ligit gentilitas.cum aũt ſeqtur: Oẽs ppli itelligit de iſ/
raelitis:eo ꝙ ſunt i tribubus diuiſi:⁊ ad iſtum itellectũ
vẽ apls reducere iſtum pᷣſ.⁊ ſᷣm hoc pꝛopoſitũ expona
tur pſalmus ꝓut in poſtilla. ¶ Pfſal. cxVII.
BHnſitemini dño. Huic pᷣi.in trãſla.hiero.pᷣ

mittit ꝓ ti. Alleluia. qꝛ pſal. iuitat ad dei lau

tans pplin ad dei laudem pꝛo ſua liberatioe de ſaulis

ein hoc pᷣſ.inducũt oẽs ppli tã gentilej qᷓ; iudei ad lau

bncipio h'p̃i. iſta aũt

gdem: ⁊ dicunt alidq ꝙ dauid fecit hunc pᷣſ iui

6ate
eh .
ſpul
ſo vere
aarioe
nisfüͤn
hoco
Lapid
pꝛobat
cateſe

decce

liuvau
gont
nufut
necifcl
ſalſc
nimste
nimis
ſeplunt
ſult abe
lnytus.
ſünarie
ſcopule
oru pan
fuittun
ſeſeſue
Eetmel
hibi⸗
ſoaiu
rioce
incap
igt
ſtlavi
lapotar
Kand⸗
don⸗
dain
ſane⸗
upe
ſit dj
toen
gusf⸗
lEx
ydaun
ulin
glicat
delapt
ſirtü.
e
alſoli
fſche

tumhune

mümrier⸗
gantkefe
(N.
mabei
Nehoil
onicin
Bütihnud

Hohfinie

ouans!
i Nln
ſba doſn,
mndatde
ügnnt.
mmd
nde
dun

—

—

pſalmoꝝ

perſecutione ⁊ ppli iirl a gentiliũ circũſtãtiũ ꝑturbati
one ſub ſuo regimine:vt pʒ.ij. Reg.⁊ hoc fac in hoc pᷣſ.
vſq; ad locũ illum: Aperite mihi poꝛtas iuſticie ⁊c. ab
illo vero loco vſq; ad finẽ inducit ad laudẽ dei 8 edifi⸗
catiõe tẽpli qð pꝛeuidit ⁊ pᷣdixit ediſicandũ tꝑe ſalomo
nis filij ſui:⁊ ſᷣm

boc qð ibi ſbdii: , —
Lapide auemre Alleluia. ¶(CxyVII.
pꝛobauerut edi N „a „ „ - g.
cãtej ⁊c. exponũt dom Snflenuni oli a⸗
de ͤdd lapide ij bonuſ:qm i ſeculũ mia er.
lius edificij: qᷓ frre Dicat nũc iſrl qm bonus:
auente⸗ lacho⸗ qm̃ in ſeculũ mia eius. Di⸗
mis fuit oblatus J ſiet Sam bo
in edificio muri: cat nuc vonf aaro am bo
ſecſep ineniebak M: qm ĩ ſeculũ mia er. Di
nimis longus vl cant nuc ꝗ timet dñm: qmi
nimis curtus: et ſeculũ mia eius. Dẽ tribu⸗
ſic pluries ic latiõe iuocaui dñʒ:Ct exau
ineptus:ſed in c diuit me in latitudine dñs.
ſümatione muri H
ĩ copulatione du

oꝛũ parietum inuẽtus fuit aptiſſi imus:qð ꝓ mirabili
fuit tunc reputatũ:qð pᷣuidit dauid ⁊ ſcripſit fiendũ:et
ſic ſeſus lr̃alis ẽ hic de illo lapide mãli ⁊ de xpo myſti
ce tm exponit. Sed ſaluo melioꝛi iudicio hocnõ vi mi
hi bñ ↄcoꝛdare verbis xpᷣi mat. xxi.qui loquẽs de ſeip-
ſo a iudeis repꝛobãdo dicit eis: Nunqꝙ legiſtis i ſcriptu
ris: Lapidem dn; repꝛobauerũt edificãtes hic factuj eſt
in caput anguli.A oñno fẽm eſt iſtud ⁊c᷑.⁊ idem hẽt Lu.
xx. Item act. iiij. Detrus oñdens pncipib ſacerdotum
xp̃i glificationẽ pꝰ eius paſſionẽ act.iiij.dicit ð eo: Hic
eſt lapis qꝗͥ repꝛobatus ẽ a vobis edificàtibus ꝗᷣ fẽs ẽ in
caput anguli:⁊ non ?ẽ in alid alio ſalus. Ex qbus pʒ ꝙ;
pl. iſte tum ad iſtã partẽ ẽ itelligẽdus de xpᷣo ad lraʒ:
tũ qꝛ pbatio nõ ualet ex ſcriptura ſacra niſi per ſenſum
lr̃alem: ᷣm ꝙ dicit aug.ↄ vincentiũ donatiſtã:tum da
iudei nõ recipiebãt niſi ſenſũ lr̃alem. Itẽ hoc dicit Ra.
ſa. hebꝛeus ſuper illud michee.v. Et tu bethleẽ ephꝛa-
ta paruulus es i milibus iuda:ex te mihi egredietur qͥ
ſit dñatoꝛ in iſrł cc. gloſa:ex te mihi egrediet᷑ qͥ ſit dña
toꝛ meſſias filius dauid:ſicut ipᷣe dicit pᷣſ.cxvij. Lapidẽ
quẽ repꝛobauerunt edificantes:hic fes eſt in caput ãgu
li. Ex hoc eius dẽo tria patẽt ſᷣm eius ſñiam:pꝛimũ eſt
ꝙ dauid hũc pᷣſ.fecit:ſcom ꝙ in hac pte loqꝗtur de xpo
ad lr̃am:tertium ꝙ xpᷣs pꝛius erat repꝛobãduj ⁊ poſtea
glificandus: ſicut narrãt euãgeliſte. aut. S. inducitur
de lapide angulari ĩ edificio templi ſalomõis non obſi-
ſtit: tũ qꝛ illud dẽm non hẽtur ex biblia.iij. Regũ ⁊. ij.
paralł.vbi agitur ad lr̃az de illo edificio neq; a ioſepho
ſed ſolũ hoc iueni dcʒ a magĩo petro comeſtoꝛe ĩ hiſto/

ria ſcholaſtica ſuper ttiũ Reg.⁊ ſic eius dẽm ſi ecurfui:

mat. xxi. ⁊ iõ ſuppono ꝙ dẽm eius ſit veꝝ:tñ ſeſus lr̃a
lis in hoc pᷣſ.eſt de xpᷣo.ſẽſus.n.lr̃alis eſt qui pꝛimo in⸗
tenditur a ſcriptoꝛe:⁊ iõ ſi de hoc lapide fuiſſet ſcriptũ
itio regũ vbi intẽditur deſcriptio hiſtoꝛica illius edifi-
ci:ſenſus lralis eſſet de illo lapide mãli:ſed vbi ſcribit
illius lapidis myſterium: ſẽſus lralis ẽ de xpo figurato
per lapidem illũ:ſicut eſt in ꝓpoſito: vt pʒ per dẽa xpᷣi
⁊ beati petri ⁊ Ra.ſa.hebꝛei:ſicut Exo.xvij. vbi mop⸗
ſes intẽdit ſcribere hiſtoꝛiã aque de petra pꝛoducte. ſen

