còcomitat᷑ opus miſericoꝛdie. Cõſequenter ꝓcedit ad duo cã verelucetĩ effectib gie g vitas ditii ateg Fe, ſicab ſuctir imi
bñficia pᷣdicta:⁊ pᷣmo ad legis dationẽ cũ dẽ i ꝑſona dñni: creaturis:vñ glo.ſup pᷣſ. xj. gi gec ſpecul: ſic a vi Phbunta
¶ Diſpoſui teſtamẽtũ.i. legẽ qͥ frequẽt i veteri teſtõ vora vna facie reſultãt mite ſilitu uis Dichi lecreatutees lnon
tur teſim. hAl Electis meis i. fllis irt quos elegi in pplin tate oiuia mlte vitateſicreaturis Dicut aur reaturer⸗ ſeſyni,
peculiarẽ. Coſequẽter ꝓcedit ad bñ̃ficiũ pncipale dicens: ccircuitu dei ñ qꝛ icludat i escalerans. ſbrlli
i Durauida.ſer. vſq; in eter. ppa.ſemẽ tuũ.i.nõ deficiet ¶ ꝙ ipſa ſibi:ei pᷣncipia itrinſeca ades tiu mare ule di Euramats⸗
. generatio tua de ſemine tuo vſq; qd chꝛiſtũ:qð pʒ ipletũ ꝑ a ¶ Tu oñnaris ptati maris. qꝛ ci b ( Wotum ſielaudcgib
. chꝛiſti genealogiã: Matth. j. k ¶ Exr edifi.ĩ gene. ⁊ gene. nuneurpberct fls iſ! raſitun ſcc. te ſät ſi mu lbilton⸗
ſedẽ tuã.i.regnũ tuũ otinuabo ſuccedẽtib'generatoibvſq;ʒ aut fluctuũ e tu mitigas.qꝛ tũc aque facte ſi IHE ſefundenn
ad chꝛiſtũ: ⁊ ita fem fuiſſet niſi reges a dauid deſcẽdẽtes po rus ſolid ex vtraq; pteoiuiſtonis: Ero Dig. erci nirpulo tu
ſuiſſent ipedimẽtũ:qꝛ iſta ꝓmiſſo ſicut ⁊ mite alie i ſcriptu hũiliaſti ſicut vulneratũ ſuꝑbũ.i.p⸗ o enirene 5„5 ſtiliinö
ra fiũt ſb cõditõe:ſi reges a dauid deſcẽdẽtes deo obedireét tũ eos ibi ſᷣmergẽdo. dð ¶ In bꝛach . va ur . ignlunn
ſʒ qꝛ młtũ declinauerũt ad Wlanisurpyiiij Re io tema iſta pfecta ſũt ꝑ tuã potẽtiã. vel ꝙ d N fils llopßcaleb
dauid tpe ſedechie fuit iterruptũ. ¶ Loſitebũt. Pic ↄnñi diſper. inimicos tuos.poteſt referri ã mallh. Loi. Mante
explicãt᷑ duo pᷣdicta bñficia ĩ ꝑticulari:⁊ pᷣmo quãtũ ad le iſrael: quam dedit eis dominus de amaler Eaan 4 btn
gis datoem: q;tũ ad regni dauid ppetuatõem: ibi Tunc xvij. l aturaz tit
locut es.Circa pmũ ſciẽdũ ꝙ lex fuit data ſatis cito pᷣ exi dum ſi feciſti talia: quia tu ſeciſti omnen ea 3 rti ⸗
tũ de egypto:⁊ iõ h̊ mẽtio fit de iſto exitu ⁊ aliqbꝰ bñſicjs celeſtem ⁊ terreſtrem: ⁊ ideo eſt in obe ient 7 in nnt
illi pplo exhibitis: 1 pmo de bñficijs exhibitis añ ingreſſũ f Aquilonem mare tu greaſti. In 0 der eitnie
fre pmiſſiois: p igreſſuʒ:ibi Thaboꝛ.· Circa pᷣmũ dicitur tranſlatione Hieronymi habetur: Aqui en . i n
1öfitebut at. Boe enĩ ↄfitebãt᷑ fcõ i deſcenſu manne:j trum tu creaſti per dextrum ſecundum ꝙ dic 9 ap ſi
q ſcribit᷑ Sapᷣ.xvj. Panẽ paratũ de celo pᷣſtitiſti eis v7. ſalomon: intelligitur pars auſtr alis oppoſita Nleini
* m¶ Et vitatẽ tuã. de adipletõe pmiſſiois fcẽ Abꝛae ⁊ alijjj loni: quia ſi homo vertat faciem ſuam de occidente . femn

Mſizif
Paigiüi
Khib l
rüirdan
ſigſurk
Enlnnr
lin
Pilencr

5 4

Babeise
nuciut
loe rlutt

uclit At

iligor
dwat
EouummNEI
ütünliin
indiih

ſstiiind
chiiin
,(Dyun

ſci

victoꝛia lcã fuit
virtute diuia: ut
ſeqᷣt ibidẽ.v.cap.
De celo dimicatũ

rũ actiõe delboꝛa
æ barach cataue/
v. De mõte vero

fcm:ibi niſi dicat᷑
illud qð ſupꝛa po
ſui pᷣſ. xlj.ſ. ꝙ ber
mon ẽ mons ꝓpi
gquus loco ioꝛda
nis: vbi trãſierũt

pſalmoꝝ

verſus quẽ iudei adoꝛãt ad oꝛiẽtemn: habet auſtrum ad
partẽ dextera, a Hic colequeter
bñficia poſt ingreſſum terre ꝓmiſſionis:cũ dẽ Thaboꝛ

Thaboꝛ. Hic cõſequẽter deſcribũt

æ hermon ⁊c. Thaboꝛ eſt mons in tra ꝓmiſſionis in qͥ

fuit denũciata victoꝛia barach de ſiſara ⁊ de ei exerci

tu: Judi.iiij. que

Thaͤboꝛ ⁊ hermon in no
mine tuo exultabũt:tuu
bꝛachiũ cũ potẽtia.Firnſẽ
tur man tua:èt exaltet᷑ dex
tera tua:iũſticia ⁊ iudiciuʒ
pꝛeparatio ſedis tue. Mi⸗
ſericòꝛdia ⁊ vłritas pꝛèce
dent faciẽ tuã:bẽatus pplłs
gſcit iubilationẽ. DOñe ĩ luů
mine vuli tui ambulabũt
ẽt in noĩe tuo exultabũt to
ta die: in iuſticia tua ex⸗
altabũtur. Quoniã gloꝛia

