Urgen.ſaltũ faciens vſq; ad pmũ regũ:in qͥ vſq;
ad octauum capitulũ nõ mouet niſi difficultatej
vocales:de qbus nõ iudico cuʒ res ſit nota.In h
octauo capitulo vbi poſtillatoꝛ querit:diſputat ⁊ ↄcludit
ꝙ filij iſr! peccaueꝛũt petẽdo ſuꝑ ſe regẽ:Burgen.longa diſ
greſſione:ſed nõ multa rõne nitit᷑ determinationẽ poſtilla

nici explicati rũderũt: Nequaq rex.n.erit ſuꝑ nos:⁊ eri toꝛis infirmare:⁊ vt claro appareãt burgen.ineptie:diſgreſ

ſionẽ ep redigã in certa dicta:que ꝑ oꝛdinem tractabo fᷣm
merita eoꝛũdẽ. Pꝛimũ igit eᷣ dem eſt ꝙ ſtat ſimul gentem
regẽ aliquẽ habẽ moꝛtalẽ:deuʒ tñ eius gẽtis foꝛe immedia
tũ regẽ ⁊ gubernatoꝛẽ pᷣncipalẽ:⁊ ꝑ illð dem putat burgen.
ſolue argumẽtũ:qð poſtillatoꝛ ꝓ cõcluſioe facit: videlicet
iudei peccauerũt regẽ petẽdo Puareris pꝑ idem replicare
cõtra ſolutionẽ data ad argumẽtũ iudeoꝝ: in ↄꝛium: ⁊ foꝛ
taſſis bñ putaret ſi dem̃ illud eẽt in pꝛopoſito veꝝ:nũc aũt
falſitas illdicti pʒ ex lr̃a:iuncta gloſe interlineari:dicit eni
lr̃a:Nõ te abiecerũt ſʒ me:ne regnẽ ſuꝑ eos: iuxta oia oꝑa
ſua q̃ fecerũt a die qua eduxi eos de egypto vſq; ad diem

hanc:ſicut dereliquunt me ⁊ ſeruierũt dijs alienis: ſic faci

unt etietibi. hec in lr̃a.Glo.interlinearis dicit:q vos ſper
nit me ſpernit.⁊.j.cap.x.reſumit peccatũ hoc:ibi petendo
regẽ.quib ſuppoſitis nõ ſtat ꝙ de ſit rex ⁊ gubernatoꝛ:ſic
rege poſtulato:ut dicit lr̃a cũ glo:niſi generali ĩfluẽtia quöᷣ
iude? abijcere nõ potuerũt:ſed illa nõ ẽ ad ꝓpoſitũ burgẽ.
nec exempla q̃ ponit valent in hoc caſu:qꝛ ⁊ſi eccleſia ⁊ pp
pulus chꝛiſtian hʒ reges in ſpiritualibꝰ:ut papa:⁊ in tpo
ralibꝰ:ut Imperatoꝛẽ:⁊ eos venerat:eiſ. ſbiectus ẽ:tñ dei
regnũ pᷣncipale ⁊ imediatũ nõ abijcit ſed potius regnũ ho
minũ vie dei ↄꝛiũ vſq; ad moꝛtẽ cõtẽnit: ut pʒ in pᷣmitiua
eccleſia in tpe apoſtoloꝝ ⁊ martyꝝ.Secũdũ dem̃ burgen.
eſt:qꝛ peccatũ iudeoꝝ regẽ petẽtiũ ↄfeſſione pplłi ſamuek
oꝛatione fuit abolitũ:manẽte tñ regimine regio:iõ petitio
regalis regiminis nõ fuit peccatũ. Nã manẽte peccato pec
catũ nõ cenſet᷑ abolitũ.ſed hoc dem fundat᷑ ſuꝑ falſo funda
mẽto.nã petere regẽ abſolute nõ eſt peccatuʒ in ꝓpoſito cõ
miſſum:ſed petẽ õ dei oꝛdinationẽ eſt in ꝓpoſito peccatuzʒ:
qꝛ ſic petẽ eſt dei oꝛdinationẽ cõtẽnere ⁊ deũ abicere ne re
gnet. Nunc aũt de noluit aliquẽ huic pplo p̃fici: ut iudicẽ
regẽ aut ſacerdotẽ: niſi ſua oꝛdinatõe:ut pʒ ꝑ totũ decurſũ
veteris teſtamẽti ab exitu egypti vſq; huc. pplus aũt deuʒ
⁊ hãc eius oꝛdinationẽ abiecit petẽs regem dari a ſamuele
videlicet ꝑ electionẽ vel humanã inſtitutionẽ: ſicut cetẽ
nationey regẽ haberẽt.vñ dẽ ĩ l̃a:Cõgregati vniuerſi ſenio
res natu dixerũt ad ſamuelẽ: Cõſtitue nobis regẽ ut iudicʒ
nos:ſicut cetere natões.nõ dixerunt:pete nobis a deo regẽ
⁊c̃.qũo ſi dixiſſent non peccaſſent:nec dei oꝛdinationiõue
niſſent. Cũ aũt de peccato ſic ↄmiſſo penituiſſent: ⁊ erroꝛẽ
pfatũ coꝛrexiſſent:⁊ ſamuel ꝓ eis oꝛaſſet: peccatũ eſt aboli⸗
tũ: ut pʒ.j. xij. cap.ᷣin lr̃a iũcta glo.interlineari: nec rex tuc
fuit ↄſtitutſicut petit᷑.petebat eni ↄſtitui oꝛdinatõe huma
ut oñſum eſt: ⁊ hoc ſuit peccatũ.ſed petitio ut ſic nõ ba
buit effectũ: qꝛ inſtituebat᷑ electione ⁊ vnctione dei. Nõ erat
igit peccatũ ſub rege ſic ↄſtituto ꝑmanere. Burgen. igitur
errauit in fũdamento putãs pplm permãſiſſe ſub regimie
regio: ut petito: qð fallũ ẽ: ut patet ex dictis. Quibus bene

—
—

x·¶ MRegum

penſatis obiectões burgẽ. Z poſtillatoꝛẽ nulliſũt efficacie.
Ssʒʒ burgẽ. idẽ pᷣſumẽs alit᷑ abſoluẽ qſtionẽ motã:diẽ Zꝛiũ
Eſt igit᷑ ttiũ epᷣ dem̃ tale:qꝛ petẽ rege fuit pplo a deo ↄceſſũ
Deut᷑.xvij.iõ petẽdo nõ peccauit. ſed illud dem̃ reſpiciẽdo
bf lram allegatã vẽ ſupponẽ falſũ:qꝛ in illa lr̃a non ponit᷑
aliqð vbũ ptinẽs ad
ↄceſſioneʒ de rege pe
tendo. Eſt.n. B tenoꝛ

lre allegate. Cu ingrel beniamin noĩe Cis
lua ucri ra quam Rlius abiel:filli ſeorilij be
poſſederis eã:habi choꝛfilij ſareth: filij aphia
taueriſq; ĩ ea: ⁊ dixe filij viri gemini ſoꝛtiſ robo
ris: Cõſtituam ſupꝛa re. Et rat ei filᷣ vocabulo
me regẽ ſic hũt oẽs ꝑ ſaul Elect ct bon:t ñ erat

circuitũ natõnes: eu

ↄſtitues quẽ dñũs de vir ð filijs iſrl melioꝛ illo.

