„= S
EE
=

=,—
=
S—
=,S
—

=
=.
=.

—
S=
==
Se

=
S—

=
e
S= .
—
=8

=
E

nſuing
finnte
llenife
Ndlin,
Camg
tscu
Gmargtc
mtaben
gſame
ant
unt G
erguiti
ſomin
dmiitt
unlt
Gſgattee
Denklan
Mnigan
Uiluiphe
waznterp
ufln
tmnanebee.
Aotül
Ani ni
sftani⸗
ln nlioc
inicgi⸗
niinet
mihouze
Z
Puinahoon⸗
a aanl ant
e öun
ummnalize
“
(Spigit
e rlipn
de
inabolgn
nſn
volant,
ii
n

e

b ¶ Inſante aũt

vvlij. mẽſe. Poſtq;

poſita ſunt huiuj
libꝛi ꝓppꝛia:hic re
uertit᷑ actoꝛ ad re
petendũ que ſunt
alibi ſcripta: et i
que cõtigerũt ſub
coꝛobabel duce:
ſcõo ſub eſdra ſa/
cerdote:ca.viij.pᷣ
ma in tres: qꝛ pꝛi
mo repetit᷑ funda
tionij tẽpli incho
atio: impedimẽ
ti ꝓcurato:ibi Et
audier̃t. itio oꝑis
reſumptio:ca.vj.
Circa ppᷣmo po

nitur altã s holo

cauſti erectõ:⁊ pa
tet ſnia ex dcis.j.
Eſdre.iij.exceptij
ue ſequunt: b
Inſtante autẽ ſe
pᷣtimo menſe ⁊cc.
hoc non refert᷑ ad
illud qð dictũ eſt
in ꝑte pᷣcedẽti: qð
fuit tꝑe darij: ſed
refert ad tpᷣscyri:
qñ iudei pmo re⸗
deũtes de babylo
ne venerũt in hie
ruſalẽ: vt patebit
in lr̃a ſequenti.
c ¶ In atriuʒ qo
erat añ ianuã oꝛi
entalẽ.i.qᷓ pus fue
rat:qꝛ nõdũ erat
reediſicataſſd
Et ↄuenerũt ſibi
ex alijs natõibus

ire. qꝛ plures ð iu
deis qui euaſerät
chaldeos i deſtru

ctioe hierlm et fu
gerant in egyptuʒ
⁊ in alis locis cir
ca iudeaʒ: audito
reditu illoꝛũ qͥ ve

nerant de babylo

ne:vener̃t ad eos.
e ¶ Et erexerunt

holocauſti
Oẽs gentes tre.i.

iudei q redierunt

de mltis gentib.
g ¶ Et egerũt ſce
nophegia. i. feſtũ
tabernaculoʒ qo
celebꝛat᷑ ſeptimo
mẽſe. h¶ Ettẽ
plum. Hic repetit᷑
templi fundatio:

cẽtuʒ. Et ihabitauer̃t ſacer
dotes ⁊ leuite ⁊ qui exierãt
de plebe in hierlim ⁊ in regi
one:et ſacri cãtoꝛes et oſtia
rij ⁊ om̃is iſrael ĩ regionibꝰ

ſuis. Inſtantè aũt ſeptimo
menlſe:cũq; eſſent filij iſrael
vnuſqſq; in ſuis rebus:con
uene rüt vnanimes in atriũ

qð erat añ ianuã oꝛientalẽ.

Et ſtantes ieſus filius ioſe/
dech:et fres e ſacerdotes:

⁊ coꝛobabel filius ſalathiel

et huius fratres: parauerũt

altare vt offerrent ſuꝑ illud
holocauſtomata ſᷣm ꝙ ĩ li⸗
bꝛo moyſi hominis dei ſcri
pta ſunt. Et ↄuenèrunt ſibi
ex alijs natõibus kre:t ere
xerunt ſacrariũ in loco ſuo
oôm̃es gentes terre: ⁊ offere

bant hoſtiaſ ⁊ holocauſto

mata dño matutia. Et egè/
runt ſcenophegiã ⁊ diez ſo
lemnẽ ſicut pᷣceptũ eſt in le

ge: et ſacriſicia quotidie ſiẽ

opoꝛtebat:⁊ poſt hec obla

tiones inſtitutas et hoſtias

ſabbatoꝝ ⁊ neomeniarũ et
dierü ſolemniũ omniũ ſan
ctificatoꝝ.Et quotqͥt voue

bant dño a neomenia ſepti

mi menſis ceperũt hoſtias

offerre deo: t templuʒ dñi

nõdũ erat edificatũ.Et de/
derunt pecuniã lapidarijs

⁊ fabꝛis ⁊ potum ⁊ pabula

cũ gaudio.Et dederũt car
ra ſidonijs et tyrijs vt tranſ

ueherent illiſ de libano tra
bes cedrinas: et facerẽt ra-
tes in ioppe poꝛtũ:ſcðm de

ſacrariuz. i. altarre Ccr. etum qð ſcriptuʒ erat eis

a cyro rege perſaꝝ.Et in ſe
cũdo anno veniẽtes in tem
plüũ dei in hierlm:mẽſe ſecũ

do inchoauit coꝛobabel ſi/
lius ſalathiel:⁊ ieſus filꝰ io

ſedech:⁊ fratres ipſoꝝ ⁊ ſa

cerdotes ⁊ leuite ⁊ om̃es ꝗ
venerãt ð captiuitate in hie
rulſalẽ:et fundauerũt tẽpluʒ

4

—

ſecũdi anni cũ veniſſent in
iudeã ⁊ hierlin. Et ſtatuefr̃t
leuitas a viginti ãnis ſuper
opa dñi.Et ſtetit ieſus ⁊ fili
us eü t fres oẽs leuite ↄſpi

rãtes ⁊ executoꝛes legis: fa

cientes opera in domo dñi
Et ſtetert ſacerdotes habẽ
tes ſtolas cũ tubis:et leuite
filij aſaph hñtes cymbala:
collaudantes dñm:ẽt bñdi
cẽtes ſim dauid regem iſrl.
Et cantabant cãticum dño

qm̃ dulcedo ei et honoꝛ in

ſcla ſuꝑ oẽm iſrlł.Et oĩs po
pulus tuba cecinerũt: et ꝓ
clamauerunt voce magna
collaudãtes dñm in ſuſcita
tione dom dñi. Et venerũt
ex ſacerdotibꝰ ⁊ leuitis ⁊ pᷣ/
ſidentibꝰ ſim pagos ſenioꝛi

bus ꝗ viderant pꝛiſtinã do

mum:⁊ ad huſ ediſicatõeʒ
cũ clamõe ⁊ plãctu magno
et multi cũ tubis ⁊ gaudio
magno:intantũ vt ppls nõ

audiret tubas ꝓpi planctũ
popli.Turba.n.erat tubis
canẽs magnifice:ita vt lõge

audiret᷑.Et audierũt inimi/

ci tribꝰ iude ⁊ beniamin:et

venerũt ſcire q̃ eſſet vox tu-

barũ.Et cognouerũt qm ꝗ
erãt ex captiuitate ediſicãat
templũ dño deo iſrl.Et ac
cedentes ad coꝛobabel⁊ ie
ſum et pᷣpoſitos pagoꝛũ:di
xerũt eis:Ediſicabimꝰ vna
vobiſcũ. Similit᷑ eniʒ audi

uimus dñm nr̃m:⁊ ipᷣi pari

ter incedim à diebus aſlba⸗

ſareth regis aſſyrioꝛuʒ:qui

tranſmigrauit nos huc. Et
dixit illiſ coꝛobabel ⁊ ieſus

et pꝛincipes pagoꝛũ iſrael.

