dus loquẽdi qͥ apud hebꝛeos vocat᷑ decurtat.ſ.qñ loquẽs
no expmit totũ ↄceptũ ſuũ:qð maxie ↄtingit qñ loquit᷑ ex
exceſſu deuotiõis:ſicut erat in ꝓpoſito. v ¶ Tec eſt qcqỹ
ex ea qð nõ germinet.qð fit qñ ex volũtate nihil ꝓcedit ð⸗

deũ: ſut pactũ eternũ iniret ſapiẽtiſſimꝰ pꝛi
tres. Ipſẽ eſt quaſi tenerri⸗

munitũ. Cũcià.n. ſal mea mus ligni miculus qui

e iſt mibi

—
¶KR . .

liberate:qð nõ oꝛdinet᷑ in deũ: ſᷣm ꝙ dicit aplus.j. ad
Coꝛl.x. Oia in gloꝛiã dei facite.⁊ in ſtatu tali erat da/

uid in fine vite ſue qñ dixit iſta verba: x ¶ Pꝛeuar⸗

catoꝛes. Hic ponit᷑ ꝓphetia dauid de punitioe maloꝝ

pᷣmo quantũ ad penã tꝑalẽ:cũ dꝛ. x ¶ Pꝛeuaricato

rej aũt ⁊c. ⁊ hoc
1.— „ „ uüumppletuz ſuit an
Et oĩs voluntas:necẽ gcq; indeip tituʒ ⁊ ve/
ex eo qð nõ germinʒ. Pꝛ ſpaſianũ ꝓpi pꝛe-
uaricatoꝛes auteʒ q̃ſi ſpine na et r o ſchr
euellent᷑ vniuerſi: que nõ iſrłeuulſi.
tollũt᷑ manibꝰ. Et ſiqs tägẽ y¶ Que nõ tol-
voluẽit eas armabit᷑ ferrol luũt manib. quia
⁊ ligno laceato:ignẽq; ſuc ꝛꝛcenioez chꝛiſti
cẽſe cõbuůrent᷑ vſq; ad nihi no eccperut. i65
lum. Mẽc noiĩa foꝛiiuʒ ðð. eos inſurrexcrut
Dauid ſedenſ in cathedra ⁊ ioõ miſſa ẽ coꝛꝛe
in ctio dura romao

ani egen in cabeg
ſapiẽtiſſim⸗ bainceps int rũ qͥ notat᷑ cũ dẽ:
yCQEt ſiqs tagẽ
⁊c. qꝛ romãai ve/
nerũt ſuꝑ iudeos
cum exercitu ma/

gno ? bñ armato. 3¶ Jgneq; ſuccẽſe. qꝛ romani con/

buſſerũt ciuitatẽ ⁊ tẽplũ ⁊ magnã ptẽ ppli ibidẽ exiſtẽ-
fem. tangit᷑ pena eterna:cũ ſubdit᷑: a Cpure vſ⸗
qʒ ad nihilũ. qꝛ moꝛtui in infidelitate deſcenderunt ad
ignẽ gehene. Põt etiã hoc intelligi de punitioõe maloꝛũ
ĩ generali i iudicio extremo. b¶ DPec noia. Hic ponit
cathalogus foꝛtiũ ðð:⁊ p expᷣmũt᷑ noia aliquoꝝ valde
notabiliu: ? alioꝝ magis comuniũ:ibi Aſael. Circa p/⸗
mũ ſciendũ ꝙ alit᷑ expmũt᷑ hᷣ ꝛ.j.palipᷣ.xj.⁊ aliq ibi exp
mũt᷑ qͥ hic tacent᷑ ⁊ ecouerſo:⁊ aliqᷓ hic tacent᷑ q̃ ſuper
ſüt ſufficient expᷣſſa:⁊ oia iſta ſũt ↄſiderãda ad itelligẽ/
dũ iſtũ cathalogũ. Sciẽdũ igit᷑ ꝙ in vniuerſali fuerunt
xxxix.coputatis dauid rege ⁊ ioab pᷣncipe militie:⁊ pᷣt
iſtos duos fuerũt.xxxvij.ut ↄcludit᷑ in fine hu capli qͥ

rũ ſeptẽ fuerũt valde nõbiles:qᷣ tres pᷣmi dicũt᷑ robu/

ſtiſſt iniec qlibet eoꝝ debellauit q̃ſi vnũ exercitũ:⁊ pꝛi
mus de illis trib fuit ieſboã:de q̊; hẽt᷑.j.palipᷣ.xj.x fuit
Eleaxar filꝰ Abohy.ʒ' ſuit Sãmaa fili Agge:de qui
bus habet in h a. Doſt iſtos fuerũt tres alij valde foꝛ
tes:qͥʒ: qulcher intfecit vnũ gigantẽ: ⁊ pᷣm iſtoꝝ fuit
frat᷑ Joab qͥ inifecit Jeſbidenob: ſecũd ſobo/
chai qui inifecit ʒaph: tert ionathan filius ſammaa
fratrl dauid qui interfecit illũ gigantem qꝗ hẽbat ſenos
digitos in manib a⁊ pedibus:⁊ de iſtis tribꝰ dictum eſt
ſupꝛa caplo.xxj.Poſt iſtos tres fuit banaias fil ioia⸗

de de quo agit᷑ in hoc caplo qui ſuit valde foꝛtis: ⁊ iõ

ſingularit᷑ noiat᷑ poſt ſex pᷣcedẽtes:a ante.xxx.ſequentes
PHis viſis deſcendam ad lram. c ¶ Dauid ſedẽs ⁊c.

ioꝝ ſexto dicit: Melioꝛ ẽ ſapiẽtia q; vires. d ¶ Pꝛi⸗

no ncoͤmencht de ſapiẽtia q de ennanteg⸗ ſaer

qui vocati ſũt robuſtiſſimi. e ſe eſt quaſi tenerri
mus ⁊c.quia licet iſte vermiculus in ſe ſit nobiliſſimꝰ
tamẽ perfoꝛat lignum duruʒ: ſic dauid in ſe mãſuetiſ/
ſimus ⁊ mitiſſimus contra hoſtes rebellantes fuit ſoꝛ⸗
tiſſumus. f Wu octingẽtos iterfecit impetu vno.
quod nõ eſt intelligendũ ſic ꝙ omnes interfecerit ꝓpa
manu. ſed qꝛ ꝑ e ꝓbitatẽ fuerũt pꝛincipalit᷑ occili:vlł
qꝛ fugientes eũ pꝛe timoꝛe aliq ceciderũt in aquã vł lo/
ca ruinoſa:vbi fuerunt moꝛtui:⁊ ſm iſta expoſitioeʒ ð

ceps inter tres.i.excellentioꝛ in Egrean⸗ i tres pmi
Ip

d oʒ dicẽ Jeſboam hicn noial : imedlate ſubdit

icekn
anftbicn

ſrmmdiitn
fNcumnimn

evinſts

nianiin
Itoerm,
ndi don

1

fätkgaa

—

ſ.2
4
R
71
4
4

1

+

— —
S .
=—
E
S

S
£

E=
, z.

