tudine materie: ſicut modic' fluuiꝰa mari: Alit puncta tet ꝙ heliu in aliquibus cũ ipo iob ↄcoꝛdabat. itõ.
tur ab aliqbus ſic: Etiã ſi locut fuerit.ſ.de: n ¶ Po Uod autem iob nolebat reſpondere heliu ſicut fe/
mo deuoꝛabit.i.nõ poterit ſuſtinere:vñ Exodi.xx. ilij cit alijs ſocijs ſibi contradicentibus: poſſet eſſe du
lſrl ex locutõe domini pauoꝛe ↄcuſſi dixer̃t moyſi:Le plex rõ. Pꝛima ſcilicʒ ꝙ heliu ſicut dem̃ fuit loque-
re tu nobis ⁊ audiem': ⁊ nõ loq̃tur nobis dñs:ne foꝛe batur ex arrogantia intendendo pꝛincipaliter vilipendere
moꝛiamur. o ¶ Subito aer. Oñſa ipſiiob ignoꝛãtia ipſum iob:vnde dicebat illi ſupꝛa.xxxiij. caplo: Lace ⁊ do
reuentit ad tangenqũ quoſdã effectus dei mirabiles ad cebo te ſapientiam. ? in. xxxiiij dicit: Job autem ſtulte lo⸗
ocludendũ defectũ humane ſapiẽtie reſpectu diuine ex cutus eſt: ⁊ verba ill non ſonant diſciplinam.a ſic in alijs
celletie dicẽs: Subito aer coget.i. cõdẽſabitur ĩ nubes. locis:⁊ ideo iob ipſi heliu non curauit reſponpondere vi-
hoc enim videmus accidere ꝙ aliqñ aere exiſtẽte valde gens q intentio ſua verſabatur circa vanam gloꝛiam: vt
puro:ꝙ ſubito ↄdeni atur in nubes. p ¶ Et vẽtus trã⸗ vitaret ne foꝛte incideret in hoc vicio diſputando: in 9

—

ſecutus eſt ſapiens eonſilium dicẽs: duebiop Nryj/ Nere
ſpondeas ſtulto iuxta ſtulticiam ſuam: ne efficiaris ei ſimit
alijs ꝗͥ non ſic arroganter videbantur loqui:ſed ſolum
arguendo ſeu increpando iob reſt pondit vt ipſoꝝ erroꝛ pa
tefieret: iuxta illud ꝓuerbioꝝ caplo ſupꝛa dicto: Rñde ſtul
to iuxta ſtulticiã ſuã
ne ſibi ſapiens eſſe vi

deat. Scba q: beliui ¶ Eſpõn/Al. xxXVIII.
rn r ſape biaz ela⸗ gens aũt domin iob
me; lob oeliderabat / de tur bine dixit: Quͤis eſt
ſed potius eius maio/ iſte inuoluens ſnias ſermo
rem ruinam appete nibus ĩperitis: Accingẽ ſic
bata eſt aonnz vir lũbos tuos: interroga
vel ſaltem inco , W
villeatur perſect: ad bo rer chhoͤde mipi. i
patet ex hoc: nam in ctas quando ponebam
fine.xxxiiij. capli dice 1.
bat heliu: Pat᷑ mi ꝓ-

betur iob vſqʒ ad finẽ.in quibꝰ vbis put coiter exponũtur
in poſtilla:heliu petebat a deo ꝙ nõ deſiſterʒ a anellars
ne ipſiob ĩ pñti vita:⁊ etiã in alia vita duceret᷑ ad eternam
dãnatõem:vnde gloſa ibidẽ dicit:Quia aſperitas ſupboꝝ
vſq; ad maledicendum ſe extendit:cõtra enim iob deũ depᷣ
catur. hec in gloſa vnde talia loquẽti nõ videt᷑ dignũ reſpo
dere pꝛeſertim cum talia etiam ex exceſſu ire videntur ꝓce/-
dere ſicut ĩ pꝛopoſito.nam heliu ꝑ iram fuit pꝛimo ⁊ pꝛici
aliter ꝓpuocatus:vñ ſupꝛa.xxxij· ca.Irax eſt furoꝛ heliu fi
E barachiel:qua rõne laudabiliter iob abſtinuit ſe a reſpõ
ſione intẽdens ire locũ dare:iuxta illud Ecclaſtici.viij.Nõ
itiges cũ homine linguato: ⁊ nõ ſtrues in ignẽ illiligna ⁊c.
1 Eſpõdens aũt dñs.inita diſputa⸗ (.xXx II.
tõne iob ⁊ amicoꝝ ed:hic ponit᷑ ipſᷣdomini demi
nratio in qua pꝛimo arguit heliu de pꝛeſũptõne: 2
repꝛehendit ipᷣm iob de indiſcreta locutõne:ibi Accinge ſi/
cut vir. 3 tres amicos iob de falſi aſſertione caꝰ.xxxxij. ibi
Poſtꝙ aũt.⁊ ſic determinat queſtionẽ ꝓ ipſo iob quantuʒ
ad concluſionem itentam:licet ipᷣm icrepet de modo loquẽ
di indiſcreto. Circa pᷣmum dicit᷑: Rñdenj aũt dom
.i. ꝓ ipſo iob qui tacebat:vt dictum ẽ. b¶ De turbine. qꝛ
ſm aliquos vᷣtute diuina vel miniſterio angelico foꝛmata
fuit vox quaſi ꝓcedẽs de nubis dẽſitate ſicut in mõte ſynai
vt hẽ Exodi.xx.ſ̃m alios vero non fuit ibi talis foꝛmatio

vocis:ſed dñs loqᷣbatur ipſi iob ꝑ inſpiratõem que quidez

locutio ꝑ turbinem deſignat᷑:eo ꝙ habet obſcuritatẽ anne/
xaʒ. c Auueiebali eni acceperat quaſi vices deter
minantis queſtionẽ de diuina ꝓuidentia: ad cu detmina
tõneʒ ſol'oe eſt ſufficiens: ⁊ iõ arguit eꝰ pᷣſumptõeʒ dicẽs:
Quis eſt iſte.q.d.non eſt tant nec talis ꝙ debeat ſe de hoc
intromittere ꝓpter ſuã inſufficiẽtiã:iõ ſubdit᷑: d Inuo
uens ſnias ſermonib impitis. lʒ eni plura de dei ptaãte 2 ſa

piẽtia vera dixiſſet: tamẽ intricate dixerat: ⁊ multa vba cõ/-
tumelioſa ↄtra iob imiſcuerat. e ¶ Accinge. Dic oſequen

