed magis a deo inſtituta i monte ſynai: ꝓpter
qð alit᷑ exponit᷑ a doctoꝛibus catholicis.Et dicunt alidq q;
dauid ſecit hunc pᷣſ.ꝓ gẽarum actione deſua liberatione a
ꝑſecutione filij ſui abſalon. Sed õ hoc vꝛ ꝙ circa pncipiuʒ
hy p̃ſ.dẽ: Miſit ĩ os meũ canticũ nouum ⁊c.qꝛ dauid ſuit

liberatus ꝑ moꝛtẽ abſalon: de qua nõ cecinit carmẽ leticie:

ſʒ plãxit ⁊ luxit.d. Abſalõ fili mi qͥs mihi tribuat ut ego
belon pre F. Reg. xvii. It⸗ hec expoſitio ⁊ cõſiles vidẽt
eſſe Z itentionem apli maniteſte:hebꝛe.x. vbi iducit lr̃am

hb'p̃ſ. dẽam ad lr̃am ĩ pſona xp̃i:ut patebit ifra lr̃am hpᷣſ.

pſequẽdo: ꝓpter qð dicere ꝙ ad lr̃am itelligatur de dauid
ſeu quocunq; alio ⁊ myſtice tãtũ de xpᷣo vẽ eſſe qdam iu/
daici erroꝛis cõfirmatio. Ad exponendnm aũt hũc pᷣſ. de
xpᷣo due regule exponẽdi ſacrã ſcripturã qs cum alijs expo

ſui in pncipio ſuper Gene.ſunt hic repetende. Pꝛima ẽ de eae
nd ς Vex: rrre at

ce

ſanctuʒ pncipaliter intentũ. Et ad id coꝛe
ctoꝛium volo oẽs dꝛias hmodi referri ut non opoꝛteat in

Inu ekraa

””«

ecesarrt anαπα .

—
õ

5

n oxoꝛpe dñi myſtico ↄtinẽtur ſil mali cũ
4

lia:⁊ totũ affectum ſuũ ponere in deũ. g

dño eius coꝛpe að eſt ecckia ſeu fideliuʒ ogregatio. Quia
pter pnexionẽ capitis ad coꝛpus ⁊ ecõtra ſacra ſcriptura
reqnter ſb vno ↄtextu trãſit de vno ad aliud loquẽs qua-
ſi de vna pſona:ſicut Eſ a. lxi. Induit me veſtimento ſalu⸗
tis:⁊ idumẽto iuſticie circũdedit me q̃ſi ſponſũ decoꝛatum
coꝛona⁊ q̃ſi ſponſanm =W
oꝛnatã monilibus ſu
is. Q.n. dẽ:q̃ſi ſpon
ſũ decoꝛatũ coꝛona. XXMX.
ſam ac. ad coꝛp' eius dñm: èt itendit mibi.
myſticũ qð eſt ecclia: Et exaudiuit pᷣces meas:
ʒ ꝙ dicit Aug ij de· Et eduxit me de lacu miſea en
oer i e ſie: de luto fecis. Et ſtatu
teſt act. ix. vbi dicit:· it ſi upꝛa petrã pedes meoſ:
Saule ſaule qd mep Et direxit greſſus meoſ.Et
ſequeris.i.coꝛpuj me imiſit i s meũ canticũ no
inn icn. Ed uũ: carmẽ deo nĩo. Aidè
xp̃m i perſona ppꝛia büt mult ẽt timebũt: ⁊ ſpa
ſed eius fideles qò ãt bũti dnño. Beat vir cui
ſtati ſbᷣditur: Ego ſũ ”

.

ieſus nagarenu⸗addhd
ſonam dñi un. Alaniaen de coꝛpe vfibi tito:qꝛ in
onis vſq; ad diem

ꝛ
achehei, tũc ſegregabũtur ſic paſtoꝛ ſegregat oues ab he/

dis:⁊a rõne h cõmixtionis aliqñ vituperatur boni cũ ma/
lis:ſicut Eſa.j.Cognouit bos poſſeſſoꝛẽ ſuũ:⁊ aſinus pꝛeſe
e dñi ſui:iſrł aũt me non cognouit:a ppls meus nõ intel/
endantur cuʒ bonis: ſicut
OAlſee.xi. Puer iſrł ⁊ dilexi eũ.hHis igitur pꝛemiſſis pᷣſ. iſte
diuiditur ĩ tres ptes:qꝛ pᷣmo ponit᷑ circa myſteriũ icarnati
nis garũ actio ex ꝑte coꝛꝑis myſtici:ſcòo hꝰ myſterij ro

lexit. Aliqñ aũt mali ecõtra com

ex pſona xpᷣi:ibi Sacrificiu.tertio deuota depꝛecatio pꝛo
ſiatu coꝛpis myſtici:ibi Tu aũt dñe¶ Circa pmũ dẽ in ꝑſo
na coꝛpis xpᷣi myſtici: a ¶ Expectãs expectaui dñm.quia

ſacti pꝛes de coꝛpoꝛe xpi myſtico exñtes p fide ci magno
deſiderio expectauerũt

xp̃i aduentũ. vñ di

Utinã diſrũperes celos ⁊ deſcẽderes. hb¶ Et ſitẽdit mihi

i.oꝛõni fidelium de aduentu xpᷣi. c ¶ Et exaudiuit pᷣces
meas.in mundũ veniẽdo. dð ¶ Et eduxit me de lacu miſe

rie ⁊c. qꝛ reſurgens a moꝛtuis eduxit ſcos pꝛes de inferno.
e ¶ Et ſtatuit ſupꝛa ꝑetrã.i.xpᷣʒ:ſʒ ꝙ dic apls.j.Coꝛ.x.Pe

tra aut erat xpᷣa. f¶ Pedes meos.i.affectus qbus aia gra

dit᷑:p pᷣdicationẽ.n.xpᷣi ⁊ aploꝝ ceperũt hoĩes ↄtẽnere tpa
eu. gEt direxit greſ
ſus meos.i.actus meos i vitã eternã:⁊ hoc ꝑ legẽ euangeli
cã q̃ introducit ad btitudinem:qð lex vetus facere nõ pote
rat:ʒ ꝙ d heb.vij. Nihil ad perfectũ adduxit lex. h¶ Et
miſit in os meũ ⁊c. Iſtud impletũ fuit qñ apli ⁊ alij diſci

