mõ itum ad acquiſitionẽ:⁊ ſic non cognoſcit vnũ prr dqʒ ab hebꝛeis. Sʒ hiero. v ſentire ꝙ fuerit fes ab vno:q
aliud::qꝛ cognitio oium q̃ ſic cognoſcit ſil ſibi fuit ifu/ ter filios choꝛe fuit excellẽtioꝛ.vñ ⁊ in traſla.iuxta hebꝛeuʒ
fa. Alio mõ qtum ad vſum:⁊ ſic bñ cognoſcit vnuʒ ꝑ ponit taleʒ ti. Pꝛo victoꝛia doctiſſimi filioꝝ choꝛe.nec h
aliud:ſicut hns noticiã acquiſitã vtendo ea aliqũ ↄclu dm infringitur:p hoc ꝙ in ti. hebꝛaico ĩ plurali dẽ: Filijs
dit eſectũ per cãm vel econuerſo ⁊ vnũ ſile per aliud choꝛe:ſicut de aliquo libꝛo vl tractatu edito ab aliqᷣ fratre

minoꝛe freqjnter dẽ: hec ẽ doctrina fratrũ minoꝝ. Sciẽduʒ
igit: ꝙ lʒ fi choꝛe pᷣmo fuerint cũ pꝛe ſuo ĩ illa rebelliõe ʒ
mopfſen: de q̃ hẽt lumeri xvi. tñ audita repꝛehẽſiõe moy-
ſi penituerũt:alijs tñ ſe elõgantibus a tabernaculis choꝛe
7 ſibi adherentiũ remãſerunt:vt ꝑſuaderent pꝛi ꝙ penitet
obediret moyſi: q

non acqeſcente rupta .
fuit terra:⁊ choꝛe cũ Aemadmoduz d eſi
ſi erkribujp ere Aderat ceruus ad fon-
culu vr fin eonon tes aqruũ: lit̊ deſiderat aĩa

raculũ:vt filij eiiÜnon —
perirẽt:ſm ꝙ dẽ Nu mea ad te de. Sitiuit aĩa

meri. xvi. vbi iſtõ mi mea ad deũ foꝛtẽ viuũ: qñ
taeuluz ſuit plenius veniã et apparebo añ faciẽ
dicet l. xlv. Ertunc dei. Fuerunt mihi lachey⸗
ãt fili choꝛe totis viꝰ e mee panes die ac no

ſceribus ↄuerſi ſunt

ad vnʒ: ⁊ deus dedit ubi ẽ deus tu. Mẽc recoꝛ

len brnnnhe⸗ clat lu r effudi in me aiam
tauerũt: ⁊ pſ.fecerũůt: meã:qm̃ tranſibo in locuʒ
aͤruz iſte ẽ vnus: in q tabernaculi admirabil uſ-
agit de ſtatu ppli irl

exñtis in captiuitate
babylonica:quam pᷣuiderũt in ſpᷣu. Et diuiditur ĩ duas

hoc ro allegat᷑:ibi Judica me deus.qᷣ lʒ ſit p̃ſ. diſtictus ab
iſto apud nos ⁊ i tranſla. hiero.in q̃ ponitur.xlij. ppter qð
ſic qtaui. ꝙuis aliter nõ diſtixerim:tñ non diſtinguit᷑ apud

hebꝛeos. Pꝛima i duas:qꝛ pᷣmo deſcribit᷑ deſideriũ libera⸗

tiois:ſcòo tedium dilatiois:ibi uerunt mihi lachꝛyme.
Circa pmuʒ i pſona deuotoꝝ iudeoꝝ i captiuitate babylo
nica exñtiuʒ dẽ: .Quzicnodh deſc⸗
vexatus a venatoꝛibus ⁊ calefactus multũ ðſiderat aquã.

b ¶ Ita deſiderat ⁊cl.i.ut reducar ad locũ tui cultus ſ. in

hierlʒ.quã de'ad h elegerat:vt hẽt.ij.para.vi. ¶ Sitiuit

.i. ſũme deſiderauit. O¶Aia mea ad deũ foꝛtẽ viuũ.ſic ẽ

ĩ hebꝛe. ⁊ i traſla. hiero.iuxta hebꝛaicũ. Sed vicio ſcripto
ru poſitum ẽ fontẽ in libꝛis nĩis cõiter ꝓpter lr̃arum ſimi
litudinẽ: vel ex iperitia aliquoꝝ coꝛꝛectoꝝ qᷣ ex ignoꝛantia

—

vitatis hebꝛaice poſuerũt hic fontẽ:eo ꝙ pᷣmittit: Quẽad⸗

—

moduũ deſiderat ceruus ad fotes aq̃rũ cc. e ¶ Qñ veniaʒ

⁊c.i.ĩ loco cult diuini:hoc mõ loqtur ſcripta Exo.xxiij.
ter i anno apparebit oẽ maſculinũ tuuʒ coꝛã dño deo tuo.

¶ Fuerut mihi. Hic ↄñter deſcribitur tediũ dilationis:

hmo ex tepoꝛij lõgitudine: ſcoo ex afflictionis multitudie:
ibi Abyſſus. pma ĩ ouas:qꝛ pmo expmit tediũ: ſcoo ſpdi

aliqle ſolatiuʒ: ibi Quare triſtis es. Eirca pmũ dĩ: f u

erüt mihi lachꝛyme mee.qꝛ ppls deuotus freq̃nter lachꝛ
mabatur iĩ babylone ꝓ captiuitatis lõgitudie magis amo

recultus diuini q; patrie:vtrũq; enim erat tunc deſertum.

g ¶ Panes die ac nocte.q.d.iſte lachꝛyme ex tedio pcedẽ/
tes auferebãt mihi appetitũ comedendi: ſicut dẽ de 42 nna

.j. Reg.j. Poꝛꝛo illa flebat:⁊ nõ capiebat cibũ. h

dẽ mihi qᷣͥtidie.a babylonijs mihi expꝛobꝛãtibus. i bi

ẽ deus tuus.q.d.nullius vtutis ẽ:qꝛ non põt ppłʒ ſuum a
captiuitate liberare:⁊ de tlibus bphami 3 deuz afflige⸗
bant᷑ boni iudei ſupꝛa modũ:iõ ſbᷣditur: k ¶ Pec recoꝛda
tus ſũ ⁊c.cuʒ lachꝛymis oꝛãdo. Poc mõ dicebat anna.j.
Neg.j.q̃ flendo oꝛabat.Uinũ ⁊ oẽ qð inebꝛiare põt non bi
bi:ſed effudi aiam meã ĩ ↄſpectu dni. l G trãſibo in
locũ tabernaculi.i.i hierlʒ:vbi dauid pᷣmo ſecit tabernacu
lũ ad reponendũ arcã dei. n mirabilij.qꝛ ibi dabãt᷑
diuina rñſa ⁊ mirabilia. n ¶ iq; ad domum dei.qꝛ ibi
fuit ediſicata domus dei ꝑ ſa

cte:duůͦʒ dẽ mihi quotidie:

triſtis es aia mea.q.d.recipias ↄſolationẽ: ⁊

erat ceruꝰ ⁊cc. dq

4

dmonẽ: ad quã traſlata fuit

arca de tabernaculo qð dauid fecerat: ut hetur iij. reg.
viij. E voce exultatiois ⁊ ↄfeſſiõis.ſ.diuine lau
dis:ibi.n. leuite diuinas laudes catabant cũ mẽtis exul