ter arguit iob de indiſcreta locutõne ſpeciali in duob: pꝛi
mo quia dixerat ſupꝛa.xiij. Diſputare cũ deo cupio: quod
dixerat nõ pꝛeſũptuoſe:ſed ſicut humilis diſcipulus diſpu
tat cũ magiſtro qrens ampli doceri ab eo: ſicut ibideʒ fuit
expoſitũ: tñ ex modo loquẽdi poterat alit᷑ iudicari ab aſſi
ſtentibus:ſicut ⁊ iudicatuʒ fuit:vt patet ex ſupꝛa dcls:ꝙ.ſ.
dixerat hoc pᷣſumptuoſe:⁊ volẽs cũ deo de pari diſputare.
2* qꝛ ↄmemioꝛãdo ſuam iuſticiam: ex modo loquendi vide
batur aſſiſtẽtibꝰ:ꝙ diceret aliqua in diuine iuſticie deroga
tõem:⁊ iõ vtrunq; dictũ licet fuerit verũ: ſicut pʒ ex ſupꝛa
dictis:tamẽ habuit ſpcciem mali:⁊ fuit generatiuũ ſcanda
li:ideo dominus pꝛimo repꝛehendit pꝛimum:⁊ ? ſecſũdum
caplo.xl.pꝛima ĩ tres:quia pꝛimo excitatur ipſius iob attẽ

inus iob

tio:a ſecũdo ſubditur eius repꝛehenſio:tbi Nbi eras. 2

tertio eiuſdem confutatio.caplo.xxxix.verſus fineʒ:ibi
hec adiecit dominus. Circa pꝛimum dicitur: e ¶ Ac
cige ſicut vir lumbos tuos. homo enim pꝛeparan/
do ſe ad opus coꝛpoꝛale ſolet lumbos ſuos accingere:⁊
ideo de hoc deſi⸗
gnatur metapho
rice pꝛeparatõ ip/

damenta terre: Indica mi n
ſius ad attenden-

hi ſi habes intelligentiam.

Auis poſuit menſuras e· dts erba o i
ſi noſti:vl quis tetendit ſux Interrogabo te
eam lineam: Sup quo ba ride: alſoñde mi
ſes illius ſolidate iũt. Auͤt bi ſupaz eni.eii.
aplo iob querẽs
quiſ demiſit ice vnenle cũ deo diſputare
re ei: cuʒz me laudaret liml obtulerat ei opti
onem partis op/
ponẽtis vel reſpo

dentis:⁊ ideo dominus hic ſe determinat ad parteʒ op/-
ponentis. g¶ Ubi eras. Hic conſequenter ponitur ax
gutio iob de hoc ꝙ indiſcrete dixerat ſe cum deo velle

diſputare quod fit per hoc ꝙ hic declaratur incompꝛe/

henſibilitas diuine ſapientie: ⁊ ideo fatuum eſt cum eo
contendere non ſolum in facto: ſed etiam in ſigno:ſicut
verba iob pꝛolata videbantur deſignare. immenſitas

ergo diuine ſapientie potentie oſtendit᷑ pꝛimo in par/

tibus mundi pꝛincipalibus:ſecundo in animalibuſ: ibi
Quis poſuit in viſceribus hominis ⁊c. Pꝛincipalej au
tem mundi partes ſunt coꝛpoꝛa celeſtia ⁊ elementa:⁊ io
pꝛimo oſtenditur pꝛopoſituʒ in elementis: que ſunt no-

bis magis ſenſibilia: Secundo in celis:ibi Nunquid cõ

lungere ⁊c. vt ſic ſit pꝛoceſſus oꝛdinatus a magis notis
ad minus nota. Pꝛima adhuc in duas:quia pꝛimo on
ditur pꝛopoſitum in coꝛpoꝛibus elementoꝛum: Secun
do in diſpoſitionibus eoꝛuʒ:ibi Nunquid tenuiſti. Pꝛi
ma in tres:quia pꝛimo oſtenditur pꝛopoſitum in elemẽ
to terre: ſecundo in elemento aque:ibi Quis concluſit

tertio in aere: ibi Nunquid poſt oꝛtum c. De elemen

⁶

to autem ignis mentionem non facit:quia non videtur
habere ſperam pꝛopꝛiam diſtinctam a ſpera aeris:ſem
per enim videtur in aliqua materia in coꝛpoꝛibus mi.
xtis:⁊ in aere ſurſum videtur in exaltatõnibus ſiccis q̃
igniũtur per motum aeris: ſicut patet in ſtella comata:
Z aſub aſcendente ⁊ deſcendente ⁊ ſimilibus. Circa pꝛi
muʒ de pꝛoductione terre loquitur ad modum edilicij
cuius artifex Pimo diſponit modũ fundamenti: quo
notatur cũ d
damenta terre. quaſi diceret: nonduʒ eras natus: ideo

n potes hoc ſcire. Secundo artifex viſponit de quan
titate edificij fundamento ſuperponẽdi:quod fit pere
tenſionem linee:a quãtum ad hoc dicitur: h

poſuit menſuras eius ſi noſti ⁊c᷑. quaſi diceret: non no⸗
ſti. quantitas enim terre non eſt determinata ex naturs
ſua: ſed poſſet eſſe maioꝛ ⁊ minoꝛ: ⁊ ideo eius menſura
dependet ex ſola dei voluntate. Tertio cogitat artifex
ꝙ edificium bene poſſit ſtabiliri:⁊ quantum ad hoc
citur: ¶ Super quo baſes illius ſolidate ſunt. baſis
autem terre eſt centrum mundi. Quarto artifex bonc.
lapidem angularem in fundamento: cui ali lapidespoj
ſint ex diuerſis partibus coniungi:⁊ quantum ad h⸗
ditur: k (Quis demiſit lapidem angularez. lapis iſte
intelligitur pars terre pꝛopinquioʒ centro cun alie par
tes per circuitum annectuntur. l Lum me laudarẽt
ſimul aſtra matutina.i. angeli qui in ſcriptura dicutur
filij dei:vt habetur in pꝛincipio huius libꝛi:⁊ etiã aſtra

citur: g ¶ Ubi eras quando poneb fun

„

G

n
vi it

Gnn ,
ſatohe e
Ceronage

. mn
riimnunn
ſtͤrſne
inpmi
6himunt
guntn⸗
rhainnig
intätligt
htbäit
Ctderen
Olacnali
ſisionetr⸗
filt NIM
rhau⸗
iupe
Ciennii
lupeti
Naenoduine
Nins de⸗
rüühln
Nonmene
Gnendet
ohhtguschn
Uheſenpl
Unsnunn
anigtuin
licumun
ſihmi
Cimennce
ltinbrabn
lcligti⸗
ſomegiten
egoſie
1Cebn
fboftnginn
Moöſquen
ſnolarre⸗

E Seo

1

=

flunlopt

ſnmi y
nhdiuerſe
Wnpbuon
0
ſne
itlionn⸗

14*

iimp,

Krim
wimdc
miiſene
Gronping
ruſando
Nrurmne

—

oiaunctune

gamuſgriin
inn imaſts
plipape⸗
Günmnloibt
iehlen
Niutdmaent
Zõ
ehiſont
nnstni
MuRauuginot
nuduit
idusonenn
mii dein
Epunmuit
nhenmih
S
inui

