cũ poterit vos lib

ſaces ca.xviij. 3

re. idẽ eſt argumẽtũ qð fecerat rab

taq; cũ accepiſſet. Hic ↄñter poni

tur ipᷣp exechie oꝛo cũ dicit: Itaq; cũ accepiſſe et elechia
lr̃as.verbo eni ⁊ ſcripto ↄminat ſibi fuerat rex aſſyrrio

rũ ad maioꝛeʒ aſſertionẽ.
uit in ↄſpectu e

ones pᷣdictas.

mai nẽ. a Expãdit eas cdꝛã domio.
qꝛ? ↄtinebãt blaſphemias ↄtra ipᷣm:vt viſuʒ ẽ. b Et oꝛa
. vt gloꝛificaret nomẽ ſuuʒ cõtra blaſphe⸗/

mias nomini ſi 7 ſaluaret pplm ↄtra ↄminati

domini ⁊ xpãdit eas co/
ram dño: ẽt oꝛauit ĩ ↄſpcũ
eius dicẽs: Oñẽ dey ilrl ꝗ

us ſol regũ oĩm terre tu fe

ciſti celũ ⁊ trã. Inclinã au/

rẽ tuam ⁊ audi. Aperi dñe
oculos tuos ⁊ vide:⁊ audi
oĩa vᷣba ſẽnacherib:q miſit
vt expꝛobꝛaret nobᷣ deũ vi
uentẽ. Vere dñe diſſipaue
rũt reges aſſyrioꝝ gentes
⁊ terras oĩm:⁊ miſer̃t deoſ

eoꝝ in ignẽ: Mõ ei erãt dij

ſed opa manuũ hoĩm ex li
gno ⁊ lapide: ⁊ ꝑdiderunt
eos. Nũc igit᷑ dñe deus nr
ſaluos nos fac ð manu eo
rũ:ut ſciant oĩa regna terre
qꝛ tu es dñs de ſołꝰ.Mi/
ſit aũt eſaias filꝰ amos ad

ecechiã dicẽs: Hec diẽ do

minꝰ de iſrł. Que depᷣcat
es me ſup ſẽnacherib rege
aſſyrioꝝ:audiui. Iſte ẽ ſer
mo quẽ locut ẽ dñs de eo.
Spꝛẽuit te ẽt ſubſãnauit te
pᷣgo filia ſyõ: pſt tergũ tu
um caput mouit filia hie/
rlʒ. Cui expꝛobꝛaſti:⁊ quẽ
blaſphemaſti: Cõtrà quex
exaltaſti vocẽtuã ⁊ eleuaſti
excelſũ oculos tuos: Cõ
trã ſcm̃ iſrł. Pẽer manuʒ ſer

uoꝝ tuoꝝ expꝛobꝛaſti do⸗

mino:ẽt dixiſti. In multitu

liea ſyon dẽ: qꝛ ſiẽ filia a mr̃e ꝓtegit:
gebat a foꝛtalicio qð erat ĩ mõre ſyon. Poſt tergu tuu
caput mouit.qꝛ habitatoꝛes hierim ñ audebãt exire ĩ capũ
3 eum: ſed mag fugiebãt ab eo: ⁊ ſic vertebant erdo⸗
Coſequẽter eſalas dirigit monẽ ſuũ ad ſenacherib dicens:
eanerer et exaltaſti vocẽ tuã. minãdo ⁊ blaſpheman

Tõtra ſcm̃ iſirl.i. ð illũ qᷣ eſt
ſãctſcõꝝ ⁊ de iſrl ꝑ ſpecialẽ cultũ. i Der fna. er. tu

I
do pꝛe ſuꝑbia:⁊ rñdit.d. m

Dñne de iſrl qui ſedes ſuꝑ cherubin.i.pᷣ

ſides omni creature
etiã angelice: ⁊ hoc ſi
gnificabat᷑ in templo

vbi ꝓpitiatoꝛiuʒ qð

erat quaſii ſedes dei:
ſuſtentabatur a duo⸗
bus cherubin hinc ⁊
inde poſitis ſicut fuit

plenp expoſituʒ exo.

Inclina au

rẽ tuam ⁊ audi.i.effe

ctũ iuſticie tue oſten/

de cõtra ſennacherib

cetera patẽt vſq; ibi:
e t ſclaãt omia re

gna terre. qꝛ tu es dñ

de' ſobꝰ ↄterẽdo ſẽna-

cherib: q deos aliaꝝ
gẽtiũ deſtruxerat.
f¶ Wiit aũt eſaias
Hic ↄñter ponit᷑ ↄſo⸗
latio exechie ꝑ eſaiaʒ
denüciãdo ſibi ipſius
ſennacherib futuraʒ
ruinã:⁊ pᷣmo hec rui
na pᷣdicit᷑:còðo huius
ꝓbatõis mirabile ſi⸗
gnũ adducit᷑: ibi Ti/
bi aũt exechia. Circa
ꝛimũ eſaias dirigit
ſermonem ex pte dñi
ad exechiã.d.eẽ oꝛoeʒ
ed exauditam cũ dẽ:
Q ue depcat es ⁊c̃.
ſedtur: g ¶ Spꝛeuit
te in aio ſuo.virtuteʒ
tuã nullã reputando
h¶ Et ſbſanauit. ſẽ
ſibili ſigno: ſbſãnato
eni ꝓpe dẽ ↄtẽpt cuʒ
ſigno ſẽſibili: ⁊ dẽ ſb⸗
ſanatio a rugatoe na
ſi. ĩ ¶ Uirgo filia ſy

on. i. hieruſalẽ:q̃ dici
tur virgo ppter inte
gritatem fidei q̃ ſp re

mãſit ibi ĩ aliqb. Fi⸗

ita ciuitas hierlm ꝓte⸗

oſt tergũ tuũ

c vertebant ei doꝛſum.

oꝛũ expꝛo.dño. ſic pʒ ex pcedẽtib de rabſace alijs nũcijs

qui appoꝛtaucrũt litteras exechie: ⁊ iſte fuit maioꝛ ↄtẽptus

ꝓp ſi ſennacherib hoc feciſſet i pſona pꝛopꝛia ſicut dare ala
paʒ alicui ꝑ vilem ꝑſonã ꝙ per ſeißm. o ¶ Et dixiſti. in

coꝛde tuo. p

n multitudine cur. meoꝝ aſcẽ. excel. mõ

tiũ.i.ciuitatẽ hierlm:⁊ templuʒ qð erat in excelſo hect

¶ Regum

a fmitate libani.i.tẽpli pe lignis liba anno pᷣſciſionẽ.i. fruct qͥ de arboꝛib abſcindũtur ⁊æ col

aliaꝝ iraꝝ. ꝗ (Jaſuũ lignis liba
ni kei⸗vr patet ex dictis ſupꝛa.iij.li. r ¶ Et ſuccidi ſubli-
mes cedros.qꝛ de talib'lignis erat factũ templũ:vel ꝑ iſta)
arboꝛes metaphoꝛice deſignantur pᷣncipalioꝛes populi: vt
pꝛicipes ſacerdotũ: ⁊ licet iſta adhuc nõ feciſſet ſẽnacherib

tñ ex ſuꝑbia coꝛdij re
putabat ſe certitudia
lit᷑ factuꝝ de futuro:
ac ſi iã eſſet factuʒ de
p̃terito:⁊ ad hoc deſi

