trau iane miſericoꝛdia: p ¶ Uiui.me.luie.tue
gre, q ¶ Appꝛopinquerũt Hic ↄñt ponit᷑ ipedimẽti re
motio:qð ẽ maloꝝ ꝑſecutio turbatiuũ ꝑ hoc mẽtes de
uote coteplãtiũ:qᷣ militia pmo ponit ibi cũ dicit:
q ¶ Appꝛopin.pſe.me inidqtati.i.appꝛopinquerunt mi
Hi pſequẽtes me iniq̃. r ge aũt ⁊c. q̃ ꝓhibet ꝑ

ſecutionẽ inocẽtũ. s ¶ Pꝛope es tu dFa meſeuan
dũ ⁊ eos repellẽdũ ſi tibi placuerit. t ¶ Et oẽs vie tue

vYeritas.q.d.ſiue dimittas me ĩ tribulatone ſiue liberes
totũ facis iuſte:qꝛ aliqñ iuſto ſuo iudicio innocentes ꝑ
mittit tribulari zameen ſui meriti:ſic pʒ de ſcõ iob
alijs mltis. v ¶ Initio cognoui deteſtimonijs tuij.i.
a pncipio ex qͥ̊ habui vſũ rõnis:⁊ incepi tua teſtimonia
itelligs. x ¶ Quia i einũ fũdaſti ea.⁊ hẽ veꝝ genera

lit᷑ de teſtimonijs noue legis ⁊ de teſtimonijs veteris le

gis ꝙtũ ad moꝛalia pᷣcepta q̃ manẽt ĩ noua lege:⁊ affect
ydſiſtoꝝ iĩ pᷣmio manebit ĩ eternum..
Ade humilitatẽ. Hic ↄñi agit᷑ de altitudie cõ
——

tus roboꝛe auxilij tui. O

ta

obſtinatis. h ¶ Qnia iuſti tu. nõ exꝗͥ. ſbijciẽdo ſe bumi

lit᷑ diſpoſitioni tue:ſʒ magis ꝑ ſuꝑbiã ab ea reſilierũt.
i¶ Miſericoꝛdie tue mite dneerga genꝰR humanũ cup pec
catũ ẽ remediabile· ꝑ ¶ Secũdũ iudiciũ tuũ.ſ.diſcretois
q̊ nũc diſcernis pios ab ipijs. l
gre:cui neceſſitatẽ ſbdit di. 4 1
q.d.multi ſũt demones ⁊ mali hõies a ↄtemplatõe tua bo
nos ipediẽtes: ꝓpi qð idigẽt auxilio tue gre ut poſſint i bo
no pſeuerare:io ſpdit: teſtimonijs tu. ñ dclinaui.fulł
Uidi pᷣuaricãtes.i.ipios legẽ
tuã trãſgrediẽtes. p ¶ Et tabeſcebã.i.lachꝛymis fluebam
vñ ĩ trãſlatõne hiero.hꝛ:Et merebã.ſic eni ad virtuoſũ ꝑti
net letari de obſeruatõe diuie legis:ita et triſtari de e trãſ-
greſſione nõ ſolũ ĩ ſe ſʒ eti ĩ alijs:⁊ qꝛ hoc ẽ meritoꝛiuʒ au
gmẽti gre ſdit: q ¶ Uide qm mandata tua di.dñe.gelãs
ꝓ eis ĩ me ⁊ ĩ alijs. r

n mipicoꝛdia tua viuifi.me. ꝑ au
gmẽtũ gre pcedẽs ex tua miſicoꝛdia ⁊ liberalitate: ad hoc
ↄſequẽdũ allegat᷑ vitas diuia ad quã ptinet ipl miſſa au
gmẽtatõis gre diſponẽtib ſe ad eã cũ dẽ: S Pꝛincipiuʒ
vbo. tu. veri.i.vba tua ꝓcedũt a mẽte tua q ẽ vitas icreata
7 oĩs vitatis create regula: ⁊ iõ ſũt ſtabilia: ꝓpi qð ſbditur
t¶ In ernũ oia iudicia iuſticie tue.qꝛ ſnia dei ĩ extremo iu

dicio de gla bonoꝝ: ⁊ pena repꝛoboꝝ ſtabit ĩ einũ:ſʒ ꝙ dẽ

Mat. xxv. Et ibũt hi ĩ ignẽ etnũ:iuſti aũt ĩ vitaʒ eternam.
Rincipes pſe ccuti. Poſ deſcripta ẽ vite ↄtẽplati
ue ſublimitas:h ↄni deſcribit᷑ ei annexa iocũditas
⁊ pmo ponit᷑ hmõi exultatio: petit eb augmen
io: ibi Appꝛopinquet depcatio. Circa pmum p̃mittit ꝑ
turbatio a dete ↄtẽplatõis:ut ꝑ hoc exultatio ſequẽs ↄtem
plationẽ euidẽt appareat. Hec aũt pturbatio vno mõ eſt
ab extrinſeco.ſ.a demonib deuotos a ↄtẽplatõe dꝛatie
0

2α

MWτner

pturbantibſicut legie frequẽter de multis ſanctis: 2 ituʒ tem humani ingenüj eleua itellectũ meñ ad ipm itelligẽ
ad hoc di: a ¶ TPꝛincipes pſecuti ſunt me gratis.i. demo du. c Inret poſtulatio mea. repetio ẽ ſnĩe p̃miſſe ad
nes: de qb' dẽ Eph. vj. ca. N ẽ nobis colluctatio aduerſus expmẽèdu magnũu deſideriũ petitõis ſue. d Bata
carnẽ ⁊ ſanguinẽ: ſed aduerſus pncipes ⁊ ptates ⁊ aduerſus eloquiũ tuũ eripe me.i.ſm eloquij tui altitudinẽ cripe
mũdi rectoꝛes tenebꝛaꝝ haꝝ õ ſpũalia neqtie ⁊c᷑. Alio mõ me a meditatõe treſtriũ:ad q meditãda nã humana eſt
ab itrinſeco.ſ. a fraig Ppna:eleuãdo me
litate hũana ppi quã 8 , „ „ . . ad ↄtẽplationẽ ce
ho quaͤufue leſti me gratis:ẽt a verbis tuis Däeün: eloquiũ tuũ da a Ygend talẽ
timoꝛe ocutit ne fat foꝛmidauit coꝛ meũ. Lè ihi itellectum. eleuationẽ ſeqtur
trãſgreſſoꝛ legis diui ſoꝛmidauit coꝛ meu cn⸗ lati ium Intr et po laus coꝛdis ⁊ oꝛij
ne: 1 tũ ad boc di: boꝛ ego ſup eloquia tua: ſi Nulatio mea ĩ oſpectu tuo ſeqt: e ¶ Eue
b ¶ E a verbis tus cũᷣt ꝗ ĩuenit ſpolia multa. ſecũdũ cloquiũ tuuʒ eripe la mea bym. cuʒ
ſoꝛmidauit coꝛ meůꝗ· Inigtatẽ odio habui ⁊ ab e. Eidckabit labia mea docueris ine a.
ſed qꝛ ad vtruq; cote ominatus ſũ:lêgẽ aũt tu hymnũ:cuʒ docueris me hdicto mõ eleuã
Rlarls ſen ſalane dilexi. Septies ĩ die laudẽ iuſtifcatões tuas. Oꝛonũ one ver cogni
ego ſup eloquia tua. dixi tibi: ſůp iudicia iuſtieie ciabit lingua mea eloquiũ eloqoꝛũ deſcẽdit
meditando ißa. tue. Pdx multa diligẽtib tuũ:ꝗa oia mãdata tua eq b ad docẽdũ
0 Sinr giuttenlt legẽ tuã:ẽt nõ ẽ illis ſcãda tas. Fiat man tua ut ſaluet f
diũ kamiel nnaa fü. Expẽectabã ſalutare tũñ me:quoniam mãdata tua me di ai.
tentu victoꝛie 2K ßde dſie:᷑t mandata tua dilexi. elegi. Concũpiui ſalutare charitate docẽdo
magnitudine: ſiccon Cüſtodiuit aĩa mea teſti tuuʒ dne: èt lex tua medita ꝓximũ cupnecei
tlarin eleetze 5 monia tua:&᷑t dilexit ea ve lio mea eſt. VNiuet gia mea les anien :
Pʒi ſpe:: ppñs dob hement᷑. Seruaui mãdata ct laudabit te:⁊ iudicia tua 4, tua atalge
tẽtu gle: qꝛ ſpes ẽ cer tua ⁊ teſtimonia tua: quia adiuuabũt me. Erràui ſicẽ ſt recta via veni
ta expectatio future os vie mee ĩ ↄſpectutuo. ouis ꝗ perijt: q̃rè fuũ tuuʒ endi ad ſalutẽ:ad

