bus ꝑ modũ viatici cibi. vñ oĩo ↄſilis dictio her᷑ geñ.
xlij.c.vbi dẽ: Datiſq; ſupꝛa cibarijs ĩ via.vbi.n.nos
hẽmus cibarijs in via:hebꝛaica lra hẽt ccda. Silr iob

xxxviij.c.vbi dẽ: Quis parauit coꝛuo eſcam ſuaʒ. vbi
li eſcam ſuã ſignificat ꝑ ſilem dictõem.ſ.ceda. vñ ſʒ ve

ritatẽ pebꝛaicã ſenſus huiẽ:ꝙ de ꝓmittebat ſe benedi
ctureſcã eccle viaticã:qð ppᷣe ſigniſicat ſaccẽ̃m euchari

ſtie de quo fideles xpᷣi.i.pauperes ſpiritu ſaturant᷑:⁊ iõ

ſubdit: Paupes ei ſaturabo panibus. iuxta illud pſal.

Edent pauperes ⁊ ſaturabũtur.Et ſic ↄſtat ꝙ ꝑ pᷣdictũ

ſacr̃m xpᷣs perpetuo hitat i eccla:ad qð vno modo ap/

plicat illud: Ego aũt vobiſcũ ſuʒ vſq; ad ↄſũmatoeʒ ſe
culi. math. vltio. Et nota ꝙ ra. abenhaxra exponẽs illoõ
Vbum.ſ.ceda eius bñdicẽs bñdicà ſic dicit:ceda ſignifi-

cat idẽ qð cibaria ad viã: ⁊ eſt ſenſus ꝙ bñdictio iueni
retur in cibo quẽ trãſeũtes ꝑ viã poꝛtarent de ſyon.hec

ille.In qbꝰvbis iſte ra. mãifeſte ꝓphauit pᷣdicta expõeʒ
lʒ neſciẽs. ¶ Coſeqnter octauo declarat excellẽtia mi/
niſtroꝝ huſacr̃i cũ dicit:Sacerdotes ep induã ſaluta
ri.vbi notãda eſt differẽtia int huiuſmõi ſacerdotej ⁊ il
los quibꝰpauloañ in hoc pſalmo dixerat: Sacerdotes
tui induãtur iuſticia.illi.n.erãt ſacerdotes veteris legis
qui coꝛã arca federis miniſtrabãt:vñ cũ dixiſſet: Tu ⁊

arca ſanctificatõis tue.ᷣſtatim ſpdit: Sacerdotes tui in-
duant iuſticia.qꝗᷓ qdẽ ſacerdotes indui dicũtur iuſticiaʒ:
eo ꝙ fide iuſtificabant᷑. Juſtus.n.i ſua fide viuit: abac.

.ij.c. iſti vo ſacerdotes de quibus in hoc loco loqᷣtur ſt

noui teſtamẽti ꝗ pauperibus ſpũ panes miſtrabat qb
ſa2aturant:qui qͥdẽ ſacerdotes nõ ſolũ iuſticia induũtur:
ſeg etiã ſalutari.ſalus.n. nunq fuit data aut pmiſſa ni
ſiꝑ xpᷣm:de quo matth.j.c.pᷣe.n.ſaluũ faciet pplm ſu

um a peccatis eoꝝ. ſilr ð/pmis dixerat: Et ſancti tui ex
ultabunt. de iſtis vo dicit: Exultatõe exultabũt. dupli-
cãs exultatoem vt intelligat᷑ maioꝛ ſeu perfectioꝛ exul-

tatio. ¶ Loſeqnter nono declarat duo maxime attẽdẽ
da circa hoc ſacr̃m: hoc cũ dicit: Jllucꝓducã coꝛnu
dauid paraui lucernã xpᷣo meo.circa qð notãdũ ꝙ int᷑

multa ineffabilia que in ſacr̃o euchariſtie pñt ↄſidera-

ri duo ſũt maxime attendẽda:quoꝝ vnũ ẽ poteſtas in
ſtituentis.ſ.xpᷣi:⁊ de hoc dicit: Illuc ꝓducam coꝛnu da

uid.coꝛnu.n.in ſcripturis ſigniſicat eminentẽ potẽtiam
vt ibi:Exultabũtur coꝛnua iuſti.Sʒ ↄſtat ꝙ hoc ſacra
mẽtũ nõ niſi ꝑ potentiã xpᷣi infinità ꝓducit in effectu:⁊
ideo dicit: Aluc.i in eccla de qua loquit᷑. Pꝛoducã coꝛ
nu dauid.i. Aaci potentiã dauid infinitã in effectu.ſ.
mò pᷣdicto. Scoõm ↄſiderãdũ eſt circa hoc ſacr̃m vtili-
tas eccłe cui ↄceſſuʒ fuit:⁊ de hoc dicit: Paraui lucerna
xpᷣo meo. Pꝛo quo ſciẽdũ ꝙ vtilitas hui ſacri in eccla
pcipue ↄſiſtit in hoc ꝙ deus q inuiſibilis eſt viſibilr a
a nobis cognoſcat᷑ vt ſic in eius amoꝛẽ trãſfoꝛmemur:
quod vtiq; fit pꝑ lueẽ diuinã oculis nr̃is mentalibʒ infu

ſam. vnde eccla in pᷣfatõe cantat: Per icarnati vbi my-
ſteriũ nona nr̃e mẽt oclis lux tue claritatis infulſit: vt
dũ viſibiliter deũ cognoſcimus ꝑ hunc iuiſibiliũ amo

*

rem rapiamur: ppter qò i huſſacri myſterio ꝓpe dĩ ꝙ

deus parauit lucernã xpo ſuo.ſ.lumẽ diuinũ iſuſum ĩ
mentib' digne ſumẽtib quo xpᷣm inuiſibilẽ ſub viſibi

li ſacfo exñtẽ cognoſcim ꝑ fidẽ ⁊ per charitatẽ amanꝰ
qð aũt allegat poſtil.de hoc qð dꝛ.iij.reg.xj. Filio aut
epdabo vnã tribũ:vt ⁊ remaneat lucerna dauid ſeruo

meo⁊c̃.in hebꝛaica vitate non d i illo lo lucerna ſed
nouale: vt ibidẽ fuit dictũ in additõe. Et nõ⸗
vbis pſalmiſte.ſ. Pꝛoducã coꝛnu dauid:⁊a paraui lucer

iſt!