uli recepto ſpũſãcto i ſigno viſibili loqbant᷑ varijs liguis
. (Migebuür multi.qꝛ ad vocẽ aploꝛꝛ

magnalia dei:act.ij. i idebut multi.qꝛ ad
alioꝛ:q; cũ eis deum laudantiũ ↄuenit multitudo ⁊ mente

fuſa eſt p nimia admiratioe:ut ibidem dẽ. k ¶ Et time
ũt ⁊c.qꝛ auditis verbis beati petri młti cõpuncti ſũt coꝛ

de de xpᷣi moꝛte:⁊ ↄuerſi ſunt ad fidẽ:⁊ appoſite ſunt i die
illa aie circii tria milia:ut ibidẽ d.vñ ꝗſubdit᷑: ¶Beat

vir cuius ẽ nomen dñi.ſ.ieſu xpi. m ¶ Spes eius.qꝛ ſʒ ꝓ
dẽ act.iiij. Non eſt aliud nomẽ ſbᷣ celo datũ hoibus in quo

opoꝛteat nos ſaluos fieri. Enon eſperiti vanitates
i.ĩ leges gentiliũ idolatrie deditaꝝ. o ¶ Et iſanias falſas

i.erroꝛes iudeoꝝ ) xpᷣm obſtinatoꝝ:qͥ ꝓpꝛie dicũtur inſa

nie:qꝛ auertũt a mẽtis ſanitate.Cõſequent oñditur magni

tudo myſterij incarnatiois cũ di: p ¶

coꝛꝛupta vicio ſcriptoꝝ ponenti

cebat Eſa. lxiij.

iper fectio fuit ſublata

V¶ Moluiſti. qꝛ talia nõ erant deo accepta de ſe: ſicut ẽ

mundũ creando ⁊ gubernãdo: ſed ſatis magis fuit mi⸗
rabile ipſũ recreando ꝑ tuã bñdictaʒ icarnationẽ 2 paſ

ſionẽ io ſeqtur: q¶ ¶Et cogitatiõib' tuis. ꝗb' ab eino
diſpoſuiſti myſteriũ tue icarnationis. None au .

ſilis ſit tibi.q.d.h mir abile excedit oia alia. In hebꝛeo

hẽ ur:Et cogita/
ẽ nomẽ dðñi ſpẽs eius:et nõ pꝛo nobis: ſᷣm ꝙ
reſpexit i vanitates et inſa raſſen hicro in
nias falſas. Muilta feciſti Pehrenzeret bi
tu ðſie deus me mirabilia finis verſus:⁊ ex
tua:et cogitatiõibus tuis ponat ſicut pᷣus.

non ẽ g ſimilis ſit tibi. An Et cogitationes

nunciaui ⁊ locutuſ ſũ:mul me Rbihete
tiplicati ſũt ſup numeruʒ. nẽ aſſumẽ ¶Sꝛo

Sãcrificiũ ẽt oblationem
noluiſti: àures aũt pfeciſti
mihi. Holocauſtum èt ꝓ
pctõ noͤn poſtulaſti: tuͤnc

dixi ecce venio. In capite quentis: ↄiungi
“ tur cum lr̃a ſeqn
. ti ſic: nilõ ẽ q
ſimilis ſit tibi.ſ.ĩ mirabilibus faciẽdis maxime ĩ mira
bili icarnationis myſterio. s (Annũciaui locutus

ſũ.ſᷣm poſſibilitatẽ meam:ſed qꝛ excedũt facultatẽ hu/

manã:iõ ſbdit᷑: t¶ Multiplicati ſunt ſup numeruʒ.

In traſla. hiero. iuxta hebꝛeũ hẽtur: Plura ſut quam
narrari q̃ant.ſ.mirabilia tua maxie ĩ myſterio tue icar·

natõis ↄtẽta: ⁊ iõ qð dẽ hic: t( Mltiplicati. foꝛte ẽ lr̃a
u multiplicati ꝑ multi

plicata: vel ſi ſit lra vera ſupplendũ eſt ſic: tc¶Mul/

tiplicati ſũt.ſ.effectus mirabiliũ tuox. v ¶ Sacrifici
um. Hic ↄñter oñditur myſterij icarnatiois ro:⁊ hocᷣ᷑
pſona xpᷣi:qꝛ ꝓpha traſit de coꝛpe ad caput ꝑ modum

Pdictu.· Circa qð ſciendũ ꝙ vna cã h' bndicte icarnati
onis fuit ad ſupplendũ iperfectionẽ legis p ipſum xpᷣm

incarnatũ: ppter qð ipſe diẽ matth.v. Non veni ſolu?

legẽ ſʒ adiplere.In lege aũt erãt aliq pᷣcepta cerimonia

lia de ſacrificijs ⁊ oblatiõ bus offerẽdis. DPec aut ſacri
ficia erãt iperfecta: qꝛ nõ poterãt auferre pcta: 2 i0 iſla
vnũ ſacrificiũ pfectuʒ. ſ. coꝛp *

xp̃i ĩ cruce oblatũ:qð ſuccedit oibus ſacrificijs veris le

gis. Et hoc ẽ qð dicit apls ad hebꝛe.ix. Impoſſibile eſt.
n. ſanguinem tauroꝝ ⁊ hyrcoꝝ auferre pctã: ideo in

grediẽs munduũ.ſ.dei filius ꝑ ſuã icarnationẽ dicit: Hho
ſtiã 1 oblationem noluiſti:coꝛp'aũt aptaſti mihi.i. coꝛ

pros paſſibile aptũ imolationi: ſicut diffuſius expoſui
pe- eplam ad bebꝛe.⁊ hoc eſt qð dẽ hic:lʒ aliq voca?
bula ſint mutata:qꝛ xpᷣs ⁊ apli non ſeper allegzusen
0 . .

