Terribili ⁊ laudabili ⁊c. Tertio eiu

dſie ſcõᷣm bonitatẽ tuã ꝓmi
ſiſti priam remiſſionis pec
catoꝝ:⁊ tu deus iuſtoꝝ nõ
poſuiſti pñiam iuſtiſ:abꝛaã
iſaac ⁊ iacob: his ꝗ tibi nõ
peccauer᷑̃t: quůoniã peccaui
ſup numeꝝ harene maris:
multiplicate ſunt iniqtates
mee: incuruat ſum multo
vinculo ferri:et nõ eſt reſpi
ratio mihi:qa excitaui ira/-
cundiã tuaʒ:⁊ malũ coꝛã te
feci ſtatuẽs abominatiões:
et multiplicãs offenſiones.

Et nunc flecio genua cõdiſ
mei pᷣcans ad te bonitateʒ

dñe. Peccaui dñe peccaui
et iniquitatẽ meã agnoſco.

Peẽto rogans te dñe remit

te mihi r̃mitte mihi:ne ſimi
pdaſ me cũ iniquitatibꝰme
is:neq; in eternuʒ reſerues
mala mihi:qà indignuʒ ſal
uabis me ſcðᷣm magnã mi/
ſericõdiã tuã:et laudabo te
ſempꝑ oibus dieb vite mee
quoniã te laudat oĩs vᷣtus
celoꝝ:⁊ tibi eſt gloꝛia in ſe/
cula ſeculoꝝ amen.
Explicit oꝛatio ma
naſſes regis iuda.

s miſicoꝛdiaʒ ſeu pieta

tem qua ꝓmilit peni-
tentibus miſereri: ibi
Et iueſtigabilis miſe
ricoꝛdia ꝓmiſſionis
tue ⁊c.et ſequitur:
d. ¶ Quoniaʒ pecca
ui. Hic recognoſcit ſu
am miſeriã pꝛimo in
peccatoꝝ multitudi-
ne: ibi Super nume⸗
rũ harene maris ⁊c̃.
et eoꝛũ grauitatẽ ſeu
ſeu magnitudinẽ: ibi
Statuẽs abominati/⸗
ones et multiplicans
offenſiones:⁊ patet.
e Et nũc flecto.hic
cõſequenter petit mi
ſericoꝛdiam: pmo re/
uerenter. d. e t
nunc flecto genua coꝛ
dis mei.qꝛ genua coꝛ
poꝛis flectere nõ pote
rat: impeditus cõpe
dibus ferri:ſecũdo in
ſtanter petit:ibi
f¶ Peto rogãs te do
mine ⁊c̃. petitionẽ ſu
am pluries et mitipli
citer replicando. Ter
tio ↄfidenter pᷣſumẽs
de diuina miſericoꝛ
dia: ibi g ¶ AQuia
indignũ ſaluabis me
ſim miſericoꝛdiã tuã.
et ꝓmittens emenda
ri: ibi Et laudabo te
ſemp: et ſic terminat
oꝛatiõem dicens:
h ¶ Quoniazʒ te lau-
dat om̃is virtus celo
rum.i.om̃es oꝛdines

angeloꝛũ:et tibi eſt gloꝛia in ſecula ſeculoꝛum Amen.

Explicit oꝛatio regis manaſſes.

momnef
di üheſbt
ſrintüttt
pueſtbiuin
ilinint
un tobiiene
irlil
gkuüͤben⸗
ſhepdon
pitſgti
nii
Unmmanl
Uühitdre
Uiſltoi
Ethmoſſe
Nofmon
ſinſenni
lo ilen
fiulnin lijen
WRNipo
Mrfuicr
mmͤmore
bin i
Nen di
Wwiömmaunn⸗
nual mmnſine
ülinſtunti
nchoppen
intriſlatio
mertrdi
ſtisianis⸗
mennſo
nſiti ⸗
nnchniß
mlili
üme
Mte noon
gline⸗ in
tn lche
lil

¶Mꝛologu0us.

—
¶ Incipit plogus in libꝑ Eſdre. ¶ De hebꝛeo tranſferã. in latinũ:mlti.n. tranſlatõem. xx.
8 rum difficilius ſit facere qð oſcitis. de greco tranſtulerũt in latinũ. g ¶ Quaſi nõ hẽatis ge
V Iſte ꝓlogus ſcribit in libꝛũ eſdre:q vni ca volumina.i.trãſlationẽ.lxx.in greco editãa. h ¶ Et lati
v us liber ẽ ſicut pĩñs plogus manifeſtat na. volumina trãſlata de tranſlatòe.lxx. aut qſi: ¶ Non

ſtatim. poſtq; venerit ad noticiã emuloꝝ: k ¶ Jllud ↄſpu

eno volumie co⸗
artant᷑: tertius.n.

Et pᷣmo aſſignat

duo retrahentia

qꝛ apud hebꝛeos eſdre neemieq; bmoes

¶ Ircipitpfalio beali hie

aĩam meã a labijs iniꝗs: et

alingua doloſa. Teri an/

qdã:ſiti neqʒ aliud fatigan

Nec quẽq;ᷓ moueat: vn
a nob liber editus e:nẽca⸗

endũ ſit i. ab emulis
ↄtẽnendũ. i¶¶ Quic
dd ẽ.i.q;tecũq; vtili9„

q̃rtus liber abi/ imi in li ſi odiũ „ tatis eſt: 1 ¶ Qu
Vlina: autz iſte Trům diffici cro vos mi dommon ⁊ ro Sntns⸗ mars
liber immediate lius ſit ſacere gatiane chariſſimi: vt pua me. o¶ Faſtidiolij.
poſt arelſpome as poſcit: an ta lectiõe cõtenti:libꝛos nõᷣ i. ſupbis:tedioſis:fa-
tis gonibus: eo — atui. Nã vo dioͤſis cibos ingeratis: vite um: a faſtidio faſtidij
ideʒ ſit ſinis paly/ bis aliqd imperãtibus ab / tiſq; eoꝛũ ſupèrciliũ:qui iu qð eſt hoʒꝝere:ſpernẽ
poenen e ne nuère ſententie eſt: 1 magni dicare im̃ de alijs:⁊ ipi face tedẽ. P Supeiliu
EH tudo onẽis impoſiti ita crr renihil nouerũt. Sig autẽ zſugbiann ucnia
pceſſit hiſtoꝛꝛam Uices pꝛemit vt añ ſub ſaſce frãatrũ ſunt quibuſ nr̃a non tiã lloge vej Ecck.
iſtelibꝛi: vñ ⁊ qui ruendũ ſit q; leuãdũ. Acce dilplicẽt:his tribuatis exẽ . xxiij.b.Extollentiaʒ
dam thobiã ante dunt ad hoc inuidoꝛũ ſtu plar:amonentes vt hebꝛea oculoꝝ meoꝝ ne de⸗
r eaini Al din dome qſcribim're nomina quori grandien beonlenomaſi
ĩiſto plogo dom hbẽdendũ putãt.Et interdũ hoc volumine copia eſt: di in extollẽ ia oculoꝛũ
mon?᷑ et Rogatia 3 ſe ↄſcientia repugnate pu ſtinctẽ ᷑ ꝑ interualla trãſcriæi: ⁊ in palpehꝛig illi
nuʒz epos:ad que blice lacerãt que occulte le bant. Mihil.n. ꝓderit emẽé“ agnoſcet.
n aöeni gunt:intantũ vt clamare cõ daſſe libꝛũ:niſi emẽdatio li laennor t 1
binlarind bellar 7 dicere: Dñe libera bꝛarioꝛũ diligentia ↄſeruet abalio. 8 Sr v in

