edificatõe fuerat locut in cantico ſupꝛadcõ:vbi dꝛ Hierlm
q̃ edificat᷑ ut ciuitas.⁊ de ep cuſtodia ſimilr dixerat in alio
cãtico di. Hierm. Moõtes ĩ circuitu eᷣ.⁊ ĩ hoc cãtico adiũ
git itio de ſolicitudie hũana:de qua i huiuſmõi ciuitate nõ
eſt cõfidendũ:a hoc cũ dicit Uanũ eſt vobis añ lucẽ ſurgẽ

vſq; ibi:Cũ dederit dilectis ſuis ſomnũ. Addit etiam qᷓrto

ꝙ in hac ciuitate.ſ.ſpũali maxie eſt appetenda ꝓcreatio fili
oꝛum ſpiritualiũ:de quo dicit:Ecce hereditas dñi filij ⁊c̃.

qui qͥdem filij multũ valent in defenſione ſpũali huiuſmoi

—

ciuitatis:⁊ de hac di. ir qͥ ipleuit ⁊c. vſq; in finem.
Eati omnes. Litulus hup pſalmi eſt: Canticum
dgraduũ.cuius ſnia pʒ ex ſupꝛadictis. De materia
vero hub pſalmi videtur ꝙ ſit quedam inuitatio
ad timoꝛem dei:pmittendo deum timentidꝰ ꝓſperitatem
tempoꝛalem ſcõm modum veteris teſtamenti in quo pꝛo
talibus bona tempoꝛalia ꝓmittebantur:ſm ꝙ dicit᷑ Eſa.j.
Si volueritis ⁊ gaudieritis me bona terre comedetis: ⁊ ſᷣm
hoc dicitur: a ¶ Beati omnes qui timent dominum.⁊ di
citur omnes indifferenter:quia nõ eſt perſonarum acceptio
apud deum: Actu.x. b ¶ Qui ambulant in vis eius. mã
atis ſuis obediendo que ſunt vie deueniẽdi ad ſalutem.
c Laboꝛes manuum tuarum quia manducabis.i. ſi ti
mueris deum habebis abundantiam bonoꝛum tempoꝛali
um:ita ꝙ non opoꝛtebit te de alieno viuere.ſecundo ꝓmit
titur abundantia in pꝛole que eſt magis reputanda q; diui

tiarum abundantia cum dicitur: d Cro: tua ſicut vi

tis abundans. quia pariet tibi filios multos. e ¶ In la
teribus domus tue.quia habebis abundanter: vnde pote
runt nutriri in domo tua:a non ſolum nutriri:ſed etiam
ad augmentum perduci:ideo ſubditur: ſ ¶ Filij tui ſi⸗
cut nouelle oliuarum. gratioſe creſcentium. g ¶ In cir
cuitu menſe tue. parati ad miniſtrandum tibi honoꝛiſi
ce. Tertio pꝛomittitur celebꝛitas fame cum dicitur:
h ¶ Ecce ſic benedicetur ho mo/i: commendabitur: ⁊ ei

