tiã eſt vbiq; ſicut ꝑ ſuã eſſentiã:ioõ dicit: Illuc.ſ.in extremi,
maris:vel vbicunq;.Deducet me man tua.i.ero ſbᷣ ptãte
tua quocũq; me deducas: nec potero declinare a ðductõe
tua:Qꝛ tenebit me dextera tua.⁊ ſequit᷑:Et dixi ſoꝛſitan te
nebꝛe. vbi ponit᷑ tertia rõ in qua dicit ꝙ hõ nõ poſſet ſe ſub
trahere a cognitõe diuina ꝓpt tenebꝛoſitatẽ ſeu obſcuritatẽ
loci:qꝛ nihil in eis latet deũ:⁊ exponat᷑ lr̃a ꝓut in poſtil.
Conſequenter ſexto ꝓbat qð vltimo dixerat.ſ.ꝙ deus cos
ſcit ⁊ operatur in locis tenebꝛoſis ſicut ĩ lumioſis:⁊ hoc cũ
dicit:Quia tu poſſediſti renes meos.renes.n.ſũt in coꝛpo
re humano valde occulti ⁊ obtenebꝛati:qꝛ cõiter ſunt oper
ti adipibus ⁊ vjſceribus aialis: ⁊ tñ hoc non obſtãte a ðo
poſſidẽt᷑:⁊ ſic infert ꝓpoſitũ.ſed qꝛ nõ ſolũ deus poſſidet in
terioꝛa mẽbꝛa humana ſed etiã ea foꝛmat ⁊ oꝛganięat ĩ vio
mftis:iõ ſpᷣdit:Suſcepiſti me de vtero mr̃is mee.vbi hebꝛai
ca lr̃a habet:Pepegiſti me in vio mr̃is mee.idẽ.n.verbum
habet hic ⁊ iob.x.vbi dẽ: Oſſibus ⁊ neruis cõpegiſti me.⁊
ſic eſt ſenſus:q deus in vio mr̃is foꝛmat totã cõpaginẽ hu/
mani coꝛpꝑis ibi exñtis:ad qð neceſſariũ reqrit vt cognitio
⁊ potẽtia diuina ſe extendãt etiã in obſcuris ⁊ latebꝛis qd
erat intẽtũ¶ Conſednter ſeptio qꝛ i cõpoſitõe oꝛganica hu-
mani coꝛpoꝛis ſũt qplurime maxie ſptilitates de qbus taʒ
phi qᷓ medici tradut multa:vt phs in li.de aialibꝰ:⁊ Galie-
nus in ſua anathomia:que tñ ipſi phᷣi potẽtie fſoꝛmatiue na
turali attribuũt:qulzʒ ſit veꝝ inſtralr ⁊ ſcõario:pᷣncipalr tñ
oia ſunt attribuenda ſumme cognitõi ⁊ potẽtie.ſ.diuine in
ſtituentis nãm:iccirco dicit: Confiteboꝛ tibi.ſ.ofeſſione lau
dis:qꝛ terribilr magnificat es.ſ.in cõpoſitõe coꝛpoꝛis hũa/
ni oꝛganica de qua pus dixerat: que tante ſptilitatis ẽ: vt
in eo qui eam diligenter ↄſiderat nõ ſolũ cãt admiratoem
ſed etia iroꝛem. Illa.n. que magne pfunditatis ſapie ſũt ter
roꝛem cãnt:vñ in pſalo dẽ de deo:Terribilis ĩ ↄſilijs ſuper
filios hoium. a ſeqtur: Mirabilia oꝑa tua.ſ.in hoc ꝙ coꝛ
poꝛis humani diſpoſitio ſupꝛadicta eſt optia ſᷣm ↄuenien

(Miber

foꝛmaretur nec ſit in rerum natura vi

tiã ad aiam hanam ⁊ ad eius operatões: put Tho.in

pma pte.q.xcj.arti.iij.in coꝛ.q.⁊ iõ ſubdit: Et aia mea
cognoſcet nimis.i.cognoſcere põt ꝙ ad ipſius exiſtẽtiã
⁊ eius operatões coꝛpus hũanũ eſt optime cõpaginatũ
ſeu oꝛganięatũ.talis.n.cognitio rgul ita ⁊ copleta ca/
dit ſub cognitõe humana:vt pʒ ꝑ Galienũ in li.de iuua
mentis mẽbꝛoꝝ:vbi de quolibet mẽbꝛo ⁊ iunctura hu
mani coꝛpoꝛis reddit rõem ↄuenientẽ ad oꝑatões aie:
oñ reſpectu huius bñ dicit᷑:Et aia mea cognoſcet nimij
qꝛ pfecte talia ab hoiĩe cognoſci poſſũt.qð aũt ſuperiuj

dixerat:Mirabilis facta eſt ſcia tua ex me:⁊ nõ potero

ad eã intelligit᷑ de ſcia dei que ẽ ſua eſſentia ineffabilis:

hic aũt loquit᷑ de opatõibus ab ea ꝓcedentibus qᷓ ſub

hũana cognitõe cadere poſſunt: pᷣſertiʒ illa que in hũa
na natura ↄtinent᷑.¶ Coſeqnter octauo circa huiuſmo
di mirabilia opa dei dicit: Nõ ẽ occultatũ os meũ a te.
Circa qð atreceau ꝙ cũ aĩa hũana ſit rõabilis mag cõ

uenit cũ angelis q; cũ aialibꝰ bꝛut:⁊ io ſua creatio cum

ãgelis ĩ pᷣmoꝛdio fuiſſe fcã vidẽtur eẽ ↄueniẽs: tñ deus
alr diſpoſuit.ſ.vt in coꝛpe hũano ſibiꝓpoꝛtõato crea
ret᷑:a hoc ẽ qð dicit:Nõ ẽ occultatũ os meũ a te.Os.n.
hic accipitur ꝓ coꝛpulẽtia hũana ĩ vtero mr̃is oꝛganięa
ta:qð eſt magnũ opus dei:iuxta illud ecclaſtes.xj. Siẽ

oſſa cõpaginata in vio pᷣgnãtis. illa ãt oſſa ſũt a ðo fa

cta in eẽ copleto ꝑ ifuſionẽ aĩe rõalis:⁊ de hoc dic:Qð
feciſti in occulto ⁊ ſpa mea in inferioꝛibus ire.ſba.n. ac
cipitur ꝓ aĩa que eſt foꝛma eẽntialis:⁊ per ↄns pᷣcipua
pars ſbalis ipſius hois:⁊ ſic deus os.ſ.coꝛpulẽtia i ven

nmnep̃gnantis fecit cũ ſpa ſua.i.cũ aĩa in inferioꝛib terre

qꝛ in vio ꝑ infuſionẽ fuit creata.⁊ ſic excludit erroꝛem

dicentiũ ꝙ aia humana fuit creata cũ angelis: qdð aliqᷣ

voluerũt ex dictis Aug.in.vij.ſuꝑ geñ.ad lr̃am intelli-/
gere: qð tñ ipſe nõ aſſerẽdo dicit:vt ibidẽ pʒ. Excludit

