uit: nec ad mandatũ dei ſicut abꝛaã:iõ poti debuit ei cede
re ad demeritũ: qꝛ nõ ad inſtar exempli abꝛae factũ:ſed an
gelus moabitarũ reſtitit:qꝛ exemplũ vtuoſum abꝛae in ex

emplũ pnicioſum ↄuertit: allegãs coꝛam deo ꝙ kilij iſt rłim

molauerũt filios ⁊ filias ſuas demonijs:⁊ ſic fuit ex qᷓdam

vt ita dica rememoꝛatiõe dei ↄ iirl indignatio: et nõ valet

qg5õðᷣ Burg. obicit:qꝛ de illo angelo nõ ſcribit. eſt. n. argumẽ
tum vuicklef ab auẽte negatiua:ſicẽ nec ſcribit᷑ ꝙ rex ↄſulue

rit ſacerdotes:a tñ in hoc ↄcoꝛdat cum ra.ſa.cetera Burg.
gumenta ſolubilia ſunt faciliter. (LKa. IIII.
Ulier ãt. Hic ↄñter ponit miraaul factũ ꝑ heliſeũ
agd ↄſolatõem vidue cũ dẽ: a ulier at quedõ
de vx. ꝓphe.ſᷣm doctoꝛes hebꝛaicos ⁊ latinos iſta

mulier ſuit vxoꝛ abdie:qᷓ ad paſcẽdũ pphas tpe pſecutõis

iexabel: vt hi. ij. li. xvii ↄtraxit debita. b. (Et ecce credi

toꝛ vẽit c. diẽ ra. ſa. iſte creditoꝛ fuit ioꝛã qui viuẽte ad-
huc pꝛe ſuo achab: accõmodauit abdie ad vſurã. cetera pa
q vngar. i. reficiar aliq;tu
lum ad pulmẽti ↄdimentũ. OD ¶ Ingredere Tclaude oſtiũ
tuũ.cũ.n. fiũt miracula ad ↄfirmation? multitudini) iĩ fide

*2

vel eb ↄſolatõem fiũt in p a: cũ aũt ad ↄſolationẽſi ingula

ris pſone fiũt cõiter magis ſecrete: hoc mõ ſaluatoꝛ ni fi
liã archiſynagogi ſuſcitauit a mote:⁊ no ꝑmiſit ibi aliquẽ
intrare niſi petrũ ⁊ Johannẽ a pꝛem⸗ matrẽ puelle: ut hẽ
Mar. v. ca h' mo fecit in hy loco heliſe. ceia patent vſq;
bi: el Tlenit at illa ⁊ indi. hoi dei. ad regratiãdũ ſibi ne

ingrata videret: ⁊ ad qrendũ ↄſiliũ quid facẽt ile der⸗

molebat agere niſi m diſpoſitõem heliſei. f(! Fca e at.
Pie ↄñter ponit᷑ miraculũ fem ꝑ heliſeũ ad ↄſolatiõem ſu

