h¶ Jurauit. ut daret dauid maioꝛẽ ſecuritatẽ. i¶ i coõſequẽter ponit᷑ fruſtratio conatus ſau 1 P dauid
uit dñs ⁊c᷑.i ꝑ viuẽtẽ deũ. k ¶ Et introduxit ⁊c cre ꝓP diuinas laudes:ſaul aũt miſit nũcios ad ite gum da
dens ꝙ ipm ſtabilit in gram recepiſſet. ¶ ¶ Motũ eſt uid:poſtꝙ ſic euaſerat ⁊ hoc oñdit᷑ cũ di: x ¶ Milit ſa

ul lictoꝛes. i. occiſoꝛes qͥ hñt officiũ puniendi malefactoꝛes
⁊ dicunt a lito tas:qð idẽ ẽ qð ſacriſicare: tñ iponnar c lra

4 1. Fan

auũt ⁊c. Hic oñt᷑ dauid a ſaule rurſũ ipedit᷑. Habit᷑ enim

.’ 7 4
incli ti IUrtorrs vede
inclinat ꝑ modũu nature.ſaul aũt erat habituat ĩ odio

ITr AI YZ
e

5
Regum
ſed fruſtrata fuit intentio ſaul ꝑ hoc qð ſbdit᷑: a ¶ Qui illuxiſſet. Circa pmũ pᷣmittit᷑ qrimonia dauid de ſaule E
cũ vidiſſent cuneũ ⁊cᷣ]i.ſocietatẽ religioſoꝝ deũ laudãtiũ ipſuũ iniuſte ꝑſequẽte:ut ex reſponſione ionathe foꝛmet wuße
ð put ſupꝛa dcm fuit.x. b¶ Et ſamuelẽ ac i.pſidentẽ eis poſtea ſuã petitionẽ. b¶ Non moꝛieris hoc dixit io
c¶ Fact' ẽ etiã cc]. i. deuotionis. ð ¶ Et ꝓphetarecepe nathas ignoꝛãs qᷣd feciſſet pꝛr ſu p'receſſũ ſuũ ab eo:ut G
rũt.i.deũ laudare omittẽtej pſeq dauid:ſimile hẽtur Joh. dcm̃ ẽ ppt qð dauid poſtea dixit. c¶Quinimo viuit nilch
vij de miniſtris miſ . . dñs. moduj iurã itn
ſis ad capiẽdũ ieſum S —. 2G di eſt ac ſi dicatur ſit
q cũ audiſſent eũ pdi go ſaul lictoꝛes ut rapent nienſq; locut ẽ coꝛã iona ꝑ deu Auctem. lunt
Poen nerſ 13 unt dauid. Qũui cũ vidiſſent cu tha:Quid feci.Que ẽ iniꝗ dn e nodeg 8
Zreuerſi ſüt vicentes Neũ ꝓphetaꝝ vaticinãtiũj tas mea qð peccatũ me ocfecit pi tus rin
Nũq ſic locut ẽ hõö Eet ſamuelẽ ſtãtẽ ſupꝑ eos:Ij 9 umi Ppꝛem R ꝗqrit aia me no iterfecit: P cbet
excuſantes ſe de eus ctus ẽ etiã ſpũs dñi ĩ illis: meã: Qui dixit ei: Abſit a lanceã pijciendo: bunt
captõe:⁊ eodẽ mõ di &t ꝓphetare ceperũt etiam te:nõn moꝛieris. Meq;.n. iling men 5 Ee uln
miſſis: v etiaz ipſo ſa ll: miſit ⁊ alios nuncios. paruũ niſi pus idicauerit ¶ex dictis ca. xix.q reun
ule qui deſiderio ocii Pꝛophetauerũt aũt ⁊ illi mihi. Hüc ergo celauit a audito dixit iona an
dendi Auid iuit ⸗ Et rurſũ miſit ſaul tertios me pꝛ meus ſᷣmonè tmmõ e eO n uti
ꝛia pſona:ut dẽ ulr̃a ſog: a iii ler G&εOsweni erit iſt: æ iura/ erer KL. 4
b 9 ſrnie nucios:ꝗ T ipi pphetauerft Meq̃q; eni erit ien tun ad falut tui c
expoliauit ſe. nõ ꝙ re Et irat iracũdia ſaul:abiſt uu rurſuʒ dauidi: XTille ait: ſeruationeʒ:ex qᷣ ue
maneret nuc': ſed i etiã ipᷣe ĩ ramatha: ⁊ venit Scit ꝓfecio pꝛ tu ꝙ iueni dauid ↄñter foꝛ?1 ira
depoſuit inſignia re vſq; ad ciſternã magnaʒ q gr̃am ĩ ocuł tuiſ.⁊ dicet:ne mat ſua knnane ſibin
galia ) erat exreruus in ſochot:Et iterrogauit ſciat hoc ionathas ne ſoꝛ?ꝛ clende 4 ſ 1 e⸗ inni⸗
ut accipet veſtes ſimi vir. loco ſũut ſi ſtet . Quinimo viuit ne de ..fe⸗ Mnn
les a religioſis launda ⁊ dixit: In quo loco lui la e iitet. Qunnmnd ſtů neomenie: qd un)
tib'deũ: ſic dauid rer muel ⁊ dauid:Dictũq; eſt dñs ⁊ viuit aia tua:qꝛ ůno ſicbat apõ hebꝛe⸗ in
veſtit ephot lineo an ei:Ecce ĩ naioth ſunt in ra tm ut ita dicaʒ gradu: ego osi memoꝛia bñ eni
precehzar ontae, matha. Et abijt i naiotb ĩ moꝛſq; diuidimur. Et ait 1a dinun e iant B tu
uinas: ut hi j. Neg. alnatha. Et facyc en ſup ionathaſ ad dauid: Quod 2 ſabbaru celebꝛa u
vj. ꝓpi qð oſpexit e eũ ſpũs dñi:⁊ ambulauit i cũq; dixerit mihi aia tua: turp bñficio crea n
michol dices: q gloi grediẽs ⁊ ꝓphetabat vſq; faciã libi. Dixit at dauid tionis. traſmuat ar
oſus fuit hodie rex dũ veniret i naioth i raſſa ad ionathan: Eccèł calẽde tio aut in iſtis coꝛ nn
iſrł diſcopiẽs ſe:qꝛ iin iꝝ Snie eeig ibe ſrerrain r. 1 poꝛiby ſenſibilib
ſignia regalia depoſu tha. Et expo liault etia ipe ¶ſtcraſtino: let ego ex moꝛe multü lſequit mo nmnſ
erat: iõ ſbdit᷑:ibi Et ſe veſtimens ſuis: 1 ꝓphe ſedere ſoleo iuxta regẽ ad tũ lune: 1o in no ſ
nudat ẽ q̃ſi ſi nudet tauit cũ cetis coꝛaʒ ſamuel veſcẽð.l Dimitte ẽrgo me uilunio fiebat fe· ui
vm de ſcurris: ⁊ eode &t cecinit nud tota die illa ut abſcõder ĩ agro vſq; ad ſtũ p̃dem. a Et *M)
mõ dẽ B de ſaule. . 5 irr. diei tertie. Si reſpi . ex cc.]] qꝛ illa im
f¶Et cecinit nudus nocle. unde 7 exiun pz0H% veſperã diei ter tie. Di relpi die rone ſolẽnita ruin
⁊c qꝛ epoſuerat inſi uerbiu: Nu ẽᷣt ſaul iĩter pꝛo ciens reqſierit me pꝛ tuus: tis notabiles pſo
gnia regalia: ut pde, phetag. rñdebᷣ ei. Rogauit me da ne comedebãt cuʒ wmif
F. 6 ¶ Uñ exiuit ꝓ Cap. xx. uid ſut iret celerit᷑ ĩi bethleẽ Bein js dauid Nu
nerbir bu ce. pAgit aͦteʒ dauid de ciuitatẽ ſuã:qꝛ victime ſol? enat ne c inn
. kä i exponit naioth q ẽ irama: yve nes ibi ſũt vniuerſis cõtri Simitte ergo hmnnie
alit q; ſupꝛa.x.ca. qdax me ut abſcondar. (S
h accipit de eo i à ap uut poſſit certitu/⸗ ftutt
paret aliqᷓ deuotio ad hoꝛã ex inſperato:ſicut cũ alids vite dinaliter exꝑiri vel exploꝛꝗre itentionẽ finalẽ pꝛis tui ð lifi
diſſolute oñdit aliqð ſignũ deuotõis:dicit᷑ mõ ribalꝰfactꝰ mep modũ q ſequit᷑: i Bitei piciẽs ⁊c. Utx auteʒ firln
ẽ monach':ita tũc dicebat᷑ de talibꝰ:nũ eſt ſaul iter ꝓphas ſic fecerit dauid:ut hic dẽ:n hẽ ex textu:nec etiam ↄꝛiuʒ w
q.d.iſta deuotio traſitoꝛia ẽ ⁊ ad hoꝛã:nõ firma. FN Dauig aũt tũc loquebatur ionathe die imediate pᷣcedẽ i 8
Vgit aũt dauid. hHic ↄñt deſcribit᷑ quomõ ſaul ex ti calendas:ut patet in textu:⁊ abſcõdendus erat i agro ſan
* odio dauid filiũ pꝓpꝛiũ iuaſit. Circa ꝗð ſciendũ iꝓ die tertia poſt:ita ꝙ due dies integre ⁊ plus erant inter iinr
. poſtqq; ſaul recepat dauid ĩ gr̃am ad pᷣces ionathe medie : ut patebit ex ſequentibus: ſoꝛtes autem iude ẽ⁵ẽ donn
tocm̃ ẽ ca.xix. Jonathas a pꝛe receſſit ꝓ aliqbꝰnegocijs:ũ? beniamin erant coniuncte:ita ꝙ cito poterat aliquis ire ſin
S ſic ignoꝛabat qũo pr ſu poſtea dauid ĩuaſerat:⁊ moꝛtẽ eiꝰ de vna ad aliam:⁊ redire:pꝛopter quod dauid tempo wen
AAſierat:ꝓpt qð dauid venit ad ionathã iſta denũciãs eitut re intermedio potuit ire in bethleem: ⁊ redire die deter ſalni
adhuc tetaret ſi ſaul ſumpłr diffinierat eũ occidẽ: qꝛ graue minata ad locum condictum inter ipſum ⁊ ionathan ngg
erat ei a ionatha diſcedẽ:⁊ grau moꝛtẽ incurrẽ. Igit ĩi hoc Si autem non fecit ſic fuit mendacium officioſum: de dulen
capitulo ſic ꝓcedit᷑:qꝛ pᷣmo ponit᷑ ipᷣp dauid petitio:?ꝰ ipiuj quo non eſt neceſſarium excuſare dauid ⁊ ionathan:qꝛ ſhſt
ionathe ↄceſſio:ibi Et ait ionathas:ʒ ↄceſſionis executio: apoſtoli qui fuerunt multo perfectioꝛes non excuſant n
ibi Et venerũt calẽde:q̃rto ſaulis indignatio:ibi Jratautẽ omnino a peccato veniali: infra Joh.j. Si dixerimus bon
ſaul:qnto dauid ⁊ ionathe lachꝛymabil ſeꝑatio:ibi cũg quia peccatum non habemus:ipſi nos ſeducimus ⁊c. nin

