totũ in circuitu.quãtũ ad coꝛp à aĩa circudat ſiẽ veſtimto

qͥdãmodo. r. ¶ Et ſic repẽte pᷣcipitas me. ꝑ flagella qt i di⸗
cat: mirabile ẽ cũ tanta diligentia feceris me: ⁊ ſtati pꝑ fla-

gella velis me deſtruẽ:h iniponit᷑ õ erroꝛẽ amicoꝝ iob:qui

poſt moꝛtẽ negabãt aiaʒ remanẽ.qſi ſe uẽs ad dem eoꝛum
qð pᷣma facie ĩcõueniẽs videt. s ¶ Memẽto qſo ꝙ ſiẽ lu.
fe. me.hoc dẽ ad alludẽdũ ei:qð dẽ in geneſi hoiem foꝛma/
tũ de limo terre:SGene.j.⁊ redigẽdo puluerẽ: Gene. iij. ¶K

Nne ſic lac mul me. Incipit deſcribẽ foꝛmatõeʒ hoij a pn

cipio ſemis: qõ ẽ de ſupfluo alimẽti dealbato ad modũ la-
ctis. v Wonkaf eũ me coagulaſti.iĩ foꝛmatõe ei pueri ſe
mẽ viri in q ẽ vis actiua ſe hʒ ad materiã miſtratà a mfe ᷣ
foꝛmatõe coꝛpꝑis pueri:ſiẽ coagulũ ad lac ĩ foꝛmatõe caſei.

x¶ Pelle ⁊ car. veſt, me.qꝛ mebꝛa vitalia vt coꝛ ⁊ epar c(.

bonũ tibi vi. ſi cau.

Fecert me. qus

ſi impr fuero.tꝑe p̃terito: k mihi eſt. i. ſum ⁊ fui in

operiũtur carnib:a⁊ pelle qſi dbuſdã veſtimẽtis. a(¶ Oſ⸗
ſibus ⁊ neruis ↄpegiſti me.ad robur coꝛpis:deſcripta ẽ coꝛ
poꝛis oꝛganiatoe: cedit ad aiatõem dicens: b Uita 7
miſericoꝛdiã tribuiſti mihi.deus eni infundendo aiam dat
vitã: ⁊ etiã virtutes in qͥdã ſeminario: int᷑ quas in ipo iob
alucrbar waſeretlo⸗
m ꝙ iße dicit infra J —”
xr Ab infatia meaa carnib' veſtiſti me:ſſib'

cnitmecu miſeratõ neruiſ ↄpegiſti me. Aitam

rn acut. 2 miaz tibuiſti mibi et vi⸗
nuatonem exhibẽdo ſitatio tua cuſtodiuit ſpũm
tua bñficia: tũc enin meũ.Licẽèt hec celeſ in coꝛ
dẽ de hoĩem viſitare de tuo: ſciò tñ qꝛ vniũſoꝛũ
qñ vat ei bñficia ſprůmmemineris. Si pẽccaui: èt
alia ⁊ coꝛpalia:omia E *en
iſta aut expꝛeſſit iooo ad hoꝛã pepꝑciſti mihi: cur
ad oñdendũ ꝙ de co ab inigtate mea mũdũ me
gnoſcit perfecte oĩa q eẽ nõ pateris: Etſi ipi ſue
ſut in hoie qaein ro vè mihi e: et ſi iuſt/ nõn
. TLicet hec celes i leuabo caput: ſaturar affli
coꝛde tuo.dẽ aũt de ccõne et miſeria. Et ꝓpt ſu

celare in coꝛde ſuo eaa perbiã quaſi leenaʒ capies

q̃ ptinẽt ad hoĩeʒ:qñ e. rrè nirabilit
nöͤ oñdir erga eũ bů⸗ Me: ranſuſcs uitabiln ane
ficia exterioꝛa: dimit crucias. Inſtauras teſtes
tẽdo eum in afflictee tuos contra me:et multipli
magna. e¶ Scio tñ S
qꝛ vniuerſoꝝ memi/
neris.⁊ ſic ex ignoꝛãtia ex ꝑte tua nõ ꝓcedit ꝙ me affligis.
f¶ Si peccaui ⁊c̃. Hic ↄñter inqrit iob cauſa afflictõis ſue
abſq; ſuppoſitõe ſue innocẽtie.d.Si peccaui.i.dato ꝙ pec·
caueri ĩ iuuẽtute mea: g ¶ Et ad hoꝛã pepciſti mihi.ſ.ſta
tim nõ puniẽdo: qꝛ iob a iuuẽtute nõ fuit afflict a deo.
5 Lur ab iniqtate mea mũdũ me eẽ nõ paterl.q.d.ſi pe/
perciſti mihi i iuuẽtute ⁊ foꝛtitudine mea:videt᷑ ꝙ mag de⸗
beres hoc facere in mea ſenectute:in qua non poſſum ſic ſu
ſtinere relaxãdo ſaltẽ mihi culpam ex tua pietate. i ¶ Et

tanta tribulatõe:ꝙ deberet tibi ꝓ pena ſufficere. I ¶ Er ſi
iuſt. ſupple fui ⁊ ſũ: m¶ ¶ Nõ leuabo caput.ad defẽdẽdũ
iuſticiäã meam: n ¶ Saturatus.i.totaliter repletus:Alſfli
ctione et miſeria.Et ſi leuauero caput:tanqua tibi renitẽs
ꝓpi ſupbiam: q¶ Qualſi leenã capies me.irretiendo me
maioꝛib ſupplicijs:iõ ſubditur: r . Reuerſuſq; mirabi/
lit᷑ me crucias.qꝛ pꝛi me cruciaſti ꝑ ſubtractõnem oim bo

ſuſtinere. ſ. pſecutõeʒ ab ill qui deberẽt ferre auxiliũ. s
Inſtauraj teſtes tuos ↄtra me.i.amicos meos qͥ vidłnt᷑ eſfſe

teſtes tui iquãtũ ꝑ iuſticiã tuã ⁊ ipatientiã meã nitũtur me
Et multiplica irã tuã.i.effectũ ire tue:qdeꝛ
nec ira nec alie paſſiones cadũt in deo. vi Erpenemmic⸗ atönem motu
ios repmii ꝙ ad vbu exter nõ ꝓcedut:ſ qñ rõ oñdere

cõdemnare. t

tãt in me.i.tenẽt me ita ſubiectũ: ꝙ nullo mõ poſſuʒ reſiſte
re.Cõſiderandũ aũt ꝙ licʒ ſathã amicos iob excitauerit cõ
tra eũ:htñ hic deo attribuit᷑:qꝛ h fecẽ a deo ꝑmiſſus. Sciẽ
dũ etiã ꝙ iob ad h'cauſas pũitois inocẽtiũ ta diffuſe q ſiuit
vt ꝑ illas q̃s remouit taniꝙ; incõgruas:itelligat vera ca:q̃ ẽ
exercitiũ patiẽtie ipᷣoꝝ afflictoꝝ vt ꝑ Auenist ad pᷣmiũ
vite future eis a domino pꝛeꝑpatũ. x uare de vulua.
Pic vltio iob ex pᷣdcis aduerſarioꝝ ſeqͥ ↄdictõneʒ ↄcludit:
vt enĩ pʒ ex pᷣcedentib ipſi ponebãat felicitatẽ hois i ꝓſꝑita
te tpali:ex qͥ ſeqtur ꝙ vita miſerijs ſubiecta a quib non ap
paret releuabil q̃lis erat vita iob: ſit ſibi odibił ⁊a hoꝛrẽda.

