nec ĩpleret᷑ opꝰ:⁊ ſciſicaren
tur antiſtites. Leuite qppe
facilioꝛi ritu ſcificãtur q; ſa
cerdotes. Fuerũt ergo ho

locauſta plima:adipes pa t mele ſcoõo. xiiij. die
ciſicoꝛuʒ:⁊ libamina holo meſis.rex aũt ⁊ totuſ
cauſtoꝝ:⁊ ↄplet᷑ ẽ culi do bulrs Pu mete karr
ii& Sfi: erFriiſa 5 ecertet mei s: qꝛ
mnus dfiletatuſq; . exgechi ſacerdotes nõ opleue
as ⁊ oĩs pplus:eo ꝙ mini truũt purgatoneʒ teoli
ſteriũ dni eẽt expletuʒ. Dẽé al diẽ mat extam
repente ꝗppe hoc ſieri pla illt menſis: vt pʒ ex
6 AppP His dcis caplo pᷣcedenci:

„*.
cuerat. 9.XXNN. zi6 non potuerut ce

lebꝛare paſcha illo
mẽſe: qꝛ i illa celebꝛa
tõe debent offerri ſa-⸗

itq; eplas ad ephꝛaim æ offerri ſa⸗
5 P crificia ſolennia in tẽ

manaſſen:vt venirẽt ad do

AelNe . lo dni:que offerri ñ
mũ dñi in hierlin ⁊ facerẽt oterat e , urgati
phale dño deo iſil. Initò onsẽ tepli. Alia etiam

ergo ↄſilio regis c pꝛicipũ
⁊ vniuerſi cetus hierſm:dè
creuerũt vt facerent phaſe
menſe ſecũdo. Non enim

cauſa expmit᷑ cuʒ dẽ:
d ( Quia lacerdo⸗
tes qui poſſent ſuffice
re. ꝓ tata ſolẽnitate.

e ¶ Scificati nõ fue/

occurrerãt ſacere ĩtempo/ aiz. iõ dato e tẽplũ
ꝛqůia ſacerdot ifkfuiſſet añ purgatu:tñ
eſig aiiig ccroes du opoꝛtebat diſſerri ce⸗
P nt iu 1 cere ancti icg lebꝛatoem paſche ꝓ⸗
ti non fuerãt:et popuł nõ/ prter iſufficiẽtiã ſacer/
dum congregatus fuerat dotũ. Tertia i e.
in hieruſalem. lacuitqʒ P Hõ
₰
ſermo regi: et omni mul lus fuerat in hierim.

qui tamẽ debebat cõ
gregari i ſolennitate
MM paſchali. Ter eni in
anno debebãt oẽs maſculi ↄpere in hierlin coꝛã dño:vt hẽ
exodi.xxxiij.ſ. in feſtis paſche pentecoſtes ⁊ tabernaculo-
rũ:diſpẽſabat tñ de duobvltimis feſtis cũ ill qͥ erãt remo⸗
ti a hierlʒ:nõ aũt de pᷣmo.⁊ io nõ potuerut ↄgregari ita ci
to de longinquis partibus a hieruſalem. Item non poteãt
immolari phaſe niſi in hieruſalem: vt habetur deutero-
nomij.xvj. ⁊ quia tempoꝛe achag iſte ſolennitates ceſſaue-
rant: pꝛopter quod nõ veniſſet populus remotus niſi fuiſ-/

titudini: et decreuerunt:

ſet ꝑ ererrgiden mandatum:pꝛopter quod venit tardi
5

us. g lacuitq; ſermo. Hic conſequenter delſcri⸗
bitur inuitatio populi: ad diem paſche determinatum:

pcipit imolatio agni paſchalis: no dẽ ꝙ hoc fieret p le⸗

1 hoc ꝑ lr̃as regis miſſas nõ ſolũ ad illos de regno ſuo: ſed
etiã ad illos qͥ erãt in toto regno iirł:iõ dẽ: a ¶ Ut mitte.

