aduẽtus xp̃ᷣi iã tranſut in pꝛeteritũ: ſicut freq̃nter dẽʒ eſt:⁊
iõ qtum mihi vẽ ſaluo melioꝛi iudicio dicenduʒ ꝙ in hoc
p̃ſ.moyſes itendit reuocare pplʒ iirl a daʒ erroꝛe peſtifero
currẽte tꝑe ſuo.Circa qð ſciendũ ꝙ circa diuinã puidentiã
aliqui errauerũt dicẽtes:ꝙ iſta iferioꝛa coꝛꝛuptibilia ppter
eoꝝ variabilitatẽ non ſbiacent diuine puidẽtie ⁊ maxime
actus humani:qꝛ non videbãt qliter ifallibilitas diuine ꝓ
uidentie ſtet cũ libertate arbitrij:in qrũ ꝑſona dẽ iob.xxij.
Nubes latibulũ eius circa cardines celi perabulat:nec nẽa
oſiderat. Et iſte erroꝛ ẽ valde periculoſus vel ꝑnicioſus.ex
oc. n. ſeqtur ꝙ hoĩes ſine freno currãt ad vicia p bonis vł
malis ſuis actibus nõ expectãtes penas aliqs vel pꝛemia: ꝓ
pter qò fuit cura ſanctis hoibus hunc erroꝛẽ extirpare.
aut iſte erroꝛ cucurrerit tꝑe iob pʒ:qꝛ allegat᷑ libꝛo iob. ca.
pꝛedẽco qſi currens illo tpe:⁊ per ↄñs tpe moyſi: qui fuit ei
cotpaneus:qꝛ heliu buſites qᷣ fuit vnus de qᷓttuoꝛ amicis
iob ð eum diſputãtibus:ſᷣm cõem opioneʒ dẽ fuiſſe balaã:

er ant hoc erroꝛe ifecti:qꝛ erant ad mala nß ex li

de qᷣ certuʒ ẽ ꝙ ſuit ↄtpaneus moyft i: vt pʒ Nume. xxij.

Ex qͥ ſeqtur ꝙ moyſej ⁊ iob fuerunt cõtempoꝛanei:⁊ p
oñs erroꝛ pꝛedẽs currebat tꝑe moyſi:⁊ aliꝗ de pplo iſrt

bꝛis moyſi: ꝓpter qð moyſes vr feciſſe huc pᷣſ.ad reuo-
tanu eascher
roꝛe pᷣdco:qð fac
Effabũt᷑ ⁊ loq̃ᷓnt᷑ iniqtateʒ: oñdendo puniti⸗

quẽt oẽs ꝗ opant᷑ iniuſti onem maloꝛum
a⸗ Ppulu tuuz dñebu manifeſte ſcam a

57, 5 „IEI deo:qð veyn
miliauerũt:ect hereditatẽ tu eẽt niebguide⸗
4 vexauerũt. Niduã ⁊ ad tia ad iſta inferio
uenã ĩtfecerunt:⁊ pupillos ra rad actus hu
occiderũt. Et dixerũt nõ vi manoj 6 enge
ebit dñs: nec ſtelliget de iſte in duas ꝑtes
ddodiuiuigditur: qꝛ pꝛi-
mo oñditur pꝛo/

poſitum ĩ punitione egyptioꝝ:quã filij iſrł viderant:ſe
cũdo in punitione iudeoꝛuʒ quam ipſi experti fuerant:
ibi Quis ↄſurget mihi. Pꝛima in tres:qꝛ pmo pꝛedẽs
erroꝛ in egyptijs eſſe oñditur:ſcðo a filijs iirł excludit᷑:
ibi Intelligite inſipiẽtes i pplo:⁊ tertio e dẽis quoddã
coꝛꝛelarium ↄcluditur:ibi Beatus hõ.¶ Circa pmũ di⸗
cit moyſes: a
dentiuʒ. b¶ Dñs.qꝛ eſt iudex ſupioꝛ oibus. c¶ De

vltionũ libere egit.qꝛ nõ ẽ ſubditus alicui legi:⁊ iõ põt

pcere a pena ſᷣm ꝙ ſibi plz cuicunq; delinquẽti:nec fac
in hoc iniuſticiã alicui:⁊ iõ ſuper punitionẽ maloꝝ de
pꝛecandus ẽ: ꝓpter qð ſbditur depcãdo. d Exalta/
re.oñdendo tuam potentiã. e¶ Qui iudicas terraʒ.
inferendo pctõꝛibus penã. ſ ¶ Bedde retributionem
ſuperbis.i.egyptijs ex ſuꝑbia nolẽtib obedire tuis mã

dat de dimiſſioe ppli iſrl:vt pʒ ĩ Exo.a qnto.c.vſq; ad
xiij.c.incluſiue.Et ſciendũ ꝙ moyſes ĩ hoc loco loqt ꝓ

ſ⸗

tpe in q̊ filij iſrł in egypto detinebãtur:p quẽ mo
ꝓphe freq̃nt᷑ de pꝛeteritij loquũtur:iõ ſubdit: gS
queqò pctoõꝛes dñe.i.egypti idolatrie dediti. h¶

quequo ”cä pplim in ſeruitu

—

te vili. i ¶ Effabũtur a loqntur iniquitatẽ. ſicut pha

rao:Exo.v.dixit iniq: Quis eſt dñs vt audiã vocẽ eiun)

⁊ dimittã iſrl Neſcio dñm:⁊ iſrłnõ dimittã. kPo
pulum tuũ dñe humiliauerunt.in operibus duris luti

⁊ lateris:Exo.j. l ¶ Et hereditatem tuã.i filios iſttetc

ſũt hẽditas tua: ſm illud: Dereditas mea iſr. m¶ Ue
xauerunt.in tantũ ꝙ vitã eoꝝ ad amaritudineʒ pduxe
rũt:Exo.j. Etauam aduenã interfecerũt ⁊c.i.
perſonis quibus deberent cõpati non pepercerunt: qð
pʒ ex hoc ꝙ puæros natos ſtatiʒ in flumẽ pꝛoijci pꝛece/
perunt:⁊ ſic nullam crudelitatẽ exercere ) pplʒ iſrt hoꝛ
ruerunt:a cã huius ſubditur: FiRS dixerunt. coꝛde
ſuo tenẽdo ⁊ oꝛe pꝛoferẽdo. p.¶ Nõ videbit dñs ⁊c̃.
quia tenebant ꝙ diuina pꝛouidentia non ſe extenderet
ad iſta inferioꝛa:ut pꝛedictum eſt:et ſic ſine freno timo
ris dei faciebant hoꝛibilia. q ¶ Intelligite. Hic conſe
quenter hunc erroꝛem excludit a populo iſrael qui diu
moꝛatus fuit cum egyptijs:et ſic plures eoꝛum erant in
fecti erroꝛibus ⁊ vicijs:quod patet ex hoc ꝙ poſt vocẽᷣ
domini loquentis eis ĩ monte ſynai:Exodi.xx.cito de/
clinauerunt ad idolatriam per fabꝛicationem vituli et
adoꝛationem: Exodi.xxxij.et ideo erroꝛem talium ar
guit moyſes dicẽs: q¶ Intelligite iſipiẽtes ĩ populo.i.
vos de populo iſrael qui eſtis ifecti erroꝛe egyptioꝛũ i⸗/
telligite eglrachi oiuine pꝛouidentie ad oia ſe extẽdẽtij.
rLrſtulti aliqñ ſapite.i:ex qͥ eſtis ſepati ab egyptis

eus vltionũ.i. punitionuʒ iuſte pce .