li mõ loquẽdi. s(¶Et

ſaltum carmeli.i.vul

gares hoies. t
bibi aqs alienas i.ab
alijs in ciſternis ⁊ ſta-

gnis collcas. 4 Ea
ſiccaui veſtigijs pedũ

meoꝝ.i.hoĩim exerci
tus mei.⁊ aĩaliũ veni
entiũ illuc ad hauriẽ
dũ ⁊ bibẽdũ:cõſequẽ
ter ꝓphᷣa ĩ pſona dñi
alloqtur ſenacherib
dicẽs: x ¶ Nundd
non audiſti qͥd ab ini
tio feceri.ſ.oẽm crea
turaʒ de nihilo.q.d.
ſcire ⁊ audire debui/
ſti: qꝛ licet gẽtiles po/
nerent multitudineʒ
deoꝝ. tamen ſuꝑ oẽs
ponebãt vnã cauſaʒ
pmã oĩm: quã voca/
at deum deoꝛum.
Ex dieb'antiqs.
ab eino plaſmaui il
lud.i.faciẽdum diſpo
ſui qᷣcqᷣd factũ eſt per
patres tuos ⁊ te: ad

puniẽdũ aliqᷓ mala fa

cta ↄtra me ᷣm ꝙ di⸗
cit dñs eſaie.x. Ue aſ
ſur vga furoꝛis mei ⁊

bacuß ipſe ẽ ⁊c. ⁊ nũc adduxi in

—

dine curruũ meoꝝ aſcendi p quã veniſti. Tibi aͤũt exe
excelſa mõtiũ ĩ ſůmmitate chia hoc erit ſignũ. Côme

gnandũ Vris phe a libani: et ſuccidi ſublimes de hoc ãno q̃ reppereri: in
1

cedros eius:⁊ electas abie ſcdᷣo aũt anno q ſpõte naſ
tes illiꝰ.Et igreſſus ſũ vſq; cũtur. Põꝛro ĩ anno tertõ
ad tᷣminos el:&᷑t ſaltuʒ car ſeminate ⁊ metite: plãtate
meli ep ego ſuccidi. Et biꝰ vineas:⁊ comedite fructuſ
vi aqᷓs alienas:èt ſiccaui ve eaꝝ.Et quodcũq; reliquũ

ſtigijs peduʒ meoꝝ oẽs a fuẽit de domo iuda mittet
radicẽ deoꝛſũ:et faciet fru/

quas clauſas. Nunꝗd nõ
audiſti qd ab initio fſeceri?: ctũ ſurſũ. Se hieruſalẽ ꝗp
Ex ditb antigꝗs plaſmaui pe egredient᷑ reliquie:et qð
illud: æ nũc adduxi. Erunt ſaluei de mõte ſyon:Jcluſ
q; ĩ ruinã colliũ ↄpugnãti dũñi exercituuʒ faciet hoc.
um ciuitates munite. Et Quãobꝛem hec dicit dñs
ſedẽt ĩ eis hũiles manu:co de rege aſſyrioꝝ: Non in⸗
tremuer̃t ⁊ ↄfuſi ſũt:fãcti ſi grediet᷑ vꝛbẽ hanc: nec mit
velut fenũ agri ⁊ virẽs her tet ĩ eã ſagittã:nec occupa/
ba tectoꝝ:q̃ arefacta c an bit eã clipe nec circũdabit
teq;ᷓ veniret ad maturitatẽ. eã mũitio. Per viaʒ q̃ vẽit
Habitaculũ tuũ èt egreſſũ reutet᷑: ⁊ cſtatẽ hãc ñ igre/
tuũ et introitũ tuuʒ ⁊ viam diet᷑ diẽ dñs:ꝓtegãq; vꝛbẽ
tuã ègo pᷣſciui:t furoꝛẽ tu hãc ẽt ſaluabo eam:ꝓptèr
um ↄtra me.Inſaniſti ĩ me me ⁊ ꝓpi dauid ſᷣuũ meũ.
⁊ ſuꝑbia tua aſcẽdit ĩ aureſ· Factũ ẽ igit ĩ nocte illa vè

meas. Ponã itaq; circulũ nit ãgel'dñi:ẽt pcuſſit in ca

in narib'tuis:⁊ chamũ ĩ la ſtris aſſyrioꝝ cẽtũ octogi
bijs tuis:&t reducã te ĩ viaz tagꝗnq; milia.l.Cunq; dilu

ligũtur: Ra.ſa.alit᷑ exponit pᷣſciſionẽ.d.ꝙ exercitꝰ ſina⸗
cherib pᷣciderat arboꝛes fructuoſas regionis:⁊ ꝓpheta
p̃dixit hoc ſignũ:ꝙ ſcòo ãno facerẽt ramos ita magno⸗
wꝙ tm̃ creſceret ibi de fructu:ꝙ ppls inde

Poꝛro ĩ tertio
ano ſeminate ⁊c.
qð exponit ra.ſa.
d. tu ecechia cũ vi
deris duo ſigna
p̃dcã.ſ.ꝙ ex gra
nis cõtritis pᷣdcõ
modo oꝛiant᷑ fru
ges ad ſufficiẽtiã
pmi anni: ex ar
oꝛib pᷣſciſis fru
ctus ad ſufficienꝰ-

tiã ſcoi: q̃ nõ pñt

niſi diuina virtu
te fieri. Sis cert
de ↄtritõe exexci⸗

tus ſennacherib:

ita ꝙ poterit abſ
q; timoꝛe ſemina
re metere.
m ¶ Mittet ra⸗/
dicẽ deoꝛſũ.i.ſta

biliet᷑ in tera.
na r faciet fru

ctũ ſurſũ.i. bona
opa. oZelus
domini exeriitun

faciet hoc.i.nõ ex

meritis vꝛis:ſʒ e
diuĩa gra.
Nõ igrediet᷑ vbẽ
hãc.ſicut mina/
tus eſt. qNec

mittet in ea ſagit

tã. qꝛ nõ ꝑmittet
tm appꝛopiniore

ciuitati. r¶ Et·

ſaluabo eã ppter
me.i. ppter gloꝛi

rn

punitoneʒ p te ⁊ p alio.. am nois mei demoͤſtradã. s ¶ Et

pter dauid.i.ꝓpt᷑

3 ¶ Erutq; in ruinã ⁊c᷑.hoc ẽ dictũ ruine ciuitatũ ⁊ e⸗ merita ipſy. t ¶ Factũ eſt aũt. Poſita denũciatone li⸗

rũ ⁊ pploꝝ q̃ facte ſũt ⁊ fiẽde ꝑ te totũ ẽ mea vᷣtute. a (Ca

eratõis egechie: hic ↄñter ponit᷑ hup liberatõis execu/-

cti ſũt velut fenũ agri.i.nulli reſiſtẽtie aut vtui·: qꝛ ſic vo tõ in facto cũ dicit᷑: t ¶ Icm eſt igit ĩ nocte illa.hoc an

lui. b ¶ Habitaculũ tuũ .·i. terra t
tuo de inuaſionib aliaꝝ gẽtiũ. c ¶

do ad bellũ. d
ciuitates. e

furoꝛẽ tuũ ↄtra me.blaſphemãdo nomẽ meũ tanq ingra-
tiſſim ⁊ inſam de victoꝛijs qs dedi tibi. g ¶ Ponã itaq
circulũ in narribꝰ tuis.ſicut fit bubalis:⁊ ẽ ſenſus te idomi
tũ ego domabo mal gratib tuis. h
ſiue ad terrã tuã:ſicut pʒ in fine hu capli. i
exechia. Hic ad ↄfirmatoeʒ pᷣdictoꝝ dat᷑ mirabile ſignũ cũ
¶ Lomede hoc anno qð repperis.i.illud qð na
ſcetur i campis de granis cõtritis ab exercitu ſennacherib:
⁊ hoc pʒ ꝑ lraʒ hebꝛaica:q̃ ſic habʒ:Comede hoc ãno rena
ſcẽs vel renaſcẽtia:⁊ ꝑ illud qð hẽ eſaie.xxxvij. Comede h
anno q̃ ſpõte naſcũtur.i.ſine cultura hominũ:cuiuſmodiẽ
dicta renaſcẽtia. In ſcòo anno q ſpõte naſcũtur.i.fruct ar
boꝝ:vñ eſaie.xxxvij.dẽ:Scðo ano pomis veſcere.poma ei
generalit dicũtur oẽs fruct arboꝝ.In hebꝛeo hẽ:Scõo ät

