linignrn
hflaecir
innptido⸗

— —

ongr.
Pumgnatesin

nygrit peici
küͤſtbni
miübponmn

Aptpdne

uuhe
ſet

dit autem.

PHic oↄñter deſcri⸗

bit punitio iniuri

antiũ dauid: ⁊ pᷣ/-

mo deſt cribit il a
ta iniuria: 2 vidi
cta debita:ibi

cũ audiſiʒ dauid.

hec ꝑs diuidi
in duas ptes: qꝛ
pmo delcribit de
bellatio auxilian
tiũ filis ãmon qͥᷣ
ðð iniuriati fue
rãt:⁊ punitio fili
oʒꝝ ãmon ꝗ iniu-
riã fecerãt:2 inci
it a pꝛicipio.xx.
Pabuiſa aut hy
capli.xix.pʒ ex di
ctis ſcõo reg.x.c.

excepti q̃ ſequun
tur: b Ebet
dit ⁊c̃. vſq; ad pe
des.alid libꝛi hñt
Uſq; ad iguina.
Snia tñ ẽ: ꝙ illa
ps veſtiũ fuit pꝛe
ſciſa q̃ a natib'de
ſcẽdebat inferius

ita ꝙ apparebãt

eoꝝ turpia. ¶
Coõduxerũtq; tri
gitaduo milia cuꝛ
ruũ.i.trigitaduo
milia hõinuʒ pu/
gnãtiũ in curribꝰ
Sciendũ tñ: ꝙ ñ
fuerũt tot pugnã
tes in currib: qꝛ
i vniuerſo nõ fue
runt niſi triginta
duo milia peditej
cũ alijs ↄputãdo:
vt pʒ ſcõo reg.x.
ſʒ qꝛ pugnãtes in
curribꝰ erãt pꝛiĩci
pales:iõ ſub nũo
eoꝝ alij h ponun

tur:⁊ ab eis deno „ .-
maacha cũ pplo e. Qui

minãtur. d Et
regẽ maacha cuʒ
pplo ei. iſte ppls
nõ ↄtinet᷑ in nũo
pꝛedcõ:qꝛ ab iſto
habuerunt mille
viros vltra trigi
taduo milia pꝛe
dcã: vt pʒ ſcòo re

gum. x. e(¶ So⸗

phat aũt pꝛiceps
militie getaee
iſte vocat᷑ ſobat:
ſcõo reg.x. qꝛ ta/
lia noia variãtur

cci XW Banaias q́s fil' ioiade ſu

per legiones cerethi ⁊ fele⸗
thi. Poꝛro ſilij dauid pᷣmi
dmanũ regis. (.XIX.
NNVcidit aũt vt moꝛere
htur naas rex filioꝛuʒ

ãmon:⁊ regnaret anon fili

us e ꝓ eo. Dixitq; dauid
Faciã miſericõdiã cũ anõ
filio naal. Pꝛeſtitit eĩ mihi
pat᷑ eðᷣ miſericoꝛdiaʒ. Mi
ſitq; dauid nũcios ad ↄſo
lãdũ eũ ſuꝑ moꝛtẽ pꝛis ſui.
Qui cũ pueniſſẽt ĩ traʒ fili
oꝝ ãmon:vt ↄſolarẽt᷑ anõ:
dixerũt pᷣncipes filioꝝ am
mõ ad anõ. Tu foꝛſitã pu
tas ꝙ dauid bonor cã in
pꝛem tuũ miſerit ꝗ ↄſolarẽ
tur te: nec aĩiaduertis ꝙ vt
exploꝛẽt ⁊ inueſtigẽt ⁊ ſcru
tent᷑ terrã tuã venerit ad te
ſerui eb. Igit᷑ anon pueroſ
dauid decaluauit ⁊ raſit:ẽt
pᷣcidit tunicas eoꝝ a nati/
b vſq; ad pedes ⁊ dimiſit
eoſ.Qui cũ abiſſent ⁊ hoc
mãdaſſẽt dauid:miſit ĩ oc/
curſũ eoꝝ. Gradeʒ eni ↄtu
meliã ſuſtinuerũt: ⁊ pcepit

vt manerẽt in hiericho do⸗

nec creſceret barba eoꝝ:⁊
tũc reuterẽtur. Nidẽtes ãt
filij ãmon ꝙ iniuriã feciſſẽt
dauid tã anon qᷓ; reliquus
ppls:miſerũt mille talenta
argenti:vt ↄducerẽt ſibi ðᷣ
meſopotania ⁊ ð ſyria ma
acha:⁊ de ſoba curr ⁊ eꝗ/
tes. Cöͤnduxerũtq; trigin-
taduo milia curruũ et regẽ

cuʒ vẽiſſẽt:caſtrametati ſũt
e regione medaba.Filij qͥʒ
ãmon cõgregari de vꝛbibꝰ
ſuis:venerũt ad bellũ. Qð
cũ audiſſet dauid: miſit io
ab ⁊ oẽm exercitũ viroꝛuʒ
foꝛtiũ. Egreſſiqʒ filij ãamõ
direxerũt aciẽ iu.̃ poꝛtã ci
uitatis. Regeſ aũt ꝗ ad au
xiliũ e venerãt ſepati in a⸗
gro ſteterunt. Igit ioab in

èð .

I.

telligẽs bellũ ex aduerſo ⁊

p'tergũ cõtra ſe fieri:elegit

viros foꝛtiſſimos de vniũ/

ſo iſrl ⁊ prexit ↄtra ſyrum.

Reliquã auteʒ ptẽ ppli de
dit ſub manu abiſai friſ ſui
⁊ prexerũt ↄtra filios ãmõ
Dixitq;: Si vicerit me ſy/
rꝰ:auxilio eris mihi:ſi autẽ
ſupauerit te filij ãmon: ero

tibi in pꝛeſidiuʒ. Cõfoꝛtare

⁊ agam virilit᷑ p pplo nr̃0
⁊ꝓ vꝛbib dei nr̃i.Oñs aũt
qð in ↄſpectu ſuo bonũ eſt
faciat. Perrexit gꝰioab
⁊ ppls q cũ eo erat ↄtra ſy
ruʒ ad pꝛeliũ:⁊ fugauit eoſ
Poꝛo filij ãmon vidẽtes
fugiſſet ſyrus ipᷣi qͥʒ fuge
ruũt abiſai frem e:⁊ ingreſ
ſi ſunt ciuitatẽ. Reuſuſq; ẽ
etiam ioab in hierſm. Vi
dens autẽ ſyrus ꝙ cecidiſ
ſet coꝛã iſrl:miſit nuncioſ ⁊
adduxit ſyrum ꝗ erat trãs
fluuiuʒ.Sòphat autẽ pꝛin
ceps militie adadecer erat
dux eoꝝ. Qð cum annun
ciatum eẽt dauid:cõgrega
uit vuiũſuʒ iſrl: ⁊ tranſiuit
ioꝛdanem: irruitq; in eos
ſrerit ex nducth. 9 aenn
8 ↄtra pugnãtibꝰ. Fugit
autẽ ſyr iſt interlec 5
uit de ſyris ſeptẽ milia cur
ruũ:⁊ q̃draginta milia pe/
ditũl⁊ ſophat exercit᷑ pꝛin
cipem. Vidẽtes autẽ ſerui
adadeger ſe ab iſrł eẽ ſupa/
tos:traſtugerunt ad dauid
⁊ huierunt ei. Noluitq; vl/
tra ſyria auxilium pᷣbere ſi

lijs ammon.

