NHoõnẽ poſtq; pcuſſꝰ ẽ tnc
dimiſit eoſ:⁊ abierũt: Nuũc
ergo arripite et faciiẽ plau
ſtrũ nouũ vnũ:&᷑ duas vac

cas fetas ꝗbus nõ ẽ ipoſi/
tũ iugũ hũgitẽ in plauſtro
t recludiie vitulol eaꝝ do
mi. Tolletiſq; arcã dñi:⁊
ponetis in plauſtro:⁊ vaſa
aurea qᷓ exoluiſtis ei ꝓ de-
licto ponetis in capſellam
ad lat e:⁊ dimitte eaʒ ut

vadat:⁊ aſpiciet. Et ſigdẽ
pꝑ viã finiũ ſuoꝝ aſcẽderit
3 bethſames ipᷣe fecit nob

hoc malũ grãde: ſinauteʒ
mime ſciem qꝛ neq̃q; ma

nus er tetigit nos: ſʒ caſu
accidit. FYecerunt ergo illi
hoc modo:⁊ tollẽteſ duas

vaccas qᷓ lactabãt vitulos

v¶ Feceft

laudantes. 3 ¶Sed 2
ad hñdũ experiẽtis pᷣdictã. a ¶ Poꝛꝛo bethſamite.
. ¶ Bic ↄñter agit ð

ergo. Hic cõſequẽter ßm ſons dicti cõſilij arca reduci
i
¶ Et mugientes quaſi deũ mõ ſuo
7 ſatrape philiſtinoꝝ ſequebant᷑.

tur. Et patet lr̃a ex dictis
æcl.i.vnifoꝛmit.

—

iũxerut ad plauſty: vituloſ
q; eaꝝ ↄcluſerũt domi.Et
poſuerũt arcã dei ſupꝑ plau

ſtrũ ⁊ capſellã ꝗ hẽbat mu
res aureoſ ⁊ ſilitudinẽ ano
rũ. Ibãt aũt in directũ vac

e ꝑ viã q ducit bethſameſ
t umnẽ vno gdiebant᷑ ꝑgẽ
tes et mugietes:⁊ nõ decli
nabãt neq; ad dextera ne
qʒ ad ſiniſtrã. Sèd et ſatra
pe philiſtijm ſequebant᷑ vſ
qʒ ad terminos beihſameſ
Poꝛo bethſamite mete
bat iriticũ ĩ valle.Et ᷑leuã

tes oculos viderũt arcam

⁊ gauiſi ſunt cuʒ vidiſſent.
El plauſtrũ venit in agruʒ
ioſue bethſamite: ⁊ ſtetit
ibi. Erat aũt ibi lapis ma/
gny. Et concidèrunt ligna
plauſtri:vaãccalq; impoſu

erũt ſup ea holocauſtũ do
mino. Leuite aũt depoſu
erũt arcã dei ⁊ capſellaʒ qᷓ
erat iuxta eã in qua erant

vaſa aurea ⁊ poſuerũt ſup
lapide grande. Viri auteʒ

beihſamite obtulerũt ho

locauſta:⁊ ĩmolauerunt vi

ctimas in die illa domino.
Et qnq; ſatrape philiſtino
rũ uiderũt ⁊ reùſi ſunt ĩ ac

charon in die illa. Hi ſunt
autẽ ani aurei quos reddi
derũt philiſtiim ꝓ delicto

unũ:accharon unũ:⁊ mu
res aureos ſᷣm numeꝝ ur

biũ philiſtijʒ qnq; ꝓuinci
aruʒz ab urbe murata uſq;
ad uillã q erat abſq; muro
& uſq; ad abel magnum
ſupèr queʒ poſuerũt arcaʒ

dni que erat uſq; in illa die

fuit A luxitut dicet vocat ẽ abel

Et itinere vno

—

arce receptiõe: et
mo deſcribitur
ipſa receptio:ſecũ
do iniponit᷑ cuiuſ
dam criaru
catio:ibi Hi ſunt

aũt. Circa pᷣmuz
dicit: b (Ele-

uantes oculos ⁊c
Dicunt hebꝛei ꝙ
iſta leticia fuit in
epta ꝓcedẽs ex le
uitate capitis:⁊ ñ
ex debita reueren
tia. c(t cõci
rũt ligna plauſtri
ſ.poſtq arca fue⸗
rat depoſita ꝑ le-

uita) lʒ añ ſcribat
d0 Manſe, im⸗
poſuerunt ⁊vcc]. in
hoc videntur ma

le egiſſe:quia fe/

mella non offere

batur domino i

holocauſtũ qõ eꝰ

rat ſacrificiũ per-
fectiſſimũ: ut het
leuit. pmo caplo

Cetera patẽt. .
ec iſũt auũt ⁊c
qꝛ ſupius dixẽat

qͥnq; ꝓuincie
dlinlinze fece-
rant qnq; anos
aureos ⁊ quinqq
mures: hic expli
cat ꝙ qnq; ciuita
tes principalej hꝰ*

fecerũt:tñ alie vil

le minoꝛes adia
centes adiuuerüt
in expenſis: ideo

ſbpdit᷑ poſtea:lb

vrbe murata vſ⸗
dño: Açotos vnum: gaga
vnũ:alchalon vnum:geteh abet
terra philiſtinozzʒ
extẽdebat vſq; ꝓ

pe locũ iſtũ:⁊ vo
cat᷑ H abel magn
q ſupꝛa vocat ẽ
lap magnqð pʒ

ex hꝰ qð ſvᷣdit.
n

rôõ aũt mutatiõij

hb' nois fruit: q·
ppls ibi pcuſſus
qᷣ lucy interpꝛetat.

