penã in vindictã h inflictã. p ( Juxta multitudineʒ. tas yboꝝ ep.quã acdſiuit ſibi bopib'a ſmonib'. ¶ XXI.
1 Eſpondens autem iob. Hic conſequenter ponitur
tudinẽ adinuentionũ ſuaꝝ.i.maliciaꝝ qs cogitauit: iplius iob reſpõſio.Circa quaʒ petit pꝛimo alioꝛuʒ
q ¶ Sic ⁊ ſuſtinebit.penã coꝛꝛñũdentẽ:vnde ſubdit: attentioneʒ: ſcõo pꝛoſequitur ſua ntionem:
rOm ningene Pwiolenua. 8 udauit paupi? ibi Quare ergo. Circa pꝛimuʒ dici: b udite queſo.
domũ p rapinã. t ¶ Et ñ ediſica eã.qꝛ ñ reſtituit ab/ videbatur enim iam ſophar in parte conuerſum: ideo pete
lata ⁊ dãnu illatũ. v ¶ llec eſt ſatiat veni eius. qꝛ p' bat audientiam vt perficeretur eius conuerſio ad verita/
vellet rape ſi poſſet:⁊ ſequit᷑ pena rĩũdens: x ¶ Et cuʒ tem: ⁊ etiam glioꝛum: ideo ſubditur: c e agite pe/
hũerit qð cupierat.anxie deliderãdo: y¶ Poſſidere nitentiam ſuſtinete me ut ⁊ ego loquar.quaſi di:ſi verba ſi

4 S

„

¶ iber

rõnabilia recipite:⁊ ſi irronabilia deridete: qð nõ fecerant
amici iob:vñ ſubdit: d ¶ Nuquid ) hoĩem diſputa mea
eſt: q. d. nõ: ꝓpum. n. hois eſt vn roe: ⁊ ꝑ ↄñs in diſputãdo
rõnabilit loq: ⁊ rõi aſſẽtire: qð nõ fecerãt amici iob:qꝛ vba
eprõnabilia nõ recepant: ⁊ vbis iniurioſis magis ꝙᷓ roibus
eũ ipetiuerant:iõ ſub
dit: e ¶ Ur ñ meri. . .
debeã ↄtriſtari.q.d. pnĩam. Suſtinete me vt ⁊
imo meruo cotriſto;: ego loq̃r: ⁊ p mea ſi viðᷣbit
verba ridete. Nungd ho
t pacifice. minẽ diſputatio mea eſt: uůt

6 5 22 . 7 * 7
hoc dicit qꝛ in fine di Alttẽdite me èt obſtupeſcite
cturus erat de futuro r rriri, A f.
d zob- ? ſupponite digitũ oꝛi vro
iudi io:qð dʒ eẽ oib 17 . 5
cã ſtupoꝛis a timoꝛis Et go qſi recoꝛdat᷑ fuero
et iuſtis:vñ ſubditur ptimeſco: et ↄcutit carnem

hb ¶ Ego q recoꝛda meã tremoꝛ. Ouare ergo i

rus uerd brimeleg pij viuũt: ſubleuatiſt: coſoꝛ

tunc puniendum. tãtiq; diuitijs: Semẽ eoꝛũ
* * 0 – 7 —„ W
i ¶ Et ↄcutit cannen pmanet coꝛã eiſ:ꝓpiqꝝ tur
tren g ha. ba nepotuũ i aſpectu eoꝝ
. 9 2
dundt in coperiA. Dom eoꝝ ſecure ſt paca
k ¶ Quares c. P/le:&et nõ eſt ᷣga dei ſup i loſ
ꝙ̈ iob petiuit attẽtis Mos eoꝝ ↄcepit t ñ aboꝛ

hic ↄñr pſequit ſum ctiuit:vꝗᷣ ilern and⸗
intentionẽ: 12⁵ex di tiuit:vacca pepit et nõ eſt pᷣ

ctis infert triplicẽ cdcon Uata letu ſuo.Egrèdiuntur

cluſionẽ:ibi Certe no

ui. Circa by declarat

*

intentũ:p p ꝓſperitates maloꝝ: ſil p aduerſa ⁊ ꝓſpera eo
rũ:ibi Quotiens lucerna. pꝰ in duas:qꝛ pᷣ declarat intẽtiõʒ
ſuã:a remouet duplicẽ obiectionẽ:ibi Qui dixer̃t. Circa
ſciendũ:ꝙ ſophar ↄ iob arguẽdo dixerat ꝙ ꝓſperitates ĩpi
oꝝ in pñti ſt ita bꝛeues: ſt nullmomẽti:ꝙ excludit ꝑ ex-
pientia.d. k ¶ Quare & ipij viuunt.ſ.diu ſᷣm curſũ ſuę cõ

plexiõis: l ¶ Subleuati ſi.ad ſtatũ honoꝛis. m ¶ Cõfſoꝛ

tatiq; diuitijs.ita ꝙ ꝑpꝑ diuitias ſuas nõ timẽt ab honoꝛe ðᷣ

ijci:⁊ qꝛ nõ ſolũ ꝓſperant᷑ in ꝓpa pſona:ſed ẽt in ſibi ↄiũctis
ſubdit: Sank eoꝝ pmanet.ſ muito ipe. o oꝛaʒ

eis.i.ipij viuẽtib vidẽtib ⁊ gaudẽtibꝰ. p ¶ Dom eo.ſecu.
ſunt.ab extra. p ¶ Et pacate. ab ſtra: qꝛ ñ ẽ ibi diſcoꝛdia.
q ¶ Et ñ ẽ vga dei.i.afflictio eis imiſſa ðſuꝑ a ðo.ↄñr ꝓſeqᷣt
ꝓſperitatẽ eoꝝ magis in ſpali. r ¶ Bos eoꝛ ↄcepit. diui/⸗
tie.n.antiqͥ pꝓ maioꝛe ꝑte erãt in alalibꝰ:int᷑ q boues młtũ
reputabant᷑ pꝑ carnes ⁊ pelles ⁊ agriculturã:qͥ deſcribit h
multiplicationẽ.d. r Bos eoꝝ ↄcepit.i.vacca:qꝛ bos ẽ
cõis generis:⁊ p hoc excludit ſterilitatẽ: s ¶ Et ñ aboꝛti.
añ ptũ ſicut aliqñ cõtingit. t acca pepit. facilit᷑ abſq;
piculo fet a matris: v ¶ Et nõ eſt puata fetu ſuo.q p nu-
tritionẽ deducit᷑ ad debitũ robur ⁊ augmentũ:⁊ ſic tollitur

dicte multiplicatiõis qðlʒ iĩpedimentũ: ⁊ qð dcm eſt de bo

uib intelligendũ eſt de alijs aialibꝰ:⁊ qꝛ ad ꝓſperitatẽ tpalẽ
nõ ſufficiunt diuitie niſi aſſit vita iocũda in ſe ⁊ in amicis:
is ſubdif: x¶ Egrediuntur. ſ.ad ſpaciandum: Quaſi gre
ges puuli coꝝ.iõ ſequit᷑: V Etinlantes eoʒꝝ exul.luſibꝰ.
ſi keutpneri ducũt vitã iocunda:ſic ⁊ pꝛes ⁊ adulti:iõ ſubdit
a (¶Ten?⸗?
quit᷑: b¶ Ducũt in bonis dies ſuos.i.totũ decurſum vite