Mõ eſt nobis et vobis edi/
ficare domuʒ dei nr̃i. Nos
enim ſoli edificabimus do
mino iſrael ſcõm ea que p /
cepit nobis cyrus rex per
ſarum. Gentès autem terre
incubantes his ꝗ ſunt in iu

ct patet lr̃a ex dẽis.j.
cſdre.iij. his exceptij:
i ¶ Et dedeft carra.
i.currꝰ ad trahendũ
ligna vſq; ad mare.
k( Et facerẽt rates.
ligna ſũt cõiuncta ad
inuicem foꝛtiter q̃ du
cuntur ꝑ mare ſiẽ na
ues. I ¶ Scoʒ decre
tum ⁊c̃.Ex hoc patet
qð dictuz eſt. ſ. ꝙ hec
referunt᷑ ad tpᷣs cyri.
m ¶ Et fundauerunt
templum dei nouilu
nio.i.in pncipio ſcõi
menſij.na hebꝛei faci
unt mẽſes ᷣm lunati/
ones. n ¶ Et fratres
om̃es leuite cõſpiran
tes.i.vno ſpũ et volũ
tate ad opus dei aſpi
rantej. o ¶ Et bndi
centes ſᷣm dauid regẽ
i.ſim pſalmos ab eo
cõpoſitos.¶ Et audie
runt. Hic pſequenter
ponitur oꝑis impedi
mentũ:⁊ patet ſenten
tia ex dẽis.j.eſdre.iiij
exceptis qᷓ ſequunt:
p¶ A diebus abaſa

reth.j. eſdre vocatur

aſſarado. q (¶ GBen
tes aũt terre incuban
tes.i.vigilater inſidiẽ
tes ad opus impediẽ

dum. xr Et aggreſ

ſuras exercentes.i.in
ſ ultus et pegb aogre
dioꝛ. s U Et pꝛotra
xerunt ſtru. ꝑ bienni
um vſq; ad darij reg
num. iſtud nõ põt ſic
intelligi:q a tpe hup
impedimẽti fuerit tm̃
biennium vſq; ad oa

rij regnũ. naʒ ſᷣm mi

noꝛem ↄputationem
fuerũt ibi vigintiduo
anni: a ideo iſtud biẽ
nium intelligitur de
impedimẽto oꝑij per
inſult ſamaritanoꝛũ
ita ꝙ iudei paꝝ pote
rant oꝑari:⁊ interim
pꝛocurabãt ſamarita

ni ad mandatũ regis

op totalit᷑ impediri:

quodd eſt factũ in fine

illius biennij: ⁊ dura
uit vſq; ad ſcom an-
num darij.

—

Laplm. VI.
AINſcðdo. Hic
conſequẽter
ribit᷑ ope

riis reſumptio:⁊ ſcòo

reſumptiois cõfirma
tio:ibi In ipᷣo temꝑe
Pꝛimsa pars patet ex
dictis.j.Eſdre.v.hoc
excepto: b ( Zacha
ria fil addin.j.eſdre
v. dicitur: Fil addo.
2 eſt idem nomen va
riatum in fine: ſiẽ fre
qjuenter fit in nomini

bus ꝓpꝛũuo in gallico
Zlatino. Sniß
tempe. Hic cõſequen
ter ponitur reſumpti
onis cõſirmatio. Cir
ca quã pᷣmo ponitur
edificantiũ interroga
tio et reſponſio: ſe
reſponſionis ad regẽ
relatio: ibi Exemplũ
epiſtole. itio regis re
ſponſio: ibi Tũc rex
darius. Sẽtẽtia pᷣme
7 ſcòe partis patet ex
dictis.j.eſdre.v.

¶Liber

dea ⁊ leuãtes opPediſicatio

nis:⁊ inſidias ⁊ poplos ad
ducẽtes: ꝓhibebãt eos edi
ficare:⁊ aggreſſuras exercẽ
tes impedierũt: ne conſum
maret᷑ ediſiciũ om̃i tpe vite
cxri regis:⁊ ꝓtraxerũt ſtru
cduram p bienniuzʒ vſq; ad
darij regnũ. ¶ Ca. vI.
— ſecũndo aũt anno

gni darij pꝛopheta

uit agge ⁊ càcharias filius

addin ꝓphete apud iudeã
⁊ hierim in nõie dei iſrł ſuꝑp
eos. Tũc ſtans coꝛobabel
filiꝰ ſalathiel:et ieſus fil io/
ſedech: inchoauerunt ediſi
care domuʒ dñi q̃ eſt in hie

ruſalẽ:cũ adeſſent eiſ ꝓphe
dſſi ⁊ adiuuarẽt eoſ. In ipᷣõ

tpe venit ad illos ſyſennes
ſubꝛeguł ſyrie et phenicd ⁊
ſatrabuçanes ⁊ ſodales ei
⁊ dixerũt eis:huo pᷣcipien

te vobis domũ hãc ediſica

tis ⁊ teciũ iſtud ⁊ alia om̃ia
pficitis:Et ꝗ ſunt ſtructões
qui hec ediſicãt:Et habue/
runt gram viſitatõe facta ſu
per eos ꝗ erãt ex captiuita
te a dño ſenioꝛes iudeoꝝ:⁊
ſunt impediti ediſicare:do/
nec ſigniſicaret᷑ dario de oĩ
bus iſtiſ:⁊ rñſum acciperet᷑

Exemplũ eple quam miſe/-

rũt dario: Syſennes ſubꝛe
gulus ſyrie ⁊ phenicis ⁊c ſa
trabuçanes ⁊ ſodales eiuſ:

in ſyria ⁊ phenice pᷣſides re
gi dario ſalutẽ. Om̃ia nota

ſint dño regi ꝙ cũ adueniſ-/
ſemus ĩ regionẽ iudee ⁊ in/

troiſſemus ĩ hierim: inueni

mus ediſicantes domũ dei

magnã et templũ ex lapidi

bus politiſ magnis ⁊ pᷣci
oſis materijs in parietibꝰ:-

opa illa inſtant᷑ fieri ⁊ ſuffra
gare ⁊ ꝓſperare in manibꝰ
eoꝛũ:⁊ in om̃i gloꝛia qᷓ;dili
gentiſſime pſici. Lũc intro
gauimus ſenioꝛes dicẽtes:

Quo pmittẽte vob edifſica

tis domũ iſtam:et opa hec
fundat: Ideo ãt infrogaui
mus: vt notũ facerem tibi

hõines ⁊ pᷣpoſitos:⁊ noĩim

ſcripturã pᷣpoſitoꝝ poſtula
uin illos. At illi rũderunt
nob dicẽtes: NHNos ſum ſer/
ui dñi ꝗ ſecit celũ et terrã:et
edificabat hec dom añ an
nos iſtos multoſ a rege ilrl

magno ⁊ ſfoꝛtiſſimo:⁊ con/

ſummata c.Et qm̃ pꝛes nr̃i
exacerbãtes erant ⁊ pecca-
uerũt i deũ iſrſtradidit eos
in man nabuchodonoſoꝛ
regis bab ylonie: reg chal
deoꝛũ:⁊ domũ iſtã demoli
entes incendef̃t:et pplm ca
ptiuũ duxer̃t in babylonẽ.