etiã erroꝛ dicentiũ ꝙ angeli in vtute diuina cãnt ſeu ꝓꝑ

ducũt aĩas rõales:qð tñ eſt falſũ cũ pᷣſ.ſoli deo loquẽs
dicit: Qd feciſti in occulto ⁊c᷑. vñ in ꝓductõe pᷣmi hois
SGeñ.ij.dẽ:ꝙ ſpirauit deus in faciẽ hoĩs ſpiraculũ vite.
in alijs vo aialibus que mediantibus cais ſcðis ꝓducũ
tur dixit: Pꝛoducat tra: pducant aque ⁊ huiuſmodi.
Conſequẽter nouo agit᷑ de alio opere dei magno circa

hoiem:in hoc.ſ.ꝙ pertinet ad ↄſecutõem vltimi finis

ad quẽ fuit creatus:⁊ de hoc dicit: Impfectũ meu vide

rũt oculi tui:⁊ in libꝛo tuo oẽs ſcribent᷑. Pꝛo aſciẽdu
wꝓilli qui a deo poꝛdinat᷑ ad vitã beatã ↄſeqndà que ẽ

vltim finis humane vite pᷣeligunt a deo no ex meritis
eoꝝ futur..vñ ad ro.ix.de electõe iacob ⁊ repꝛobatioe
2lau tractãs dicit: Cũ nondũ nati fuiſſent aut aliquid
egiſſent boni vel mali:vt ſm electõem ꝓpoſuũ dei ma
neret non ex oꝑibus ſʒ ex vocãte dem̃ eſt ei ꝙ maioꝛ ſer
uiet minoꝛi: T hoc eſt quod dicitur: Imperſectum me

um viderunt. verius: Infoꝛmem meum. ſecundum

Pieronymũ: viderunt oculi tui.quia ſcʒ anteq; homo
idetur a deo cui
viſio etiam ſe extendit ad non entia. ? ſequitur: Et in
libꝛo tuo omnes ſcribentur. quia anteq ſint ⁊ aliquid
mereantur: omnes iuſti non ſolum pꝛedeſtinati ad fina
lem gloꝛiam conſequendam: ſed etiam electi ad gratis
qua gloꝛiam merentur: licet eam finaliter non conſe
quantur ſcribuntur in libꝛo dei ſcʒ vite:de quo libꝛop
ut refertur ad diuinam pꝛedeſtinationem imobilẽ nul
lus deletur. vnde apod. iij. lõ delebo nomen eius deli
bꝛo vite. ꝓut autem in ſeipſis bomines mutabiles ſunt
deleri poſſunt de hoc libꝛo: iuxta illud pſalmi. Delean
tur de libꝛo viuentium. vnde cum dicit: Et i libꝛo tuo

oõs ſq ibent. de oib⸗ Ee⸗ intelligi: nõ ſolũ ð diſtinat a

gloꝛiã ſinalr ↄſequũtur: ſed eniaʒ de his qui ſm pntem

ui
inde.
mrng
ſütot
HZ
ntord
11
kgi
izen
Airl,
whlius

*

nclun.

Ceſd

hunt
inmn
friunſ

—

¶ Pſlalmoꝝ

iuſticiã gloꝛiã merẽt᷑:lʒ eã poſtea ꝑ eoꝝ defec amittät
2 ſeqtur: Dies foꝛmabũtur ⁊ nemo ĩ eis. Ad qð ſciẽdũ
dies ĩ ſcriptura ad lr̃am accipit qñq; ꝓ ſtatu gre: vt
ad Ro. xiij. Dies aũt appꝛopiquabit. qne; aũt ꝓ ſtatu
glie:vt in pſalmo: Melioꝛ eſt dies vna ĩ atrijs tuis ſuꝑ
milia. Et qꝛ ĩ libꝛo dei ſcribunt᷑:vt dem̃ ẽ nõ ſolũ illi
p eternã pᷣdeſtinatũem ad gloꝛiã oꝛdinãat: ſed etiã illi
per pñ̃tẽ iuſticiã gloꝛiã merẽt licʒ eã poſtea: vt dem̃ eſt
amittãt:iccirco dicit i plali:Dies foꝛmabuntur.dies &.
vtroꝛũq; pᷣdictoꝝ foꝛmabũtur ĩ libꝛo dei:qꝛ vtrorũq;
oꝛdinatio ẽ notitia dei imutabilr ex parte ſui: lʒ muta/

bilit ex ꝑte eoꝝ qui ſcribũt᷑.vñ pſalmiſta de noticia dei
circa hꝰmõi dies dicit: Nouit dñs dies ĩmaculatoꝝ.Et
qꝛ hec noticia in qua foꝛmant iſti dies eſt ab eterno añ/
iy ipſi ↄſcripti in reꝝ natura eſſent:ideo ſbᷣdit:Et nemo
in eis. Nemo ſcriptoꝝ in eis.ſ.in diebus foꝛmatis mo/
do pᷣdicto.qð aũt interpõit hic poſtillatoꝛ ð libꝛo moꝛ
tis non inuenit᷑ in ſacra ſcriptura aliquid dici liber moꝛ

tis:qꝛ vt dicit ſanctus thomas in pꝛima pte.q.xxiiij.ar
ti.ij.in rũſione ad vltimũ arg. non eſt ↄſuetũ ↄſcribi il
los qui repudiant᷑:ſed coj qui eligunt᷑:vñ talej non dicũ
tur ſcribi in aliquo libꝛo dei.ſ.celeſti:ſed dicũt in terra

ſcribi: iuxta illud hieremie.xvij.Recedẽtes a te in terra

ſcribant᷑. Cõſequẽter decimo dicit: Mihi aũt nimis ho
noꝛati ſũt amici tui deus ⁊ nimis ↄfoꝛ. eſt pꝛincipatus

eoꝝ. Ad cup declarationẽ attẽdendũ ꝙ qꝛ conſcriptio
in libꝛo vite de qua fecerat mẽtioneʒ eſe mere gratuita
vt dictũ ẽ:iccirco ſurgit quedã tacita murmuratõ e
deũ ab his qui min bñ de diuinis ſentiũt:eo ꝙ videtur
deus in hoc eſſe acceptoꝛ ꝑſonaꝝ: qꝛ exquo nulla pᷣceſ/
ſerũt merita in hij qui ab eterno ↄſcripti ſunt.ſimiliter
poterant ibi oſcribi ceteri nomies quoꝝ: nec merita nec
demerita pᷣceſſerũt. Ad quã tacitã murmurationẽ pᷣſ.
rñdet: Mihi aũt nimis honoꝛati ſunt amici tui deus.
hoc ẽ dicere iudicio meo valde ſũt digni honoꝛe quos
deus ex ſua liberalitate recipit in amicos.q.d.quos eni
deus ſũme bonus ⁊ ſapiens dignificat temerariũ eſt:vt
ab hoĩbus ↄtemnant᷑ ſed potius honoꝛari debent. Et
iſto mõ videtur apls lod de iſta mã ad ro. viij.cũ dicit
Si deus ꝓ nobis quis ↄtra nos:qͥ accuſabit aduerſus
electoſ dei ⁊c̃.q.d.ipſa electio diuia ab eterno pᷣoꝛdiata
ſufficit ꝓ ratiõe ad hoc ꝙ tales ſint digni gloꝛificatione
Et notandũ ꝙ in hoc verſu videt᷑ pſ.tãgere vtrunq; ge/
nus ↄſcriptoꝝ ĩ libro dei de qbus aug.de ci.dei.quorũ
vnuʒz eſt eoʒꝝ ꝗᷣ ſunt ↄſcripti tm ſʒ pᷣſentẽ iuſticiã ꝑ gra/

