iiuſindith decs nouum:exuᷣltate ẽt inocate
tatõ:2 ppli ⁊ if* nomẽ ep. Dñs conterẽſ bel
la:dñs nom̃ eſt illi. Qui pò
ſuit caſtra ſua ĩ medio ppli
fũmatõ:ibi Erat lui:vt eriperet noſ de manu

diuidit in tres p/
teſqꝛ dmo ponit᷑

oblatio:ibi Et fa
ctum ẽ poſt hec.
3 ludith felix cõ⸗

aũt feſtis diebus. oĩuʒ ſimicoꝝ nr̃oꝝ. Aenit
En ir nsä Pealonct
dit:nã ᷣmo poni mititudie foꝛtitudiſ ſue:cu

tur excitatio mẽ

b; Dpauanrer Dirxit ſe ĩcenſuꝝ fineſ meoſ
iudith excitan ſe Etiuuenes meos occiſuruʒ
7 alios ad diuinꝰ“
landẽ. b ¶ Inci

pite dño in tympani.varia nãq; inſtrumẽta muſicalia

⁊ẽt armonie mẽteʒ excitãt ad diuerſa.alique.n.armo/
nie excitant ad audacia⸗:quibꝰ vtunt᷑ hoĩes in bellis:et
alique ad laſciuiaʒ:quib' vtunt᷑ in choꝛeis: et alique ad
deuotõem:quibꝰ vtunt᷑ in officijs eccliaſticij: ⁊ hoc mõ
dicit iudith: b¶ Incipite dño in tympanis.eſt aũt tym
panũ quo mlieres vtebant᷑: ⁊ hoc mõ maria ſoꝛoꝛ moy
ſi ſũpſit tympanũ ad excitandũ ſe ⁊ alias muliẽs ad de
uʒ laudandu: dicendo Cantem dño glioſe c: Exo. xv.

c ¶ Modulamĩ illi pſalmũ nouũ. ppter nouam mate
riã laudandi deũ. la nard ptee e ¶ Et inuo

cate nomẽ eius.oꝛe. f ¶ Dominus ↄterens bella.ↄtra
ſuũ pplm excitata:vt pʒ in pharaone:Exodi.xiiij.⁊ in
amalech: Exo.xvij. ⁊ in fgibus chananeoꝝ libꝛo ioſue
uaſ P totuʒ. (Wott, caſtra ſua.i.angeloꝝ: cuſto
li. vñ Heñ. xxxij. dixit ia e angelis ſibi obuianti
dir ar dei ſũt hec. h Uenit aſſur. Hic ↄñter po

„

laudis:⁊ pᷣmo ex aduerſarioꝛũ deiectione:cuʒ

Judith

ſtitatis 1 mũditie. x¶ Et iõ eris bñdicta in eternũ.bñ
dictoe glie. - ¶ Et dixit o
matõeʒ dicte bñdictiõis. 3

miltitudo obturauit toꝝẽteſ
tis: x' ratõ laudis ⁊ eq eoꝝ coopuerũt valles

*

Pictenir aſſur. i pꝛinceps militie ? exercitus a

i ¶ In multitudine foꝛti
Cuius multitudo obtur
aĩalium 2 hominuz. la
terram iudee. m ¶¶ Eti

gladio: infanteſ meos dare

in pᷣdã:⁊ vᷣgines in captiui/
tatẽ.Oñs autẽ oĩpotẽs no/
cuit eũ:⁊ tradidit eũ in ma/
nuſ femĩe:⁊ ↄfudit eũ. Nòn

eni cecidit potẽſ eoꝝ iuue
nib nec filij titã pcuſſerunt

eũ:nẽc excelſi gigantes ĩpo
ſuerũt ſe illi ſed iùdith filia
merari iĩ ſpẽ faciei ſue diſſol
uit eũ.Exũit.n. ſe veſtimẽto
viduitati:ẽt iduit ſe veſtimẽ/
to leticie ĩ Cxultatiõe filioꝛũ
iſrl. Anxit facièʒ ſuã vnguẽ
to:cõlligauit cincinos ſuos
mitra ad decipiendũ illum
Sandalia ei rapuerũt ocu
los ei:plchꝛitudo ep capti/
uã fec aiam eb:ãputauit pu

gione ceruicẽ eiꝰ.· Hoͤꝛꝛuer̃t

ple oſtãtiã e:⁊ medi auda
ciã eᷣ.Tunc vlulauerũt ca
ſtra aſſyrioꝝ quãdo appue
rũt hũiles mei:areſcẽtes ĩ ſi

ti. Filij puellaꝝ ↄpũxerunt
eos:et ſic pueros fugientes

occiderunt eos:płrierũt in
p̃ᷣlio a facie domini dei mei

Hymnũ cãtem dño:hym

num nouuʒ cantemus deo

noſtro. Adonai domine

te. P

Occiſuruʒ gladio.de

hoc enim ⁊ aliss mal
holoferni ſe iactauit

ſʒ non adimpleuit: iõ
ſvditur: domt

„ „ „ . iox —
udinis ſue. totalii conſidens. CE
it toꝛꝛentes.i.ſiccauit ex potu

Dixit ſe incenſurũ fines meos.i.
uuenes meos.i.populi mei.¶ n

—

nus autẽ omnipotẽs.
cui nullus põt reſiſte⸗

re. p¶¶ Nocuit euz.
occidendo eum ꝑ ma
num femine: qð fuit

valde conſuſibile: vꝑ.
dictum eſt ſupꝛa ca.x

iij. q ¶Non n. ceci
dit potẽs eox.i. holo

ſernes. r ¶ A iuuẽi⸗

bus. qui ſolent facere
pbitatej. 8 (Necſi
lij titan.i.gigantis: ?
ponit᷑ hic ſingulare ꝓ

plurali.i.pꝛo gigantũ
ſicut Exod.viij. Ue-⸗
nit muſca grauiſſima
i. multitudo muſca/-

rũ. t(¶Sed iudith

filia merari ⁊c diſſol
uit eum. per ardoꝛeʒ
concupiſcentie in eaʒ

per mod um ſuperiuj

dictum. ix. ca. .x.

v ¶ Exuit eniʒ ſe ?2¾6
ragarrſe
in pncipio ca x.x
Alnaͤutr ſe v =„—

to leticie.i.quo vteba
tur marito ſuo viuẽ
n exultatio
ne filioꝝ iſrael.quaſi

diceret non fecit hoc
ad diſſolutioneʒ: ſed
ad populi ſui liberati
onem. 3(¶ Unxit fa

ciem ſuaʒ vnguento.