dicitur: k

t introitũ tuũ. intrdo terras alienas
Ego pᷣſciui.qꝛ oia iſta poꝛdinaui. f

qũ tractabis ĩ ↄſilio

Etreducã te.l,cõſu
Tibi autẽ

x. v ¶Ue

pcuſſit vtaſiris aſrior 7c.].. rn tcin
⁊ pꝛicipales exercit:vt hẽ.ij.palip.ca.xxxij. y. (¶ un
qʒ diluculo ſurrexiſſet.ſ.ſennacherib vt iret ad obſidẽ

j no põt referri ad tẽpus in quo eſaias dixit iſta q pꝛedcã
tegreſſũ tuũ.ꝓcedẽ ſũt:qꝛ fuer̃t duo anni intmedij quibꝰ ppls excchie vixit
de frugib' granoꝝ ↄtritoꝝ ⁊ pomoꝝ:vt pʒ ex pᷣdictis:
¶ Et xiõ dicũt aliq ꝙ refert ad tẽp in quo ſennacherib poſt
ðbellatõeʒ regũ ethiopie ⁊ egypti õ q̊s iuerat vt pʒ ex p
dictis:poſt duos annos redijt ad obſidẽdũ hieruſalem
nocte illiꝰ diei qᷓ poſuerat obſidionẽ:facta ẽ iſta plaga
ſup ei exercitũ:ſed hnõ ↄſonat le pᷣcedẽti vbi dicitur:
Tec circũdabit eam munitio.i.obſidio: ⁊ iõ dic ra ſa.
ꝙ iſta plaga facta ẽ cũ adhuc exercit e diſtaret a hieru
ſalẽ ⁊ dic ꝙ erat in nobe:q̃ nõ eſt multũ longe a hierlm
⁊ idẽ vẽ ꝑ illud qð hẽ eſaie.x. Adhuc dies eſt vt in nob
ſtet: ⁊ ſcias ꝙ ille loc quẽ ra.ſa.vocat nobe dĩ nob:el.
lenit angel' dñi. executoꝛ ei iuſticie. x ¶ Et

Cun

dũ hierłʒ: 3( idit oiĩa coꝛpa mõtuoꝝ diẽt hebꝛei

ſllien
ſonr iß⸗
gifunniin
glutbni/n
ioyflioo⸗
Unlioit mo⸗
auſti
luſapbizz
ui
meikppe
rahnd
foritd
Ulcbwnade
llrünut
uſians
ntupihe
puliaun
heidoo⸗
ioid
Ggfangiil
ſoinnkeen
nthet
ſwir
rppni

Gnkbizi

—

wſceft
wilin
ulzun
n
kin Soen
Vlncet.
urwen
zmuhni
1inen.

diir
nnaſe

uin 8
iwaißr
ginnz
rulin
nminit;
IM
echent
tuuii
auh⸗
imilign
Gäitinan
tönin

4 Z . — .⸗

coꝛpoꝛa fuerũt incinerata ſub armis ac veſtib' intactis

ita ꝙ ppls exechie potuit ſpolia de facili colligere:⁊ ſine
cadaueꝝ fetoꝛe:⁊ ĩ h' ſatis ↄcoꝛdãt vba eſa.ix.ca.⁊.xxx
2 ¶ Et reuerſus ẽ ſennacherib. cũ paucis q remãſerant
pfuſibilit ⁊ ignominioſe. a( Cũq; adoꝛaret ĩ tẽplo ⁊c.
Filij e ꝑcuſſerũt
eũ. dicunt aliq q
hy fuit eo ꝙ oꝛdi-

culo ſurrexiſſʒ ũidit oĩa cõ
nauẽat aſſaradõ

poꝛa moꝛtuoꝝ: ⁊ recedẽs

en uur boſt ſe abijt. Et reuͦſus e ſennache
poñtis: ſic deſi rib rex aſſyrioꝝ:⁊ mãſit in

derio regnãdi in niniue. Cunq; adoꝛaret in
ifecert eu. ſʒ huic

eoſget Wonate tẽplo neſrath deũ ſi uuz:ad
ad waͤit: b( FIn ramelech ⁊ ſaraſar ſilij ei
gerũtq; ĩ terra ar pcuſſer̃t eũ gladio:fugerũt
menioꝝ . ⁊ iõ nõ q; ĩ terra armenioꝝ: ⁊ reg
videt᷑ ꝙ intfecert (uit aſaraddon file ꝓꝑ eo.
euz cupiditate re/ dieb' ilk (L. Xx.

ãdi poſt eũ.Et .
S5 ra. ſ. ali cim egrotauit exechias
aſſignat dicẽs: ꝙ vſq; ad moꝛte:⁊ veĩt
Haſciter eriſun ad eũ eſaias flamos pꝛo
erat tu .ℳ . „2
es: co pfiih eox pheles. dixitq; ei: Hec diẽ
zamici erãt moꝛ dñs de : Pꝛecipe domui
tui modo p̃diceto tue. Mꝛieris eni tu ⁊ nõ
ꝓpt eius ſupbiaz viues.Quũi ↄuᷣtit faciẽ ſuaʒ
⁊ blaſphemiã cõ ꝗd parietẽ: ⁊ oꝛauit dñʒ di
tra deuʒ iſrl: ꝓpt 68. Obſ. S en e
gtractabant de (cs: Obſecro dne: memen
moꝛte ip: qo ce to quõ ambulaueri coꝛaʒ
ad eð aures pue te in veritate ⁊ ĩ coꝛde ꝑfcõ

niſſet intrauit tẽ
Du heiſuideſee ceri. Fleuit itaq; egechias
periculũ euaderz fletu magno. Et nq; egre
ĩ eꝰ honoꝛẽ duos
filios ſuos pᷣdcõ)
ſacrificaret: qð filij intelligẽtes eũ intfecert: ne ab eo int

⁊ qdð placitũ eſt coꝛaʒ te ſe

eſt ĩ mẽte diuina ⁊ ſic fuit ĩ ꝓpoſito:qꝛ tał eãt ifirmitas exe
chie:ꝙ via naturali moꝛtẽ nõ poterat euadere:⁊ ſic ſtelligi
tur denũtiatio ꝓphete c ¶ Moꝛieris ⁊c. p h tñ nõ exclu
ſit ꝓphᷣa quin ex dei gr̃a ſanari poſſet: ꝓpt᷑ quod eechias
ↄuertit ſe ad oꝛãdũ dñm ꝓ ſua ſanatõe:qð no feciſſet ſi ꝓ/
pheta ſibi moꝛteʒ de
nũciaſſet: ſᷣm oꝛdinẽ

deret᷑ eſaiaſ mediã ptẽ atrij volũtatis diuine.

