n u pedetia exreo ai malogranate ſub circulo illo qſi de ebant per.ix.cubitos. p Et rurſum alia capitella ⁊c.
n i eo. ſuꝑ aũt circulũ iſtũ ⁊ malogranata erat loquitur de pꝛedictis capitellis qᷓ erat ſuꝑ capita colũnarũ

¶ Juxta men. col.cö. retia malogranatoꝝ.c᷑.qꝛ ſic di-
ctũ ẽ ꝓpe partẽ inferioꝛẽ capitelli erãt.c.malogranata ſup
poſita ⁊.c.dependẽtia eis coꝛeſpõdẽtia:⁊ ſic vnũ malogra
natũ ſuppoſitũ ⁊ vnũ depẽdẽs ei coꝛeſpõdẽs faciebãt vnũ
oꝛdinẽ:⁊ iõ erãt ibi.c.oꝛdines malogranatoꝝ: qꝛ ibi erant
ducenta malograna⸗

ta.c.ſuꝑpoſita ⁊.c.de 4 —
– codẽ mo üiuͦxta menſurã colũne z re
in malogranatis ſup j ranatoꝛu
ioꝛib tales ⁊ tot erat tiacula. Mialogranate
oꝛdines: vt pʒ ex pdi aũt ducẽti oꝛdines erant i
ctis: 2 ſic erat ibi.c. circuitu capitelli ſecũdi:ẽt

oꝛdines malograna/
toꝝ ĩ vniuerſo i vno

ticu templi. Cũq; ſtatuiſſʒ

capitello:iõ ſubditur .
r¶ In circuitu capi/ ü ,
telli ſcõi. vocat aũt ſcõʒ reſpectu capitis columne cui erat

ſuppoſitũ:qð quidẽ capux di hic àdaãmodo capitellũ.ſ.re
ſpectu ſtipitis colũne. S ¶ Et ſtatuit duas colunas ĩ poꝛti
cu tẽpli. iuxta muros q clandebãt latitudinẽ poꝛtic: ita ꝙ
ſpatiuũ qð erat añ oſtia tẽpli erat mediũ inter iſtas duas co

lũnas:io ſequit: t ¶ ¶ũq; ſtatuiſſet colũnã dexteram.i.in
parte dextera poꝛticus locauit eã noĩe iachin. qõ
interpᷣtat firmitas. x ¶ Siülr erexit colũnam ſecũdã.ſ.iĩ ſi

niſtra parte. -¶ Et vocauit nomẽ lus boog.qð interpꝛe
tatur foꝛtitudo.⁊ dicũt hebꝛei ꝙ ꝑ iſtas duas columnas ſi
gnabat firmitas ⁊ robur regni dauid.cetera patent ex dict
DPuic aut expoſitõi vident᷑ aliqua ↄtrariari que ſunt ſoluẽ
da.ij. paralip.iiij.dẽ: Malogranata quoq;.xl.⁊ retiacula
duo. Hic aũt dẽ ꝙ erãt.cc.oꝛdines malogranatoꝝ: ⁊ retia/
cula ſeptena in vno ⁊ ſeptena in altero capitello. Sicendũ
ꝙ tranſlatio noſtra in biblijs nr̃is cõiter coꝛꝛupta eſt vicio
ſcriptoꝝ.quãtũ ad pᷣmũ ꝓpter ſilitudinẽ dictionũ: qꝛ vbi
ſcõo palipo.nr̃a tranſlatio hẽt.xl.malogranata:in hebꝛeo
habet᷑.cccc.malogranata:qð pʒ ex hoc:ꝙ erant ibi.cc.oꝛdi
nes:⁊ qlibet oꝛdo habebat duo malogranata:⁊ ꝓpter hoc
infra in iſto cap.dẽ ꝑ modũ recapitulatõis: Et malograna
ta quadringenta in duob' retiaculis.ita eſt in hebꝛco ⁊ in
libꝛis coꝛꝛectis noſtris. Quãtũ vo ad ſcõm dicẽdũ: ꝙ duo

retiacula ibi accipiunt᷑ ꝓ duobus oꝛdinibus retiaculoꝝ:in

quolibet tñ oꝛdine erãt.vij.retiacula:⁊ ſic nulla eſt ↄtrarie
tas ad pᷣcedentia. Item Hieremie vlt.vbi fit mentio de iſt!
colũnis dẽ:Et fuerũt malogranata nonaginta ⁊ ſex depen
dentia in.c.retiaculis.ſᷣm pᷣdicta hic erãt.cc. malogranata
dependentia.ſimiliter de retiaculis dictũ eſt: erãt duo oꝛ
dines retiaculoꝛuʒ ⁊ in quolibet oꝛdine.vij. retiacula tm̃.
Quantũ ad pᷣmũ dicẽdũ ꝙ colũne ſicut pᷣdictũ eſt erãt po
ſite iuxta murũ poꝛticus hinc ⁊ inde:ita ꝙ; capitellũ iunge⸗
bat᷑ parieti:vt dicit Ra.ſa.⁊ ꝓpter hanc iuncturaʒ aliqua
malogranata non poterant videri ab aſpicientib:a illa nõ
numerauit Hieremias cũ dicit: ꝙ erant nonaginta ſex de/⸗
pendẽtia.⁊ loqtur de malogranatis vnius circuitus tm:qꝛ
uattuoꝛ reſidua de.c.occultabant᷑ modo pᷣdicto.qꝛ tamẽ
m vitatẽ erant.c.ideo ibidẽ ſubdit Hiero.ſᷣm veritatem
hebꝛaicã:Oia malogranata.c.ſ.ſuꝑ capitellũ:qð eſt intelli
gendũ de vno circulo malogranatoꝝ:⁊ tot erant in quoli
bet alioꝝ triũ circuloꝝ:vt pʒ ex ſupꝛadictis:⁊ ſic erant.cc.
malogranata dependentia:qꝛ duo circuli erant dependen
tiũ:vt pᷣdictũ eſt.Quantũ ad ſecũdũ de.c.retiaculis dicen
dũ:ꝙ ibi tranſlatio nr̃a dẽ coꝛꝛupta:neſcio tñ quoꝝ vicio.
In hebꝛco.n.ſic habet᷑ Hiere.vlti. Fuerũt malogranata no
nagintaſex dependentia. Oia malogranata.c.ſ.ſuꝑ capitel
lũ:ita ꝙ de retiaculis non fit ibi mentio: põt tñ dici ſʒ trãſ
lationẽ nr̃am:ꝙ li et eſſent bis ſeptẽ retiacula:vt dictũ eſt:
tñ varie ⁊ mitipliciter erãt ꝑfoꝛata: ita ꝙ talis varietas ad
vnu centenariũ in aliquo reducebatur. Sciendũ tũñ ꝙ aliq

ſtatuit duas colũnas ĩ poꝛ

¶ Kegnm

doctoꝛes catholici a etiã hebꝛei alii ſentiũt de longitu/

dine colũnarũ pꝛedictaꝝ dicentes ꝙ qlibet hẽbat in lõ
gitudine.xviij.cubitos im cõputato etiã capitello: ſᷣm

ꝙ textus ſupꝛapoſitus videt᷑ dicere cũ dẽ: Et finxit du/
as colũnas ereas.xv iij.cubitoꝝ altitudis colũnã vnaʒ
d hoc etiam in