ideſt lachꝛyma arbo/⸗

ris aromatice: que facit ad decoꝛem vultus: a ſuauem odo
rem. a ¶ Zolligauit cincinnos ſuos.i.capilloꝛum ſuoꝛuʒ

noccellos ad decipiendum illum:non

intenderet induce/

re eum ad moꝛtale peccatum:ſed ꝙ deſideraret eam habe/
re vxoꝛem:⁊ per hoc iudith haberet ad eum familiareʒ ac-

ceſſum:per q
ca.ix.⁊.x. b

m occidere poſſet:vt oictum eſt ſupꝛa
Sandalia eius rapuerunt oculos eius.qꝛ

per aſpectum intrauit concupiſcentia ad animuʒ. cetera pa

qꝛ nullus erat in eis qui
men ſingulare. d

diuine laudis ex filioꝝ: iſrael exultatõe cũ dicit: u
lauerunt caſtra aſſyrioꝛum. vt habet᷑ ſupꝛa nfine ean Tini
e Quando apparuerunt humiles mei. veniẽtes ſuper ai⸗

tent ex ſupꝛa dictis. c ¶ Poꝛꝛuerunt perſe cõſtantiaʒ e.
er ſe ſibi opponere ad certa
nc vlulauerũt. Hic =

unc vlu

ſyrios armati. fᷣ ¶ Petierũt in pꝛelio a facie dñi dei mei.
q.d. hec victoꝛia ſoli deo eſt attribuenda. g ¶ Pymnum
cantem'. Pic ʒꝰ ſumit᷑ rõ piuine laudis ex eᷣ virtute ⁊ ma

gnificentis:cũ dicit: h ¶ Adonai domine.duo ſunt noia

bilem: pꝛima timo.vj. b

ſicut cera liqueſcent.
per ignem conflagra
tionis pꝛecedenteʒ ad
uentum iudicis.¶ð
Qui autem timent

ecuz erunt in gloꝛia.
e ¶ Ue genti inſurgẽ
ti ſuper genus meuz.
iniuſte. f ¶ Domin“
enim oipotens vindi
cabit in eij. inferendo
penam 3: iõ ſbᷣ
ditur: g ¶ Ut vran
tur ⁊ viuant ⁊c ſicut
ꝓphetauit Eſaias ĩ fi
ne libꝛi ſui. h Et
fem eſt. Hic ↄñter de
ſcribit᷑ ipſiuj iudith ⁊
ppli oblatio:⁊ pꝛimo
ppli cum dicit: ¶ h
is pplłs poſt vict.
ve. ado.dñʒ in hierlʒ.
reddendo ſibi gr̃aſꝛ de
tanto bñficio. i(¶ Et
mox vt puriſicati ſt.
aqua luſtratõis ſʒ foꝛ
mã gque habẽ Nu.xix
k ¶ Obtulerũt om̃s
holocauſtomata.i.ſa
crificia totalr incenſa
ad honoꝛẽ diuinũ.2
ponit᷑ oblatio iudith
cum dicit: I ¶ Poꝛ⸗ꝛ
ro iudith vniuerſa
⁊c obtulit in anathe.

—..

5

te magni erunt ⁊c᷑. qꝛ

—

igem ſignificantia: mum hebꝛaicum: 2" latinum: fit hec
uplicatio ad maioꝛem expꝛeſſionem diuine dominatiois
a ¶ Et pꝛeclarus in virtute tua. qꝛ lucem habitat inacceſſi
ontes a fundamentis mo-
nebuntur. iminente aduentu tuo ad iudicium. c ¶ Petre

magn' es tu:&t pᷣclar in vir

tute:⁊ quẽ ſupare nemo po
teſt. Tibi ſeruiat oĩs creata

tua:qꝛ dixiſti ⁊ fcã ſt:miſiſti
ſpm̃ tuũ ⁊ creata ſt:⁊ nõ ẽ qʒ

b

reſiſtat voci tue. Moͤnteſ a
ſundamẽt mouebũt᷑ cũ aqſ
pètre ſicut cera liqueſcẽt añ
faciẽ tuã.Qũi autẽ timẽt te
magni erunt apud te p oĩa.
Aẽ gẽti inſurgẽti ſup gen
meũ.Dñs ᷑ni oĩpotens vĩ
dicabit in eiſ:ĩ die iudicij vi
ſitabit illos. Dabit. n. igneʒ

⁊ vermes in carnes eoꝝ: uüt
vrant᷑ ⁊ ſentiãt vſq; i ſempi/

ternũ.lEt ſcm̃ eſt pᷣhec òĩs

ppls p victoꝛiaʒ venit i bie

ruſalẽ adoꝛare dñʒ:t mox
vt purificati ſũt:ò btulerunt
oẽs holocauſta ⁊ vota ⁊ re
pꝛomiſſiones ſuas. Pdꝛo
iudith vniuerſa vaſa bellica
holoſernis q̃ dedit illi pplłs
⁊ conopeuʒ qð ipᷣa ſuſtule/
rat obtulit ĩ anathema obli

uiõis. Erãt aũt ppls iocun
obli .ſ. ſacerdotib :vt
decetero nullus vteret᷑ eis:ſʒ ſeruarent᷑ in lIoco cultus diuini
ad memoꝛiam beneficij diuini. m

rat autẽ vniuerſus

¶Liber

populus iocundus ſm faciem ſanctoꝛum. hoc additur
ad oſtendendum ꝙ hec iocunditas non erat diſſolutio
nis: ſʒ magis deuotiois. cetera patent. n
Pec eſt vltima pars huius libꝛi:in qua ponit ipſius iu
CEcind magne

dith felix conſũmatio:cũ dicit: n

dus ſim faciẽ ſcõꝝ:⁊ p tres
mẽſes gaudiũ huſ victoꝛie
celebꝛatum eſt cum iudith:
Poſt dies autẽ illos vnuſ/

qſq; redijt in ſua:et iudith

magna fcã ẽ in bethulia: et
p̃clarioꝛ ẽat vniuẽerſe fre iſrl

Eraãt ẽt pᷣtuti càſtitas adiun

cta:ita vt nõ cognoſcẽt viꝑ
oib dieb vite ſue:ex q defũ
ct'eſt manaſſes vir ey.Erat

aüut dieb feſtis ꝓpcedẽs cum

magna glia. Mãſit aũt in
domo viri ſui annos cẽtuʒ
qnq;:⁊ dimiſit abꝛaã ſuã li/
berã: ⁊ defuncta ẽ ac ſepul
ta cũ viro ſuo in bethulia:
luxitqʒ illã ois ppls diebuſ
ſeptẽ. In öĩ aũt ſpacio vite
epnõ fuit ꝗ pturbaret iſrl: ⁊
pꝰmoꝛtẽ eius annis multis
Dis autem victoꝛie huiuſ
feſtiuitat:ab hebꝛeis in nu
mero ſanctoꝛum dieruʒ ac

cipitur:⁊ colitur a iudeiſex

illo tpe vſq; in pñtem dieʒ.
Evpplicit liber Judith.

4

facta eſt:aliaj ma
gnificata. in bois
ſpũalibus tꝑali
bus. o ¶Et pꝛe

clarioꝛ erat.in vi
ta 7 fama. ¶ pꝰ

Uniuẽ.ire.ſ.mu

lierib. q¶¶ Erat
ẽt virtuti. i.cõſtã⸗
tie qua deiecerat
holofernem:
r (Kaſtitas ad

iuncta. ſ. vidualis
iõ ſubditur: ta
vt nõ cognoſcerz
virum cë&. Cos

Erat autẽ feſtis
die. ꝓce. cuz ma.
glia.i.ĩ decẽti ap⸗
ꝑatu ⁊ bonoꝝ co
mitiua.ceta patẽ
vſq; ibi: t ¶ n
oiĩ autẽ ſpa.vi.ei
ñ fuit qͥ ↄtur.iirł.
hoc addit᷑ ad oñ
dẽdũ ꝙ bonũ pa
cis ĩ pplo redũda
uit ꝑ lõgũ tps e

merit ipy.
Bleg auͦt victo.