Itẽ qꝛ ponebãt poſt moꝛtẽ nihil remanere de hoie:vitã ali C.

am oino negãtes:ſedtur ꝙ moꝛ ſit puatio oim bonoꝝ ſim

. megue onem oñ lig 7 perpetu*.
noꝝ:⁊ nũc p perſecutõeʒ amicoꝝ meoꝝ: qð ẽ grauiſſimu, 6 7

plicii: 2 ↄ ſũme hoꝛrenda: 1 ſic vita ei oppoſita r

petenda etiã ĩ ſtatu miſero:i quo ñ puat oẽ bonũ: ⁊
ſequũtur zdictoꝛia ad dcã ipoꝝ: hup aũt ↄdictõis iob

pmo deducit pᷣmã ꝑtẽ.d. x¶ Quare de vulua eduxiſti

me.i.feciſti me naſci:ſubdit cãʒ.d. y ¶ Qui vtinã cõ⸗
ſũpt eẽm.i. moꝛ
tu añ natiuitatẽ

cas iram tuam aduerſum 3eocul me

me: et pene militant in me. videret.iĩ vita taz

Quarẽ de vulua eduxiſti miſera exiſtenẽ?.

e⸗ unna Ecucu. uiſſe qſi n
me⸗ Qui vtinã oſpt eem ez apetn⸗
nẽ oculus me videret. Fuiſ cipaſſẽ de eẽ ꝙ qſli

queni
2 . n. pit aliã ꝑte odi/
nõ paucitas dierũ meoꝛu?; ccõis d. b¶ Ilũ
finietur bꝛeui? Dimittẽ er/ quid nõ pau.die.
go me vt plangam paulu/ meox finiet bꝛe⸗

lum doloꝛẽ meum ante; ul a.de lic. hꝛeni

ſei quaſinõ eẽm deytero nihil eoputan
trãſlapad tumulũ. NHuùngqd dum. oe

vadam è non reuertar àd necrute. c —
erram tenebꝛoſaʒ: et oper mitte me vt plãä

tam moꝛtis caligine:terra, gã pau. vo. meũ.

miſerie ⁊ tenebꝛaꝝ:ubi vm ——— .

bꝛa moꝛt ẽt null oꝛdo:ſed ribilioꝛ:is ſetur
ſempiin hoꝛroꝛ ibabitäs. o ( Anq; vadã.
PeePꝓmorzté: eiieet

—

nõ reuertar. p re-
ſurrectòeʒ ſm aduerſarioꝝ erroꝛẽ:q negabãt aliã vitã.
f¶ Ad terrã tenebꝛoſũ.i. epeliar in terra q̃ de natura
ſua eſt opaca: g ¶ Et optã moꝛtis caligine.qꝛ viuẽtes
quatũcuq; miſere fruũtur luce q eſt ſuꝑ tra: ſʒ ꝑx moꝛtẽ
ſepultura ea pꝛiuãtur. h ¶ Lerrã miſerie ⁊ tenebꝛa
rũ.quia ꝑ mo:tẽ ⁊ ſepulturã tollit᷑ ois dilectatio ſeſibi/
⁊ cognitio itellectuali) ſᷣm dicta amicoꝝ iob. i ¶ ¶bi
vmbꝛa moꝛil.qꝛ ᷣm eos nihil pot ibi imagiari niſi hoꝛ
ridũ. k¶¶ Et null oꝛdo.q'diu eni hoies ſũt in vita pñ
ti: ſũt in aliqͥ oꝛdine iſtituti:qꝛ ſũt diuerſi ſta hoim: ⁊
in q̃libet ſtatu ſũt gradvarij:ſʒ poſt moꝛtẽ no remanet

aliq talis nctioꝛmarime ſm amicos iob:vt pʒ ex pᷣ⸗
dictis. I ¶ Sed ſep

iinus hoꝛroꝛ inbabitãs.q.d.nihil
põt ibi imaginari nili hoꝛridũ: ⁊ ad ſꝑ: qꝛ amici iob re
putabãt reſurrectoem ipoſſibilẽ: nec alidd ipᷣ hoĩs re
manere poſt moꝛte:q̃re talis hoꝛroꝛ eẽt oino imutabi
In caplo.x. vbi dicitur in poſtilla: Ledet anima me
am vite me.. Additio pꝛima.
Ecũdũ ſẽm thomã ſignãt dʒ Dimitta aduerſũ
me eloquiũ meu. ⁊ no dicit mitta leu ꝓfera.nã
Memultotiens hõ aliquos motus in coꝛpoꝛe patit᷑
ꝓpter aliquam paſſionẽ:ſʒ tñ ita ꝑ ratõnem motus ip·

volẽs qd icerpatiat:occultos morin vba ꝓducit: tũc

eloquiũ dimitiẽ dẽ q̃ſi qð pꝛy retẽtũ fuerat:⁊ ꝓpti h ſb

dit: Loquar i amaritudie aie mee.q·d. vba q̃ ext ꝓferẽ
iterioꝛẽ amaritudinẽ ondũt vt det itelligere ſe in ꝑiona
hois amaricati lo:ſʒ vt veri itelligat ꝙ iſta eloqun di
miſſio ſit ꝑ hoc ꝙ a triſticia rõ ſuꝑat ſbiũgit: Dic deo
noli me ↄdẽnare ⁊c̃.cũ eni vicit᷑ ro a paſſioe: ho õ deuxʒ
remurmurat:ſed ſi inter tribulatões hominis recta ro
manet ſe do ſubdit ⁊ ip remediũ poſtulat:⁊ io dic:di
cã deoinal me Zarnaje. Pec ta devulag.
In eodẽ caplo.x.vbi dꝛ ĩ poſtilla:Quareę de vulua.
Pic vltio iob ex ocis aduerſarioꝝ ⁊c᷑.¶ Addito ſca.

4

garlocvrie
Plonurt
Uehaſt
ſintherun
eandebeed
plananic
KtisOuen
Nlaſemien
Vanphuin

mhellui⸗

Muigunn
Piſuomiürin
tinnhrſh⸗
int itind
litts ilcdn
Penopfn
ſwwanaite
oſlispau
Muney
:.
or
nrfin
gr⸗
Hunlinzin
min

