neqʒ in futuro. c ¶ Et nõ audierũt ⁊cl. Ex qͥ pʒ eoꝝ
obſtinatio. d uia voluit eos de occidẽ.õꝛiũ aut
videt᷑ dici Eech.xxxiij. Nolo moꝛtẽ peccator ⁊c. Di/
cẽdũ ꝙ de nõ vult moꝛtẽ peccatoꝛis ꝑ ſe: ſʒ ꝑ ſe vlłt iu⸗
ſticiã ſuã:ſiẽ ⁊ bonitatẽ ad quã ſequit᷑ punitio pctõꝛij q̃
aliqñ fit ꝑ moꝛtẽ coꝛꝑalẽ:⁊ aliqñ cũ hoc ꝑ moꝛtẽ gehẽ
ne. e ſuar aũt ſamuel.Hic ↄuertit᷑ ſcriptura ad de

ſcribendu ſamuelis iuſticia iuxta ſilioꝝ heli maliciam
rone ſupꝛadicta:cũ di: ſ¶ Pꝛoficiebat atq; creſcebat

etate. ſ. ⁊ vtute. g ¶ Et placebat ⁊cl.ſiẽ dẽ de ſcõ ſeba
ſtiano:nece erat ut quẽ de tãta pfuderat gr̃a ab oibus
amaret. h
licie filioꝝ heli punitio:⁊ pᷣmo deſcribit᷑ h punitioisð

nuciatio: ſecũdo executio ca.iiij. Pꝛima in cuas qꝛ pᷣ ð

niciat᷑ ꝑ nũciũ extraneũ:⁊ꝰ ꝑ diſcipulũ ſubiectũ.iij.ca.

Uenit aũt vir dei.hHic ↄñt deſcribit ma

poꝛe othoniel qᷣ

Circa pᷣmũ di: h ¶ Uenit aũt vir dei ad heli. hꝰ viri

nomẽ nõ expꝛimit᷑:⁊ iõ circa hoc varie dꝛ. Ab antiqͥ di

xerũt aliqui ꝙ iſte fuit phinees filiꝰ eleaçart ſ acerdotis
q adhuc viuebat. Sed hoc videt᷑ impoſſibile qꝛ phine

es ante moꝛtẽ moyſi iã erat ad min.xxx. annoꝝ vl cir⸗

cit᷑:qꝛ tũc fact fu
ſephnecs nccf,zzzzy,
exercit madia · pir dei ad heli: ⁊ ait ad euʒ
nitas:ut habetur rit Afa Rn S
Mreme vrrz N Hec dicit dñs:Nuqd non

apte reuelat ſũ domui pa/
tris tui cũ eẽt in eg ypto in
domo pharaõis: Et elegi

mõte moyſi vſq;
ad moꝛtẽ heli añ
iy pauco tpe vir

le dei veit ad he eũ ex oib tribubiſr! mihi
centt lvi do bela in ſacerdotẽ: ut aſcẽdẽt ad
rat ſic: qꝛ ducat altar e meũ: ⁊ adoleret mi/
ioſue incepit ime hi incẽſũ:ẽt poꝛtarʒ ephot
diate a mõre mo coꝛã me:c᷑t dedi domui pa
abigiunnan tris tui oia de ſacniſchs fi
erpmit in ſcptu/ lio iſrle . Quaf̃ calce abie
ra: ſ ↄtinet ſb tẽ; ciſtis victimã meã: ⁊ mũe

ra mea qͥ pcepi ut offerrẽt

ſtce du r boc in tẽplo:et mag honoꝛaſti
rũ: ut habet inci. filios tuos q; me:ut come
ii. Pyipm aiotb eretis pꝛimitias oĩs ſacri
pfuit. lxxx annis ficij iſrł ppli mei: ꝛopte/
ludicũ iij. Poſtaea HM
delboꝛe. xl. iudic.

v. Poſtea gedeon. xl. iudicum vij. Poſwa abimele⸗
ch trib annis iudicũ.ix. Poſt eũ thola. xxiij.iudicũ.x
Poſt thola iair. xxij. iudid. x. Poſt iair filij iſr. fuerũt
ſine iudice.xviij.annis quib ſeruierũt philiſteis ⁊ filij
ammon:ut habet᷑ iudicu.x. Poſtea iepte pᷣfuit ſex ãnis

iudieu.xij Poſt eũ abeſſan annis ſeptẽ:iudicũ.xij. Pꝰ
eũ ahialon.x.iudicũ. xij. Poſt eũ abdon.viij iudi.xij.

Poſt eũ ſanſon.xx.iudic xvj.Poſt cũ heli.xl.ut habe

tur pmo reg.rto: qui ſimul iucti faciũt ãnos. ccclvj

Alij vo dixerũt ꝙ iſte vir dei fuit helias ꝓpha: ſʒ hoc

etia videt᷑ impoſſibile: qꝛ ante moꝛtem heli iam helias

fuiſſet.xx. annoꝝ. ⁊ plus:cũ hic dicat᷑ vir ſᷣm eos. Item

£◻

a moꝛte heli vſq; ad tps ;helias fuit raptꝰ:ut habet᷑ q̃r

ro regũ..ca. fluxerũt anni. ccviij.qð declarat᷑ ſic: qꝛ ſa-
muel pᷣfuit poſt heli cup tp̃s nõ expmit᷑⁊ io ↄtinet ſub
tpe ſaulis:⁊ iſtud tps fuit. xl.annoꝝ:ut habet᷑ Act.xiij

Poſt ſaul regnauit dauid.xl. annis.iij. reg. ij. Poſt da

uid ſalomõ. xliij. iij. reg. xj. P'eũ roboam.xvij.iij. regũ
xiiij. Poſt eũ abya trib annis tertio regũ.xv. Poſt eü

aſa. xlj.tertio regũ.xv. Poſt eũ ioſaphat. xxv.tertio re

gu. xxij. Poſt eũ ioꝛam annis duob vſq; ad moꝛtem

ochoꝛic regis iſrael: ut habet qrto regũ.j. qᷓ anni ſimul
iucti faciut annos ccviij. Puic aũt ochotie helias de⸗
nuciauit moꝛtẽ ſuã vicinã anteq; rapet᷑:ut habet᷑ q̃rto
regu pmo: ꝓpter qð alij dicũt ꝙ iſte vir dei de qᷣ h agit
fuit angeb in ſpecie viri. hebꝛei aũr moderni dicut ; fu
it helchana pat ſamuelis a deo miſſus ad ipᷣm heli ar/

guendu:7 dens debitã ſibiac filijs ſuis nũciandũ:iõ ſſʒ
Hec d

dit᷑:. i ¶ Pec dicit dñs nũqͥd nõ apte reuelat' ſum æc]
de iſta aũt reuelatione hẽt Exo.iiij.vbi dẽ ꝙ aaron a qͥ

deſcendit iſte heli: ut dictũ ẽ ſupra.j.ca. ꝑ oni reuelatio

neʒ iuit obuia fratri ſuo moyſi: ⁊ tuc reuelatũ fuit ſibi.

