gurguſtiũ capite ill. ẽ aũt gurguſtiũ inſtrumẽtũ de vi
mine factũ: ſic noĩatũ a gurgite fluuij in qͥ ponit᷑ ad ca-
piendũ piſces:qꝛ qũñ intrat illuc nõ pot exire. Caput au
tem ceti ẽ tante nagnltuainis ꝙ non poſſet igredi talia
inſtrumẽta. Q° Pones ſup en manũ tuã · i. virtutem
tuã ad faciẽdum de eo volũtatẽ tuã.q.d.nõ: cũ ſit om ·

7 2

nino vtute humana iſuꝑabil:niſi cũ impingit ad terraʒ
vñ no pot ſe mouere vt dicet᷑ ꝑte ſequenti:vel qñ ex im
pꝛouiſo vulnerat᷑ ex inſidiantibꝰ ſibi vt dictũ fuit ſupꝛa
ca.ij. m ¶ Memento belli. Hic ↄñter oñditur ꝙ qduij
demon ſit inſuꝑabil ab hoĩe: ſupabil tñ eſt a deo: ideo
ſubditur: Memento belli. quod demõ habuit ↄtra te:
vt habet in pꝛicipio hui libꝛi ꝑdendo ſubſtãtiã tuaʒ ⁊
ꝓlẽ⸗ iendo carnẽ tuã:⁊a ĩ nullo potuiſti reſiſtere.
n Mec vltra addas loqui aliquid.qð ſonat in deroga
toem iuſticie ⁊ ſapie mee:cũ poſſum ipᷣm demonẽ ſolo
nutu deijcere:io ſ ubdit᷑: o Rce
quo tangitur deiectio demonis ſub ſimilitudine ceti.ce·

aüũt alids audeat irritare iudiciũ alter ↄtigit duplicit:
qꝛ ex excellẽtia ſciẽtie ſ̃m quã põt manifeſtare iuſticiaʒ alte
roõ: vel ex excellẽtia potẽtie ſm quã euacuat alterp iudiciuʒ

ſpes ep fruſtrabit. nn

tus enim ſperãs deuoꝛare piſce inſequit eos fugiẽtes adlit
toꝛa mari) vbi aqua nò eſt ita ꝓfũda ꝙ cetus poſſit ibi na

tare:⁊a ſic ipingit ad terrã de qua nõ põt ſe retrahere: qð vi

dentes hoies occurrunt vndiq; ⁊ interficiũt ipᷣm:quia non
põt ſe mouere:ꝑ hoc deſignatur ꝙ demon ſperans ſibi icoꝛ
poꝛare ſanctos a ſua

— 2 ſpe fruſtrabit: da ab
qſi aui: auͤt ligab euʒ ancill eis ſupabitur: a vidẽ
tuis:Concidẽt eũ amici:di tibuj cũctis pcipitabi
tur:qꝛ in extremo iu

uidẽt illũ negociatõeſ. Nũ

quid ĩpleb ſagenal pelle ey fernũ deijcietur: ¶ ꝓ
èt gurguſtiũ piſciũ capite il Uidentib' oib. qui
lᷣ: Ponẽès ſup eũ manuʒ tc erũt in iudicio coõ
tuã. Memẽto belli: nẽc v VIn caplo. xl. vbi
tra addas loꝗ. Ecce ſpes dꝛ in poſtilla: Si ha⸗

edfruſtrabit eum: ⁊ ene. bes bꝛachiũ. Hic ↄñt
bcũci p̃ᷣcipitabit᷑. ¶. x¶I. Obat ꝓpoſitũ: iob

Oe qð dicit: Si bꝛachiũ habes ſicut de. Notãduʒ
eſt ᷣm ſanctũ thomã ꝙ cũ fuerit duo equales ſi ap
areat alteri culpã imponi ſibi nõ eſt repꝛehenſibi/
le ſi alter eoꝝ ſe a culpa expurget:quãuis alter culpabilis ĩ
hoĩm opinione remaneat:quia hõ naturalit plus ſe q; aliũ
diligit: ʒ vbi ẽ tanta diſtãtia quãta eſt dei ⁊ hois:pot dʒ
hõ pati culpã iniuſte ĩ ſe referri qꝙᷓ; ꝙ iiuſte ĩ deũ referat ⁊c̃.

1

iõ dñj ad arguẽdũ iob poit excellẽtiã di ſup hoĩej Sʒ mirã

⁊c̃.nã iob Iʒ de ſua iuſticia videat᷑ aliqlit pᷣſũpſiſſe: ſeu ĩcau
te eã ↄmẽdaſſe intm ꝙ iudiciũ diuinũ p h videret᷑ hoib ir/
ritũ put ſonãt vba.S.poſita cũ dẽ: Cõdẽnabis me vt iuſtifi

dũ ẽ de h 8 diẽ: Si hẽs bꝛachiũ ſiẽ de:⁊a ſi voci ſili tonas
3

. zut unq illudes ei qſi auica ceris. nũqᷓ tñ legit ipᷣm iob ſe iactare de potẽtia ꝓpa:pᷣſerti
piendo eũ in decipula ſicut capit᷑ auicula: g ur li⸗

vt eã diuie potẽtie eqpꝑaret:ꝓut hec vba vidẽt ſonare cũ dẽ
Si hẽs bꝛachiũ ſicut de ⁊c.ſʒ poti.sS.ca.xij.manifeſte ꝓfi
tetur diuinã potẽtiã eẽ inſuꝑabilem ſeu incõpꝛehẽſibilem.
dicit enĩ ibideʒ: Apud ipᷣm.i.ipſũ deũ ſapiẽtia ⁊ foꝛtitudo.

ſequitur. Si deſtruxerit nullus ẽ qui edificat:ſi incluſerit
hoiem null eſt qᷣ aperiet. in q loco multa alia ad diuinã oi

potẽtiam ſingularit᷑ ꝑtinẽtia clare ↄfitet: vñ nõ videt᷑ rõna
bile ꝙ ei iponeret illud credere ſeu aſſerere cuoppoſitũ ip.

ſemet iob fatebat᷑. Ad qð videt᷑ dicendũ ꝙ oñs ĩ his locutõ

nib cũ iob ꝓcedit q̃ſi pmodũ opponẽtis qᷣ intẽdit cõclude

re ſuũ aduerſariũ de aliquo q̃ſito. ↄtingit eni in talibꝰq; op

ponens ꝓponit aduerſario aliquã diuiſionẽ ſufficiẽtem cir
ca idẽ qſutũ: cu diuiſionis lʒ aiterã ptẽ non admitteret ad
ſarö: tñ vtrãq; vuit opponens deſtruere: vt aduerſariuj
remaneat totalit vict:vñ i ꝓpoſito qꝛ iob videbat᷑ irrituʒ
facere diuinũ iudiciũ ex icauta ↄmendatoe ꝓpe iuſticie. Q.

git duplicit: vel

Er qꝛ dñs in pꝛecedẽtibcaplis iã oſtẽderat defectũ ſcie ipᷣᷣ
iob iterrogãdo eũ de multis ad ſcientiã ꝑtinẽtibus: vt cuʒ
dicit: Quis poſuit fũdamẽta terre:ſi noſti.nũqd noſti hec
vel illa. Circa q̃s iterrogatões ad ſciaʒ ptinentia duo capla
p̃cedẽtia vᷣſant᷑ ↄuincendo ipᷣm iob de ſcie ðfectu. In pcedẽ

ti aũt caplo intẽdit ↄuincere eũ de defectu potẽtie dicẽ:Si

hẽs bꝛachiũ ſiẽ de.ñ qꝛ iob iſta loquẽdo aſſeruiſſet:ſed vt
vtrũq; mẽbyꝝ: p̃dcẽ diſtictõis ad ↄuicẽdũ iob totalit deſtru
eret:vt dem eſt. In eodẽ ca.xl.vbi dĩ in poſtilla: Ecce be

hemoth. Hic ãt oñdit᷑ excellẽtia diuie vtuil. ¶ Additõ.ij.