ẽ5 eos. Et ꝓ gr̃a

hermon nõ reco
lo aliqð notabile

Ailk ſeo⸗ pede virtutis eoꝝ tu es: et in bñ
de quo beneficio pꝓſacito tuo exaltabit coꝛ-
1C Thaboꝛ plio ni aꝛet ſancii iſtlrcgie
hermõ ĩ noie uo nf̃i. Lunc locub es in viſi
leabit tent one ſanctis tuis :ct dixiſti.
virtutis ibi oñſis sl
b¶ Firmet᷑ man

tua. inimicos nfos. e ¶ Et exaltet dextera tua. eos

vebellado⸗ e hulr pler̃ qñ ioſue debellauit reges cha
naneoꝝ. O Juſticia iudiciũ pᷣparatio ſedis tue. Se
des aũt dei dicebat᷑ ppiciatoꝛiũ:ut dem̃ fuit Exo.xxv.
Iſta ſedes fuit pᷣparata qñ arca teſtamẽti ſupꝛa quam
erat ꝓpiciatoꝛiũ habuit ſtabilẽ mãſionẽ:qð pᷣmo fuit i
ſylo: Joſue.xviij.ſecũdo ĩ tẽplo ſalomonis.iij. Reg.viij.
Ad pᷣparatõem aũt hui pceſſit iuſticia dei ⁊ iudicium
qbꝰ chananei fuerũt debellati:⁊ etiã ppter nedtias ſuas
eiecti:⁊ ſimilr tpe ſalomonis qñ data ẽ dar pblo iſrael

eeſe⸗ oĩb aduerſarijs ĩ circuitu.iij. Reg.iij.
Muiüſericoꝛdia.erga nos. f ¶ Et veritas.erga pꝛies
nr̃os:qbꝰ ꝓmiſiſti dare terrã chanaã in eoꝛum filjs.
g ¶ Pꝛecedẽt faciẽ tuã.expellẽdo aduerſarios de terra

llla ut arca tua ⁊ ppiciatoꝛiũ habeãt
diuie laudes ibi cãtabãt᷑:iõ ſbᷣdit᷑: Beat ppls qui
ſcit iubilationẽ. Iſti erãt ſacerdotes ⁊ leuite ad diuinuʒ
obſequm deputati:de qbꝰ adhuc ſbᷣdit: i ¶ Dñne in lu
mine vult tui ambulabũt.i.in lumine naturalis rõnis
qð eſt qdã impᷣſſio diuini lumis:ut dcm fuit.s.pſalmo
iij.⁊ in lumine diuie legis in qͥ lumie ſacexdotes ⁊ leui

etã mãſionẽ.⁊ qꝛ

te alios pᷣcedebãt tãq; magis edocti. k Et ĩ noĩie tuo

exultabũt.te deuote laudado. ¶ Tota die.i. ſingulis
dieb:hoꝛis tamẽ ad hoc cõpetẽtibꝰ: qꝛ opoꝛtebat eos

aliqñ refici ⁊ quieſcere. m ¶ Et in iuſticia tua exalta

bunt᷑.qꝛ ad ſacerdotes leuitici generis caſus dubij refe
rebant᷑ ut viderẽt qͥd eẽt iuſtũ vel iniuſtũ:⁊ eoꝛum ſentẽ
tia inuiolabilit obſeruabat᷑:ut habetur Deui.xvjij.
n ¶ Quoniã gloꝛia virtutis eoꝛum tu es.hoc eſt:virt

eoꝝ a ſapiẽtia ad tuã gloꝛiam oꝛdinat. o ¶ Et in bene
placito tuo exaltabit᷑ coꝛnu noſtrum.i.poteſtas noſtra

que per coꝛnu deſignat᷑ in ſcriptura:cuius caula ſbdit:

mea. Inüeni dauid ſeruuʒ

ipſo:&t in noĩe meo exalta

mari manuʒ eius:t in flu

jj. Re. x. p

¶ Quia dniẽ aſſuptio nta ſua virtute educẽdo nos de
egypto ⁊ i trã ꝓmiſſioij iducẽdo. q¶ Et ſacti iſri.⁊ ꝓ ideſt

„ „

i. dei iſrł q ſanctuſſanctoꝝ.ita ꝙ iſrlẽ h genitiui calus: ſi
Ela.j.Blaſphemauerũt ſactũ iſrl.i.ſanctũ deũ iſrł. r ¶ Re
gis nfi.· Ab eductoe eni iſrl de egypto vſq; ad tps ſalur nul

lus habuit She ere
rc. — regia ſuꝑ illos niſi de
Ect exaltaui electũ dè plebe us:ſiẽ declaratũ ſuit
Anzzen gS. libꝛo Joſue ⁊ Judi
meũ:oleo ſãcto meo vnxi petictit reez. Djs di
eü. Maͦn.n. mea auͦxilla⸗ Pirad (amnueles ne⸗
bit ei:et bꝛachiũ meũ pfir viij. Nõ te abiecerũt
mabit eü. Nihil pꝛeoſiciet Gmene ſ ggne luber
inimic in eo: ẽt fil iniqdna eo oc ot

e. 83 A. es. Hic ↄñt᷑ deſcribit᷑
tis no apponet nocere ei. ſpãli pncipale bñfici

Et concidam a facie ipſiuſ um.· ſ. de ppetuitate
fgni dauid.Circa qd

inimicos eſ: t odiẽtes euʒ
in ſuga cõuertã. Et veritſ
mea èt miſicoꝛdia mea cũ

pſalmiſta pꝛimo reci
tat diuinã ꝓmiſſionẽ
⁊ regni dauid deiecti
onẽ: ibi Tu vᷣo repu
liſti:ʒ iploꝛat ei reſti
tutionẽ: ibi Uſqueqꝛ
dñe. pꝛima adhuc in
trej:qꝛ pmo recitatur
ꝓmiſſio de regni da
uid ꝓmotione: ? de

bit᷑ coꝛnu e.lEt põnaʒ in

minibus dexteram eius.
Ipſẽ inuocabit me pater
meus es tu:ldeus me ⁊ ſu

—22 * d0 ſucceſſoꝝ eb coꝛꝛectõ
ſcetoꝛp ſalutl mee. E tego ne:ibi Si auteʒ. ʒ de
pꝛimogenitum ponã illuʒ dauid regni ppetuati

one:ibi Milſericoꝛdi

am. Lirca pmũ dicit

8 ¶ Tũc. ſ.illo tpe à ſaul taq rex fuit pplo p̃lat. t¶To
cur es ſã.t.i.ſamueli de inũctoe dauid.j. Re.xvj. ⁊ ipi na
thã de ſucceſſioe regni vðò.ij. Re. vij. v¶ Et dix. po. adiu.
ſ. meũ. x In potete.i.ĩ io dauid q a iuuẽtute leoneʒ ⁊

vrſũ ⁊ gigate iterfec.j. Re.xvij. y¶ Et exaltaui electũ.i.da
uid. 1Depiine mea. i. de huili ſtatu:quia tũc paſcebat

oues actu. . ſai a nuent oautd /Kümen.
i.ſuũſſidelẽ ⁊ bonũ. b ¶ Oleo ſacto vnxi eũ pp ſamuelẽ.j
Re.xvi.2 ſuꝑ iudã tm.ij.Re.ij. ʒ ſuꝑ totũ iſrl.qj.Re.v.
c¶ Waw. n. mea·i.foꝛtitudo mea. O¶ Auxiliabitur ei.
hoſtes. e C⸗ .