—
=

E
=
S=
W
—=

S=
—

= =
= E-
—
——

Sa =

=
=
—
☛n =☛ς S=⸗

=

=
— =—
—
—

—
S=

tgſieſ

CI

nonr ee⸗
t audaciã ñdens ꝙ
B volebat i
Meſig⸗ woiel riic ria ſigi
1 . 1 . it 1
rocu dit: 8 nfid it᷑ iſa b gig xxj. L
hecpker ſub ulis 3 ie Ral n ab deuo ſt ſi⸗ Gpra Aan
aicts eoni Pglail Auin bin ar do Rabil⸗
i eh. ad leua⸗
Da keged i oourdia oꝛtã 7 oluit ens: 1d vo obo⸗
leagar èòM . xta PA ille io die ne ul ns funs
ſtpuͤc de uc it. Pꝛ vald iu id. A 1 dñs Paienarn do
☛ lnemad, u vnd ui ſt eã ihi inem io nis daß
Po is fit quod ꝛim im . vetu vn da libau⸗ ſit mi Singneat chai a fra fficien a
latin nlſutteidin⸗ kfec ĩpet *pa/ ſed iti ũ ſan ſüt: ſemma f ſuſt xxj.
inn iſtim Aamaltte M lfeẽ fili ꝛop ., E ecti lu teni Iſte
l bäcrler ra o⸗ loi Paox 4 birtti l ſaſ u
RN eſt. aaneiſa ihoites id an ex- luʒ iculũ cſece aiq“ tind ſp ſoalan
hunen altge Po aboi. dauic 12 c bo den ntbicta⸗ eſeßn P5e nurur
imhti nte Dur mnoein. trui ei at cũ iliſtim Cu Raxn bielt uie p mina ter qᷣe be peul⸗
ami en n ſe SS gtin Ai ic ebat fſrue 2 n 5 oa⸗
cidimn gentg ie aſtä es⸗ ue illuci leipe ſie ſrob b filr⸗ . ecẽ c : leone⸗ ites i
din e lanliiad Praine ſti filij ſtein. de tre fratf as de gibe⸗ „ arc⸗ ſit obe e 4
San kr il⸗ 5& . aepo as ſärer obuio⸗ ſuspl ſarcl
. nera rre is tit ⁊ pc t mal le il 9 inte on G; nes. l. B rni
t. ebie na ijs ſui. tit ⁊ p ficere dio. die i leu uos! k tre H v t ſeo Ecdit 14 Sbrete
r öl Seribia⸗ defic gla ã in euer/ 0O8 9 . / in eps: erat deſc lr̃am: oopi
1 ai: 7 ibia nec del cũ na reu t b: onc uen jri ad ie c ueʒ
nögen inoꝛ. v eo 85 lade os ſor it: a reũ
ndchi mundr. ncic rig ſalut ſuge lia ð a49 atq; Pmo⸗ Pioia eru ue ccecid naia neni
2irnüi Inm d. nſuß dñs pls ꝗ ſpo ſemm a e uo li bon⸗ betegſeh nneuens
ponmrif kaſama Edr eeB or hüc togr ad bãnaia agno⸗ ſſit du⸗ nenees alia pl ſdãᷓ
we momn b lnera c den „ 8e9 tpo ri. E tioe Et . imi m Epeu de int it eĩ i6e cu ni
ömiſting vuh hoc? kor⸗ ſu E ra lĩſta ſſi l. Jp̃ t ipe ia ndit tio kmag
röniſiin vice l ei de Eda. de ara um le foꝛti ſeel. b:ct ip edia 0 intfect pt m⸗ ua
cl e liſtijm lẽte p pſe onam 4 on i 4 uiq
Gmd tas aliã Pan 8 agg hili 1ager 4 e cax ſmo nei Iße egypti ogui —
l tãs 1 ag phil agen lus d eime leon is. . tanne anß ge ſe
nimi riã. d⸗ de fi iſut ibis tppᷣ in 8 leõ ſſit lee iu ti dinẽ atur S
vür dle ſetce, gat Brcz wonſeei Ulci qlt pen dieb nir ernie bn ac n 81. Fnli 5
innir Pgeüinti ftro vngin m ſte eſt oarer lecc. 1 t
ni mx Zp cij ſu tpatʒ nus. hili :t tut iſteos: q; it ignũ ha eũ q; int ic qõ i quẽ i n
Kann, io dl fcie p hra phili . Mec quo irũ d acliſſet ad 5 rc dema
ennai cede uẽtib deſt⸗ edio ſſitqʒ P ggna. tres umlv tẽ in ſcẽdiſſe haſta⸗ nit h annen ur
iben FVerde l. 4 ercu lutẽ m rantt ta abentein: oꝛſit tfecit ſio ſaonn ., vo
CRK bpC nus? i P fis ſa Ede⸗ int he cu lexto⸗ mntte dato ſa li.ij. imita
a ut ẽdñs cee rig vi v n 4 10. al unna.
inm t Kodſg ſ⸗ els inn n d 0 den eorpui Ksban
Wen ont adu i eius „nö⸗ t pnc emen Laſt man ſua. tipẽ I * ꝛeo gyptt deb⸗
ie zinauß use era at tp ollä. oſita de aſtal de. E uſtos gldeerpe do
auc eurie lutẽ ma Apener zod elath uid eũ h bioia rob bilioꝛel insfect ledirerat 65
Audr enr⸗ itatẽ 7 elüca⸗ ox adanid ias ſildio ds ol e aleh nile.
dm Aoy, F in in pᷣſic Rennmnite a: üta 1.5 luz a ktri Scan re reri
unne crat. Reue rat i liſtin idera :7 ait: ver nera ulari b int tri e facli q icax
4 ger 1 plium hi eſi cu: tũ rue ricul 029 tad. dẽ faci Pt bꝛa i
irtricli ſates bl⸗ te no p E. De e la t po pe id au frat i atru i. bat er he onymi
tent ihmar pbin ble ade einbe aui helſ li pat ran. Rialib
ni dütſprr/ ſus at. ꝓbi beih aqu ihi dar in be d ſa fi 8 g l een iro⸗
3ze aim anim ſit . uid a midt ge püt to. A leanã ẽma eritis vrn ſtriũ Praian
Rr tiabe . iqiie iſterna Irru hi ita. E leẽ. Seẽma le nluſt he ſecũdi
huß⸗ t eũ de t duer O. de ciſt oꝛtã. ra p 3 g ethleẽ plurib gie⸗ 8 liby uſtos. bita⸗
diizn ereret ue de S az eb Kaplurilen nat libn: d beano
ni' Af⸗ it exe⸗ m a aq ux. es cal gqu d .RM egũ a ony min tres pꝛol 0d
— oꝝ. dtr em foꝛt ut 9 at s reg hier i. non ter d qꝛ eqt rater
eet ſari ſpolia ? fe thle 6 ſer er ibꝛo . Beñ in rſe propi elfrat .
tn i Lſpe E tre ul 4 H ñſupl 79 minat 2: ah Ini
us ſonm⸗ i poſt h lin iſtern ronsfa K cu 8 U t den per⸗ ictũ klra es:n
— e fle age iſterna ſeekt diͦs drlibꝛoo⸗ K Re ennlie erarlupo
ni nct n C1 fili itate de d ecit la. ti ter ionũ. uia uaſi 8: ut. 27 leg erat
1 16:16 de it: Ste i. S agru. 4 u de a bꝛaici⸗ tes ſua te r egn nin
ninr könſie a Uele ſaed, de e nalos mninaral rer winoe
altis i Altnte ucf vets HS luditur ab. bled
ducd . f t tut⸗ meneſeide loſa in ib'. , ezcli ſim io ictos
ns. wofi lute lecnõ ſi dau ib for 3 7 arnhat, rS
iimn g⸗ aque ntzr hocno ii onoh biſal:
lt duor⸗ aͤrne no de ennencs
aun * d⸗ Kran ligi poſtea c
Pumt nernnre
Genu marinm
i 4
an
i

