qꝛ nõ porᷣat aulã igredi ĩ hitu tã vili qð erat ſtatutũ ad ma
gnificentiã regalẽ. f ¶ Ad q cru.re.dog. puenerat.i.ſnia
vel edictũ. g ¶ Placx igẽs erat.ad oñdendũ ai amaritudi
nẽ: h ¶ Jeiuniu.ad carnis afflictionẽ: i ¶ Ulularꝛ fler
⁊c̃.ad ipetrandũ dei ꝓpiciationẽ. k¶ ¶ Ingreſſe ſi ãt puel.
heſter ⁊ eunuchi.ſ.ad ipſã heſter:q̃ hitabat i ↄclaui:nec ita
exibat ad rumoꝛes audiẽdos ſicut domicelle er ⁊ miniſtri.

I¶ Ad audiens conſternata eſt. ex inſolite rei auditu.

m (Et veſtẽ miſit ⁊c. vt mardoche honeſti icederet:⁊ au
lã regiã ingredi poſſet. n ¶ Quã accipe noluit.qꝛ adhuc
nõ venerat tp̃s ↄſolationis:pꝑ qð heſter miſit miniſtrũ ſi
bi familiarẽ ad mardocheũ:vt ſciret cãm ſue deſolationis.
o ¶ Egreſſuſq;. Hic ↄñr ponitur regie monitio pᷣma:⁊ po/
ſtea 2 :ibi Qð cũ audiſſet.Circa pᷣmũ ponitur cõmonitio
regine:vt oꝛaret pꝛo pplo ſuo in periculo poſito:⁊ patʒ lr̃a
vſq; ibi: p ¶ Exeplat q; edicti.i copiã: qꝛ exẽplar ꝓpe eſt
pꝛimũ oꝛiginale:?hic ponitur heſter cxecutior uzplcirur:
4

vt. puto eſtimabit aliquẽ ex eis creatoꝛẽ æ non potius

ad fo. palatij. gradiẽs.

. ..

Que reſpondit ei a? a ſequit. q ¶ ſiue vir ꝛc abſq; vl moicitur: a ¶ Die autẽ 3.ſ. poſt pꝛedictas oꝛatlones ntteil
la rene nicega⸗ r¶ Intificlat. Iſtud edictũ de kiio unic b ¶ Induta henrrend orato- ſe r. men
aman fuerat poſitũ ne machinatio epde moꝛte iudeoꝛ re ligubꝛi. qua fuerat vſa pe oꝛationis ? ieiunij. c¶ E· I 4
uocaret᷑ ꝑ aliquẽ infoꝛmantẽ regẽ ad ↄriuʒ. s¶ Que.xxx. ſtetit in atrio. confidens de dei ſubſidio. dD ¶¶ Contra ufuuere
iam dichn unn vo.ad eũ.hẽbat.n.rex plłes alias vxoꝛes: baſilicã.i.aulã regiã:⁊ dicitur a baſileoſ:qð eſt rex i gre uan
vt dẽʒz eſt. j. c. ⁊ foꝛte . co. b u⸗
in illo tpe alijs vteba 1 it oculis eius.t unde
tur: tu ad reddend, ʒ pplo ſuo. Regreſſ athach bo:᷑t tũc ingrediar ad regẽ qʒ eet ommi oen unge
e vbituiu aꝛ alinis nunciauit heſter oia d mar 3 legẽ facles inuocata: r ommabigs e
diih mach. xv. ſola doche dixerat. Que rñdit qenſq; me moꝛti ⁊ piculo. i ca magis tamẽ iſenn
tñ heſter erat regina: ei ⁊ iuſſit vt diceret mardo Juit itaq; mardoche ⁊ fec̃ in oculis regij cui hun ſgn
ſicut filia pparaonis cheo: Oẽs ſui regis ⁊ cun oĩa q beſter pceperat. ¶ Veat matrimoni lant
nier vroꝛes lolomo cte q ub dicte ei ſenorüt ¶ Naut ttoo induͦta eſt gliter conuncta e
ig an. puincie:c ſiuè vir ſiue mu ☛ Eeſter regalibus veſti Eind augmentara dis
nitio: cũ d: v¶ e lier nõ vocat:inip atriũ re mẽtiſ:ct ſtetit in atrio dom tfuit tunc ex ſpeci nnut
eeeg ninmn tus n gis intrauerit abſq; vlla cu regie ꝗðᷣ erat intõ baſilica ali gia diſicut di ni
lbercs alnia; iuce, cltale ſtati intficiat: niſi fok regis At ille ſedebat ſup ſo ca v uher i
regina. xDieni te rex aureã ᷣgã ad eũ tete liũ ſuũ in ↄſiſtoꝛio palatij ẽcontra eã ir r ſiie
nunc ſilueris. de vita gerit ꝓ ſigno clemẽtie: atqʒ oſtiũ dom.Cunq; vidiſſet aureã. in ſontm. iſeltn⸗
tua tantuz cogitans. ita poſſit viuẽ. Ego igit q bheſter reginã ſtantẽ plàcuit benignitat ami ſiſn
13 Per alia veeaſt mõ ad regẽ intrare poto:qᷓ oculis eb: et extẽdit 9 eã vir· citie. 6 ue cn
qe ve by multos mo trigitã iã dieb nõ ſu vocata gã aureã qua tenebat mãu nrrenlcnlibcan vi
dos uos ſuos liberã ad eũ: Quod cuʒ audiſſet Quèé accedẽs oſcuůlata eſt h ¶ Ofculata eſt ieloniu
di. 3 (Et tu ⁊ do. mardoche:rurſũ mãdauit ſũmitatẽ pᷣge ey: dixitq; ad ſũmitatem virge e
a aaru ibitede heſter dicens: N putes qꝙ eã rex: Quid vis beſterre erus.t. epe! re⸗ lne
ð
a Aralt no. vtrẽ Mo egis es p cuctis iudis ain ſi dimidiã ptẽ regni pe eſt petitio tua.q. iin
⁊c.vt in tali tꝑe prra Si cni nũc ſi llueris: per aliã tieris:dabit᷑ tibi. At illa re d. paratus ſuʒes fhun
renis vin afflbe o accaſionẽ liberabũt iucdlei: ſpondit Si regi placet b· umplere do oidi Nin
actqoa etue eru onnpfio uubibite ko e rn a ucha diiginz partem
motiõis nullus h co Et 9s nouit vt? iccirco a et aman tecu ad ↄuiuiiq Jqc. ſecro R
gnouit: ſed mõ ꝑ effe regnũ veneris:yt in tali tpe paui. Statiq; rex: vocate yt venias ad me·
tuuz. b Rurſuq-, dauit. Aade ⁊ ↄgrega oẽs rex ⁊ aman ad ↄuiuiuʒ qd ad ſe regij animu
deſter biegi poni iudeos qͥs in ſuſis reppere eis regia pauerat. Pirce ſeicbat eni ꝙ dl
bcõie: qꝛ heſter ris: T oꝛate ꝓ me. Moͤn co/ ei rex: poſtq; vinũ biberat cie muliern emon
ð
nere p pplo ſuo: Dtm dieb trib noctibuſ: ⁊ ego det tibi: p qua re poſtlaſ· ditit Rab. Sa. ꝙ
petiuit: vtp ipſa y ne cu ancillis meis ſilr ieiuna Etiã ſi dimidiã ꝑtem regni ideo ſoluʒ aman
gocio fieret cõis iude cũ rege inuitauit
oꝝ oꝛatio:vt ſic ſeu· ad hoc ꝙ alij pꝛi