ꝙ futurꝰ erat ſumm ſacerdos:ut h̊ dẽ: lʒ Exo.iiij.nõ ex

pꝛimat. k ¶ Et poꝛtaret coꝛã me epha t. i. ſuphuerale
cui coluctu erat rõnale iudicij:ut habet᷑ Exo.xxviij.

locutus ſum:ut dom tua

piternũ. Muũc aüt dicit dñſ
Abſu hoc a me. Sed ꝗcũ/

me è᷑runt ignobiles. Eccè

chium tuũ:⁊ bꝛachiuʒ do⸗/

erit ſenex i domo tua loiĩbꝰ

lyvixꝝ ex te ab altari meo:j

buerint in vtendo:io ſubdit: q

5

I(Et dedi domui patris tui oia cl. i. oia ad ipſos perti/

nentia:qꝛ aliq de ſacrificijs cremabãt᷑ ad honoꝛe diumum
aliqᷓ erãt ipſoꝝ offerentiũ in ſa acrificijs pacificoꝝ :ut fre-
quẽr ſupꝛa dictũ ẽ. m ¶ Quare calce abieciſtis ⁊c i.ↄtẽ/
ptibilẽ reddidiſtis:qꝛ filij heli pus accipiebãt ꝑtẽ ſuã q; ps
MMdUẽfG Diuina offerretur 7
„ N „Lcremaret: æ qꝛ aliqñũ
rea ait dñs de iſre Lòquẽſ accipiebãt ꝓ le illa q
debebat deo offerri:
⁊ dom patris tui miſtrarʒ

in cõſope . gis honoꝛaſti fili.
in cõſpectu meo vſq; ĩſem· voꝛaſti ſi ios

tuos ⁊c. ⁊ qꝛ heli te/
nebat filios ſuos coꝛ
ripere ðↄtẽptu dino
q; honoꝛiſicauerit meglo⸗ mn e ia ningis bo
riſicabo eũ:quᷣi aũt ↄtenũt SS
locut ſũ ut dom tua
⁊c.de domo pꝛij ſui

dies veniũt ⁊ pꝛecidã bra ⁊&l. de domo pẽi
bñ inuenit᷑ hyſe ptuz

mi& Datri& rui: ir n 5 irſo gibi aaron de d iſte
mus pairis tui: ut nõ ſitſe Peli deſcẽdit a do fu⸗
nex in domoua. Et vid it datu ſacerdoti: ut
bis emulũ tuũ in tẽp lo in babet Exo. xxviij. ſʒ
vniuerſis ꝓſperis iſrl: łt nõ de ino heli ꝙ coõceſſu
fuerit a deo ſibi ſacer

dotiũ ⁊ domui e ñ
inuen tur niſi in iſto
loco: ⁊ iõ dicunt hic
hebꝛei ꝙ illi q deſcen
derũt de aaron ꝑ ele/-

diebꝰ. Nerũtñ ñ auferã pẽi

akar qbꝰex oꝛdinatiõe diuina obebat᷑ ſacerdotiũ ante tẽpu

heltfuerũt negligẽtes in repᷣhen ioe ⁊ doctrina ppli iſrł qͥ ð

clinabat ad idolatriã ⁊ ad alia enoꝛmia pctã:iõ iuſto dei iu

dicio traſlatũ fuit ſũmũ ſacerdotiũ de filijs eleaçar ad fili⸗

o) ithamar in iſto heli:de'. n. ſuo iudicio iuſto mutat tpᷣj 2

etates:traſfert regna atq; cõſtituit: ut dẽ Dañ.ij.⁊ eodẽ mõ

dicẽdũ ẽ de ſũmo ſacerdotio ⁊ alijs dignitatibꝰ. pAb⸗-
ſit hoc a me. Ex hoc pʒꝙ pꝛomiſſiones dine ⁊ collationes

alicuiꝰ boni hñdi futuris tẽpoꝛib intelligũt᷑ ſub cõditione
ſ. ſi ili quib fiũt tales ꝓmiſſiones vel collationes bñ ſe ha
Brcug honoꝛifica⸗
uerit me. bene vtendo ſãmo ſacerdotio vel alia dignitate.
r¶ Gloꝛificabo eũ.cõſeruando eũ in ſtatu ſue dignitatis

8¶QAui aũt cotẽnũt me.abutendo collata ſibi poteſtate

t ¶ Erut ignobiles. qꝛ deijcient a ſtatu ſue dignitatis.
va¶ Eccẽ dies veniũt ⁊ pꝛecidam bꝛachiũ tuu.i.poteſtateʒ

ſũmi ſacerdotij:qð impletũ fuit tpe ſalomonis:qui abiecto

abiathar de ſumo ſacerdotio:qͥ deſcẽderat de heli:inſtituit
ſadoch ſũmũ ſacerdotẽ qͥ deſcenderat de eleacar: ut habet

tertio regũ.ij.⁊ tũc redijt ſũmuʒ ſacerdotiũ ad pꝛimã lincã
ſteros eius:tamẽ heli in pſona ſua nõ vidit hoc:quia moꝛ

¶ Et videbis cmulũ tuũ in templo ⁊cʒ i.ipʒ ſadoch ⁊ po

tuus fuit ante p annos. lxxx.qð patet qꝛ poſt heli ſamuel ⸗
ſaul pꝛefuerũt.xl.annis:⁊ dauid rex.xl.ut dictũ ẽſN upꝛa eo
dem ca.ſed illi ꝗᷓ deſcenderũt de heli hoc viderũt:in quibuj
ipſe heli à dãmõ remãſerat:ſicut hõ moꝛtuin filio viuente
ſm illud Ecq.xxx. Mortu ẽ pat᷑ e:⁊ q̃ſi nõ ẽ moꝛtu:reli
quit.n.ſimilẽ ſibi filiũ ⁊c. y ¶ Et nõ erit ſenex ⁊c l.qꝛ filij
ſui interfecti futrũt in virili etate: ut habet infra ca.iiij. hoc
etiã põt referri ad ſacerdotes qͥs ſaul fecit interfici:ut heẽtnr
I.xxij.qui deſcenderãt ſaltem ꝓ maioꝛi pte de heli. erũtñ
nõ auferam penit ⁊c.] quia poſt inſtitutionẽ ſadoch in ſũ
mo ſacerdotio remãſerũt aliq ð domo heli in officio ſacer⸗

dotũ minoꝝ. Iſtud tamẽ erat q̃dãmodo in ↄfuſi ioneʒ 7 an⸗

xietateʒ ipoꝝ:eo ꝙ videbãt ſe deiectos a ſũmo ſacerdotio:

iõ ſbdit: n¶ Et ma

deũ. o ¶ Toquens

Talios loco eoꝝ poſitos: ⁊ hoc ẽ qd dĩ: a (Sed ut defi⸗
ciant oculi tui. ſ. in filijs tuis lʒ nõ in ꝑpſona tua. b ¶ Poc
n die vna

aut tibi erit ſignũ c]. i. moꝛ) filioꝝ tuoꝝ. c ¶

futura de ꝓpinquo erit ſignuʒ ꝙ alia certitudinalit eueniẽt
poſtea.ſ. interfectio ſacerdotũ ꝑ ſaulẽ: ⁊ trãſlatio ſacerdotij

ad ſadoch p ſalomo/
nem. er aten
bo mihi ſacerdotẽ fi

delẽ.i.ipſuʒ ſadoch.
e¶ Et ambulabit co
rã chꝛiſto meo.i.ſalo
mone. f¶Futuruʒz

ſed vt deficiant oculi tui:
tabeſcat aĩa tua:⁊ pars ma
gna domus tue moꝛiet cũ
ad vtilẽ etatẽ venerit. Hõc

añt: ut quicũq; ꝛ?. aũt erit tibi ſignũ quod vẽ⸗
enſer ioꝛes ſacerdla turum eſt louobus filijs tu
ſũmu ſacerdotẽ ut -p is ofni ⁊ phinees. In die
eij oꝛarʒ ⁊ facẽt ei b vna moꝛient᷑ ambo. Et ſů
lationẽ In hebꝛeo h? ſcitabo mihi ſacerdoteʒ ſi

tur: Ueniat ad decliꝰ gelem ꝗq iuxta coꝛ meum ⁊

lʒ ſaturitatẽ ſignificet ſᷣm etymologia: ſʒ trãſlatio nf̃a q̃ di
cit plimos ex alia rõe obtinet vitatẽ. Nã in hebꝛaico aliqũ

