. RDſt vba. hic ↄſequẽter addit ſcõa cõmiatõ feẽ
7

ſeu ĩflictio ca.xxij. Noua pᷣuaricatio ipᷣius achab fuit:

qꝛ poſtq; multiplicit᷑ deũ offenderat per idolatriã:inno

„ 3

Ee gdn rheraferis ſue ↄcupiſcẽtiã.⁊ patet lrja
vſq; ibi: b¶Pꝛ
vel hereditate alia:t᷑ra ei iſrael ꝓpe erat ipſi dei: ꝓpter
qð nõ poterat ſimplr vendi:ſʒ ſolũ vſq; ad iubileũ: ſie

opici ſit mihi dñs ne dem ⁊c. ꝓ pᷣcio

uribudus. dicit ioſephus ꝙ icar

chab a ſua mali/

dei beneplacitã:⁊

ui n⸗
Aitbothit
teſe rele
W hicn
irerh h⸗
fͦprolitu
ntanses on
lojbakon
ng
annlgli
Sntin
eſuna
Ploc gn
ſgſale
ſäriſpe
ſoſgili
ſoo rin
notenaot
i
üriino
ſprlcer
tutfi Et
ſtrfarena
htiigrei⸗
Xniac'cui⸗
Wüntͤni
fdan.
Rl
ſoili
Moor in
Hiiſeu⸗
Ggnanian
lüllcſore
nm icda
it
ſptentt⸗
ſpannne
iiſhutt
utmidte
mmnee
ngir
ttſCd
ſihniig
lcitind
Nlgironi
ute cünt
W

C-III. ej .

depblggin 9 leuit. xxv. ? iõ nec ülud ↄcedebat᷑ i lege niſi ĩ necefſit⸗
te. naboth ãt erat diues:ppt q ñ ilege niſi ĩ neceſſita ꝙ ꝓ criminib' ſibi ipoſitis nõ ſe S5.
nurl tatẽ ſuã Negere. exe eriz bdichat ed Buns verrat lij e cũ oeſiur bi Boandun tuir He er iat Src,
lultic⸗ c ¶ Et ꝓijciẽs ſe ĩ lectulũ ſuũ ⁊c. ex idign tuum hĩe. nepos deſcẽdit ad poſſidẽdũ tanq E. Xt iO dcpolt eiu
n ighi tia:ex h pʒ ꝙ rex Rpoterataccipe agos . nbajäcze ſto aliꝰ ꝓpindoꝛ. ⁊ huic dicto alene organ n anſerat
G ri valtit aie ſua ſuo ñ ꝓ ſaguie naboth: ꝓ ſanniefilio enoigt hiri
QBrãdis auto oñs reddã tibiiĩ
uil ritatis es. ironite Et ꝓijciès ſe i = 2ðð DIe redcatzbiego
ſcintii oſbakeg deere erkelert⸗ ſe in lectulũ ſuũ deũ ⁊ regẽ: Quãobꝛẽ edi o m acrg t.
waſtne e auiit facie ſua ad pieteʒ ⁊ nñ xeft e ex ciuitatẽ eedu Dic poſt puaricatoeʒ
ſuniinn dam defacilli hie. Medit panẽ. Ingreſſa eſt xert eu ex cluitate :? lapidi achab deſcribit pene
nilen e¶ Scripſit ita⸗ aüt ad eũ iegabel eſt b' inifecert. Miſer̃tq; ad ↄſequẽtig ↄmiatõ cũ
eiine ſimnautr eaſ dixitqʒ ei: uich vor ſinn ſegat dicẽtes: Lapidat onnt,
W üe⸗ anulo el'. qꝛ anti aꝗaſ e hoc vñ enaboth mo 57 &E er P en
A qtus i icpeial ainects Otriſtata 7qreñ & ant hae e Fin deſrau n walutne⸗
Kiſudidn ſ eãt ipꝛeſſio aneʒ: Qui rñdit e e. E ZJeicun 2 Volnraten
i fteeee Aoce ſü Paboidlee 4 am 6 hore e tnuz ee vonl
H5l hy pʒ ꝙ iſte lfe de helite: ⁊ dixi ei: D gra locuta ẽ ad achab:Surge ſti. valde hollegt.
R moꝛte naboth fu 3 ipoſſide vineam nabo Das: loro b
int acrfatermile aakſttibi placet dabot ec a dnc aece eraeteen,⸗
duſſtint de er citu volĩ Aut ſi tibi placet dabo tibi eſcẽ: T dare eã accepi , ſpiatſanguts Aſvab
nnctig tate. ſ eedi⸗ pineã melioꝛẽ ꝓ ea. Et ille eai E e eã accepia pe guraeab
ſplem iin cate ieiuniu. hei git: HNon dabo tibi pi la. 0 el viuit naboth h I — tuc. in
n cizbae iuclei O Dab leaʒy ſed „2 oide loco. n deſignat lo
õ faciebãt iudei nan meã. Bixit ẽ dan ed moꝛtu cẽ. Qð cũ audiſ cũ ſignatũ ſʒ regionẽ
. iugicl de aliquo . o ad eũ iega Ran u ſignatũ ſʒ regionẽ
vlu iudiciũ de alus pel pxoꝛ ei So ad eil legg ſet achab moꝛtuũ videlicʒ H ſequenti.
E mogno ſelere — bel ger b Sadia abolhi Urer 1 deſcede Snen bi reirſi⸗
i. ee ge, n regnũ iſrt: bat in vineã naboth iegra diſcina a or fuit ĩ
n ecencee. SutgekeMec Panemer heiccp, ———
A de malotib; cin, io e0. Ego da o tibi ẽ igit᷑ ᷣmo dñi ad heliã the ſic canen laguinez
irün leiat ti 7 81 vinesꝗ nabothi b ,. 8 mnmo ni ad helia the ſic ablutũ. ſi at accipi
dhrſuni ns tu r g vi eà naboth iegrahelite. ſbiten dicẽs: Surge: deſcẽ at ſaguis achab ĩ pſo
AES derent᷑ q̃rẽ emoꝛ/ Scpᷣſit itaq; lr̃as ex noĩ —D n. Set delcc na fili ſui: ui 1lo
arendauech e Xnoiea de ſuʒ .— na filij ſui:cuũſ.
tẽ:ſed honoꝛem. chab:⁊ ſigquit eas ã ĩõccurſuʒ achab regis erat damo ſan ul
ſbusſgu b & Budirit i. b: ſiguit eas ãqnulo e* iirlꝗ eſt i E erat qdãmõ ſanguis
W⸗ b ¶ ZBñdixit. i. ⁊ miſit ad maioꝛes iſr ꝗ eſt ĩ ſamaria.Ecce ad peis:ſic li: hoc loco:ſi
nnitich t. . uiſu ad maioꝛes natu ⁊ ccc ad pis:ſic li: hoc loco:ſi
lmnoenn malelriſeiob optimatel ꝗ erãt ĩ citate e vineinaborh vetcendt pr Se ocee iminau⸗
2ð oide. e ———
Pphar voꝛẽ eni malediꝰ Lra b ia: licẽs: Hec dic dis de ix. vurbzll: nic⸗
nüi ctionis eam i g auteʒz hec erat ſnia: Ocẽidiſti iſůp ⁊ poſſediſti ſa aſio gaͤgui
tionis eam ſinna Pꝛẽdicate ieiuniũ: è ſede Etpe i iſùꝑ ⁊ poſſediſti ne naboth i ꝑpſona
Nimnli bat iudei noie eo e ieiuniũ: et ſedẽ olcdiſi nenaboth i pſons
na⸗ bar udeinai facite naboth inter mos t adeſlalcdi. fris rallgt kend
cmuts Trege. vſte gecn i: tti *c(t dñs: 3 in qᷓ lin loco canes lixeft ſan⸗
fð nabo nredeenhrna⸗
Aldtuf ſpbemia: gecri ſũ teſtioniñ dicãt: be ſal· labẽt qͥʒ ſanguinẽ tuuʒ. Et crat aguinéns⸗
lu tummrn mineleſe maieſta u teſtioniũ dicãt: benedi ait achab a uu. t both. ale autez iſtud
nimitt tis z vnrie debe i naboth deum regẽ: ? iueniſti ner Aheeren er eni ee.
we E det l cne lapicne ſch Zir dirit: Inuccd ve, uenlene ini
ikif t: k Rusob, ei maloes ues nũdat ſis vt facẽs malũ li libꝛis Hõ
Ne, . 2nedd natu ⁊ optima- H nalu li libꝛis coꝛrect: 2 ſen/
ipitl rẽ eduxerũt eũ ex habitabat ci en i ↄſpectu dñi: Hec dic dñs: ſus:nũqd iueniſti me
ereurerut eñ ex tes q habitabat cũ eo ĩ v: Ecce ego ĩducã ſup te : ſusnne ueniſtime.
rceiidi racinnar tanch. beſie . cE.α Ecce ego ĩducã ſup te ma/ taleʒ e deberes mihi
n it tate tancy hpe.: ſic pᷣcepat eis iecabel:. ? lũt᷑t demetã up te ma“ mimirari. r Qut
lon n, ndignu moicei eſegigj erat i lfi cabel:. ? luret demetã poſtéioꝛa tua inimicart. 1(Dut
„ e. „ ue „ „ „ „.
ni oind vor ceta patet lic ſcpᷣtũ erat ĩ lr̃is qs miſe- ⁊z interficiã de achab min⸗ dixit iuueni. eo ꝙ es
ſ ibi: 4 qs mue⁊ interficiã de in Oirxit innent, eg es
e rc. bicẽ dupler both int pᷣmos ppli:⁊ ad/ imu in ürl. t da 525 . venndar.
ſoucönui Pic ẽ duplex . Pppn: ad bo dom . 1 ſis Tc. ſicut enim re
Eigan ä oA abcb ee , etnn mu 95
ou öuanint Aligq dicũt ꝙ pꝛo aboli fecer̃t eos ſedẽ eũ. 7 labath lic dominium 2 poſſeſſio-
ee moc crimib'ĩpoſit ipi Alt illi. ſ. vtviri di 3 eũ. mü baaſa filij ahia: qꝛ egi nẽ ementis:ſic achab
avlimiüm a erat cofiſcaa ne ſ⸗ ã mł cꝗgeſ: et pcare feciſti iſirl.ſzʒ ⁊ ditus ĩcolis ⁊ ſeruiẽs
d⸗ ul hũano iudicio:⁊ titudine: Bñdixit Ccac: edre ecl:n. rl.ſ is. t (Et demetaz
. ad poſſidẽdũ tan L 5äl
acqᷣſita. Alij dicũt æ naboth fuit fr pꝛis achab: · v ¶ Et peccar. e Dicko
i⸗ pꝛis achab: ? v ¶ Et peccare fecit iſracl. non ſolum in cultu vituloꝛum