terualla.i. p ſpa ius:
vt ſit bonũ ſpaciũ int᷑

iom ne tranſierat nus ẽ ꝙ ſemp ſcribitis atq; pocryphoꝛũ tertij et qjrtili cei Libꝛariox.i.
ſ.lan erie reſcribitis vt eſdre libꝛuʒ et bꝛi ſomnijs delectet:quia ? Eito ren
gitur in pꝛincipio beſter vob de hebꝛeo tranſ apð hebꝛeos eſdre neemie .vj.etymolo. libꝛarij
plogi: inuidoꝝ ferã:quaſi nõ habeatis gre q; ſermões in vnũ volumẽ jijdea antirij vocan
deneesltn⸗ qgue ca et latina volumia:aut qc coartant᷑: et qͥ non habẽtur en ſs ari ſit 4
Miko dee ir quid illd ẽ qð â nob vertit apud illoſ. nec de vigintiqt vetera: antiqrij q tm
duo ibm mouen / non ſtatim ab oĩbus ↄſpu tuoꝛ ſenibꝰ ſunt ꝓcul abijci modo vetẽa: vn ⁊ no
tia ad tranſferen- endũ ſit. Fruſtra autẽ: vt ait enda. Siꝗs ãt ſeptuaginta men ſumpfert. Itez li
dũ. ſ. inſtantẽ iſto bꝛarij dicunt᷑ vẽdito⸗„

rum epᷣoꝝ petiti-

onẽ: a trãſlationis ſue neceſſitatẽ: qꝛ trãſlatio antiqᷓ coꝛ
rupta erat ⁊ diminuta: pmu notat ibi:Terti ann ⁊c̃.
2m ibi:Siquis aũt.lxx nobis oppoſuerit ⁊c.tertio inue

hitur ↄ emuloj:⁊ hoc duplicit:pmo qꝛ impugnat agni
iciũ ingratitudinis bñficioꝝ impu
bi: Quid interpꝛetẽ laniãt:⁊“ ibi:
ſis qð dẽ oculis mihi volũt male

tam vitatẽ:

gnant auctoꝛẽ:pmũ i
Poꝛꝛo aliud ẽ ſi clau

qꝛ ꝑ vi

dicẽ. Quarto ⁊ vltimo diẽ ꝙ charitate ipoꝝ ad ſtudiũ

ꝓuocatus:nõ omittet bonũ cõe ꝓpter detractõeʒ odiũ
licʒ excedra vel exthetra ſibilet ⁊c̃.
is tates accedamꝰ. b ¶ Necdum ſta
tui.i.nondũ cenſui vł iudicaui:nã ſtatuo ſtatuis dẽ cen

vel timoꝛẽ:ibi Itaq;
His viſis ad obſcuri

ſere: ficare: fabꝛicare: oꝛdinare: cõſtruere: ponẽ: Non
Sñie ẽ i.ſentẽtialit᷑ fixũ in coꝛde meo: modusẽ lo

ſcis: vbi ratũ ⁊ fixũ eſt qð ꝑ ſen tẽtiã

quendi nliai
diffinit. c ¶ Abnuẽ. i. recuſare vl re utare. q.. nõ eſt
fixũ in coꝛde meo ↄtraire vĩo impio. In modernioꝛib

aũt biblüs legit᷑: Nã vobis aliquid imꝑantibꝰ annuere

ſentẽtie ẽ.⁊ in ſentẽtia in idẽ redit. e

ub faſce. i. ſv

onere:⁊ declinat᷑ hic fa cis:vñ faſciculus diminutiuũ.

res libꝛoꝝ:qͥ grece bi

bliopole dicunk: a biblios qð ẽ liber ⁊ pole qð ẽ vendẽ: ⁊ de

clinat: H a hec bibliopola. v Ediv.i ↄpoſit: ab edo dia

qð mita ſignificat:q̃ hñtur ꝑ hoj vſ uj: Emitto: pario: a
co:vł mãifeſto: Expono:cõdo:appono: fero:dico:U 6

nouẽ nũo lectoꝛ t᷑ denotat edo. x¶ Nec apocryphoꝝ:.ꝗᷣ

ſit apocryphũ ⁊ t mõis dicat᷑ inuenies.ð. in pnc ꝓlogi ſu
per ioſue.p hoc ãt e apocryphoꝝ ſomnũs dic vẽ ꝙ hiero.

4

ttiũ ⁊ qrtũ libꝝ eſdre nõ traſtulit: vñ 7 antiq̃ biblie nõ hñt

eoy: Eſdre pᷣm liber ẽ: Et fec ioſia c᷑.

q cõiter ſcribit in mo

dernis biblijs:ſcõs incipit: Liber eſdre ꝓphete ⁊c. ꝛ ille bꝛe
uiſſim eſt ⁊ q̃ſi in vno folio ſcript: ⁊ foꝛte ꝓpt hoc nõ fece

rat hiero. de eo mẽtionẽ. it incipit:

Anno.xxx.captiuitad

erãt in babylone ⁊c.vbi enũat viſiones qſi ꝑ ſomnia ſibi fa
ctas.q̃rt incipit: Ecce loq̃re in aures plebis mee fmones ꝓ
phie qs miſero in os tuũ ⁊c̃.vbi mlta ſdicit affutura: iſte
liber ſatis bꝛeuis ẽ: de his duob' vltimis fit h mẽtio: p hoc
aũt ꝙ diẽ ſomnüs vĩ no a pꝛobare q in his ſcribunt ⁊ q̃.ſ.

ſic apocrypha. y

õ hnᷣtur ⁊c̃. de.xxiiij.ſenioꝛib.i.de

xxiiij libꝛis ꝗᷣ ſunt apo hebz. in canone ſcptura :ꝗq ſignant
ꝑ· xxiiij. ſenioꝛes:apoc. iiij. ſicut. ð. dẽm ẽ in ꝓlogo galeeo⸗

¶Mꝛologus

Sãt peul abijciẽda. i repellẽda æ puipẽdẽda. aC gram locũ ſuiſſe euomẽtẽ aqs vaſtãtes ciuitatẽ vicinã:
3 ¶ Sãũt pcul P 7 Pinip in q̃ vno meatu clauſo milti erumpebãt:qdð hercules vi
dens loca ipᷣa exuſſit:⁊ ſic aque clauſit meat: nã hydra

