minẽtes extales eoꝝ:ut ibidẽ hẽtur. o ¶ Oppꝛobꝛiũ
ſeẽpiternũ dedit illis.qꝛ coacti fuerũt remittere arcã ad
terrã iſrł:ut eoꝝ plaga tur is ⁊ vituꝑabilis ab oibꝰ co
gnoſceret᷑:qꝛ cũ arca remiſerunt anos aureos recogno
ſcẽtes plagam ſuã vilẽ:qꝛ ẽt hoc fẽm redactuʒ ẽ ĩ ſacra
ſcriptura:q̃ vſq; hodie vbiq; diuulgat. p ¶ Et repu
lit. hic ponit intẽta ↄcluſio ĩ hoc pᷣſ.ſ.ꝙ dignitas regia

do iudeoꝝ gnãaliter:tñ igratitudo ſacerdotũ ſpãliter qui ꝑ
ephꝛaim delſignãtur:qꝛ ſicut ephꝛaiʒ i bñdictione iacob fu
it pᷣpoſitus manaſſe:ſic ſacerdotes pᷣcellebãt ppłʒ ex ſua cõ
ſecratione:⁊ iſti fuerũt magis igrati deo xpᷣo:qꝛ moꝛtẽ eiu)
ꝓcurauerũt:⁊ regnũ iude qð qdam ſpali mõ dicebatur re/
gnũ xpᷣi voluerũt vſurpare rebellãtes romanis:ut dicit io
ſephus libꝛo de iudaico bello. Ultimo aſaph ab illo loco:

ptineat ad dauid ⁊ eius poſteritatẽ ex diuina electione Et repulit tabernaculũ ioſeph ⁊c᷑.vſq; ad finem pſalmi de
ſcribit dilationẽ regni xp̃i ⁊ eccle pfectum:ſicut impletũ vi
demꝰ ꝑ oꝛbẽ terraꝝ.

R

naculũ ioſeph.i.ciuitatẽ ſylo in qͥ repoſita fuit arca in
tabernaculo:ioſue.xviij. Et d tabernaculũ ioſeph:eo ſtill
ꝙ ſylo erat in ſoꝛte ephꝛaim filij ioſeph. q¶ Ett

n pᷣ.lxxvij. Attẽdite. vbi dẽ in po
De mã vero h p̃ſ. Additio.
On ſolũ voluit aſaph ondere in hoc pᷣſ.ꝙ regnũ
iſrl ꝑtineret ad dauid ⁊ poſteritatẽ eius:ſed ẽt ꝙ

ltus diuinus debebat eẽ in mõte ſyon ex diuina electioe:

boã.n.de tribu ephꝛaim qᷣ regnauit ſuꝑ decẽ trib tultus d bat eẽ in mote ſyon e
nõ aũt in ſylo vel alibi.vñ in fine dicit cõcludens: Et repu

regnauit ex diuina electiõe ſed vſurpatiue ex pplir

lione 3 filium ſalomõis: vt hẽtur. ij. Reg.xij. r ¶ Sʒ lit tabernaculũ ioſeph: ⁊ tribũ ephꝛaim nõ elegit:ſed elegit
elegit tribũ iuda. ꝓ dignitate regia. s ontẽ ſyon tribũ iuda mõtẽ ſyon quẽ dilexit.vñ ſimul ð vtraq; repul

quẽ dilexit.i.elegit ad ſuum cultũ:qꝛ altare de mãdato ſione ſioſeph ⁊ ſylo ⁊ ð vtraq; electõe.ſ.iude ⁊ ſyon agit.
eius fuit ibi edificatũ per auiq . Reg rriii g Poſtes QCn eodẽ pᷣſ.vbi dẽ i poſtil. Pꝛopter ð melpexponitur

ibidẽ uit Aiftcau tanpla Bſalomone h e iu.io ſvy de filijs iſrk. itio.
ditur: t ¶ Et edificauit.i.edificari fecit. v¶ Sic vni Ec expoſitio nõ vẽ valere:tum qꝛ in illa hiſtoꝛia
coꝛnis ſãctificium ſuũ.i.ſanctũ edificiũ ſuo nõi deputa Wnume. xiiij. nulla fit tribuũ diſtinctio nec aliqua
tum. Et dicit ſicut vnicoꝛnis: qꝛ ſicut vnicoꝛnis nõ prr mẽtio ſpãlis de ephꝛaim vel iuda ⁊ hmõi:imo non ẽ veri

ſimile ꝙ ephꝛaim fuiſſet ibi pncipalis motoꝛ:cum ioſue qꝗ
erat de tribu ephꝛaim aſſignat᷑ i exploꝛatoꝛẽ zdicebat ali⸗
plum miniſtrareꝛßm ꝙ ſcribiẽ Nume iij c. Externus ꝗ is exploꝛatoꝛibus ſicut ⁊ caleph de tribu iuda: vt i hiſtoꝛia
acceſſerit ad miniſtrandũ moꝛte moꝛiat᷑.vñ ⁊ ogias rex pʒ. tum qꝛilla hiſtoꝛia nõ ptinet ad ꝓpoſitum: naʒ bic p̃ſ.
q voluit thurificare ibi:ſtatim fuit lepꝛa ꝑcuſſus: ſicut vult ĩpꝛobare decẽ tribus iſrl:q ut dicit ſe ſepauerunt a re⸗
bẽtur. j. paral. xxvi. x¶ In terra quã fundauit in ſeuu gno dauid in deſerto: 2 nulla talis ſepatio legit nec poſtea
cula. i. in iudea quã fũdauit p cultu ſuo regali ſolio vſq; ad tpᷣs roboam. Uñ melius vẽ dicendũ ad ꝓpoſitum
ꝙ hic loqtur pᷣſ.pphetice de illo futuro bello qdð fuit initü

mittit aliud aial ad ſuũ latibulũ accedere:ſic deus ꝓhi

Et elegit dauid ſeruũ ſuum. i tri
bu iuda ⁊ iter filios Aſai:quis eſſet iunioꝛ. ʒ ¶ Et ſu/
ſtulit eũ de gregibus ouiũ.paſcebat.n.actualiter gregẽ
qñ fuit vocatus:vt ſamuel vngeret eũ in regẽ.j. Reguʒ ti⸗ . n
xvi. a ¶ Depoſt fetãtes. i. ᷣ oues fetas. vñ trãſla. hie dauid i ſẽpiternum ⁊c ⁊ ſurrexit ieroboã ſeruus ſalomõis
ro. hʒ: Sequentẽ fetas adduxit eũ.i.oues hñtes fetus. ⁊ rebellauit.ſimilr ibidẽ abias redarguit ieroboaʒ ⁊ alios
Salcere iacob ſeruũ ſuũ.i.pplin iſrł deſcendẽtem de eiectiõe ſacerdotũ ⁊ de ſemie aaron:qð ptinet ad repꝛo⸗
bationẽ diuini cultus xnicioſe fcaʒ leroboã ⁊ iſraelitas:
c ¶ Et iſrł hereditatẽ ſuã. vocat᷑ aũt ppls iſrl hẽditas 2 poſt multa ↄcludit: Filij iſrl nolite pugnare7 deum viz:
dñi: eo ꝙ fuit ſpãliter a deo elect. ⁊ p talẽ modũ loqui in bello exercitus ieroboã cum iſraelitis excedebat exer
tur mo yſes deut.xxxij. Pars aũt dñni pplus eius iacob cituʒ abie cũ iuda in duplũ: tñ clamãtibus viris iuce a ſa
funiculus hereditatis eius. dl t pauit eos. i. guber/ cerdotibus canẽtibus cu tubis perterruit deus ieroboam:
nauit. Ag inocentia coꝛdis ſui i.i puritate cõſcien a percuſſit eos abias ⁊ pple eius plaga magna: a perſecut
tie. f ¶ Et t itellectibꝰ manuũ ſuaxi.pꝛudẽter ſe hũs eſt abias ieroboam fugientẽ:a cepit aliqs ciuitates eius ⁊c᷑.

