termedia ſbiecta fuit regno iſrł tpe ſalomonis:vt frequẽt
.s. oẽm eſt. ſ ¶. Ut qd. Hic ↄñter deſcribit᷑ pceſſus in ad

uerſitate cum dẽ: Ht eis:aſſũptus eſt ĩ
qd deſtruxiſti maceri —⸗ . . ccelum: et ſedeta
am eius i. angeloꝛu, eius cedros dei. Extendit tera tua:et ſup filium hois dexrris dei ſuper
enſtochigd heru palmites ſuos uſq;ad ma- qu ↄfirmaſti tibi. Incenſa aunaiſtim von
idolatriã: ut pʒ. iij. et E vſq; ad flumen ꝓpagi ignu ? ſu ffoſſa:ab icrepati“ fca ẽ ſpãliter ma-
iiij. Reg. in multis llo nes eius. At quid deſtruxi one vultus tui pibũt. Fiat nus diuine virtu
cis. vel p maceriã in ſti maceriã eius: t videmi manus tua ſupꝑ virũ dexte tis declarãdo ep
telligit clauſura bie ant eã oẽs ꝗ pꝛeigrediuni re tue:ẽt ſup filiũ hoĩs quẽ glan a daſeats
ar e lde, 1 s ei Eenninauit eã aper conſirmaſti tibi. Et noͤndi aontolt alſ nei
penclemlanres; ⁊c. de ſilua: et ſingularis ferus ſcedim a te:uiuificab nos q; oiſcipulis ino uan
qꝛ regej ſyrie ⁊ multi depaſtus ẽ eã. Dẽus virtu ct nomẽ tuũ iĩuocabimus. mine xpi.
alij an veſtructionezx tu ouerte: reſpice de celo et Dñẽ de virtutuz cõuerte ſuper ſula bois.
res benee vide:ct viſita vincã iſtã. Et nos: et oñde faciẽ tuã t ſal eſt at illud qas
eis moleſti bona coꝝ perſice eã quã plãtauit dex ui erinuus. ſit ſup filium
rapientes 2 ppmocc èèòèGMGU hois ſit expoſiti⸗
cidentes: ut pʒ. iij.et uum illius qdð pᷣ⸗

iiij. Reg.⁊ ĩ liꝛo eſdre ⁊ neemie ⁊.j.⁊.ij.mach. h ¶ Exter mittitur: Super vin dextere tue. vt pꝑ hea
ligat de qͥ.S.dixerat:Suꝑ filium hois ⁊c. x =
diſcedim a te.pꝑ aduerſionẽ a fide.vñ dic apls ro.viij.
Quis nos ſepabit a charitate q eſt in xpᷣo ieſu:tribula
tio ſames nuditas aut glad ⁊c᷑.q.diceret nõ:ſicut lr̃a
icabis nos. vita gůe in pñti:et

minauit eã aper de ſilua.i.nabuchodono

it ea aper d uchodo ꝗ ſic noĩatur:
eco ꝙ diu hitauit iter feras:Dañ.iiij. i

t lingularis fe

rus depaſtus ẽ eam. Iſte fuit antiochus rex qͥ fuit valde ſin

gularis in ſupbia q̃ſi hẽret terram ad nauiganduʒ:⁊ mare
ad ambulandũ ꝓpter mẽtis elationẽ.ij.mach.v. fuit ẽt val

geſferus ꝑ toꝛmenta inhũana ⁊ exqſita iducens pplʒ iirł ad turo. tpaliter iu⸗
tranſgreſſionẽ legij.ij. mach.vij.in heb. hẽtur:Et cõmotio in pñti:⁊ einaliter i futuro:ſm illud pſal.lxxxiij. Beati hen- ian

agri depaſta eſt eã. per cõmotionem itelligũt᷑ oẽs beſtie que

citer mouẽtur bag ad depaſcendũ ipſuʒ: ꝓpter qð hie
ro. trãſtulit: Et oẽs beſtie agri depaſte ſut eã. per qð põt in

ſequẽs oñdit. y

Fieinſururo t nomẽ tuũ iuocabimus.tpaliter ninmi

terfecti:õ ſbditur: s ¶ Ab icrepatiõe vultus tui peri
büůt. qꝛ ex rigoꝛe diuine iuſticie q̃ hic increpatio dẽ i vl⸗
Dint manus tua ſuper
virũ dextere tue.vir iſte ẽ xps hõ ad dexterã dei pꝛis aſ
ſũptus:marci vlti. Et dñs qͥdem ieſus poſtq locutus ẽ

tionẽ moꝛtis xpᷣi perierunt. t

dum.

p hoc hõ xps itel

q hitant in domo tua dñe:in ſecula ſeculoꝝ laudabũt
te. ieoeue vtutũ ↄuerte nos.ad te ꝑfecte diligẽ
Et onde nobis faciẽ tuã ꝑ aptam viſionẽ.

telligi multitudo diuerſaxꝝ gentiũ q erant in exercitu antio c ¶ Et ſalui erimus.qꝛ ĩ clara viſiõe ⁊ perfecta fruitio airl
chi ⁊ alioꝝ reguʒ iudeã deuaſtantiũ. k ¶ Deus virtutũ. ne oſiſtit eterna ſalus.¶ In pᷣl.lxxxix. Qui regis iſrl. Abarfnön
Hic ↄñter deſcribitur ſtatus eccłe pfectus pꝰ aduentũ xp̃ᷣi: vbi dꝛ in poſtilla: Manifeſtare coꝛã ehinin⸗ iflinnken
quã pfectionẽ petit aſaph deuote.d.Deus virtutũ ↄuerte Uidaã expoſitoꝛes hebꝛoꝝ aliter ¶ Additio. oterreni
per cõdeſcenſionẽ bonitatis tue. I ¶ Reſpice de celo ⁊ vi⸗ aſſignat cãm noiationis haꝝ tribuũ.ſ. ephꝛa ſictinehlin
. deulatne clemẽtie. me t viſita. in pꝛopꝛia perſona im beniamin ⁊ manaſſe dicentes ꝙ qñ iacob apicriorpe
n ¶ Uineã iſtam. qð fẽm eſt ĩ ſua bñdicta ĩcarnatione:in ᷓ bsdicebat filijs ſuis: Geñ.xlix.ĩ bñdictiõe ioſeph dixit Gen ii Mc
viſitauit nos oꝛiens ex alto:Lu.j. o ¶ Et perſice eam ⁊cc. iſnta verba: Inde paſtoꝛ egreſſus ẽ lapis iſrł.Ex quibus ſeritimofn
Status.n.ve.teſta.fuit iperfectus:bßm ꝙ hẽtur ad heb.vij. ver bis dicũt ꝙ ſumit exoꝛdium h pᷣſ.cũ dicit: Quire ynogifinſin

