tur tribus iſrꝭ aſcẽdẽtes ter in ãno ad hierlm mãleʒ: vt -——
exo.xxiiij.c. vi ibidẽ offerrẽt ſacrificia laudis ĩ teftuñno · CCxXII.
niü diuine excellẽtie qò erat ſingulare i illa ciuitate ANe N D te leuaui ocul
ruſalẽ mãli:cũ alie ciuitates gentiũ ptũc idolatrarent. ⸗ uochlol me
hoc eſt qð dicit:llic aſcẽderũt ⁊c. Teſtimonium iſi
ad ↄfitendũ noi dni.qui qᷣdẽ cultus pᷣcipue viget ĩ eccla
militanti: vbi tribus dñi.i.fideles quotidie aſcendunt ꝑ
graduj vtutũ ad teſtimoniũ fidei expᷣſſius exhibendũ ⁊

offerẽdũ ofeſſionẽ laudis ꝑfectius aũt iſte cultus viget ĩ
hierim celeſti ad quam aſcendũt ſoli electi qui ſunt ve
tribus dñi a teſtificant᷑ dei excellẽtiã ꝑfecte per clarã ei
viſionẽ. vñ Joh.iij.c. Qð vidimteſtamur. Silr ⁊ ↄfi
tent᷑ nõi dñi.pꝑ plenam ⁊ aſſiduã ↄfeſſionẽ laudis: vt..
in pᷣſ.Beati qui hitant in domo tua dñe in ſcła ſcloꝛuʒ
laudabũt te. De ſcoo aũt dicit: Qꝛ illic ſederũt ſedes in
iudicio.in hierim.n.materiali deiminabant᷑ quecunq;
qones ⁊ dubia in lege diuina exoꝛta ꝓut dẽ ĩ poſtilla:
qð maxime ꝑtinet ad directõem ꝓximi.⁊ de hoc ſbdit:
Allic ſederũt ſedes in iudicio ſedes ſuꝑ domũ dauid.qð
pᷣcipue viget in eccla militante:vbi cae pertinẽtes ad fi/

dẽ ⁊ operatõem fideliũ determinãt᷑ vlr ⁊ pneipalr ꝑ ſũ-

mos pontifices: cuius ſũmi põtificis auctoꝛitas fundat᷑
ſuꝑ domũ dauid.ſ.so.xpᷣm dicentẽ Petro: Paſce oues
meas.Johᷣ.vltimo.c.dẽ tñ in płali ſedes cũ ſit tm̃ vna

pncipalis:qꝛ per ſucceſſionẽ ſunt multi ſedẽtes in pᷣma

ſede Petri:etiã ꝓpter ſedes ꝑticulares cathedralium ec

cleſiaꝝ que etiã ſut in iudicio ecclaſtico poſite æ funda-
te ſuꝑ domũ dauid.ſ.pꝑ auctoꝛitatẽ xpᷣi:cui ſedes dauid

ptinet:vñ Luc.j.c.Dabit ei dñs ſedẽ dauid pꝛis ei ⁊c̃.
a quo oĩs ptãs eccliaſtica deriuat᷑. Ad eccłiam aũt triũ
phantẽ hoc maxime ptinet:⁊ pᷣcipue in iudicio finali.
vñ ſaluatoꝛ Matth̊.xix.c.ait apoſtolis:Sedebit᷑ ⁊ voj

ſuꝑ duodecim ſedes iudicantes duodecim trib' iſrl. vñ
p duodecim ſedes intelligit᷑ perfectio tribunalis.ſ. vni-

uerſitas iudicantiũ qui ſũt oẽs ꝑfecti:ſicut ꝑ duodecim
tribus vniuerſitas iudicãdoꝝ: vt magf̃ ĩ.iiij.diſ.xlvij.
Et ſic manifeſtũ ẽ ꝙ hec ſcòa pᷣeminẽtia hierlim mãalis
circa iudicãda ꝑfectius ptinet ad ecclam militãtem:per
amplius etiã ⁊ pfectad hierlm ſuꝑioꝛẽ:cu participa

tio plena eſt iĩ idipᷣm:vt ocm eſt. ¶ ¶oſequẽter qnto cõ
ſiderãs pᷣſ.ꝙ ad hierim illã de qua letabat᷑ in eũndo ad

illã:vt in pᷣmo vſu: Et in cuatrijs iam q damodo erãt
ſtantes pedes ſui ⁊ fratrũ ꝑ ſpem:vt i ſcõo vſu dem̃ fuit
non poterat hẽre acceſſum niſi ꝑ verã charitatẽ ex qua
pax pfecta celeſtis attingit:iccirco hoꝛtat fres ad oꝛadũ
ſeu petẽdũ charitatẽ illam que a ſolo deo infũditur ſeu
dat᷑:iuxta illud ad Ro.v.c.Charitas dei diffuſa ẽ ĩ coꝛ
dibus nr̃is ꝑ ſpmſcm̃ qui dat᷑ eſt nobis.⁊ de hoc dicit:
Rogate que ad pacẽ ſũt hierlm.i.petite vt illa que ad
pacem verã que ad eũdũ ad hierlm pertinet habeatis:
7 que ſint illa ſubdit dicẽs:Et abũdantia diligẽtibus te
abũdantia.n.in hoc loco ſᷣm lr̃am hebꝛaicam cui ↄcoꝛ
dat gloſa nr̃a eſt abũdantia pacis que in ſolis hñtibus

charitatẽ hẽtur. Impijs.n.nõ eſt pax. Eſai.xlviij. cap.
Abũdantia igit᷑ pacis ẽ diligentibus te.ſ.deũ.(¶ ¶Conſe

quenter ſexto ipie pᷣſ.petit a deo illa ad que hoꝛtabatur
alios vt ea peterẽt:⁊ de hoc dicit:iat pax ĩ virtute tua
Min charitate que eſt virt dina ꝑ excellẽtiã cũ ſit maioꝛ
ceteris virtutib theologicis:vt.j.coꝛ.xiij.⁊ in hoc diſti

—

que eſt circa appetitũ boni apparẽtis tm: qꝛ pᷣma pax ꝓce-
dit a charitate que ẽ vtus dina tanqᷓ; effeceius. ſcõa vo pce
dit ab appetitu boni ſimulati tm:qð qͥdẽ bonũ appetendo
ſeu ↄſeqndo no hẽ pax ſed poti bellũ:vñ ſapᷣ.xiiij. In mag
viuentes in ſcie bello
tot ⁊ tãta mala pacẽ
appellant. Et qꝛ pax
vera nõ equalit᷑ reqri
tur in oibus aſcendẽ
tib in hierlin de qᷣbꝰ
dixerat i q̃rto vᷣſu: Il
lic.n. aſcenderũt tribꝰ
⁊c.ſed abũdati reqᷣͥri
rit᷑ in his qui alijs pᷣ⸗
ſident:de quibus di/-
xerat in quarto vſu:
Illic ſederũt ſedes in
iudicio.iccirco ſbdit:
Et abũdantia in tur
ribꝰtuis.ſ.abũdantia