„ ₰

veniã.i. bꝛeuit eos ↄfutem. vide in opuſculo ð vocabulis bi
blie qualit exponit᷑ ↄpendiũ. c¶ Qð illatur ſum. i. dictu
rus vel ↄcluſuruj:nã
inferre dẽ ↄcludere.
d ¶ Equiſſimũ eſt.i.
iuſtiſſimũ: qꝛ nemini
derogat᷑: ⁊ plene vita)

naxare. et ceteras auẽtes q̃ hic ponunt᷑ inuenies.S. in illo ꝓ
logo.ſ.Deſiderij mei ⁊c᷑.an mediũ. ʒvt ad ↄpendiũ

vob oppoſuerit interpᷣtes:
aor exemplaria Poriems
i . miauiré ipᷣa lacerata ⁊ euerſa demõ
ae ganln ee⸗ ſtrat:nec põt viiq; veꝝ aſſe
i. dixi: iqd. in ri qð diũſum ẽ:mittite eum
traſlatioe meas ad euãgelia in ꝗbus multa
Osð non hĩin greco. vonũtur q̃ſi de veteri teſta/

ßm. l * h ut alit — — ₰ 9 ⸗
bi, mne vlam eſ æ Mẽto qͥ apd ſeptuaginta in
ſi nihil mutaui. ¶ terpᷣtes nõ hñtur: velut illðᷣ

Quid ieelon ni Quͤoniã naçare vocabit:
AVr;Marbi mee tguͦr Eel ex egypto vocaui ſilium
aliqd addidi: k(On meũ: ? Nidebũt in quẽ cõ⸗
trogẽt hebꝛeos. vtrũ punxerũt:multaq; alia q la
bñn addidi:⁊ ſic indſi tioꝛi opi reſeruam: et q̃rite
ta vitate m ¶el ar ab eo vbi ſcpᷣta ſunt. Cũq;

e enl e ꝓſerre nõ potuerit: vos le-
tẽ ibi lectões mee tra glite ð his exemplarib que
ſarioi: ſl eigellt tr nup a nobᷣ edita: maledico
gent i vetmbitn in⸗ numn qtidie linguis aſodiü⸗
fidelit: ſed certe nõ ſo tur. Séd vt ad ↄpendiũ ve
lũ tranſlatiõem vitu niã:certe quod illaturꝰ ſum

equᷣiſſimũ eſt.didi aliquid
quod nõ hẽ in greco:auᷣt a/
liter habet qᷓ; a me vᷣſum ẽ.
Quid interpᷣteʒ laniãt: Int᷑
roògẽt hebꝛeoſ:⁊ ipᷣis aucto

perãt: ſʒ etiã meipᷣm
maledictij impugnãt
⁊ hoc eſt qo ſequit᷑:
Poꝛꝛo.i.certe.
liud ẽ.in q̊ͥ ipᷣi

Uolũüt mihi

qꝛ: t ribꝰ trãſlatiõi mee ſiel arro
ſona mea dicẽ qui tia Set niel deroget fidem. Põ
tũ laboꝛaui ꝓ coi vti aliud ẽ ſi clauſiſ qð dicit
liiate. iaue ocu oculiſ mihi voͤlũt maledicẽ
is qð dẽ.in vulgãi ꝓ I imi .
uerbio.i.non habito en ntatl recorñ nuct
reſpẽu ad vitatẽ quaʒ a bolſt e

Socui: vel ad bñficcia ptuaginta trãſlatões iã xpᷣi
q̃ eis exhibui.ſ.trãſſe
rendo tot libꝛos
Judeos.natõe. x
Et hebionitaj.ſectep
fefſione. Hebionite dqᷣ
dẽ fuerũt hẽtici de quibꝰ dicit euſebi in.iiij.li eccliaſtice hi
ſtoꝛie: hebioneos demõ decepit:q̃ interpᷣtant᷑ pauꝑes.vere
n.paupes ſũt ⁊ egeni in ſcia gloꝛie xpᷣi:qmquidẽ eum ſolũ

et hebionitas legis veteris
interpᷣtes:aquilã videlicʒ ⁊

hoiem putãt:⁊ ꝑfectũ vite ac vᷣtutis viꝝ iuſtũ effectũpmu

ni etiã natiuitate ex viro æ femina ꝓcreatũ:cuſtodiendã vo
cẽſent legis obſuantiã: nec ſufficẽ ad ſalutẽ xpᷣi eſtimãt fidẽ
⁊c̃.Iſið.in.viij.etymol.vbi agit de hẽſibus xpᷣianoꝝe ponit
eandẽ ſniam.S.in plogo ſuꝑ ioſue vltra mediũ inueniẽs ſa
tis de oꝛigene:adqla ſymmacho ⁊ theodotione:vbi exponit᷑
qð h̊ di. y ¶ Et ꝑ oꝛi.laboꝛẽ ⁊c̃.excetra ſerpẽs quida de q́
diẽ Iſið.xij.etymołl.Pydra dꝛaco ẽ mltoʒ: capitũ:q̃lis fuit
i lerna palude ꝓuicie archadie:hec latine excetra dẽ:ꝙ vno
ceſo ta capita excreſcebãt:ſed hoc fabuloſum ẽ:nã ↄſtat hy

euãgelio coꝛuſcãte:ideos

ab aq dicta ẽ:hydoꝛ grece aq latine:
ſerpẽs aq̃ticus. Ouidi metamoꝛph

ſymmachũ ⁊ theodotionẽ
⁊ curioſe legũt:ct ꝑ oꝛigẽis

laboꝛẽ in exaplois eccleſijs

dedicar̃t. Quãtomagis la
tini grati eſſe deberẽt: ꝙ ex
ultantẽ cernerẽt greciã a ſe
aligd mutuari: ꝛimũ.n.
magnoꝝ ſumptuũ eſt ⁊ in-
finite difficultatiſ exẽplaria
poſſe bꝛe oĩa: deiñ etiã qui
hüerint et hebꝛei ſermonis
ignari ſunt:magis errabũt:
ignoꝛãtes ꝗs e multis veri
dixerit. OQð etiã ſapientiſſi
mo cuidã nuꝑ apð grecos
accidit:vt interdũ ſcripture
ſenſũ relinquẽſ:vniuſcuiuſſi
bet interpᷣtis ſeqret᷑ erroꝛẽ.
Nos autẽ ꝗ hebꝛee lingue

ſaltẽ paruã habem ſciam:

⁊ latin nob vtcunq; ſermo
non deeſt: ⁊ de alijs magis
oſſumꝰ iudicare:⁊ ea q̃ ipᷣi
intelligimꝰ in nr̃a lingua ꝓ/
mere. Ieaq;ʒ licʒ hydra ſibi
let: victꝛq; ſynõn incẽdia
iactet:nunq; meuʒ iuuante
xpᷣo ſilebit eloquiũ:etiã pᷣci
ſa lingua balbutiet. Legãt
q volũt:qui nolũt:abijciãt.
Euẽentilẽt apices:lras calu
mnient᷑. Magis vꝛa chari
tate ꝓuocaboꝛ ad ſtudium

qᷓ;ᷓ illoꝛũ detractiõe et odio

deterreboꝛ.
¶Explicit pꝛeſatio.

et inde dĩ hydra.ſ.
oſeos. ix. loquit de

hydra dicẽs: Uul
nerib fecũda ſuij
erat illa:nec vllũ:
De comitũ nume
ro caput ẽ impu/

ne reciſuʒ: Quin

gemino ceruix he
rede valẽtioꝛ eẽt.

