tũ ẽ ꝓ iſta ꝑte. Ad h· Eſt mulier phitonẽ hũs in
eria aciunt rones ſu⸗ endoꝛ. Mut uit ergo ba-
pra inducte.hoc etia . . 2 ,
Diern tenẽt oẽs hebꝛeꝛ bitũ ſun: veluulcß E alijs
ici doctoꝛes.Iſtud eti veſtimẽt 7 abijt iple ⁊ duo
am dictũ vĩ ↄcoꝛda viri cũ eo:vener̃tq; ad mu-

lierẽ nocte:⁊ ait illi: Dina
mihi in phitone: ⁊ ſuſcita
mihi quem dixero tibi. Et

ei qð habet in libꝛo
numeroꝝ ĩ caſu qtũ
ad alidqd ſili.Dẽ etiaʒ

ibi. xxij.ca.⁊.xxiij. ꝙ; H .
balagn mag'a ariolus ait mulier ad euʒ Ecce tu
q̃ter qſiuit rĩſum de noſti quãta fecerit ſaul et

monis bis in domo
ſua:⁊ bis cũ balach:
tũc ſᷣm oẽs docto/
res catholicos:demo
vtute dina fuit ꝓphi⸗
birt dare ſibi rñium:
angel bonus dedit
ei reſponſũ ſue volũ
tati ↄriũ. Nec de in
hoc vel angelꝰ bonuj
mago vel magice ar
ti fauebat: ſed magis
effectũ magice artis ipediebat.Sic vẽ in ꝓpoſito rõnabilit
poſſe dici:ꝙ demon fuit ꝓhibit ad vocationẽ phitoniſſe
venire: ad hoc.n. illa ars oꝛdinat᷑ ut ab oiĩb' tenet᷑. Et pʒ
glo. Eſa. ſupius allegatã: æ dina vtute ⁊ volũtate apputtie
muel annũciãs ſauli ↄriũ volũtati ſue. Tenẽdo igit modũ
iſtũ ad ea que obijciũt in ↄriũ põt rñderi. Ad pᷣmũ dicẽdũ
wphitoniſſa nõ ſuſcitauit ſamuelẽ:ſed illũ de' appere fecit
ut dictũ eſt:ſʒ ipſa vocauit demonẽ qᷣ tñ fuit phibit veni⸗
re: ut dictũ ẽ: ⁊ ſic illa gloſa nõ ẽ huic mõ dicẽdi ↄria:quis
nõ ſit magne auctoꝛitatis: cũ ſit quedã gloſa magiſtralis.
Ad ſecũdũ dicẽdũ ꝙ nõ fuit ſine cã ꝙ de magis rndit ſau⸗
li ꝑ ſamuelẽ iã defunctũ q; ꝑ ꝓphetã viuũ:ut pʒ ex ſupꝛadi
ctis. Ad itiũ dicendũ ꝙ ſamuel ꝑmiſit ſe adoꝛari adoꝛatio
ne dulie:nec hoc fuit malũ:ſicut ⁊ dauid ꝑmiſit ſe adoꝛari
a nathã ꝓpha:ut habet᷑.iij.reg.j.Ad q̃rtũ dicendũ ꝙ ſamu

quõ eraſerit magos ⁊ ario
los de terra. Quare ergo ĩ
ſidiaris aie mee ut occidar
Et iurauit ei ſaul in dño di
cẽs:iuit dñſ:qꝛ ñ eaeniet
tibi qcq; mali ꝓpter hanc
rẽ.Dixitq; ei mulier: Quẽ
ſuſcitabo tibi:Qui ait:ha

el dixit ſauli ipᷣm foꝛe ſecũ in craſtino.i.in ſtatu defunctoʒʒ
nec plus ſonat auctoꝛitas:qꝛ ſi ſonaret ſtatũ ſanctoꝝ eadẽ

rõne adduceret᷑ ad oppoſitũ:qꝛ dixit ſauli:Craj tu ⁊ filij tui
eritis mecũ. Jonathas aũt ibidẽ interfect erat valde bonꝰ
vir ⁊ pfect:ut pʒ ex ſupꝛadictis in plurib locis: ppt qð te
nendu eſt ꝙ recept fuit in ꝑte ſanctoꝝ:⁊ iõ ſi ex Ache argu
itur appuiſſe demonẽ:eadẽ rone ex ionatha arguit᷑ ip̃ᷣm fu
iſſe ſamuelẽ. Ad qͥntũ dicẽdũ ꝙ ſamuel fuit adduct vtute

dina:nõ in fauoꝛẽ artis magice ſʒ magis i ipedimẽtũ: ut pz

ex dictis in qõne.Ueꝝ qꝛ aug magis vẽ declinare ad aliuʒ
dicẽdi modũ:ut dictũ ẽ:iõ ſilr ſoluẽda ſũt argumẽta ĩ ↄriũ
facta.ld pmũ dicẽdũ ꝙ reꝝ ſilitudines in ſacra ſcriptura
ſrequẽt᷑ noĩiant᷑ noibꝰreꝝ:ut pʒ Señ.xhj.vbi dĩ ꝙ pharao vi
dit ſeptẽ ſpicas ⁊ ſeptẽ boues:⁊ tñ certũ ẽ ꝙ nõ vidit niſi ea
rũ ſilitudines:⁊ eodẽ moõ ſicut dicit Aug.effigies ſamuelij

rem hñtẽ phitonẽ:⁊ vadaʒ

pꝓ demonẽ repᷣ̃ſentata:H̊ vocat᷑ noie ipſi ſm iſtũ dicẽdi
modũ. Nec ex hoc ſcriptura inducit aliqd falſũ: ſicut

nec Geñ.xlj.vbi ſilitudines bouʒ vocat boues:ſed dat

ſtudioſis occaſionẽ querẽdi ſanũ intellectũ ex circũſtã/
tijs facti ⁊ alijs locis ſcripture:nec ꝓpt hoc facta ẽ irre

uerẽtia ſcõ:qꝛ tlij
., .. „ dendiatio ẽ equo
muelẽ mihi ſuſcita.Cuʒ ãt uoca:ut pʒ Et eo
vidiſſet mulier ſamuelẽ:cx· dem moͤ ſolul il⸗
clamauit voce mag ⁊ dixit fuit de eccleſ⸗ iaſti⸗
ad ſaul:Quaf ipoſuiſti mi co. Ad aliud dicẽ
bi:Tu es.n.ſaul. Dixitqʒ dũ ꝙ nõ ẽ incoue

niẽs demones pᷣ/
dicẽ veracit᷑ aliqᷓ
futura ↄtingẽtia
q̃ hñt ꝑ reuelatio

ei rex:MNoli timẽ. Quid vi
diſti? Et ait mulier ad ſaul
Deòlſ vidi aſcẽdẽtes ðᷣ fra
Dixitq; ei:iQAual ẽ for̃a e