—

tatione. onus epulãtis. In traſla. hiero. i
bebeek had. Wnlaeaitnesaerlcdenan rn
plana lra. ad ideʒ
„ aüt pot referri qo
q; ad domũ dei. In vòce dãb: p (¶ Son*
exultatiõis ⁊ ↄfeſſiõiſ:ſòn evulatis.qꝛ nõ ſo
epulãtis. Qure tꝛiſtis es lumnlen o uſn
ala mea: ⁊ qre conturbas paciſicoꝝ oblati
me. Spa ĩ deo:qm̃ dhuc one:ſed et offerẽ⸗
pfitehoꝛ illi: ſalutare vuli ararun vna pe
meiet deus meus. Ad mẽ eratde üllaepula

ipſũ aia mea ↄturbata ẽ: p
pierea mèmoꝛ ero tui de
terra ioꝛdaniset hermoni
im à mõte modico. Abyſ/

bant letant coꝛaʒ
dño. q (A⸗
reitriſtis. Pic oñt

ponitur aliqle ſo

ſuůs abyſſum inuocat: in Peüuntſirge⸗
voce cataractaru tuarum. pulus duotus fir
miter ſpabat ab
illa captiuitate li

am puiderũt in ſpu.s ꝑ berari:ſicut ꝑ hieremiã ⁊ alios pphas fuerat dẽm: ppt
tes:qꝛ pmo a dca captiuitate liberatio poſtulat᷑:⁊ ſcòõo ad

qð ſic dicebat pplłs duor loqͥndo ſibiipſi: q

Spera i dño.firmiter ab eo expectãdo liberationẽ.
Am adhuc cõſfiteboꝛ illi.ↄfeſſiõe laudis ĩ loco de
putato ſuo cultui:⁊ q̃lis futura ſit hec ↄfeſſio ſditur:
t ¶ Salutaꝛe vultus mei.i.dãs mihi leticiam ſalutis.
v ¶ Et de mẽ.tu es ſupple:⁊ nõ alõꝰ. x¶ Ad meipᷣʒ
aia mea. ↄturbata ẽ ppter pdca. Yy¶ Pꝛoptea. ad ali
qlẽ meã ↄſolationẽ. 3 ¶¶ Memoꝛ ero tui ð tra ioꝛda
nis.i. bñficioꝝ q̃ feciſti i tra ioꝛdãis qñ feciſti pꝛes nios
trãſire ꝑ alueũ raEea aq̃ iuerũt ſʒ curſũ ſuũ:

vt hẽcur Joſue.iij. ¶ Et hermonij.i.de mirabilibuj
factis ĩ ra hermonij:q ſic noiata eſt a monte hermon:
7 eſt ppe ioꝛdanem. a (¶ Amõte modico.qꝛ ille mos

hermon ẽ modicus reſpectu montiũ ĩ ira illa exñtiuzʒ.
Dicit tñ Ra.ſa.ꝙ mons modicus hic dẽĩ mons ſynai:

qꝛ ẽ modicus reſpectu mõtiũ ĩ qbus moꝛtui ſũt aaron
⁊ moyſes.in illo aũt monte dedit deus pplo iſrl bñfici
um legis:vt hẽtur Exo.xix.⁊.xx. Iſtoꝝ aũt bñficioꝛuʒ
recoꝛdabãtur iudei i captiuitate babylonica poſiti ad
ſuã ↄſolationem:qꝛ ex illis hẽbant ſpẽ ſue liberatiois:
qꝛ ſicut dicit greg. homeh.j. Sequentiũ rerũ certitudo
p̃teꝛitoꝝ exhibitio. b ¶ Abyſſus. hic oñter deſcri-

y bitur tedium dilationis ex afflictionis multitudine: et

mixtim deſcribitur hic multiplex afflictio interpoſi
ta cõſolatio:dicit ergo: bꝗ Abyſſus ab
.i.vna afflictio aliam. Dicit᷑t enim cõmunuer ꝙ vnum

damnum ſiue malum non venit ſolitarium: ſed addu-
cit ſecum alia: et ſic fuit in pꝛopoſito: quia cum malo
captiuationis de terra pꝛopꝛia euenit iudeis maluʒ op
pꝛeſſiois i ſeruitute et laboꝛibus duris et contẽptibili/

bus verbis ⁊ huiuſmodi. c¶ In voce cataractarum.

cataracte dei dicũtur feneſtre celi:que per quandam ſi

militudinem videntur aperiri in voce tonitrui et ful/
guris et pluuiarum magnarum ĩ talibus deſcendenti/
um:ſm ꝙ dicitur Geneſi.vi. de diluuio: et cataracte
celi aperte ſunt. et per hanc ſimilitudinem denotatur

multitudo et magnitudo afflictionum: que ſuper po/

pulum iſrael venerunt tempoꝛe captiuitatis babyloni

ce iuſto dei iudicio pꝛo ſua iniquitate:ideo ſubditur:

— —,
Se S
= =
— —
— —
2 —

= S=
=
☛
S
—
=
—

yſſus abyſſũ inuocat

= —
. S =
=—
= —
— —
—
=

— =
n
—
S=
—

ſe

ſuunniene
)(Mri
ſcteneus
k tir
Priypſrihecn
lyndundo

.

enominan

Oyba⸗
ſi ippſie
rnni
unorege
iln fſ

inen
lindi⸗
nlaiti
uts ii
rctlr
lioft
Kihnnnp
uhi
munnn
e
uliet
kungin⸗
harnde
Nnzr
nirphe

bit
ne tci;
nücolbernoni
luudisilon
Nicſiſpdn⸗
Percan
E. Ans
(tl

cudit

Ninnklb
nmrlenn

Hin e

Prinſt

Bnnin

conſolatio e

müũ pᷣl.v ꝙ opio Aug.ſtat in ſuo vigoꝛe.

o ¶ Oia excelſa tua ⁊ fluctus tui. i. pene iflicte a ſupio
ribus iferioꝛibus. e ¶ Sup me trãſierũt. ſicut aqͥ ni

mie terrã cooꝑiunt. erũtñ qꝛ i talibus dʒ hẽri patien
tia:io ſbditur: f

In diẽ mandauit ⁊c. dieʒ ſtelligi
tur tp̃s ꝓſperitatis:⁊ ꝑ noctẽ tpᷣs aduerſitatis.Eſt igit
ſeſus: ꝙ ſicut de

i ꝓſperitate oñdit r
miam ſuã hoib· Omiã excelſa tua ⁊ fluctuſ
ita tpe duerſuiatui: ſuper m etranſierũt. In
am uanõ deber diẽ mãdauit dñs miſericoꝛ
omit i cantitum diam ſuaʒ:⁊ nocte canticũ
laudis eius:ſʒ ꝓ eius. Apud me oꝛo deo vi
de; mit ſupꝛa fl. te mee:dicãʒ deo ſuſceptoꝛ
dim in oi pet. meus ee. Quare oblit es
tpe pſperitatis eet mei: et q̃re contriſtatus ĩce
aduerſitat:iõ ſ̊tdo duʒ affligit me iimic':

ditur: g ( Apo

ditur: g A: Süm ofringunt᷑ oſſa mea:
me oꝛo deo vite

Expꝛobꝛauerũt mihi ꝗ tri⸗

Purs durorees bulant me iimici mei. Büʒ
ſeruatoꝛ vite mee dicut mihi p ſingulos dies
KS deo ſu vbi eſt deus tu: jre triſtis
qꝛ pphy iſr ſuſce Es aĩa mea ⁊ q̃re cõturbas
pit tãq ſibi peuu Me: Spera in deo qm̃ ad-
liarem educendo uc conſiteboꝛ illi: ſalutare
de egypto mira⸗ vulrt mei ? deus me.
e. Daici me (XIII.