¶ Capitulum. xx.
Actům eſt autẽ poſt
anni circulum eo tpe
quo ſolent reges ad bella
pꝛocedere congregauit io
ab exercitum ⁊ robur mili
tie:⁊ vaſtauit terrã ſilioꝛuʒ
ammõ. Merrexitq; ⁊ obſe
dit rabba. Pðöꝛro dauid
manebat ĩ hierlin qñ ioab

frequẽter ĩ pꝛincipio

vel ĩ fine: vt alias di

ctũ eſt. f ¶ Et intfeẽ

dauid de ſyris ſepteʒ

milia ⁊c̃. ſcõo reg.x.
dẽ: Et occidit dauid
de ſyris ſeptingentos
currꝰ ⁊.xl.milia edtũ
Ad ↄcoꝛdãtiã hu di
cẽdu:ꝙ ibi fuer̃t.dcc.
currꝰ tm: vt ibi dã:ſʒ
in quolibet curru.x.
pugnatoꝛes:⁊ ſic erãt
ibi vij.milia hoĩʒ pu

gnãaãtiũ in curribꝰ qui

dicuntur H.vij.milia
curruũ.i.ĩ currib ꝰ pu
gnãtiũ:eo mò qͥ.s.di
ctũ eſt: fuerũt etiã ibi
vigiti milia peditũ:⁊
xl.milia equitũ:ſʒ eq
te hic tacent᷑:qͥ ibi ex
bmũtur:⁊ econuerſo
pedites ibi tacẽtur
h expᷣmũtur:qꝛ illu
qð in vno loco ſcptu
re omittit᷑: ĩ alio ſuꝑ/
plet᷑:ſic pʒ in decurſu
euãgelioꝝ : ⁊ eodem
mõ in libꝛis ꝑpalip. ·
in libꝛis regů. ¶ XX.
Actu ẽ ãt. Hic
ñter debella⸗
adiutoꝛibus filio⸗
rum ammon poni/
tur punitio ipᷣoꝛuʒ:⁊
ſcòo ſbiũgit᷑ narratõ
triũ belloꝝ dauid fa
moſoꝝ:ibi Poſt hec
initũ ẽ bellũ.ſnia aũt
pᷣme ptis pʒ ex dictis
ſcðo reg.xij.c. in fine
his except. b¶ Poꝛ
ro dauid manebat in
hierim. in hac remã/
ſiõe cõmiſit ðð pctm̃
cum berſabee vxoꝛe
vꝛie: qð hic omittit᷑:
qꝛ diffuſe ſcribit ſlcõo

liꝰ regũ.xj.ca.⁊.xij.

e ¶ Tulit aũt dauid
coꝛons melchon.no/
men ẽ idoli filioꝛum
amon: vt dcm̃ fuit
cũdo regũ.xij
Manubias q;.i. ſpo
lia qᷓ ſic nõiant᷑: eo ꝙ
manib' rapiutur.
e¶ Poſt her. Hic ſuc
cincte ponitw᷑ narratio
triũ belloꝝ: ⁊ pʒ ſnia
ex dcis ſcòo l regum
xxj.ca.in fine vbi ad
dit᷑ vnũ bellũ in qͥ ieſ
bidenob niſus fuit oc
cidere dauid laſſatuʒ
ex laboꝛe bellãdi:ſed

h̊ obmittit ꝓpt reue

rẽtiã dauid: vt dicũt
hebꝛei: h̊ tũ ponũtur
duo dubia: pꝛimum
eſt cũ dẽ: Poſt hec.q.
iſta tria bella fuiſſent
poſt pᷣdicta:qð nõ eſt
veꝝ ſaltẽ de bello in
q̃ dauid ꝑcuſſit goli/
ath: qꝛ h ponit᷑ in ſe/
cuũdo loco:⁊ tñ fuit pᷣ
mũ bellũ ſʒ coõeʒ opi⸗

nionẽ. Scom ponit᷑
cũ dẽ: f Geczgoli
ath. qð exponit᷑ du⸗
plicii. Uno mõ ꝙ iſte
ſit idẽ cũ goliath quẽ
intfecit dauid:ſic fuit
expoſitũ ſcõo reg.xxj.
7 Fʒ h' hec ẽ lr̃a: Freʒ
goliath getheü. ⁊ eſt
ſenſus:qꝙ dauid ꝑcuſ
ſit goliath getheũ fra
trẽ iſtoꝝ alioꝝ gigan
tũ duoꝝ:q h noiant᷑
Alio mõ ꝙ iſte ꝗͥ dẽ
h pcuſſus fuit aliuj a
goliath fre ebðta ſcõm
Hhy hec ẽ lr̃a:r̃em go/
liath gethei. ⁊ ẽ ſeniꝰ
ꝙ dauid pcuſſit frem
goliath ꝗ erat ſibi ſi⸗
mil in foꝛtitudine ⁊
magnitudine:⁊ ſcom:
iſta expoſitõʒ opoꝛtʒ
ↄñter dicere: ꝙ iſtu
bellũ omittit ſcõo re
gũ.xxj. tñ pᷣma exꝑo
ſitõ coõioꝛ n. g(Di
ſũt filij raphaim.i.gi

gãtũ:vel de gẽte gigã
) Onlurrexit ãt

ſathã. Dic ↄſe

Ir Eter delcribit pcuſ

ſio ppli ꝓpt᷑ ipᷣo da/
uid elatonem:⁊ pʒ di

uiſio ⁊ ſnia hu capli

ex dcis ſcoo reg.vltio

1.
äll * .

¶ Mar alypo.

pcuſſit rabba: ⁊ deſtruxit
eã.Tulit autẽ dauid coꝛo-
nã melchon de capite ei ⁊
inuenit iĩ ea auri põdo talẽ
tũ ⁊ pꝛecioſiſſimas gẽmaſ:
fecitq; ſibi inde diadema.
Mäãnubias q́ʒ vꝛᷣ pluri
mas tulit:pplm autẽ ꝗ erat
in ea eduxit:⁊ fecit ſup eos
tribulas:⁊ trahas: ⁊ ferra-

ta carpẽta trãſire:

ita vt diſ

ſiccarẽtur ? pterent. S lc le
cit dauid cũctis vꝛbibꝰ fili/

pplo ſuo ĩ hierlʒ.

54 „

oꝝ ammõ:⁊ reuſus ẽ cũ oĩ

N' hÿc

initũ eſt bellũ in gager adũ
ſũ philiſteoſ:in qͥ pcuſſit ſo
bochai vſathithes ſaphai
de gnẽ raphaim: ⁊ huilia

uit eos. Aliud qͥ;

bellü ge

ſtũ eſt aduſus philiſteos:i
quo pcuſſit adeodat᷑ filiuſ
ſalt bethleemites frem go
liath gethei: cuius haſte li-

gnũ erat q̃ſi liciatoꝛiũ texẽ

tiũ.Sed ⁊ aliud bellũ acci
dit in geth:in qͥ fuit hõ lon
giſſimꝰ ſenos hñs digitos
i.ſunul vigitiqtuoꝛ:ꝗ ⁊ ipſe
de raphai fuerat ſtirpe ge⸗/
nerar.Hic blaſphemauit
iſrl: ⁊ pcuſſit eũ ionathan fſi
lius ſamaa fris dauid. Hi

ſünt filij raphaim

ĩgethq

ceciderũt in manu dauid ?

hfuoꝝ eius.

CL.XxXI.