Iruclit wyſi alticn⸗
colũnã dexterã: vocauit eẽ do c
noie iachin. Sily erexit co lune eller ne
lũnã ſecũdã:ct vocauit no- bmu tabulatum

mẽ epboox. Et ſr capita co tẽpli: qð diſtabat
lũnaꝝ opꝰin modũ lilij po a pauimẽto.xxx.
ſuit:pfemq; ẽ op colũnax. bitis tm: T ad

ctũ eſt de ſcõo ꝑa
lipo.tertio.vbi dẽ añ foꝛes etiã templi duas colũnas:
que.xxx.a.v.cubitos habebant altitudinis. dicunt ꝙ
ibi altitudo vtriuſq; colũne ponit᷑ ſil iuncta.ſed hoc di
ctũ videt eſſe ↄtra textũ ⁊ implicare ↄᷣdictõem: qꝛ ſᷣm
eos q̃libet hẽbat.xviij.cubitos altitudis. Si ergo iun
gat᷑ vtraq; altitudo ſil hẽnt.xxxvj.cubitos ⁊ nõ.xxxv.
tm. Iteʒ in lr̃a dẽ expꝛeſſe ꝙ capitellũ hẽbat.v.cubitos
altitudis:qbus remotis no remanẽt ꝓ toto reſiduo co
lũne niſi.xiij cubiti longitudinis. Itẽ dẽ in lr̃a expꝛeſſe
ꝙ linea.xij. cubitoꝝ ambiebat colũnã vnam: vt ſupꝛa
declaratũ eſt:ex quibP ſequitur ꝙ linea menſurans lon
gitudinẽ colũne capitello excepto non excedebat lineaʒ
menſurantẽ groſſiciẽ eius niſi in vno cubito tm: ⁊ hec
foꝛma colũne eſſet valde indecens:tñ oẽs doctoꝛes taʒ
hebꝛaici qᷓ; latini dicunt ꝙ ille colũne erant poſite ĩ poꝛ
ticu tẽpli tm ad decoꝛem:qꝛ non inuenitur ꝙ poꝛtarẽt
aliqð pondus:tũ qꝛ erant intra parietes poꝛticus:tum
qꝛ in ſupioꝛi parte erat opus quaſi lilij:vt pᷣdictum eſt:
qð non eſt op diſpoſitũ ad aliud poꝛtandũ:ſed ſolum
ad decoꝛẽ:et iõ dicendũ ſicut pꝛius: ꝙ quelibet colũna
erat altitudinis trigintadnq; cubitoꝝ. Ad illò qò obij
cit᷑ de textu ſupꝛapoſito:Decẽ ⁊ octo cubitoꝝ altitudi
nis colũnam vnã. dicendũ ꝙ lodtur de altitudine ſti
pitis tm:vt ſupꝛadictũ eſt.Ad illud qð inducit ðò pᷣmo
tabulato templi: dicendũ ꝙ ſᷣm hebꝛeos hoc nullũ eſt
incõueniens:qꝛ in ꝑte templi anterioꝛi non erant deam
bulatoꝛia. Põt etiã dici ꝙ non ſeqtur excederent pꝛi
mũ tabulatũ:qꝛ poꝛticus erant in decliui mõtis:⁊ per
gradus aſcendebat in templũ:⁊ colũne iſte erant in ife
rioꝛi parte poꝛticus:ita ꝙ terra erat ibi dimiſſioꝛ qͥnq;
cubitis q pauimentũ templi. Notandũ etiã ꝙ Ra.ſa.⁊

alij doctoꝛes hebꝛei habẽt aliã imaginatõem totalr de

iſtis capitellis. Dicũt.n. ꝙ capitella iſta erãt duo groſſi
pomelli ſuꝑ capita duaxꝝ colũnaꝝ magis lati qᷓ alti: ſi
cut ſolet fieri in ſũmitatibus campaniliũ:⁊ ĩ latioꝛi pte
vtriuſq; pomelli exterp erãt duo circuitus malograna
toꝝ:vnus ſup:alius ſubter:⁊ in quolibet circuitu cen
tũ malogranata.a qꝛ duo malogranata faciũt vnũ oꝛ
dinẽ:vt pᷣdictũ ẽ:iõ ibi erãt.c.oꝛdies malogranatoꝝ in
capitello cuiuſlʒ colũne:⁊ ſic ducẽti oꝛdies i duab colũ
nis. ⁊ ĩ h'differt iſta imagiatio a pᷣcedẽti:q põit.cc.oꝛdi

nes malogranatoꝝ ĩ q̃libʒ colũna:vt pᷣdem ẽ.In ſupio

ri vo ꝑte h' pomelli erat op q̃ſi lili:⁊ a pede huboꝑis
deſ. heber modũ retj factũ deſcẽdẽs vſʒ ad iferio
ra malogranata tegẽs ea qſi viderẽt ꝑ mediũ rei :⁊ ill
opꝰreticulatũ a ſupioꝛi ꝑte vſq; ad ĩferioꝛẽ diuidebat li
neis itermedijs faciẽtib q̃ſi ſeptẽ poꝛtões q̃ dicũt ſepteʒ
ftiacla.⁊ ad hemeli capiẽð ðſcribit figura put i plano
s figurari.Igr̃ ſʒ iſtã imaginatõeʒ hebꝛeoꝝ pᷣt expõi
Fa a pn' cum di: Duo z capitella ⁊cᷓ.⁊ patet littera ex

do cuiuſlibet co

=ð

illud qò ſupꝛa ii

S

imſiei
nein

ins Fitiige
RNR i
VYN. n
iinn,
NrurE
is: gaiänpin
inciir kani⸗
rrhidiniinge
mnigi,ul
manutin
hinn
nuslifil
mnhütilronhe
Tuusnio
wbrämimn
mmn iuit nid

.ð.

pdictis vſq; ibi:Et aſi in modũ retis ⁊c loquit᷑ de opꝑe
reticulato qð oꝑiebat a ſummitate pomelli vſq; ad i-
ferioꝛa malogranata.Septena verſuũ retiacula in ca/-
pitello vno.qꝛ illud opus reticulatũ in qlibet columna
erat diſtinctũ ſeptẽ poꝛtionib :vt dem̃ ẽ.Et duos oꝛdi/
nes ꝑ circuitũ retiaculoꝝ ſinguloꝝ.qꝛ in qlibet colum/
na retiacula erãt diſtincte oꝛdinata in ſuꝑioꝛi ꝑte ⁊ in-
ferioꝛi: in ſuperioꝛi tñ ꝑte erãt ſtrictioꝛa:⁊ infer latio/
ra ſᷣm dilationẽ pomelli cui erãt ſuꝑpoſita:iõ ſubdit᷑:
UVt tegerẽt capitella ⁊c vt ſupꝛa. Erant in poꝛticu cu⸗
bitoꝝ: qᷓ̃tuoꝛ.ſ.colũne tm̃ occupabãt ſpaciũ in poꝛticu:
qꝛ ſicut dem̃ ẽ:linea duodecim cubitoꝝ ambiebat vnã
colũnã:et ꝑ cõſequẽs linea diametraliter tranſiens per
ſpiſſitudinẽ colũne erat q̃tuoꝛ cubitoꝝ:niſi ꝙ amouẽ
ẽ ſeptima ꝑs huũ q̃ternarij:qꝛ hec ẽ cõcluſio demõ
ſtrata in geometria:ꝙ circũferẽtia continet ter diame-
trũ ⁊ eꝰ ieptimã pꝑtẽ:verbi gra:ſi ſcʒ diameter ẽ ſeptem
pedũ:circũferẽtia ẽ vigintibuoꝝ pedũ. Malogranato/
rũ aũt.cc.oꝛdines erãt in circuitu capitelli ſecũdi.ſ.acce
pti cũ pᷣmo:qꝛ ſm iſtã expoſitionem iĩ duob' capitellis
duaꝝ colũnaꝝ erũt tantũ malogranata q̃dꝛingẽta:⁊ p
ſequẽs.cc.oꝛdines malogranatoꝝ.c.oꝛdines i vna co
lũna: æ. c.in altera. Et ſtatuit duas columnas.
( Pec ẽ figura capitelli ſ̃m expoſitionẽ Ra.ſa.hebꝛei

longitudo ⁊ oiſpoſitio ſtipitis coline 1 baſis vt poteſt

imaginari per ſupꝛa dicta.

