nd tloin⸗ munitao:r cu, rege inhie⸗ os earn. lais ſeminide lrr rzthncipalio
Archo⸗ m. Fcitq; ut tãta eẽt abũ tus eſt ſalomõ ach copnls alijh: r illas tm chres
e watd gociatoꝛes ⁊c. et antia auri et argẽti in hie amoꝛ lomõ ardetiſſimo rat ioſeph'. vel aliter
ammi boc ſocietas y Um q;ta ⁊ lapidu æ cedro q̃ſi ſegi Füeftqʒ ei vxvoꝛes pordici e ſcriptura
beninn multitudo merca rum:pᷣbuit multitudinẽ q̃ſi cli egine ſeptingẽte ⁊ ↄcu h nuerat domicellas
ii toꝝ regis accepit ſymoc . titudine q̃ſi bine trecẽte. Et àuerterur 2 fuientes aſſiſtente
4 E mltitudinẽ in m peſt q naſcunt᷑ in cã mulieres coꝛ e Cuůͤ runt ſuis vxoꝛib: 2 ſic de
1 zmt ptioe: qõ exponẽ lul rib. Et èducebãi equi eẽt ſenex: depꝛauatü eſ⸗ i rnsribienbine
H mnam ra. la dicit omer Alomoni de egypto è de eb mlieres üt ſ. en co danseehtttagirgerat
V Mürim vatcees ſalomois cCchoa. Negociatoꝛes.n. re os alieno ut ſequeret de me dtenri dingce
6 8 , 1 — el le . 9₰ re at e mice
4 zwiin es go poterãt aald pducebãt.Egrẽdie cut coꝛ dauid Ris el: vo⸗g qui textũ ꝓut ſonat
1 Nnun baniſicoe. ſ aut qdriga ex egypto: lebat ſalomõ aſihertl 6ͤco pzr vleee g lomo
6 Muinit nnt hunca bhl excent ſiclis argẽti:⁊ equ? am ſidoni dertbe de⸗ dencnel —
— ſan deithin cent anquaginta. Atq; in deũ monbatarf chamos nroe nouo: Giraben
— reges ceorati hũc modũ cuci regeſ ethe idolũ am arũ: moloch bie volebar: ſcht bi
„ g, ricequoj venuũda νπ— prie eqͥs vendabꝗ igddolũ ammonitarũ. Fecqʒ beſter ij. ca. oe aſſue
Gnin bar ũda 6 ũdabãt. ſaloſnõ qð nõ placuẽ ro de Ali
t. In hebꝛeo hẽ Ex aũt ſalomõ — 2 P acueat co 5 rege qlibet die
4 dunt Et cñcti ſgej ethe X aut ſalomo XI. ram dñio: ⁊ nõ adimpleui habebat vna:2 q in-
Rermäht o Nlamauit muliereſ ali ut ſeqretur dñm ſiẽ pleuit gediebat velpe. e
1 ꝛuz ſprie ꝑ ma iereſ ali ut ſeqretur dñm ſ l grediebat᷑ veſpe: egre
tiu ei nugcog., enuos enigenas multaſ.ſiliãʒ qᷣʒ pi eſ:Tuᷣnc ani ic Dauid diebat mane: necha⸗
S eneba ip man hhbaraõis a moabitidas et no pbondcbamool ”
de (nän moni.ꝛ iñ pueni doniaſ ⁊ erp umegor ſ. moab ĩ mõte ꝗ ẽõ hierlin: vocaſſer er nomie:
6 Ni ebat ei magnũ lu ſup qui cetheas de gẽtb? 2 moloch idolo ſilioꝝ a fFnm huc moduʒz infra
„ crum. f (Egre 1 p quibus dixit dðñs filijs mon.atq; i hũc mo Zam ouos annospoterar
i diebat añ i. ne irl: Hõ i g n. atq; i hũc modũ fecit multiplicari numer⸗
N lebat aut. i. eme ngrediemini ad e⸗ vniũlis 45 Eeer ⸗ Pucan numen
4 Ern barur aclisa HW ae. vxoꝛib ſuis alieni vſ; ac ſeptingetas.
einit ꝛequi curruales. g¶ Sexcẽtis ſicli , J erũt mu
4 ifee! equ vendeb rualea. a Sereri⸗ ſiclis. ſic quilibet re dei obfuantia p ,„ lieres coꝛ e.ab amo
1) uanihor nisé beuta virgo: in cur oꝛaliter ãt thꝛon ſalomo pſen. f ugnne p̃ceptoꝝ: eius:ſicut dixerat dũs per mo
„ ieſus xpᷣ irgo: in cun gremio ſedit verꝰ rex pacific al. uc an eſſet enex. Dic añnter oñditur eſ tra
ſus xp̃s tanqᷓ; in regali ſ . ic greſſio in pctõ idolatrie cũ dẽ: iter oñditun ep traſ
. iᷓ in regali ſolio.Iſte thꝛon io in pctõ idolatrie cũ dẽ: g 2
ry dẽ eburneus qð nõ eſt ſic intelligẽdũ ſal g¶Ut ſeqret᷑ deos aliẽos.
elligẽdũ ſalomonẽ ſic fuiſſe infatuatũ:ꝙ in