tiã. ⁊ de iſtis dicit:Mihi aũt ni.hono.ſũt amici tui de

Amici eniʒ oſ unt dici quicũq; ſunt in gra dum in ea
ſũt.vnde iohã.xv.ca. Uos amici mei eſtij ſi feceritis ea
que pᷣcipio vobis.Sed oↄſtat ꝙ multi iplent pᷣcepta di/
uina:qui tñ poſtea gloꝛiã dei nõ ↄſequũtur ꝓpter eoꝛũ
defectů. Scom gen ſcriptoꝝ ĩ libꝛo vite eſt illoꝛ: qui
ſim eternã pᷣdeſtinatõem ↄſcribunt᷑:⁊ de iſtis ꝓpe intelli
gitur: Nimis ↄfoꝛtatus ẽ pncipatus eoꝝ:.cõſcriptio.n.
taliũ ẽ ↄfoꝛtata:qꝛ inuariabilis:ſilr ⁊ eſt pᷣncipatiua:qꝛ
oẽs tales ↄſcripti regnãt cũ xpᷣo: ⁊ per ↄſeq̃ns: Cõfoꝛta
tus eſt pncipatus eoꝝ.( olſequẽter vndecimo oñdit
ꝙ cõſcriptio pᷣdicta cõpꝛehẽdẽs vtrũq; genus ↄſcripto
rum eſt valde numeroſa.lʒ.n.pauci ſunt electi:multi tũ

vocati ſunt ꝑ gratiã qui nõ attingũt gliam:iõ ſequitur:

Dinumerabo eos ⁊ ſupꝑ arenã multiplicabunt᷑: qð non
ſolũ põt intelligi de ſolis electis ꝑ diuinã pᷣdeſtinatõem
qꝛ vt dꝛ Matthᷣ̊.vij.c. Arta eſt via que ducit ad vitam
⁊ pauci ſũt qui inueniunt eam. Nec etiam de angelis cõ
ueniẽter intelligit᷑:quia in hoc pſalmo agitur tantuʒ de

foꝛmatõe hominis: ⁊ de alijs coditõibus humanis: nõ
autẽ de angelicis. ſequitur autẽ:Reſuerexi ⁊ adhuc ſuʒ

tecum. ꝓ quo ſciẽdum ꝙ dauid dum per reuelatõeʒ cogno
uit ſe reſurrexiſie a peccatis:a per cõſequens cognouit ſe eſ-

ſe in gratia:vt ſupꝛa dictũ eſt:tamẽ poſt illã remiſſionẽ pec

catoꝛum ꝓcedente tempoꝛe nõ ſciebat certitudinaliter ſe eſ

ſe in gratia ſed tantũ coiecturaliter inquantũ percipiebat ſe
diligere amicos dei: ꝓut in pꝛecedẽti verſu: Mihi auteʒ ni⸗

mis ſimiliter ⁊ odio habere inimicos dei: ꝓut in verſibus
imediate ſequentibus habetur:⁊ ideo dicit: Reſurrexi.ſ.a

peccatis ꝓut mihi fuit reuelatum. Et adhuc ſum tecum. ſ.
per gratiam:quod quidem ſcio per coniecturas in hoc pſal
mo contentas modo pꝛedicto de quo dicit:Et adhuc ſuʒ te
cum. aquaſi di.adhuc ſum:licet non ſciam certitudinaliter.

ſi enim ſic ſciuiſſet pꝛopꝛius dixiſſet: Reſu rexi ⁊ tecum ſuʒ
Q autem poſtilla.dicit ꝙ Dauid cognouit per reuelatõem

ſe eſſe futurum in ſocietate angeloꝛum nullum fundamen

tum habet in ſacra ſcriptura: immo eius oppoſitum ſtatiʒ
in ſequentibus compꝛobatur. Si enim reuelatum ſibi fuiſ
ſet diuinitus ſe gloꝛiam adepturum inuanum dixiſſet: Ui
de ſi via iniquitatis in me eſt ⁊c.vt patet intuenti. ¶ Con

ſequenter duodecimo oſtẽdit illud quod cõiecturaliter di-
xerat:Adhuc ſum tecum.ſ.per gratiam:⁊ hoc ex nimio ce-

lo quem habebat contra peccatoꝛes ⁊ inimicos dei: ⁊ hoc
cum dicit:Si occideris deus peccatoꝛes.ſi pꝛo quia: quia

ſcio domine ꝙ occides peccatoꝛes.ſ.moꝛte ſpirituali: ideo
dico:Uiri ſanguinum declinate a me.quoꝛum quendaʒ er

roꝛem ad mãm iſtam pertinẽteʒ expᷣmit: cũ dicit:Quia di/

citis in cogitatione accipiant in vanitate ciuitates ſuas.cu-

ius ſenſus eſt: Nam heretici ⁊ alij inimici dei inuidentes pꝛe

deſtinatis quos deus ad gloꝛiã pꝛeelegit anteq; quicq; mere

rentur:vt dictum eſt:dicunt de eis detrahendo in cogitatio

nibus ſi nis Reciglent in vanitate ciuitates ſuas.hoc eſt di/
cere:Illi qui pꝛe

eſtinati dicuntur accipiunt ciuitates ſuas
ſ.eccleſiam pᷣſentem ⁊ celeſtem:quarum vnam dicunt acci
pere per gratiam ⁊ aliã per gloꝛiam:⁊ hoc ĩ vanitate: quia
nullis meritis pꝛecedẽtibus talem pᷣdeſtinatõem dicũtur ta

5☛☚ „

les ciuitates accipere. Poſſunt etiã iſta verba intelligi dicta
eſſe ab hereticis qui aliam vitã negant:ſicut ſaducei ⁊ hu/-
iuſmodi. Iſti eniʒ dicũt de iuſtis ꝙ accipiunt in vano ciui-

tates ſuas:quaſi dicerẽt ꝙ in vano laboꝛant cum non ſit ali

quod pᷣmiũ eternũ in illis ciuitatibus. Et quia talia dicta

unt hoꝛꝛibilia ſanctis viris:ideo dicit: Nõne qui oderunt

te domine oderam ⁊cʒ que ſatis patent in littera. ¶ Lonſe⸗

uenter tertiodecimo ponit cõcluſionẽ ſupplicatoꝛiam quã

pncipalit i hoc pſalmo intẽdit:⁊ hoc cũ dicit:Pꝛoba me de

us ⁊c. Circa quod pᷣmo aſpectu ad litterã dubiũ occurrit.ſ.
quõ pſalmiſta qui in pᷣncipio hup pſalmi teſtatus eſt: Dñe
ꝓbaſti me ⁊ cognouiſti me c. Modo q̃rit: Pꝛoba me de/