namitis deuote: pmo mirabilũ fecundat:2 mirabilis er

fil ſuſcitat: ibi Et egreſſa. Circa pmuͦ du g aſbat

(MKegu
¶ Kegũ
heliſe' p vnã ciuitatẽ. In hebẽ. hẽ: Per ſunã ciuitatẽ.erat ãt t¶ Moli mẽtiri ãcille tue. hebꝛei dicũt: Noli deficẽ an mm id te
ibi mulier magna.i.potẽs diues ⁊ deuota.Dic ra.ſa.ꝙ hec cille tue.vbuʒ.n.hebꝛaicũ qð ponit᷑ hic ẽ equiuocũ ad bce
mulier fuit ſoꝛoꝛ abiſag vxoꝛis dauid. Sed hoc pʒ fallum mentiri ⁊ deficẽ:⁊ ẽ ſenſus ſᷣm ra.ſa.Si impetrare mi Gituhe⸗ 4
qꝛ poſt moꝛtẽ dauid ſalomõ regnauit.xl.ãnis:roboã.xvij. hi filiũ cito morituꝝ:nõ eſſet mihi materia gaudij:ſed iubiſin
abia trib 2 aſa. xlj.ioſaphat.xviij.añ regnũ ioꝛã regis iſrr meroꝛis:⁊a iõ rogo vt nõ deficiat verbũ tuc f⸗ ꝙ filius ſeſnole
cui heliſe ſuit ↄtẽpo S mihi donãdus ñ ſiͤftutſint,
fagenrſiciſta nnaeuAuu moꝛiat ſed viugnte hiltſint/
Sea er ghi⸗ quᷣe tenuit eũ ut comeder le ⁊ duc eũ ad matrẽ ſuuam Cetera patẽt v”q iſn e
denit dm ſu panc. Cuqʒ frequẽter inde Qui cuz tuliſſet duxiſſet ibi: volloa ue
noꝝ Et ſivicatq mi traſiret diuertebat ad eẽ ut eũ ad matrẽ ſu: poſuit eux pu ei ſup lccnim inui
raculoſe cocepit n va comedẽt panẽ. Que dixit illa ſup genua ſua vſq; ad pey cb ſuſet ing ini
kerar⸗ nabuerar dag virũ ſuũ: Aiaduerto ꝙ meridiem: et moꝛtuus eſt. taret: qꝛ petiuẽat iighin
Pter oe olroſt 1 vir dei ſcũſeſt iſte:q traſit p Aſcendit aũt ⁊ collocauit ab eo wla . Mui
ſui quã allegauit gie nos fr. eqnter. F aciamus er eũ ſup lectuʒ homis dei:et ſromecyne ur. ſlckuife
Anene a ei cenaculũ paruũ: ꝛpo clauſitoſtiuz. Et greſſa vo moꝛuv inucniret RK
1 6 ne tenuit eꝗ. nam' ei ĩ eo lectulũ ⁊ men/ cauit virũ ſuũ:⁊ ait: Mitte ⁊ ſepeliret añ ad niabcie
.in an nuitauit. ſam Alcellã ⁊ cãdelab:ũ: ut mecũ obſecro vnũ de pue uentũ heliſei. niiman
niim i. accipet operen E venerit ad nos maneat ris ⁊ aſinã:ut excurrã vſq;ʒ l ⸗ S 2. 5 nſe
tem reſectionẽ: q no ibi. Facta ẽ ergo dies qda adhominẽ dei: reuertar. As ſul itacad ne ni
mine panis intelligit ⁊ venies diuertit in cenacu· Qui ait üli: Quaʒ ob cãm ces ipius. iger
vacitt: taueter — lũ:⁊ requieuit ibi. Dixitqʒ vadis ad eũ: hõdie nõ ſũt 3Quã ob cim pruifit
uerto ꝙ vir oei ſan⸗ ad giegi puerũ ſuus: NHoca kaléde neqʒ ſabbatũ. Qne vadis ad ei ino Pigin
ctus ẽ iſte. Dic ra.ſa. ſunamiten iſtã. Qui cu vo rñdit: Nadã. Strauitqʒ aſi puert. an Po⸗ ecr
,hocpeepit eo ni⸗ caſſet eã ⁊ illa ſtetiſſet coꝛi nã ⁊ pcepit puẽo: Mina ? lieno ſut ealede mnni
a muſca vel alia im co:dixit ad puerũ ſuũ: Lo pꝓpera ne mibi moꝛã faciaſ neq; ſabbatuʒ. p ½ nngidci
mũdicia ſup mẽſam d eã:Ecce ſedulein inenndo: Rar agens re dixit qꝛ in illis di Hacu
epreſidebat Faciam quere ad eã: Ccce ſedulein in eundo: ⁊ hoc age qdð pci aitꝛ in lllis oi Punn
ergo ei ꝛc. ſequif oib miniſtraſti nobd: quid pio tibi. Pꝛotecta ẽ igi: et Inti ibut ad p ſügip⸗
18 Ut cũ venerit ad pis vt faciã tibi: Nuũnquid venit ad viꝝ dei ĩ mote car Pblas adaudien m
noomanentihii ve habes negocii: e vis utlo meli. Cund vidiſſet eẽ vi du ybũoei tia Fuis
virũ ſanctũ recipe. ce dual vegt ſiue pꝛincipi mili dei decõtra:ait ad gieci pu be il. H. Ge
tera patẽt vſq; ibi: tie: Que rñdit: In medio erũ ſuũ: Ecce ſunamitiſilla Oe ridirre nunm
m rlunq h,ne ppli mei habito. Et ait: ld Dae ergo in occurſu e: titafuiſſe noobo lce
ociñ æc. hẽbant.n. ergo vult ut faciã ei: Dixii ¶⁊ dic ei:Rectene agit᷑ circa tet eã excuſari. vl tiro
heliſeũ in reuerẽtia: gieci: M ras: FTiliim reg virſ tnij 7 cireg ſſj pot dici ꝙ ſic lo⸗ niami
ro ſuccurreꝛat erer. P Sieel: qras. Filium te ⁊ circa virũ tuũ ⁊ circa fi Sõ nnletne
citul iſrael in aque pe . n. no hʒ: ct vir er ſenex eſt. liũ tuũ: Que rñdit: Recte. toerioo fiig ſuit lrig
nuria: vt dictũ eſtra. Mꝛecepit itaq; ut vocaret Cũqʒ veniſſet ad virũ dei i heliſeũ:qͥ fuit ma ni
Fetelenri⸗ C. ne eã. Que cũ vocata ſuiſſet ? montẽ:apphedit pedes ei teria maioꝛij gau lkrzi
mei habirol. in etiſſet an oſtiũ: dixit ad e 2 àcceſſit gieci yt amouer, oijꝙᷓ ceptio voy thl
lara ſuʒ amicis meis aln: In th iſto ĩ hac eade, eaʒ. Et ait hõ dei: Dimittẽ ?lereſſit giegi ſligzg
ꝙ nullus infert mibhi Hoꝛa ſi vita comes fuẽit ha illã: Aia.n.eiꝰin amaritudi vtamouẽt es be insſmnir⸗
mnoeſiz r ſi d a⸗ bebis ĩ vtero ſiliũ. At illa ne c:è᷑t dñs celauit a me:et ¶ liſe. n.nõ erat aſ/ nuhmlnnſt
be neſocii aa reg HMoli queſo dfie mi vir dei: no indicanit mibi. Que di ſuetuspenitterG ſt
0tat, beliſeu noli mẽtiri ſcille tue. Et cõ xit illi Nuͤnqd petiui filiu, o Bunſte ll. Aimign
ig ſamulo ſuoꝛ ppt cehit mulicr ⁊ pepit ſilii in adño meo: Nundqd no di vrnũ ſol pces nüc
irgiert dieni tpe ⁊? in hoꝛa eadẽ qua di xi tibi:ne illudas me: Et il heliſei: ſed ẽt ꝑ la ſalmnceaß⸗
P earas. ·0, 2 xerat heliſe Lreuit at puer le ait ad gieci: Accingè lũ/⸗ chꝛyma) mr̃is im N
eſſet fruſtra:cuius ca cũ eſſet qdaʒ dies „ Berz L petraret reßrectio Wd
ſub it cum dẽ: ſ gaaz dies egreſ beos tuos: tolle baculum filij e ¶Et ons gegg
Filii n. nõ hét. ſus iſſet ad pꝛeʒ ſuũ ad meſ meuʒ in manu tua ⁊ vade. ccla a me qe ſpfuůs Aalgte
on iteiiana ſuc erſtatt pii ſuo:Caput me Si occuᷣrreit tibi hõ nõ ſaꝰ ſcũe ñ ſemp tãgit a nl
iſenexs ltacim leo. At ille oltte Do. lutes euz:et ſi ſalutaueritte coꝛda pphaz ne unſſ
potẽs decetero ad ge O.⸗ xit puéo Tol quiſpiã non rñdeas illi. Et .NMRnda peni efanüftl
herandé. s Andtẽẽtk 2“ñäü egdex ni
Po eſond In hebꝛeo bů ſic: In tpe iſto ſicut ẽ tᷣus vite: pꝛio motu mihi filiũ petraſti: ita dehes ey reſfrecrockn dnnn
annplerad Hõ uin viues ſana: ſiẽ nunc et ¶ipetrare:vt vbũ tuũ ſit ſtabile. g ¶ Accinge lũ. tuoſi. nin
plexaberij ſili iam nat:ſm ꝙ exponit ra.ſa. diſpone te ad currendũ velocii ? expedite. h¶ Si oc unigl

nbrie
itain
lmnz
rqrüllso
d bic
Ponaud

lüſtidan

multg
Aunhin
uuiſetoc
rücninfl
ſnug ſeb⸗
ipfifir
mürſczin
clüifen
wunurt er

mmmniti he
Pmsgnllnch
Uigtnca⸗
belaiſenn
cumnfin
Grrinſi⸗
fi e

cbamtafe L

ſigiſenpie
ourgun
gneſen
(vt
ſötignt
eechſeniil
Tanie
r

currerit tibi hõ nõ ſalutes eũ.i.nõ ↄmiſceas cũ eo vᷣba

ab itinẽ ip

ediẽtia:⁊ ꝑ taleʒ moduʒ loquit᷑ ſaluatoꝛ diſci

pulis ad pᷣdicandũ miſſis: Luc.x. Neminẽ ꝑ via ſalura
ueritis. Biexi ãt pᷣceſſerat ⁊c.ſequit: i ¶ Et n erat vox

nõ pᷣuauit pᷣceptũ
heliſei: ſʒ occurrẽ
tib ſibi hoib ia⸗
ctanter dicebat ſe
miſſũ ad ſuſcitan

neq; ſenſus.ᷣ dicit ra.ſa.ꝙ hoc fuit ꝓpt demeritũ giexi qͥ

dum moꝛtuũ.Ex

poſitoꝛes aũt nfi
dicũt ꝙ hfuit ad
deſignandũ ꝙ lex
vert que ꝑ baculũ
deſignat: nõ ofere
bat gꝛaz viuificã
tem:ſed hoc facit
verbũ incarnatũ:
qð ſignificabat p
extenſionẽ heliſei
ſuꝑ puerũ: vñ dẽ
Jo.j. Lexꝑ moy
ſen data ẽ: gra et
vitg ꝑ ieſuʒ xpᷣm
k ¶ Poſuitq; os
ſuũ ſuꝑ os eiꝰ ⁊c̃.
hoc fecit ad oñdẽ
dum magnũ deſi
deriũ ad pueri ſu
ſcitatõeʒ: vel ꝓpr
cãm myſticã iam
dictã: vel pot ꝓ