rius pcederet in ſacto ſuo. c ¶ Mon come. neq; bibe. tribꝰ
dieb tribnoctibꝰ.nõ eſt intelligendũ ꝙ tanto tpe abſtinu
erint ab oĩ cibo ⁊ potu:qꝛ talis abſtinentia eẽt indiſcreta:ſʒ
qꝛ ſemel in die naturali tĩ comederunt ⁊ modicũ.ſ.ad ſu-
ſtentationẽ nature tm:illud ãt qð eſt modicũ quaſi nihil re
putat:vt hẽ ij.phyſi. ð Et tunc ingrediar ad regẽ.confi
ſa de dictis oꝛationibus ⁊ ieiunijs. e onte legẽ faciẽs
inuocata.i.non vocata. f ¶ Tradenſq; me moꝛti:i.expo/
nens me periculo moꝛtis:qꝛ non erat certa de euentu futu
ro: quãuis confideret de diuino auxilio. ¶ Capi. V.

Ze aũt tertio. Pꝛepoſita debita diſpoſitione:hic cõ
ſequenter agit᷑ de petitionis pꝛepolitione q duplex
eeſt. Pꝛima petitio eſt ad regis aium inclinandu: 2
ad pphm iudaicũ liberandũ.c.vij. Pꝛima in tres:qꝛ p poni

tur heſter poſtulatio: :̈ſubdit᷑ aman machinatio: ibi Egreſ
ſus eſt itaq;. ꝭ machinationis fruſtratio: ſequenti.c. Circa

cipes magis mouerentur inuidia 2 0
videntes ꝙ ſicut habebat erga rege

——

dio conira ipluam
gratiaʒ ſingularem:
ita crederent eũ regine familiarẽ: ⁊ ſic poſtea pꝛo eo no
ſtarent: ſed magis de eius deiectione gauderent: licet
in hoc foꝛſitã non bene fecerit: tamen cõmendatur ð fa

cti intentione:quia faciebat hoc ad deiectionẽ ſuperbi

æ liberationẽ innocentis populi: ſicut ⁊ iudith de men

—☛

dacijs que dixit holoferni non cõmendatur:ſed de intẽ

tione liberationis populi ſui:perſo
tum alioꝝ qui pꝛodeſſe poſſunt bono co me.
lũ ſuũ aliquando mouentur ad aliquid illicitũ:vt patʒ

ne eniz bone magna
bono gelo ad popu-

in exemplis pꝛedictis:⁊ patet littera vſq; ibi: m ¶ Ue

niat rex ⁊ aman ad conuiuiũ qð par
regi ⁊c᷑.· inuitauit eniʒ eos ad conuiu

aui eis ⁊ cras apiã
iũ ſimul rationib

iam dictis.ſ.vt rex magis ad petitionẽ eius inclinarel:

⁊ aman magis odioſus pꝛincipibus eius redderetur: ſa

Au
Rüen

ndc
iniu;
Enhii
Merliten
fanpemn
Anzzeſ
Aunm,
ihmute
Ganmmn
fungei
äin
lungbr
a l(N
mng
inien

ane

Aleſler
1penn⸗
hCOnt
fininonn:
aui ſti
Guloun
itr N
Chatonng
mmi
imnenpeß
Ee
i
cpn
Piutmian
onun
S
rjm

E S=

lorti

=☛
—
= -—
———
— —
r=
S = —
=ͤre =☛- –. . Bm—

=
— =–
. S=
= —=

=
S= S=

ctum eſt etiã hoc diuina diſpoſitione:vt interiʒ mardo
cheus eleuari ⁊ aman cadere inciperet:vt pʒ.c.ſequẽti.
n ¶ Egreſſus. Hic ponitur ↄnñ̃r machinatio aman que
oꝛta fuit ex electione aman ex regine inuitatione:⁊ hoc
notatur cũ dicitur: Egreſſus eſt itaq; illa die aman de

domo regine let

2 alacer.de oſten

ſa ſibi regine ami

citia ⁊ familiaxri

tate. o ¶ Cũq;
vidiſſet Ce
cheum.ſequitur:
Indignatuj ẽ val
de.qꝛ ſᷣm phᷣum

.ij. rhetoꝛice pui/
penſio ẽ caulſa ire
reputauit autẽ ſe

puipenſum vltra
modu:eo ꝙ vidit
mardocheũ non
ſolũ ipſũ nõ ado
raſſe:ſed nec etiazʒ

ſibi aſſurrexiſſe.
q Mrrenit

ta ira.qꝛ nõ pote
rat eũ punire ſine

1 anuoenun

ad ſe amicos. ad
tractandũ de pu
nitõe mardochei
quã ſũme deſide
rabat:qð patʒ ex
hoc ꝙ diuitias: ꝓ
lem nume roſam

honoꝛes ſibi ipen

ſos a rege ⁊ regia
pꝛo nihilo cõpu/⸗
tabat:q'diu mar
docheus viuebat

patet littera vſ/
q; ibi: s ¶ Jube

par ari excelſa tra
bem. vt magij ap
pareat vidicta de
t ¶ Et dic mane
regi.quaſi dicat
ſtatiz concedet ti⸗
bi. b ¶ Et ſic
ibis cũ rege letus
ad conumiuʒ. qꝛ
paſſiones ire licet

incipiant a triſti½
cia terminãtur ta

men in delectatio
ne habita vindi/

cta: vt patet per
philoſophũ.ij. rhetoꝛice I.iiij. Ethicoꝝ. x ¶
it ei conſiliuʒ.qꝛ erat iuxta ſuum deſiderium.

lo ⁊ meã ipleat petitioneʒ:
veniat rex ⁊ aman ad cõui

ſuaꝝ filio q; turbã:⁊ q;ta
ſuos ſuos rex eleuaſſet. Et

nullũ aliũ vocauit ad cõöui

ci ↄſilii: T iuſſit excelſã ppa

Actem illaz. Pic conſequenter deſcribitur fru-
ſtratio dicte machinationis: ⁊ pꝛimo ponitur
huius fruſtrationis occaſio:ſcõo facti executio
1 rex.Circa pꝛimuʒ dicitur: a ¶ Noctem
illaʒ duxit rex in ſomnẽ.quod a deo factuʒ eſt:vt moꝛs
mardochei diſpoſita in craſtio impediretur. b 3ar.