rlusloon h
leiner peron
Cgitoli
ulcript
Glcgh
rtleſcorh
obi itd
erblliron
Ce ſmmäre
famelage
gcockos
dista
iranenr⸗
Qnpu
ſij Gen⸗
t. g.R
Cureroins
Anili re
Gngcdſd⸗
hülluſrne
idocbenge
Aulunini
nseumde
edandaine
nofſorona
lmnonoſſi
Waladicdn
(Donee⸗
Mauacozpt
ſchponitu
nulcorp

Prepelletde
re
Cherentibiu

liinurope

nnn 4
vdin
ülhtinitzre
Mamiam:
azanli
5(Sui
minonnk
drohn
Aicnigen
Nlnqutrſi
minonig
Ounnds
Wemmiunn
robednendn
gwei
ſrbloct,
cri nog
tl
“
Eplninſnin
aumni fonſb⸗
mdä

ag incõueniẽs ꝙ;

cognitio lit ¶b r.
Qui coꝛꝛipit gẽ tur pctõꝛi fouea. Quia noõ

tes. i. ꝗ egyptios repellet dñs plebem ſuã:ẽᷣt
gentile) coꝛꝛipuit

debitum oꝛdinẽ iuſticie. p ni iuxta illã. i.
ſecure poterũt expectare tenoꝛem diuine iuſticie rñdet:

(pſalmoꝝ

veritatẽ circa diuinaʒ puidentiã cognoſcite. Sapia.n.

eſt cognitio de diuinis. a ¶ Qui plãtauit aurẽ nõ au
diet ⁊c᷑. q.d.hoc eſt abſurduʒ ꝙ hoies coꝛꝛuptibiles co-
gnoſcant iſta iĩferioꝛa ⁊ deus ignoꝛet:qꝛ quicqd perfecti
onis eſt in iſtis iferioꝛibus totum pꝛeexiſtit eminẽtius iĩ
pꝛima ca: ꝓpter ́MUMUẽ
arguens ↄ empe iacob. Intelligite ĩſipiẽtes
doclem oucit eu, pplo:ẽt ſtulti aliqñ ſapite.
Qui plãtauit aurẽ non all

deus aliq̃ ignoꝛa An -
ret que inferioꝛej diet:aut ꝗ finxit oculũ non
cognoſcũt.ſ.liteʒ ↄſiderat:Qũui coꝛipit gen
Aa dieclor ui tes noͤn arguet: quͦi docet
rn zcosſe: ſ hoiem ſciam: Oñs ſcit co
cebat compoſita gitationes hoĩuʒ:qm̃ vane

ex amicitia et ſunt. Béat/ hõ quẽ tu eru
lite: ſed i ſt uperio ieris dñie: ð lege tua do
ibus lis non cueris eũ. At muiges ei a
diebus malis doͤnec ſodia

eẽ ex amicitia et

tle) ꝛil hereditatẽ ſuã non derelin
bis vidẽtibus 4 cung
teribillrer puniẽ quet. Quoaduſq; iuſticia
do. Ton r
guet.ſumilr oaas .
vꝛa mala.q.d.imo. ð ¶ Qui docet hoĩem ſciaʒ i. de
a quo eſt oĩs ſcia.q.d.quũo ignoꝛabit illud qð hõ ſcit:

————

e¶ Oñs ſcit cogitationes hoium.q.d.ẽt cogitationes
intra mentem latentes ipſe cognoſcit vſq; ad minima.
f vane ſunt.i.ad malum pꝛone:ſᷣm ꝙ dẽ GBeñ.
viij. Senſus ⁊ cogitatio coꝛdis humani i maluʒ pꝛona

ſunt. g ¶ Beatus hõ.Pic quoddã coꝛꝛelarium cõclu

ditur ex dictis.exqͥ.n.cogitationes hoium vane ſunt ⁊
ad malũ ꝓne cito declinat ad erroꝛes:niſi aſſit diuina
coꝛectio:iõ dꝛ: g ¶ Beatus hõ queʒ tu erudieris oñe.
ipſũ illuſtrando de mẽte. h ¶ Et de le.tua docu.eum
ii.docueris eum ad ſequendũ dictamen legis nãlis:q̃ ẽ
quedam ipꝛeſſio diuine legis in nobis:⁊ cum hoc iſtru
xeris eum de lege a te data in monte ſynai ⁊ de lege per
te danda in euangelio:de cuius datione futura habuit
mopſes noticiã:ꝓpter qð dicit ſaluatoꝛ ioh.v.c.Si cre

*

deretis mo yſi:crederetis foꝛſitan ⁊ mihi. i Ut miti⸗

ges ei a diebus malis.i.diuine vltiois peccata puniẽtij.
Kk ¶ Donec fodiatur peccatoꝛi fouea.i.moꝛs coꝛpoꝛal:
per quã coꝛpus ponit᷑ in foſſa terre:⁊ moꝛs eternalis ꝑ
quaʒ ponitur aia in fouea gehẽne vſq; ad dieʒ iudicij:i
q̊ ſimul coꝛpus ⁊ aia ponẽtur in gehenna. l ¶ Quia
nõ repellet dñs plebẽ ſuam.i.mandatis ſuis obediẽtẽ.

m (Et hereditatẽ ſuam nõ derelinquet. q in fidelibus
agherentibus ſibi cõſiſtit:quos in pñti fouet per giam

⁊ĩ futuro per gliax:iõ ſbditur: n¶ Quoaduſq; iuſti⸗
(Mouertatur in iudicium.i.ponatur
in executione ĩ extremo iudicio: in qͥ oia reducẽtur ad
Er qui iuxta illa.i.q tũc

Oẽs qui recto ſũt coꝛde. ꝓpter qð ſaluatoꝛ loq̃ns
de extremo iudicio dicit aplłis:Lu.xxi.hHis aũt fieri ĩci
pientibus reſpicite ⁊ leuate capita veſtra:ideſt exhilara
te coꝛda veſtra:vt exponit beatus grego.⁊ ſapᷣ.v. dicit:
Tunc ſtabũt iuſti ĩ magna cõſtantia aduerſus eos qui
ſe anguſtiauerũt ⁊c. r Quis conſurget. Hic oñt oñ/
dit diuinam ꝓuidentiam ſe extẽdere ad acx humanos

illã:òc8 qui recto ſunt coꝛ

diñs adiuuit me: pàulomi

per punitionem hebꝛeoꝝ:qui lʒ pluries fuerint puniti ĩ de/
ſerto:tñ fuit ibi duplex notabilis punitio:vna ꝓ adoꝛatio
ne vituli:alia pꝛo rebellioe coi:qua pplłs voluit in egyptuʒ
reuerti:ſecũda ponitur ibi Nunquid.
ꝙ pꝛima punitio fca eſt de pꝛecepto moyſi:Exo.xxxij.vbi
dixit: Siquis eſt dñi
iungatur mihi.⁊ po/
ſtea ſubditur: Ponat
vir gladium ſuper fe
mur ſuum:⁊ occidat