—— — C2r-—

— „ – — ---—

—

ten a? noia ſũt ppinqͥ. Aben.n.i hebꝛeo lapidẽ ſignifi fm qð habet᷑.j.xxj.⁊ inde trãſlata ẽ poſtea in gabaa in do⸗
. Iten Rnotptii Nhen . H Peruſſit aute muamenoda del hic dẽ. Et de loco l danid trãſtulit eã
nt Picaſe ueni deſcribit ppli ꝑcuſſio: cui pcuſſiois due Rin domũ obededon: ⁊ inde in ciuitateʒ dauid: ut habet᷑.ij.
ir cauſe dus ſũt tacte.ſ.inepta leticia ⁊ holocauſtũ inde reg.vj. c¶ Eleagaꝝ aut ⁊c᷑. Pebꝛei auũt dicũt pᷣparauer̃t
i bite oblarg. Teitia tangit᷑ hic.ſ.curioſitas: qᷓ moti fue ſeu diſpoſuerũt:⁊ in idem redit:qꝛ talis Hõ quedaʒ
ira nncleg cü
ſub pena motis in agro ioſue bethſamitis. axrca dñi in cariathiarim: — declarat re
ſ inhibet: ut habet Percuſſit aũt dñs de vir muͤltiplicati ſũt dies. Eràͤt luatio ppiiſ ſamu
l⸗ Nume. i. qrtra pethſamitibꝰ: eo ꝙ vidiſſet quippe iam ann viceſim. cone ſezppii an oe
ſtaniglſe dat in arcam dñi: et pcuſ it de po Et regeuit oĩis dom iſrael um p ſolieitudinez ſa
telligi. . arcam pulo ſeptuaginta viros et poſt dñm. Ait aüt ſamuel muelis. Circa quod
oñſi dimilerüt ni⸗ uaginta milia plebis. ad vniuerſaʒ domũ iſrł di bmo deſcribit dicta
n iuo ſi⸗ gnquas S a: GSi in t ↄuerſio:⁊ philiſtino/
9“ mis ſub oius ¶uxitq; ppls: eo ꝙ dñs pꝑ cens:Si in toõto coꝛde vr̃o daerſio: hiligine⸗
tin Nl laningri . cuſſiſſet plebem plaga ma/ reuertimini ad dñim: aufer dierũt: 3 ppli pax et
r b St ꝑcuſ gna. Et dixerũt viri bethſa te deos alienos de medio bona oꝛdinatio: ibi
ſit ð pplo. lxx.vi· mite:OQuis poterit ſtare in vfr̃i:baalim ⁊ aſtaroth:⁊ p Facta ẽ itaq;ʒ. Circa p
os: 7.l. milia ple rms dffi noi ſ Raing- c pr̃g dño: ⁊ hß mũ qꝛ lr̃a ẽ intricata
ros: ⁊·l. milia p ↄſpectu dñi dei ſc̃i huius: parate coꝛda vr̃a dño:⁊ runchlgertupheneto .
ri bia o ſi eber et ad quem aſcẽdet a nob? uite ei ſoli: ⁊ eruet vos de ſicut ri plurib alis
ie⸗ Pebice⸗ ſolum Miſẽerũtq; nũcios ad ha manu philiſtim. Abſtulert locis ſacre ſcripture:
4 lxx viri ſũt ꝑcuſ bitatoꝛes cariathiarim di ergo ſilij iſt r bꝗalim ? aſta Klsnen hell moꝛ⸗
4 ſi qerat tantere centes: Reduxerunt phili roth:⁊ ſeruierut dño ſoli. tept nne ſteim in
8 baraber quinaͦgi ſtim arcaz dñideſcendite Dixit aut ſamuel: Congre ceepplin ur lu ve⸗
u Prnnbusdedte ⁊ reducite eã ad vos. gate vniuerſuʒ iſrl in maſ quceret ad deũ p de⸗
bei;eo mo loquẽ Ene᷑rũt ergo ¶ VI. phat:ut oꝛẽ ꝓ vobis dũm bitã ↄuerſiõeʒ ad cul
fee quo dr ſecũdo viri cariathiariʒ ⁊ re Et couenerũt in maſt phat eet Anicſen
oe e eege de duxrũt arcam dñi: t intu Hauſerũtq; aquã ⁊ effuð ppnt lane vierat
e⸗ cem milid eopu⸗ lerũt eàm in donmũ amina rũt in cõſpectu dñi: Ic ieiu malũ qð euenerat p⸗
ihe taris pꝛincipalts dab ĩ gabaa. Eleagaꝝ aüt nauerũt in die illa atq; di pter pct füioz hel.
G⸗ n. ppli pcuſſifue filiuʒ eius ſciſcauerunt:l vt xerunt: Cibi peccauimus Zancneet glaenn
i nt do ydehchit cuſtodiret arcam dñi. Et dñe. Judicauitqʒ ſamuel Poim vurault empe
i Apenuere 8e bdi lactu eſt ex qua die manſit ſilios iſrael in maſphat.] Tmmuelis zi ante.
cloffenß/ſc – gnü regis ſaulis. ſ. xx
lr Sle ege⸗ Anis vel circit: 1 hoc
nos os ad habitatoꝛes cariathiarim.qꝛ illa ciuitas erat ſe- notat᷑ cũ dẽ. de ¶Et facti E a&l.i. traſlata fuit ibi de beth⸗
ioꝛ nobili qo loibi cuſtodi ut pᷣdictũ ẽ. e ¶ Multiplicati ſũt dies.in qbꝰſamu
lung curioꝛ ⁊ nobilioꝛ ꝓpt q arca poterat melt cuſtodi ſames: ut pᷣ ictu ẽ. Puſtiplican Erdicei are.
ten⸗ ri. Moꝛaliter vacce poꝛtantes arcã teſtamenti ſũt pᷣdi/ el hoꝛtabat᷑ pplm ad bonũ. f¶ Erat qppe ⁊c. poſtq
cun a catoꝛes poꝛtantes vbũ euagelij qui lactat filios ſpũales pat ſamuel docẽ pplm. g IEtredeuit ⁊cl.ſ.xx. ãnis qᷣbꝰ
*s ſp cos oſolando. Mugiũt deuote oꝛãdo: Recte incedunt ffuit ſamuel:⁊ ſubdit᷑ moc'qͥ ſamuel reduxit pplin ad deũ
enn ſancte viuẽdo. lõ declinãtad dexteram allecti mũda apn cũ dẽ: h (Si in toto coꝛde vio reuertimini ad deũ
4,5 na ꝓſperitate: Nec ad ſiniſtrã Raral nauern nar⸗⸗ E c. Et pate li vſq; ibe n, are aiat Sener
P uaead lgi tei, neaupatur. nan icit poc feerit in ſignii humiligtiois oicere. G ⅜
b In ca vj.vbi dẽ in poſtilla.Et itinere vno gradieba ſiẽ aq effuſa ad nihilũ valet vltra:ſic ĩ ↄſpectu tuo nihilſu/
4 r. i.vnifoꝛmiter. dditio. m nec valem. Jonathan filõ oxiel maxie reputatois apud
. Nlibꝛis antiqs tranſlatio nr̃a ſic habet.bãt hebꝛeos h exponit de ↄuerſiõe coꝛdiũ ad deũ: ⁊ ſic ꝑ iſtas
4 aũüt vacce recto itinere:qð ꝓpe ſonat hebꝛai aãs intelli ut lachꝛyme ↄtritiõis exeũtes a roꝛcer p oclos
1 ¶ e veritati in hoc loco ⁊ mag ↄuenit ppoſito. seẽ8eeffule. Yuicauiiq ſamuel ⁊c.qꝛ ñ ſolũ eriliauules
SEnerũt ẽ. Deſcripta ꝓſtratiõe ¶ Ca. VI. pulũ dño:ſʒ etiã vnũquẽq; de pplo ad li n erhant .
„ ppli iſrl ꝓpter filioꝝ heli pctꝗ. Hic cõſequ? æ foꝛefacta ad eqtatem iuſticie reducẽ . Alit au xp ni .
vo DVter deſcribit releuatio ipſy ꝑ ſamuelis meri· fm aliqͥs ab illo loco: Erat qppe ann viceſim. ca arca
62 t4. Et pᷣmo ponit᷑ cõtinuatio ad pꝛedicta: ? reuelatio mini mãſerat in cariathiarim:ita ꝙ p hoc R tot .
e iſta: ibi Et factũ ẽ. In fine pꝛecedẽtis capli dictũ fuit qli nis mãſit ibi ãteñ inde alibi traſt/ ferel:⁊ qo ſecuit Panteſt
o ter ſignificatũ fuit viris de cariathiarim ꝙ arcaʒ ad ſe q; aquã. dicũt alid ꝙ in illa aaua erar mal⸗ leta e⸗ Raſi
. duceret. hic oñter oſtendit᷑ quali hoc fecerũtcũ d:· (cut in ſacrificio gelotipie: ita ꝗ labia bil iu 1 len eai
i⸗ a ¶ Uenerũt viri ac. ad cuitãtẽ ſuã. b¶¶ Et intule latre ita iũgebant ꝙ nõ poterat ab mnunet dn virkl arei
rut eã c. hoc ñ fuit factũ ſtatiʒ: ſʒ p magnu ts poſt: cebant᷑:ſicut tpe moyſi ꝑ potũ aque vbi puluis vi deogeani⸗
ſe⸗ qꝛ ꝑ aliqð tps ſtetit in cariathiarim:a inde traſlata fu fuerat commixtus:pꝛout dictuʒ fuit Ero⸗ ri iceo⸗ an
4 it in maſphat: ⁊ inde in galgala:ut dẽ libꝛo de hebꝛaic tur: Judicauitq; ſamuel filios iſrael in maſp n eecero
. qoibus. Npoſtea fuit traſlata in nobe vbi erat tꝑe ſaul latras interficiendo qui conuincebantur modo pꝛedicto.