pter vtruq;.
Aoca ſunami

ten hãc.nõ vocat

eã ꝓpꝛio noie:ad

onñdeduũ ꝙ nõ ha

bebat cũ ea tantã
familiaritateʒ: ꝙ
petiuiſſet e ꝓpꝛi
um noms.
m ¶ Erat aũt fa
mes. Hic oñt po

nit᷑ miraculuʒ ad

ↄſolatoeʒ ↄgrega
tionis famelice: ⁊
pmo ponit᷑ duplx
miraculũ:ſecũdũ
ponit ibi Uir qui

daã. Pꝛimũ mira
culũ eſt de pulmẽ
ti dulcoꝛatoõe cui

pᷣparatio poõitur:

cum di: n ¶ Co

que pul.fi. ꝓphe/

Erãt aut ſames in terra:⁊ ſi
lij ꝓphetarũ habitabãt co

pones baculũ meuʒ ſup ſa

ciem pueri. Poꝛo mr̃ pu
eri au: Viuit dñs ⁊ viuit a/

nia tua:nõ dimittã te. Sur

rexit ergo ⁊ ſecui eſt eam.
Giec aut pᷣceſſerat añ eos:
⁊ poſuit baculũ ſuꝑ faciem
pueri:et non erat vox neq;
ſenſus. Reuerſuſq; ẽ in oc
curſum ep: ⁊ nũciauit ei di
cenſ:Mõ ſurrexit puer. In
greſſus ẽ ergo heliſeus do
mũ: ⁊ ecce puer moꝛtu ia/
cebat in lectulo ep. Ingreſ
ſuſq; clauſit oſtiũ ſuper ſe ⁊
ſuꝑ pueꝝ:⁊ oꝛauit ad dñm
Et aſcendit ⁊ incubuit ſuꝑ
puerũ:pòſuitq; os ſuũ ſuꝑ
os eius:⁊ oculos ſuos ſuꝑ
oculos eb: ⁊ man ſuas ſu/
per man eiuſ:⁊ incuruauit
ſe ſupꝑ eum: ⁊ caleſacta ẽ ca⸗
ro pueri. At ille reuerſus
deambulabat in domo ſe⸗
mel huc atq; illuc: ⁊ aſcen
dit ⁊ incubuit ſuꝑ eum. Et
oſcitauit puer ſepties: ape/
ruitq; oculos. Et ille voca

uit gieci ⁊ dixit ei: Nòca ſu

ca ſunamiten hac. Que vo
cata ingreſia ẽ ad euʒ. Qui
ait: Lolle filiũ tuũ. ANenit il

la ⁊ coꝛꝛuit ad pedes eb:et

adoꝛauit ſuꝑ traʒ. Tulitq;
ſiliũ ſuũ ⁊ egreſſa eſt:⁊ heli
ſeus reuerſus ẽ in galgala.

tarũ.i.diſ ihultsſon qui viuebãt religioſe:vt dictuʒ ẽ

.5. ijj. ca. o

¶ Lollegit ex eo colodntidas. q̃ ſunt valde
amare:⁊ ſũt q̃ſi cucurbite ſilueſtrej:⁊ folia e herb
bent quandã ſilitudinẽ cũ folijs vitis. p
n. qd eſſet.i.ꝙ eſſent talis amaritudinis. q
inqt farinã.no ꝙ habẽt e
ctũ eſt meritis heliſei.

Stutẽ dulcoꝛandi:ſed h'fa
Uir ãt quidã. Hic ponit᷑ 2

miraculũ de multiplicatioe panũ cũ dẽ: Uir at quidaʒ
venit de baal ſaliſa.due ſunt dictiões in hebꝛeo:⁊ baal
vt hic accipit ẽ nomẽ appellatiuũ: et ſignat planiciẽ ſeu

N

egtene lalt a vo ẽ nomen ppꝛiũ ciuitatis in illa regione.

2

ram eo: dixitq; vni de pue
ris ſuiſ: one ollã grandẽ
⁊ cõque pulmentũ filijs ꝓ
phetarũ. Et egreſſus ẽ vnꝰ
in agrũ ut colligẽt herbas
agreſtes. Inueitq; quaſi vi
teʒ ſilueſtre:⁊ còllegit ex ea
coloquintidas agri.⁊ iple/
uit palliũ ſuum:⁊ reuerſus

ↄcidit in ollã pulmẽti. Ne/

ſcicbat.n.qd eſſet. Infude

rüt ergo ſocijs ut comede

rẽt. Cuũq; guſtaſſent de co/
ctione:exclamauęrũt dicen
tes: Moꝛs in olla vir dei.
Et nõ potuerũt comedere
At ille: Affertè ingt farinã.
Cũq; tuliſſent:miſit in ollã

7 ait: Infunde turbe ut co

medant: ⁊ nõ fuit amplius
quicq; amaritudinis ĩ olla
Vir aut quidã venit de bal
ſaliſa deferens viro dei pa/

nes pꝛimitiarũ et viginti pà⸗

nes oꝛdeaceoſ:èᷣt frumentũ
nouũ in pera ſua.At ille di
xit: Da poplo ut comedat
Reſpõditq; ei miniſter eĩ.
Quantũ ẽ hoc ut apponã

coꝛã centũ viris: Rurſuʒ il

le:Da ait pplo ut comedat

Hec.n.dic dñs: Comedẽt

⁊ ſuperit. NPoſuit iaq; co/

rã eiſ.Qui comederũt ⁊ ſu

perfuit iux verbũ dñi.CV.
NAamãn pnceps mili
NMtue regis ſyrie erat vir
magnus apud dñm ſuu et

ex ſcriptura.

habet

bdit᷑: t

8 ¶Deferẽs viro dei panes pmitiarũ.nõ actipit hic panes
pmitiarũ qles offerebant᷑ in templo dñi:ſed dicunt᷑ pꝛimiti
arũ:qꝛ erãt de pᷣmis frugib' illꝰ anni:oꝛdeũ aut pᷣmo venit
ad maturitatẽ:maxie in ira illa:iõ ſu R

ginti pa
nej oꝛdeaceo).in qͥ o⸗
ſtendit᷑ numer panij
⁊2 materia.Aliqui ax
libꝛi hẽnt intpoſitũ li
et:ſic ⁊ viginti panes
ſʒ li ⁊ nõ eſt i hebꝛeo

nec in libꝛis coꝛtecttii

nec de textu. v ¶ Et
frumẽtũ nouũ.in he
bꝛeo hẽ:Et granatã.
frumentũ.n.nõ ita ci
to venit ad maturita
tem ſicut oꝛdeũ: ⁊ ioᷣ
granũ nõ erat adhauc
aptũ:vt inde fierʒ pa
nis:poterãt tñ ſpice il
le aliqntulũ toꝛꝛeri
ſic granũ excuti ꝑ cõ⸗
x ¶ Quantũ ẽ h vt

ap. coꝛã.c.virij.Erãat

n.valde ꝑui illi paes:
ita ꝙ vn nõ ſuficerʒ
ꝓ vno hoiĩe.qð pʒ ex
hoc ꝙ ille ho appoꝛ⸗
tauerat panes illo) et
granatã intra peram
ſus:vt dẽ in la.
y ¶ Qui comederũt
⁊ ſupſuit.qꝛ illi paes
fuert miraculoſe mł/
tiplicati ꝓpt merituʒ
heliſei. Lalis ãt mul
tiplicatio põt fieri a
ðo duplicii: vno mõ
ꝑ additiõem alterius
materie:alio mõ iine
tali add tõe:qꝛ ſic de
us de nihilo peuxt
materia:ita de modi
ca materia vl pauca
põt facere magnaʒ et
multaʒ: ſic dictu fuit
pleni Geñ. ij. de foꝛ⸗

ſta ade: 7 Jo h. vj. de

mltiplicatõe.v.panũ
in manib ſaluatoꝛis
Quis auũt iſtoꝝ mo⸗
doꝝ multiplicatiois
fuerit i hoc facto:no
LCa. V.

