piculoʒ:q hõi qñq; ↄtingunt iſidioſe:ſic vt ab eis nõ bene
valeat pᷣſeruari. Pꝛimũ ẽ qñ in nocte occulte iſidiãt inimi-

ci:⁊ de hoc dicit: No timebis a tioꝛe nocturno. Scoõm eſt

qñ ẽt ĩ die ꝑ artẽ ſagittãdi a lõge inimic inſidiat᷑:a qbus q
hitat ĩ adiutoꝛio altiſſimi a deo ꝓtegit:ne ſubito ⁊ ipꝛoui-
ſa moꝛte decedat:a p iſta pñt itelligi duo genera tẽtationũ
qruʒ vnũ ẽ ex ignoꝛãtia:⁊ eſt nocturnũ ex defectu mãifeſta
tionis:aliud vo eſt ex defectu recte deliberatiois circa ea qᷣ
ſũt manifeſta:⁊ de hoc põt ĩtelligi:A ſagitta volãte ꝑ diẽ.
Xaein ſexto dicit: Anegocio pambulãate ĩ tenebꝛis ab iĩ
curſu demonio meridiano. Et nõndũ ꝙ vbi dẽ in traſla.
nẽa: negocio.in heb. hẽt:’a deber.q ſigniſicat peſtẽ vbicũq;
ponit: 7 vbi hẽmus:in curſu. hẽtur cõneteb. ꝗqᷓ qdem dictio

ſgnificat moꝛſũ peſtifeꝝ. vñ deut.xxxij. vbi dicit: Moꝛſu

amariſſimo. ponit᷑ coneteb in hebꝛeo.ſimilr oſee.xiij. M

2
—

Tiber

moꝛlſus tuus o ĩferne. loco moꝛſus ponit coneteb. ? eſt ro: dẽ: Sactificet nomen tuũ.iccirco dic: Alamauit ad me
nã duo gnã ſũt moꝛboꝝ peſtilentiũ: arum vnũ ẽ qñ nõ ap ⁊ego exaudiã eñ.q.d.iſte q me vehemẽt dilexit:⁊ ſic ñ
paret ab extra aliqᷓ cã peſtifera:⁊ de tali peſte dẽ ꝙ ambula pſupſit de ſe:ſed adhuc oꝛauit clamãdo vt eſſet a mep
bat ĩ tenebeis.i in occultis. AFlliud genus ẽ qñ appet ſignũ: tectus ꝑ pſeuerantiã: iccirco Eripiã eũ ⁊ glificabo euʒ.
vrputa antrax ſeu apoſtema iĩ ali mẽbꝛo vl moꝛſus alicu ſ. dabo ſibi nõ ſolũ ꝓtectionẽ vt pſeueret ſed ẽt finalẽ
ius aialis venenoſi:vt Nume.xxi.legit᷑ de ſe erpẽtibignitis: gliaʒ. Cõſeqnter itio declarat in q vliſtit illa glificatio.
ꝗᷓ momoꝛderũt pplimn:de à moꝛſu periclitabat: ⁊ de iſto di Pꝛo aͤſe ciendũ ꝙ btitudo qᷓ eſt va gliſicatio pncipalr cõ
cit: A moꝛſu ⁊ demonio meridiano.qꝛ talia ſigna ſũt ma- ſiſtit in clara viſione dei. vñ bm Aug. viſio ẽ tota mer⸗
niteſta ſicut ea q̃ fiunt ĩ meridie:⁊ ſũt q̃ſi moꝛſus demonia de q̃ dicit: Et oñdam illi ſalutare meũ.ſ.xpᷣʒʒ in ma/
cus:vñ ſenſus ẽ ꝙ a qcunq; peſte liberabit᷑ qui in ꝓtectione tate. ſed qꝛ aliqñ viſus fuit deus ꝑ eſſe entiã nõ tñ bea
dei celi cõmoꝛabit: ne ſubito ⁊ ipꝛouiſo decedat. Per iſta ẽt tifice: ſicut pʒ de paulo in raptu: vt.ij. Coꝛ.xij. c.iccirco
pñt itelligi duo genera tẽtationũ:rũ vnũ ẽ qñ pſecutoꝛes addẽdũ ẽ ad hoc ꝙ viſio dei ſit btificata ꝙ ſit eina. vñ
occulte ipugnant: ⁊ de hoc dicit: Perãbulante in tenebꝛis. dicit: Logitudine dieꝝ replebo illũ.i. vita eina q ſuffic
Scom ẽ qñ pſecutoꝛes publice ⁊ palãa ꝑpſequũtur:de q̊ die: ad replendũ ſeu ſatiandũ affectũ hũanuʒ:oẽs.n.alie lõ
Et demonio meridiano. Opio aũt Ra.ſa.circa deber ⁊ cõ gitudines citra einam nõ replẽt ꝑfecte humanã volun
neteb quã allegat poſtil. fabuloſa ⁊ nullius fũdamenti in tatẽ:q̃ fert in bonũ ifinitũ.Et notandum ꝙ rabi abẽ
ſcriptura. Cõſeqnter. vij. dicit: Cadẽt a latere tuo mille 7. haxraiſi ua expoſitiõe declaras iſtud verbũ: Et ondam
vbi denotat ꝙ ille ꝗ hitat ĩ adiutoꝛio altiſſimi ſic ab eo ꝓ illi ſalutare meuũ.ſic dicit: Sẽſus hyj ẽ vt delectent i ſplẽ
tegit᷑ ga pſeuerantie:ꝙ ẽt ſi ↄtingat eũ eſſe i aliq magno pe/ doꝛe diuio:qðò eſt veꝝ ſalutare dei:vel ẽt ſigniſicat meſ
riculoꝝ: dẽoꝛũ ſeu pᷣlioꝝ vbi plurimi periclitãt ex vna pte ſiã. hec ille:q ſũt verba notãdiſſima in teſtimoniũ dei.
7 alia:tñ ipſe erit a peo ꝓtectus:⁊ de hoc dicit: Ad te autẽ Itẽ noõndů ꝙ iſte pſ. pcipuus ẽ õ tẽtationes q fidelibus
noinoinabgti oſequent᷑ octauo denotat 4 exiſtẽtia ſepe ↄtingũt:⁊ io frequetat in eccla in tpib' ĩ qbus ma-
iuſti de qͥ lodtur ĩ medio hoꝝ: piculoꝝ põt eſſe ſibi vtilis: gis diabolus nitit ad decipiendũ.ſ. ĩ diebus ieiunij ⁊ i
itũ ex hoc ↄſiderat diuinã iuſticiã circa eos ꝗᷣ i vtroq; la cõpletoꝛijs: ꝓut hẽtur in glo.hebꝛei ẽt vocant eü canti
tere cadũt:⁊ de hoc dicit: Uerũtñ oculis tuis ↄſiderabis:⁊ cũ occaſionũ:⁊ lʒ apud eos icipiat pᷣſ. ab illo loco vbi
retributionẽ pctõꝛũ videbis ¶ ¶õſequent nono pſal.reuer· dẽ: Qui hitat in adiutoꝛio altiſſimi.ſicut apud nos:tñ
tit᷑ ad deum. d. Qm tu es ſpes mea ⁊c. ⁊ eſt ſẽſus:rõ tãte ꝓ gqncunq; eum cantant vel recitãt in ſuis officijs icipiũt
tectionis ẽ: qꝛ tu deus ꝗ es ſpes mea:poſuiſti refugiũ tumm a pte vltima pᷣcedẽtj pᷣſ.ſ.vbi di: Et ſit ſplẽdoꝛ dñi dei
Alltiſſimũ.i· potẽtiſſimũ.oca.· n.qᷓ ſunt altiſſima ſũt tuti nui cc. ⁊ ſic ↄtinuãt vſq; ad finẽ.ſ.vbi dꝛ: Oñdaʒ illi ſa
oꝛa ab ipugnatione hoſtiũ ¶Koſequẽt.x. cõuertit᷑ ad illů q lutare meũ.qð valde conſonat huic expoſitiõi:qꝛ ab il
hitat in adiutoꝛio altiſſimi d.ꝙ erit tutus a Zcunq; malo lo loco ĩcipiunt narrare qnq; effectus gẽe er
2 flagello vniuerſalr ne accedat ad eũ vel appꝛopinquet ta cõtinus nt vſq; ad finẽ h pl. vt dẽem ẽ. ¶ Replica.
bernaculo ſuo:ſic vt eũ faciat a rectitudine vite ea nßpſ. Qui hitat.qꝛ poſtil.eũ exponit vt oſtẽ/