=
=

S 5
e
=S = Se
—

=

=
— —

= = S=S
☛ ☛ =☛n2e ==

—

— =—
S=ꝛ= S= —
= ☛ — —

—
= =
S
=

hoim ⁊ aialiũ:vt

matutina: qꝛ a pꝛincipio ſimul creati fuerũt cũ celo em
pyrreo añ diſtinctionem elementoꝝ: ⁊ hoc inducit᷑ h ad
oñndendum ꝙ ꝓductio terre nõ fuit neceſſaria ad mani
feſtatõeʒ diuiue ſapientie ⁊ gloꝛie:cũ iã añ ab angelł lau
daretur. m s ↄcluſit. Hic ↄñter oñditur immẽ

ſitas dluine ſapie
in elemento aque . .
qõ jm zditönem aſtra matutina: ⁊ iubila
nature Hea zi rẽt oẽs filij dei: Qũis con/
diſpẽſatone fem ẽ erũpebat quaſi de vulua p
vt aq 2gregarent cedens:cum ponerẽ nubẽ
in locũ vnum: vyt veſtimẽtum ey:⁊ caligine

ſic appareret ari/ illud q̃ſi is infãtie ob
nente q̃ſi pannis infatie o
ſa ad pabitatsez uoluerẽ:Circundedi illud

habet Geñ j.⁊ h?“ terminis meis:et poſui ve

eſt qð dicit: ¶m ccem ⁊ oſtia:⁊ dixi: Nſqʒ
Quis concluſit cten ri: Zi;

oſtijs. i. certis ter⸗ huc venies:⁊ non ꝓcedes

minij. n4 MWa amplu:et h ↄfringes tumẽ/
re. in quo. — tes fluci tuos. Nunꝗd pꝰ
gant aque:(o oꝛtũ tuũ pꝛecepiſti dilucu/
ain. uaſi
V ede). 1. — x . ₰
uln Deracht. ſuũ. Nunquid tenuiſti con

diſpoſitönis. De⸗ cutiens extrema terre: ᷑t ex
ſcribit aũt pducti cuſſiſti iĩpioſ ex ea: Rẽſtitu

gaen aguet mo etur pt lutum ſignaculu: t
eo ꝙ aqua eſt ma ſtabit ſicut veſtimẽtuʒ. Au⸗
xime foꝛmabilis ferẽtur ab impiiſſux ſua:ẽt
in res viuaſꝛ vnde bꝛachiũ excelſum ↄfringet
⁊ ſemina hoim ⁊

d „
— Nundd igreſſus es ꝓſun/
“ — IJMU
Cũ ponereʒ nubẽ veſtimẽtũ epᷣ.nubes eniĩ gnantur ex ex

alatonibus humidis q̃ maxime eleuant᷑ a mari ⁊ ſic nu
bes caligo fiũt ſuꝑ mare. q(¶Circũdedi illud termi
nis meis.i.terminis a me diſpoſitis. äx ¶ Et poſui ve
as:

ſdr clauſurã ꝑ ripas altas ⁊ ſolidas: iõ ſubdit᷑
8 ¶lEt hic ↄfringes tumetes fluctus tuos.qꝛ fluc ma-
ris ↄfringũtur ad rupej in litoꝛe exiſtẽtej. t ¶ Nundqd
Dic cõſequẽter oñditur immẽſitas diuine ſapiẽtie ⁊ po
teſtatis ĩ aere:cũ dĩ: t Mauic poſt oꝛtũ tuũ pꝛecepi⸗

tõem tuã. v ¶ Et ondiſti auroꝛe locũ ſuũ.vt ſic ap a

ſti diluculo. vt Ppparaet ſic oꝛdinate ĩ aere ſᷣm diſpoſi

reat in diuerſis locis ſᷣm varium oꝛtũ ſolis ĩ eſtate ⁊ hy

eme ⁊ tpibus medijs: dicitur aũt diluculũ pꝛicipiũ diei

Fruno incipit lux ſolis apparere.auroꝛa vero quan
0

dlo lux ſolis ꝓcedens irradiat vapoꝛes exiſtẽtes in aere
in oꝛiẽtali parte: oĩa iſta pᷣmiſſa ſũt ad oñdendũ inſuf-
ficiẽtiam ipp iob ad ↄpꝛehenſionẽ diuinoꝝ operũ: ⁊ ꝑ

Oſegquẽs ꝙ non ſit idoneus ad diſputandũ cum deo.
XxNundqᷣ d tenuiſti. Dic ↄñter oñditur immẽſitas di/
uine ſapientie ⁊ ptãtis in quibuſdaʒ effectibus dĩuinis

in elemẽtis:⁊ pmo in terra dicẽs: Nunqͥd tenuiſti cõcu/
tiens extrema terre.i.faciẽs terremotũ tua virtute in qᷣ
ocutiutur exterioꝛes pꝑtes terre. v Etercum iſti impi
os ex eꝗ.qʒ aliqũ terremotx fit a deo ad punitõem ipio/
ru. 3 ¶ Meſtituet᷑ vt lutũ ſigna.lutũ eĩ diuiſũ cito reu-
nit:’ſic ſi aliqũ ꝑ iremotũ fit aliqᷓ ſciſſura ceſſate iremo/
tu recludit᷑ a erſabir ſiẽ veſtimẽtũ.qð ſtat ĩ integri
tate ſua bekereun ũ:ſic ⁊ fra pꝰ talẽ ↄcuſſionẽ pꝰ tre
motũ. b¶ Auferet᷑ ab impijs lux ſua.qꝛ aliqñ pereũt

rum noueras:HNunquid i-
lo:et oñdiſti auroꝛe locum

belli:· Peèr quam viaʒ ſpar

in terremotu:vt pꝛedem̃ eſt. c ¶ E bꝛachiũ excelſũ ofrin
getur.i. ptãs ſupboꝝ qᷣ aliqñ in terremotu oppꝛimuntur.
d¶Nunqd ⁊c. Hic oñditur pꝛopoſitũ in effectib in aqs
cũ d: Nũquid ingreſſus es pfundũ maris. ad videndũ ea
que ibi latitãt. e ¶ Etĩ nouiſſimis abyſſi deãbulaſti.i. in
remotiſſimis partibꝰ
oceani vbi nulluj vn/
q; nauigauit. f
Tuũquid aꝑte ſunt ti
bi poꝛte moꝛtis.i. in/
ferni:q a ſanctijðſcri
bütur eẽ ſub ads in i
ferioꝛib'ire. g ¶¶ Et
oſtia tenebꝛoſa vidi/
ſti. idẽ notatur ꝑ tene

dum maris:⁊ ĩ nöuiſſimis
abyſſi deambulaſti: Nuͤn/
ad apie ſũt tibi poꝛte moꝛ
tis:èᷣt oſtia tenebꝛoſa vidi/
ſti: Nuůngꝗd cõſideraſti lati/
tudinem terre: Indicà mi⸗
hi ſi noſti oĩa ĩ qua via lux
habitet: ⁊ tenebꝛaꝝ ꝗs lo-
cus ſit:ut ducas vnũquod

