cib a phariſeis miniſtros ut traderet i manibeoꝝ ieſũ iducta ies Fiat 3 dñm ſemꝑ.i.fiẽt:qꝛ illi q remaſerunt ꝓ

maioꝛi pte ſunt obſti
nati i ifidelitate:⁊ ſic

50 WoELe ra memoꝛia eoꝛuʒ. qᷓ;
interpᷣtatõem no

⁊ hec oꝛo nõ fuitt er vidua. Nutãtes trãſterã gabit᷑ ab eo. Et iduit male moꝛia ad malũ eoꝛũ

dinecta ad deum: tur filij ei è mẽdicẽt: ciſjciã dictionẽ ſicut veſtimẽtũ: æ ſcom q dĩ Pꝛouer.
ſed ad pᷣncipes iu

r . . . . „x. Memoꝛia iuſti cũ
deoꝝ ut traderét kur de habitatõibus ſuis. itrauit ſicut aqᷓ ĩ iterioꝛa eẽ ſaudib': ⁊ nomẽ ipio

ſibi ſocietatem ar Scrũůtet᷑ feneratoꝛ oẽz ſub ⁊ ſicut oleũ i oſſibuſ e . Fi trum putreſcet.

matoꝝ. s ¶ Fi ſtãtiaʒ ei:cᷣt diripiat alieni at ei ſicut veſtimentuʒ quo l ¶ Pꝛo eo ꝛc. Hic
ant. Hic oñi põt laboꝛes eb. Hõn ſit illi ad opit᷑: ct ſicẽ ona qua ſemꝑ recolit dicte punitois

pᷣdicte culpe debi itnS, ſr miſereaf FTFein rix 3 „ca. cũ d Pꝛo eo ꝙn
la pena: 4 pꝛimo lutoꝛ: nec ſit q miſereat pu pcingit. Hõcop eoꝝ quůi
4 vſus iĩ hebꝛeo ⁊ i traſ/

2 ppli iudaici ge teritũ:ĩ generatõne vna dẽ ⁊ qi loquũt᷑ mala adueri latione hiero.

neralite ii ſnu leat᷑ nomẽ e. In mẽmoꝛiã alam meaʒ. Et tů dñe dñſe Cnrrte aro⸗
di: 6 Fal o lat dieſ redeat inigtas patꝝ e in fac mecũ pꝛopt᷑ nomẽ tnũi

ungtuan beene Ee ie Pe neoE ſignat.ſ.ꝙ ppls iudai
eß pauci. qꝛ cio oſpectu dñi:⁊ peccatũ ma q ſuâuis ẽ miſicoꝛdia tua s fecit cudelirateg

ſuſpẽdit ſeipſum tris ep non deleat᷑. Fiant Libẽera me qꝛ egen ⁊ pau maximã ĩ pſecutionẽ

poſti tradiderat dñm ſemp:ẽt diſpeat de ter ꝑ ego ſum:&t coꝛ meũ ↄtur ſaluatoꝛis:iõ ſpditur
cꝛiſtü: Matth. ra memoꝛia eoꝑ: p to ꝙ ñ batu ẽintra me. Sicut vm n Et tſeeun eſt ho

Tr i. 1 O0.α. eit d 6 minẽ.i.chꝛiſtũ de vir
He M, &recoꝛdat ficẽ miſicoꝛdi bꝛa cũ̃ declinat ablar ſũ:?æ gine nat c eni dei

tiũ er i. apoſtola am. Et perſecui ẽ hõieʒ in Excuſſus ſum ſicut locuſte. tatẽ pſeq nõ poterãt.
tum:vñ 2 epßpiiie Etnn

o¶ Inopẽ ⁊ mẽdicũ

cleſia ſũt ſucceſſo ꝛiſtus enim duxit

res apoſtoloꝝ:: ut hẽ in decretis diſtic. xxj. ca. In nouo vitam paupꝑem valde. p ¶ Et cõpunctuz coꝛde.i. afflictũ
¶ Accipia ¶MW

teſtamẽto. v ¶ Accipiat alt.ſ. btũs Matthias qͥ loco mẽte ex iudeoꝝ ingratitudine. q oꝛtificare.qꝛ pila

elji fuit elect: Act.j. kFiat fi eius oꝛ.⁊ vx.ey vi.ſ.ipito iudicãte illu dimitti debere:noluerũt acquieſcere.d. Si

us iude: p e ſuſtẽtãdis fur erat: ⁊ loculos hs traden hũc dimittis nõ es amic ceſaris. Joh.xix. r¶ Et Dilexit
do vxoꝛi ⁊ filijs ea q̃ͥ dabãt᷑ ꝓ egenis:ut dicit h̊ qdã do maledictionẽ q̃ ipcat ſecutoꝛibꝰ inocẽtũ:Deut.xxvij.⁊ in

ctoꝛ ⁊ ſatis ↄcoꝛdat ei qð dẽ: Jo.xij. vbi cum dixiſſetiu maliis alijs lod. s ( Et vẽiet ei. qꝛ ꝑſecutõem atrociſſimã

das de vngento effuſo: Quare h' vngẽtũ ñ venit.i.ven ſuſtinuit a romanis. t¶ Et noluit bñdictionẽ.q ĩ lege ĩpca

dit᷑ trecẽtis denarijs ⁊ datũ ẽ egenis:⁊ ſbᷣdit euangeliſta bat᷑ ꝓ oꝑibꝰ miſericoꝛdie. v¶ Et elõgabit᷑ ab eo.qꝛ roma

* .

Dixit aũt hoc nõ qꝛ de egenis ptinebat ad eũ:ſed qꝛ fur ni no fuerũt miſerti pplo iudaico. x Il Et induit maledic.

erat 2 loculos c. y¶ Nutates. Dic ↄñi ponitur pena ſicut veſtimẽtũ.i.fuit circũdat'maledictionib:ſicut hõ cir

ppli iudaici generalit qᷣ ĩ penã moꝛiᷣ chꝛiſti ꝑ romanos cũdat᷑ veſtimẽto.⁊ qꝛ pena hu maledictõis nõ tãtũ tetigit

fuit captiuat deſtruct: et pᷣmo deſcribii hec pena: ? iudeos ĩ exterioꝛib bonis:ſʒ etiã ĩ interioꝛib coꝛpis? aie:
recolit cã:ibi Pꝛo eo ⁊c̃. Circa pmũ di: ꝓ ¶ Nutates iõõ ſſdit᷑:Et intrauit ſicut aq in itexioꝛa eꝰ. y¶ Fiat ei ſic
tranſferãt filij eb.i.iudaici ppli. ʒ ¶ Et medicẽt. oibus veſtimẽtũ ⁊c.pʒ ex dictis ſnia. 30 2r icut ona qᷣ ſemꝑ pᷣ
bonis ſuis ſpoliati. a ¶ Euciãt᷑ de habitationib' ſuis. cingit.qꝛ fuerut ligati:⁊ ſic violẽter tracti extra tra ſuam:?