—

q̊ dicit: Non accedat ad te malũ nec flagellum ⁊c.¶ Cõſeq̃n dat p̃ſ. denũciare bñficia dei ſuꝑ pplʒ exeũteʒ
ter. xi. dicit: Qm angelis ſuis mãdauit ðò te ⁊c. a denoti; de egypto: burg. temere redarguit.d.illam po
dũ ꝙ iſta ptectio nõ ſolũ fit a deo immediate:ſʒ qñq; ẽt ab ſtil.expoſitionẽ oino irronabilẽ ex motiuis debilib in
angelis de eius mãdato.vñ dicit: Qm̃ angelis ſuis de mã pcedenti coꝛꝛectiõe ſolutis.In ſpali obijcit pmo:qꝛ po
dauit de te ⁊c In manibus poꝛtabũt te ⁊c Conſ. ent. xij. pulus iſrl i deſerto fuit dure ceruicis ⁊ ꝑuerſus: igitur
dicit: Sup aſpidẽ ⁊ baſilicũ ãbulabis ⁊c᷑.a denotaduz merito ppli illẽ nõ ꝓpuenerunt bñficia hic enumerata.
ſic ptegit a dno iuſtus pdictui:vt ẽt calciãdo venoſa aialia Rñdet ꝙ poſtil. non dicit de merito illius ppli q ad illa
ei nõ nocebunt:qð ſpũalr intelligi dʒ de diabolo ꝗᷣ in figu bfficia:ſ. ed dicit ꝙ ſicut ĩ pꝛecedẽti pᷣſ.pſal.petijt a deo
ra ſerpẽtis apparuit ĩ pᷣma tẽtatione hũana:ꝓpter qð ⁊ cõ pplo exhiberi illa bñficia:ita in hoc pᷣſ.denũciat ea ſuꝑ
culcadus eſt a iuſti?: Geñ.iij.c. Ipſa ↄteret caput tuũ.Et qꝛ pplm futa. nihil igit᷑ ↄcludit burg. Scdo obücit burg.
multe ſũt ſpẽs ſeu idiuidua h hoſtis ſimilr r q;plurime e?· ꝙ ꝓpter puerſitate ppli nõ pot ille verſus de eo expoi.
verſutie:iccirco noiat eũ multis noibus aialiũ ferocium et Qm in me ſpauit liberabo eũ. Neſcio roõnem:burg. tã
venenoſoꝝ. ſ.aſpidẽ ⁊ baſilicũ leonẽ draconẽ lei nt varius ẽ loqndo de pplo iſrl:nũc eum dignificat vltra
dicit: Qm in me ſpauit ⁊c. vbi tractat᷑ de qnto effectu gee: modũ ↄtendẽs de eius pmatu ẽt in ecclia xpᷣiana: vt pʒ
qð ẽ ꝑducere ad gliam. Circa ꝗð tria facit: qꝛ pꝛimo pᷣmit/ BGeñ.ix. Hic aũt vilificat pplʒ illũ ad vltimũ:q tñ deo
tit cam hmõi effectuũ ꝑ moch meriti: æ hoc cũ dic: Qm fuit valde peculiaris ⁊ ſpalit deſpõſat:vt pʒ per totuʒ
in me ſpauit. Ubi notdũ ꝙ vbi in traſſatione niĩa hẽtur: libꝛũ exodi: ⁊ de illo pplo ĩ: ſlon? alia natio tã gran
ſperauit. in heb. hẽtur haſach. qð ſignificat amoꝛẽ nõ ſolũ dis ⁊c᷑. Deut᷑ iiij.huic pplo dẽm ẽ.·Eritis mihi i regnuz
ſimplr ſed ẽt vehementiã amoꝛis:ſʒ quã talis diligẽs oino ſacerdotale:gens ſe ãcta:pplłs acqſitionis: Exo.xix.et in

ↄglutinatus eſt de amauit eos.vbi trãſlatio nꝛa hʒ: Con dũ ẽ ꝙ bñficia pᷣſtita illi pplo ⁊ ꝓmiſſa ẽt in hoc pſ. cõ
glutinatus Edeus. In heb. hẽtur idẽ verbũ.ſ. haſach. vñ ĩ tenta no ꝓuenerunt ꝓpter merita ppli ed pꝓpter fideʒ
pſona xpᷣi dicit pſal.ꝙ qꝛ ille ꝗ hiĩtat in adiutoꝛio altiſſimi a merita patrũ ad ſi atiſfaciendũ pmiſſioibus eis facti:

vehemẽter dilexit me ſen cõglutinatus ẽ mihi:iõ a me fuit ¶atigerunt illi pplo in figura nii q ad illa bñficia ſpuũa

liberat ⁊ ptectus vt eſſet ꝑſeuerãs:q qdeʒ dilectio tã vehe lit itellecta aſpiramꝰ nõ nĩis meritis ſed merito xpᷣi pꝛi/
mẽtiſſima nullo mõ põt adaptari pplo iſraelitico ĩ deſerto bus ꝓmiſi ⁊ nobis exhibiti. Uñ ſi burg. fuiſſet memoꝛ
exñti ſed im̃ pꝛibus ſeu viris valde perfectis. Et vt oñderet eaꝝ cãrũ diuine miſeratiõis ⁊ bñficioꝝ qs ꝑ longaʒ di
ꝙ hec dilectio non ẽ fũdata in aliqᷓ vana ſeu falſa cognitio greſſionẽ aſſignauit.õ. Exo.xxxiij.in vltimo coꝛꝛupto
ne: iccirco dicit: Om cognouit nomen meũ. ſ. p verã fideʒ. rio abſtinuiſſet ab his obiectioib hic ⁊ pcedẽti pſ.ſcis:

Scðo ad denotandũ ꝙ ẽt hñs giam T charitatẽ oꝛare dʒ p ¶qꝛillis ibi dcis foꝛmalr odicunt. Et cũ vltimo burgeñ.