Nihil ad pfectum adduxit lex: ſed hec ꝑfectio reſeruabat

gis iſrl. qo in

eb. in hoc loco ꝓpꝛie ſonat:Quis ẽ pa/ Nrckſiünben

xpᷣo: ppter qð dicit mat.v. Nõ veni ſoluere legẽ ſed adim / ſtoꝛ ſeu rectoꝛ iſrlea io ſbiũgit pſal. Qui deducis velut fhehi ii
plere.qꝛ moꝛalia pcepta adipleuit ↄſilia ſupaddendo:iudi ouẽ ioſeph.ſ. filium illũ:i cuius bñdictioe deus ſuit no nchechmneh
cialia vero adipleuit rigoꝛẽ tẽperando: ut hoies cauerent a minatus paſtoꝛ ſeu rectoꝛ iſrl.Et qꝛ pſal.nominauerat enſinlee
malis: ⁊ ſtuderent bonis magis ducti amoꝛe boni:qð ẽ ꝓ in hoc loco ioſeph rone pᷣdea: vlterius noiat ouos fili- eintbun
priũ pfectoꝝ qꝙ; timoꝛe mali pene:qð eſt iperfectoꝛũ. vnde os ioſeph.ſ.ephꝛaiʒ ⁊ manaſſe.noĩauit ẽt beniamin cũ erdn⸗

Dicit poeta:Oderũt peccare mali foꝛmidine pene.Oderũt

peccare boni virtutis amoꝛe.Cerimonialia vero q̃ tm figu
ralia erant:adipleuit in ſua incarnatioe ⁊ paſſiõe cui erãt
figure:⁊ ſacramẽta efficacioꝛa inſtituit:q̃ ↄferunt gam:⁊ ĩ⸗

iſtis ouobus duplici de cã: pꝛima eo ꝙ dixerat: Qui ſe
des ſup cherubin mãifeſtare. arca. n. teſtamẽti vbi erat
cherubin:pmo fuit in ſoꝛte ioſeph:qꝛ in ſylo:ſcòo ĩ ſoꝛ
te beniamin.ſ. in hierlin: ⁊ iõ noiauit beniamin cuʒ ali

troducunt ad gliam: qð non poterãt facere ſacramẽta ve.le is.Itẽ qꝛ ioſeph ⁊ beniamin ambo erãt filij rachel: q qᷣ Aegrelſan
gis: ꝓpter qð dicũtur egena ⁊ ifirma:Gal.iiij. pErſu⸗ deʒ fuit vxoꝛ iacob pᷣma i intẽtione:lʒ ſcòa ĩ executioe: ͤc eſ
per filiũ hois.reſumat᷑ li Reſpice.ſ.ſuꝑ xpᷣm hoĩem qui in vtpʒ Sen xlea5 iõ ſimul nomiat oẽs tribus ab ea de egittgi
euãgelio vocatur filius hoĩs.i.virginis:qꝛ hoc nomẽ hõ ẽ ſcendẽtes.⁊c. ¶/ In eodẽ pᷣſ.vbi dꝛ ĩ poſtil.de vtutũ. Ki
generis cõis:alij autem ſunt filij hoium.ſ.viri ⁊ mulieris. Ecundũ Aug.iſte verſus.ſ.Deus¶ Acdditio. in
us ↄfirmaſti tibi.i.imobiliter aſſũpſiſti:qꝛ qð ſemel virtutũ cõuerte nos.ſũmam totius ↄtinet re/ iechb
aſſũpſit nunq; dimiſit:vt dicit damaſcenuj.vñ ⁊ in triduo ligiõis:vñ trina repetitioõe cõmẽdat᷑.· hec ille. d

2
Sʒ attẽdendũ ẽ ꝙ trina repetitio h verſus nõ dʒ a my
ſterio vacare: ꝓ quo dici põt ꝙ facies dei qͥ ẽ xpᷣus ut.j.
Coꝛ.xiij. triplicit nobis ondit᷑ ad ſalutẽ:pꝛimo in ſtatu
vie per fidẽ:q eſt oñſio enigmatica:ſcõo in patria prr pii
apertã ⁊ clara viſionẽ:q̃ dẽ eſſe facie ad faciẽ.vñ.j.Coꝛ.

moꝛtis xpᷣi aia exũg in lymbo ⁊ coꝛpus ĩ ſepulchꝛo fuerũt
Ziũcta verbo. r (Bnek a igni ⁊ ſuffoſſa.pꝑ hoc itelligunt᷑
ſacerdotes iudeoꝝ ꝗ in vltioneʒ moꝛtis xpᷣi a romanis fue
runt obſeſſi ⁊ tandẽ ĩ icẽdio templi aliqui eoꝝ fuerũt moꝛ

tui:⁊ alij fugerunt ad ſbterranea loca vbi fuerũt capti ⁊ in hefl

Nelt⸗

unet

demen

nfin e

uegſclie
ſiſzälnn
Wdiuigeyn
Pudaclrico
Amtden
Knmnht
umftliet
crlt

7

virpe .

kupeturb
mtniſcl
iugehnits
Nchimaäni
4galnni

ſebr krti

Argemt
ppun nini
Iorirn fuin
Ouinns .
ghui tanin
r (M
Gnbrüͤlg
mapeiin
lcürtbob⸗
ur Quui
Muutint
Nir ws i
Awniuc
gunſi
zabaunmn
bmluit

emiiſtind

niſcſchie
munnht
ifunti

nirpi e

eum iuſtificantẽ:

beatificantẽ:i ter

¶Pſalmoꝝ

xiij.c. Nidemus nũc per ſpeculuʒ ⁊ i enigmate tũc aũt
facie ad faciẽ. Lertio i ſtatu reſurrectiõij gloꝛioſe ĩ q no
bis oñditur xpᷣs nõ ſolũ qͥ ad mentẽ ſed ẽt qͥ ad coꝛpoꝛa

cũ oculi coꝛpales gloꝛioſi xpᷣm in glia reſpiciẽt:ð qͥ põt

itelligi illud Eſa.lIij. c. Oculo ad oculũ videbunt cũ cõ⸗
uerterit dñs ſyo.
In dqbus oñſioni

by niplic mo cõS ¶Nicioꝛi ĩ toꝛcularibus
„161 2 A 2 4*
um:ia hmo pE Xultate dẽo adiutoꝛi
noſtro:iũbilate dõ ia

in ſcõo ꝑ viſionẽ
tio per gliam cõ⸗

4

In heb. hẽt: Et cõmotio agri depaſta ẽ 41 Achiti

NNbheb.nõ hẽtur in hoc loco dictio ſigniſicãj
cõmotionem:ſed ẽ ibi q̃dam dictio q̃ ſʒ qſdã
eſt nomen ſpẽi cuiuſdã auis nobis ignote:⁊ ſi

pulchꝛitudo agri mecũ ẽ:q̃ qdẽ auis dẽ eẽ int᷑ volatilia
ſicut leuiathan iter piſces. ¶ In eodẽ pᷣſ.lxxix.vbi dẽ i
poſtilla:Cerimonialia q̃ tm figuralia erãt. dditto⸗
Erimonialia ve.teſta.non tm̃ erãt figuralia:
hẽbant.n. duplicem rõnem.ſ.lr̃alem q̃ ad cul

— * 7

l

ma ſce.q.cij. arti.ij.arguẽdo ĩ oppoſitũ: nihilomin

tñ veniẽte xpo ceſſabant cerimonialia ⁊ oẽs rõnes eoꝝ
vt hẽtur ĩ eadem ꝑte.q.ciij.arti.iij.ĩ coꝛ.q.¶ Replica.