ldeſne
bodipr
nübenn
uunind vut
modoſingi
inpiueten.
Rlinocti
ugpins
A poendo
nuclds dpſe
1 nean
n qricup
dicns a.pr⸗

di dirton

Gdart.
ſalue mir0⸗
mmmnone;
Muicd nitn ſo⸗

inconmnieq;
hur oͤhebꝛe⸗
imenorüͤbi
diuinliferi
matoneſiut
Woari celchn
1pbiſcoq
nis. räͤlmun
aut iniſtiscer
ib' ſenſcbii
ulti ſequitno
lunerlo nn

nio ſeh
zcen. E

erde ciln
erove ſolinits
nnddis N
ccomeeharan
riniisdun
Aebn o
ri nereus.
Immroh
eutabſeonir.
rpofitoann
ſnalepiiznnid
Uu
rcnun n
luseratiago
userant inter
unen iucet
rit alqqusn
cire dieden
oficoſum
. vonuhang
non ruſni
Sidinmmmn
cucmmen

mſus
n ⸗
Uncene), iſe

tera patẽt. l

k ¶ Si dixerit c l.i.ſignũ eſt ꝙ; nõ q̃rit me occidẽ. Ce

t ait ionathaj.Hic ponit ipᷣiꝰionathe

oceſſio ſᷣm foꝛmã petitõis dauid:ꝓpr qð rndit dauid:
m ¶ Quis renunciabit mihi.hoc dixit qꝛ ſibi difficile
videbat᷑ ꝙ fil regis veniret ad ipᷣm in agro:qn alij co

mitarent᷑ ipᷣm qð
poſſet cedere in ꝑ
iculuʒ ipſi dauid
ad faciẽdũ uolun
tatẽ regij:⁊ ſimili
ter piculoſuʒ ſibi
videbat᷑ ꝙ iona/⸗
thas renunciaret
dauid ꝑ aliuʒ: eo
ꝙ dauid habebat
omnes ſuſpectos
ne accuſarẽt eum
erga ſaul pᷣter io
nathã: ꝓpt᷑ qð io
nathas ei dixit:
n en egredi
amur ĩ agruʒ. ut
oñderet ei locum
vbi ſibi renũciarʒ
ĩtentionẽ pꝛis ſui

pꝑ ſeibᷣm mõ iferi

ſcripto. Interpo
nit tñ renouatio
federis inter iona

thã ⁊ dauid: cu
dẽ: o ¶ Etſi vi⸗

xero faciej ⁊c.lqꝛ
ionathas ꝓ certo
tenebat dauid re/
gnatuꝝ pꝰſaul pa

trem ſuũ: ſic æ fa

ſi nõ fecero. hꝰ nõ

ẽ in hebꝛeo nec ẽ

de textu: ſʒ imedi

ate ſequitur:
q ¶ On eradica
uerit ⁊c Sciebat
eni pꝛem ſuũ cuʒ
domo ſua puniẽ
dũ ꝓpt᷑ pſecutio
nem dauid iiuſtã
r¶ Et reqrat do
minus ⁊c̃. hoc ſi
milit᷑ ñ ẽ de textu
ſʒ imediate ſequit᷑
Pepigit g ⁊c.⁊ ſe
quit: 8 (Etr
ſiuit dñs de mãu
inimicoꝝ dauid.
exponũt expo

qdð
Arones noſtri de

vindicta diuia ʒ

—

bulibꝰ ſuis. Si dixẽrit bñ:
pax erit ſuo tuo.l Si autẽ
fuerit irat:ſcito qꝛ ↄpleta
ẽ malicia eð. Fac ergo mi
ſericoꝛdiã in huũ tuũ: qꝛ fe
q; dñi me famulũ tuũ tecũ
inire feciſti. Si aũt ẽ iniqui

tas aliq̃ ĩ me:tu me ĩterfice

ad pr̃em tuũ ne introdu
cas me. Et dit ionathas:

Abſit hoc a me. Neq;.n.

fieri põt:ut ſi certe cogno
uero cõpletã eſſe pr̃is mei
maliciã õ te:nõ ãnũciẽ tibi
Rñditq; dauid ad iona⸗
thã:Quũiſ renũciabit mihi
ſigd foꝛte rũderit tibi pat᷑

tuus dure de me: Et ait io
nathas ad dauid: Aeni ?

egrediamur ſoꝛas in agrũ
Cũq; exiſſẽt ambo ĩ agrũ
ait ionathas ad dauid:do
mine de iſri ſi inueſtigaue
ro ſniam pꝛis mei craſtino
uel perendie:⁊ aliqd boni
fuerit ſupꝑ dauid:⁊ nõ ſtatĩ
miſero ad te ⁊ notũ tibi fe
cero: hec faciat deus iona
te ⁊ hec augeat. Si auteʒ
pſeuerauerit pꝛis mei mali
cia aduerſum te:reuelabo
aurẽ tuã ⁊ dimitiã te ut va
das ĩ pace:⁊ ſit dñs tecũ ſi
cut fuit cum pꝛe meo.Et ſi
ſixero: facies mihi miſeri
coꝛdiã dñi:ſi o moꝛtu fu

ero:non auferes miſericoꝛ

diã tuã a domo mea vſqʒ
in ſempit᷑nũ. Aut ſi non fe

ſaul ⁊ alios inimico dauid.hebꝛei vo retoꝛquẽt ad ſen
ſum oppoſitũ:dicẽtes ꝙ inimici dauid h̊ ponũt᷑ p ipſo
dauid:a ẽ ſenſus:Reqrat dñs de mãu dauid:qꝛ dauid
fech iſtõ initũ cũ ionatha fregit:qn medietatẽ hẽditatis
miphiboſeth filij ionathe dedit ſibe ſuo ey: ut.j.hẽ ?

libꝛo. xix. ca. ut pleno videbit᷑ qñ erimꝰ ibi dño ↄcedẽte

vñ dicit h̊ ra.ſa.ꝙ qñ dauid dixit ipſi miphoboſeth tu

ſiba diuidite poſſeſſiõej.venit vox a deo dicẽs:Robo

am ⁊ hieroboã diuidẽt regnũ.eo ꝙ dauid fregerat iſtud pa
ctum qð erat iter dauid ⁊ ionatha ac poſteros eoꝝ:qð aut

ponit᷑ h: t¶ De manu inimicoꝝ dauid. loco hup de ma
nu dauid dicũt:ꝙ hoc fſem ẽ ad reuerẽtiã ipſ dauid:ſicut

mater maledicẽs puero ſuo ex amicitia ſtati ad ipᷣm ſbdit

cero:quando eradicauerit
dñs inimicos dauidl vnũ

quẽq; de tra auferat iona/

than de domo ſua: ct reqꝗ

rat dñs de manu iimicoꝛũ
dauid. Pepigit ergo io⸗

nathas fed'i domo dauid
8 r r 1 „
t reqſiuit dñs dẽ manu in
imicoꝝ dauid.Et ãddidit
ionathas deierare dauid
eo ꝙꝙ diligẽt illuü. Siẽ enim

aiam ſuã ita diligebat euʒ.

Dixitq; ad euʒ ionathas
Craſ calẽde ſũe:⁊ reqreris
Regret eniĩ ſeſſio tua vſqʒ
perẽdie.Deſcẽdẽs ergo fe
ſtin:et venies ĩ locũ ubi ce
landus es:i die qñ opꝑari li
cet:let ſedebiſ iuxta lapidẽ
cui nomẽ ẽ exel:lèt ego treſ

ſagittas mittã iuxta eum:⁊

iaeiã q̃ſi exercens me ad ſi
gnũ. Mittã quoq; ⁊ pue
rũ dicẽs ei: Nade ⁊ aufer
mihi ſagitias. Si dixero
puero ecce ſagitte itra te ſt
tolle eas:tu veni ad me:qꝛ
pax tibi ẽ ⁊ nihil ẽ mali: vi
uit dñs. Si aũt ſic locutus
fuero puero:ecce ſagitte vl
tra te ſũt:vade ĩ pace:qꝛ di
miſit te dñs. Dẽ v̈bo autẽ
qð locuti fuim ego ⁊ tulſit
doͤminus ſter me ⁊ te vſq;
i ſempit᷑nuʒ. Abſcoͤndit ẽ
ergo dauid ĩ agro: èt vene
runt calẽde: ⁊ ſedit rex ad
comedẽdũ panẽ̃. Cũq; ſe
diſſet rex ſuꝑ cathedrã ſuã

uigd apparere ne referret ſauli ⁊ capet. a 0 autem
⁊c᷑ l.i.ð federe ini nos ⁊ poſteritates nr̃as. b ¶ Ofs ſit int

huic lapidi dico vel
parieti vel aliqd hui

modi:⁊a eodẽ modo

Job v dicitur: Bñdic
deo ⁊ morere ꝓpit re
uerẽtiã diuinã:ibi po
nit᷑ bñũdic ꝓ maledic

ſcòm oẽs expoſitoꝛe

⁊ tali modo loquẽdi
vſus eſt dauid.j.xxv.
Jurãs deſtruẽ domũ
nabal dicẽs:hoc faci⸗/
at de' inimicis dauid
⁊c.i.mihi: ut dicetur
ibidẽ. Alit᷑ ſcõʒ ſenſũ
iſtũ põt exponi.
t 6 De mau ümicoʒ
dauid.i.p manꝰ ũimi
coꝝ dauid: qꝛ hiero
boã ⁊ alij qͥ inſurrexe
runt ò ſalomoneʒ ad
diuideẽdũ regnũ dicũ
tur inimici dauid:in
quãtũ fuerũt inimici
poſteritatis ſue.
v ¶ Et addidit iona

tha) deierare.i.valde

iurare:ita ꝙ non acci
pit᷑ hꝓ ꝑiurio: ſed ꝓ

aſſertione iuramenti

Cetera patẽt vſq; ibi

4 lenies in locuzʒ
⁊c̃.

qꝛ dies calẽdaꝰ

⁊ craſtina erãt feſtiue

⁊ ſic apꝑpet qð ſupꝛa
dem̃ ẽ.ſ.ꝙ abſconſio

dauid fuit ſtatuta die

tertia a calẽdis.
y ¶ Et ſedebis iuxta
lapidẽ ⁊c.i. ambu
latois ſcõm hebꝛeos:
qꝛ ille lapij erat ſignũ
directiuũ ambulatiũ
p viam. 3 ¶¶ Et ego

trej ſagitta) mittã c̃.

hoc aũt ſignuʒ dedit
ionath as dauid: da
neſciebat ſi poſſet ve
nire ſołꝰ ad loquẽduʒ
cũ dauid:vl ſi venirʒ
ſecrete:foꝛte poterant
aliq ſupuenire: ita ꝙ
nõ eẽt tutum ipſi da
vbo autem

me ⁊ te.ſ.teſtis ⁊ redſitoꝛ:qꝛ nullł alius ad hoc fuerat voca

tus ad piculũ dauid euitandũ. c

bſcondit ẽ g&̊ dauid

in agro.tꝑe ↄſtituto die tertio calendaꝝ:qꝛ dubium erat ſi
rex de dauid reqreret de die calẽdaꝝ vel expectaret vſq; i

craſtinũ:ſicut ⁊ fecit. dD

¶ Et venerũt calẽde. Hic ↄñter de
ſcribit᷑ pᷣdicte ↄceſſiõis executio:quia ionathas exploꝛauit