u elegerit de nume · Ab hümero 2 ſurſuʒ emi
ro fratꝝ tuoꝝ. Ecce
lra:cui ſenſuʒ ſupꝛa
Deut. xvij.dixi habẽ ſenſũ p̃ᷣnoſticũ.pᷣnoſticauit eni de iu

deos ſic dicturos:nõ pᷣcepit nec ↄceſſit ſʒ oꝛdinauit pᷣgnan

tem negatiua.ſ.ꝙ ſic dicẽdo nõ ↄſtituerẽt regẽ niſi electiõe

pᷣcedẽte. Huic aut oꝛdinatiõi petẽdo a ſamuele regẽ expᷣſſe
coõtradixerũt:tũ qꝛ petierunt ab hũana ptate:tum qꝛ ſic ce
tere natiões q̃ ad diuinã oꝛdinationẽ nõ reſpexerunt:igitur
peccauerũt:qð eſt õ tertiũ burgen.dem. Quartũ dem ẽ ꝗ
regis ↄſtitutio ↄtingit dupłr:vno mõ ſcõm ptãteʒ regendi
illimitatã: alio mõ limitatã. Pꝛimo mõ ↄſtituit᷑ rex abſo
lutus legibꝰ potẽs regẽ ꝓ libito volũtatis. exemplificat de
impatoꝛe ⁊ alijs regib tã catholicis i infidelibꝰ. Secũdo
mõò ↄſtituit᷑ rex obligat ad ᷣuãdũ leges ptinẽtes ad ſe ⁊ ſb
ditos. Sʒ iſta diſtictio nõ eſt artificialis:quis eni miłti pn
cipant᷑ vicioſe ſcõm pmũ mẽbꝝ:: nõ tñ ad ſic pncipãqũ in

ſtituunt᷑:imo ĩ ꝓpoſito caſu iudei ex viciato regimiĩe filioʒ

ſamuelis accepunt occaſionẽ petẽdi regẽ. Dicit᷑ nãq; in hoc
capitulo ꝙ filj ſamuelis declinauerũt poſt auariciã:⁊ acce

perũt munera ⁊ puertebãt iudicia.congregati ſũt ergo oẽs

maioꝛej natu iſr: venerũt ad ſamuelẽ i ramatha:dixerũtq;
ei:Ecce tu ſenuiſti ⁊ filij tui nõ ambulat ĩ vijs tuis: ↄſtitue

nobis regẽ. vñ luculeni apparet ꝙ petebat regẽ:ut euaderẽt

pᷣmũ modi regẽdi:qᷣs igit deſipiẽs diceret eos petiſſe tyran
nidẽ quã euadẽ cupiebat. Eſt eni pᷣm modꝰregẽdi tyranni
cus:quẽ iudei petẽdo regẽ petẽ no potuerũt:quẽadmoduʒ
vult Burgen. Na iplicare videt᷑ ꝙ qs õ volũtatẽ alidqd iſti
tuat vel eligat:cũ oiĩs talis libera inſtitutio ⁊ electio ſit vo
luiũtaria. Si igit᷑ fieret ↄ volũtatẽ eẽt inuolũtaria:p ↄñs im
plicatio. Iſt ↄfirmatio põt videri in lumie nature:quẽad
modũ ariſtoteles.iij politicoꝝ oẽm pᷣncipatuʒ diſtinxit in
tpatũ ⁊ viciatũ. Cemꝑatũ dixit in quo pncipas dominat
ad cõe bonũ ↄferẽs ſcòm volũtatẽ ſbᷣditoꝝ.. Uiciatũ autẽ
dixit deficẽ in altero vel vtroq;. Certũ eſt igit᷑ viciatũ non
peti eligi vel ↄſtitui a ſpditis:qꝛ oĩs talis eſt pᷣter:imo õ vo
lũtatẽ ſpditoꝝ.Secũcdł igit pᷣncipat et moc'regnãdi a ſb
ditis peti nõ põt:ſʒ ſolũ pᷣm q ſi vertit in tꝑatũ ⁊ tyranidẽ
poti ſpditi dicẽdi ſũt talẽ pncipatũ pati q; petẽ. Nec exem

pla burgen. de impatoꝛe ⁊ alijs ſunt va. Nõ eni tales ſbdi

ti ↄſtituũt:ſed tpato mõ ↄſtituti ſepe intpati ⁊ vicioſi fiunt
Nec venꝝ eſt de regũ ⁊ imꝑatoꝝ iudicio ꝙ ſũt electi ⁊ inſti/
tuti ad iudicãdũ ſcòm arbitriũ volũtatis: ſed ſũt inſtituti
ad iudicãdũ:nõ de legib ſʒ ſcõm legese:etſi aliqñ modum
ſue inſtitutõis excedũt cadetes in tyrannidẽ olgarciam vel
democratiaʒ:in his caſibꝰ ſpditi petł patiũt᷑ q; agunt: dqa
tales caſus nõ ꝓueniũt ex ſbditoꝝ inſtitutoe: ſed inſtituto
rũ vſurpatõe:imo ⁊ titu impatoꝛis mõ regẽdi viciato ʒ
dicit. Nam titul eius ẽ.N.dei ga romanoꝝ rex ⁊ ſemper

Tẽrat vir de C. Ix.

auguſr:hoc ẽ reipublice non puate accõmodus. Ita

alioꝝ: regũ pteſtatões ſũt ſbᷣ dei gra:q̃ viciatũ pᷣncipatũ
nõ admittit.Ex qbus pʒ ꝙ ſolutio burgẽ.qua ↄcludit
ſuis inepte dictis:videlicet ꝙ iudei petẽtes regẽ ut rege
ret intꝑato ⁊ viciato regimie:qð apud eũ dẽ illimitatũ

peccauerũt:nihil
3 yValet: qð pʒ ex pᷣ
nebat ſup oẽʒ pplin. Pè ditctis. Et certe q;
rierãt aũt aſine cis pꝛis ſa tench kachan
ul. Et dixit cis ad ſaul filin cereno put: noce
ſuũ:Tolle tecũ vnũ de pu rent aũt ſibiipſis
eris:⁊ ↄſurgẽs vàde ⁊ qᷓre ſi ſcom burgẽ.re⸗
aſinas. Qui cũ trãſiſſent p gem 3 cõe ↄferẽs
mõtẽ ephꝛaim ⁊ p terrã ſa ant. fiserale,
liſa: ⁊ nõ iueniſſent:tranſie regẽ quãtũcunq;
rũt ẽt ꝑ trã ſa lim:⁊ nõ erãt barbarus elegit.
patit᷑ qdẽ bñ. vñ
dixit Ariſtoteles

de huiuſmoõi vicioſe pncipãtibꝰ: Suſtinẽt qdẽ hoies ta
lem pᷣncipatũ nihil ↄtriſtari ppi ipſoꝝ barbarã a fuilẽ

ℳ

nãm: ⁊ ↄſuetudinis auxiliũ.⁊ ꝓpi ea qꝗᷓ dicta ſũt burgẽ.

