dabat ⁊ iubilabant vñ ⁊ tu ifimPꝰ⁊ creaturaꝝ vltimꝰ nõ de
bes alta indrere.
In eodem capitulo .xxxviij. vbi dicitur in poſtilla:
Nunquid conſideraſti latitudines terre.que ſecundum a⸗
ſtrologos nccſgiͤnr b aunerd in aqullone ⁊c. .
””M dditio quarta.

arietis vſq; ad finem virginis ↄtinue lux e fertur ſt up
terra:⁊ ꝑ conſequẽs eſt ibi vna dies lucẽs ꝑ ſex menſes
ↄtinuo) ſine aliqua nocte.⁊ in oꝛionte oppoſito ſeu an
tipedali.ſ.illloci cup genith capitis ẽ pol'antartic: per
pdictos ſex mẽſes erũt tenebꝛe ↄtinue cur ↄtrariũ vtin
git ſole gradiẽte ꝑ ſigna meridionalia. Que quidẽ cõſi
deratio ẽ applicabilis huic qð dẽ hic: Nũquid oↄſidera
ſti latitudines terre.ſ. a loco ſuppoſito de directo polo
artico vſq; ad locũ ſuppoſituʒ de directo polo antarti⸗

co:inter q duo loca tanta latitudo terre ↄpꝛehẽdit:a ſe⸗

quit᷑: Indica mihi ſi noſti in qua via habitat lux:a tene

bꝛaxꝝ qs loc ſit.q.d.ſi tu latitudinẽ terre pꝛedicte pↄſide
raſti poſſes ſcire in qua via habitet lux.ſ per duratoem

ↄtinuam ſex mẽſiũ:⁊ quis ſit loc' tenebꝛaxꝝ.ſ.locusop

poſitus vbi nox durat totidẽ mẽſib .⁊ qꝛ inter iſta locx

ſunt alia intermedia in quib' ſᷣm diſtantiã a polis pdi-
ctis magis ⁊ min durat latio ſolis ſuꝑ terrã:quod diſ-
ficile ⁊ foꝛte impoſſibile ẽ per ſingula exqſite ppter fra⸗
gilitatẽ humane cognitois inueſtigare:iõ ſubdit. Ut du
cas vnũquodq;.ſ.hemiſperioꝝ intermedioꝝ ad termi⸗

7

nos ſuos.ſ.pꝛopꝛios:Et intelligas ſemita) domus eiuj.

ſcʒ lucis ſolis qͥ cum ĩ meridie circa ſummuceli mouet᷑:

tunc quaſi perambulat ſemitas domus ſue:⁊ quia per
motũ celeſtiũ coꝛpoꝝ tempoꝛa generatõnis ⁊ duratio/
nis coꝛpoꝛum inferioꝛuʒ naturaliter menſurantur ſᷣm
dionyſium in quarto de diuinis nominibus:iõ ſubdit᷑:
Sciebas tũc ꝙ naſciturus eſſes: ⁊ numeꝝ dierum tuo/⸗

rum noueras.q.o.ſi tu motus pᷣdictos infallibiliter co

gnouiſſes a pꝛicipio:naturaliter poſſes ſcire tẽpꝰ natiui
tatis tue:ſimiliter ⁊ duratõis:qð tñ eſt tibi impoſſibile:
vt dictum eſt: ⁊ etiam quia non poſſes aliquid ſcire an
teq; eſſes v7.
Necapitulo.xxxviij. Circa expoſitionem huiuj
littere qua dicitur: Ubi eras. burgenſis falſum
imponit poſtillatoꝛi: ꝙ videlicʒ dicat iob fatue
ſe habuiſſe in pꝛouocando deum ad diſputandum cuʒ
eo. naʒ poſtillatoꝛ in toto pꝛoceſſu ſemper excuſat iob
ſic:ſi dixit aliqua que pꝛima facie videbantur paſſiona
lia: ꝙ illa non dixit niſi ex ſuppoſitione qua amici ſui
errabant:a ſic deducendo eos ad inconueniens opinio/
ni eoꝛum:intuenti poſtillatoꝛe apparere poteſt clare:e
repꝛeheſio qua deus repꝛehẽdit iob:non tẽdit ad aliud
niſi ꝙ ex eiuj locutione amici ſui ſcandalicati ſunt:quã-
uis iob non intendebat eos ſcandalicare:⁊ ideo repꝛehẽ
ſio directiuj eſt contra ſcandalicatos qᷓ contra iob ſicut
contra phariſeos ſcandaligatos non contra chꝛiſtum:
cuius figuram iob in multis geſſit: Burgenſis etiam
hic ſe finaliter reſoluit ꝙ ea que videntur repꝛehenſibi/
lia iob non dixit ex ratione deliberatiua: ſed ex ratione
inferioꝛi ad impugnationem aduerſarioꝛum: 2 ſic fina
liter cõcedit quod ſepe in pꝛoceſſu ipꝛobauit. Cetera in

quibus circa libꝛum iob burgenſis notat poſtillatoꝛem

non ſunt digna pertractione: quia ad claram littere ex
poſitionem modice deſeruiunt.
LCapitulum. XXXIX.

mẽſitas diuine ſapientie in pertinentibus ad ge
Eneratonem: faciendo mentionem ibicum ? cer
uarum in quibus eſt aliquid hominibus ignotum: eo
ꝙ ibices habitant in rupibus:vbi non eſt hominum ac

ceſſus ⁊ ibi pariunt.ſimiliter cerue habitãt in magnis

nemoꝛibuj inter denſitatem arbuſtoꝛum ⁊ ibi pariunt:

eplica

Unquid noſti. Hic conſequenter oſtenditur im

w uln

,errdi

luhmlont
iiſheglgun
ſalrieſed
n En
oenttütin
giftcnes
(Snn
gares
ggran
a
ſi a
.
ſuffonu⸗
ultnulo
fatectn
ſie lſ
N.
Abpimt
kulutee
Nrete

