alias rõnes efficacio⸗
res adduxit: ⁊ plibus
alijs motiuis vſus eſt
vt patebit in ꝓꝑſequen
do. p (Plenus :n.
ſum. Hic ↄñter oſten/
dit ſuam ſufficientiaʒ
ad veritatis defenſio⸗
neʒ ꝓut eſtimabat.d.
Pleniſũ ſermoib.i.
rõuib efficacibꝰ otra
iob. q ¶ Et coartat
me ſpůs vteri mei.i.
mẽt mee in q̃ ↄcipiũt
ea q ſi ꝓponẽda:ſiẽ fe
in vio:⁊ dic: Coar

tat me. q. d. el defen⸗

dende vitatl me coar

¶ En vent me i.mẽs mea: vt dictuʒ ẽ.
8Muaſi muſtũ abſqʒ ſpiraculo.qð ꝓpter mititudinẽ calo

ris cauſat rarefactionẽ ⁊ ex cõſequenti dolij fractionem ni⸗-
ſi habeat reſpiraculum: ꝓpter hoc innuit ꝙ ſibi immineret

periculuʒ conſcientie niſi loqueretur:iõ ſubditur: t ¶ Coꝰ

quar ⁊ reſpirabo paululum.⁊ ſic cõſolaboꝛ ⁊ euadam con-
ſcientie piculum. v ¶ Mon accipiaʒ perſonaʒ viri.i. ip̃ius
iob: deferendo ei in pꝛeiudicium veritatis: quia ſanctũ
eſt pꝛehonoꝛare veritatem: vt habetur pꝛimo Ethic.
x ¶ Et deum homini non coequabo. videbatur enim ſi
bi ꝙ ſi deferret ipſi iob in hoc caſu: qui locutus fuerat cõ
tra diuinam reuerentiam: vt ſibi videbatur: ꝙ equaret
eum ipᷣi deo:non audens ei ↄtradicere: ſicut nec deo ⁊ cam
hui ſubdit.d. y ¶Tleicio.n.quadiu ſhᷣſiſtaʒ. in pñti vita

qꝛ nihil incertius eſt hoꝛa moꝛtis. 3

tſi poſt modicuʒ

tollat me factoꝛ meus.adducens ſuã eraminationẽ ⁊ iudi⸗
cium:⁊ tunc condẽenaret me ꝓ iſta taciturnitate: ſ omitte
rem veritatem deſfendere quandiu habeo ſpacium vite.

ℳ

¶( L.iber

Ex hoc pʒ ꝙ iſte heliu credebat punitionẽ petõꝝ poſt vitaʒ
iſtã: aliter non timuiſſet diuinũ iudiciũ poſt moꝛtẽ: ⁊ eadeʒ
rone ponebat pᷣmiationẽ bonoꝝ poſt moꝛtem. .
n ca. xxxij. vbi dicit᷑ iu poſtilla: Nihil lo s mihi:
quaſi diceret illa que dicam. Additio.

Icz iob z heliu
N1 legat᷑ aliqᷣd
fuiſſe lotur iĩ pticlari
vf tam̃ alidd fuiſſe 7
eũ locux i gnãli. Di⸗
xerat.n.iob.S.xxx.c.
Nũc ãt deridẽt me i
nioꝛes tpe. Ex qͥ pʒ
ſẽtiebat ſe nimis affli
ctuʒ ex vilipẽſiõe ſeu
driliõe iunioꝝ: tpe:qͥ

Cap. xxxXIII.
Adli igitr iob eloqa
mea:⁊ oẽs ſermones
eòs auſculta. Ecce apui
oſ meũ:loquat᷑ lingua mea
in faucibuſ meis. Simplici
cꝛde meo ſermões mei:ẽt

euʒ talia zmittebät ſniam labia mea puram lo
de quoꝝ nũero viſl quent᷑. Spiritůs dei fec me
videt fuiſſe iße heliu t ſpiraculũ oĩpoteni viuiſi

vt pʒ p effectũ. Jpe ei
non ſoluʒ increpauit
eũ:ſʒ etiã vilipẽdit:vt
patebit ifra ĩ multi ſu
is dictis:vñ ⁊ in pᷣnci/
pio ſue locutionis in
hoc capi.dixit: Juni⸗
oꝛ ſum tpe.q.d.lłʒ ſim
de iunioꝛibus:ſic̃ iob
dixerat:nihilominu
tñ oſtendã vobis ⁊ ego meã ſciaʒ:vt.s.eodẽ capi. Cõſirmat᷑
aũt hec ſnia ex hoc ꝙ iob nec tre amici ſui nõ legunt᷑ genea
logicari in hoc lib:ſʒ ſolum cognominant᷑ a regionib' ſuis:
vt iob de terra hus:eliphaę:themanites:baldath:ſuites: ⁊
ſophar naamathites:ſʒ heliu nõ ſolũ cognomiat᷑ a regione
cũ dicit᷑: Buſites ẽt ponit᷑ ibi nom pꝛis cũ dicit᷑: Heliu filius
barachel.ſiir ⁊ nomen cognationis:cuʒ dẽ:De cognatione
ramram aũt interpᷣtat᷑ altũ.q.d.heliu.Licʒ ego ſim de iuni
oꝛibus increpãtibus ſeu vilipendentib' iob:nõ tñ pꝛes mei
erant tales de quib' iob potuiſſet dicẽ:quoꝝ non dignabar

cauit me.Si poteſ rñde mi
hi ⁊ adũſus faciẽ meã conſi
ſte. Eccè ⁊ me ſiẽ ⁊ te fec de
èt de eodeʒ luto ego quoq;
foꝛmat᷑ ſuʒ. Mruntamẽ mi

14

raculũ meũ nõ tẽ terreat: &ᷣ

pĩem cuʒ canib' gregis mei ponere:Habeo.n.patrẽ ⁊ cogna

tionẽ notã ſeu notabilẽ.Ex qͥ etiaʒ videt᷑ ꝙ iſte heliu ꝑ arro
gantiã ⁊ vanaʒ gloꝛiã ꝓceſſit:vñ ⁊ vtranq; ꝑtem diſputan
tiũ vane gloꝛie motu repᷣhendit.vñ glo.ſuper illud:Jratus
eſt heliu. vane n. glłie ſectatoꝛes cuʒ hominib'ſe pᷣferunt:ali
os de fatuis ſenſib':alios indignis merit᷑ᷣ repᷣbendũt:hec in
glo. qð ꝓpꝛie vificat᷑ de he iu qui p̃ʒ iob de fatuitate ⁊ blaſ
phemia a ſocios de ignoꝛãtia repᷣhendit: ꝓut in dictis ſuis
pʒ ⁊c. ¶ In eodẽ capi.xxxij.vbi dicit᷑ in poſtilla: Et ſi poſt
modicum tollat me factoꝛ meus. dditio.ij.
NOtc qs di:Et ſi poſt modicũ tollat me factoꝛ meus
. P. põt intelligi æ timebat heliu ne ꝓpter ei taciturni
4 tatẽ in pᷣiudiciũ veritat de' ↄdẽnaret eũ ad moꝛteʒ
tpalem tollendo eũ a pñti vita añ tps ſibi debituʒ ſᷣm nãm
ſ. in etate iuuenili in qᷓ erat:vt pʒ in pᷣncipio capitli:⁊ ſic ex
hoc dicto ſic ĩtellecto non habet᷑ ꝙ heliu crederet punitionẽ
peccatoꝛũ poſt hanc vitam ⁊c. Capi.NXXXIII.
LQadi igit᷑. Pꝛemiſſa igit᷑ pꝛefatione:hic ↄñter poni
tur diſputatio:et pᷣmo heliu repetit vba iob ↄtra
L q̃ diſputarę intendit:? diſputare incipit.c.ſequẽ.
pma in duas:qꝛ pmo facit ſuã repetitioneʒ: ? quibuſda di-
ctis iob dat rñũſionem:ibi Rñd biie⸗ pꝛimuʒ pmo
excitat ipᷣius iob attentionem.d.¶ Audi igitur ⁊c.ſbdit ẽt
ſue excitationis rõnem.d. b
mei. ſ.ad defenſionẽ vitatis:⁊ non ad calũniandũ. c
ſniam labia mea purã loquant᷑ i.verã abſq; admixtiõe fal
ſitatl.⁊ talia debẽt attente audiri.et qꝛ poſſet ſibi dici: tu es