ephꝛaim: ut hẽtur. ijj. pal.xiij. qõ quidẽ bellũ fuit initũ ſpã

ii 3

inter abiam regẽ iude ⁊ ieroboã regem iſt rłqᷣ erat de tribu

liter ſup diuiſiõe regni. vñ abias ipſũ monuit ieroboam ⁊?
alios eũ ſeq̃ntes.d. Num ignoꝛatis ꝙ; de iſrl dederit regnũ

ð

pꝛout ibidè latius ↄtinetur. De hoc igitur bello pphetãdo

pfalmiſta ſumit exoꝛdiũ ſui ppoſiti valde ppꝛie: eo deus
ibidẽ oñdit q̃ſi miraculoſe ꝙ hieroboaʒ rex qui erat de tri

bu ephꝛaim ⁊ alie tribus eũ ſeqntes iniuſte ſepauerũt ſe a

regno dauid: ⁊ iõ couerſi ſut.ſ.i fugã i die belli ſupꝛadicti:
1 lodqtur de futuro pꝑ modũ pꝛeteriti ex certitudie ꝓphetie:
ꝓut ſepe cõſueuerunt loqui ꝓphete:⁊ ſeqtur:Non cuſtodi

erunt teſtm dei.ſ.de electiõe dauid ⁊ poſteritatis eius. Et ĩ

lege eius noluerũt ãbulare.ſeparado ſe a cultu dei qð erat
in hierlm ⁊ fabꝛicãdo ſibi vitulos.Et obliti ſũt bñficioꝛuʒ

eius ⁊c.⁊ que ſint illa beneficia vniuerſaliter ſubiungit di ·

cens: Coꝛã pꝛibus eoꝛum fecit mirabilia in ira egypti in cã
ſo thaneos. Soneludes hic in vniuerſali oĩa q naen
fca in egypto ð pharaonẽ ⁊ egyptios: de quib pꝛopꝛie dẽ:
Corz pichus lm. ge illi qui keruͦ tpe belli ac nihil
viderũt ex iſtis:ſed ex narratione patrù hoc huũerunt.Et ſe
qtur narratio pticularis miraculoꝝ ⁊ bñficioꝛuʒ dei vſq;
ad electionẽ dauid ⁊ ſyon:de qbus pᷣncipalr itendebat. Et
exponat᷑ totus ꝓceſſus pſalmi ĩ narratiõe hmodi bñficio

3 miſgallo; electtonls vanic ſyon ſic in Herile.
( eodẽ pᷣſ.vbi dẽ ĩ poſtil.Et ſic iſta mirabilia.¶ Additio
Sta mirabilia nullũ hñt füdamentũ ĩ ſacra ſcri

s iſtis fabulatioibus. ¶ In eodẽ pᷣſ. lxxxyij. vbi dẽ i
P poſtil ſtice erponfur bleiſte. . 1 dditio
Agiſter raimũdus max. in ſcõa ꝑte pugionis. c.j.

ſionẽ iude hiere iſra
pe noĩantur et iter iudeos ꝗᷣ cõiter noĩantur tribus iuda et
iter diuiſionẽ ipſoꝝ iudeoꝝ in iudeos ⁊ xpᷣianos pꝰ paſſio
nẽ xpᷣi.ſ.iĩ hebdomada.lxx.danielis.Nã ſicut i pꝛima diui⸗
ſione maioꝛ hebꝛeoꝝ: numerus.ſ.decem tribus receſſerunt
aregno dauid:qͥ fuit ver rex a deo eleci:a adheſerũt hie/
roboam ſeruo eius:⁊ minoꝛ pars eoꝝ.ſ.tribus iuda ⁊ alia
tribus ſtetit ĩ vitate deũ colendo ⁊ domũ dauid ſeqͥndo:ſic
in ſecũda diuiſiõe maioꝛ ps iudeoꝝ: receſſit a regno xpᷣi di-
centes: Nõ hẽmus regẽ niſi ceſareʒ:ioh.xix.c. Et minoꝛ ꝑs
.ſ. apli ⁊. lxx. diſcipuli ⁊ ddam alij pauci reſpectu ꝑpſequeti
um ſecuti ſunt dñm xpᷣm veꝝ meſſiaʒ. Silr ſicut in pꝛima
Diuiſiõe ꝑs illa q̃ a dauid receſſit:turpit incidit ĩ erroꝛem:
qꝛ ouos vitulos coluerũt tãq; deum:vt Exo.xxxij.c.ſic in
ſcda diuiſiõe iudei a xpᷣo recedentes duos meſſias falſos ſi

bi ſtatuerũt vnũ pꝰalium.ſ.vnũ ĩ hierlin noie barcocba:et

alteꝝ poſtea ĩ ciuitate q dẽ byter noĩe bẽco bã: ꝓut i hiſto
rijs Lalmuticis ⁊ i hiſtoꝛia ioſephi iſta latius tradũt᷑: hec
2 alia nõbiliter ponit magiſter pdictus vbi ſupꝛa. Ex qᷣbꝰ
oñditur ꝙ nõ ſolum de regno dauid dici oʒ ꝙ fuit figura
regni xpᷣi in vniuerſali ſed ẽt diuiſio vel ſepatio iſraelitarũ

eu ephꝛaitaꝝ a regno dauid ⁊ a culiu diuino ĩ hierlʒ: fuit
Ppꝛia figura ſepatiois iudeoꝝ ꝓ maioꝛi parte a regno xp̃ᷣi
2 eius ecclia:qð facit ad maioꝛẽ attentionẽ ↄtentoꝝ ĩ hoc
51 ad gaaartentions pſal. inuitat in pncipio h' pſ.d. Attẽ
xpᷣo:⁊ ſynagogã repꝛobata eoꝝ:ſimilr ⁊ cõmendatio iude
i figurat paucos de genere hebꝛeoꝝ ofitentes xpᷣm: ſimilit
comendatio ſyon q ſignificat ecclam xpi:ſicut ſyon erat
luuinuitas vauud. ([Replicc.
Ußſ. Attendite. poſtil. exponit ſatis ↄtinuando
mnmnmnãm pᷣſ. de electione dei:qᷓ dauid ⁊ ſua dom' ele/
cta fuit ad regnũ: qua electioeʒ nulla alia tribus q ephꝛa
im pſuumnpſitio cuͦ gnali repꝛehſione igratitudinis iudeo⸗
in aliter tepꝛobꝛar peſuptio igrutirudo illus trib'ſpã

at mam hy p̃ſ. Nam cu a pncipio dicat de bñficij dei erga

tura. vñ ſm verã expoſitionem illius verſus: Fi
ephꝛaim intẽdentes ⁊c.quã ſupꝛa poſui non i

dditio.