—

Nundqd ↄſideraſti

qʒ ad terminos ſuos: ⁊ itel tiudinez terre fin
ligas ſemitas domus eius aitro ogos decpil a
SKeen 2E auſtro in adlonẽ:nul
Sciẽhas tüc ꝙꝙ naſciturus luj vnq; hoim potuit

trãſire ab vno termi/
no iĩ aliũ:qꝛ cona toꝛ/
rida intmedia ẽ iper

traſibilis ꝓꝑi exceſſũ
caloꝛis. i . ndica
mihi. Hic onditur ꝓ
poſitũ in effectib qui
fiũt in aere: ini quos
pꝛimũ locũ tenet dif-
fuſio lucis de die ⁊ te

eſſes:ẽt numeꝝ dieruʒ tuo

greſſuſ es theſauros niuis
aut theſauros grãdinis a/
ſpexiſti: que pᷣparaui in tẽ/
pus hoſtis: in die pugne ⁊

gitur lux: diuiditur lux ſu-
er terram: Quis dedit ve
hementiſſimo imbꝛi cur/ ga adre:
.Sr viq nqei rizſ⸗ ndica mihi ſi no
luʒ nct via ſonãtis tonitrui oia. quali diceret: tu

. Vigeris hoc ſentire in
eo ꝙ voluiſti cũ deo diſputare k eeuard lux habi

tet.iĩ naturam ⁊ pceſſum ipᷣius. l ¶ t ducas vnũquod-
qᷓ; ad terminos ſuos.oĩia eni inferioꝛa per effectũ lucis ſolij
ſtellarũ generãtur:⁊ p ſubtractioneʒ ei qð fit in teuębꝛis
coꝛrũpunt᷑:⁊ ſic ad ſuos terminos deducũtur. m (Sele⸗ —
bas tũc ꝙ naſciturus eſſes.quaſi diceret non:qꝛ cognoſcere
pꝛeſupponit eſſe. n ¶ Et numeꝝ dierum tuoꝛuʒ noueraj.

gquãtũ ad hdẽ: Ci

qui nõ põt ſciri determinate ab aliquo hoiĩe: niſi ex diuina
reuelatõne:cũ nihil incerti ſit moꝛtis tempoꝛe.Conſequẽ/

ter brocedirgd effectus qui ſunt in medio interſticio aeris
dicẽs: o ¶ Tuũquid ingreſſus es theſauros niuis. theſau/-
ri niuis dicũtur exalatioes humide:ex quarum congregati
one generantur niues ⁊ etiam grãdines:quando congelan/
tur frigoꝛe. p Que pᷣparaui in tempꝰ hoſtis.i.ad puni/
tõnem hoſtium in bellis hoc modo fuit debellatus ſiſara
cum exercitu ſuo:vt habetur Judicuʒ quarto caplo:⁊ phi
liſtei oꝛante ſamuele:vt habetur pꝛimo regum.xij.ca.⁊ q;
poſt tẽpeſtarẽ ſequitur ſerenitas:iõ ſubdit: q ¶ Per aus
viam ſpargitur lux.quantum ad ſui claritatem in aere.
r. EPhigleur. eſtus ſuper terram. quia ad diffuſionem lu
cis ſequitur intentio caloꝛis. Conſequenter pꝛocedit ad a-
ctus ventoꝛum quibus impellũtur nubes ⁊ pluuie dicens:
3 Auis dedit vehemen:iſſimo imbꝛi curſum ſuum.

„

hoc habet ex impetu venti eum pꝛopellentis: ſed impetus

venti vlterius reducitur in diſpoſitonem piuinam:que nõ

eſt ad plenum inueſtigabilis a nobis. t ¶Et viam ſonan/
tis tonitrui.⁊ dicit viam: quia ſonitus tonitrui non eſt ſi
cut rei permanentis in vno loco: ſed tranſeuntis de lo/
co ad locum: cuius cauſa finalis ſubditur cum d ekur⸗

bꝛoſa oſtia quod perr
poꝛtas moꝛtis: 1

—

nebꝛarum de nocteez

O

v ¶ Urt plueret qe pluuia cöirer ſequittonitruũ. x ¶ Su

zabſq; homine.i. que non colitur ab aliq hoie: vt
ſic galta I Bchnn⸗ haberẽt herbã ad comedẽdum:iõ ſpdit᷑:
yEt pduceret herbas virentes. ⁊ qꝛ fecerat mẽtõem de
vtilitate pluuie:iõ ſubditur de cauſa effectiua ipſõ dicens:
3 uis eſt pluuie

pater:vel quis genuit „2.
ut plueret ſup terraʒ abſq;

ſtillas roꝛis. ros autẽ
he ts nnt hoĩe in deſerto vbi nullus
titudinem materie: 7 moꝛtaliũ ↄmoꝛat᷑ vt imple

ret inuiã ⁊ deſolatã:ct ꝓdu
cẽt herbas virẽtes?: Quis
eſt pluuie pater:vl quis ge
nuit ſtellas roꝛis: Dẽ cub
vtero egreſſa ẽ glacieſ:Let ge
lu de celo quis genuit: In
ſilitdinẽ lapidis aque du/
rãtur:èt ſupſicies abyſſi cõ
ſtringitur. Nunquid ↄiun/-
gere valebis micantes ſtel
las pliades:aut gyrum ar/

p ↄſequẽs eadẽ eſt cã
effectiua differens ſe⸗
cũdquʒ maius ⁊ min.
a ¶ De cuius vtero
egreſſa eſt glaties.i.q̃
eſt cauſa material ip
ſius: ⁊ loquit᷑ ad ſili-
tudinẽ aialiũ:in qruʒ
generatõe vterus feĩe
pꝛeparat materiam.
*. Et gelu ð celo dᷣs
genuit. i. qᷓ eſt cã ipᷣiuj
effectiua: qꝛ influxus
coꝛpoꝝ celeſtiũ eſt cã
effectiua oĩm iſtoꝛuʒ

8

vt hẽ pmo metheoꝛoꝝ:vbi dẽ 4 tota elemẽtaris regio cõti

nua eſt lationi aſtroꝝ:vt oino virtus ep gubernetur inde.

oĩa aũt pꝛedcã hic poſita ſũt ad oñdendũ ꝙ nõ ſũt inueſti/
gabilia ad plenũ naturali rõne:lʒ eni philoſophi de cq iſto
rũ aliqᷓ dixerũt in generali:tñ hoc ſuit obſcure ⁊ iperfecte:
vt frequẽter ocm̃ eſt ſupꝛa:iõ ſubdit᷑: a ſimilitudinẽ
lapidis aque durant᷑nec vnqᷓ fuit dictũ pfecte a quocunq;
hoie in ſpeciali ⁊ declaratũ:quõ res taʒ mollis ⁊ fluida poſ

