do in repꝛehẽſione infideliũ: vt pʒ de paulo:ſimilr ⁊ de
ſtephano ⁊ de alijs:q qdem ↄuerſi.ſ.in pᷣmitiua ecclia

eudãgeligando: Circuibat ciuitatẽ.ſ.mundũ qͥ circũſtat

vndiq; iudeã vbi iſta dicebant᷑:ſicut canes ĩ nocte rugi
unt ʒ fures ⁊ latrones.Põt ẽt intelligi: Conuertent᷑ ad

veſperã.de iudeis ꝗͥ per intualla tẽpoꝝ: poſt diuulgati/

onẽ euãgelij ↄuertunt᷑ qͥtidie:qͥ dicunt᷑ ad veſperã ↄuer

ti. i. in ſexta etate ſeculi. Ex qbus ſuerunt ſimilr et eruũt
nonnulli qͥ circuiũt ciuitatẽ.ſ.eccłiaʒ ↄ hereticos vl ſal/

tem iudaicas ipugnationes:vt pʒ in geſtis ſeu tracta-
tibus taliũ ꝗ inueniunt᷑ pcipue i hiſpania:vbi iulianu⸗
pomerij de ſtirpe hebꝛaica fuit toletan archiepᷣus ter
tius ſucceſſoꝛ beati alfonſi ⁊ eius maxime imitatoꝛ: ꝓ
ut in hiſtoꝛia roderici toletañ. hẽtur. Similr ⁊ petrus
alfonſi h nationis ꝗ edidit quẽdam dialogũ ſolenem
ad fidei catholice ↄfirmationem. Simili ? magiſter al
fonſus burgeñ.magnus ph̊s ⁊ biblicus qui i.lx. etatis
ſue anno fere fidem xpᷣi ⁊ ſacrũ baptiſmũ ſuſcepit. Et
ↄñi cũ eſſʒ ſacriſta ecclie baliſolitan. plura opuſcula ad

oↄfirmationem fidei ⁊ ↄſutationẽ iudaice ꝑfidie edidit:

ſic de alijs de quibus dicit ⁊ pncipalius de pmitiuij.
Ecce loquunt᷑ i oꝛe ſuo ⁊c.qꝛ ẽt ipſi cõuerſi loquũtur i
ꝛe ſuo magnalia dei ꝗᷓ alijs intimãt.vñ:Gladius i la-

bijs eoꝝ:.ſ.gladius verbi dei penetrabilioꝛ oĩ gladio:ut

in epła hebꝛeo.iiij.c.⁊ ſequit᷑: Qm̃ quis audiuit.q.d.

iõ inſtans pᷣdicatio taliũ ↄuerſoꝝ ad fidem ſuit a deo
ſuis tpibus poꝛdiata. Qm quis audiuit.qꝛ.ſ. pauci au
diunt cũ effectu verbũ dei:⁊ qñq; magis iclinant ad au

diendum ſimiliũ p̃dicatioes tanq; magis ↄtenti de teſti
monijs aduerſarioꝝ:ſed qꝛ multi ſunt q coꝛde no audi
unt iſtos nec illos:ſedqtur: Et tu dñe deridebis eos.ſ.nõ
audiẽtes. Cera poſſent facilit᷑ applicari huic ꝓpoſito.ſ.
vſq; ibi: Deus oñdit mihi ſupꝑ inimicos meos ⁊c. vbi

oñndit ſcõs ſtatus iudeoꝝ.ſ.pfidoꝛum q obſtinati rema
nent ĩ nequitia ſua pteruietes:qͥruʒ ſtatũ vel potiuj rui

naʒ p̃ſ. declarat cũ dicit:Deus oñdit mihi ſuper inimi-

cos meos.i.oñdit mihi q̃liter iſti inimici xpᷣi ſunt puni

endi ad gliam dei ⁊ eccle vtilitatẽ. Pꝛo aͤ ſciendũ ꝗ H
magnitudo ſceleris iudeoꝝ xpᷣm occidentiũ ſeu ipſius
occiſionẽ oñter appꝛobantiũ tanta fuerit q videret cõ

gruum diuine iuſticie:ut ſtatim delerent de iera:eꝓput hẽ

tur Numeri.xiiij.c.ↄſumã eos ſubito:tñ diuina ſapia

oꝛdinauit ne funditus ⁊ ſubito perirent de hoc ſeculo:
tũ ut ex eis quãdoq; aliq in tpᷣoꝝ ſucceſſiõe ſaluarent:

tü ut ecclia teſtimonia veteris legis ab eis hẽret. Sunt

n. ꝓut diẽ glo.qdam bibliothece nii ⁊ baiuli codicum

attrino⸗
ſaoriont.

oſninirten
Pmtriſgfu.

leictsrſen

iahilntnigt
Uckigralee
Noncrimn
Nuluixinmn
Gumnitniiunt
Cnimrhrn
Nawaiſccro⸗
cnekend
ierharme
unnonnni
ſbdunt
upnnaüͤckt
nitmoui-
Ceſeonorgin
nblügei⸗
Unnnſinto⸗
Ctigoütdivin
Nnmmüti
Umnhent
linſthnſ
moloiſtann
Elſihneitie
liglontſi,
fotlimn

= = =
SE
—,— S =
S =ẽ S
S
S=S = —
e
Se
— — —

giſinie⸗
enilyn
zalgaftin
miliir
ucfumhnn
cneßſtinſi⸗
Arlurmta
momigiate
mmiignin
KSngültei
depulofnn
Vnunriitit
uraneiran
wrwile
arehix
mun inly en

bartuostat

Siniin
lions ui
Apniniin.
runuge
Plcüne
uluur

R

——

iſſent:qð ꝓpꝛie oꝛabat pſalmiſta.d. Ne occidas eos ne

one tm remãſiſſent puniẽdi:no ſeq̃rẽtur pᷣdce vtilitates
ĩ toto oꝛbe:iccirco dicit: Diſpꝑge illos in vtute tua.i.per
oẽs gẽtes diſpgant᷑:vt teſtimonia ſacre ſcripture q̃ apð

hoium. ⁊ qꝛ illi ꝑfidi ⁊ ſi oꝑe non pñ iã xpᷣm recalci
trare: vbis tñ non ceſſant eũ blaſphemare:iccirco dicit:
Delictũ oꝛis eoꝝ ſermonẽ labioꝝ ipſoꝛũ:ex qͥ ſedtur ꝙ

7 ceſſat a laboꝛibus diurnis:eo mõ qͥ dẽ Geñ.xxiiij.ca.

nioꝝ a qbus tãto fiqucialius i oꝛigialibus ſacre ſcripte
accipitur teſtimoniũ q'to nobis auidi aduerſant.Tuʒ
qꝛ vidicta diuina ĩ eis magis relucet: cũ in diuerſis tpi
bus ⁊ in varijs locis deiectio ⁊ oppꝛobꝛiũ eoꝝ demon
ſtrat: qᷓ ſi in bꝛeui tpᷣe ⁊ in qbuſda regionibu ↄſũpti ſu