ſus lr̃alis eſt de illa petra mãli:ſed.j.Coꝛ.x.vbi paulus

apoſtolus ĩtendit ſcribere myſteriũ h' hiſtoꝛie dicit: Bi
bebãt aũt de ſpirtali ↄñte eos petra:petra aut erat xps.
ſenſus lr̃alis eſt de xbo ⁊ non de lapide mãli. His igit

p̃miſſis pᷣſ.iſte in duas partes diuidit᷑:qꝛ pꝛimo dauid idu
cit ad dei laudationẽ: ſcõo adducit ad hoc rõneʒ:ibi De tri
bulatione. Circa anrnum iducit ad dei laudatioem pplłm ge/
neralitd. a ¶oſitemini. ↄfeſſione laudij omẽs gnãliter.
b ¶ Dño qm̃ bonus.bonitatl cuius nõ ẽ finis. c ¶ Ami

ſeculum mia eius.qꝛ
g „ 1 1 ſWuubuenit eum ſeper ð
Dòmin mihi adiutoꝛ: nõ uote reqrentibus.Se
timebo qd faciat mibi böo. cundo uitar ſpaliter
Ei aiteee PPl ifrl. o. Dicat nũc
Dominul mihi adiutoꝛ:ẽt iſrł.tertio ſpalius tri/
ego deſpiciꝗ inimicos me bum ſacerdotaleʒ.d.
os. Bonũ ẽ ↄſidere ĩ dño: Dicat nunc domus
qᷓ; confidẽ in hoĩe. Hònũ aaron ⁊c. ⁊ pʒ ſnia ex
verſu pꝛecedenti:⁊ qꝛ

ẽ ſpare in dño:qᷓ; ſperare ĩ
pᷣncipibus. Oẽes genteſ cir
cuierũt me:èt ĩ noĩe dſi ꝗã
vltus ſum ĩ eos.Circundã
tes circũdederũt me: et in

non ẽ ſpecioſa laus ĩ
oꝛe pctõꝛis ecclłiaſtici
xv.ideo circa pᷣdẽéos
ad dei laudeʒ inuita/
tos oñdit quoꝝ laus
eſt deo accepta dicẽs:
d ¶ Picant nunc qᷣ ti
ment dñm.itimoꝛe fi/

liali qui Vienr patris offenſã. Qm bonus ⁊c̃.exponatur ſi

cut.sõ. e ¶ De tribulatiõe.Pic ↄñt dauid adducit rõnes i
ducentes ad dei laudẽ:a pꝛimo ex liberatiõe ſui:ſcòo ex re/
dẽptione generis humani:ibi Fortitudo. Pꝛima ĩ duas:qꝛ
pmo recolit ſuã liberationẽ:ſcõo aſſurgit ad grarum actio
nẽ:ibi Uox exultationis. Circa pᷣmũ dicit dauid: e ¶ De
tribulatione iuocaui dñm.poſitus.n.in ꝑſecutione ſaulis
legit oñm ↄſuluiſſe.j.Reg.xxiij.⁊ in perſecutide filij ſui ab
ſalon.ij. Reg. xv. a in illis pſecutiõibus multos pᷣſ.fecit ad

dei laudẽ: vt patuit ex ſupꝛa dcis. f ¶ Et exaudiuit me in

latitudine dñs.dilatando ptãtem mea ⁊ dñiuʒ. g ¶ Dñs
mihi adiutoꝛ. vtpote i bello ↄ goliath gigantẽ:⁊ in pericu/
lis ppter ſaulẽ me perſeqntẽ ⁊ ↄſimilib:⁊ iõ dic: bes
timebo quid faciat mihi hõ.ſ.timoꝛe deüciente a vtute:ali
qñ enim dauid in periculis poſit᷑ timuit: ſicut quando mu
tauit os coꝛam achis:pꝛimo Regũ.xxi.ſed ille timoꝛ nõ ſu
it vicioſus deijciens ĩ deſperationẽ de deo i ¶ Oñs mibi
adiutoꝛ. cuius virtuti nullus poteſt reſiſtere. k ¶ Et ego
deſpiciam inimicos meos.ſicut goliath deſpexit de diuio
auxilio cõſiſus cõtra eum. vnde dixit ei pꝛimo Regũ.xvij.
Tu venis ad me cum gladio ⁊ haſta ⁊ clypeo:ego autẽ ve

mo ad te in nomine domini.⁊ ſequitur:Et auferam caput

tuum a te: et dabo cadauera caſtroꝛũ philiſtm hodie vo
latilibus celi ⁊ beſtijs terre ⁊c. ¶ Bonum eſt coõlidere in

domino.qui non deficit in neceſſitate. m¶ QAua coſide-
re in homine. hoc dicit pꝛopter habitatoꝛes ceple ⁊ ciphe/
os in quibus confidebat:eo ꝙ ceylam ab hoſtibus libera-

uerat:et de genere glipheoꝛum erat:et tamen iſti voluſtu

eum in manu ſaul tradere:pꝛimo Regum.xxiij. n ¶ Bo⸗
nũ eſt ſperare in domino.qui reddit pꝛemiũ pꝛo virtutum
operibus abſq; dubio. S Quẽ ſperare in pꝛincipibus.
hoc dicit pꝛopter pᷣncipes duo decim tribuũ iſrael qui ad-
heſerunt abſalon in perſecutione dauid reddẽtes ei malũ
pꝛo bono. p (¶ Omnes gentes circuierunt me. ieſt filij in
rael agentes erga me ſicut extranei ⁊ gentiles:quia exiſten/
tes cum abſalon intẽdebant dauid obſidere:ita ꝙ non poſ

ſet euadere:vt habetur. ij. Regum. xvij. q ¶Et in nomi
ne domini. ſupple contigit cõtrarium. x ¶ Quia vltus

ſum in eos. quia multi occiſi fuerunt et alij coõfuſibiliter ſu
gerunt. ij. Regum. xviij. 8 6 Nircũdãtes circundederunt
me. repetitio ẽ eiuſdem ſentetie ad maioꝛem aſſertionem.
tFEircũdederuut me ſicut apes. volẽtes me pungere gla⸗
dus ſuis tanquaʒ aculeis. v¶Et exarſerunt. Biinis ira
n n

—

—

1.