gqꝛ de tota iudea fuerũt eiecti. b ¶ Scrutet᷑ feneratoꝛ ſic captiuati. In fine hup maledictõis cocludit pᷣſ. loquens
osm ſuᷣſtãtiã ei. In traſla.hie.ponit᷑ exactoꝛ.⁊ iſte futt ĩ pſona chꝛiſti hõis. a ¶ Poꝑo eoxꝝ. hec pena q pdicta
titus qᷣ pcepit oẽm ſbᷣſtãtiã iudeoꝝ diligẽ iqri æ aufer.ẽ p ope malo reddita illis. b¶ Qui detrahũt mihi.i. iu
ri:io ſodit: c ¶ Et diripiãt alieni laboꝛes ey.i.diuitia, deis qͥ multipłr detraxerũt xpo:ut pᷣdem ẽ. c ¶ Qui lo.
eoꝝ laboꝛib' acqſitas. O ¶Nõ ſit illi adiutoꝛ. qꝛ nul ma.aduer.aiam meã.i.vitã mea:de cub deſtructione inter
lus ali ppls auſus fuit iuuare iudaicum pplm õ roma ſe tractauerũt:ut pᷣdcm ẽ. d¶ Et tu dñe.Hic vltio ponit᷑
nos.:imo etiã Agrippa rexꝗᷣ erat iude noluit eos iuus oꝛonis chꝛiſti ſupius inchoate ↄſũmatio dicẽtis ad pꝛem:
re:ſʒ magis cõiunxit ſe romanis:ut refert ioſephus li.ð Et tu domine.i.dne angeloꝝ ⁊ hoium. e ¶ Fac mecuʒ ſ.
iudaico bello. e ¶ Mec ſit ꝗͥ miſereat᷑ pupillis eõ. quia miſericoꝛdiã me reſuſcitãdo ⁊ gloꝛificãdo. f ¶¶ Pꝛopi no
milites romani ſine miſericoꝛdia eos ptim dccicchene. men tuũ.i.ut nomẽ tuũ gloꝛificet per meam exaltationem
¶ Fiät g

parti captiuabãt multiplr affligẽtes:io ſbdit: fſ ¶ Quia ſuauis ẽ miſericoꝛdia tua.ſanãs oẽs moꝛhos⁊

nati eny i ite.⁊ i ge.vna.i.infra tpᷣs vnp generatois:quia vulnera. h ¶ Libera me. a iudeoꝝ ꝑſecutõe. i ¶ Quia
xlij. anno poſt paſſionẽ chꝛiſti debellauerunt eos roma egeyꝰz⁊ paupꝑ ſũ ego.qꝛ ut dem ẽ duxit vita valde pauꝑem.
ni. g (Deleat᷑ nomẽ ey.qꝛ illi q remãſerũt de iudeis EE 02 tur. e ex iug rar ne
diſperſi ſũt ꝑ diuerſas ptes oꝛbis:ſhiecti gentibus alis I ¶ Siẽ vmbꝛa ꝗ decli. abla. ſũ. de vita pñti p moꝛtẽ⁊ paſ
ita ꝙ nõ faciũt ꝑ ſe pplm hñtem aliquẽ irã ſeu dñium ſionẽ meã. mũ⸗ t excuſ.ſũ ſiẽ locuſta.i.traſiẽs de loco ad

t coꝛ me. ↄtur.ẽ itra me ex iudeoꝝ igratitudine.

patũ ep accipiat alt. Fiaſk xit maledictõeʒ t veniet ei ti ad bonũ: qꝛ de eis
minis oĩo oꝛis rõ filij eius oꝛphani: ⁊ vxoꝛ c᷑t noluit bñdictõem:et elõ non remanet niſi me

recoꝛdat.⁊ icipit H

„
* 4

locũ fugiẽdo pſecutionẽ:ſicut pʒ Mat.ij.vbi dẽ ꝙ ꝓpi ꝑſe
cutionẽ herodis fuit portat i egyptũ:⁊ fugiẽs pſecutioneʒ
iudeoꝝ: abijt tranſ ioꝛdanẽ: Jo.x.⁊ alias ꝓpi eoꝝ ꝑſecutio
nem abit i regionẽ: iuxta deſertũ i ciuitatẽ q dicit effrẽ: Jo.
xij. a
chꝛiſt.xl. diebꝰ ⁊. xl.
noctibꝰ ↄtinue:Mat
thei.iij ⁊ poſtea eſu
rijt ex attenuatõe coꝛ
poꝛis:⁊ ñ ſolũ ex illo
ieiunio: ſʒ etiã alijs la

Gẽnua mea ĩſirmata ſũt a
ieiunio:ct caro mea imuta
ta ẽ ꝓpter oleũ. Et ẽgo ſcs

boꝛiba vigilijs paſſꝰ ſũ oppꝛobꝛiũ ill vidert mè
fatigatoeʒ coꝛpoꝛis ⁊ mouerũt capita ſua. Ad-/
marie ſentit in gnn iuͤua me dñe de me : ſaluũ
uscomlrvñ i o. Ihne fac ppt miaʒ tuã. Et ſci

H
iiij. Jelus aũt fatiga nt q? manus tua hec:⁊ tu
cx itinẽ ſedebat ſuper
fontẽ. b (¶ Et caro
mea imutata ẽ.in ma
ciem. c ¶ Pꝛopter
oleü.i.ex defectu olei
in qͥ notat᷑ tenuitas ci
bi ſui ↄdimẽto carẽt

li t tu bñdices:qui iſurgũt
ĩ mecõfũdãt᷑ſèruaũt tu le
tabit. Indůaãt᷑ ꝗ detrahunt

7 huic ↄcoꝛdat traſl.hie. q̃ ſic hʒ: Et caro macilẽta ẽ abſ- q;

oleo.in hebꝛaico ſic hẽ: Et caro mea macilẽta eſt abſq; pin
guedie.coꝛxꝰ eni chꝛiſti optie ↄplexionatũ erat:qꝛ vtute ſpi

rituſſancti foꝛmatũ q̃ nõ põt deficẽ:⁊ iõ ĩ iuuentute habuit

Zueniẽtẽ carnoſt itatẽ: q tñ fuit imutata in maciẽ ex ieiuuijs
laboꝛiba vigili: ppt᷑ qð Jo.viij.dixerũt iudei ad eũ Qui

qginta anoj nodũ habes ⁊c̃.ſic enĩ locuti fuerũt:qꝛ q;uis ha

beret tatũ.xxxij.ãnos cũ dimidio vel.xxxiij.ſᷣm alios.vide
bat tũ ſatis pł' hie ppt mutatoem coꝛpis ⁊ faciei ex pᷣdictis

d¶ Et ego fcũs ſũ obpꝛobꝛiũ illis.ut pʒ ex ſupꝛadictis:⁊

maxie hoc fuit ĩ ſua paſſiõe:iõ ſpdit᷑: e ¶ Uiderunt me ⁊
mouerũt capita ſua.me deridendo:ſic d: Mat.xxvij. Pꝛe

tereütes aũt blaſphemabãt eũ mouẽteg capita ſua ⁊ dicen
tey· Uach:qꝗ deſtruij tẽplũ ie e lun me dñe de

me'.in paſſioe ↄfoꝛtãädo. g ¶ Saluu me fac.a moꝛte ſuſci
tãdo. h¶Et ſciat ꝗꝛ man tua hec i.ptãs tua q̃ ſola moꝛ
tui reſurgẽ pñt. e
ſtinati apoſtolis glam reſurrectõis chꝛiſti pᷣdicãtib' illi ma
ledicebat: Act.xix.Cũ aũt qͥdã idurarẽt᷑ ⁊ nõ crederẽt male

dicẽtes viã dñi coꝛã oĩ multitudie:pauł diſcedens ab eis ſe

gregauit diſcipulos ⁊c. k¶ Et tu dñe bñdices ⁊cẽ.qꝛ pᷣdi

cationẽ apoſtoloꝝ ↄfirmauit ꝑ curatões lãguidoꝝ ⁊ ſuſci

tationes moꝛtuoꝝ:⁊ alia dei bñficia q̃ dicũt bñdictõnes in
ſcripturis:iõ ſdit᷑: I ¶ Qui inſur ĩ me ↄfun. qꝛ ex dictis

miraculis ↄfũdebat aduerſarij vitatis. m ¶ Seru autem
ti letabit᷑.qꝛ chꝛiſt letabat᷑ ĩ ſe ⁊ i mẽbꝛis ſuis. n ¶ Indu.

q detra. mihi pu.i.vndeq; hẽant cãʒ verecũdie:ſiẽ veſtimẽ
tũ circũdat vndiq;. o ¶ Et opiant᷑ ſiẽ diploide ⁊c. traſl.