tẽdis:ꝙ nòn ad oĩa pᷣba rñ⸗

implici coꝛde meo mo.

iuuenis non ? ſic attendendũ tibi:ioò hoc remouet.d.
6 Bpe dei fecit me.⁊ ideo qꝛ ſuʒ factura ſua:poteſt
mihi dare ſciam ⁊ eloquentiã:io ſubditur: eG E ſpi
raculũ oĩpotentis viuificauit me.mouens me ad opera
vite:q̃ ſunt itelligere ⁊ loqui. f¶ Si potej rñde mihi.
q d. nõ debes co⸗
tẽnere iuuentutẽ

eloquentia mea non ſit tibi meã: ꝓpt ꝗð ſub⸗
die 6CLere er

grauis.Dixiſti ergo in auri

by meis: ⁊ vocẽ ᷣboꝛuʒ tuo meſte ke e der
rũ audiui.Mund' ſuʒ ego dando h (¶ Et

de eodẽ luto ego
q́; foꝛmatus ſuʒ.
q.d. nec ex parte
aie nec ex ꝑte coꝛ
poꝛis hẽs aliquã
pꝛogatiuã añ me
in nalibus:nec ẽt

et abſqʒ delicto: imaculatuſ
&t non ẽ iniꝗtas ĩi me. Quia
qrelaſ ĩ me repperit:iõ arbi
trat eſt me iimicũ ſibi. Nõ
ſuit in neruo pedes meos:
cuſtodiuit om̃s ſemitas me

as. Hoc ẽ ergo in quo non nbi u tagn
es iuſtiſicatus. Reſponde uxrſo: io ſubdit:
bo tibi:quia maioꝛ ſit deus i¶ Aeruniñ mi
raculü meu.i.ſci/

homine. Aduerſus euʒ cõ/ ulü meu. i. ſci⸗
entia mihi diuini
tus data k( no
te terreat. vt non
augeas rñdere:
I¶ Et eloquẽtia

derit tibi.Sẽmel loꝗtur ðs

mensletſ grauis.ᷣtibi incutiens ſtupefactiõem.
m ¶ Dixiſti. Hic ↄñter facit ſuã repetitone . Dlriſtt

§ in aurib' meis. ita ꝙ tu nõ potes negarxre te dixiſſe:
n ¶ Mundus ſuʒz. a vicijs carnis. O Ar , deli⸗
cto.i.pctõ omiſſionis: ¶ IJmmacular.ſ.a grauibu
culpis qᷓ ſunt ↄ deũ: vt idolatria ⁊ huiuſmodi: q C
nõ ẽ iniquita) ĩ me.i.pctm ↄ ꝓximũ:hec acceꝑat ex ver
bis iob quib' innocẽtiã ſua multiplr ⁊ diffuſe oſtẽderat
5. xxxi.c. r ¶ querelas in me repperit: iõ arbitrat
eſt me inimicu ſibi.hoc aũt accepit heliu ex hoc qð iob
dixerat.S. xiij. c interrogatiue. Qur faciẽ ſuã abſcondis
q arbitraris me inimicũ tuũ: s ¶ Poſuit in neruo pe
dej meos.hdixerat iob.ẽ.xiij. c. t ¶ Poc eſtg in nõ

eſt iuſtificat. hoc ẽ dem̃ ex iſtis vbis ſe⸗ Zeluda te üu⸗

ndebo tibi. Hic
añꝙ incipiat pbare iob iniuſtũ:pmo rũdet ad qͥdã dcã
ſua q̃ videbãt᷑ ipedire diſputatòis pceſſuʒ:qꝛ dixerat.s.
iob Diſputare cũ deo cupio.q.d.nõ cũ hoie:iõ pᷣmo oñ
dit heliu ꝙ iſta petitio ſit irrõabil: qꝛ de ſufficieni rũde
rat.pmo igrꝓponit intẽtũ.O. v Ridebo tibi. diſpt
tare cũ deo cupiẽti: x aioꝛ ſit de hoie. ⁊ ioõ pᷣ⸗
ſũptuoſũ ẽ ipʒʒ ad diſputatõeʒ puocare.) duerſuſ
eũ ↄtẽdis.i.vis ↄtẽdẽ de pari: ʒ ¶ Qunõ ad oia v.rn.
tibi.ſiẽ hõ hoi q̃ ſuo ↄpari:hoc aũt nõ decet maieſtatẽ
dei:tñ ꝑ alios modos ſufficiẽi rñũdit tibi: a ¶ Sel
tur. Hic ↄñter declarat ꝙ dej ſufficient ei rñderit: circa
qð Tond duplicẽ modũ diuine rñſionis:⁊ 2 infert pꝛo
poſi

ſtũ:ſi nõ eẽt aliud j te dicendũ. v

*

tũ ꝑ modũ ↄcluſionis:ibi Ecce hec oiĩa. pmus aute
modusẽ per hoc ꝙ deus dedit hoi naturale lumè intel
lectus qð eſt quaſi qdam ipꝛeſſio lumis diuini:ꝑ qð po
teſt ricere quid ſit bonũ ⁊ malũ:quid agendu: quid ſu
gienduʒ: ⁊ ꝓpter hoc dicit᷑ pſal.iij. Multi dicunt quis
ofſtendit nobis bona. ⁊ ſpdit ꝓpha p moduʒ rñſionis.

