onte tin ſlon Zo: Veſol tu ẽ.n. vir me:c᷑t ãcille tue terſiciant filium men. Qui treiuſticie. ſz oucti he
cirni Aara naee „erant duo filij ꝗ rixati ſunt ait: Aiuit dominus: quia ditatis cupiditate: ut
pioſti encn Ke⸗ E diuoluat ad eos qa
iue Snun archi. un ſaee l r ſunt pꝛopinqui.
Mm ueften, idiiiclͤtt tqrũt extiguẽ
1smor'i . Veouit iaab ꝙ eoꝛ regis eẽt vᷣſuʒ ad abſalõ ꝙ ſonat ſcintilla mea.i.nomẽ meũ ⁊ nomẽ viri mei defũcti: ut non
dickini, idẽ qð egredi ad recipiẽdũ eũ. Scom eni pᷣmã ſignifica ſit ex pte ei q noĩet ĩ hẽditate nr̃a.Seqᷣt regis rñſio:
trionahben fone d diẽ eñ ſolũ ceſſare a ꝑſecutõe:nõ ita ꝑfecte itelli n/¶¶ Ego iub 0 te.ſ. ꝙ fil?tu'nõ moꝛiat᷑: ſuppoſito ꝙ tu
Ahungphar, gerei coꝛ regis eẽ vſu ad abſalo: ſʒ ſolu ꝙ ceſſaret a ꝑpe dicas veꝝ: hoc erat iuſtũ:qꝛ file ñ erat ↄuict᷑ de homi
rer ton cutione eius . ¶ Repligg. cidio ꝑ euidẽtiã fei: nec ꝑ teſtej:cũ eẽnt ſoli i agro:nec ꝑ rco
cntsg hiß TI Ncap.xiij.nõt burgẽ.nr̃am trãſlationẽ ſitut gnitionẽ ꝓpa:⁊ iõ iſtò dbat derelid iudicio diuio:dato ꝗ;
in iütt Rr1 poſtillatoꝛ fac ĩ tractatu ſuo de dꝛia traſlati lic eẽt ĩ vitate. o ¶ Dixitq; mulier ꝛc. nõ ↄtẽta iſta rñſi
jimmmin Pier onis nr̃e ⁊ hebꝛaice vitatl. Rñdeat h̊ beatus onc. p¶ In me dñne ⁊c. qð ſic exponũt hebꝛei:⁊ bñ ut vx
icenſe ierony. ꝓ qͥ no recipio luctamẽ: ſʒ ſolũ ꝓ poſtillatoꝛ Dñe mi rex ppt multa negocia magna ⁊ ardua poterit eſſe
hinſci auctas eni bti hieronymi ⁊ nfr̃e traſlatiois ꝑ ecclam re ꝙ tu des obliuioni iſtõ negocium. Et tũc in me ⁊ in domo
cepte defedit ſemetipam. ¶ Lap. XIIII. mea erit hec inidtas.i.filme iterficiet a q̃rentibe ſangui
ii a Ntelligẽs aũt. Deſcripta pena dauid rõne ho nẽ: ⁊ tu eris inocẽs:qꝛ p̃ter itentionẽ tuã iſtõ fiet.q.d.place
Urr 8 m;icid:Hh oñt deſcribit epena rõne adulteri arti i iſtð mag firmare: ⁊ me ⁊ filiũ meum aſſecurare. *
untni p h'’ ꝙ abſalõ fili ei ipᷣm fugauit: ævxoꝛes ꝗ Et ait rex. rrndẽs huic petitoi. r ¶ Qui zixerit tibi. .
ni i eũcarnalit cognouit: ⁊ h ſem enoꝛme oib mãifeſtauit. qrẽdo ſanguiuẽ filij tui. s ¶ Adduc eũ ad me.⁊ ego con
7 mi . Isgĩ circa hſic cedit:qꝛ ſᷣ deſcribit ipi abſalõ reuoca peſcã eũ. t ¶ Aue ait. adhuc nõ ↄtẽta iſto rũſo. v Re
bnn upf tio: 2 5 pꝛem ↄſpiratio ca.xv. Circa pmũ pᷣmittit muli coꝛdet᷑ rex ⁊c.] ⁊ ẽ intellect h mulieris.q.d.ꝓximi qͥ qrũt
mn⸗ Ris ifoꝛmatio: ⁊ ifoꝛmate petitio:ibi Ig cũ igreſſa fuiſ vltionẽ de filio meo ſũt mlłti:nec poſſem oẽs ↄgregare ſil⸗
en a. neritoͤls iterpᷣtatio:ibi Dixit 8 mulier. qrto regi adducẽ ad te: aſi adducã vnũ vl duos alij iteri ificiũt filiũ
o ↄceſſio: ibi Et ait rex ad ioab. Circa pmũ dẽ: a ¶ In meũ: Et iõ Recoꝛdet᷑ rex dñi dei ſui.i. firmet vbũ ſuũ iura
ichlen telligẽs aũt ioab ac.] qꝛ videbat eũ cõſolatũ de moꝛte mẽto ꝑ deũ:⁊ ꝑ publicatoeʒ hiuramẽti: ita ꝙ nulłaudeat
he⸗ amon ⁊ ſuſpirãtẽ pᷣ̈ abſalõ. b ¶ Miſit thecuã.nomẽ iuadẽ filiũ meu: ꝓpi oõ ſedl: x. Qui ait. acqeſcẽdo ei⸗
ẽ vile:de q̃ ſuit amos ppha:⁊ ĩ terminis illi ſũt paſcus dicto. 1 CEii dñs.i.iuro p viuẽtẽ deũ. 3¶ Quia nõ
tiimmi

Kegum

. „
4
. –

1]. i. fuabit᷑ nõ ſolũ a moꝛte: q etiã a qcũq; mutilatione

quãtũcũq; modica. a ¶ Dixit ergo. Hic ↄni ponit pᷣdicte

parabole iterpᷣtatio: in qᷓ p mulierẽ accipit ipᷣe dauid. Per

duos filios mulieris duo filij regis.ſ.ãmon abialon. Per
cognatõem defucti itelligũt amici ipſãmõ qrẽtes vidictã

de moꝛte ey. Et ꝑ h
ocludit ꝙ ſic rex ſẽtẽ
tiauerat pꝛo filio ſuo
ut nõ moꝛeret: ſic dʒ
ſentẽtiare ꝓ abſalon
ut ab exilio reuocet᷑:
gð qdẽ exiliũ moꝛs ẽ
ciuil.pmittit tñ muli
er tres rõnes iducẽtes
ad miſericoꝛdiã circa
abſalon. Pꝛima acci
pit᷑ ex parte maioꝛis
mali euitadi: qꝛ abſa
lon ⁊ illi qͥ erat cũ eo
erat fugitiui ĩ tra ido
latrie ſpᷣdita: ꝓpi qðᷣ
eraãt i piculo declinã
di ad idolatriã ꝑ eoꝝ
ſuggeſtionẽ vel eoꝛuʒ
inductionẽ iter quos
habitabant. Ad qð

ęuitãdũ erãt reuocan

di ad trã iſrł:in qᷓ de

filij regis.ſ.ãmon abſalon. Per

non cadet ðde capillis filij

tui ſuper terram.Dixit er
go mulier: Loquatur an.

cilla tua ad dñũm meum re
gẽ v̈bũ ⁊ ait:Loqre.Dixit
qʒ mulieꝛ:Quũare cogitaſti
huiu cemõi rẽ ↄ̊ ppł̊ deil
è locut ẽ rex vᷣbũ iſtud ut