— —

nã xpᷣo meo.in ꝓpa foꝛma vtunt hebꝛei ĩ ſuis oꝛonibꝰ

ſtio

luerta
gpone
feparg
ngeco⸗
haäͤpo

ledefe
biſiil
pude

o⸗
nth
Nile
pötei
tſcnbe
tugt⸗
1 l
tbobrt
H
un
Snnug
ir at⸗
ſunl
Nrie
gum
dwnes
niiſe!
ducnon
iwinin
R
boiuni
S

g

vbi ſolẽniter petũt aduẽtũ ſui meſſie inaniter ſpectati
ſic dicẽtes: Pꝛoducas coꝛnu dauid xpᷣi tui: ⁊ para lu-

cernã xpᷣo iuo.ex quo pʒ manifeſte ꝙ iſta vba intelligũ

tur dicta fudᷣſe de vero meſſia nõ de ſalomone. ¶ Co/
ſequẽter decimo:qꝛ multi infideles ſeu heretici nõ capi
entes hoc myſteriũ credũt de hoc ↄfundẽ fideles dicen-
tes eos i hoc ſacr̃o idolatrare:iccirco pᷣſ. . oppoſitũ di
cit: Inimicos eius ĩduã ↄſuſiõe.iuxta illud hiere.xvij.c.
Cõfundant᷑ qui me ꝑſequũt᷑:⁊ nõ ↄfundar ego:.⁊ meri-
to ſicut ſacerdotes xpᷣi idquũtur ſalutari: ita inimici eł
indui debẽt ↄfuſione.¶ Colſeqnt᷑ vndecimo dicit:Suꝑ
ipᷣm aũt effloꝛebit ſãctiſicatio mea. Ubi ẽ attẽte nõndũ
ꝙ vbi traſlatio nr̃a dicit:Sãctificatio mea.in hebꝛaica
veritate hẽ nygro. Pꝛo cup declaratõe ſciẽdũ ꝙ ĩ veteri
lege illi qui erat ↄſecrati ⁊ ſctiſicati ꝑ certũ votũ ſic vt
ſepararent᷑ ab imũdis ↄtagionib pluſꝙ ceteri de pplo ⁊
quedã alia obſeruarẽt dicebãt᷑ nagarei: vt pʒ nume.vj.
cap.q̃ qdẽ ↄſecratio ſeu ſctificatio abſtractiue ſũpta na
gareitas ĩ ligua latina dicẽda ẽ. ĩ hebꝛeo vo talł ſignifica
tio abſtracta dẽ natar.ſi ãt rferat᷑ ad hñtẽ illã ↄſectoeʒ
tẽ ĩ hebꝛeo dĩ nygo: qð ſignificat idẽ qð oꝓſectio ſua: vł
nagareitas ſua: put in pꝛedcõ.c. Nu.vj.plies ponit᷑ talij
dictio ſ.nygro ſub hac ſignificatõe ⁊ foꝛma:vnde i pꝓpo
ſito idẽ eſt dicẽ: Super ipᷣm ãt effloꝛebit nyro.⁊ dicere

Sup ipʒʒ aũt effloꝛebit naareitas ſua ſeu ↄſecratio ſua

qð pertinet ad xpᷣm qui maxie fuit a ↄtagijs peccati im
munis:⁊ deo ſingulariſſime ↄſecratus.⁊ ſic ꝑ excellen-
tiã nacare.vñ ex hac auctoꝛitate ꝓpe iuxta vitatẽ litte
re hebꝛaice acceptà xpᷣs fuit pphetice a dauid nagareus
vocattanq; hñs nagareitatẽ vt dem eſt. vñ qð legitur
matthᷣ.ij. de xpᷣo:vt impleret᷑ qð dcm̃ ẽ᷑:qꝛ nagareus vo
cabit᷑.ad iſtã auctoꝛitatẽ ẽ referẽdũ.nuſq; n.legit i ꝓphe
tid ſcriptur: ꝙ xp̃s naçare vocaret niſi tm̃ ĩ h loco.Et
poſtillatoꝛ ibidẽ hoc nititur fũdare in dictis Eſaie: vbi
dẽ: Et necer de radicib'ei aſcẽdet.qð ẽt ponit ĩ glo.non
vẽ valẽ.nã necer ſcribit᷑ cũ lr̃a c. neer vo cũ ʒ. int quas
dictões eſt magna differẽtia tã in ꝓferẽdo qᷓ; in ſignificã
do. Nõ.n.xpᷣs vocat᷑ ab euãgeliſta nacare:ſed nagare.

Judei vo xpᷣm in ſuis ſcripturis mẽdacit ipꝛoperantes

coiter vocat eũ nacareũ ad excludẽdũ ab eo nagareita-
tẽ:que ſignificat ↄſecratõem ⁊ ſanctificatoem:vt demẽ
quod abſit a verj catholid. Dẽ aũt ſm glo.florẽ ſactiſi

„ –—

catio xpᷣi ſeu nagareitas inqtũ ĩ eo ſolũ ẽ ptas ſcrificati
onis actiua:ipſe.n.ſolus ſctificat ſeu nacareos facit: iu

xta illud qð iꝑſone. dei legit amos.ij.c. Suſcitaui ð iu
uenibꝰ vꝛis naçareos. —— ehliea —⸗
pſalmo: Memẽto dñe dauid. Burg putat

ni genitiuũ ꝓ ablatiuo moꝛe grecoꝝ:⁊ ſic ẽ ſenſus: 6
auertaj faciẽ a xpo tuo.ſ.ſalomõe:ſic ẽ ppa. Nec eſt illa
expõ noua vel ficta:qꝛ magfr̃ ĩ glo.ſuꝑ illo pᷣſ.Purgatũ

ire purgatũ ſeptuplũ.dicit:ponit᷑ genitiuꝓ ablatio mo
re grecoꝝ.⁊ ſic ſenſus ẽ: Purgatũ ire.i.purgatũ a ſra.

Et cũ poſtil.dicit h̊ aliquos de pplo hũiſſe opionẽ de

dauid ꝙ nõ eẽt deo gral: nec peccata adulterij vel ho-
micidij dimiſſa:Burg. dicit hoc noõ eſſe veꝝn:ſʒ pᷣcipitã

ter dem eſt ꝑ Burg.qꝛ ipe ſibi ifra circa pſalm: Dñne ꝓ

baſti. Zdicit ſic dicẽs:Dauid ꝓ tũc ſe ſciuit eẽ ĩ gra:licet

apud plimos credẽtur ipᷣi dauid no fuiſſe pctã dimiſſa

ꝓut..iĩ pſalmo tertio dicebat:Multi dicũt aie mee no
eſt ſalus illi ĩ deo eð. hec Burg. vbi vẽ duplex vdictio:
vna de illa hoium opione: alia de loci alle gaii expoſi

tõe:qꝛ pſalmũ.iij.de quo ſi/ S it allegatoem ſupꝛa expo
nit de xpᷣo volẽs ꝙ de dauid iſte pᷣ.totalit nõ poſſit ex-

90

incouenient exponi de ſalomone illud pſalmi
6 auertas faciẽ xp̃i tui ex debili motiuo.
Ald qð dici põt: i hac expoſitõe itelligẽdu eſtĩlr̃a po

tur ſummus ſacerdos

pſalmoꝝ D

Fonubie eũ adducit quaſi de dauid exponẽdũ. Nec valet il
ud quod iducit burg.ad ſic dicẽdũ in hoc loco: qꝛ videlicʒ
dauid deũ placabat: ꝓut hi.ij.reg.vlt.Nã illa placatio ꝑti
nebat ſolũ ad caſũ numeratõis populi:vt pʒ ibi in lr̃a iũcta
glo.vn ppls ſcire nõ potuit deũ ipſi dauid placatũ quo ad
peccata pꝛioꝛa:pᷣſerti
qꝛ vindicta illoꝝ nõ
ptinebat ad ſolũ da⸗
uid:ſed ⁊ ad oẽm do

= mũ eiuſ: ꝓut dꝛ.ij. re.
q; bonũ 7c6 loc xij. Noé rchecer a do⸗
duũ:hitare fr̃es in unũ. mo tua gladivſq; in
dicut vnguetũ ĩ capite:qdð in ſempiinũ. Eſto igr
deſcẽdit in barbã bàrbam Peccata dauid era
abolita quo ad culpõ
nõ tñ quo ad vidictõ
2 penã:qꝛ illa öbebat

manere in domo eius ĩ ſempiinũ.Cũ aũt videt oĩis popuł

in delatioe arce ⁊ tẽpli dedicatiõe:illa magna ſigna clemen

tie de qbus.iij.reg. dicit: tunc pmo ppls ois receperit ↄꝛiuʒ
opinionis pus hite ex cõminatõe pene dicte taxate.ij. regũ
xij. Nec i placatione dauid:de q̃̊.ij.reg.vlt.ꝓut allat Bur.