5

e

„ 1 . ℳ *

, 9

intentionẽ pꝛis de dauid ꝑ modũ ini eos cõdictũ: ? pʒ lĩa

ex pᷣdictis paucis exceptis. e ¶ Surrexit ionathas ⁊c. qñn
eni erat ibi dauid ſedebat iuxta regẽ: ⁊ poſtea ionathas:⁊

p ipᷣm abner:⁊ iõ abſen

nulb ſit itermedy: iõ
ſurrexit ionat

te dauid null' erat iter ſaul ⁊ iona
than:⁊ qꝛ nõ eſt ↄſuetũ ꝙ fili regis ſedeat poſt pꝛem:ita ꝙ

ha „R .— .
ſedit p abner. er cõᷣm ↄſuetudinẽ q̃ erat iu

n ẽ locutſaul ⁊c.i.de
ipᷣo dauid: cup rõ ſbᷣ

dit᷑: g ¶ Cogitabat

enim ⁊c̃. ex ↄcubitu

cũ vxoꝛe:vel ex tactu
rei ĩmũde: qꝛ de ſacri

ficio neomenie nõ de
bebãt imüdi comedẽ
donec eẽnt purificati
q̃ qdẽ puriſicatõ ĩ ali
qb fiebat ꝑ traſitum
tẽpoꝛis:⁊ i aliqb per
aquã expiatõis:ſicut
dcm fuit Nume.xix.
h¶ Cur nõ venit fi⸗
li iſſai ⁊c̃.ex cõtẽtu ⁊
odio nolebat eũ noia
re no e ꝓpᷣo.cetera pa
tent. i ¶ Irat᷑ auteʒ
ſaul. Hic ont deſcribi
tur ipᷣp ſaulis idigna
tio dicẽtis ionathe.
kꝑ¶Sili mulieris vl
tro vi rapiẽtis.i.cõ
cubitũ viri ipoꝛtune
petẽtis. l iligis
filiũ ⁊c.qꝛ ꝑ hoc tu
oñdis ꝙ nõ ſis filius
me ꝗqᷣ ipᷣm odio:⁊ p
ↄñs ꝙ tu ſis de adul
terio:qð cedit i ↄſuſi/
onẽ tua ⁊ mr̃is tue.
m ¶ OQib'eni diebu)
⁊c. Ex q̊ pʒ ꝙ perfe
ctio ionat he q ꝓpter

hoc nõ retrabebat᷑a

dauid charitate.
n¶ Itaq; iã nũc mit
te.ſine aꝗliq̃ retardatõ
ne. o ¶ Et adduc eũ
ad me.ut i pñtia mea

occidat᷑:⁊ ſim cert᷑ de

emoꝛte. p¶¶ Quia
filꝰ moꝛtis ẽ.i.dignꝰ
moꝛte: ſic peccatoꝛes
dicütur filij gehenne
Matth̊.xxiij. Cetera
patẽt. q ¶ Cũq; ullu
xiſſet. Pic oñt deſcri⸗
bit dauid ⁊ ionathe
flebilis ſepatõ:pꝑ hꝙ

ionathas idicauit ei i

tentionẽ ſaul de moꝛ
te eb ut ſic fugẽt ⁊ ſal
uaret:⁊ h ẽ qð dicit:

rn 5

Tũq; illuxiſſet mane. Exq̊ pʒ fidelitas ionathe qꝗͥ die

xta parieteʒ: ſurrexit iona
thas ⁊ ſedit abner ex late
ſaul:vacuuſq; apparuit lo
cus dauid:&t nõ ẽ locutus
ſaul ꝗqcq; ĩ die illa. Cogita
bat eni ꝙ foꝛte euenilſet ei
ut nõ ect mũdꝰ nec puriſ⸗
cab.Cũq; illuxiſſet dies ſe
cũda pP calẽdas:rurſus ap
puit vacu loc' dauid. Di
xitq; ſaul ad ionathã fſiliũ

ſuũ:Cũur non venit ful ilai

nec heri nec hodie ad ve/-
ſcẽdũ: Rñditq; ionathas
ſauli: Rogauit me obnixe
ut iret in bethleẽ: ⁊ ait: Di
mitte me:qm̃ ſacriſiciuʒ ſo

lene ẽ i ciuitate mea un de

fratrib meis aecerſiuit me
Nüc ergo ſi iueni gram in
oculis tuis: vadã cito ⁊ vi
debo fres meos. Ob hãc
cãm nõ venit ad mẽſam re
gis. Irat' aũt ſaul aduerſũ
ionathan dixit ei: Fili mů/⸗
lieris vltro viꝝ rapiẽtil nũ
qd ignoꝛo quia diligis fili

um iſai ĩ cõſuſionẽ tuã:l⁊i
ↄfuſionẽ ignominioſe ma/

tris tue: QOibũus.n. dieb ꝗ
bus fili iſai vixeritſuꝑ ter
ram:nõ ſtabilieris tu neqʒ

regnũ tuũ. Itaq; iam nũc

mũutte ẽt adduc eum ad me
quia fud moꝛtiſ ẽ. Rñdens
auũt ionathas ſauli pꝛi ſuo
ait: Quare moꝛiet᷑: Quid
fecit:Et arripuit ſaullãceã
ut ꝑcuteret eũ. Et itellexit
ionathas ꝙ diffinitũ eẽt a

pꝛe ſuo ut ĩterficeret᷑ dauid

Surrexit ergo ionathaſa

mejſa ĩ ira furoꝛis: ⁊ nõ co/h·

pᷣcedenti nõ comederat:ut pʒ ex pᷣdictis:⁊ tũ mane ante co

meſtionẽ venit ad dauid

nũciãdũ qð iuenerat:tũ qꝛ ma

2 õ =

Regum

gis ſecrete poterat cũ eo lod añq cõii hoĩes ad campo:
exirẽt:tũ qꝛ moꝛa erat ipſi dauid ꝑiculoſa. r¶ Juxta
placitũ.i.ↄdictũ vel ꝓmiſſum. s ¶ Et puer paruuj) cũ

eo.ut min poſſet pcipere ad qͥd ionathas venerat:⁊ ut

facili poſſet ſe expedire de eo.Cetera

medit ĩ die calẽdaꝝ ſecun
da panẽ. Cõtriſta ẽ enim
ſup dauid: eo ꝙ cõſudiſſet
eũ pꝛ ſu. Cunqʒ illuxiſſet
mane vẽit ionathas ĩi agꝝ
1.8
iuxta placituʒ dauid:&èͥt pu
er paruul cũ eo. Et ait ad
pueꝝ ſuum: Nade ⁊ affer
mihi ſagittas q̃s ego iacio
Cũq; puer cucurriſſʒ iecit
aliã ſagittã trãs pueꝝ. Ve
nit itaq; puer ad locu iacu
li qdð miſerat ionathas:Et
clamauit ionathas p tgũ
pueri:⁊ ait:Ecce ibi ẽ ſagit

ta:poꝛꝛo vltra te. Clama/

uitq; iteꝝ ionathas p tgũ
pueri dicẽs:Feſtina veloci
ter ne ſteteriſ. Collegit aũt
puer ionathe ſagittas:⁊ at

tulit ad dũm ſuũ:⁊ ꝗd agẽ

tur penit᷑ ignoꝛabat. Tan

tũmõ enim ionathas ⁊ da

uid rẽ nouerant. Dèdit er
go ionathas arma ſua pu
ero:⁊ dixit ei: Nade ⁊ de/
fer ĩ ciuitatẽ:Cũq; abijſſet
puer ſürrexit dauid de lo/
co ꝗ ̈gebat ad auſtꝑ:⁊ ca
dens ꝓnus in trã adoꝛauit

tertio: ct oſculates ſe alter
utꝑ:fleuerunt parit:dauid
auũt ampliꝰ. Dixi ergo io

nathas ad dauid: Zade ĩ

pace. Qũuᷣecunq; iurauim
ambo noie dñi dicentes:

dñs ſit int me ⁊ te: ⁊ ſter ſe
ſemẽ tuũ ⁊ ſemẽ meũ vſq;