vigdetur verũ:nam de illa

polm iudaicum ĩ exitu de egypto ⁊ de plagis ò egyptũ
⁊ ita gnaliter ꝓſeqᷣtur:quis aliqñ ſpalia ð diſtinctione
tribuũ iuda ⁊ ephꝛaiʒ iterſerat.No ẽ aut rõnabile nec
veriſimile vt de actis in egypto in mari rubꝛo ⁊ i deſer
to ſubito vadat ad hiſtoꝛiaʒ abie ⁊ hieroboã: put hic
burg. vult:⁊ poſt modicũ reuertatur ad egyptuʒ 7 de⸗
ſertũ ſine cã melioꝛi quaʒ hic burgeñ.allegat. dicit pſ.

Pphetice loq.cum tñ totus pᷣſ.ſit hiſioꝛiacus:vt pʒ ei
maãm diſcurrẽti. Melius igit᷑ poſtil.cõtinuat mãm hꝰ

pſ.qꝛ ſic non vagatur ut bur. nec motiuũ burg.funda⸗
tum ſuper auctoꝛitate negatiua vẽ valere. Nam nõ ſe
qtur Nume.xiiij. vbi tractat᷑ de infauſto bello iudeoꝝ
non fit ſpalis mentio de tribu ephꝛaim niſi ꝙ ioſue de
illa tribu reſtitit ne bellarent: igitur trib'ephꝛaim non

fuit motrix ad illud bellũ:p qð poſtil. lrĩam ⁊ mãm hꝰ

pᷣſ.ↄtinuat.ſufficit.n.veriſilitudo ſũpta ex rõnibus po
ſtillatoꝛis:q̃s vide i pe ſtil. nec legit de tali bello ab exi-
tu de egypto vſqʒ ad tps pᷣſ.qͥ mã h pᷣſ.põt cõtinuari.
bellum autẽ inter abia regem iuda ⁊ hieroboã regẽ iſ

rael. qð burg. hic Jiadeo mõ vagãdo itroducit hʒ õ ſe

idẽ argumentũ qð burg. facit ↄ poſtil.naʒ in illo bello

eius hiſtoꝛia nulla fit mẽtio de arcu filioꝝ effrem:igi

tur non ẽ ad ꝓpoſitum burg.expoſitio. Tale.n. argu⸗
mentũ ẽ apud burg.cõiter achilles quis apud doctos
modicũ ↄcdludat:qꝛ eſt ab auctoꝛitate negatiua:qð grã
dipendũt ẽt heretici: Uyckleff ⁊ hus. Sed ⁊ hoc falſũ

Agiſter r. us maã. in ſcõa ꝑte pugionis.c.j. vẽr as burg.ad ꝓbationẽ ſui ꝓpoſiti adducit: videlʒ ꝙ
ponit multas ſimilitudines figuratiuas iter diui plſal
oꝝ tpe hieroboã ? iſraelitas qui ſb ephꝛaim ſe/

al. vult repꝛobare decè tribus iſrl:q ſe a regno dauid
ſepauerunt:cũ tñ pᷣſ.iſte lodtur gnãliter de bñficijs dei
toti pplo exhibitis:⁊ gnãliter de totius ppli ĩgratitudi
ne ab exitu ð egypto vſq; ad tꝑa pſal. qui in ſpiritu vi
dit exaltationem ephꝛaim ĩ piona hieroboaʒ reliquis
ptibus hpᷣſ.hiſtoꝛialiter itellectis:iõ illa tribus per in

cidentia in hoc pſalmo pꝛenoſtice abijcitur de alijs tri-

bubus faciendo mẽtionem. Eſt igitur diſtinctio tribu/

um iuda et ephꝛaim non pꝛincipale in pſalmo ſed in

cidentale. Sed quod addit burgeñ. hieroboam et tri⸗

bus eũ ſequentes iniuſte ſe a regno dauid ſeparaſſe nõ
i ſeparatione dixit dominus
iij. Regum. xij. A me factũ eſt hoc verbum.de qua ma
teria vide coꝛꝛectionem quintam: Gene.xlix.

Pſalmus. LXXVIII. „
En gẽtes ⁊c᷑. Huic pſalmo pꝛemitti

. ontur: Doſuar hieru alem in aceruum. Et i tranſ⸗
la

tione hieronymi: In aceruis lapidum. per quod ma-

nifeſte expꝛimitur deſtructio ciuitatis ⁊ templi: quod
noõ fecit antiochus:ſed polluit templum ponendo ibi

idolum:vt pꝛedictum eſt:pꝛopter quod melius dicitur

ꝙ pſalmus iſte loquitur de deſtructioe ciuitatis ⁊ tem-
pli facta per nabuchodonoſoꝛ regem babylonis: vt

habetur quarto Reg.vltimo.Et ð reparatiõe per cy⸗
regẽ perſarum:qui dedit licentiã reedificandi templu:
j. Eſdre.j.gitur ſᷣm hunc ſenſũ pᷣſ.iſte diuidit in tres
partes:qꝛ pꝛimo ponit᷑ pſalmiſte lamentatio ꝓ dẽa de

ſtructioe:ſcòo eius deeatio ꝓ repatione:ibi Effunde

irã tuã.tertio ipſiuſↄſolatio ꝓ exauditoe:ibi Noj aũt.

“ tur talis titulus in hebꝛeo. Pſal. aſaph.? in
traſlatione hieronymi: Canticũ aſaph.in hoc actoꝛ ap
paret huius pſalmi. De materia vero huius dicũt aliꝗ
expoſitoꝛes noſtri ꝙ loquitur de perſecutiõe iudeoꝛũ
ſub antiocho rege qui polluit templũ ponẽdo ibi abo-
minandum idolum ⁊ populum iſrael occidit qui nole
bant tranſire ad gentilẽ ritum:vt habetur diffuſe pꝛi vb
mo ⁊ ſecundo Macha.Sed huic expoſitioni non con
ſonat quod dicicur in pꝛincipio pſalmi: Poſuerũt hie
ruſalem in pomoꝛum cuſtodiam.loco cuius in hebꝛeo

ltiilena,
Aligbebuct
Peftaſ.
Poſumntmor
Onai copamer
curs m nul
io hio. .
Nriradaur
Plucnnan.
gellcifenündn
Alio oragchent
ſalaorlcwo

17/717

ſcs iritirn
lren
buggliceſi
mnnmtnäcunti
—
annchntmngns.
⸗ IE
Pprligratzine
lanim
nenugetionen
finitopinn
urgin. 1