os:qui habitas ĩ celis.
Eccẽ ſicut oculi ſeruoꝝ in
manib dñoꝝ ſuoꝛũ.Sicut
oculi ancille ĩ manibꝰ dñe
ſue:itã oculi noſtri ad dñʒ
deum noſtrum donec miſe
reatur noſtri. Miſerẽre no
ſtri domine miſerere noſtri
quia multum repleti ſu .
mus deſpectione. Quià
brvus tuis.ſ.in his qui
H füaülſiunt alioꝝ ppoſiti: ſi-
cut turres pꝛeponuntur in cuſtodia muri. ¶ Lonſequen-
ter ſeptimo conuertitur ad hieruſalem celeſtem de qua pꝛin
cipaliter agit declarans duobona pertinentia ad ipſam hie
ruſalem: que bona per pꝛedictam oꝛationem a deo inten-
dit impetrare: quoꝛuʒ pꝛimum eſt augmentum numeri ciui
um celeſtium: ⁊ de hoc dicit: Pꝛopter fratres meos ⁊ pxi-
mos meos. multiplicandos. Loquebar pacem de te.Secũ
dum eſt integritas domus dei que per aſſiſtentiam omniũ
electoꝛum in ea perficitur: ⁊ de hoc dicit: Pꝛopter domuʒ
dei nr̃i.ſ.integranda.Queſiui pᷣdicta bona tibi.pᷣſ.CXXIl.
D teleuaui oculos. Titulus huius pſalmi eſt:
anticum graduum. Luius patet ſententia ex
ſupꝛadictis. Et videtur pſalmus iſte eſſe oꝛatõ
alicuius ſancti pꝛophete pꝛo liberatione popu
iiſrael ab

fflictione inducta per antiochum illuſtrẽ ĩ qua
populus mirabilr fuit afflict⁊ deſpectus:vt habetur pᷣmo
Machabeoꝝ ⁊ ſecũdo:quod pꝛeuidens ꝓpheta dixit in ꝑ/
ſona populi i illa afflictõe futuri: a ¶ Ad
meos.coꝛdis ⁊ coꝛpoꝛis. b ¶ Qui habitas in celis.lʒ eniʒ
deus ſit vbiq; per eſſentiã:pñtiam:⁊ potentiam:tamẽè ſpeci
ali modo dicitur habitare in celis vbi facie ad faciem vide
tur a ſanctis. Populus.n.poſitus in illa afflictione ſub an/
tiocho pꝛo ſua liberatione pluries oꝛauit deũ deuote:vt ha
betur pꝛimo Machabe.⁊ ſecũdo. Srcc ſeut oculi ſer
uoꝛuʒ ⁊c̃. Seruus.n.⁊ ancilla nihil habẽt niſi a domino ⁊
domina:⁊ ꝑ conſequens filij ſeruoꝛuʒ tuoꝛuʒ totum auxili
um ſuum expectãt a domino patrũ:⁊ ſimilr ancilla a dña
ſua.⁊ hoc mõ populus in dicta tribulatõe conſtitutus non
videbat ſe poſſe liberari via humana: ppie an de ner
tota expectatio ⁊ ſpes ſua:ideo ſubdit: d¶ ¶ Ita oculi nr̃i
ad dominũ deum noſtrum donec miſereatur noſtri. liberã
do nos de perſecutione antiochi. e (Wilerere nr̃i domi
ne miſerere noſtri. Ad hoc.n.replicatu petitio vt oſtenda
tur afflictõis itenſio:ꝑ quã ſit magis exaudibilis: ⁊ ad hoc
ſpditur rõ cũ dicit: f ¶ Quia multũ repleti ſumus deſpe
ctoe.qꝛ antioch' in tẽplo poſuit abominandũ idolũ: vt hẽ
j.mach.j.pplm etiã iudaicũ cõpellebat multũ afflictiue ⁊
contemptiue tranſire ad gentilem ritum: ideo ſubditur:
¶ Auia multum replera eſt anima noſtra.ideſt vita no
ſtra. ⁊ ſupplendum eſt afflictione ⁊ contemptu: ? eſt mo
dus loqndi dolentis:qui ex vehementia doloꝛis trücat vba

guit pax vera que ẽ circa appetitũ boni vi a pace apparẽte

vere pacis ſit in turri

d te leuaui oculoz

¶ Liber

ſua. ppter qð alidd ẽ ſupplendũ ad habẽdũ intellectum. xrilio diuino. 9 ¶ Cũ exurg ho. in nos.i. philiſtei: vt lun
——2 — „ 1 4 % £ Asres ( „ V * — onum
¶ Oppꝛobꝛiũ abũdantiby.i.antiocho ⁊ eius exercituiq pqdictũ eſt. e ¶ Foꝛte viuos deglutiſſent nos.i. nõ po- ſon
abundabut diuitijs: eo ꝙ ſpoliauerãt regnũ egypti a tẽplũ tuiſſem reſiſtẽ eoꝝ impetui ſicut nec illuè qð deglutit .
dſi in hierlm ⁊ etiã ciuitatẽ: vt hẽ.j.mach.j. h ¶ Et ſpe deglutiẽti. f 7 Lũ iraſce.ſu. eoꝛꝝꝛ ĩ nos.qꝛ philiſtei ve aitr
ctio ſuꝑbis.qꝛ ꝓpter iſta erant valde elati in ſuꝑbia: inim nerũt ↄ dauid ⁊ pplm eicũ magno furoꝛe ⁊ deſiderio
ꝙ de antiocho dẽ. ij. ceos deſtruẽdi: 06 ſant
macha. v. ꝙ erat ira ⸗ eee ſubdit: g Foꝛ: ms
elat ac ſi Pete pelag multum repleta eſt ala nr̃a GBꝛſitan aqua abſoꝛbuiſſet ſitan aqua.ſ.tri Zod
ad amvaladun ters oôppꝛobiũ abũdatib' a de nos. LOẽtẽ piraſiuit aia lutnat gue vur niei
4 In plalmo. cxxj. ſpectio ſuperbis. nr a: ſoꝛſitã ptraſiſſ aia nfa gnatur Elai. viij. ſhle
dte leuaui ocuios Lanticũ graduũ .CXXIII. aquã ĩtolerabilẽ. Benẽedi Aldducʒ domin ſri
meos. vbi de bot Wſi quia dñs erat ĩno“ ci dñs:ꝗ ñ ðdit noſĩ capiõ ſup eos aqs ſoꝛ- Rin
la: Er. glalt iſte. pis dicãt nũc iſrl: niſi quia nẽ dentib eoꝝ. Zia nr̃a ſic ten nulas regs le
afflictio dñs erat ĩ nobis.Cůʒ exur paſſer erepta eſt: de lagueo b Abloꝛbuiſſz nan⸗
ne iducta p gerẽt hoĩes in nos: ſoꝛte vi venãtiũ. Laque ↄtrii eſt: nos. includendo getnl
nö ſola mmiobinn uos deglutiſſent nos. Cuͤj⸗ ⁊ nos liberati ſumus. MAd/ nos vnckich⸗ ſeur kier
nõ ſolũ oppꝛobꝛiũ ? iũutoꝛiũ nim i nomine dñi: ille qui abſoꝛbe ſiimpa
deſpectoem paſſi ſut iraſceret furoꝛ eoꝝ in nos: iutoꝛiũ nim ĩ nomine dñi aia v ttg eli⸗ ginr
iſraelitici:ſed occiſiio . . dgt ea. q. d. nõ Huit
nes ⁊ magnas pᷣdas ſtrages.ſilr ⁊ templi multiplicẽ pꝛo/ potuiſſem aliqualiter euaſiſſe. i ¶ Toꝛꝛentẽ pertran ittian
phanatõem:vt pʒ in libꝛis machabeoꝝ.vñ non ꝓde appli ſiſſet aia nfa.in hebꝛeo ⁊ in trãſlatoe hiero.habet᷑: Toꝛ hebenic
catur lr̃a huius pſalmi illi hiſtoꝛie:ſed ↄuenient mag ꝓ rens trãſiſſet ſuper aiam noſtr.⁊ per toꝛꝛentẽ intelligit liopin
pꝛie põt intelligi in ↄtinuatoe cũ pᷣcedẽti iu pſona eccle xpi: impetus philiſtinoꝝ quo dauid ⁊ ppls fuiſſent obꝛuti nam.
que eriã tꝑe tran uillitatis pacis de qua pace locutus ſue niſi ſuiſſent diuinit laluati:⁊ iõ cũ dẽ h: Lonentẽ ptrã fuit cn
rat in pcedenti plalmo: vt dictũ eſt: ſuſtinet multa oppꝛo ſiſſet aia nfa. locutio ẽ figuratiua: ſicut illud poeticum: Qud
bꝛia ⁊ deſpectõem ab his etia ſidelib qui abundant ĩſeco Per flauit fiſtula buccas.⁊ ſilr cũ ſbditur: k ¶ Foꝛſitã culdes
⁊ in multitudine diuitiaꝝ ſuaꝝ gloꝛiant᷑: ſimuiter in pote/ ptrãſii.aia no.aquã itole.qꝛ in hebꝛeo ⁊ tranſlatõe hie decepte
ſtatib'mũdanis. tales. n. cõiter deſpiciũt bonos ⁊ deuotos: ro. habet: oꝛſit ptraſiſſent ſup aiam noſtr aaue ſup lavel!
vfß in glo. ſup hunc pſalmũ dẽ: Irridetur n. a timente q bie vel ſoꝛtes:iõ ſbdit p gratiaꝝ actõe: I ¶ Beneclic ſerile