In pᷣmo ãno regnãte cyro

rege babylõie: ſcripſit cyrꝰ
rex domũ hanc ediſicare:⁊
illa ſacra vaſa aurea ⁊ argẽ

tea que extulerat nabucho
donoſoꝛ de domo que ẽ in

bierlin et ↄſecrauerat ea in

ſuo tẽplo: rurſus ꝓtulit ea

cyr rex de tẽplo qð erat in
bab ylonia:et tradita ſũt co

robabel⁊ ſalmanaſaro ſub
regulo.Et pᷣceptũ eſt eis vt

offerrẽt hec vaſa: et repone

rẽt in tẽplo qð erat in hieru
ſalẽ:et ipᷣm templũ dei ediſi
care ĩ loco ſuo. Tũc ſalma

naſar ſubiecit ſundamenta

dom dñi q̃ ẽ in hierlm:⁊ ex

inde vſq; nũc ediſicat:⁊ nõ
accepit ↄſummatõeʒ. Nũc
ergo ſi iudicat᷑ a te o rex:ꝑ

quirat᷑ in rgalibꝰ bibliothe
cis cyri reg q̃ ſunt in baby
lonia:et ſi inuentũ fuerit ↄſi
lio cyri regiſ ceptã eſſe ſtru
cturã dom dñi q̃ eſt in hie

ruſalẽ:⁊ iudicat᷑ a dño rege

noſtro:ſcribat de his nob.
Tũuünc darius rex pᷣcepit in/

quiri ĩ bibliothecis:et inuẽ
tus ẽ ĩ egbathanis oppido

qð eſt in media regiõe loc

vn in quo ſcripta erãt iſta:
Anno pᷣmo regnante cyro

4

d¶ Tunc rex da

rius. Hic ponit᷑ re
gis reſponſio con
firmans operij re

ſumptionem ⁊ in
ducens ad cõſum

mationem.Circa

qjuam pᷣmo poni

tur regij reſpõſio
ſcoo diligens exe⸗
cutio:ca.vij. Sen
tentia pᷣme partij
patʒz ex dictis..el
dre.vj. except
ſequunt: e ¶ a
pidib politis tri-
bns.i.tribuj oꝛdi
nibus lapidum.
f ¶ Et meniano
ligneo.i.oꝛdie v⸗

no ligneo. ſic eniz

fuit in templo ſa-
lomonis: ꝙ pari⸗
etes erant exte

Pnſſoſond
code lgt⸗
iſneunt
Cöui
Merelpa.

lni dier

Griſccen

dhaölg

Wbiroot
Wünnelto⸗
Ucunt
lomar
Peufend
Main
ſeaartir

Altiriune

uminiii

ſicvian⸗

ro de lapidib:et
inter de tabulis

cedrinis.dẽ ãt me

niamuʒz a menia
pluralis numeri:
que ꝓpꝛie ſignãt
clauſurã ciuitatis
ſed tractũ eſt hoc
nomen ad ſignan
dũ quãcũq; clau
urã: et eodeʒ mo
o meniamum.
g ¶ Et meniano
vno nouo.expoſi
tio ẽ lr̃e pᷣcedẽtis:
ſic:Et ꝓ.i.Meni
ano vno nouo.i.
facto de lignis q̃
nõ fuerunt als in
oꝑe. Qd autẽ dẽ
hic de lapidib po
litis:vẽ ↄdicere ei
qð dẽ. j.eſdre.vj.
Oꝛdines ð lapidi
bus impolitl trej.
ad qð põt dici ꝙ;
lapide iſti dicunt᷑
h politi eo ꝙ erãt
dolati: ibi vẽo di
cunt᷑ impoliti: eo
ꝙ nõ erat oꝑti la/
minis aureis in qᷣ
b erat figure che⸗
rubin ⁊ palmarũ
ſic erant tabule q̃
opiebãt interioꝛẽ
H¶ Que extulit
nabucho.i. extra
hierlm tulit i ba-

¶Eſdr e. II.

rex cyruſ pᷣcepit domũ dñi

q̃ eſt in hierim ediſicãe:vbi

incendebãt igni aſſiduo cu
ius altitudo ſit cubitoꝝ de
cem:⁊ latitudo cubitoꝛũ ſe
xaginta: q̃dratũ lapidibus
politis tribꝰ:èt meniano li-
gneo eiuſdẽ regionis:⁊ mè
niano vno nouo:et impen
dia dari de domo cyrireg
⁊ ſacra vaſa dom dñi tam
aurea qᷓ; argẽtea quᷣe extu⸗
lit nabuchodonoſoꝛ in do

mum dñi q̃ ẽ in hierlm vbi

erãt poſita:vt ponant illic.

Et pᷣcepit cuůrã agẽ ſyſennẽ

ſubꝛegulũ ſyrie ⁊ phenicis

⁊ ſatrabuanã ⁊ ſodales ei
⁊ oꝛdinati erãt in ſyria et
phenice pꝛeſides vt abſtine

rẽt ſe ab eodẽ loco. Et ego
qͥqʒ pᷣcepi in totũ ediſicare:

⁊ ꝓſpexi vt adiuuent eos ꝗ
ſunt ex captiuitate iudeoꝛũ
donec ↄſummaret᷑ templũ

edis dñi:⁊ a vexatiõe tribu

toꝝ celeſyrie ⁊ phenicis:di
ligent᷑ qntitatẽ dari his ho

minibꝰ ad ſacriſiciũ dñi o⸗
robabel pᷣfecto ad tauroſ

arietes ⁊ agnoſ.:ſiliter aũt ⁊

frumẽtũ ⁊ ſal ⁊ vinũ ⁊ oleũ
inſtãter ꝑ ſingulos ãnos:ꝓp

bylonez. i ¶ Et in

pcepit. ipᷣe cyr vt

pʒ ex lra pᷣcedenti

⁊ ſeqnti. R¶ Eu
rã agẽ ſyſennẽ ſb⸗
regulum ſyrie ⁊c̃.
vtrũ autẽ iſti ſint
ijdeʒ hõies nũero
q tpe cyri et darij
fuert ĩ iſto officio
dubiũ eſt. ꝙ ãt fu
erint ijdeʒ videt᷑ ꝑ
hoc:ꝙ h tpꝛe cyri
7. S. eoð ca. ⁊.j.in
pnci ſeqntij ca.ꝓ
tpe darij ponunt᷑
eadeʒ ipoꝝ noĩa:
nec vꝛ impoſſibi⸗
litas ex longitudi
ne tꝑis. naʒ a rpe
cyri vſq; ad ꝛ an
nũ darij ſᷣm vnã
ↄputationẽ fluxe⸗
rũt tm.xxiiij.ani
P totũ vo tpᷣs bñ
vtigit aliqñ eoſdẽ

ut ſacerdotes ꝗ ſunt in hie

ruſalẽ dictauerint ↄſumi qͥ

tidie ſine vlla dilatiõe: vt of

ferant᷑ libatiöes ſũmo deo

pꝓ rege ⁊ pueris ed:et oꝛent
ꝓ ipoꝝ vita.Et denunciet:

vt qcunq; trãſgreſſi fuerint

aliqd ex his q̃ ſcripta ſunt:
aut ſpꝛeuerint: accipiatur li
gnũ de ſuis ꝓpꝛijs ⁊ ſuſpẽ
dant᷑:⁊ bona ipſoꝛũ regi a/
ſcribãtur. NPꝛoptea ⁊ dñs
cup nomẽ inuocatũ eſt ibi:
ext᷑minet oẽm regẽ et gentẽ
ꝗ manũ ſuã extenderit ꝓhi
bere aut male tractare do/
mum dſi illam q̃ eſt in hie
ruſaleʒ. Ego darius rex de
creui hdiligeunme ſcðm