285 Mẽ
= õ ðMð
. . —
*„*

i Cl Circa pꝛimũ dẽ lamenta
R . * R *
n antklce aeaerdrilee e⸗ Pltnent bus nais tepta eut hz in helſu libꝛi i
bnine eun“ iindmncns. iel nczanti eeeketſtio id ibee
hininn plum ac. ipſum deus. c ¶ Pollueruͦt tem cipent nos mie tue: acti ⁊c.i.ſpoliati 2 iſam ſubdiit:·
— dannn enco⸗ H e ueruͤt tem pmichtia ſeu deſpennt ex nimia honuri d eſeeler anti
— — Czticũ̃ “ꝗ”́”JYJMUèD ratione: r lodtur aſapbin Semurgin
r nrts ofie w. . Cn alph xvllr. anniuz d nie a,ca iut
nn blco anv. õä antiäruz. s kicianoe elrarn Pulcebar.
unn 3oeunt erunt delatem min eln nanimin. Banbuane⸗ ſllenient chad
Almanez u cuſtodiz. ¶u erunt hierlm ĩ : pëͤſu deus ſe inua nos inoj de egypto ⁊ in
ſngiti iaʒ. cu ſtadiꝗ erlin ĩ pomoꝛũ eus ſalutaris nĩ:? Rioregepto d in
h ſtodes.n.pomo⸗ ſtodiã. e 4 u cᷣù loꝛiaʒ nois tui et Ppter ⸗ periculis pꝛeteri
ll fü ſfaciü pomo⸗ n Poͤſuerũt moꝛtici gloꝛiaʒ noĩs tui dñe li tis: 7 i h eteri
lahog rũ faciũt magnũ n oluerut moꝛtici „ 4 ui dñe liber 1s: 7 i hoc allegatur
—— kpdan Ra ſno moni as vo o pꝛoͦpicieſto p e erſetneennrr
inchethz den eluper aſcen tu , arnes coõꝛum —„ nome tuuz:ne f. ci libenter agnifi⸗
lnhi ntes videant oꝝ beſtijs tre. Effuderũ te dicat ĩ gẽtibus: übi ẽ 07 ibenter aucire bo
Niniibl⸗ totum nt p ſaguinẽ ipſe e.Effůderüt gẽtibus:uũbi ẽ de na que ↄtulit: vt hek
um pomeriu: ãguinẽ ipſoꝛuʒ tãq; aqu eoꝛuʒ. Vt ĩnoöteſcat i de iij. ethi lit: vt hek·
müptfenmie zlic iin cſrcui ipſoꝛuʒ tãq; aquã onib Vt inoteſcat in nati iiij. ethico. y Etp
lin redit i traſlatoö. ĩ circuitu hierlʒ:⁊ non er onibus coꝛã ocul nĩis nati pter glo.no. tui ⁊c᷑.
dit in idem cuaz ſepeli r: non erat Ae ꝛã ocul niis: Al ſi dicer o.tui ⁊c. Jqͥ
ginünIn traſlatioe 035 q ſepeliret. Facti ſum at tio ſaguinis ſeru , i diceret: qꝛ tu noia-
Aenguegi. le Bebenraen pꝛobꝛiũ vicinis nĩi p geeffuſus e 8 luen ni: nos ppls
oaſ 1z per pdea 7½— Uatio T illuſit niis: ſubſa ſpect Introeat in cõ tuus: i nia libera⸗
n Bben ta ee natio illuſio hiſ q ĩ circui ſpectu tuo:gemit co i Pimezan giane
4 . . uerut moꝛti tu nẽo ſunt. ANſe ruz. Secðöʒ Oee r ↄpedito ministui. 5 iaʒ no
anen enreg mmde. mnaſunr Andno dſſe Psaehl magniiudinem pieb enon⸗ EHH
Uurdetffſ d icata. vn tranſ intiants finẽ: accendet ve bꝛach tui: poſſide filios uri ppre ccatis no
ufligumn⸗ atio Diero. hʒ: ignis celus tuus. Effün moꝛtificatoꝛu. Et rédde iuml pprer innzbo⸗
— Degaurcadaue Ge Kenszin grescſteno eori niig ſeptuplüiin inu u Non pprer
Jin L eruo tuoꝝ. nouerunt: et i . 0 eoꝛũ:ip EE Ee ſinu ſtrã iuſticia. ter no
Kölenin q: indiffereterceä m tu t: et in regna q nà exp ꝛipꝛoperiuz ipſox qd ſ. iuſticiã a ¶Ile
i is oc mẽ tuuʒ non iuos AnOo exptobꝛaue Ploꝝqd oꝛte dicant ĩ gentib
ttidundur alis occidebant Qidia col ſuocauerunt. aös uerunt tibi dñ e 19
N * er H n AMMs ꝗt ppls mnus e ſe. .i. inter gentiles. ¶cH
irdiämt leuitas 7 ſacerdo ſia comederũt iacob:? os ãt ppla tuus èt ouee nter geinües
— ſee zo intecetee. lacn nug deſslauerli e hiſaß tccönfitebimurn neen momerl tu⸗
uiſnmſi f¶ Eſcas eG⸗ is inigtatũ nĩiaru ⁊ gnã culuͦ. In gnatiônezʒ nirp r on ſalus
õ Wu⸗ celi⸗ aꝛ ko ãtionẽ: annunciabim r hun un Pijn.
4 ctis pʒ ſũia. i is. b (Eff⸗ pctoꝛes exceptis pauu in trã n. ſer. tuox q effuſus eſt. a. coꝛaʒ ocu. niais
d i ickels ſ i in circuitu iudee hitante icinis nĩis. fuſus ẽ a babylonijs. Innoteſcat ĩ natiõi tuoꝛuz ac.
ſhühuß deis ſuas deriſiones. ſubſanati itantes faciebãt de natioes ſciãt. Coꝛã oculi mde cat ĩ natiõib.ita &
wobeind Rinaa mentiane naſte angtio eſt modus deriliols laugẽ tue iuſticie:ſi aartt i ta g nos ẽt vigeamnudac
ꝙ non extig ccẽdet᷑ velut ignis a co eat co. t . uij i patibulo: Heſter. vij eis
lrataodni ſoa ppliĩ uatur nec mitigetur: gelus tuus ita co.· tuo ge. cõpe. vt a viculie⸗ :Heſter. vij. d ¶ In
dir Pic añt P itatẽ ducti ſiẽ pᷣui r pſalmi 5 m magnitudinẽ b chi tul. r. abſoluantur
manml ic ↄñter ponitur pſalmiſ e uidebat. m(Effũde. bꝛachiũ deſignat. bꝛachij tui. i. foꝛtitudinis ti ur.
Baan nlian bofr aa eza ind
hranin am. i. effec nn .rca bmuzdie us miaz erga ciues: ſic filij aut interir dicũt illi qᷣn .hiero. hʒ: Filios ĩ
l te non uſticie tue per vindictã. nge ira tu 7 ꝛtis ꝗ ſunt digni moꝛte ᷣn iad interitu:
Ed a uairrdgiden idealortd r reilaiie, Daikoduadn d
Punninn multa regna t in regna. qꝛ ſub rege et dracoꝛ i(Impꝛo fectã q ſeptenario deſignat: cui u eoꝝ
lcdstmm inuo erãt ſubiecta. p ge babylonis bant i pꝛoperiũ ipſoꝝ ⁊c. captiuitatẽ cuius ca ſubdit.
en ienogern ne nonhebant eis —— ba ndkclie iuter lir greiunare n icron nemnunf
in pcus Ro E, A.N inuocabũt eum i ꝓpter qð diẽ dS los aũt. Pic vltimo ponit al blaſphemia puni
m runt: q ( Quia comederũ eum in quẽ non credide onis exauditiõe:qua vidi o ponit gaꝝ actio ꝓ depcat
rnnng de iacob: qu commederut lacob. phe Aene ide tpe liberatibi e: quã vidit aſaph futur: a iũgit ſ⸗
n mii duerum: em dicũtur comediſſe: 3 delcendẽtey t. cui ĩ is fute: eo erat de eadẽ le git ſe cũ pplo
n ſ runt: pplm in m ſe: eo ꝙ bona eius diri .cui ĩ mõte ſynai legẽ odiſti deoeanahri
Eouatn runt: ſicut tyrãnues nagna pte occiderunt capti iri mãna celeſti n ge ödiſti. 14 Et oucspaſcuet
Gend dn ſcfias elalmera comedere ſpditos ſi captinnne alion ngeo, pauiſti. m (Koͤfitebimur tibii —
abiEf olauerunt. qꝛ ciuitates iud ſuos. r Et tpi lonel udis p liberatione nia: v non tibi iſeculuz.
1 loenemn ge nitgregtucs vebohia. ñůõ inntione r gni ſoli ſemel Pfutie
dei miam erga ciues. d. Il ineris. Hic vñter im i ſuccedẽtibꝰ. o ¶ Annuciabim age ua gnatioõlb?
H ”Mä . me ·ini. no. anti ab bnoſt ibiſu⸗ bnn areconvent ſit etus d8 lcen