amat:qui ſperat nõ viſa.⁊ ei dẽ: Quid credis inſane: quid dñs ⁊c̃.] minus dicit ⁊ plus ſignat:qꝛ non ſolum eosa
credis:reuerſus eſt alids ab inferis ⁊ rettulit tibi: qͥd ibi agi philiſteis capi nõ ꝑmiſit:ſed etiã philiſteos eis ſbiecit:
tur:ecce qð ego amo video ⁊ fruoꝛ.hec ĩ glo. De hac igitur iõ ſpdit᷑: m Alia no.ſi paſ.erep.ẽ de la.vye.i.de inſi
deſpectõe ⁊ de h'mõi oppꝛobꝛio qð tpe trãqllitatis ſepe in dijs philiſtinoꝝ: ⁊ ꝑ quẽ modũ ſpᷣdit᷑: Xa ofri.
eccla ↄtingit pᷣſ. querit᷑ in pſona iuſtoꝝ eccłe dicẽs: Miſe- ẽ ⁊c. qꝛ exercit᷑ phiuiſtinoꝝ a dauid ⁊ pplo ſuo fuitde
rẽ nr̃i dñe: qꝛ multũ repleti ſum deſpectoe.vñ ſi queratur bellat᷑.⁊ qꝛ hoc fuit vtute diuina:ſubdit᷑: o Adiu
a qb' deſpiciat᷑:ſubdit: Multũ repleta ẽ aia noſtra oppꝛo/ toꝛiũ nr̃jm in no.do.qᷣ fe.ce.xter.q.d.nõ in no e idolo .
bꝛiũ abũdantibꝰ.i.ab abũdantib. Ad quẽ ſenſũ lr̃a facilii rũ qui nullã hent vtutẽ:qd iõ dẽ qꝛ philiſtei tũt fugien
applicat᷑: nec reqrit᷑ ꝙ aliqua dictio de ↄtẽtis i hoc pſalmo tes reliquerũt idola ſua ad ſalutẽ p li philiſtinoꝝ T ẽt
intelligat᷑ niſi in ſenſu lr̃ali:vt pʒ intuẽti. Et nota ꝙ. s.in cãa ſui ipotentia: q: vauid viri eius tulerunt ea:vt hẽ .·ij.
tico graduũ qð incipit: Leuaui oculos me.i mon.pᷣſ.petit i reg.v.ca. ¶¶ In pfal.cxxiij. Niſi qꝛ oñs. bi dicitur i
pſona eccle auxiliũ a dño: in hoc vo pſalmo petit milſeriꝰ poſtilla:De materia autẽ eius. ¶ Additio.
coꝛdiã: cui rõ talr põt aſſignari:qꝛ in nullo pſalmo eccła in ) On v pꝛopꝛie materia huius pſalmi aſſigna

nititur iuſticie diuine:eo ꝙ tribulates eã.ſ. habitãtes cedar ri a poſtillatoꝛe: qꝛ de iſtis ꝑſecutionibus coꝛ
de quib' ibi loquit᷑ manifeſte ſũt õ deũ. Sed in hoc pſalma ¶poꝛalibus que tpe dauid oↄtigerũt: iam plure)
eccla poti innitit᷑ miſericoꝛdie dine:qꝛ patit ab his ere plalmi fucrunt facti in particulari ⁊ etiã generalr:vt pʒ
mio ſut.ſ. de xpᷣianis abũdantib ſuꝑbis.vñ de rigoꝛe iu/ in illo pſalmo: Diligam te domine. In cuius titulo fit

ſticie poteſſet puniẽda eccla ſaltẽ in tpalibꝰꝓ talibeius cõ mentio de liberatione ipſius dauid ab oibus inimicis bS
ciuib: ſicut freqnter etiã iuſti puniũtur tpalit cũ ſuis cõciui ſuis:tuʒ qꝛ impꝛopꝛie applicaretur illi hiſtoꝛie hoc qð ſkf
. bus: ſicut pʒ in captiuitate babylonica in qua nõnulli iuſti dicitur: Anima noſira ſicut paſſer erepta eſt de laquoo. (u
fuerũt puniti:ſicut hieremias daniel ⁊ h'mõi: iõ plies pe venantiũ.quia vt ibidem patet: philiſtei non inſidioſe n
tit miam dicẽs:Miſerẽ nfi dñe miſerẽ nr̃i c.q.d. Non pu inſurrexerunt cõtra dauid ⁊ populum ſuum ſ ed pala; CN
rã inſticis ſed miſericoꝛdis petinIĩ. ¶¶ Plal. cxXIII. 2 manu armata: vt habetur. i. reg. v. vnde melius vide e⸗
AI AIſi qꝛ dñs. Puic pſalmo pᷣmittit᷑ talis titulus ĩi he tur dicendũ:q hic pſalmus continuatur ad pꝛedictos hlt⸗
— Abꝛeo:Canticũ graduũ dauid. ⁊ ſic apparet actoꝛ ſic:ꝙ poſtꝙ pſal.in perſona eccleſie petiuit auxiliuʒ ab
Opſalmi. De materia aũt ep mihi vĩ ꝙ Dauid fece aduerſarijs exterioꝛibus: vt in pꝛimo ⁊ ſecundo canti- nben
rit hunc pſalmũ gr̃as agẽs de ſua liberatoe ⁊ ppli ſui a ppi co: ⁊ conſequenter introduxit leticiam de pace ⁊ tran hinin
liſteis aſcẽdẽtib') eũ qñ eum audierũt eſſe inunctũ in regẽ quillitate eccleſie: vt in tertio cantico.· Conſequenter iin
ſupꝑ iſrl.ij. Re.v.vt ſic dauid occiderẽt ⁊ regnũ ep deſtrue etiam petiuit vt miſericoꝛditer liberaretur ab intrinſe mnali
rent: ſed fuerũt ðbellati vtute diuini auxilij:vt ibidẽ hẽ Et cis eam tribulantibus: vt in pſalmo pꝛecedenti. In Ctpen
dixit dñs ad dauid: Dabo tibi philiſtijm in manu tua. Se hoc vero pſalmo vult oſtendere ꝙ quandocunq; a oſu
cũdũ hoc igit᷑ dauid inuitat pplm ad deũ laudandũ dicẽs: quibuſcunq; perſecutionibus eccleſia liberatur: aſcri⸗ WMõ
A Beit nunciſit ippioiiil hita viroia be philifcie. bendumeſ ſoli pictan oiumne: vneoicie: fuii dui⸗ un
¶ Niſi qꝛ oñs erat in nobis.ꝑ adiutoꝛiũ ſpãle:⁊ replicai dominus erat in nobis ⁊c᷑quaſi dicerʒ: Non potentie Quig

hoc dicẽdo: Niſi qꝛ ⁊c᷑.ad oñdẽdũ maioꝛẽ gratitudinẽ ð au nec viribus humanis attribuenda cſt: ſed ſoli deo in

