l¶ Et non pꝛeteribit. reducẽdo eas ad nihilum lłʒ poſ-
ſet facere ſicut ⁊ de nihilo creauit. m ¶ Laudate oñʒ.
Pic ↄſequenter inuitantur ad dei laudem creature in-
ferioꝛes que ſunt in regione elementari. ⁊ pꝛimo inuita
tur narura irrationalis ſecundo rationalis: ibi Reges
terre. Circa pꝛimum dicitur: m ¶¶ Laudate dominuzʒ
de terra.⁊ in hoc tangitur infimum elementum: ⁊ con

ſequenter elementum aque cum dicitur: n Dꝛaco⸗

nes ⁊ omnes abyſſi.dicuntur autem hic abyſſi loca ꝓ-
funda oceani vbi habitant cete grandia: que dicuntur
hic dꝛacones. vnde Geneſis.j.vbi nos habemus:Crea/
uit deus cete grãdia. in hebꝛeo habetur: Creauit deus
dꝛacones magnos¶ Lonſequenter tangit elementum
ignis ⁊ aeris cum dicitur: o ¶ IJgnis.ꝙỹtuʒ ad ſuperi

elementum. p ¶ Grando nix glacies ſpiritus pcella
ellas in mari. iſta enim ge⸗/

rum.i.venti facientes pꝛ

nerantur in aere. q ¶ Que faciunt verbum eius.

Et aque que ſuper celos lirg celum cry

— — —

nione. Cõſequẽter reuertitur ad elementũ terre quãtuʒ
ad illud quod ſupereminet ⁊ eleuatur in aere dicens:

r Montaes ⁊ omnes colles. dicũtur auteʒ colles mõ-
C Winaß

tes minoꝛes. 8 fructifera ⁊c.arboꝛes eniʒ ad
herent terre:⁊ iõ l
cuʒ ipſa cõputan õl
tur. vnde ⁊ terria Moõtes ⁊ oẽs colles:ligna
die pꝛoducre ſůt fſructiſera ⁊ oẽs cedri. Hè
deboiroſ Ben. ſtie &t vniuerſa pecoꝛa: ſf
.j. Conſequenter pẽetes èt volucres pénate.

deſcendit ad ea d Reges tre èt oẽs ppli pꝛin

mouẽtur in tera cipès èt oẽs iudices terre.
cuʒ dicitu 11

etun ad Juuenes ⁊ virgines ſenes
Relli⸗ umn a cũ iunioꝛib laudẽt nomen
vnde dicũtur be· dñi:qa exaltatũ ẽ nomẽ eꝰ
ſtie quaſi vaſtie. ſolius. Confeſſio eius ſůꝑp
1Et vniuerſa celũ ⁊ terraet exaltauit coꝛ
de antuz nu ppli ſui. Hymnus oib'

ad vomeſticc.“ n peohIuI. n
xSerpentes. ſactis: filijs iſi pòpulo ap
quantum ad ani pꝛopinquãati ſibi.
malia reptantia:
que nõ mouẽtur

pedibꝰ. Y¶ Et volucres pennate.⁊ in hoc tangit ani

mata ſe mouẽtia per aerem:omnia autẽ iſta inuitãtur
ad dei laudę:a ipſũ laudant inquãtum in ipſis relucet
diuina bonitas:⁊ ſũt materia laudis diuine iĩtelligibili
bus creaturis. ʒ ¶ Reges terre. Hic cõſequenter inui/
tatur ad dei laudem ratioalis creatura que ẽ humana:
et pꝛimo ponitur dicta iuitatio: ſecũdo iuitationis ra-
tio:ibi Laudent nomẽ domini.(¶ Eirca pmum inuitan
tur pꝛimo ſuperioꝛes cũ dicitur: ʒ ¶ Reges terre. vn

47

de dicitur.j.petri.ij. Siue regi tanquã pꝛecellẽti. Conſe

quẽter iuitantur alij in generali cum dicitur: a ¶¶ E
omnes populi.ſ.regibus ſub

magis ĩ ſpeciali cũ dicitur: b

inſtituti a regibus ⁊ pꝛicipibus ad terminandũ cauſas.

Conſequẽter iuitãtur alij cuiuſcunq; ſexus ⁊ etatis cůũ

dicitur: Juuenes ⁊ virgines ⁊cc᷑. ð( Caude
cipit verſus ĩ hebꝛeo ⁊ trãſlatione
nitur ratio dicte inuitatiõis ad laudem dei: ⁊ ponitur
hic duplex ratio. Pꝛima accipitur ex diuina celſitudi⸗
ne cum dicitur: Oↄ ¶ Laudent nomẽ domini.ſeilʒ om
nes pꝛedicti. e ¶ Quia exaltatũ eſt nomen eius ſolꝰ.
quia omnis creatura nihil eſt i comparatione ipſius:
ideo ſubditur: ſ ¶ Lonfeſſio eius.ideſt cõfeſſio laudis
ipſius. g ¶ Super celum ⁊ terram.i.fiat ab habitan
tibus in celo ⁊ ſterra.Secũda ratio accipitur ex conde
ſcẽſione diuina in ſua ĩcarnatione benedicta:quod no/
tatur cũ dicitur: h
per hanc icarnationem natura humana eſt ſupꝛa mo⸗/
dum exaltata:vnde ⁊ chꝛiſtuj pꝛopter hoc vocatur coꝛ
nu ĩ nouo teſtamẽto ⁊ veteri.vnde dixit cacharias ha
bita reuelatioe de chꝛiſti icarnatione pꝛopiqua: Erexit
dominus nobis coꝛnu ſalutis ĩ domo dauid pueri ſui.
Luce.j.Et anna mater ſamuelis ſimiliter de hoc ꝓphe
tauit dicens.j. Regum.ij.Dabit imperiũ regi ſuo:⁊ ſbʒ
limabit coꝛnu chꝛiſti ſui. Et quia aduentus chꝛiſti in
mũdum fuit angelis valde iocũdus:pꝛopter quod can/
tauerũt: Gloꝛia in altiſſimis deo.in natiuitate ipſius:
Luce.ij.ideo ſubditur: i ¶ Hymnus omnibus ſãactis
eius.i.angelis beatis qui ſpeciali modo dicũtur ſancti:

(pſalmon

quia faciũt illud a quod oꝛdinãtur ex diuina iſtitu

7

———————

Et vlterius iuitantur
5 Pꝛincipes. qui domi -½
nãtur ſub regibus. c¶ Et omnes iudices terre.qᷓ ſũt

Hieronymi vbi po⸗

deutro. xxxiij. Dominus deſ̃ yna venit.⁊? ſubditur: Appa⸗/

ruit de monte pharan ⁊ cum eo ſctõꝛum milia.i.angeloꝝ:

yt ibidẽ fuit expoſitũ. Et qꝛ nõ ſolum fuit iocũdus angelis

lur li pyvun⸗ aut Hgqnorlaude de etinſ exulta-⸗
te:vt dictũ eſt. s pſal.cxliiij. ¶ ¶ Populo appꝛopinqus⸗
ti ſibi.i. pplo iſr! ſjm genus ꝓpinquo ſibi: vt dem eſt.ö. ge.·

mari mater eius fuit de populo illo.
In ꝓlalmo.cxlviij. Laudate dñm de celis.vbi dẽ in po/

r
E
.
S Ota ſynagoga hebꝛeoꝝ recitat quotidie i

ſtilla:Circa pmũ pᷣmo ponit᷑. Additio.

