ideo dirigentibus ſe in deũ qtum poſſibile ẽ vᷣtute nature
ns veniat.Hic ↄñt᷑ oſtẽditur
diuina liberalitas ſingularit᷑ q;tũ ad ipᷣm dauid:ꝗq depᷣcan
diẽ: Nõ veniat c.].i.pes ſaul ſuꝑbi:⁊ ſuoꝝ ſatellitum ad
me ꝓ ſua volũtate conculcandũ. man pctoꝛis.i.
pſuadẽt mihi malũ. e¶ Nõ moueat me.ſupbe a rcitudie

veritat r iuſticie. Uel alit:Noõ veniat ⁊c̃..i.demon qͥ ꝑ ſu

pbiã cecidit nõ me ſubijciat ſibi 5 pctm̃ moꝛtale. Et manꝰ
obſtinati. Nõ moueat me.
a ſtatu gre:æ vtrũq; fuit ↄceſſũ aliqͥ mõ ipᷣi dauid ex diuia

largitate:qꝛ ñ fuit dati manu ſaul ipᷣm ꝑſequẽt: lʒ aliqñ

p ſathã ĩ pcti moꝛtale icidẽit:tñ ꝑ pnias ſurrexit: ⁊ ĩ fina-
li gra ceſſit. ſ ¶ ZObi ceciderũt ⁊c.qꝛ pſeuerãtes ĩ pctis fre
quent᷑ tradunt ĩ manib'inimicoꝝ tpalit᷑:⁊ ĩ ptãteʒ demõis
finalit. In pſal.xxxv. Dixit ũiuſt.vbi dii oſtilla.
Circa qð ſciẽdũ ꝙ, mĩa ſupexaltat iudiciũ.¶ Acdditio.
Icet veꝝ ſit ꝙ milerẽi ⁊ pcẽ ꝓpꝛiũ ſit ði vt i collcã
cãtat ecclia:nec tñ ꝑꝑ hvita) diuia dʒ dici iferioꝛ qᷓ;
mia di: ſic nubes ſt iferioꝛes celo: ꝓut poſtil.dic.nã
mĩa dẽ ð deo ʒ opatõeʒ ĩ creatur:inqtu ðfect alioꝝ ſbple
iſeratões e ſuꝑ oĩa oꝑa eũ.ſʒ vi⸗

tas diuia ſiue accipiat᷑ eẽntialii ſiue pſonalii appꝛopan eaʒ

7„

filio pẽi coeterno: ꝓut Joh. xiiij. c. Ego ſũ via vitas ⁊c. nul

lo mõ tñ dʒ dici iferioꝛ q; e?mĩa:ut ẽ manifeſtũ. Sʒ ad in/

tellectũ hoꝝ vſuũ attẽdendũ ẽ ꝙ dauid in h loco tractat 5

qbuſdã opatõib' diuinis: put referunt ad creaturã rõnalẽ
.ſ. mĩa ⁊ vitas iuſticia ⁊ iudiciũ:ſʒ ĩ h loco cũ dẽ: Veritas

dei. itelligit fides: vt i.j. Lhi.ij. Oẽs hoies vult de'ad agni

tionẽ veritatis venire:qð intelligit de veritate fidei: ⁊ ſic in
pluribus locis. Manitfeſtũ ẽ aũt ꝙ miſericoꝛdia dei maxi
me relucet in celo:vbi beati miſericoꝛdiã dei plene . aua
cõ
digno ſm legem cõem meret᷑: VUñ apls ad ro.viij.ca. Non
ſunt ↄdigne paſſiones huius ſeculi ad futuram gloꝛiam: qꝗ
reuelabitur in nobis. et ſic manifeſtum eſt ꝙ in celo maxi
me relucʒ miſericoꝛdia dei in beatis: x iõ dicitur: Domine
in celo miſericoꝛdia tua:ſed fides dei nõ hʒ locũ in exiſten
tibus in celo: quia per claram viſionem excluditur ſaltem
itum ad actux: ? ideo fides dicitur eẽ vſq; ad nubes: q q-
Pnube⸗ ſunt inferioꝛes celo:⁊ ĩ regione coꝛruptibili: ⁊ Fʒ
viſum noſtruz ipſi celo appꝛopinquant:⁊ ſic ꝑ nubej ꝓpe

itelligit᷑ ſtatus iuſtoꝛuʒ exiſtentiũ in via:in quibus diuina
veritas maxime relucet:ſᷣm fidem foꝛmatam:⁊ ſic ꝓpe dẽ:
Ueritas tua.i.fides tua vſq; ad nubes.Cõſequent᷑ qꝛ iuſti
tia diuina eſt foꝛtiſſima:ſic ꝙ nullus ei reſiſtere poſſte lt: iccir.
co dicit: Juſticia tua ſicut montes dei.ſicut.n.moõtes altiſſi
mi:qͥ̃ dicunt montes
dei ſi ĩacceſſibles: ſic
iuſticia diuina etiam
que in rebus inferio/⸗
ribus relucet eſt ir
ſiſtibilis. Judicia aũt

Oli emulari in mali⸗
gnãtibꝰ: neq; celaue

dei que iueſtigabilia ris facientes iniquitatem.

ſunt: ⁊ incomphenſi · Quòniam tanquã fenum

bilia recte dicũt abyſ
ſus multa:qꝛ ſiẽ abyſ

ſus eſt abſcondita ab oculis hoĩum: ſic ⁊ diuina iudicia:

Iſte videtur ſenſus ppꝛius pᷣdictoꝝ verſuũ:ſed vlteriuj vi

dendum eſt quõ ↄtinuatur ſententia hoꝝ vſuum pᷣcedenti

bus ⁊ ſequentibus. Pꝛo quo ſciendũ ꝙ hic reſpondit pſal
miſta cuidã tacite qoni. Lum.n.de pᷣdicto iniuſto.ſ.ſaule
tot mala dixiſſet intm̃ ꝙ peccata ſua non ignoꝛãtia ſimpli
ci:ſed potius ex affectata pcederent:⁊ hoc cum dicit: No/

luit intelligere ut bene ageret.⁊ inſupꝑ ꝙ ipſũ dauid ꝑſeque

bat ex certa malicia:⁊ ex odio iuſticie.⁊ hcum dicit:Ma
liciam autem non odiuit.q̃ quidem circũſtantie maxime

aggrauãt delictũ. Ex iſtis põt oꝛiri quedã qõ admiratiua
que aliqñ a ꝓphetis in ſilibus caſibus mouet᷑.ſ.quõ deus

tolerat ꝙ impius talis peſſimus ꝑſequatur ſeu oppꝛimat

innocentem ⁊ iuſtũ:vñ abac̃.j.in ſimili deo ſic alloquebat᷑:
Quare non reſpicis ſup inique agentes:⁊ taces deuoꝛante
impio iuſtioꝛẽ ſe:Ad h
debilitate iuſticie diuine:qꝛ iuſticia tua ſicut montes dei.
Neq; ẽt ex hoc ꝙ hec iferioꝛa non ↄſideret: ꝓut quidã er/
rantes dicebant iob.xxij.ca. Circa cardines celi pambulat
nec nf̃a ↄſiderat.⁊ hoc cũ dicit: Judicia tua abyſſus mul/
ta.q̃ſi ꝑtingat penetrando vſq; ad infima ⁊ ſecreta: ſʒ po/⸗
tius pᷣdicta tolerantia ꝓuenit ex hoc ꝙ vera felicitas ⁊ pᷣ/
miatio ẽ in celo:vbi miſericoꝛdia dei relucet pᷣmiando iu⸗/
ſtos in vita beata ⁊ imoꝛtali:de quo dicit: Dñe in celo mi⸗
ſericoꝛdia tua ⁊c.ſimilit᷑ in bonis in hac vita exiſtentibu ẽ
felicitas inchoatiua ꝑ gram: de q̊ dicit: Ueritas tua vſq;
ad nubes. quod intelligendũ eſt de veritate fidei foꝛmate:
q̃ in hac regione coꝛruptibili attingit. Cõſequent declarat
qdam q̃ ad btitudinem ptinent: ⁊ pmo q;'tum ad beatitu-⸗
dinem iperſectã:q eſt in ſtatu vie ꝑ ſpem:⁊ hcum dic:Filij