—

nẽ penit᷑ pẽat ꝗ abieci ẽ.
Nunc igꝛ veni ut loq̃r ad

peccet:⁊ nõ reducat eieciin
ſuũ: Oẽs mòꝛimur:⁊ q̃ſi
aq dilabimur i trã qᷓ nõ re
uertunt. Nec vult de pire
aiam:ſed retractat cogitãs

dñm meũ regem vᷣbũ hoc

pñte pplo.l Et dixit ãcilla

colebat᷑: ⁊ bec ro tan tua. Loqr ad regẽ:ſi quo

git᷑ cũ dẽ: b ua
re cogitaſti ⁊ c]. i. 3
abſaloõ ⁊ ſocios eius
q erat de pplo dei.
c ¶Et locur eſt rex
vbũu iſto: ut peccet. pᷣ
bẽdo eis occaſionem
idolatrãdi:eo ꝙ nõ ꝑ.
mittit eos redire ad
locũ vbi ẽ cult dei. ſe
cũda ratio accipit᷑ ex
pte defũcti:q ad vitã
reuocari nõ põt ex ꝑ
ſecutõe abſalõ: ⁊ hec

rõ tagit cũ dicitur:
d es moꝛimur

⁊c.q.d.ex q̊ͥ tu nõ po

tes reuocare defüctũ
reuoca viuũ:ttia rõ
accipit᷑ ex ꝑte dei:cui
ꝓpũu ẽ ꝑcere ⁊ miſere

ri:⁊ hec rõ tagit᷑ h:ꝛcũ

dẽ: e ¶ Lec vult de
us pire aiam.ſ.pecca
toꝛis:licet ipᷣm offen
derit. f ¶ Sʒ retra

mõ faciat rex bum ãcille

ſue. Et audiuit rex ulibe

raret acillã ſuam de manu
oĩum ꝗ volebãt de hẽdita
te dñi delẽ me ⁊ fuliũ meuʒ

ſil. Dicàt ergo ancilla tua
ut fiat vbũ dñi mei reg: ſiẽ

ſacrificiũ. Sic enĩ angel
dñi:ſic ẽ dñl me rex:ut nec

ſalon aũt iterfecerat ãmon pꝑ fuoj ſuos ĩ palã coꝛã mul
tis:⁊ ſic habebãt teſtes ↄ eũ. Ad qð rñdet ra.ſa.q oẽs
illi ꝗᷓ fuerãt pñtes iterfectõi ãmon ꝗ potert ꝓ teſtimo

nio iduci erat ꝓpiq ipᷣp defũcti:ut ſatis pʒ ex pdictis:
iõ nõ erãt idonei ad ferẽdũ teſtimonium i hoc caſu.⁊

rex:nec ad ſiniſtraʒ nec ad
dexteraʒ ẽ ex oibꝰ his que

locut eſt dñs merex.Ser
uus enĩ tu io ab ipᷣe pᷣcepit

mihi:⁊ ipe poſuit ĩ os ãcil
le tue oia pᷣba hec:ut vterẽ

ſigurã ſᷣmonis hꝰ. Seruuſ
n.tuꝰioab pᷣcepit iſtð. Tu
aũt dñe mi rex ſapiẽs es:ſi
cut hʒ ſapiẽtiã ãgel dei ut
ſtelligas oĩa ſup trã. Et ait

rex ad ioab. Ecce placatuſ
ſfeci ᷣbũ tuũ. Nade ergo ⁊
reuoca pueꝝ abſalon. Ca

denſq; ioab ſupꝑ faciẽ ſuã ĩ

irã adoꝛauit ⁊ bñdixit re
gi. Et dixit ioab: Hodie ĩ
tellexit ſu tu qꝛ iueni gr̃aʒ

ĩ ocul tuis dñe mi rex. Fe/
ciſti eni ſmonẽ dñe mi rex
ſerui tui. Surrexit ergo io
ab ⁊ abijt ĩ geſſur ⁊ addu/
xit abſalõ ĩ hierlm. Dixit

auüt rex: Reuertat ĩ domũ
ſuã:⁊ faciẽ meã nõ videat

bñdictõe nec maledictõne

moueat. Vñ ⁊ dñs de iu
ẽtecũ.Et rñdens rex dixit

ad mulierẽ. Ne abſcõdas
a me p̈bũ qð te interrogo.

Dixitq; ei mulier: Loqre
dñie mi rex:⁊ ait rex: Nun

qd man ioab tecũ ẽ ĩ oibꝰ

iſtis: Rñdit mulier ⁊ ait:

Per ſalutẽ aie tue dñe mi

—

ctat cogitas.tpᷣs pnie ↄcedẽs. g ¶ Me penirt pereat. pena

gehẽne. h ( Qui abieci ẽ ab eo.pꝑ offẽſã moꝛtalis culpe

q. d. hec mulier:tu es q̃ſi loco dei i regimie ppli ꝓpi qð de
bes ei ĩ pietate ↄſoꝛmari:tũc pꝓcedit ad applicãdu negociũ
dicẽs: i ¶ Muc ig veni ut loqr ⁊c.ſ.ut ſñia data ꝓ me ⁊
filio meo ⁊ iuramẽto tuo ↄfirmata publicet coꝛã pplo:ut
eãdẽ efficaciã hẽat i te ⁊ filio tuo. k ¶ Dicat gᷓ ãcilla tua.i.
poſſit ve dicẽ. ¶ Fiat vbũ oñi mei ⁊c.i.ſnia ab eo data
ſit deo placita ſiẽ ſacrificiũ.Sed vx ꝙ iſta mulier ꝑ parabo
lam pᷣmiſſã nõ ↄocludat itentũ: qꝛ ꝑabola ſua ẽ de homici
dio occulto: qð nõ poterat ꝓbari:ut patet ex pᷣdictis. Ab

Reuerſus eſt itaq; abſalõ
in domũ ſuã:⁊ faciẽ regis

nõ vidit. Poꝛꝛo ſicut abſa

lon:vir nõ erat pulcher in

oĩ iſrl:⁊ decoꝛus nimis. A
veſtigio pedis vſq; ad ver
ticem non erat in eo vlla

macula. Et quãdo tonde-
bat capillũ:ſemel aũt i ãno

tõdebat᷑: qꝛ grauabat euʒ
ceſaries: põderabat capil
los capitis ſui ducẽt ciclis

ibi: n

ſi dicat᷑ ꝙ ſimilit

eraãt ita ppiq ipſi

abſalon. Dicẽduʒ
ꝙ nõ ẽ veꝝꝛ:qꝛ ab
ſalon erat de mr̃e

alienigena: ut pʒ

per pᷣdicta:ãmon

vo erat de matre

iſraelitide: ⁊ ꝑ cõ
ſequens de pplo

ilri: q ppls alieni

genas abomiaba
tur. Aliter aũt ſol
uunt aliqui.d. ꝙ
qñ ꝓpinqᷣ alicui
occiſi ↄſentiebant
ĩ cõcedẽda pace it

fectoꝛi:rex hñ) cu
rã toti ppli ad pe

titionẽ eoꝝ pote
rat hoc cocedẽ. ⁊
talis caſus ppone

bat᷑ i pabola vide

lʒ ꝙ mr q̃ erat ꝓ
pinquiſſima iter/
fecto: petebat pa
cem iterfectoꝛis:⁊
eodẽ mõ dauid qͥᷣ
erat ꝓpiqſſimus
ipſi amon ĩtfecto
cũ hoc erat rex
hñs curã cõmuni
tatis:poterat ruo
care abſalõ abſq;
offeſa legis:⁊ ma
xime qꝛ ãmõ ma
gnũ flagitiuʒ fece
rat:ut pʒ ꝑ pᷣdca.
Ceia patet i lr̃a.
t ait rex ad
Hhic poit pe

ioab.