5

deus me.⁊ terminant in fine pſalterij pᷣmittẽs eij

ubiũgens aliq uas oꝛões in dbus oꝛonibus expꝛeſſe aſſe
runt ꝙ iſti pſalmi ſunt facti ab ipſo dauid. vnde min ve dẽ

ꝓ im hebꝛeos nomen illius qui hos pſalmos compoſuit
ignoꝛat᷑:imo ex hoc ſumitur rõ ꝓ opinione Auguſtini cir

ca auctoꝛitatẽ pſalmoʒ:vt ſepe dictũ fuit ſupꝛa. Item cir⸗

ca declaratõem huius pſalmi ⁊ duoꝛũ ſequentiũ attenden

dum eſt: ꝙ hi tres pſalmi pꝛopꝛie poſſũt applicari tribꝰ ſta

tibus eccleſie pꝛincipalibus:in quibꝰ laus dei conſideratur

in ſingulis ſuo mõ. Pꝛimus.n.ſtatus eccleſie conſideratur

in lege antiquain qua diuina vitas in ſeip̃a nondũ manifſe

ſtata erat:nec adhuc via ſanctoꝝ ppalata:ad hebꝛ.ix.Erat

tamẽ excellentioꝛ ſtatus ille reſpectu ceteraꝝ nationũ ĩi ſex.

Pꝛimo in hoc ꝙ cognoſcebat deum eſſe creatoꝛeʒ mundi:
qð qdem creatõis beneficiũ celebꝛabãt:in cumemoꝛia ſab
batum ſeruabatur:vt patet exo.xx.Et ad iſtũ ſtatum refer
ri poſſet pſalmus iſte.ſ.Laudate dominũ de celis: in quo

fit mentio expꝛeſſa de creatõe mundi coꝛeſpõdeni ad ea ꝗ

cõtinentur Geneſis.j.licʒ nõ oino eodẽ oꝛdine.Expꝛimunt᷑
etiam in hoc pſalmo angeli qui non fuerunt expꝛeſſi in cre
atione mundi ꝓpter populi ruditatẽ: ſed includunt᷑ in hoc
ꝙ dixit:iat lux. ſʒʒ Aug.de quibus creaturis dixit:Quia

ipfſe dixit ⁊ facta ſunt. ipſe mandauit ⁊ creata ſunt. ꝓfiten-
do ipſarũ ceatõem. Secũdo iſte ſtatus p̃fertur ceteris i hꝰ

ꝙ non ſolũ deum pꝛofitebatur eſſe creatoꝛem mundi: ſed
etiam conſeruatoꝛẽ rerum creatarum:quarum quedam ſic

ab eo coſeruantur vt hẽant ppetuitatem etiam ſᷣm indiui
dua: ſicut ſunt celeſtia de quibus dicit: Statuit ea in enum
⁊c̃.quedam vero perpetuitatem a deo habent ſᷣm ſpeciem:

ſicut iſta inferioꝛa de quibus dicit:audate dominũ de ter
ra ⁊c̃.exponantur cetera ſicut in poſtilla. Conſequenter fa⸗

cit mentiouem de regimine politico humano:eo ꝙ deriu 2
tur a lege naturali a deo pᷣmoꝛdialiter iſtitlita: in quo regi⸗
mine pncipales ſunt reges tanq; capita ⁊ populi tanq; coꝛ/
poꝛa de quibus dicit: Reges terre ⁊ omnes populi pncipes
omnes iudices ierre. Minus vero pᷣncipales in huiummo
di regimie ſunt illi qui nõ hent perfectã rõem ad regendũn:

ſicut illi qui nõdũ attingũt pfectam etatem:de quibꝰdicit:

Juuenes ⁊ virgines.Silr ⁊ illi qui iã tranſierũt etatẽ virilẽ
ex ſenectute debilitãtur:de quibꝰdicit:Senes.Tertio pꝛe
Exaltauit coꝛnu populi ſui. qa

fert iſte ſtatus in hoc ꝙ ꝓfitebat᷑ vnitatẽ dei excluſa plu rali
tate deoꝝ:quã cetere natões pernicioſe eſtimabant: ⁊ de h
dicit: Laudent nomen domini quia exaltatũ eſt nomen ei
ſol. Quarto p̃fert iſte ſtat in excluſione idolatrie:vt pa
exo.xx.c. Multi.n.philoſophantes ⁊ ꝗlij credebãt tm̃ vnũ
deũ eẽ:qͥ tñ aliquas creaturas colebãt tanq deos:vt pʒ.iiij.
reg.xvij.de his quos rex aſſyrioꝝ hitare fecit ĩ ciuitatibus
ſamarie.⁊ qꝛ huiuſmodi idolatre colebant vt deos qnq;
creaturas celeſtes qñq; terrenas:ideo ſpdit: Coufeſſio eius
.ſſ. fidei vnitatis dei eſt. Super celũ ⁊ terrã.ꝓfitebantur.n.
ꝙ nullus alius deus erat in celo nec ĩ terra:vt habetur deu
tero.iiij.c. Scito ergo hodie ⁊ cogita in coꝛde tuo ꝙ dñs ip
ſe eſt deus in celo ſurſũ ⁊ in terra deoꝛſum ⁊ non ſit alius.

ptẽ pſalmos qui incipiũt ab illo:Exaltabo te dñe

ſed etiã hoibus: a maxime debuit eſſe iocũ us pplo ir: de
quWPuo fuit natus ſm carnẽ:iõ ſubdit᷑: k ¶ Filijs iirł. reſuma