æc colit ad laudẽ
dei: cuius virtute
fcã fuit hec victo
ria:cui eſt honoꝛ
7 gloꝛia in ſecula
ſeculo ꝛũ: Amen.

¶ Poſtilla fratris Nicolai de lyra ſuper libꝛum Ju⸗
dith Explicit. r

ikadi
wvuatino
cuurtntc⸗
Nulanclig
Nchehuceft
iyidell⸗
Mrvanioni
orb rainmn
ſtöſt orcde
ſai hrhe
Petnprletan
ſchiranno
eliont ice
ihficrritr
lpſtixidt
cCatope
Vuuobini
Rüitaih⸗
Nänelrarg
hitlbpfcätr
Nuſtlſegt
ohunliben
nijti yet
logio
6
nmnimmi
fütfninen
blemätubin
nnunt.

(haln
ſaleeroſſe
bunen
ul
hkleptie
ich mmhti⸗

l

wuügern
mi
(uit
Arar.
lär
Mer⸗
cgt
ſeig

iiſui
iufet

—

=
= S=

= = =

= =

=
= ==

i. valde expᷣſſe.vlł:Expᷣſſ.qᷓ;. lxx.trãſtulerãt. f

¶ Vncipit pꝛologus in libꝛum heſter.
bꝛum heſter c. Sicut ſcribit in hiſtoꝛijs
libꝛũ heſter tranſtulit hierony. ad petitio-
nem paule ⁊ euſtochij de hebꝛeo in latinũ
qꝛ in greco coꝛꝛupt erat ꝑ varias editoõej

releuauit eum de

erchiuis hebꝛeo⸗ ¶ Incipit log'i libꝛ Heſt
rũ:a diligent tra ¶ Incipit plog ĩ li ter
r dees a 7 dup 8 1*
vbuz:pᷣmittit au=t hs8 r
plogu: qttuoꝛ ꝑ- Jb zumn heſter da
liculas cotinentẽ rijs traſſatoꝛibus
qꝛ.I.liber iſte a di ↄſtat eẽ viciatum
arſe diuenſino +☛ quẽ ego de archi
aeczaubr erd uis hebꝛ?oꝝ reuelans pbuũ

multa ſuꝑaddide XEREEEα☛ ener
rant hebꝛaice vi· e v̈bo expᷣſſi trãſtuli.Queʒ

tati. vñ diẽ: Lbvꝝ libꝝ èditio vulgata lcinio

ſen vari a ſis hic indẽ boꝝ ſinibus
ſatdib- oſtat elle trahit:addẽs ea que ex tpe

viciatũ. In 2 pte dici poterant:⁊ audiri:ſicũᷣt

excitat paule ⁊ eu ſolitũ ẽ ſcholaribuſ diſcipli

ſtochij attentiöe, nis ſũptò themate excogi/
vt diligent ↄſide½ NS een
rẽtqᷓ idetr irãttu lare:quib pᷣbis vti potuitꝗ
lit lioꝝ iſũ:vñ di Miuria paſſus ẽ: vel ille qui
cit: Uos ãt o pau iiuriã fecit. Nos aũt ò pau

la euſtochiu aẽ. la ⁊ euſtochiũ quòniã ⁊ bi/

neut acadh ſe bliothecaſ hebꝛeoꝝ ſtudui
hũc libꝝ fideliter ſtis intrare:et interptũ certa
tranſtuliſſet: 3ʒ lo

co bumilit ſe excuſat dicẽs:(ec affectam laudes ho⸗
minũ ⁊c.vltio dicit ꝙ ſecut hebꝛaicã veritatẽ ↄfuſuʒ in

tranſlateʒ. lxx. oꝛdinẽ veſignauit ꝑ quarũdaʒ lr̃arum
oppoſitõeʒ. vñ d urſuʒ in liꝰ heſter. His viſis lr̃e
inſiſtamus: b ¶ Oe archiuis.i.de armarijs:archiuuʒ

ab arca dꝛ armariũ ſiue libꝛariuʒ. vel ab arce grece:pn
cipiũ vel initiuʒ latine.vñ archeos dẽ antiquꝰ ⁊ archeo
tis.i.antiqtas hinc archeon dẽ armariũ in q; res ãtique

ſeruant. e¶ Debꝛeoꝝ.nõ grecoꝝ q̃ erant coꝛꝛupta.
dD Reuelas. qð bñ neceſſe erat:qꝛ penit a veritate ce
ciderat ¶ Uel reuelãs.i.poſt. lxx.leuans. e ¶ Expᷣſſᷣ.

tio vulgata.i.tranſlatio.lxx.q̃ per oẽs ecclias iã erat di

uulgata. In ꝓpꝛia ſignificatoe:vulgata editio appellat
illa traſlatio cui auctoꝛ ignoꝛat: ⁊ ꝓpter hoc ſine noiei
terptis quita editio nũcupat᷑:vide in opuſculo de voca
bulis biblie vbi exponit᷑ interps: ↄſtrue ſic: ( Quã vlga

ta editio trahit.i. ꝓlixioꝛẽ facit qᷓᷓ exigit hebꝛaica vitas

⁊ loquit᷑ metaphoꝛice ad ſilitudinẽ rei que trahit᷑ vt lõ/

gioꝛ fiat. h ¶ Hinc inde.i. in pꝛincipio 2 fine:qꝛ. ſ. xxx.

poſuerũt editoes ſuas in pᷣnꝰ fine:vel melo. Hinc inde
1. ai parte. i ¶ Finibus. i. termis hebꝛaice vitatis.
g inioſis.i. laceratis vel diſcõtinuat ꝑ additiöões

a. lxx. factas. Nõ ꝙ lacinia dẽ veſtis lacerata: vel oꝛa ve

ſtimẽti vel nod'clamydis. vñ verſus: Dicit᷑ a lacero la/
cerata lacinia veſtis. Itẽ greciſm: Aucupis ẽ laque cla

mydiſq; lacinia noduj. a inde dẽ lacinio lacinias.i. lace

rare :lacinioſus ſa.ſum.i.lacerat vel pannoſus:ita di

cit papias ſ̃m iſido. Finis dicit᷑ a fune:eo fines

funiculis mẽſurant᷑:a ſʒ hoc poſſum exponẽ:¶ Finiv·
i.vboꝛuʒ ꝓtractatõibus.(¶ Lacinioſis.i.pãnoſis ſcʒ ad

modũ aſſumentoꝝ panni hebꝛaice vitati appoſitis: ſic

qui aſſueret aliquos panniculos integro panno:vel le

DOꝛolo. in li heſter

ſlatione.lxx.nos fecimus. 3

Fytha

gatur Sinib.Fʒ ↄmunioꝛem lr̃am:nam ſinus gremium vl

collectio veſtis dicit᷑: ⁊ ſic ↄueniẽtioꝛi mõ venit ad deimina
tõem eius qð eſt lacinioſis: vt ſic ſinibus lacinioſis ex trãſũ-
ptõe ꝓ ↄfuia diſcõtinuataq; vboꝛum ⁊ ſniarum ↄgerie po/