Npſ.Eripe me ⁊cc. Quẽ poſtil.exponit de dauid eu
ſtodito i ſua domo ⁊c. ꝓut ti.h pᷣſ.fſoꝛmalit ſonat:
burg. ꝗᷓ ↄſueuit titulos magnificare:⁊ ſm foꝛmaʒ ti. mãm
pᷣſ.aſſignare:hic dimittit foꝛmã tituli exponẽs pᷣſ.iſtum de
xpᷣo cuſtodito in ſepulchꝛo redarguens poſtil.qꝗ ſm foꝛmã
ti.accipit mãʒ pᷣſ.ad cauendũ ſniarum iuolutionẽ.Catholi
ce põt dici ꝙ lr̃alis ſenſus hꝰpᷣſ.pᷣmus ẽ de dauid iuxta ſoꝛ-
ma ti.ſed ꝑ allegoꝛiã eſt de xpᷣo:cuius figurã geſſit dauid i
multis:ut ſupꝛa ſepe dẽm eſt ⁊ ſpaliter ĩ hac ma hꝰ pᷣſ.Et
cũ burg.dicit hunc ſenſũ foꝛe lr̃alem de xpᷣo:ↄcedit᷑ ei ſicut
ſupꝛa ꝙ eſt ſẽſus pncipalis:ſed nõ pᷣmus ad lr̃am ſᷣm vocũ
ſignificationẽ:eſt igit᷑ ſeſus lr̃alis pᷣmuj de dauid tani de fi
gura: ſed pncipalis ẽ de xpᷣo tãq; figurato. Argumẽta aũt
burg. de applicatione rudam verſuũ modici poderis ſut:
nã ſũt q̃dam cõgruentie applicabiles ꝓ et cõtra:que de ne/
ceſſitate rõnis nihil concludunt. Pſal.LIX.
Eus repuliſti. Puic pᷣſ.pᷣmittitur talis ti.in heb.
ſim Ra.ſa.Ad victoꝛiaʒ ſuper roſe teſtimonium
ſuaue canticũ dauid ad docendũ qñ pugnauit õ
aram fluuioꝝ ⁊ ſyriam ſoba ⁊ reuerſus eſt ioab: ⁊ ꝑcuſſit
edom i valle ſalinaꝝ.xij.milia.Ad cuius itellectũ ſciendũ
ꝙ dauid miſit Joab ⁊ oẽm exercitũ bellatoꝝ õ ſilios amõ
q iniuriati fuerant nũcijs dauid:vt hẽtur.ij.reg.x.⁊ debel⸗
latis filijs amon ⁊ ſyris qͥ venerunt i eoꝝ auxiliũ:ioab re/
dijt ĩ hierlin:vt hẽtur.ij. Reg.x.⁊ poſtea dauid cũ toto ex⸗
ercitu ſuo expoſuit ſe ut iret ad pugnandũ õ ſprios:vt ibi/
dẽ hẽtur. Dicit igit᷑ Ra.ſa.ꝙ ſyri hoc audientej miſerũt nũ
cios ad dauid dicẽtes:ꝙ non erat ei licitũ venire ð ipſos ꝓ
pter fedus iuramentu qð fecerat iacob cũ laban ſyro: ut
hẽtur Geñ.xxxi.⁊ tunc dauid ↄſuluit ſapientes legis:qͥ rñ-
derunt ei ꝙ erat licitũ:eo ꝙ ſyri pꝛius fregerãt iuramentuʒ
veniẽdo ad bellũ g̊ ſeruoy dauid i auxiliu amonitaꝝ:ut di
ctũ eſt:⁊ qꝛ cuſanraſathaim rex ſyrie ipugnauerat filios iſ
rael eos ſijciens ſeruituti ſue per octo anos:vt hẽtur iudi
cũ.iij. Dicit igit ra.ſa.ꝙ ĩ ti.pꝛedco ꝑ roſs intelligit cetus ſa
pientũ:ꝗ teſtificatus fuit ipſi dauid:ꝙ licite potat ð ſyrios
ad bellũ pcedere:⁊ q;'tum ad hoc dẽ:Supꝑ roſe teſtimoniũ
.i.rñſũ datũ ipſi dauid ꝑ cetuʒ ſapientũ.de qͥ rñſo ⁊ victo/
rijs ſeqᷓntibuj q̃ tãgunt in Zda gnali in ti.cũ ſbditur:Qñ ꝑ

qñ obliuiſcãtur ppli mei.ſ.ne obliuiſcant᷑ mie tue q eo)
ſpectas:vt ad ↄuerſionẽ puocẽtur: ſimilr ne obliuiſcã
tur ſacrarũ lr̃aꝝ tuarũ:q apud eos oꝛiginalit reſidẽt:ſi
militer ne obliuiſcãtur iuſticie tue vidẽtes eos ᷣtidie af
fligi ⁊ ſuppmi ĩ penã ſceleris occiſois xpᷣi:q̃ oĩa pñt tra
di obliuioni:ſi celerit fuiſſent ↄſũpti. Magis.n.mouẽt
viſa qꝙᷓ audita:ſicut ſẽſus viſus certioꝛ ẽ auditu ⁊ cetis
ſeſibus: ꝓut i pmo metaphy.⁊ qꝛ ſi i vno loco ſeu regi

eos ſunt:ſimilr ⁊ euidẽtia diuine vindicte vbiq; demo
ſtrarent᷑:vñ ſedtur:Et depone eos.ſ.ut ſint oppꝛobꝛiũ

cõpꝛehẽdunt᷑ in ſupbia ſua. Nã ſᷣm gloſaʒ copꝛehendit᷑
aliqs ĩ ſupbia ſua:cũ videt ſe ſuꝑbe egiſſe:⁊ tñ fruſtra:
qꝛ fẽm eoꝝ irritũ vident: ⁊ tñ remanet delictũ eoꝛum
apud alios ĩ memoꝛia:⁊ hoc ſpãliter ĩ duobus:pmo in
execratiõe in q̃ ſunt cõiter int gẽtes:ſimili ⁊ in menda-
cio:inq'tum õ̊ xpᷣm mendaciũ finxerũt nõ ſolũ in vita
dicẽtes eũ ſeductoꝛẽ ⁊c᷑.ſed ẽt in moꝛte aſſerẽtes ipſum
nõ reſurrexiſſe ⁊ dãtes pecuniã ad occultandaʒ relurre
ctionẽ:vt hẽtur matth.xxviij.ca.⁊ hoc eſt qð dẽ: Et de
execratione ⁊ mẽdacio annũciabunt.ſ.ab aplis ⁊ aljs
veris pᷣdicatoꝛibus.vñ finis taliũ.ſ.iudeoꝛuʒ i ꝓteruia
ſua ptinaciũ eſt in cõſũmatione ⁊ i ira cõſumatiois. i.
in vidicta dei q̃ peccatoꝛ cõſumit᷑:ita vt finaliter pereat
ab eſſe eino ⁊ gloꝛioſo:de qͥ ſeqtur:Et non erũt.⁊ ſequi
tur:Et ſciẽt qꝛ dñs dñabit᷑ iacob ⁊ finiũ tre.hoc ẽ qꝛ iã
in illa conſũmatiõe p experiẽtiã cognoſcent:ꝙ xps quẽ
contẽpſerũt dñabitur iudeis ⁊ gẽtibus uent
declarat tertiũ ſtatũ iudeoꝝ.ſ.qñ in fine mudi ↄuerten
tur:⁊ de his dicit: Cõuertent ad veſperã.ſ.in fine mudi
ui ẽ eius veſpera ſimplr:⁊ põt ↄſtrui cũ pᷣcedenti vſu
ic: Cũ illi iudei ſciẽt:qꝛ deus dñabitur iacob ⁊ finium
terre ꝑ uerã fidem: tũc ↄuertent᷑:exponat᷑ verſus ſicut
us: ⁊ ſeqtur de iſtis: IJpſi iã diſpgent᷑ ad manducãdũ.i.
vt alios lucrent᷑:ſi vo nõ fuerit ſatati:eo ꝙ multi rema/
nebunt ĩcreduli murmurabũt ʒ tales.i.iĩcrepabũt.Sed
nõndum vbi trãſlatio nia hʒ:⁊ murmurabũt. hebꝛai
ca lr̃a hʒ quandã dictionẽ equocã:q̃ vno mõ ſignificat
murmurationẽ:alio mõ ſignificat manſionẽ ſeu quietẽ
quã hõ dẽ hẽre in nocte:cũ iacet in domo recollectus:

ſus h' ti.eſt: Caticũ ſuaue dauid.ſupple ẽ iſte pᷣſ.ab eo fcs:
Sup roſe teſtimoniũ.i.ppt rñſũ ſibi datũ a cetu ſapiẽtuʒ
p roſã deſignato. Ad docendũ.iſ.ipſũ dauid ꝙ licitũ erat ſi
bi pugnare z ſyrios.qd aũt ſignificet: Fd victoꝛiã.in pᷣnci
pio ti.freqᷓnter ſupꝛa dẽm ẽ. Qñ ꝑcuſſit aram fluuioꝝ.arã
nomẽ ciuitatis i q̃ hitabat laban ſyrus:⁊ dẽ fluuioꝛuʒ da
erat ĩ medio duoꝝ fluuioꝛũ: ꝓpter qð alio noĩe vocat me-
ſopotamia a meſo qð eſt mediũ i greco:⁊ potamos qð eſt
fluuius.Et reuerſus ẽ ioab.ſ.in hierlʒ debellatis amonitis
⁊ ſyris ut pᷣdẽʒ ẽ. Et pcuſſit edom ⁊c᷑.iſta victoꝛia attribui
tur dauid ·ij. Reg. viij.vbi dẽ: Fecit qͥq; ſibi dauid nomen:

bus:⁊ ſedtur:Et fca ẽ vniuerſa idumea ſuiẽs dauid. Et p-
ponitur ſilis dictio ſicut hic:⁊ ad iſtã vltimã ſignifica mo paral.attribuit abiſai:de q́ dẽ.j.pal.xviij. Abiſai vo ſi
tionẽ magis tendit lr̃a pus ꝓut hic ꝓpꝛie ſyllabicat: et lius ſaruie ꝑcuſſit edom ĩ valle ſalinax: hic aut attribuit
ſic erit ſenſus: Si nõ fuerit ſatati.ſ. qꝛ nõ oẽs cõuertẽt: ipſi ioab. Dicendũ ꝙ iſti tres fuerũt ĩ illa victoꝛia:qꝛ fca fu
tñ iã qeſcent ſeu ceſſabũt:qꝛ iã finis hꝰmudi erit:i qͥ ta it i reditu dauid ð ſyria:ad quã capiẽdã iuerat cũ toto exer
lia hñt ceſſare ¶ Cõſequẽter qnto ↄcludit in ꝑſona xpᷣi
hoiĩs q totã laudẽ ⁊ victoꝛiã deo attribuit.Ego aũt cã
tabo foꝛtitudinẽ tuam:a exultabo mane miam tuã.qꝛ
vt ait pſal.Ad veſperã demoꝛabit᷑ fletus:⁊ ad matuti/-
nũ leticia: ĩ q inſinuat᷑ leticia reſurrectiois q̃ mane dñi
ce diei pᷣmo fuit manifeſtata:qꝛ fẽs es ſuſceptoꝛ meac.
me reſuſcitans:⁊ refugiũ meum.a cuſtodia aduerſario
rum liberãs:que oĩa diuine mie attribuit cõcludẽs:dDe
us meus mia ma. Beplica.

locus ſpacioſus ad manendũ.vbi.n. dẽ ad manendum

i regi:ioab vo tãq' pncipi militie: abiſai vo tãq; duci vni
aciei: ꝗqͥ fecit pbitatẽ nõbilẽ in illa victoꝛia: ꝓpter qo attri
buit abiſai taq; duci. Nõ ẽ. n. iconueniẽs idẽ attribui diuer
ſis pſonis rõnibus diuerſ is.xij. milia.j.pal.xviij.ponũtur

7

nec ponit hic minoꝛ numer cũ ßciſt iõe ptis excedentis:q.j.

gs 2

cuſſit aram fluuioꝝ. ⁊c. fecit dauid pᷣſ.iſtũ:ſm hoc igit᷑ ſen

cũ reuerteret᷑ capta ſyria ĩ valle ſalina? ceſis duodeci mili/

citu ſuo:vt p̃dẽʒ ẽ. Et attribuit hec victoꝛia ipſi dauid tan

xix. milia:nec ẽ ↄdictio:qꝛ minoꝛ numer icludit᷑ ĩ maioꝛi:

pal expmit. In trãſla. vo Hie. talis ponit ti. Uictoꝛip lili
teſtioniuʒ huilis 2 pfecti dauid ad docẽdum qñ pugnauit

äscs

π e

Aesn .

——— „ .
— I .