Et bꝛachiũ meũ ⁊c᷑.· repetitio ẽ eiuſdẽ ſnie ad
maioꝛẽ expᷣſſionẽ. f⸗ i Bicke g l ſaulitn ſatelliti
by. g ¶ Et fili iiqtatis.i.abſalõ cũ ſibi adherẽtib:ꝗ
iiq rebellauitꝰ dauid pꝛem ſuũ qrẽs eᷣ moꝛtẽ. h ¶ Et cõ
cidã a facie ei iimicos ep.i.philiſteos q̃rẽtes deſtruẽ regnũ
er. Re.v. W! Et odietes ⁊c̃ ʒ.i.ãmonitas ⁊ ſyros ꝗͥ fu
gerũt a facie exercit dauid.ij. Re.x. k¶Et vitas mea, iplẽ
do ſibi pmiſſũ. I¶ Et mißicoꝛdia. remittedo ei multiplex
peccatu. ſ. aduleiũ cũ berſabee homicidiũ vrie ⁊ ſupbia in
ppli numeratoe: ut hi. ij. Reg. xj. ?. xxiiij. lʒ eni dauid fuerit
punit tpalr:ñ tñ alle m Et ĩ noĩe ⁊c.i.ptas regia:
pter qð ſpdit᷑: n ¶ Et ponã ⁊c. qꝛ dauid ſpiec Prs
philiſtinoꝝ ſituatã ſuꝑ mare mediterraneũ. o ¶ Et ĩ flu

minib c l.i.ĩ ſyria vbi ſũt plura flumia: vñ et meſopota

147 . . 9. g 1 .
mia ſyrie dĩ a meſo qð ẽ mediũ ⁊ potamos fluui:qꝛ ẽi me
dio ſchutor hic a ide currẽtiũ: ſiẽ dem̃ fuit plen: Ge. xxiiij
⁊ hy fuit ipletũ qñ dauid debellauit ſyros tributo ſbiecit
Bute iuocauit ac.]. Dauid. n. fuit valde deuo
tus ⁊ frequẽt iuocauit deũ ⁊ ſaluatoꝛẽ: ut pʒĩ h li.pſalmo
rũ i pluribꝰ locis. q G

ſũ p̃ regib ire. l. lli tpis. vl regib ire qui erat in cirtuitu

—

cũ: ꝓpt qðò cũ pplus

5 cũ ſibi adperctib q vals

t ego pmogenitũ ponã illũ.i. ho
noꝛabilẽ ſiẽ filᷣ pmogenit ẽ honoꝛabilioꝛ alijs. r¶Excel