Anc ſyſẽnẽs ſubꝛegu
Ilus celeſyrie et pheni⸗
cis et ſatrabuganes et ſoda

0

les obſecuti his q̃ a dario
rege erãt decreta: inſiſtebãt

ſacroſanctis opibus diligẽ
tiſſime cõoꝑantes cũ ſenio
ribus iudeoꝛuʒ pᷣncipibꝰ ſy

rie:et ꝓſperata ſũt ſacroſcã
opa:ꝓphetantibꝰ aggeo et
cacharia ꝓphetil.Et ↄſum

mauerũt ola p pᷣceptũ dñi

dei iſrl ⁊ x ↄcilio cyri ⁊ da
rij et artaxerxis regis pſart

Et cõſummata ẽ domꝰ nr̃a

vſq; ad tertiã ⁊ viceſimã di

em mẽſis adar:ſexto anno
darij regiſ. Et feceft ſilij iſr!
⁊ ſacerdotes ⁊ leuite et cete

ri ꝗ erãt ex captiuitate ꝗ ap

poſiti ſũt:ſcõm ea q̃ ſcripta
ſũt in libꝛo moyſi.Et obtu/
lerunt in dedicatiõem ſẽpli
dñii:tauros cẽtũ:arietes du

centos: agnos q̃dringẽtos
⁊ hedos ꝓ pccis vniũſi iſrl

duodecim: ſim numerũtri-
buũ iſrael.Et ſteterũt ſacer

dotes et leuite amicti ſtolis
p tribꝰ ſup opa dñi dei ülrl:
ſim libꝝ moxſi:⁊ oſtiarij ꝑ
ſingulas ianuas. Et egèrũt
filij iſr! cũ his ꝗ erant ex ca
ptiuitate illð phaſe q̃rtade
cima luna menſis pᷣmi:qñ
ſanctificati ſunt ſacerdotes
et leuite. Oẽs filij captiuita
tis nõ ſũt ſimul ſanctificati:
qꝛ leuite om̃s ſimul ſanctiſi
cati ſunt. Et immolauerũt
phaſe vniũſi filij captiuitat.

fratrib ſuis ſacerdotibꝰ

ſibimetipſis.Et mãducaue
rũt filij iſrł qui erãt ex capti
uitate om̃s qui remãſerant
ab oibꝰ execratiõibus gen
tium t᷑re qᷓrentes dñim:⁊ ce/
lebꝛauer̃t diem ſeſtũ agimo
rum ſeptẽ dieb epulãtes in
ↄſpectu dñi:qm̃ ↄuertit ↄci
lium regis aſſyrioꝛũ in eos
cõſoꝛtare man eoꝝ ad oꝑa
dñi dei iſral.

hoies pmanẽ in eodẽ
officio. ꝙ aũt fuerint

diuerſi homies:vẽ ex
mutatõe regũ:ad qͥʒ
mutatiõeʒ ſolẽt offici
alej mutari.daraũt
fuit qrtuj rex ꝑſarũ a
cyꝓro ſᷣm hebꝛeos.ſᷣm
alios vo milto plures
fuerũt int cyruʒ et da
riũ:nec ẽ impoſſibile

diuẽſi hõies eiuſdẽ
nois ſint in eiſdeʒ offi

cijs regalibꝰ diuerſis

tpibus ⁊ ſub diuerſia
Unc ſyſennes
ſubꝛegul ⁊c.
Hic ↄñiter po

nit regie ↄceſſionij ex
ecutio: ⁊ pʒ ſnia ex di

ctis.j.Eſdre.vj.pꝰ me

dium ca. exceptis q ſe

quunt᷑: b Coope

rantes cũ ſe.iu.pn.ſy

rie.i. iudee que ẽ in ſy
ria:⁊ iſti pᷣncipes erat

goꝛobabel dux popli
iudeoꝝ::a ieſus filius

ioſedech pᷣnceps ſacer
dotuʒ. Q at iudea ſit

q̃dã regio ſyrie pʒ per
hoc ꝙ deſcriptio ppli
fcã tpe natiuitat xpᷣi
in iudea:rcã fuit a pᷣſi

de ſyrie cyrino: vt hẽ

luc.ij. c (Et exↄſi.
cyri ⁊ darij ⁊ artaxer

xis. ſᷣm hebẽ.dari et

artaxerxes fuerũt idẽ
hõ noĩatuj dardnoie
ꝓpo:⁊ artaxerxes no
mine cõi regio:ſic dẽ:
tybericeſar ⁊ auguft/
ceſar: qꝛ rges romani

noie cõi ceſares appel

lant᷑.ᷣm vo latinos et

greco) ⁊ etiã ſcriptoꝛẽ

hub ſcði libꝛi quẽ nõ

recipiũt hebꝛei fſueft.

reges diuerſi. t
egerũt filij iſrł ⁊c.loi
cunt᷑ aũt h̊ filij iſrt illi
q redierũt de trãſmi/
gratis añ deſtructõeʒ
ciuitatis cũ rĩ̃ge iecho
nia:dicunt᷑ autẽ ex ca
ptiuitate illi qͥ rediert
de captiuatis cũ ſede/
chia rege =
unitate. e i re⸗
mãſerãt ex oib execti
onibus.i.idolatrijs.

¶ Bentiũ ire. a qui

bus erãt ſepati ꝑ redi
tum in iudeam.

—

¶Kaphm. VII. .
Tpoſt hũc.
Pic ↄñter re
etũtur facta
ſvbᷣ eſdra ſacerdote ali

bi ſcripta: et pᷣmo de

ſcribitur ei de baby/
lonia receſſu):ſcòo in
hieruſalẽ aduentus:
ibi Et cum factus fu-
iſſet. Circa pꝛimũ pꝛi
mo deſctibitur ſtatuj

eęelqdre:ſcòo gratia ſibi

facta a rege: ibi Rex
artaxerxes. Sentẽtia
pme partij patʒ ex di
ctis.j.eſdre.vij.hij e
ceptis: a ¶Et
hunc.ſ.dariumab
Regnante artaxerxe.
ex hoc patet qðò dẽm
ẽ.ſ.ꝙ ſᷣm auctoꝛẽ hu/

ius libꝛi darius et ar
taxerxes fuerũt reges
diuerſi. ſm opinionẽ

vero hebꝛeoꝛũ qui di
cunt eſſe eundem: po
teſt dici ꝙ li poſt hũc
nõ notat pſonarũ di

uerſitatem:ſed eiuſdẽ

mutationis notabilẽ
renouationẽ:ſicut de

ſaule dicit. j. Regũ. x.
Mutaberis in viruʒ

alium.Darius aũt in

gratia facta poplo iu

deoꝛum tempe eſdre
ſacerdotis: fuit nota-
biliter renouatus ad
bonum iudeoꝛũ:⁊ ſic

ſcribit᷑ hic quaſi al?:

et iſto modo loquẽdi

vtitur frequent᷑ liber

Apoca. ſicut ibidẽ di

xi in pluribꝰ lociis
c ¶ Et dedit ei rx glo

riam.i.honoꝛeʒ coꝛã
multis. eſt eniʒ gloꝛia

honoꝛ exhibit alicui

in pꝛeſentia multoꝝ.