ſcripturã ve.teſta.de vbo ad verbũ.Dẽ⸗ 5in
hoiĩs loqntis deo pꝛi vl toti trinitati. v
qð fiebat de aĩalibus ⁊ auibus. x

acrificiũ.
itionem. q

coꝛpꝰxpᷣi: ꝗð atidie offertur i altari ſed tm ex fide offerẽ
tium. 3¶Nures aũt pfeciſti mihi. ad heb.x.dẽ: Coꝛ
aũt aptaſti mihi:ut dqᷓ eſt:tñ eadẽ ẽ ſñia cũ dʒ: ʒ iu

res aũt pfeciſti mihi.i. aures pfectas ad obediendu:qð

fuit ĩ hoc ꝙ fuit obediẽs deo pꝛi vſ q; ad moꝛtẽ crucis:
vt hẽt philip. ij. a (Holocauſtũ. hoc erat dda enuſ
ſacrificij qð totũ incẽdebat᷑ ad honoꝛẽ dei. b pꝛOo

pctõ.i.hoſtiã ꝓ pctõ:cuivna be lerche⸗ k — .
eui. c o poſtulali-

cerdotũ:ut diffuſius dixi ſuꝑ

nobis. ſ. ſũt quia

ſunt cã nĩe ſalu.
in⸗ qui ſi
milis ſit tibi. pꝛi⸗

cipiuʒ ẽ verſus ſe

— — ——

r oleo 2 ſibuſj.

— —
=☛ =
☛ —

—

Wpncht
mminit
ntii

gigbi de

lens
ntu
rgtiß
Ciint
Ncbmut⸗
npnne,
aſchlra
ndnnin
ſtmbe⸗
ub n
liu ilbos
Mexraine⸗
Eefiueroln

(iginm.

ilamnn
ſtun di
ftant
ewwig
bumenzon
leynen
D
gileti⸗
r in
. C ſ⸗
nchi
lisſeperſe⸗
onlſer
rhirin

6

¶Pſalmoꝝ

qꝛ talia nõ fuerũt de ſe deo accepta:ut dẽʒ ẽ. d ¶T ũc penalitates fuerunt inflicte chꝛiſti fidelibus a pꝛicipio eccle
dixi. ego xps. e¶ Ecce venio.ad offerẽduʒ ſacrificiuʒ ſie:ut patet ĩ apoſtolis ⁊ martyribus. 3ʒ8 ¶opꝛehengerũt
acceptiſſimu deo. f ¶ In capite libꝛi ⁊c. Iſte ẽ liber me iniquitates mee.quia a pꝛiciꝑio fuerunt aliqui mali cũ
diuine pᷣdeſtinationis:de qͥ ſcribitur ĩ pᷣſ.xix. Deleant bonis in coꝛpoꝛe chꝛiſti myſtico: ut patet de iuda pꝛodito/
de libꝛo viuentiũ ⁊c. In capite aũt h libꝛi dĩ eẽ deſcri re ⁊ multis alijs.a pꝛicipio etiã inſurrexerũt hereſes:vt pa

lIn capite libꝛi

tem tuã:q cõſilio mlio.Tůᷣ

hi euge euge. Exuͤltent le

ptũ illud qð pꝛi/ tet ex epiſtolis pauli
mo pncipaliter .— et alioꝛum apoſtolo/
pertinet ad diui libꝛi ſcriptùm ẽ de me vt fa plicate ſunt ſuper capillos rum: pꝛopter quod
Ban Peſtnatid cereʒ volũtatem tuã: dèuſ capitis mei:l⁊ coꝛ meũ de/ bea us ſohannes in⸗
ial os bo⸗ Ieus volui ? legez tuas in reliquit me. Compliceat ti ſer vininitatem chꝛi⸗
minis. Myſteri· medio coꝛdis mei.Annuũ bi dñe vt eruaſ me:loñè ad ſti contra Ebion et
um aũt icarnati cidui iuſticiaʒ tuã in écclia adiuuandum me reſpice. Therintum et eoꝛuzʒ
als N per 4⁵ magna:ccce labia mea ñ ꝓ CLonſũdant᷑ ⁊ reuerant᷑ ſiil ſeanaces ennn ſenn,
Es hon einu hibebo dñe tu ſciſti. Juſti gqui qrũt aiam meaʒ lvt au⸗ nrmad in lbꝛo illa⸗
eternã ſiue bats ciam tuã nõ abſcondi ĩ coꝛ ferant eam. Auertant᷑ retoꝛ ſtriũ viroꝛũ. ¶Et
illud qð pncipa de meo:lveritatẽ tuaʒ ᷑t ſa ſuʒ ⁊ reuerãtur:q volũt mi non potuiut viderẽ.
er krinet ad de lutare tuum dixi. Nn ab/ hi mala. Ferant ↄſeſtim cõ quia lereles inſurge⸗
onerrib bn wle. ſcondi miam tuaʒ èt verita fuſioneʒ ſuã:qui dicunt mi men ſungt⸗

cium. a ulti

diuine pdeſtia aũt dñe nẽ longe facias mi tent᷑ ſuper te oèͤmẽs qrentes pllicate ſũt ſuper ⁊c·
rionis. g¶Scri ſeratões tuas a me: lmiſèri te:ẽè᷑t dicãt ſemp magniſicer ſnodus eſt loquendi
dn eſt e ne 251 coꝛdia ⁊ pᷣitas lua ſemꝑ ſu dis qui diliguùt ſalutare tu Kxbenaeetisna e⸗
P. vi. Deſcendi ſceperũt me. Qñ circun⸗· um. Ego autez mendicus ginem hereſum: que
de celo non vt ſa dederũt me mala quoꝛum ſum ⁊ pauper: dðominus inſurrexerũt in eccle/
ciam voluntateʒ nõ eſt numerus:ↄphende ſolicitus eſt mei. Adiſitoꝛ ſia dei. ym ꝙ pater ꝑ
unu meieenlnne rüt me iniqtates meec:t nõ me'&t pꝛotectoꝛ me tů es: Auuſtiun Bhe⸗
Aniß ſit me.Etqꝛ vo Polui vt viderem. Multi deus me ne tardaueris. placeat tibi vomine:
Aunent luntas delibera- H J ut eruas me. ideſt coꝛ
S tiua xpᷣi hoĩis ſe⸗-· . M ppus meum myfſticuz
1n per erat diuie volũtati confoꝛmis:iõ ſbditur: h A malis pꝛedictis. c¶ Bomine ad adiuuadum me reſpi/
nrünie us meus volui ? legem ⁊c]l. legeʒ euangelicã. i(in ce.contra mala inſurgentia de futuro d ¶ Konfundaiur
nunciaui iuſticiam tuã ·i. legẽ euangelicam q̃ ↄtinet iu¶⁊ reuereãtur ⁊cl. ideſt fidelium meoꝛuʒ vitam cuiuſmodi