re oblituꝰ es mei.. 292
dimittẽdo me tãdiu ĩ captiuitate:lʒ.n. obliuio non ca⸗
dat in deo:tñ ad modu obliuiſcẽtis ſe hʒ qñ Pereribus
auxiliũ nõ pꝛebet. k ( Et qre ↄtriſtatus iĩce viaʒ
b' vite. ¶ Du affligit me inimicus.i.ppls babyloni
cus. m/¶ Dũ ↄfringũtur oſſa mea.laboꝛib duris et
verberibus:ſicut i egypto fuerũt afflicti:vt pʒ Exo. v.
n ¶ Expꝛobꝛauerũt mihi. verbis duris ⁊ blaſphema-

toꝛijs:io ſbdit᷑: O ¶ Dum dicũt mihi ⁊c᷑. ⁊ exponat᷑ ſi

cut ſupꝛa. p ¶ Quare triſtis es aia mea. hic intponit᷑
atio ex ſpe liberatiõis:⁊ exponat ſicut ſupꝛa.
In pᷣſ.xli. Quemadmodum.ubi dẽ in poſtilla: Iſte
pſal.denominatur a filijs choꝛe. ¶ Agdditio.
DOn hẽtur in lr̃a in.j.paralł.xxvi.ꝙ filij choꝛe
ſiic ſimplr noĩati fuiſſẽt ianitoꝛes ſʒ qdaʒ cho
treeitan de filijs aſaph. vñ ſicut ex hoc ꝙ alid
de filjs aſaph fuerũt ianitoꝛes:non hẽtur ꝙ aſaph nõ
eẽt de cãtoꝛibus:ſic eadẽ rõne ex hoc ꝙ aliqui choꝛeite

erat ianitoꝛes:ñ ſedtur ꝙ oẽs filij choꝛe eſſet ianitoꝛej:

vñ illa auẽtas per poſtil.allegata non facit ↄ opionem

beati aug. multi. n. doctoꝛes hebꝛeoꝝ: maioꝛis auẽtis a

pud eos ꝙ, Ra. ſa. tenent dauid fuiſſe auctoꝛẽ oĩuʒ p̃ſ.
dicere aut ꝙ filij choꝛe a tꝑe ꝑditionis patris eoꝛũ qð
fuit i deſerto hũerunt ſpᷣm ꝓpheticũ:vẽ oĩno irrõnabi

le: tuʒ qꝛ ſine fundamẽto alicuius auẽtis ſacre ſcriptu
re:tum qꝛ nõ ẽ veriſile ꝙ in tã longis tpibus q̃ fluxerũt

a tpe moyſi vſqʒ ad tp̃s dauid nõ fuifſet fa aliq̃ mẽtio

in aliqᷓ hiſtoꝛia Joſue vel iudicũ vel ſamuelis de ipſis

filijs choꝛe ſi fuiſſẽt pphe vt poſtil.ſequẽdo Ra.ſa.vẽ
velle. Item de aſaph eman ⁊ iditum no legit aliqð mi⸗
raculũ in lr̃a nec in dictis expoſitoꝝ:⁊ tñ eis intitulant᷑

plures p̃ſ. vt pʒ pſal. diſcurrenti. Et iõ iſta qᷓ de pꝛophe
tia filioꝝ choꝛe narrãtur:vident᷑ magis ficticia qꝙᷓ; vera:

ex ꝗbus cũ alijs que dẽa fuerunt in additiõe ſu ꝛa pꝛi
Rpiira⸗

pſalmoꝝ

U Irca pſalinũ: Quẽadmodum.mouet Burgeñ. diffe
retias inter beatum Hiero. beatum Augu. de au
tcoꝛitatibus pſalmoꝛum: de quibus vide circa pſalmum
puaꝛimum. CPſal. XaII.
VUgica me. Poſt poſtulata eſt liberatio:hic con
ſequẽter ad hoc alle-
gatur ratio:⁊ accipi⸗

deus et diſchenOcauſiz; me

. birur g lnalicia gen⸗
on ſ is babylonice:que e/⸗
ain de Gente Ron ſancta rat dedita idolatrie:
ab homie iniquo ⁊ doloſo zideo rationabile vi
erue me. Quia tu es deus debat ꝙ populus de⸗

foꝛtitudo mea: q̃rè me reèum colẽs ab eius ſer
puliſti èt qᷓre triſtis incedo
du affligit me imic': Emit
tè luceʒ tuã ẽt veritatẽ tuã:
ipſa deduxerunt ⁊ adduxe
rũt in monteʒ ſẽm tuũ èt in
tabernacula tua. Et intrõi/
bo ad altare dei:ad deuʒ ꝗ
letificat iuuentutez meaʒ.]
Confiteboꝛ tibi in cithara
deus der meus: rẽ triſtis mines per iniuſticiã.
degia e⸗ uere comur cã dẽe lperalöis
bas me: Spera in deo qm̃ a S cũ ſpditur:

hoc ẽ qð dẽ: a (Bu
dica me deus.i. Fʒ iu
tuſtü libe⸗

ne cãm ⁊c.i.babylo

nica i glairie Sdiis,
c¶¶ Ab hoie iniquo
⁊c.qꝛ pplus babylo

nicuj nõ ſolũ male ſe
hẽbat erga deũ p ido
latriã ſed ẽt erga ho/

adhuc ↄſiteboꝛ illiſalutare CQniati a de
vult mei ⁊ deus mé'. ps pofſin; liberal
— me ſʒ ſolu ex tua foꝛ⸗
titudine. e ( QAuare me repuliſti. a ciuitate ⁊ terra depu

—

Et quare triſtis icedo ⁊c. exponatur
ſicut ſupꝛa. g CEfmifie lucen tuã. ad educendum nos de
terra babylõica:ſicus emiſiſti ad educendũ patres noſtros
de egypto:ſicut hẽtur Exo xiiij. Nũqᷓ; defuit colũna nubis
per diem:neq; colunna ignis per noctem coꝛam populo.
h¶ Et veritatẽ tuã. qua pꝛomiſiſti per moyſen noy libera
re de captiuitate qñ reuerteremur ad te: Deute.xxx.Si ad
cardines celi fueris diſſipatus:inde retrahet te dñs deuj tu
us ad terrã quã poſſederunt patres tui. i ¶ Ipſa me ðdu
xerũt.i.deducẽt:loqtur pph̊a de futuro ꝑ modũ pᷣteriti ꝓ

tata tuo cultui.