8
inter fe
tur
ius tace
eius
en
me
no
icunt ꝙ&
icun
lich. Zllij ver
non
Oc.
xit dau
ixit
E6. 7 di
760.
potum
1 po
et mih
is d
qu

— —.——

¶ Regũ

ſior:hãc aũt nũerationẽ pᷣcepit dauid ad ſui oſtentatio

quia poſuit maculã in gloꝛia ſua:qꝛ occidit ꝓditioſe Ab-
ner: ut habet᷑ ſupꝛa.iij. ca.⁊ Amaſam ſilłr: ut habetur ſupꝛa
xx.ca. ⁊ abſalon õ inhibitionẽ reg:ut hẽt ſupꝛa.xviij.ca.

rari populuʒ
ex electione: igit᷑ cir⸗

ca hoc pmo ponitur

ipſius dauid iuſſio:

ecũdo iuſſiõis execu

tio:ibi Esreſſ uſq; eſt
ioab: 3ʒ facti punitio
ibi Percuſſit aũt coꝛ

dauigd. Circa pꝛimuʒ

ſciẽdũ qð iſtud factũ
ↄtigit ante ea q̃ dicta
ſunt in pncipio pᷣcedẽ
tis capli: qꝛ illa fuer̃t
v̈ba nouiſſima ðõ:ꝛut
dẽ ibidẽ. pᷣmittit igit᷑
oꝛigo tranſgreſſionis
dauid ĩ facto iſto cũ
di: a (Et addidit
furoꝛ ⁊cl.ex hoc eniʒ
ꝙ dñs volebat pũire

pplm pꝑmiſit dauid

efferri ad numeratio

nem ppli.vñ dic glo.
gregoꝛij ſuꝑ locũ iſtũ

ꝓ qualitatib ſpdito
rũ diſponunt acta re-
Fentiñ⸗ ut ſepe ꝓ ma/

o gregis etiã vere bo

ni delinquat vita pa⸗
ſtoꝛis. Dauid.n. deo
teſte laudat tumoꝛe
repentine elatiõis in
flatus pplm nũeran-/
do peccauit ⁊ populꝰ
penã ſuſcepit: qꝛ ſᷣm

meritũ plebiũ diſpoꝰ

nũt᷑ coꝛda rectoꝰ:q̃le
aüut fuerit petm ppli
q̃ demeruit in littera

nõ habet᷑: ſʒ libꝛo de

hebꝛaicis qõnib dẽ
qð hoc fuit eo ꝙ po/
pulus dauid nõ reſti/
tit ut debuit in facto
vrie:⁊ iõ in ca.pcedẽ

ti vltimꝰ nominat: ut ſententia huũ ca. pꝛecedenti aliquali

a X addidit furoꝛ. Hic deſcribit ¶ a.XXIIII.
WBYin dauid ꝓpter pctm ſuꝑbie:qꝛ pᷣcepit nume

Elicha de arodi. NHeles ð

phalti. Hira fil acces de

thecua. Abieſer ð anathot
Mobönai de vſathi. Sel⸗/
mon ahoites. Macharai

netophatites. Eleph filiuſ
baana: ⁊ ipᷣe netophatites
Itai fil ribai de gebeeth

filioꝛuʒ beniamin. Banai

pharatoniteſ. Heltai ð toꝛ
rẽte gaaſ.Albialbon arba

thites. Acamaueth de be⸗

romi. Eliaba de ſalboni.
Filij iaſen:ionathã:naram n
numerarẽt pplʒ iſrl. Cũq;

Sẽma de oꝛodi.Haiã fil

ſarar arothites. Elifeleth

filꝰ aaſbai ſfilij maachati.
Heliã filᷣachitophel gelo
nites. Eſrai ð carmelo.Fa

rai de arbi. Igaal fil na/

than de ſoba. Bõni ð gad

di. Selech de ãmoni. Na/
arai berothiteſ armiger io
Ab filij ſaruie. Hira hietri/
tes. Gareb ⁊ ipᷣe hietrites.
Vrias ethe.Oẽs triginta

ſeptem. ¶La. xXIIII.

T addidit furoꝛ dñi

Airaſci cõtra iſrael:lcõ
mõuitq; dauid in eis dicẽ/

tem: Nade numera iſfael

⁊ iudam. Sixitq; rex ad

ioab pꝛincipẽ exercitus ſui

ter copulet᷑:ſed hoc dictũ videt᷑ falſum:q;ꝛ peccatũ dauid ʒ
vriam vxoꝛem ei polluẽdo ⁊ ipᷣm ꝓditioſe occidẽdo fu it
ſecretũ quouſqʒ totũ fuit cõpletũ:ut patet ex pꝛedictis ca.

xij. ꝓpter qð dixit nathan ad dauid:tu feciſti abſcõdite ⁊c.
Pꝛopr qð patet ꝙ pplłs nõ potuit pctõ dauid occurrẽ: ſilx

nec poſt factũ qñ venit ad noticiã ppli debuit puniri:quia
pena iam determinata erat a ſũmo iudice deo:ut patet ibi

rebe

dem ꝑ vba nathan ꝓphete:⁊ iõ meli dẽ ꝙ pctm ppli ſuit
lls eius g dauid ſequendo ſeba filiũ orbelg drar hõ
peſſim ⁊ ſedicioſus:⁊ de hac rebellione ſoł ſeba fuerat pu

ni. ut habet᷑ ſupꝛa.xx.ca.ꝓpter qð ppls erat puniendcꝰ:qð
factũ ẽ ꝑ peſtilentiã imiſſam a deo ſuꝑ pplm: ꝓpt eb nũera

tionẽ. b

Kõmouitq; dauid.ſ.ſathan ipᷣm incitauit: ut
habet expſſe j.palipᷣ.xxj. c ¶ Uade numera iſrł ⁊ iudam
pꝑ ſe pꝛecepit tribũ iude numerari:qꝛ erat nobilioꝛ ⁊ bellico

nem de tot milib bellato. d

uid ſibi dñs me

rex vult. Joab.n. vidẽs regẽ ex elatiõe moueri ⁊ voluit
h' ipedire:ſʒ ñ potuit:iõ ſbdit: e¶ Obtimuit aũt fmo

reg..tũ qꝛ ſuꝑioꝛ erat:tũ qꝛ dñs pplʒ pũire diſpoſuerat
f¶Egreſſuſq;

ioab. Hic ponit

Perambula oẽs tribiſra dicte iuſſiois exe

el a dã vſq; ad berſabee:et
numera populũ ut ſciam
numeꝝ ei. Dixitq; ioab

regi:Adaugeat dñs de tu
ad pplm tuũ quaãtus nunc
eſt:iterũq; centuplicet ĩ cõ

ſpectu dñi mei regis. Sed
quᷣid ſibi dñs meus rex vlit

in re huiuſcemodi: Obti/

muͤit ãt ſermo regiſ verba

ioab: ⁊ pᷣncipũ exercitus.

