xiſti ⁊c̃.nõ dixit h 1
pheta affirmatiue: ſʒ
magis interrogatiue
q.d.mirabile ẽ ꝙ ta/
lia fecerat ſine ſcitu
tuo:⁊ in hnotat euʒ
de pᷣſumptioe ⁊ cõtẽ/

ptu pꝛis:ꝙ ipᷣo viuen

te ⁊ neſciẽte vellet re⸗
gnare:vñ ſubditur:

c unnquid a dño
ldi nn .
d ¶ Et mihi nõ indi

caſti.q ſũ ſecretarius
tuus: ⁊ tibi reuelaui

volũtatem dñi de re⸗

gno ſalomonis p te
⁊ iõ ſi fuit aliq̃ ca mu
tationis hur ex alia
reuelatione tibi facta
debuiſti vtigz dicere
mihi. e ¶ Et reſpon

os. Ingreſt. a eſt itaq; ber/

ſabee ad regẽ in cubiculo.
Rex aũt ſenuerat nimis ⁊
abiſac ſunamitis miniſtra/
bat ei. Inclinauit ſe berſa⸗
bee ⁊ adoꝛauit regem.Ad
quã rex:quid tibi inꝗt vis:

Que rñdens ait:ñe mi

rex tu iuraſti ꝑ dñũm deum
tuũ ãcille tue:ſalomõ filiuſ
tu regnabit p me:⁊ ipᷣe ſe
debit in ſolio meo:⁊ ecce
nũc adonias regnat te do/
miĩe mi rex ignoꝛãte. Ma/
ctauit boues:⁊ pĩguia q̃q;

et arietes plurimos:⁊ vo/
cauit oẽs filios regis:abia

thar quoq; ſacerdotẽ ⁊ io/
ab pᷣncipẽ militie:ſalomo/
nẽ at ſuũ tuũ non vdcauit.
Aerũtñ dñe mi rex ĩ te ocu
li reſpiciũt toti iſrłlvt indi
ces eis ꝗs ſedẽ debeat ĩ ſo/
lio tuo dñe mi rex poſt te.
Eritq; cuʒ doꝛmierit dñs
merex cũ pꝛibꝰ ſuis:èrim
ego ⁊ filme pctõꝛes. Ad
hůc illa loq̃nte cũ rege na/
than ꝓpha venit. Et nun
ciauerũt regi dicẽtes:Ad/
eſt nathã ꝓpha. Cũq; in/

troiſſʒ ĩ ↄſpectu reg ⁊ ado

raſſet eũ ꝓn in terrã:dixit

nathã:Dñè mi rex tu dixi

ſti adonias regnet pꝰ me:⁊

ſpe ſedeat ſup thꝛonũ meũ
AQuia deſcẽdit hodie ⁊ im

molauit boues ⁊ pĩguia et
arietes plurimos:⁊ voca
cauit vniuſos ſilios regis
7 pncipeſ:abiathar quoq;
ſacerdotẽ:illiſq; veſcẽtibꝰ
bibẽtibꝰ coꝛã eo:⁊ dicẽtibꝰ

viuat rex adonias:me ſuũ

tuũ ⁊ ſadoch ſacerdotẽ:et
banaiã filiũ ioiade ⁊ famu
lũ tuũ ſalomonẽ ñ vocauit
Nũqd à dño meo rege ex/
iuit hᷣ vbũ:lẽt mihi ñ indi/

dicit. f ¶ Uocate ad me berſabee. loquente em nathã
cũ rege:ipᷣa exiuerat regis cubiculũ:icut in talib fieri ẽ

conſuetum. cetera patent vſq; ibi: g
us ce].i.vita beata que ẽ eterna. h

caſti ſuo tuo ꝗs ſeſſur eẽt
ſup thꝛonũ dñi mei reg pꝰ
eũ:Et rèeſpõdit rex dauid
dicẽs: Ncate ad me berſa
bee. Que cũ fuiſſet ĩgreſſa
coꝛã rege ⁊ ſtetiſſʒ añ euʒ:
iurauit rex ⁊ ait:Niuit do⸗
mᷣ ꝗ eruit aiam meã de oĩ
ãguſtia:qa ſic iuraui tibi ꝑ
dñm deũ iſrl dicẽs:ſalomõ
fil tu regnabit p me:⁊ ipᷣe
ſedebit ſup ſoliũ meũ ꝓ me
ſic faciã hodie. Sũmiſſoq;

berſabee ĩ terrã vultu:ado
rauit regẽ dicẽs: Niuat do

młme rex dauid ĩ eternũ
BDixit qdůoq; rex dauid:
Vocate mihi ſadoch ſa/
cerdotẽ ⁊ nathã ꝓphaʒ:et

banaiã filium ioiade.Qui

cũ igreſſi fuiſſẽt coꝛaʒ rege:
dixit ad eos: Tollite vobi/
ſcũ ſuos dñi vr̃i: ĩponite

ſalomonẽ filiũ meũ ſuper

mulã meã:t ducite euʒ in
gion:⁊ vngat eum ibi ſado
ch ſacerdos ⁊ nathan pꝛo
pheta ĩ regem ſup iſrl.Et
canetis bucc ina atq; ði/
cetiſ:viuat rex ſalomon.Et
aſcẽdet pꝰ eũ:⁊ venietis in
hierlin:⁊ ſedebit ſuꝑ ſoliuʒ
meũ:⁊ ipᷣe regnabit ꝓ me:

illiqʒ pᷣcipiã vt ſit dux ſup

iſrl ⁊ ſup iudã.Et rñdit ba
naias filioiade regi dicẽſ
Amẽ. Sic lõq̃t dũs deꝰ do
mini mei reg:Quõ fuit do
miꝰ cũ dño meo rege:ſic ſit
cũ ſalomõe:&t ſublimũ faci
at ſoliũ ep a ſolio dñi mei
reg dauid. Neſcẽdit ergo
ſadoch ſacerdos ⁊ nathã
ꝓpha ⁊ banaias fili ioia/

de ⁊ celethi ⁊ philethi:⁊ ĩ/

poſuerunt ſalomonẽ ſuper
mulã reg dauid:⁊ adduxe

rũt eũ ĩ gion. Sũpſitque ſa

doch ſacdos coꝛnu olei dẽ

me. k

conceſſionis exe
cutio:et patet lit-
tera vſq; ibi.
Imponite ſa
lomonẽ ⁊c in ſi/
gnũ regie dignita
tis:quia illa mu⸗

la erat appꝛopꝛia

ta regi dauid: vt
populus manifeꝰ
ſte videat: ꝙ vo⸗
lo euz regnare pp½
ne. k (Et du⸗
cite eum in gion.

fons ẽ ſiloe:vt di/

cunt hebꝛei. cete⸗
ra patent vſq; ibi
2 E rndit bana
ias ⁊c̃ amẽ.i.fide
liter ſeu veraciter
et ẽ dictio hebrai
ca:ideo ſubdit
m ¶ Sic loquat᷑
dñs deus.i. cõple
at verba tua que
ſunt fidelia.

n (C uõ fuit do
minus cũ domio

meo.i.tecũ te diri

gendo ⁊ in regno

ſtabiliendo.

o ¶Et ſublimo

faciat ⁊c.nõ em̃ ẽ
inuidia patris ad
filium: ſi excedat
eũ in gloꝛia et ho
noꝛe:qꝛ pater ma
net quẽadmoduʒ
in filio:et iðo bo⸗
nũ filij eſt etiam
bonũ patris:⁊ iõ

ſicut nullus triſta

tur de bono pꝛo⸗/
pꝛio:ſic nec de bo
no filij ſui:niſi ex
maxima puerſita
te. p ¶ Deſcẽdit
ergo ſadoch. qꝛ ci
uitas dauid vbi
manebat erat i al
to. q ¶ Supſit
Sadoch ſacer
os coꝛnu olei.i.

vaſculũ plenun
ctione. r (¶De
tabernaculo. vn/

ctio em̃ facta tꝑe
moyſi acd inungẽ⸗
dum reges ⁊ poti
fices puabat᷑ reue
rẽter ĩ tabernacu

lo in vaſe magno

mmchit⸗
ini 1

ſnrme
ſengama

cltnrt

luterßt
Ainttinbe

–
(buinuf⸗
ſptnnirn
nat Mo⸗
ſü (Mn’
wencin.
NnAe
ohentre
Göctüiltai
ſthipeli
eqnhhfne
nußſllara
Guntügb
tigghioe
ſininaiei
Uacſhannl

e oteai

ſccrartie
nnpen.