pᷣſ. lxxix. Qui regis iirł itẽde ⁊c᷑. Burg.no/
tat poſtil.qꝛ dixit:Lerimonialia tĩ foꝛe figu
ralia:volens burg.ſᷣm intẽtionẽ ſan. Tho.q;
J. ct ſint lr̃alia. Ad hec ↄcoꝛdãdum dico ꝙ po-
ſtillodqtur ſᷣm pᷣncipalem intẽtionẽ inſtituẽtis q̃lis non
ẽ alis.rõ.n.legaliũ ſpaliter cerimonialiũ duplex eſt:
opus ⁊ exercitiũ.ſ.opus opans ⁊ opus opatũ:pmuʒ re

ſpicit pncipalem itentionẽ inſtituẽtis:qꝛ ad hoc pꝛimo

reſpicit:iõ reſpexit deus ad abel ⁊ ↄñter ad munera ey:
BGeñ iiij.Ad ſcõʒ aũt.ſ.opPꝰopatũ ſola occaſiõe deus re
ſpexit:imo ſᷣm ſe ⁊ ꝓpꝛiam ronem lr̃alem deſpexit:qᷣa
h'modi fca ſunt ei moleſta imo odita: vide ca.j. Eſa.
hec eſt ſñia beati Aug.j.⁊.ij. retractationũ ⁊ magiſtri
in pncipio.iiij.⁊ cõiter oium catho.doctoꝝ.vnde ð ſo

lo ope oꝑante hñte reſpectũ ad inſtituentẽ dixit poſtil.

ad occaſionale qð reſpicit lr̃am occidentẽ:⁊ ad opiopa
tum direxit burgeñ.ſuum reſpectum adhuc vt appare

iudaigans. Pſal. ¶ LXXX.

AXAultate deo ⁊c: Puic pᷣſ.pꝛemittit᷑ talis ti.in
heb. Ad victoꝛiã ſuꝑ haguitit aſaph.Ad cu
us intellectum ſciendi ꝙ pᷣma ſllaba h' di
ctionis haguitit nõ eſt de ſubſtatia vocabuli ſed eſt ar
ticulare accuſatiui caſus:ſicut dẽ in latino:o magiſter
li o nõ eſt de ſpᷣſtãtia dictiõis:ſed ẽ articulare vocatiui
caſus.guitit aũt in heb.hʒ duplicẽ ſignificationẽ:dqa ſi
gniſicat inſtrm muſicum ſic noĩiatum:eo ꝙ reꝑtuʒ fuit
in ciuitate geth:vt dicit Ra.ſa.ſignificat et toꝛcular:et

hoc mò tranſtulit hiero.ꝗ ponit talẽ ti. Uictoꝛi in toꝛ/

cularibꝰ aſaph.ita ꝙ ſᷣm eum ibi accipiat᷑ ſingulare ꝓ
plurali.ſ.toꝛcular p toꝛcularibꝰ:ſicut freq̃nter fit in ſcri
ptura ⁊ ecõuerſo.põt aũt ↄuenient dici ꝙ guitit hic acci
pit in vtraq; ſignificatione. Ad cuius intellectũ ſciendũ
ꝙ pᷣſ.qiſte ſpaliter erat decãtandus ĩ feſto tubaꝝ:vt ma/

gis videbit᷑ pſequendo:qð incipiebat pma die ſeptẽbꝛij

te tympanũ:pſalteriũ iocũ
dũ cũ cithara. Buͤcciate ĩ

ob. Suͤmite pſalmũ et da

ſũmantẽ: vñ me H
rito ter repetit pſñal. De deus connerte nos:⁊ oñde fa⸗
Bne⸗

milis dictio ponit᷑.S.i pᷣſ.xlix.vbi tranſlatio nĩa hʒ:Et oſita iuxtaſ
gis eluceſcant:ſcòa ibi In tribulatioe.pꝛima i duas:qꝛ pꝛi
mo ppls ad dei laudeʒ incitat᷑:ſcõo hoc rõ adducit᷑: ibi

1 Exultate. deuotio
b ¶ Deo adiutoꝛi nio.in oĩbus piculis ⁊ negocijs. cGu
bilate.oꝛe vocis: ſm illud pſal.lxxxiij. Coꝛ meum ⁊ caro

iũ dei p illo tꝑe oꝛdiabat᷑:⁊ figuralẽ q oꝛdina
hat᷑ ad figurandũ xpʒ ⁊ eius myſteria: ꝓut largi f

q̃ apud hebꝛeos eſt in nouilunio ppinꝗqoꝛi eq noctio autũ
nali ſiue ſit añ eqnoctium ſiue p ſiue in ipſo eqnoctio. illo
auũt tpe cõiter cõplete ſũt vindemie ĩ terra ꝓmiſſionis:q ca
lida e: ⁊ iõ de vino tunc expᷣſſo de toꝛcularibus fiebãt liba/
mina ſacrificioꝝ: in tẽplo: ꝓpter qð p̃ſ.iſte intitulat᷑ a toꝛcu

laribuj ſeu toꝛculari.
Itẽ qꝛ leuite cãtabãt
plalmos nõ ſolũ vo/
cibus hũanis ſed etiã

neomenia tuba:i iſigni di mulicis inſtuis: ut ſye

meing OEUnter dẽm eſt: æ cant
ſe olẽnitaſ vie. Quia pceptũ by pſ. magis ppꝛie cã
in iſrl e:et iudeiũ ðᷣo iacob ttabat inſtrõ muſico:
ððð qð hebꝛaice vocatur

guitit: ꝓpter hoc ẽt

iſte pᷣſ. ititulatur haguitit put ẽ nomẽ inſtii muſici:⁊ ſic ac
cipit᷑ i hoc ti.in ſignificatione duplici.¶ H
v vna de cauſis qbus iſte pᷣſ.cãtabat᷑ in feſto tubaꝝ erat ꝓ
giaruʒ actione de fructibuj anni collectis:qͥrũ collectio tůc

is pᷣmiſſis ſciẽdũ

erat cõpleta: vt dẽm eſt. Et iõ p̃ſ.iſte diuidit᷑ in duas pꝑtes:
qꝛ pmo iducitur ppls ad gratitudinẽ erga deũ:ſcdo ondit
eius igratitudo ꝑ oppoſitũ:vt oppoſita iuxta ſe poſita ma

Quia pᷣceptũ.Circa pmum dẽ: a

mea exultauerunt in deum viuu. d Deo lacob. Dẽ aüͦt
deus iacob:eo ꝙ votum fecit ei de cultu ſpali:Geñ.xxviij.