pter certitudinẽ pphetie:⁊ hic modus loquẽdi frequẽs eſt

ꝓphetis.vñ Eſa.ix.dẽ de xpᷣo ꝓtunc futo:Paruulus na/
tus ẽ nobis. kEN montẽ ſanctũ tuum.iſte ẽ mons mo
ria: vbi ſalomon edificauit templũ:vt hẽtur.ij.paral. iij.
I¶ Et ĩtabernacula tua. dicũt hic tabernacula loca q erat
circa tẽplũ oꝛõni deputata. m ¶ Et itroibo ad altare dei
i. ad offerendũ ſacrificia ⁊ oblatioej q offerebant᷑ in altari
holocauſtoꝝ:⁊ ad offerendũ thymiama ſup altare incẽſi.
n! deũ ꝗ letificat cc᷑. iuuẽtus aũt ppli iudaici fuit in
exitu de egypio:ſm ꝙ dicit dñs per hiere.ij.ca. Recoꝛdat
ſum adoleſcentiam tuam: qñ ſecuta es me in deſerto . Et
iſta iuuẽtus fuit dãmodo renouata iĩ liberatione ppli de
captiuitate babyloica:ſᷣm ꝙ dẽ.j.pᷣſ.ci. Renouabit᷑ vt adle
iuuẽtus tua. o ¶ Loſfiteboꝛ tibi ĩ cithara.qꝛ diuie laudes
cantabantur a leuitis nõ ſoluʒ humanis vocibus ſʒ cẽt mu
ſicis ĩſtrumẽtis:ut hẽtur.j.paral.xxv. p¶ Quare triſtis
es aia mea.exponatur ſicut ſi na hrite poſſet expoi
ſ. iſte a pncipio: Quẽadmodũ deſiderat ⁊c.de qlibet ꝑſo
na deuota:q̃ͥ ↄſiderans miſeriam pñtis vite reputat ſ. e eſſe
in captiuitate babylonis:q; ↄfuſio ĩterpᷣtatur:⁊ io totis pꝛe
coꝛdijs ſuſpirat de pꝛeſẽti ſeculo nequã eripi ⁊ ad terrã ſu
am que ẽ terra viuentiũ perduci:Fʒ ꝙ dicebat paulus apo
ſtolus de ſeipſo:philipᷣ.j.ca.deſiderium habens diſſolui:

uitute liberaretur: et

¶ Miber

eſſe cũ xp̃o:⁊ iõ talis ꝑſona ſic deuota plãgit ſe eſſe in mi
ſeria vite pñtis:⁊ depᷣcatur ꝑduci ad gliaʒ celeſtis vite: vbi
deũ ſuũ videbit facie ad faciẽ: ⁊ vbi erit laus iugis:ſʒ ꝙ dẽ
ifra pᷣſ. xxxiij. Beati ꝗhitant i domo tua dñe:iĩ ſecula ſecu
loꝝ laudabunt te. Et huic ſñie ↄſideratij pꝛedẽis po ſſet lr̃a
h' p̃ſ.facilit᷑ applica/
ri:ꝓpt qð pertrãſeo:
2 qꝛ ſẽſui lrali iſiſtere

Ald victoꝛiã filiſs cho
ꝓppono ſᷣʒ caʒ a deo

re eruditio.

mihi datã.pᷣſ.XL III.
As auri · CPlal.XIII.
by nꝛis. Du/ uͦs auribuſ nẽis au
ic pᷣſ. pᷣmit· A Idiuim: pẽes nĩi anũ

titur talij ti.ĩ hebꝛeo:
Ad victoꝛiam filijs
choꝛe eruditio.Et ex
ponatur ſicut ti. pſ. ̃
cedẽtis:qͥ ẽ ideʒ ĩ ſñia
cum iſto ⁊ ẽt in vbij·
niſi ꝙ hec dictio eru
ditõ ponit᷑ hic ĩ fine:
ibi aũt ponit᷑ in ſcõo
loco. De mã autẽ h
icent aliaulg⸗ bt· Sz dexlera tua ⁊ bꝛachiũ
Urr l⸗ cnhti · tuũ ⁊ illumiatio vultuſ tui:
uitatis babylonice:q̃ 327 a EEg
puiſa fuit a filjs cho Im cõplacuiſti leiſ. Taͤ e8
re:ut ſupꝛa dʒ ẽ: ia ipe rex me ct de me: qui
in hoc pſ. recoꝛdat mandas ſalutes iacob. In
tẽ inimicos nẽos ventilabi

ciauerunt nob. Opuᷣs qdᷣ
opatus es ĩ diebꝰ eoꝝ:⁊ in

eos: àfflixiſti pplos: ét ex
puliſti eos. MNec.n.ĩ gladio
ſuo poſſederunt trã:⁊ bꝛa/

ñficia pplo iſrł pᷣſti⸗
ta ⁊ miſerie ĩ quibus
erat i babylone:⁊ pe/
titur liberatio ab ip/ ð
ſis:ſed ſᷣm hoc pᷣſ.iſte non differt a pꝛecedẽte i ſñia niſi foꝛ

te modicũ:ꝓpter qð alij exponũt de ſtatu ppli ĩ captiuita

te fẽa ꝑ romanos:i q̃ ſunt mo. Sʒ hoc nõ vẽ ronabilit dʒ:
ꝛ2 ab iſta captiuitate nõ reducent᷑ ad terrã natiuitatis ſue.
ds dẽ Lu.xxi.de iſta captiuitate.Captiui ducent᷑ i oẽs gẽ
tes:⁊ hierlm a gẽtibus calcabit᷑:donec ipleãt tpa nationu.
Et iõ de iſta captiuitate nõ diceret ꝓpha illud qð ponit᷑ in
fine hꝰ pᷣſ. Exurge dñe adiuua nos:⁊ redime nos ⁊c̃.Et iõ
ſaluo melioꝛi iudicio mihi vẽ melius dicendũ:ꝙ pᷣſ.iſte ſit
factus de ꝑſecutione quã ſuſtinuit ppłs iudaicus ſbᷣ antio/-
cho nobili:vt hẽtur.j.⁊.ij.macha.quã in ſpᷣu pᷣuiderunt fi
lij choꝛe Scðʒ hoc igit iſte pᷣſ.diuidit in tres ptes:qꝛ pᷣmo
deſcribit᷑ antiqrũ dei bñficioꝝ recoꝛdatio:ſcõo pñtiuʒ ma
loꝝ deploꝛatio:ibi Nũc aũt repuliſti:tertio ꝓ liberatione
depᷣcatio:ibi Pec oĩa. Pꝛima adhuc i duas:qꝛ pᷣmo recoꝛ
dat᷑ pᷣterita fca:ſecũdo verba:ibi Tu es ipſe. Circa pᷣmum
dẽ: a (¶Deus auribus nẽis audiuimcc.ſʒ ꝙ dicit Ra.ſa.

bñ.ex iſta lr̃a pʒ ꝙ filij choꝛe non loqbant ꝓ ſeipᷣis:qꝛ mi

rabilia q̃ fecit deus i exitu de egypto ⁊ in deſerto pplo iſrl
nõ cognouerũt ꝑ narrationẽ patrũ ſuoꝝ:qꝛ ipſimet oculis
ppai viderunt: et iõ loquunt᷑ p pplo tũc futo:qð ipletũ
it tpꝑe machabeoꝝ:qͥ pplłs exns in magna afflictiõe reco/⸗
lebat bñficia antidqs pꝛibus collata.Uñ ⁊.ij.macha.dẽ de
iuda machabeo: Admonuit aũt eos ⁊ de auxilijs dei que
fca ſũt erga parẽtes:⁊ ꝙ ſub ſẽnacherib centũ.lxxx.quinq;
milia perierũt ⁊c.iõ ſpditur: b ¶ Opus qõ oꝑatus es in
diebus eoꝝ.i.moyſi ⁊ Joſue ⁊ alioꝛũ patrũ. c anus

tua gẽtes = terra ꝓmiſſiois:qð ipletũ

ẽtꝑę ſoſue. dð ¶ Et plãtaſti eos.ſ.filios iſrł in eadẽ terra.
le pplos.qꝛ aliq eoꝝ fuerunt in pᷣlijs trucidati:
vtpote chananei ⁊ iebuſei. ¶ Et expuliſti eos.qꝛ aliqͥ eo
rũ receſſerunt pᷣ timoꝛe añ ingreſſũ filioꝝ iſrl:vt dẽm fuit
in libꝛo Joſue.Sed qꝛ victoꝛie iſte fuerũt fẽe diuina virtu