ois iſrł fuit pñs.ſicut in iſto facto dedicatõis templi. Potu

it igit dauid gratã oblatõem deo facere exiſtẽs in gratia:nõ
tñ abſolutus a pena: ꝓut.S.tactũ ẽ.p idẽ tollit quod burg.
poſt obijcit:ꝙ videlʒ icõueniẽs vẽ ſi ppls habuiiſet talẽ opi
nionẽ ꝙ ialomõ fuiſſet in regnũ aſſũptus ⁊ illud adulteriũ
non fuiſſet ei obiectũ:tũ qꝛ aſſumptio ſalomõis fuit de vo
luntate dei:tũ de volũtate pꝛis adhuc viuẽil quib nõ erat
reſiſtẽdu. Nec iuſte ſalomoni fuiſſet obiectũ adulterium:qꝛ

ipfſe fuit legitimus fudauid.frat᷑ aũt eius ex adulterio na-

tus fuit moꝛtu:vt pʒ.ij.reg.xij. Nec ſine periculo fuiſſet ex

opione ppli aliqd feditatis obijcẽ regi. Sed ⁊ Burg. vlterd

obijciẽdo dicit valde incõueniẽs deuũ iniponẽ iuramẽtũ in
re cndnes gualt h exponit poſtil.de ſucceſſioe ſalomois i re
Ad q

miſſe: deuio.xxxiiij.Et ĩ plibus alijs locis.Et ſidqs dixerit
ꝙ ula ꝓmiſſio cũ iuramẽto pncipalr reſpiciebat terrã viuẽ
tiũ:ita dico i ꝓpoſito ꝙ iſtud iuramẽtũ de ſalomone ad lit

terã pncipalr reſpicit regnũ xpᷣi cu nõ erit finis:verũtamẽ

burg. imemoꝛ fuit ſcripturaꝝ qñ voluit ſic dicẽ. Naʒ iura
uit de' ad Iſaac pſalmo. ciiij. Jurauit deus ſuꝑ deſolatioe
regni iude.hiere.xxij.⁊.xliiij/⁊.lij.Et gnãliter notãdũ pꝛo
ↄcoꝛdantia finali ꝙ poſtil.exponit hunc pſalmũ de dauid
⁊ ſalomone tanqᷓ; de ſigura deſignãte xpᷣm Burg. auteʒ de

de xpÿ tanqᷓ figurato ſm modũ dictũ circa ꝑſa muʒ: Dixi
cuſtodiã.a circa pſalmũ: Laudate pueri ¶ Pſal.CXXXII.

Cceiᷓ bonũ. Puic pſalmo pᷣmittit᷑ talis titulus ĩ
hebꝛeo: Cãticũ graduũ ipſi dauid.ex qͥ pʒ actoꝛ hꝰ
plalmi.De mã vero epdicũt expoſitoꝛes cõiter ꝙ

loquitur de vnitate popli iſrael ad inuice per charitatẽ ſub
vno rege ⁊ ſub cultu vnpdei:ð quibꝰfacꝰfuerat ſermo pſal

mo pcedẽti. Et ſᷣm hoc dicit dauid: a ¶ Ecce iꝙ; bouũ ⁊ qᷓ

iocũdũ.i.valde bonũ ⁊ valde delectabile.ſ. b ¶ Pabita⸗
re fratres.i.filios iſrael qui dicunt᷑ fratres ꝓpter vnitatem

cultꝰ diuini.vñ dicit deuto.xxiij. Non fenerabis fratri tuo
ad vſurã.i.iudeo ſed alieno.i.gentili. c¶ In vnũ.per con

coꝛdiam charitatis ſub vna lege ⁊ ſub ᷑ᷣno rege.Ad hoc ad

ducit duplex exẽplum. Pꝛimũ eſt de vnguẽto vñ ↄſecraba
imus uod erat valde pᷣcioſum redolen
ſuaue cũ dicit᷑: O¶ Sicut vnguẽtũ in capite.ſ.ſũmi ſacer/

dotis.Dicit.n.ra.ſa.ꝙ vnctio illa fiebat cũ digito ↄſecrant

intincto vnguẽto:qui digit pᷣmo applicabat᷑ capiti ipſcon

eſcẽdebat vſt⸗ : 15 deſcedit in bar-
bã nõ cuiuſcũq;:ſed f ¶ Barbã aaron.i.ſummi ſacerdoi
P P 2

ſecrãdi: æ trahebat᷑ verſus palpebꝛas ex vtraq; parte: 1 ſic
deſcẽdebat vſus barbã:ioõ ſbgit: e 8

dico: Deus iurauit pꝛibus ſuꝑ adeptõe terre ꝓ

latoe noſtra: In oꝛaʒ

p̃cdicto eſt valde bonũ. h

tm̃ ab aaron deſcendẽtis. Allij.n. mioꝛes ſacerdotes nõ con

ſecrabantur per talem vnctõem: ſicut dictũ fuit pleni exo.
.Jxix. leuit. vij. g ¶ Qð deſcendit in oꝛam veſtimẽti ep.
hebꝛei dicunt: Qð deſcendit ſuꝑ veſtimẽtoꝛũ os eius. ⁊ eſt
iſtud de verſu pᷣcedenti.⁊ refertur ad barbã ſummi ſacerdo
tis: que deſcendebat
ſuper oꝛaʒ ſuperioꝛeʒ
tuͤice hiacynthie:⁊ ſu
perhumeralis: q̃ oꝛa
dicit᷑ os veſtimenti:1
ideo pʒ ꝙ cũ dẽ ĩ trãſ

oꝛã veſtimenti epᷣ: ſict ros
hermõ:q deſcẽdit ĩ monteʒ

⁊c᷑.nõ ĩtelligit oꝛa in· dñis bñdictõnẽ:et vitã vſq;

ferioꝛ veſtimenti: ſeld in ſorulumn 4
ſuperioꝛ. Et referẽda in Kculun⸗. anticum
eſt ſnia huius verſus Sraduum. CXXXIII.
ad pᷣcedentẽ:vt ſit ſ⸗
ſus: Sicut vnguẽtuʒ
tale eſt valde redolens ⁊ ſuaue ſic habitare fres in vnũ mo

iẽ ros hermon. bic eſt pnci-
piũ tertij vſus ⁊ vltimi huius pſalmi:vbi ponit᷑ ſcõm exem
plũ ad ꝓpoſitum de deſcẽſu roꝛis qͥ eſt valde ſuauis ⁊ bonꝰ
terrenaſcẽtibus: ita ſimilr valde bonũ eſt hitare fres i vnũ