* 5⁶ »* —⏑

nat: ⁊ redit in idẽ cũ expoſiuione pᷣoꝛi:vbi ſinib legitur. Ce/-

mina ↄpꝛobaſt: tenẽtes he lens
ſter hebꝛaicũ libꝝ ꝑ ſingu te veritati. I¶Que

la verba nr̃am traſlatiõem at teſ ck. pote

fci tj 2 eri di⸗
aſpicite:vt poſſitis agnoſcẽ ga ſuiſſe. m ¶ Sl⸗
me:nihil ẽt augmẽtaſſe ad cut ſolitum eſt ſcho.

dẽdo:ſʒ ſidẽli teſtimõio ſim diſciplinis i. ſicut oſu
pliciter: iẽ in hebꝛeo habet euerunt ſcholanee ſar
hiſtoꝛiã hebꝛaicã latine lin ta fingunt de ſu.
gue tradidiſſe. Nc affecta⸗ n¶Süpto themate.
mus laudeſ hoiuʒ:nec vitu mo loquẽdi. vſus: Oi
patõeſ expaueſcim:deo. n. voen ſema mam
placẽ curateſ:. minas hoiĩuz q; toꝛturã ſimat⸗ ſce⸗
Penit nõ nn Ain deus ma figurã: Et ſimko⸗
diſſipat oſſa eoꝝ ꝗ hoibus natu dicas per ſcema
placẽ deſiderãt:et ſʒ aplʒ q J rteng 7 Onau

nonpoſſunt: Rurſum in li ſuꝑ alle Nis finem.

bꝛo heſter alphabetum ex z i
minio ſiſq; ad theca lrfam: ſtuduiſtis itrare. ideſt

, P p, „ C1—
fecim diuerſis in loc: volẽ gquoniam bebꝛaicuʒ
idioma didiciſtis: vt
poſſitis ſtudere in libꝛis hebꝛaicis. q ¶ Et interpꝛetum
certamina compꝛobaſtis.i.nouiſtis que editio vicinioꝛ ſit
hebꝛaice vitati de oibus ĩterpᷣtationib que appellant᷑ ĩter-
p̃ᷣtum certamina:eo ꝙ a ſeinuicẽ diſcrepant ⁊ in plibus lo⸗
cis ſibi ↄtrariant. r ¶ HBebꝛaicũ libʒ.i.iuxta hebꝛaicã vi⸗
tatem a nobis trãſlatã. s Eäei⸗ teſtimoꝰ.i.fideli aſſerti
implr.i.ſine additione ⁊ ſbtra

one hebꝛaice vitatis. t litione
ctione. v Mec affectam laudes hoium ⁊c. vñ.ij Reg.x

iiij. dicebat młier thecuites ad regẽ dauid:Sic̃ angelus dñi

ſic eſt dñs meus rex:vt nec benedictõne:nec maledictõe mo
ueat᷑. x ¶ Et fm aplm.ad Gal.j. Si eni hominib placerẽ

chꝛiſti ſeruus non eſſeʒ. y ¶ Rurſuz in libꝛo heſter. in trã⸗
phabetuʒz ex minio. i. ex
coloꝛe rubeo. b ¶ Diuerſis in loc. vbi.n. incipit pꝛimum

capli in tranſlatone.lxx. poſuimus a:⁊ vbi ſcõʒ incipit po/
ſuimus b: ⁊ ſic de alijs. c ad theca litteraʒ. que eſt
octaua lr̃a greci alphabeti:lʒ nona in nũeris:qꝛ poſt epſilõ
ponit᷑ epiſſimon que eſt nota tm numeri:ſic eniʒ ſcribit᷑ gre/

cum alphabetum: alpha vitha gãma delta epſilõ epiſſimõ

a theca:figure lr̃arum ſwi hee .
¶ volens ergo hierony. oſtendere qualiter.lxx. hebꝛai
ce vitatis oꝛdineʒ ↄfuderunt appoſuit lr̃as has per quaſoñ
dit oꝛdinem capituloꝛũ ſᷣm.lxx. Nam ſicut iſido.in.j.Ety/
mol.dicit:Omnes litie apud grecos verba cõponunt:⁊ nu
meros faciunt:nã alpha littera apud eos vocat᷑ in numerij

vnuʒ: vbi autẽ ſcribunt vitha ⁊ betha vocatur duo ⁊c. Ap
poſuit autẽ vitha vel betha grece figure:que apud eos duo

ĩ numeris facit coꝛꝛeſpondens apud latinos littere b:ibi In
diebus aſſueri ⁊c. capi.j.a.Item gamma grece figure apud
eos nota ternarij: cui apud latinos coꝛꝛeſpondet g littera
appoſuit:ibi Summa epiſtolarum hec fuit.iij.ca.g. Item
epiſſimon grece figure cũ ſit apud eos nota tm̃ nũẽri:vtpo
te ſenarij no hñ̃s coꝛꝛñdentiã ire alic apð nos appoſuit:ibi

tera nt he
ſita no mutant.( k
ddens ea. hębꝛai*

—

ð

grece figure:nõ quai“-

Quid vis heſter regina ⁊c.v ca.b. Item itha grece figure i
in numen nõt octo:cui apð latinos coꝛꝛñdet e longa appe
ſuit: ibi Sũmaq; eple hec fuit. viij. ca. f. Itẽ thitha vl techa

grece figure in nũeris nouẽ facit:cui apud latinos coꝛꝛñdet

th appoſuit:ibi Dixitq; mardoche c.x.ca.c. Item alpha
grece figure nota vni

tatis apð eos:cui apoᷣ
latinos coꝛꝛñdet a ap
poſuit: ibi Anno.ij.
regnãte artaxerxe ac̃.

xj. ca. b. Item deliha oſo lectoꝛi. Nõs.n.iux mo

rẽ hebꝛaicuʒ oꝛdinẽ pꝛõſeꝗ

narij ap eoſ:cui app/etiã in ſeptuaginta editione
nos coꝛꝛñdet.d.appo . en Explicit plo
ſuit:ibi Eple aũt hoc itliber Heſter
exẽplar fuit ⁊c.xij. ca. CRe
Item epſilon grece ¶ Cap. I. “
ligure: nota nee diebüs aſſi ueri
escgde doe qui regnauit abi
uij appoſuit: ibi Mã dia vſq; ethiopia
doche depᷣcat dñʒ ⁊ ⸗ ſupꝑ cẽtũ.xxvij.p/
c.xiij.e.Itẽ citha gre ⸗
ce figure nota ſepten“*

„

narij apud ſuos cui apud nos coꝛꝛñdet ʒ appoſuit: ibi Exẽè

lar eple ⁊c̃.xv.ca.g.ꝓpter qð dicit hiero. Fecimus alpha⸗
pter qꝗ Fecimus alp

etũ c. c ( p hoc inſinuare.i.intimare.q.i
ſinũ mittere. oſo lectoꝛi oꝛdinẽ.lxx.iĩterpᷣtuʒ.i.