„ ex artaxerxes.
hic ponitur gratia re

gis eſdre facta:⁊ diui
ditur in duas partes:
quia pᷣmo ponit᷑ hui
gratie deſcptio: ſcõo

ſp̃ius eſdre gratiaruz

actio: ibi Et dixit Eſ
dras. Sententia pᷣme

partis patet ex dictis
.j. Eſdre. vij. hoc exce

bio: e ¶ Nulluʒ tri
utum necq; vlla alia
indictio.i.exactio vel
graue pᷣceptum.

Tpoſt bũcr viI.

Ignante artaxerxe pſa

rum rege:acceſſit eſdras fili
us acãie:filij helchie:filij ſo

lome: filij ſadoch: filij achi/

tob:ſfilij ameri:ſilij agahei:ſi
lij bocci:filij abiſue:iilij phi

nees:ſilij eleacari:filij aarõ:

pmi ſacerdotis: hic eſdras
aſcẽdit de babylonia cum

eſſet ſcriba et ingenioſus in
lege moyſi q̃ data eſt a dño

iſrl: docere ⁊ ſacẽ. Et dẽdit

ei rex gloꝛiam ꝙ inueniſſet

gram in om̃i dignitate ⁊ de
ſiderio in cõſpeciu eius.Et
aſcenderũt ſimul cũ ipᷣo ex

filijs iſrł ⁊ ſacerdotib leui

tis et ſacris cãtoꝛibus tẽpli
et oſtiarijs et ſeruis tẽpli in
hierlm. Anno ſeptimo re/

gnãte artaxerxe in quinto
mẽſe:hic annꝰ ſeptim eſt re

gni: exeũtes de babylonia
nouilunio ꝗnti mẽſis vene/

rũt hieroſolymã iuxta pᷣce

ptũ illiꝰ: ſcdᷣm ꝓſperitatẽ iti

neris a dño ipᷣoꝝ datã eis.

In his.n.eſdras magnã di

ſciplinã obtinebat:ne pᷣter/

mitteret quicq;ᷓ eoꝝ q̃ eẽnt

ex lege dñi ⁊ pᷣceptis:⁊ do/

cendo vniũſum iſrł oẽm iu

ſticiã ⁊ iudiciũ. Accedẽtes
aut ꝗ ſcribebãt ſcripta arta

xerxis regiſ:tradiderũt ſcri

ptum qð obuenerat ab ar
taxerxe rege ad eſdrã ſacer
dotẽ ⁊ lectoꝛẽ legiſ dñi:cui
exemplũ ſubiectũ eſt. Rex

artaxerxes eſdre ſacerdoti

⁊ lectoꝛi leg dñi ſalutẽ. Eu
manioꝛ ego iudicãs in bñ/
ſicijs: pᷣcepi eis ꝗ deſiderãt
ex gẽte iudeoꝝ ſua ſponte:
⁊ ex ſacerdotibꝰ et leuitis q
ſunt in regno meo: comita

ri tecũ in hierim. Sigꝗ ergo
cupiũt ire tecũ ↄueniãt:⁊ ꝓ
ficiſcãtur ſic placuit mihi et
ſeptẽ amicis meis ↄſiliarijs

vt viſitent ea q̃ agunt᷑ ſcom

iudeã ⁊ hierlm:o bſeruãtes

¶T.iber

ſiẽ habeſ in lege dñi:⁊ ferãt
munera dño iſrl que voui

ego et amici hierlin: ⁊ om̃e
aurũ ⁊ argentũ qð inuentũ
fuerit in regione babylõie:
dño in hierlin cum illo qð

eſt donatũ ꝓ ipᷣa gente in tẽ
plum dñi eoꝝ qð eſt in hie

ruſalẽ:vt colligatñ hoc aurũ
⁊ argentũ ad tauros ⁊ arie
tes ⁊ agnos ⁊ hedoſ:⁊ que

his ſunt cõgruentia:vt offe
rant hoſtiaſ dño ſuꝑ altare

dñi ipſoꝝ qð eſt in hierin.
Et oĩa qcunq; volueris cũ

fribus tuis facer̃ auro et ar
gento:pfice ꝓ volũtate tua
ſim pᷣceptũ dñi dei tui:et ſa⸗
croſcã vaſa q̃ data ſunt tibi
ad opa dom dñi dei tui q̃ ẽ
ĩ hierlm:⁊ ceta q̃ cunq; tibi
ſubuenerit ad opa tẽpli dei

tui:dab de regali gacophy
lacio cũ volueris cũ fribus
tuis facẽ auro ⁊ argẽto pfi/
ce ſim volũtatẽ dñi. Et ego
gdẽ rex artaxerxes pꝛecepi
cuſtodibꝰ tiheſauroꝛũ ſyrie

⁊ pheniciſ:vt q cũq; ſcripſe

rit eſdras ſacerdos ⁊ lectoꝛ

leg dñi:diligeni der ei vlq;
ad argẽti taleta centũ:ſilr et
auri:et vſq; ad frumẽti mo

dios centũ:⁊ vini ãphoꝛas

centũ:et alia qᷓcũq; abũdãt

ſine taxatõe. Oia ſim legez
dei fiãt deo altiſſimo:ne ſoꝛ

te exurgat ira ĩ regno regis

et filij filiox e. Robis auit
dicit vt oibus ſacerdotibtꝰ
⁊ leuitis ⁊ ſacris cãtoꝛibus
⁊ ſeruis tẽpli et ſcribis tẽpli
hub:nüůllũ tributũ neq; vl
la alia indictio irroget᷑: nec

hẽat qſquã ptãteʒ obijcere
eis quicq;. Lu autẽ eſdras

„ — 9 1

hm ſapientiã dei cõſtitue iu
dices et arbitros in tota ſy
ria ⁊ phenice:⁊ oẽs ꝗ legeʒ

dei tuinõ nouerũt doce: vt
q̃tquot trãſgreſſi fuerint le-
gem:diligẽter plectantur: ſi

ue moꝛte: ſiue cruciatu:ſiue

Ntthuun en

indranus
ſ .
eſcirustti⸗

upelntes

f(Et di eſdras.