titõönis oceſſio: 2

qꝛ fcã erat ꝑ ſug
geſtionez ioab:
iõ cõceſſio fit ei a
rege:⁊ pʒ lr̃a vſc
euertat
ĩ domũ ſuaʒ ⁊c.

ne reuocaret ad

mẽoꝛiaʒ ex pñti

ſua moꝛtẽ pᷣ geniti:⁊ ſic doloꝛ reg renouaret᷑. o ¶ Se

mel ãt ĩ ãno tõdebat᷑. In hebꝛeo hr: Statuto tpe.qꝛ ſiẽ
dicũt aliq pluries ĩ ãno tõdebat. Ponderabat capillos
capit ſui.cc. ſiclij.dicũt aliq ꝙ tm vẽdebat tõſioeʒ capil
loꝝ mlierib q̃ ide oꝛnabãt capita ſua.ſʒ h'ñ ẽ viſt ile ꝙ
filꝰreg tõſionẽ capilloꝝ ſuoꝝ vẽdẽt. Pꝛetea dẽ h ꝙ ſel

ino ad mintõdebat᷑:creſcẽtia vo capilloꝝ vnp ani ñ

vr ita loga ꝙ ide poſſet fieri talia oꝛnamẽta:⁊ iõ v ma
gis pbabile ꝙ ſcriptura ſolũ faciat mẽtõeʒ de h' pondẽ

ad ondẽdũ ꝙ hẽbat multos capillos:qð fac ad pulchꝛi

tudinẽ hõis:qꝛ ð pulchꝛitudie abſalõ ſcriptura hᷣ lodt.

ilfii
nipnß,

fbictga

ecieoen
eſntl
Fe
1 la
lebent⸗
iniän
lieuef
unni
ncgit
ntßdut;
etoſuoe
gen Na..
cl errur
Vlrim.

6 Mrm

brcin
lphr in
ſtobchuian
Gtlliahtr
Wn d
MCpinsn
lniziczi
lgniung
lchlrſins
ol poar
limer
ſeini

*

,
atoe abſalon ?ei
Deſcripta reuocatõe irato ) pa
„ . Deſcripta re it ebᷣ ↄſp f ſedagit
E V Foithee velri⸗ tili echi Kanti
deris a recociliatoe:. r eñ ſugauit: i⸗ qrto qlit o re
ad diſtinctioneʒ Perde Aearno l E tractauit ieid do mu ucas
ReSundte Poe etdoiir bedeſen rer mer er gagmune Biſt der e dt
u titat n hebꝛe ca. xvj. 5 d 2. xvii o ponit
Pondere p ri titat 6 eſt i dum ca.) terijt c um pmo po u
. .„* 9 8 . 1 3 2
iang (Do qð erat alte b. iſte vſus n c.] ad ſciẽ icio in m deceptio ſim
Nidd a e roab. itq; ioab ſſur.q.d. nbſalo de do e con
genr bice Er eſpdit. c Seumi ven de ge tuſq; ẽ abſalon ſrorte⸗eruco er con
upn imediate ſbᷣ i ti. d 5. Aoca Ei7 adoꝛa ſpiratio Po abſalõ
mmibkch ur ani ſibi illati. iſunt oia. it ad regẽ: 0 Miſit autem id hu
ſdii nl nihi valer mibt: publico. Nati ſun Tintrault ga⸗ ecoꝛam eo. tio ißiu oaui hů
* pil veler mue⸗ ondẽ publico. ſ filia ⁊ faciẽ ire bſalõ tertio ij meritoꝛia:
ui Pi eug poſſũ aece pon filij treſ: ätis uit ſup erex ablalo miliatio id. qrto
umden⸗ dene agr rege imo it ablalon ſil elegatis ſculat Edalt oauicl t
ſin dere ad ditut: aüt abſe thamar 1 O p. NV. bi ibi g£ dinatio cõ
were⸗ cet:iõ ſbᷣ ryvna noie 2 abſalon ĩ E PHec fecit ſi eius oꝛd Et dixit rex
lunguxgf noce elius era vns Maſt itq; ſg: faciẽ itür p hec tes toꝛia:ibi Et ſt abſa
* eCEe .quia foꝛme. b' anis:? B 5 curr' egt Sinmulatio aüt abſa
aiultp mihi ibi eẽ. q/ 5 . duo iſit itaq; bſalõ c ce- Simula ob:da h
TöAinn Den. mihi . ierlin d idit. Miſit i 2 „* ro9qp — fuit i du , I
— ibletakid den ncdit Wiſa da naquagnua vi Zurges ſon nilauanar
tnt po mein vigele e ad ioab luit venire ad derẽt eũ. tiuxta iĩtroitũ ſerando deno onezer
ſaned 3 ſũ h ĩ eadeʒ ihi 6. Qui no ui iſiſſet lõ ſtabat i em vix qui ſecũdo deuo oſt. xl.
tighin tatecu oem ge lecũdo deũ a ĩ via: et oẽm iret Sagetneunn d cS
ton 2fuſibꝛle. u. Cüq; enirea olle i ciuz ut ven m anno
rAmi Grnmernoꝛ Tüllenol ſuis:Scitis bebat neg diciũ vocabat pmü dicik: oſt recon
rnin, nolẽs me xit huis ſuis: Sc hñtem 1s ludici bat. De ſt hec. i. p alon
uun igning c.] nolẽs bat dixit buie meũ ad reg decebat. De poſt h abſa
gi Ppngtian aateiboe iclinan ioab lux i Ite ge abſalõ a tu?Qui rñ ci Ze confiden
oalinſnd abſalõ a id: fin eſſem oꝛdei. Succẽder̃t q ciuitate es tu: bu iſrael cum pꝛee nitate ⁊ de
1 „ n * „ — „ 2 2 P1 U is benig . „ crEE.
iililnni dũ coꝛ em eü lli dite eũ igni. igni ꝗᷓ :Ex vnarii batq;ʒ pãis iliaritate:
nrhi lte . ſegetẽ Ln iebat: 9, Rñdeba —Koab fam ul⸗
iwimhie en Pmageve de hßui abſalõ ſeg b ſciſſiſ a ſu fu ti. Rindel iſer ie ex ſua pu
agl) 1 ident᷑ mihi ſe eleuatus ex inter
fimtgine ret g diuti ergo bun ſui ioa ce ego ſu 5: DNident᷑ mih dine:⁊ qꝛ int.
H eniẽtes hui io Succẽ eg ſalõ: Vidẽ ſti: ſʒ fucclrne veinre
= e oorto e Et Neclet dixerũt. Succẽ ei ab boni ⁊ iul Ppa c os filios de⸗ 0
rwnnn ab er co nca. veſtib ſuis lon ꝑtẽ agri mones iui iat ↄſtitui a renanckes ena ein .
iszn regari. ¶ In c in „1e ui abſa 1 ve F — te aud lon rem eleab era
rmin, Po ire aiam. S d abſalõ li Ederunt re 17 e cõſtitu iant 2 ꝛ de eo: non
inniſmmnir de p nit a : Quare ſuccẽ 2„Et LDuͤi ãᷓ ut ad me iuſte fit aliq mentio rruʒ
weech 1 Bi tran dixit: E Eͦ meã lgmi⸗ . ſup terra ociuʒ ⁊ iu ſ CFelt ſibi cn
eei tui ſegetẽ me Mi ſu bñt negociu⸗ ede bez ſ quoddaʒ
väninui ſtra ha idit abſalõ ad it venireſe icem: Sed ſalutaret 2 ludium d
mu wiſins bet: Qꝛ ñ vult de ad te obſec te ad regẽ deum manuz nare pon mbi
Ki et: Wn. ve? ſia itterẽ te a 18 reta 1 debat m 1reg ſed eiuj ambt
Monu us pire W 4 e⁊LmMitte 2 veni ð̊ . Hexten 2 E8 oſcu ſuum: ſ. inualuit
nüetn us hebꝛaica di ad m i. Quare ve t illum: ꝛehẽdẽ io intm̃ inu ex
u tas hebꝛa de eres ei: ihi era abpeehed bhoc tio de regno ex
heminnm nõ noepier 7 dicer elius mil Iſuam: . Faciebatqʒ; . atrem de re⸗ ideo
munnnn musaian vni 8 geſſur: ſecro ergo ut . bal eü. F iudiciũ pellere voh ſe tra
tiiti bab ſapiẽtis m . lbi eẽ. Obſe uod 4 ürł venn e E ſolicita coꝛda P ſuit: igeo
Kulzsna lieris pfũdi pñt ote ieʒ regis.“ ee: li olt rer a rege: iſrgel. here diſpo t ma
egimon telligi: ĩ fau i oꝛ ẽ iniꝗ ſſꝰ itaqʒ ꝛda virotn ſubdi 6.i. anteqᷓ
—R—Z tholice Vitatis meme e. Ingreſſ in⸗ i bat co ne coͤſur —
run erponl. Pao eun i aarg nuciauit ei Stgt urrai —
ler⸗ tnges ſo Hõ konnarn nſnam
i zt plicita „ Po⸗ aliqu 5 Es illi q ire. e ctionem . et
vn Deſul aberẽt e 1 vñ hee ita q; ranſire ret m deberer
tio . niſterij 72 gra. . poꝛte. ita a eüt oloꝛa d.ſtati E
im cie ibehen Aug ei l ngiaintan u noabool ieaanerian
eNai 4 chꝛiſti: a: ut pʒ ꝑ Aug. id totu gen icitas q̃ ĩ rem vel d ihi ſerm ed non
vnn ort ñ iplicitã: ipi dauid ꝙ tot la felicitas at tur mihi
ſie⸗ — dẽnatu: ſʒ wiceee dice di f Edhen exaudiri. g
Fip inch, crat ad eñp glaʒ ali. oñt die: oꝛtẽ ñ ogre
ſſunt. beſione ad d Sõ m
ai amningnsnennnee e
uan labimuriir.
mne
ninne .