ſnie ſp alijs vbis ſic ſolet fieri i oꝛonibꝰ a cãticis. p(¶ Cofi
teboꝛ dño. ↄfeſſiõe laudis. q¶ Et ĩ medio multoꝝ lauda
bo eũ.qð vificatũ fuit ĩ xpᷣo qn p reſurrectõeʒ diſcipul ſuis
appuit mãifeſtas reſurrectionẽ ſuã ad laudẽ dei pꝛis:⁊ etiã
is ſuis ꝑ q́ͥ laudauit deũ pꝛeʒ: laudat vbiq; i eccla.

hiero.h: Sic̃ pallio. ⁊ ex dictis pʒ ſnia:qꝛ ch ge e .

r¶ Quia aſti.a dex. pau.i.chꝛiſti hõis i ſe ⁊ i mẽbꝛis ſuis.
8HUt ſaluã fa. a pſe. a. meã. me reſuſcitãdo ⁊ mẽbꝛa mea
ꝓtegẽdo ⁊ ſua gfa viuificãdo ¶ ¶ In pſ cviij. De laudem
mea. vbi dẽ i poſtil. Os pccoꝛij ⁊ doloſi iiude. Aadirio.
QUQdas ꝓditoꝛ ppe di doloſus:qꝛ doloſe cũ oſculo
pacis dñʒ tradidit. ſacerdotes at qͥ patẽi chꝛiſtum
oblaſphemabaãt ⁊ i eũ man ſceleratas inieccrũt: ñ
doloſi dicũt ppe:ſʒ trãgreſſoꝛes ſeu peccatoꝛes.¶ In eodẽ

Benua mea iſirmata ſũt a ieiuno. Jeiunauit eni qð vꝛ mag ꝓpe dem̃ lʒ vtrũq; ſit applicabile ⁊c

mihi pudore:èt opiãt᷑ ſicut

dñie feciſti eã. Maͤledicẽt il

aledicẽt illi.qꝛ iudei in malicia ob

p̃ſ.vbi dĩ ĩ poſtil. hoc op e hepena (Adaſitio.

(Eciũdũ glo.pcedęẽtia q fuerũt ſingularit᷑ dicta
applicãda ſũt ipᷣi iude.cũ ãt h dĩ pluralr: Hoc
op eoꝝ ꝗ detrahũt mihi ⁊c.·itelligit de iudeij

Jixit dñs
4 ⁊c. Pic in
cipit ſecũ
da ps pᷣncipalis i

diploið ↄfuſiõe ſua. Coͤnfi
iploið ↄfuſiõe ſua. Confi danitane t lnn

boꝛ dño nimis ĩ oꝛe meo ſe ocm fult af
KOoOn eE es C dem̃ fuit a pᷣn
et in medio multoꝛũ lauda cipio:iĩ qͥ agit 8ia
bo euʒ. Quia aſtitit a dex / cerdotio xpi:tam

tris paupis:ũt ſaluã facẽt ꝗ iſta diuiſio ñ ẽ pᷣ
638 —,lra cũ hoc tra

bſequẽtib aĩaʒ meã. ctãt milta alia:ſʒ ẽ
— —4 A.1
VIxit dõmi p̃ſ. cCx. preductioneʒ ad
nuſ dnñò meo: ſede a iſnto q ih pſtan
dexin meis. Doͤnec gilcul Pmittitta
ponam inimicos tuos:ſca⸗ Piiiur bebtes
bellum pedum tuoꝛum. ppõit lra lamech
ad deſignandũ ꝙ
dauid ẽ datiui ca

ſus:⁊ ſic apparet actoꝛ hub p̃ſ.qꝛ appaopia ipᷣi dauid
ſicut actoꝛi. De materia vero hui pᷣſ. dicũt aliq hebꝛei
ꝙ eſt gr̃arũ actio ꝓ victoꝛia diuinit conceſſa abꝛae de
quattuoꝛ regibꝰ:ut habet᷑ plenꝰ Ge.xiiij.⁊ ſic exponũt
qð dicit᷑ in pncipio:Dixit dominꝰ domino meo: ut ſint
verba Elieger ſerui abꝛae.d. a ¶ Dixit domin'.i.deus
q eſt vomin omniũ. b¶ Domino meo.ſ.abꝛꝛe.

c õ meis.i· ſis ſecuruj de ptectione mea

in bello cõtra Amraphel:⁊ alios qui erant cum o.

d¶Donec ponaʒ inimicos tuos.i.reges pᷣdictos:q di

unrur inniei abꝛae eo ꝙ captiuauerut loth nepotem

ſuum. e ¶ Scabellũ pedum tuoꝝ.habendo de eis ple
nã victoꝛiã:⁊ ſic conueniẽter applicant litterã ad ſuũ ꝓ
poſitũ:ꝓut poſſunt.Alij vero hebꝛei dicũt ꝙ eſt grfarũ
actio ipſ dauid:de hoc ꝙ domin eũ aſſecurauerit in
pſecutione ſaulis: non traderet᷑ in manibus eius:⁊ ſic
cum dicit᷑: Dixit domin ⁊c. verbum eſt ipſ dauid di
centis p grarum actione. a ¶ Dixit dñs.i.deus dixit
mihi. b ¶ Domino meo.i. ꝓ meo dño ſaule me pſe
quẽte. c ¶ Sede a dextris meis.i.ſis ſecurus pe pꝛote
ctione mea:qꝛ non traderis in manib' e. d ¶¶ Donec
ponã inimicos tuos.i.oẽg illos qui nitunt᷑ te impedire
a regni cõſecutione. e ¶ Scabellum pedũ tuoꝝ.i.tota
liter tibi ſubiectos:qð fuit ipletũ:ut pʒ.ij. Reg.⁊.j.pal.
⁊ ſic ↄñter nituntur applicare lr̃am ad iſtud ꝓpoſitum
Iſtas duas expoſitiones non intendo pſequi:tũ ad pꝛo
lixitatẽ vitandam:tum qꝛ ↄtinent falſitatem ⁊ a littera
diſſonãtia:qð pʒ de pᷣma expoſitõe:ſᷣm illud qð in pꝛin
cipio dicit᷑: Dixit dñs dño meo ⁊c̃.eſt vbũ elieer: ⁊ prr
ↄñs alia q ſequunt᷑:ad qð vꝛ ſeqͥ e ſit actoꝛ pᷣſ.cui repua
gnat pſalmi titulus:ut dictum eſt. Item ſecunda expo
ſitio que dicit. Dixit dominus domino meo: ideſt po
meo domino ſaule: videtur extoꝛta manieſte. Jtem
ilud qð dicitur infra: Tu es ſacerdos in eternum 7.
nõ poteſt conuenire ipſi dauid nec etiam abꝛae: qꝛ non
fuerunt ſacerdotes:ut patet de dauid manifeſte:ſimili
ter de abꝛaam: quia dedit decimas melchiſedech ſa
cerdoti: Gene. xiiij. Pꝛeterea dato ꝙ fuiſſent ſacerdo

tes illud ſacerdotium non fuit eternum: ⁊ ideo hec lit
tera dicitur de illo ſolo:cuius ſacerdotium eſt eternum

ſcilicet chꝛiſto: ſcõm quod diffuſe tractat apoſtolus
ad hebꝛeos ſeptimo dicens: Jeſus autem eo q; maneat

chꝛiſto,
anti
fuit. c
ſaoe ſun
meo⸗
güthp
chꝛiſch:⸗
Ppau
iEt
ſuſceptt
letnpen
Ntofsoj
baatmnt
lonwaͤd⸗
docon⸗
won
Pmnce
cociti
tio git
hüm hi
oñit iſ
noꝛitas.
Altat'g⸗
tſiame
hnod
Npi:

ſedeita

ſciſione
laubẽ ei
KEpong,
Anorte.
nbipleti
hpfie
iſiſve⸗
undi
iſls⸗
E
Dhc
ffie
Otlin
ſbinn
ſnn