fuerũt in deſerto:eo ꝙ arca adhuc nõ habebat ſtabileʒ
manſionẽ: ſicut dictũ fuit Deutero.xij.ca. tꝑe vo qͥ fuit
in ſylo nõ fuit hoc licitum:ꝓut dictu fuit Joſue xxij.
quia tabernaculũ ⁊ arca longo tpe fuerũt ibi:⁊ habue

pꝛima tñ expoſitio videt mihi magis rõnabilis:lectoꝛ tam
eligat quã voluerit. m ¶ Et audierũt philiſtm. Hic con
ſequent deſcribit philiſtinoꝝ debellatio.Ad cup intellectũ
ſciendũ:ꝙ philiſtim poſt debellationẽ ppli iſrael ꝓpi pec-

cata filioꝝ heli tenuerũt ipᷣm ſub tributo:⁊ ne haberẽt coõ munt ibi ſtabilem manſionẽ:lʒ nõ ad ſemp. ¶ VII.
ellandi interdi
rant eis dcegatloed Et audierunt philiſtiimm ꝙ; ab accharon vſq; geth et pta ſupius
hpli firi. ppi qo au · „gregati eent filij irl ĩ mal fminos ſuos. Liberauitqʒ jm alici ſllioe he
inm ohat venerut Pbat: æ aſcẽderunt ſatr ape iſrl de manu philiſtinoꝛu, ocſenbit mallci⸗ V
ʒ eos in pꝛeliuʒ: ſen philiſtinoꝝ ad iſrl.Qð cu,ʒ cratq; pax int iſrłH ãmoꝝꝛe filioꝝ ſamuelis:
nanneleoꝛter pole audiſſent ſulic in Meri inn. Zntcahan auoc ſa qula vi acg ſui
cauſtu ꝓ pplo offre? a ſacie philiſtinoꝝ. Dixett muel iſrl cũctis diebuſ vite alio ut termi⸗
eſcroͤttelll oebella qʒ ad ſamuelẽ: Ne ceſſes ꝓ ſue:&t ibat ꝑ ſingulos an iudices Feges e
ntonuit at v& nob clamare ad dñm deu; nos circuies bethel ⁊ gal ſutuerent. Igitur
ita ꝙ ex fulgure miti nĩm ut ſaluet nos ð manu gala ⁊ maſphat ⁊ iudica circa hoc pꝛimo
ſuerũt moꝛiui ⁊ alj phiſiſtinoꝝ. Tulit auteʒ ſa bat iſraelẽ ĩ ſupꝛadictis llo Aſer iu ſ Uianz
menii vgientes muel agnu lactantẽ vnũ æ cis. Reuertebanĩq; ĩrama ſor ſerundo vlli
patet Ir̃a. . o btulit illũ holocauſtũ iĩte tha:ibi. n. erat domuſ eius petitio: ibi Lon-
Nlacta Eitaq;ʒ. hic grũ dno.Etclamauit ſamu ⁊ ibi iudicabat iſraelem. gregati g:itio dñi
2zñter deſcribit ppli el ad dñm ꝓ iſrł: ⁊ exaudi Ediſicauit euaʒ ibi altare diffinitio: ibi Et
al miaudlitag er bo uit en ons. Factu é ant eux Ootmino. iuktſanct. Lir.
mine ſamuclis &tzy ſamuel offerr bolocauſtu Actum eſt (VIII. haen kau⸗
lra yſq; ibi: dño:philiſtijm inire pᷣliũ õ aut cũ ſenuiſſet ſamu ⁊c. q; iã nõ pote
biAucbper ⁊c. iſrael. Intônuit auteʒ dnñs jel:l pòſun filios ſuos iudi rat ita comodeꝑ
dergiche⸗ i ub fſragoꝛe magno in dię illa ces in iſrl. Fuitq; nomen fi Ra aci icicadu
— rn ſup philiſti: a extruit eoſ lij eꝰpmogeniti iobel:¶no b ( Poluir filio
ad inſtitutionẽ ⁊ con ⁊ ceſi ſũt a filijs iſrl. Egreſſi mẽ ſecungi abia:iudicũ in ſuos iudices.cre
firmationẽ ſaulis:erx qʒ filij irl de maſphat ꝑſe berſabee.Et nõ äbulauert dꝗj eo) foꝛe ſue iu
tie n lau benuit of·cuti ſũt philiſteos:⁊ pcuſſe filij ulin vijs ep:ſʒ declina H
r barp ſingu- Ht eos vſq; ad locũ ꝗ erat ueft p' auaricia: àcceputqʒ vñ ſubdit :
los anos circniẽs v. ſupꝑ bethchar. Tulit aũt ſa munera:⁊ ꝑuerterũt iudici c(¶ Acceperũtq;
ꝑ loca ad videndum muel lapidẽ vnũ: ⁊ poſuit um. Cõgrègati ergo vni munera ⁊c. 2 ſic
porenn Pho labe eũ int᷑ maſphat ⁊ int᷑ ſen:ꝛet uerſi maioꝛes natu ur:: ve dupi e nge.
eſa utRaber vocauit nomen loci illo:la neft ad ſumuelẽ i ramatha ra p indicto: q
tebatq; in ramatha. pis adiutoꝛij. Dixitq;:huc dixerũtq; ei: Ecce tu ſenui no? licitũ: lʒ p la
vbi ↄmunius iudica⸗ uſq; auxiliat ẽ nobis dñs. ſti:⁊ filij iui nõ ambulãt in bof iuſto ⁊ bono
ohulum. Et hũiliati ſunt philiſtiim pijs tuis. Conſtitue nob re iudicej poſſint ac
1 Edificauitq; iai nec appoſuerũt vltra ut ve ut iudicet nos:ſicut ? Cipe ſtipendia ad
altare dño. Sʒ in h at 6 gemiu uu icetnos:n victũ decẽtẽ ⁊ ho
videt feciſſe ð legem: Uret in termios iſrl. Fäacta vniuer ſe habent nationes neſtũ.: qꝛ ppter
quia nõ debebat eſſe ẽitaq; man dñi ſuꝑ phili Siſplicitq; ſmo ĩ oculis müera declinaue
altare aliqð ad imo- ſteos cũctiſ diebꝰ ſamuelis ſamueliſ: leo ꝙ dixiſſẽt: da rut a iuſticia red/
neneldb. ⁊reddite ſut vrbes qᷓs tule nobis regẽ ut iudicet nos de wdl -
fuit Joſue xxij. qᷓ ns rãt philiſtijm ab iſrl iſrraeli Et oꝛuit ſamuel ad dñm. gregati 5. ic co⸗
vgr iuitſe tramarha anan deſcribit
d O . 1 Dde re
ſatione iporekar alibi imolari: a ꝑ ↄñs altare cõſtrui: et ge hñdo:cui cã fuit malicia filioꝝ ſ. aunhtligart⸗ expꝛi
hoc mõ ſamuel ibi altare cõſtruxit. Poteſt etiã dici: ꝙ ſm mit᷑:cũ dẽ: Filij tui ⁊c. Alia fuit qꝛ audierãt naas regẽ fi
. illõ qð dictũ fuit Deutero.xij. ⁊ẽ ſati viſile:ꝙ a tꝑe quo ar lioꝝ ãmon diſponẽtẽ exẽcitũ ad veniẽdũ ʒ eos:⁊ io vo