ðõ

¶Liber

contra me. x¶ Sicut ignis in ſpinis. nitẽtes me velociter
coſumere ad modum ignis ſpinas velocit comburentis.
70 7 mpulſus.i. cõpulſuj ſugere de loco ad locũ ĩ perſecuti
one laulis ⁊ in pſecutiõe abſalon de ciuitate regia ad deſer-
tum. 3f Euerſus ſũ vt caderem. videlʒ qñ Jeibidenob ni
ſus fuit pcutẽ dauid:
ſʒ pꝛeſidio fuit ei abi- .
ſ. laui d eg ⸗ noiĩe dñi ga vltus ſũ ĩ eos.
currens mihi:qꝛ per
abiſai ⁊ in alijs mul/
tis periculis dñg ſuc/⸗
currit ei. b ¶ Foꝛti/
tudo. Dic ↄnter poſt

ĩſpinis:⁊ ĩ noĩe dñi qꝛ vli
ſũ in eos. Impulſus euer/
ſus ſũ vt cadereʒ:ẽᷣt dñs ſu
ſcepit me. Foᷣꝛtitudo mea

ſue ſaluationi) narra 2 2 ß⸗
tionẽ inſurgit ad gfa ⁊ laus mea dñs:⁊ ſs ẽ mi
rum actionẽ. d. Foꝛti hi in ſalutẽ. Nòx exultatio
tudo mea ⁊ lauj mea nis ⁊ ſalutis:ĩ tabernaculiſ
oñs.q.d. exqͥ de pᷣdi⸗

iuſtoꝝx. Dẽxta dñi fecit vir
tuteʒ:dẽxtera dñi exaltauit
a me ẽ magnifice lau me:dẽxtera dñi fecẽ̃ virtutẽ.
dandus: iõ oñtern Mn moꝛiar ſʒ viuã:ẽt nar
aasda ten e“ — rabo opa dfi. Caſtigs ca
Uox exultationis et ſtigauit me dũs: ct moꝛti ñ
ſalutis. i. Ser tradidit me. Aperite mibi

ctis periculis diuina
virtute ſũ ſaluatus:

te reſonet. d
bernaculis iu

n ta

loco diuini cultus circa queʒ miniſtri habitãt. e¶ Dexte⸗

ra dñi.i.virtus eius q̃ per dexterã ſignificat᷑:eo ẽ foꝛtioꝛ
manus. f ifet virtutẽ. me de Pcuctonefaugls liberan
do. g ¶ Dextera dñi exaltauit me. loco eius ad regnũ me
pmouendo. h ¶Dextera dñi fecit virtutẽ me ab abſalõ
ſaluando:iõ ſpᷣditur: 4
ſecutiones ſm totũ curſũ vite mee nãlis:ſʒ ꝙ dẽ.iij. Reg.j.
Et rex dauid ſenuerat:habebatq; etatis plurimos dies ⁊c̃.
k ¶ Et narrabo opa dñi.qꝛ circa finẽ vite ſue pꝛecepit ſalo
moni edificare templũ dans ei exẽplar ipſius ⁊ edificioꝛum
ĩ circuitu:vt hẽtur.j.paral.xxviij.ampliauit ẽt cultuʒ diui
nũ ꝑ oꝛdines ſacerdotum ⁊ leuitaꝝ.j.paral.xxiiij. ⁊.xxvi.
1 Aatigis caſtigauit me dñs.pſecutio.n filij ſui abſalon
immiſſa fuit ſibi a deo ad puniendũ eius adulteriũ cuʒ ber
ſabee ⁊ homicidiũ vꝛie:ſm ꝙ pᷣdixit ei nathan.ij. Reg. xij.
m ¶ Et moꝛti non tradidit me. lʒ meruiſſẽ ppter auen⸗
um ?⁊ homicidium q̃ moꝛte puniũtur ſʒ leg. n ¶ Aperi⸗

te mihi. qm pſecutio ⁊ ſaluatio ipſiuj dauid fuerunt figura
pſecutionis ipſi ius xpᷣi ⁊ ſue ſaluatiois in ſe ꝑ reſurrectioex⸗
coꝛpis glificationem:a in mẽbꝛis ſuis per gre collationeʒ
in pñti ⁊ glie in futuro:iõ poſtq dauid adduxit rõeʒ laudã
di deum ex liberatioe ſui:hic ↄñter adducit ad hoc rõnem
ex ſaluatione generis hũani ꝑ xpᷣm. Et diuidit in duaj par
tes:qꝛ pᷣmo deſcribit᷑ dca ſaluatio:ſcõo ex hoc ſbᷣdit᷑ gr̃arũ
actio:ibi Hec ẽ dies. Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ ſaluatio generij
humani fca ẽ ꝑ fidem xpᷣi paſſi ⁊ glificati:ppter qdð dauid
loquẽs in pſona generis hũani pmo petit ſibi aperiri igreſ
ſũ h fidei.d. Aperite mihi poꝛtas iuſticie.i.acceſſum
ad fidẽ ⁊ ſacꝛa ecclie per q̃ dat᷑ igreſſns ad locum glie.ſacẽa
n. ve.legis non iuſtificabãt:ſᷣm ꝙ dẽ Ro.iij. Ex opibus le/⸗
gis non iuſtificabit᷑ ois caro.⁊ ſbditur: Juſticia aut dei eſt
per fidem ieſu xpi:ſed ſacia noue legis iuſtificãt:⁊ iõ dicun
tur poxte iuſticie. o ¶ Et igreſſus in eas ↄfiteboꝛ.⁊ qͥd de
beat cõfiteriſubdit: p¶¶ Pec poꝛta dñi.i ipſe xps qui dẽ
hic poꝛta in ſingulari:qꝛ oẽs articuli fidei ⁊ t ſac:a ecclie q
dicunt᷑ poꝛte in plurali non hñt efficaciã niſi ab vno xpᷣo:

apes èt exaſerũt ſict ignis

Non moꝛiar ſed viuã.pꝰ dẽas ꝑp

qꝛ oẽs articuli ſunt de eius diuinitate vel hũanitate:
oiĩa ſacꝛa fluxerunt de latere eius doꝛmiẽtis ĩ cruce:⁊ iõ
dẽ hic poꝛta in ſingulari:ſm ꝙ ipſe dicit ioh. x. Ego ſũ

oſtium:per me ſiquis introierit ſaluabit᷑.⁊ iõ ſpditur:

q ¶ Juſti itrabũt i eam. ꝑ fidẽ ⁊ deuotionem: ⁊ ſic ꝑ eãẽ

intrabũt lam.
. r ¶ Cofiteboꝛ ti⸗
poꝛtas iuſticie:ingrèſſus in bi qm̃ exaudiſti
is cõſiteboꝛ dño:hẽc poꝛ me bauid eim a
ia dñi iſti intrabunt iĩ eaZ. bogeulent hr d⸗
Conſiteboꝛ tibi qm exau/ feſſi ſunt qñ xps
diſti me:⁊ fẽs es mihi inſa eduxit eos de lo-
lutem. Lapidẽ queʒ repio (o iferni: 2 qꝛ h
bauerunt ediſicates: hic ſã ſuit per merituʒ

ctus eſt in caput anguli. A

dño fẽm eſt iſtud: Lt eſt mi/

ſe ue paſſte ionis: iG
ſpditur: 8
pidẽ.ſ.xpᷣm q vo

rabile in oculis nr̃is. Hẽc cgeulslariat
, io& S = gfaeraeh 5. allegatu e: 7 ẽt
eſt dies quam fec dñs: exul Daß i vbidi ve
temus et letemur in ea. O xpo: Lapis autẽ
dñè ſaluum me fac: ò dñe q pcuſſerat ſtatu
bene pꝛoſperare:benedici zn Er inde a
vonir in noſo ii WD☚–⁄ς, . vni
gun veni in nole dñi. Be uerſã terrã. qo ĩ
nedixim vobis de domo telligitur de xpo
dñi:deuſ dñs ⁊ illuxit nob. ſʒ expoſitoꝛes he
5 boeae.⸗aicos 2 latios.