⁊ ꝙ̃tũ ad hoc dĩ: h ¶ Sicut ros hermon.i.deſcendens in
montẽ hermõ: qui mlcaaleg apaſeuas vtute ro

ris ibi deſcendẽtis. i ui deſcẽdit in montẽ ſyon.non ẽ
intelligendũ ꝙ idem ros numero de monte hermon deſcen
dat ſuꝑ montẽ ſyon:tũ qꝛ vnus mons multũ diſtat ab alio
tum qꝛ mons hermõò eſt demiſſioꝛ qᷓ; ſit mons ſyon: ꝓpter
hoc dẽ mons modic.sꝭ.pſalmo.xlj.De terra ioꝛdãis ⁊ her
monij a monte modico.ſed idẽ ros ſpecie ⁊ in qualitate ſua
uitatis ⁊ fecũditatis deſcẽdit ſuper utrũq; montẽ. ſic eſt ſẽ
ſus ꝙ ſicut ros deſcendẽs ĩ monte hermon:⁊ ros deſcẽdens
in monte ſyon ſunt valde boni:ſic etiã habitatio fratꝝ mõ

ſupꝛadcõ eſt valde bona:⁊ ꝙ ſit rõnabile talem roꝛẽ ĩ mon

te ſyon deſcendere oñditur cuʒ ſpditur: k ¶ Quonis illic
mandauit dñs benedictõem.i.in monte ſyon vbi erat tem⸗

plũ: ⁊ ſacerdotes ibi bñũdicebant populũ. l ¶ Et vitã. in
hebꝛeo hẽtur: Bñdictõem vite.qꝛ ſacerdotes bñdicẽtes im

pᷣcabant᷑ pplo bona tpalia ⁊ ſpiritualia quib ↄtinuatur ⁊
ſeruatur vita coꝛpoꝛis ⁊ aĩe.Et eandẽ ſniaʒ impoꝛtat trãſ
cõmunis que hẽt:Et vitã vſq; in ſeculũ.vt patet de ſe

In pſalmo.cxxxij. Ecce iᷓ bonũ.vbi dicit in poſtilla: De

materia vero huius. Additio.

VUia in pſalmo pᷣcedenti . ncipalr de regno xp̃i in
ſede dauid poſiti factus fuit ſermo:iõ ĩ pᷣſenti pſal

mo agit de vnitate ppli xpᷣiani per charitatem ſbᷣ

Pruyuiuſmodi rege xp̃o: quod maxime bonum ⁊ iocundum

eſt. Dicit autẽ. Habitare fratres.iuxta illud: Oẽs fratres ſu
mus in xpᷣo.ſ.per vnitatẽ fidei ⁊ charitatis. Ad quod indu

cit duo exempla:pꝛimuʒ.ſ.de vnguento quod deſcendit in

capite aaron ⁊c̃. Pꝛo quo ſciẽdum ꝙ hoc exemplũ inducit᷑
non ſolũ ꝓpter redolẽtiã ⁊ ſuauitatẽ vnguenti:ſʒ qꝛ nomi/
nauerat xpᷣm qð intelligitur vnctus:ne foꝛte quis putarʒ q;
unctio xpᷣi eſſet tm̃ regia:ſicut fuit vnctio ipſius dauid:cui
ſedes data eſt xpᷣo:iccirco oñdit ꝙ unctio xpᷣi nõ ſoſũ eſt re
gia:ſed etiã ſacerdotalis:⁊ cũ hoc dicit:Sicut vnguentũ in
capite aaron.licʒ.n.hõ equiparet᷑ ſacerdotiũ aaron momẽ
taneũ ſacerdotio xpᷣi eterno:cõparat᷑ tamẽ ſilitudinarie per
modũ Fempli In hoc aũt qð dẽ de vnguento aaron: qð
deſcendit in barbã barbã aaron:a in oꝛã veſtimenti eius.
datur intelligi ꝙ vnctio xp̃ᷣi capitis que eſt plenitudo gratie
eius deriuat᷑ in barba.ſ.in foꝛtes ⁊ ſtrenuos ſibi ↄiũctos.i.
Alos qui virilr tanq; barbati pᷣſſuras ſuſtinuerũt ꝓ xpᷣo.
ſur ⁊ per ueſtes intelligenda eſt ecchia que ſignificat ꝑ tunicã
incõſutilẽ xpᷣi.tota.n.gratia membꝛoꝝ eccleſie que ꝑ vnctõ

aaron. Quod deſcendit in ¶Ccẽè nũc bſidicite dño

ſyõ.Quoniã illic mãdauit

dñz. Bñdicat te dñſ ex ſyõ

mi ſatis

Tiber

nẽ deſignat a plenitudie gratie xpᷣi deriuatiue deſcendit
vñ Joh.j. De plenitudine eius omnes accepinꝰ. Scom
vero exẽplũ:Sicut ros hermon.inducit etiã ad exclu⸗
dendũ erroꝛem qui poſſet ↄtingere ex pmo exẽplo. poſ⸗
ſet. n. quis putare ꝙ vnctio xpi eſſet aliqualiter ꝑ hũa/
naã induſtriaʒ ſeu

obſequz miſtrata
ſicut uetio ipſi
oẽs ſui dñi.Qũi ſtatis aarõ quecelebꝛa-
pomo nſii:jSrri . i8 kuit , moyſen:

dei nr̃i. In noctibextollite 35 excludẽdũ diẽ

icut roj hermõ
⁊c̃. Ros.n. qͥ ra
fecundat᷑ non per
opus humauũ ſʒ
— celitus infũditur.
. . v1mnge Michee. v.
Quaſi roja dño quaſi ſtille ſuper herbam:que nõ ex⸗

man vr̃aſ ĩ ſcã:èt bñdicite

qui ſecit celum ⁊ terram.

pectant virũ nõ pꝛeſtolatur filios hoĩium. Cetera auteʒ

exponant᷑ vt in poſtil.reducendo ad hũc ꝓpoſitũ ⁊c.
Cce nunc bñdicite. hHuic pſalmo pᷣmittitur ta
lis titulus in hebꝛeo: Canticũ graduũ: ⁊ patʒ
ſnia ex ſupꝛadictij. De materia vero huũ pſal
pʒ ꝙ eſt queda inuitatio ſacerdotũ ⁊ leuitarũ

ad laudẽ dei cũ dẽ: a ¶ Ecce nũc bñdicite ⁊c᷑. i.vos ſa

ℳ ang Sl
7 .

6

cerdotes ⁊ leuite qai ad diuinũ obſequiũ eſtis a deo ele

cti: ppter hoc ſbditur: b ¶ Qui ſtatis in domo dñi.
ad ipſam officiãdã. c¶ In atrijs dom dei noſtri. 3
in atrijs ⁊ ꝓpe atria erant habitacula eoꝝ vt eſſent ſp
parati ad iua officia:nõ ſolũ de die ſed etiã de nocte:iõ
ſubditur: d ¶ In noctibus extollite manus veſtras i
ſancta. deuote oꝛado vſa Aele 24 ſanctũſcõꝝ: vbi erat
arca ⁊ ppiciatoꝛiũ. e ¶ Et bñdicite dñm. benedictiõe
ↄfeſſionis diuine laudis q̃ impẽdit᷑ maioꝛi a ſubditis:⁊
nõ bñdictõe ↄſecratõij que ↄtrario modo impeditur.ſ.