¶ Peſter

mei petieris ĩpetrabis.Cui
rñdit heſter: Metitio mea
⁊⁊ pᷣces ſt iſte:Si iueni in cõ
ſpectu regis gam:⁊ ſi regi
placzʒ vt det mihi qð poſtu

õnez:iuſſitq; ſibi afferri hi

Que cũ illo pñte legerent᷑:

mardoche ĩſidiaſ bagathã

uiũ qð paui eis:⁊ cras ape
⁊ thareſ eunuchox:regẽ aſ

riã r̃gi volũtatẽ meã.Egreſ
ſus eſt itaq; illo die amã le
tus ⁊ alacer. Cuůnq; vidiſſ,-
mardocheũ ſedentẽ añ fo
res palatij:⁊ ñ ſolũ ñ aſſur
rexiſſe ſibi:ſʒ nec motũ qdẽ
de loco ſeſſiõiſ ſue:idignat
eſt valde:èt diſſimulata ira
reuerſus in domũ ſuã:ↄuo
cauᷣit ad ſe amicos ſuos et
cares vxoꝛẽ ſuã:⁊ expoſuit
illis magnitudinẽ diuitiaꝝ

cũ audiſſet rex ait:Quid ꝓ

hil oiò mercedis accepit.
Stãtĩq; rex:qſ ẽ iqt ĩ atrio:
Aman ꝗppe int atriũ do

cheũ affigi patibulo qð ei

euʒ glia ſuꝑ oẽs pᷣncipes ⁊ eri:Amãn ſtat in atrio. Di
pꝰhec ait:Regina qͥʒ heſter
dʒ fieri viro quẽ rex hono
rare deſiderat: Cogitãſ aut
in coꝛde ſuo amã:⁊ reputãſ
ꝙꝙ nullũ aliuʒz rex niſi ſe vel
let honoꝛare. Rñdit: Hò
mo quẽ rex honoꝛar̃ cupit
dz indui veſtib regijs:ẽ᷑t im
poni ſup equũ ꝗ de ſella re

uiuʒ cũ rege pᷣter me: apud
quã ẽt cras cũ rege pꝛãſur
ſum.Et cũ hec oĩa hẽaʒ ni
hil me hr̃e puto qᷓ;diu við
ro mardocheũ iudeũ ſedẽ
tẽ añ foꝛes regias. Rñdert
qʒ ei cares vxoꝛ e ⁊ ceteri

ventũ eſt ad illum locũ vbi
ſcriptũ erat qũo nunciaſſet

—

ÆOccẽʒ illã duxit rexi

ſtoꝛias ⁊ ãnales poꝝ tpoꝝ

ſueꝝ iugulãe cupiẽtiũ. Qð
hac fide honoꝛis ac pꝛemij

mardoche ↄſecubẽ: Dixe
runt ei ſui ill ac miſtri: Ni

mus regie itrauerat:vt ſug
gereret regi:⁊ iubẽt mardo

fuerat pᷣpatũ. Rñderunt pu

xitq; rex ingrediat. Cunqʒ
eẽt ingreſſus ait illi: Quid

amici: Jubẽ pari excelſam gis ẽ:ct accipe regiuʒ diade

trabẽ hñtẽ altitudiſ qnqua/
ginta cubitos:et dic mane
regi vt appẽdat᷑ ſuꝑ eã mar
doche:c᷑t ſic ibis cũ rege le
tus ad ↄuiuiuʒ. Plàcuitqʒ

ma ſuper caput ſuũ:⁊ pᷣm
ð regijs pꝛicipib ac tyrãnii
teneat equũ eiꝰ: ⁊ ꝑ plateaʒ
ciuitat᷑ incedẽs clamet ⁊ di
cat:Sic honoꝛabit᷑ quẽcũ
q; rex voluerit honorare.

laca ſed cõmuniter dicitur: ſurrectio
I. VI. foꝛtuna: qð contigit in pꝛopoſito.

—

debeat honoꝛari. i
bet indui

2

quem nullus equitauit niſi rex.

regi. k ¶ Et imponi ſuper equum

ſitq; ſibi afferri hiſtoꝛias ⁊c᷑. quia ſicut dicit ioſephus vigi/
liam illam nolebat tranſire in ocio:ſed expendere in aliquo
vtili pꝛo regno ſuo:⁊ ideo fecit coꝛam ſe legi facta pꝛeterita
regni ſui:quia memoꝛia pꝛeteritoꝛum dirigit in agendis re
ſpectu futuroꝛum. c ¶ Uentum eſt ad illum locum. quod

oꝛdinatione diuina
factum eſt:vt mardo
cheus iuſtus remune
raretur: aman auteʒ
ſuperbus confunde
retur.ceter a patẽt vſ
q; ibi: d ¶Tuhbu
omnino mercedis ac
cepit.quia licet rex fe
ciſſet eum cõmoꝛari
in palatio ſuo a tem⸗
poꝛe illo quo nuncia
uit ſibi paratas inſidi
as:hoc tamen erat q
ſi mercedem expecta
do. e ¶ Statimgq
rex. Hic cõſequenter
ponitur facti executõ
CLirca qð pꝛimo poni
tur conſultatio: ſcoo
mardochei exaltatio

ibi Oixitq; ei rex. Cir

ca pꝛimum dicitur:
Statimq; rex quis
inquit in atrio.pꝛius
enim queſierat a mi⸗
niſtris ſuis:q̃ hoꝛa ei
ſet tempoꝛis: vt dicit
ioſephus:⁊ reſpondẽ

tibus ſeruis ſuis ꝙ iẽ
Diej illuſceſcebat: que

ſiuit quis de ſuis con
ſiliarus venerat: vt ö
pᷣmio mardochei cõ
ferret:quia eum pꝛe/
miare deſiderabat.

pueri.i. regis miſtri:
Ama ſtat i atrio.

quia valde mane ve/

nerat:vt appenſionẽ

margdochei ipetraret

h

„

atutina non eſtbona
coꝛde ſuo ⁊c. quia modu ſuperbi eſt eſtimare ꝙ ſemper iße
¶ Pomo queʒ rex honoꝛare cupit de
tis regis. ideſt quibus nulli licet vti niſi

de ſella regis eſtti.
Et accipere regiun

diadema ac.ex quibus ſatis patet ꝙ aſpirabat ad regnum.

Miber

m ¶ Dixitq; ei rex. hic ↄñr ponit᷑ ipſꝰ mardochei exalta-

„

tio: ⁊ p ↄñs aman alſutatio:cuʒ di: n ( Feſtina.· abſq; aliã
retardatioe. e2 ſũpta ſtola ⁊ eqͥ.i.veſte regia 2 eq re/
gio:de diademate ãt regio tacuit:qꝛ nõ videbat ſibi ↄueniẽ
ter dem̃:ꝙ alia rege poꝛtaret diadema regiũ:qð aũt.ĩ.vij.

ca.dẽ ꝙ mardocheus
poꝛtabat coꝛonã au/

reaʒ: illa tũ non erat Dixitq; Li rex. Feſtina et ſũ
ſilis eit bla ſtola ⁊ eq fac vt locutuſ
margocheo iuoo a⸗. es maꝛdocheo iudeo ꝗſe-
mardocheo iuðo. qꝛ B ””
tu es pm int pncipes det ante foꝛes palatij. Ca⸗
regni mei:⁊ ſic pʒ ex ue ne quicq; de his qͥ locu⸗
Dnrie, marcocheier tus es pꝛetenmittas. Tulit
ly'aaitur: q4. ℳ itaq; aman ſtolam equũ
amã feſti. ire in do. ſu indutumqʒ mardocheum
am lu. coopto capi in platea ciuitatis:⁊ ĩpoſitũ
te. ſicut ſolẽt hoies c equo pᷣcedebat atq; clama

fuſi incedẽ. r

de leie iudeoʒ ẽ mar

doche ac.dicit h glo.