nun.ĩ vni iſrl de barſabee vſq; ad dan.termini ſũt ton ter

re pmiſſiois ſᷣm ſuã lõgitudinẽ:vt freq̃nt᷑ dem ẽ. b MI
ti ei nõ fecerãt ſic in lege ſcptũ eſt.videlʒ alibet anno:qꝛ tꝑe
achax nõ vẽiebat po/
pulus ad hanc ſoleni
tatẽ:qꝛ quatũ poteãt
cultũ dei remouerat.
c¶ Pꝛedicãtes. vt re
uerterẽtur ad deuʒ ⁊
er cultũ:⁊ maxie ĩ ſo
lenitate paſcali iminẽ
te. d 2. reuertet᷑
ad reli.qᷓ effu.ma.re-

vt venirẽt ⁊ facerent phaſe
dño deo iſrl in hieruſalem
Mulii enĩ nõ fecerãt ſiẽ in
lege pᷣſcriptũ eſt. Perrexe

gaſſyrioꝝ. qꝛ vna pꝓ ruũtq; curſoꝛes cũ eplis ex
ppli iſrl iã erat capti regis iperio ⁊ pᷣncipuʒ el:i
uata p reglatph. regẽ
aſſyrioꝝ: traſlata i qd rex iuſſerai pdicantes:

aſſyrios: vt hĩ q̃rto

regu xv. e ( Tradi Filij iſi reutimini ad dñm

te man vias dño. ꝓ/ deuʒ abꝛaã ⁊ iſaac ⁊ iſil &ᷣt
mittẽdo ꝙ ei ſeruian reutet᷑ ad reliqas qᷓ effuge
fidelit: hnõ ſolũ pꝓ runt man regis aſſyri
prioꝝ.
ficiet vobis: ſʒ etiam Rolite fieri ſ. 7
amicis viis iam in caa Molite ſieri icut pꝛes va ⁊
ptiuitate ductis:ideo fres ꝗ receſſerũt a dño deo
ſnbal Si eni dos re
uerſi fueritis ad wdim interitij: vt inſi rerſiiti
fres vii a filj bebunt ſntetuu vt ipſi cernitiſ. No
miſericoꝛdia coꝛi do lite idurare ceruices vĩas
c 2 5 zi „AJ 8
minis ſuis ꝛc. f Il ſic pꝛes vꝛi. Tradite man
irridẽtib' a ſubſanan vias dñio: ⁊ venite ad ſãctu
tibꝰ.erant eni iã habi
marli olan 2 i0
irridebãt ãmonitoe 2 2
de cultu dei. A 2 ru: ?7 auͤtet a vobil ira furo
tamẽ quida viri ex a ris el.Si enĩ vos reuſi fue
ſer 2 manaſſe c. qꝛ i ritis ad dñm:fr̃es vꝛi ⁊ filij

ter illos de regno iſrr

remãſerãt aliqui viri vꝛi habebũt miſericoꝛdiaʒ

boni:qui nõ coluerãt
idola ᷣm ꝙ dixit dñ
ad belia tertio regu, terr hac. Mius eni æ cle-
xix. Et reliqua mibi mẽg eſt dñs de veſter: ſ
i iirl ſeptẽ milia viro „„
rũ:qͥ genua nõ ſurt auertet faciẽ ſuã a vobis ſi

rua⸗ añ baal. ß reuſi fueritis ad eũ. Igitur
In iuda vero facta ẽ Itr 1
manus dñi.a deo eni urſoꝛes pgebat velocit de
ſpecialiter factũ eſt:ꝙ
oẽs vnanimit᷑ aſſenti
rẽt oꝛdinatõi regis ðᷣ
celebꝛatoe paſchali.
i ¶ Cogregatiq; ſũt
in hierlm. Hic ↄñter
deſcribitur ipſ paſ-
che ſolẽnis celebꝛatio

ephꝛaĩ ⁊ manaſſe vſq; ad

ſubſaãnãtibꝰ eos. Attamen

ſcòo ſup hoc additio:ibi Placuitq;. Circa pꝛimũ pꝛimo dñm. ⁊ iõ magis dicendũ:ꝙ ꝓpi ne

ponit idolatrie deſtructio:qᷓ impediebat diuinũ cultũ:qꝛ pᷣ

mo remouenda ſũt ĩpedimẽeta ⁊ hoc eſt qð dẽ: Et ſurgente) tfuit licitũ legalia:qð tñ alias nõ

deſtruxerunt altaria ⁊c. et ſcõo ſubdit paſche celebꝛatõ cũ
dicit᷑: Immolauerũt aũt phaſe ⁊c. k ( Sacerdotes q; at-

tardauerũt venire i hiertm roibus dcis ca.pᷣcedẽti. l¶ GS
cerdotes vero ſuſci.effun.ſan.de ma. leuitaxꝝ. Exo.xij. vbi

uitas:qꝛ fiebat ĩ qualibet domo dũ tñj
agni: ⁊ iõ illa imolatio fiebat a pꝛefamilias dom.verũ

