quinq̃ginta cũ eo. Qui lo-
cui ẽ illi:Homo dei:hec

dicit rex: Feſtina:deſcẽde:

cji ẽ ð iſto quinqgenario pmo:ita dicẽdũ de ſco.Terti
us vero quiquagenari fuit abdias:vt dicunt doctoꝛes he/

bꝛei ⁊ catholici:q timebat deũ valde:vt habet ſupꝛa.iij.li.
xviij. ⁊ ꝓpt hoc hũiliauit ſe coꝛã eog beilaer ino. C. 1

Locur eſt aũt. hic 2ſequẽter deſcribit ↄſtũtia helie denun
cistis regi moꝛtẽ in ſua facie:angelo eũ aſſecurãte cum dꝛ:

MRMñqdens helias ait:Si hõ

Regum

x¶ Deſcẽde cũ eo ne timeas. Dꝛecepit aũt eũ deſcẽdere
7 coꝛã rege ↄꝑere:ne abdias rediẽs ſine ipᷣo a rege puni-
ret᷑:⁊ aſſecurauit eũ vt ↄſtãter loqret᷑:ſic pʒ in lr̃a:nec tñ
ꝓpter hoc fuit retẽtus vel punit:qꝛ ſcribit ꝓuerb.xxj.

Coꝛ regis in manu dñi:quocũq; voluerit vertet illud.⸗
iõ licet ochotias iĩ
tẽderet eũ punire
tñ a deo territ᷑:ñ
fuit auſus mutire
y¶ MWoꝛtu ẽ er
go. Hic ↄſequent
vltimo deſcribit

dei ego ſum:deſcẽdat igniſ
de celo ⁊ deuoꝛet ie ⁊ qui
quaginta tuos.Deſcendit

ergo ignis de celo ⁊ deuo moꝛs ochogie:

rauit illũ:⁊ qnquaginta e ffis ſui ſpſtitutio

. õo qꝛ nõ habebat fi⸗
Itexꝝ miſit pꝛicipẽ anqua⸗ lu. 3 Anno ſe
genarimn tertiu:⁊ ꝗqnquagi cundo ioꝛam filij
ta ꝗ erãt cũ eo. Qui cũ ve ioſaphat. iſtud vi
heliam: ⁊ pᷣcat eſt eũ ⁊ ait: l. ca. vltio duꝛy

Hõ dei:noli deſpicere ani ioſaphat rgnauit

mã meã:⁊ aĩas ſeruoꝝ tu xxv.anis:⁊ ibidẽ
oꝝ ꝗ mecũ ſũt. Ecce deſcẽ ſubdil ochofl⸗
dit ignis de celo: ⁊ deuoꝛa periftl ano.rv.
genarios pꝛimoſ:⁊ quinqᷓga. at ibidẽ d:ꝙ

genos ꝗ cuʒ eis eraãt. Sed ochoxias regna⸗
nũc obſecro vt miſerearis uit im ouob an⸗
„ „ nis ⁊ adhuc impꝑ
anime mee. Locut eſt aut frctis. Ex qby ſeq
angelus dñi ad heliã dicẽſ tur ꝙ ochoxias
Dẽlſcẽde cũ eo: Ne timean moꝛt ſec ruiij
vit igi? a èſrzdit pß anno regni ioſa
Sueyir igit Bſccqin eñ Phat: licvert,
eo ad regeʒ:⁊ locutus ẽ ei: gno ioſaphat ad

ſti nũcios ad ↄſulẽdu beel vij. anni futuri:

eẽt de in iſtla q; poſſes int cpoge: eilucce⸗

rogare ſermonem:iõ de le dẽs cepit regnare
ctulo ſuꝑ quẽ aſcẽdiſti nõ anno ſcõo ioꝛam
deſcẽdes: ſed moꝛte moꝛie lilij ioſaphat: im

ris. Moꝛtuus eſt auteʒ iu acit a arnl

locutus eſt helias:⁊ regna ioſaphat.Ad h
uit ioꝛam frater eius ꝓ eo: tnder Pabretclc
anno ſecũdo ioꝛam ſilij io mit in periulo
ͤ. periculo
ſaphat regis iude. Nõ eni moꝛtis i ramoth
habebat filiũ. Reliq̃ autey galaad: vt habet

verboꝝ ochotie q̃ opat ẽ ſpa eni⸗ libꝛo
z:nõne hec ſcpᷣta ſũt ĩ libꝛoo (a vltioꝛ idleo er
nn. tunc filium ſuuʒ
ſmonũ dierũ regũ iſrl. ioꝛam regeʒ inſti
S tuit:ne poſt moꝛ
tẽ ſuã de regno inter filiosſuos eſſet contentio: ſic fili
us eius octo annis regnauit cnm eo: qui octo anni ali⸗
quando computatur in regno patris:aliquando in reg
no filij . ⁊ quando dicitur hic ꝙ ioꝛã frater ochoxie ce

— „₰ . —

pit regnare ſcoo anno ioꝛã filij ioſaphat: hic accipitur
annus ſecundus ioram filij ioſaphath quo cepit regna
re cum patre:⁊ ille fuit annus decimuſoctauus patris

uto⸗

— ,—
=r
*

.

ent
Uti —

ℳ

ſrblbaleie

lirßſirſ⸗
nilotoo
ſenti cigl/
riin
ſhy
ltonn

rnipbijne
iitannd,
ſiprmnm
Goneun
Enbthiſu
fürcdenänn
ſcherinhe
ſConnicrr
eatuh
D
60iem
linuipi
gapbbe
Cpebrt
rbipe⸗
Cophonntca
ficlneriſ
Nricni
ſör⸗
Glciſeän
Nlcckh
mmenbeen
ſeprte
1 intpn⸗
Küſfpfr
nnpolr

krititig

7.

inlche
lhringtinn⸗
Mentlsn
Ualncifri
Mhlenfe
neiſp⸗
unnaſgn
aldine
hp

=

E

=
= =

=
=—
—⸗
=
—

=
— Se -
S = = =
Z —, — E E
— —

—,

danr getlin
uſumn
lagerlini,
iphrinun
Mänurti
lrahe
vmgtngirll
wiinpt
abunezsin
aubiiinig
thi n
Nutnoo'r
1sradhucind
uns cſl
n gochdin
normd iun nil
mongip⸗
l dn
Pll⸗
ummndn
ſimun.
brillich
zegimzf
ogenaiſur
Scrnyn
o o unn
vipenin
nylnim
t mur i
ni innn
gabehadie
nnichu
uu gub
ousituno⸗
lul nhebt
vl⸗

vt habet infra tertio capitulo. (Ta.II.
2 Actuz eſt at. hic ↄñter deſcribit aſcenſus helie
in celũ:⁊ pmo deſcribit᷑ e trãſlatõ:ꝛꝰ heliſei ſbᷣ

C.IIII. ij.