6

Miber

. 7 „ W .„— ————— „ 9 S „ „ 65 „»„ N . „. „ . cortfe⸗
ludee quos dauid ſbiecit ſibi: ut habet.ij. Re. a ¶ In eter in ſãcti pies illotpis p tali oilatõe ſuſpirabãt ? afflige ni cn.
ine Arugbo illi miſericoꝛdiã meã.qꝛ ſaluat eſt ſalute eter bãl:Fʒ ꝙ dẽ: Pꝛouer. xiij. Spes q differt affligit aiam. nmiſ
na. b ¶ Et teſtamentũ meü fidele ipſi.i. fideliter adimple V¶ Auertiſti teſtm fui tui.i.ꝓmiſſum ſem dauid fuo atioin
bo qð ſibi pmiſi de ſucceſſione reg 1z alijs bonis:? hoc p uo retardaſti:iõ dẽ h:auertiſti ⁊ ñ abſtuliſti. 3(Pꝛo etnͤtln
nathan ppham. ij. Reg. vij. c Et ponã in ſeculũ ſeculi phanaſti i.ꝓphanari ꝑmiſiſti· a ¶ n tra ſactuariuʒ ſierde ni
ſemẽ ep.i. in ſuccedẽti YVDBU Eb.i. tẽplũ qð dꝛ agitiöſi
bus generationibſer 2ũ ſuaanctuariũ dauid mno nmiti
uabo ſemẽ ipiuj vſqq Excelſum pꝛe regib terre- eternum. t teſtis in celo f eoꝙ bcepit illud lcſerrneni
ad chuiltu in gue ber In èternuz ſeruabo illi mi Eelis. Tu vero repuliſti ? catiene Ber ſals ituin
ſpait: Et ihaonti cin ſericoꝛdiã meã:ct teſtame deſpexiſti: diſtuliſti chꝛiſtũ parauit impẽla, —
ſiẽ dies celi. d ¶ Si tum men fidele ipſi. Et põo tuum. Auertiſti teſtamẽtũ ⁊ tradidit exepla- tuiqins
auteʒ. Dic ↄñter pſal nam in ſeculũ ſeculi ſemen ſerui tui: pꝛoõphanaſti ĩ ter edificioꝝ vaſo miiti
mictererite miſis eiuſ:⁊ thꝛonũ ei ſicut dies ra ſanctuariũ eius.Dẽſtru coR nuin Pittbociun
deineccſton s be ccli. Si autẽ dereliquerint xiſti oẽs ſepes eius: pöſui⸗ a 5 S algoi
nigna coꝛꝛectiõe: que filij eius lègezʒ meã: ⁊ in iu ſti firmamentum eb ſoõꝛtitu itobuſtu üi. Be. Ne
babet. ij. Reg. v. æ5 dicijs meis nõ ambulaue dinem. Siripuerũt eũ oẽs vla bñ oĩ ppha lkgan
recitat i pſona dei.d. xrint. Si inſticias meas ꝓ tranſeũtes viã: factus ẽ op naſti icra lacrus cſoinzati
Si aũt dereliquerint e „ 2 bꝛiſi vicinis ſuis. Exal riũ.qꝛ ſãctuariuʒ Ne⸗
filiͦ er i. reges ab o Phanauerint: mandata pꝛobꝛiũ vicinis ſuis. Exal qð eſti celo ppha nlimniniti
deſcendẽtes. e e mea nõ cuſtodierit. Aiſitů taſti dexterã depꝛimentiu, naxi non pot. m
gem mez rc. qð factũ bo in virga iniquitates eo cũ:letiſicaſti oẽs inimicos eeſruntn oẽj aig
fuit tẽpoꝛe achag ma rum: ⁊ in verberib pecca eius. Auertiſti diutoꝛium ſepes e i.muros unnickhib
naſſes 27 ſedechie ut. ta co v. Miſericoꝛdiã aſte gladij er: n es auxiliat bierin aliaz ci mumn
hẽ. iiij. Reg. f *24 a eoꝝꝑ. Miſent i ee Llackiſ e cRe xilu uitatũü qͥs deſtru Anmniimie
luſicias nmeas ppha eã nõ diſpgã ab eo:nẽq; ei in bello. Deſtruxiſti eux / rerunt chalgei. nſcngituti
nauerit: qd fecerũt o nocebo ĩ vèritate mea. Ne ab emũdatione: et ſedẽ e c 7 Poſuiſti fir uiſen
tumn alie olat am qʒ pphanabo teſtamẽtum iterra colliſiſti..Mindꝛa“ manetum en i. 1rn
ndo ei end meurt que perdut de labi ſtivies tempoaiſ ci? Pperu norclunis wnnch ſ
tabo in virga iniata is meis nôn faciam irrita. diſti eũ cõſuſione. Aſque merropolis. ernbiitd
tes eoꝝ ac. q.d. nõ er Somel iuraui ĩ ſicto meo quo domine auertis in ſi d Foꝛmidinez. ſeri hi
terminabo eos totali ſi dauid mẽtiar: ſemen eius nem:exardeſcet ſicutignis qꝛẽt py reditũ ca Rriche
ter ytens auſterirate in eternũ manebit. Etthꝛò ira tua:l Memoꝛãe q̃ mea ptiuitati babylo- ngt
iudicis: ſed caſtigas n ſicin ſoli oſpee ſubſtätia: nuͦnqd. n. vane nice illi ꝗq habita Mhobe,llut
bo eos afflictionibus nus eius licut ſol ĩ ↄſpeciu ſubſtatia: nuũnꝗd.n.vane bt ibi: erat ĩ ma innlizgunb⸗
tpalibus gelo patene Meo: ? ſicut luna ꝑfecta in ↄſtituiſti oẽs filios hõiuz gna foꝛmidine:ut huſigetil
coꝛꝛectisis:, K bpolrmmmmm — hahbet NHeemie. j. ünohnchie
xime fem fuit qñ rex .. è ? Diripuerunt Mlopmulo.
ſedechias captus fuit: ⁊ in babylonẽ duct:a ſic regnum da eũ oẽs trãſeũtes viã.·qꝛ ſamaritani:⁊ alij q ert ipis p cdikn
uid interruptũ fuit. h¶ Muericoꝛdiã. Hic cõſequenter piq irruẽtes ĩ pplin iudeoꝝ: homicidia faciebat 7 pdas Generituithe
pſalmiſta recitat pmiſſionẽ dei de regni dauid ppetuitate: rapiebãt: ⁊ iõ ſpdit: f Feus ẽ oppꝛobꝛiũ vicinij ſuij. tmnphocgn
habet. ij. Reg. vij. ⁊ hic recitat in pſona dei dicentis: Mi qꝛ gloꝛiabãt de p̃dis ⁊ occiſiõib' i pplo aern menegaode
ricoꝛdiã aũt meã non diſꝑgã.i. totaliter auferã. i¶¶ Ab pʒ inia ſeqnti vſus: Exaltaſti vexterã ac. gl uertiſti ig i(Auor
eo.i.ei ſucceſſione. k ¶ Neq; nocebo.i.nocumẽtum irre i.ſugẽ feciſti. h ¶ diutoꝛiũ gladij ei.i. viros debella üurſſinion
pabile iferã. I ¶ In vitate mea. mod ẽ aſſeredi q.ð.ſicut toꝛes qͥ ꝑ gladiũ dẽbant defẽdẽ pplʒ ⁊ ipi fugerut nocte egkin
ſũ verꝰ de:ita tale nocumẽtũ nõ iferaʒ. m leq; ꝓpha de hierlʒ: ut hi. iiij. Re. vl. io bdit: 1Areaurliat ſeftlletemin
nabo teſtm meg . niin ipi dauid ſcm. n¶Et qͥ pcedũt eiĩ bello. chaldeos. k ¶ Oeſtruxiſti eũ ab emüdatoe lflſthaitni
de labijs meis. i. de labijs ehe ipſona mea loquẽ? Dũ.n.ppl erat i tra pmi iõis vtebat ads luſtratõij ad ſt Aauy.
tis ipſi dauid.ij. Re.vij. o ¶ No faciã irrita. ſz ſeqᷣt effect purificãdũ hõies iqnatos ex tactu alicu moꝛticini ſeu ſignibabet
tpe debito a me diſpoſito: vñ ſbdit: p ¶ Semel iuraui in alti rei imũde:ſʒ ꝙj dĩ Nu.xix. ſed oucto pplo ĩcapti nodern
ſcõ meo.i.ĩ me ſcõ:ſiẽ Ge.xxij.dẽ.ꝑ memetipſũ iuraui diẽ uitatẽ ltanirtabeinscjats. Et ſedẽ ⁊cl.i.maieſta chevgitil
dñs. q (¶ Si danid mẽtiar. ᷣ accipit ſip no.i.nõ mentiar tem regni abſtuliſti. m inoꝛaſti ꝛc. qꝛ tũc milti thllaſaſin
ipi dauid. r ¶ Semẽ ey ĩ einũ manebit.qꝛ generatõnes a viuẽtes vtriuſq; ſex fuerũt occiſi moꝛtui: ⁊ ſic dies vi irapoſtol
dauid vſq; ad xpᷣm puenerũt: ut pdem ẽ: ĩ qͥ ppetuatũ ẽ eᷣ te eoꝝ fuerũt minoꝛati. n ¶ Perſudiſti rc.] qꝛ ad irã ſrſn:n
regnũ:iõ ſbᷣdit: s ¶ Et thꝛom ei ſic ſol. qꝛ ſic ſol et luna lõgiquam fuert filij iſrl ducti captiui ↄfuſibilr vald. ſrrſtlin
durabũt iĩppetuũ:ita xpᷣi regnũ. tiEt teſtis ĩ celo fidelis. 6 itaueq HhBoↄñi pᷣſ iploꝛat regni ðð r nem. d. ſathiſti
qꝛ nõ ſolũ ẽ iudex ſʒ ẽt teſtis coꝛã pĩe de his q̃ fiñt in tris:? Uſqueqᷣ acl.ſ.oculos mie tuea nobis. In finẽ. i. ita ictireis
maxie de h qð ſuſtinuit ſalute hũani generis: ꝓpi qð in diu. q¶ Exardeſcet ⁊cl.q.d.ita exardeſcet ira tuas p ſnedtn
coꝛpe ereuate ſt cicatrices ad teſtimoniũ vitaſ. vCu nũuq̃ extiguet: iẽ nec ignis hñs obuſtibile appoſitũ:cuzʒ tenchan⸗
vo. hic ↄñt pſ. declarat deiectionẽ regni dauid qd maxie tñ peẽ ⁊ miferi tibi fit ppũ:iõ ſpdit: r ¶ Memoꝛare fninnn
ptigit ꝑ captiuitatẽ babylonicã quã pᷣſ.puidẽs dic: Tu po q; ⁊c. i.qᷓ fragil ẽ hũana nã ad caſũ:Fm ꝙ dĩ Geñ. viij. Manſ
repuliſti ⁊ deſpexiſti.ſ.regnũ dauid tpe ſedechie. x ¶ Di Peſue. n.7 cogitatõ coꝛdis hũani ꝓna ſut ad malũ ab onnn
ſtuliſti xpᷣm tuũ.i qͥ ꝓmiſiſti ppetuare regnũ dauid.a capti adoleſcẽtia ſua:⁊ iõ ſẽꝑ idiget tua mia:⁊ h oñt oñdit rſetig,
one enĩ ſedechie vſq; ad natiuitatẽ chꝛiſti fluxit magnũ ips ex vltio fine hois.d. 3 ¶ uqd. n. vane ↄſti. oẽs ⁊c. Bi i