Oc qð dicitur: Ecce behemoth ⁊c.continuatur ad
pꝛecedẽtia notabiliter vt in gloſa ſic: Quia autem
Ppmiſſij vbis dñs potentiã ſi ue magnitudinis itulit:

dicio cũ dãnatis i in

it incre abills.
6 itio pꝛima.

6
5

VV—w—w——11——

iber

5

rtotee
nunc ĩ ſequentib' nequitiã antiqui hoſtis oſtendit:vt bon“ claudũtur ꝑ quas itelligit in demone violẽtia æ aſut nchii
ſamalnsdtt eruditus pꝛi virtutibꝰ ſciret quatũ eũ dilige gquib'quaſi quibuſdã poꝛtis peccatoꝛes cberAr⸗ . ſpel
ret: a cognita poſt calliditate diaboli diſceret quantuʒ tine ¶Per gyrũ dẽtiũ ei foꝛmido.p dentes ceti ter viles itel⸗ unill
thec in gloſa. IAUllAiguũtur mali hoies: qui ſua ptate alio ad malũ inducũt ininnlecn
In eoqẽ caplo.xl.vbi dẽ in poſtilla:Ipſe ẽ pꝛincipiuʒ vi vt ſic demoni ꝑ hos quaſi quibuſdã dentibus incoꝛpo ltilifn
arũ d dditõò ij‚j. rentur: k TCoꝛ lemichts
Icet ſathã de „. „ . , „ ppus illiquaſi ſcu ufloni,
Z ſutn ſigu ¶On qůaſi crudeliſ ſu pactum ſquamis ſe pꝛimẽ/ ta fuſilia. i. de ere Aninif
pic pꝛineipalit inteni Aſcitabo eũ. Quͦis eni tibus. Ana vni coniungit: ſuſorq ſut foxtiſſi bucte
tur: ſic inter pꝛi reſiſtere põt vultui meo: et t ne ſpiraculum quideʒ in ma: k¶ Koépa- ſnnn
:ſic inter pimas Quiere por pnunen . 2„cuü ſquamis. jeſe ſinni
creaturas dei:non ex quis añ dedit mihi vt red/ cedit ꝑ eas. Ana alteri ad ßpmentib⸗ 1 coͤple Gr,ſonn
hoc ꝓpꝛie diceret pꝛj gdam ei:? Oia que ſub celo herebit:⁊ tenẽtes ſe nequa ctẽtib':ſquame eĩ gtthnii
cipiu viarum dei · vñ ſũt:mea ſũt. Mõ parcam ei qᷓ; ſepabuntur. Sternuta / ccti magne ſũt aq Nligell
paliter muenientiuj verbis potẽtibus: t ad de tio eius ſplendoꝛ ignis: t modũ ſcuti: p uln,
hec verba exponi vi⸗ 99 Se „5 us lP ignis xet aüt deſignat mul ne ſcctacg
dentur a ſancto to. pꝛecandũ cõpoſitis. Quis oculi eius vt palpebꝛe dilu titudo maloꝛum tnei
in expoſitone ſua ſic: reuelabit faciem indumẽti culi.Dẽ oꝛe er lãpadeſ ꝓce hoimq ſi qſi qᷣdã rngml
vrp via dei tnerluge eius:&᷑t in mediũ oꝛis eqs dũt ſiẽ tede ignis accẽſe:dẽ ſquame diaboli: Gogenht
eius. Lirca guod eoſi intrabit: Poꝛtas vuli e nãibel ꝓcedit fum ſicoᷣlle me en e ninmn
derãdum ꝙ deo ſolã quis aperiet: Per Srum ſuccenſe atq; feruẽtes. Hà ſubcdit. Una vmi üta
Rn ns 5 beiuz⸗ ⁊2 dentiũ eius ſanmid :dr⸗ lit⸗ e pꝛumas argere ſacit: piũgit l ¶ Et ne tiari
ſq biſſcere i milere Allus quali ſcula ſuſilia. cõ & flama de oꝛc e egredit. ſplraculud r⸗
ri ſed ꝙ de puniat vl , , mee eni ceti ſüt ita ſakon
aduerſitates indicat: hocↄtingit ꝓpter maliciam creature ↄiũcte ꝙ vix aer põt ini eas igredi:⁊ ꝑ h intelligit ꝙ ma lheimig
ratonalis: que pᷣmo in diabolo fuit inuenta:⁊ ꝑ e ſuggeſti li hoies ita aliqñ ſũt ad male agendu ↄnexi ⁊ obſtinati mnecuet⸗
onẽ ad hoiem deriuata:iõ ſignani dicit: ꝙ ipe ẽ pꝛincipiu,ʒ ꝙ nõ recipiunt inſtinctũ ſpũſſancti ad bonũ:ſm ꝙ dici fiagen
viaꝝ dei.i. ꝙ deus diuerſis vijs vtitur.ſ. bñ ſaciedo ⁊ puni tur ſupꝛa. xxiiij. Ipſi fuerut rebelles ꝛt?. m¶ Sternu e
endo: ⁊ ne credat ſic eẽ pꝛincipiũ viaꝝ dei: ꝙ p ſeipᷣm ſit po tatio eius. Picↄlequẽter oñditur demon terribil ſub ſi⸗ ie
tens ad nocendum: ideo ſubdit: Qui fecit eum applicanit tmilitudine ceti ex e'opatõe.⁊ pᷣmo deſcribit ei terribil “
ladium eius. „„ (Ka. XI. opatio: 22 ep mirabilis impugnatio: ibi Mittet otra TüqRK
a On auaſi crudelis. Doſti oñdit demonẽ ab hoie eũ. Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ ſicut in deſcribẽdo diſpoſitio⸗ 4 re⸗
— inſuperabilem: hic cõſequẽter oñdit eum cũctis ter nem ipſi ceti incipit a capite:ita ſimilit᷑ incipit deſcrib? li⸗
ribilẽ. Circa qð pꝛimo remouet dubiũ:2 pſequit do ei oꝑatõnes:pꝛicipalioꝛ aũt pars eſt cerebꝝ: ex cui Pr
NPYypoſirum:ibi Quis reuelabit.¶irca pmũ ſciendũ ꝙ ex cõ ↄmotõsne cauſatur ſternutatio:iõ dicit: m ¶ Sternu⸗ ninn
dqitõibus ipſius demonis pᷣdictis ac etiã dicendis ſub ſititu tatõ ep ſplẽdoꝛ ignis.qñ eni homo foꝛtiter ſternutat ex irnot
dine ceti poſſet aliqs credere deũ eẽ crudelẽ erga creaturas ↄmotõone cerebꝛi ↄmouẽtur oculi: ⁊ ſic ab eis vident qſi Kglon
dando demoni tantã ptatem: ⁊ hoc remouet dicẽs: Ilõ qſi quedã ſcintille egredi:⁊ hoc tãtomagis fit ĩ ſternutatoe ang
rudelis ſuſcitabo eũ. curõeʒ ſubdit: b Quis ei põt re ceti quãto caput ei a cerebꝛuʒ ſũt maioꝛa. Audiui a qͥ lun
ſiſtere vultui meo.i. volũtati ⁊ p̃cepto meo:ſi diceret nul · dã expto ĩ mari ⁊ hoie veridico: ꝙ in ripa maris iuxta i d
lus:⁊ iõ iᷓuis ptãs demonis ſit magna tñ non põt ea vti ni poꝛtigaliã fuerit iuẽt'cet:de culingua pticulatim deci iill
ſi quatũ placet mihi:⁊ ſic poſſũ eam reſtringere ⁊ ꝑmittere ſa fuerũt onerati.xxiiij. muli:ex quo ſatis apparet - ukn
ꝓut expedit ſaluti electoꝝ.ꝛ etiã cauſa ſubdit᷑ cũ dicitur: gnitudo capitis ⁊ cerebꝛi ⁊ oculoꝝ:iõ ſubdi: n ¶ Et menen
c¶ Et qs añ vedit mihi ⁊c.q.d.non ſum obligatus alicui oculi eb vt palpebꝛe vilacultoculienim ꝓpi lenitatem ed
nec on ũ obligari: ⁊ ideo nulli facio iniuriã ſeu crudelitatẽ babẽt quãdã claritatẽ: ⁊ is oculi ceti ꝓpter magnitudi 4 ſule
2cedendo demoni ptãtem. ʒ eni cauſa ſubdit cũ dicit: ¶ ð nẽ vidẽtur a lõge ꝑ modũ cuiuſdã claritatj diffuſe ſilis Anchu
Non parcã ei verbis potẽtib.i. ꝓpter vba eiuj ↄminato:ia auroꝛe ſeu diluculo.p ſternutatonem autẽ ceti intelligit limn
nec etiã ꝓpter verba ei humilia:iõ ſubdit᷑: e ¶ Et ad de tẽtatio diaboli:ex qᷓ ꝓcedit ignis ire ⁊ cõcupiſcentie:⁊ ꝑ ME
pꝛecãdum ↄpoſitis. ſed puniã eum de malo vſu ſue ptãtis claritatẽ oculoꝝ ꝓſperitas tꝑaliũ:quã diabol peccato⸗ ucktlu
ſim tenorem iuſticie ⁊ eqtatis:q̃ punitio cedet ad honoꝛem rib'repꝛomittit: 5ſequẽter deſcribit᷑ effect oꝛis cũ d: iſſnnin
meũ:⁊ gloꝛiã electoꝝ. ¶¶Quis reuelabit ⁊c̃. Pic ↄſequz⸗ ( De oꝛe ei lãpades ꝓcedũt ſicut tede ignis accẽſe.ẽ iine
ter exequitur ꝓpoſitũ oñdens ſub ſpecie demonẽ terribilẽ: aũt teda genus ligni luminarib apti: ⁊ dẽ a tedet p an- ntünf,
pꝛimo ex ei iceton e: r operute h Sternuta tiphꝛaſim. cet eni bʒ maximũ caloꝛẽ interi:q neceſſari ſutti
tio ei.Circa pꝛimũ dẽ: uis renelabit faciẽ indumenti usẽ ad mouẽdũ tãtã molẽ coꝛpis.eſt eni aial reſpiras ſi anin
eb.cetus eni in frõte dicitur habere multas plicas magnas cut delphin:⁊ iõ de oꝛe ep egredit᷑ aer multũ calefactus ümm
ad modum falcis diſpoſitas ad quarum releuatõem vel re ꝓpt qð igni ↄpat᷑:qꝛ ñ ſolũ reſpirat ꝑ os ſʒ etiã ꝑ nareſ: ſüeme
uelatõem null'audet appꝛopiquare ex terroꝛe:a ꝑ hoc deſi ſõ ſpdit᷑: p ¶ De narib ey pcedit fum'.i.aer calefact imu
gnat ꝙ aſtutias demonis ⁊ e frauduletias null'homo pof æaduſtł: q ¶ Siẽ olle ſuc. atq; feruẽtes. ſic eĩ aq i olll W
ſet explicare. g ¶ Et in mediũ oꝛis ey quis intrabit.os eni calefit h' ꝙ ignis appõit olle:ita ger reſpirat i pulmo lnnur
ceti eſt ita terribile:q; q̃libʒ creatura vltra modũ hoꝛreret ĩ ne ꝑ caloꝛẽ coꝛdis ppe exiſtẽtẽ. r ¶ Palit᷑ e pꝛu.ar.fac. ii
trare:⁊ ꝑ hoc deſignat᷑ ꝙ adhuc debet eẽ magis hoꝛridũ inꝰ ci.ita magnẽ Ic poſſit accẽdẽ pꝛunaj:⁊ loqt ð ce Bine
coꝛpoꝛari demoni ꝑ peccati moꝛtalis ↄſenſum. h ¶ Poꝛ to ad modũ fflatoꝛij magni:qͥ ſuccẽdit ignij ĩ mag ſoꝛ ümnn
tas vultus ei qs aperiet. poꝛte vuli ceti dicũtur ebdue mã nace. s( Et flã. de oꝛe er ecaerts aduſt'a calich ernn
dibule ſupioꝛ 2 inlerioꝛ:q ad modũ poꝛtarum aperiũtur ? mẽito flãme ↄpat᷑. Per iſta at dea ĩtelligit ꝙ ꝑ tẽtatoej inn

