ĩ cõſpectu eius. vbi dicit glo. pꝛima factio fuit de nihi-
lo: ſcoa de ſãguine ppꝛio: ⁊ io magis eſt attendẽda ⁊ cõ
ſideranda qᷓ; Rrima Moraliter aüt põt exponi pᷣſ. iſte
de quolibet fideli:qui ẽ mẽbꝛuz xpᷣi:q in afflictione mẽ
tis vel coꝛpis poſitus petit a deo liberari:a qbus cum
dei adiutoꝛio reſurgit ſaltẽ ſpũaliter:⁊ ſi nõ coꝛpaliter
qꝛ deus ꝑmittit aliqñ fideles ſuos in afflictioibus coꝛ/
poꝛalibus moꝛi:vt per merituʒ patientie pueniant ad
maius pᷣmiũ celeſtis glie. In pᷣſ.xxi.Deus de me
us. vbi dr in poſtil. Antiq hebꝛei hũc pᷣſ.expoſuerunt.
Irtca expoſitionẽ h' pᷣſ.duo vi ¶ Additio.
dẽtur pncipaliter addenda:pmnm.ſ.circa ex
poſitionẽ ti. ſcõʒ circa ea ad que poſſet lr̃a h
pᷣſ. recte àpplicari. Circa pᷣmum ſpãliter cuʒ in ti.dẽ:ſʒ
hebꝛaicã veritatẽ: Pꝛo cerua matutina. attendẽdũ eſt
ꝙ in illis verbis pᷣter illa q̃ a doctoꝛibus cõiter declarã

täuur põt nobiliter itelligi ts ꝓpꝛiuʒ: ad qð referẽda ſũt
eęaq; in hoc pſ. cõtinẽtur.qð quidẽ tpᷣs icipit a tpe quo

paſſio xpᷣi iminebat et terminat ĩ tᷣs quo ſua reſurre/
ctio fuit manifeſtata.Ad cuius declarationẽ ſciendum

ꝙ dies artificialis put cõiter accipitur ẽ latio ſolis ſup oꝛma
plalmi: ut dictũ eſt. Sed nec hoc ſtare poteſt.obſtãt enim

terrã. Uñ inter quẽlibet dieʒ et noctẽ iĩmediate pꝛecedẽ
tem eſt qodaʒ tpᷣs qð dẽ crepuſculũ matutinũ:qð inci
pit ab initio ſplendoꝛis qui apparet in aere ante oꝛtum
ſolis:⁊ termiatur in ipſo ſolis oꝛtu:qð quidẽ tps.i.hu
iuſmodi crepuſculuʒ põt dici cerua matutina:eo ꝙ nũ
ciat oꝛtuʒ ſolis pꝛopinquũ:qð eſt qodaʒ deſiderabile⁊

iocundũ:Ecẽes.xi.c. Suauis eſt lux Ceruus autem in

diẽ hmõi:nõ ſolũ eſt a mẽte ſactoꝝ ⁊ doctoꝝ penit᷑ alie
nũ ſʒ ẽt vitati lr̃e manitfeſte ↄriuʒ.pmũ pʒ ex allegatiõe apli
ad hebꝛ.ij. de illo vſu: Narrabo nomen tuũ fratrib' meis.
qð allegat iĩ poſtilla.nõ.n.apls cõcludẽt hebꝛeos ſi ſñia b
pſ. ad lram applicabilis eẽt ad aliquã hiſtoꝛiam pᷣterq; ad
mãʒ paſſiõis ⁊ reſurrectionis imo apls penitus inutilit al
legaſſet. Euacuarẽt.n. hebꝛci ſu allegationẽ aſſerẽdo hũc
ſ.nõ de xpo ſed de alijs poſſe intelligi ad lr̃aʒ put poſtil.
fatetur:lʒ minus recte.vñ non ſolũ ↄdẽnandus eſt exponẽs
huc pᷣ. de dauid ad lr̃am vel pplo iſraelitico h'moi pꝛeĩ
ꝙ de xp̃o: ꝓut ĩ ſynodo toletana ꝑ poſtil. allegat: ſed ẽt aſ/

ſerens ꝙ lra h'pᷣſ. talibus eſt ſatis applicabilis:ẽ a mẽte ſã
ctoꝝ alienus:imo expᷣſſe vẽ ↄð auẽtem xpᷣi ĩ cruce clamãtis
heli heli lamaçabathani:i quo manifeſie oñdit hec vba de
ipſo debere intelligi ⁊ p ↄns illa qᷓ in pſalmo ſea equũtur. Uñ
T glo.oꝛdinaria in hoc loco ſic diẽ: Iſte pᷣſ.ſufficeret i teſtio
niũ dnice paſſiois: neq ſit alicui excuſatio: neq ſit abigui/
tas. Dec ĩ glo.⁊ ſic pʒ pᷣmũ.Scðʒ pʒ. Nlã lr̃a pſ. plane loqᷣt

q̃ſi de vna pſona ſinglari ĩ maxia afflictioe exñti:q̃ ddeʒ ꝑ

ſona loqt᷑ vt ꝑ ſe diſticta nõ ſolũ a pſeqᷓntib ſʒ ẽt a ſeibu) ⁊

⁊ cõplicibꝰ. vñ pſoa illa tribulatiſſima expᷣſſe dicebat:Nar

rabo nomẽ tuu fſtib meis.ſimir ⁊: In medio eccle laudabo

te.tanq; ab his fꝛibus ⁊ illa ↄgregatiõe ptũc diſticta. Ex è

pzʒ ꝙ lra pᷣſ.nõ poõt itelligi de ↄgregatione fideliũ ĩ ꝑſecutio

ne aman nabuchodonoſoꝛ ⁊ ſilium:iĩ qbus pſecutiõibuj

fideliũ cõgregatio cõiter affligebatur. Que attẽdentes qui
dã bebꝛeoꝛum expoſitoꝛes de dauid in perſecutiõe ſaulis
poſito ⁊ ab illa diuinitus liberato hüc bſ. expoſuerunt: vt
poſſet itelligi q̃ſi ĩ perſona ſingulari ⁊ nõ de collectiõe ſeu

ppli multitudine:qꝛ hoc eſſet manifeſte ↄ totam foꝛmam

plures uerſus qui hoc nullo modo patiũtur:ſicut cũ dici-
tur:oderũt manus meas? pedes meos ⁊c.quod nũqᷓ de

dauid legitur: nec etiam ꝙ fuiſſet in perſecutioe ſaulis qua

litercunq; vulneratus: nec oſſa ſua dinumerata: ſimiliter
neq; veſtimenta ſua per aduerſarios diuiſa: nec ſuper ve