Gnenfer.
iwe
ſchiutins

fützbiune

müin

Mdror
ngdng

hoti
amin
Wlunmi⸗
e
nne
m S
namnige
ſosiſhben
nhaneſige
Efmäm
viniiſß
lrawr
gianohcen
a lect

2

ze ici
unnedun ge

1 Qufrv
nmnscidn

ſabinenc⸗

ſcarti ninit
cingeuon
wreetan
ngaamm
nfg inr⸗
ni flickemn
vni nand
ſuutmulus
roebono
ſent oeto
viliintie
nuinngunft⸗
1 Ni
us danid

4

et inde cepit aliquã poꝛtionẽ:⁊ vnxit ſalomonẽ. Dicit
Ra.·ſa. ꝙ iſta vnctio fiebat ĩ fronte regis inter

ꝑ modu coꝛone.cetera patẽt in l̃a vſq; ibi: 8s ¶ Qui
ſibi vult ⁊c hoc ãt qſiuit ioab:qꝛ ad ei officiũ ſpecta-
bat ſedare tumultũ:⁊ cõmotionẽ᷑ in ciuitate oꝛientem.

t ¶ Achuc eo lo
qnte.Hic cõſeq̃n-
ter deſcribit ado/
nie cõfutatio au/
dita inſtitutiõe ſa
lomonis in regeʒ
per ionathan fili
um abiathar: et

pʒ lr̃a paucis exx
ceptis. vne⸗

quaq.ſ.ſum bõa
annunciãs tibi: ſʒ
magis aduerſa
¶ Territi ſunt
ergo. qꝛ timuerũt
ne rex ſalomõ ca/

luũniaret eos p cri

mie leſe maieſtatl
ſicẽ aliqs eoꝝ pea
calũniat ẽ:vt ba

bet. I. ca. ſequenti
1 iuit vnuſ⸗
qſq; ⁊c dimitten
tes totalit Ado/
niã. 3ʒ ¶ Adoni/
as ãt ti. abijt ĩ ta.
do. te.coꝛ.altaris
ſcʒ holocauſti:ad
qð etiã laici pote
rãt ingredi.ad al/
tare em thymia/
matij ſoli ſacerdo
tes intrabãt.ex h
etiã pʒ ꝙ ibi erat
refugiũ in aliqui-
bus caſibꝰ:⁊ mul
to foꝛti debet eẽ
i ecclia:cu taber
naculuʒ in ve. le.
erat ſoluʒ figura.
Siſuen vir
bon.i.nõ q̃rens
machinatõnes ð

cetero ad obtinẽ/

tabernaculo ⁊ vnxit ſalo/

monem:⁊ cecinerũt bucci/

na:⁊ dixit omĩs populus

Aiuat rex ſalomon.Et a/
ſcẽdit vniuerſa multitudo

p eũ:⁊ ppls canẽtiũ tibijſ

et letantiũ gaudio magno
⁊ inſonuit terra a clamoꝛe
eoꝝ.Audiuit aũt adonias
et oẽs ꝗ inuitati fuerant ab
eo.Jãq; ↄuiuiũ finitũ erat
Sʒ ⁊ ioab audita voce tu/
be ait: Quid ſibi vult cla⸗
moꝛ ciuitaiſ tumultuãtis:
Adhuͤc eo loq̃nte:iõathã

fili abiathar ſacerdon ve/

nit.Cui dixit adonias: In/
gredẽ qꝛ vir foꝛtis es ⁊ bo

na nũciãs:Rñditq; iona-

than adonie:Mq̃q;. Do/
mni em̃ nr̃ rex dauid:regẽ
ↄſtituit ſalomonẽ: miſitq;
cũ eo ſadoch ſacerdotẽ:et
nathã ꝓpham:⁊ banaiã fi
liũ ioiade ⁊ celethi ⁊ phile
thi:⁊ ĩpoſuerũt eũ ſup mu
lã regis. Anxerũtq; euʒ ſa
doch ſacerdos ⁊ nathã ꝓ
pha regẽ ĩ giõ:⁊ aſcẽderũt
inde letãtes:⁊ inſonuit ciui
tas. Hec ẽ vox quã audi/
ſtis. Sʒ ⁊ ſalomõ ſedet ſu/
per ſoliũ regni:⁊ igreſſi ſer

dũ regnũ. b ¶ Et ingreſſus adoꝛauit ſalomonez

facliẽs ei debità reuerẽtiã ſicut dño ſuo

dditio pᷣma

in tertiũ libꝛũ regũ incipit.
In ca pmo vbi dẽ in poſtilla:Cũq; opiret᷑ veſtibus

no cale

at qð fuit ſatis mirabile de tata frigiditate.
Icet dauid bellicoſuʒ fuiſſe pluries legit:nũqᷓ
tñ de eo habet᷑ in ſcripturis ꝙ vulnerat fuil/
ſet ſeu plagat᷑ ſic vt a coꝛʒpe ſuo ſanguinis co
:qð tñ nõ eẽt veriſile:vt ſcriptura de eo ta/

ia ſi cõtigiſſent tacuiſſet. Sʒ verius põt alia cã huius

frigiditatis aſſignari:ſcʒ ꝙ dauid a iuuẽtute fuit libidi/

noſus:et in actibꝰ venereis exceſſiue implicat:vt pʒ ex
toto ꝓceſſu ſue hiſtoꝛie.ſ.in multitudine vxoꝛũ ⁊ cõcu
binaꝝ. Sed ↄſtat ꝙ vſus venereoꝝ. exceſſiuꝰ naturalit
caloꝛẽ cõſumit naturalẽ:et eð ſpiectũ.ſ.humidũ radi/
cale:vñ ꝓuer.xxxj.Ne dederis mulieribꝰ ſubſtantiam

tuã. Subſtãtia em vite coꝛpalis ĩ caloꝛe naturali:a hu/

palpebꝛaj

RSad

mido radicali pcipue cõſiſtit iuxta phoꝝ ſniam. Sicut igi
tur deficiẽtib iſtis moꝛs naturaliter ſequit᷑:ſic ex eoʒꝝ no⸗/
tabili uninutlaneſ u cõſumptione frigiditas.q.irrepabi

lis ſubſeq hẽt
dño nr̃o regi

ui reg bñũdixerũt dño nr̃o
regi dauid dicẽtes:Ampli
ficet de nomẽ ſalomonis
ſuꝑp nomen tuũ:⁊ magniſi⸗
cet thꝛonũ ei ſuꝑ thꝛonuʒ
tuũ.Et adoꝛauit rex ĩ lectu
lo ſuo:inſup ⁊ hec locutus
eſt: Bñdici dñs de iſrl ꝗ
dedit hodie ſedentẽ ĩ ſolio
meo vidẽtibꝰ oculis meis
Tẽerriti ſũt ergo ⁊ ſurrexe
rũt oẽs ꝗ inuitati fuerãt ab
adonia:x᷑i iuit vnuſqſq; in
viã ſuã. Adònias ãt timẽſ
ſalomonẽ ſurrexit ⁊ abijt ĩ
tabernaculuʒ dſii:tenuitq;
coꝛnu altaris.Et nũciaue/
rũt ſalomoni dicẽteſ:Ecce
adonias timẽs regem ſalo
monẽ:tenet coꝛnu altaris
dicẽs: Juret mibi rex ſalo/
mon hodie ꝙ ñ interſiciat
fᷣuũ ſuũ gladio.Dixitq; ſa
lomon:Si fuerit vir bonꝰ

nõ cadetr ne vn qdẽ capilł
ei i terrã:ſin aũt malũ iuen/

tũ fuerit ĩ eo:moꝛiet. Milit
ergo ſalomõ ⁊ eduxit eum
ab altari:èᷣt ingreſſus ado/

rauit regem ſalomonẽ.Di

n eodẽ cæ.j. vbi dẽ ĩ poſtilla:Queramꝰ
oleſcentulã ⁊c. Sloſa Hiero.ſuper locum

iſtũ ¶Additio ſcoa.