ſue:iõ ſequit᷑: c ¶ In puncto ad inferna deſcendũt.i.ad ſe

pulturã:ita ꝙ ini pſperitatẽ ⁊ ſi epulturã eoꝝ maturã ñ int:
uenit eis aliqᷓ aduerſitas:iſta ẽt ꝑ expientia vident᷑ aliqñ cõ
tingẽ ipijs:⁊ per h excludit᷑ dem̃ ſophar.ſ.ꝙ ꝓſperitas ma-

Et obſtupeſcite. merito nõ debeã ↄtriſtari:

anũ ⁊c̃.⁊ nõ ſolũ bꝛeui tpe ſed lõgo:⁊ iò ſe

loꝝ in pñti ẽ bꝛeuis·⁊ cito tollit ꝑ aduerſitatẽ ſupueniẽ
tẽ ẽt in pñti vita:p hẽt declarat ꝓpomiob.ſ.ꝙ pſperita
hyvite nõ eſt pᷣmiũ vtutis:nec aduerſitas ſꝑ eſt pea pcti
pᷣcedẽtis. d 4 Aui dixeft. Hic remouet duplicè obie
ctionẽ᷑:qꝛ poſſet aduerſari di ẽ pſperitas taliu ꝑꝑ h'du
rauit vſq; ad mõ
„ L: qꝛ in pſperita⸗
quaſi greges puuli eoꝝ:et te ſua ↄuerſi ſunt

ffantes eo ltqt luſibus ad deu:hoc exclu

Se EELar dit. d. d
Tenẽt tympauũ ⁊ citharã dixe. deo recede

T gaudet ad ſonitũ oꝛgani. a nobis. repꝛehẽ
Duũcũt in bõis dies ſuoſ:ẽt ſiones ep viros
in pũcto ad ifermna deſcẽdut ſcos velp inſpira
Quũi dixerũt deo:recede a ſerepellendo det
nobis: ſciam viaꝝ tuaruʒ deiũ vbis ꝛ factis
nolumꝰ. Quis eſt oipotẽs ↄtẽnendo: iõ ſed?
vt ſeruiamei: Et qq nobis oo,
„ IIS; . . .
ꝓdeſt ſi oꝛauerim illũ. Aẽ gen ſi ora. euʒ

rũtñ qꝛ nõ ſt in manu eoꝛũ vigcet ppe dem de

bona ſua:oſiliůʒ ĩpioꝝ lon ipijs negatiboeũ
ge ſit a me. Quñᷣotiẽs lucer hie puidentiã de
a ſni . kré⸗ ſup- factis hũanis: da
na ipioꝝ cxliuguel:ct ſup ſic oꝛoes ad deuʒz
ueniet eis iundatio:ẽ᷑t dolo ditegeñ valeret.
res dĩdet furoꝛiſ ſui:Erunt ſ¶ Uerũm. Pic

ſiẽ palee añ facieʒ vẽti:et ſii fmouet ſcdaʒ obi
ectionẽ:qꝛ diceret

ſauilla quaʒ turbo diſpgit. aliquis: exqᷣ pſpe

ritaj ita ↄtigit ma
“Z .—GN lis ſicut ?1 bois ſʒ
te nõ videt᷑ aliqᷓ rõ q̃re hõ debeat declinare a malo:hꝰ

remouet.d. Uerũtamẽ qꝛ ñ ſi in manu eoꝝ bona ſua.

bona.n.tꝑalia q̃ hñt ipij:dicunt᷑ nõ eẽ in manu ſua.i.in
ptãte:qꝛ pñt ab eis auferri violent᷑:ſed bona ſpũalia q
ſe in vtuoſis nõ pñt ab eis auferri ꝑ violẽtia:⁊ iõ ppe ſt iĩ
ptãte ſua:⁊ iõ dicit iob:qꝛ bona q qrũt ipi ſi ti tpalia
q̃ ſt auferibilia. g ¶ Cõſiliũ ipioꝝ als ſnia lon.a me.ꝑ
uã volũt a deo declinare:⁊ ꝑ hoc excludit᷑ obiectio p/

dicta:qꝛ bona ſpũalia nõ eq̃lit hñtur ab ipijs iuſtis: ⁊

qꝛ ſt vere ⁊ ꝑſecte bona:iõ declinandũ eſt a pctõ ne per-

dant᷑. h ¶ Quotiẽs. Dic ↄñr iob declarat ꝓpoſitũ ꝑ

aduerſitates ⁊ pſperitates ſil impioꝝ:⁊ facit talẽ rõem:
mali in hoc mundo aliqn ꝓſperant in tota vita ſua: ⁊
aliqñ tribulant:igit talis diuerſitas circa iſtos ipio) pꝓ

☛ *

Peritate⸗ illos per aduerſuate ondit maniſeſte ꝙ pꝛo
ſperitatej hmũdi no ſint pᷣmia vtutũ:⁊ adueꝛ ſitatej pe

₰

ne pctõꝝ. Nec põt dici ꝙ hec diuerſitas ↄtingat ex igrã

tia ipſius dei:cũ oia cognoſcat pfectiſſime:ex qᷓ ſequit:·
ꝙ oĩa talia q vident᷑ inoꝛdinata:reducent ad oꝛdinẽ de/

bitũ: ſjm diſpoſitionẽ ſue ſapie:qdð declarabit in futuro
iudicio: qꝛ talis reductio nõ appet in pñti:h deductõis
boñdit gagellatione aliqꝛe ipioꝝe in pñti vita: qꝛ ſatis
diffuſe oñderat pꝛoſperitatẽ aliquoꝝ ipioꝝ per pᷣdicta
voſtendit dei ſciam attingere ad oĩa:ibi Nunquid de'.
3 per modũ cuiuſdaʒ replicatiois bꝛeuis reſumit quo-
rundã impioꝝ pꝛoſperitatẽ ⁊ alioꝛum aduerſitatẽ: ibi
Iſte moꝛitur. Circa pꝛimuʒz dicit: h (Quotiens lu⸗
cerna impioꝛum extinguetur. quaſi.d.multotiens con
tingit ꝙ eoꝝ pꝛoſperitas deſtruitur. i ꝗ E ſupueniet
eis iundatio eiga bbernal a tribulatio ad modũ aq
inũdantis. kl Et doloꝛes diuidet.i.diſtribuet ipus ⁊
eoꝛum filijs:de quibus habet᷑ poſtea: I ¶ Erunt ſicut

palee.i.tribulationi nullo modo poterunt reſiſtere.

o
torſunn

ſiich iſfti
ſoipnoneec⸗
hoeſegeu
Merdggniſn
in E
ſimma nlid
Nnlitilnn
Etauty or
iilſlenrh

iſoltcütürt

nt nontt
Meninaie
Namor
eaudedn
Cblechorn⸗
Prcicton
da rmniure
lgiunbin
ſwlunh'on,
oreſcder
nigonogi
Sa
wisporſche

chwturte

octat
dulttiſriocn
neſplenate

l Pho

Ue ſtiase
Uend
hrpboc⸗

tine
ſitſtn
Peiüni
Muünig
wohümng
Eda A

inn
R
iwuaſane
imreden
Aienrgig
nuſianign
lsſoutes⸗
lnunzmut
mn crtenn
innnſuin
alon hin
liirihf
niiifinn
Ehuhoreng