Exppoſitio huv littere 2 ſequẽtis q;tũ ad iſtas colũnas
eſt eadẽ cũ pᷣcedẽti. Nõ miret᷑ aliqs ſi tm̃ imoꝛatu ſum
circa iſtas colũnas:qꝛ ſcriptura in diuerſis locis loquit᷑

de ipis et cotrarie yt pꝛima facie videt᷑: ſm ꝙ patʒ ꝑ pᷣ/
dicta: a iſtã diſſonãtis opoꝛtuit remoueri. Pꝛeterea a pᷣ

ccdeẽtib' expoſitoꝛib nõ inueni alidd ſcriptũ ꝑ qð poſ
ſet textus cõſequẽter exponi. Itẽ qꝛ nõ ſolũ expoſitõnẽ

*

latinoꝝ:ſed etiãẽ hebꝛeoꝛum ponere volui:vt lectoꝛ eli/

gat qð ſibi magis placuerit ct videbitur expedire.

a Fecit quoq; mare. hic oequẽter deſcribit mare eneũ
qð erat lauatoꝛiũ ſacerdotũ. cui pꝛimo deſcribit latitudo
cũ di: Decẽ cubitoꝝ .·⁊ altitudo cũ di: b¶ Auinq; cu
bitoꝝ altitudo ei.ſ.ipᷣiꝰ maris:qꝛ boues ſup qs erat poſi⸗
tũ no coputant in hac altitudine. c Et reſticula.i.funi/⸗
M culus.xxx. cubitoꝛũ
.„ ciingebat illud per cir
Fecit quoq; mare ſuſile de ¶ cuitũ:qꝛ ſiẽ dem ẽ ſu
cc cubitoꝝ a labio vſq; ad bpꝛa:viameter circuli
labiũ rotundũ in circuitu. eſt tantu tertia pscir
err E cũferẽtie:⁊ adhuc de
Quinq; cubitoꝑ altitudo ficit ſeptima ps dia⸗
ei:&t reſticula trigita cubi metri: ſed ſcriptura
toꝛum cingebat illud per n aeſt ſe ete
ruen en,. 2 nea vero diametrale
circuituʒ: et ſculptura ſub ter tranſiens a labio
ter labium circuibàt illud in labiũ erat. x. cubi
decẽ cubitis ambiẽs mare tox:vt dem ẽ. et ſic
ſequit᷑ ꝙ linea tranſi
ens p circũferentiam
eſſet.xxx.cubitoꝝ:⁊ cũ hoc cõtinẽt ſeptimã ꝑtẽ diametri:

ſed ſcriptura illud omittit q̃ nõ cõputat ſic pciſe. d¶¶ E

ſculptura ſubter labiũ circuibat illud.x.cubitis.nõ poteſt
intelligi ꝙ iſta ſculptura eẽt imediate ſub labio qð erat ſu/
perioꝛ ꝑs maris:qꝛ ivi mare hẽbat.xxx. cubitos in circui⸗
tu:⁊ iõ dicũt doctoꝛes nfr̃i:p mare illud in ſuꝑioꝛi ꝑte erat
latius:⁊ deſcẽdẽdo reſtringebat᷑:ita ꝙ ĩ ꝑte inferioꝛi habe⸗
bat tm.x.cubitos in circuitu:⁊ ibi erãt ſculpture in duobꝰ
oꝛdinib. Pebꝛei vero dicũt ꝙ mare ĩ ſupioꝛi ꝑte trib cu/⸗
bitis ſᷣm altitudinẽ erat rotũdũ:⁊ ĩ pꝑte inferioꝛi duobꝰ cu
bitis erat q̃dratũ:⁊ qðlibet lat hu q̃dꝛati hẽbat.x.cubi/
tos:ita ꝙ linea ambiens totũ ãdratuʒ erat xl.cubitoꝝ:et
ſim h mare erat latius inferius q; ſuꝑius:⁊ in illa ꝑte erãt
iſte ſculpture hiſtriate: ⁊ iõ cũ dꝛ hic:Et ſculptura ſubi la-
biũ.i.in ꝑte inferioꝛi maris. e ¶ Circuibat illud decẽ cu⸗/
bitis.intelligẽdũ ẽ in vno latere q̃drati.⁊ eodẽ mõ intelligẽ
dũ ẽ de alijs lateribꝰ tribꝰ.Sed iſtud dictũ multũ diſſonat
a ioſepho:q dicit ꝙ mare encũ erat ſicut cantarus magnuj
Cantarus aũt idẽ ẽ qð crater.i.cyphus:⁊ iõ figura maris
enei ᷣm ioſephũ ẽ eadeʒ vel valde ſpninqu⸗ ei quã ponũt
expoſitoꝛes noſtri:⁊ valde diſſimilis ei quã dicunt hebrei
moderni:vt pʒ ſiguras aſpiciẽdo in coluna iſta foꝛmatas

¶ Et! ſtabãt ſup. xij. boues. ſicut aliqũ videm in ciboꝛijs
ꝙ deſubtus ſũt imagines leonũ:q̃ſi poꝛtantes ciboꝛin: cg
pita appent extra poſterioꝛa ſũt ſb ciboꝛio. a E qᷣb⸗
tres ⁊c. Sic eni diſponebat᷑ in circuitu ꝙ capita triuʒ erat
verſus oꝛiẽtem:⁊ alioꝝ triũ vſus occidẽtẽ: ⁊ ſic de alijs ſex
ad adlonẽ ⁊ meridieʒ
Scom hebꝛeos vero
quadratura marl ſic
erat ſituata ꝙ qᷓtuoꝛ
latera erãt oppoſita
q̃tuoꝛ ꝑtibꝰ oꝛbis:⁊ ĩ
qlibet latere erãt tres
boues mare ſuſtẽtan
tes. b ( Groſſitudo
aũt luteris.i.maris

