curã de ſalute nẽa: iõ
ſbditur: g ¶ Cofite⸗
ant᷑ tibi ppli deuſ.i.p
effectũ nobis ↄceſſuʒ
cõfiteant᷑ tuã bonita
tẽ ac deitateʒ: ⁊ ad te
conuertant᷑:ſicut legi
tur ꝙ qñ iudei fuerũt
liberati mirabilit de
pſecutiõe aman:mul
ti gẽtiles per diuerſa⸗
ptes eoꝝ cerimonijs

ℳ—ℳm-

Uiã tuã.i.veſtigia tue ge per

èt bñdicat nobis:illuůminet
vultũ ſuuʒ ſup nos:⁊ miſe⸗
reat nꝛi. At cõgnoſcam in
terra uiã tuã:in òĩb gẽtib⸗
ſalutarẽ tuũ. Cõfitant᷑ tibi
ppli de:cõfiteant᷑ tibi ppli
oẽs.LEtẽt ⁊ exultẽt gẽtes:
qm̃ iudicas pplos in eqta/
telæ geèntes ĩ terra dirigis.
Cõſfitẽant᷑ tibi ppli de :cõ/
fiteant᷑ tibi ppli oẽs: terra
dedit fructũ ſuuz. Benedi

lungebant: vt hẽtur cat nos de de nẽ bñdicat

tent᷑ ⁊ exultent ⁊c.ſi

4£

diuino iudicio fuit ſuſpẽſus cũ filjs

eut patuit in aman:qͥ d fili
ſuis. Kraken in tra dirigis.qꝛ ꝑ tales effectus dirigis
gẽtiles ad cognitioneʒ tue vitatis. k Löien tibi ppli
de'. Hic ↄñter ponit᷑ gaꝝ actio ꝓ fertilitate adepta cũ d:

k ¶ Cofiteant tibi ppli deus.ſ.oſeſſiõe tue laudis:⁊ quare
debeãt ſic cõfiteri:iõ ſbditur: 1 ren dedit fructũ ſuũ.

dicat nos deus de'nẽ. de futo:ſic iã fecit de pᷣterito.

riat terra:⁊ germinet ſaluatoꝛ?. Et qꝛ vocandi ad fidẽ

baptiãdi erãt iĩ noĩe trinitatis:ſʒ ꝙ hẽtur matthᷣ.vlti.

Eutes docete oẽs gẽtes baptixãtes eos in noie pꝛis ⁊. f.
⁊.ſ.ſ.iõ ſbdit:Bñdicat nos deus.ↄferẽdo gẽam baptiſ/
malẽ. ⁊ dicit bñdicat iĩ ſingulari ad denotandũ vnitatẽ

eſſeẽtie. ⁊ deus ter
. „„ „ adg orfidenduz tri
nos deuſet metuãt eũ oẽe nitateʒ pſonaꝝ:
fines tre. ſicut Eſa.vi. Lri
E Victoꝛi dauid pſalm —E
Catic LXVII. . teerr ſcũs clamatia
Fürgat de et diſſipẽ ⁊ vnitaj eſſetie:p
Aliur inimici eb: et ſugi bocq ſbdit: De
ant q oderũt eũ à facie e‚. voerercltuu: Et
Sicht deficit ſumus defi/ fines tere non ti
ciant:ſicut fluit cera a facie moꝛe ſeruili ſz fi
ignis ſic pereãt peccatoꝛes al. 3 Rar cnm
a facie dei.Et iuůſti epulen/ Pſal.1 VI.

tur et exultent in cõſpectu
dei ⁊ delectentur ĩ leticia. , bi
ʒʒmittitur talis ti.
ĩ heb. Ad victoꝛiã dauid pſalmcãtici.⁊ ĩ trãſla.hiero.
Uictoꝛi dauid pᷣſ.cãtici.⁊ eſt eadẽ ſũia vtrobiq;: q p
ex pᷣdcis ĩ alijs ti.Ex ti.aũt iſto apparet auctoꝛ h pᷣſ.ſ.
dauid.De mã vo hy p̃ᷣſ.dicit Ra.ſa.⁊ alij hebꝛei ⁊ etiã
aliq doctoꝛes catholici i hoc eos ſequẽtes ꝙ dauid feẽ
hũcp̃ſ.ꝓ gaꝝ actione de bñficijs collatis pplo iſrł ꝑti

lu tre pmiſſionis ⁊ pꝰ egreſſũ. Dicũt tñ ꝙ iſta bñficia ñ

ĩ magna abũdantia ꝑ tue ge bñſicium:iõ ſbᷣdit᷑: m i egreſſu de egypto:ptiʒz i pgreſſu ꝑ deſertũ:⁊ ptiʒ ĩ igreſ
Et

metuãt eũ oẽs fines tre.tanq; iudicẽ oĩium ad puniendum

mala potẽtiſſimũ.Lʒ

aũt hec expoſitio in pluribus concoꝛ

det lr̃e:tñ vẽ aliqͥ mõ extranea ꝙ p fertilitate i iudea que eſt
parua tra iuitarent᷑ oẽs gentes ⁊ ppli totius mũdi ad cõfeſ-/
ſionẽ diuine laudis:⁊ maxie qꝛ talis fertilitas nõ erat ĩ alijj
terris:ꝓpter qð ſaluo melioꝛi iudicio vẽ mihi ꝙ pᷣſ.iſte nõ
ẽ gaꝝ actio ꝓ pᷣterito bñficio:ſed magis ẽ pphetia de futo
ſ.de xpᷣi icarnatione ⁊ eius ↄuerſatiõe int hoies:qð qdem
bñſficiuʒ fuit a ſactis pꝛibus ſũme deſideratũ: pꝓpter qð ali
qs ſãctus ppha qcunq; fuerit ille vẽĩ de hoc p̃ſ.iſtum feciſſe
d. Deus miſereat᷑ nẽi. mittẽdo nobij ſaluatoꝛẽ. Et bñdicat
nobis. coferendo gam ſuã. Iluminet vultũ ſuũ ſuꝑ nos.

clarificãdo miraculis

filiũ ſuum:qͥ dẽ vultus pꝛis:qꝛ ẽ eius

imago:Ald coł.j.dẽ:Trãſtulit in regnũ filij dilectionis ſue
q ẽ imago iuiſibilis dei.hoc.n. petebat ſaluatoꝛ: ioh.xvij.
at clarifica filiũ tuum.⁊ ipſe rñdit: Qlarificaui ⁊ iteꝝ cla
rificabo.qꝛ clarificauit eũ miraculis ante moꝛtẽ p reſur
rectionẽ. Et miſereat᷑ nꝛi. liberãdo a gehẽna ꝑ ſãguineʒ filij