ſeptẽ accipit᷑ ꝓ pluribꝰ:ut intelligat nüerꝰ determinat pꝛo

indeiminato: ut ibi: Appᷣhẽdent ſeptẽ mulieres viꝝ vnuʒ

Eſa.iiij.ca.⁊ ſic in alijs locis qð idè ẽ ac ſi dicerʒ plureſmu

lieres appᷣhendẽt viꝝ vnũ: ꝓut ibidẽ exponit.Et ſic trãſla⸗
toꝛ noſter in hoc loco nõ ſolũ ſenſũ ex ſenſi ſan etiã vbum

vꝛv vbo tranſtulit. Caplm. IIII.
8 Uer aũt ſamuel.Hic oñti deſcribit᷑ denũciatio pe/
S ne future facta ipſi heli p ſamuelẽ ſibi ſubiectum.
Circa quã ſic ꝓcedit᷑:qꝛ pᷣmo ðſcribit reuelatio facta ſamu
eli:? dicte reuelatiõis denũciatio ipᷣi heli:ibi Et ſamuel ti-
mebat:3 h' manifeſtatio toti iſraeli:ibi Creuit aũt ſamuel
Circa pᷣmũ ſamuel a dño vocat᷑:: punitio heli futura ei re
ae ibi Et dixit dñs. Circa pmũ ponit ↄditio tꝑis cũ dᷣ
b¶ Sermo dñi ⁊cx ] qꝛ ꝓpi maliciã filioꝝ heli ⁊ negligẽtiã
pꝛij in coꝛigẽdo ceſſauerãt rñſiões ⁊ reuelationes dñni:vñ ĩ
hebꝛeo habet h: Et ſᷣmo dñi erat ꝓhibit vl obturav.⸗
dit in eãdẽ ſniaʒ cũ trãſlatiõe nr̃a:qꝛ oẽ raꝝ pᷣcioſũ. (EEr
oculi ei caligauerãt ⁊cl. hoc exponit᷑ vno mõ qꝛ nõ potat

videre ð nocte: ſz ali poterat videre de die:qñ lucerna

rabernaculi erat extincta:qꝛ extinguebat᷑ qñ dies incipi

ebat clareſcere. Alio mõ ꝙ no poterat videre lucernaʒ

ardentẽ eo ꝙ offendebat viſuʒ ei ni

mis debilitatũ: ſed

iſte expoſitiones nõ vident ↄueniẽtes:qꝛ null ẽ ita cecu

tiens:qͥ nõ magij
videat lucernã ar
quam extingueret᷑ ſamuel dentẽ ꝙ extinctaʒ
doꝛmiebat in templo dni ? pcedut ex ſup-
vbi erat arca dei. Et voca- baſtlon Bld:nr
uit dñs ſamuel. Qui reſpõ hec ſit va lra. ſiõ
dens ait: Ecce ego. Et ců poterat videꝛe lu
currit ad heli:⁊ dixit:Ecce cerna dei anch ey⸗
tingueret. In he⸗

ego. Vocaſti enĩ me.Qui
dixit: Non vocaui te fili.
Reuertẽ ⁊ doꝛmi.Et abijt
⁊ doꝛmiuit.Et adiecit dñs

bꝛeo.n. ſic habet:

Et ñ potat vidẽ
⁊ hic finitur vſus
qð aũt ſequit eſt
pPncipiuʒ vſus ſe/

nandũ ꝓ ſe in oculo . t,y „ASEa, j ve WLö- 1
argenteo c. qb ſic ex Alam meaʒ faciet: edifica- nn. Hõ 3 . i quentis. Lucerna
ponüt hebꝛei ꝙ ſacer bo ei domũ fidelem:èt am lurgelq; lauela iſt ad heli vñi nõdũ extigue
dotes remanẽtes de bulabit coꝛaʒ chꝛiſto meo ? dixit: Ecce 2202 vocaſti bat:⁊ ſamuel doꝛ
irtzehl ſuturi etcunctis diebus. Fuͦturum me. Qui rñdit: Mõ vocaui michat ge alde⸗
ũiliare ſe coꝛã ſum/ f mi. rr& dozmi ctũ ſciẽduʒ
mo ſacerdote ⁊ oꝛare eſt autez vt qcunqz reman ie ſili mi Mallent zonn wvꝓvi tẽplo dni plu
ut poſſent ſeruire in ſerit ĩ domo tua: veniat vt Poꝛro amuel necqu cle res lucerne arde/
teẽplo p pᷣcio oboli ar oꝛetur ꝓ eo: ⁊ offerat mi⸗ bat dñʒ:nec reuelat fuerat bat de nocte q; ð
gentei: ? toꝛta paniji muz argenteũ ⁊ touopãis ei ſermo dñi. Et adiecit do die ita ꝙ aliq exti
die v lra ſequej videi dicatq;: Dimitte me obſe/ min: ⁊ vocauit adhuc ſa- guebant in mane⸗
cõcoꝛdare cũ dẽ: ; . . iel tertio. Qui cõſurgẽs igit ſenſus ꝙ ad
gg Bicarc; dimitte (cro ad vVna pte lacen dotalẽ mue ter. H. u . ge huc nõ erat tẽpꝰ
me obſecro 1c]. obu/ vt comedã bucellã panis. abijt ad heli: ait: Ecce e/ extiguẽdi illas lu
lus aüt viceſima P AVBegßer at ſamuel CI. go:quia vocaſti me. Intel⸗ cerna) qñ ſamuel
ſicli:⁊ hẽt Exo.xxx. miſtrabat dño coꝛaʒ lexit ergo heli ga domin isacẽs in lecto ſuo
In. j.reg.ca.ij. vbi õ 2— i: 7 ait ad ſa- fuit vocat᷑a dño
d ipoſtil. Aid e irel!· heli:et ſermò dñi erat pcio vocaret puerũ: ⁊ ait ad ſa. qꝛ fuit vocat añ
lectu ſciẽdũ ꝙ dictio ſus. In diebus illis Iñ erat muel: Aade ⁊ doꝛmi:⁊ ſi ð ¶ y eẽt dies: ⁊ ſic ex
hebraica ꝗᷓ ponit h.ſ. viſio manifeſta. Factuʒ eſt inceps vocauerit te: dices: tinctio lucerne ñ
bes eaulnors vcc · ergo in die quadaʒ heli ia- Loquere dñe: quia audit eet loeleris
As oieno he· Cebat in leciulo ſuo: t ocli ſeru tu. Abijt ergo ſamu (cculor vo vel⸗
bꝛaica.ſ. ſebea ñ ẽ ppe eiuſ caligauerant: nec pote el 7 doꝛmiut in loco ſuo ſʒ ad ſequẽtia viꝰ
ciora gut ponit: rat videre. Lucerna dei afñ Et venit dominus ⁊ ſtetit delicet ad denota
ſolu.n. lignilicat ſep⸗ tationẽ tpis in
tẽ ĩ ꝓpa ſignificatide reuelatio facta eſt