M , . , uiunh
I. . .„ 6 ioab: 7 ei ut eſſet dux ſup pplłʒ ſuũ:⁊ hanc reuelationẽ ſamuel n 606
õü inteltert dixit ipſi dauid: ꝓpter qð ſbditur: q ( Netaboꝛ. iĩ deo n zngn
ſciendii vbicdqg in ve teſts biero. raͤſſert lllinz vel lilia: ſalutari meo. ¶ Et partiboꝛ ſichima.i diuida ſpo Puckie
hebꝛei dicunt roſã vel roſas:ſicut dẽm fuit ſupꝛa pſ.xliij. lia fre Sichẽ ertelteleeerer occupata ab Harube
iõ idẽ ipoꝛtat᷑ per vtrũq;.ſ.cetus ſapientũ.Et lʒ hic ponat aduerſarijs regni iſrl. s¶ Et conua ton anlon Auime
ſingulare. ſ.roſa hi i bi umutt
hebꝛe. hiero.tñ traü⸗ „ - 2 3. e 4 aor erevd. rtluſn
fert plurale dicẽs lli ¶ Victoꝛi ꝓ lilijs teſtioniũ dextera tua ẽt exaudi me. nedt weaklis de icnii,
is: eo ej qlibet ð ctu hiũiliſq; perfecti dauid ad Dẽus locut ẽ iſco ſuo: lèmelobo en e miets
ſapientũ poterat dici docendũ qñ pugnauit ad taboꝛ et ptiboꝛ ſichimã: & ſuum fixit tent. ſchutfiniu
roſa vel liliũ ppt᷑ pul anp Munn lt ente han
chꝛitudinẽ ſapie:⁊ ſic uerſus ſyriã meſopotamie cõualleʒ tabnaculoꝝ meti ria: ⁊ appellauit na i
totus cetus oẽ liiw in ſoba: ⁊ reuerſus ẽ ioab: et boꝛ. Mẽuſẽ galaad è me buen loci lins leunlte
plurali:qð ſubditur: pcuſſit edom ĩ valle ſalina us manaſſes:ct ephꝛaim nanſe. vt ver. mie imn
Pũilij Eivauid ri·xij. milia. Q.x. ſoꝛtitudo capitis mei. Juů munl⸗ eniz vallis nimtioal⸗
mitam ſʒ Ra. ſa. ſi Eũs repuliſti nos èt da rex me:mòͤab olla ſpei eratoregno iſt ec ſiign
gnat canticuʒ decens deſtruxiſti nos: irat⸗ mee. In idumeã extendaʒ Qorctnpara fuit nlidi
vel pulchꝛũ: 'ʒ hie. esẽt miſertus es nobᷣ. Cõ calciamẽtũ meu:mihi alie “ epee lii jorg miriobi⸗
eng ohuunile 1b moͤuiſti terraz et ↄturbaſti nigeni ſubditi ſũt. Quis 8 mud reſſiuirterra liaſgnntt-
Teſtimoniu pumily eã:lſana ↄtritiões eius ga ducet meĩ ciuitatem muni fiijs iſrl vnicui⸗ ſoe ten
⁊ perfecti dauid. non cõmota ẽ.Oſtendiſti pplo ta:quis deducet me vſq; in hm — herihn,
dẽ teſtimoniũ oauig tuo dura:põtaſti noſ vino idumeã: Nõnè tu de qui idchüde dai nacn
ee P vecherir n ſd cõpunctõis.Dediſti metu repuliſti nos: è᷑ non egre mallucns ſpallter Kngeg
i oarum ur pꝛedem entib'te ſignifcationez: ut chieris deuſ i virtutibus no a alibus trbu imntn
eſt e ſichz epoſitio fugiant a facie arcus. Et li ſtris:] Da nobis auxiliuʒ bus:oo oter exp müſtin
ti. hiero. ex His Joes bẽrent dilecti tui: ſaluũ ſac de mibulatioe:⁊ vana ſalus r Wang ga⸗ HM
Rut t epo 8 Ekle⸗ “”ÿ”MƷñ anbaad.ibi fuerunt Nien
puliſti. Ad intellectũ h'p̃ſ. ſciendũ ꝙ añq regnũ iſrł fuiſſet holes bellicoſi ſicut lair iepte:de qbus deſcenderunt Jng
i manu dauid ſimplr: fuerat multiplr afflictũ ⁊ vaſtatum: hoies foꝛtes. v¶ Et meusẽ manaiſes. hoc an Tin onet
vt pʒ tpe iudicũ ⁊ i pncipio regni ſaul:i q̊ philiſtei tenebat agd illã partẽ que erat circa ioꝛdanem: deqᷓ fuit gedeon ſianmne
ipſu ĩ tanta ſeruitute: faber ferrarius no erat i tota tra iſ vir foꝛtis x phꝛaim foꝛtitudo capitis mer regn lliclcoit
rael.cauerant.n.philiſtei:ne facerent hebꝛei gladiũ aut lan mei. uda rex meus.i.cuſtos ⁊ defẽſoꝛ regni mei: uſleßiin
ceã:ne poſſent rebellare:ut hẽtur. j. Reg. xiij. Item moꝛtuo Iſte enim due tribus fuerunt foꝛtioꝛes ⁊ bellicoſioꝛes niſphnr zon
ſaule philiſtei ĩtrauerunt ciuitates regni iſrł vñ fugerat po- alijs:pꝛopter quod fuerunt ſituate in duabus D ulnbestun
pulus: ⁊ hitauerũt ibi: ut hẽt.j.reg. xxxi. Iteʒ pᷣmoꝛtẽ ſaul tatibus regni:tribus ephꝛaim ĩ extremitate galonart ſgllalagtef
ſca eſt loga cõcertatio de regno int domũ dauid ⁊ domum et tribus iuda in extremitate auſtrali: ſicut plenũfuit reineie
ſaul: vt hetur. ij. Reg iij. ppter qð gentiles ĩ circuitu regni oq́: cũ ageret᷑ de diuiſiõe ire i libꝛo ioſue. 30 2¾ nihi pplitropudh
iſrl exũtes multiplr vaſtauerũt illud nõ hũtes validaʒ reſi olla ſpei mee.i. ſeper ſpo in deo ꝙ ira moab erit mihi icüinnen⸗
ſtentia ꝓpter dcam ↄtentionẽ. dauid igit hec oſiderans feẽ ſvdita ad ſeruiendũ ſicut olla q hõ vtit in miniſter . leſimiy
pſ. iſtum:ĩ qͥ pᷣmo vaſtationẽ regni plã it: ſcõo reſtitutiõe, ſuũ.In heb. hẽtur: Moab olla lauatiois mee.i. pp ſultpſöinn⸗
eius tice pᷣdicit:ibi Ut liberetur. Aica, imum dz;: moab erit mihi ita ſbpiectſic olla ad lotione po pe ſctüerhibio⸗
a ¶ Deu) repuliſti nos. ꝓpter peccata nꝛa. Et ſtruxi rata. a ¶ In idumeã extendã calciament tali ſiggifquan
ſti nos.i.deſtrui ꝑmiſiſti. ratus es. regnũ iſrl tpib? cabo eã:⁊ ſubijciã per plenã victoꝛiã. b ¶ Mihi bigoiſtiait⸗
teritis:vt pʒ ex dcis. dD¶ Et miſertus es nobis.qꝛ regnũ nigene ſpᷣditi ſunt.i.alie natioes i circuitu regni nlo⸗ nu lluls tin
in ꝑte ↄſeruaſti. e ¶ Cõmouiſti terrã c.i. commoue 2 hi ſüt ſhiecte. In heb. hẽtur: Mihi philiſtena ache iitinmolti⸗
coturbari pmiſiſti hitãtes ĩ ira nia ab aquerſarij. f¶¶ Sa ta e.i.addita regno meo:qꝛ ſeruiuit dauid ſ oe ſmbom
na ↄtritiones eius.tꝑe meo. g ¶ Ondiſti pplo tuo dura. vt hẽtk.ij. reg. vij. c ¶ Quis ðᷣducet. hic ↄñter anle Uammni
ꝓPpter eius pctã. h¶ Potaſti nos vino cõpunctiõis. Pie. ꝙ pꝛedce victoꝛie ſũt deo attribuende.vñ dicit oan li⸗ Enla:Ern
hʒ vino meroꝛis:⁊ idẽ eſt:qꝛ meroꝛ ẽ cõpunctio de peccañn. Quis deducet me in ciuitatẽ munitã muris: Wetvi iefekiſt,
i iſti metuẽtibus te ſignificatione reſpectu futi tꝑij. bus:bellatoꝛib ⁊ armis. ð¶ Quis deducet me 3 litinctylte
t fugiant a facie arcus.tue iuſticie q̃ extenta ẽ ad ꝑc i idumeã.vbi erãt multi foꝛtes ⁊ ballicoſt. Ped⸗ et: Gedenanib'
tiendũ peccãtes:⁊ hic arc' effugit᷑ cauẽdo a peccatis e e¶ Mone tu de':q.d.nullus ali pot mihi hoc bdeis. Upalreinse
liberent. hic ↄñter reſtitutionẽ ⁊ ampliationẽ regni pdicit: f Qui repuliſti nos. tpibus pᷣteritis: vt pʒ ex pdẽis. argge
hoc pᷣmo pᷣdicit: ſcdo cui attribuendũ ſit oñdit:ibi Quij g ¶ Et nõ egredieris ⁊ci.exercitibus niis ſterrogatie Arper
deducet. Circa pᷣmum icipit oꝛãdo.d. l¶ Et liberent᷑ dile q·d.imo tu egredieris:alit nihil facere poſſemus: Ppt tantnani
cti ut Aailli dẽ dilect' deo: oſee.· xi. Puer iſr ⁊ dileri hoc ſpᷣditur: b ¶ Da nobij auxiliũ æc. ⁊ pʒ lr̃a ex di ſici
eüũ. m ¶ Saluũñ fac. ſ. pplin iſrt. nDexterã tua. q. d. nõ ctis ¶ Moꝛaly pot exponi pᷣl.iſte de qlibet vere penitẽ lnen
pt ſieri virtute hiana. o ( Et exaudi me. depꝛecantẽ te:q ↄſiderans regnũ aie ſue per pctã pᷣterita diſſipatũ mind⸗
regno meo. Et ad hoc ipetrandum allegat diuinã pmiſſio lamẽtat: ⁊ p reſtitutione ipſi ius ad ſtatũ vtutis ⁊ gie de nakeen
nẽ.d. Peus locutus ẽ in ſãcto ſuo.i.ſamuele:cui dñs pꝛecat:ad hoc aũt adiuuat᷑ ꝑ qttuoꝛ. Pꝛimũ ẽ pura cõ tni
reuelauit futurã regni pſperitatẽ tꝑe dauid: ꝓpter qð dixit feſſio:q̃ ꝑx iuda deſignat᷑:q ↄfeſſio intpꝛetat. Scõm ẽ 4 8ſng
j. Reg.xiij.Queſiuit ſibi dñs virũ iuxta coꝛ ſuũ:⸗ pᷣcepit recidiuo pᷣſeruatio:q ꝑx manaſſẽ itelligit᷑: eo ꝙ inipꝛetat ſcesane