Hic ↄſequent po-
nitur ipius eſdre
gratiarum actio:
et cõſequenter po
puli cum eſdra re
deũtis in hierim
enũeratio: ibi Et
hi ſunt pꝛepoſiti
⁊c̃.⁊ patet ex dcis
ſententia.j. Eſdre
viij. ca. exceptis qꝗᷓ.
ſequunt: g¶ Et
cõgregaui eos ad
fluuium qui dici
tur thia.j. Eſdre
dicit᷑ ahuua. erat

eni binomius.
80 Et metati il⸗
lic fuimus.i.tẽto⸗

ria poſuimus.

etiã pecunie mulctatiõe vel
abductiõe. Et dixit ᷑ſdras
ſcriba:Biñdictuſ dñs deus
patrũ nr̃oꝝ ꝗ dedit hãc vo
lũtatẽ in coꝛ regis clarifica
re domũ ſuã que ẽ in hieru
ſaleʒ:⁊ me honoꝛificauit in
cõſpectu regis ⁊ ↄſiliarioꝝ
et amicoꝝ ei ⁊ purpurato

rum eſ:⁊ ego ↄſtãs animo

faci ſum ſcðm opitulatõeʒ
dfii dei mei. Et congregaui

ex iſrł viros vt ſimul aſcẽde

rent mecũ.Et hi ſunt pᷣpoſi
ti ſcᷣm ſuas patrias ⁊ pᷣnci
patus poꝛtionaleſ eoꝝ qui
mecũ aſcẽderũt de babylo
nia in regno artaxerxiſ.Ex
filis phares:gerſomuſ.Ex
filijs ſiemarith:amenuſ. Fi

lioꝝ dauid: accus fil ſceci

lie.Ex filiſs phares:cacha/

rias:et cũ eo reuerſi ſunt vi

ri centũ quinq̃ ginta.Ex fili
is ductoꝛiſ maobilionis ca
raei:⁊ cũ ipᷣo viri ducẽti ꝗqn
q̃ginta. Ex filijs cacues:ie/
chonias cechoeli:et cũ ipᷣo
viri ducẽti quinq̃ginta. Ex
filijs ſala:maaſias gotholie
et cũ ipſo viri ſeptuaginta.
Ex filijs ſaphatie:cariaſ mi
cheli:⁊ cũ ipſo viri octogin
ta. Ex filijs iob: abdias ie/

heli:⁊ cũ ipᷣo viri ducẽti du

odecim.Ex filijs banie:ſali
moth fil ioſaphie:et cũ ip
ſo viri centũ ſexaginta. Ex
ſilijs beer: cacharias bebei
⁊ cũ ipſo viri ducenti octo.
Ex filijſ ecead:iohãnes ace
chan:⁊ cum ipᷣo viri cẽtum
decẽ. Ex filijs adonichã ip
ſis poſtremiſ:⁊ hec ſunt no
mina eoꝛũ:eliaphalam fil
gebel ⁊ ſemeias:⁊ cum ipᷣo
viri ſeptuagita. Et ↄgrega/
ui eoſ ad fluuiũ qui dẽ thia
&t metati illic fuimꝰ triduo:
⁊ recognoui eoſ.Et ex filijſ
ſacerdotũ et leuitarũ nõ in/
ueni illic. Et miſi ad eleaca

rum et eccelom et maſman

et maloban ⁊ enaatha ⁊ ſa

mea et ioꝛibũ nathan enua

gan cachariã ⁊ moſollamũ

ipᷣos ductoꝛes ⁊ peritoſ.Et
dixi eis vt venirẽt ad ludde
um ꝗ erat apud locũ gaco
phylacij.Et mãdaui eis vt
dicerẽt luddeo ⁊ fratrib ei
T illis qui erãt in gagophy

lacio:vt mitterẽt nob eoſ ꝗ

ſacerdotio fungerent᷑ in do
mo dñi dei nr̃i. Et adduxe
runt nobis ſcðᷣm manũ va
lidam dñi dei nr̃i viros pe
ritos: ex filijs mooli: filij le
ui:filij iſrl: ſebebian ⁊ filios
et fratres qui erãt decem et
octo:aſbiam ⁊ amin:x ſili/
is filioꝝ chananei et filij eo
rum viri viginti. Et ex his
ꝗ in tẽplo ſeruiebant quos
dedit dauid:⁊ ipſi pᷣncipes
ad operatiõem leuitis tem
plo leruientiũ:ducẽti vigin
ti. Omia nomiĩa ſignificata
ſunt in ſcripturil.Et neui il
lic ieiuniũ iuuenibus in cõ
ſpectu dñi: vt quererem ab
eo bonũ iter nobis et ꝗ no
biſcum erãt ⁊ ſilijs ⁊ pecoꝛi
bus ꝓpter inſidiaſ. Erubui
enim petere a rege pedites
⁊ equiteſ in comitatu tutele
gratia ↄtra aduerſarios no
ſtros.Diximus.n.regi:qm̃
virtus dñi erit cũ eis qui in
quirũt eum in om̃i affectu.
Et iterũ depᷣcati ſumꝰ dñm

deũ nr̃m ſcðᷣm hec:queʒ ei

P piciũ bab uimꝰ et ppotes

facti ſum deo nr̃o. Et ſepa

raui ex plebis pᷣpoſitis ⁊ ſa
cerdotibꝰ templi viros ðu/
odecim:⁊ ſedebian ⁊ aſan/
nan:⁊ cum eis ex fratribus
eoꝝ viros decẽ. Et appẽdi
eis auruʒ ⁊ argentũ:et vaſa
ſacerdotalia domuſ dei no
ſtri:q̃ donauerat rex et cõſi

liarij eð⁊ pꝛincipes ⁊ om̃is

iſrl. Et cũ appendiſſem:tra

didi argẽti talẽta cẽtum an
quaginta: et vaſa argentea

i ¶ Exfilijo filioꝛum
chananei.pꝛopꝛiũ no
men ẽ cuiuſda iudei:
ita ꝙ nõ eſt adiectiuũ
et cõmune quo deno⸗
minantur illi q erant
ð ibu cham filij noe.

k ¶ Et vos ſancti eſt
dñno.i. ðputati ad ſer
uiendum dño: et hoc
etiã modo rej inaĩate
que applicantur diui
no cultui dicũtur ſan

cte. ¶¶ In paſtofoꝛio
dom dei ñi. Eſt aũt
paſtofoꝛiũ thalamuj
deputat'ad comeden
duʒ extra atriũ ſacer
dotum:et dẽ q̃ſi foꝛis
poſitum. in talib.n.
thalamis comedebãt
coꝛam dño illi q offe
rebant hoſtias pacifi
cas: quarũ vna ꝑs ce
debat in vſum eoꝛũ.
m ¶ Et cuʒ factus fu
iſſet. Hic ↄſequenter
deſcribitur qͥd factuʒ
eſt in hierlm in aduẽ
tu eſdre: et diuidit᷑ in

dyu as ptes:quia pᷣmo

deſcribit᷑ oblationuʒ
regis ⁊ pncipũ et alio
rum traditõ:ſcòo ali
enigenarum ſeꝑatio:
ibi Et conſummatis.
Sẽtentia pᷣme partis
patz ex dictis.j.eſdre

.viij. hoc excepto.
n 4 Et cum ipᷣo erat
eleaçar fil phinees.
iſte nõ eſt phinees fili

us heli qui moꝛtuus

fuit longe ante·i. Re.
iiij. o¶ Et conſum
matis. Hic cõſequen
ter deſcribit᷑ ppli iſra
el ab alienigenis ſepa
ratio. Circa quã ſic ꝓ
ceditur:qꝛ pᷣmo poni
tur ↄmixtionis denũ
ciatio:⁊ eſdre lamen
tatio: ibi Et mox vt
audiui.tertio dicta ſe
queſtratio:ibi Et cuʒ

adoꝛando. Sentẽtia

pme partis patʒ ex di

ctis.j.eſdre.ix.His ex
ceptis. p Rccenſ
runt ad me pꝛepoſiti.
.ſ. filioꝛum iſrael.

q ¶ Jmmũdicias ſu

as ⁊c. qꝛ mulieres ali

enigene docebãt filio;

ſuos idolatrare:et ad
hoc etiam inducebãt
maritos ſuos.
r Ab initio ipſius
regni.hoc eſt dictum

ꝙ iſtud malũ incepit
a potentioꝛib populi
ſim ꝙ dẽ. j. Eſdre.ix.