UN

nn
Ahrm
wuffi
1bg

fmülnt
)en i
uglalit
mümnläen
S

wortandlio

odbtomt

iech M
ſebin he⸗

nch

l
ſetanuif
nin N

quẽter deſcribit ſoꝛtitudinẽ colli qð imediate ↄiũgtur inferno cũ danatis in extremo iudicio.uerũt etis ſacti an
capiti. a ¶ In collo ei moꝛabit foꝛtitudo. in libꝛo ſe- geli in caſu demonu purgati ab eoꝝ ſocietate:⁊ in extemo
cundo de aĩalib' dẽ:ꝙ nuli piſcis habet collũ niſi gene
rãs:cuiuſmodi ẽ cetus:i cui collo requiritur foꝛtitudo

ad poꝛtadu pon- nole ceti:⁊ hoc ab ho
dus tanti capitis . , . ”Ʒ”M”VMUUd mine queʒ deſpicit:
ſicut pdictuʒẽ: ꝓ In cõllo e moꝛabit᷑ foꝛti· ⁊ quaſi lignũ putriduʒ es. hoc ẽquod oꝛ: Cum
ad ↄiugendũ ivſʒ tudo:èt faciẽ eius pꝛecedet ¶ Non ſugabit eũ vir ſagitta nprekenci⸗ en
Ai ande egeſtas. Mebꝛà carnium riuſ:in ſupũlã verſi ſunt ei ditur ꝙ no timet ina
ſignãtur mali bo eiui coheretia ſibi. Mitiẽt lapideſ funde. Quaſi ſtipbu ſionem de pximo: qꝛ
mines ꝑ quos di ↄtra eũ ſulmina:et ad locũ lam eſtimabit malleũ:⁊ de quatũcunq; hõ ſit ar
abol'ſuaz maliac aliũ non ſerentur. Coòꝛ e ĩ ridebit vibꝛanteʒ baſtam. maius ad iuadedum