Que ait: Air ſenex aſcẽdit dine Oecinnklocz
⁊ ipᷣe amiciẽ pallio.Et ĩtcl alian cogunk as
lexit ſaul ꝙ ſauel eẽt:l⁊ icli hoc ſiẽ pʒ in miti
nauit ſe ſup faciẽ ſuã in fra locij:⁊ pot dici ꝙ
⁊ adoꝛauit.Dixit ãt ſamu/ ſic ſuit ĩ ꝓpoſito
el ad ſaul:Quare inqetaſti n danncladu ſen
me ut ſuſcitarer:Et ait ſaul ſauli. ſelat
Coartoꝛ nimis. Sigdem dign ꝙ ſibi rñde
philiſtiim pugnãt aduſum ret᷑ꝑ angelos ſan

ctos vel ꝓphas.
Pis pᷣdici reuer/
tamur ad lr̃aʒ ex
ponendã de ↄſul
tatiõe phitoniſſe
vbi pᷣmo ponitur
—Q ed inqſitio:cũ dẽ
m ¶ Querite mihi mu ierẽ ⁊c᷑.Dicũt hebꝛei ꝙ h dixit
ſaul duob' ſibi familiaribꝰ ⁊ ſecret s.ſ. Abner ⁊ Ama/
ſe:x ad eã ꝑpuentio cũ dĩ: n ¶ Mutauit g hitũ.ſ.ne ab
ea cognoſceret᷑:qꝛ tũc nõ fuiſſet auſa ſuã artẽ exercere.
Itẽ qꝛ ſaul volebat alios latere . 35 uleret phitoniſſam

me:⁊ de receſſit a me:⁊ ex
audire me noluit: neq; in
manu ꝓphaꝝ:neq; pꝑ ſom
nia. Nocaui ergo te:ut oñ/

7 ꝓpt iſtas ouas cãs ſbdit᷑: o ¶ Uenerũtq; ad mulie
rẽ nocte.ut eiꝰnegociũ eẽt occultũ.ʒ ponit᷑ eꝰ ↄſultatio
cũ dẽ: p ¶ Bina mihi ⁊c.illa aũt timente hoc facere
ſaul eã aſſecurauit etiã iuramẽto:⁊ tũc illa ↄceſſit dicẽ
Quẽ ſuſcitabo tibi ⁊c. qʒ ¶ ¶ũ aũt vidiſſet mulier ſa
muelẽ.ſᷣm vitatẽ iuxta pᷣmuũ modũ dicẽdi ſup poſitũ

nẽ a ſcis angel ʒ

vł demonẽ ĩ effigie ſamuelis iuxta ſecũdũ. r ¶ Excla

mauit voce magna.pᷣ timoꝛe ſaul s quẽ tũc ſciuit eſſe

pñtẽ. Si aũt qrat᷑ quõ ſciuit: Rñdẽt hebꝛei ↄiĩter ꝙ hoc

fuit:qꝛ qñ ali a rege petebat aliquẽ ſuſcitari ꝑ artẽ phi

tonicã p appebat ex ꝑte pedũ:qñ aut rex h faciebat p

mo appebat ex ꝑte capitis:ꝓpi reuerẽtia regis. Alij di
cunt ⁊ vẽ veri ꝙ ille qͥ appuit hoc ſibi dixit: s ¶ De
os vidi ⁊cl.i.hoies dinos:ut dicũt hebꝛei: dicentes q;
duo fuer̃t.ſ.ſamuel ⁊ moyſes.Cuv rõnẽ aſſignãt:qꝛ ſa-
muel timuit vocari ad dinũ iudiciũ:iõ adduxit ſecum
mopſen:ut eẽt ſibi teſtis legẽ integralit᷑ obfuaſſet:ſed
hoc vr ficticiũ qꝛ ꝓpha ſamuel ante tpᷣs iudicij ſciebat
chꝛiſtũ ventuꝝ.vẽ etiã textui ↄriũ:qꝛ ſtatim ſubditur:
t¶Qualis ẽ foꝛma eb. in ſingulari: ⁊ ita ẽ in hebꝛco:
T ita dicendũ ꝙ ſoł ſamuel appuit: a ponit h̊ deos in
plurali ꝓ deũ:ſicut Exo.xxxij.ſtiaſũt dij tui iſrlł: ⁊ tñ
erat ibi tm vnũ idolũ. v ¶ Et intellexit ſaul ⁊cl.ſm
veritatẽ:vł ᷣm appentiã ſᷣm duos modos ſupꝛadicto⸗
⁊ ita intelligat iſtud nomẽ h̊ ⁊ in alijs: fuerat.n. ſaul in

bo inſen

guln
ſooclnin
ſlcoe
mackat
uityeet
ſanuch
pidienee
gitcie⸗
hibiſu
glihehe⸗
ſl audiun
ſhtuelscu
gtäinbo
fiercrcit
leertügt
llarognui
medareti

ßanelie
cicoſuſn
bichium
ganap
nneri
otarerin
beküthoea
0ſcorirad⸗
lclszuci

Calptac

np
anin
Punne i
ngul an
norrcapet
Cſanuminn
goſtiip⸗
Allrotn
lgttinn
lieni
gfhiunee
TE
hipicl
unaifo
ngoghord
ſtrſorcin
Pußistſcel
bt
lf
ii
ſidn
Ade
eiſtſal

=☛E

Jami
lelctsz
ſfie⸗
nt .
hruiſte
W
eC ſde⸗

=

—

—
=

—

a*
fniini
tdolegſcige
Ahanin
Ginaſhti
cointdidn
W
mnmnoͤſolti
g inn,
undettcliiſt
Aaliddi
igniinei
esdenont,
lici vena
knum min
öbitpfmnn
naſes ngf
dinioraintir
Nobisoclit
ii
hoeſteiünk
locktd dog
ſcſut i poin
mnidiunpi
al win
dhr yſbirice
Upengdosſn
Deszaic un
Gnur dline
nati d l
mriöphinnte
ſbizmonin
ncſunin
übebufhin
81 Ai
ſrinimm.
lnnbemin
riAn
nmnr v
l xſraii
cilrnulert

icip geſti
nietc
ing bo
inmiſbi
abt tat,

dug: ducnldi

ſiſgirg

dinn. 50

ſepultura ſamuelis: ꝓut dictũ fuit ſupꝛa.xv.⁊ vidit eũ

ſepeliri in hitu ſuo ſiẽ religioſũ:qꝛ pmo ↄgregauit hoĩej

religioſe viuẽtes ſpᷣ ipſo:ut pʒ ex ſupioꝛib:⁊ iõ ex figu⸗/
ra ⁊ etate ⁊ hitu ſibi relat ꝑ phiton ſſam ſaul ↄiectura
uit ꝙ eẽt ſamuel.pʒ etiã ex hoc ꝙ łʒ ſaul audiret verba
ſamuel:no tñ euʒ

Rricd e li deres mihi ꝗd faciã.Et ait
phitoiſſa. Dicũt ſamuel:Quid infrogaſ me
iꝛa lol cũ domin receſſerit a te: ⁊
aul audiuit vba OI!— Eier
quẽt:⁊ hoc ſatis ciet.n.tibi dñs ſicut locut
vr ex circũſtantia ẽ in manu mea:⁊ ſcidet re/
medere:tũ qꝛ nec bil illud ꝓximo tuo dauid
ipa nec illi ꝗ erat qꝛ nõ obediſti voci dñi ne

qʒ feciſti irã furoꝛis eius in
amalech. Iccirco qð pate/

cũ eo ſuaſerũt ſi⸗
bi ablentare ſea

hiculo veolio ris fecit tibi dñs hodie: et
moꝛitur: vẽ tů ꝓ dabit dñs etiã iſrl tecũ in
babiliĩ ꝙ hoc fe· manu philiſtijʒ. Oras autẽ
ciſſent ſi verba ſa tu ⁊ filij tui mecũ eritis:ſed
muelis audiſſent

⁊ caſtra iſrl tradet dñũſĩ ma

Ceta patẽt ex di⸗ 81, — 1 1
ctis. 1C ait – nus philiſtijm. Statimq;

ſamuel. Pic ↄpnt ſaul cecidit poꝛꝛect᷑ i terrã

ponit᷑ ſamuel rn· Extimuerat.n.vᷣba ſamuel
ſio. Etpalla erb crobur nõ erat in eo:qa ñ
V Et dabit do comederat paneʒ; tota die
minꝰ ⁊cl. qꝛ ꝓp illa. Ingreſſa ẽ itaq; muli/
petm̃ pᷣnciois biñ er illa ad ſaul. Cõturbatuſ
puniunt᷑ ſubditi äs
pena tpali etiam