ſui. Ut cognoſcamus

i ra viã tuã.pſalmiſta cõuertit vbũ

ſuũ ad xpʒʒ: cuius vita hoibus fuit cognita ĩter hoĩes cõuer
ſando docẽdo:ſanitates donãdo. In oibus gẽtibus ſaluta
re tuũ.qꝛ ſalus ꝑ xpᷣm fca notificata ẽ oibus gẽtibus ꝑ pᷣdi

cationẽ aploꝝ:vᷣm q;

dẽ pᷣſ.xviij. In oẽʒ terra exiuit ſonus

eoꝝ ⁊c. Cõfiteant᷑ tibi ppli deus.ↄfitẽdo tuã deitatẽ. Cõfite
ant tibi ppli oẽs.ipendẽdo latrie ſeruitutẽ. Letent᷑ ⁊ exltent
gętes.de ſua vocatione ad fidẽ xpᷣi. Qm̃ iudicas pplos in
eqtate. vocando ad fidẽ ſe diſponẽtes ꝑ opa iuſta ſine pſo⸗
narũ acceptiõe.vñ petrus vidẽs vocationẽ coꝛnelij iuſti di

xit:act.x. In vitate cõ

peri ꝙ nõ ẽ pſonaꝝ acceptio apð deũ

ſz in oĩ gẽte qͥ timet deũ ⁊ opat᷑ iuſticiã acceptẽ illi:õ ſbᷣdi
tur:Et gẽtes i tra dirigis.i viam eine ſalutis.Cõfiteãtur ti
di rki⸗ de . ⁊ qd debeat ofiteri:ſbdit᷑ cũ dĩ: Terra dedit fru
ctũ ſuũ.i.virgo beata ꝓtulit filiũ:ð q̃ fra dic Eſa.xlv.Ape

ponũtur in hoc pᷣſ.eodẽ oꝛdie qͥ fuerũt fca:ſed qtũ ad
aliq̃ poꝛa poſtponũt poſterioꝛibus ⁊ ecõuerſo.⁊ qꝛ iſta
expoſitio eſt multũ intricata:⁊ i aliqbus vẽ extoꝛta:⁊
cũ hoc ẽt ſatis plixa:iõ eaʒ dimitto ⁊ accipio aliã: que
magis ↄſõat ſcripture no.teſta. Pauł.n.apls ad eph.
iiij. exponit ſcripturã h'pᷣſ.de miſſione ſpũſſacti p'aſcẽ
ſionẽ xpᷣi.d.Unicuiq; nĩm data eſt gꝛa ʒ menſurã do
nationis ieſu xpᷣi. ꝓpter qð dicit: Aſcẽdens i altũ capti

uã duxit captiuitatẽ:dedit dõa hoibꝰ. ꝓpt qõ vi ep̃ſ.

iſte ad lr̃am nõ ſit gaꝝ actio de pᷣteritis bñficijs ſʒ ma
gis pphetia de futuris ꝑ xpᷣm exhibẽdis:qð pꝛeuidens
dauid in ſpᷣu fecit pᷣſ. iſtuʒ. Scom igit᷑ hüc ſenſũ pᷣſ. iſte
i duas ptes diuidit᷑:qꝛ pᷣmo agit᷑ de xpᷣi reſurrectiõe: ſe-
cũdo de eius aſcẽſione:⁊ cũ iſtis agit᷑ de bñficijs ſeqᷣnti
bus ad ea:ſcða incipit lbi Salate dedeKrakiunn da
uid poſtulat xp̃i reſurrectionẽ.d. a ¶ Exurgat de. qꝛ

xpᷣs moꝛtu fuit ex hũanitatis ifirmitate:ſed reſurrexit

ex diuinitatis vᷣtute. b ¶ Et diſſipẽtur inimici eb. i. iu
dei qui in vindictã moꝛtis xpᷣi ꝑ titum ⁊ veſpaſianum
ptim fuerũt trucidati:⁊ parti captiuati:⁊ p oꝛbẽ diſper
ſi.vel ali.Inimici eius.i.ſpũs maligni:qͥ xpᷣo reſurgen

te fuerunt cõfuſi ꝗ ſpoliati. c ¶ Et fugiat ꝗ oderũt eũ.
i.demões. O ¶ Afacie eb.qꝛ p reſurrectoeʒ iĩ noie xpi
fugabant᷑ demones de obſeſſis. e ¶ Siẽ deficit fum

deficiãt.non ẽ ꝑ hoc intelligendũ coꝛꝛuptio eoꝝ q'tum
ad nãʒ eoꝝ:cũ ſint imoꝛtales:ſed deiectio eoꝝ a ptãte
quã hẽbant ſuꝑ hoies.Adoꝛabant.n.coiter i idolis: q̃
idolatria per oꝛbẽ ẽ ãnihilata. ſ ¶ Sic peant pctoꝛes
i.demones mõ pꝛedco:qui ꝓpꝛie vocàtur pctoꝛes: qͥa
ſunt in peccato obſtinati:quia irremediabile ẽ peccatũ
angeli. g tti
onem chꝛiſti fideles ſimul habitãtes in hieruſalẽ refici

ebãtur in dño exultantes:ſm ꝙ dẽ act.ij. Perdurantes

Et iuſti epulentur c. quia poſt reſurrecti

(alaranugn
i gbchhetu

ighunnus⸗

ſgeellume
lrnde
anltadrn
dorbdihect
Urpboccohe⸗
houbarmga

imngii ſzin

Alinoſigtäti⸗
elororſnis
hümnelalbci⸗
wimngeieloi
Koiorumrg
cbtun
nldeutupn
wptücer
mnappmii
lengſanen
elmiconi
istn
hnfnde

„ mmmhi⸗
fiumnp ,
pmumi.
tubtatai
ingdllfi
Cizint
igiſubiin
ritferſciit
rcönerthlrtt
bos vigm
7acpiodig
en Peu
fünd
gicdifi
wupbifurfn
nikrtiun
iniͦ nin ⸗
NAenund
(rv
ininm

ürdiu
mihhium

uncttinit
i votcin

cit exempluʒ: ibi
dicit ſic: Catate

in celo ⁊ in tra. k

.

pſalmoꝝ

vnanimiter i tẽplo ⁊ fragentes circa domos paneʒ ſu

mebãat cibũ cũ exultatiõe ⁊ ſimplicitate coꝛdis collau

dãtes deũ. f¶ Lãtate. Hic ↄñter agitur de xpᷣi aſcẽſi/
one ⁊ eius bñficijs:⁊ pmo inuitãtur angeli ad laudan-
dũ xpᷣm aſcendentẽ: ſcõo hoĩes:ibi Regna terre canta

te deo. Circa pꝛi/
mũ pmo iuitant ä
angeliad eiu mi Qataͤte deo pſalmuz dicite
vtrũq; cum erul dit ſup occaſũ:dñs nomen

tatione: ſcõa ibi illi.Exultate ĩ cõſpectu e:

Aurus dei. Pꝛi cTbabunt᷑ a facie eiuſ patris
ma adhuc in ou· oꝛphanorũ ⁊ iudicis vidu
aj:qꝛ pᷣmo dauiid arq Deus in loco ſeõ ſuo:

ſcoo ad boc idu/ dẽus qui inhitare facit vni
Deus cuz egrede

deus cuz egrele educit vinctos ĩ foꝛtitudie:
reris. Circa pmũ

tãt ĩ ſepulchꝛis. Deus cuʒ
egredereriſ cõſpectu ppli

aſcẽdenti exyibe

deo. dirigit h
verbuʒ pncipalii

bant miniſterium cũ laudibue viͦ n elugaſeelu appa .