eiingi

bucunin
kiiri,
ggdie
Mig
kulbihm
uodacni
Ghocdufi
Ndeifuige
Gpisnuln
eſcennir

duchene

remümen
li:ſuu i
vle C
mnmotatt
künit
risuß
lunef

unmiu
minn
ini
ul n

obliuio:talis. n. ic ſe hʒ ad peccata pterita qſi oblit ſit ¶ ꝓphetice pdicit bñficia a deo ſibi pᷣſtanda: ⁊ pmo in cultu
iterũ opari ipſa.Lertiũ eſt boni opꝑis multiplicatio: q diu o:qð dauid deſiderabat.d. i(¶ Inhitabo ĩ tabernacu
deſignat᷑ per ephꝛaim:q inipꝛetat᷑ creſcẽs aut fertilitas. lo tuo.dauid.n.tetẽdit tabernaculũ iuxta domũ ſuã ĩ q po
Quartuʒ eſt ppꝛie conſcie teſtificatio:Fm illud apli.ij. ſita fuit arca ⁊ diuinus cult oꝛdinat:⁊ dauid illũ locu fre
coꝛ. j. Glia nia hec ẽ teſtimoniũ cõſcie nie:⁊ figurat prr qtabat:⁊ deũ laudabat: ut hẽt.j.pal. xvi. k¶ In ſecula.
alaad a atafee hoc exponit Ra. ſa.
tat oret ntzaͤteſli . . d. ꝙ ſicut dauid pᷣui
nij: talis ſbjeit hoiĩis. In deo faciemus vir rũ.lQm̃ t deus meexau dit ſe hitaturum ĩ ta
ſibi cocupiſcetiaz tutẽ: x ipſe ad nihilũ dedu diſti oꝛõneʒ meaz:l dẽdiſti bernaculo dei in pti

carnis ꝑ moab ð tribulgteg no S featz e E . ſeculo: ſic pꝛeuidit ſe
ſignataic iterta cet tribulãtes as hereditatẽ timentibus no“ hitaturuz t ſeculo ſu
tur ex pꝛe. hec au ¶ Ad victoꝛiã ſuper oꝛga mẽ tuuʒ. Dies ſup dies re turo in tabernaculo
2 rdiccrin tra num lrold. LX. gies adijcies:annos e uᷣſq; el⸗ ſeroen.
it ex carnali ge⸗ dudi deus dep̃cati ĩ diẽ gnãtiõis ⁊ gnãtiõis. ꝛotegar in vela
neratione. Et con b Gngllois e gnãnicis.] mento ⁊c᷑.lita ꝙ ad/

eanc. Anẽ meã: intede oꝛoni Permanet ĩ etnũ in cõſpe
cupiſcentiã oculo zeri ulte colp uerſarij mei nõ pote/
rũ q̃ figuratur ½ mee.⸗ finibůs terre ad te iu dei: Imiam ⁊ veritatem rüũt mecape⸗ Sisoi
idumea:qᷓ irenai clamaui dùz anxiaret coꝛ er qꝗs reqꝗret:l Sic pſalmũ regno cũ dicit: m
terpꝛetat:⁊ ſuppbi meuʒ:ĩ ptra exaltaſti me. dica nõi tuo in ſeculũ ſecu Qm tu deus me c.
am vite:q̃ ꝑ phi/ 54= EEH teneo firmit g —
liſteã deſignat: eo Deduxiſti ine quia fcs es li: un reddeʒ vota mea dẽ Sediſti hereditatẽ. i.
q oꝛe contẽdens ſpes mea:trris foꝛtitudis die in diem. regnum iſrl. o(CLIi
r 2 , „ eer 2 5 E 2 . 2 „J512 , —
lterptat. ſuperbi a ſacie inimici. Inhitabo ĩ Ad victoꝛiã ſuꝑ iditum mẽtibus nomẽ tuuʒ
n. vbis oſpicabi tabnaculo tuo ĩ ſecula:pꝛo pſal. dauid. ¶ LxI. i. mihia filis meis

libus nitũtur ali ar j velamero alar mia don Risn me imitãtibus. hanc
os ↄtendere:ſʒ qꝛ egar ĩ velamẽto alarüt nnẽ deo ſit ubiecta n. hereditatẽ ðᷣderat
oĩa iſta emanant W de dauid auctoꝛitati
a deo:iõ ſibi ẽ to — ue qñ fuit iunct ꝑ ſa
ta yictoꝛia attribuenda. ¶ Pfſal. X. muelẽ:ſʒ executiue qñ fuit iunct ĩ regẽ ſuꝑ totũ iſrłiut hẽt᷑