factẽ ſimo dñi ad eũ dicẽſ. 5irlt Hi
Reutere: dic exech ie du⸗ moꝛtis pᷣnuciate dila
ci ppli mei: Hec dicit dñs tio ꝑ oꝛonem exechie
de dauid pꝛis tui: Auùdiui cũ d: Qui ↄuertit fa
oĩoem tuã:hidi lachꝛymã cie ua ad pariere vt
tuaʒ: ⁊ ecce ſanaui te. Diẽè t:r n impediretur
tertio aſcẽdes tẽpluʒ dñi:? ab aſſiſtẽti'. ¶ e
addã dieb tuis qndeci an Memto quo ambu-

la. in veri. nõ dicit h

nos. Sed ⁊ de manu regiſ laein vert.
p iactãtiã:ſed magis

aſſyriop liberabo te c ciui ad gran actoeʒ: reco
tatẽ hãc: t ꝓptega vꝛbẽ iſta gnoſe cẽs ꝙ hoc feciſſʒ
ꝓpter me:&t ꝓpt dauid ſer ex voluͤtate diuina:
uũ meũ. DHixitq; eſiaſ:Zlf vt ſic grar de Pceden

tibꝰvlterioꝛẽ gr̃aʒ im
petraret. f ¶ Et an
qꝙ ingrede.eſaias me.
par.atrij.i.curie do/
m regie. g ¶ Audi-
ui oꝛoez tugꝗ. eã acce
ptãdo. h ¶ Uidi la

fertè maſſam ficòꝝ. Quaʒ
cũ attuliſſent ⁊ poſuiſſent
ſup vlc eius:curat eſt. Di
xerat aũt ecechiaſ ad eſaiã
Quũod erit ſignum qꝛ dñs

die tertia tẽplũ dñi: Cui ait ſicut dr exo. viij. Ceit
eſaias:H' erit ſignũ a dño uſes g aulllenn2 77
9 . multitudo ⁊c.lic in
qꝙ facturꝰ ſit dñs hmonem Ppollto: qe ehechiad

quẽ locut . Vis üt aſcen/ fleuit fletu magno:vt
dat vmbra decẽæè lineis: aut dꝛ ilfa. i Meier⸗
tio aſcẽdej tẽplũ dñi.
ſanav.d.ra.ſa.ꝙ illa
dies fuit ĩ qᷓ exercit ſẽnac berib fuit ꝑcuſſus:⁊ ſic eechias a

ne ppli ſui:de manu ſenacherib. k ¶ Et addã oieb tuis

ficerẽtur:⁊ hꝰ dictũ ſatis ↄcoꝛdat lr̃e ĩ q̃ dꝛ:Cũq; ſcẽdit i tẽplũ ad reddẽdũ gr̃as de ſua ſanatoe:⁊ de liberati
X.

V ret in tẽplo ⁊c.filij eius inifecerũt eaum. .
N dieb ill. Hic oñt ðſcribit᷑ eechie miãbil ſanatõ
1„ *) —/ — T 22 W 0 — 7
αε5mo h'môi ſanato oðſcribit᷑: ? ex hſurgẽs elatio
repmit᷑: ibi In illo tꝑe. Circa pmũ pᷣmittit᷑ moꝛtis imi⸗
netis denũciatio: ſcoo eiuſdẽ dñatio: ibi Qui ↄuertit:
tertõ mirabil ſanatõ:ibi Dixitq; eſaias.Circa pᷣmũ dẽ:
a ¶ In dieb ill egrotauit egechias vſq; ad moꝛtẽ. qꝛ ꝑ

viã nature nõ poterat euadere. dicũt aũt aliq ꝙ hec in-

firmitas ↄtigit eechie:eo ꝙ nõ reddiderat gr̃as deo ſuf
ficiẽt de pcuſſione exercit ſẽnacherib.ſʒ h'dem̃ ipꝛobat
ra.ſa.ꝑ hoc ꝙ eſaias dixit ſibi poſtea:Et de manu regis
aſſyrioꝝ liberabo te ⁊ ciuitatẽ hanc.Ex qͥ pʒ ꝙ ꝑcuſſio
exercit ſẽenacherib fuit poſt ifirmitatẽ eechie: ⁊ nõ añ.
Dicit igit᷑ ꝙ hoc ei accidit eo ꝙ noluerat acciꝑe vxoꝛeʒ:
qð tñ facere tenebat᷑ vt linea oauid ĩ regno ꝑ ipᷣm ↄtinu

aret᷑: ppt᷑ qð ↄualeſcẽs accepit vxoꝛẽ de q genuit manaſ

ſen. Et huic dicto videt᷑ ↄcoꝛdare lr̃a ſequẽtis capli vbi
dẽ:ꝙ manaſſes erat.xij.annoꝝ cũ regnare cepiſſet moꝛ
tuo pꝛe:qᷣ vixit.xv.ãnis poſt ſuã ſanatõem: vt ĩ lr̃a hꝰ.
Potuit etiã eẽ alia cauſa infirmitatis exechie:vt ꝑ eius

ſanatõem mirabilẽ de gloꝛificaret:ſ. ic de ceco nato dici
Seecige domui tue.i.oꝛdina teſtamẽ
tũ tuũ. c ¶ Moꝛieris eni tu ⁊c̃. reuelatio eĩ ꝓphetica
aliqũ fit ſm diſpoſitõem cauſaꝝ inferioꝝ:⁊ non ſᷣm ꝙ

tur Joh. ix. b

xv. annos.iſtud denũciauit ꝓphᷣa ſᷣm oꝛdinẽ cãe pᷣme:vide
licet ꝓut erat oꝛdinatũ ĩ diuia mẽte:⁊ illud qð ſic reuelat ⁊
denuciat imutabilr iplet. I ¶ Et ꝓtegã vꝛbẽ iſtã ppi me.
i.pꝑ glaʒ noij mei:qð ſẽnacherib blaſppemauit. m Et
ppt dõ ſuũ meũ .i. ꝓpt merita ei pncipalit:⁊ nõ alioꝝ in
regno ſibi ſuccedẽtiũ. n. ¶ Dixitq; elaias. Hic ↄñter poit
ecechie mirabil ſanatõ cũ dẽ: fferte maſſ a ficoꝝ. Di
cũt ei aliq ꝙ fic' ⁊ alia dulcia aggrauãt ifirmitatẽ illa qus
hẽbat exechias: vt ſic fieret mirabilig enart ꝑ appoſitio
nẽ illͦ qð natũ eãt aggrauare. p ¶ Oðerit ſignũ ⁊c. hoc
ñ petiuit ex icredulitate vl diffidẽtia: ſʒ mag ex ↄfidẽt a di
uina: 2 vt magis apparerʒ ey glia muleliezo mirabilia
q ¶ Uis vt aſcẽdat vmbꝛa.i. pꝛocedat vltra: ſic hẽ in he
bꝛeo. Ex q̊; etia pʒ ꝙ illud hoꝛologiũ erat ad ſolẽ ad cogno/
ſcẽdũ hoꝛas diei ꝑ e?ᷣ vmbꝛã. Et dicũt aliq ꝙ oue linee fa⸗

ciebãt vnã hoꝛa:⁊ ſm hjilla dies artificlal fuit augmẽtata

decẽ hoꝛis. Alij vo dicũt ꝙ q̃libet linea faciebat vnã hoꝛã
æ ſic illa dies fuit augmtata.xx.hoꝛis.x. retrocedẽdo ad oꝛi

entẽ: a. x. fdeũdo ad locũ pſtinũ: ⁊ ſic illa die artificial fuit

xxxij. hoꝛaꝝ:qꝛ añ hẽbat.x. hoꝛas:⁊ poſtea duas hüit ſo⸗
le rẽdẽte ad occaſũ: hec vẽ opinio dionyſij in epla ad poli
carpũ: vbi loqnj ð iſta retroceſſiõe ſol dic ſic: Sol cũ. x. ho
ra eẽt ðo pᷣcipiẽte repedauit ad oꝛiẽtẽ:alijs.x. hoꝛis l iori

deinde rurſus decẽ hoꝛis alijs ad occidẽtẽ currẽte ſole: ſʒ ⁊
reſiduis diei duabꝰ hoꝛis ⁊c̃.

¶ Regum

¶ Seqtur figura ſᷣm pmam

opinionẽ in qua due linee faciũt vnã hoꝛã.