Signatũ eſt ſup nos lumẽ vultus tui dñe.q/d. ad eoꝛũ

qõneʒ rñdiſti p hoc ꝙ lumẽ intellect in quo pñt videre

bonum ⁊ malum eis dediſti:⁊ ſʒ hoc poſſet ipſi iob di⸗
ci:Qð quen intuj hẽs:⁊ hoc eſt qð dicił: a Semel

ſr nini
liürnen
kſtuſt
oring
ſpeunt

Gnmdta⸗

nizil

goorin
ütin
ſaelviin
Nbmu
lmn dl
domitnke
banerm
rnasm
Nore 4
penturgn
llus
fontint
rhiu⸗
iinmmini⸗
nen iclen
fuünſert
ſtirmnni
Ul⸗
(Eai

Coiſtui⸗
Mn ul
Nclinn
Car
ſhmulnn
fKniglinit
ſe ta

boniiipe
pomin
wäͤyum
Npnt
Celſimi
in
hkſrni
ſuhiian
nuſigm
hren
ſtikhn
ichr
walaf
nſicd

Ned
An
Smini
mmui
gand

ſ

intſer

Riin
naliug
fmmß
Pugzee
Nuceto
Paigi
gguin
Unudane
Uſ
toeßnu
Ucrötoe
(n
nuilinii

umnhidit
Wo
Emmun ſtot
nidar
(SGNin
ſpefmien
Mtönidd
gnendrte
CSie
l /zgin
Neuinl 4l
üugaN
rrömm

tiitind
Wäuem

na lt

wenün
NArKs
Goͤrriin
glani
grge
e. U,
len
iuei
itin

miſtrabant ei ꝛc. a ¶ Wilerebitur eius:⁊ dicet libe. eum
de ſit ernto⸗ diuine miſericoꝛdie:cui erat allegatoꝛ.

loquitur deus.dando bolmn nale lumen intellectus:
qð eſt in quolibz hoie. b ¶ Et ꝛ idipᷣm nõ repetit. qꝛ
aia intellectiua ẽ imoꝛtalis:⁊ ſic nõ indiget repetitione:
nec ꝑ ↄñs lumẽ ei nãle. c¶ Per ſomniũ ⁊c̃. Hhic poni
tur ſcòs modus diuine locutionis cũ hoĩe ſeu rñſionis

ſ. per reuelarõez
diuinã:que vt fre .
quẽt ſit in ſõnis èt ſcdᷣo idipſum non repetit
aulet ſen Por ſomniũ in viſione no
Renouan 4 ckurna: qſ irnuit ſopoꝛ ſup
magis apta ad - hoieſ:t doꝛmiũ t in lectulo
cipiendu diuinas Lunc aperit aures viroꝛũ
reuelatões:⁊ hoc Et erudies eos inſtruit diſci
eſt quod dicitur:

plina: uͤt auertat hoiem ab
H e 4. t his que fec: liberet eũ de
doꝛmiũt in leeu/ ſupbia:c᷑ruẽs aĩam ed a coꝛ
lo. quiete:tunc. n. ruptõe èt vitã illi ut nõ trã/
emmnia minne — ſeat in gladiũ. Incripat q

Merkannefeſo per doloꝛẽ in lectulo: et oia
rũ.i.potentias o oſſa ep marceſcẽ fac. Abo/⸗
rũ ocnltias 18 minabil ei fit ĩ vita ſna paſl⸗
enau dunea T aie illi'cibus aſñ deſidera⸗
——— bil. Taͤbeſcet caro el: ct oſ
audituʒz ſignat: ſa que tecta fuerãt nůdabũ/
ſic frequent dic tur. Appꝛòpinqᷓbit coꝛup/
Mus Aichl audis tioni aĩa ebdᷣ vita ill moꝛ⸗
Dt erudiens tiferis. Si ſuerit ꝓ eo angẽ/
eos inſtruit diſic·
plina. accipit hic

diſciplina nõ ꝑ co⸗ nitione ſpeculabiliuz ſʒ agibiliũ.vñ
ſpditur: g¶¶ Ur auertat hoĩeʒ ab his q fecit. qð aliqñ
fit ꝑ reuelationẽ ipi fcãm:qñq; aũt p reuelatiõem factã

alteri qui mittit᷑ a deo ad ey inſtructõem:ſiẽ petrus mil/

ſus fuit ad docendũ coꝛneliũ centurionẽ: Act.x.caplo.
tiberet eum a ſuꝑbia.i.a pctõ:qꝛ in oĩ pctõ moꝛ
tali includit᷑ dei tehtus. i Eruens aiam er a coꝛꝛu
ptõe.ſ.culpe: k¶ Et vitã ill.a coꝛꝛuptiõe pene: io ſbᷣ

ditur: I¶ Ur non trãſeat in gladiũ.⁊ ſᷣm hunc moduũn

loquẽdi poterat dici iob:ꝙ de' rñderat ſibi terrendo eũ
p ſomnia:vt penitẽt de malicia ſua:qꝛ ipemet iob dixe
rat.S.vij. terrebis me ꝑ ſomnia ⁊c. m ¶ Increpat q;.
Dic ponit᷑ tert modus diuine locutionis ſeu rñſionis:

ſ. infirmitatẽ carnis a deo imiſſ: qꝛ vexatio dat ſtel⸗
lectũ:⁊ facit reuerti ad deũ.vñ dicit᷑ pſal.xv. Multipli /

cate ſt infirmitates eoꝝ:poſtea accelerauerũt.⁊ tunc an
gelus hoĩs cuſtos pñtans coꝛã deo ei penitentiã impe-
trat ſibi gr̃am:⁊ hoc eſt qð dicit᷑ n ncrever qz. ſ.
de ipᷣm peccatoꝛẽ: n ¶ Per doloꝛẽ in lectulo.i.ꝑ infi
mitatẽ doloꝛoſaʒ:q̃ fac eũ iacere in lectulo: o
oſſa eo marceſcẽ fac.robur coꝛpꝑij debilitãdo. p(¶Ab
ominabil ei fit in vita ſua panis.i oĩs cibꝰ:etiã ille ꝗͥ a

Reuertat᷑ ad dies adoleſcetie.i.ad pᷣſtinaʒ ſanitatẽ d

ſperitate. c ¶ Depcabit deũ. ꝓ remiſſione ſui pcti: d¶Et

placabilis ei erit.dando ei effectũ deſideratũ. e

lus loquenſ vnus de milibꝰ
vt annũciet hoĩs equitateʒ:
miſerebit eb:⁊ dicet: Libe⸗
ra eũ:vt nõ deſcẽdat in coꝛ⸗
ruptionem. Inueni in quo
ei ꝓpicier. Conſumpta ẽ ca
ro eiuſ a ſupplicijs:reuᷣertat᷑
ad dies adoleſcẽtie ſue.DOe
pᷣcabitur deũ èt placabil ei
erit:èt videbit faciẽ ey in iu/
bilo:⁊ reddet hoĩ iuſticiam
ſuã. Reſpiciet hoĩes:⁊ dicz
Peccaui ⁊ vere deliꝗ:⁊ vt
erã dign nõ recepi. Libera
bit alaʒ ſuã ne pgeret in ite⸗

t vide
bit faciẽ ei in iubilo.
.i.in mirabili gaudio
q̃ quideʒ viſio incipit
hic ꝑ fidem:ſʒ ↄſũma
bit in futuro ꝑ aptaʒ
viſionẽ. f¶ Reſpici
et homies ⁊ dicet pec
caui.i.nõ verebit᷑ ↄfi⸗
teri peccatuʒ ſuũ: etiã
in cõſpectu hoium:⁊2
iſto mõ poterat dich

iob ꝓꝙ erat ſibi rñſum

a deo: qͥ ſibi dederat
angelũ cuſtodẽ para-

tũ ei ipetrare gram: ſi

emẽdart fuiſſet pꝰ coꝛ

poꝛij ſui flagellationẽ
g ¶ Ecce hec oia. Pic

applicat helin p̃dicta

ad ꝓpoſituʒ: ⁊2* mo-
net iob ad ĩtelligẽduʒ

ritum:ſed viuens lucem vi ibi Attende iob. Cir-

deret.Eccè hec omnia pe
ratur deus tribus vicibus
per ſingulos:vt reuocet ani
mas eoꝛum a coꝛuptione:

ca pmũ dicik: gEec
ce.hec oĩ :.i.reuocati

ones a pᷣdictis pctis:

⁊ rnſiones de agendi,/
h sneo⸗ detrib?ꝰ
vicib' per ſingulos.ſ.