beatitudij.⁊ qꝛ amo? ꝛpinquet depca quia mandata tua nonſuz quã nõ poõt aliter
vnb̃ Zꝛij iducit odiuʒ n cain ̃ ectu n o oblitus . deueniri. ⁊ qꝛ tal
alter Z ecõ d e i e c doctrina nõ ẽ effi
dit: e ¶ Inidtatern D s cax ſine ſpali ad
odio ha.⁊ abo. ſu iutoꝛio dei:bim ꝙ;

tanq qͥd vile. ſ ¶ Legẽ aũt tuã dilexi. tanqᷓ; qd vile ⁊ ho dicit᷑ Pꝛouer.xvj. Hõis ẽ animũ pᷣ̃parare: ſʒ dñi guber
noꝛabile eã iugit᷑ meditãdo.⁊ qꝛ ex hoc pꝛũpit hõ in laudẽ nare linguã.iõ ſbdit: h¶ Fiat mantua ut ſaluet me
Diuinã:iõ ſbᷣdit: g¶ Septies in die laudẽ dixi tibi.i ſept i.dirigat linguã meã iĩ docẽdo ad meã ⁊ alioꝝ ſalutem.
hoꝛis canonicis. h¶ Sup iudicia iuſticie tue. confitdo i ¶ Qm madata tua elegi.p̃ oib tpalibꝰ ad ea meditã
oiĩa oꝑa tua iuſta:q̃ ſũt qdã executiones iuſticie tue latẽtisi dũ oꝑandũ a docẽdũ:⁊a qꝛ ad hoc mouet amoꝛ eini pꝛe
tua mẽte.⁊ qm vita ↄteplatiua ẽ qeta reſpectu actiue q̃ hy mij:ſubdit᷑ k ruplei atare tuũ dñe.i. ſalutem
laboꝛẽ aqnexũ ſbdit: i¶ Pax multa dili. le. tuã qꝛ ex tali ernã qᷣ eſt in te obiectiue. ¶ Et lex tua meditatio mea
Dilectione q̃ſi iugit᷑ meditat ſacra ſcripturã. k ¶ Et nõ eft c.eo ꝙ dirigit ad ↄſecutionem hup ſalutis:Dꝛouer.vj.

illis ſcandalũ.i.tãta occaſio ruẽdi ĩ peccatũ: ſicut actiuisq Mace atũ lucerna ẽ: ⁊ lex lux ⁊c.⁊ qꝛ ad h ſeqt aumen
fi equẽi hñt mam turbatõis:ꝓpi qð dñs dixit Lu.x. Mar tũ gre ĩq̃ ẽ ſpũalis vita ſeqᷣt: m ¶ Uiuet aia mea.vita
tha martha ſolicita es ⁊ turbaris erga plurima:⁊ ſequitur gfe ĩ pñti ⁊ gle ĩ futuro. n ¶ Et laudabit te.laude im

Maria optimã pꝑtẽ elegit ⁊c. ⁊ qꝛ vita ↄtẽplatiua pficit᷑ ĩ pꝰ fecta in pñti vita:ſed laude pfecta ĩ futuro:ſm ꝙ dĩ. Sð.
ſvᷣdit: l ¶ Expec.ſalu.tu.dne.i.claritatẽ viſionis tue ⁊ fru pᷣſ.lxxxiij. Beati qᷣ habitãt i domo tua dñei ſecula ſeuu
itionis beate.⁊ qꝛ ad hoc ꝑuenit᷑ ꝑ obſeruationẽ mãdato; iloꝝ laudabũt te. o ¶ Erraui ſicut ouis q perijt. hocñ
dei: m ꝙ dẽ Matth.xix. Si vis ad vitã igredi fua manda vigcdet itelligi de erroꝛe in moꝛib' qꝛ ſtati ſubdit: Man
ta.iõ ſbdit᷑: m ¶ Et mãdata t a dilexi. ea tanq; rẽ chariſ/ gdata tua nõ ſũ oblit.ſʒ de erroꝛe im modũ cõem loquẽ
ſimã diligẽi cuſtodiẽdo. n¶¶ Quſto. aia mea teſti. tua.i. illa di hõium mũdanoꝝ. Ad cuſ itellectũ ſciẽdũ ꝙ ouis o?
q ptinent ad cultũ latrie:ꝗꝛ ſũt qͥda teſtificãtiões deitatis errare qñ ſegregat ſe a grege. hõies aũt tendẽtes ad pfe
0 Er vulexit ea vehemet. i. valde itenſe:ita ꝙ p li vehemẽ ccionẽ ↄtẽplatois ſegregãt ſe a cõi habitatõe hõium: ut
* ter:nõ iĩtelligit aliqs exceſſus idebit/ vel inoꝛdinat hupob libere poſſint vacare cotẽplatioi diuie:⁊ tales ab hõibꝰ
ſeruatõnis cã ſpdit᷑ cũ di: Seruaui c. p ¶ Quia oẽs vie mũdanis reputant ſtulti ⁊ huic ſeculo pditi: vñ ⁊ reli
mee ĩ ↄſpectu tuo.i.oia fcã dcã ⁊ cogitata mea patẽt ĩ ↄſpe gioſi mũdo moꝛtui dicũt:⁊ ſm hoc dicit pſ.i pſona coõ
ctu tuo:qð dʒ mouere hõiem ad tue legis obſeruãtiã abſqʒ tẽplatiui. o ¶ Erraui ſicut ouis q̃ perijt. iytuũ⸗ ad repu
aliq obliquatõe ⁊ remiſſione:ꝓpt ꝙ dicit Boe.v.de conſo. tationẽ hõium mũdanoꝝ.⁊ qꝛ refugientib amoꝛe dei
O viri magna ẽ vobis idicta neceſſitas pbitatis ſi diſinu mũdanũ ↄſoꝛtiũ ↄcedit᷑ diuinũ:ſʒ illõ Oſee.ij.ca.duca
lane no vultis:qm cũcta agitis ante oculos iudicis cuncta eã ĩ ſolitudinẽ ⸗ loquar ad coꝛ er ⁊cẽ. iõ ſubditur:
Drbpßꝛopinquet. Hic ↄñi petit᷑ au· ¶ cernentis ·pꝓ(¶ Quere ſuũ tuũ. eum itero ↄſolãdo. q Quia
Imẽtatio dicte iocũditatis ãnexe cõtẽplatoi: ⁊ da mãdata tua nõ ſũ oblit.terrenis iherendo ꝑ amoꝛem:
Ppri talẽ qnexionẽ augmẽtata ↄtẽplatõe augnen ſʒ celeſtia appetẽdo ad qð tẽdit mãdatoꝝ tuoꝝ obſᷣua
tatat talis exultatio:iõ petii augmẽtũ otẽplatõis cũ di: tio. ¶ n lexrvii. Beltt imaculati 7. ¶ Adaditio.