iferioꝛibus a ſuperioꝛi: de qua dẽ hebꝛe.vij. Sine vlla

ↄtradictõe quod minj ẽ a melioꝛi bñdicit᷑. Cõſequenter
pſalmiſta poſtqꝙ ſeruos dei ad dei laudẽ inuitauerat eiſ
dẽ benedictõem dei optat dicẽs: f ¶ Benedicat te dñj
ex ſyon.i.ex templo qð eſt in monte ſyon in quo tẽplo

erat ꝓpiciatoꝛiũ:vbi dabant᷑ diuina rñſa:⁊ inge ꝓcede

bat ꝓpiciatio ⁊ benedictio diuia:⁊ dicit: f ¶ Bndicat
te.in ſingulari:qꝛ in pᷣncipio ꝑſal.dixerat ꝙ deberẽt eẽ

vnũ ↄcoꝛdia charitatis. g ( Qui fecit celũ terram.
hoc dẽ ad excludendñ manicheoꝝ erroꝛẽ ꝗᷣ dicũt inferi

oꝛa a diabolo eſſe creata.¶ Ultimo circa qndeciʒ pſal
mos graduũ pᷣdictos ponẽda ẽ quedã bꝛeuis expoſitio
myſtica ad dandũ occaſionẽ vlterius meditandi magl

deuotis. 2ld cuius intellectũ ſciendũ q Macrobius ſu
per ſõnum ſcipionis diſtinguit virtutes i politicas:pur

gatoꝛias purgati animi:a exẽplares.explares vo põit
in deo inquãtum in eo ſũt exẽplaria oĩum ⁊ perↄſeq̃n
virtutũ:⁊ iõ de iſtis nihil ad ꝓpoſitũ:qꝛ hic agit ð vir.
tutibus: ꝓut ꝑficiũt ſtatus hoiuʒ. Uirtutes aut ab hõi
bus habent᷑ duplicit. vno mõ cõi ⁊ humano:⁊ ſic di/
cunt᷑ virtutes politice:qꝛ homo eſt aial politicũ. Alio
mõ excellẽter quaſi mõ diuio:⁊ tales vtutes a phᷣo vo/
cant heroice ſeu diuine.vij.ethi.Pũc aũt modũ hẽndi
vtutes diſtinguit Macrobius in duos. Uneſt put ho
eſt ĩ tẽdẽtia ad talẽ ꝑfectõem diuinã:⁊ ſic dicũtur vtutej
purgatoꝛie.Alius modus eſt put hõ iã aſſecut᷑ ẽ termi⸗
nũ dicte tendẽtie qᷓtũ põt hẽri in pñ̃ti vita: ⁊ ſᷣm h di-
cunt᷑ vtutes purgati animi. Hec aũt diſtinctio vtutu in
tribuj gradibꝰſłᷣ alijs vbis ponit a catholicij doctoꝛib

eeg

yſie

atten
lhece⸗

bſon
ſeen
au⸗
gut
chn

dier
alie

Mry
ic

Mo;
wü.

nniſn
wirſil
kinst
ch
ini
nir
irn;
Nbw
Srla
Gonw

piẽtiũ:ſcõs plicientiũ: tertoᷣpueniẽtiũ ſeu ꝑfectoꝝ: ⁊ tj· gradus ẽ vt hõ quicdqd eſt coꝛdis ⁊ roſeri

tẽ ⁊ turbatõem ꝓpter reſiſtentiã paſſionũ ſenſitiue ꝑtij
ita ꝙ eius tẽperatia magis eſt dicẽda ↄtinẽtia que cum Alleluia. C.CxxxXIIII. ßſům ꝙ dẽ col. iij. ⁊ iõ
diſfultare enet ſe paſſiones a it olcedu pe ali gi IAuͤdate nomẽ domini
tibus cardinalibꝰ:que deficiũt ?ᷣm ſuũ mo „ A hò ſit in charitate p⸗
e keb sg ñͦ modua ſandate ſerui dſñ. Qui ſta hõ ſit in charitate b

phũ: ꝙᷓtũ ad hoc dẽ in pᷣ. ſco: Leuaui oculos meos
in motes vnde veniet auxiliũ mihi ⁊c. Tertio ex hvl/
terius ↄcipit ſpem deueniẽdi ad deũ debite colẽdũ paſ/

faluatoꝛis Luc.xvij. Cũ oĩa feceritis que pᷣcepta ſũt vo

Niſi qꝛ dñs.Circa ⁊ qnariũ in quo deſcribit᷑ ſtatus pꝰ

pſalmoꝝ

ſᷣm tres gradus hoium:vel potius ĩ ſtatu hoium: put aliqd ſignũ appareat exterius:ideo ſbᷣditur pᷣſ.ij. Dñe non

gradatim tẽdũt ad pfectõcm:ita ꝙ pᷣmus gradus ẽ inci eſt exaltatũ coꝛ meũ neq; elati ſunt oculi mei ⁊c. Tertius ãt

*

s applicet p votuʒ

gunt᷑ in trib qnarijs qndecim pſalmoꝝ graduũ. Igit diuinis obſequijs:iõ dẽ.iij.pᷣſ. Memento dne dauid ⁊ ois

circa pꝛimũ qͥnariũ in quo tangit᷑ ꝑfectio iĩcipientiũ ↄſi manſuetudinis eius. Sicut iurauit dño votũ vouit deo ia

derãdũ ꝙ incipiẽs aggredi ſtatũ vtutis patit᷑ difficulta- cob c. 2 q: charitas
eſt vinculũ ꝑfectõis:

quartus gradus ẽ vt

perſectoe vtutis: ꝓpter qð neceſſe hẽt recurrẽ ad dinuʒ e ReEU fectus ſᷣm modũ qui
auxiliũ imploꝛãdũ.⁊ ſm hoc dẽ in pᷣmo pᷣſ. Ad domi- tis in domo dñni:iĩ atrijs do tradit᷑ act.iiij. Mul⸗
nũ cũ tribularer clamaui ⁊c᷑. Scðo ex hoc ultercipit mus dei nr̃i. Ladate do⸗ titudis credẽtiuʒ erat
quãadã fiducia hndi cũ dino auxilio de paſſionib triũ minum: quia bonus dñs: coꝛ vnun aia vna:
pſallite nõi eius qm ſuaue. 5f Ecre , bonu tiſ⸗
iitocũdũ habitare fra-

ſionib dqetatis:iõ dẽ tertio pᷣſ.Letat ſum ĩ his q̃ dicta ſi tres i vnũ ⁊c. Quin⸗

mihi in domũ dñi ibim c. Quarto ex hoc vlteriuj cõ tus gradus eſt ꝙ homo ex perfectõe charitatis qtũ poſſibi

cipit ſpeʒ repoꝛtãdi celeſte pᷣmium ex dcõ obſedo: ⁊ ſm le eſt obliuiſcatur hui ſeculi ⁊ occupetur in dĩnis laudibuj
hoc dꝛ.iiij.pſalmo: Ad te leuaui oclos meos qui hitas quaſi mẽte hitans in ciuitate celeſti:ſᷣm illud phil.iij. Nr̃a

in celis. Ecce ſicut oculi ſeruoꝝ in manib'dñoꝝ ſuoꝛũ aↄuerſatio in celis ẽ. ⁊ ppter hoc dẽ pᷣſ.v. Ecce nũc bñdicite