FmuriNd ſticiã ꝑfectam. k¶In ecclia magnai. in tẽplo vbi oẽs fuerunt tyranni in pꝛimitiua eccleſia: quoꝛum multi fue⸗
“ iudei ↄueniebant:ĩ xps frequẽter docuit:ut ðſcribüt runt confuſi coꝛpoꝛaliter et tempoꝛaliter ſjm oꝛdinem di/
fegmi ãttuoꝛ euaãgeliſte. Similr in eccla magna ꝑ totũ oꝛbeʒ uine iuſticie: et aliqui cõfuſi confuſione penitentie que eſt
icucni diffuſa in q xpᷣs ꝑ aplos euangeliũ pmulgauit:ʒ d? confuſio adducens gloꝛiam: quia multi vidẽtes patientis
n l. xviij. In oẽm terrã exiuit ſonus eoꝝ. I ¶ Ecce la martyrum et dei vir tutem circa ipſos cõuertebantur ac fi
nritii bia mea non phibebo.a pmulgatione veritatis euãge· dem. e ¶ Qui dicunt mihi euge euge. interiectio eſt exul⸗
lice ꝑ me ⁊ alios doctoꝛes ecclie. m ¶ Juſticia tuã cl tantis: que aliquãdo pꝛoferiur ad congaudendum: et ſt ie
ntrinß qꝛ xpᷣs eã manifeſtauit verbis ⁊ factis. n ritate,ʒ pꝛoferebatur a fidelibus de patiẽtia martyrum gaugenti
ſi tus.qᷓ ipleſti pmiſſum de xpᷣo pꝛibus fẽm. o ¶ Et ſa/ bus.aliquãdo etiam pꝛofertur ad deridendum: et ſic pꝛo/
i lutare tuũ.i.meipſũ a te miſſũ ꝓ ſalute hoiuʒ. iferebatur a martyrum perſecutoꝛibus. ſ ¶ Exultent. Dic
nen xi. oia iſta manifeſte docuit xps:ut pʒ ex decurſu euan conſequẽter põitur depꝛecatio chꝛiſti pꝛo ſuo coꝛpoꝛe my·
nnn gelij. ql õ abſcodi miam tuam. quam per me vo/ ſtico quantum ad adeptionẽ boni:cum dicitur: ¶ Exul

luiſti mundo facere. q ¶ Et veritateʒ tuam.qꝛ mia et

veritas ſẽper ſe cõcomitatur in operib dei. r ¶ Acõ
cilio multo.ſic dʒ ſcribi per.c.qꝛ lic eſt in heb.⁊ in trãſ
latione hiero.iuxta hebꝛeũ hẽtur:in ecclia multa: qð
idem eſt. s Maaut dñe. Hic ↄñter deſcribitur ipii

xpᷣi deuota depᷣcatio ꝓ ſtatu coꝛpis ſui myſtici:⁊ pᷣmo
qtum ad amotionem mali:⁊ ſcòo q;'tuʒ ad adeptionẽ
boni:ibi Exultẽt.Cixca pmuʒ dicit: s ITan
i.tu deus pꝛ. t ¶ MNe longe facias ⁊cl.l.a coꝛpe meo
myſtico: ꝓ quo xps legit᷑ frequẽter oꝛaſſe in eugelio.
vV ia tua ⁊cc. oꝛonem meã ſẽper exaudiendo.Ois

n.oꝛ0 xpᷣi pcedens ex voluntate deliberatiua fuit exau

dita:ſm ꝙ dicit ſaluatoꝛ ioh.xi.Ego autem ſciebaʒ qꝛ
ſemper me audis:quia voluntas xpi deliberatiua ſem

de bono quod daturus es eis. g9Dmnes qu

Uu aut dñe

tẽt et letentur ſuper te.deum patrem vel totam trinitatem

fideles mei qui te querũt per veram fidẽ. h ¶ Et dicant
ſẽper magnificetur dominus regratiando de bonis eius.
i ¶ Qui diligunt ſalutare nem.me chꝛiſtü quem miſi⸗
ſti pꝛo ſalute bominum. k Ego autem mendicus ꝛc.
ſi hoc refertur ad perſonam chꝛiſti: certum eſt ꝙ vita val⸗
de pauperem duxit in hoc mũdo: ſicut patet ex euagelio.
ſi autẽ referatur ad coꝛpus chꝛiſti myſticũ: ſic certuz eſt q⸗
fuerũt ⁊ ſunt multi fideles pꝛopter chꝛiſtũ paupertatem eli
gentes. I ¶ Dominus ſolicitus eſt mei. ꝗꝛ ſufficiẽter pꝛo-

uidet᷑ talibus ex puidẽtia dei:m ꝙ dicit ſaluatoꝛ: matth.
vi. Pꝛimum querite regnum dei et iuſticiã eius: et hec om

nia adijcientur vobis.et ideo in fine pſalmi onelagltut.
per fuit ⁊ ẽ cõfoꝛmis voluntati diuine.Et cãm hu lde m( Adiutoꝛ meus.ad bonum pꝛomouẽdo. n ¶ Et pꝛo
pꝛecationis ſubdit. d. x ¶ Am circũdederunt me ma tectoꝛ meus· a malis pꝛeſeruando. o ¶ Tu es deus meus
la.ſ. pene. y ( Quoꝛum non ẽ numerus, multe enim ne tardaueris. mihi aſſiſtere in pꝛedictis. 4“““́”M”M

Eatus qui ĩtelligit. Puic p̃ſ.pᷣmit ¶ Pfſal. x.
titur talis ti.in hebꝛeo: id victoꝛiã pᷣſ.dauid.⁊ iĩ
traſla.hiero.iuxta hebꝛeũ: Pꝛo victoꝛia canticũ
dauid.⁊ idẽ penitus ſignãt.Ex pꝛedcis aũt pʒ expoſitio h
ti. ⁊ ex titulo apparet auctoꝛ pſalmi.ſ.dauid:ſed mã h p̃ſ.
non appet: ꝓpter qð
varie dẽ a diuerſis.