CbdtcrieeO

—

Nicmie

ulinainn
auing
Vrnuictft
tituref
“
Snuili

☛—
E
— —

hoc ñ aggrauaret᷑

ticxẽ eiuj nõ ſentit: ſʒ

dob: qui dicebant

Job xxj

a ¶ Deus fuabit filijs illooloꝛẽ pꝛis.i.puniẽdo ei fili
os faciet dolẽ pꝛeʒ:a ſic dabit ei doloꝛẽ nõ ſolũmõ in ſe
tcũ reddiderit.hãc penã

pp peccatũ iob annihilata. x¶ Inirogate. hec eſt 2 con/
cluſio que fit de futuro iudicio:qꝛ ſicut declaratũ eſt aliqui
ipij vſq; moꝛtẽ nãlẽ durant in pſperitate tpali:⁊ iõ cũ dede

ſed in ꝑſonis ↄiunctis. b ¶ Et cũ reddi ritate lo c
culpa. c( une ſciet. ꝙ fil ſui puniunt᷑ ꝓ peccato cus culpe nõ remaneat ſine decoꝛe iuſticie:ſequit᷑:ꝙ in futu

uo: qꝛ pena tpalis bñ ⁊ iuſte infligit filijs ꝓ peccato pa ro punian:᷑:⁊ hoc eſt qð dicit: x¶ Introgate qulʒ de via

tris. dD toꝛib.i.de illis qui ñ
bunt oculi eb ini/ . äs M ponũt fin? ſuũ in bo-
ſectionẽ ſuã. ſiut. Dẽus ſuabit filijſ ill'dolo tatõnes vr̃as:ct ſnias me ms palib:ſed p viꝰ?
filiſedechie regiß re piiſet cũ reddiderit tůnc iniqs. Dicitis. n. Abi ẽdo b vite tranſeunt ach
fuerunt inifecti i ſciet: videbüt li es inkfe mBncipis: et vbi tab terminũ felicitatis ſu
oculis eius: vt h ꝭ ciet:vidẽbut oculi ei infe m pncipis: ct vbi taberna/ ture: 16 hec ea/
iiij. Re. xv. ad ag ctiõeʒ ſuã:⁊ be furoꝛe oipo cula ĩpioꝝ: Introgatẽ queᷣ dẽ. q dixi ð ſuturo iu
grauandũ ſuũ do tẽtis bibet.Quid.n. ad euʒ libet de viatoꝛib:ł᷑t hec ea cicio: 3 ¶ Illũ intel

ligere cognoſcetis. ⁊
talib eſt credẽdũ:qui
pꝛauis affectionib' æ
actib nõ hñt intelle⸗

loꝛ. ſIl Quid pertinet de domo ſua pyſe⸗

eni ad eũ perti.õ qẽ illuʒ itelligẽ cognoſcet.

do. ſua pele. ideſt Et ſi nůmer mẽſiũ ep dimi· Quia in diẽ pditiõis ßuͦat
p'moꝛtẽ ſuã q.d. diet᷑: Nunqd deuʒ docebit malus:⁊ ad diẽ furoꝛis du
ſifili e ſuiſſet af gqſpiã ſciam qui excelſos iu cet᷑.Quis arguet coꝛã eo vi
nornaere glcat⸗ Ite moͤꝛit rohuſt æ as er: ct fecit gs reddet il ciepditioni i intp̃j
doloreb: qꝛñ ſen ſan diues ⁊ felix:viſcera ee li⸗ Iptad ſepulchꝛa ducet: futit iudici luphli
tirer. g ( Et ſi plena ſt adipe:et medullis ⁊ in ↄgerie moꝛtuoꝝ vigila cij b¶ Serua
nũerus mẽſiũ eꝰ oſſa illi irrigant.Aliũůs o bit. Dulc fuit glaries cocy lus.i:reſeruat ſjm oꝛ-
rente ie moꝛi in amarludie aieſue tlet py'ſeoẽ; hoiez rabet ? mo aDunt valloſpe⸗
abſq; vllis opib:èt tñ ſim añ ſe inũerabileſ.Quõ igii

mõò abutit᷑ t

tm̃ ſenſit cũ et v in puluẽ doꝛmiẽt:⁊ vermeſ oↄſolamini me fruſtra: cùm guet coꝛã eo vias ep.
uens ⁊ moꝛerek: opient eoſ.Certe noui cogi reſpõſio veſtra repugnare .d. ita fuit obſtinar
hoc ſequit᷑ maxie in malo vũ viueret:

ex dictis amicoꝛꝛ ꝙ nullus audebat eũ
arguere deſperas de

nihil de hoie remanere pmoꝛtẽ. h ¶ Nũquid deum. epᷣcoꝛꝛectiõe. ð ¶ Etq̃ fecit qs reddet illi.q.d.eſoł.ſ. q

ctũ obſcuratũ: vnde
ſubdit᷑: 6 Auia

ritate. c is ar

Hic oñdit ꝙ diuerſitas pᷣdicta circa ipios no ꝓpuenit ex
dei igrantia:ita ꝙ cognoſcat ĩpietatẽ aliquoꝝ:⁊ ſic eam

aduerſitatibꝰin pñti puniat:alioꝝ: ãt igret:a ſic eoj in p
ſperitatibꝰ dimittat: qꝛ oĩa nuda ⁊ apꝑta ſi oculis eiuſ:⁊
hoc eſt qð dicit: i iuid deũ quiſpiã docebit ſci
entiã.q.d.nõ:cũ ei ſcia ſit infinita:⁊ p ↄñs ſe extendit
ad oia. i ¶ Qui excelſos iudicat.ita
potẽs põt ſubterfugere iudiciũ eiꝰ. k¶ Iſte moꝛitur.

Hic bꝛeuiter reſumit diuerſitatẽ pſperitatig ⁊ aduerſira

tis circa ipios. d. Iſte.qᷓuis ſit ipi k¶I. Moꝛit robu⸗
ſtus ⁊ ſan diues ⁊ felix.i.pmanens in ptãte ⁊ ſanitate ⁊

diuitijſ ⁊ iocũditate vſq; ad iminũ vite ſue. ¶ ¶ Uiſlce
ra eũᷣ plena ſi adipe.adeps generat᷑ ex abundãtia nutri/

menti.⁊ p hoc deſignat᷑ metaphoꝛice:ꝙ iſte nõ ſolũ ha
buit diuitias ad ſufficientiã:ſed ẽt ad ſupabundantiaʒ.
m . t medullis oſſa illi'irrigant᷑p oſſa intelligit᷑ foꝛti
tudo ⁊ ꝑ hoc deſignat ꝙ iſte fuit roboꝛat ⁊ ſuffult au⸗
xilio multoꝛ. n ¶ Alũ vo.in ipietate ſimilis pꝛedicto
o ¶ Moꝛit᷑ in amaritudine aie ſue.qꝛ nõ potuit ad hꝰ
qð deſiderabat ꝑtingere:vel in doloꝛib'ex ifirmitate p
uenientib E Abſq; vllis opibꝰ.ita ꝙ aduerſitatem
ſuſtinet ab intrinſeco: aC Ertn ſilin puluere doꝛmi.
ita ꝙ qꝙ;ᷓad coꝛpint᷑ eos nulla erit dꝛia:⁊ ex hoc ↄcludi
tur:q iſta diuerſitas ꝑ diuinã ſapiam in futuro ad oꝛdi
nẽ reducet᷑. r abenoul. Pi ex ſp̃dictis iob ↄcludit