C Utꝝ aũt iſta dies ſit ub exechia fuerit maioꝛ illa plo

„

gata fuerit tpe ioſue dictũ fuit Joſue.x. ¶ Figura ſm ſcaʒ
opinionem in q̃ quelibet linea ſacit vnã hoꝛa.

Notãdũ ꝙ iſte due fi
gure facte ſũt ſʒ vnã
viã quã poſui Joſue
x.ſ.ꝙ dies plõgata ſpᷣ
ecechia fuerat i ſolſti
tio hyemali: ⁊ ſic bꝛe
uioꝛ die ꝓlõgata ſub
ioſue.
r ¶ In üllo tpe. Hic
ↄſequent᷑ repmit᷑ iſur
gẽs elatio:⁊ pmo ipᷣa
elatio ðſcribit᷑:⁊ ſcòo

repmit᷑:ibi Uenit aũt

eſaias.Circa pmũ ſci

endum: ꝙ babylonj

— „ „

erãt itẽti circa curſus

ſiderũ: vñ ⁊ aſtrono/

mia pmo fuit iuenta
in chaldea ſᷣm aliqᷣs:

vt reutatur totideʒ gdibꝰ:

Et ait ecechias: Facile eſt

vmbꝛã creſcere decẽ lineis

Nec hoc volo pt fiat: ſʒ vt

reuᷣtatur retroꝛſũ decẽ gra⸗

dibꝰ. Inuocauit itaqʒ eſai
as ꝓpheta dñm: ⁊ reduxit

vmbꝛã p lineas ꝗbuſ iã de
ſcẽdeãt ĩ hoꝛologio ach ag

retroꝛſũ decẽ gdibꝰ. In tpe
illo miſit mèrodach bala⸗/
daã filᷣ baladã rex babylo

nioꝝ lr̃as:èt mũera ad ece
chiã.Audierat eni ꝙ egro

cuius metropołeſt ciuitas babylon:a ideo qñ ꝑceperũt re⸗
troceſſionẽ ſolis pᷣdictã ↄtra curſũ nature:fuerũt ſoliciti q̃

rere q̃liter hoc acciderat:⁊ cũ audiſſent ꝙ hoc fuerat in ſa-

7

natoe eęechie de conſilio ſapiẽtũ rex babylonis s ¶ Wi
ſit ad exechiã lr̃as.in ſignũ reuerẽtie. ¶ Et muneraad

44

ſciendũ de illa retroceſſione ſol mirabili: hocẽ qð dẽ
ijj. paralip. xxxij. ꝙ nuncij regis babylonis miſſi fuerãt
ad eũ: vt interrogarẽt de poꝛtẽto qð acciderat ſup terra

v ¶ Letat eſt aũt in aduetu eoꝝ egechias.leticia inepta
ꝓcedẽte ex elatõe:eo ꝙ tant rex ⁊ de tam longinq terra

taſſy ecechias. Ctat ẽ aũt
in aduẽtu eoꝝ ecechias: ct
oñdit eis domũ aromatuʒ

2 auruʒ ⁊ argẽtũ: ⁊ pigmẽ

ta varia: vnguenta qͥʒ ⁊ do
mũ vaſoꝝ ſuoꝝ ⁊ oĩa q̃ ha
bere poterat ĩ theſaur ſuis
Nõ ſuit qð nõ oñderet eis
ecechias in domo ſua ⁊ in

poteſtate ſua. Menit auteʒ

eſaias pꝛopheta ad regeʒ

egechiam:dixitq; ei:Quid

dixerunt viri iſti: aut vnde
venerunt ad te:? Cui ait

ecechias. Deterra longin

qua venerunt ad me de ba
bylone. At ille reſpondit:
Quid vider̃t i domo tua:
Ait ecechias:Oia qcunq;
ſũt in domo mea viderũt.
Nihil eni eſt qð ñ mõſtra/
uerim eis ĩ theſauris meis
Dixit itaq; eſaias ecechie.
Audi ſᷣmonẽ dñi:Eccè᷑ di

es veniẽt:⁊ auferẽtur oĩa qᷓ

ſũt in domo tua:⁊ q̃ ↄdide
rũt pꝛes tui vſq; in diẽ hãc
ĩ babylonẽ. Nõ remãebit
gcq;ᷓ ait dñs. Sʒ t ð filijs
tuiſ ꝗ egrediẽt ex te qͥs gnã
biſ tollẽtur:⁊ erũt eunuchi
palatio regis babylonis
Dixit ècechias ad eſaiam:

Bonſmo dñi quẽ locu

eſt:Sit tm̃ pax ⁊ veritas in
dieb meis. Reliq̃ aũt ſᷣmo
nũ ecechie ⁊ oĩs foꝛtitudo
ei:ẽᷣt qũo fecit piſcinã ⁊ a-

qductũ ⁊ ĩtroduxerit aqs

citatẽ nõne hec ſcpᷣta ſũt ĩ
libꝛo ᷣmonum dierum re
gum iuda:

de educti in babylonẽ ⁊ nutriti ⁊ eru
ĩ palatio reg babyloniſ:vt hẽ dañ.j. d
as ad eſaiã:bonPẽ ſᷣmo dñi.penituit enĩ ⁊ ſic acceptauit
dñi ſniaʒ ſupꝛa ſe ⁊ regnũ ſuũ 332
t.

fuit inducta tꝑibꝰ ſuis:ſʒ fuit d

miſiſſet ad eũ nũ
cios ? munera.
x· ¶ Et oñdit eis
⁊c. dic ra ſa.q nõ
ſoluʒ oñdit eis ea
q erãt in theſaur
ſuij ⁊ ĩ domo ſua
ed etiã ea q ſecre-
tiſſime ⁊ reueren
diſſime ſeruaban
tur in tẽplo.ſ. vn
ctoeʒ regũ ⁊ pon/
tificuʒ: ⁊ tabulas
teſtimonij æ legeʒ

q nullo mo erant

gentilibus oſten ⸗
denda:a hoc no/
tat᷑ cũ dẽ: Et in oĩ
nraeſn⸗ ſeqtur:
y¶ Uenit auteʒ
eſaias. Hic conſe
quenter deſcribit
pᷣdicte elatõnis 2
traãſgreſſionis re/
pꝛehenſio cum di
citur: 3 (Quid
dixerunt viri iſti
⁊c. non q̃ſiuit h
ex ignoꝛãtia quia
totum erat ſibi a
deo reuelatum: ſʒ

vt ex reſponſione

ecechie conueniẽ⸗

ti argueret eum.
De terra lon

ginqua venerunt
ad me.q.d. h fu

it mihi ad ma“

gnã gloꝛiam: ⁊ iõ
oſtendi eis regni

mei masniſicen .
tiam. b ¶ Ecce

dies veniũt ⁊ au⸗
ferent᷑ oia ⁊c. iſtõ
fuit completum
quando nabuch.
oĩia pꝛecioſa tran/
ſtulit de hieruſa⸗
lem in babyloneʒ
vt habetur infra
xxv. ((Sʒ 7 de
filijs tuij ⁊c.iſtud
fuit impletum in
daniele: ⁊ ſocijs