ſamueli: hoc idẽ dicit magiſter in hiſtoꝛijs: ⁊ idẽ hẽt
libꝛo de hebꝛaicis q̃ſtionib ꝓpter qð trãſlatio nr̃a viõ

tur hic coꝛꝛupta ꝑ umperitia aliqꝝ coꝛꝛectoꝝ qͥ duos

ſus ↄiũxerũt in vnũ ſicut ⁊ in plurib' locis alijs factũ

1

„ * –—

tionis nr̃e a pꝛincipio. Oculi eius caligauerãt ⁊ nõ pote
rat videre. ⁊ hic terminat᷑ verſus ⁊ ſequit:Et lucerna di
añqᷓ extigueretur ſamuel doꝛmiebat ⁊c. D ¶ In tẽplo
domini vbi erat arca.i. in exedra iuxta tabernaculum
vbi erant leuite qui cuſtodiebant tabernaculũ domini
in quo erat arca:intra tabernaculuʒ.n. nullus iacebat
e encürrir ad heli.credens ꝙ ab eo vocaretur:et
ſic fecit tribus vicibus:cuius ratio ſubditur:
f¶ Poꝛꝛo ſamuel necduʒ ſciebat dominũ. i.modum
loquendi ipſius dñi cum pꝛo hetis:ſicut.n.ars ⁊ natu
ra pꝛocedũt de imperfecto
uelatioes diuine ſcòm pꝛoceſſum tempoꝛis: qu ia pꝛo-

—,.,

Pherepoſtertote ad tempus chꝛiſti apꝛopinquãtes ha

uerunt clarioꝛes reuelationes de chꝛiſto q; pꝛioꝛes:

: ⁊ iõ hic ↄñter poſuerũt lucernã in accuſatiuo ꝓ lucerr
na ĩ nominatiuo: ꝓpt qð videt᷑ ꝙ iſta fuit vitas trãaſla⸗

perfectum: ita etiam re⸗

—
☛

—

– – -——

— — —
„⏑m— + — — ð 5

E

= = = =

—

n
bi
3

I

—=

mni
at

um
atu
nre
/
po
3hs
eg:

KAIX

4 ita frequenter fuit in eodẽ ppheta:ꝙ a pꝛincpio non

habuit ita clarã cognitionẽ ſicut poſtea:⁊ hoc patet in
ꝓpoſito qꝛ ſamuel a pᷣncipio vocẽ dni audiẽs credidit
efſe vocẽ hoĩs:poſtea vᷣo cognouit magis diſtincte. Se
quit᷑ poſtea: a ( Et vocauit ſicut vocauerat ꝛ.iſtud⸗

in acceptatione diuine iuſticie videt᷑ veracit᷑ penituiſſe. Sed
iam erat ita ſenex ⁊ debilis ꝙ delicta filioꝝ nõ poterat emẽ

dare:potuiſſet tñ a pncipio qñ pmo ſciuit. Ad vbũ vo hie/⸗

ronymi ſupꝛa allegatũ heli ꝓ iniqtate filioꝝ ſuoꝝ dãnatus
eſt:pot dici ꝙ intelligendũ ẽ de danatiõe pene tpalis tantuʒ

vocationũ dñi qͥ

iaʒ vocauerat ſa⸗
muelẽ tertio: ut
habet in textu: ſʒ
refert᷑ ad expᷣſſio/
nẽ nois ſamuelis
que in qlibet vo⸗
catione fuerat du
licata:iò ſubdit᷑
P Samuel ſa⸗
muel. Et dixit do
min. Poſita vo
catione ſamuelis
a dño: hic vñter
ðſcribit᷑ ſibi facta
reuelatio:cũ dẽ:
c ¶ Ecce ego fa⸗
cio.i.faciã de pꝛo
pinquo:qꝛ quod
modicũ diſtat q̃i
nihil d wige
tur. d ¶ Uerbuũ
i.factũ vł rẽ ſigni
ficandã vbo.
e¶ QꝘ quicunq;
audierit tinnient

c].i.erit attoni

tus pᷣ admiratio
ne ⁊ ſtupoꝛe:⁊ h
dẽ de captione ar
ce dñi futura: p-
ut habet ca iiij.
quia tale factum
nũqᷓ; acciderat in
ilrl:fuit.n.magne
admirationij ma
teria ꝙ de pmi⸗
ſit arcam capi ab
infidelib:q̃ tante
reuerentie erat:q;
ſi videret᷑ diſcoo
pta a leuitij ⁊ dei

t vocauit ſicut vocauerat

ſecundo. Sãàmuel ſamuel.

Et ait ſamuel: Loqᷓre dñe

qꝛ audit ſeru tuꝰ. Et dixit
dñs ad ſamuel: Eccè ego

facio ᷣbũʒ in iſrł: quod ꝗ/

cũq; audierit tinniet ambe

aures eiꝰ. In die illa ſuſci/⸗

tabo aduerſum heli oĩa q̃ᷓ

locut ſum ſuꝑ domũ eius
Incipiã ⁊ ↄplebo. ꝛẽdi

xi.n.ei ꝙ iudicaturꝰ eſſem

doͤmũ er in eternũ ꝓpt ini
quuatem:eo ꝙ nouerat in

digne agere filios ſuos: et

nõ coꝛipuerit eoſ. Iccircõᷣ
iuraui domui heli ꝙ nõ ex
piet᷑ inigtas domꝰ er victi
mis ⁊ muneribꝰ vſqʒ inet᷑/⸗
nũ. Doꝛmiuit aũt ſamuel
vſq; mane:aperuitq; oſtia
dom dñi. Et ſamuel time/
bat iudicare viſioneʒ heli.
Vocauit ergo heli ſamue
lẽ ⁊ dixit: Samuel fili mi.
Qui rñũdẽs ait: Pꝛeſto ſũ
Et interrogauit eũ: Quis
ẽ ſimo que locut᷑ ẽ dñs ad
ie: Oꝛo le ne celaueris me
Hec ſaciet ibi deus ⁊ hec
addat.] ſi abſcõderis a me
ſimonẽ ex oib vᷣbis q̃ di-

cultoꝛibꝰ moꝛiebant᷑:ut habet᷑ nume.iiij.⁊ j. ca. vj.
elenae iudicaturꝰ eſſem.i.puniturꝰ.
ni e.ſ.heli ꝑ interfectionẽ multoꝝ ⁊ abiectideʒ
alioꝝ de ſacerdotio. h¶ Iccirco iuraui.i.firmiter
abſq; retractione diſpoſui ꝙ noõ expiet iniqtas quantũ
ad penã oꝛdinatã ſeu diſpoſitã:lʒ fuerit expiata quãtuʒ
a 7 pena eternã in illis qui vere penituerũt.