Egrẽeſſuſq; ẽ ioab ⁊ pᷣnci-
pes militũ a facie regis ut

ptrãſiſſent ioꝛdanẽ: vener̃t

in aroer ad dexteraʒ vrb ꝗ
ẽ in valle gad:⁊ p iacer tra

ſierũt in galaad: èt in iram

inferioꝛẽ hodſi:⁊ venerunt
in dan ſilueſtria. Circueun

teſq; iux ſidonẽ trãſiert ꝓ/⸗
pe menia tyri ⁊ omnẽ traʒ
euei ⁊ chananei: vener̃iq;
ad meridiem iuda in ber/

ſabee: ⁊ luſtrata vniuerſa

terra: affuerũt poſt nouem
menſes ⁊ viginti dies ĩ hie⸗

ruſalem. Dedit ergo ioab
numex deſcriptiõiſ ppli re
gi. Et inuenta ſũt de iſrael
ottingenta milia viroꝝ ſoꝛ
tiũ g educerẽt gladiũ:ct de

nüer i eẽt in vitate ne nimis ſupbirei
ipſi dauid tradit' ꝗᷓ erat minoꝛ: aly aũt qͥ erat maior ſʒ
Sitatẽ expꝛimit.j.palip. Cauſa aũt quare nõo nuergauit
tribũ leui ⁊ beniamin dice; Pel d habet locũ.
i ¶ Et de iuda quingẽta mi

cutio: ⁊ patet lr̃a
vſq; ibi: g ¶¶ Et
ĩ ira iferioꝛẽ hod/
ſi: In hebꝛeo hẽt:
In irã locoꝝ no⸗
uoꝝ.i.ð nouo hi
tatoꝝ vel cultoꝛ
per abſciſionẽ ne⸗
moꝝ. Cetera pa/
tent vſq; ilti:
h¶¶Et iuẽta ſũt
de iſrl octingẽéta
milia ⁊c̃.pmo pa

lipo.xx. habetur

umerꝰ iſrl miſ½
le milia ⁊.c.milia
q̃ diſſonãtia ſol⸗
uit᷑ ab hebꝛeis.
Uno mõ ꝑ h qð
ioab nõ numera⸗
uit tribuz leui: et
tribuʒz beniamin

ut habek.). palip̃.
xxj. quaꝝ nũeruj

bene aſcendebat
ad.ccc.milia ⁊ ſic
in vniuerſo erat
numer: ſicut po/

nit.j. palipᷣ.hᷣ aũt

ponit numerꝰ re⸗
ſecatis illis de tri
bu beniamin ⁊ le
ui. Alioꝰ melp:

ut v qꝛ loab iui
p exeq̃bat h'mar

datũ ⁊ iõ ñ cura-⸗
uit mltos omittẽ
ut pʒ ð tribu leui
beniamin:⁊ qa
videbat r̃gẽ ex ſu

pbia motu:iõ tra
didit ſibi minoꝛẽ
iret:⁊ h ponit᷑ nũerꝰ

ia. Aliq libꝛi habẽr h qnqᷓ

ginta milia. ſed in hebreo ⁊ in libꝛis coꝛꝛectis habet:
Quingẽta milia.Sed tũc occurrit dubiũ quo tot erat
in vna tribu:qꝛ nũerꝰ nouẽ tribuũ aliaꝝ q̃ ſuerũt nue
rate ꝑ ioab nõ aſcẽdit niſi ad mille milia ⁊ ccẽtũ milia:

ut pᷣdictũ ẽ: Ad qð dicẽdũ ꝙ tribiuda fuit alijj bellico

ſioꝛ: iõ plures habuit bellatõcs ꝙ aliqᷓ alia. Itẽ qꝛ bel
latoꝛes ð alijs natioib q ↄiũgebat cũ ðð:ſic pʒ ſup xv.
ca ð ethai getheo qᷣ cũ ſexcẽtũ bellatoꝛib erat ↄiũciipᷣi

85: ſilr fuit de alijs natiõibꝰ: ⁊ oẽs iſti ↄputabant᷑ cũ
bellatoꝛib' de tribu iuda de qᷓ erat dauid: ꝓpt᷑ qð nie
rus bellatoꝝ trib iude tm aſcẽdebat. Sciendum tamę

—

Hinopprelt
pte

SS
—
—
—,,
—
—

bihtcautiün
ſboopelſhe
ſeſinisſt
ufkiniei⸗
polt inn
rontrignu⸗
Gtapio ne
penunao
ocii
tounor ie
Ctinnecüt⸗
wrtef
mtinod
ätnpnen
diſcire
ltn. dC
ſttürhio
ſeratt
ginmanttt
gnonme
Niunpe:
Cnnp utcie
Nürbijnmi
ſriefuen
izmopaan⸗
neſiedie⸗
ſtigc An
ißint
raduud
Nk N
Clltithlc⸗
D
kot
aunlt v
girune
hinnuen