e
E

S = =

- ⸗ SOS =
= = =

= e
=
e
= ——

—

enn

ten r hoc eſt qð o?: a ¶ Nunquid noſti
Ne . unquid noſti temp' partus ibi- noõ:qe magis eligit viuere „
tnie id noſti temp partus ibi · noõ: qꝛ magis eligit viuere in ſolitudine. v ¶ Nũquid alli
nan um au⸗ lun capꝛe ilueſtres. b ¶ In petris.i. in rupi gabis cuocerota aaal⸗ 8 lürcne 1iauid alli
ig ug netroſis cauernoſis: vbi lupi nõ poſſunt accedere nocerõ: ꝓut dẽ rhino noĩatio dĩ rhinoceros vlrhi
n c ¶ Uel ꝑturiẽtes ceruas obſeruaſti. loquitur de eis ad noceros fac rhinoce è—R
Beurenaue partuunkigerabſrumöne bſter norvaltenh mnorerota. x¶ Ad aran. loꝛo tuo .i. cathe
chit tricuʒ:ſed diuina gat boues in aratro. y ¶ Aut ↄfrigʒ glebas
— Huſcenria in ani Laliuz onete a⸗
ne d Eenartd C-XXXIX. re tibi: aut moꝛabitur adpᷣ ſeques te ſicut ducto
ſinti⸗ inſtud offieiuz. vi ⸗ noſti iẽpus pari ibi/ ſepe tuum: Nũnquid alli / rem ſuu. Alio mõ ex
in ſbditur: t cũ in petris:uel prurientes gabis rhinocerota àd arã bponitur hoc vltimuzʒ
engln numeraſti meꝗſes ceruas obſeruaſti- Dinů gdum loꝛo tuo:aut confrin/⸗ de qda inſtrumeo li
n tikt ⁊c᷑ q.d.nõ:obſte- meraſti mẽſes „ Oad cn gne rotudo quod
nn trices eni inqrüt rü: T ſciuiſti tẽ Hccpius ea get glebas valliuʒ põſt te? trahit᷑ ſupꝛa traʒ ara⸗
ne de te ↄcepr mu Inceß uiſti tep Part caru⸗ Nungd ſiduciã habebis ĩ t ad ↄminuendũ gle
ki lien numerando Incuruatur ad fetũ ? pari- magna fſoꝛtiiudine eius: t bas nimis groſſa: vt
ntlin menſes: vt mel?“ Unt: t rugit emittunt. Sèé derelinques ei laboꝛes tu/ ſrerra melt kuclili
Nnrhe ꝓnoſticent de tẽᷣparãtur ſilij earũ:èt pergüt os: Nundd credeſ illi+ cet. 1 Tuquid fi⸗
friigli poxe parus enz. ad paſtuz: egrdiũtur 2 nõ nia qd credeſilli quo dea ha ima. ſorti ce.
i e ¶ Incuruantur aſtuz: egrédiũtur nõ niam ſemetem reddat tibi: vtg es cuſtodias poſ
Ka adfetũ a pariũt. Leuertentur- ad eas. Quis &t aream tuaʒ congreget? ſeſſiones tugs: lo ſub
reſüti qꝛ deo ꝓuidente dimiſit onagrũ liberũ:è᷑t vi Pẽnna ſtrutõnis ſimiiis ẽ dit: a ( Et derelin⸗
rir Paeeeära⸗ cla eno go ſoluit⸗ Cüi de pennis herodij accipirii Cnuctus ate dlaboi
Wmusdorvee — * eite . 3 F PIr- 75 „ . —— —
Allad tß ſine aliqua dif i dlundine do un. et ta gque derelinquit oua ſua in tos ad cuſtodiẽdũ: ſic
virti ficultate:io ſubdi ernacula en in tèẽrra ſalſu fra: tůᷣ foꝛſitã in puluẽ cale aliqn dimittũtur ca-
R’R’r tur: f¶Et rugi⸗ ginis. Contẽnit multitudi/- facies ea: Obliñiſcit peſ nes cum aliq famulo
ime de lſi nem ciuitatis: clamòꝛẽ exa coculcet ea: aut beſtia agri za⸗ aalarn aallus.
nbngid⸗ epantur fi⸗ a non audit. Circun tẽat. Durat᷑ ad filios ſuo ſei qm negeſe⸗ tibi.
Mener iͦ earũ ſatis cio Plcit montes paſcue ſue: ? qſi ñ ſint ſui:fruſtra laboꝛa ſeugb ſic aſeruatis:
— iaaris V uech⸗ pquirii. Nuũ uit nullo tioꝛe cogẽte. ꝛzi r ere tu vgre ſie
r Et ꝑgunt ad quid volet rhino BFjauit eni 5 Eeo cü bone vel alino fru
ti paſtu ad jrendu 4 inoceros ßui uiauit eni eaʒ de ſapia:nẽc ges cõgregãtur ĩ area
ali⸗ bivie laſtet 7 oĩia iſta ſunt negati/
nni : i¶¶Egrediütur 2nõ reuertů . Onaſy gb- 37. ue dicta. d ¶ Pen*—
mi⸗ ſoluti2 ngeip allar ur 9 ertümnt ad quane ab⸗ na ſtrucionis. Hic ponitur exemplum in ſtrucione Hdeen
tugnitie bus:ſech multo tẽpoꝛe opoꝛtet pueros eẽ cũ Parertb auis in pluribus mirabilis: in coꝛpoꝛe quantum ad graui
gdinpein victu veſtitu habendo ⁊ doctrina:q non poſſũ ujꝓ tatem aſſimilatur animalibus: quia ꝑ alas ſuas non eri
huunin ſeißis. k¶ QAuis dimiſit. Hice co draucter noſſut hie a gitur in altum: ſed ſolum iuuatur ad foꝛtius currendum
mrene puidentia t potetia in oditoibus aliquor atrlin in ſr ſun duos pedes ſuos:a hocẽ qð d: d ¶ Pena ſtrucionis
nmt ciali. Et pꝛimo in onagro:qui eſt aſin ſüaeſt iũ in ſpe ſimil eſt pẽnis herodij:q alio noie dĩ gelfod. e ¶Et acci
intun iſtud mirabile: q no eſt bn domeſticabile aiala den püri; galice oſour: viraq; auiaoniime rceleriter volat
mneß aſinus domeſtic' non videt᷑ poſſe diu viuere abſ. onrg ade muabieig crucſonniiur Monrnd defniie⸗
nptu hois,: cũ ñ videatur eiuſdẽ ſpeciei:a hoc eſt qʒ Ban a ad volatũ. Aliud aũt mirabile in ſtrucione eſt: ꝙ oua ſua
li k MAOuis dimiſit onagr liberuz. a ſeruiture kinum⸗ abſcodit i ſabulo vt ibi ꝑ virtutem ſolis calefiãt ⁊ pulliłi-
uNN I¶REt vincula ei quis ſoluit.q..aſinus do dan. alech tamen l aed nardaſi nr Ae derel nquit
cihgti vlſtro ligae: onager talib' nõ renerur. m Aulee gulla, nuemers hor eſt qo dicitur: f erelinquit
nenbin g in optima ciuitate. n i Ettabernacula enode. alne calefacies ea. ꝗ.d. non: ſed vtute ſolis hoc fit ex di·
R bitatio eð. o ¶ In terra ſalſuginis.i. i . i ha uina ꝓuidentia. h Obliuiſcit ꝙ pes. ſ. hominis tranſe
Mmnn, doꝛieruna: Kana ſuginis.i.in terra ſolis ar- untis i nculcet ea idet ſe ,. bere ad mod
umtr gor er larpht quã aduſtionẽ vi couerti in ſalama uiſcetiſeo g nonne qꝛ vi et ſe ere ad moduz obli
— e.ſal eni ex aduſtione terre cauſat: vt hĩ in libꝛis ratur ae ꝙ non reuertitur ad fouendũ oua ſua. k Du
nmin metheoꝛoꝶ. p Lotẽnit multitudinem ciuitatis. ma ratur ad filios.ðqꝛ ſicut vᷣ negligẽs in fouẽdo oua: ita in nu
aln gis appetẽs ĩ deſerto habitare. q ¶Aamoꝛ? cxact oꝛi trif ullos natos. Allij vero dicũt: ꝙ quãdo fracta teſta
untlemn no audit. i illi q vellet ab eo exigere laboꝛẽ in poꝛtãdi u pe ouoꝛum apparent pulli:tunc eos recognoſcit ⁊ nu
sbn onerib qd oino reſpuit. r(aruſpiet möre⸗ ene trit: ſed pꝛo tanto dicitur oura ad ſilioe: quia non fouet
im ds eligit de herbis cãpoꝝ viuere:q; de annona ſi i gar – eltennn elbnr f ES lſten at tnuih
lab hoib'miniſtrata. s ¶MNuquid ac. Pic ↄñter pp ſpi te equenti:cum dicitur: I CIruſtra laboꝛauit.in
ritwinn Boaanh de rhinocerõte:qð ẽ aial hñs vnũ comuin Uoner ſg di girit. n Hlullo imo aoen. Aleent
mnimuſi 1 alio noie vocat vnicoꝛn: ⁊ ẽ aial valde foꝛte nec aues dili dinutit. ATuls tndscegent alleren
bante nii domeſticari ⁊ ad laboꝛeʒ ꝓ hõib' applicari: imo ſi dinltst de ſouer u dnſ en Aigbande
gonng EHH idignatõe cito moꝛit:ita ; nõ põt hõib' vult inait moceſg inndie alleumn⸗ ſope: uepienite qui
vnimn osſenußet a qð di: s ¶ Tũquid volet rhinoce nmittit abſque ſallumnore⸗ n autt enim Egvei ſai
ünncg . bitur ad ge bt ſcat aialia domeſtica. t ¶ Aut moꝛa piẽtia.i.naturali iduſtria ad ſot ouoꝝ ioerrauer ſt .
trm dp̃ſepe tuũ.ad habẽdum ibi pabulũ bonũ .qd omnibus alijs aui gtu ouo 7 bulton⸗que eit.
u.q. d. ibus alijs auibus. o ¶ Tec dedit illi intelligentiam