bat. Hoc honoꝛe ↄdigni ẽ
quẽcũq; rex voluẽit hono

hebꝛaica:ꝙ ſapientes rare. Reuerſuſq; ẽ mardo
ulli q erant oe coõſilio cheus ad ianuaʒ palatij: &
legis moyſi: qꝛ aliquni aina leſtiinauit ire in domu
iudei captiui iã tran- ſuã lugenſ ⁊ operto capite:
ſtulerãt eos in ligua,z narrauitq; cares vxoꝛi ſue

ſicã:⁊ ibi viderãt q

lebelaban nelliſee bi. Cuirñderũt ſapiẽtes ds
hẽ geñ. xi.ꝛ.xv. ⁊ is hẽbat in ↄſilio ⁊ vxoꝛ eius
dixerũt qñ incivpiunt Si dẽ ſeĩie iudeoꝝ ẽ mardo

cadẽ deducunt᷑ ad ni
hiluʒ quaſi puluis: ⁊
qñ incipiunt pᷣualere

☛ *

2

—

tare regiũ diadema qñ

⁊ amicis oĩa q̃ eueniſſent ſi

cheañ quẽ cadẽ cepiſti:nõ
põtiis ei reſiſtere:ſʒ cadeſ in

aſcendut ſicut celi ſte ↄſpectu eb. Adhuc illis lo/
le:x ideo ſubditur: quẽtib venerũt eunuchi re
e¶Nõ poris eireſ ·¶gis: ⁊ cito eu ad ↄuiuiũ qð
e bzlinnn. regia pauerotpge opulert.
ſtil. Et accipe regiůu di HNtrauit itaq; C. VII.
demna. 4 . no. rex1 Znan biberẽt
r hoc qð dꝭ cũ regina. Dixitq; di rex ẽt
kicee aße, ſcdᷣa die pöſtq; vino ĩcalue
2. nõ intelligiuur - rat. Quẽ eſt petitio tua he/
bõ ille queʒ rex vole ſter vt det tibi: ⁊ qd vis ſie/
bat honoꝛare b ri:Eſiã ſi dimidiã ptẽ regni
accipe r̃ciũ diadema: neteria ] —„☚
ſed ꝙ equille qui de mei pelleris ĩpetrabis.
ſella regis erat eẽt de ”M
illis qᷓ ↄſueuerãt po?ꝛ

qñ rex in eo equitabat: vnde ex hocnõ
Habetur ꝙ aman aſpiraſſet ad regnũ ⁊c᷑.

ferri ad ſtatũ ancillarẽ: ꝛ in hoc in
ſupꝛa tacuerat vſq; ad tpᷣs boerund. g
labit vite ei

ſtis ⁊cqꝛ nobis intfectis inſid

quẽ illa rũdit. Si ſueni gra
tiã in oculis tuis o rex:⁊ ſi

placet dona mihi aĩiaʒ meã

ꝓ q̃ rogo:⁊ ppi̊ meũ ꝓ qͥ
obſecro. Traditi.n. ſumus

ego ⁊ ppls me vt ↄtamur

iugulemur ⁊ peam. Atq;
yvtinã in huos ⁊ famulas vẽ
deremur:eẽt tolerabile ma
lũ:et gemẽs tacerẽ: nunc ãt

hoſtis nr̃ ẽ cucrudelitaſ re
dũdat in regeʒl.Rñdẽenſq;

rex aſſuerait:Quis eſt iſte:
⁊ cui potẽtie:vt hec audeat
facẽ.Dixitq; heſter.Hoſt
⁊ inimicuiſ nr̃ peſſimiſte eſt
amã.Quod ille audiens ili

co obſtupuit:vuᷣltũ regiſ ac

regie ferre nõ ſuſtinẽs. Rex

auũt irat ſurrexit:⁊ de loco

ↄuiuij ĩtrauit in hoꝛtũ arbo
ribꝰoſitũ. Amã qͥʒ ſurrexit
vt rogaret heſter reginaʒ ꝓ
aĩa ſua:intellexit.n.a rege ſi
bi ꝑpatũ malũ. Qui cũ fuer

ſus eẽt de hoꝛo nemoꝛib
ↄſito:⁊ intraſſet ↄuiuij locũ

reppit amã ſup lectũ coꝛu/

iſſe in qͥ iacebat heſter ⁊ ait
Etiam reginam vult oppꝛi
mere me pꝛeſente in domo
mea: Necdum verbum de

oꝛe regis exierat: ẽt ſtatim
operuerunt facieʒ eius. Di
xitq; arbõa vn ð eunuchiſ

dicauit pplʒ ſuũ deqᷓ

ũc at Bo

dã legib atq; in-

augitis machinij/
expetiuit in moꝛ
tẽ:hoc cogitã: vt
illis inifectis inſi/
diaret᷑ noſtre ſoli
tudini ⁊c. Ra.ſa.
aliter exponit h*
Cupcrudelitaj re
dũdat in regẽ i.i
dänuz regis: qꝛ ſi

2ſuluiſſet vendẽ
iudeos in ſeruiiu

tẽ pplo alter re
gni:rex ide habu
iſſet magnã pecu

niã in theſaurl ſu
ijreponendã quã

nõ poſſet habere
ð cadaueribmoꝛ
tuox vel ſi conſu
luiſſet indeos oc

cupare in operibꝰ

ſeruilibus regis:
haberet rex inde
magnã vtilitatez
ſicut rex egypti dö
ſeruitute iudeozꝛ
ciuitates ⁊ caſrrra
regis edificantiiü:
vyt hẽ Exo.j.⁊ ſic
pʒ ꝙ ↄſiliũ aman
ns6 fuit vtile regi:
ſed dãnoſũ:p t,mi
expoſitio videtur
rationabilioꝛ.

h ¶ Reſpodẽſq;

rex. Hic ↄñter po
nitur ipſ aman
ↄdẽnatio: patet
li⸗ clbu
e audi
ens ilico obſtiu
it.cõſcò ppꝛie ma
licie quã non po-

terat operire.
f

gac regine ferre nõ ſuſtinẽs.pꝛe nimia ↄfuſiõe. I ¶ Rex

cqꝛ nobis i inſidi⸗ vvñ i ꝑpſona
regis dẽ.j.xvj.de ipſo amã: Nã mardocheũ ſide ⁊ be
neſicijs viuim⁊ ↄſoꝛtẽ regni noſtri heſter cuʒ oĩ gente
ſua nouis quibum

1 Ntrauit itaq; rex. Hic ↄñr ponit᷑ ⁊ petitio heſter re

. re ad ppli ſui liberationẽ. Circa quã pᷣ ponit᷑ ad
uerſarij ↄdẽnatio: ppli liberatio in pnei.viij. cap.pma in

duas:qꝛ pᷣ ponit᷑ ipſi heſter iuſta petitio:ꝛ: ipſ aman iuſta
ↄdẽnatio:ibi Rex at.Circa pdi: b ¶ Dixitq; ei rex.iſ.re/
c¶ Poſtq vino incaluerat.i. alacrioꝛ facẗ fue

rat. O ¶ Que eſt petitio tua heſter.ex volũtate adiplendi
voluit eppetiutionẽ pᷣuenire. e ¶ Dona mihi aiam meã.i.
vitã meã:qꝛ inifecto pplło iudaico ſimn aman machinationẽ

vt ri C. Reputabat ſtati ſe moꝛiturã:cũ eẽt de eodẽ pe

pulo. f

auũt ſurrexit iratus. nolens dare ſnĩam donec aliquãtu

lũ tranſiret cõmotio ire. m ¶ Reppit aman ſupꝑ lectũ

heſter coꝛꝛuiſſe. dicit hic Ra.Sa.qꝙ angelus impulit eaan
vt ſic rex rediens magis moueretur contra eũ. Poteft
tamẽ dici ꝙ ex nimia ſtupefactiòe ⁊ timoꝛe nõ potat ſe