.d. Si deus fuerit mecũ ⁊c. Seqᷣtur: Erit mihi dñs ĩi deu:

T lapis iſte quẽ erexi ĩ titulũ vocabit᷑ dom dei ⁊c. e ¶ Su
mite pſalmũ.ad decantandũ nõ ſolũ vocibus ſed ẽt inſtiis
muſicalibus:iõ ſpditur: f ¶ Et date tympanũ.Non exp-
mit hic iſtrm̃ guitit:q;uis ſit magis ꝓpꝛium cantui huius

5p̃ſ.q alia:qꝛ pncipalem mentioneʒ fecerat de ipſo in ti.pᷣſ.
Scm. n. hebꝛeos tituli fuerunt appoſiti in pꝛincipijs pſal
moꝛũ ab auctoꝛibus ipſoꝝ. g
tuba. ideſt in nouilunio: ⁊ dicitur a neos grece quod eſt no

uccinate in neomenia

uum latine. In omnibus enim nouilunijs faciebant feſtuʒ
pꝛopter beneficiũ diuine gubernatiõis: eo ꝙ in nouilunio
cõmuniter magis apparet trãſmutatio tẽpoꝛis:ſed in noui
lunio mẽſis ſeptimi cum hoc cõcurrebat feſtum tubarum

quod erat valde ſolẽne apud iudeoſut habetur leui.xxiij.
n inſi

⁊ Nume.xxix iõ ſubditur: h ni die ſolẽnitatis
veſtre.ideſt feſti tubarum. In hebꝛeo habetur:In termino
diei feſti noſtri.et eſt eadem ſentẽtia:quia terminus dicti ſe
ſti quantum ad eius ichoationem erat pꝛima dies menſis
ſeptimi. In traſlatiõe vero hieronymi ſic habetur: In me
dio menſe die ſolennitatis veſtre.et ad idem poteſt referri:
quia pꝛima dies menſis ſeptimi eſt in medio anni:ſm ꝙ in
cipit annus a pꝛincipio martij:alio tamen modo incipit a

pꝛincipio ſeptembꝛis:pꝛout dictum fuit plenius Gene.vii.

et exodi.xij¶ Si autem referatur hoc ad medium menſis
ſeptimi:ſic dies ſolennitatis refertur ad quintamdecimam

diem eiuſdem menſis: in qua incipiebat ſolennitas taber/

naculoꝛuʒ: Leuitici.xxiij.et Numeri.xxix. i Quia pꝛe-
ceptum. Dic conſequenter ponitur dicte inductionis ratio
cum dicitur: Quia pꝛeceptum ĩ iſrael eſt. quaſi dicat: bene
debetis deum laudare in dicta ſolennitate:quia dominus
pꝛecepit hoc iſrael in ege: Leuitici.xxiij. et Numeri. xxix.
vr pꝛedictum eſt. k ¶ Et indicium deo iacob. ideſt faciet
vindictam de pꝛecepti omiſſione. Ratio vero quare domi
nus pꝛecepit illam ſolennitatem tubarum fuit pꝛopter me
moꝛiam liberationis iſaac ab immolatione: vel potius
pꝛopter memoꝛiam obedientie abꝛae: qui paratus ſuit ſi
lium immolare: et ipſius iſaac qui paratus fuit ex eadem

—

(Tiber

obediẽtia ad deũ imolationem ſuſtinere:ſicut plenius fuit

declaratũ Geñ.xxij.vñ ⁊ ĩ feſto pꝛedco iudei clãgebãt ĩ coꝛ

nib arietũ i memoꝛiã arietis oblati p iſaac. l ¶ Teſtimo
nium ĩ ioſeph poſuit illud. Dicit Ra.ſa.ꝙ eodem die p re
uoluti nẽ annoꝛuʒ ioſeph eductus fuit de carcere:⁊ ſic illa
dies fuit ſolẽnis ẽt ꝓ

ioſeph liberatione. . .
m ¶ Lü exiret de irna Teſtimoniũ in ioſeph po
egypti. In heb hẽtur ſuit illud: cũ Exiret de terra

ſuꝑ terraʒ egypti. qð

m iſtã expoſitioneʒ egypti linguã quã non no

fuit qñ ioſeph fſactus Uerat audiuit.Diũᷣertit ab
ſuit pᷣpoſitus ſupꝑ gr oneribus doꝛſuʒ eius: màâ
ad puidendũ de ↄſer In tribulatiõe ĩuocaſti me
uatione frumenti: vʒ Et liberaui te:cxaudiui te i
dẽ Beñ. xli. Egreſ abſcõdito tẽpeſtatis: ꝓba/

ſus etac 93 HXα uni te apud aquã odictiõis.
Gs qua nõ nouerat Audi Pp ſs meus et 2 teſta
audiuit. Dic Ra. ſa. boꝛ te:iſrl ſi audien me nõ
ꝙ hic accipit᷑ ligua ꝓ crit ĩ te de recẽs:nẽqʒ ado
idiomate: ſicut freqn
rer aeipit n criptuſů dñs de tuus g eduxi te

ra ⁊ ẽt i mõ cõi loqdn in ne g.
di.diẽ gabꝛiel do de kfra egypti: dilata os tu
cuit ioſeph.lxx.idioę
mata q̃ añ ñ nouerat ”
ſʒ ti hebꝛaicũ. o ¶ Diuertit ab onerib doꝛſũ eius.qꝛ libe
ratus fuit a ſeruitute bᷣncipij militie:qͥ ipſũ emerat i ſeruũ:
BGeñ.xxxix. p anus eius i cophino ſeruierũt.ſic mo

dus ẽ miniſtrantiũ i domib pncipu. Qð aũt dqʒ eſtĩ hac
expoſitioe gabꝛielẽ oĩa idiomata ioſeph docuiſſe fim ẽ: da
ad hoc ſe non extẽdit vtus angeli:vt in iſtanti vel tpe tã bꝛe
ui hoc faciat ſed ſolũ ad virtutẽ ſpũſſãcti:q donũ linguaꝝ

dedit aplis:act.ij. Pꝛeterea ſacti ⁊ doctoꝛej catholici dicut
cõiter ꝙ hoc donũ pmo datum fuit aplis:vt poſſẽt pᷣdica

re fidẽ catholicã in oĩ lingua:q̃ rõ non hũit locũ in ioſeph:
7 iõ alit᷑ exponit᷑ hec ſcriptura ab illo loco: Teſtimoniũ in

ioſep ⁊c.i.in pplo iſrł noiato noie ioſeph:qꝛ pplm illu ſal

uauit ĩ egypto tpe famis:vt dẽʒ ẽ in pᷣl.pcedenti. m ¶ ¶u
exiret de tra egypti.qꝛ cito pꝑ exituʒ de egypto dedit dñs p/
ceptũ de feſto tubaꝝ mopſi in deſerto:ſed ſiẽ dẽʒ ẽ in heb.
hẽtur: Supꝑ terra egypti.⁊ tunc ſupplendũ ẽ libere:qꝛ ante

retinebat᷑ pplłs iirł i aliqbus ciuitatib ſꝑ ſeruitute: vñ non

poĩat exire:ſed pᷣmogenitis iterfectis hũerunt licentiã exeũ
di ad aliã terrã egypti:⁊ eundi ꝑ quã partẽ vellent. n/Li
guam quã nõ nouerat audiuit.qꝛ ppls audiuit deũ loqntẽ
dãdo.x.legis pᷣcepta:Exo.xx. o Diaertit ab oneribus
doꝛſũ eius.qꝛ ppls de puitute egyptiaca fuit diuinixlibera
tus.in traſla.hiero.hẽtur:IAmoui ab onere humeꝝ eiuj.⁊
ẽ eadẽ ſñia niſi ꝙ mutat modus loqndi de peo de ſtia pſõa
ad pᷣmã:q̃ mutatio frequẽs eſt i ppheil. p¶ Man eius ĩ
cophino Fᷣuierũt.i.in iſtio fẽo ad expoꝛtandũ feces de ciui/
tatibꝰ:ad qð compellebat᷑ filij iſrl in egypto:ꝓut dẽm fuit
Exo.j.in heb.⁊ in trãſla.hiero.hẽtur:Man eius a cophio
trãſierũt vel receſſerũt.⁊ ſic refert ad tpᷣs in qͥ fuerũt a dẽa
ſuitute liberati:trãſla.aũt iſta refert᷑ ad tps qͥ fuerãt in pui⸗
tute occupati. q ¶ In tribulatioe. Hic oñter deſcribit᷑ in⸗
gratitudo ppli:⁊ pᷣmo qtũ ad culpã:ſcðo q'tũ ad pena:ibi
Et dimiſi ra dẽ i pſona dei pᷣmo recolẽd ſua