i. talem induſtruã qᷓ vocat intelligẽtia:eo ꝰ ꝓcedit ab itel
lectu diuino:ſicut pᷣcedẽti caplo dictũ

allo. a ¶ T

tẽpus fuerit. fugiẽdi inſequentes b ¶ In altũ alas erigit.

ad currẽdũ veloc. c¶
d ¶ Et aſcẽſoꝛẽ e.qꝛ no po

ponit:qꝛ libꝛo de pꝛo
pꝛietatibꝰ aĩaliũ dicit᷑
ꝙ ſtrucio naturaliter
odit equũ:⁊ qñ vidʒ
eũ venüẽtem erigit a⸗
las ↄtra ipᷣm:⁊ eũ ter
rẽs facit fugere
Nãquid pᷣbebis.hic
ponit᷑ exẽplũ de equo
qui int᷑ alia aĩalia eſt
mirabilis in multis.
Pꝛimo in foꝛtitudie
cũ dicit᷑: ũqui
pᷣbebis equo foꝛtitu⸗
dinem. qui oneratus
armis ferreis cũ hfa
ciliter poꝛtat militeʒ
armatũ.⁊ eſt mirabi
lis ĩ libidine: qꝛ iuba
colli excitat euʒ ad li
bidinem:⁊ ſi fuerit tõ
ſa minuitur libido:⁊
quãatuʒ ad hoc dicit᷑:
a circundabis
collo ep hinnitũ. qui
excitat᷑ in equis ex ap
petitu coitus:ꝓpi qð
o hieremie. v. Equi
amatoꝛes ĩ feminas:
qæ emiſſarij facti ſunt
vnuſquiſq; ad vxoꝛẽ
ꝓximi ſui hinniebat

eridet equũ.quia veloci currit
t eam attingere.aliter iſtud ex-

dedit illi intelligẽtiã. Cũm
tẽpus fuerit in altũ alas eri
git: deridet equũ ẽt aſcenſo

rem eb. Nunquid pᷣbebis

equo foꝛtitudinẽ:aut circũ
dabis collo eius hinnitũ:
Nunquid ſuſcitabis eũ q̃ſi
locuſtas: Glòꝛia nariũ ei
terroꝛ: terrã vngula fodit.
Exultat audacter:in occur

ſũ pgit armatis. Contẽnit

pauoꝛem:nẽec cedit gladio
Sũper ipſuʒ ſonabit pha/
retra: vibꝛabit haſta ⁊ cly/
peus. Feruens et fremens

ſoꝛbet terram: nec reputat

tube ſonare clangoꝛẽ. Abi

audierit buccinã:dicẽt vah

pꝛocuůl odoꝛatur belluʒ ẽx
hoꝛtatõnem ducum:èt vlu
latũ exercit . Nunquid ꝑ
ſapientiaʒ tuam plumeſcit

accipiter: expandens alas

7

¶A. iber

dus extẽdit alas ſuaj ↄtra caloꝛẽ ſolis:vt ſic aperiantur

poꝛi:⁊ veteres penne ⁊ plume decidant: ⁊ noue ſuꝑnaſ-

cantur:cũ quibꝰ agili volet:⁊ hoc eſt qð di: x ¶ Nũ⸗

quid ꝑ ſapiam tuã plumeſcit accipiter.q.d.non: ſʒ pr

diuinã ſapiam ipᷣm pᷣdicto modo jrrigentẽ. y¶¶muũ

ſuas ad auſtrum: Nũquid
ad pꝛeceptũ tuum eleuabi
tur aquila:ẽt in arduis po

10 . mo in volatu:
net nidũ ſuum: In petris altius volat ete⸗
manet:in pᷣruptis ſilicibus ris:⁊ iõ di:
commoꝛat᷑:atq; inacceſſis guunui ſce
i . Itzs ptũ tuum.i. pʒ di
rupibus. Indẽ cõtẽplatur. ſpoſitõem tuam:
eſcam: ⁊ de longe oculi ei· q d. non: ſed im
pꝛoſpiciũt. Puᷣlli eius lam diſpoſitõem diui
bunt ſanguinem:⁊ ùbicun naʒ: hoc eni ſacit
qʒ cadauer fuerit: ſtati ad/ adla ex induſtria
2 . naturali a deo ſi⸗
eſt. Et adiẽcit dominus: 42 bi data. Curius
locutus ẽ ad iob: Mungꝗgd autẽ naturalis re

qui contendit cũ deo: tàm

facile congeſcit: Atiq; qůi

quid ad pceptuʒ
c. Dic vltio põit
exemplũ de aqui
la que mirabilis
eſt in multis. pꝛi/

rum eſt quedam
motõ creatur ad

Ir S h „peeceptũ diuinuz
arguit deũ: debet ⁊ rñidere ʒ illud pſ cxlvij.
ei. Reſpõdes aut iob dno Ignij grando nix
dixit: Qui leuiter locui ſũ glacies ſpũs peel
reſponde ꝗd poſſuʒ: Maà laꝝ q̃ faciũt vybu