ſempitnuʒ.Et ſurrexit da

uid ⁊ abijt:ſ ⁊ ionathas ĩ
greſſus eſt ciuitatẽ.
((CLapi. xX.

deſeribit ipſ achimelech bficiũ: ex hiillatũ ſupplici
unm. cap. xxij. Circa pᷣmũ delcribit ipſiuj dauid curiulis
receptio: piculi iminẽtis euaſio: ibi Surrexit itaq; da

Enit aũtẽ dauid ĩno
be ad achimelech ſa

patẽt vſq; ibi ·
t ¶ vFeſtina velo
citer. videbat eni
ionathas tempuj
aptũ ad loquẽdũ
cum dauid :eo ꝙ
null' eẽt in agro

iõ voluit ſtati re

mittere puerũ ut

ſob cũ dauid loꝗᷓ
ret᷑ añq aliqᷓ ſup

uenirẽt qͥ poſſent
e dauid .
v¶Dedit igẽ io
nathas arma ſua
puero.id eſt arcũ

pharetra ⁊ ſagit/
tas. Surre
xit dauid. pꝑ iudi

ciũ pꝛedcm. Et ca
dens ꝓnus i terrã

adoꝛauit adoꝛanſii

one dulie. ¶ Et
oſculantes ſe ex a

moꝛij fidelitate.
fleuerũt. 3 ¶¶ Pa

riter.ex iminenti

ſepatone. a

uid aũt ampliuj.
qꝛ nõ ſolũ deſere
bat ionathaã: ſed

7 fraʒ ⁊ cognatio

cunq lurauimuj
ambo. intelligi
tur ſint rata ⁊ fir

Enit au
uid. hic

ma. Cetera patẽt
in lfa.

ſeqt᷑ ipᷣm banien
do: ¶Lirca qð ſciẽ
dũ ꝙ ſaul cogno
ſcens euaſſiſſe da
uid ipᷣm de regno
ſuo banniuit: ut
null' auderet euʒ
reciꝑe:qð patʒ ex
hoc ꝙ ſacerdotes
occidit ꝓ ei rece
ptione:ut hẽ cap.
xxij. Iſta tamen

bhbaänitio ad achi⸗
melech nõ puene

rat qñ dauid rece
pit. Sic ꝓcedit
qꝛ p̈ erga dauid

ↄñt ſaul dauid ꝑp

i

1

nicn

ſute

Rkhen

inerepuni
n dauidh
Lnc lin
mnapaſan
ulan dul
lri⸗
Ahasarnan
uero. dcſt ni

aren ſ
E.
di hil
ielen te
nsninmi
Coruutadoe.
xoule. t
alunoſeer
ifidelrae.
ni e
Nöne. C.
laigamplun⸗

noſolü dee

ionuhiſ

rragrn
ſii Ga
inun
bo bunli

Grfuntfr
lompne

.r *. . ⸗ „ E. 2
1⸗

nid. Pꝛimũ oñdit eo achimelech dedit ipſi dauid ci

cerdotũ excidiũ.dꝛ ̊t: a ¶ Uenit aut dauid ĩ nobe.vbi
erat tabernaculũ dni:ut ibi oꝛaret ꝙ eũ dñs de manib
ſaulis eripet. b¶ Ad achimelech. Iſte ẽ qͥ ſupꝛa voca

tus ẽ achias.xiiij
lus.nõ ẽ itelligen
dũ ꝙ nulp eẽt cuʒ

eo:qꝛ infra q̃ſiuit

achimelech. Si
mũdi ſunt pueri
diẽ ſaluatoꝛ: Nũ
qd legiſtij qͥd fece
rit dauid qñ eſu
rijt:⁊ qͥ cũ eo erãt
⁊c. Ex qbuj pʒ ꝙ
aliq erãt ĩ co miti
ua ſua:ſed pauci
reſpectie ⁊ i cõpa
tõne ad illos qͥᷣ ſo
liti erãt cũ eo ire:
ſic dẽ cõit null' ẽi
foꝛo qñ ſunt ibi
pauci reſpectu al
ter tpis:quãuis
ſint ptũc ibi mul
ti. d ¶ Rex pᷣce
pit mihi ⁊c. ñ oʒ
h excuſare dauid

de mẽdatio offici

oſo.ſic ⁊ dem eſt
ca.pᷣcedẽti.cetera
patẽt vſq; ibi:
e¶ Non habeo
panes laicos erãt
n. panes i triplici

gradu. Aliq dice

bãt᷑ panes ppoſi
tionh erat liciti
ſacerdotibꝰ tm:⁊
panes oblatõis qᷣ
offerebat᷑ i altari

holocauſtoꝝ ⁊ ill
vtebant᷑ leuie:
panes cões qbus
oõẽs idifferẽt pote

rãt vti. ⁊ dicũt hᷣ

ri. g ¶ Cõtinui
mus nos ⁊c. im

mũdicia. n. illa cta

tm vſq; ad veſperã. h a pue
i. coꝛpa ab imũdicia coit:vł vaſa h̊ dicũt ipimet pueri

Z

c¶ Quare tu ſo

bũu ⁊ gladiũ:⁊ iterponit᷑ Doech pñ̃tia:ex qͥ ſecutu eſt ſa

cerdotẽ: ⁊ obſtupuit achi
melech:eo ꝙ vẽiſflet dauid
⁊ dixit ei: Quüare tu ſol:⁊
nulł ẽ tecum:Et ait dauid

agd achimelech ſacerdoteʒ

Rẽx pᷣcepit mibi ſᷣmoneʒ
⁊ dixit:Nemo ſciat rẽ ꝓpti
quaʒ miſſus es a me: ⁊ cu
iuſmõi pᷣcepta nibbi dederi.

Nã ⁊ pueris meis cõdixi

Lillũ ⁊ illũ locũ. Nũc ergo
ſi ꝗqd habes ad manuʒz vel

qnq; panes da mihi: aut

ꝗcꝗd iueneris. Et rũdens
ſacerdos ad dauid:ait illi:
Noͤn habeo laicoſ panes
ad manũ:ſed tm̃ panẽ ſcm̃

Si muͤndi ſut pueri maxie
a mulieribꝰ:lmaãducẽt. Et

rũdit dauid ſacerdon:⁊ di⸗

——ͤ—Bͤ,—B — —¶

xit ei Etadez ſi de mulleni

ab heri ⁊ nudiuſtertlqñ
egrediebamur: t fuerunt

—.—

vaſa pueroꝝ ſca. Poꝛo

via hec polluta ẽ:ſed èt ipa

hodie ſciſicabit i vaſiſ.De
dit ergo ei ſacerdos ſciſica
tũ pane. Neq;ʒ eni erat ibi

panilſ niſi im panes ꝓpois

qui ſubleuati fuerat a facie

dñi ut ponerẽt᷑ panes cali

di. Erqt aũt ibi vir qdã de

ßuis ſaul i die illa ſtũs i ta
bernaculo dñi: ⁊ nomè ei

doech idume põtẽtiſſim

paſtoꝝ ſaul. Mic paſcebat

purgabalp traſitũ tpij:qꝛ durabat

t fuerũt vaſa pueroꝝ ſacta

i ¶ Poꝛꝛo hec via polluta ẽ. qð exponũt aliꝗ ſic.q. d
ððᷣ ĩ via foꝛte aliq; imũdiciã potuimꝰõhẽ.