Wnf
igcgint
nin
duloij
inf
ddöbii
Mönmn
Wibche
ndalß

titbnncn

Abii
düi
onccſande
ii 1Kni
ionuuſt
1dont d
l.
Npendenn
amand
eb
orarßt
micli⸗/
igcfm
RoradI
irutd

6 NN

EW
un KA

Nnicn
lum m
niiin,
hidig N
mi
N
N
gomunt.
tr n

qũo fil eb ẽꝛ ne
mo poterat ei rñ

pf. almoꝝ

in eternũ ſempitnũ hʒ ſacerdotiũ: ⁊ iõ p̃ſ. iſte ad lr̃aʒ lo
quit᷑ de chꝛiſto. Itẽ hoc pʒ ꝑ dem ſaluatoꝛis:Mat. xxij

vbi dẽ: Cõgregatis aũt phariſeis ĩterrogauit eos ieſus
dicẽs: Quid vobis videt de chꝛiſto cup filꝰ ẽ icunt ei
dauid:ait illis:Qũo g̊ dauid ĩ ſpũ vocat eũ dñʒ.d. Di

xit dñs dño meo
ſede a dextris 7. „ a. ,R „ „ „
2 ſpdit᷑: Si gͤ da⸗ Virgam virtutis tue emit

uic vocat eu onz tet dñs x ſyon: dñar ĩ mè
dio iimicoꝝ tuoꝝ. Tecʒ

dere vbũ: qꝛ ppa
riſei diuiniraten

chꝛiſti ignoꝛabãt:p quã chꝛiſt ẽ dñs ipſ dauid: filiꝰ
ep ſm carnẽ: Ro.j.Qui fcũs ẽ ei ex ſemine dauid ſʒ car
nem. Ex vbis aũt pᷣdictis duo appent maniteſte.ſ. ꝙ da
uid fuit actoꝛ hui pᷣſ.⁊ ꝙ pᷣſ.iſte loqòt de chꝛiſto.hoc ẽt
appet ꝑ dem̃ apoſtoli: hHebꝛeoꝝ.j. Ubi ꝑ lr̃am hubp̃ſ.

ꝓbat chꝛiſtũ maioꝛẽ ãgelis.d.Ad quẽ aut ãgeloꝝ dixit

aliqñ: Sede a dexteris meis: quoaduſq; ponã iimicos

tuos ſcabellũ pedũ tuoꝝ.q.d.nulli:iõ ſbdit: Nõne oẽs
ſũt adminiſtratoꝛij ſpũs i miniſteriũ miſſi.ꝓbatio aũt

nõ fit niſi ex ſenſu lr̃ali:ſm ꝙ diẽ Aug. vincẽtiũ do

natiſtã. ex qͥ pʒ ſm ſniam apli ꝙ hic pſ.loqt ad lram de
chꝛiſto. Itẽ hoc põt declarari ꝑ dicta doctoꝝ hebꝛeoꝝ
antiqᷣ. pmo qꝛ ionathan filioxiel qͥ tante auctoꝛitatis

fuit:⁊ ẽ apud hebꝛeos ꝙ null fuit auſus ↄdicẽ ſibi ĩ trã
ſlatõe ſua chaldaica vbi nos habemꝰ:Dixit dñs domio

meo ⁊c̃.trãſtulit ſic: Dixit dñs.vbo ſuo.ſede ⁊c. Abꝛaã

aũt nõ põt dici dei vbũ nec dauid:ſed tqtũ dei fil ieſus
chꝛiſt: ᷣm ꝙ dẽ Jo.j. In pncipio erat vbũ ⁊c̃. hoc etiaʒ
pʒ ꝑ quãdã glo.hebꝛaicã qͥ ẽ rabi Joden ſup illud pᷣſ.

xvij. Et dediſti mihi ptectionẽ ſalutis tue ⁊ dextera tua

ſuſcepit me. Glo.in futuꝝ de ſcũs ⁊ bñdict cõuertẽ fa
ciet regẽ meſſiã ad dexterã ſuã:ſicut ſcriptũ ẽ pᷣſ cix. Di
xit dñs dño meo:ſede a dextris meis.⁊ idẽ dic ra.moy.
hadarſan ſuꝑ illud Ge.xviij. Appuit aũt illi dñs ad ili
cem mãbꝛe ⁊c̃. pʒ igit᷑ ex dictis chꝛiſti ⁊ apoſtoli pauli ⁊
doctoꝝ antiqꝝ apud hebꝛeos:a adhuc apparebit ꝓſe
quẽdo hũc pſalmũ ꝙ pᷣſ. iſte itelligẽd⸗ ẽ de chꝛiſto. His
pmiſſis p̃ᷣſ.iſte ĩ duas ꝑtes diuidit:qꝛ pᷣmo deſcribit᷑ x-pᷣi
cõditio: ? agit᷑ de eyᷣ ſacerdotio:ibi Jurauit dñs.Condi
tio aũt ipſi chꝛiſti ẽ ꝙ ẽ de ⁊ hõ ĩ vna ꝑſona:ita ᷣ ſᷣm
nãm hũanã ẽ minoꝛ pꝛe:ſcòm diuinã equalis ei.pmo g
oñdit᷑ iſta minoꝛitas:⁊ ⁊ eq̃litas: ibi Tecũ pᷣncipiũ.mi

noꝛitas aũt fuit oñſa ꝑ hoc ꝙ chꝛiſt ĩ nã huana fuit ex

altat a deo pꝛe ĩ ſua bñdicta aſcẽſione:nulł eni exaltat
niſi a maioꝛe ſe:⁊ hoc ẽ qð dicit dauid loq̃ns de futuro
ꝑ modũ Hieriti. ppecertiudins prbl alBDirir onſi.
de' pi: b ¶ Dñno meo. ipſi xpo quẽ ðð vocat dñm ſuũ
rõe deitat: c¶ Sede a dex. meis.qð ipletũ fuit ĩ ſua

aſcẽſione:ſm ꝙ dẽ Mar. vlti. Et dñs qdẽ ieſus poſt
locuvẽ eis aſſumptẽ ĩ celũ:⁊ ſedet a dextri dei. dI¶ Do
nec ponã ümicos tuos.i.iudeos ꝗ pſecuti fuerũt chꝛiſtũ

ad moꝛtẽ. e ¶ Scabellũ pe.tu. i.ſbiectos tibi:qð vide

mus ipletũ:qꝛ illi qͥ de iudeis crediderũt ſũt chꝛiſto ſp
iecti ꝑ fidẽ. Jlli vo ꝗᷣ increduli remãſerũt ſũt membꝛis
chꝛiſti ſbiecti:qꝛ i terris pncipũ chꝛiſtianoꝝ manẽt:ſiẽ

ſerui ⁊ abiecti:iter ſaracenos aũt habitare nõ pmittunt᷑

ut a fidedignis audiui. Ad aſcẽſionẽ vo chꝛiſti ſecuta ẽ
miſſio ſpũſiancti in ſigno viſibili: ut hẽ Act. ij. ꝓpi qð
dẽ Jo.vij. Nõdũ erat ſpũs dat᷑:qꝛ ieſus nõdũ erat gio
rificat. Iſta vo miſſio fuit facta fuit ĩ monte ſyon: ut

dicit hiero.ĩ poſtilla ad paulinũ:De oibſacre ſcripture

libꝛis:⁊ apoſtioli alijq; diſcipuli ſpũſancto ↄfirmati: de
ſyon exierũt ad pᷣdicadũ ꝑ oꝛbẽ glam chꝛiſti:ſcom ꝙ

dictio tecũ.ſ.vnionẽ diſtinctoꝝ. g

dixerat eij ſaluatoꝛ: Act.j. Accipietis vᷣtutẽ ſuꝑueniẽtis ſpi

rituſſancti ĩ voj ⁊ eritis mihi teſtis ĩ hierlm a in oĩ iudea ⸗
ſamaria ⁊ vſq; ad vltimũ tre.Et hoc ẽ qð pᷣdixit hͥ dauid

dirigẽs ſermonẽ ad chꝛiſtũ. irgs rnn tue.i. ptatẽ
docẽdi ĩ oib linguis:⁊ faciẽdi miracula ad ↄfirmationem

doctrine. b ¶ Emit

tet dñs.i.de pẽ qͥ cuʒ

Sncipiũ ĩ diẽ virtutis tue ĩ filio miſit ſpumſactu
ſplẽdòꝛibſanctoꝛuʒ:x vte ferẽtẽ ptate iſta apo