audi deus.Huic pᷣſ.pᷣmittit᷑ talis ti.ĩ heb. .ij. Reg.v.Tertiũ qtũ ad vite ſue curſũ:cuʒ dẽ: p(¶ Dies
Ad victoꝛiã ſup oꝛganũ ipſi dauid.⁊ pʒ e ex ſup dies regis adijcies.i.facies eũ viuere ſᷣm curſũ vixeſue:
voſitio ex dcis ſupꝛa pᷣſ.iij. De mã aut hpᷣſ. io ſbᷣditur: q ¶ Annos eb.ſupple mitiplicabis. iqg
dicũt doctoꝛes cõiter ꝙ dauid fecit iſtũ pᷣſ.exñs in ſau in diẽ ⁊c. ſic.n.fuit de dauid.vixit.n.lxx.ãnis:ut hetur.ij.
lis pſecutione:ſʒ vbi ⁊ q non dẽ clare. Saluo aũt me· Reg x:⁊ ſic potuit videre filios uſq; in tertiã gnãtionem.
lioꝛi iudicio vĩ mihi ꝙ fecit iſtũ pᷣſ.poſtq; euaſerat ma s¶ Permanet ineternũ ⁊cl.i.ſic ꝑmanebit regnũ meum:
nus ſaulis ipſũ i modu coꝛone cigẽtis:vt hẽtur.j.Reg. qꝛ xps deſcẽdit a dauid ſᷣm carnẽ:cuius regnuʒ eſt einum.
xxiij. ꝓpter qð dauid aſcẽdit ide:vt.j. Reguʒ.xxiij. et t¶ Miam ꝛ⁊ veritatẽ ⁊c.i.q potit explicare:verbũ eſt ip
hitauit in locis tutiſſimis engaddi:q̃ erat verſus finem ſius dauid recognoſcẽtis circa ſe miam ⁊ veritatẽ dei inex/
regni ſaulis:vt ſic ſi ſaul ipſum iſeqretur:poſſet cit ex-i plicabilẽ. v Sie pſalmũ. Pic ↄnter dauid ꝓ bñficijs p/
re de ptate eius: ꝓpter qð ⁊ finalit tranſiuit ad terram dcis gias agit.d. v Sic pſalmũ dicã ⁊c.i.qdiu viuã.
philiſtinoꝝ:ut hẽtur.j.Reg.xxvij. Sciendũ tñ ꝙ lʒpᷣſ. x¶ Mt reddam vota mea.i.laudes a me tibi pꝛomiſſas.
iiij. Cũ inuocarẽ ⁊c.ſit de eadẽ mã:tñ differt ab iſto: d Vy¶ De die in diẽ.i.p ſingulos dies.vel ali:Sic pſalmu di
ille pſ. qrtus ẽ ppꝛie de bñficio illius euaſiõis de manu ca noi tuo in ſeculũ ſeculi.i.vſq; ad finem mũdi:qꝛ pſalmi
ſaul ipſũ in modũ coꝛone cingẽtis:iſte vo eſt de hoc bñ ab ipſo dauid facti catabunt ſeꝑ iĩ ecclia dei:⁊ eodẽ mõ red
ficio iã exhibito ⁊ alijs exhibẽdis:ut patebit in ꝓceſſu. Du ab eo ꝓmiſſe laudes q̃ ſi idẽ qð pſalmi⸗.LXI.
Itẽ qꝛ pᷣſ.quartũ fecit dauid imediate pꝰ receſſum ſa Noõne deo. Huic pᷣſ.pᷣmittit tlis ti.in heb. Ad vi
ab ipſo:iſtũ aũt poſtea qñ iã dauid elõgarx erat i fine re Ncctoꝛiã ſup iditũ pᷣſ.dauid.Dicit aũt Ra.ſa.q idi
gni ſaulis. Igit᷑ in hoc pᷣſ.pmo dauid diuina bñficia ſi tuũ eſt hice nomẽ iſtrumẽti muſici cui appꝛopabat᷑ cabh pᷣſ.
bi pᷣſtita recolit:ſcòo pᷣſtanda pphetice pᷣdicit:ibi Inhbi Alij vo dicũt ꝙ iditũ ẽ nomẽ vnius de nig Pneipalibin cã
tabo. tertio ꝓ vtriſq; gĩas agit: ibi Sic pſalmũ dicam. toꝛiba dauid iſtitutis: ꝓut dẽʒ ſuit ſupꝛa pᷣſ.xxxviij. Et ſʒ
ors pmuʒ icipit ab oꝛõne deuota ſicut grat ⁊ deu hoc ſẽſus h' ti.ẽ:œ pᷣſ.iſte fes fuit a dauid decatãdus ꝑ leui
tus dicens: Exaudi de depᷣcationẽ meã. ⁊ pʒ. b 7 tas: ꝗᷓ erant ſb iditũ. De mã vo h' pᷣſ.dicunt aliq ꝙ dauid
finibus ire. ſ. iſrl. c ¶ Ac te clamaui. faciens hũc pſ. fecit ipſu poſtqᷓ adeptus fuerat regnu iſrl: qñ philiſtei volu
vt iã dẽm eſt. vlterius recolit bijficiũ ſibi pᷣſtituʒ inaaa erũt ipſũ deijcere a regno: ut hẽt.ij. Reg.v.⁊ iõ cõſidens de
ſione de manib ſaulis.d. dð¶ Dũ anxiaret᷑ coꝛ meũ. deo dicebat: Noõne deo ſbᷣiecta erit aia mea ⁊c. Et ↄñnñter in
eo ꝙ ſaul ⁊ eius exercitus cixerat me i modu coꝛone:ne uehebat ) philiſteos ſbdens: Quouſe q; irruitis ſup hoieʒ
poſſẽ euadere.vñ ibideʒ vrc dauid deſeabat ſe poſſe ⁊c̃.i.ſup meipſum ad me ðijciendũ.Sʒ hoc nõ vi bñ dẽʒ:
euadere: ppter qð anxiebat᷑:ſed ſicut ibidẽ dĩ:ex oꝛdia qꝛ de eiſdẽ ſodit᷑:Oꝛe ſuo bñdicebant. ſ. mihi: coꝛde ſuo
tione diuina nũcius venit ad ſaul.d.eſtina ⁊ veni:qda maledicebãt.philiſtei aut ⁊ alie gentes nõ bñdicebant ſibi
philiſtini effuderũt ſe ſuper terrazʒ:ꝓpter qð fuit copul oꝛe:ſʒ maledicebãt:ſicut ⁊ maledicebat coꝛde. Et iõ ſaluo
ſus recedere a dauid: pꝓpter qò vocauerũt locũ illũ pe melioꝛi iudicio vẽ mihi ꝙ fecerit pſ. iſtũ cũ eſſet ĩ pſecutiẽe
tram diuidentẽ: ut hetur ibidẽ: hoc ẽ qð di: e ¶¶ In ſaulł: ⁊ hj poſtq ad verbu gad ꝓphe de ira moab redijt ad
petra exaltaſti me.liberãdo me a pᷣdca axietate. æ terrã iuda:vt hẽt᷑.j. Reg.xxij.de q et fec pᷣſ.x.vt ſupꝛa dim
duxiſti me. ad locũ tutioꝛẽ: vt pꝛedem eſt. g ¶ Oꝛ fes c&c:tñ illũ fecit iĩſuo reditu: iſiũ aũt poſtq ꝑ aliqð tps in ira
es ſpes mea. in oĩ anguſtia. h ¶ Turris foꝛtitudinis a iuda mãſerat. Et qa redijt:⁊ i iudea maſit ex diuia ↄfiden
facie inimici i·ſaul me pſeqntis. ¶ Inbitabo. Dic ↄnt tia: io pl.x. ab ea icipit cũ di: In dño ↄfido ſüent⸗ Siſre

cum dẽ: Nõne deo ſhiecta erit anima mea: ab ipſo.n. ſalu Qui glat i dño gliek. r(
datoꝛ auxilij mei tpe pñti. s ¶ Et ſpes mea ĩ deo eſt

tare meñ. Igit᷑ ſm hoc pᷣſ.iſte diuidit᷑ i duas ptes:qꝛ pᷣmo

deſcribit ipfi'dauid de deo ↄfidẽtia:ſcõo arguit aduerſari
bmũ dic ſic:
acione deo ſubiecta crit aia mea. obediẽdo mãdato eꝰ·

oꝝ ſuoꝝ malicia: ibi Quouſq; irruit. Circa

gad pphaʒ.q.d. ſic
q ſubdit cauſam. d.
b¶ Ab ipo.n.ſaluta

re meuz i. expecto ſa tap̃ meũ. Naʒ ⁊ ipe de me
lutẽ meã in aia ⁊ cos S cLn . e »
poꝛe:qd ꝓbat t ſalutarl me ſuſceptõ me