—

¶iber „

bona imßcabůt: qꝛ dlibet dicet de eo: ĩ ¶ Benedicat tibi manũ ſuã ꝗ metet ⁊c᷑. qꝛ reputat ipᷣm iutile:⁊ ĩ hoe ”?
dñs ex ſyon.i.ĩ tẽplo qð eratĩ mõte ſyon vbi fiebãt oblatio gnat pſalmiſta ꝙ pſperitas walie u⸗ ie echel ung
nes ꝓ ſalute timẽtiũ deũ ⁊ dabãt᷑ diuia rũſa. k Et vide magis nociua. n Erns dixerũt qᷣͥ pᷣteribãt ⁊c. mo uie⸗
as bona hierlin oi.die.vi.tue.magna eni erat ↄſolatio po gus ẽ hoium trãſeuntiũ iuxta trenaſcẽtia bonũ fructũ nn
pulo deuoto qñ ciuitas hierlm ĩ qᷓ vigebat cult diuinꝰ erat faciẽtia ipcari bñdictõem dñi ſuꝑ ipᷣa:⁊ hõ ſup terrena
ibono ſtatu. 1 ¶ Et ſcẽtia nullü bonũ ſon
Vidcas fi.fili. tuoi... “”” frouctũ faciẽtia: 7 ſo
loga vitã habegas. dñm. Menedicat tibi dñs retroꝛſũ oẽs ꝗ oderũt ſyõ. ꝑ hoc petit pſ.ꝙ S
mAR p it ex ſyõ: videas bona hie ¶Fiant ſicut ſenũ tectopiq; bierutotbußppit mai
cem ſup totum ppln rulalẽ oĩb dieb vite tue.! opuſq; euellat exaruit. Oẽ i non nere Nni
magna eni erat ſola Et videas filios fil tuo gquo no ĩpleuit manũ ſuaʒ aduerſa ſᷣm lahe
tio timẽtib' deũ vidẽ rũ:pacẽ ſupꝑ iſrl. ¶ Canti q metet: ſinũ ſuũ ꝗq mani nẽ diuine iuſticie ſ 4
lpariſien ernn. gradͤ. (CXXVIII. pulos colliget. Et noͤn di ⸗/ hou
ti oẽs. vbi oẽ i poſtil. Epẽ expugnauerunt xerũt qui pᷣteribãt bñdicõ , fion
De mã vo hui pſa . e a iuuctute mea: di dñi Iſup vos: bñdiximus pugnauerunt me Gifi
me. Tkio „cit nũc iſrael. Sèpe expu vos in noie dſi. ¶ Canti vbi o; ipoſtil De n
Sie vlalm gnauerũt me a iuuentute cumgrad. ¶CXXIX. mã vo hub plal cn⸗
q bcederẽ Mea:èteni ñ potuerũtmihi pꝛofüdis climaui mi. C Zaoitio. gine
ic: In pcedẽti eni im Supꝛa doꝛſũ meũ fabꝛica Aagd te dñje: dñe exaudi tur h pf ißeb
ꝓbat nimiaʒ ſolicitu lerũt peccatoꝛes:pꝛolõga vocẽ meã.Fiant aures tue cũ pcedẽ ltiel
vumees ein uerũt iniqtatẽ ſuã. Dñs iůſtendẽtes:ĩ vocẽ depᷣcatõiſ ti ſic: Dixerat eni un
e e ſtus ocidet ceruices peceaa mee. Si iiquͦtateſ obſeruna t fialmno Prerits ſan
añ lucẽ ſurgẽ. In hoc torũ:cònfũdãt ⁊ ↄuertant uer dñe:dñnẽ ꝗs ſuſtinebit. berct mita bona nin
aut cantico dicit e ta : ⁊ ſpecialit vidẽt gi.
lia nõ deficiũt timẽti pacẽ ſupꝑ iſrl.ſ. ſu cen
deũ:eo mò qᷣ̊ ſupꝛa i alio loco dcm̃ ẽ᷑: Inqrẽtes aũt dñũm nõ p totũ pplm fidelẽ: ⁊ neqs putaret ꝙ illa pax eẽt tpalit a
minuẽt oi bono.a hoc diẽ Beati oẽs ꝗ timẽt dũm ⁊c.vſqʒ itelligẽda:iõ ſbdit Sepe expugnauerũt me a iuuentute ie
ibi: Et bñ tibi erit. Similit ĩ pᷣcedẽti pſ.dixerat ꝙ pcreatio mea.q.d.nõ itelligas ꝙ ppls dei ſemꝑ habeat pacẽ tpa (
ſilioꝝ erat valde appetẽda dicẽs: Ecce hẽditas dñi filij. In lem.na frequẽt ↄtigit oppoſitũ:qꝛ.Sepe expugnauerũt tem.
hoc auũt cãtico dicit ꝙ hãc abũdãtiã filioꝝ hʒ timẽs dñũm: me a iuuẽtute mea.i.a pncipio exoꝛdij fideliuʒ:qð ſatis Muun
⁊ de hoc dicẽ Uxoꝛ tua ſicut vitis abũdãs ⁊c̃. iſta aũt ĩtelli pʒ i ꝓceſſu vtriuſqʒ teſtamẽti:⁊ ut oñdat ꝙ ex talibꝰ im s
gi debẽt ad lr̃am ſpũalit.nã ſi tꝑalit itelligerent᷑ de filjs car pugnatõib no ſeqt ſbuerſio fideliũ finalit:iõ dic Sepe epa⸗
nalii ⁊ huiuſmoi:maniſeſtã caperẽt iſtãtiã. Cõſtat enim ꝓ expugnauerũt me eteni ñ potuer̃t mihi.Cetera ãt expo dncgn
multi timẽtes deũ nõ hñt filios carnales nec occupat᷑ i ma nat ꝓut i poſtilla:reducẽdo tñ illa nõ ſolũ ad pplm ati S
nuum laboꝛibus v7. Pſal. CXxXVII. quu veiis teſtamẽti: ſz ẽt ad pplm nouũ ſidelin: vtriſ. nddn
9½ Epe expugnauerũt me. Tituł huius pſalmi eſt: eni ↄtigerũt ea q̃ ĩ h pᷣſ.ↄtinent᷑:ut pʒ ituenti (CXXIX. Chin
CLäaticũ graduum. 7 patet ſnia ex ſupꝛadictis.De E ꝓfundis.tituł:Cãticũ graduuʒ.⁊ pʒ ſnia ꝑ. ier
mã vero hui vẽ ſaluo melioꝛi iudicio ꝙ ſit graz pᷣdcã.De mã vo hui pſalmi dicũt aliqui ꝙ ẽ N
/ actio ꝓ liberatõe ppli iſrł a ꝑſecutõnib' ſuis q̃ frequẽt legit᷑ ojo ipᷣ dauid ꝓ ſua liberatõe a peccatis adul 0
fcã a deo.Et piuidit ĩ duas ꝑtes: qꝛ pᷣmo ponit᷑ dcã libera terij cũ berſabee ⁊ homicidij vꝛie:ſʒ finis pſalmi v ma 6
tio:ſecũdo p equẽtiũ punitio:ibi Oñs iuſt. Circa pᷣmũ dẽ gis pᷣtẽdere ꝙ ſit oꝛo ꝓ liberatõne ppli iſrła babylonica no
ar elrg tãter recognoſcẽdo liberatõem ſui a captiuitate fcã ab ꝗliᷣ ſpm dei hñte:q loquẽs ĩ perſona
piculis. c ¶ Sepe expu.me a iu.mea.iuuentus aũt iſrt dẽ populi dicit: a pꝛofundis.i.de terra babylonis
añ fuit ĩ egypto:vñ dixit dñs Hiere.ij.ca. Recoꝛdatſũ ado que eſt demiſſa reſpectu iudee:⁊ etiam quia in babylo⸗ R
leſcẽtiã tuã qñ ſecuta es me ĩ deſerto.⁊ loqt de ↄgregatione ne aliqui de iudeis erant poſiti in carceribus ſubter⸗/ ddi
ppli iſrl: tũc eni liberauit eos dñs ab egyptijs eos pſequẽti raneis. b Aamaui ad te domine. oꝛando coꝛde ſiti
bus ĩ mari eos ſvmergẽdo: Exo· xii ⁊ poſtea ab amalechi ⁊ oꝛe. c ¶ Fiant aures tue intendẽtes.loquitur de deo tupec
. tis eos iuadẽtib Ero. vij. rio replicat᷑: Sepe expugnaue ad modum hominis cuius aures ſunt attente ad pe- ugu
rũt me ⁊c̃. ð¶ ¶ Eteni no potuerunt mihi.ſ pᷣualẽ:qꝛ egy titionem quam vult exaudire. d Si iniquitates ob uulici
ptij fuerũt ſomerſi ⁊ amalechite debellati. e ¶ Supꝛa doꝛ. ſeruaueris domine.volendo eas vſe; ad vltionem puni ndo/
meũ fabꝛi.peccatoꝛes.i.egypij filis iſr! grauia onera iponẽ re. e ¶ Domine quis ſuſtinebit.quaſi.d.nullus:quia lochn⸗
tes: ut h; ĩ Exo. f ¶ Pꝛologauerũt iniqui.ſuã. nolẽtes di peccata ppter que popuł fuit captiuat fuerunt multa Vialt,
mittẽ pplm ad dei madatũ: ſic nõ ſolũ fuerũt filijs iſraeal ⁊ grauia valde:ut patet ex.iiij. Reg.⁊.ij.paral. Hun
crudeles:ſʒ cũ hoc deo rebelles. g ¶ Ons iuſt'. Hic ↄnter a ¶ Quia apud te ppiciatio eſt ppter legem tuã ſuſti iſiton
ponit᷑ dictoꝝ pſ. ecitoꝝ unitio cũ dẽ: Dominus iu. cocidet nui te dñ̃e. in hebꝛeo hẽ: Quia tecũ ppiciatio ꝓpi hoc ligd
cerui. peccatoꝝ. eos malis gratibſuis hũiliãdo. h ¶ Con timeberis. qð exponit ra.ſa.ſic: Quia tecum eſt ꝓpicia fütann
füdãt 2 Zuertat retroꝛſuʒ.tãq debellati a deo. i Oeẽs qꝗᷓ tio.i.quia tu ſolus potes peccata dimittere vel remittẽ: lrand
oderũt ſyon.qᷓ tũc erat loc' diuini cul:⁊ ꝑ hoc intelligun Pꝛopter hoc timeberis.i. es timendus:ſi enim alius Ariggt
filij iſrl q locũ iſtũ cã deuotõis frequentabãt. k ¶ Fiat ſie poſſet peccata remittere: non ſic eſſet: quia ad illum poſ aukin
fenũ tectoꝝ ⁊c.qð poſt modicũ viroꝛẽ cito deſiccat ⁊ defiẽ ſet eſſe recurſus.Et ad idem videtur tendere tranſlatio dedſn

nſefnt
inlniriſ
g unin
aPn
icee
Agann
äigfld
nim
1CA
Orin
Xof
üat
llcdre
irien
Tummtih
bernuban
lgäge
fünetman
gboagin
Lygußn
bai
Cmuge
ieind

ratio ꝙ de nõ puniat peccata ad plenũ ex allegatõe ſue
miſcricoꝛdie:cũ dẽ: a uia apud te ppiciatõ ẽ.q.d.
qꝛ ꝓpꝛiũ tibi ẽ miſereri ⁊ parcere:no decet te ũiqtates pᷣ
dicto mõ obeuare. b ¶ Et ppi legẽ tuã.q̃ ꝓmittit vere
penitẽtibꝰ miſericoꝛdiã. Budinui te dñe.expectan
do bñficiũ tue mi

o Suſtinuit aa Quüia apud te ꝓpiciatio ẽ:·
mea ibo e⸗ 356, & ppt legẽ tuaz ſuͤſtinui ig
iã penitentib: ? due. Suſtinuit aia mea iñ