ſuſtẽtare: ⁊ ſic coꝛꝛuit. n Etiã regina vult oppꝛime
re.i.ſtrãgulare. o ¶ Et ſtati oꝑuerũt faciẽ eius.tanq;

ↄdẽnati ad moꝛtẽ:quia tunc erat talis modus:⁊ adhuc
eſt in aliquibus regnis:ꝙ pꝛo aliquibus criminibus co
5 demnatis ad moꝛtem velantur oculi quodã bendello.
arabar ann. ee p ¶ En lignum qõ parauerat mardocheo. iſte. n. uun
t gemẽs tacerẽ. ſi de honoꝛe regio deberẽ trãſ chus ſuerat de illi qui iuerant ad vocandũ ip̃ᷣm aman

Tr

iwolutent

lurſlan
ndeccig
ii gnt
Aemtone
ihhrſt⸗
urfiri
ſogtien
Uotien
Guhen
Hoinyn
flliep
alanar.
tontar⸗
mummimt
ſeinigd
iechuden

flſcneen
reghs:
iſpamen

unrrg
ſßgeis:
igrli⸗
fipia
ſupit
ſhnnn
ſchpln

=Seaa „
S =— —
— —
=SS —=

S-

S=..
+☛

—,

tiai
4 Wurd
„ mung
one

Mune

9

vidit üᷣ

¶Heſter

. —

ad geaineſumtgedt hꝛ infra in fine.c. pꝛecedẽtis: ⁊ tũc
lignũ in atrio aman fabꝛefactũ. q

dite eũ in eo.⁊ ſic ſuꝑ eũ reuerſa eſt ſua machinatio: ſᷣʒ
ꝙ ſcribit᷑ pꝛouer.xxvj. Qui fodit foueã incidet in eam

r¶Et regis

cũ ſit appetit vin

dicte. ¶ In ca.

vij.vbi dẽ in po/
ſti. Dona mihi
alam meam.
Additio.

Nboc eꝙ
dicit HPe⸗
ſter: Doa
mihi aiam meaz

⁊c̃.indicauit ſe eẽ

de pplo iudeoꝛuʒ

de q̊; tacuerat: vñ

ſtatiz ſeqt Qꝛ ve

nũdati ſumꝰ ego
e me. q. di.
Ille hoſtis nõ ſoꝰ

lũ voluit emẽ iu/
deos: ſed ẽt me q̃
ſum de eadẽ gẽte
cũ totã gentẽ in⸗
different emerit:
Itẽ vbi no habe
mus:Nũc ãt ho/

ſtis nr ẽ ccrudeli

tas redũdat in re
geʒ. in hebꝛeo hẽ:

Nõ.n. hoſti valʒ

in dãnuʒz regis. ⁊?
eſt denſuſeqy Poſtl

ille. ſ. aman de

intendebat: non
erat tanti valoꝛij
ſiẽ dãnũ qoð regi

inferebat deſtruẽ

do totã illã gentẽ
ſibi ſubiecta ſiml

cũ regina: ꝙ aũt

dẽ ꝙ aman inſidi
abatur regi inife⸗

ctis iudeis:ad qð

allegat illð qð dẽ
infra.xvi.ca.non
hʒ auctoꝛitatẽ in

ſcriptura:nã qð i

hoc libꝛo otinet:
poſt. x. caplm nõ
eſt de libꝛis cano
nicis: nec recipit᷑

Ab hebꝛeis. VIII.

Jeillo. P⸗
¶O ů oͤſcripta

ẽipſ amã
2dẽnatio: hicoſe
qnter deſcribit᷑ in
nocentis popli li

a quieuit. ꝗꝛ ſcã vindicta ira quielſcit:

qui ſtabant in miſterio reg

Eñ lignũ qð pauerat mar
docheo ꝗ locut᷑ eſt ꝓ rege:

ſtat in domo aman:hñs al
titudis qnquagita cubitos

Cui dixit rex:Appẽditè eũ
in eo. Suſpenſus eſt itaq;

aman in pat ibulo qð paue
rat mardocheo:et regis ira

quieuit. VIII.

rex annulũ quẽ ab amã re

cipi iuſſerat:è᷑t tradidit mar
docheo. Heſter aũt ↄſtitu

it mardocheũ ſup domum

ſuã. Nec hiſ ↄtẽta ꝓcidit ad

pedes regis:fleuitq; ⁊ locu
ta ad eũ oꝛauit vt maliciaʒ
aman agagite ⁊ machinati

ones eſ peſſimaſ qs excogi
tauerat ̊ iudeos:iubẽt irri
tas fieri.At ille ex moꝛe ſce

△⬤

ptrũ aureũ pᷣtẽdit manu: qͥ

ſignũ clemẽtie mõſtrabat᷑.

Ilaqʒ ↄſurgenſ ſtetit añ eũ
⁊ ait:Si placet regi:⁊ ſi iue

ni gꝛam in oculis ey: ⁊ depᷣ

⁊ hoſtis iudeoꝝ:ꝗbeos in

cũctis reg ꝓuiĩcijs pire pᷣce
perat coꝛigant. Qũo eniʒ

potero ſuſtinẽ necẽ ⁊ inffe

ctionẽ ppli mei?: Rſpõdit
qᷓ; rex aſſuer heſter regine

beratio: Circa quã ſic pcedit᷑:qꝛ ponitur coꝛectio pꝛe
cogitate malicie: vindicatio effrenate audacie.c.ix. 3ʒ
remuera ppetrate iuſticie.c.x.Circa pᷣpᷣmittit᷑ mardo

chhei exulta: malicie hoſtil coꝛꝛec:ibi Nec his otẽta.
3 ex hoc ſurgens noua exultatio:ibi Mardoche autẽ.

Ne illo dedit rex aſſue
ruſheſter regie domũ amã
aduerſarij iudeoꝝ:èt mar/
doche ingreſſuſ ẽ añ facie,zʒ
regis. Cõſeſſa ẽ.n.ei heſter
eẽt patru ſuus. Tulitqʒ;

Circa p“ dẽ: b Dedit rex aſſueru heſter re. do. amã.i.

oẽs ipſius facultates. Et mardoche ingreſſus eſt ante
i

faciẽ regis.tanq ſibi fam

lliaris amabilis:

tũ qꝛ vitã eius

ſeruauerat:vt pʒ ex pꝛecedentibꝰ:tũ qꝛ regine patru'erat.

d ( Tulitq; rex annulũ quẽ ab ama

æ mardocheo iudeo:Ho/

mũ aman ↄceſſi heſter regi
ne:⁊ ipʒ iuſſi affigi cruci:qꝛ
auſẽ manũ mittẽ ĩ iudðᷣos.