bñficia pᷣſtita. q
pto dura fuitute. r Inuocaſti me.vt te liberarẽ. s¶Et
liberaui te.iſignijs ⁊ ꝓdigijs te educẽdo. t ¶ Exaudiui te
in abſcõ.tẽpeſtatis.i.qũ tẽpeſtas veniebat ſuꝑ egyptios ex

audiui te ſaludo qᷓi ĩ abſcõdito loco tuto. v ¶ Pꝛo

te teſtis ſic iudex ſi legeʒ meã traſgreſſus fueris: iõ ſb

diſſet me:iſrłſi in uijs meis

rabis deũ alienuʒ. Ego.n.

na ðẽ ſpᷣtractio ſbſidij t

ch gehẽnal que nõt᷑ cuʒ dẽ: q

in tribulatioe.qᷓ fuiſti oppꝛeſſus ĩ egg

ad irã ꝓmiſſã ttico abũdatẽ.

baui te apud aquã ↄodictionis.decl
dinẽ ⁊ rebellionẽ: Nume.xx. x’
legem dedi i mõte ſynai.

ado tuaʒ igratitu
Audi ppls. cui ſpalẽ
t coteſtaboꝛ te. i. ero Z

—

dit: 3 (¶Si au⸗
„ „12. „ 2* dieris me. obegiẽ
um ⁊ iĩplebo illud. Et non do ei dirinbi
ſnir re arz ine⸗ datione legis:
aucliuit Pp 18 me vocẽ me Exo.xx.Nõ hẽ/
„ Nr⸗ H Pr 9
dimiſi ẽos hʒ déſideria coꝛ coꝛã me. alMõö
dis eoꝝ:ibunt ĩ adiuentiõi erit in te deus re
b'ſuis. Si pòpulus me àu cens.i. nulla crea

dra nile vel ar
S tificialit fẽa erit
aãbulaſſet. Pꝛõ nihilo ſfoͤͤtʒ

ſitã inimicos eoꝛuʒ humili deo reputata:ois
aſſem:⁊ ſup tribulãtes eos . creata in tpeẽ
fca:⁊ per ↄñs eſt

miſiſſẽ manuʒ meã. Inimi
ci dñi mentiti ſt ei:et erit tẽ

nS eitet erit le nitatis. b ſle
pus eoꝝ in ſecula. Et ciba

q adoꝛabis deũ

apud te a te pꝛio

—

recẽs reſpectu ei ·

uit illos ex adipe frumen / alienũ. vñ. Exo.
ti: t de petra melle ſatura x. ſubdlit. lion
n e aeen g acgoꝛabis ea neq;
uit eos. coles. Ego.n.ſuʒ
dñs de tuus ⁊c.
.—ðs ⁊ non alius ſicut
falſo dixiſti de vitulo:Exo. ſti ſunt dij tui iſr!

e egypto. c
t iplebo illu

Eregt
vtilia. d

me ſolũ recognoueris. e¶ Et nõ audiuit ppls voceʒ

meã.mihi obediẽdo. f

data mea puipendẽdo:in qͥ appet maxima igratitudo.
g ¶ Et dimiſi eos. Pic oñt᷑ ponit᷑ h igratitudis ſequẽs

— 4 — .—„ à

pena q̃ eſt młtiplex. Pꝛia ẽ puatio gůe ſpũalis:q nõt cũ

dẽ: Et dimiſi eos. r chc ab eis meã gam a pecca
S

tis ↄſeruatẽ:iõ ſbᷣdit᷑: h¶ Scdʒ deſt iceri oedie eoꝝ

i.ſᷣm inclinationẽ fomitis ad malũ. i ¶ Ibũt i adue/

tiõib' ſuis.i.i pẽtis enoꝛmib ab ipſis iuẽtis. Scoa pe

alis:q̃ nõt᷑ cũ dꝛ: ꝑ Si ppils
mi ð egypto. I ¶ Audiſſet me.

me'.i.ppls iſrł quẽ r

mihi obediẽdo. m (¶ Si ĩ vijs meis abulaſſet.pᷣcepta

mea obſuãdo q̃ ſt vie ꝑueniẽdi ad btitudinẽ: mat.xix.
Si vis ad vitaʒ igredi ſua màdata. n ¶ Pꝛo nihilo
i.gratl o ¶ Foꝛſitã iimicoj eoꝝ hũiliaſſẽ.eos ad nihi

lũ deducẽdo.⁊ dicit foꝛſitã non ppter mutabilitatẽ di

uine volũtatis:q̃ ẽ imutabilis:ſʒ ꝓpter vtibilitatẽ hoi⸗

de bono ad malu: ꝓpt qð freqͥnt᷑ ipedit diuie pmiſſiõis

effecr': qͥ ſp ↄditioe.ſ.ſi hõ ꝑſeueret ĩbono. P¶ Et ſu
p tribulãtes eos miſiſſẽ manũ meã.eos ĩtficiẽdo:ſic feci
pharaoni i mari rubꝛo:q̃ ſſidia eis non feci ꝓpi eoꝝ ĩ
gratitudinẽ ð pᷣteritl bñficijj. Lertia pẽa ẽ iflictõ ſuppli
Tmici oni mẽtiti ſũt
ei. iſi ſt puerſt i iudei ꝗͥ pmiſerãt obſᷣuare legẽ dei: Exo.

xxiiij.dicẽtes:Oia q̃ mãdauit nobis dñs faciemꝰ:⁊ eri

—

mobediẽte ⁊ tñ ſciẽt ⁊ a ppoſito cito trãſgreſſi ſuerüit

enoꝛmit vitulũ oflatilẽ adoꝛãteſ:exo.xxxij. n Et erit
tpᷣs eoꝝ ĩ ſcla.i.tpᷣs pũitiõis h pẽti:qꝛ lʒ tẽi ꝑte fuerit
punitũ:vt ibidẽ hẽ:qꝛ ceciderũt i illa die qᷓi.xxiij.milia
tñ adhuc repuat᷑ punitio ĩ futuꝝ:ſʒ ꝙ dixit dñs mopſi
pꝰ illã moꝛtalitatẽ: Ego ãt ĩ die vltoij viſitabo h pctʒ
eoꝝ. 8(¶Et cibauit eos ex adipe frum̃ti.i.ð pãe fco ðᷣ
ſimila ttici:qꝛ ñ obſtãte dca trãſgreſſiõe itroduxit ppłʒ
Ets pe. mel. ſatu. eos

ilmniriͤ⸗
lrſſigeri
rrnuinis
ſcopfehdis

fNnci

ighurn.
iſctonbeliy

Polemniſolpnn

teilinen

Fönnmhrſi

oxbifconit

Noproven
lrkſütir
ſyiniimanon.
ſidecſeſvona
riolcnor
Clsfaminbier
ptelcchmtg
ficbuscolecis
undircſr
bahbinsfausd

eniczvobeit

lſun
Norio ridi
lhoeytilliet
nheſentcalbe
ccbrwbiti
iaſptimii
Mugent. rio i
R diescig
müielin
ſupkepnoma

unr ot

Gnle de
Nrttſen
Aorhoot
olebgu
disder.
1nontskan

v

Kſureiu

ei Kide

dainoninifi

urbin
ninzigaruum

nimdchi⸗
hualegjnotu
ſigemapar
mmondse
CSfänu
nis n
S
(ahn.
siulictin
1 en
S
üuin

ocriß⸗

2

apes mellificabãt ĩ rupibus t᷑re pmiſſionis:vbi abũ
er mel colligit: vñ ⁊ ira illa dꝛ manans melle:Exo.