4

morte coꝛpali:⁊ maxie qꝛ multi erãt fautoꝛes ſaulis ⁊
cõſentanei in malis ſuis. as auũt tu ⁊cc.iſtud iaʒ
expoſitũ ẽ ſupꝛa. ⁊ ¶ Statimq;. Hic ↄñt ponit᷑ ſaulis
deſolatio:tũ ꝓpi dñi ſententiã:tũ ꝓpi debilitatẽ: c' cã

tãgit᷑ cũ di: a ¶ Quia nõ comederat panẽ.i cibũ ali

quẽ. Cõſequẽt᷑ ponit ey aliqᷣlis ↄſolatio:⁊ p ex ꝑte mu/
lier inuitantig eũ curialit᷑ ⁊ obnixe ad accipicdũ cibuʒ
dicẽs: bctobecluit ancilla tua voci tue.i.i facto
mihi piculoſo:iõ ſpdit᷑: c ¶ Et poſui aiaʒ meã in ma/
nu mea.i.feci opad tuã petitionẽ ſbᷣ pena moꝛt ꝓhibi
tũ.q.d.ex. hoc debes inclinari mee petitiõi:ꝛ ex ꝑte ſo/
cioꝝ ſuoꝝ cũ dĩ: d ¶ Cogerũt aut eũ ui ſui.pᷣcibꝰim
poꝛtũis:⁊ ſic aliqlit᷑ ↄſolat eis acdeuit. e ¶ Wulier
aũt ⁊cl. in hebꝛeo hẽt᷑ pᷣſepiatũ.i.in pᷣſepio ĩpinguatũ.
f ¶ Tollẽſq; farinã miſea h eã.infundedo aqua ut inò

facẽt paſta. g ¶ Et coxit agma.qꝛ nõ hẽbat tpᷣs fermẽ
tadi. h ui cũ comediſſent ſurrexerũt:ↄfoꝛtati ci⸗

bo. i ¶Et abulauerũt ⁊cl. vbi appet mirabil ꝓbitas

⁊ aioſitas ſaulis:ꝗ ita feſtinauit redire ad pplm ſuũ ut
eẽt cũ eo in plio in q; ſciebat ſe moꝛituꝝ.
In ca.xxviij.vbi dẽ in poſtilla:Dixitq; ðð ad achis
ſic ſcies q facturꝰ ẽ ſeru' ti.ſ.ꝓ te ð inimicos tuos.
Ulla ronũ in poſtilla vẽ Additio pᷣma
efficax ad excuſanduũ ðð a petõ ſi ipugnaſſet
ppli fideliũ ꝓ infidelibꝰ.Dauid.n. licet fuit
nct' in regẽ ðo iubẽte ꝑ ſamuelẽ: ut pʒ ſupꝛa xvj.Ex
hoc nõ ſeqt ; habuiſſʒ iuj in regno ad executionẽ regie
ptatis in pplo iſrl donec pyls recepiſſʒ eũ ſupꝛa ſe in re
gẽ. Cub ro ẽ:Nã in iſtitutir regis a deo ꝑ legẽ oꝛdiata

—

duo reqrebat᷑. vnũ ex pte inſtituẽtis.ſ. ꝙ dina puidẽtia fu⸗
iſſet electꝰ. Aliud ex pte ppli.ſ. ꝙ talẽ electũ a deo in regem
ppls recipet ponẽdo ipᷣm elcctũ ſupꝛa ſe regẽ:qð clare dno
tat vba Deutero. xvij. vbi de inſtitutioe regia agit. Legit. n
ibidẽ: Ipᷣm ponas ſup te regẽ quẽ ons detuelegerit. Ex d/
MJMU D 'Vbi) pz ꝙ acceptato
n. erat valð.Oixitq; ad eũ cutionẽ regie ptti pꝰ
Ecce obeduut ancilla tua dina electionẽ: q eſt
voci tue:èͥt poſui aiaʒ meã Ppoſitu:qð ctiã mai

UC. 4 21 feſte pʒ fuiſſe obſᷣua/
in manu mea: ⁊ audiui ſer- tmiißo laulid Hyus

mones tuos quos locutuſ fuerat vncrt in regem
es ad me. Nuũc igit audi ⁊ 1 ſo ded ſamude
Nr;s angi 7 pong ut pʒ ſupꝛa. x. ca. vl-
tu voce ancille tue: do na terhabuit inſtitui a
coꝛã te buccellaʒ panis ut pplo ipm in regẽ reci
comedẽs ↄualeſcas:⁊ poſ piẽdo:ut pʒ ſupꝛa xj.

Pꝛeterea ↄfirmatur
p̃dicta ſic:Nam ſi ðð
fuiſſet rex ⁊ haberet
ius in regno añ moꝛ/
tẽ ſaul: ⁊ añq; fuiſſet
recept in regẽ:tc ſaul
inſequẽdo dauid ho/
ſtilit eẽt ꝓditoꝛ mani
feſ' ⁊ leſe maieſtatis
crimẽ incurriſſet:⁊ ꝑ
ↄñns dauid meritoꝛie

ſis iter agere.Qui renuit ⁊
ait: Nõ comedã. Còeger̃t
aũt eũ ſui ſui ⁊ mulier:⁊ tã
deʒ audita vocę eoꝝ ſurre/
xit ð terra:⁊ ſedit ſuꝑ lectũ
Mulier ãt illa hẽbat vitu⸗
lum paſcualẽ in domo et
feſtiauit:⁊ occidit eũ. Toͤl/
leſq; larinã miſcuit eã è co

xit acima: ⁊ poſuit añ ſaul botn ig⸗ etiã dbuil
7 ante ſeruos eius. Qui t d eitang
. litoꝛẽ maniſfeſtũ ſibi
cũ comediſſent:ſurrexerüũt de iure ſbditũ: cuius