am adali deri. durabit tanq; lapis: ſtrin Sũb ipo erũt radij ſolis: - xi glacio 1 haſta:

d ſuſtinendũ toꝛa
ar. bA ege getur q̃ſi malleatoꝛis inc. ſternet ſibi auꝝ quaſi lutuʒ vraſimilibe n nulle
ſtas. in ceto i Cuʒ ſublar ſuerit:timebũt ¶Ferueſcere faciet quaſi ol · mõ poterit ſtare coꝛã
pter magnitudi angeli:ct territi purgabunt lã ꝓfudũ mar:ct ponet aſi eon e 8 ſal
ez debische Kum appbenderit c gla- cu vnguẽta bulliut. Poͤſt eniytpalesoierrum
to: riõ qñ vertit di ſubſiſtere nõ poteru ne ci lucedit ſeita:eſtiabit ab qꝛ ferruʒ gladij vei li
faciẽ ad querẽdt qʒ haſta neq; toꝛax.Repu yfſſũ q̃ſi ſencſcẽẽ. Noõn ẽ ſu gna lancee non potue
cennan s labit eniĩ quaſi paleas ferYg terrã ptãs q ↄparetur ei: mnen acere laner
ꝓpinquã piſcibꝰ minẽ nocẽt ſibi: 2 ſic
eos deuoꝛado: ⁊ cet nõ timet inuaſio/

nem de ppin àꝛita nec etiã de lõgina: io ſbdit: I ¶ Non fu
gabit eũ vir ſagittarõ.timoꝛe ſagittaꝝ õ eũ ꝓiectaꝝ. Sciẽ
dũ tñ ꝙ iʒ talia nõ timeat:tñ ex piectoõe ſpiculoꝝ de lõginqᷣ;

ꝑ hoc deſignat᷑ ꝙ egeſtas ⁊ carẽtia vᷣtutũ ex ſuggeſtione
demonis cauſat:Coſequẽter deſcribit foꝛtitudinẽ aliaxꝝ
ptiũ coꝛꝑis ceti dicẽ: c ¶ Meẽbꝛa carniũ ei coherẽtia
ſibi. ꝓpter ſpiſſitudinẽ mẽbꝛoꝝ ⁊ carniũ:⁊ ꝑ hoc deſi
gnat 8 hoiĩes iniqui qui ſunt mẽbꝛa diaboli ad malefa
ciendã ad inuicẽ ſunt colligati. d itret ↄnra euʒz.
Dic ↄſequẽter deſcribit impugnatio demonis ſub me
taphoꝛa ceti:⁊ pᷣmo a deo qui eum deijcit:: a creatura ñ . re ſibic cu ſta
quã deſpicit:ibi Cũ ↄpꝛehederit. Circa pmũ dꝛa¶ d ſit eũ ꝑcutẽ:niſi qn ipigẽs ad tra ñ pᷣt ſe mouẽ: vt dem ẽ ca.

pulã vſi ſũt ei la.fũde.hʒ ei tãtã piguedinẽ ext ⁊ cunj nuri/
tiẽ:ꝙ lapidej ſic piecti ñ nocerẽt ei. n Quaſi ſti. eſti. mal.

Mittet ↄtra eũ fulmina·ſ.de'a q̊ fulmina tanq; agitte pᷣcedęẽti.p pᷣdcã itelligi᷑ ꝙ diabolł'ꝗᷣ ꝑ cetũ ĩtelligit᷑:ñ timet i

mittũtur.fulmina aũt frequẽter cadut in mari ⁊ naues uaſioeʒ hoij de ꝓpinò vł de lõginqͥ:qꝛ nulla res coꝛꝑal p̃t ei

obꝛuũt:⁊ eodẽ modo cetũ frequẽti perficiũt ꝙ; alios pi n ſ .
ſces ꝓpt᷑ magnitudinẽ ſui coꝛꝑis. e ¶ Eta ord aliũ infernal:qᷣ eſt coʒpoꝛe:⁊ tñ ipᷣm affligit.ſicut aũt cetus vtu
non ferent᷑.ꝑ quod deſignat᷑ certitudo diuine ꝓuidẽtie te humana nõ pot ſuꝑari:vt pᷣdem eſt: ſic nec Slann⸗
ſicut de ſapiente ſagittatoꝛe oĩ:ꝙ ep ſagkta non fert ad ſpecioſis allici vt ſe ſubijciat ei:iõ ſubdit: o ¶ Sub ipſo
aliũ locũ niſi intentois ſue. ꝑ hec fulmina intelligi᷑ ſen- erũt radij ſelis.i.res quãtũcũq; pulchꝛe nihil reputabunt
tentia diuina dãnatois demonis:q̃ non fert᷑ alibi: qꝛ ce ab eo:nec etiã Aaacntücn pꝛecioſe: iõ ſubdit: p ternet
dit ad dei gloꝛiã ⁊ ſanctoꝝ:⁊ tãtümodo nocet demoni ſibi auꝝ quaſi lutũ.i.nihil reputabit:p hoc deſignat᷑ ꝙ di⸗
abolus null rebſeſibilibꝰ quatũcunq; pcioſis vel pulchꝛis
allicit᷑ vt ſubijciat ſe hõi:lʒ aliqñ hᷓ fingat: vt ſibi hoĩeʒ alli
ciat i culpa:a tãdẽ pena ꝑpetua. q ¶ Ferueſcẽ faciet qſi ol
lã qꝛ ꝑ magnitudinẽ coꝛpis cetꝰfac magna ↄmotoeʒ maris
ex ã ↄmotoe gnãtur magna ſpuma ĩ ſuꝑlicie: io ſbdit: r
Ponet qſi cũ vnguẽta bulliũt.q bulliẽdo ſpumã ſuꝑ fac/
unt ex aere ĩcluſo.p hꝰ aũt itelligit᷑ ꝙ diaboł ↄcitat turbati

⁊ malis hoibuj qᷣ ſũt mẽbꝛa el:⁊ ꝙ hoc de demone ſpe
cialiter itelligat ꝑ hoc patet qðò ſubditur: ſ Coꝛ eiu)
indurabit᷑ quaſi lapis in quo deſignatur obſtinatio de
Vo nijqᷣ non flectitur ad bonũ ex aliq ꝑcuſſione diuine
vltois. g

. um ſublat fuerit timevut angeli. iſte ti-
moꝛ nõ eſt aliud i admiratio angeloꝝ ſãctoꝝ de diui-
na virtute ⁊ iuſticia in deiectõne punitõne demonis:

q̃ partim facta eſt a pꝛicipio ſui caſus:aↄ ↄſũmabit᷑ in ſu ones ĩ hꝰmũdo. s ¶ Poſt eũ lucebit ſemita.ſic eni naues

.
.