Duo oꝛdines ſculpturaꝝ
hiſtriataꝝ erant fuſiles: et
ſtabãt ſupꝑ duodecĩ boues
E quᷣibꝰ tres reſpiciebant
ad aꝗqlonẽ:l⁊ tres ad occi

tres ad oꝛientẽ:⁊ mare ſuꝑ

qð dẽ lut᷑ hͥ a luo luis .
ð vna ſignificatione 60 deſup erat:quoꝛuʒ Po
ignificat idẽ qð ablu ſterioꝛa vniuerſa iĩtrinſecuſ
ere: qa ſacerdores ibi latitabãt. Goſſitudo autẽ
bernaculu: ut bi Ex. biũq; ei qſi labiũ calicis:
xxx. ñ ẽ tñ ſic ĩtelliss ct folium repãdi lilij.Duũᷣo
dũ ꝙ ad ſe abluendũ milia bathos capiebat: 2
ue triů mili metretas: &t fecit
tali igreſſu fedaret᷑:⁊ .
etiã ſacerdotej ſpmer

gerẽtur:qꝛ qñ mare erat plenũ pfũditas aqᷓ erat qnq; cubi/
toꝝ: ſᷣm altitudinẽ maris.qᷣnq; vo cubiti faciũt ſeptẽ pedej
dimidiũ ſcõm vnã opinionẽ:ſcòm aliã vo quam credo
verioꝛẽ ↄtinet decẽ pedes:⁊ iõ ſic itelligẽdum ẽ ꝙ ĩ circuitu
maris erãt claues i loco apto ad manuũ lotionẽ: ſic fit i la
uatorijs religioſoꝝ:pꝑ q̃s exibat aqua ad manuum lotionẽ

c ¶ Triũ vnciaꝝ: erat.tãta erat ſpiſſitudo huius baſis.ij.
palip.iiij.dẽ ꝙ hẽbat mẽſurã palmi:⁊ tenẽdum ẽ ꝙ iſte mẽ
ſure ſũt equales. In hebꝛeo aũt bhẽ ſic:q̃tuoꝛ digitoꝝ.⁊ hoc
mõ apud hebꝛeos accipit᷑ mẽſura palmi. d 6 Pbinnß
ei q̃ſi labiũ calicis.qꝛ ſicut dem̃ ẽ mare erat rotũdũ in ſu
cridni pte ſcõm doctoꝛes heb:aicos ⁊ latinos. e ¶ Et ſo
iũ repadi lilij.qꝛ illud labiũ erat aliquãtulũ recuruatũ in
pte exterioꝛi. ¶ Duo milia bathos capiebat. qð aũt ſb
dit᷑: g ¶ Tria milia metretas.nõ ẽ in hebꝛeo nec in libꝛis
coꝛrectis:ſʒ eſt dem foꝛtaſſe alicu expoſitoꝛis volentis oñ
dere qualit ſe hẽant bathus ⁊ metreta:⁊ qꝛ bathus ↄtinet
metretã ⁊ dimidiã:⁊ ſic duo milia bathi valent tria milia
metretas. Poſtea vo dem̃ illò magiſtrale fuit iſertũ textui
ex impitia ſcriptoꝝ.ſcõm papiã metreta ẽ mẽſura ↄtinens
decẽ ſextarios hebꝛaicos.Sextari aũt iſte eſt eadẽ mẽſura
cũ chopina pariſienſi vel ei ppinquiſſima:ut dicunt aliq:⁊
ſcòm hoc vna metreta ↄtinet duas quartas pariſiẽſes ⁊ di
midiã:⁊ ſcõm hꝰ bathus ↄtinet tres qͥrtas ⁊ tres chopinas
duo milia bathi ſcòʒ h ↄtinẽt ſeptẽ milia qngentas q̃rta⸗
que faciũt ſextarios mille octigẽtos.lxxv.pariſiẽſes.Nona
ginta vo ſex ſextarij pariſientiũ faciut vnũ doliũ:⁊ ſcõʒ h
maꝛe eneũ ↄtinebat.xix.dolia ⁊ dimidiũ doliũ ⁊ tres ſexta
rios.ſcõʒ Iſidoꝝ vero.xvj.etymo.bath ↄtinet.l.ſextarios
hebꝛaicos:q ſũt chopine pariſiẽſes: ⁊ ſcõᷣm hoc mare eneũ
ↄtinebat.lxv.dolia ⁊ decẽ ſextarios ut põt deduci ꝑ redu/
ctionẽ chopinaꝝ ad ſextarios ⁊ dolia mõ pᷣdco.Cã vo tãte
diuerſitatis doctoꝝ circa hoc: ꝓuenit ex ignoꝛãtia qtitatl
mẽſuraꝝ hebꝛaicaꝝ q̃ i ſacra ſcriptura ponunt᷑:nec miꝝ p
pi diſtãtiã tẽpoꝝ ⁊ locoꝝ.Uidem.n.ſeſibilit᷑ mẽſuras liq
doꝝ ⁊ aridoꝝ mirabilit᷑ variari:nõ ſolũ ĩ diuerſis regioni

. * . .— .
. . .
.

dẽtẽ:⁊ tres ad meridiem:⁊?

7 Fitfmnasze i vaſis ad h' apt ad pedum lotionem.
4

bus: ſed etiã in villis ſatis ppiquis ⁊ in eadem regione.
Alia ẽ eni pinta ⁊ q̃rta pariſo: ⁊ ſancti dioniſij ⁊ in ea

dem villa variãt mẽſure ſcòm tꝑa diuerſa.a iudea eni

ẽ magna diſtãtia vſq; pariſius:⁊ a tpe ſalomonis vſq;
ad tpᷣs iſtud:⁊ ꝓpt hoc ſicut alias dixi ſecurp ẽ dicẽ ꝙ

de ſytitate menſu
” raꝝ hebꝛaicaruʒ
bitoꝝ lõgitudis baſes ſin ñ habeny aliquà
gulas:⁊ q̃tuoꝛ cubitoꝝ la determinata certi
titudinis:⁊ triũ cubitoꝝ al ſruna; Fe m
titudis: t iᷣmn opus baſiũ maſculini generij
iterraſile erat. Et ſculpte ĩ 2⁊ nũqꝙ neutri: ut
ter iũcturas:ẽ᷑t ĩter coꝛonu dẽ in libꝛo qui ca

las ⁊ plectas:leònes ⁊ bo S icon noĩatur

Konce. Et fecit decẽ
ues ⁊ cherubin:⁊ ĩ iictun ba Die vii⸗ ag
ſilit᷑ deſup. Et ſubt᷑ leones tur de luteribuj

eoꝛꝝ baſib: vo

⁊ boues q̃ſi loꝛa ex ere de eo baſib⸗: ⁊ ve
cat᷑ cõche.ij.pali.

pẽdẽtia:èt quatuoꝛ rote ꝑ

A EEE iiij. in qbſace
baſes ſingulas ⁊ axes erei: tes cla
t ꝑ quatuo: pteſ quaſi hbu as offerẽdas ĩ ho
meruli uti lutereʒ ſullles locdecnuz eſ
contra ſe inuicem reſpe m lote crant bn
ctantes. Os quoq; luten tedavpban
Johã. v. Ad itel
lectũ hub lre ſciẽ