*

ufficeret ad eſuʒ

tñ qꝛ multi de pplo qͥ venerãat ĩ hierlim no erãt purifica
ti:⁊ iſta imolato debebat fieri ab hoie mũdo: iõ leuite

ſit mitteret nuncios ĩ vniᷣ/ ſe ⁊ gabulon acgeſcẽtes cõ
ſũ iſrł ð̊ berſabee vſq; dan ſilio:venerũt hierim.In iuũ

da vero facta eſt man dñi
vt daret eis coꝛ vnuʒ: vt fa
cerẽt iux pꝛeceptuʒ regis ⁊
pꝛincipũ vᷣbũ dñi.Congrè
gatiqʒ ſũt ĩ hierlm ppli mł
ti:vt facerẽt ſolẽnitateʒ aci/

vniuſum iſri ⁊ iudã: iux id moꝝ ĩ mẽſe ſcõo.Et ſurgẽ

tes deſtruxerunt altaria qᷓ
erãt in hierlin atqʒ vniũſa

in ꝗbꝰ idolis adolebat᷑ in

cẽſum ſubutentes: ꝓiecerf̃t
in toꝛrẽtẽ cedron. ꝓImmo/
lauerũt aũt phaſe q̃rtade/
cima die mẽſis ſcðᷣi. Sacer

patꝝ ſuoꝝ:⁊ tradidit eos i dotes qͥʒ atq; leuite tandẽ

ſanctificati obtulerunt ho
locauſta ĩ domo dñi: ſtete/
rũtq; ĩ oꝛdie ſuo iux diſpo
ſitönez ⁊ legẽ moyſi hoĩs

ariũ ei qð ſciſicauit ĩ einũ dei.Sacerdotes vᷣo ſuſcipi
Seruite dño deo pim vꝛo ebãt effũdẽdũ ſanguinẽ de

manib leuitaꝝ: eo ꝙ mul
ta turma ſcificata nõ eſſet:
⁊ iccirco immolarẽt leuite
phaſe his ꝗ nõ occurrerãt

coꝛã oñis ſuiſ:ꝗ illos duxe ſciſicari dño. Moagna etiã
rũt captiuos: ⁊ reũtent᷑ in ꝑps ppli de ephꝛaim ⁊ ma-

naſſe ⁊ iſachar ⁊ cabulon
q̃ ſciſicata nõ fuerat cõme
dit phaſe:nõ iuxta qð ſcri-
ptũ eſt: et oꝛauit ꝓ eis ece
chias dicens: Döͤmin bo

ciuitate ĩ ciuitatẽ: ꝑ terram nus ꝓpiciabii cunctis qui
in toto coꝛde reꝗrunt do/
cabulon:ill irridẽèntibus ? minũ deum patrum ſuoꝝ

⁊ non iputabit eis ꝙ minꝰ

quida viri ex aſer ⁊ manai ſciſicati ſunt. Qũem exau

q ia erãt purgati
de madato regis
imolauerũt ꝓ ill
q iã nõ erãt ſuffi
Gdletet i undati:a
ic ꝑtẽ ſanguinis
eſſhienga laltari
holocauſtoꝝ poꝛ
tauerũt ſacerdoti

be: hyeſt qo ſub
dit: m Eo 4
multa turba ſciſi

cata nõ eſſet ꝛc.

i.nõ poterãt ſcifi

cari dño:vñ ſpdi
tur: nLome⸗
dit phaſe non iu/
xta qð ſcptũ eſt.
qꝛ debebat come
di tm a mudis:ſʒ
tüc fuit diſpẽſatũ
cũ iſtis ð comeſti
one:nõ aũt de im
molatone:qꝛ ma
ioꝛ purificatõ re/
qͥrebatur ĩ immo
latib i in come/⸗
dẽtib tm̃:ſic ⁊ in
noua lege maioꝛ
ſanctitas reqrit᷑ iĩ
ſacerdote cõſecrã