foꝛtaſſe pnia duct':ĩ fire ſue inutilis diſgreſſionis po
nit huũ qſtionis ſolutionẽ melioꝛẽ:q aſi coincidit cum
poſtillatoꝛe:ꝙ videlʒ iudei peccauerũt petẽdo regẽ non
ſimpłr:ſed ꝓpter abiectõeʒ ſamuelis ſine ſui culpa vſq
ad abiectoem dei:iuxta glo. Qui vos ſpernit ⁊c ( IX.
4 T erat vir de beniami. Regimie iudicũ termi
nato: hic ↄñter agit᷑ ð regno:⁊ pᷣmo de regno
labili ſaulis:ſecũdo de ſtabili.ſ.ipſius dauid

capᷣ. xvj. Pꝛima in tres diuidit:qꝛ pᷣmo deſcribit ipſiuj
ſaulis regia, inſtitutio:ſcòo iſtituti trãſgreſſio.ca.xiij.
traſgreſſoꝛis repꝛobatio:ca.xv.ibi Factũ ẽ aũt verbũ
dñi. Pꝛima adhuc ĩ tres:qꝛ circa inſtitutionẽ ſaulis in
regẽ pmo deſcribit ipſi' electio: ſecũdo electõis ↄfirma
tio:cap.xj.ʒ ppli increpatio:cap.xij. Pꝛima in duas:qꝛ
bmo deſcribit᷑ ſaulis electio ſecreta: ſecũdo publica cir
ca mediũ decimi capituli:ibi Et vocauit ſamuel pplm
Pꝛima adhuc in duas:qꝛ pmo ponit ſaulis electioꝛ 2
electi vnctio:cap.x. ibi Perierãt aũt. Circa pᷣmũ ſic ꝓce
ditur:qꝛ pmo habilitas ſaulij ad regẽdũ deſcribit᷑. ſcõo
a ſamuele cognoſcit᷑:ibi Perierãt aut.ʒ honoꝛifice a ſa

muele ſuſcipit᷑:ibi Aſſumẽs itaq;. Circa pmũ deſcribit

aptitudo ſaulis ad regẽdũ rõe pꝛis ſui:cuʒ di: a ¶ Et
erat vir ⁊c. hoc dicit᷑ qꝛ erat in toto bpgilnd us
b ¶ Filij ſareth. hoc no ẽ de textu. c ¶ Foꝛtis roboꝛe
hoc dicit᷑ ad denotãdũ foꝛtitudinẽ ſaulis:qꝛ foꝛtes ho
mines ſolẽt foꝛtes generare. Cõſequẽter oñdit᷑ aptitudo
ſaulis rõe moꝝ::cuʒ dicit: d ¶ Et erat c. qꝛ erat fa
moſus. e Becras ſine macula nõbili vicioꝛum.
¶ Et bom.rõne moꝝ ⁊ virtutũ. g ¶ Et nõ erat vir
⁊c᷑.] Ex quo notat᷑ ꝙ nõ ſolũ erat bon:ſed etiã excellẽ
tis bonitatis. Cõſequẽter deſcribit eius aptitudo ex pte
coꝛpis:cũ di: h ¶ Ab humero ⁊c.] in quo nõtur foꝛ
titudo coꝛpis:q̃ multũ ẽ neceſſaria ĩ regibus:⁊ pulchri
tudo ꝑſone qð multũ ẽ decens in eis:ſcòm illud: ſpeci
es pami digna ẽ impio. i ¶ Perierãt aũt. Hic ↄñter
deſcribit᷑ ↄgnitio ſaulis a ſamuele:q̃ fcã ẽ duplr.pꝛimo
p humanã inqſitionẽ:ſecũdo ꝑ diuinã reuelatõem:ibi
Dñs aũt reuelauerat. Pꝛimũ aũt ↄtigit eo ꝙ ſaul q̃rẽs
aſinas pꝛis ſui:⁊ nõ inueniẽs venit ad ſamuelem:vt de
aſinab audiret vitatẽ:⁊ hoc ẽ qð d: i ¶ Perierãt au
tem ⁊c&]. i.timebantur perijſſe.non enim ſimplicit᷑ peri
erant:qꝛ poſtea ſunt inuẽte. k Uade ⁊ quere aſinas
Ex qͥ pʒ humilitas ſaul:q negociũ humile ⁊ laboꝛioſũ