7 qinbulauerũt peér otam oppoſitũ fecit occur⸗
nocteʒ illam.! Ca.xxIX. rete ſibi oppoꝛtũitate
ut ſupꝛa. xxiiij. cap.
”Mw S=JðGB vbi ðð ßuis ſuis volẽ
tib ſaulẽ occidẽ ait:Abſit a me facẽ rẽ hãc dño meo chꝛi/
ſto dñi.in ꝗͥb vbis duo oñdit. pꝛimũ ꝙ talis occiſio eſſet
nephãda ſiue illicita:cũ dẽ: Abſit ⁊c. ſecũdo ꝙ reddẽs rõ/
nẽ pᷣmi ꝓfitet ꝙ ſaul erat dñs ipſius ðð: qð mime poſſet eẽ
ſi dauid ꝓtũc fuiſſet rex irl:regnũ.n.nõ patit᷑ ↄſ. oꝛtẽ. Jdezʒ
pʒ ca.xxvj.vbi iteꝝ habuit ðð ſaulẽ in ptãte ſua ⁊ abiſai et
biis ſuis volẽtibꝰ eũ occidẽ ſilr rñdit addẽdo: Uiuit oñs:
niſi dñs ꝑcuſſerit eũ:vlł dies ep venerit:vlł in pᷣlio deſcendẽj
⁊c.q.d.qʒ ille ſit dignꝰ moꝛte ppr pſecutionẽ meã iniuſtam
⁊ alia ſua demerita:nõ tñ eiꝰ iudex ſũ ſeu ſuꝑioꝛ:ſʒ ſolũ de
um hʒ ſupioꝛem ꝗᷣ poſſʒ eũ occidẽ modis Pdict vñ ſpdit
Abſit a me mittẽ manũ meã in xpᷣm dñi.Exqͥ pʒ maiſeſte:
ꝙ dauid reputabat ſaulẽ in vita ſua regẽ ſuũ ⁊ dñm:lʒ ty-
rãnũ ⁊ peſſunũ.Idẽ pʒ de ðð qͥ lʒ fuiſſet a dño vncv i regẽ
ut dictũ ẽ ſupꝛa xvj. fuit tñ inſtitut ꝑ tribũ iude in regẽ ſu
per eãdẽ tribũ in hebꝛon:ut.j.ij.reg.ij.Et iteꝝ ʒ p alias tri-
bus fuit in regẽ inſtitut ſupꝑ iſrl:ut.ij.reg.v.vñ cũ dð nuqp
fuit in vita ſaulis inſtitut rex ꝑ pplm:ſeqᷣt ꝙ nũꝙ; in eodẽ
tpe habuit ius in regno:lʒ habet ius ad regnũ: nec habuit
executiõʒ regie ptãtſ.Nec vʒ ↄ pᷣmiſſa dicẽ ꝙ ðð vocat ſau
lẽ dñm ſuũ ex qdã hũilitate ſeu reueretia vnctiois q us h a⸗
buerat:nõ auũt rõne ſupioꝛitatis aut maioꝛitatis.Nã h' eẽt
de directo Z ronẽ chꝛiſti factã phariſeis Matth. xxij. vbi
diẽ: Si ðð vocat eũ dñm quõ ẽ filꝰ e: Chꝛiſſ.n.voluit
oñdere phareleis ꝙ i chꝛiſto ꝓmiſſo erat dina nꝗ: ex eo ꝙ
ðð cũ eẽt pꝛ eᷣ vocasat eũ dñm cũñ dixit:Dixit dñs domi⸗
no meo. vñ in xpᷣo ponẽda erat alia nã excellẽtioꝛ q; hũana
p quã chꝛiſtus eẽt ſupioꝛ ⁊ dñs ipſðð ꝓut ipᷣe poſtilatoꝛ·
ibidẽ difſuſius declarat.Que qdem rõ xpᷣi nõ eẽt efficax ſi

*„

Xvi iſ.

/

roõnabilii poſſet dici ꝙ ðð ex humilitate ſeu reuerẽtia vncti

onis chꝛiſti futuri vocabat eũ dũm:vñ nece ẽ dicere ꝙ dõ
viuente ſaul:⁊ poſt pᷣmã vnctionẽ erat inferioꝛ ⁊ ſbdit᷑ ipi

ſauli: ⁊ ſic nõ porat ſaule viuẽte regnu iſrt iuſte ſibi vẽdica-
re. Et ſic rõ poſtillatoꝛis ex hac pte ſũpta nõ excuſaret ipʒ
dauid. Silr nec alia rõ ꝑ ipᷣm poſtillatoꝛẽ aſſignata ſuffic

ad excuſationẽ ippꝰ ðð:tũ qꝛ nõ apparet in textu ꝙ; ſaul fre
giſſet aliqᷓ pacta vel iurameta cũ philiſteis inita: ſicut patʒ

de ſedechia cũ nabuch.tũ qꝛ poſito ꝑ caſũ ꝙ achis haberʒ
iuſta cãm ʒ ſaulẽ:adhuc ex hoc nõ ſequeret bellũ iuſtuʒ

eẽt qꝛ reqreret᷑ auctoꝛitas pncipis: ut in ſecũda ſecũde.q.xl.
articulo pmo in coꝛpe qõnis.que quidẽ auctoꝛitas no poſ/

ſet pᷣſtari ab achis reſpectu ipſi dðð cũ nõ eẽt ey pnceps: ut
dictũ ẽ:lʒ ei eẽt obligat ex beneficijs impẽſis. que qͥdẽ bñfi/

—

cia impẽſa ip̃i dauid a rege achis nõ ſoluebãt ipm a ſpiecti
one qᷓ tenebat᷑ ipſi ſaul: nec a fidelitate qua tenebat᷑ obpuare

ſuis frib. ſ.filijs iſrl:lʒ tñ ꝑ alias rones obligaret ðð ſuire
ipſi achis.ſ.rõne bñficij:ut dictũ ẽ. Et iõ ad excuſanduʒ in
hoc loco dauid a peccato:alit᷑ poſſet dici.ſ.ꝙ ðð nuq deter
minauit ſe ad bellãdũ ↄ filios iſrł: nec õ ſaulẽ q erat rex ſi i

Et iõ nũꝙᷓ dixit nec aſſeruit regi achis ꝙ ipᷣe pugnaret con

tra regẽ iſrl ⁊ ſuos ſed tm̃ dixit: Tu ſcies ꝗd factur ſit ſᷣu

tu: qᷓ Yba ſi ut manifeſte indeterminataspñt.n.ↄtinẽ vitateʒ

tã ex hoc ꝙ pugnaſſet gᷣ ſaulẽ ⁊ ſuos iqᷓ; etiã ex hoc ꝙ nihil

3 eos feciſſet: ſicut de facto ↄtigit. vñ in hoc viſilr eſtiman
dũ ẽ: ꝙ dauid ꝗ in factis ſuis a deo ſingularit dirigebat: ut
in ꝓceſſu geſtoꝝ ſuoꝝ ſatis patet vidẽs ſe in hac dubietate

ſeu pplexitate:qꝛ ſi adiuuiſſet philiſteos aduerſaret᷑ popu-

lo dei ⁊ regi ſuo debita ſubtraheret fidelitatem.ſ. ſquli regi
iſraeli: ſi aũt nõ adiuuiſſet regem achis eẽt ſibi maifeſte in⸗
gratus. Iccirco diĩne ꝓuideẽtie ſe ↄmittebat:ſic in ceten ſuis

cauſis. Uñ ſuꝑ hoc ſpectabat dinã directionẽ ſeu inſpirati

onẽ ad hoc ꝙ ipſe excuſaret᷑ a cõmittẽdo ꝓditionẽ õ regem
iſrl ⁊ exercitũ ey.ſilr excuſaret᷑ ne eẽt ingrat᷑ regi achis: qð

etiã qᷓſi miraculoſe ſic fuit factũ:ut pʒ in lr̃a. Nã diſponẽte
deo de volũtate philiſtinoꝝ: receſſit ab e conſoꝛtio ſine ali
qua nota ingratitudinis:nec etiã pugnauit ↄ exercitũ iſrael

ſed poti ʒ hoſtes dei.ſ. amelechitas.nec gloſa interlinear

allegat p poſtillatoꝛẽ ò hoc factũ vbi dicit: qid faciet ſeru⸗
tu ʒ inimicos tuos. Nã iſta vba gloſe ſũt indeiminata:ſiẽ

Vba texx:ñ.n. dixit:Tu ſcies q pugnabo õ inimicos tuos:

qꝛ ſic dixiſſet mẽdaciũ ſeu flim:ſʒ ſolũ dixit: Tu ſcies ⁊c̃.qð

hʒ duplicẽ cãʒ vitat: ut dem ẽ ſupꝛa.¶ ¶ In.e.ca.xxviij.vbi
Dẽ iĩ poſtilla:Aliũ vo modũ dicẽdi põit Aug'i eadẽ epla.ſ.