t dicẽs: Qm̃ no
. õ 6. nene
gamur i locũ beaet ſuiſoꝛtiũ. uidẽtia diuia
accipit de aiaʒ bier⸗hy dicẽ
cl it? eat q a
molteh Penit. p

. talib':zi. d hoc
5t ↄpetenter ſntenderetaliäſ⸗ 15 necgnet
iquus: nec põt ↄp bñs Els atnateigd. 5
darzgen eſt ꝙ Aiuahiis ↄſtituat
dam h ¶ QAuis
* . 8.
inſtitutus

14 53
erem. at
8 ſ. uſtin⸗ tende.
a re: iſtud onus k (E labat
alia re:i s filium. 1UOſcu t
opuli non/p a Itanq regis itatis. olicitaba
2 repopuli7 eret ⁊c. miliari t lctio
kekerern ire n ahae teandeſfetontn r tales lictt
eꝛut hüanũ gen⸗ ats e efmerts cumn iisn robaber: Eti kac ooge HH
c diſponẽ: ut tatões pacis. iſter dei eum. hebreo bat ad ſe ia pꝛopter tal
bat ſic di Ego cogito cogi id taiqy miniſten ſuũ ne per ꝛda. In hel attrahe ſuum: qu dignum.
i iuxta ülo: dauid taq min iũ ſu co niuſte al em ſu regno
Kuhſici r s⸗ Ego ce ociliarer eiectũ fil Uli aſi nes ſalnei tur cõtra vdr ebat eum eſſe
ußiie Lan cogitare qlit Replica. ponit circa ape uã krabant 4
Mri u T qoin l mp
e aͤfi mnec vult de fam: ut pʒ
cdeh no directe
ſiade,
r
iep

1*

—

777

¶ Kegum

eð. p ¶¶ Miſit aũt abſalon exploꝛatoꝛes. Hic ↄñi de

m ( Poſt. xl. aũt annos. Hic ↄñt ponit᷑ fictõ deuotõij erga
deũ ꝑ ſacrificiũ in hebꝛon offerẽdũ. Abſalon aũt itẽdebat
ibi ↄſpirare ↄ pꝛem ſuũ.dicit ig: Poſt.xl.auteʒ annos ⁊c.

Aliq libꝛi hñt.Doſt qᷣtu
vſq; tũc:ſcm iſtã lr̃am.

a fuga abſalon vſq;
tũc cucurrit madtpᷣs
2 poſt dictã fugã ab
alon maͤſit in geſſur
trib anis:ut hẽ ſupꝛa
xiij.ĩ fi. Itẽ peireuo
cationẽ mãſit ĩ hieru
ſalẽ duob annis añ
q; videt faciẽ reg: ut

hẽ ſupꝛa.xiiij:⁊ ſic in

ſexto ãno faciẽ regis
vidit ⁊ pfecte recõcili
atus fuit:⁊ poſtea fec
ſibi currũ ⁊ eqtes ⁊
coꝛda ppli ſibi attra
xit:ut pᷣdictũ ẽ: qᷓ nõ
potuerũt fieri in tam
bꝛeui tpe:quin ad mi
muj currerẽt ibi duo

gnni vel circiter:⁊ ſic

anq oſpiraſſet in he ·

bꝛon õ pꝛem iã traͤſi
erãt ſeptem anni vel
octo.?ꝰ h apparet:qꝛ
hebꝛaica veritas ⁊ li

bꝛi nr̃i coꝛꝛecti hñt h

xl. 7 non qtuoꝛ: ex q;

pʒ lr̃am fuiſſe coꝛꝛu

ptã vicio ſcriptoꝛum

ↄputãat᷑. In libꝛo eniʒ

oꝛ anos.ꝗ accipiunt᷑ a fuga abſolõ
ſed ꝙ ſit falſa pʒ ex duob':qꝛ pmo

Poſt qdragĩta autẽ ãnos
dixit abſalon ad regeʒ da

uid. Hãdã ⁊ reddaʒ voia

mea qᷓ voui dño ĩ hebꝛon
Aouęs eni vouit ſᷣuus tu

cũ eẽt ĩ geſſur ſyrie dicens

Si reduxerit me dñs ĩ hie

ruſalẽ:ſacrificabo dño.Di

xitqʒ ei rex dauid: Nadeĩ
pace.Et ſurrexit ⁊ abijt in
hebꝛon. Milit autez abſa
lon exploꝛatoꝛes ĩ vniuer
ſas tribꝰ iſrl dicẽs:Statim
ut audierisis clãgoꝛẽ bucci

ne:dicite: Regnabit abſa

lon ĩ hebꝛon. NPòꝛꝛo cum
abſalõ ierũt ducẽti viri de
hierlin vocati:eũteſ ſimpli
ci coꝛde:⁊ cãm penis igno
rantes. Accerſiuit quoq;
abſalõ achitophel giloni

tem ↄſiliariũ dauid: de ci

ſcribit᷑ ibꝰ abſalon ↄſpiratio:qꝛ ad diẽ deminata ↄgre

gauit fautoꝛes ſuos i hebꝛon. Miſit enĩ nũcios ad cliui

tates pncipales tribuũ:ita i qlibʒ ciuitate nõbili erãt
plures miſſi ex ꝑte abſalon:q̃rũ vn hẽbat tubã ſciẽtes