Loſa Hiero.

né ſic repꝛo
bsda:ſʒ poti

d bonũ trahẽda ſen
ſũ. Pꝛo cup declara/
tioe ſciẽdũ:ꝙ ſeqntes
lralẽ ſẽſũ ſi generali
ↄſiderẽt:ſũt ĩ duplici
dr̃a. Quidã em tenẽt
tm̃ ſenſe lẽalis ẽ ve
rus ⁊ ſoł itẽt᷑ ab au/

ctoꝛe: ceteri vo ſẽſus

xitq; ei ſalomõ: Aade ĩ do

mũ tuñ.
Capitulum. II.

deus iſaac ⁊cc.non eſt deus moꝛtuoꝝ

q dicũt ſpũale credũ
tur ab eis eſſe ficti:⁊
nulloauctoꝛitatis.Et
hãc opinioneʒ ſeu er⸗
roꝛẽ pncipaliter tenẽt
ſaducei ꝗᷣ ſolã lr̃aʒ ſe/
quũt. Uñ ⁊ negãt re
ſurrectioneʒ:⁊ alia q̃
ad pedẽ lr̃e pᷣma facie
nõ apparent.Alij vo
tenẽt ꝙ ſacra ſcript᷑a
ſub vna lr̃a hʒ plurej
ſenſꝰ:lʒ oẽs füdẽt ſuꝑ
vnũ.ſ.lralẽ: ⁊ ẽ cõis
ſnia catholicoꝛuʒ:vt·
pʒ ꝑ Grego. ĩ.iij mo.
⁊p Aug. vincẽtiũ:
et ĩ plurib alijs locis
Erroꝛ ãt pᷣmoꝝ ↄuin

cit᷑ mltiplicit:pᷣſertim

duob mois.q̊ pmꝰ
e: qñ ſᷣm ſenſũ lr̃alem
eoꝝ erroꝛ detegit:ſic
pʒ Matthᷣxxij. Ubi
ſaluatoꝛ volens cõfũ
dere ſaduceoj negãtej
vitã futi ſeculi:eo ꝙ i
lr̃a ve.te.ſic palpabi/
lit᷑ nõ hẽt᷑ ↄfũdit eos
per ſenſũ lralẽ allegã
illud: De' abꝛaham
ſed viuentiũ. Secũdo

modo cõuincunt tales.ſ.qui lr̃alẽ ſenſum timmodo conſe-
quunt᷑ cũ ↄtingit ꝙ aliqua hiſtoꝛia lr̃alit tin intellecta: non
inducit aliquã vtilitatẽ in fide:nec in moꝛibꝰ: nec etiam ad
humanã ↄuerſatõem.Et illo mo allegat apls illud deute⸗
ro.xxv.cap.Non ligabis os bouis terentis. vbi dicit: quaſi
arguendo: nundqd eſt cura deo de bobus.q.d. Si hoc pᷣce
ptũ ſolũ ad pedẽ lr̃e intelligat᷑:nullam ꝓducit vtilitatem.⁊
iſto mõ ſcòo arguit Hiero.in hoc loco ↄtra ſequẽtes lĩam
occidenteʒ. d. ꝙ ſi hec hiſtoꝛia de abiſac tantũmõ lr̃aliter
intelligitur non referẽdo eã ad aliquẽ ſenſum ſpũalẽ vtilio
rẽ:videt᷑.q.athenaꝝ ludicra ſint:ſeu fabulatoes que mini ·
me ꝓpficiũt. Et iõ iſtã hiſtoꝛiã pulcherrime cõmode Hie
ro.exponit: vt pʒ intuẽti: qui qͥdẽ ſenſus Hiero.eſt in hoc

ſenſu litterali ſumit argumẽtũ ex

loco lr̃alis:eo modo quo apls in auctoꝛitate pᷣdicta tanqᷓ; a
ſenſu accepto ſᷣm myſti⸗

expoſitõex: vt pʒ ituẽti. Huic etiã ↄſonat auctoꝛitas q̃dã
cã expoſitõeʒ:vt pʒ ituẽti. N 9 K„ 4

„☛

beati Grego. allegat᷑ ⁊ exponit᷑ i qdã q̃ſtione addita ſupꝛa

ĩ plogo ſuꝑ Geñ.i rñſione ad.vij.argu.vide ibi:Quod aũt
iducit poſtillatoꝛ ꝓ fulcimẽto plane expoſitõis lr̃e ð aucto
ritate medicoꝝ dicẽtiũ ꝙ optimũ remediũ ↄ frigiditatem
mẽbꝛoꝝ ⁊c. eſt amplexus mulieris iuuẽcule nõ facit pꝛo eo
licet eni dicãt medici
ꝙ caloꝛ nalis alicuiuj
hõis ſeu aialis cõfoꝛ
tet ex ſuo ↄtactu calo
rem nãlẽ hõis debili
tati:ñ tñ faciũt dẽia,ʒ
ĩ hoc de caloꝛe iuunen
cule ſeu virgij ſeu coꝛ
rupte pulchꝛe vel icõ
oſite:⁊ iõ iſta ĩ hoc
oco ad lr̃aʒ pot ſũt
itelligẽda ſᷣm myſtica
ſignificatõeʒ iminoʒ⸗
quã hic auctor ſacre
ſcripture:qͥ de' eſt ad
nr̃am doctrinã itẽdit
¶ Replica.

Aaut dieſ dauid ut mo
reret:pᷣcepitq; ſalomoni ſi

Lõſfoꝛtare ⁊ eſto vir foꝛtis

iij. lib. Reg.

10e admirans ꝙ da
uid cũ eẽt hõ bñ ople

xionat:ſic ĩ ſenectute potuit ĩfrigidari:ut cooꝑtus veſtibꝰ
calefieri nõ potuit ⁊c. Hui ifrigidatõis ponit plures hone
ſtas rõnes:iʒ Bur.de optio rege ſue gẽtis rõnẽ reddit minꝰ
honeſtã videlʒ ꝙ qꝛ a iuuẽtute fuit libidinoſus ⁊ qnodera
Salomò aut. Circa pmũ dauid pmo iniũgit filio ſuo
ſalomoni ut ſit ſolicit de cultu dei di. b ¶ Obſerua cu
ſtodias dñii.illa qͥ pᷣcepit cuſtodiri:⁊ q̃ ſint illa ſviũgit

tus coir ↄſumit caloꝛẽ nãlem: ⁊ ep ſbiectũ.ſ.humidũ radi
cale:ſʒ bur.potuit honeſtloq. Nã eũ a tꝑe pᷣme vnctionij