s Quia ipᷣe bene
õäs s bernaculũ: ut dcm̃ ze ꝛadiu ? maxie de
lu nõ recuſauit. I ¶ Xu aut eer. olrtie d die . Taanlfeat lat⸗ * 1 fats ſanuel .
chui ſamuel: ut hi in pncipio hur H aöͤſect: Oe qo logt cniicio o etu ſaulis reuelatöez habuerat quatũ ad diem 4
dignirate poͤhette: goͤ HSõ ꝛde aduẽtu ſaulis re nrtil: Oñns at. Hic oñt
Mr urene aleſii aen a dain Bers derminata: ut pʒ ex ſeq o it quo . amuel co
euteg bſg wbiguitat ia (lla. 9 u e C. 1 04 gnouit ſaul ꝑ diuinã
H Nei d A letiſ eũ: añq; Sueiaroes, Plun
I Au ini: mi vꝛbẽ ſtati iuenietiſ eũ: 2 aic nã: ſʒ et
n n idicarer eis gra terraz gemini: ⁊ mi vebẽ ſtat celſii a veſcẽduũ nagon e
lanz +— ut. Cuũ autẽ alſcédat excelſũ ad v ſtpo gig ac aus dnd iz
hri kerehar ahnarei ninne repperer pb: dirit Heqz eni comeſtur eſt o Egerat 1 ptetepera.
ſſunn ſpectu en abſ; veniſſet ĩ tram ſuph:dix pulj donec ille veniat: quia er veer krißz
we all crento: nde aul ad pueꝝ ꝗ erat ci G. ipᷣe bñdicet hoſtie: dein i regẽ ſuper pplmn irt
r Piru⸗ ce Aeni ⁊ reuer nann. alinan cepſ comedẽtlꝗ voca ſir 7 boc ꝗõ eeee e
reo hi. imiſerit pr̃ me aſinas ic ergo ↄſcedite: qꝛ bo Dñs at 1c. lodt
n r rneten ollitſis nob⸗ Aat ice io eu taledehr lagau mdee Pie⸗
— n s ei⸗ Ecce vir ie go ogt tointent la nhularct weifaltagiarenlr
melgi. Eorcwla e haen Pac pir. itate vẽit. Nunc imedio vꝛbis: buia eis:] vra bon 3 ¶ Quia
din lũ ĩ qͥ poit fuc ſine aãbiguitat ſitoꝛte indi muel egrediẽs obuiã eis:ꝛ ! re halt z.f.
gibi kais mniad nbige afnen ucdeKeclego Dis weeri peinmek
ihoign Senno ſe rcai enoh de via nr̃a: ꝓp Iaiutẽ reuelauerat auricul le⸗ enlt eclamor
an ⸗ er quã venim. Dicnaz ſouil ſamuelis an vnã diẽ qᷓ; eoꝝ ad me.de Piteti
ntburge gq CE ſuũ:Ecce ibim cẽs: E c ipſa P fca ꝑ philiſte
E . pu uée uu: . . l dicẽs: 9 . one ei .
ſionisge in mann nisd . ad Pi Enn ad viꝝx dei? niret ſaul Scras mittom os ex aͦ pʒ ꝙ Iʒi pplo
cadtan iſanits hbt LQüͤi Ei ſitartijs nrfiſ boꝛa q nucẽ lamin ifrleſſent multi mali
ortgingg vbu magiſtri ſel Panili defec̃ ĩ ſitartijs 1 viꝝ ad te de tra beniamin tñ cũ hoc erãt multi
atl Roſetuenra & ſpoꝛtulã non baben ⁊ vnges eũ ducẽ ſuꝑ Pbun boni: qꝛũ beeser ant
iaN. urla: iueni Hõi dei:nec qcq; a il Et ſaluabit pplin coꝛã deo exau ite.
auimt uptezſtareris ar dem idit ſauli: meu i lliſtinox Iſte dnabit᷑ pplo
eti i.arta pteʒ ſi urſuz buer ridit lauli: eũ de manu phili eo hek
* Alge ar nſihn ait: Eccè iuẽta eſt in manu Geia reſpexi pplin meum. ſte ede⸗ pplum
biſil lie ut Sich aur mea qtta ps ſtateris arge- Aẽnit eni clamoꝛ eoꝝ ad meuz. qꝛ ad reges pti
aa FE obdlos- ut ti:dem hõi dei: mqicer me. Ancg alporher ſunn net retinẽ gelmenein
itv 6 HrXO.XX. nr̃am. OQli i iſrael .: oſis dixit ei: Ecce bellis pᷣcipitat .
aloß Anabe ne le⸗ hob in ſaſq;:vadẽs el ſaulẽ: dñs d lbi. Iſtè do rat: etiam tpe pacis
3 ofima lebat qnʒ o el ſic loq bat vnu Ac;: vir quẽ dixerã tibi. J ef neiluſte ↄtra pximo;z;)
lung ſʒ alios ſex obo ulẽ deñ. Nenite ⁊ eam nabit pplo meo. Acceſ it. ſeqtur: c (Et
. Parelf —— phlcts ſnina . alnd ſ. nucle in lage
pn 3 n. ſi · dp hodie:vocabat᷑ olimv . te: ⁊ ait: Indica nunt de alina 38
mhen xx. oboloj tm̃. ſi dẽ hodie: medio Poꝛrte: ait 5 bigs at: ſz lra ſequẽs ñ
in cluſatrdis xxriij geng. Et dixit ſaul ad puc oꝛo mihi:vbi ẽ dom Hiſ dart vbi dicitur:
ii Hſe ſuũ:Optimꝰ ſᷣmo tuus. o 7Et rñdit ſamuel ſauli d ¶ Et de aſinis
leid loqbat Fainud . Veni eamꝰ. Et ierũt ĩ ciui dae 8: Ego ſũ vidẽs. Aſcẽ Sauo nice⸗ ralta
uit dem — . . 8. e — ſaulis ver
u⸗ ſamuelis: ſʒ ab o tgtẽ ĩ ꝗ crat vir dei un 3 de añ me ĩ excellũ vt ane conte cit eni libꝛo
406 ſcripſit libꝛum aſcẽderẽt cliuũ ciuita dien das mecuʒ hodie: dim e ab
orr iſtü: ut dicunt he uenerũt puellas egre ien tã te mane:èt oĩa qͥ ſũt ĩ coꝛ bus: ꝙ in ſomno vi
nd atanneſt tesa aa buiaendef demo tiſcabe mer d enkmnoir
r ab ſann gi. a d a Hũ hic ẽ vid e S iuſterte p rboꝛis palme: q vi
geiut⸗ ab elcea. qñ le dixerũt eis: Mu hic ẽ vidl is ie mnanmſtern ncſi ebors ale erat
un enacbalees ritcteel B ila uni ce anengregtnae
. buſta repauit. Ne uel Ecce añ te. Feſtina d cuᷣ erũt optia qq; iſrl! 20 abdit: e I¶ E
Nf uſtär q Mic é. Ecce añ te. Feſti ſt:⁊ cui erũt optia qq; i. ideo ſubdit: e ſ Et
tera pa = die enĩ venit ĩ ciui õnt tibi:᷑t oĩ domui pa ias erunt c ſ.i. di
icnlli ibi: s¶Que rñ nũc. Ho eemv hodie Nõnẽ tibi:ct oĩ cius erunt oteſt
nr ee e e:qꝛ ſacrificiũ eſt ho⸗ ris tui? Rñdẽs aũt ſaul ait gnitas regia:qᷓ pot
loerh dẽtes dixerũt illij late:qꝛ diẽtes tris tui:Rñ ipere optima po
un ſe ⁊c iſte puelle plu ppli ĩ exelſo. Ingrediẽtes pullſibi ſubditi ma
nuln ra vba dixerunt di i.vig Kap. f C no
lu ui ſauli: ut patʒ ex ſe xime in neceſſitate: ut pʒ er ſupꝛa dic elatũ erat a domino
hinnn qbuẽtihꝰ:qꝛ ſic dtic bis admirate?pul xime i ſi diceret ſic: quig iam reuelat zis tui.qꝛ filius
nin dabi ſa vllebat en Arulg al nis miötcpu Fenrgonſmat. (Aat einn donniga ut cP fiu
bennl chꝛitudinẽ ipſx. M¶ Sa aduẽtu ſaulij quẽ pᷣſciuerat ipᷣ iſboſech ſucceſſit ſibi in mo ſaulis his tempo
ſulaͤfih ꝙ erat tm pꝛãdiũ paratũ p . Alij auũt dicũt ꝙ no ſolã ſuus litie: alij potentes de dome oꝛum habuiſſent:
nnnn ſrn ungreotelſehunetib Han ps oño offereba s porttt ſunt bonis r er b oſtate
nn fuit pꝛadiũ:ſʒ ena n offerẽtib'. licitu aũt erat tũc 1. ſi ſaul in nouitate ſua ſtetiſſet.
Mip tur:reliqͥ comedebãt libi i; vbi erat arca ⁊ ta Klaut.
nni poꝛis offerre dño ſacriſicium alt W

— a .
DTr ℳ 427

R

p¶Nũqd nõ filꝰ ac .i.de tribu beniamin: que tunc erat

(Kegum

to loco:de quo aũt ſibi locut fuerit nõ expꝛimitur: ſed

munuma iter alias trib iſrl:qꝛ ꝓ peccato vxoꝛis leuite ſue bebꝛei dicũt ꝙꝙ fuit de timoꝛe ⁊ lege ſeruãda.Cetera pa

rat qſi ad nihilũ redacta: ꝓut vem fuit Judic.xxj. i ¶ Et
cognatio c.] iſta dixit ſaul ex humilitate ⁊ qdã hũana
qꝛ pr ſaul int illos de tribu beniami crat famoſ

riali
k ¶ Quare g locut/
æc. Ex quo pʒ verũ
qð pᷣdem ẽ.ſ. ꝙ cogi
tauerat ſe ad dignita
tem regiã ſblimaduʒ
qꝛ vbů ſamuelis qð
erat obſcuꝝ ſtati itel
lexit de dignitate re
gni:quaãuis alit᷑ poſſʒ
intelligi: nec oʒ ſauleʒ
de mẽdacio ex humi
litate dicto excuſari:
qꝛ multa peioꝛa fecit
¶Aſſumẽ ag
ↄnter oñdit᷑ q̃lit ſaul
a ſamuele fuit hono⸗
r ifice ſuſceptuj:tanqᷓ;
rex de pximo futur:
cũ dẽ: m ¶ Introdu
xit eos in tricliniuʒ.
tricliniũ ꝓpe loquen

do eſt camera in qua

ſũt tres oꝛdines lecto
rũ:h aũt accipit ꝓ lo
co in quo ſũt tres oꝛ/

dines ſedẽtium ad co

—R

medẽdũ.ſ.maioꝛum
mediocriũ:⁊ minoꝛũ
qꝛ antidt' hoĩes ſedẽ
o ĩ lectij comedebãt
vñ ⁊ in ſacra ſcriptu
ra comedẽtes frequẽi
dicut recũbere vel ac
cũbere. n .. Et de

dit eis ⁊cc. i.i pncipa

tent vſq; ibi: S¶Dic puero ut antecedat nos ut non
me oſſit audire verba maa. (¶ Lap. N.
¶Ulit aũt. Hic ↄñter agit᷑ de vnctione ſaulis in re
gem: et ponitur
pꝛimo vnctio iſta
ſecũdo certificat᷑
p ſigna:ibi Cum
abieris. Circa pꝛi