verbo eb: ſpèrauit aia mea
js ve ĩdño. A cuſtodia matutia
bignd nq o vſq; ad noctẽ: ſperet iſil in
Pit ſit in veuotris dnio. Quia apud dim mi
oꝛonib'. Spe ſericoꝛdia: t copioſa apðᷣ
rauit aia mea in eũ redẽptio.Et ipᷣ redimet
pin ve oo tali, Oib' iiquitatib eius
E i hebꝛeo ⁊ ĩ trãſ Canticũ graduũ. XXX
latiõe hiero. Aic
mea ad dñm a vvu· ðð
gilia matutina vſqʒ ad vigiliã matutinã. ⁊ ſic exponit᷑:
Aia mea ad dñm.intẽta ꝑ deuotõem expectãdo ſuam
miſericoꝛdia. A vigilia matutina vſq; ad vigiliã matu
tinã.i.a pncipio diei nãlis vſq; ĩ finẽ icludẽdo diẽ ⁊ no
ctẽ:⁊ p hoc iſinuat pſalmiſta ꝙ aia iuſti dʒ ſempꝑ eẽ ad
dñm itẽta:nõ ſolũ tꝑe pſperitatᷣ ſignificato ꝑ diẽ:ſʒ etiã
aduerſitatl ſignificato ꝑ noctẽ:⁊ ſic cũ ĩ trãſlatõe cõi dẽ
f¶ Acuſtodia matutina vſq; ad noctẽ. li vſq; ad no
ctem:itelligit᷑ icluſiue. g¶ Speret iſrł i dño.h̊ ẽ pᷣncipi
num vſus ſequẽtis ĩ hebꝛeo ⁊ ĩ tràſlatõe hiero.dicit igi
tur: Speret iſrael in domino.miſericoꝛdiã ei patiẽter
expectãdo:cui rõnẽ aſſignat dicẽs: h ¶ Quia apud
dñm miſericoꝛdia.q̃ ſupexaltat iudiciũ:ut dẽ iacobi.ij.
i ( Et copioſa apud eũ redẽptio.q.d.potẽs eſt multis
modis redimere ppłm iſrł de captiuitate: ⁊ nõ ſolũ d
captiuitate coꝛpoꝛali:ſed etiã ſpũali:iõ ſubdit᷑: k ¶ E
ipſe redimet iſrł ex oibꝰ inidtatib e.qð ſemꝑ verificat
de vere penitẽtib':⁊ ſic ex fine hu pſalmi apparet ꝙ ẽ
oꝛo ꝓ toto pplo iſrl:ſicut pᷣdcm ẽ in pꝛincipio eus.
¶ In pſalmo.cxxix. De pfundis.vbi dẽ iĩ poſtil.De mã
vero hup pſalmi T7c. iti

ſic ẽ ̃petitõ eiuſo
ſnie ſub alijs ver

(Addittio.
Ontinuat᷑ iſte pſalmꝰ cũ pᷣcedẽti ſic: Nã i pᷣce
denti tractauerat de ĩpugnatõe hũana õ pplʒ
deiꝛ:in q̃ dixit ꝙ de ẽ vltoꝛ taliũ aduerſarioꝛũ
d. Dñs iuſt ocidet ceruices peccatoꝝ ⁊c̃.In hoc autem
pᷣſ.itẽdit de ĩpugnatõe itrinſeca eccle q̃ fit ꝑ multa ⁊ va
ria peccata ĩ ipſa eccla ꝑpetrata:licet enĩ eccla pñs quan
tũ ad iuſtos ẽ ſine macula ruga:ſemp tñ ĩ ea ſũt mixti
mali cũ bonis.Et qꝛ iſti peccatoꝛes ſũt multi ⁊ ſepe i ꝓ
fundo maloꝝ ſubmerſi:iõ eccla taliũ oꝛãs dicit:De pfũ
dis clamaui ad te dñe.i.de pfũdis peccatoꝝ.ſicut enim
de iĩ altis dẽ habitare:ſic eadẽ rõne dẽ lõge eẽ a peccato
ribꝰ: iuxta illud Lõge a peccatoꝛib ſał. ⁊ cũ altũ ⁊ ꝓfũ
dũ ſũt oppoſita ⁊ valde remota:iõ petit:Exaudi oꝛonẽ
meã.q.d moꝛe hũano a longe a te clamo:⁊ iõ reqrit᷑ ut
Ffiãt aures tue itẽdẽtes ad vocẽ depᷣcatõis mee.ille eni qͥ
vult audire aliquẽ exiſtẽtẽ ĩ valde remotis oʒ habeat
aures attẽtas ad audiẽdũ.Cetera aũt patent ex his q̃ di
cunt ĩ poſtil.applicãdo ad Dücppoſig G In codẽ pᷣſ.
De ꝓfundis.vbi dẽ ĩ poſtil.Quia apud te ꝓpiciatio eſt.
— (bne hebꝛaica ĩ hoc loco vero Ziddino.

ſonat ut timearis: ⁊ põt exponi ſicut ĩ poſtilla
cE etiã al ſenſus ut itelligat ſic:qꝛ Tecũ eſt ꝓ

pſalmoꝝ

ſut oculi mei. Neq; ambu
bilibꝰ ſup me. Si noôͤn hu⸗

giam meã. Sicut àblactal

in dño:ex hoc nunc ⁊ vſq;

piciatio.hoc ẽ qꝛ tu potes remittere peccata: iõ timẽdus es

Si enĩ de nõ poſſet peccata remittẽ effrenate ⁊ intrepide qᷣ

lapſi eẽnt i vno peccato:cõtinue ⁊ iceſſant᷑ vlterꝭ peccarent

Ilſi de venia deſperãtes:⁊ h̊ ſenſus magis ↄcoꝛdat cum lĩa

1Nõ eni dicit:qꝛ apud te ſolũ ẽ ppiciatõ ⁊ timoꝛ ſeq̃ret᷑ ex ex
cluſione alter ꝓpici
antis:ſʒ ſimplicit ſine
excluſioe dicit: Tecũ
ẽ ppiciatõ.qð ↄſonat
do ſenſiu.
OOmine nõ

tũ coꝛ meũ:nqʒ elati

☚

laui ĩi magnis:nẽq; ĩ mira

Y172 . — Tf .
milit᷑ ſentiebã:ſed exaltaui Pmittit talls titulb in
Hhebꝛeo:LCãticum gra
duũ ipſi dauid. Exqͥ
pʒ ꝙ dauid fecit pſal
mũ iſtũ. Circa qð ſciẽ
dũ ꝙ ſicut ĩ coꝛꝑe nã
li bona ⁊ mala diſpo
ſitio capitis redũdat
iĩ mẽbꝛis:ſic meritũ ⁊

ẽ ſuꝑ matrẽ ſuã:itã retribu
tio ĩ aiam meã. Spẽèret iſrl

in ſecuilun.

demeritũ pncipis redũdat ĩ ſubditis:vñ a ppls iſrł ſuit per

cuſſus ppt peccatũ dauid i ppli numeratone:ut hꝛ.ij. Reg.
xxiiij. Ideo dauid hoc ↄſiderãs i hoc pſalmo ꝓponit coꝛaʒ
deo meritũ vite ſue nõ ad iactãtiã ſʒ i ſe recognoſcens diui
nã miſicoꝛdiã ⁊ gr̃am ad ppli ſibi ſubditi ↄſeruationẽ: ſiẽ
iiij. Re.xx. Exechias dixit Obſecro dñe:memento qũo am
bulaueri ĩ veritate coꝛã te ad ipetrãdũ ꝓlogationẽ vite ſue
Et qꝛ humilitas ẽ füdamẽtũ aliaꝝ vtutũ:io ĩ hoc pᷣſ.magꝗ
facit mẽtionẽ de ſua humilitate ꝑ hoc inſinuãs alia bona
ſupedificata a deo:dic ig: a ¶ Dñe nõ ẽ exaltatuʒ coꝛ me
um.motu ſupꝑbie iterioꝛi. b ¶ Neq; elati ſũt oculi mei.in
ſigno exterioꝛi.diſ fe⸗ eni coꝛdis magis apparet i oculis