ꝙ no fuerit ſamuel:ſʒ malign ſpũs apparẽs in ei effigie.
Ecte intuenti vba auguſtini ¶ ¶ Additio ſecũda
manikeſte cõſtat de mente ill eẽ:ꝙ iſta appitio ſa
muelis fuiſſet pᷣſtigioſa ⁊ demoniaca.Nã i epiſto
licianũ que ſuꝑ hũc paſſuʒ in glo.ponit᷑:lʒ duos

la ad ſ

modos dicẽdi ꝓponat:nõ tñ eqᷣlit. In illo.n.mõ vbi diẽ ꝙ

s ſamuelis apparuiſſet:talia aũt vba ponit.ſ.nõ eſt ab/
ſurdũ credẽ aliq diſpẽſatiõe ꝑmiſſũ ſuiſſe ⁊c᷑. q̃ͥ qdẽ vba ſi
Zre:ſʒ ſolũ dicũt nõ eẽ abſurdũ: mlta.n. nõ ſũt abſurda q̃
tñ ſũt alſa:vel incoueniẽt᷑ dicũt᷑.In ca.vo nec miꝝ ꝑ poſtil
latoꝛẽ allegato totalii ⁊ indiſtincte tenet vnã ꝑtẽ.ſ.ꝙ nõ ſa
muel ſᷣm vitatẽ apparuit:ſ. ed demon in eſpecie. Cu igit᷑ ßʒ
veritatẽ hec ſit ꝓpa opinio auguſtini ⁊ nõ ſit alꝰ de docto
ribus ecelie appꝛobatis qui oppoſitũ videat᷑ tenere ſatj dʒ

ſufficere ad auctoꝛitatẽ:etiã ſi ꝑ eccleſiã hoc nõ determinet

Unñ ⁊ ſi aliq doctoꝛes in hoc loco vnũq; modũ dicẽdi pꝛo
ponãt:hoc ẽ ad ſufficiẽtiã diſtinctiõis ondẽdã: quã diſtin-
ctionẽ ipſe Tug poſuit ut dictũ ẽ. Circa qð vlterp attẽdẽ/

1*

dũ pᷣncipaleſ oppoſitã opinionẽ tenẽtes ſũt hebꝛei ⁊ eoꝝ
ſequaces: qͥ intm adherẽt lr̃e:ut credãt ꝙ vbicũq; dẽ ſamu

el intelligat᷑ in ꝑſona ꝓpa:⁊ nõ in el ſilitudine:cu tamen

—

oẽs auctoꝛitates q̃ vident᷑

vols ilas

ponderent᷑ nõ aſſerũt nõ eẽ incõueniẽs: neq; l hor cren-
re ðõ valeãt addit aliã excuſationẽ dicẽs vba ðð ſuiſſe

egum

oppoſt itũ ſati öducit᷑ p exẽpla ſacre ſcpture ab auguſtio

in ca. Nec miꝝ: pᷣfato allegato:q̃ ꝑ poſtillatoꝛẽ aliq̃liter

hic colligũt. Eodẽ mõ hebꝛei in hoc loco incidũt ĩ aliũ

erroꝛẽ ex nimia adherẽtia lr̃e. Dicũt.n.mopſen ⁊ ſamu

elem reſurrexiſſe ex hoc ꝙ phitoniſſa dixit in plurali
deos vidi aſcendẽtes de tra.qͥ fundamẽtũ nihil valʒ
cũ pluries in ſcriptura plurale accipit᷑ ꝓ ſingulari: ut in
poſtilla allegat. Dimittẽ igit᷑ ꝓpaʒ opinionẽ auguſtini
q̃ mentẽ lre ſcrutat ⁊ adherere hebꝛeiſtis qͥ ſupficiẽ lĩ̃e
tm inſpiciũt valde irrõnabile vi. Sʒ attẽdẽdũ ẽ ꝙ licet
pma facie ð opinionẽ augu⸗
ſtini facere ſũt ſufficient ſolute ab auguſtino in ca. Nec
miꝝ ſupꝛadicto. Illa tñ auctoꝛitas eccleſ aſtici.xlvj.p
poſtillatoꝛẽ allegata vbi dẽ de ſamuele:Poſt hoc doꝛ/

miuit:a notũ fecit regi ⁊ oñdit illi finẽ vite ſue.vẽ facẽ

ſpalem difficultatẽ ↄ opinionẽ auguſtini pᷣdictà. Nã in
illa auctoꝛitate de vno ⁊ eodẽ ſuppoſito aſſerit᷑ ꝙ doꝛ
miuit:⁊ ꝙ notũ fecit regi ⁊cẽ.Si.n.demon tmimo appa
ruit ſauli ⁊ notũ fecit ei finẽ vite ſue quõ de eodẽ dꝛ ꝙ
doꝛmiuit:diaboł.n.nũqᷓ; doꝛmit nec redeſcit. Ad qð
dici põt ꝙ veꝝ coꝛpꝰ ſamuclis in ſepulchꝛo iacẽs cum

Ppo habitu in qᷣ ſepult'fuit vtute magica deo pmitten

te apparuit ipſi ſauli:in q; coꝛpe demon loqbat᷑: exqͥ ñ
attribuit᷑ ſamueli aliqð ĩcõueniẽs:cũ tale coꝛpꝰ poſt aie
ſepationem careat intellectu ⁊ ſenſu:ſilr ⁊ velle ⁊ nolle
Et iſte modꝰ' ſuſcitandi ppe ẽ nigromãtic. Nigroman
cia.n.ſᷣm erꝰ intpꝛetationẽ ẽ diuinatio ꝑ moꝛtuos:qð qͥ

dem coꝛp'. ſ. ſamuelis:ſamuel potuit in ſacra ſcriptura

vocari:ſicut in alijs q;plurimis locis ſacri eloquij de

functoꝝ coꝛpa eiſdeʒ noibꝰ vocant᷑ quib in vita ↄſue
uerũt noiari. Uñ gen.vltimo:bi ſepelierũt abꝛaam ⁊

ſarã vxoꝛoei: Ibi ſepelierũt iſaac ⁊ vxoꝛẽ e rebeccaʒ
⁊c̃.Conſtat aũt ꝙ illoꝝ coꝛpa ſuerũt ſepulta:nõ autem
eoꝝ aie:pari mo vulgarit᷑ coꝛpdefuncti noĩat eodẽ mõ
q̊ pus cũ aia fuerit ſibi ↄiũcta. Cõmunit᷑.n.d:hic iacet
talis vel talis. Huic etiã dicto ↄſonat illud qð legit i pᷣ
ſenti ca.⁊ in pſona ſamuelis:Quare inquietaſti me ut
ſuſcitarer:qð põt referri ad coꝛpꝰ ſamuel tim qð ſamuel

nominat᷑ mõ pdicto.q qdẽ mody nõ e alꝰ ab eo quẽ au
guſtin tenet:iʒ ſub eodẽ ptinet᷑ ſi vba auguſtini ad ſim-

plicianũ vbi narrat᷑ hec ſua ꝓpa opinio bñ ↄſiderentur
Dicit. n. ibi ſic:vel nõ vere ſpus ſamuelis a reqe ſua eſt
excitatus:ſed aliqð fantaſma ⁊ illuſio ⁊cc. Ubi aduertẽ
duũ ꝙ nõ dixit nõ vere coꝛp ſamuelis ẽ excitatũ:ſʒ ſpiri

tus ſamuelis:excludit.n. ſpiritũ ſamuelis a ſuſcitatiõe
nõ tñ eiꝰ coꝛp:qð qdẽ coꝛpꝰ cũ illuſioe imaginaria dia
boli viuũ apparebat:a loqbat᷑.⁊ poterat vocari ſamu/
el rõne pᷣdicta. Et iſte mod' dicẽdi ſeu declardi mẽteʒ
auguſtini vr ſat ſufficẽ ex illis qꝗ volũt min lr̃alicare.
xca.xxviij.vbi poſtillatoꝛ ¶ R

eplica
acducit certas excuſatiões ꝓ ðð cũ dixiſſz ad
is. Nũc ſcies q̃ facturꝰ ſit ſeruꝰtuꝰ. Burgẽ.
ſatiões nõ ſufficere:ut a peccat excuſa⸗