triplicẽ ocluſionẽ. pᷣeſt de ſua innocẽtia quã amici im

ull icũcũqg

—

põt punire eũ pmoꝛtẽ de malis q̃ fecit in vita pñti:iõ ſbᷣdẽ

e ¶ Ipſe ad ſeplchꝛa ducet.i.qᷓuis coꝛpꝰmoꝛtuũ ſepeliat:tñ V
aſa qꝗᷓ imoꝛtalis eſt vigilabit:⁊ in illa puniet᷑:⁊ preſurrectõʒ

in aia ⁊ coꝛpe ſil:⁊ qꝛ in inferno nõ ſolũ punit᷑ hõ ꝓ pctis ꝓ/
pꝛijs:ſed ẽt glioꝝ quibꝰ in malis ↄſiliũ vel auxiliũ pᷣſtitit:iõ
ſequit᷑: f ¶ Dulq fuit glaries cocyti.ſᷣʒ dicta poetaꝝ:cocył
fingit᷑ infernalis fluuiuſ:in qͥ cruciant᷑ aie ĩpioꝝ:iõ inipꝛetat᷑
luct:glaree ãt ſm aliqͥs ſi lapilli qui trahunt᷑ a flumine:ſᷣm
alios ſi imunditie q̃ trahunt᷑ in flumis ſupficie: ⁊ ſʒ vtrãq;
ſignificationẽ glarie cocyti dicunt᷑ hoĩes ipij:qͥ ad penã ifer
ni vident pᷣuiſi:a tꝑe iob currebat iſtud ꝓ ꝓuerbio: Hoies ĩ
Pi vocabant᷑ glarie cocyti:ſicut mõ tales hoies dicũt᷑ ſtipu
e inferni.eſt igit᷑ ſenſus: f ¶ Dulcis fuit glaries cocyti.iim

pius dũ viueret fuit amicabilis ⁊ fauoꝛabil homibimpijs.

ſtatu hoium aliqui deſcendunt ad infernuz. h ¶ Et añ ſe
innumerabiles.i.añ moꝛtẽ eius multi valde iã deſcẽderant
hoc ãt dẽ ad augmentũ pene eius:qꝛ ſicut felicitas cuiuſlibʒ

¶Et poſt ſe oẽm hoĩem trahit.i poſt moꝛtẽ . de omi

beati auget᷑ ex ſocietate alioꝝ beatoꝝ: ſic ⁊ pena cuiuſlibet

dãnati ex ſocietate alioꝝ:a maxie qn fuit fautoꝛ ipſoꝛum.
i ¶ Qũo igit. hec eſt zveluſio ꝑ quã euacuat᷑ amicoꝝ iob

pꝓpmiſſio:qui pmittebant ei tpalẽ felicitatẽ ſi ſe emendaret
dicit igit: Qũo igit᷑ ↄoſolamini me fruſtra.de felicitate tpali

mihi affutura: k ( Cu rñſa via repugnare oñſa ſi vitati.

qꝛ iob ſufficienter oſtenderat ꝙ talis felicitas non e emi

um virtutis: vt iſti ſupponebant. (In calpo
JI.

pugnabant:p hoc ꝙ erat a deo afflict tanq; ipp:qꝛ iobę· xxj. vbi dicitur in poſtil. Ideo ſubdit: Et agite penitentiaʒ.
a dooſ

manifeſte declarauerat:ꝙ pſꝑitates h'vite ñ ſe pᷣmia v

tutũ nec aduerſitatej pene pctõꝝ:⁊ iõ ↄcludit: r Cer ¶
te noui cogitatiões vꝛas.quibiudicaſtis in coꝛdib viis

me ꝑp ipietatẽ afflictũ: s

Ripr t ſnias ↄ me iniqs.hꝰidẽ
cxter ꝑ modũ ſnie pferẽdo:iõ ſubdit: t Bleitis eiʒ

bi damus pꝛincipis.i.iob qui in pᷣncipatu ſedebat:

V
y Et vbi tabernacula ipioꝝ.i.ſilioꝝ iob.q.d.iſta ſũt

ſuſtinete me. 4 dditio. ..
Bi in tranſlatione noſtra dicitur:Et agite peniten⸗

qui ſpectabat ab amicis cõſolari:inueniebat tamen oppoſi

tum in verbis eoꝛum:ideo petebat ab eis vt audirẽt ſmõej

ſuos:quã audientiam reputaret ad ſuam conſolationem:

NItiam. in hebꝛeo habetur ſic: Audite queſo ſermoes
meos:a ſic hec conſolatio veſtra:cuius ſenſus eſt:nã cũ iob

„)

4

6

LDiber

a hoc eſt qdð dicit: Et ſit hec ↄſolatio vꝛa.q.d.exqͥ me ñ ↄſo

lamini in vbis vꝛis:ſaltẽ ↄſolamini me audiẽdo vba mea ð

q́ ſubdit: Suſtinete me vt ego loq̃r. ⁊ ſi foꝛte diceret᷑ ſibi ꝙ

hoc qð petebat erat incõueniẽs:poſſet.n.loq multa irrõna
bilia ſeu abſurda:q̃ merito nõ erãt ſuſtinẽda:iõ ſubdit: Et
p'yba mea ſi videbit ridete 7. ¶ Sn odeerheickr
Additio.II.

? in poſtil. Bos eoꝛum concepit. Addi
Bi in trãſlatiõe nr̃a dẽ: Bos eoʒꝝ: ↄcepit ⁊ nõ aboꝛ/

iuit. in hebꝛeo hẽ: BGos eoꝝ ipꝛegnat ⁊ nõ excludit
eſt ſenſus:nã fecũditas aialiũ ꝑ coitũ gnãntiũ põt ipediri
ex ꝑte maris:qñ ſemẽ nõ ꝓijcit᷑ in vtero:ad qð remouendũ
dicit: Bos eoꝝ: ipꝛegnat ⁊ nõ excludit.ſ.ſemẽ extra vterum
ſiũlr ipedit᷑ fecũd.tas ex pte feie ꝑ aboꝛſuʒ:⁊ hoc remouet.d.
Et vacca pepit.ſ.ſine aboꝛſu:⁊ ſic nõ eſt puata fetu ſuo:⁊ ſʒ

aechit phe bos ꝓ mare:ſicut vacca pꝛo femina ⁊c.

eoð.c.xxj.vbi dẽ in poſtil. Interrogate.hec eſt 2 ↄclu
Ecundũ ꝙ poſtillatoꝛ exponit iſtũ ¶ Additio.III.
vſum.ſ.In tro gate quẽlʒ de viatoꝛib.Job intende
bat mouere ſocios vt inirogarent illos q p viã h

vite trãſeũt ad iminũ future felicitatis:vt ab eis cogſcerent
veritatẽ de futuro iudicio:quib viatoꝛib dicit eẽ credendũ
eo ꝙ nõ hñt intellectũ obſcuratũ pꝛauis actib'a affectiõibꝰ

que quidẽ expoſitio noõ videt᷑ oſona rõi:nã aut viatoꝛes iſti
qͥs dicit inirogandos ſt iã in alia vita:⁊ ſic nõ pñt inirogari

a nobij:Magnũ.n.chaoj firmatũ eſt int nos ⁊ illoj.teſte vi
tate:Luce.xvj.c.vñ de curſu cõi net ipᷣi pñt nos auiſare:nec