dolis crederet aliquid eſſe diuinitatis:ſed nolẽs offendere

cãdoꝛe ↄtinẽtie vᷣginalis:aure fulgoꝛe ſapie ſuꝓnatura

Pec lis.
s. Due mar. ſunt impletio mãdatoꝝ: et ſi
1 Eel ↄſilioꝝ. Sex gre datoꝝ: et ſuperogatio vxoꝛes ſuas:es ſi HH
ie⸗ mmiiritis Farbangner hanſt Ser lẽte. . hu tum ad pſi fdrte vran 3cac m ecit liena veti⸗
imtal tis dulcoꝛ: lõganimitatis vi honeſtatj decoꝛ:pieta Aug' ſ eie ne eã otriſtaret: icut dicit
ſu ꝛ: lõganimitatis vigoꝛ:charitatis f. G ſupꝑ Geneſim li.xj.⁊ de ciui.dei li.xiiij.ca.xj.qꝛ vir ñ
G feruoꝛ. Der luit ſeduct: ut dicit apls pꝛi ui. dei li. xiiij. ca. xj. qꝛ vir ñ
1 maüng leones vo deſignat᷑ ptãtis terroꝛ:bᷣm 2 102 DHe uit ſeduct:ut dicit apls pꝛima Ti Kai⸗ VWV
ribilis vt ca gatis iroꝛ: dẽ Cant.vj. Ter eſum illius liani habet ſciam imo. ij. ita ꝙ crederet ꝙ
ſn e as ptates ſron gieg oꝛdleta l. ad debellan gere 1 t ſerp. lius ligni habẽt ſciam boni ⁊ mali: ſicut ſuggeſſe
1 enſu as ptat P hains vginis vtutẽ merita. I. eatſie bene ꝓut diffuſius declaraui HGeñ.iij. ca. l
n rui alomõ. Poſti deſcriptů eſt ts in quo ſcain alomon phanũ chamos idolo moab in monte
N e loꝛuit regnũ dauid ſub ſalomõe: hic ↄñter de/ qui eſt ↄtra hierlin ⁊c᷑.i.in monte oliueti:⁊ iõ cult coß
ſeribit tbo in d ſub eode i omoe: hic ↄñter de trie de tota hierlin pote eri: ueti: iõ cultus idola
de Seni mo deſcribit ſalon q̊ ſub eodẽ incepit declinare: ⁊ pꝛi de tota Hierlm poterat vi eri:qð erat magnum incita
Epliſnn mo delſcribit ſalomonis traſgreſſio:? nare: 7 mentũ ad idolatria: ad quam populus e
1 üi gik iral eſtoñs tertio aduer pene ↄminatio: i¶ Atq; in hunc modu fecit vniuerſi. rat Pnugss.
iN Suſcitauit at. 4 moꝛs 71 uerſarioꝛũ ſuſcitatio: ibi Atq; in hunc modu fecit vniuerſis vxoꝛibus ſuis alie
1 adi liquũ W moꝛs tumulatio ſalomonij:ibi Re plgeled. as ng eſ intclligencu gtnilibe⸗ Keerer vnuʒten
¹ wr, liauu at. Eirca pmũ oñdiuur mo raſgreſſio ſalomo⸗ plu: ſed omibus de vno cultu idolatrie feit vnũ templũ p
H atn Rene Peto luxurie: in Edaliei Lugz ia en idolo earů. ¶ Pic occurrit dubiuʒ quõ momon oleat e
omul, dene ca pmũ dẽ: a ¶ Rex ãat ſalo 6 adamaui J nex qñ depꝛauatus fuit ꝑ mulieres:qꝛ dicit ra.ſa.⁊ alij he/
la⸗ genann amauit:vt poſtea ſubdit᷑: b Waliereſ ent bꝛei erat tm. xij. annor qñ incepit regnare: ⁊ in – s
ane 4 nnltaan ſi triplicit᷑ peccauit: pꝛimo genorgi⸗ gerahrimiri⸗ regnaui. xl. annis:⁊ ſic vixit tm̃.lij. annis
ter eas amauit:? qꝛ vxoꝛes alienige annos velrrltenecitemilt nepfe Wolog pin aanſex
. :qꝛ ediſicauit templa loꝝ plura 4 ſuis

ni in quib'male ſe ha

¶ Regũ

vxoꝛibus poſtqᷓ fuerat depꝛauat: in quoꝝ edificatõib flu
xerunt plurej anni:a ſic qñ depꝛauatũ fuit coꝛ eõ:nõ vẽ ha
buiſſe vltra.xlvj. annos vel circit:ex tali vo etate nullus d
ꝓpꝛie ſenex. Ad hoc aũt rñdet magr in hiſtoꝛijs.d.ꝙ ſalo
mon regnauit.lxxx.annis: ⁊ allegat ioſephũ hoc dicenteʒ:

ſcriptura tñ regni ſui
tacet.xl.annos:ſic̃.S. .
li. xiij. dꝛ de ſaule ꝓ genis q̃ adolebãt thura et
duob anniſregnauit fmolabãt dijs ſuis. Igitur

ſupꝑ iſrł.ſ.bñ ⁊ inno⸗
cent᷑:⁊ tacent᷑.xviij.ã⸗ 1 On .
ſa eẽt mens ep a dño deo il

buit: ut ibideʒ fuit di rael:qui apparuẽat ei ſcdᷣo

cu. Sed ve dicto ma 2 pcepat de v̈bo hocne ſe⸗
Kuner zdicit ſibüj̃i queret᷑ deos alienoſ: ⁊ ñ cu

zetia ſcripture.d.eni ſtodiuit qᷓ mãdauit ei dñs.
ibiõ ꝙ ſalomõ.x. an Dixit itaqʒ dñs ſalomoni:
noꝝ genuit roboã:et
ꝙ roboã moꝛtuo pꝛe
fuit.xl.⁊ vnbᷣ.anni:ꝛet
.rjJ.xiij.dẽ:q.xl.vnp anni erat roboã cũ regnare cepiſſet: et
ſic reuertit᷑ pꝛimũ dictũ.ſ.ꝙ ſalomõ vixit tm̃.lij.annis.Si
aũt dicat᷑ ꝙ roboã regnauit viuẽte pꝛe.x.l.annis:ita ꝙ pᷣnci
piũ regni ſui ↄputat᷑ ab illo tpe quo pꝛ ſu incepit depꝛaua
ri:ſequit᷑ ꝙ moꝛtuo piĩe fuit.lxxx.⁊ vni annoꝝ:qð eſt ð di

ctum magfri: ut pʒ ex dictis:⁊ etiã õ ſcripturã: qꝛ ca.ſeqͥnti

dẽ ꝙ hieroboã audita moꝛte ſalomonis reuerſus ẽ de egy/

pto: ⁊ venit cũ alijs in ſichen vbi ↄgregatus ẽ ppls ad cõſti
tuendũ roboã regem. Ex quo vẽ ꝙ nõ regnauit viuãe pꝛe

⁊ ſi dicat ꝙ ĩmo:ſed moꝛtuo pꝛe fuit e regnũ renouatũ cũ
iam eſſet.lxxx.⁊ vniannoꝝ:⁊ de hac renouatõe loquit᷑ ca
płin ſequẽs.hoc pʒ falſum ꝑ lr̃am ſequentẽ:qꝛ ibidẽ ſbdit᷑

ꝙ roboã derelicto ↄſilio ſenũ:adheſit ↄſilio iuuenũ qui nu
triti eràt cũ eo.Ex quo pʒ ꝙ tũc erat roboã adhuc iuuenis

gqð nõ põt dici de hõie hñte.lxxx.⁊ vnũ annos. vnde.s.ij.
li. xix. dẽ: Erat ãt bergellai galaadites ſenex valde.i.octoge

narius:⁊ pſalmo.lxxxviij.dẽ: Si aũt in potentatibꝰ.lxxx.

ãni.i.in bñ ↄplexionatis ⁊ ampli eoꝝ laboꝛ ⁊ doloꝛ. Pꝛe
ter ea illud 6 dicit magr̃ ꝙ ſalomon.xj.annoꝝ genuit ro/
boam: vẽ eſſe extraneuʒ a vtute nature:qꝛ ſm dicta magr̃i
nõ ſolũ.xj. annoꝝ: genuit:ſed cũ haberet decẽ ⁊ tres meſes.
dqõ ſic pʒ:qꝛ ſi roboã habebat.xhj. annos finito regno pꝛis

xl.annoꝝ:⁊ erat.xij.ãnoꝝ qñ incepit regnare:ſequit᷑ q.xꝰ.