J Additio.
Salmus iſte non vꝛ vere exponi ĩ poſtilla:eo

feſti tubaꝝ iᷓ ẽt circa tps cõplete collectionis

fructuũ in tra pmiſſionis:qð pʒ ſic:na feſtum tubaruʒ
nõ celebꝛat᷑ p garum actiõe de fructibus collectis ipſi
anni ſicut neq; collectio fructuũ tunc erat cõpleta: ꝓut
poſtil.ſupponit i hoc loco:cuius ↄrium ipſemet fatet᷑ i
fra pᷣſ.lxxxiij. vbi dicit ꝙ.xxij.mẽſis ſeptẽbꝛis erat tps
ad hoc aſſignatũ.alſitas aũt pᷣſuppoſiti pᷣdicti pʒ: Le

gitur. n. deut. xvi. Solẽnitatem qͥq; tabernaculoꝝ cele

baꝛabis p ſeptẽ dies qñ collegeris de area ⁊ de toꝛculari

fruges tuas. ex q pʒ manifeſte ꝙ i feſto tabernaculoꝝ ð
hoc agebatur:⁊ ꝙ ꝓtunc erãt fructus collecti non aũt
i feſto tubax.itẽ pʒ Leui.xxiij.vbi ſic dꝛ: Quintadecia

̊Ddie mẽſis ſeptimi qñ ↄgregauerit oẽs fruct ire vꝛe ce

lebꝛabit ferias dñi.vij.diebꝰ. Uñ ad vioꝛẽ ĩtellectũ hꝰ

pᷣſ. pᷣmittenda ſũt duo. Pꝛimũ ẽ ꝙ iter feſta ve.teſta.ðö
Abus agitur leuitici p̃dẽo caplo ⁊ in alijs locis quedaʒ
erãt celebꝛãda cum gaudio ⁊ leticia ĩi memoꝛiam pᷣteri

toꝝ bñficioꝝ:ſicut feſtũ paſche i memoꝛiã redemptio

nis egyptiace:⁊ feſtũ pentecoſtes in memoꝛiã dationis
legij:⁊ feſtũ tabernaculoꝝ qð celebꝛabat᷑.xv.die mẽſis

ſeptimi i memoꝛiam bñficioꝝ dei in deſerto exhibito⸗
rũ:de qͥ feſto dicit in pᷣdcẽo caplo: Hitabitis ĩ vmbꝛacu

lis ſeptẽ diebus ⁊.j.Ut diſcàt poſteri vꝛi ꝙ in taberna

culis fecerim hitare filios iſrl.in qͥ qdeʒ feſto.ſ.taberna
culoꝝ reddebant᷑ garũ actiones cum magna leticia de

fructibus collectis eodem anno. vñ in caplo pᷣallegato

cum dixiſſet: Qñ ↄgregaueritis oẽs fructus tre vie cele

bꝛabitis ferias dñi ſeptem diebus.poſtea ſpiungit:Su

metiſq; vobis iĩ die pᷣmo fructus arboꝛis pulcherrime

ſ Prulsi palmaꝝ:⁊ ſeqtur:Et letabimini coꝛaʒ dño

deo vro ſeptẽ diebus. Quedam vo alia feſta celebꝛant᷑

ad hoc ytl illis tpibus ad deũ ↄuerterent᷑:⁊ iõ talia fe⸗
ſta lʒ eſſent celeberrima non tñ cuʒ gaudio ſaltẽ coꝛpo/

rali celebꝛabãt: qᷓ qdẽ feſta duo erat:pꝛimũ.ſ.pma die
mẽſis ſeptimi iĩ q̊ excitabãtur ad ↄtritionẽ:ut ad deum

ↄuerterent᷑:⁊ iõ illa dies vocabat᷑ dies clãgoꝛis: Nume.

xxix. Dies clãgoꝛis eſt æ tubaꝝ.ſimilr vocabat᷑ ⁊ feſtuʒ

memoꝛiale: Leui.xxiij.qð qdem memoꝛiale põt intelli

gi dupłr:vno mõ reſpectu celebꝛãtium qͥ hẽbant redu-
cere ad memoꝛiã flagitia pᷣterita vt ↄterrent᷑. alio mõ

reſpectu dei qᷓ memoꝛ iuſticie patrũ ⁊ ꝓmiſſionũ q̃s eis
fecerat ⁊ ſpãliter abꝛae filios eoꝛum reduceret ad ſtatũ
penitẽtie:⁊ auerteret ab eis iram ſuã:vt pʒ Exo.xxxij.
c.vbi agitur de ppiciatiõe peccati vituli ⁊ i alijs locis
FIpplurimis:vbi memoꝛia patruʒ ꝓ venia poſteritatis
ecex allegabat. Scðʒ vo feſtum erat decima die hmen
ſis ſeptimi:qð vocabat᷑ dies expiatiois celeberrimus ⁊
ſãctus ꝓpter expiationẽ pctõꝛuʒ:quam iĩ illa die a deo

ſpectabãt:Leui.xvi.in q̊; qͥdeʒ feſto ceſſabant gaudia q̃

cunq; tpalia:immo tenebãat affligere aias. Dẽ.n. Leui.
cc. pꝛeallegato: Ois aĩa q̃ non fuerit afflicta die hoc pe/

ribit a pplis ſuis.Rõ aũt q̃re dies pma ⁊ dies decia mẽ

t er⸗ nẽ: Nume.pꝛedco.c.eſt vidẽda.S
¶ Moꝛalr pot exponi pᷣſ.iſte vt ſit Rarũ actio eccle deecto cen ideca
pꝓ aliqͥ ſeu ꝓ aliqbus bñficijs a deo exhibitis pplło xpᷣi
Ano.:verũtñ qꝛ ſᷣm dẽm ſaluatoꝛis matth.xiij. Ecclia
ſicut ſagena nondũ tracta ad littus:⁊ ſic hʒ bonos cuʒ
malis pmixtos:iõ gratitudinẽ bonoꝝ cõſiderans erga
voeũ pᷣmo in hoc pᷣſ.in deum ꝑ exultationẽ ⁊ iubilũ ele
uatur. ſcòo ingratitudinẽ maloꝝ ↄſiderans eos in ꝑſo
na dñi deteſtat:⁊ patent ꝑtes ſ̃m pꝛedan. .
EA Exultate deo.vbi dẽ in poſtil. Et iõ pſ.
iſtee oiuiditur in duas partes.