*ι

—¶— —

¶ Regum

ſiẽ alj reges pcedẽtes: ſed etiam in cultu baal. a ¶ Tanes

comedeẽt ieęabel. hoc fuit impletũ tpe iehu: vt habet .iiij.

li. ix ca. b Igit᷑ nõ fuit alt c ].ſĩ regib' ipᷣm pᷣcedetib':
ꝛ introduxit cultũ baal in regnũ ſuũ ad incitamẽtũ vxoꝛij
ue. ſicut ſupꝛa dem eſt ca.xvj.⁊ hic repetit. c ¶ Itaq; cuʒ

aud. achab ſer. iſtos
.ſ. helie de moꝛte ſua
⁊ poſteritatlſue.
dↄ ¶ Scidit veſtẽ ſuã
cc̃. in ſignũ penitẽtie
humiliatõis coꝛam
deo: iſta tñ penitẽtia
fuit timoꝛ pene vt cõ
munit᷑ dẽ. nec obſtat
qð ſubdit᷑:q ꝓpter eã
dilatata eſt deletõ do

mus ſue qꝛ tal penitẽ

tia licet nõ ſit merito
ria gre ⁊ euaſiõis pe/
ne etene:tñ bene ẽ me
ritoꝛia aliqñ dilatõis
pene tꝑꝛal.Alij auteʒ
dicũt:ꝙ fuit va pnia:
ſʒ ad hoꝛã: qꝛ nõ per

maanſit in ea: ſed ma
gis reuerſꝰfuit ad ma
laßpterita. e ¶ Nõ i

ducaʒ malũ.ſ.deletõ/-
nis dom' ſue i dieb⸗
ſuis:ſed i diebus fili

ſui vt habelt infra q̃ꝛ
lca Ea .
Raůlierunt igit᷑

Deſcripta ↄmi
atõne pene ipᷣ achab

hic ↄſequẽter ponit᷑
eius inflictio qtũ ad

pſonaʒ achab:⁊ pꝛio
deſcribit᷑ eius occiſio
ſcdo ioſaphat regis

iude cõditio: ibi Jo

ſaphat vo. Circa pꝛi
mü ſciendũ ꝙ achab
fuit occiſ' i bello qð
mouit ) regeʒ ſyrie:⁊
iõ pᷣmo deſcribit bel
li tractatuſ:ſcòðo con
greſſus: ibi Aſcendit
itaq;. In tractatu vo
belli pꝛimo reqᷣrit᷑ au
xiliũ:ſcòo ↄſiliuʒ:ibi
Dixitq; ioſaphat.
LCirca pmũ dicitur:
a ¶ Traſief̃t igitur
tres ani.ſ.a tꝑe quo
achab dimiſit abire
enacab: vt dictũ
upꝛa.xx. ca. ita ꝙ la-
pidatio naborb fut
media int illã dimiſſi
onẽ:⁊ iſtud belluʒ. in
anno aũt tertio deſcẽ
dit ioſaphat rex iuda
ad regẽ iſrł ad viden
dũ eũ:qꝛ erant ↄfede

„

rati adinuieẽ:⁊ filio

mui er.