i ¶ Et ſamuel ⁊c. Pic cõſequent᷑ deſcribit᷑ dicte reuela

elis vniuerſo iſraeli

tionis denũciatio facta ip̃i heli ad eppetitiõeʒ:qꝛ ſamu
el timebat ei denüciare ꝓpi epᷣ reuerentiã. Et patet lr̃a
vſq; ibi: k¶ Pec faciat tibi de' ac] hic erat modꝰ ad
iurandi apud hebꝛeos:⁊ eſt ſenſus:faciat tibi de tanta
mala ſicut = multũ punito ab ipſo: ⁊ adhuc
plura. 1 ¶ Si abſcoderis ⁊c. celãdo aliqð de verit⸗
m ¶ Indicauit i

ei. ſicut pus dictũ ẽ. n ¶¶ Et

te.
ille ꝛeſpodit patient acdeſcẽs dñi fententie.o ¶ Dñs eſt

⁊c̃. Ex qͥ videt ꝙ lʒ in pſona ppa ⁊ filijs punit fuerit
ad penã tꝑalem: ipſe t in ꝑſona ppa eualit eternã: qa

ſecundo capitulo, c

2.

cta ſunt tibi. Indicãauit ita

qʒ ei ſamuel vniuerſos ſer/ is a deerl es
mones:⁊ nõ abſcondit ab cũ di: Creuit autez ſa

eo.Et ille rñdit:Hòòmin ẽ

O bonũ ẽ in oculis ſuis
faciat.Creuit ãt ſamuel: et
dñſ erat cũ eo:⁊ nõ cecidit

qꝛ ⁊ hoc mõ frequen
ter accipit᷑ damnatio
p ¶ Areuit autem.

muel. etate ⁊ virtute

q ¶ Et dñs erat cuʒ
eo.p gratiaʒ. r ¶ Et

nõ cecidit ⁊c.i.incaſ⸗

15 e ſum:qꝛ totũ fuit adi/
exoĩb ᷣbis ei ĩ terrã.l! Et plieru. W tcosutt
cognouit vniuerſus iſrl a vniuerſus ⁊cl. i. ab
dan vſq; berſabee: ꝙ fide RRRÄT—
lis ſamuel ꝓpheta eet dſůi len gm ipliuc logitu
addidit dſ tex ſm ipſius logitu
Et addidit dñs ut appare dinẽ:qꝛ dan ẽ ĩ termi

ret i ſylo qm̃ uelat fuerat
dñs ſamuel ĩ ylo iu vᷣbũ
dñi. Et euenit ſermo ſamu

2 faciũ ẽ ĩ diẽb illis
uener̃t philiſtijm ĩ pu

no aquilonari:berſa
bee yo in auſtrali.

8 Et addidit dñj

⁊c̃ .qꝛ ibi iteꝝ appa-
ruit ſamueli. Sʒ qᷣd
in i᷑terata apparitioe

reuelauerit ei nõ exxꝰ

gnã. Egreſſus ẽ nãq; iir? mit hic.
Obuiã ppoliſuim in pꝛeliux GPogdlr vi bebie⸗
ẽt ſic caſtrametaſ eſt iuxta habet ſic:⁊ ſermo do
lapidẽ adiutoꝛij.l Poꝛꝛo mini erat ꝓhibit vl
philiſtüm venerũt i affec. - obiura d.
inſtruxerũt aciẽ ꝗ iſrl. Ini M bebꝛeco ?
tõ aut certam ine terga ver by' loco po-

tit iſrl philiſteis: æ ceſa ſũt
in illo certamine paſſim ꝑ
agros q̃ſi qᷓ̃tuoꝛ milia viro

l emnitur hec di
. 5„ »„ 5 2 1.
ctio iachar qð nihil

aliud ſonat niſi pᷣcio

ſum: vnde traſlatio

ruũ. Et reuſus ẽ pplłs ad ca noſtra in hoc loco ꝓ
ſtra.Dixẽriq; maioꝛes na pꝛie ſe habet nec indi
tu ð iſr:. Quaf pcuſſit nos EGr alia reductione.
dñs hodie corã philiſtiim ¶ ½—8 ) T factuz eſt.
O eſcripto he

li ⁊ filioꝝ eius peccato: hic conſequeni deſcribit᷑ ſequens
punitio:⁊ pꝛimo deſcribitur populi depreſſio pꝛopter heli
⁊ filioꝝ eius peccata:ſecũdo eiꝰ reuelatio per ſamuelis me
rita ſeptimo ca. Circa pꝛimũ debellato populo iſrael arca
dei capit᷑:ſecũdo capta circũducit᷑ capitulo.v. tertio ad ter-
ram iſrael reducit ca.vj. Pꝛima in quattuoꝛ:quia pꝛimo ð
ſcribitur populi iſrael debellatio:ſecundo arce appoꝛtatio
ibi Dixeruntq;:tertio ipſius captio: ibi Pugnauerũt ergo
quarto capte lamentatio:ibi Currens autem. Circa pmũ

dicitur:

gnam. que a domino excitata eſt: ut per ip
li ⁊ filij eius:⁊ etiam populus qui occaſione eoꝝ retraxerat
ſe a debita dei reuerentia ⁊ ſacrificus:ut dictum eſt ſupꝛa

adiutoꝛij.nomen huilł

In diebus illis conuenerunt Rrulhum in pu

33 puniretur he

t caſtrametatus eſt iuxta lapidẽ
idis:hic ponitur per anticipatio

nẽm:quia poſtea fuit ſibi hoc nomen impoſitum:ut habe-

tur infraſſeptimo capitulo.

d¶ Inito autem cettamine

terga vertit cl ꝓ pctis pᷣdictis. e¶ Dixeruntq;. Dic ↄñ

—

ter deſcribitur arce appoꝛtatio:quia ꝓpter eius abſentiam
credebãat ſe ſupatoj fuiſſe:⁊ ꝑ ↄns credebat ꝑ epñtiã ſuꝑa
re:qꝛ ſicut dẽ ſecundo phycoꝝ: illud qð ꝑ ſui abſentiã eſt cãẽ

7

periclitationis:ꝑ ſui pᷣſentiã eſt ca ſalutis:ut ꝑatet de abſen
tia ⁊ pꝛeſentia naute reſpectu nauis. ¶ Tulerũt inde ar-

caʒ ⁊cl.Ex hoc videt᷑
ꝙ ꝓpiciatoꝛiũ quod

eerat qᷣſi ſedes dei non

erat oꝑculũ arce:ſʒ q
dã tabula ðaurata qᷓ
erat ſic poſita quaſi
poꝛtaret ab ipᷣis che⸗
rubin: ⁊ oꝑculũ arce
eẽt q̃ſi ſcabellũ illius

ſedis:ſicut plen fuit

expoſitũ ſᷣm vnã opi
nionẽ Exo.xxv.ca.
g¶ Cũq; veniſſet ar
ca federis dñi cl.ex
gaudio ⁊ ↄfidẽtia vi/

ctoꝛie hñde ꝑ pñtiaʒ

arce. Sed iſia cõfidẽ-
tia erat falſa: qa ſine
meritis ⁊ econtrario
philiſtum timuerunt

dicẽtes: Ue nobis ⁊c.