Dicunt. n. aliq ꝙꝙ da⸗ 20 victoꝛia canticum
uid fecit hũc pſ. ꝓ ſa pquid. G-XI.

lomone filio ſuo:quẽ
diſpoſuerat regnare
poſt ſe de voluntate
dñi ut appet.j.paral.
xxviij.hoc tñ nõ ob/
ſtante Adonias frat᷑
eius volebat euʒ ſup

Eãtus qui intelligit
„ ſup egenuʒ ⁊ paupe
re li di mala liberabit eũ
dñs. Dfñs cõnſeruet eũ: èt
viuificet eũ:èt beatũ faciat

eũ in tra:et non tradat euʒ

plãtare:ut hẽtur. ij. Ccu m ra:ct hon tra Lar Ei
Reg.j.tum qꝛ hebat in alazʒ inimicòꝝ e. Dñs
le abihar ſimuz Gpẽ ferat illi ſup lectuʒ do⸗/
geeare keſe 5 u loꝛis eiuſ: Iuniuerſũ ſtratũ
t pteʒ Adonie: eiuſ verſaſti ĩ ifirmitate e.
vt hẽtur ibidẽ:tũ qda Egò dixi dñe miſerẽ mei:

videbat pꝛem ſuũ ſe⸗
nem iacenteʒ in lecto . .
taq; ipotentẽ: ſed ꝑ ſapiaʒ nathan ꝓphe adonias fuit frau

datus a ppoſito:⁊ ſalomon oↄſtitutus ĩ regno:vt hẽtur.ij.

—

Reg.j.Dicũt igit ꝙ de hoc dauid fecit hũc pᷣſ.d. a¶ Bea
tus ꝗ intelligit ⁊cl.i.beatus ſit nathan ꝓpha qͥ poſuit itel/
lectũ ſuum ꝓ ſalomòe egeno ⁊ paupe:inq;tũ adonias vole
bat eũ de regno eijcere.Et ſic ↄñter q?tum pñt lr̃am ſequẽ/
tẽ applicãt ad hanc mãm.Sʒ hec expoſitio ⁊ cõſiles vidẽt᷑
diſſonare ab itentione ſaluatoꝛis:ioh̊.xiij.vbi allegat ſcri
pturã h' pᷣſ.tanq; dcam de ſeipſo ad lr̃am.d.Sed vt ipleat᷑
ſcriptura:Qui mãducat meũ panẽ:leuabit calcaneũ ſuuʒ
3 me. Cui concoꝛdat lr̃a hebꝛaica in hoc p̃ᷣſ.q ſic hʒ:Come
dens panẽ meũ magnifſicabit ſuꝑ me talũ.Et i tranſla.hie⸗
ro.iuxta hebꝛeũ q̃ ſic hʒ:Qui manducabat panẽ meum le

uauit ↄ me planta.Et ſʒ oẽs expoſitoꝛes catholicos ſalua

toꝛ ioh.xiij. allegat ſcripturã de hoc pᷣſ.Dicenduʒ igitur ꝙ
dau id q plura myſteria xpᷣi deſcripſit ꝙᷓᷓ alij pphe:ut dẽm
fuit in pncipio hy libꝛi pᷣuidens paſſionẽ xp̃ᷣi ⁊ eius reſurre
ctionẽ i ſpu fecit hunc pᷣſ. qui ſᷣm hoc diuidit᷑ ĩ duas ꝑtej:
in pᷣma agitur de xpᷣi paſſione:in ſcòa de eius reſurrectiõe:
ibi Tu aut dñe.¶ Circa pᷣmum ſciendũ ꝙ paſſio xpᷣi ĩcepit
a ſua paupꝑtate quam pati cepit ab hoꝛa natiuitatis.Et iõ
pmo agitur de eius pauptate:⁊ ſcoo de eius moꝛte:ibi Ini
mici mei. Circa pᷣmum dicit dauid: a¶ Beatuj qꝗ itelligit
⁊c̃l.i.x-pᷣm q in paupꝑtate fuit natus: utpote de paupe mẽe
⁊ in paupere loco:⁊ pauꝑibus pannis iuolutus: ſimilr in

paupꝑtate ↄuerſatus. Uñ dicit de ſeipſo matth.viij. ulpej⸗

foueas hñt:⁊ volucres celi nidos:filius aũt hoĩs nõ hʒ vbi
caput ſuum reclinet.Similr fuit ĩ pauptate moꝛtuꝰ: vtpo/
te veſtibus ſuis ſpoliat:a in alieno ſepulchꝛo repoſit.De
iſto igitur paupere dicit dauid: a earns qui intelligit
⁊c̃.i.itus legit:ita ꝙ ſub paupꝑtate quam geſſit in foꝛma nꝛe
hũanitatis itus legit ꝑ veram fidẽ charitate foꝛmatã diui/
tias ſue deitatii:q̃s dabãt itelligere opa diuie virtutis q̃ fa
ciebat.
die iudicij liber
eũ.in coꝛpe. ð ¶ Et viuificet eũ.ſua gẽa in mẽte. e ¶ Et
beatũ faciet eũ ĩ terra.ſ.viuentiũ:in q̃ ẽ britudo va. f¶ Et
nõ tradat eũ in aiazʒ.i.ad voluntatẽ. g ¶ Inimicoꝝ eius.
coꝛꝑaliuʒ ⁊ ſpũaliuʒ. h¶ Dñs opẽ ⁊cl.i.cũ iacuerit ſuꝑ
lectũ afflictus doloꝛe coꝛpis ſeu mentis. iniuert ũ ſtra
tum eius verſaſiſti.mutat ppha modum loquẽdi de tertia