Aaman pnceps militie. Hicↄñter ponunt miracu
la heliſei coꝛa infidelibꝰ: ⁊ p circa hoc triplex mira
culũ ponit:vꝛ ſcriptura hiſtoꝛis ꝓſ. equit᷑. viij. ca. Pꝛi
ma in trej:qꝛ pmo ponit᷑ miraculũ ad naaman getil s ↄuer

ſionẽ:ꝛ2 ad inſidiantiũ repᷣſſionẽ:ca.vj.tertio ad penitentiũ

ↄſolatõeʒ: circa mediũ capli:ibi Fact
diuidit᷑ in tres ꝑtes:qꝛ pᷣmo naaman

eſt ãt. Pꝛima adhuc
pꝓ curatiõe deſtinat:2

a lepꝛa curat᷑:ibi Miſiq; heliſe. 2 giegi lepꝛa pcutit: ibi

Dixitq; giegi. Circa pᷣmum di: 4

Tlaaman pnceps mili

N 2

cum.x.talẽta argenti

Keguů

tie re.ſy.e. vir ma. ⁊c. Dicũt.n. expoſitoꝛes nr̃i cõiter ꝙ ipᷣe

ſapiaʒ ꝓbitatẽ ſuã vaſtauit latrũculos:q młtũ moleſta

um ibi nõ expꝛimat:

ꝓpter hoc ſubdit:
b¶Per ipᷣm. n. de.
dñs ſalutẽ ſyrie.qꝛ in

terfecto achab ſyria
fuit liberata a tribu/
to qð ei reddebat᷑ p
ↄfederatiõe benadab
cuz eo:vt hĩ.S.iij.liꝰ.
ca.xx.⁊ ꝓpter hoc fu
it eleuat ad pᷣncipatũ
militie. c ¶ Erat a
vir foꝛtis ⁊ diues ſed
lepꝛoſuj.ad hoc.n.fu
it lepꝛa pcuſſus:vt ꝑ

curatiõem e mirabi

lem veniret ad dei ve
ri fidem:qꝛ ꝑcuſſerat
achab idolatrr.

d ¶ Utinam fuiſſet

—.

diñs c̃. anteen en
illãa naa
ma venderet᷑:audiue
rat in ira iſr! magna-

peret᷑ ⁊ in anc

lia que fecẽat heliſe:
⁊ per hoc ſperabat qꝙ;
ſic poſſet curari dñs
ſu. Cetera patẽt vſe
t tuliſſet le

⁊c. In hebꝛeo hẽ: Cẽ
tum centenarios: qͥ
q̃libet valet.c.talẽta

5 4 ſumptib in via

munera. f Ut cu

res euʒ a lepꝛa ſua.h
eſt facias curari ꝑ ꝓ

phe

ta ſua. Dicũt expoſ⸗
toꝛes cõiter ꝙ hoc fu

it eo ꝙ intellexit illð
vbuʒz eſſe blaſphema

toꝛiũ:ſibi potentiã di

uinã attribuèdo. vñ
ſubdit: bRandd

de ego ſum. modus
n.erat iudeoꝝ ſcinde
veſtim̃ta ſua qñ audi

ebant dei blaiphemi

di: Cic pnceps ſacer

dotũ ſcidit veſtimẽta

hete

Batpes yrie: ⁊ iõ ſbᷣdit᷑: b ¶ Per ipᷣm. n. de. oñs ſa. ſy.
Pbe hoc erat magn⁊ honoꝛat᷑ in regno. Ra.ſa.dicit ꝙ ibße·
agittauit achab in pᷣlio:vt hĩ. S.iij.li.ca.vlti.licet nomẽ ſiua

honoꝛatus. Mẽr illũ.n. de

dit dñs ſalutem ſyrie. Eràt

aũt vir foꝛtis ⁊ diueſ:ſed le

greſſi fuerãt latrũculi:⁊ ca

ptiuam duxerãt de tra iſra
el puellã paruulã:que erat
in obſeꝗo vxoꝛis naaman
Que ait ad dñam ſuã:AVti
nam fuiſſet dñs ad ꝓphe/

tamꝗ ẽ in ſamaria:ꝓfecto
curaſſet eũ a lepꝛa quã hʒ.

Ingreſſus ẽ itaq; naaman
ad dñm ſuũ:⁊ nunciauit ei

dicens: Dic ⁊ ſic locuta eſt
puella ðᷣterra iſrl. Dixitq;
ei rex ſyrie: Nade ⁊ mittaʒ
lr̃as ad regem iſrl. Qui cũ

pꝓfectus eſſet èt tuliſſet ſecũ

decẽ talenta argẽti ⁊ fex mi

lia aureos ⁊ deceʒ mutato
ria veſtimentoꝝ: detulit lit

teras ad regeʒ iſrl in hec pᷣ/
ba:Cũ accepis eplam hãc
ſcito ꝙ miſerim ad te naa/
man ſᷣuũ meũ:ut cures eũ

pꝛoſus. NMoꝛo de ſyria e

gu

phetã. dei veri. k

aman cũ equis ⁊ currib et
Miſitqʒ ad eũ heliſe nun

ciũ dicens: Nade ⁊ lauare

tangeret manu ſua locuʒ le

a lepꝛa ſua. Cunq; legiſſet

rex iſrl lr̃as:ſcidit vſtimen

ta:⁊ ait: Nunꝗd deus ego

ſum:ut occidere poſſim et

viuificare:quia iſte miſitad

me vt curẽ hominẽ a lepꝛa
ſua: Aniĩaduertite ⁊ videte

quot occaſiões q̃rat aduer

ſum me.Qð cũ audiſſet he

liſeus vir dei:ſcidiſſe videli

cet regẽ iſrł veſtimẽta ſua:

miſit ad eũ dicens: Quare
ſcidiſti veſtimẽta tua? Ae/

xritq; naaman: At viſ. Sed

niat ad me ⁊ ſciat ſſe pꝛo/
phetã in iſrl. Nenit ergo na

ſua dicẽs:blaſphemauit.ſed hec expoſt itio nobi oſonat lre

ſequẽti:in qᷓ dẽ ꝙ heliſe eũ rephenditde tali ſciſſiõe:qò nõ
feciſſet:ſi ꝓpi reuerentiaʒ nois doñi facta fuiſſet:⁊ iõ alit di
ꝙ hoc fecit ex impatiẽtia:credens q; rexſyrie q̃reret occaſio

nem mouẽdi guerrã õ ſe petendo ab eo rẽ ſibi impoſſibilẽ

—

iõ ſubdit: Uidete t occaſiones qrat aduerſuʒ me. i¶ e

pꝛe:⁊ curaret me. Nũquid

nõ melioꝛes ſunt abana et

pharſar fluuij damaſci om

nibꝰ ꝗquis iſrlut lauer ĩ eis

ſe ⁊ abiret indignaſ:acceſſe
runt ad eũ ſerui ſui ⁊ locuti

ſüt ei: Mꝛ: ⁊ ſi rim grãdẽ di

xiſſèt tibi ꝓpha:certe faceĩ

debueras: quãtomagis qa
nüc dixit tibi lauare ⁊ mun
daberiſ.Deſcẽdit ⁊ lauit ſe
pties ĩ ioꝛdane iux ſmoneʒ
viri dei: et rſtituta ẽ caro ei