2=

Kinc⸗ quaſi diceret nõ:qꝛ deus ⁊ natura nihil faciunt fruſtra ſitatis. ¶ Fiat flat. i. ita ſtabiliamur per eb gram: ßʒ illõ
Dicit eni aliqd vane fem vel conſtitutũ:qñ nõ attingit fi hebꝛe.xiij. Bonũ eſt gratia ſtabilire coꝛ: ꝙ in aduerſis⸗ ꝓ
itie 1 neurm intentũ: ſicut medicina dicit fruſtra cõfecta vel ꝓ ſperis in ipſo ſtabilit maneamꝰ. ¶In pᷣſ. lxxxviij. Mi
16W pinata: qñ nõ inducit ſanitatẽ. nullus aũt homo poteſt ſericoꝛdias dñi. vbi dicit in poſtil. Tui ſũt celi v7.
N ptingere ad vltimũ ſinẽ vite hũane:q eſt felicitas ſunYaa· Diadltto. —f
a niſi ex dei miſeir MM VUidã expo
tridl coꝛdia: ⁊ iõ ſi hu⸗ 4. P llIiitoꝛes he/
mand gener non Quis eſt homo ꝗ viuet ? ꝓbꝛij ſeruoꝝ tuoꝛũ: quùͤͤdd bꝛeoꝛum di
miß, n e lnilt geng non videbit moꝛtem:erũe otinui in ſinu meo muͤltaꝝ er ſorte bñ glal⸗
u uüani. Sclend aiamn ſuaz de manu infer? gæetiũ. Qiod expꝛobꝛaué diffferetigs poſitionis
Puliamn tñ ꝙ non fruſtra Abi ſuͤnt miſericoꝛdie tue rut limici tui dnñeqð expꝛo mũdi.ſ.ſurſũ ⁊ deoꝛꝰ
6 ſunt ↄſtituti ꝗ no antique domine: lſicũt iu bꝛauer̃t ↄmutatõeʒ xpᷣi tui ſum:⁊ hoc cuʒ dicit:
D an fingased bü raſti dauid in veritate tua Benedict dñs ĩ etnu: ſiůt uiß eigtng
B llti cedit ad gloꝛiam Memoꝛ eſto domine op Nio moyſi viri dei. ſirum ? dextx: 7 hot
Eiiſ Dei: ꝓpter aun ((Ihidicit: Aquilonem
Attin pncipalit᷑ oia ſunt . f22222 11 g2dextrum tu creaſti.
Minſa codita: Pꝛouer.xvj. Oia eni ppter ſemetipᷣm operatus conſequẽter añ ⁊ retro:⁊ hoc cũ dicit: Thaboꝛ ⁊ hermon.
inn eſt dñs.hoc etiã cedit ad gloꝛia electoꝝ:q ex dei miſeri Thaboꝛ eni eſt i ꝑte occidẽtali reſpectu terre ꝓmiſſionis:⁊
Ricepe coꝛdia attingũt finẽ vltimũ:⁊ hanc ſniam deducit apo ſic retro:⁊ hermon in oꝛiẽtali:⁊ ſic eſt añ.q.d.pᷣſ.oẽs diffe/
. ſtolus ſatis diffuſe Ro.ix.⁊.ij. Limo.ij. In magna do rentie poſitionis in qbus mũdus oſiſtit in tua ſũt potẽtia:
ol mo nõ ſolum ſunt vaſa in honoꝛẽ ſed etia in cõtumelis fm quã expoſitionẽ non redrit ꝙ in thaboꝛ vel in hermon
ſein 7c. a ¶ Quis eſt hõ q viuet ⁊c᷑. quaſi diceret nullus: aliqð notabile eẽt fem. ¶ In eodem p̃ſ. vbi dicit᷑ in po/
hirme qꝛ ſtatutũ eſt hoibus ſemel moꝛi. b ¶ Eruet aiam ſuã ſtilla:iõ ſbdit᷑: GBeatus po ulus qui ſc t iubilationen.
uinizt de manu inferni.q.d.nullus:ꝓ tpe iſto in quo ommnes .

deſcendũt ad infernũ quãtũcũqʒ iuſti:⁊ h durauit vſq;