ſ. ad recipiendũ mercedẽ ab eis. Ita oculi nr̃i ⁊c.Qui/- dñm oẽs ſerui dñi. Qui ſtatis in domo dñi ⁊c̃.
tus gradus ẽ vt de inchoata pfectione ſʒ pdicta hõ nõ ¶ In pſalmo.cxxxiij. Ecce nũc bñdicite dñm.vbi dẽ in po
glietur:ſed totũ attribuat diĩne gre:⁊ ſibi nihil:ſᷣm dem Rilla: In noctibus extollite.¶¶ Additio.
nNhebꝛeo li In noctib.eſt finis pᷣmi vſus. Pꝛo q;
eſt ſciendũ ꝙ hic pᷣſ.loquit᷑ de ſacerdotibus ⁊ leu
is ꝓut poſtilla. dicit:ad quos pncipalr ꝑtinet bñ
ficiẽtiũ: pꝛimus gradus ẽ ꝙ ſedatis iã paſſionibus per dictio dei.ſ laudis.ſil bñdicere pplm bonũ eis ĩpꝛecãdo:ð

bis dicite:Serui iutiles ſumus.⁊ ſᷣm hoc dẽ in qnto pᷣſ.

exercitiũ vᷣtutis ↄfidat de ſtabilitate in bono cũ dei ad quo in fine pſal. Bñdicat te dñs ex ſyon. ſed qꝛ in pncipio

iutoꝛio: ꝓpter quod dẽ in pᷣmo pſalmo. Qui ↄfidũt in dixerat:Bñdicite dñm oẽs ſerui oñi. qð cõpꝛehẽdit oẽs ſer-
oño ſicut mons ſyon cc. Scòs gradus ẽ: vt liberatus a uos dei etia ſi nõ ſint ſacerdotes neq; leuite:ad quos nõ p-
paſſionibus ipᷣm pus vt captiuũ detinẽtibus ad pcipiẽ tinẽt pdicta ex officio:iccirco adiungit: In noctibus. p qð
dum dinas ↄſolatoes afſurgat: ꝓpi qð in ?1 plalmo dẽ: neceſſarie intelligunt᷑ tm ſacerdotes ⁊ leuite. Ceteri autẽ de
n ↄuertẽdo dñs captiuitatẽ ſyn facti ſumus ſicẽ ↄſo pplo nõ ſtabãt in domo dñi niſi tm̃ de die. Continuat tñ h
ti. Tertius gradus ẽ vt ꝑfectõem in qua cũ dei adiu pfſal. pᷣcedenti ſic: Nã ſicut ab eccla iã ↄgregata ſub vno re
toꝛio iam ꝓfecit ad alios deriuet ꝑ ꝓximi edificatdem: ge xpᷣo ⁊ ſacerdote:ꝓut in pᷣcedẽti bñdicenduj eſt deus ab
in qua ſcit ſe nihil poſſe agere ſine dei aſſiſtẽtia ſpãli:p oibus per graꝝ actoem:de quo dicit:Ecce nũc bñdicite do
pter qð dẽ in.iij. pſ. Niſi dñs edificauerit domum æc. minũ ⁊c̃.ita ⁊ ↄñter bñdicẽdus eſt pplłs ſub huiuſmodi pᷣn
Quartus gradus ẽ:vt ex edificatõe pximoꝝ ſumptus cipe ↄſtitutus a ſacerdotibus ibtalis bñdictio ex officio

debitos no reqrat: ſed gratimpendat: ſjm ꝙ dicit apts copetit “7ë.. (Repliaz.
,ij. ad theſ.iij. Nocte ⁊ die operãtes:ne quẽ veſtrũ gra Ncanticis.xv.graduũ inter poſtilla.⁊ burg.ſunt

uaremus:nõ q̃ſi nõ habuerimus ptãteʒ: ſed vt noſmet- nõnulla queuident᷑ ↄꝛia.Sʒ ſtãt ut plimũ i diuer
ipſos foꝛmã daremus vobis ad imitadũ nos. ⁊ ꝓpter applicatõe ad mãm pſal. quã cõiter poſtil.ꝑ hi
hoc in qrto pᷣſ.dẽ. Beati oẽs qui timẽt dũm qui ambu ſtoꝛias aſſignat ad lr̃am tãꝙᷓ figurã. Bur.ãt moꝛalitatẽ re-
lant i vijs eius.gratis exẽplo ⁊ vbo ꝓximũ edificando: fert ad xpᷣm vel ecclam tanqᷓ figuratũ:reliq̃ nõ ſunt mł/
iõ ſbdit: Laboꝛes manuũ tuaꝝ manducabis: beat es tũ diſputabilia. Pſalmus. C .
aẽ. Quint᷑ gradus ẽ vt ppter tribulatõem inſurgenten Audate nomẽ.Huic pᷣſ.pᷣmittit᷑ talis titulus ĩ he/
a pᷣdictis bonis oꝑibus nõ deſiſtat:iõ ſbditur in.v. pᷣſ. bꝛeo:Alleluia.i.laudate deũ.ex q̊; titulo nõ appet
Sepe expugnauerũt me a iuuentute mea ⁊c. ¶ Circa ctoꝛ pſali:ſʒ ſatl apparet ꝙ pᷣſ.iſte ẽ q̃dã iuitatio
ʒn qnariũ in quo deſcribit ſtatus ꝑfectoꝝ oſiderandũ fideliũ ad laudẽ dei.a pmo ponit᷑ iuitatio ĩ gnãli: 2 magis ĩ
ꝙ ſicut dẽ Jaco.j. Patiẽtia opus ꝑpfectũ habet. Patien ſpali ſʒ diuerſo ſtat:ibi Domiirl.pma ĩ duas:qꝛ pᷣmo po

tia vo hẽ in duplici gradu.pꝛimus ẽ ꝙ hõ tribulatives nit᷑ dcã ſuitatio. ſhdit᷑ ad hoc mitiplex rõ: ibi Laudate do
patienter ſuſtinet:a ppter eas a bono opere nõ deſiſtit. minũ.Circa pmũ diẽp̃ſ. a 7 Tau

. ere ne idate no. dñi. ipʒʒ laudibꝰ
hic eſt vltimus gradus pᷣcedentj qnarij:vt dcm ẽ. Se extollẽdo. b ¶Lauda ſer. do. cũ oẽ tenẽt fuire duote ꝓ
cũdus qui eſt altioꝛ:⁊ vbi incipit tertiuj qnarius ẽ:quã bfficio creatois ⁊ gnãlis gubernatois. c Qui ſta. i do.

do non ſolũ hõ perſecutões patienter tolerat: ſed etis dñi ĩ atri. ⁊c. qꝛ pᷣter atriuũ ſacerdotũ vbi offerebant᷑ hoſtie

ꝑſecutoꝛibus bonũ optat ꝓ eis oꝛãdo exemplo xpᷣi in erãt alia atria vbi vlgares vacabant oꝛationi:⁊ in vno eo-
cruce dicẽtis Luc. xxiij. Dater ignoſce illis qꝛ neſciunt ruʒ recipiebantur gentiles:qͥ veniebãt ĩ hierlʒ cã oꝛois ſʒ q
quid faciũt:⁊ ppter hoc dẽ ĩ pᷣmo pſalmo: De ꝓfundis dꝛ ioh.xij. Erãt ãt gẽ iles qdã ex his ꝗᷣ aſcẽderãt vt adoꝛa-
clamaui ad te domine i.de ꝓfũdo tribulatõòis oꝛando rẽt iĩ die feſto. d andate bie ↄñter iducit᷑ miłtiplex rõ lau

etiã ꝓ inimicis. vnde ſbditur: Si iniqtates obuaueris dis dine:⁊ p ex ſue ditat vitate:⁊ ex idoloꝝ falſitate: ibi Si

dñe ⁊c qꝛ ex tanta perfectõe habita de facili inſurgit mulacra getiu. vitas at deitati ex duoballat᷑:p ex ſua boni
aliquis motus ſaltẽ leuis ppꝛie elatõis diabolo inſtigã tate:? ex ſua ptãte:ibi Qꝛ ego cogui. Circa pꝛimũ diẽ pᷣſ.