te: ꝙᷓᷓ in pplo cõi
cãte. o ¶ Et oꝛa

uit ꝓ eis ecechiaj.
vt talis detfectſuf
ficiẽtis purificati
onis non noceret

eij ipediẽdo ſacra

—

mẽti effectũ. ¶ ꝗ
Queʒ exaudiuit
dñs in libꝛo ð he
bꝛaicis queſtõib
di: ꝙ iſta exaudi
tio fuit pcepta: ꝑ
hoc ꝙ imũdi ali/
as comedentes a⸗
gnũ paſchalẽ ſub
ito moꝛiebant: ſʒ
tuc nõ fuert moꝛ
tui.ſʒ hoc non vi

detur rõnabiliter.
dem̃: qꝛ ſic egechi

as ⁊ pplls tẽtaſſet
ceſſitatẽ. ppli de/

uotõeʒ fuit cũ eis diſpẽſatũ:tpe eni neceſſitatis aliqui

e comederũt panes ppoſitõis lici
qʒ leuite tandẽ ſactificati ⁊c.dicit Tandẽ.quia multi eozu,ʒ ꝙ nõ poterãt vltra tardare ad com
a die mẽſis ſcoi. Silr culr' interioꝛ ꝗᷣ ↄſiſtit in fide buoο

eſſet: ſiẽ dauid ⁊ viri
ite:m ꝙ diẽ ſaluatoꝛ
qꝛ iſti erãt ĩ tali ſtatu
edẽdũ phaſe.ſ.xiiij.

toe bñ ſupplet aliquẽ defectũ qↄſiſtit in exierioꝛi culiu

= —

— -
SS
=
=☛
5 =
–w
—
—

—
—
=
— —
—

=
=
=
=,

—
S=
+☛ S⸗
E
E
—

ſ Nrton
Dloltüeſt
Nnoril
Guurlaan
Miigte⸗
Nudlr:
ſanoda
dnctai
mninind
Eugnr⸗
nde⸗

—

= =
E⸗

S=

micsnit
Geotentan
Cinfmnute⸗
ticfundhin
Göſtident
rppin
obaegen
ricnit
Srromriin
tip'iönen
gaiii
wou enu
ſnctuſ,i
ſumttaio

i oe

neblnt
ilsett

— =
= —

insriu

Onsnontodk
triute
maicfni

le⸗

. „ 4

lebꝛitas in hieru/

OQlII=

maxime quia ſacram̃ta legis nõ erant accepta niſi ex fi
de ⁊ deuotõe ſuſcipientiũ: ⁊ ideo licet iſti nõ eſſent ſuffi
cienter purgati ab aliqua immũdicia reſpiciente cultuʒ
exterioꝛem:vtpote ex tactu alicu rei immunde vel hu
iuſmodi:tñ pꝛopter fidem ⁊ deuotiõem ad comeſtionẽ

agni paſchal ſup
pletem huiuſmoi „ 5 .
defectum ſuit cuʒ diuit domin :et placatus ẽ
eis diſpenſatũ: et populo. Fecerũtq; filij iſra
hocẽ quod dixit eE Pum
egechial: p Oo el qui inuèii ſunt in hieruſa
minus bonus ꝛc: lem ſolẽnitatem agimoꝛũ ſe

ſeptem diebus. ꝓ ptem diebus in lêticia ma-
feſto paſchali qð
tãtuʒ debebat du

rare: vt habet Ex Fulos dies: leuite quoq; 7

odi.xij. q ¶ In cerdoteſ per oꝛgana que
leticia magna.qᷓ ſuo officio cõgruebant.Et
von Peegebet locutus eſt egechial acd coꝛ
deuotione: 0 ub Olnniũ leuitaruʒ: qui habe
ditur: Laudantes bant intelligẽtiam bonam

ſuper dño:et comederũt ſe
ptem diebus ſolẽnitatiſ:im
molãtes victimas paciſico

deũ per ſingulos

ſea anun⸗
r ¶ Placuitq;. B

Plear lſet rum:⁊ laudãtes dñm deuʒ
ſolemnitatẽ addi patrum ſuoꝛũ. Placuitq;
tio: quia celebꝛa⸗ pyniuerſe mititudini vt cele
eherge die bꝛarẽt etiã alios dies ſeptẽ:
né tenebantur. quod et fecerũt cum ingẽti
¶ Wille tauro; gaudio. Egçechias autẽ rex
26.iſta offerebant iuda pꝛebuerat miliitudini
o aahaelli millẽ tauros: et ſeptẽ milia
pars erat offerren Oouiũ. Pꝛincipes vẽo dede
tium: ⁊ de iſtis o rant populo tauros mille:
medit populus i ⁊ oues decẽ milia. Sancti
lsabten aicbu- ficata ergo ẽ ſacerdotũ plu
ſacrifieia 2 laudey rima multitudo: hilarita-