ſuis qui fuerunt

5 ſemine regis iu
diti yt poſſeẽt ſtare
Dixit ecechi

ter qð ⁊ pena iſta nõ
a vſq; ad tꝑs ioachi

ſaleripatunt
riedobte
nigdlit
ndecſolck
fonamart
Gaſtmetn
Praüum
finihirlen
niiltnian⸗
gamnuhtn
Nbhtntae
ſciſtcraſen
Ephinah en
ſutelanatd
ſitierexßſſ⸗
nuantunhe,
D
runin⸗
Cheuc
orniün
penin
Palci
ntaul
ilrihnif
nngenſii
Ugegolan
Pauirii
biimitt
hüinefi
mnnkſir
Pltgp
glriier
ſerrftopch
ſſurenun
umith
ſucninn
ngpeſton
ſymn
ſſeſlixi
ſüiſlif
tſctirni
nnafnan
ninun
ſni
htin
Rdeaten
ommnt
ſons ie
mnlitg
ſoſautte
W
ilni

irmi
cnniſe
uhrien
ulbiunſe⸗
urhen⸗
Kiniing
Wmllear
r
Nt
r dt
uinani
iſtonore⸗
mondi
mn Miſ
.Wiͤſur;
igorinngtin
dunar i
ndaung
tanſonton
Wemun
man.
(Nmm
uwe
uni
nbiun,
vigund
m;yl
inugſin
1
nmnittan⸗
iuuni ſ
onteun
ndc⸗
plunn⸗
nebialſ⸗
Urubfons
ten n

az ſedechie: að cũ ſibi dcm fuiſſet p eſai

dixit: Sit tmñ̃

pax ⁊ veritas ĩ dieb meis.ſeqᷣt᷑: e¶ Et qno fecerit piſ.

aq̃ͥductũ ⁊c.de h hẽ plenp.ij.palip.xxxij.vbi dẽ:q; h

fec ecechiaę: vt reges aſſyrioꝝ veiẽtes ↄ hierlm paterent᷑
Pikeiagi obſidione — ad obſidendũ eã.
In caplo.xx.vbi dẽ ĩ poſtilla:UVis vt aſcẽdat vmbꝛa
i.vt pꝛocedat vltra. Additio.
expõit᷑:⁊ ẽ cõis expoſitio doctoꝝ: multa pñt cõ
ſiderari admiratone digna: pꝛimo qꝛ licet oĩa
vera miracula nõ pñt niſi potentia dei infinita ꝓduci:
vñ auguſtin ad voluſianũ: In rebꝰ mirabilr fact᷑ tota
rõ facti ẽ potẽtia faciẽtis.tñ qͥdã miracula ꝑ ↄꝑatõʒ ad
facultatẽ nature dicũtur alijs maioꝛa:vñ int᷑ oia mira⸗
cula q̃ a deo tã in veteri qꝙᷓ in nouo teſtõ ſcã legũtur:ſũ
mũ gradũ tenẽt illa qͥ nullo mõ natura facẽ pot: vt ſũt
retroceſſio ſoł:a gloꝛificatõ coꝛpis hũani. nã reſuſcita/
tio moꝛtuoꝝ:ſeu illũinatio cecoꝝ a natiuitate:licet ma
gna ſint miracula:nõ tñ attigũt ſũmuʒ gradũ pꝛedem̃.
Põt etiã natura vitã introducere de nouo iĩ coꝛpoꝛe vi
tã nõ hñte:licet nõ in coꝛpe iã moꝛtuo.Põt etia pᷣſtare
viſũ ſed nõ ceco:vt lat declarat ſanct tho.pma parte
q.cv.articulo vlti.in coꝛ.queſtõis. Mirãdũ eſt ̊ quare
de voluit miraculũ in ſummo gradu exercẽ.ſ.retroceſ
ſionẽ ſol circa ſanatõeʒ ecechie: vbi videbat᷑ ſufficẽ vnũ
de minimis:h eni ſignũ petiuit ecechias ſolũmõ vt cer/⸗
tificaret᷑ de ſanatõe ſua:⁊ ꝙ aſcẽderet ĩ die tertia ad do
mũ dñi:vt expᷣſſe pʒ in lr̃a.Cõfirmat᷑ hec ro: nã ſᷣm do/
ctoꝛes miracula ꝑ chꝛiſtũ facta p trãſmutatõem coꝛpo
rũ inferioꝝ nõ ita euidẽter oñdebãt ipᷣi diuinitatẽ: ſic
miracula ꝑ ipᷣm facta ꝑ trãſmutatõeʒ curſus celeſtium
coꝛpoꝝ q̃ a ſolo deo imobilit᷑ ſũt oꝛdinata: ſic fuit ĩ ob

hoc ſignũ factũ egechie put hic in poſtilla

ſcuratõe ſol tpe paſſionis chꝛiſti: ꝓut tradit ſcũs tho. ĩ

tertia pte.q.xliiij.arti.ij.in coꝛ.q. vbi allegat dionyſiũ
h dicẽtẽ.ſed i hoc caſu.ſ.i ſanatoe exechie nõ reqrebant᷑
talia miracula fieri q̃ ſufficerẽt ad oñdẽdũ ſufficient di
uinitatẽ chꝛiſti. Pꝛeterea ille tenebꝛe qͥ facte ſũt i vniuer
ſa tra tpe paſſiõis chꝛiſti: vt luce.xxiij.teſtãte dionyſio
in epla ad policarpũ ꝗᷣ in hoc tge ĩ egypto exiſtẽs inſpe/
xit:cauſate fuerũt ex vera eclypſi Ocedẽte ꝑ in:poſitõeʒ
lune int terrã ⁊ ſolẽ. Cõtra qð arguit oꝛigenes ſuꝑ ma
theũ: in nõie qͥrũdã filioꝝ huiſclłi.d. Quũo hfactũ tã
miraculoſũ nemo grecoꝝ aut barbaroꝛuʒ ſer pſit. Ad
qð rñũdet᷑ ꝑ doctoꝛes:ꝙ aſtrologi voiq; terraꝝ tũc tpis
exiſtẽtes nõ ſolicitabatur de osſeruãda eclypſi:qꝛ tunc
nõ erat ſᷣm eoꝝ cõpotũ: ſed ſã obſcuritatẽ ex aliq im-
pᷣſſione aeris putauerũt accidere:ſed ĩ egypto vbi raro
nubes apparẽt ppt᷑ aeris ſerenitatẽ ſolicit fuit dionyſi
⁊ ſocij ep:vt circa illa obſcuritatẽ ſolicite attẽderẽt. Ex
qᷣb in ppoſito multo foꝛt admirãdũ eſt qũo aſtrolo
gi vbiq; terraꝝ diſpſi vidẽtes vnã diẽ excedere ꝑ vigin
ti vel ſaltẽ decẽ hoꝛas mẽſurã ↄſuetã hoc nõ ſcripſerũt
qð nõ ſolũ de aſtrologis:ſed etiã de ſimplicib regibus
vel pꝛicipibꝰmiradũ eſt h' in chꝛonicis nõ ſcripſiſſe pꝛe
ſertim qꝛ ſᷣm opinionẽ cõem:poſteꝙ illa dies trãſiuerat
decẽ hoꝛas artiſiciales:⁊ ſic ſol nõ diſtabat ab occaſu ni

ſiꝑ ſpaciũ duaꝝ hoꝛaꝝ artifitialiũ:tũc retroceſſit ver

ſus oꝛientẽ ꝑ ſpaciũ decẽ hoꝛarũ ſᷣm quoſdaʒ: ſm vero
alios ꝑ viginti:⁊ ſic opoꝛtet dicere ꝙ ſᷣm vtroſq; in ea/

dẽ die ſol bis attigit lineã meridianam:ſemel.ſ.i curſu

ſuo naturali:⁊ ſcõo ĩ curſu retrogrado q̃ quideʒ muta

tio nõ ſolũ valde mõſtruoſa ⁊ inſolita: ſʒ etiã patẽtiſſi

ma nedũ a ſapientibꝰ ſed etiã a rudib agricoł neceſſa-

rio ſentiret᷑: ⁊ ſic nulla videt᷑ ratio excuſãs talẽ cõſcripti

onẽ. Nec valet dicere ꝙ babylonij qui erãt intẽti circa
curſũ ſiderũ q ꝑcepefũt retroceſſionẽ ſol pᷣdictã ↄtra