ↄuẽrtat᷑ ĩ iudiciũ:ẽt ꝗ iuxta

de. Quis ↄſurget mibi ad vynuſquiſq; fratrez et
uerſus malignates: aut qs amicum ⁊ pꝛoximuz
ſtabit mecũ aduerſus ope ſuum ⁊c̃.⁊ ſubditur:

Et ceciderunt in die
illa qſi.xxiij. milia:et
hoc eſt qð dicit hic
mopfſes loquens ĩ per

rãtes iniquitatem: Niſi qà

nus hitaſſet in inferno aĩa
mea. Si dicẽbã motus eſt
pes meus:mia tua dñie ad
iuuabat me. Scðm mltitũ
dinẽ doloꝝ meoꝛũ iĩ coꝛde
meo: cõnſolatiões tue leti ſur.mihi aduer. ma.
ficauerunt animaz meam. i aduer ſus incitãtes
Nünquid adheret iibi ſe/ mleudinenn pplidd
des iniquitatis: qui fingis ſ 3 Nieil;

ſentis vel futuri: qõ
freq̃nter fit in ꝓphe/

fuerunt.n. ibi aliqui i

quis ſta. me.aduer.ope.iniquitateʒ.i.aduerſus ſequetes pᷣ
dictoꝝ inſtigationẽ. t ¶ Muſi qꝛ dñs adiuuit me.i.niſi mi

hi affuiſſet dei auxiliũ ſpale. v ¶ Paulominus habi. ĩ in

fer. aia mea.i.vita mea:⁊ accipitùr hic ifernus ꝓ foſſa vel
ſepultura: a eſt ſeſus:fuiſſem moꝛtuus ⁊ ſepulture tradix.
vñ lr̃a hebꝛaica ſic hʒ: Hitaſſet in taciturnitate aia mea.qꝛ
per moꝛtẽ aufertur loquela. aaron.n.timoꝛe moꝛtis q ſibi
lIminebat a pplo fecit vitulum:et libẽtius ppls moyſen int᷑
feciſſet qñ cõtriuit vitulũ in puluerem: Exo.xxxij.niſi ſuiſ/
ſet repꝛeſſus diuina virtute timoꝛem ei incutiẽte:vnde ſub/
ditur: x GSi dicebaʒ motus ẽ pes mey.i.exquo diſpoſui
diſcedere de mõte ſynai ad pꝛeceptũ dñi dicẽtis mihi Exo.

xxxij. Uade deſcẽde:peccauit ppl's tuus quẽ eduxiſti de ter
ra egypti. y ¶ Mia tua dñe adiuuabit me.i.extunc fui
certificatus ꝙ per tuam miaʒ me pꝛotegeres a populi ſuro/

re:iõ ſbditur: 3ʒ ¶ Scom magnitudinem doloꝝ meoꝛum
in coꝛde meo.i.quos ſuſtinui ꝓpter peccata ppli in adoꝛa
tiõe vituli: ppter qð doloꝛe ⁊ iracũdia motus moyſes pꝛo
iecit tabulas:⁊ fregit eas ad radices montis: Exo di. xxxij.
a ¶ Lonſo. tue leti aiam meam.qñn poſt multam pꝛecum i
ſtantiam dñs pꝛeces mo xyſi acceptauit ⁊?⁊ no uas tabulas te⸗
ſtamenti ſibi dedit:Exo.xxxiiij. b ( Nunquid adheret.
Hic ponitur ſecũda punitio notabilis hebꝛeoꝝ:ex qᷓ oñdit᷑
ꝙ diuina pꝛouidẽtia ſe extendit ad regimen actuum huma
noꝝ: ⁊ iſta punitio fuit qñ ppls territus verbis exploꝛato-
rũ voluit reuerti in egyptũ: Nume. xiiij. reputãs ꝙ; nõ poſ
ſet ĩplere dei pꝛeceptũ de tranſitu ad terrã ꝓmiſſionis ꝓpi
multitudinẽ ⁊ magnitudinẽ pploꝝ ibidem hitantiũ:⁊ ꝓpt
hanc rebellionẽ exploꝛatoꝛes qui pplʒ terruerant pcuſti fu
erunt moꝛte repentina a dño:⁊ ſñia moꝛtis diffinita fuit a
dño ſuꝑ oẽs qui numerati fuerat ĩ exitu de egypto a.xx. an
nis ⁊.S. ita ꝙ moꝛtui ſunt ĩ deſerto oẽs pᷣter ioſue ⁊ caleph
filium iephone:vt ibidẽ hẽtur:⁊ ex iſta punitiõe ⁊ pꝛecedẽ

ti debuerũt filij iſrł ab erroꝛe ſupꝛadco reuocari:⁊ hoc eſt

—

qð dẽ: b ¶ Nunqd adheret tibi ſedes iniqtatis.i.hituatõ
in malo. c ¶ Qui figis laboꝛẽ in pᷣcepto.i. falſo dicis te pᷣ
ceptũ dñi non poſſe adiplere de igreſſu terre ab eo miſe⸗

irca pꝛimũ ſciẽdu

ſona pꝛopꝛia de pꝛe
terito per modum B

tis. d. r ¶ Quis co⸗

citãtes alios:⁊ iſti ſue
rũt peſſimi. s(Aur

Et qꝛ ex ſua obſtinatiõe ĩ malo voluerũt moyſen ⁊ aaron
ioſue ⁊ caleph lapidibus obruere: Nume.xiiij iõ ſbditur:
d¶ Zaptabũt.i.captauerunt. e¶ In aiam iuſti. i. iuſto ··
volẽtes eos iterficere:ſed qꝛ defenſati fuerunt ꝓtectioe diui
na:ſᷣm ꝙ ibidẽ dẽ: Cunq; clamaret ois multitudo ⁊ lapidi
bus vellet eos obrue
e vel orꝛuntcr? ap- bor? MZMM C .
paruit glia vñi ⁊c. iõ laboꝛẽ in pꝛecepto.Capta
— W E S bunt ĩ àĩam iuſti:⁊ ſãguinẽ
l. 1 12 9₰
Et factus eſt mihi domin

bus mecuʒ exñtibus.

Et notanduʒ ꝙ lʒ in hoc pſ. nullus ponatur ti. in heb.
nec in tranſia. hiero. tñ verum eſt ꝙ iſte pſ. inter hebꝛe⸗

os legitur ĩ qualibet quarta feria. rõ aüt quare quarte
ferie appꝛopꝛietur:hẽtur in glo.vide ilii:··
¶ In eodẽpᷣſ.xciij. vbi dr in poſtil. Quoaduſq; iuſti⸗
”8l Alala.
in adiutoriuʒ ſpei mee. Et Ebꝛai⸗
reddet illis iniquitatem ip RS lite⸗

ſòꝛum: èt in malicia eoꝛum — ura in h'

gCEt redder illis ini in refugium:⁊ deus meus domin deus noſter. ſed ſic: 7 iuxta il⸗
quitatem ipſoꝝ . =ðYMUMWd lam omnes qᷣ re-
exploꝛatoꝛes qui ter/ cto ſunt coꝛde. et

ruerat pplm ſtatiʒ pcuſſi fuerũt moꝛte repẽtina. h ¶ Et i intelligitur plane non admiratiue: ſed ſic: Quoaduſ. q;

malicia eoꝝ diſperdet eos.qꝛ alij eis acquieſcẽtej vagabun
di fuerunt per deſertũ quouſq; ꝓſtrata ſut ibi cadauera eo
rum:vt ibidẽ hẽtur:⁊ iõ ſbditur: i¶ Diſperdet illos dñs
de ni cuius ꝓuidentia ad oia ſe extẽdit qtcunq; mima.