aũt hoĩum in tegimme alarũ tuarũ ſperabunt. ſco q'tuʒ

ad beatudinẽ pfectam:que eſt in re.ſ.in ſtatu gloꝛie:⁊ hoc
cũ ſubiũgit: Inebꝛiabunt᷑ ab vbertate domus tue ⁊c.expo
nantur omnia ut in poſtilla:vſq; ibi: Jbi ceciderunt.Ubi
poſtq; oñderat vbi ſit vera pᷣmiatio:ↄñter declarat vbi ſit
vera punitio.ſ.in vltio ſupplicio ĩfernali: vbi nulla ẽ redẽ/
ptio:de qͥ.d. Ibi ceciderũt ꝗᷓ 0operant᷑ inidtatẽ:expulſi ſunt

neq; potuerũt ſtare.qꝛ nõ ẽ ibi poſſibilitas redeũdi ad ſta-

tũ gre.Et ſic pʒ qualit᷑ qõ tacite in hoc pſal.mota ſoluit᷑ ſẽ-
tẽtialit:eo mõ ̊ ifra ĩ pᷣſ.lxxij.ſ. Quã bonus deus iſrl.ex
pᷣſſe mouet᷑ ⁊ ſoluit᷑:put ibi largius patebit. ¶ Replica.
Lpſalmo.Dixit ũuſtus ⁊c̃. Burgeñ.notat poſtil
latoꝛẽ circa illũ paſſũ:Oñe in celo mĩa tua ⁊c.qꝛ
oeicit er ↄgruentia mĩam int ceias dei ꝓpꝛietates
hẽe qndã pᷣcellẽtiam:iõ dẽ mĩa in celo: veritas aũt vſq; ad
nubej ⁊c. Burgeñ.ruſtico moꝛe ſe opponit in his q̃ hũano
mõ trãſferunt᷑ ad diuina:q̃ traſlatõ ex õrijs ↄgruẽtijs grio

mõ fieri põt:ſiẽ chꝛiſoẽ leo:nunc ouis:nũc rex:nũc vmis

⁊c̃.ita ẽt nubes abyſſus mõtes ĩferp:ſuperd⁊c.qꝛ.n.miſeri
coꝛdie dei effcũs ſi nobis mag familiares:pñt deſcribi per
mõtes nobis manitfeſtos. Judiciũ ãt ꝑ abyſſũ nobis occul

Bauid. (pſal. xXXVI.

reſpondet pſal.ꝙ hoc nõ ꝓpuenit ex

. . . *

tata: ⁊ ecõuer mĩa rone iniminabilitatj põt circũlo dp

abyſſũ:iudiciũ ãt roe timoꝛis q̃ſi i pſpectu manifeſtũ c

vt motes: ꝓut narrat btũs hiero.hãc vocẽ: Uenite ad
iudiciũ ſp aurib'ſuis inſonuiſſe. Ruſticale igit ẽ ex his

facẽ mãm diſputatõis:q ↄrijs modis ſic pñt interptari

applicari.
Pſal. XXXVI.

lari c.

velociter areſcent: quẽald Bliemu
modum olera herbarum )

TAon 2.7 MÆäqHuic p̃ſ.
to decident. Spra ĩdo pzmittik taltl ihe
mio ⁊ fac bonitatẽ:⁊ ihàbi bꝛeo: ꝛ i iſlatiõe
ta trã ⁊ paſcer ĩ diuitijſe? pPiero. iuxta be⸗
bboeꝛeü: Oauid abſʒ
aliqᷓ additiõe niſi

ꝙ ĩ hebꝛeo ppoit l̃a lamech ad deſignãdũ q dauid eſt
dati caſui:⁊ ẽ ſeſus ꝙ h ps appꝛopat᷑ ipi dauid tãqᷓ; au
ctoꝛi.De mã vo hypᷣſ.ſciẽdũ ꝙ młti vidẽtes ſaulẽ regeʒ

⁊ doech armigeꝝ ſuũ ⁊ pea abſalõa achitophel⁊ plej
alios iniq agẽtes tꝑalit᷑ ꝓſpari:⁊ dauid inocẽtẽ ⁊ parẽ-

tes ſuos:⁊ ffes ⁊ miltos alios iuſtos tũc ⁊ poſtea tpalit

affligi oclinabãt ad malũ:⁊ recedebãt a bono:q̃i de cu⸗

rã ð actib hoiuʒ ñ hĩet: Et iõ dõ fecẽ hũc pᷣſ.ondẽs ꝙ ꝓ
Pin maloꝝ ſit ↄtẽpnẽda:⁊ iuſtoꝛꝛ appetẽda ẽ:qꝛ iuſti
P ſi melior ↄditõis ẽt ĩ pñti:lʒ hoib bona ſẽſibilia tin
ↄſiderãtib ↄriũ videat᷑. Diuidit igit᷑ iſte pᷣs ĩ duas ꝑtes

qꝛ fac ſuà deductoeʒ:ꝛ ponit qndã monitõeʒ:ibi Ex⸗

pecta dñm. Pꝛima i duas:qꝛ p declarat᷑ ꝓpoſitũ ex eo
qð iuſti ⁊ iiuſti i pñti hñt:2 ex eo qð ĩ futuro recipient
ibi Nouit dñs. Pꝛia ĩ duas:qꝛ poñdit᷑ ꝓpoſitũ exↄdi
tõe boni:⁊ ex adiũctõe mali:ibi Obſuabit pctoꝛ.Pꝛia
adhuc ĩ duaj:qꝛ p oñdit᷑ ppoſitũ ex boi ↄditõe:ſcòo ex
ebduratoe: ibi a oli emulari ¶ Circa pmũ dauid
fac talẽ rõeʒ. Illa pſperitas ẽ melioꝛ ⁊ mag appetenda

iq̃ qs aſſeqt madbonũ:ſʒ ꝓſperitaj iuſtoꝝ in pñti ẽ hꝰ

moi:gẽ mag appetẽ da. Maioꝛẽ h'rõis dauid ſuppoit
tãq ꝑ ſe manifeſtã:qꝛ nihil ẽ appetibile niſi iqtũ bonũ