ruerunt angeli: vt hetur act. j. g ¶ Iter facite ei. i. mi⸗

niſteriũ exhibite xpᷣo aſcẽdenti:noõ ppter ſui indigentiã
ſed ad eius magnificentiã. h . „ ui aſcendit ſuper oc
caſũ.In heb.hẽtur:In arabot:⁊ vt dicũt hebꝛei:nomẽ
ẽ ꝓpꝛium vnius de ſeptẽ celis:q̃liter autẽ diſtinguunt
ſeptẽ celos non ẽ pñtis ſpeculationis:ſed ſʒ eos hec eſt

va lr̃a:Qui aſcendit in celuʒ.qð competit xpᷣo:qꝛ xpᷣs

aſcendit ad celum empyreũ:qð anthonomatice celum

dẽ: ⁊ iõ dẽ hic celum ſine additioe.eadẽ vo ſñia deſigna

tur p hoc qð hic dẽ: Qui aſcendit ſuꝑ occaſum. iudei
. Än. adoꝛabat ad occidentẽ: ſicut declaratũ fuit plenius
iexo. 7. ij. Reg. in qbus agitur de diſpoſitiõe taberna-

culi moyſi ⁊ tẽpli ſalomõis.per hoc ꝙ dẽ xpᷣs aſcẽdiſ

ſe ſuper occaſũ:itelligit᷑ aſcendiſſe ſuꝑ locũ adoꝛationij

hũane.ſ.ad locũ adoꝛatõis ãgelice:qͥ locẽ celũ ẽpyreũ:

vbi angeli adoꝛãt ⁊ venerãtur deum:iõ ⁊ de xpᷣo ſbʒdi
tur: 1 Domin nomen illi.⁊ dꝛ dñs abſolute:qꝛ pꝛe/
eſt oĩ creature:ſᷣʒ ꝙ dẽ matth.vl.Data ẽ mihi oĩis ptãäs
Turbabltur afacie eiug ſinimi/

nn

ci ſui: de quibus dẽm eſt in pncipio hyp̃ſ. ꝛis o
phanoꝝ ⁊iudicis viduarũ.i.a facie illius qᷣ eſt pat᷑ oꝛ/
phanoꝝ ⁊ iudex viduarũ.ppꝛium.n.ipſius dei eſt mi

ſereri. oꝛphani aũt ⁊ vidue magis indigẽt diuina mia
yalie perſone: ⁊ iõ xpᷣs verus deus dĩ pẽ oꝛphanoꝛuʒ
eos nutriẽdo: ⁊ iudex viduarũ eas de iniurijs ſibi illa/
tis:que eis rinten bes ꝙ non pñt ſe defẽdere vidi

cando. m ¶ Deus in loco ſcõ ſuo.hoc eſt ĩ celo empy
reo:lʒ.n.ſᷣm deitatem ſit vbiq; ꝑ pñtiam eſſẽtiam ⁊ po
tentia:in celo tñ empyreo dẽ eſſe ſpaliter per glie reful/

gentiã: ſᷣm ẽt hũanitatem aſſumptã ẽ ibi ſicut in loco
pꝓpꝛio deiminato. n¶ Deus q ihitare ⁊c. p quam
põt intelligi ecclia triũphans:qꝛ oẽs ibi hiĩtantes ſunti
charitate pfecta ↄcoꝛditer viuẽtes. Põt ẽt domus iĩdci

dici ecclia militans q̃ fuit valde vnanimis pꝰ aſcẽſionẽ

xpᷣi ſ aplis:ſᷣm ꝙ dẽ act.iiij. Multitudis aũt credenti

um erat coꝛ vnum ⁊ aia vna:nec qͥquã eoꝛũ q̃ poſſide

bat alidd ſuũ eſſe dicebat:ſed erant illis oia coia. Et
illo tpe multi de iudaiſmo ⁊ de geẽtilibus ad fidem xpi
eõuertebãatur: ut hẽtur act.ij.ꝛ in pluribus locis:iõ ſ
ditur: O Qui educit victos in foꝛtitudine ⁊c. Circa

luntariã ſegregab de hẽdi

us moꝛis in domo. Qũuᷣi

ſilit bos ꝗ exaſperãt ꝗ hàbi

Pꝛis oꝛ

hiſtoꝛijs a ſcõꝝ legẽdis:⁊ hoc ẽ qdð dĩ: f

qð ſciendũ ꝙ dicit Aug.ſup ioh. Maius ẽ iuſtificare ipiũ

ꝙ creare celum ⁊ terram: ⁊ iõ iuſtiſicare impium ẽ opꝰ ma

gne foꝛtitudinis:⁊ maxime qñ tenetur ĩ peccato ligatus vi

culo cõſuetudinis:a hoc notat᷑ cũ dẽ: Qui educit vinctos
in foꝛtitudine.ſed adhuc maioꝛis foꝛtitudinis ẽ:q aliquis
tui: Icũ pèrtrãſires ĩ ðᷣſerto.
Terra mota ẽ:c᷑teiʒ celi di⸗
ſtillauert a facie dei ſynaij
a facie dei iſrl. Pluuiã vo⸗

tur: ⁊ de infidelitate

iõ ſpditur:

tati tue: t ĩfirmata ẽ:tũ O rãt.ſ. xpʒʒ verbis ⁊

perfeciſti eã. Animaͤlia tua Eentenc e⸗
habitabunt in ea: paraſti Saule ſaule dd mep
in dulcedine tua pauperi ſequerij Sed adhuc
de. Dominus daͤbit ver difficilius vi: ꝙ alich

bum euãgel icatibus: virtu
te multa.Rex vᷣtutuʒ dile

mula. t⸗ ſcitaretur: 1 ad fideʒ
cii dilẽcti: Iet ſpeciei dom .

ſeu penitentiaʒ reuer

᷑f᷑fVeenec reſuſcitaro a ſa⸗
cto iohãne euãgeliſta:⁊ de illo qui ꝑ ſuſpendiũ ſe interfece

rat reſuſcitato a btõ martino: a de multis alijs diuia vtute

ſic reſuſcitatis ĩ noĩe xpᷣi:iõ ſbᷣdit᷑: qʒ ¶ Qui hitãt in ſepyul

chꝛis.trãſlatõ hiero.ſic hʒ:Edu cit victos ĩ foꝛtitudine.iĩcre
duli aũt hitauerũt i ſiccitatibꝰ:⁊ ſic eſt alſẽſus talis: Incre
duli.ſ.ĩ infidelitate obinar hiranerr ſiccitatib. i. caru
erũt hũoꝛe vtutis ⁊ ge. r¶ De cũ egredereris. hic oñt ad

ducit᷑ exẽplũ ad ppoſitũ vel poti'argumẽtũ ex exẽp dedu/
ãgelũ i pſona dei loqn
tẽ ad dãdũ legẽ ſupꝑ mõtẽ ſynai deſcẽdẽ:⁊ iõ qꝛ tũc fẽa fuit
ſpãlis ga pplo fideli:multo foꝛti ðbuit ĩ xpᷣi aſcẽſiõe fieri:
⁊ hoc ẽ qð dẽ: r ¶ De cũ egredereris ⁊c̃.exeũtis ð egypto
quẽ pcedebat dñs ꝑ diẽ i colina nubis:⁊ ꝑ noctẽ in coluna
S p traſires ĩ deſto.ſ.vſq; ad moteʒ

—-

ctũ:qꝛ mabfuit xpᷣʒʒ ĩ celũ aſcẽdere

ignis:Exo.xiij. S

ſynai. t¶ Terra mota ⸗ mons ſynai videbat᷑ tremere.
Etenit ſcẽdenil i monte ſynai:qꝛ nubes
dẽſiſſima opuit montẽ ſynai:Exo. xix.ex q nube ſtillabaät
exh uuia volbtaris reli⸗ mlto
magis eccliaʒ tuã que ẽ hẽditas tua ẽpta tuo ſaguie irriga
arie plu ifirmata E.qꝛ raſcẽſi

v ¶ Eteniʒ celi ⁊c.i.dei d

pluuie:ex h ↄcludit.d. x

onẽ xpᷣi ecclia iĩ hierlin collecta mltas pſecutioes ſuſtinuit:
vt hẽt act.viij. ⁊.ix. ʒ ¶ Tu vo pfeciſti eã.qꝛ de tantã vᷣtu

teʒ cõtulit credẽtibꝰ:ꝙ ex illis ꝑſecutioibus magis creuit et
ialia tua ⁊cl.iſideles
edẽ mõö