vſq; ad ↄtinuos.xl.annos valde ↄmẽdat:⁊ h de ↄtinẽtia a

tpe iuuẽtutis vituꝑat:quã ↄſtat eſſe viciũ moꝛale:nec hoc

vituperiũ fũdat bur.i aliqua ſeriptura. Quãuis eni legaz

dauid plures vxoꝛes habuiſſe:nõ tñ de eo repit᷑ ſicut de ſa

lomõe ꝙ coꝛ er p mulieres depꝛauatũ fuiſſet.potuiſſet igit
de ſuo rege ſentire:ſicut btũs Aug.de abꝛaã:quẽ dicit vſu,ʒ
cõiuge tꝑant ancilla cõtpant᷑ nulla intpant:ut dicit.xvj. de
ciui.ca.xxv.multi legũt᷑ habuiſſe ⁊ vxoꝛes ⁊ ancillas qs tñũ
bur.iĩcotinẽtes nõ iudicat. Nec valet obiectio bur.ð pᷣmaʒ
rõnẽ aſſignatã a poſtil. Nã ipᷣe ponit plures ↄcurrentes ad

eundẽ effectũ.nõ eni ſeqt᷑ vn nõ pot trahẽ nauẽ:igitur nec

duo vel tres:ſic ẽ i ppoſito. Nec ſeqᷣt put Bur.putat: nõ le

git᷑ dauid i bellis vulneratũ nec ſanguinẽ effudiſſe:igit᷑ nõ ẽ

veꝝ. Nõ ẽ eni ↄſuetudo ſcripture vulneꝝ facẽ memoꝛiam

niſi ſint ad moꝛtẽ:qliter dauid vulnerat nõ fuit. In eodeʒ
cap.paſſuʒ de abyſaich ſunamite cũ poſtil.exponẽt ad lr̃aʒ
declinãs beatũ Hiero.q qſi vꝛ repꝛobare ſenſũ illũ lr̃alẽ tã

q; figmẽtũ athenaꝝ ludrica:GBur.q ſupꝛa li.ij.cap.xv.ſe
oppoſuit:⁊ lr̃e ⁊ beato Hiero.h̊ꝓ eo certamen afſumit pu

tans poſtil.excludẽ ſenſus ſcripture allegoꝛicos ⁊ alios:qð

pulchꝝ:falſũ ẽ enĩ ⁊ ð oẽm rõnẽ.Nã ĩ iuuene caloꝛ ẽ ma
gis intenſuj:i pulchꝛo ⁊ cõplexionato magis icoꝛpoꝛat:in

virgie magis mũdus:q caloꝛ ſᷣin huiuſmoi qlitates maio
ris ẽ virtutis q; icoꝛꝛupta turpi veteri ⁊ mali cõplexionis

Rõ igit᷑ recta cũ medicis facit magnaʒ dẽam:⁊ foꝛtaſſis ut

ſenſum lr̃e hu bur.reddat abſurdũ: ut ſᷣm ſcõs doctoꝛes

ad myſticũ opoꝛteat hẽe refugiũ cũ beato hiero.Ipſe turpi

ter ſentit de ſancto rege ſuo qſi ut laſciu'ex ↄſuetudie fomẽ?
tũ puelle exegerit qð veꝝ nõ vr. Nã ſerui eb ex oſilio medi
coꝝ ſciẽtes hmoi fſomẽtũ valẽ ꝓ caloꝛis nãlis excitamẽto

₰

(Kegum ij

Ppꝛõpinquauerunt

lio ſuo dicẽs: Ecce ego in
gredioꝛ viã vniuerſe terre.

et òbſerua cuſtodias dñi
dei tui ut ambules in viſs
eiuſ:èt cuſtodiaſ ceremoni
as ei èt pᷣcepta eiuſèt iudi
cia ᷑t teſtimonia: ſicut ſcri
ptũ ẽ ĩ lege moyſi :ꝛut iĩtelli
gas vniuerſa q̃ faciſ:⁊ quo

as vniuerſa qͥ faciſ:⁊ quo effudit ſanguinẽ belli ĩpa
cuũq; te vteris:ut ↄfirmet

è

.

⁊ vite plõgatõe nõ iuſſi diſpoſuerũt. Argumentũ hui
ꝙ nõ ex laſciuia petijt:hẽ ex lr̃a cuʒ dẽ: Erat puella pul

chꝛa nimis:doꝛmiebatq; cũ rege ⁊ miniſtrabat ei.rex

vero nõ cognouit eã.Ex quo ſenſu lr̃ali põt trahi ⁊ vti
litas ⁊ moꝛalitas qũo.ſ.ſditi curã hẽe debẽt ta ſancti

ſenis:ut etiã oiuʒ
„ diligẽtiã infirmo
dñis ſermones ſuos quos ꝓuideãt de neceſ
locur ẽ de me dicẽs: Si cu ſars: non mo pe
tenti ſʒ ẽt nõ petẽ

ſtodierint filij tui vias me tii imo renitenti.
as:⁊ ambulauerit coꝛã me Sciunt ut pluri
veritate:ĩ oĩ coꝛde ſuo ⁊ mü ſani pluſq in
oĩ aia ſua: non auferet tibi rmiaſc infirmno
vir de ſolio iſr!. Tu quoqʒ WapI. n
noſti qᷓ fecẽit mihi ioab ſfi 1 Ppꝛopi
lius ſaruie:quᷣe fecerit duo
bus pᷣncipibꝰ exercituſ iirr .eautem.
abner filio ner: ⁊ amaſe fi Pic añt ponit ne

in guine belli ipa p remotionẽ ipe
ce:ẽᷣt poſuit cruoꝛẽ belli in
fmumumulationé expedi
entiũ cap.iij. Illa
q̃ maxie ipediunt

ſtabilitatẽ alicup regis ſũt pſone machinãtes j eũ. de q

rũ moꝛte h agit᷑:⁊ ne ſalomo ĩ hoc videret ꝓcedẽ gelo ꝓ
pꝛie vindicte:iõ circa hoc quatũ ad aliqͥ pᷣmittit ipſius
dauid oꝛdinatio:⁊ ſbdit᷑ ipius ſalomonis executio: ibi

dicẽs: c ¶ Et cuſtodias ceremonias ep. quãtũ ad pᷣce
pta ceremonialia. dD Et pᷣcepta ep.quatũ ad moꝛal

e ¶ Et iudicia ep.qꝙᷓtũ ad iudicialia:de qͥꝝ cõditõe ⁊ di

ſtictõe dem̃ fuit ĩ Exo. f ¶ Et teſtimonia eb. quãtum

ad ea q ꝓmiſſa ſũt ĩ lege de xpo venturo ⁊ alijs bonis

pplo iſrl pmiſſis. g ( Ut ĩtelligas vniuerſa que ſacis.
qꝛ ꝑ ↄſideratõem legis diuie dirigit᷑ hõ ĩ agendis.Si cu

ſtodierit filij tui vias meas ⁊c̃.ſeqt᷑: h¶ Non auferet᷑

tibi vir. ex quo pʒ qð ſupꝛa dem̃ ẽ.ſ.ꝙ ꝓmiſſionej diuie

de bonis futuris itelligũt ſeᷣ ↄditõe:ſi.n.nõ ponat᷑ ipedi

mẽtũ a ꝑte hõiuʒ. i ¶ Tu qq; noſti. h ↄni põit oꝛdina
tio dauid de punitõe aliqͥꝝ maloꝝ qͥs nõ poteratↄueni
enter hunire iĩvita ſua:⁊ pᷣmo de punitoe ioab cũ dicit:

iſR toſtig fecerit mihi ioab.d.ra.ſa.ꝙ ꝑ hoc in
telligit malũ qdð fecit ioab ð pſonã dauid oñdedo alijs
lr̃as qs ſibi ſecrete miſerat dauid de moꝛte vꝛie:⁊ ſic re

gem ſcãdalicauit.ꝙ eni iſtud ſecretũ fuerat reuelatũ:pʒ
ex hoc qð hr. S.ij.li.xij. ꝙ nathã dixit ad dauid:Feciſti
ripture glle 0 iimicos blaſphemare nomẽ dñi.ſiẽ fuit ibi expoſitum
ꝙ falſũ ſit pʒi poſtil.moꝛali quã fecit ſuꝑ totã biblia. Ob
iectio etiã bur.õ rõnẽ poſtil.nõ valet:cũ dicit medicos non
facere dꝛiam fomẽti caloꝛis iter iuuenẽ bñ cõplexionatum

nec iſtò fem fuit reuelatũ ꝑ dauid neq; ꝑ berſabee: qa

celabãt crimẽ ſuũ quãtũ poterãt:⁊ iõ veriſimile eſt ꝙ ꝑ
ioab fuit reuelatũ ad excuſãdũ ſe erga alios milites de

moꝛte vꝛie ꝙꝙ nã fuiſſet moꝛtu ꝑ icautelã ſuã:ſʒ ꝑ regij

madatũ. k ¶ Que fecerit duob' pncipibꝰ ⁊c ſequitur
IWCEt effudit ſanguinẽ belli ĩ pace.i.ſaguinẽ hũanũ d

nõ dz effundi niſi ĩ bello effudit tꝑe pacis:qꝛ q occidit
abner ñ hẽbat bellũ iuſtũ ) eũ:nec rõe reg nec roe ffis
ſui iterfecti:ſicẽ dcem̃ fuit..ij.li.ca.iij.ſilii occidit eũ ſub