37 lpa

hodie ſãctificabit ĩ vaſis.q.d.tal imũdicia excuſabit᷑ in

nobis ꝑ ↄtinẽtiã a mulierib pdictã. alit ſic: hec via pol
luta ẽ.i.hᷣ pceſſus ẽ illicit de cõi curſu.ſ.ꝙ detur panis

ſãctificatlaid. Sʒ hodie ſactificabit iĩ vaſis.i. excuſabit

iĩ nobis ppi neceſſitatẽ comedẽdi ĩ q̃ ſum.erãt eni ut di
cũt hebꝛei valde fatigati a icianio:⁊ h mõ ſaluatoꝛ hoc

poterat reſiſtere. y

fem diẽ eẽ licitũ. Matth.xij. eo ty dauid ⁊ viri ep erãt ine

ceſſitail articulo. Ceta patet vſq; ibi: l

Srat aut ibi vir

⁊c.iſtõ h iterpoit᷑ rõe pᷣdca. m ¶Int ĩ tabernaculo.i.in
atrio vbi laici admittebat rõne oblatõis vel oꝛonis: qꝛ ta
bernaculũ ſoli ſacerdotes itrabãt.in hebꝛeo hẽ: Retẽtꝰ i ta

mulas ſaul:Dixit autẽ da
uid ad achimelech. Si ha
beſ hic ad manũ haſtã aut
gladiũ:lda mihi qꝛ gladiũ
men ⁊ arma mea non tuli
mecũ.Sermo enĩ regis vꝛ
gebat: ⁊ dixit ſacerdoſ.Ec

cè hic gladi goliath phili

ſtei quẽ pcuſſiſti ĩ valle tere
binthi:eſt iuolui pallio pꝰ
ephot. Si iſtũ vis tollẽ:tol
le. Neq;.n.hic ẽ alò abſq;
eo ⁊ ait dauid:MNonẽ huic
alter ſilis: Da mihi eum.
Sũutrrexit itaqʒ dauid:⁊ fu
git in die illa a facie ſaul:⁊
vẽit ad achis regẽ geth.di
xerũtq; ſui achiſ: Nuͤnꝗd
nõ iſe ẽ dauid rex terre:
Noͤnne huic cãtabant per
choꝛos dicẽtes:pcuſſit ſa
ul mille: ⁊ dauid deceʒ mi
lia: Poſuit aũt dauid ſer
mones iſtos ĩ coꝛde ſuo:ẽᷣt
extimuit valð a facie achiſ
regis geth. Et muᷣtauit os
ſuũ coꝛaʒ achis:ct collabe
bat᷑ iter man eoꝝ:c᷑t ipige
bat ĩ oſtia poꝛte:defluebãt

qʒ ſaliue ep in barbã:⁊ ait
achis ad ſuos ſuos: Nidi
ſtis hoĩem inſanuʒ.q̃re ad

duxiſtis eũ ad me: An de

ſut nob furioſi:qꝛ itroduxi
ſtis iſtũ ut fureret me pnte
Dimitiè illũ hinc ne ingre

diatur domum meam.

euaſio. In ciuitatem geth. ad quam

quia erat extra regnũ ſaulis. t

bernaculo. Obligar
enim erat ex voto ad
manẽdu ibi aliqbus
dieb' ad oꝛadum vel
offerẽdũ vel Lar ad
vtrũq;. n ¶ Poten
tiſſt inpaſtofl. aul. i.
iudicum:ut dicũt he/
bꝛei. Judices eni i ve.
te. freqᷓnt᷑ noiant᷑ pa
ſtoꝛej:qꝛ ꝑ eũ rex red
debat iudicia. ñ ẽ eni
veriſile ꝙ eẽt cuſtos
aialiũ:qꝛ erat pᷣmus
inter ſuos ſaulłut dẽ
ca.xxij.⁊ io illð qð ſe
qtur iĩ iliqb libꝛis.
ic paſcebat mu
las ſaul.no ẽ i hebꝛeo
nec i libꝛis coꝛꝛectis.
i habe) hic ⁊cc.
dauid eni dimiſſus a
michol ꝑ feneſtra: ut
dem̃ ẽ ſupꝛa.xix.non

potuerat ſumẽ arma
ſua. q¶EZcce h̊ gla
dius goliath ⁊c. Di

cunt hic aliq ꝙ opter
victoꝛiam illa ule gla
dius quo fuerat am
putatum caput golie
fuerat domino conſe
crat:ſʒ hoc nõ videt
veꝝ:quia talis conſe
cratio eſt ad ſemꝑ: ꝓ
pter qð res dno cole
crata nõ poterat redi

re ad cõmunes vſus:
ut dem̃ ſuit Leui.viti

mo:a ſic dauid non
potuiſſet eo vti de ce

tero licite: ꝓpr qð di-
cẽdũ ꝙ ibi fuẽat poſi

tus tm ad memoꝛiaʒ

illi victoꝛie a deo da
te. r C Nõ eſt huic

alter ſimilis.i.equalł
ei. S¶ Surrexit ita
q; ⁊cẽ. Pic ↄnñt deſcri
bitur iminẽtis piculi
dauid bannitus fugit
undd non eſt iſte ꝛc.

quia iam diuulgatũ fuerat ipſum fuiſſe inunctum a ſamu
ele. v None huic cantabant per choꝛos dicentes ⁊c.

ſ. de philiſteis.hec autẽ diceh
occideret:ideo ſbᷣditur:

tut, achis eum detineret ⁊
Et extimuit valde.quia non
Etimutauit os ſuũ.loquẽs aliena ſi

cut inſanꝰ. 3 Et collabebat ini man eoꝝ. ſic epilẽticus

vnde ſubditur: b

ſicut ſolet fieri in tali paſſione. a

defluebãtq; ſaliue eius in barbam.

Et ipigebat in oſtia

poꝛte.quaſi innitens tranſire per hoſtia clauſa.In hebꝛeo

habek: Et pingebat ſup oſtia faciẽdo ibi quaſdaz figuras
ſicut ſolent facere fatui:ꝓpt que achis euʒ repulit ut iſanũ
fa. ¶ In cap. xxj vbi dẽ in poſtilla: Circa qõ ſciẽdũ

niuit. — 6
h Etc bãanitio

nõ hĩ ex te ½

ex h' ꝙ ſaul ſacerdo-

tes dauid recipientes
occidit: talis bãnitio
cõpꝛobat᷑. Saul eniz

abſq; aliq iuſticia: ſʒ
tyranice ⁊ crudelit ꝑ

ſeq̃bat᷑ nõ ſolũ dauid

ſʒ etiã amicos eĩ et ei
fauẽtes:ut pʒ ĩ capitu
lo pᷣ cedenti:ubi hẽ ꝙ;
ſaul voluit pcutẽ io
nathã filiũ ſuũ:ſoluʒ

ex hoc ꝙ inocẽtiꝗa da
uid allehabar erll

Bjůt ergo.
Poſt bñfici
2 um a ſacer⸗

dote ipſi dauid exhi
bitũ:oñt᷑ deſcribitur
ex h' ſequens ſacerdo
tũ exterminium:⁊ pᷣꝰ
achimelech accuſat:
2 coꝛã rege citat᷑: ibi
Miſit ů ⁊cc.ʒ iniuſte
cũ ſuis ↄdẽnatur:ibi