nos illos introgare:⁊ ſic fruſtra dicẽt iob: Inirogate quẽlʒ
de viatoꝛib'. ſi at iſti viatoꝛes de quibꝰloquit᷑ ſi adhuc ĩ ſta
tu hvite:tũc tales de lege cõi neſciũt vtꝝ tranſituri ſint ad
fminũ felicitatis vel nõ:ſilr nec nos ſcim de ipſis an ſint trã
ſituri ad felicitatẽ:nec ẽt tales ꝑ nãlẽ rõem ſeu ꝑ expientiaʒ
ſciunt diẽ iudicij de q hic agit᷑ eẽ futuꝝ:cũ hoc nõ hẽat᷑ niſi
ex diuia reuelatiõe:vñ icõuenient᷑ diceret᷑: Inirogate quẽlʒ
de viatoꝛibꝰ.hodie.n. iã fide xpᷣi p oꝛbẽ pᷣdicata ⁊ diuulga
ta nõ quilʒ viatoꝛ ſcit ſeu credit diẽ iudicij generalis foꝛe:vt
pʒ de multitudie paganoꝝ ⁊ hereticoꝝ hoc negantiũ.Qui
dã ãt dicũt ꝙ ꝑ hoc qð dẽ:UViatoꝛes. intelligẽdi ſi illi d hac

vita vtunt᷑ nõ vt imino: ſed vt via:⁊ ſic ꝑ tales viatoꝛes in K-è

telligunt iuſti viri:ſed nec hoc videt᷑ ſufficẽ ad intellectũ h
dicti: Tũ qꝛ tales hoĩes nõ ſt nobis cõiter noti ꝙ tales ſint

cũ vſus ſit act ꝓpᷣe volũtatis.vñ auguſ.x.de trini. Uti eſt

aſſumẽ aliquid in facultatẽ volũtatis:⁊a iõ ꝑ oꝑatioes extio
res alicu hoĩs q cadũt ſub ſenſu nr̃o nõ deuenit᷑ ad veram
cognitionẽ intioꝛis mor volũtatis ipſi hois:in qͥ motu inti
oꝛi vſus ↄſiſtit:Lũ qꝛ tales ẽt ſi cogſcerent᷑ nõ ſuffeciſſet ad
certificandũ ſocios ipſi'iob de q̃ſito:idẽ.n.iudiciũ eẽt de ta
libꝰapud aduerſarios:ſicut de ipſo iob:cũ tã illi qᷓ ille eẽnt

vnpopionis ſeu ſecte apud eos:⁊ ſic nullã certificatiõʒ addde

rent in hoc ſuꝑ dem ipſpiob. Uñ ad veꝝ intellectũ hdicti

hñdũ qð põderare videt᷑ ĩ hac diſputatioe:vt pᷣ patebit:ad

hebꝛaice lr̃e vitatẽ recurrendũ eſt vbi ſic hẽ: Introgate via/⸗
toꝛes ⁊ ſigna eoʒ: nõ igretis.cuiſnia ad ꝓpo talis eẽ videt᷑
nã viatoꝛes hic vocat iſrlites:qͥ exeũtes ab egypto ⁊ ad trã
ꝓmiſſiõij pgentes legẽ dĩnã in via ſuſceper̃t:quã viã longo
toe ↄtinuãtes in deſerto viatoꝛes pñt dici tanq; nõ hñtej qᷣe
taã manſionẽ:qui quiò viatoꝛes multa ſigna ⁊ poꝛtẽta ĩ eað
via a deo hũerunt:ſilr diuinas reuelatioes ad diuinã ꝓui/
denti de hũanis actib ptinẽtes:vñ talibꝰmerito ð hac mã
eſt credendũ:nã iſti de ſuꝑnãlibꝰſuerũt illũinati:qʒ doctri
na ꝑ ſigna pᷣdcã fuit ↄfirmata:vñ iob in vitateʒ ſue fidei de
die ludicij ſeu de remuneratiõe futura aſſignabat teſtimo/
niũ viatoꝝ pᷣdictoꝝ in qn pꝓph'icis ſcripturis multa de hoc
tradunt᷑:⁊ iõ dicebat: Introgate viatoꝛes.q.o.qꝛ iſta ñ pñt
cogſci ꝑ rõʒ nãlem nec ꝑ expientiã in hac vita acqᷣſita: iccir/⸗
co inirogandi ſi illi viatoꝛes qui reuelatiões ſuꝑnãles ð ta
libꝰ ⁊ ſigna ↄfirmãtia ſuã doctrinã a deo hũerunt:a ſʒ hãc

ſniam tolli põt quedã obiectio:q̃ in hac diſputatõe iob

cũ amicis animũ pulſat.ſ.qũo amici iob tanqᷓ heretici

ſeu infideles reputant᷑:ex hoc ꝙ remunerationẽ futurã
vident᷑ negare:vita.n.futura:ſilr reſurrectio moꝛtuoꝝ

de articulis fidei ſi:q̃; noticia nõ põt hii p inqſitionez

nalis rõnis:nec ꝑ exꝑientiã in hac vita:niſi ſolũ p dini⸗
nã reuelationẽ:ipſi tñ nõ legunt᷑ hũiſſe ꝓphicaj reuelati
ones:nec int ꝓphas fuiſſe:vñ excuſabiles vident᷑ de hoc
ꝙ talia nõ crederẽt:vñ apls ad Ro.x. Qũo credent ei
quẽ nõ audiert:qũo audient ſine pᷣdicante ⁊c᷑. Quapp
iob aduerſarios remittebat ad p̃dictos viatoꝛes:qui ð
taliberant ſupernãlit᷑ eruditi:ͥ doctrina pꝑ ſigna que
nõ niſi diuinit fieri pñt erat ↄfirmata:⁊ hoc eſt ꝙ dicit:
Inirogate viatoꝛes ⁊ ſigna eoꝛ: nõ igretis.pꝑ qð patʒ q
aduerſarij hãc ꝓbationẽ nõ admittentes excuſabiles ñ
erat ex q potant hẽe eruditionẽ illã a pᷣdictis viatoꝛibꝰ

ſertiʒ cũ in locis nõ valde remotis cõmoꝛarẽt: qꝛ hus
tra iob erat de ↄuicinis aram q̃ eſt meſopotamia ĩi que

tra hitauerunt abꝛa ⁊ nachoꝛ frater eius:cuius pᷣmo/
genitus erat hus:vt pʒ geñ.xxij.de qua terra erat iob:
vt pʒ in pꝛicipio huilibꝛi:ſimiliter ⁊ bus erat ⁊ꝛꝰ genitus
nachoꝛ:vt pʒ ibidẽ:a quo.ſ.bus deſcẽdebat heliu:⁊ iõ

dẽ buſites. balaam etiã qui multũ pphauit de ſtatu po

puli iſrlitici:vt pʒ Nume. xxiiij. erat de meſopotamia
ex quo pꝛeſumendũ eſt:ꝙ iſti multa poterant icire ð ge