S“õ 2.‧ . CRolis. c ( Exſyon.
ro ante lucileruʒ genui te. gqꝛ ſpuſſanct ex ſyon
äsl J veoel in ſyon apoſtolis
”” fuit miſſus:ut pᷣdem
?. Et ex ſyon miſſi ſũt apoſtoli ad pᷣdicãdũ non ſolũ a filio

äGV etiã a pie:⁊ qꝛ ꝑ doctrinã ⁊ miracula apoſtoloꝝ illi qpꝑp
oꝛbẽ ppi idola chꝛiſtũ ꝑſequebat᷑ ↄuerſi ſũt ad fideʒ ⁊ ſbie
ccti teſi chꝛiſto:iõ ſbdit᷑: d Dominare.ſ.tu chꝛiſte.
ę? ( In medio inimicoꝝ tuoꝝ. Notãdũ vo ꝙ ptãs docẽdi

p̃dicta ↄueniẽt ſignificat᷑ ꝑ virgã:qꝛ doctoꝛes hebꝛeoꝝ anti
qtus virgã poꝛtabãt ĩ ſignũ doctrine:⁊ ſimilr baculuʒ poꝛ
tant paſtoꝛes eccłe:vñ ⁊ apoſtol ad pᷣdicãdũ miſſis: Mar.
vj dicit᷑ ꝙ nõ poꝛtẽt aliqd iĩ via niſi virgã tãtũ.ſimilr ptãs
miracula faciedi p virgã deſignat᷑: vñ moyſe miſſo a deo ĩ
egyptũ dẽ: Exo.iiij. Uirgã q̊q; hãc ſume ĩ manu tua ĩqᷓ fa
ctur es ſigna. f ¶ Tecu pncipiũ. Hic ↄni oñdit᷑ equalitas

chꝛiſti ad pꝛem q̃ ↄuenit ei rone diuie nůe: q Eeadẽ ĩ pꝛe ⁊ fi
lio:⁊ hoc eſt qð di: fᷣ ¶ Tecũ pncipiũ.pncipiũ dẽ hᷣ ipſe pẽ

ſ̃m ꝙ dẽ Jo.j. In pᷣncipio erat vbũ.i.in pꝛe filꝰ qͥ ẽ cu filio

inqtũ ẽ vncũ eo ĩ nã ⁊ diſtictᷣ i ꝑſona.hoc aũt ipoꝛtat hec
Rddievutis tue. h
eſt i charitate patrie:q ẽ dies ſine nocte: Apoc.xxj. Nox eni
nõ erit illic:in qᷓ die vẽ aperte viri chꝛiſti quãtũ ad deitatẽ
⁊ hũanitatẽ:qꝛ ſancti ĩ patria reficiũt itero i aſpectu deitat.
⁊ exterp in aſpectu hũanitatis:ut dicit Aug.ſuꝑ Jo.iõ ſub
dit᷑: h n pieiri⸗ ſanctoꝝ:.qᷣ illuminati lumie gloꝛie
eleuãt ad dicta viſionẽ. i ¶ Ex vtero añ lucifeꝝ genui te.
hoc dẽ in pſona pꝛis:nec miꝝ: qꝛ mod loquẽdi frequẽter
mutat᷑ ĩ pphis:⁊ maxie in pᷣſ. ut frequẽter appuit i pdietis:
⁊ oñdit᷑ ̊ coeternitas filij ad pꝛem. i ¶ Ex vtero.qꝛ filius
de ſpſtãtia pꝛis. k¶ An lucifeꝝ genui te.i.ante pductio
nem ſtellax:qᷓ noĩe luciferi deſignant᷑:ſicut totũ a nobilioꝛi

pte denominat᷑: 1 ꝑ ↄns generatio ſilij pcedit creationẽ celi

cũ facte ſũt ſtelle.tempꝰaũt ſeqt᷑ motũ celi:⁊ ꝑ ↄñs aũ tem
pus ẽ generatio filij:⁊ ꝑ ↄñs eterna:qꝛ an tps no e niſi eter
nitas.lr̃a aũt hebꝛaica ſic hʒ: Ppli tui pncipes in die vtutis
tue in decoꝛe ſancto de matrice auroꝛe tibi ros adoleſcẽtie
tue.⁊ ᷣm iſtã lr̃am in pᷣma pte hui vſus:non oñdit eqlitas
filij ad p?em:ſed magis ↄtinuat᷑ ſnia vſus pᷣcedẽtis:in q agit᷑
de ptãte docẽdi ⁊ miracula faciẽdi apoſtolis data:p quam
facti ſũt pncipes ſuper oẽm iram in ſpũalib: ſjm ꝙ dẽ ̃ſ.
xliiij. Coſtitues eos pncipes ſuꝑ oẽz terrã cc. ⁊ hocẽ qð dẽ

tecoſtes. Pꝛincipes. ſupple ſũt ↄſtituti:qꝛ cõit hoc vbuz eſt
in omnibus ſuis modis ⁊ tempoꝛib ſupponitur in hebꝛeo

In die virtutis tue.i. in die pentecoſtes qua declarata ẽ vir

tus tua in miſſione ſpirituflancti in ſigno viſibili: jm dẽ
Act. ij. Dextera igitur dei exaltatus effudit hunc queʒ vos

videtis 7 auditis. In decoꝛe ſancto. quia gratia ſpirituſſan

cti ſanctificat ⁊ decoꝛat:De matrice auroꝛe ⁊c. Hic oſtndit᷑

ꝙ ſicut apoſtoli confirmati fuerunt virtute ſpirituſſanct:

ſic eadem virtute foꝛmatũ fuit coꝛpus chꝛiſti de virgine: 2
hecieſt ſententia rabi barachie exponentis ſuper Ge illud
trenoꝛum vlt. Pupilli facti ſumus abſq; patre:de ſanctus

2 benedictus ait iſraeli vos dixiſtis coꝛam me: pupilli facti
ſumus abſq; patre:redemptoꝛ quem ego ex vobis ſuſcita⸗