2 Pʒ lr̃a. H u
ſaul cognoſcens euaſiſſe dauid ipſum de regno ſuo ban

*

ũcã odollã. Quod cũ au
diſſent frẽs e:⁊ ois domꝰ
pꝛis ep: deſcẽderũt ad euʒ

illuc. Et cònuenerũt ad eũ
oẽs ꝗ erãt ĩ anguſtia ↄſtitu
ti: ⁊ oppꝛeſſi ere alieno ⁊

amaro aio: &t faci ẽ eoꝛuʒ
pᷣnceps. Fuerũtq; cũ eo qꝗͥ
ſi q̃drigẽii viri.Et pfeci eſt

dauid ide ĩ maſphat que ẽ

moab. Et dixit àd regem
moab: Maneat oꝛo pat᷑
me ⁊ mr̃ mea vobiſcũ:do
necſciã qd faciat mihi deꝰ
Et reliꝗt eos añ faciẽ regiſ
moab. Mãnſerũtq; apud
eũ cunctis dieb ꝗbꝰ dauid
fuit ĩ ſidio.. Dixitq; gůd
ꝓpheta ad dauid:noli ma

¶ Regum

expoſitoꝛes nr̃i dicũt cõit᷑ ꝙ iſte rex fuit Naas quẽ ſaul
debellauerat:ut dem̃ ẽ ſupꝛa.xj.ca.⁊ iõ dauid ad ipſuʒ
iuit ſecuri:qꝛ inimic ſaul.PHuic aũt dicto ↄcoꝛdare v·
qð hꝛ.j.li.ij.x.ca.q moꝛtuo Naas miſit nũcios ad cõ
ſolãdũ eifiliũ:eo ꝙ pꝛ ſecũ fecerat miſicoꝛdiã.Sʒ huic
dicto obuiare vi

l . i locis pᷣallega
ĩ gabaa ⁊ eẽti nemoꝛe qd iis en direr ſfi
ẽkrama:haſtã manutenẽs deetnnon, PV

cũctiq; ſui e circũſtarent

eũ:ait ad ſuos ſuos ꝗ aſſi dicẽ oʒ ꝙ idẽ eſſet
ſtebãt ei. Audite me nunc amon mo-
Iii g ir i IHnd ofi ab:cul' nome hic
filij gemini. Nũqd oĩb vo tacctiſz r alganoc

bis dabit ſil iſai agros ⁊
vineas ⁊ vniuerſos vos fa
ciet tribunos ⁊ cẽturiones

ſcom iſtos ↄñter

pᷣallegat expmit

ſʒ qꝛ in ſcriptura
cõit᷑ regnũ amon

qm̃ ↄiuraſtis oẽs aduerſũ HH
me:⁊nõ ẽq mihi renũciet ¶igic ra ſa c iſt
maxie cũ ⁊ filꝰme ſed iun rex moab ad quẽ

xerit cũ ſilio iſai:· Nõ ẽ qui
vicẽ meã doleat ex vobis
nec ꝗq annüciet mihi eo ꝙ

um aduerſũ me iſidiãtẽ mi ſaul hebat guenã
hi vſq; hodie. Reſpõdenſ 5 ege moab: ſic
aut doech idume g aſſiſte a br ſupea rliij.
44 43 à ſupꝛa. xiiij.
bat:⁊ erat pᷣm ĩter fuos ſa alia fuit qꝛ dauid
ul:uidi inqt filiũ iſai ĩ nobe deſcẽderatð ruth
apud achimelech ſilium a moabite: ut hi ſu
chitob ſacerdotem. Qui baa ruth vltimo:

conſuluit pꝛo eo dominũ
⁊ cibaria dedit ei: Sed ⁊
gladium goliath philiſtei
dedit illi. Miſit ergo rex

iuit dauid ñ fuit

naas ꝗerat rex fi

lioꝝ amon: iuit

tñ ad ipᷣʒ duplici

7 iõ ſecuri fugit
ibi ꝓ pi cognatoeʒ
ex parte mr̃is ſue
maxie ſcòm illos
hebꝛeos:qͥ dicunt

ruth fuiſſe filiam

regis moab: ꝓpt᷑

Diritq; riarto ſem nere ipſidio. Pꝛoſiciſci⸗
Zu aes aut. Prima Vade ĩ terrã iuda. Et ꝓfecł
duas qꝛ ̈ ponit ac E dauid 7 vẽit I ſaltũ areih
cuſationis occaſio: ꝰ Et audiuit ſaul ꝙ apparu
ſa Sõ i iſſet dauid:⁊ viri ꝗ erãt cũ
ens aut doech. Ir ri 4
ca bmü ſcicdũ occa eo.l Saul aũt cũ maneret
ſio accuſatõis fuit eo
ꝙ dauid iã ſibi multi

tudinẽ fugitiuoꝝ aggregauerat:⁊ iõ timebat ſaul ne ptãs
dauid augeret: pi qð ↄquerebat᷑ de ꝓpis famul:q̃ſi aliqui
eoꝝ ipᷣi dauid fauerẽt:⁊ eũ ipſi ſauli nõ accuſarẽt:dẽ ergo:
but & ide ðd.ſ.de geth: ꝓpi piculũ qð ibi exꝑi fuerat
b ¶ Et fugit ĩ ſpelũcã odolla.loc ẽ plenꝰcauernis ⁊ rupibꝰ
⁊ pↄñs fugitiuis apt:⁊ etiã ĩ ſoꝛte iude:ꝓpt qð dauid qui
erat de tribu iuda ad illũ locũ fugit ſecurᷣ. c ¶ QOð cum
audiſſẽt frẽs e⁊c.qꝛ ſaul ꝓpi dauid e ꝓpinqͥs ꝑſeq̃batur.
d ¶ Et ↄuenerũt ad eũ ⁊c. ꝓpt debita q̃ nõ poterat ſoluẽ
vel ꝓpt inimicos qb ñ poterãt reſiſtẽ: vel qꝛ erãt ĩ ſaulis ꝑ
ſecutione:vel alia hmõi cam. e ¶ Et fcũs ẽ eoꝝ pnceps.
vẽ ꝙ peccauerit tales recipiẽdo: ſic abimelech inopes ⁊ va
gos ſibi aggregãdo:ut hẽ Judi. ix.Dicẽdũ ꝙ non aggrega
uit eos ad iterficiẽdũ ĩnocẽtes:ſic feẽ abimelech ad iĩterſiciẽ
dũ frẽs ſuos:nec ad depᷣdãdũ fideles:qꝛ non legit᷑ pplłm iſrł
depꝛedaſſe:ſʒ mag bona eoꝝ cuſtodiuiſſe:ſic hꝛ.j.xxv. de
nabal:ſʒ aggregauit eos ad ifideles ꝑſequẽdũ:ut hꝛ.j.iĩ plu⸗
ribꝰcaſibꝰ:⁊ ad coꝛpꝰ ꝓpũ cuſtodiẽdũ ↄ iſidias ſaul: qð po
terat facẽ ĩ tali neceſſitate:maxie cũ iã eẽt rex iunct: ꝓpter
qð ĩ tali caſu poterat ſolutionẽ debitoꝝ ꝓlõgare:⁊ i pluri
bus foꝛefacta relaxare ppt᷑ cãm pᷣdictã. . tpfect' ẽ da
uid ⁊cc.] h' additur ad dẽiam ill maſpha q̃ ẽ ĩ terra iſrael
ut hẽ ſupꝛa.vij.ca. g ¶ Et dixit ad regẽ moab maneat ⁊c