inderminata ſicut ſũt qͥ veritas ſi umi põt ex duob'. ſ.
ſiue pugnarẽ ſiue nõ. Cotra arguit ſic:p illa vba ipe ðõ
aut aliqd itẽdebat aut nihil.ſi nihil igit᷑ mẽtiebat᷑ ⁊ pec-
cauit. Si aliqd aut ꝙ voluit pugnare ↄ iſrlł:aut ꝙ nolu
it. Si pᷣmũ peccaſſet volẽdo pugnare fres ſuos fidelej
ꝓ infidelib. Si ſecũdũ igit ppoſitum habuit fallendi
achis qð ẽ pctm̃ ingratitudinis. Sed vr ðð detminaſſe
illa vba nceimingiarchef. xxix.ca.amot ꝑ regẽ achis
dixit regi:Quid inueniſti in me ut nõ pugneʒ ↄ inimi/
cos dñi meievbi appet ſe deminaſſe ad pugnadum ad

modũ loquẽdi poſtil. Et vẽ ꝙ nõ opoꝛtuit tm̃ laborare

₰

pꝓ excuſatioe ðð a pctõ.Si.n. poneret᷑ ꝙ ðð verbis illis

Eefmimt
petm ven
inie
ſöpin⸗
dauldi
ter. lo
pei ſn
paenen
lt giſht
e N
ſbivegyi
ſnuelopo
accato
ngip⸗
ghint ſin
in phapoon
ce N
latnoſanue

6 Ditboz-

ſoegpn
Etmin e⸗
nd
giraſ
nin uun
ttn uduck
onneu
ſtibisurn
dtinur
rgpeopnn
–
ſäcini
Coltndr
Memechrs
NWurdüäi
mmiprat
ſnlertirtn
ſlcionini
ſinii
Phejinmi
Küarllexehoe
haltlipef
Pcpteinuee
Geſegzin
afnie s
iitüin
Eppoſl pn
D
ſolczlife
lünmn,
ſlifaſſengiͤ
ndband
ntz
ſtiſclee
ſrlinie