ſic caro pueri puuli:⁊ mun

dat ẽ. Reuerſuſq; ad viruʒ
dei cũ vniũſo comitatu ſuo
venit ⁊ ſtetit coꝛam eo:⁊ ait
Vre ſcio ꝙ nõ ſit alius de

us in vniuerſa terra:niſi tm
in iſrl. Obſecrò itaq; vt ac
cipias bñdictionem a ſᷣuo
tuo.At ille rapõdit: Niuit
dñs ante quẽ ſto: ꝗa nõ ac
cipiam. Cũq; vim faceret:
penitus non acquieuit.DSi

obſecro/ concede mihi ſer/

uo tuo: ut tollaʒ onus duo
rum burdonum dẽterra.

coꝛpis ſalutẽ. y

niat ad me ⁊ ſciat. p expientiã ſue curatiõis. I¶ Dꝛo⸗
k ¶ Eſſe in iſrlł.vt ſic rex ſyrie timeat
ouere ð pplm hñtem deũ tante potẽétie.
ſitq;. Dic ↄñter ponit᷑ naaman curatio cũ dͤ:·
ade ⁊ lauare ⁊c̃. hoc aũt ſibi mãdauit ꝑ nunciuz
vt dei potẽtiema
gij attribueretk mi
raculuʒ: eo q; pio
pheta nõ locutus
fuit cũ eo : nec euz
tetigit ſicut crele
icen laugre bat naaman: cre⸗
ſepties ĩ ioꝛdane:⁊ recipiet
ſanitatẽ caro tua atq; mun
daberis. Iraatus naamãare
cedebat dicens: Putabaʒ
ꝙ egrederet᷑ ad me ⁊ ſtans
inuocaret nomẽ dñi ſui: et

dẽs ꝙ in ipſo pꝛo

pheta eſſʒ aliqua

vtus curadi ihm.
CRrab nanma
recedebat. eo ꝙq p
taleʒ modũ ſe cu-

rari nõ ſperabat:

cuz fluunj ſyrie el⸗
ſent ita boni vel
melioꝛes: ſic fluui
us iõdanis:nec tñ
habebant ad hoc
aliquã pirtutem.

2⁊ mũder⸗ Cũ ergo vertiſſet F Sire graͤce.

Aem.
Dixiſſet ti. p

bueras. multo

magis rem facilẽ
quam tibi mada
uit. r. ¶ Et reſti.

E caro eb ſic caro

pu.puuli. que eſt
purioꝛ i in etate
virili aut ſenili:
qꝛ caro adgenera

ta pꝑ alimentũ q̃n

to ꝓcedit vlterp:
tato fit impurioꝛ
ſicut vinum ꝑ ad

mixtioez aque: vt

habet pmo de ge
neratione.

8 Reuerſum ẽ

ad viʒꝝ dei. vt oñ
deret ſe gratũ dᷣo

et ꝓphete de ſus

curatoe: io ſbdit:
t ¶ Uẽ ſcio ꝙ nõ

ſit all de. lic fi
dem vnb veri dei

quã ↄceperat coꝛ
de cõſeſſus ẽ oꝛe:
ſim dictum apli:

Po.x.cæa.Coꝛde
credit ad iuſticiã:
oꝛe aũt ofeſſio fit
. —M ad ſaluteem.
v ¶ Obſecxro itaq; eacctpias Bfdictelemurert
gratant᷑ ⁊ deuote oblata. x iuit dñs ante quẽ ſto:
qꝛ nõ accipiã.vt oñderet ſe nõ querere ſua:ſed aie ſue ꝰ
t tollã onus duoꝝ burdonũ.aia

lia ſunt genita ex equo ⁊ aſina:ſicut muluj ecõtrario.ſ.

ex equa ⁊ aſiuo. ̊ ¶ De tra.ſ.iſrł quã reputabat ſcam

mobetare
ſcbpeldt 4

unſün⸗
biut
ſnlinbin
fnimnecpen
6Reihui
jtyunte
Popitö
ſiaſfhett
ſunling
llrtl
nnl mui
iumi
ytcige
nimint
Plͤfſuen
Gadeüno
nun
ghnone
Ccrwep
l
ſſclgule
ſinnnien
lotntir⸗
Cttekr