⁊ iõ ꝙtũ hʒ ð bõitate:tm̃ hʒ ð appetibilitate. Minoꝛẽ

ãt ðclarat oñden p ꝙ ꝓſpitas maloꝝ: i pñti modica eſt.
2 ꝓſpitas iuſtoꝝ ẽt i pnti ẽ magna:ibi Spera i dño.
Arca pmũ ſciẽdũ ꝙ in bona hoĩis bõa tpalia:q ſũt ex
terioꝛa ſi modica.bona ãt aie q̃ ſi vtutes ⁊ ſcie ſi maxia
bona vo coꝛps ſi media: ꝓſpitas ãt tpalis maloꝝ ẽ in

bonij ext᷑ioꝛibſeu coꝛpij tm:⁊ iõ ñ ſe extẽdit ad maioas

boa ipᷣohoĩs:ꝓpt qð n ẽ appetẽda:⁊ hẽ qð dẽ: a¶ No
li emulari ⁊c. l.i.noli imitari maligntes i ſuis oꝑibus
b ¶ eq; gelaueris.i.amaueris. c ¶ Faciẽtes inquita
teʒ.tales.n.nõ ſũt imitadi nec amãdi inqtũ mali: qꝛ lʒ
nã ſit ex charitate diligẽda qdiu ſũt in pñti vita i qua
pñt ad bonũ reuerti:tñ eoꝝ malicia ẽ odiẽda: et ſic lo
ꝗqtur ſaluatoꝛ luce.xiiij. Siqs venit ad me:⁊ ñ odit pa
trẽ ſuũ aut mr̃em ⁊c. no põt eẽ me'diſcipulus: ſbdit at
roõem pᷣdcõꝝ.d. dD ¶ Qm tãqᷓ; ⁊c. fenuũ ⁊ olus cito de
ſiccant᷑:qꝛ parũ ĩ fra radicant᷑:⁊ ſic modicũ attrahũt de
hũoꝛe viroꝛẽ nutriẽte ⁊ ↄfuante:ſic appeti᷑ maloꝝ ra
dicat᷑ in bono ſenſibili:qð hʒ modicũ de bonitate: ⁊ ſic
eius appetibilitas cito tranſit:⁊ eius adeptio ⁊ ↄtinua⸗
tio faſtidiũ iducit:ſic pʒ de cibo quẽ famelic appetit. ſa
ciat vo abhoꝛret ⁊ reicit. e¶ Spera i dño. Hic ↄñt

ðõclarat ꝙ iuſti ĩ pñti ẽt aſſequunt᷑ mabbonũ: qð eſt bo

nũ vtui:⁊ nõ ſolũ bonũ vtut politice:q ẽ ꝑ acqſitõem
ſed etiam virtutis infuſe:que eſt per gram: ⁊ etiã aliqñ
cũ htpalem abũdantiã:lʒ nõ ſꝑ:qꝛ ẽ de minoꝛib bois:
Pppĩ ꝗò eoꝝ ꝓpſpitas ẽt in pñti ẽ appetẽda:⁊ hẽ qð di:
e ¶ Spera ĩ dno. figendo appetitum in ſummo bono
f¶ Et fac bonitatẽ.i.oꝑa bona. gEtipabita 7c.]

=
= =
SS

= =
=
— —
☛
=

r.

ſemuni⸗
r Aon
inpn.
lreſe
Askt
imnef,

Mauͤh
Numn

S.

—

linlnih
ſrüinen

umpte,

iuftn

7

ae
fülthnnin⸗
gigli
ſizſide
intditen
n iſtan
ſladen

hiſen

qꝛ ſicut dẽm eſt iuſti cũ bono vtutis aliqñ aſſequũtur tient expectantes eius bñplacitum. y¶ Ipſi hereditabũt
K affluentiã i toalibus bonis. h ¶ Delectare in dno. de terrã.ſ.viuentiũ quaʒ ppetuo poſſidebũt:⁊ freqᷓnter ĩ hac
NS lectatio dr qſi de alio letatio:igitur ĩ dño delectariẽ de terra diutius malis hoihus viuũt:iõ ſbditur: 3(Et ad
R bonitate eius letari q ſuggit ꝑ cognitionem ⁊ amoꝛeʒ. huc puſillũ.ſ.tpis. a ¶¶ Et non erit peccatoꝛ.ſbtractus de
i ( Et dabit ⁊c.· iuſti.n.nõ petũt a deo ſimplłr niſi bo medio mõ pꝛedco. b ¶ Et q̃res locu ⁊c᷑. lqꝛ freqnter 5 ſu
N na gre ⁊ vtutis is malicijs non ſoluʒ
. ſeper datur pett deſtruütur i perſonis
tibus qñ petut p DBelectare in dño:et dabit ſilluũ:et nõ erit peccatoꝛ: ét ¶ ꝓpꝛijs:ſed et loca eo-
*“ ſea perſeuerater: tibi petitiones coꝛdis tui.] qres locũ eius:⁊ nõ iueni· rũ 2 poſteritas tota.
nitn qð faciũt iuſti:de x H E ir ãſueti ãt ⁊c̃.
hmnifii alüs aüt bonis ĩ⸗ KReuela dno viã tuã: ⁊ ſpe es. Maſueti aüũt heredita exponatur ſicut pꝛi:
dorin ferioꝛibus nõ fa/ ra ĩ eo:&t ipᷣe faciet. Et du bunt fram: ſt delectabũt ĩ qꝛ manſueti ſunt illi
B ſtnn atitioee . cetq̃ſi lume iuſticiã tuã:l⁊ multitudine pacis.Obſt. Er gqui expectãt patiẽter
Gnn ſe, ionebidiciũ tuũ tãq; meridiẽ:. uabit peccatoꝛ iuſtu: x ſtri biplatitun domini.
fa hino a ſalnti luͦbdit eſio dño:ct oꝛa eũ. debit ſup eü dentib ſuis. D multitudie pacis ſ
nligiin ſue vel alioꝛuʒꝛet Holi emulari eo ꝗ pfi pat Diñs autem irridebit eü: ſuperne: qᷓ eſt pfecta
nanmef h'ẽt mõ deuſ eo; in via ſua:li hoĩe faciente i quõniam pꝛoſpicit ꝙ veni pax. frequeter et i ml
— exaudit. R¶Re iuſticias. Dèſine ab ira: et et dies eius. Glãdium eua titudine pacis tpalij:
Reühntet uela dño.⁊cl.no 5 , . qꝛ manſueti non mo
Länin⸗ eialiquid maniſfe derelinqᷓ furoꝛẽ: Inoli emu ginauerunt peccatoꝛes: in ust rixas ?bꝛigas:
ülmit iquid me larieut niqli I. Oianii lend areum ſunz. uẽt rixas ⁊ bꝛigas: ꝓ
wini da a aperta ſunt malignant᷑ extminabunt:] decipiant pauperem ⁊? in/ is iquietari pot et by
aik Deiulis i e 10 ſuſtinetes aũt dñʒ ipi hre opem: vttrucident rectos t g Phlietdne
giſei Ecerno ſen hdde apij frg. E ͤ8c adi ſ j q caut e uinie dn0
inic ne coꝛz eo tuñ de ditabũt trã. Et adhuc pu/ coꝛde. Gladius eoꝛũ itret Manſuete:. obedient
Nur nlict ſiderium explicã hitauit in pace ĩ ira a
iöunnuze do ⁊ directionezz HWZ deo ſibi data: vt pʒ
fümrfign eius petendo. CEt ipſe faciet.qꝛ ſicut nã non deficit ex decurſu vete. teſta. e¶ Obſeruabit. Hic pↄñter oñnditur
Habteirßt iĩ neceſſaris:ſic nec auctoꝛ nie multo minus. m ¶ Et pꝛoſperitaj iuſtoꝝ ſit maioꝛ ꝙ maloꝝ ex admixtioe ma
Möidtielr educet cc. ponẽdo opa iuſticie tue alijs in exemplum li:qꝛ pſperitas maloꝝ ſeper hʒ malũ pene annexũ. Et hoc
Cramiu virtutis:pʒ q dicit ſaluatoꝛ:Matth.v. Sic luceat lux contigit vno mo:qꝛ ſunt diuilſi a ſeipſis:eo ꝙ ſeſualitas tra
nrmgigen vra coꝛã hoibus: vt videant opa via bona. n Et in hit ad bonũ ſenſibile roni oriũ. dictamẽ aut ronij ſiue ſyn
iſtpiſt⸗ dicium tuũ ⁊c iudiciũ eſt effectus iuſticie:⁊ per poc gereſis ad õrium: ꝓpter qð dicit ph ix. ethico. De ipis co
niorniti ſignat ꝙ deus iuſtos facit ꝓſperari i opibus iuſticie vſ tendit ipſoꝝ aia:⁊ hoc quidẽ huc trahi:hoc aũt illuc quẽ
tieniizi qʒ ad perfectionẽ debitam. Et ꝑ taleʒ modũ loqꝗt ſaß. admoduũ diſcrepantia. Et poſtea concludit dicens: Igitur
nhltnr ꝓuer.iiij. Juſtoꝝ ſemita q̃ſi lux ſplẽdenj ⁊ creſcẽs vſqʒ ſi ſic miſeꝝ eſt eſſe:malũ fugiendũ maliciã intẽſe. Alio mo