— 6 —

evr oeihi Peliſeꝰ aũt. Pꝛia ĩ duas:qꝛ pᷣmo de
eli

ſcribit᷑ helie circuit:⁊ e rapt:ibi Cũq; traſiſſent. Cir
ann ſciẽdũ: ꝙ
helias p̃ᷣſciẽs ſuaʒ ———
at1 galgal. Alctüm ẽe aut cũ le/
le urs lele auare vellet duͦs beli⸗
filij irrael ioꝛdane am p turbinẽ in celũ:ibant
tranſito ibi ymo helias ⁊ heliſe de galgalil
poſuert caſtra: ett¶¶ Dixitq; helias ad heliſeũ:
ſ hoꝛtauecrt. xjꝭ.· OSeqe hic:qꝛ dñs miſit me
pides de ioꝛda⸗ . α☚ t inde⸗
ne vt habet iolue pſq; in bethel:Cui ait heli
iiij. inde traſijtnn ſeus: Niuit dñs ⁊ viuit aĩa
bethel: inde hie tua:qꝛ nõ dereliquã te.Cũ
icbor lnaͤ e·q deſcediſſẽt bethel: egreſ
ijt ad ioꝛdaneʒ: ſtfüat filij pohet ſti
vt pʒiĩ lfa:⁊ ſic fe Iilut ſili ꝓphetaꝝꝑ qerati
cit quendã cirrui bethel ad heliſeũ: ⁊ dixer̃t
tü.ro aut h' ſuit: ei:HNũquid noſti:qꝛ hodie
u enhlalat⸗ la dſis tollet dñm tuum a te:
qꝛ kllh ir ibi pꝛi· Qui rſidit: Et ego noui.
mo poſuerunt ca Silete. Dixit ãt helias ad
ſtra ioꝛdane traſi heliſeuʒ: Sede hic:qꝛ dñs
ro: vt dict eſt: l miſlit me in hiẽicho. Et ille
n fli iſtl ibi cir·¶ ir. Aiuit dñs: ⁊ viuit ania
cũciſionẽ feceft ? alt: Qunt ons:⁊ vun 2
paſcha celebꝛaue tua: qꝛ nõ dereliquã te.Cũ
runt: vt habet io⸗ qʒ veiſſent hiericho:acceſ-
e⸗ r n heibel ſert ſilij ꝓphetaꝝ ꝗ erãt in
nebat filj ppha- blericho ad heliſeu: ⁊ dixe
rũ:vt pʒ in l̃a: ? rũt ei: Hundd noſti:qꝛ dñſ
iſti erat viri religi ðð
oſi ſimul collegia

ti:vacãtes oꝛoni ⁊ ↄtẽplatõi:quoꝛe aliq habebat ſpũm
ꝓphie:⁊ tales fuer̃t pꝛimo ↄgregati ſub ſamuele ꝓphe
ta:ſicut dictũ fuit ſupꝛa pꝛimo li ca.x.⁊ poſtea ſb alijs
ꝓphetis excellẽtibꝰ: ꝓpter qð dicebatur filij pꝓphetaꝝ
i. diſcipuli eoꝝ:ſic dicit ra.ſa.ſuꝑ locũ iſtũ: Helias igit᷑
añ trãſlatõeʒ ſuã voluit vidẽ loca iſta:galgalã ꝓpi loci
ſanctitatẽ: bethel hiericho ꝓpter diſcipuloꝝ ſuoꝛum
ↄgregatoeʒ:⁊ qꝛ ibi volebat dimittẽ heliſeũ:vt pʒ i tex/
tu:⁊ ex dictij pʒ l̃a vſq; ibi: nc. noſti qꝛ do.
ho.tol.dñʒ tuũ a te. Ex qͥ pʒ qð dictũ eſt ſupꝛa.ſ.ꝙ ali
qui eoꝝ habebãt ſpũm ꝓphetie:ꝑ quẽ pꝛeſciebant trãſ
latõʒ helie.Qui reſpodit: c ¶ Et ego noui.ex qᷣ pʒ ꝙ
beliſe' iã habebat ſpũm ꝓphie:nõ tñ in tãta plenitudi
ne ſicut poſtea habuit. d Silere⸗ nolebat ei ꝙ de h
in pntia helie loqret: ne ab helia ⁊ ipᷣis ſimul incitaret᷑
ad remanẽdũ ibidẽ:quia volebat remanẽ cũ magiſtro
ſuo quãtũ poterat. e ¶ Tulitq; helias palliũ ſuũ ⁊ in
uoluit.i.plicauit aptãdo ipᷣm ad pcutiendũ aqs.(·
OQue diuiſe ſunt.nõ ꝑ aliquã virtutẽ q eſſet ĩ pallio: ſʒ
virtute diuina q voluit ondere meritũ helie: ſicut ad
declarandũ merita ſanctoꝝ aliqñ dant a deo ſanitates
ad tactũ veſtimentoꝝ ipoꝝ. g ¶ uũq; traſiſſent. hHic
ↄſequẽter deſcribit᷑ helie rapt:⁊ pꝛio deſcribit᷑ eᷣ ami
cabil ↄdeſcẽſio: mirabił aſcẽſio:ibi Cũq; pgerẽt. Pꝛi⸗/
mo ondit in hoc ꝙ obtulit ſe heliſeo:ad faciẽdũ qð poſ-
ſet pꝛo eo.d.Poſtula qð vis ⁊c.⁊ ſubdit heliſei petitio

— —

oſu fuiſſz ſi helil. Se ptãtẽ reſpectu mgfr̃i ſui petiuiſſet

h¶ Obſecro vt fiat duplex ſpũs tu' in me. dicit ra. ſa. ꝙ
petijt habere ſpũm in dupla ꝓpoꝛtõne reſpectu helie: æ ad

hoc inducit ꝙ octo miracula tm ſcribũtur facta ꝑ heliam
in hoc quarto libꝛo ⁊ tertio. Pꝛimũ eſt clauſio celi:ꝛm ati⸗
nu. tio farine ⁊ lechiti: tertiuʒ ſuſcitatõ fuij vidue:quartũ
deſcẽſus ignis i mon

te carmeli: quitũ im⸗
petratio pluuie:ſextũ

deſcẽſuj ignis ſuꝑ pꝛi
mu quiquagenariuʒ
ſeptimũ ſuꝑ ſecũdu:

hogie tollet dñm tuũ a te:
Ei ait:Et ẽgo noui.Silẽte
Dixit aũt ei helias: Sede

hic:qꝛ dñs miſit me vſqʒ octaui diuiſio ioꝛda
ad ioꝛdanẽ. Qui ait:Aiuit nij vt traſirẽt ꝑ ſiccũ:
dñs: ⁊ viuit aia tua:qꝛ ſ de xvl vo ſcributur i h
relinquã te. Jerũt igit bo eo. beimu eſt ioꝛda
relinqua te. Nerut igit abo nis diuiſio: ſcom aqᷓ
piter: ⁊ qnquaginta viri ð rüũ ſanatio:tertiũ pue

filijs ꝓphetaꝝ ſecuti ſunt roꝝ lacerato: quar-
eos.Qui ⁊ ſteterũt ecõtra tuũad impetrato pꝛo
trib regibꝰ: quintuʒ

lõge. Illi aut ambo ſtabat olei multiplicatõ:ſex

ſuꝑ ioꝛdanẽ. Tuͤlitqʒ heli⸗ tüſunamitis fecuda⸗
as palliũ ſuũ ⁊ iuoluit illõ tio:ſeptimũ filij eius
ä
ſunt ĩ vtrãq; bte. 7 traſiert mũ panũ multiplica-
ambo iccu. Cuůnq; tran tio:decimũ naamã le
ſiſſent:helias dixit ad heli pꝛoſi curatio: vndeci⸗
ſeu: Poſtula q vis: yt ſa mu giett inſeetio: ou.
2 nh Inrectoler te. decimütertiũ oculo⸗
ixitq; helie : Oblſẽcro rũ pueri ſui aptio ad