t1 (MQuez repꝛo
bauerũt ediicantes.i.ſacerdotes iudeoꝝ ⁊ doctoꝛes ad
qrum ſpectabat officiũ edificare i fide ⁊ moꝛibus pplʒ.
v ¶ Vic fes eſt in caput anguli. cõſtituens vnã eccliam
ex iudeis ⁊ gẽtib cuius ipſe ẽ caput ⁊ paſtoꝛ:ꝓpter qð
dicit ioh.x.Et alias oues hẽo q̃ non ſũt ex hoc ouiliet
illas oʒ me adducere ⁊ fiet vnum ouile ⁊ vnus paſtoꝛ.
16 dno fʒ eſt iſtud/i.a dño ieſu xpo fca ẽ iſta vnio.
V¶ Et ẽ mirabile in oculis nr̃is.ð fideles.n.qͥ ex iudeis
crediderunt i xpᷣm admirati fuerũt:qñ viderũt ſpᷣmſa

ctũ dari in ſigno viſibili coꝛnelio ⁊ alijs gẽtibus qᷣ erãt

cum eo:act.x. Et obſtupuerũt ex circũciſione fideles qͥ
venerãt cum petro:qꝛ ĩ natiões gra ſpũſſancti effuſa ẽ·
q̃ gra vniuit geẽtiles ⁊ iudeos i vna xpi ecclia. Pec
dies. Hic ↄnter ponit᷑ graꝝ actio cum dẽ: Hec dies. i.
tpᷣs noui teſtamẽti qð vocat᷑ dies rõe veritatij reuelate:
q̃ latebat in ve.teſtõ ſb figurarũ obſcuritate: ppter qð
paulus Ro.xiij.vocat vetuj teſtm noctẽ ⁊ nouũ die.d.
Nox pceſſit:dies aũt appꝛopiquabit ⁊c. ⁊ . uã fe
cit dñs. Iʒ faciat oĩa tpa gnalit:dẽ tñ facẽ aliqð tps ſpã
liter ꝓpter bonũ qð in illo ↄtingit ᷑̃m modu vſitatum
loquendi quem tenet hic ſcriptura loquendo de tẽpe
xpᷣi. a Exultemus ⁊ letemur ĩ ea.i.interius ⁊ exteri
us:tñ cum modeſtia deuotiois:ſʒ illud pᷣſ. xxxxiij. Coꝛ
meũ ⁊ caro mea exultauerũt in deum viuũ.Coſequent᷑
ↄuertit ſe dauid ad depᷣcandũ xp̃ʒʒ ð ſalute eina obtinẽ
da ꝑ ipſũ.d. b bfie ſaluc me fac. educẽdo me de
lymbo cũ pꝛib' ſactis. c ¶ O one bñ pſpare.multipli
cãdo eccłiaʒ tuã ĩ fidelibꝰ tuis. D ¶ Bñndicxꝗᷣ venit in
noie dñi.i.xps ᷣ venit ĩ noie pẽis ꝓ ſalute mũdi:⁊ hoc
mõ cãtabant pueri xpᷣo ad paſſionẽ venienti:mat. xxi.
de illa laude vẽ hic dauid ꝓphetaſſe. e ¶ Bñdixim
vobis de domo dñi.hoc ẽ verbum aploꝝ xpi q ſuerũt
pꝛimi in domo eius q eſt ecclia:⁊ bñdixerunt pplis ve-
ritatem euãgelij nũciando ⁊ ſacia miniſtrando:a vnde
huerunt hanc ptãtem ſubdit᷑: f ¶ Deus dñs ⁊ illuxit
nobis.i.xpᷣs dns nẽ qui ẽ verus deus ipſe illuxit nobs

lnni,
lunegi
upn
n
““”

wilen
Windid
neu
Vangun
güirig
nge
en
1del
nobee
vmit
ſr
rwoui
nu ln
liſante
nii
E⸗
rich
j
e
gf
r

een
Gni

(pſalmoꝝ

ſpᷣmſãctum ↄferendo ad ſcripturas itelligendũ:⁊ ſacẽa
eccliaſtica conferẽdũ.⁊ qꝛ eadem ptãs remanet i rectoꝛi
bus ecclie:iõ ad eos ſermo dirigit᷑ cũ dĩ: g ¶ Cõſtitui⸗
te diem ſolẽnem.i.dies ſolẽnes natiuitatis xpᷣi:reſurre/
ctionis aſcẽſionis ⁊ cõſimiles:qui ↄſtituti ſunt ſolenne⸗
er eccliaz h
n coõdeſis. i. vt s
Ppls fiae lacge Coͤnſtituite diẽ ſolẽnem in
niat ad ecckiami chhngæſis:q
denſitate plebis: condeſis uſq; ach coꝛnn
i ſbdit: i r taris. Deus meus es tu et
qʒ ad coꝛnu alta cõſiteboꝛ tibi: deus meus
ris. . d. ita g ec es tu:⁊ exaltabo te. Confi
cleſia e teboꝛ nibi qm̃ exaudiſti me

Eelard. k ,Et ſes es mihi i ſalutẽ. Con
ſu xpe. I¶ Et ſitemini dño qm̃ bonꝰ: qm̃
fiteboꝛ tibi. cõfeſ in ſeculum mĩa eius.
Deus me es uiuiit··

exaltabo te. tua magnalia narrãdo.in diebus.n.ſolẽ

nibus maxime dʒ ĩ ecclia fieri talis ↄfeſſio ⁊ enarratio.
n ¶ ofiteboꝛ tibi dñe.vox eſt ecclie deum laudantis.