bo ſine patre erit: ſicut ſcriptum eſt pſ⸗ almo. cix. de matrice

hic: Ppli tui.i. apli alijq; diſcipuli cũ eis exiſtẽtes i die pen

auroꝛe tibi ros ĩfantie tue. Ex hoc igitur dicto patʒ ꝙ p̃ᷣſ.
iſte ſʒ itẽtionẽ ill ẽᷣ doctoꝛis loqt de chꝛiſto q expectabatur
ut redẽptoꝛ: ⁊ ꝙ naſciturꝰ erat ĩ tris de mr̃e ſine pre:⁊ ſᷣm
hoc exponit iſta lr̃a: De matrice auroꝛe.i.de vtero virgi-
nis q auroꝛa dẽ:qꝛ ſiẽ ſol viſibil oꝛit᷑ de loco auroꝛe: ſic chꝛi
ſtus devirgie oꝛ ẽ q
dẽ ſol iuſticie: Ma-
lach iiij. Oꝛiet᷑ vobij
timetibꝰnomẽ meum
ſol iuſticie Tibi ros.
i. coꝛpꝰ foꝛmatuʒ vtu
te ſpuſſancti de puriſ
ſimo ſanguine beate
virgis:ſicut ros gene
rat᷑ vtute celeſti in mãa
humoris: Adoleſcäc
tie tue.qꝛ dei filꝰ im
mutabilio r ein. ĩcoꝛ .
poꝛe aſſũpto de virgi pꝛõ̊ᷣ x t
ne fcũs ẽ ifans ⁊ alo Pꝛoptctes ex altauit cap ut⸗
leſcꝗ ⁊ tãdẽ vir ꝑfecc-7·
a ¶ Jurauit dns. H
ↄñt agit᷑ de chꝛiſti ſacerdotio:⁊ qꝛ ad ſacerdotiũ ĩ difficilibꝰ
⁊ dubijs ꝑtinebat vltimũ iudiciũ:Deut.xvij. Si difficile 2
abiguũ apud te iudiciũ eẽ ꝑſpexeris:Surge ⁊ aſcẽde ad lo
cũ quem elegerit dñs de tuꝰ:venieſq; ad ſacerdotes leuiti
ci generis ⁊c.iõ hic pᷣmo agit᷑ de ſacerdotio chꝛiſti:ꝛ de ei
iudicio finali:ibi Judicabit. Circa pᷣmũ dic: a ¶ Jurauit
dñs ⁊ nõ penitebit eum.i. firmit ſtatuit ⁊ abſq; retractõne
Geñ. xxij. Per memetipᷣm iuraui dicit dñs ⁊c̃.ſequit᷑:In ſe
mie tuo bñdicent oẽs getes tre: qð ipletũ ẽ ĩ ſacerdotio chꝛi
ſti de ſemine Abꝛae deſcẽdentis.bñdictio eni ꝑtinet ad offi
ciuũ ſacerdotis. b Tu es ſacerdos i einũ qð itelligit᷑ de
ſacerdotio chꝛiſti: ut ſupꝛa declaratũ ẽ:⁊ idẽ diẽ rab. moy.

Jurauit dñs ⁊ non penite
bit eũ:tůᷣ es ſacerdos ĩ eter
num ſecundũ oꝛdineʒ mel
chiſedech. Somin a dex
tris tuis:cõfregit in die ire
ſue reges. Juùdicabit ĩ nati

Hadarſan ſupꝑ illud Ge. xiiij. At vo melchiſedech rex ſalẽ

hoc ẽ ac ſi dixerit ſcriptura.pᷣſ.cix. Tu es ſacerdos ĩ einum
ſcõʒ oꝛdinẽ melchiſedech iuſt ⁊ ſaluatoꝛ:ut dẽ cach.ix. Ju
bila filia hierlm: ecce rex tu venit tibi iuſi a ſaluatoꝛ. Ex hꝰ
dicto hẽ ꝙ melchiſedech ꝗᷣ iterpᷣtat᷑ rex iuſticie: fuit figura

chꝛiſti:⁊ i hec ſcriptura hui pᷣſ.cix.ĩtelligẽda ẽ de chꝛiſto.

ũ oꝛdinẽ melchiſedech. qꝛ ſic melchiſedech ob
tulit panẽ ⁊ vinũ ĩ ſacriſiciũ:Gen.xiiij. ſic chꝛiſtᷣ in ſacrifi⸗
cio euchariſtie ↄſecrat coꝛpꝰ ſuũ ⁊ ſanguinẽ:qꝛ ĩ hoc ſacriſi
cio ĩe ẽ ſacerdos ⁊ hoſtia. d 0 Ons a dex. tuis oꝓfre.ĩ die
ire ſue reges. Iſti ſũt qͥ aduerſus chꝛiſtũ ſurrexerunt.ſ.hero
des ⁊ poty pilat ⁊ pncipes iudeoꝝ regẽtes pplʒ: ſicut dem
fuit diffuſi pᷣſ.ij. xponẽdo illud:Aſtiterũt reges ire ⁊c.Et
iſti fuert ofracti ĩ die ire dei.i.vindicte ipp: qꝛ pilat ⁊ hero

des fuerut relegati ĩ exiliũ p ipatoꝛẽ romanũ: ⁊ pncipes iu

udicabit. Hic oñter agit᷑
de iudi

tiue ĩ hůani us aꝛi foꝛina huũana ĩ iudicio apꝑebit: ⁊ h ẽ
qð dẽ: e¶ Judicabit ĩ natõib'.qꝛ illud iudiciu erit genera

le. f¶ Imnplebit ruinas.ĩ hebꝛeo hẽ: Funera. qꝛ coꝛpa de
fũctoꝝ qᷣ ꝑ moꝛtẽ fuerũt a vita pñti reſuſcitabũt diuia vᷣtu
te:⁊ ſic replebũt aiab ea viuificãtibꝰ:ut ſic iuſti ſint beati ĩ
aĩa ⁊ coꝛpe:⁊ ĩpij dãnati ĩ vtroq;:iõ ſet: g ¶ Lonqſſabit
capita.i.grauit danabit tyrãnos humũdi:qͥ fuerũt ſuper
alios pᷣncipes ⁊ capitanei. h ¶ In tra multoꝝ. qꝛ ĩi multis

tris magis viget ⁊ viguit tyrãnis q;; regnũ.Cõoſequẽt oñdit᷑
nalcädi meritoꝛie oceſſa ẽ chꝛiſto hõi: cũ di:
i ¶De toꝛrete ĩ via bibit.i. de fluxu ſeu ĩpetu tribulationis
bibit i via vite pñtis:⁊ maxie ĩ ſua paſſioe:ppi qð dixit ia
cobo ⁊ iohani:Mat.xx. Poteſtis bibẽ calicẽ quẽ ego bibi
turꝰſũ. ãt ꝑ toꝛrẽtẽ itelligat᷑ iper tribulatõis pʒ Eſa.xxx
Spũs ei velut toꝛrẽs iundas vſqʒ ad mediũ colli ad ꝑden

deoꝝ bllande eximiati: e¶¶

onib iplebit ruinas:cönq̃ſ
ſabit capita in terra multo
ruũ. Dẽ toꝛꝛẽte in via bibet

aa hoc niſi iudeoꝝ generalẽ abiectöem.
Ae ſᷣl. vbi dẽ i poſtil. Implebit ruinas.2iddito
. Bi traſlatio nr̃a diẽ ruinas.i hebꝛeo hi qdam

io finali: qð fiet ꝑ xp̃ʒ auctoꝛitatiue ex ditate:execu

tur. h

das gẽtes ĩ nihilũ. k ¶ Pꝛopterea exaltabit ca⸗ nt. ptã
tiue iudicãdo ⁊ oibꝰ dominãdo:ſcõm ꝙ dẽ pbil
miliauit ſemetipſũ ſcũs obediẽs vſq; ad moꝛtẽ: moꝛte
aut crucis:ꝓpt qð ⁊ de exaltauit illũ ac᷑. ¶ Inpl.

cix. Dixit ons.vbi dꝛ i poſtil.Donec ponã:iimicos tuos

Alleluia (Plſal. cx. firrſara
., Hnlitboꝛ tibi dñel gench
tõto coꝛde meo ĩ con plures iudeoꝛum
. „ „ Oeeen „abitet: ut ẽ mai
ſilio iuſtoꝝ ⁊ ↄgregatione ſeſtũ i hiſpania
Maãgna opa dñi: Exgſua ĩ apug traleütes in
omnes voluntates eius. irs ſeiz tñ etiaʒ
Confeſſio ⁊ magniſicẽtia i ſeruilit abie
66 Biee. cte viuũt: ſic ꝙ fi
opus eius: ⁊ iſticia eius eles ibi habitan
manet i ſeculũ ſeculi. M tes eis iĩ oib pᷣferũ

tur:qð magis ce
dit ĩ honoꝛẽ fidei
eo ꝙ ſaraceni nõ
hñt aliquo rõne

moꝛiã fec mirabiliũ ſuoꝛũ

7

ij. Pu

In oeoo

. ,
— £
. »
*
t⸗ . .