a ¶ Appꝛopin. depca. mea ĩ ↄſpec.tuo.pꝑ effectũ exauditio α Riga ſüt ĩ h pſ. ſingularia q ĩ nullo alioꝝ inue
. nis: q ſit illa petitio ſpdit᷑cũ dẽ: b. ¶uxta elo. tu. da mi niunt. Pꝛimũ ẽ ꝙ ſub qlibʒ lr̃a alphabeti he
. hi itellec. hoc ẽ ſm altitudinẽ eloquij tui qᷓ traſcẽdit faculta bꝛaici ponũt᷑ ocio pᷣſus: ꝓut dẽ in poſtilla.2

fie
i

DSB
eC
Wben
Ri i
i,
iir
runli
.
id
miche
Pbai⸗
iniil
mntad
iiiſf
ri üi
woufn
1hogt
lur
irdn.
landii
int
un
dN.
nufu
diitun
bi
dicini
nisl

—RK

Ipſalmoꝝ

ſingulare ẽ ꝙ put dicũt expoſitoꝛes hebꝛei in quolibet
vſu fit mẽtio de aliqͥ ꝑtinente ad deũ ꝑ cõꝑationẽ ad ſa
lutẽ humanã ut via dñi vel teſtimoniũ dñni ſeu manda
tũ eĩ ſeu eloquiũ vel pᷣceptũ iudiciũ vel iuſtificatio ſeu
iuſticia:⁊ hoc ẽ veꝝ ꝓut pʒ diſcurrẽti ꝑ oẽs vſus huius

pſalmi:in àn q̊libet ẽ aliq dictio huiuſmõi excepto illo
vſu vbi dẽ:Suſcipe ſuũ tuũ i bonũ nõ calũniẽt᷑ me ſuꝑ

bi: in q́ nõ apparet talis dictio ſcõm q;ſda: lʒ etiã in illo
vſu hoc idẽ habeat᷑ nã cũ dicit: Suſcipe ſuũ tuũ ĩ bonũ
idẽ eſt ac ſi dicat in bonitatẽ tuã. Tertiũ ſingulare ini

pſalmo ẽ ꝙ ſempꝑ pſalmiſta ĩ eodẽ loquit᷑ deo tanqᷓ allo
quens ſecude pſone:⁊ hoc iuariabilii pꝑ totũ pſalmũ ex
ceptis tribꝰ vſibꝰ pmis.ſ.Beati imaculati:Beati qᷣ ſcru

tant᷑:⁊ Nõ eni q opant iidqtatẽ.qͥ qdẽ tres vᷣſus ſũt qſip
log toti pſalmi.Excipit᷑ ẽt iſte vſus vbi dẽ: Declinate a
me maligni.iĩ qͥ vſu loqt de deo:ut de itia ꝑſona cũ dicit
Et ſcrutaboꝛ mãdata dei mei in ceteris aũt oĩbꝰ ſemꝑ
lodqᷣt deo tãqᷓ; ſecũde ꝑſone:qð no fit in alijs pſalmis to
tius pſalteſtrij imo frequẽter i eodẽ pſalmo loqt᷑ pſalmi

ſta deo qñq; iĩ tertia pſona qñq;ʒ in ſecũda:ut cum dicit
De miſereat᷑ nr̃i ⁊c.in qͥ vſu loqt᷑ deo in tertia pſona:⁊

ſtatim ſpdit: Ut cognoſcam ĩ terra viã tuã.in ſecunda

pſona:⁊ adhuc ↄtigit ꝙ nedũ ĩ eodẽ pſalmo ſed i eodeʒ

vſu mutat modũ loquẽdi de ttia ꝑſona ĩ ſecũdã: ut cuʒ

dẽ: Dñi eſt ſalus. ecce locutio ĩ itia pſona:⁊ ſeqt ſtatim ĩ
eodẽ vᷣſu:Et ſuꝑ ppł'm tuũ bñdictio tua.vbi loqᷣt᷑ deo ĩ

ſecũda pſona.In hoc tñ pñti pſalmo łʒ ſit maioꝛ nume

rus vᷣſuũ iᷓ; in multis pſalmis pſalterij ſimł iũctis cũ in

poc p̃ſ.ſint.clxxvj.vᷣſus nũqꝙᷓ tñ pᷣſ.variat modũ loquẽ
di ad deũ.ſ.ut ei loquat᷑ ĩ itia ꝑſona ſed ſemꝑ in ſecũda

ut ocm̃ ẽ:q̃ qdẽ ſingularitates nõ debẽt vacare a myſte
rio ſic ut cenſeãt caſualit ↄtingẽ ſeu pᷣter ĩtentũ actoꝛis:pᷣ
ſertim cũ h̊ pſalmꝰ ſᷣm ſniam ſanctoꝝ doctoꝝ: ut hẽ in

glo. ỹto ĩ ſupficie vẽ aptioꝛ tãto myſterioꝝ altitudie ẽ

pꝓfundioꝛ:vñ circa pᷣdca aliqd vẽ dicẽdũ.Et qytũ ad pꝛi
mũ.ſ.ð octonario alphabetico ĩ hoc pſalmo obſeruato
pᷣter rõem myſticã q̃ ĩ glo.cõit᷑ hẽ: pot alia rõ aſſignari

̃ᷓ vẽ magis lr̃alis.ſ.ꝙ qꝛ ĩ hoc pſalmo generalit᷑ intedit

pſalmiſta cõpᷣhendẽ vitã oĩum ĩ beatitudinẽ tẽdẽtiũ tã
actiuoꝝ qᷓ; ↄtẽplatiuoꝝ: ꝓut pʒ in pᷣmis duob vſib.ſ.
Beati limaculati ⁊c.Et beati qͥ ſcrutãt᷑ ⁊c.⁊ ſᷣm expoſiti
onem poſtillatoꝛis:⁊ cũ ſtat ppli iſrlitici qdruplicit᷑ di
ſtinguebat:ut hẽ ifra pᷣſ.cxxxiiij.ſ.in domũ iſrl q;tũ ad
xij.tribꝰ:⁊ ĩ domũ aaron q'tũ ad ſacerdotes: ⁊ i domuʒ
leui q;tũ ad leuitas: ⁊ in timẽtes dñm qᷓ;tũ ad couerſos
de gentilitate ad iudaiſmũ: ꝓut ibidẽ exponet᷑ ⁊ qlibet
iſtoꝝ ſtatuũ poterat diuidi in duas ꝑtes ſᷣm duos cho
ros pſallẽtiũ ꝓut ↄſueuit ĩ eccleſia fieri. Iccirco pᷣſ.in qli
bet diſtinctione hup pſalmi poſuit octo vſus: ut q̃libet
ps pᷣdictoꝝ haberet ĩ ᷣlibet octonario vnũ vſuʒ:⁊ hoc
ip qlibet lr̃a alphabeti ad deſignãdũ extenſionẽ hmoi
doctrine ꝑ totũ coꝛpꝰ policie fideliũ ſicut alphabetũ coõ
p̃ᷣhẽdit oia lr̃aꝝ elemẽta.Quãtũ vo ad ſecũdã ⁊ tertiaʒ
ſingularitatẽ vlter vẽ dicẽdũ. Ad cur euidẽtiã attẽdẽ
dũ eſt ꝙ ad ꝑfectionẽ vite actiue ⁊ ↄtẽplatiue:de qbin
hoc pſalmo agit put poſtil.exponit:a bñ reqrit᷑ deuotõ
q̃ ẽ actreligionis:ꝓut ſʒ Lho ĩ ſecũda ſecũde.q.lxxxij.
articulo 2 in coꝛ?.q. habet᷑. Ille enim qui vitã actiuam