qualit᷑ oꝛdinauerũt bx iſtũ. e ¶ Noy vero iuxta moꝛẽ.i.
ↄſuetudinẽ nr̃am quo ſꝑ ↄſueuim ſequi hebꝛaicã veritatẽ
¶ WMaluim.i. magis voluim. ſ ¶ ꝛoſequi oꝛdinem

hebꝛaicũ ẽt in. lxx. editione q; ꝓſequi oꝛdinatõem eoꝝ pꝛe-

poſteram ? conſuDam.
¶ Explicit qualiſcunq; expoſitio huius pꝛologi.

diebus aſſueri. Poſtq deſilug eſt pꝛo
H de captiuitate babylonica redu
cti ſp eſdra ⁊ neemia:hic ↄñter deſcribit᷑ ĩci

tio.iij.c. Circa pᷣmum ſciendũ ꝙ ſiẽ in nãlib' coꝛꝛuptio vni

cgeneratio alterp:ita ſuo mõ ad eiectoem vaſthi regine:ſe

cuta ẽ ſublimitas heſter:⁊ iõ ponit᷑ pᷣmo ipſius vaſthi deie/⸗

ctio:⁊ꝰ heſter ꝓmotio ca.ij.Occaſio vo deiectõis vaſthi fu

it regale ↄuiuiũ:ad qð ipᷣa renuit itrare:iõ pᷣmo ðᷣſcribit᷑ h
ↄuiuij magnificẽtia.2ꝰ vaſthi regine inobediẽtia: ibi Itaq;

die ſeptio. Circa pᷣmũ pᷣmo ponit triplex pᷣuiũ:2 ipʒ ↄuiui

uʒz:ibi Cunq; iplerent᷑. Pꝛimum pᷣuiũ eſt quis fuit actoꝛ hꝰ
nhain diel

uiuij:qð notat᷑ cum dicit᷑: a

aũt aſſuero varie loquunt᷑ expoſitoꝛes.dicũt.n.expoſitoꝛes
nfi cõiter: ꝙ iſte aſſuerus fuit octauus rex ꝑſarum poſt cy⸗
ruʒ:omiſſis tñ duob magis qui pꝰ cambiſeʒ dicunt᷑ regnaſ-
ſe ſeptẽ menſib tm:ſʒ iſtud nõ videt᷑ verũ:qꝛ cyruj poſt mo
narchiã adep
Cambiſes filius e octo:darius hyſtaſpis.xxxvj.Xerxes fi
lius darij.xx. artaxerxes.xl. xerxes ſecũdus duob'menſibꝰ

tã regnauit.xij annis ſᷣm minoꝛẽ ↄputatõem

ſagdianus menſib' ſeptẽ:Darũ noch.xix.cui ſucceſſit iſte
aſſuerus vt dicunt. ſi aũt iſti anni pᷣdicti ſił ↄiungant᷑ faciũt
annos.cxxxv.quib ſi adiungant᷑.lxx.anni captiuitat᷑ baby

lonice habẽt.cc.⁊.v.anni.igit᷑ cĩ mardocheus captiuat᷑ fue
rit cũ iechonia rege iuda:vt hẽ infra ca.ij.opʒ ↄñter dicere

8

fe iſtã viam:ꝙ mardoche pᷣmo anno regni aſſueri fuerit
ccv.annoꝝ: ad minus:⁊ cũ hoc opʒ addere annos qͥs habe

bat qñ ſuit in captiuitatẽ ouctus:qui fuerunt ad min .x.vł

¶ Tiber

circit:et. .j anni quib'regnauit ſedechia rannojq-
regnauit aſſuer añ exaltatõeʒ mardochei qui fuert.xij

tes.ſ.ſeptuaginta ĩterpᷣtum
oꝛdinẽ ꝑ hoc ĩſinuare ſtůdi/

¶ Poſtilla fris MNicolai de lyra ſup libꝛum Peſter incipit.

dens caſus: vʒ iudaici ppli in piculo poſitti
liberatio p reginã heſter. Et circa hoc pꝛio
ponit᷑ ipᷣius heſter pmotio:⁊ ppli ſui libera

is aſſueri. de hoc tt vltio dictũ veriſimili/ mihi
le qui ediſicatõem tẽpli ĩpediuit nõ fuit eprus. ſʒ cambi

dꝛ: b

eã metropol

nõ eſt aũt viſimile ꝙ tm vixerit:qꝛ iã añ ꝑ multos ãnoj

dixerat dauid:Si aũt in potẽtatibus octoginta anni ⁊
ampli eoꝝ laboꝛ ⁊ doloꝛ:⁊ dato ꝙ tm̃ vixiſſet:nõ tami

eẽt tunc tãte foꝛti
, „ R tudis ꝙ poſſet fa
uincias:quando ſedit in ſo ccre illa q ifra ſcri
lio regni ſui: ſſa ciuitas re bunt deißoꝛvz
gni eius exoꝛdiuz fuit. Ter tanerp mnariee⸗
tið igitur anno iperij ſui ſe domü heſter fge
cerat grande ↄuiuiũ cuncaᷣ ret: ac ẽt negocia
pꝛicipib: ⁊ pueris ſuis ſo- eoni cu eſſe ſeci
tiſſimiſperſap ? medox in mnfra xefmiglt
clytis ⁊ pᷣfectis ꝓuinciaruz; phuzʒ vo libꝛo. xj.
coꝛam ſe:vt oſtenderet diui aãtiquitat iudaice
tias gloꝛie regni ſui ac ma/ iſte uer ſu qr
gnitudinẽ atqʒ iactãtiã po cyro vifnimſii ed
tentie ſue multo tꝑe:centuy, ouob' mag vt p⸗
Aictu eſt. ⁊ vocat
eum artaxerxem

aſm hoc mardoche in pᷣncipio regni aſſueri fuit.c.2

lvj. ãnoꝝ:vt pʒ p pᷣdcã:qꝛ ſupponit ꝙᷣ ad min habuit

x.annos anteq captiuaret᷑: ⁊.lxx.tpe captiuitat:⁊.xij.
tpe cyri:a.viij.tpe cambiſi?:⁊.xxxvj.de tpe darij hyſta
ſpis: 2.xx. ð tꝑe xrexis filij darij:qui ſil iuncti faciũt an-
nos.clvj.⁊ ſic adhuc nõ ẽ viſile ꝙ tãtũ vixerit:⁊ dato ꝙ
vixerit non ẽ veriſile ꝙ fuerit tũc tate foꝛtitudis ꝙ face-
re potuerit ea qᷓ pᷣdicta ſi de eo: maxie cũ nõ ſuerint fcõ
in pncipio regni aſſueri:ſʒ p magnũ tempus poſtea:qꝛ