Apcleſceg

Keudi
oleguiset
chr
ſtnedie
nicſpolg⸗
Pipoſttin
ſthen oeu⸗
ſpnntei
Pii
ſtob

4
1

Amale

puimin
in Gin
Vaumi
renin
haln
Ankie
nnigte
tii
nd
tinle
che

Maryi
nen

linn

nleht
nufin

Ne N

nininn

Spuudeni

ſpnpnigt

tentiã cõtinuando:vñ meli vẽ dicendũ: ꝙ iob hic loq/

.
2 —
R
„
.. .
— —

hoe ꝙ iob dic. Quare de vulua eduxiſti me
Cxc.nõ videt᷑ ꝙ inferat ex dictis aduerſarioꝝ ſe
Iaui aliquã pdictonem:nec planuj ſenſus littere
poc tolerat. pmũ pʒ:nam ponẽtes felicitatem hominis

in pꝓſperitate tpali non cõcedũt ꝙ vita miſerie ſubiecta

ſit ſimplicit᷑ odibilis cũ adhuc remaneat in ipᷣa vita ip/-
ſum viuere:qð eſt quid appetibile:⁊ hoc ſatis pʒ ꝑ exꝑi
entiam. qplurimi eni miſerijs maxiĩe ſubiecti videntur
adhuc vitã appetere:etiã ſi aliã vitã non credũt ſic ſũt
infideles.2“ pʒ:nã Ranus ſenſus lre teſtatur: ꝙ iob loqᷣ
tur nõ cõtradictoꝛla ↄcludẽdo:ſʒ qſi vnã ⁊ eandem ſen

tur tanq; oñdens ĩterioꝛis amaritudinij paſſionẽ: vt.ẽ.
dixerat: Loquar i amaritudine aĩe mee. ᷣm qus paſſio
nem homines ſic ĩ magna poſiti afflictõe eligũt nũq eẽ
in hoĩm aſpectu:ne oppꝛobꝛiũ ſue miſerie hõibus ino/-
teſceret: a de hoc dicit: Quare de vulua eduxiſti me.
deo loquẽs quẽ cõfitet᷑ cãm eſſe ſue pꝛoductonis ⁊ nati-
uitatis. Qui vtinã ↄſũpt eſſem.ſ.iĩ vtero: Ne ocułme
videret.ſic miſerũ. Fuiſſeʒ quaſi nõ eẽʒ.i.nõ opto in h
totalem pꝛiuatõem eẽndi:qꝛ hoc nõ vꝛ eligibile: ſed ſal
tem hẽe aliqualẽ eſſendi modũ:⁊ ſic declarat appetituʒ
pꝓcedentẽ ex amaritudine paſſionis ſue:ſed quia hoc is
trãſiuerat i pᷣteritũ:⁊ ꝑ ↄſequens erat ipoſſibile:vñ.vj.
ethicoꝝ: Poc ſolo pꝛiuat᷑ de facta iã nõ fuiſſe.iõ reuer-
titur ad petẽdũ a deo aliq̃ poſſibilia.ſ.ceſſatõeʒ aliquã/

tulã ſuaꝝ afflictõnum:de quo dicit: Nunqd nõ pauci/

tas dieꝝ meoꝝ finiet᷑ bꝛeui.q.d. exquo nõ placuit tibi
vt faceres mecũ tantã miaʒ vt fuiſſem q̃ſi non eẽm mõ
pᷣdicto ſaltẽ in paucitate dieꝝ meoꝛum q̃ in bꝛeui finie
tur. Dimitte me vt plagam ⁊c̃. exponantur pꝛout in
poſtilla ꝛc. è Rcnen.
. caplło.x.circa illuʒ paſſum: Quarẽe de vulua
Aeduxiſti me ⁊c̃.cũ poſtilla.dixiſſet iob ex dcis ad/-
erſarioꝝ ↄcludere ↄdictoꝛia:videlicʒ ꝙ vita ſbᷣ

iecta miſerijs ieuaſibilibꝰ ſit ſimplr odioſa: ⁊ eadẽ ſit a⸗

liquo mõ appetẽda:Burgẽ.ſe opponit dicẽs duo minꝰ
ꝓbabilia: Pꝛimũ eſt ꝙ i caſu vita miſerijs ſubiecta ma
ximis nõ eſt ſimplr odibilis ppter viuere qð eſt bonuʒ
7 p conſequẽs appetibile: ꝓbat hoc ꝑ exꝑientiam: ſed il
la expientia nõ eſt multis nota:nã eligibili eſt nõ eẽ qᷓ
miſen eſſe ſine ſpe euaſionis:iõ chꝛiſt Matth.xxvj. lo
quẽs de iuda dixit ipᷣm non eẽ:⁊ natũ nõ fuiſſe bonuʒ:
⁊ p ↄſequẽs eligibile:eẽ ergo miſeꝝ dixit malũ:ꝑ conſe
quẽs odibile:imo dixit Meli illi erat.vbi gloſa oꝛdia
ria vſitate dẽ ⁊ ſimplir vt non poſſit ĩferri:igit᷑ male eſſe
bonũ eſt:volẽ oñdere ꝙ grãmatica ſil ⁊ logica q̃ dicũt
ↄpatiui poſitiuuʒ dici de vtroq; extremoꝝ in ꝓpoſito
nõ habeat locũ:miſer eni aſi ꝓpter viuere qð eligibile
eſt appetat eẽ Rur burgenſis ꝑ expientiã exẽplificat:h
eſt ꝓpt ſpem aliqñ euadẽdi miſeria: vbi aũt nõ eſt ſpes
euadendi caſus burgẽ. nõ eſt ad ꝓpoſitũ: qꝛ ↄtra dictũ
chꝛiſti ſupꝛa allegatũ.vñ aſi ſᷣm ipetũ nature miſeri ꝓ⸗
pter decoꝛẽ vniuerſi velint eſſe: mallẽt tñ non eẽ ex vo-
lutatis deliberatõne:⁊ hꝰ dem̃ coincidit cũ eo qð ſcotuj
dicit circa tertiũ de affectõe iuſti ⁊ cõmodi:⁊a tũc nõ ſeqͥ
tur ſoꝛ.vult a ſm ipulſionẽ nature:igit᷑ vult a:qꝛ argui
tur a ſᷣm quid ad ſimplr:ſicut ĩ ſili nõ ſequit᷑:chꝛiſ᷑ vo
luit auferri calicẽ ſʒ affem ſẽſitiuũ igit voluit.Et merca
toꝛ vult tpe naufragij ꝓijcere merces igit᷑ vult: ⁊ ſic de
alijs muli: vñ patet pma ꝑs ↄditoõnal vbi no eſt ſpes re
leuatõis a miſeria ibi vita eſt ſimplicit᷑ odibil ⁊ boꝛren
qda:etiã apud eo qͥᷣ felicitatẽ ſuã ponũt ĩ pꝛoſpitate vire
pñtis.nã ſi ꝓſpitas eſt ↄtinua:ẽ vera felicitas iõ ſimplr
appetẽda:ꝑ ↄſequẽs e oppoſitũ.ſ.ↄtinua miſeria ẽ odi

bilis 1 hoꝛreda. Et ꝑ idẽ mediũ ex l̃a poſtil.bene dedu

dixit: Nungd ꝗ multa loꝗ

Job

cit ſcam ptẽ ↄtradictõis ↄtra quã burg.nihil fac. Lodtur

igit iob ex ſuppoſitõib'amicoꝝ eos deducẽdo ad ↄdictõeʒ
Secũdum aut burg.ocm̃ ꝙ videlicet ipᷣe cũ ſancto thoma
ißi iob freanter Hant ꝙ locutſit ex multitudine paſſionũ
rõneʒ vincẽtiũ ad irã ꝓuocantiũ ſupꝛa ipꝛobatũ eſt ĩ pꝛici⸗

aute

pio tertij capli.