bene exercet oʒ ꝙ non ſolum agat illa q ad hmi vitã

actiuã ptinẽt:ſʒ etiã ut talia deuote agat.ſ.cũ ꝓmptitu
dine volũtat faciẽdo illa ĩ dei obſequiũ:vñ Exo.xxxv.
Multitudo filioꝝ iſrl obtulit mẽte pmptiſſima atq; ð
uota pᷣmitias deo. Idẽ dicẽdũ ⁊ ſoꝛt de vita ↄtẽplatia
q̊ magis cõſiſtit ĩ mẽte. In hoc igitur pſalmo agit pᷣſ.de
actiuis ⁊ ↄtẽplatiuis nõ ſolũ inquãtũ ſũt ſimplicit tales
ſed iquãtũ ſut ĩ vtraq; vita deuoti: quod facit ad perfe

ctionem vtriuſq; vite. ⁊ quia deuotio ſᷣm hug. eſt feruoꝛ

bone volũtatis quẽ mens cohibere nõ valẽs certis manibte

ſtat indicijs:iccirco in hoc pſalmo ponit pᷣſ.plurima ſigna

exterioꝛa ad deuotionẽ ꝑtinẽtia in vtraq; vita.In vita eni

actiua ptinet ad deuotũ agere ea q̃ ad obſequm oiuinuʒ ꝑ
tinẽt ꝓmpte ⁊ expedite:de qͥ dicit: iã mãdatoꝝ tuoꝛũ cu
curri.ſimilr ⁊ talia agere gratant᷑ ⁊ ſine turbatioe:de qͥ dicit

Parat ſũ ⁊ non ſũ turbat ut cuſtodiã ⁊c.ſimilr in vita cõ
tẽplatiua ꝑtinet ad deuotũ aſſiduitas vacãdi diuinis pᷣſer

tim ĩ tẽpoꝛib' in quibꝰ hõies cõiter ↄſueuerũt qᷣeti coꝛpoꝛa
li ⁊ ſono vacare:⁊ de hoc diẽ Media nocte ſurgebã ad con
fitendũ tibi. Pꝛeuenerunt oculi mei ad te diluculo ut medi

tarer ⁊ huiuſmõi.ſimilr ⁊ eleuatio manuũ:de à dicit: Et le
uaui man meas ad madata tua.⁊ ꝓſternatio coꝛꝑis in tra

de quo dicit: Adheſit pauimẽto aĩa mea.ſimilr ⁊ fluxus la
chꝛymaxꝝ ꝗᷓ ↄtingit ſepe deuõᷣ ex ↄſideratõe ꝓpe fragilita

tis:⁊ de hoc dicit:Exit aquaꝝ deduxerunt oculi mei.⁊ ſic
ſic de multis alijs exterioꝛibꝰ q ſignificãt feruoꝛẽ mentis.ſi
milit᷑ ponit pᷣſ.aliq̃ in hoc pſalmo itrinſeca q̃ ad deuotionẽ
ptinẽt vel ꝑ modũ cauſe ſicut eſt frequens meditatio in ſa
cris ſcripturis:de quo dicit Qũo dilexi legẽ tuaʒ dñe tota
die meditatio mea ẽ. Et meditaboꝛ in mãdat tuis qͥ dilexi
⁊ ſic de qplurimis. Ponit etiã alia qͥ ꝑtinent ad deuotionẽ

—⏑

p modũ effect ſicut ẽ leticia ſpũal q̃ ſequit᷑ deuotionẽ.dẽ.n.
erittcet. r de hoc diẽ. Le
taboꝛ ego ſuꝑ eloquia tua.Et quã dulcia faucib meis elo
quia tua ⁊c̃.⁊ ſic de multis alijs ꝑtinentib' ad pᷣdicta q̃ cãẽ

ĩ collecta:pſa qͥq; ſancta deuotio

bꝛeuitatis omittunt᷑.Ex qbus deducitur ꝙ frequẽtatio aſſi

dua tã in mẽte ꝙᷓ in oꝛe de lege diuia ⁊ de mãdatis eius ſeu

eloquijs iudicijs ⁊ teſtimonijs ⁊ hmõi ꝑtinet ad deuotio/

nem ꝑ modũ cauſe:⁊ iõ in quolibet vᷣſu hupſalmi in quo

pncipalr pᷣſ.itendit agẽ de deuotõe tã circa actiuos qᷓ; ↄtem
platiuos:ut dcm̃ eſt:merito ponit᷑ alidd pᷣdictoꝝ qð eſt ſin
gulare in hoc pᷣſ.ſimilłr ⁊ alloq deo ſemꝑ in ſecũda ꝑſona
videt᷑ ꝑtinere ad deuotionẽ ꝑ modum effect.Ille eni cuius
mens feruet in famulatũ ſeu obſequiũ alicup ſemꝑ videtur

cũ hĩe añ oculos q̃ſi pncipalit᷑ ↄſtitutũ ne deuiet a pmptitu

dine obſequij e:vñ pᷣſ.Pꝛeuidebã dño i ↄſpectu meo ſem
ꝑ.Quapꝛopt i hoc pᷣmo octonario qͥ qſi p̃ambulũ ẽ ad ſe
quẽtia i tribꝰ pᷣmis vſib oñdit pᷣſ.de qᷣbus intendit.ſ.de vi
ris actiuis ⁊ contẽplatiuis qbus beatitudo ↄpetit in ſpe ex
ponãt᷑ pᷣdicti vᷣſus:ut in poſtil.excepto cũ dꝛ In toto coꝛde

exqrunt eũ.qð referẽdũ ẽ ad hoc ꝙ quis vita ſuã ad dei ſer

uitiũ oꝛdinat:⁊ ꝑ ↄñs oia qᷓ ꝓpi ſeipᷣm agit virtualit᷑ oꝛdi
nãt in deũ qð pꝑtinet ad deuotionẽ:vñ cũ dicit ĩ qrto verſu
Tu mãdaſti mãda.tu.cuſto.nimis. reddit rõem pᷣdictoꝛũ
ac ſi pſ.Dicat deo.merito exqrenc es ĩ toto coꝛde:qꝛ tu mã
daſti mãdata tua cuſtodiri nimis.qð itelligẽdũ ẽ pᷣncipalit
de duob' maãdatis charitatis ĩ qb' tota lex pendet ⁊ ꝓph̊e
Matth.xxij. ca. Mandauit eni de Deui.vj.Diliges dñũm
deũ tuũ ex toto coꝛde.in qͥ manifeſte oñdit ꝙ ad perfectam
dilectõem ñ ſufficit deũ diligere niſi ex toto coꝛde diligatur
Simiir circa charitatẽ pximi dicit Mat.xxij.ca.Diliges ꝓ
ximũ tuũ ſicut teipᷣm.vñ nõ ſufficit ſolũ pximũ diligẽ niſi
qs diligat eũ ſicut ſeipᷣm.Ex qb' ſeqᷣt i vtraq; vita reqrit
deuotio ut ſit ꝑfecta.Cũ eni qs diligit deuʒ ex toto coꝛde ⁊

eæx tota ſbſtãtia c. ꝓmpte ⁊ deuote eũ diligit.ſimilr ꝗ ꝓxi

mü ſicut ſeipᷣm diligit: ꝓmpta volũtate eũ diligit. tali eni
volũtate.ſ. vmpta qlibet ſeipᷣm diligit ut cõiter: ⁊ ſic cũ d‚
Cuſtodiri nimis.li nimis non ſignificat plus q opoꝛtet:ſed
modũ iĩponit.ſ.ut nõ ſolũ mãdata pᷣdca cuſtodiant᷑ quãtuʒ
ad materiã actus ſed etiã nimis.i.cũ ꝓmptitudine affectus
ut de mãdauit mãdata ſua ⁊ dicta cuſtodiri: ut dem eſt