In die mala liberabit eu dñs.q; talẽ fidelẽ in
dñs a ptãte inimici. c¶ Dñs ↄſeruet

—

perſona ad ſcõaz:qᷓ mutatio fit valde frequẽter i pphe
tis. Et ẽ ſenſus h lr̃e ꝙ ſic ↄſoletur ⁊ ſanet᷑ a deo: p nõ
idigeat lecto pato ad iacendũ:ſed magis reſeruet᷑ ranq̃
lectus qͥ aliquis no idiget amplius:per talẽ moduʒ ſal
uatoꝛ ioh.v.c.dixit:languido ab eo curato in ꝓbatica

Pilcia Surge tol
lectũ tuũ ⁊c. et
ſana aĩiam meã:qꝛ peccaui h'pcepit ad ma
tibi. Inimici mèi dixerunt nifeſtattonẽ mira
õ culi pfecte ſanati
mala mihi:qñ moöꝛier be onis.Cõſequẽter
ribit nomẽ eius. Et ſi igr? dauid ↄuertit ſe
diebat᷑ ut videret vàna lo/ ad oꝛandũ ꝓſe ſi

cut oꝛauerat pꝛo
alijs. d. k (Ego
dixi dñe mülere⸗
re mei. cuius cãʒ

quebat᷑ cõꝛ eiuſt ↄgregauit
iniqtatẽ ſibi. Egrèdiebaĩ᷑
ſoꝛas: t loqbat᷑ in idipſũ.

Aduerſum me ſuſurrabãt ſbdit.d. .¶ S=2⸗
omẽs inimici mei: laduer na inhmmers.
Cita b peccaui tibi.ĩ ae
ſn⸗ e geltahat mala mi⸗ bilao b cſaber et
hi. Nerbum iniquum con homicidio vꝛie ꝓ
ſtituerunt aduerſum me: pli numeratie.

irtus.n. diuini
tatis xpi q̃ ſanat
peccata ẽ eterna:ſm ꝙ dicit aplus ad hebꝛe.xiij. Jeſus
xpᷣs heri ⁊ hodie ipᷣe et ĩ ſecula.ppter qð poterat ſalua
re aiam dauid a peccatis. m ( Inimici mei. Hic oñt
agitur de xpᷣi moꝛte:⁊ mutat dauid modũ loquẽdi:qꝛ
pꝛius locutus fuerat de xpᷣo:hic introducit xpᷣm loq̃n
tem:ſicut pᷣſ.ſcòðo cũ locutus fuiſſet de xpᷣo.d. Quare
fremuerũt gentes.Conſequẽter irroducit xpᷣm loquen
tẽ i ꝓpꝛia perſona ⁊ dicentẽ:Ego aũt ↄſtitutus ſuʒ rex
ab eo ⁊c.ſicut fuit ibidẽ expoſitũ:⁊ hec mutatio fit ſre
quẽter in ꝓphetis:igit in pſona xpᷣi d: m¶ Inimici
mei dixerut mala mihi. qꝛ iudei dixerunt ei vituperia
freq̃nter:ſic pʒ ioh.viij. Noõne bñ dicim nos:qꝛ ſama
ritanus es tu:⁊ demoniũ hẽs: n Qñ moꝛietur ⁊ pe
ribit nomen eius.Freq̃nter.n.tractauerunt de xpᷣi moꝛ
te:ut ſic periret memoꝛia noiĩs eius:ioh̊.xi. Ab illo die

cogitauerunt ut interficerẽt eũ. Alij ẽt tres euangeliſte

ſcribũt q̃liter tractauerũt de eius moꝛte. o ſi in

Pecdicarur, ⁊c. Hic mutatur ſiliter modus loqndi: qᷣa

criptura freqnter loquẽdo de pluribus i plurali trãſit
ad loquendũ de illis qſi de vno:eo ꝙ ſunt ↄiuncti ada
li zd vnu maxime i ſcripturis ꝓpharum:⁊ ſic dẽ hic:
Etſ⸗ ligrediebat᷑.ſ.qlibet de inimicis meis. pEE
videret me. docentẽ vel ↄuerſantẽ. q Uana loqbat.
qꝛ falſa referebat ad mea diffamationẽ. r

Loꝛ eius
⁊c. qꝛ freq̃nter iudei poſuerũt iſidias xpᷣo:ut euʒ cape
rent ĩ ſermone vel in aliqͥ repꝛehẽſibili fco:ſic̃ pʒ in plu

ribus locis in euãgelio. s¶ Egrediebat foꝛas. ad vul⸗
gares turbas. t t ioatns in idipᷣm.diffamando

.

xpʒʒ ut auerteret deuotionẽ ppli ab eo:ſicut hẽtur ioh.
x.Demoniũ hʒ ⁊ iſanit:qͥd eũ auditis: Põt ẽt iſta lr̃a
ab illo loco: Et ſi ingrediebatur vt videret.exponi i ſin
gulari de ipſo iuda qui aliqñ egrediebatur ad tractan/

dũ cum iudeis de traditione xpᷣi:⁊ iteꝝ ingrediebat᷑ cõ

ſoꝛtiũ xpᷣi ⁊ aploꝝ:ut videret tps ⁊ locũ qũo poſſet eũ
caute tradere:⁊ ſic multa falſa ⁊ iniqua fingebat et di⸗

cebat hinc ⁊ inde pꝛout ſcribunt quattuoꝛ euangeliſte.