ſit intm̃ ſolidari:⁊ ſi aliqs eſſet ꝗͥ non vidiſſet nullo mõ cre

deret dicẽti: ſicut ⁊ de motu ferri ad magnetẽ ↄtra naturaʒ
ſuam: ⁊ iõ qꝛ cauſa taliũ determinat ignoꝛat᷑: dẽ ꝙ habent
hoc a tota ſpecie.i.al ppꝛietate ↄſequẽte ſpeci?᷑: ſed q̃ ſit illa
ꝓpꝛietas determinate nullus dicit. d Er ſupficies abyſ
ſi.i. oceani e ¶ Lonſtringit᷑.qꝛ in ꝑptibus aquilonaribus
qꝑ ſũt valde frigide ſupficies e ſuꝑ ripas aliqñ ↄgelatur.
f ¶ Nundd ↄiungere.Hic ↄñter oñditur imenſitas diuine
ſapientie ⁊ potẽtie in coꝛpoꝛibus celeſtibꝰ:in quib vnuʒ eſt

mirabile: ꝙ ſtelle fixe habẽt ſitũ ita determinatũ:⁊ notũ ꝓ
nun; appꝛopinquãt ſibi adinuicẽ magis vno tpe qᷓ; in alio

quãtũ ad hoc dẽ: ſ¶ Nunquid ↄiũgere valebis micãte/

ſtellas pliades. ſeptẽ ſũt ſtelle adinuicẽ valde ꝓpinque: 2 a

vulgarib hõib vocãtur gallina cũ pullis ſuis:a qeuis ſint
multũ ꝓpinque in ſitu:nũqᷓ; tñ ↄiungũtur:a adhuc minus
pñt ↄiungi alie ſtelle que magis diſtant ab inuicem. ¶ g
Aut gyrum arcturi poteris diſſipare arcturus ẽ queda cõ/
ſtellato que voluitur circa polũ articũ:⁊ vocat᷑ maioꝛ vꝛſa
cuius circuit nõ poõt impediri niſi a ſolo deo. Aliud auteʒ
mir abile ĩ celo:ẽ in motib planetarũ:⁊ maxime ĩ motu ve
neris:qꝛ aliqñ oꝛitur ante ſolẽ:quaſi deſerta a ſole:velocio

rẽ motũ verſus oꝛiẽtem habente:⁊ ſᷣm hoc vocatur heſpe

rus ſiue ſtella matutina ſiue lucifer:aliqñ aũt oꝛitur poſt ſo
lis occaſũ quaſi deſerens ipᷣm veloco mota verſus oꝛientẽ
1 ſic dicitur veſperus:⁊ quãtũ ad hoc di: h 1
duces lucifeꝝ.i.facies oꝛiri ſtellã veneris i ¶ In tpeſuo.
i. ante oꝛtũ ſolis tpe determiato. k Et veſperũ.i.eandẽ
ſtellã. ¶ Sup filios terre ↄſurgere facies.poſt ſolis occa
ſum.q.d non.ratõ eni huius varietatis in oꝛtu ei:⁊ ſimi/

liter aliaꝝ varietatu circa planetas ab homine nõ comp/

henditur: lʒ eni ad ſaluãdũ talia apparẽtia aſtrologi poſue
rũt in circuitione motuuʒ planeta ecentricos ⁊ epiciclos

—

tiñ non habet ex hoe certitudinaliter: ꝙ iſta ab eis poſi-
ta ſint cauſe taliũ varietatũ:qꝛ foꝛſitan ꝑ aliũ moduʒ pᷣ

dicta apparẽtia eque bñ vel melũ poſſent ſaluari. Ali⸗
ud mirabile ẽ: ꝙ ex motu coꝛpoꝝ celeſtiũ ſequitur vari

etas effectuũ in elemẽtis:quoꝝ rões in celo pᷣexiſtẽtes n

pñt ab hõib ple/
RSS ne ↄpꝛehendi:nec
cturipoteriſ diſſipare: Nũ acd effecrus deter⸗
quid ꝓducis luciferum in miatos plene ap-

plicari:⁊ iðo dici

tempe ſuo: ⁊ veſpeꝝ ſupèͤr iur. Tlũquid no

ſines terre ↄſurgere facies? ſti oꝛdinẽ celi ꝛc.
Nundd noſti oꝛdinẽ celi:?† ⁊ qꝛ in opinione
pones rõeʒ ep in terra: Nũ vulgi tonitrua et

fulgura q̃ fiũt in
aere ex coꝛpis ce⸗
leſtis influxu: ſüt
magis mir abilia

qd eleuab ĩ nebula vocẽtu
aʒ:⁊ iper aq̃ꝝ opiet te: Nũ
quid mittes fulgura ⁊ ibũt
⁊ reuertẽtia dicẽt tibi: aſſu/
muſ: Quis poſuit ĩ viſceri
b' hois ſapiãʒ: vl quis de/
dit gallo ĩtelligẽtiã: Quis
enarrabit celoꝝ rõeʒ:ct cõ

quid eleuabis in
nebula vocẽ tuã.
.i.cauſabis voceʒ

be gnat. o m
wwdwdwdweetus adru operi⸗
et te qꝛ ad tonitruũ ſolet ſequi magnitudo pluuiaꝝ: q̃
operit celũ ne videat᷑ anobis. p ¶ Nunquid mittes
fulgura.i.diſponej de eis ad volũtatẽ tuã:qſi eẽnt ĩ obe
diẽtia tua:oia pᷣdicta poſita ſũt ad oñdẽdũ ꝙ iob indiſ

crete locutus fuerat. d. Diſputare cũ deo cupio.eo ꝙ di

uina ſapia ab hoie nõ poſſit perſcrutari: vt pʒ in effecti
bus pᷣdcis. q ¶ Quis poſuit ⁊c. Doſtq oñſa eſt imen
ſitas diuine ſapĩe ⁊ potẽtie in partibꝰ mũdi pꝛicipalibꝰ:
hic ↄñter oñditur idem in aialib: ⁊ pᷣmo quãtũ ad ea
q̃ pertinẽt ad cognitõem: 2 in ptinẽtib ad nutritõem:
ibi Nunquid capies. 3' quãtũ ad generatõem: in pꝛinci

pio.xxxix.capli.ꝗquãtũ ad aliquoꝝ aialiũ ⁊ auium

mirabilẽ ↄditõem:ibi Quis dimiſit onagrũ. int aĩalia
aũt homo tenet pꝛincipatum.⁊ iõ ab eius cognitionei/
cipit dicẽs: q Auis poſ uit ĩ viſceribꝰ hois: i in men
te ep que latet interius ſicut a viſcera Sapientiã.
q.d.ſolus deus:qᷣ dedit ſibi lumẽ naturale intellect:
qð põt acquirere ſciam eoꝝ qᷓ En ſciri iueſtigari per
rõem: r aliqñ illuſtrat ꝑ ſpecialẽ reuelatõem quãtuz ad
ea qᷓ excedũt naturalẽ cognitõem. deriuãtur eni alique
pꝛudentie ad aĩalia bꝛuta: a aues ad aliq̃ opa determia

ta:ſicut aranee ad faciendũ telã: a auib ad faciẽdum ni

dos:⁊ ſic de alijs:hoc tñ ſpecialii oñditur in gallo q eſt
auis nota ⁊ domeſtica cũ dẽ: s ¶ Quis dedit gallo in
telligẽtiam.qͥ ſic hoꝛis ĩ nocte determinatis catat:ac ſi i