In pᷣſ. xci. Deus vltionũ. vbi xꝛ in poſtil. Et iõ ,tum
Rroꝛ iſte circa diuinã ꝓuidentiam non ſoluʒ tpꝑe
Rmo pſi vel iob cucurrit ſed ẽt ĩ alis varijs ⁊ diuer
ſ 18 2 qſ⸗ lin oibus tpibus occurrit:pᷣſertim ĩ his qui fide ca
rẽt: ꝗql on ſolum diuinã ꝓuidentiã negant: ſed ẽt ipſum de
uʒ aſſerunt non eſſe:iuxta illud: Dixit inſipiẽs ĩ coꝛde ſuo:
n eſt deus. tpeẽt ꝓpharum qui lõge poſt moyſen ſuerunt
ĩ ipſo pplo iſraelitico hic erroꝛ maniteſte viguit. legitur.n.
exechiel. viij. de iſraelitis idola colẽtibuj: Dixerunt: ons nõ
videt nos:dereliquit dñs terram.iĩ q̊ expꝛeſſe negabãt ꝓui/

dentiam diuinã circa iſta iferioꝛa.vn non oʒ pᷣſ.iſtũ appꝛo N

pꝛiare illis qͥ fuerunt tpe moyſi.ſuperfluũ ẽt vĩ moyſi ad re
uocanduũ hunc erroꝛẽ aliquem p̃ᷣſ.oꝛdinare:cũ in tota lege
moſaica hoc docetur duplici mõ. Pꝛimo hiſtoꝛialiter: vt
pʒ de pmis parentibus a deo punitis ppter trãſgreſſioneʒ
pꝛecepti: Geñ.ii.c. ſimilr a dechaʒ a deo punito ꝓpter fra/
tricidiũ: Señ.iiij.c.ſimilr de gnãtione diluuij a deo deſtia/
ta ꝓpter peccata:Geñn.vi.c.Item de ſodomitis diuina iuſti
cia ſubuerſis: Gen.xix. c ⁊ ſic de alijs qplurimis in penta/
teucho cõtẽtis.Ex qᷣbus oñditur ꝙ deus per ſuã puidenti
aʒ iuſtiſſima punit repꝛobos:⁊ pᷣmiat bonos. Scòo pʒ h
ex lege moſaica ex pꝛeceptis diuinis q̃ in ea dãtur:q oia fũ
dantur ĩ timoꝛe ⁊ amoꝛe diuino ⁊ i penis ⁊ pᷣmus a deo ꝓ/
miſſis ſeu cõminatis hoibus ſʒ diuinã puidentia:vt pʒ cui
libet intuenti.nõ ergo vr hic pᷣſ.ex hoc moyſi apoꝛopꝛiari
ſicut nec egyptijs. Sed melius vẽ dicendũ ſᷣm glo. cui ẽt co⸗
coꝛdãt pꝛecipui expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ. ſ.ꝙ iſte pſ.loqt᷑ gnãli
ter õ oẽs malefactoꝛes poſtponẽtes diuinũ timoꝛẽ ex incre

dulitate diuine puidentie ſiue ſint de pplo iſraelitico ſiue j
alijs narioibus. De manaſſe. n. rege ance de legit. iiij. reg.
xxi.ꝙ ipleuit hierlʒ ſãguine innocẽtiũ ab oꝛe vſq; ad os: ꝓ
pꝛie pñt verificari q dicũtur in hoc pᷣſ.ſ.Uiduã ⁊ aduenaʒ
interfecerũt ⁊ pupillos occiderũt.ꝙ aũt hoc feciſſet ex icre/
dulitate diuine puidẽtie pʒ.ij. paral.xxxiij. vbi de ipſo ma/
naſſe p' eius penitẽtiã legitur: Cognouit manaſſes qm dñs
ipſe eſt deus.ex q̊ pʒ ꝙ ante hoc nõò cognoſcebat dñʒ eſſe de⸗
um nec per ↄñs ꝓuideri humano generi:⁊ ſic de multij ali
is tam paganis iꝙ infidelib ſeu hereticis ⁊ ẽt falſis xpᷣianis
contingit ſepe ĩ multis ⁊ ĩ diuerſis ꝑtibus ⁊ non tm in vno
tpe ſeu in vna gnãtione vel regione determinata:⁊ iõ dicit
pᷣſ. Uſqueq pctoꝛes dñe vſquequo gliabũtur. qð exponens
Ba. abenhaxra dicit 1 bñ ꝙ per iterationem li vſqueqͥ ĩtel-
ligitur aſſiduitas hpeccati eius frequentia ĩ multis ⁊ va
rijs tpibus:ad quam ſñiam facile adaptatur littera: pꝛout
continetur in poſtilla ſpecialitate mutata ad generalitateʒ.

„

iuſticia.i.diuina.Conuertatur ad iudicium.ſ.in execu

tione extremi iudicij. Et quoaduſq; iuxta illam.ſ.iuſti
ciã. Sunt oẽs qui recto ſunt coꝛde.vnde li et cuʒ dꝛ: Et
iuxta illam. iterum repetit li quoaduſq;:ſicut ſepe ĩ ſcri
pturis contingit ⁊c. Weplica⸗

dentes ad ſpales pplos ⁊ ad ſpalia tpa:Gurgeñ.aũt et

glo.magiſtralis generaliter applicãt ad oia tpa ⁊cc᷑: que

applicatio vẽ moꝛalis:qꝛ ſic in tota ſacra ſcriptura ſpe
cialia vicia repꝛehẽduntur:a punita deſcribũtur:qua⸗
tenus talis punitio cũctis ſit moꝛale exempluʒ:ne ad ſi
milia vicia defluant:⁊ ſimilẽ punitionem icurrãt. Nec

eſt incõueniẽs mo yſen vel quẽcunq; certis ſcripturis ge
neraliter aliqd facere ⁊ per decàtationem carminis vel

p̃ſ.ad ſpalia applicare:⁊ per ea ſo
Akeg pꝛopoſito.

ntur obiectiones
Pſal. XCIII.

apls heb.iij. ⁊. iiij ponit magnã partem h Hſ.l. ab ills
loco: Podie ſi vocẽ eius audieritis.vſq; ad finem di.

hoc dẽm fuit a dauid: ad qð ſequitur ꝙ eſt actoꝛ totꝰ
p̃ſ dicit ẽt ibidẽ apls ꝙ pſ.iſte nõ lodtur de ingreſſu ter
re ꝓmiſſionis qui iã ante annos multos tranſierat iꝑe
ioſue:ſed de ingreſſu terre viuentium aperiendo ꝑ xpʒ
tempoꝛe gratie:quia per ſuam benedictam paſſionem
amouit impedimentũ.Et ſᷣm hoc pſal.iſte in tres par⸗/

tes diuiditur:quia pꝛimo populus maxime hebꝛaicus
ſm intentioneʒ apoſtoli ad chꝛiſti laudem iducitur.ſe-
cundo ad hoc multiplex ratio adducitur:ibi Quoni/
am deus magnus.tertio pꝛincipalis intentio concludi⸗
tur:ibi Podie ſi vocẽ eius audieritis.
dicit dauid pꝛeuidens chꝛiſti aduentũ in quo erat exul-
tandum: vnde in eius natiuitate angeli exultauerunt:

Luce.ij. Facta eſt cum angelo multitudo celeſtis exerci/

tus vel militie laudantium deum ⁊ cetera.et multo foꝛ
tius homines debebant exultare:tum quia venit in na

tura humana aſſumpta non in angelica:fm ꝙ dicitur

hebꝛeoꝛum ſecũdo: Nuſquã angelos appꝛchendit ſed

ſemen abꝛae: tum quia venit ſatiſfacere pꝛo peccato ge
neris humani nõ ãgeli:qð ẽ irremediabile.dicit igitur·

lud relatiuum q:

Irca p̃ſ. Deus vltionum. diuerſificantur: da
poſtil. applicat peccata ⁊ eoꝛũ penas coꝛeſpõ

Enite exultemus dño.Huic pᷣſ.nullus oino ti
ttulus pꝛeponitur in hebꝛeo necĩ tranſlatione
hiero.iuxta hebꝛeum.Et ſᷣm hebꝛcos iſte pᷣſ.factus eſt
a moyſe circa finem vite ſue qñ moꝛtui fuerant in deſer
to oẽs qui poſt exitũ de egypto numerati fuerant a.xx.
annis ⁊.S. pꝛeter caleph ⁊ ioſue:vt dẽʒ eſt pꝛecedẽti pᷣſ.
1à̊ pſ. inducit filios moꝛtuoꝛuʒ de qbus dixit dñs Nu
meri.xiiij. ꝙ ingrederẽtur terrã ꝓmiſſionis loco patrũ
ſuoꝝ ad dei laudem ⁊ obedientiã:ne ex rebellione et in
obediẽtia ĩpedirẽtur ab igreſſu terre ꝓmiſſionis ſicut ?
pꝛes eoꝝ:⁊ lr̃a h p̃ſ.ad hoc faciliter põt applicari. Sʒ

irca pꝛimum

4

ſcimuoti

1

ſtierius:
fbanu
oͤftnmen
ſnlieridb
dicordisgin
iztmimniſi
pon potinun
cötinen guin
parenr i⸗
tenon ole
ſalum toi
ſugeteuxpte
tocusverus
ſinſclus ppn
aofuit ſc noi⸗
mat). Uoett
nomniciliß
ſplen lutei
rſpirſun
canbor ie⸗
ſon tanan
Preoccapenſ
lczeibs iciſcli
Nne. ſuedettn⸗
Nollcobe,
adndau
Cnhrapeino⸗
vomugnuodj
lectoupyy,
oovoexg
ſngi⸗
i iu
Läpoteodan
ii
ln.
nDrnen
optabei.
in 1
Eufiltni
goon
Ky
apglcnniz
iingtifſni
Cunfmnsſeng
hbiftciged
Ahunmin⸗

ir.n
enosg

„e

dſe nii
uiinſugn
Hümllmſu
anulemi
naumimm:d
Buää
itadosi
uſamlnunfe
iudeſgtine⸗
Aeemebntti
MENCAHNMNe
Mr bict
AXM.
tiſ ulroini
wnrinnſaten
wikritrns
mimmt nocl
Wifmih.
apenlnß,
Kudirtdeh
niins oſmn
Enrtdln
ngninuin
wün
mmmß iln
Erſ Aſo
tiur gcſcht
Pohurwinſil
nulemuii⸗
un mnt,n

non põt interius

pareat i ſigno ex

minge

ultemus ⁊ iubilemus.qꝛ exultatio dẽ q̃ſi extra ſaltatio:

ſing mentis deuotio reſultat exterdi ſẽſibili ſigno.
ſimiliter iublius 2

di coꝛdis qaudi- C22⸗..
uʒz ita intẽſũ: qð 5 Plſal.xCIIII.
Euitẽ exuůltem dño:
iubilem dèo ſalutari niea
Pꝛẽoccupemus faciẽ ei ĩ

cõtineri:quin ap

terioꝛi. ð¶ Deo

airaar eiag cõfeſſiõe:èt ĩ pſalmis iubi⸗
audẽ ieſu xpi: qᷣ aus ei. Om̃ de 1*
en oeus vern a lemus ei. Qm deu magn
nia ſalus: ppter dñs: t rex magn ſup oes
qð fuit ſic nolat? deos.Quia in manu eius
mat. . Nocabis ſũt oẽs fines tre:⁊ altitudi
nomẽ eius ieſuz: nes mõtiũ ipſius ſũt. Qm
ipſe.n.ſaluũ falti iaſi a jpſe fecit
et pplim ſuum a ibſius ẽ mare c ipſe fecit il
peccatis eoꝝ. ie lud:et ſiccã manuſ eius foꝛ
ſus. n. kaberat. mauerũt. Nenite adoꝛem
ſaluatoꝛ.¶ d ꝓcidam t ploꝛem ante
Pꝛeoccupem fſa dñm qui fecit nos:qꝗà ipſe
cieʒ eius ĩ cõfeſſi ·
one. ſue deitatis

⁊ humanitatis:⁊ dicit:Pꝛeoccupemus.i. tentationem

di eligb hae ↄfeſſiõe nitẽtis nos ipedire anticipem.
e ¶ Et in pſalmis.i.laudibus deuotis. f . Habt lem
ei. Qm̃ deus. hHic ↄñter ad ꝓpoſitũ multiplex ro addu
citur:⁊ pꝛimo ex regia dignitate cum dẽ: g ¶ Qm de
us magnus dñs.q.d.bñ debemus iubilare xpo: qm̃ ip

AQ¶ [pſalmoꝝ

a ¶ Uenite. non paſſibus coꝛpis ſed affectibuj mẽtis p
fidẽ a deuotionẽ. b ¶ Exultemus dno.non ſolũ iterꝰ
ſʒ ẽt exterius deuotiõis ſigno:qð notat cũ dẽ: c ¶ Ex