ſtem ſuam ſingularem aduerſarij ſoꝛtem miſiſſent: vt eſt

72

ber

manifeſtũ in ſua hiſtoꝛia. Nec ẽt dici poſſet ꝙ hoc eſſet de

mẽte aduerſarioꝝ:lʒ illud nõ potuiſſet effectualiter adiple

re.nã cũ dauid ĩ ſua ꝑpſecutione pauprime viuebat ⁊ medi

catiue:nulla rõ patit᷑ ꝙ ſaul ⁊ ſui cõcupiſcerent veſtimẽta

ipſius dauid hẽre ⁊ multo min ſup eã ſoꝛtes mittere:cuʒ
verilur eſſẽt viliſſimi pᷣcij.milites aũt qͥ hoc fecerunt circ⸗

veſtimẽta xpᷣi moti fuerũt ex alia rõne:ꝓut dixi in hoc paſ
ſu i additione ſuꝑ iohanẽ.xix.q̃ quidẽ rõ ĩ dauid nõ hʒlo

cũ:ut pʒ eandẽ ronem cõſideranti ibidẽ. Similr ſunt ⁊ alij
verſus circa finẽ pſalmi:qui ſʒ hebꝛaicã vitatẽ ꝓpꝛiſſſime
nligecn ſunt de xpᷣo ⁊ de nullo alio:ut.j.patebit ⁊7.
¶ In eodẽ p̃ᷣſ.xxi.vbi dẽ in poſtilla:At ſic doloꝛ ſẽſibilis
in xpᷣo eſſet maximus. Additio.
On ſolũ doloꝛ ſẽſibilis i xpᷣo qᷣ cãtur ex coꝛpali
nociuo fuit maximus iter doloꝛes pñtis vite:ſed
ẽt doloꝛ ĩterioꝛ qͥ cãtur ex appꝛehẽſiõe alicu no

nociui qͥ .
ſactus tho.ſufficiẽter declarat i ᷑tia parte.q.xlvi.Nec ẽ di

triſticia dẽ:fuit ẽt maximus iter ſiles doloꝛes: ut

cendũ ꝙ doloꝛ iterioꝛ in xpo fuit mitigatus ꝓꝑ rõnem deli/

beratiuã:inqtũ ponit ibi modũ ſeu mediũ vtutis:ꝓut vẽ
poſtilla.ſetire. Nã ſᷣm dictamen recte rõnis xpᷣs hũit dolo
reʒ ꝓ oibus peccatis hũani generis ꝓ dbus ſatiſfaciebat:

⁊ qſi ſibi attribuebat.d.vba delictoꝝ meoꝝ. Simlr hũüit

doloꝛem nãliter iuxta dictamè recte rõnis ꝓ amiſſioe vite
coꝛpalij:q̃ amiſſio tantũ ẽ magis dolẽda ronabilit᷑:q;'to vi

uẽs ꝗ eã amittit ẽ magis vtuoſus ſʒ phᷣm i libꝛo ethicoꝝ.

Ex qbus cõſideratiõibus doloꝛ xpᷣi iterioꝛ ẽt cum modera

mine ronis cõſideratuj manifeſte fuit maximus. Ad nullũ aiĩa

n.purũ viatoꝛẽ ꝑtinuit dolere ſeu triſtari ꝓ oibus peccatij/

humani generis ꝑ modũ ſatiſfactioij.ſimilr nec aliqs purꝰ
viatoꝛ aiaʒ tã virtuoſa dimiſit:⁊ ſic pʒ ꝙ doloꝛ iterioꝛ xpᷣi
Fin rõnem moderatus fuit maximus i ſuo genere.Uñ xpᷣs
de doloꝛe coꝛpali non legitur cõqueri:lʒ fuerit maxim in
ſuo genere:de doloꝛe tñ interioꝛi qᷓ eſt triſticia legit᷑ dixiſſe:
Triſtis ẽ aia mea vſq; ad moꝛtẽ:marci.xiiij.c. Uñ ad exp/
mendã magnitudinem hy doloꝛis ĩterioꝛis:q ĩ coꝛde pnci/
paliter cõſiſtit dꝛ: Factũ ẽ coꝛ meũ tanqᷓ; cera liqͥſcens ⁊c.ex
vehemẽtia.n. triſticie q̃ maxime oriatur roboꝛi coꝛdis coꝛ
dẽ liq̃fieri:⁊ q̃ſi diſſolui. Simlr qð dẽ:Aruit tãqᷓ teſta vir⸗
tus mea referendũ eſt ad doloꝛẽ interioꝛẽ.ſ.ad triſticiam:
q̃ eſt valde exſiccatiua. Uñ puer.xvij.c. Spũs triſtis exſic

cat oſſa.Alia aũt ut cũ dicit:Diſperſa ſũt oĩia oſſa mea.ſi

militer et Foderũt manus meas a pedes meos ⁊ hmodi.
referẽda ſt ad expᷣſſionẽ acerbitatĩ doloꝛis ſẽſibil ⁊ extioꝛij
n eodẽ pᷣſ.vbi dẽ: oderũt manus mea) ⁊ pedes meoj.
Ebꝛei tm timuerũt ↄcludi ex iſto FA

HWaos. qð nulli alteri de cõtentis i ſacra ſcriptura ni
ſixpᷣo ĩ cruce manib'⁊ pedibus pfoꝛato applicari poſſet ꝙ
eoꝝ puerſitas lr̃am antiqua coꝛꝛupit.vñ vbi dẽ: aergt
finxerũt ibi alia dictionẽ q̃ſi ſimilis platiõis ſic:ꝙ vbi lr̃a
hẽbat:caru:qð idẽ ſignificat qð foderũt.poſuerunt:caari:
qð ſignificat idẽ q̃ſi leo:qͥruʒ neqtiaʒ ſẽſus lr̃e teſtat:cũ ma
nifeſte appareat iconſonus ⁊ defectuoſus.Eſt.n.ſenſus pꝛe
dicte lr̃e ſic coꝛꝛupte talis: Cõſiliũ malignantiũ obſedit me
q̃ſi loo manus meas ⁊ pedes meos.nulla.n. cõueniẽtia rõ/
nabilis vẽ ad hoc:ut leo obſideat ſpaliter manus ⁊ pedes.
¶ In eodẽ pᷣſ.vbi dẽ i poſtilla:Erue a framea deaiaʒ meã.
Auſa ex q̃ moꝛs xpᷣi de directo ſbſe ¶ Additio.
cuta ẽ:fuerũt ꝑſecutoꝛes ⁊ occiſoꝛes ipſius qꝗᷣ ſuffi
iẽtẽ cãm moꝛtis ei itulerunt cũ intẽtione occiden/
di ipſũ ⁊ effectu ſbᷣſequente.Sed xpᷣs fuit cã ſue moꝛtis in/
directe.ſ.qꝛ non ipediuit:cũ ipedire potuiſſet:vel aduerſa⸗
rios repmendo:ſic vt non vellẽt aut nõ poſſẽt eum occide
re:vel cõſeruando nãm carnis ſue:ne a qͥcunq; leſiuo opp/
meretur:qð impedimẽtũ aia xpᷣi inqtuʒ vnita vbo dei po/

paſſu.ſ.cuʒ dẽ: oderũt manus meas ⁊ pedes me

tat facẽ ſʒ Aug.i.iiij.de trini.ſed qꝛ hoc nõ fecit:dẽ ſuã
aiam poſuiſſe: ꝓut ſãctus tho.lathi tertia ꝑte.q.xlvij.
arti.j. in coꝛ.q.declarat.¶ In eodẽ pᷣſ.vbi dẽ in poſtil
la:Edent pauperes:⁊ ſaturabũtur. ditio.
Otãda vẽ dꝛñtia int hoc qð dicit:Edẽt pau⸗
peres ⁊ ſaturabũtur ⁊c.Et qð.j.ſeqtur:Mã
ducauerũt ⁊ adoꝛauerũt oẽs pigues ire. Naʒ
3 vtrobiq; loqtur de mãducatioe coꝛpis xpᷣi:ut cõiter
tenet᷑:tñ pauꝑes ſpᷣu qͥ ſunt ve hũiles ⁊ imitatoꝛes xpᷣi

dicẽtis:Diſcite a me:qꝛ mitis ſũ ⁊ hũilis coꝛde:matthᷣ.