Scribitẽ ergo iudeis ſic vo

bis placet ex regis noĩe: ſi
gnantès lr̃as annulo meo.
Hec.n.conſuetudo erat vt
eplis q̃ ex regis noĩe mitte/

bant:⁊ ill ãnulo ſiãte erãt:

nemo audẽt ↄdicẽ. Aẽcitiſ/
qʒ ſcribis èt libꝛarijs regis:
erãt ãt tpᷣs ttij mẽſiſ ꝗ appel
lat᷑ ſibã: viceſima ⁊ ttia illi
die:ſcripte ſi eplłe vt mardo
che voluerat ad iudeos ⁊
ad pᷣncipeſ:ꝓcuratoꝛeſq; ⁊
iudices:ꝗ centũ vigĩtiſeptẽ

ꝓuicijs ab india vſq; ethi
opiã pᷣſidebãt:ꝓuincie atqʒ

ꝓuincie:pplo ⁊ pplo:iuxtã

linguas ⁊ lr̃as ſuas:⁊ iude
is:ꝓut legẽ potant ⁊ audi/
Ipſeqʒ eple q ex reg noſe
mittebant᷑:ãnnulo illobſi⸗

gnate ſt ⁊ miſſe ꝑ veredari-
os:q p oẽs ꝓuĩcias diſcur

rẽtes:veteres lr̃as nouiſ nũ
cijs pᷣuenirẽt. Quibꝰ ipauit
rex:vt ↄuenirẽt iudeoſ ꝑ ſin
gulas ciuitates:⁊ in vnũ pᷣ
cipent ↄgregari:vt ſtarẽt ꝓ
catio mea ñ ei videt᷑ eẽ õria
obſecro vt nouis eplis:ve/
teres aman Ir̃e inſidiatoris

alabſuiſ:⁊ oẽs inimicoſ ſu

os cũ ↄiugib ac liberis: et
vniuerſis domib intficeret

atq; delerẽt Et ↄſtitutã ẽp

oẽs ꝓuincias vna vltionis

dies:ideſt tertiadecima die
menſis duodecimi adar.
Sũmãq;ʒ eple hec fuit: vt ĩ

oibus terris ac populis q

per omnes pꝛouincias vna vltionis dies
eaceʒ dies que per ſoꝛtẽ ipſius aman erat deputat

0

n recipi iuſſerat. eum
a dignitate pꝛiſtia de
gradando:qꝛ tũc ma
gni hoies in dignita
tib'ↄſtituti talib'anu
lis vtebant. e ¶ Et

tradidit mãdocheo.

ipᷣm loco eꝰ pmouẽ-

do. f lec hij con
tenta. Hic ↄñr deſcri

bit᷑ coꝛꝛectio
excogitate ꝑ

iudeos. Circa quã pᷣꝰ

malicie
aman 3

ponit humilis regine
petitio:cũ di 20cd

dit ad pedes regis.
pia cũ dẽ: Feuitq;.
rõnabil.cũ ſubdit᷑:

Oꝛauit vt maliciam

amã aga ite 7c. 2 pz

poditq;

rex. hic ↄñr ponit᷑ re
gis ↄceſſio:cũ ſubdi:

h Scribite iudis

ſicut vobis placet.
eoꝝ ſalute. i ¶ Si ⸗·
gnantes lr̃as annulo

meo. vt nullus aude
at Zdicere. k¶ A
citiſq; ſcribis. Hic cõ

ſequeter deſcribit᷑ di
cte ↄceſſiõis accelera

ta executio:qꝛ pꝑiculũ
erat in moꝛa:⁊ hoc ẽ

qð dẽ: k¶ Accitiſq;

m ¶ Erat at tps itij

ſcribij.qui hebant di
ctandi officiũ. ¶Et
libꝛarijj.i.ſcriptoꝛibꝰ

72

mẽſis.⁊ ſie duo men⸗

ſes fluxerant

amã miſſe

a tpe q̊

lfe iuòoſipetrate ꝑ

erãt: qꝛ

pꝰ mẽſe poſuit aman
ſoꝛtẽ a menſe ⁊ qᷣ die
iudei debebãt inifici:

q ſtati ille lr̃e

.S. 1ij. c. n

petrate ⁊ miſſe:vx hẽ
n Duxia li.
⁊ lr̃as.iĩpiũ.n. aſſueri

ita erat diffuſuz: in

iuerſis ꝓuincijs nõ

ſolum erat idiomata

diuerſa:ſʒ ẽt ĩ aliqui

bus locis varijs lit⸗

teris vtebantur.
Et conſtituta eſt
dies ⁊cl.⁊ ſic patet q;

ad iter⸗

fectionem iudeoꝛum per diuinaʒ pꝛouidentia oꝛdinara eſt

ad contrariũ. ſ. ad interfectionem ſuoꝛum inimicoꝛum.
p ¶ Sumaqʒ epiſtole fuit · i· ſententia in bꝛeui 2 in groſſo:

—

—

gioni ⁊ ceremonij ii ſis qu
gerent:credẽtes ͥ ha
berent deũ celi puiſo

——

—

(u

qꝛ ꝓceſſus ⁊ vba lfe regalis gnponunt.: ſed inferd.xvj.

ca. ſ̃m opinionẽ aliq. a ¶ Egreſſiq; ſt veredat
eho vehis:qꝛ poꝛtant nunciũ vel man zee
E

ſic victi

Et edictũ regis.de coꝛꝛectione malicie aman. c

pendit in ſuſis. vbi tũc erat ſedes regis:vt pʒ ꝑ pdicta.j. ca.

o ¶ Wardoche ãt.
hic ↄñr deſcribit᷑ ex p

dictis oꝛta leticia: da
ſcribit ꝓuer.xxix.in
multiplicatione iuſto
rũ letabit᷑ vulg:cum
ãt ipij ſumpſerint pn

cipatũ gemet ppls: ⁊
iõ ſicẽ exaltatio aman

ipij fuit bonis cã tri/

ſticie: ita exalta mar
dochei ꝑ quã fuit mł
tiplicat in bonis tem
palibꝰ a honoꝛe: fuit
cã leticie:a hẽ qð dẽ:
d¶¶ Mardoche aũt
de pa. ⁊ de ↄſpe. regij
egrediẽj.ad ſtatũ ciui

tatis diſponendum.

e¶ Fulgebat veſtib

regis.in ſignũ ptãtis
ſibi date ⁊ dignitatis

¶ Oilq; ciuitas ex-

ultauit. ꝓ depᷣſſione

ipij:⁊ exaltatioe iuſti
g (Judeis ãt noua
lux oriri viſa ẽ.qꝛ pᷣꝰ
erãt in tenebꝛis triſti⸗
cie. h ¶ Gaudiũ:ho
noꝛ.de regie pmotõe
q̃ erat de eoꝝ genere.
i ¶ Et tripudiũ.i.ge