fiã noͤn moueboꝛ apl. Quͤo/

qð ſpᷣditur: c moueboꝛ aph. i0/
⁊ ipſe deus me. per uſq; irruitis ĩ hiem: iĩterfi
creationẽ. d Et ſa

lutaris meus ber gu rieti iclinato 1 macerie de

bernationẽ. Adiutoꝛ WMeriti öcinz meuz
ſauls me perſequẽ pulſe? Nerũtñ p̃ciuʒ meu;
tẽ. e(Mo mouebo: cogitauerunt repellere: cu

aplius. de ira iſrl niſi
ð uolũtate el.exqͥ.n.
ad eã redierat de mã

curri ĩ ſiti:ꝛe ſuo benedice
bant et coꝛde ſuo maledice
bãt. Verũtñ deo ſubiecta

dato dñi non ẽ viſile Nerum deo lubie
ꝙ eaz poſtea exiuerit eſto aĩa mea:qm ab ipᷣo pa
irann les ad tn aphi tientia mea. Quia ipſe de
iſtinop: ut hetur. 7 ſaluatoꝛ me: adi
Reg. xxvu ſine diua Meus ſaluatoꝛ me:adiu

toꝛ meuſ nõ emigrabo.In

reuelatione ſpali ſibi . 0
deo ſalutare meuʒz el gloꝛia

immediate fca vel ꝑp
gad ſeu aliũ ppham:
vel p abiathar ſacer
dotẽ q erat cũ dauid:⁊ freqͥnter cõſulebat p eo dñm:ut hẽt
j. Reg.in pluribus locis:quis tlis reuelatio no ſit ſcripta:
qꝛ nõ oia ſcripfa ſunt. ſ ¶ Quouſq; irruitis hic ↄñt da
uid arguit aduerſarioꝝ ſuoꝛũ maliciã:⁊ pᷣmo arguit eos ð

tcrudeluate: ſcòo de cupiditate:ibi Uerũtñn vani. Pꝛima in

duas:qꝛ pᷣmo arguit ſuoꝝ pꝑſecutoꝛũ ſeuitiã:ſcòðo reſumit
ſuã in deo ↄfidentia:ibi erũtñ deo. Circa pꝛimum dicit:
¶ Quouſqʒ irruitis. Tu ſaul doech ⁊ conſiles. g
hoiem. i.ĩ meipſũ ronabilit᷑ ⁊ iuſte viuentẽ: a loquit᷑ de ſe
tãaqᷓ de alio. h¶ Intficitis vniuerſi vos.i.q̃ritis me iterfi
cere. i ¶ Lanꝙ pieti iclinato ⁊c.i.mihi minamini moꝛ

tẽ tanq; pieti ꝓpinq; ad ruinã. In heb. in trãſla. hiero. ſic

hẽtur:Sicut murus iclinat ⁊ maceria coꝛꝛuẽs.⁊ ſic nõ re
fert᷑ ad dauid ſed ad pſecutoꝛes eius:⁊ ẽ ſeſus: Minamini
mihi moꝛtẽ:ſicut murus inclinatus ⁊ maceria coꝛꝛuẽs mi
nãtur moꝛtẽ traſeũtibus iuxta ſe. k ¶ Uerutñ pꝛeciũ me
um ⁊cl.ſ.ſaul ⁊ cõſiliarij eius. Et vocat hic dauid pᷣciũ ſu
uim duas filias ſaulis:q̃rũ pmã ſaul ꝓmiſit ſibi dare in pci
um ꝓ bellis õ philiſteos gerẽdis: ⁊ ſcõaʒ quã dedit dauid
pꝓ cẽtũ pᷣpucijs philiſtinoꝛũ:⁊ tñ iſtud pᷣcium fuit a dauid
repulſu:qꝛ pᷣma fuit data adriel molachite:ut hẽtuꝛ. j. reg.
xviij. ⁊ ſcòa poſt fugã dauid fuit data fathiel filio lais: vt
hẽt.ij. Reg.ij. l ¶ Cucurri i ſiti.i.ad bella ↄ philiſteos ex
pedite pceſſi ex ðſiderio hñdi filiã regis vxoꝛẽ. vel alit:In
ſiti. qꝛ bellãtes multũ ſitiũt.ꝓ eo vo ꝙ dẽ hic:In ſiti.ĩ heb.
hetur: Narrauerũt mendaciũ.⁊ i traſla.hiero. Placuerũt
ſibi in mẽdacio.⁊ ſic refert ad ſaul ⁊ cõſiliarios ſuos:qͥ mẽ
dacijs volebãt decipẽ dauid. m (¶ Oꝛe ſuo bñdicebant.
ſaul ⁊ ſui ↄſiliarij pᷣtendẽtes oꝛe:qꝛ fierẽ gener regis ad me
am exaltationẽ. n ¶ Et coꝛde ſuo maledicebat.qꝛ ꝑ hoc
itẽdebãt me moꝛti tradere gladijs philiſtinoꝝ:vt hẽtur. j.
Reg.xviij.vbi dẽ:ſaul aũt reputabat.d. Non ſit man mea
ſuper eũ: ſʒ ſit ſup eñ man philiſtinoꝝ. o ¶ Uerũtn. Hic
auid repetit ſusa cõfidentiã ĩ deũ:⁊ exponat᷑ ſicut i pᷣncip

pfſalmi:qꝛ ẽ eadẽ ſñia:vt pʒ in lr̃a vſq; ibi: p ¶ In deo ſa
lutare meũ.i. tota ſalus mea. q ¶ Et glia mea.ſm illud

erit aia mea ůb ipſo.n. ſalu

erfi deus adiutoꝛ noſter in eter
citis vniuerſi vos tanq; pa nu.] Aer .
minũ:mẽendaces filij homi

Liber

apli coꝛ. x. Qui glat i dño gliet. r¶ De auxil mei i.

reſpectu vite fute. Spes.n.ẽ certa expectatio future bti

tudinis ex gia ⁊ meritis eerles guenſes⸗ Et iõ ad

hãc ſpẽ inducit fidelẽ pplm.d. t(¶ Spate in eo oĩs cõ
Fregatõ ppli. ſfi
, „ delis.ᷣ ifideles. n.
mea:dẽ auxilij mei èt ſpes noõ bñt vñ vitaz
mea ĩ deo eſt. Spẽrate ĩ eo beatã ſꝑare vale
omis cõ io ppli: éff’ ant. v (Effun
dite coram illo coꝛda vr̃a:] ii pces ex deuot

nũ.l Nłruntñ vani ſilij ho
ius adiutõio nul

nuʒ in ſtateris: vt decipiãt

ipſi dẽ vanitate in idipſuzʒ. riũ. y ¶ Uerũ
Holite ſpare in iniꝗtate:è᷑t tũñ. Poſtq dauid

arguit pſecutõe

rapinas nolite cõcupiſcere ſu e Hndeln.

diuitie ſi affluant nolite coꝛ

Ee EOEte: hic oñt argu
apponere. Semel locut'ẽ it eos ð cupidita
deuſ duo hec audiui: quia te:a pmo arguit
ptãs dei ẽ tibi dñe mia: coꝛu auaricia: ſe⸗
giia tu reddis vnicuicsd u (do ſubdlit cz:
quũia tu reddis vnicuiq; iu di Semel. Circa
xta opera ſua.) pꝛimũ dicit: (y
Ueruntñ vani fi
lij hoium. dicunt

n.vani hoies qᷣ nõ oꝛdinat opa ſua ad finẽ debitũ:cu
iuſmõi ſũt auari finẽ ſuũ ponetes ĩ diuitis:ſicut medi
eina dẽ vana qͥ nõ oꝛdiat᷑ ad ſanitatẽ. 8 endaces
filij ⁊c. hoies.n.cupidi i falſis põderib ſtudent alios
decipe. 20 He⸗ vanitate i idipſũ.oia.n.talia ſtudia di
cũt᷑ vana vel vanitas:qꝛ ſunt ad malũ oꝛdiata:qꝛ talia
acdſita ĩ moꝛte dereliquunt.Lʒ.n. rex ſaul tlibus dece