lictnn
Dnm qð ſoluit᷑ ab hebꝛeis.vno “ autem. cccclxx. milia ⁊ ceteri fuiſſent occiſi
Pimekiüffn pmo palip̃. erãt capita ali . xxx. milia q omit teri fuiſſent occiſi: 2 iõ elegit penã
palip.erat ca .J 4 tunt 17 i6 el
3puirdſcriu lbi: hic aut i pita alioꝝ:⁊ ſic nõ num tunt peſtilentia a deo imiſſa elegit penã omnibus equalẽ
WMun bi:hic aut in numero cũ alij umerant᷑ cũ eis 7 imiſſa equalit᷑ poterat cac us equalẽ: dqa
RW libꝛo mero cu alys concludũt᷑. Al ueis ?pauperem. o ¶¶ 3 tpoterat cadereſ
ib . de ibꝛo ꝑalipᷣ.ponit᷑ nũerꝰ minoꝛ qui fui Alio mõ ꝙ dicte pen n. o¶¶Immiſitq; dñ cadere ſuper regem
Khn nenimis ſupbirz 2 qui fuit traditus dauid centiuchn executio cũ dicit: p ns peſtilentiam. Hic ponit
in veßdictäeaF ooſtitutum. i. vſq; ad tertiam dle inclanſi vſq; ad tẽpus
on nn ponit numer' ſʒ deiuda ꝗngẽta mili glanue⸗ ut dicunt ali
Tnn S veritatẽ ꝗq maio toꝝ qngẽta milia pug/ ti ..r qui quia ſic erat pena
imarſk eãt oppoſito mõ toꝝ. Pẽrcuſſit aũt coꝛ ðð enti pplm: Sufficit nũc: determinata. Sed h
ſnharmtt i de numero irk eũ poſtq; nüerat ẽ coꝛ ðð ↄtine manũ t nũc: no vicet ven: qui
Pribcorn ut pʒ ex dcij. Iec Et di ; nuerat é pplus ne manũ tuaʒ. Eraſ aũt infra vicik: Ceni aut
— r pzer deiſ lec Et dixit ad dñm. Pec⸗ angel dñi iũ areã are dad vandinde l
pidnodo⸗ ẽ incõueniens ſic caui valde i dñm. Pẽec/ iebuſei. Dixi rea areuna R ad dauid i die il
unrflair variari modũlo õ valde in hoc ſacto: ſʒ bulci. ixuq; ðð ad dñʒ a. ⁊ videtur loqꝗᷣ ſcri-
rblin quendi: qꝛ frequẽ pᷣcoꝛ dñe ut trãſferas iniq/ cũ vidiſſet angelũ cedẽt ptura de pma die pe⸗
wein A tale moduz tate ſᷣui tui: qꝛ ſtulte eginc⸗ dolin. Egoſii g peccautg ſilentis gi hoc eniʒ
ſat ſoluũt apparẽtes mMis. Surrexit i ego iniq egi:iſti q oues ſũ gad ut dauid of
Poer ek, xit it ego iniq egiulti g oues ferret Genn
nlukinn cuſſit aũt. Hic cõ ꝓphaʒ ⁊ vidẽtẽ dicẽs pꝛis tua 3 me 13 dom ta: ut habef infra. gx
tan ſequent deſcribit Aade ⁊ loqre ad 88 die⸗ pꝛis mei. ANẽnit aüt aa auo videt etiã qꝙ tem
mer'iſtnt puitio delicti vbi dicit d ſs : Triũ ti 8. Hec pha ad d5 in die illa: b5 ſan eſtilẽtie noõ erat
bniiutcni⸗ pmo ponit deter optio:eli Triũ tibi datur xt ei: Aſcẽde ⁊ illa: di ali g remp⸗ is dicut
jniſonitu ſy minatio pene: ? ris e bi ge vnũ qð volue re dñoĩ a pſtitue alta nn temp cõſtitu⸗/
litbhehnt executio luſtiet eeN ig ut faciã tibi. Cu/ ſei. Et area areuna iebu pu intelligitur tem⸗
onohbi ra oijs venien veniſſet gad ad ðð nüci ſᷣmonẽ uid iuxta letemp' nõ videt eſſe
Pahrofuma tq; oñs peſtilen Auit ei dicẽs: Aut ſeptẽ a monẽ gad queʒ pᷣc ſti pꝰ nõ videt eſſe
uunbazlot tiaʒ: tertio placa ni icẽs: Aut ſeptẽ an dñs. Coͤſpici bᷣcepat ei O titutũ i lege: ldeo
tlui a3: tertio placa nis veniet tibi fames in : dñs. Cõſpicienſe onatan meinie d
rönztanuamnn tio offeſe: bi Ue tua:aut trib i fames in fra aiĩaduertit q; areung vi itoli ⁊ melius ut
ubit mui tc gag Cuca aduſe ut trib mẽſibꝰ ſugies trãſire ad regeʒz ⁊ ſuos ei? vicet gtengi conſij
Pcnupnünn bend expmit peni arios tuos ⁊ illi te pſe- o⸗ e ad ſe:è egreſſus ad crifici gi 0ꝛa ſa⸗
dinit i⸗ da unz quent᷑: aut certe trib diebꝰ oꝛauilł regẽ ꝓno vultu ter lucl Ratarih futi
gant cuſſit ãt AWs- Vi begilenti in terra tua. nigt vil i: Quid cãe ẽ ut ve- lege: Exo. xxix. e
mi uy ſentia ci eue⸗ c? delibera: ? við quẽ maQd vwe,0 adſeruñ ang bben iet ml
mimer ut valge petõ Dixit autẽ dauid ad gad: te areã:⁊ edificẽ altare dño gilta vuo⸗⸗ ulo lxx.
attng rictddtmnndet 1 gag: n ceſſet inkfectio à graſſat aroie abic zu⸗
nn diuini traſgreſſio ut ĩcidã ĩ man dñi:lmlie.n n pplo. Et ait areuna ad ſicut dictum eſt peſti
riat rer ohe⸗ Exo. Zn ey ſt q;ᷓ ĩ man? hoĩuʒ dalich Accipiat ⁊ offerat lenris num wierum
Iie xxx. vbi di: Qus mmiſitaue dñs peſtilẽt domin me rex:ſi at determinata: et
fctbibni di: Qus NMmiuque dns eſtilẽtiãẽ ei e rex:ſicut pl ſic vi ta:
A iin lenlüme, in iſt!: dẽ mane dis l 1e⸗ ei. Habes boues in bo⸗ en
unimni ſinctibelugar-⸗ h ↄſtitutũ: ⁊ moꝛtui ſũt ey cauſtum: ? plauſtrũ iuna qeiaendu⸗ ,no:aa
gorbeli gli cin p a pplo a dan vſq; ꝛui ſüt ex boumi . uga peſtilentia triu ꝛga
Homul mab' ſuis dno: pplo a dan vſq; berſabee m in vſum li peſtilentia triũ di
1bcnunint⸗ nõ erit pla o: e ſeptua dan yſ; berſabee Omniã dedi gnoꝛum. erat dicta per mo
utuiihſi rru ſir in is⸗ E ag is milia viroꝝ. Dixit edit areuna regi cominationis: ſeus
kunn idlubclit bide; q; extẽdiſſet manũ ſuã D q; areuna ad regey: hne tertio Aaͤhur
üßftinne, Dimidlü ſicli ſt ngel'dñi ſup hierlin ut di vominus deus tu' ſuſci dragiuta dies e nini
uiennnaf natratio hAlklictionẽ: ait ãgelo n pſpongdens rex ait: tamen non fuit ſub⸗
naanm ratio generam nẽ:⁊ ait ãgelo ꝑcu/ ex ait: Nequa/ uerſa. Sic i
nien ppii icen cepbit it ggelo pcu/ quã ut vis ſed emaʒ pꝛecio ſto du benſen
rhebera d dauig fieri fieret ””õ HM to vuo dies peltuen
”ä cc ricrn ſed quod quilibet offerret nem dicti. pꝛi te vlmiſnerunt .
. armb ir rebat numer ppli: ũc numerabant ſicli: ⁊ ſic api m dicti. pꝛim vero die tum per cõminatio-
Nge t numer ppli: qꝛ ſic appa⸗ vero dies per modũ ſea nid
mwti iin gorgaie n Arhr Peraktnnn numenꝝ ſicloꝛum Wiſernis G fuu peſilentia tantiz HH
iiini nnn ne 2 ſic ſecuta ẽ plaga. conſe numeratio nõ fuit ſic fa xta area dominus ſuper afflictionem 2 ub —
nuriuͤt cũ dẽ: Trium tibi dat Dptio de ponit deiminatio pe⸗ tur oꝛn in areuna.iſte erat binomius:quia cũh n⸗
uittiſti⸗ äs naneur haberur himnd parali⸗ oeba⸗
gict n ¶ Sed melb ẽ .qꝛ qolibet illoꝝ videbat duxzx. gad. hHic conſequenter deſcribi 5.xxj. r. ¶ Henit aũt
inun 4 diepiu dmin oed⸗ incidã ⁊c. eligendo peſti ux. lationem dauid ad di cribitur placatio offenſe: per ob-
iicdſiſßii⸗ diey: tũ quia de dei miſericoꝛ- ligendo peſtilentiã trů domini: ad dictum gad pꝛophete per re atren
. giſſet famem ſepten ericoꝛdia ſperabat:tũ qꝛ ſi mini:quod notatu per reuelationem
Cotiynn,1 ſent ſibi n. eptem annoꝛ ipſe lij di tuqꝛ ſi ele· xca ſermon r cum dicitur: Et aſcendit dauid iu-
ſi Pdii, ent ſibi de victu:? pau ipſe a alij diuites puidiſ- 8 ((Eteg em gad quem pꝛeceperat ei domi Zuid iur
ani⸗ reis eligiſſet fugam ant achti ſſent nimis afflicti. tẽ re del greſſus adoꝛauit regem ideſt Carri na ete
1Sn ilio pugnatoꝝ: a refugio foꝛtali tes federat: qꝛ ꝑ eũ ð gentilis erat amic ðð ⁊ ei cõ
ugnatoꝛ:: 2 refugio foꝛtalicioy rat: qꝛ ꝑ eũ ðð habuerat ꝑtẽ ci eico
poatẽt vſq; ibi: t ¶ Oia dedit uitatj hieruſaleʒ. Cetera
l 1* greuna regi.i.dare voluit.