rex ille recepit
dauid ⁊ viros e:⁊ poſuit eos i oͤdã foꝛtalicio ꝓpiq ire
ſaul:de qͥ ſpdit᷑ pea: h ¶¶ Mãſerũtq; apud eu.ſ.pẽ ⁊
mẽ dauid:⁊ alij de ſua cognatõe q no poterãt eũ ſequi
i ¶ CKucij dieb ac].i.ĩ pdẽo foꝛtalicio:ſʒ qꝛ ad monitõ
nẽ gad ꝓphete dauid cu viris ſuij ide receſſit:ut ſtati ſbᷣ
dit᷑: k EWiriich gad ꝓphᷣa ⁊c̃. qð fem fuit ne viri qui
erãt cũ dauid:qͥꝝ alid ñ erãt młtũ ſtabiles i fide ppi de
bita ⁊ tribulatoes ĩ qb erãt:declinarẽt ad idolatriã: ſi
diu manerẽt i tra idolatrie ſᷣdita:⁊ ut patiẽtia dauid iĩ
pſecutõe ſaul mag ꝓbaret᷑.Ex illo vo receſſu dauid rex
moab idignat occidit pꝛem ⁊ mr̃em dauid:aliqs tñ fu

giẽtes naas ãmonitej ſaluauit: ꝓpt᷑ qð p'ea dauid miſit

nũcios ad ↄſolãdũ ei filiũ eo ꝙ pẽ fecerat iſtã miſicoꝛ

—

diã ſecũ ĩ amicis ſuis:ut diẽ ra.ſa. l ¶ Et audiuit ſaul

⁊c. ꝓpt qð timuit rõne pᷣdca:⁊ iõ mouit q̃rimoniã
familia ſua q̃ſi aliqͥ fauerẽt dauid:⁊ pʒ lr̃a. m¶ Rñdẽj
aũt ⁊c̃. Poſita occaſiõe accuſatõis:h ↄñt põit᷑ accuſãdi
act:cũ dẽ: n¶¶ Uidi iqt filũ iſai.nõ noiauit eũ ꝓpꝛio
noie tãq; idignũ noiari:volẽs ĩ h placẽ ſauli.accuſat ẽt
achimelech ex ↄſeq̃nti dicens: o ¶ Qui ↄſuluit ꝓ eo
dñm. dicũt aliq ꝙ iſte mentit fuit:ſicut reuelatoꝛes ſo

lent plus dicere iᷓ ſit in veritate. Contrarium autem

magis videtur veruʒ: ut poſtea dicef. iſit 5 c.

Gkktn
Mlix,
rün
Polto⸗
ul
nnee
R
fui⸗
ſpnin
ſcöhen
line
ſiytur
lipet
ſct
1tt
Ntanti
ilutt
fam
gait
ct
rg
Brrnn
tdine
Danpp
ſatſeet
Unſthi
4 1 N
bren
r

nfie⸗
n
nt

b zonehi⸗
Cſiüslor
P aini
gein ſann
Ntregnu anon
mosbdiannn
vofgndu
diena agi
nonbani
uitdarid in
nsg antnerſt
or inmn: iun
iui; ouplun
rtmi futc:
ulbigreni
morb ſt
Ofliosinon:
biſupea. pin.
uufutqedau
ätanönh
webüruthiſi
uruhtlin
ĩ ſun ig
binnugm
rum nſt
urinli
magdit
hiuſeflun
nglungt
ntiig hän
a e
n ſa
ſrasnon
uitre inq
giſcephle
Aüblamiͤ:ſt

ninudauiti
udauari⸗
ihtlinii
riſi mifin
Eingint

Dic ↄnter ponit ipſi achimelech cũ ſuis citatio.⁊ patʒ
ndeniq; achimelech. ad declarãda
ſuã inocentiã. r ¶ Et qsi oib ⁊c. qꝛ negocia ſibi in

iuncta a rege ſckele Koeret⸗ 6CEI
ẽ ei ſic fiꝰ. t ¶ Et ꝑgens ad iperiũ tuum.ꝓmpte

lr̃a vſq; ibi: q

ponẽdo oib ꝑicu
lis pꝛo te ⁊ regno
tuo. v (¶Et glo
rioſꝰ ĩ domo tua
.i.honoꝛabil pᷣ oĩ
bus:vñ ⁊ i menſa
ſolit erat ſedere ĩ
mediate iuxta re-
gem: ut hẽ ſupꝛa
xx.q̃ſi diceret:ſNe
ceſſe fuit i pluribꝰ
articul ppt pᷣdca
qð iã diu ẽ ut plu
ries ↄſuluerim ꝓ
eo dñm:iõ ſbdit᷑:
. Ia Bate
k cepiſſem cõſu
lere ⁊ ñ añ:poſſe
me hꝛe ſuſpectuʒ
illi autẽ qᷣ tenent
doech ſupꝛa flm
dixiſſe dicũůt.
x¶ Num hogie
cepi ⁊c.i.nec nũc
nec alias ↄſuluiꝓ
eo dñm:ſʒ poꝛ ex
poſitio magis cõ
coꝛdat lr̃e pceden
ti. ꝓ ¶ Abſit h

a me.ſ. ꝙↄiuraue
rim i aliqͥ ð te:vñ

ſbpᷣdit᷑: ʒ ¶ Non
eni ſciuit ⁊c. ſed
iſtõ vĩ repugnare
ei qð dem ẽ ꝙ cõ
ſuluit ꝓ eo dñm:
⁊ ſi ↄſuluit:veriſi
mile ẽ ꝙ fuit ð fu
ga ep a facie ſaul:
⁊ ſic negociuʒ ſci
uit. dicendũ ꝙ da
uid dixit tãtumõ
vbis generalibus
qð ꝑtculũ ſibi im
minebat:⁊ ꝙ con
ſuleret dñũm: vtrũ
euaderet piculuʒ
illð: ⁊ rogauit ſa-
cerdotẽ ut oꝛaret

ꝓ eo:⁊ ꝑ h' achimelech ſcire nõ potuit: qð dauid fuge
ret a facie ſaulis: q; freqnter ipſi dauid aliũde pericula
ixitq; rex. Hic põit ipᷣo achimelech
⁊ ois domẽ pais ſui iiuſta ↄdẽnatio:cũ dꝛ Moꝛte moꝛi
is cc. b (Et ait rex emiſſarijs. dicit ra.ſa. ꝙ iſti fue
rũt abner ⁊ amaſa q mittebant᷑ ad regni negocia.
c¶Noluerũt aũt ⁊c. Sciebãt eni ꝙ nõ erat obediẽduʒ
regi i illis q̃ ſũt ↄ deũ:⁊ hꝰ accepant:ut diẽ ra.ſa.ab eo
5 dẽ Joſue p:Sicut obediuim ĩ cũctis moyſi:ita obe
iem a tibi:tm ſit dũs de tu tecũ.i.iĩ illis i ꝗbꝰ volun
tas tua ẽ cocoꝛs volũtati diuie tibi obediem : ⁊ non in

iminebãt.

eris ⁊c̃.

fili achitob: ꝗ rñdit: Pꝛe/⸗

ſus ĩ domo tua:Nũ hoõdie

t gener reg. ⁊ ꝑ Zi
eex

uertere tu:⁊ irrue in ſacer/
dotes dni. Cõuerſuſq; do
ech idume irruit i ſacerdo
tes:⁊ trucidauit in die llla
octogintaqnq; viros vẽeſti
toſ ephot lineo. Nobe aũt
ciuitatẽ ſacerdotũ ꝑcuſſit ĩ
oꝛe gladij:viros ⁊ mlieres