o ¶ Qm exaudiſti me.depꝛecantẽ te deuote. p ¶ Et
fẽs es mihi in ſalutem. ↄferendo gram in pñti ⁊ gliam i
futuro: ꝓpter qð inuitantur oẽs gnãliter ad dei laudeʒ
cũ dẽ: q ¶ Cõfitemini dño ⁊c᷑.⁊ exponat ſicut ĩ pꝛinci
pio p̃ᷣſ.qꝛ hic verſus i fine reſumitur:ſicut in cantilenis
lolet fieri. ¶ In pſ. cxvij. Cõfitemini dño. ¶ Additõ.
ISte pſ.qeſt vltimus iſtius hymni magni quiiĩ
cipit ab illo pᷣſ. Lauda.pueri ⁊c᷑.vt dẽm eſt:et
finitur in hoc p̃ſ.qui ↄtinuat᷑ pᷣcedenti ſic:Nã
in bcedenti pᷣſ.pſalmiſta tractauit bꝛeuiſſime
de ſtatu ecclie per oꝛbem dilatate poſt pꝛimitiuam: de
qua ſolum declarauit vnionẽ gentiũ cum iudeis i vnã
eccliam:vt dẽm eſt. In hoc vero pᷣſ.agit de ſtatu ecclie
ſic dilatate in q; floꝛuerunt multi ſãcti doctoꝛej ⁊ ponti
fices:ſimiliter ⁊ cõfeſſoꝛej ⁊ virgines.(¶ Circa qð vndeci
facit. Nam pꝛimo vniuerſalr iuitat ad dei laudem oẽs
.d.Cõfitemini dño qm̃ bonus ⁊c̃.cuius ſñia eſt: Nam
deo reddenda ẽ ↄfeſſio laudis pncipaliter ex duobus.
Pꝛimo ex ſua bonitate ineffabili in ſeipſo: de qͥ dicit:
Qm̃ lonus.ſupple eſt.ſ.nãliter ⁊ ſᷣm eſſentiam. Scòðo
mõ qꝛ ex ſua mia alios facit bonos:⁊ ð hoc dicit:Om̃
in ſeculum mia eius.⁊ ſic ↄtinuat ſe pſalmiſta cuʒ vlti
mo verſu pᷣcedentis pᷣſ.vbi dixerat: Qm ↄfirmata eſt
ſuper nos mia eius.volenj in hoc pᷣſ.ſpalius declarare
quo mia dei ꝑticipat᷑ in eccłia:q̃ quidẽ participatio ali/
quo mõ ĩ diſtictione ſctõꝛum relucet.¶ Cõſeqͥnter ſcõo
diſtinguit gradus ſeu oꝛdines ſanctoꝝ: in ecclia pꝛedco
mòõ dilatata ꝓ varijs tꝑibus exñtium:⁊ hoc tripliciter
ſ.cum dicit:Dicat nunc iſrł ⁊c. Dicat nunc do vaarõ
ac̃. Dicant nunc qui timẽt dñm ⁊c̃.ut itelligatur qð di
cit:Dicat nunc iſrł.ſpãliter de ſãctis ↄfeſſoꝛbꝰ qui vidẽ
tes deum per fidem:iuxta illud.j.Coꝛ.xiij.c. Uidemus
nunc per ſpeculum.alijs eãdem fidem cõfitẽtur. Intelli
gitur ẽt qð dicit:Dicat nunc domus aaron.de põtifici/
bus ſeu rͤotibus ſactis ⁊ cum hoc de ſãctis docto/
ribuj.ex officio.n.competit ſacerdotibuj ⁊ maxime põ
tificibus doctrina legis diuine:malach.ij.Labia ſacer/⸗
dotis cuſtodiunt ſciam:⁊ legeʒ requirẽt de oꝛe eius.In/
telligatur ẽt qð dẽ: Dicant nunc qui timẽt dñm.de his
qui ex timoꝛe dei filiali carnis maceratiõe ſe caſtigant:
vt virgines ⁊ ceteri religioſe viuentes oſanent ter
tio ſpecialius declarat diuinam miam circa eccliam di

latatam.d. De tribulatione iuocaui dñʒ.⁊ eſt ſenſus ꝙ

eccleſia pꝛimitiua maximis anguſtijs tribulata inuocabat
dñm pꝛo releuatione harum tribulationũ:quam de exau
diuit eam dilatando:ideo ſubdit: Et exaudiuit me ĩ latitu/

dine dñs¶ Cõſequenter quarto oñdit qũo facta fuit talis

dilatatio.ſ.per diuinum adiutoꝛiũ contra humanas perſe
cutiones: ⁊ de hoc dicit:Oñs mihi adiutoꝛ nõ timebo qᷣd
faciat mihi homo.Et dominus mihi adiutoꝛ ⁊ ego deſpi⸗
ciam inimicos meos.¶ Coõſequenter quinto ex dictis cõclu
dit ꝙ bonum ẽ confidere ĩ domino:a ꝙ hoc per experienti
am videat ipletum in dilatatione eccleſie q̃ fuerat pꝛius op
bren a tam ſub hominibus vulgaris ſtatus ꝙ; ſub pꝛincipi
bus terre:vt patet ĩ hiſtoꝛijs. vnde dicit:Bonum ẽ cõfidere
idño q; confidere ĩ homine.Et bonum ẽ ſperare in dño qᷓ;
ſperare ĩ õ ſexto dicit: Omnes gẽ
tes circũdederunt me.Ad quod ſciendum ꝙ licet i ecclia iã
dilatata ceſſauerunt ſeu mitigate fuerunt acerbe ꝑſecutões
coꝛpoꝛalej quãtum ad publicum ſtatũ:ſurrexerunt tamen
perſecutiones ſpirituales latẽtes.vnde gregoꝛius in home
lia Pugn auut eccleſia.ſ.pꝛimitiua aduerſus leonẽ: pugnat
modo aduerſus oraconem ⁊c. Cuius quidẽ pugne tria ſũt
genera pꝛĩcipalia: quoꝛum vnũ eſt hominuʒ male viuenti
um:quoꝛum vite exemplo ſepe ſimplices decipiuntur:⁊ de

iſtis dicit in perſona eccleſie.ſ.iuſtoꝛũ: Omnes gẽtes circũ/

dederunt me.ideſt gẽtiliter viuentes:quos eccleſia dei quã⸗
doq; ſuperat. Nam ſepe tales in nomine domini. i.diuina
virtute cõuerſi ad iuſticiam penas ſuſtinẽt penitendo:⁊ de
hac vltione dicit:Et ĩ nomine domini quia vltus ſũ ĩ eos.
Secũdum genus pugne eſt diabolica tẽtatio:de quo dicit:
Circũdantes circũdederunt me.diabolus enim ad deuoꝛaã/
qum homies cõmuniter circuit.vnde.j.petri.v.ca. Aduer-
ſarius veſter diabolus circuit querẽs quem deuoꝛet.⁊ ioh.
.Jj. ca. in perſona diaboli dicit:Circuiui terram ⁊c̃.⁊ de iſtis
intelligitur: Circundantes circũdederunt me.quaſi diceret
diaboli:qui ex rabie ſue malicie circundantes ſunt per oꝛ⸗
bem modo pꝛedicto circũdederunt me ad deuoꝛandum:et
quia in iſtos diuina virtute ſemper ifliguntur pene gehen/
nales:ideo dicit:Et in nomine domini quia vltus ſum in
eos.Tertium genus pꝛedicte pugne ẽ hereticoꝛũ qui falſas
doctrinas ſuggerentes quotidie ĩpugnant eccleſiam:de qui
bus dicitur:Circũdederunt me ſicut apes. Apes enim mel
poꝛtant:et cum aculeo pungũt:ſic heretici eloquia diuina
de quibus dicit: Quã dulcia faucibus meis eloquia tua
⁊c.allegant:ſed cũ hoc ledunt fidem veram ipungendo ſeu
coꝛꝛumpendo. Similiter tales quandoq; fingũt ſe illumia
re ſcripturas:quod non faciũt:ſed eas deuaſtant et conſu/
mũt.vnde de eis dicit:Et exarſerũt ſicut ignis.heretici eim
eo ꝙ fideles quantum i ſe eſt conſumunt:ignis dicuntur a