xi.cũ edunt hoc ſacim ſaturaãtur:qꝛ i mẽte reficiütur.
ſimłr ⁊ laudãt deũ p hoc ſacrificium laudis.ſimilr ⁊ vi
uẽt coꝛda eoꝝ i ſeculũ ſeculi:iuxta illud ioh.vi.c.Qui
manducat hũc panẽ:viuet ĩ eternũ.Sed pigues tre.ſ.qͥ
terrenis ſũt ipinguati:lʒ mãducent ſacꝛaliter:⁊ adoꝛẽt
coꝛpoꝛalit:tñ non ſaturãtur:qꝛ mẽtalit non reficiũtur:
nec viuent ꝑ hoc in ſeculũ ſed potiusĩ cõſpectu eius ca
dent:⁊ deſcẽdunt i terrã. Na qui indigne maducat: iu-
dicium ſibi mãducat.j.Coꝛ.xi.Uñ nonter dicit:In cõ
ſpectu eius.qꝛ ſolus deus videt qũo cadũt:⁊a diſcernit
q ſumunt a vitam:⁊ q ad moꝛtẽ. Hec expoſitio iſtoꝝ

verſuum accipitur a glo.oꝛdinaria:⁊ vẽ magis cõſona

rei ⁊ le qᷓ expoſitio poſtillatoꝛis.
In eodem pᷣſ.vbi dẽ in poſtil. Et aĩa mea illi viuet.

CLiendum ꝙ ab illo loco:vbi dẽ ¶ Additio.
in trãſlatione nẽa:Et aĩa mea illi viuet ⁊c.vſ/
qʒ in fineʒ pſalmi:hebꝛaica veritas ſic hʒ: Et
uã nõ viuificabit: eſt finis pᷣcedẽtis verſus:pꝛo
ut poſtil. dicit. Et ſeqtur ĩ alio verſu:Uiuẽt ⁊ annũcia
bũt iuſticiã eius pplo ꝗͥ naſcet:quẽ fecit dñs.Ad quoꝝ
verſuũ planum itellectũ conſideranduʒ ẽ: cũ pialmi
ſta in hoc pſalmo declaraſſet xpᷣi anguſtias ⁊ oppꝛo
bꝛia ⁊ toꝛmenta ⁊ huiuſmõi paſſiones:ſimiliter ⁊ cuʒ

hoc oñdiſſet inſtantiã oꝛatiois chꝛiſti pꝛo ſua liberatio

ne: ut cũ dicit: Ne diſceſſeris a me:ſalua me ex oꝛe leo/
nis ⁊ huiuſmodi.Et conſequẽter expꝛeſſiſſet ipſũ fuiſ-
ſe exauditũ:cum dicit: Nec auertit faciẽ ſuam a me: et
cum clamarẽ ad eum exaudiuit me. Conſequẽter etiaʒ
declaraſſet ſublimationẽ ⁊ vniuerſalitatẽ regni eius di
cendo:Conuertentur ad dominũ vniuerſe familie gen
tiũ:quoniã domini eſt regnum ⁊c. manducauerunt et
adoꝛauerũt. Ex iſtis ſimul cõſideratis quoddam am-
biguuʒ poſſet oꝛiri ſpecialiter apud ãtiquos:q hoc ha
bebant tantũ ex pꝛophetico vaticinio:quod quidẽ am
biguñũ feu dubiũ poſſet eſſe tale.ſ.qualiter xpᷣs ex tata
afflictione fuiſſet liberatus:⁊ deueniſſet ad tantum do
miniũ ⁊ honoꝛẽ:vtrum.ſ.per oppꝛeſſionẽ inimicoꝛum
ſuperãdo eos coꝛpoꝛaliter ꝑ ſe vel ꝑ alios:ꝓut contige
rat ipſi dauid:ꝗ fuerat xpᷣi figura:vel alio modo. Zid
quod declarandũ dicit:Et aiam ſuam no viuificauit:
hocẽ dicere ꝙ uictoꝛia ſua fuit per moꝛtẽ pꝛopꝛiam:in
quibus verbis denotat moꝛtem chꝛiſti eſſe volutaria:
nõ tamen ab ipſo de directo cauſatã:ut dictũ eſt.dicen
do enim: Animam ſuã nõ viuificauit. ſubintelligitur:
cum hoc facere poſſet:⁊ ſic fuit voluntaria:quia tamẽ
non dixit: Animaʒ ſuã moꝛtificauit. videtur inuere ꝙ;
non fuit cauſa ſue moꝛtis de directo ſed per indirectũ:

ſcilicet nõ remouendo cauſas moꝛtificãtes. Conſequẽ/
ter reſtabat declarädum quomodo poſt moꝛtẽ chꝛiſti

qui ſine ſucceſſione ſeu poſteritate carnali diſceſſerat:
fides ſua fuiſſet per oꝛbem diuulgata: ad quod decla⸗
randum ſubiunxit:Semen ſeruiens ipſi annunciabi/
tur domino in generatione. hoc eſt dicere ꝙ licet chꝛi⸗/
ſtus non habuerit ſemen carnale: quod ei ſuccederet
in fide:ſicut Abꝛaam: habuit tamen ſemen ſpiritua
le: ſcilicet apoſtolos et diſcipulos ſeruientes ipſi: qui

itgeto hitoe
lemprotünd
ſirſciſped⸗
Gnunaboicn
rſadſteno
Fegneräͤnose
ſrnenpes
ſödolronar
Nonigſcnon

(umin
frtleſuline

fichntmitono
GGieiſütmie
inogd
ſfitöuidet,

chrrintuae

gubeſctt⸗
Z
Mtüſenſttini
nfutronedelt
hnttneerhib
ntellun
Eunusr⸗
iſnen
Poſtodacin
Wſffcärn
clrſiü
ſrgi ni
infſonad.
Kan
re.
ern
Mcmnoci
umfniti

Pupni
intn

8

lnarnfgin
uulgſinfen
Kihnic
inpl
Ari u
Ewnnftünr.
em an
Nenidlat i⸗
mt n
ndlentt
Kcpeitip
inepä

Ama idur.
uiiuerer⸗
mipſeg
eretpn
Caaumid
rdis Nn
Higi gini
Gſonne
Eſmüm 1c,
iplultamn
lumgorky⸗
Ait piiui⸗
iüumtneid
mignin an,
mingianed
.