anno ſalomonis roboã fuit nat᷑. ⁊ cũ puer ſit in vtero ma
tris.ix.menſibẽ:ſequit᷑ ꝙ qñ fuit genitꝰ:ſalomõ erat tm̃.x.
annoꝝ ⁊ parũ pluj:qð nõ vr poſſibile nature.Ad hoc igit᷑
incõueniens remouendũ ⁊ repugnantiã ſcripture tollendã
ſaluo melioꝛi iudicio vẽ ↄuenientũdicere:ꝙ ſalomõ poſtqᷓ;
xl.annis regnauerat moꝛtu eſt:⁊ ſucceſſit ei in regnũ filiu
einus roboã hñs.xl.⁊ vnũ annũ:ſicut dic ſcriptura. Sʒ qñ
ſalomõò incepit regnare nõ ſolũ habuit.xij. annos ut ab a⸗

lijs dẽ:ſed no pbat᷑ nec ex ſcriptura ſacra hẽ:qꝛ expꝛimit an
nos regni ſui tin:nõ aũt expᷣmit annos ei qñ incepit regna

re:nec annos toty vite ſue:imo habuit.xx.vel plures ãnoj
in pᷣncipio regni ſui: et ſic qñ moꝛtu fuit.lx.annos habuit

ad min:⁊ ſic ↄuenienter põt dici ꝙ poſt.l.annos etatis ſue
Depꝛauat fuit ꝑ mulieres:⁊ iã tũc poterat dici ſenex: qꝛ et

leuite ↄpleto qnãgeſimo ãno etatis ſue fuire ceſſabãt in ta
bernaculo tanqꝙ; ſenes:ut hẽ Nu.viij.⁊ hi ꝙ ſalomõ nõ ge
nuit roboã.xj. vel.x.annoꝝ::ſed multo pluriũ:ꝛ cõtraxit

cũ matre ſua.ſ.roboã poſt ſuã coꝛonatioeʒ.Ad illud ãt qð

obijcit᷑ in ↄtrariũ de dicto ra.ſa.dicendũ ꝙ de dicto ei vel

Aioꝝ hebꝛeoꝝ. nõ eſt multũ curandũ:niſi qtum ↄſonat ſa
ce ſcripture vel rõni:ſiẽ dixi plend in ꝓlogo meo ſup gen.

Siliter de dicto magf̃i ⁊ Joſephi idẽ eſt dicendũ: maxime

iratus ẽ dñs ſalomõi ꝙ; aù

Quia habuiſti hoc apð te

vbi ẽ repugnãatia ſcripture:ſicut in ꝓpoſito videt:vt pʒ

ex pᷣdictis. Adhuc õ pᷣdicta obijcit᷑ de vbo ſalomõis in

bncipio regni ſui:qð hẽ. S. iij. ca. Ego ſum puer puulus
ignoꝛãs egreſſuʒ ⁊ introitũ meũ.Ex hoc dic ra.ſa.⁊ ali

qui alij ꝙ erat tm.xij.ãnoꝝ: ſed hoc nõ valet: qꝛ añ.ij.
ca. dixerat dauid
ſalomoni recõmẽ

a ſi cuſtodiſti pactũ meũ et dany ei punitionẽ

ſ̃cepta mea q mãdaui tibi ſemei Clit at ſapi
dirüpens ſcindã regnũ tuũ faciescl ver atn⸗
⁊ dabo illð ßuo tuo:verun dẽ ꝓpꝛie niſi hñs
iñ in diebꝰ tuis ñ ſaciã ꝓp xxx. annos vel cir
dauid pĩeʒ tuũ. Demanu citer: i ſi er illo
filij tui ſcindã illð: nec totũ vbo: Ego ſu puer
„ 2. 2 puulus . argua
regnũ auferã: ſʒ tribuʒ vnã tur ꝙ erat tim xij
dabo ſilio tuo ꝓpter dauid annox:eadẽ rone
ſeruũ meũ èt hierſin quam ex iſto poterit ar
a EH gui erat. xxx.-
noxꝝ: ⁊ iõ illud v⸗

bum ſalomõis: Ego ſuʒ puer at. intelligeno eſt reſ pectu

tãti regiminis ſibi impoſiti:ſic̃ dictũ fuit ibidẽ: io exo.

xxxiij.dẽ:q ioſue filꝰ Nun puer nõ recedebat de taber

naculo: ⁊ tñ tũc erat.xlij.annoꝝ ſᷣm hebꝛe. ſᷣm ioſephũ

xliiij.qꝛ ſᷣin hebꝛeos gubernauit pplm.xxviij.ãnis: ſᷣm

ioſephũ.xxvj. ⁊ moyſes ante ipᷣm.xl.annis ab exitu de
egypto:⁊ ſic reſtat ꝙ ſᷣm hebꝛeos tũc erat qdragintadu
oꝝ annoꝝ:Fm ioſephuʒ qdragintaqttuoꝛ: qʒ vixit.cx.
annis: ut hẽ Joſue vlt. Adhuc ↄ pꝛedicta obijcit᷑ de di/
ctis hieronymi: qui in epla ad Uitalẽ pbim de ſalomo
ne ⁊ Achas vẽ dicere:ꝙ ſalomõ.xj. annoꝝ vel min ge

nuit roboa: ⁊ ꝙ. xij. anno etatis ſue accepit regnũ. Ad
qð dicendũ ꝙ Pieronymꝰnõ loquit᷑ ibi aſſertiue ut ma
nifeſte pʒ ex fine eiuſdẽ eple. Sʒ ſuppoſito ꝙ tũc regna/

re inceperit ⁊ roboã genuerit ſicut dictũ eſt: rñdet quõ

hoc ſit poſſibile:inducen ad hoc exemplũ cuiuſdã mu

lieris nutrientis paruulũ qui in eodẽ lecto cum ea iace
bat:⁊ cuʒ decimũ annũ etatis impleſſet: illa fuiſſet ca
lefacta vino:induxit puerũ ad carnalẽ copulã:⁊ ſic alijj

noctibus ſequẽtibus:que de eodẽ cõcepit: infra duos

menſes venter eð intumuit. Hieronymuj aũt attribuit
hoc magis vtuti diuine ꝙ; nature: vt facinus occultũ

ſignũ euidẽs panderet᷑:⁊ ſic argumentũ eſt ad oppoſitu
ſ. ꝙ virtute nature ſalomon.xj.annoꝝ: nõ genuit robo

am. i¶ Igit iratus eſt dñs. Deſcripta ſalomonis trãſ
greſſione:hic ↄſequenter deſcribitur cõminatio pene.ſ.

ſciſſio regni ſui tpe filij ſui: ⁊ patet lr̃a paucis exceptis.

k ¶ Qui apparuerat ei ſcõo. ſemel in gabaon:a ſemel
poſt edificatòeʒ templi:ut dictũ fuit.s.ix. l ¶ Et de
illud ſᷣuo tuo.ſ.hieroboam: qui fuit fuus ſalomõis:vt
habet᷑ infra. m ¶ Ueruntñ in dieb tuis ⁊c᷑. qꝛ in vi/
ta ſua inſtituerat regẽ ſalomonem: ut dictũ eſt ſupꝛa pᷣ
mo caplo:⁊ iõ ſi fuiſſet regnũ ſciſſum tꝑe ſalomõis:vi

deret᷑ hoc redundare in culpã dauid ⁊ etiã in oppꝛobꝛi
um:qꝛ memoꝛia eius adhuc erat multũ recens.

n¶ Tribũ vnam dabo filio tuo.tribus.n. iuda nõ fu-
it ſibi data:qꝛ erat ſua: nec tribus leui:qꝛ erat diſperſa