Piaboli:teruo:es ire luidie ac ſupbie ſuccẽduntur: Cõſe pꝛi nõ viderãt. idẽ eodẽ modo erit in detruſiõe demonisi

iudicio ꝑ totalẽ ſeꝑatoem plen purgabũtur: i ¶ ¶u app
henderit.Hic ↄſequẽter deſcribitur ibugnatio diaboli ſub

q̃ nõ aduertit nec ꝑ ↄñs timet: vulnerat᷑ ⁊ tãdẽ moit: ⁊ ſi
moꝛtuj ad litᷣ maris ꝓijcit:ſic dictũ ẽ.s.ca.ij. m ¶ In ſti/

ñ ei pᷣt aliq tm appꝛopiqre ſibiꝙ cũ malleo vł cũ haſta poſ

nocere niſi inquatũ eſt iſtrumetũ diuie iuſticie:ſicut ẽ ignis

turo iudicio:qñ cũ peccatoꝛib dãnatis detrudet᷑ in in⸗

ferno nec põt talis admiratio angeloꝝ intelligi de ꝑcuſ
ſione ſeu inifectione ceri a deo:qꝛ oĩs res coꝛpalis pxua ⁊

modice reputatois ẽ ⁊ quaſi nulla reſpectu angeli: ꝓpt

qð in eo non cadit admiratio de deiectõe rei coꝛpoꝛalis

⁊ maxime intellectu carẽtis:cuiuſmodiẽ cer. hb ¶Et
territi purgabũtur.ſᷣm ꝙ dicit dionyſp:lʒ in angel non

ſit purgatio ab imũdicia: tñ eſt ibi purgatio a neſcientia ꝓpi dã
inquatũ ꝑ illuminatoes diuinas ſeu effectus eemirabi⸗

les imediate ab eo ꝓcedẽtes angeli ſancti aliqua cogno

ſcũt:que pꝛius neſciebant: ⁊ hoc modo angeli in deiecti
one demonis de celo empyreo fuerũt purgati a quadaz
neſcientia: vidẽtes diuina vtutẽ ⁊ iuſticiã in effectu:qua

ipotẽtẽ ad ipᷣʒ a

trãſeũtes dimittũt veſtigiũ ſui trãſit ꝑ aliqð tpᷣs:ſic etiã ce

ꝓpt᷑ magnitudinẽ ſui
veſtigiũ trãſitſui:ꝑ qð de

coꝛpis dimittit pꝰ ſe magnũ ⁊ lõguʒ
ignat᷑ e turbatões a diabolo ↄci

tate ĩi h mũdo ñ cito cedãt᷑:Iʒ hñt aliqñ magnũ tꝑis tractũ
Eſtiabit abyfſũ.i.mare oceanũ. v Qualſi leneſcẽtẽ.i.

bſoꝛbẽdũ:qð ei ãtiqt ⁊ ſeneſcit ꝓpe ĩteritũ ẽ

vt hĩ Hebꝛe.viij. ⁊ p ↄñs ẽ debil vtut: ꝑ h itelligit᷑ demõ qͥ

natões ſuã ñ dimittit niti ↄ deũ:q̃ſi ſua pena eet ĩmi

nada. xseſu. ter. po.q̃ ↄpa.ei.aialia ãt marina maio
ra ſt ſat ꝙ; ireſtria:vt dic plinp: cu cãm aſſignat hũiditat
abundãtiã: qᷓ mẽbꝛa coꝛpũ extẽdit:vñ ĩregioibꝰ hũidis ſũt

hoĩes maioꝛes qᷓ in ſiccis: ⁊ iõ ſi in mari nulla eſt creatura
q equiparet᷑ ceto ĩ foꝛtitudine:multominus iuenit᷑ in terra:
ðð,

—

(iber

⁊p hoc deſignat᷑ ꝙ ptãs demonis maioꝛ eſt qᷓᷓ ptãs cuiuſli
bet coꝛpoꝛalis creature:iõ ſubdit᷑: yx¶ Qui fact ẽ vt nul/
lũ timeret. habet eni demõ ex ↄditõne nature ſue q̃ in eo re/
manſit iĩtegra:ꝙ ſit ſupioꝛ omni coꝛpali creatura:⁊ ſic non
timeat eã:vñ ſubditur: 3 .ne ſublime videt.qꝛ pꝛe
ſupbia ſp nitit aggre
di maioꝛa: ꝓpter qòᷣ

ſubditur: aſſ¶ Ipe ?ꝭ qui fact eſt vt nullũ timet.

rex ſuꝑ oẽs filios ſuꝑ 3 ſ Hli T. jas5
bie.i. excedit oẽs ali/ . e diblune ⸗ ſe o.
os in ſupbia:⁊ p hoc vniuſos ſilios ſlupbie.
P P! Eſpondẽ
patet ꝙ ea que dict ſpondeés Q.XIII
ſũt de cero mnelligun auũt iob domio dixit:
tur pꝛicipaliter de de/ G ani .
mone: qui ẽ pꝛincipi/ clo quia ommia potes —2
um ſuper bie.

¶ In caplo. xlj. vbi d in poſtilla: Lõ quaſi Poſti

oñdit demonẽ ab hoie inſupabilẽ. Agdditio pma
ogd oẽ hic: Non quaſi crudelis Ke o eũ. videt᷑
alludere ad id quod ſupꝛa iob. xxx. ca. ad deuʒ cla⸗

mans dicebat: Mutatus es mihi in crudeleʒ. ad cu
. ius declaratõem ⁊ ↄtinuatõem ad pꝛecedẽtia ⁊ ſequẽtia cõ

ſiderandum eſt:ꝙ licet de' in p̃ᷣcedentib oñderat ipi iob ꝙ

de ꝓuidentia diuina circa actus humanos non erat cauſa
ab hoiĩe oĩno querenda: ꝓut dictũ fuit ſupꝛa.xxxviij.ca.in
additõne:nihilominꝰtñ ↄdeſcẽdens fragilitate ipſiob:qui
vehemẽter deſiderabat ſcire rões ſeu cauſas medias ſue fla
gellatõis:vt pʒ ſupꝛa in plurib' locis:voluit innuere ſibi in
hoc loco ꝙ ꝓceſſus ſue flagellatois incepit ab ipo ſathan:
vt pʒ ſupꝛa.ij.ca.q per behemoth ⁊ leuiathã in hoc loco fi/
guratur.⁊ qꝛ de hoc videret᷑ ꝙ iob poſſit magis miſerabili
ter ꝓclamare:eo ꝙ deuj poſſet eũ affligere aljs modis pꝛet᷑
crudelitatẽ ipſ ſathan:ideo de ſatiſfecit ſibi ꝑ hoc ꝙ ĩ cõ/
flictu ſeu bello qð habuit cum ipo ſathã: deo adiuute nõ
fuerat iße iob puictus:cũ tñ ptãs ſathan incoꝛpabilit᷑ exce
dat ptatem ipſiiob: put infra eodẽ capło: Nõ eſt ptãs ſuꝑ
terram q̃ ↄparet ei:⁊ de hoc dicit:Memẽto belli nec vltra
addas loqui.q.d. Gellũ quod habuiſti cũ behemoth ſeu le
uiathã ſꝑ debes hĩe in memoꝛia: eo ꝙ non potuiſſes ab eo

euadere ꝓpa ptãte:niſi ſoluʒ diuina: vnde nec vltra addaas

loqui.ſ.locutões q̃ruloſas.⁊ qꝛ foꝛte iob ex memoꝛia talis
belli pᷣteriti incideret ĩ timoꝛẽ magnum: ne foꝛte iteꝝ eũ af

fligeret:iõ pᷣnũciat ei ſecuritatẽ dicẽs:Ecce ſpes ep.ſ ſathã:
qᷣ ſperabat ſubuertẽ iob ad hoc:vt faceret eũ in facie domi
ni blaſphemare.ð.ij.ca.Fruſtrabitur.qꝛ non ẽ ↄſecut intẽ/
tum: 2 vidẽtib cũctis pᷣcipitabitur:qui poſt ↄſolatõem iob