telligeret hoꝛaꝝ noctis diſtinctõem: vocat aüt talis eſti

matio natural in gallo intelligentia:eo ꝙ; ꝓcedit ab itel
lectu diuino:⁊a hoc etiã modo opus nature d opus ue

ligẽtie: vñ ſubditur: t¶ Quis enarrabit.ſ.gallo ¶Iv

Celoꝛũ rõem.i.motuũ celeſtiũ oꝛdinem:vtſi ic determi⸗
natis hoꝛis cãtet in nocte.q.d.nulłᷣ. hõ ei hʒ intellectũ
ad talia addiſcendũ: tñ in eo apparẽt opa ex ĩtellectu di
uino ꝗᷣ eſt actoꝛ nature ꝓcedentia: ſic ⁊ hoꝛologia q co⸗
gnitõe carẽt: tñ deminatis hoꝛis ſonãt ad hoc diſpoſi⸗

ta p itellectũ hois. Cõſiderãdũ etiã eſt ꝙ vigiles deno

cte ſolẽt deiminatis hoꝛis cũ aliqͥ inſtrumẽto ſonare: ⁊

inimedijs tpibſilere: vt ꝑ b' faciat hoꝛas noctis ab ali

—— —

cognoſci: qð ñ põt dici de gallo:iõ ſpdit: x ¶ Et ↄcctu·
celi qs doꝛmire faciet. mediis tpib int pꝛicipia hoꝛax⸗
vt p hoc faciat cognoſcẽ gallũ hoꝛas noctis ad ctadũ

qꝛ terribilioꝛa:iõ
ſubdit᷑: n Fna

tonitrui qui inun

ſbinanle⸗

(end

Wwegetmn
Nrlsauie
ſottucte
Celnetheen
Enut
Wäiti
giden
Menicke
alanid
dan ſgt
inrede
ſopin
ncpon
une,
(engi.