Idẽ in eodẽ: Nec

ꝛofuit hydre cre
cere ꝑ damnũ ge
minaſq; reſumer̃
vires. Et nõ ꝙ in
aliqbus libꝛij ſcri
bit᷑ Excedra ꝑ d:
⁊ tunc etymologi
gat q̃ſi excelſa hy⸗
dꝛa: in aliquibus
ſcribit᷑ per t:iuxta
etymologiã Iſið.
⁊ tunc dẽ excetra:
q̃ſi exceſo tria: et
iſta lra ↄmunioꝛ
E: ⁊ hʒ mediaʒ ſyl
labã naturalit ꝓ
ductaz: excetre at
cõꝑat emulũ ſuũ
ꝓpter detractõis
ſibilũ:⁊ qꝛ alijſ in
fundit emulatõis

venenü. a¶ Sy

non.quidã fuitꝓ
ditoꝛ cui inſidijs
capta fuit troia ⁊
deſtructa:nã cum
greci ꝑ.x. anos ci
uitatẽ obſediſſent

eã cape nõ valen/

tes: equũ ligneuʒ
immẽle ſtature fe

cerunt:⁊ armatis
militib eü imple

uerũt:ſynon vẽo
fſingens ſe timoꝛe
moꝛtij de grecoꝛ
caſtrij effugiſſe:al
ſecuratus a troia
nis: ſi ſecreta eis

aderet danaoꝝ: mẽtitus ẽ eis illũ equũ in honoꝛe pal
adis fuiſſe ſactũ:a ꝙ iõ tãte eẽt magnitudinij:ne poſſet
intrare põtas ciuitatis:qꝛ ſi intraret:nunqꝙ ciuitas capi

poſſet:cui vbis ſeducti:poꝛtas fregert:⁊ iia equũ intro

duxef̃t: ſynon aũt illa nocte cũ doꝛmirẽt troiani:apuit

–—

hoſtiola eq: ⁊ icluſi militej exier̃t ⁊ ciuitatẽ ceꝑeft:ſic in

2̈ liꝰ vgilij eneidos pleni recitat:⁊ iõ dẽ: ʒ

cui ↄpat emulũ ſuũ detractõis incẽdia iaciẽtẽ. bEuẽ
tilẽt apices.i.lr̃as:euẽtilare dẽ ad uentũ diſpꝑgẽ: pücẽ:ex

quirẽ:excutẽ:inueſtigare:diſcutẽ:⁊ in iſtis duab ſignili
catõibꝰ põt accipi h:lʒ in oibꝰ bñ poſſet expõi. cLras

ſi

calũnient᷑.falſo criminẽt᷑:calũniatoꝛ.n.dẽ falſi crimij ac

cuſatõ.ceia plana ſt. ¶Explie qlin cũq; expõ iſti plogi.

ctoch.

1

lemveſon
iufule

1
4

=
—
=S

S=S=ä =—
= *
+☛

= =
S-

i⸗
Uinpen
fint

e
op
ſeie
iNnni⸗
ittebt
elbdofni
unnien
nenmnit
unnelyin
ſͤfryyn⸗
futgucin
Aenmeüf
leliindi
Kimutle
Crüͤtin
ſcrürzn
elner
Mmulng
uni
icten
icnegtn
oritniich

.
linſe⸗
ulurben
ü

17

=
SSe

— =
=
S=

SSE
=

——

utpehrtn

logi
dicpant
dmit
inynunin
nnlgf
aunlt,
ceeni
r denms
inetiſ
tonulrie
E
ncciſt⸗
ubirilſ⸗
futmwin
Reniaan
r inwell
Nno
nͤlyen
ſeſuure
MArnuns
döine
monn

ſeunorz
ege

ftiſen
o b
enc
onoꝛ⸗ l
broſt
insa
gtüin⸗
niſ
ſtſtn⸗

ala

Pꝛimus liber Eſdre incipit.

Rit ſacerdos ſupꝑ ſolio ſuo. Zacharie.vj.
Scom ꝙ in libꝛis pᷣcedentib oictũ eſt:de
us ſub ratõe abſoluta ſubiectũ eſt in tota
acra ſcriptura:ſub rõnibus aũt ↄtractis
d ſubiectũ eſt in ꝑtialibus libꝛis:ſic coꝛpus
mobile abſolꝑte ſumptũ ſubiectũ eſt in tota phia natu
rali: coꝛpus vo mobile animatũ ſubiectũ eſt in libꝛo de
anima ⁊ in alijs libꝛis ſequentib ad ip̃ᷣm: ⁊ eodem mõ
deus ſub rõne gubernãtis pplm iſrael: ſubiectũ eſt in li
bꝛo Judicũ ⁊ alijs libꝛis hiſtoꝛialib ſequẽtibus: vario
tñ modo ſᷣm variationẽ hui regiminis.deus.n.hũc po
puluʒ poſt ingreſſum ire ꝓmiſſionis triplici mõ guber
nauit: pmo ꝑ iudices:⁊ ſic de eo agit in libꝛo Judicũ:ſe
cundo ꝑ reges:⁊ ſic tractat᷑ de eo in libꝛij Regũ ⁊ Para
lypo.itio ꝑ ſacerdotes.ſ.a reditu captiuitatis babyloni
ce vſq; ad xpᷣm. Expeditis aũt duob pᷣmis modis:ter
tiũ pꝛe manib' hẽmus:qꝛ liber eſdre incipit a reditu ca
ptiuitatis babylonice a quo incepit regimen ſacerdotũ
tñ ſub deo pᷣncipali rectoꝛe:de q̊ regimine dẽ verbũ pꝛe-
aſſumptũ: Erit ſacerdos ⁊c. In quo quidẽ verbo pᷣmo
tangit᷑ regentiũ habilitas:cum dẽ: Sacerdos.i.ſacerdo
tes:eo mõ loquendi quo dẽ Exo.viij. Uenit muſca gra
uiſſima.i. multitudo muſcarũ. Ad cuũ intellectu ſcien
dũ: ꝙ ſᷣm phᷣm pmo pol. illi qui ſunt vigẽtes intellectu
ſciẽtia ⁊ pꝛudẽtia:illi ſunt apti ad regendũ:qꝛ ſciũt ſe et
alios dirigere in finẽ bonũ. Lalis aut debet eſſe ↄditio
ſacerdotũ ꝓut dĩ Malach.ij. Labia ſacerdotis cuſtodi
unt ſcientia: ⁊ legẽ requirent de oꝛe eius: qꝛ angelus dñi
exercituũ eſt. ſicut.n.angelica natura ſuꝑioꝛ ẽ humana
⁊ iõ homines ꝑ angelos regunt᷑: ſic ſacerdotes qui ſunt
q̃ſi mediatoꝛes inter deũ ⁊ pplm:ex hoc.n. hñt aptitudi
nem ad regendũ.Scðd in vbo ꝓpoſito tangit huius re