—

v¶Aduerſum me ſuſurrabant ⁊c.ideſt latenter de
trahebant. x ¶ Omne inimici mei.ſcilʒ ſcribe ⁊ pha
riſei ⁊ conſimiles. y CEiduerſũ me cogitabant mala
mihi. lern moꝛteʒ contemptibilem ? doloꝛo
ſam. 9 ¶ Uerbum iniquũ cõſtituerũt aduerſum me.

ertüngr
Thiipnszin
atwnlc
wlendar
Grite
Manna
Pepbanre
pord
IDm
icilſpn
Nrdtan
odlnipnn
rui
madecit
raſift
bn
iagfn
Uemdei⸗
nicnotaie
Cuſicn
ie n

ippba
i 4
figchonzſe

nt,nitt
Atotheen
itiie
Pdlot
Wponiuri
uahoſ
nuncogn

S

— – S= =
==
—

=

Albib
inng
Mingſee
huifts
üzenen
fülunn
r
lglin
tüini⸗

=-

giipn
erh,
N
lninit
Paptn
fetunſi
libtcrl
i un
uomci e
Mornn ,

An Reple

emiglis i
innen
Uloteſbeg
Pplnman.
Umsrdurt
ropiiſe
rni i
Gomkſi
übogilin
etſpn bi⸗
thod. Oun

crpn enan

ſtmmst
enotanoft
1n ine
mtapinpen
oa:ſan
mmtamen
mumndeppine⸗
z Moode
znas aungl

. N

runmrt

.
s

4

ziſigoß
uin
futh
rcmmniſt
u ANa
igruta
gbr ii
übmnm
irten
utann

uinn⸗

S
- =

cicbat 5 meq bẽt mei: et reſuſcita me:t retri ãt fiat.
mihi familiaris

Opſalmoꝝ

qui oꝛdinauerũt xpᷣm moꝛtuũ in ſepulchꝛo cuſtodire: ſic de alijs modis ↄcludendi:⁊ hoc mõ xpᷣs matt. xvij cũ

ne eius diſcipuli eum tollerẽt dicerẽt ucriſe qſiuiſſet a petro: Reges terre a qbus recipiunt tributũ:a fi
vt hẽtur matth.xxvij.iõ ſubditur: b¶ Nundqd qui lus ſuis an ab alieniserñdit petrus:ab alienis:ↄcluſit xpᷣs:
doꝛmit. i. iacet moꝛtu in ſepulchꝛo. c ¶ õ adijciet¶ filij ſüt liberi. Tertia cognitio ẽ expi mẽtalis que fuit ac-
vt reſurgat. q.d. non. Sic. n. loquebantur de xpᷣo moꝛ qſita per lumen itellectus agentis:⁊ iſta cognouit vnũ per
tuo illug qod re aliud ⁊ no ſolũ q;tuʒ
ſurrectiõe ſua p „ „⸗ ⸗. ad vſũ ſed ẽt q;tu ad
dixerat ↄtenédo. nunqdꝗ doꝛmit noͤn adij debit inimicus meus ſùůp acqſitioneʒ: 7 5ʒy hoc

o ¶Etenim hõ ciet vt reſurgat: Eteniʒ hõ me. Mé aũt ꝓpter innocẽ de ppo dicit apls: he

pacis mee ⁊c̃.q. bꝛe. v. Didicit ex his

Hrpa. lo ẽ mi· bacis meeĩ qua ſpaui: quͤt tiaʒ ſuſcepiſti: cõfirmaſti que paſſug ẽobedien

rum ſi indei qui edebat pães meos màgni me i conſpectu tuo in eter tiã. p ( We aut p
erãt inimici mei ſicauit ſup me ſupplãtatio nũ. Benedictus dñs deus prter ⁊c. llʒ.n.xpᷣs nõ

talia dicebat ⁊ ſa nẽ.] Tũ autẽ dñe miſeèrere iſrael a ſeculo in ſeculum:fi meruerit gliaʒ aie ſue
qus ab aaat ſue cõ
*, ⸗ ⸗ P. fd(eptionis huͤit: tů me
buã eis. In boõc cognoui , Pꝛo victoꝛia doctiſſimi nt gliam coꝛpis et
3 me cõſpirauit qm voluiſti me:qm̃ ũñ gau/ filioꝛum choꝛe..xLI. ſuuam exaltationem:

diſcipulus meus

ciũ eis.ſ. iudas ſca ⁊ ituʒz ad hoc dicit:
rioth: ⁊ hoc ẽ gGJ , p aüt ꝓpter iĩ
di: O¶ Eteniʒ hõ pacis mee.i. mecũ hitans pacifice. nocentiã.i.ppter merituʒz inocentis vite. q cepiſti.

e ¶ In qᷣ ſperaui.i.de ᷣ oñdi ꝙ ↄfidereʒ de eo.ſ.in eo ꝓ coꝛpus gloꝛioſuʒ mihi ↄferendo ⁊ ĩ eodẽ ad te aſſumẽdo:

poꝛtabat ⁊ cuſtodiebat illa q ex deuotione offerebãtur äm ꝙ dꝛ mar.vlti.Et dñs quidẽ ieſus poſtq locutus ẽ eis
neceſſarijs xpᷣi⁊ diſcipuloꝝ eius ⁊ ad dandũ paupe aſſũptus ẽ in celũ.Et qꝛ hec aſſũptio eſt ſtabilis ſʒ ꝙ ibidẽ
ribꝰ:vt hẽtur.xij.⁊.xiij. f ¶ QAui edebat panes meos. ſbdit᷑:⁊ ſedet a dextris dei:iõ ſedtur:Et ↄfirmaſti me in cõ

⁊ dicit panes in plurali:qꝛ iudas cũ alijs diſcipulis in ſpectu tuo in eternũ.Ultio ĩ fine pᷣſ.pphᷣa dauid gꝛas agit