vidẽdũ eqͥs ⁊ currus
igneos ad defenſioeʒ
ipoꝝ:decimũquartũ
aduerſarioꝝ execatõ

vt fiat in me duplex ſpirii
tu. Qui rñdit: Rèʒ diffici
lẽ poſtulaſti:Attàmẽ ſi vis

ril me qñ tollar a te erit qðᷣ decimũquintu abun
petiſti:ſi autem nõ videris dãtiavictualiũ inopi
nata ĩ poꝛta ſamarie
ſextũdecimũ ſuſcita-

tio moꝛtui ad tactum oſſium heliſei.ſed iſtud dictum nõ
videtur conueniens: pꝛimo quia non concoꝛdat littereſe-

quenti vt videbitur:ꝛ qꝛ nõ concoꝛdat rationi.dic.eni ſal-
uatoꝛ Math.ca.x. Nõ e diſcipulł ſuꝑ mgrm.⁊ iõ pᷣſumptu

nec valet illud qð inducit de plurib'miraculł: qꝛ foꝛſitã he-
lias fecit plura ꝙ heliſe:licʒ nõ ſint ſcpta:qꝛ ñ oia ſcribunt᷑
ſim ꝙ dẽ iohãnis vltio. Itẽ iohãnes baptiſta nullũ miracu
lũ feẽ:vt dẽ iohãnis.x.⁊ tñ de ipᷣo dic ſaluatoꝛ: Int natos
mulieꝝ ñ ſurrexit maioꝛ iohãne baptiſta. Dicẽdũ igit cuʒ
alijs doctoꝛibꝰnr̃is:ꝙ heliſe ñ petiuit ſpũz i dupla ꝓpoꝛto
ne reſpectu helie:vt ſic ei pᷣferret:ſʒ petiuit ꝙ duplex gra qᷓ
erat ĩ helia.ſ.gr̃a miraculoꝝ:⁊ gra ꝓphie q ſũt gre diſticte
ſʒ ꝙ diẽ aphj..coꝛ. xij.ĩ ipo fierẽt:vt ſic mgro ſuo aſſilaret
qꝛ ſm dem ſaluatoꝛis pſect oĩs erit: ſi ſit ſic mgr̃ e. ¶i

Rẽ difficilẽ poſtulaſti.tũ qꝛ tal gra ñ pᷣt dari niſia R

diate:tũ qꝛ pauci ꝓppᷣe legunt᷑ vtrãq; graʒ habuiſſek
Attñ ſi videris me qñ tollar a te erit.qð exponit ra.ſa.ſic:
Si viden me ⁊c.idẽ ẽ ac ſi dicẽt:qdiu ſũ tecuʒ in ſtatu coi
hoĩm ñ poſſũ iſto facẽ:ſʒ qñ tollar hic ad ſupioꝛẽ ſtatũ tũc
potero:quod no eſt intelligendũ effectiue: quia ſolus deus

B . . 6

efficit vtranq; gratiam: ſed impetratiue: quia tunc pꝛeces

helie eſſent magis efficaces:iſta tamen expoſitio non con

ſonat littere: quia helias in raptu ita poterat oꝛare pꝛo

heliſeo: ſi non videret eum tuncac ſi videret: ita ꝙ viſio
heliſei nihil videbat facẽ ad h:ꝙ pᷣces helie eẽnt efficaciõej