Pomes tribus: a declinãte pplo ad cultum vitulox:cõ
pulſa ẽ venire ad ſoꝛtẽ iude ⁊ beniamin: ⁊ſ c ſola tribꝰ

beniamin ꝓpꝛie loquendo fuit data ipi robooam.
Pꝛopt dauid ſeruũ mei.vt aliquij de ſemine eiuj
ſegeat in regali ſolio. p ¶ Et hierlm quã elegi. vt vbi

viget cultus diuin:ibi remaneat honoꝛ regius. ¶ Hic

auũt occurrit dubiuʒ: quõ tranſgreſſio ſalomonis dicat
cauſa ſciſſionis regni:cũ ſupꝛa.ij.lł.ca.xix. dictũ fuerit

vorirude

ic deii
6 dicelun

öcnt

kaͤpnnun
niiman
ſuccrno/⸗
poſey n
ierbis⸗
ultmu
Uintniio
a
nuaitn
unandeſ
ſercgodi⸗
ſagbuatn
munzden
ſemen
1outicn
Nanln
uru e
ingt
n
lmiſ
eudteſt
rinlape
atroqdi
redr.
(acs
ii ati⸗
Gindeuni
Trtora
füicunri
furwuniſ
Aiſftrin
Nrtoh'fend

Cter
nli

Vllinbche

itei ͤnt⸗

11

Aſtioſ⸗
iiſlonzno

mohpßſir⸗
Naniſläbe
nultuenſiti
nttiit⸗

ufmi,
——
gi worr
Apergi
MW toͦl,
inlmefzn
W Nrt
urngiäefn
rinimrnd
Wnianefitg.
Aiddicked
Vipn don
nig muſni
usſeutni
Nqntdſnnnn
iwin ing
n drick inn
eniiin
10ilpendi
ingſctbiiſer
anndiniſti,
oummnu tümit
me necnutuli
mmiguid
Nemiumeni
rtmmno
nunz nni
lngtu .
ir Cr⸗
itfus lnniign
urui ciche⸗

ꝙ lentẽtia dauid iniqua qua medietatẽ hereditatis hiſ

boſeth dedit Sebe ſᷣuo ſuo:cã fuerit hui ſciſſiõis.Ad

diuidit᷑ in tres p-

currentur.
r20 ſepelienð

cob ⁊ eſau:ꝓpter

dqgõ dauid idume-

quã pꝛimo ↄfuge

qðõ dicẽdũ:qꝙ nõ eſt incõueniens duas cauſas pꝑtiales ad
vnũ cocurrere effectũ:⁊ ſic fuit in ꝓpoſito:qꝛ vtrũqʒ fu
it cã partialij. q (¶ Suſcitauit aut. Hhic ↄñter ponitur
triũ aduerſarioz
ſuſcitatio ↄð Salo
moneʒ: ⁊ ſᷣm hoc

elegi. Sulcitauit ãt dſis ad
uerſariũ ſalomõi adad idu

et enci meüde ſemie regio g erat
Hieroboã quoq in edom. Qũ.n.eſſet dauid
Pꝛim aũt aduer in idumea ⁊ aſcẽdiſſʒ ioab
iariuo ult Ngad eneenli militie ſeht lo.
. .E— eos q fuerãt inffecti occi
gean gliſſet oẽ maſculinũ in idu⸗
manuz dauid inę mea:ſex.n.mẽſibus ibi mo
ficientis idqumeoj rat ẽ ioab ⁊ oĩs iſrl donec
rtempe ſalomoi interimẽt oẽ maſculinuʒ in
redijt ad hoc ꝙ idumea:fugit adad ipᷣe ⁊ vi
rã idumee poſſet ri idumei de ſᷣuis pꝛis eius
recuperare:vl ſal cũ eo ut ingrederet᷑ egyptũ
tem lalomonẽ ſli Exrat t adad puer puulus
SsSs— ₰ 7.
re: apatʒ lr̃a pua Lunqʒ ſrexiſſent de madi/
cis exceptis q̃ di· an:venerũt in pharã.Tule

rũtq; ſecũ viros de pharã

⁊ introier̃t egyptũ ad pha

cos ⁊c. ſcriptũ ẽ e . .
en be raonẽ regẽ egypti. Qui de
Non abominabe dit ei domũ ⁊ cibos oſtitu
ris idumeũ: quia it ⁊ frã delegauit. Et inuẽit
frater tuus ? füj adad gr̃am coꝛã pharaõe
eniz iſrł ⁊ idumei „S.
de duob' fratrib? Valde: intãtũ ut daret ei vx
deſcenderũt.ſ. Ya Oꝛẽ ſoꝛoꝛẽ vxõis ſue germa

nã tafnes regie. Gẽuitq; ei
ſoꝛoꝛ tafneſ genabath filiũ

e neoee XTnutriuit eus tafnes in do
peliri: in hoc fe mo pharaonis. Eratq; ge
tt ſibi bonuz no nabath hĩitans apud pha/
mere ller- raonẽ cũ filijs eius.Cunqʒ
manitatem: icẽ di Audiſſz adad ĩ egypto doꝛ
ctum fuit. 5. i.li · Miſſe dauid cũ pꝛib ſuis t
vijj. caplo. mottuũ eẽ ioab pᷣncipẽ mi
8 ¶Kunq; ſurre litie: dixit pharaõi: Bimit
em nααι temevt vad in terrã meã.
terre nomẽ eſt ad Ne n e rde

regnũ idumee z ſalomonem: ⁊ ex dictis patet lra vſq; ibi:

3 ¶ AMUS intficeret eos dauid. i tpe quo pugnauit dauid cõ

dñi ſui regnũ:qꝛ vaſtato re

ingreſſum: io ſubdit: a ¶ Abierũt

Birxitq; ei pharao:qua.n.
re apð me indiges ut qras
ire ad trã tuã: At ille rñdit:

tra ſyros:tũc iſte raon habuit tps oppoꝛtunũ vt infeſtãet
no ꝑ dauid: habuit liberioꝛeʒ
q; damaſcũ.q̃ erat ciui
tas regia.
b ¶Eratq; aduerſa

rius iſrł cun.di.ſalo.

hoc vẽ eſſe ʒ illud qð

dictũ eſt. . iiij. ca. Ju

da ? iſlrl innumerabi
Nulla. Sʒ obſecro te vdi les ſe barmnamfung.
mittas me.Suſcitauit qͥqʒ comedentej ⁊ bibẽtej

ei de aduerſariũ racon fili

um eliadan ꝗ fugerat ada/

eſt pᷣnceps latronũ cùm in lutate nocẽdi:ti
Eſt pncep nn. fectu nõ multũ nocu
it ei ꝑ qð impediret᷑

ficeret eos dauid: àbier̃iq;
damaſcũ ⁊ habitauer̃t ibi:

9ↄſtituerũt eum regẽ in da

maſco:eratq; cdũuſariuſ iſił-

iſrerègnauitq; ĩ ſyria. Hiè

monis cup mr̃ erat nomie

atq; letãtes cũctis di

eebus ſalo mõis. Dicẽ

um eugade r 90 dum ꝙ licet cũctij di
decger regẽ ſaba dñm ſuũ: ? cbus ſalomoéis ſte ſu
ↄgregauit eũ viros:⁊ ſcs erit aduerſar ep vo

lũtate nocẽdi:tñ in ef

notabilii pax ppli:et

hoc ẽ malũ adad: da
ut dẽm ẽ ille adad in

cictis dieb ſalomõis. Et vuxit ragon 2c li
hoc ẽ malũ adad ⁊ odiũ ẽ c (Regnauitq; i ſy-

ria.ſ.ipᷣe ragon: vt pᷣ

roboã qͥqʒ; filius nabath e⸗ diei⸗ .. dC Weis
phꝛaᷣte de ſareda ſᷣu ſalo⸗ naonckterſordci dar