us ⁊ tenta me.Si enim eum iam pꝛobauerat deus ⁊ cogno

uerat:ſuperflue ⁊ inutiliter videtur petere vt iterum pꝛobe/
tur. Ad quod ſciendum coꝛꝛeſpondenter ad pᷣdicta ꝙ pꝛo/
batio pꝛimo modo dicta ⁊ cognitio ſeu pꝛobatio intelligen
da eſt quo ad pꝛeſentem iuſticiam. ſ.vtrum Dauid eſſet in
ſtatu gratie:⁊ quia dauid de hoc iam erat certificatus vt pᷣ
dictũ eũ:ideo dixit:Domine pꝛobaſti me ⁊ cognouiſti me.
ideſt appꝛobaſti:vt dictũ eſt. Sed pꝛobatio h̊ ſecundo loco
data intelligenda eſt quo ad eternam pꝛedeſtinationem: ſcʒ
vtꝛũ dauid eſſet ſecurus ad gloꝛiam finaliter cõſequendam
quod ipᷣi dauid non conſtabat certitudinaliter ꝑ reuelatio-
nẽ:vnde ratõabiliter timebat filiali timoꝛe ne foꝛte incurre
ret in aliquam dei offenſam ex qua impediretur a conſecu-
tione gloꝛie eo modo quo dicitur: Si quis ſe exiſtimet ſtare
videat ne cadat.j.Coꝛ.x.ca.Etiiõ petit iterũ a deo ꝓbari:⁊
ſubdit:Et vide ſi via iniquitatis ĩ me eſt.ubi nota ꝙ non di

xit:Si iniquitas in me eſt:qꝛ licʒ certitudinaliter ſciuiſſʒ ꝑ

reuelationem non eſſe in ipᷣo iniquitatem: vt dictũ ẽ: ꝓpi
quod dixerat alibi:Pꝛobaſti coꝛ meũ ⁊ non eſt inuẽta i me

S

inidtas: non tñ ſciebat ſi erat in eo aliqua via iniquitatis

.ſ. diſpoſitio tendẽdi ad inidtatẽ:qð põt eẽ in exñtib i gra:

ſic petit vt nõ ꝑmittat᷑ a deo tendẽ in talẽ vi:vñ dic: De
duc me in via eterna.ſ.ad einã vitã ↄſequẽdã.Qualit᷑ autẽ
intelligatur hec ꝓbatio reſpectu dei pbantis dictũ eſt in pn
cipio pſalmi. Et nota ꝙ ibi dixerat Dñe ꝓbaſti me ⁊ cogno
uiſti me.i. appꝛobaſti: vt dictũ eſt. ſed hic dicit: Pꝛoba me
⁊cognoſce me.i.appꝛoba me.qꝛ pᷣma appꝛobatio erat de pᷣ
terito ⁊ pñti que erat iã imutabilit appꝛobata. ſed ſca ap/-
pꝛobatio eſt de futuro qð reſpectu flexibilitatis hũane ſem
per habet nãm cõtingẽtis: iõ non ppe peteretur ꝗappꝑꝛobari
ſed magis ppe petitur deductio in via eterna. ¶ Replica.
pſalmo: Dñe pbaſti. Burg. introducẽdo mãm
pſalmi ſᷣm ſuã applicatõem que nõ eſt directe co
nuꝛa poſtil. dicit dauid ſe ſciuiſſe abſolutũ a culpa:
eſſe in gra quis opio multoꝝ fuit ad ↄꝛium.⁊ ſic hic poi
tur qð ſepe in odiũ poſtil.ipꝛobauit:ſicq; ſepi ſt ibüpſi Zdic
Circa illũ paſſũ:Et aĩa mea cognoſcet nimis.ſ.oꝑa mirabi
lia dñi:put in pſalmo enumerant᷑:glo. Burg.eſt: Cognoſcʒ
nimis.i.perfecte:vt inquit talia ab hoĩe pfecte cognoſci poſ
ſunt. Allegat ad hoc ea que lribn it Galienus. Sʒ attendat

Burg.quid Ariſtotelej de hoc ſentit dicẽs: Ea que ſcimus

minima ſũt in ↄparatõe eoꝝ que ignoꝛamus.⁊ ph̊ᷣsj.phᷣy
coꝝ dicit: Tũc arbitramur vnũquodiqʒ ſcire.ſ.pꝑfecte: cum
cãs cognoſcim ⁊ pncipia vſq; ad elemẽta. differẽtie.n ꝓpe
reꝝ que ſumunt᷑ a ppꝛijs pncipijs ſũt nobis ignote.qꝙtuʒ.n.
de eis dicẽ vel ſcribẽ poterit:ſolũ ſũt circũlocutões ſ'ᷣm do/
ctrinã eiuſdẽ Ariſtotelis. Ois nr̃a cognitio intellectualis oꝛ
tũ hẽt a ſenſu.opʒ.n.intelligentẽ fantaſmata ſpeculari:phᷣj
iij.de aia.Sẽſus aũt ſolũ oñdit accidẽtia.ex.ij.de aia.que
iuis magnã vim ↄferũt ad cognoſcẽdũ ꝙ qͥd eſt:hoc ſolũ
eſt argutiue. Intellectꝰ.n. cõiunctus aſi abſtractiue cogno-
ſcit nam ſbe:vix tñ vel nullatenintuitiue.cognitio auũt reꝝ

ex ſuis operatõibus ⁊ alijs acciqẽtibus nõ ẽ niſi argutiua
T a poſterioꝛi: nõ igit᷑ perfecta.Pſaliſta igit᷑ foꝛtaſſe voluit
dicere ꝙ mirabilla dei cognoſcẽt nimis.i.perfecte:nõ ex ſciẽ

tie acqſitõe ſed diuina inſpiratõe.⁊ hoc bñ credo. Sed de li
bro vite que hic dicũtur:vide.s.exo.xxxij.coꝛꝛectoꝛio vltł.
Id aũt quod iterpõit poſtil.ꝙ repꝛobi pñt dici ĩ libꝛo moꝛ
tis ſicut electi in libꝛo vite:hoc eſt burgẽſi valde moleſtum
qꝛ vt inquit in ſacra ſcriptura nõ dẽ de tali libꝛo.hec ẽ bur.
ↄſueta rõ ſeu iualida:⁊a erroꝛi Uuichlef ⁊ boemoꝝ ualde p
pinqua: Nec poſtil.talẽ libꝛũ moꝛtis ponit ſʒ rem:ſed ſʒ di
ci: illud dici põt fundari ſuꝑ argumẽto a ↄꝛio ſenſu:quod
bur ſepe grãdipendit.põt etiã fundari ſuper regula:Sic ꝓ
poſitũ in ꝓpoſito:ita oppoſitũ in oppoſito:ſi ſaltẽ altex in
eſſet a nã. Nec burg reddit rõem cu aliqui dicant᷑ ſcripti q
rum nec merita nec demerita ꝓceſſerũt:quare non põt dici
hoc de oibus q; eadem rõe ſint ſcripti.ſᷣm eniʒ irradiatõem
idealẽ difficile eſt negare oẽs hoies:ĩmo oẽs res foꝛe in ꝓſpe