Nũuᷣndd ñ ſil gemini ego muel dixit ad ſaul:Dic půᷣ
ſũ de minima tribu iſrł:et ero ut ancedat nos ⁊ tran
cognatõ mea nouiſſimali ſeat. Tu aũtſubſiſte paulil mũdẽ: a ( u
ter om̃s familias de tribu Ruidicẽ tibi ̈bũ dñi. (N. lit autem ſamuel

beniamin⸗ Quare ergo lo⸗/ Vlit autẽ ſamuel len lenticula. i. vaſcu
cut es mibi ſmonẽ iſtuʒ:l Aniculam Oei:⁊ effudit ii taeri de auko
Aſſumẽs itaqʒ ſamuel ſau ſup caput eſ:c᷑t deoſculat ponenſelolen n
lẽæ pueꝑ ei :iroduxit col Etumct ait Ecce vnxitte cmonis: vnde m
tricliniũ:et dedit eis locũ dñsl ſup hẽditatẽ ſuã ĩ ppn gebant rege 2 põ

ĩ capite eoꝛũ ꝗ fuerãt ĩuita
ti. Erãt eni q̃ſi trigita viri
Dixitq; ſamuel coco: Da

ptẽ quaʒ dedi tibi:⁊ pcepi

ut reponẽs ſeoꝛſũ apud ie
Leuauit aũt cocus armu
⁊ poſuit añ ſaul. Dixiiq;
ſamuel:Eccè qð remanſit
pone añ te ⁊ comede:quia

de ſduſtria ſuatũ ẽ fibi qñ

ppiin vocaui. Et comedit
ſaul cũ ſamuele in die illa.
Et deſcẽderũt de excelſo ĩ
oppidũ:ct locut᷑ ẽ eũ ſaule
ſolario: ſtrauitq; ſaul ĩ ſo
lario ⁊ doꝛmiui.Cũq; ma

ne ſurrexiſſet ⁊ iã dies luce

ſceret: vocauit ſamuel ſau
lẽ ĩ ſolario dicẽſ:Surge ut

liõ i loco triũ .
p̃dictoꝛuʒ. o I¶ Da dimittã te. Et ſurrexit ſaul

ptẽ quã dedi tibi.qa

ferculũ nobilius vel
gracioſius fecerat po

ni ad ptẽ ut coꝛa ſau
le venturo poneretur
qꝛ volebat eũ p̃ ceterl

Egreſſi ſũt ãbo:ipſe videlʒ

⁊ ſamuel.Cũq; deſcẽderẽt
in exirema pꝑte ciuitatis: ſa

imo futuꝝ: iã a deo electũ: ut

honoꝛare taq regem de
pʒ ex pᷣdictis. p ¶ Ecce qð remãſit ⁊c. Ex quo dicũt aliqᷣ

ꝙ añ aduẽtũ ſaulis ſamuel cũ alijs iã erat in mẽſa. Sʒ ipo
appꝛopinquãte ſurrexit de mẽſa obuiãs ei ex reuerẽtia:ſed

hoc nõ cõſonat lre pᷣcedẽti:vbi dĩ: Apparuit ſamuel egre⸗
diens obuiã eis ut aſcẽderet in excelſũ.Ex quo vẽ ꝙ adhuc

nò aſcẽderat in ſupioꝛi pte mõtis ad ſacrificiũ offerẽdum

ſeu cõuiuiũ celebꝛadũ. Itẽ ibi ſtati ſpdit᷑: Dũs aũt reuelaue
rat ⁊c. vbi dẽ ꝙ dñs diẽ ⁊ hoꝛã certã aduẽt ſaulis ſamueli

reuelauerat: ⁊ iõ nõ eſt veriſimile ꝙ añ itraret ad menſam
cũ ipᷣm vellet honoꝛare in illo couiuio:qð paratũ erat ꝓpi
aduẽtũ ipſp: ut ſupꝛa dem̃ ẽ: ꝓpi qð rabi ſa.alit on ;

illud qð dicit h: Ecce 4
roꝝ qͥ vocati fuerãt a

5 remanſit ⁊c. refert ad numeꝛũ vi
amuele ad cõuiuiũ:ita ꝙ ꝓ quolibʒ

erat ferculũ determinatũ ſcõm ꝙ debebãt ſedẽ: ⁊ iſtud fer
culũ erat vltra illumn pt ſaul quẽ ſamuel ſciebat
ventun:iõ ſbdit: q ¶ De induſtria ſeruatũ ẽ ⁊c .i.vltra
numex ppli a me inuitati. xr ¶ Et locur eſt ⁊c l.i.in ſecre

dñi:ſ.

cipẽ:⁊ liberabis pplin ſuum
de manibus iimicoꝛũ el:ꝗ in
circuitu eius ſunt. Et hoc tibi
ſignum: quia unxit te dñs in
pncipez. Cunq; abieris ho
die a me:inuenies duos vi
ros iu ſepulchꝝ rachel ĩ
finib beniami lin meridie
dicẽtq; tibi: Inuẽte ſüt aſi
ne ad q̃s ieras pquirẽdas
⁊ itermiſſis pꝛ tu aſinis ſo
licit ẽ ꝓuob: ⁊ dic: Quid
faciã ðᷣ filio meo: Cũq; ab

iero inde:⁊ vlira trãſieris ⁊
veneris ad q̃rcũ thabo: et

iuèniẽt te tres viri aſcẽden

tes ad deũ i bethel: vnus
poꝛtãs tres hedos:⁊ alius

tres toꝛtas panis: alius
poꝛtãs lagenã vini. Cũq;
te ſalutauerit dabunt nibi

duos panes: ⁊ accipiel de
manu eoꝛum. Poſt hec

tifices:⁊ dicit a ii
niendo. b C Et
deoſculatus ẽ eũ.
in ſignũ amicitie
cõfederatõis.
¶ Et ait:Ecce
⁊c᷑. quia in hoc
non ſum niſi mi
niſter e?. d ¶ E
tu liberabis pplʒ
⁊c. ⁊ pʒ lr̃a vſq;
ibi: e ¶ Quia
vnxit te c.] tota
iſta lr̃a incluſiue
nõ eſt in hebꝛeo:
nec eſt de textu: ſʒ
ab aliquo antiqᷣ
doctoꝛe fuit ap⸗
poſita per modũ
gloſe: p'ea niſer
ta textui ꝑ igno
rãtia ſcriptoꝝ ſic

equẽter ponitur
certilleattd pꝛedi
ctoꝝ per ſigna:et
pmo huiuſmodi
ſigna pᷣdicuntur

acto reperiunt: ibi Itaq;. Circa pmũ dicitur

¶Luũq; abieris c.ſed hoc dictum videt implicare
repugnatiam:quia Rachel ſe epulta eſt iuxa bethleem:
ut habet Geñ.xxxv. que eſt in ſoꝛte iude:hic autẽ dicit