Manus pncipum et

talentoꝛũ centũ: et auri talẽ
ta centũ:⁊ vaſoꝝ aureoꝛuʒ
ſepties viginti: et vaſa erea
de bono eramẽto ſplendẽ-
tia duodecim:auri ſpeciem
reddentia. Et dixit eis: Et
vòs ſancti eſtis dño:et vaſa
ſunt ſancta:et aurũ ⁊ argen
tum votũ eſt dño deo pꝛim
noſtroꝛũ. Vigilate et cuſto
dite donec tradatis ex ple-
bis pᷣpoſitis et ſacerdotibꝰ
⁊ leuitis ⁊ pꝛincipibꝰ ciuita
tum iſrl in hierlin:in paſto
foꝛio dom dei nr̃i. Et hi ꝗ
ſuſceperũt ſacerdoteſ ⁊ leui
te aurũ ⁊ argentũ ⁊ vaſa:in
tulerũt in hierlm ĩ templuʒ
dñi. Et ꝓmouimꝰ a fluuio
thia die duodecima mẽſis
pᷣmi:vſq;quo introiuim in
hierlin. Et cům faci ſuiſſet
tertius dies:quarta aũt die
ponderatũ aurum ⁊ argen
tuʒ traditũ eſt in domo dñi
dei nr̃i:marimoth filio ioꝛi
ſacerdoti:&t cuʒ ipᷣo erat ele

⁊ iebuſeiſ ⁊ moabitiſ ⁊ egy
ptijs et idumeis. Cõiuncti
.n.ſunt filiabus eoꝝ ⁊ ipi ⁊
filij eoꝝ: et mixtũ eſt ſemen
ſcm̃ alienigeniſ gẽtibus tre
et ꝑticipes erãt pꝛepoſiti et
magratus iniꝗtatis er aàb
initio ipſi regni.Et mòx vt
audiui iſta ↄſcidi veſtimẽta

⁊ ſacrã tunicã: et lacerãs ca
pillos capitis et barbã:ſedi

dolẽs ⁊ meſtus.Et cõuene

runt qͥtquot tũc mouebant᷑
in v̈bo dñi dei iſrl ad me lu
genteʒ ſuꝑ iniquitatẽ iſtã:et
ſedebã triſtis vſq; ad veſp/

tinũ ſacriſiciũ.Et ſurgẽs a
ieiunio ↄſciſſa hñs veſtimẽ
ta et ſacrã tunicã:ingẽnicu/
lans:⁊ extendens manꝰ ad
dñm dicebã: Dſe cõfuſus
ſum et reuerip ſum añ faciẽ
tuaʒ. NPcca.n.nr̃a multipli
cata ſunt ſuꝑ capita nr̃a:et

inigꝗtates nr̃e exaltate ſunt

vſq; ad celuʒ:qm̃ a tꝑpibus

patꝝ nr̃oꝝ ſum in magno

acar ſil phinees:et erãt cũ

ipis ioſadus fili ieſu et me/
dias:⁊ banni ſili leuite: ad
numerũ et ad pondus vni/
uerſa. Et ſcriptũ eſt põdus
ip̃oꝛum eadem hoꝛa. Qui

aũt venerũt ex captiuitate:

obtulerunt ſacriſiciũ dño iſ
rael:tauros duodecim pꝛo
om̃i iſrael: arietes octogita

ſex: agnos ſeptuagintadu/
os: hircos ꝓ pcco duode/

cim:⁊ ꝓ ſalute vaccas duo
decim:oiĩa in ſacriſiciũ dñi.
Et relegerunt pᷣcepta regis

pcco vſq; ad diẽ hũc.Et/p
pter pcca nr̃a ⁊ patꝝ nr̃oꝝ
ſum traditi cuʒ fratribꝰ no
ſtris et cũ ſacerdotibꝰ nr̃is
regib terre in gladiũ et ca-

piuuitatẽ et depᷣdationẽ cuʒ

ↄfuſione vſq; in hodiernũ
diem. Et nunc quãtũ eſt ꝙ
cõtigit nobis miſericoꝛdia
abs te dñe de :et dẽlinque

nob radicẽ ei nomẽ in locũ

ſanctiſicatiõis iue:detegere
luminare nrjm ĩ domo dñni

dei nfi: dare nobis cibũ in
oßmi tpe ſuitutis nr̃e. Et cũ

regalibꝰ diſpenſatoꝛibus ⁊

ſubꝛegulis celeſyrie et phe/
nicis:et honoꝛiſicauerũt gẽ
tem et tẽplũ dñi. Et cõſum
mãtis his àcceſſerüt ad me
pꝛepoſiii dicẽtes:Nõ ſegre
gauerũt genus iſrl ⁊ pꝛinci
pes ⁊ ſacerdotes ⁊ leuite et
alienigene gẽtes et natiões
fre immũdiciàs ſuas a cha
naneis ⁊ etheil ⁊ pherexeiſ

ſeruiremꝰ nõ ſuim der elicti
a dño deo nr̃o:ſed cõſtituit

nos in gfa: ponens nob re

ges ꝑpſarũ dare cibũ:⁊ clari

ſicare templũ dñi dei nr̃i:et

edificare deſerta ſyon:dare
nob ſtabilitateʒ in iudea et
hierlm. Et nuc ꝗd dicimuſ

dñe hẽntes hec:Traſgreſſi

n. ſum pᷣcepta tua q̃ dedi/
ſti in manus pueroꝝ tuoꝝ

magiſtratuũ ſfuit
in tranſgreſſione

hac pma.illa eniʒ
que ſunt in hoc li
bꝛo qᷣ apocryph'
eſt dubia declarã
da ſunt ꝑ illa que
ſunt in pmo eſdre
qᷣ liber ẽ de cano/
ne. s¶Et mox.
Hic conſequenter
ponit᷑ ipᷣius eſdre
lamentatio ꝓ po
puli peccato:⁊ pʒ
ſententia ex dictij
bmo Eſdre.ix. ex

ceptis ſaauiͤ
tur: t ſacrã
tunicaʒ.ſ.ſacerdo
talem que dicitur
ſacra:quia fuit di
uino cultui depu
tata. v nge⸗
niculans.i.genua
meg flectens.
x¶ Et nũc quan
tum eſt ⁊c.j.eſdre
ix. dicitur: Et nũc
ad paruʒ ⁊c. expo
nat hoc ſiẽ illud.

honnnnth
wgpintbi
Gndcn
nnumſfin
nigeln
Ueliserdici⸗
reieet
chturich
ſeunmn
ſuvnang
ſoſcnetrno.
laene
Wbkplonn
eſcolor
ünekcrſte⸗
alitente
ſüſtmmnn
Krtepee⸗
ien
in
unihper
E
nepungp
ni
hit eu
WNtan
nſczahon
Uabceuil
giyntmeſr
rct e
lacrehei
Euptpare
Krtr n

Plalauil

—
—,—

Abhebent

—

us (

M ſpo⸗

llnan
hhnlit

rR
„Wler⸗
Anwn
ſonmuu
üpc

u

uNIN
luunic

niic
turhni

Amiia

.