¶ Poſilla ſup tertiũ libꝛũ Regũ incinit ¶ Ca ſ.
v ¶ Emit ergo dauid aream ⁊cl. pmo palipᷣ.xxj.dicit: Dde rex dauid ſenuerat. In pᷣcedentib'
dit ergo dauid oꝛnan pꝛo loco ſi iclos auri iuſtiſſimi ponde libꝛis actũ ẽ ð regno filioꝝ iſrl vnico
rij ſexcentũ. Et ideo lr̃a que ſic habet dʒ ſic punctari: Emit , hic ↄñter agit᷑ de regno e diuiſo: ꝓ⸗/
ergo dauid aream. tacet hic pꝛeciũ quod pᷣmo palip. ns A Ipter qð apud hebꝛeos duo libꝛi pce
expmit ſexcentũ auri O
q vocat ſamuel:

icloꝝ. 7 ſequitur: — L
¶ Et boues argeẽti a te:⁊ nõ offeram dño deo ¶ Incipit liber mus ma 2 vuo ſequẽtesſi
. nles gan anege. meo holocauſta gratuita. lalchim.i. regum teruus. vr al lie aui
in. BntdSodauc ucama (Eapiimr kectmaatun
bauid altare domio. boues: argenti ſiclis quin·
ille locus eſt in quo qᷓginta: et ediſicauit ibi ðð
Abꝛaam voluit im aſtare dño ⁊ obtulit holoꝰ

molaie ſaae iili u cauſta a paciſica. Et ꝓpiti⸗
neſis. xxij. ⁊ iacob ve. atus eſt dñs terre: ⁊ cohi⸗/
dir ibi ſcalaʒ: ut dem bita eſt plaga ab iſrael.
fuit Geñ.xxviij.⁊ ibi —
poſtea fundatuʒ fuit Explicit ſcðs lib ſamuel. ret᷑ veſtibus nõ

ſed dauid accipere noluit niſi pꝛo pꝛecio. vnde ſedtur:

ut cadẽ cepit.ſ.qr
batq; cia⸗ to libꝛo: qꝛ extũc
tis pluri gentes ſubdite he

dñari eis:⁊ finali
templũ ꝑ ſalomoneʒ calefiebat. ter eos captiuate
ut habetur infra ter/ L

tio libꝛo ſexto caplo.⁊ ſecũdo paralipo menon. iij. dũ ꝙ vbi vnũ regimẽ terminat ſequẽs inchoat:iõ pmo
ä „ agit de regni vnitate ſub ſalomone in pn regni ſui: ?è 65
Explicit ſecundus liber Regum. rregni diuiſione circa finẽ vite ſue.xj. ca. Pꝛima in duas

qꝛ pᷣmo deſcribit ipſo ſalomonis regis inſtitutio:? inſti
tuti cõfirmatio ca.ij.pᷣma in tres:qꝛ pmo deſcribit ißfꝰ

dauid ſenilis ↄditio: ſecũdo Adonie ambitio:ibi Aido

M nias aut:ʒ ſalomonis ꝓmotio:ibi Dixitq; nathã. Cir/
. ca pmũ dẽ: a . t rex ðð ſenuerat.⁊ tñ nõ hẽbat niſi
lxx.anos ad płꝰ:qꝛ.xxx.annoꝝ erat qñ cepit regnare: ?
q̃dragita annis regnauit: ut habet᷑ ſupꝛa. ij.li.v.ca. S

ad ſenſũ pʒ ꝙ aliꝗ citi ſeneſcũt ⁊ alij tardo ſm diuerſi⸗
tatẽ ↄplexionũ ⁊ laboꝝ ⁊ curaꝝ. b ¶ Cuũq; opiret ve

ſtib'ñ calefiebat:qð fuit ſaij mirabile ð tãta frigiditate
in hoĩe bñ cõplexionato.Cur vna cã aſſignat᷑: qꝛ a iu

uẽtute fuit bllicoſus: ꝓpi qð multos ict/ ⁊ plagas ſu-

ſtinuit:ex qbus plurim ſanguis emanauit: ꝓpt᷑ qð citi
us ſenuit ⁊ infrigidat' fuit. Alia etiã cauſa addit qꝛ ex
viſione angeli tenentis gladiũ euaginatũ ſuꝑ hieruſ alẽ
ut dictũ ẽ ſupra.ij. libꝛo.xxiiij.ca.ſupꝛa modũ territus
fuit: timoꝛ aut inirigidat ⁊ maxime exceſſiuꝰ: ꝓpt qõ ti

mentes palleſcũt ⁊ tremũt:a iõ extũc dauid notabilit
infrigidat ſuit. Aliã etiã cãm aſſignat Ra.ſa.dicens
hoc fuit in penã peccati q abſcidit oꝛã veſtis ſaul: ut ha
bet᷑ ſupꝛa.j.li.ca.xxiiij. Cl.n.in h peccauerat vẽ qꝛ ibi
osẽ ſubdit᷑: Pꝰ hoc pcuſſit coꝛ ſuũ ðð: eo abſcidiſſet

= oꝛã clamidis ſaul.qdiu.n.ſaul in regno to abat a do

dauid debebat eũ reuereri:⁊ qꝛ in hoc irreuerent ſe ha·
buit ad ipᷣm fuit punit pena coꝛeſpodẽte.ſ. ut veſtib·
noo calefieret i ſenectute: em illõ Sap. xj. Per ꝗ peccat
s pꝑ hec ⁊ toꝛquetur. ¶ Et queram oño no regi ado
leſcetulã ⁊c. glo.Hiero.ſuꝑ locũ iſtũ dicit ſic: None til i
videt᷑ ſi occidẽtẽ lr̃am ſeqᷓ is figmẽtũ eẽ vel athenaruz
ludicra ꝙ frigidus ſenex obuolut᷑ veſtimẽtis n ſi ↄple⸗
xu adoleſcẽtulaꝝ nõ caleſcit cc· ⁊ iõ dẽ ꝙ hᷣ eſt locutio

pabolica: ita ꝙ p Abiſag vginẽ intelligit ſapia: q Eicoꝛ
rupta q ↄiũgit ſenibꝰ: ſm ꝙ dẽ Job. xij. In antics ẽ ſa Z
piẽtia:⁊ hoc maxime fuit in dauid in qͥ ĩ ſenectute maꝰ

xime viguit ſpũs ꝓphetie: put dictũ fuit ſupꝛa ijli co.
xxiij.⁊ hec ſapiẽtia calelecit regẽ dauid ipᷣm ad amoꝛ?

diuinuũ accẽdẽdo: a talis moce loquẽdi pabolic frequet

habet ĩ ſcriptura ſicut habet᷑ Judicũ.ix. Jerut ligna ut
vngerẽt ſup ſe regẽ ⁊c. ſicut fuit expoſitũ ibidẽ. Sʒ ſal.
ua reuerẽtia hieronymi iſtud dictuũ ſtare no põt: ut ve⸗

qꝛ circuſtantia lre ondit maniłeſte: ꝙ abil⸗ ag fuit adam

dẽtej ſũt vne liber

iiregũu in plurali
Trex da⸗ Pꝛimo igit ð du
uid ſenue prlici regno agit:
rat habe⁊/ put floꝛuit: ? p⸗

mos dies beꝛeis ceperũt re⸗

Cuũq; opi bellare: ⁊ tandeʒ

Circa pᷣmũ ſcien

Sʒ ſal⸗ .