Onſuͤrrexit autem ſa
tha ↄtra iſrl:⁊ icitauit
dauid vt numeraret iſrael.
Dixitq; dauid ad ioab: ⁊
ad pꝛicipes ppli: Ite ⁊ nu/
merate iſrła berſabee vſqʒ

dan ⁊ afferte mihi numeꝝ

vt ſciã. Rñditq; ioab:u⸗

eat dñs pplłʒ ſuũ
ꝙᷓ;ᷓ ſunt. Mõne dñ

cẽtuplũ
e mi rex

oẽs hui tui ſũt:Quare hoc
q̃rit dũs me qð ĩ peccatuʒ
reputet᷑ iſraeli:Sʒ hmo re/
gis magis pᷣualuit. Egreſ/
ſuſq; ẽ ioab ⁊ circuiuit vni

uerſũ iſrł:⁊ reũſus

Ehierlin

rũ qͥs circuierat:⁊ iuent᷑ eſt
oĩs numer iſrl mille milia
⁊ cẽtũ milia viroꝝ educen
tiũ gladiũ. De iuda aũt q̃/
dringẽta ſeptuagita milia
bellatoꝝ. Nãʒ leui ⁊ benia
min nõ numeãuit:eo ꝙ in/
uit exeq̃ret᷑ reg imperiũ:j
Diſplicuit aũt deo qð iuſ/
ſũ erat:⁊ pcuſſit iſrl. Dixit
qʒ dauid ad deuʒ: peccaui
nimis vt hoc ſacerẽ. Obſe
cro aufer iniqtateʒ ſui tui:
qꝛ intipient᷑ egi.Et locutuſ
eſt dũs ad gad videntẽ da
uid dicens: Nade ⁊ loq̃re
ad dauid:⁊ dic ei:;kec di
cit dñs: Triũ tibi optõem
do: vnũ qð volueris elige
vt faciã tibi. Cũq; veniſſet
gad ad:dauid dixit ei:łec
dicit dñs: Elige qdð volue⸗/
ris.Aut tribꝰ annis peſtilẽ
tiã:aut tribꝰ mẽſibꝰ te fuge/⸗
re hoſtes tuos:⁊ gladium
eoꝝ nõ poſſe euadere: aut
tb dieb gladiũ dñi ⁊ moꝛ
tẽ vᷣſari ĩ fra ⁊ angł̊ dñi int
ficere i vniuerſis finib iſrl.
Nic igit᷑ vide ꝗqd rñdeã ei
ꝗ miſit me.Et dixit dauid
ad gad:Ex oĩ parte me an
guſtie pᷣmũt: ſͥ mel mihi
eſt vt incidã in man dñi:qꝛ
multe ſunt miſeratiões ei:
qᷓ; in manus hoim. Miſit
ergo dominus peſtilentiaʒ
in iſrael: ⁊ ceciderunt de iſ
rael ſeptuaginta milia viro

c.excepi q̃ ſequũ/
tur: bMaã leui
⁊ beniamin non
nüũerauit ꝛc.⁊ iõ
iſtas duas tribus
dimiſit:qꝛ hẽbat
aecuſatoem ĩ pm
ptu ſi de hoc regi
accuſaret᷑.De tri⸗
bu leui. qꝛ ſtatim
poterat dicẽ: ꝙ ñ
erat numerãda ſi
cut alie:qꝛ alie tri
b'nũeratur a.xx.
Inis ⁊.S.vt hẽ nu
meri.j.Trib aũt
leui ab vno mẽſe
72.S. vt h numeri
iij. Silr de tribu
beniamin poteãt
dicere:ꝙ ppt᷑ vxo
rẽ leuite fuit fere
deleta: vt hĩ iudi
cũ.xx.⁊ iõ poſtea
fuit pue reputatõ
nis ↄꝑpatiue ad a/
lias: ⁊ ꝓpt᷑ h po/
terat ſe excuſare
ioab ab e? nume

ratõe:qꝛ paꝝ cre
uiſſet nC⸗ —
Cũq; pꝑcuteret᷑.i.
cũ angel ſe diſpo
neret ad percutiẽ
du pplm ĩ hierlz.

rũ. Milit qͥʒ anglłʒ i hieru

ſalẽ:vt pcutẽt eã. Cunq; p/
cuteret᷑ vidit dñſ ⁊ miſertẽ
ſup magnitudinẽ mali:⁊ i/
perauit angelo qui percuti
ebat: Sufficit iaʒ ceſſet ma
nꝰ tua. Poꝛro angel dñi
ſtabat iuxta areã oꝛnan ie
buſei: leuanſq; dauid ocu/
los ſuos:vidit angeluʒ do
mini ſtantẽ inter celũ ⁊ ter/
ram: ⁊c euaginatum gladi
um in manu eius:⁊ verſuʒ

Deditq; dauid numeꝝ eo ↄtra hieriin: ⁊ ceciderũt tã

=—,
S=ꝛẽꝛ=

npqnu⸗
gteifunano
natuſntlt
mir it
nleſi wtp⸗
bolirſin
Elrörti
liuij thet

imgiani

örin
Eeye
itighe
ronnadln
nmmnna
nmn itng
Kooonläteht⸗
it dho,
mnlwyeſil
lrnpete
uͤrtinlu⸗
Gſftonriib
ofcüſtener
litneſhen
linngh
ctunrbo⸗
Catorhnon
rngant
ſugien
amtend
ſelite
1lr⸗
1.
yn⸗
Ette
Mullind⸗

——

=
E=
=*
Se=

E =ꝛ⸗œ=

miſan
äle

Wininn
nnn
Anlonha
ltnin in
uſihen,
Kalm denn
Lugnn
wendadgi
Eufnric
llegiin
Hnüringn
nginthi
D
lubmei
lägtinn
xnn
rrgnmn
ilurni hr
igrüpie
gennud
yrinr
leipih
mlc
Phnun
irgdug
uiſcnieſe
Cügum
lingbei⸗
nalu
lippinibe⸗

(¶ Poꝛro oꝛnan ⁊c᷑.cũ eo abſcoderunt ſe.pꝛe timoꝛe:

„

nec miꝝ qꝛ etiã dauid qui erat fidelis ⁊ deuorin viſioe

angeli ſupꝛa modũ ꝑterrit fuit.

t tribulas.inſtru

menta ſunt lignea:dcã a tero teris:eo ꝙ fruges cũ ipſis
terũtur. f Et exaudiuit eũ dñs in igne de celo.ſ.da

to:⁊ hfuit ſignũ
mãifeſtũ accepta
tõis diuine:ſic in
oblatiõe abel: Ge
neſis .iiij. ⁊ helie
tnõ pᷣualuit
dauig ire. nõ eſt i

telligẽdũ ppter

hoc dauid altare
ↄſtruxerit in area

oꝛnan iebucei: 2

ibi obtuleit:qꝛ te
nebat ad hoc de
mandato dei ſibi
facto ꝑ gad ꝓphe
tã:vt hẽ in lra.ſʒ

poſti fecerat iſtö

ſacrificiũ libenter
iuiſſet ad offeren
dũ iteꝝ in gabaõ
vbi eãt altare ho⸗/
locauſtoꝝ:ſʒ non
potuit:eo ꝙ ex vi
ſiõe angeli fuit ni
mis terrix:a pꝑ cõ
ſequẽj infrigidat
⁊ debilitat:ita q
ꝓtũc non poterit
4 Ixitq; da⸗
uid. Poſt⸗

deſcripta eſt de

uotõ dauid i vo/⸗
lütate edificandi
tẽplũ:ſi dñs ꝑmi
ſiſſet:hic cõſequẽ
ter ponit᷑ e ᷣ deuo
o in pᷣparatõne
materie: vt ſalo/
mõ facili tẽpluʒ
edificaret. Et pꝛi
mo ponit᷑ mate⸗
rie ⁊ oꝑarioꝝ: pꝛe
parato:⁊ iniũgit᷑
ſalomoni edifica
tio: ibi Uocauit⸗
q; ſalomonẽ.Cir

ipſe qᷓ; maioꝛes natu veſti⸗/
ti cilicijs ꝓni in terrã. Di/
xitq; dauid ad deũ: Nõne

ego ſum ꝗ iuſſi vt nüerare

tur pplus:Ego ꝗ peccaui:
ego ꝗ malũ feci. Iſte grex

tur obſecro man tua ĩ me:
⁊ in domũ pꝛis mei:pplus
aũt tunõ pcutiat: Angel
aut dñi pcepit gad vt dicẽt