Hymõi ꝓtectione:vt in pncipio p̃ſ.dẽm ẽ: vt.ſ.ei pſeuerãtia obijcit auẽte hebꝛeoꝝ doctoꝝ alirum qᷣ hũc pᷣſ. expo
donek: ꝓut Aug clarat ſup illud verbũ oꝛonis dñice vbi nũt de quolibet ſeruo dei. Rndeo ꝙ non ſeqtur: illi ſie

fert in ſuũ dilectum: put Ra moy manifeſte oñdit libꝛo ? pſ. cxiij Fca eſt iudes ſactificatio eius c. alibi: Not i
pte ⁊ caplo allegato. Uñ deut.x. vbi dẽ: Et tñ pꝛibus tuis iudea de/ ⁊c᷑. Quicqᷣd tñ ſit de adoptione h ppli:dicẽ/

Ynntigkil
ninnnend

olsmclioꝛe

ſeindees pe
Ghno inn
Erpwikcher
Gemopphnne
nononetbi
ſtcoſimnioñ
ſſiono oli
ſuiapotiſinet
heſoite iat⸗
uutnonadp
fopolimi
keſtun

dalmiu. e⸗
nocii end⸗
Tyentaroiui
lintuiſhan
hütnilnueut
rlignonſoli
nunsſadärman
kacopſalori
w hüne
rincäticis
in k
palgelt
tureco
luaemn
finanandun
ſanatingen

ckd doſti

nminlodi
Thrtaſa
Eunnen
Enlanie
Gepetin
ecbhr
ſurſiinn

Ntzſi
ntn
ine
l
ſbſt

enidin

rnſpin
Neſemäoi
Auniciin
ingſtauf
Anncn ſf

än gleg

mhnmifin
ulnmhühin
Ninalrotiſt
Hliſenfetn
nrinniien
mmajfülin
Buntichunn
ſidianonzi
napomian
töabidn
ſicut lei
nſuis iifiii
ſit ſpchnini
wwidi:li
cpoſtünt

l
eſin

lcigwing
oalip prenn
alrguolng
oeuusetiib'

SAoaſus:

nellußen
Agmin
Pöͤlr ihnan
mninniin

.
ui

magnitudo diuine potẽtie. m

pſalmoꝝ

exponunt:igit alio mõ exponi nõ põt. Burg. ẽt habet
vnũ argumentũ ſibi familiare:ꝙ bonũ de q;'to cõius ᷣ

tãto diuinius:igit᷑ expoſitio de pluribus ſiue bonis ſiue

malis melioꝛ ẽ ꝙ; de vno vel ſingulis:q;uis aũt ſepe o’/
derim illud argumentũ nõ valere õ poſtillatoꝛẽ: valet
tñ õ facienten. ðDU
9 nũ ẽ Elal. cãtici in die ſab/
cõfiteri W7V1

omio à all. . LXNXXXI.

talis ti in heb. et Et pſallẽ nõituo altiſſime.
in kanſla biero. Agd annunciandum mane
in an la. cot miãz tuã: et vitatẽ tuaʒ per
Pſalmus cãtici i 2 S
die ſabbati m Noctc. In decachõdo pſal
hebꝛeos moyſes terio:cũᷣʒ catico in cithara.
fecit huc pſ. eccxd Quia delectaſti me dñe in
tandu in die tahe fſactura tua: ? ĩ opibus ma
Apuck pebꝛeos in nuũ tuaꝝ exultabo. Quã
memoꝛiam bñfi· Iagnificata ſut opera tua
cij creationis:ſßm dñe:Inimis ꝓfundẽ ſce ſũt
Sene j. ECogitatioes tue. Air iſipi
be ſaneti ens nõ cognoſcet: ? ſtuůͦltus
ptimo 2 ſancti .. A
ficauit illum a. no ltelliget bec. Cuũ xoꝛti
Et diuiditur pᷣi. fuerit pctõꝛeſ ſiẽ fenũ:et ap
iſte in tres pꝑteeꝛ õ
qꝛ pmo pᷣſ.indu-

it ꝓ bñficio creatiõis ad gẽarũ actionẽ. ſcòo oñdit in/
gratoꝝ punitionẽ:ibi Uir inſipiens.tertio gratoꝝ pꝛo
motionẽ:ibi Et exaltabit Circa pᷣmuʒ dẽ: a ¶ Bonu
eſt cõfiteri dño ſ. cõleſſione lauches diuine:⁊ qꝛ talis cõ
feſſio nõ ſolũ fiebat ſimplici verbo ſed aliqñ cũ cãtu ſo
lẽni ⁊ potiſſime in die ſabbati:iõ ſpditur: b¶ Et pſal
lere nõi ⁊c.i.ad gliam nois tui:ad quã oʒ talij laus oꝛ

dinari non ad tpale lucrũ pᷣncipalr: lʒ miniſtri dei ſcòa

rio poſſint itendere ad victum ſuũ ⁊ veſtitũ ſᷣm decen
tẽ ſtatum. ( ¶ Ad annũciandũ mane.i.tꝑe ꝓſperita
tis. ON ¶ Miam tuaʒ.qꝛ dcqd ꝓſperi hẽmus:venit ex
dei mia. e & Ar veriuale tuã.i.iuſticiã tuaʒ. fᷣ ¶ Per
noctẽ.i.tpe tribulationis:qꝛ qcqd aſperi nobis cotigit:
ex veritate diuie iuſticie pcedit. Uel põt hoc referri ad
ſolẽnitatẽ ſabbati in q̃ ſacerdotes ⁊ leuite nõ ſolũ cane/

bãt diuinas laudes de die ſed ẽt de nocte ꝓ aliq eius ꝑ-

te.Et qꝛ non ſolũ canebãt laudes diuinas vocibus hu
manis ſed ẽt muſicis inſtẽis:iõ ſbᷣditur: g ¶ In deca⸗
choꝛdo pſalterio.i.decẽ choꝛdaꝝ. 5C mruo. as fi
ebat voce huana. e cithara.qꝛ varijs inſtiis vte
bãtur in cãticis diuerſis:⁊ rõ motiua h cantus tangit᷑
cũ dẽ: k¶ Quia delec. me dñe in fac.tua.qꝛ creature

a deo ꝓducte ſunt cã exultatiõis ⁊ delectatiõis hõi:tũ
q creature coꝛpales fce ſunt in eius obſequm:tũ qꝛ per
gradus creaturarũ anim hois eleuat᷑ ad deũ cognoſcẽ

dũ ⁊ amandum:verũtũ qꝛ hõ rõnes creaturaꝝ nõ põot
pfecte attingere:ſᷣm ꝙ dẽ ecẽs.j.c.Cuncte res difficiles:
nec eſt ꝗͥ poſſit eas explicare ſermone.iõ ſpᷣditur admi
ratiue: 4 Quã magnificata ſũt ⁊c. ⁊ ex h apparet
ints ꝓfunde facte
⁊æc̃. qꝛ diuia ſecreta nõ pñt attingi ab aliq creata virtu
te ꝓpꝛia:⁊ non ſolũ ꝓut ſunt ĩ deo:ſed ẽt ꝓut ſunt i ef/
fectibus mirabilibus.nullus.n.vnqᷓ per rõnem inueſti
gare potuit in ꝑticulari q̃litatem magnetis q̃ ferruʒ at/
trahit:⁊a iõ dẽ ꝙ hoc hʒ a tota ſpecie:qꝛ ꝓpꝛietas illa ſe

qtur ſpẽm magnetis:ſed qᷓ ſit illa ignoꝛat. et idem ẽ de

ibi Plantati.Lirca pᷣmum dẽ: x

hilo. a

virtute ⁊ ẽt in ſublimitatis honoꝛe:ideo ſpᷣditur:

ti in domo domini.i.ſacerdotes ⁊ leuite ad diuinu cultũ

virtutibus aliaꝝ reꝝ occultis:a conſideratio taliũ oʒ idea

cere hoiem in admirationẽ ⁊ laudem ↄditoꝛis. n ¶ Uir i
ſipiens. Hic ↄñter.oñdit ingratoꝝ punitionẽ:⁊ pᷣmo tãgit
eoꝝ vicium. d. nf ir inſipiens nõ cognoſcet. Dẽ aũt in
ſipiens ille qͥ non ſapit bñficium ſue creatiõis:⁊ iſte meruo
tanq; ingratus repel/
litur a bnficio diuine
illuſtrationis:⁊ iõ ſbᷣ
ditur: o ¶Et ſtult
non itelliget hec.i. ĩ/

paruerint ò q operãt ini
gtatẽ. Ut ĩtreãt in ſeculuʒ
ſeculi:tu aũt altiſſimꝰ ietnũ