⁊ ſubdit᷑ caauaun:·
h¶ Quis nos ſalua
bit de manu ⁊c..i.de
potẽtia ipſoꝝ.q.d.tã
ta ẽ potẽtia ꝙ no po/
terim reſiſtere: ⁊? ad
hoc inducit exẽplum
cũ dẽ: i ¶ Hi lüt dij
⁊c]. ⁊ iõ ſicẽ pharao
cũ maxia multitudie
nõ potuit reſiſtere:ſic
nec nos poterim: et
ſic ꝑ vba iſta videbãt᷑
oĩo deficere de victo⸗

ria. Sic exponit᷑ piter

iſta lra. Sed littera ſe
quẽs nõ videt᷑ cocoꝛ/
dare: qa immediate

ſbᷣditur:Confoꝛtami

ni ⁊ eſtote viri phili⸗

ſtjm ⁊c. ꝓpter qð he

beei alit exponüt di⸗

centes ꝙ in exercitu
philiſtinoꝝ aliqͥ eräat

habentes reuerentiaʒ
ad arcã domini:quaã
uis eẽnt gentiles. bñ
enim inuenit᷑ in. ve. ⁊
no.te.ꝙ aliqui genti/

les veniebat adoꝛare

in hieruſalẽ:⁊ de iſtij
dicit᷑: Et ingemuerũt
dicentes ve vobis vſ
q; ibi icluſiue: Quis
nos ſaluabit de ma/

nu iſtoꝝ ſublimium

deoʒꝝ. Alij erãt nullã
habentes reuerentiã
ad arcam nec per cõ/

ſcque s timoꝛem: et

Afferamuſ ad nos de ſylo
arcaʒ ſederis dñi: ⁊ veniat
in mediũ nr̃i vt ſaluet nos
de manu inimicoꝝ nroꝝ.

Miſit ergo pplus ĩ ſylo et
tuͤlerũt inde arcam federis

dñi exercituũ ſedentis ſt up
cherubin. Erãtq; duo filij
heli cum arca federis dñi

ofni ⁊ phinees. Cunq; ve/

niſſet arca federis dñi in ca

ſtra: vociſerat ẽ omis iſrłl
clamoꝛe grandi ⁊ pſonuit

tra. Et audiefũt philiſtijm
vocẽ clamoꝛiſ dixeruntq;:

Quenaʒ ẽ hec vox clamo

ris magni in caſtris hebꝛe/
oꝛum: Et cognouerunt ꝙ

arca dñi veniſſet in caſtra. .
Timuer᷑̃tq; philiſtijʒ dicẽ⸗

tes:Venit deuſĩ caſtra. Et
je

ingemuerũt dicentes: Ae

nobis. Non.n.fuit tãta ex

ultatio heri ⁊ nudiuſterti/

us. Ae nobis. Qũuůis nos

ſaluabit de manu deoꝛum
ſublimiuʒ iſtoꝝ: Hi ſunt
dij:qui pꝑcuſſerunt egyptũ

omi plaga in deſerio.Con
foꝛtamini ⁊ eſtote viri phi/

liſtiim ne ſeruiatis hebꝛeis
ſicut ⁊ illi ſeruierunt nobiſ.

Cõſoꝛtami ⁊ bellate. Půᷣ/

gnauerũt ergo philiſtiim:

⁊ ceſus ẽ iſlrael ⁊ fugit vnuſ

quiſq; ĩ tabernaculuʒ ſuũ.

Et facta ẽ plaga magna ni/

mis: ⁊ ceciderunt de iſrael

triginta milia peditũ: ⁊ ar-
ca dei capta eſt. DPuo quo/

qʒ filij heli moꝛtui ſũt ofni
⁊ phinees. Currẽs aũt vir

de beniamin ex acie venit ĩ
ſylo in die illa:ſciſſa veſte ⁊

conſperſus puluere caput.

Cũq; ille veniſſʒ:heli ſede
bat ſup ſella ra viaz expe

iſti ut excluderent timoꝛem ab alijs dicebãt: Hi ſũt dij
qui ꝑcuſſerũt egyptuʒ omni plaga.ſ.eis poſſibili.q.d.
fecerũt tũc totũ poſſe ſuum:⁊ ideo nõ poterũt nüc noꝰ

ride conſequent᷑ dicebãt: Confoꝛtamini ⁊c̃.

Pugnauerũt. Hic cõſequẽter d

ctans. Erãt aũt coꝛ eiuſ pa

uens ꝓ arca dñi. Vir autẽ

ille pᷣq; ingreſſus ẽ nũcia/

uit vrbi ⁊ vlulauit oĩs ciui
tas. Et audiuit heli ſonitũ
clamoꝛis:dixitq;:Quiſ eſt
hic ſoni tumul hui: At

ille feſtinauit ⁊ uenit: ⁊ nũ/

ciauit heli. Heli auteʒ erat
nonaginta ⁊ octo annoꝝ:
⁊ ocu leſ caligauerãt ⁊ vi
dere non poterat. Et dixit
ad heli: Ego ſuʒ ꝗ veni de
pᷣlio:⁊ ego ꝗ ð acie fugi ho

die. Cui ille rñdit: Quid

actuʒ eſt fili mi: Reſpõdẽs

autem ille qui nũciabat:fu
git inquit iſrael coꝛaʒ phi

liſtiim: ruina magna fca

eſt in pplo. Inſuꝑ ⁊ duo ſi

lij tui moꝛtlii ſũt ofni ⁊ phi
neeſ ⁊ arca dei capta ẽ.Cũ
ille noĩaſſet arcam dei:

cecidit de ſella retroꝛſum

iuxto oſtium:t fractis cer/
uicibꝰmoꝛtueſt. Senex.n.

erat vir ⁊ grandeu:⁊ ipſe

iudicauit iſrł quadraginta
annis. Nur autẽ ep vxoꝛ
phinees:pꝛegnãs erat vici
naq; partui.Et audito nũ
cio ꝙ capta eẽt arca dei:et
moꝛtu eẽt ſocer ſuus ⁊ vir

ſuus:incuᷣruauit ſe ⁊ pepit

Irruerant.n.in eam dolo/

res ſubiti. In ipſo aũt mo/

mento moꝛtis ep dixerunt
ei qui ſtabãt circa eaʒ: Ne
timeas:qꝛ filium peperiſti
Que nõ reſpondit eis ne/
qʒ animaduertit.Et voca-
cauit pueꝝ icaboth dicẽs
Trãſlata eſt gloꝛia dñi de
iſrael qꝛ capia eſt arca dei
Et ꝓ ſocero ſuo ⁊ ꝓ viro

ſuo ait: Trãſiata ẽ glia ab
iſtleo ꝙ capta eet arca di.

eſcribit arce captio
quia popuł iſrł

debellatus fuit:⁊

reſidui fugerunt

ad tabernacula

ſua dimttẽtes ar

cam:⁊ ſic ſuit ca⸗

pta.Et patet lr̃a.

1 16 Currens aũt
⁊. HPHic conſequẽ⸗
ter deſcribit᷑ arce
capte lamentatio

pmo eb captio

nuciat᷑:cũ dicit:

¶ Lurrens aũt
vir de beniamin
Dicunt hebꝛei
iſte fuit ſaul q ca
pta arca vidẽs ta

bulas teſtimonij
i manib goliath

gethei qᷓs in arca

accepat abſtulit

de manibeius: 2

fugiens repoꝛta⸗
uit eas in ſylo. he
ly ſedete ſupꝑ ſellã
3 viam:qꝛ ſolici⸗
tuj erat audire ru
moꝛe) de exercitu
cui cauſa ſubdit᷑

m ¶ Erat.n. coꝛ
eius pauens pꝛo

arca dñi.mag qᷓ
in filijs ſuis.Lete

ra patẽt vſq; ibi
n 4 Et ac cer

uicib' ⁊c. In he/
bꝛeo habetur: Et

fracto collo ſuo

o ¶ Incuruauit
ſe ⁊ peperit.qꝛ do

loꝛ magn ⁊ repẽ

tinus accelerat ꝑ

tum. q (Et vo
cauit pueruʒ ica

both:qð iterpꝛe

tatur ingloꝛi: iõ
pꝛo cauſa huius
nominationis ſbᷣ
ditur: Tranſlata

eſt gloꝛia domini

de Urael ⁊c.