4ðèð M pctõꝛes.i hoc loco diꝰ
cit Ra.Sa.qꝙ trib' vicib tm̃ recipit de peccatoꝛẽ ad pniaʒ
ſʒ ſi q̃rto recidiuet non recipit᷑ amplũ:ſʒ reſeruat᷑ ad gehen⸗
nã:⁊ ad hoc induẽ verbũ amos ꝓphete.ij.ca. Sup tribus

ſceleribus iſrlł:⁊ ſuꝑ quattuoꝛ nõ ↄuertam.q.d.dñs ſi quar

to recidiuet: ad miſericoꝛdiam eum non recipiam: ſed illud
dictum eſt erroneum: quia eſt cõtra dicta omniũ ſanctoꝛuʒ
⁊ coõtra ſcripturam noui ac veteris teſtamenti: Dicit enim

ſaluatoꝛ Luce.vj. Eſtote miſericoꝛdes ſicut pater veſter ⁊cc.
⁊ petro querenti quotiens peccatum ſu dimittenduʒ fratri

Matth.xviij. dicit. ſon dico tibi vſq; ſepties:ſed vſq; ſe-
ptuageſies ſepties:ideſt totiens quotien):vt exponit ugu
ſtinus:ergo ⁊ pater celeſtis dimittit peccatum peccatoꝛi to-
tiens quotiens vere penitet. Item cõtra ſcripturam veteris

teſtamenti:quia pᷣmo Regum legitur

de dauid in moꝛte ſa

cerdotum nobe.vnde peccatum ſuum recognoſcens ⁊ pnni
tens dixit.j. Regum. xxij. Ego ſum reus omnium anima

rum patris tui.ſicut ibidem expoſui.Item in adulterio cuʒ
berſabee ⁊ homicidio vrie:de quo etiam penituit ⁊ veniaʒ

obtinuit:ꝓpter quod dicit ei nathan.

ij. Regum. xij. Domi

toia nus quoq; tranſtulit pectatum tuum.3ꝭ in fractione iura/-
menti qð fecerat ionathe de ſedere conſeruando ad ipſum
⁊ ſemen ſuum:a tamẽ hereditat medietateʒ miphiboſeth

erat ſibi delectabil:⁊ hoc ppter caſuʒ appetit. q¶ LCa filij ionathe dedit ſibe peſſimo detractoꝛi:etiam poſtq ſci-
beſcet caro e. qꝛ hoc ſequit᷑ anad abominationẽ nutrimẽ uit innocentiaʒ miphiboſeth ⁊ maliciam ſibe: vt habetur
1 ij. Regum.xix ⁊ de hoc ſimilit᷑ penituit ⁊ veniaʒ habuit:lʒ

ti. r ¶ Et oſſa ꝗ; tecta fuerant. carne s ¶ Mudabunt.
i.apparebunt ↄſumpta carne. t —
coꝛꝛuptioni aia eius.i.vita que p aiaʒ deſi eo e
viuificat coꝛpus. v¶ Et vita illius moꝛtiferis.i. cãis
rrrenn inducentibus:⁊ ſᷣm hoc poterat dici ipi iob:q

deus reſpõderat ei:carnem eius multiplicit᷑ affligendo.

Si ſuerit ꝓ eo.i.ꝓ eo ſic afflicto: penitente tamen
Angelus loquens.i. penitentiã eius deo pponens:
nus de milib. m illud Dañ.vij. Milia milium

2 — *

non ſit expᷣſſe ſcriptũ:qꝛ poſtea ſcẽ vixit. ¶peccauit in nun-
gnatur: eo ꝙ meratõne ppli et veniam obtinuit:vt habet᷑.ij. Regũ.vlti.

Exq̊ pʒ manifeſte falſuʒ dem Ra. Sa.ſ.ꝙ poſt tertiũ recidi
uũ venia nõ det᷑.vñ ad hoc ẽt facit dem̃ dñi ꝑ Egech.xxxiij
dẽ: Moꝛte moꝛier ⁊c᷑.ſbdit poſtea: Oiuʒ pctõꝛuʒ enon re
coꝛdaboꝛ.Ex qͥ pʒ ꝙ q;tuncũq; recidiuado qͥ) peccauerit:ve

uũ nõ hẽ venia:hoc ẽ ꝓpter aggraua

tñ penitẽs venia obtinebit. Itẽ ẽ ð rõeʒ:qꝗꝛ ſi p tertiũ recidi

tiõeʒ pcti ex recidiuo:

2„
.—

H — õõ ůðõ

—

Tiber

ℳ

ſi aũt aliquis ponat peccare tanto tpe abſq; iterruptoe pcti
p pniam non ẽ dubiũ quin ei peccatũ graui eſt i ſi fuiſſer
interruptũ frequent per pniam: ⁊ tñ de iſto ſic ↄtinuãte pec

catũ ſi finalit peniteat:

5O multo ſoꝛti ille qui
frequent᷑ pctm̃ iterru-

pit ꝑ pniam:⁊ recidi⸗

uauit ꝑ culpaʒ cÿtun⸗
cũq; recidiuauẽit dũ

tiñ finalit᷑ vere penitu

erit:veniã obtinebit.

Dcm̃ etiã amos alle
gatũ non valet: qꝛ noõ
inducit veꝝꝛ ipius itel

*

lectũ: ꝓpter qð aliter exponit᷑ textus ſupꝛa poſi i¶Hec ola
opatur de tribus vicib'.i.mouens peccatoꝛẽ ad pniam to
tiens quotiens iudicat expedire:vtit᷑ tñ heliu numero terna
rio humanis iudicijs alludendo: in quibu ſniam pᷣcedit tri

03 ſm Ra.Sa.ↄcedere ꝙ venia ob·
tinet: eo ꝙ non ſolũ ſemel: ſʒ ẽt ter recipit ad pniam ſm euz

⁊ illuminet luce viuentium
Alttende iob ⁊ audi me:et
tace dũ ego loquoꝛ.Si aũt
hbẽs quid loquariſ:rũde mi
hi. Loquẽ: Aolo.n.te ap/

4
—

na monitio. i ¶ Attẽde iob. hic ↄñter heliu iteꝝ excitat
iob ad attentionẽ q̃ſi magna dicturꝰ:2 a lr̃a vſq; ibi:
l

kꝓ ¶ Uolo.n, te apparere iuſtũ.q.d.ve

ẽq tu poſſes ve h

oſtendẽ. 1C ĩ non hẽs.i.qꝛ non hẽs:reputabat enim

eũ certitudinalit iniuſtũ:vt pʒ ex ſupꝛa dcis:⁊ ex ſequentibꝰ

apparebit:Si aũt ↄſideret᷑ pᷣdicta heliu rũñſio ad dicta iob
non videt᷑ valere:Job eniʒ non q̃rebat diſputare cũ deo pᷣ⸗
ſumptuoſe ⁊ de pari ſiẽ heliu ĩponit ſibi:vt fuit ſupꝛa decla
ratũ.xiij. Item petebat iob declaratõem vitatis ſue innocẽ
tie ꝑ diuinã ſniam: non tm ꝓ ſe q'tum ꝓ alijs:vt recederẽt
ab erroꝛe q; credebant nullũ flagellari in pñti niſi ꝓ peccarj
ſuis:ſic ⁊ dñs fecit in fine libꝛi.d. Non eſtis locuti coꝛaʒ me
rectuʒ:ſicut ſeruꝰ meus iob.⁊ iõ petitio iob non fuit fruſtra

aut ſupꝑflua vt aſſerit heliu:ſicut nec dñi finalis ſnia.
In capi.xxxiij.vbi dicitur in poſtilla: Si potes reſpon/
em ntennere iuuentutem

meaz c.

ii quaſi diceret non debes co

Acdditio.j.