ag pfectũ diem.i.vſq; ad pfectionẽ iuſticie:ſiẽ aſcenſus ↄtigit ex h ꝙ mali toꝛquẽtur iuidia de bono virtutis: qð

5
lin ſolis ꝑficitur i meridie:⁊ qꝛ deus tanta bona cõfert iu relucet in iuſtis:⁊ ide eſt tyrani aliqũ plus affligebantur
ganle⸗ ſtis et in pñti: iõ ſpditur: o ¶ Subditus eſto vnño. hu de patiẽtia æ magnanimitate martyru ; ipſi martyres de
iunrite militer 1 deuote ſeruiendo. p ¶ Et oꝛa eũ.q.d. tũc co afflictione ſibi illata a tyranis: ſicut legit de daciano ? ſan
inin fidenter poteris oꝛare eũ:qꝛ cõſequeris intentũ:ſi ne cto vincẽtio. vñ dixit ei beatus vicentius: Paratus ſũ xpᷣi
mnätg. oꝛõ ſit pia ꝓ te ⁊ pſeuerãs:q̃lis ẽ oꝛõ iuſto. q ¶ No ſeruus ad oia:ut dũ deuotionẽ meam punis i coꝛpoꝛe acer
c , li emulari.hic ↄnter oñditur ꝙ pſpitas iuſtoꝝ eſt ma bius:ipſe puniaris in mente.Et ſbditur:Ad hec martyris
nit ioꝛ ẽt ĩ pñti ⁊ hoc ex duratiõe:qꝛ pſpitaj maloꝝ ↄſiſtit vba ſüma voce dacianus cepit infremere:⁊ rapido oꝛe cũ
ĩ bonis tpalib traſitoꝛijs ⁊ coꝛꝛuptibilibꝰ:vt pʒ ex pꝛe ſtridoꝛe dentiuʒ anhelare:vt oñderetur ꝑfidia ſe potius q;
. i dẽis. ꝓſpitas aũt iuſtoꝝ: ↄſiſtit pncipalr ĩ bõis aie q ſüt martyrem dei laniare:⁊ hoc ẽ qð dẽ hic: e¶ Obſeruabit
nin, ir incoꝛ:uptibilia inquãtum manẽt in aia ſepata:pꝓpt qd peccatoꝛ iuſtũ ⁊c. dolens de bono ſue virtutis. f ¶ Dñs
dẽ: aoli emulari ⁊c. hic ẽ peccatoꝛ ꝗᷣ nõ vadit ꝑꝓ auũt ⁊c. qꝛ non hẽbit intentũ quo intẽdebat iuſtum auer/
in vis legis diuine ⁊ rõnis recte:ſed ſʒʒ ipetũ paſſioõis ſue: tere a virtute. ¶ Qm pꝛoſpicit ꝙꝙ veniet dies eius.i.di⸗
unſt ßm ꝙ dẽ Eſa.liij. Oẽs nos qſi oues errauimus vnuſqſ es debite punitionis ꝓ ſuis malis. h¶ Gladiuʒ euagina
n q; i viaʒ ſuã declinauit. Et talis in via ſua pſperat᷑:qñ uerũt peccatoꝛes ⁊cc. qꝛ frequenter armat ſe iytum pnt ad
inin obtinet qð intendit.Iſta tñ ꝓſperitas ẽ magis aduerſi deſtruendum iuſtos. i ¶ Bladius eoꝛũ intret in coꝛda ip
im tas:qꝛ ⁊ſi ſit alicuboni tpalis additamentũ:eſt tĩẽ bo ſoꝛũ ⁊c. quia aſi perſecutionẽ inferunt iuſtis in coꝛpoꝛe:
mm ſei ni ſpũalis detrimentũ:ſᷣm ꝙ dicit Aug.i ſermone dei ipſi pꝛius perſecutionẽ ſuſtinent in mente:vt dictum eſt de
Inlenne, nocẽtibus: Lucrũ in arca dãnum in coſcia:tulit veſt::· daciano. Itẽ qꝛ frequenter ↄtingit diuino iudicio:ut moꝛs
h mma 7 pdidit fidem:acqrit pecuniã:et amittit iuſticiaʒ.? iõ gquã pᷣparauerant alijs veniat ſuꝑ eos:ſicut Aman fuit ſu
ner de talib' dẽ hic: q ¶ Moli emulari.i.imitari. r ¶ In ſpẽſus i patibulo qð pꝑauerat Mardocheo: Heſter. vij.
i ni eo q pſperatur ĩ via ſua.i.fca illius qͥ pꝛedcẽo mõ pſĩpe ¶Alit põt expõi lr̃a de iniq ſaule ⁊ dauid iuſto ab illo loco:
twüſße ratur: cuius pſperitas eſt magis aduerſitas iudicanda. Obſeruabit peccatoꝛ iuſtũ.i.ſaul ipſũ dauid:cui frequent᷑
iihn 8[Deſine ab ira ⁊c.. ſ.talium qᷣ frequẽter paſſiões ire iſidias poſuit:vt hẽtur. j. Reg. Et ſtridebit ſup eũ gẽtibſu
ien tain, nimiũ excedentes patiũtur ad cõplendũ ſuas iniqtatej· is.qꝛ frequẽt ex nimia ira ⁊ ðſiderio occidedi eũ frẽduit ſu
erenhin iõ ſyditur: t Noli emulari ut maligneri: ⁊ ſpditur per ipſũ. Oñs aut irridebit eum. qꝛ ab intẽto fraudauit eũ
wirfife cã: v ¶ Am qui malignãtur ⁊c. ſaltẽ in moꝛte nãli: no pmittẽs dauid cadere i manuj eius.Qm ꝓſpicit ꝙ veni
–W ⁊ freqnter anticipãtur moꝛiunt moꝛte inãli.ſ.gladio at dies eius.ſ.moꝛtis q inifectus fuit a philiſteis. Sladium
tau veneno vel aliqᷣ h'mõi. x¶ Suſtinentes aut dnʒ.i.pa euaginauerũt pctoꝛes.qꝛ ſaul ⁊ eius ſatellites cuʒ gadus