ctu diuine cognitõis:⁊ ſᷣm hunc modũ oẽs dicunt ſcripte ſi

cut picte.Alaneniʒ de planctu nãe ea rõe dixit veſtẽ froneß
oĩum rexꝝ foꝛmas quaſi depictas ↄtinẽ. Sed ꝙ de hoibus
oibus ſᷣm illum modũ ſcriptis aliqꝗ ſint pᷣdeſtinati:aliqui pᷣ
ſciti:hoc ꝓuenit ex deimiĩatõe dine voluùtatis ſᷣm doctrinã
doctoꝛis ſubtilis hec aũt determinatio diuine volũtatis cũ
ſit reſpect ad extra ꝗd diuinam volũtatem terminatnon ĩ
ea fundatus.ſi ponatur nunc ſcriptio nunc deletio nulla ſe-
quitur ex hoc in diuina voluntate mutatio:ſicut nec ex ali
is reſpectibus.ſ.creatois incarnatõis ⁊c̃. Burgen.etia illum
paſſuʒ: Mihi aũt nimis honoꝛati ſunt amici tui.exponẽs
de hoibus nõ de angelis: ꝓut poſtil.facit modicã adducit
rõem.ſ.ꝓpter hoc qð dẽ matth.vij. Arta ẽ via ⁊c.⁊ matthᷣ
xx.c. Multi ſunt vocati:pauci vo electi. Burg.non audet
exponẽ amicos dei ſolos electos qui pauci ſunt ꝓpter hoc
quod ſeqtur: hic dinumerabo eos ⁊ ſuꝑ arenã multiplica

ex dict
huius pſa
ab eo factus cum eſſet in perſecutione Saulis: petens
ab eo diuinitus liberari: pꝛo quo fecit mltos alios pſal
mos:vt patet ex ſupꝛadictis: quia illa perſecutio fuit lõ

xi dño. Circa p. ſit iuſti
ad eũ pertinet lberare inocẽtes de ꝑſecutoibiniquoꝛũ:

bunkt.iõ exponit amicos ðei de obbus p̃teritis pñtibus
⁊ futuris qui ſũt amici fm pñtem iuſticiã: aſi nõ tʒ ti/
nam pᷣdeſtiuatũeʒ.ſed videtur ꝙ per hypholicã locuti
onẽ burgen.ad ſic dicẽdũ nõ fuit lopalnnchus n. ele⸗
cti in cõparatoe ad repꝛobos ſint pauci:abſolute tñ in
telligendo nõ ſũt ita pauci qn humanã noticiã excedãt
ſub ſola numeratõe diuina cõpꝛehẽſi:qꝛ apo..vij. poſt
viſa multa milia ſanctoꝝ deſcripta dicitur: Poſt hec
iat turbã magnã quã dinumerare nemo poterat cc.
nNðõ eſt inq; Burgen. cõpulſus ad dicendũ eos dei am-
cos:qui anteq; nati fuerũt:fuerũt a deo oditi:quia ĩ ei-
na pᷣſciẽtia nullũ actũ poſitiuũ deus hũit circa pᷣſcitos:
niſi puidẽdo eoꝝ: eẽ nature ſm doctrinã Scoti li.j.diſ.
xh.Et idẽ iudicium eſt de oibus pᷣſcitis.de Eſau auteʒ
ſcribit Malach.j.ꝙ fuerit oditus añꝙ; natus.Et ſi ipe
vel quiſcũq; alius fuerit amicus ſᷣm pᷣſentẽ iuſticiam:
hoc eſt ſolum ſᷣm dici non ſm eſſe:Nam dicitur puer.

xvij.Omni tempoꝛe diligit qui eſt amicus.planioꝛ igi

tur eſt expoſitio poſtil.de angelis quis etiã de eleci ho

minibus ſit abſurda. Et cum poſtil. dixit hic dauid fu/
iſſe reuelatum ꝙ eſſet ſuturus in gloa in ſocietate dei:

Burgen. obyjcit per argumẽtum ſuuʒ cõſuetũ apud he

reticos cõmune:videlʒ: nõ habet in ſcriptura ſacra:igi

tur non eſt credendu. Arguit autẽ ex ſcriptura oppoſi-

tuʒ:vt ipſe putat:⁊ arguit ſic: Infra ſcribitur: Et vide
ſi via iniquitatis in me eſt ⁊cc Uane dixiſſet ſic dauid:
ſi fuiſſet ſibi reuelatum ꝙ eſſet futurus ĩ gloꝛia. Ad hꝰ

dico dupliciter. Pꝛimo ꝙ dauid hoc dixit non haben

do reſpectuʒ ad factã ſibi reuelatoem ſed ad clum quẽ?
dixit habuiſſe cõtra iniquos:ne foꝛte ſi efſet exceſſiuus
ꝙ diſtrahere poſſet a beatitudine ſibi reuelata: ꝙ tunc

deus gelum ſuũ moderando ducat ĩ vita eterna. Secũ
do reipoõdeo:q;
uelatoibus no eſſe alligatã:nec viatoꝛis liberũ arbitriũ
huiuſmodi reuelatoibus limitatũ:quinimo cũ eis con
ſtat cõtingentia ad vtrũlibet q̃re pꝛobabilii habuit du
bitare an reuelatio ꝓceſſiſſet ex diuina diffinitõe: ſicut
diſtingui ſolẽt pphetie cõminationis ⁊ diffinitõis:ideo

dauid non fruſtra dixit: Et vide ſi via iniqtatis in me
eſt:⁊ deduc me i via eterna ⁊c̃. Sicut eniʒ cotingit pᷣſci/

tum eſſe in via ſᷣm pꝛeſentem iuſticiam: ſic contingit

pꝛedeſtinatum non obſtatibus reuelatõibus eſſe exxrra

viam ſᷣm pᷣſentem iuſticiã:quia alias ſequeretur erroꝛ:

ꝙ gratia ſemel habita amitti non poſſit ſi vera fuit: ꝗ
repꝛobatur: de pe.diſ ij. Scharitas. Et poteſt etiam H
dici bꝛeuiter ꝙ dauid fruſtra non dixit:quia bonarum

mẽtium eſt ibi culpam agnoſcẽ vbi culpa non eſt. inqᷣt

beatus Gꝛegoꝛp: a habetur.v. di. ad eius.

¶ Pfalmus. CNXNNIN.

lus in hebꝛeo ⁊ tranſlatione Hieronymi: Ad

lmi videtur ex circunſtantia littere: ꝙ fuerit

ga ⁊ Dauid fuit in maximis periculis: vt patet ex de/
curſu.j.Regũ. Igitur ſcõm hoc pſalmus iſte diuiditur
in duas partes. In pꝛima Dauid petit ſuam liberatio/

nem. In ſecunda pꝛophetice pꝛedicit perſecutoꝛum pu-
nitionem:ibi Caput circuitus. Pꝛima in duas:quia pᷣ
mo Dauid pꝛo ſua l beratione impetranda allegat per
ſecutoꝛum nequitiã. Scðo ſuã in deo cõfidẽtiã:ibi Di/

7 .

umũ ſciendum ꝙ cũ dejſit iuſtiſſimus

quia dauid ſciuit dei potẽtiam illis re

Ripe me. Huic pſalmo pꝛemittitur talis tiru

victoꝛiam pſalmus dauid. Et patet ſententia
titulo pſalmi pꝛecedentis. De materia vero

1
— — — —

+ ⏑

—

N
eer
auru
eſn.
enlia
mi
än
mdne
t
cüeen
idacd er
Gmorg
enm
Lig A
Uac
ſcaatſts
mcbun
uam Ki
Plrimtini
waidbN.
bt
Nrröe
RZ
um:Konm
ribecen
ſrermen,
ſulw

4

ideo dicit öauid: a (
ſaule reddente mihi malũ ꝓ bono. b
eripe me.i. àͤ doech incitante ſaulẽ ad ꝑſequẽdum me.
eA cogitauerũt iniquitates in coꝛde. cogitantes

ſtituebãt pᷣlia. qꝛ
de ↄſilio doecch z

ctoꝛes incitabant

alüs ſibi in mali⸗

poſuerũt mihi.i.queſierũt me caꝑe ꝑ ↄſideratoeʒ loco

1
.