Oc qð dicit: Si potes rñde mihi ⁊c.non videt᷑ ex
onendum ſic:ꝙ heliu in his verbis ⁊ ſequentibꝰ
intendebat monere ipᷣm iob ne ↄtẽnerʒ heliu pꝛo
pter iuuentutẽ ſuã:ipᷣe enĩ heliu erat ita arrogans ꝙ pᷣſume

bat de ſe ꝙ eſſet dignioꝛ ⁊ ſapientioꝛ ipᷣo iob:vnð in fine hꝰ
capli dicebat ei: Audi:tace:⁊ docebo te ſapiaʒ.ſʒ iſta verba
vident᷑ poti referenda ad hoc qð ſupꝛa dixerat iob cap.ix.
Aulerat a me vᷣgam ſuam ⁊ pauoꝛ ei non me terreat: loq̃r
⁊ non timebo eũ:neq; eni poſſum metuens rñdere.de qui⸗
bus vbis videt᷑ ꝙ iob lʒ qnq; videbat᷑ ſe deſiderare diſputa
re cũ deo:tñ cuʒ hoc deſiderabat ꝙ poſſʒ talẽ diſputationẽ
facẽ ſine terroꝛe ne ꝑ metum ſua rñſio ĩpediret᷑:io heliu di⸗
cebat ipi iob imediate añ vᷣba pᷣdicta: Si potes rñde mihi
aduerſus faciẽ meã conſiſte.i.non debes te excuſare a rñſio

ne mea ꝓpter timoꝛẽ ſeu terroꝛẽ quẽ de me habeas.cuſ ra
tionẽ ſubdit.d.Ecce ⁊ me ſicut ⁊ te fecit de.i.ambo ſumus
pure creature:qua rõne non debes timere:⁊ de eodem luto
ego q; foꝛmatus ſuʒ.q.d.non hẽo pᷣꝛogatiuã ſupꝑ te in natu

ralibus: ꝓpter quã debeas me timere ⁊ excuſare te vt nõ re
ſpondeas: ſʒ qꝛ ipe heliu pᷣſumebat de ſe ꝙ hẽbat magnam
ſciam ſibi oluinit dataʒ:ſilr ⁊ altaʒ eloquentiã:iõ ſubditur

NUerũtamẽ miraculũ meũ te non terreat ⁊c̃.q.d.lʒ in bonis

nãlibus non excedaʒ te:ꝓpter q̃ debeas me timẽ: excedo tñ
te in ſcia ⁊ eloquentia mihi diuinit datis:⁊ iſta rogo ne ter
reant te:vt ꝓpter hoc dimittas rñſionem:⁊ iſta dicebat al-
liciens eum ad rñſionẽ:ſicut infra in fine hui capli dic: Si
aũt habes quid loquaris:rñde mihi:volo eniʒ te apparere

iuſtum. p̃dicta expoſitio concoꝛdat cũ gloſa q ſuper illud
vbuʒ: Uerũtamẽ miraculũ meũ ⁊cʒ. ſic dicit: aulus hũilit
ſua alta:verbũ ſolacij vocat:loquenj hebꝛeis:iſte ſuaʒ mini

mã ſcientiã ⁊ eloquentiã miraculũ vocat ⁊c̃.

¶ In eodẽ capi.xxxiij.vbi dicit in poſtilla:Circa pmũ
dicil: Ecce hec oĩa.i.reuocationes a peccatis ⁊c.

Icet dictũ Ra.ſa.in hoc ¶ ¶ Additio.ij.
aſſerit ꝙ trib' vicibus tm recipit de' peccato

res ad pniam ⁊ non ãplius ſit manifeſte erro/
neũ: ꝓut poſtilla

UGW toꝛ ſufficient oſtẽ
parẽ iuſtum. Quòd ſinon dit: no tam eſt in-
habes audi me:tace ⁊ do/ Pbelin vielt E
cebo te ſapientiam. ãdtcce hec oia opatur
Rõonunci/⸗ XXIIII. deuß trib vicibuj
ans itaq; heliu etiam p ſingulos. hoci/
tendebat ſicẽ Ra.
Sa. expoſuit: ꝓ/

ut ẽt v̈ba magis ſonant: heliu.n.non credit fuiſſe pꝛo/-
pheta: vt ſtandũ ſit dictis ipius:potuit.n. in hoc errare
ſicut etiam errauit in ↄdẽnatione iob: Qò aũt inducit

poſtillatoꝛ de dauid ꝙ peccauit in moꝛte ſacerdotum

nobe: impꝛobatum fuit in additione ſuper.ij. Reg.xv
nihilomin tñ ex hiſtoꝛia dauid põt induci: ꝙ de reci
pit peccatoꝛes ad pniam etiã poſt tertiã recidiuatõem.
Peccauit.n.dauid pᷣmo ĩ adultio berſabee:ꝛꝰ in homi
cidio vrie: 3* in fractione iuramẽti facti ionathe.ꝗ in
numeratõèe ppli ꝓut poſtillatoꝛ deducit: ⁊ tñ dauid fi-
nalit penituit ⁊ 2numerat int ſcõs:cuʒ deus poſt moꝛtẽ
ip̃iuſ dauid ſepe vocat eũ ſeruuʒ in ſcripturij ſacr :ꝓpt
quẽ etiã poſterirati ſue multa bñficia ↄceſſit:vt pʒ Eſa.
xxxvij. Et ptegã ciuitatẽ iſtã vt ſaluẽ eã ꝑꝑ me:⁊ pꝑꝑ dõ
ſuũ meũ.⁊ in eodẽ Eſa.lv.eriã vobiſcũ =
mivicõdias dõ ſideł.⁊ i mitl alij loc Eſa.¶ Re
cap. xxxij. vbi poſtillatoꝛ exponit verba heliu.d.
Si potes rñde mihi.q.d.nõ debes ↄtẽnere iuuẽtutem
meã.ſʒ burg.alit volens vba heliu interpᷣtari:inuoluit
ip̃m in zdictoꝛijs:quibvt puto ipᷣe heliu iuolui noluiſ
ſet: pmo burg dicit eũ ſuiſſe arrogantẽ ſic ꝙ pᷣſumebat
ſe dignioꝛẽ ipo iob ⁊ magij ſapientẽ.2̈ burg. dicit heliu
ſetire eꝙ nullã pꝛogatiuã hẽret vltra iob ĩ nalib.ſj qũo
q̃ſo ſtat illa ĩ figura ꝙ arrogãs ſe pᷣſumeret dignioꝛez:
dicẽt ſe nullã hre pᷣꝛogatiuã in nãlibꝰ:vere.n.arrogans
nãlia ſani hoij nõ equiparat naãlibus lepꝛoſi:⁊ extreme
infirmi cuiuſmõti fuit iob: nec ſi illa vba arrogãtij ſʒ hu
milit ſentient : cũ dicit: Me ſicut te de eodẽ luto fec de/
nec valet qð burg. adduẽ de.ix.ca.ꝙ qꝛ iob allegauit ſe
timẽ deuz:iõ metuebat deo rñdere:ꝙ ideo heliu eſtima
uit iob timẽ ſilr ſeſe:a ſic metueret rndere:Job eniʒ ſcũj
timens deum rationabiliter hominẽ timere non debu
it: d et amicos ſenioꝛes diſputando ⁊ erroꝛej eoꝛuz ob
iurgando ↄuicerat:veriſimilii iuueneʒ heliu non timu⸗
it nec ei reipondere recuſauit:⁊ ſic patʒ q burg.timoꝛeʒ
iob erga deum ad heliu male tranſtulit ⁊ comparauit.