ſanctis patribus.vnde in decretis.xxiiij.q.iij. Arrius vna

ſcitilla erat in alexandria ⁊c᷑. dicitur autem: In ſpinis.quia
ſicut communiter exponitur illud verbuʒ eccleſiaſtes. vij.
ca. Sicut ſonitus ſpinarum ſub olla ardentiũ ſic riſus ſtul
ti ⁊c᷑. Ignis in ſpinis magnũ ſonum ⁊ inutilem facit:⁊ cito
conſumit ⁊ deuaſtat:quod etiam faciunt heretici non ma-
gna ſed ſonoꝛoſa loquentes ſine aliqua vtilitate ſed potius

cum deuaſtatione ſpirituali ſequitur: Et ĩ nomine domini

quia vltus ſũ ĩ eos.ſcilʒ eos quandoq; conuertẽdo:⁊ ſic pa
tiuntur penas penitentie: vt ſupꝛa dictum eſt: vel quando⸗
qʒ per vltionem ſeu vidictaʒ tẽpoꝛalem:ſcilʒ quando igni
tradũtur iudicio eccleſie. Et ſic in nomine domini quia vl
tus ſũ. Et quia huiuſmodi perſecutões ſpecialiter heretico
rũ aliquãdo fuerũt tã valide ꝙ videbat fides quaſi ſubuer
ti: ſicut patet de hereſi arrianoꝝ:que totã eccliam maxime
turbauit:a de alijs hereſib:pꝛout ĩ hiſtoꝛijs eccliaſticis hẽ
tur:iõ ſubditur: Impulſus euerſus ſũ vt caderem ⁊ dñs ſu
ſcepit me. qualiter autem dominus ſuſceperit eccliazʒ ne ca
deret:ſubdit dicens: oꝛtitudo mea ⁊ laus mea dominus.

⁊qꝛ non ſolũ dedit deus foꝛtitudinẽ ecclie vt poſſit aduer
ſarijs reſiſtere declinãdo picula per eos iducta ſed ẽt de eis
triumphũ pᷣſtando dẽ: Et fẽs es mihi in ſalutẽ.¶ Conſeqͥn/
ter ſeptimo oñdit ꝙ ꝑ doctoꝛes ſactos ecclie ſpũalis trium
phus hẽtur de hereticis:⁊ de hoc dicit:Uox exultatiois et
ſalutis ĩ tabernaculis iuſtoꝝ.nã talis victoꝛia non attigit᷑ p
arma coꝛpalia ſed ꝑ vocẽ ſacre doctrine qͥ letificat:iuxta il

lud pſalmi:uſticie dñi recte letiſicãtes coꝛda.doctrina au ⸗
tẽ vera ſalutaris cõiter adrit᷑ a viris vacãtibus ſtudio in ta
bernaculis:iuxta illud deu.xxxiij.c. Letare iſachar ĩ taber/
naculis tuis.qð ſic exponit᷑:nã illi de tribu iſachar nõ iten/

debãt negociatioib ſicut illi de tribu cabulon ↄuicini ſui:
ſed vacabãt i tabernaculis ſtudio ſcripture:⁊ iõ de eis erãt

qplurimi doctoꝛes legis diuine:vt ibidẽ d.vñ hrie pſal-

miſta dicit ꝙ vox iſtius ſalutis qᷓ ab hereticis eccliaʒ tuebat᷑

pſonabat in tabernaculis iuſtoꝝ.ſ.in ſtudijs ſactoꝝ docto

rũ:⁊a ne iſta victoꝛia hũano ingenio attribueretur ſubdit:

Dexta dñi fecit virtutẽ.⁊ notater repetit ter:Dextera dñi.

7 ĩ pmo loco ⁊ ĩ ſtio ſeu vltimo ſbiũgit: Fecit virtutẽ.i me
dio aũt loco dicit:Dexta dñi exaltauit me.ad denotanduʒ
ꝙ pᷣncipiũ ⁊ finis m victoꝛie ſoli vtuti diuine attribuendũ
ẽ:mediũ aũt h'.ſ.victoꝛie attribuendũ ẽ humano igenio tã
q; iſtrõ a deo exaltato.vñ ĩ medio loco dixit: Dextera dñi
exaltauit me Ca oſcc nter octauo dicit: Non moꝛiar ſed vi
uã.qð v referri ad illud qð dixerat i pᷣſ.Credidi ꝓpter qð
⁊c᷑.q eſt qrtus pᷣſ.hꝰ hymni:ibi.n.pᷣſ.tractanj de martyribꝰ
dixit: Pꝛecioſa i ↄſpectu dñi moꝛs ſcõꝝ eius.vt ibideʒ fuit
expoſitũ:⁊ neds putaret ꝙ ſancti doctoꝛes non eſſent ma/
gni in oſpectu dñi:eo ꝙ no fuerũt talẽ moꝛtẽ pᷣcioſam cõſe/
cuti:iõ dixit:Nõ moꝛiar ſed viuã ⁊ narrabo oꝑa dñi.q.d.
qlibet ſactus doctoꝛ lʒ ego nõ moꝛiar ꝓ deo tanq martyr:
viuo tñ deo vt narrẽ opa dñi õ hereticos ipugnatoꝛej:⁊ qꝛ
iſti doctoꝛes ſancti lʒ non fuerũt moꝛtuiꝓ xpᷣo ꝑ martyriũ
coꝛpale:fuerunt tñ multa paſſi incõomoda ⁊ anxietates.ſi/
milit᷑ martyria itrinſeca ꝑ abſtinẽtias ⁊ vigilias:⁊ hmodi:
iõ ſubdit: Caſtigans caſtigauit me dñs ⁊ moꝛti nõ tradidit
me.hoc eſt dicere:lʒ moꝛti nõ fui traditus a deo ꝑ martyri
um extrinſecũ:eo ꝙ diſpoſuerat de me vt narrarẽ opa dni.
Caſtigãs tñ caſtigauit me.i.multiplr caſtigauit me mõ pꝛe
dc̃o:qð qddãmo ẽ martyriũ.¶ Lõſeq̃nter nono qſi loqᷓns
ppłs fidelium ad hꝰmõi doctoꝛes ſactos dicit: Aperite mi/
hi poꝛtas iuſticie.i.exponite mihi doctrinã ſacre ſcripture:
p quaʒ hõ iuſtificat᷑:talis.n expoſitio ſeu declaratio aptio
dẽ. vñ Lu.xxiiij. Aperuit illis ſenſũ vt ĩtelligerent ſcriptas.
Et ingreſſus i eas ↄfiteboꝛ dño.qꝛ ꝑ ſcripturas recte intelle
ctas itrat᷑ ad ↄfeſſionem dei.ſ.oↄfeſſionẽ ſidei ⁊ laudis.⁊ ſed
tur:Hec poꝛta dñi iuſti itrabunt ꝑ eã.cuius ſeſus eſt ꝙ itel/⸗
lectus ſanus ſcripture ſacre ꝑ ſanctos doctoꝛes aꝑtus ẽ poꝛ
a dnñi ꝑ quam iuſti itrant ad laudẽ dei ⁊ fidei ↄfeſſionem.
Cõſeqnter ðcimo ppls hoc qð petebat hñs.ſ.aptionẽ poꝛ
taꝝ iuſticie deũ alloqtur reddẽs gr̃aꝝ actiones:⁊ hoc cũ di
cit: Cõfiteboꝛ tibi qm exaudiſti me.ſ.aperiẽdo mihi per tu
os ſãctos doctoꝛes poꝛtas iuſticie:qͥbus poſſeʒ tibi recte cõ