—
—.

— —

.
D
N.
ll

—

— = — – =

—

a dño

epDlliſtijm aũt. hic ↄñter deſcribit
circuductio arce dni ꝑ terra philiſtino : q cir
chceetio actazco v a citas i q polit
fuit ꝑpcuſſa grauit: ⁊ io ĩecert eãẽ duci ad alia loca

Ca v.

ma citas i q̃ poſita fuit:

ad experiẽdũ ſi ꝓpi pꝛeſenti arce ſuerat iſta plaga:qð

appuit:eo ꝙ vbi
1 ducebat᷑ po
pubſilr ꝑcutieba
k:⁊ ſic ĩ captoe ar
ce ꝑ philiſteoj al
ruit dei iuſticia:
ne ppls iürl pᷣſfůp
tuolſe ⁊ ſine mẽitl
p̃ſumerz ð dei
tectione ex arce p
ſentia. Apparuit
etiã ei potentia
pcutiẽs philiſteo)
in terra ꝓpa: ne
captionẽ arce ſue
alcriberent potẽ/
tie: ut deuz ilrt
qui ſolus ẽ veruj
de cogerẽt reuẽ/
ri ⁊ timere. In h
igit capitulo ſic
pꝓcedit:qꝛ pðſcri
bit᷑ ꝑcuſſio axoti:
?totõpplłi:ibi vi
dẽtes aut:ttio ſu-
per hoc ogrega⸗
tio oſilij:ibi Mi⸗
ſerüt itaq; ⁊ con⸗
gregauerũt. Lirẽ
ꝛimũ dicitur:
¶ Tuleruntq;
philiſtijm arcam

dei:fugiente pplo
ürael. cEa

poꝛtauerũt eam

a lapide adiuto-

rij.hoc nomẽ ex/
ponat ſicut pꝛius
OD ¶ In acotu. no
men eſt ciuitatis
vbi pmo fuit po/
ſita. e ¶ Et intu
lerũt eã ⁊c.attri
buẽtes ſibi victo
riã ⁊ arce captio-
e peter gð dñs
ondit oriũ.vñ ſbᷣ
dit: f ¶ Ecce da
gon ꝓn iacebat

reuerentiã
Et tuler̃t dagõ.ſ.
ſacerdotes anteq;

Atulèrũt arcã dei:ct aſ⸗
poꝛtauerunt eam a lapide

adiutoꝛij in ägotum. Tu-
lerũtq; philiſtijm arcã dei

& intulerũt eã in templum
dagon: ⁊ ſtatuerũt eã iux
dagon. Cũq; ſurrexiſient

diluculo acotij altera die:

ecce dagon iacebat ꝓnus
in terra ante arcã dñi. Et
tůlerũt dagon: ⁊ reſtituer̃t
eũ in locũ ſuũ. Rurſumq;
mane die altera cõſurgen/
tes intenerũt dagon iacẽteʒ
ſupꝑ faciẽ ſuã in terra coꝛã
arca dñi. Caput aũt dagõ
⁊ due palme manuuʒ eius
abſciſe erãt ſup limen:poꝛ/
ro dagon ſol trücus remã
ſerat in loco ſuo. Pꝛopter
hãc cãʒ nõ calcàt ſacerdo/

tes dagon:⁊ oẽſꝗ ingredi
unt᷑ templũ ey ſuꝑ limẽ da

gon in açoto vſqʒ in hodi/
ernũ diẽ. Aggrauata ẽ aũt
mandñi ſuꝑ acotios:l⁊ ð
molit ẽ eos.Et pcuᷣſſit ĩ ſe⸗
cretioꝛi ꝑte natiu laxotũ et
fines e. Et ebulierũt ville
⁊ agri in medio regiõis il/
lius: ⁊ nati ſũt mures ⁊ fa⸗
cta ẽ cõfuſio moꝛt magne
in ciuitate. ANidẽntes autẽ
viri acotij huiuſcemõi pla

ca dei iſri apð nos:qm̃ du⸗

gã dixerũt:Nõ maneat ]

ra ẽ man ei ſuꝑ nos ⁊ ſu
⁊c. qſi faciens ei per dagon deũ nrʒ.Et mit

tẽtes ↄgregauer̃t oẽs ſatra

pplus pciperet: ꝓpi qð oñs addidit ſecũdũ ſignũ mani
feſtũ ꝑ detrũcationẽ idoli. h ¶ Inuenerũt:dagon iacẽ
tem ⁊c.]. Iʒ. n. caput abſciſuʒ eẽt a coꝛpe:coꝛpy tñ ita iace
bat ſuꝑ terrã:aciſi facies eẽt ad terrã aßg ſi eẽt copoꝛi

Ziũcta:caput etiã ſuꝑ limẽ ſic iacebat:

facies crat ver

ſus terrã. Dicũt tñ hebꝛei ꝙ iſtud idolũ habebat caput
factũ ad ſilitudinẽ aluſ piſcis:⁊ iõ vocabat᷑ dagon
Aazrau

g dag qð ſignificat piſcẽ i hebꝛeo. i

ata ẽ aũt

Hiliſtijm ànt ( Ca. V.

— —

¶Ca. Vv.

5„*

⁊cl.qꝛ poſti pcuſſerat eoꝝ deũ:pcuſſit E drln: modus
ſſi

pcuſſiois ſubdit: k ¶ Et pꝑcuſſit ⁊c.ꝑcu

n. fuerut diſẽ/

teria vehementi ita ꝙ inteſina inferioꝛa ꝑ que feces egredie
eaeeſecha vel ſcaturiebãt vmib:⁊ exter ꝓminebãt
I¶ Et ebuliebãt ville ⁊ agri ĩ medio regionis illacl. tot

cutiebat viros vniuſcuiuſ/
q; urbis a paruo vſq; ad

iſte verſus noõ eſt i he
bꝛeo:nec in libꝛis an/-
pas philiſtinoꝝ ad ſe:⁊ di tiquis:ſed ꝑ modum
xerũi: Quid faciem de ar lole mo fuit addi-
SAe e s hic extra text
ca dei irl: Rñderũtq; ge· c giinſa Mca erß⸗
thei. Circũduũcat᷑ arca dei mit᷑ iſta plaga muriũ
iſtl. Et circũduxerũt arca, ſacta in qinch ciuitati
dei iſr l. Illiſ aũt circũducẽ us haincipalib 8*
tibꝰ eã:fiebat manꝰ dñi dei s eletn
, i tea aliq ĩperiti hunc
P ſingulas ciuitates intfe/ vſum inſeruerunt te/⸗
ctionis magne nimis:⁊ ꝑ/ xtui: ſicut ⁊ in pluri-

bus alijs locis ſacre

bererchinir
m ¶ Uidẽtej aut c̃.

maioꝛẽ:⁊ cõputreſcebãt ꝓ poſt pcuſſionẽ axoti.
minẽtes cxtales eoꝝ. Inie Dic ↄñt deſcribit per
ft gethei oſili: t fecerunt cuſſio altert ppli: er
ſibi ſedes pelliceaſ.] Miſe⸗ Hncbducat
2E. . Kircuducat᷑ arca
rũt ergo arcã dni ĩ accha dei iſrład videnquʒ
ron.Cũq; veniſſʒ arca dñi ſi ꝓpi ei pñtiaʒ cõti
dei in accharon:exclama/ gerat dicta plaga:qð
appuit ꝑ effectum: et

uerũt accharonite dicẽtes
Adduxerũt ad nos arcaʒ
dei iſrl ut intſiciat noſ⁊ po
pulũ nr̃ʒ. Miſêrũt itaq; ⁊