arcubus freqnter qͥſierũt ad moꝛtẽ dauid ⁊ viros cius.Gla
dius eoꝝ itret in coꝛda ipſoꝝ.In hdauid vx pphetice moꝛ
tẽ ſaulis pᷣdixiſſe ⁊ doech.idumei:qꝛ ipſi irruerũt ſuꝑ ꝓpꝛi
os gladios:⁊ ſic ſe intfecerũt.j.Reg.vl.Et arcus eoꝝ ↄfrin
gat᷑.tota.n.virtus ſaulis ⁊ ſui exercitus fuit ibi confracta.
p ¶ Melius ẽ modi
cũ luſto. qꝛ q;tũcũq;
modicuz hẽat de bo

in coꝛda ipſoꝛum:⁊ arcus
nis tpalib' hʒ ibi ſu e ponun. T me0

eoꝛum confringatur. Mé

ficientiã:eo ꝙ a —en I e
tus eius tendit r. lius ẽ modicũ iuſto:ſup di/

uitias pctõꝝ multas. Om̃
bꝛachia pctõꝝ ↄteꝛẽt: con
firmat ant iuſtos dñs. No

na ſpiritualia:in qui

buj detatur eius aia.
¶ Sup diuitia) pec

uasρ üit dfͦs dies imaculatoꝛi.
magis indigẽtiam: . Thẽditas eoꝝ ĩeternũ erit.
eij abutũtur pꝓdiga Mon ↄfundentur ĩ tpe ma
litate ſeu auaricia; lo: t iĩ diebus famis ſatura
pᷣmo mõ abutũtuꝛ.ſ. butqꝛ pctoꝛes p ibũt. Ini
p ꝓdigalitatẽ ſtati di mici ero dñi mox vt ho/
uitijs euacuant: a ſi noꝛificati fuerit c exaltati:
bite acqrendo. Si ſe M 5 eficiẽt. Muͤtuab it pec
cũdo mõ.ſ.per auari catoꝛ ⁊ nõ ſoluet:liuſtuſ ãt
ciã ſic ĩcurrunt idigẽ
tiã:tũ qꝛ non audent

vti ſuis diuitijs:tũ qꝛ creſcẽte ↄcupiſcẽtia vẽ eij ꝙ ſemp pł
eis deficiat:qꝛ ſi hñt centũ:anhelant ad hñdum mille:a ſi
mille ad decẽ milia:⁊ ſic ſeper augmẽtãdo:⁊ tñ poſtea to⸗
tũ pdunt i moꝛte:⁊a aliqñ ẽt ante:qꝛ ab eis pᷣdones vł latro
nes auferũt:iõ ſbditux: rachi⸗ ⁊cl.i.diuitie ĩ
qbus cõfidebãt. n ¶ Cõfirmat aũt iuſtos dñs.qꝛ a bono
vtutis nõ mouẽtur ĩ pſperis vlł aduerſis. o Ronit ons.
Hhic ↄñter onditur ꝓſperitas iuſtoꝝ: excellẽtioꝛ pſperitate
maloꝝ:ex eo ꝙ i futo recipiẽt. bᷣmo circa hoc tãgitur di/
uerſitas recepti:⁊ ſcòo meriti:ibi Apud dñm. Circa pᷣmuʒ
ſciendũ ꝙ iuſtiĩ futo recipient p ſuis opibuj pᷣmiũ glie: ma
li vo malum pene eine:fᷣm ꝙ dẽ matth.xxv. Et ibunt hi in
ſuppliciũ eternũ:iuſti aũt in vita eternã. Et hoc eſt qð dẽ:
o¶ Mouit oñs dies imaculatoʒ:.qꝛ ipſe ſolus nouit ſecre
ta coꝛdium. Multi auũt vident᷑ imaculati exterius:ſed ſũt
valde maculati interius. Et hec noticia diuina qtuʒ ad iu

4

plenitudinẽ:.iõ ſbdit:. x ¶ OQꝛ bñdicẽtes ei.i ipſi deo
les ſunt iuſti. y ¶ Mẽditabunt terram.ſ.viuentium.
aledicẽtes aut ei. qles ſũt ipij. a (Diſpibunt.

cterna perditione. b ¶¶ Apud oñm. Poſtq deſcripta
e diuerſitas iuſtoꝝ ⁊ impioꝛũ qtum ad receptionẽ pꝛe

7 dene hie cõ
, , „ eqnt deſcribitur
miſet ⁊ tribuet. Quia bñ/ diuerſitas i,
dicẽtes ei hereditabũt frã: aamenu⸗ /
Segtezres g inſa meritũ: qᷓ ſunt rõ
maledicẽtes auteʒ ei dipſi nes recipiendi pe

bunt. Apuᷣd dñm greſſus

I. Abuc. nã ⁊ pꝛemiũ:et
hois dirigẽt:&t viaʒ er vo

mo oñditur hec

let. Cuʒ ceciderit non colli varietas ĩ ebns
det᷑:quᷣia dũs ſupponit ma vite actie. ? ſcoõo
S n. ndtnn oↄtẽplatie:ibi Os
nũ ſuã. Ninioꝛ fui eteiʒ ſe uſti. Lirca bmu⸗

nui:᷑t nõ vidi iuſtũ dẽlictũ
nec ſemẽ ei q̃rẽſpanẽ Tò
ta die miſeret᷑ ᷑t cõmodat:
⁊ ſemẽ illius ĩ benedictiõe
erit. Dèclia a malo:&t fac
bonũ:èt ihita ĩ ſeculũ ſecu

dz ſic: b ¶ ApH
dim ꝛc..ſ. iuſti.
c ¶ Diriget ĩ via
pnti:vt non decli
net a rectitudine
iuſticie: iõ ſbdit᷑:
d ¶ Et viaʒ eius

t nõ dereliquet ſcos ſuos: mexrituũ vite eine.
e ¶ Au ceciderit.
f fhf PPPrpctm veniale.
f¶ Ns collidet᷑.qꝛ ꝑ hoc a ga nõ decidet:iõ ſpᷣditur:
g ¶ Quia dñs ſupponit manũ ſuã.haũt manPluppo

ſitlo ẽ dine ge ↄſeruatio:quã hñs põt vitare oẽ petm
moꝛtale:ſʒ ipᷣa pᷣuat nõ pot:qꝛ petm qð mox ꝑ penit⸗
tiã nõ diluit᷑ ſuo põdere trahit ad aliud:vt.d.Gre.ſuꝑ
egech. Sʒ qꝛ iuſti pᷣdeſtiati aliqñ cadũt ꝑ pctm̃ moꝛta
le:ſiẽ pʒ de dauid: iõ põt ẽt exponi de caſu moꝛtal pec/

penitẽtiã eũ reducẽdo ad gam. h
ſenui.ex happet ꝙ ðð fec hũc pᷣſ.iĩ ſua ſenectute. i Et
n vidi iuſtũ delictũ.⁊ itelligit᷑ ð iuſto pᷣdeſtiato:qꝗ ſi ali
qñ dẽliqt a deo ꝓpi ſuũ pctm:tñ finalit recipit ad ſtatũ
gẽe. K iec ſemẽ erac.a accipit hic ſemẽ ꝓ oĩ ipʒ imi
tãte ĩ opib bõis.Cõtra h vẽ qꝛ ðð ꝗᷣ fuit iuſtus ⁊ pᷣde/
ſtinat qſiuit panẽ ab abimelech.j.Reg.xxv. ⁊ a nabal

cati:cũ dẽ: e ¶ Ku ceciderit.p pctm moꝛtale. f ¶¶ 1S
collidet᷑i.irrepabilit᷑ nõ frãget. g ¶ Quia dñs ⁊c.