.
We
4
icken
zpnleſ
mſe
ntſebt
Anii
„½ k! „
e
„ — . „
Tmigi
e SN
:
ila
Iumuccht
4 * e .

ſoſe A

rei ce M
RAE
e.

ſoſde
ANd
Whaünen,
marhi
W
otummias
PN ie

la
Atliacs
uze⸗
Aan
nrtnn
Nianotn
b enne
Gon.
vonng/
mur. ME.

ſlcn
onſon

n

= —
=—☛ —☛n,- ☛ - =☛e —— —

„

potiuj) ex qdã inſi
piẽtia pſequũtur

Toꝛꝛẽtem ptrãſiꝰ

nobis exiſtenti per ſuam puidentiam ⁊ ptectionem: 2

ideo in hoc pſalmo tangit multa genera perſecutionuʒ

perſequẽtiũ.ↄde hoc dicit:oꝛte viuos deglutiſſẽt nos
cũ iraſce.fu.eoꝝ in nos.Quedã aũt pcedut ex inſipien

tia ꝑſequentium:
ſicut cum vulaggg
res iĩdocti non ex qui fecit celũ ⁊ terrã.

paſſione ire: ſed

Canticũ graðᷣ.CxXIIII.

cuůt mons ſyon: non

fideles: ⁊ de h di ⸗ on: n⸗
cit. Foꝛſitã aqua e cõmouebit eternũ ꝗ hĩtat
abſoꝛbuiſſernoj. . I hierlʒ. Montel i circuitu
Pacs Rancheg⸗ eb: et dñs in circuitu popli
vt apo. xvij.c. ẽét ſui ex hoc nüc⁊ vſzi ſcim.
qꝛ tales vt plimm̃ Quia nõ relinqt dñsvirga
unc imdin lina petõꝝ ſip ſoatẽ iuſtoꝛuz: ut
quutur: io ſbdit: nõ extẽdãt iuſti ad iniqtatẽ

manꝰ ſuas. Bñſac dñe bo
uit aia nfa. lſʒ nis ⁊ rectis coꝛde.Dẽeclinã
pebꝛaiez fa lot
rẽs ꝑtrãſiſſʒ aiaz cet deſa ejᷓ Spantib' inie
nf̃am. toꝛꝛens.n. (et dns en ob antib iniqta

fluit cũ impetu. Erarlb in. —
Quedã aut ꝑſe anticũ graduũ.CXxxv.
cutões ꝓcedũt ex .Hr H

deceptõe diaboli⸗ ”ZUWDU ⸗
ca vel hũana vł ẽt mũdana qᷣbꝰ hõ anñq; capit᷑ ſicut pa-
ſcer ĩ laqo:qͥ qdẽ laqus dina vtute ↄterit᷑:vt iuſti liberẽ

tur:⁊ de hoc dic:AHia nr̃a ſicut paſſer ⁊c᷑.⁊ laqus ↄtrit᷑

ẽ ⁊c̃. ⁊ ſic de oĩibocludit:Adiutoꝛiũ nr̃m i noĩe dñi.coꝛ
rñdet ad pᷣn pſalmi ĩ ſnia.i.liberatio nr̃a:de oib pᷣdcis
ſilibꝰ aſcribẽda ẽ dino adiutoꝛio tm:ad quã ſniam fa
ciliter lr̃a applicatur. Pſal. CxXIIIII.
QNANIlNi ↄfidũt. Litul h'pſalmi ẽ: Cãticũ graduũ
cſnia pʒ ex ſupꝛadcis. De mã vo huſy pſalmi
Rnõ vr̃ ꝙ itelligat de hierlm mãli:cub nũq fuit
Nãta pax ⁊ ſblimitas qta deſcribit᷑ ĩ hoc pſalmo: vt vi/
debit᷑:qꝛ multotiẽs fuit ĩpugnata ⁊ plies deſtructa: bis
totalłr.ſ.ſemel ꝑ nabuch.⁊ ſemel ꝑ romanos: ⁊ plies
ptialłr qtũ ad aliquã partẽ muroꝝ ⁊ edificioꝝ:vt pʒ ex
libꝛis regũ:paral.⁊ mach.Et iõ exponit᷑ de hierlłʒ ſpũa
li.ſ.eccła.de qua dẽ apo.xxj.Uidi ciuitatẽ ſancta hieru
ſalẽ deſcẽdentẽ de celo ⁊c̃.in q̃ ꝑ fidẽ xpᷣi hĩtqt xpᷣiani:
qð pᷣuidẽs pſalmiſta i ſpũ ꝓphᷣico dixit: a ¶ Qui con

fiduit i dño.nõ in idolis vanis:nec ĩ rebus mundanis.

b ¶ Sicut mons ſyon.qꝛ ſicut mõs ſyõ ẽ imobilis: ita
qͥ ve ↄfidũt ĩ vño a ſtabilitate fidei nõ mouent᷑:iõ ſbdit:
c¶ns cõmouebit᷑ i einũ qᷣ hitat i hierłʒ. ſpũali ꝑ fidẽ
charitate foꝛmatã.Et cãʒ h' ſtabilitat ſubdit dicens:
dD ¶ ¶ Moͤtes ĩ circuitu e.i.angeli ad cuſtodiã eccłe ðpu
tati. e ¶ Et dñs ĩ circuitu ppli ſui. ꝓpt᷑ qð diẽ Mat/
t.vlti.Ecce vobiſcũ ſũ oib'diebꝰvſq; i ↄſũmatõem ſe
cli. f 2 nõ reli.do.vir.pec.i.ptatẽ eoꝝ. g ¶ Su
per ſoꝛtẽ iuſtoꝝ.i.pᷣualẽ iuſt intm vt moueãt᷑ a ſtatu fi
dei ⁊ vtuil:qꝛ fac cũ tẽtatõe ꝓuẽtũ vt poſſint ſuſtinẽ:vt
dicit apls Coꝛ.x.iõ ſbdit: Ut nõ extẽdant.iu.ad iniq.
ma.ſuas.Et qꝛ boni merent᷑ pᷣmiari:⁊ mali puniri: ſb/
dit pſalmiſta: h ¶ Bñfac do.bo.⁊ re.coꝛ.ↄferẽdo eis
bona gfe in pñti ⁊ gle i futuro, i = aüt. a
rectitudine fidei ⁊ vtutij. k ¶ In obligatoib.i.ad pec
cata que obligant ad penã:iõ ĩ trãſlatõe Hiero. hi ſic:
Qui aũt declinãt ad pꝛauitates ſuas ꝛc. ¶ ¶ Addu/

tes aũt ĩ bbligatões addu

I RR cônuertẽdo dñſ ca

Vi cöͤnſidũt ĩ dño ſᷣ m ſicut ↄſolati.Lunc rple

cut toꝛꝛẽs i auſtro.. Qui ſe

¶Pſalmoꝝ

cet dominus. ad penam eternam. m ¶Cum operantibus
iniquitatem .i.cum demonibus obſtinatis in iniqtate:ꝓpt

quoꝛum quedam pꝓcedunt a ferocitate ſeu inhbũanitate dẽ Matth.xxv. Ite maledicti i ignẽ eiuũ qui ꝑat'ẽ diabolo

⁊ angelis e. n ¶ Pax ſup iſirl.nõ ſup iſr ſᷣm carnẽ:ſʒ ſᷣm
ſpm.ſ.ſuꝑ pplm catholicũ:ꝓpter qð ĩ natiuitate xpᷣi canta

uerũt angeli: Luc.ij.