nis: ibi Nos aũt.

rum tuoꝝ ⁊c. ⁊ carnes ſcoꝛum tuoꝝ. Conſtat.n.ꝙ tota fe
re multitudo iudeoꝝ qui fuerũt captiuati vel occiſi in ppe
nabuch. nec erãt ſerui dei nec ſãcti ſed potius idolatre ſeu
m' oẽs ſacerdotes leuitas ⁊ inocẽtes apoſtataſſe ⁊ non
mltos ĩ pplo bonos remÜſiſſe:de qrũ occiſione hic dẽ:

ciunt debellatoꝛes ciuitatum famoſaxꝝ::⁊ ſic it

—

.R—NGfb-.

Moꝛalii põt exponi pᷣſ.iſte:vt ſit oꝛõ ecclłe infideles eccle

ſias a ſacta loca pphanantes occidetes pplin xpianũ a er
terrã deſtruẽtes: ꝓpter qð ecclia in pncipio h'pſ.hc deua
ſtationem lamentat᷑: ſcõo deuote ⁊ huũilit᷑ ꝓ reſtauratie
depcat᷑: ibi Effunde ⁊c. iploꝛando dei iuſticia ðᷣ infideles:⁊

eius miam erga ſideles: æ vltimo regratiat in ſpe exauditio
6 In pᷣſ. lxxviij. Deus venerũt gẽtes.
vbi dẽ in poſtilla: De mã vero eius. ¶ Additio.
Altteria h'pᷣſ.non põt applicari ad deſtructionem

9mõ ↄſonat huic qð dẽ: Poſuerũt moꝛticina ſᷣuo

apoſtate a fide dei:vt ĩ multis locis hẽtur a ꝓphetis.vñ et

egechiel ꝗᷣ in medio illcaptiuitatis babylonice ꝓphetauit:
Dicit i pſona dei:ili hois mitto te ad filios iſrł ad gentes
apoſtatrices c Exech.ij. Lʒ. n. inter eos fuiſſẽt aliq pauciſ-
ſinmi iuſti.ſ.hieremia daniel exechiel eſdras ⁊ hmoõi: illi n
no fuerũt occiſi:nec eoꝝ ſãguis effuſus ⁊c᷑. nec ab eis noĩian
da ẽ tota illa młtitudo ſuos dei ⁊ ſãctos:qͥnimo ſacra ſcri
ptura vniuerſalr loqndo eos noiat apoſtatas:vt pʒ in pꝛe
dca auẽte ecech.et Eſa.ſimplr eos noiat gentem peccatricẽ

d. Ue genti peccatrici ⁊c᷑. Eſa.j.c.⁊ ſic in multis alijs locis
Diuerſimode appellabàtur a pphetis trâgreſſoꝛes diuino/

rum pceptoꝝ non aũt ſerui dei nec ſancti. Iteʒ non ↄſonat
huic expoſitioni qð dẽ: Polluerunt teplum ſactũ tuũ. qa
cchaldei cõbuſſerunt ipſũ ⁊ penit deſtruxerũt:qð eſt alteri
us rois a pollutione. Itẽ non cõſonat huic expoſitioni qð

Dẽ: Ne memineris iniqtatũ nẽarum antiqrũ.ipſi.n.de pñti

hẽbant ꝙplurimas iniqtates:ꝓ dqbus potius debebãt depᷣ⸗

cari deum qꝙᷓ; p iniqtatibus antiquis ſeu antiͤᷣꝛũ. vñ meli
⁊ ꝓpꝛius exponit᷑ ꝑ doctoꝛej nẽos iſte pᷣſ.ſ.de pſecutione iu

deoꝝ tpe antiochi:in qͥ tpe maioꝛes eoꝝ.iſ.ſacerdotes ⁊ eo

ruʒ ſeqces a qbus multitudo dʒ denoĩari fuerunt veri ſfui
dDei ⁊ mlti eoꝝ ſacro martyrio coꝛonati:eo ꝙ ꝓpter hono-
rẽ dei ⁊ ne idola colerent diſponebãt ſe moꝛti:vt pʒ i libꝛis

macha. Antiochus ẽt non cõbuſſit nec deſtruxit templũ:

ſed potius polluit idolo abominabili ibidẽ ↄſtituto. ſimilr

⁊ iſti ꝓpꝛie dicebant: Ne memineris inidtatum nẽaꝝ antiqᷓ

ruʒ:cũ eſſent recte viuentes:⁊ iõ recte credebat ꝙ ille tribu⸗
lationes eis adueniſſent ex peccatis antiqrum. vñ hebꝛaica
lrᷣa in hoc loco hʒ: Ne memineris iniqtates antiruʒ. Qð
aut obijcitur a poſtil. ex hoc ꝙ dẽ: Poſuerũt hierlim in po/

moꝝe cuſtodiã non valet )ᷣ pꝛedca:itelligit.n. ſm quoſdam
ꝙ fecerunt hierlm vilẽ a abiectã ſicut cuſtodiã pomoꝛuʒ q̃

pomis collectis in modicũ reputat᷑:lʒ non ſit deſtructa. Se

cũdũ vero quoꝛũdam hebꝛcoꝝ expoſitionẽ quam in hoc

loco credo eẽ verã dictio q̃ hic poitur vbi traſlatio nia hʒ

In pomoꝝ cuſtodiam. ꝓpꝛie ſignificat loca infima ſeu ſᷣ
terranea.vñ dicunt ꝙ greci i pſecutione antiochi fodebant
hierlm in multis locis ad qrendos Peſauroce Pin ſepe fa⸗
Poſuerunt hierlim in foueas ſeu foſſas infimas ſeu ſubira
Ineas rõne pꝛedcẽa c7. BReplic.
N pſ. Deus venerunt gẽtes ⁊c᷑. poſtil.dicit mãm
eius eſſe deſtructionẽ ciuitatis ⁊ tẽpli p nabucho

donoſoꝛ:⁊ bñ applicat. Sed burg. dicit illã applicationeʒ

ns valere: pmo ex eo q; oẽsi illa captiuitate erat apoſtate
2Z idolatre:iõ de eis nõ põt exponi: Poſuerũt moꝛtieina