auguſtini nõ fuiſſe. Dicit nãq; dicta auctoꝛitas intelligẽ

deemi abui oſituʒ palogi andi achis eſſet da ſit de coꝛpe ſamuelis in ppᷣo habitu ut ſepultũ ſuit:
fecbenacach Lcke⸗ ai abnet ſpen iieli fidẽ are . KEo: . e ſerne vene . n mengge⸗ bol illu aconn⸗ Baurhie *
ä ag Peoum veniq dig tia vergeret in deterioꝛ. ludificatiõis:ſʒ ut veʒꝝ ategt DBurge.n fuit
dictiii unSn aiptusmudnae kMranoro⸗ 5c aſſupſiſſet ſie vot
nofſnaſmn RM Enim tuci es dilectũ ⁊ directũ peccaſſe veniali ↄpu us ula au⸗ O coꝛp aerezin ſül.
entinini tereg poſt regnnz “ = „D die . ne rcortis hlua,
W adepiu ſepe legtt —a „ ata ſüt ergo non ĩiueni ĩ eo geq; ex di ceret ſamuel ex illa ſi
nenlau eccaſſe moꝛtalii ½ Ongregata Attranſſugit ad me vſq; ald mlirntefl ü Wep.
none augutn kecddl hiſtoꝛia hiliſtii vniuſa agmi/ ꝗ tran gi ag me „ mI iſſer In
d e ut pʒ in hiſtoꝛia Pphili S hãc. Irati ſũt aũt aduſꝰ pͤuz ſuffuiſſet ludift
uc ſurii vrie. ¶ne:Aq. M1 phec. Sʒ ⁊ iſri caſtra diẽ hac. s philiſtimm 1 di Katioi: ſiẽ vulgo noia
Wtttüegin vbi de appitione ẽ ſup ſontẽ ꝗ erat ĩ ie eũ pᷣncipes philil eat m' imaginez noie rei
opimioni nr ſamuelis poſtilla Metat e luꝑ lon dẽ phi xejt ei: Reutat᷑ vir ⁊ ſedeat accipiẽdo ſignũ ꝓ ſi⸗
ſimnaſt toꝛ adducit duns grahel. Et ſatrape ga na i loco ſuo ĩ ꝗ ↄſtituiſti euʒ gnalo: imo 7 beatus
n niai i opinioepar vna liſtijm icedebat in ceturij ñ deſcẽdat nobiſcũ iblii Vmnbedie legtaa ted
eoſthorde opinat᷑ ſamueleʒ ⁊ milibꝰ:dᷣð aũt viri eius in del b̈ aduerſar cũ m garuaſij 7 ꝓthaſij
Nrlerti ahane erit inouiſſimo agmiecũ ne ſiat nob Quõ.n. aliter ſeꝑ pũcturã vidiciſſe
niaigi ſi⸗ puiſſe. Alia opi⸗ Bixerũt bncipes liari cepimꝰ. uo. rer. ꝙ ei apꝑẽs imagiaria
wiſtnign nat no ſamuelem achis. Dixe Pat. n potit placare dñʒ ſuũ niſii gsckin, ſan. pau.
nontnni ſʒ diaboluz in er philiſtijm ad ach 16: Qut capitib'nris: Nne iſte eſt Lris huic zns dicẽdi
codeenkii ſpecie apparuiſſe ſibi volũt hebꝛei iſti. Etaut i cãtabãt in choꝛiſ di vi repugnare lra hy
cſſer Ng Et vtraq; opini -½ achis ad pᷣncipes philiſtʒ 88 cui cata ſaul ĩ milibus ca.qᷓ dẽ qrre inqetaſti
achwin ns nun al ſt, Manqd Gnotan 8 afun cctes: pcuſſit ſaul im llib' meut ſuſcitarer .
anpenn auguſtin. ad feli· MHunad igno⸗ Nèt ẽ apud ſuis: ⁊ dauid in vecẽ milib Nã cũ illud coꝛpõ q
non bide gii cianũ:cui aucto pi ſ. aul lreg iſr ete ab Et ſuis: Vocauit g achis ððᷣ ſmo fʒ Burgẽ. caru⸗
uknyti rig uctt memli dieb vl anis!: Et . 1 inrclleeu . ſenſu
Wrnlernol gloſa oꝛdinaria: . 5 potuit ſe ve dicẽ indetatũ neq; ſuſcitatũ.E
*“ btũ . 1„ 2 elle no potuit ſe ve dicẽ i geta c
er arnve q; opiniois: ꝑ hoc dans latalieke⸗ . ger delens aiu macos laaueclt anong. e Mte Pro .
M raq; ps opinabilis ẽ. Uñ uis in ca. leemig. . tuit: imo nõ decuit ad mẽdacia demonũ co⸗ b'moꝛ⸗
nlaalaipu viraq; ps opinabulis e. inclinat': dicit tũ aliaz opoꝛtuit: imo nõᷣ 7. to artẽ magicã qͥ ĩ coꝛpibm
“ intone apheat inclinat : dicit tñ ali⸗ he ponẽ iſtrumẽtũ:nec put dei pmiſſioe ad coꝛpa
lmn cogude⸗ .v. ad Keci ad pmã poſtil. trib' rõnib' ⁊ au phe ponẽ iſ ueuit ſine ſingulari dei ꝑmiſſiõe ad coꝛꝑ-
RcdigRe E Et cu ad pma poſtil. trib ronib⸗ oꝝ dinare ↄſueuit ſine ſingulari dei ꝑmiſſio llũ repit᷑
ub'uvin ſ no eẽ abſurdã. . . p̃m ↄmiſiſſe crimen“ tuoꝝ edi: a cũ ð h'i ꝑmiſſioe ĩ ſcptura nullũ reꝑit᷑
itatib' inclinat: Burgẽ. putat ipᷣ : iße ſcõꝝ poſſe extẽdi:⁊ cũ ð h'i ꝑmiſſioe ĩſ lia ↄfingẽ: ut ar
Niitsbrum ctoꝛitatib ine eo ꝙ opinionẽ qus btüs Au tenet iße tũ: irrõnabile vẽ ⁊ i iniuriã ſcõꝝ talia ↄfingẽ:ut ar
vwüchwtan kſa maieſtatis eo ꝙ * in h'i opinionibꝰ ↄoſenſũ alio fundamẽ inualido quo Burgẽ. vti coſueuit. ecedit
. cũ tñ btũs Aug in hi opinio N mẽto vtar inualido quo diẽ non ve fuiſſe
ſünien ee tet: ut hii põt ab eodẽ qrto ſuꝑ Geñ. ad lit gu burgẽ. longe ab intẽtioe beati Aug. ꝗᷣ dic non ve fuiſſe
ealen ut hᷣ õõ e.longe ab inte illuſionẽ c. qᷓ de reali coꝛꝑe
imiigiin tera ir ea v.i ſciẽs ꝙ in mã opinabili ſapiẽs nõ ab tur burge s: ſz fantaſma ⁊ illuſionẽ ⁊c. q de reali co
n⸗ era. xix. ca. 7.xxij. ſcies ꝙ in mã opinab js eccleſi ſpiritũ ſamuelis: ſʒ fantat ꝛp; ſamuelis fuiſſet: ideo
mir ndihen erd. ri ca. . xx. ci edit ↄrias in ſtudijs eccleſi lis va nõ ſuũt. Si. n. veꝝ coꝛpꝰ ſamue aW
zinti ſurde zdicit ſapiẽti:ĩmo expedit ↄria. lédũ ſtu ſamuelis va nõ ſũt. Si. n. veꝝ ce fantaſtica: ꝓut btũs au
rilucs lf id e opiniões ad exercẽdũ ingeniũ: a excutiẽdũ uiſſet viſio realis nõ illuſoria nec fantaſtica: ꝓut bit iſſ
e aſtic eẽ opiniões ad exercẽdũ ingeni. btus Aug'.j.ſu fuiſſet viſio real io fuiſſet illuſoria: appitio tñ fuiſſʒ
ingnanünt dẽtiũ pigi iciã. lã ꝓpi eaſdẽ rones idẽ btũs Aug iſur · guſtin vult: uis locutio fuiſſet i loʒ burge dicẽ ꝙ ñ fuit
eie: er Ben. Z manic io h' opis. Auctoꝛi realis:qð ẽꝗi ſirif. ato quis nõ oceſſo ꝙ
Alrabolen Pel ide de hoc in pᷣmo coꝛꝛectoꝛio h opbis. Aucton reaus le:⁊ habet᷑ ꝓpoſitũ:etiã dato quis no ↄceſſe ici
iulſr getes vide de hoc in prno coꝛꝛeclorio o inabili cõ coꝛp' reale: ⁊ habet ꝓt toꝛ: illud tñ ↄiũctũ nõ ve dict
uafiiiſi tas igit bti auguſtini: nec etiã decreti in mq opinal uſq; mon fuiſſʒ ↄiũct coꝛpi ut motoꝛ:illud tñ ↄiũ allegata.
e6 12 1 nabil: u H 2 rra: ꝓut dẽ in auẽte pᷣallegat.
nobigſconmn ellit min? quelibet ps opinabilis teneri pot quoulq; pphetiã texuiſſe ð terra: Put d in euge
n arniigaegru Breminkrzaꝛans, aſit op flz PEr deneneieappearcenteakeetderee
Cbiun qn incipit eẽ vitas deminata. Nũc aut Burgẽ hec ice defendẽ velit:cũ ad neutrã ꝑtem apꝑ latũ vl daãnagtũ cũ
X bit ee . ri . via ice· de enge velit: eu ad neu ſaul dicẽ ſaluatũ vl nck
iauii hn egre ferẽs opiones bti aug.nitit᷑ defendẽ:alia tñ babi minata. Et eodẽ mo libeꝝ ẽ ſau lie auẽtas cogẽs.( XXIX
mnn be bgeig = none⸗ larii c aalneut Parege in ſar Hicant veſtrihi erenſ ng. 853 bhi
rwenim⸗ . ll. ꝓ opiniõe gria inductas no lolui ut pʒ. liſtinoꝝ exercitu. Et p' deſcribith 55 7 viros
. ili nui, rieea ic. guetorliate adductã de crrlegalti⸗ dẽs caſus ca. xxx. Lirca engchis kibi Uocauit
ziylingg. lvj.dicẽs illã facẽ ſpalẽ difficultatẽ ) btm̃ aug. ſic ⁊ ie en feshedit:: ppi b S ad locũ nun Rucd ignozatis
ſigi⸗ di- Ais in aucteitate lia o mnel goꝛniniſſe vunc igit achig 55. Palna bepe ei pſecu eſtei vſc dld
zz chdirſih feciſſe regi finẽ vite ue: ? exaltalle ve n. ⁊c̃.q.d.nõ debetis tim . rrq meã:iõ ſubdit:
irs li Torurint a auctories de pſona ſamuelis dining b Bit Aeanct dicẽ:ꝙ achis dixit de dppüſtenoze: vii B
ig di ſpeſatice ſuſcitata:nõ ad factũ phitoniſſe. nec ad me cẽt in vitate ad pacificãdũ pᷣ lernachinatisia ad malũ
eui⸗ riig ſaulis ſʒ ad ↄfirmãdũ finalẽ ſciſſt uraã regt 8 msli ecr Erno nunl in eo emeel eo m vitatez. Ce“
riihin ſaul quã ipᷣe ſamuel cũ viueret pdixit: ut pʒ ie er. gu, en epta in tato the ſ in anlieſuis 2,ſta
turgnn hʒ hoc lactu aliqd ſile cũ facto ochoxie regis iſilq mi⸗ tera patẽt vſq; ibi: e¶ Percuſſĩ ille bellatoꝛes cũ eo: -
ziikean 5 A ho n acharon: ſʒ dina diſpẽſati Pe in acie ſaul eẽnt tin mille bellatoꝛe ik cbir
fe dbfiet ſit ad ↄſulẽdũ beelebub deũ ac gron⸗ i, lr̃a vꝛ ſonare ꝙꝙ in acie ſe lures ⁊ foꝛtioꝛes ponũt cir
, gne ieaua talultacio wile pllentchen ctuſe cũ ðð.x.milia:qð 4 e Pi fnir⸗ . upꝛa expoſitũ rvieca.
na bmo. Ita i ito ſaul volẽs p phitoniſſam c egẽ:⁊ io exponẽdu ẽ hi ſic ab ip̃ eꝛut ſit ſen⸗
niod n deozer gheli dina diſpẽſatioe ꝓmiſſionẽ ſamue gerd Erwrat intelligut peuſſ i ab ie ſ. unle demodo
welnfi ls pnend ſulti hor intelligto pzenitui Sec ad boc ſus: In milib uisi. in milib ab oo pcuſſis: 04
ſumin⸗ dẽdo burgẽ. ad dẽa bti auguſtini:
O er. ſoor
. nnho⸗ l,

de decẽ milib' dauid
f ¶ Uocauit ̊. Hic
ꝓpter pꝛedictaʒ cam
dauid ad locũ ſuũ re
mittit᷑ qð a deo factã
ẽ:ne foꝛte bellãdo cõ/
tra filios iſrael aliqᷣs
bonos ð illo pplo vl
amicos ſuos interfice
ret:?ᷣ ut amalechitas
qͥmanũ ſaul euaſerãt
⁊ ciuitatẽ ſicelech in
ogliũ dauid incẽderãt
Deleret:⁊ pᷣdaʒ ab eis
captã recuparet:ʒ ut
ex pꝛeda ibi acqſita
amicos ſibi aggrega⸗
ret:q iuuarẽt ipᷣm pꝰ
moꝛtẽ ſaulis ad obti-

nẽdũ regnũ.(XXN.