Canẽ᷑s ↄmedẽt iecabel ĩ a-

gro iegrahel. Si moꝛtu' fu

erit achab ĩ ciuitate:come
dẽt eũ canes:ſi aũt moꝛtu

fuerit ĩ agro: comedẽt euʒ

volucres celi. Igitůr ñ fuit
alt tal ſiẽ achab ꝗ venũda
teſt vt facẽt malũ in ↄſpcũ

dñi. Cõcitauit enĩ eũ iega/
bel vxoꝛ ſua:⁊ abominabi
lis fact eſt intãtũ vt ſeq̃ret᷑

idola q̃ fecerãt ãmoꝛrei qͥs
ↄſũpſit ðdñs a facie ſilioꝛuʒ
iſrl ꝗtàqʒ cñ audiſſʒ achab

hßmões iſtos:ſcidit veſtimẽę

ta ſua:⁊ opuit cilicio carnẽ

ſuam:ieiunauitq; ⁊ doꝛni
uit ĩ ſacco:⁊ ãbulauit ðmiſ

ſo capite. Et fact ẽ ſermo
dñi ad heliã teſbiten dicẽs

NPöone vidiſti humiliatũ a/

chab coꝛaʒ me: Quia igit᷑

humiliat᷑ ẽ mei cã:non idu/

cã malũ in diebꝰeb: ſʒ ĩ die
b filij ſui ifera malum do/
a.XXII.
Rãnſiert igit tres an
Ini abſq;ʒ bello int ſy⸗

riã ⁊ iſrl. In ãno aũt tertio

deſcẽdit ioſaphat rex iuda
ad regem iſrael. Dixitq;
rex iſrael ad ſeruos ſuos:

Ignoꝛatis ꝙ noſtra ſit ra“
moth galaad:⁊ negligim
tollẽ eã ð mãu regꝗ ſyrie:et

ait ad ioſaphat: Veiles ne
mecũ ad pᷣliãädũ iĩ ramoth
galaad: Dixitq; ioſaphat
ad regẽ iſrſ: Sic ègo ſũ:ita

⁊ tu. Pplus me ⁊ pplus

tuꝰvnu ſuũt: ⁊ eꝗtes mei eꝗ
tes tui. Dixitq; iõſaphat
ad regẽ ilrł: Quere oꝛo te

bodie ſᷣmonẽ dñi. Cõgre⸗
gauit ergo rex iſr ꝓphas

ſaphat habebat filiã achab vxoꝛem

b ¶ Ignoꝛatis ꝙ nf̃a ſit ramoth galaad.q.d. nõ debei
ignoꝛare:erat ei ciuitas ſacerdotalł ⁊ refugij:vt habetur

deute.iiij. ⁊ Joſue.xx.ſed reges ſyrie abſtulerãt eam a fi
lijs iſirł:⁊ iõ achab volebat eã recuꝑare:⁊ ait ioſaphat

reqrẽdo ep auxiliũ qui ei conceſſit.d. c

qdringẽtos circit᷑ viros: et

ait ad eos: Ire debeo ĩ ra/

moth galaad ad bellãduzʒ
an quieſcẽ:Quũui rũderunt:

Aſcede ⁊ dabit eaʒ dñs in

manu regis. Dixit ât ioſa/

phat: Hoͤn ẽ h ꝓpha dñi

qſpiã vt iterrogemꝰ ꝑ euʒ:
Et ait rex iſil ad ioſaphat
Remãnſit vir vn ꝑ quem

poſſumintrogare dñm: ſʒ

ego odi eũ:qꝛ non ꝓphat
mihi bonũ ſʒ malũ:miche

as filᷣiemla. Cui ioſaphat
ait: Ne loquaris ita rex.
Vocauit ẽgo rex iſrl eunu
chũ quẽda ⁊ dixit ei:Feſti
na adducẽ micheã filiũ iẽ
la. Rex aũt iſrł ⁊ ioſaphat

rex iuda ſedebãt vnuſqſqʒ

Iſolio ſuo veſtiti cliu regio
I area iu. oſtiũ poꝛte ſama
rie:⁊ vniuerſi ꝓphe ꝓpha
bãtin ↄſpectu eoꝝ.Fccẽ qͥʒ

ſibi ſedechias ſil chanaã
coꝛnua ferrea ⁊ ait:łHec di

cit dñs:His vẽtilabis ſyri
am donec deleas eã. Oel
qʒ; ꝓphe ſilr ꝓphabãt di/

cẽtes:Aſcẽde ĩ ramoth ga
laad:⁊ vade ꝓſpe:⁊ tradet

dñs in man regis. Nũci
vero qui ierat vt vocaret
micheã:locur eſt ad eum
dicens: Ecce ſermones ꝓ/

phetaruʒ oꝛe vno regi bo

na pᷣdicant. Sit ergo ſmo
tuꝰ ſilis eoꝝ ⁊ loqre bona.
Cui micheaſ ait: Niuit do

min:qꝛ quodcũq; dixerit

mihi dñs hoc loqr. Nenit
itaq; ad regeʒ:⁊ ait illi rex:

Michea:ire debem in ra-

moth galaath ad pᷣliandũ

an ceſſare: Cui ille rñũdit:

filius chanaan coꝛnua ferrea ⁊ ait: hec dicit dñs cc.

icut ego
ſuʒ ita ⁊ tu.i.vnũ
ſum: ad h ꝙ vn
ꝓſeq̃tur negocia
altero a ecõuerſo
d (¶ Dixitq; ioſa
phat. Hic ↄſequẽ
ter q̃rit oↄſiliũ: io
ſaphat ei qᷣ erat fi
delis:ↄſiderãs pe
ricula belli vole⸗
bat ſuꝑ hoc audi
re vbũ dñi:ſed a
chab infidelis vo
cauit pphas baal
q ꝓphůabant ſpũ
maligno.
e¶ Qui rñder̃t a
ſcẽde.⁊ dabit eaʒ
dñs in manu reg

iſta ꝓpoſitõ erat

dubia hñs dupli

cẽ intellectũ ſic et
iſta Aio te eacida

romano) vincere
poſſe.q̃ fuit rñſio
demois i idolo:
quã poterat ĩtelli
gi:ꝙ iſte vicerʒ ro

manos vl ecouer

ſo:ꝙ romani vin
cerẽt eacidam.ille
igit᷑ accipiẽs i ſen
ſu qui videbat᷑ ꝓ
ſe pugnauit ↄtra
romanos: ⁊ fuit
deuictus ſm ĩitell
ectũ demõis:⁊ ſic
fuit ĩ ꝓpoſito.

fSDabit eã ĩ ma

nu regis. poterat
intelligi ð rege ſ
rie:vel rege iſrae
pꝛophete antẽ ba
al ⁊ achab accepe
runt eam in ſenſu
falſo. g ¶ Non
eſt hic ꝓpha do⸗

mini. quia ioſa/

phat abhoꝛrebat
pꝛophetas baal.
h¶ Remãaͤſit vir
vnuj ⁊c̃. Sed ego
odi euʒ: eo ꝙ ſibi
dixerat: Erit ani
ma tua ꝓ anima
eius. vt habet ſu⸗
pꝛa.xx.capitulo.

cetera patet vſq;
libi: i

ecit q;
qʒ ſibi ſedechias

ſalgoniin

ſidehtogen
vmuiß
nmirtuin
COucu
ſfhürun
ſiher
ſhtwvum.
IKea
ltpivoni
ſchprphoc
l ghiſo
ſemronn
Minetu⸗
nühnnc
ſſepant
legan
Nnmth
ſiumrr
Aftungert
l /u!
perope
ſatar,
lpkigui
Nnarichr⸗

Anödde
Enbeben
lnüunf
ibſobe
late
trnin,
N
un en
1cer.
Rpi
deni
i Mliͦ:io
Dkiicſerutfi
Nigisde
ubdiw⸗
Lſdortuc
üdirſc,
ifttisnn
un Phb
Aän 4
o.
WDR
mire
nsnnmun
R iin
bnii
Moraric
Litffſi⸗
ueiic,
iwenidl
Irrunn
melaie
Fwnm n
Mpiiſen
uindehlt
gauit on
unds: Ifut
icnefniel
idenösl

tippoſi.
Mi
. ven
lgin
tgin
vermint

porthn
ausbin,
ſendrr

iurauit pphaz yt Lir ariey tex atq
diceret clare veri iteꝝ adiuro te vt ñ loq̃ris

glisẽtẽ de p̃lio:qꝛ ſi

unt diſperrſe
C ¶ Quaſi oues

mnũ dignuz moꝛte

d. III. Axij

ſicut eni ꝓphe dñi aliqũ pphabãt:nõ ſolũ vbis: ſʒ etiã
ſenſualib ſignis:⁊ ſiẽ hieremias poſuit cathenas in col
lo ſuo:vt habet᷑ hieremie.xxviij.ca.ſic etiã falſi pphete
vt magis eis crederet.cetera patẽt vſq; ibi: 6 en