ca fuit capta ꝑ philiſteos vſq; ad tpᷣs in quo fuit poſita in
templo cõſtructo ꝑ ſalomonę:arca nõ habuit ſtabileʒ mã-
ſionem:qꝛ tpe intermedio de loco ad locũ frequent᷑ fuit traãſ
Porrararut pʒ ex pᷣdictis:⁊ aliqñ ad exercitũ depoꝛtata: ut
abet᷑ infra xiiij.⁊ iõ ſacrificia votiua:ad que offerẽda ho/
mines nõ tenebant:ſed ſi fiebãt ex deuotione poterãt alibi
offerri ᷣm volũtatẽ ⁊ deuotionẽ offeꝛẽtis. Sicut ⁊ alia ſa
cꝛiſicia poterãt fieri hoc mõ tꝑe quo arca ⁊ tabernaculum

ret᷑:ſʒ.j.expᷣmit᷑ xij.caꝰ. e ¶ Düuſplicuit ſmo ⁊c. ꝓpter
tria.vnũ fuit:qꝛ diſplicuit ſibi malicia filioꝝ ſuoꝝ: q̃
vſq; tũc latuerat ipᷣm. Aliud fuit ꝓpt honoꝛẽ diuinuʒ
qͥᷣ videbat᷑ ↄtẽni ſeu diminui eo ꝙ retinuerat ſibi in po-⸗
pulo iſrłl nomẽ regiũ. Tertio qꝛ pplus in hoc volebat
aſſimilari gẽtilib dicẽs: Cõſtitue nobij regẽ ſicut ⁊ vni
uerſe habẽt natioes:ut imediate pᷣponit᷑: ¶ Et oꝛauit

lebat hꝛe regẽ capitaneũ Segt⸗ 3 eũ:⁊ hec cã h̊ da/

—„

bi

llt

le
WI.
ean⸗
eſai⸗
iug
ehe
ue

9:
nit
we
np
Bin
itur
imo⸗
r

on⸗
dni
Et
ir⸗

te
lu
oſ
e
S
n

li

u

1

ho
pter
ue

4
4

ere

gefi
ow
hos
ppe
2
inu,

c

k¶ Sic faciüt ẽt

Hic ↄñter ponit᷑ dei diffinitio.ſamuel.n. iſtud negociũ

reduxit ad dñm qui rñdit: ꝗg ¶ Audi vocem populi.
de rege inſtituendo. h ¶ No.n.te c. quia tu ſolum
eras me vicarius:⁊ ꝙ iſta petitio eoꝝ ex malo ꝓceſſe
rit:oſtenditcũ ſubdit᷑: Juxta oia opera ſua ⁊cc̃. Sedtur.
i ¶ Siẽ dereli/
rũt ⁊cc. oſtẽdẽte
facto ꝙ nõ habe/

no h Dixit aũt dñs ad ſamuelẽ:
ret mep rege ſuo Audi vocẽ ppli in oĩbuſ q
loꝗtur tibi. Nõ enĩ te abie/
cerũtſʒ me:l ne regneʒ ſup

eos. Ju oĩa opa ſua q̃ fe-

tibi. abijciẽdo te
ne ſis vicarꝰ me
¶ Ueruntamen

ↄteſtare eos ⁊ pꝛe rij ſe & . .
dic eis ius regis cerut die 4 uricaes de
uzg aliqua ut cu erudnerult me puie
de iure reg in ne rũt dijſ alienis:ſic faciũt èti
laateali , aʒ tibi. Nũc ẽgo vocẽ eoꝝ
gni: ſicoia qu audi. Mrutamẽ ↄteſtare
inferius expꝛimũ eos: ⁊ pdic eis ius regis q
tur a ſamuele ſit regnatur ẽ ſuꝑ eos. Dixit
aegegirdeai. itaqʒ ſamuel oĩa verba dñi
⁊ exponenda ve em. T al.!.
expendenda pio gis ꝗ impe ratur ẽ vobis
bono coi ſicut Filios vros tollet ⁊ ponet
wiaeic d mog in currib ſuis:facietq; ſibi
vel etiam alia ps egtes ⁊ pcurſoꝛes q̃driga/
coꝛpij naturaliji rũ ſuaꝝ:⁊ cõſtituèt ſibi tri-
ſtinctu exponit ꝓ bunos ⁊ centuriones:⁊ a

ↄſeruatione vite
ipſius coꝛpoꝛis.
Si autẽ accipiat᷑

ratoꝛes agroꝝ ſuoꝝ:⁊ meſ

alio modo ius re rũ ⁊ curruuʒ ſuoꝝ. Filias
gis extra neceſſi · quoq; vr̃as faciet ſibi vn/
eznienr guẽtarias ⁊ focarias ⁊ pa
ele que nõ ptinet Niſicas. Agros quoq; ve/
ad ius ipſiujreg ſtros ⁊ vineas ⁊ oliueta o/
utpote oĩia illa q HßMU
reddũt populum

ſubditu ſeruilem: que nõ reſpiciũt bonũ cõeſʒ magis
hominis in regno poſiti voluntatẽ: ⁊ talia pꝛedixit eMis

ſamuel ad retrahendũ eos ne peterẽt regem qꝛ eis non

expediebat:⁊ qꝛ regimen pꝛopi magnitudinẽ poteſtatis

regni oceſſam de facili ↄuertit᷑ i trannidẽ vnde ⁊ deu/

tero.xvij.vbi agit᷑ de cõſtitutione regis dꝛẽ: No multipli

cabit ſibi equos:nec reducet pplm meũ in egyptũ.ſ.qᷣſi
ſeruũ:nec habebit argenti ⁊ auri imenſa pondera.⁊ ibi
dem ſubdit: Nec eleuet᷑ coꝛ eius in ſupbiam ſupꝑ fratre
ſuos:⁊ ſm iſtũ duplicem intellectũ exponẽda ſunt q ſe-
quutur de regio iur̃ vſq; ibi: mo eritl ei ſerui.
ſi couertat᷑ regnũ in tyranidem: qð de facili fit ſaltem in
pte ꝓpter magnã regis poteſtatem. n ¶ Et clamabitl
in die illa ⁊cc.ſ.i. pꝛopter oppꝛeſſionẽ quã vobis indu/⸗
cet. Sequit᷑: o ¶ Nequaq.ſ.dimittet nos deus exau/
dire ſiregem habeamus. Letera patent vſq; ibi:
p¶ Uadat vnuſqſqʒ in ciuitatẽ ſuã. hoc aũt dixit ſa⸗
muel:ut ſuper electionem regis inquireret dñi volunta