Eſpodẽ

Eſpõndẽs aũt
ſophar naamath

es
⁊ ſecũdo ponitur iob
rñſio ſequẽti ca. Cir/
ca pmũ ſophar pmo
arguit iob de ſtultilo

tur noͤn audiet: aut vir ver⸗
boſus iuſtiſicabit: Tibi ſoõ
li tacebũt hoſes: et cũ cete

ros irriſeris nullo cõſuta oßdere iuſte punitu;

beris: Dixiſti eni: Pur & ⁊ citra ↄdignũ ꝓ pec
ſermo me: ⁊ mũd ſum in cato ſuo:ibi Atq; vti
oſpectu tuo. Atq; vtinam nã. ʒ admoner eũ de
rreumedio:ibi Si iniqͥ
deus loqueretur tecum: tatẽ. Circa pmũ dici
aninn e irca pmũ dicit
⁊ aperiret labia ſua tibi: vt b ¶ Nuũquid ꝗͥ mita

oſtenderet tibi ſecreta ſapi/

entie: t q; multiplex eſſet fabfadirrenubats

lluodq. cHHHäâοö audiet.
q.d.tu es ita loquax ꝙ ſꝑ vis lod ⁊ nihil audire:⁊ cĩm hu
6 Au

ius loq̃citatis ſubiũgit: dD oſus iuſtific
q.d.p loquacitatẽ vis falſo pᷣtendere iuſtici tuã: ſicut ĩ di/
ſputatoib' litigioſi ⁊ loqces volũt obtinere clamoꝛibꝰ.
e ¶ Tibi ſoli tacebũt hoies q.d nõ eſt ronabile:cũ non ſis
tãte auctoꝛitatis nec ſapie. (Etc

ſupꝛa dixerat: Quare detraxiſtis ſermonibus veritatis ⁊c̃.
g ¶ Anullo ↄfutaberis.q.d.ĩmo ego oſtẽdaã ſtulticia tuã.
Dixiſti eni pur ẽ ſermo me'. hoc accepit ex hoc qð ſu

pꝛa ſexto caplło dixerat iob: Et nõ inuenietᷣ ĩ ligua mea ini
qtatẽ cc. i ¶ Atq; vtinã. Dic arguit iob ꝓpi pctã ſua pũi
tũ:a ꝑ ↄnñs coꝛã deo imũdũ.Aid cuũitellectu ſciẽdũ:ꝙ pec-
catũ eſt trãſgreſſio legis diuine:⁊ celeſtiũ iobediẽtia mada-

toꝝ:vt diẽ aug. Lex autẽ diuia differt a lege hũana:qꝛ lex

—w—

huana tm eſt vniuerſał. applicatõ aũt ĩ fcis pꝑticularib cõ/
mittit iudicib i his q ſũt iter hoie; ⁊ ꝓximu: ⁊ alijs hõibꝰ
ĩ his q̃ ſur ad ſeipᷣm:⁊ boc ẽ:qꝛ legiſlatoꝛ nõ potuit ↄſidera

re oẽs pticulares caſus ⁊ circuſtatias:de aũt certitudinal-
conſiderat omnia opera humana:etiam quantum ad mi/

nima: ⁊? ideo lex eius pꝛout eſt in mente ipſius ſe extendit

ad omnia etiam particularia: ⁊ inde eſt ꝙ in legbus hu

manis aliauis aliquando peccat in cauſa particulari: ta-
men non facit contra legem humanam. vniuer ſalia enim
non ſe extendunt ad illud particulare: ſed peccans quali-
tercunq; facit contra legem diuinam: pꝛout accipitur pꝛe-
dicto modo. veruntamen quia homo non habet cognitio
nem huius legis in omnibus particularibus:frequenter cõ
tingit ꝙ facit contra legem diuinam: ⁊ non aduertit: ⁊ ex

hoc concludit ſophar ꝙ nullus poteſt ſe ſecure iuſtificare:

ſecundum ꝙ dicit apoſtolus pꝛima Coꝛinthioꝝ.iiij. Ni⸗
hil mihi conſcius ſum: ſed non in hoc iuſtificatus ſum. In
bac autem deductione ſic pꝛocedit ſophar: quia pꝛimo
oſtẽdit pꝛofunditatem diuine ſapientie: ⁊ multiplicitatem
ſue legs ad omnia ſe extendentis: pꝛopter quod eſt ab ho
mine incompꝛehenſibilis. Secundo oſtendit ꝙ deus facta
hominum vſq; ad minima conſiderat: ⁊ ſic iuſte condem-
nat: quamuis hominum condemnatio non videatur. Se-
cundum pꝛoſequitur: ibi Ipſe enim. Circa pꝛimum dicit
ſophar: i tinam oeus loqueretur tecum.tibi ſecre-
ta ſua reuelando. a ¶ Et ꝙ multiplex eſſet lex eius.

⁊c. Hic ponit
obiecto ip̃iu;⸗
phałotra ipᷣm iob

quio: ⁊ ſcòo nitit euʒ
lodtur.reputabat ei
iob ex ipetu paſſiois
t vir vboſus iuſtificabit.