5„ ☛G

ſtio ãno regni ſui abiecit vaſthi:vt hẽ infra eo.ca.⁊.vij.
anno regni ſui accepit heſter:vt patebit ifra.ij.ca.⁊ ad⸗

huc poſtea fcã fuerũt ea que dicta ſũt de mardocheo:et
iõ ſaluo melioꝛi iudicio videt᷑ ꝙ Ra.Sa.veriſimilp di⸗

cat.ſ.ꝙ iſte aſſuerꝰ imediate ſucceſſit cyro in regnũ:quãẽ

uis nõ eẽt de ſemine regio:vt dictũ eſt. j. Eſdre.iiij.⁊ ʒ
hoc mardoche in pꝛin regni h' afſueri fuit nonaginta

duoxꝝ: annoꝛũ:vt pʒ p pᷣdicta: ſʒ iſte Ra.ſa. Dan.xj. ini

cyrũ ⁊ aſſuerũ ponit cabiſem ſiliũ cyri regnaſſe: et cogi
tur ad hoc vt ibidẽ dẽ:adhuc tres reges ſtabũt in pſide
⁊ quart ditabat᷑ opib' nimijs:⁊ iſte ſʒ ipᷣm ⁊ alios he/
bꝛeos:fuit darõ fil aſſueri ⁊ heſter:cũ igit ſʒ ipʒ ⁊ oẽs
alios expoſitoꝛes cyrus ſit pᷣmus:oʒ ꝙ int cyrũ ⁊ afſue⸗
rũ ponat᷑ vn' alius:alit non eẽnt qttuoꝛ:ſʒ tres tm̃:⁊ ſic
cũ cãbiſes regnauit octo annis mardoche in pᷣn regni
afſueri fuit. c. annoꝝ:vel foꝛte min:qꝛ in pnci vel ĩ fine

alie' regis dimidp ann aliqñ min ꝓ vno anno ↄpu/

tat᷑: æ hoc vltio dictũ veriſimil mihi videt:⁊ ſm hoc il

ſes fili eius: in etate vo centũ annoꝝ hoies bñ ↄplexio

nati ⁊ ſobꝛij pñt adhuc mita agẽ ⁊ pati. Scom pᷣamblʒ
eſt de loco vbi fuit fem̃ iſtud regale ↄuiuiũ:qð notat᷑ cũ
Qñ ſedit in ſolio regni ſui.i.qñ fuit ↄfirmatuj
uſa ciuitas regni e exoꝛ. fuit. qꝛ fecit
toty imperij ſui. ʒ pꝛeambulum eſt de
tpe h' conuiuij:qð notat᷑ cum dicit᷑: 80 3. igit an. ipi
ſui fe. gran cõui.cun. pnci.⁊c᷑.vt teneret eos in amoꝛe et

in regno. c

D . 4

in biectione:cum viderent eᷣ magniſicentiã ⁊ potentis

i5 ſbdit: Ut oſtenderet diuitias gloꝛie regni ſui ⁊c᷑.

Eentum vʒ 1 octoginta diebus. aliqui dicunt hic

tm̃ durauit pꝛimum cõuiuiũ:qð fuit in adam mirabili
domo habẽte colũnas argenteas: teſtudinẽ ad ſilin:
dinem celi: gẽmis lucentib oꝛnatam: yt dicit in ſchola⸗/

btifmnu

ilnioe

nurtato
inin

ſepuunn
dle hoiuj
outcigo⸗
jhrkwepof
ſimniſefüi
Etgetöſt
(igpei
Ptgfente
Auiun. 1
inentcg
Ctotcn diein
ſigin
Gntliimn

rNlunc

Mcehrtin
unſn v
tiſliguni
oftſezi

( hr

Nnmnleri
ſnäen
nnunin
tir
hr
Gkoinzp
mnlinc

lnſc⸗

Ulfn ociti

Fnitui)