Unq; veniſ/
ſſent. Dic cõſe
gueni deſcri
bitur incidẽs caſus.ſ.
de ciuitate ſicelech in
cenſa ⁊ depᷣdata tꝑe
quo dauid ⁊ viri ei
eräãt in exercitu phili/

ſtinoꝝ. Circa quod
bmo deſcribit incen/
diũ ciuitatis ⁊ e de

pꝛedatio: ſecũdo ho/-
ſtiũ inſecutio:ibi Cõ⸗

foꝛtat᷑ ẽ autẽ dauid:

3 eoꝝ debellatio: ibi
Qului cũ dixiſſet:q̃rto
pꝛede diuiſio:ibi Rñ/
denſq;. Circa pᷣmum

oñdit᷑ qᷣ fecerint iſtud

maleficiũ cũ dicitur:
b ¶ Amalechite ipe⸗
tũ fecerũt.odiebãt.n.

fiilio] iſrael:eo ꝙ ſaul

fere deleuerat eos: et
iõ cognoſcẽtes ꝙ dð
viri e erãt abñtes
ciuitatẽ ſicelech inua
ſerũt. c ¶ Et nõ int᷑
fecerant quẽq;y. quia
volebãt eos habẽ et

vẽdẽ in ſuos ⁊ ancil

las ut ſacerẽt vtilita⸗
tem ſuã:nõ ſolum de
rebus ſed etiã de ꝑſo

nij. Cetera patẽt vſq;
ibi: Tolchat.n.
eum populus lapida
re. eo ꝙ erãt i paſſiõe
doloꝛis poſiti:⁊ qꝛ ſe

cum duxerat omnes

bellatoꝛes:nec dimiſe
rat alioͤs ad cuſtodi
am loci. e ¶ Confoꝛ

tatus ẽ ⁊c̃. Hic vñter

deſcribit hoſtiũ inſe⸗
cutio:⁊ pᷣmo ex dire⸗

Regum .

⁊ ait ei: Aiuit dñs:qa reci
es ⁊ bon i ↄſpectu meo ⁊

exit tu itroi tuꝰ mecũ ẽci

caſti Et ñ iuẽiĩ te geq; ma
li:ex die qᷓ veniſti ad me vſ
q; in diẽ hãc: ſʒ ſatrapis ñ

places. Reuertẽ ergo ⁊ va
de in pace: ⁊ non offendas
oculos ſatrapaꝝ philiſtijʒ

BDixitq; dauid ad achis:
Quid.n.feci ⁊ qad inueniſti
in me fuo tuo a die q̃ fui ĩ

ↄſpectu tuo vſq; ĩ diẽ hãc

ut nõ veniã ⁊ pugneʒ Z ini/
micos dñi mei regis: Bñ-
dẽs aũt achis locut eſt ad

dauid: Scio qꝛ bon es tu
in oculis meis ſicut angel
dei:ſʒ pꝛincipes philiſtioꝝ

dixerũt:Mõ aſcẽdet nobil-⸗
cũ in pᷣliũ. Igit᷑ ↄſurge ma/
ne tu ⁊ ſeruidni mui ꝗ vene
rũt tecũ:⁊ cũ ð nocte ſurre
xeritis ⁊ cepit deluceſcere
pgite. Surrexit itac; ð nõ
cte dauid ipᷣe ⁊ viri eᷣ ut ꝓ
ficiſcerent᷑ mane:⁊ reuerte/
rent᷑ ad frã philiſtijʒ. Phi
liſtijm aũt aſcẽdęrũt in ie/
ALabel.
Ancqq veniſſent 88

⁊ Viri eiꝰ in ſicelech die ttia

àmalechite ipetũ fecerant
ex ꝑte auſtrali in ſicelech:⁊
pcuſſerãt ſicelech:⁊ ſuccen
derãt eã igni. Et captiuas
duxerant mulieres ex ea a
minimo vſq; ad magnũ:è᷑t
nõ intfecerãt quẽq;:ſʒ ſecũ

duxerãt:⁊ pgebãt itinẽ ſuo

Cũ ergo veniſſet ðð ⁊ viri

euꝰad ciuitatẽ:⁊ iueniſſẽt eã

ſuccẽſam igni ⁊ vxoꝛes ſu/

as ⁊ filios ſuos ⁊ filias du/

cias eẽ captiuas: leuauef̃t
dauid:⁊ ppls ꝗ erat cũ eo

voces ſuas:⁊ plãxerũt do

nec delicerẽt in eis lachꝛy/

me. Sigdeʒ ⁊ due vxoꝛes

dauid captiue ducte fuerãt
achinoẽ iegrahelites:⁊ abi

gail vxoꝛ nabal carmeli.

Et ↄtriſtar ẽ dauid valde.

La. xXX

Aõölebat.n. eũ pplus lapi/
dare:qꝛ amara erat aia vni

uſcuiuſq; viri ſuꝑ filijs ſuis
⁊ filiabꝰ. Cònfoꝛtat ẽ autẽ
dauid ĩ dño deo ſuo: ⁊ ait
ad abiathar ſacerdotẽ ſili/

um achimalech: Applica
ad me ephot. Et applica/

uit abiathar ephot ad ðᷣð
⁊ pſuluit dauid dñm dicẽs

Perſeqr latrüculos hos
⁊opᷣhẽdã eos:an ſi:HDixit
q; ei dñs: Perſeq̃re:abſq;

dubio.n. ↄpᷣhendes eos:⁊

excutieſ pꝛedã. Abijt ergo

dauid ipe ⁊ ſexcẽti viri qui
erãt cũ eo: ⁊ venerũt vſq;

ad toꝛentẽ beſoꝛ:ct laſſi ꝗ/
dã ſubſtiterũt. NPerſecur
& aũt dauid ipᷣe ⁊ q̃drigenti
viri cũ eo:ſubſtiterãt n.du
cẽti ꝗ laſſi trãſire non pote-
rãt toꝛẽtẽ beſoꝛ.Et inůene
miũt viꝝ egyptiũ in agro: ?
adduxerut eum ad dauid. rectioe humana
Dederũtq; ei paneʒ ut co-
mederet ⁊ biberet aquam
6G fragmẽ maſſe caricaꝝ
7 duas ligaturaſ vue paſſe
QAui cũ comediſſʒ: reuſus
ſpũs e reſocillatus eſt.

HNon. n. comederat paneʒ

— U—

bus ⁊ tribꝰ noctib. Dixit
itaq; ei ðð: Cui es tu:vel

vnde:⁊ quo pgis:Qui ait
Puer egyptᷣ ego ſũ: ſer/
uus viri amalechite.Dere

liqt aut me dñs me:quia e

grotare cepi nudiuſtertius

Sigdẽ nos erupim ad au
ſtralẽ plagã cerethi ⁊ 3 iu/
dã:⁊ ad meridiẽ caleph:⁊

ſicelech ſuccẽdim igni.Di
xitq; ei ðð: NPotes me du
cere ad iſtũ cuneũ:Qui ait
Jura mihi ꝑ deũ ꝙ nõ oc/
cidas me:⁊ nõ tradas me
in man dñi mei:⁊ ego du⸗