ſtis populi iſrlitici:⁊ de reuelatiõibus ⁊ ſignis que illMis

fuerunt ſcà:geſta.n.mo yſi ⁊ etiã ioſue multũ erat famo
ſa:vt in multis lod ſacre ſcripture hi.Si aũt dicat᷑ ꝙ ẽt
filij iſrl tranſeuntes per deſertũ de quibus ſᷣm hanc ex
poſitionẽ hic fit mentio iſta nõ credebant ſaltẽ explicite

imo per tꝑales pꝛomiſſiões ⁊ ↄminatiões ad obſerunn
tiã legis ducebantur:vt pʒ deut.xxviij.⁊ in multis alij/
locis:dicendũ eſt:ꝙ hoc erat tantũ q;m ad ſimplices et

vulgares:qui ↄpantur puero ſub pedagogo exiſtẽti: vt
ad gallł.iiij.nõ aũt q'tum ad ꝓphas ⁊ viros perfectos ð
quibꝰhic intendit.ſ.per quos ſigna fiebant:de quib'diẽ
Et ſigna eoꝝ nõ ignoꝛetis.⁊ ideo in hebꝛaico nõ dicit᷑:
Interrogate quẽlibet de viatoꝛibus:ſed interrogate vi
atoꝛes:vt nõ referatur hec interrogatio ad oẽ viatoꝛej
illos:quoꝛe maioꝛ pars erant ſimplices ⁊ vulgares:ſed
tantũ ad illos viatoꝛes per quos ſigna fiebant: vel per
hoc qð dẽ:Et ſigna eoꝝ.intelliguntur figure ſub quibꝰ
in lege moſaica veritates inuiſibiliũ tradebantur.vnde
pᷣꝰcoꝛ. x. ca.Oia contingebant eis in figura.vnde in hꝰ
ꝙ dicit: Signa eoꝝ nõ ignoꝛetis.innuit ꝙ intelligebant

figuras traditas in ſcripturis illoꝰ aronliee
eplica.

mia ⁊ punitioes future vite ſignificabant᷑ ⁊c. Rep
Nca.xxj.vbi dẽ: Interrogate quẽlibet de viato/
ribus.qð exponens poſtil. vocat viatoꝛes qui ad

cta rõne:⁊a hos dixit iob interrogandos ⁊c.hoc at dem̃

burgeñ.dicit rõni nõ cõſonare ex motiuis inualidis

fundamento ruinoſo cui innititur:aliter hunc paſſum

exponendo.pᷣpʒ:nã arguit cõtra poſtil.ex diſiunctiuas

dicens illi viatoꝛes aut ſunt in pꝛeſenti vita aut in alia:

ſi in alia:ſic inquit ab eis nihil poſſumus ſcire ſicut cer-

tũ eſt de cõi curſu:imo apud doctos moꝛtui nõ dicunt᷑
viatoꝛes:nã illi ſoli viatoꝛes dicuntur qui ſunt in via ⁊

ſtatu merendi reſpectu beatitudinis eſſentialis qualiter
ſunt nõ defuncti:⁊ q;uis illa ⁊ pars diſiunctiue cõiter ñ

cõcedatur:iñ ipſe burg circa e falſitatẽ laboꝛat vſq; ad
aſſertionẽ erroꝝ incluſiue:dicit.n.de illis i alia vita po
ſit:ꝙ ipſi nõ pñt nos iuuare:nec nos illos.p ẽ õ fidẽ ⁊

pſü ecclie catholice q̃ ſʒ auguſ.⁊ alios ſanctos doctoꝛej

iõ celebꝛat ſanctoꝝ feſtiuitates:qꝛ credũt ſe ipſoꝝ inter
ceſſionibus adiuuari.ſcòm ſimiliter eſt contra pꝛaxim

rminũ felicitatis referunt viã ⁊ curſum ſuũ re-

ninn
Une
nflm
gnelul
hyte
lnirui
ſanfntean
inſif
nii
inoͤfumta
hfni couin
ihironiin
mmunobid
Gnorebenpen
flpotrttoin
wlui
funngrosn
iuſoeeſcop
iellätin
ükrapat
ArgW⸗
ſegzatrg
Pefuaen
Muumige
Mnigmi
rſhnin

aplüco⸗

nltntte
Hünnayn
möcpnin
CGermerin
ndemesat
ſolüloin
ldauinndi
ſorpinro
lhuiah⸗
guſepſe

2——
EE
E
E

=. =-
E S=.

S.

— =
Ee
—

e=
= ES
S ee ee

S
= =
—
==

n

— =–
5 S
—

enuligiſen
Gaitortgi
Absfnbeneg
Mſcliapder
acad bne
aünelut
rulſmint
Cpwanin,
Imwepriwre
tru
Main öN
Aiumogrer
ulocunn
lnugrat
Nitbmelr
nicurſd⸗
utnnn
inile
icrtabpr
ile
ihcuſun
ginsſii
ausͤ
lertme
onken
nnunit
oleſaut
etuinoN
gilnuni

viatoꝛ m rectaʒ

N

Wob i

ecclie ſacroſãcte:q iccirco olat p defuncti ãten indulgẽ
tiã pis ſupplicatiõib'ↄſequant᷑.De reſurectõe.n.cum
amici iob videant erronee ſentire:qͥ putãt cũ burg. de/
functos a nobis iuuari nõ poſſe:ita.n.arguit᷑.ij. mach̊.
xij. Niſi. n. eos qͥ cecciderat reſurrecturos ſꝑaret: ſuꝑflu
um videret ⁊ va/

nuʒ oꝛare ꝓ moꝛ sl
tuij c cuʒ poſtil. oſtenſa ſit veritati: (. xXII.
r crd aliam VEſpoͤndẽs autem eli/
vidcies iar S bag themanites di/
res bic itelligunt xit: Nunqd deo põt ↄpari
recta rõe ꝓceden hõ:etiam cũ perfecte fuerit
tes ꝑ viaz h vite ſcie: Qũid ꝓdeſt deo ſi iu⸗
ad tminũ:oĩs eni

ſtuſ fueris:aut qd ei ↄfers ſi

rõʒ ſciens viã vir imaculata ſuerit vita tua
tutũ ⁊ fminũ feli Nũunqd timẽs arguet te: et
oria luwre deri veniet tecũ in iudiciũ:᷑t nõ

tẽ:põt certificare

amicos iob in hꝰ

erroꝛe deceptos: qſi p̃miũ vᷣtutũ ⁊ penã petõꝝ tm̃ ĩ hac
vita putẽt:⁊ nõ in futuꝝ ſint expectãda. Hi igit᷑ errãtej

remittunt᷑ ab ipſo iob ad tales viatoꝛes recta rõe vtẽte⸗

qͥ introgati oẽs rñdebũt:ꝙ curſus hvite eſt ꝑꝑ finẽ ga
coia fiunt:ſed oꝑa vtutũ nõ fiũt gia tꝑalis rei:nili ĩ re
latiõe ad aliqð meli:qð ẽt ſᷣm puꝝ phᷣʒ in hac vita da
ri nõ pᷣt:vt ꝓbat burgeñ.s.in pᷣ additioe h libꝛi. Quo

ad 2 ꝙ videlʒ fundamentũ expoſitiois burg. ruinoſũ

ſit:pʒ:qꝛ fundat ſe ſuꝑ lr̃a hebꝛaica q̃ hʒ vt dicit: Iniro

gate viatoꝛes:a ſigna eoꝝ nõ ignoꝛetis.d.filios iirt eſſe

zuiuſmodi viatoꝛes ꝑ deſertũ:qꝗ.xl. annis trãſiert pe

deſertũ:⁊ multa ſigna a deo acceper̃t. Sʒ hfundamen/
tũ vt dixi ruinoſũ eſt:pqꝛ filij iſr ł ꝑ deſertũ fuerũt poti