dauid: vt aſcẽderet extrue/

reiq; altare dño deo ĩ area
oꝛnan iebuſei. Aſcẽdit er/
go dauid iux ſᷣmonẽ gad:

quẽ locut ei fuerat ex noie ⸗

dñi. Põꝛro oꝛnan cuʒ ſu⸗
ſpexiſſet ⁊ vidiſſet angeluʒ
q̃tuoꝛq; filij e cũ eo:abſcõ

erũt ſe. Na eo tpꝑe terebat
i area triticũ. Igit᷑ cuʒ veni

ret dauid ad oꝛnã: ↄſpexit

eũ oꝛnan:⁊ ꝓceſſit ei obui

am de area:⁊ adoꝛauit euʒ

uid: Da mihi locum aree
tue vt edificẽ ĩ ea altare do/

mino:ita vt quãtũ valet ar

gẽti accipias:⁊ ceſſʒ plaga
a pplo. Dixit aũt oꝛnã ad
dauid: Tolle ⁊ faciat dñs

me rex qdᷣcũq; ei placet.

Ded ⁊ boues do in holo⸗/
cauſtũ: ẽt tribulas ĩ ligna:
⁊ triticũ in ſacriſiciũ: oia li⸗
bẽs pᷣbebo. Dixitq; ei rex
dauid. Nequaq; ita fiat:ſʒ

ca pꝛimũ dẽ: ¶a argẽtũ dabo quatũ valet.

Dixitqʒ do hec ẽ
dom dei ⁊c. iſtõ

refertur ad illud

qð dictũ eſt cy. p
cedenti: ꝙ dñs ex
audiuit dauid in
igne de celo: p h
ei vidit danik -

ret᷑ templũ ⁊ alta

re:ſic ⁊ poſtea fa⸗

cauſta gtuita. Dedit ergo

Neq; enim tibi auferre de
beo:⁊ ſic offerre dño holo

dauid oꝛnan ꝓ loco ſicloſ

auri iuſtiſſimi põder ſexcẽ

tos:⁊ edificauit ibi altare

dñs eligebat loa dño:obtulitq; holocauſta

illũ:vt ibi edifica

pacifica:⁊ inuocauit deũ
et exaudiuit eaʒ in igne de

ctũ eſt ꝑ ſalomonẽ:ideo dixit. b ¶ Pec eſt dom dei ⁊ẽ i.
hic edificabit᷑:vñ ſtatim ſpditur de oꝑarijs cũ di: c Et
pᷣcepit vt cogregarẽtur omnes ꝓſeliti.iſti erãt ↄuerſi ad iu
daiſmũ de alqs gẽtibꝰ. iſtis ant impoſita ſũt iſta oꝑa q̃ erãt
grauia ⁊ Fuilia:ſicut ⁊ ioſue impoſuit gabaonitis de poꝛta

celo ſup altare holocauſti

Pꝛecepitq; dñs angelo:⁊
ↄuertit gladiũ ſuuʒ in vagi
nã. ꝛotin ergo dauid vi
dẽs ꝙ exaudiſſet euʒ dñs ĩ
area oꝛnan iebuſei: ĩmola/
uit ibi victimas. Taberna/
culũ aũt domini qð feceãt
moyſes in deſerto ⁊ altare
holocauſtoꝛũ ea tẽpeſtate
erat in excelſo gabaon:è᷑tñ
pᷣualuit dauid ire ad altare

vt ibi obſecraret deuʒ: NMe

mo eĩ fuerat timoꝛe pterri/
l: vidẽs gladiũ angli dñi.
Yritq; dàuidXXII.
Heèc eſt domuſ dei:
Böc altare i ho locauſtum
iſrl. Et pᷣcpit vt ↄgregarẽ/
tur oẽs ꝓſeliti de terra iſr:
⁊ cõſtituit ex eis latomos
ad cedẽdos lapideſ ⁊ poli
endos vt edificaret᷑ domꝰ
dei. Ferrũ q; pꝛimũ ad cla
uos ianuaꝝ et ad cõmiſſu

ras atq; iũcturas pꝛepauit

dauid:et eris põdus innu/

merabile. Ligna qͥʒ cedri/

na non poterant eſtimari:
q̃ ſidonij ⁊ tirij depoꝛtaue

runt ad dauid. Et dixit dů/

uid:Salomõ ſil me puer
puulus eſt ⁊ delicatuſ. Dũõ
muſ aut quã edificari volo
domino talis eſſe debet vt

in cũctis regionib nomine
tur. Pꝛepabo ergo ei ne/

ceſſaria. Et òb hac cauſaʒ
añ moꝛtem ſuã oẽs pᷣpara/
uit ipenſas. Nòcauitq; ſa-
lomonẽ filiũ ſuuʒ:⁊ pᷣcepit
ei vt edificaret domuʒ dnio

deo ilrl. Dixitq; dauid ad

ſalomonẽ. vili mi:volũtatſ
mee fuit vt edificare domu
nõi dñi di mei:ſʒ fcuſẽ ſjᷣmo

dñi ad me dicẽs . Multuʒ

tõe lignoꝝ ⁊ aqꝝ ad
locũ dini cultꝰ: vt hẽ
ioſue.ix. dicũt aüt ex
oſitoꝛes nr̃i coit: ꝙ
oc factũ fuit diuina
dilpoſitõe ad deſignãä
dũ ꝙ eccleſia eẽt edifi
cãda ꝑ gẽtiles ad fidẽ
xpᷣi ↄuerſos:iudeis ꝓ
maioꝛi ꝑte repꝛobat
Cõſequent ſbdit᷑ de pᷣ
patoe materie cũ dẽ:
d ¶Ferrũ q; plimuʒ
ad claues ianuaꝝ.ad
ↄiũgẽdũ foꝛtit᷑ aſſerej
7ligna. e ¶Et ad
ↄmiſſuras.i.incaſtra
turaj clauij ferreis ſõ
tificãdas. f¶¶Et eris

ponch' inuerabile. ad

faciẽdũ mare eneũ ⁊
alia vaſa:qͥꝝ milta fu
ert enea: vt dem fuit
tertõ regũ.dẽ autem:
innumerabile.ñ ſim
plicit:qꝛ erat finituz;
ſed ad deſignãdũ ma
gnã multitudinẽ: ⁊ ẽ
Hyperbolica locutio.
g. ¶ Et dixit dauid:
ſalomõ filõ me' puer
puul ẽ. ex hoc dicũt

alidq: ꝙ ſalomon erat

tm̃.xij. annoꝝ qñ ce/-
pit regnare: ſʒ h fuit
ipꝛobatũ ſat diffuſe

tertio reguʒ.xj. ¶ h

Dom aut ⁊c̃. vt ĩ cũ
ctis regionib noiet᷑.
ꝓpter eius eminẽtiaʒ
ſiẽ ⁊ dñs ĩ infinitũ ex
cellit oẽz creaturã: ꝓ
pter qð ⁊ ſalomo fec
ei altitudinẽ.cxx. cu
bitoꝝ: ſiẽ diffuſe fuit
dẽm. iij. reg. ⁊ hi.j.ij.
ly.iij. i ¶ Et ob hac
cãʒ an moꝛtẽ ſuã oẽs
pᷣpauit iĩpẽſas.i.aliq̃s
ð oib': qꝛ ſalomò m
tas addidit: ſicut dꝛ:
Omne aial fuit in ar
ca noe: qꝛ de ſingulis