ↄfirmata fuit fides catholica. a0A 7
tui ꝗ ĩ plurib' locis ſacre ſcripte dicũt᷑ oues dni:⁊ eodẽ mo
hic dicht aialia e':⁊ hꝰ mõ accipit ra.ſa.ꝙ aialia dei ſi filij
iſrł. b ¶ Paraſti ⁊cl.i.pplo catholico qui fuit pauꝑ ⁊ ab
iect' i pncip paſti ad ſufficiẽtiã:Fʒ ꝙ dẽ act.iiij. Sig magna
erat iĩ oibill.neq;.n. ꝗqſq; eges erat it᷑ illos. c

tũ dilecti. trãſla. hiero. hʒ Regej exercituũ feðrabũt.qꝛ p p
dicatõeʒ aploꝝ alioꝝq; diſ. ciploꝝ xpᷣi ñ ſolũ vulgares ho

mines:ſʒ mlti eße⸗ bncipes 7 potẽtes fueit federati cũ xpo

ſuſceptionẽ fi hic: dD Rex vtutu. i.r
Potetes: accipit᷑ hic ſiglare p plario. 8⁰. Uẽit muſca

grauiſſima.i. mititudo muſcaꝝ. e¶ Dilecti. i. fei ſt k dilecti
ipᷣp xp̃i ꝗͥẽ dilect pꝛis:Fʒ q dẽ mat.ʒ.· Hic ẽ fil me dilect·

4

ðdeẽt eccle pcioſa donaria:ex qꝗb'õnata ẽ ece

⁊c᷑. ¶ Et ſpẽi domac᷑.qꝛ pncipes ⁊ potẽtej ↄuerſi ad ſidẽ
cla: ut pʒi plibꝰ

quens fidẽ conuerta/

educatur:qualis ſuit
paulus ⁊? plures ali:

militer cos q exaſpe-

moꝛtui ĩ infidelitate
ſeu moꝛtali pctõ reſu

tatur:ſicut fuit de iu

⁊xc̃. qð fuit tũc ĩpletũ:ſʒ ꝙ dẽ ac. iii. Nirtute magna redde
bãt apli teſtioniũ rſurrectoij dñi nii ieſu xpi o¶ Rex vtu

ei: 1 h qõ dẽ hic: ð¶ ¶ Rex vtutũ.i.reges

ticis.penne aũt h co

4

poc eſt ad ſpẽz a decoꝛ domus dei que eſt eccia pertiner.

iuidere ſpolia. hoc eſt diuerſis eccleſijs 2 pſonis eccle

2 . . . . „ TPeP 2 — —
ſiaſticis diuidere pᷣdẽa donaria.Cõſeqnter oñdit qliter tpa

„

libus talibus ſit vtendũ:cũ dẽ: b¶Si doꝛmiatis. Ald cu
ius itellectũ ſciendũ ꝙ cleros grece idẽ eſt qð ſoꝛs latine.co
lũba autẽ hic accibit MRD
p ecclia que freqnter

colũba noiatur in cã ðiüidere ſp oli a. Si döꝛmi
atis int᷑ mèédioſ cleros pen

lumhe ſunt viͤtutes ge colũbe ðargẽtate:è᷑t po

eam ad celeſtia ele . elg
tes: diẽ ergo: (21 ſterioꝛa doꝛſi eius ĩ palloꝛe

demats l e, arſ. auri. Duüʒ diſcernit celeſtis
c¶ Inter medios cle aſi anr n b
tas. ..ineſtarus ecclie reges ſuùp eam niue dealba

omilitantis a trium but i ſelmõ:mons dei moſ
phantis: qð fit qñ ſic

pinguis. Moõs côagular

ytuntur hoies bonis mõs piguis:ũt qd ſcpien⸗
pñtis vite: vt ñ amit mini mentes latoſ⸗
kanr bons eternar ſed mini moͤntes coagul

magis acquirãt: qꝛ ſi
cut diuitie ipedimen
ta ſunt repꝛobis: ita

*

ꝓbis ſunt adiuuamẽta virtutis: ut dicit Ambꝛo. ſup Lu.

7 ſic: OD¶ Penne colube deargentate ſũt.qꝛ pñs vita duci

tur ĩ cõſcie puritate. e ¶ Et poſterioꝛa doꝛſi eius i. ſupio
res ꝑtes pẽnarum q̃ ſunt ſuꝑ colũbe doꝛſũ. ſ¶ In pallo/
re auri.i.iminãtur i pfecta charitate q hẽtur i ſtatu patrie.
Cõſequẽter oñdit᷑ ꝑ quoꝝ miniſterium deus talia agit: cũ
di: g Ecern celeſtis.i. pꝛ celeſtis. h ſege re

—
—w

ctoꝛes. i ¶ Sup eam.i.ſuper eccliam:qð fuit fẽm qñ deus

decreuit mittere aplos ad diuerſas partes oꝛbis ad regedaʒ
7 oꝛdinandã eccliam: ad cuius regimẽ ⁊ oꝛdinationẽ apli i.
ſtituerunt per diuerſas partes oꝛbis epos ⁊ ſacerdotes: ut

pʒ ex eoꝝ geſtis:iõ ſbditur: k ¶ Niue dealbabunt in ſel⸗

mon. ſelmon vno mò eſt ꝓpꝛium nomẽ cuiuſdã mõtis: ut

hẽtur Jud.ix.alio mõ ẽ nomẽ appellatiuuʒ:⁊ ſigniſicat ob

ſcuritatẽ:⁊ ſic accipitur hic ab hebꝛeis:⁊ ſic ẽ ſenſus huius

lIre: k ( Miue dealbabuntur.i.ſuper niuẽ dealbabũtur: 2

ẽ modus loqndi hebꝛaicus.vñ ſupꝛa pᷣſ.l.vbi hẽmus: Su

per niuẽ dealbaboꝛ. in heb. hẽtur: de niue albaboꝛ. i.plus
ꝓy nix. In ſelmon.i.illi qui fuerũt in obſcuritate erroꝝ: da

p miniſtros ecclie ifideles cõuerſi ad fidẽ baptixabant᷑:⁊ ſic
qui fuerãt i obſcuritate erroꝛũ ſuper niueʒ dealbabant᷑:dqa

maioꝛ ẽ dealbatio mẽtis q; coꝛpis:qto ſpualia coꝛpalibus

pferũt᷑:⁊ qꝛ ſic augmẽtata fuit ecclłia:iõ ſvᷣdit᷑: l¶ Mons

dei mons pinguis. icipit hic verſus ſequẽs pᷣcedentem in
heb.⁊ ĩ traſla.hiero.Et dẽ hic ecclia mons piguis ppt abũ