et oꝛationes dñ
om̃i die. t ¶ a
ctaq; eſt gradij ce

te perfuſa om̃is turbaiuda
tam ſacerdotũ ⁊ leuitarum
qᷓ; vniuerſe frequentie q̃ ve
ſalem qualis ac. Nerat ex iſrael: ꝓſelitoꝛum
licet enim maioꝛ
populus aliqndo HW
coõueniſſet:tñ nõ erat tãta exultatio:quia nõ erat ibi ali
qua nouitaſ:eo ꝙ quolibet anno celebꝛaret᷑ paſcha tem
poꝛe ſuo:ſed quia achax clauſit ianuas templi:⁊ ſic plu

ribus annis hec celebꝛitas ceſſauit: ꝓpter quod qñ ece/

chias eam renouauit uit maioꝛ exultatio:qꝛ noua pla
cent ⁊ delectãt. v¶ ¶ Peruenitq; oꝛatio in habitaculũ
ſanctũ celi.i.fuit exaudita coꝛã deo: ⁊ vt hic dicit gloſa
hebꝛaica:fuit hoc perceptũ:eo ꝙ rex ⁊ pncipej populus
leuite ⁊ ſacerdotes valde ꝓſperati ſunt in oꝑibus ſuis.
6 In capitlo.xxx.vbi dicit᷑ in poſtilla:Comedit phaſe
nõ iuxta quod ſcriptum eſt: quia debebat comedi tm a
dis. ¶ Additio.
FRodi.xij.vbi dicit᷑ de immolatione ⁊ comeſtio
ne agni paſchalis:nulla fit mentio de hoc ꝙ re/
uiratur purificatio in imolantibus paſcha.in
differenter enim dicit: Immolabitq; eum tota multitu
do filioꝝ iſrael. Ex quo patʒ ꝙ nõ requirebatur ꝙ eſſet

gna:laudãtes dñũm per ſin

purificatus: ꝓut dicit᷑ in poſtilla:nec aliquid huiuſmõi:ſed
tm in comeſtione fit mentio de mũdicia:circũciſione:⁊ aſſi
gnatioe:⁊ huiuſmõi. Similitudo aũt que inducit᷑ de noua
lege nõ videt᷑ valere:ſacerdos enim ↄſecrans repᷣſentat chꝛi
ſtum:qui eſt pncipalis actoꝛ:vt ipſa verba cõſecrationis de

q̃q; de terra iſrael ⁊ habitã
tiũ in iuda. Factaq; ẽ gran
dis celebꝛitas in hieruſale:
qualis a diebus ſalomõis
filij dauid regis iſrł in ea vꝛ
be nõ fuerat. Surrexerũt
qt ſacerdotes atq; leuite bñ
dicentes populo:et exaudi
ta ẽ vox eoꝝ:puẽnitq; oꝛa⸗/

tio in habitaculũ ſanctum

¶ Ca. xxxXI.
Anqʒ hec ſuiſſent ri⸗
te celebꝛata:egreſſus
eſt omis iſrael qui inuẽtus
fuerat in vꝛbibꝰ iuda:et fre
gerunt ſimulachꝛa:ſuccide
runtq; lucoſ: demoliti ſunt
excelſa:⁊ altaria deſtruxer̃t
nõ ſolum de vniuerſo iuda
beniamin:ſed ⁊ de ephꝛa

celi.