ꝙᷓ ĩ ꝑtib alijs. c¶ Neq; ambulaui i magnis.oñdẽdo ſuꝑ
biã ĩ facto. d ¶ Tleq; i mirabilib ſuꝑ me.i.i traſcẽdẽtibꝰ
ſtatũ meũ ut ꝑ hoceſſem i admiratõe hõium: qð maxie q
runt ſuꝑbi. e Si nõ humilit ſẽtiebõ.de meipſo.
exaltaui aiam meã.i.meipᷣm a ꝑte denominãdo torũ me ꝑ
ſuphiã eleuãdo fiat ſupple de me punitio ĩi modũ q ſequit᷑:
g ¶ Sicut ablactat ẽ ſuꝑ mr̃em ſuã:a qͥ mr̃ ſubtrahit ma

millã ſic a deo ſubtrahat mihi ois ↄſolatõis pulcedo:ſʒ qꝛ

nolebat pplm puniri ꝓpt ipᷣm:iõ ſubdit᷑: h ¶ Ita retribu
tio ĩ aia mea.i.fiat punitio ĩ ppa ꝑſona:ſic eni loquebat᷑.ij.
Re.xxiiij. Ego ſũ q peccaui ego qᷣ iniq̃ egi:ſti d o Eaſr d
fecerũt:vertat᷑ obſecro ira tua õ me.io ſubdit᷑: i ¶ Speret

iſrłi dño.ↄſeqͥ bona ab ipᷣo:ita ꝙ occaſione mei nõ puniat᷑

ĩ aliqͥ. k ¶ Ex hoc nũc ⁊ vſq; i ſeculũ. i.p totũ tõs futuruʒ
Moꝛalitas auũt hurꝰpſalmi ẽ ut pꝑncipes mũdi exemplo da

uid telent ꝓ ſalute populi ſui.(¶¶ In pᷣl. cxxx. Dne nõ Eexal
tatum. vbi dẽ ĩ poſtil.Circa qd ſciẽdum. ¶ Additio.

Uia iĩ pſalmis pᷣteritis multa ponũt᷑ ad dignitatẽ
eccle ꝑtinẽtia:ne ex hoc foꝛte aliq iactãtia oꝛiret ĩ
Rſingularib' pſonis: iccirco in hoc pſalmo dauid
agit de humilitate ſua nõ iactãt ſʒ deo regratias ⁊ ut ab eo
alij diſcãt. Pumilitas eni ĩ magnis viris ⁊ virtuoſis eſt pᷣci
pue cõmẽdãda:vñ bernar.ſuꝑ miſſuss bome. Nonẽ ma
gnũ eſſe humilẽ in abiectione:rara ꝓꝛſus ⁊ pᷣcioſa virtus ẽ

humilitas honoꝛata.vñ dicit Non ẽ exaltatũ coꝛ meũ ⁊c.

exponat᷑ put in poſtilla:ſʒ vbi tranſlatio noſtra dicit: Sed
exaltaui animam meam. In hebꝛeo habet᷑ verbum quod
ſignificat ſubiectionem: vnde littera ſic habet: Si non

humiliter ſentiebam ⁊ ſubieci animam meam. ⁊ qualis

ſit iſta ſubiectio ſubdit dicens: Sicut ablactatus eſt ſuper
matrem ſuam. Ablactatus enim non pꝛeſumit neque

.

.

4
— 8

ſ.vſqʒ ad illud tpᷣs quo capta fuit a philiſteij 7 poꝛtata
in terrã eoꝝ:ut hẽ.j.Re.v.⁊ extũc nõ habuit ſtabilem

tẽtat ambulare in magnis:ſed ſemꝑ nitit᷑ directõi mfis. 1d
cui ↄfirmatõem ꝑ modũ oꝛonis vel iuramẽti dicit: Ita re
tributio ĩ aia mea.ſ.a deo qᷣ retribuẽdo eũ qui ſe humiliat
exaltat ⁊ ecõtra:Lu.xiiij.ca.Finalit autem iuits fideles ad
hbũc modũ viuẽdi ĩ va humilitate ↄcludit:Speret iſrl i do
mino.i. nõ i viribus
nec meritis ppis cõfi/
dat: ex qͥ pſumptõ ſu
pba oꝛit᷑: ſʒ i deũ ſem
P ſperet:q qdem ſpes
vera non ex meritis
ſeu virib ppis tãtuʒ
pꝓuenit:ſʒ pncipaliter

Emẽnto dñe dauid:
AEEt ois mãſuetudiſ eiꝰ.
BSicuũt lurauit dño: votum
vouit deo iacob. Si itrdie

ctiam ex grati. ro ĩ taàbernaculũ dom mee
Pal cα ſi aͤſcedero i lectü ſtrati mei
dauid. Ti Si dedero ſomnuʒ oculis
tuluj huiuj meis:⁊ palpebꝗ meis doꝛ

pſalmi:Lanticuʒ gra
duũ. Licet ĩ hoc titu
lo non ponat᷑ nomen
dauid:tam fuit actoꝛ
puð pſalmi: ut dcoomm —
fuit ſupꝛa pſalmo.xxiij.et apparebiti ꝓceſſ u hup pſalmiiĩ
q̊ dauid fac mẽtionẽ pᷣncipali de duob:
tione quã habuit de edificatõe tẽpli:⁊a de ꝓmiſſione ſibi fa
cta a deo qtũ ad ſucceſſionẽ regni i filijs ſuis:de qbꝰduobꝰ
bhã.ij. Re.vij. pmo ̊ ponit᷑ pmũ:ſecũdo ſcõʒ:ibi Jurauit do

mitationeʒ. Et regem tẽpo
ribus meis:donec iueniaʒ

*
₰

minꝰ. Pꝛima ĩ duas:qꝛ pmo ponitur deuotio dauid erga

tẽpli edificatõem: ? circa arce trãſlatõem: ibi Ecce audiui
mus. Circa pmũ dicit: a ¶ Memẽto dñe dauid. cõferen

do ei bona gre ⁊ gle. b ¶ Et ois mãſuetudinis e. qᷓ̃ mani

feſte patuit ĩ hoc ꝙ ſauli ipᷣm ad moꝛtẽ ꝑſequẽti: bis a moꝛ
te pepcit cũ poſſet eũ occidẽ:⁊ qð plus ẽ de manib viroꝛũ
ſuoꝝ ſaulẽ occidẽ volẽtiũ liberauit ipᷣm:ut hẽ.j.Re. xxiiij.
2. xxvj. Et qꝛ nõ ſolũ fuit mãſuer ſed etiã valde deuot:iõ
ſbdit᷑: c ¶ Sicut iura.dño vo.vouit deo iacob.licʒ eni ſit
de oĩum generalit:tñ dẽ de iacob ſpalit:qꝛ vouit ei exhibẽ
ſpãlem cultũ:Ge.xxviij.dicẽs:Erit mihi dñs ĩ deũ.⁊ lapis
iſte quẽ erexi in titulũ vocabit᷑ dom dei ⁊c̃.⁊ quale fueri
votũ dauid ſpdit: dD ¶ Si itroiero.i.nõ ĩtroibo. e