tem: a qᷓ̃ depẽdet regis inſtitutio:ſᷣm ꝙ habet᷑ Deutero⸗

xvij.vbi de iſtitutioe reg dẽ: Eũ cõſtitues regẽ quẽ dñs

de tuelegẽit ð nũero fratꝝ tuoꝝ. Ad maioꝛẽ pᷣdictoꝝ

S

ſoꝛes ſegitũ:⁊ fabꝛoſ armo

euidentiã rit vtu filij iſrael peccauerũt petẽdo ſup ſe regẽ
Et arguit᷑ ꝙ nñ qꝛ petẽ illð qð ẽ bonũ ſi implicit᷑ ⁊ dictami/

ne ronis recte nõ ẽ pctm: gubernatio aũt ppli ꝑ regem eſt

optia:ut dic phs.iij. politl:⁊ p ↄñs ẽ de dictamie rõis recte

ptima tollet:⁊ dabit ſeruis

ſuis.Sed ⁊ ſegetes vr̃as ⁊
vineaꝝ reddii addecima/

bit:ut det eunuchis ⁊ faul

ſuis.Seruos etiaʒ veſtros
⁊ ancillas ⁊ iuuenes opti/
mos ⁊ aſinos auſeret:⁊ po
net ĩ oꝑe ſuo. Greges quo
qʒ vr̃os addecimabit:võſ⸗

qʒ eritis ei ſerui.Et caama⸗
bitis in die illa a facie reg
vr̃i quẽ elegiſtiſ vobis:⁊ ñ

exaudiet vos diis in die il/

la:qa petiſtis vobis regem

Noluit aũt ppls audire vo
cem ſamuelis:ſʒ dixerunt:

Nẽq̃q;. Rex.n. erit ſuper

nos:⁊ erim nos quoqʒ ſiẽ
oes getes:⁊ iudicabit nos
rex nr̃:⁊ egrediet᷑ añ nos:
⁊ pugnabit bella nr̃a pꝛo
nobis. Et audiuit ſamuel
oĩa verba ppli:⁊ locur eſt

ea in aurib dñi. Dixit aũut

dñs ad ſamuelẽ: Audi vo/
cem eoꝛum: ⁊ cõſtitue ſuꝑ

eos regem. Et ait ſamuel

ad viroſiſrl. Aadat vnuſqſ
qᷓ; in ciuitatem ſuam.

qð ⁊ legẽ dedit ei in mõte Synai p ſei

Jq mag reſpic bonũ coe ꝙ ꝑticulare cc. Itẽ illõ qð ↄcedit

lege dina licitů ẽ: qꝛ
nlluʒ pctm ↄcedit: ſʒ
Deutero.·.xvij.
it lex dina fi

dẽ: Cũ ingrẽſſu) fueri
terrã quã dñs de tu

dabit tibi c. ſeqt: Et
dixer ↄſtituã ſup me

regẽ ⁊c̃.⁊ ſeqtur:Eu
coõſtitues quẽ dñs deꝰ
tu elegerit.S ⁊c.Con
tra.j.xij.ca.dẽ:Scie
tis ⁊ videbitl qꝛ gran
de feceriil vobis ma⸗
lũ i ↄſpectu dñi petẽ-

tes ſup vos regẽ. Ad

hoc dicẽdũ:q enz re⸗
gnũ ſit optia politia
cetẽ gẽtes a filijs iſrł
petẽdo vel cõſtituen/
do ſupꝑ ſe regẽ ñ pecca

uerũt: ſʒ mag bonuʒ

egerũt. filij aut ir! h
faciẽdo peccauer̃t: ut
pʒ p vba famuelij ad
h' allegata qᷓ hñt᷑. j.
xij.cæ. pↄns mira-
culũ a deo datuʒ ad
verificationẽ vbi ſa⸗
muelis:ut ibideʒ hẽt
cui rõ ẽ qꝛ de' pplm
iſrl elegit ſibi ſpecialẽ

peculiarẽ p̃ ceteris
pplis: ſᷣm q dꝛ Deu

tero.vij. Te elegit do

minr de'tu: ut ſis ei
ppls peculiaris. ⁊ iõ

voluit eẽ rex imedia
tus illius ppli: ꝓpter
p̃m.i. ꝑ angelũ in pſo

na illi' loquentẽ: ⁊ nõ ꝑ hominẽ mediatoꝛẽ. ꝓpt qð voluit
hoies gubernatoꝛes illiꝰ ppłi ab ipſo imediate inſtitui tãqᷓ;
ei vicarij eẽnt ⁊ nõ reges vł dñi:ut patet in moyſe ⁊ ioſue

ð iudicibſequẽtib':ð quib'dẽ i libꝛo iudicũ. Suſcitauit
eis dñs talẽ uel talẽ iudicẽ ꝓpi qð filij iſrł fecerũt ð oꝛdina

tionẽ dñi petẽdo ſuꝑ ſe regẽ hominẽ moꝛtalẽ cũ dñ h ſibi

retinuiſſet ⁊ ad bonũ ppli:qꝛ ſp gubernauit eos optime et

texit qᷓdiu fuerũt boni ſubditi:⁊ ſemp ſic feciſſet ſi ppłs
ille in bona ſbiectiõe ſub dño ſtetiſſet. Ex dictis pʒ pᷣmũ ar
gumẽtũ:qꝛ ſi gubernatio reg optia ẽ ſedt᷑ melioꝛ ẽ guber

natio hr̃e regẽ deũ imediate:q'to de ẽ melioꝛ hoĩe: ⁊ iõ ʒ

iſtã oꝛdinatiõʒ petẽ ñ ẽ bonũ ſiʒ malũ.Ad ſecũdũ dõ ꝙ illõ

go hẽt Deutero. xvij. ð ↄſtitutiõe reg qtũ ſpectat a
ñ fuit ↄceſſio ꝓpe dca:ſʒ mag ꝑmi

it ꝑmiſſũ ad duritiã coꝛdis eoꝝ ꝓut dẽʒ fuit Deut.xxiiij.

ſis tñ in repudio fuit pᷣceptũ ꝙ darẽt libellũ repudij ſi reru

diarẽt:ſic in Pboſ ito ſi ptinacii regẽ hr̃e vellẽt pᷣceptũ fuit

de pplo iſi

haberẽt ⁊ nõ de alio:ut ibidẽ dicitu.
In caplo viij. vbi dicit in poſtilla. Utrũ fili iſe Lerca⸗ HD
uerunt petendo ſuper ſe regem. E

dditio⸗

ca⸗nce.
lex dina filijs iſr
oſtitutionẽ regis:vbi

g qtũ ſpectat ad pplʒ
ſſio:ſicẽ rĩpudiũ vxor ſu

6 62 Fert 22

Eſponſio poſtillatoꝛis ad banc qõnem nõ videtur
ad plenũ ſatiſfacere. Nã inſtitutio regis in aliq gẽte
vel pplo ſimpir conſiderata nõ tollit imediataʒ gu
bernationem diuinam ab eis. Stant. n. ſimul ꝙ dej ſit rex
immediat' alicuiꝰ gentis ipſam in pꝛincipalibus ĩmediate
regendo ſeu gubernando:⁊ tñ cũ hoc habeat ſupꝛa ſe regeʒ
ſeu pꝛincipẽ hominẽ moꝛtalem: qð maifeſte patet in pplo fi
deliũ.popuł'.n. fideliũ imediate a deo gubernari dicendus
eſt:qð patet p ratiões a poſtillatore allegatas filis iſrael
Nã ſi in antiqua lege pplłm illũ ſibi deus elegit in pecialeʒ
ſeu peculiarem: ſm illud deutero.vij.in poſtilla allegatum
nõ tñ minus ſed longe magis ppls fideliũ in noua lege eſt a
deo electus ſpecialis ⁊ peculiaris:iuxta illud pᷣma petri ſe⸗