BGla in altiſſimis deo
7 in terra pax ho bꝰ
bone volũtatis. Per
bonã. n. volũtatẽ hñt
pacẽ coꝛdis ininã:ſᷣm
ꝓꝙ d ꝓuer. xij. Non
ↄtriſtabit iuſtũ quic⸗
dnid ei acciderit: ⁊ p
illa

ptiuitatẽ ſyon:facti ſu

tũ ẽ gaudio os nr̃ʒ:⁊ ligua
nĩa ĩ exultatione. Lunc di
cẽt int᷑ gẽtes: magnificauit
dñis facẽ cũ eis. Mãgnifi
cauit dñs facere nobiſcu;):
facti ſumꝰ letãtes. Cònuer
te dñe captiuitatem nr̃aʒ: ſi

poſtilla: De mã hui
Ste pſalm

minãt i licheymie: iexula . zeinuat cuz
tõe metẽt. Eũtẽs ibant ⁊ f. bceenti ſic
bãt:mittẽtes ſemia ſua. ANã cũ dixiſſz pſalmi
nizteg at vonizt e o ſia in pcedẽti: Adiu-
nietes auũt veniet cũ exulta m ben ,
r. toꝛiũ nr̃m i noie dñi
tione: poꝛtantes manipu/ ⁊c. In hoc pſalmo de
los ſuos. clarat qui ſint illi qbꝰ
r adeſt tale ad iutoꝛiuʒ

imobiliter hitat in hierlin. ꝑ verã charitatẽ: 1 de hoc diẽ
Sicut mõs ſyon nõ cõmouebit᷑ in einũ d hitat in hierlʒ ⁊c.

„

„

CLetera exponãt᷑ put in poſtil. Plſal. CXxNXV.
— conuertendo. Litulus h pſalmi ẽ: Canticum
graduũ.ſine aliqua additõe:⁊ pʒ ſnia ex ſupꝛadcij
— e mã vo hui pſalmi pʒ ex circũſtantia lr̃e ꝙ lo
tur de reditu ppli iſrł a babylonica captiuitate: qꝛ de capti
uitate facta per romanos nò ẽ reuerſus ppls iudaic nec re/
uertet᷑:vt freq̃nt ſupꝛa dem̃ ẽ.Dicit igr̃ pᷣi. a ¶ In ↄuerten

do dñs captinitatẽ ſyon. reducẽdo pplm de babylone i hie

ruſalẽ ĩ qua ẽ mõs ſyon:vbi fuerat tẽplum ⁊ domus regia.
b ¶ Facti ſumſicut ↄſolati.magna.n.ↄſolatio fuit eis redi
re ad locũ cult dini. c ¶ Luc repletũ ẽ gau.os nr̃jm ⁊c.qꝛ
ſtatiʒ cũ venerũt ĩ hierim erexerũt altare ⁊ obtulerunt ho-
ſtias cũ dinis laudibꝰ:vt hꝛ.j.Eſdre.iij. d ¶ Zic dicẽt in
gẽtes ⁊c. Cyrꝰ.n.rex perſax: ꝑ totũ regnũ ſuᷣ fecir publica/
ri edictũ in q; hitabat gentiles de reditu iudeoꝝ in trã ſuam

edicto otinebat᷑ pᷣceptũ dñi de hoc ſibi factũ Eſdre.j.ꝓ/

Qiuitat atepli vbi oabat oina riſa. r ad hiperradi allat
ui ſe

pter qð gẽtiles hoc audiẽtes dicebãt deũ celi magnificaſſe
pplm iſrl:⁊ aliq eoꝝ: ↄuertebant ad iudaiſmũ: de qͥ etiã iu
dei letabãt᷑:iõ ſbdit: O ¶ Magni. oñs fa. no. ð reditu nr̃o
⁊ ↄuerſioe gẽtiliũ. e(l.

cĩ ſumſiẽ letãtes.verũtñ qꝛ adhuc

nõ erat edificatũ tẽplũ nec ciuitas reꝑata:iõ ſpdit: fj/ ¶ 163

uerte do.cap.no.⁊c vẽt auſtral ẽ pluuioſus: iõ fac̃ fluere
y

toꝛꝛẽtes pus ðᷣſiccatos:⁊ ſic petit pᷣſ.ꝙ gia luati
lo de captiuitate r̃ducto:ſiẽ tꝑe ſalomõis ꝑ reediſicatõem

pᷣſ.ppli pniaʒ q ẽ diſpõ ad graʒ perralaie⸗ J ¶Quiſ
minãt ĩ lachꝛy. p verã ↄtritõeʒ ð pccis. h¶ Vn exultatioe

metent. ex ↄſecutõe gre dine· Et ↄſequẽter applicat ad po

pulũ iſrł dicens: i ¶ Euntes. in captiuitate babylonicaʒ.
k ¶ Ibant flebant. ex ↄtritioe de ꝑeccatis ꝓpter que pec
cata ꝗ captiuitatẽ meruerãt. l ¶¶ Mittẽte ſemia ſua.ſic/n.
fruct pducit᷑ ex ſemie:ſic ex vgla nniaf uo mo rpoꝛtat᷑
bñficiũ dine gre:iõ ſpᷣdit: m ¶ Ueniẽtes ãt ve.⁊c.⁊ pʒ lr̃a
ex dict. Moꝛalr aũt põt expõi pſalmiſte de q̊libʒ redeũte

iſponũt᷑ ad pacẽ

gra dina effluat i po-

¶ Liber
6

de peccato moꝛtali tanq de babylone qᷓ ↄfuſio ĩterptat:
verã penitẽtiã ↄſedt᷑ donũ gre in pñti ⁊ gle in futuro.

In p̃ſ. cxxv. In cõuertẽdo vñjs.vbi dẽ in poſtil.De mate

ria vero huius plalmi. ¶Additioo.
Ste plalm nõ loqᷣt de reditu ppli iſrł a babyloni
ca captiuitate qꝛ in illo reditu nũqᷓ fuerũt tam re
pleti gaudio ꝙ de ipſis ↄueniẽter verificaret: Lũc
repletũ eſt gaudio os nr̃m. ut patʒ ex hiſtoꝛijs Eſdre ⁊ nee
mie.ſimilr nec ppᷣe de eis poſſet dici:Tũc dicẽt inter gentes

magnificauit dñs facere cũ eis. licet eni cyrus dediſſet eis li ꝰ
centiã reedificãdi:gẽtes tñ circũſtãtes multiplłr ipediebant

7 eos fatuos reputabãt:ut hẽ.j. Eſdre iiij. ncemie :ſinn
liter nec de eij ppe poſſet dici: eniẽtes aũt venient cũ exul
tatione.cũ nũqꝙ; legũt᷑ ꝓ maioꝛi ꝑte fuiſſe ĩ va penitẽtia. vñ
expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ ſpaliter ra. abenhagra. iſtum pſalmũ
exponũt de tpe meſſie quẽ falſe ſpectãt:ſed nos verp de tpe

cchꝛiſti veri ĩ qͥ ſumꝰ debem exponẽ i lũ ĩ q́.ſ.tpe ↄuertit de

us eabt ulcoten yon. 2 ↄtinuat᷑ pſ.iſte cũ pᷣcedeti ſic: Nã cuʒ
dixiſſet ꝙ de ẽ in circuitu ppli ſui ad cuſtodiã: ⁊ ꝙ nõ reli
qꝓue virgã peccatoꝝ ſuꝑ ſoꝛtẽ iuſtoꝝ::ne foꝛte qs ex hoc cre

dicit: In ↄuertendo dñs captiuitatẽ ⁊c.facti ſumꝰ ſicut con
ſolati. quaſi di. non ex toto erimus conſolati:ſed ſicut con
ſolati:eo mõ qͥ apls.ij. Coꝛ.vj.ca.dicit q̃ſi triſtes ſemꝑ autẽ
gaudẽtes:qð qdẽ gaudiũ ſtatim declarat dicẽs:Tunc reple
tũ ẽ gaudio os nr̃m ⁊c.qꝛ apli ⁊ pmitiue eccle nõ ſolũ gau
deẽtes pᷣnũciabãt chꝛiſtũ eẽ i bonis:circa qð ipᷣoꝛuʒ os ⁊ lin
gua aſſidue verſabat᷑:ſʒ etiã oppꝛobꝛia ⁊ ↄtumelias cũ gau
dio ſuſcipiebãt: Act.v.ca. Ibãt apli gaudẽtes:qꝛ digni ha
biti ſũt ꝓ noĩe chꝛiſti ↄtumelias pati.⁊ qꝛ multi de gẽtibus
heoc cognoſcebãt pᷣdicãtib aplis:iõ ſbdit: Tũc dicent inter
gẽtes. Cõſequẽi pſalmiſta declarat modũ iſt ↄuerſionis de
J dixerat: In ↄuertẽdo dñs captiuitatẽ ſyon.p moduʒ oꝛo
nis ꝓphetice dicẽs: Conuerte dñe captiuitatẽ nr̃am ſiẽ toꝛ
rens i auſtro. Pꝛo qͥ ſciẽdũ ꝙ plaga ſeu regio auſtral eſt ſic
ca nãlit᷑ pluſqꝙ alie regiones:⁊ iõ cũ ĩ ira aliq̃ auſtrali ſupue
nit toꝛrẽs q̊; irrigat᷑:tũc talis tra ↄuertit᷑ a ſterilitate ad ferti
litatẽ:cui aſſimilat᷑ ↄuerſio captiuitatis ſyon.ſ.eccle ꝑ aduẽ
tũ chꝛiſti:qꝛ pᷣus erat q̃ſi ſitiens:⁊ iõ chꝛiſt aſſimilat᷑ radici
de ira ſitiẽte:Eſa.liij.⁊ poſt fuit irrigua:ſic Hiere.xxxj. Et
aĩa eoꝝ ſiẽ oꝛt irrigu ⁊c᷑. Cõſequẽt pᷣ.declarat ꝓceſſũ illo
rũ qͥ os ⁊ ligua replebit᷑ gaudio.ſ.apoſtoloʒ: ⁊ pmitiuoꝛũ

eccle:⁊ de hoc dicit:Qui ſeminat i lachꝛymis.qꝛ pᷣdicti cũ

maximis laboꝛib ⁊ pſecutionibꝰ ſeminabãt vbũ dei:vnde
Euntes ibãt ⁊ flebãt mittẽtes ſemia ſua.poſtea tñ: Cũ exul
tatione poꝛtabãt manipulos ſuos.ſ.fructũ ſue pᷣdicationis
Alſi dñs. Huic pſalmo pᷣmittit᷑ talis XVI.
titul' i hebꝛeo ⁊ traſlatõe hiero.Cãticũ graduum
fſalomonis. Et ſʒ ꝙ dicit ra.ſa.iſte pſalmꝰ ititula
tur a ſalomone nõ ſiẽ ab actoꝛe:ſʒ qꝛ fact' fuit a ipo dauid
q ſiẽ pᷣuidit eũ edificatuꝝ domũ dni:ita pᷣuidit eũ acceptu
rũ i vxoꝛẽ filiã pharaonis ↄ legẽ diuinã q̃ ꝓhibet iudeis ac
cipere mulieres alienigenas:⁊ ſʒ hoc dixit:Niſi dñs edifica

uerit domũ ĩ uanũ laboꝛauerũt qᷣ edificãt eaʒ.q.d.fruſtra

edificat domũ dño qᷣ trãſgredit eᷣ mandatũ:qꝛ melioꝛ eſt
obediẽtia q; victime.j.Re.xv.Et ad hãc ſniam applicat lit
terã ſequẽtẽ. Sʒ iſtud dcm̃ vẽ eẽ màifeſte õᷣ ſacrã ſcripturaʒ
q̃ dicit.iij. Re.viijs.ij.palip.v.q edificata domo nebula i

pleuit eã ĩ ſignũ diuie acceptatõis ⁊.ij.palip.vij.ꝙ ignis tũc

deſcẽdit de celo ⁊ deuoꝛauit holocauſta ⁊ victimas: ⁊ ma

ieſtas dñi ipleuit domũ.Itẽ.iij. Reg.ix.dẽ ꝙ dñs apparuit
ſalomoni ſic apparuit ei ĩ gabaon:dixitq; dñs ad eũ Exau

diui oꝛonẽ tuã ⁊c̃.⁊ ſbᷣdit:Et ſanctificaui domũ hãc quam
edificaſti.⁊ ꝑ oia iſta oñdit᷑ ꝙ illa edificatõ fuit deo accepta
Itẽ ſalomõ nõ vr ĩ aliq peccaſte accipiẽdo filiã pharaonis
in vxoꝛẽ:ſic dem̃ fuit diffuſe.iij.Re.iij.Et iõ dicẽdũ ꝙ ſalo

fruſtra vigilat qui cuſtodit

ſederin qůùt mãducat panẽ
deret ꝙ ĩ tpe chꝛiſti ptũc vẽturi ceſſaſſent oẽs ꝑſecutoꝛes:iõ .

mon fecit pſalmüũ iſtũ: qꝛ tů reputabat ſe ⁊ totũ pplłin
ſuũ nõ ſufficere ad edificatõem dom dñi:ſʒ wißedinn

ij. palip.ij. Quis eni pᷣualere poterit ut ediſicet ei do
muũ digna.q.d.nulł niſi ipemet de apponat manum
ſuã:io ſʒ hoc dixit: Niſi dñs edificauenit domũ ĩ uanũ

laboꝛauerunt c
Cãticũ graduum ſalo ꝙ domus dñi du
ſſi dòminuſ ediſicaue ralit er ignis ela
rit domũ:ĩ vanũ labo piqdiby. Alio mõ
rauerũt ꝗ edificãt eã. Niſi ſpũalit ꝑ docri-
dñs cuſtodierit ciuitatem: nãa ifide ⁊ moꝛib'