7

giminis auẽtas:cum di: Supꝑ ſolio ſuo.ſedere.n.ſuꝑ ſo

lium pꝛopꝛiñ eſt habẽtis auctem diſcernendi: iudicadi:

ac etia coꝛꝛigendi. bãc aũt auẽtem habuerũt ſacerdotes
a reditu captiuitatis babylonice ⁊ citra vt dictuʒ eſt:de
qua pot dici qð ſcribit Eſa.xvj. Pꝛeparabit᷑ in miſicoꝛ
dia ſoliũ: et ſedebitis ſuꝑ illud in vitate.reditus aũt de

captiuitate babylonica fact fuit ex diuina mißicoꝛdia :
⁊ fuit pꝛepatio ad hoc ꝙ ppls ꝑ ſacerdotes gubernarei:

vt patet ꝑ pdicta: ⁊ ſichup regiminis ſoliũ fuit in mifi
coꝛdia pꝛeparatũ:⁊ bñ ſubditur: Et ſedebit ſupꝑ illud in

vitate. qꝛ a reditu captiuitatis babylonice quo tꝑe pᷣfu

erunt ſacerdotes: nõ legit ppls iſrael ita declinaſſe a ve
ritate fidei ſicut añ: qꝛ tpibus iudicũ ⁊ regũ multotiẽs
maioꝛ ps ppli:immo q̃ſi totus ꝑpłs declinabat ad ido/
latriã:pꝛopt quã inducta fuit captiuita) babylonica:vt
patuit per pᷣdicta: ſed a reditu captiuitatis babylonice
pauci legunt᷑ a vitate latrie öclinaſſe: vtpote tꝑe macha
beoꝝ aliqui ex ambitiõe:⁊ aliqui ex antiochi nobilis p

ſecutione: ⁊ multi ecõtrario ꝓ vitate fidei legunt moꝛtẽ

acerbiſſimã toleraſſe ad gloꝛiã deiulthicen. in ſe
ula ſeculoꝝ Emen. Caplm. I.
W anno pmo cyri ⁊c᷑. Liber iſte a qͥ inci
pit regimen ſacerdotũ vt dictũ eſt:cum
ſibi annexis põt ſic diuidi:quia pᷣmo tã
gitur hup regiminis ꝓceſſus: ⁊ incidẽs
caſus qui duplex ẽ: in vno hẽ exempluʒ
oſtantie cõtra aman: in altero exemplũ
—„ patientie in libꝛis heſter ⁊ Job. Libꝛos
t Tobie ⁊ iudith ⁊ machabeoꝝ licet ſint hiſtoꝛiales

— —

tñ intẽdo eos ad p̃ſens ptranſire:quia nõ ſunt de cano/

ne apud iudeos nec apud chꝛiſtianos: imo de ip̃is dicit
hiero.in plogo galeato qui ẽ pꝛologus ſuꝑ libꝛos regũ

(Eſdre. I.

ꝙ auẽtas eoꝛũ nõ eſt efficax ad ꝓbandũ aliquid qð in ↄten
tionem vel dubiũ venit: ⁊ iõ expoſitioi eoꝛũ nõ intendo in
ſiſtere: vonec cũ dei adiutoꝛio ⁊ vita comite ſuꝑ oẽs libꝛos
canonicos ſcripſerim:ſi aũt dñs vitam mihi coceſſerit:ſuꝑ
iſtos libꝛos ⁊ alios qui cõiter ponũtur in biblijs qᷓuis non
ſint de canone ſcribere potero dño ↄcedente. Liber aũt iſte
diuidit in tres ꝑtes:quia pᷣmo agit de reductiõe populi ſub
ieſu filio ioſedech: ſcòo de inſtructione reducti ꝑ eſdram le-
gis doctoꝛem.vij. caplo.tertio de reedificatione muripꝑ nee
miam ducẽ:ibi Uerba neemie.et iſti tres fuerũt ſacerdotes
vt ex ſequentib'apparebit.De ſcõo aũt libꝛo eſdre nõ inten
do ad pᷣſens me intromittere ratione dicta.ſ.quia nõ eſt de
canone.Circa pꝛimũ pꝛimo deſcribit᷑ reditus populi:ſecun
do fundatio templi:caplo.iij. Circa pꝛimũ pꝛimo deſcribi
tur licentia data: ſcðo numerat᷑ turba licẽtiata:ca.ij. Circa
pꝛimũ pꝛemittit᷑ confeſſio maieſtatis:ſcõo ſubditur ↄceſſio
libertatis:ibi Quie ex vobis.tertio completio voluntatis:
ibi Et ſurrexerunt.quarto collatio pietatis:ibi Rex quoq;
cyrus.Circa pꝛimũ pꝛimo ponunt quedam pᷣambula:ſecũ
do cõceſſio ipᷣa:ibi Hec dicit cyrus. Pꝛimũ pꝛeambulũ eſt:
quia notat᷑ tempus:cum dicitur: In anno pᷣmo cyri ⁊c᷑.Ad
maioꝛem aũt intellectum eoꝛũ que dicũtur in hoc libꝛo et
alis de iſto cyro:et maxime cuiuſdã dicti a me ſuꝑ Lucam
caplo.ij. ponẽda eſt hic oꝛigo ⁊ ꝓmotio hup cyri:ſᷣm enim

ſarum vidit in ſomnis de ventre filie ſue egredi vitem totã

aſiã occupantem:⁊ cum ſignificatũ hup quereret a cõiecto

ribus:reſponderũt ꝙ ſignificabat puerũ ex ea naſciturum:
in tota aſia regnaturũ: ⁊ ipᷣm de regno expulſurũ: quod ti/
mens:dariũ conſobꝛinũ ſuum adoptauit in filiuʒ:quia fili
um nõ habebat:ſed filiã vnam qua dedit cuidã militi ſim-
plici:ne puer natus de ea:magnoꝝ amicoꝝ potentia valla
retur: ⁊ cum boc ad maioꝛẽ lecuritatem cũ dicta filia eſſet
grauida:fecit tempꝰ partus ipius exploꝛari:et puerũ natuʒ
ad ſe appoꝛtari: quẽ dedit cuidã de ſuis pncipibus occiden
dum: led ille timens ne regnũ ad matrem pueri deueniret:
nõ fecit:ſed pueꝝ in nemoꝛe expoſuit:ad quẽ ex diuina pꝛo
uidẽetia que ſolet adeſſe qñ deſicit humana: venit quedã ca
nicula lactans puerũ ipm a feris et auib' defendendo:queʒ
paſtoꝛ regis inuenit ⁊ vxoꝛi ſue tradidit nutriendũ:qui cuʒ
creuiſſet: ab alis pueris fact eſt rex eoꝝ: ⁊ rebelles ſibi gra
uiter affligebat: intantũ ꝙ patres pueroꝝ ↄqueſti ſunt regi
ad quem cũ adduceret᷑ cõſtanter et intrepide dixit: hec ſe fe
ciſſe tanq; rex eoꝝ. Rex ergo admirãs pueri conſtantis:in
eo quedã ſigna ſui generis agnouit: et a paſtoꝛe veritatẽ re-
quirens:ipᷣm eſſe nepotem ſuũ inuenit: verũtamen erga en
placat fuit: credens ꝙ ſomniũ ſuum impletũ eſſet in regno
pueroꝝ: ⁊ eum alendũ tradidit illi pncipi cui pꝛius euʒ tra

diderat occidendũ: filium aũt eiuj clam occidi fecit: oo ꝙ fu

erat inobediens oꝛi eius:quod tñ illum pncipem nõ latuit.
Poſtea vero ꝑ tempus magnu rex exercitũ tradidit llli hn
cipi ad domados aduerſarios:⁊ ipe immediate receſſit. Il

le aũt pnceps memoꝛ occiſ ionis filij ſui: ſuaſit exercitui:vrt

☛

cyrum regem Pern arũ eligeret: vocans eũ cyrum.i. heredeʒ:
qui pus ſpꝑtatic
uerat eũ: quod factũ audiens aſtrages:collegit exercituʒ: vt
pugnaret cõtra cyrum:⁊ in pᷣmo congreſſu pualuit: ſed po/
ſtea a cyro deuicx fuit. veruntũ cyrus magis ſe exhibuit ei
nepotem ꝙ; victoꝛem:nam regnu hircanoꝝe ſt ibi dimiſu: et
dario auũculo ſuo regnũ medoꝝ: ita ꝙ poſt eoꝝ moꝛte to