cena dñi duplicẽ panem mãducauit.ſ.coꝛpaleʒ ⁊ ſarra de pꝛedcis.d. r ¶ Bñdictus dñs deus iſrł.qꝛ łʒ ſit de oĩuʒ
mentalẽ:qꝛ coꝛpus xp̃i cuʒ alijs ſũpſit. g Wagniſt p creationẽ: tñ dicebatur deus iſrł ꝑ debitum cultũ ⁊ verã
cauit ⁊c. tradendo me iudeis ad hoc ꝙ eſſeʒ totaliter fidẽ. s ¶ Fiat fiat. in heb.aũt hẽtur: Amen amen.qð im-
dilectus T oculcatus per moꝛtẽ: ſʒ non hũit itentuʒ: da poꝛtat vitatis ↄfirmationem. ¶ In pl. xl. Beatus ꝗ itell⸗
xpᷣs ꝑ hoc magis exaltationẽ hũit ttia die reſurgendo: git.vbi dꝛ in poſtilla:Sʒ põt q̃ri quo xpᷣs ho. ¶ Aaditio.
tũc.n.dixit:Data ẽ mihi omnis ptãs ĩ celo ⁊ in terra. ¶Ec qõ de facili põt ſolui ex mõ loqndi ſacre ſcriptu/
h Tu aũt dñe. Hic ↄñter ꝗgitur de xpᷣi reſurrectiõe re. Cõſueuit.n. ſcriptura de deo ẽt ſm deitateʒ aliqᷓ
cũ dẽ in pſona xpᷣi hois. u aut dne.i.tu deus pa dicere q̃ ei non pertinẽt ſᷣm ſuam eternã noticiã ſed ſolũ ſʒ
ter vel tota trinitas. i iſerere mei. ut non dimit ſuũ effectũ:eo mõ qͥ Geñ.xxij.legitur: Nũc cognoui qm ti/
tas diu aiaʒ meaʒ in iferno ⁊ coꝛpus meuʒ ĩ ſepulchꝛso. mes deũ.qð cõiter exponitur: Nunc alios feci cognoſcere.
k ¶ Et reſuſcita me.aiaʒ coꝛpi reuniẽdo:qð factũ fuit ¶ ñ a foꝛtioꝛi pñt exponi hec vba pſalmi.ſ.In hoc cogno/
tertia die qñ reſurrexit in coꝛpe gloꝛioſo: ꝓ glia.n. coꝛ ui qm̃ voluiſti me.i.alios cognoſcere feci.Et ſic i hoc loco
poꝛis qua nõ hũit ante reſurrectioneʒ legit᷑ xps oꝛaſſe: non requiritur altioꝛ altercati. Replic.
ioh.xij. I¶ Et retribua eis.iſtud fuit adipletũ qñ ppts Il. In p̈ſ. Beatuj qui itelligit circa illũ paſſuũ: In hoc co
iudaicus fuit occiſus ⁊ captiuatus per romanos ꝓpter A gnoui qm̃ voluiſti me.poſtil. mouet qonem q genere
petm qð cõmiſerat in xpᷣm:ſicut pᷣdixerat xpᷣs Lu.xix. noticie xpᷣs cepit cognoſcere:⁊ bñ ſoluit:vide ibi.Burgeñ.
videns ieſus ciuitatẽ ſanctã hierl fleuit ſuper illam.d. auũt nititur ire ꝑ cõpendiũ volens hũc paſſũ exponi ſicut il

Quia ſi cognouiſſes ⁊ tu.ſ.mala tibi vẽtura ſimilr fle lũ:Geñ.xxij. ũc cognoui.i.cognoſcere feci.Sʒ expoſitio

res. m ¶ In hoc cognoui qm voluiſti me.i. dilexiſti hec bti Aug.xvi. de ciui.c. xxxvij. locum hʒ vbi ſcriptura
vel appꝛobaſti. n ( Om non gaudebit ⁊c.i.pplus iu loqtur de nouitate cognitiois dei:hic aũt agit᷑ de nouitate
daicus. o ¶ Sup me.ſ.finalit:qꝛ quis iudei de moꝛte cognitiõis hũanitatl ad deũ. Uerũtñ eã expoſitõeʒ ſuꝑ alle
xpᷣi ad hoꝛã letati fuerint:tñ poſt reſurrectionẽ magis gatũ locũ geñ.burg. abijcit: qᷓuis ſit bti aug. ↄtẽnit.hic aůt

fuerunt ↄtriſtati:qꝛ tunc fuit magis declarata glia xpi. 2 poſtil. cum non hẽat locũ gradipẽdit:qð ẽ ſignum incir

Sed põt hic queri:qũo xpᷣs hõ qui hũit perfectã noti cũſpecti vel inuidi. ¶ Pfſal.X. J.
ciã ab inſtati ſue ↄceptionis ꝑ ſua reſurrectionẽ cogns ¶ WUẽadmodũ deſiderat. Huic pᷣſ.pᷣmittit tlis ti.ĩ heb.
uit erga ſe dilectionẽ vel appꝛobationẽ pꝛis.Ad hoc di Ald victoꝛiã eruditio filijs choꝛe.⁊ huic dictioi filijs
cendum ꝙ; pꝛeter ſciaʒ diuinam q cõpetit xpᷣo inqtum pponit᷑ lr̃a lamech ad deſignandũ ꝙ ẽ datiui ca.⁊ ẽ ſeſus:
deus ponitur ĩ xpo triplex noticia a doctoꝛibus. Pꝛia ꝙ pᷣſ.iſte ẽ eruditio fca filijs choꝛe a deo p ſpʒ ꝓpheticũ: 4
eſt qua cognoſcit verbũ ⁊ alia in verbo:a ſm iſtã noti cãtãdus ẽ a leuit cũ qͥdã conatu victoꝛie:ſic ſupꝛa freqnt ex
ciam non cognoſcit vnã creaturam ꝑ aliã vel vnuʒ ef/ poſitũ ẽ. Tñ ſʒ aug.q diẽ oẽs pᷣſ.fcos a dð: iſte pſ. denoial
fectuʒ ꝑ aliũ:qꝛ in hac noticia non ſut cognitiones vo a filijs choꝛe:ñ qꝛ ab eis fes:ſʒ qꝛ ab eis decãtãduj. Sʒð h
lubiles ab vno in aliud trãſeũtes ſed per verbũ imme vi:qꝛ h filij choꝛe fuerit de leuit :tñ nõ fuerũt cãtoꝛes ſʒ ia
diate alia cognoſcũtur. Scða noticia eſt qᷓ a pꝛ ncipio nitoꝛes:ut hẽt.j.pal.xxvi. Itẽ ra.ſa.⁊ alij doc.hebꝛei ⁊ hie
ↄceptionis ſue cognouit res in genere ppꝛio ꝑ ſciam di ro.qbus in h magis ẽ credendũ vt vr dicũt ꝙ iſte pᷣſ.fẽs fu
uinitus infuſa: ⁊ iſta noticia pot ↄſiderari dupłr. no it a filijs choꝛe:vtꝝ aũt ab vno vel a plurib eoꝝ no iueni