Ortmmmnß
ſtnnent
gtßina
ueſ tiin/
niiißn
Mrpen.
ſenuiwoo,
Kinunſen
niümircg
anbi⸗
fitma'en
ſſcirazei
Glüftgen
bohrkſcnei,
ymnünne
igleitn
nnuibata!
nalyint

nllutinfi

—
—

ſunmtzi
euti
ntſ
nlwom
diancenm
cecn
isctizn
Neüz miu:
”
an ninitcii
zaibnefnen
bidtiun
Caſier
nunauin hr e
Enaiſih in⸗
ounccün
nſi N
mumn nit
ofttlli
mnnintittil

puella ad lr̃am adducta ipᷣi dauid ĩ remediũ frigiditat.
coꝛpalis:qð ẽt pʒ ex hꝙ adonias ꝗ erat iuuenis petiuit
eã ꝓ vxoꝛe moꝛtuo dauid:vt hi.j. ij. ca.⁊ iõ oʒ dicẽ ad
vitatẽ lĩe ꝙ fuerit puella coꝛpal:ſcõm higit expõit cũ
dẽ: c ¶ Dixerũt g ei ſui ſui.ſ.medici qͥ erant ſoliciti de
ei vita plõgãda
ꝓpi ſu ſanctita/
tem. d ¶ Que⸗
randño nĩo ⁊c
dicũt em medici
ꝙ optimũ reme/
diũ ʒ frigiditateʒ
mẽbꝛoꝛũ ⁊ ꝑali/ 1 .
ſinan eeri⸗ n- ciat dũm nr̃m regẽ. Queſi
m it igi AnI 6
Pene iuuencule 2 erut igit adoleſcetula ſpeci
oſam ĩ oib finib iſrl:⁊ iue

virginij:⁊ iõ talij Urou Un
fuit adducta ipſi nerũt abiſac ſunamitem:⁊

Bixèᷣrũt ergo ei ſerui ſui:
Quèramus dño nĩo regi
adoleſcẽtulã vᷣginẽ: ⁊ ſtet
coꝛã rege:⁊ foueat eũ: doꝛ

dauid:nec ex hoc adduxerfr̃t eã ad regẽ. Erat
becaut ee e aut puella pulchea nimis:
magis patebir doꝛmiebatq; cũ rege ⁊ mi
ex ſeqntibus. Se niſtrabat ei:rex vᷣo non co
nes em quatũcũ⸗ gnouit eã.Adonias auteʒ
cha hẽ:h nõ fili agith:elluabat dicẽs:
re Ego regnabo Fecitq;ʒ ſibi
rej ſi mulier ſce»een currũ ⁊ eqtes: ⁊ ꝗnquagi
ter Zhat cũ frigi ta viros ꝗ curreret añ eũ.
d n Doiett gr NMNẽc coꝛꝛipuit eũ pꝛ ſuꝰl ali
H qñ dicẽs:Quare boc feci
ſic fuit in ppoſi ſti: Erat aũt ⁊ ipe pulcher
to:⁊ iõ vti apleri valde ſecũdꝰ natu pꝰ abſa
bus hui vginisi lon. Et ſermo ei cũ ioab fi
natu miumoniali lio ſaruie:t cũ abiathar ſa
tũ ipſi dauidꝛma cerdote ꝗ adiuuabãt pꝑtes

xime cũ h'eẽt eii adonie.Sadoch pᷣo ſacer
remediuʒ - dos ⁊ banaias filꝰ ioiade
Seinat IA1 2 nathan ꝓpheia 2 ſemei
onias autẽ. Hic K E.
ↄñt deſeribit ißit? ⁊ celethi ⁊ phelethi ⁊ oẽ
adonie abitio cũ
dẽ: f ¶ Eleuabat᷑ dicẽs ⁊c lhoc nõ dicebat ꝑalam ſ ſe⸗
cretarijs ſuis ꝗͥ ei fauebant:vt p ea hẽ: g ctni ibi
currũ ⁊cẽ] ad oſtẽtationẽ ⁊ quadam diſpoſitionẽ ad re/
gnãdũ. h ¶ Nec coꝛripuit eũ ⁊ccàvidet᷑ ꝙ ex h dauid

peccauerit grauit:ſic heli:vt dem̃ ẽ ſupꝛa.j.li.ij.ca.Dicẽ

dũ ꝙ nõ ẽ ſile:qꝛ peccatũ filioꝝ heli fuit recte ð deũ fa⸗
ctũ aũt adonie quãtũ exter appꝑebat nõ erat niſi qdaʒ
vanitas vel oſtẽtatio:q ſatis cõiter ꝑmittũt᷑ filijs reguʒ
et foꝛte dauid ꝗͥ iacebat in lecto neſciuit ꝙ i hoc excedẽt
et ſi ſciuit tñ ignoꝛauit ꝙ ad regnum aſpiraret:qð pʒ ex
hoc ꝙ qñ ſibi innotuit ꝙ taqᷓᷓ rex feſtũ faciebat: ſtati ſa-
lomonẽ regẽ iſtituit:vt hẽ.j eodẽ ca. i ¶ Erat at ⁊ ipᷣe
pulcher valde ⁊c̃. ex pulchritudine em iſta ⁊ ex hoc
erat pmogenit᷑ int᷑ filios dauid viuẽtes: ⁊ qꝛ pꝛem vide

bat iĩpotẽtẽ fuit elat ad vſurpãdũ ſibi honoꝛẽ regium

abſq;ʒ licẽtia pꝛis. k ¶ Et ſᷣmo eũ fuit cũ ioab. Cub cã
fuit ex ꝑte adonie vt ꝑ ipᷣm ioab q erat magiſter militie
haberet militiã ſibi fauẽteʒ. Ex ꝑte aũt ioab cã fuit:qꝛ
bñ pcepat ꝙ dauid hẽbat coꝛdi vindictam occiſionis
Abner ⁊ Amaſe:⁊ ꝙ dauid h iponeret ſuo filio regna/

turo:⁊ iðo q̃rebat ut ꝑ e auxiliũ adonias inſtitueret᷑

ſic ſibi parceret. I ¶ Et cũ Abiathar ſacerdote.cuũ cẽ

3

miatq; i ſinu ſuo: ⁊ calefa

—

fuit ex pte adonie:vt p abiathar qͥ erat ſummſacerdoſ po
pulus ad ipᷣm inclinaret᷑ ⁊ ab ipſo inungẽt᷑.Ex ꝑte vo abia⸗
thar cã fuit:qꝛ deſcẽderat de heli cui dem fuerat ex ꝑte dei
ꝙ filij eᷣ eẽnt a ſũmo ſacerdotio deponẽdi pꝛout dem ſuit
ſupꝛa.j.li.ij. ca. Itẽ qꝛ ſicut dicũt hebꝛei a tpe q̊ fugit da-
uid de hieruſalẽ ppt
abſalo: dñs nõ dedit
reſpõſuʒ ꝑ abiathar
ſicut tactu fuit ſupꝛa
ijj. li. xv. ca. lʒ i alijs fa
ceret officiũ ſũmi ſa/