C „ EI tra ſe non legit diuia
dñe. Qm̃ ccce inimici tui bñficia mecktacorer
dñe:qm ecce inimici tui pe q meret᷑ a deo puniri

ribunt:et diſpgent᷑ oẽs qui

† er qð ſubditur:
operãt᷑ iniqtatẽ.Et ẽxalta⸗ =W fu. pec.

bitur ſicut vnicoꝛnis coꝛ ſeit ⁊ deſiccatur.q
nu meuʒ:let ſenectus mea Et apparuerint. mo/⸗
in miſericoꝛdia vberi. Et dico tpe floꝛẽtes t⸗

deſpexit oculus meus ini oherrare

micos meos:ẽt inſurgen

tibus i me malignantibus mittit pſperari tpalr
audiet auris mea. Juſtus Pppter aliqð modicũ
vt palma floꝛebit: ſicut ce bonum ipſoꝝ: qõ nõ

drus libani multiplicabi cegem lec ift halez

tur. Plãtãti in domo dñi
ſeculi.i.eternaliter p

pter ſuas iniquitates:qð ꝓcedit ex alto dei conſilio: iõ ſub-
dit: 1Muuüͤt altiſſimus ⁊cl.⁊ per ↄñs potẽs ꝓut ⁊ qñ

J qqiu placuerit tibi iniqͥs multiplici᷑ punire:iõ ſpᷣditu:·

v m ecce inimici tui dñe ⁊c. ⁊ pʒ ſñia ex dẽis. x( Et
exaltabitur. Hic oñter deſcribit garum ꝓmotio:⁊ pꝛimo
qytum ad tpale dñium:ſecũdo q'tum ad diuinũ obſeduʒ:
t exaltabitur ſic ⁊c.
qð fuit impletũ tpe ioſue:qñ.xxx.⁊ vnus reges fuerunt a
pplo iſrl debellati:vt hẽtur ioſue.xij. y ¶ Et ſenect᷑ mea
⁊c] In heb.hẽtur:Et linitio mea i oleo romoſo.i.abundã
ti:⁊ hoc fuit ipletum tꝑe dauid qui fuit linitus.i.vnctus ĩ

regeʒ oleo romoſo.i.abũdanti:qꝛ ter fuit inunctu): pꝛimo

per ſamuelẽ.j.Reg.xvi.ſecũdo ſuper tribũ iuda.ij.Reg.ij.
⁊tertio ſuꝑ totum iſrł.ij. Reg.v.⁊ ad eandem ſñiam redu-
cit l̃a hiero.q talis eſt: Et ſenectus mea ĩ oleo vberi.⁊ vo/
cat᷑ tpᷣs dauid ſenectus reſpectu tꝑis ſp ioſue:qꝛ multi oni
fuerunt ĩtermedij. Ad eandẽ ſniaʒ reducit lr̃a cõis:Et ſene-
ctus mea in mia vberi.qꝛ dauid ſuſcepit vnctionem regni
a deo non ſolum ꝓ perſona ſua ſed ẽt pꝛo filijs ab eo deſcẽ
dẽtibus:ut hẽtur.ij. Reg.vij.⁊ hoc pꝛoceſſit ex magna dei
mia q̃ per oleum deſignatur in ſcriptura. 3 ( Et deſpexit
oculus ⁊c.lqꝛ dauid confidens de dei adiutoꝛio inſultum
philiſtinoꝝ ⁊ alioꝛũ aduerſarioꝝ ſuoꝛuʒ reputauit pꝛo ni⸗
Arinſorgerbus ĩ me ⁊cẽl.q.diceret talis rumoꝛ
tãgit aures meas tmimõ ? non coꝛ qð contingit ĩ dauid nõ
ex ſuperbia vel pꝛeſũptione de virtute ꝓpꝛia ſed ex diuina
cõfidẽtia. bHBuſtus ut palma floꝛebit. vocat moyſes ip
ſum dauid iuſtum:quia deo acceptus fuit:⁊ floꝛuit ĩ fama

cut cedrus libani multiplicabitur. quia cedrus valde inal
tatur. d ¶ Plantati. Hic cõſequenter deſcribitur exalta-
tio populi quantum ad cultum diuinum qui tempoꝛe da
uid valde fuit augmentatus per ipſum quantum ad oꝛdi-
nes ſacerdotum et leuitarũ:ut habetur pꝛimo paxal.xxiij.
vſqʒ ad.xxvij. excluſiue:⁊ hoc eſt qð dicitur: d lanta

UU 2

——

fenum.qð cito are

tatẽ.qͥs deus aliqũ p

cedem ſed tm tpalez:.
iõ ſubditur: v( Cit
intereant in ſeculum

ibbidẽ deputati. e¶ In atrijs domus dñi ⁊c. qꝛ ĩ atrio ſa

cerdotũ hoſtias imolabant: ⁊ in alijs atrijs legẽ docebant.
fAdhuc multiplicabũtur ⁊c. lqꝛ nõ ſolũ ĩ iuuẽtute mul
tiplicabãtur ĩ bonis oꝑibus ſed ẽt in ſenectute. g ¶ Et bn
patiẽtes erunt.i.bona recipientes a deo.ſᷣm.n.phᷣm bñfici

at dẽ bñ paſſus a bñ
factoꝛe: ⁊ hoc ſonat . „ —
l⸗ biero darius aue in atrijs dom dei nůi ſoe
talis ẽ: Adhuc i ſene hſjr · . Iinlirabütr
aute fructificabut pi vut. Adhuͦc mliiplicabũ

i ſenecta vberi:t bñ patien
tes erunt ut ãnunciẽt. Qm̃
rectus dñs deus nꝛ:⁊ non
eſt inigtas in.

gues:⁊ frõdẽtes erũt
i. ex pinguedine gĩe:
bong oꝑa ꝓducẽtes.
h¶ Ut annũciẽt ⁊c̃.
Hic incipit verſus vl
timus i heb. et ĩ traſ⸗
latiõe hiero.q̃ ſic hʒ:
Annũciates quia rectus dñs.⁊ eſt ſeſus ꝙ nõ ſolũ in iuuen
tute ſed ẽt in ſenectute annũciarent pplo conſtãter iuſticias
oni recta). ¶ In pᷣſ. xcj. Bonũ ẽ ↄfiteri dño.vbi i ĩ poſtil.
Et ſʒ hebꝛeos moyſes fecit pᷣſ.iſtũ. itid.
AIctũ eſt. . ꝙ non oẽs hebꝛei ſunt illius opionis:i
mo plurimi eoꝝ attribuũt iſtũ pᷣſ.ſicut ⁊ oẽs ali/
os ipſi dauid:⁊ qꝛ freques repetitio vnius ⁊ eiuſdẽ eſt faſti

pſalmoꝝ:niſi aliqd noui alleget ĩ ſeqntibꝰ. ogeʒ p̃ſ.
vVbi dr i poſtil. Uir iſipiens. Pic ↄni ondit ⁊c. ¶ Additio.