te qui inſidiat hoibus pfectis:iõ ſcs gradus eſt vtexp audate do.qꝛ bo. do. eſt. n. iſinite bõitatis: ꝓpt qð eſt
fectoe habita nullus motus elatois ſur gat interius:nec ſũme laudabilis:.io di: e ¶ Plallite nõi e qꝛ ſua.ẽ. eſt.n.

b P 3

a

2

nomẽ oñi mel oꝛe:melos iĩ aure: iubilus coꝛde: vyt dicit
beatus Bern. ⁊ lʒ oẽs teneant᷑ deũ laudare:vt pᷣdictũ eſt: tñ
pᷣncipalr ppls iſrł quẽ elegit vt inde in hũanitate aſſ umpta
naſceretur: ꝓpter qð legẽ diuinam ei dedit:a hoc eſt qð dz:
OQm iacob elegit ſibi dñs ꝛc. ſ ¶ Quia ego cognoui. Hic
accipit rõ dine laudi .
ex ſua ptate q apparʒ
nn eſectib ꝛ bñfichs ¶ Qm iacob elegit ſibi dñs:
bonner oſdliti bafi ⸗ ilrl i poſſeſſionẽ ſibi. Auiã
chs exhibitis oibe ge · Eego cognoui ꝙ magn eſt
ralr: pplo iſn: ſpalit dñs: t de nr pꝛe oĩb dijs.
ibi Qui puſſit Ci·¶Oiz qcũq; voluit dñs ſeciĩ
ſn 7Ar ir lalni, celo: ét ĩ fra: ĩ màri ⁊ ĩ oib

OQꝛ ego co 1 II⸗ „
ze ab. hecg 35 abyſſiſ. Educẽs nubes ab

rõ laudãdi deũ:quia extꝛemo tre:fulgũra ĩ pluui

ego cosui æꝙ magnus am fec̃. Qũi ꝓducit vẽétos

n di nngnitudline. de thelauris ſuis:q ui pcul⸗
deus nf pꝛe oibꝰ dijs. ſit pᷣmogẽita egypti ab ho
⁊ accipit hic dij ꝑtied mie vſʒ ad pec.Et milit ſi/

patiue: cuiuſmõi ſunt gna ⁊ ꝓdigia in medio tui

angeli ſancti: quibus egypte:li pharaonẽ i oẽs

ſt iſß Pranch „
ße ſiße deten in ſeruos ei. Quũi pcuſſit gen
Sns cunq; vo tes multaſ:&è occidit reges
luit dñf⸗ bceo al ſoꝛtes. Seon regẽ amone
Bidorz alonpte orü cogrege baſan, etoia
ſupbiã ſus inde ejcis regna chanas. Et dedit ter
Et in terra. rã eoꝝ hereditatẽ:heredita

ſuã vocãdo: ⁊ alios

o. 1 terr⸗ 2 .
aliquos hoĩes p graz tẽ iſr pplo ſuo. Dñẽ nome

iuſto dei iudicio: licz MU
occulto dimittendo. 4.

n mari ⁊c. aliquos inde tpꝛe tẽpeſtatl mirabilr ſalus

do: alijs piclitantibꝰ ꝓpt ventoꝝ flatus:iõ ſbdit: I ¶ Edu
cẽs nubes ab extremo ire.i.a mari oceano vñ vtplimũ ele⸗

uant᷑ vapoꝛes humidi ex qbꝰnubes generãtur: ⁊ iſte oceanꝰ

terre hitabilis termin?. m ¶ Fulgura in pluuis fecit. qꝛ
frequẽter in dictis nubib' gnãntur tonitrua:⁊ ide ꝓcedunt
coꝛꝛuſcatões ⁊ fulgura q terminant᷑ per hoc ꝙ nubes i plu⸗
uiã reſoluũtur. n
hoiboccultis. o

ui pcuſſit. Dic ↄñter adducit᷑ rõ di/

uine laudis ex effectibus dei mirabilibus p pplo iſrł factis

cũ di: Qui pcuſſit pmogenita egypti ꝛc᷑. de qua percuſſioe
hẽtur exo. xij. p¶ Et miſit ſigna ⁊ ꝓdigia ac. p ppli iſrt
liberatõe:ſicut pʒ in exo.vbi deſcribunt᷑ decẽ plage egypti.

In phara.⁊ ĩ oẽs ſer.e.quos poſt multa a fina⸗

liter ſpᷣmerſit i mari rubꝛo:vt hẽ exo.xiiij. r Qui pcuſ.

gen. mul. in oſpectu llltgu iſt oſt egreſſũ de egypto.ſ.ama
lechitas:exo.xvij. s toccaieneger foꝛtes.⁊ ꝗ ſint illi
ſpᷣdit: t ¶ Seon re: amoꝛ. 1 og. re. baſan. de occiſione
hẽ Nume. xxj. vAroli regns chanaan. vbi ini
ioſue ⁊ filios iſrł reges.xxxj.vt hẽ ioſue.xij. x¶

ter. eoꝝ here.nõ cuicũq;:ſʒ pplo iſrl:vt hẽ lib.ioſue.⁊ qꝛ ex

iſtis eſta filijs iſrt ſpa laudabilis ſbdit: y¶¶ Dñe nomen
tuũ in einũ.ſit laudabile a nobis. y-¶ Dne memoꝛiale tu
um.i. remaneat memoꝛia bñſficioꝝ tuoꝝ. 3 ¶ In gnãtioe
mancem hi olbus ſibi ſakegerippseſieut. videmus
mpletũ. a 2 iudica.do.po.ſuũ.dãdo p eo ſniam õ
ſecutoꝛes ey iniuſte. bDerß 4 .
lis efficiet oꝛões eoꝝ exaudiẽdo. c(¶¶ Simulacra. Dic ad⸗
ducitur rõ dine laudis ex falſita idoloꝛe:q̃ ꝓ dijs a genti/
bus colebant:⁊ hocẽ qð dẽ: c ¶ Simulacra gentiũ.l/a gẽ

iũxit vos pplo ſuo. vꝗ⸗

ſuis ſuis depᷣcabit᷑.i.depᷣcabi

tib p dijs venerata. d ¶ Argetu 1 au . ſupple ſunt
nanuũ hoiuʒ. qtũ ad foꝛmõ
Os hñtſ. ſilitudingrie:qð ꝓbat᷑

ïtũ ad mãm. e ¶⸗
P artificiũ factã. f.