ſpẽbfuerũt aliqᷓ idiuu
Agaavt ßꝛ Seü pok

Uocauitq; . Pic ↄñt᷑
iniungit᷑ ſalomõi edi/

ficatio dom dei:2K zʒ

lr̃a vſq; ibi: I ¶ Zʒ
factus eſt ſermo dni

ad me d. Mliu ſa :,

iſtud fuit dictũ ſibi ꝑ natha:q denũciauit ſibi domũ edifi
cãdam nõ ꝑ ipſũ ſed e filiũ. m

¶Daralypo.

b ¶ Et ↄgregauit oẽs pꝛi.iſrl ⁊ ſa.atq; leuitas.vt oꝛdi⸗
naret cultũ diuinũ: ⁊ iſtud feẽ dauid vltimo anno vite
ſue:vt hẽ infra.xxvj.c.in fine.hebꝛei dicunt ꝙ hy fecit a

on poteris edificare

domũa noi meo ⁊c̃. icũt hebꝛei ꝙ hoc intelligit pꝛincipali
ter de ſanguine vꝛie:⁊ alioꝝ cũ eo occiſoꝝ ad mandatũ da
uid neqſſimũ:vt hẽ ſcõo regũ.xj.⁊ de ſanguie ſacerdotũ ef

fuſo occaſione dauid
vt hẽ pmo regũ.xxij.
⁊ de ſanguine etiã mi
tox iuſtoꝝ ⁊ innocẽ
tũ:qui fuerunt int᷑ ali
os gentiles malos qͥs
dauid pluriej debella
uit:⁊ io de hoc inept
fuit ad edifica
mũ dñi. n ¶Filius

qui naſcet tibi. Iſtud

fuit expoſitũ ſcðo re
gũ.vij.ſeqtur poſtea:
oTũüc eni ꝓficere

po.ſi cuſ.madata ⁊ꝛ.

ex hoc enĩ ꝙ aliqs po
nit diligẽtiam ad obe
diẽdum deo:efficitur
dignus de congruo:
vt deus diri
agẽdij. p¶ Ecce ego
in pauptaticula mea
æc̃.qꝛ ois creatura ad

deũ ↄpata indigẽs eſt

paup:h tamẽ expo
nũt hebꝛei ad lr̃aʒ de
dauid ꝗᷣ fuit pauꝑ re-
ſpectu ſalomonis: tũ
qꝛ venit pauꝑ ad re/
gnũ:tum qꝛ opoꝛtuit
eũ multa expẽdere in
bellis frequentibus.
q ¶ Pabes q pluri-
mos artifices.de con
uerſis ad iudaiſmuʒ:
vt pᷣdictuʒ eſt: cũ his
tamẽ fecit ſalomõ ve
nire multos alios de
tyro ⁊ ſidone:vt ha⸗

bet. iij. regũ. ⁊ ifra.ij.

libꝛo ſcoo. r ¶ Pꝛe
cepit q;; da.cũctis pꝛi
ci.iſrael vt adiu.ſalo

monẽ.qꝛ operat val

de ſũptuoſum: ⁊ ad
bonũ toty pplioꝛdia
tũ.cetera pateẽt ĩ lr̃a.

Sg,

hp deſcripta ẽ ip
ſiuj dauid deuotoõ cir

38909

eũ in

ſanguinẽ effudiſti: ⁊ plima

bella bellaſti: nõn poteris
ediſicare domuʒ nõi meo:
tãto effuſo ſanguine coꝛaʒ
me. Filiũs ꝗ naſcet᷑ tibi:
erit vir getiſſimꝰ. Yaciã eni
eũ regeſcere ab oibꝰ inimi
cis ſuis ꝑ circuitum:⁊ ob
hãc cãm paciſic vocabit᷑:

⁊æ paceʒ ⁊ ociũ dabo in iſr!

cũctis diebus e. Jpᷣe edi/
ficabit domum nõi meo:⁊

ipſe erit mihi in filiũ:⁊ ego

ero illi in pꝛem:ſirmaboq;
ſoliũ regni ep ſupꝑ iirl ĩ eter
nũ. Nüc ergo fili mi ſit dñſ
tecuʒ ⁊ ꝓſperare ⁊ ediſica
domũ dño deo tuo: ſiẽ lo⸗/

cutus eſt de te. Detqʒ tibi
domin pꝛudẽtiã ⁊ ſenſum
vt regere poſſis iſrli⁊ cuſto
dire legẽ dñi dei tui. Cůnc
enĩ ꝓſicere poteris:ſi cuſto

dieris mãdata ⁊ iudicia q̃ᷓ

pᷣcepit dñs moyſi vt docẽt

iſrl. Cõfoꝛtare ⁊ virilit᷑ age:
ne timeaſ neq; paueas.Ec
ce ego i pauptaticula mea

pparaui ipenſas dom dñi

auritalẽta cẽtũ milia: ⁊ ar/

gęii mille milia talentoꝛuʒ:

eris vᷣo ⁊ ferri nõ eſt põdꝰ:

vincit eni numer magnitu
dine. Ligna ⁊ lapides pꝛe
paraui ad vniuſa ipendia.
Habes qͥʒ plurimos artifi
ces:latomos ⁊ cemẽtarioſ
artificeſq; lignoꝛum:⁊ oim

ca tẽpli edificatõeʒ: hic ↄñter oñdit᷑ eᷣ deuotõ circa diuini
cult ampliatõeʒ ⁊ oꝛdinatõeʒ:Et pᷣmo oꝛdinãtur leuite in
dei miniſteriũ:ꝛ pꝛincipes ⁊ ppls in regij ⁊ dei obſequiũ.c.
xxvij. Circa pmũ pmo ponit ſũma leuitaꝝ ⁊ officia eoʒ: in
gnãli: magis in ſpeciali.c.xxiiij. Pꝛima ĩ duas:qꝛ pꝛimo
ponũtur officia leuitaꝝ in gnãli:2⁊ aſſignat᷑ rõ dicti:ibi Di
xit enĩ dauid. Pꝛima adhuc in duas:qꝛ pᷣmo ĩ gnali ponũt
numerꝰ ⁊ officia leuitaꝝ:? oiſtinctio familiaruʒ: ibi Et di
ſtribuit. Circa pmũ dicit: a ¶ JIgit᷑ oauid ſenex ⁊ plen die
rũ regẽ conſtituit ſolomonẽ.de qↄſtitutõe hẽ terto regũ.j.

pꝛicipio regni ſui. Dicẽdũ ꝙ a pꝛicipio regni ſui feẽ hoc
in ꝑte:qꝛ adducta arca in ciuitatẽ dauid:ſtatuit ibi fieri

artiũ:ad faciẽdũ opus:pꝛu

dẽtiſſimos:ĩ auro ⁊ argen/
to:in ere ⁊ ferro: cu nõ eſt
numeruſ. Surge igit ⁊ fac.
⁊æ erit dñs tecũ. Oꝛẽcepit qͥ
qʒ dauid cũctis pꝛicipibuſ
iſrl:vt adiuuarẽt ſalomonẽ

ſiliũ ſuũ:cernitis inqens q;

diñs deus veſter vobiſcum

ſit: ⁊ dederit vobis regem

p circuitũ:⁊ tradiderit oẽs

inimicos vios in man ve/
ſtras:⁊ ſubiecta ſit terra co
rã dño:⁊ coꝛaʒ pplo eius.

Peꝛebete igit coꝛda vꝛa ⁊
aias vꝛas: vt qratis domi
nũ deuʒ vẽm:⁊ cõſurgite ⁊
edificate ſãctuariũ dño ðoo

vt introducat arca federis
⁊ vaſa dño ↄſecrata in do

mũ q edificat᷑ nõi dnſi.
G3/3itür dauid ¶.XXIII.

ſenex ⁊ plen dieꝝ regẽ

nis èt ſupꝛa:⁊ inue nta ſunt

trigintaocto milia viroꝝ.