NOc qð dicit pſalmiſta: Uir inſipiẽs nõ cognoſcet
ND ſtultus nõ itelliget hec:vẽ ptinere ꝓpꝛie ad defe
Hctu cognitionis ſeu itelligentie nõ aũt ad defectuzʒ
gratitudis: ꝓut dicit poſtil. de qͥ in Ea hꝰpᷣ̃ſ.non vẽ fieri ali
qua mẽtio.vñ circa hoc alitvẽ dicendum.Pꝛo qͥ ſcienduʒ
e:ꝙ pᷣſ.in pᷣcedenti verſu non ſolũ ꝓfitet᷑ ꝓductionẽ reruʒ a
deo:de q̃ dicit ꝙ magnificata ſũt opa tua dñe ſed ẽt puidẽ
tiaʒ ⁊ gubernationẽ reꝝ ab ipſo deo:de dbus dicit:limis
ꝓfunde fce ſunt cogitationes tue.Ad pfectionem.n.ꝓuidẽ
tie ꝑtinet oia intima ⁊ ꝑticularia cõſiderare:qð reqrit ꝓfũ

das cogitationes:⁊ iõ dicit: Nimis pfunde fce ſunt cogitati

onej) tue.ſ.circa res gubernãdas.ſed ſicut fuerũt aliq ut pla

tonici qͥ diuinam ꝓuidentiã amouerunt a ſingularibus ge

nerabiliũ ⁊ coꝛꝛuptibiliũ ꝓpter eoꝝ inſtabilitatẽ:ut Aug.
narrat.viij.de ciui.dei:ſic ẽt fuerũt multi q amouerũt ꝓui

dentiã diuinã circa res humanas: ꝓpter hoc ꝙ videbat in

hoc mũdo qplurimos iniuſtos floꝛere ⁊ ꝓſperari:ſimilr

iuſtos ſepe magnas pati aduerſitates:ex q ↄcludebant ꝙ ta
lium ꝓuidentia ſeu gubernatio non ptineret ad deum q ſũ

me iuſtus ẽ:⁊ iſte erat erroꝛ dicentiũ de deo iob.xxij. Suꝑ

cardines celi pambulat: ⁊ nia non ↄſiderat.⁊ qꝛ taliũ rõci/
natio eſt ſtulta:iccirco dicit pſal. Uir inſipiẽs nõ cognoſcet
hec.i.non cognoſcet ꝙ cogitatiões dei circa reꝝꝛ humanaꝰ
gubernationẽ ſunt ꝓfunde ⁊ valide.⁊ reddens cãʒ q̃re ſtul
tus hoc non itelligit ſbdit: Cũ exoꝛti fuerint pctoꝛes ſicut fe
num i multiplicantur in hoc ſeculo pluſq alij: iuxta illud
ecẽs.j.Stultoꝛ: ifinitus ẽ mmmerus. Et opparucrint oe 4

operãtur inidtatẽ. hoc ẽ ꝙ nõ ſolũ multiplicãtur numero:
ſed ẽt ꝓſperãtur floꝛẽtes:⁊ hoc eſt motiuũ inſipiẽtis ⁊ ſtul

ti pdci qͥ nitit amouere diuinã ꝓuidentiã ſeu gubernatiõeʒ
ab hꝰmòi rebus humanis:qð quidẽ pᷣſ.repꝛobat cũ dicit:

Ut intereat i ſeculũ ſeculi.hoc ẽ dicere:talis multiplicatio
ꝓſperitas nõ eſt reputãda In ſeculũ ſeculi.ſ.in vita futa.
Luius rõ eſt:eo ꝙ tales lʒ mo floꝛeãt interibũt tñ:qꝛ deujqͥ
eſt altiſſimus ⁊ potẽtiſſimus i eternũ non pꝑmittit talia ĩpu
nita. vñ ſeqtur: Tu aũt altiſſim⁊c. qm ecce inimici tui ⁊c᷑.
vſq; ibi Qui operãtur iniqtatẽ. Cõſeqni tractat pᷣſ. de iſtis
4 lʒ qñq; ſuppꝛimatur:finalr tñ ãſi triũphalr eleuãtur: de
qbus dicit:Exaltabit ſicut vnicoꝛnis coꝛnu meũ.cuius rõ

dioſa:iccirco de cetero nõ itendo aliqd addere circa auẽteʒ

ẽ: qꝛ dẽ j.iohᷣ.v. c. hec eſt victoꝛia q̊ͥ vincit mundum ſi
des nia. Et qꝛ qñq; ↄtingit ꝙ magna ꝑps vite iuſti ſit in
tribulatione:dicit et tales in ſenectute ſepe refloꝛent:
de hoc dicit: Et ſenectus mea in mia vberi.qᷣ qdeʒ iu

ſti ſepe vidẽtes punitionẽ maloꝝ letãtur in manifeſta⸗
tione diuine iuſticie eo mõ qͥ dẽ:Letabit᷑ iuſtus cum vi⸗
derit vindiciã. ⁊ de hoc dicit: Deſpexit oculus me ac᷑.
⁊ qꝛ qñq; hec vindicta nõ vẽ ſed audit᷑:iõ dicit: Et iſur
gẽtib'in me malignãtibus audiet auris mea.ſupple vi/
tam ſeu punitionẽ eoꝝ. Cõſeqnter ondit ꝑ exemplũ
ðꝛiaʒ quã poſuerat iter iuſtos Z mios:. Iuſis vt pal
ma floꝛebit ⁊c.q.d.ſicut iter plãtas ſũt q̃dam q cito flo
rent ⁊ cito areſcũt ſicut fenũ ⁊ hmõi:⁊ ſũt quedã alie
q̃ non ita cito floꝛent ſed paulatiʒ:⁊ tales ſolide ⁊ recte
creſcunt i altũ ſicut palma ⁊ cedrus:ſic iter hoĩes qñq;
ↄtingit:ꝙ impij exoꝛti ſũt ſicut fenum qð modice dura
tionis ẽ. Juſtus aũt ſicut palma ⁊ ſicut cedrus:⁊ iõ ſic
aſſimilauit ðᷣmo pctõꝛes feno.d.Cum exoꝛti fuerit pec