Nducwor
dnn
msthak
olun.
aamnd
winncun
lepnin
nn N
ninnmnn
cſemums
Hauickn
nunuun
urung
Nicum

renenh

ssðs T 5ðsð 4 N . Re P õ õõ

4

pſalmoꝝ

reputatur apud deũ ĩ generatiõe.ſ.ſpirituali:qui qdeʒ

apoſtoli ⁊ alij diſcipuli ãnunciaturi erant iuſticiã xpᷣi
ppło fideli:q naſciturus erat ſᷣm ſpʒ:qui qdem ppls a
dño a q; fides ⁊ charitas ifundũtur factus ẽ: ⁊ hoc eſt
qð dicit: Uiuẽt.ſ.apli ⁊ hmõi:⁊ annũciabũt iuſticiazʒ
eius pplo ꝗᷣ naſcet᷑:quẽ fecit dñs.Et ſic pʒ manifeſte ꝙ

mã hy p̃ſ.incipit a tpe q paſſio xpᷣi iminebat:⁊ termiat᷑

Etpᷣs ĩ qͥ ſua reſurrectio iĩcipiebat manifeſte diuulgari:
aagenn cerua matutia nũcupat᷑ rõne puj dca ⁊c.
¶In eo

dem pᷣſ.xxi.vbi dẽ in poſtilla: Moꝛaliter aut

poſſet exponi pᷣl.qiſte ⁊c. Agdditio.
Iſficile eſſet imo ⁊ veriuj ipoſſibile iſtũ pᷣſ. ve
racẽ exponere de libet fideli i afffictiõe men
A tis ſeu coꝛpis poſito ⁊c᷑.ꝓut poſtil.dicit. Uer
ſus.n. hpᷣſ.ꝓ maioꝛi pte ſic dicũtur de xpᷣo ppꝛie ꝙ de
nullo alio verificãt᷑. vñ recte tenendũ ẽ cũ glo. pᷣallega⸗

ta:ꝙ pᷣſ. iſte eſt ꝓpꝛie eſton Reorbetien dominice
paſſionis. R

eplica.
p̃ſ. Deus meus reſpice i me ⁊cẽ. Burgeñ. oñ
dit ſe pᷣ ſenio delyrare. Nã ĩponit poſtillatoꝛi
expoſitionẽ:quã tñ ex intẽtiõe repꝛobat:⁊ de

po expoſitionẽ pſedtur ↄ iudeos ꝑ totũ.In q̃ expoſi

tione notat poſtil.ꝙ rõ deliberatiua alit᷑ mitigat dolo/
rẽ interioꝛẽ aĩe.⁊ aliter doloꝛẽ exterioꝛẽ ĩ ſenſu ⁊ in car
ne. pᷣmo mõ mitigat directe ponẽdo ibi modũ vtutis:
mitigatio hũit locũ in xpᷣo.ſcòo mõ non mitigat niſi ĩ
directe p modũ redũdantie vtutis ĩ carnẽ:⁊ hec in xpᷣo
nõ fuit:ſed ſuſpẽdebat᷑ a diuinitate. Fuit igit᷑ doloꝛ ille
maximus. Huic mõ dicẽdi burgeñ.valde moleſtus au
dacter ſine diſtictione ↄdicit:volẽs ꝙ ẽt xpᷣi doloꝛ fuit
maximus cũ moderamie deliberatiue ⁊ recte rõnis cõ/
ſideratus:nõ ppendẽs quãtis diſtictiõibus vtat᷑ doctoꝛ
ſutilis libꝛo.iij.di.xv.ta ptinẽtibus ad diſtictionẽ poꝛ⸗
tionũ qᷓᷓ affectionũ. Cũ.n. coſtet xp̃i paſſionẽ pᷣuiſam a

deo ut pbatur i vltimo tractatu pmi libꝛi ſſiarũ: con/

ſtat ẽt ſic p̃uiſam ex ſũma charitate exhibitã:qꝛ maio/
rẽ charitatẽ nemo hʒ:qᷓ; ut aiam ſuã ponat qͥs ꝓ ami/
cis ſuis:q ſũt mitigatiua ꝓut ad roneʒ pꝑtinet delibera-
tiuã. Quo ad pᷣuiſionẽ dicit beatus greg. Jacula min
feriũt qᷓ puident᷑.vñ mala tolerabilius ſuſcipiũt pᷣuiſa.
De charitatiua exhibitoe dicit.b. GBer. Seua ⁊ imania
delectabilia facit amoꝛ:charitas.n.nomẽ difficultatis

erubeſe tigſupple accidẽte plena deliberatiõe.UVñ ⁊ ſi af

fectiõe cõmodi aĩa xpᷣi triſtabat᷑ rõne ↄiunctiois ad ap

petitũ ſenſitiuũ:affectione tñ iuſti talis triſticia mitiga

ta fuit rõne deliberatiua cõiuncta fini pᷣuiſo ⁊ ex ſũma

charitate exhibito. Nec valet qð burgeñ.adducit:ꝙ iõ

doloꝛ ille ẽt rõne deliberatiua moderatus debuit eſſe
maximus:qꝛ ꝓ oibus peccatis ſatiſfactoꝛius.nã ſi pᷣui
ſũ fuiſſet minimus doloꝛ ĩmo nullus ſuffeciſſet.ſic eim
ſolo vᷣbo dei cũcta ſunt creata:ita ſolo ipſius nutu po/
terat ſufficiẽter recreari collapſa.Uñ ſancti doctoꝛes ⁊
magiſter ſñiaꝝ Iʒ de doloꝛe aie xpᷣi modeſtius loquũt᷑
Eburce ns audent ĩ ea cõcedere doloꝛẽ paſſiõis ſʒ ſo
lũ ppaſſionis. Uñ ẽt gloſant᷑ dca.b.hil. burgeñ. intẽ
tionẽ extreme loqᷓntis de xpᷣi paſſiõe adinſtar celi aereʒ
pfoꝛantij ⁊c. Id ẽt qð burg.ſcõo adducit nõ plus ꝓbat
niſi ꝙ doloꝛ aie xpᷣi vt cõiuncte appetitui ſẽſitiue ex af
fectione comodi fuit maximus:qꝗ ex rone deliberatiua
cõiuncta fini ⁊ innixa affectioni iuſti fuit mitigat. Pꝛi
mo mõ reſpexit volita:ſcòo mõ acceptata.Et ẽ qdam
mõ ſile de pijciẽte merces tꝑe ꝑiculoꝝ. Uñ penſãdo in
hac mã deciſionẽ doctoꝛis ſubtilis apparet burgeñ. te/
mere locutũ ⁊ ad pauca reſpicientẽ 7 delyrãdo ſe ĩ Zdi
ctoꝛijs inuoluentẽ. Dicit nãq; in fine hcoꝛꝛuptionis ꝙ
xpᷣs nõ legitur cõqueſtus de doloꝛe coꝛpali:⁊ ſtatim pꝰ

cocludit ꝙ ea q̃ dicit hic conquerẽdo:diſperſa ſunt omnia
oſſa mea.⁊ ſimiliter foderũt manus meas ⁊ pedes meos
ad doloꝛeʒ coꝛpoꝛalẽ debeãt referri:q̃ ẽ manifeſta õdictio.
Ulterius quoq; delyrãdo circa illũ paſſũ:Mãducauerũt
⁊ adoꝛauerũt oẽs pingues terre:cadẽt oẽs qui deſcendũt ĩ
terrã.dimittit hebꝛaicã veritatẽ:⁊ inititur ↄ ſuum moꝛem
nie tranſlatiõi:⁊ exponit li cadent in mala ſigniſicatioe:cũ
tñ beatus hiero.ex hebꝛaica trãſlatione exponat in bono:
ponens pꝛo li cadent:curuabunt genu:qð eſt ſignum latrie
adoꝛationis requiſite ad dignam ſacre euchariſtie cõionẽ.
Et cũ poſtil. cũ beato hiero.exponat ſᷣm allegatã per eum
hebꝛaicã veritateʒ:burgeñ.tñ eum quẽadmodũ conſueuit
nequaq repꝛehendit.Et cũ dicit poſtil.hunc pᷣſ. moꝛaliter
poſſe exponi de quolibet fideli in tribulatione poſito ⁊c.
Burgeñ. dicit hoc foꝛe impoſſibile ex ſophiſtica rõne:quia
vt inquit ſic pꝛopꝛie dicũtur in hoc pſal.contenta de chꝛi/
ſto ꝙ de nullo alio pñt verificari:ſi vult dicere pꝛopꝛie ve/-
rum ẽ:ſed nõ õ poſtil.qui nõ dicit pꝛopꝛie ſed moꝛaliter et
trãſũptiue:cũ.n.xpᷣs tribulatus dixit ad lr̃aʒ pꝛopꝛie:fode/
runt manus meas et pedes meos.quare ſic ſidelis non põt
dicere tranſũptiue manus ſuas.i.opera ſua fodi.i.calũnia