dantiã gie diuine ĩ pᷣmitiua ecclia maxime. m¶ Mõs co
agulatus.i heb. et in trãſla.hiero.hẽtur: Mons excelſus.⁊
idẽ ſignat:qꝛ coagulatio hic accipit᷑ put ſortatr appoſitio
nẽ ad rem aliquã per quã ialtat᷑. Et dẽ ecclia mõs excelſus
vel coagulatus:qꝛ ſm dẽm ſaluatoꝛis matth.xiij. aſſimila
tur grano ſinapis:qð cum ſit minimũ:aſcendit arboꝛẽ ma
gnã pꝑ fidei dilatationẽ: ppter qð de ea dẽ: Eſa.ij. Erit ĩ no

uiſſimis diebus mõs dom dei ĩ vtice montiũ ⁊c. n Ut

qd ſuſpicamini ⁊c.pſalmiſta couertit ſmonẽ ad gẽtiles ido
la colẽtes in delubꝛis ⁊ phanis.d. n¶ Ut qͥd ſuſpicamini
i.falſo creditis. o ¶ Motes coagulatos.i.loca ſalutis ex
tra eccliaʒ eẽ.ſ.tẽpla via ⁊ idola. p¶¶ Mõs ĩ qͥ bñplacitũ
⁊c.i.ille ſolusẽ vere mons coagulat ⁊ piguis i qͥ bñplaci/
tũ ẽ deo cohĩtare:cuiuſmõi ẽ ecclia militãs.vñ dicit ſalua⸗
toꝛ:matth.vl.Ecce ego vobiſcũ ſũ oibus dieb vſq; ad coõ
ſũmationeʒ ſeculi.Et eclia triũphãs in qᷓ einalit᷑ cũ ſanctis
hitabit:iõ ſubdit: q SEei o hitabit in finẽ. in traãſla.
hiero.hẽtur: In ſẽpiternũ. 18

urrus dei. Hic oñter pſal

Moͤns i quo bñplacitũ ẽ

„

miſta inuitat angelos ad deferẽdũ xpo aſccdenti oſor-
tiũ.ad magnificẽtiã.n.regis non ſolũ facit multitudo

miniſtrantiũ ſed ẽt multitudo aſſociãtiũ:ſᷣm ꝙ dẽ pꝛo

uer. xiiij. In multitudine ppli dignitas regis:i paucita
te vo plebis ignominia pncipis. Et pᷣmo ĩuitat pſalmi/

ſta zgelos ad xpi
” a. . „ aſcẽdentis cõſoꝛ-
deo hitare in eo:eteiʒ dſñs tiũ:ſcõo declarat
hitabit in finẽ. Currus dei clie Pfectu: ibi
decẽ milib mltiplex: milia Bne — n⸗
letãtiũ:dñs i cis in ſynai in miſta mn um
ſcõ. Aſcendiſti ĩ altũ cẽpi / poſitum pᷣmitiit
ſti captiuitatẽ:accłpiſti do exemplü de mul
na ĩ hoĩb. Eteniʒ ſi credẽ titudineangelon

aIDol t 2Iaſſiſtentiuz in da
tes inhitare dfm deũ. Dẽ tionelegis bm q
nedici dñs die quotidie: bẽt deut xxxin.
pꝛoſpèrum iter faciet no?b vbi dẽ: Dñs ð ſy

enn. nai vẽit.⁊ ſbᷣdit:
deus ſalutariuz noſtrox.! ¶Et cũ eo ſactoꝛũ
milia.i. ãgeloꝛũ:
yvit ibidem fuit ex

poſitum: 1 hocẽ qð dĩ hic: unus dei. dicũt aut
angeli dei currus dei:eo ꝙ ſibi ſhſunt:⁊ ppter hoc dꝛi

eis ſedere ſicut in curru vel in ſede:ſm ꝙ dẽ infra pſal.
lxxix. Qui ſedes ſuꝑp cherubin. = mul
is

lia letãtium:qꝛ angeli ſãcti ſeper laudat deũ. ildae⸗

in eis ⁊cl.i.aſſociatuj fuit per eosi legis datiõe ſuꝑ mõ
tem ſactuʒ ſynai.Et ex hoc arguit ꝙ maioꝛ multitudo
debuit eſle in aſcẽſu xpi.d. v¶ Aſcẽdiſti in altũ.i. in
celum empyreũ. Eenit, captiuitatẽ.i. accepiſti il⸗
los ꝗ ĩ lymbo detinebãtur captiui:eos tecũ ad celeſtia

deducẽdo: qð fuit maſ qᷓ;ᷓ dare legẽ moſaycam:⁊ iõ de

buiſti hẽre tecũ maioꝛeʒ ãgeloꝝ multitudinẽ p ¶Ac
cepiſti dona ĩ hoibus.i.accepiſti dona ſpũſſancti a deo
pe ſeu tota trinitate diſtribuẽda homuß i apli⸗ alijſq;
diſcipulis i die pẽtecoſtes. Nec eſt 3 hoc intelligendũ e
xpᷣs hõ in ſua aſcẽſione acceperit ſpũmſanctũ:cũ ab in
ſtãti oceptionis fuerit plenus ſpu gẽe ⁊ veritatis:ioh.j.
Sed ꝓ tanto dẽ xpᷣus accepiſſe dona ſpũſſancti in ſua

aſcenſione:quia ad declarationeʒ ſue perfecte gloꝛifica-

tionis:ad dexteram patris datus fuit ſpũſſanctus in ſi

gno viſibili apoſtolis:pꝛopt quod oicit᷑ ioh.vij.Nõdũ
erat ſpirit datus:quia nõdum erat ieſus gloꝛificatus.
Et quia ſpirituſſãctus nõ ſolum datus fuit in ſigno vi
ſibili aplis:qui iudei erãt ſed etiã gẽtilibus:ut pʒ act.x.
de coꝛnelio ⁊ amicis eius:⁊ i pluribus alijs locis eiuſdẽ
libꝛi de alijs gẽtilibus:iõ ſpᷣditur: ʒ ¶ Eteim nõ credẽ

tes. ⁊c.q.d.ẽt per dona ſpũſſancti fẽm eſt ꝙ gentiles nõ

credentes.ſ.pꝛius in vnũ deum:habitent dominum de
um:⁊ habitẽtur ab eo:quia per gratiam ſactiſpiritus
deus habitat in hominibus ⁊ homines in deo:Fʒ ꝙ di

citur pꝛima iohan.iiij. Qui manet in charitate: in deo
manet: deus in eo. ⁊ ideo lis

etes põt teneri nomi
natiue vł accuſatiue. a ( Bñdictus. Hic ↄñter pſalmi
ſta enarrat ecclie pfectum:qð facit dupliciter:vno mo
declarando eius pmotionem:alio modo aduerſarioꝝ
fidei depꝛeſſionem: ſcòm facit ibi:Uerũtñ deus. Circa
pꝛimũ dicit: 2 Benedietus dominus deus quotidie
i. per ſingulos dies laudetur a fidelibus:et cã ſbᷣditur
cũ dicitur: b ¶ Pꝛoſperum iter faciet ⁊c. pꝛomouen

do eccliam de bono in melius ad ſalutẽ electoꝝ. Et qᷣa
ſʒ aplm.j. Timo.ij. Deus vult omnes homines ſal

uos fieri:⁊ ad agnitionem veritatis venire: iõ ſubdit᷑:

Minn
ific
urluctin⸗
iigimne
nefar in
rl naſee
di onin
togibeinr
onoupnn
tnonnon t
unr uc
ii fnck
Cnurcd ido
gofiumaper
“
caturi ſeſo
ibinugnhi
ſtnoins oluer⸗
Euate
Poltrpperc
un,in/
Prdüidainorde
Grginmmd
nidierti,unn,
ziunalmt
adosſ0 jt
ſens Dünmidue

üechahrern
det E
pltoislirsſen

hiſnounin
Grinctriue
NConccxil
liüceeroir
rtmwcicjniti
Ggloſtodiſonns⸗
prpgäiude
noscbſdin
lahncleguſcs
niniſtnerrn
fnabaſmgtp
rmarenetir
ziuceumag
rtmibain
muuindipot
nhiſ jch
uetuconueni
aligpeen
Engesnuns
ſoiorn
enenegfmnſui⸗
in nhi
Uunliniuleon
Nmigpp
uunmialn
Pareddetſa
änenol
WN
urſͤe
honmn
bGN I
Wkos.

nlunnt
mide n
muang
—
NK
n
tinidintf
r ſr
ini
iichi
undnän

inerpnii

rnriſn.
(RkniSn

i. t dis

nmieſnd
Enin münd⸗
wimiuu

imoſan.