₰

in finibus beniamin: ꝓpter qð ra.ſa.ſic exponit: Inue
nies duos viros iuxta ſepulchꝛũ rachel.i. qui nũc ſunt
iuxta ſepulchꝛum rachel:ſed quãdo inuenies eoj erunt
in finibus beniamin. Aliter pot dici ꝙ ſoꝛtes beniami
æ iude erant cõiuncte:⁊ ideo erant idem fines vtriuſq;
vbi iungebantur. Salientes magnas foueas.hoc non
eſt in hebꝛeo: nec in libꝛis coꝛꝛectis. Cetera baent vſq;
ibi: g ¶ Inueniẽt te ⁊c cauſa oꝛationis ⁊ acrificij:qꝛ

tunc tempoꝛis erat licuũ immolare dño in excelſis: ut

dictu eſt. vi. cap. h ¶ Poſt hec venies ⁊c.] dicit eni

ra. ſa.ꝙ hic collis eſt chariathiarim:eo ꝙ ibi erat arca
A hoc nõ videt᷑ veꝝ:qꝛ iam tranſlata fuerat inde
in maſphat per ſamuelẽ: ut dem eſt ſupꝛa: ꝛ ideo alij di
cunt ꝙ erat locus ubi manebãt ꝓphete: 2 hoc videtur

umtil

tniſe

ſdne
win

pyc⸗
et
Pr

mminnſcl
arant
Kudon
IX
aulisinre
1 poniur
vnctioiſ
certifickk
Lraapet
C
mſamuel
ivaſn
1de gurd
entoadre
üoleün
vnde

negeſapi
ini.
b C
atuseei.
jamicltie
rois.
alt. Ecce
ain hot
nniſi mi

bis poh;
lia v
i
e. tota
incuſiue
n hebꝛeo:
deteruß
vo und
e fuit ,/
rnogi
uniſe⸗
pin⸗
nwr ſl
ſbuga
C

——,
—

⸗I. „Æ.

verũ ꝑ ea q ſequũtur poſtea. ¶ Ubi eſt ſtatio phili ¶Et fecerunt ibi regẽ ſaul coꝛam dño ⁊c᷑. Ex quo videt ꝙ ſi
ſtinoꝝ. ſtatio ꝓut h; accipit᷑ eſt foꝛtaliciuũ vbi ponuũt᷑ bel debuiſſet de vnctione ſaulis fieri talis ſolẽnitas:fuiſſet tũc

latoꝛes ad tenedũ terrã ne poſſit rebellare:⁊ hoc mõ ſe facta:⁊ no fuiſſet expectatũ in futurum:in quo poterant p
cerãt philiſtei in terra iſrł. Sed hoc videt᷑ eẽ ↄ illud qð aduerſarios impediri:⁊ maxime qꝛ ſamuel erat pꝛeſens:p
dem eſt ſupꝛa.vij.cap.ꝙ philiſtijm no appoſuerunt v· quẽ talia debebat fieri:vñ hic vbi trãſlatio noſtra habet:
tra ut venirẽt in Z Ego quippe deſcẽdã
terminos iſrl tpe “”ð 2 te ut offeras obla
ſamuelis. Ad ao venies ĩ collẽ dñi vbi ẽ ſiů donec veniã ad te:⁊ oñdã tionem ⁊c in hebꝛeo
hodibuj lio philiſtinoꝝ. Et cum in nibi q faciaſ. Iuq; cũ auer alak ac eteunn
ſuis: ſz illt qui po Srelſus fueris ibi vꝛbẽ àͤb tiſſet bume? ſuũ ut abiret obl za ne
ſuis:ſʒ illi qui po en A eSE ft ꝓ ſalute tua: 7 ſic
ſiti erat in foꝛtali Uiu hebil gregẽ pph etax. 9 ſamuele imutauit ei de etiam exponit traſla⸗
cijj adhuc ſtabat deſcẽdetiũ de excelſo:ct añ coꝛ alið:⁊ venerunt oĩa ſi tio nr̃a a doctoꝛibus
hde dinna eos pſalteriũ ⁊ tympanuʒ gna hec die illa. Aenef̃t nonti. oetac
Et pcuſſit iona/ . Ubig * cithara: ipſoſt GB/ B 44 H dem collem: ⁊ ecce p me: ſicut populuy
thay ſtationẽ ppi pPhetates:ct inſiliet i te ſpuſ cune ꝓphetaꝝ obuiꝰ ei. offerebat per ſacerdo
liſtinoꝝ:q erat inn dñii:let ꝓphetab eũ eis:et Et inſiluit ſup en ſpũs dñi tes: ꝓpter qo iſte an

gabaa. aue eſt cei· mutaberis ĩ vix aliũ. Qnñ 2 pphetauit ĩ medio eoꝛũ. dreas aliter exponit

uitas in terra ürl

vel forſiran auia ergo euenerint ſigna hec Digentes aũtoẽs ꝗ noue Ad cuiy intellectum
1

ꝛeponit vnũ.ſ. ꝙ in

antea fuerat ibi Oia tibi: fac q cũq; iuenẽit rant eũ heri ⁊ nudiuſtertiꝰ magnis negociopro

talis ſtatio phili man Itua:qꝛ dñs tecũ eſt. ꝙ eẽt cũ ꝓphetis ⁊ ꝓphe brerane in pꝛimij de
ſtinoꝝ: æ nomen Et deſcẽdes añ me ĩ galga taret:dixerũt ad inuicem:

enaert leoi la. Ego quippe deſcendã Quenam res accidit filio crificis de nolebat
Poiliſtei: pmmu in ad te ut offeras oblatõem cis:l Nũ ⁊ ſaul i pphetas bl; berlentua ſamd

videtur verius: ?· ⁊ imoles victimas pacifi· Rñditq; alius ad alteruʒ elis:qui p eo offlerrʒ
magis coſonat te (cas. ſeptẽ diebꝰ expectab dicẽs: Et quis pàter eius? ⁊ ipſum dirigeret: 2
xtui:ut allegatũ H ́́́MVZÿVð ſic exponit litteram
iſtam. Deſcendes añ

k ¶ Obuiũ habebis ⁊c.. Ex hoc videt veze qð pᷣ̃dcĩ mae in galgala.i.ſi contingat tibi caſus in quo debeat placa
eſt · ſ. ꝙ collis dni vocat loc: eo ꝙ manebat ibi pphete ri deus per ſacrificia: Deſcendes ante me in galgala. vbi eſt

⁊ vocatur h ꝓphete hoĩes deuoti ⁊ religioſi:quos con locus oꝛationis 7 ſacrificij:⁊ ſubintelligitur ⁊ ſignificabis
gregauerat ſamuel ad laudadũ peu:⁊ cũ hoc habebat mihi deſcenſum tuum:ibi Ego quippe deſcendaʒ ad te ut
ſpm ꝓphetie ſaltẽ aliq eoꝝ. l ¶ Et an eos pſalterium offeras oblationẽ ⁊c᷑.ſ. per me. Septem diebus expectabis
⁊c qꝛ alique melodie excitãt ad deuotioneʒ :ut pʒ ꝑ ex ⁊c.· ubintelligit᷑ poſtq recepero nunciũ tuum.Donec veni
perietia: T eti p ꝓpheta: vñ dicit᷑ quarto Reg.in. ꝙ he am ad te. ad offerendum ꝓ te ſacrificium ? ad te dirigendũ
lieuslcum qreret ab eo ꝓphetia: dixit: adducite mihi Sed hec opinio non videt bene concoꝛdare textui:quia ex

pſaltẽ:⁊ ſbdit: Cũq; caneret pſaltes fcã ẽ ſuꝑ eu manuj, modo loquẽdi ⁊ tempoꝛe videt᷑ ꝙ ſamuel loqueretur ſauli

—

dñi vc. m Et inſiliet in te c.i.ſpus deuotionis v non generaliter nec indeterminate ꝓ quocũq; caſu ardqdue

ſpus pphetie:ut dicũt hebꝛei: pphetabi.cu eis. indeterminato ſuturo:ſed ꝓ caſu determinato ⁊ imminẽ
deũ laudado:vel de occultis pphetãdo:vñ libꝛo de he ti.ſ. ut poſt publicationem electionis ipſius in regem deſcẽ
bꝛaicis qſtionib' dicit᷑ recitado opinionẽ hebꝛeoꝝ ꝙ p geret in galgala: ut ibi ſamuel p eo of erret ſacrificium :et
phetauit de bellis futuris gog ⁊ magog:⁊ de pᷣmijs iua doccret eu de modo gubernãdi regnum ſuum: qꝛ hoc ma
ſtoꝝ ⁊ penis maloꝝ. o ¶ Et mutaberis X. ꝓpt vem xume indigebat in pꝛincipio regni ſui:⁊ ꝙ ſamuel tempus
ꝓphetãdi modũ tibi alias inſolitũ. p uado ergo deſcendẽdi in galgala ſibi determinauit licet non ſit hic ex
euenerint ⁊c. ſcias ꝙ illa ſũt vera:q ego pᷣdixi tibi de pꝛeſn um:quia non omnia hic expꝛimunt᷑ dicens ꝙ eum ex
regno:iõ ſbditur: q¶ ac quecunq; ⁊c.i.diſponeę pectaret ſeptem diebus:hoc dixit ſamuel:qꝛ neſciebat vty
quatũ potueris ad detent ⁊ poteni regnandũ. r E bomin circa illud tempus occuparet eum in alio negocio
deſcẽdes ⁊c. Septẽ diebus.h̊ debet fieri punctuj:ut di ita ꝙ non poſſet venire ad ſaul ita cito.In quo autem pec
cunt aliq:⁊ habet᷑ libꝛo de hebꝛaicis q̃ſtionib:ita ꝙli cauerit ſaul tranſ⸗ grediendo vba iſta ſamuelis: dicetur iſra
ſeptẽ dieb'nõ notat tpᷣus qͥ ſamuel a ſaule deberet expe xiij. cap.vbi locum habet. s ¶ Itaq;. Dic conſequenter
ctari:ſed tpᷣus in quo ꝓ ſaule de nouo iuncto in regem deſcribitur euẽtus ſ ignoꝝ pꝛedictoꝛum: ꝓut dixerat ſe amu
deberẽt oblatões ⁊ ſacrificia fieri:ſicut in cõſecratione el:⁊ patet littera ex pᷣdictis vſq; ibi: t 8 Quenã res ⁊c̃.
ſũmi põtificis fiebãt ſeptẽ diebꝰ:ut habet᷑ Exo. xxix. hoc dicebat admirando:quia ſaul erat magnus ⁊ robuſt
⁊ Leui.viij.Sed in biblijs hebꝛaicis quas vidi non fit ⸗ diſpoſitus ad bellandum:a non ad laudandum deuʒ cũ
talit puncx:ſed li.vij.dieb' ↄiungit᷑ cum lr̃a ſequẽti ſic: religioſis vel pphetandũ cum ꝓphetis. v ¶ Et cis pater
Septẽ dieb expectabis ⁊c̃.liber etiã de queſtionibꝰ he eius. q.d.cis pater eius non eſt ppheta:nec ad hoc diſpoſi

bꝛaicis ſup regũ negat ab aliquib' eẽ hieronymi: oͤrũ tus. q.d. nec iſte deberet eẽ per talem modum loquebatur
rones hic ppt ꝓlixitatẽ omitto. Andreas etiã dem̃ iſto amos.vij.cap.lõ ſum ppheta nec filo ꝓphete:ſed paſtoꝛ

rũ impugnat:qꝛ nõ habet᷑ in aliqͥ loco ſ. qipture: ꝙ pꝛ'o armentarius ⁊c. In hebꝛeo habet᷑: Quij pater eoꝝ:⁊ ſic re
vnctione regũ dẽat talis ſolẽnitas fieri ſeptẽ dieꝝ: nec fert᷑ ad ſenſuʒ e ppoſitũ:ut dicit ra. ſe 2. ſic exponẽdo:qs pat᷑
legit factũ ꝓ quocũq; rege quãtũcũq; ſancto vl magno eoꝝ.ſ. pphetax.q.d. ꝓphetia nõ hẽ ꝑ ſucceſſionẽ pr̃nam

pꝓpꝛt qð iſtud dcm videt᷑ ficticiũ.Et ad hoc inducit qð ſed de eam dat ſua gra cuicũq; voluerit:⁊ iõ nõ eſt miran

hohet. .xj· de innouatone regni in galgala: vbi dicitur ¶ũ ſi iſte bʒ donũ pphetie:dato ꝙ pater eius dpheta non

„*

ebat deuj placari ſa

ℳNa 1, ÜH.ſ r

ibi: b

fuerit: vel alb'b genere ſuo. x ¶ Dꝛopiea vᷣſuz ẽ i puerbiũ

i. vulgare vbũ vel exemp 1 pha
qꝛ qn alicui ex inſperato dabat᷑ vonũ ꝓphetie vel ali⸗ uid
hꝰmõi dicebat᷑ hoc vbũ. Nũ et ſaul ⁊c.qd.noẽ ele
tur iſti ſiẽ datũ ſuit ſauli. Cetera patẽt viq; ibi:

mone aũt ⁊c.] ut eui

taret iactantiaʒ ⁊ hu

militatẽ ſuarʒ:⁊ etiã

fidelitatem ſecreti. ſa

muel eni vnxerat euʒ

ſecrete: ꝓpt qð pueꝝ

ſaul fecit pꝛeire ne au
diret vba ey ut ſupꝛa
dem ẽ: ⁊ iõ voluit te

nere ſecretũ:⁊ debuit

quſq; ſamuel negoci
um publicaret.
t ↄuocauit. Hic

ↄnt᷑ ponit᷑ electio ſau

lis publica. licet.n. ſa

muel de madato dñi

eü iunxiſſet: ſtatum
hoc publicare poſſet

tn ad ↄpeſcẽduʒ mur
mur ⁊ indignationeʒ
alioꝝ qͥ eràt de nobi

lioꝛib tribub: queſi
uit a dño ut ꝑ ſignuʒ
euidẽs oĩbus electio
ſaulis appareret:⁊ ꝓ
pter hoc vocauit po/
pulum: 7 .
Et cecidit
ſuꝑ cognationeʒ me⸗