—

—

¶Negum
„ . „ 9 „ „Y iufuetb
pꝛo eo:⁊ tũ dicit helias:Si videris me qñ tollar a te: erit pal. helie qð ceciderat ei.non a caſu cecidit:ſed ex diui⸗ rönnladir
ſi aũt nõ videris nõ erit. ⁊ iõ alit᷑ dicẽedũ. Spũs enĩ ſanctus na oꝛdinatõe:vt heliſe ipo opiret in ſignũ ꝙ ſpũs helie rnulcüͦpen
ꝓut vult tãgit coꝛda ꝓphᷣaꝝ:⁊ ideo aliqñ reuelat aliqð fu- reqeſcebat ſuꝑ eũ:⁊ q erat ſubſtitut loco eb:vñ ⁊ ĩ ſua ſueirnort⸗
turũ pfecti: aliqñ min pfecte:aliqñ ↄditonalit:⁊ aliqñ ab vocate helias poſuit palliũ ſuũ ſuꝑ eũ:vt habet᷑ ſupꝛa rs Uulterfi
ſolure ſicut infra ca.xiiij. dixit heliſe regi ioachag: Percute ij.li. v ¶ Percuſſit aqs ⁊ nõ ſunt diuiſe.qð a deo fa aieaithib
iaculo terrã.reuelatũ ctũ ẽ:vt nõ nimij bainntidn
eni erat heliſeo: ꝙ to/ 5 R00ů0-- .. G eleuaret de aſſeu Dmn Millin
ties pcuteret ſyriaʒ à nõ erit. Cunq; pgerẽt ⁊ in iecerit eũ inynũ mõtiũ aut te ſpũs helie¶x ani til⸗
aer rt fc lote cedẽtes ſermocinarent: ẽc in vnã valliũ. Qui ait: No Trbie⸗ acnelg⸗ itten
1. VI Hy exuE g „ . „ 9 . „ 28 2 4 ſauicelit.
ti ibidẽ: nõ tñ erat ſi Ce curr igne ⁊ eq ignei di/ lite mittẽ.Cõegerũtq; euʒ matõeʒ diuiſe ſfürt ſnmi
bi reuelatũ: ꝙ eẽt per liſerũt vtrũq;. Et aſcendit donec acquieſcẽt ⁊ dicẽt: aque: vt oñderet᷑ ſſunli
cuſſurus terrã tribuj heliaſ p turbinẽ in celu:h⸗ Mittite. Et miſert qnque ꝙ nõ ppꝛijs meri liiſgimue⸗
ielhte⸗ xe ſir cnie liſe' aũt videbat: ⁊ clama ginta viros. Qui cũ qſiſſet 4. p ſun ſinhn
. , 5 . F. . . &π u- — . n.
ſult ei reuelatũ belie bat: Pater mi: pẽ mi:curr· trib diebus: nõ inuenerüt A mirꝛcula facien nnäii
ſi heliſe eũ vidẽt i iſr ⁊ auriga e. Et non vi Et ruerſi ſũt ad eũ. At ille di:ſed ex diuia li- lſſſn
raptu: ey petitio ille dit eũ ampli. Appꝛchẽdit habitabat ĩ hierico:⁊ dixit beralitate mẽti Vinfceüin
eali nern ñ ſuit qʒ veſtimẽta ſua:⁊ ſcidit il - eis:Nundd nõ dixi vobis helie. -¶Dixe⸗ upnitri
une h — la i duaſ pteſ:t leuauit pal nolite mutẽ: Dixè᷑rũt quo u ea ſrn Halie (ſan.
Cũq; pgerent. hic cõ lium helie qð ceciderat ei: q; viri ciuitatis ad heſiſeũ cognoueruntꝑ ſi— .
ſequẽter poõit alcẽio Reuerſuſq; ſtetit ſup ripj Eccẽ habitatio ciuitat hu xgnu pꝛedictũ.¶ GDꝑqq i⸗
muaraß⸗ alt ioꝛdani ⁊ pallio helie qd ius optim a ẽ ſiẽ tuipᷣe dñe egieieg. Mie unii
.„,— . * 4 J r1 4 1 7% * Dle uet tolli u“ treteg
ſeruo. pelin. ei ino: (eciderat ei percuſſit ada ꝓſpicis: ſʒ aq peſſime ſũt: ſpicl orq poſſz ii Ggutmd:
mabat beliſeũ de v Z ſi ſi diuiſe. Et dixit: Abi ⁊terra ſterilis. Atille ait: Zheliſeu: pmitti ipni pi
noe ouor regu:ſcl; Eſt de⸗helie etiã nũc⸗ Ner · ¶ Affer mihi vas nouum: æ iur t̃ reueretia it uin⸗
ſne Enael ad puniẽ cuſſitq; aqᷓs: ⁊ diuiſe ſunt mittite in illud ſal. Qð cuʒ bi fcã a filij ppoe nn
du idolatras 1 de co. huc atq; illuc:⁊ trãſiſt heli attuliſſent:ègreſſus ad fſon- iaꝝ cum dꝛ: feiti
ſolatõe ꝓpharũ ?⁊ ali „.αEEα.α— r . eikt Aldoꝛaueft eum. ee
oꝛũ fidli. n ¶ a ſeus: Aidẽtes ãt filij/ ꝓpha tem aquarum miſit in illũ adoꝛatõe dulie t n nu
ce curp igneus ⁊ equi rũ ꝗ erãt ĩ hierico decõtra ſal:⁊ ait:Hec dicit domin ſupioꝛẽ ſuñ:eo nildi
ignei c. iſta ſueft oꝛ dixcrũt: Regeuit ſpũs he Sanaui aquas has:ct nõ eẽt ſbſtitut lo⸗ i
mata vtute oiuinavk ſie ſup heliſen: Et vèniẽtes erit vltra in eis moꝛs:neqʒ co helie.ſbc regi in ſi
angelica ad oñdẽdũ: 7 015½ Porili 7 mine vixerat:vt in
ꝙ helias nõ aſcende- in occurſũ e adoꝛauerunt ſterilitas. Sanate ſũt ergo pcm ẽ. b (QAui gthtl
bat in celũ vtute pꝛo eũ ꝓni in terra:dixer̃tq; il aque vſq; in diem hanc: ppt ire c lal eĩ ac tütit
daig ſtu xpᷣs:in cui li:Ecce cũ ſeruis tuis ſunt iux pbũ heliſei qðᷣ locut ẽ ſiäaatr g helias Keu
aſcẽſiõe nõ apparuit quinã ginta viri aui 2 r arit i ſe ic ð loco ad locũ ffuce
allscan. d quinginta yviri foꝛles:quᷣi Aſcendit aũt inde heliſeuſ oiorrobiveat⸗ D
aſcedit p turbinẽ ĩce Pñt ire:⁊ qrẽ dñũm tuuz ne in bethel. Cuünq; aſcẽderʒ ſic dcm fuit iij. inenli
lũ. nõ ſidereũ vel em loꝛte tulerit eũ ſpũſ dñi p ꝑ viã pueri ꝑui egreſſi ſunt li.xviij. Qui ihnent
pyreũ:ſed aereuʒ tm̃: 2ð giit nolite mittẽ. kitice .
vt helias ꝑ aerẽ poz· . 2“” Sciebat eniz ihm lnt
taret ad locũ diſtatem ſicut abacuch p angelũ fuit poꝛtat tranſlatũ abſq; reditu pꝛope finẽ vſq; mũdi. d . ilunn
de iudea ĩ chaldeã: loc aũt ad quẽ depoꝛtat fuit helias ſʒ egeruntq; eum donec acquieſceret:ne ip̃i ſuſpicarentur niiyti
ocrones catholico ⁊ heb:eos ẽ padiſus ireſtrij:vbi enoch ißm nolle reditum helie vt ſic remanẽt ſuꝑioꝛ omnibꝰ lnd
anñ fuerat traſſatus:⁊ inde circa finẽ mundi ambo ꝓceſſuri alis pꝛophetis. e ¶ Dixerunt quoq; Hic conſequen ühc
nne ad pᷣdicãdũ cõtra ꝑfidiã antixpᷣi. p ¶ Peliſe aũt he ter deſcribitnr ſanato aque cum di: ſ ¶ Ecce ha.·ciui. Ninbt⸗
lia trãſlato. hic pſequẽter deſcribit heliſei ſpſtitutio: ⁊ pꝛio h optia ẽ. Sʒ huic vꝛ õdicẽ qð ſeqtur. g(Sʒ aq peſ. tun ulefte⸗
ſpſtituit:: ſuſpicio ↄtra eũ tollit᷑:ibi Et veniẽtes.ʒ aq̃ coꝛ⸗ ⁊ ira ſteril:Ad qð dic ra.ſa.ꝙ ſitciuitatᷣ erat optimꝰ p ſiiriicr
ruptio pellit:ibi Dixeruntq;. iniuſta deriſio punit᷑: ibi ꝓphis:qꝛ erat apt ↄtẽplatõi:nec tra erat ſteril de ſe: ſed APrlinnnga
Aſcẽdit aũt.Cinca pꝛimũ dꝛ: p¶ Beliſeus aũt videbat. ? ex malicia aq vñ dehebat irrigari: a ideo nõ indigebãt ſſiectohg
p hoc pʒ ei petitio adimpleta ſm ꝙ dixerat ſibi helias. niſi aq ſanatoe greſad fõtẽ aq̃rũ miſit i illũ ſal. ip rifecd
q Pater mi. ex hoc pʒ qð dictum ẽ ſupꝛa.ſ.ꝙ diſcipuli vt miraculũ eẽt euidẽtqꝛ appoſitõ ſalñ melioꝛat as NN
Ppbaꝝ dicebãtur eoꝝ filij. r ¶ Curr iſrael ⁊ auriga ex*. de natura ſua:ſʒ magis peioꝛat.Ex qͥ pʒ ꝙ hec ſanatio fncrin
Lur eni ſuppoꝛtat: ⁊ auriga dirigit: ſic helias populum agque fuit facta diuina virtute: que põt agere cõtra cur- lumniet
iſrael ſuppoꝛtauerat defect ſupplẽdo:ſicut pʒ ſupꝛa.iij. l. ſũ nature. i ¶ Et ũ erit ĩ eis vltra moꝛ).qꝛ fc fuert po W
ca .xviij.In ipetratoe Pni piclitãti pplło iſrl:ſimilr ißm tabile? ſane. e ſteri. qꝛ poſtea ñ cãbũt ſtẽilita hmfüdi
reduxit ad verã fidẽ vni dei ꝑ impetratõeʒ ignis ſuꝑ holo tẽ fre:ſʒ fertilitatẽ. l ¶ Alcẽdit at.hic ↄſequẽter ponit kiſagnngn
cauſtũ ſuũ:ad declaratoeʒ vere deitat: ppter qð tũc clama deriſio iniuſta cũ dẽ: Aſcẽdit ãt inde heliſe i bethel. ad ltceſtc,
nit pplus: Dñs ipe ẽ de In hebꝛeo habet: Curr iſrł ⁊a mi viſitãdũ ↄgregatõeʒ ꝓphaꝝ ibidẽ manẽtiuʒ:quod erat nddiint
litia ep.i. potẽtioꝛ ad defeſt ne Gmüiein cũ currib'ꝰbel opus valde bonum: ⁊ commendatione dignum ⁊ non naßtin⸗
leis fm ꝙ exponit ra. ſa. 8 ¶ Apphẽditq; veſt. ſug a ſei deriſione. m¶ Luq; aſcendẽt per viã. Quia loc erat umlen,
it. eo ꝙ nõ poterat apli mgro ſuo aſſociari. t ¶ Et le. excelſ. n¶ Pueri ꝑui egreſſi ſũt.edocti ad h⁊ ĩcitati ergf

⸗= *

ücktllanit
ſgügſit
Wochffſi
W
Dleczid
enſdtin
Kuarideig
biidee
nücadhiegt
mnardezdi
qle. t giin
End Pohn
Waſſemefin
WE
Immaluie
iſctgnii
llnryi
nürns ob
lohli
houmnn
Cmiz hi
M olt/
huni wſßpi!
Zcli ömnin
maitaſi

Moandi:

Norancitn.