ſtos ẽ noticia appꝛobatiõis: ad qu ſeqtur pᷣmiu retribut jre. xxv. Et helias ſilr a mliere ſareptana.iij reg. xvij.

onis eine:iõ ſeqtur: Et hẽditas eoꝝ in einũ erit. p ¶Non
ↄfundent ĩ tpe malo.i.i extremo iudicio imo magis hono
rabunt᷑:qꝛ tũc eis dicet᷑: Uenite bñdicti pꝛis mei· pcipite pa
tum vobis regnũ ab oꝛigine mũdi ⁊c Sʒ ipij tuc ↄfundẽt
qbus tũc ꝑ oppoſitũ dicet᷑: Ite maledicti in ignẽ eternũ ⁊c.
a/2 1eb pfamis ſaturabũt᷑.qꝛ tunc ipij dãnati eſurient
p carentiã oĩs boni:⁊ iuſti ſatabunt᷑ ꝑ adeptionẽ ſũmi bo/
n R ea Sfrul mei comedent:⁊ vos eſurietis.
r¶ Inimici v̈o dñi ⁊c i vita pñti:qͥ ñ ẽ niſi mom̃tũ fſpectu
future. S¶ Deficiẽtes quẽadmoduʒ fum deficiẽt.qꝛ qto
plus fumus exaltat᷑ deficit:ſic ĩpij q'to plus fuerint exaltati
in vita pñti:tanto magis depᷣment i futa:ſm ꝙ dẽ apoca.
xviij. Quãtũ glificauit ſe in delicijs:tantũ date illi de toꝛ/
mẽtis ⁊ luctu. t ¶ Mutuabit᷑ peccatoꝛ ⁊c. mutuari ẽ ab
alio recipẽ:pctõꝛes auũt ĩ iferno ſẽper recipiẽt penã ꝓ ſuij de
meritis:⁊ nõ ſoluẽt qꝛ tm̃ remanebũt obligati ſicut pᷣus.ſ.
ad penã eternã:qꝛ ĩ iferno nulla eſt redẽptio. v ¶ Juſtus
auũt miſeret ⁊ tribuet.iſte iuſtus vt dicit Ra.ſa.ĩtelligit ipᷣe
deus q miſeretur oium:⁊ tribuit eis bona: ſed melius tra/
hit᷑ hec lr̃a ad exomendũ miam ſuã quã iuſtis tribuit glie

Dicẽdð ꝙ ſcripta hic vtit᷑ ⁊ i pluribalijs locij coi mõ lo
quẽdi. Dẽ ãt cõii ꝙ nullus ẽ ĩ foꝛo qñ ſũt ibi paucii re
ſpectu ad alias vices:qꝛ illð abanodien q̃i nihil cõpu
tat᷑:ſcòðo phᷣycoꝝ. Lʒ ãt ſemẽ iuſti aliqñ q̃rat ſeu mendi
cet panẽ iuolũtarie:h tñ raro ↄtingit:niſi ill ꝗᷣ ſumũr
ſtatũ mendicãtiũ:⁊ rardotigebat tpe vete.te. qñ ðð p
tulit vbũ iſtõ:qꝛ abũdãtia bonoꝝ tpaliũ ꝓ iuſticie opi
by ꝓmittebat᷑:vt pʒ deuio.xxviij.⁊ Eſa.j.c. Si volueri
tis ⁊ audierit me:bona ire cõedet:iõ ſbdit: 4
die miſẽt. qtũ ad actũ pietat itioꝛẽ. tc
qtũ ad effectũ exiioꝛẽ: ⁊ h de bõis a deo ſibi collatis.
n ¶Et ſemẽ illcʒ i.i abũdãtia ſufficiẽti bonoꝝ ſpua
liũ a tp̃aliũ. p(¶¶ Declia a malo.obſᷣuãdo pᷣcepta ðca-
logi negatia. p ¶ Et fac bonũ.obſuãdo affirmatiua.
q ¶ Et ihita ĩ ſecʒ ſeculi.i.p hihitatl ĩ eina btitudie:pʒ
illud matth.xix. Si vis ad vitã igredi:ſua mãdata: et
qꝛ vita beata a ſolo deo datur: ideo ſbditur ꝓ cauſa:
r¶ Quia dñs amat iudiciũ.i.opa iuſticie que pꝛecipi
untur mãdatis decalogi. s ¶ Et non derelinquet ſan
ctos ſuos.i.pꝛedeſtinatos qᷣ ab eo fin alii recipiutur:io

S
„
8
3£
E
—
D
—

unioꝛ fui:etein

zümpurt
tniilees
anen Ce
trickir
ſgonlbirn

Menti

öNhe
ünzn
Muplen
Wiſounn
Mülggton
MMaiaſod
ifceri
Cichope
Plunngrnd
linpdon⸗
nliſcaß⸗
Nicht⸗
muft
nonecuse
iuianei

.
e —

nia ſubditur: t¶ In eternu ↄſeruabũtur i vita beata. Et ui ⁊ ecte non erat.qꝛ talis ptãs eſt ita bꝛeuis:ꝙ non eſt niſi
qa ſicut iuſti ꝓ opibus iuſticie pᷣmiabunt᷑:ita ipij pꝛio gqdam trãſitus:ſim ꝙ dẽ ſapᷣ.ij. Umbꝛe.n.trãſitus ẽ ts no
R opibus iniuſticie punient:iõ ſpditur: v ¶ Inmuſti pu ſtrũ. r ¶ Queſiui eũ ⁊c. qꝛ ĩ pfundo iſerni eſt abſcondi
nient. pena eterna. x¶ Etſa ipioꝛum pibit.i.imita tus. sSEuſtodi innocentiã. nulli nocumẽtũ inferendo.
ni toꝛes ipietatis ipſoꝝ. y¶ Juſti auũt hereditabunt ter t Et vide eqtateʒ. iuſte cũ pxio agendo. v ¶ Qm ſüt re
i B liqe ac qꝛ bona opa
ag ., . „ ÿ p fmeritũ remanẽt cũ
un el ranal bi in Einũ ↄſerusbũt᷑. Iniũſti tate capias trã:cʒ pierint ¶ Ulis ꝗ traſeunt ð hoc
Alicatur ſculuͦ ſi Punientur: et ſemen impio pctoꝛes videb. Aidi ĩpiů, mundg cereris SR —
M cut hicitelligtp rum peribit. Juſti äuſem ſupexaltatuʒ: ct eleuatũ ſit iuni aut oiſpibunt x
nin ppetuitas a ptefi? hereditabunt terram:t in cedroſ libani.Et trànſiui ? eternam vanationè.
rigtn nis 6 ſoc⸗ pʒ hitabũt ĩ ſeculũ ſeculi ſuꝑ ecce nõ erat:⁊ queſiui eũ: ?- ISimul reliqe im
ſurſ aenpe e. Ds iüſti meditabitur nõ ẽ iuẽ loc eius. Cuůſto biogleihunei luli
d ti: qꝛ rra iſta if· ſapiazʒ:&t ligua eius loq̃t iu di ĩnocẽtiã:c᷑t vide eqtatẽ: nlcatgtes ſtelerenm
te rioꝛ p'iudiciu no diciuʒ.] Lex dei eius ĩ coꝛ qm̃ ſunt reliqe hõi paciſiꝰ painoꝝ. 3 Saluy
dſ de habi it — . ₰⁹ à — — — XxX — ⸗ — 7 . 4 Pa . * — —„ „
irii itabit. ¶ a e ipſiꝰ:qᷣt nõ ſupplãtabũt co. Iniũſti ãt diſpibunt:ſi aũt iuſtoꝛũ a dño.i.
n Os iuſti medita/ ſſus ep. Cöſidèr nl reliae ſipioꝛux ſfi ſalus eterna:qͥ patur
r dik ſapiam. Poſt greſſus ey. Cõſiderat pec mul relige ĩpioꝛuʒ ſtibunt. aſold deo. aCere
ünnn ta varietate meri Catoꝛ iuſtũ:&᷑t qrit mõtifira Salus auũt iuſtoꝝ a dño:ẽt tecto⸗ eoꝝ in tperi⸗