2

habet in ſcholaſtica hiſtoꝛia: Aſtrages rex medoꝝ et pr vda

us.i.catulus vocabatur:eo ꝙ canicula lacta

6 eto.
tum venirer ad manũ ſuam. Poſtea vo cyrus ? darius e

auũculus obſederũt babyloniã:qua capta ⁊ occiſo baltha⸗
ſar rege:dari regnauit in babylone duob annis:quo moꝛ
tuo:totũ venit ad manũ cyri:⁊ ſic fuit monarcha: 7 in pꝛi
mo anno hup monarchie dedit licentiã filijs iſt rael redeun

di in iudeam:et ediſicandi templum: ſcõm ꝙ dici⸗ hic:
2

¶ In anno pᷣmo cyri regis perſarũ.i.anno mo quo mo
narchia tranſtulit ad perſas: qꝛ licʒ regnũ medoꝝ eſſet ho
noꝛabilius: tñ caput monarchie poſuit in perſide: eo ꝙ ibi
pᷣmo regnauerat:⁊ qꝛ Perſe ipᷣm ſublimauerãt in regnũ.
b ¶ Ut ↄple.vbũ oñi ex oꝛe hieremie.Hiere.xxv.ca.Cũq;
impleti fuẽint.hx an ⸗

ni viſitabo ſuꝑ regeʒ —
babylonis ⁊c. ⁊ ſimi ¶ Incipit liber Eſdre
liter.xxix.Cũ ceperit pꝛimus. Ba. I.
impleri in babylone . 4 Nanno pᷣ
lxx.ãni:viſitabo vos unnoß
et ſuſcitabo or mo cyn re
vbum meuz bonũ vt is pſarũ:
reducã voj ad locum uͦt opleret᷑
iſtũ. Dicũt aũt hebꝛei v̈bum dſ
ꝙ iſti. lxx.anni ſũt ac z LPio,
cipiendi a tꝑe deſtru- ex oꝛe hie⸗
ctiois templi ꝑ nabu/ remie ſuſci
Poonolo⸗ ⁊ fuerũt tauit dñs
impleti ſexto ãno da rer r ro r .2£
tin aoplerum fulr ſpiriũ cyri regis perſax:èt
templũ.Sʒ hoc ẽ fal⸗ tranſduxit voce in omni re
ſum: qꝛ ſzai biſto gno ſuo: etiã ꝑ ſcriptura di
riographo) alios fue evrr
runt młto plures ãni cens: Mẽc dic cyr rex p
Supponũt etiã ꝙ cy

5*

rus regnauerit tm.xj.annis:qui tñ regnauit.xxx.ſm hiſto

riogaphos perſarũ. Joſeph' aũt dicit ꝙ iſti.lxx. anni ince

perũt a deſtructiõe templi pᷣdicta:et ĩminati fuerũt anno pᷣ
mo monarchie cyri.Scðom vo expoſitoꝛes latinos iſti.lxx.
anni còiter incipiũt a deſtructiõe ciuitatis: et terminant᷑ in
anno pᷣmo cyri: ſed qꝛ ↄputantur ſm chꝛonicas:ad quã cõ
putationẽ ſie gauit mardocheũ fuiſſe.cclix. annoꝛ: qñ fuit ex
altatuj ab aſſuero rege vt declarabit᷑ in pncipio libꝛi heſter
vbi ꝓpꝛie hẽt locũ:io nõ intendo ſequi ↄputatõem eoꝝ::qꝛ

nõ vẽ poſſibile mardocheũ tãdiu vixiſſe:⁊ dato ꝙ vixiſſet

tñ tũc facẽ nõ potuiſſet illa q̃ de eo ſcribunt᷑ in libꝛo heſter:
qui tñ inter libꝛos ſacre ſcripture canonicoj putat᷑:Ibi.n.
ſcribit ꝙ regebat regine domũ ⁊ regis palatiũ ⁊ regni nego
cia diſponebat. Ra.ſa. dicit ꝙ iſti lxx. auni incipiũt a tranſ
migratõe iechonie:et terminant᷑ in pᷣmo ãno cyri:qꝛ tũc de

dit licentiã pplo redeũdi de captiuitate.d. qꝙ a trãſmigrati -
one vſq; ad deſtructõeʒ ciuitatis fuerũt.xviij.ãni:⁊ in vſq

ad pᷣmũ cyri annũ.lij.qui ſimul iũcti faciũt.lxx.annos:vt
patet. Sed q'tum ad pᷣmũ numerũ dicit manifeſte textuʒ
iiij.li.regũ:vbi dꝛ.xxiiij.ca.ꝙ ſedechias immediate regna
uit poſt iechoniã qui alio noie dictus ẽ ioachin:a fuit filiuj
ioachim:q ſimilit alio noie dict fuit iechonias:vt plenius
hi matthᷣ.j.⁊ ibidem.ſ.iij. Reg.xxiiij.dẽ ꝙ tm̃ regnauit. xj.
annis:et ſic ab ep numero deficiũt ſeptẽ annt: ꝓpter qð vi/
det mihi ꝙ iſti. lxxx. anni incipiũt ab octauo anno ioachim
pꝛis iechonie ſiue ioachin.tũc.n.captus fuit ꝑx nabuchodo
noſoꝛ:⁊ facił ſibi tributarius:et nobiles de hierlm obſides
ducti in babylonẽ:inter qͥs daniel ⁊ ſocij eius fuiſſe dicunt᷑:
ꝓpter qð extũc incepit trãſmigratio babylonis:licʒ magis
ↄpleta fuerit tꝑe iechonie filij ey:et adhuc pfectius in capti
uatione ſedechie deſtructa ciuitate: ⁊ terminant᷑ in q̃rto an
no cyri. qð ſic oñditur:qꝛ ioachim reguauit.xj. annis. iiij.
Re.xxiiij.⁊ ideo incipiẽdo ab eiᷣanno octauo incluſiue ha
bent᷑ de regno eꝰ quattuoꝛ anni:⁊ de tpe ſedechie decẽ inte
gri:nã vndecimo anno ãrto menſe ſuit capt v exoculat et
ducx in babylonẽ.iiij. Re.xxv. ꝓpter qð ille annus ↄputã
dus eſt int annos deſtructõis ciuitatis: qꝛ maioꝛ ps ey fuit
ſub deſtructõe:aliter vnꝰ annus bis ↄputaretur.iſ.in tpe ſe⸗
dechie ⁊ in tꝑe deſtructõis:⁊ ind.lij. vſq; ad cyrũ:qui licet
pmo anno ſue monarchie dede e licentiã pplło redeũdi in