Rras qð ſodit: g(Et no loqynt. qꝛ carẽt ppo oꝛis ope
Onn quodq;.n. hʒ ppꝛiũ opy in qð cũ põt dr illud: cuʒ

tuũ ĩ einũ: dñe memoꝛiale
iũ ĩ generatõe ⁊ gnãtõeʒ.
Quũla iudicabit dñs pplin
ſuũ:ct ĩ ſuis ſuis depᷣcabit᷑.
Simulacra gẽtiũ argetũ ⁊
auꝝ:oꝑa manuũ hoium.
Os habẽt tnõ loq̃nt᷑:òcu
los hñt ⁊ nõ videbũt. Au/
res hñt ⁊ nõ audient:nqʒ
pn.ẽ ſpũs ĩ oꝛe ipoꝝ.Silès
illis fiãt ꝗ faciũt ea:t oẽs q
ↄſidũt iĩ eis. Domiſrl bñdi
cite dño:dòmaaron bene/
dicite dño. DHòm leui bñdi
citẽ dño:quitimetis dñʒ bẽ
nedicite dño. Bſñdiè dñs
ex ſyon:q hàbitat ĩ hierim
lleluia. CXXXVYyv.
Onfitẽmini domino
Auüoniaʒ bonus:quo
niã in ſclʒ miſericoꝛdia ei··

aũt nõ põt nõ dẽ
illð : niſi equoce:

ſicut oculus lapi
deus aut depictu,
eo ꝙ no poõt vidẽ
ut dicit phs. ij. de

aia.⁊ eodẽ modo

exponẽdum ẽ q
ſpdit: h ( Oca

los hñt c᷑.quoꝝ
rõ reddit cũ ſpdi-
tur: i Meq;.n. ẽ
ſpũs ĩ oꝛe ipſoꝛũ.
iõ ex quo non

hẽnt ſpm nõ poſ-

ſunt habẽ opa vi
te:q̃ mediantibuj

ſpiritibexercent:·
vt di li. de differẽ

tia ſpũ ⁊æ anime.

k Siles illis i.
q fa. ea.qꝛ carẽt ſẽ·

ſu diſcretionis: ⁊

motu bone opa/

qui ↄfidũt in eis.
qꝛ ↄfidũt i nihilo

eo ꝙ idolũ nihil

Eßm q dicit apts
jj.ce . iij. 1
m ¶ Dom iſrrk.

Pane iauxit pᷣſ. pplʒ ad dei laudẽ in gnãali:h oñter in⸗
u

ducit ad igẽ magis in ſpãli diſtinguẽdo ſtar ppli iſr:l cũ
di: m ¶ Dom iſrł. qytũ ad.xj.tribꝰ. n ¶ Gndicite do
mio.bñdictõe q̃ ↄſiſtit i ↄfeſſiõe laudis. o ¶ Domus

aarõ.qtũ ad ſacerdotes ꝗ diſtinguebãt ð alios ð tribu
leui. pꝓ ¶ Bñdicite dño.bñdictõe bcarinin ench
tur ad hoc pꝛe ceter rõe officij. qDomus leui. q'tũ

ad leuitas.i. put diſtinguebant᷑ 9 ſacerdotes:iſti tñ ⁊ il
li erat de tribu leui. r Bäaciclte vno eũ laudãdo pᷣ

ceterj pplis ex officio ipoſito. s

hoc dẽ ppr ↄuerſos de gẽtilitate ad iudaiſmũ qͥᷣ nõ erãt

ui tumetis dñm.

de aliq.xij.tribuũ. t ¶ Bñdicite dño.eo ꝙ de gra ſua

dict dñs ex ſyon.i ex tem

Ra aar in mõte ſyon:qꝛ ibi cũ magna ſolẽnitate ce
ꝛabãtur laudes dine. x¶ QQui hitat in hierlm.qð

dẽ eo ꝓꝙ elegit eã vt ibi eſſet templũ ſuo nõi dedicatũ:vt
al. vj. Elegi hierlin vt ſit nomẽ meũ in ea.⁊ in il

o erat ꝓpiciatoꝛiũ:qdð ſedes pei dicebatur: vt di ßl
ctũ fuit diffuſius cxo xry. * PSIal-cXXXV.
AIIͤnnkfitemini. Titulus hui pſalmi ẽ: Alleluia.
ex quo pʒ ꝙ pſalm iſte ẽ inuitatio ad dei lau
dẽ:ſicut ⁊ pcedẽs facta ab aliqᷣ viro ſcõ:cuius
fim hebꝛeos ⁊ hiero.ignoꝛat᷑. Et diuidit᷑ ĩ tres ꝑ/

bei

PONN

tes:qꝛ pmo ponit᷑ inuitatio ad laudẽ dei ex bñficijjs col

latis oibgnãlr:ſco ex collatis pplo iſrl ſpalr:ibi Qui
pcuſſit egyptũ.tertio ex bñficio collato oi viuenti

ſenſibili: ibi Qui dat eſcã. Circa pᷣmũ vicit pᷣſ. a ¶ ¶o
fitemini dño.ↄfeſſiõe laudis. q MA bon. bonita
te cunõ ẽ finis. c ¶ Qm in ſclm mia eius.ꝗqꝛ ſemper
iſereri ve penitẽtibus.Et nondum ꝙ

parat ẽ parcẽ ⁊ m

„

7„

. H 4 8
pſalmoꝝ
in quolibet vᷣſu huius pſalmi ponit iſta clauſula: Qm ſtinatõe 3 deũ. v ¶ QOui traſduxit pplin ſuũ p deſertũ.xl.
4 in ernũ miſericoꝛdia eius.in hebꝛeo:ita ꝙ.xxvj.vicibuj annis quouſq; moꝛtui fuiſſẽt oẽs qͥ exiuerũt ð egypto pᷣter
ponit᷑ in hoc pſalmo: eo ꝙ; ſicut dicit ra.ſa.a pncipio caleb ⁊ ioſue ⁊ filios leui:eo ꝙ territi vbis exploꝛatoꝝ vo/
mundi vſq; ad datoem legis ĩ moteſ har fuerũt xxvj. luerũt reuerti in egyptũ:vt dem̃ fuit plenius Numeri.xiiij.
gnãtoes in qbus mũdus fuit ſuſtentat ſola diuia mißa x¶ Qui ꝑcuſſit reges magnos ⁊c̃.expoſitũ eſt hoc pſalmo
tõe: nõ ex alicu pcedẽti vſq; ibi: Here
ius leg date a dðo 2 QMVMZß itatẽ iirl buo ſuo.in
obſeruatõe. Jſte Confitemini do deoꝝ:qm̃ pharaonẽ ⁊ pᷣtutẽ e i mà Qduſiue:hoc excepto:
aur xrxvj giitio Koöfitmini do dñoꝝ:dq ri rubꝛo: qm. Qũi traduxit gie us Er giane,
in neseut olead. Mui fac mirabilia magna pplin ſuu p deſertum: qm. Fes anaan n ſti
nt v.. hẽtur ꝙ adaz ſolus: qm̃. Quͤi fecit celos Qui pcuſſit regef magnos te Piero. ⁊ iõ vĩ hic
N gẽuit ſeth: ſetb ĩ itellectu: qm̃. Qũi firma / qm̃.Et occidit regeſ foꝛtes appoſitus ab aliquo
genuit enos: qui uit terrã ſup aq̃s:qm̃. Qui qm̃. Seon regẽ qmoꝛeoꝝ expoſitoꝛe: ſicut poni
4 ſamam qui ma fecit lumiania magna: qm.. qm.· Et og rege baſan:qu. ecento. pl. ſalmi ß⸗
gui mnoee q̊ ma Solẽ in ptatẽ dei:qm. Cu Et dedit terra eoꝝ heredi humilitatenfa. qua
Ai muſalez: ꝗ lamech md ⁊ ſtellas i ptatẽ noctis: tate:qm̃. Hereditatẽ iſrł ſer fuim valde deiecti ⁊
qui noemui em. qm̃. Qui pcuſſit egyptum uo ſuo:qm. Qdia humili coõtẽpti ĩ ſeruitute egy
ne Berrat ar cuz mogenitis eoꝑyqm. tate nra mémoꝛ fuit noſtti: knri de ide liber