⁊i vtraq; ediſica
tione reqrit᷑ diui

eã. Nanum eſt vobis ante nu auxiliu. Igit
lucem ſurgere:ſurgite pq; hoc pſalmo agit
pmo de ediſicatõ

ne coꝛpali: 2 de
ſpũali: ibi Cũ de
dQerit dilectis ſuis

Lirca pmũ dicit ſalomõ: a ¶ MNiñ dñj edificauerit do
mü.dirigẽdo ⁊ ↄfoꝛtãdo artifices. b¶ In uanũ labo
rauerũt ⁊c.vñ ⁊ lapis angularis ↄſũmas edificiũ parie

tũ:pluries fuit reiect ab artificibꝰ ſic iutilis:⁊ tñ i cõſũ
matõe edificij fuit aptiſſimꝰ:qð a dño fem fuit ſᷣm ꝙ di
ctũ ẽ ſupꝛa pᷣſ.cxvij.Lapidẽ quẽ repꝛobauerũt edifican
tes h fact ẽ ĩ caput anguli.A dño fem ẽ iſtud ⁊c̃.Et ad
hoc adducit᷑ exẽplũ de cuſtodia ciuitatis huana q̃ non

valet ſine diuia cũ dẽ: Niſi dñs cuſtodierit ⁊c᷑. nen
c ¶Ua

tentiã pᷣdictã alloqᷣt pſalmiſta artificẽs dicẽs: c ¶
num ẽ vobis añ lucẽ ſurgẽ.i.de mane:ut habʒ trãſlatio

hiero.⁊ hocẽ añ ſolis oꝛtũ:niſi ſupple aſſit diuinuʒ ad
iutoꝛiũ:ut pᷣmiſſũ ẽ. dD¶ Surgite poſti ſede.q
pa. do. in hebꝛeo ſic hẽ: Retardates ſeſſionẽ ⁊ maducan

Surgite poſtq ſede.q man.

tes panẽ laboꝛãtiũ.⁊ ẽ ſenſus ſic vanum ẽ vobis mane

ſurgẽ ad icipiendũ op niſi aſſit diuinũ adiutoꝛiũ:ita ſi

ne tali adiutoꝛio vanũ ẽ: Retardare ſeſſionẽ.i.qeteʒ ab
ope opꝰ multũ ↄtinuãdo:Et mãducãtes panẽ laboꝛan

tiũ.iſti ſũt artifices manualiter Aaree raaue autẽ

cõmunis poteſt ſic exponi: d¶ ¶ Surgite poſtq ſeder
tis.quaſi.d.non opoꝛtet vos nimis cito ſurgere ad opꝰ
quia ſi vobis aſſit diuinũ adiutoꝛium plus faciet q; ſo
licitudo veſtra nimia:⁊ ideo o ¶ Surgite poſti lede
ritis.i.poſtq conuenienter quieueritis. e (¶ Qui man
ducatis panem doloꝛis.i.vos operarij qui habetis vi

ctum ex laboꝛe coꝛpoꝛali acquiſitum: qui laboꝛ eſt cau

ſa doloꝛis in coꝛpoꝛibus veſtris. ſ ¶ Ku dederit. Dic
conſequenter agitur de edificio ſpirituali ꝑ doctrinam
ſanam fidei ⁊ moꝛũ.Circa qð ſciendum ꝙ hec eſt vera

littera hebꝛaica:ut dicunt hebꝛei ſaltem moderni: Sic

dabit excitanti ſe ſea ſomno. ⁊ eſt finis verſus pꝛe/-

cedentis in hebꝛeo ⁊ in tranſlatione hieronyni:⁊ con

tinuatur ſententie pᷣcedenti qua dixerat operarios ha-
bere victum ꝑ magnum laboꝛem coꝛpoꝛalem ſpdens

Sic dabit.ſ.domin victum cõuenientem ſine tali labo

re excitanti ſe a ſomno: pꝛopter amoꝛem ſtudij legis
diuine: ſicut facit doctoꝛ ſtudioſus: ⁊ ſubditur: Ec-
ce hereditas domini quam magis appꝛobat deus
iy domum materialem. Filij ideſt diſcipuli edocti a
doctoꝛe pꝛedicto. Circa qð ſciendum ꝙ li filij pꝛout ſcri
bitur in hebꝛeo non poteſt eſſe genitiuus ſingularis nu
meri ſed nominatiuus pluralis:⁊ quid ſit illud bonum
quod acquiritur dictis diſcipulis: oſtenditur cum ſub

ditur: Merces fructus ventris.i.bonum qð nepoꝛtant

oſchnl
9 ſki⸗
vuer.
uertt
böisäſi⸗

t
ecns ſu
oſis dor

doctrin

numin

norti
nus in

ſop

ns

pacdo n

exciteze
dillfüij⸗
cloctis
nſſith
ſtbont
ſuch vy
eop
nitatis
ſmann
nem.
adpye
Itafl
pediti

ltt⸗
WrV.
munr
deſi
woee
goͤta
gtusy
docto⸗
ccocto
Iiatis
ritl
portis

„ſide

Nipoß

hil

tuadbo
nodes⸗
cuſto
Tenis
laionef
halere⸗
inluce
lurg

thüg
Per
Kun
wi
kalgen
7 A ſ
Wodon
nna
rns
Wectia⸗
id

nüier⸗

End
Sdie

uberi
roiun
Glckgnn.
iimitan
iwha nun
ngüin
wliroe⸗
ð
mmih
pienef
gyfi
8 1.Cinn
jctuen
an
umin
mginn
mmin
ine
mnst
ublen
7. lao
gucß ⸗
Aur:

iecnis ſuis i ſudi doloris. Cuü deerit dileci.
olis doctonbust 5õl —
doctrina ſidei ⁊ ſuis ſnng ecſe eregic
moꝝ ꝗᷣ ſũta deo dni:hilij merces Hucty

ſit bonũ qð repoꝛtãt finalit᷑ oñdit᷑ cũ dẽ: i

munis cũ dẽ: Deſideriũ ſuũ ex ipſis. quia bon doctoꝛ
Deſiderat hẽe tales filios ⁊ ſimilr bon
tas eoꝝ redũdat ad meritũ doctoꝛis vel paſtoꝛis: ꝓp⸗

ꝙ latet ĩ coꝛde:qð hᷣ̊ vocat vẽter eo mõ loquendi qͥ dicit
Pꝛouer.xxij. Appone coꝛ tuũ ad doctrinaʒ meaʒ qͥ pul

chꝛa erit tibi cũ ſuaueris eã ĩ vẽtre tuo.ſic exponit ra.