ſponenm' iſurgẽtes ĩ nobis.] Hananone

diebus antigs. Man fua
gẽtes diſpdidit: ẽt plãtaſti

chiũ eoꝝ nõ ſaluauit eos.

te magis iꝙᷓ hũana:iõ ſubdit᷑ Nec.n.in gladio ſuo poſ⸗
ſederunt terrã:⁊ pʒ l̃a. g ¶ Tu es ipſe. Hic ↄñter reco
lunt᷑ antiquoꝛuʒ verba:qꝛ Joſue ⁊ alij bellatoꝛes illius
tpis videntes victoꝛias mirabiles qs deus dabat eij: at
tribuebant eas diuine virtuti:⁊ ita ſperabãt ð futuris:
⁊ io ſic dicebant:
„ n . . Tu es iße rex
mus coꝛnu :et ĩ nomĩe tuo me.p ſpalem gu

Mõn.n.i arcu meo ſpabo: il oplo lene gin⸗

L illi pplo legẽ: ſᷣm
⁊ gladiꝰmeus nõ ſalnabit ier l cxlvi
me. Saluaſti.n.nos de af N ſeceit talit oi
fligẽtibus nos: odientes natioõt: a iudicia
nos cõſudiſti. In dẽo lau- lua no maniteſta
, ,⸗ &τ⅓ „ „ Et Hoc fu
dabimur tota die:èt ĩ noĩe it:qꝛ xpᷣus de illo

NMNuͤnc aũr repuliſti:᷑t cõfu rus. b ¶ Et de·

ſ N. r N J .„meus. p ſpalẽ cul
diſti nos:ct nõ egredieris tum. i ¶ Qui

tuo cõfitebimur ĩ ſeculuʒ. pplo ne
Et

in virtutibꝰ nꝛis. Auẽrtiſti mãdas ſalutes ia
nos retroꝛſum poſt inimi cob.i.victoꝛias ĩ
cos nioe: t ꝗ oderũt nos dallis pplen iu
düipiebatſibi Dediſti noſ Zarob per vij pa
tanq; oues eſcarũ:lẽt ĩ gẽ triarchas: a qbuj
tibꝰ diſpſiſti nos. NMndidi oenoiate ſũt. xij.
ſti populum tuum ſine pꝛe u .
cio:èt non fuit multitudo virture l Inl
micos nꝛos venti
labimus.. i.fuge⸗

re faciemus. m ¶ Toꝛnu i.ptãte nobis a te data.Siẽ

pn. de pꝛeterito ⁊ de pñti hẽhant victoꝛias virtute dei:
ita ſperabãt de futuro. n ¶ Et in noie tuo ⁊cl.i.nul-
lo mõ timebimus de eox inſultibus de tua virtute cõ
fidẽtes:iõ ſpditur: o ¶ Mon.n.ĩ nurcu meo ⁊c̃.⁊ pʒ lr̃a
vſq; ibi: p ¶ In deo laudabimur tota die.i.ſi laude-
mur de talibus victoꝛijs:totũ attribuatur deo: ⁊ non
nobis. q ¶ Et in noiĩe tuo cõfitebimur.cõfeſſione lau

dis p bñficijs A tis nobis. r ¶ In ſeculu. hoc ẽ ſem
per i futuro. s¶ Nuũc aũt. Hic ↄñter recolunt miſerie

in quibus erat ppls iudaicus tpe antiochi regis: cũ dẽ:
Munc autẽ repuliſti.qꝛ videbatur gens iudeoꝝ a

repulſa:ſicut mulier cui dabat᷑ libellus repudij. tEt
cõfudiſti nos. Uñ dẽ.j.macha.j.Et vniuerſa domꝰ Ja
cob induit cõfuſionẽ:⁊ maxime qꝛ antiochus rex poſu
it abominandũ idolum deſolationis ſuper altare dei:
vt dẽ ibidẽ. v¶ Et nõ egredieris ⁊c. in hebꝛeo et in
tranſlatione hiero. hẽtur: In exercitibus noſtris.⁊ idẽ
eſt:tum quia iudei nõ poterant tũcↄgegare exercitu:
tũ quia ſi tunc congregarẽt: pugnare tñ cõtra antiochũ
regè non auderent. x¶ Aiheeiſt nos retroꝛſũ ⁊cli.
fugere nos eciſti:⁊ inimicos noſtros nos iſequi. vnde
dicitur.j.machab.ij. q matathias ⁊ filij eius fugerunt
ad mõtes:⁊ ꝙ multi ſecuti fuerunt eos. y ¶ Et q ode
rũt ⁊c. qꝛ antiochus ⁊ milites ſui rapiebãt bona iude
oꝛũ. Elediſti nos ⁊c. que interficiũtur vt edãtur:
ſic tempoꝛe antiochi multi de iudeis valde fuerunt in
terfecti. a ¶ Et in gẽtibus diſperſiſti nos.quia multi
de eis tunc fuerũt capti:⁊ alijs gentibus in ſeruitutem
venditi. b ¶ Uendidiſti populuʒ tuũ ſine pꝛecio.tot
enim de iudeis vendebãtur ꝙ dabãtur pꝛo modico pꝛe
cio:qð quaſi pꝛo nihilo reputabatur: ideo ſubditur:
a ¶ Et non fuit multitudo.ſ.pecunie vel ementium.

mi iur
Eil .
mwoe.
(de⸗
tncenei
bipntden
tmno Kin⸗
biſogen

Dolltusm
(Uno
mchitdn⸗
Connhonte
nongreapt/
Alninninegt
itnait n
gingen dee
Pnii
e.
a e
Nkäkit
Cantniie
onntitn
hhlleare
NCrn
aliſlie he
n rau
venihe
Paltbonge
ngnin
Pndnddlpn⸗
Pemtochihin
ſnbſat iie
fineriſtrit
eiun
no r inſ⸗
uinſt
ſennnt.
Unnlriomos
iglofgnit
ſauficin
tezinman

nhmnin

Aſen
Wg⸗
1ſa
An
ehſine
lyoht
Nikßn
Pttire
hüti
umnniſt
Resbheſt
Pppneln

Mernier
E

ust
Wina
Limgun
Münnn
nhkzgn
würſi,.
Ttusid

puipeun
pinut.