tabernaculũ dom mee. ibi habitado ĩ mẽtis dete. f¶ Si
aſcẽdero.i.nõ aſcẽdã. g ¶ In lectũ ſtrati mei. ibi doꝛmiẽ

do delicioſe. h ¶ Si vederd Dns dabo. i ¶ Somnum
oculis meis.pſęctũ ⁊ qetũ. k¶ Oonec iuenia locũ dño.i.
aptũ ꝓ tẽpli edificatõe:iõ ſbdit᷑: I ¶ Tabernaculuʒ deo ia

cob.i.ut edificẽ ei tẽplũ qð aliqñ vocat᷑ tabernaculũ.ſic eni

ꝓpoſuit dauid firmit᷑ facere:ſuppoſita tñ dei volũtate: nec
eſt ꝑ hoc itelligẽdũ ꝙ nullo mõ itraret domũ ſuã vel lectuʒ
ſeu doꝛmiret:ſed ꝙ talia nõ faceret cũ bona ⁊ pfecta quiete
mẽtis:donec domũ dñi cõpleret:⁊ i hoc expmit᷑ magnũ ey
deſideriũ ad dom dñi cõplemẽtũ: ⁊ hoc mõ dẽ ſ̃ᷣm cõem
modũ loquẽdi de hõie multũ deſiderãte finẽ alicupnegocij

ꝙ nõ doꝛmiet bonũ ſomnũ donec cõpleuerit tale negociuʒ

Et qꝛ dñs noluit ꝙ ipſe edificaret ſed expectaret᷑ tpᷣs filij ſui
ſalomonis:fuit liber a voto:dñs tñ habuit acceptuʒ ep bo
num ꝓpoſitũ:ſcõʒ ꝙ dẽ.iij. Re.viij.ꝙ cogitaſti i coꝛde tuo
edificare domũ nosnini meo bñ feciſti hoc ipᷣm mẽte ꝑtra
ctans:verũtñ tu nõ edificabis mihi domũ ſed filo tuus ac.
m· Ecce audiuim. Hic ↄñt oñdit᷑ deuotio dauid in arce
trãſlatõe fcã:⁊ pmo q;'tũ ad tranſlationẽ factã tꝑe dauid:ꝛ
qytũ ad trãſlationem tꝑe ſalomonis:ibi Surge dñe. Circa
pmũ ſciẽdũ ꝙ arca pᷣmo habuit ſtabilẽ mãſionẽ ĩ ſylo vbi
poſita fuit tꝑe ioſue qͥ erat de tribu ephꝛaim: ſcᷣm ꝙ hẽt
Joſue.xix. Cõgregati ſũt oẽs filij iſrł in ſylo ibiq; fixerunt
tabernaculũ teſtimonij:a ibi fuit arca circit᷑ annis.ccc.⁊.x.

ICanticũ grað.¶ CxXXI.

videlicet de deuo

mãſionẽ quouſq; fuit poſita in tẽplo ꝑ ſalomonẽ edifi

cato.ſ. 3 in terra philiſtinoꝝe fuit traſlata ve ciuitate in ci
uitatẽ: ut hẽ.j. Re.v.⁊ ide remiſſa ĩ trã iſirł: ut hꝛ.j. Re.

vj. ⁊ tüc fuit poſi
. ta in cariathiari
locũ dño:tabernaculũ deo ut bꝛ.j.Re. vij. ⁊
ide traſlata fuit ĩ

qacob. Ecce audiuim eã ĩ

Aphꝛata: iuènim eã i cm maſßphat a inde
EpiNat e E. galgala: ut dici
pis ſilue. Introibim in ta tur libꝛo dð hebꝛa
bernaculũ eſ: adoꝛabimꝰ ĩ icisſtionibus:.
loco ubi ſteterüt pedes ef poſtes fuit raſla
Suͤrge dñe iĩ regẽ tuã: tů 7 tpe ſaulis: m æ
arca ſanctiſicatõis tue. Oa bx.j. Re xxj.r ide
cerdotes tui iduãt iuſticiãẽ: traſlata ẽ poſtea
Et ſancti tui exuliẽt. Pꝛõpt᷑ Gabaann anuz
ðð huũ tuũ ñ auertas facie „tranſtulit eã da⸗
uid in domũ obe

dedom: ⁊ ide i ci
uitatẽ dauid:ut hẽ.ij. Re.vj.Igit᷑ dauid i traſlatõe arce
de oib' iſtis locis nõ facit mẽtionẽ:ſed tãtũ de ſylo vbi
fuit pᷣmo poſita:⁊ de gabaa vñ accepit eã:⁊ de loco vbi
eã poſuit cũ dicit: m ¶ Ecce audiuim' eã.ſ.arcã fuiſie
poſitã pᷣmo. n ¶ In ephꝛata. i. in ſylo qᷓ eſt in ſoꝛte e⸗
phꝛzaii i: ⁊ iõ nõ accipit hic ephꝛata ꝓ ciuitate bethleem
ꝗᷓ alio noie vocata ẽ ephꝛata: ut hĩ Geñ.xxxv. qꝛ arca
nunqᷓ legit fuiſſe ĩ bethleem. o ¶ Inuenim eã ĩ capis
ſilue.i.ĩ gabaa q̃ eſt in ritoꝛꝛo cariathiarim: q̃ ciuitas

ſiluaꝝ: interpᷣtat᷑:gabaa eni put hic accipit᷑ ⁊ cariathiari

ſüt loca ppinqua: ut dem fuit pleny.ij. Re. vj. p n

troibim i rabernaculũ epᷣ.⁊ loqᷣt᷑ de tabernaculo qð te
tendit ei dauid in heiruſalẽ:ut hĩ ibidẽ. q ¶. Adoꝛabi

mus iĩ loco.i.vſus locũ. r ¶ Abi ſteterũt pedes eius.ꝓ
piciatoꝛiũ eni qð dicebat᷑ ſedes dei: erat ſuꝑ arcã ita ꝙ
operculũ arce erat q̃ſi ſcabellũ dei ſedẽtis ſuꝑ ꝓpiciato
riũ:ut dem fuit plen Exo.xxv. Hoies ãt venientes ad

—

tabernaculũ oꝛonis cã:adoꝛabãt vſa facie ad locũ arce.

8(¶Surge dñe. Hic ↄñt deſcribit trãſlatõ arce ad tẽplũ
edificatũ a ſalomone:vbi habuit ſtabilẽ manſionẽ ⁊ qe
tam:quã traſlationẽ pᷣuidit dauid fieri poſt moꝛtẽ ſuaʒ
iõ dicit: 8 ¶ Surge dñe in redem tuã.hoc ẽ in domuʒ
a ſalomone filio meo edificãda:vbi elegiſti ſtabilẽ man
ſionẽ ⁊ detam t ¶ Tu ⁊ arca ſanctificatõis tue.que ſic
noĩat eo ꝙ cõtinebat ſancta.ſ. tabulas digito dei deſcri
ptas ⁊ virgã aaron ⁊ vꝛnã aureã mãna plenam.
v ¶ Sacerdotes tui.i.ad tuũ obſequiũ deputatt.