num meam ponam ſuper

eius. 3 Etin

P arduis poet nidũ
os meum. Anũm locutus ſuũ. vbi nõ eſt ac
ſum:qð vtinã nõ dixiſſẽ:et Elugborn be
6 j. iarũ:⁊ h ne pul
alteꝑ quib vltra ñ addã. li ſui rapiãtur ab

hoibus vel a be⸗

3 equ' eſt mirabilis in agilitate: qꝛ quãuis habeat magnũ
coꝛpus ⁊ ponderoſũ:tñ facit magnos ſaltus:⁊ hoc ẽ quod
dicitur: f Mmunguid ſuſcitabis euʒ quaſi locuſtas.qͥ vo/

lãt ꝑ ſaltũ. eſt mirabilis in audacia:⁊ quãtum ad h ſub
oꝛia nariũ eius terroꝛ. odoꝛãdo eni ꝑ nares

ditur: g
ſentit iminens bellũ:a in hoc delectatur cũ tñ bellũ ſit alijs
terribile. h ¶ Terrã vngula fodit.pꝑ hoc oñdendo ꝙ de/
ſiderat ad bellũ currere:io ſpᷣdit᷑:Exultat audacter ⁊c᷑.
Nec cedit gladio.imo ↄtra gladios euagiatos currit.
Sup ipᷣm ſonabit pharetra.militis plena ſagitt. l¶ Ui⸗/
bꝛabit haſta ⁊ clypeus.oiĩa iſta ex motõne equi faciũt ſoni/
tum terribilẽ:tñ equus talibus non terretur: ſed magis ad
alchactan puocatur:iõ ſubdit: m. Feruens.ex impetu.
n ¶ Et fremẽs.i.hinniens o bet terram. i. videtur
eam ſoꝛbere pedibuj fodiẽdo. p ¶ Nec reputat tube ſona
re clangoꝛẽ.qui eſt ſignum cõgreſſus belli: nec ab equo re/
putat᷑ terribilis:ſʒ magis delectabilis:iõ ſubdit: q i
audierit buccinã. ad bellũ hoꝛtantẽ r ¶ Dicet vah.i. faci
et ſignũ exultatõis.vah enim ẽ interiectio exultantis:vnde
Eſaie.xliiij. Uah calefactſũ:vidi focũ. s¶ Pꝛocul adoꝛa
tur bellũ.i.adoꝛatu pcipit t (¶ Exhoꝛtatõnem Ei

acies ſuas dirigũt ⁊ exhoꝛtãtur ad bellädum. v Et vl

lulatũ exercitus.qꝛ vnus exercit in pꝛincipio ↄgreſſus can
tra aliũ clamat foꝛtiter ad aduerſarios terrẽdum. Omnia
iſta pcipit equus naturali induſtria ſibi a deo data a q̊; fa-

ct eſt in adiutoꝛiũ hois: nõ ſolum ad ſ⸗ ionẽ: ſʒ etiaʒ
ad iuſticie ⁊ reipublice defenſionẽ. x¶ Nunquid ⁊c̃. Hic

ponitur exemplũ de accipitre qui habet mirabilẽ induſtri
am in ſui renouatõne:qui flante auſtro qui eſt ventus cali/

ſtijs deuoꝛẽtur.2 aquila miabcgn niſrd⸗ acute
7 delõge valde videt:iõ ſubdit᷑: a (Inde ↄtemplatur
eſcam.i pꝛedam ad ſui ⁊ pulloꝛ: nutritõem ⁊ qꝛ SGiter
accipit pꝛedam viuã:iõ ſubditur: q Palltes labüt
ſanguinẽ.ſ.de pꝛeda ab ea occiſa currentem: ⁊ quia ali-
qñ maxime tpꝑe famis nutritur moꝛticinijs vl etiã moꝛ
ticinis:iõ ſubditur: c ¶ Et vbicũq; cadauer mriſtge
tim adeſt. in quo notat᷑ velocitas ſui volatus. ↄ ¶ Et

adiecit. hic cõſequenter ponit ipſius iob conſfutatio in-

quãtum oñditur ipm neſcire nec poſſe rũdere: hoc ẽ
quod dicit᷑: d ¶ Et adiecit dominꝰ. Auditis eni pꝛedi
ctis mirabilib iob obſtupẽs tacuit:⁊ iõ dũs ſup pꝛedceã
adiecit qð ſequit᷑ cũ dicit: e ¶ Nunqd ꝗᷣ contendit cũ
deo.i.vult cũ eo ↄtendere diſputãdo:ſic tu videbarj vel
le:dicẽdo: Cũ deo diſputare cupio. f¶ Tam facile co
quieſcit.tacens ⁊ neſciens reſpondere. g ¶ Utiq; qui
arguit deum.i.facit argumentatõnes contra deum:
bhe ⁊rñdere ei.hoc aũt iob dixerat deo: Aut tu
loquere ⁊ ego rñdebo tibi.⁊ ſubdit᷑ hũili reſponſio iob
pfitẽdo delictũ ſuũ: i ¶ Qui leuii locutſũ.i indiſcere
te ⁊ ſtulte:qꝛ lʒ veꝝ dixiſſet: exceſſit tamẽ in mo loquen
di vt ſupꝛa dem ?ẽ: k ¶ Rñdere qd poſſum. ·d. nihil
niſi ↄfitendo ſtulticiã meã: .iõ ſubdit: ¶ Manũ med
ponã ſuper os vt nõ aperiat᷑ amplius ad ſic lo-
quendũ. m ¶ Unum locutus ſum qð vtinam non di
xiſſem. illud fuit quod dixit:Diſputare cuʒ deo cupio.
n (IEt altex: illud fuit ꝙ ex cõmemoꝛãdo iuſticiaʒ ſu⸗
videbat᷑ derogare diuie iuſticie: Audrvlra nõ ad
dã.diligeni de cetero ab his ⁊ ↄſilibꝰ pᷣcauendo.