Pieroboã filius Na

Seꝛua mlier vidua leuauit bath. Dicũt alid ꝙ i⸗
manũ õ regẽ. Et hec eſt cã ſte nabath pzẽ hiero-
rebelliõis aduſus eũ: qà ſa boã fuit idẽ qð ſemei

lomon ediſicauit mello: et
coeq̃uit voꝛaginẽ ciuitatis
dauid pꝛis ſui. Erat ãt hie-
roboã vir foꝛil ⁊ potẽs. NHi

denſq; ſalomõ adoleſcentẽ
bone idolis ⁊ induſtriũ cõ
ſtituẽat eũ pᷣfectũ ſuꝑp tribu

2 ꝙ vxoꝛ eius nutri/

ens hieroboam:redu
cebat ſibi frequen ter
ad memoꝛiã intfecti

onem pꝛis ſui a ſalo/
mone:ut dictũ eſt. .

iij. ca.⁊ ppt᷑ hoc ðe

h fit mentio. e ¶ E
phꝛate.i.de tribu e/

j 9 hꝛaiʒ. Et hec ẽ cã re
tavalule dom loſepb. 74 paltcnsſqut
ciũ eſt igit in tꝑe illo ut hbie f¶ Quia ſalo edifi.
roboã egrederet ð hierimn mello.de iſto edificio
T iueniret euʒ ahias ſyloni dẽm ẽ ð. ca. ix. Dicũt
tes ꝓpha ĩ via op pallio n. aliq ſalomõ vi
ALr Deoens induſtriã hiero
nouo.ceꝛat at duo im i ago boãs: pmo poſuit euz
Mß ſuup tributa dom Jo
ſeph.i.duarũ tribuũ

rant. ¶ Uene⸗

runt in pharan. locus ẽ in terra madian. cetera patent
vſq; ibi: v Cũq; audiſſet adad in egypto doꝛmiſſe
it moꝛte naturali: iõ ſcriptura di
oꝛtuũ eſſe ioab.qꝛ fuit inter
adi . ſecadirc⸗ ei. Hic hona ſcos
uerlarius ſalomonis.ſ.raxon:qui fugiẽs regẽ ſyrie ada/ incepito ſalomonẽ
Wente, ppten er ansn k murmurare ⁊ alios ſolicitare ad rebellãdü ſalomõi:qð cũ
audiſſet ſalomõ voluit eũ occidere:ſed ipᷣe fugit in egyptũ
vſq; ad mõtẽ ſalomõis. Ra.ſa.vo.d.q; hieroboã repᷣhedit

dauid.qꝛ moꝛtuus fu
cit᷑ eũ doꝛmiſſe. x
fectus gladio. y

deter eũ perſequenteʒ ppter offenſam quã in eũ ↄmiſe

rat: aggregauit ſibi alios viros malos:⁊ fact eſt pncepp-
latronũ regnũ Adadeter infeſtantiũ.Adad vo rediens

de egypto:idumeã obtinere nõ potuit: eo ꝙ ſalomõ eã
bñ munierat:a iõ oiunxit ſe pᷣdicto ragęon iuuãdo eum

vt fieret rex ſyrie:⁊ ſic ragon iuuaret eũ ad obtinenduʒ

. ſ. ephꝛaim 7 manaſſ. e hoſtes vo poſuit eũ ſuꝑ opꝰ edificij

mello:licet p ſcribat officiũ aliud: qꝛ freqᷓni in ſac ſeptura

pꝛi facta poſtmoð narrant᷑: ⁊ ipᷣe ex h' fuit indignat:eo ꝙ;
de maioꝛi officio erat poſi᷑ in mioꝛi: pꝓpt qð exiuit de hie
rłm:cui obuiãs ahias ſylonites ꝓpha dixit ei ꝙ regnatur

erat ſup.x.tribꝰ:a ſic aiatus vbis pphᷣe incepitʒ ſalomonẽ

ſalomonẽ eo ꝙ claudebat locũ illũ queʒ ðð dimiſerat aptũ
ꝓpi deuotõʒ veniẽtiũ ad feſta ĩ hierlm: ſic dẽʒ fuit..ix.ca.