dictio q̃ ſignificat cadauera: qð magis appli
mica Tiaic

cat᷑ ſnie poſtil. CX.
DOInvnfiteboꝛ tibi dñe ⁊c᷑. In pᷣcedẽti pᷣſ. actũ ẽ de
ſacerdotio chꝛiſti ⁊ eᷣ ſacrificio qð ẽ euchari
dſſtia : in iſto agit de euchariſtie efficatia: qꝛ ſiẽ
baptiſm ẽ q̃dã ſpũalis generatõ:ſic euchariſtia eſt rege
neratoꝝ ſpualis nutritio:tñ cũ hoc agit ̊ de qbuſdam
alijs oꝑib diuis:ex qᷣb oibꝰ ẽ laudãc:⁊ iõ huic pᷣſ.pꝛe
mittit ꝓ titulo: Alleuia.qdð ſignificat laudate deũ:⁊ ẽ h
duplex dictõ:ſic dem fuit.s.p.ciiij. Diuidit᷑ aũt pᷣſ.iſte
ĩ duas pꝑtes:qꝛ pᷣmo pſalmiſta deũ ſe laudare pmittit:⸗
ad hoc adducit:ibi Magna oꝑa dñi. Lirca pmũ

dicit: a ¶ Cõfueboꝛ tibi dñe.ↄfeſſioe laudis. b (In
toto coꝛ
ſiẽ illi de qb dixit dñs Eſa.xxix.Dpls h labijs me ho
noꝛat:coꝛ aũt eoꝝ lõge ẽ a me. c ¶ In oↄſilio iuſtoꝛũ ⁊
cogregatoe.⁊ nõ i ↄuẽticulis ifideliũ ⁊ hereticoꝛn.

d agna opa dñi. Hͥ ad ꝓpoſitũ rões adduc᷑:⁊ pᷣmo

ex diuis operib generalii: ? ex bñficio euchariſtie ſpalii
ibi Memoꝛiã fec. Circa pᷣmum diẽ: d

ta i oes volũtates el:qꝛ ſi aliqs q̃rat rõeʒ opeꝝ dei:iue
niet ꝙ oia depẽdẽt ex emera volũtate ⁊ gra ppi qð ex
ſuis opꝑib ẽ magis laudãc: ꝓpi qð ſpdit: fᷣ¶ oleſſio
⁊ magni.op ey.qñ eni aliq̃ ppetas alicui ↄuenit excellẽ
ter nõ ſolũ dẽ tal i ↄcreto:ſʒ ct ĩ abſtracto: ſic ille cui lar
gitas ↄuenit ꝑ excellẽtiã no ſolũ dẽ larg: ſʒ etiã ipᷣa lar
gitas. de aũt ex ſuis eib ẽ excellẽt laudãcdły:ut dem̃ eſt
iõ ↄueniẽt dẽ h: f

meo.itellectu.ſ.⁊ affectu:⁊ iõ nõ ſolũ labis

—

Magna opos
oñi. qð pʒ i reꝝ pductõe ⁊ eaꝝ gubernatõe. A

ofeſſio ⁊ magni.opeb.i.opꝰ dei

ẽ ↄfeſſio laudis ſiue laus ipſa ⁊ magnificẽtia. g ¶¶ qu

i ſe. ſe. Juſtũ eni ẽ ꝙ epᷣ volũtas ſempꝑ iplea
Memoꝛiã.h̃̊ põit ro diuie laudis ⁊ bñdictio
euchariſtie ſpãlii:⁊ p poit huſ ſacramẽti ↄditõ:ꝛ el in
ſtitutio:ibi Redẽptionẽ. pma iĩ duas:qꝛ pᷣ põit᷑ eᷣ ↄditõ
reſpectu pñtis vite: reſpectu future:ibi Memoꝛ erit

ſticia er

CLoditõ aũt euchariſtie reſpectu vite pñtis ẽ nutritõ ſpi

ritual q fuit figurata ĩ ve.te.ĩ mãna:de q̊ᷣ de nutriuit fi
lios iſrł ĩ deſerto:Exo.xvi.cibaũt ille ſapicerat valde
nutritiuus bonis:ſcõm ꝙ dẽ Sap.xvi. Paneʒ para
tum de celo pꝛeſtitiſti eis ſine laboꝛe: omne delectamen

tum in ſe habentem. malus autem erat inſipidus ?

„

„

bonii
,
alan
,
alisau
nnar
geiudt
mäducnt
pihoe
glia den
babgiſt
s ſutaP
ſeſcon
u ſoria
tlerad
tüihen!
zhocdin

nno ſe do
ſio. 11/
detiſe⸗ 0

ſuünſaen
ann mirad⸗
nnorcrtt.
ſtereſper
plbeate
guati 4d
ehudſae⸗
ar
nobscol
ſeneihn
mitinen
nüciatn
AM uuin
nogeu
dhithu⸗
Uno i
Nſttuſer
polütme,j

ſen n
Cen
ſumdtc⸗
mͤdati
endgel.
cuagelicz
Niaitp
nemofir⸗
filtasci.
ſnpitate⸗
chaiſtiei

= —-
S2

Vcbſohhe
ngs
i orſce
degernig

Enms An
awhin
5
io gtichr

Rröhucſen
lulniii
uuttti ik
ungnin.
di uzni
ds. d Y
iͦſüls
nignh
ühi
utde in
igmne
ngi

mo. fe. do. mira.
ſuo. i ¶ Eſcam
de.ti. ſe. ſ. coꝛpus

ſuũ in ſacramẽto euchariſtie:p qð reducũt ad memoꝛi

pſalmoꝝ

abominabilis:vñ dicebãt: Nu.xxj. Nauſeat aĩa nr̃a ſu
p cibo iſto leuiſſimo. ſic euchariſtie cib ſapid ẽ guſtui
ſpũali:⁊ nutritiu ĩ gra ipſis bonis: ꝓpt qð ditcit ſalua.
Jo.vj.Siqᷣs mãducauerit ex hoc pane viuet in einum
malis aũt ẽ valde nociu': ſᷣm ꝙ dr.j.Coꝛ.xj.· Qui mã
ducat ⁊ bibit idi H HW

mãducat ⁊ bibi.. miſericoꝛſ ⁊ miſeratoꝛ dñs
npi hoe vdlam ¶Acã dedit timẽtib ſe. M
bus giſtug man Moꝛ erit iſeculu teſtamenti
na fuit euchari · ſui: virtutẽ opexꝝ ſuoꝛuʒ an
ſtie figura potiſſi nüinciabit populo ſuo. At
ma ſigurũ a detillis hereditatẽ, getium
ria iam ſiguraz Opa manuuz ei veritas d
7 hoc dĩ h: Me/ iudiciũ. Fidẽelia oĩa mãda