Herlepe
tatiut
nhindini⸗
pwolrituc
wgiin
glidicbin

ligecrithh
ubdcon

niemtineg

ulaborid
nhie

n ſttica hiſtoꝛia. at ↄuiuiũ ſuit ĩ veſtibulo hoꝛti:qð du rũ facta —,—
hllaer . 5. 5 iſi . . u kacta. x urei⸗ ze
un bebãt anuzi videt᷑ pbabily ꝙ ncg vorosis nend Finud banunttuj eẽt Foncbrnatirboznnis⸗
e dies referant᷑ ad ts pᷣpationis:qꝛ apparar WH 7 te oꝛti vbi erãt veſtibula fcã que galli⸗
WWfr duseeancaa e iqꝛ apparear tanti ↄu cütur . bi erãt veſtibula fcã que gallice di
8 ben atis ſeptẽ die nuluj citur galeries. 3 CSmaragdino r pario mangl lapide.
ad Ranbepanns videli due fun ſpeclos mnar
u tudine hoiuʒ nõ videlicet ⁊ octogĩta di ” moꝛis diuerſoꝝ
Gs potuit eẽ puo tyte Cunq; cedie⸗ diebuf g inuitati erãt: aureiſ pocu rũ ad decoꝛẽ Rahe
Emdi m hoc nõ futt in itanit oẽ dies vuini Eet alijs atqʒ alijs vaſis cibi ti ſicut palatiũ regis
D niſivnd feſu ipi inditauit oe; ppliin iuent inſerebat. Qinu; q; pariſ albo nigro
dmitk us regis:qð fuit i eſt in ſuſis à maxio vj. ncha. ein s erma ma 5
nun veſtibulo hoꝛti. minimü:ct dich⸗ Puicrtis regin Enncret 24 bebantaung.
ſgiitt ſ¶ Xũq; ipleröt. nſninz Hnari j Die abũdãs ⁊ p̃cpuũ ponebat Pic ↄñ̃r oñditur ma
tum Poſitis pambul b ppari in veſtibulo Mẽc ẽat ꝗ nolẽteſ cogẽt ad gnilicentia rue
N ad ↄuiuium: bir Poꝛli nemoꝛis: quod re bibendũ: y ſic rex ſt modo ſeruiendi val-
K Zkaalcee cioämmsimenucdnſius Fpas medeinglloe de e cd Bihe anan
4 * 4 . Y 4+ „ . . . ¹ E.
ſkit Cũq; iplerent᷑ di ine he e ere pte pᷣncipibus ſuis: vt ſumeret qui inuirati cane e
uungt es zuiui.i. veni · ſini oc h i color et carba vnuſqſq; qð vellet. Aaͤſthi reis poculij.i.cyphis
mnmnt ſent dies in dbus Iiſi ac yacithini:ſuſtẽtůta q regina ſecit ↄuiuiũ feiaꝝ ad poculũ oꝛdinatis:
AW debehat Eoliu ſunib'byſſinis atq; purpu ĩ palatio vbi rex aſſuerima oti Vboni zrenuu ß
autmn um: m vo opini reis: qui eburneis circulin nere ↄſueuerat. Naqʒ di tinee. b Ct ali
mmm onẽ illa que dieit ſerti erant: ẽt colũnis mar/ re ↄſueuerat. Naqʒ die ſe arq alijs valis cibi i⸗
Pinfic duo fuiſſe ouiuia eig fülci olũnis mar/ pttimo cũʒ rex eẽt hilarioꝛ: ferebant. qꝛ ſᷣm varie
– ſic exponitur: moꝛeis fulciebant. Cectuli ⁊ p nimiã potionẽ ĩcaluiſ- tatẽ ferculoꝛum vaſa
Nmuutt f¶ũq; ipleri qᷓ; aurèi T argẽtei:ſũp paui ſet mero:pcepit in mutabank. c i⸗
Nuponn dies ↄuiui ·. tra mentũ ſmaragdi 1 ſes merorhcehit imnanmndz ? adͦſinequo fo po
ſiſſent ceru octo⸗ ſtratu lapid Sa ekenn bacçatha T arbona ⁊ baga teſt eſſeuiuis ſolen
RKr’”Z”Z ginta dies pꝛimi d apide diſpoſiti erant tha T abgatha ⁊ caratbh ? ne d lbundans
iinnite 2uiuij:q; fecerar quod mira varietate pictu charchas ſepteʒ eunuchis pꝛecipuũ ponebat᷑.
icr ncipib ænobili ra decoꝛabat. Bibẽbãt ã leptez eunuchis in quo oſtenditur bo
eea F gCan, Bibẽbãat at gioſpeciu e miſtrabãt: ut nitas 2 —
hiumman aRPTRd SL D ni e ¶ Mec eratqui
ei ar . 2 7% 2. 2„ 4 . „ — no0 , π .
— ꝛ? ẽt ci iuicteſiſta. x e an fe ne ſe poſito a irrationabili aliquoꝝ barbaroꝝ: qui ↄuiuã
Lezfint nobiles:⁊ ẽt ciues de ciuitate ſuſis:lłlʒ eẽat ðᷣiſtincte ſitu/ . . *½ barbaroꝝ: qui ↄuiuates
nig⸗ ati ſᷣm decẽtiã ſtatuũ ſi uſis. H cst diſtincte ſii ſums ipoꝛtune inducebant hoies ad bibendũ:vñ talis mo
imingni ari im deretia ſtauuũ ſuor. vñ.oi die ſeprio öuiuj dus venixi :i ibendd: vñ talis mo
We ex mãdauit p vaſthi reqina: vroñ ptio ↄuiuij venit in noꝛmania:q;̃ eſt pars gallie a barbaris hĩ
Gs rii r oͤncipibii ꝓ vaſthi regina: vt onderet cũctis pplis b ꝓpe polũ articũ qui terrã illã accipiẽ arbaris hitanti
n pncipibill' pulchꝛitudinẽ. een Plis ꝓpe polũ articũ qui terrã illa accipiẽtes e Iit
i⸗ magnilicẽtia ehfiraeiimk Conſ⸗ di iu 4 ie geſerbi⸗ ahnticannik enuu,
Enanne minimũ. in q̊ pʒ magnificentia h ↄuiuij qᷓ ad inuit andi:qꝛ mulieres comedebant ſegregate a viris:
inimgſen toꝝ multitudinẽ. h ia h' ↄuiuij ꝙᷓ; ad inuita ⁊ hoc rationabiliter:pqꝛ mulieres ſu Piit A
nſtih tas ↄuiuij ex appe tiuſſit. Dic ↄñr oñdit᷑ celebꝛi nis ꝙᷓ viri:ſunt ẽt minoꝛi Yabte sGns rio
tas ouu pparatu ⁊ nobilitate loci:cũ dĩ:Et iuſſi iand ern noꝛis potus ⁊ cibi:⁊ iõ oꝛdinatius co⸗
inun ſeptẽ dieb c: i veſtibulo hoꝛti 2 nemoꝛis:i locit iuſſit megebant per ſeqꝙᷓ; ca vir: 2 qꝛ 2ſuetudo er pſaxqy
mülfßtt 1jiegr crar ibimulte lo boni⸗ narzorls Llori nemo/ ꝛꝛiuges maxime nobiliũ no dabar ſe aſbecni D etſn.
gfum oꝛib decoꝛate. 1 or ices ramoſe folijj. ⁊ ⁊ io talis ſegregatio mulieꝝ a viris in pꝛandio faciebat 241
ni gnificentiã regiã. k ¶ Et e t,opere decet ma · nature oꝛdinationẽ: ⁊ ad moꝝ honeſtaté. g ¶ aq; die ſe
Gtie erat. ſ.arboꝛibꝰfructiferis ⁊ aromaticis. dẽ ĩ ſch ltu ptumo. Hic ↄñr deſcribitur regine inobedientia: 22,3 eam
rigktiſ hiſtoꝛia:ꝙ ibi erat vitis cun ſtipit 8.dẽ ĩ ſcholaſtica ſnia:ibi Unde iratus rex. Circa pᷣꝰ dicitur: Die indrr
, 4 tes vo aurei:⁊ botri ex gẽmis auro inſertis: ⸗ nt hic aliqui hebꝛei:ꝙ erat dies ſabbati: qui vocat᷑ ſepti⸗
Pſetimnin videt iſta biſtoꝛia de biſtoꝛia alerandri magni mbi lüͦt m: ꝙ iuſto dei iudicio permiſſa eſt vaſthi illo die regem
zunn,l multa paʒꝝ: hñtia de apparentia Ei nai magni: offendere: vt ſic puniret de hoc ꝙ dieb ſabbato ſarichat
pgri debant ex oi pte tẽtoꝛia. vt ibi comed s. m ¶ Et pen mulieres hebꝛeas õ legẽ laboꝛare:ſed hoc de nulla ſcriptu⸗
ih ireltafeci A colocs ae oe. ta auctentic auctoꝛlcai pyne ioſeppus oicit ideo meli
iſin carbaſini.i.aurei. ꝑ ¶ ⸗ chyacithini. qui ẽc lor finis aon⸗ g. ¶ Die ſeptimo.ſ. conuiuij. h¶ Quz rex
iliin n coloꝛi celeſti. q ¶ Suſtẽtata i. extenſa rE bu⸗ eẽt hila. a poſt nimi potio.incaluiſſet mero. traſtatio iſta
im i⸗ byſſinis i de byſſo factis: que eſt Slci Fn dus vigetur in hoc notare rege de ebꝛietate:qð ñ eſt bñ veriſile:
7 Ant ¶ Qui eburneis circulis iheb⸗ hẽ: candidiſſimi qꝛ qtum ad oẽs alios oꝛdinauerat de potus ſobꝛietate: vt
1007 89 nõ. n. videt ꝙ de eboꝛe poſſent wes Ros argẽteij. Pʒ ex dictis.ſ.ꝙ nullus cogeretur ad bibendũ:⁊ ꝛopter b*
mtgnin eẽnt tãte magnitudinis: ꝙ tẽtoꝛia ile 5ſen i fieri: qui in hebꝛeo ſic habetur: In die ſeptimo cũ eẽt melius coꝛ re
imie tẽdi:cũ ebur ſit de dẽte elephãtis: arl nr vemp ex gis ex vino.i.iocũdius. i ¶ Pꝛecepit maumã ⁊c. ita ꝙ ibi
aegie circuli p circuli medietate: qꝛ illa ſ ipiunt tñ hic rote nõ notat᷑ rex de exeſſiuo potu:qꝛ vinũ ẽt ſobꝛie potatuʒ be
Aan, toꝛia hẽbant figurã ſantcirenli. reaebent tẽ ne letiſicat coꝛ. k ¶ Septẽ eunuchis. l. miſtris menſe ſue
äege morelullichane iili ſemcnenlter vracppart. aſiiſtentibus: qui dicuntur eunuchi no per abſciſionẽ geni⸗
ee v ¶ Lectuli riſcclllap auiuanti⸗ ac; parte. taliũ:ſed ↄtinentiã caſtitatis ⁊ honeſtatẽ moꝝ. l¶¶ Ut in⸗
ni uu ad modũ lectulo troducerent reginã vaſthi.vt ſic magnificentiã ſu oñderet

–

q; mamucha. Hic pe.