ſeruoꝝ tuoꝝ ⁊c᷑ʒ.⁊ carnes ſcoꝛuʒ ⁊c᷑. Ad illud dico iudicio

7

priuitatem a miſerias hic deſcriptas deus cominabat po

pulo in diuino cultu bñ refoꝛmato pꝑ ioſiam optimũ regẽ:

caiesninanonis ca aſſignat pꝛauitas manaſſe regis:vt
Pʒ ꝑlam plana. ii: Geg xxi. .xxii. Et qꝛ poſtioſiã no

ciuitatij ⁊ tẽpli per nabuch. vt poſtil. vult:pꝛimo

igunt illö:

Fiat man tua ſuꝑ viꝝ dexie tue ⁊

melioꝛi ſaluo ꝙ ipia eſt ſñia burg.ĩ hac pte:qð ſic pʒ:qꝛ ca

fuit rex ita pꝛauus ⁊ potens qᷣ pplm ↄuerſũ per ioſias

ita gnãliter auerteret a deo:vt ipie ſetit burg. Naʒ ioa⸗
chim p ioſiaʒ regnauit tribus mẽſibus:⁊ victus a pha

raone rege egypti ductus ẽ ĩ reblata:ut pʒ iij. Regum

xxiiij.p quẽ regnauit eliachim alia) dẽs ioachiʒ:hur

tpibus iſte miſerie iceperunt ꝑ regẽ babylonis latrũcu/
los chaldeoꝝ ⁊ ſyrie moab ⁊ amon ⁊ totũ pꝓpi manaſ

ſe pctm: ut dẽ eodẽ.c. Nec burg.ipiam ſñiam ſuã pbat

p exchielẽ:qꝛ ille fuit miſſus ad reſiduũ ppli iam capti
uati ad eius potẽtes qꝗᷣ erãt deſpati ex vehemẽtia tribu

lationis: ⁊ rone illius deſpatiois dom exaſperãs dice⸗
bant᷑:qbus nõ obſtãtibus ſaguis multus ſcõꝛum ino

centũ ĩ circuitu hierlm fuit effuſus añ ↄſũmataʒ capti
uitatẽ iuxta mentẽ hpᷣſ. Nuʒ ſine ipietate dicere poſſu

CLũ ⁊ ipſe burg.leuitas iĩ pleriſq; locis ſic laudat:ꝙ nec

i adoꝛatioe vituli nec moꝛte xpi conſenſerũt:nec vnqᷓ;

idolatriã cõmiſerũt:ut ꝓbat.j.in.ij.additione:ioh.xi.

Ns erãt igit oẽs ipij ⁊ apoſtate tpe captiuitatis babylo
nice: ꝓut vult burg. ↄdicendo ſibiipſi.modi aũt loquẽ
di ꝓphaꝝ ꝑ burg.allegati de ꝑuerſij exponãt᷑. Qð aũt

ſcðo obicit burg. ꝙ deſtructio tẽpli nõ dẽ pollutio vo/
calis ẽ difficultas.Qð ttio obijcit de oꝛõne ſic tribula
toꝝ: Ne memineris inidtatũ nĩarum antiqrũ cc. put

burg. allegat ẽ ad ꝓpoſitũ poſtil. qꝛ nõ ꝓpter pctã ſua

ſed pᷣdeceſſoꝛuʒ ſuoꝝ achaę ⁊ potiſſime manaſſe paſſi

ſũt: ut hʒ Ir̃a plana s allegata. Ad ſcòm ẽt qð burg. faẽ
p vitate ſue expoſitiois facilr põt deduci ꝓ expoſitione

poſtil. Cu.n.dicit ꝙ tpibus antiochi a bonis ſacerdoti
b' a eoꝝ ſeqcib debeat denoiari tota multitudo:ſic ẽt
ĩ mã poſtil.qñ erant plures pphᷣe ſacerdotes ⁊ iuſti:p

ut den en, tpe anthiochiane cladis. ¶¶pſ.LXXIX.
. 1

regis iſrl itende. Huic pᷣſ.pᷣmittit᷑ talis ti.i
heb. Ad victoꝛiã ſuꝑ ſoſanym teſtimonium
aſaph pᷣſ. Circa qð ſciendũ ꝙ ſoſanyʒ m he/

bꝛeos modernos ſignificat roſas iĩ plali:ſʒ vo hiero.ſi

gnificat lilia:⁊ dicit meliꝰ vt credo:ʒ ꝙ dixi pleni.s.

in ti.pſ. xliiij. tũ ꝑ hoc non mutat᷑ ſñia: qꝛ idẽ hic intelli

git ꝑ roſas ⁊ lilia eodẽ mõ q dẽm fuit pᷣſ.xliiij. Dic igit
rabi ſa. ꝙ p lilia itelligunt filij iſrt:ad hoc iducẽs illud
cãticoꝝ.ij. Sicut liliu int ſpinas:ſic amica mea int fili
as.qð exponit de ſynagoga ſeu de pplo iſrl.lilia igitur
iſta p'tp̃ᷣs aſaph fuerũt ĩ trib nõbilib pſecutionib de⸗
ſignatis ꝑ ſpinas.ſ.p babylonios:⁊ ꝑ antiochũ illuſtrẽ
p romanos in q̃ ſunt mo:a pᷣma aũt pſecutioe fuerũt

liberati p cyrũ ꝗᷣ dedit eis libertatẽ redeũdi ad terra ſu

az deo h illi iſpirãte.j.Eſdre.j.a ſecũda ꝑ machabeo⸗:

1 a tertia expectãt iudei liberari ꝑ meſſiã futuꝝ:⁊ pꝛo
pter hoc in hoc pᷣſ.ter dẽ: Cõuerte nos.ſ.de luctu ad cõ

ſolationẽ:ꝓut ipſe Ra.ſa.dicit.ſ.q̃rto vᷣſu ⁊ octauo et

vltio. Et ad hũc ſenſũ adaptat lr̃aʒ hꝰ pᷣſ.ꝓut põt. Sʒ
hec expoſitõ ẽ erronea qtũ ad hoc ꝙ dicit xpʒʒ vẽtuꝝ:
qꝛ loqt᷑ de pᷣmo eiuj aduentu:qᷣ iã tranſiuit i pᷣteritũ:p
ut diffuſe declaraui in q̃dã qõne de q̊libet ꝑ ſcripturas

ve.teſta. Itẽ ĩ aliqbꝰ valde extoꝛte Ebon lram q̃ hẽt.j.