Quinto pꝛefertur iſte ſtatus:quia ſub fide ⁊ cultu vnũ dei
miraculoſe exaltatũ fuit coꝛnu populi dei.ſ.per regiã pote
ſtatẽ ſublimẽ mitis miracul acqſitã:vt pʒ ĩ hiſtoꝛia dauid
.i. 2. i. Reg. Exaltatio. n. coꝛnu i hoc loco nõ eſt neceſſariũ
vt itelligat᷑ de regno xp̃i ſpũali: ꝓut i poſtilla ſed ð regia po
teſtate ſublimi:deutro.xxxiij.de ephꝛaim legitur: Coꝛnua
rinocerõtis coꝛnua illius:qð dẽ pꝛopter regnũ decẽ tribuũ
qð ab eo deſcendit nõ ꝓpter regnum xpᷣi:qꝛ non deſe cendit
de tribu ioſeph ⁊ ephꝛaim ſimilr cum dẽ Trenoꝝ.ij. cap.
Coſfregit in ira furoꝛis ſui oẽ coꝛnu iſrl.intelligitur ad lr̃aʒ
de oblatioe regie ptãtis a iudeis tpe hieremie nõ de regno
xpᷣi. Sexto pᷣfertur iſte ſtatus qꝛ no ſolum adepti ſuerũt fi/
lij iſrł regiã ptãtem mõ pꝛedco:ſed ẽt quandã ſactitatẽ ſoꝛ
titi ſũt.vñ.Exo.xix.c.legitur:Uos eritis mihi in regnũ ſa
cerdotale et gẽs ſacta.⁊ de hoc dicit: hHymn oibus ſanctis
eius. ⁊ ſeqtur: Filij iſrł pplło appꝛopiquãti ſibi. eo ꝙ nõ fec
talit᷑ oĩ natiõi:vt dẽʒ eſt ĩ fine pcedetis pᷣſ¶ Scðs vo ſtatus
ecclie ↄſiderat ſb lege euãgelica:ad quẽ quidẽ ſtatum ꝓpꝛie
applicat᷑ ſequẽs pᷣl.ſ.Cantate ono ⁊c.qð ſic pʒ:na hic ſtat
pꝛefert᷑ p̃cedenti in ſex. Pꝛimo iĩ ipſius nouitate:hic.n.ſtat
nouus dĩ: tũ reſpectu antiq qͥ vetus eſt:de qͥ apls ad hebꝛe
os.viij.ca.dicendo: Nouũ veterauit pꝛius.tum reſpectu le
giſlatoꝛis:de qͥ ad ephe.iiij. Induite nouum hoiem qᷣ ſʒ de
um creatus ẽ.tũ reſpectu mandati pncipalis.vñ ioh.xiij.c.
Mãdatũ nouũ do vobis.tum reſpectu cuiuſcunq; legem
euãgelicã ſuſcipiẽtis ad gal.vlti.c. Nec circũciſio alidd va/
let nec pᷣpucium ſed noua creatura.Et iõ in ſtatu no.teſta.
merito cãticum nouũ cãtari dʒ.vñ Eſa.xlij.c.vbi de xpᷣo ĩ
pᷣmo ſui aduẽtu ad lr̃aʒ agit dꝛ:Caàtate dño canticũ nouuʒ
us eius ab extremis terre.qð /ꝓpꝛie ↄcoꝛdat in foꝛma ver
boꝝ cũ pmo verſu h pᷣſ.ſ.Catate dño canticũ nouũ: laus
eius ĩ ecclia ſctõꝝ.niſi qꝛ vbi dẽ hic: Laus eius ĩ ecclia ſan
ctoꝝ.ibi dẽ: Laus eius in extremis tre.Ex ͥ intelligit᷑ ꝙ ec/
cleſia ſctõꝝ.ſ.euãgelica de q̃ ibi ⁊ hic agitur: diffundenda
erat i extremis terre.ſ.ꝑ oꝛbẽ terraꝝ.Scðo pᷣfertur hic ſta⸗
tus nouus reſpectu pmi in pñtia xpi:fuerat.n.xpᷣs in antiqͥ
teſtõ ſb figura:mõ eſt i reali pñtia:⁊ de hoc dicit pſal.Lete
tur iſrł in eo qui fecit illum:⁊ filie ſyon exultẽt in rege ſuo
.q.d.ſtatus no ſolũ letat᷑ in deum qꝗ fecit eũ.ſ.tanq in crea
toꝛẽ ꝓut in pᷣmo ſtatu:ſed ẽt tanꝙ in regem ſuũ.ſ.in regem
ſaluatoꝛẽ:iuxta illud Eſa.xxxiij.c.Dñs rex nr̃ ipe ſaluabit
nos.Tertio pᷣfertur i exaltatione humiliuʒ. In veteri.n. lʒ

cõmendet᷑ humilitas:nõ tñ ſic laudat᷑ ſicut ĩ nouo:vbi xps

qᷓi totam doctrinã ſuaʒ i hoc fũdauit:mat.xi. Diſcite a me
qꝛ mutis ſũ ⁊ humilis coꝛde.ſimilr ⁊ pꝛemiũ vltimũ quaſi
totum humilitati attribuit.d.Lu.xiiij.c.Qui ſe humiliat
exaltabit᷑.⁊ de hoc dicit pſalmiſta:Quia bñplacitũ ẽ dño
in pplo ſuo ⁊ exaltabit mãſuetos in ſalutẽ.hoc ẽ dicere:po
pulus h noui ſtat in qͥ bñplacitũ ẽ deo ſũt mãſueti qᷣ exal
tabũtur i ſalutẽ. Quarto pᷣfert hic ſtatus reſpectu pꝛimi in
purificatioe interioꝛis hois.ſ.cõſcie. In pmo.n.ſtatu vt au
gu.dicit:manus phibebãtur nõ animus.ſ.ut in plurib :in
ſtatu vero nouo tota glia iuſtoꝝ: in cõſcia interioꝛi ↄſiſtit.
vñ.ij. Coꝛ.j.c.Glia nr̃a hec eſt teſtimoniũ cõſcie nre.ð qua
gli dicit pſal.Exultabũt ſancti ĩ glia:letabũtur i cubilib
uis.ſ.iĩ cõſcientis ſuis purifixatis.vñ ĩ glo. Juſti de actibꝰ
ſuis bonis nõ letãtur extra.ſ.in ppłari fauoꝛe ſed ĩ cubilibꝰ
ſuis.ſ.in cõſciẽtijs.vij mat.vi.c.Intra cubiculũ tuuʒ:⁊ oꝛa
pẽem tuum. Quinto vero pᷣfertur hic ſtatus pᷣcedenti i po
teſtate duplici ſibi data.ſ.tpali ⁊ ſpũali:ꝓut exponit᷑ illud
verbũ euangelij:Luc.xxij.Ecce duo gladij.⁊ de hoc dicit:
Et gladij ancipites ĩ manib' eoꝝ.ſ.gladius tpalis:q apud
imperialẽ ptãtem pncipaliter reſidet:⁊ gladius ſpũalis.ſ.li
gãdi ⁊ ſoluẽdi qui reſidet apud petrũ a eius ſucceſſoꝛes:cũ
pᷣmo.n.gladio qũq; fit: indicta iĩ natiõibus.cuʒ ſcõo: In
crepatioes in pplis.Et ex hoc puenit ꝙ qñq;:Alligãtur re

¶Liber

ges eoꝝ in coͤpedibus.qꝛ ſʒ glo.in pꝛeceptis dei dicia
tur vincula ferrea q̃ q̃ſi dura ſũt ⁊ iſolubilia:vt cũ dĩ:
OQoõ deus piunxit hõ non ſepꝑet:mat.xix.c.Alligat es

vxoꝛi:noli q̃rere ſolutionẽ.j.Coꝛ.vij.c. Hes n. viculis

ligant᷑ gentiũ reges ⁊ nobiles ſeculi ab ifirmis hmũdi:
e ↄfunderet. hec in glo.

quos elegit dñs:vt foꝛtia
ſeqtur: Ut faciant ĩ eis iudiciũ ↄſcriptum.qꝛ oia iſta ĩ
pmo ſtatu fuerunt ↄſcripta ſaltẽ in figura ⁊ mò cõplen

tur. Sexto pᷣfertur hic ſtatus pꝛecedenti:quia pᷣmus ꝑ/
anebat tm filijs irł ppło appꝛopiquanti ſibi.vt in fine
bScedentis pᷣſ.ↄcluditur. Gloꝛia.tñ hy ſtatus:Eſt oibus