im qͥq; et manaſſe: donec

penii euerterẽt. Reuerſiq;
ſunt om̃es filij iſrael in poſ
ſeſſiones et ciuitates ſuas.
Ecechiaſ aũt conſtituit tur
mas ſacerdotales et leuiti-
cas pꝑ diuiſiones ſuas vnũ/
quenq; in officio ꝓpꝛio:tã
ſacerdotuʒ videlicet qᷓ;ᷓ leui
tarum ad holocauſta ⁊ pa
cifica:vt miniſtrarent ⁊ cõ/

fiterentur: canerẽtq; in poꝛ

monſtrãt:ſed immo/
lans agnuʒ paſchalezʒ
nõ repᷣſentabat xpᷣm
ſed pot figurabat ꝙ;
chꝛiſtus immolãdus
erat ꝓ multitudine fi
iſrael 1c.
Replica ſuꝑ pᷣmo
decimo pᷣmi libꝛi:⁊
ſuꝑ ſeptimo ⁊ triceſi
mo ſcòi ꝑaly. ſequit:
libꝛis para
lypo.pauca tã
.- it Burgeñ. id

qð de oꝛigine he.tan

git.j.ca. coꝛ. vide geñ
x. qð tangit circa de

cimũ capiim de ſalua⸗

tione vel damnatiõe
ſaul. vide.j.Reg.vlti
mo. Quod aũt tãgit
circa ſeptimũ caplm
ſcõi libꝛi de feſto col⸗
lecte ſiue cer.vide ſu⸗‚
pꝛa Leuit.xxiij. Sed
cõtra illud qð tangit
de.xxx.ca.vbi poſtil/

latoꝛ dicit imolantes

paſcha eſſe debẽ mũ⸗
dos: cũ co medentibꝰ
fuit dilpenſatũ: quia
nõ tanta requirit᷑ mũ
dicia in comedente:ſi
cut in imm olante:po
nens exemplũ de euã
gelio: vbi requiritur
maioꝛ ſanctitas in ſa
cerdote cõſecrante:qᷓ;
in populo comedẽte:
obijcit Burgeñ. ꝙ nõ
dicit de mundicia im
molantis: ſed hoc eſt
cõtra clarum textuʒ.
Obijcit etiam ↄtra ſi

militudinẽ: quia cõſecrans repñtat chꝛiſtum:nõ aũt immo
lans.ſed hoc ẽ falſum:quia oblatio repñtat chꝛiſtũ et agnũ
nõ ſacerdos offerens:q;uis eniʒ ꝓferat verba chꝛiſti: hoc ẽ
miniſterialiter: ex hoc nõ repᷣſentat chꝛiſtũ oblatũ:ſed poti
us immolantẽ:per illa enim vba iteratur quotidie oblatio

Cetera patent ⁊c̃.

La. XXXI.

Unq; bec fuiſſent rite celebꝛata. PHic ↄſequẽter ſub
ecechia deſcribit᷑ reparatio ſacerdotalis miniſterij.
KEirca quod pᷣmo deſcribit᷑ idolatrie deſtructio:cuʒ
dicit᷑: Fregerũtq; ſimulachꝛa ⁊c.⁊ hoc rationabilii:quia pᷣ

mo debẽt remoueri impedimẽta ſacerdotalis miniſterij: et
huiuſmõi ſunt omia ad idolatriaʒ ꝑtinentia:ſcõo deſcribit
reparatio ſacerdotali) miniſterij:cũ dicit᷑: Egechiaj aũt.vbi
exechias pᷣmo ſacerdotes et leuitas in officijs ſuis reſtituit:
ſcõo de victualibus eis puidi:tibi Pꝛecepꝑit etiã.tertio de p

curatoꝛibus in iſtis oꝛdinauit:ibi Fuit aũt pᷣ fectus. Senten

tia aũt pᷣme partis patet in lr̃a vſq; ibi: bſ Lanserh in

poꝛtis caſtroꝝ dñi. caſtra dñt hic dicuntur atriũ ſacerdotũ
vbi habitabãat ſacerdotes ianitoꝛes et alij qui cuſtodiebant
templũ. O ¶ Pars aũt regij ⁊c holocauſtum mane ſemꝑ
⁊ veſpere.i.iuge ſacriſiciũ ⁊ cetera que ſ equunt: et hoc fecit
ecechias ex ꝓpꝛia deuotione:quia tota comunitas debebat

talia miniſtrare.
e ¶ Pꝛecepit. Hic cõ/
ſequenter deſcribitur
ualiter gtechias uf
dit eis de victualibuj
cũ dẽ: e ¶ Pꝛecepit
etiam populo ⁊c᷑: Ut
darent ptej ſacerdoti
bus ⁊ leuitis. ſcʒ deci
mas ⁊ pꝛimitias que