ta e:cònſirmata in ſeculũ

am mir abilia dei qᷓ fecit filjs irl in manna. k ¶ We
moꝛ erit. Dic ↄñi deſcribit cõditio ſeu efficacia euchari
ſtie reſpectu vite future:hʒ eni efficaciam itroducẽdi ad
vitã beatã ſi deuote ſumgt᷑:⁊ ꝓpt hoc viaticuʒ noiat:⁊
quãtũ ad hoc di: k¶ Memoꝛ erit in ſe. teſta. ſui. hoc
ẽ hui ſacramẽti qð dẽ teſtamẽtũ:ut videbit᷑ infra.
I¶ Uirtutẽ opeꝝ ſuoꝝ.i.efficacia hui ſacramẽti a deo
nobis collati. m ¶ Annüciabit pplo ſuo. qꝛ chꝛiſt p
ſemetipᷣm hoc annũciauit apoſtolis: ⁊ apoſtoli eccle pꝛi
mitiue:⁊ ſic ↄnt annũciat iĩ eccla atidie.q aũt ſit vtus an
nũciata:h ſbdit: n ¶ Ut det il. here. gen. i. vitã beataʒ
ad quã itroducit hoc ſacramẽtũ.⁊ dẽ vita beata heredi
tas gẽtiũ:eo ꝙ oẽs gẽtes inquãtũ ſũt facte ad imaginem
dei hñt quãdã aptitudinẽ ad hãc hereditatẽ: ꝓpi qð dẽ
i. Timo.ij.ꝙ de vult oẽs hõies ſaluos fieri:⁊ ad agniti
onẽ vitatis venire:qð ẽ veꝝ volũtate añcedẽte nõ tamẽ
volüutate ↄñte. o 3 Opa manuũ eb.maxie i hoc ſacra
mis⸗ p ¶ Ueritas.qꝛ ibi ↄtinet coꝛpꝰ chꝛiſti verum.
q¶ Et iudiciũ.ſ.vite ſumẽtibꝰ deuote:⁊ iudiciũ moꝛtꝭ
ſumẽtib idebite. r ¶ Fidelia oĩa mãdata ei. ⁊ maxie
mãdatũ ei cõſecratoe ⁊ vſu ſacmenti:qð hꝛ in textu

euãgelij. s¶ ¶ Cofirmata in ſeculum ſeculi.qꝛ mãdata
euãgelica ſũt miraculis ↄfirmata:ſᷣm ꝙ dẽ Mar. vlti.
Illi aũt pfecti pᷣdicauerunt vbiq; dño cooꝑante ⁊ ſmo
nem ↄfirmãte ſequẽtib ſignis.⁊ ꝓpt hoc nõ põt ſbeſſe
falſitas cũ denõ poſſit eẽ teſtis falſitatis:iõ ſbdit᷑ Facta
in vitate eqtate. t ¶ Redẽptionẽ. Hic ponit᷑ ipi eu
chariſtie ĩſtitutõ:hoc aũt ſacramẽtũ chꝛiſt iſtituit in ce
na iminẽte ſua paſſione:ut pʒ ĩ euãgelio:⁊ hoc ẽ qð dẽ
H; t¶ Redem.mi.do.po.ſuo.tũc eni de pꝛ miſit pplło

ſuo redẽptionẽ:qñ chꝛiſi ex obediẽtia dei pꝛis ad
Man

ſuã paſſionẽ ꝑ quã redẽptũ ẽ gen hũanũ. v
dauit in einũ teſta.ſuũ.qꝛ tũc iſtituit eu hariſtie ſacmẽ
tũ:qð vocat teſtm:vñ dixit chꝛiſt᷑ ĩ e iſtitutõe:Matt.
xxvj. Pic ẽ ſanguis me noui teſta.⁊c.⁊.j.Coꝛ.xj. dicit:
Pic calix nouũ teſtamẽtũ ẽ ĩ meo ſãguie.ꝑ hoc aũt ꝙ;
dẽ i einũ:deſignat᷑ ꝙ huic ſacramẽto nõ ſuccedẽt alia ſic

ſaẽmẽtis ve.le.ſucceſſerũt noui te.ſacẽmẽta.huic aũt ſa

cramẽto ſuccedet vita beata:iĩ qᷓ ẽ plena fruitõ ipſi chꝛi

ſti ↄtẽti ĩ hoc ſacramẽto:cui deitate beati reficiũt itero

⁊ hũanitate exteri:ᷣm ꝙ dicit Aug. ſup Jo. ꝙ aũt mã
datis dei ſpalit mãdato ey de euchariſtia ſit firmiter
obediẽdũ:oñdit᷑ cũ dẽ: x

died anctũ ⁊ iribile no. eꝰ. qꝛ
ſanctũ ẽ ĩ ſe foꝛmalit ⁊ effectiue obediẽtib: ⁊ tribile iobe
diẽtib:a qꝛ ꝑ timoꝛẽ dei declinat oĩs a malo: Pꝛouer.

xv.iõ ſpdit: y ¶ Initiũ ſapiẽtie timoꝛ dñ. quia recedẽs a
malo accedit ad bonũ ſibi oppoſitũ. 3ʒ ¶ Intellect bonus
om. fa.eũ.i.ĩtellectᷣ diuini mãdati ẽ valde bon illis qͥ ad

iplẽt mãdatũ i ope ſᷣm veꝝ intellectũ ei:illis aũt qͥ non ad

iplent talis itellec ẽ magis nociu qᷓ; pficu: ſʒ ꝙ dicitur
Au. xij. Seru q cog.

ſeculi:facta in veritate ⁊ eq ppauitz ñ feeſm vo
tate. Redẽptionẽ miſit dnſ lutatẽ ei: vapulabit
multis plagis.qꝗ autẽ

pplo ſuo:màndauit ĩ einũ
teſtamẽtũ ſuũ.Sanctum ⁊

e . a tem dni ſui: ⁊ fecit di
fribile nomẽ eb:initium ſa

gna:plag. vapulabit

piẽtie timoꝛ dñi. Intllect“ paucis. leui auda
bonus omnibus facienti mvei ſipere mde
bus eum: lãudatio eo mò. ctũ. b ¶ WManet in
net in ſeculum ſeculi. ſeculũ ſeculi. qꝛ einali
l etr manet pmiu oꝑis
virtuoſi d7.
n p̃ſ.cx. Conſiteboꝛ tibi. Additio.

Irca
hur pᷣſ.q̊s exponit poſtillatoꝛ de diuinis opibus

ſtie: de ꝑ totum pᷣſ.q agit: qð ſic pʒ:nã cũ in pᷣmo vſu dicit

Cõfiteboꝛ tibi dñe in toto coꝛde meo in ocilio iuſtoꝝ cõ
gregatione. ꝓpꝛie põt itelligi de ſacramẽto:cud iſtitutio fu

it fcã i ↄcilio.ſ/ in ſecreto apoſtoloꝝ:vbi eni nos habem in

ↄcilio:hebꝛaica vitas hʒ in ſecreto.Fuit aũt hoc ſacramẽtũ

ſſtitutũ ĩ cenaculo ſecreto:ut Matth.xxvj.⁊ ꝑ ↄñs ĩi ↄcilio

iuſtoꝝ.ſ.chꝛiſti ⁊ apoſtoloꝝ.vſus etiã ei eſt in cogregatio
ne:qꝛ in vnitate ecclaſtica ad quã oꝛdinat᷑ ⁊ figurat.vñ ſac
mẽtũ vnitatis dẽ:⁊ ſic eſt i cõgregatõe iuſtoꝝ ſ.fideliũ. Lon
ſequeni cum dicit: Magna opa dñi. intelligi põt ꝓpꝛie de

hoc ſaẽmento in qͥ ſũt due ↄſecratões:ſicut ⁊ duplex mã: qᷓ

qdẽ ↄſecratões ſunt Magna opa dñi. nihil enĩ mau eſt ſeu
mirabil qᷓ; ꝙ ꝑ vᷣba ſaẽmẽtalia ſbſtatia panis ⁊ vini ĩ coꝛ
pus ⁊ ſanguinẽ chꝛiſti traſbᷣſtantialii ↄuertant:in q̃ ↄuerſi
one plura difficilia ſunt ꝙ, in creatoe: ꝓut ſan. TCho. in ttia
pte.q.lxxv. articulo. viij ĩ rñũſione ad ſtiũ argumẽetu deduc
vñ de iſtis ↄſecratoib' poſſet dici Magna opa vñi. ſequit
aũt itio: Exqſita in oẽs volũtates e. Pꝛo q ſciẽdũ ꝙ l vo
lũtas diuia ꝗ eſt e eẽntia ſimpliciſſima ſit: tñ dicũt multe
diuie volũtates ꝑ modũ ſigni ſeu effeci: vñ magiſter in. j.