ri:et ſic de als.vnde pʒ burgeñ.hic ⁊ alibi vel iuiduʒ vel

delyrũ:qꝛ ſine rõne lyre incõſonum. Pſal. XXNII.
Ominus regit me ⁊c̃. Huic pſal.pꝛemittit talis ti
tulus in hebꝛeo:Pſal.dauid.⁊ i tranſlatiõe Hie/
ro. iuxta hebꝛaicũ:Lanticũ dauid.et ideʒ ẽ:quia
catus ⁊ pſal.idẽ ſignãt. Et patet expoſitio ex ſupꝛadictij:ni
ſi ꝙ dicit hic Ra.ſalo.ꝙ aliqñ ſpuùſſanctus pꝛius tãgebat
mentẽ dauid:⁊ poſtea canebat pſalmũ:⁊ tunc ĩ titu.talis
pſalmi pᷣponitur canticũ nomini ipſius dauid.Aliqñ aũt
ecõtrario dauid ĩcipiebat canere cum inſtrumẽto ad excitã
dum deuotionẽ ſuaʒ: ſicut legitur.iiij. Reg.iij. de heliſeo.
Cũq; caneret pſaltes:factus eſt in euʒ ſpũs dñi ⁊c̃. Et poſt
dauid ſẽtiebat tactũ ſpũſſancti.Et ĩ titu.pſal.ſic facti pᷣpo/⸗
nitur vł pᷣmittitur nomẽ dauid cãtico.Dñns regit me.dicũt
aliqui ꝙ dauid fecit hũc pſal.pꝛeuidẽs ĩ ſpiritu captiuita⸗
tis babyionice reditũ:i cuius perſona dicit:Dñs regit me.
qꝛ redijt i terrã iſrael diuina gubernatõe.Et nihil mihi de
erit.quia in via defectũ notabilem nõ habuit.In loco pa⸗
ſcue ibi me collocauit.i.in terra iſrael:que eſt fertilis. Se
iſtud non bene cõſonat ei quod dicitur neemie.v.vbi dici/
tur ꝙ populus qui redierat de captiuitate erat i tanta pau
pertate:ꝙ aliqui diſponebãt vendere filios ſuos et filias ĩ
ſeruitutem:⁊ alij poſſeſſiones ſuas:ut poſſẽt habere alimẽ
ta ad viuendum:pꝛopter quod Rabi ſalomon aliter expo
nit:ſcilʒ de perſona ipſius dauid:qui timoꝛe ſaulis cum vi
ris ſuis ad regem moab ſugit:ut habetur.j. Regum.xxij.
Sed quia cum dauid ſuerũt homines fugitiui: et debitis
obligati:et per cõſequens ad idolatriam ⁊ alia mala pꝛo:
ni:gad pꝛopheta de mandato domini dixit ipſi dauid: ꝙ
non maneret ibi:ſed iret in terram iuda:quod ⁊ ſecit Un⸗
de ibi ſubditur: Et pꝛofectus eſt dauid:⁊ venit in ſaltum
areth: confidens de pꝛouiſione diuina. Et dicit hic Rabi
ſalomon: ꝙ diuina virtute factus eſt ille locus abundans
fructibus et animalibus et irriguus fontibus: ut dauid et
viri eius poſſent ſuſtẽtari ibi:et non haberent occaſionem
idolatrandi remanẽtes in terra moab: que erat idolatrie
odita. Poteſt etiam dici abſq; tali miraculo:q ille ſaltus
erat fertilis: et abundãs victualibus: et ꝙ fuerit ille ſaltus
de quo dicitur pꝛimo Regum.xiiij. Omneqʒ terre vulgus
venit in ſaltum in quo erat mel ſuper faciem agri. ſcilicet
fluens de arboꝛibus: in quibus apes mellificabant in ma⸗
gna:abundantia. Et de eadem materia eſt pſalmus.x. ſu-
pꝛa poſitus. Differt tamen in hoc ꝙ ille ẽ gratiarũ actio de
tectione contra iuaſiones ſaulis:iſte vero de ꝓuiſiõe dei

in victualibus. Secundũ igitur hunc ſẽſum dicit dauid:

— —

¶ i

4 ((üaregt me ⁊c᷑. hoc dicebat de viris ſuis timẽtibus
redire ĩ terrã iuda pᷣ inopia:eo ꝙ erant debitis obligati:ut
hẽtur.j. Reg.xxij. ⁊ eſt ſeſus: a ¶ Ons regit me. ꝑ ꝓphaʒ
ſuũ in terrã iuda me reuocãdo. b ¶ Et nihil mihi deerit.
exquo.n. me in terrã ſuo cultui deditã reuocauit teneo fir
miter ꝙ de victu con
ueniẽti mihi ⁊ ſocie⸗
tati mee pꝛouidebit.
c ¶ In loco paſcue
i.bone ſufficiẽtie vł

bñ ſufficiẽtiſ ad viuẽ
dũ. dð ¶ Ibi me col

Canticũ dauid.xxII.
NDminůs regit me ct
nubhil mihi deerit: lin

locauit.quia in ſaltu uit. Supquaʒ refectionis
areth erat loc ſuffcei equcauit wmeraiaz meõ con
ens ad viuendũ:vt pᷣ .

dem eſt: ex à p ſũta Uertit.]. Dèduxit me ſuper
ey qð ſbdit: e ¶ Gu ſemitaſ iuſticie: ꝓpt nõmẽ
Per aa Eu3 ſuũ. Nam ⁊ ſi ãbulauero ĩ
imoꝛe 0 .
maneleltena genel⸗ medio vmbꝛe moꝛtis non
f (Bedurit me ⁊c.
i.reduxit me ĩ locuzʒ —
ſue culture: que ẽ iuſticia pfecta. g ¶ Pꝛopter nomẽ ſuũ.
i.ne ego vł viri mei aliqd agerem õ honoꝛẽ nois ſui:ut pᷣ
dẽ; ẽ. h ¶ Na ⁊Mi ⁊cl.i.in ꝑiculo moꝛtis ex pſecutioe ſau
lis intra regnũ ſuum. 14 timebo mala.ab eo excogi
tata. k tu mecũ es.taq defenſoꝛ foꝛtis.· Et i hoc di
rigit dauid verbũ ſuũ ad ipſũ deum. I ¶ Uirga tua ⁊ ba
culus tuus ⁊c.i.defenſioes tue ⁊ q̃ deſignatur noibus ba/

culz vige in earain i vic ufieiete n d
uerſus eos ⁊cl.ſ.ſaul ⁊ eius cõplices. o ¶ Impiguaſti ⁊c

q.d.nõ ſolũ pᷣuidiſti mihi de cibo ſed ẽt de potu coueniẽ/
tiq; cõdimento:qð noie olei deſignat p(¶ Et calix meus
⁊cJ.i.nõ ſolũ mihi ꝓuidiſti de cibo:ſed ẽt de potu cõueniẽ
ti. q ¶ Et mia ⁊c.ꝓuidendo mihi ſufficiẽter ſuccedenti
tpe. r ¶ Et vt inhitẽ i domo dñi.i.ĩ terra vbi viget cult
dei. s ¶ In logitudine dieꝝ. Moꝛalit᷑ põt exponi pᷣſ. iſte
de hoĩe deuoto fugiẽte a ſeculo tanq;ᷓ a loco ꝑpiculoſo ⁊ in⸗
trãte locũ religioõis maxime mẽdicatis cõfidens de diuina