⁊ ſic in hoc quarto vſu pᷣſ.fundat intentionẽ ſuã in lege di
uinia.ſ. ꝙ ad ꝑfectionẽ vite ſpualis tam actiue ꝙ; ↄtemplati

ue reqrit᷑ deuotio qð eſt ppncipale intentum huius pſalmi:
90 3

3

qꝛ talł cuſtodia diuino⸗: mãdatoꝝ.ſ.p deuotõeʒ ẽ difficilis
qꝛ vt dicit phs in li ethi.Opari iuſta.ſ.ea que iuſtoꝑat᷑ no
E difficile:ſed eo mõ qͥ iuſt opat᷑ difficile ẽ.ſq;tũ ad iniuſtoj
iccirco dicit in. v. vſu: Utina dirigant᷑ vie mee ⁊c᷑.q.d. diffi⸗
cile eſt mihi vt taliter cogitatoes ⁊ opa mea dirigant᷑ ad cu
ſtodiẽdas iuſtificatões tuas.ſ.mõ pᷣdcõ:ſʒ hoc opto ſeu de/
ſidero: a de hoc dicit: Utinã dirigat᷑ c. Cõſeq̃nter qꝛ ẽ alia
difficultas ex ꝑte mandatoꝝ eo ſunt plurima:pᷣſertim in
lege veteri in q mãdata diuina p douo pᷣncipalia pᷣdicta ĩ ma
gno numero fuerũt:vt pʒ ex decurſu pentateuchi:io dicit in
vj.vſu: Lũc nõ ↄfũdar cũ ꝓſpexero in oib'mãdatis tuis ·ſ.
ꝙ nõ ſolũ ſim diligens ĩ operãdo ſeu ↄtẽplãdo deuote: ſed
etiã ĩ pſpiciẽdo oĩa mãdata nullo pᷣtermiſſo. Et qꝛ iſte due
difficultates quaꝝ vna ẽ circa directõem viaxꝝ: ⁊ alia circa
ꝓſpexionẽ madatoꝝ ſpectabat pᷣſ.vt ꝑ deũ tollerent᷑: iccir-
co in.vij. vſu ex certitudie ſpei reddit gras de vtroq;. de pꝛi
mo cũ dicit. Conſiteboꝛ tibi in directoe coꝛdis.ſ.ꝙ tu diri/
gis coꝛ meũ a q; vie mee ꝓcedũt.de ſcòo vo cũ dicit:In eo ꝙ
didici iudicia iuſticie tue.hoc ẽ: Cofiteboꝛ tibi ꝙ a te adiut᷑
didici iudicia iuſticie tue:⁊ ſic poſſum ꝓſpicẽ oia mandata
tua.Conſeq̃ni pᷣſ.quaſi i a deo adiur in pᷣdcis in.viij.vſu
dicit: Juſtificatões tuas cuſtodiã.offerẽdo ſe ↄfidens de dei
adiutoꝛio ad cuſtodiẽdas iuſtificatões dei ſeu mandata: de
quibꝰin exoꝛdio dixerat: Tu mandaſti mãdata tua one ⁊c̃.
Sůʒ qꝛ vt ĩ eoð vſu dcm̃ fuit:ad ꝑfectõeʒ cuſtodie mãdatoꝝ:
dei reqrit᷑ deuotio q itelligit ĩ hoc ꝙ dicit: Cuſtodiri nimis.

iccirco ſubdit in hoc.viij.vſu:No me derelinqs vſq;quaq;.

Lirca qð ſciendũ ꝙ vbi nos hẽm: Nõ me derelinqs vſe
quaq;.lr̃a hebꝛaica hẽt: Nõ me derelinquas vſʒ nimis.Ea

dem.n.dictio ponit᷑ h̊ in hebꝛeo:q̃ etiã in illo loco cuſtodiri

nimis ſupꝛa dcõ.⁊ ẽ ſenſus:Ego iuſtificatões tuas cuſtodiã
ate adiut:vt dem eſt.⁊ peto ꝙ Nõ me ðrelinqs.i.ꝙ me ad
iuues Donec illas cuſtodiã vſʒ nimis.i.vſq; ad cuſtodiã de
uota:vt dem ẽ.Et ſic optie ↄcoꝛdat hoc qð ſbᷣdit in fine h
octonarij cũ dicit: Nõ me derelinq̊s vſq; nimis.huic qð di
xerat in exoꝛdio allocutois ad deũ: Tu madaſti mã.tu.do.

Iſtinctio poſtil. circa hũc pſalmũ ꝑ ¶ Additio.
octonarios:⁊ octonarioꝝ ꝑ vſus:lʒ artificialis ſit
Hſm ſe:nõ tñ coꝛꝛñdet lr̃e quo ad maioꝛẽ ꝑtẽ eo ꝙ

mẽbꝛa diſtinctois tã gnãlis qꝙ; ꝑticularis coincidũt inuice,yʒ.

Et io meli vr̃ ꝙ redrat ↄtinuatio cuiuſlibʒ octonarij ad pᷣ-
cedẽj:ſili ⁊ vſuum cuiuſlibet octonarij ini ſe nõ exoꝛbitãdo
a pᷣncipali mã quã intendit pᷣſ.q eſt deuotio q ad pfectõem

vite ſpũalis ꝑtinet:vt dictũ ẽ. In hoc ⁊ octonario pᷣ.agit 5
qbuſdã ad deuotõem ꝑtinẽtib:quoꝝ: aliq̃ ↄſiſtũt in actibꝰ

exterioꝛib:⁊ ptinẽt ad deuotõem diſpoſitiue:quoꝝ vnum
eſt cuſtodire ſermones dinos.ſ.mãdata:⁊ de hoc dicit in p

vſu:In quo coꝛꝛigit adoleſcẽtioꝛ viã ſuã cc.q.d.q̃tr hõ diſ

ponit ſe ad cuſtodiẽda mãdata dina nimis:ð qͥ dixerat ĩ p

octonario:qð optabat ut difficile:de qͥ dixit: Utinã dirig
vie mee ⁊c.Ad qð rndet:In cuſtodiẽdo ſermones tuos.⁊
dixit adoleſcẽtioꝛ.i.incipiẽs tendẽ ad vitã ſpũalẽ:q eſt ſicut
adoleſcẽs in vita coꝛpali qui nõdũ habet mẽbꝛa ſeu vires

pfectas.reqrit etiã diſpoſitiue ad pᷣdictã pꝑfectõem deuotio

dicit ĩ 2 vſu. In toto coꝛde meo exqſiui te.qð dẽ ex toto coꝛ

nis habẽda intentio affect ad exqrenda mãdata: 2 de hoc

de intelligit ex intentõe affect qui ↄſiſtit ĩ coꝛde. ⁊ qꝛ tali af

fectu de'nõ ſubtrahit effectũ:io dixit: ſle repellas me a mã
datis tuis.i. indecẽs eſt vt me repellas.⁊ qꝛ qũq;ʒ aliqᷓ diligẽ
ter exqrunt:⁊ tñ incaute ſeruãtur:iõ dicit in.iij.vſu: In coꝛ

ge meo abſcondi eloqa tua vt nõ peccẽ tibi. hoc eſt dicere:

Illa q exquiſiui ex toto coꝛde circa doctrinã mandatoꝰꝝ tu

oꝝ in ipo coꝛde ſũt abſcõdita ſeu recõdita apud me nõ tm
in libꝛo vt inde poſſim repellẽ tẽtatões:iõ ſbdit: Ut nõ pec-
cẽ tibi. Conſeqnter qꝛ ad ꝑfectõem vite ſpũalis pᷣdcãm non

In eodem pſalmo vbi dẽ i poſtil. In q coꝛꝛigit.

non infirmoꝛ. Et ſᷣm hãc ſententiã iſte vſusↄtinuat᷑ cuʒ
p̃cedẽti ſic: Dixerat.n. Memoꝛ fui iudicioꝝ tuoꝝ ⁊ co
ſolat ſum. in qͥ apparet ꝙ iuſtus i pena inflicta repꝛo-
bis ſᷣm iudiciũ diuinũ eſt conſolatus eo modo quo dẽ iĩ

ſufficit diſpoſitio humana:ſed redrit auctoꝛitas diuia:
io dicit ĩ quarto vſu:Bñdict'es dñe doce me iuſtificati
ones tuas.i.p infuſionẽ tue bñdictõis doce me iuſtifica
toes tuas.i.da mihi doctrinã fidei per quã iuſtificer:de
qua abacuh.ij. Juſt in fide ſua viuit. Nec obſtat qð in
pᷣcedenti octonario dixerat didici iudicia iuſtificatõis
tue.qꝛ in hoc pſalmo ſepe petit qð habet: qð ptinet ad
feruoꝛẽ mentis.⁊ qꝛ ad maioꝛẽ ↄfirmatoem ſeu habitu

atõem diuine doctrine in mente reqrit repetitio eiuſdẽ

Platio p vba vt mẽti tenacius infigat᷑:iccirco ĩ.v. vſu
dicit: In labijs meis ꝓnunciaui oia iudicia oꝛis tui. 7
qꝛ ꝑ talẽ frequẽtatõem ⁊ ↄfirmatõem hitualem ſequit

delectatio in ope que perficit operatõem ſᷣm phᷣʒʒ: iccir

co in. vj.vſu dicit: In via teſtimonioꝝ tuoꝝ delectatus
ſum ⁊c. Ex qua quidẽ delectatõe ſie 8 hõ ↄtinuat ta/
lia in quib' delectat: iccirco ſubdit ꝙ in vtraq; vita iaʒ
delectat frequẽtat opatões ad eã pertinẽtes.vñ de acti
ua dicit: In mãdatis tuis exerceboꝛ ⁊c. Exercitiũ.n.mã

datoꝝ ad actiuã pertinet ſicut ⁊ meditatio eoꝝ ad ↄtẽ

platiuã:⁊ iõ ſpdit: In iuſtificatõib'tuis meditaboꝛ. Ex

dictis in additõibus hoꝝ duoꝝ octonarioꝝ ⁊ etiã ex

ↄtentis vltero in poſtilla põt lectoꝛ reducẽ cetera ĩ hoc
pſalmo ↄtenta ad ꝓpoſitũ pᷣdictũ.ſ.ad excitaudũ deuo

toem mentis in vtraq; vita pᷣdictaꝝ:⁊ ioõ diſcurrẽ ꝑ ſin

itu ad hoc omitto ad vitandũ plixitatẽ.

facẽ per qð mereat de ↄdigno nec de ↄgruo ꝙ
ODeus det ſibi gram:qꝛ ipᷣa pꝛeparatio ad gra-
tia

dicit: Non vtiq; ꝓ meritis bonis redde:ſed retribue.i.
iten iteꝝ da:vel ꝓ malis meis retribue bonũ: qm̃ añ
fidẽ nõ debet᷑ hõi niſi mala ꝓ malis: retribuit aũt de ꝑ

graʒ bona /ꝓ malis.hec ĩ glo. Ex q; pʒ ꝙ retribue ĩ h lo

co non intelligit per modũ meriti cuiuſcũq;.ſʒ ſicut dẽ
retributio cũ mala reddũt᷑ ꝓ bonis ſᷣm illud pᷣſ. Retri⸗
buentes mala ꝓ bonis detrahebãt mihi ⁊c̃. Eadẽ rone
poſſet dici retributio cũ bonũ dat᷑ ꝓ malo: ꝓut etiã in
glo. habet. ⁊ ſic intelligit᷑ in ppoſito cũ dẽ: Retribue ſer
uo tuo i.hõi qui ſeruus dei eſt ſm creationẽ.retribue ei
el bon merẽti gram tuã per quã viuificetur.

„*

itio. iiig.
Umilita nec aliqᷓ diſpoſitio ſeu vᷣtus pure hu
mana non eſt pᷣme gfe meritoꝛia ꝓut dictum
fuit in pᷣcedenti additõe:nec eadẽ rõe deus ſu

pbisr

In eodẽ pſalmo: Memoꝛ eſto.vbi dicitur in poſtil
la:Ponoꝛ tenuit me ⁊cc. Additio.oy.
Elius vf iſte vſus exponẽdus ſᷣm glo.ſ.vti h
Noñnñdatur vtus pietatis q̃ in ſcõ viro qñq; tãta
LAẽ vt magis doleat alienã culpã q;ᷓ ſus ↄtume/
et de hoc apls.ij.coꝛ.xj cap. Quis infirmat᷑ ⁊ ego

pᷣſ. Letabit iuſtus cũ viderit vindictã. vñ ne intelligeret
ꝙ iuſto culpa peccatoꝝ placeat:iõ ſbdit: Defectio tẽuit
me.ſ.de hoc ꝙ peccatoꝛes derelinquũt legẽ diuinã: qð

pertinet ad culpam. ⁊ qꝛ qñq; huiuſmodi peccatoꝛes

in eodẽ pſ. cxviij. vbi di ĩ poſtil. Retribue. Additio.
IAIn põt hõ ex ſola vtute naturali aliq opus

habitualẽ nõ eſt ex ſola vtute nzali. Pꝛeſupponit. n.
aliqð auxiliũ gratuitũ ex parte dei interi aiam mouen
tis ſiue bonũ ppoſitũ inſpirantis:lʒ tale auxiliũ non ſit
per donũ habituale:vt Tho.pma ſcòe.q.cix. arti.vj.i
coꝛpꝑe.q.vñ glo.ſuper iſtud vbũ pſal. Retribue fuo tuo

In eodẽ pſalmo icitur in poſtilla: Increpaſti.

eſiſtit qua humilib'dat gr̃am. Nã ſupbis reſiſtit
ex iuſticia:humilibus dat gram per miſericoꝛdiã.