catoꝛes vt fenuʒ.ſic mõ aſſimilat iuſtos palme ⁊ cedꝛo

⁊c.d.Juſtus vt palma ⁊c.Eſt ẽt alia differẽtia iter plã/
tas ex loco vbi plantãt᷑:qꝛ q̃dam loca ſunt magis apta
ad fructificandũ ꝙᷓ; alia:⁊ io dicit de iuſtis: Plantati in
domo dñi. hoc eſt dicere:non ſolũ iuſti hñt excellentiã
ex ꝑte ſui ſed ẽt ex loco vbi plãtant᷑. Quia ĩ domo dñi.
Et in atrijs domus dei.ſ.ĩ ga ⁊ virtutibus q̃ pertinent
ad iuſtos in qbus deus hitat. Cõſeq̃nter qꝛ circa puni/
tionẽ ipioꝝ oñderat ꝙ erant in eternũ puniendi:⁊ hoc
cũ dixit: Ut intereãt in ſeculũ ſeculi.nunc aũt dicit ꝙ;
iuſti in alia vita pncipalr pᷣmiabunt᷑: ⁊ hoc eſt qð dic:
Adhuc multiplicabutur ĩ ſenecta vberi.vñ ꝑ ſenectaʒ
recte poſſet intelligi vita futura qͥ vltimũ locum tenet
iĩ duratione hũana:q̃ quidẽ ſenecta ĩ viris iuſtis vberri
ma ẽ:iuxta illud: Inebꝛiabimur ab vbertate dom tue.
⁊ notãter dixit:Adhuc.q.diceret:non ſolũ in hac vita
qñq; pꝛemiãtur iuſti ſed pᷣncipalius i futura.vñ notãat

ſpdit: Et bñ patiẽtes erunt. qꝛ ĩ actibus beatificis iuſti
ſolũ paſſiue ſe hñt.viſio.n.i ꝗᷓ pncipalr conſiſtit btitu/
do ſimilr ⁊ gaudium ſeu leticia q̃ talẽ viſionẽ cõſequũt

non niſi qdam paſſioes ſunt.de viſione.n. manifeſtuʒ

eſt ꝙ videns nihil agit in viſ rem ſed econtra.De gau
dio vero ⁊ leticia ſeu delectatione pʒ per augu.xiiij. de

ciui.dei:q eas numerat iter ceteras paſſiõej aie.vñ pꝛo
pꝛijſſime ⁊ valde nõbilr dicit:Et bñ patiẽtes erũt.⁊ qꝛ
iuſti in illa vita beata ex ↄñti hñt quandã actionem. ſ.
laudare deum:iuxta illud Eſa.lxij.c. Super muros tu
os hierlm. iccirco dicit: Ut annũcitẽ qm̃ rectus dñs nĩ
⁊ non eſt iniqtas in eo.vbi li vt cũ dꝛ: Ut annunciẽt.te

net᷑ non caliter ſed cõſecutiue.Et ẽ ſenſus ꝙ tales i ſene⸗

cta vberi bñ patiẽtes mõ pꝛedco cõtinue annũciabunt
rectitudinẽ diuine iuſticie circa pᷣmiuʒ bonoꝝ.et ꝙno
eſt in eo iniquitas.ſ.circa punitionẽ maloꝝ:lʒ.n. multa
alia de attributis eſſetialibus diuinis ⁊ eius effectibus
circa creaturas ſunt laudãda:tñ de rectitudine iuſticie
⁊ de amotione iniqtatis facit mẽtionem:vt cõcludat i-
ſipientiã ſtulti ſupꝛadci:q diuinam gubernationẽ amo
uebat ab humanis actibuj ex iniuſticia q in eis appare

bat: vt. . dẽm eſt:oñdens ꝙ ĩ alia vita finalr demoſtra
tur ꝙ rectus eſt dñs ⁊c. Si aũt obijciat ð pꝛedca ð hoc
qð dẽ ecẽs.ix. Uniuerſa eqͥ eueniũt iuſto ⁊ impio bono

æ malo mundo ⁊ imundo ⁊c̃.Ex qͥ pʒ ꝙ iſta bona tꝑa

lia indifferẽter ſe ht ad bonos ⁊ ad malos:qð ẽt ſepe
võ per experiẽtiã. Cuius oppoſitum vẽ annuerepᷣſ.in qꝗ

buſdã verſibus h'pᷣſ.vt dẽm eſt. Ad hoc dicenduʒ ſᷣm
Tho.pᷣꝰ.⁊·.q.vl.ar.vl.ĩ coꝛ.q.ꝙ de tãtũ dat iuſtis de

bonis ienposalibus t oe nu is ſỹtuʒ eis expedit ad
peruenienduʒ ad vitam eternam. Malis autem qñq;

itreuen
njgotum. d
mla, e
lautionen
dimno min
mtinetado
ſebbatiinip
imexon

llin
craroſabbar

liquodau
aharnin
rong itnap⸗

litersoeo l

un pz
rcdeq di
dceaaſtimer
mineintacist
Amnoptbuon.
nui tun en
wbortſefell
oecenior
ſenadabſe⸗
ltdeſabban
numi ſacibi
unciabitrdeß
Ibipatisen

ccagryrt
eN

¶Ve
poſtuo e5
toneq:in he
ſeeſteß ſun
ſentsdenet
reſſſeiſ
ſihecsdiird
Mthurryfle
Uut moſſsf
noſſiorhoen
uyloibii
Ilaiabun
Pbalt onin
Falttegnum
Püpublcui
enuuntad ph
nngo pplE
nodeſcribit
bbi enan
Mbile.
lehovans
mpritenſe
yl darg⸗
Cknindut⸗
wntu,
mi ſiseſt
gkſtnet
nſlſihne:
nflinnen
nlinor⸗
hnigtin
ſcudin

önſ
enitinnn
bui
nningltii
uäntii
mmam
mewnſni
tinireidt
nſäninn
tutacenmin
1Quiunf
mmnhuirin
Wumngeen
müpmratth
li.nunüna
t 1 hotd
iünülommm
Drbmnen
tr iihrii
Wbiſn i
murcniſtbin⸗
Ninüinicilnnit
ſnen mwichn
gArumdeg
tiſcliege
einn
niceri⸗

liter a deo iſtitu/

¶pſalmoꝝ

permittit euenire bona tpalia:vt in eis iuoluãtur in pe

nã pctõꝛum.vñ pſal.in hoc loco loquit᷑ de iuſtis qbus
deus aliqñ exhibet bona tꝑalia vt inde adiuuẽtur ad
cõſecutionem ſpũalium eo mõ qͥ dẽ in pᷣſ.timẽtes autẽ
dñm nõ minuẽtur oĩ bono. Notandũ ẽt ꝓꝙ iſte pᷣſ.ꝓpe

— dien
abbati. in ipſius 2-8.
enim exoꝛdio tra ¶ Laus cãtici dauid ĩ die
. 5 ſabbaio k ante ſabbatũ qñ ſundata
Bori⸗ creationis ⸗ terra. LXXXXII. c
reruʒ fuit pncipa Ominũs regnauit de

coꝛẽ indutus eſt: indtus ẽ
dñs foꝛtitudinẽ ẽt pꝛecĩxit
ſe.Etci ʒ firmauit oꝛbẽ tre:

tum:vt pʒ Exo.
Xxx.c.de qͥ̊ dicit:

Delectaſti medo Eer) . 5
mine in facka tua qui nõ cõmouebitur. Pãa
⁊ in opibus ma/ rata ſedes tua extũc:a ſecu
nuũ tuaruʒz exul lo tu es. Eleuauerũt flumi
tabo: ⁊ ſic reddit
gĩas de creatione .

ren: ad qð ſabbatũ illud inſtitutũ fuit: ĩ fine aũt pſ tra

ctat de ſabbato vltimo ⁊ finali in qͥͥ eſt vera redes aĩa⸗

rum: qͥ ſãcti bñ patiẽtes laudes diuinas ĩdeſinẽter an-

unciabit de qbus dicit: Adhuc multiplicabũtur ⁊c̃.

vpatiẽtes erũt vt annũcient ⁊c̃.vt.s.expoſitum eſt.
Irca pᷣſ. Bonũ eſt cõfiteri. Et dñs ¶ Replica
regnauit decoꝛem indutus ⁊c̃. diuerſificãtur
poſtillatoꝛ. ⁊ burgenſis in applicatione non iĩ

* 9 —

Bnminj regnauit. Duic pſ. pmittitur talis ti.
ltin tranſſla. cõi: Laus cãtici ipſi dauid ĩ die an
te ſabbatũ qñ fundata ẽ terra. Et fuit iſte ti.