. neti

mẽtis coꝛpalib': ſed etiã iter virtutibꝰ. p ¶ Et ſar
tui.i.ſacerdotes ⁊ leuite tuo obſedo deputati:ſanctum
eni ĩ vna ſignificatõe idẽ ẽ qð diuio cultui deputatũ:vñ
a etiã veſtes ad hoc deputate dicũt ſancte. ʒ t
i.te laudẽt cũ deuotione mẽtis i ſigno exterioꝛi apparẽ
te:ſm illud pᷣſ.lxxxiij.Coꝛ meũ ⁊ caro mea exultauerũt
deũ viuum. a E dauid ſᷣuũ tuũ.i. ꝓpter me/
rita eb a depᷣcationẽ. b¶ Nõ auertas faciẽ chꝛiſti tui.
ſalomonis de mãdato tuo ĩ regẽ vncti. dicũt eni hebꝛei
ꝙ cũ ſacerdotes trãſferrẽt arcà ad tẽplũ ſalomonis poꝛ
te clauſerũt ſe ↄ eoj:⁊ cũ oꝛarẽt dñm ⁊ cantarẽt pſalmũ
iſtũ qñ venerũt ad vſũ iſtũ: Poꝛte aperuerũt ſe.⁊ ſic vi
dit ois ppls ꝙ dauid erat deo accepi:vſq; enĩ ad illud
tpᷣs multi de pplło tenebãt ↄꝛiũ ꝓpi adulteriũ cũ berſa
bee a homicidiũ vꝛie:⁊ ad declarandum ꝙ illa peccata

8

nduãt iuſticia ita ꝙ nõ ſolũ oꝛnẽtur extero oꝛna

Exultẽt

—

,ribid
ſtotcufu
linpeer
niſſionis
nit oñs de
pſideun
qe et yit
d Ein
ſrabiteu
gico Vnl

l
lld

luu penis

luſetma,

eipꝛomiſi
thi oß⸗

ſüpmnofun

tmmiſalo⸗
lodani.

go ei ſuc

multo pe
lßo deſe
taiquo
ſtodierüt
multimo
d gliam
lijeop v
bütſupſe
naſſetſße
ſuenit le
ſta ſuca
ptuthi

pmnlſon.

lii iͤoi
MAürho⸗a
ifonnbi⸗
gkeiſbitno⸗
Pirbotar
fochaichan
lugfoe pce

Win
h; N
W

N

iui
pbrin
nalgun
Niböhe
Cftintee
Pitri
Ulanien
nülanigfi
huir unn
ninltnie

caleniti
dimtin
ittänmhot
flo e enrt
tbinmia
Ciitanuti
/ 6

m
nsdls)

räug
No
EüwiN
irunlbän
iumiß
biimuint
nitriſt
nibotinnn
anfttunm
Pdigi
an
(

mun M
ume
nar
ommir

=

—— —

d Et non fru-

qa ſit illud ſubdi

ctu vẽtris tui po.

gno ei ſucceſſit:
multo perfectius

it: ĩ quo dauid regni accepit ꝑpetuitatẽ. f ¶ S
ſtodierũt filij tui teſta. meũ.i. decẽ legis pcepta: q̃ de ꝓ

cte pmiſſionis ro que fuit deuotio ipſpdauid ad dinu
cultũ: ⁊ io dñs voluit ꝙ loc ſui cultus eſſet ꝓpe dauid

dauid.i.dignitatẽ regiã ipſ ꝓlongabo ĩ filijs ſuis ꝓpi
rniã regni ipᷣi dauid. vñ.iij. reg.xj.vbi agit de traſlatioe
decẽ tribuũ ad hieroboà:di de roboã nepote dauid:
Filio aũt epdabo vnã tribũ ut remaneat lucerna dauid

bñ ſe habebãt ad cultũ dinũ:vt pʒ de Egechia.cuitpe

pſalmoꝝ

erant ſibi dimiſſa fuit facta illa clauſio poꝛtaꝝ ? aptio

ſic dictũ fuit pleni.iij.reg.viij.⁊.ij.ꝑalip.vj. c ¶ qu/
rauit dñs. Nic ↄñter agit᷑ de pmiſſione ſucceſſionis re⸗

gni in ꝓple dauid:⁊ pmo deſcribit᷑ dcã ꝓmiſſio.ſcòo ꝓ-
miſſionis rõ:ibi Qm elegit. Circa pᷣmũ dẽ: c ¶ Jura
uit oñs dauidii. M
ipſi dauid vitatẽ.

qꝛ eſt vitas pma. chꝛiſti tui. Juͦrauit dñs da/⸗

rabitenen eũ:dẽ fructu ventris tui po
d ſit illud ſubdi nã ſup ſedẽ tus. Si cuſtodi
erit filij tui teſtamẽtũ meũ:

èt teſtimõia mea hec qᷓ doꝰ

tur: e ¶ De fru/

ei pꝛomiſit ꝑ na⸗ cebo 3. Et ſilij oꝑ vſqʒ
thã pphᷣaʒ .j.re. ĩ ſeculũ ſedebũt ſupꝑ ſedẽ tu
vxij a hoc ꝓmiam. Qm elegit dñs ſyon:
ſũ bmo fuit iple. &legit eã ĩ habitatõem ſibi.
tum iĩ ſalo mõe fi

lio dauid:qͥ in reꝰ Hec reges mea ĩ ſeculũ ſe

ixpo deſcẽdẽte a dauid ſᷣm carnẽ:cui ſalomõ figura fu
Sicu⸗

r.

tulit i mote ſynai exo. xx. g ¶ Et teſtimõia mea.

lij eoꝝ vſq; i ſchm.i.abſʒ tpꝛis detminatõe. i¶ Sede/

buᷣt ſuꝑ ſedẽ tuã.ſ.regni tui:⁊ ita fuiſſet fem ſi pᷣdcãẽ ſere
uaſſet. ſʒ qꝛ reges a dauid deſcẽdẽtes multiplr trãſgreſſi-
fuerũt legẽ dinã:vt pʒ ex decurſu.iiij.reg.⁊.ij.palip.io
iſta ſucceſſio i dignitate regni tpꝛe ſedechie fuit iterru-
pta:vt hi.iiij.reg.vlti. k¶ m elegit. Hic ponit᷑ pᷣdi

palatiũ:⁊ hoc ẽ qð dẽ: k ¶ Qm elegit ons ſyon.i.n
tẽ ſyon vt ibi edificaretur tẽplũ ſuũ:io ſbdit᷑: l ¶⸗
git eã ĩ hitatõem ſibi.lʒ.n.deus ſit vbiq;:dicebat᷑ tñ ibi
ſpãlr habitare:eo ꝙ dabãtur ibi dina rñſa de ppiciato
rio qð dicebat᷑ ſedes dei.electõem aũt huploci oñdit de

us qñ de pcepit ipſi dauid p gad pphaʒ vt extruẽt ibi

altare ⁊ offerret hoſtias ⁊ exaudiuit eũ dñs in igne ð ce
lo deſcẽdente ſuꝑ altare:vt hẽ.j.pal.xxj. ꝓpter qð da

uid hoc vidẽs dixit: Hec ẽ dom dei:⁊ hoc altare i ho/

locauſtum ĩ iſrt cc vt hĩ ibidem in pncipio.xxij. cap.
m ¶ Pec reqes mea.qꝛ arca domini ide nõ fuit ad alið
tẽplũ tranſlata. n¶ Uiduã eius bñdicẽs bñdicã ⁊c.i.

plonas hẽentes uotoem ad hũc locũ q;'tũcũq; ſint par

ui põderis i ꝑplo in bonis ſpũalibꝰ ⁊ tꝑꝛalib multipli/
cabo. 9 es gateb edinduã ſalutari.i.ſaluabo eoj

vndiq;: ſic idumẽtuʒ circũdat hoiem circunquadq.