¶ In ptioibus nõ vteret᷑ ĩ ppa ꝑſona:tñ qꝛ erat cupidus:qð

pʒ ex hoc ꝙ gabaonitaj iiuſte occidit cupiditate hẽdita
tis eoꝝ ductus:ut hẽtur.ij. Reg.xxi.credibile ẽ ꝙ talit᷑
Pꝓ alios exercebat. doech aũt idumeus et alij ſatellites
eius ꝑ ſe ⁊ ꝑ alios talia exercebat.In heb.ſic hẽ: Mẽ/
daces filij hoium i ſtateris ad aſcẽdendũ.i.ad ponẽdũ

i ſtatera. Jpſi ⁊ vanitas ſil.i.ſũt eiuſdẽ põderis:ut expo

nit Ra.ſa.qꝛ tales nihil valent ſicut nec ipſa vanitas.

—

coꝛdibus pceden
tes. x De' a
iutoꝛ ⁊c.ſine cu

lũ opus ẽ merito

1

b ¶ Tolite ſpare in iniqtate.p fraudulẽtiã. c( Et ra

bianaltte ↄcupiſcere.auferdo aliena ꝑ violentiam.

d ¶ Diuicie ſi affluat ⁊c. ponẽdo ihi finẽ vltimuʒ: qꝛ
iſta dducũt ad gehẽne iteritũ. e¶ Sel. Pic reddit pdi
ctoꝛũ cãm q accipit ex rigoꝛe iuſticie ad puniendũ ma-
los:⁊ dulcoꝛe ſue mie ad pᷣmiandũ bonos:⁊ hocẽ qõ
dẽ: Semel locutus ẽ deuj.qꝛ ĩ deo vnicũ ẽ verbũ:qͥ oia

exponut᷑ dicũt᷑:lʒ hoib diuerſij reuelatioibnotificet:

iõ ſbdit: Duo hec audiui.⁊ qᷓ ſit illa ſbdit.d. f
ptãs dei eſt ad puniendũ ſᷣm rigoꝛẽ ſue iuſticie. ¶E
tibi dñe mia.ad pᷣmiandũ ſm dulcoꝛẽ tue ge. Nec mi/
randũ ꝙ mutat modũ loqndi de ttia ꝑſona ad ſcõaʒ:
2 mutatio freqnt fit ĩ ꝓphis maxie ĩ lib pſalmoꝛũ:
metrice ſcript' ĩ heb. h ( Qꝛ tu reddes ⁊c. ſic iu-
ſtus iudex qᷣ nõ pmittit glias malũ ipunitũ nec aliqõ

bonũ irremuneratũ.¶ Moꝛalr põt expõi pᷣſ.iſte de qli
bet iuſto:qͥ ex obediẽtia ad deũ ꝑſecutioes iiuſtas pati

2 eqtatẽ diuie retribulatõis ꝓ vtriſq; expectat. ¶ In
Pſ.lxi. None deo. vbi dẽ i poſt. Ouo hec audiui
Uaãuis,.n. ꝓphᷣa plura audiuerat: itio.

ent tolerat:⁊ vicia pſecutoꝝ arguẽ coꝛã ðo meno —
R.

ihnati
Pniiſuniki
hontpntihi,
ſßnlgiu⸗
alnonutn
Aloden
ſcet
Dapeypklir
nerika
Cpoltonüt
ftigmin
duulgeleni
tmnoift li⸗
Eiinlepihner
znllalctpp⸗
hiecio⸗
ltuthumn
kungl geen
Uliusdeſne
Putone
ſerniraſai⸗
ſlboſpusd
kinammndan
Gopartnnn
muetioleum
Gapfnumd
fmnead dinina
Ccadaltid
Umen deſider
uſtt
Par ppind
,lnulfi

iifwitd
lunmi
täpo
lſ
gienit
Mlmiſe
ſſhtnin

SE —

i N

gni
inzati
rjin
1cdane

iurtit
achlite;
hamnt
mnidil

(unim.

Afmidati

antliſ

Alücangd
gahe
jcnttnin
—

tiil

nun

.

EMlri
uytru

.
4

177 PMeee66
liiti

Tupeſ
Nunin
Muire
ſcrn

reddendo vnicui

pl. almoxꝝ

dicitiñ ſe hec duo audifle: qꝛ m glo oĩa q dca ſunt in

lege ⁊ pphᷣis ad hec duo referunt᷑.ſ.ad hoc ꝙ Ptãs dei

c.7 iõ timẽdus. Et tibi dñe mia.⁊ iõ diligẽdus. Inter
bas.n. duas molas aia fidel dʒ 2teri: ne ꝓpi irroꝛẽ pta
iis deſpet:vel ppi ſuauitatẽ miſeratiois pᷣſumat: ⁊ ne
qs putet ꝙ de ſo
la ptate ſine mia WM .
vtat ĩ puniẽdis: ¶ Vlal. dauid cũ eſſet ĩ de
et ſola mia ſine ſerto iudee. ¶ XII.
iuſticia i pmian.Eus de me ꝛad te de
dis:iõ dicit:Et ti/ Eus em 49 HD
luce vigilo. Sitiuit ĩ

bi oñe mia. q uu & luce vigilo. . Ditlul!
reddis vnicuic tẽe aĩa mea: q; mutiplr tibi
ym opaſua. Nlã caro mea. In terra deſerta

ĩ vtroq; mia vtit
pᷣmiãdo vltra cõ
dignum ⁊ puniẽ
do citra:et ſic in

iĩdhia et iaquoſa ſic ĩ ſancio
apparui tibi:ut viderẽ viu.
tẽ tuã t gliaʒ tuã. Qm me
lioꝛ ẽ mia tua ſuꝑ vitas:liꝗ
bia mea laudabũt te. Sic
benedicã te ĩ vita mea:ẽ᷑t in
noĩe tuo leuabo manꝰ me/

q; ſʒ opa ſua vti
tur mia. Non. n.
diẽ qtũ opa ſua
ſz bʒ opa ſua:hẽ

e⸗ malune as. Siẽ dipe ⁊ piguedine
tñ ßz odignitatẽ: repleat᷑ aia mea: t labijs
ſed mo pzedez.
Eus deus meus ad te. Huic ſpal. C.LA
4 mittit talis ti.in hebꝛeo. Pſal. dauid cũ eẽt

in deſerto iudee: ⁊ ſilis ti. ponit in traſla. Hie.
Et ex hoc pʒ falſitas ti.ꝗ cõiter ponit᷑ i biblijs noſtris:
Pſalmus dauid cũ eſſet ĩ deſerto idumee.Item qꝛ oẽs
expoſitoꝛes tã hebꝛei qᷓ; latini dicunt ꝙ dauid fec hunc
pſ. fugiens a facie ſaulis. In tota aũt illa fuga non legit
dauid fuiſſe in idumea ſz tm in fra moab ⁊ tra iſirl ⁊ vl