curſũ nature fuerunt ſoliciti q̃rere qualit hoc acciderat.Et
cũ hoc audiſſent ꝙ hoc fuerat in ſanatone ecechie de conſi
lio ſapientum rex babylonis miſit ad eęchiam munera ⁊
lr̃as ad ſciendũ de illa retroceſſione ſolis mirabili ꝓut po
ſtillatoꝛ dic.j.qð tñ ñ vr̃ ad tollẽdã huiuſmodi admiratio
nẽ ſufficere ex tribꝰ: Pꝛimo qꝛ vt dictũ eſt tanta mutatio ⁊
tam lõga ⁊? euidẽs ⁊ inſueta nõ ſolũ ab aſtronomis erat ſẽ
tienda:ſʒ etiã a vulgaribꝰ qbuſcũq; vbiq; terraꝝ exiſtenti
b:non tñ legit᷑ de aliqͥ ꝙ de hoc tractaſſet ſidera inueſtigã-
do:ſeu reꝝ geſta narrãdo niſi ſolũ de rege babylõis. Scðo
qꝛ chaldei qᷣ erãt totalit infideles licet audirẽt ꝙ hoc fuerat
fem tpe ſanatõis eechie:ñ tñ hẽbat roõeʒ cogẽtẽ ipos crede
reꝙ hec mutatio hẽret reſpectũ ſingularẽ ad eechiã ſic vt
pter ipᷣm eęechiã fuiſſet factũ.nã ſicut h cõtigerat ĩ hoꝛo
o gio achag hieroſolymitano:pari mõ ⁊ foꝛma fuit ĩ hoꝛo
logio:vel ĩ alijs ĩſtr̃is hoꝛaꝝ in babylonia ⁊ vbiq; terrarũ:
⁊ ſic nõ cogebãtur babylonici credere hoc fuiſſe factuʒ ꝓpi
aliquã ꝑſonã ſingularẽ ex ꝓuidẽtia diuina:ſʒ poti ſᷣm ſuã
infidelitatẽ hoc credidiſſent fuiſſe ex aliqᷓ cauſa ſibi occulta
caſuali ſeu naturali ſiẽ de pharaone ⁊ paleſtinis legit: ⁊ de
alijs infidelibꝰ:q nõ attribuebãt illa q̃ videbãt ↄtra ſeu pꝛe
ter curſũ nature fieri diuine potẽtie neq; ꝓuidẽtie:vt patet
exo.viij.⁊.ix.⁊ pmo regũ.vj.Tertio qꝛ ex augmẽto deceʒ
vel vigiti hoꝛax ĩ vna die pᷣter curſũ ſolitũ neceſſe ẽ vtoti
gerẽt magni erroꝛes i ↄputatõe celeſtiũ motuũ:ꝗ uidẽ mẽ
ſurãtur ⁊ certificãtur ꝑ motũ ſolis diurnũ: ſʒ nõ legit᷑ ꝑ-
cepiſſent aſtrologi ꝗͥ ↄtẽplãtur ſidera:oↄputãt menſes:vt dẽ
eſaie. xlvij. Nec etiã in eoꝝ ↄpotis de eclypſib' ↄiũctõibus
ſeu oppoſitõibꝰ planetaꝝ poſtea aliqs erroꝛ notabił ſucceſ
ſit:qᷣ tñ neceſſario ↄtigiſlet ſi tot hoꝛe fuiſſent augmẽtate i
vna die pᷣter curſũ ſolitũ naturalẽ ⁊ ipi nõ pcepiſſẽt: qᷓ oĩa
ſunt mani feſta cuicũqʒ in illa arte aliqli᷑ perito Si aũt ob
ijciat ↄtra pᷣdicta dicẽdo:ꝙ ex ſtatõne ſol ſub ioſue:vt hẽ g
Joſue.x.pñt ſedq ſilia icõueniẽtia:Pꝛimo qꝛ de fecẽ ibi vnũ

de ſũmis miracul vbi ſuffeciſſet minꝰ:Scõo qꝛ nemo aſtro

nomoꝝ illã ſtatõem ſcripſit nec inde fuit ſecut erroꝛ in cõ-
potis. Dicendũ ad pmũ ꝙ illud ſub Joſue factũ fuit ad ma
gnã gliaʒ dei qͥ volebat i ↄſpectu gẽtiũ magnificare totum
pplum iſraeliticũ in ingreſſu terre.Et etia ꝓlongatio illiuj
diei ſuit vtil vel qſi neceſſaria ad vltoem de inimicis eo ꝙ;
non ſufficiebat ad hoc illud modicũ qð reſtabat de die na-
curali. nihil aũt iſtoꝝ ↄtingebat in ſanatõe exechie pᷣſerti
in certificãdo eũ ſolũ de ſua bꝛeui ſanatõe. Ad ſcõm vero
dicẽdũ tpe ioſue nõdũ erat ars aſtronomie iuenta qo pʒ
ex hoc:nã ptholeme philadelphus qᷣ fuit ipſe pncipal in-
ueſtigatoꝛ 7 innẽtoꝛ nõ allegat de iueſtigatoib antiqs niſi
tm a trecẽtis annis fere añ eũ:vt pʒ in quarto ſi ul almageſti
⁊in alijs locis eiuſdẽ libꝛi.ſed ↄſtat q ptholeme ille fuit tẽ
poꝛe machabeoꝝ: qᷣ fuerũt poſt ioſue p.cccc. annos fere
ſic cũ tũc.ſ.tpe ioſue nõ eẽnt tales iueſtigatoꝛes ſiden nec
ↄputatoꝛes curſuũ celeſtiũ nõ erat ibi loc notãdi nec erra
di ĩ talibꝰ ↄpotis:ſecus de tꝑe exechie:qm ia incipiebãt ho
mines iueſtigare 1 2putare curſũ ſiden: vt pʒ ex vbis eſaie
xlvij.ſuꝑi allegatl Sʒz ad pᷣdcãs aami atoes tollelae 2 ve
ritatẽ lr̃e put ſane ſonat pſequẽdã alit vigeret dicendũ:vñ
abſaʒ alia temeraria aſſertõe ⁊ ſalua ſp ſãctoꝝ doctoꝝ au
ctoꝛitate hoc ſignũ ſᷣm ppꝛia ſignificatoem lre necno 110,
nis ↄuenientiã nõ fuit factũ ĩ coꝛꝑe ſol: nec ĩ ipſi curſ una⸗
turali:neq; in oibus radijs a ſole ꝑ oꝛbẽ pcedẽtibẽ:ſʒ tm̃ in
radijs ſolarib' q hoꝛologiũ achay tangebat: ⁊ in vmbꝛa ip
ſo hoꝛologij a radis ſolaribꝰ: inipoſitõeʒ coꝛpoꝛis opart
eiuſdẽ hoꝛologij cauſata: vñ licet ho c fuiſſet tm miraculuʒ
ꝙ non niſi vᷣtute diuina fieri poſſit: nõ tamẽ attingit ſ⸗ umu
gradum miraculum ſupꝛa dictum pꝛout patet intuenti di⸗
ſtictöem graduum miraculoꝛuʒ quam ſanctus thomas po
nit pꝛima parte. q allegata: ? codẽ articulo in coꝛ.queſtõis

¶KRegum ℳ.