ↄfirmaſti tibi.quam expõit de eſau ꝑ quẽ intelligit ipe
riũ romanũ vel potius pplm catholicuũ romane ecclie

ſbiectũ.d.ſic: Fiat manus tua.i.vindicta tua ſuꝑ viruʒ
dexte tue.i. ſup eſau qᷣ eſt vir ſtan.ſ.vt ſignũ ad ſagitts
vt faciat vindictã dexia tua de ipſo.pʒ ꝙ iſta expoſitio

eſt extoꝛta:qꝛ vir dexie dei et ↄfirmat ſibi:nõ accipit
i ſcripta niſi ĩ bono. Caſſiodoꝛus aũt ⁊ aliq alij docto-
res catholici exponũt hunc pᷣſ.ad lraʒ de xpᷣo:⁊ bñ vt

credo:tum qꝛ lra valde ↄſonat:vt videbit᷑ exponendo:

up filiũ hois quem

Lordn
ieſ
eine nt
untiil
ſuſouſe
S
1ſgoit
us SaN
tinnitl
leſußntie
fiiocton
rniſoin
ithnanarde
ins ſuperius
onunaad i
us Cupzcpt
legrbanrin
purgzoe neſu
danper pen
iclotrpzg

—

nbae iclenl
ſopläinic⸗
Avioiü ſi
la tofo⸗ge
G.tlißte⸗
kondaipbt
Pgacinſei
Paiosfukden
mlaſchfen
Ptihneröden
lunbhla.
guurinern
lm lpaun
enfun amner
winboent

ſpypinenſi

undungit
Ultiſimepuni
nnatinſßnpen
Cebitſunh
chaniſide
wönimniro⸗
nighpoma
cvcungioibn
ſwlſtiraleon
niedai⸗
nerüng
Glrſcpulchei
Eſcurfultess
igioonuanit
Wibanvbi
iemzonis
hit ro

uſipin

uedigent
iunſenn
nonlcekts
Ksſchulenn
illimiß
tmbcht
Gimtntgi
mrüiti
etirktile
un niiin
oprri
n N
ſriptunee
n,ane
Nihnsſartri
umünmiglet
uwtnnrui

um emmns
bnnfnt

Ußohi

nftghni
el
eilcg l
aus
Polnlhe
iölimm,
agennin
lur
ticuget
ncſainene

a ſupioꝛi ad infe

humana ab infe

ſcòo oꝛandi ro:ibi Excita.Circa pmũ dicit: a

pſalmoꝝ

tum qꝛ hoc dẽm ↄſonat dẽis hebꝛeoꝝ antiarum. Diẽ tabernaculi erat ſactũ ſctoꝛũ vbi erat ppiciatoꝛium i quo

n. Ra. moyſes exponens illud Geñ.xl. Uidebã coꝛam dabant diuina rñſa:⁊ ꝓppter hoc dicit: e ¶ Manifeſtare
me vitẽ ⁊c. vna expoſitio eſt: hic ẽ iſrl de egypto tranſ coꝛa ephꝛai ⁊c. dãdo nobis ꝓpicia rñſa. ¶ Excita. Pic

plãtatus in terra ꝓmiſſionis. Alia expoſitio ẽ: hHic eſt ↄnter ponit᷑ dce oꝛonis ro:qꝛ aſꝰ aph pᷣuidebat ppłʒ dñi mł/
meſſias: ſicut ſcriptum ẽ p̃ſ.lxxix. Et ꝑfice eam quam tiplicit affligendũ a diucrſis pplis:⁊ iõ ꝓ eius liberatioe pᷣ
plätauit dextera M H ́ RWM cabat.d. f ¶ Excita
tua.⁊ eſt plãtato . . ðèðUVMDw
Cibabis nos pane lachꝛy
maru:⁊ potũ dabis nobis

d victoꝛiã ſup lilia teſti

rius. Et hoc dẽʒ Et veni.per effectum

Etnahere Moniu alaph. b1a Iiachzpmnie imeſurs. Doh ador uantoe
ri in quo eſt du Ai reg iſr iẽde: qui ſuiſti nos ĩ ↄtradictiõeʒ:lèt affligẽtibus nos:⁊ cõ
plex na.ſ.diuina A deducis vèlut ouẽ io inimici nr̃i ſubſaunauerũt numerat ſe aſaph po
nã ? humana: di ſeph. Qui ſedes ſup cheru nos. Dẽus vᷣtutuʒ ↄuerte Pulo ſuturis tpibus

uina a ſuperiut:. bin mãifeſtare: coꝛa ephꝛa nos: 1 onde faciẽ tua ⁊ ſal

rius. Et pʒ q iſße iʒ bẽiamin 7 manaſſe. Ex ui erimus. Vincaʒ de egy us virtuti i angelo⸗
allegat hanc ſceri cilà potentiã tuã et veni: ůt pto trãſtuliſti:cieciſti getes rum. k ¶ Lonuerte
deanmas de. meſſla ſaluos facias nos. Deus ct plantaſti eaʒ. Dux itine nos 4 ulpe 34 Fam
denm: per quemn (nuerte nos: èt oñde faciẽ ris fuiſti in ↄoſpectu eius: t luctu al leticiaz.
itelligit xpᷣʒ. Igit S aree e l¶Et onde faciẽ tu
gʒ huc itelleciu ſe kuã èt lalui erimuſ. Oñnẽ de plataſti radices eius t iple am. lodtur de deo ad
ſus pdẽi ti.cũ di: us virtutuʒ:quouſq; iraſce uit terram. Opèruit mon moduʒ hois:qᷓ q;diu
Ad victoꝛi ſi li ris ſuper oꝛonem ſerui tui. tes vmbꝛa eius:et arbuſta tenet iram ʒ aliquẽ:
lia teſtio aſapp — . s auertit ab eo faciem:
pᷣſ. tal ẽ:pᷣſ. iſte ẽ ſed qñ placatus ẽ oñf