¶Additio.
— Xpoſitio hubvſus.ſ.beat ppls ꝗ ſcit iubilationẽ

(wii ad redẽptionẽ factã per chꝛiſtũ ipſi dauid ꝓmiſſam:ut in poſtilla tradita nõ vẽ ↄſona rõni:tũ qꝛ nõ vide
munati patet per pᷣdicta:a ideo iĩploꝛat eᷣ aduentũ dicens: tur aliqᷓ ratio q̃ hec beatitudo.ſ.ſciẽdi iubilatõeʒ⸗
hialnetct C ¶ Ubi ſüt miſericoꝛdie tue antique dñe.qꝛ ab anti̊ appꝛopet᷑ ſacerdotibꝰ ⁊ leuitis tm:cũ iubilatio in laudẽ dei
watai fuit ꝓmiſſio ſcã de chꝛiſto ipſi abꝛae:Geñ.xxij. In ſemi de q̃ agit᷑ h̊ toti pplo pcipit᷑:vñ legit in pᷣſ. Jubilate deo ois
e ne ne tuo bñdicent oẽs tribus terre:⁊ poſtea ipſi dauid.ij. terra.⁊ in alijs plurimis locis:tũ qꝛ ex hoc ꝙ ſacerdotes
. ü bihun nathan: ut.S.expoſitũ eſt: iõ ſpditur: ad diuinũ cultũ deputãt᷑:nõ ſeqt ꝙ in lumine ambuleẽt: ſech
geS Sicuut iuraſti dauid in veritate tua.i.in teipſo qui in eo ambulare debẽt. Melb g vꝛ dicẽdü cu gloſa dicẽte
* es veritas. e ¶ Memoꝛ eſto ſenen tuoꝛũ. wiubilus eſt gaudiũ qð vbis explicari nõ põt:nec tñ penit᷑
irllig oppꝛobꝛij illati ſeruis tuis. g ¶ Multaꝛ: gentiuʒ. i. reticeri:vñ ⁊ vociferatoes iubiloſe ↄſueuerũt fieri qũ tanta
gibiguin a multis gentib/ a tpe captiuitatis babylonice vſq; ad leticia adeſt:qð expmi non pot: ꝓut de elięabet legit᷑: Lu.j.
antie chꝛiſtũ:qꝛ toto illo tpe qſi cõtinue ppls expectãs chꝛiſtũ ca.ꝙ cũ cognouiſſet aduẽtũ mr̃is dei ad ſe:tm fuit plena le
ſgeline⸗ fuit in oppꝛobꝛio:lʒ tpe machabeoꝝ fuerit ſpleuatus ticia ſpirituſſancti ꝙ exclamauit voce magna q̃ſi iubiloſe
datne auxilio paruulo: Daniel.xj. Et iõ cõcepto chꝛiſto:beata vociferãs:ppls & ille qͥ ſcit de illo gaudẽdũ eẽ qð dici nõ po
ttie virgo dixit in cantico ſuo: Lu.j.Depoſuit potẽtes de ſe teſt: nouit de gra adepta iubilare:⁊ de deo nõ de hõie:vnde
ag ſ de:⁊ exaltauit humiles. uit.n.nã hũana mirabilit᷑ exal ſeqt᷑:Oñe in lumine vult tui.ſ.ĩ illuminatoõe ſpirituſſancti
nrN 3 tata ꝑ hoc ꝙ fuit in vnitate ſuppoſiti a ᷣbo aſſumpta: cui ſententie ppꝛie adaptàt᷑ ſequẽtia:vſq; ibi Et ſancti iſrł
anni, 2. maxie ppls de qͥ ſcõm carnẽ fuit nat:quãtũ ad credẽ regis noſtri. 5n eodẽ pſalmo vbi dicit᷑ in poſtilla: Mi
,geiie tes. ſ ¶ Quod ↄtinui in ſino meo i.diſſimulaui ⁊ pa ſericoꝛdiam autem meam non diſpergã. Aaditio.
wi tiẽter ſuſtinui oppꝛobꝛiũ mihi illatũ ab infidelibus. Et / Elius vẽ dicẽdũ ꝙ hoc qð dẽ: Neq; nocebo. refer
a e loqt ppha in ꝑſona ppli expectatis chꝛiſti aduentũ.vel tur ad hoc qð pᷣdixit: Miſericoꝛdiã aũt meam.⁊
Grig, põt iſtud referri:⁊ mely ad pplłim catholicũ:qͥ in ᷣmitia ad hoc qð ſeqt imediate:In veritate mea.⁊ ẽ ſen
erc eccla ſuſtinuit multa oppꝛobꝛia patieni ꝓpi chꝛiſtũ:ſm iſericoꝛdiã meã. ab eo totalit᷑ nõ auferã ut vitas
ntitni⸗ v dicit Actu. v. Jãt gaudẽtes a ↄſpectu concilij:quo mea quã illi ꝓmiſi remaneat illeſa: ſi eni miſericoꝛdiã ab
wbutinn niã digni habui ſũt p noie ieſu ↄtumeliã pati.iõ ſbdit: eo abſtuliſſet ſequeret nocumẽtũ.i.defecy in vitate diuina
nun h ¶ Qnod expꝛobꝛauerũt ↄmutationẽ chꝛiſti tui. qd qᷓ qdẽ ſnia replicat᷑ ſᷣ alijs vbis:cũ ſeqt: eſtamentũ meũ.
ſcengtcr ßFßm hebꝛeos itelligit de meſſia. Ex hoc eni chꝛiſt ⁊ etiã DBunmine refugiũ. Huic pſ. ¶ LXXXIN.
i, 4 catholici ſuſtinuerũt multa oppꝛobꝛia:qꝛ ꝑ doctrinaʒ pᷣmittit talis titul ĩ hebꝛeo ⁊ ĩ traſlatoe hierony.
ii ene chꝛiſti ⁊ apoſtoloꝝ repꝛobat᷑ vita ⁊ doctrina ſcribaruʒ DOio mo pſi viri dei. eiuſdẽ ſnie ẽ titulł qᷓ cõit᷑ po
oer iat⸗ ⁊ phariſeoꝝ:in quo erat queda cõmutatio. In hebꝛeo nit ĩ biblijjqᷣ talis e: O?o moyſi hõis dei. dic aut g ſub ſ.
iei T in tranſlatione hiero.habet. Quod expꝛobꝛauerunt iſtuũ ꝙ ititulat᷑ a moyſe nõ ſic ab actoꝛe: ſʒ qx ſuit legiſlatoꝛ
ſinſ veſtigia chꝛiſti tui:⁊ tũc eſt plana lr̃a:qꝛ ſcã ⁊ vba chꝛi veteris teſtamẽti ⁊ ppha noui:⁊ iĩ hy p̃ſ.alĩ taene ptinetia
— 8 ſti que ſũt eius veſtigia fuerũt a ſacerdotib ⁊ legiſperi ad vet teſtm ⁊ aliq ad nouũ:iõ intitulat a moyſe:quis da
4 wenie tis repꝛobata:⁊ ꝓpter eoꝝ ſequelã catholici a ſacerdoti uid hũc pſalmũ fecerit:gloſa vo iſta pcedit ſʒ opinionẽ au
7 uu bus ⁊ ſcribis:⁊ poſtea a tyrannis multa oppꝛobꝛia ſu guſtini ꝗᷣ diẽ ꝙ dauid fec oẽs pᷣſ. Sʒ bear hiero.ꝗqͥ płſtudu
ſi⸗ ſtinuerũt ⁊ toꝛmenta: ⁊ quia talia ſuſtinebat nõ ſolum itĩ talib:⁊ oẽs doctoꝛes hebꝛei dicũt ꝙ plures aln fecerut
Vne patienter ſed etiã gaudẽter: ut dem eſt:ideo ſbditur in ꝑ pſalmos inter quos actoꝛes ab ipſis ponit᷑ moyſes:ſic pleni
liti ſona eoꝛum: Bücictus dñs in eternuʒ. de omnibꝰ us dixi in pꝛincipio huius libꝛi. Et iſtud dictum tanquam
ilni, que fecit nobis in pſperis ⁊ aduerſis: ſʒ illud pſ. xxxij. veriſimilius ſecutus ſum . nec ratio data in gloſa valet:
nehji Bñdicam dñm in omni tempoꝛe.ſ.ꝓſperitatis ⁊ aduer quia eadem ratione multi alij ſſ. in quib ponunt aliqua

—

ibi ſe auertas. Pꝛi

ptinẽtia ad vet teſtamẽtũ:⁊ aliqua ad nouũ intitularẽtur

a mople:qo eſt maifeſte falſum ex pᷣcedentibꝰ ⁊ ſequẽtibus

4 Jõ ↄñi dico put videt mihi ꝙ pl. iſte ſit oꝛo moyſi ad impe

trandũ bnficia dei pplo iſrł quẽ eduxit de egypto. Ad ipe

trandũ aũt bñficia de futuro modus optim eſt ondere gra

titudinem de bñficijs
receptis in pᷣterito:io
pſalmus iſte in duas
ptes diuidit: qꝛ pmo
moyſes tanq; gratus
recolit pꝛeterita bñfi
cia:⁊ ſecũdo pᷣcej poꝛ
rigit ad alia ĩpetrada
ibi: Quis nouit. Cir
ca pmũ recolit benefi

IſIugium faci es nobiſ
generatione in generatio
nem. Pꝛiüſq;ᷓ montes ſie

oꝛbis a ſeculo ⁊ in ſeculuʒ

cia collata hũane na-⸗ ece S. Mein
ture generalit: ſecũdo nein in humilitate: et dixi
nature lapſe ſpaliter: ſti ↄuertimini filij hominuũ

ma ſ dugsir pmo
recolit bñficia: ſecun eee eE
do erroꝛẽ circa h' ex heſterna que pbteriit. Et cũᷣ
cludit:ibi Pꝛiuſquaʒ

dua ſtodia in nocte:que ꝓ nihi
mõõtes .Circa pmum =”M
ſciẽdũ ꝙ duplex bñũfi

„ 9

ciũ fuit collatũ homini etiã añ lapſum.ſ.bñf ciũ creatõnis
quo ad imaginẽ dei crear eſt ſm aiam:capax ipſp ꝑ cogni

tionẽ ⁊ amoꝛẽ.Secũdũ bñficiũ eſt gubernatõis: qꝛ homo

yltra creaturas alias coꝛpales oꝛdinat᷑ ad beatitudinẽ ſuꝑ
naturalẽ ad quã cõſequẽdam indiget ſpeciali gubernatone

de bob'. hoc duplex bñficiũ recolit moyſes.d. a Dñe
refugiũ fact es nobis.i.humane nature a te ex nihilo ꝓdu
cte:q ꝑ tuã ſpalem directionẽ ⁊ ꝓtectionẽ dirigit᷑ in finẽ vi
te beate. b A generatione in generationeʒ. qꝛ ⁊ in ſtatu
nature cõdite ⁊ nature lapſe idiget hõ pᷣdicta directione ad
cõſecutionẽ vite beate. c ¶
caſionẽ errandi:qꝛ dixerat:
poſſet aliqs credere ꝙ aliqᷓ factio vel nouitas eẽt in deo: qð