Ex his lecti ſũt ⁊ diſtribu

tiin miniſteriũ dom dñii ůᷣi
gintiq̃tuoꝛ milia:ppoſitoꝝ
guteʒ ⁊ iudicum ſex milia.

Põꝛro q̃tuoꝛ milia ianito
res et totidem pſaltes ca

nentes domino in oꝛganil

que fecerat ad canendum:

oſtituit ſalomonẽ ſiliũ
ſuũ ſup iſrl:è᷑t congregauit
osẽs pꝛicipes iſrli ſacerdo
tes atq; leuitas. Numèra⸗
tiq; ſunt leuite a viginti an

cultũ dei iugiter:

vt dem̃ eſt ſupꝛa
xvj. ſʒ in fine vite
ſue fec pfectius.
c¶Numeratiq;
ſũt leuite a.xx.an
nis. qꝛ extunc po
terat aliqᷓ officia

facere in miſterio

tẽpli. d ¶ Et ſu
pꝛa. qð exponũt
aliqui vſq; ad.l.
annũ:⁊ nõ vltra.
ſed hoc nõ videt᷑
veʒ:qꝛ licet i qui
quageſimo anno
ceſſarẽt ĩ templo
miſtrare quãtuʒ
ad officia laboꝛi⸗

oſa: tñ tũc fiebãt
cuſtodes vaſoꝛuʒ

ſacroꝝ ⁊ theſau/

roꝝ: vt h nnme

ri. viij. hic aũt oꝛ
dinat dauid non
ſolũ de leuitis in

ſacrificijs miſtrã/

tibus:ſed etiaʒ de
ſacriſtis ⁊ theſau
roʒꝝ cuſtodibꝰ:vxt

hi.ĩ.xxvj. ei Ex

his ele.ſunt di.
in mi.do. dñi.i.
ad miſtranduʒ ſa

cerdotib in caſi
bus neceſſarij: vt
hbꝛi infra.xxix. in

excoꝛiatoe Nalig
⁊ lotõe hoſtiarũ:
⁊ĩ multis alijs of

ficijs circa talio
reqſitis. f ¶ Ai

gintiqtuoꝛ milia.
ꝓpt h appoſita ẽ

agdbhuc maioꝛ ſũ/

ma: ꝓpi multitu

dinẽ ⁊ põd miſte

rioꝝ. g¶ Pꝛepo
ſitoꝝ aut ⁊ iudi/
cũ ſex milia. ſcõʒ
aliqᷣs pᷣpoſiti hic

noĩant cuſtodes vaſoꝝ ⁊ theſauroꝝ: iudices aũt illi ꝗ
docebãt pplm:ſᷣm alios vero ijdẽ ſũt ppoſiti ⁊ iudices
ſ. ppli doctoꝛes.vñ in ve.teſt.doctoꝛes vocabatur pꝛece
ptoꝛes: ⁊ ſm illud dictũ dicendũ eſſet cõſequẽter:ꝙ cuʒ
ianitoꝛib' intelligũtur cuſtodes vaſoꝝ ⁊ theſauroꝝ:eo
ꝙ pᷣuabãt claues oſtioꝝ illoꝝ locoꝝ in qbtalia repone

bãtur cũ dẽ:

oꝛro.iiij. milia ianitoꝛes. aliq cu

ſtodiebãt oſtia exterioꝛa:aliq aũt oſtia domonlaaͤb
theſauri:veſtes ſacre:⁊ vaſa erãt repoſita. i ¶ Et toti
dem pſaltes.ideſt cantoꝛes qui erant quatuoꝛ milia.

ülntute
l hubuie
flunig
icionfſi
in
mn n⸗
wetkloben:l
rnvonoc
niroueben
bilnl
tarriſte
phe nuiit
erpuina

=

cwndiu

irigt.
etnonthtt,
fklnifurfll
mni ti
ihlinkteftr
lul gis
Mpnn
tle te
atdnee
elulret—

t
l nr
in mmoni
N
dtadi
tonchin
Unmg
arign
gam
Aeftu
minih
Kimi
mürin.
Ai
Peleic
pinnn
Atijen⸗
tlbot
niſti
hhtanien;
ſonthin⸗
rnlinm
ſini hun
Aunz duun
ſlüdelutn
ſanichni
ibenltei,
iturber
wroich,
imn G

fuert:
ſupꝛa ſexto caplo

R¶ Et diſtrip uit. hic añter ponit diſtictio familiaruʒ
quia ĩ tribu leui erãt plures familie:⁊ diſtinguũtur ßᷣm
tres filios leui.ſ.gerſon chaath ⁊ merari.⁊ ĩcipit hec di
ſtinctio a filijs gerſon cũ dẽ: ¶ ¶ Et gerſon. ſupp
eedan 2 ſemei. Iſte leedã vr eẽ idẽ cũ illo qͥ

Et gerſon. ſupple filij

vocat᷑ lobeni: ira

ꝙ in domo gerſo

fuerũt due fami/
lie:lobẽitica:⁊ ſe

meitica: ⁊ qlibet
iſtaꝝ hic diuicit
in plures:Pꝛima

iſex cum dicint G
e

Filij leedã 2c.2
quit: o Fili ſe
mei ſalomith ⁊c̃.
Fſte ſemei fuit fili
us leedã ⁊ fuit R
cipalioꝛ alijs filij
leedã: ꝓpt᷑ qð ab
eo denoiant tres
familie: Cõſequẽ

ter diuidituꝛ ſcõa
familia.ſ.ſemeiti

ca in treĩ cum dẽ:
p ¶ Poꝛro filij
ſemei leeth. Iſte
ſemei fuit frat lee
dan: ⁊ licet habu
erit q̃tuoꝛ filios:
tñ habuit tm̃ fa⸗
milas tres: quia
duo filij i vna fa⸗
milia fuerũt oꝛdi
nati:quia pauco)
filios habebãt:vt
Filij caath. Hic
ↄñter ðſcribũtur
familie caab vſq;
ad aaron ⁊ moy-
ſe:de quoꝝ fama
lijs agit᷑ vnter:⁊ p
mo quatũ ad aa-
rõ cũ dꝛ: r ¶ Se
paratuſq; ẽ aarõ
⁊c. Fuerũt enĩ de
putati a ðo ad ſa
cerdotiũ ⁊ iõ ha/
buerũt nomẽ ipe
ciale vltra alios
chaathithaj ⁊ uo
cati ſũt aaronite:
vt dem uit. z. vj.
ca.Cõſequẽter a⸗

2

git de familijs deſcẽ

e᷑ᷣt diſtribuit eos dauid pꝑ vi
ces ſilioꝝ leui:gerſon vide

licet ⁊ caad ⁊ merari. Filij
gerſon:lêedan ⁊ ſemei. Fi/

ſij leedan pꝛicipes:iehihel

⁊ cethan ⁊ iohel tres. Filij
ſemèi: ſalomith ⁊ ocihel
aran tres. Iſti pꝛicipes fa/
miliaꝝ leedan. Mòꝛro filij
ſemei:leeth ⁊ cica ⁊ iaus ⁊
baria. Iſti filij ſemei qᷓtuoꝛ.
Erat aũt leeth pꝛioꝛ:xica ſe

cũdus. NPoꝛro iaus ⁊ ba
ria nõ haeuer̃t plimos fſili
os:⁊ iccirco in vna familia

vnaq; domo ↄputati ſunt.
Filij caath: amram ⁊ iſaar
hebꝛon ⁊ ocihel q̃tuoꝛ. Fi
lij amram:aaron ⁊ moyſeſ
Sẽpatuſq; eſt aaron vt mi
niſtraret ĩ ſãctalãctoꝝ: ipſe