untit
wbipn
ipſar
inqb'⸗
gish
dicie p
hiater
ones n
zhar
e
etuas

dey
por
zm ſt
n vit
Pqui
bus g
Phiutr
mane
ni
ter
po
tate
abei
9
ſbdu
ſhu
ſoyn
leb'n
gnieg
nu
ftrai
dpetun
lerno

pſalmoꝝ

ſeu aſſiduitatẽ ſtudij:vt poſtil. dicit:qꝛ hoc cõe ẽ tam fideli

derelinqnentes legem diuius tolerant᷑ in hac vita ⁊ eo
rũ punitio reſeruatur ĩ futura in qua iuſtificatiões dei
magrni relucent:ideo ſubdit: Cantabiles mihi erant iu
ſtificatões tue in loco peregrinationis mee. uius ſen
ſus eſt: Lʒ de culpa delinquẽtiũ doleaʒ:vt dem eſt: gau
dDeo tamẽ in loco peregrinationis mee. i in hoc ſclo ↄli
derãs iuſtificatões tuas ĩ alia vita: ideo Catabiles mi
hi ſunt.i.delectabiles. ¶¶ In eodẽ ꝑſalmo vbi dicit
in poſtilla: HPec facta eſt mihi. ¶. Additio. vj. o
Oc ꝓnomen hec cũ dẽ: Pec facta ẽ mihi.non
eſt plurale neutri ge.qꝛ ſi ſic debuiſſet dicere:
Pec facta ſunt mihi.vñ opꝑʒ dicere ꝙ hec ꝓno
men ſit fe. ge. in ſingulari. vñ fʒ glo. refert᷑ ad hoc qð di
xerat in pᷣcedenti vſu:Memoꝛ fui nocte nois tui dñe.
vbip nocte intelligit locus peregriatõis: de qͥ in pceden
ti vſu dixerat in q ↄtingũt multe aduerſitates ⁊ miſerie
in qbvir ſctũs dʒ eſſe memoꝛ nois dei ⁊ cuſtodire legẽ
eõ: vñ pᷣſ.quaſi reddẽs deo gr̃as de aduerſitatib' ⁊ mi

ſerijs hup pegrinatõis ꝑ quas iuſt repmit a ſupbiẽdo

dicit: Pec fcã eſt mihi.i.hec nox tribulatiõis fca eſt mi
hi a te de: Qꝛ iuſtificatões tuas exdſiui.i.vt iuſtificati
ones tuas exqrã eo mõ quo dẽ ĩ ſequẽtib: Bonũ mihi
2 humiliaſti me vt diſca iuſtificatoes tuas Lẽ7.

¶ In eodẽ pſalmo: In einũ.vbi dẽ ĩ poſtilla: Oꝛdiatõ

ne iua pſeuerat dies. Additio. loPll.
Oe Bi traſlatio nr̃a hʒ: Oꝛdiatoe tua pſeuerãt di
6 es. hebꝛaica lr̃a hʒ: Oꝛdiatõi tue ꝑſeuerat ho

ie ⁊c. ⁊ ↄtinuat cũ pᷣcedẽtibus ⁊ ſequẽtibus
ßm Iſda hebꝛeoꝝ expoſitoꝛes ſic: Dixit.n. pᷣſ. In einuʒ
dñe vbuʒ tuũ pmanet ĩ celo. In a itelligit ꝙ celeſtia coꝛ
poꝛa que vbo dñi firmata ſũt manẽt iĩ etnũ.ſ.a ꝑte poſt
p̃m ſuã ſbam. Silr ⁊ cũ vicit: In generatõe ⁊ genera tio
nẽ vitas tua. ĩtelligit ꝙ i iſtis iferioꝛib' remãet vVitas dñi
p quã ſubſiſtũt ꝑ ſucceſſionẽ gnãtionũ adiuicem:ſub qͥ
bus gnãtõib ſibi ſuccedẽtib'terra qᷓ eſt quaſi centrum
vniuerſi füdata pꝑmãet:⁊ de hocdixit: Fudaſti terrã ⁊ ꝑ
manet. qꝛ tã celeſtia coꝛpa quo ad idiuidua qᷓ; inferio
raqᷓ ad ſpẽs hñt ppetuitatẽ duratõis iuxta dinã oꝛdia
tõem:iccirco dicit: Oꝛdiatõi tue ꝑſeuerat hodie.q.d.ce

leſtia ſił ⁊ terreſtia vſq; hodie ſeruãt oꝛdiatõem tuã: eo

ꝙ oĩa ſeruiũt tibi.Et qꝛ ex hniuſmõi ꝑſeuerãtie ꝑpetui

tate aliqui poſſet errare eſtimãtes ꝙ talia entia fuiſſent — tibus. .
coꝝ fit aliqua additio vt videbit᷑. Dicũtur aũt iſti qndeciʒ

2

ab eino ſicut multi gẽtiles philoſophãtes eſtimauerãt:

bus i ifidelibus:ſʒ hoc ↄueniẽter poſſet referri ad ſcriba⁊
phariſeos qͥ ſuꝑ cathedrã moſi ſedẽtes: vt Matth. xxiij.
c.legẽ dei videbãtur docẽ:⁊ tñ ſuꝑ tales fideles itelligit qͥ
nõ ĩlra ſed ĩ ſpiritu qeſcit: vñ dicit: Quia mandata tua me
ditatio mea eſt. meditatio.n. ppe ẽ illoꝝ q itriſecus ſũt vt
ſpũalia:qð aũt ſequit᷑: Sup ſenes itellexi.intelligẽdũ eſt in

pſona fideliũ ꝗᷣ per tẽpoꝝ ſucceſſionẽ pla explicue cognoſ-
cunt de his qᷓ ad fidẽ ꝑtinẽt ꝙ atid implicite talia cognoſce
bant in fide antiquoꝝ. Poõt etiã intelligi de populo noue le

gis qui iunioꝛ eſt reſpectu iudaici ſenioꝛis:vñ poſſet dicere

ppls nouus ꝙ ſup ſenioꝛes.ſ. antidtate tpꝛis ĩtellexit:qꝗꝛ mã
data dei q̃ſiuit no mãdata hoĩum:ſicut ille de qbus Eſaias

dicit:Erat timoꝛ dei ⁊cc.

In eodẽ:eci iudiciũ.vbi dẽ

ipoſtilla: Nõ tradas me.i tradi ꝑmittas. ¶ Aldditio.ix.

QOc qð dicit: Nõ tradas me caluniantib me. pla

nius poſſet intelligi de pꝛauis hoib qui calunian

eo ꝙ mũdũ icepiſſe nõ põt demõſtratiue ꝓbari: iccirco

ſvdit: Niſi ꝙ lex tua meditatio mea ẽ. tũc foꝛte periſſeʒ
I hũilitate mea.q.d.ex pſeuerãtia duratõis creaturaꝝ
ſůũ̈ vno oꝛdie potuiſſẽ ĩ hũilitate mea.ſ.ĩ fragilitate itel
lect' mei perire.ſ. errare: Nliſi ꝙ lex tua meditato mea ẽ
In lege.n.dina.ſ.moſaica mopſes pphetãdo de pᷣteri
ꝓut diẽ Gꝛeg. ĩ homel. dixit: In bncipio creauit decelũ
⁊irã.ĩ quo nouitas mũdi apte tradit. vñ lʒ ĩ eternũ..in
ppetuũ celũ duret ſicut ⁊ ira fũdata pmaneat:no tñ ab
eterno fuerũt teſtãte lege dina oppoſitũ:vt dem ẽ⁊c̃.
¶ In eodẽ: Qũo pilexi.vbi oꝛ i poſtilla: Quia ĩ einũ
mihi ẽ. 7 Additio.viij. “

E lege cõi nemini ipꝛimit᷑ mãdatũ diuinũ iſe
parabilr: cũ qlibet viatoꝛ ꝑ peccatuʒ poſſit ſe
parari a deo ⁊ a mãdatis eũ: vñ cũ dẽ: Quia

eternũ mihi ẽ. meli exponit᷑ vt itelligat ꝙ fidelis iterp
tat᷑ mãdatũ diuinũ vt ad einitatẽ ſibi valeat. Judeaũt
ſeu heretic iterpᷣtat mãdata dei referẽdo ea ad pᷣmia tẽ
poꝛalia. vñ ĩ hoc fidelis efficit mag pꝛudẽs a ie pſona
ppꝛie dẽ: Supꝑ inimicos meos pꝛudeẽtẽ me feciſti maãda
to tuo:qꝛ ĩ eternũ mihi eſt.rõe pᷣdcã. Coſequẽter qð dẽ

Sup oes docẽtes me ĩitellexi.nõ vr itelligẽ dũ de hoc

diſcipulus aliqñ trãſcẽdit magiſtrũ ꝑ ꝑſpicuitatẽ igenij

mogdo ſupꝛadcõ.