aul
Ui

jniigere
Abarenihe
ſtlocutine
paterg
unghop
rzen
inzri⸗
mnocelue
natere

—-—————————— ́́ñZZ . .— .
¶Job „

fütlen. 3 2 =—
at q.d. nullus: qꝛ nunq ceſſat ↄcent. Coſiderandũ aũt ꝙ ſnias. Item has ſnias ſic luolutas miſcuit heliu cũ ſermo/
ſi 3 pitagoꝛici dixerũt ex ꝓpoꝛtõe motuũ celeſtiũ ſonũ arꝰ nibus ipitis:pmo q; multa erronea aſſeruerat: ſiẽ cũ dixe/-
Gar HS moniacũ cauſari. Sed hoc impꝛobat hus ſcõo celi ? rat ſupꝛa.xxxij.ca. Ecce hec oia opatur deu) tribvicib per
* n mũdi: ꝓbans ꝙ ex illis monib nõ cauſat alis ſon'. 2 ſingulos: qo pe itelligit Fm expoſitoem ra. ſa. ſcʒ ꝙ trib⸗
lihn io per concentũ celi no intelligit hic aliud ꝙᷓ cõueniẽtia vicibtm recipit de peccatoꝛes ad pniaʒ:⁊ nõ amplũ:qð tñ
en motuũ celeſtium L eſt falſũ ⁊ erroneũ: ꝓ
ir ga⸗ ſia dnenieen WÄWW pontllaror ibicein
zigeſn Eeinepi⸗ centũ celi quis doꝛmire la do cubant in antris:⁊ ĩ ſoe vecucit. Itẽ ex ſerie i
ii muͤgt to ſubdi: ciet: Quàndo fũdabatur cubus inſidiantur:? Quis 1e capli e alia iſe
rſin . sn e puluis in terra: ⁊ glebe cõ/ pꝛeparat coꝛuo éſcam ſuũ de Bante boi: pmo
huitti rã. ia pꝛicipio pingeb ãtur: Muùnquid ca/- quàndo pulli e clmãt ad ſcʒ dando eilum na
. queberu⸗ es pies leene pꝛedã:⁊ aĩaʒ ca deum vagientes eo ꝙ non ufalls kelker:n re
innut 7 dicitur hic pul eius i ſg anã/⸗ bos⸗ elatõem i ſõno fcãz
miüit uis:qꝛ ĩ aliquibuj tuloꝛũ eius implebis: quã babent cibos. ʒ3 p ifirmitatẽ carnis
mager partib' eſt diſcon HM a ðo imiſſã:qð tñ eſt
chunſt tinuata ad modũ pulueris.ſ. in locij ſabuloſis: in alid falſũ:qꝛ teſte aplo ad Hebꝛe.j. Multipharie multiſq; mo⸗/
mil bus partib'eſt ↄpacta ex hbumiditate eam ↄtinuante. ⁊ dis de loquẽs pꝛib in ꝓphis. Itẽ ſermones ſui fuerũt iĩpe/
quãtũ ad hoc ſubdit᷑: Et gebe ↄpingebant. 3 ¶ Ilun riiti:qꝛ ꝑ magna arrogantiã ⁊ ſupbiam ꝓceſſit ꝓut in addi
ii quid. hic ↄſequent oñdit᷑ imenſitas diuine ſapie ⁊ potẽ tõe imediate pᷣcedẽti fuit dcimmßKᷣ aJufffffs
nläae tie in ꝑtinentib ad nutritõeʒ:⁊ pᷣmo ponit᷑ exemplũ lee ¶ In eodem capitulo xxxviij. vbi dicitur in poſtilla: Ubi
Nruniti ne nutriẽtis catulos: qui cũ ſũt voꝛaces: mirabile eſt ꝙ Hic conſequenter ponitur arguitio ipſius iob.
aalbene ſibi ⁊ catulis poſſit capere pꝛedã ad nutritõem eoꝝ ſuf- Ecundum poſtillatoꝛem omnia ¶ Aclitio. ij.
wiinigz. ficiẽtem:⁊ quãtum al hoc dicit᷑: 5¶ Nunquid capies iſta que in hoc loco ⁊ ſequẽti tradũtur ad immẽſi-
begii leene pꝛedam. ſibi a eatulis ſufficiẽtem. ? ponit exeplũ ¶ Æα ‚Rtatem diuine ſapiẽtie potẽtie ꝑtinẽtia dicũtur ad
enszüitr de pullis coꝛui:quib coꝛuus nõ qrit cibũ ſeptẽ diebus oñ endũ ꝙ indiſcrete ſeu fatue ſe habuerat iob in cupiẽdo “
Ptucankuig ſ.donec videat eos nigreſcere:⁊ ſuoj eẽ cognouerit ex¶ ni diſputare ſeu ↄtẽdere cũ deo:qð nõ vr ↄuenient dcem: nam
unanlrt gredine: ⁊ interi nutriũt᷑ diuina ꝓuiſione: ſᷣm ꝙ dẽ pᷣ-. iob maniteſte ↄfitebat᷑ immẽſitatẽ diuine ſapiẽtie ⁊ potẽtie
inicſct cxlvj. Qui dat iumẽtis eſcã ipoꝝ:⁊ pullis coꝛuoꝝ iuo vt pʒ ſupꝛa.xxvj. vbi poſtqꝙ narrauit multa de mirabilib⸗
itiigit cãtib eũ.⁊ quãtũ ad hoc dẽ: Anis bparat coꝛuo. nature a deo facte ſpecialit circa partes mũdi pꝛicipales nõ
wginn i. p ipo coꝛuo b ( Eſcam ſu.i.nutritoem quã auej ſolũ viſibiles ſed etis inuiſibiles:vt cu dicit ibi: Spũs eiuj
mminpe naturali inſtinctu miſtrant pullis ſuis: eut oꝛnauit celos.qð expõit ð gloꝛificatõe angeloꝝ btoꝝ: ſilii
Wiſtcin eius.iſ.coꝛui deſerti ab ipſo vt alieni d ¶ ¶lCsmant ad ⁊ de eiectõe demonis dixit: Obſtetricate manu ei eductus
Pnidini deum. non eſt ꝑ hoc itelligẽqũ e iſte clamoꝛ ꝓcedat ex eſt coluber toꝛtuoſuj.q ptinent ad magnalia dei ⁊ inuiſibi
rmgit cognitõne dei q ſit in pullis:ſed qꝛ quelibet res natural lia:qꝛ illa qͥ ibi narrauit ſentiebat eẽ pauca ſeu exigua reſpe
zyunnir coipo ꝙ naturali deſiderio appetit aliq bonum: qd ctu diuinoꝝ effectuũ: .iccirco ibidẽ ſpdit: Ecce hec ex parte
mmnunit mogdo clamat ad deum a ̊ recipit omne bonũ. decã ſũt viaꝝ ey:⁊ cũ vix puam ſtilla ſermonis eiuj audieri
ritn In caplo. xxxvii. vbi dicit᷑ in poſtilla: Quis eſt iſte. mu:qᷣs poterit tonitruu magnitudinis illi intueri. Ex qbꝰ
iiiil heliu enim acceperat quaſi vices deter inertls aen manifeſte pʒ ꝙ iob ꝓfitebat immẽſitatẽ a incõpꝛehẽſibilita
bis nin chem x. . dditio öyma tem diuie ſapie potẽtie:q in diuinis effectib'apparet:non
dee „ UVod aũt heliu in hac queſtione accepiſſʒ vices opoꝛtebat de h ſibi aliqd vlter ꝓbare. illa ei q vn diſpu⸗
ir⸗ quaſi deiminãtis nõ oↄſonat re:ſed poti pʒ prr tãtiũ pꝑ ſe ↄcedit:nõ reqrit vt p alten ſibi pbent. Iteʒ ej iob
en lram ipe tenuit locũ opponẽtis:ſicut ⁊ alʒ ſo cuper ſe diſputare cũ deo:nõ ẽ de eẽntia queſtionis de qᷓ pu
ang W cij: niſi qꝛ voluit ſupplere defectũ eoꝝ in opponẽdo. Di cipalit agit.ſ.de diuina ꝓuidẽtia circa act humanos: ſʒz eſt
cebat eni heliu ſupꝛa. xxxij. ca. OQm igitur ſpectaui:⁊ ñ quoddã icidẽs qð ex indiſcreta locutoe iob vꝛ ↄtigiſſe.inco
un he ſũt locuti:nec rñderũt vltra:rñdebo ⁊ ego ꝑtẽ meã. Ex uẽient igit᷑ vẽ ꝙ de tali ĩcidẽte duo capla ponerent᷑ in deter/
men quo patet ꝙ non itendebat ſe ingerere ꝑ. modũ determi minatõe huð queſtionis nihil tãgẽdo de his qᷓ queſtionem
ini nantis: ſʒ opponẽtis ſicut ⁊ alij: ſufficiẽtius tñ put eſti· detminãdã pꝛicipalit reſpiciũt. Uñ circa h' alit᷑ vẽ dicẽduzʒ
1 4 die mabat. Idem pʒ in caplo.xxxiij. vbi heliu dicebat iob: Pꝛo quo ↄſideradũ eſt:ꝙ iob i ſuis ꝓclamatõibq̃ruloſis
ni, Si potes rñdere mihi ⁊c. Ecce ⁊ me ſicut ⁊ te fecit de: inſtãter petebat:vt de reuelaret ſibi cãm ſue flagellatoõis cũ
anin de eodẽ luto ego q; foꝛmatus ſũ. ex quo pʒ ꝙ ipᷣe q̃re ißpe credidiſſet ſe eẽ iuſtũ:vñ ſupꝛa iob.x.ca.deo dicebat: In
han bat diſputare cũ iob de pari:nõ aũt queſtõem determi dica mihi: cur me ita iudices: ad quam interrogationem
i i nare. Uñ ad declaratõem hup qð di ↄ heliu: Quis eſt in multis alijs locis videt᷑ tendere quã tñ introgatoem ſeu
RM iſte inuoluẽs ſnias. attẽdendũ eſt ꝙ heliu in hac queſti inqdſitõem dein hoc caplo ⁊ in ſequẽti oñdit eẽ irratõnabi
. one in multis defecerat. Pꝛimo eni qꝛ cũ ipe ↄueniebat lẽ ꝑ hũc modũ.nã ↄſtat ꝙ diuia ꝓuidẽtia diſpoſuit oĩa cre
tuls⸗ cũ iob in hoc ꝙ pᷣmia virtutũ ⁊ pene vicioꝝ erat in vi ata ꝓducẽdo ea ſᷣm mẽſurã ⁊ modũ debite coꝛreſpodentẽ
int ⸗ ta futura:nõ debuiſſent eũ ↄdẽnare ſeu iudicare iniuſtũ cuiuſſibet rei exiſtẽtie 21 duratõni:qð exẽplificat pmo de ter
inttn ꝓpter flagella q patiebat in hac vita. Credentes enĩ pꝛe ra:q habitatõi hois cui loqbat᷑ ẽ deputata:de qͥ dicit: Ubi
igbchi, mia ⁊ punitoes in futuro ſclo: no debẽt ↄdẽnare patien eras qñ ponebã fũdamẽta terre ⁊c᷑ q.d.illa q ꝑtinẽt ad exi-
funeni, tes tribulatões in hac vita: qꝛ vt dĩ Ecclłes.ix.ca. Uni ſtentia terre ⁊ e ſtabilitatẽ fuerũt ꝑ meã ꝓuidentiã funda
anf, uerſa eque veniũt iuſto ⁊ impio.vñ ex hoc ꝓpꝛie dꝛ he ta ⁊ menſurata ⁊ ſolidata te non exiſtẽte:nec etiã nũc hoꝛũ
pitlinn, liu inuoluẽs ſnias:eo ꝙ affirmãs ſniam ipᷣp iob aſſerẽ roõnem ad plenũ opꝛehendẽte. Eodẽ modo intelligendũ eſt
ir n tis i alia vita eẽ vera pꝛemia ⁊ punitões:iuoluebat cum qð ſequit: Cũ me laudarẽt ſil ⁊c.q·d.per mes ꝓuidẽtiã di⸗
ongt ſnia amicoꝝ ipᷣm iob ↄdẽnantiũ:que quidẽ ſnie nõ cõ/ ſpoſitũ eſt vt a pꝛiĩcipio creatoisme laudarẽt aſtra matuti-
„e ſonãt adinuicẽ vt dem eſt:a is inuoluere tales ſnias iu na:⁊ filij dei iubilarẽt:cu ꝓuidẽtie rõem tu plene non ſcis