ſis ſeptimi erat afſignata emorhenſtenti et ꝓpiciatio
nẽ: Nume. bo pꝛemittẽdu ẽ ꝙ tube
in veii lege dupłr accipiũtur:vno mõ ꝓ tubis ductilibus q̃

de metallo fiunt:qͥ qdem tube vocãatur in heb. hacoſrot:et

iſtis vtebatur in ſolenibu leticijs ⁊ ĩ bellis ⁊ in alijj ↄgrega

tionibꝰ:ſimilr ⁊ in feſtis pᷣmo mõ dẽis ⁊ neomenijs coiby.

vñ Nume.x. Siqñ hẽbitis epulum ⁊ dies feſtos ⁊ calẽdas
canetis tubis ſuꝑ holocauſtis ⁊c. q̃ ddem tube erant argẽ
tee:vt ibidem dẽ:⁊ vocabãt᷑ hacoſrot:ut dẽm eſt. Alio mõ

accipitur nuhe coꝛnea qͥ qñq; dẽ buccia:⁊ talis tuba ſem
per vocat᷑ in heb.non hacoſrot ſed ſo phar:⁊a alibus tubis
vtebãtur ſpaãliter qñ deus vel eius miniſtri pplłʒ intẽdebãt

Bal . vere expom eo excitare ad attẽtionẽ alicuius magni:ſicut ĩ datione legis le
ꝙ pᷣſupponitur falſũ tã circa cãʒ celebꝛatiõi,)

gitur:Aãgoꝛq; buccine vehemẽti pſtrepebat.vbi loco buc

cine hẽtur in heb.ſophar:Exo.xix.ſimilr qñ ꝓph̊e exhoꝛ
tabantur pplm ad penitentiã:talis exhoꝛtatio aſſimilaba

tur in ſcriptura voce tube coꝛnee:vt Eſa.lviij.c. Quaſi tu

ba exalta vocem tuam. ⁊ Exech.xxxiij. Si audiens aũt qs
ſonitũ buccine nõ ſe obſeruauerit ⁊c᷑. ſanguis ipſius ſuper
caput eius erit. vñ in qlibet iſtoꝝ locoꝝ ⁊ cõſilium hẽtur ĩ
heb.ſophar non haco ſrot:lʒ tranſlatio nẽa indifferẽt vide-
atur iſta accipere vt in pluribus. In hoc igit᷑ feſto.ſ.clango
ris ſeu tubaꝝ nõ tuba ductilis ſed coꝛnea ad puocationem
penitẽtie clãgebatur rõne pꝛedca.

His pᷣmiſſis pᷣſ. iſte fuit
ꝓpꝛie oꝛdinatus ꝓ feſto tubaꝝ:ſicut ẽt hodie hebꝛei eũdeʒ

pl.cantãat in eodẽ feſto:ſed non oꝛdinat᷑ ad garũ actiones

de fructib collectis vt ĩ poſtilla:ſed potius vt pᷣparẽt per ti
moꝛẽ dei ad expiationẽ ſeu indulgẽtiã i pximo ſuturã.ſ.in

decima h'menſis vt dẽm eſt. Uñ pſal.circa hoc octo facit.
Pꝛimũ pᷣponit ꝙ cõiter.ſ.in alijs tꝑibus pᷣſertiʒ feſtiuis ex/

ultãdũ eſt deo ⁊ iubilandũ tanq; vero adiutoꝛi ⁊ guberna/

toꝛi:⁊ hoc non ſolũ mente ⁊ oꝛe ſed ẽt cum muſicis inſtẽis:
de hoc intelligũtur duo verſu) pꝛimi.ſ.Exultate deo ⁊c̃.
Date tympanũ. Cõſequẽt ſcõo dicit ꝙ in feſto tubaꝝ: alit ẽ
agendũ.ſ.ꝙ non in muſicis inſtis iocundis ſed potius i tu
ba coꝛnea ẽ clagendũ ſeu buccinandũ:eo ꝙ hoc feſtũ nõ oꝛ
dinatur ad garũ actionẽ de pᷣteritis ſed potiad cõtritionẽ
de cõmiſſis ⁊ ad diſponendũ pplm ad ſuſcipiendã expiati/
onẽ.vñ dic: Bucciate i neomenia tuba.ſ.coꝛnea.vñ i heb.
in hoc loco dẽ ſophar:qð nullo mõ ſignificat niſi tubã coꝛ

neam:qð facit ad excitationẽ pctõꝛum ad penitẽtiã ꝓuocã
do eos non ad leticiã ſed ad timoꝛẽ:⁊ qꝛ neomenie ſũt.xij.
Iqlibet anno ſicut ⁊.xij.lunatiõej:iccirco declarat q̃ ſit iſta

neomenia: de q̊ in hoc pᷣſ. loqt᷑ d. In inſigni die ſolẽnitatis
vẽe. Letere alt neomenie nõ erant ſolẽnes:qð pʒ ex hoc ꝙ
nõ cõnumerabãat᷑ iter alias ferias dñi ſãctas:eui.xxiij. vn
in eis poterant opera ſeruilia facere ſicut ⁊ i alis diebus
Pphanis:ſed hec neomenia.ſ.ſeptimi menſis erat ſolẽnij ⁊

ãcta: in qᷓ non licebat aliqd opari:vt ĩ pꝛedco.ca.hẽtur.Et

hoc notatur cũ dic: In iſigni die ſolẽnitatis vẽe.i.ĩ illa neo-

menia tm dʒ bucciari tuba coꝛnea mõ pꝛedẽco ⁊ nõ ĩ alijs.

In ceteris aũt neomenijs tube ductiles clangebant: vt Nu⸗
meri. x. vbi ſupꝛa:cuius rõnem reddit.d. Quia pꝛeceptum
in iſrael eſt cc. exponatur vt in poſtilla⸗ onſequenter ter
tio:quia homines ſepe retrahũtur a diuino tim oꝛe: igitur
pſalmiſta ducit cõtra tales teſtimoniu dicens: Teſtimoni
um in ioſeph poſuit illud. cuius ſenſus eſt: ꝙ in hiſtoꝛia io
ſeph habetur manifeſtum teſtimoniuz q homo debet pꝛe-
ponere diuinum timoꝛẽ timoꝛi humano. Joſeph enim cũ
lb vxoꝛe domini ſui agitaretur vt comitteret adulteriuʒ:
diuinum timorem allegauit dicens: Quomodo poſſuʒ fa-
cere malum hoc ⁊ peccare ĩ deum meum: Gene.xxxix. qui
quidem ioſeph licet ob hac cauſam fuerit acriter icarcera/
tus:de eo enim legitur iĩ pſal.ca.iiij. Pumiliauerũt ĩ cõpedi
bus pedes eius ⁊c̃.poſtea tame de carcere eductus pꝛepoſi/
tus fuit ſuper totam terram egypti: vt habetur Gene. xli.