ſe eſt deus 1 p ñs magnus dñs. h ¶ Et rex magnus

ſuꝑ oẽs deos.i.ſanctos angelos ⁊ ꝓphas dei amicos:
q iſcriptura dicũtur dij pticipatiue.ſcõo ex eius ptãte
cũ d: i ¶ Quia ĩ maeius ſunt oẽs fi.tre.i.ĩ eius ptã
x eos ad nihilum redigere:qð ꝓbat ↄñter dicẽs:

mipſius eſt mare ⁊ ipſe fecit illud.oↄgregãs aqs

in vnũ locum: Geñ.j. l ¶;Et ſiccã.i.partẽ terre arida.
m ¶ Manus eius foꝛmauerũt.per hoc.n. ꝙ congrega
uit aqs in locũ vnũ qꝗͥ dẽ oceanus appꝑuit ꝑs terre aqᷣs
diſcoopꝑta:Geñ.j.⁊ hoc ꝓpter hitationem hoĩuʒ ⁊ aia
liuʒ. Tertio adducit᷑ rõ ex bñficijjs humane nature col
latis ſpãliter:inter q̃ pᷣmum ẽ creatio hois ad imagineʒ
dei:qð non ↄuenit alijs coꝛꝑalib creaturis:⁊ ĩ recogni
tionẽ h icit: n¶ Uæeite adoꝛemus.adoꝛatise latrie.
o¶Et ꝓcidamus humiliter grach. pUEt ploꝛe
mus. peccata nia ↄfitendo. q ¶ Ante den qui fec noj.
ad imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ ſuaʒ. r ¶ Auia ipſe ẽ dñs
deus nr̃.dans ſe nobis per ſuã bñdictam incarnatiõeʒ.
Scðʒ bñficiuʒ ẽ diuine gubernatiois:q ſpãli mõ ſe extẽ
dit ad humanã nãm vltra bꝛuta aialia: ꝓpter qð dicit
apls.j.oꝛ.ix.Non ẽ cura deo de bobus:⁊ iᷓtũ ad hoc
dẽ: S ¶ Et nos ppls paſcue eius.qꝛ a nobis pꝛouidet
ſpali mõ, põt ẽt hoc referri ad pplm hebꝛaicum: quem
deus pauit mãna.xl.annis in deſerto ⁊ ad pplin catho
licũ quẽ ĩ ecclia paſcit quotidie euchariſtie ſacramẽto.
¶Podie. Hic ↄñter ↄcluditur intẽtũ pᷣncipale:qð ſᷣm
aplm ẽ inducere pplmn maxime hebꝛaicũ ad obediẽdũ
xpo humilr ⁊ deuote:ne ipediatur ab igreſſu tre viuen
tium:ſicut pꝛes eius impediti fuerũt ab ingreſſu gtef .
miſſionis ppter rebellionẽ ipſoꝝ. Et circa iſtã ocluſio
nem pꝛimo ponitur monitio: ſco adducitur exẽpluʒ:
ibi Sicut in irritatione. ⁊ tertio penaillata erpmnitre:
ibi Quadragita. Rirta pᷣmũ dẽ: ¶ PHodie.it

qð vocat᷑ dies:Ro.xiij. Nox pꝛeceſſit:dies autẽ appꝛopin
quit ⁊c᷑.vbi per noctẽ intelligitur ve.teſtin:per diẽ nouum.
v¶ Si vocẽ do.au.⁊ accipitur hic ſi ꝓ quia: qꝛ vox dñi
audita eſt in lege noua:que data ẽ a deo in carne apparẽte:
vetus aũt teſim fuit datum ꝑ angelũ loquentẽ in perſona
r dDei:ſᷣm ꝙ dẽ act. vij.
Hic moyſes ⁊c̃.⁊ ſub
ditur:Hic eſt qui fuit

ẽ deus nr.Et nòs ppls pa
pplgh in ecclia in ſolitudine

ſcue eius:⁊ oues man ei.

Hodie ſi võcẽ er audierit: cum angelo:quiloq;
Ii e e. bat ei iĩ monte ſpnai.
nolite obdurare cõda vĩa. x¶Nolite obdura⸗
Sicut ĩ irritatõe:ſʒ diẽ tẽta re ꝛc legeʒ euãgelicã
tiõis ĩ deſto. Abi tentaue Rpellendo. Obdura
runt me patres veſtri:pꝛo in malo nõ Puemetp⸗

bauerũt ⁊ viderunt opera
mea. Quadraginta annis
offenſus fui generationi il
li: ẽ᷑t dixi ſemper hi errant
coꝛde.Et iſti nn cognoue
rũt vias meas:ũſᷣt iuraui in

mo ex pte dei ſed ex
pte liberi arbitrij ho
minis a deo ſe auertẽ
tis:⁊ iõ ↄñter iuſte de
us retrahit gam ſuã
coꝛ mollificantẽ:⁊ ſic
in ifidelitate ⁊ malo

ir mea ſi intraͤbunt i rqui obcdurat. y ¶ Sie i
eʒ meam. irritatiõe. Hic ↄnter
ad ꝓpoſitum adduci
tur exemplũ ð illis qͥ

territi verbis exploꝛatoꝝ: rebelles fuerunt dño ⁊ moyſi: et

voluerũt reuerti in egyptũ: Nume.xiiij. hoc eſt að dicit:
Sicut in irritatioe.i.nolite obdurare coꝛda vꝛa ſicut
fecerunt ĩ deſerto.In irritatione ſʒ diẽ tẽtationis. vocatur
aũt illud peccatũ irritatio dñi:qꝛ viderat tot mirabilia ep
in tranſitu maris rubꝛi ⁊ aljs mirabilibus ꝙ nullo mõ de
bebant dubitare de ipletiõe ꝓmiſſionis diuie:ſed ꝙ abſaq
difficultate introduceret eos in terrã ꝓmiſſionis. 34 i
tentauerũt me pꝛes vꝛi.multotiens.vñ dꝛ Nume.xiiij. Jaʒ
tentauerũt me ꝑ decẽ vices. a Seobaeut ⁊c.i.tot vi
derunt opa mea mirabilia ꝙ nullo mo deberent facere ta
¶Auagdragita. Hic ↄnñter ponirur pena debita: qꝛ
xl. annis fuit ppls url ipeditus ab ingreſſu terre ꝓmiſſiois
in ꝗbus oẽs moꝛtui fuerũt in deſerto: q viderãt mirabilia
dei: increduli fuerant:vt dĩ Nume.xiiij.⁊ hoc eſt qð dẽ:
b¶ Quadragita annis offeſus fui gnationi illi. retardans
eos ab ipletione pꝛomiſſi. c ¶ Et dixi ſemper hi errat coꝛ
de. talis erroꝛ erat affectatus:⁊ ſic non alleuiabat ſed ma

gis aggrauabat. d ¶ Et iſti non cognouerunt ⁊c. i.pcepta

mea ĩ ꝗbus debebant abulare:⁊ hoc malicia ipſoꝝ eos ex

cecãte. e¶ Ut iuraui.i.irreuocabiliter diffiniui. f¶ In
ira mea. i. in effectu vindicte mee. g ¶ Si itrabũt. i. non in
trabunt. h ¶ In requiem meã.i. in terrã ꝓmiſſionis: in qᷓ
dedit deus fils iſrl quietẽ:⁊ qꝛ illa fuit figura qetis bono/
rũ in patria:qꝛ oĩa in figura cõtingebãt illis.j.ad ¶oꝛ.x. iõ
per hoc intẽdit dauid inducere pplmn maxime hebꝛaicũ ne
per rebellionẽ ad xpᷣm ꝓhibeãtur ab igreſſu terre viuentiu

vbi ẽ des beatoꝝ.¶In p xciiij. Uenite exultemus. vbi dẽ

in poſtil. Ad qð ſedtur ꝙ eſt actoꝛ totius pᷣi. ¶ Additio.