7

—
—,

u pei di penſa lm
“” io nõͤ vi bene dictũ ã extra hierln
careneien danniswznando ns lra gudeis bont
t. n. ex ea facere al de altari oſtruendo⸗ ꝛ illud ſolũ fuit ꝓhil abile mantionẽ
. . „„„ „ intendeba ,n. eira facie de i extra iudeã: q dſi habuit ſtab n tenebat
i 1 -= tem ltare d ſed etiã extt qñ arca d non teneba
ſenfriin Doeer cpotin ſoa en N Er ſubdit: Nõ vaßcerts remp ledt fuir Deut.ij. .j.li. vij. ad legem au
nne ie. afe n domo molar oeo celt: u eſt de à deßceri ur dietu iuir De Pdictũ eſt: iõ po
nn tis m reſeru oc Nei giauete in tem ꝓp M rllceoekelae
niduinnn ſer u eh⸗ tuo.ſed ſubdit: a „- is talcneij argentie⸗ glrare or elſie⸗
ndäirn piorémo. no ido ð hßuus tu rũ:da e tatoꝛias dupliceſ der eisofe lege; da
Ramtm arſec deuver⸗ Nõ.n. faciet dicha ienine veſtes Bnaaman: Pai⸗ . Efi⸗ v pʒ de abꝛaaʒ
llzognn Ut ignoſca ocauſtum au at Dixitq; naam lenta. Et tam: vt ob in Geñ.
Pbenpon be ñs. qꝛ non holocau ſi dño. Hoc ãt t accipias duo 1. ta⸗ iſaac nae locis. Q
itcnn mihid d bono ijs alieis niſi ceris dñm yvt acc ñ: ligauitq; duo —„ ⁊ in plurt aaman pe
inn oſſũ iſtud b dis depceris dñn teũ: liga ſaccis ain biun naaman pe
ia pol e rit ei lſolu eſt de ͤ deß dietur coegit eu: lin duob ſaccis auͤra e tra ilrael
rummn , c Aui dirirei ſea qn ingredietur lenta argeli in duo Et ipo gronud oe aoe
hummn an ui dir nuo tuo: qn in on lenta arge ſtimeta:cet i t ex ſpeciali deuot
ugn onn QQA. acqe·½ ꝓ lũ remm uplicia veſtimeta: g et fuit ex ſpecial ſt. licet
V vadei pace-ocacg pl meuſ templũ rem ſu ⁊ dup pueris ſuis:ꝗᷣ :ꝛ vt dictũ eſt:lii
kucktigi . ſtadd petitõi ſue dns m ·⁊ illo innitete 8 ſuit duob 60 —. Luͤnuqʒ ad c nõ teneret᷑: et
numuifn. 2nõ ſolũ ad ut adoꝛet: a: ſi adoꝛaue ãt coꝛa eo. la a ho hoc non fuit
1ſed ea: li a 5 oꝛtauer tulit de ma circa hoc non fuit
ſ areigoluſec et per manu m 16: adoꝛã poꝛtauera eſpi tuli circs ſatõ: ſed llii
wütnoen ⸗ lare hãc ado in tplo remmo: igno veniſſet ſuit ĩ domo Ad ouß Di
El mulare Rac aad ro in tep loco:uũt igno oꝝr et repo orjr ti ↄceſſio.
Woncti ſ lonẽ eſt petmn: eeo in eodeʒ loc. —— nu eo: ros: ⁊ abieruũt: de ce ic ↄñter de
. iodtrur bi. alla: Noco e 5 tuopꝝ nueg: iros: T abierut. 1giegl Picuttn oe
mmpöfgtr iõ dicũt hic aliꝗ: . dñs ſeruo tuo, uuq; v it coꝛã xit giegi. ſius giexi in
Nn io dicut Hic al⸗ t ihi dñs ſen : Aade dimiſia ſſus ſtetit c ſcribit ip ſder
* eo. o in h re. Qui dixi le ißpe aũ ixit heliſeus. fectio ꝓp iſto:
riuhai neophit: iõ i he hac re. Quũ ab eo e . Et dixit heliſeus . in facto iſto⸗
ee et.. r Ln ar α☚ ergo — dño ſuo. rr. i rũdit ei petm ã ſuit cupi⸗
mlonſein ſibi diſpẽſauit he i pace. Abijte léci puer vi dr 2o. exi: Qui rndu pmü ſuit cupi/
le eei puer venis gi oq; quoꝝ pmi dix oim
itnenf liſeus: et ſiliter . o tpe. Dixit g fis meus Añ H ſeru tuus qu ditaj que eradix le
kuunir poſſet edificar auũ (10 t epercit ons meus Hon iuit ſeru n. oꝛ meuz loꝝ: ut dicit apls
4 ri dei: Pepercid 6 acci lle ait: Mone coꝛ meuz dits Timo.vj. 2 boe
ainn tare ad offeren 6 Uid n ſyro iſti: vt nõ acci At ille ait: ſi reuerſus ẽ pma Trno. er poc
☛ ſacrificia extra naaman yio attulit. Niuit ſenti erat:qñ reue urſũ kotal cũ dẽ: Peper
E arsiſet S3 perct ab eod oſt eũ:⁊ acci in pᷣſenti ſuo in occurſu not 82c.licet. n.
pluʒz: 7 zifrl. Sʒ peret al ã poſt eũ:⁊ 5 bé de curru ſi iſti ar· dñs meu 5 acciperet
Cchin rota era Ul. Sʒ dñs qꝛ curra po ſecui ẽ hõ de eu igit᷑ accep phete nõ a he
Kaiid e dis dect liqd. Et ſecut i⸗ Munc igit ac ſtes: vt ꝓr qſi pciuz pph
Nenſuad iſtud nõ vẽ : pbmo iã ab eo aliqaa ma. tui. 2 - cepiſti Ve . aliqd qſi 5 es erat
luns imln rer dietn ne biaa ſt tergum naa entu ? accepuu as T1 0/ à gen pauges ee
. NS uit ne lexi po . lll urren G . eta ⁊ vine tie: „ eO latis ſi
ngi micl qꝛ naama ꝛie Llegt po idiſſet ille eurren emas oliu 8 an viuebãt de ote.
umthi ni ophitu neophit mad ſe: deſilijt de cur ues ⁊ boue naamã bi cqa Müir de cur⸗
u E loqndo o ↄuer tem ad ſe: 9 git: Recte ne lllas. Sed 2 lepꝛa ini tuo e (Deſilinit 51
n e . ⸗ lem ad RKect 8. c! i tuo curſum eb. ꝓ
iandſin dẽ de noue le . curſuʒ er ⁊ ait: : Recte. cillas. Se bi ⁊ ſemini tuo ru in occurſun ditl
ngumnt ſuj ircunciſus de ſunt oĩa: Et ille ead te adhe ſempiternum. pter reuere dineʒ bñ
roronan V eimp b eo 7 gratitu ⸗
mmrfin ſie ci ud iude lunt meus miſit me a ad vſq; in uͦali nix abe ſui Fraritic .
laal nouo a ticat a⸗ 18 Mogo venerũt ad greſſus eſt quaſi LCa. VI. ficij ſibic meus miſit
emv os: n baptig na dicenſ. etes de mõ Fre ſus. ¶1 QSñs men entie
ae anos. ne gdoleſcẽt lepꝛo . me ꝛc. in hoc mentie
ckt man o no e ʒ ex filijs ꝓp ell eſt ut acci. d ſerit
kin 5 rſujac iudaiſ e cphꝛais ex hius HHS ſcoͤm. a mihi. l. ꝙ miſer
muimnn duei 5 fuit cir ᷣẽ ur 7 ſic fuit petm̃ ſcd hebꝛeo hi: Jura mil hic tertiũ pee
em n ce no uicir H „ ebatur:æ ſic fr ni vnu. In u. 71 ßm hoc fuit hict ob' de
1 chciſus: nec o ñs colebat a filijs iſrl eſſe t ſ. cuilib erenen. eduote lente⸗ it ho pu ſuistedur „ne
ir ad legẽ mofaa deũ qui Olchola getiles keeru te heliſe: 1 . „ karhe ia veſberl tu. de oe ne
lr md, obligat: ſed cr dů: qõ multi ge 2 ad ißam atũ.ſ. piuriũ. nq; ve. ia vel aamã accepiſſe 3
, obligat: ibus colendũ fuert: qꝛ ad ip⸗ catu.l. piurm. i ¶ Eunq; ve liqda naams a⸗ Inde
NReH ũ ⁊ ab oibu itia ſaluati eaqdit Latt gaman. 1 glexl alig lis. k TPor.te
rum deu⸗ obßuãatia ſalr eſt:ſcõo ꝗꝛ ſᷣuis n ideẽt 7 pcipet ꝙ g̃ ei notabilis. k derat:
a ne ſine legis moſaice iffuſius dictu t. 2 nõ poſſunt heliſe eos vidẽt petm̃. furtũ r in ſpu factũ Vi Kle
ſru nn 3 tenebant: ſicut lsilſ diſpẽſabilia: qꝛ dolatrie:et hel miſit quartũ p ignoꝛãtia: qꝛ in mẽdacio zuin
zani3 noala: imulatio i iſpen 2 ſic- iegi? nõ querit ex ignoꝛ⸗ ñſione eũ de m ẽtieba
Enſgmm aa ſune ſe mala: nol ib' eſt ſimula an diſpen is giegi: nõ q eius rñſio uoqꝙ. qꝛ mẽtichba
rherde iu cta iu tõ fieri de quib⸗ hoc ipi naamano d ti veni ſubdit: ſed in 5 iuit ßuus tuus q hira petro:
ag bñ ⁊ abſq; pctõ fie heliſe in eſibi licituz: qo ti vt poſtea it: ¶I nõ iuit nanias 7 ſap
nni oſ iõ nõ vẽ bene dictũ Alarauit illud eſſ⸗ tie timoꝛoſe. ha ceret:vñ ſubd bat ſpm̃ ſcm: ſicut a nitio cũ di: uct
(Clon it: ſed ſolũ ei dec lẽt facere ↄſcientie tin ꝛ lieut re ei qui habeba it eius iuſta punitio lepꝛe quã hal ſi
r, ſauen ill icitũ:ſic ſo E 12* tadi rege: q⸗ is reges tur 1 2 iõ ſubdit „ . 5 i. eadẽ ſpẽs 20 2 lepꝛoſi
inr mebat eſſei an officiũ ſuſten ſiliter tũc tꝑis reg výàydt hẽů Acct. e adperebit ihki⸗n 8 ẽ ab eo lepꝛ 27 W
Vnlpiei bebat. n. iſte nacne ſuſtentant:ita ſilitert erat illicituz lepꝛa naamã adh egralugee n P Teuit.xiij. e:
enun g a ſua: equalit᷑.n. piana cap dũ caudã Quaſi nix.colo ibi plenius dictũ fui idet ouenient
funn , de natura ſiẽ ſi aliqᷓ puella xpᷣ d poꝛtandu cauda o Qualm ii. ꝓut ibi ple d iſtud nõ v itio.
,e e. . ta ad pe hanum o t hẽ Leuii. xiij./ ſtilla: Sed iſtud Addu
wrau liſic 1 intra: licuodñe deputa ret intra p'. uerẽ? ſicut! a. v. vbi dẽ; in poſtilla hitus . uneq
adotvi 10 alicur dne: ã poꝛtar treuere Eers.v. vbl an fuit neop d iudaiſm
nin eſſet Obſeai uer icta ea vorcret ere l officii hne io qꝛ naaman fi iſſet couerſus ad uo zuerſus ald
rtin ſfſn ſeelinſte emme⸗dgn hocn tendens ſuũ ĩciũ dictũ: laaman nõ fui phitu):qꝛ de no Fm quã eſft
Vlalm machometi chometi: ſed liſeo. ſ. ꝙ ſibi circũciſu: fuit tñ ne nus no fugbat.⸗ n.,z
z,miunn lam aliquã mac mã ab heliſeo li:poſſet ſi arcucih.i e:quã hacte
n ni⸗ nam l: ⁊ hoc petebat naa hanũ idoli: incurre ag legẽ nature:
nran/ exequi: 2 , ſio ſuo extra p „₰ ia: ſed ne in 8,1 E R
lali Plic efee no nd adeas dglt ipcdiſeue:qans crat li
utnin facere intra:nõ 1 hoc ↄceſſit ei heli
vendſrl
nut⸗