ſilij eius in ſempiternũ:⁊

adoleret incẽſuʒ dño ſm ri
tũ ſuũ: ac bñdiceret nõi ei

in ppetuũ. Mõyſi qͥʒ hoiſ

dei filij annumerati ſũt ĩ tri
bu leui. Filij moyſi:gerſon
⁊ eliecer. Filij gerſon:ſubu
hel pᷣmus.uerũt autẽ ſilij

elieçer: toobia pꝛimꝰ: ⁊ no
erãt elieçer filij alij. Poꝛro

filij roobia multiplicati ſũt
nimiſ.Filij yſaar:ſalomith
pꝛimꝰ.Filij hebꝛon: ieriau
pꝛim:amarias ſcdᷣus: iaxi
hel tert:iehemaan q̃rtus.
Filij ocihel: micha pᷣmus:
lieſia ſecũdus. Filij merari:

detib'a moyſe cũ dicit: s¶ Moy

ſiq; hois dei.⁊ vocat homo dei:qꝛ decũ eo familiarii
edarſi homo ad amicũ ſuũ:vt hĩ exodi.xxxiij.
lij merari. Pic oñter deſcribũtur familie ipſꝰ me

rari:⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi: v

cceperũtq; eas filij cis fra

tres eaxꝝ.i.cognati germani:qꝛ cis ⁊ eleagçar fuerũt fres
x ¶ Hi filij leui ĩ cognatoibꝰ ⁊c. quedã epilogatio eſt re

ſpectu pcedẽtiũ. y ¶ Dixit eni dauid. DPic ↄnter reddi
tur ratio cuiuſdã crt c oleei eſt circa pꝛicipiũ huins

capłi:ꝙ dauid diſtinxit leuitas ſᷣm diuerſa officia.ſ.ſaꝰ

cerdotũ doctoꝝ cantoꝝ ianitoꝝ ⁊ ſacriſtaꝝ:⁊ hupratõ hic

aſſignat᷑ a dauid:qꝛ exquo arca habuit ſtabilẽ mãſionem:

mooli ⁊ muſi. Filij mooli
eleacar ⁊ cis. Moꝛtuus ẽ
gũt eleaçar:⁊ nõ habuit fi/

lios ſed filias: ãcceperunt
qʒ eas filij cis fres eaꝝ. Fi/
lij muſi mooli ⁊ eder ⁊ ieri
muth tres. Li ſilij leui ĩ co/
gnatõibus ⁊ familijs ſuis:

pꝛĩcipes ꝑ vices ⁊ numerũ
capitũ ſinguloꝛum: q facie

bãt opa miniſterij domus
dñi a viginti annis ⁊ ſupꝛa

Dixit enĩ dauid: Rèquie,ʒ

dedit dñs de iſrl pplo ſuo
⁊ habitatõem hierlin vſqʒ

in eternũ: nec erit officij le/

uitarũ vt vltra poꝛtet taber
naculũ:⁊ oĩa vaſa eius ad
miſtrandũ. Jux pᷣcepta qͥʒ
dauid nouiſſima ſupputa/

bitur numer filioꝝ leui: a

vigiti ãniſ ⁊.S.⁊ erũt ſb ma
nu filioꝝ aarõ:in cultu do
mus dñi ĩ veſtibulis: ẽt in
exedris:èt in loco purifica
tõnis ⁊ in ſãctuario ⁊ ĩ vni
uerſis operibꝰ miniſterij tẽ
pli dñi. Sacerdotes auteʒ

ſuꝑ panes ꝓpoſitõis èt ad

ſimile ſacrificiũ èt ad ſage/

na et acima èt ſartaginez et

ad toꝛrendum ⁊ ſup omne
põd atqʒ menſuraʒ. Lẽui
te vᷣo vt ſtẽt mane ad ↄfitẽ
dũ ⁊ canẽdũ dño:ſilrq; ad
veſpaʒ taʒ ĩ oblatõeʒ holo
cauſtoꝝ dñi q; ĩ ſabban ẽt
kalẽdiſ t ſolẽnitatib religſ

te vo vt ſtẽt mane ad ↄfitẽdũ ⁊c i.qñ offerebat iuge ſacriſi⸗
ilrq; ad veſperaʒ. qñ offe
¶ Ea in ob. hol. dicũt

ciũ matutinũ i oꝛtu ſoł. l

rebat iuge ſacficiũ añ ſol occaſũ. m ob. t
aüũt holocauſta ſacficia tõlit incẽſa. A ĩ ſabbatl. qᷓ
0

celebꝛãtur ĩ memoꝛiã bñficij creatoi

menijs:a neos qð ẽ nouũ:qꝛ ĩ nou

mẽoꝛiã bñficij gubernatõis mũdi:q

ita ꝙ nõ debebat vltra poꝛtari de loco ad locũ: qð fuit edi-
ficato tẽplo de quo hic agit᷑:leuite fuerũt expediti de mulil

⁊ magnis onerib:q̃ erat in depoꝛtatõe tabernaculi: ⁊ vaſo

rũ ⁊ alioꝝꝛ pertinẽtiũ

ad cultũ miniſteri: ⁊

ideo diuinis laudib
⁊ ſacrificijs ⁊ ſilibus
debeant eẽ magis in⸗

tenti.⁊ hoc eſt qð dẽ:
3 ¶ Reqem dedit do

min de ⁊c.i. de ꝓxi
mo dabit cõplete: qꝛ

p ſpm ſciebat templũ

cito cõplẽdũ: ⁊ patet
lr̃a paucis exceptis
a ¶ Et in exedris.i.

cameris. b t in

loco purificatois.i.ĩ

trio vbi erat lauato

ria ad purificatonem
ſa erdotũ ⁊ ablute,zʒ
ſacrificioꝝ. c (¶ Sa
cerdotes autẽ ſup pa
nes ppoſitois.de qui
b' dch fuit exo. xxv.
dD Et ad ſimile ſacfi
cium.i.farine triticee
purgatiſſime:q aliqñ
offerebat in ſacrificiũ
ꝑ ſacerdotes. e ¶ Et

ad lagana. paſta erat
cocta in aqua. f(¶ Et

—.

acima.i. agimos pa-
nes. g ¶Et lartagi/⸗
nem.i.ad panesi ſlarx

tagine frixos. t
ad tõrẽdu.ſ.ſpicajno
uaj q tõrebat ⁊ gna ꝑ
ↄfricatõeʒ excutiebat᷑
ex qb ſacrificiũ offer

rebat᷑:⁊ de iſtis oibus

dem ſuit plenileui.ij
c. i ¶ Supꝑ oẽ pod
atq; mẽſura.qꝛ ð ma
teia arida de qᷓ fiebãt
ſacficia:accipiebat᷑ ad

poch' ſʒ diuerſitatẽ ſa

crificioꝝ ⁊ oblatõnũ
Et mã liqdoꝝ accipi
ebat ad mẽſura:⁊ oĩia
iſta pticebãt ad officiũ
ſacdotũ. Lõſequẽt᷑ di
ſtiguũtur officia leui
taꝝ cũ di: k ¶ Ceu

ñ offe⸗

Et kalẽdis.i.neo
nijs fiebãt hec feſta in

qdẽ gubernato ↄſiſtit

ĩ motõe ſtellaꝝ a opatõne ſua mutatio autĩ iſtis ĩferioꝛibꝰ

iſta feſta: p

elemẽtatl multũ ſedt motũ lune: ꝓpi qð i nouilunijs fiebat
Er tolenitatib⸗ relids.i.paſche pentecoſtes

tubaꝝ:expiatõnis tabernaculoꝝ:de quib ocm̃ fuit pleniuj
leuit. xxiij. v ¶ Ut admiſtrẽt in domo dñi.ipᷣis ſacerdoti