ꝛo cuũ declaratõe attẽdẽdũ ẽ ꝙ in hoꝛologio achax men
urabãtur diſtinctões hoꝛaꝝ ꝑ extẽſionẽ lineaꝝ vmbꝛaliũ
q̃ ↄiũgunt᷑ radijs ſolarib ſicẽ in mult᷑ᷣ inſtrumẽtis aſtrologi
cis artificialit hoc ↄſueuit fieri i q̃ mẽſuratõe.xij. hoꝛe arti/
ficiales diſtiguebãtur ꝑ ſeptẽ lineas vmbꝛales ĩ ipo hoꝛolo
gio aſſignatas: diſpoſuit tñ de' miraculoſe ꝙ ſole ĩcedẽte
curſu ſuo abſq; aliq variatõe ſeu retroceſſiõe radij ſolares
in hoꝛologio acha tm̃ ⁊ nõ alibi retroceſſer̃t ꝑ decẽ grad
iteꝝ reuerſi ſũt ꝑ alios decẽ gracy. In q qdẽ retroceſſiõe
radioꝝ ⁊ eoꝝ reuerſiõe illa dies nec fuit maioꝛ vel minoꝛ
ſolito.nã mor ſoł nõ fuit ĩ aliᷣ variar a curſu ſuo natura
li:vt dcm ẽ: nec etiã radij eᷣ vniuerſales:ſʒ tm̃ radij ſolaẽs
q̃ in hoꝛologio achaę ↄtinebant᷑ ꝓut finali᷑ imaginari pot
in pꝛeſenti figura.

In q figura hoꝛologiũ achag oↄponit᷑ ex qdã colũna ppen·Itoto mũudo ↄtigiſſet:⁊ ſic hẽ ppoſitũ.

dicularit poſita ſuꝑ baſim oꝛixõtis eq̃ diſtãtẽ: q̃ quideʒ co⸗

Facile ẽ vmbꝛã creſcẽ decẽ lineiſ nec hjvolo vt fiat:ſʒ vt

reuertat᷑ retroꝛſũ.x.gradib'.h ẽ dicẽ ꝙ nõ eẽt tã eu idẽj
miraculũ ſi curſu ſuo.ſ.velocioꝛi vmbꝛa icedẽt: ſed vo
luit ꝙ retrocedẽt. ⁊ pʒ ꝙ ĩ hac rñſioe nullafit mẽtio de
ſole: ſʒ tm de vmbꝛa a ſole ⁊ colũna hoꝛologij cauſata
Doc idẽ pʒ i executõe vbi dꝛ:Et reduxit vmbꝛã ꝑ line/
as qb' iã deſcẽderat ĩ hoꝛologio acharetroꝛſũ.x.gra
dib vbi nulla fit mẽtio de ſole:ſʒ tm̃ de vmbꝛa vt dem
eſt. Pidẽ pʒ eſa.xxxviij.vbi de h agit᷑: vbi.ſ.dẽ: Ecce
ego reuerti faciã vmbꝛa lineaꝝ: ꝑ qs deſcẽderat ĩ hoꝛo
logio achax ⁊c̃.vbi tm̃ de vmbꝛa fit mẽtio: Nec obſtat
qð ſeqtur: Reuerſus ẽ ſol.x.lineis.qꝛ ſtati ſbdit:In line
is qdẽ deſcẽderat ad denotãdũ ꝙ ſol ĩ ſuo curſu nõ de
ſcẽderat ſʒ tmmõ in ill gradib acha.· Sepe etiã in ſcp
tura dẽ aliqd de ſole qð nõ verificat᷑ de coꝛpe ſuo:ſʒ de
radijs ei ſiẽ ione iiij. Percuſſit ſol ſup caput ione.i.ra
di ſoł. Cõfirmat etiã hec eppoſitõ ex hꝙ legit circa mi
raculũ fem ioſue de ſtatõe ſol: Joſue.x.nã vbi dẽ ĩ traſ⸗

latõe nr̃a:Nõ fuit ãtea nec poſtea tã lõga dies obedien

te dño voci hoĩs. in hebꝛeo dẽ: Nõ fuit ante nec poſt ſi
cut dies illa ⁊c̃.vbi vẽ ꝙ negat ſilitudinẽ ill diei ñ ſᷣm
lõgitudinẽ:ſʒ ĩ hoc ꝙ de ↄdeſcẽdit depᷣcatõi hois ĩ tan
to miraculo qð nõ eẽt veꝝ ſi ↄdeſcẽdiſſʒ voci eſaie ſeu
egechie ĩ ſili ⁊ etiã ĩ maioꝛi:maioꝛ eni eẽt retroceſſio ſol
ꝙ ep ſtatio:ſic mag ↄdicit vni motui mot oro ipᷣ q;
qes. Fac etiã ad h qð hẽ.ij. palip.xxxij. vbi de hac ma
teria tractãs dic ᷣ pncipes babylois miſſi fuert ad euʒ
ſ. eechiã: vt iterrogarẽt de poꝛtẽto qð acciderat ſuꝑ ter
rã.nõ eni dixerat de poꝛtẽto qð acciderat in ſole ſeu in
mäͤo:z ſolũ dixit ſuꝑ terrã:q debet referri ad terraʒ
iude vbi et ecechias:aliaj ñ opoꝛtebat ꝙ redrerẽt eũ ſi
Ncaj·.xx.vbi poſtil.expõit miraculũ ⁊ ſignũ datũ

lũna ſit d b:⁊ baſis ſit a b c:⁊ ſit a ꝑs oꝛiẽtal:c vo occidẽta? Il exchie ꝓut coit h doctoꝛes exponũt. Bur.fibꝛias

diſtiguat᷑ etiã pᷣdcã baſis ꝑ duodeci lineas: q ſex ſũt a ꝑte

oꝛiẽtali:⁊ alie ſex a ꝑte occidẽtali:ſic vt attigẽte vmbꝛa ra⸗
dio ſolari imediate ↄtinua ad lineã d q vſus occidẽtẽ ſit pꝛi
ma hoꝛa artificial diei:deide accedẽte ad lineã d p ſit ſcòa
hoꝛa:⁊ ſic ↄſequẽter vſq; ad lineã d b vbi ſut ſex hoꝛe arti
ficiales:⁊ ꝑcõſeqẽs meridies:vlterdtẽdẽte ad occaſũ ⁊ acce
dẽte vmbꝛa cũ radio ſolari ↄtinua ad ol q̃ eſt ᷣma linea a
colũna vſus oꝛiẽtẽ erit.vij.hoꝛa ⁊ ſic ↄſequẽter vſq; ad d a
vbi erit. vij. hoꝛa.ſupponat᷑ ̊ a tpe qͥ hoc ſignũ fuit tem
fluxer̃t decẽ hoꝛe artificiales ipſidiei:⁊ remanebũt due ho
re trãſeũde.vñ ⁊ ꝓtũc radi ſolaris ſilr ⁊ vmbꝛa ei ↄtinua
fuiſſet linea d f q̃ decima linea ẽ a linea d q q̃ ſignificat pꝛi
mã hoꝛã.vñ ⁊ vlter ſole tendẽte ad occaſum ille radi cũ
vmbꝛa ſibi ↄtinua ſucceſſiue attigeret ad quitã: deinde ad
ſextã in ↄplemẽtũ.xij.hoꝛaꝝ curſu naturali aſuero. ſi uppo
nat᷑ tñ ꝙ deo mirabilr oꝑante:licet ſol ſuo curſu ſolito ten
deret i occaſũ:radi vero ſolaris in hoꝛologio achag ſingu
larit᷑ exiſtẽs retroceſſit a linea d ſ pᷣdcã vſq; ad lineaʒ d g 2
ñt ĩ d h:⁊ ſic ſucceſſiue donec attigit lineã d q:⁊a ide reuer
ſujẽ radi ſolarl cũ vmbꝛa ſibi ↄtinua a liẽa d q vſq;ad li⸗
neà a d vbi ↄcurrit cũ radio ſolari curſu ſuo nãli icedẽte q
qdẽ reiroceſſio ⁊ reuerſio nõ amplidurauerf̃t qᷓ; ꝑ duaj ho
ras:⁊ ſic ſil terminaret᷑ dies artificial cũ retroceſſione ⁊ re
uerſione radij ſolaris ⁊ vmbꝛe:⁊ ſic illa diesĩ toto oꝛbe nec