videntibꝰ cũctis fribꝰ⁊ cognatis: h mõi ſpes ſathã fruſtra

ta fuit ſeu pᷣcipitata.Sʒ qꝛ adhuc poſſet qs dicẽ: ꝙ afflictõ
iob ꝑ tà ferociſſimã creaturã videret᷑ ad crudelitatẽ ꝑtine/
re:eo modo ꝙ iob dicebat vbi ſupꝛa:Mutar'ej mihi ĩ cru
delẽ.ideo ſubdit: Non q̃ſi crudelis.ſ.vt tu dicebas: ſuſcita⸗
bo eum.q.d.cuius rõ eſt:nã de nõ ꝑmiſit ſathã tẽtare ſeu
affligere ipſum iob qtum poſſʒ ſeu vellet. hoc enim eẽt cru
delitas:ſed de limitauit potentiam ſuaʒ dicẽs: Uerũtanẽ
aĩam eius ſerua.in quo de reſeruauit ĩ permiſſione afflictõᷣ
nis ipᷣp iob ptãtem ſupandi ipᷣm:vt ibidẽ in additõne ſuit
expoſitum.⁊ qꝛ iſta reſeruatio nõ poterat frãgi ab ipſo ſa-
than:iõ ſubdit᷑:Quis enim reſiſtere poteſt vultui meo. Ra
tio aũt q̃re nullł poſſit reſiſtere ſubdit:Et qͥs ante dedit mi
hi:vt reddã ei.q.d. ptãs ſua non ẽ a ſeipᷣo ſed a me:a ideo
ſubdit: Oia q̃ ſub celo ſunt mea ſũt.⁊ qꝛ foꝛte diceret quis
ꝙ non eẽt danda talis ptãs creature tã crudeli:qꝛ poſtq; ha
beret talẽ ptãtẽ ꝑ verba cõminatoꝛia ſeu depꝛecatoꝛia poſ-
ſet vti ptate ſua ad libitum:ſicut ↄſueuit fieri int hoĩes qui
poſtq; recipiũt ptãtem a ſupioꝛibus:eã retinent pꝛedcis mo
dis etiã ſuꝑioꝛe nolẽte:.iõ ſubdit: Nõ parcã ei verbis poten

tibꝰ:⁊ ad depᷣcandũ ↄpoſitis.ſ.vt pmittã eum vti ptãte
ſua vt vellet:⁊ loqtur moꝛe humano ſeu poetico put ĩ
hoc libꝛo frequẽter tales locutões occurrũt:deo eni nõ
ꝑtinẽt talia ꝓpe loquẽdo.⁊ ſequit᷑:Quis reuelabit faci
em idumenti ey.in qͥ pꝛoſequit᷑ ꝓpoſitum de ↄditioni/

buj demonis ſub
. „„ ſpecie ceti. Et ex/
T nulla te latet cogitatio. ponat totũ vt in
Quie eſt iſte qůi celat con honila vcg bi⸗
ſiliuz àbſq; ſcientia: Idéo iat luerit
inſipienter locutus ſum: In eodẽ caplo
t que vltra modum ex pbj.· vbi dẽ ipoſtil
cedunt ſcientiam meam: la: Au ſublar ſue
rit timebüt ange⸗
Additio.ij.

Bi tranſlatio noſtra habet:Cũ traſlat fuerit ti
mebũt angeli.in hebꝛeo hẽ:Ex ſublatõe ſua ti⸗
mebũt dij qðò intelligitur de viris iuſtis:de qᷣbꝰ
in pᷣſ.lxxxj.Ego dixi dij eſtis.cup ſenſus ẽ:nam qꝛ ſtati
ſupꝛa dixerat: ꝙ diabolus ẽ ſic obſtinat i malo ꝙ nul⸗
lo mõ flectit ad bonũ:de ̊dicit:Coꝛ e idurabit᷑ quaſi
lapis. Põt quis querere q̃ vtilitas fuit ĩ ꝓductõe talł cre

ature cup opera ⁊ membꝛa oĩno ſunt mala:nec ipſe ad

bonũ eſt flexibilis. Ad hꝰmõòi tacitã queſtionẽ videt᷑ do
minus reſpõdere ſic:ꝙ caſus diaboli ſeu ep ſublatio eſt
valde vtilis generat enim ſeu auget in virij iuſtis timo
rem dei.videntes enim ꝙ creatura ratõnalis ĩ tanta pu

ritate creata ꝑ abuſuʒ libertatis arbitrij lapſa ẽ in tam
magnã ruinam nõ immerito quantũcũq; ſint perfecti:

auget᷑ in eis timoꝛ ne deficiant eo mõ quo ſupꝛa:ca.iiij.

dicitur: In angelis ſuis inuenit pꝛauitateʒ quãtomagis
habitantes dom os luteas ⁊c̃.de hoc dicit:Ex ſublatio/

ne ſua timebũt dij.ſ.iuſti viri:qui quidẽ timoꝛ dei itel-
ligẽdus ẽ filialiſ:de quo Grego in.j.moꝛa. Qui timet
deü nihil negligit. timere deũ eſt nulla q facienda ſunt
bona pᷣterire:qui quidẽ iuſti tẽtatõnibꝰ demonũ territi

ſepe purgabunt᷑ ab imũdicia: vñ Aug ſuper pᷣſ.xliij.

Uita nr̃a ĩ hac peregrinatõe nõ põt eẽ ſine peccato nec
ꝓficere ſine tẽtatõne:quia ꝓſectus noſter ꝑ tẽtatonem

nfaʒ fit: nec ſibi qſ inoteſcit niſi tẽtatꝰ:nec põt coꝛona
ri niſi vicerit: nec põt vicẽ niſi ctauerit:nec pot certar, ni

ſi iimicũ ⁊ tẽtatõej hũerit.hec ille: et iſto mõ iuſti tẽta
tõibꝰ demonũ territi ⁊ i bono pꝑſiſtẽtes ꝓpᷣe dicũt pur-
gari. ex qͥ pʒ ꝙ ruina diaboli fuit valde vtilis iuſtis di-
ligentibus deũ vt inde diſcerẽt quãtum timerent: ꝓut
dicit in gloſa allegata in pᷣcedenti ca. additõe ſcòa:⁊ eti/
am vt a piaculis purgarent᷑:⁊ hoc ẽ qð aplus dicit:Di⸗
ligentib deũ oia cooꝑant᷑ in bonũn. ¶ Ka. XII.
Eſpondens autem iob. Poſtẽ deſcripta eſt ip⸗
ſius iob increpatio eo ꝙ nimis extulerat ſuam
inuſticiam:hic conſequenter ponitur eius humi
lis reſponſio confitendo pꝛopꝛiam culpaʒ dicens domi
no: b¶¶ Scio quia omnia pores. quecuq; ſũt poſſibi
lia fieri: er nn la te latet cogitatõ. erat eni iſte iob
ſcius ꝙ ↄmemoꝛãado ſuã iuſticia paſſus fuerat aliquẽ
euem motum elationis:q in talibus ſolet oꝛiri defacili
etiam in hominibus perfectis: ⁊ talis mot quatũcũq;

ſit oibus alijs occultꝰ: tamẽ deo eſt nor: ideo ſubditur.·
Quis ẽ iſte.i.quicũq; quãtũcũq; aſtut: e¶ Qui

celat conſilium.i.vult coꝛdis ſui celare ſecretũ ipſi deo:
¶ Abſq; ſcientia. quaſi diceret talis ẽ neſcius diuine
virtutis: pꝛopter quod iob recognoſcit culpã ſuã dicẽſ:
8 (130 inſipienter locut ſum.incaute iuſticia meam
comemoꝛando. h Et que vltra modũ excedunt ſci⸗
entiam meã. rões diuinoꝝ iudicioꝝ nimis inueſtigãdo

tntinde
iilfiſheit
Nno

tre
Peſihngn
oſnin⸗
Neincutzbon

ſhaliomi

Mkocninn
n
nidiet
pkiniſto

9 f
nummddcht

geſnte
EAe.
enmgſ

tinben

mmileipe
nicig ſunget
vicoſhrai
uingtimg
Nedcrttiis
giiinmg
nlmea C
uluiſu
iimeaen
tKen
nAtund
ibtuntl
iit,
nain
gimn

=
☛

1

.