4 dotej ⁊ docto
res:⁊ quãtũ ad cãto/
res:ca.xxv.ʒ quatũ
ad ſacriſtas ⁊ ianito
res:ca.xxvj. Pꝛia in
duas: qꝛ pꝛimo de ſa
cerdotibꝰ:⁊ꝰ de docto
ribꝰ:ibi Poꝛro filioꝝ
leui. Circa pꝛimũ ſciẽ
dũ ꝙ aarõ 2 filijs eiꝰ
datũ fuit ſacerdotiuʒ
a deo:vt habet᷑ exodi
xxviij. ita ꝙ aaron

erat ſũm ſacerdos:⁊
filij eð ſacerdotej ſub

eo ſcilʒ eleacar ⁊ itha
mar:ita ꝙ ſummũ ſa
cerdotiũ datũ fuit ele
axar ⁊ filijs e: ſed tẽ
poꝛe heli trãſlatũ fu/
it ſummũ ſacerdotiũ
ad domũ itha mar ò
q̃ erat heli vt dictum
fuit pᷣmo regũ.ij. Po
ſtea vo tempoꝛe ſalo
monis reductuʒ fuit
ſummũ ſacerdotium
ad domũ eleaſar: qꝛ
ſalomõ abiecto abia
thar de ſummo ſacer
dotio iſtituit ſadoch

ſummũ ſacerdotẽ: dq
erat de domo eleaxar

vt dem̃ fuit tertio re/

gũ.ij. Dauid ergo añ

moꝛtẽ ſuã volẽs oꝛdi
nare ſacerdotũ offici
um:fecit recẽſeri pꝛin
cipales de vtraq; do/
mo:⁊ iuenit plures ð

domo eleaſar q; de

oomo ithamar: ⁊ ſic
coſtituit. xxiiij. ſacer/
dotes:qͥ officiarẽt tẽ/

Piu hebdomadaj ſi
i ſuccedẽtes.xvj. de

domo eleaxçar:⁊ octo

de domo ithamar: ?
cũ hoc fecit duas do/

mos pᷣncipales: vnã
ſup filios eleacar: ⁊ a-

lia ſuꝑ filio iiamar
qð pʒ ex h ꝙ ſadoch

qui erat pᷣncipalis int
filios eleaxar 7 achi⸗

melech int filios itha
mar nõ noiantur int
illos: qui fuerũt iſtituti a

b de ſtirpe aaron deſcẽdentibus. . .
Orꝛrro filijs aaron. Hic cõſequẽter diſtiguũtur offi⸗

cia leuiiaꝝ mag in ſpeciali: ⁊ pᷣmo quatũ ad ſacer

iu numeꝝ ⁊ ceremonias
vniuſcuiuſq; rei iugit᷑ coꝛã

dño:⁊ cuſtodiãt obſeruati
ones tabernaculi federis:
ma hoppha: decimaqrta
iſbaal:qntadecima helgal
ſextadecima emmer:deci
maleptima ecir: decimao/

⁊ ritũ ſanctuarij:⁊ obſerua
tõeʒ filioꝝ aaron frjm ſuo/

FEilij aarõ:nadab ⁊ abiu ⁊

⁊ miſteriũ:iuẽtiq; ſũt mul/

to plures ſilij eleacar in n

cipibꝰviris:q; filij iihamar

Diuiſit aũt eis hoc ẽ filijs
eleacar pᷣncipes ꝑ familias
ſedeci:⁊ filijs ithamar ꝑ fa
milias ⁊ domos ſuaſ octo
Poꝛro diũiſit vtraſq; int
ſe ⁊ familias ſoꝛtibꝰ.Erant
enĩ pꝛicipes ſãctuarij ⁊ pꝛi/

cipes dom⸗ dei: tã de filijs
eleagar qᷓ; ð filijs ithamar.

Dẽſcripſitq; eos ſemeias
fili nathanael ſcriba leui/

tes:coꝛã rege ⁊ pꝛicipibus
⁊ ſadoch ſacerdote ⁊ abi/

melech filio abiathar: pᷣn/

cipib qͥʒ ſamiliaꝝ ſacerdo
taliũ ⁊ leuitarũ vnã domũ
q̃ ceteris pᷣerat eleacar:⁊ al
terã domũ q̃ ſub ſe hẽbat
ceteros ithamar. Exiuit ãt
ſoꝛs pᷣma ioiarib:ſcdᷣa iede
ie:tercia harim: q̃rta ſeoꝛĩ

quita melchia:ſexta maim

d officiãdũ per hebdomadas ſeu

vices:qꝛ erãt pꝛicipales in duabꝰ domib' pᷣſidentib.xxiiij.
hebdomadarijs pdictis. Sadoch tñ ⁊ ſui ſucceſſoꝛes qui

erãt de eleagr habuerũt ſummũ ſacerdotium ad quos ſpe

rũ:ũᷣt miſtrẽt ĩ domo dñi.

¶ MDaralypo.

ctabat ingredi ſanctũſanctoꝝ in die expiatõnis 1. deci ·

ma die ſeptimi mẽſis.ſacerdotes aũt alij qui erant heb
QLa. XXIIII.

domarij ꝑ vices intrabãt quotidie ꝑtem tẽpli qᷓ diceba

tur ſancta ad cremãdũ thymiama ſup altare incenſi:2-

in hↄſiſtebat ↄſũmatio ſacerdotij:vt dicit aplus ad he

na:ſeptima acchos: òcta
hebat ples ſacer
gotes ſůᷣ ſe in heb
domada ſua. Oα

ua abia:nona ieſu:decima

ſechenia:vndecima eliaſib

duodecima iacim:tredeci/

ctaua aphſes: decimano/

na epheteia:viceſima ece/
eleacar ⁊ ithamar. Moꝛ⸗
tui ſunt autẽ nadab ⁊ abiu
añ pꝛeʒ ſuũ abſq; liberis:
ſacerdotioq; fũct᷑ eſt elea/
car ⁊ ithamar. Et diuiſit
eos dauid.i.ſadoch ð ſilijſ
eleaçari: ⁊ ahimelech de fi
lijs ithamar ſjm vices ſuaſ

chiel:viceſimapᷣma iachin

viceſimaſcdðᷣa gamul:viceſi
matertia dilaiau:viceſima
qᷓrta maciau. He vices eo

rũ ſjm miſteria ſua vt ingre

diant᷑ domũ dei: ⁊ iux ritũ
ſuũ ſuůb manu aaron pꝛis

eoꝝ:ſſic pᷣcepat dñs dejiſrl
Poꝛro ſilioꝝ leui ꝗ reliq
fuerãt ð filijs amrã: erat ſu

bahel:⁊ de filijs ſubahel ie
deia. Dè filijs q́; roobie:
pꝛinceps ieſiaſ. Iſaaris o
filo ſalemoth: filiuſq; ſale/

moth ianadiath: filq; er

ieriau pꝛimꝰ:amarias ſcög
iacihel tert:iethmoã q̃rt:
Fili ocihel micha: fil mi
cha:ſamir. Frat᷑ micha:ie⸗/

ſia:filiuſq; ieſie:cacharias.
Filij mẽrari: mooli ⁊ muſi
Fili oſiau:bẽnon. Fili q
merari: ociau ⁊ ſoem ⁊ ſa⸗

chhur ⁊ hebꝛi. Poꝛro mo/
oli filᷣ eleacar:ꝗ nõ hẽbat

liberoſ.vFil vᷣo cis:ierami

hel. Filij muſi:mooli eder

⁊ ierimoth. Iſti filij leui ſʒ
domos familiaꝝ ſuarum.
Miſerũtq; ⁊ ipſi ſoꝛtes

fres ſuos: ſilios aarõ coꝛã

dauid rege ⁊ ſadoch ⁊ ahi

melech ⁊ pᷣncipibꝰ familia

fuerft ſilij amrhã. hiFilij merari.

