ſbigderen. nec in ꝓſperitate filioꝝ futura:reſtat igit᷑ ꝙ in alio ſit fe paret magna pꝛeſumptio tua de ſapiẽtia tua:que tamẽ mo
õ licitas hoĩs ponẽda.ſ.in viſioe ⁊ fruitioe qͥ oio erit pfe ica eſt aut nu la:iõ ſubdit: Bulnoniper or d0o
ri cta in reſurrectioe:qñ coꝛpi cõicabit᷑ glia aie: ſicut fue ctrinã: x ¶ Oõ igno⸗ mmugguuramt hoiĩes fragiles ⁊ par
idtmun rat ei inſtr̃m merendi in vita pñti: ⁊ ſic ↄcludit ipſo iob ue ſcientie ſumus. s ¶ Quid intelligis. per te inueniẽdo:
ütigſen intentio: ꝙ ſci in pñti flagellant᷑ a deo ꝓ pᷣmio ſuturo. t(¶ Oo neſcian. q. d.· nihil: imo econuerſo pla ignoꝛas qᷓ
otr Epõdẽs aũt. Poſtq deſcripte ſt obie ¶ XVnos ſcimus: vñ ſubdit: v Et ſenes ⁊ antiqui ſũt ĩ nobis.
emira cciiones amicoꝝ iob ipᷣm ⁊ erñſiões:hic nr ¶q.di.ab illis potuimus Rura ⁊ maioꝛa audire:⁊ ex ill alia
mnliſ ponunk replicatiões õ ipʒ:⁊ eoð oꝛdine qͥ fueft inuenire tu potueris cire a doctoꝛibus tuis per eoꝛũ do/
4 umi obiecti poſite: ⁊ p ponunt replicatiões eliphaę: 2² ctrinã vel per tuã inuentionẽ. x ¶Munquid grande eſt.
oinn ipſi baldath. xviij.c. 3 ipſi' ſophar. xx c. Circa b ſcien Dic adducit rationẽ ad increpandũ verba iob quibus dixe
ris ũ: iob in rñſioe ſua dixerat aliq difficilia ⁊ ꝓfunda rat:Si fuero iudicatuj ſcio ꝙ iuſtus inueniar.per hoc innu
in⸗ n de imoꝛtalitate aĩe ⁊ futura reſurrectiõe:vt dem eſt.c. ens ꝙ non erat flagellatus pꝛo culpa.d. Nunquid grande ẽ
a Pce.q eliphax nõ intellexit:vel ↄ ea obijcẽ neſciuit: ⁊¶ is vt coſoletur te deus.releuando a miſeria ⁊ afflictione.q.d.
i llla omittẽs: cũ tñ de his eẽt pncipale ꝓpon ad modũ li noõ:ſʒ eſt ei valde facile. ꝓ ¶ Sz verba tua pꝛaua. blaſphe
nng ci tigioſi cepit vᷣba iob arguere:⁊ pᷣ vᷣba q ptulerat añ di matoꝛia ⁊ ſuperba: ʒ ¶ Poc pꝛohibent. que te maniſfeſte
ncht ſputationẽ cũ deo: ꝛ ea q ptulerat diſputando cũ ipſo: oſtẽdunt ininſtũ. a ¶ QAuid te eleuat coꝛ tuũ.ſuper bia in-
ict n ibi Oſtẽdaʒ tibi.po in duas: qꝛ ᷣ vba iob arguit: ad terioꝛi: b ¶ Et q̃ſi magna cogitans attonitos hẽs oculos.
Gini 4 hyrões iducit:ibi Nũquid pm. Circa pᷣvp'arguit iob à oſtendens ſuperbiã tuaʒ in ſigno exterioꝛi: mens enim ho⸗
in vbis ex iactãtia ꝓlatij:qꝛ dixerat: Nec ĩferioꝛ vꝛi ego ſũ minis magna cogitans abſtirahitur ab exterioꝛib:⁊ ſic ocu
13 Gin/ qſi inſinuans ꝙ eẽt maioꝛ:vt iſte ei ĩponit.d. b(a⸗ li coꝛpoꝛales remanẽt quaſi attoniti:ex hoc igitur elipha⸗
uſann quid ſapiẽs.ᷣq̃lẽ tu te facis: c ¶ Rñdebit q̃i in vẽtũ lo/ notat ipſum iob ꝙ talia ſigna faceret exterius ex ſuperbia:
ſuſiun⸗ quẽs.i.vane ⁊ iactant᷑.q.d.nõ.ꝛꝰarguit eũ de vbis pla/ quaſi inſinuans ꝙ cogitaret pꝛofunda ? alijs incognita.
unn tis ex iracũdia:qꝛ obiurgans dixerat. pꝰ nos oſtẽdẽs fa c (Muid tumet contra deum ſpiritus tuu ⁊c.⁊ in hoc no
nich 9 biꝛicatoꝛes mẽdacij:vt eliphaę iponit ſibi:⁊ h'ẽ qð dicit tat eũ de ſuperbia in verbo ⁊ contra deum que eſt maxima
gnnnt d¶Et iplebit ardoꝛe ſtomachũ ſuũ.q.d.nõ:⁊a dicit: vlterius oſiendit verba iob falſa qui ſe iuſtiſicabat dicens:
iuii⸗ e¶ Ardoꝛe.qꝛ ira eſt accẽſio ſanguinis circa coꝛ: 3*ar · d ¶ Quid eſt homo vt imaculatus ſit qꝛ vita humana nõ
6 guit eũ de verbis blaſphematorijs eo ꝙ dixerat:Diſpu poteſt tranſire ſine culpa:ad cuius pꝛobationem ſubait.
icy e & 3

e ¶ Ecce int᷑ ſcõs.i.angelos bonos. f¶Nemo ſimutabil.
a bono in malũ:⁊ hoc ꝑ nãm:lʒ angeli ſancti ↄfirmati ſint ĩ

bono ꝑ gĩam: 1 qð dẽ: Ilemo. nõ ſignat idẽ qð nullus hö:

2angeli nõ ſi hoĩes:ſed accipit᷑ hic Nemo/ꝓ nullus gnãlit

icut Mat.xj. Nemo nouit filiũ niſi pꝛ. g(Et celi nõ ſũt

mũdi in ↄſpectu eiuj.
qꝛ coꝛpa celeſua hñt
aliquid potentionali
tatis admixtũ.ſ.ad ſi
tũ ⁊ illũinationẽ reci

imaculat᷑ ſit:⁊ vt iuſt appa
reat nat de muliere: Eccẽ ĩ
ter ſcõs enemõ imutabil:

piendu:qꝛ luna 2 ſtel e!
lerecipinlt lumẽ a ſo ct celi nõ ſt mũdi in ↄſpectu
le:ꝛ er hoc ↄcdudit eius:q;tõ magis abomina
mundiciz ion inia bilis èt iutil hoͤmo qui bi⸗
magis abominabilij. bit qᷓi aquã iniqtatẽ. O ſten

dã tibi audi me:quod vidi
narrabo tibi. Sapiẽtes ↄfi
tenti:⁊ nõ abſcõdunt pfes
ſuos. Qũibſoliſ data ẽ fra

p pctã ↄmiſſionis:
i ¶ Et inutilis.ꝑ pec
cata omiſſionis:
k ¶ Põ. i. ipſe iob.

quẽ ex abominatone MονWια .
nõ noiat ppo nomie (ct nõ traſibit alien per eos.
¶ Qui bibit quali Lunctis diebſuis ĩpp ſup/
et vead abley ſre⸗ bita nũer'annox inceri ẽ
“ undets Zie⸗ n. ꝗ tyrãanidis ebᷣ. Sonit troꝛis
„ iieen. Ren n. „ „[5 r —n
bibit vinũ aꝛ timet i· ſp in auribill:ctcũ pax ſit
ebꝛiari:bibit tẽperate ille ſp iſidiaſ ſuſpicat. Nõn
ſe bcbene agus hoe cxedit ꝙ reuert poſſit de re
rar talliepamtor: Nebꝛis ad lucẽ: circũſpẽctal

ſic inſinuat ꝙ iob tẽ
peramentuʒ timoꝛis
dei poſtpoſuerat:⁊ ſic oĩ ii
ex ſupꝛadcis ſatis pʒ:ꝙ vba ⁊ argumẽta eliphaę ñ ibant ad
intentionẽ iob:qꝛ nõ qſierat diſputare cũ deo ꝑ ↄtẽtionẽ qᷓ
equalis ei vel ſupioꝛ:ſed per humilẽ vitatis inꝗſitionẽ a ſũ⸗
mo doctoꝛe tanqꝙ inferioꝛ:ſicut hiere.xij. dꝛ: Juſtus quide⸗
tu es dñe:ſi diſputẽ tecũ:verũtñ iuſta loq̃r ad te. m On⸗
dã tibi. Hic ↄñr eliphax arguit vba iob:que dixerat diſpu⸗

tãdo:dixerat.n.q̃i ↄqrendo ſe viuẽ in anguſtia p malo pñti

timoꝛe ꝓ futuro.d. Manũ tuã longe fac a me: ⁊ foꝛmido
tua nõ me terreat.⁊ io eliphaę nitit᷑ oñdere ſibi cẽm timẽdi
⁊ anxiandi ẽt añqꝙ; eẽt deiect a ꝓſperitate tꝑali:a⁊ pꝰſuã deie
etionẽ ibi hitauit. Circa pᷣexcitat ipſi attentionẽ dicens:
n ¶ Huch me qð vidi p ꝓpaʒ experientiã. o ¶ Narrabo
tibi 2 nõ ſolũ vidi ſed a ſapientibaudiui: ⁊ hꝰẽ qð ſubdit᷑:
¶ Sapietes ↄfi. ⁊ nõ abſcõ.pa.ſuos.i.doctrinã eoꝝ:ſʒ eã
manifeſtant tpe ⁊ loco. q ¶ Quiblolis data eſt tra. i. bo
na terrena unb ekad r itatẽ ſuã: mali ãt abutunt᷑ ad
ſuã dãnationẽ. r ¶ Et nõ tranſibit alien p eos.deijciẽj eo
a ſua ꝓſperitate:ſicut dẽ de rege terrã aliquã deuaſtante:q;
trãſit ꝑ eã ad libiiũ deuaſtando eã:eliphaę.n. ponebat felici
tatẽ in pſperitate tẽpoꝛali:⁊ iõ ↄñter dicebat bonos ⁊ vtuo
ſos ab ea nõ deijci. s ¶ Cuctis dieb. Poſti excitauit iob
ad attẽtionẽ: hic ↄñr ponit ſuã intentionẽ.ſ.ꝙ iob adhuc ĩ
ptãte tꝑali exñs hũit cãz anxietat ⁊ tioꝛij ꝑꝑ mala q̃ fecerat
alij: pp qð ſꝑ tiebat ſibi iſidiari gladio ⁊ veneno ⁊ alijj mo
dis:ſicut eſt de tyrannis.vñ.iij de ↄſolatione ꝓſa s dẽ de
dionyſio tyrãno: Expert᷑ ſoꝛtis ſue ꝑiculoꝝ tyrann regni
met pendẽtis ſuper vticẽ gladij terroꝛe ſimulauit. qð expo/-
nẽs ↄmẽtatoꝛ dicit ꝙ cũ dionyſius tyrannexiſtens in pote

ſtate:ſua q̃reret a quodã amico ſuo qd ſibi videret᷑ de ipſo:
ridit ipm eẽ felicẽ: tũc dionyſifecit eũ ſedẽ ĩ regali ſolio ve
ſtibꝰregijs oꝛnatũ ⁊ apponi optima cibaria añ eũ.verũtam

ſuꝑ caput e fecerat appẽdi gladiũ acutiſſimũ cũ ſilo tenui:

.

uerit ad qrẽdũ panẽ:noduit

qtati ſine freno ſe exponebat. Et

. ⸗ „⸗ =

quẽ cũ vidifſet dict amic p̃ anxietate nõ poiat comdẽ:
ſed timebat ⁊ pallebat pᷣ timoꝛe gladij ne quolʒ momè
to caderet ſup ipm:tunc dionyſius tyranꝰ dixit: lʒ ſim ĩ
ptãte regia ↄſtitur:tñ ſum ↄtinue ĩ tali anxietate quali
tu es mo:ꝑꝑ mala q alijs feci:timens quolʒ momento
“ inſidias mihi pa⸗
rari:⁊ veneno vł
gladio interfici: 2

hoc eſt qð dicit:
(¶ unctis die.
ſuis ipi.i.in pctõ

vndiq; gladiũ.Cum ſe mo

ꝙ parat ſit in manu el tene

3 (¶No cre . ꝙ ſuer poſ oeſenetaigl verell axietate
metis qᷓ obnubilat aiaʒ. 1 ¶ Qircuſpec. vndiq; gladi.
qꝛ pꝑ mala ꝗ fecit ſuſcitauit ð ſe cdinime n ſolũ
ab extra:ſed ẽt ab itra:iõ ſubdi: a ¶ Cü ſe adare.
panẽ.i. cũ voluerit acciꝑe coꝛꝑis refectõzʒ. bilſlouit. i.
timet pbabilr c ¶ pax ſit i ma. ei tene.dies.i.moꝛ
tis ꝑ intoxicationẽ: ⁊ ſic auxiliat nõ ſolũ ab extra: ſʒ ab
ĩtra timẽs itoxicari a ꝓpa familia ex odio vel ꝓ pᷣmio:
iõ ſeqt: d ¶ Terrebit eũ tbulaiõ.ſupuẽtura. e ¶ Et
angu. valla eñ. q.d. ſic rex paratus ad pꝛeliũ vallat mi
litib:ſic iſte anguſtijs ⁊ terroꝛibꝰ:⁊ qꝛ iſtud pꝛocedit ex
iuſto dei iudicio:ſubdit pꝛo cauſa: f ¶ Terendit enim
aduerſus deũ manum ſuã.abutens poteſtate ſibi a deo
conceſſa. g Eucurrit aduerſus euʒ erecto collo. per
ſuperbiã: h¶ Et pingui ceruice armatus eſt. qꝛ talis
ſuperbia pꝛocedit ex pinguedine diuitiaꝝ tpꝑalis pote
ſtatis: ⁊ qꝛ ſuperbia excecat:ideo ſubditur: 1
faciẽ eius.i.noticiam intellectus. k ¶ raſſi .
erbia pꝛocedens ex tẽpoꝛali abundantia. Et de
ateribus eius aruina dependet. ex hoc ſignat ꝙ miſtri
eius ⁊ collaterales ex eodẽ motu malicie eius obtempe

rabant eã imitantes:talẽ autẽ fuiſſe iob ſignabat iſte eli

phaę:dũ adhuc eſſet in poteſtate conſtitut’. m ¶ Ha
birauit in ciui. Hic ↄſequẽter deſcribit anxietatem iuſte
inflietã iob:quãdo fuit a poteſtate deiectus dicens: Ha
bitauit in ciuitatibus deſolatis. pꝛima eni eſt pena deie
cti:ꝙ ſit fugitiuus de loco ꝓpo:⁊ habitet in locis ruino
ſis ⁊ occultis.ſcða eſt

ꝛiuatio ſue ſubſtantie:⁊ quantu
ad hoc dicit᷑: Non d itabit c. n Nec mittet in ter
rã radicẽ ſuã i.nõ habebit ſtabilẽ ⁊ ſecura manſionem

o ¶ MNon recedet de tenebꝛis.i.nõ releuabit a luis mi⸗
ſers pꝛopi malũ ſue obſtinatiois: alia pena ẽqn pual
pꝛole ſua:qð ipſi iob contigerat:⁊ ꝙᷓ ad hoc dicitur:

bꝛaꝝ dies. Lrrebit euʒ tri obſtiat. t ( Su
bulatio:ẽt ãguſtia vallabit perbit.ſm ꝙ dẽ i
eũ ſiẽ regẽ ꝗq pᷣpat᷑ ad pᷣlium pſalmo: Supbia
Titẽdit n. aduerſus deum ane c
manu ſuã: 73 oipotẽtẽ ro mer?annoy⸗ incer
boꝛat ẽ. Cucurrit aduerſuſ tus eſt tyrannidij
eü erecto collo: et pigui corr eticꝛ ſp lmer po
uice armar ẽ. Opuit faciez i W
cbcrſſitudo:c᷑t de latib ed nir ter. ip in an il
aruina depẽdet. Hitauit in lũ.ſi.n. audiet ali
ciuitatib deſolatis:⁊ in do Oue f⸗ emnits: vit
mib deſertis q in cumulos nerſarioz venlis
ſt᷑ redacte. Non ditabit nec ſupeuz. x ¶Et
perſeuerabit ſubſtãtia eius cũ pax ſit i. cu ni
nec mittet in terrã radicem hilialein hilee
ſus. Mon recedet ð tenebn uſpical vicelicet
. machinatioes oc
cultas fieri õ ipᷣm

e⸗
urop
Guloen
horpaud
dichnpn
po
ſnuumien

ilch

npi ti
Gpcnauſa⸗
rdohi,
thlgtini
Ncknpe
Pdeanoni

Job xyj.

Nn p ¶ Ramos eius.i.filios ⁊ filis q¶ Arefaciet flam
ma .·i. interficiet diuina iuſticia:p hꝰ inſinuans ꝙ pueri
igi iob iuſte o pctis ſuis fuerant occiſi. r¶Nõ credat ⁊c᷑.

Punmn redimendu ſit.i.liberandus a miſeria aliqͥ auxilio:qꝛ ẽ

iõ ſubdit᷑: c ¶ Cõſolatoꝛes oneroſi oẽs vos eſtis.qꝛ lʒ ve

niſſent ad ↄſolandũ iob:tñ ꝑuerſi erant ad ipᷣm increpãdũ

⁊ moleſtandu. O¶ Nunq ha.fi. vba ventoſa.i.iactato-
ria ⁊ ſoliditate vitatis carentia. e ¶ Aut aliquid tibi mo.

niſe indign. s ¶ Anteqꝙ dies ep imple.pibit.qꝛ moꝛs eius eſt ſi loquaris.ꝓuocando me ad ira q;in te eſt.q.d.non:⁊
mden accelerabĩ an cur· tñ deberet tibi eẽ mo
ſü nature. 1(Et „ „ M llRlleeſtü increpationibuj
manus eius are · Ramos eirefaciet flma: aliqd tibi moleſtũ eſt ſi loꝗᷓ aſtligere amicũ tuum
ec ſcẽt. i. ola e op auferet ſpũ oꝛis ebᷣ. Noͤn ris: Coterã ⁊ ego ſilia vri f¶ Poraʒ c ego ſimi
üffin deficient. e AEr — EEgn e Oe e lia vꝛi lod.i.vos pun/
Jger onaſi vi in 9° Credat fruſtra erroꝛe ðdcept loq.Atqʒ utinã eet aĩa vr̃a ſi cctiz iloco mei
det᷑ quaſi vi.in p O Oed 2. E. FPer e ſi ceti) i loco mei
wußz floꝛe bo. ey. i. de q; aliᷣ pᷣcio redimẽdus ſit. ꝓ anima mea. Coſolarer ? ſed hoc nõ ſacerẽ: vñ
at eonõ expectabi?· Anteq; dies ei ipleãt pibu ego vos ſermonib:et mo/ ſubear 8,U Aic vli
Aun aban frucr — Kt man ei areſcẽt. Cèder̃ qi uerẽ caput meũ ſuper vos. mea i in afflietione
quaſi oliua phᷣci. vinea in b mo flo * boti er Roboꝛare vos oee meo:ct triſticia in qua ſum:⁊
Nt lo ſuñ. 1 ſic amit ct qᷓ oliua piſciẽs floꝛẽ ſuũ. mouerẽ labia mea q̃ſi ꝑccs ego eẽm liberab. hoc
efen tit fructũ ſuũ fu⸗ Congregatio.n.hypocrite vobis. Sẽd qd agã:Si lo no dirit ioß appetitu
? 1 Se ſterilis: ẽt ignis deuoꝛabit cur fuero:non geſcit doloꝛ eregelid oens
i . St dob aue; tabernacula eoꝝ q mũera me: ᷑ ſi tcuero nõ recedet one poſii expirent vi
Eindn dicebat pypocr · libent accipiũt. Cõcẽpit do a me. Nungd aut oppꝛeſſit tatẽ amicitie ſue ideo
güfmnin tã pꝛetẽdendo fal loꝛc:&t pepit iiqtatẽ: èt vte me doloꝛ me: ct in nihilu, ſubdit: ſole
ſiftrtl ſo ten ſanctira ëparat dolos. ¶ xvVI redacii ſt oẽs ar᷑ mei: Růᷣ/ bu g veen nani⸗
go . o; onadoo⸗ Eſpõndẽs aũt iob di ge mee teſtimoniũ dicuntꝰ znon pungitiuis:
i gregauzat iob ſu ¶ NMWrit: Audiui frequẽter me: èt ſuſcitat falſiloqiꝰ ad/ i (Et molterẽ capuͤt
glakrii erũt er ſubtracta: talia. Cõſolatoꝛes oneroſi uerſus ſacieʒ meã:dicłns meũ ſup voj.in ſignũ
⸗ einzöne vos oẽs eſtis. Nuunqd ha mihi. Collegit furoꝛẽ ſuũi nele hrns
uti mu li acepuͦt in bebüt finẽ ̈ba vẽtoſa⸗ Aut me: et ↄminans mihi: infre oꝛemeo. inducendo
aumn⸗ hoc notat iob vos ad patientiam:
uin du eẽt in ptäten “ ¶Et mouerẽ labia
enc erat acceptoꝛ muneꝝ ad puertendũ iudiciũ:a ex h' fuii gquaſi ꝑcens vobis .ſ.ad mit gationẽ doloꝛis vꝛi nõ ad aug-
ſe punitũ pena ignis oues ſuas ⁊ pueros ↄſumentis:vt mentationẽ. m¶ Sʒ quid agã.ad doloꝛis mei reuelatioʒ
4 . hꝛ.5.j.c. Ignis dei cecidit de celo:⁊ tactas oues pueroſ gq.d.nõ hẽo:iõ ſubdit᷑: n ¶ Si cur fuero. quaſi ad aliqlẽ
a q; ↄſumpſit.⁊ iõ dẽ hic:Et ignis deuoꝛabit tabernaca mei ↄſolationẽ: o ¶ No quieſcit doloꝛ me.qꝛ eſt intrinſe
8 “ eoꝝ.qꝛ cuſtodes ſolẽt in tabernaculis hitare. b ¶o cus radicatuj. p ¶Et ſi tacuero nõ recedet a me:.qꝛ qñ do
ln cepit doloꝛẽ.i.pᷣcogitauit malũ alijs facẽ. c ¶ Et pepe loꝛ celatur quaſi clauſuſ intermag intẽdit:qᷓ ſi ꝑ vba api/-
rme rit iniquitatẽ. deducẽs ad effectũ cogitationẽ ſuã iniq;: atur exterius. q ¶ Nuũqd ãt ⁊c. Pic ↄſequer excludit vba
nnfe⸗ dũ eẽt in ptate tꝑali. d ¶ Et vterus eius pᷣpat doloj i. elipha? put oñdebant ipm/p pctis afflictũ:⁊ p oñdit ſue af
nin p' deiectionẽ ſua nõ mutauit mentẽ:qꝛ ſi poſſet hẽet ad flictionis grauitatẽ:⁊2 ſue innocẽtie puritatẽ:ibi Hec paſſ
Epiüſtii buc nocẽdi voluntatẽ. In.c.xv.vbi dẽ in poſtil. ſum.⁊ 3ꝭ 0ſolationis ſibi ꝓmiſſe vanitatẽ:ibi Uerboſi ami/

.m. iniqᷣtas tua os muum. ex abbundantia enim
coꝛdis os loquitur. ¶ Additio
Ittera hebꝛaica ĩ hoc loco videt᷑ ſonare ſic: Cõ/
genet te os tuũ:⁊ nõ ego:⁊ labia mea teſtant᷑ in
te.⁊ eſt ſenſus: exquo iniquitas tua iã manifeſtata eſt ꝑ
os tuũ:qꝛ dcm̃ eſt:Docuit iniqtas tua os tuũ ⁊c̃.de ce/
tero meliẽ vt ↄdẽnet te os tuũ:vt te.ſ.ofitearis eẽ ↄdẽ⸗
nandũ:qꝛ miti agit᷑ ð ↄfitentẽ petm̃ ſuũ qᷓ; ʒ illũ qͥ pctã
ſua ẽt manifeſta nitit᷑ defendẽ:⁊ idẽ itelligit᷑ ex h boie
ia tua teſtent in te. ſub alijs tñ vbis. C.xVI.
pi Eſpõdẽs ãt iob. Hic ponit᷑ ipſi iob rñſio.Circa
qð ſciendũ ꝙ ſicut pʒ ex pᷣdictis elipha nõ repli

imoꝛtalitate aĩe ⁊ futura reſurrectiõe:ſed ex vbis iob co
nat fuerat ↄodẽnare ipᷣm:pᷣoñdens euʒ pᷣſumptuoſũ ⁊
blaſphemũ:⁊ ⁊? ꝑp iniquitates ſuas eẽ afflictũ:igit᷑ iob
in ſua rñſione pᷣ euacuat ipſielipha increpat onẽ:⁊
declarat pnoipale ppoꝰ.i.futurã remunerationẽ: capi.
xvij. pein duaſ:qꝛ p excludit icrepationẽ elipha? inq;ꝰ
nitebatur oſtẽdere iob pᷣumptuoſũ ⁊ blaſpbhemum: ?
q;ad hoc ꝙ dicebat eũ pꝛo peccatis afflictũ:ibi Nunc
autẽ. Circa pmũ dicir: b ¶ Audiui frequẽter talia.ſ.
verba pungitiua ⁊ increpatiua ab elipha ⁊ ſocijs eius:

cauerat aliquid ò̊ iob de pᷣncipali ppoſito.ſ.de

ci mei pĩ tres:qꝛ p expꝛimit ſuã afflictionẽ:: remouet quã
dã dubitationẽ: ibi Concluſit me. ꝭ reſpondet ad quandaʒ
obiectionẽ:ibi Saccũ.Circa pꝛimũ ſcienduʒ ꝙ ſanctus iob
fuerat afflictus a diabolo ĩmediate quantũ ad ablationem

ſubſtantie ſue:⁊a filioꝝ:a coꝛpoꝛis ſui percuſſionẽ:⁊ etiã me

diate inquantũ amicos excitauerat ad eius increpationem
7 ideo loquendo de affligente ipſus aliquando loquitur in
ſingulari notando ipſum demonẽ:aliquando in plurali no
tando cũ ipſo amicos ſuos per eũ excitatos.dicit igitur:
q¶Nuũquid autẽ oppꝛeſſit me doloꝛ meus.ſ. quantuʒ ad

coꝛpus:qꝛ aia nõ fuit oppꝛeſſa taniꝙ a ſtabilitate vtutis de

iecta: r Et in nihilũ redacti ſt oẽs artus mei.qꝛ ꝑcuſſus
H imo a planta pedis vſq; ad verticẽ. s CRu —
ge mee teſtimonium dicunt contra me.humoꝛ enim interi
oꝛ deſiccatus erat:⁊ ſic vltra cutis exterioꝛ rugas contraxe
rat: ⁊ ſic erant teſtimonium percuſſionis eius. t ¶ Et ſaa⸗
ſcitatur falſiloquus.ideſt diabolus aui eſt menꝗ
eius.ſ. mendacij:vt habetur Johan. viij. v¶ Kontr

cens mihi. per amicos meos quos contra me excitauit.
x¶ Eollegit furoꝛẽ ſuũ in me.i.appoſuit totũ conatuʒ ad

mihi nocendũ. y ¶Et cominans mihi infremuit. loquit
de demone ad modu crudelis beſtie:que frendens dentibu)
cõminatur ei quẽ vult deuoꝛare:⁊ ad idẽ ꝑtinet qð ſubdit᷑:
eE 4

— *

.J

qus eliphag ſibi

ebãt hoies tũc t.

Sterri. oculis ac. qꝛ fera volẽs aliquẽ deuoꝛa de aia. hoc ãt dixit iob nõ ad ſui iactantiã: ſed ad vitat

3Poſtio m a ac. qꝛf. oc at dixit
r tribilr aſpicit eũ. a ¶ Apuerũt ſuꝑ me oꝛa ſua ⁊ expꝛo declarationẽ ⁊ amicoꝝ ſuoꝝ ↄfutationẽ:qui ñ potant

bꝛãtes.ſ.demon ⁊ amici mei ꝑ eũ excitati:demon coꝛã deo oñdẽ ex opib iob pꝛeteriti Reg, vemeruiſſerpeun ront
me infamãado: vt hi. S.c. et amici mei falſo me ↄdeẽnãdo. tantis plagis: qꝛ poſſent di.ẽ: lʒnõ poſſim oñdẽ opa
b¶ Percuſſerũt maxillã meã · · dtepl erũt me manifeſte ſi tua mala ↄmiſſa:tn illud qð omiſiſti deũ colẽ tanqᷓ in⸗

tur in facie. . a cijs hec demeruit

tiati ſant. i. letatt mulit p me dentib ſuis. Hò Sãccũ ↄſui ſup cutẽ meam io iob diett exclu
☛ meia ds ſtis me tribilib ocul me in ·¶⁊ opui cinere carnẽ meam. dẽs hancobiecti-
demn eret De . nur eſt. Apuerũt ſuper me Facics mea intumuit a fle- bpexrè
ctiõe innocẽtiũ. Ami 1 5 . erẽ mundas ad
ci ei iob letabat inq' oꝛa ſua:⁊ expꝛobꝛãtes pcůſ tu: &t palpebꝛe mee caliga oeũ Parret t de
reputabãt eũ iuſte ꝑ ſerũt maxillã meã: ſchaͤti ſt uerüt. Hẽc paſſus ſü abſqʒ birte venerando.
D di kial. penis meis. Cõclüſit me de inigtate man mee: cůͦʒ biez karane opi
erar i ius . uas apud iniquũ: ẽt manibꝰ mundas ad deũ pᷣ̃ces. Ter gmemen.
erit vindictã. ip̃i ät Al . Sne „ õ terrã ãt appellat
reputabant ie iuſto: ſpioꝝ me madidit.Egõ ille ra ne opias ſanguinẽ meuʒ amicos ſuos: qui
2 liõ oñdebant ſe aſ quõdꝗ opulẽr repẽie ↄtri neq; ĩueniat in te locũ latẽſelicitatẽ ſuã po-
gedie tute ſũ:tenuit ceruicẽ meã. Con di clamoꝛ me.Eccc.n.i ce- nebat erlatr il.
SSSõ . ſregit me: ⁊ poͤſuit me ſibi lo teſtis me:q ↄſcme ĩ ex meheratc lo.
Pic onr remouet ꝙ½ Le Sit ie cPNE A 4 . õ mõ loquẽdi qͥ diẽ
dã dubitationẽ:ex b* qi ĩ ſignũ.Circũdedit me lã celſis. Verbõſi amici mei: auguſ. Si auꝑ di
n.ꝙ dixit ſe afflictuz ceis ſuis:oↄuulnerauit lum / ad deũ ſtllat oculus meus ligis aux es. ipli
a demone:poſſet ali· pos meos. HNõ pẽpcit: ẽt e· ¶Atqʒ ütinã ſic iudicaret vir t nitebant operi

quis credẽ:q illa affli g. Iie ir. T Er. T Raaſig indiraf ſils Haſſ re ſaguinẽ iob.i.
crions pcellſſet groꝛ fudit in terra viſcera mea. cũ dðo:qo iudicat᷑ ſilõ hoiſ cius afflicrione di

dine diuine ſapie: iö5 Coͤncidit me vulnẽ ſup vul ciũ collega ſo⸗ Eren. bre cẽtes ꝙ erat puni
hoc remouet dicens: nus:irruit in me qſi gigas. ues ãni trãſeunt:et ſemitã p tus ꝓ culpa: ⁊ ſic
e Iocluſcme veu; ðð n Sge l nnebat u
apud iniquũ.i.diabo ” — ——iiiuultulü oquerens
luʒ:cui ex oꝛdine ſue ſapie hielli rate affligẽdi me. ¶ Et de hoe coꝛã deo ad declarationẽ ſue innocentie: ⁊ quia
manib ipioꝝ me tradidit.inq;m ab ei monin phibe
dlii hſu: oñdit.dð. g ¶Ego ille quõdã opulẽt i.diues ⁊ ſa tuũ nõ ẽ veꝑ:io inuocat diuinũ teſtimoniũ.d.

moſus h ¶ Repente ↄtritus ſuʒ. qdð nõ ſolet cõiter accidẽ ce.n.in celo eſt teſtis me.qui eſt teſtis coꝛdiũ:iõ ſubdit:

ſed a magno ſtatu hõ decidit paulati:iob ãt repẽtine öcidit ʒz ¶ Et ↄſclus meus.qꝛ ſcit ſecreta aſcie:lʒ autẽ nullus
tꝑali ꝓſperitate:demõe hoc ꝓcurõte:a do pmittẽte:qð fu ſe poſſet ſcire ſe carere moꝛtali peccato:tñ haliquando
it ſatis graui ꝙᷓ ſi paulati cecidifet: ⁊ ſignũ diuine pmiſſio viris ſanctis cõcedit ex diuina reuelatioe: 2 ſic videtur
nis in ſpãli:eo ꝙ ñ ſic ↄſueuit fieri. i ¶ Tenuit terui. meã. elſſe de iob:pꝑ qð ſic cõfidens inducebat eũ teſtẽ nõ ad
loquit᷑ ad modũ hois debil: ccaput tenet᷑ a foꝛtiſſimo eũ ꝓ ſui iactantia: ſed ad gloꝛiã dei ⁊ veritatis declarationẽ.
ſua volũtate ↄterente. k Et poſuit me ſibi quaſi ĩ ſinni. a ¶ Uerboſi. Dic ↄñr iob oñdit cõſolationis ſibi pmiſ
ad c ꝑcuſſionẽ multe ſagitte mittunt᷑:⁊ p hoc innuit iob m ſe vanitatẽ. vt.n. pʒ ex ſupꝛadictis amici iob pmittebãt

tidglices = ſuas:⁊ idẽ deſignat pꝑ multitudinẽ lãcea ti reditũ ad felicitatẽ terrene pꝛoſperitatis ſi Bend

rũ.d. I ¶ Circũdedit me l.ſuis:ↄuul.lum. meos.p h e
gnat intfectionẽ filioꝝ qᷣ de lũbis edegreſſi fuerat. ſi amici mei. in hoc ſupple qð ꝓmittunt mihi: b
hehadt. mihi:ẽt pcutiedo me in ꝓpo coꝛpe:iõ ſubdi: n deũ ſtillat oculus meus. ab eo expectando remunerati
effudit in rã viſcera mea. p h oeſignans ꝙ doloꝛ e ſenſi· onẽ in futuro. c¶ Atq; vtinã ſic iudicaret: vir cũ ðo.
bilis nõ tm̃ e⸗ in ſupſicie coꝛpis:ſed ẽt penetrabat vſq; ad ſic ãt iudicat᷑ hõ cũ cõpari ſuo:qꝛ cã vtriuſq; ꝓpõit ma
intima. o ¶ Cocidit me vulnẽ ſuꝑ vulm.qꝛ poſtq vulne nifeſte: per hoc dicit iob ſe cõſiderare: ꝙ, ca quare ſie
ratfuerat de filioꝝ moꝛte:fuit vulnerat in ꝓpo coꝛpoꝛe. deus oedinauerat eũ affligi eſſet manifeſta ſicut afflicto
pJrruit iĩ me qſi gigas.i· ĩ tata foꝛtitudie: ꝙ qſi nibil vtun ſua:vt per hoc oꝛdo diuine ſapie appar eret flagellado
remãũſit in me. 2lSani Pic rñdet ad qdã obiectionẽ iuſtos in pꝛeſenti ad augmẽtum felicitatis eoꝝ in futu⸗
upꝛa fecerat. c. pce. d. Nũquid grde eſt vt rũ:ac per hoc amici iob qui henegabant ab erroꝛe ſuo
i in hac vita ponebant: qd ẽt

eſi ret:quã pꝛomiſſionẽ iob p nihilo hẽbat.d.

„9

Aſolet te de:ſed vba tua pꝛaua h ꝓhibẽt:quid te eleuat coꝛ reelſilirent:qui felicitatẽ hoiin

tuũiin qͥ ſignificauit elipha: ipᷣm iob remanẽ in afflictione vlterius remouet.d. d ¶ Ecce.n.bꝛeues anni trãſeüt.
pp ſupbiã ſuã:eo ꝙ nõ fuerat hũiliat diuina ꝑcuſſione: qd ſ.vite humane que eſt v de bꝛeuis. q.d.in re tam inſta

oßndit iob falſum. d. q¶ Saccũ ↄſui ſup cutẽ meã· qð faci bili parui momẽti non pot eẽ vera felicitas homis:
g in ſignũ hũiliatiõis: ⁊ ſitr capita ſua ci?z e¶IEt ſemitã per quã nõ reuertar ambulo.q; homo a
acies mea intumuit a fletu. qꝛ fler eſt ſi pueritia per iuuentutẽ ⁊ alias etates tranſit ad ſenium:

5

aſpergebãt. r V
ↄtritiõis ⁊ humiliatiõis: bñ dicit: Facieſ mea intumu ſed inde non reuertitur ad etates pꝛeteritas.
lt a fletu.qꝛ ꝑ magnũ fletũ multa hũidita rſoluit a cerebo ¶ In c i.xvj. vbi dicitur in poſtil. Aut aliquid tibi mo
deſcẽdẽs vſus oculos ⁊ faciẽ: a ſic inflat. s ¶ Et palpebe leſtum eſtz. (Q¶Additio.
mee caligauerũt. i. oculi intra palpebꝛas atẽti:qꝛ ex magnag ¶ Oc qð dẽ: Aut aliquid tibi moleſtũ eſt: ſi lo
29. tinuo fletu viſus obſcuratf. t ¶ Pec paſſus ſuʒ. Poſtipꝓ ts ſm ſanctum tho. aliter exponitur lic. ſ. vt in
iob ofdit ſuã ꝑcuſſionẽ multipliceʒ:hic ↄñr oñdit ſuã inno hoc oſtenderet iob ꝙ nõ erat paritas in vtraq; parte i
centiã. d. hec paſſus ſum abſq; iniqtate man mee.i.operis hac diſputatione: na aia iob abſq; moleſtia loquebat i

mci qð ꝑ manũ deſignat que ? oꝛganũ oꝛganoꝝ: vt hi. ij. ſuã caluniam: ⁊ hoc dicit: lunquid aliquid moleſtum

onẽ: v¶ Cü ha

is pſequi me pmiſit: poſſſʒ dici iob:tu de teipſo teſtimoniũ ꝑhibeſ:teſtim
eis plequi me ꝑ Ponz teip .-

hnonmer
ifienem
üitaſt
ſueſin
ſteraeos e⸗

E
Feodth
.
n

n GRhin
odiconort
Phirll
ülrit/

ftinnfi⸗

. ——M .. WJ ð ̃ ðÿ .êòẽ‧
S 4

tibi eſt ſi loquaris.q.d.ſi tibi eẽt moleſtũ ſicut mihĩ qui argumemoꝝ nõ ſit vis diuerſa:ſic in ppoſito iob per bꝛeui
N partor calũniã: nõ tm te extẽderes in locutise. Coſeqnt tatẽ a miſeriã vite humane frequẽter ꝓbat expectationẽ ſe·
ieun vbi dẽ: Utinã aĩa via eẽt p aia mea. attendendũ eſt ꝙ in licitatis ſuture:a hoc eſt qð dicit: a¶ Spiriius meus atre
üg . hebꝛaico ponit᷑ qdã dictio q̃ vno mõ h grillcdnoncz nuabit:᷑.vita.n.humana ↄtinuat᷑ per vitales ſpũs egredien/
r optariuã: a ſic iſẽ ſignificat qð in tranſlatione noſtra.ſ. tees a coꝛde:qui in ſenectute debilitantur: ⁊ tandẽ deſiciunt:
i Utinã eẽt aia vĩa H “”è”ÿ T ſic vita termiatur:·
Eu PpsnamegtQ.7.Trrrr---- Fſubchz: b Et ſo⸗
end panit mur in vo⸗, qus no reuertar ambuloꝛ. dã pollicet᷑ ſocijs:et oculiſi midi ſunen ſepule
E ſtilla. alio mõ ſi⸗ Piritůs me (¶XVII lioꝝ er deſiciẽt. Pſuit me Pr g. . enn lenit
A grificat ſimplice; R 4 e , XVTI lioꝝ er den N voſu „ 7 debilitatus ſuʒ pn
ninc ↄditionẽ.d.Si eſ — aitenuabit: dies imei qjſi in p uerbiũ v ulgi:et exe pẽo expectare ꝓſperi
veuß, ſet aia via p aia bꝛeuiabunt:ẽt ſolũ mihi ſu plũ ſuʒ coꝛã eis. Caligauit tatẽ pñtis vite: ſʒ nn
8 mDer. ʒ e itelligik pereſt ſepulchꝝ. Mòn pec ad indignationẽ oculuſ me ſepulturã: iõ ſubdit:·
– Dr anlniszaſat caui: in amaritudib mo us: ct mẽbꝛa mea quaſi ini ecnn s .
AN. af 10 am ½ . ame „YJ.2. Se c — nte vita
wigl en alia mo: ſed hat oculus me. Libẽra me hilũ redacta ſut. Stupebütt bſq; aliquibus peri
e ſolũ dicit ꝙ ſi on et pone me iux te: ẽt cuiuſ⸗ iuſti ſuper hoc:cqt innocens tmñ nõ erant tanti põ
ir tingeret eos eẽ in uiſ man pugnet õ me. Coðꝛ hypocritaʒ ſuſcitabit. Et eris: ꝙ pꝛopter ipſa
alcitioekees eoꝝ lõge ſeciſti a diſciplina tẽnebit iuſtuſ viã ſuã:tmũ ſaretiribt pena
M 4 ð 5 2 a 5agade riti di 2 801 W .
eeIppr?éa no exaltabunt. Dꝛ? dis manib addet ſouitudi dqif: erhuna⸗
nalge i di in poſll. ð l ritudinibu) moꝛatur

e Terra ne operia⸗ . T ooculus meus.mag
ſanguinem meum . Additio.lI. fuacit mentionẽ de oculo iᷓ; de alia parte:qꝛ alia afflictio in

rihil Uʒ ſanguis inoxeni effũdit᷑.ſʒ modũ loq̃ndi ſa terioꝛ mentis magis apparet in octlo Pin Parihusaliſs.
auiflnti cre ſcripture: illi dicunt᷑ operire ſanguinẽ ep:q e¶Tibera me.a pñ̃ti afflictiõe. Qei aliquiblibꝛis ponitur
ageun tulpã occidentiũ occultãt: ſiẽ dicebat iudas fribſuis: ge Oñe. nõ eſt ð textu ſed ſubintelligitur:qꝛ verbũ iob ad deũ
yahet ne. xxxvij. c. Quid ꝓdeſt ſi occiderim frẽm nr̃m:⁊ cela dirigitur: ne creda ur ꝙ petat liberari per reſtitutionẽ ad
Phöe uſe erim ſanguinẽ eò. i. occultem culpã nr̃am:⁊ iõ iob in ꝓxſi derlen terrenã: iõ ſubditur: f¶ Et pone me iuxta te i.
ni an bhoc q dicit: Lerra ne opias ſanguinẽ meũ. videt petẽ in limbo ſanctoꝝ bereideſenel erant de ſua beatitu/
imoenne tgi ꝙ afflictio ſua nõ opiat: ſed declaretur ſi ꝓ culpa ſua ſu ine futura ſecuri: g ¶ Et cuiuſuis man pugnet ↄtra me.
ipbertni. erit. Cõſeqni in hoc ꝙ dicit: Nec inueniat in te locũ la q.d.ibi nõ debeo timere de inſultu cuiuſcũq; homis vel õ/
min I tendi clamoꝛ meus intelligit petẽ ñ ꝙ iſta ↄ queſtio ſua monis. h (Coꝛ eoꝛuz. hic oſtendit ignoꝛantiã amicoꝛũ
gtolüite aninies p hoc qð di: Clamoꝛ me'nõ inueniat in ira ſuoꝝ circa vitã futurã qu negabant: ⁊ pmo —
cehmuile ocũ latẽdi.ſ.vt ex trene fragilitatis ↄditiõe non videat ignoꝛantiã:2 ſuã diſplicentiã:ibi aligauit. Circa pꝛimum
miln n iniuſte ↄqueri:quaſip culpa punit᷑: vnde geñ.iiij. Ecce oſtendit ignoꝛantiã eoꝝ.d. h ¶ Coꝛ eoꝝ longe feciſti a di
ietſedn vox ſanguis fris tui clamat ad me de terra.nã cũ alicu/ ſciplina.ſ. veritatis pꝛedicte:elongat ãt deus hoĩes a cogni
ia (fſusſangus abſg culpa funditgiuſea Irdla dusſi da, fioneve-katiimdüctemuacrcoppemertt rerahit
RK’” mat de terra v7. nco Nirhi dicit influxũ illuſtrationis ſue i ¶ Pꝛopterea nõ exaltabũtur.
ſeiraſtini in poſtil. Uerboſi amici mei. ¶ Additio.lll. in remunerationẽ future vite:qꝛ Ignoꝛans ignoꝛabitur. vt
nuihniti NBitranſlatio nra hʒ: Clerboſi. hebꝛaica lra bʒ hi/j.coĩ. xiij. k Wꝛedã pollicetur ſocis.l. ipſe eliphax qᷣ
ſ Aaquandã dictionẽ:q̃ ppe ſignificat inpꝛetes:ead felicitatẽ homis ponebat in pꝛoſpcritate terrena: a ſic eẽ ꝓ
zie en dictio ponit᷑ hic:⁊ geñ.xlij.vbi dẽ ꝙ inipꝛes erat inꝭ mittebat ꝓ pꝛemio illis qui erant ſue opionis:que Perpac-
ioſeph ⁊ frẽs:⁊ eſt ſenſus: qꝛ iob vocabat aduerſarios dã deſignatur. l ¶ Et oculi filioꝝ eiuj.qui ſunt imbuti ab
mnd t ſuos qͥs dicebat amicos per antiphꝛaſim inipꝛetes ſuos eo ſuo erroꝛe r ¶ Deficient. a vere beatitudis ↄſecutione.·
unn eo ꝙ interpꝛetabant᷑ vba ſua nõ vere:ſed ad ſiniſtrã pir n ¶ Poſuit me quaſi in puerbiũ vulgi.ex dictis.n.eliphag
uun, tẽ:ex hoc.n. ꝙ iob pꝛomiſſiones amicoꝝ tpales ad ni qui dicebat iob punitũ ꝓ ſuis peccatis ſequebatur:ꝙ iob in
iſn hilũ reputabat:inipꝛetabant᷑ eũ diuinas conſolationes ter vulgares in pꝛouerbiũ poneretur:vt quãdo aliquis ma
nſiug, ſpernẽ:vñ in pꝛecedenti.c.dicebat ſibi eliphax ſᷣm verã lus a pꝛoſperitate deijceretur:cõiter diceretur accidit iſti ſi
nin lr̃am: Nunquid paꝝ tibi eſt ſi ↄſolet te deus.ſed qꝛ talij cut ⁊ iob:⁊ ad idem pertinet quod ſequitur: Et exẽ̃plũ ſuʒ

ng inipꝛetatio erat falſa:iõ ſubdit:Ad deũ ſtillat ocul me coꝛã eis: o¶ Caligauit. Poſtq iob oſtẽdit amicoꝰ ignoꝛsã

un⸗ 6 us:qui mentem meam reſpicit. de quo ſtatim ſupꝛa di tiã:hic ↄñr circa hoc oſtẽdit ſuã diſplicentiã:qꝛ plus deber
a y xerat: Ecce in celo teſtis meus c. ¶XVII. diſplicere defectus amici in ſapientia i, in pecunia: ideo
Gnutmi Piritus meus. Poſtei ſanctus iob vᷣba elipha dicit: o Caligauit ad indignationẽ oculus meus. triſti/
ninii increpatoꝛia excluſerat: hic ↄſequẽter pꝛincipa tia.n.⁊ ira que eſt per lũ iuis nõ excedit animũ:tñ ipſuʒ
pinmnn le pꝛopoſitũ declarat.ſ.de futura iuſtoꝝ remuueratiõe turbat ſᷣm grego. ꝓ ¶ Et mẽbꝛa mea quaſi in nihilũ reda
n 5 /oſtendit piopoſitũ: concludit intentũ:ibi Jgitur. Gaſunt initn aaer mente redundant ĩ coꝛ
gne Circa pꝛimũ ponitur pꝰ expectatio future remunerati poꝛe. q¶ Stupebũt iuſti ſuper hoc.videlʒ hoiej tã lit
—RK onis: 2 ponitur circa amicos iob defectus h'cognitiõis terati ſicut erant amici iob: tanto erroꝛe eſſent decepti.
ibi Coꝛ eoꝝ.pautẽ oñditur per bꝛeuitatẽ vite huma- r ¶ Et innocens ð hypocritã ſuſcitabitur.qꝛ ira aue ẽper
4 ſin⸗ ne ⁊ calamitatẽ:cui ſubditur:ex quibus ſequitur felici xgelũ veritatis e ltat innocentes ad inſurgendũ õ fictioneʒ
dem eſt. Iſte. n. liber rhetoꝛicus eſt: ⁊ iõ eað ſnia ſub di magnoꝝ illi qui ſunt firmi a ſtabiles in virtute:non dimit
Anla, eſi verbis e ſiluudqui feauerer eplieak. Je p numi. a iuſtſeie: ſed magis excitantur ad opera perfectiõis
frſn cedit per modũ diſputatiõis:in eaðò ãt diſputatione maioꝛis:et dicit: t E mundis manibus addet ſo ꝛritu.
ne, quẽter multiplicantur argumẽta per varia verba: licet igit hic ex pꝛedictis iob ↄcludit intentiizintsdlebat aute lo⸗
i . H Eiedi ee S

duo: vnũ P⸗ amici ſui ab erroꝛe reuocarẽt᷑:⁊ qᷓ ad hoc

dicit: x 1 ite. retrocedendo
ab erroꝛe:⁊ veniẽdo ad vitatẽ. yl
vllũ ſapientẽ.q;ᷓnad iilud qð de felicirate humana tenetij.ſ.

IJgit oẽs vos ↄuertimini

ꝙ ſit in terrena ꝓſperitate:qð eſt a va ſapia deuiare: cu eſt

oia opera in finẽ opti
mũ ⁊ vltimũ oꝛdina
re.Secundũ ꝙ inten
debat iob declarare:
erat ꝙ felicitas hois
nõ erat in hac vita:ſʒ

nẽ. Yitůr oẽs vos cõuenti
mini ⁊ venite:et nõ iueniaʒ

in futuro expectanda mei traſt lerüt: co⸗ iones
⁊ qqad hoc dicit: mee diſſipate ſi tꝛquentes

3 ¶Dies mei tranſie
rüũt.q.di.in hac vita
non eſt mihi felicitas
expectãda. a ¶ Co⸗
gitatiões mee diſſipa
te ſi.i.ipedite a ↄtem-
platiõis diuine dulce

. Si ſuſtinüͦero ifernuͤſ do
mmea ẽ:è᷑t in tenebꝛis ſtra
ui lectulũ meũ. Putrẽdini
dixi:pr̃ me es:mr̃ mea:⁊ ſo

meũ.i.retoꝛq̃ntes ipᷣʒ
a cõtẽplatione pꝛime
vitatis ad oſideräduuuGff—ffflnn ?
magnitudinẽ mee calamitatis. c ( Moctẽ vterũt in diem.
auferentes mihi 0 Zinducẽtes vigiliã:ſicut ſolet fieri

dine ꝑꝑ acerbitatẽ af S 14
flicionis me. roꝛmea vᷣmib'. Abi èſt er⸗
b ¶ Toꝛquentes co: go n pᷣſtolatio mea:⁊ patiẽ

de die:iõ ſubdẽ: ðD ¶ Et rurſũ p tenebꝛas ſpero lucẽ.i.cuʒ

veſclalo wpegonng: amici iob dicebãt ipᷣm reuerti ad ter

renã ꝓſperitatẽ:⁊ ſpaliter ſi ſuſtineret patient:iõ hoc exclu/
dit. d. 4 Siluſinucro clie patieni: nierm vo
mus mea eſt. i.ſepultura intra terra:qꝛ nõ expecto vltra feli
citatẽ terrenã: ⁊ pp illud qð hic dr de inferno æ alijs lod h
libꝛi:ſciendũ ꝙ in hoc loco ⁊ in alijs locis hlibꝛi cõiter pꝛo

inferno ponit ſcol in hebꝛeo:qð apud hebꝛeos frequẽter ac

cipit ꝓ ſoſſa vel ſepulchꝛo:⁊ io ſubdit᷑: g ¶ E
ſtraui lectulũ meuũ.ille.n.
nikt q̃ eſt tenebꝛoſa. h

B B tin tenebꝛis
ſepellit:quaſi ĩ ſtratu ſub ira po

ꝓpinquitatẽ adc hoiem moꝛtuũ:ſicut pueri hñt ppinqu
tatẽ cũ parentibꝰ⁊ ecõuerſo:⁊ ẽt inter ſe. ibcn nũc

pſtolano mea.i.expectatio felicitatis quam mihi pmittunt
amici in hac vita. q.d.nulla eſt: ⁊ ꝑ ↄñs eſt i futuro expectã
Et patiẽtiã meã quis cõſiderat.ſ.

daa deo: vñ ſubdi: k¶ Et p
ad remunerandũ.q.d.nullus ſᷣm opionẽ amicoꝝ meoꝝ fe⸗

licitatẽ futurã negantiũ:⁊ ex hoc ſequit᷑ ꝙ deus nõ hʒ ꝓui

dentiã de humanis actib'qð eſt incõueniens ẽt ſm amicos
iob:⁊ iõ ducendo eos ad hoc incõueniens ↄcludit felicitatẽ

hois in futuro expectandã a deo:⁊ qꝛ amici iob dicebant fe
licitatẽ aliquo mõ ineſſe homini p moꝛtẽ inq;remanet in

mmemoꝛia hoium:vt pʒ ex ſupꝛadictis:io iob excludit hꝰ.d.
E

undiſſimũ infernũ deſcendunt aia mea.i.quicqd
ad me ptinet ponet᷑ in terra per ſepulturã:Fm erroꝛẽ amico

rũ iob negantiũ aie imoꝛtalitatẽ. m. ¶ Putaſne ſaltẽ erit

ibi requies mihi.i.aliquid ꝑtinens ad felicitatẽ meaʒ.q.di.
hoc dicere eſt valde ridiculoſum:cũ coꝛpus moꝛtuũ nullũ
habeat ſenſum:nec pcipiat aliquid de his que ſiunt vel di/
cunt᷑ extra pertinẽtia ad laudẽ hois moꝛtui vel vituperium
⁊ iõ phᷣs.j.Ethi. repꝛobat opionẽ dicentiũ hoiem vere dici
felicè poſt moꝛtẽ eo modo quo dicebant amici iobbb.
In. c.xvij.vbi dẽ in poſtil.Nõ peccaui 7. Additio.
N hloco vbi dẽ in tranſlatõne nr̃a:Non peccaui ⁊
in amaritudinibuj moꝛatur oculus meuj.hebꝛaica
fa multũ diſtat:dicit.n.ſic:Si nõ mẽdaces mecũ:⁊

Et ñ inueniã in vobis

in vobis vllũ ſapiẽtẽ. Diẽs

coꝛ meuũ. Nociẽ vᷣtert ĩ die
& rurſũ pꝰ tenebꝛas ſpo lu/

–

1qua ſtre hebꝛaice veritatis:vbi in hoc loco nullam poſuit
nit q eſt tenebꝛoſa. h Putredi dixi.qꝛ p'moꝛtẽ reſoluit di