(pſalmoꝝ

Eripe me dñje ab hoĩe malo.i.a
viro iniqͥ

₰

multis machinatoibus me occidere. ðO¶ Tota die cõ

alioꝝ malignan· Ald victoꝛiam pᷣs dauiq.
inn ſaul freqntr (CC.xXXIXMxX.
uxit exercitu SS Se
ataon a⸗ — Ripẽ me dñe ab hoie
e b „ „ D
nid. e¶ Acue- alo:ã viro iniquo eri
rut liguas ſuas ſi pe me. Quii cogitauerunt
cut ſerpetes c qꝛ inigtates ĩ coꝛde: tõta die

doech aalij örra oſtituebãt plia. Acherũt li⸗

maligne ſaulẽ ad guas ſuas ſic ſerpẽtes:vene
pſeqnduʒ dauſe EHD ſub labijs eoꝛũ.
mique⸗ ppler qo uſtodi me dñe de manu
dixit oauid ad la pctõꝛis: ᷑t ab hoibiniquis
l. j. reguz. xxiij.· Peroas er a Hod dult
Quare audij uer eripe me. Qũui cogitauerũt
ba hoium loqu? ſupplãtare greſſus meos:
tium: dauid qrit bſcõderũt ſupbi laqueum

malũ aduerſů te mihi. Et fuůnes extẽderũt ĩ

⁊c. ideo ſbditur: 1. — 2
f¶ Zuſodi með laqueũ: iuxta iter ſcãdaluzʒ
manu pctõꝛis i. poſuerũt mihi.Dixi döomi
ſaulis obſtinati ĩ no de me es tu:cxaudidñe
Hrs odli vocẽ depcatõis mee. Dnñẽ ⸗
hoib' iniqs erive dñe vᷣl ſalutis mee:obum/

me · i. a doech bꝛaſti ſup caput meũ in diẽ
i 11 belli. Non tradas me dñe
cia adherẽtibus.
h¶Qui cogita HS
uerũt ſuppiättrttee
gteſſus meos. vt ad regnũ guiir nò vales ſiẽ a dño pꝓ
miſſũ ẽ mihi ꝑ ſamuelẽ. i Abſcodert ſuꝑbi laq̃uʒ mi

. .

hi. qꝛ frequẽter poſuerũt inſidias occultas cõtra dauid

k ¶ Et funes extenderũt in laqueũ.querẽtes me capere
etiã ꝑ illos ꝗͥ deberẽt me diligere.ſ.ꝑ habitatoꝛes ceile:
quos dauid liberauerat de philiſteis:⁊ ꝑ cipheos: de
quoꝝ genere dauid erat:⁊ tñ iſti voluerũt eũ ĩ manibꝰ
ſaul tradere:vt hẽ.j.reg.xxiij. l ¶ Juxta iter ſcãdalũ
rũ vbi ↄſueuerã ire.vnde.j.re.xxiij.dixit ſaul gpheis:
Abite ergo ⁊ diligenti pᷣparate ⁊ curioſius agite: ⁊ ↄſi-
derate locũ vbi ſit pes e ᷣ cẽ. m ¶ Dixi dño. Hic ↄſe/

quẽter dauid ꝓ ſua liberatoe allegat ſuã in dño cõſidẽ-

tiaʒ. modus ẽ. n. magnifici liberare ↄfidentes ĩ eo: ꝓpi
qð dixit dauid: m ¶ Dixi vn de meus es tu. in quo
ↄfido 1 nõ mea vtute. n ¶ Exaudi dñe vocẽ depᷣcatio
nis mee. liberãdo me a ſaulis ꝑſecutõe. ⁊ qꝛ gratitudo
de bñficio iã pᷣſtito ẽ diſpoſitio ad aliud obtinendũ: iõ
dauid ad ipetrãdũ liberatõem ſuã de ꝑſecutoe ſaulis re
colit tãqᷓ grat bñficiũ qð ei de pᷣſtiterat liberãdo eũ de
manu goliath gigatis. d. o ¶ oñne vt ſaluſ mee.

i.p cvtutẽ fui ſaluat. p ¶ Obumbꝛaſti ſuꝑ caput
meũ.me ꝓtegẽd ( In die belli d accepi cuz goli
ath getheo. r Tõ tradas me dñe a deſiderio meo.
.i. extra deſideriũ meũ. s ¶ Peccatoꝛi.i.ſauli obſtina
to ĩ pctõ odij ↄtra me.min.n. dicit ⁊ plus ſignificat. p
hoc.n. ꝙ dicit ꝙ talis traditio eſſet extra deſideriũ ſu/
um ſignificat ꝙ eã hoꝛꝛebat:ſit in cõi mõ loquẽui qñ cõ
tingit alicui qð eſt ſibi hoꝛꝛidũ dicit:hoc non deſidera

a deſiderio meo peccatoꝛi:
cògitauerũt ↄtra me:ne de

gůoſus diriget i terra: üirũ
. Coͤgnoui quia faciet do
min iudiciu iopis:t vindi
ctã pauperũ. Hrũtamẽ iu

et habitabunt recti cum

uid ⁊ viris e:io ſbdit. e

bã:vel no petebã ad ſignificãdũ illius qð accidit ſibi hoꝛio
rẽ:⁊ ſubdit cãm dicti hoꝛꝛoꝛis cũ ſbᷣdit᷑: t ¶ Cogitauerũt
ↄtra me.pꝑ vias diuerſas me occidere. v
tur. hẽntes de me intentũ. ppr h ſupple p ne t
1 ucat:ſicut ſolẽt loq ho

ogitauerũt
e foꝛte exaltẽ
eto ne tradas me

in manib'eoꝝ:⁊ ẽ modus loqndi trũcat

mies in timoꝛe poſiti
poſiq dauid petut ſu
am liberatoeʒ: hic cõ
ſeqnter pphetice p̃ᷣdi

. „V
dereliquas me:nẽ fſoꝛte ex cit pſecutoꝝ ſuoꝛum

ultent᷑. Càput circui eoꝛũ punitoem. Ad itel⸗

laboꝛlabioꝛũ ipᷣoꝛũ òperi lectũ ſciẽdũ ꝙ ſaul ꝑ-

et eos. Cadent ſup eos car ſcns dauid ex oſide

rio occidẽdi eũ cinge-

bones:i ignẽ deijcies eos ĩ bat eü 2 viros eius i

„ 14- . „„
miſerijs nõſubſiſtẽt. Air li modũ coꝛone ne poſ
ſet euadẽ:vt hꝛ.j.reg.
xxiij. Ad hoc aũt ici
tabat a doech 2 alijs
detractoꝛib' falſo dif
famãtib dauid apud
euũ. a iſta iniqtas ſau-
lis ⁊ detractoꝝ ↄtra
dauig fuit occaſio ꝙ
de 'pmiſit eos occidi

iniuſtũ mala capiẽt ĩ interi

ſti cõſitebũtur nomini tuo:

vultu tuo. i mote gelboe: vt pu⸗
¶ VPlal. dauid. Cxl. niret iſia malicia eoꝝ
RDOmin?᷑ clamaui ad ⁊ hocẽ qð dẽ: Capur