ſanctis.ſ.per oẽs gentes ⁊ per totũ mundũ vt in gloſa.
Tertius vero ſtatus ecclie cõſideratur i lege beatifica ⁊
eterna.ſ.i ſtatu głie:ad quem quidẽ ſtatum ꝓpꝛie appli
cat᷑ pᷣſ.vltimus.ſ.Laudate oñʒ in ſãctis eius.⁊ exponat᷑
ſicut vltimo loco exponitur ĩ poſtilla ad iſtud ꝓpoſitũ
reducendo vſq; ibi cũ dẽ: Ois ſpũs laudet dñʒ.qð ver/
bũ pꝛeter expoſitionẽ poſtil.que ſatis competens ẽ põt
ẽt aliter exponi ⁊ foꝛte magis ppꝛie.Ad qð ſcienduʒ ꝙ
ſʒ greg.in ecclia pñti imolatur deo ſacrificiũ cõpũctio
nis:iuxta illud:Sacrificiũ deo ſpũs contribulatus. in
celeſti vero ſacrificium laudis.vñ pſalmiſta: Dirupiſti
vincula mea ⁊ tibi ſacrificabo hoſtiaʒ laudis.cuius rõ
eſt. Nam i hac vita retardat ſpũs:ne feratur totus i ip-
ſũ deum:qñq; ex grauedine pctõꝝ:qñq; ex impedimẽ
to molis carnalis que ſũt vicula anime:qͥbus diruptis

in ſtatu glie ſacrificatur deo hoſtia laudis:in qua qdeʒ

hoſtia nihil reperitur quin ferat ĩ deum:iõ di: Omnis

ſpũs laudet dñm.i.totus ſpũs.dictio.n.hebꝛaica ĩ hoc

loco poſita vtrũq; ſignificat idifferẽter.ſ.totũ ⁊ omne.
Notãdũ eſt ẽt ꝙ vltimus verſus h pᷣſ.vltimi coꝛꝛeſpõ

det pꝛimo verſui pmi pſalmi: ſicut vltima perfectio ali

cuius rei pꝛime inchoate perfectioni ipſius. Beatitudo
n.de qua itelligitur illud: Beatus vir qui nõ abijt i cõ
ſilio ipioꝛum.eſt beatitudo vie nondũ perfecta ſed inci
piens per receſſũ a malo.Sed iĩ hoc verbo vltimo itel

ligitur perſecta ⁊ cõſummata beatitudo que terminat

in totali adheſione ad deũ per claram cognitionẽ ⁊ pfe
ctum amoꝛem in qbus coſiſtit ſummũ gaudiuʒ ⁊ vera

laus dei:de quibus Eſa.lj. Saudium et exultatio. repe

riẽtur in ea grarum actio ⁊ vox laudis:ad qð nos per-
ducat dei filius amen. ¶Replica.
Npſalmo:Laudate dñm de celis.vbi poſtil.
dicit ex titulo nõ eſſe notum nomen auctoꝛis
ud hebꝛeos:Burgenſij vult ꝙ dauid ſit au
ctoꝛ h p̃ſ.ſitut ⁊ oĩum alioꝛũ ſᷣm opinionem beati au
guſtini:de qua opinione vide coꝛꝛectoꝛiũ circa pſalmũ
pꝛimuʒ.Sed pꝛobatio burgeñ.eſt pꝛobatio ignoti per
ignotius:quia nititur pꝛobare per oꝛationes quaſdam

quas nũc facit ſynagoga:que oꝛatioes nobis ſunt ma/

gis ignote:⁊ dato ꝙ eſſent nobis note:non eſſẽt tamen
auctẽtice:⁊ abſit eius oꝛationes eſſe auctẽticas ⁊ effica
ces:quia per ſynagoge oꝛationes iudei ſingulis diebus
ecclie chꝛiſti eans meledicurertienur in glo⸗
ſa oꝛdinaria eſaie¶ Circa illũ autem paſſuʒ: Et exalta-
uit coꝛnu ppli ſui.queʒ poſtillatoꝛ exponit de incarna
tione chꝛiſti in qua exaltauit nobis coꝛnu ſalutis: pꝛo

ut auctoꝛitatibus pꝛobat poſtillatoꝛ:burgeñ. exponit

de poteſtate regis in veteri teſtamẽto miraculoſe data
populo iſrael:in quo burgeñ. multipliciter peccat. Pꝛi

mo quia dicit poteſtatem regiam iter iudeos miraculi,

multis acquiſitam:cũ tamẽ peccatis populi multuʒ re
pꝛehẽſibiliter fuerint regalia iudeoꝛum exacta ⁊ intro-
ducta: de quo vide pꝛimi Regum.viij.in coꝛꝛectoꝛio
ſatis lato. Secũdo peccat:quia cum coꝛnu hic accipia/
tur ĩ bono:et ſic dicatur exaltatũ:Gurgeñ.ad ꝓbandũ

gauit coꝛnu yy.
ſi⸗Ad banc
egrinsune
nuirocntdin
Ndeales in nn
ſeles moꝛe
gcollegon
ah
diuina lan
perfegemne
nationes trt
nitiur falo⸗
ch iſte aduen
Nronn
nilert 9 j
belilaus /c
guamhidurtſun
cterg
affiperänd⸗
poregnabe
Vrr ſaausa
fmverobe⸗
ſiunpi
Pulus adl
bbi Quiab
4 (Lanta
lbus gffurn
noui teſta
lte accipiat
gan fecit en
ſtedeitati⸗
ſcunq; 7.
ginmanie
lruciſioe
lloin ſpun
ſonyt den
ippo quii
waguö
bi hcob⸗
leanai
hre
uli
denpiün
ceſuytin
banioton

ſi
ali,
iing
ſüiandin
igcnindern
vſitzlutt inß
eſtimtn,
uane ieni
nlnecbuzi
alandigt nite
can onins
mion hebeauiſoe
nin toti an.
Pefſrliniancz⸗
plinapeiml
ipſus Rnc
nirquininti
Nimiuiu
rino il
loe nia
mogüdne
mügale
maulumn
ctelanfe
Tn.
dealoͤrtit
mnomen aols
rultaniſtir
mnionenben in
tiͦcin an
wbanio n
nronesguin
– 8
enon eſc mn
ctiten f
ziilint
toicun ,
ſiz
GEAM
nuk i
un dln
imnle dai
mmercat Pi
emiracl
i muluz .
cta Tintto
contaldtl
n bic aaht
ad n

ſuum pꝛopoſitum adducit cõcoꝛdantiaʒ:in qua coinu
accipitur i malo:⁊ dʒ de ipſius coꝛnu deiectione.Nam

qð allegat deu. penul. de ephꝛaim coꝛnua rinocerõtis

*

coꝛnua illius accipit p regno decẽ tribuũ ſᷣm oẽs:qð re
gnum. S. ſepe deteſtatus ẽ: a.j. Señ.xlix.vt pʒ in eiuſdeʒ