tiꝛ dmeriti yti re euʒ. DOſis àũt ñ dẽlinqt ¶ ꝓtectoꝛ eoꝝ ĩ tpꝑe tribulati bulationis.i moꝛtis:
ad iuuſtos ⁊ ipios euʒ ĩ manib eius:lnẽc da oniſ. Et qdiuuabit eos do qꝛ vñs eos pꝛotegit a
ivua aetiua:hic nahit eũ cũ iudicabit᷑ illi. min:èt liberabit eoſièt eru prãte demonijb

nter ponitur in 1r122 8 nAe
ltacbteplating. Expecta dñiz et cuſtodi viã et eos à pctõꝛibus: ct ſalu St adiuuabit cos do

cum di: a Os eius: et exaltabit te ůt hẽdi bit eos: quia ſpauer̃tĩ eo. 3 tentatiões in pnti.

iuiuſti meditabituꝛ t liberabit eos.
aAe ſapiam. i. loqtur . .ẽꝭ itcecider int in manu
nd ſapiaʒz ex m itatione coꝛdis ſui pcedentem ſm dẽʒ ſal inimici ꝑ pctm̃. dð ¶ Et eruet eos.p verã pniam. e ¶ A
unN uatoꝛis:matth.xij. Ex abũdantia.n. coꝛdis os lodtur. pctoꝛibus.i.a demõibus i pctõ obſtinatis ⁊ ꝑſeuerãtibus.
nmn N Hõ de bono theſauro ſuo pfert bona vba. Sapia aũ=t I¶ Et ſaluabit eos.deducẽdo eos ad gliaʒ dei. g( Quia
nconeſchen dr qſi ſapida ſcia:q ppꝛie eſt circa cognitionẽ diuinoz. ſpauerunt in eo.ſpe debita:q puenit ex meritis ⁊ ga diui/
unnin b Et lingua eius ⁊c. qð ipoꝛtat rectitudinem cogni na. Poſſet ẽt hoc exponi de pꝑtectione diuina q ptegit fide
inmn tiois in agendis ad ꝓximũ. c¶ Tex dei eius in coꝛde les ſuos ĩ pñti ab hoibus iniqs:ſicut liberauit filios iſrł de
valnol ipſius.p iugem meditationẽ. dð tnõ ſupplantabũ manu pharaonis:a dauid multotiẽs de pſecutione ſaulij:
r tur ⁊c.· q;ꝛ non amouebitur a via iuſticie ꝑ; demõis vel ⁊ idẽ poſſit exẽplificari ĩ multis alijs. Expoſitio aũt hxpᷣſ.
Oudſ f hois ſuggeſtionẽ. Sicut aũt meditatio iuſti ẽ circa legẽ tota moꝛalis ẽ:⁊ iõ non oʒ addere aliam moꝛalitatem.
Umrfur⸗ dei: ut eà cuſtodiat:ita meditatio ipij eſt vt malum co⸗ ¶ On pᷣl. xxxvi. ſoli emulari.vbi d iĩ poſtilla: Deſine ab
ſc ceptũ pficiat:iõ ſpditur: e¶ Cõſiderat peccatoꝛ iuſtũ ira:⁊ derelinque furoꝛem. Aaditio.
nficfunmg, qliter ⁊ quo poſſit decipere ipſũ. f ¶ Et q̃rit moꝛtifi/ Erba.ſ.Deſine ab ira:⁊ derelinque furoꝛẽ.nõ vi/
Atfuhtr care eum.qꝛ no ſolum q̃rit ei nocere ĩ bonis extioꝛibus dẽtur ꝓpꝛie exponi i poſtilla:tum qꝛ maligni de
S ſedẽt in ꝑſona ꝓpꝛia: nec ſolum q̃rit eũ puare vita co) us loqtur nõ ſolũ ſequũtur paſſiões iraſcibil:
zifuttiu poꝛali ſed ẽt ſpuali:qrens eũ auertere a via iuſticie: ſedſed potius ⁊ freqntius cõcupiſcibilis:q ſũt magis conãlej.

q deus frequẽter eripit iuſtũ de manu ipij:iõ ſvᷣditur: tũ qꝛ ipꝛopꝛie dꝛ:ꝙ hõ deſinat ab ira alterius:vel derelin
¶ Dñs aũt ⁊c. ſſicut pʒ de ioſeph:quẽ liberauit dis quat furoꝛẽ eius.ᷣm.n.iſtũ intellectũ deberet dici: Recede
de manibus fratrũ ſuoꝝ. h¶Nec dãnabit ⁊cl.i. ad ab ira:⁊ caue furoꝛẽ ⁊ h mõi.vñ melius hẽtur in glo.vbi
petitionẽ eius ſeu voluntateʒ:ſicut liberauit ioſeph ad ſic dẽ: Deſine ab ira.i.non iraſcaris de floꝛe maloꝝ:qꝛ ide
iudicatũ carceri ad petitionẽ mulieris iniq: Señxxxix. iraſci et indignari ẽ ↄ deũ murmurare ⁊ ppꝛie blaſphema
Et danielẽ adiudicatũ leonibus ad ſuggeſtioneʒ hoiu, re:ſimilr ⁊ derelique furoꝛẽ.ẽ eadem ſñia ſᷣ alijs verbis:⁊
iniqrum: Dañ.vi. i ¶ Expecta dñm. Poſt ondit ꝓ qꝛ ex tali emulatioe murmuratiua hõ efficit malignus: iõ
ſperitatẽ iniquoꝝ eſſe ↄtenendaʒ:⁊ iuſtoꝝ appetenda: ſvᷣdit᷑: Noli emulari vt maligneris. ¶ In eodẽ pᷣſ.xxxvi.
hic ↄñter ponit ſuaʒ monitionem: videlʒ q hõ cõmit vbi dz in poſtilla: Mutuabitur peccatoꝛ: ⁊ non ſoluet
tat ſe fideliter diſpoſitioni diuine:nec moueat᷑ a recti AIcet pctõꝛes iĩ inferno recipiũt penas ¶ Additio.