dum ꝙ ſcom expoſitoꝛes latinos cõiter baſis ſiue ſedes
luteris erat fcã ad modum arce quadrate:hũñs in quoli
bet latere q̃tuoꝛ cubitos:⁊ habebat infer ĩ quatuoꝛ an
gulij quatuoꝛ rotas:qbus poterat deduci de loco ad lo
cũ.In altitudine vo habebat tres cubitos cõoputata alti
tudine rotaꝝ: eam ſuſtentantiũ. In parte vero ſuꝑioꝛi i
medio tabule quadrate erat quoddã foꝛamen rotundũ
cup diameter habebat cubitũ ⁊ dimidium intra qð po
nebat᷑ fundus luteris:qᷣ in parte inferioꝛi habebat qua
ſi cubitũ ⁊ dimidiũ in diametro rotũditatis ſue:ut ſic
aptaret᷑ dicto foꝛamini:⁊ ꝓcedebat ſupius dilatando ſe
vſq; ad mediũ:ita ꝙ ibi diameter erat q̃tuoꝛ cubitoꝛuʒ
⁊ inde ꝓcedendo ſuꝑius reſtringebat:ita ꝙ diamei oꝛi
ficij erat vniꝰ cubiti. In laterib vero baſis ⁊ in tabula
ſupioꝛi circa foꝛamen pꝛedem erant figurati circuli ad
modũ coꝛonax:⁊ in illis circulis erant ſculpture varie
cherubin leonũ:⁊ boum:⁊ palmaꝝ:⁊ ſup leones ⁊ bo
ues loꝛa quaſi eſſent ibi alligata. in tabula vero ſuꝑio
ri in quatuoꝛ locis cõtra quatuoꝛ angulos eperant q̃tu
oꝛ colũne bꝛeues pertingentes vſq; ad medium luteris
ſuſtentãtes eũ:ſicut ſolet fieri in batinis magnis:⁊ ꝓpi
hoc ille colũne vocant᷑ humeruli. Igit ſecundã iſtã ima
ginationem exponit hic lr̃a: h ¶ Et fecit baſes deceʒ.
que erant oĩno ſimiles:⁊ ideo habita deſcriptione vni
habetur deſcriptio omniũ. i ¶ Quatuoꝛ cubitoꝛum
⁊c̃. hoc patet ex dictis. k
le quaſi inter ſculpturas raſi um: iuer rallen ſculptu
ras erant aliqua ſpacia plana. L ¶ Et ſculpture inter
iuncturas. hoc eſt in lateribus que iungebantur in an
gulis. m ¶ Et inter coꝛonulas ⁊ plectas.i. circulos p

dictos: qui dicuntur plecte a pliciĩdo. n (Teones ac.
patet littera ex dictis. o ¶ Et quatuoꝛ rote ꝑ baſes
ſingulas.in quatuoꝛ angulis baſis a parte racr

p ¶ Et per quatuoꝛ partes. tabule ſupioꝛis. Qua
ſi humeruli.ſ. colũne bꝛeues pᷣdicte ad ſuſtentandũ lute
rem. r ¶ Os quoq; luteris.i.oꝛiſicium vaſis ipoſiti

Et ipᷣm opus baſium iter
raſile erat.i.planũ inter ſculpturas.⁊ dicitur interraſi

icliun in
glotleſge
og emitd⸗
ihnaling
Gönſitann,
Usbieic
Cönelnen.
t. 3
Ultunolin
ubtierei
hiolinidi
1CCunn.
Cöperälra
nrrq;
Npiroran.
lcnnge iſe⸗
ſl (ohe⸗
ſtiliſtbe⸗
ſedewrer⸗
unnti
miaum
giiiſot

ſonneoni
ing
Anatint

1(Cunbe
Ulenner
tim aiii
iälintſi
Abdrinte

Mkſrdui

Piloeäen
llng
dizti

Anen. 4
nait
Adinnſ iee
*“
Naſunei
Netuenet
bhnn
fnderi
Wmnin
Eng
m ſan⸗
iwnumin
u üiboon
unhogtig
do Nnwin
in
idrni
mnruni
de eoiceen
ünini
Wlupiht
u Poſtälri
muihni
x ium
mmpihen
Mumti
in Nil
E miſi
Wwtir tiͤſleſchn
nunurdisingl
unimigonunn
—õü
wadciund
pmſit
Ndiſommun
minitinug
mrüird icts
widinölel
bninisdlan
nantiinnchin
“ tuln
imtiantind
montiuhn n
Aur: i uf

utttbie

ſa mün lin
nsngli

Eribusdang
ocnitoneN

ummerobun

s miin in
anmul

fo. qtuoꝛ an.
ba. erat in pte ife⸗

rebãt ſibi ſbt ba⸗

traſeũtẽ ſub baſi

ſuper baſem. S¶ Intrinſec' aũt. ſ.recuruatũ ſeu repli
catũ.ſ.mõ grio mari eneo:qꝛ labiũ maris enei erat rpli
catũ exteri:ut.s.dictũ c. e Et ꝙ foꝛinſec'apparebat
i. apertura oꝛificij. v ſn cubiti erat totũ rotũdũ.
qꝛ ſicut dictũ ẽ diamei

x¶ Pariiq; ha.
vnũ cu.⁊ di.ſ.n· „⸗
dignnerr⸗ ſundi: intrinſèc erat in capit᷑t ſum
ut pᷣgictüẽs. mmiltate:cẽt a fſoꝛinſecanp
NFruguiis an mlrairetg ſoꝛinſec appa
tẽ colũnaꝝ.i.ĩ an e at und cubiti erat totu
gulis tabule ſupi⸗ rotũdũ:pꝑitẽrq; hẽbat vnu
tac verniabe cubitũ ⁊ dimediuʒ. In an/
ad qᷓ̃tuoꝛ colũnas jg aſ ſ⸗r⸗
xrtesr öthoe an⸗ inis aüt colünex varie ce
gulis balis i qb? lature erãt: t media inico-

colũnis latera ij luũnia q̃drãta nõ rotunda.
Quãatuoꝛ quoq; rote q̃̊ ꝑꝓ

gebant. 3 ¶Et

nedia mntcolnia qᷓtuoꝛ agulos baſis erat cõ
int colunas ea; herebat ſibi ſubter baſim
a ¶Quadrata. VAnã rota hẽbat altitudis
qð pʒ ex pᷣdictis. cubitũ ⁊ ſemis. Tales aũt
b ¶ Quatuoꝛ q rote erãt q̃les ſolẽt ĩ curru

fieri.Et òxes eaꝝ et radij èᷣt
cãti t modioli ĩa fuſilia.
Hã ⁊ hũeruli illi q̃tuoꝛ ꝑ ſi
gulos ãgulos baſis vnius

rioꝛi. c¶ Cohe⸗/

ſiʒ. qꝛ due rote ex⸗
1 ſeres hinc ⁊ inð
iũgeba 5 Intirte afir Dac
gebant varem erat. In ſümitate aũt baſis

ſicut rote curuũ. erat qdã rotunditas vni ⁊
Ana rota ha. dimidij cubiti ita fabꝛeſca
altitu. cu. 1 ſemij. J
ſm h' inaltabat

baſeʒ ꝑ dimidiũ cubitũ ⁊ modicũ pł. e LEt axes ea⸗

rũ.axis ẽ illud qð infigit᷑ in medio vtriuſq; rote.
fUEt radij. ꝗ de medio rote recte ꝓcedebat ad circũte
b¶Et modioli. Modiobł ẽ illud qðs eſt in medio:
hñs in medio foꝛamẽ in qͥ ponit᷑ axis. i ¶ Oia fuſilia
i.ꝑ fuſionẽ facta ⁊ nõ ꝑ martellationẽ. KIn ſũmi.
aũt ba.erat q̃dã ro. In iſta erat .5ð.dictũ:in quo
ponebat᷑ fundus luteris ¶¶ Fecit quoq; decem lute/
res ad ponendum ſuper decem baſes deſcriptas.
m ¶ ¶Quadra. ba.ca.lut᷑ vnus.qui ſᷣm pᷣdicta faciunt
xxxvij.ſextarios ⁊ dimidiũ. n ¶ Mare ãt po.ad dex.
ptẽ tem. õ oꝛiẽtẽ.i.in ꝑte oꝛiẽtali atrij ſacerdotũ:q̃ erat
an tẽpli ingreſſuʒ:mare tñ nõ directe erat añ ingreſſum
tẽpli:ſʒ declinabat ab eo vſus meridiẽ.ceta q̃ nõ ſũt hic
expoſita ſat᷑ᷣ patẽt ex pᷣdictis ſᷣm iſtã expoſitionẽ. Sed
qm luteres dẽi ad hoc erãt ut lauarẽt ibi hoſtie cremã/
de ſup altare:ut pᷣdictũ ẽ. vas aũt qð ĩ ſuperioꝛi ꝑte mł
to ẽ ſtrictũ q; in medio ⁊ in ꝑte inferioꝛi:no ẽ aptum ad