„
—

¶R

illicitũ adoꝛare idolũ:⁊ etiã ſimulare illã adoꝛatiõem: ꝓut
ipᷣemet poſtillatoꝛ aſſerit in hoc loco.d.ꝙ ſimulatio idola
trie eſt ꝑ ſe mala:ſed omia q̃ ſunt ꝑ ſe mala:illicita ſũt de iu
re nature:cuius pncipale pncipiũ eſt ꝙ bonũ eſt pſequendũ
malũ eſt vitandũ:vt ↄmunit tenet᷑. Sed aduertendũ ẽ ꝙ

licet idolatria ⁊ ep ſi
mulatio ſint illicita
de iure nature: tamẽ
ſllud qð habet ſpẽm
illſimulatõis ſeu ad
oꝛationis:ſi nõ ſit ibi
adoꝛatio nec eꝰſimu
latoõ:nõ videt illicitũ
de iure nature: vtpo⸗
te in pñti caſu:Si na
aman intrãs phanuʒ
idoloꝝ exercẽdo offi
cium ſuũ in ſuſtentã
do dñm ſuũ nõ ado/
raret idolũ neq; etiaʒ
ſimularet ſe adoꝛare
neq; talẽ adoꝛatõem
ſeu ſimulatiõem intẽ
deret: adhuc tñ ẽ ibi
ſpecies mali:qꝛ his qͥ
talia nõ bene diſcer⸗
nũt: apparere poſſet
ipᷣm intrar̃᷑ cã adoꝛã
di:ſicut ⁊ dñs ſuuj in
trabat: qð licet de iu
re nature nõ ſit ꝓhi/
bitũ: ꝓhibetur tñ de
iure diuio: teſte aplo
pᷣma ad Theſ.v. Ab
om̃i ſpecie mala abſti
nete vos. vñ declara
tionẽ hui videt᷑ pete

IYxerũt aũt ſilij ꝓphe
Jiarũ ad heliſeũ:Eccł
loc in quo habitam coꝛã
te anguſtusẽ nobis.Eamꝰ
vſq; ad ioꝛdanẽ ⁊ toͤllãt ſin
guli de ſilua mat᷑ias ſingu
las: vt ediſicemꝰ nobis ibi
locũ ad habitãdũ.Qui di/
xit: Ite. Et ait vnus ex illis
Veni ergo et tu cũ ſuis iu
is. Rñdit:Ego veniam.Et
abijt cũ eis.Cũq; veniſſent
ad ioꝛdanẽ: cedebãt ligna.
Accidit aũt vt cũ vnus ma
teriã ſuccidiſſet: caderet fer
ruʒ ſecuris in aquã. Excla
mauitq; ille ⁊ ait:Heu heu

heů dñe mi:⁊ hoc ipᷣm mu

tuo acceperã. Dixit aũt hõ
di: Abi cecidit: At ůle mõ
ſtrauit ei locũ. NPꝛccidit er
go lignũ ⁊ miſit illuc:nata/
uitq; ferrum. Et ait:Tolle.
Qui extendit manũ:⁊ tulit

re naama:⁊ heliſeus

declarauit ſibi nõ eẽ
illicitũ: ⁊ hoc nõ dilſ/

penſando:qꝛ heliſeus no hab

In

vere: vt Deut. pmo vbi dicit:
nare legẽ.⁊ in alijs qñqʒ interpᷣtatur
uit moyſes habitare cũ ietro.
bum iſtud vniuocũ eſt:nihil aliu

illud. Rex aũt ſyrie pbugna

cbat poteſta
aliter: ſed hoc ſolũ ſibi derlaranle

= Erbum qð hic ponit in hebꝛeo: frequental in ſacra
ſſcriptura: ⁊ qñq; in tranſlatõe nr̃a interpᷣtatur inci

Incepit moyſes expla
tur iurare: vt Exo.ij. iura
ſed ſᷣm hebꝛaicã vitatem ver
d ſignãs vbicũq; ponit᷑ ni