.c.coꝛꝛectoꝛio.v. exhilarate coꝛda:pᷣm
Similiter qð al⸗ SHZä D ꝙ exponit bear greg.
legat Treñ. ij. ſo Alleluia. (CXLIX. Erationen dei in gutte bevsle 14 Sac⸗
nat in deiecflonn Antãte dño canticu, eox:et gladij ancipites in απhρρb ralis
enn vegli. Noutilius eius in ccſia ſi* manibus eop. Ad facdã ia:gepebunt ind
exultationem: aa ctoꝝ. Leétetiſrl ĩ eo ꝗ ſecit in nationib:increpatões ĩ gratu: a hocẽ qð dẽ:
ex optima cã con eũ:èt filie ſyon exultẽt in r? pplis. Ad alligãdos regeſ 5 . Quis büip acr
dẽ eniʒ his Y Suder noméẽ eius . dño i uo.
icdcfeo an ge fuo. Laͤudet nomẽ e zoblene compedibus: et oenbontetmall
ſuper celum 1 ter mn choꝛo ĩ tympano plal not iles cum in manicis ſint ſui generaliter: tñ
ram. 1 qꝛ exal terio pſallãt ei. Quiã bene ſerreis. At faciant in eis iu iuſti dicitur ppls ſu
tauit coꝛnu ppli placitũ ẽ dño in pplo ſuo: dicium conſcriptum: glò us ſpaliter qui ſunt a
ſui. Ad ꝓbandũ &r exaltauit mãſuetos in ſa ria hec eſt omnibus ſãctis deo clecti ad regnan-
ineptias ſuas ad Erxũultabũt ſãcti ĩ gla: eius. luüüũ cum eo in ciuita
ducit ↄcoꝛdãtias lutẽ. Exultabut lacii glia: eccleki. i E exal
CL. tauit mãſuetos in ſa

vocales tm non - létabũtur in cubilib ſuis.

reales moꝛe vili⸗
uz collectoꝛ ꝛc. e... 7
. Antate dño. huic pᷣſ.ĩ heb. ⁊ i trãſ. CX NX

¶ E bero. poniturp ti Alleluia. p hoc deſi

.

guatur ꝙ eſt qdam laus diuina:⁊ ſʒ / hebꝛeoj
eſt diuina laus ꝓ victoꝛia quam expectat ſibi affutura
per regem meſſiam:qᷣ ſᷣm eos ſhijciet ppło iudeoꝝ oẽs
nationes reges eoꝝ:ſᷣm ꝙ vẽ lr̃a pꝛetẽdere.j.Ad faci

endã vindictam in natiõibus ⁊c. Sed hec expoſitio in

nititur falſo füdamento.ſ.ꝙ xps ſit vẽturus i mundũ:
cũ iſte aduẽtus iam tranſierit in pᷣteritũ:vt frequẽt dẽʒ
eſt.S.a iõ q;tum ad hoc iſta expoſitio tanqꝙ erronea di

mittat᷑: p ito põt hẽre veritatẽ accipiat᷑:vt pl. iſte ſit
quedã laus fca ab aliquo ſãcto viro ꝓ victoꝛia pfecta

quam hituri ſunt fideles ppli in ſcðo aduentu xpi.ſ.ad
iudicium:qꝛ tunc tyranni ⁊ potẽtes hmundi qᷣ fideles
afflixerũt in coꝛpe ⁊ aia detrudẽtur in ifernũ:⁊ ſãcti cũ
xpᷣo regnabũt in eternũ:qð pᷣuidens in ſpᷣuſãcto aliqs

vir ſãctus cuius nomẽ ignoꝛat᷑ ſʒ hebꝛeos fecit pᷣſ.iſtũů:

ſm vero beatum Aug.dauid fecit ipſuʒ.Igitur ſʒ hãc
ſñiam pᷣſ.iſte in duas ꝑtes diuidit᷑:qꝛ pꝛimo fidelis po⸗
pulus ad laudem inducitur: ſcòo ad hoc rõ adducit᷑:
ibi Quia bñplacituʒ eſt.¶ Circa pꝛimũ dicit pſalmiſta:
a ¶ LCantate dño canticũ nouum. ꝓ nouo bñſicio fide
libus affuturo. b¶ Laus eius in ecclia ſetõx.ſ. ve. ac
noui teſta.quoꝝ vna eſt eccłia:lʒ aliqñ la mag ſtri⸗
cte accipiat᷑: put ſynagogã diuidit᷑ (Caett rłi eo
qui fecit eum.i.in xpᷣo venturo ad iudiciuʒ:qͥ potentia
ſue deitatis fecit totũ mundũ.Et vocat hic ppls fidelis
dcunq; ⁊ potiſſime xpᷣianus iſrł.vñ dꝛẽ Ro.ij. Non.n.
q̃ in manifeſto iudeus eſt:neqʒ q in manifeſto in carne ẽ
circũciſio:ſed qͥ in abſcõdito iudeus eſt et circũciſio coꝛ
dis in ſpᷣu nõ lr̃a. OD¶¶ Et filie ſyon. i ecclie que vocat
ſyon:vt dẽm eſt.ã.pſalmo.cxlvij. e ¶ In rege ſuo.i.in
in xpᷣo qui in iudicio apparebit ĩ regia maieſtate:ſicut i
pmo aduẽtu apparuit ĩ nr̃a iſirmitate. f¶ Laudẽt no
men eius in choꝛo.i ĩ ſocietate ↄcoꝛdi charitate:da de

bñficijs coõibus deus in cõi eſt laudãdus. g ¶ In tym ⸗/

pano ⁊ pſalterio pſallãt ei.per iſta inſta deſignat᷑ ſpũa
lis gaudij redũdantia de mente interioꝛi ad extra:vʒ il⸗
lud pſalmi.lxxxiij.Coꝛ meũ ⁊ caro mea exultauerũt in

deũ viuũ: ⁊ ẽt qꝛ non ſolũ in ve.teſtõ ſed ẽt in nouo ec

cleſia vtitur non ſolũ ſono vocũ ſed ẽt inſtoꝝ:vt tym
panis ⁊ oꝛganis in pluribus locis. h ¶ Quia bñpla/

—

uitatio ad laudem dei:a exponitur cõmuniter ad litteram

¶ pſalmoꝝ

itum. Dic adducit rõ laudandi deũ. Circa qſciendum
lʒ aduentus xpᷣi ad iudiciũ futurus ſit valde terribilis iniu

ſtis: erit tñ delectabilis iuſtis: ppter qð ſaluatoꝛ Lu.xxi.lo

quẽs aplis de ſignis pᷣcedẽtibus extremũ iudicium ſubdit

d.His aũt lieri incipientibꝰ reſpicite ⁊ leuate capita vꝛa.i.