·⸗ʒ . . C 179 „ . .
Htie exaudi me: intèn/ a cor t. ſu 4
de voci mee cum clama cũdatio datid modo
mec cum clama? cudätis dauid modo
uero ad te. Dirigatur o?ꝛo dicto. y boꝛ la
mea ſiẽ icẽſũ ĩ ↄſpectu tuo) bioꝝ impioꝝ.i. fre
·Aués detracto doech

alogliullum

.i. erit occaſio ꝙ opiant᷑ moꝛte ĩ mõte gelboe:ſiẽ auẽ captaʒ

opit rete.Et qꝛ no ſolũ fuerũt pũiti tpꝛali moꝛte:ſʒ ẽt igne

gehẽne ſᷣm coeʒ opionẽ:iõ ſpdit᷑:Cadẽt ſu.eos carbones ⁊ců.
a ¶ In miſerijs nõ ſbᷣſiſtẽt.qꝛ pena ifernalis ẽ ipoꝛtabil.Et
qꝛ doech detractoꝛ peſſimꝰnõ ſolũ fuit punit ĩ ſe:ſʒ ẽt i ꝓle:
qꝛ dauid filiũ ep fec occidi:eo ꝙ dixit ſe ſaulłẽ iterfec
p hoc ipᷣi dauid placẽ:vt dem fuit.ij.re.j.iõ ſdit᷑: S
liguo. nõ diri. i fra:qꝛ doech nõ reliqt filiũ ſuꝑſtitem: iõ

huc ſuᷣdit᷑: c ¶ Uiꝝ iniuſtũ.ſ.doech idumeu. dðd ¶¶ Ma

*

la capi.i inte.ſ.ſuo ⁊ filij ſui:⁊ iõ ſbdit᷑ h:mala iĩ plali.Et qꝛ
ſiẽ dcm̃ ẽ iſta punitio fuit fcã advidicãdũ mala ꝗ fuerãt da
ognoui.ſ.p ꝓphᷣie ſpiritum.
f¶ Qꝛ ſa. dñs iu.iopis.i.ipi dauid qͥ fuit iops ĩ fuga ſauł
itm ꝙ a nabal petijt cibũ.j.re.xxv. g ¶ Et vin.pau.i.viro

rũ dauid qᷣ erat pauꝑes:ſm ꝙ dẽ.j.re.xxij. Et ↄuenerũt ad

eũ oẽs qᷣͥ erãt iĩ anguſtia ↄſtituti ⁊ oppꝛeſſi ere alieno ⁊ ama
ro aio ⁊ factẽ eoꝝ pᷣnceps.Et qꝛ dauid ⁊ viri ey i illa pſecu
tõe nõ declinauerũt a fide vni dei ⁊ ipᷣius cultu: iõ ſddit᷑:
h ¶ Uerutñ iu.ↄfi.nõi tuo.ẽt ĩ tribulatõib poſiti. i ¶ Et
hitabũt recti cũ vlłtu tuo.i.placẽtes i cu tuo. pſ.XL.
Omie clamaui. Huic pſalo pᷣmittit᷑ tal titułi hebꝛeo
Dlſalm' dauid.Ex q̊ͥ appet actoꝛ pſali. De mã vo e

v ex circũſtatia lr̃e ꝙ dauid expt'ſe peccaſſe pctõ ligue: vt
appebit ĩ pſeq̃m fec hũc pᷣſ.petẽs a dño vt ñ patẽt apli rcidi

uũ.Et didit᷑ i duas ꝑtes:qꝛ p dauid exaudiri poſtłat.? peti/
tõeʒ ſuã explicat:ibi Põe dñne.circa p dic: al¶ Oñe cla. ad
te. Cde oꝛe ðpᷣcanꝰ. b¶Exau.me.petitõeʒ meã adiplem.
¶ntẽede vo. mee. ⁊c. fpetitõ ẽ eiuſdẽ ſnie ad maioꝛẽ affect

expᷣſſionẽ. ð ¶ Dirigat᷑ oꝛo ⁊ccl.oblail.n.ſacrificijj i altari

x¶ Xaput circuitus.

d

””

”

„

6

holocauſtoꝝ: qð erat ſub diuo ſacerdotej ꝗᷓ obtulerũt ſacri
ficia lauabãt manꝰa pedes:⁊ ſic itrabãt pꝛimã poꝛtã tẽpli:
vbi erat altare incẽſi ibi cremãtes thymiama: qð h̊ dẽ icen
ſum: ⁊ tũc dicebat᷑ ſacrificiũ ↄſũmatu:hebꝛ.ix.In poꝛi qdẽ
tabernaculo itroibãt ſemꝑ ſacerdotes oblatoeʒ ſacrificioꝰ

oſũmantes.illa.n. ſa
crificia nõ erant deo

grata ex ſe: ſed ex de

uotẽe offerẽtiũ:q̃ qui
dẽ deuotio ſignifica⸗
bat᷑ ꝑ crematoem icẽ
ſi:io tũc dicebãt ſacri

ficia ↄſũmari. ꝑ hoe

qð dicit dauid. Di
rigat᷑ oꝛo mea ⁊c̃. pe⸗
tit ꝙ ſua oꝛo ſit ↄſũ/⸗
mate exaudita: ⁊ idẽ
bereg oca ſbdit᷑:
e ¶ Eleuatõ ma.me.
ſacri.veſp.qꝛ poſt ob
latoem iugij ſacri?icij

*£F

eleuatöõ manuũ meaꝝ ſacri
ſiciũ veſptinũ. Pone dñe
cuſtodiã oꝛi meo: &t oſtiuʒ
circunſtantie labijs meis.

Nön declies còꝛ meũ ĩ ver

ba malicie:ad excuſandas
excuſatões ĩ pctis. Cuʒ ho

minib opantibꝰ iniqtatẽ:et

nõ cõicabo cũ electis eoꝝ

ne dñe. Hic ↄñter dauid explicat ſuã petitõem:⁊ diuidit᷑ in
duas: qꝛ pmo petit pᷣſeruari a lingue culpa. ſe cdo a culpe pe/

nai:ibi Om adhuc.

inguã.n. ho multiplicit peccat: 1 3

hoc petit dicẽs: f¶ Pone dñne cuſtodiã oꝛi meo.vt no pec
cẽ ꝑ pᷣcipitatõem loqndi: ſicut als fecit dicẽdo ſybe oia tua
ſũt que fuerũt miphiboſeth:in quo peccauit dauid:ſicut di
ctũ fuit.ij reg. xvj... pſalmo.cxv. g ¶ Et oſtiuʒ circũſtã

tie labijs meis.Dẽ aũt oſtiũ circũſtatie:qð retractat verbuz

male platũ:cuius ↄꝛiũ fecerat dauid qñ numeratoeʒ popu
li male pcepit:nec ad verbũ ioab retractare voluit:ſʒ q hĩ
.vij. reg. vltimo.⁊ iõ petit dauid vt hoc vyltery ſibi nõ ↄtigat

Dicẽs:Et oſtiũ circũſtantie ⁊c. h

Nõ declines. i. declina

re permittas. i ¶ Toꝛ meũ ĩ vba malitie.i.ad ꝓferendum
vba malitioſe cõpoſita:ſicut feci qũ dixi vꝛie vt deſcẽdẽt in
domũ ſuã ⁊ lauaret pedes vt ſic cũ vxoꝛe ſua doꝛmiret: vt

puer de me oceptus ſibi
tur:vt hꝛ.ij.reg.xj. k ¶ Ad excu
declines coꝛ meũ.i.declinare ꝑmittas. k

ibueret᷑:⁊ adulteriũ meũ celare

d excuſãdas ⁊c.reſumat᷑ li:-Non
d excuſãdas

excuſatões in peccatil.i.vt ꝑtinacit᷑ defendã pcim meũ excu/

ſatõibus falſis.