pᷣcepit dñs nr̃ rex libẽt᷑ exe

gmur bui tui. Egrłeſſꝰ ẽ er

go rex ⁊ vniuerſa domen
pedibſuiſ.l Et rẽliꝗt rex ð
cem mulieres cõcubinas
ad cuſtodiendam domuʒ
Egreſſuſq;ʒ rex ⁊ omnis

hoꝛã ĩ q̃ clamare
tur in hebꝛon ad

laret victimas facta ẽ cõiu ſonitũ tube. Re⸗
ratio valida:ppluſq; pcur gabit abſalo: ita
rẽs augebat᷑ cum abſalöõ. ſheadẽ hoꝛai oi
— en 1 bus ciuitatib' nõ
Venit ig nunci ad dauid bilibꝰ nũci abſa⸗
dicẽs: Toto coꝛde vniuer lon hñs tubaʒ ut
ſus iſrł ſeꝗt abſalon.Et dit ſonaret: w alij di
dauid ſuis ſuis ꝗ erãt cux Qurreresp vics
eo ĩ hierlin: Surgite: fgia bitablalon i be
mus:neq; enĩ erit nob ef bꝛon.diuulgãtes
fugiũ a facie abſalõ. feſti ibi erat iunctu
nate egredi:ne ſoꝛte venice lee de tu ckatibus
occupet nos:⁊ ĩpellat ſup feſtinarẽt illuc ad
nos ruinã:⁊ pcuciat ciuita faciẽdũ ſibi debi
tem ĩ oꝛe gladij. Dixeriq; tz eue Ltieichoo
ßui reg ad eũ: Oia qcũq; opululepocur.

rẽs augebat cu
abſalo.
ro cum ablalon

ierũt.cc. viri.ad
petitõem elabſa
lon ut paucioꝛes
cũ dauid remane

rẽt: ⁊ ut illi de ci

Iſti aur. xl. ani varie uitate ſua gilo. Cũq; imo

de hebꝛaicis qſtioni

buj dẽ ꝙ hec cõputa

tio icipit a tpe qͥ ſaul iterfeẽ ſacerdoteſ:ut hẽ ſupꝛa.j.li.xxij

ca.⁊ ſminat᷑i ↄſpiratõe abſalõ õ pꝛem ſuũ.cuh rõ eſt:qꝛ da
uid fuit cã ⁊ occaſio aliqͥ mo dicte occiſionis.łʒ eni non pec
cauerit petẽdo panes ⁊ gladiũ ab achimelech ſacerdote:
celãdo ei fugã ſuã:ꝓut ibidẽ dem̃ fuit:tñ i h peccauit ꝙ ni

mis patẽt᷑ h fec. Exqͥ eni ſciebat ibi eẽ doech idumeũ de q

timebat ꝓbabilr ꝙ iſta ſauli referret:ut ibidẽ dẽ: debuit fa

cere ita ſecrete ꝙ lateret ipᷣm doech: ⁊ iõ h̊ fit mẽtio illius

tpis.qꝛ culpa illa ipᷣpdauid ĩ pte fuit cà huprebellionis ab
ſalon ↄ ip̃ʒʒ: nec obſtat qð pᷣdcm̃ ẽ hãc rebellionẽ eueniſſe

ꝓpi peccatũ dauid cũ berſabee:qꝛ plura peccata pñt bñ eẽ

cãe ptiales vni pene a deo ĩferẽde. Ra.ſa.dicit ꝙ iſti.xl.ãni
icipiũt a tpe qᷣ pplus iſrł petiuit regẽ:⁊ ſimplr hĩe voluit
3 ſamuelis ꝑpſuaſionẽ:ut hẽ ſupꝛa pꝰli viij.capi.⁊ fit h me
moꝛia illo tpis i rebellione ipᷣd ablon 3 pꝛem:qõ pᷣma fa
cie videbat᷑ magnũ malũ:q̃ſi ſcriptura reducẽt ad memoꝛi
am dem ſamuel videlʒ ꝗ; petitio ppli de iſtitutõe reg non
erat ad bonũ. n ¶¶ Dixit abſalon ad regẽ.ad hoc accepit li

centiã ut magis opiret maliciã ſuã excogitatã. o ( Uada

⁊ redda ⁊c l.i.offerẽda ĩ hebꝛon :loc eni ille ſanct᷑ reputa
bat:eo ꝙ qtuoꝛ patriarche pᷣncipales ſũt ibi ſepulti cũ ſuij
ↄiugib.ſ.adã ⁊ eua:abꝛaã ⁊ ſara:yſaac ⁊ rebeeca: iacob ⁊
lya:ſiẽ dam fuit Geñ.xxiij.⁊ iõ abſalon fingebat illuc ire
ex deuotõe.Sʒ pᷣncipalr itendebat ibidẽ õ pꝛem ↄſpirare:
qꝛ loc ille diſtat a hieruſalẽ ꝑ.xvj.miliaria:Fm Pierony.
libꝛo de diſtãtijs locoꝝ:⁊ iõ melũ poterat ibi fautoꝛes ſue
ↄſpiratõis aggregare. Itẽ qꝛ dauid pꝛ eius ibi p regnauit
vt hẽ ſupꝛa.ij.ca.⁊ iõ videbat᷑ loc' apt ut ibi icipet regnuʒ

tionẽ. t
abſalõ faciebat cuſtodiri vias:ne h fcem̃ nũciaret᷑ dauid

uitate regia vide
rent ſibi fauẽ: qa
ꝓpt᷑ multitudinẽ
— Alioꝝ abſalon fa
uentiũ nõ audebãt ↄdicẽ. r ¶ Accerſiuit qcz ⁊c. de

iſrael pedibus ſuis ſtetit

cun oſilio iſte abſalon hoc negociũ accepat:⁊a ut alij fa
cilo iungerẽt

. i vidẽtes pncipalẽ regis ↄſiliariũ adde
rẽtẽ ſibi. S ¶ Fcã ẽ at cõiurato valida.qꝛ illi ꝗͥ erat ibi
iurauerũt ſtare cũ abſalo ad maioꝛẽ ↄſpiratois ↄfirma
Renit igẽ nũciad dauid.iñ tñ ita cito eo

donec haberet tãtã multitudinẽ q dauid ñ poſſz reſiſtẽ
ſcõm ſuã eſtimatõeʒ. v ¶ Et ait dauid. Hic ont deſcri
bit ipp dauid hůtiliatõ meritoꝛia:qꝛ ꝑ eã deſuit placa
tus erga dauid:⁊ 3 abſalõ puocat᷑.appuit aũt iſta hũi

7 7 79

liatio ſpalr ĩ duob'.ſ.ĩ hũilit de ciuitate regia recedẽdo

2 arcã dñi remittẽdo:ibi Uenit aũt ⁊ ſadoch. Circa p

mũ ſciẽdũ ꝙ cũ dauid eẽt ĩ bellis expt ⁊ audaciſſimus

eẽt ĩ loco foꝛti:⁊ habẽt ſecũ plures ⁊ foꝛtiſſi imoſ bella
toꝛes:nõ receſſit de ciuitate timoꝛe ipᷣp abſalõ pᷣncipalr