t cuʒ ceteros irriſeris. qꝛ

5 W
¶Libe
4

Stitelligeres. cando. ? ¶Abſq; mcula. i amoto ĩpedimẽt cittnie
ad oia quãtũcũq; mima ſe extẽdendo. bEritelligeres. cie oꝛoij tue. 3 Et erij ſtabil. ipſpitate pniij vite. do h“ intul
p iſt reuelaroeʒ. c ¶ multo minoꝛa Phedes. b di facieter 3 Et nõ fneie lenteri ma „ üngla
puniaris ocbito. o Foſit veſtigia vei uan oairob. Milerie i in a nuͦ es. c õ Grbrnol
5e a Tloltator ing e
inueſtigant᷑ oditões creatoꝛis: ⁊ iſte creatur te ilen Jopis xvi. Mu lm
ßʒ illud eccles.j. Cun/ 9. lli ul nus tuas. Si iniqitateʒ q ciãl dueru iä nõ6 Nℳ
eeoiffo ene lexel en eai eſt in manu tua abſtulemfis pent euend iano Si
por 20 1 cae (0 minoꝛa e d a te: èt nõ manſerit ĩ taber ter gaudiũ. 0 lonipe
ermoe: ſiẽ pʒ de mo- x inigtas tua. Foꝛ“ a te: misRinig.n biter gaudiu. jeneus
Sn folio erbprise Snohnie dei ↄpꝛehen naculo tuo miuſticia⸗ dn eideſ.
uo n vſit dd blenn cà vſq; ad ꝑfecũ oſpo leuarepoteris ſaciẽ tuã ab bi ad veſperaʒ h iiſctir⸗
inueſtigari oẽs ꝓpꝛie des:&t vſq; e Ec lcula:èt eris ſtabil: ẽèt bi ad veſp. 3 b
re ſi zte celſioꝛ qᷓ; macula:ct ert en dicit ↄtra illd: q ſie.
tates: vt qre ſit tante tẽtem reperies: Lcclic 1 6Eir. lſeriè q;; ob dicitotra il: qo ulcſfn
zeeaeten fi 3 r e Wꝛo nô timebiſ. Mi erie q; o iob ſupꝛa dixeat: Geehr⸗
quãtitatis: vel taliy fi celo eſt. Et qd facieſ. Pꝛ ſhitegrfgen ob iupea dlren d
re: aut vtutis: e Eil. j ⁊ qli aquaꝝ que qſi nihil reputãs au
dee oet woraliter füuͦdioꝛ inferno: ⁊ vñ cogno Uunucerit c4 beris: pfperitatem tem ehtſac
to ꝙ poſſẽt totaliter ſces: Lõgioꝛ terra mẽlura p̃terierũt nõ recoꝛdaberis: ꝓſp netem tem Pufnſen
zdi ab ces: Lõgioꝛ te un eei Woece poꝛaleʒ ſibi de ce Aufnſian
ↄpꝛehẽdi ab hoiĩe: tñ . io mari. Si ſubu e qſi meridian fſulgoꝛ con 5: jznalchegg
ek . agri. Bi lu 1! . r tero affuturã: eo bnußnaloo
— teri ita e⸗ in vnũ co / ſurget iibi ad veſperaʒ: Et ceſſen ſenex 7 p- ſllumnie
neert anauerir gs Zdicet ei: uel cuͦm te rid paen kenoer Eine
oẽs ſil adequãt vi dicere ei põt:cur ita ſa oꝛieris vt luci er: et habeb s n vc ba e vchllin
4 pfectu oipotetore nitate: &t vidẽs iniqtatẽ nõ i deloſſus ſecur doꝛmies tibi: ꝙ reputabis ſtinilgen
perles. q. . hoc mani de ↄſiderat: Air van in ſů Regeſces: e teer teginnet alel. umd
feſte ẽ impoſſibile. bia r. E — ulluz freat. Et depcabut facie tu potiſſiõ ſtat vi⸗ Paſeninn
r rigit:et tanq; pulluʒ plimi Oculi ãt ĩpioꝛũ dð te tue: õ ſequitur Ftuchene
¶ Excelſioꝛ celo eſt Pbia erigit: t tal j limi Ocũliãt ĩpioꝛũ ð te tue:iõ ſequitun mn
Tculoꝛ ce⸗ um pu 23 plim lat ai . cũ te ↄſũ⸗ hlen
snaingleeng u AZi ant inutt tm lenlteſſnon kiir abe it gunnnene an
ali neo aedi um: t expaãdiſti ad eũ ma &r ſpeſ ülox abomiato aie. anliesdn aſene, *
atiua ſit ĩ deo: ſʒz ſa ummt:c r. S Kunducht
virter incõpabiliter go tihi is Rr leciſer R n ert
excedit iſta qᷓ int coꝛ22 5 poſſd ead ſperitatis abũdantiã. q. d. q tibi de ꝓſpitate ſtr⸗ rlirlzin
pais vidẽt maxia ſignifics p hoc ꝙ no pollirtanigers ad⸗ 6 bꝛeuitate tpis:ſuppiebit ex intẽtõe lugatidana . einfünnt
ſapiaʒ ⁊ virtutẽ dei cognoſcẽda: niſi valde mo n rit oia. ſperitatl. g ¶ Et habebis ⁊c᷑ʒ. DPic rñdet dicto ioj gtinnn
ge: ſimilit nec e potẽtia: iõ ſubdit: g 3 el ĩ vnuʒ pa di erat nullũ bonũ ſibi remanere poſt maete 6 fnttibnn
in nihilũ redigendo: ſicut oe nihilo ſectt. b alidb di: q micoꝝ ſuoꝝ erroꝛeʒ:oñdẽs ꝙ imo.ſ.memoꝛia rha ſücenlri⸗
coartauerit. redigẽs ad vna ofuſionẽ. vrd ſormns oꝛpo · maneat int hoiĩej ⁊ veneratio: 1 h' ẽ qõ g 5 fihnsninbn
oĩa coꝛpalia a pꝛĩcipio õ inatä. k A bebis fiduciã. de futuro bandpaſignorte. ir illuch llipoiſi
Salee i Welcs vicerert põt: cur ita facis. ſita tibi E ex ce/ 2 Bons inepul 1wmulen⸗ RR nenic
Zaͤicet ei. q o. 9 e eni nouit Pic ter oſtendit bonũ ſubdit: i tdeſon nurmurabit aut detrabet e
coꝛrigendo fcã e. k ¶ Ibe ſeirt n ic enee⸗ is in?“ Securus doꝛmies. qꝛ null murmurabit r Lenehe oncopreh
it hoim peccata: ctiaz eis in⸗ ita pterita. k ( Requieſce) a nõ erit te exter unctni
ꝙ de vſq; ad minima lonnd ſt qð dicit: Jpe ei nouit ho de tua vita pᷣterita. quieig fraãgere ſeu vitupa⸗ lid löle
con ita vlie ialeunit: oc eſ ſtabilitate virtutis. reat qꝛ nulb audebit ſepulturã tuã frãger it valenti ſirdeien
minu vanitatem. p quã auertũtur a ſta nern ſic:diĩ re vel imaginẽ te repſentantẽ ſicut fiebat antiat valent imn
ä oevmergrekitnageoteſuleen en
eni iudex nõ ↄſider q decli i lẽ glia; poſt moꝛtẽ habẽdã mul e guriqoi
5 memt qꝗ declinat a ſtabili prer talẽ glia: po 1? ꝑiculis: iõ ſubdit: I ¶ Et ſou⸗
ſeu dſiderare qñ punit. n Clir. El nas eccet ꝑ ignoꝛã erũt ſe ꝓ re publica moꝛti piculis: io el imagine blire
tare vrut. O Tn ſuphiz erigit qꝛlʒ cali ouenit ad h' depcabũtur faciẽ tuã plimi. tei ſepultura ve al bot“ ffülkien
tiam ſeu paſſionem:tn ex ↄſuetudine peccãdi ꝑ ſupbia tua venerando. Céſequent᷑ oñdit ↄriũ euenire mal hot⸗ finnto
p peccat ꝑ certã ſcientiaʒ ⁊ maliciã:q̃ eſt manifeſta ſupbia ) lcia pmanẽtibꝰ. d. m ¶ Oculi aũt ipioꝛri; umatoin
peccat ꝑ 5 At tany leenn; l onagri ſe liberũ natũ putar b' i ſua malicia pmanẽtib'.d. n ſſeq intẽdebãt. ¶ n Als
dua deu. p 1 Ettan pu Onager eni eſt aſin ſilueſtris deficiẽt qꝛ nõ obtinebũt bonũ qð aſi liberari de malo kptuzpii
Zigog one e kegi dinnee ina e ermo nerenf Augin nihiran eig en pomeirliberztemalg
]naſcit in cãpo: ⁊ ſic non naſcit opibꝰ als onerib' poꝛtãdiꝗ &g illoꝝ abomiato aie. qꝛ pꝰ niul
nai incapor: ſenon iff lias ad hoc naſcit: vt eiuſj eis ſuꝑueniẽte. o ¶Et ſpes illo⸗ bãt:ſʒ oẽ abomia ſtoin
ille aũt qͥ naſcit᷑ in domo pi aa s al rocnalc ¶Amoꝛtẽ nõ habebũt honoꝛẽ quẽ ſperabãt:ſʒ o abo li tve
. dir iob applicat dicẽs:A moꝛte no habebut Ho lturã ⁊ memoꝛiã.O:aũt a Waainy⸗
opib applicet. Et ꝗð dixerata licia pſeuerado: ea defen bunt vitã eoꝝe pᷣteritã ſepultur ꝛ men liqñ aduerſari nde
Tu autẽ firmaſti coꝛ tuũ in malicia dehocẽ fru⸗ qnñ vocaui diſputãtes iob eb amicos: aliqi eneft ad iie
dendo. r. terpidii gd malickatua. 5 Sltutts de:nulia epagnateak ꝛſic dem Pirs dec⸗ Senkence “ i
Ree: Pak⸗ er moneriob ve remedio: ? rũdet cuidã ei ipᷣm wmramici ad ehal aaſe Pcuratocz atne Ashr
tem. Pic ↄñter adn iũ oñdit dicẽs: Si iniqtateʒ j ſi ſũt vt inimici a icrepãdũ. ſpler ſit lex e? ſuge:
Rerta Kabinkefiear tfenek rerben woeſt⸗ nivbioz poſtilar egmttiglerſtle ne NN
in manu tua eſt abſtuleris. in familia tua quã de ·Bi traſlato nfa habet: Et , ſicza
eereger⸗ ia voteris faciẽ tuã. ipm deß⸗ plex ſit lex eius. Que quidem Kiteen
tui regiminis. x ¶ Tãc leuare pote —