0*

de ⁊ vade ꝓſpere.hnõ dixit aſſertiue:ſed magis negati
ue:vl optatiue vt .
ſit ſeſus: vtinã ſii·
oaleerghor-, Aſcẽdẽ ⁊ vade ꝓſpe: ⁊ tra
Gar Ppe ada⸗ det dñs in manu regil.Di

xit at rex ad eũ: Iteꝑ atq;

tatẽ: ⁊ tũc dixit: mihi niſi qð veꝝ eſt i noĩe
bᷣCidi tn
iliſbun. i ſu iſrl diſpſu in mötib' quaſi
cut veniũt ad pli Oues no Hntes palſto⸗
um vnite: ita fugi ait dñs: Mõ hñt iſti dĩm:
rẽuertat᷑ vnuſqꝗſq; i domũ

5 hñtes paſtor?ꝛ E. r
. due: e h'de iſrl ad ioſaphat: NHuͤnꝗdñ
ſmt kr⸗ leeiss diri ubi ñ ꝓphetat mihi
chb no⸗tem. onũ:ſed ſp malũ: Ille ve
eng ro addes ait: Mropt hoc
ſuaʒ ĩ pace ꝑR hoc audi ſᷣmonẽ dñi. Nidi dõ/
oñdit ꝓphᷣa ꝙ ſo minũ ſedẽtẽ ſuꝑ ſoliũ ſuũ:
lus acab erat in. & oẽm exercitu celi afſiſtẽ⸗
rus: Farre vigee benel dexine 74 ſiniſtriſ
eẽ pꝛophetia mi· Et ait dñs: Quiſ decipiet
chee: q; dixit .· S. achab regẽ iſrl vt aſcendat
xx.qꝛ dimiſiſtivi q cadat ĩ ramoth galaad:

Et dixit vnꝰ ůba huiuſce⸗/

aiang pniner: modi:⁊ ali ali. Egreſſuſẽ
2 ppls tu' p pplo aũt ſpũs: ⁊ ſtetit coꝛã dño:
ei ad por bot di ¶⁊ ait:Ego ðcipiã illũ. Cui
Zppi hdixit:erit ait:Egrediar:⁊ ro ſps mẽ
aia tua. ñ ãt h di dax in oꝛe omm ꝓphaꝝ ei
xit de Pblo⸗ erüt Et dixit dñs: Decipies et
ſe aignaunt ne hualebis egrege riac lda.
ppli fugi Alr ol MNücigitur ecce dedit dũs
uit ra.ſa. d. ꝙ ſa⸗ H
guis michee iuſti

7

exiẽs ð capite e qñ vulnerat᷑ fuit a ſocio ſuo ĩ ſmone

dñi: vt hẽ.S.xx.ca.expiauit moꝛtẽ ↄmiatã pplo:ñ ãt ipᷣi
achab. e ¶ Nuqd nõ dixi tibi. q.d.iſte falſo ꝓphat mi

hi malũ ex odio:⁊ iõ ppha ðclaꝛauit modũ dceptõij a/
chab dicẽs: ben ſuꝑ ſoliũ excelſũ ſedẽtẽ.i ſi
militudie ipᷣm repᷣſentãte:⁊ h exterfoꝛmata vl inter
imaginatoe ꝓphe:itellexit tñ qd tal ſilitudo ſignarʒ:⁊
alie q cõit᷑ ponunt᷑. g ¶ Et oẽm exercitũ celi.i.mlłtitu/
dinẽ angloꝝ. h ( ARdextris. quãtũ ad bonos ãgelos

Eniſtris uatu ad malos q dicũtur ðo aſſiſtẽ:

eo ꝙ i plurib ſũt executoꝛes diuie iuſticie:vñ Job ſcõo
dẽꝛ ¶ũ veniſſet filij dei ⁊ ſtarẽt coꝛã dño affuit int eos ⁊
ſathan. k ( Et ait dñs qs decipiet achab ⁊c̃.ꝑ hꝰ ⁊ ꝑ
illud qðᷣ dẽ. j. Et dixit dñs deci.⁊ pᷣua.ac.nõ eſt itelligẽ
dũ ꝙ falſitas ſiue falſũ reuelet a ðo:vel de eᷣ mãdato:

(iuũ ſit veritas ꝑ eẽntiã:ſʒ p h intelligit᷑ pmiſſio diuina:
q: iuſto iudicio de ꝑmittit malos hoies decipi a demo

dñi. Et ille ait: Aidi cũctůʒ

oues nõ hñtes paſtoꝛẽ.Et

ſuaʒ ĩ pace.Dixit ergo rex

paue tribulatõis ? aq̃ ägu

.õõl helie nec michee erat
ſtie: donec reutar in pace. qedediteo q ocs o

ramoth galaad. Dixit ita libꝛo ca. it
qᷓ; rex iſrl ad ioſaphat:Su dicũt ⁊ meli vt vide

puli omnes. Adhuc enim volebat

nib qui nõ hñt ptàteʒ aliqd faciẽdi niſi quãtũ ip̃e pmittit.
¶ Egreſſus ẽ auũt ſpũs.ſ.mab:iõ ſubditur: m ¶ Ero ſpi
ritus mẽdax in oꝛe oim ꝓphᷣaꝝ eius.⁊ ex h' pʒ falſitas dei
ra. ſa.ꝗ dixit huc fuiſſe ſpm naboth defuũcti:qꝛ naboth fuit
iuſt: ⁊ ꝑ ↄñs ſpũs ei eãt ĩ ꝑte iuſtoꝝ. Pꝛetea aie ꝑfectoꝝ ñ.

ro ſpi

loquũtur i ꝓph̊is fal
. R⸗ ſis: ſz ageli mali qũ
ſpũz mendacij in oꝛe oiuz ðo ꝑmittut. n¶ Der
ꝓpharũ tuoꝝ quihſũt: ⁊? cullit micheã. voles
Acceſſit aũt ſedechias filꝰ mai ſua nõ Lrad ſi⸗
chanaã:⁊ percuſſu miche/ cut manus hieroboã
am ĩ maxillã:⁊ dixit: Mρπ Extẽſa cõtra ꝓpheta,ʒ

ne erga dimiſit ſpuũs dñi: ⁊
locut ẽ tibi: Et ait miche/

gredieris cubiculu itra cu car maioꝛ Pphd qt
biculũ vt abſcõdarj. Et ait derar m boc loco i
rex iſrl: Lollite micheaʒ ⁊