us vagabũdi deuiatoꝛes:q; viatoꝛes:in quo nõ ſolum
ſimplices:ſed ⁊ eoꝝ pncipes oberrabãt:vt pʒ ad aqs õ/⸗
dictiõis:in cui erroꝛis penã ẽt moyſes trã pmiſſiois in/

trare nõ eſt ꝑmiſſus:vt pʒ deut.vlti.exod.xxxij.⁊ alis

murmur atioib': ⁊ in fabꝛicatioe vituli:vñ quis aliquẽ
do erant viatoꝛes verſus terrã ꝓmiſſaʒ:ad cubfigura ẽt
tendentes ad terrã viuẽtiũ deuperroꝛ abducit:⁊ ſic ſᷣm

mocdũ loqndi boetij: nõ recta roe incedẽtes poti dicẽdi

ſt deuiantes qiᷓᷓ viatoꝛes ppe loq̃ndo. Nec illi iſrlite tãq/
viatoꝛes inirogandi ſt ꝑꝑ ſigna ei fcã:qꝛ vt dicit burg.
lr̃a hebꝛaica hʒ:Et ſigna eoꝝ nõ igretis.ſtante.n.lr̃a he
bꝛaica ſic ꝑ ſigna accipiunt᷑ res viatoꝝ ſupꝛa ðſcripto
rũ ſᷣm poſtil.qꝛ oẽ ſignũ eſt ad aliqd ſignãdũ inſtitutũ:
vt dicit beat auguſ.j.de doc xpᷣiana. Rões igit᷑ taliũ vi
atoꝝ ſi ſigna q̃ amici iob igrare nõ debuerũt.ꝛ ẽt fun-
damẽtũ burg.ruinoſũ eſt:qꝛ fundatũ ſuꝑ opione in qᷓ
ẽt ſancti doctoꝛes nõ ↄcoꝛdant.ſ.qͥ tpe fuerit iob:qbuſ/
dã dicẽtib ꝙ fuerit tꝑe iacob:a p'flagella duxerit dinã
filiã iacob in vxoꝛẽ:de q̃ genuit filiã pulcherrimã quaʒ
duxit phutiphar de qua venit aſſenech quã duxit io/
ſeph vxoꝛẽ in egypto: vñ hebꝛei excuſant ioſeph de ma
trumonio alienigene:qꝛ ex ꝑte matris eifuit de ſua gen
te:alijs dicẽtib'ꝙ fuerit ʒegeneratiõe pꝰiacob: a ſic fuiſ⸗
ſet ſe pᷣ̃ſſure filioꝝ iſrł in egypto:a hanc opioneʒ reci
tat beat auguſ.xviij.de ciui.dei.c.xlvij. ſᷣm vtraq;
opionẽ fuiſſet añ tranſitũ filioꝝ iirł ꝑ deſertũ:qũo igit
veꝝ erit iob rᷣmiſiſſe amicos ſuoj ad id qð nõdu fuit:ni
ſip modũ ꝓph'ie:q modicã tũc fidẽ amicis ſuij feciſſet:iĩ
mo nullã:aljs aũt dicentib'ꝙ fuerit tꝑe iudicũ:⁊ illius
opinionis videt᷑ eẽ beat grego.in pn moꝛaliũ:ſᷣm quaʒ
opinionẽ ſem burg.hĩet coloꝛẽ:ſed ruinoſum eſt expoſi

tionẽ verã ſacre ſcripture fundare ſup re ſic opinabili 22tẽ?
nere rõnabilẽ poſtil.expoſitionẽ:cũ ẽ᷑t rões ei ↄ poſtil:ſint

inualide. Nõ.n.ſequit᷑ ſiquij neſcit an ſit tranſuiurad termi

nũ:ꝙ igit᷑ neſciat iminũ. Nec ſequit᷑ nos nõ ſcim ſoꝛtẽ trãa/

ſituꝝ ad iminũ:igit᷑ a ſoꝛte nõ poſſuminirogare ⁊ iſtrui de
imino:qꝛ q;uis veruᷓ
viatoꝛ ſupꝛa deſcri/
pp maliciã tuaʒ plurimã ? pr'igret an traſeat ad
infinitas iniquitates tuas:
Abſtuͤliſti eni pignus fratꝝ
tuoꝝ ſine cã:c᷑t nudos ſpo
liaſti veſtibꝰ. Aquã laſſo ñ
dediſti:ct eſurienti ſubtraxi
i panẽ. In foꝛtitudine bꝛa
chij tui poſſidebas terram:
⁊ potẽtiſſim obtinebas eã.
Viduas dimiſiſti vacuas:

tñ ex recta rõne ꝙ tal

viatoꝛ currit:in qͥ ſe
nõdũ eẽ cogſcit:ita eĩ
vult gloſa q deſcribit
tã viã ſibi eẽ nõ patri
am attẽdit:qͥ in dele/
ctationibꝰ pꝛeteuntis
ſeculi coꝛ figẽ deſpicit

filq iirrł ꝑ deſtum.xl.

viatoꝛẽ eũ q pñtẽ vi/

ſed eina petit:nõ dic
q puẽit. Nũquid ſoli

tminũ felicitatis:ſcit

tmin ſit ꝑꝑ quẽ verꝰ

annis ppter peccata vagabũdi:tales viatoꝛes ſi cenſendi ꝓ/

ut burg. exponit.certe puri phᷣi ducti lumie recte rõis tales

viatoꝛes exiſtẽtes:inirogati an pᷣmiũ vtutũ ſo lũ expectẽt in
pñti vita ⁊ nõ futura:ſicut amici iob errates ſenſerũt:rñde/
rent vtiq; ſicut iob.bñ.n.pẽſando dcã phoꝝ dca eoꝝ ↄpꝑãa
do:videre poſſum ex eis reſurrectioneʒ futurã ꝓut beatus

auguſ.xxij. de ciui. dei.c. xxvij. oſtẽdit ex dictis platonis ⁊

poꝛphirij.ad tales igit ⁊ quẽlibet aliũ viatoꝛeʒ iob amicos

ſuos ⁊ eoꝝ erroꝛes ſeqᷓntes remittit ⁊ nõ ſolum ad iudeos.
a D Efpodens ãt. Dic ponunt᷑.ij. replicatiões (XXII.

baldath.c.xxv.ſophar ãt ↄtẽtus fuit rñſioe iob vl/

us eliphaę replicatio: 2 ipſiiob rñſio.c.xxiij.pꝰin duas:qa
bᷣoarguit iob de ſtultiloquio:? de multiplici vicio:ibi Ab/

mo poſita: ⁊ iõ ↄ ipʒʒ nõ replicat vltra. Circa pp ponit᷑ ißi

7

amicoꝝ iob:⁊ pᷣ ponit᷑ replicatio elipha?:ꝛ ipſius

ſtuliſti. Circa pſciendũ ꝙ iob ſuperius reſpõdens eliphag

xvj.ca.dixerat: Utinã ſic iudicaretur vir cũ deo qũo iudica
tur filius hois cũ collega ſuo.tẽ ibidẽ dixerat Hec paſſus
ſum abſq; iniquitate manus mee.⁊ de his verbis arguit eũ
d. Miaquid deo põt ↄpari hõ.vt adducatur ad iudi

ciũ cũ ipo de pari:ſicut tu petiſti. c ¶ Etia cũ pfecte fuerit

ſcie.qꝛ qtũcũq; fuerit perfecta ſca humana diſtat tñ in infi
nitũ a diuina:⁊ ideo fatuũ eſt:imo inſanũ pꝛouocare eum

ad iudiciũ. d ¶ Quid ꝓdeſt deo ſi ullue fueris. qꝛ nihil

acceſſit ei de bonis humanis. e ¶ Nunquid timens argu-
et te. accuſans apud aliquẽ iudicẽ:⁊ ſic veniet tecum ad iu-

dicium vt petiſti:quaſi dicat non. f ¶ Et non pꝛopter ma

liciã tuã plurimã. quaſi di.qð factũ eſt tibi meruiſti:⁊ non
es ita innocens ſicut dixiſti. g ¶⸗ ſti. Hice
arguit iob de multiplici vicio:⁊ pᷣmo ponit ſuam repꝛehen
ſionẽ: 2conſultoꝛiam monitionẽ:ibi Acquieſce ergo. Pꝛi-