M tur coiter eos qui iudiciũ ſeu iuſticiã pſequũt᷑ ſeu

iudicialr exercẽt:vt ſrequẽter ꝑ experiẽtiã hᷣ: vñ Matth.

v. c. Beati qui pſecutõem patiũtur ꝓpi iuſticiã.vñ ĩ plona
taliũ pᷣſ.oꝛat ne tradant᷑ huiuſmõi hoibus calũniantibꝰ ꝓ

tegendo eos in hac vita vel ad eos ad aliã perducẽdo a tali

bus calumnijs imunes. ¶ Repli.
Npſalmo:Beati imaculati.non variant᷑ multuʒ
poſtillatoꝛ ⁊ burg.niſi ĩ applicatõe que non vari
— at veritatẽ. Sed circa illã ꝑtẽ: Retribue.dicit po
ſtil. hõ ex nali vᷣtute põt mereri de ↄgruo:quo facto qð ĩ

5 ——

ſe eſt petit deũ vt retribuat grẽam qua mereri valeat de ↄdi

gno. Burg. Zdicit ex opione.ſ. Tho.pma ſcðe.q.cix. Hic di
co ꝙ de merito ↄgrui ⁊ ↄdigni grãdis reſtat diſputatio ſco.
3 Tho. Nõ.n. min rñdet de hõi ꝑ vtutẽ nãlem habẽti bo
nũ vſũ liberi arbitri i angelo. Sʒ angelo in pma moꝛula
exiſtẽti in beatitudine nãli que nihil eſt niſi bon vſus rõis:
rñdit deus ꝑ collatõem gr̃e in ſcõa moꝛula igit ⁊ hõi. Nec
opoꝛtet huiuſmõi vſum pᷣcedẽ aliqð donũ gratuitũ vel di
ſpoſitionẽ gratuitã ſed ſolũ gratis datã que ↄtinet ſub nali
facultate: que patent ꝑ magiſtrũ li.ij. dil.iij. 7.iiij. vide ibi
Sco.qꝛ hic diſputare de hoc nõ ꝑertinet ad ſenſum lr̃alem
in ꝓpoſito queſitum. (Plalk. CXIX.
D dñm cũ tribularer: Puic pſalmo pᷣmittitur ta
lis titulus in hebꝛeo: Canticũ graduũ.⁊ ſimiliter
in alijs quattuoꝛdecim ſequẽtibus.ſed in aliqbus

pſalmi cantica graduũ ſm doctoꝛes hebꝛeos ⁊ latinos: eo
ꝙ in aſcẽſu templi qui erat ꝑ qndecim gradus cãtabãtur a
ſacerdotibꝰ ⁊ leuitis:pꝛimꝰpſalmi pmo gradu ⁊ ſcs ĩ ſecũ
do: a ſic de alijs. Sed vtꝝ iſti pſalmi ad hoc fuerit facti va
rie dẽ. Dicũt. n. aliq ꝙ Dauid qui pcepit ſalomoni ediſica-
re templum ⁊ tradidit ei deſcriptõem templi ? poꝛticuũ ⁊
per ↄſequens graduũ:vt habet᷑.j.paralip.xxviij. fecit pſal/
mos iſtos ad decantandũ in gradib modo pᷣdicto. Dicunt

etiã ꝙ per aſcenſum graduũ coꝛꝑaliu, intelligitur aſcenſus

in gradibꝰ virtutũ:qui tangũtur in pſalmis iſtis gradatim
aſcendendo. Sed ↄtra pmũ videtur eſſe qꝛ tertius pſalmus
quintus: duodecim:⁊ quartuſdecim intitulãt a dauid ſic
Canticũ graduũ dauid.ſimiliter octauus a Salomone ſic:
Canticũ graduũ ſalomonis vel ſalomoni. Leteri aut oẽs
ititulant᷑ ſine tali additione ſic: Canticũ graduũ. Et ex tali
variatione intitulatõis videtur ꝙ non oẽs facti ſunt a da-
uid:ſed ſolum illi qui ab eo ſunt intitulati:niſi appareat ali
unde ꝙ dauid fecerit: ſicut dicet infra de aliquib pſalmis.
ꝙ octauus factus ſit a ſalomone: ceteri vero ab aliquibus
alijs ſpm pphetie babentibus quoꝝ noia ſunt ignota. Et
ex hoc ſequit᷑ ꝙ non fuerũt facti a Dauid vt decantarentur
Vötra ſeom dem videtur eſſe ꝙ ita alt⸗/
gradus virtutis ponitur ĩ pᷣmo pſalmo:ſicut ĩ aliᷣ ſeqntiũ
00 4.

8

ſm expoſitoͤem eoꝛũ qua exponũt illud: Peu mibi qꝛ inco
latus meus ꝓlongatus ẽ.qð exponũt de homine ſic perſco:
ꝙ ex deſiderio vite celeſtis vita pñs ei efficitur tedioſa:qð ẽ
maxime perfectõis in visa pñti ̃m ꝙ dicebat Paulus de ſe
ipſo phil.j.Deſideriũ hẽns diſſolui ⁊ eſſe cũ x Nec oꝛdo
iſtoꝝ pſalmo oſten =
dit ralem oꝛdinẽ gra
duũ virtutũ lr̃am ip
ſoʒꝝ lcerant . e
pꝛopter pᷣdicta ⁊ ſilia — E *
Rkro meliott iudicio ? ire r damaui:⁊ exaudi/
videt mihi dicẽdũ q uit me. Domie libera aiaʒ
oẽs ict Plalu no ſu meã a labijs iniꝗs:ẽt a lin/
erunt facti ab eodem aſa. Aderrihi
actoꝛe:nec ad hoc vt Bua oloß. Eiabektihi
decantarent in gradi· Aut qd apponat tibi ad lin
bus mõ pᷣdicto.ſʒ ali guã doloſaʒ: Sagitte potẽ
quis vel aliqui de ſa-
cerdotibus ſeu cantoꝛibus deuotis pſalmos iſtos ab alijs
factos oꝛdinauerũt decantari in ſolẽnibus diebus mõ pᷣdi⸗
cto aſcendendo gradus templi:ſicut beatus Gꝛeg. qui oꝛdi
nauit officiũ eccleſiaſticũ pſalmos a dauid factos ⁊ alijs an
tiquis applicauit ad diuerſa feſta:qꝛ aliqui decantantur in
feſtis apoſtoloꝝ:alij in feſtis vginũ:⁊ ſic de alijs.⁊ aliqñ ex