—

iudeam:vt hic dicit᷑: tñ iudei ex longa mãſione in terra
babylonis vxoꝛes acceperãt ⁊ ꝓlem ꝓcreauerant:⁊ ibi
dem poſſeſſiones acquiſierãt: ꝓpter qð ad diſpoſitiõeʒ
de reb ⁊ familijs manſerãt in terra babylonij pᷣmo an
no cyri ⁊ ſcõo:⁊ tertio venerũt in hierlin:vt dẽ in ſcho
laſtica hiſtoꝛia:et
⸗ „ gonno ſeqnti poſu
ſarũ: Om̃ia reã terre dedit erũt fundamenta

Ei Affa es li. Se , — tẽpli.j.Eſdre.iij.
mihi ons de celu:et pe pcc mi anni ſimul iu⸗
mũ in hierlin qᷓ eſt in iudea ta: ꝗ Danie. ix. di
Quis ẽ in vob de vniuerſo ¶ cunt. lx. anni de⸗
hplo ei Sit dñs illi cũ eo ſolarionij bierlin
Aſcèndat in hieriin qᷓ eſt in mur oplettt qr ſun
iudea:et edificet domũ dei dato templo fece⸗
2 .— K 9 „— „ . „ 6 e
iſrlipẽ eſt de qui ẽ in hieru runt iudei feſtum
ſalẽ.Et om̃es reliq in cũctiſ magnũ ⁊ gaudiiũ
locis vbicũq; habitãt adiũ Saare in
Suſcitauit domi

uent eũ viri de loco ſuo:ar/

gento auro et ſubſtatia et Ziunrarfſi
D. eren vol? Et tranſdu. vocẽ
P ecoꝛib: excep 1o q8 volũ in omi reò ſuo eti

am p ſcripturaʒ.

qꝛ ea que ſequunt de deitatis ↄfeſſione et de redeũdi cõ

ceſſione fecit publicari vbo ⁊ ſcripto. e ¶ Pec dicit cy
rus.Poſitis pᷣambulis:hic ↄñter ponitur confeſſio dei
tatis: f¶ Omia regna terre dedit mihi dñs.i.multa
diuina vtute:qꝛ eᷣ imperiũ nõ ſe extendit ad oĩa regna
fre:ↄfitet᷑ tñ ſe hec obtinuiſſe diuina vtute:hoc aũt con

feſſus fuit: qa ſibi fuit notificata Eſa.ꝓphetia.xlv. vbi

dẽ: Hec dicit dñs xpᷣo meo cyro:cup appꝛehendi dexte
ram vt ſubijciã añ eũ gentej ⁊ doꝛſa regũ vertã ⁊c.que
multo tpe fuit pᷣnunciata añ tpᷣus cyri. g ¶ Et ipᷣe pᷣce
pit mihi vt edificarẽ ei domũ in hierlm. qꝛ in eadẽ pꝛo
phetia ſubdit᷑:pᷣe edificabit ciuitatẽ meã ⁊ captiuitatẽ
meã dimittet ⁊c. h ¶ Quis in vobis. Hic ↄñter po
nitur ↄceffio libertatis.ſ.a fuitute om̃ibus q voluerũt
in hierli redire:et hoc ẽ ꝙ dẽ:Quis ẽ in vobis de vni/⸗
uerſo pplo eius. pplm.n.iſrael reputabat pplm dei celi
qꝛ in illo pplło fuerat verꝰ cultus ipᷣius. Aſrencar
in hier:m.q.d.qlibet de pplo illo debʒ hoc facẽ:tum ex
deſiderio libertatis quã oẽs appetũt:etiã bꝛuta anima-
lia ſm modũ ſuũ: vñ beſtie ⁊ auicule recluſe q;tuncũqʒ

habeãt ſplendide ad comedendũ:pꝛeponũt tñ libertatẽ

ſatietati: ſi via pateat euadẽdi: tum ex volũtate cultus

ipius deitatis qui exercẽdus ẽ in hierlin: vñ ſubditur:
qui ẽ in hierlm. eſt aũt vbiq; equaliter

k ¶ Zße eſt de . alite⸗
p eſſentiã pñtiam ⁊ potentiã:ſed pꝑ ſpecialem cultũ fuit

in hierlm:qꝛ ad hoc elegit ciuitatẽ illã:ut hẽ.iij. Re.⁊.j.

paralypᷣ.⁊.ij. I ¶ Et oes reliqui ſ.de pplo illo qͥ nolũt
recedẽ:qꝛ aliqui fuerũt ibi retenti amoꝛe v u a fllo
ibidẽ genitoꝝ et bonoꝝ acquiſitoꝝ. liuuẽt. de
bonis ſuis ad edificatõem templi ꝑ munera ad hoc ob
lata:⁊ etiã redeũtes vt poſſint meliredire ⁊ pſpere age
re. Scom hebꝛeos variant᷑ hic text ⁊ expoſitio:⁊ hec ẽ
lr̃a: Et omnẽ reliquũ.ſ.de iudeis qᷣ nõ põt aſcendere in
hierlim ꝓpter paupertatẽ:qꝛ nõ hẽt expenſas ꝓ via:vel
debilitateʒ quia non põt peditare: vellet tñ ire ſi poſſet
m ¶ Adiuuent eũ viri de loco ſuo.i.vicini eb:etiã gen
tiles ꝓuidendo de expẽſis ⁊ vehiculo: ita pᷣcepit cyrus.
n (Excepto qð volũtarie offerũt ⁊c̃.qꝛ multi getiles
audientes vtutem dei iſrł obtulerũt multa munera ad
edificandũ tẽplũ in hierim qð fuerat deſtructũ: exẽplo

enirete⸗
immuus

Gtnenmi

wrbus

gtliur⸗
ipcenaiti
ileicchtin
ſtu nu
Prloitded
urtlal
kiuuein

ninn

ünaälunne

ubetſen
tiſrn

. 1 ton
lne
cbohotin
tleüine
nuynie
lhuils feit
ſeuinatue
ſtehevi
cpnbno
dhfna
Pprbchto
thonnnece
Wimee

ſonmni⸗
Nt 8
pgnde
Nrocrttr
Cltpgit
Ccr ſeirt
leſtri
PmuNm
piulen

rirr

fenl
nnnvt⸗
ſepgagl
worrſſcir
nml ihe
kßerſin⸗

lnwarntbi

„*

= = Z

. = S=S=.
E
☛ =.