dine iuſticie ex maloꝝ trãſitoꝛia pſperitate.d. i ¶ gxxx ꝓ ſuis demeritis:nõ tñ ex hoc ꝓpꝛie pñt dici mu
pecta dñm.i.eius diſpoſitionem patiẽter. 2 tuari.de rõne.n.mutui ẽ ꝙ obligat recipientẽ ad
ſtodi viam eius. obſeruando mãdata eius. I ¶ Et ex reſtituenqn illud qð recepit vel equalens: ſed ↄſtat ꝙ pecca
altabit te. de valle pñt miſerie. m ¶ Ut hereditate ca toꝛes iĩ iferno nõ tenent ſoluẽ penas qs recipiut:lʒ ſeper re/
pias terrã.ſ.viuentium. n ¶ Cũ perierint pctõꝛes vi maneãt obligati ex demeritis pᷣteritis. Sʒ magis ꝓpꝛie di
debis. beati. n. vident dĩnationem maloꝝ: ⁊ eſt eis m cendũ ẽ ſʒ glo.ſ.ſic:. Mutuabit peccatoꝛ. qꝛ accipit coꝛp et
exultationis:iqytum euaſerũt eã ex gĩa diuine miſerati mentẽ ⁊c̃ a deo.Et nõ ſ oluet. qꝛ de receptij nõ facit m dei
onis. Cdim iũ ſuperexaltatũ. in pñti vita deo pcepta. Juſtus aũt miſeret᷑ ⁊ tribuet de his q; accepit a deo
bmittente. p (¶Et eleuatum ſicut cedros libani.hoc ẽ L ſic ſoluit mutuũ.Et ſedtur:Quia bñdicẽtes ei.ſ.ĩ oĩbus
in maxima dignitate tpali. in monte.n. libani creſcunt gas agẽtes ⁊ iuſſa ſequẽtej. Hereditabũt terrã.ſ.viuentiũ.
maxime cedri:hoc pʒ de Nerone ipijſſimo:q tñ ipera⸗ In eodem pſalmo.xxxvi.vbi diſrg ipaſtllla : Junioꝛ
uit toti mundo:⁊ de multis alijs tyrãnis. q Kraü⸗ fui:eteniʒ ſenui ⁊c̃. itio

*

ee e

*

ſuis paſſidibus otinuea
roꝛẽ:iõ dẽ: Deſine ab ira cc. Burg.neſcio qd ſuſurrãs de p

¶Miber

Ec expoſitio nõ vr ſufficiẽs:tũ qꝛ manifeſtum eſt
p experientiã: ꝙ ita freqnter ↄtingit: vt filij iuſto⸗
rũ mendicẽt ſicut ⁊ ipioꝝ:imo quidã phoꝛũ aſſe

7

rebãt q

is diues eſt iniquus aut heres inid:tũ qꝛ lʒ qñq;
illud qð modicũ eſt qſi nihil reputet:tñ valde ĩconueniens
vẽ ꝙ dauid ita ſpãlit
teſtet:ꝙ nec i iuuentu 2.
te nec in ſenectute vi⸗ ¶ Cãticuʒ dauid ĩ cõme
diſſet iuſtũ querentẽ moꝛatõeʒ ſabbati.xxXVII

panem:cũ ipſemet in
ꝑſona ꝓpꝛia oppoſi⸗
tuʒ fuudet exptus: vt

Ominè ne in furoꝛe
tuo arguas me:neqʒ

pʒin locis allegatisi ĩ ira tua coꝛipiaſ me. Qm̃
boſtila iñ mel vi ſagitte tue ifixe ſunt mihi:
lcendu glo. Pi Ffirmaſti 6
quã panis in hoc lo⸗ ⁊ cõfirmaſti ſup me manu

tuã. Non ẽ ſanitaſ ĩ carne

co iĩtelligit cibuj ſpia ne 9
mea a ſacie ire tue:l noõn e

lis:iuxta illõ ecci.xv.
c.Cibauit illuʒ pane
vite ⁊ intellect.qdð ſẽ .

per ẽ cũ iuſto ⁊ cũ ſemine eius deſcẽdente ꝑ imitationem.

Nec mirũ ſi in hoc loco panis ad lr̃aʒ intelligatur ꝓ cibo

ſpũali qꝛ i hoc pᷣſ.cũ dẽ:terra.ſimplr itelligitur ira ſpũali)
ſ. terra viuentiũ vt ibi:Suſtinẽtes aũt dnʒ: ipſi heredita
bũt terrã.qð exponitur ẽt a poſtillatoꝛe de terra viuentiũ.
Uñ et poſtillatoꝛ in fine h pᷣſ.dicit ꝙ tota eius expoſitio ẽ

moꝛalis ſeu ſpiritualis ⁊c̃. Replica.

pſalmo:Noli emulari.Burgeñ.notat poſtil.
ſine cã. Cũ.n. exponeret illũ paſſũ: Deſine ab ira
ẽ.ſʒ ↄtinuationẽ vt qͥ phibet᷑ ne emulet pꝛauos
bus vtinuo phibetur ne emuletur eoꝝ irã ⁊ fu

pꝛietate vocis:q magis ppꝛie debeat dici:Recede ab ira:et

caue furoꝛẽ.tñ ita ꝓpꝛie ⁊ magis dẽ qs nõ emulari irã alio

rũ:ſicut recedere ab ira alioꝝ. Nec veꝝ dicit burgeñ.quia
maligni freq̃ ntius mouent᷑ paſſiõibłs cõcupiſcibilis q; ira
ſcibilis. Na motus inoꝛdinati cõcupiſcibilis potius atten-
dũtur penes fragilitatẽ q; malignitateʒ. Motus aũt iraſci

bilis attẽdunt᷑ penes violentã iniquitatẽ ⁊ iniuſticiã 1 ma

lignitate: q hic deſcribũtur. Et qd notat de mutuatiõe pec
catoꝝ ⁊ de ſolutione iuſtoꝝ: ſtat bñ ſʒ vrrãq; expoſitioeʒ.
Illud aũt qð dẽ:Nõ vidi iuſtum derelictũ nec ſemẽ eius q̃ͥ
rens panẽ.burgeñ.exponit de pane ſpũali:poſtillatoꝛ autẽ
de pane coꝛpali.Et ſic experiẽtia onñdit dicendũ pꝛium: vt
P Bes v. dt poſtil. ꝙ illa expoſitio dʒ intelligi vtĩ
P

edunt me:adhuc eſurient ⁊c. Niſi foꝛte burgeñ.velit recur
rere ad foꝝ ſps libertatis:i qͥ datur apex perfectiõis vltra
quam ꝓficere non põt:de qͥ erroꝛe loquitur clementina:ad
noſtrum de hereticis. (P NNNVII.
Omine ne ĩ furoꝛe tũõ ⁊c̃. Huic pᷣſ.pᷣmittit᷑ talis
ti. in hebꝛeo: Pſal.dauid ad recoꝛdandũ.in trãſ/
latiõe vo hiero.iuxta hebꝛaicũ ſic hẽtur:Caticuʒ
dauid ĩ cõmemoꝛatiõeʒ ſabbati.ꝙ aũt hiero.addidit ſab/
bati foꝛſitã fuit ad denotadũ ꝙ iſte pᷣſ.cãtabat᷑ a leuitis ĩ di
ebus ſabbatoꝝ:tñ hebꝛei de hoc nihil dicunt:qð videriʒ.
Ex titulo vᷣo hebꝛaico apparet auctoꝛ pᷣſ.ſ.dauid. De mã
aut dicit Ra.ſa.q; dauid fecit hũc pᷣſ.i ꝑfona totius ppli iſ

uribus.qð.n. modicũ eſt:ꝓ nihilo cõputatur. Nã q'uis
iuſti aliqñ egeant pane:finaliter tñ nõ fraudant᷑:nec egeſta/
te pereũt. Ideo dixit pẽ ſactus frãciſcus:Nõ ẽ foꝛmidandũ
ꝙ filij eini regis fame peant:qͥ ĩi pauꝑcula religione ſunt ge
nerãdi ⁊c. Sed expoſitiõi Burgeñn.occurrit difficultas:qa
rps clamauit in cruce ad dñm: Quare dereliqſti me.ideo
vult poſtil. ꝙ ſbaudiat᷑ finalit iuſtos nũqᷓ; dereliqui. Sʒ de
pane ſpũali maioꝛ difficultas ẽ:nõ.n.puto illũ foꝛe iuſiũ qᷓ