poſtil. attribuit moyſi. Sed nulla rõ vr q̃re magl

—, Ste pſ. qui ſine ti. eſt:ẽ poſitus int illos.xij.pſ. s

—

ie.i. tpe ge

uppꝛopꝛietur dauid ꝙ alij pſ. qui huic a parte an
te 1poſt ctinuarur: vñ ex auẽte apli in poſtilla allegata ſa
tis hetur ꝙ et f. ſibi coniũcti appꝛopꝛiadi ſunt ipi dauid:
hoc idẽ pot hẽri ex pᷣſ.xcviij. qui ẽt ex neceſſitate lr̃e hẽtur

non fuit eius actoꝛ moyſes et m poſtil. ¶ Pſal. X.NV.
ANnon ielitate oſo. buio pᷣſ.pꝛemittitur talij ti.i trãſla.

cõi: Pſalmus dauid cũ domus edificabat᷑ poſt cʒ
ptiultatẽ· Et ſʒ iſtũ ti.· dauid fecit hunc i H. aut

pebꝛeos moyſes fecit hũc pᷣſ. vt dẽʒ ẽ ſupꝛa pᷣſ.lxxxix.Sed
hec varietas actoꝛis nõ multũ refert ad/ ꝓpoſitum: q; vter
pphetauit:vt patuit per pᷣdẽ̃a. Sed de mã hypᷣſ.a q̃ depen
et itellectus lralis ẽ magis curandũ. Et ſjm ti.iſtuʒ pᷣſ. iſte
ẽ diuinaꝝ garũ acto SðMc
ſeu diuina laudatio
de reedificatiõe tẽpli
P, captiuitateʒ baby⸗
onicã tpe coꝛobabel

vt hẽtur Eſdre.j. S
hoc dẽm ipugnat hie
ro.p hoc ꝙ dẽ in pꝛi S

Antate dño canticuʒ
ouũ:cãtate dño oĩis

mino ⁊cc. qõ non legi
tur tũc fẽm:ſed mag
cãtauerunt cãticũ an
tiquũ:ſᷣ: ꝙ dẽ.j.eſdre
iij. Steterũt ſacerdo/
tes in oꝛnatu ſuo cuʒ
tubis: ⁊ leuite filij a⸗
ſaph in cymbalis:vt
laudarent deũ ꝑ ma
num regis dauid.ii
cãtica ab eo fca:vt ibidẽ ſuit dẽʒ.a tpe vero dauid vſq; ad
illam reedificationẽ fluxerũt qngenti anni vel circiter:qꝛ pᷣ
mũ templũ fundatũ q̃rto anno ſalomonis ſtetit.ccccx. an-

ſter gẽtes gloꝛiã ey:i ibus

maͤgn dñs èt laudabilis ni
mis:terribil ſup oẽs deos.

nios:⁊ tpᷣs captiuitatis durauit.lxx.annis.Itẽ ꝑ hoc qð ſub

ditur: Annuciate inter gẽtes ⁊c.gẽtiles non fuerũt admiſſi
ad illã reedificationẽ ſʒ magis repulſi:vt hẽtur.j.eſdre.iiij.
Pꝛeterea in heb.⁊ in tranſla.hiero.nullus penitus ẽ ti.⁊ iõ
pꝛedẽs ti.vẽ appoſitus ab aliqͥ expoſitoꝛe ſᷣm imaginatioeʒ
ſuã lr̃am h pᷣſ.ad dẽm edificiũ applicante.Ra.ſa.vero diẽ
ꝙ hic pᷣſ.loqtur ad tpᷣs futurũ:⁊ vocat tpᷣs futuꝝ tpᷣs meſ
ſie:qð ipſe ⁊ alij iudei dicũt eſſe futuꝝ:⁊ tunc edificabit eis
templũ nobiliſſimũ:in q̊ͥ fiẽt iſte laudes ⁊ oblatiões:q̃ vidẽ
tur tãgi i hoc pᷣſ.cũ dẽ in pᷣncipio:Cãtate dño ⁊c̃.⁊ poſtea ĩ
medio ſbᷣdit᷑:Tollite hoſtia) ⁊c. Sed iſtud ſecundũ eſt erro
neũ.ſ.ꝙ xpᷣs ſit vẽturus in mũdũ ⁊ reedificaturꝰ mãle tem/
plũ:ſicut freq̃nter ſuꝑius expꝛeſſũ eſt.Sed pꝛimũ ẽ veꝝ: ꝙ
iſte pᷣſ. loqtur p tpe xpᷣi:qð ꝓpꝛie icepit a pncipio pᷣdicatio-
nis euãgelij:⁊ extũc incepit templũ reediſicari per xpᷣm nõ
ex lapidibus iſenſibilib ſed ex xp̃i fidelibus:q ſunt lapides
viui iĩ edificio celeſtis hierlm collocãdi.Et ſʒ hoc pᷣſ iſte di⸗

uidit ĩ duas ptes:qꝛ pᷣmo pſalmiſta inducit ad xpᷣi pconiũ:

⁊ ſco ad eius debitũ obſequiũ:ibi Cõfeſſio. Pꝛima in du
as:qꝛ pᷣmo iducit ad actũ pᷣconij:ſcòo ad diuulgationẽ euã
geli:ibi Annũciate. Circa pᷣmum dicit: a antate dño
i.dño ieſu xpᷣo:qui eſt rex regũ ⁊ dũs dñantiũ:apoc. xix.
b ¶ Canticũ nouũ.ad nouũ.n.teſtm̃ ꝑtinet canticũ nouũ:
Fm ꝙ dẽ: Nouus rex noua lex noua gaudia.vñ ⁊ angeli no
uum caticũ catauerũt in natiuitate xpᷣi:Luce.ij.Glia in al⸗
tiſſimis deo ⁊c̃. c ¶ Catate dño ois terra:i.oẽs hitatoꝛes
terre:qbus aduẽtus xpᷣi fuit cã leticie. dO ¶ Latate oño. re
petitio eſt eiuſdẽ ad maioꝛẽ excitationẽ: ſicut ſolet fieri in cã
ticig. e¶ Et bũdicite nõi eius.gẽas agẽdo de tãto bñficio.
f ¶ Annüciate de die in diẽ.i.continuate hmodi laudem.
g Annüciate. Hic ↄñter pſal. inducit ad pᷣdicationẽ euan
gelij:qͥ fca ẽ non ſolũ iudeis ſed ẽt gẽtilibus ꝑ oꝛbẽ diſpſis:
⁊ hoc ẽ qð dẽ hic: g arlciate irer gẽtes gliam eius. i.
gliam ſue reſurrectiõis ⁊ aſcẽſionis ⁊ alia ad fidem ptinen-
tia. h In oibus pplis ⁊c.i.opa miraculoſa xpᷣi que ãnũ
ciauerunt apli alijq; xpᷣi diſcipuli:nõ ſolũ verbo ſed ẽt fẽo
faciẽtes miracula ĩ noie ⁊ vtute xpᷣi:ſm ꝙ dẽ Mar. vl. Illi
aüt ꝓfecti pᷣdicauerunt vbicʒ dño coopante ⁊ ſermonẽ cõ
firmante ſeqntibus ſignis. i ¶ Om magnus dñs.q.d.nõ

q;.ſ.moyſes ⁊ dauid ſpʒ ꝓpheticũ hũit:⁊ de xpᷣi myſterijs

Plal. ðõ qñ dom ediſi

cabat᷑ p captiuitatẽ. xCVſio 2 puͦlchꝛitudo ĩ cònſpe

rop hoc o lra. Ltate dño ⁊ bñdicitẽ?
cipio h'pᷣſ.Catate do nomini ei:ãnũciate ðᷣ die ĩ
diẽ ſalutare e. Annüciate

populis mirabilia ebᷣ. Qm

Qm oẽs dij gẽtiũ demõia

ioõ ſbᷣditur: q ¶

eſt miꝝ ſi talia fiunt virtute eius:qꝛ magnus? in potẽ

tia:cuius magnitudinis nõ ẽ finis. k ¶ Et laudabilis

nimis.qꝛ traſcendit limites cuiuſcunq; create virtutis:

ꝓpter qð dẽ ecci.xliij. Magnificate eũ iytum poteſtis:

maloꝛ ẽ.n.oi laude. l ¶ Lerribil ſuꝑ oẽs deos.qꝛ ter

. ribilis ẽ demoni⸗
dñs aũt celos fecit. Cònfeſ bantur in idolis
cui eiꝰ:ſcimònia èt magniſi —
——, „ — „„„ dy getium demo
cẽtia ĩ ſcificatiõe e.Affer nem
te dño patrie gẽtiũ:afferte

dño gloꝛiã ⁊ honoꝛẽ:affer / auũt dij gentium.
te dño gnam noĩ ey. Toͤlli rolelo hie
te hoſtias èt ĩtroite in atria 33 oblequid ßt
ed:adoꝛate dñm ĩ atrio ſcõ debitũ:⁊ ſcdo ad
eb. Cõmòueatur a facie e? ducit ad hoc mo
vniuerſa terra: dicitẽ i gen/ mumm ibi Lon⸗
ubus quia dñs regnauit tum aüt obſequi
um xpi pᷣmo reqͥ

üüutun kerio⸗ 7 ex
terioꝛ mũdicia:qꝛ ipᷣe ẽ ſactuſſãctoꝝ:Dañ.ix.⁊ e

hoc dẽ: Cõfeſſio. q̃ tollũt᷑ imũdicie iterioꝛes. m ¶¶ Et

pulchꝛitudo. i.mundicie exterioꝛes appoſite. n ¶ n
cõſpectu eius.i.in cultu ipſius:hoc dẽ ad excludendum
imũdicias q̃ fiebãt in cultu gentiliũ:ſicut i ſacris pꝛiapi

viri ⁊ mulieres incedebãt nudi:⁊ fiebant ibi alie vilita
tes qᷓs non facerẽt mõ meretrices. Similr ĩ cultu ve. le.
erãt aliq imundicie coꝛpales in effuſione ſãguinis aiali
um imolatoꝝ q non ſũt in cultu no.legis vbi =
pus ⁊ ſãguis xpᷣi ſub ſpẽbus panis ⁊ vini. o ¶ Sãcti⸗/
monia.i. applicatio ad diuina. p ¶ Et magniſicentia

ſãctificatione eius.i.in cultu no.le.qui ſãctificatio di:

eo ꝙ ſãctificat cultoꝛes qð nõ faciebat cultus veteris le.
ꝓpter qð dicit aplłs:heb.x. Impoſſibile.n.eſt ſanguine
tauroꝝ ⁊ hircoꝝ auferri peccata:iõ ſpditur: Sãctifica
ti ſumus ꝑ oblationẽ coꝛpis ieſu xpᷣi. In hac igitur ſan
ctificatiõe ⁊ magnificẽtia:qꝛ ĩ euchariſtia totu) xpᷣs ↄti
netur:qͥ non põt alidd maius cogitari rõne ſue deitat:
erte dño patrie gentiũ. ad fidẽ xpᷣi
conuerſaꝝ. r ¶ Afferte dño ⁊c. ̃ᷣm cõmentatoꝛem.j.
ethi. Honoꝛ ẽ reuerentia exhibita alicui ĩ teſtimonium

ſue bonitatis:ẽt ſi fiat in ſecreto ſiue coꝛã paucis:ſʒ tüc
eſt glia qñ exhibetur ei in palã coꝛam multis:pꝑ hoc.n.

iducimur ad exhibendũ reuerentiã dño nio ieſu xpᷣo ĩ
publico ⁊ ſecreto. s¶ Tollite hoſtias.i. laudibus di/
uinis extollite coꝛpus ⁊ ſanguinẽ ieſu xpᷣi ſb ſpẽbus pa
nis ⁊ vini:q̃ dicũtur hoſtie i plurali:qꝛ . ſit vnũ ſacim
perfecte:tñ ſunt ibi due ↄſecrationes diſticte:qrum vna
alteram non expectat. Item qꝛ hoc ſacrificiũ oibus ſa/
crificijs ⁊ oblatioibus veteris legig ⁊ multiplicib ſucce

dit tanꝙᷓ; perfectum iperfectis. t ¶ Et introite in atria

eius.i.loca cultui xpᷣi dedicata:qꝛ tñ in oĩbus eſt 2-
6

ecclia:iõ ſpdit: Adoꝛate oñʒ in atrio ſcõ eius. v ¶ ¶o
moueatur. Hic ↄñter adducit ad hoc motiuũ pꝛecipu/

uz3: ſcdo ſbditu exultatio fideliũ: ibi Letẽtur celi. Cir
ca pmũ di: v ¶ Cõmoueat᷑ c̊ i.hitatoꝛes ire moueat

coꝛã xpᷣo motu timoꝛis ⁊ reuerẽtie:cuius c ſabdi cũ
di: x¶ Dicite ĩ gẽti. qꝛ dñs.ſ.ieſus xps. y ¶ Regna⸗

uit.i.regnũ ſupꝑ totã creaturã accepit i ſua reſurrectioe

⁊ aſcẽſioe:fʒ gʒ dĩ Mat.vl. Data eſt mihi c. ⁊ Mar.
vlti. Et dñs qdem ieſus poſtq locutus ẽ eis aſſumpt ẽ

in celũ:⁊ ſedet a dextris dei.Aug.⁊ caſſiodoꝛus hic ad

b': qͥ ꝓ dijs cole

a gẽtilibus:iõ ſßy
ditur: Qm ome

aũt celoy fecit. nõ

—

—————

ungn⸗
myton
Aoe
niſit det
sglterius
Epßotfi
Nezregin
perſus hi
lnancef
pbilißii
liauitlonen
ſezolalih
r noleo
üramas:pl
gordeuse
Ultilluz i
Franſatozu,
gadicit:al
ſ.auch a
oroiinbini
ic ſcllocun
dab zſt
Cntugzdaui.
oteptodet
niͤrpinap
rii nlon
foncomone
Gagſinenn.
Ddlcin
aheppiine
lopgvir
iuſtodalin
lobrj nu
Ptonis p
deito ouot⸗
le d
ſllumgee
Culeionsi
dileinnch
ginnanliu
laßnepoh⸗
Alpfoun
1Phncpar
1aborar.
ureraus
Gymnoregeu
Nin 4
bincinieci
ltum agore

urglieits

ſaedltnn
ſpleiieinac
bde arbor
Omnaſco⸗
NQaitd
nranaurern
fhilnnt ie
mieſepn
hrſu
miii,
en
Pahenan
1einn
öniin
N
Mng

¶pſ almox

iim
d
ſnſf
eid
ii

nifwn

Linins .

poin C
iadanhin
ſatiſenig
Gun tbiäſi
Uieſiansi
1nni
Eingfüimm
aniurvi
uins unbl⸗