ꝓpi qð ſalomõ in ignat eiecit eũ: qui egrefſus de hierlin

¶ Regum
enit Abian pphetã ſicut dictũ eſt. Joſephvo dicit ꝙ ſa lum menſurant ſm anoj vł ſm ea q ad incrementũ ſeu
ueng an kir hieroboã ſuꝑ . l in edificio mel⸗ diminutoem coꝛpaliũ virin tnent. ſ. ed ẽt dicunt᷑ in ſa
lo: ⁊ qꝛ vidit eũ pꝛudentẽ ⁊ ſolicitũ in ope illo:poſtea poſu cxra ſcriptura reſpectiue ſᷣm ſtat/ ſeu moꝛes pl. onarũ.nã
it eũ in maioꝛi officio.ſ.ſuꝑ tributa dom ioſeph:ſicut ſoúri äſᷣm Amb.in fmone paſchali:Etates quidẽ nõ ſolũ ſũt
bit: ⁊ tũc ahias dixit ſibi ea q̃ pdicta ſunt: ex quib' aiatus annoꝝ:ſed ẽt meritoꝝ.iuxta illud ſap. iiij. Senecr ve⸗
cepit ſolicitare illos nerabilis nõ diu⸗
de tribu ephꝛaim et „— . „ „ turna nec numẽo
manaſſe: ut recelẽent Appᷣhẽndẽſq; ahiaſ palliũ rlin ciuitate quã elegi ut eẽt annoꝛũ ↄputata.
a ſalomõe. ꝓpi qð ſa ſuũ nouuʒ qͥ coopt fuit ſei nomẽ meũ ibi:te ãt aſſumã Poſtillatoꝛ et . ..
lomon voluit eũ occi dit in duodecim: tes: ait regnabiſſuꝑ oĩa q deſide in h' ca'. diẽ ꝙ ſa d
dere: ſed fugit in egy it in duo ecim pies: 7. AE reni ſud iſ⸗ lomõ dẽ ĩ ſcriptu luanlu9
rtã:ut pᷣdictũ ẽ. ex di ad hieꝛoboã:Tolle tibi de rat aia tua:criq; rex ſup i- ra puer puuluj in gbaten⸗
ctis pʒ lra vſq; ibi: cem ſciſſuras. Hec.n. dicit rael. Si igit᷑ audieris oĩa qᷓpncũ regni ſui:nõ enii
2¶Appꝛe. abiaj pal dñs dej iſrł: Ego ſcindã re pᷣ̈cepero tibi et äbulaueris Im annoꝝ nume tien
liũ ſuu no. quo oper gnũ de manu ſalomõis: et in vijs meis:⁊ feceris qð re muee ra nnaz
tus erat ſcidit in.xij. bo nbidecè irib. cũ eſt coꝛã me cuſtodlens iuẽat puericia:ſʒ un i)
ptes. qð fecit duplieici dabo tibidecẽ trib. Poꝛ 4 di puuluj puer re binengii
de cauſa. Una ẽ qꝛ ꝓ ro vna tribꝰremanebit eiꝓ mãdata mea bcepta mea ſpectu tãti regimi linigni
phete aliqñ ꝓpheta pter ſᷣuũ meũ dauid:⁊ hie ſiẽ fecit ðð ſᷣu me :ero tecũ mnis ſibi ipoſiti: ſiẽ nert⸗
bant no lu vbi ed rIn ciuitatẽ qu elegi ex oi zedificabo tibi domũ ſiſe chelue ero
Aaluit nuch n diſcal bus tribub lſrl ꝙ dẽliqrit lẽ quõ ediſicaui ð88 domũ: puer cũ ẽt traſiſſzʒ 4
ciatus: Eſa. cæ. xx. er me ⁊ adoꝛauẽit aſthertpen ¶⁊ tradã tibi iſrael: ᷑t affliga ãdrageſimũ anũ: E
hieremias poſuit aa deam ſidomoꝝ ⁊ chamos ſemẽ ðð ſup hoc:vẽꝑiñ nõ ut.j.ſatis ↄpꝛoba (E
thena ligneas ĩcollo deũ moab:⁊ moloch deuʒ cũctis diebuſ. Aoluit g ſa tur. Ex quiby ſeq atn
ſuo:Hieremie.xxviij 7 — EEn L! tur ꝙ nõ ẽ incoue Girtnode
vt moueret᷑ ad credẽ filioꝝ ammon: ⁊ no abula lomõ iniſicẽ h ierob oa: qui niẽs ut ſalomõ di lbibicoi
dum auditu et viſu. Uerit ĩ vijs meis ut facẽt iu ſurrexit ⁊ auſugit ĩ egyptũ cat ſenex ẽt quin rurien
Alia vt hieroboã ad ſticiã coꝛã me ⁊ pᷣcepta m̃ſa ad ſeſac regẽ egypti: et ſuit ¶qgenarius vel ali fulinni
ner taer rallig i ⁊ iudicia ſiẽ dauid pꝛ eius. in egypto vſq; ad moꝛtẽ ſa nula ind⸗ iſte mniii,
rer p nihiloꝛſec p vi Mec aufer oeregnũ ö ma lomois. Reliquũ t ſboꝛů diuinituß ollate. n
tatis indicio. nu ei:ſed ducẽ ponã eũ cũ ſalomõis ⁊ oĩa fecit 7 ſa⸗ nã ſm Aug. ſene⸗ ſtuchult
b ¶ Ut remaneat lu ctis dieb vite ſue ꝓpter da piẽtia eb: ecce vniuᷣſa ſcpta cus nihil aliud ẽ l
cerna db. i. memoꝛia uid ſuum meũ quẽ elegi ꝗ lũt in libꝛo vᷣboꝝ dierũ ſa⸗ Etam apſig in ulſiimn
bonitatis ſue: ppi cau cuſtodiuit mandata mea ? lomõis. Dies qt qͥs regna tr ſeripte ſalug nitimmt
ius meritũ in ſemine ⸗ . tſalomo in pieruſaleñ pot ſcripta ſalus igrng
giuz. c ¶¶Et affligã gnuz de manu filij e 1 da oẽm iſrłq̃draginta ani ſũt: lomon incepiſſet rieh
ſemẽ ðð ſupꝑ hoc.i.ſu bo tibi decẽ tribꝰ:ſilio autẽ Soꝛmiuitq; ſalomõ cũ pa epꝛanat n mar uiii
e liene egni. ex dabo tribũ vna: ut rema tnib' ſuis: T ſepuli eſti cui Mrucrauit iñ iil naze
ctis dieb. in hocp neat lucerna ðð ſeruo meo tate ðð piis ſui:regnauitq; ſa pꝛauitate vſ; kin⸗
dixit regnuz iſrł reſſi cũctis dieb coꝛã me in hie roboã ſili eius ꝓeco. aad ſenectutẽ iclu⸗ —
tuendũ ꝑ meſſiã ven ff,fiiinue: 2 ſchtura at / Mtriſts
turũ:ut dicit ra.Sa. “?”“ tribuit he etati ſe⸗ hertteh
ſed ipᷣe ⁊ alij iudei hoc intelligũt de reſtitutõe regni tpalis: nectutis ad maioꝛ? grauitatẽ pcti. ſilr i maioꝛẽ admira mnin
pprer qð apli adhuc rudes qꝛ nõdũ receperãt plenitudinẽ tionẽ graui .n. eſtimat petm̃ ſuũ ex h ꝙ in ſenib cucta ligiinnen
puͦſſancti qſierunt a xpᷣo: One ſi in tpe hoc reſtitues regnũ vicia pᷣter auariciã ß Aug. ſeneſcut: tñ in tato ſene li legatm,
iirleut hĩ Act.j. reſtitutio tñ iã erat facta in xpᷣi reſurrecti bido ⁊ idolatria iuueneſcerent. ¶ In eodẽ ca. x vbi wlenn
one:ſm ꝙ dicit ipe Matth. vl. Data eſt mihi oĩs ptãs c. dꝛ in poſtil. Sʒ de dicto magr̃i.ſ.hiſtioꝛiarũ parũ eſth athinſ
ſed euidentius hoc erit in iudicio: qñ omia ſubijcient᷑ pedci curãdũ qui odicit ſibijpſi ⁊ ẽt ſoipture. rnnne a⸗
bug eü:ßᷣm ꝙ dicit apls hebꝝ.ij. Cetera patẽt ex dictis. ¶¶Additio ſecũda. . W
¶ Reliquũ aũt. Dic ↄñter ponit᷑ moꝛs ſalomonis ⁊ eptu Algiſter hiſtoꝛiarũ nõ vi ſibipſi ↄdicere nec ẽt i ſi
mulatio cũ uadi eglogar factoꝝ ſuoꝝ cũ d: Reliquũ cripture:ut poſtillatoꝛ ſibi iponit. Nã opinioʒ ſe ſcndui
aũt vᷣboꝝ ⁊c. ¶ Scripta ſunt ĩ libꝛo vboꝝ ſalomonis. Alioſephi ñ aſſerẽdo: ſed tm̃ recitãdo ponit in h itpeul
Dicũt aliqui ꝙ eſt liber ꝑalipᷣ. ſed melius dẽ ꝙ ſit aliꝰ liber loco. In alijs vo hun paſſus ſequit᷑ planũ ſenſuʒ ſcptu ſen 4
p Nabuęardan ↄbuſtus ⁊ nõ reparatuj. Cetera patẽt ex ſu re:ut pʒ vba ſua intuẽti. ¶ In eoð ca. xj. vbi dĩ ipoſtil. ſrte
pꝛadictis. De ſtatu ãt eius vtrũ ſit ſaluat vel nõ:dictũ fuit Ut remaneat lucerna ðð.i.memoꝛia bonitatis dauid. B
ſupꝛa.ij. libꝛo capłlo. vyj. Bi trãaſiatio nf̃a bʒ: Ut rema/ ¶ Additio itia. lr u
S caplo vndecimo vbi dẽ in poſtilla: Hic occurritdu/ 4enr lucerna ðð:in hebꝛ.hẽ: Ut remaneat noua tini
bium qnò ſalomõ dicat᷑ ſenex qñ depꝛauat eſt ꝑ mlieres. Ale ip̃i ðð. Eadẽ.n. dictio q̃ h nonit:vbi ĩ trãſlati ii⸗ n
¶ Agdditio pꝛima. one nr̃a dẽ lucerna:hẽ Oſee.x.vbi dꝛ: Innouate vobis trit
alrarcarlo plera ne epecnte ſalomonij nõ vĩ ne nouale. Silr Hiere.iiij. vbi ſilia vba ponunt:⁊ ẽ ſenſuj itid
cefſaria. poſſet. n. rénabiliter dici ꝙ ſalomõ dicen vxt remaneat ipi ðð aliqua poſſeſſio in hierlm:qſi dicĩt u al
dus ẽ ſenex cũ eſſet.l.annoꝝ fere. Nã etates nõ ſo de':nolo vt ðð remaneat totalii a regno ſpoliatus. Ulepon