¶ In eodeʒ vbi poſtillatoꝛ repꝛobat erroꝛeʒ Ra. Sa. cir

ca expoſitioneʒ illius dicti heliu: Hec oia operatur. de

mriibus vicibus ⁊c. ⁊ verius exponit: Burgeñ. notat po⸗
ſtilla in duob':pᷣmo ꝙ exponit dictuʒ heliu ſcõʒ modũ

faciendi humanum:iſzʒ burg.dicit ꝙ heliu errauit: ſicut
Ra. Sa. qui eum erronee expoſuit.in hoc aũt burg. vi⸗
detur deficere: nam non eſt veriſimile ꝙ. ſ. iob tam ma.
gnũ erroꝛem. ſ.ꝙ deus tm tribus vicibuj parcer et peccs
ti reliquiſſet intactum: cum etiã minoꝛes amicoꝛum er
roꝛes obiurgabat.2 burgeñ.notat poſtilla. in exemplo
poſito de dauid circa necemſ acerdotuʒ: hui coꝛꝛectio
nem vide.ij. Reg. xyv. Cap. XXXIIII.
Ronuncianj quoq;. Pꝛemiſſa heliu repetitio
ne ⁊ rñſione ep ad dcã iob:hic incipit arguẽ ⸗
ipʒʒ:dixerai aũt iob duo ↄ que arguẽ inten e⸗

.

at. Unũ erat ꝙ videbat ſibi ꝙ iob deo iĩponẽt iiuſticia

plica.

itlemun.
irelto⸗
Nronxe
ilerdi g0⸗
ſtnusgnin
ſr piefn
nsnauein
lurſerip⸗
rtut
butiſtt.
(ai⸗
iniedoi
ecle
idoretrn
Sinmi
Snngäl
Uluglz⸗
Cuſiunn
nug,ier

,1 1

Nongiob
tiſria
tunitin
rgönop

itarni
nimaltn
ribe ulet
wibiren

Neriue

Nmrpfre
Emmng
ytſenpd
tiäciſi
Gtet
NMüme tuind
nrzentut
MAlüthin
niſtyiint
nbangdiatk
nandigien
wcenen
ſum
mtdluin
rheſt

=6☚
E

= =

S
=
=
—

=S

=–
—
SSu
— =

— — —
S = ☛ =
— –— —
= S ==
—- =ẽ
—
— e

ſiẽ ſenſus exterio⸗

ob xxxiiiſ.

1 ꝙ ſibi falſo attribueret iuſticiã:⁊ iõ pᷣmo arguit cõtra

pᷣmum:20 ↄotra ſcõm.c.ſequen.ʒꝰ ↄtra vtrunq; ſil quaſi

diſputatõem a pꝛicipio reſumẽdo.c.xxxvj. pᷣma in tres
qꝛ pꝛio andientis petit:ꝛ ad ꝓpoſitũ arguit:ibi Abſit a
deo ipietas.ʒ ipᷣi iob locũ loquendi tribuit:ibi Quid g
locut ſuʒ ad deũ
Circa pmum ſciẽ

dũ: heliu repu· hec locut eſt: Audite ſapiẽ

tabat ipʒ iob paſ· tes pᷣba mea: ⁊ eruditi au⸗

ſionib ire T triſti ca: Eelude⸗
cie mẽte turbatuʒ ſcultate me. Auriſ.n.bᷣba/p

⁊ p ↄñs ad capi? bat:⁊ guttur eſcas guſtu di

dũ vba eius minꝰ iudicat. Jͦdiciũ eligam no
aprum Pbrer lõ bis: et int nos videam qd
biti o. bettiu ſit meli. Quia dixit iob: iu⸗
dite ſapientes ꝛ. ſtus ſuʒ:ẽt deuſ ſubuertit iu

diciũ meũ. In luͤdicãdo.n.
me mẽdaciũ eſt:viòlenta ſa
gitta mea abſqʒ vllo pctõ.
„ 2 — „ . „ 4„ .
res de ꝓppꝛijs ſen Qlis ẽ vir yt eſt iob qui bi
ſibilibus recte iu bit ſubſannatõem q̃ſi aquã
dicant: ſic æ ſapiẽ q gradit᷑ cũ opantibꝰ iniqta

de inr ib tẽ: ⁊ ambulat cũ viris ĩpijs

⁊2 caãm ſubdit.d.
c¶ Auris. n. ver
ba ꝓbat ⁊c.q.d.

de Judiciuz eli · Dixit enim: Mon placebit
gam nobis. ð di vir deo: etiam ſi cucurrerit
ctis iob:⁊ de illis

chen Got.5 cI eo. Ideõ viri coꝛdati
eleoi aulite me. Abſit a deo in⸗
deamus quid ſit pietas ⁊ ab oĩſpotente iniꝗ/

melius.i.verè di tas. Opul.n.hoĩs reddet ei

ctum.ſ. ſuum aut a iux vias ſinguloꝝ reſtitu

meuz. oñter reppe roſn 3 *“ Ts,
tit in bꝛeui dicta eteis. Nere. n. de non dẽ
iob Z que intẽ it
diſput 22 H
d Qꝛ dixit iob iuſt ſum. hoc accepit ex eo qð ᷣ dixe

rat Job. xxvij.c. Juſtificationẽ meã quã cepi tenere njõ
deſerã. ⁊ in hoc ſatis bñ repetiuit dictũ iob. e¶ Et de
us ſhuertit iudi.meũ. hoc accepit iob ex eo e ibidẽ iob

p̃miſerat Niuit de'qui abſtulit iudiciũ meũ.in hoc ma
le repetiuit:qꝛ hoc non dixerat iob ex ꝓpꝛia ſnia ſʒ qua
ſi ↄcludens ex dictis aduerſarioꝝ:ſiẽ ibidẽ dictum fuit.

Dato.n.ꝙ iob ex ꝓpꝛia ſnia h dixiſſet:adhuc male re

petiuiſſet: aliud.n. eſt iudiciũ ſubuertẽ:⁊ aliud auferre.