H ſententie veritate. DPlalmus.XCII.

appoſitus ab aliqͥ doctoꝛe p ſua volũtate ſeu imagina
tione:qꝛ in heb.⁊ in tranſla.hiero.nullus oino eſt titi.
nec iſte pᷣſ. factus fuit a dauid ſʒ heb.ſed magis a moy-
ſe:vt.S.dẽm eſt:⁊ dicit Ra.ſa.ꝙ pᷣſ.iſte loqtur de tẽpo/
re meſſie cui ſbijcienda ſũt regna mũdi:a tũc iudei hoc

vidẽtes dicẽt:Dñs regnauit decoꝛẽ indutuj ẽ ⁊cc.ꝙ aũt

dicit hunc pᷣſ. loqͥ de regno xpᷣi veꝝ ẽ:qꝛ de ipſo ꝓphe⸗

tauit moyſes:ſm ꝙ dicit ſaluatoꝛ ioh.v.Si crederetis
moyſi crederetij foꝛſitan ⁊ mihi:de me.n.ille ſcripſit:⁊
Lu.vl.dẽ:Et icipiens a moyſe ⁊ oibus ꝓphetis dicenj:
Interpᷣtabatur illis ĩ oibus ſcripturis q de ipſo erant:

qð aũt dixit xpᷣm ventuꝝ ẽ flʒ ⁊ erroneuʒ:qꝛ iã diu ẽ q

venit:⁊ regna mudi ſibi ſpiecit per fidẽ eius ĩ oibus re/
gnis publicatã quam aliq in oibus regnis ſuſcipientes
venerunt ad xpᷣi obedientiã:⁊ ſic lr̃a h pᷣſ.iam ipleta ẽ
in regno xpᷣi.Et ſᷣm hoc pᷣſ.iſte diuidit᷑ in tres ꝑptes: qᷣa
pmo deſcribit᷑ regni ßi inchoatio:ſcõo eiuſdẽ ipugna/

tio:ibi Eleuauerunt flumina.tertio eius ↄfirmatio:ibi
Mirabiles. ¶ Lirca pᷣmuʒ di: ns.ſ.ieſus xpᷣs ve
rus hõ verus deus. b ¶ Regnauit.qꝛ ĩ ſua reſurrecti-

one ptãtem ſuꝑ oẽm creatura accepit:pꝛopter qð dixi
E .

mat.vl.Data eſt mihi oĩs ptãs ĩ celo ⁊ i terra. c
coꝛem indut eſt. Indumentũ.n.diuinitatis eſt vel fuit
humanitas xpᷣi:ſm ꝙ dẽ philipᷣ.ij. In ſimilitudinẽ ho/
minũ fẽs eſt ⁊ hitu inuentus vt hõ.⁊ hoc indumẽcum
ante reſurrectionẽ fuit paſſibile ⁊ moꝛtale ⁊ deturpatũ
in paſſione: ſᷣm ꝙ dẽ Eſa.liij. Non ẽ ei ſpecies neq; de/
coꝛ:ſed in reſurrectione fuit glioſum ⁊ ſic decoꝛatum.
d Aiare ẽ dñs foꝛtitudinẽ.qꝛ iſtud indumentum
fẽm eſt imoꝛtale ⁊ ipaſſibile. eer pcinxit ſe.qꝛ tãqᷓ
foꝛtis pꝛecictus in iſerno detẽtos potenter eduxit:et ad
celeſtia deduxit:ſᷣm ꝙ dẽ. S.pᷣſ.lvij. Aſcendẽs in altum

captiuã duxit captiuitatem ⁊cc. ſ¶ ¶ Eteim firmauit oꝛ

ſede) hoĩs xpᷣi ibidẽ ſup angelos. h
dẽ heb. xiij. Jeſus xpᷣs heri ⁊ hodie iple ⁊ i ſecula. i ¶ Ele

vocẽ ſuam. Elẽuauerũt flu

fluminis foꝛtes ⁊ multas regeʒ aſſyrioꝝ. l

bẽ terre.i. ſtabilẽ fecit: quis ſit ðe nihilo virtute ſue deit
q.di.nõ eſt miꝝ ſi fecit pꝛedca:cũ ſit tate virtui. g (¶ Pa
rata ſedes tua extunc.qꝛ a creatione celi empyrei parata eſt

ſeculo tu es.ſʒ q

uauerunt. Hic ↄnter
deſcribitur ipugnatõ
regni xpᷣi:qð pᷣmo fu

na dñe: eleuauerũt flumĩa reg .
it impugnatũ ꝑ pᷣnci

mina fluct᷑ ſuos:a vocib? bs erorni polt
aquarũ multarũ. Mirabi ſurrectionẽ ⁊ aſcenſi⸗
les elatiões maris: mirabi oneʒ ⁊ xpᷣi regni pᷣdi
lis ĩ altis dũs. Teſtimonia (ationem: vt hẽt act.
tua crèdibilia fca ſũt nimiſ: ſ iluri; alis
, - . Punpa-
doͤmũ tuam decet ſanctitu toꝛes romanos ⁊ ali-
do domine in longitudine oasrannocc vbiq;
. . terraꝝ extirpare nite
dierum.! ——

D MMMU vt ſic ð xpᷣi regno no
eſſet amplius memoꝛia ĩ terra:⁊ hoc eſt qð dẽ: i ¶ Eleua

uerũt flumina.i.potẽtes hꝰ mundi ꝗ per flumina. deſignãt
vt magis patebit.j. i ¶ Eleuauerũt flumina vocẽ ſua.qð
fuit ipletum qñ ĩperatoꝛes romani ⁊ alij tyrãni voce publi
ca p̃cipiebant xp̃ianos vbiq; eximinari. k ¶ Eleuauerũt

flumina fluctus ſuos.i.pſecutiões ſuas atroces xpᷣianoj:
p talẽ parabolã lodqtur Eſa.viij. Adducet dñs ſu de ach
irabiles.
Pic ↄñter deſcribitur regni xpᷣi ↄfirmatio:q̃ fẽa ẽ per duo