p¶IEt ſancti eõ.i.leuite miſtrãtes ei deuote. q ¶ Ex·
ultatoe exultabũt.i.exultatõe mẽtis ⁊ coꝛpoꝛis:no per
diſſolutoem ſz p deuotõem. r ¶ Illuc pducam coꝛnu

ipᷣm:iõ ſbᷣdit: s ¶ Paraui lucernã xpᷣo meo.i.memo

ſeruo meo ⁊c. ⁊ ſile vbũ dẽ de pluribregib' a dauid de
ſcẽdẽtib q ꝓpi peccata ſua meruerãt deſtructõeʒ regni
C Si⸗

ꝙ hoc tm̃ ſiebat vt remanẽt lucerna dauid. t
micos ep iduã ↄfuſione.qð fem̃ fuit tpꝛe dauid ⁊ ſalo-

monis ⁊ plurium alioꝛũ regũ a dauid deſcẽdentiũ: qñ

panib. Sicerdotes ei in ca
qus ſalutari:ct ſci e exùlta

cernã xp̃o meo. Inimicòs

bit ſanctificatio mea.

angelus dñi pcuſſit cẽtũ octogintadqnq; milia i caſiris ſen-

nacherib:⁊ ſic fuit cõpulſus fugẽ cũ ↄfuſioe:vt hẽ.iiij. reg.

. rxix. v Su ipm aũt.qtũ ad ꝑſonã ei ⁊ domũ ipᷣius.
x oꝛebit ſcificatio mea.i.vnctio regia q̃ durauit vſq;

ad ſedechiã. In hebꝛeo hẽ: Lucebit coꝛona mea. qð poᷣt itel

ligi de coꝛona regni

mali: que erat de au

Hꝛiſt dñ culi: hic hiĩtabo: qm elegi r00 geẽmis fulgẽtib.
uid vᷣitatẽ: ẽt nõ fruſtrabi Cnplal

¶ In pſalmo.cxxxj.
Memẽto dñne dauid
vbi dẽ in poſtilla: Cir
bmũ dic. Additio
Salm' iſte
tinuat᷑ cuʒ
pcedẽti ſic:
In illo enim dauid fe
cit mentionẽ de hũi/
litate ſua:petẽs a deo
retributõem hur hu
militatij in aia ſua di
cens:Ita retributio ĩ
aia mea: ꝓut expoſi
M tum eſt in additione
pſalmi pᷣcedẽtis. In hoc aũt cantico dauid declarat qũo ðj
exaltauit illũ in pᷣmiũ pᷣdicte humilitatis ꝓmittẽdo ei xpʒ

cã. Aidũaʒ ep bñdicẽs bñ
dicã: paupes eſ ſaturabo

tioe exultabũt. Illůc ꝓdu /
cꝗ coꝛnu dauid:paraui lu/

eius induam conſuſione:
ſüper ipſum autem effloꝛe

ventuꝝ de ſemie ſuo eo mõ quo abꝛae in pᷣmiũ imolatiois

filij ſui pmiſerat ꝙ i ſemie ſuo.ſ.xpᷣo bñdicẽt oẽs gẽtej:gen.
xxij.cap.Circa qð pſalmiſta duodeci facit. Nã pᷣmo ꝓphe

tięãs p modũ oꝛois dicit: Memẽto dñe dauid ⁊ oĩis maſue

tudinis ei.i.remiſcaris eũ remunerare ꝓ ſua humilitate
mãſuetudine. ¶ Cõſeqnter ſcòo icipit exoꝛdiri ꝓmiſſionẽ

illa de xpᷣo ab eo deſcẽſuro digreſſionẽ faciẽs a ꝓpoſito ſuo

circa edificatõem tẽpli:cuius rõ eſt.nã pꝛo tũc fuit ſibi hoc

tabũt.⁊ exponãt᷑ vſus inime

ibi:Et ſancti tui exultatoee
dij ſicut ĩ poſtilla. ¶ Cõſeqͥnt tertio qꝛ ẽt illa q̃ ſunt a deo ꝓ
miſſa qñq; reqrũt oꝛõnes ſanctoꝝ vt ope impleant:iccirco
oꝛat ne ipediat᷑ pᷣdcã pmiſſio:⁊ de hoc dicit: Pꝛopt dauid
ſᷣuuʒ tuũ non auertas facieʒ xpᷣi tui.i.vi xpᷣi qui antonoma
tice dẽ xpᷣs dei.hec.n.vba:No auertas faciẽ xpᷣi tui.nõ pñt

rõabilr itelligi de ſalomone.nã ſi ſalomõ nõ regnaſſet val
de ipꝛope diceret᷑ ꝙ ipſe ſalomõ auertẽt faciẽ ſuã a regno:
ſed potius ꝙ regnum auerteret faciem ſuam a Salomone:
2 ſᷣm hunc ſe ent 3 debuiſſet dicẽ: Pꝛopt᷑ dauid fuũ tuũ nõ
auertas faciẽ regni a xpᷣo tuo. Qd ãt htc fabulãt᷑ hebrei de

ſacerdotib trãſferentib' arcã ad templũ ſalomois ⁊c̃. ficti

ciũ ẽ. Nõ.n.hʒ füdamẽtũ ĩ ſcriptura:nec ẽ veꝝ ꝙ ppls non
credebat fuiſſe dimiſſũ ipᷣi dauid adulteriũ ⁊ homicidium
vſq; ad tpᷣs tranſlatõis ipſi arce:tũ i;egvl ſuerit ſi
gna manifeſta ꝗbtot ppls debuiſſʒ credẽ ꝙ deuj acceptaue
rat ſacrificia ⁊ holocauſta oblata ab ipo dauid:qð nõ fuiſ
ſet ipo nõ exñte ĩ gra:tũ qꝛ ſalomõ fil berſabee cũ q̃ dauid
cõmiſerat adulteriũ fuit aſſũpt ĩ regnũ ⁊ appꝛobat a deo

alijs fratribexcluſis:qð eẽt valde icoõueniẽs ſi pctĩ pꝛis
mfij nõpdũ fuiſſʒ dimiſſũ. Nec eẽt viſile qꝛ nõ fuiſſʒ obiectiũ
ſalomoni nouit regnãti ꝑ pplm vel aduerſarios ¶ Coſeqnt
qᷓrto dic qũo ſua oꝛo fuit exaudita dicẽ urauit dnj dauid
⁊?c̃.qð nõ dʒ itelligi de ſucceſſiõe ſalomõis in regnũ. Pꝛio
qꝛ ĩ illa hiſtoꝛia in ꝗᷓ agit᷑ ð dimiſſiõe nathã ad Dauid: vbi

fit mentio de ſucceſſioe filij dauid in regnũ pꝛis q̃ hẽ i duo

bus locl.ſ. ij. re.vij. ⁊ j.pal.xvij.nũqꝙᷓ; legit ꝙ de iuraſſʒ ſuꝑ

talẽ ſucceſſionẽ:ſʒ ſolũ hoc ſimplr legit᷑ fuiſſe ꝓphetice ðnũ
ciatũ:vt pʒ i vtroq; caplo pᷣdcõꝝ.vñ cũ h hᷣ: Jurauit dñs
⁊ẽᷣ.· Nõ ẽ referẽdũ ad ꝓphetiã nathã vbi nullũ iuramẽtũ in

teruenit. Scõo qꝛ valde icõueniẽs vĩ ꝙ ſuꝑ ſucceſſioneʒ ſa
lomonis ĩ regno tpꝛali caduco de ta firmii iuraſſet: tum