N

Em ſuerat ibi
t eũ. erat

☚
– Hee g Nblorts ener
eni — trespoſiloiſpaun ſedlocpranet pmun
hr ocoꝛdat ſepol lun — Pinlone ioſephi Man orug vo⸗
— Nro bueg diſl. vir. xl. annoꝝ põt auſdͤetſe nat petẽ aliquẽ ſe acei ad iſta inſtitutõen
Mn er ueri reſdictd t diciſenex. pli drgenpegabeeafe z ba olrrars
k 51 = is: cũ nit aut — .— uire quene. i ctuũ eſt: De 7
iiſhn nñͤburg ſeyeſecit Poainuche (XI. deat queni tx.ca. Ac ab F
n pʒ Geñ.j. ut irl ad ↄſti s pplus leuũ fac i ½ ſtrabant e tñ mini
i ii. a. xx. r nitit ex At poͤ hi u eü re oſuit pꝛ tuſu m moni ſinguli a)ſalo
ſe Püßäͤd cuſe Xx. 7 nitit᷑ ex 0 hier obo ⸗ ge. xeru ,„„ P nos:Et . 2 ſingulij mẽſib
anin Be FF-olantes bath cuz aʒ filius n runt ei iuuenes ꝗn di P. i fertooſup po⸗
6 Mri hiſtoꝛiã:qſi nõ 3 cuʒ adhuc ełt i a lmuerãt cũ les ꝗ nutriti pulũ poſi os ſu po/
i int ſa recitet qo ti eius⸗ regis:audi te dicẽtes: ꝛ ti ſunt ad aue: qꝛ expẽſe ſalo
* alſum ẽ: qꝛ nõ eius re udita moꝛte uit i tes: tu monij erã alo⸗
E ed um recitat:ſed di Miſerů de egypto. it ingu nym:tu u gne: ut hẽ. S. iii ma
zn wn geatanen di cij runtqʒ et vo o. ſic loqrl ad :tu releua noſ Leen patr nen.
“ 7 P ni Joſi⸗ h' odi oĩ . rgo hierob & igii me „WP 5 lmuͤs . lhodie o edie J
d. nn (cit. ¶ is multitudo i oã et pꝛis mei groſſioꝛ ẽ d ris pplo huic ⁊c 2—
n0 ricepe a. I. ſi o ilrl: ⁊l . pꝛis mei E niic pi oꝛſo deſt . uic ⁊c̃.ſ.cõ
paneh Enit aũ unt ad roboã di 2 locuti ſuit ſu .Et nũc p? me cendẽdo ei petiti
4 rea ( aut tůd — 02 dicẽtes: Pꝛ uit ſup vos i 1— e Po Oonl. Iſti petiti
“ — „ — —,Z lu U 3 17 i.n. ſ. ſe
m PMinrit oam. uriſſimũ iugũ i 2 at add lugu gue: e expientiã ſci enes p
. =: upi a/- it nobi . gu impoſt A ã ſup iu . 80 tiã ſciebãt mo
— ru de regno da niu itaq; nũc immi ᷣ cecidit vo .Pꝛẽ ſubi nẽdi pplin i
n atin uid vnito: bicoñ e paululũ de impi nmi at cedã voſ! Aflagell: ubiectoe. f
. ter agit de reg . uriſſimo ⁊ 8i is nitg hi ꝛPpiõibꝰ. NHe quit ↄſilium ſe
nürne es oiniſo ireond uiſlimo qð i 7ð lugo g itg hieroboã ⁊ oĩ Te num. reputaba ſe
amniti o qð impoſui gra ad roboã oã ⁊ oĩs ppis eputabat. n. ſe
amlͤſt iſr !are iregnu mo qð impoſi ad roboã die tti ppls valentioꝛẽ pie ſuo: e
A e ſrl ⁊ regnũ iuda ſeruie 11 uit nob æ fue ã die ttia ſiẽ l . ioꝛẽ pꝛe ſuo:et
„ mrt qꝛ regnu iſrl ſi⸗ mus tibi. Qui ait ei fuerat rex dicẽ aſic loen oiru erataft e
1ün u ne x. uin ſi· Ite vſq; ad t OQui ait eiſ. ex dicẽs: reuͤtimini remitter t ei aliqd
etarllenalii, dram ime Güc abiffe — ner gs aache d
jar pi ex diuiſiõ . H 3 abi Pplo dura: eli magis moꝛi 7:
l alid heeben aigeliüner e iee deneelet anrcliz nucin fu⸗
nu iir bu iuda:iõ pꝛinci q aſſiſtebãt us e eis ſm olilin .2 locu raãt cũ roboam: q .
mr palit agi pꝛinci ram ſalo tebat co Ee m oliliu i I is habebat. m: qui
nüßfln alit agit de regi mone pie ey dicẽs: Pꝛ me 5 iuuenũ & ebat. xl. ⁊ vnũ
lon iuniſt bus iuda:⁊ ex * adhuc viuẽt: ⁊ ai er cum gu e9: Pime agsguat ſrf ãnoj. hil Wi i
s iuda: ex oſe 6 :⁊ ait eis: Q gũ vẽm:ego ãt ac uit iu disitu inim
wumi,nd quẽti de regib iſ datis cõſiliũ 1*. 8 pꝛo: . g0 at addaʒ i 2 eſte s me groſſio
Abüſmm rael eis cõregnãti pulo:Qui utrñdeam ꝛo: Pẽ me cecidi 5 uugo doꝛſo patris m 3
1 nhi bus: 7iõ egnati o: Qui di 10 lliſ: ego ecidit vo Iſtud fuit⸗ ris mei.
auii us: ris gumtuͦ boͤdie obe⸗ krenane. Si h litege arcecla vooſ. fa Auc ſnitoſlliuz val
erg Ptinetad bücter ie obediẽis pplo ł di pionib⸗ cedã vos ſcoꝛ efatuu er ſumptu
Eea tinet ad hũc ter Thuleri is pplo huic ionib'. Et nõ ſcoꝛ olum: p̃ſumptu
Abemiit tium liby: pꝛimo ris eriſ ⁊ petitõi pplo:qm̃ acgeuit rey qꝛ ſalomõ fuii
Gerliung a oe ropdam 7 ris locutuſq; fueri e dſis uer. al fuerat eũ Etiſſim: ut
mubeut hieroboã ſibi cõ⸗ p̈ba lenia: erũ eris ad eos qðᷣ ut ſuſcitaret b eü er ſupꝛadictij. Ro
c moru * f : erũt tibi hui cun qð locur vbum ſuũ oam vo erat rr 3
Ac minimin Tane de ab ctis diebꝰ. Quͤi i ßui cun ie ſy cut fuerat ĩ mani 2 erat rudis
M, “M aſa ? . Mui de 7* „ . le ſylo „. * manu ah . coꝛde pauid
ayrulnbi iſrkeiſc regibus lium ſenũ religt oſi Vlonite ad hie 1 ij paliß c⸗ lo ut hĩ
i inirtl lr eocsꝛemnanel ſenũ qð dederãt ei ſi um nab ead hieroboã ſili 1aec ekſa vo
bus. xv ti agdhibuit erat ei: ẽt nabath. Aidẽns itaq; Ego at ceca vo⸗
(alunti Retofnpt no hibuit adoleſcẽtes ꝗ ppls ꝙ noluiſſel ens itaq ſcoꝛpioib/ lã vos
Krinitk valaſaphar zde triti fuerãt cum e gnu rerex:rñ. luiſſet eos audi⸗ pio gen tenſn
achab ptim ſecuʒ bãt illi: dixi eo ⁊ aſſiſte ex:rñdit ci di. os audi· niſſ nus flagelli ou
regnan ecuz t üli: dixitqʒ nob pſin daui icenſ. Quẽ riſſimi: habẽs in fine
87 hevero robos mihi datis en eos: Q tas plin dauid: uel q bege tage ae
ſnn Srin ne Broda di datis oliliu ut reſpon Ea lio iſai: Nade int 8 nari nodulos Plide⸗
tigt ſin io: ⁊ iõ hec di bon bnacula tua ſ. 4 8 vl ferreos: 2 i ve
rin, Li AAitaenen pmittit. vtriuſq;ʒ ↄditio deſer ”JUMU acl. Hünc rauſedeh orgr graud
Liſ ſi l eni Puntiger arzade itn deſcribit ſic err ⸗ io t: 7 qꝛ ſicut ſcoꝛ
oghrnn oni ofürm iſo:hi Uidẽs i poni diuiſiois ſernonias hubflagelli i fup us cauda eam
n eee ilio iuuenũ ſpꝛeto ñſio roboaʒ: quã dedi diui et ex dictis. 1 beutientis up coꝛx cuti
ihmnmne, nit ãt roboã in ſi o ↄſilio ſenũ: F q ã dedit onij. h ponit ipa diuiſi ens itaq;. poſi pus pꝑcuſſi.cei
cniinn io ppls e nlrhe qꝛ ille Pr dẽ: ppee eos konocmnedae⸗ cũ eillats ſin occalione dluiſſt
ti Pnnn ne iſck ſabimelech kacili⸗ ategarl. Gers medio regni sgauarde⸗ 1 Aeualze.⸗ſ. magis hoglre
dennnti, n inſtiuendͦrege iut: igin nerat eibihmu porſinne, i ðð ac i.nõ h Evura Duris. d. m iſſetde
ſnhain . ita moꝛte ſalo oã. b At v pls agr. egat eb um' aliũ eligẽ: aſi Abats regnũ ex hẽdita 4 QOue
inpuſeß H monis venit illuc d o hieroboã 2(. rebellione Z daui . oſimile vbu dixit ſeb . te pina: 710
di: dicus eſt. Ba A.i. pplim tibi ernte:gun Nuũc vide
Sa. exponit hoc de ten ẽ:quaſi diceret me
t hoc de templo de ceret mo