ſpãliter: pꝛimũ ẽ:qꝛ iter pſecutiones atrociſſimas tyrãnoʒ
maximus creuit numerus xpᷣianoꝝ:vt pʒ ex eſtis aploꝛꝛ
martyꝝ a cronicis tꝑum:⁊ hoc ẽ qð dẽ: l Wir abilej

elationes maris.i.ꝑſecutiões ptãtis ſecularis ᷣ ſideʒ catho
licam. m ¶ MWir abilis in altis dñs ⁊c.qᷣ fecit eaʒ maxime
creſcere in pſecutiõibus.Scõm fuit multitudo ⁊ magnitu
do miraculoꝝ in teſtimoniuʒ veritatis pᷣdicate ꝑ aplos ali
oſqʒ xp̃i diſcipulos:m ꝙ mar.dẽ vl.Illi aũt ꝓfecti pᷣdica-
uerunt vbiq; dño cooꝑante ⁊ ſermonẽ ↄfirmante ſeq̃ntibꝰ
ſignis.i.miraculis ſola diuina virtute fcis:⁊ io erant teſtio
nia certa veritatis: cum deus nõ poſſit eſſe teſtis falſitati:⁊
hoc ẽ qð dẽ: n ¶ Teſtimonia tua.pꝑ oꝑa:ſola diuina vir-
tute poſſibilia. o Credibilia fca ſunt nimis.i.magis ꝙ
pma pncipia ſciaꝝ acdſitarum: qꝛ illa accipiutur ex expien
tia ſenſuũ ꝗᷣ pñt falli ⁊ deludi: vt freqnter reptum eſt:ſʒ ve-
ritas diuina non põt fallere neq; falli. Domnutu oo
mine decet v. qꝛ domus dei ꝗᷓ eſt eccla militan ꝑmanebit
in ſãctitate fidei vſq; ad finẽ mundi: ⁊ in eccla triumphãate
non recipit᷑ aliud niſi ſictum:ᷣm ꝙ dẽ apoc. xxi. Non itroi
bit in eam aliqd coinqnatum ⁊ durabit in eternu.
Np̃ſ.xcij. Dñs regnauit.vbi dẽ n poſtiſte Et ani ſe.
Hpugnatio regni xp̃i pncipalr eſt ¶⸗ dditio.
duplex. nam aut per falſa ſeu hereticã doctrina:
7 de hoc ꝓpꝛie dẽ: Eleuauerũt flumina vocẽ ſuã.
qꝛ tales aduerſarij per verba q̃ vocibus expmunt ꝓpꝛie im
pugnant doctrinã xpᷣi. Impugnat ẽt ꝑ ꝑſecutiones atroces
ſeu tyrãnicas:⁊ de hoc itelligitur: Eleuauerũt fiumina flu⸗
ctus ſuos.qꝛ non ſolũ yocibus ſed tumultuoſis pſecutioni
bus eam ipugnant. 6 In eodẽ pᷣſ.vbi dꝛ in poſtil.Eteim
firmauit orbem terre. ¶Additio.
Ontinuãdo expoſitionẽ h'.p̃ſ. ad lr̃am de regno
ri yut poſtil. ait ⁊ bñ ſᷣm hoc dẽ:Eteim firma⸗
uit oꝛbem terre qui nõ cõmouebitur. melius exponit de ſũ
datione ecclie q̃ oꝛbis terre dẽ:iuxta illud ſap.j.c. Sps dñi
repleuit oꝛbẽ terrax:.q̃ qdeʒ expoſitio coꝛꝛñũdet auctoꝛitati
plalmiſte per poſtil. allega.ſ Aſcendẽs in altum capfinam

ouxit captiuitatẽ. ibidez. n. ſubditur imediate: Accepiſti do
na in hoibus. per illa.n. dona ſpũſſancti data a xpᷣo hoĩb
fuit eccbia fundata:iuxta illud ꝓuer.ix.c. Sapia edificauit
ſibi domum ⁊c᷑.· ⁊. j. Excidit colũnas ſeptẽ. vñ ſicut p̃ſ.in il
la auẽte: Aſcendens in altũ.poſtq fecit mentionẽ de educti
one captiuitatis ab i
ferno:ſtatiʒ ſbiungit
xps de fũdatiõe eccle
mò pᷣdcco:ſic pari foꝛ
ma ĩ h'loco pꝰq; feẽ
mentioneʒ de h'mõi

ſalm dauid q̃rta ſab
bati. xCIII. „. „
Eũuſ vltionũ domin:

deductione cuʒ dixit: dẽus vltionum libere egit.
Et pꝛecixit ſe.ſ. foꝛti Exãltare qui iudicas traʒ:
madines vetceie Mlde remibunoe; ſupbis.
tim ſubdit de ſunda- Aſq; quo pctõꝛes domie:

tione ecclie.d. Eteim
firmauit oꝛbeʒ terre.
neodem vl.xch. .
vbi dꝛ in poſtil. Mirabiles. Hic ↄſeq̃nter deſcribttur regni

echcheꝛiſti confirmatio. ¶ Additio.
IEE Ittera hebꝛaica ĩ hoc loco ſic ſonat:Pluſq vocej

vſquᷣequo pctõꝛes glabũt.

gꝗAãruʒ multaꝝ.Et q; mirabiles elatioes manl mi/
rabilis in altis dñs.i.mirabilioꝛ:⁊ totum ẽ vnus verſus in
heb. cuius ſenſus ẽ:ꝙ mirabilioꝛ ẽ oñs.i.xpᷣs foꝛtitudine in
dutus in altis q; voces aqrum multaꝝ: ⁊ elatioes maris: q̃
ſunt due impugnationes regni xp̃ᷣi ſupꝛadce. Et ro eſt:qꝛ
xp̃s vincit oẽs pᷣdc̃as perſecutoes: ſic vt ecclia ꝑ xpᷣʒ firma
ta non cõmoueat᷑:qð cedit in magnũ teſtimoniũ fidei:⁊ iõ
ſpdit:Teſtimonia tua credibilia féa ſunt nimis.⁊ qͥ ſint il
la teſtimonia declarat.d.Domum tuã decet ſãctitudo ⁊c̃.
ſ. ꝙ domus dei q eſt ecclia non obſtãtibus ipugnationib
pꝛedẽis remanet in ſua ſãctitate vſq; ĩ finẽ ſeculi duratura:
iuxta illud mat.vl.c.Ego aũt vobiſcum ſũ ⁊c. ⁊ de hoc di
cit: Oñe in longitudine dieꝝ.ꝓut i poſtil. ¶ pᷣſ.xXxCIII.
Eus vltionũ. Huic p̃ᷣſ.pꝛemittit᷑ talis ti.in trãſla.
ci: Pſalmus dauid quarta ſabbati.ſed vẽ appo
ſitus ab aliquo expoſitoꝛe:qꝛ in heb.⁊ in traſla.
hiero. nullus penit eſt ti.nec ex l̃a h pᷣſ.aliquid appet vñ
debeat appꝛopꝛiari ad decantadũ in quarta die ſabbati. i.
uarta die a ſabbato:q̃ eſt tertia dies creationis mũdi in q̃
Ziſtincta fuerũt elemẽta:vt hẽtur Geñ.j.Itẽ ſcom hebꝛeos
dauid non fecit hũc pᷣſ.ſed moyſes:ut dẽm eſt.De mã vero
hy p̃ſ. dicunt hebꝛei ꝙ lodtur ð captiuitate iſta in q̃ ſũt mõ
per diuerſas ꝑtes oꝛbis diſpſi in qbus ſuſtinent oppꝛobꝛia
multa ⁊ afflictiões maximas a xpᷣianis a qbus expectant li
berari per regẽ meſſiaʒ ventuꝝ:⁊ iõ dicũt ꝙ mo yſes hoc p

uigens in ſpu fecit hunc pᷣſ. interpellãs diuinã vindictã ad

ppli iſrl liberationem. Sed hoc fundamẽtũ eſt erroneũ:qꝛ