teſtioniũ aſaph ſuꝑ lilia vł p lilijs: ut hʒ ti. hiero.i.ſup dit ſibi facieʒ hilarẽ:⁊ in hoc petit aſaph diuinã placatio/
xpᷣʒʒ ⁊ eccliaʒ ſuã vł coꝛpus myſticũ q ꝑ lilia ↄſignãt:ꝛut nem. m ¶ Et ſalui erimus.qꝛ ſine tua gia non põt nobis
plenius fuit dẽm.S.pᷣſ.xliiij. Q aũt in ti pᷣmittit᷑ ad vi 1
ctoꝛiã ſignificat conatũ leuitaꝝ in cãtando hunc pᷣſ.ſii6 oꝛoõneʒ fui tui.i.ſuꝑ illud ð qͥ te rogo.ſ.de liberatise ppli
freqnter.s.dẽm eſt. a ui regis iſrł ⁊c᷑. Ad intelle .q.dicat:iſta dilatio ẽ ſignum ire tue i pplo. p¶Cibabis
ctum h' pᷣſ.ſciendũ ꝙ vna eſt ecclia ve.⁊ no.teſta.q̃ re nos.reſumat᷑ li quouſq; vtſit ſẽſus qdiu:Cibabis nos pa
qᷓnter ĩ ve.⁊ no.teſtõ dẽ vinea dei.vñ dicit grego. home ne lachꝛymaꝝ.i.pmittes nos ĩ captiuitate ⁊ afflictiõe: qa
lia vij.ſup euangeliũ: Quis vo patriſfamilias ſilitudi hoies in tali ſtatu viuũt i lachrymis ⁊ luctu. qʒ ¶ In men
nem recti tenet q; ↄditoꝛ nẽ:q regit q̊s ↄdidit:⁊ electos ſura.i.ſ¶ʒ mẽſurã pctoꝝ nioꝝ.q.dicẽt:nos meruim
ſuos in hoc mũdo poſſidet q̃ſi ſubiectos dñs in domo flictionẽ ꝓpt pcta nẽa:ſʒ tu nos libera ex tua gẽa. r
q̃ bʒ vineam ſuã.ſ.eccłlam q̃ ab abel iuſto vſq; ad vlti ſu.nos i ↄdic.⁊c vicinij nꝛis:qꝛ ſamaritãi qͥs rex aſſyrio
mum electum q ĩ fine mũdi naſciturus ẽ quot ſãctos p fec hitare ĩ ciuitatib'iſrł:ut hẽt.iiij. Reg.xvij.odiebãat iu
tulit q̃ſi tot palmites miſit. Aſaph igit᷑ pceſſum huius os ⁊ ecõuerſo:⁊ iõ ipediebant qtuʒ poterãt reditũ iudeoꝛ

ſcribit ſtatum hvinee ante xpᷣi aduentũ:⁊ ſcõo pᷣ eius tum moleſti:vt pʒ.j.Eſdre a neemie qſi per totum. s
aduentũ:ibi Deus virtutũ ↄuerte.pꝛima in duas:qꝛ p inimici nii ⁊c. lſicut dẽ neemie.iiij.cʒ eſt aũt cum audiſſet
ſanaballath ꝙ edificaremus murũ:iratus ẽ valde ⁊ motus

vinee in ſpᷣu pꝛeuidens ſcripſit hũc pᷣſ.In qͥ pꝛimo de / in terrã ſuã:⁊ poſtqꝙ redierãt de licentia cyri fuerũt eij m

mo pᷣmittitur oꝛõ pſal. ſcòo pceſſus hvite:ibi Cineã ballath ꝙ ech 1
de egypto.pma adhuc ĩ duaj:qꝛ pᷣmo ponit᷑ aſaph oꝛõ: nimis ſbſanauit iudeos ⁊c. t
regis iſrl intẽde.oꝛõni mee. b ¶ Qui deducis veluti nibus. v Hic ↄnter deſcribitur ꝓceſſus ecclie an
ouem ioſeph.aliq exponunt hoc dicentes: filij iſrł de te xpᷣi aduentuʒ:q̃ ꝓpꝛio noie dẽ ſynagoga:⁊ bmo deſcribit
egypto exeũtes ꝓpter inundationẽ nili non poterãt in pceſſus in ꝓſperitate:ſcõo in duer ſitate:ibi Ut qͥd deſtru
uenire ſepulchꝛu ioſeph:cuius oſſa tenebãt ſecũ aſpo: xiſti. Circa pꝛimum dicit: v¶ Uineã.i,. pplʒ iſrł pei culto
tare:ſicut fuit eis impoſitũ:Geñ.l.c.⁊ q̃daʒ ouis ductu rẽ:Eſa.v.Uinea dñi exercituũ domus iſrkẽ. x¶ De egy⸗
angelico natauit vſq; ad locuʒ ſepulchꝛi ioſeph ad on prto trãſtuliſti. educendo pplin illum mirabilit de egypto:
dendũ locuʒ vbi debebãt oſſa eius accipere:⁊ ppt hoc

tſe pymiſſionis: ut hẽtur in libꝛo ioſue:cu⸗
deducis.ſ.ppłin iſrl per angelũ pᷣcedentẽ caſtra eoꝝ:ut chanaaʒ fuerũt magis vir tute diuina q; humana. 3ʒ . Et
hẽtur Exo. xiiij. c ¶ Uelut ouẽ ioſeph.q̃ ſimilr ducta plantaſti eã. dando pplo iſrł i terra ꝓmiſſionis quieteʒ:ſᷣm

fuit ad ſepulchꝛũ p angelũ mõ pꝛedco. Sʒ qꝛ hoc dm ꝙ dẽ ioſue. xi. Cepit ergo ioſue oẽm terram ſicut locutus ẽ

de oue ioſeph ipꝛobaui Exo.xiij. alit exponẽda eſt hec dñs ad mopſen:⁊ tradidit eã in poſſeſſionẽ filũs iſrłl m ꝑ
lra ſic: b ¶C BBiveducis ioſeph.i.pplm iſrł denoĩatũ tes ⁊ tribus ſuas:quieuitq; terra a pꝛelijs. ¶Dux itine·
a ioſeph:eo ꝙ ipſũ ſaluauit tꝑe famis ĩ egypto Ae ris fuiſti in cõſpectu eius.i colina nubij per diem ⁊ in colũ
lut guẽ.i.diligẽter cuſtodiẽs eũ:ſicut paſioꝛ gregẽ ſuũ. na ignis per noctem:vt dux eſſes itineris vtroq; tpe:Exo.
b

Qui ſedes ſup cherubin.qꝛ ꝓpiciatoꝛium qð dice xiij. a adicese osr
bat ſedes ercrati rcberubhnſteplemus ſuierpo⸗ 1 ſimiles:qui in cultu 2 fide dei erantr ndic ſi b. Et in
ſitum Exo xxv. e ¶ Manikeſtare coꝛã ephꝛaim ⁊c.] pleuit terrã.per multiplicationẽ pꝛolis. c ¶ Operuit mo
Iſte tres tribus figebãt tentoꝛia ad occidẽtalem plagazʒ tes vmbꝛa eius ⁊c.per adeptioneʒ honoꝛis ⁊ dignitatis: qð
tabernaculi: vt hetur Nume.ij. In occidẽtali vero pte maxime fuit tꝑe oauid ⁊ ſalomõis alioꝝ regu bononu.

potentiã aue P .
lus põt reſiſtere g

affligendo rõne pdia
pᷣſ.pcedenti. i¶ De

e

eus virtutũ c. expõa
¶ Qui tur ſicut S0 2repetitio eſt eiuſdẽ:ſicut freqnter fit ĩ oꝛsꝰõ

que erat terra idolatrie dedita:ſicut agricola tranſplantat

fuit vocata ouis ioſeph:q̃ accipiés moyſes ſecũ poꝛta vineam de terra mala in bonã. . j Sieciſti gẽtes de terra
A ue:

uit:vt hẽt᷑ Exo.xiij.⁊ ſʒ hoc eſt ſẽſus h lr̃: b ¶ Qui cuius victoꝛie ð rege

antaſti radices eius.i.ſanctos en

S
. 2 2

¶ Extẽzdit palmites ſuos vſq; ad mare.ſ. mediterrane-
um. ol Et vſq; ad flumẽ.ſ. euphꝛatẽ. e ¶ Pꝛopagies
eius.a in hoc denotat᷑ dilatatio poſſeſſiois:qꝛ tota tra in