cundo. Uos aũt eſtis genꝰ electum: regale ſacerdotiũ: gens

ſancta:pplus acquiſitiois. Siulr aſi antiquis dedit legem p
angelũ in pſona dei loquentẽ ⁊ nõ ꝑ hoieʒ mediatoꝛẽ:pam
plius vero ⁊ pfectius catholicis legem dedit pꝑ ſe eipſum. i.
filiũ dei eternu: ⁊ p ſpiritũ ſãctũ ĩ foꝛma viſibili miſſuz. vñ
ſi populus ille rationibus pꝛedictis debuit ꝑ deũ imediate
gubernari: p eaſdem rões ſeu foꝛtioꝛes pplus fideliũ imedi
ate a deo debet gubernari:qð etiam patet ex ꝓmiſſione xpᷣi
Matth. vltimo: Ego vobiſcũ ſum oib dieb ⁊c.qð expo/

nitur vno mõ p aſſiſtentiã chꝛiſti ſue ecclie otinue ipſaʒ di/

rigendo per occultoj iſtinctus ſpũſſanct?: ut idẽ poſtillato:
in eodẽ loco dicit. Ex quibus conſequent᷑ habet᷑ ꝙ ſicut ec
cleſia licet a ðo imediate interioꝛi gubernatioe regat᷑:nõ tñ
ex hoc inſtituendo ſupꝛa ſe regẽ hominẽ in tẽpoꝛalibꝰ pec

cat: ut patet ex vniuerſali ecclie ↄſuetudine que maxime au

ctoritatis ẽ. Sic pari mõ ⁊ rõne dicendũ videt᷑ ꝙ antiqui li
cet deum habuiſſent regẽ ⁊ imediatũ gubernatoꝛẽ: mi petẽ
do ſimplr ſupꝛa ſe regem nõ peccaſſent. Nec valet dicere ꝙ
gubernatio dina reſpectu eccleſie imediate ẽ qtũ ad ſpũalia
Nam etia in ſpũalibꝰ ſũmus pontifex conſtituit in eccleſia
abſq; peccato:imo ſequendo veſtigia chꝛiſti dicentis petro
Paſce oues meas: Johᷣ.xxj. Si aũt dicatur ꝙ ſũm ponti⸗
fex tanqᷓ; dei vicarius eccleſiam gubernat qð veꝝ eſt:idem
etiã poſſet dici de regimine regali: vñ apls de rege ſimplici
ter loquẽ ad Romañ.xiij. No ſine cauſa gladiũ poꝛtat:mi
niſter. n. dei ẽ. Pꝛeterea ſi pctm filijs iſrt impoſitũ in hoc ꝙ
petierũt regem ſibi ex rõne ꝑ poſtillatoꝛẽ aſſignata cauſare
tur:ſequeret᷑ ꝙ ſemꝑ in eodem peccato pſeuerarẽt durante
regio regimine. Naʒ ſic exiſtendo ſempꝑ feciſſent ↄ dei oꝛdi
nationem ꝗ ſibi ſoli eoꝝ regimẽ ĩmediatũ retinuerat nolẽ
ꝙ ſup eos hõ moꝛtalis regnarʒ: ut ait poſtillatoꝛ.Ex qͥ vlte
rius ſequit᷑ ꝙ oꝛo ſamuelis ꝓ populo:ut deus eis parceret
hoc peccatũ eẽt vana ⁊ regulã dine legis durante eoꝝ cõ
tumacia eodẽ ĩ peccato. Rõ hup eſt. Nam ſ̃m legẽ diuinaʒ
nõ dat᷑ venia niſi coꝛꝛecto:ut patet Exech.xviij. Cũ auerte⸗
rit ſe impius ⁊c. Sed cõſtat: ut habet infra.xij.ca.ꝙ ſamu/⸗
el populo ſibi ſupplicanti ut pꝛo eo oꝛaret ⁊ ſuũ peccatum
de petẽdo regem apte ↄfitenti reſpõdit ne timeatis ⁊cʒ. Et.j.
Abſit a me ne oꝛem deũ ꝓ vobis ⁊cc᷑. Ex qbus ſatis patet
qꝙ huiuſmõi pctm̃ ꝑ ppli ↄfeſſionẽ ⁊ oꝛationẽ ꝓphe fuit ſb
latũ nõ obſtate ꝙ adhuc pſeuerabãt in eodẽ pctõ retinẽdo
ſibi regem illicite:ſᷣm obintonoilcroa ſeraes dicẽ
; ↄceſſio de ↄſtitutione regis filis iſrt facta Deutero.xvij.
no fuit ꝓpa ↄceſſio ſʒ magis pmiſſio ſicut repudiũ vxoꝛis
⁊c᷑.nõ videt᷑ rõnabilit᷑ dictũ. Nã ꝙ matrimoniũ ſit inſepa/
bile ꝑ holeʒ ẽ de iure nãli ſm poſtillatoꝛẽ ꝓut ipſe nitit᷑ ꝓ-

bare Matth.xix.lʒ hoc nõ reputo eẽ veꝝ:ꝓut ibidem dno

ↄcedente amplius declarabit. Cõſtat aũt ꝙ pmiſſio facta ð
repudio nõ tollit legẽ nature q̃ indelibilis ẽ:ſʒ in ꝓpoſito ẽ
p oppoſitũ. Nã cõſtitutio regꝗ in aliqᷓ gente ẽ ↄfoꝛmis iuri
nãli:repñtat. n. gubernationẽ mũdi ab vno deo: ꝓut etiaʒ
phs in polirid ⁊ alibi deiminar. vñ pmittente lege diuina
regis ↄſtitutionem:ut in cæ.deutero.allato: talis ↄſtitutio

—

¶Regũ

ſ. regis remanet oio licita tãqᷓ iuri nãli ↄfoꝛmis ⁊ a iure
dino nõ ꝓhibita. Ex qᷣb vẽ ꝙ qõ no remanet ſufficieni
ſoluta. VUñ ad eandẽ vr ali᷑ dicendũ.ſ. ꝙ pplus iſte no
peccauit petendo regẽ ſimplr cũ hoc iã ſibi eẽt a deo cõ
ceſſum: a iuri nãli ↄfoꝛme:ſʒ peccauit petendo regẽ cer-
to mõ ʒ dinã oꝛdinationem. Ad cui declaratiõeʒ ſciẽ
dum ꝙ ↄſtitutio regis iuxta ptãtem ſibi conceſſaʒ põt
eẽ duplłr. Pꝛimo mo ꝙ rex hẽbat plenã ptãtem ĩ pplo
ſibi ſubdito nõ ſolũ in his que ad defenſionẽ ꝑtinẽt ſb/
ditoꝝ ſeu ad eoꝝ diſpoſitiuã gubernationẽ: ſʒ etiaʒ in
his que ꝑtinẽt ad oẽs actus iudiciales:intantũ ꝙ rex ſic
cõſtitut dẽ eẽ abſolur legibꝰ:ꝓut legiſte ð impatoꝛe di
cere ſolèt. Silr ut ⁊ de regibus ꝗᷣ ſupioꝛẽ nõ cosſcũt aſ/
ſerit᷑: ⁊ talis rex dĩ eſſe ſup oia iura poſitiua:ſuando ea