ſtus exterioꝛ let pce/

dens ex infioꝛi leticia
intm̃ vt płes alterius
gẽtis ⁊ ſecte eoꝝ reli⸗

rẽ:qui tã ſubito ⁊ mi
rabili mõ hoſtẽ eoꝛũ
deiecerat: ⁊ eos ſuble
unauerat. IX.
Fa Sit᷑ duodeci/-

mi mẽlſij. Hic
ↄñr deſcribit᷑ vindica
tio effrenate audacie
qꝛ multi ꝑ diuerſas

ptes oꝛbis vidẽtes vł
audiẽtes lr̃as qs amã
miſerat ex noĩe regis
cõdixerãt adinuicẽ ꝙ;
iudeoj inificerẽt ⁊ bo
na eoꝝꝛ diriperent: ſʒ

regis aſſueriſubiacebãtim

perio:notuʒ fieret patos eẽe

iudeos ad capiẽdã vĩdictã

de hoſtib ſuis. Egrẽſſiq; ſt

veredarij celeres nũcios ꝑ/
ferẽtes:èt edictũ regis pepẽ

dit in ſuſis. Mardochèus
aũt ð palacio ⁊ de ↄſpectu
regis egrediẽs fulgèbat ve
ſtib regiis hiacynthinis vi
delicet ⁊ aerinis:coꝛonã au

reã poꝛtãs in capite ⁊ ami⸗/
cł' ſerico pallio atq; purpu
reo.Oiſq; ciüitaſ exultauit

atq; letata ẽ. Jᷣdeiſ aũt no

ua lux oꝛiri viſa ẽ: gandiuʒ

honoꝛ è᷑t tripudiuʒ. Apud

oẽs pplos vrbes atq; ꝓui/
cias qcũq; regis pᷣcepta ve
niebãt:mira exultatio: epu
le atq; ↄuiuia ⁊ feſtus dies

intm̃ vt plures alt gẽtis ꝓ

ſecte:eoꝝ religiõi ⁊ ceremo

nijs iũgerent. Grãdiſ.n.cũ/
ctos iudaici nomis terroꝛ

—

SGitur duodecimi mẽ

ctis iudeis inffectio pabat᷑:

⁊ hoſtes eoꝝ inhiabãt ſan-
guũ:vᷣſa vice ſupioꝛes iudei
eſſe cepunt:⁊ ſe de aduerſa-

rijs vidicare. Cõgregatiq;
ſt ꝑ ſinglas ciuitateſ c oppi

da ⁊ loca:yt extenderẽt ma
nũõ inimicos ⁊ pſecutoꝛeſ
ſuos. Nulluſq; auſus ẽ reſi
ſtere:eo ꝙ oẽs poplos ma
gnitudis eoꝝ foꝛtitudo pe

p lr̃as reuocatoꝛias p mardocheũ ipetratas mandatũ eſt p
totũ ĩperiũ:ꝙ iudei de ſuis aduerſarijs vindictã acciperent
⁊ ꝙ iudices duces ⁊ pᷣfecti puinciaꝝ in hoc eis aſſiſterẽt:ſic
ꝛoceditur:qꝛ p ponitur huiuſmodi vindicatio: ?ꝰerga de

um gratiaꝑ actio:ibi Dies aũt tertiuſdecim.Circa pppo

nitur vindicatio generalis:2 ſpecialis:ibi Quid vltra po/
ſtulas.Circa pꝛimũ pᷣmo ponitur vindicatio generalis per

j. i. nũcij

e

inuaſerat. ¶ Ca. IxXx.

quẽ adar vocari añ iam
dixim:ttiadecia die qñ cũ⸗

—

totum imperiuʒ aſſueri:⁊ patet litttera ex pꝛeducit vſ

q; ibi: b

netrarat. Nã ⁊ puinciaꝝ iu
dices duces ⁊ ꝓcuratoꝛes:
oĩſq; dignitas q ſinguliſ lo
cis ⁊ opibꝰ
iudeos timoꝛe mardochei
quẽ pᷣncipẽ eẽ palacij ⁊ plu

rimum poſſe cognouerãt.

Fama qͥ noĩs ei creſcebat
q́tidie: ⁊ p cũctoꝝ oꝛa voli
tabat. Itaq; pcuſſer̃t iudei
iimicos ſuoſ plaga magna

⁊ occider̃t eos:reddẽtes eiſ

qð ſibi pauerãt ſacẽ: iim̃ vt
et in ſuſis qngentos viros

intſicerẽt: extra decez ſilios
amã agagite hoſtis iuðox
Quũox iſta ſt noĩa: pharſa/

dathan ⁊ delphon ⁊ eſpa/⸗
tha ⁊ phoꝛatha ⁊ adalia ⁊

aridatha ⁊ ephermeſcha
ariſai ⁊ aridai ⁊ vaiſathha.
Quos cũ occidiſſent:pᷣdſ

de ſubſtãtijs eoꝝ agẽ nolu
erũt. Statiq; nũer eoꝝ qui

occiſi erãt in ſuſis ad regeʒ

relat ẽ. Qui dixit regie: In
vrbe ſuſiſ inifecer̃t iudei ꝗn

gẽtos viros:⁊ alios decẽ fi

lios ãman. Quantã putas

eos exercẽ cedẽ in vniuerſ

ꝓuicijs:Quid vltra poſtu

las:⁊ qd vis vt fieri iubeã:

Qui illa rñdit: Si regi pla
cet:det᷑ ptãs iudeis:vt ſicut
fecerunt hodie in ſuſis:ſic ⁊
cras faciant:⁊ dècem ſfilij

aman in patibulis ſuſpen/
dantur. Pꝛecepit rex vt

ita fieret. Statimq; in ſuſis

pependit edictum ⁊ decem

perãt:extollebãt

Fama quoq; nominis eius creſcebat is coti
die.ſ.pꝛopter regiminis bonitatẽ ⁊ imperij ꝓſperitare
a tempoꝛe quo fſuerat mardocheus poſitus loco aman
Extra decẽ filios aman.i.pꝛeter ipſos. dð ¶ Quo
ſunt no⸗

rum iſta
mina pharſanda
than ⁊c. iſti ſpeci
aliter nominant:
qꝛ erant pꝛincipa
les aduerſ. arcſ ic⸗
deoʒ::vnde dicit
hic gloſa hebꝛai⸗
ca:qꝙ iſti filij amã
hic nominati fue

runt cum illis ſa
maritãais qui ſcri
pſerunt accuſatõ

nem contra filios
tranſmigrationis
ad impedienduʒ
templi edificatio

nẽ:imponẽtes eis
falſo:ꝙ ſub pꝛete

xtu tẽpli edifica/

bant ciuitatẽ: vt

dictuz fuit Eſdre
iiij. ⁊ hoc fuit tẽ/

poꝛe cyri ſm he
bꝛeos:⁊ iteruʒ re
nouatuʒ tempoꝛe

aſſueri:qꝛ dicta ĩ/
hibitio iterũ fuit
frfnouata tempoꝛe
aſſueri quẽ dicũt
hebꝛei fuiſſe filiũ

cyri:⁊ iſtud ipedi
mentũ fuit factuz

de conſilio filioʒꝝ

aman patre eoz

hoc pꝛocurante:
accipit iſta glo ⸗

ſa de quodã libꝰ

hebꝛaico qui inti

tulatur cedar coꝝl

lã.i.oꝛdo ſeculi.
e ¶ Pꝛedas de
ſubſtantijs eoꝛuʒ

agere noluerunt.
ad oſteudendũ ꝙ
nõ erant moti cu
piditate auaricie
ſed eelo iuſticie: ⁊
ne regẽ offederẽt