wichsſüef
himns itr
Obezndn
Corisrimen
ſienetii

Pdenufnmn

munwiß
rwu dli
nbunrduſ
dinnciſſr
haüitr
nmbin
ociteN

a

S
un.
Gmnſini
sini
Gtüwuu
in ettn⸗

plalmoꝝ

In comutatiõibus eoꝝ.⁊ ꝓpter hoc pꝛecium erat
mõdicũ ⁊ q̃ſi nullum:qꝛ pauci erãt emptoꝛes reſpectu

vẽdentiũ. De hac aũt vẽditione iudeoꝝ ⁊ captiuatiõe

⁊ occiſione dẽ.ij.macha.v.Erat aũt toto triduo.lxxx.
milia intfecti.xl.milia vincti:non minus aũt venunda

ti. c ¶ Poſuiſti

noſoppꝛobꝛiü vi
linis neis getili in commutatiõib eoꝛuʒ.
ri miſſionh. Moͤſuiſti nos oppꝛobꝛiuz
qᷓ gaudebant dei Vicinis nr̃is:ſubſannatiõe,ʒ

foꝛtunio iudeoꝝ ¶⁊ deriſuʒ his qꝗ ſũt in circui

expꝛobꝛãtes eij. ?⁊ tu nẽo. Poͤſuiſti nos in ſili
eere osν— tudinẽ getibuſ: omoͤtionẽ
ſuiſti nos vc. qñ capitis in pplis. Tota die
n. loqbant᷑ de ing verecundia mea cõtra me
foꝛtunio aliꝛuʒ eſt: t ↄfuſio faciei mee co-
Poncbirß n. operult me. A voce expꝛo-
infoꝛtuniũ iudeo bꝛãtis ⁊ obloquentis: l fa
rũ. e ¶ Comoti cie ſimici ⁊ pſeq̃ntis. Hẽc
oneʒ capitis ⁊cc. omia venerũt ſup nos nec

Bnern Hoini obliti ſumus te: t inique
vident alidd ma Et non Fceſſit retro coꝛ no
gnũ repente deie ſtrũ:] et declinaſti ſemitas
ser ninilati. nr̃aſ a via tua. Qm huᷣmili
deoꝝ. f¶Lota aſti nos iĩ loco afflictioniſ.
die vecũdia ⁊c i.
occurrit mihi oc —
caſio verecũdandi. g( Et confuſio faciei mee ⁊c᷑. hõ
h ¶ A voce expꝛobꝛatis ⁊c. pplʒ iudaicũ. i
cie inimici ⁊c. qꝛ non ſolũ moleſtabãt eos vbis ſʒ ẽt fa
ctis. k ¶ Bec oia. Hic ↄñter ponit᷑ depcatio ꝓ liberati
one:⁊ pᷣmo ad hoc allegat᷑ rõ ex ꝑpte ppli afflicti:ſcõo ex
pte dei:ibi Exurge.Rõ aũt q dʒ mouere deum ad libe
randũ ppłm afflictũ ex ꝑte eius ẽ qñ ſuſtinet patiẽter ⁊
nõ mouet a lege dei:ſic fuit i ppoſito:qꝛ ĩ ꝑſecutione re
gis antiochi lʒ aliqͥ iudei legeʒ dereliq̃rint:tñ maioꝛ ꝑs
ſatis ſtetit in lege dei:⁊ ꝓ ea ſuſtinens afflictiões ⁊ toꝛ
mẽta exqſita:ut hẽt᷑.j.macha.⁊.ij.⁊ hoc eſt qð dẽ hic:
k ¶ Hec oia.ſ.mala ſupꝛa dcẽa. l ¶ Uenerunt ſuꝑ no)
⁊c. qꝛ colimus te ſicut deum nim. m¶Et iniq non
egimus ⁊c .· i teſtõ tuo:mãdata legis tue traſgredie.do.
nEt nõ receſſit ⁊c. apoſtaſiam a fide. o ¶ Et de
clinaſti ſemitas ⁊c.lqꝛ per afflictiões qᷓs ſuſtinemus vẽ
ꝙ repuleris nos a te. p ¶ Pumiliaſti nos ⁊c. qꝛ iu⸗
dei tpe illo fugerũt ad loca deſerta q̃ erãt afflictiua:ita
ꝙ hebant afflictionẽ ſuꝑ afflictionẽ. Uñ dꝛ.ij. macha.
v. Judas aũt machabeus ſeceſſit in deſertum locuũ:ibi
int᷑ feras vitã i mõtibus cũ ſuis agebat ⁊ feni cibo ve
centes demoꝛabãtur. Uñ hic i hebꝛeo ⁊ in traſlatione
hiero.iuxta hebꝛaicum hẽtur:in loc draconũ.ꝓ quo
nos hẽmus ĩ loco afflictionis. q (Et cooperuit nos
vmbꝛa moꝛtis.qꝛ in qͥlibet momẽto erant in moꝛtis pe
riculo. 1Stlin ſumus ⁊c̃. ius recoꝛdationem
debitis tpibus omittendo. s ¶ Et ſi expgndimus ma
nus ⁊c̃.ſcelus idolatrie cõmittendo. t¶ Monne de
requiret iſta ad puniendũ ſuo iuſto iudicio.q.d.ſic.vñ
ſpditur: v¶ Ipſe.n. nouit ⁊c. hoc dẽ õ erroꝛẽ gentili
um qͥrũdam qui negabãt diuinã ꝓuidentiã ſe extende
re ad actus hoium. x ¶ Am pꝓpter te.i.ꝓpter cuſto/

.n. coõfuſus ſolet facieʒ opire ⁊ ſe q;'tum põt S=
4

redime nos ꝓpt᷑ nom̃ tuũ.

diam legis tue. y ¶ Moꝛtificamur tota die. iuſſerat eũn
antiochus iterſici iudeos:q nollent ad rituʒ gentiliũ trãſi
re: ut hẽtur.j. macha.j 3 ¶¶ Exurge. Dic ↄñter ad liberati

onẽ ppli allegatur rõ ex pte dei:cui ſeruiebat pplłs iudaic:
⁊ ipſe poterat eũ liberare in momento:iõ dicitur: ʒ ¶ Ex

urge. ⁊ loqtur ð deo

4 M moꝛe hũano:qa ille
et cooꝑuit noſ vmbꝛa mok?ꝛ ꝗ oppꝛeſſo vult auxi
tis. Si obliti ſumus nomẽ

dei noſtri: ſi expandim dſa⸗

*Jerney. n Quare obdõmij do
manus nias ad deum alie/ mine. deus. n. ad mo
num. Hõnẽ deus requirʒ en de mnti⸗ di ſe
asi ere qn pmittit ma-
iſta:ipſe.n. nouit abſcondi los onari iuſtos tri

ta cordis.l OQm̃ pꝛopter te
moꝛtiſicamur tota die:eſti/
mati ſumus ſicẽ oues occi
ſionis. Exurge qᷓrẽ obdoꝛ
mis dñe: Exurge èt ne repel
las in finè. Auare faciem
tua auertis: obliuiſceris in
opie noſtre èt tribulatiõis
noſtre: Qm humiliata eſti
puluere aia noſtra: cònglu
tinatus ẽ in terra vẽter nr̃.
Exurge dñe adiuua noſ:t

bulari. vñ qñ aliqᷓ ta
lia vidẽtur:cõiter dẽ:

urge. repetit hoc ver
bü ad expmenduʒ de
ſideriũ liberationis.
c ¶ Et ne repellas.ſ.
pᷣce) nꝛaj. in fine
.i. finalit. e ¶ Qua
re faciẽ tuaʒ auertij.
loqtur de deo moꝛe
hayumano:qꝛ quadiu
oꝛõnem aliqͥrum nõ
exaudit:faciem ſuaʒ
auertit. f ¶ Obliui
ſceris iopie nẽe.in tã⸗
n mohi⸗ rarg fe
ni cibo veſcebantur:
vt pꝛedẽm ẽ. g Et tribulatiõtis nĩe.qꝛ multis modis et
varijs tribulabat᷑:vt pʒ.j.macha.⁊.ij. h¶ Am bhũiliata
ẽ i tribulatione aia nꝛa.i.vita nia:tũ qꝛ in ſignum hũilita
tis nꝛe vel hũiliationis ponebãt cinerem ſuper capita ſua:
ſiẽ mos erat iudeoꝝ:tum qꝛ hitabant i mõotibus iter feras:
vt ẽ dʒ:vbi non hebant lectiſternia:ſʒ iacebãt i pulueribꝰ:
710 ſodit᷑: chirmnattidt. imediate adheres. k¶ In
tra vent nĩ.qꝛ nec ẽt paleas hẽbãt:q̃s int ſe ⁊ traʒ ponerẽt:
iõ ocludit᷑: urge dñe:adiuua nos.tatis malis oppf
ſos. m Et redime noj c. qð colim:ne ex malijq̃ ſuſti
nem vẽiat apud gẽtiles i contetũ.¶ Moꝛalr põt expoi pᷣſ.
iſte de àllibet fideli ĩ magna atſflictioe poſito mẽtij vl coꝛpij
vel vtroq; mõ:q tñ patient ſuſtinet:pſtina bñficia dei ſibi
collata recolẽs:ut ſe ondat gratũ:⁊ ꝑ ↄñs diſpoſitũ ad alia
ĩ futo recipiẽda:⁊ ſic vltiuj explicat mala q ſuſtiet coꝛã deo

petẽs hũilit᷑ ⁊ deuote ab eis liberari diuina mia ⁊ virtute.

NRuctauit ⁊c̃. Huic pᷣſ.pᷣmittit᷑ ta H

AAre erudito cãtici dilectõuʒ. Circa qð ſciẽõ ꝙ iudei
moderni dicũt ꝙ hoc nomẽ ſoſani ſigniſicat roſas ĩ plali.
Hie.aũt trãſfert lilia:q ponit hic talẽ ti. Nictoꝛi ꝓ lilis fi
lioꝝ chõe eruditõij cãticũ amãtiſſimũ.credo tñ ꝙ hie.me
l dic ĩ ppoſito:a ꝙ tpe ſuo iudei diccbãt ſignificatoeʒ dce
dictõij lilia ĩ plali:⁊ liliũ qñ ponit᷑ i ſinglari ipſ.vñ ĩ toto

ve. teſtõ vbicuũq; eſt iſta dictio in plali vel ſingari Hie.traſ

fert lilia vel liliũ:⁊ in qdam glo.hebꝛaica ſuꝑ locũ iſtũ ego
reperi ſic dẽm: Uictoꝛia ſuꝑ lilia. Quicqd tn ſit de ſ ignifi⸗
catioe iſta vel illa nõ mutat᷑ tñ ſñia apud hebꝛeos:nec apð
latinos:qꝛ ſʒ hebꝛeos ꝑ lilia vel roſas h ĩtelligunt filij ürl:
q alios pplos in fide excellebant ⁊ cultu vnius dei:⁊ in pᷣſ.

iſto expmitur pſperitas filioꝝ iſrael:que fuit pᷣuiſa in ſpu:
a filis choꝛe: et hoc ab vno eoꝝ vel pluribus:ſicut expo

ſitum fuit ſupꝛa pſalmo.xl. Tamen de iſta pꝛoſperitate

liũ ferre ſurgit ad iu

lis ti.in heb. Ad victoꝛiã ſuper ſoſaniʒ filjs cho

—

deus doꝛmit. bEx

nẽ?ẽ:⁊ dedit ei. cxx. taa

in Reg. x. Aliq autẽ Eego

varie dẽ ab hebꝛeis. Dicũt.n.aliqui ꝙ fuit illa quã hũerũt
ſb rege aſſuero ad ꝓcurationẽ regine heſter. Et ſʒ hoc pᷣſ.
iſte loqtur ad lr̃aʒ de rege aſſuero ⁊ regina heſter ſtatu
ſpero iudeoꝝ tpe illo.Alij dicũt ꝙ loqtur de pſperitate qᷓ

fuit ſub ſalomoe:q̃ ſatis apparet.iij. Reg.⁊.ij. paral. Et ſʒ

hoc pᷣſ.Liſte loqꝗtur ad
lr̃am de rege ſalomo .
ean bdalt Victoꝛi pꝛo lilijs filioꝛum
os de regina Saba q chore eruditionis canticu
venit ad regẽ ſaloma amantiſſimum.

Laph. XLAIIII.
lenta auri ? aroma/⸗

ta multa nimis ⁊? gẽ RKuctau it coꝛ meun
as pcioſas: vt hek verbum bonuzʒ: 5
i Reg a mea regi. Ligůa

doctoꝛes catholici dei mea calamuſ ſcribe: veloci
cuntc⸗ Eeigelodcu⸗ ter ſcribẽt. Spẽcioſus ſoꝛ
berſabee:ex ůbus? Map flljs hoiuz.: diffuſa
ſcenderũt multi regej gratia in labijs tuis: ꝓptx
boni ⁊ iuſti:ut ecechi

as ⁊ Joſias ⁊ plures ..
alij:q p roſas vel lilia deſignat᷑. Sed oẽs iſte expoſitiões vł
cõſiles excludunt᷑ ꝑ hoc ꝙ de rege de q́; fit ſermo ĩ hoc pᷣſ.j.
dẽ: vt pʒ ex decurſu lr̃e.Sedes tua deus ĩ ſeculũ ſeculi vᷣga
directiois.Itẽ poſtea ſubdit᷑ de rege ⁊ regina ſił. Audi filia
⁊ vide ⁊ iclina aurẽ tuã ⁊c᷑. Et ſubditur:Et cõcupiſcet rex
decoꝛẽ tuum:qm ipſe eſt dñs deus tu:a adoꝛabũt eũ.Et ĩ
traſlatione hiero.iuxta hebꝛeũ hẽtur:Et cõcupiſcet rex de

coꝛẽ tuum:qꝛ ipſe ẽ deus tu:⁊ adoꝛa eũ.de aſſuero aũt vł

ſalomone vel dauid ſeu q cunq; alio rege moꝛtali non põt

dici ꝙ ſit deus ⁊ latria adoꝛãdus. Itẽ hebꝛeoꝝ pᷣmo aplłs

allegat hunc pᷣſ. dẽm ad lram de xpᷣo dicẽs:Ad filiũ aũt:

Thꝛonus tuus deus ĩ ſeculũ ſeculi:ppter qð pᷣſ.iſte loqui

tur ad lr̃am de rege ĩmoꝛtali ieſu xpᷣo:qᷣ ẽ vere deus latria
adoꝛãdus:⁊a de ſua ſpõſa ecclia tanq; de regina.Itẽ in trãſ/
latõe chaldaica q̃ apud hebꝛeos ẽ auctẽtica:⁊ vocat᷑ targũ
vbi nos hẽmus in hoc pᷣſ.Specioſus foꝛma pᷣ filis hoiuʒ
hẽtur ſic:Pulchꝛitudo tua rex meſſia maioꝛ ꝙᷓᷓ filioꝛũ ho/
minis.Exqͥ pʒ ꝙ pᷣſ.iſte itelligit de xpᷣo ẽt ſjm hebꝛeos. Igi

tur ſm hoc põt exponi ti.pᷣdictus: Ad victoꝛiã ſuper lilia
c̃.vt ſit ſẽſus:pᷣſ.iſte eſt eruditio fẽa per ſpᷣm ſanctuʒ filijs

choꝛe cãtici dilectionũ ſuꝑ lilia.i.de cantico dilectionum

. xpᷣi ⁊ ecclia ꝑ lilia deſignatoꝝ:qꝛ xpᷣs virgo eſt ⁊ ecccia ma

ter ⁊ virgo.⁊ hic pᷣſ.idem ẽ ꝙ iſtud canticũ decantandum
ad victoꝛiã.i.cũ qdam conatu leuitaꝝ:ſicut frequẽter ſu⸗
perius expoſitũ eſt:⁊ ad eundẽ intellectum de facili põt re⸗/
duci ti.hiero.vt pʒ de ſe.Scòm igit᷑ hũc ſenſũ pᷣſ.iſte diui/
dit᷑ in duas ptej:qꝛ pᷣmo pᷣmittitur quedã pᷣfatio:⁊ ſcõo ſbᷣ
ditur narratio:ibi Specioſus foꝛma. Pꝛemittitur aũt pᷣfa
tio:qꝛ de maxima re loqtur pᷣſ.iſte.ſ.de dulciſſima dilecti
one xpᷣi ⁊ eccle.In q̃ pꝛefatione pᷣmo ponitur pᷣncipale agẽ
h pᷣſ.ſ.ſpũſſãctus ĩ quadã plenitudine:cũ dẽ: a 2n ucta
uit coꝛ meũ.ſicut.n.venter ex plenitudine cibi coꝛpoꝛalis
emittit eructationẽ:ſic coꝛ ꝓphe ex plenitudine ge ſpũalis
emiſit hunc ſermonẽ:iõ ſpditur: b ¶ UHerbũ bonu.qꝛ eſt
myſterij xpᷣi ⁊ ecclie expꝛeſſiuũ:⁊ iõ non ſolũ bonum ſʒ ẽt
optimum. Et i hoc in qͥdaʒ generali tãgitur mã h pᷣſ.Ter
tio oñditur intẽtio cũ ſbᷣditur: ſDie⸗ ego opa mea re⸗

gi.i.ad laudẽ regis regũ ieſu xpᷣi. Quarto modus loq̃ndi
cũ dẽ: Lingua mea ⁊c.i.ſpũſſancti:q in docendo nõ
idiget iteruallo tpis. Fedins foꝛma.Hic ↄñter po
nitur narratio:⁊ pᷣmo delcribit᷑ regis xpᷣi magnificentia:ſe
cundo ſpõſe decentia.:ibi Aſtitit regina:tertio plis conue

niẽtia:ibi Adducẽtur.Circa pᷣmum pᷣmo deſcribit xpᷣi ma

fuit vſus:im

n( Et regna. qꝛ ealfinita obtinuit regnũ qtũ ad

ructa

gnificentia qtum ad hũanitatem:ſco qtum ad deita

teʒ:ibi Sedes tua deus. Iſta tñ diuiſio nõ ẽ pciſa:qꝛ in
pma pte fit aliq̃ mentio de deitate:⁊ i ſcᷣa de humani
tate:ſed ẽ a pluri. Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ ſpecioſitas op
time ſedet ĩ pncipe:ꝓpter qð di: Spẽj pᷣami digna ẽ im
perio. et q'tũ ad
hoc dicit ð xpᷣo:
e¶ Specioſu) foꝛ
ma ⁊c̃. Fuit eim
ſpecioſus pᷣ alijs

rea benedixit te deus in et
nuʒ. Accingẽre gladio tuo
ſuper femur tuum potentiſ

ſime. Spẽcie tua ⁊ pulchꝛi coꝛpus eius fuit

tudine rua intende pꝛoſpe- ſormatu —
,. „ te:in cuiu
re pꝛocẽde et regna. Pꝛò/ opens poreter⸗
pter veritate èt manſuetudi roꝛ nec defectus.
nẽ et iuſticiaʒ: et deducette ¶ Simhr ex pte aie
mirabilr dext᷑a tua. Sagit qꝛ ab iſtanti crea⸗
te tue acute : ppli ſub te ca/ agui relete
dẽt ĩ coꝛda imicoꝝ regiſ.] tutbus rlcleriſ.
fm q dẽ Joh. ij.
ey datus ẽ ei ſpũs

nõ ad menſuraʒ. Scdo in pncipe ſedet optime eloqntie
claritas: et q;tum ad hoc ſpᷣqdit᷑: ſ¶ Diffuſa ẽ gia i la
bijs tuis.vñ dẽ Lu.iiij. Mirabãtur oẽs in verbis q̃ ꝓ
cedebant de oꝛe eius. g Pꝛoptere bñdixit te deus ĩ
eternũ.iſta bñdictio ẽ glłie coꝛpis collatio ⁊ ad celũ aſ-
ſũptio:quã non hũit xpᷣs a pᷣncipio ſed ex vᷣtutis meri
to. Lertio in pncipio reqritur pbitas:et q'tum ad hoc
Sane gladio tuo.nõ mãli qͥ xpᷣs nõ
vſum eius ꝓhibuit petro:ioh.xviij.di
xit ergo ieſus petro:Mitte gladium tuũ in vaginã.Et
iò gladi hic itelligitur verbũ dei:ſʒ ꝙ dicit apls eph.
vi.Et gladiuʒ ſpũs qð ẽ verbũ dei.Et iſto gladio vſus
fuit xpᷣs ſuo vbo pᷣſcindens vicia ⁊ erroꝛes. i¶ Suꝑ
femur tuũ.p femur vbi viget vis generatiua ĩitelligitur
hũana nã:iĩ qͥ x-pᷣs pdicauit ⁊ docuit.Cõſequẽt redit ad
deſcribẽdũ expꝛeſſ ſpecioſitatẽ dicens: k¶ Spe tua
⁊ pulchꝛitudine tua.Circa qð ſciẽdũ ꝙ ſpecloſitas ppe

coſiſtit in viuacitate coloꝛis ⁊ ꝓpoꝛtione mẽbꝛoꝝ: ſed

ad pulchꝛitudinẽ cũ iſtis reqritur debita ꝑfectio quãti
tatis. Un.iiij.ethi.dẽ:q parui pñt dici foꝛmoſi ⁊ cõmẽ

ſurati nõ tñ pulchꝛi. In xpᷣo aut nibil defuit de his q p

tinẽt ad debitaʒ foꝛmoſitatẽ ⁊ perfectionẽ coꝛpis ⁊ aie:
is non ſolũ a ſpᷣe:ſʒ ẽt a pulchꝛitudine commendatur.

l ¶ Intẽde ꝓſpere.i. pſperitati ppli tui.ad hoc.n. tẽde-

ꝛocede.p viam moꝛtalis vite.
execu
tionẽ: ꝓpt qð ĩ ſua reſurrectioe dixit aplis:matth.vlti.
Data ẽ mihi ois poteſtas in celo ⁊ in ira.Et qꝛ gliam
coꝛpis quã tunc hũit ex merito pᷣcedenti accepit: ut iaʒ
dẽʒ e:iõ ſpditur: (Propter vitatẽ. ſ. vite ⁊ doctrie.
p ¶ Et manſuetudinẽ. qꝛ moleſtias ⁊ iiurias ſuſtinuit