XIII. Zolute ca5 £ ſanguinẽ naboth: la-
maneat apud amon pᷣnci/ bent ſanguinẽ achab
pẽ ciuitatis:⁊ apud ioas ſi Rioc N uria uea
Hec diẽ rex: Mittile virũ moth galaad: a iõ ex

iſtũ ĩ carcerẽ: ⁊ ſuſtẽtate eũ

—— —

Dixitq; micheas:Si reᷣ/
ſus fueris ĩ pace:ñ ẽ locui
in me dñs. Et ait: Audite
ppli oẽs.Aſcẽdit itaq; rex
iſrł ⁊ ioſaphat rex iuda in

rum diſcrepabant.
o (¶ Uiſurus ẽ in die
illa ⁊c̃.dicũt aliqui ꝙ;
hoc fuit qñ ichu int/
fecit pꝓphetas baal:vt
habetur ilra quarto
libꝛo ca.x. Alij autẽ

me arma: ⁊ igrede pᷣliſ: ⁊ i tur Pfuir lesreſſ 3
duere veſtib tuis. Poꝛro tc fllius. achab pn
rex iſrl mutauit habiiũ ſuũ cipes querebat ſede
⁊ igreſſus ẽ bellũ.Rex aũt
ſyrie pꝛeceperat pᷣncipibꝰ
curruũ trigitaduobꝰ dicẽs

du eo ꝙ iuerat de er

Tollite mich. 1 ma.
apud amon pꝛi. ciui.

i. pꝛepoſituʒ regis. q ittite viruʒ iſtum in carcereʒ.
ex hoc patet obſtiatõ achab i malo. r ¶ Et ait audite po
ui ꝓpheta: ſed fuit

amotus ⁊ ductus ad carcerẽ. s

. 9(¶Alcendit itaq;. Brd
ſequenter deſcribitur belli congreſſus cum dicitur:¶

Sume arma tua: ⁊ ingredere pꝛelium: 7 induere veſti
bus tuis. Sic eſt in libꝛis coꝛrectis: ⁊ concoꝛdat litte
tera hebꝛaica que talis eſt: Inmuteris ⁊ vade ad pꝛelium
⁊ tu indue veſtimenta tua. que ſic exponitur: Immuteris
ſcilicet amouendo veſtem comunem ⁊ accipiendo arma
bellica:⁊ tu induere veſtimenta tua:ideſt inſignia regalia:
que ſoles poꝛtare ad pꝛelia. v ¶ Poꝛro rex iſrael mu⸗
tauit habitum ideſt non accepit inſignia regalia.Dicunt
aliqui ꝙ hoc fecit ad honoꝛandun ioſaphat qui venerat
cum eo:in eius adiutoꝛium:⁊ idem volebat ſibi attribuere
pꝛincipalitatem belli Alijʒ autẽ dicunt: ꝙ licet hoc videat᷑
ſm apparentiaʒ lr̃e:tñ intendebat aliud:ſcilicet ꝙ pondus

tum quia ſᷣm appen/
c.IIOI. — di micheE tia micheas videbat
as:Viſrꝰes ĩ die illa qñ in loq ↄ dem helie qui

quo linxerunt canes

boc ↄſequent argue*
bat ſedechias: ꝙ nec

chiam ad interficien

cõſilio in ramoth ga
laad ad pꝛeliadũ.

.
.

belli verteretur ſuꝑ io

a ¶¶ Nõ pug.ð mi.⁊c

õäü

N

ſaphat. Rex autẽ ſyrie ⁊c. ſequitur:
j. Rõ aũt hui pꝛecepti fuit:vt dic ra.

ſa. qꝛ exploꝛatoꝛes regis ſyrie erãt preſent.s: licet occlte. qñ
micheas dixit ſolũ achab moꝛituꝝ in illo pꝛelio: ⁊ cu retu
liſſent hoc regi ſyrie:dedit hoc pᷣceptũ:quia alias ꝓbauxat

veritatẽ verboꝝ pꝛo
phete: ꝓpter qð vole
bat ſe eis ↄfoꝛmare.
b ¶ Et exclamauit io
ſaphat.inuocãdo di
uinũ auxiliũ:⁊ eleuã
do ſuũ vexillũ:ſicẽ ſo/
let fieri in talibuſ:⁊ ꝑ
hoc intellexerũt pᷣnci

pes regis ſyrie ꝙ eſſet
rex iuda. „6Brl

certũ ſagittã dirigẽs.
qꝛ mittebat ſagittã ʒ
mltitudinẽ: ñ ʒ aliqᷓ
termiatã pſonã ¶ ð
Et a caſu pcuſſit rgẽ
iſrl. iſta pcuſſio lʒ fue
rit caſualis ex ꝑte ſa-
gittãtis:dqͥ non dirige
bat ſagittã ex intẽtio
ne ad regeʒ iſrl: nõ tñ
fuit caſual ex ꝑte dei
qui hoc pᷣoꝛdinaueãt
e¶ Int pulmoneʒ 7
ſtomathũ.ij. palipo.
xviij. dẽ: Int ceruicẽ

ſcapulas.⁊ vtrunq;

fuit ven: qꝛ ſagitta a
pte anterioꝛi intrauit
ꝓpe pulmonẽ:⁊ in ꝑ
te oppoſita exijt ſupe
r verſus ſcapulas:
qꝛ illa ſagitta ptende
bat ſe in altãdo:quia
iſte ſagittatoꝛ erat de
peditibꝰ:⁊a rex iſrł pu
gnabat in alto ſtãs in
curru ſuo. In hebꝛeo
habet᷑: Int᷑ ſquamas
loꝛicã. habebãt eni
ſuper loꝛicam arma/
turam de laminibus
ferreij ad modũ ſqua
marum factis:⁊ vna

fuit eleuata ſeu amota a

Nõòn pugnabitis otra mi/

noꝛẽ:⁊ maioꝛẽ quẽpiã niſi

3 regẽ iirł ſol ũ. Cũ ergo vi
diſſent pꝛicipes curruũ io-
ſaphat ſuſpicati ſũt ꝙ ipſe
eſſʒ rex iſrl:⁊ impetu facto
pugnabãt ↄtra eum. Et ex

clamauit ioſaphat. Intelle
xerũtq; pꝛicipes curruum
H non eſſet rex iſrl:⁊ ceſſa

uerũt ab eo. Vir aũt qdaʒ
tetẽdit arcũ in ĩcrtũ ſagit
tã dirigẽs:èt caſu pcuſſit re
gẽ iſrł inter pulmonẽ ⁊ ſto
machum. At ille dixit auri
e ſuo: Verte manũ tuã:⁊
eijce me de exercitu:qꝛ gra
uiter vulnerat ſum. Com

miſſũ eſt ergo pᷣliũ in die il

la.Et rex iſri ſtabat ĩ curru
ſuo ↄtra ſyros:⁊ moꝛtu ẽ
veſpe. Fuebat aũt ſanguiſ
plage ĩ ſinũ curr?⁊ pᷣco iſo
nuit in vniũſo exercitu añ/

qt0; ſol occũbẽt dicẽs: Vn

quiſq; reuertat in ciuitatẽ
⁊ in terrã ſuã. Moꝛtuus ẽ

aũt rex:⁊ plat eſt ĩ ſamari aũt verboꝛum ioſaphat ⁊
am. Sepelierũtq; regẽ ĩ ſa opera eius que geſſit ⁊ pꝛe

maria:⁊ lauerũt currũ eiuſ
piſcina ſamarie:ct linxer̃t

caneſ ſanguinẽ ep:᷑t habe da:Sʒ t religſ effeinato ?