ſa.Ad hũc aut itellectum põt aliqᷣ mõ reduci tranſlatio
cois ꝗ ſic habet.
f¶Aũ dederit di

dilecti. g ¶¶ Sõ tris. Sicůt ſagitte ĩ manu

uum reiſeñn na potẽtis:it filij rcuſon.
moꝛtẽ q̃ dicit᷑ ſj PBæęear vir a ſpleuit deſid
mlis in criptura MBẽar vir ꝗ iĩpleuit deſide
Jo.xj. Lacçar ami

riũ ſuũ ex ipſis:nõn ofüde
cus nr doꝛmit: ſIy tur cm loqꝗt iimicis ſuis ĩ

excitez eum. . un
erste, duum. ((NXNXVII.
Dñi fülij.i. fideles

edocti ab ip̃is ĩ fide ⁊ moꝛib:qͥ dicũt᷑ eoꝝ filij ĩ ſcriptu

ra ſũt hereditas dñi magis dilecta qꝙᷓ dom mãlis.⁊ qͥd
i 6 Merces
fruct vẽtris.i.chꝛiſt qͥ ẽ fruct vẽtris virginalis:ẽ mer
ces eoꝝ:qꝛ ẽ beatitudo obiectiue:in aſpectu eni ſue diui

nitatis reſiciũt beati itero:a ĩ aſpectu ſue humanitatis
exterd pᷣm ꝙ dicit Aug.ſuꝑ Johã. k ¶ Sicut ſagitte

„

i manu potetis.q̃ ſũt parate ad aduerſarioꝛũ deſtructõ

nem. l ¶ Ita filij excuſſoꝝ.i.de numero expeditoꝛum

ad pugnã tanq; excuſſi ab ipedimẽtis: ĩ hebꝛeo aũt hĩ:

Ita filij iuuẽtutũ.⁊ ẽ eadẽ ſnia:qꝛ iuuenes ſũt magis ex

pediti ad pugnãdũ:⁊ iſti ſũt illi filij de qbꝰ pᷣdem ẽ qui

ſũt edocti ĩ fide ⁊ moꝛibꝰ a ſanctis doctoꝛib: ⁊ ſic ſunt

parati debellare aduerſarios veritatis: ſm ꝙ dẽ ad Ti
tum pᷣmo: Amplectẽtẽ eũ qͥ ̃m doctrinã ẽ fidelẽ ſmonẽ
ut potẽs ſit exhoꝛtari ĩ doctrina ſana:⁊ eos qᷣ ↄdicũt ar
guere. m ¶ Bea. vir qᷣ iple. deſi. ſuũ ex ipᷣis.in hebꝛeo

⁊ trãſlatione hiero.hĩ Pharetrã ſuã ex ipſis.ꝑ quã itel
ligit᷑ ſchola doctoꝛis vel eccla boni paſtoꝛis vbi ↄgregã

tur tales filij ſic edocti:⁊ ad eũdẽ ſenſum reducit lr̃a cõ

paſtoꝛ.⁊ qꝛ bo

qð talis doctoꝛ vel paſtoꝛ ẽ beat vir:io ſpdit᷑: m Be
atus vir.ſ.ex cõgregatõe eoꝝ. n ¶ Non ↄfundet᷑.talis
doctoꝛ vel paſtoꝛ:vel hoc refert᷑ ad quẽlibet diſcipuloꝝ
edoctoꝝ. o ¶ Qũ loquet᷑ imicis ſuis.i.aduerſarijs ve

ritatis eos potent᷑ arguẽdo. p ¶ In poꝛta. hoc ẽ i loco
patẽti.vel In poꝛta.i.in iudicio:qꝛ iudices antiquit in

poꝛtis ſedebãt:⁊ ibi coꝛã aliqñ facte ſunt diſputatio
nes fideliũ cũ infidelibꝰ. ¶ In pial.cxxvj.Niſi dñs.vbi

dã iĩ poſtil. Puic pſalmo p̃mittit tal titub. ¶ Additio.

Salmus iſte pot exponi de edificatõe coꝛpali
ſine aliqᷓ diſtinctõe:verp tñ ⁊ magis coꝛrndẽt᷑
ag pſalmos pᷣcedẽtes exponit᷑ tot de edificio
ſali.Pꝛo qͥ nota ꝙ qttuoꝛ tãgũt h̊ a pſalmiſta ptinen
la ad bonũ ciuitatis ſeu dom ĩ q qͥlibet pſalmiſta aſ-
ſerit ꝙ hʒ a deo efficaciã pᷣncipalit. Pꝛimũ ẽ ipᷣa edifica
tio de q dicit: Niſi dñs ediſicauerit domũ ⁊c. Secũduʒ
ẽ cuſtodia e de qͥ dicit:Niſi dñs cuſtodierit ciuitatem.
Tertiũ ẽ iduſtria ciuiũ ad q̃renda ea q reqrũt ad ſuſten
tationẽ ſeu ↄſeruationẽ eoꝝ.⁊ qꝛ hoc nõnulli credũt de
pẽdere a ſolicitudine hũana tm:iõ dicẽ Uanũ eſt vobis
añ lucẽ ſurgẽ ⁊c᷑.q.d. nõ ↄfidatis de nimia ſolicitudie
vĩa ſurgẽdo mane ad oꝑationes exercẽdas ⁊ retardãdo

ni

Cpſ. almox

diſclpuli ? fruct legis:q̃ ẽ ſapia: Et dẽ fruct ventris eo

ſeſſionẽ put ĩ hebꝛeo hx.ſ.nimiã moꝛã faciendo circa eas:2
qre hoc ſit vanũ declarat cũ dicit:Cũ dederit dilectis ſuis
ſomnũ.hoc ẽ dicẽ ꝙ dilecti deo qͥ ab eo ĩ agendis dirigunt᷑

iſta oia hñt:lʒ habeãt ſomnũ qetũ ſine huiuſmõi ſolicitudi

nibꝰ magnis:eo mõ qͥ dẽ ĩ pſal.Inqrentes aũt dñm non mi
nuẽt᷑ oiĩ bono. Quar
tũ auteʒ qð ꝑtinet ad
ati omnes qui timẽt bonũ einitatiſſen do
innz aus 5hulqt I mũẽ pluralitas ciuiũ
bee abulat i ſeu domeſticoꝝ: de qᷣ
Laboꝛes manuuʒ dicit: Ecce hereditas

vijs e

tuaꝝ qꝛ maducabis: btũs dpñi filij.q. d. hie fili-
es ⁊ bñ tibi erit. Axòꝛ tua os nõ depẽdet totalii

ſicut vitis abũdas: i lateri er rü ma uſtria 5
bus dom tue. Filij tüͤi ſiẽ fecũdans coniuges 2
nouelle oliuaruʒ:in circůi dans eis mercedẽ fru
tu menſe tue.Eccẽè ſic bene vetrio qdẽ fili
dicetur ł .: qui ti ſũt qſi arma parentũ
dic tur bomo: qui timet er vefenktonenn
,„ ⁊ iõ ſbᷣdit: Sicut ſa
gitte i manu potẽtis ita filij excuſſoꝝ.vbi ĩ hebꝛeo hĩ ut po
ſtillatoꝛ ait:ilij iuuẽtutis.Et rõ ẽ qꝛ filij ſenectutis coiter

nõ attigũt pfectã etatẽ i vita parẽtũ ut eis poſſint adiuuare

qꝛ de talibꝰ filijs.ſ.adiunuãtibꝰ parẽtes melp ẽ hꝛe plures

io ſbdit: Beat vir ꝗ iplebit pharetrã ſuã ex eisſᷣm hebꝛeo)

cum dixiſſet eni ꝙ fil ſũt ſiẽ ſagitte:iõ ↄgregatõem eoꝛum
coꝛrñdent dicit eẽ ĩ pharetra i q̃ ſagitte ↄſueuerũt ↄgregari:
q qꝛ cũ talibꝰ bñ ↄgregatis põt hõ reſiſtẽ aduerſarijs:iõ dic
Nõ ↄfũdet᷑. Pꝛo ⁊.ſ.de edificatõe ſpũali ſciẽdũ ꝙ q̃ttuoꝛ pᷣ

dicta pñt applicari ad ciuitatẽ ſpũalem q̃ ẽ eccla dei:de cu