pplis ingerẽdo: v

nõ ſolũ in ppa pſona:ſed ẽt in ſibi per matrimoniũ piũcta.
mDuce renuit ⁊c.ꝛ ſic iſta traſlatio notat reginã de co⸗
tẽptu:qui eſt grauis culpa.dicit aũti

ctos:qꝛ occaſiõe hfacti qð vbiq; diuulgabikt: multo magis
ↄtẽnẽt alie mulieres viros ſuos. 2,chꝛimit ſnia p modũ ſtñ
uc:eno; Sicbirt ef e xC
ſihi ingrediat᷑ ad regẽ. ſed ſit ſimplicit repudiata ceia patẽt ibi Que placuit ei.3'r ſal: ibi B
in lr̃a.¶ In pn. c.j. heſter vbi dẽ in poſtil. In dieł aſſueri. Ai Smor regis firmak:ibi Cũq; 22 qrerent᷑. Circa pꝰ
Poſtq deſcripteſt pgreſſus populi v7. ¶ Agdditio. ponit pᷣ ↄſultatio gnalis: circa heſter executio ſpãlis:

Apoſitio doctoꝝ nf̃oꝝ dicentiũ: aſſuerus iſte un ibi Erat vir iude. Circa hr ſciendu .⸗ ſicut dicit ioſen“
iudaice ſedata paſſiõe ire 7

vaſthi regie:cepit re
hüerãt ad iuicẽ ? do

erit octaurex pſaꝝ p' cyrũ obmiſſis duob regibus phus libꝛo.xj.antiquitatis⸗
Mgui tm ſeptẽ mẽſib' regnauerũt: poſſet bñ ſuſtineri turbatiois in aſſuero de frõ pᷣdco
tãq vera:nõ obſtante ipugnatioe poſtillatoꝛiſ:c/ fundamtũ colẽ epulchꝛitudinẽ ⁊ amoꝛe qua
in h'loco eſt inualidũ. undat᷑.n. ipugnatio ſua in hꝙ mar lere de hꝙ abiecerat cã:maxiĩe qꝛ ea re
doche'captiuat fuerat cũ iechonia rege iuda:⁊ hoc credit ¶pp edictũ irreuocabile:qo
ꝓbare ꝑ illud qò dẽ.·j. ij.

„*

„

c. Erat vir iude iĩ ſuſis citate voca gnũ ſuũ publicauerat:pꝑq

pᷣdcõ

qui ↄtẽtũ in hoe dcõ Qui tranſlatſuerat.necio refera?
ad mardocheũ:⁊ ſic deducit ꝙ mardocheſuiſſet ducẽ
oſeph'libꝛo. x. antid toꝝ annoꝝ ⁊ plus in pꝰanno regni aſſueri:qð eſt incõ-
tatis iudaice: nõ fecit hoc ex ↄtẽptu: ſed ꝑp honeſt cõſue ueniẽs:· ſed recte attẽdenti lr̃am pſuppoſitũ ſuũ nõ val⸗
tudinẽ perſaꝝ: qua aiuges maxie nobiliũ no ſe dabãt aſpe nã pꝛedictũ relatiuũ poſſet referri plane ad cis ꝓpauum

ctibu alioꝝ viroxe: mardochei: non
lĩa hebꝛaica ñ notat „„ diät ad mardoche /
eã de ali tẽptu: vbi introducerẽt reginã vaſthi ad oẽs mulieres vt cõtẽnãät um: hm iſtü itel
ſche ruo tiue err? oi regehoſio ſup caput viroe ſuogzr dicat. Reral wanirnſurie
nire ſᷣm verbũ regisi El diademate: vt oñdẽt cu ſuerus iuſſit yt regia vaſthi trãſmigrationem
manu eunuchoꝛ i.p cCis pplis ⁊pᷣncipib ep pul intraret ad eũ:⁊ illa noluii: cũ iechonia: ñ at
eunuchos. n Kin chꝛitudieʒ. Erat.n. pulchꝛa atq; hoc exẽplo oẽs pꝛinci mardoche ꝓne-
mam Er⸗Pie nate⸗ valde. Aue reuuit:⁊ ad re pũ ↄiuges pſaꝝ atq; medo Posſue ſic n
emia rgndi gis iperiü ad p eunuchos rũ puipẽdet iperia marito. Tpolitionem.
Riditq;. Circa p di Mãdauerat:venire ↄtẽpſit. rũ. Añ regis iuſta ẽ idigna mardocheus eẽ
nUn ira rex ⁊ ni AVndẽ irat rex: ⁊ nimio ſu tio.Si tibi placet egrediat tot annoꝝ qñ in
mo nrore ſmepeluc, roꝛe ſuccẽſus: introgauit ſa edictũ a facie tua: ſcribat ſereraker bat
pᷣncipes ⁊ pplos afſi piẽtes qui ex moꝛe ego ſp iux legẽ pſaꝝ atq; medoꝛũ toꝛ inteclte ſoꝛ
nentes: qꝛ q regina ei aderãt: ⁊ illoꝛuʒ faciebat quã pteriri illicitũ e:ut neq te ꝑ magnũ t̃ᷣus
ex verecũdia phone cũcta ↄſilio:ſciẽtiũ leges ac q; vltra vaſthi igrediat ad Ppytraſmigratideʒ
Kare mealiehn tuiſſer iura maioꝝ:crãt aũ pᷣmi æ rege:ſo regnü illiul altera ä ſnardochius tvi
ppli ainnerez poſſent ꝓxi charſea ⁊ gethar ⁊ad/ melioꝛ eſt illa accipiat. Et alibi aut felati
ſtati cogitare ꝙ ex cõ metha ⁊ tharſis ⁊ mares ⁊ hoc in oẽ qð latiſſimũ ẽ ꝓ uũ pꝛedictũ poſſʒ
teptu feciſſet:qꝛ vvuz mãſana ⁊ mamuchat: ſeptẽ uiciaꝝ tuaꝝ diuulget ipiü: relerri ad cis pꝛo⸗
eeanſaii duces pſarũ atq; medop: ccũcte vrones ta maiomn pyn rigli⸗ni i
o ¶ Interrogauit ſa⸗ qui videbãt faciẽ regis:¶p ; minoxꝝ deferat marin ſu huhzvicererg 85
piẽtej.vt nõ pᷣcipitan imi peũ reſidere ſoliti erat: is honoꝛẽ. Nlacuit ↄſiliuʒ tfuit fili ieſſe: fili
ter alidd ageret deca cui ſnie vaſthi regina ſubia ebregi ⁊ pᷣncipib:fecitq; iu¶obed:ſili boox q
pie ſo⸗ bE, ceret q aſſueri regis ĩperiũ: xta cõſiliũ mamucha: mi xers eum vuiß⸗
gantet ancus eſſer 95 eunuchoſ mãdauerat ſit eplaſ ad vniuſas ꝓuĩciaſ ratio nõ eẽt repu
ſiñ bono 1 magnocõ facẽ noluiſſet. Réſpõditq; regni ſui:vtqueq; gẽs audi tãda falſa: cũ illꝰ
ſlio. cctaparait i ; mamucha audiẽte rege at re ⁊ legẽ poterat diuerſis li relatiuũ otctũ in
bie 1 Oui vide. qg ncip b⸗ Hon ſoluz re⸗ guis rlfſſee vivoe bncbel puner diri ed