chbe
offiig
Narvan
enong,
ſnennte
Ncunstitn
iaskn
Wrgnuts
wiüinel
ſibent⸗

wröar
ii
üwuns
foniuint,
hiurſt
Erintitr,
rarvd
ninmift
nmon
eictſer,
RK
Pbrumt

mnniiin
finunm
Piuf

stuul,

bene exponi: ex hoc ꝙ lex diuina ad oĩa qtũcũq; mini-

ma ſe extẽdit:nã ꝓpi hoc non diceret᷑ lex duplex: vñ ad
veritatẽ lĩ̃e hebꝛaice ꝓpe exponẽdã:alit᷑ vĩ dicẽdũ.Pꝛo

quo ſciẽdũ:ꝙ lex diuina apud iob ⁊ ſocios e nõ eſt ac-

na duplicit accipi

eterna q̃ ᷣm aug.

cipienda ꝓ lege moſaica: qᷓ apud eos no erat diuulgata
nec etiam ꝓ lege
euãgelica:q̃ non-
du erat:ſed apud
cos põt lex duui

ob dixit: Ergè vos
eſtis ſoli hoĩes:⁊ vobiſcuʒ

6 pꝛo lege
Ua moꝛiet᷑ ſapia: Et mihi eſt

deli ar. ſumma coꝛ ſic ⁊ vob:nc ĩferioꝛ vii
r eeuiſh bsne ſum. Quis eni hec q noſtiſ
radu eſt: cu qdẽ ignoꝛat: Qũui deridet᷑ ab a-
eterne legij rõ imm D/ 64 .
eũdẽ aug'. ibidez iico ſuo ſic ego: iuõcabit
nobis ĩpꝛeſſa eſt:
nã licet ſᷣm ſãctuʒ

thomã pᷣma ſcðe.q.xciij.artiꝰ.ij.rñdẽdo ad queſtionẽ:
nulluj legẽ eternã cognoſcit ſᷣm ꝙ in ſeipᷣa eſt:niſi ſoluʒ
beati:q ipᷣam dei eẽntiã vidẽt: ois tũ creatura rqnabil
ipᷣam cognoſcit ſᷣm aliquã irradiatõeʒ ⁊ ꝑticipatoeʒ le
gis eterne:q̃ eſt veritas icomutabil. Impmit᷑ etiã rõnali

qð eſt ↄſonũ legi eterne:Uñ ſcòo ethico. Sum iclianati

Jeerer anen deum:⁊ exaudiet eum. Dè

dederit oia in man eoꝛuʒ.

cidentia. Sed ad rẽ de diſtinctõe burgenſis quã ponit de le

ge eina ⁊ naturali:illa diſtinctio nõ vẽ ad ꝓpoſuũ lre: naʒ

Ira ꝓſedqtur de eterna lege hoim icompꝛehenſibili: vt pʒ p
totum pꝛoceſſum capli hub:q̃liter non ẽ de lege nature cu/

ius pꝛicipia ſũt coꝛdib'hoim idelibilit inſerta: ⁊ m iudici-
ticularia applicata:q
non pnt dici incopꝛe
ridetur eni iuſti ſimplicits benſibilia:m q etia
lampas pↄtẽpta apud cogi/

2 &S ccis cc. ꝓut ĩ lra:ſʒ nõ
tatões diuitu:parata ad tẽ

pus ſtatutũ. Abundant ta que ouplex?: unmo
bernacula pᷣdonũ:et auda multiplex qᷓ ad effecx-
vna tn in ſe ſicur ſpuj

— 0 „ —
cter ꝓuocant deu:cum ipe multifoꝛmis: tamen
vn i ſe diuides ſingal
ꝓut vult:⁊ vi burgẽ.
J itrare id pelag i ppo
ſito volẽs cũ btõ aug. de docina chꝛiſtiana ly.j. ꝙ illa lex

eterna quã btũs auæ vocat lucẽ:ſit ĩtellectui creato rõ co-
gnoſcẽdi veritates icõmutabiles:ĩ quo tñ btus auguſt. cõi

ter non tenet᷑ a modernis. Laplm. XII.

N◻ Eſpodẽs aũt.Hic pter poſt obiectoõeʒ ſophar poit᷑

ad duo tẽdebãt:vt pʒ ex pᷣdcis. Pꝛimũ eſt dicere a-

2 — — „ „ 1 „ 17 „ . „ 5 „ —, — — 7241. 6 4 „ *
creature lex eina inqtũ ineſt ei naturalis iclinatio ad id ⸗ „⸗ iob rñſio.Circa qua ſciẽdũ ꝙ ſophar ⁊ ſocij er

ad habendũ virtutẽ. que quidẽ imp̃ſſio ĩ malis eſt coꝛ

rupta:inquãtũ in ipſis naturalis cognitio boni ꝑ paſſi

ones ⁊ vicia obtenebꝛatur.ſilr ⁊ inclinatio eoꝝ natura
lis ad virtutẽ depꝛauat᷑ ꝑ habitũ vicioſũ. ? mõ accipit᷑
lex diuina ꝓ lege naturali qͥ ſᷣm auguſt.ij.ↄfel.ſcpta ẽ in

coꝛdibꝰhoim: ſic ꝙ eã nulla delet inidtas: qð intelligit

quãtũ ad pꝛicipia pma ⁊ cõia legis natural: vñ de iſtis

duab' legib ꝓpe põt intelligi iſtud vbũ.ſ.ꝙ duplex ſit

lex ed:q̃ꝝ leguũ pma.ſ.eina ẽ altiſſima ⁊ abſcõdita a no

bis:iõ de ipᷣa dicit ſophar: Ur oñderet tibi ſecreta ſapiẽ
tie.⁊ ſeqtur:q duplex ſit lex e.q.d.nõ ſolũ lex natura
cõiter eſt hõibnota qͥ ad pᷣma pꝛiĩcipia ei ⁊ eſt lex dei
ʒetiã eterna lex:q eſt ſecreta ſapia dei: ᷣm quã ex ↄue

niẽtiſſimis rõnib'nobis ignotis punit ⁊ pᷣmiat:⁊ iõ ſᷣm
illã legẽ ignotã ſi tibi reuelaret᷑: itelligeres ꝙ multo mi/

noꝛa exigerent᷑ ab eo q; meret᷑ inidtas tua.Cõſequenter

oñdit ꝙ iudicia dei ᷣm hꝰmõi legis eine ↄſideratõeʒ ſũt

nobis incõpꝛehẽſibilia vñ ſbdit: oꝛſitã veſtigia dei co

pᷣhendẽs. Cõſequẽter dicit ꝙ hmõi ſapia dei abſcondi
ta q̃ ẽ lex dei et᷑na ẽ altiſſima ⁊ pfũdiſſima ⁊ lõgiſſima
⁊ latiſſima:ð pᷣmo dicit:Excellioꝛ ẽ celo.de ſcõo: Pꝛo⸗/
fundioꝛ inferno.de tertio:Lõgioꝛ terra.de quarto: La/
tioꝛ mari.q̃ oĩia ponit ad deſignãdũ ipſi legis erne icõ/