ſpẽ pacis reuocãs eũ.q.ad logfaa cuʒ eo de fedẽ inito
ilit qñ itfec Amaſ ñ ha

ſit eũ ⁊ ðð:ut ibidẽ dem̃ fuit.S lmaſa
bebat g eũ aliquã guerrã ⁊ ipʒʒ occidit ſᷣ ſpẽ pacis ſalu

tãdo eũ tãqꝙ; frem ⁊ oſculãdo:ſicẽ dem fuit.S.li.ij.ca.xx.

firmi qͥd infirmo

querunt
IIgrni ſalomõis con

dientiũ. ꝑ accu

141

giemun
iun nnd
Gntäikeſun
Gpennibun
Ufetpepnn⸗
iighen
nnittlli
zutanm
len a⸗,
egntut,
prioma
ulx
ttis ſ
ſchrin a
kitin
bepoltie
Cbe
dohzbirode
Nüccdredde⸗
Uldeſnarg
Pelgrdu.
Unplnioenit

19

zile⸗
läruin
inniunri
ntisigi
umittöſrt
fietſtoni
ſkinih⸗
nmntſimi
liflmn ii
fütutme
gſendhn
Ghantti
Mlhebnini
rluoin
ldull dem.
ſediinier
Uinckiiine
liginif
l
miühi
Miſienene
bßfi

un r n

4*
09

o
Cau
Q. Lun.
e nr ſonte
giſtlonasen
ſmnmnornim
9 wnononii
enii oa
muinkenul
müchi
nard palan
whnipzci
ſurt d,
tnmnipiis
mmnocalneſ

bögt fio ii⸗
ate
rriinuſü
st griinr
dc aiAm
rdeigcliin
Honuc du
rund taiete⸗
Siugii leis

IrZ, ſen

ſibzipötenn

S

niweehandlc.
„h
id onhetbal⸗
nontſie tſen
nt iniſ⸗
omiduſi
nrtiappſim
brſued
Pünioctſ
iiu
ibgnihin
estgeci

4

oꝛi ne auertẽt᷑ ictũ
7 cauerent.
n ¶Mõ deduces
caniciẽ edpacifice
ad iferos. hebꝛei
dicũt. Ad foſſam
ñ eni erat itẽtõis
dauid ꝙ ioab de
ſcẽdẽt ad ĩfernunm
dãnatoꝝ: immo
vna cã q̃re voluit
eũ puniri ĩ hac vi
ta fuit ne puniret

ĩi futuro ĩ gẽhẽna

ut diẽ ra. ſa. ſic ⁊
ð achoꝛ dem̃ futt
ioſue. vij. o¶ Sʒ
⁊ filꝰ bertellai. H
itio põit ifoꝛma
tio dauid de recõ
Eſatiõe bñfici ſi
i exhibiti: qõ qᷣ
dem bñficiũ pleni
us expoſitũ ?.S. ij
li.xxj. p ¶ Pa
bes q;;.h̊ᷣ q̃rto po
nit᷑ oꝛdinatõ da/⸗
uid de ſemei: qui
maledixit dauid:
ut plenddem̃ fuit
ʒ.ij.li.xvl. ca.
q ¶ Juraui eip
dñm dicẽs nõ te i

terficiã. iſtud aũt

iuramẽtũ nõ fuit
trãſgreſſuj dauic

iiſta iĩponẽdo ſalo

moni: ſiẽ dem̃ fſfu
it. 8. li. xIx. 7 10

ſnia hup ptis pʒ

ex ſupꝛadictis.
r¶ Doꝛmiuit igẽ
dauid.̊ᷣ obmittũ
tur illa q̃ oꝛdina
uit dauid de am
pliatõe diuini cul

tus ⁊ edificatione

tẽpli qᷓ expmũt᷑ j.
palip. s (Sa,
lomõ aũt. B ↄñt
ponit᷑ ſalomonis
executio :pᷣmittit᷑
tñ adonie interfe
ctio:⁊ ꝛ abiathar
eiectio:ibi Abia
thar qͥʒ.ʒ p̃dicto
rum executio:ibi
Uenit aũt nũciuj
LCirca pmũ dicit᷑:
8Salomãõ aũt
ſedit ſuꝑ thꝛsonũ

m ¶ Et poſuit cruoꝛẽ belli ĩ baltheo ſuo ⁊c.qꝛ ꝑcuſſit
eos iĩ iguine:ut hẽ ibidẽ.⁊ ſic cruoꝛ exiẽs de plagis eoꝛũ
potuit cruẽtare baltheũ ioab ⁊ calciamẽta er nõ auteʒ
ptes ſupioꝛes:⁊ ĩ h deſignat dauid modũ ꝑcutiẽdi ꝓdi
toꝛiũ:qꝛ nõ eleuauit bꝛachiũ ad ꝑcutiẽdũ eos ĩ ꝑte iuꝑi

—

baltheo ſuo ꝗ erat circa lũ
bos eſl:⁊ ĩ calciamẽto ſuo
qð erat ĩ pedibꝰ e.Facies
ergo iuxta ſapiẽtiã tuã:et ñ
deduces canicieʒ e pacifi
ce ad inferos. Sèd ⁊ filijs
bercellai galaaditiſ reddeſ
gr̃am:erũtq; comedẽtes ĩ
mẽſa tua. Occurrerũt enĩ
mihi qñ fugiebã a facie ab
ſalõ fr̃is tui.Habẽſ quoq;
apð te ſemei filiũ gera filij
gemini de bahuri: ꝗ male
dixit mihi maledictõe peſ
ſima qñ ibã ad caſtra. Sʒ
qꝛ deſcẽdit mihi ĩ occurſũ
cũ trãſirẽ ioꝛdanẽ:⁊ iuràui

ei pꝑ dñm dicẽs:nõ te ĩterfi

ciã gladio:tu noli pati euʒ
eẽ inoxiũ. Vir aũt ſapiens
es ut ſcias q̃ facieſ ei:dedu
ceſq; canos ei cũ ſanguĩe
ad iſeros. DHòꝛmiuit igitur
dauid cũ pꝛibſuis:⁊ ſepul
tus ẽ ĩ ciuitate dauid. Dieſ
aũt ꝗbꝰ regnauit dauid ſu
p iſrł q̃dragita anni ſũt. In
hebꝛõ regnauit ſeptẽ ãnis
ĩ hierlin trigitatrib. Salò
mon aũt ſedit ſup thronuʒ
dauid pꝛis ſui:let firmatuʒ
ẽ regnũ e nimis.Et ingreſ
ſus ẽ adonias fil agith ad

berſabee mr̃æem ſalomõis

q̃ dixit ei: Paciſic' ne ẽ in
greſſuſtuꝰ:Qui rñdit: a
cific. Addiditq;: Sermo
mibi ẽ ad te.Cui ait: Loq
re.Et ille:Tũu iqt noſti ꝗa