ꝓuiſione ⁊ defeſiõe ab aduerſarijs nõ ſolũ coꝛꝑis ſed etiaz

mentis. ¶ In pᷣl. xxij. Dñs regit me. Additio.
Abulatio Ra.ſa.in hoc loco nullũ hʒ fundamen
tũ ĩ ſacra ſcriptura:imo õrium hqð aſſerit hẽt ĩ
NI p5̃oſ.lxij.qui pᷣſ.factus fuit i deſerto iudee:cũ ibi eẽt
fugitiuus: ꝓut in illius titulo cõtinet᷑:⁊ ibidẽ expꝛeſſe d ꝙ
dauid erat i terra deſerta inuia ⁊ iaquoſa:vñ apparet falſi

⁶

lõco paſcue ibi mè colloca

tas fictionis Ra.ſa.dicẽtis ꝙ ille locus abũdabat fructibꝰ2

fluminibus ⁊ hmõi:q̃ quidẽ fictio malicioſe fabꝛicata eſt
ad euacuandũ veꝝ ſenſum hy p̃ſ.in qͥ regimẽ ecclie ſb xpᷣo

paſtoꝛe denotatur inuẽdo excellentiã hregiminis reſpectu

antiq. Ad cuius declarationẽ ſciendũ ꝙ cum pſalmiſta in

fine pᷣcedentis pᷣſ.dixiſſet ſentẽtionaliter ꝙ ppls erat naſci

turus:quem fecit dñs noua.iſ.factione ꝑ regenerationẽ: in
pñti igitur pᷣſ.hanc mãm ꝓſequitur declarãdo effectũ ſeu
fructũ hꝰ noue factionis ſeu regeneratiõis.lʒ.n.cõtinuatio
mãe nõ ſit neceſſaria ĩ oibus pᷣſ.ſᷣm hiero.in ꝓlogo: nõ eſt
iconueniens:ut aliqͥ duo pᷣſ.cõtinui inuicẽ in mã cõtinuen
tur:ĩmo ſm glo.in ꝓlogo pſalterij talis cõtinuatio.ſ.duo/
rũ pſal.adinuicẽ ſepe cõtingit:qui quidẽ effectus ſeu fruci
pncipalis h'noue factionis ẽ illũ nouũ ppilʒ dirigere ſeu de
ducere ad vitã eternã:qð notatur cũ dẽ ĩ fine pᷣſ. Ut inhi
tem in domo dñi in lõgitudine dierũ. Uñ ppls iſte nouus
deo regratiãdo narrat qũo ad vitam eternaʒ deducitur ꝑ
xpᷣm paſtoꝛem excellẽtioꝛi mõ q; pplłs antiquus deduceba
tur.Et pᷣmo hoc oñdit ĩ generali.d. Dñs regit me:⁊ nihil

ber

mihi deerit. hoc eſt dicere:ſum ſub regimine talis pa

ſtoꝛis:qð nota bile ẽ: ut nihil mihi deficiat:cuius oppo

ſitũ i antiquo pplo legitur. Nihil.n. ad pfectũ deduxit
lex:ad hebꝛe.vij.ca.Scõo deſcẽdit ad pticularia deli
rando initium h'regiminis dicens:In loco paſcue ibi

me collocauit. ꝓp

loco paſcue itelli
gende ſunt diuie

mecuʒ es. Virgà tua ⁊ ba gende ſunt diuie
ſcripture: in qui

culus tuꝰ: ipᷣa me cõſolata

gri
ſut. Paraſti i ↄſpectu meo baiceles haſeun
menſa:laduerſus eos ꝗq tri pꝛomiſſum: Hie-
bulãt me. Impinguãſti in remie.iij. ca. Et
oleo caput meum: ét calix ſeet vos ſcia ⁊ do
me iebꝛiãs q; pclarus eſt!] m ad unde
Et miſèricoꝛdia tua ſubſe ¶nde Lu. xxiij.
quet᷑ me:loibus diebꝰ vite ¶ Tunc aperuit il⸗
mer. Et it ibabitẽjdomo ſenſumn u in⸗
tũ de antioͤ pplo
legitur: Eſa. viij.

Cc. iga teſtimoniũ:ſigna legem. Coſequẽter tertio di/
cit:Super aquã refectiõis educauit me ⁊c᷑.qꝛ poſtqᷓ; fi/

delis iſtruit᷑ de fide in loco paſcue:oↄñter deducit᷑ ſuper

aquã refectiõis.l. baptiſmi i ;ᷣ reficiũtur:qui vires per
peccatũ amiſerat:⁊ ſic aĩa cõuertit᷑ ad ſtatũ iuſticie:q ꝗ

dem aq in antiquo pplo nõ legitur niſi ſm ꝓmiſſionẽ:
vt ibi ecech.xxxvi.Effũdam ſuper vos aqᷓs mũdas: et

mũdabimini. Cõſequẽter qᷓrto dicit: Deduxit me ſuper
ſemitas iuſticie ⁊c vñ poſt baptiſmũ reqritur ambula

re ſuper ſemitas iuſticie.ſ.pᷣceptoꝝ dei:qꝛ ſᷣm Angu.in

via dñi nõ ꝓgredi:regredi ẽ. Pꝛecepta aũt dei in euan
gelio contẽta ſemita iuſticie debent dici: eo ꝙ artioꝛa
ſint q; pᷣcepta veteris legis:cũ nõ ſolũ manũ ſed ẽt ani/
mũ ꝓhibent:iuxta illud matth̊.v. Niſi abũdauerit iu
ſticia vꝛa pluſqꝙ; ſcribarũ ⁊ pharigeoꝝ ⁊c̃. Conſequẽter
dicit: Etſi aäbulauero ĩ medio vmdee moꝛtis.ſ.ĩ vmbꝛa
ſeculi qð caligie peccatoꝝ obſcurat᷑:⁊ ad moꝛtẽ ducit.
Nõ timebo mala:qm tu mecũ es.ſ.pꝑ diſciplinaʒ q de
notat᷑ ꝑ virgam:iuxta illud ꝓuer.xiij.Qui pꝑcit virge:
odit filiũ ſuum.Et per dulce gubernationẽ ſeu ſuſteta
tionem qͥ ſignificat᷑ per baculũ: iuxta illud thobie.v.et
x. Baculus ſenectutis nẽe.In qbus.ſ.vga et baculo ſa

cramẽtuʒ penitẽtie ĩtelligi Hotd eſt ꝓpꝛiũ remedium

3 vmbꝛã moꝛtis:qð qᷣdeʒ ſacẽm penitentie per qð fit re
miſſio peccatoꝝ ꝓpꝛie aiam peccatricẽ cõſolat. Unde
Eſa.xl.c.cũ dixiſſet:Cõſolamini conſolamini ppli mi
⁊c. Infra ſbiungit:Lodmini ad coꝛ hierlm.q̃ qdem cõ
ſolatio in antiquis nõ fuit:vñ hiere.ij. Elongauit a me
conſolatoꝛẽ ⁊c. Cõſequenter ſexto dicit:Paraſti in cõ/