pꝛehenſibilitatẽ:Ex qbus ↄcludit:ꝙ qᷣcquid deus agat

ſm hmoi legẽ eternaà:ſicut nõ põt ipediri de quo dicit
Si ſubuerterit oĩa ⁊c̃.qͥs ↄdicet ei.ſic nec repꝛehẽdi: de

quo dicit: Quis ei dicere põt:cur ita facis.qð ad guber

natõeʒ hois applicat dicẽs: Ĩe eni nouit hoĩm vanita/

tem. q.d.ſi ̃m iudicium ſue legis etne:hoinem ſbuertit

vel vehemẽter punit:qs ei dicere põt cur ita ſlacis: bſe
eni Ponithoſen vanitatem. UReplica.
— vndecimo caplo vbi trãſlatio nr̃a hʒ de mul

„7

tiplici lege: Burgẽſis foꝛtaſſe ꝓut ↄſueuit figit ꝙ

in hebꝛeo habeat᷑ duplex: vbi nos multiplex ha

⁊ binar non eſt vnitas:eſt igit᷑ pluralitas: ſi igit᷑ duali

bemẽ:qð dico ad hoc fictum: qꝛ id qð applicat modici
põderis eſt:etiã nõ opoꝛtuit eũ facere tatã vim de vno
termino:cũ etiã lr̃a hebꝛaica quã pᷣtendit: cũ trãſlatõe
nrᷣa coincidit.Cũ enĩ ſᷣmn oẽs vnũ ⁊ multa opponũtur:

tas ẽ multitudo: duplex põt dici multiplex:⁊ ſic ẽ coin/-

ĩ coꝛdeipᷣp. e

ſbau: f B
ptuoſũ ꝙ dico me ſcire illa:q̃ pñt ab alijs couer ſciri:⁊ ideo

liqua magnifica de dei potetia ⁊ ſapientia ⁊ hmõi:vt per

hoc viderentur ipᷣo iob ſapientioꝛes ⁊ ſententie eoꝛum cõ
tra iob verioꝛej.Sciẽdũ eſt ex ocis de deo aliq falſa ↄclude
re ↄtra iob: ꝓpt qð ſancx'iob ĩ ſua rñũſione pmo remouer pꝑ
mũ:aſcõm:ca.ſequẽti. Circa pmuʒ pmo ondit iob ꝙ ea qͥ
dixerãt de deo nõ erat ſibi ignota:ꝛ ꝙ etiã alijs hõioerat
vel poterat eẽ cõiter nota:a ꝑ hoc excludit ab eis excellẽtia
reſpectu a ioꝝ ⁊ ↄfutat᷑ eoꝝ iactatia:ſcõa ibi Nimiꝝ in er
roga.Lirca pmü dicit iob ex dcis eoꝝ iactatoꝛijs ocluden-
do: b ¶ Ergo vos eſtis ſoli hoies.qꝛ hõ differt ab a alibꝰ
ꝑ ĩtellectu:⁊ iõ ex hoc ꝙ pᷣtendiu vos tm hꝛe ĩ ellectu de di
uinis: vẽ ꝙ alios hoies qſi bꝛuta aialia reputetis: ⁊1 p ↄns
Uobilcũ moꝛiet᷑ ſapia.ſi ti eſt ĩ vobis:ſʒh eſt falium:
vñ ſbdit: OD¶ Et mihiẽ coꝛ ſicut ⁊ vobis.i.ĩtellect:q per
coꝛ i ſacra ſcpturg peſignat᷑: ſʒ illud pſal.xxxvj. Lex dei ei
Na iferioꝛ vii ſum.i noticia vel ſcia diui
noꝝ: de q̃ vos iactatis:a ne hoc dem̃ iputet iactãtie ippiob
uis eni hec q̃ noſtis ignoꝛat.q.d. no eſt pᷣſũ/

mihi iponitis hoꝝ ignoꝛatiã eſt magna deriſio:ꝓpt᷑ qð

ſegqtur: g ¶ Qui deridet᷑ ab rnto g⸗ q̊ deberet hono

rari ꝓpt qð grauioꝛ eſt deriſio: h ¶Inuocabi deũ ⁊ ex-
audiet eü.qꝛ ꝓpꝛiũ ey eſt ſpuenire:vbi ſpirahit hũanũ ſbᷣ
ſidiũ: qꝛ tał deriſio vt frequẽter ſe extẽdit ad alios ſactos

ideo ſequitur: i Caidei eni iuſti ſimplicitas.i.vita eo/

rum ſine plica doloſitatis deridetur ab hoib' mundanis:
qui ↄſtituut finem ſuum i temꝑalib'bonis:que vt frequen
ter acquiruntur fraudibus ⁊ mendacijs: ideo reputant iu

ſtos talia fugientes fatuos ⁊ ignoꝛãtes iõ dicuur: kCLIs

pas contẽpta apud co gitationes diuitum. i.illoꝝ qui fineʒ
conſtituũt in huiuſmodi diuitijs:apud tales enim contẽni

tur vita iuſtoꝝ:lʒ ſit lãapas contetiua lucis ſapiẽtie: ardo

ris charitatis:iõ ſubdit: I ¶ Parata ad temp' ſtatutum.

i.ad beatitudinem futuram per vite meritum: ⁊ quia ho-
mines mali non ſolum derident iuſtos: ſed etiam pꝛoꝛum-

punt vſqʒ ad contemptum dei:ideo ſubditur: m. bu
dant tabernatula pꝛedonum: quia bona lioꝛum p phas
nephas indifferenter rapiunt ſibi. n (¶ Et audacter pꝛo
uocant deum . ideſt ſine timoꝛe. o ¶ Tum ipſe dede⸗

rit omnia in manibus eoꝛum. quia poteſtas qua male

um recte ratoõis ad ꝑ⸗/

põt bñ dici:cur ita fa

eſt ſic de lege eterna

faciũt ineſt eis a deo:lʒ ea abutãt᷑ tanq deo igrati. a ¶ Ni
miꝝ. Hic ↄñter oñdit iob ea de qrũ noticia amici ſui ſe ia-
ctabãt:etis alis hõib'eẽ nota:⁊ pmo h ꝓponit:⁊ declarat
modũ ꝑ quẽ hoĩes deueniũt ĩ cogt itõem diuinoꝝ:ibi No
ne aurij.Circa pᷣmũ dicit: b ¶ Introga iumẽta.interroga

re creaturas ẽ eaꝝ na
turas ↄſiderare: rñ- „ „ „ 4 „
ſio eax eſt in hi ex Nimirum iniroͤga iumẽta
tali oſideratõe ho aſ · J docebũt te: ⁊ volatilia ce
ſurgit ad cognitõem Loeee S n
delq eſt ma cᷓ oim li: ⁊ indicabũt tibi. Loqre
iõ ſubdit: c¶¶ Quij terre ⁊ rñdebit tibi:⁊ narra
ignoꝛat ꝙ omnia hec bũt piſceſ mar. Quis igno
man oñi fecerit. . d. rat ꝙ oĩa bec man dñi ſe⸗

nulł aut pauci: quia

oẽs ↄfitent deũ eẽ pꝛi cerit: In cuũ manu aĩa ois

mã cãm oim: in cui viuẽtis: Et ſpüs vniũſe car/
manu ẽ aia ois viuen nis hoĩs: Mõnne aur ver⸗

riez ronabil t ba diiudicat: &t ſauces co⸗
mac ai lianiſen, medẽtis ſapoꝛẽ: In àntiꝗs
vniuerſe carnis hoĩiſ.· E ſapiẽtia:⁊ ĩ multo tꝑe pꝛu
i. aia ronal. e ¶nõ
ne auris ⁊c̃. Hic ↄñr
oñdit modũ deueniẽ
di ĩ cognitõneʒ dei: ꝰ

oñdit ꝙ p talẽ modũ rit:nẽmo ẽ qui ediſceuſi in
cognoſcunt᷑ ppetates
diuine: ibi Apud ipᷣʒ