Aaermrdedalei

iugoiſtin.
Fcäſpſieh⸗

Oohcleben
nürnigninn;
ni bCOu
fmtiſlin
Grn ghle
caboonba
nti.
int
1vvleeni.

Gutra .
ſnid.
Niithunn
gi onenib
vs rton

pꝛoperij ſibi facti
i

gtänſäiſe.

dicit: b (¶Anno

a ſuis parentib' idolatris ut ſubſanarẽt ꝓphetã domi
ni:⁊ io maledixit eij ut parẽtes eoꝝ: in ipſis punirentur
⁊ ut malitiã ꝑntũ ãpli nõ imitarent. Sciebat eni deo

reuelãte moꝛtẽ eoꝝ cito euenire poſt ſuã maledictõez:

qus ꝓtulit ex ſnia diuine iuſticie. Myſtice exponendo

helice aſcẽdẽj i be
thel ſignat ieſumnm , „
m aſr enen, ð ciuitate:⁊ illudebãt ei di/
crucẽ: quẽ deriſe Stes: Aſcẽ ꝛaſcede
rut indei m ter⸗ (Ees Aſcẽde calue:aſcẽde
tũ euãgelij: ppter Calue. Qui cũ reſpexiſſʒ vi
cui vltoez venert dit eos: maledixit eis in

poſtea duo vꝛſi ĩ

nomine dñi. Egreſſiq; ſũt
iudeã ſcʒ titus et grelliq; lin

duo vꝛſi de ſaltu:⁊ lacera/

eaian uerũt ex eiſ quadragita du-
occidert gẽtẽ. xlj. os pueros.Abijt aũt ĩde ĩ

ano p paſſioneʒ
dñi in vidictã im ſus ẽ in ſ. d.
BDꝛã vo. Oꝛãʒ vo ſil achab
Su per· regnauit ſup iſil in ſa
ecns lrie maria: anð decimooctauo
b enſnturio: ioſaphat reg iude. Regna
bic ponit regni uitqʒ duodeci annis: ⁊ fec
ſui ꝓſecutõ. ⁊ q malũ coꝛã dño: ſed ñ ſicut

ſcriptura ſi nar- pat᷑ ſu ⁊ mat᷑. Tulit.n.ſta/
e regn, tuas baal qs fecerat pĩ ey:
raneoy: belitus vperũtñ in pctis hieroboaz
auũt fuit huic ioꝛ filij nabath qui peccare fe
ↄtpane ⁊ iõ pꝛio citiſrl adheſit: nec receſſit
erii gſarus ab eis. Poꝛroͤ meſa rex
magnalia heliſen Moab nutebat pecoꝛa mł-
ibi Et ait ioſa ta:ẽt ſoluebat regi iſrlł cen
phat. Pꝛima in tũz milia agnoꝝ:⁊ cẽtũ mi
dna: d Heio . lia arietũ cũ velleribꝰ ſuis
minis condito:ſe Lunq; mõtu fuiſſʒ achab
cũdo regis moob pᷣuaricatus ẽ fed qð habe
rebellio : ibi Poꝛ bat cũ rege iſrl. Egreſſusẽ
5 na, igit rex ioꝛã in die illa d ſa
icepit regnare: cI iſrl: miſitq; ad ioſaphat re

xviꝗ. regis iooaſaaaa
phat reg iude.frater eni ſuꝰ ochorias cepit regnare an
no.xvij.regni ioſaphat vt dictũ fuit ſupꝛa tertio libꝛo

caplo vltio:a regnauit duob ãnis incõplete tñ:a ſic io

raʒ ꝗ ſucceſſit ochoxie:cepit regnare in. xviij. ãno regni
ioſaphat:tñ fili eiꝰ iã añ cepit regnare cũ eo: vt dictu

fuit ibidẽ. Et fecit malũ coꝛa dño:ſʒ nõ ſicut pẽ eꝰa mi

qui ĩtroduxerãt cultũ idoli baal: a iſte amouit: ſed in
cultu vituloꝝ qs feccat hierobaam remãſit. c ¶¶ PPoꝛ
ro meſa. hic ↄſequẽter deſcribit regis moab rebellio q̃ᷓ

facta fuit ſub ochogia moꝛtuo achab pie ſuo ſicut ha⸗

bet g. j. caplo. Sʒ h rpetit eo ꝙ ioꝛã frat ochoxgie voluit
eü iteꝝ ſub tributo redigẽ: hoc vtute armoꝝ: iõ pꝛi
mo deſcribit᷑ belli apparar: ſcõo eleeue ibi Per

rexet igit᷑. Circa bmuz dẽ: c

mõtẽ carmeli:⁊ inde reuer

exercitui ⁊ iumẽtiſ q̃ ſeq̃ba

dñi vt depᷣcemur dñʒ pꝑ eũ:
Et rñcſit vnꝰ de ſuis regis

man helie. Et ait ioſaphat

li. ca. xviij. 1 iõ h faciũ h repetit.q. ptiſſin' ad ſup
plẽdũ nobis aqᷓ deſctg: i añ cũ a caſu füdẽt gquã ſup
man helie aq fuert mitiplicate miraculoſe. q ¶ Uade ad

muz de: c Mela rex moab ul d habetur ſupꝛa.iij. libꝛo.xviij. r
bat multa pecoꝛa. qꝛ tra illa ẽ mitũ paſcual. d I¶ Et

agnor 1c. Jita ſiadducerẽt agni vel arietes tõſi ñ erãt re
ceptibiles. f ¶ Cuq; moꝛ. fuiſſet achab pᷣuarica.ẽ fec'. qꝛ

ochoxias erat puſillanimis 7 läguid' ꝓ ꝑte tempis ex caſu

de cenaculo ſuo. g ¶ Egreſſ ẽ igit rex ioꝛã. ad ↄgregaãdũ
exercitũ ↄtra regẽ moab:⁊ patʒ lr̃a vſq; ibi: h Per deb
tuʒ idumee. tum qꝛ

eo ĩ eodẽ exercitu: tũ
qꝛ domin voluit vt
ibi paterent᷑ aque de⸗
fectu:⁊ ſic neceſſe ha⸗
berẽt recurrẽ ad heli
ſeu. i ¶ Perrexerũt

gẽ iuda dicẽs: Rex moab
receſſit a me:veni mecũ cõ
tra eũ ad pᷣliũ. Qui rñdit:
Aſcẽdam. Qui me eſt tuꝰ
eſt:popul meus populus

tuus: ⁊ equi mei equi tui. igit. Hicoñter ponik

aque defectus ( K
Rex edom.iſte ñ erat
ꝓpꝛie loquẽdo rex:ſʒ
qdã pꝛefect᷑ ſub rege