¶ Abſtuliſti. hic cõſequẽter

ia in duas:qꝛ pmo arguit iob de multiplici vicio contra

pꝛoximũ:ſco contra deũ:ibi An cogitas pꝛimo igitur ar
Fan iob de rapacitate dicens: g

bſtuliſti enim pignu/

ratrum tuoꝛum. quibus debebas magis compati. PEt

nudos ſpoliaſti veſubus.i.parum indutos: qui dicuntur
quodãmodo nudi:quia qð modicum nanf i nihil repu-
tatur ſjm philoſophũ.q. phy. quaſi di. ſpoliaſti illos modi
cis veſtibus quas habebant.ꝛ arguit eum de defectu pieta-
tis 1 in caſũ neceſſitatis. O. i¶ Aquã laſſo nõ dediſti. ad
ebᷣrefocillationẽ. k¶ Et eſurieti ſubtraxiſti panẽ.qꝛ ñ da

re in tali caſu ẽ ſubtrahẽ: pp qð dicit aug. Paſce ſame mo/
rientẽ:ſi nõ pauiſti occidiſti.ʒ arguit nerrenre di⸗

cens: In foꝛtitudine bꝛachij tui vc. I ¶ Uiduas dimi. va.

QWÆ.der

bᷣm ſciendũ ꝙ aliꝗ di9

nẽ iudicat.Nũbeſ latibulũ

potentẽ edificaberiſ:ct lõge

eoꝛum deſpicien⸗

repellẽdo cãm eaꝝ. a ¶ Et lacertos pupilloꝝ ↄminuiſti. actus humanos determinate ſe nõ extendere. - (¶ r .
auferendo eis vtutẽ ſe defendẽdi:⁊ ſic eoꝝ iudiciũ puertiſti quaſi nihil poſſit f⸗ re oĩpotens. circa actus humanoj cch
b ¶ Pꝛopꝛea circudat es laq̃is.i.pꝑ mala pdicta illaqatus puniendos. 3 ¶ Eſtimabant eß. qr non plus ſe exten⸗ G
es anguſtijs:de quibnõ potes exire. c(¶ Et ↄturbat te ſoꝛꝛ it eius potentia qꝙ ſciẽtia. a ¶K ille ipleſſet domos an
middo ſubita. de malis futuris. O ¶ Et putabas.qñ eras in eoꝝ bonis.ſ.tꝑalibus que a deo cõceduntur hoibus: Pen
ptate: e ¶ Te tene⸗ b Qoplemts tl
bꝛas nõ viſuꝝ.i.ad/ . , . , e, tia pꝓcul ſit a me. itne,
uerſitates q tenebꝛis et lacertoſ pupilloꝝ ↄminu ſnia ꝓcul ſit a me. Nidbũt qui reneo diuinã nie
delignant. fCKt Iĩiſti. Mꝛoptẽa circũdat es iuſti &t letabũt:t inocẽſſub pꝛouidentiam ad Se
petu aqᷓꝝ inundãtiiũ. ⸗ æ . ido ſänabi onne ſucci oĩa ſe extendere. ror
i. magnaꝝ tribulatio laqjiſ:èt ↄturbat te ſomido ſãanabit eos. NHonne ſucciſa c¶idebunriu mpuug
¶ Nõ oppꝛeſ ſubita. Et Hiiabee tẽ tene eſt erectio eox:è᷑t eliguln ſti. deſtuarione n
ũ iri.i. nõ ſoꝛe oppi bꝛas nõ viſuꝝ:⁊ ipetů aq eoꝝ deuoꝛauit ignis: Acq pedictoꝝ erran- W
maendũ. 7Rnt innnas iu om E. eſceè igit ei:? beS e tiũ. d Erlens un
leag. Dicour arguk inundãatiũ non oppᷣſſuʒ iri. eſcẽ igit ei:ct hẽto pacẽ: èt ꝑ bunt don Ste e ſci
iob de peccato Z dej An cõgitas ꝙ de excelſioꝛ hec habeb frucl⸗ optimos. qicte:ſed applau⸗ he
.ſ. de infidelitate:⁊ p* celo ſit: ſup ſtellax verticc Suſcipe ex oꝛe illiᷣ legeʒ: dentes diuine in GK
arguit eũ de uf lactl ſublimet᷑: Et diciſ.:Quid ei pone ſermones elin coꝛde ſucie. e E
tate:2 de e'effectu:ibi nmanit Reo*-Er anaſi gi nio Si nocens ſubſanna go,
Nuũqd ſemirã. Circa Nouit de:Et quaſi ꝑ caligi tuo. Si reuerſus fuen ad oĩ ba eos croma

xerũt deũ hie notic;is en:nec nr̃a ↄſiderat:⁊ circa facies iniqtatẽ a tabernacu do. f¶ Nonne
dnnrſbilih⸗ Mͤ⸗ cardies celi pamblat. NHun lo tuo. Dabit ꝓ fra ſilicẽ: ſuccila eſt S
coꝛ: naq ſemitõ ſerov eß p„ ſilie n eoꝝ.i. excreſcẽtia
ribq̃ ſubiacent coꝛu (upis gua ( cauerut in 2 niq; oipotes 3 oſte poꝛali. g ¶ EE
ptioni:de quib'ſʒ eo, iniꝗ qui ſublati ſt añ tpᷣs ſu os:ct argentũ coaceruabit reliquias coꝛum
no cognielon emin um:ẽt fluui ſubũertit füda tibi.Tunc ſup oĩpotẽteʒ ð/ deuoꝛabtt ignis⸗ . J
vniuerſali dicẽtes: tij; oρ Direh lirii . . i enim de arboꝛe
ꝙ intellecr eũ vileſce meinn ox⸗ Zi dceldan lei alluev: lenabd⸗ ad ſucciſa remaneat mny
ret: ſi talia deiminate deo:recede a nob: et qſi ni · deũ faciẽ tuã. Rogabis eũ nuncus in terra nige
⁊ in pticulari cosſcet hil poſſit ſacẽ oĩpotẽs: ſti ct exaudiet te: ct vota tua adhuc pullulat: mpin
3 aa HSes ſaui 1. e mabãt eũ:cñʒ ille impleſſet reddes.Decernes reʒ:ct ve ſ Auando mun üar
a no le exte . njor lRi. 3 ½ † of . gde 1 remanie⸗
Ar, detminate ad iſta domos eoꝝ bonil. Quoꝝ net tib net ivijs tuis ſp Be fat kellſtun coõ uahbi
pticularia ⁊ coꝛꝛupti S burit ſpes a poſſi lmmnu
bilia:hoc ãt dem nõ 2 Vbbrtrili as talis pul⸗ enaene