ſʒ timoꝛe dei:quẽ ſciebat ſe poffẽdiſſe: ⁊ ꝓpt h ex ſnia

dei iſtð malũ ſup eũ eueniſſe:ſcõʒ ꝙ dixerat ſibi natha

ꝓpha ſupꝛa.xij. ca. Pec dic vñs:ſuſcitabo ſupꝑ te malũ

domo tua.⁊ iõ ad placãdũ irã dei voluit ſe coꝛã deo
hüiliare:qͥ pces hũiliũ exaudit:⁊ iſta hũi itas aphuit i
ↄfuſibili egreſſu ede ciuitate:cũ dẽ: xi ugiam
ſi ppi ipᷣi vtutẽ:ſʒ dei cu erat flagellũ ad punitoe 55:
appꝑuit ephũiliatõ ĩ pgreſſu:cũ dꝛ: ꝓ ¶ Egreſſl eS
⁊c᷑. qꝛ icedebat peditado cũ tñ poſſʒ hꝛe eqs ⁊ muloj⁊
ñ ſoluũ exiuit peditãdo:ſʒ ẽt nudis pedibꝰ icedẽdo:ut hẽ
infra eodẽ cap. 3ʒ (Et reliqt rex decem mulieres. quia
ſciebat ꝙ nõ ĩterſicerẽt. ¶ Stetit pcul a domo.extra

itriutt⸗
einuoipi
ſaleuirßea
igt.
ſaheſtt
ſsenrahn
ſnirpre
lilmus
cislis/n
unpgonmt
Pntfi
ediinn
lmboch
iͤecg d
nihipek.

Wpuat

i (
ſun
Nehingne
ſihrun
Gainent

i O
ilituhi
ieit hli
hiwnili
Nta'gdea
liornd
Aotunc⸗
ſohed gere
ſbrſeihccr
dliſgai
1ponlidi
Peoctttil
ſe (E
ſoiraride
Aniniu
linojn⸗
lileido⸗
liure /⸗
itt bichn
ſt ſitidi
laur⸗
uuſute⸗
ſerſun
uffes
Cgruitiödn
ritir
nanömp
Pſacnn mn
hrutſeinl
Nſtibäi
nltelthe
mliffir
r
mm
i
tn iͤr
Nglüm
NN
Pak
ſthiin
olhei⸗
Pfichmn

Wii nn
nnti e
ritiin
ſati ui
waanhe,
uid a⸗
giiugn
luniadi

l
S

nnin

betlnir
Pbianun
icein
oeantt
iſt
Bimwiiich
dum

weſtiſnen
ginum
Aor Mne
liiiinchn
mu heznin
haͤbefutgle

„

mnutitihü

nchiu
Drim
rontſuin

iunſgn

. ee
ſeien

Lrleenin

ciuitatẽ:ut traãſire facẽt totũ pplm ſuũ añ ſe:ut poneret

ſe i maioꝛi piculo ſi abſalõ en iſeqret᷑:qð fecit eo ꝙ erat
culpa:ut pᷣdem̃ ẽ:⁊ alij patiebãt ppt eum.

aũt rex ⁊c. Dicũt aliqͥ ꝙ iſe fuit fil achis regis geth
q adheſit dauid ꝓpt ſuam bonitatẽ ⁊ ꝓbitatẽ: ⁊ ↄuer

ſus erat ad iuda-
iſmũ: ꝓpi qð oa
uid mag ſibi ⁊ ſo

cijs ſuis ↄpatieba
tur:eo ꝙ dimibat

getẽ ſuã ⁊ locum
go aũt vadoõ
q̊ itur ſũ.i.vaga
bũdłyad locũ icer
tũ quſq; dñs ſit

mihi placat. Ce

tera patent vſq;
ibi: Bec

flebant voce ma
gna. ipᷣi regi cõpa
tiẽdo ⁊ ad ꝓpuocũ
duũ dei miſericoꝛ
diã. dD
aũt ⁊ ſadoch. hic
oñt oñdit᷑ hũilia

tio ðð ĩ remiſſiõe

arce:cub p deſcri
bit᷑ appoꝛtatõ cũ
dẽ: Uenit auteʒ 2
ſadoch ⁊c. qꝛ vo
lebat ſe aſſociare
dauid ĩ fuga ſua
2p eo ↄſulẽ dñũm
tpe debito:iõ ſub
dit᷑: t depo

ſuerũt arcã dei.ſ.

ad vnã pꝑtẽ ad cõ
ſulẽdum dñm ad

quẽ locũ ðð dʒdj
clinare: f SE

aſcẽdit abiathar

ſ.ad ↄſulẽdũ dñʒ
ſe applicauit: da
erat tũc ſacerdos
pncipal:ſʒ tũc nõ

abuit rñſũ ꝑ qðd

cognouit ðð deuʒ
adhuc ñ eẽ placa
tũ erga ipᷣm: ꝓpt
qð ſocietate arce

reputauit ſe indi

gnũ:⁊ iõ eã hũilr

remiſit ad taber

naculũ vñ fuerat
aſſũpta dicens:

g i inuenero

gram ⁊ca pʒ lr̃a

Si aut dixe
rit ⁊c].ſ. ſbire fu
gã:exiliũ: moꝛtẽ:
ut iĩpleat᷑ diuinuʒ
bñplacitum.
i ¶ Et dixit rex.
h; ↄñt põit᷑ oꝛdina
tio ↄſultoꝛia qꝛ lʒ
do ñ deſparet de

enit

pꝛocul a domo:⁊ vniuerſi

ſerui eius ambulabant iu/
xta eum: ⁊ legiones cele/
thi ⁊ lelethi ⁊ omnes ge/
thei pugnatoꝛes validi ſex
cẽti viri ꝗ ſecuti eũ fuerant
de geth pedites pᷣcedebãt
regem. Bixit auteʒ rex ad
ethai getheũ: Cur venis
nobiſcuʒ: Reuertẽ ⁊ habi
ta cũ rege:qꝛ peregrinꝰ es
⁊ egreſſus es de loco tuo:
Heri veniſti:⁊ hodie ↄpel
leris nobiſcũ egredi. Egòð
aũt vadã quo iturꝰ ſuʒ. Re
uertẽ ⁊ reduc tecuʒ fr̃es tu
os:⁊ dũs faciet tecuʒ mißi
coꝛdiã ⁊ vᷣitateʒ:qꝛ oñdiſti
gr̃am ⁊ ſidẽ.Et rñdit ethai
regi dicẽs: Niuit dñs ⁊ vi
uit dñs me rex:qm̃ in quo

cunq; loco fueris dñe mi

rex ſiue ĩ moꝛte ſiue in vita
ibi erit ſu tuꝰ. Et ait dauid
ethai: Veni ⁊ trãſi:⁊ tranſi
uit ethai gethe ⁊ rex ⁊ oẽs
viri ꝗ cũ eo erãt:⁊ reliqua
multitudo. Oẽſq; flẽbant

voce magna: ⁊ vniuerſus
ppls trãſibat. Rex quoq;

trãſgrediebat᷑ toꝛẽtem ce/
dron:⁊ cũci pplus incede
bat õ viã oliue qͥ reſpicẽ̃ ad
deßtũ. Nnit aũt ⁊ ſadoch
ſacerdos:⁊ vniuerſi leuite
cũ eo poꝛtãtes arcã federiſ
dei:t depoſuerũt arcã dei
⁊Zaſcẽdit abiathar:donec

explet eẽt oĩs ppls ꝗ egreſ

ſus fuerat de ciuitate. Et

dixit rex ad ſadoch: repoꝛ

ta arcã dei ĩ vꝛbẽ. Si iuène
ro gr̃aʒ i ocul dñi:reducet
me ⁊ oſidet mihi eam ⁊ ta