–☛ S=

niſoneintnn HM

Ceaernt
ihinnt
orſin
dinſch
nbitcien
enfuncanen
ar Ancanne
lieſhri⸗
kiamniſinilii⸗
rſnngh
Oanteſrd
Elwramde⸗
Kionhbietn
ic prefie
lb gfin
Wienpbr .
milaitſun
ngingi
e⸗
Suſctultdon
uhingni
tinmntl wi
tofirefſuoan
npei
adeleleücdic
dartich
hmnſeſiodel
binigi muln
dtaddianeg
mehortütenn
Opbein o i
Ammuem
rgüpminete
gEpene
n genaip
nti taapnutat⸗
bezirpo
ibrsg poltait
alneei
bupplmndeic
8 D
zpocſuenunt
nüäbrusning
nelluſezmmrng
onürtilbenate
rrwligrale
rnibdiur:
bipcgualier

encultifſait

rhii⸗ e,.

o ſlior
0uire
uadhotob
rerphperetge
voſtio⸗nba
uſculnn
s,
vinlie
Prichnin
ubeghton⸗
uinlii
lumunen
uni ai⸗

reliqe q̃ euaſerãt

ſcribit᷑ impletio volũtatis ipᷣius cyri a deo inſpirati:cũ

di: Surrexerũt pᷣn. pa.de iu.a ben.⁊ ſa.⁊ leuite. iſte eni

tres tribus.ſ.iuda ⁊ beniamin ⁊ leui fuer̃t vltimo capti
uate per nabuch. regẽ babylonis: ⁊ pᷣmo reducte ſũt de
captiuitate:nec tã

tũ peccauerũt q̃n- , . ,
tu alie qᷓ captiua tarie offerũt templo dei qðᷣ
nee eſt in hierlin. Et ſurrẽxerũt
bis redierũt deca Pncipes patrum deiuda et

beniamin ⁊ ſacerdoteſ ⁊ le

ptiuitate niſi aliqᷓ . lace 1 71
uite ⁊ omnis cui ſuſcitauit

man regu alſti de ſpiritũ vt aſcenderet ad
ſeri nibub ⸗ egdiſicãdum templũ dñi qð
dictis pe ioſie:ꝛyvt erat in hierlm. Aniuerſiq;
habet.ij. Paraly-. qui erãt in circuitu adiuue-
xxxiiij. ⁊ fuerut ſi rũt man eoꝝ in vaſis argẽ
mul captiuate H teig aureis: in ſubſtãtia et
nabucho. ſimul 1
redierũt qͥ volue iumẽtis:in ſupellectili: exce
runt redire.h prtis his qᷓ ſpõte obtulerãt.

Uniuẽſiq; q erãt
i circuitu adiuue

Rex quoq; cyrꝰ ꝓtulit va
ſa templi dñi qᷓ tuleãt nabu

rũt ⁊cc᷑. hoc dupli 1* 1
nnenepponiterno chodonoſoꝛ ð hierulale:et
moͤde iudeij ma poſuerat ea in tẽplo dei ſui
nonrſt ahabe. Pꝛotulit aũt ea cyrus rex
tilibus adiuuanti ſaru 5 n agn mitridatis
bus impotẽtej de ilij ga abar: ei annuerauit
pcepto cyri vtp· ea ſaſabaſar pᷣncipi iude: et
dems. 1C Rex hicẽ numerus eox. Phia
uoq; chus. Dic ſeę ꝗuree trigita: phiale argẽ
ↄñter deſcribitur Dre. L.
collatio pietatis: tee mille:cultri vigintinouè
. „ 4 ⸗ „ „ ,
qꝛ cyruj fecit reti Cyphi aurei triginta:cyphi
tui vaſa q ſuerät argẽtei ſecũdi qdringẽti de
o oñi. audierat (em: vaſa alia mille. Om̃ia
cniʒ ꝙ dñs fuerat Vaſa aurea et argẽlea qnq;
— 5bant⸗ mnitis arl gct Ennuegſ⸗
ſar regem babylo tulit ſaſabaſar cũ his ꝗ alcẽ
nircac ee gol, debãt de tranſmigratoe ba
manis bibẽdo in bylonis in hierin. C.rI.
eis ißeet ſui mili⸗ Aſünt aũt ꝓuincie ſi/
roͤeuet hẽ ij ꝗ aſcenderũt de ca
añ. v. ꝓpter q mitq trꝗ
Balthajat noce Pliuitate qua trãſtulerat na

buchodonoſoꝛ rx babylo

ſeqnti interſectus Ei .
eſt. 8¶ Per ma nis in babylonez:et reuerſi
nus mitridatis ſi ſunt in hierlin ⁊ iudeam:v-
lij gagabar. in be. nuͦſquiſqʒ in ciuitatẽ ſuaʒ ꝗ
habetur: er ma 1S babel et ie⸗
nu mitridatij the Venerũt cũ coꝛobabel et ie
ſaurarij.erat eniʒ

theſaurar regis vt dicit Joſeph':a idem dẽ.ij. eſdre.ij.
ca. t ¶ Et annumerauit ea.i.ſub certo numero ⁊ pon
dere tradidit. v Saſabalar pꝛincipi iude.Dicüt he/
bꝛei ꝙ iſte fuit daniel:ſed lr̃a ſequẽs videt ↄtradicere: qꝛ
ſubdit᷑: Uniuerſa tulit ſaſabaſar cũ his qui aſcẽdebant
de tranſmigratioe babylonis in hierim. Daniel aũt nõ
legit rediſſe de babylone in hierlm: ſed magis dẽ ſepul⸗
tus in babylone:remanſit.n.ad cõſolatiõem iudeoꝝ re

F e
¶ Eſdre. I
A5

regis animati ad hoc. p ¶ Et ſurrexeft. hic ↄñter de manentiũ:qꝛ iuit in magna ptãte apud regeſ:vñ ⁊ tertio an

fuerãt:cum ſubdit᷑: d᷑

no cyri facta eſt ſibi decima viſio:vt hẽ Dañ.x. et anno pꝛi
mo cyri data fnit licẽtia iudeis redeũdi:vt hẽ ſupꝛa.j.ca.Et
ideo alit᷑ dẽ ꝙ fuit goꝛobabel: vñ ⁊ infra hẽ:ꝙ fuit pꝛinceps
trib iude:⁊ fuit binomius.Qui tñ vult tenere dictũ hebꝛe

ſua neemia ſaraia rahelaia
mardochai belſã meſphar
beguai reũ baana. Nume/
rus viroꝛũ ppli iſrael. Filij
phares: duo milia centũ ſe

ptuagintaduo. Filij arethi

ſeptingẽti ſeptuagintaqnq;
Fllij gerſephacia:trecẽti ſe/
ptuagitaqnq;. Filij ſapha
cia: trecẽti ſeptuagintaduo
Filij area:ſeptingeti ſeptua
gintaquinqʒ. Filij phetmo

ab filioꝝ ioſue:octingẽti:et

ioab duo milia octingenti
duodecim. Filij helam mil
le ducenti quinq̃gintaq̃ttu/
oꝛ. Filij cethua:nongenti q̃ᷓ
dꝛagintaqnqʒ. Filij cachai
ſeptingẽti ſexagita. Filij ba
ni: ſexcenti qᷓdragintaduo.
Filij bebai:ſexcenti viginti
treſ.Filij aggad:mille ducẽ
ti vigitiduo.Filij adonicã:
ſexcenti ſexagintaſex. Filij
beguai:duo milia qnq̃gin/

taſex.Filij adin q̃dringenti

quinqᷓgintaquaituoꝛ. Filij
ather ꝗ erãt ex ecechia: no/
nagintaocto.Filij beſai:tre

cẽæti vigintitreſ.Filij ioꝛa:cẽ