Subuertẽ. n. iudiciũ ſemꝑ eſt malũ:nec põt bene fieri:
ꝓpter qð nõ põt deo ↄpetere:auferre vo iudiciũ non ẽ

aliud niſi non vti iudicio qð põt bñ fieri in caſu in q iu⸗

dex vtit᷑ mia ⁊ non rigoꝛe:a hoc maxie põt fieri ĩ iudice
qui hʒ plenitudinẽ ptatis:⁊ qui nulli aſtringit᷑:cuiummo
di ipſe de. 7er quicquid heliu in hoc ca.cõ/
cludit otra iob iponens ei ꝙ dixiſſet deũ iniuſtũ:vel iiu
ſticie ſpuerſoꝛẽ:nõ concludit otra eũ. f In iudicãdo

di ẽ ipſe de. ⁊ ex hoc pʒ ꝙ

eni me mendaciũ eſt.i.falſitaj iudicij. g¶ Uiolenra ſa

gitta mea.i. aduerſitas qᷓ ſuʒ ꝑcuſſus ẽ mihi inflicta per

pʒ ex pᷣmiſſis:oñter increpat iob. Quis ẽ vir vt

—

eſt iob. i. ita peſſimus ſic ipſe: i ¶ Qui bibit ſbſannati

onẽ.i. diuini iudicij deriſionẽ. aſi aquã.i.ſine
ne mẽſura diuinũ iudiciũ deridet.vñ poſtea ſbᷣdit᷑

9—

meus. r poſtea.xxx.c. Mutatus es mihi ĩ crudelẽ ⁊c᷑.et
ideo ex hcredidit iſte heliu ꝙ iob ſentiret ſe deo diſpli/

ð⸗ M Rõ
e . s

Nui diẽ regi:apoſtata:quᷣi

violentiã dei:⁊ non ꝑ iuſticiam. Iſta penit lob lallo: v

Dirxit. n. non placebit ⁊c erit cũ eo.hoc aũt imponit
ipi iob:eo ꝙ dixerat.S.xxiij. Ueſtigia ep ſecutus eſt pess f

rioꝝ tyrãni ꝗ ſi ab extra.

cere:q;uis eum ſecutus fuiſſet:qð eſt fallum:qꝛ iob pᷣdicta vᷣ
ba retulerat ad exterioꝛẽ ſui flagellationeʒ:no aũt ad interi
oꝛẽ repꝛobatõem:⁊ qꝛ heliu ex turbatione meni ipᷣʒ iob re
putabat vba ſua nõ capere:vt pᷣdictum:ioõ redit ad petẽdũ
attentionẽ alioꝝ.d. m ¶ Ideo viri coꝛdati.i.intelligentes
p coꝛ eni frequent᷑ in-
tellectus in ſacra ſcri-

nabit fruſtra: nec oĩpotens ptura deſignatur.
n ¶ Abſit a deo. Dic

ſubutet iudiciũ. Qüem ↄſti n ¶ Abſit
oñter heliu ↄtra iob

tuit aliũ ſup terrã: aut queʒ arguit ſm eſtimatoeʒ

poſuit ſup oꝛbẽ quẽ ſabꝛica ſu oſtenden ꝙ ĩ deo
éᷣ·:·ODi direxerit ad eũ coꝛ ns ſit üuſticia:qð iob
ſuũ ſpiritũʒ illiꝰ flatũ ad ſe nunqꝙ negauerat: 2

trahet. Deficictois caro ſi nAMta deo ipte

⁊ hõ in cinerẽ reutet. Si hů tas ⁊ Ea lĩa vſq; ibi:
bes ergo ltellectuʒ audi qðd o¶Ouẽ oſuituit ꝛc·
dẽ: ⁊ auſculta vocẽ eloquij Jbi ad ꝓbandũ ꝓpo/

ſitũ accedit. Circa qð
ſciendũ ꝙ; hõ decliat
a iuſticia quadruplr.
aliquãdo ꝓpter ipo/
tentiã: aliquãdo ppr
timoꝛẽ:aliquãdo ppt᷑
ignoꝛantiã:aliquado

mei. Nunad ꝗ nõ amat iu
diciũ ſanari põt:Et qũo tu
eũ ꝗ iuſt eſt intatũ odẽnaſ⸗:

vocat duces ipiõs. Qui nõ
accepit pſonas pᷣncipũ:nẽc

cognouit tyrannũ cũ diſce ttuoꝛ a deo excludit

ni ↄcludere intendit:p
n. manuũ eęius ſunt vniuer lgit excludit vmuz. o.

ſi. Subito moꝛiẽt: et in me⸗ o ¶ Quem coſtituit
dia nocte turbabuntur po aglium ſup terrã: q.d.
puli:et pertranſibunt :et au eſt el poren
ferẽt violentũ àͤbſq; manu. Slrerren imedliate

mitate celivſʒ ad imũ
terre:qꝛ ſic̃ oĩa fecit ð

nihilo ita Eotoia annihilare is ſubdit᷑: p¶¶ Si direxerit

ad eũ coꝛ ſuũ.i.voluntatẽ ſuã ad quẽcunq; deſtruendum.

q¶ Spm illius ⁊ flatum ad ſe trahet.a ſic totali: deficiet:
ſiue fuerit angelus ſiue homo:⁊ ſic pʒ non declinat c iu⸗/
ſticia ꝓpter defectũ ketie ert gað dicit: r ¶ Si habes

intellectũ.diuine ptariſ: s iqð dẽ. i.itellige ꝙ ex iſta
pre nõ põt a iuſticia deficere. ¶ Nundd ꝗqᷣͥ nõ amat iudi-)-
ciũ.ſ.diuinuʒ. v ¶ Sanari põt.q.d.ꝓpter hoc non potes
ſanari a plagis tuis:qꝛ tu non amas iudicia dei:ſʒ mag ea
repꝛobas: ⁊ ideo ſubditur: Et qũo ꝛc. x ¶ Qui dicit ꝛc.
DHic excludit a deo ſcõm vʒ declinare a iuſticia ꝓpter timo

rẽ:qꝛ nullũ timet:ſʒ abſqʒ timoꝛe om̃s increpat q;'tuncung

magnos:⁊ q vult annihilat:⁊ hoc eſt qð dicit: x ¶ Qui

icit:
dicit regi. qui tñ pᷣcellens ẽ in homibus: y ¶ Apoſtata. qñ
non ↄſernat iuſticiã ⁊ bonũ cõe:qð eſt a ſuo ſtatu apoſtata
re. 30 vocat duces.ſ.militie:q int alios ſũt audacio

res: a ¶ Impios. qñ crudelr vtunt᷑ data ſibi poteſtate

Nec cogn.tyranũ.cognitõe appꝛobatiõis: nec mag repꝛo/
batõi:iõ ſbdit᷑: 6S

ubito moꝛient᷑. qñ de voluerit:qð
fit duplr: Uno modo percuſſione diuina imediate:⁊ hoc

tangitur cuʒ dicitur¶ Subito moꝛientur. Alio modo ſedi-

tione populi contra tyrannum vel pᷣncipem mota:⁊ hoc tã
gitur cuz dicitur: d VWEr .

n media nocte turbabuntur po
puli.cõmoti ad rebellionem:que ſolet fieri in clanculo ⁊ de

noge. e ¶ Et pertranſibunt.in furoꝛe mititudinis ↄmote

Et auferẽt violentũ.i.tyrannũ:qui violentia regebat ⁊
non iuſticia. g ¶ Abiq; manu. i. abſq; poteſtate aduerſa-
li.n. ⁊c̃. Hic excludit ʒ

ꝓpter fauoꝛẽ.iſta aũt

tanta eſt eᷣ potentia

ſe extendit ad oia a ſũ

¶iber C α½.