ↄgregauerũt oẽs ſatrapes foſent meli: ſear e
pbiliſtinog. Qui dixerüt: poſſent inteſtina pꝛo⸗
Dimitte arcã dei iſre ⁊ reũ minẽtia moꝛdere.
tat in locũ ſuũ:ut non intfi/ ꝗq ¶ Vilerüt itaq;.
ciat nos cũ pplo nro. Fie· it vit delcribit eõ
bat. n. pauoꝛ moꝛtis in ſin- cã del ad loeu ſuum.
uoꝛ moet
gul urbibꝰ:⁊ guiſſima val Ad qð fuerũt coacti
de man dñi. Niri quoq; ꝗq Pptr expientiã plage:
moꝛtui nõ ſuerãt pcutieba vnfrea dei Rahehar
tur in ſecretioꝛi ꝑte natium uenirz et pʒ lfa(V.

⁊ aſcẽdebat vlulatus vniuſ
cuiuſq; cinitatis in celum.

CLapituluz. v.

pʒ lr̃a. o (¶ Extales
eox.i.inteſtina inferi

oꝛa ꝑ q̊ egrediũt fecej
p fecerũt ⁊c.ut

Dn Hi⸗ cõ
ſequẽt a
ſeque git de

arce reductio

ne. Lirca qð pꝰð mõ

AVit ẽrgo arca dñi inrequcẽdi ↄſiliũ qrit:
regione philiſtinoꝛu ꝛ iuxta foꝛmaʒ dati
ſeptem menſibus. Et poſt ↄſilij reducit: ibi Fece
hec vòcauerũt philiſtiſʒ ſa rũt S:ʒ a bethſamit

diſcrete ſuſcipit᷑: ibi

Poꝛꝛo bethſamite:

cerdotes èt dinos dicẽtes

„ 4 Pprh pplus pen
tit:ibi Percuſſit aũt. Circa pᷣmũ = phi⸗
liſtiim ſacdotes idoloꝝ ſuoꝝ. c¶ Et dinos qᷣ ꝑ pacta cuʒ

demoib iita tacite vł expᷣſſe dicũt hoib' aliqͥ icognita.De⸗/
mões.n.eo ꝙ i eij remãſerf̃t nãlia itegra ex itelleci pſpicacita
te ⁊ expiẽtia lõgi tꝑis miłta ſciut hoib' icognita:⁊ ð t .
dicti dĩni ab eis iſtruũt. Aliqñ ẽt ðᷣmones cogũt᷑ ad dð ali-
qd dinis vłẽt ad dð alijs aliq va a ðᷣo cogũt:ſic pʒ iĩ legẽdij

multoꝝ ſcõꝝ ꝙ demones coacti eoꝝ ſanctitatẽ cõfuebant᷑

Et ſic videt᷑ fuiſſe in ꝓpoſito:qꝛ cõſiliũ ab eis datũ cedebat

ad gloꝛiã dei iſrl ⁊ honoꝛẽ:iõ ſpᷣdit᷑: ð ¶ Si remittitis ar
cã dei ⁊cᷓ.i.abſq; munerib gloꝛiã ⁊ vtutẽ dei iſrł ſigniſcan

tib:iõ ſubgit: e ¶ Sʒ qð debetis reddite ⁊ci. emẽdã
petõ. f¶ Et tuc curabimimi.a plagis vobis iflic. g(Et
ſcietis.p expientia q̃ ́èJ́òM
re nõ recedat a vobis
man ei vos pcutiẽs

qydiu retinet eã: que

aut ſit emẽda ſubdit᷑:

uinq; anos au

reos facietis.p h de/
ſignabat᷑ plaga facta
in pplo philiſtinoꝛuʒ
qytũ ad eoꝝ coꝛpa.
i

Et quiq; mures
aureos.ad deſignãdũ
plagã inflictã qre eoꝝ
ut pʒ p pᷣdicta. v. ca.

k ¶Et dabit deo iſrr

gloꝛiã. pꝑ hoc.n.ↄfite/
bant᷑ ſe pcuſſos a ðo
iſrł ⁊ terrã eoꝝ eo ꝙ
pᷣſũpſerãt cape arcaʒ
dei ⁊ ſecũ ducẽ ad ter
rã ſuã.Ad hoc auteʒ
Segenlu cũ dẽ
¶ Quare aggraua/
tis ⁊c.arcã retinẽdo
m ¶ Sicut aggraua⸗

uit egyptꝰ. detinendo

pplłm iſrl. n ¶ No/

ne poſtq; pcuſſus eſt.

decẽ plagi). c
oimiſit eos:ut habet᷑
Exo.xij.ſequitur:
p¶ Sacite plauſtruʒ
nouũ vnũ.ad ponen
dũ arcã deſuꝑ reuerẽ

—

ter. q(Et dua) vaic

cas fetas.i.hñtes iaʒ

fer/ natos: ut p ſe/
quẽtia. Shb

nõ ẽ ⁊ccl.⁊ ſic nõ hñt

vſũ ducẽdi curri.
8ügite i plauſtro
ad trabẽdũ ipᷣm.
t ¶ Et recludite ac].

oĩa iſta fiebãt ad exx
iendũ vitatẽ dei iſrl

in reductioe arce.vac
ce.n.lactãtes vitulos
nãlit᷑ inclinant᷑ ad eo)
nutriẽdũ: ⁊ iõ ſi ipſe
nõ reuerterent᷑ ad fet
poꝛtarẽt arcã dirce

ad terrã iſr maxime
qꝛ erant incõſuete ad
poꝛtãdũ plauſtrũ vel
trahẽdũ: ſignũ foꝛet
manifeſtũ ꝙ ducerẽt

occka dei vᷣtute: ⁊ ex
hoc eẽnt philiſtei cer
tificati ꝙ plaga eoꝛũ

fuiſſet a deo inflicaas
ſinaũt:alteri cãe imputaret.Et his dicij pʒ lĩ̃a.

Quid faciem ðe arca dei:

Indicate nobiſ:quõ remit
tam eã in locuʒ ſuuʒ. Qui
dixerũt: Si remuttitis arcã
dei iſrl:nolite dimittẽ eam
vacuãſʒ qð dbetis ei red
dite ꝓ pcto: ᷑ tunc curabi/
mini. èt ſcietis qᷓre nõ rece/-
dat man er a vobis. Qui
dixerũt: Quid ẽ qð ꝓ deli/
cto reddẽ debeam ei: Rñ
derũtq; illi: Juxta nũeꝝ ꝓ
uinciaꝝ philiſtino qnq;
dqnoſ aureos facietis:et ꝗqn/
qʒ mureſ aĩreos:qꝛ plaga
vna fuit oibꝰ vobis ⁊ ſatra
pis vris. Facietiſq; ſilitudi
nes anoꝝ vr̃oꝝ ⁊ ſiltudi-
nes muriũ ꝗ demoliti ſunt

terrã:ẽt dabitiſ deo iſᷣſ glo

riã:ſi foꝛte releuet manum

aterra vr̃a. Quare guatis

coꝛda vr̃a:] ſict agguauit
egypi ⁊ pharao coꝛ ſuuʒ:
