culpe grau punirnen Nundd rugiet onager cſʒ tradicã ſermonibſci. Quẽ rio. Tribuat mi.
tur ⁊ minoꝛes minus habuerit herbã:aut mugi eſt eni ſoꝛtitudo mea vt ſu hi deus. 1 quic Plauzſre
cum de ſit iuſt. vide er bos cũ añ pᷣſe ſtineã: fini ſit illud oñdit. d. r ku
my aut ſceleztiſſimoß Eet bos cũ añ pᷣſepe plenu, ſitinea:qut qs inis meus vt x ¶ Bui cepit. küzun
hoies in vita pñti vu ſteterit: Aut poterit come/ batieter agam: Mec foꝛitu me flagellare: ſc
niri modicũ: ⁊ aliaã di iſulſũ: qdð nõ eſt ſale ↄdi do lapidũ ſoꝛitudo mea; de y (Hpeme liri
iuſtos multũ affligi: tũ: Aut põt aligs guſtare: nec caro mea enea e. Ecck doterat. b moꝛteʒz. labenn⸗
qlis erat iob. ex qͥ cõ 8 gquſtatũ affert moꝛtem? non eſt li ihi in 3 oluat ma⸗ ſna⸗
cludit᷑:ꝙ punitio vlti q gulſtatu affert monem⸗ non eſt auxilium mibi in ni us. dĩ manuf ftgſch
ma né eſt in vita pf· Ale eni eſuriẽti etiiõ amara me:⁊ neceſſarij quoq; mei ↄñi ligata: qñ nõ Nri
ti: nec afflictõ iuſtoz dulcia eẽ vident᷑. Qlue pus receſſerunt a me. Qui tol inducit effectũ ali
peccato pᷣterito ſoꝛ YUDUU quẽ: ſoluta veo min
um: ſz mag ꝓ pᷣmio If inducit( ſaun
recipiedo in futuꝝ ſᷣm patientie meritũ. e UMñ a verba Et ſuccidat me.a pñti vita. b ¶ Et hec mihi ſit cõoſo. .
mea ⁊c. Pic ↄñter iob excludit obiectõem elipha de vicio vr affli.me do. nõ parcat. ſ. a moꝛte. c¶ ec ↄdicã ſer leint
impatientie: oñdẽs ſe rõnabilit cõqueſtũ qñ ſupꝛa dixerat: monib' ſancti i.volũtati ⁊ pᷣceptis ipᷣp dei:q eſt ſanctuj “ ſi
Pereat dies.pꝛio oñdit iob ꝓpoſitũ ex magnitudie mali ſi ſanctoꝝ.viri eni ſancti qñ nõ ſunt in bono confirmati inu
bi inflicti:2' ex ſubtractoe ſubſidij: ibi Ecce nõ eſt auxilium cuiuſmodi erat iob:ebet timere ne opp̃ſſi tribulatõis ae
Pꝛia in trej:qꝛ pᷣmo oñdit iob ſuã q̃rimoniã fuiſſe rõnabi põodere ruãt in deſperatõeʒ ⁊ blaſphemiã:qbꝰ moꝛs eſt lngen
lé: a ſcðo remouet quãdã obiectõem irratõnabilẽ:ibi Nnu peligẽda ⁊ p̃optãda:iõ ſubdit: d ue eſt enim foꝛ i la
dqd rugiet. 3 reuertit᷑ ad ſuã materiã: ibi Quis det ⁊c. Cir titudo mea. q.d. nõ eſt intin confirmata in bono: quin
ca pᷣmũ cocludit iob ſe rõnabilit ploꝛaſſe natiuitatẽ ſuaʒ ? debeã timere de caſu. (Aat qs finis meus vt patiẽ migen
vitã ex dcis eliphag:qꝛ dixerat ex afflictõe in pñti vita nul ter agam.h expᷣſſe dĩ erroꝛẽ eliphax qͥ negabat aduer di
lã remuneratõem eẽ expectãdã in alia: ⁊ iõ cũ ſua pena ex ſitates huũ vite oꝛdinari ad finẽ vite beate in futuro:a Prirli
cederet culpa pꝛeterita: nec appareret liberatio poſſibil hu qꝛ conſideratio huius ſinis facit patienier tolerare ad/ . Eun
mana via:ideo merito deploꝛauerat vitã ſu:qſi deſiderãs uerſa hui vite:vt patet in martyribꝰ:⁊ ideo hoc remo/ ſid
liberari a pena ꝑ moꝛtẽ: ꝗ hoc ẽ qð di: n vba mea. to ſm erroꝛẽ eliphaꝑnõ remanet rõ patient ſuſtinendi: ltlm
ſupꝛa poſita.iij.ca. doloꝛ ſũt plena. rõnabilit 1 non ſʒ magis moꝛtẽ optadi: vt miſerijs finis imponat f— ſ li
ſine cauſa: e 1Qui agitte oñi.i. e affliccones: f ¶ In ſlec foꝛtitudo lapidũ foꝛtitudo mea. Foꝛtitudo lapidũ n urli
me ſũt.vſq; ad intima penetrãtes: ꝗ ¶ Quaruz indigna/ eſt ſine ſenſu:⁊ iõ nõ dolẽt li ↄterãtur vel ſcidant: ⁊ ſili/ W
tio.i.violẽtia ⁊ magnitudo: h S= it ſom meũ.i.inici ter eſt de ere: foꝛtitudo aũt hũana ⁊ caro ſunt ĩ natura llig
dit: als intercipit anhelitũ meũ. i(¶¶ Et terroꝛes dñi.ſ. de ſenſitiua:q de neceſſitate ꝑcipit leſionẽ⸗ let: niſi mi⸗ inb
ↄtinuatõe hub mali raen k. ¶ Militat ↄ me.qꝛ his ñ raculo impediat᷑ ꝑ potẽtiã diuinã. g(Ecce nò eſt au- umnin
poſſum reſiſtere. ¶ Mũqnid rugiet ⁊c. hic remouet ob xiliũ. Hic ↄñter iob oñdit ſuã q̃rimoniã fuiſſe rõnabilẽ hun
iectõem irrõnabilẽ: qꝛ poſſʒ dicere eliphax aliq paſſus ſum pꝓpi defectum remedij ↄtra malũ ſibi a deo inflictuʒ: ⁊ ec⸗
nõ tñ pꝓrupi ĩ talẽ qrimoniã:qð remouet iob:per hoc ꝙ ſi pmo iob oñdit pꝓpoſitũ:⁊ rñdet cuidã obiectõi: ibi Cõ ſhliin
aliqd paſſus eſt:nõ tñ fuit tãti põderis: ꝙ eũ deijceret a ſta ſiderate.ꝭʒ remouet quoddã dubiũ: ibi Uerũtñ. Cirta Konnd
tu trene pſpitatis: ⁊ ſic nõ hũit materiã qrulandi:a hoc eſt pmũ ſcienduʒ: ꝙ ↄ malũ illatũ homo hʒ remediũ:vno tunſi
qð dẽ ꝑ quãdã metaphoꝛaʒ: 1grac rugiet onager. oſtẽ modo p ſe.ſ. q hʒ diuitias vel filios potẽtes ſeu robur. nniin
dendo ſuũ doloꝛẽ: m ¶ Cu habuerit herbã.i paſtum ad coꝛpis ꝑ q̃ põt malũ illatũ repellere:ſed oĩa iſta erat ipi gertnin
ſufficiẽtiã.q.d.nõ:⁊ ꝑ hoc itelligit:ꝙ ho ronalis multo mi iob ſbᷣtracta:vt ocm̃ ẽ. S.jca.⁊.ij.⁊ ideo dicit: Ecceno bemt

eſt auxiliũ mihi ĩ me. ? hʒ remediũ p amicos bonos ſi
ſibi remãſerit: qꝛ multa ꝑ amicos poſſum:qͥ per noſip trſſ
ſos nõ poſſum: xalia aut erãt ſubtracta ipſi iob ꝑ ꝓcu hlin
ratõem ipſo ſathã:vt dem eſt ſupꝛa.ij.ca.⁊ hoc ẽ q; di· geri
cit: h ¶ Neceſſarij qᷓ; mei.i.amici chariſſimi. i Re
ceſſerũt a me. de mea aduerſitate non curantes: quia ta nn
mẽ iſtud eſt culpabile in amic iõ ſubdit: k ui tol (lüi

nus dʒ ↄq̃ri ſtãs in ſtatu ꝓſperitatis. n. ¶ Aut poterit co
medli inſulſum.i.cibus inſipid. o ¶ Aut poteſt aliqᷣs ge
ſtare.ſ.cibũ egrotatiuũ ꝗᷣ pot inducere moꝛtẽ.q.d.hoiĩej ab
undantes iĩ delitijs talia nullo mõ comederẽt:verũtñũ hoiej
an xiati pᷣ magnitudine famis talia nõ abhoꝛrerẽt comede/
re:ſᷣm ꝙ dẽ ꝓuer.xxvij. Aia autẽ eſuriẽs etis amarũ ꝓ dul
ti ſumet: ⁊ hoc ẽ qð dicit iob de ſeipᷣo: p pꝛu.i. tẽ

Win
En
An
hhe
R
R
ſmi
tuüg
Qſkefn
un
üi
(S
D
inſ
ſloleit
meſban
N C
WIIDee
(S⸗
üſinin
ülgtrgi
cntfrit

g ſan
. Nn
Br aittir
xulovonimn
Etithlui
emitmut
(Cackan
muube
spro
giud
rruofun
orbens
isi
91

nmain

r,,
i,

8
4

i

terierũt me.nõ curaãtes de mea reuelatoe:⁊ qꝛ hoc ẽ cul

,„2 R D
“ .

lit ab amico ſuo miſericoꝛdiã.· ſubtrahẽdo ſibi auxili’ pdeis: I¶ Uerũtñ ⁊c. hic ↄñter iob remouer dubium:qꝛ
pe nereſſitarig. Timorsofi vercliacht eine ꝛ ex eb verbis imediate ppoſitis poſſet aliqs credere: , reio⸗
deũ offedit. m ¶ Fres mei. i.ↄſãguinei mei: n¶ Pꝛe

ſtioe:iõ hoc remouʒ dicis: l ¶ Uerũtñ qð cepiſtij expicte.
pabile:iõ ſubdit: o ¶ Qui timẽt pꝛuinaʒ irruet ſuper

eos nix.i.qͥ ꝓpt ti tur: Pꝛebete aurem
moꝛẽ minoꝛis pe , Mẽds¼ “ð́ ⁊c.⁊ debitũ modum
ricu li dimittit ſᷣ lit ab amico ſuo miam: ti rate me ð manu hoſt:⁊ de diſputandi tãgit.d.
uenire amico ſuo moꝛẽ dñi öreliqt. Fréſ mei manu robuſtoꝝ eruite me n ¶Rudete obſecro
in neceſſitate poſi gtmr m. ſi . 8 . abſcq; cotentoe.qꝛ liti
to.ſ. ne p tale ad Pierierũt me: ſicut toꝛrẽs ꝗq Docẽte me:&t ego tacebo: cioſt i diſputat bus
iutoꝛiuʒ ey facul raptim trãſit in ↄuallibus. ⁊ ſigꝗd foꝛte ignoꝛaui:iſtrui magij volut obtinere
tates diminuan⸗ Qui timẽt Pꝛuina:irruet ſu te me.Quarẽ deiraxiſt ſer in iurioſis clamoꝛ ibꝰ
tur icurret maiuj per eos nix. Tẽpòꝛe qͥ ſſe monibꝰ pᷣuatis:cũ e vobis veris roib: 2 ideo

ubdit: o oaue⸗
tes id quod iuſtuʒ eſt
iudicate.i. ꝓponatis
tm̃ vera ⁊ recipiatis.
p¶Et nõ inuenietis
in lingua mea iniqta⸗

nuliꝰ ſu ꝗ poſſit arguẽ me:.

periculuʒ ſeilietrint diſſipati pibunt: et vri nul g poſſit:
Ad icrepadũ im̃ eloꝗa cõ/

Benns adeo Hli— caluerint ſoluẽtur de loco .
poꝛe q̊ fuerit diſſi ſuo. Inuolute ſunt ſemite cinnatiſ:ct in vẽtũ pᷣba pꝛo
bai Rmene greſſuũ eoꝝ: ambulabũt ĩ fertis: Sup pupiullũ irruitiſ
eeri ma Uacuũ: pibũt. Cõſigèrate ſubuertere nitimini ami-
ſiet ei: q no miſe ſemitas themã: iinera ſa- cũ vim. Nerũtñ qð cepiſtiſ ciã qᷓ debet pxio. ¶ ꝗ
Srn ij. Nec i faucibus meis
r ¶ Et vt icalue/-
rint ſoluẽtur ð lo

ba: &t expectate pauliſper. explete. Pꝛebete aurem: ⁊
ſtulticia ꝑſonabit.i.a

Confuſi ſunt:qꝛ ſpaui. A& videie an mentiar. Rñdcte

olocurde nerut s ſ; ad me: æ pu. obſecro abſq; coꝛente: æ nids qun crte t es
eis ſm metapho⸗ doꝛe coopti ſũt. Nũc veni loquentes id quod luſtuz ſentit: intẽdebai eniʒ
raʒ pꝛuine q ſtati ſtis.t mõ videntes plagaʒ eſt iudicate. Et non iuenie- efendere ꝓbare ve
diſſoluit: cñ tůgit meã timetis: Nunqd dixi: til i ligua mea iniqtatẽ nèc ritatẽ circa humana
eadnen auferte mibi:? de ſubſtan in ſauebus meis ſtulncia guinn ybi
uẽtur a pſperita lia via donate mihu yl libe perſonabu. iin poſulla: Circa p
te pñtis vite. Ss =ðD IJJJMUMU mũ ſciẽdũ:ꝙ eliphag

Inuolute ſunt ſe⸗ iponebat iob fallam
mite greſſuũ eoꝝ.fraudulẽtijs ⁊ aſtutijs. t ¶ Ambula ⁊erronea ſniaz. dditio pꝛima.
bũt in vacuũ.qꝛ nõ veniẽt ad terminũ debitũ:qͥ eſt bri ⅞Nboc ꝙꝙ dicit iob: Urinam appenderentur peccata
tudo ſutura:ſicut medicina di in vacuũ ꝓpinata: q̃ nõ
inducit ſanitatẽ. v ¶ Coſiderate ſemita) ⁊c̃. Pic ↄnter
rñdet cuidã obiectõni q̃ poſſet ſibi fieri:eo ꝙ dixerat a⸗
micos ſuos ab eo declinaſſe: qꝛ tres amici ſui ſupꝛa dci
venerãt ad eũ ↄſolandũ:vt hẽ ſupꝛa .ij. ca.tñ pꝑ ipᷣm ſa/
than fuerũt iducti ad ipᷣm iob icrepãdu:⁊ ſic aduet eo
rũ nõ fuit ei ↄſolabilis:⁊ h eſt qð dẽ: Conſiderate ſemi
S

e:in hebꝛeo eni ſic hĩ: Utinaʒ appẽderet ira mea.
7 calamitas quã patioꝛ ſil in ſtatera: qm harena maris he
grauioꝛej apparei:vñ ⁊ vba mea abſoꝛpta lſũt.Ad quoʒꝝ i
teiligetiam a tẽdendũ eſ:ꝙ hic iob incipit diſputare cõtra
amicos ſeu aduerſarios.In pᷣma eni ꝓpplitõne que ſuꝑꝛa
ca:iij.ↄtinet᷑:nihil cõtra eos dixerat:cu nondu mẽtẽ eoꝛum
habuiſſet:iʒ ſolã trinticiaʒ ſuã tragedice ꝓpoſuerat:vt dem
ẽ:ſʒ modo poſtq audiuit eliphaę iponentẽ ſibi totã flagello
rũ ſuoꝝ: cu pa:vt pʒ in dcis ſuis: ꝓuocatus eſt ad ira:co ꝙ;
videbat puipendi ſeu vilipendi ſeu contẽni ab ipᷣo cliphag.
Paruipẽſio eni ſeu cõtemptus ꝓpꝛie cauſat irã ſᷣm phᷣum
in ſcòo rethoꝛice: Ira at ipedit roeʒ.vñ grego.i moꝛalib:
ſathan a bono ꝓpoſito ĩmutati. a ¶ Uenerũt q; vſqq Ira itelligẽtie lucẽ ſubtrahit: ⁊ merẽ ꝓuocando coſfũdit.tri
ad me:⁊ pudoꝛe cooperti ſunt. ꝙ hõ in tãta miſeria co ſticia etis aggrauat aim intm: ꝙ ſi oẽm ſpem euaſionis ex
ſtitut: reputaret eoꝝ amic: ⁊ io ↄuertẽdo ſermonem cludat:ipᷣm abſoꝛbet:vt i pꝛia ſcõe.q.xxxvij.arti.ij.iĩ tñſio
ad eos dicit: b (Et mõ vidẽtej plagã meã timetis.ne ne ad tertiũ articulũ. vñ vidẽs iob in ſeipo paſſionẽ ire ex
aliqd ꝓ ſubleuatõne mea repetã a vobis. c (Hudd dcis elipha cauſatã ſiliter triſticia magnã ex ſuis calami
dixi afferte mihi. q.d iſte timoꝛ ĩ vobis ẽ fruſtra (¶ dè tatib':times ne foꝛte ĩ dicẽdis ꝑ ipᷣm aliqd incouenient di-
Docete me.ſi habetis maioꝛẽ ſciẽtiaʒ: e ſe ego tace ceret ex ꝑturbatõe p̃dictaꝝ paſſionũ: iccireo in pꝛimoꝛdio
bo.vt audi:⁊ ꝑ hoc inuit õriũ: qꝛ ꝓ ↄſolatõib dixeft ſue diſputatõis ppoſuit:ꝙ ſua ira ⁊ calamita erat grauio/
ſibi verba pũgitiua ⁊ detractoꝛia:iõ ſequit᷑: f Aun⸗ res harenij:⁊ hoc cũ dicit:Utinã appẽderet᷑ ira mea.ſ.quã
re detraxiſtis ſermonib veritatis quibiob dixerat:fla dicta eliphag in me cauſarũt:Et calamitas quã patioꝛ.ſ.in
gella pñtis vite ĩ ſcis hoibꝰ oꝛdinari ad ↄſolatõem vite alijs afflictõibꝰ meis:Simuli ſtatera.ita ꝙ ira calamita⸗
future. g ¶ Ad icrepãdũ tm eloqa cõcinnatis.i.curio in vna ſtatera ponerent᷑: a harena maris in alia: dicit ꝙ;
ſe coponitis:vt videant᷑ magis bona. h¶¶ Et ĩ vetum iſte due paſſiones eẽnt granioꝛes harena maris:ex qͥ coclu/
vba ꝓfertis.i.ad oñtatõeʒ viam. i Sup pupillũ ir⸗

tas themã i.aduetũ elipha themanitis. x( It nera
ſaba.i.aduentũ alioꝝ. y¶ Et expectate paulũꝑ.i.ↄſi
derate:ꝙ aduẽt eoꝝ nõ fuit mihi oſolabilis:nec in ali-
quod auxiliũ: iõ ſubdit: ʒ ¶ Coſuſi ſũt qꝛ ſperaui.i.
qꝛ erã in ſtatu miſerie: in qͥ deberẽ auxiliũ ab eis ſpera-
re:cõfuſi ſũt: qꝛ nõ habebat volũtate adiuuãdi b ipſuz

ℳ

dit:UVñ ⁊ verba mea ſũt abſoꝛpta.eo ꝙ iudiciũ rõnis ex ve

ruitis.vocat autẽ iob ſe pupillũ tanqᷓ oib bonis tꝑali hemẽtia taliũ paſſionũ ↄſueuii abſoꝛbi:2 pↄñs verba pꝛo
bus denudatũ. kꝗ Et ſubuertere nitimini amicù ve lata talib' inexiſtentib paſſionib: a iſti duo ver ſus ſũt qhᷣ
ſtrũ.conãtes eũ oñde dam pᷣambulũ notabilui excuſãs ipᷣm iob a multis qͥ ꝑ ipʒ

re erroneũ ⁊ blaſphemũ: vt pʒ ex
d O 2

midaret cu eliphax⁊a er ſocijs diſputare dð ſiup:apolita que

arguẽdo ) me:⁊ qꝛ arguens debet etiaʒ audire:ideo ſubdi

tem.i.aliquid õ iuſti

———

mea.traſlatio nr̃a multum deuiat ab hebꝛaica veri·

in pꝛoceſſu diſputatonis minus caute fuerunt dicta: vt in
ſequẽtibꝰ pʒ: quã quidem excuſatõem iob ꝗ locũ rñdentis
¶huiuſmodi altercatõibꝰpꝛicipalit tenuit: in ꝓpo poſuit lo
eo.ſ. in ſue diſputatõis pᷣmoꝛdio:in qᷣ rñdẽtes ↄſueuerũt h
modli excuſatões ſeu ꝓteſtatões ꝓponere.ſi aut dicat᷑: quo
iob ꝗᷓ virtuoſus ⁊ patiẽs erat iraſceret ↄtra eliphax ⁊ alios
⁊ nõ poti diſſimulaſſʒ ſeu patienter toleraſſet: iuxta illud
pſalmi: Ego aũt tanq ſurc nõ audieba: ⁊ ſicut mur non

72

apiẽs os ſuũ. Dicẽdũ ꝙ iob põt excuſari ab ipatiẽtia in h’“

multiplicit:tũ qꝛ ira quã dicit ſe hĩe:itelligẽda ẽ ̃m vires i L

ferioꝛes tm̃:ſicut dem̃ eſt de ſua triſticia: vnde notant dicit
Uerba mea abſoꝛta ſũt.q.d.lʒ intellect᷑ me vel rõ non ſit
abſoꝛta:vba tñ exterioꝛa ſũt abſoꝛta:tũ quia h faciebat ꝓ
pter bonũ eoꝝ:qui ei ↄtumelias iſerebãt vt de cetero talia
nõ attẽtarẽt: iuxta illud puer. xxvj. Rñde ſtulto iuxta ſtul
ticiã ſuã ne ſibi ſapiẽs videat᷑.tũ etiã ꝓpter bonũ multoꝝ
quoꝝ ꝓfect impedit ꝑ cõtumelias iuſtis illatas:vñ Greg.
ſup ecech. homelł xx. Di quoꝝ: vita exẽplo imitatõis ẽ poſi
—⸗ pebet ſi poſſunt detrahẽtin ſibi verba compeſcere ⁊c̃.

traxiſtis ſermonib veritatis: dditio ſcòa.
Ecundũ ſãctũ thomã in ſua expoſitõne h qð dicit
iob: Quare detraxiſtis ſermonibꝰvitatis.no eſt re
ferẽdũ ad hoc ꝙ iob dixerat:flagella pñtis vite ĩ ſã
etis hõib oꝛdinari ad ↄſolatõem future vite:cũ iob nõ di⸗
xerat ad huc:lʒ hoc poſtea dicat:ſʒ referẽdũ eſt ad afflictõeʒ
quã patiebat᷑ ex dcis eliphax diccẽo:ꝙ mala q̃ ipᷣi iob ↄtige⸗
rãt pcedebãt ex ſua culpa:in qᷓ detractõe ſeu coõtũelia ipᷣe eli
phax ledebat ipᷣm iob ĩ ſua fama q eſt maximũ hois bonũ
int᷑ bona exterioꝛa:⁊ qꝛ hoc faciebat eliphax ſine hoc ꝙ ha
beret rõem ad talẽ detractõnẽ facienda:iõ dicit:Quare de
traxiſtis ſermonib' veritatis. ⁊ vx hec detractõ oñdat inex
cuſabil: excludit oia illa quib aliqs rephenſoꝛ poſſet a de⸗
tractõe excuſari:Quoꝝ pmũ eſt: cũ quis maioꝛis auctoꝛi
tatis aliũ repꝛehẽdit: ⁊ hoc excludit dicẽs:¶ũ ex vobis nul
lus ſit qͥ poſſet me arguere.x cũ aliꝗs vba dura ↄ aliqueʒ
ꝓfert ad ep vtilitatẽ: nõ ad exacerbãdũ ipᷣm: ⁊ hoc remo-
uet dicẽs: 2d icrepãdũ tm.ſ.⁊ nò ad vtilitatẽ eloda ↄcinna
tis.i. ſtudioſe ↄponitis:vt nõ videant᷑ leuit᷑ eẽ dicta.ꝭ ẽ cũ
alids vᷣba que ꝓfert ↄtra aliquẽ efficacibꝰ rõnib munit:qð
remouet dicẽs:Et i ventũ vᷣba ꝓferũt.q.d.vba vr̃a inania
ſũt nullũ robur rõnis habẽtia. ꝗ“ eſt cũ alids aliquẽ repᷣ/
hendit eo tꝑe ⁊ ſtatu in qͥ pꝛeſumi põt ꝙ nõ inde deterioꝛ:
ſed melioꝛ fiat: vñ tpe q̊ aliqs eſt vehemẽter ↄtriſtat: ⁊ ad
irã diſpoſitus nõ eſt rephendẽc:qꝛ ſic nõ videt᷑ ꝙ repᷣhen-

ſoꝛ velit coꝛrectõem:ſed poti ſubuerſionẽ ei iõ dicit. Suꝑ
pupillũ irruitis:⁊ ſbuertere nitimini amicũ vim. ſe 6 pu⸗

pillũ noĩat qꝛ ĩ triſticia oĩm auxilio ðſtitut eãt.¶ Replica.
tcaplo.vj.vbi dẽ: Utinã appẽderent᷑ ⁊c. GBurg. coꝛ

ponit pmo iob vſq; ad illũ locũ ignoꝛauerit erro/

ſuppoſitũ foꝛe falſũ oñſum eſt ſupꝛa ĩ coꝛrectoꝛio pmo ter-
cij capli. Supponit ſcòo ꝙ iob fuit ꝑ elipyha: puocatus ad
irã ꝓpter ei puipẽſionẽ ⁊ ↄtẽptũ.Alud ſuppoſitũ etiaʒ vẽ
falſũ:qꝛ talis ira multiplr culpabilis fuiſſet ĩ tam ſancto vi
ro:nec in aliqᷓ auctẽtica ſcriptura reꝑit ſile huic ſuppoſito
de iob:imo ipemet ĩ fine hui capli ꝓteſtat᷑ ſe rõnabilii di-
xiſſe: ⁊ dicere velle qð nõ eſt irati ſic deſcripti ꝑ burgẽ. cui⸗
rõ ↄfuſa ẽ ⁊ abſoꝛta:Et etiã dñs repᷣhẽdẽs iob ĩfra.xxxviij
caplo nõ repᷣhendit eũ de huiuſi modi ira ↄtra amicos ſum-
pta:ſed ſolũ de incauta locutõe ↄtra deũ:vt pʒ ibidẽ.ʒꝰ ſup
ponit ꝙ harene maris debeãt poni ꝓ pondere õ irã ⁊ cala

mitatẽ ipſy iob:qð ſuppoſitũ extranee ſonat:nã in ſepturij

harena nõ accipit᷑ cõiter ꝓ ↄtinuo ſʒ diſcreto: vt nõ ſignifi-
cet magnũ ſed multũ:vt pʒ Gene.xxij.⁊.xxxij.⁊ Joſue.xj.

In eodẽ ca. vj. vbi dicit᷑ in fee icnsi de

rigẽdo lr̃am nr̃am aliq̃ ſupponit:⁊ aliq infert. Sup/

res amicoꝝ iuoꝝ:iõ vſq; huc nihil ↄtra eos dixit: hoc aũt

alijs locis plurimis.Ponit ſ igit p multitudine pal⸗

ſionũ:nõ ꝓ magnitudine:p oↄſequẽs nec p pondereĩ
knc Poſt illa ſic ſuppoſita SKerbarge .

tera appẽ
mo ex talib palſionib' ire vba iob fuerũt abſoꝛta ex
defectu iudicij rõis:qð nõ vẽ viro recto huic aſcribẽdũ
Infert ſcõo burg.
P allegatoõ huiulſ⸗

fieri ↄſuete q̃ excuſatio etiã modici poderis eſt:nã apud
amicos ñ fuit excuſat:qͥ vba ſua egre ferẽtes ⁊ errone⸗
repꝛobauerũt:nec apud deũ:qꝛ ipᷣm de incaute dcis coꝛ
ripiebat:vt pʒ.xxxviij.hup: Ideoq; hebꝛaicã lr̃am per

burgen. ↄficta ⁊ ſuꝑ talib falſis ſuppoſitis ⁊ illatis ſun

data nõ opoꝛtʒz attedere:p̃ſerti cũ ſanct gregoꝛiuj ⁊ alij
oẽs in trãſlatoe rõnabilit expoſita ſũt ↄtenti:vt peccata
iob ⁊ eᷣ calamitas põderent:⁊ ꝙ calamitas v grauioꝛ
pctis ãſi harena marl.i.młtiplr vt poſtillatoꝛ exponit.
¶ In eodẽ caplo vbi poſtillatoꝛ expõit illõ Quare de
traxiſtis moibvitatis.de ſnia ip iob.ſ.ꝙ afflictio in
pñti nõ ſꝑ ẽ punitio peccatoꝝ:ſʒ tẽtatõ aliqñ ob cumu
luũ meritoꝝ ⁊ pᷣmioꝝ burg.cuũ ſancto thoma ſe oppõit
exponẽs de eliphax ꝗ detraxit fame ipᷣp iob dicẽs eũ ſic
flagellatũ ꝓpt pctà ſua exceſſiua.ſed qꝛ detractio fame
ↄſiſtit in facto ⁊ nõ in ſermòe:ipꝛopꝛia vẽ expoſitio cũ ĩ
lr̃a nõ dicat᷑:detractũ facto fame:ſʒſR ermonib veritatis
Qui aũt ſint ſermones veritatis quib h̊ iob ↄq̃rit de/
tractũ reqrendũ eſt.nõ eni ſermones elipha? ↄtra iob:
qꝛ illi nõ ſũt ſermones veritatis:ſed erronei.⁊ ſiq dixit
itermiſcẽdo vera:ilł veris nõ detraxit:ſʒ pot ꝓpoſuit.
Reſtat igit᷑ ꝙ fuerũt ſermones iob quib'obiurgabat er
roꝛes amicoꝝ ab olim ſibi notos put caplo tertio dem
i coꝛrectoꝛio pᷣmo:⁊ ad illũ ſenſu tẽdũt modi loquẽdi
in hoc caplo cũ dẽ: Quis det vt veniat petitio mea:⁊
tribuat mihi de' qð expecto:⁊ qᷣ cepit ipe me cõterat:⁊
hec ſit mihi ↄſolatio: vt affligẽs me doloꝛe nõ parcat.
Pi eĩ ſmones ſũt ſᷣmões vitatis ex ſupꝛadcis ſermõib
ca iij. oꝛtũ hñtes ⁊ reſpectũ.vbi vi: Quare non in vul/
ua moꝛtu ſũ ⁊c̃. ſicut ibi poſtillatoꝛ exponit:vñ ſermo
nes hui capli niſi ad futurã ſcõꝝ in hac vita afflictoꝛũ
remuneratoeʒ ꝑtineãt:nõ ſermones vitatis ſʒ fatuitatij
ſunt. Quis eni niſi deſipiẽs petit aſflictoeʒ finalẽ ſuꝑad
di ſine reſpectu ⁊ ſpe pᷣmij:niſi velit icidere in erroꝛes a-
micoꝝ iob in huiuſmodi afflictione deſperantium de
vita futura. 7 LCaplm. VII.
Ilitia. Poſti iob deſtruxit ipeliphas obiecti
onem: hic conſequenter aſtruit pꝛincipalem in-
tentõnem: videlicet ꝙ felicitas pominis non eſt
n pꝛeſenti vita ſicut eliphaxſe entiebat: ꝓpter quod ipſi
iob pꝛomittebat felicitatem in pꝛeſenti vita poſt flagel⸗
la ſi ſe emendaret:vt patuit i fine capituli pcedẽtis. Pꝛi
mo igit iob oſtendit ꝙ talis expectatio felicitatis eſt fri
uola: ? ꝗqᷓ ſit expectatio vera:ibi Parce mihi. pmai du
as:quia pꝛimo oſtendit ꝓpoſitũ ratõnibus oſtenſiuis.
ſecundo ducentibus ad impoſſibile: ibi Qua pꝛopt?
ego. Pꝛimo oſtendit pꝛopoſitum ratione gener ali tů
ad oẽm hoiĩeʒ.: rõe ſpeciali quantũ ad ſeipſum:ibi qn
duta eſt. Circa pꝛimum pꝛimo pꝛoponit intentum di⸗
cens: a ¶ Militia eſt vita hominis ſuper terram ac.
militia enim oꝛdinatur ad finem alium ſcilicet pacem
per laboꝛem militie conſequendum: vnde ſᷣm phᷣum
quarto ethicoꝛum: GBellamus vt pacem babeamus. ſi⸗

militer intentio mercenarij eſt merces recipienda pꝛo qᷓ

Aliti eſt vi C. VII. modi paſſionum
boiĩs ſuper terrã: I Excuſat iob imul

1S Den ,n⸗ tis incaute dcis:⁊
ſicut dies mercenarij dies ſictenet modũ p

. riigatt

Glatnmmn
fuſikin

olit
Anceti dd
enepe moſo⸗

llhepes
huogen
rn de⸗
Urigct
ictinzei⸗
hanendd
munhi⸗
ſiſftilg u
hiaſq
Miutiuun
Poltnrachiͤ

tonünnt

Eltopoſtöns
Sictuside⸗
luchahan
rppurad
Ntiobde
umlicſ
nluens:
nnnagi
nitaſe
ſſadoi
p apy
ſſih,
lſighen
thimr
ikſil
ſſſh
üſtunt

☛ =

=

4
. 3
ſhaniis
hGoe
i
na

inf
4

D
d

behe⸗
liſn
done
oeng
ſobii
doborg
Rhuiß
nnn
binn
Uedage
moti⸗
iſchols
nigel

Nerwne
edein

lingr
Uusin
iſtii
Npecn
igruin
opont.
unede
ffioion
obcum
roppit
iseiſe
cio ſun
ſtoci
perius
dͤritde
raiob:
ſijdiri
ppoleit
Gbre
mnodcn
qudd
omen
tern

Da.

rmö
insph

ſn
ficorn

tmitß
ſupe
:es
umde

n. W.

og⸗

data vndiq; ſicut hõ circũdat᷑ veſtimẽt t ſoꝛdi

„ 4 10 .„

ſeruit per hoc igitur pꝛopo nit iob 2 bene ꝙ in vita pꝛe

ſenti nõ eſt vltim finis ſeu felicitas hominis: ſʒ magis

in gete habẽda ⁊ mercede recipiẽda ꝑoſt hãc vitã: ⁊ ſia
tim ꝓbat aſſumptũ:cũ dicit: b (¶ Sicut ceruus ⁊c̃.⁊ ẽ

rõnal: Cõſecuto fine vltimo hoĩis: appetit ei quieſcit:

alit nõ eẽt finij vl
timus. ſʒ quilibet —
homo expitur in ci. Sicũt ceruus deſiderat
ſio yle pnii VNbꝛã: t ſicut mercenari
obtento: appetit? bꝛeeſto lat ſinẽ opiſ ſui:ſic t
eius no quieſcit: ego habui mẽſes vacuos:
ſei ad aliud obti et noctes laboꝛioſas enu/
nenguͦ tendu meraui mihi. Si doͤmie⸗
citas hois n bi i O dicã quando ↄſurgã: ?
vita pñti. hu rõ rurſũ expectabo veſpam ⁊
nis ponit mino? repleboꝛ doloꝛibꝰ vſq; ad
dicts: Olcut er tenebꝛas. Induta eſt caro
bꝛã. vt ibi deſcat. Mea purredine et ſoꝛdibus

poſt laboꝛẽ: ¶¶ c Pulueriſ: cutis mea aruit ⁊

Et ſicut mercena ↄtracta eſt. Diès mei velo

ri pꝛeſtolat finezʒ ci trãſierũt qᷓ; a texẽte tela

opis ſui.vt reci ,2. 2. (12
ar mercece . lankereipei ſüt abiqʒ

Sic rego. no ſo⸗ plla ſpe. Memeto qꝛ ver
lũ loqtur ꝓ ſe:ſ,ʒ eſt vita mea: ct nõ reuertet᷑

ꝓtoto genere hu.· oculus meus vt videat bo
mano. e(Da⸗
bui mẽſej vacuoj. R
i. carẽtes ↄſecutõe finis vltimi: qð pʒ ꝑ tendẽtiã ſiue ſiti
humani deſiderij i aliud. f E2 nocte laboꝛioſa) enu

meraui mihi.qꝛ laboꝛioſũ eſt expectare bonũ deſidera 18 tum qꝛilla
ſurrectio nõ fiet ꝑ motũ vel mutaioeʒ:ſʒ ꝑ diuinã vtutẽ: q
põt agere ſine motu ⁊ trãſmutatõe.tum qꝛ holes no reſunrꝰ
gęẽt ad vitã moꝛtalẽ ⁊ aialẽ ſicut nũc:vt pᷣdict erroꝛ dicit:

tũ:Fᷣm illud ꝓuer.xiij. Spes q̃ differt affligit aism.⁊ ad

hoc pleni expmẽdũ ſubdit: Si doꝛmiero dicaʒ.
poſt euigilatoem: h ñn coſurgã ⁊c expit᷑ eni hõ ꝙ;
ſp deſiderat aduẽtũ futuri tꝑis:qð non ẽ nili
quod bonũ non habitũ oſequẽdũ. i
oñdit ppoſitũ rõne ſpeciali ſũpta ex pte ſui. expectatõ

ei felicitatis ĩ pñti vita friuola ẽ duplici de cã potiſſime

Una eſt qꝛ ꝑcuſſus eſt iſanabili lãguoꝛe fᷣm via huma/

nã: ꝓpter qð abillecrabu plongegn vite: ⁊ h'al uapꝛopi meo. qui qr
vnti: ſicut a pꝛicipio dixi: Pereat dies in qᷓ nat ſu. b ¶ Lo
quar iĩ tribulatoe ſpũs mei.mod ẽ eni afflictoꝝ de ſua af-
etan q̃rele:inqrẽdo cãʒ afflictois ſue:vñ ſub

legat iob. d. i( Induta ẽ caro mea putredine.i.circun/

b' pulueris.qꝛ ſedebat ĩ ſterqlinio. l¶ Lutis mea aru

it ⁊ ↄtracta ẽ.ex defeciu eni virtutis natural caro interi
us ↄſumit:⁊ ſic cutis exteri ſiccat᷑ ⁊ rugat. Scõa vo cãa
eſt qñ etas hois ꝓ maioꝛi ꝑte traſijt:⁊ modicũ remanet
Tſic paꝝ appᷣciat᷑ qð põt hii ĩ vita pñti:qꝛ qd modicuʒ
utat᷑:vt hẽ ſcòo phyſicoꝛ: ⁊ htangit᷑ ccäũ

eſt qſi nihil reputat᷑:v
dẽ: m Dies mei velo.trãſi.q a tex.tela ſuccidit.ↄꝑa

tur eni vita humana tele:qꝛ ſicut texitur addẽdo fila fi
lis:ſic hũana vita deducit addẽda dies dieb : ⁊ ſicut ꝑ/

fecta tela ſi neeiaermee ſic hũana vita a ðo ð vita pñ

ti:iõ ſubdit᷑: n ¶ Et ↄſũpti ſũt abſq; vlla ſpe·ſ.felici-
citatj ĩ hac vita expectãde. o Wemeto. Die ↄſequẽ?
ter rñdet cuidã rõni erronee:q̃ poſſet ſibi fieri: qꝛ dixe

rũt aliq phi ꝙ poſt traſitũ magni ãni:q ↄplet᷑ in.xxxvj.
milib annoꝝ. effect' iferioꝛes reuertent idem nuo: vt-
fore ꝙ plato leget athenis.⁊ ĩ eiſdẽ ſchol ⁊ eiſdẽ ſcho/

arib' ſicut ab añ qñ vixerat:a ſic poſſʒ aliqs dicere ipi

iob:quauis nõ expectes felicitatẽ tepalẽ p iſio tpe:tamẽ
debes expectare ĩ dicta annoꝝ reuelatoe: hoc remouet
dirigẽs ſermonẽ ad deũ dicẽ: o ¶ Memẽto qꝛ ver eſt
vita mea.vẽr eni trẽſiẽs deficit: ⁊ nõ reuertit idẽ nũo.

J

na:nẽc aſpiciet me viſꝰ ho⸗/

1.Ppter ali
Induta ẽ. Pic

p (Et n reuertet ocu. meꝰ pt videat bona. ſ vite pñtis nn
carnali vita. q( Nec aſpiciet me viſus hois.ĩ tali ſtatu ſi

*

cut nũc: qꝛ ſicut noõ reucrtar idenio italireuoluroe anno-
rũu:ſic nec alij hoies. r ¶ ¶ culi tui ĩ me. qꝛ etiã moꝛiui pa
tẽt diuio ↄſpectui. S¶ Et nõ ſubſiſtã.i tali vita moꝛtali:
ſicut imaginatur pꝛe-
i. t ¶ Siẽ lumit

nubes ⁊ ptraſit.quia
minis. Oculi tui ĩ me: ètn
ſubſiſtã. Sicut ↄſumii nu
bes ⁊ ꝑtrãſit:ſic qᷣi deſcen

det: nẽc reutetur vltra iĩ do- F NMon alckdte
mũ ſus: neꝗ; cognoſcet eũ yiec reuertet vl⸗
ampli loc eb. Quũapꝛopt traĩ domũ ſud. a vi
Tego non parcã oꝛi meo: uẽdũ ſicut mo.
lõquar ĩ tribulatõe ſpirituſ

mei:ofabulaboꝛ cũ amari ampliloc' ei.i.pntij

c . vite ſtatus. ꝑ talè eni
tudine aie mee. Nunquid mogdu waull dẽ lat
mare ego ſũ aut cet᷑:qꝛ cir tenet magnu locum ĩ
cundediſti me carcere:Si rat Pac aur ſunn H
dixero ſolabit me lectul coꝛdat ideud tale r⸗
me : treleuaboꝛ loquẽns diitũ danat poſt reue
mecũ ĩ ſtratu meo:trb me lutoem tot annoꝝ:iʒ

ꝑ ſõnia: &t ꝑ viſiões hoꝛro/ etiaʒ ſnie phi ſcdo oe

nerabilia ⁊ coꝛruptibilia nõ redeut eadẽ nũo:ſʒ ſpẽ.h etiã
dem̃ nõ oriatur articulo reſurrectõis future.tum qꝛ illa re

—

a ( Quapꝛopi ⁊c. DHic ↄni iob aſtruit ſuũ ꝓpoſitũ ducen/
do ad icoueniẽs ſuũ aduerſariũ: videlicet ꝙ hõ in miſeria

poſit debet ↄſiderare finẽ vite ſue:vt iponat finis ſue miſe

rie: ex ; felicitas tpal nõ erat ꝓ termino expectaãda vt viſũ
eſt: ⁊ felicitas futura iĩ alia vita ab aduerſario negabat:⁊ h
ẽ qð dẽ: a ( Quapꝛopt᷑ nõ ꝑcã oꝛi meo.qui ↄqrat de vita

dit: ¶¶Nuũqd mare ſũ ego aut ce.qꝛ circũ.me carcere . i.
iſana bili lãguoꝛe:vñ ſic afflicti dicũtur eè i carcere ſᷣm cõeʒ

modũ loquedi.Querit ̊ iob vtꝝ cauſa huifuerit ne noce
ret alijs:ſi eẽt potes ⁊ ſan: ſic mare itra ripas ſuas artat a
do:ne effuat ⁊ ſubmergat habitãtes i arida:⁊ cet᷑ qͥ ẽ pid

maxim' itra occeanũ detinet᷑:ne veniat ad maria medura

nea qᷣbho es cõi nauigãt:ne ſu hoõib/nimis nociu.q.d.
iob:hec nõ ẽ cã:qꝛ exiſtes i ꝓſpitate nõ fuerã alijs nociuus

3n3 Nbñfic' vt mag patebit ifra: ⁊ patuit ex ocis. S.). ca.
ci

lédũ ẽ etiã:ꝙ ad releuatõeʒ doloꝛis duo faciũt.ſ.coꝛpxa
ſa i vigilia. ⁊ vtrũq; dic ſibi eẽ
dix. ↄlo. me lectul me'. ꝑ ſonuʒ ĩ

lis ſõnꝰ:⁊ meditatõ ſi

rebis me ꝑ ſonia.i. pmittes treri:qꝛ ſathan a deo ꝑmiſſus

mouẽdo faãtaſiam ippiob ĩmittebat ſibi ſõnia terribilia ⁊

„

afflictiua. h¶ Et ꝑ viſiones hoꝛroꝛe ↄcuties.qꝛ etiam in

vigilia demon foꝛmabat ante eum ſpecies hoꝛribiles:ideo

concludit: ꝙ talis vita tantis afflictoibuj expoſita eſt odio-
ſa:ſi ſᷣm dictũ elipha nõ expectatur ex hoc pᷣmiato Di
5 3

non reuertit eade uu
mero: v ¶ Sic q de
ſcẽdit ad iferos.i. acd
50 ſepulchꝛũu ifra terraʒ;
dit ad inferos non aſcen/ i qua oĩ ee iferr·
x ERon aneder⸗ acd

gnãtoe ꝗ oic expꝛeſiſe
. – ꝙ ea q̃ᷓ ſunt icoxrru
ptibilia redeũt eadẽ nũo ꝑ motũ:vt ſol luna ⁊ ſtelle.ſʒ ge-

—

. e ¶ Et releuaboꝛ. a magnitudie en
ſf¶ Loquẽs mecũ.i.meditãs ſcã ⁊ honeſta. g¶er/

J
„56
— n⸗ Z *

futura:a ſic ducit elipha? ad icõueniẽs qͥ ponebat felicitatẽ

hois S vita:a ſic ſᷣm eũ nõ poterat eẽ odibil. dixit igit:

g uãobꝛẽ.i. ꝓpter miſerias ãs ſentio a quib' in pñti
nõ apparet releuatio. h¶ Elegit ſuſpẽdiũ.i.moꝛtẽ quan-
tũcũq; vilẽ:cupd cauſa ſubdit: i peraui.ſ.a felicitate
tpali quã ꝓmittit mi
hi eliphax poſt flagel , „„
la.tũ qꝛ modicũ vite re ↄcutieſ. Quãobꝛẽ elegit
mee remanet tum qꝛ ſuſpẽdiũ aia mea:⁊ moꝛteʒ

rer ends, ofſa mea. Doſperaui. Heq

tura. TlequaqcS vltra ia viuã. Parcè mi
vltra iã viuaʒ.i.poſt hi:nihil enim ſũt dies mei.

lẽ: quaʒ ponebãt alii (as en: aut d apponus er
phi vt ocem eſt ¶ ga eũ coꝛ tuu: Aiſitas euʒ

Parte mi. Poniỹ diluculo: er ſubito ꝓbas i
oñdit iob ꝙ expecta f. VMiſoa 5 pcis mibi
tio ſibi ꝓmiſſa ab eli lu. A Bano no pons mipt
b e.‚. lec dimitiis me: vt glutiaz
phag erat friuola:hic . r. 2
ↄñt oñdit ã ſi: ⁊ vñ ſaliuam meam: Pẽccaui:
ſ.expectatõ vera.ſ.ꝙ Quid ſaciam tibio cuſtos
a deo tollat᷑ de pᷣſenti òGZMẽ
miſeria:vt fruat᷑ que· M
te ĩ alia vita. Pꝛimo igit petit iob dictã quietatõem.⸗ ipe
dimẽti retardatõem:ibi Peccaui. Pꝛima ĩ duas:qꝛ pmo/p
ponit ppoſitũ:2 ꝑbat ſuppoſitũ:ibi Quid ẽ homo.Circa
pꝛimũ dicit: ¶Marce mihi. ſ. ſubtrahẽdo me de pñti mi⸗
ſeria. m ¶ Ni iſũt dies mei.i.pauci dies remanen
mihi pꝛe ſenectute: iõ q̃ſi ꝓ nihilo debẽt cõputari:ſᷣm ꝙ
dicit᷑ ſcòðo phyſicoꝝ: Qð modicũ diſtat:q̃ſi nihil ↄputat᷑.q
ſi dicat iob: Lẽpus ẽ vt coꝛpus meũ tradat᷑ ſepulture:a aĩa
mea ſit i quiete cũ ſanctis pꝛib' i ſinu abꝛae. n ¶ Quidẽ
homo. Hic ꝓbat ſuppoſitũ.ſ.ꝙ homo ad btitudinẽ ſuper
naturalit᷑ oꝛdinet᷑:q̃ in pñti vita nõ hẽ:⁊ hoc ꝓbat ex digni
tate hoĩs ſuꝑ alias creaturas coꝛpales:⁊ ex ſpeciali puiden
tia dei circa hoĩeʒ:q egide ip̃ᷣm oꝛdinari ad aliuzʒ
finẽ:⁊ hoc ẽ qð dꝛ n¶ Quid ? hõ.q.d.nõ ſic aĩalia bꝛuta
ſʒ aliquid mar:iõ ſubdit: o uia magnificas eũ. dan⸗
o ei ronem ⁊ ĩtellectũ quib pꝛeeſt creaturis iferioꝛibꝰ: ⁊ ẽ
capax ſui ↄditoꝛis ꝑ cognitõem ⁊ amoꝛẽ. p ¶ Aut quid
apponis erga eũ coꝛ tuuũ ꝑ ſpecialẽ curã ⁊ diligetiaʒ:ſim ta
lẽ modũ loquẽdi dicit ꝗplus pᷣma coꝛinth.ix.Nunqᷣd ẽ cu-
ra deo de bobꝰ. q¶ Uilitas eũ viluculo.dãdo ei a pꝛinci

pio natiuitatis angelũ cuſtodẽ. r ¶ Et ſubito pbas illum

flagellis ⁊ tribulatoib ne ĩ ſupbiã eleuet᷑: ſʒ qſi auꝝ ĩ foꝛna

ce ꝓbet᷑:⁊ iſta oñdũt hoĩeʒ oꝛdinari ad finẽ habendũ ĩ alia
vita:iõ ſubdit: e¶ AWſq;quo nõ pꝑcis mihi. auferẽdo me
de miſeria pñti. ec dimittij me:vt glutiã ſaliuã meã.

ſaliua deglutit᷑: q aliqd dulce in oꝛe ſentit᷑: ꝓ hoc ergo

etit ſaliuã ſuã glutire petit quietẽ ⁊ dulcedinẽ vite future

oquẽs metaphoꝛice:ſicut cõiter fit in hoc loco.licet eni ſã⸗

cti poſt moꝛtẽ ñ ſtati admitterent᷑ ad gloꝛiã añ chꝛiſti paſ⸗
ſionẽ:tñ recipiebant᷑ ad magnã requiẽ ⁊ ↄſolatõeʒ i limbo
v ¶ Peccaui. Hic ↄñter iob petit remotõem ipedimẽti. il-
lud aũt qð maxime ipedit a pᷣdcis ẽ peccatũ a qͥ nuly quan
tũcũq; ſanctus ĩ pñti vita dʒ ſe reputare oino imuneʒ ꝓpi

hin⸗ erant certi de futura viſione ⁊ fruitõne dei

peccati occultatõeʒ:vñ dicit aplłs pma coꝛinth.iiij. Nihil ei

mihi ↄſci ſum:ſed nõ in hoc iuſtificaᷣ ſum. ꝓpt᷑ qð ſãctuj

iob dicit: v(¶¶ Peccaui:qᷣd faciã tibi o cuſtos hoim.q.d.

9 5*

nõ poſſum aliqꝗ
ſi ex tua gr̃a. x
me ĩ peccato. y¶ ¶ Et fact ſum mihimetip̃i grauis.qꝛ pec
catũ eſt quoddã põd'aggrauãs aiam. ʒ3 ¶ Qur nõ toll pec

facere ex me:p qð liberer a peccato ni

nare poſuiſti me oriũ tibi.dimittẽdo

D

catũ meũ.qͥ ſolus hpotes:⁊ dĩ peccatũ: qd ↄmittit in
deũ:inidtas aũt qð ↄmittit᷑ in ꝓximũ.ꝑ hec aũt dicta
nõ inſinuat᷑ aliud niſi deſideriũ ipſpiob: vt pꝑ deũ a

cato liberet:ſi aliqð habuerit: vt ſic a vita futura no re
tardetur: vñ ſubdit: a ¶ Ecce nuc ĩ pulueredoꝛmiaʒ.

ſ. p ſepulturaʒ. q.
.. „ „ d. iminet tpj moꝛ
hoĩm: Quarẽ poſt uiſti me tis mee: ⁊10 niſi
ↄtrariuʒ tibi: t factus ſum me abo ierade⸗
mihimetipi grauis: Cur ñ cerero liberari no
tollis peccatũ meũ:⁊ qua potero:qꝛ talisli

re nõ auſers iniqtatẽ meã:

6 ate m beratio poſt moꝛ
Eccẽ nunc in puluerẽ doꝛ/

teʒz non 3locuz .
1

miaʒ: &t ſi mane me quelie b E mane
anon ſubſiſtam. ſtã.i.ñ habeo cer
Eſpondens (.vVIII. tũ tempuj viuẽdi
auutem baldath ſuiteſ vſq; ad craſtinuʒ

ſermonis oꝛis tui: Nun/ mo vbi dĩ in po
èè ſtilla: Hic ↄñt pe

c.pᷣm ſcm̃ thomã iĩ ſua expoſuõe: iob poit tres
rões ſũptas ex hũana ifirmitate: qbꝰ vꝛ ꝙ poſi/
Pbe gcti meruiſſ. et flagellari: debuiſſet tñ de ei p⸗
cẽ.qrũ pᷣma rõ ſũit ex ipotetia ſatiſfaciẽdi: hõ eni nihil

dignũ põt facẽ ppᷣis vtutibad recõpẽſadã offeſã ð deũ

ↄmiſſa de qᷣ dic: Quid faciã tibi o cuſtos hoim.q.d.ſi

tãtã ſolicitudinẽ de hõib'habes vt qſi cuſtos eoꝝ ðò ſlin
gulł actib'rõeʒ redras nõ ſuppetũt vires mee ad jatiſfa
ciendũ pꝓpi pctã mea remitteda: vñ ſi hᷣ ſpectat nun

mihi ꝑces:⁊ iõ hoc ñ obſtãte debes ꝑcere.2 ro ſũit exi
potẽtia ꝑſeuerãdi: hõ eni ꝑſeuerare nõ pot i bono ſine
gra dei. vñ ĩ ſcptura ↄſuetu eſt dici: dealiquẽ idurat

ex hꝰ ꝙ graʒ ei nõ largit ꝑ quã emolliat:ſᷣm quẽ modua

iob dicit: Quare poſuiſti me ↄriũ tibi.i.qre mihi graʒ

ñ dediſti ꝑ quã in bono ꝑſeuerãs ↄrotibi nõ eſſeʒ ꝑx pec

catũ. qꝛ ꝑ pctm q̃dã pugna fit hois ad ſeipm:iuxta il-
lud pſal. Nð eſt pax i oſſib meis a facie pctoꝝ meoꝛuʒ.

2 ſic cũ hõ qropſit ſibiipᷣi ꝑ peccatũ fit etiã ſi iblĩi grauij

de quo dic t: Fact ſũ mihimetipᷣi grauis. in qͥ apparet
ꝙ pectatũ ſtatim ſuam penã habet vñ poſt hanc penaʒ
facilius videt homini pcendũ eſſe. Tertia rõ ſumit exi
potẽtia hoĩs ad purgadũ peccatuʒ: hõ eni ꝑ ſeipſum in
peccatũ labit᷑:iſed ſoli dei eſt peccatũ dimittere:⁊ io qrit

iob: Si mea pena ceſſare nõ debet qdiu peccatũ mane
at: ⁊ tu ſoł peccatũ auferre potes ⁊c. Cur no tollis pec
catũ meũ ⁊c. Et circa pᷣdicta attẽdendũ eſt ꝙ in pdictis

rõnibus nõ eſt ntelligedũ ꝙ iob loqtur tanꝙ ſcrutatoꝛ
diuinoꝝ officioꝝ. hoc ei eẽt temerariũ:vñ infra.ix.ca.
quis pot dicere ei: Cur ita facis.ſʒ loqtur iploꝛãde diui

nam miaʒ m ↄſideratõeʒ humane fragilitatis ĩpotẽ
tie: vt pʒ ex diciis.

Eſpõdẽs aũt baldath. hic ponit ↄtra ipſuʒ iob
R iao⸗ obiectõ:vbi pmo ponit᷑ obiectonis de

Aductio.ꝛ infert intenta ↄcluſio:ibi De nõ pijci

et. Pꝛia ĩ ouas:qꝛ pmo baldath ꝓponit ſuũ pꝛopoſitũ
pꝛobat per exemplum:ibi Interroga ⁊c. Circa pmuʒ

mo arguit eũ de mõ diſputadi dicens: b q; quo

oqris talia. reputabat eni ipᷣm loq ex impetu paſſiois
⁊ ſic multiplicare verba friuola ſine oꝛdine rationis.

dixit. Aſquèquo loqueris diẽ: 1iõ feſtia me
talia: ⁊ ſpiritus multiplex

a pctõ liberar.
1. In caplo ſepti

n h' di h: Deccaui qd facii tibi cuſto hoiz ”

ſprotadonti
indoNcar
niſrſpoeſ⸗
Ceifnf⸗
Nünſilion
Untſiason
ilonlhrg⸗
atſtioſt
luſtag
lihonde
funn
linleifi
Mawdcnr
Grhüme
Pptntnutüͦ
Plapburdlir
9Znäfui
Mtbercwoni
ſuro

(Koipe
ci S
Pinktmntid
furudenti⸗
alulben
liſliwanide
beygogfin
gbabitnguli
butafflas
inideu
n N ſnn
litgnüdi
honyleſ⸗
napolpp

pr. 1

upaſtin