robur exercii dauid non
erat cũ adonia. Inmolati
ergo adonias arietib ⁊ vi
tulis ⁊ vniuerſis pinguibꝰ cerdotis:⁊ iõ q̃rebat
iũxta lapidem coeleih qu habere regem ſibi fa⸗
erat vicinuſ fonti rogel:vo- oebilen ne a ſtatuu
cauit vniuerſos fres ſuos mnolaß eige mAnen
filios regis: ⁊ oẽs viros iu arietib.ĩ ſignũ regie
da ſuos reg: nathan autẽ dignitatis. n ¶ Ju⸗
ꝓpphetaʒ ⁊ banaiã ⁊ robu Ma lapidem çoeleth.
erat lapis magn ex-
ſtos quoſq; ⁊ ſalomonem tera ciuitatẽ in cuius
frem ſuũ ñi vocauit. Dixit motione ⁊ tractione
itàq; nathan ad berſabee viri foꝛtes expiebant
mr̃em ſalomonis: Nũ au xvires ſuas:⁊ ideo he-
diſti ꝙ regnaueria adonia brei Ran Hururta
filᷣ agith: ⁊ dñs nr̃ dauid oQui erat vicinſlõ
hoc ignoꝛat:Nũc ergo ve
ni accipe ↄſiliũ a me: cet ſal

ti rogel. hebꝛei dicüt
fõti fullonis:qꝛ ꝓpe
ua aĩam tuã filijq; tui ſalo

fontẽ illũ erat locus

moniæ:! Dade et ingrde pennocrbuts ee⸗
ad regẽ dauid ⁊ dic ei: Nõ nat: qð habet.j.iiij.
ne tu dñe mi rex iuraſti exrij e tariice
Di . 1 chs er: ſteterut iu⸗
mihi ancille tue dicens: ta Nejuelm pacun

ſalomon filũ tuꝰ regnabit
pꝰ me:⁊ ipſe ſedebit ĩ ſolio
meo: Quare ergo regnat
adonias: Et adhuc ibi te
loqnte cũ rege:ego veniaʒ
py te:et ↄplẽbo ſmones tu

ſuꝑioꝛis q̃ eſt in via
agri fullonis:⁊ ſic ſʒ
hebꝛeos coeleth ⁊ ro⸗
gel nõ ſunt noia ꝓpa
ſed appellatiua.
p ¶ Nlathã at ꝓphaʒ
⁊c.qꝛ nõ fauebat ſibi
S ſed ſalomoni.
q ¶ Dixititaq; nathã. hic ↄñi deſcribit ipꝰ ſalomonis ꝓ
motio:⁊ ? adonie ↄfutatio:ibi. Adhuc illo loquẽte.Cir⸗
ca pmũ pᷣ poit᷑ mr̃is petitio:ꝛ regis cõceſſio:ibi Rñdit rex
et ʒ ↄceſſiois executio:ibi Dixit q; rex. Petitio ãt mr̃is fa
cta fuit de ↄſilio nathã qͥ celabat ꝓ ſalomone:qꝛ ipᷣm nu/
trierat ⁊ docuerat:vt dem̃ fuit ſupꝛa.ij.li.xij.ca.⁊ qꝛ ex re/
uelatiõe dñi dixerat ipi dauid ꝙ ſalomon eẽt regnaturus
p eũ ſᷣm ꝙ dauid refert.j.palip.xxij.vba nathan ad ißm
vbi ſpdit ob hãc cãm pacific vocabit᷑: In hebꝛeo hi: Ilo/
mẽ ep ſalomõ.⁊ xxix.ca.dixit: Salomonẽ filiũ meũ elegit
dñs:a pꝰea eodẽ ca. Salomoni q; filio meo da coꝛ ꝑfectuʒ
⁊c̃. ⁊ h ẽ qð dẽ h: Dixit itaq; nathã.⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi.
r¶ Et ſalua aiaʒ tuã cẽ. timebat em ꝓbabiliter ꝙ ſi ado/
nias iĩ regno ↄfirmaret ꝙ; moꝛtuo dauid puniret Berſ⸗ abee
crimie adulterij:? 3 ſalomonẽ qreret moꝛtj occaſt. ionẽ. Sed
H occurit dubiũ qũo ꝓpha de h timebat:cũ ſic dem eſt ex
reuelatiõe dixerat ſalomonẽ regnaturu p ipßm: ad qð di⸗
cẽdũ ꝙ iſtud fuit q̃dã ꝓmiſſt io fcã ipi dauid de futo.tale⸗
ãt ꝓmiſſiõej diuie itelligẽde ſũt ſb 2ditõe. ſ ſi ex pte hoĩuʒ
ñ ponat᷑ ipedimẽtũ ſic diffuſi fuit claratũ. .j li. ca.ij. iõ
pha poterat timẽ: ne p aliqð pctm̃ ipᷣp dauid vl berſabee
A ſalomonis aliqð ipedimẽtũ ꝑueniſſet. s Ingredere

.
5

dit rex hicconſequenter ponit petitionis conceſſſo: i

ad regem dauid c]] hoc aũt iuramẽtũ ſciebat nathan per
reuelationẽ dauid vel berſabee vel foꝛte qꝛ fuerat pꝛeſens.

t 8 oplebo ſermones tuos.pᷣmiſit em mr̃em ad petendũ
ꝓ filio:vt coꝛ dauid elina ⁊ ſic inueniret regẽ diſpoſi/

tũ ad pficiẽdũ negociũ. v ¶ Inclinauit ſe berſabee ⁊ ado

rauit regem. adoꝛatõ
ne dulie. x ne
mi. hic foꝛmat petitõ
nẽ ſuã ĩ q̃ quiq; expꝛi
mit q̃ faciuũt ad regis
aĩm inclinãdũ:qꝛ pꝛi/
mo humilit petit di⸗
cẽs:Domine mi.ſcðo
iuramentũ ad memo
riam reducit.d. Tu
iuraſti ꝑ dñm ⁊c̃.ter/
tio ſupbiã adonie ex/
pꝛimit dicẽs:Et ecce
nunc adonias regnat
te viuẽte ⁊ ignoꝛante
quarto deuotionem
ppli ad ↄꝛiũ bonit
dicens: y ¶ Uerũtñ
dñe mi rex ⁊cl.q.d.
popuł nõ appꝛobat
adonie ambitionẽ:ſʒ
expectat tuã determi
nationẽ.qnto piculũ
pſone ſue ⁊ filij ſui i-/
ducit dicẽs:Eritq; cũ
doꝛmierit dñs meus
rex cũ patribus ſuis

mse ſalomõ pctõꝛej.i.

adoniaj imponet no

bis crimia ad pꝛiuan
duũ nos vita:vt pꝛedi
ciũ eſt. a ¶ Adhuc
illa loqᷓnte vc Ad cõ
plẽdũ negociũ:nõ tñ
ſtatim intrauit cubi⸗
culũ regis:ſʒ ſtetit ali
quãtulũ extra:quouſ
q; de volütate regis
vocaret᷑:vt pʒ i lr̃a.
b(¶Dxne mi rex tu di