„ „ „ 1 21 0
⁊ hoc ẽ qð dicit: TCeſtimoniuʒ in ioſeph poſuit illud ac. H
eſt dicere: manifeſte videmus ꝙ ioſeph fuit ab oneribus et

ſeruitutib' in ꝗbus fuerat poſitus diuinitus liberat: eoo

timuit deum pluſq;' hoĩes:⁊ nõ ſolũ hoc ſed ẽt ſuꝑ terram

egypti q̃ſi dñs exiuit: SGeñ.xli.c. cuius regiois linguam non

nouerat:qð eſt magis mirabile:qᷓ hẽre dñium in ꝓpꝛia pa

tria. Et ex his pʒ ꝓpꝛia expoſitio hoꝝ verſuuʒ viq; ibi ex
cluſiue:In tribulatioe

☛

inducẽdũ pctõ: itentiã: cũ ipſe ioſep ire
ſuffeciſſet ad inducẽdũ pctõꝛej ad penitentia:cũ ip pe, Aio autem deos diiudicat.

eſſet iuſtus:de qͥ nullus defectus peccati in ſcripta legit:q

nõ inuenitur in cõi ſtatu hoiuʒ:de dqbus.j.ioh.j.c. Si dixe

rimus ꝙ petm non hẽmus.mia igitur diuina circa ioſeph

fca ſoꝛte non eſſet trahẽda ad ↄñtiaʒ q'tum ad manifeſtos
pctõꝛes:iõ pſal.ſufficiens inductiuũ allegat qͥ ad pctoꝛesut

timoꝛe pctõꝛum cõmiſſoꝝ a ↄtritione non deſiſtant. vnde
dicit: In tribulatione iuocaſti me ⁊ liberaui te.vbi loquit
pplo iſraelitico quẽ deus liberauit a tribulatioe egyptiaca:
de qᷓ vt in glo.metu egyptioꝝ non audebãt gemere cu affli
gerẽtur. vñ Exo.ij Poſt multũ vero tpis moꝛtujẽ rex egy
pti: a ingemiſcẽtes filij iſrł ꝓpter ſeruitium qð erat durum

⁊c᷑. Ex qͥ apparet ꝙ ĩ tpibus lõgis retroactis gemere no au- lo:⸗ luntati diuine ne
reſiſtat. Et qꝛ qñcunq; ppls dei in vijs eius abulat tri
bulaãtes eos ſũt inimici dei:eo ꝙ ꝑſequuntur populum
ſuũ ⁊ turbant eius cultũ:iccirco cũ pſal.dixiſſet: Suuup
tribulãtes eos miſiſſẽ manũ meam.ſbᷣdit: Inimici oo
odñi mentiti ſunt ei.q.diceret tribulãtes pplm dei inimi
ci dñi ſunt:eo mo qͥ dĩ Exo.xxiij.c.in ſimili mã: JInimi

debãt: ⁊ io dicit: Exaudiui te ĩ abſcondito tẽpeſtatis.qꝛ tri
bulationes illas q̃ſi in coꝛdibus abſcõdebãat:ſed ꝙ hec libe

ratio non fieret eis taq bonis ⁊ iuſtis:ſicut fea fuit ioſepp
oñdit cũ ſeqtur: Pꝛobaui te apud aquã ↄdictionis.de q le

gitur Nume.xx.in q̊ ↄdictiõe de potetia diuina ⁊ eiuj boni

tate detraxerunt dicẽtes vt in pᷣſ. Nunqd poterit deus men
ſam parare ĩ deſerto.Ex qbus ↄcluditur ꝙ nõ ſoluʒ bonis
deus puidet de ſua mia ſed ẽt pctõꝛibus:qð introducit pᷣſi.

ad excitandũ pplʒ ut ↄuerteretur ad deũ. Cõſeqnter qnto:

centis dei.ſ.non eini in mẽte poꝛtat᷑:tũc imago veri dei i ip

ſa creatione aie ipꝛeſſa remanet vetuſta. ſcõo idolatriã pꝛo
hibet in extioꝛi cultu:⁊ hoc cum dicit: Nec adoꝛabis deuʒ
alienum.⁊ qꝛ ad iſta erãt obligati ꝑ pꝛecepta diuine legis ĩ

pma tabula ↄtenta q incipiebat a cognitioe dei:Exo.xx.c.

Ego ſũ dñs deus tuus q eduxi te ⁊cc. Iccirco pſal.hic come

moꝛat illud verbũ.ſ.pꝛimum ĩ decalogo:cui immediate ſe

quũtur pᷣdc̃a pᷣcepta vũ ꝓpꝛie pꝛemiſit: Audi pplłs meus ⁊

ↄteſtaboꝛ te.i.teſtimonijs ſeipturaꝝ ꝓbabo qð dicaʒ tibi.
te deus oſequẽter ſexto qꝛ multi retra
hütur a diuino timoꝛe ſeu cultu timẽtes ne deficiat in tpa-

Nõ erit in te deus recen)

libus:q credebant hẽre a demonib qͥs in idolis colebant:
iuxta illud oſee.ij.c. adã pᷣamatoꝛes meos qꝗͥ dant panej

mihi ⁊c.iccirco pᷣſ.õ hoc dicit:Dilata os tuum ⁊ iplebo il

lud.qð põt dupir intelligi:pꝛimo reſpectu bonoꝝ tpaliuʒ:

qꝛ deus nũqᷓ; deficit in neceſſarijs:iuxta illud pſalmi:Req

rentej aſt dñm non minuẽtur oĩ bono.ſcðo reſpectu bono
rum ſpũaliũ:q̃ in bonũ infinitũ oꝛdinãtur:circa qð notat᷑

dicit: Dilata os tuũ.qꝛ deſideria tpalium iʒ multa ⁊ varia
ſint:anguſta tñ ſunt ⁊ modici valoꝛis:ſed ſpũalia eo ꝙ ſũt

infinita leiunt magnã dilatationẽ ſeu capacitatẽ ĩ recipiẽ
te:iõ dicit: .
⁊ finita ſed ifinita ⁊ eina.Et ego iplebo illud.qꝛ ſolus deus
põt tale deſiderium ſatiare¶ Coſequẽeter ſeptimo qꝛ ſʒ phᷣ
plures ſunt qͥs ſenſus certificat:qᷓ; qͥs rõ ꝑſuadet:iccirco 56

ad certiſicationem pᷣdictoꝝ inducit teſtimoniũ expimẽtale
de ipſo ꝑplo iſrł:qͥ ꝙdiu receſſerunt a deo adheſerũt ido
lis fuerũt deſerti a õ ut pʒ i multis hiſtoꝛijj

ſacris ſpaliter in libꝛo iudi.q̃ſi per totum:⁊ hoc eſt qð dic:

1.

5leqnter qrto inducit aliud teſti
moniũ de pplo iſraelitico.d. In tribulatione inuocaſti me
⁊c. Ad qð ſciendũ ꝙ teſtimoniũ de ioſeph pꝛedcʒ noõ oino

hoies freqnter retrahũtur a timoꝛe diuino ꝓpter falſas
uggeſtiões demonum:q ut plurimũ in idolis colunt᷑:iccir
co pſal.dicit: Audi pple meus ⁊c.que verba plane referut
ad idolatriã quã duplir phibet:pᷣmo.ſ.in coꝛde cum dicit:
Nõ erit in te.ſ.ĩtra te.Deus recens.qꝛ ſᷣm glo.cũ imago xe

non ẽ ſine

ilata os tuum.q.diceret:non deſideres bꝛeuia

¶ iber