Di
1

E X
7 N
O

qꝛ plimi reges regnãt ex oꝛdiatoe vel ꝓmiſſioe dina ſiñ tali
iuramento:iccirco poti'dicẽdũ ẽ ⁊ verdꝰ ꝙ hoc iuramentu

fuit fem ipſi dauid ſuꝑ aduẽtũ xp̃i de fructu vẽtris ſui qo
fuit int pmiſſa diuina:qð ↄcoꝛdat ꝓpe cũ illa hiſtoꝛia:geñ.
xxij. cap.vbi cũ de int qdã alia denũciaſſet abꝛae ꝙ; ĩ ſemie
ſuo bñdicent᷑ gentes:qð intelligit᷑ ad lr’am de xpᷣo inipoſ⸗ uit
firmũ iuramẽtũ dicẽs: Per memetipᷣm iuraui dicit dns ⁊c
ſuper qð apls ad hebẽ.vj.reddẽs rõem qᷓre de abꝛae iuraſ/
ſet ſic dicit: In quo abũdantius volẽs de'oñdere pollicitati
onis heredib imobilitatẽ ↄſilij ſui iterpoſuit iuramẽtum.
Ex quo pʒ ꝙ ex maxima excellẽtia rei pmiſſe deus iterpoſu
it iuramẽtu: qð tñ nõ cõpetit regno Salomonis tpalit: vt
de ſe pʒ. Si aut dicat᷑ vñ hẽt auctoꝛitatẽ iſtud iuramẽtũ cũ

hoc nò inueniat᷑ in caplis ſupꝛadcis vbi de ſucceſſiõe regni

dauid agit᷑.ad hoc dicẽdũ ꝙ ſufficit auctoꝛitaj ipſodauid ꝗ

magn a egregius p̃ſ. fuit in iſrl. vt.ij. reg. xxij. Manifeſtũ

c᷑.n. ꝙ ſepe euageliſte de vna ⁊ eadẽ re tractatej qdã explicãt
aliqua q ab alijs fuerũt pᷣtermiſſa. Põt ẽt rõablłr dui ꝙ na
thã qᷣ nõ erat tanti gradus i ꝓphia fuit reuelata ſucceſſio ſa
lomonis tm q̃ figuratiua erat ſucceſſiõis xpᷣi:ſuꝑ quã iura
mẽtũ interuenit ppt arduitatẽ ⁊ magnitudinẽ rei ꝓmiſſe.
Cõcoꝛdat ẽt cũ hoc qò legit᷑.s.in pſalmo de ſacerdotio xpᷣi
Jurauit dñs ⁊ nõ penitebit eũ:tu es ſacerdos in einũ.qð qͥ

dẽ iuramẽtũ nõ legit᷑ in alijs hiſtoꝛijs ppheticis:⁊ tñ crede
dũ ẽ firmit᷑ ex teſtimonio ipᷣius dauid ꝙ de boc iurauit ꝓ/
pter magnitudinẽ excellentie talis ſacerdotij.¶Mõſeqnter
ꝗqnto iutponit illa que fuerũt denũciata ꝑ natha ipſi dauid

que ptinẽt ad ſalomonẽ ⁊ etiã ad alios ſucceſſoꝛes: ⁊ h cuʒ

dicit: Si cuſtodierit filij tui teſtamẽtũ meũ ⁊c.⁊ exponat᷑ ſiẽ᷑

in poſtilla. Nec ẽ neceſſariũ ꝙ iſta includãt ſub iuramento
ſupꝛadco: ſed ſolũ fuit ſucceſſio xpᷣi ſub iuramẽto ⁊ ſine ali
qua ↄditõe ꝓut dem eſt vallata. Illud aũt qð ſequit᷑: Si cu

ſiodierint filii tui. eſt ↄditionale: vt pʒ in lra.¶ Conſeqni
ſexto neds putaret ꝙ cã pncipalis h'iurate ꝓmiſſionis fuiſ

ſet meritũ ipſꝰdauid co ꝙ dixerat: Pꝛopi dauid ſeruũ tuũ
⁊c̃.iccirco cãm verã huiuſmõi reddit dicẽs:Qm̃ elegit dñs
ſyon ⁊c᷑.Ad qð ſciẽdũ ꝙ pᷣncipalis cã huiuſmoi ꝓmiſſiõis
facte ⁊ iurate ipſi dauid nõ ẽ dicẽda ðduotio dauid ⁊ huiuſ
modi. Sicut.n.dicit apls ad ro.viij.c.Nõ ſũt ↄdigne paſſi
ones h'ſeculi ad futurã gloꝛiã que reuelabit i nobis. Pari
rõe dicẽdũ ẽ ꝙ non ſũt ↄdigne oꝛoes ⁊ merita ſctõꝝ ad hoc
vt de tm̃ bñficiũ iureiuràdo hũano generi ꝓmiſiſict:ſʒ hoc
ꝓpᷣe ⁊ pᷣncipalr ꝓceſſit ex diuina liberalitate:⁊ iõ diẽ: Qm̃
elegit dñs ſyom electio.n.vt dẽ.iij.ethi.libertatẽ impoꝛtat.
vñ qꝛ de elegit ſyon.i.ecclã cufigura erat ſyon illa mãlis:
qque qᷣdẽ electio nõ ſolũ fuit ad diuina rñſa ibi dãda ⁊ hui
mõi:nec ad ſacrificia legalia ibi offerẽda:qꝛ iſta i q;plurimij
alijs locis fuerunt facta:vt pʒ in decurſu ſcripture ſacre:ſed
hec electio fuit pncipalr ad hoc vt in ea deus hitaret.ſ.per
carnis aſſumptõem.vñ ſbᷣdit:Elegit eã i hitatõem ſibi. ſᷣm
illud Joh.j.Et hitauit ĩ nobis.Et nota ꝙ bis dixit elegit.ſ.
elegit ſyon:⁊ elegit eã in hitatõem:foꝛte ad denotadum du
plicẽ electõem illi ſyon:pᷣmã.ſ.minpncipalẽ qͥ ꝑptinebat ad
cultũ diuinũ veteris teſtamẽti ibidẽ celebꝛatã: còam vo.ſ.
pncipalẽ ad ihitatõem dinitatis ſupꝛadcãm: q̃ ẽ electio po

tioꝛ ⁊ dignioꝛ Et vt ampli declaret ꝙ hec hitatio erat inſe
parabilis ⁊ i einũ Suratura:iõ ſubdit: Hec redes mea in ſeꝰ-

culũ ſeculi.ſ.in einũ:qð nõ poõt ĩtelligi ve terrena ſyon q̃ ſe-
pe fuit ⁊ eſt euerſa:⁊ ſeqᷣt᷑: Hic hitabo qm elegi eã.ſ.non ex
meritis pᷣncipalr:ſed ex electõe:vt dem̃ cẽ.(¶ Cõſeqͥnter ſepti

mo qꝛ hitatio xpᷣi ĩ eccla pñti ſᷣm nãm aſſũptã in ppa effi

gie nõ durauit ĩ eccla militante niſi vſq; ad aſcẽſionẽ. poſ-/
ſet qs obijcere ð hoc qð dẽ: Hec redes mea in ſeculũ ſeculi:
hic hĩtabo qm̃ elegi eã. dicẽs ꝙ nõ hitauit xpᷣs in eccla ppe
tue ſᷣm nãm aſſũptã:iõ ſᷣdit:Uiduã e bNlices bñdicam.
circa quod notãter attẽdẽdũ eſt ꝙ vbi traſlatio nr̃a hẽt vi

duã:hebꝛaica lra hʒ ceda:qð nullo mo ſignificat viduã
ſed ꝓpe ſignificat eſcà: ⁊ ſpaliter illã que datur viatoꝛi/