qꝛ bona taliuʒ ſic

ex diſpoſitione re
gis interfectoꝛ fi

ſco regio applica⸗

f¶ Quid vltra poſtulas. hic ponit

vindicatio ſpãliter

ſ. ĩ vrbe ſuſis ti:qꝛ ibi fuerat ſcã machinatio aman õ
iudeos:⁊ iõ fcã eſt ibi maioꝛ vindicatio.ſ. duob'dieb 7
hoc eſt qð dꝛ: f ¶ Quid vltra poſtulas.q.di.paratus
ſum facere:⁊ ideo regina magis fuit auſa vltra petere

dicẽs:Detur po.iudeis ⁊c. g

t decẽ filij amã in pa

tibulis ſuſpendantur.qui fuerant occiſi in die pꝛeterita

roit
(So.
uſſaſt

mdiſſi
4 Gung
ihilcu
mcini
lcuenun
ſrotAdi

Ulauciiſt

ſoit i

cnt

munth
moloe⸗

Riik

Worrin

ſtornonoꝛ
licduinh

lenin

Wihedo
ingan
ge
ſrobi
ſtig n

hifmnt
Mlhee
tst
hhohe
Mhee,

lihnthi
ſungh

emglie⸗
—
Umfngnin
ünn
wlcti
1¹ Ninpnnüne
3 ogie
ihlct
„ bmn cini⸗
umitch
1 i 1haru:
„ pann
„ en n
* Pnnzene
icran
„ ibinit
fuummn
n dli
ur ifi
1 gitit en
miinun
Neniloflop
munmto

non

=
=
=

¶ Heſter

vt ſic iuſticia vnifoꝛmis fieret in pꝛe ⁊ filijs: ⁊ pʒ littera

—

vindicationẽ diei pᷣcedentis:qꝛi n ciuitate ſuſa tm hüe⸗
runt iudei licentia inificiẽdi aduerſarios duob'diebus
ſſ. die tertiadecia ⁊ qᷓrtadecia duodecimi mẽſis:⁊ i alijs

aũt ciuitatibus ⁊
villis vno die tĩ
ſ.tertiadecia die

eiuſdẽ menſis.
b ¶ Diesãt terti

uſdecimꝰ. Pic cõ
ſequẽter ponitur
erga deũ gꝛarum
actio:in hoc ꝙ di
es q̃rtadecima in
q̃ iudei qui erant
extra ciuitatẽ ſu⸗
ſij quieuerunt ab

inifectione aduer

ſarioꝝ:⁊ dies qͥn
tadecia eiuſò mẽ/
ſis in q̃ iudei qui
erant in ſuſis de/
uerunt ab huiuſ/
mòi occiſiõe: ↄſti
tuti ſi ſolẽne) apð
iudeos vniuerſo)
vt eẽnt memoꝛes
bñficij diuini his
diebeis dati:⁊ ꝰ
ponit᷑ haꝝ dierũ
ſolẽnixatio:⁊ ? hꝰ
ſolẽniationis ſir
matio: ibi Scri⸗
pſit itaqʒ mardo
che. ſnia pᷣ ptis
patet in dictis.
c ¶ Scripſit ita
q;. HPic ↄnr ponit
dicte ſolenikatio/
nis cõfirma:⁊ h
dupliciter:pꝰ per
mardochei lr̃aj a
iudeis receptas:
2 ρ as heſter 7
mardochei ſiml

ſcriptas:ibi Scri

pſeruntq; heſter.

46 2 dienur.
c(¶ Scripſit ita
mardocheus hec
oia.in hoc lib cõ
ſcripta quẽ libꝛuʒ

ſcripſit mãdoche

ad iudeos ⁊c]. vt

oẽs clarü cogſce
rent diuinũ bñfi/
ciũ eis collatum:

vel potiuj diuina
bñficia put ↄtine

turi ſerie h'libꝛi:
vt qrtãdecimaʒ
xv.diẽ p feſt ſuſci

filij aman ſuſpẽſi ſi. Cõgre/

gatis iudeis qᷓrtadecia die
mẽſis adar:intfecti ſt᷑ ĩ ſuſis

trecẽti viri:nec eoꝝ ab illis

direpta ſubſtantia ẽ:ſẽd ⁊ ꝑ
oẽs /ꝓuĩcias q̃ ditõni regis
ſubiacebãt ꝓ aĩab ſuis ſte

terũt iudei:intſectis hoſtibꝰ

ac pſecutoꝛib ſuis: intm̃ vt
ſeptuagitaqnq; milia occi/
ſoꝝ iplerent:⁊ nulluſ ð ſub
ſtatijs eoꝝ qcq; ↄtigẽt. Di
da aũt ttiuſdecimuſ menſis
adar:vn apud oẽs inifecti/
oniſ fuit:⁊ qᷓrtadecia die ce
dẽ deſierũt.Quẽ ↄſtituerũt
eẽ ſolẽnẽ:vt in eo oĩ tpe dei
ceps vacarẽt epul gaudio
atqʒ ↄuiuijs.At hi q ĩ vrbe
ſuſis cedẽ exercuerãt ttiode
cimo ⁊ q̃rtodeciĩo die eiuſo
mẽſis in cede vᷣſati ſt: qnto/
decio aũt die pcutẽ deſier̃t.

Et iccirco eunð diẽ ↄſtitue

rũt ſolẽnẽ epulaꝝ atq; leti
cie.Hi vᷣo iudei ꝗq ĩ oppidiſ
nõ muratis ac villis moꝛa/
bant᷑:qrtũdecimũ diẽ men
ſis adar ↄuiuioꝝ ⁊ gaudij
decreuerũt:ita vt exultet in
eo ⁊ mittãt ſibi mutuo ptes
epularũ ⁊ ciboꝝ. Sèripſit
itaq; mardoche oĩa hec:⁊

lr̃is ↄpᷣhẽſa miſit ad iudeoſ

q in oib regis ꝓuincijs mo
rabant᷑ tã in vicio poſitis
q; ꝓcul:vt quartãdecimã ⁊
qntãdecimã diẽ mẽſiſ adar
pꝓ feſtis ſuſcipent ⁊ reuertẽ
te ſy anno ſolẽni celebꝛarẽt

honoꝛe:qꝛ in ipſis dieb ſe

vlti ſt iudei de inimicis ſuis

⁊ luct᷑ atq; triſticia in hilari
tatẽ gaudiũq; cõuerſi ſt: eſ

perẽt:tani ex oictis bñficijs grati. cetera patẽt ex dict
vſq; ibi: e ¶ Aman.n. filꝰõ amadathi. Hic in bꝛeuib

ponit᷑ ſnia ⁊ pꝛoceſſus totius hylibꝛi.ſ.de ipſius aman ma
chinatiõe:⁊ de eius fruſtratione per regina heſter:a quo at
iſte ꝓceſſus in bꝛcui ſit hic poſitus:dicẽdũ ꝙ a mardocheo
qui hunc libꝝ ſcripſit ⁊ per modũ cuiuſdã recapitulatiõis
pꝛedictoꝝ hoc inſeruit:vel ab Eſdra qui hunc libꝛum cum

ſentq; dieſ iſte epulaꝝ atq;

leticie:⁊ mitterẽt ſibi iuiceʒ

ciboꝝ ptes:⁊ paupibꝰ mu/
nuſcula largirẽt. Suſcepüt
qʒ iudei in ſolẽnẽ ritũ cũcta