Alleluia.
lutem. loquitur hic ð
UYMD futuro per moduʒ pᷣ
teriti ꝓpter certitudinem pꝛophetie.⁊ dicũtur hic manſue
ti potiſſime illi qui dulciter ſuſtinẽt oppꝛeſſioes tyrannoꝰꝝ
amoꝛe dei:qui in iudicio futuro erũt exaltati:ideo ſubdit:
k.ã ¶ Exultabũut ſancti ĩ gloꝛia.quia poſt iudiciũ ſancti erũt
gloꝛioſi in aia ⁊ coꝛpoꝛe:⁊ ſic augmentata glia augmẽtabit᷑
eoꝝ exultatio ⁊ leticia:⁊ quia tũc totaliter quietabitur ani
me appetitus:ideo ſubditur: batur ĩ cubilibu) ſu
is.qꝛ cubile eſt locus qetis.Et dꝛ in plurali:cubilibus.pꝛo
diuerſis glie gradibus ſeu mãſionibus:quia licet ſit eadem

beatitudo oium obiectiue nõ tamen foꝛmaliter: quia licet

omnes ſancti videant deũ:⁊ eo fruãtur:tñ vnus videt ipſũ
clarius altero:⁊ dulcius fruitur ipſo:⁊ qꝛ tũc in coꝛpoꝛibꝰ
gloꝛioſis erit laus vocalis:ſᷣm ꝙ dicunt aliqui doctoꝛes et
pꝛobabilit:ideo ſbᷣditur: m Zeultattones dei in guttu⸗
reeoꝝ.qꝛ laus vocalis icipit a gutture ⁊ arterijs, n. ¶ Et
gladij ancipites.i.ex vtraq; parte ſcindẽtes. o 6 In mani

bus eoꝝ ad faciendã vindictam ⁊c̃.per hoc itelligitur conꝰ

ſtãtia ſctõꝛum ⁊ potẽtia in extremo iudicio illos qui ĩiu⸗
ſte oppꝛeſſerũt eos in hoc mundo:ſᷣm ꝙ dẽ lap. v Luc ſta⸗
bunt iuſti in magna cõſtantia aduerſus eos qui ſe ãguſtia/
uerunt ⁊c. Uel põt referri illa littera ad angelos ſãctos qui
erunt executoꝛes diuini iudicij ſeparãdo impios a iuſtis:et
mittendo eos cũ demonibus in ignem inferni:ſʒ ꝙ dicitur
matth. xiij. Exibunt angeli ⁊ ſeparabũt malos de medio iu
ſtoꝛum:⁊ mittent eos ĩ caminum ignis.⁊ quia ab illa pena

nõ poterunt ſolui ſeu liberari: ideo ſubdit: Ad alligandos

reges eoꝝ ⁊c. p¶ UVt faciat in eis iudicium cõſcriptum.i.
executionẽ extremi iudicij in diuina pᷣſcientia ab eterno cõ
ſcripti ⁊ ẽt in libꝛis ve.ac no.teſtamẽti.Et qꝛ talis executio
diuine iuſticie cedet ad augmentũ glie electoꝝ: ſᷣm ꝙ dẽ. S.
pſal. lvij. Letabitur iuſtus cuʒ viderit vindictam:ioõ ſpdit:
aſſ⸗ A hee eſt oibus ſanctig eius. vel iſtud põt referri ad
ad ſñiam datam ꝓ electis:quĩa ſicut angeli erunt executo-
res diuini iudicij mittẽdo maloj ĩ gehennã ita erũt executo
toꝛes tranſferendo electos in anima 7 Oꝛpoꝛe ad gloꝛiam
ſempiternam. (Dfalmus. CI.
. ſcuntal dominũ in ſanctis eius. Puic pſal.pᷣmit
ti

itur talis ti. in hebꝛeo ⁊ ĩ trãſlatione hieronymi:
lleluia.ad deſignandum ꝙ pſal.iſte ẽ quedã in

referendo ad tempus veteris teſtamenti: 2 fm hoc in hoc
pſalmo tria tanguntur. Pꝛimum eſt laudatiois loc cũ dẽ:

H
F

a ¶ Laudate dñm in ſactis eius.⁊ vocat᷑ hic ſãcta pꝛima
¶hs templi q dicebatur ſactum ſiue ſacta:⁊ ſcða q dicebatur
ſãctũſanctoꝝ:vbi ſacerdotes dicebant diuinas laudes: qa
pmam partẽ intrabãt quotidie ſacerdotes ſacrificioꝝ offi/
cia ↄſũmantes:ſcõam vero ꝑtem itrabat ſũmns ſacerdos

. . . . * M
. 8 *
. 8 .
. 8

Laudate euʒ in firmamento virtutis eius. l in celo em
pyreo:qð eſt bonoꝛũ locus:⁊ dẽ firmamentuʒ rone pꝛe
tacta. Scòo inuitatur ciues celeſtes q'tum ad angelos:

*

cũ di: Laudate eum iĩ virtutibus R ſocietate age

loꝝ qͥ nominãtur noie virtutũ:eo ꝙ medius oꝛdo me

Enl in anno:vt hẽt dlie plerachi⸗ no
ix. ⁊ qꝛ deus nõ . minat oꝛdo vtu⸗
ſolũ eſt laudandus Aũdate dñm in ſan/ thara. Laudate euʒ ĩ tym/ tum:extrema au
ei a Llis: 16 lais eius:laũᷣdate euz pano choꝛo: laudate eũ —
te eum i fimamento in ſirmamento virtutis e?ᷣ. Achoꝛdis et oꝛgano. Lau⸗ Taudate euz m
virtutis. ⁊ vocat hi Laudate eũ in virtůtibus date eum in cymbalis be/ multi. mageiuj.
celũ empyreuʒ firma eius:laudate eũ ſʒ multitu neſonãtibus:laudate eum lʒ autẽ magnitu/
tneca ns⸗ dineʒ magnitudinis eius. ĩ cymbalis iubilatiõis:s a inialie n
uine cotemplatiol er Laͤudate eũ in ſono tube: ſps laudet dñũm. ¶ Alla. mat ſedut ics
eiuj laudi aptiſſimũ. laudate eũ in pſalterio ⁊ ci Evxplicit pſalterium. mõ multiplicari
c¶ Laudate eũ. hbic inqtum ab ea p/