hoc ꝙ ibi aliqd lauet᷑:ſʒ magis in ſuperioꝛi pte dʒ eẽ la/

tum ⁊ aptũ:iõ pᷣdicta figura luteris nõ vr̃ ronabil.Iteʒ
vas cub labiũ ẽ recuruatũ inter nõ ẽ aptũ ad hꝙ ibi
imerſa extrahãt libere: qꝛ illa recuruatio retinet ibi im
merſa:maxie qñ oꝛificiũ ẽ reſtrictũ:ut ſʒ iſtã opinioneʒ
dẽ. Itẽ m pᷣdictaʒ figurã ñ vr̃ qð poſſet tm capere qtũ
Hᷣ dẽ ·ſ.xl. batos:ꝓpt᷑ qð pono h̊ aliã expoſitionẽ ſᷣm
dicta bebreox. Adend intellectũ ſciẽdũ ꝙ fm eos alti
tudo rote ſp baſe erat vni cubiti ⁊ dimidij:⁊ altitudo
baſis ſuꝑ rotas cubiti ⁊ dimidij:ita ꝙ in tota altitudie
erat tres cubiti:ut oꝛ in l̃a.coꝛpꝰ aũt baſis qᷣdratũ erat

̈rotũditatis erat vni cubiti

ex ipſa baſi fuſiles ⁊ ↄiũcti

t cati.i.ptes circũferetie q̃ ſũt ini radios.

hñs qtuoꝛ cubitos in longitudine:⁊ quatuoꝛ in latitudine:
⁊ vnũ cubitũ in altitudine:⁊ deſuꝑ erat q̃dã eleuatio circu
laris in medio q̃drati:intero ocaua hñs dimidiũ cubitũ in
altitudine:a cubitũ ⁊ mediũ in latitudine:⁊ intra illũ circu
lũ ponebat᷑ fundus luteris:ſicut mulieres poꝛtantes vrnas
ſuper capita ſua faci
unt vnum circulum
de panno in quo ſi⸗

ut lut᷑ deſuꝑ poſſet imponi
tuatur fundus vrne:

hñs celatas ſuas variaſq;

Sculpſit quoq; in tabula ip̃m recipiebat᷑ ſund
tis illis qᷓ erant ex ere ⁊ in luter::⁊ ꝓcedẽdo ĩ al
agulis: cherubin ⁊ leones in vilalabat. ta eſſ;
⁊ palmas qſi in ſilitudineʒ 6 uten bet er ſad
hois ſtatis ut nõ celata ſed tura. Sʒ oʒ dicẽ t̃
appoſita ꝑ circuitũ viderẽt ta eẽt ꝙ lut capet.xl.
In hũc modũ fecit decem o euteiin ppe
baſes:fuſura vna c mẽſura ſuperioꝛis tabule ba⸗

ſculptaqʒ ↄſili. F'cẽ quoq;
decẽ lutes ereos.Quadra/
gita batoſ captebat lut᷑ vnꝰ
eratq; qᷓ̃tuoꝛ cubitoꝝ.Sin
guloſq; luteres ꝑ ſingulas
i.decẽ baſes poſuit: ⁊ ↄſti/

ſis erant quatuoꝛ co/
lüne vel potu pedes
ſuſtẽtãtes luterẽ: ꝓpi
qð hũeruli dicebant᷑:
ſm igit᷑ iſta imagina⸗
tionẽ exponẽda ẽ lr̃a
Et fecit baſes.x.⁊c̃.

tuit decẽ baſes:qnq; ad de ¶expoat ſicut pꝛi vſqq
xterit pt tepli: qnq; ad ſi· beos ds babet iute
niſtrãa. Marẽ ãt poſuit ad ris: ſed ſic habet: Os
dexteram partem templi &„̊ ep. Fm hebꝛeoj li
ↄtra oꝛientem ad meridiẽ ed nõ reſert ad luterẽ

ſed ad baſem cub os
dicebat᷑ circul intra

qð ponebat᷑ luten fũdus:ut dictũ ẽ. Intriſecerat.qꝛ ñ erat

i extremitatibꝰq̃drati:ſʒ ĩ medio.In capiil ſũmitate ⁊ qð ſo
rinſec apparebat vni cubiti erat totũ rotũdũ. In hebꝛeo
nõ habet capitis:ſʒ ꝓ tota iſta lr̃a ſic habet in hebꝛeo: Et 5
ſuꝑ pꝑ vnũ cubitũ os ep rotũdũ.qꝛ ſuꝑ altitudineʒ que erat
vni cubiti:ut dictũ eſt:erat circułꝰ qui vocabat᷑ os: ut dẽm
eſt:hñs dimidiũ cubitũ in altitudine. Pariiq; hẽbat vnuʒ
cubitũ ⁊ dimidiũ.ſ.in latitudine: qꝛ tãte qᷓtitatis erat dia-
mei illi circuli: ut fund' luterij poſſet ibi recipi.cetera q ſe-
quũtur exponant ſicut pꝛiꝰ vſq; ibi. ¶ 12 humeruli illi qᷓ
tuoꝛ per ſingulos angulos baſis vni ex ipſa baſi fuſiles ⁊
ↄiũcti erãt. qð ſic itelligit᷑ nõ ꝙ erãt fuſi per ſe:⁊ poſtea aꝑ-
poſiti coꝛpoꝛi baſis:ſed ſimul cũ coꝛpe ipſius baſis: ita ꝙꝙ ſa
ciebãt vnũ coꝛpus ↄtinuũ:a eodẽ mõ dicũt hebꝛei de rotis
ipſo baſis ꝙ erãt fuſe cũ ea in vno coꝛpe ↄtinuo:⁊ ex hoc ſe
quit᷑ ꝙ nõ erãt volubiles nec baſis ꝑ eas de loco ad locum
poterat duci: ſed erꝗnt ad decoꝛẽ baſis ⁊ ad inaltandũ eam
a terra loco Pecu (In fuͤmitate aũt baſig erat rotũditas.i.
uedã circularis eleuatio: ut dictũ eſt ¶ Uni cubiti 1 dimi
gucf q;'tũ ad diametrũ ad ponẽdũ ibi luteris fundũ. Pa
bẽs celaturas ſuas variaſq; ſculpturaj.in pte exterioꝛi per
circuitum ¶ Ex ſemetipſa.qꝛ ille ſculpture no erat ꝑ ſe e fuſe
poſtea ibi appoſite:ſed magis erãt fuſe ſimul cũ baſi: ut p̃
dictum ẽ. cetera aũt exponant᷑ ſicut pꝛius.A d capienduʒ pᷣ
dicta facilius ponunt figure luteꝝ in colũna iſta.

Figura luteris baſis eius ſm expoſitoꝛes latino⸗ piter.