Lũ ho.ope.inidtatẽ.i.cũ ſaule ⁊ ſibi ſi

. milib:qui petm̃ ſuũ de rele eruatoe agag regis amalech: 2
pinguiũ aialiũ ʒ dei pᷣceptũ ꝑtinaciter defẽdit ↄ ſamuelẽ eũ

ar guẽtẽ.j. reg.xx m

t nõ cõ.cũ ele.eoꝝ.iĩ hebꝛeo⁊ trãſ

latõe hiero.hꝛ: In delicijs eoꝝ.eſt igit᷑ ſenſus:q dauid nole
bat coicare cũ talib'ẽt i mẽſa vbi hent᷑ cibaria delicata ſiue
electa. Et qꝛ hũiliter recipiebat coꝛꝛectõem iuſtoꝝ: vt pʒ.ij.
reg.xij.vbi coꝛꝛectoem nathan ꝓphe de adulterio cũ berſa/
bee ⁊ homicidio vꝛie humilr recepit:⁊ ſilr coꝛꝛectõem gad

ꝓphe de populi numeratione:vt hr.ij.reg.xxiiij.iõ ſbdit:
n ¶ Loꝛꝛipiet me iuſt' in mißicoꝛdia. qꝛ vterꝗ; ꝓpha
pniam denũciauit ſibi veniã:vt pʒ ibidẽ. o ¶ Oleũ autez

pha p'ei

peccatoꝛis nõ iĩpin.ca.meũ.in hebꝛeo hẽ:Oleũ ãt capitij no

pꝓhibebit caput meũ.qð exponit ra.ſa.ð vnctõe regia. ⁊ ſie

dauid dicit: Oleũ capitis.i.vnctio regalis in capite meo re/

cepta. Nõ pꝓhibebit caput meũ.ſ.ab humilitate debita ipʒ

P ſuꝑbia eleuando:N non acquieſcã coꝛꝛectõi iuſtoꝝ: ſicut
eleuauit ſaulẽ:vt pᷣdictũ eſt. Ad hũc aũt ſenſum pot reduci
tranſſlatio cõis. o ¶ Oleũ aũt peccatoꝛis.i. vnctio regia
hois inde ſupbiẽtis ꝗ dẽ peccatoꝛ eo ꝙ i oĩ peccato iĩcluditur
ſupbia. pMõ ipinguet caput meũ. deũ a eius nũcios
ſuperbiẽdo:⁊ hoc modo dẽ de ſuꝑbo iob xv. Cucurrit ad-

uerſus deum ⁊ erecto collo ⁊ pingui ceruice armat'ẽ. Trãſ
latio hieronymi habʒ: Oleũ amaritudis nõ impinguet ca-
put meũ.Rõ hu diuerſitatis ẽ:qꝛ dictio hebꝛaica ᷣ poſita

1*

CLõꝛꝛipiet me iuſt ĩ miſeri/

auũt pctõꝛis nõn ipiĩguet ca
put meũ. OQm adhuc ⁊ oꝛ?o

trãſtulit Hiero' amaritudis.qꝛ freqnt iĩ ſæiptura ama/
ritudo ſignificat᷑ noie fellis:⁊ ecõuerſo.põt tñ trahi ad

ſenſũ pᷣcedẽtẽ vt ꝑ amaritudinẽ itelligat ſupbia pcedẽs

aliqn ex vnctioe
regia: ſicut patet
in ſaul. Iſta tamẽ
littera: Oleũ aũt
peccatoꝛis nõ im
piguet caput me
um. exponit᷑ cõii
a doctoꝛibus no

Toꝛdia ⁊ lcrepabit me:oleũ

mes iben nlaclil⸗ eoxꝝ:ab
ſoꝛpti ſut incti petre iudi- de ybo aau
ces eoꝝ. Audiẽt ybà mea ſoaoi⸗ ſſiſes
qm̃ potuerũt:ſicut craſſitu dẽ pſalmoliiij
do tre erupta eſt ſuꝑ terraz Molliti ſüt ßmo
nes eius ſup oleũ
2 ſic petit dauid
ꝙ ꝑ vba adulato

in veſpe no offerebat aliud vſq; ĩ me diei ſeqᷓni. f ¶ Po rũ nõ erigat in õ expoſitio
m a

vẽ mihi mag lr̃alis. q dhuc. Hic ↄnter da/⸗
uid petit pᷣſeruari a pena ꝓ pctõ lingue debita: ⁊ pᷣmo
a pena ifligẽda in pnti.ſcòo a pena ſterni: ibi Sic craſ⸗
ſitudo. Circa pᷣmũ dicit. q¶ Am adhuc ? oo mea.
ſupple ꝓtẽdit ad ipetrãdũ quod ſbdit᷑: r ¶ In bnpla⸗

citis eoꝝ.in hebꝛeo hẽ: In malis eoꝝ.cui ↄcoꝛdat tranſ

latio hiero.que ſic habet: Pꝛo malicijs eoꝝ.vt nõ ſint
mihi occaſio delinquendi:⁊ ꝑ ↄñs ꝙ debeat puniri in

Pii hũc etiã ſenſũ põt reduci traſlatio cois cũ dꝛ:

n beneplacitis eoꝝ.i.i malis eoʒꝝ ĩ quib delectant

eo ꝙ peccãt ex hitu ꝗ cat delectatõem i ope malo ſᷣm il
lud ꝓuer.ij. Qui letant᷑ cũ male fecerit ⁊ exultat i rebus

peſſimis.Cõſeq̃nter adducit exẽplũ ad ppoſitũ.ſ.ꝙ aliq
ſancti p vbis malis alioꝝ deliqrint:a ſic puniti fuerint
i pñti cũ dẽ: Abſoꝛpti ſũt iuncti petre iudices eoꝝ. vbi
hʒ trãſlatio hiero.⁊ ſilr lr̃a hebꝛaica:Ablati ſũt iuxta
petrã iudices eoꝝ.⁊ ẽ eadẽ ſnia hic ⁊ ibi.a exponũt h

hebꝛei de moyſe ⁊ aarõ q iudices ſuerũt ppli iſr ⁊ ſacti
⁊ tñ ꝓ murmuratõibꝰppli ð deũ peccauerũt ad aquas

—„.

pctõ fuerũt pᷣuati igreſſi ire ꝓmiſſiois:vt h nume.xx.
⁊ hocẽ qð dẽ hic: Ss ¶ Abſoꝛpti ſũt.i.p pctm̃ lapſi.