a libitum vel reuocâdo ꝓut in plurib' mũdi ꝑtib nõ
ſolũ paganoꝝ ſʒ etiã catholicoꝝ eẽ dignoſcit᷑. Et qꝛ bo
nas ſeu magnas foꝛtunas ferre no poſſet niſi vtuoſus:

ut habet in· x. ethicoꝝ. pfecta aũt vtus raro inuenit: ic-
circo ꝓpter tãtã ptatẽ regib' ↄceſſam ſeu ab eis vſurpa

tam frequent in tyraãnide labunt:qð ẽ peſſimũ regimi/

num. vñ ⁊ de talib põt itelligi illud oſee.xiij. Dabo eis
regem in furoꝛe meo ⁊c. In penã.n. pploꝝ: dant eis re
ges qui tantũ abſoluta vtant poteſtate. Secũdo modo
põt ↄſtitui rex cũ ptate limitata:ſic.ſ.ꝙ in his ſaltem q̃
ad iuſticiã ptinent pᷣſertim cõmutatiuã ſit ſub legibus
iam oꝛdinatis ⁊ legitimis ↄſuetudinibq̃s in ſe ⁊ alijs
obſeruari faciat foꝛtiter exequendo:⁊ inferioꝝ iudicu

defectũ legitime ſupplẽdo:nec tñ ↄ eas temerarie aliqd

agendo. Silr auferendo a ſe oĩa illa que cupiditati ſeu
ↄcupiſcentie vel ſuꝑbie occaſionẽ pᷣſtant:ex quoꝝ appe
titu frequenĩ declinat ad tyrãnidem. Et qꝛ ſjᷣm Tho. iĩ
pꝛima ſecũde.q.cv.articulo pmo in coꝛꝑe qõis:Oꝛdia-
tio pꝛincipatus quam lex diuina antiquis inſtituit fuit
optima.Iccirco iſto mõ ↄccſſum fuit filijs iſrł inſtituẽ
ſupꝛa ſe regẽ:nõ aũt pꝛimo mõ:qð patet ex hoc: naʒ in
in eodẽ ca a cũ textu deutero.xvij.cũ ageret᷑ de cõſtitu
tione regis:dñs dirigens verba pplo ait:Cũ dixerl:¶õ
ſtituam ſuper me regem ſicut habẽt oẽs ꝑ circuitũ nati
ones.qð intelligitur ðpꝛimo mõ regnãdi pꝛedicto. Ce-
tere.n. nationes ut in pluribus reges habent cuʒ pꝛima
poteſtate:que ſepe in tyrãnidem vertit᷑. Unde ſaluatoꝛ
ait: Reges gentiũ dominant᷑ eoꝝ ⁊c̃. Luce xxij. Quem
modũ cõſtituendi regẽ dñs ei nõ cõceſſit:ſʒ poti ſcõm
modũ. Nam ibidem ðdit eis regulas tã in mõ eligendi
q in mõ viuendi ipſius in ſe q; etiam ad deũ:⁊ ad ſub-/
ditos tales ꝙ oio ↄdicũt modis ↄmunib aliaꝝ natouʒ
ſeu gẽtiũ. In mõ.n.eligẽdi ad cauẽdas violẽtias ⁊ frau
des qᷓ ĩ ſilibꝰelectiõib' ſolẽt ↄtingẽ:inſtituit ut ſpectaret
iudiciũ dinũ:vñ ait:Eũ ↄſtitues quẽ dñs de tu elegẽit
Silr ad vitãdũ imitatioeʒ ↄſuetudinũ aliaꝝ nationuʒ
ait: Nõ poten alterõ gẽt hoieʒ regẽ facẽ. Cõſequẽt ꝓhi
buit regi mitiplicare eàs curr ⁊ vxoꝛes:⁊ imẽſa argẽti
T auri põdera:q̃ occaſioʒ pᷣſtãt tyranidi:ut dcm ẽ. Silii
iſtituit ut rex ſꝑ legeret ⁊ cogitaret ð lege dei:ut ptinuo
eẽt ĩ dei timoꝛe ⁊ obediẽtia cũ dic:Deſcribet ſibi deute/-
rononiũ leg hꝰ⁊c.legetq; illud oibꝰ dieb vite ſue:ut di
ſcat timẽ deũ ⁊c. Silt iſtituit ut nõ ſupꝑbe ſeu tyrãnice
ↄtẽneret ſeu oppmeꝛet cũ dic: ſe eleuet coꝛ eðiĩ ſuꝑbiaꝛ
ſup frẽs ſuos ⁊c.q̃ oia ↄdicũt mõ pᷣ regnãdi q̃ ẽ ↄit᷑ gẽti
uʒ ſeu nationũ: ut dem ẽ. Sʒ oſtat ꝙ filij iſrlreg inſtitu
tionẽ pᷣ mõ eis ñ ↄceſſo:ſʒ poty iplicite ſeu inipᷣtatiue

eis phibito petierũt: u pʒ ꝑ vba pᷣncipalia ſue petitiõij

in hboc caj vbi ſic dicit: Pone nobis regem ut iudicet

nos ſiẽ gẽtej. Nõ.n.ſolũ petebãt eẽ ſb rege mõ eij a dño

oↄceſſo ꝗͥ Z moch: ſʒ ut rex iudicaret eos mõ qͥ reges pi

ter iudicabant gentes. ſ. abſolute: ⁊ abſq; limitatione

S EE
—= ==
,ͤ SE
= =S=

ſtinte
lmm.
tlui
mmiſ

inii
tulrt

lin⸗
Pifun
Nrihr
D
Ninen
Gnhit
ſni
oer

☛ e
=

=
—
S= ·=
——

—
S-

1Saire
tſuſſcien
s iſe di
dadedc
ongice⸗
Atidezſi⸗
ſtz ot
emipyh⸗
enazin
igexſie
atore di
ſcütal⸗
nandoe
ptib'no
Etqebo
ptuoſas.
uenikie
Syſurpe
tegimt
dabo eis
nkeis re
moch
Aleemi
legibus
1alijs
ludicu
kealiad
tati ſeu
p appe
Tho. l
Oꝛdiy
uitfuit
WR
NNan
tRecäſtnn
dim
crcuitünan
alicto
t eims
eiſe
ndun
poti'ſon
noͤclignci
i1ad i⸗
r utol,
igz1⸗
ſoenan
Pi
aron,
nii
agen.
tinuo
ldeute,
erurd
znice
lgti
inii get
Uin
iptatire
eiiß
ltiudia
chadd
zregesn
nuaroe

vꝛas faciet ſibi vnguẽtarias ⁊c᷑. vñ ⁊ finalit᷑ ius huius

porteſtatis a refrenatõne appetitus put moꝛis cõis erat

„

int gentes pᷣſerti eo tpe:⁊ iõ ſeqtur: Diſplicuit ſermo in
oculis ſamuelis eo ꝙ dixiſſẽt: Da nobis regẽ ut iudicet