,puidentia dei:de qua dicit apls.j. Coꝛ.ix.No ẽ

eſt falſũ ⁊ erroneũ:⁊ iõ hoc remouet oñdens dei eternitatẽ
ꝗ includit imutabilitatẽ: ⁊ hoc eſt ꝗò di Pꝛiuſq; montes
fierẽt ⁊c᷑.i.anteq; mũd crearet. d ¶ A ſeculo ⁊ in ſeculuʒ

tu es dey.i.eternalit:⁊ iõ ꝙ de dẽ fcũs refugiu nobis:nõ eſt
p aliquã mutabilitatẽ in deo vel nouitatẽ:ſed tm̃ in creatu
ra facta:ad quã ſeqᷣt realis relatio in ipſa:⁊ rõnis tm in deo
aqua ſic noiatur de nouo ſiue ex tꝑe: ſicut ⁊ dꝛ hõ fcũs vel

creat:⁊ ſic de alijs. e ¶ Ne auertas.Hic ↄñt ponit᷑ dei bũ
ficiũ erga humanã naturã poſt lapſum:qð eſt reuocatio de
culpa ad gram:qð qdem bñficiũ denõ deſiſtit pᷣſtare natu

re lapſe eà reuocãdo: aliqñ mõitis:aliquãdo bñficijs:aliqñ
flagellis: alijs modis ſᷣm oꝛdinẽ ſue ſapiẽtie infinite: pᷣmo
ergo hoc bñficiũ ꝓponit:ꝰ erroꝛẽ humanũ exe
dit:ibi Qm mille.Circa pmũ dicit: eE

deiectũ a ſtatu ſublimi in quo dominabat᷑ ceaturis 84 ſta
tum pñtis miſerie:in quo patit᷑ etiã a muſcis. g C.⸗
ſti ↄuertimini ⁊c̃.q.d.pſalmiſta ita feciſti:qꝛ dixiſti peccato

ribꝰ:Cõuertimini filij hominũ.p pniam reſurgendo de cul
pa ad graʒ. Q aũt hoc fecerit de'a pncipio pʒ:qꝛ adã ⁊ eua
ſtatim poſt tranſgreſſionẽ repᷣhendit:⁊a ſimiliter chain poſt
obitũ fratris dicẽs:Cur concidit facies tua:Geñ.iiij.⁊ poſt

e occiſionẽ dixit: Ubi eſt abel frater tu. quaſi inducẽs eũ
ad pniam. Et iſtam reuocationẽ peccatoꝝ ſemꝑ ↄtinuauit
aliqñ p ſeipſũ:aliqñ ꝑ angelos:aliqñ pꝑ homines ſanctos:
ut pʒ in decurſu veteris ⁊ noui teſtamẽti. h ¶ Am mille.
Hic remouet circa hoc erroꝛẽ humanũ:⁊ pᷣmo ꝓ tꝑe añ di

Ominè re LXXXIX.

rent aut foꝛmaret᷑ terra

tu es de. Mè auertas hõi

Muoniam mille ann ante
oculos tuos: tanq; dies

ſtri ſiẽ aranea mẽèditabunt᷑

Oꝛiuſq. Hic ↄñt remouet oc
ne refugiũ fcũs es nobis ⁊c.

circa hoc exclu
it: ibi⸗ 9 cit: e ¶ Ne auertas.i. ne
dimittas. f ¶ Pominẽ in humilitatẽ i, hominẽ ꝑ peccatũ

t dixi

õäõl .
„
b *

luuium:⁊ poſt:ibi Que ꝓ nihilo habent᷑ Circa pꝛimuʒ
ſciẽdũ ꝙ homines differũt a peccatis cõuerti ſperantes
longã vitã:⁊ hoc maxime contigit añ diluuiuʒ: in quo
homines diu viuebãt. ſ. nõgẽtis annis ⁊ octingentis:⁊

aliqñ plus:ut pʒ Geñ.v.ſed hoc remouet dicens:
bb ( Qm mille
anni ante oculos
tuos.i.reſpectu ei

lo habenĩ eoꝝ anni erunt.
Pine ſicut herba trãſeeat
mMane floꝛeat ⁊ tranſeat:ve
ſpere decidat induret ⁊ are
ſcat. Qũuia defecim in ira
tua:⁊ in furoꝛe tuo turbati

gꝛ tps pteritũ iã

ſum. NPoͤſuiſti iqtates no nenen lehu⸗
ſtras ĩ ↄſpectu tuo: ſẽculu, eternitati opatu

noſtrum in illůminatione quaſinihil eſt.
vultuſ tui. Quoniam om k 1 Aſtodis
nes dies nii defecerũt et i inecke Iſl 2
ira tua defecim. Anni no/ accipit hic cuſto⸗
dia ꝓ vigilia: qa
nox diſtinguitur
ĩ quattuoꝛ vigili/

is in qb' ſolẽt mutari milites de nocte p cuſtodia exerci

tus:⁊ ſic vna vigilia in eqnoctio vernali: qñ bmo ſolẽt
reges ad bella pcedere nõ habet niſi tres hoꝛas 7 ſemꝑ
diminuit᷑ pcedẽte tꝑe vſq; ad ſolſticiũ eſtiuale: ⁊ pꝑ hoc
deſignat diminutio tpis humane vite ꝑ moꝛte acciden
talem. q.d. ⁊ſi curſus naturalis vite hominis duraret
mille annis ante diluuiũ: tñ aliqñ bꝛeuiabat quatũ trej
hoꝛe:vel paucioꝛes diſtãt a die integra.xxiiij.hoꝛa:um
ꝑ moꝛtẽ accidẽtalẽ ex infirmitate ſupueniẽte: vel occiſio

ne: ſicut vita abel fuit abbꝛeuiata ⁊ multoꝝ alioꝛum.

¶ Que p nihilo. Dic ↄñt remouet fiduciã vite lõgio⸗/

ris poſt diluuium: ex qua erronee homines differũt re
uerti a peccatis:qꝛ extuc vita hominis fuit magis bꝛe
uis. Circa qð ſciẽdũ ꝙ hic ĩcipit vſus ſequẽs:ſm hiero.
2 hebꝛaicã veritatẽ: lra tñ hebꝛaica ſic habet: Fluctuaſti
eos ſomnus erũt.qꝛ in diluuio erãt fluctib aquaꝝ ſub
merſi:exceptis octo pſonis.ſ.noe ⁊ filijs eb a eoꝝ vxoꝛi
bpus: Geñ.vij. ⁊ poſtea vita hominis fuit abbꝛeuiata in
tãtũ ꝙ nõ videbat᷑ niſi ſomn bꝛeuis: ⁊ eadem ẽ ſnia lfe
hie. qᷓ hic habet ꝑcutiẽte te eos.ſ.aquis diluuij ſomniũ
erũt. i. qſi nullo reputatõis:ſicut ſomniũ: ⁊ ad hoc redu
cit lr̃a cõis qᷓ ſic hʒ. ¶ Quep nihilo habent eoꝝ ani
erũt. i. anni vite hominis decetero erũt de numero eo/
rũ q ꝓ nihilo habent:iõ ſbdit: m ¶ Mane ſicut her
ba tranſeat ⁊c.p mane intelligit pncipiu vite: pꝑ veſpe fi
nis. ſicut aliq herba floꝛet mane ⁊ veſpe deſ⸗ iccati ic
etiã finis vite humane en pncipio cito ſuccedit:cur ca
ſpdit cũ dicit: n Auia defecimus i ira tua. i. i vindi
cta quã feciſti ꝑ diluuiũ vita hũana ſic ꝓceſſit ad defe
ctu: ⁊ qꝛ vindicta illa pꝓceſſit ex mitiplicatiõe peccato
ſm ꝙ dẽ Geñ. vj. Repleta ẽ terra inidtatea facie eoꝛuʒ
ego diſperdã eos cũ terra:iõ ſpdit: o ¶ Poſuiſti ini
quitates nr̃as in cõſpectu tuo.ſ.ad puniẽdũ:ſicut iudex
ponit coꝛam ſe reum quem vult punire. p & Seculü
noſtrum. i. decurſum tempoꝛum noſtroꝛum. q In
illuminatione vultus tui.i. in palam coꝛã te: ſicut i lud
qð eſt in lumine:ſcòm illud eccle. xxiiij. Oculi domini
multo lucidioꝛes ſuper ſolem vias hominum cincun
ſpiciunt. r m oẽs dies nf̃i defecerũt ⁊c. repetitio
eſt ſententie pꝛedicte ad maioꝛem expꝛeſſionem.
a ¶ Anni nri ſicut aranen meditabuntur. In hebꝛeo