mecũ erat regnũ:⁊᷑t me pꝛe

poſuerat oĩs iſrl ſibi ĩ regẽ
ſʒ trãſlatũ ẽ regnũ ⁊ fem̃ eſt
fris mei.A dñò.n.ↄſtitutũ
ẽ ei. Nũc ergo petitionem

vnã pᷣcoꝛa te ne pfũdas fa
ciẽ meã. Que dixit ad euʒ
Loqre.Et ille ait: Pꝛecoꝛ

⁊c᷑.· pacifice ⁊ dete. t ¶ Et firmatũ ẽ regnũ e nimis. ita
ꝙ ptas ep fuit maioꝛ q; ptãs pꝛis ſui dauid:⁊ iõ ſecure puni
re poterat illa.ͥ punitionem dauid ex cã ronabili diſtule
rat:ſic ſuit dcm.S.ij.li.iij.ca.de ioab ⁊.xix.de ſemei.
v ¶ Pacific'ne ẽ igreſſus tu. timebat.n.ne aliqd machina

ut dicaſ ſalomõi regi:neqʒ;
enĩ negare tibi qcq; põt:ũᷣt
det mihi abiſac ſunamiteʒ
vxoꝛem. Et ait berſabee:
Bñ ego loqr ꝓ te regi. VUe
nit ergo berſabee ad regeʒ
ſalomonẽ ut loqret᷑ ei ꝓ a/
donia. Et ſurrexit rex ĩ oc
curſũ e adoꝛauitq; eã:⁊ ſe
dit ſupꝑ thꝛonũ ſuũ. NPoſi⸗

tuſq; ẽ thꝛon mr̃i regis q̃ᷓ

ſedit ad dextrã er:dixitq;
ei: NPetitionẽ vnã puulam
ego depᷣcoꝛ a tene ↄfũdas
faciẽ meaʒ. Et dixit ei rex:

Pete mr̃ mea. Neq; eni

fas eſt ut auertã faciẽ fuã:q̃
ait: Dei abiſac ſunamitis

adonie fri tuo vxoꝛ.Rñdit

q; rex ſalomõ: ⁊ dixit mr̃i

ſue: Quare poſtulas abi
ſac ſunamitẽ adonie: Põ⸗

ſtula ei ⁊ regnũ. Ipſe ẽ enĩ
frat me maioꝛ me:⁊ habʒ
abiathar ſacerdotẽ ⁊ ioab
filiuʒ ſaruie. Jurauit itaq;
rex ſalomõ ꝑ dñũm dicens

Hec faciat mihi de ⁊ hec

addat:qꝛ cõtrà animã ſuã

locur ẽ adonias verbum

hoc.Et nũc viuit dñs q ſir

mauit me ⁊ collocauit me

ſup ſoliũ dauid pr̃is mei:⁊
q fecit mihi domũ ſicut lo
cu ẽ:qꝛ hodie occidetur
adonias. Miſitq; rex ſalo
mon ꝑ manuʒz banaie ſfilij

ioiade ꝗ ĩterfecit eũ:⁊ moꝛ

tuꝰ eſt. Abiãthar quoq; ſa
cerdoti dixit rex: Nade in
anathot ad agꝝ tuũ:⁊ qui
dem vir moꝛtis es:ſed ho
die te nõ ĩterficiã:qꝛ poꝛta
ſti arcã dñi dei coꝛã dauid
pꝛe meo:⁊ ſuſtinuiſti labo
rẽ in oĩbꝰ in qbꝰ laboꝛauit
pů me. Eiec ergo ſalomõ

retur õ ſe eo ꝙ dauid
iſtituerat ſalomoneʒ

i regẽ ad petitionem

ſuã:ut hẽ ca.iij.
x¶ Tu inquit noſti
qꝛ meũ erat regnum.
rõne pꝛimogeniture.
hoc non erat veꝝ:qꝛ
oꝛdinatio diuia p̃ua
let pmogeniture que
erat ꝓ ſalomone: ut
dom̃ ca. pcedẽti.
y¶U Et me pᷣpoſuerat
ois iirł ſibi i regẽ.hoc
ſimilr ẽ falſum:qꝛ ro
bur exercit' dauid ñ
erat cũ eo: nec cõitas
ppli q̃ in hoc expecta
bat ſniam dauid :ut
pʒ ex ſupꝛadictis. Sʒ
talia dicebat adonia)
ut magis poſſet ipe
trare qð qrebat.
3 dno eni conſti
tutũ ẽ ei.q.d.nõ iten
do decetero aliq̃liter
aſpicere ad regnũ:qᷣa
agerẽ Z deũ:cũ tñ itẽ
deret ↄꝛiũ: vñ ſbdit᷑:
a ¶ Ut det mihi abi
ſac ſunamitateʒ vxo
rem.illa enim fuerat
vxoꝛ dauid:⁊ ꝑ ↄñs
regina: ⁊ ſic ꝑ eã ha
bebat viã veniẽdi ad

regnũ ꝑ auxiliũ ioab

7 abiathar ⁊ alioꝛuʒ
ſibi fauẽtiũ:qð aduer
tens ſalomõ qᷣ erat ꝑ
ſpicacioꝛis ingenij q;

mater ſua ridit:
b Poſtula ein ne
gnũ.q.d. ꝑ hoc ĩtẽdit

venire ad regnum.
c ¶ Lotra aiam ſuaʒ
lo.ẽ ado.vbũ hoc. tũ
qꝛ machinat᷑ cõtra re
gem:tum qꝛ petebat
vxoꝛẽ legem: Teui.
xviij. vbi phibet᷑ Zciꝰ
mr̃imonij cuʒ vxoꝛe

pr̃is. re bere in
lr̃a. d ¶ Abiathar
qʒ.h̊ ponit᷑ abiectio

abiathar de ſũmo ſa
cerdotio ⁊ de ciuita
te regia:cũ dẽ: eſ la

de in anathotb ad
ag tuũ.i.ad poſſeſ/
ſionis tue locuzʒ. licet
enim ſacerdotes non

¶Kegum

haberẽt poſſeſſiones rurales:habebãt tñ ciuitates aſſigna
tas p ſua habitatõe:⁊ ſbuꝛbana ad nutriẽdũ aialia:ut pʒ
Nu.xxxv.a Joſue.xxj. f ¶ Et qdẽ vir moꝛtis es.i.moꝛte
dign p ↄſpiratõe ↄ me ⁊ ordinatõeʒ dei ⁊ pꝛis mei.
¶ Utipleret hmo vñi ⁊cl.ſ.ꝙ eijcẽt a ſacerdotio:ut bẽ.s.