ſi actũ volendi:itaq; cũ dicit᷑: Incepit moyſej explanare:nõ
dicit niſi voluit moyſes explanare Similit᷑ vbi dicit: Jura

uit habitare: nil aliud

loco dicebat naaman giexi:ꝙ vellet acci
fit aliq mentio de iuramento.
l ca.v. vbi poſtilla.dicit naaman
fuiſſe ad iudaiſmũ:p ↄſequenj nõ
dam dixerũt: Burg.
fuerit ↄuerſus ad iudaiſmũ:
quã hactennõ ſeruabat:
ptũ videt᷑ falſum:qꝛ ſᷣm aplm ad

ſunt naturalit faciut.ergo nõ mi
quit᷑:Ignoꝛauit vnũ verũ deũ ⁊ eyc

„

5⁶

iõ debuit dici neophit.ſed aſſum
Rom̃.⁊ gentes ea q legis
m naaman i al. Nec ſe⸗
ultũ quem nũc pfeſſus

dicit niſi voluit habitare. vñ in hoc
be duo talenta: nec

eplica.
ſyrũ nõ ↄuerſuʒ

equen) nõ neophitũ ſiẽ qui
obijcit dicẽs:quis naaman nõ
tñ fuit cõuerſus ad legẽ nature

eſt:igit᷑ nüc pꝛimo ↄuerſus eſt ad legẽ nature. nã ipᷣe ſicut et
iuxta pncipia illiꝰ legis

cetere gentes facit opa legis nature: iuy.
naturalii impᷣſſa:ꝙuis nõ pfecte intellexit ⁊ fecit. vñ ſic iu⸗

egũ

inſidiatio ↄ heliſeũ:ibi:

—— —

18
—

dei legis trãſgreſſoꝛes ⁊ xpᷣiani mali ꝑ penitentiã vel ꝓ
p̃dicatõem ↄuerſi:nõ dicunt᷑ neophiti:ſic nec naamã et
alij ſb lege nature impfecte viuẽtes. habuit.n.naaman
ex habitu illiꝰ legis:ꝙ ſpecies mali ſit ab oibus natura
liter vitãda:ſi ᷣ ↄmode vitari nõ poſſet:eſſe culpaʒ ve
nia dignã. intelli

gẽs deniq; ex mi ½

uit ↄtra iſrſ: conſiliũq; inijt raculoſa cura cir⸗

cũ ſeruis ſuis dicẽs: In lo

. Tnſidi ülrael facta ſolũ il
ſ illo 7 illo ponam inſidi lum verũ deu eẽ:
aſ. Miſit itaqʒ vir dei ad re Znõ ſolũ adoꝛan
gem iſrl dicẽs:Caue ne trã dum: hãc ↄcluſio
ſeas in locũ illũ:qꝗa ibi ſyri nem elicuit: ꝙ de
in inſidijs ſunt. Miſit itaqʒ cetero idola coler
rex iſrael ad locũ quẽ dixe nollet:ſed deuʒiiſ⸗
rael ad locu que dixe rgel in omni loco
rat ei vir dei et poccupauit etiã in tẽplo rem
eũ:⁊ obſuauit ſe ibi nòn ſe mon qñ iuxta ſu-
mel neq; biſ. Cõturbatum um officiũ quod
. — ,m¹in Ir̃a expꝛimit᷑ in
q; ẽ coꝛ regil ſyrie p bacre gnarecun regeo⸗
⁊ↄuocatis ſeruis ſuis ait: poꝛteret: ꝗ ingreſ
Quare nõ indicatis mihi ſus qꝛ ſpeciẽ mali
ꝗs ꝓditoꝛ mei ſit apð regẽ pßtẽdere poſſet:ve
ijrael. Dixitq; vnus fuo niierisdus ib⸗
eius:HNequaq; dñe mi rex: ſeo: vt pꝛo huiuſ/
ſed heliſeus ꝓpheta ꝗ ẽ in modi expiatione
iſrael indicat regi iſr! omia deuz deßcari vel
Ḧba qcunq; locutus ſueris ver:aonuit hallſe
in claui tuo. Dixitq; cis: ce raſſra igedi
; els? ce. Fruſtra igit di

Iee ⁊ videte vbi ſit ut mittã
⁊ capiã eũ. Annũciauerũt

cit Burgeñ. he⸗
liſeus h declara-

Diczsteg: . . uerit: ꝙ exerciciũ
ei dicctes. Ecce in dohain uioffli ſpectem
Miſit ergo illucequos et mali hret: qena⸗
ampman hoc ex luĩe
naturali vidit: et

tẽ diſpenſandi ge qꝛ ab heliſeo petiuit ſolũ oꝛonem ꝙ ſe ad deũ:nõ diſpẽ

ſationẽ:ſiẽ quidã dicũt:nec declarationẽ ſicẽ Burg.dic.

II In eodẽ ca. v. vbi dẽ in poſtilla: In eheen hĩ Jura.ſ. A« Ixerũt aut. Dic ponunt᷑ miracula ¶ Za. VI.
milerit te heliſeus. dditio. 7 ad infideliũ inſidiantiũ repᷣhenſionem:pmo tñ

pmittit᷑ miraculoſa ferri natatio: ſcõo dicta re
pꝛeſſio:ibi Rex aũt ſyrie.Circa pmũ di: b ¶ Ecce lo.
in qͥ habita.coꝛã te angu.eſt. dicit hic ra.ſa.ꝙ giexi qui

erat cupidus: qñ erat cũ heliſeo moleſt erat filjs pphe

tarũ venientibꝰ ad heliſeũ:ne expenderent᷑ ea qͥ dabant
magfro ſuo:⁊ iõ ipᷣo abiecto ꝓpter lepꝛã plurej venerũt
ad heliſeũ:⁊ iõ no ſufficiebat domꝰ ꝓ habitatioe ipoꝝ
ꝓpter qð volebant eà dilatare. CTollit ſin. de ſil.
ma.ſingulas.i.ligna q̃ ſunt materia ꝓ domib ediſfican
dis. dð ¶ Beu dne mi ⁊ hoc ipᷣm mutuo acceperã nec
habeo vñ reſtituã. e ¶ Pꝛecidit ergo lignũ.i.fecit ali
ud manubꝛiũ:qꝛ pꝛimũ erat fractũ:vt dicit ra.Sa.
f¶ Matauitq; ferrũ ↄtra naturã ꝓpꝛiam obediẽdo na
ture actoꝛi. g ¶ Rex ant. PHic oñter deſcrihit᷑ inſidian

tium repſſio. Circa pmũ deſcribit᷑ inſidiatio eoʒꝝ mali-

gna:ſcòo eoꝝ percuſſio digna:ibi Poꝛꝛo heliſe. tertio
liberatio benigna:ibi Dirſc rex. Circa pmũ ponit in
ſidiatio ſyroꝝ cõtra regem ifrael:⁊ patet lr̃a vſq; ibi:
h ¶ Miſit itaq; rex ürł. hoies armatos in magna co
i ¶ Et pᷣoccupauit.ſ.illas inſidias capiendo.
Mõ ſemel neq; bis.ſe 213 ſed multotiẽs: ſcõo poniẽ
ixitq; e.ite ⁊ vi.vbi ſit ⁊ꝛc.

ca euʒ in noie dei

ptf uſ
Neppinini
Ues