Circa pᷣmũ ſciẽdũ: ꝙ oĩs cognitio hũana q̃ modo naturali
acqꝗritur:de q̃ h agit᷑:a ſenſib oꝛit᷑: ſenſus aũt audit maxie
valer ga notici qᷓ acqrit᷑ per doctrinã:a quãtũ ad hoc dic:
e ¶ Mone auris vba diiudicat.expientia vo maxime valet
ad cognitõem eſ p inuẽtõeʒ:vt h pmo metaphyſice: tał
aũt expiẽtia deſignat᷑ cũ dẽ: ¶ Et fauces comedetis ſapo
rẽ. licet eni ſenſus viſus plus facilat ad accipiẽdũ experiẽtiã
ï guſt:tñ qꝛ guſt eſt qdã tact homo ĩ certitudine tactuj

excedit oĩa aĩalia: nõ aũt in alijs ſenſib: iõ ꝑ guſtũ certitu/

do experiẽtie deſignat᷑:q̃ etiã in alijs ſenſibꝰ inuenit᷑:⁊ ex du
ob modis acqrendi ſcietiã pᷣdictis ſubdit: g ¶ In antiqs
eſt ſapiẽtia.qꝛ ꝑ longitudinẽ tꝑis potuerũt plura audire ⁊
expiri circa ſpeculabilia:⁊ etiã circa agibilia:io ſubdit᷑:Et ĩ
multo tpe pꝛudẽtia. h Apud ipᷣm ⁊c. Hic ↄñr oñdit q̃
liter modis pᷣdcis hẽ noticia de diuinis:⁊ pmo pponit ppo

ſitũ:⁊ ſcðo declarat:ibi Si deſtruxerit.Circa pᷣmũ ꝓponit

Ituoꝛ de deo: circa qð ſciendũ eſt: ꝙ in cognitõe nr̃a pᷣmũ

eſt noticia pꝛicipioꝝ:q̃ ſũt naturalit nora tã ſ peculabilibꝰ
iᷓ in agibilibꝰ:⁊ hoc deſignat᷑ hic ꝑ intelligentiã:vñ ⁊ habi

tus pꝛicipioꝝ vocat᷑ intellectꝰ.ꝛu eſt noticia cõcluſionũ que
ex pꝛicipijs deducũtur: ⁊ hoc deſignat᷑ ꝑ ↄſiliũ largo modo
acceptu: ꝓut ipoꝛtat quãds inueſtigatoeʒ ⁊ diſcurſũ a pꝛin
cipijs ad cõcluſiones i ſpeculabilibꝰ ⁊ agibilib:q;uis ppꝛie
loquẽdo ↄſiliũ tm̃ ſit i agibilibꝰ.A“ eſt certũ iudiciũ de con
cluſionib inuẽtis:⁊ hoc vocat᷑ hic ſapia. ꝗm aũt ſequit᷑ ad

iſta.ſ.potẽtia exequẽs:⁊ hec vocat᷑ h̊ foꝛtitudo: qͥcquid aũt

pfectõis ẽ in creaturis:excellẽtiẽ in deo:⁊ iõ iſta q̃tuoꝛ dicũ
tur hic iĩ deo eſſe quãtũ ad id qð habẽt ꝑfectõis remota oĩ
impfectõe:lʒ eni de cognoſcat pꝛicipia ⁊ cõcluſiones quod
eſt ꝑpfectõis:nõ tñ acqᷣrit noticiã concluſionũ ꝑ noticia pꝛĩ
cipioꝝ:qꝛ talis acdſitio ꝑ diſcurſũ impꝑfectõnem includit.
Sciẽdũ etiã ꝙ licet iſta qtuoꝛ realit᷑ diſtinguant᷑ in nobij:in

oeo tñ diſtinguũtur ſola rõne:qꝛ ꝑfectoes q ſũt in creaturis
diuiſim:⁊a ĩdiſtincte:ĩ deo ſunt vnite. i ¶ Si deſtruxerit.

Hic ↄñr oñdit ꝙ quatuoꝛ pᷣdicta apparẽt in deo ex effecti⸗

b'ſuis hõibnotis: 1 pmo hoc oñdit de triby. ſ.de ſoꝛtitudi
ne ſapia ⁊ 9ſilio: de intelligẽtia: ibi Qui imutat. Dꝛimũ

dẽetia. Apuid ipᷣm ẽ ſapiẽtia
⁊ ſoꝛtitudo:⁊ ipᷣe hʒ ↄſiliu,
⁊ intelligentiã. Si deſtruxe

4

ſtar hoim ĩ ſpeciali: ibi Baltheu reguʒ. Circa pmũ diẽ:
¶Sideſtruxerit. regna vel ciuitates vel huiuſmodi.
Nemo ẽ q edificet.ð eᷣ volũtatẽ l ¶ Si iclulerit
hoĩeʒ materiali carcere vel ifirmitate. m (ulbẽ q

aut odit ouplici:bmo in d gnali applicando ad

gper ot im libe⸗
„„„ an, raãdo:⁊ ſic pʒ ꝙ in
cluſerit hoĩem:niileſt qui eo onitudtane
aperiat. Si otinüerit ade:: Eima qꝛnull pot
oĩã ſiccabuntur: ſi miſerit eirrſiſtere h etis
dla! 9 1 cõ cludit ex effecti
eas:ſubũtent terrã. Apud bus magis gnãli-
ipᷣm eſt ſoꝛtiiudo ⁊ ſapiẽtia b'.d. n Sias
Ipᷣẽ nouit ⁊ decipiẽte:⁊ eũ ———
. „ „ . S „ P,2 dat de ce
qui decipit. Addicit pili lo pluuia:ſicut fe
arios ĩ ſtultũ finẽ:et iudiceſ cit ad pᷣces helie:·
in ſtupoꝛẽ. Baltheũ reguzʒ iij reg xvij. S

Oia ſiccabũtur.i
ſupficie tere.
p ¶ Si emilerit

diſſolüit. et pcinxit fune re/
nes eoꝝ. Sucit ſacerdoteſ

ingloꝛioſ.t optimates ſup eas. ĩ nimia abun
plantat. Commũtans la daãtia: ſiẽ ſecit ſpe
bium veraciũ:èᷣt doctrinaz noe. q ¶ Sub⸗
ſenũ auſerens. Effundit de kerter tema l ba
ſpectionem ſuꝑ peincipes: tũc ſolũ remãſeft