ponitur ſcom. ſ. ipſi . ⸗
dei laudandi magnificus ſtatus cũ dẽ: Laudate eũ in virtu
tib eius.lʒ.n.diuina virtus ſit vnica ſicut ⁊ eius ſubſtãtia:
tñ eſt multiplex in effectibus:ita ꝙ nunqᷓ tot effectus ꝓduc
quin poſſit adhuc ꝓducere plures:iõ dꝛ: d¶ In virtutibꝰ
eius.i.in effectibus ſuis iam fcis ⁊ fieri poſſibilib :⁊ qꝛ ma-
gnitudo virtutis eius ẽ nobis ĩcompꝛehẽſibilis:iõ ſubdit:
e Laudate eũ ſᷣm multitudinẽ magnitudinis eius.i.qtũ
cunq; poteritis:qꝛ adhuc ad debitam eius laudẽ no attige-
tis:ecci.xliij. Bügicentes dñm exaltate eũ qtum poteſtis:
maioꝛ eſt. n. oĩ laude. f ¶ Laudate eũ.Pic ↄnter ponitur
tertiũ.ſ.laudatiõis modus:⁊ qꝛ in ve.teſtõ non ſolũ lauda
bant deũ vocibus humanis ſʒ ẽt muſicis inſtẽis:iõ dẽ:Lau
date euʒ in ſono tube ⁊c̃.⁊ nominãtur hic plura inſtia mu
ſica quibus vtebãtur ſacerdotes ⁊ leuite: ⁊ deſcriptionem
eoꝝ ꝑtranſeo:qꝛ ſũt ſatis nota excepto vno cũ di: g¶ Et
choꝛo.Et dicũt aliqui ꝙ choꝛus eſt inſtim de coꝛio fẽm: et
hʒ duas fiſtulas de ligno:vnam per quam inflatur:⁊ aliaʒ
per quam emittit ſonum:⁊ vocatur gallice cheurete:credo
tñ magis ꝙ hic accipitur choꝛus ꝓ laudantium ſocietate.
audate eũ i choꝛdis.i.i inſtis hñtib ꝰ choꝛdas de ere
ſeu inteſtinis:ſed qꝛ iſte modulatioes inſtioꝛum ſeu vocum
deo non ſũt accepte:niſi inq;tum pꝛocedunt ex mẽtis deuo
tione. iõ ↄcludit in fine: i ¶ Omnis ſpiritus laudet dnñm.
idetur aũt mihi ꝙ pſalmus iſte põt aliter exponi:vt ſit
concluſio totius libꝛi pſalmoꝝ conſequẽter ſe hñs ad pꝛe
cedentem pſalmũ:qui terminatur ĩ tranſlatione electoꝛum
ad celeſtem gliam peracto iudicio extremo: ⁊ ideo in hoc
pſalmo inuitãtur omnes ciues celeſtes ad dei laudeʒ perpe/
tuam:inter quos pꝛimo inuitãtur homines ad gliam aſſũ
pti:quia xpᷣs in humanitate aſſũpta ⁊ beata virgo maria
excedunt omẽs angelos in celeſti gloꝛia:⁊ ideo dẽ: Laudate
dominũ in ſanctis eius.i.in ſocietate ſcõꝛum ex hominib .

duciũtur multi ef
fectus magni.⁊ quia iſti effectus maxime relucẽt in ci⸗
uibus celeſtibus tam angelis q; hoibus:iõ vtriſq; dẽ:
Laudate eum ſᷣm multitudinem magnitudinis eius.
Laudate eum in ſono tube ⁊c.ſm ꝙ dicit beatus greg.
Balbuciẽdo pꝛout poſſumexcelſa dei reſonamus.ſ.p
ſenſibilia nobis nota:ideo hic expꝛimũtur multa iſtru
menta muſica:non quia habeãt locuʒ in celeſti patria:
ſed ad ſignandum magnitudinẽ iocundiutatis celeſtis: ĩ
qua licet ſit laus vocalis ſm aliquos doctoꝛes:vt dictũ
eſt pſalmo pꝛecedenti:tamen laus mẽtalis ſiue ſpiritua
lis eſt pꝛincipalioꝛ:ideo in fine cõcluditur: Omnis ſpi⸗
ritus laudet dominũ.i.ſpiritus angelicus ⁊ humanus:
qui ibi continue laudant deum:ſʒ ꝙ dicitur ſupꝛa pſal
mo.lxxxiü. Beati qui habitãt in domo tua domine in
ſecula ſeculoꝛum laudabũt te. Ad quam laudes nos pꝑ
ducat qui cum patre ⁊ ſpirituſãcto viuit ⁊ regnat in ſe
cula ſeculoꝛum FRmen. UVM

G Explicit poſtilla ſ upꝛa libꝛum pſalmoꝛũ edita afra .
tre Nicolao de lyra ex oꝛdine minoꝛuʒ ſacre theologie
doctoꝛe excellentiſſimo. ſ

. 2 4

7 ucaraßfn
lnnegaif YMU ᷓYUWYMVB! M ẽ
W WM
. ennnle WJMVMB
uiſenii S

nig
n ugliutntin “́”́UMUðBK M
Peimütur mulſfn ”MVM D
bcuzin clfi nir H H
iocundatsetee 8ä
nos doctocannigi ä S
maglis ſineſtis H MM . ”ͦ”èͤꝗü èMU =s
ladiur: Omuſt MM
indomons dondern ”M ”M”MV M
pui pri⸗ .M “MB M ä “

niwaz amrtpob MV H . ”lL

8
7
X
1
2
) —
„
1
4
.
7
7
„*
1
.
7
₰ 1

. . 5
* —— — =
8R8 . ⸗
. . — 4 D
7 . . 2
4 . 5 8 MU =
4 . . . 4 2
S S X . 5 .
6
7 .
.
* . „7
.
. 3 . .
. .
.
.
2 4 .

4 W
.
. .
1 * 1 — . R . .
. — „
. 7 8
4 N
* —
—
J
2 —— 5
8 * .
5 2
=
* .
D R* — —
.
.
. 9 .
.
N 8
8
. 4 . S .
7 2 —
7 4
8 D
4 2 7 . .
. „ .
5 2 7
X 7
. V
8
—
O —
RM
.
S

1
. S —
. ,
. K .
.
. . .
ð 5
Sl
. R
W
— . 2
⸗ 2.
. R. 8
*„
S
S P
.
.
B
. . , „
3 Y
.
.
WD
.
e D . 1 . 4
D
3 1
„ „
“
— . § 4 1 — . . . .
. 4 7 6
6
„ . „ . .
=
4
.
.
5.
. R .
.
—
.
—
.
7

2 3
5 „ —=
7
4 – 1 . 2
* „
2 1
— * „
4
2
= 7
2 1 —
. . . .
1 — .
. 1 .
. 1 .
7
† .
8 .
1 * —
⸗
4 4
.
4
9 „ 2 .
— 4
3 4
—2= D
1 —„— . e 2
. —
6
. . .
4
. 4
„ . S 4
)
1 S
6 2 .
— 4 8
4 *
* .
R 1
2
7
7 X
8
¹
1 5
4 /
„
S .
— —
4 3
.
.
35
4 „
4 —
X
4
. . .
.
D 3
4
4
. .
4
— 2
*
———
2 4 7
. A
. —– 5
6 –—
—
.

ℳ
2

f - . — GEEES

—

₰
-

— . s 2
SH

Me.
Mwola⸗
doncr
ſn g
niads n
hä: A
uulhe
it
ungit
equop ſe⸗
nümen
lvüne⸗
ſandekg
humiliati⸗
coꝛi din
ns paupe,
r. quia de
31 honoꝛi
uandei
pprcox.
Taliquoj
9 1abie⸗
nt ad di
honoꝛes
x bumi
boc inuit
ſcfactũ
de ipaet,
kdelma
ti adſahi
Slcönad)
tin aan
nebꝛis cotl/
gehine.
nuſuulan
iregi ſuo
Pb. x. ca
ſuit coꝛaʒ
coꝛmu xpi
netus ple
in fonns
ſicut ſun
zoigeatn
Etſblims
riſti ſubli⸗
bucimpte
aut necc
ſidenan

omnihangelis:qꝛ vnita ẽ ei ĩ eẽ hypoſtatico. Angeli.n.