ſ. declinare a iuſticia . ignoꝛantiam:qꝛ ſicut dẽ Pꝛov.xv. ideo ouertit ſe ad deũ. d. 8 ¶ Pater mi. per creatõem ene
Oculi onñi mito lucidioꝛes ſole in oĩ loco ↄtẽplant᷑ bonos ⁊ t ¶ Pꝛobet iob. hoc eſt ꝓbet ipis verita ꝑ flagella tua iſon
malos: iõ non põt deficere ꝑ ignoꝛantia: ⁊ hocẽ qo dicii: qꝛ nõ recipit ratione.⸗ )tales vtendũ eſt magis flagell jhllh
aOcuii eni er c. ⁊ pʒ lĩ̃a vſq; ibi: b ¶ Necq; vltra in. ꝙ verbis: v¶ Uſq; ad finem i. vſq; ad moꝛtẽ que ẽ ſi onhi
ho.po. eſt:vt veniat ad deũ in iudiciũ.ſ.poſtq fuerit a deo is vue: e deſinas ab hoie iniquitat.i.obſtina- rimune
ditffinitia ſnia 2 dena-“ to in iniquitarer: plubl
tus. c ¶ Xoteret c. , „ , n, 4 2 io non deſiſtas lmnpohe.
ic excludit a deo är Oculi enim eius ſup vias Quia ergo ego locut᷑ ſum abeius flagellui Gnn
.ſernnaren lugi hoiuʒ ⁊ om̃s greſſus eoꝛu? ad deũ:cẽq; nõ pꝛohibeo. adqit b OQui gnmn
ca hper auon lol oſiderat Mon ſũt tenebꝛe: Si erraui. iu doce me. Si/ n ſua. Ei 22
multitudini. vñ 2do nõ ẽ vmbꝛa moꝛi:vt abſcõ iniquitatẽ locutus ſuʒ vltra ante flagella nuri
min ꝓpi decẽ iuſos dant ibi ꝗ opant iniqiatem no addã. Nũquid ate deuſ (¶ Blaſphemi⸗ umtihe
voluit peere qnq; ci·Mẽqʒ. n. vltra in hois ptate expetit ea: qꝛ diſplicuit nibi: 35.iponendoul uhoe
uitatib in fauoꝛẽ mł SSe .e piſtil 56„ illuſticis. d(In tnpore
irarib in fauoꝛe mni egp.. vt veniat ad deũ in iudi Tu.,n. cepiſti loꝗ ⁊ nõ ego. .in ett ſſe
titudij:vt hẽ Geñ. xyx E nti . 959,„ texr nos. i. in pnti riardl
iij. rtñ non pcit in ?ciũ. Conteret mitos inume Quod ſiqd noſti meli:loꝰ vita: tſemg
iudiciũ iuſticie: pprer rabileſ:⁊ ſtare faciet alios/p quẽ.· Airi tlligẽtes loquã ↄſtringat. peniss bleſt
qð di: c¶ Conteret eis. Mòuit.n. opa eoꝝ:et ic tur mihi: et vir ſapiẽs audi/ te inflictis: qꝛ tal ntopi
ml. ⁊ inu. ⁊ ſtare faci. ſr- 2., 5 6 „ indiget pena: ſuoe
alios p eis. ſic hirato CcircO inducet noctẽ: ↄterẽ at me. JYob aũt ſtulte locuk fErtic i poſt man
res terre chanaã atri tur. Quaſi ipios pcuſſiteon Eæ vba illᷣͦ nõ ſonant diſci vitaz pntem ad iu de
uit: filios iſrl ꝓ illis ĩ loco vidẽtiũ.Qui q̃ſi de ĩ- plina P mi:pꝛobet᷑ iob diciu eterne ade auii
bug lecl. e duſtria receſſerunt ab eo: ? ũſq; ad finẽ. He deſinas ab natit gee ußua
d.6 eana e H- oos vias ei intelligẽ nolue⸗ hoie iniqtat:qui addidit ſu ſuised i verbis Rcka
elrco inducct noctẽ i. Funt: ut puenire facerent ad p pctã ſua blàſphemiã. In/ ſuis blaſpbema .
moꝛtẽ repẽtinam: eiu clamoꝛẽ egeni:⁊ audiret ter noſ eri oſtrigat: ẽt tũc toꝛs.
a. Auaſi nnrkoſi vocẽ paupeꝑ. Ypo. n. cõce agd iudiciũ ꝓuocet E nagt
pietare recedn cte paceiqiis qodenet. ſuis deum. CXXX Hoonaten
eos i loro videntiũ. i. Exquò abſcõderit vultuzʒ. I Bit helin hec rurſum oeuzoicens Dai nuſiͤn
in pfiti vita: in ꝗ pote quis ẽ qui ↄtẽplet eum: Et locut c᷑: Nũquid eq vw ibi mi. Acel E
n ceronern ui ſup gentes:⁊ ſup oẽs hoies tua cogitatõ: vt dices iuſti⸗ Rd dals cn
uglemeddut m̃ vide Qul regnare fac hoieʒz by⸗ oꝛ deoſ n5. ixiſti ei. mo cet dñʒz de/ ni l
naluerut. io ſbditur: pocritam: ꝓpter pctã ppli. tibi placet qð reciuʒ eſt: vel uz p ſingulare pa igt
Qui ãſi de induſtria rernitatẽ dicens:
receſſerũt ab eo ⁊c. ¶ Ut puenire facerẽt ad eũ clamo. Pai mi. non ad modicã ptinet arrogãtiã. vñ Auguſti. Aintii
4 egeni ⁊c.ſiẽ clamoꝛ ioꝝ iſrł ↄtra egyptios venit ad deũ ⸗ in oꝛone dñica dicit: Noli tibi aliqd ſpeciali vendicare nanlpe⸗
pter ni: niã oppᷣſſionẽ eoꝝ:vt habet᷑ Exo.iij. i ¶ Jõo eniʒ ſolius chꝛiſti ſpaliter eſt pater:nobis vo oibus pater N
ↄceflente pacẽ. iiuſte oppſſis: k ¶ Quis ẽ qui ↄdẽnet.q.d in coi:qꝛ illum ſolum genuit:noj aũt creauit:iõ dicitur duntisd
nullus: qꝛ nullus põt ipedire oꝛdinatõem ed. ¶ Exquo Pater noſter ẽ7c. “ Cap. NNXNXV. ſiuacte
abſcon. vultũ ſuũ. ab impijs ꝓpter iniquitatẽ ipoꝛuz: –, Situr heliu. Poſtq heliu ipꝛobauit dictum tbommipe
1¶Q uis eſt qui ↄtẽpletur eu.i.poſſit in eo coſolatioem inn iob inquantu ſᷣm ſuam eſtimatoem deum ſe hbliuon
uenire:qſi pulchꝛitudinẽ e ↄtẽplando. m ¶ Et ſup genꝰ . putabat iniuſtum: hic ↄñter eum repꝛobat in uichiten