4
4

nuſpiſtetn
oibuſinak.

loeiule
ditiun
ſrfmietgir
nifüſaui
laäißtil
is in
mefuiſyr⸗
zimgugr,

hinimii

ex diuina diſpoſitione fca eſt deſtructio iudee ĩ vltionẽ
moꝛtis xp̃i:ſic pᷣdixerat ſaluatoꝛ:Lu.xix.ca.Ex baſan

ne: canes ſᷣm ſuũ appetitũ
lingere. A pncipio.n. belli vſiq; ad finẽ fuerũt decies cẽ

heẽrent: nunc aut excuſationẽ non hñt de peccato ſuo.

tem pi ⁊ eius humanitatẽ in qͥ deſcendit a dauid ⁊ ali

¶pſalmoꝝ

a ¶ Deus nẽ deus ſaluos faciẽdi.qꝛ ab eo eſt ſalus ho
minũ.ꝑditio aũt ex malicia eoꝝ:ſʒ ꝙ dẽ oſee.xiij. Per
ditio tua cx te iſrl tmmõ ex me auxilium tuũ. b ¶ Et
dñi dñi exitus moꝛtis.i.a moꝛte:qꝛ ſicut ꝓpꝛiũ eſt dei
ſaluos facere:ita ẽt a moꝛte culpe ⁊ gehenne facere dcli

nare. Et nõnduʒ

cũ dẽ hic: Dñi „ „ ,
dat honenuge Beus ni de ſaluos facien
dau hotaprieni di:Et dñi dñi exi moꝛtis

Aérũtñ de ↄfriget capita
inimicoꝝ ſuoꝝ:luerticẽ ca
pilli pambulãtiũ i delictis
ſuis. Dixit dñs:x baſan
ↄuertã:lcõuertã i ꝓfunduʒ

eſt nomen dñi te
tragãmaton: qꝰꝓ
ſignat dei puraʒ
ſubſtãtiã: Pᷣm eſt
adonai:qð iĩpoꝛ

tat dñium:⁊ per MEI Drita. 3
oñs reſpectuʒ ad maris. At itinguat᷑ pes tu
creaturã: ⁊ ſicnõ ĩ ſãguine ligua canũ tuo ꝝl
ibinugniida ex inimicis ab ißo. Nidẽt
ſis paiamnbs igreſſus tuos de:ĩgreſſus
ipoſita: ꝓpter qð .

Hier ony trãſtu⸗ . D
lit:dñi dei moꝛtis egreſſuj.qꝛ vbicũq; ponit᷑ nomẽ dñi
tetragrãmaton qð eſt ineffabile. hiero.tranſfert hoc no
mẽ dñs:⁊ iõ p adonai trãſtulit dei. c ¶ Uerũtñ. Pic
ↄñter declarat aduerſarioꝝ fidei deiectio:⁊ pᷣmo q;tuʒ
ad iudeos:ſcõo q;tum ad gẽtiles tyrãnos:ibi Increpa
feras. Pꝛimaĩ duas:qꝛ pᷣmo ponit᷑ iudeoꝝ: deiectio: ſe
cũdo xpᷣian ꝝ exulratio.ibi Pꝛeuenerunt. Circa pmũ
dicit: c¶ Uerũtũ deus confriget ꝛcl.q.d.q;uis deus
velit oẽs ſaluos fieri:tñ vult capita inimicoꝝ ſuoꝝ pu
niri ſᷣm oꝛdinẽ iuſticie ſi Ueentaff modi fuerunt ſacerdo-

tes ⁊ pncipes iudeoꝝ: ut hẽtur in textu euãgelioꝛum.
d¶ Uerticẽ capilli ⁊c]. i.ciuitatem hierlʒ q erat caput

regni iudee:⁊ dẽ vertex capilli.i capilloſus:qꝛ ꝓpt mu
ros ⁊ tres eã circũdãtej videbat iexpugnabilł:ſicut vtex
capilloſus dẽ foꝛtis:⁊ tñ fuit deſtructa ⁊ icenſa a roma

nis ꝓpter pctã iudeoꝝ eã inhĩtantiũ. Modus autẽ de
ſtructiois ep ſpᷣditur:cũ dꝛ: e ¶ Dixit oñs ex ⁊c. Ad
cuius intellectũ ſciendum ꝙ iudea ĩ qᷓ metropolis erat

hierlm ẽ ſita ex vna ꝑte ſuꝑ ioꝛdaneʒ fluuiũ:iuxta quẽ?
eſt tra baſan:vt pʒ ex libꝛo numeroꝝ:⁊ ex alio latere ſu
per mare mediterraneũ. Ueſpaſianus auũt miſſus a ne
rone ↄ iudeam aggregauit ſibi exercitũ ex vtroq; latẽ
ſ. per terrã baſan ⁊ ꝑ mare:a h'ẽ qð dꝛ:Dñs dixit.qꝛ

conuerta:conuertã in ꝓfundũ maris.i.conuertã exercei
tũ q iudeã ex ꝑte terre baſan ⁊ ex ꝑte maris. f Urin
tinguat᷑ pes tuus ⁊c. qꝛ in deſtructione hierim tata fu
it occiſio iudeoꝝ:ꝙ pedes abulantiũ tingebant᷑ iĩ ſagui/
poterãt ſanguinẽ occiſoꝛũ

tena milia iudeoꝝ occiſi:ut dicit ioſephus lib.de iug⸗

ico bello. cã auũt tante occiſiõis ſpditur: cũ d’: g¶¶ Ci
derunt igreſſus tuos deus.iudei.n.viderãt pceſſuʒ xpᷣi

per terra eoꝝ pᷣdicando:miracula faciendo: ⁊ iõ erant

magis puniẽdi tãqᷓ; excuſationẽ ſui ſceleris nõ hẽntes:

ꝓpter qð dicit ſaluatoꝛ:iohᷣ.xv.c.Si opera nõ feciſſeʒ
in eis q nemo alius fecit:pctm non hẽrent:nunc aut vi
derũt ⁊ oderunt ⁊ me ⁊ piem meum ⁊c. Et ibidẽ pᷣmit/
titur:Si nõ veniſſem:⁊ locutus eis nõ fuiſſẽ:pctmĩ nõ

h¶ Ingreſſus dei cc. lin hoc pſalmiſta cofitetur deita

In Ecclijſ bñdicite ðᷣo:dño

ecclie

mon et iudas ⁊ iacobus min
runt de eadem tribu:vt videtu
poſtolis duces chꝛiſtianoꝛum.