loco ſuo:⁊ ſic ſagitta ĩuenit ibi lo⸗

ca ĩtutata ⁊ armis nudata:vl foꝛamina loꝛice diſcoopta:a
ſic facilintrauit pfoꝛauit regẽ mõ pꝛedeõ: ⁊ ſic trſlatio
nr̃a nõ diſcoꝛdat ab hebꝛeo in ſnia:ſed nr̃a deſignat ꝑcuſſi

onem ĩ coꝛpe:lr̃a vero hebꝛaica in armis. f

ice me de

exercitu. no ſinplr ſed de pᷣma acie in qua erat vt eſſet ĩ alia
poſterioꝛe:in qᷓ nõ ſic impugnaret᷑:⁊ poſſet magis occulta/

re ſe eẽ tali᷑ vulneratũ:io ſeqtur: ge

Et rex ürl ſtabat in

curru ↄtra ſyros.ne ſui aduerterẽt illũ letalit vulneratũ:a

fugerent de pᷣlio.cetera patẽt vſq; ibi: h

t linxerũt ca⸗

nes ſanguinẽ ep. in eadẽ regioe in qᷓ inifect fuit naboth: ꝓ/
ut expoſitũ fuit ca.pᷣcedẽti m vnũ modũ:qꝛ ſamaria vbi

lot fuit curra ſãguie achab:⁊ ieq ahel vbi lapidarxfu
both:diſtãt q̃ſi.xv.miliaria q̃ faciũt ſeptẽ leucas. i

habenas lauerũt ⁊c. in hebꝛeo hĩ:Et armaturas lauer̃t.ſ.

a ſãguie achab.

b. k¶Juxta vbũ dñi ⁊c.i.ꝓpe locũ in quo
lapidatus fuit naboth:ſᷣm ꝙ dixerat dñs per heliaʒ.Qua

—

it na
Et

I¶KRegum rij

lit ãt hꝰ fuerit ſciẽdũ:q achab habebat domũ regiaʒzi
ſamaria ⁊ iegrahel:⁊ vinea naboth iegrahelite eãt ppe
domü illã q erat i iegrahel ⁊ ibi erat armamẽtariu re
gis. ppt qð ibi poꝛtata fuer̃t arma ĩ qbꝰvulnerat fueãt
⁊ ibi lota a ſãguie achab:quẽ lixer̃t canes i loco deimi
nato vbi fuerati
terfect naboth: ·
iõ ſcptuã fec̃ diſti

nas laueft iuxta verbũ do ſcptuã fec diſti
ctõeʒ int᷑ loturaʒ

mini qð locut fuerat. Re/

liqua aũt ſermonũ achab carma Kee
. „. * . 9 „ 2 0 - —,
7 vniuerſa q fecit et dom ta iuxta vbũ dñi:
eburnea qu ediſicauit cůz⁊ſʒ hy vificat deʒ
ctarũq; vꝛbiũ qs extruxit: ra ſa vicedicq ia⸗
nõnè hec ſcripta ſut ĩ libi ga pa irellinit⸗
ſermonũ dieꝝ regum ilrl⸗ cũ dẽ. . pcedẽtiĩ
Doꝛmiuit ergo achab cũ loco iᷓlixeft ca⸗
pr̃ib ſuis:⁊ rgnauit ocho deo agninenn na-
gias ſilep eo. JMoſaphat dak aſigde
vero ſil aſa regnare cepe dom' ebur. quaz
rat ſuꝑ iudaʒ anno qᷓtto a edi.ᷣ qlis at fuerit
chab regis iſrl. Triginta⸗ oom iſtanñ bier
quinq; noꝝ erat cum re itpmem nori⸗
gnare cepiſſet: ⁊ vigintign do achab ð curio
qʒ annis regnauit in irim. ſitate exceſſiua in
Nomẽ mr̃is eius cauba ſi n m ien eſt.
1* 3 anit i 1 . None
lia ſalai: Et ãbulauit in od Pecſchta ſ in li .
via aſa patris ſui:⁊ ñ decli exb' pʒꝙ liber H
nauit ex ea. Fecitq; qð re allegar n eſt ide;
cum eſt in conſpectu dñi a palip. in nul
vẽruntamẽ excelſa nõ ab/ la ſit meio 5 iſta
ſtulit. Adhuc ei ppls ſacri alre liber a nabn
ſicabat ⁊ adolebat ĩcẽſũi Earda obuſt: vll
excelſiſ:. Pãacẽq; hũit ioſa ab ſyrijs: nec po-/

ſtea fuit repatus.
m ¶ Jola. vo. hic
ↄñter põit᷑ ipᷣp io
ſaphat reg iude
ↄditõ:cuſ vita cõ
mẽdat᷑:excepta fa
miliaritate quaʒ
habuit cũ achab
cäslarg⸗ 2 excel
. ſſoxꝝ pmiſſioe: iõ
ſubdit᷑: n ¶ Fecitq; qð rectũ eſt in oſ⸗ Pen dñi. ſicut ⁊
fecerat aſa p? ſuus. Oo Reruñ excelſa nõ abſtulit. in
quib' pplus ſacrificabat deo:tñ vt pꝛedictũ eſt:ꝙ iõ nõ
erat licitũ:qꝛ ꝓhibitũ.ſ.poſt tẽpli edificationem:vt fre
quẽter ſupꝛa dictũ eſt:⁊ qꝛ pplus erat ad hoc aſſuetus
ideo oifficile erat amouẽ ꝓpter ↄſuetudinẽ: verũtamẽ/
eʒechias tpe ſuo abſtulit: vt habet.j.iiij.ly.ca.xviij.¶p
Pacẽq; huit io ſaphat cũ rege iſrł.iſtud recolit᷑ qꝛ inter
aſa pꝛem ſuũ ⁊ baaſa regẽ iſrl fuerat bellũ:tñ de hac fa
miliaritate repᷣhẽſus fuit ꝑ ꝓphaʒ tãqᷓ in h repᷣſſenſibi
lis:ſcòo palip.xix. Impio pᷣbes auxiliũ:⁊ his q oderüt
dñm amicitia iugeris.⁊ iccirco irã dũi merebaris 77.
q ¶Sʒ ⁊ reliqas effeminatoꝝ. qui ãt dicãtur effemiati
expoſiiũ fuit. . xv. ⁊ lʒ aſa eos abſtuliſſʒ:ñ tñ totalit:ſʒ
iſte pfecit. Nec erat tũc rex ↄſtiturᷣ in edom a tempoꝛe
dauid quo ſubiugauit ſibi illud regnum: ⁊ poſuit ibi
vnum pfectum qui reſpondebat in terra regi iuda: et

phat cum rege iſrl. Reliqᷓ

lia:nonne hec ſcripta ſunt
libꝛo ũůboꝝ dieꝝ regũ iu⸗/

4

—

rolruit
cclunteh⸗

laplovi⸗

lgherfecgr
ppiglcdn
chofunetri
ſn g hobe,
Palphln⸗
erhor ſoli
tonſune
nuuto⸗
liheinlia
cholstirh
inonge
Cgooehcen⸗
Plenc
tfcisffue
biad puc
ganmpee
219,
ſinen
S
Cnnitub
nten⸗/
uupn ins
oimcet
ercpttre
ur moqto
Randaſ

ein
Ungfylunn
riinin⸗
Atvrdene
Rphen
Aui .
Ler

Milgt.
iilimta⸗
iginne

ſbi
ſui
tun u
lärfin
ikanhier
ußzde
mnönori⸗
hobdand
encſtusin
nociane
(Mr⸗
aſtinli.
Pglbaß
Pickii,
Uii
mirvoit
chnß
eranun
buſtre
ſsmnerpo⸗
tgne
daſhi
doiin
tg u
'rii
ucpluſt
ne gui,
cachab
niſüöet
dnin
ſnlnn
ſoo
anentfe
zſuems