.

lebetes.i.caldarias.e/

. .

a ¶ Fecit Pirã. hic Fẽecit ergo hirã lebetes èt

ofßter agii de ꝗbuſda ſcutras ⁊ àmulas ⁊ pfecit
alis vienſilib acd e Docopus regis ſalomonis ĩ
bum peeeib ioteplo dñi còlũnas duas:c᷑t

funiculoſ capitelloꝝ ſuper
capitella colũnaꝝ duos:et
retiacula duo ut opirẽt du/
os ſuniculos ꝗ erãt ſup ca-
pita colũnòꝝ: ⁊ malogna/

tat᷑ cũ dẽ:vecit ̊ hirã

rant. n. ibi alique cal
darie vbi ponebãt ci
neres amoti ð altari

holocauſtoꝝ: ut paꝛ 9 colmmae
tarent extra ciuitatez ta qᷓdringẽta in duobus re
. les EH tiaculis:duos vᷣſus malos
Et . „ . 27
ane natoxꝝ in retiaculis ſinguli
liquoꝝ: ſacrificioꝛ „„ ,
laubn kackificn⸗ jͥ. ad opiendos funiculos ca

piteliorũ ꝗ erãt ſup càpita
colũnaꝝ:⁊ baſes decẽ ⁊ lu
tẽs decẽ ſuꝑ baſes: ⁊ mare
vnũ ⁊ boues duodeci ſubt

Z.1⸗
b ¶ Et ſcutras.va/⸗
ſa ſüt equalis ampli
tudinij in ſuꝑioꝛi ꝑte
⁊æ inferioꝛi:vbi pone/⸗
bant᷑ carbões accepti

de altari holocauſto Mare:⁊ lebetes ⁊ ſcutras ⁊
rum:ut poꝛtarent᷑ inꝰ amulas. Oia vaſa que fec
tra templũ ad cremã

detbypuamaſupal hirã regi ſalomoni ĩ domo
tare incenſi. c ¶ Et 1 2E .Y
amulas. i. fuſcinulas cꝗpeſtri regione ioꝛdanis
ut dicũt aliqui: ſz nj fudit ea rex in argylloſa ter
vie⸗ vezice ſe vier ra ini ſochot ⁊ ſarthã:⁊ po
ſuit ſalomõ oĩa vaſa in do

beret h. in pᷣncipio: 2 u Vala in do0
iõ dirdralg g R va mo dñi. Pꝛopt᷑ multitudi-

ſ vinin atnadu; nem aũt nimiã nõ erat põ
ampulle facta: quib* qus eris. Feci m
effundebat᷑ vinũ liba du⸗ 75 tq; ſalomon

minis ſup altare ho- .
locauſti. d (.0la 1 ola⸗tare aureũ: èt mẽſaʒ ſuper

ℳ—

nas duas. de quibus quã ponerent᷑ panes ꝓpo
ſitiõis aureã et candelebꝛa
aurea ꝗqnq; ad dexteram ꝰ

diffuſe. . dictũ ẽ.
eEt funiculos ca/
pitello:.i.circulos ci

gẽtej capitella odünianter erts patẽt ex ſupꝛadi
ctis vſq; ibi: f ¶ De auricalco erant.quoddã genꝰ metalli

eſt ſile auro in colore. g ¶ Fudit ea rex.ſ.ſalomon qꝛ fac

talia fieri:ſicut.s.dictũ ẽ in prꝰ hup ca. Domũ ſuã ediſica/
uit ſalomon ⁊c᷑.vl põt referri ad hirã qͥ dicebat᷑ rex artifieid
pꝓpr artis excellẽtia. h In argylloſa terra.q̃ ẽ apta ad fa
ciedũ foꝛmas i qb metalla fũdut. i ¶ Altare aureũ.i.al

tare incẽſi:qdð erat intra tẽplũ. k ¶ Et mẽſam. de quoꝛũ
foꝛma ⁊ diſpoſitiõe ⁊ ſitu dictũ fuit Exo.xxv.⁊.xxx.
I¶ Et candelebꝛa aurea quiqʒ ⁊c.iſta crant facta ad modũ
candelabꝛi qð fecit moyſes:cup foꝛma ſuit deſcripta Exo.

¶ Regũ

xxv. Etforeipes aurrds ad reſcindẽdũ ptẽ lichi/
lucernis. o ¶ Et fuſcinulas.ad extrahẽdũ de lucernis
ſi il ð imũdicie de lichinis ↄbuſtis cecidiſſet.

res:⁊ lucernas deſupꝑ aure
drias èt fuſcinulas t phia
las ẽt moꝛtariola et thuri⸗
bula de auro puriſſimo: et iu
cardines oſtioꝛũ domꝰinte s

dom tẽpli exauro crat. Et
pfecit oè opꝰ qð faciebat ſa
dñi:dẽe auricalco erant. In

oĩa vaſa in domo dñi: altà

Et intulerũt ſacerdoteſ ar

Et hydrias. in quiby erat oleũ p

Et phialas. ad ponendũ vnguẽtũ ꝓ inũctiõe regũ
2 pontificũ ⁊ va⸗

. . fſſonq erat appli⸗
qnqʒ ad ſiniſtrã oꝛaculũ canda ad cultu
auro nuro a ãſi ſilii fo“ diuinu. q (Et
ex auro puro ⁊ q̃ſi lilij fioo moꝛtariola.ad te-

rendũ ſpẽs ⁊ radi
ces vnde fiebãt ta

in quib cremabã

r thymiamata
t cardines
oſtio. dom' inte.
de quibus oſtijs
ſupra dictũ ẽ ca.

as è foꝛcipes aureos et hy

rioꝛis ſci ſcõ ꝛũ: ⁊ oſtioꝛum

lomon ĩ domo dñi: ⁊ itulit pli dicebak anenn
ſeſfira RR n;gen. rScDr r
q̃ ſciſicauerat ðᷣð pr̃ ſu: ar lſanctoꝝ: ⁊ iõ car-
getũ ? aurũ ⁊ vala repoſu/ ine oſtioꝝ eiuj
liq; in theſauris dom dni. cat beii,
„ nc ςaä. VIII. oꝛum dom' exte⸗
7 ſüt oẽs maioꝛeſ natu nioꝛis. gapa-
iſrł cũ pᷣncipib tribuum ?æ tent. ¶ a. VII.
duces ſamiliarũ filioꝝ iſrr!· rgact
ad regẽ ſalomonẽ ĩhierln füt. Die
ut delerrẽt arcaʒ feden dñi deſcribit templiꝰ
ð ciuitate ðð.i.ð ſyon.Cõö“ enie f ond
uenitqz ad rege ſalomonẽ (e zuſignuz dine
vniůſus iſrl ĩmenſe betrha ßſentie: ibi Factũ
nim i ſolẽni die:ipe ẽ mẽſis eñt aüt: ʒ ſalomo⸗
ſeptim. Aener̃q; cũcti ſe- nij ceorlbi Eecfn
nes de iſrl: tulerũt arca, ſlnng. ri⸗
ſacerdotis: èt portauerunt Etenttatio:ibi a
ſacerdotis:ẽt p runt licentiatio: ibi a
arcaʒ dñi ⁊ tabernaculum ctum ẽ aũt. Circa

federis ⁊ oĩa vaſa ſcũarij q pꝛimũ di:
erãt i tabnaculo: ⁊ ferebãt

a ¶ Tüc ↄgrega⸗
ti ſũt ⁊c. utcũ de

ea ſacerdoteſ ⁊ leuite. Rex bita ſolenitate de
Aut ſalomon ⁊ oĩis muliti dicaret᷑ templum