is regibus. i ((Laieni ſacto.i.in celo empyreo ſanctis
angelis ⁊ ſpiritibꝰ appꝛopꝛiato: k ¶ Pꝛeuenerũt. Hic onñt
ponitur xpᷣianoꝛum laudatio q ꝓceſſit non ex elo vidicte
ſed diuine iuſticie: cũ di enatennt Naadd ſcienduʒ:
ꝙ anꝙ venirẽt romani ad deſtruẽdã hierlm ⁊ terrã ĩ circui
uiiiiiinu xpiani ibideʒ exñ
. hmtezmonitu angeli tra
dei mei regis mei quiẽ in ſierunt ĩ regnu agrip

ſeo. Pꝛẽuenerũt pᷣncipes peq cratconfecera
iunct pſaſletib': imedio tur in erclaſtien hiſto
iuueéculaꝝ tympaiſtriaꝝꝑ.] ria: et hoc eſt qð di:

ccliſſ biñdicite o: d’nſo kPꝛcuenerunt n
de fotib iſrl. Ybi beniami ccpes. i. apli ? alij pꝛi
cipales int xpᷣianos:

qdoleſcẽtulus:i mentis ex/

AE AN.1 2 ſicut dẽm eſt: pᷣue
ceſſu. Pꝛincipès iuda du nerant wenrucniones
ces eoꝛum: pncipes gabu terre inde recedendo
lon et pꝛincipes neptalim: ⁊ ad regnum agrippe
tranſeundo:vbi cum

Mangda deus virtuti tue:

iõ ſubditur: l ¶ C⸗

iuncti pſallẽtibus ⁊c. i. virginuʒ deuotarum:qꝛ a pncipio

7 7„ „ —

alique virgines fuerunt deo cõſecrate: ſicut pʒ de ſca
tecla ⁊ de plurib alijs:ut magis patebit ifra:⁊ vocant᷑ hic
tympaniſtrie:non quia vterentur tympani) materialibus:
ſed quia cum apoſtolis iſiſtebant diuinis laudibus:et hoc
modo beatus Zlug. virginem mariã nominat typaniſtriã
in ſermone de natiuitate ipſiuj.d. Audite igitur quẽadmo
dũ tympaniſtria nĩa cãtauerit.ait. n. Magnificat aia mea
dñm ⁊c᷑. m ¶ In eccleſus bñdicite ⁊c. hoc dicit:qꝛ apli
⁊ pꝛimi diſcipuli xpᷣi fuerunt de pplo iirl:ut pʒex decurſu
euangeli:⁊ ab iſtis tanq a fontib' oꝛiginata ẽ deuotio lau

dis in eccleſjs. n (¶ Jvi beniamin.i.paulus qui fuit de tri

bu ben amin: ſm ꝙ dicit Ro.xi.q cõuerſus ad fidẽ iunxit
ſe cũ alijs fidelibus:ut hẽtur act. ix. o ¶ Adoleſcentulus.
qꝛ ſᷣm veritatẽ adhuc erat adoleſcẽs qñ fuit cõuerſus. vñ

dꝛ act.vij. Et teſtes depoſuerũt veſtimenta ſua ſecus pedes

adoleſcẽtis q vocabat᷑ ſaulus:⁊ ſatis cito poſt fuit ↄuerſuj.
Uel dẽ adoleſcernlug g: fter alios aplos fuit vltimo ad fi⸗/
n mett

dẽ vocatus. 5(3 metis exceſſu. qꝛ fuit raptus vſq; ad
tertiũ celum: ut hẽtur.ij. Coꝛ.xij. q ¶ Pꝛincipes iuda du
ces eoꝛum. dñs enim noſter ieſu

8xp̃s fuit de tribu iuda ſʒ
quẽs iacobus iohannes ſi
eius cognati germani fue⸗
ir: et iſti fuerunt cum alijs a-
L n tranſlatione hieronymi
habetur: Pꝛincipes iuda ĩ purpura ſua.quia pꝛopter chꝛi
ſtum ſuſtinuerunt martyriũ ſuo ſanguine purpurati. et li⸗

carnẽ:vt hẽtur Ro.j.⁊ per con

cet iohannes non tranſierit per gladium: tamẽ paratus ſu

it ſuſtinere martyrium quando fuit miſſus in feruẽtis olei
dolium: pꝛopter quod dicit Auguſtinus libꝛo de bono co
iugali:Non eſt impar meritum martyr iohane qui pal
ſus non eſt:et in petro qui paſſus eſt. r ¶ Pꝛincipes gabu
on et pꝛincipes neptalim. iſte due tribus acceperunt ſoꝛtes
ſuas pꝛo magna paꝛte in galilea:ut habetur in ioſue: de q
fuerunt plures diſcipuli chꝛiſti: vnde vocabantur galilei
actuum. j. 7. ij. . bulon 7 neptalim .
ibi aliqui. Ss Manda deus virtuti tue. verbũ eſt pſalmi
ſte loquentis in perſona pꝛimitiue eccleſie: eſt ſenſus:
8Mada deus virtuti tue. ideſt poteſtati ãgelice que tua
madata exequitur: ſcilʒ ut ꝓtegat nos a defedat:quod tũc
fuit factũ:quia ſicut dẽm eſt: ecclia fideliũ de monitu ageli

trãſiuit ad agrippe regnũ tanqᷓ acllocu ſecu ⁊. Item tunc
petrus fuit eductus de carcere per angelum: actuum. xi.

alijs fidelibus inſiſte
bãt diuinis laudibꝰꝰ

—

. tribu gabulon 1 neptalim fuerüt

—

2

n na ho deus qð opat es i nobis.nos docẽdo 7
reſurrectionẽ tuã maifeſtãdo:⁊a ſpũmſanctũ nobis mittẽ-
do. a ¶A teplo tuo. qꝛ in illo teplo xp̃s freqnter docuit:
in mote et ſyon i q̊ erat tẽplũ ſuꝑ aplos alioſq; diſcipulos

ſpũmſanctũ miſit:ſᷣm ꝙ dicit hiero.in epla ad paulinũ de

oibus ſacre ſcripture
libꝛis. bi Tibiof 2——
lerent reges muneꝛa. cõſirma hoc deus qð opa
p hoc.n. ꝙ xp̃ aploj ruſes ĩ nob.A tmplo tuo

alioſq; diſcipulos ſic

cofirmauit: ſtani i hierlin tibi èfferent reges

fidẽ pᷣdicauerunt per munera. Incrèpa feraſ arũ
oꝛbẽ multi reges on dinis:ↄgrẽgatio tauroꝛũ i
uereerſt mii e paccis pplop: lyt Exdudaãt
ficationẽ ecclarum et Eos qui ꝓbati ſunt argeto.
ſuſtẽtationẽ pauperũ Diſſipa gentes qᷓ bella vo
xpiano⸗ — lũt:veniẽt legati ex gybio.
ſolon. d KE etbiopia pueniet man
ſcipuloꝝꝛ. c(¶ IJncre
pa feras. Hic oñter i/

uehit᷑ pſalmiſta õ gentiles tyrãnos:ini qͥs maioꝛes fuerũt ĩ

peratoꝛes romani ⁊ eoꝝ pᷣfecti:q conati ſũt fidẽ catholicaʒ

deſtruere:ut pʒ de nerone:domiciano:decio:diocleciano ⁊?
valeriano ⁊ multis alijs:⁊ q;tum ad hoc dicit: c ¶ Incre