itũcũq; ſupᷣmi nõ ſũt ei ſic vniti: qꝛ nuſq; angelos ap/
pꝛehendit: ut dẽ ad hebꝛeos.ij.ſz tm ꝑ opationẽ.ſ.per a

pertã viſionẽ ⁊ fruitionẽ ꝑfectã:⁊ iõ ab inſtanti vniois
pᷣdicte oĩa ſũt ſubiecta chꝛiſto hoi auctoꝛitatiue. Secũ/
dũ ſilr patet:qꝛ ante reſurrectionẽ nã hũana in chꝛiſto
fuit paſſibilis ⁊ ſubiecta penalitatibꝰad cõplendũ my-/
ſteriũ nr̃e redẽptionis:⁊ ſic nõ fuerũt ei oia ſbiecta exe/
cutiue.Sed qn reſurrexit ad vita imoꝛtalẽ: natura illa
fuit plene gloꝛioſa in aia ⁊ coꝛpe:⁊ ꝑ ↄñs ptãas ei tunc
fuit ſublimata: ꝓpt qð tũc dixit apoſtolis Math.vlti⸗
mo: Data ẽ mihi ⁊c̃.⁊ adhuc ſublimabit᷑ i futuro iudi
cio qñ ſententia eius quã ꝓferet in natura hũana:ut pᷣ
dictum eſt:perfecte implebit in oibus: tam electis q; in
dãnatis:⁊ ſᷣm hoc dicit h:Et ſblimabit coꝛnu xp̃i ſui.
CSd aũt ꝙ Jonathan filo oxiel ĩ traſlatioe chal
aica alit exponit cãticũ ãne pᷣdictũ cui ſenſuʒ accipiã
ꝓut potero:addẽdo etiã aliq̃ ad maioꝛẽ intellectũ.dicit
igitur ꝙ anna p ſpm ꝓpheticum cognouit ſtatũ iudeo/
rũ futuꝝ tpꝑe filij ſui ſamuelis:⁊ tẽpoꝛib ſequẽtib:⁊ ſʒ
hoc ꝓphetiã ſua ꝓtulit ꝑ moð oꝛonis ⁊ dine laudis:ſic
⁊ pſalmi ſũt quedã ꝓphetie ꝓlate ꝑ modũ laudis dine
Diẽ igit᷑ ꝙ ãna ſpũ ꝓphetico ↄgnouit filiũ ſuũ ſamuelẽ
futuꝝ ꝓphetã magnũ ĩ iirł: ⁊ factuꝝ ſigna ⁊ mirabili
lia:ſicut pʒ pᷣmo reg.vij.ꝙ ipſo offerẽte ſacrificiũ pꝛo
filijs iſrł:domin intonuit fragore magno: ⁊ exterruit
philiſteos ⁊ debellauit:⁊ pmo regꝗ.xij.ſamuele rogante
deũ:dñs dedit voces ⁊ pluuia) ↄ ſolitũ curſũ nature:ut
ꝑ boc pplus iſrl petẽdo regẽ cognoſceret ſe peccaſſe: ut
habet᷑ pmo regũ xij. Cognouit etiam ꝙ tpe filij ſui filij
iſrł de ſeruitute philiſtinoꝝ eẽnt liberadi ſaltẽ in ꝑte ⁊
ſᷣm hoc dixt: Exultauit coꝛ meũ in dño. ꝓpter pꝛedicta

Secũdo cosuit in ſpiritu ꝓphetico ꝙ fil filij ſamuelij
ſ.heman cũ xiiij.filijs ſuis futuri erant catoꝛes diuinazzʒ
laudũ in tẽplo oñi: ut habet᷑ pmo ꝑalipᷣ.xxv. ⁊ ꝓpter

hoc dixit: Et exaltatũ ẽ coꝛnu meuũ.i.glia mea in deo
meo Certio vidit anna ꝑ ſpm ꝓphetie:q; philiſtei pꝛo
pter captionẽ arce ⁊ deductionẽ in rerrã ſuã ꝑcutiendi
erãt a dño:intm ꝙ cõpellerẽt᷑ eã remittere ſuꝑ plauſtrũ
nouũ cũ emẽda ꝓ pcti ſui recognitione: ponẽda in ca-
pſella iuxta arcã mures aureos ⁊ anos aureos: ut ha-
bet.j. reg. vj.⁊ ꝓpter hoc dicit:Dilatatũ eſt os meũ.ad

narrandũ vindictaʒ dñi Suꝑ inimicos meos.i.philſte

os:qui erãt inimici ppli iſrł.Quia letata ſũ in ſalutari
tuo.in hoc ꝙ coges hoſtes remittere arcã mõ pꝛedicto
u. idit ana ꝙ ſennacheꝛib dicturfoꝛet blaſphe
mias j̊ dñm:a ꝙ niteret᷑ deſtruere ciuitatẽ hieruſalem
⁊ tẽplu:ſed angelo dñi ꝑcuteret᷑ eius exercit vſq; ad cẽ
tum.lxxxv.milia viroꝝ:⁊ ſic cõpelleret᷑ fugere in terrã
ſuã verecũde:ut habet᷑.iiij.reg.xix.⁊ ꝑ hoc dixit anna
⅞Nõ ẽ ſcũj ut ẽ dñj.qꝛ ipſe ẽ ſcũs ſanctoꝝ:ut habet᷑ dañ.
ix. Neq;.n.ẽ aliꝰ extra te.ſ.ver de. qꝛ alij dicũt᷑ dij er/
ronee:ſicut iupi ⁊ ſaturnꝰ ⁊ cõſimiles:vel pticipatiue:
ut iudices ⁊ viri ſancti. Et nõ ẽ foꝛtis ſicut de noſter.qꝛ
in momẽto ⁊ ꝑ vnicũ angelũ cõteret ipſ ſennacherib
exercitũ/Quinto vidit futuꝝ eſſe ꝓ nabuchodonoſo:
rex babylonis deſtrueret ciuitatẽ ⁊ tẽplũ ⁊ pplim iſrael
captiuaret:ut habet᷑.iiij.reg.vltimo:⁊ de hoc multum

loꝛiaret: ꝓpt qð dixit: Nolite mulitiplicare loqui ſub
imia gloꝛiantes.de ciuitatis deſtructione ⁊ be iſrl ca⸗

ptiuatione. Recedat vetera de oꝛe vio.i.verba ſuꝑba qͥ
dicunt᷑ vetera:qꝛ initiũ ois pcti ẽ ſupbia:ut habet᷑ Eccl.

x. Quia dej ſcientiaxꝝ: dñs ẽ.q.d.ipſe ſcit tꝑa futura de

terminata in quib adducet ſuꝑ vos vindictã pꝛopter

peccata: vñ ⁊ poſtea nabuchodonoſoꝛ in furiã vſus eſt
ut habet᷑ dan.iiij. Et balthaſar eð abnepos ſʒ ioſephũ

tare ſterilis ⁊c. Et q multos habebat filios infirma

ſuo.i.meſſie futuro ſᷣm ipſos.Et ſublimabit coꝛ nu

ctionẽ inſtituebant: ⁊ iudei:expectat meſſiam futuꝝ
7 dñari tpalit᷑ ſup totũ mudu.Ex pᷣdictis pʒ ꝙ expe

occiſus ẽ:ſᷣm vo alios hebꝛeos balthaſar fuit ei ne?

cõcoꝛdat dictũ hiere.xxvij. Ego dedi oẽs terras iſt
nu nabuchodonoſoꝛ ⁊ ſeruiẽt ei oẽs gẽtes ⁊ filio e —