S==
S
S=

——,;

—
S –—
S-
==
=

1

iunn
R

=

7

— =
S=
—
=

=☛
—
S=
=

SS
SS

—
S
SS
—
— — —
S= — =—
S =

==

—

= —
=
=rnd

— =
= –

ergo. 3' ipſ iob

¶ Job

p̃dicta. i ¶ Audi ⁊ ego loquar. ↄfitendo inſipientiaʒ
meam. k ¶ Interrogabo te. humilit ſicut diſcipulus.
I¶ Et rũde mihi.me inſtruendo. m ¶ Auditu auris
audiui te.q.d.añ flagella habui de te cognitõeʒ aliquã
ſed tamẽ imperfe

auteʒ oculus me Aludi ⁊ ego loquar: ſterrò
pider te. qa nunc gabo te: &t rũde mihi. Mů-
enes enceen dlitu auris audiui te: nunc
ſicut viſa plenius aũt oculus meus videt te.
cognoſcũtur q ſo Icircò ipſe me rephendo
l andlea. ſue a·Rt ago penitentiã in fauilla
mo de oiuina cinere. Noſtq; aũt locu-/
virtute ꝑ flagella tus eſt dñs vᷣba hec ad iob
tõem: qꝛ vexatio dixit ad elipha⸗ themani
dat itellectum: 2 ten. Jratus eſt furo; me in
reuclet, te 1 in duos amicos tuos:
Rriiszen un neno neirſenu⸗
pʒ ex pꝛedcij. tuz ſicu
ad cognitoõem pite me iob. Sumite ergo vo/
ior n cet be bis ſeptẽ tauros ⁊ ſeptẽ ari
iõ ſubdiit etes:c᷑t ite ad ſuũ meũ iob:
1 i⸗ cheo ⁊ offerte holocauſtũ ꝓ vo
ipſe ne reyꝛchen bis. Job aüt ſeruus meus
en oꝛabit pꝛo vobis. Faciem
e cum ofeſſione eius ſuſcipiã: ůt nõ vobis ĩ
qꝛ cum ↄfeſſione cipia .
oꝛis debet eſſe ſa putet᷑ ſtulticia. Neq; enim

tiſſactio opis: i? locuti eſtis coꝛã me rectuʒ
ſubdit: o QEt ſicut ſeru'meus iob. Abiẽ

eiſen mnere. rũt ergo eliphag themani-
ĩ auſteritate ⁊ bu tes ⁊ baldath ſuites ⁊ ſo⸗
Poſti auteʒ ⁊c.

Poſita increpatõe heliu a dño de pꝛeſũptoe⁊ ipſp iob
de incauta locutõne: hic conſequenter ponitur increpa
tio alioꝝ triũ amicoꝝ iob de falſitatis aſſertõe.⁊ pmo
poit᷑ dicta increpatõ: ꝰ icrepatoꝛ emẽdatio:bi Abier̃t
.3. reuelatio: ibi Addidit q́;. Circa
pꝛimũ dicit: r ¶ Dixit ad eliphaę themanitẽ iſte erat
pꝛicipał ini iſtos tres:⁊ iõ dñs ad ipᷣm dirigit ſermonẽ
dicẽs: 605 ratus ẽ furoꝛ me in te ⁊ in duos amicos
tuos.non dicit in heliu vel in iob:qꝛ peccare ex pᷣſi ũptoõ
ne ⁊ incauta locutõe ſicut peccauerat heliu ⁊ iob:no eſt
ita graue ſicut peccare ĩ falſitatis aſſertõne:qð ↄtigerat
iſtis tribus:vt pʒ ꝑ ſupꝛadicta:⁊ grauitas hup facti no
tatur ꝑ hoc qð dẽ: Furoꝛ dñi iraſcitur ↄtra eos qò non
ſolet dici in ſcptura niſi ꝓ grauibꝰ gie i na
Nlo. coꝛã me rectũ.i.dogma veꝝ: v ¶ Siẽ ſer. me

gFaen

iob. qᷓ va locut ẽ:tñ icaute qtũ ad aliq: ⁊ qꝛ jues culpe
antiqr ſacficijj expiabant᷑:iõ ſbdit᷑: Sante gvo. vg.
tauros.ad ðſignãdũ ꝑfectõeʒ pnie ꝑ ſeptenariũ numeꝝ
quo pfectio deſignat᷑. y 2e d ũ meũ iob. vt
iuſt'offerat ſacrificiũ ꝓ iniuſtis. ʒ ¶ Faciẽ eð ſuſcipiã.

minꝰfaciẽ iob.i.gratũ habuit ſacrificium ꝑ eũ oblatũ:⁊ eſ
oꝛonẽ nõ ſolũ ꝓ ipᷣo:ſed etiã pꝛo amicis ſuis. e ¶ Dñs q;ʒ
ↄuerſus.⁊ pʒ lra. ſ. ¶ Et addidit. Pic ↄñter ponit᷑ ipſius
iob reuelatio nõ ſolũ ad ꝓſperitatẽ pꝛiſtinã:ſed etiã ad ma
ioꝛẽ:qð oñdit᷑ pꝛimo ĩ gnali cũ dẽ:Addidit q̊; oĩa ⁊c.qð pa
tebit infra.⁊ 2* oñdit
hoc ĩ ſpeciali:⁊ qꝛ in/-
ter bona extẽioꝛa ho/
minis amici ſũt pꝛeci

pharna amathites: 7 feceft
ſicut locutuſ ſuerat dñs ad

eos: &t ſuſcepit dñs ſaciem e nt emed Gn—
„ E „ 9 — .. 2 2 ,
iob. Domin qʒ cõuerſus oẽs fres ſui ⁊ vniuer
eſt ad pniam iob:cũ oꝛaret ſe ſerdre ſne viri ?
Ile ſeig ſuis. mtlieres de ſua cogna
ille ꝓ amicis ſuis. Et àddi töͤnerg notb frm ſo
dit ðñs oĩa qcũq; fuerant roꝛũ expmũtur in ſe
. es eeP el 3 ſch
iob duplicia. Nènerũt auũt tura: vñ a abꝛaaʒ vo
ad eũ omne ſfr̃es ſui:⁊ vni tcauit loth nepotẽ ſu⸗

um ffem: Gene.xiij.
h¶¶Et cũcti q noue
rant euʒ.i illi qui ha/
buerãt familiaritatẽ

uerſe ſoꝛoꝛes ſue: t cũcti ꝗ
nouerãt eũ pꝛi:ct comede
rũt cum eo panẽ in domo

eb. Et mòͤuerũt ſup euʒ ca cum eo ex alijs cauſis
put:èt conſolati ſunt eũ ſu an ageltnge voſtes
per omni malo quod intu/ reputates euma deo

lerat dñs ſup eũ:ẽt dederũt
ei vnůſgſq; ouẽ vnã ⁊ iau
rẽ aureã vnã.Hòmin aũt
benedixit nouiſſimis iob

flagellatũ ppt᷑ epctã
Ilʒ occulta. CArc
medcerũt cũ eo panẽ.
qꝛ fecer̃t cũ eo ſolẽne