N êce
. .

hoc durauit vſq; poſt tẽp' ioſaphat:ſʒ tpe ioꝛã filij ſui
rebellauit edom:a ↄſtituit ſibi regẽ: vt habet᷑ infra.iiij.

li.caplo.viij.⁊ ꝓpter hoc ð illo fit hic mẽtio. Rex vero

ochotia rege ilrl:

lſm ꝙ habet᷑ .ij.

palip.ca.xx.⁊ ꝓ⸗

hẽ hic in lrfa. Ca

quarti:⁊ pʒ lr̃a ex

pᷣdcis h excepto:

b ¶ Anno. xvij.

ioſaphat fecerat claſſes in mari:ſed ↄfracte fuerũt diui
no iudicio:eo ꝙ habebat familiaritatẽ ⁊ ſocietatẽ cum

q remãſerãt in dieb aſa pa

bec hoc olui ſe tris eius abſtulit de terra:
eo in nauigio: vx Mec erat tüc rex ↄſtitutus

Tedõ. Rex vero ioſaphat

ſaphat: Dadãt ßui mei cũ
huis tuis ĩ nauibus.Et no

luitioſaphat.Doꝛmiuitqq

iſfrael deſcribitur ſub regno iuda:ſicut dictũ fuit ſi upꝛa iij.
li. cæꝰ.xij. ideo ſub regibus iuda pꝛimo deſcribit᷑ deiectio re
gni iſrael ſimul vſq; ad regni iſrael captiuationem: ſecun/

do deiectio regni iuda per ſe vſe

ad tranſmigrationem.

xviij.caplo.Circa pꝛimum ſciendum:qꝙ licet regnum iuda

oꝛauit euʒ: ⁊ irritauit dñũm

deũ iſrl iur oĩa que ſecẽat
pater e..
Explicit pꝛim liber mala/

Ochoxias aũt. Rfecerat claſſes ĩ mari q̃ ua chim.i.regũ tert.
lnn ade de uigarẽt ĩ ophir ppt᷑ auruz ¶ Incipit ſcdðᷣus liber ma
is iſrael: vt coti Tlre ñi poterant:qꝛ ↄfracte lachim.i.quartus regum.
nuet finis iſtius li ſũt i aſyongaber. Tũcaii¶ Caplin. .
bꝛi ad pꝛincipiu, ochocias filꝰ achab ad idbd Rẽuaricatus

E aũt moabĩ
iſrael: poͤſtq;
Mmoꝛtuulſ eſt a
cchab. Cécidit

q; ochoxias p cãcellos ce
naculi ſui:qð habebat ĩ ſa
maria:ct egrotauii:miſitq;
nuncios dicens ad eos:

Ite ↄſulite beelcebub de⸗

um accarõ:vtꝝ viuẽ queã
de iſirmitate mea hac.An

f

gelus ãt dñi locui ẽ ad he
liã theſbiten dicẽs: Surge

aſcẽde ĩ occurſũ nũcioꝝ re
gis ſamarie:⁊ dices ad eoſ

Nungd non eſt de in iſrł:

vſq; ad captiuatõem
regni iſrael cucurrerit
ſub. viij. regib' a vna
regina:quia tñ ſub a/
liquibus nihil fuit in
nouatũ: iõ iſte quar⸗
E liber vſq; ad. xviij.

ca. excluſiue diuidit

in ſex ptes: quia pꝛi-
mo agitur quid fem
ſit ſub ioꝛam:ſecũdo

qd ſub athalia:ca.xj.

tertio quid ſub ioas

ca.xij.quarto qͥd ſub
amaſia:ca.xiiij.quin
to quid ſub ogia vel

açar ia:⁊ addit: quid

ſub ioathan cæ. xv.
ſexto quid ſub achaę
ca.xvj. Circa pmü de
ſcribitur pꝛimo moꝛ)
ochogie ⁊ ioꝛam fra
tris eius ſubſtitutio:
ſecũdo regni ioꝛaʒ p-
ſecutio.iij. capitulo:
tertio totius domus
achab exterminatio

capitulo.viij. Circa

pꝛimum ſcienduʒ ꝙꝙ
in deiectione vtriuſ⸗

q; regni:ſcilicet iſrael

iuda ſimł cucurrit

pꝛeuaricatio regum:
q contra eos exclama

ioſaphat ⁊c᷑. qꝛ ſi A⸗KROiuig
cut dictũ eſt in h* ioſaphat cũ pꝛib ſuis:⁊ ſe
cablo nctelr pult ẽ cũ cis in ciuitate da/
bic dictuz eſt Ui pꝛiſ ſui: reguitqgz ioꝛat
ioſaphat cepit re· Ill E1 ꝓ eo. Ochõtias aũt
gnare anno aeto fſilb achab regre cepat ſup
igſt achas g ſe iſrl in ſamaria ãnõ ſeptio/
regnauẽit vſq; ad decio iipheregie uiche⸗
opletõʒ ãni xvij reguitqʒ ſup iſr! duob ani
ipſy ioſaphat: e ¶⁊ fec malũ in ↄſpectu dñi:
Pcõſequẽs filius ⁊æ ãbulauit ĩ via pꝛis ſui ⁊
ncheb cehit igia mfis ſue: T i via hieroboã
phat: hoc põt ſol filij nabath ꝗ peccare fecit
ui per regulas ſu iſrł.Seruiuit qͥʒ baal ⁊ ad
perius datai:ſcili MU SJJð
cet ca.xv.q; pꝛimꝰ

annus ⁊ vltimus in quo achab regnauit cuʒ ioſappat

fuerũt impfecti:⁊ iõ hic nõ computant᷑: ? ſi aliqua oc/
cuxrrant decetero ſoluantur ꝑ regulas ſuperius datas.
¶ In caplo. xxij. vbi dicit in poſtiila: Audite pplłi oẽs
a Whucei volebat loqui ꝓpha:ſʒ fuit amot
Ecc verba michee.ſ. Audite populi oẽs magis

Pppꝛie poſſunt referri ad p̃terita:hoc eſt dicere:
illud quod dico regi: Si reuerſus fueris in pace: nõ eſt
dominus locutus in me. Audite populi omnes.q.d.ſi
tis omnes teſtes:ꝙ ego dico de rege:quia nõ reuertetur
in pace:⁊ iſtum modũ tenent ꝓphete puocando teſtes
ad ſua dicta: ſicut Eſa.j. Audite celi ⁊c. ⁊ ſic nõ eſt neceſ
ſariũ dicere ꝙ ꝓpheta volebat alia loqui.

Poſtilla fratris Nicolai de lyra ſuꝑ reg. ij. finit.