Dixitq;: Per quã viã aſcẽ
demus: At ille rñũdit. Mer
deſertũ idumee. Perrexe
rũt igit᷑ rex iſrł ⁊ rex iuda ⁊
rex edom:⁊ circuierũt per
viã ſeptẽ dierũ:nec erat aq̃

ns inueniebat aq. vt
neceſſe haberẽt recur

Cõgregauit.i. ogrega
re ꝑmiſit. nEt ait
ioſaphat. Hic incipit
ſcriptura òſcribẽ ma
gnalia heliſei:⁊ pᷣmo
quãtuʒ ad id qð fecit
ad ↄſolatoeʒ fideliũ:
2 quantum ad con-
uerſionem infideliuʒ
ca.v.Circa pmũ põit᷑
pmo m iraculũ factũ
ad ↄſola tõeʒz reꝗ iuõò
2vmulien vidue ĩ pꝛici
pio q̃ꝛti.c.xꝰ ſunamiũ
ðuote:ibi Fctã ẽqͥdã
dies. —gregatõnis
famelice: ibi Erat ãt

tur eos. Bixitqʒ rex iſrł:
Meu heu heu. Congrega
uit nos dñs tres reges: vt
traderet in mau moab. Et
ait ioſaphat:eſt ne Hh/pph̊a

iſrl. Eſt hic heliſe filius ſa-
phat ꝗq fũdebat aquaʒ ſupꝑp

Eſt apð eũ ſᷣmo dñi: De/
ſcẽditq; ad eũ rex iſrł ⁊ io/
ſaphat rex iuda:⁊ rex edõ
Dixit aũt heliſe ad regeʒ

inl: Quid mihia tibi eſte? l ira henum
Daͤde ad pꝛophetas pa/ Scbo ab eo abüdan-
tris tui et matriſ tue.Et ait tia aq ſimul cũ victo
illi rex iſrael: Quare con/ ria pdicit: ibi Nunc
ges hos uůt traderet eos in ꝗ erat fidel deuot
o ¶Eſt ne B ꝓpha
oñi. vt dep̃cemur do

1ſibi 1 amicum ad
ſupplendum noſtrum defectum. p(¶ Eſt hic heli.fil. ſap.
qui fun.aquam ſuꝑ ma. helie.hoc exponit communiter
de effuſione aq̃ pꝑ modũ miſterij ĩ ablutõe manuum: qꝛ he
liſeꝰ fuerat helie diſcipułꝰ:⁊ loco ei ſhſtitut: vt pʒ ex ſu/

pꝛa dictis pᷣcedẽti caplo. Alit᷑ aũt expõit rab.ſal. de ſpẽali
fuſione aque a caſu ſuꝑ man helie ĩ moõte carmeli qñ faci⸗/
ebat aqua effũdi ſuꝑ ſacrificiũ:⁊ tũc ex digitij helie fluxerft

aque abũdant. q. ex fotib fecũdis:ſicut dictũ fuit ſupꝛa.iij
h'faciũ h repetit.q.d.iſte ẽ aptiſſinꝰ ad ſup

ꝓphᷣas pa.tui ⁊ ma.tue.ſ.iecabel q̃ paſcepat ꝓphas baal.
Qugre congrega⸗

dñs tres reges hos.i.pmiſit cõgregari. s ¶Ut tradẽt eos

i man moab.q.d. de facili poterit nos capẽ nili habeam

rex E dom erat cum

rẽ ad heliſeũ (in

—

¶ Reagum

beneſiciũ aque. t ¶ Si nõ vultũ ioſaphat regis iude eru

beſcereʒ denegando ſibi

vetitõem ſuã cũ ſit fidelis ⁊ deuo

tus. v¶Tò attẽdiſſet

de viro pfecto ad nihilũ deduct ei.
timẽtes aũt dñm gloꝛificat. x

us pꝛedicit eis abun
dantiã aque ⁊ victo
riam. pᷣmittit᷑ tamen

ad hoc oſitio:cũ
dicit: y ucite
mihi pſaltẽ.dic h ra.
ſa ꝙ ſpũs ꝓphetie re
ceſſerat ab eo: eo ꝙ
exaſperat fuerat õ re
gem iſlrl.ſed hoc non
vẽ rõnabilit᷑ dcm̃:da
illð pceſſit ex gelo dei
7 iõ aliter dicendũ.ſ.
ꝙ ſpũs pphetie non
ſempꝑ taàgit coꝛda pꝛo
phetaꝝ:vñ ⁊ cap. ſe
uẽti dicit heliſe' de
unamite:Amia eius
in amaritudine eſt:et
domin' celauit a me.
Ad hoc aũt ꝙ ſpũs
tangat coꝛ ꝓphete fa
cit eleuatio mẽtis per
deuotionem. Ad qð
iuuat melodia ad hꝰ
oꝛdinata. Sũt eni ali
que melodie que mo
uent ad pietateʒ ⁊ fle
tum dbus vtebãt᷑ an
tiquit i planctu moꝛ
tuoꝝ:⁊ aliq qͥ mouẽt
ad audientiã:ſicut tu
be qbus vtunkt i bell.
Et alique ad deuotõ
nem: quib vtẽdũ ẽ i
diuinis officijs: quia
laudes diuie cantabã
tur i iſtris muſicis:⁊
talem red ſiuit heliſe
al¶¶ Facite alueũ toꝛ
rentis huius foſſas ⁊
foſſas.i.foueas ma⸗/
gnas in plurib locis
ut aqᷓ poſſit ibi col

ſdem te.qꝛ ſcriptũ ẽ pſalmo.xiiij.
ſpectu e malignus

man moab: Dixitq; ad

eũ heliſe. Viuit dñs exer/
cituũ ĩ cupↄſpectu ſto: ꝙ ſi
noͤn vultũ ioſaphat reg iu
de erubeſcerẽ: nòn attediſ/
ſem qdẽ te:nec reſpexiſſeʒ.
Nuͤnc aũt adducite mihi
pſalten. Cũq; caneret pſal
tes fcã ẽ ſupꝑ eũ man dñi:⁊
ait:Hec diẽ dñs: Facite al
ueũ toꝛrentis hui ſoſſas ⁊
foſſas. Hec.n. dicit dñs:
Nõ videbitis vẽtum neqʒ
pluuiã: alueiſte replebit᷑
agqs:⁊ bibetis vos ⁊ fami/
lie vꝛe ⁊ iumẽta vꝛia. Paꝝ
q́; ẽ ĩ hoc ↄſpectu dñi:iſuꝑ
tradet etiã moab ĩ manus
vꝛas. Et pcutietis ẽm ci-
uitatẽ munitã ⁊ oẽm vꝛbẽ
electã:èt vniuerſũ lignũ fru
ctiferũ ſucciden cunctoſq;
fontes aquaꝝ obturabitis
⁊ oẽm agrũ egregiũ opieun
lapidibꝰ. Ycm̃ ẽ igr mane
qñ ſacrificiũ offerri ſolet:⁊