OSPRten, ꝛãdiũ ꝓpt᷑ ep releua
magis q; pꝛicipio eius.Et Pem. nte ei panis ⁊
faciꝗ ſunt ei quatuoꝛdecim aq ois cibꝰ ⁊ por itel

ligit᷑ in ſcptura. vnde
iiij. regũ.vij. dixit he⸗
liſe filiuj regis iſrł de
ſyria i ſamariã ducij.
Appone eij panem ⁊
aquã. ſubdit ibidẽ:
Appoſita eſt eis ma
gna ciboꝝ pᷣparatio.ex q pʒ ꝙ ꝑ panẽ ⁊ aquã ppha intelli⸗
gebat ſolene pꝛãdiũ:nõ eni ẽ veriſimile ꝙ rex fecerit niſi ſm
intellectũ ꝓphe. k ¶ Et mouert ſi uß eũ caput. recognoſcẽ
tes ſe deceptos ſuiſſe:reputãtes flagella ppter iniquitatẽ ſu
am ei contigiſſe:iõ ſubat tſolati ſunt eũ ſuper

milia ouium:⁊ ſex milia ca
meloꝛum:⁊ mille iuga bo
um:⁊ mille aſine:et fuerunt
ei ſeptem filij ⁊ tres filie.

itur: I ,
omni malo. ꝓteſtãtes ꝙ hoc rerg⸗ aad ipſo iob ꝓbati
onẽ maioꝛẽ remuneratõem. m ¶ Et dederũt ei c.ma/
gis ad congaudendũ qᷓ; ad releuãdũ: qꝛ dona hmõi ad h
paʒꝝ feciſſẽt:qꝛ ſubdit: n ¶ Unuſqſq; ouẽ vnã. in hebꝛeo
habetur: Obulũ vnũ.⁊ dicũt hebꝛei moderni: Releuatio
ãt foꝛtũe iob fca ẽ a dño:iõ ſbᷣdit᷑: o¶¶ Dñs ãt bñdixit no
uiſſ iob multiplicãdo bona ei tpalia ⁊ ſpũalia. p ( Et fa
cta ſũt ei.xiiij milia ouiũ ⁊c᷑. añ flagella habuit tm.vij.mi-

lia ouiũ:⁊ tria milia cameloꝝ:⁊ quigẽta iuga boũ:⁊ qui l

tas aſinas:vt hẽ.S.j.cæ.q̃ oĩa h̊ expᷣmũtur duplicia. q¶Et
fuer̃t ei.vi.filij ⁊ trej filie.⁊ ſic videt᷑ ꝙ Ples el ñ fuit dupli
cata:qꝛ tot habuerat añ:vt hr.i.ca.Ad h dicũt alid ꝙ hoc
fẽm ẽ ad melioꝛẽ ipſi foꝛtunã:qꝛ ſi ꝓles eũ fuiſſet duplica⸗
ta:bona ei fuiſſent nimis diuiſa:⁊ ſic qlibet repoꝛtaret mi

noꝛẽ poꝛtõeʒ ſʒ h' videt᷑ paꝝ: valere:qꝛ in felicitate plis ma

qꝛ leuiter im̃ peccauerat:⁊ cũ hoc ꝑfecte de hoc penit is attẽdit᷑ bonitaj moꝝ qᷓᷓ abũdãtia tpaliũ bonoꝝ:⁊ iõ ali
rat. tno vobis imputetur. ad penaã eteraa at ter dẽ ꝙ pueri iob fuer̃t moꝛtui i ſtatu ſalutis: vt ſatis patʒ

Stulticia.falſaʒ doctrinã aſſerẽdo:iõ ſubdit᷑: Neq; eni
locuti eſtis coꝛã me rectũ. c ¶ Abierunt . Dic ↄñter
ponitur icrepatoꝝ emendario:qꝛ obedierunt pꝛompte
diuino mandato.⁊ pʒ ira vſq; ibi: d ¶ Et luſcepit do

ex dictis ſupꝛa pꝛimo capittulo.tales autem non dicuntur
pꝛopꝛie moꝛtui: ſed magis viui:ſed ꝙ dicit ſaluatoꝛ Mat/
thei. xij. allegans verbum domini: quod habetur Exodi
tertio: Ego ſum deus abꝛaam:⁊ deus iſaac:⁊ deus iacob:

ideo ſubdit ſaluatoꝛ: Non eſt de moꝛtuoꝝ ſed viuentium
ideo qꝛ pueri iob reſeruabant᷑ in lymbo ſanctorũ patruʒ
cũ ipᷣo victuri ĩ eternũ:ſic ĩtelligit ꝓles e ouplicata ſicut ⁊
alia. a ¶ Et vocauit nomẽ vni diẽ. ꝓpi ſpecioſitatis eiuj
claritatẽ. b¶Et nomẽ ſcðe caſſiam.q eſt ſpecies aromati

ca: ⁊ hoc ꝓpter muli
eris ſuauitateʒ¶ C ,⸗N „ „
Et nomẽ tertie cnu Et võcauit nomẽ vni die:
ſibij c aut ſtibiuz vn & nomẽé ſcdᷣe caſſiam: ᷑t no
Pingut incte: vt appa mẽ tertie coꝛnuſtibij. Hon
reat pulchꝛioꝛes: i ſũt aũt inuẽte mulieres ſpe
lud ·iiij regũ.ix. Depi cioſe ſicut filie iob in vniu-
xit Kieabe ulo⸗ ſa terra.Dðditq; eis pater
os ſtibio ⁊c.h aũ 9 „re
bium in coꝛnu ſeruek lu hereditatẽ inte fres ea

ſic ergo vocauit iob
filiã ſuam:p hoc deſi
gnãs ꝙ habebat ma⸗

rum. Aixit àuteʒ iob poſt

ioꝛẽ pulchꝛitudinẽ ꝙᷓ poſſit hĩi ĩ aljs mulierib' pꝑ talem pi

cturã:iõ de filiaꝝ iob pulchꝛitudie ſbᷣdit᷑: d¶¶Moõ ſũt au/
tem inuẽte.ꝑ hoc deſignatur ꝙ nõ ſolũ excedebãt alias mu
lieres ĩ pulchꝛitudine coꝛpoꝛis:ſʒ etiã in pulchꝛitudine mo
rum. e¶Deditq; eis pꝛ ſuus hereditatẽ int ffes eax. ⁊ p

hoc deſignat᷑ ↄueniẽtia virtutis ⁊ amoꝛis i vtriſq; ⁊ qꝛ iob
fuit flagellatus ĩ ꝓpꝛio coꝛpoꝛe:iõ poſt laetia Aeſhete