terijt. h addidit:

ſtcoraraneum
inncleptluf⸗
conde Loſeue
r gſgultmag
iigtcularia d
ntiare vitehi
ſebreuitaten
co: cde⸗
crſa. d(S.
on
Nrichs vin⸗
Wellitn
Go inhebrd!
cio qed vitn
luuim. depj
ſontenneßreue
Icncia diu
fhideneruen
ſt Nlnd
1opor
Abocdi⸗
chihmchen
bagſehiae
buficadeißt
cnſdelegs
tiun Repice
tudicis k
elnbꝛeuiata⸗
Qusnouity
ſir areexe
it u ſpee
ahſorpte
lerno ni
ſigideiſil
flallecbee
ndauis
Auieri
ülni
nlinrin

nfmn
de⸗
mint
dſ
mürsn
Copnitont

agtar
icaruſcl
ſocepapuugn
tmüratatn⸗
lritfiune
enegid
Srona
ibnihigi
ungenüe
ipumirnitn
zmuinydin
iinirlt
oning offhin
nsſit nigs n
gſausfnbin
hpeſecuſf
iuntd murt

que modłco vẽto

ſequẽdũ honoꝛes eᷣn 0 .
vel diuitias:qᷓ ve ginta anni:et amplius eo

lociter amittunt: rum lâboꝛ ⁊ doloꝛ. Quo

pfſalmoꝝ

in traãſlatione hiero.habet᷑. Coſumpſimꝰ annos nr̃os

ſicut ſermonẽ.i.ſicut ſᷣmo cito trãſit ⁊ deſinit eẽ ſic ãni

–—

nri: ⁊ ptinet ad ſniam pᷣdictã de bꝛeuitate vite humane

lra aũt cõis refert ad inutilitatẽ laboꝛis qͥ frequẽter con

tingit in vita hominis:qꝛ ſicut aranea multũ occupat᷑

ad texendũ telam S
diſſipat:ſic homi diès annoꝛum nr̃oꝛum in
nes mulũ ſtuclet iplſis ſeptuaginta anni.S
aaco gquͦtem in potentatib oct

⁊ ſic vi: a ¶ An niam ſupuenit mãſuetudo

nes in annis njis et coꝛripiemur. Quis no

viuẽtes. b Me Uit ptãtem ire tue:⁊ pᷣ timo
ditabunt. inutilia re tuo iram tuam dinumeę
Kur ajanevuntie rare. Dexteram tuã ſic nõ
cienda. Qoſequen tam fac:et eruditos coꝛde

„ „ P .X́d
in pticulari ?⁊ dei ũſquequo:et depꝛecabilis
minate vite hũa SðWð
ne bꝛeuitatem iid .
cens: c ¶ Dies annoꝝ nr̃oꝝ in ipſis.lxx.anni. de cõi
. d¶ Si auũt in potẽtatib.i.in bñ cõplexionatis
e Octoginta anni.in ſtatu ↄueniẽti. f ¶ Et ampli
irße vltra ꝓcedẽs. g ¶ aboꝛ ⁊ doloꝛ.qꝛ ſeneci
nõ ẽ niſi qdam languoꝛ. h QAm ſupuenit maſuetu
do.in hebꝛeo ⁊ in trãſlatione hiero.h:Qm trãſiuim
cito q.d.vita pñs nõ eſt niſi ddã tranſi bꝛeuis Et auo
lauimꝰ.de pñti ſeculo:ſicut auis de nido:⁊ ſic cõtinuat᷑
ſententie pᷣcedenti de bꝛeuitate vite nr̃e.lr̃aaũt cõis põt
reduci ad diuinã ſniam q̃ imiſit diluuiũ:qꝛ peccata ho
minũ demeruerũt deletionẽ humani generis ſimplicit:

ſed ꝑ mãſuetudinẽ diuinã ſaluat eſt noe cũ filjs ſuis
eoꝝ vxoꝛib ad cõtinuationẽ generis humani: ⁊ q'tũ

hoc dẽ: h Am ſupuenit mãſuetudo.ſ.diuini iu

dicij ipᷣm cõtempans a rigoꝛe. i ¶ Et coꝛripiemur.qᷣa
hõies ſapiẽtes dictã punitõem attẽdentes a ſuis inſolen
i Duis nouit. Doſtc pſal.recoluit
bñficia dei pᷣterita:h ↄñt pcedit ad alia bñficia ipetran
da.ſ.de legis datione ⁊ tabernaculi cõſtructõe:⸗m ibi pe
titur:Reſpice pñe.Circa pmũ pᷣmo ↄtinuat ſe ad pᷣcedẽ
xia dicẽs: k ¶ Quis nouit ⁊c᷑.q.d.exquo vita homis
ẽ ita bꝛeuiata:⁊ ſciẽtia acqrit᷑ ꝑ expientiã longi tẽpoꝛis

tijs emendant᷑. k

Quis nouit ptãtem ire tue.i.quis in tam bꝛeui tepoꝛe

niſi ex tua ſpeciali inſtructõe:iõ cõſequẽter petit hanc ĩ

ſtructionẽ.d. l ¶ Dexterã tuã.i.ptãtem tuam que per

dexterã in ſcriptura deſignat. m ¶ Sic notã fac.nos
illuſtrando. Alitos coꝛde.i.fac eruditos coꝛ
de. o ¶ In ſapiẽtia. a te nobis ifuſa ⁊ data:⁊ hoc fuit
ipletũ qñ dedit illi pplło legis diuine bñficiũ:⁊ ꝓpt᷑ hoc
de illa lege dicit moyſes: Deut.iiij. cap. hec eſt ſapiẽtia
nr̃a ⁊ intellect᷑ coꝛã pplłis. ꝓ ¶ Couertere dñe. reſpici
endo nos oculis tue miſericoꝛdie. 4uci ⸗ q;
ad aliqð tpᷣs:vñ alia tranſlatio hʒ aliquãtulũ.q.d.illð
qð tibi placuerit quãtũcũq; roiiell modicuʒ ſuffici

et mihi:⁊ erit mihi magnũ. r ¶ Et depꝛecabilis eſto