=

dð edificato.q.d.ñ ceuram de eo. q ¶ Milſitq; rex roboã ret in moꝛtẽ hieroboã:iõ ſubdit: h ¶ Inten fi me ex Aeen
ad vꝛiã qui erat ſuꝑ tributa ut paciſicaret pplłm. d. y illud co. ↄſilio.iniqͥ ad cauẽdũ pᷣdicta. i ¶ ec du s vi. au. h ſvuanci
vbũ fuiſſet leuit dictũ: ⁊ ꝙ ppi hoc ñ deberẽt a rege recedẽ. ad ſi ilitudinẽ vituli lteviensi k ¶ Et dixit eis in endel
St lapidauit eñ ois iſirl. in ↄtemptũ oñi ſui: qꝛ habe · i. ſibi ſubiectij. l Molite vltra aſcẽ. in hierlm. deuj enii
bant eũ ſuſpectũ ne fuiſſet in ↄſilio regis rũdendi eis mõ p n.pñs ẽ vbiq;: ⁊ io poteſtis eũ hic adoꝛare talib.n. v/ toelſen
dicto: qꝛ illi qᷣ ſũt ſup bis pſuaſit pplo eiu
tributa ſolent ↄſuler . Ntol loſeph: er cn ,
deee ipſoꝝ. vide domũ tuaz dauid. Et cepat dñſ. Edificàuit ãt hie iõ dicut aliq ali inge
bel Poꝛo rex robo. abijt in iſrael in tabnacula roboã ſicheʒ ĩ mõte ephꝛa pñ̃ter A ſatis pba lii
feſtin aſcẽ.currũ ⁊c. os aũt iſracũ im ⁊ hitauit ibi. Et egꝛeſſuſ Olltter. hm iſta WEAnba
Ecurru C. ſua. Sup filios aũt iſr qcũ im ⁊ hitauit ibi.Et egꝛeſſul pplsi illis vituli tisn
timens ne ſiur lapida Supi r. , ſde edificaui pplsi illis vitulis atmn
rent eũ. C S eſt q; hitabãt ĩ ciuitatib iuda ide ediſicauit phanuel. DOi gadoꝛabt deuʒ ſʒ nitlnn
st cũ au. ois irl ꝙre· regnauit roboaʒ. Miſit èr xitq; biẽroboã ĩ coꝛde ſuo boc vz ae ſbdi ali 4
uerſus eẽt hieroboẽ. go rex roboã adurã ꝗ erat Nüc reuertet᷑ regnũ ad do tur: m Ccce dij getla i
ſ.ð egyptovbi fugẽat 5 ee r„2à . d —,——=— daui d ſi ſ. 2 9 47 1. tui iſrl ⁊c. de aut nc,
timo:e ſalomonij.fu ſup tributa: ct lapidauit eu mu dauid lialcee erit ppls quẽ colebant filij Di Niſln⸗
erat. n. c alijs ut pdi ois iſr! ⁊ moꝛtuꝰ ẽ. PõꝛO iſte ut faciat ſacrificia ĩ do · ifr vm ẽ. Dicend ſemſgel
ctũ eſt i ſichem:⁊ pr rex roboam feſtin aſcẽdit mo dnii hierlin ⁊ cõuertet ꝙ hic ponit᷑ plale ſonmng
Poe dnlge, ſuivcurrũ: x ſugit in hierlin: re coꝛ ppli huiuſ ad dñm ſuũ lincllartou. luige
a ẽtu eius. 4 . „ ., „ . . C . . fendenr ſe
d ¶ Miſert ⁊ voca. ceſſiiq; iſtt a domo dauid roboã eg iuda: intlicient Dixer̃t de vitulo loimmi