4 n

ecurnicveſe

Hulztn

lpnitbui
Cnrfljepal
gantcpgc
üͤggeſun
Apüni
inn
G
o
N
litiſtee
znmf
la
hicitren
Anſbn
4

Niaſtfen
len nodi⸗
lſllügp⸗
hocfeiſte
mnlailic
Finiuſtü

obatcio
ſlallätan

intſpi
limolig
Arligo⸗
niütdine
ſhatden gl
Gmire
uffuren
Mamann
Enſlid
NRpenie
ſent
hnititr⸗
funemm

ſengen

menng
niße

Rlrin
N
e
Gmnin
enmt
wünlne

1

keire⸗
ßllteg

Aiſumti
nunet utn
Pemiduin
lutie.
nbr
unsſirnd
kiſtünt
. (En
ſi ſiͤf
chuſbenni
ſirihn
liſimpir;
hoibvoritn

H .
Ge Knpr

mmnumn,t
tinieniin
shctinht

1

2 1 ,at 1
tlom

. 684
Pi 4

¶ In caplo xxxix. vbi di inpoſtäla tungine ſtitem

ter ⁊ meatuj:⁊ iõ

ad paſtũ ⁊c.vñ ex ꝓuidẽtia diuina circa tales

tiam ⁊ ſapiam hũanã:ꝙ nu
talẽ modũ:quo alidqs poſſit opinari ꝙ talis iuſtiſicatio

Spar? ibicẽ tdae. dit
Ecũdũ quoſdã expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ ratio qua
re h̊ fit mẽtio de partu ibicũ magis ꝙ alioꝝ aia
liũ eſt:qꝛ ibices ſũt ſicciſſime coplexionis:⁊ hñt
iſcera ſtricta:ſili

partus earũ in
dilatatio viſce
⁊ meatuũ maxie
requiritur: eſt in
eis valde difficil

Eſpondens (XL.
Nautem dominus iob
de turbine dixit: Accinge
ſiccut vir lumbos tuos: in

—

ſm eaꝝ naturaʒ: terrogabo te ⁊ indica mi/
vncke n incligrer hi. Hünquid irritum faci-
6 9 „ „ 1† . .9
artificij ſeu iuua⸗ es iudicium meicher con⸗
menti: qð tamen dẽnabis me vt iuſtificeris?
non habent:quia Et ſi habes bꝛachiuʒ ſicũt

nulb obſeruat tẽ
poꝛa parturitõis
eazꝝ?: ⁊ tñ diuina
ꝓpuidẽtia ſupplet
dãs eis inſtinctuʒ
naturalẽ qua ſeip
ſas adaptat ad partũ: de q; dicit: Incuruãtur ad fetum
⁊ pariũt. Eadẽ eni rone.ſ.ꝓpter ſiccitatẽ ↄplexiõis ibi/
cum filij eax citius gradiũtur ſuper terrã ⁊ ſepantur a
matrib eo ꝙ carẽt humiditatũ ſuꝑfluitatibu):q̃ ipedit
motũ ꝓgreſſiuuʒ: vñ dicit:Sepant filij earũ:⁊ versat
it
Stcito de paſtu ſibi poſſũt ꝓuidere. CLa. XL..
a R Eſpondens aũt. Poſtqꝙ; dñs icrepauerat iob de
RZ hoc ꝙ dixerat:Diſputare cũ deo cupio: hic cõ/

dæ èt voce ſili tonas:circũ
da tibi decoꝛeʒ èt i ſublime
. b 1,
erigere:⁊ eſto gloſul. et ſpe

uine iuſtisie videbat᷑ ſuã iuſticiã nimij ↄmemoꝛado.Et
pmo ponit᷑ ipſ iob increpatio: ? ipp humilis reſpon/

ſio.xlij.ca. Pꝛima ĩ duas:qꝛ pmo dñs ꝓponit ppoſuũ

2 ꝓpſeqt intẽtũ:ibi Si habes bꝛachiũ.Circa pmũ pᷣmo

excitat iob ad attẽtõem:⁊ pʒ lr̃a ex dictis ſupꝛa in pꝛiĩci
capli.⁊ ↄſequẽter ꝓpoſitũ intentũ dicens:

io.xxxvi
Nundd irritũ facies iudiciũ meũ ⁊ ↄ-demnabis me

vt iuſtificeris.idebes tu comemoꝛari iuſticiã tuã per ta

lem moduũ:ꝙ iudiciũ meũ ꝑ hoc videat hõib irritum
i.falſũ:⁊ p ↄſequẽs videar ↄdẽnabilis.q.d.non:⁊ tñ tu
hoc feciſti:qꝛ ꝑ verba tua quib' iuſticiã tuã expꝛeſſiſti:

amici tui ſic intellexerũt ꝙ tu argueres iudiciũ meũ tã
iniuſtũ. c

p excellẽtiam diuine ſapie ⁊ Es flegim̃ Eelin poten·
6 debet ſe iuſtificare ꝑp

cedat aliquo mõ in derogatõem diuine iuſticie.Excellẽ
tia aũt diuine vtutis maxie relucet ĩ mũdi creatõe ⁊ gu
bernatõe:⁊ quãtũ ad hoc dĩ: c Di babes bꝛachi⸗
i.virtutẽ que ꝑ bꝛachiũ deſignat᷑ d

tracta manutenẽtia ipᷣſ oĩa redigerẽtur i nihilum: ¶ e

Et voce ſili tonas.i.ſi vox tua ſit tante vtutis ſicut vox
dei ꝑ quã oĩa facta ſũt de nihilo:ſic dĩ pᷣſ.cxlvij.Quia
ipſe dixit:a facta ſũt. f ¶ Circũda tibi decoꝛẽ.i fac ti⸗
bi mũdũ totũ ſpericũ:ꝙ ſit tibi ad decoꝛẽ: ſicut vniuer

ſitas creaturarum ipᷣi deo:qꝛ per pulchꝛitudinem oꝛdi ephantis dict
14tera: Ipſe eſt pꝛincipium viarum dei: quia tota natura an“
gelica a pꝛincipio fuit creata in celo empyreo. Simili ½
ter poſitis pꝛopꝛietatibus leuiathan dicitur: Ipſe eſt rex

nis in creaturii: apparet decoꝛ diuine ſapientie ⁊ virtu⸗
tis. g ¶ ¶Et ĩ ſublime erigere.quaſi pꝛeſidens omni
creature:qð eſt ꝓpꝛium dei.ꝛ apparet excellẽtia diui/

na in pᷣmiatione beatoꝝ ⁊ quãtum ad hoc ſubditur:

ſequẽter increpat eũ de altero.ſ. ꝙ derogare di

i habes bꝛachiu. Hic ↄñter ꝓpoſitũ

pꝛobat:ꝙ iob ſit increpabil ex vbo pᷣdcõ:hoc aut ꝓbat

B bꝛachiũ icut deus. qͥ
ſua virtute mudũ de nihilo ꝓduxit ⁊ ↄſeruat:ita ꝙ ſp

h¶ Eſto gloꝛioſus.i.clare a ſanctis angelis cognitus:2 re

uerenter laudat: gloꝛia eni eſt clara noticia cu laude. ¶ i
Et ſpecioſis induere veſtib.i.ſocietate ſãctoꝝ ageloꝝ adoꝛ
natis. ſicut eni veſtes pꝛecioſe ad oꝛnatũ faciũt hois: ſic ſo⸗

cioſis induere veſtibꝰ. Di/

ſpergẽ ſuperbos in ſuroꝛe
tuo:⁊ confunde eos:èt re/
ſpicis omnem arrogantẽ:
humilia. Reſpice cunctos
ſuperbos:et confunde eoſ
èt contere impios in loco
ſuo. Abſcondè eos in pul/

uere ſimul:t facies eoꝛum
demerge ĩ foueã: &t ego ↄfi

teboꝛ ꝙ ſaluaͤre te poſſit ð
xtera tua.Eccẽ behemoth

—

cietas angeloꝝ ad oꝛnatũ dei:inquãtũ decoꝛ ſue ſapiẽtie ⁊

erelucʒ

excellentiã diuine vir
tutis q tertio modo
apparet ĩ puitioe ma

loꝝ: ⁊ hoc ondit᷑ pꝛi-
mo in malis hõibus
2. in demonibus : ibi
Ecce behemoth. Cir
ca pmũ dicit: k¶ Di