nos. Nõ eni diſplicuiſſet ſi regeʒ ſimplr petiuiſſent mo
eis a dño ↄceſſo:ſed ppt iſtã additionẽ: Ut iudicet nos
ſiẽ gentes:qð itelligit mõ pᷣmo pᷣdicto:vñ ⁊ ſeqt: Dixit
Dñs ⁊c. Nõ te abiecerũt ſed me.petẽdo eni regẽ cũ ptãte
⁊ iuriſdictione abſoluta:ſiẽ int᷑ gentes iplicite petebant

ipſũ modũ iſtituẽdi regẽ ſibi ↄceſſũ:ut dem eſt. vñ ⁊

ſtati de' mãdauit: ut pplo ꝓteſtaret ſeu declararet ius
regis tali mõ regnaturi dicẽs: Filios vꝛos tollet.filias

regis concludit:voſq; eritis ei fui:qð ꝓpe eſt tyranno
rũ qᷣ ſuis ſbditis ut fuis pncipatur:qð totuʒ occaſione

pleniſſime ptãtis regi ↄceſſũ ad moduʒ cõem gentiuʒ õ

diuinã oꝛdinationẽ ↄtingẽ ↄſuenit. In ã qdẽ petitione
pnicioſa ptinacit᷑ pſeuerates:ſamueli iura regni tyran-
mus nos quoq; ſicut oẽs gentes:⁊ iudicabit nos rex nr᷑

⁊cʒ. In quo euidẽti explicauerũt petitionẽ eoꝝ eẽ dij
uin oꝛdinationẽ ⁊ ↄceſſionẽ:ut dem̃ eſt:⁊ ſic pʒ mani

feſte qũo in hoc peccauerũt:de q peccato veriſimir pe

nituerũt Rrente a ſamuele ut oꝛaret ꝓ eis deũ:ut.j.xij
cap.vbi ſamuel offerẽs ſeꝓ eis oꝛatuꝝ ꝓteſtal ẽ: Igit
timete deũ ⁊ ſeruite ei ⁊c.q.d.peccatũ ↄmiſſũ in peten

do regẽ mõ pᷣdicto dimittet᷑ vobis:dũ tñ nõ derogetur

diuinis legib ſeu oꝛdinationibꝰ. Si aũt dicat ꝙ ſi vere
Pnlas pnifuih et ſaulẽ amouiſſẽt a regno. Ad hoc di
cendũ ꝙ hoc iã nõ poterãt facẽ.pmo qꝛ erat iã ſaul tꝑe

pñie ppli ad inſtãtiã eoꝝ a deo ꝑ ſamuelẽ vncx':ut ifra

x. ca. vñ ⁊ ep amotio ſeu reuocatio videret᷑ qdammõ õ
honoꝛẽ diuinũ:⁊ iõ cũ ſamuel dixiſſet ſauli.j.xv.cap.
Scidit dñs regnũ iſrl a te hodie ⁊c.ſbiũgit ibidẽ: Poꝛ
ro triũphatoꝛin iſrł penitudine nõ flectet᷑ vc. q.d.ſi tu
iã es a deo abſciſus:nõ tñ ſtatim amoueris a regno: ne
dñs videat᷑ qſipenitudie flecti.ſecũdo qꝛ ſaul ꝑꝰ victoꝛi
am in iabes galaath habitaʒ erat vallat in regno.ʒ qꝛ
ed regnũ publice erat in galgala renouatũ:ut.j.xj.cap.
Nec obſtat ꝙꝙ cũ pplus ↄfiteret᷑ peccatũ ſuũ:ſamueli di
xerũt: Addidim enĩ peccatis nr̃is malũ ut peteremus
regẽ. xij. cap. vbi nõ fuit facta mẽtio de mõ regnãdi: ut

int᷑ gentes ⁊ h mõi.Nã hoc eſt bꝛeuitatis cã omiſſum

*

cũ iã in loco e ſepe repetitũ fuiſſet:ut dem eſt.De re

gno aũt dauid nõ eſt mentio in hoc faciẽda.fuit enĩ ipᷣi
us regnũ ꝓ ſe ⁊ ſuis ſucceſſoꝛibꝰ a deo ꝑ ſamuelẽ iuſtuʒ
⁊ a deo iudicẽ ↄſtitutũ abſq; aliq ppli petitione ſeu ĩſtã
tia ĩſtitutũ:ut pʒ.j.xvj.cap. Poteſt etia dici ad queſtio-
nem pncipalẽ ſm qͥſdã ꝙ filij iſrł peccauerũt petẽdo re
gem nõ ſolũ pᷣdicto mõ:ſʒ etiã iniuriãdo ſamuelẽ iuſtũ
⁊ a deo iudicẽ oſtitutũ.licet eni filij ſui quos ↄſtituerat
iudices peccaſſent: ut pʒ in pᷣncipio hup capituli: non
tñex hoc in ſcriptura legit ipoſita culpa ſamueli: ſicut
heli iponit᷑ ex peccato filioꝝ ſupꝛa.ij. cap. Ratio diffe
rentie ẽ:nã peccata filioꝝ heli erãt publica ſeu notoꝛia
tã ſibi q; pplo:peccata vo ſamuelis filioꝝ nõ ita erant
publica ſeu mãifeſta:peccabãt eni in accipiẽdo munera
⁊ puertendo iudiciũ qð pluries fit occulte ⁊ coloꝛate:⁊
ſic pᷣumẽdũ eſt ꝙ ſamuele ignoꝛãte hoc feciſſent:pᷣſerti

qꝛ nõ fuit antea monit nec redargut᷑ſiẽ heli. vñ ut ſa

muel onderet inocẽtiã ſuã.j.xij.cap.reqſiuit pplłin:pꝛi
pᷣſentado filios ſuos pplło:vt redderent rõnẽ de ſeipſis
dicendo: Ego ſenui ⁊ filij mei vobiſcũ ſũt.q.d.ut puni
atis eos ſcòm delicta eoꝝ.xv reqrit eos de ſeipſo dicen
Ego pᷣſto ſum:loqmini de me coꝛã dño ⁊ coꝛã chꝛiſto
eius. Utꝝ bouẽ cuiuſquã tulerim ⁊c᷑. vſq; ibi Teſtis ẽ
dñs.qꝛ nõ inueneritis quippiam in manu mea:⁊ ſic pʒ

ꝙ ipſe volebat ſe purgare ab infamia ſue depoſitionis. CO
coꝛdat cũ hoc gloſa que ſuꝑ illud vbũ: Mo te abiecerũt ſʒ
me. interlinealit᷑ dicit: Qui vos ſpernit me ſpernit:in quo
patet cũ ſamuel cõſtitut a deo ſine cã ſpernebat᷑:de ipſe
videbat ſperni:in qͥ manifeſte peccabãt:etiã ſi petitio regis
poſt obitũ ſamuelis eſſet licita eo mõ quo petita fuit: de j
peccato vident᷑ penituiſſe:cũ eũ poſtea tã in vita qᷓ in moꝛ
te multũ honoꝛifice tractauerũt: ut pʒ ex decurſu hiſtoꝛie
Et ſciendũ ꝙ h̊ ſecũdus mod/ rñdendi ad queſtionẽ nõ re/
pugnat pᷣmo.ex vtroqʒ eni ſil poſſʒ foꝛmari ſufficiẽs rñſio
ut patet intuenitt. Replica.