ſpectu meo menſam.i.cõionem coꝛpis xpi. Aduerſus
eos qꝗ tribulãt me.qꝛ idigne ſumẽtibus obeſt. Qui.n.

mãducat idigne:iudiciũ ſibi mãducat.j.Coꝛ.xi. Quo

dq́dẽ ſacꝛo debite ſũpto caput.ſ.mens ſumẽtis oleo leti

cie.ſ.gre ſpũali ipinguat᷑:vñ ſeqt᷑: Impiguaſti in oleo ca
put meũ.ſʒ illud ecces.ix.c. Oleuʒ de capite tuo ñ defi
ciat.q qdẽ mẽſa i ãtiqs ñ hũit locu niſi figuratie: Exo.
xxyv.c.vbi legit de mẽſa poſita ĩ tabernaclo:ſup quam
erãt pães ppoſitiois. Et ſeqt ſeptio:Et calix meiebꝛiã
i; pᷣclarẽ.i.calix ſãguis xpᷣi:q ſic iebꝛiat recte ſumtẽ ꝙ;
dat obliuioeʒ irenaꝝ cogitationũ:⁊ ſic q; pᷣclar ẽ. Diſti

git tñ mſa ⁊ calicẽ:ñ qꝛ dẽſa ſacꝛa ſʒ qꝛ ſb dẽſij ſpẽbſũp

ta ⁊ ĩt ea iipõit: Impiguaſti i oleo ca.meũ.qꝛ ipiguatio

mẽt ðbite ſumtiũ oleo ſpũal leticie cõij effes ẽ vtriuſq;

mhucphol

itiCitii
mwuullin
inimſoon
nunfrufati
Ciourxne
lonod ſi
fruhiuner
—
lrecsn⸗
eneſ⸗
ſücur
Pait
CchalileUin
nrring
Unnſſeiſarü
Trdienatme⸗
ſälungneo
Alubeeſtan
Kräcchum
euppcn
len Ahe
nalgnians
ualiptn:
illuauh
Eenuldit
Pprobezprn
Ampnionͤſalck
Uinepnd
dalnaſen

cetere

Gtuolocusſn
llelocipaſen
rari coſola
lotwiqy'
iifs ſunib
tlluldina
ſtons fli
nieniht
lͤr i iſ
ulten
Pgitnd gin
rſeſttnc
Uürrniun
finiuanp
Aſzede⸗

baai
WMi
pure
9
H N
whorſn
D
ansſur

ninrß
nr
Wganti
Sbinn,
Aniſer
ſaluaſ
wNemie
lertnn
ſtin un
uneſig aſßf
Duinmnt ir
ir i
kutrinſer⸗
riſtniine
rwüsnütkt
1Dcupbmeſ⸗
nüntinmruter
gfn Ane
Dutüdandn
au: en
inmiſcan
litpicuent
rie Conſcpin
nons iyntbi
1udnoridie⸗
odichonin
Oulbermr
nmnwiſo iii
GtemumeN
vband
ilpunt
rn
n A⸗
koh
lrn
avſt
nirh
ſmünnn
grnnſnn
intr
Cric gunn
dtnrinh
ufmin 8
iinnt
eſi
“S
ſcuiimd

— —

¶pſalmoꝝ

Cõſequẽter octauo dicit: Mia tua ſubſeq̃tur me.quia

ad hꝰmoi gr̃arũ pᷣcedentiũ reſeruationẽ reqritur mia

ſbᷣſequens ad cuſtodiã:ſicut ĩ collecta dẽ: Gra tua dñe
ſuꝑ nos pᷣueniat ⁊ ſeq̃tur.q̃ quidẽ gr̃a ſubſequẽs nõ fu

it H antiqͥ pplło:cuius teſtm̃ ſuit qdammõ fẽm irritum:

Hiere.xxxi. c. Fe
riam cũ domo il „
el doma iu⸗ anticũ dauid. CXXIII.
da pactũ nouum Smini gſt irg c ple
ds irut pactum Omini eſt ira ⁊ ple

. „ . b ⸗ 2
qo pepegi cuz pa nitudo eius:lòꝛbis t
tribus eoꝝ qð ir rarum et vniuerſi qui ha/
ritũ ſeci.Cõſeqntt·
nono dicit: t¶in
hitem i domo dñi ĩ lõgitudine dieꝝ.ſ.in domo dñi nõ
manufacta ſicut i antiqs:ſed i illa i qua eternalit viuit᷑
¶UVnñ dicit ↄcludendo oium pᷣdcoꝛum finẽ: Ut inhitem

in domo dñi i lõgitudine dierũ. hec expoſitio ꝓ maio

ri ꝑte accipitur ex glo.oꝛdiaria:⁊ põt dici ſẽſus ꝓpꝛiuj
lralis hyp̃ſ. qui ẽppheticus ⁊ vaticinatiuus de futuro
ſicut ⁊ pꝛecedens ⁊c̃. eplica.

— —

Nõſ.diñs regit me. Burgeñ.laboꝛat circa ſẽ
ſũ eius myſticum lr̃alem oĩno diſſimulando
otus ex debili rõne faciliter ſolubili imo re

ducibili ſe.Cũ.n.poſtil.exponit eũ de dauid reuoca⸗
to per ꝓpham gad de tra moab:vt rediret ĩ terrã iuda:
⁊ veniſſet i ſaltũ areth:vbi confidentia diuini pᷣſidij di
xit:ñs regit me ⁊c.hiſtoꝛia pʒ.j.Reg.xxij. Huic expo
ſitiõi burgeñ.ſeopponit motus ex lra pᷣſ.hꝰ:qꝛ vtiinqt

6

Quũis aſcẽdet ĩ montẽ dñi:

monis ĩ regno tuo inuncti:ſicut plenius dixi.ij. Paral.vi.

rõne foꝛme pluſq ve.legis videtur extenſa ẽt vſq; ad ho

ſtes:iõ dẽ matth.ij. ꝙ debeãt abũdare.i.plus extendi qᷓ; pꝛe

cepta vetis legis.Uide ibi qũo burgeñ.male allegat ad ſuũ
pꝛopoſitum. N Plal. XXIII.

NOmini eſt terra ⁊c᷑. Huic pſal.pponitur talis ti.i he
bꝛeo ⁊ in trãſlatione
hiero.iuxta hebꝛeũꝛ:

bitant in eo.!. Quia ipſe ſu¶ Laticũ dauid. Et pʒ
per maria fundauit eum: toſttnge Da Re⸗
— .
⁊ ſuꝑ flumia pᷣparauit euʒ. allauiw vauick in h⸗

pᷣſ. deſcribit generale
H dñium dei ſuper oẽʒ
l creaturã: ⁊ pncipiuʒ
pſalmi ſatis cõſonat cum dẽ:Dñi eſt terra ⁊c᷑.lʒ finis pſal/
mi videatur ad aliud i ſpali tẽdere:cũ dẽ: Attollite poꝛtas
pncipes vias ⁊c.ꝓpter qð ra.ſa.alii exponit.d.ꝙ ↄſtructo
tẽplo per ſalomonẽ cũ arca poꝛtaret᷑ a ſacerdotibus:vt po
neretur i templo intra ſãcta ſãctoꝛum:poꝛte clauſerunt ſe:

nec fuerũt aperte donec ſacerdotes canerẽt pſalmũ. cxxxi.