Poſtilla eiuſdem ſuper gquartum regum incipit.
— La. I.
ANNReuarlcatus eſt. Poſtq actum eſt
teertio libꝛo de regno biꝑtito tẽpoꝛe
quo floꝛuit:hic cõſequenter agitur
de ipſo tempoꝛe quo cadere cepit:et
quia regnuʒ iſrael pꝛius fuit infectũ

Defecit ⁊ captiuatũ fuit: ⁊ qꝛ regnuʒ

itio.

cio dr pꝛeuaricatio. b tmoꝛiuus Sucpieh⸗
Achab eni fuit bellicoſus:vt pʒ ex ſupꝛa dictis.iij.li.⁊ ha

latria q; regnum iuda:ideo citiuſ

ttieo pꝛophetarum tem
poꝛibus ſuis exiſtentium:⁊ ideo pꝛimo deſcribitur hic de-
ſcenſus ochoie ad inferos pꝛopter ſuam maliciam:ſecũdo
aſcenſus helie ad celos:pꝛopter virtutis conſtantiaʒ: ſecun
do ca. Circa pꝛimum ſimul oſtẽditur malicia ochoxie ⁊ cõ
ſtantia helie:⁊ ideo pꝛimo deſcribitur peruerſitas ochoxie
idola conſulẽtis:ſcðo veritas helieex hoc moꝛtẽ ei pᷣdicẽ-
tis:ibi Angelus aũt.tertio indignatõ ochoxie ꝑ tres pꝛinci
es eũ capere cupiẽtis:ibi Qui dixit eis.quarto ↄſtãtia he
kevenitate ſibi ĩ facie dicẽtis:ibi Locut eſt t. quito moꝛs
ochoxie ⁊ creatio ioꝛã ſibi ſuccedẽtis:ibi Moꝛtuy eſt ergo.
Circa pꝛimũ dicit᷑: Pꝛeuaricat ẽ autẽ moab in iſrł. qꝛ rex
moab ꝑ iuramẽtũ ſe obligauerat ⁊ regnũ ſuũ ad ſeruiẽdũ
regi iſrł ſub tributo: ſed rebellauit ? iuramẽtũ fregit: q̃ fra
Poſtꝙ aũt moꝛtuus ẽ achab.

buit pluries victoꝛias notabiles:⁊ iõ tempoꝛe eius nonre⸗
bellauit:ſed tempoꝛe filij ſui qui erat puſillanimis. cter
ciditq; ochoxias per cancellos.i.deambulatoꝛia. d Etr
egrotauit.qꝛ ex caſu conquaſſat fuit. e Miſitq; nũci-
os.ᷣ de ↄſilio mr̃is ſue iexabel q erat idolatrix peſſima: ⁊ io
fecit eũ recurrere ad idolũ ⁊ no ad deũ. aliquado enĩ in ido
lis demones dabãt reſponſa deo permittente pꝛopter mali
ciam recurrentium ad idola per quam demerebãtur vt in
ſuo erroꝛe detinerentur. f ¶ Angelus autem. Hic conſe⸗
quenter deſcribitur helie conſtantia moꝛtem eius pꝛedi
centis cum dicitur: g ¶ Nunquid non eſt deus in iſrael.

quaſi dicẽt: vos oñdiſtis fcõ: credat ibi ñ eẽ deũ q; poſſit
rñdẽ vobis. i ¶ Quãaobꝛẽ.·i. ꝓpter iſidelitatẽ. k Mo⸗ꝛ
te moꝛieris. pꝑ diuiaʒ ſnĩiaʒ. l euerſiq; ſũt nüci. ꝓpt

vbu helie eis dem ex pte oñi: m ¶ Qui dixit eis. Pic oſe
quẽter deſcribit᷑ obſtinatio regis volẽtis punire ꝓphetam

ꝓpi dei ſniam: pmo
tñ indrit de ꝑſona.d.

CLuius figure habi

tus.⁊ ſeqt: n¶ Uir
piloſus.i. hñs habi/
tũ hirſutũ:ſiẽ de ſan
cto iohanne baptiſta

d Mat.iij. ꝙ habe⸗·

bat veſtimẽtu de pil
cameloꝝ: 2 in h' cõ/
mẽdat eũ ſcriptura ð
vilitate ⁊ aſpitate ha
bit. Ex q̊; etiã ſeqtur
ꝙ nimia mollicies 2
curioſitas ẽ vicioſa:
vñ Matth. xj. ca. diẽ
ſaluatoꝛ ad laudẽ io/

hãnis baptiſte:qd ex

iſtis in deſertũ videre

hoieʒ mollibveſtitũ

qð negatiue de iohã⸗
ne dẽ: iõ ſbdit᷑: Ecce qͥ
mollibveſtib'induũ
tur ĩ domib regũ ſũt
90. fona pellicea
accinctł renib . In he
bꝛeo habet: gona ð co
rio.vtxꝝ aũt illud co/
riũ eẽt piloſuʒ vel nõ
de ſcriptura ñ habet.
p¶ Wiſitq; ad euʒ
c̃] volebat eĩ ꝙ vio⸗
lent᷑ adduceret᷑ ſi reeu
ſaret venire ⁊ punire
tur. q CQui aſcen
dit ad eũ: erat eniĩ in
moõte vacãs vite ↄtẽ/
platiue. rx ¶ Po dei
rex p̃cepit ⁊c. cogno⸗
uit aũt helias ꝑ reue-

latõeʒ ꝙ irriſoꝛie vo/

cabat eũ hoĩeʒ dei: ⁊

poſentane erat regi

in peccato idolatrie ⁊
pũitõe helie:⁊ ſilr illi
qui cum eo erãt:⁊ ex

hoc ex ði ſnia erãt vpu

niẽdi:ꝓpi qð diuinã

s8¶ Si hõ dei ſuũ. vey½

re ⁊ ñ irriſoꝛie.
Deſcẽdat ignis de ce
lo ⁊cc.hoc mõ beatus

petrus moꝛtis ſniam .
527 vxoꝛẽ ſuã:vt habet᷑ actuũ.v.⁊ ſiẽ

„ *

pꝓnüciauit ſup anani

de celo:⁊ deuoꝛauit eum:

vt eatis ad ↄſulẽdũ beelęe/
buch deü accaron: Quã/
bbꝛẽ hec diẽ dñs: De lectu
lo ſuꝑ quẽ aſcẽdiſti ñ deſcẽæ
des:ſed mòꝛte moꝛierj.Et
abijt helias:reuᷣſiqʒ ſũt nũ
cij ad ochociã: Qui dixit
eiſ:Quare reuſi eſt: At illi
rñidert ei:Air occurrit no/
bis:⁊ dixit ad nos: Ite re/
uertimini ad regeʒ ꝗ miſit
vos:⁊ dicetis ei: Hec dicit
dñs: Nuũgꝗd qꝛ nõ erat de
in iſr miuis vt ↄſulat beel
gebuch de accarõ: Idcir-
co de lectulo ſup quẽ aſcẽ
diſti ñ deſcẽdes:ſed moꝛie
moꝛier.Qui dixit eis:-Cu
ius figure ⁊ habit᷑ eſt vir ꝗ
occurrit vob:⁊ locut᷑ ẽ ver
ba hec:At illi dixert: Vir
piloſus ⁊ ona pellicea acd
cincr renibꝰ.Qui ait:He
lias theſbites eſt!. Miſitqʒ
ad eũ ꝗnquagenariũ pꝛici
pẽ:⁊ qnqgita ꝗ erat ſ b eo.
Qũüi aſceẽdit ad euʒ:ſeden
tiq; ĩ vertice mõtiſ ait:loò
mo dei: rex pᷣcepit vt de⸗
ſcẽdas. Rñdẽſq; helias:di
xit qnqgenario:Si hòmo
dei ſũ:dẽeſcẽdat ignis de ce

lo: ⁊ deuoꝛet te ⁊ qnq̃gita

tuos. Deſcẽdit ergo ignis

⁊ ꝗqnqᷓginta ꝗ erãt cum eo.

Rurſumqʒ miſit ad eũ pri

cipeʒ ꝗnqgenariũ alteꝝ:⁊