1 ami

.
1

.
L

.
I

uerli ſumus. hoc
nõ habet.j. Eſdre
.ix. vbi ſic habet:
Et dediſti nobis
ſalutem ſicẽ eſt ho
die vt nõ reuerte

hereditatẽ eius terra pollu
ta eſt coinquinatõibus alie
nigenarũ tre:et immũdicie
illoꝝ repleuerüt eam totaʒ
immũdicia ſua. Et nũc fili-
as veſtras nõ cõiungetis ſi

mur ⁊cc᷑.ſ.ad pᷣſti lijs eoꝝ: ⁊ filias eoꝛũ nõ ac

na vicia:ſed quia
populus reuertẽs
fecit contrariũ:iõ
hoc expꝛimit᷑ hic:
cum dicit᷑: Et rur
ſum reuerſi ſum
trãſgredi ⁊c.⁊ pa
tet lra ex dictis.j.
eſdre.ix. c ¶ Et
cuʒ adoꝛãdo. Hic

accipietis filijs vꝛis:⁊ nõ in
quiretis pacẽ hẽe cum illis
om̃i tpe vt inualeſcẽtes mã
ducetis optima tre: et here
ditatez diſtribuatis filijs ve
ſtris uſq; in euũ.Et q̃ cõtin
nt nob om̃ia fiunt ꝓpter
opa nr̃a maligna ⁊ magna

ↄſequenter ponit pcca nr̃a.Et dediſti nob ta/

noni capli. Sñia

ael 8 Alenige lem radicẽ:èt rurſum reuer
nis ſe . Iſunm Teci,
Circa quod pymo ſi ſum tranſgredi legitima
deſcribit ppli con tua:vti ↄmiſcẽmur immun
ſenſus: ſco ſepa gdicie alienigenaꝝ gentium
1 ionizgen ſir. terre huiuſ. Nõne iraſcetis
rüt. Pꝛima in du nob perdere nos: qaduſq;
as: quia pmo po n relinquat radix ⁊ nomè
nitur cõſenſuspn nr̃m: Oñe de iſrl verax es
cipuʒ: ſco vulga Derelicta ẽ.n. radix vſq; in
rium: in pncipio

hodiernũ diẽ.Ecce nũc ſu/

ome partis pater Mus in ↄſpectu tuo in iniꝗ/

ex dcis.j. eſdre.x. 3
exceptijq ſemhuun ſtare aſ te in his.Et cũʒ ad

mur: d oꝛando ↄſiteret᷑ eſdras flẽs

clamaſſʒ iechoni/
as. ad facieudũ ſi

lentiuʒ vt

audiret. e
xit eſdre. hec ẽ ve
ra lr̃a:vt patet ex
j.eſdre.ix. ꝓpter
quod aliqui libꝛi

tatibꝰ nr̃iſ. Mõ eſt.n.adhuc

*

humi ꝓſtratus añ templuʒ
cõgregati ſunt añ eũ ex hie

muſalẽ turba magna valde:
viri ⁊ muliereſ ⁊ iuuenes ⁊

iuuẽcule.Fletus.n.erat ma

gnus in ipſa młiitudine.Et

male habent hic cũʒ clamaſſet iechonias ie/

Eſdras. f ¶ Et
nunc eſt ſuꝑ oẽm
iſrael.ſ.peccatum
hic ⁊ penitẽtia de
peccato: vt habet
jj.Eſdre.x
Adiurauit pꝛinci
pej ſacerdotũ ⁊ le
uitas et oẽm iſrł.

heli ex filijs iſrl: dixit Aſdre:
Nos in dſim peccauim q

collocauim nobᷣ in mrimo

9*

nium muliereſ alienigenas

ex gẽtibus tre. Et nunc eſt

ſuper oẽm iſrł. In his ergo

ſit iuſiurãdũ a dño: expelle

iſtud: Et oẽm iſrr re oẽs vxoꝛes nr̃as q̃ ex ali

ponit᷑ ꝑ anticipa-
tionem:nam hoc
factũ fuit poſtea:
vt patebit caplo

ſequenti.

enigenis ſunt cũ ſilijs earũ.
Sicut tibi decretũ eſt a ma
ioꝛibus ſcdᷣm legẽ dñi exur

gẽs explica:ad te.n.ſpectat

negociũ:⁊ nos tecũ ſumus

AVirilit fac. Et exurgens el

dras: adirauit pᷣncipes ſa

cerdotũ ⁊ leuitaſ ⁊ oẽm iſri

facẽ ſcm hec:⁊ iurauerũt.

Texuůrgens C. IX.
eſdras ab ante atriuʒ
tẽpli:abijt ĩ paſtifoꝛiũ iona
the filij naſabi:et hoſpitar

illic non guſtauit panẽ:nec

aquã bibit:ſ uper iniquitatẽ
multitudinis. Et factq eſt pᷣ
dicatio in om̃i iudea ⁊ ĩ hie

ruſalẽ om̃ibus ꝗ erãt ex ca
ptiuitate ĩ hierlin ↄgregati
vt ꝗcunq; nõ occurrerit bi

duo vl triduo diei ſcdᷣm iu

diciũ aſſidentiũ ſenioꝛũ:tol

lerent᷑ facultates ſue:et ipſe
alien iudicaret a multitudi
ne captiuitatiſ. Et ↄgregati
ſunt oẽs ꝗ erant ex tribu iu
da ⁊ beniamin ĩ tribꝰ diebꝰ

in hierlin. Hic mẽſis eſt no
nus:dies mẽſis viceſimus.
Et ſedit om̃is multitudo in

area templi tremẽtes ꝓpter

hbyemẽ pñtem. Et exurges

eſdras dixit illis: Nos iniq
feciſtis collocãdo vobis in
mr̃imoniũ vxoꝛes alienige

nas:vt addẽtis ad pcca iſr:ł

Et nũc date ↄſeſſionẽ ⁊c ma
gnificẽtiam dño deo patrũ
nr̃oꝛum:⁊ pficite voluntatẽ
ipius:⁊ diſcedite a gẽtibus
terre:et ab vxoꝛib alienige
nis.Et clamauit om̃is mul
titudo:⁊ dixerunt voce ma

gna: Sicut dixiſti faciem.

Sed qm̃ miiitudo magna
eſt: ⁊ temp hybernũ: et nõ
poſſumꝰ inſubſidiati ſtare:
et hoc opPnõ eſt nob vn

diei neq; bidui:multũ.n.in
his peccauim:ſtent pᷣpoſi/
ti multitudinis:et oẽs ꝗ no

biſcũ inhabitant:

et quotqͥt

hbẽnt vxoꝛes apud ſe alieni
genas:et aſſiſtãt accepto te

poꝛe ex om̃i loco pᷣſbyieri
⁊ iudices:vſq;quo ſoluant