iher dicat h a deo eſſe erroneũ cũ di: Quis eſ iſte iuoluens ſimilii hj mõ ſequit: Quis ↄcluſit oſts mare ꝛc. ommes

alie interrogatões quas deus ipſi iob facit in his duobus
capitulis tam de partib muudi pꝛincipalibus q; de certis
ditõnibus aliquoꝝ animalium ꝑ hunc modum ſũt intel

6 4 Ecũdũ aſtronomos opſtat ꝙ loc ire cui enith

capitis ẽ poł artic: ⁊ p ↄſequẽs ipſi oꝛicon eſt
circulus eqnoctij hʒ diem durantẽ per ſex men⸗

igende. ſ. oĩa illa per diuinam ꝓuidentiam fiunt: taliter / ſes: qꝛ ſole gradiente ꝑ ſigna ſeptentrionalia. ſ. a capite

ꝙ in ſuo eſſe naturali continue perſeuerãt:de quibper ſin-
gula fragilitas humana nò ſufficeret reddere ronem:niſi ſo
lum ꝙ omnia pꝛedicta ⁊ quecũq; ſimilia per diuinam ꝓui/
dentiam fiũt modo ⁊ oꝛdine debitis:iuxta illud ſapie.viij.
Attingit a fine vſq; ad finem foꝛtiter:⁊a diſponit omnia ſu/
auiter.ex quo ſequitur ꝙ indiſcretũ eſt ſeu inſanum:vt ho/
mo querat a deo rõnem ſue ꝓuidentie circa ſingulares per
ſonas humana: ꝓut iob petebat de ſeipo: Cur me ita iudi
ces. Sed firmiter tenendũ eſt ꝙ ſicut ſapia ſeu ꝓuidentia di
uina omnia ſuauiter diſponit:lʒ a nobis ipᷣ ratones ſinti
compꝛehẽſibiles: ſic ipſ pꝛouidentia itelligẽda eſt eẽ iuſta
⁊ rõnabilis circa actus humanos:quis a nobis non omni
no rõnes compꝛehendantur: iuxta illud apli ad Roma. xj.
Quã incõpꝛehenſibilis ſunt iudicia eius: ⁊ inueſtigabiles
vie ey.Et ſic de his duobus capitulis ↄcluditur: ꝙ de pꝛo/
uidentia diuina circa actus humanos nõ eſt cauſa querẽda
eo modo qͥ iob videbat᷑ petere:⁊a hoc eſt quoddã ꝓpꝛium ⁊
pꝛincipale circa materiam pꝛopoſite queſtionis. Conſide
randum tñ ꝙ lʒ iob de idiſcreta locutòe eſſet repꝛehenſibil
petendo pꝛedicta:nõ tñ ſᷣm ipſiuj rõnem deliberatam hoc
petebat.Dixerat eni ſupꝛa.xiij.caplo mentem ſuã ſocijs re/
uelando:Etiam ſi occidat me i ipᷣm ſperabo.ex qͥ pʒ ꝙ non
murmurabat circa diuinã puidentiam ſeu iuſticiã ex coꝛ/
de intimo:ſed ſm inferioꝛẽ rõem ⁊ inſtãtiã ſocioꝝ:vnde in
his caplis poti repᷣhendebant᷑ aduerſarij q negado vitam
futuram occaſionẽ pꝛebebãt ipſi iob vt inſtater peteret cãʒ
ſue flagellatois qᷓ; ipſe iob:a io finalit᷑ cõcluditur in vltimo
caplo ↄtra eos:ꝙ non fuerãt locuti rectũ coꝛam me ſic iob
De hoc aũt ꝙ iob indiſcrete dicebat ſe cũ deo velle diſputa
re fuit repꝛehenſuj a deo in fine.xxxix.capli vbi dem fuit ſi
bi: Nunquid qui contẽdit cum deo taʒ facile cõquieſcit ꝛc.
non autem antea ⁊c̃.
In eodem capitulo xxxviij. vbi dicitur in poſtilla:
Cum me laudarent ſimul aſtra mmarntein igeſt ange“

li ⁊c̃. dditio tertin.

NOc qð di: Cũ me laudarẽt aſtra matutina pßt ĩtelli
1 N ꝓPpe de ſideribꝰcoꝛpalib:q dicũtur matutina:qꝛ

tũc erãt de nouo ↄdita: ſicut apud nos aſtra matu⸗
tina dicũtur q̃ a pꝛicipio diei ſolent apparere. Dicũtur aũt
aſtra matutina deũ laudare inquãtũ.i.ꝓpter ſui claritateʒ
7 nobilitateʒ ſũt materia diuine laudis: vñ a illis attribuit
laudem eo mõ qͥ dẽ in pᷣſ.cxlviij. Laudate eũ oẽs ſtelle ⁊ lu
men. filijs vero dei qui ſunt angeli attribuit iubilatiõem: qᷓ
excellẽtiam quãdã laudis ĩpoꝛtat:inquaãtũ nõ ſolũ materi
aliter ſed etiã foꝛmalii deũ laudãt. Cõſiderãdũ etiã ꝙ ratõ
quare iducit᷑ hoc qð dẽ: Cũ me laudarẽt.põt eẽ talis:nã de
us volebat oñdere ipſi iob fragilitatè humane ↄditonis:vt
eũ repmeret ab inqſitõne altioꝝ ⁊ ſublimiũ ad diuinã pui
dentiã ꝑtinẽtiũ:vt dem eſt:⁊ iõ excitabat eũ ad attẽdenduʒ
differẽtiaʒ int ſubſtãtias celeſtes:q a pꝛicipio creatõis mun
di deum laudabant ⁊ iubilabant mõ pꝛedicto:⁊ hũanã na
turã q poſt multas reuelatões elemẽtoꝝ ⁊ mixtoꝝ fuit pꝛso
ducta:vt hꝛẽt in viſceribꝰ ſciaʒ.ſ.ſcintillã rõis:vt circa finẽ
hub capli dicit᷑.q.d. O iob cognoſce fragilitatẽ cognitõis
tue reſpectu ſuꝑioꝛũ ſubſtãtiaꝝ.illa enĩ cum terra fundare
⁊ aſiqᷓ; eẽt diſcooꝑta ad hvt ex ea fuiſſej foꝛmat:iã me lau