fiteri ⁊ vere cognoſcere.¶ fcs es mihi in ſalutẽ.i.meus ſal

uatoꝛ. õſeqnter.xi.oñdens qũo fẽs eſt deus ſaluatoꝛ ſb/⸗
dit: Lapidẽ quẽ repꝛobauerũt edificantes hic fẽs eſt ĩ caput
anguli.exponat᷑ hic verſus ⁊ ſeq̃ntes de xpᷣo lapide angula
ri pꝓut in poſtilla. Pſal. CXVII.
Eati imaculati. Huic pᷣſ.pᷣmittit p ti.Alleluia.cu
inus expoſitio patuit.S.p ti.vo nõ appet actoꝛ pᷣſ.
tenet tñ ꝙ fuit ppha ſanctus dcunq; fuerit. Eſt aũt iſte p̃ſ.
alohabeticus alio tñ mõ iꝙᷓ alij alphabetici: qꝛ in iſto ſ u5 qᷓ
libet lr̃a bebꝛaici alphabeti ponunt᷑ octo verſus p oꝛdineʒ:
ita ꝙ oẽs vſus pmi octonarij incipiunt p lr̃am alpb q ẽpᷣ
ma lr̃a:⁊ oẽs verſus ſcõi octonarij ꝑ beth q ẽ ſca:⁊ ſic ↄñ
ter de alijꝰ Et qꝛ tranſſatoꝛ non potuit ſic tranſſerre ꝙ oẽs

verſus pᷣmi octonarij ĩciperent ab a:qͥ ẽ ᷣmalfa alpypba

beti latini:iõ pᷣmo octonario pᷣpoſuit aleph ad ſignifi/
candũ ꝙ oẽs verſus illius octonarij per aleph incipiũt
ĩ heb. currebat aũt tũc qdam modus ſpalis verſificãdi
ſm oꝛdinẽ lr̃arũ alphabeti:ſic apud nos ĩ illo hymno:
A ſolis oꝛtuj car
dine.in q verſus
incipiũt oꝛdinate
) Ezi imaculauli dia⸗. huimiinem end⸗
ꝗ ambulãt i lege dñi. Beã aba vſq; ad. g in
ti alcruterur teſtionia ei: ĩ lienp n ltuẽ
co anirut ti hymnũ illum:
toõto coꝛde ex quirut eum. ſeg ipoc pſ. octo
veerx ſus incipiunt
a qualibet lr̃a:ibi aũt vnus tm. Nec video ibi aliam ſi⸗
gnificationem niſi modũ verſificadi ſpalem vt dixi lo/
quẽdo de ſenſu lr̃ali.De mã h pᷣſ.ſciendũ ꝙ aliqui do
ctoꝛes exponunt eũ totum de dauid ad lr̃am:ſed qꝛ ĩ qͥ
libet octonario eaſdẽ hiſtoꝛias de dauid repetũt:qð ali
bi nõ inuenitur ĩ eodẽ pᷣſ.nec vẽ ꝓbabile fuiſſe itentiois
pſalmiſte in eodẽ pᷣſ totiẽs eandẽ hiſtoꝛiam repetere:iõ
alia via intẽdo ꝓcedere.Circa quã ſciendũ ꝙ ſᷣm plurej
expoſitoꝛes catholicos pᷣſ.iſte lodtur de btitudine q̃ fre
quẽter in hoc pᷣſ.ſeᷣ noie btitudinis vł vite ſpũalis me
moꝛat᷑. Btitudo aũt duplicii hẽtur:vno mò in re:⁊ ſic
hẽtur tm̃ in patria:alio mõ in ſpe:⁊ ſic hẽtur i via per
bonoꝝ operum mer ita: ſicut dicit phᷣus.j.ethi.de feli
citate politica q̃ conſiſtit in vſu virtutũ:qꝙ; pueroj beati
ficamus in ſpe:non qꝛ adhuc operẽtur virtuoſe:ſed qᷣa

vidẽtur bone indolis ⁊ apti ad hñdum virtutes politi

cas tpe pcedente:igitur de beatitudie vt hẽtur in vialo
quitur pſalmus iſte. Et diuiditur i duas partes:quia pᷣ
mo agitur de beatitudine i generali:ſcõo de pertinẽtibꝰ
ad ipſã magis in ſpeciali:ibi In quo coꝛꝛigit. Seuna in

duas:qꝛ pꝛimo agitur de beatitudinis ſtatu:ſcõo de ee
appetitu:ibi Utinã dirigãtur. Pꝛima adhuc in duas:

quia pꝛimo oſtẽditur qui ſtatum beatitudinis aſſequũ
tur:ſcòo qui ab ipſo excludũtur:ibi Non eim.¶ Circa
pꝛimũ ſciendum ꝙ beatitudo pꝛout habetur i via con/
ſiſtit in perfectiõe vite actiue ⁊ cõtemplatiue:vita vero
actiua pꝛecedit contemplatiuã:quia mens nõ poteſt ele
uari libere in contemplatioe veritatis:niſi paſſiões ap/
petitus ſenſitiui fuerint moderate ꝑ exercitiuʒ moꝛalis
virtutis:quod pertinet ad vitã actiuã. vnde dicit Gꝛe·

goꝛius.vi.moꝛalium:Cũ aliqui cõtemplationis arcem

tenere deſiderãt:pꝛius ſe ĩ campo per exercitiũ operis p
bent: vt ſolicite ſciant ſi nulla iam mala pꝛoximis irro
gant:ſi irrogata ab alijs equanimiter poꝛtat: ſi obtẽtis
bonis tẽpoꝛalibus nequaq mẽs leticia ſoluit:ſi ſubtra-
ctis non nimio doloꝛe ſauciatur ⁊c.⁊ ideo pꝛimo poni

tur perfectio vite actiue cũ dicitur: a ¶ Beati imma“
culati.ideſt carentes macula moꝛtalis peccati. b Jn

via. vite pꝛeſentis. c¶ Qui ambulant in lege domi/
ni. mandata eius opere adimplendo: quia non ſuffi/
cit declinare a malo: ſed cum hoc requiritur operari
bonum: pꝛopter quod dicit Gregoꝛius homelia tri-
geſimaſecunda:Minus eſt mala non agere:niſi etiam

quiſque ſtudeat et bonis operibus inſudare. Secun/

do tangieur berſecrio vite contemplatiue: cum dici⸗
tur: OD ¶ Beati qui ſcrutantur teſtimonia eius. ideſt
eloquia diuina per pꝛophetas nobis tradita: que ſunt
miraculis tãqua diuinis teſtimonijs cõfirmata: Mar⸗
ci vltimo: Illi autẽ pꝛofecti pꝛedicauerũt vbiq; domi/
no cooperate et ſermonem cõfirmante — ſi⸗

gnis. e ¶ In toto coꝛde exquirunt eũ ideſt intellectu

taſfe
fiiege⸗
ti
ſothe⸗
non
hand
cclin?
iſtape
kn
palit
Pn
ctoei
cunn
No
nijſlor
fütor i
ausi
gbid⸗
ptutis
geytes⸗
bbicid
müdaſt
tu nin
magna
1ſoli
carent
aper⸗

dator

uii
tpaar
pie⸗
ngee
nu
tl4.

luſtici

ur.
(
oi
ur
bort
i
clin
liſſe
ſagt,

gla ſ

latue

„

tur.
itur.