thꝛi. In hebꝛeo habe

tur matheri vel ma⸗
thari: ⁊ iõ dicũt aliqᷣ
ꝙ ẽnomẽ ꝓpum vni
us hõis a qᷣ denoiata

fuit illa cognatio.ſed

in libꝛo paralip. ſeu
alibi nõ inuenit tale
nomẽ vni hõis i tri
bu beniami vnde co
gnatio noĩet᷑:ideo di
cũt alij ⁊ ꝓbabiliter
ꝙ no eſt nomen ꝓpũ
ſʒ cõe: ⁊ ſignificat in
generali hoiem quẽ/
cũq; recte iaciẽteʒ ad
ſignũ ſagittã telũ vel

lare. y

lr̃a vſqq

u et ſaul iter pphas

Pꝛopterea vᷣſuʒ ẽ in ꝓuer
biũ. Nũ Eet ſaul iter ꝓphe
taſ-Ceſſauit aũt ꝓphetare
⁊ vẽit ad excelſuʒ.Bixitqʒ

patru ſaul ad eũ ⁊ puerũ

eius:Quo abiſtis:Quirñ
der̃t:Querẽ aſinas.quas
cũ nõ repperiſſem venim
ad ſamueleʒ. Et dixit ei pa
truus ſu: Indica mihi ꝗd
dixerit tibi ſamuel. Et ait
ſaul ad patruuʒ ſuũ: Indi
cauit nob: aꝛ iuẽte eẽnt aſi
ne. Dè ſmone aũt regni ñ
idicauit eil:queʒ locuł ſue
rat ei ſamuel. Et ↄuocauit
ſamuel pplin ad dñʒ i ma

ſphtat:⁊ ait ad ſilios ifrael

Hec dic dñs de iſrl: Ego
eduxi ilrl de egypto:⁊ erui

vos de manu egyptiop: ⁊?

de manu oſuz regũ q affli

gebãt vos. Noſ auũt hodie

pieciſtis dũm deuz vim:q
ſol ſaluauit vos de vniuer
ſis malis ⁊ tribulatõibve
ſtris:⁊ dixiſtis: Neq̃q;: ſj
regẽ ↄſtitue ſupꝑ nos. Nũc
ergo ſtate coꝛa dño ꝑ tribꝰ
vꝛas ⁊ p familiaſ. Et appli
cuit ſamuel oẽs tribꝰ iſrael

⁊ cecidit ſoꝛs ſuꝑ tribuin

beniamin. Et applicuit tri
bũ beniami ⁊ cognatiões
ei ⁊ cecidit ſuꝑ cognatõeʒ

N.
De ſer

4

2 —

tate ⁊ ut oñderet ſe dignitatẽ regiã non ambire:vñ ſub
dit᷑: d ¶ Ecce abſcondit eſt domi.nõ in domo ſua in.
gabaon:qꝛ nõ potuiſſet ita cito inde haberi: ſed in do/
mo in qua hoſpitat erat:vñ in hebꝛeo hẽt᷑: Abſcõdit
eſt int vaſa:⁊ vocãt vaſa arma:vel qcũq; alia qͥ ſecum

methꝛi:l ⁊ puenit vſq; ad

ſaul flliu cis. Qüeſierũt er eaſuer ln
go eũ:⁊ nõ ẽ inuet.lEt cõ in qbus erant bo

ſuluerũt poſt hec dñʒ vtrũ

detulerãt illi qui
eraät cõgregati in

maſphat: ? illa

ſpitati. e ¶ Lo

nã vẽtur eſſet illuc. Rndit cux eſt ꝛc. .. . ali
qʒ dñs: Eccè abſcõdit eſt ter pplus ſe debe
bat hĩe ad regem

domi. Cucurrerũt itaq; ⁊
tulerũt euʒ inde: ſtetitq;ʒ in
medio populi:⁊ altioꝛ fuit
vniuerſo pplo ab humero
⁊ ſurſum.Et ait ſamuel ad
oẽm pplm: Certe videtis
quẽ elegu dñs: qm̃ nõ ſu ſi
milis ilii in oĩ pplo. Et cla
mauit ois pplus:⁊ ait: Ai
uat ꝛex.Lcut ẽ ãt ſamuel

XScæendit autez naas

7 rex ad pplin.
f¶ Et abijt cum

eo ⁊c.] ↄſentiẽte,

cte. g ¶ Filij vo

electioni a deo fa

belial. i abſq; iu

go legis diuine 7

diſcipline.
h ¶ Dixerũt nũ

qc l.q.d.no:ideo

ſbᷣditur: i ¶ Et

ſeruat. ¶. XI.

lapidẽ. Ad cub intel
lectũ ſciendũ ꝙ mathar in hebꝛeo ſignificat ſignũ ad qð ſe
exercitãt ſagittarij vl fundibularij vel hmoi: ut.j.xx.cap.
vbi dicit ꝙ ionatha dixit:⁊ iaciam quaſi exercens me ackf i
gnũ. In hebꝛeo hẽt᷑: Ad mathar ⁊ eodem mò hẽtur Tren.
iij. Poſuit me q̃ſi ſignũ ad ſagittã.in hebꝛeo hẽt: Poſuit
me qſi mathar.⁊ ide deriuat hoc nomen mathari vel ma
theri ſignificãs hoiem recte ad ſignũ iacientẽ. In gabaon
aũt vñ fuit ſaul fuerũt tales:ut habet᷑ Judi.xx.vbi dicitur
de habitatoꝛib' gabaa:ſic fundis lapides ad certũ iaciẽtes
ut capillũ quoq; poſſent ꝑcutẽ c. Debellatis aũt filijs ben
iami:ut hẽt᷑ Judi.xxj.aliq vel ſaltẽ aliqs de illis euaſerunt
vel euaſit:⁊ ab illa arte in q̃ erãt excellẽtes denoiata ẽ vna
cognatio:ſicut frequẽter ↄtigit in humanis:⁊ de illis deſcẽ
dit ſaul. c ¶ Queſierũt cc. abſcondit eni ſe ex humili

—

— . 2n delſpexerut eü. eo
ad pplim lege regni: 7ſ crI 86 erat de uülis
pſu ĩ libꝛo ⁊ repoſuit coꝛi tribub nobilioꝛi
domino. Et dimiſit ſamu bus utvorevett
el õ ſu eratregnu Ge.
domu ſua. Dʒ ⁊ laul abit xlix. vel de tribu
in domü ſuã in gabaa. Et ephꝛaiĩ quã iacob
abijt cũ eo ꝑſ exerci: quo in benedictoe pꝛe
rũ tetigerat de coꝛda.! Fi poſuerat manal
12 —ge D. ſe. Beü: Avin.
lij veèro belial dixerũt: Nuin k Et no attule
ſaluare nos poterit iſte?!] runt ⁊c l. xenia
Et delpexerũüt euʒ et nõ at ena erat lue