pa feras.⁊ vocat pncipes romanos feras:qꝛ dabant feris

d ¶ Arũdinis. arũdo.n.vento mouet᷑:⁊ ita pncipes roma

noꝝ vẽto vane glie mouebant᷑:vel qꝛ ad quelibet erroꝛem

idolatrie de facili couertebant᷑:ſᷣm ꝙ dicit leo papa ĩ jmõe
ſcoꝛum petri ⁊ pauli de roma ꝙ magnã credebat ſe feciſſe
religione:cũ nullius gẽtis reſpuiſſet ſalſitatem:⁊ bñ dicit:

c¶ Increpa feras ⁊c.· qꝛ pſalmiſta pᷣuidit cõſtantinũ ipera
toꝛẽ poſt multã ſtragẽ xpianoꝝ a deo lepꝛa pcutiendu a
fidẽ con-

bncipib aploꝝ petro ⁊ paulo ĩcrepandu:⁊ ſi
uertendũ:vt hẽtur i geſtis beati ſilueſtri. e ¶ ¶õgregatio
tauroʒ . i hucines romani qͥ vocati ſũt fere ppi crude/
litatẽ. e ¶ Cogregatio tauroꝝ i vaccis pploꝝ. cõparant
n.tauris domeſticis:qð notat᷑ ꝑ hoc qð dẽ:In vaccij pplo
rũ:qꝛ tauri idomiti no ſunt ſic ↄgregati cũ vaccis hoiuzʒ:et
rõ h cõparatiois:qꝛ nõ ſolũ conabant᷑ ſbuertẽ xpianos ꝑ
toꝛmẽta tãqꝙ fere:ſʒ ẽt ꝑ bladimẽta tanq; tauri domeſtici p
mittẽdo eis honoꝛes diuiti
fide xpᷣiana:ut pʒ in młtis
excludãat.ſ.a vitate fidei.
magis ꝓbati in fide qᷓ; arg

nartyꝝ geſtis. io ſbdit: f¶ Ur
Eos qᷣ ꝓbati ſunt argẽto.i.
ntu i foꝛnace. h¶Diſſipa gen

tes q bella volũt.iſte e⸗ unt romani ꝗᷣ p bella totũ oꝛbẽ

ſibi ſpiugauerũt. i ¶ Neniẽt legati ex egypto.h'ↄnt pot
exponi de philone:qͥ cũ ſocijs ſuis de alexadria egypti fuit
miſſus legat ad ipatoꝛẽ claudiũ:⁊ tũc ↄtraxit familiarita
tẽ cũ petro aplo rome exñti:⁊ reuertẽj alexadriã eccliazx ſc̃i
marci ↄgregatã honoꝛauit:⁊ i libꝛis ſuis magnifice cõmẽ/
dauit: ꝓut ſcribit ĩ libꝛo illuſtriũ viroꝝ. e Ethiopia p
ueniet man ed deo.ethiopia.n.ẽ iuxta egyptũ:⁊ cit⁊ vni
uerſalius fuit conuerſa ad xpᷣm ꝙᷓ; egypt:videlʒ ꝑ beatum
mattheũ aplin:q veniens ad illa ꝓuinciã bapti?auit regem
⁊ eius filiũ:quẽ a moꝛte ſuſcitauerat:⁊ filiã eius ephigeni
eʒ vginẽ xpᷣo cõſecrauit:⁊ eã ducẽtis vᷣginibus pᷣfecit:⁊ ppl
regni ꝓ maioꝛi ꝑte baptigauit:ut hẽtur i pᷣdco lib. illuſtri
viroꝝ: ⁊ hoc ẽ qð dẽ: k E
Man' ey deo.i.dare deo man p ↄfederationẽ ad xp̃ʒ.
Coõfederatio.n.iplurib locis ſacre ſcripte dẽ dexiaꝛuʒ da
tio:qꝛ hoiĩes fedus iniẽtes ĩ multis ꝑtibꝰ dãt inuicẽ dexias
man. m ¶ Regna ire. Dic yltio pᷣ. iuitat hoĩes ad pſallẽ
duũ deo aſcẽdẽti.d. m ¶ Regna tre.i.hitãtes ĩ oibꝰ regnis

mantyres deuoꝛa os:pꝛout pʒ i multis martyrum geſtis.

as ? ſilia:dũ tñ vellent recedẽ a

thiopia pᷣueniet.ſ. egyptum.

fre. n I¶ Caãtate deo. ipſũ deuote laudãdo. o ¶Pſal

lite deo ꝗͥ aſcẽdit ſuꝑ celũ celi:i.ad extremitatẽ celi Epy
rei qð ẽ excelſ it celos. p oꝛientẽ. hoc dẽ qꝛ xpᷣ
aſcẽdẽs ĩ celũ aſcẽdit de monte oliueti:ut hẽt᷑ act. qui
mõs ẽ ĩ oꝛiẽtali ꝑte iuxta hierlin:i q̃ cõpletũ fuit myſte

deoi Rdenh kre cãtate ðo: abi .
pſallite dño. Pſallite ðᷣohoiter exponit de
aſcẽdit ſup celũ celi:ad oꝛiẽ caedn
tẽ. Eccẽe dabit voci ſue vo ſepulchꝛij i finali
cẽ virtutis:ldate gliaʒ deo iud

ſi iſrl: magnificẽtia e ⁊ ᷣ ¶ lja pcedẽtib' pot

eyĩ nubib. Mirabil de i ctoid voce bͤi
ſeis ſuis: deuſ il ibẽ dahit ouc elkidlo⸗
virtutẽ et ſoꝛutudineʒ pleb xpi: ꝗbꝰ xps aſcẽ
ſue: benedictus deus. dẽs pcpit pdica
. re per oꝛbẽ euage

liũ: ſᷣm ꝙ hẽtur

mar. vl. Euntes i

mundum vniuerſũ pᷣdicate euangeliũ oĩ creature. Et
huic voci q̃ dẽ vox xpᷣi:eo ꝙ fuit de e mãdato: Dedit
vocẽ vtutis cõfirmaãdo pꝛedicationem eoꝝ miraculis.
vñ ibidẽ ſbᷣditur:Illi aut ꝓfecti pᷣdicauerũt vbiq; dño
cooperate ⁊ ſermonẽ ↄfirmãte ſeq̃ntib ſignis.
te gliam deo ſup iſrł.i.ꝓpter bona q̃ fecit iſrł pꝑ quem
notat᷑ ppls xpᷣianus cui fca ſunt bñficia pꝛedcẽa.vñ dic
apls Ro.ij. Nõ.n.q in manifeſto iudeus ẽ:neq; q̃ i ma

—

nifeſto in carne ẽ circũciſio:ſed qͥ ĩ abſcondito iudeus

⁊ circũciſio coꝛdis ĩ ſpᷣu non lr̃a. s agnificentia
eius ⁊c᷑. qð exponitur ab aliqbus de nubibus mãlibꝰ

ex qbus pcedũt pluuie choꝛuſcationes ⁊ tonitrua: per

qͥ apparet hoibus ptãs dei ? eius magnificẽtia. Sʒ ut
cotinuet᷑ lr̃a:vẽ melius exponi ð aplis alijſq; diſcipulis

acpᷣdicãdũ miſſis:de qᷣbus dꝛ Eſa.lx. Qui ſũt hi q vt
nubes volat. Ex iſtis. n. nubib pceſſerunt pluuie ſacre