Memẽto dñe dauid.Et cũ venerunt ad locũ illuʒ pſalmi
pꝛopter dauid ſeruũ tuũ non auertas faciẽ xp̃i tui.i.ſalo/

7.iij. Reg.viij.Et tũc poꝛte fuerũt aperte:⁊ arca fuit intro

ducta i locũ ſuũ.Dauid igitur hec pᷣuidens i ſpᷣuſãcto fec

dauid in hoc ſtatu nõ erat in loco paſcue ĩ qͥ nihil ei de

eſſet:cũ ſaltus areth deſcribat᷑ deſertus inuius ⁊ iaquo
ſus:ut pʒ ꝑ expoſitionẽ ſuꝑ pᷣſ.Deus deus me'jad te de
luce ⁊cc.Ad hec dico dupłr. Pꝛio ꝙ viſile ẽ vallẽ areth
ſim aliqu eius partẽ fuiſſe ſterilẽ:ut deſcribitur pᷣſ.ſu/
pꝛa alleg.⁊ ſᷣm aliquã eius pꝑtẽ fuiſſe delitioſã. PHuius
Viſilitudinis rõ ẽ:qꝛ cũ abiathar nũciaret dauid exñũtiĩ
eodẽ ſaltu areth ĩterfectionẽ pꝛis ſui domus ⁊ ciuitatij
ſue per ſaul:dixit ei dauid:mane mecũ ne timeas ⁊c̃.vt
pʒ pmo Reg.xxij.
ad maioꝛẽ ſui afflictionẽ voluit ad tã hoꝛꝛidũ locum ĩ
uitare: ꝓut deſcribitur. Eſt igit᷑ viſile parteʒ eius fuiſſe
delitioſam.Et foꝛtaſſe ꝑs illa vallis erat locus de qͥ dẽ
j. Reg.xiiij. Omne vulgus venit ĩ ſaltũ ĩ q erat mel ſu
faciẽ terre.ſ.fluens de arboꝛibus. Dico ſcõo ꝙ ⁊ ſi
totus locus fuerit iuius iaqͥſus ⁊c.tñ dauid vocat eum
hic locũ paſcue ⁊c᷑. ꝓpter diuiaꝝ illuminationũ ibi re
ceptarũ cõſolationes:⁊ hoc vẽ dauid inuere i pᷣſ.ſupꝛa
allegato:iĩ qͥ pꝰ allegatas miſerias coꝛpales ſbiungit ꝓ
delitijs ſpũalibus dicẽs ſic: In ſãcto apparui tibi ⁊c.⁊
ſm illud dẽm argumentũ burgeñ.põt reduci õ ſuã ex/
poſitionẽ. Nã ecclia pᷣmitiua non fuit collocata i loco
paſcue ĩ qͥ nihil ſibi derat cõſolatiõis coꝛpal: qꝛ Apo.
ad hebꝛe.xi.Cõſolationes tꝑales pᷣmitiue ecclie deicri/
bens ait:Circuierũt i melotis ĩ pellibus capꝛinis egẽtes
anguſtiati ⁊c. ꝓut ẽt burgeñ.ĩfra pᷣſ.Uoce mea expðit.
Et que neceſſitudo ĩ pꝛimitiua ecclia fuerit:apls ꝑ totũ
deſcribit:⁊ vita ſactoꝛum docet.In ſẽſu igitur lrali de
abũdantia coꝛpalium ſicut iſte pᷣſ.non pot viſicari de
dauid ſic nec de ecclła.Sicut igitur burgeñ.applicat ad
eccliam ſpũalem abundantiã:qð verum ẽ per allegoꝛi/
am:ita põt eadẽ abũdantia applicari ad dauid in dca
fuga ad lr̃aʒ. Burgeñ.ẽt in ſua applicatione dicit pᷣcep
ta euãgelica ſemita dici:qꝛ artioꝛa qᷓ; pᷣcepta legis:cum

nõ ſolum manũ ſed ẽt animũ cohibeant:de qͥ vide ſu⸗

pꝛa pma coꝛꝛectione:geñ.iij. Magi) ppꝛie pᷣcepta noue

legis dicerẽtur ſemite rone cõpendij ꝙ, artationis: cum

Sed nõ eſt viſile ꝙ dauid ſic afflictũ

hũc pᷣſ.⁊ pᷣſ.cxxxi. Nec obſtat ꝙ iſti duo pᷣſ.ĩ hoc loco ſũt
ita diſtater ab inuicẽ ſituati:qꝛ ſicut dicit hiero.ĩ pꝛologo
hy libꝛi pſalmi fuerũt ſcripti i hoc libꝛo nõ ſʒ oꝛdinẽ quo
erãt facti:ſed ſᷣm oꝛdinẽ qͥ fuerunt reperti.Cõtigit aũt i ali
qbus ꝙ illi ꝗͥ erant pᷣmo facti fuerũt vltimo vel de vltimis
reperti:ſicut pʒ de pᷣſ.cxlii. Bñdictus dñs deus meus qͥ do
cet manus meas ad pᷣliũ.quẽ ſʒ hiero.fecit dauid de victo
ria hiĩta ↄ goliath philiſteũ.Et ſic fuit pᷣmus vel ſaltẽ de pᷣ

mij factis a dauid. Et ecõtra tertius pᷣſ.quẽ fecit dauid fu

giẽdo a facie filj ſui abſalon fuit de vltimo factis.ſ.circa
finem vite dauid.Et ſic dicenduʒ de iſtis duobus pᷣſ.lʒ fu
erint de ꝓpinquo facti:tñ fuerũt diſtanter reperti:⁊ ſic in
hoc volumie ſcripti. Igitur ſᷣm ſenſũ iſtũ pᷣſ.iſte diuidit᷑ in
duas ptes:qꝛ pᷣmo deſcribitur circa templũ ſalomonis de
bitus cultus:ſcõo arce ingreſſus:ibi Attollite poꝛtas.Cir-
ca pꝛimũ dauid bᷣmo ꝓbat dei cultũ:ſcòo per modũ qõnij
declarat colendi modũ:ibi Quis aſcendet.Circa pᷣmuʒ fa
cit talem rõnem:lle qui eſt deus oĩum per creationem:⁊
dñs per generalẽ gubernationẽ ẽ ſumme colendus:ſic ẽ de

deo iſrł: cuius cultui deputatum fuit templũ:ergo ⁊c. hPHu

ius ronis ponitur tim minoꝛ:cũ dẽ: a ¶ Dni eſt terra ⁊c.
per plenitudinem intelliguntur aialia et terrenaſcentia.
b ¶ Oꝛbis terrarũ ⁊c᷑. per hoc tollitur erroꝛ manichei qͥ
dixit iſta iferioꝛa coꝛꝛuptibilia nõ eẽ a deo bono ſed a ma
lo:qui poſuit duo pꝛincipia vnum boni⁊ alterum mali.
cAn ipſe ſuper ⁊c. non eſt per hoc intelligendum:

ꝙ maria ſint ſimpliciter iferius terra:cũ terra ſit inſinum