bernaculũ ſuũ:ſi auᷣtẽ dixe

rit mihi:ñ places:pᷣſto ſuʒ
faciat qdðᷣ bonũ ẽ coꝛã ſe.et

a ¶ Dixit

misicoꝛdia ↄſequda:noluit tñ omittẽ ill qð poterat fieri
via hũana:⁊ iõ pꝰ oꝛdiauit de ſtatu abſalõ ſibi renũciãdo:
de ↄſilio eoiſſipãdo:ibi Cũqʒ; aſcẽdẽt dauid. Pꝛimũ ãt
fecꝑ ꝙ duos ſacerdotes remittens cũ arca oꝛdinauit q;

duo filij eoꝝ eẽnt nũcij ad rpoꝛtãð ſi

dixit rex ad ſadoch ſacer

dotẽ: O vidẽs reuertẽ ĩ ci
uitatẽ ĩ pace: ⁊ achimaas
filꝰ tuꝰ ⁊ ionathã ſiliꝰ abia
thar duo filij vꝛi ſint vobiſ

cũ. Ecce ego abſcõdar in
cãpeſtrib deßti:donec ve/⸗

niat ᷣmo a vob idicãẽs mi ct erat valde ſapiẽs ⁊

hi. Repoꝛtauerũt ergo ſa

doch ⁊ abiathar arcã dei i

hierlin:⁊ mãſer̃t ibi. Poꝛ
ro dauid aſcẽdebat cliuuʒ
oliuaꝝ ſcãdẽs ⁊ flens:nu

dis pedibꝰincedẽs ⁊ opꝑto

capite.Sʒ ⁊ oĩs ppls qui

erat cũ eo opto capite aſcẽ

debat ploꝛãs. Nüciatũ eſt

an ðð ꝙ achitophel eẽti
cõiuratõe cũ abſalõ: dixit

qʒ dauid: Infatua qſo dñe
ↄſiliũ achitophel.l Cunqʒ
aſcẽdẽt ðð ſumitatẽ mõt

ĩ quo adoꝛatur erat dũm: n —
ecce ôccurrit ei chuſi ara ichuſi arachites. da

chites ſciſſa veſte ⁊ fra ple

no capite: ⁊ dixit ei dauid
Si veneris mecuʒ:eris mi

hi oneri:lſi aùtẽ ĩ ciuitateʒ

reuertaris:ct dixels abſalõ

huꝰtuꝰ ſũ rex:patẽ me viuz

ſic fui ſeruꝰ pris tui: ſic ero
ſuꝰtu:diſſipab ↄſiliũ achi
tophel. hẽs ãt tecũ ſadoch
⁊ abiathar ſacerdoteſ ⁊ oẽ
vᷣbũ qdᷣcũq; audieris ĩ do

mo regis ĩdicab ſadoch æ
abiathar ſacerdotibꝰ.Sũt

eni cũ eis duo filij eoꝛum
achimaas ſiloſadoch:⁊ io
nathan fil abiathar:⁊ mit
tetis ꝑ eos ad me oẽ vᷣbuʒ
qð audieritis. Aẽiente er
go chuſi amico dauid i ci

ſusẽ hierlin ⁊ achitophel
cumecooo.
(CLap. xyVI.

ibi illõ qð audireto do

mo ablſalo:⁊a eẽt expe

iẽõ) ſibi illõ ſcire:⁊ p;
lxra vſq; ibi: k ¶ In

fatua q̃ſo ⁊c.] Erat

eni iſte nimis aſtutus

ꝓpt qð erat magis ti
deret.̊ ↄnt᷑ põit᷑ oꝛdi
natio dauid de ↄſilio
abſalõ diſſipando re
mittẽdo chuſi ad hꝰꝗͥ

eloquẽs:ut patebit.j.
xvij. cap. Pmittit tñ h
loe i qͥ chuſi occurrit

ipᷣi pauid:cũ di:·
1(Auq; aeceter .
S

ſ.oliuaꝝz. m
adoꝛaturerat dñʒ. ð

loco eni illo videbat᷑

clare tabernaculũ ĩ qͥ

ſfuabat᷑ arca ĩ mõte ſy

on ex oppoſito: ⁊ io
qñ ðð veniebat ad lo
cñ illũ ſolit erat ado
rare dñm:ſic̃ hoĩes a
lõge vidẽtej ecclaʒ ali

cuſſci ſolẽt eũ öpᷣcari

⁊ tũc ibi ðð oñʒ ado
rauit. n ¶ Occurrit

erat ð ciuitate arach
o Sciſſa veſte æc

in ſignũ magne triſti

cie. p ¶Si veneris
⁊c. qꝛ ñ erat vir bel
latoꝛ. q l aüt iĩ
ciuitatẽ reuertarl.q̃ſi
ñ curãs de me r (Et

dixer ⁊c̃. vẽ ꝙ ðð h

peccauẽit iducẽdo eũ
ad mẽtiẽdũ.dicẽð ꝙ;

EH ñ ſit aliqᷓ necitas ex

cuſãdi ðð ⁊ Chuſi de
aliq medacio officio
ſo:cũ ipᷣe dð pebfecẽit

tũc:ut patebit ca.ſeq.

põt tñ dici ꝙ nõ erat
ibi mẽdacium.ille.n.
ſuit alicui qui agit ⁊
agẽ itẽdit ad bonum
ipp. bonũ ãt erat ab
ſalon ꝙ a ſuo intẽto

peſſimo fruſtraret᷑ z
pii tradẽt᷑: maxie qꝛ

uitatẽ: abſalõ quoq; ĩgreſ/ nolebat eũ inificẽ: ſed

mag ↄſeruare ad ſui

coꝛectõeʒ: ut patet ex
his ꝗᷓ hnt.j.xviij. ca.

¶Diſſipabis coͤſili

unm ⁊c̃.i.diſſipare

—
—
—

WMKegum xvj

poteris p tuã ſ gpieria eloquẽtia:ſi icut apparuit ꝑ effectũ
Cetera patẽt i lr̃a.

ut hẽ. ]. ca. xvij 4 n ca. xv. ubi dicit
iĩ poſtil. Iſti aũt.xl.ãni varie ↄputãt᷑. ¶¶ Additõ

Icet dauid fuiſſet ca occaſionalis occiſionij ſacer
dotũ:nõ tñ culpabiliter ei attribuẽdũ ẽ:tũ qꝛ ſac
ſcriptura nõ iponit ei huiuſmõi culpa:tũ qꝛ non
dẽbat pᷣſumẽ in ſaule eẽ tãtã malicia: ut iterficeret ſacerdo
tes ꝓpt hoſpitalitatẽ dauid:q erat gener regis:⁊ nondũ pu
blice ab eo eiect neq; dãnar:licet in occulto ſaul cõcepiſſet
rancoꝛẽ de eo:qð latebat achimelech:ut ſupꝛa Reg.xxij.
Tũ qꝛ puerſitas ipp doech nõdũ erat ipſi dauid nõ: quia
nihil legit᷑ ↄtigiſſe añ illud fcm:in qͥ dauid potuiſſet hoc pᷣ
ſumere de doech:nec ipſe doech hot reuelauit ſauli ſponte
q̃ſi ingerẽs ſe ad hoc:ſʒ poſt inſtãtẽ indſitionẽ ip ſaulis:ut
pʒ ſupꝛa pꝰ Reg.xxij.cap.Ex qbus videt᷑ ꝙ hoc geſtũ nullã

Anʒ duid raſſſet
paululuʒz mõtis verti

habet ↄtinuationẽ cũ fſcõ achimelech:nec ronabilr habet
reſpectũ ad petitionẽ ppli de rege iſtituendo:ut ra.ſa.dicit.