ecce aque veniebãt per viã

edom. Et repleta ẽ fra ags
Vniuerſi autẽ moabite au

diẽtes ꝙ deſcẽdiſſent tres
reges ut pugnarẽt aduerſꝰ
eos:cõuocauerũt oẽs ꝗ ac

ligi ⁊ remanere:ſicut ĩ ciſternis.videbat eni pph̊a pluuiam

magnã valde futurã de ꝓpinò:in loco tamẽ ab eis diſtãti 7

abudãtiã aque ꝑ alueũ deſiccatũ deſcẽdẽ:iõ ſubdit᷑: Nõ vi
debitis ventũ ⁊c.pᷣdixit etiã victoꝛiã.d. Inſup tradet ctiaʒ
moab i man vꝛas ⁊c.ſeqt᷑: b ¶ Et vniuerſu lignũ fructi
ferum ſuccidetis.vẽ ꝙ dixerit ↄ legẽ Deut.xx. vbi in obſi
dione ciuitatis phibent᷑ abſcidi ligna fructifera regionis illi

us.Ad hoc rñdent docto
tũc fuit a deo diſpẽſatũ p

cta fuit de arboꝛib' fructi

ꝛes cõiter ꝙ. ſ. in illa ꝓhibitione

ci pẽſatũ ꝓpter maliciã ppli moab. Põt tñ
dici ⁊ melũ: ut videt᷑ ſcm intẽtionẽ text᷑ illa ꝓpibitio fa
feris q erãt itra minos filioꝝ iſrł

ut pʒ ibidẽ: ⁊ hoc fuit ꝓhibitũ ne regio quã habitaturi erãt
vaſtaret᷑. Terra vo moab nõ erat huſp ↄditionis:immo de

illa dixit doñs filijs iſr! ꝙ no garet eis ꝗcquã ut hi Deut. ij.
Cetera patẽt vſq; ibi: c ¶ Et ſteterũt i terminis.ut non ꝑ

mitterẽt aduerſarios ĩigredi regionẽ ſuã.⁊ qꝛ ibi erat loca

anguſta ⁊ difficilia ad traſeũdu:⁊ iõ ibi mel poterant ad

Nunc aũt. Hic ↄñi heliſe

8

uerſarios ipedire. d. Uiderũt moabite aquay rubꝛaj.
talis eni appentia fiebat ĩ aquis ex reuerberatõe ſolis q̃
a longe videbãtur:vel foꝛſitam miraculo fem ẽ hocut

moabite feſtinarẽt ad ſpolia:⁊ ſic veoꝛdinare ſeell Et

faciles ad debelladũ. Cetera patẽt vſq; ibi: e¶ t mu
ri tãtũ fictiles re

cincti erant baltheo deſup ſa.ꝙ oẽs muros
& ſteterũt ĩ iminiſ. ꝛimo lapideoj deſtruxe
qʒ; mane ſurgẽtes ⁊ oꝛto iã õ
ſole ex aduerſo aquarũ: vi ſructiſetoy put eij

dèrũt moabite ecõtra aq̃s

d OIa8 dixerat heliſeus.
rubꝛas q̃ſi ſanguinẽ:dixe/

f¶ Et circũdata

rũtq;. Sanguis gladii eſt. Ecluitas a fadibu
Pugnauerũt reges õᷓ ſe ⁊ oncbimachnc
ceſi ſut mutuo. Nũc perge icircuitu ad pijci
ad pᷣdã moab. Perrexef̃t endn lapidee na
qʒ in caſtra iſrael. oꝛro gnos. 90tir
cõſurgẽs iſrł pcuſſit moab berer d ve
at illi fugerũt coꝛã eis. Ve pte obſidio erat

nerũt igr̃ ꝗ vicerãt:⁊ pcu dðehilioꝛ.·

ſerũt moab ciuitates de hiſ elenſe;
ſtruxerũt: oẽm agyꝑ opti nrun ad go
mum mittẽtes ſinguli lapi ponit᷑ cõit ſic: qa

des repleuerunt:⁊ vniuer
ſos ſõteſ aquaꝝ obturaue
runt: ⁊ oĩa ligna fructifera
ſucciderũt:ita ůt muri tãtũ
fictiles remauerent. Et cir
cundata ẽ ciuitas a fũdibu

vidit ꝙ via hũa
na nõ poterat re
ſiſtere: iõ voluit
ſe ad diuinũ aux
iliũ cõuertẽ ĩmo

lãdo pᷣmogenituʒ
ſuũ. Erſca

larijs ⁊ magna ex pte pcuſ ignett⸗ maene.
ſa. Qð cuʒ vidiſiet rex mo ſtone eni reputa
ab pᷣualuiſſe.ſ.hoſtes tulit uerunt idignũ vl
ſecũ ſeptigẽtos viros edu tra obſidẽ regem
centes gladios :ᷣt irrũpe/ ficts agfcnse da
rent ad regeʒ edom:⁊ non ſitio non vr

potuerũt. Arripienſq; fili
um ſuũ pᷣmogenitũ qui re
gnatur erat: ꝓ eo obtulit

bilis: pꝛimo dqa
illa imolatio nõ
erat ad dei placa
tionem ſed magij
ad offenſionẽ: eti
an dato ſibi fi
eret:quia occidere innocentẽ eſt contra pꝛeceptum diui
num niſi hoc eẽt ex ſpeciali ⁊ expꝛeſſo dei pꝛecepto:cui
omnis hõ quãtũcunq; imnocens eſt moꝛtis debitoꝛ:pꝛo
pter qð Abꝛaam hoc mõ voluit imolare filium ſuum:
ut habetur Geñ. cap.xxij. Iſte aũt rex moab nõ habuit
tale pꝛeceptum: erat etiã idolatra. Secũdo qa filij iſr!
querebant moꝛtẽ regis moab ⁊ populi ſui:⁊ ideo non ẽ
veriſimile ꝙ recederent ab obſidione pꝓpter ĩmolationẽ
pꝛimogeniti ſui ſed ꝙ magis remanerent:quia illa imo
latio fuit ſignum ꝙ non poterant diu tenere ciuitatẽ: ⁊
hoc pꝛouocat ad remanendum in obſidione magisꝙ;
ad recedenduʒ. Pꝛopter qð alit᷑ exponit Ra.ſa.litteraʒ
pꝛedictam. d.ꝙ rex moab requiſiuit a ſapientibus ſuis
qð eſſet meritum:pꝛopter qð deus iſrł tata fecerat pꝛo
illi populo:⁊ faciebat:Et reſpõderunt ꝙ hoc erat ꝓpter
meritum abꝛae patris ipſoꝛum:qui filium ſuum iſaac
voluit imolare deo iſrl:qð audiẽs rex moab cepit filiuʒ

*

fönaitin
lnegntitcd⸗
uniluntt

ieſſenenn
fhrinent

Kuſti
eni
dhſnil
tnrifn
TR
nitinifile
N
1 tömm
Wurltke
Ckipam
nutſboſoiri
Worhellus

(Sarüin
ſänneſka

bigi wü
rinagn
ichumu

wopo de

ier:i Nt
ſeud dirind darr

Huin
nog
l
gren
nai
ſone ni me
muriögi
nchſcin
ſinaffctr
ſiͤſelen
ſuomnimn
hib: p
Vimimn
uuiu
nilin
Loſhlren
nnungitff
munundll
cnörhtefd
efumnſun,
notſühtt

ico nſ

d g angel qui p
t

CHII. iiif.