ſperge ſupbos.i. pec

catoꝛes ſi habes bꝛa⸗
chiũ ſicut de'. C
reſpiciẽs oẽm arrogã
tẽ hũilia.i.ſolo nutu
vel reſpectu deijce a
ſua potẽtia. dicit᷑ aũt
arrogans qui maio/

ra pꝛeſumit attentat ꝙ facultas ſua et decentia ſe exten
4 Reſpice cunctos ſuperbos. non oculo clemen

tie parcentis: ſed oculo iuſticie punientis: ideo ſubdit:

n Et conſunde eos. reddens eis
eoꝛum ſuperbiã a gloꝛiationẽ. o

co ſuo.i.vbi ⁊ quado magis ſecuri nõ verebãtur ſu impi
etatẽ oꝑari. p ¶ Abſcõde eos ĩ puluere ſimul. coꝛpoꝛa eo
rum ꝑ moꝛtẽ redigendo in puluerẽ. q

ionem pꝛopter
Et contere ipios in lo

Et facies eoꝛuʒ.

.i.aias q̃ pꝑ facies deſignãtur.eo ꝙ in face relucẽt oẽs ſeſus:

in ala ſũt oẽs noticie mntellseli,

T ¶Demerge in ſoue⸗/
am. i.in daolan ifeni. 8Et ego cõfiteboꝛ. ſi poſſis
facere pꝛedcã: t ſaluare te poſſit dextera tua.i.ænoõ
indigeas alicu auxilio:qð eſt ꝓpꝛiũ ipiſiuj dei. a

—

Ecce

behemoth. Hic oↄñter oſtenditur excellentia diuine virtutij
in punitõe demonis: Et pmo ſub ſilitudine aialis terreſtrij/
2 ſub ſi itudine piſcis:ibi An extrahere.Circa pmũ ſciẽdũ
ꝙ iudei dicũt h̊ ꝙ behemoth eſt nomẽ cuiuſdã animalis in
credibilis magnitudinij:intm ꝙ in vna die depaſcit herbaj
mille mõtiũ:⁊ in craſtino renaſcitur herba in tanta magni
tudine ſicut erat in pꝛecedẽti die.Et ſuꝑ hoc dicit ra.la.ſuꝑ
iſtũ locũ auctoꝛitatẽ pᷣſ.xlix.in quo vbi habemus:Jumen/
ta in mõtibus ⁊ boues.hebꝛei dicũt:Behemoth in mõtibꝰ

mille. et tranſlatio hieronymi ſumpta imediate de hebꝛeo
habet: Pecudes in montib' miliũ. dicũt eni hebꝛei ꝙ behe
moth eſt nomẽ equiuocum:⁊ vno modo ſignificat ideʒ

animalia:⁊ ſic ẽ nonem communis generis ⁊ plurale. Zllio
modao ſignificat pꝛedictum animal immenſe magnitudini,/
⁊ ſic eſt nomen ſpeciei ⁊ ſingulare. Dicunt etiam hebꝛei
in reſurrectione deus intertficiet illud:⁊ iuſti carnibus eius
veſcentur: ⁊ ſic patet ꝙ iudei inciderunt in erroꝛem ſara
cenoꝛum dicentes: ꝙ re urrectio fiat ad vitam animalem
cibis indigentem: quod impꝛobaui Geneſis pꝛimo capitu
¶ e lo per ſcripturam noui ac veteris teſtamenti. Habet eti⸗
am dietum eoꝛum de magnitudine illius animalis mul⸗

ta que ſtatim videntur inconuenientia in paſtu illius: Pꝛo
pter quod expoſitoꝛes catholici exponunt hoc de demone·
ſub ſimilitudine elephantis ⁊ ceti quod eſt idem qð leuiaz

than. vnde poſitis pꝛopꝛietatibus elephantis dicitur in lit

ſuper omnes filios ſuperbie. Ex quibus dictis ſatis patet:

₰☚

¶iber

ꝙ deus ſub ſimilitudine illoꝝ aialiũ loquit᷑ de demone: qᷣ
licet anteq caderet ꝑ peccatũ eẽt ſuperioꝛ hoie:depꝛauatuj
tñ per peccatũ fact ẽ inferioꝛ:⁊ cecidit dãmodo in beſtia/-
lem mõſtruoſitatẽ: vñ ⁊ in aĩalibus mõſtruoſis ſolet appa
rere:int aialia aũt terreſtria elephas ẽ valde mõontruoſus:⁊

cetus in᷑ marina:⁊ iG

Bia intelligit dia „„„ . ,
P rl aur aua⸗ quẽ feci tecuʒ:fenuům quaſi
bemorbeqo nom in bos comedet. Foꝛtitũdo

hebꝛeo ſignificat aia

lia ĩ plurali:ẽ: qꝛ pio tus illius in vmbilico ven/-

Peer mseunai ha tris ei. Strigit caudã ſuaʒ
bet excellẽti ſuꝑ oia aſ. ſ⸗nerhzi reſtienl.
alaltar tin pcorpo: quaſi cedrũ:nerũůi teſticulo

rũ eius pplexi ſũt.Oſſa ẽᷣi

pluriũ aialiũ ſil iũcta ., 5
pa velut fiſtule eris: cartilago

nõ adequaͤt eð quãti

tatẽ: Igit᷑ exponat᷑ lra illi quaſi lamine ferree. Ip
de vecnorne nb nole ſe ſt pꝛcipiũ viarum dei.
H ſeſo liar Qui fecit euz: appplicabit
eſt: no ille qꝗq immedia gladiũ eſ: huic mõtes her

te ꝑ voces ſignificat:
ſed ꝑ res ſignificatas:

—

ſicut iudicũ.ix.dẽ:Jerũt ligna ad rãnũ.ſenſus ł̃alis ẽ de vi

ris ſichen ſignificatis ꝑ ligna: ⁊ abimelech qͥᷣ per rãnũ ſigni

ficatur:ſic ĩ ꝓpoſito ſenſus lralis ẽ de demone q pabolice ꝑ
elephãtem deſignat᷑:cũ dicitur: a ¶ Ecce behemoth queʒ
feci tecum. ſi referatur ad elephanteʒ ſic exponit᷑ ꝙ elepha)
fact᷑ fuit ſexta die cũ alijs aialibꝰ greſſibilibꝰ: ⁊ eodẽ die fa⸗
cctus fuit homo: ⁊ ſic iob h̊ accipit᷑ ꝓ ipᷣo adã in quo etiam
fact fuit iob qdãmodo.ſ.tãqᷓ in pꝛicipio tot nature huma
ne.ſi aũt referatur ad demonẽ qui ꝑ behemoth intelligitur
ſic exponit: b¶ Quẽ feci tecũ.i.ſicut ⁊ te feci:⁊ h dẽ ad ex
cludẽdũ erroꝛẽ eoꝝ q maliciã demonis ↄſiderantes negaue
rüt ipm eſſe creatura boni dei: vel aliter: b ¶ Quem feci
tecum.i.habentẽ tecũ ſimilitudinẽ in natura intellectuali:i
etiã elephas ꝑ quem demõ intelligit᷑ habet quãdã ↄueniẽ
tiã cũ hoĩe.Dicit᷑ eni.viij.de aĩalibꝰ:q oim aialiũ ſilueſtriũ
maxime domeſticabile ẽ elephas.in multis eni erudit᷑ ⁊ in
telligit ⁊ docet᷑ adoꝛare regẽ qð non ẽ intelligendũ ꝙ habe
at intellectũ:ſʒ ꝑpter bonitatẽ eſtimatiue hʒ intellectui ali
qd ſile. c¶ Fenũ quaſi bos comedet. nõ eni veſcit carnib
ſicut ⁊ lupus ⁊ leo:lʒ herbis granis ⁊ terrenaſcẽtib ſicut ⁊
bos:⁊ ꝑ hoc intelligit᷑ ꝙ demõ qui ꝑ elephantem ſignificat᷑

delectat᷑ ⁊ paſcitur i hoibus multiplicatis terrenis cupidi

tatib.Cõſequẽter agit᷑ de virtute elephatis generatiua cuʒ
dicit: O ¶ Foꝛtitudo illiꝰ in lũbis e.ſemẽ eni in aialibus

eius in lumbis eius:t vir

Coõſequẽter agit de foꝛtitudine elephantis.d. hb ¶¶ O
ſa ei velut fiſtule eris ⁊c᷑. ꝑ hoc inkelligt, f. E

um ed ⁊ tibiaꝝ ad ſuſtinendũ coꝛpis pond':iõ dicũtur
inflexibiles ad modũ eris ⁊ ferri:⁊ ꝑ hoc in demone in⸗

telligit obſtinatio in peccato:qꝛ liberũ eb arbitriũ non ẽ

1 ad bau
bas ſerunt. Omnẽes beſtie um vian dei. h i
agri ludent ibi:ſůb vmbꝛa tervonit ad intel,
doꝛmit in ſecreto calami in cſturboedemo⸗
locis humentibus. NPꝛ0· ne intell gũtur ſh

tegunt vmbꝛe vmbꝛam eiꝰ methaphoꝛa ele⸗

circùndabunt eum ſalicves Phatis. eſt eni de⸗
toꝛrentis. Ecce àbſoꝛbebit r vel ge int en
fluuium:⁊ non mirabitur: turas gelitas pꝛi
⁊: habet fiduciam ꝙ influ/ ma: a int angelos
at ioꝛdanis in os eius. In i. 4 mun Ruufſ
eE ,0 peccaui
denlce ano capict en ſupbie rfulralhſ
et i ſudib ꝑſoꝛabi nareſ eꝭ cadentib occaſio
S = peccandi. ¶
Qui fecit eũ. ſcʒ

de: l ¶ Applicabit gladiũ ep.ſ.ptãtẽ nocẽdi q̃ ineſt ei
a deo ꝙuis volũtatẽ nocẽdi habeat a ſeipᷣo:non tñ põt
eã exequi niſi deo ꝑmittẽte:ſicut pʒ in pꝛicipio huius li
bꝛi: Coſequenter deſcribit᷑ ↄuerſatio elephantis cũ dĩ:

m ¶ Duic mõtes herbas ferũt.qꝛ ſicut dem̃ ẽ ſupꝛa ve

ſcit᷑ terrenaſcẽtibꝰ.per hoc ꝙ fit h mentio de mõtibẽ:in

—⏑

telligit ꝙ ptãs demonis maxime ẽ in ſuꝑpbis hoibꝰP.

n ¶ Oẽs beſtie agri ludẽt illi.ſiẽ dem̃ eſt ſupꝛa elepphas

nõ viuit de pꝛeda alioꝝ: aialiũ ſicut leo: ⁊ iõ alie beſtie
nõ foꝛmidant habitare cũ eo:⁊ pꝑ hoc deſignat᷑ ꝙ hoiĩes
beſtialit viuẽtes ſũt ipſi demoni familiares. o¶ Sub
vmbꝛa doꝛmit ĩ ſecreto calami.eſt eni elephas aial cali
dũ:a in regiõibcalidis naſcit᷑:⁊ iõ ↄtra caloꝛẽ coꝛpoꝛis
7 tẽpoꝛis libenter redᷣeſcit iuxta fluuios: vbii locis pa-
ludoſis creſcũt calami:vt hẽ.v.de aialibPꝰ. p(¶ Pꝛote
gũt vmbꝛe vmbꝛã ey.qꝛ q̃rit loca iuxta calamo) vbi ſi
arboꝛes magne:quarũ vmbꝛe cadunt ſuꝑ vmbꝛas cala
moꝝ:iõ ſubdit᷑: q ¶ Circũdabũt eũ ſalices toꝛrentis.

q̃ ſũt altioꝛes calamis:⁊ faciũt vmbꝛã denſioꝛem.lx

Abſoꝛbebit fluuiũ ⁊c̃. elephas enĩ ꝓpter magnitudinẽ
coꝛpoꝛis ⁊ caliditatẽ cõplexionis ↄſueuit multũ bibere
vñ.vij.de aialib dẽ ꝙ quidam elephas bibit metretas
macedonicas.xiiij.in mane:⁊ iteꝝ alias.viij.in ſero.⁊
iõ hic eſt hypbolica locutio cũ dicit᷑: r& Aibfoib ebit

maſculinis defluit a renibꝰ ad membꝛa genitalia. e ¶ Et fluuiũ.ſiẽ de hoĩe multũ potãte dicit᷑ ꝙ ſi ſecana vl ali-

virt ill in vmbilico vẽtris eius.in coitu eni ſupponit vm
blicũ doꝛſo femelle:⁊ iõ hʒ ibi foꝛtitudinẽ neruoꝝ::ne ledat
ex ↄcuſſione coꝛpoꝝ tã magnoꝝ. f¶ Strigit caudã ſuaʒ
ſicut cedrũ.qꝛ in aĩalibꝰ pꝛedcõ modo coeũtib' maſcubſtri
git caudã ſua inter tibias poſterioꝛes. g ¶ Nerui teſticulo
rũ eius pplexi ſũt.qꝛ teſticuli aialiũ generãtiũ habẽt q̃ſdaʒ
reuolutoes neruoꝝ:vt hr.iiij.de aiĩalibꝰ.p iſta ĩtelligit de
mon i peccato luxurie maxime delectat:nõ qꝛ delectatoem
ĩ coitu ꝓpi ſe habeat:lʒ aliqũ demones ſint incubi ⁊ ſuccu/
bi:ſʒ qꝛ illos qs in peccato luxurie plus ꝙᷓ; in alijs peccatis
irretit ita foꝛtiter tenet ꝙ nõ pñt manũ eb facilit᷑ euadere:⁊
ſic qõ dẽ: dD Foꝛtitudo illi i lũbis e refertur ad luxuri
am viroꝝ q̃ magis viget ĩ renibꝰ. e ¶ Et vtus e in vmbli
co vẽtris ed ad luxuriã mulieꝝ. f ¶ Strigit caudã ſuã q̃⸗
ſi cedrũ.ꝗꝛ às in hoc peccatũ deijcit aſſuefactõe ligatos te/
net. g ¶ Merui teſticuloꝝ eiꝰ pplexi ſũt.qꝛ illos qui hꝰ vi/
ciũ relinquerere volũt diuerſis occaſionib ipedit ⁊ retinet:

us fluuius trãſiret ꝑ os ei nõ eſſet ſatiat.p iſta deſigna
tur ꝙ diabol quieſcit ⁊ habitat i hõib ocio deditis:tã
q' in locis vmbꝛoſis q̃ ſũt apta quieſcẽtibus ⁊ ocioſis:⁊
ꝙ ↄfidit ð facili ſibi icoꝛpoꝛare quaſi potãdo oẽs hoĩes
inſtabiles:qᷣ ꝑ fluuiũ deſignãtur: verũtñ qꝛ no ſuperat
oẽs:ſʒ a ſactis hõib' ſupat᷑ ⁊ maxime a chꝛiſto:iõ ſbdi/
tur: 8 n oculis eꝰ quaſi hamo capiet eum. in quo
expmitur vnus mody capiẽdi elephãtẽ per hoc ꝙ deſb
tus cauatur terra:⁊ ſupꝛa illam cauatõem ponitur pa
bulum: quod videns illuc accedit ⁊ terra frangitur ex
pondere: ⁊ ſic cadit in foueam: ⁊ ſic capitur ſicut pi-
ſces hamo capiuntur:quia venatoꝛ ſuperueniens eum
pungit lancea:ideo ſubditur: t tih indibus. ideſt
in acutis gladijs: v ¶ Perfoꝛabit nares eius.que ſunt
partes mag ſenſibiles.per hoc autẽ deſignatur ꝙ chꝛi
ſtus ſupauit diabolũ oſtendens ei infirmitatem hums
ne nature:quã credẽs ſicut eſcam deuoꝛare fuit captus.

—

inginum
n topidi
Grtriünan
prigtipßin
luliemmmnt
inmſrmig
lerio
Goenzrw⸗
lenabil
nbaers
pnirorpot
üͤnonpo
htans⸗
ſgurale
anae
berrin
Ntbiſaer
urchoiin
hoei anel
ullgtot
Crminiher
Akrciſcnn
Nhoiezui
Ecenteien
Cptömri⸗
lbonloiſ
Npelnor
neicĩ
Kurinrat⸗
Uuſlicap
ſlnſcieſt
Küglm
mnatlitant
iinnin
ſii

Wpzmſr
Mgude
Knune
ſürl

wiſ

imitiin
onontig⸗
ipohousl
bmscödd
niſapan
todemonb'n
igbishon.
Kfugrachb
i
Neigeigr
ichrilal
nahionus
veſtieede
C
RRZ

üum.

w
mngn
Aumiiten
gtornmns
in
ſhol
ſcuta
iian,
Ehtnin

ditamẽtum eoꝛũ
qꝛ notabiliter exx

Habet te timere: e

(Jo

Suges aũt eonarej ꝑfoꝛantej pñt ĩtelligi apoſtoli r alij

ſancti:quibus chꝛiſtus dedit ſuꝑ demones poteſtatem.
An extrahere c. Hic ↄñter agit᷑ de demone ſub ſi-
militudine ceti:qͥ eſt maximũ aial marinũ. dicit eni pli
nius ꝙ tãtũ ſpaciuʒ occupat quatũ q̃tuoꝛ iugera terre:
mediam aũt ꝑteʒ
iugeri par boum

An extrahere potis leuiã/

idie arare conſt ue
uin vrhi regn; than hamo: ? fuͦne ligabis
gnandũ magnitu linguã eius: Nunquid po
dinẽ ceti vocat H nes circulũ in narib eius:
leuiathan:quod i aut armilla pfoꝛab maxil/

hebꝛeo ſonat ad· Iꝗ eꝰ Nuůngd multiplica/

bit ad te pᷣces:aut loqꝗtur ti
bi mollia: Nundd feriet te
cũ pactũ:⁊ accipies eũ ſuũ
terreſtriñ æ mari ſẽpitnũ: Nungd illudes ei
noꝝ:igit᷑ ſub ſimi *
litudine animalij
tã monſtruoſi:pmo oñditur ipſe demõ ab hoie inſupe
rabilis:⁊ 2 oib creaturis terribilis:caplo ſequẽti.pma
in duas:qꝛ pᷣmo oñditur inſuꝑabilis ab hoĩe:ꝛ ſuꝑabi
lis a deo:ibi Memẽto belli.Circa pmũ di: a ( An ex
trahere poteris.ſ.de mari. b alpi hamo.q.d.
non:qꝛ non põt ſic capi ſicut pilces alij:⁊ dato ꝙ ſic ca/
peret. tñ non poſſet ſic extrahi ppter põdus ſui coꝛpis.
c ¶Et fune ligabis linguam ep.q.d.nõ: ham eni in 9
capitur piſeis appendit᷑ in fune: ⁊ ſic lingua piſcis capti
ligatur cũ illo fune: d¶ ¶ Mundqd multiplicabit ad te pᷣ
ces.vt ei parcas ⁊ no

cedit quãtitatem
oĩm alioꝝ aĩaliũ

ias eũ:quaſi dicat nõ:qꝛ non
et te timer unad feriet tecũ pactũ.vt ſerui
at tibi ſicut dño ſuo? f

gabis eũ ancillis tuis.ᷣſicut ligat᷑ auicula capta:vt pueri
q cuſtodiũtur ab ancillis lacanr in ea. Per iſta pꝛedcã
intelligit: tanta ẽ ptãs demonis:ꝙ nulla virtute hoĩs
carminib herbis lapidib' characteribuj a ſimilib põt
aſtringi ſeu artari ad aliquid agẽdũ:lʒ aliqñ hoc fingat
vt hoies talib intentos iĩ erroꝛib' detineat. h nr-
cident eũ amici:diudiẽt illũ negociatoꝛes.interrogatiue
legat.q.d.nõ:alia eni animalia terreſtria ⁊ aqtica aliqñ
capiũtur vtute humana: ⁊ ſic carnej eoꝝ cõicant᷑ aljsp
liberalẽ tbur lar detae el venditõnem int
negociatoꝛes. i uid iplebis ſagenas pelle e. i.
capies eũ cũ ſagena:qꝛ pellis piſcis capti i ſagena inuol

uitur intra ipſam. q.d.nõ: qꝛ non põt ſic capi: k ( Er uer