Tũ qꝛ in hmòi petitõe lʒ pplus peccaſſet:nõ tñ dauid qͥ p
tũc erat innocẽs:tũ qꝛ illa mala qᷓ ſamuel pᷣdixerat pplo eẽ
ventura veriſilr ex inſtitutõe regis:nõ ſunt huic caſui abſa
lon ſimilia:iʒ oĩa ꝑtinebat ad malũ regimen regis q ad ty
rannidẽ ſe ĩclinaret:qð nullo mõ dicẽdu eſt de dauid:cui
regimẽ publicũ fuit a deo apꝛobatũ: ut ſupꝛa ca.viij.vnde
cõputatio hoꝝ.xl.ãnoꝝ meli videreninchoari a pᷣma vn
ctione ipſ dauid in regẽ:de qua ſupꝛa Reg.xvj.Queqͥ
dem vnctio in oꝛdine tpis fuit poſt petitionẽ ppli de iſtitu
tione regis:⁊ añ occiſionẽ ſacerdotũ pᷣdictã. Ro aũt huius
ↄtinuatois talis eſt:nã in pᷣma pᷣdicta vnctõe legit᷑:Direct
eſt ſpũs dñi in dauid a die illa ⁊ deinceps:qͥ qdeʒ ſpũs dñi
exponit᷑ cõiter de ſpũ foꝛtitudinis ⁊ ↄſtantie: q poſaꝛvnctio
nem viguerũt iĩ dauid.vñ extũc icepit dauid i virtutib flo
rere:⁊ ad magnos honoꝛes aſcẽdere.Et exinde ↄtinue ſuit
in cũctis pſpere agẽs:⁊ famoſiſſim in oibꝰ actibꝰ vtuoſis:
⁊ in victoꝛijs bellicis adeo:ut nõ ſolũ in iſrl:ſʒ in ceteris na

tionib ꝑ gyrũ timeret᷑:⁊ ĩ magna reuerentia haberet᷑ tanq;
dñs pᷣcipuus ⁊ ſtrenuus vir bellatoꝛ: ut pʒ bᷣmo Reg.xvj.

2 xvij.⁊.xviij.⁊ ?2 Reg.v.⁊ in q;plurimis alijs locis.Cuiuj
tñ oppoſitũ vẽ ei ↄtingẽ in pſecutõe abſalon:in qua ꝓſperi
tas ſua ⁊ celeritas ſeu claritas ſue fame fuit multiplicit᷑ de
nigrata:cũ ille qͥ de fructu vẽtris ſui egreſſus fuit:tã inuere
cũde ⁊ audacter illũ ꝑſecut ẽ vſq; ad eiectionẽ pſone ſue ðᷣ
domo ⁊ ciuitate regia:⁊ deturpationẽ cõcubinaꝝ ⁊ hꝰmõi
nec ſolũ hoc ſed etia ꝑ vnũ ſimplicẽ hoĩiem.ſ.ſemei fuit in
facie blaſphemax:⁊ vbij ⁊ facti grauii iiuriat:ut pʒ.j.xvj
ca. Merito igẽ ſacra hiſtoꝛia accipit cõputationẽ hui ꝑſe
cutionis abſalon a pᷣma vnctione ipſi dauid:tũ qꝛ oppoſi
ta iuxta ſe poſita magis eluceſcũt:tñũ ad onñdendũ ꝙ celeber
rima ꝓſperitas ipſdauid viguit cõtinue ꝑ.xl.annos dum
ipᷣe dauid recte ambulauit cũ deo:⁊ deinde icepit denigra
ri ſeu debilitari ꝑ tale infoꝛtuniũ qð ſibi ↄtigit ex oꝛdinati
one diuia ꝓpt peccatũ cõmiſſũ:ex qͥ fideles pñt ſalubꝛit eru
diri. Quecuq; eni ſcripta ſũt ad nr̃am doctrinã ſe cripta ſũt
ad romanos.xv.cap.⁊ ut itelligam ꝙ ꝓſperitas ipᷣpdauid
cũ ad culmẽ celſitudinis ſolimatus fuit ex ſuo peccato faci
liter vſa fuit in pfundũ:iuxta illud:Eieciſti eos cuʒ alleuia
rent᷑:qð totũ etiã in bonũ ſpũale ipſõ dauid redũdauit: ut
ipſe dixit.j.xvj.cap.oꝛte videbit deus afflictionẽ meã ⁊c᷑.
vñ iuxta ſniam apoſtoli:diligentib deũ oĩa cooperant᷑ i bo
num:ad roma.viij.ca.nã ſcòm doctoꝛes de tm dat iuſtis

de bonis vel malis tpalib q;tuʒ decet eoꝝ ſaluti ſpũali: p

ut in pᷣma.ij.q.vltima articulo vltimo rñdendo ad queſti
onem. ¶ Replica.
Nca. xv. vbi dicit᷑ de xl. annis poſt quos abſalon
ccontra dauid pꝛem ſuũ ſe erexit:poſtil.dic̃ Initiũ
M- illoxꝝ. xl. annoꝝ: a diuerſis varie cõputari. nã bea
tus Hieronym cõputat eos ab occiſione ſacerdotũ ĩ nobe

4

cui neci dauid cãm occaſionẽ dedit 2. Burgen. liceti
ꝓlogo ſui opis valde repꝛehẽdit poſtillatoꝛẽ: qꝛ aliſñn

dicta ſãctoꝝ pᷣcipue ſãcti Thome ex magnis cauſis de
clinauit.hic ipſe ſine ratione btõ Hierony.dicit: aſſe
rens ꝙ pᷣdicta occaſio ſacerdotũ nõ ſit ipſi dauid culꝑa
biliter attribuen/
da: nec ſacra ſcri-
ptura ut dicit im
ponit ei h'modi

F e enn , Cculpã: ſʒ ecce bur
cem:apparuit ſiba puêmi gen. nõ veretur ſe
phiboſeth ĩ occurſũ ei cũ opponẽ rotundo
textui:nõ mirum
igit ꝙ ſe opponat

ſancto doctoꝛi:dẽ eni pᷣmo Re.xxij. Cuũq; abyathar ne
cem ſacerdotũ ipſi dauid nũciaſſet.rñdit dauid:ſciebã
in illa die ꝙ cũ ibi eẽt doech idume ꝓculdubio annũci
aret ſauli dicẽdo:Ego ſum reus oĩium aiaꝝ pꝛis tui.Et
btũs Hieronym dicit ⁊ aſſumit᷑ in glo.oꝛdinaria:ideo
h quadrageſim ann ponit᷑:ut mõſtret᷑ diuinã vltionẽ
ſuſcitari ſuꝑ dauid eo ꝙ abimelech ſacerdotẽ dei fefel⸗
lit ⁊ tate cedis cã fuit.nec põt dici ꝙ dauid ex humilita

te ſit mentit dicẽs:ego ſum re:hec ⁊ alia ppendãt qui

burgẽ. delyramẽta grãdipendũt. Illud aut qð burgẽ.
quaſi ſuã cõputationẽ ſbiungit nõ min delyramẽtũ vẽ
Cõputat eni illos.xl.annos a pᷣma vnctioe dauid vſq;
ad rebellionẽ filij ſui abſalon:ut oppoſita iuxta ſe poſi
ta magis moueãt:utputa qꝛ dauid ab illa vnctõe.xl.an
nis fuit in cõtinua pꝓſperitate:⁊ poſt cepit rebellio:de q̃
pñs ſᷣmo.Sed de opiniõe bti hiero.ra.ſalomonis bur
gen.⁊ alioꝝ circa hãc cõputationẽ nõ faciẽdo vim:rõ