ſuũ pᷣmogenitũ ⁊ imolauit eũ deo ſuo.ſ.ſoli quẽ ꝓ deo
colebat. i ¶ Et fca ẽ indig. ſupꝑ iſrt. In hebꝛ. hẽ ira ſup
iſrk. ſ. ipius dei oſtenſi ð filios iſ:eo tũc fuerũt recoꝛ
date iniquitates eoꝝ coꝛã deo ꝑ angelu qui perat moa
bitis: videlicet ꝙ ipi tãta mala vel peioꝛa fecerãt immo
lando filios ſuos

⁊ filiaj ſuaj demo .
nib/vt bi pi ciig, halocanls ſup murũ:ẽ&t fa
ꝓpt qð tũc i vin- cta ẽ indignatio magna in
diaeta da, iſrl. Statimq; receſſert ab
moꝛtalitas i exer eo: ⁊ reuſi ſunt in terrã ſuã.

citu iſrł:et ſic fue

Aliẽr ãt quedã (IIII

rüut opulſi recede de vxoꝛib ꝓphetaꝝ
eab oblionep clamnabat ad heliſeü dicel.
rita. Sile aũt hbu Seruus tu vir me moꝛtu

E⁊ tu noſti qꝛ ſuus tu fuit
vange guh llmes deñ. Et ecce creditõ
erat per venit yt tollat duos filios

iu) hẽ Dañ. x. vbi

angelo qui perat „n, ,
iudeis: 27 nihan⸗ meoſ ad fᷣuiendũ ſibi. Cui

uit liberatoem ca dixit heliſe: Quid vil ut fa
hrlunati ladeou am tibi Dic mihi quid ha
hado bvonã bes domo tua: At illa rñ
parſarũ quib' pe· dit: Mõ habeo ancilla tua
ratꝛut ibidẽ pleni qcq; in domo mea: niſi pà
us expoſitũ ef.. rm olei quo vngar. Cui ait:
Inciplut dai Dade pete mutuo ab oĩb
tioes quarti llbi vicinis tuis vaſa vacua nõ
In Zno libꝛo

regũ in ca.iij.vbi dẽ in poſtilla. Arripienſq; filiũ ſuum
pꝛimogenitũ.⁊ qð exponit ſic ⁊c. Alit e nit ra.ſa.lit
teram pᷣdictam v7c. Zldditio.
MEc rõ ra. ſa. nõ vẽ rõnabilis: tum qꝛ nõ vꝛ indi-
gnatio dei ſupꝑ iirł rõnabilit cauſari ex pctõ ad
uerſarioꝝ:licet ipᷣi iſraelite magis offendiſſent.
Nõ.n.videt᷑ rõnabile vt pctm alicu aggrauet᷑ ex eo ꝙ
ali in eodẽ genere peccati min peccet:tum qꝛ hic nõ fit

Aliq mentio de angelo moabitaꝝ: ſiẽ in daniele:tum qꝛ·
nec ipe angel habuiſſet rénem impugnãdi iſraelitas ex
pctõ moabitarũ.⁊ iõ meli diceret᷑ ꝙ rex moabitarũ qͥ

rens a ſacerdotib' ſuis qð eſſet meritũ iſrahelitarũ ꝓpi
qð deus eoꝝ tantũ feciſſet ꝓ eis:ad qð ipſi rñũderunt ꝙ

ppls iſrł colebat deos moloch: ⁊ hoc cũ tanta deuotoe
Z affectõe: ẽt fllios ſuos eis offerrẽt ⁊ in ignẽ immola
rent: iuxta illud pſ. allegatũ.ſ. Immolauerũt filios ſuo)
c̃.⁊ iõ rex audiens hoc immolauit filiũ ſuũ:ex q̊ růna

biliter indignatõ dei fuit ſuꝑ pplm iſrl: ⁊ q pcta eoꝝ p̃
bebant exemplũ ꝑnicioſum ⁊ occaſionẽ:vt ẽt alie geẽtes

ℳ₰ .

gr auit peccarent:qᷓ quidẽ expoſitio magis ↄſonat roni.
vilimile. n. ẽ ſacerdotes moabite magis ↄmendarent
pplin iſrl de cultu deoꝝ i de cultu dei: pᷣmo qꝛ⸗ h erat
magis ↄfoꝛme ritui gentiũ: ? qꝛ in eodẽ tꝑe iam ꝑplus

iſr receſſerat a cultu dei: tertio qꝛ magis referendũ erat
meritũ iſraelitarũ ad hoc qð pncipalit exercebãt: ꝙᷓ ad

imymolationẽ iſaac ꝗᷓ tot tpibus retroactis fuit facta: et
oꝛias

foꝛte nunq venerat ad moabitarũ noticiã:

ſacras nõ habebant. Replica.

— 1 ca. ij. qrti libꝛi regũ vbi poſtillatoꝛ adducit

ra. ſa.exponentẽ indignatiõem dei ð iſrł ꝓpi fa

—— „

ctũ regij moab q immolauit filiũ ſuũ. Burgenñ

dauũt nõ vi expoſitio ra.ſa.rõnabilis:is dicit alit ꝙ ſacer·

fueris tu ⁊ filij tui:⁊ mitte ĩ/

tent vſq; ibi: c¶ Miſi parũ o en

dotes moab queſiti a rege de merito filioꝛuʒ iſrł: rũderunt
i coluerũt moloth:⁊a ei filios ſuo) immolauerũt:⁊ ſic pꝛa
uo exemplo motus rex immolauit filiũ ſuum: vnde deus
indignabat iſraeli. Sed illud Burgen. dictũ videt irratiõa
bile. Sciebant enim ſapiẽtes gentiũ ꝙ ex receſſu a deo iſra
el et cultu idoloꝝ: iu/
deis nõ poterant ꝓue
nire pꝛoſpera:ſed po/
tius aduerſa: ꝓut ba
lach de cõſilio Bala
am pꝛacticauit cũ fi/

pauca: ⁊ ingrèdẽ ⁊ claude
oſtium tuũ cuʒ intrinſecus

de in omia vaſa hec: et cuʒ lijs iſrael: de qua pꝛa
plena fuerint tolles. Juit i cctica habet Numeri
taq; mulier ⁊ clauſit oſtiuʒ Rr. Sapleſcaisitut
ſup ſe ⁊ ſup fllios ſuos. Illi crieam ſelentejno po
debat.Cũq; plena fuiſſent rum idolatriã ꝓ me-
vaſa:dixit ad filiũ ſuũ:affer rito: ſed botius de
mihi adhuc vas. Et ille ri ab no queſiuit: yque
dit:Mõ bẽo: Stetitq; oleũ ſiuit quo merito filij
Nẽnit ãt illa ⁊ idicauit ho iſrael tãta bona a ðo
minidei. Et ille: Aade ingt recepint: g o bene
vende oleuz Tredde credi· tsreſponaiſſe me
toꝛi tuo: tu autẽ ⁊ filij tui vi rito patris Abꝛaam:
uite de reliquo. Facta ẽ au quiſfiliũ ſuuʒ immo-
tem quedã dies: ttrãſibat BunKacd ger t
heliſeus b ſunã ciuitatem. bere ſi imile a deo ſuo
Erat aut ibi mlier magna: fſoꝛtunaʒ:immolauit
HM filiũ ſuum: ſed offen/
ſus deus ppter crude

litatem illã qꝛ innocentẽ occidit: nõ deo ſed idolo ĩmola