.li. ca. ij. h ¶ Uenit
aũt nũci.h̊ ↄni poit᷑
executio oꝛdinatiõis
dauid:⁊ pmo quatũ
ad punitoõem ioab:?
ip ſemei: ibi Miſit

q rex. Circa pmũ dẽ:
R enit aüt nũci
ad ſalomonẽ.per mo
dũ accuſatõij ꝙ ioab
declinaſſet pꝰ adoniã
nõ ſolũ añ iſtitutõeʒ

ſalomonis ſʒ etiã p ½

ut pᷣdem̃ ẽ. er
ſalomonẽ ñ declinaſ/
ſet. in hebꝛeo hi: Ue
nit aũt nũci ad ioab
ꝙ; ioab declinauerat
adoniã ⁊? p abſa
on nõ declinauerat.
nũciatũ eni ſuit ioab
ꝙ ſalomon h'ſciebat
io ſibi piculũ imine
bat:qꝛ q;uis ioab ml
tũ diliget abſalon:ut

3 ex ſupꝛadictis.ij.

xiiij. tñ nõ declina
uit pỹ eum qñ voluit
obtinẽ regnu:imo int᷑
fecit eũ:ut hẽ.li.ij.ca.
xviij. Cũ & p' adoni
am ⁊ nõ ſalomonem
declinauit ad obtinẽ
dũ regnũ ſignuʒ fuit
q; hẽbat multũ coꝛdi
iſtò negociũ.ſ.machi
nãdo S ſalomoneʒ ꝓ
adomia: ⁊ iõ ioab au
diẽs ꝙ ſalomon ſcie
bat hoc:merito timu
it:⁊ ideo p refu gio fu
git ad tabernaculum
EEgredé. qꝛ refoꝛ
midabat eũ ĩ loco ſa
cro iterficee.
¶ Nõ egrediar. diẽ

va.ſa.qꝙ ioab dixit banaie ñ egrediar niſi ſi ↄditõne.ſ.ꝙ ſa

abiathar ut ñ eẽt ſacerdos

dñi:uᷣt ĩpleret᷑ ſimo dñi quẽ
locut ẽ ſup domũ heli iſy
lo. Vènit aũt nũci ad ſa
lomonẽ ꝙ ioab declinaſſʒ
pꝰ adoniã:èᷣt p ſalomoneʒ
nõ declinaſſet. Fugit ergo

ioab ĩ tabernaculuʒ dñi ⁊
apphendit coꝛnu altaris.

Nuciatũq; ẽ regi ſalomõi
ꝙ fugiſſet ioab in taberna/
culũ dſii:⁊ eẽt iuxta altare
Miſitqʒ ſalomõ banaiã ſi
liũ ioiade dicẽs: Aade iter

fice eum. Et venit banaias

ad tabernaculũ dñii:⁊ dixit

ei:Hec dicit rex:Egredere

Qui ait:Nòn egrediar:ſʒ
H moꝛiar. Renunciauit ba
naias regi ſmonem dieẽs:
Hec locuſ eſt ioab: ⁊ hec
rñdit mihi.Dixitq; ei rex:
Fãc ſicut locui ẽ ⁊ iterfice
eum ⁊ ſepeli: ⁊ amouebis
ſanguinẽ innocẽtẽ ꝗ effuſꝰ
eſt a ioab a me ⁊ a domo
pꝛis mei:⁊ reddet dñs ſan
guinẽ er ſuꝑ caput eb: qꝛ ĩ
terfecit duos viros iuſtos

melioꝛeſq; ſe:⁊ occidit eoſ

gladio patre meo dauid
ignoꝛãte:abner ſilium ner

pncipẽ militie iſrl: ⁊ amaſã
filiu iether pᷣncipẽ exercii

lom recipiat ſuꝑ ſe maledictões qs dauid ipꝛecat fuit ſuꝑ
me /ꝓ ſterfectõe abner.ſ.lepꝛã:debilitatẽ:gladiũ:⁊ famẽ: ut
dcm fuit.S.ij.li.ca.iij.allegãs ꝙ nõ debebat duplr puniri.ſ.
occiſione ĩ ſua ꝑſona:⁊ maledictõib dictis i ſemie ſuo:⁊ qꝛ
hoc videbat᷑ hꝛẽe aliquẽ coloꝛẽ iuſticie:iõ banaias ñ iterfec
eũ ſʒ redit ad ſalomonẽ referẽs ei vba ioab:a tũc ſalomon
rñdit qð ſeqt: m ¶ Fac ſiẽ locur ẽ. dicẽdo ei.ſ.ꝙ recipio
illas maledictões ſup ſemẽ meũ ſic ĩterfice eũ: vñ ⁊ ſbdit
ra.ſa.ꝙ maledictões pᷣdcẽ venerũt ſuꝑ ſemẽ ſalomonis:qa
ogias rex fuit lepꝛoſus:ut hi.j.iiij.li.ca.xv.⁊.ij.palip.xxvj
Et Aſa doluit pedes:ita ꝙ nõ poterat ire ſine baculo.ut hẽ
j.ij.palip.xvj.ca.Et Joachim iterfect gladio.ut hẽ Hiere.
xxij. Sepultura aſini ſepeliẽt᷑.qꝛ iterfec piectus fuit extra
hierlʒ: ⁊ Egechias idigẽs pane i obſidioe ꝑ ſennacherib vñ

ↄditionẽ apponẽdo.ſili

tũc ſibi dẽʒ fuit:Scðòo ãno pomis veſcẽ:Eſa.xxxvij.id

eſt fructib
ↄſonat lr̃e:qꝛ h̊ dẽ: l

arboꝛ? ꝓpt᷑ panis delart. hec exceptio nõ
o egrediar.
it᷑ ñ oſonat lr̃e pᷣcedẽti:qꝛ dauid

3 h moꝛiar. nullã

q erat ſanct illas maledictoes ſciebat:qꝛ illas fecerat:⁊

iuda. Et reuertet᷑ ſanguis
illoꝛum i caput ioab:⁊ i ca

put ſeminis e i ſempit᷑nuʒ

dauid aũt ⁊ ſemini e⁊ do

mui ⁊ throno illius ſit pax

vſqʒ ĩ e᷑nũ a dño. Aſcẽdit
itaq; banaias filioiade:⁊
aggreſſus eum iĩterfecit:ſe
pultuſqʒ ẽ ĩi domo ſua ĩ de
ſerto. Et cnſtituit rex ba/

naiã filiũ ioiade ꝓ eo ſuper

exercitũ:èt ſadoch ſacerdo

tẽ poſuit ꝓ abiathar. Mi

ſit qůs rex ⁊ vocauit ſe
mei:dixitq; ei.Ediſica tibi
domũ in bierlm ⁊ habita

ibi. Et nõ egredieris inde

huc atqʒ illuc. Quacunqʒ

aut die egreſſ fueris ⁊ trã
ſieris toꝛꝛẽteʒ cedron:ſcito

te ĩterficiẽdũ. Sanguis tu
erit ſup caput tuũ:Dixitqʒ
ſemei regi:Bon ſᷣmo. Si

cut locut ẽ dſis me rex:ſic

faciet huus tuꝰ. Habitauit

itaq; ſemei ĩ hierim diebꝰ

multis. Fcm̃ ẽ aũt p ãnos
tres ut fugerẽt ſui ſemei ad
achis filiũ maacha regem
geth. Nüciatũq; ẽ ſemei ꝙ;

pui eb iſſent ĩ geth. Et ſur

rexit ſemei ⁊ ſtrauit aſinuʒ
ſuũ:iuitq; ad achis i geth

ad reqrendũ ſuos ſuos:⁊

diẽ eni ra.ſa.ꝙ fecerat i

tñ cũ hoc ipoſuit
ſalomoni punitõ
nẽ ioab ꝓ interfe
ctione Abner 2
Amale: ut dem ẽ
abſq; aliqᷓ retra-
ctatõe dictaꝝ ma
dato ꝙ ille male

Aictoes ſufficerẽt

ꝓ intfectõe abner
adhuc r̃ᷣmanebat
ioab dign moꝛte
p iterfectoe ama

mon maledictio
nes pꝛis ſui rece
perit ſuꝑ ſe vł ſu
p ſemen ſuũ.Qõð
aũt inducit᷑ de q̃t
tuoꝛ regib ꝰ de ſa
lomone deſcẽden
tibꝰñ valet ad ꝓ
poſitũ: qꝛ ille pe
ne fuerũt eis infli
cte ꝓ alijs cauſis:
ut patebit i locis
ſuis dño ↄcedẽte:
⁊ iõ qð dẽ hic:
m ¶ Fac ſiẽ locu
tus ẽ:nõ refet niſi
ad illð qð dixerat
Pic moꝛiar. cre
dẽdũ tñ ẽ q violẽ
ter auulſꝰ fuit ab
altari: ⁊ ſic iterfe
ctus ſic pᷣcipitur:

Exo.xxj. Sids ðᷣ

iduſtria atiai
ximuʒ ſuũ 27
nn Tananab Nlkan
meo euelles eũ ut
moꝛiat᷑.ſic aũt oc
ciderat ioab ab/
ner ⁊ amaſam:ut

ex ſupꝛadictis. n Se pultuſ; i do. ſua.i deſer.
dieaniaag lhbſpitalt ad recipigdũ paupe

res pegrinos traãſentes. vñ dicũt hebꝛei ipᷣm eẽ ſalua
tũ ⁊ ꝙ moꝛs EA ſibi iflicta fuit ĩ expiationẽ peccato

rũ ſuoxꝝ. o

6

Et ↄſti. ba.fi.ioiade ꝓ eo ſuꝑ exercit.qa

erat vir foꝛtis ⁊ pꝛudẽs: ꝓpi qð dauid fec eũ ſibi ſecreta

riũ:ut hꝛ.S.li.ij.ca.xxiij. p

Et ſadoch ſacerdotẽ po

—

ſuit p abiathar. a ſic reductũ ẽ ſacerdotiũ ad debita li

neã:aaron eni d ex electõne dei facx fuit ſũ

m ſacerdos

ut hẽ Exo.xxviij. habuit duos filios.ſ.Eleacar ⁊ itha

mar qᷣ remãſerũt ſibi:alijs duobꝰ

moꝛtuis coꝛã dño.ut

hẽ Leui.x. ⁊ de volũtate dñi ſacerdotiũ trãſijt ad Elea
ar 7 filios ep: ut hẽ Nu.xx.ca.de q deſcẽdit iſte ſadoch

eli aũt deſcẽdit de ithamar:⁊a cũ

eẽt iudex ppli aſſum

pſit ſibi ſacerdoti: hoc aũt fuit ex diuia oꝛdinatõe: ſiẽ

ſe: 2 iõ nullo mõ
ẽ veriſilie ꝙ ſalo

bertabete
weri
iſren
ii oisnöſtt
bonmo
mihſe
Pnupofnlte

n
filfiirm

1olchenentan
4 Dim
liſünun⸗
ſälfünizrn
ſüfnüch
nicdwate
Pünidua
Mutotonn
Gphnldi
ſbarſelai,
heſnnn
Ukigern
1hoc
Almnici
Dertlic⸗
war
ungiinn
N
twige
Mheann
mnppſuin
iſe⸗

zünfmn. n
Erouhn
iymlir ſl
mon maidan
nes dis ſiſt
Ni ſuhlft
Penmſil
zinluir;
rn'r
nrnliüin
icitbbfi
tüi
ſazii
1000 N.
Chiſt
wi at
miit
Som 9
Amgi //
lnisn
waclalili
nout iuot
—
LAmiinN
iido⸗ ſuidec⸗

dem̃ fuit. j. Re. j. ⁊ ab ip̃o deſcẽdit abiathar quẽ eiecit
ſalomõ ponẽdo ſa doch loco eius. q ¶ Milit q; rex.
DHic ↄñt᷑ agit᷑ de punitõe ſemei cui ſalomõ ipoſuit legeʒ
de remanẽdo ĩ hieriin ſub pena moꝛtis:eo ꝙ erat ſedici
oſus:⁊ hoc acceptauit dicẽs: Bon ẽ ſᷣmo quẽ audiui:
ut hẽ infra quam

trãſgreſſus eẽ:⁊ ſſwu· H
punit' ẽ moꝛte ſi adduxit eos de geth. Nun
meruẽat: rabſ; ciatũ eſt aũt regi ſalomoni
anſ q iſſet ſemei ĩ geih ĩ hierlʒ
ſiẽ plenꝰdem̃ futt ⁊T rediſſet.Et mittens voca
S.x.li.ca.xix.exꝭ̊ uit eũ:dixitq; illi: Mõne te
loco ralis ſupꝛa ſtiſicat ſuz ibi p dñm: p
iere pz Mbu. gixitibi:acũqʒ die egreſſ 1
ij. vbi dĩ ĩ poſtl. fuer huc ⁊ illuc:ſcito te eẽ

moꝛituruʒ:Etrñdit mihi:
Bon ſmo quem audiui.
Quare ergo nõ cuſtodiſti

Cõtra aĩam ſuaʒ

Hen a anla

3 Icet „*

bibitu, iuſiurãdũ dñi:⁊ pᷣceptũ qð
ſit ↄhẽ pcepꝑã tibi:Dixitq; rex ad
mron 5 6n lemei: Tu noſti oẽ malum
ralz yxee nõ cur tibiſciũ ẽ coꝛtuũ qð
phibitũ neq; ʒ feciſti dauid pꝛi meo.Red
legẽ qꝗͥ talẽ petiti didit dñs maliciã tuã in ca
vxoꝛẽ ẽ puniẽdu)
capitalr:ſi eã non

habeat: io hec ſecũda rõ nõ vrẽ valẽ ſed ſufficit ma.
Nca.ij.ſuꝑ vbo.Cõtra aiam ſuã ¶ Replica.
locux ẽ adonias.poſtil.dicit qꝛ ↄ regẽ machi

nabat ⁊ ꝭ legẽ petebat vxoꝛẽ pꝛis ſui.Gur. ſe
cũdã ronẽ dicit nõ valẽ:qꝛ petẽ vxoꝛẽ talẽ nõ fuit ꝓphibi

tũ.ꝑ ↄñs nõ fuit capitalr puniẽc.ſʒ ð aut petiuit ut ha
beret aut nõ. Si pmũ talis volũtas reputat ꝓ fcõ:ꝑ ↄñj
puniẽda.Si ſcõm det᷑:tũc necꝑ hoc ĩſidiabat᷑ regi:ſicqʒ
pma nõ valet ad occidẽdũ adonia: ⁊ iõ ſi altera ſolan
ſuffic ſufficiat vtraq; ſil:ut qꝛ petitio adonie fuit ð legẽ
23 regẽ meruit audire:Cõtra aiam ſuã locut'ẽ adoniaj
Onfirmatũ ẽ. Poſt remotionẽ (Za. III.
ipediẽtiũ ſtabilitatẽ regni ſalomonis: h̊ ↄñter
agit᷑ de accumulatõe expediẽtiũ ad hãc ſtabili
tatẽ q̃ ſũt deuotio erga deũ:ſapiẽtia i iudicijs:magniſi/
cẽtia i familijs:ſanctimoiĩa ĩ cultu dei ⁊ edificijs: ⁊ opu
lẽtia i diuicijs.verũtñ qꝛ deuotio ẽ alioꝝ meritoꝛia: iõ
pᷣmittit᷑ eꝰdeuotio:⁊ alioꝝ ↄceſſio:ibi Apparuitq; dñũs
Pꝛima i duas:qꝛ pᷣmo ↄtinuãt᷑ dicta dicẽdis: expmit᷑
deuotio ſalomonis:ibi Dilexit aũt ſalomon dñm. Cir
ca pmũ dẽ: a ¶ Cõfirmatũ ẽ igẽ ⁊c̃. iſtò ↄcludit ex di
ctis ca.pᷣcedẽti.vbi actũ ẽ de moꝛte machinãtiũ ) ſalo
monẽ:qͥbꝰ moꝛtuis ↄfirmatũ ẽ regnũ ſalomonis ĩterꝰ
ↄñnt oñdit᷑ eꝰ ↄfirmatio exterp cũ dẽ: b ¶ Et affinitate
ↄiunct ẽ pharaoni.qꝗ erat rex potẽs ⁊ regno e ꝓpiquꝰ
⁊ iõ cũ eo ʒxit affinitatẽ ⁊ regni ſui firmitatẽ. c
adduxit i ciuitatẽ dauid.cu rõ ſbdit᷑: d ¶ Donec cõ
pleret edificas domũ ſuã.de cui edificatõne poſtea hẽ
vij. ca. e ¶ Et muꝝ hierlm. quã clauſit triplici muro