2 deferret i⸗ dr
ca dñi: iõ ſubdit᷑
b ¶ Ut defe. arc.
fe.dñi.de ciuitate
dauid. vbi addu/
cta fuẽat ð domo
obedgedon:ut hẽt
3S. ij. li. vj. ca.

tudo iſri q̃ ↄuenerãt ad eũ
diebat᷑ cũ illo anñ arcam
èt imolabãt oues ⁊ boues
abſqʒ eſtimatiõe ⁊ nũero

c¶ In menſe bethanim. ille ẽ mẽſis ſeptim qui apud

hebreos erat q̃ſi tot feſtiuꝰ:ſicut dictũ fuit Leui.xxiij.

t feſtiuitas pꝛincipalis erat feſtũ expiatiois:qð celebꝛa
bakt᷑ decima die ill? menſis. dD ¶ Et poꝛtauerũt arcaʒ

dñi ⁊ taber. federis. qð fecit moyſes:qꝛ illud tabernacu/
lũ fuit repoſitũ cũ alijs vaſis ſacris in theſauris dom

dñi. Aliqᷓ aũt libꝛi habẽt: Et poꝛtauerũt arcã dñi ad ta
bernaculũ federis:qꝛ ꝓpi impitiã aliqͥꝝ coꝛꝛectoꝝ po/
ſitũ ẽ ad ꝓ et:nõ.n.arca tũc fuit poꝛtata ad taberngeu
luʒ federis:ſed intra tẽplũ qð fecerat ſalomon. e¶ kEt·

immolabãt ouej ⁊cl. hyꝑbole ẽ ad denotãdũ mſtitudi/

Pfonſautpe
ſeidcnntpe⸗
NNüni
ini
wogro
*
ſanget
ſlor oni
ligei beg
Clogiimi
ignm
okonenin,

ngu Ki
mbiii
duſiscniſt

ſ⸗

diuinü g
mmlüſün
pneſti
lanae
S
nautan

uribeen

4 (Sat

ſde
ſupridieii
inn
1 riirin
E ſoortie
i üszmit
nrN Fo

6 aniz lin
wbibs
„ ſtondſn
gitorin
u iort
m aniu0

a i
trin
d lner
zontiin
7 ni
1 (Sän.
10 grünchln

RKH

E

nem hoſtiaꝝ. ¶ Subt alas cherubin. loquit᷑ de illis
cherubin quos fecit ſalomon. habebant.n. x.cubitos
altitudinis:⁊ in medio domy ſub alis eoꝝ ſe ↄtingenti
bus fuit arca poſita:ſicut dictũ fuit ſupꝛa ca.vy.

¶uq; eminerẽt vectes ⁊c.dicit Ra.ſa.ꝙ vectej trã

ſibat ꝑ latitudinẽ

arce: ita ꝙ longi

tudo arce erat ini
vectes.ſicut dictũ
fuit Exo. xxv.
ſic capita vectiuʒ
erãt ↄ coꝛtinã pẽ/
dentẽ in ingreſſu
ſanctuarij:⁊ aliqᷓ;
tulũ eaʒ ĩpellebat

⁊ ſic appebat ibi

ſicut due mämille
mulieris ſb veſte
ſua:ad hoc iducit
illud cantic. pmo
Int᷑ vbẽa mea cõ
moꝛabit᷑.⁊ ꝓpter
h ſub it:õ ap/
pebãt vltra extri/
ſec.qꝛ dicta coꝛti
na erat intmedia
⁊ ſic nõ appebant
coꝛpa vectiuʒ ſed
tm figura ſicut vᷣ
man pꝓ chirothe⸗
cam.Doc.aũt nr̃i

alit exponũt dicẽ

tes ꝙ lʒ vectej poſ
ſent videri ab ill
q erant ꝓpe oſtiũ
ſciſcõꝝ: nõ tñ ab
illis ꝗ erãt longy
Et hoc vẽ rõnabi
liꝰ dictũ qꝛ in tem
plo ſalomonij no
ſolũ erat coꝛtina
media ini ſanctuʒ
⁊ ſcmſanctoꝛum

ſʒ paries qͥ nõ p.o

terat vectib ſic ĩ⸗
pelli:ut eoꝝ capi

ta exterd apparẽt
h 6 In arca autẽ

nõ erat aliud niſi

due tabule lapi

dee.riũ videtur
dicẽ apls Hebꝛe.
ix.ca.ſ.ꝙ ibi cum

tabul erat virga

garon:⁊ vrna au

rea hũs manna.

d hoc dicit du⸗
pliciter. Uno mõ

cam federis dñi ĩ locũ ſuu,ʒ

in oꝛaculũ tẽpli in ſcm̃ſcõ/
rũ ſůbt᷑ alas cherubin. Si/

qdẽ cherubin expãdebant

alas ſuꝑ locũ arce:⁊ ꝓtege
bãt arcã ⁊ vectes e deſuꝑ

Qůnq; eminerent vectes ⁊

apparerẽt ſũmitates eoꝛuʒ

foris ſcũariũ añ oꝛaculũ:ñnñ

apparebãt vltra extriſec:
q ⁊ fuerũt ibi vſq; in pñteʒ
diẽ. In arca aũt nõ erat ali
ud niſi due tabule lapidee
q̃s poſuerat in ea moyſes ĩ

oꝛeb:qñ pepigit dñs ſeduſ
cũ filijs iſrł cũ egrederẽt de

tra egypti. FYactũ ẽ aũt cuʒ

exiſſet ſacerdotes de ſcũa-

rio: nẽbula ipleuit domuʒ
dñi:et nõ poterãt ſacerdo/
tes ſta re ⁊ miſtrare ꝓpt᷑ ne
bulã: Impleuerat.n.gloꝛia
dñi. Lüc ait ſalomon:Dõ/

minꝰ dixit ut hitaret ĩ nebu

la. Edificans ediſicaui do/
mũ ⁊ hĩtaculũ tuũ:firmiſſ./
mũ ſoliũ tuũ in ſempit᷑nuʒ
Couertitq; rex faciẽ ſuã: ⁊
bñdixitoi ecclie iſrl. Oiſ.n.

ecclia iſrł ſtabat:Et ait ſalo

mon: Benedict᷑ dñs deus

iſrł ꝗ locut ẽ oꝛe ſuo ad ðð

pꝛem meũ:⁊ in maibꝰ eius
pfecit dicẽs: A die q̃ eduxi
pplin meũ iſrl de cgypto:ñ
elegi ciuitatẽ de vniũſis tri/
bubus iſrl ut edificaret᷑ do
mus:⁊ eẽt nomẽ meuʒ ibi:
ſzʒ elegi dauid ut eẽt ſuꝑ po

pulũ meũ ifrl. Noluitq; da

ꝓ ſole tabule erant ibi pncipaliter: quia ad hoc ſolum
fuit arca facta. Alia vo dno occalionalit.ſ. vga ad repᷣſ
ſionẽ rebellionis de ſacerdotio:⁊ vrna aurea ad memo
ria cibi dati de celo. Alio mõ ꝙ vga ⁊ vrna aurea non
erant intra arcà:ſed extra in ſcrinio ad hoc facto ⁊ i la-
tere arce poſito:ſicut dictũ fuit de lihꝛo:in quo moyſes