ſcoͤſin
mod
ctona
zpf
iih
Rlire
wein
Nc.
cnſ
mend.
keggi
diben
tde
(lſus

y
iſor
üpl
itds
mrb
üeal
dmarrtſ
1s anſ
gi
thäri
vrrn
umnſchol
d
tmſtan
rN
müptt
Mii f
mmmm
itein
nl/
n
wwun
Niiin
Pon d
gus
egneſn
r
ic
Gnte

Non. n. Hic vñt
oñditur qͥ a perſe

mãdaſti mã. tua
magna diligẽtia

datoꝝ diuinoꝛũ rum alia ptinet ad vitã a.
tiuã.ſ.illa q̃ ꝑtinent ad charitatẽ ꝓxumi: aliqᷓ vo ad cõ/

Ina ſi eſt:iõ

mento.

J Vbſalmoꝝ

et affectu:differt n. coõtẽplatio ſctõx a cõtẽplatiõe p=ðõo
rũ:qꝛ ↄtẽplatio phᷣoꝝ eſt ꝓpter pfectionẽ ↄtẽplantis:⁊
lõ ſiſtit in itellectu. ſed cõtemplatio ſctõꝛuʒ qͥ eſt ↄtẽpla

tio theologica ẽ ꝓpter amoꝛeʒ ipſius cotẽplati.ſ.dei: et
io non ſiſtit in ĩtellectu ꝑ cognitionẽ:ſʒ traſit ad affectũ
ꝑ amoꝛé: 2 i0 ſaana

cti in ↄtẽplatione . —, „——„⸗
iſta ponunt amo Mon.n.ꝗ operat᷑ iniqtate:

rẽ dei tanq pnci⸗
cuſtodiri nimis. Atinãʒ

2*

ctiõe pᷣdẽa exclu-

aunen oei⸗ das iuſtiſicationes tuas.
di mon,n d op-. Zic non ↄfundar cũ pſpe
: Non. n. ꝗ ope noi en Ern
rãtur iniq. ĩ vjs xero in oibus mãdatis tu-
eius ãbu.ſed ma is. Confiteboꝛ tibi ĩ directi
gis ĩ deuijs a ia one coꝛdis:iĩ o ꝙ didici iu

vtutis: et negli dicia iuſticie tue. Juſtifica/

gentes: qo notak Qlcta e.
ibi cũ :: g¶ Eu tiões tuas cuſtodiã:nõ mè
derelinquas vſq;quaqYJ.

ſcẽtioꝛ viã ſuã:in cu

⁊ ſolicitudie qua
carent negligẽtes
per ↄñs amanꝰ⸗/ . . .
ipletione: rum aliqᷓ ꝑtinẽt ad vitã ac

tẽplatiuã q; directe ptinẽt ad amoꝛẽ dei. h ( Atinazʒz.
Pic ↄñter agit᷑ de btitudis appetitu:cũ dẽ in pſona toti

us ecclie: Utinã dirigãtur vie mee.i. ꝓceſſus cogitatio
nũ ⁊ opeꝝ meoꝝ. i ¶ Ad cuſto.iuſti.tuas.i.mãdata

tua ad vitã actiuam ⁊ ↄtemplatiuã ꝑtinẽtia:q̃ ↄtinent

iuſticiã pꝑfectam:⁊ qꝛ hoc non põt fieri niſi pᷣcognoſcã/

tur:qꝛ ad icognitũ nullus dirigit niſi a caſu:⁊ iõ ſbᷣdit:
k ¶ Lüuc non ↄfũdar cuzʒ ꝑſpexero.i.ꝑfecte inſpexero.

In oibus mandatis tuis.cognoſcẽdis:⁊ qꝛ ad hoc red/

*

ritur illuſtratio ⁊ directio dei:iõ ſbᷣditur: I ¶ Lonſite

bos tibi ĩ directioe coꝛdis.i.ꝙ directio coꝛdis mei ad in
telligendũ pᷣdca ſit a te.iõ ſbᷣditur: m ¶ In eo ꝙ didi ½

7

ci iudicia iuſticie tue.q̃ non poſſẽ ſine tua directiõe didi
ciſſe:⁊ qꝛ ſicut dẽm eſt talis noticia nõ ſiſtit i intellectu:
ſed trãſit ad affectũ ꝑ dilectionẽ:q̃ ̃m greg.oꝑatur ma
ditur: n (Juſtificatiões tuas.i. mãda
ta tua. o Xuſtodiã. ope adiplendo:⁊ qꝛ ad hoc req/ ſi
ritur aſſiſtetia dinine gre qᷓ facit opus meritoꝛiũ:iõ ſub
¶ oõ me derelinqs vſq;quaq;.q.d.ſime ad
momentu dimiſeris non potero cuſtodire.
nq coꝛiigit. Dic ĩcipit ſcõs octonaꝛp vbi pſ.
.xqincipit tractare de ꝑtinẽtibus ad btitudinem
q̃ cõſiſtit in oꝑibus vite actiue ⁊ ↄtẽplatiue:vt dẽm ẽ:⁊

pmo de ꝑtinẽtibus ad actiuã: ſco ad contẽplatiuã. xi.
octonario:ibi Defecit in ſalutari ⁊c. Pꝛima ĩ duas: qa

circa pfectionem vite actiue pᷣmo ponit᷑ remotio ipediti
ui .· ſcòo aſſecutio ꝓmotiui octonario qnto:ibi Legẽ po
ne. Circa pᷣmum ſciendũ ꝙ ad ꝑfectionẽ vite actiue tri-
plex ẽ impedimentũ.ſ.paſſiõis ipulſus:virtutis huane

defect:⁊ coꝛpis aggrauãtis põdus:pᷣmo ponitur pmů:

ſcdo ſcoõm ibi Retribue.tertio tertiũ:ibi Adheſit paui
¶ Ad euidẽtiam dicẽdoꝝ ſciendũ ꝙ ꝑfectiões vi

„* ₰

te actiue ⁊ cõtẽplatiue ſunt connexe:qꝛ ſic dẽm ẽ actiua

oiſponit ad contẽplatiuã:⁊ ↄtẽplatiua ex amoꝛe dei fa

cit deſcẽdere ad actiuã p neceſſitate ꝓximi releuanda:i

cuius figura angeli deſcribũtur aſcẽdẽtes ⁊ deſcẽdẽtes i

in vijs eius ambulauerũt.
rigant᷑ vie mee: ad cuſtodiẽ

as. In labijs meis. ꝓnũci⸗

opus meritoꝛium vite eterne: ad quod requiritur gratia
dei: Romanoꝛum. vi. Gratia dei vita eterna:et ideo iſtud
impedimentum non eſt per aliquod poſitiuum ſed magis

ſcala iacob: Geñ.xxviij.⁊ ꝑ ↄñs pꝑtinentia ad vtrãq; vitam
hñt ad inuicẽ ↄnexionẽ.⁊ multo foꝛtius diuerſa ad actiuẽ
ptinentia ad inuicẽ ↄnectu nt:⁊ ſimilr ꝑptinẽtia ad ↄtẽplati/
uã: ꝓpter qð in ſingulis octonarijs verſuum plura de con