erãt aſſignate eis per
legẽ. f(¶Ut poſſent
vacare legi dñi. vide

licet ſtudendo: docen
do:templũ officiãdo
Iſtud enim ſemꝑ fuit
obſeruatũ apud om̃s
ꝙ illi qui intendebãt
ſtudio ⁊ cultui diuio
acciperent necefſaria
victus a populo: ꝓpi
quod etiã ſacerdotes
egypti tpe famis non
fuerũt compulſi ven
dere poſſeſſiões ſuas
ſicut alij:quia ipᷣij ſta
tuta cibaria ex hoꝛꝛe
is publicis pᷣbebant᷑:
vt habet Geñ. Avij.
ca. g¶. Plurimas
obtulere pᷣmitias. q̃n
titas aũt pꝛimitiaruʒ
nõ fuit detminata in
lege:ſed pꝛimo fuit fa
cta voluntarie ſcom
deuotõem dantium:
poſtea vo ꝓpter aua
riciam creſcentẽ quia
multi parũ aut nihil
dabant:p ſapiẽtej he
bꝛeoꝛũ fuit detmina/⸗
tum ꝙ ad minuj ſexa
geſima pars daret᷑: il⸗
li tñ qui erant magis

deuoti dabãt q̃drage

ſimaʒ:medij vo quin
q̃geſimam: ⁊ hoc idẽ
dicit in collationibus

patruʒ collatiõe pᷣma
theone abbatis.
h¶ Welli quoq;. li

cet de melle nõ poſſet
fieri oblatio que tota
vl ᷣm partem crema

tis caſtroꝛũ dñi. NPãaãrs aũt
regis erai:vt de ꝓpꝛia eius
ſubſtãtia offerret holocau/
ſtum mane ſemp et veſpere
ſabbatis quoq; ⁊ calendis
⁊ ſolẽnitatibuſ ceteris ſicut
ſcriptum eſt in lege moyſi.
Pꝛẽcepit etiaʒ populo ha
bitantiũ hieruſale: vt darẽt
partes ſacerdotibꝰ⁊ leuitis
uᷣt poſſent vacare legi dñi.
Quod cũ percrebꝛuiſſet in

auribꝰ multitudinis: pluri/

mas obtulere pᷣmitias filij
iſrł frumẽti vini ⁊ olei: mel
lis quoq; èt omniũ que gi/
gnit humuſ decimas obtiu
lerunt. Sed ⁊ filij iſrael ⁊ iu
da qui habitabat in vꝛbibꝰ
iuda obtuler̃t decimas bo
um et ouiũ:dẽcimaſq; ſan/
ctoꝛum que vouerant dño
deo ſuo:atq; vniueria poꝛ/
tantes fecerũt aceruos plu
rimos. Menſe tertio cepe/

runt aceruoꝝ iacere funda

menta:⁊ menſe ſeptimo cõ
pleuerũt eoſ. Cũq; ingreſſi

fuiſſent:ecechiaſ ⁊ pᷣncipes

eius viderũt aceruos:⁊ be/
nedixerunt dño ac populo

iſrl. Interrôgauitq; egechi

as ſacerdotes ⁊ leuitas:cur
ita iacerẽt acerui: Reſpon/
dit illi – ſacerdos pꝛi
muſ de ſtirpe ſadoch dicẽs

Exquo ceperũt offerri pꝛi
mitie in domo dſñii:comedi

mus ⁊ ſaturati ſumus: et rł

manſerũt plurima:co ꝙ be

retur ſuꝑ altare vt habet᷑ Leuit.ij.tñ inde debebãt dari pꝛi
mitie cedentes in vſum ſacerdotũ:hebꝛei tñ dicunt ꝙ nomi
ne mellis intelligunt᷑ hic dulces fructꝰ:vt dactili ficus ⁊ hu/

iuſmodi. i

t omniũ que gignit humꝰ. Dicit aũt ra.ſa.

ſuꝑ Deutero.xxvj.ꝙ pᷣmitie qtum ad terrenaſcẽtia daban
tur tm̃ de ſeptem rebus.ſ.frumento:oꝛdeo:vinea:oliua:ma
logranato: ficu:⁊ palma: tñ poterãt homines de alijs dare

Daralypo.

ex ſpeciali deuotõe:⁊ ſic factũ fuit hic. k ¶ Decimaſq;

ſanctoꝝ. ſm hebꝛeo) iſie ſunt decime quaj leuite dabat

bet᷑ Nume. xviij.ca. l

ſacerdotib de decimis quas receperãt a populo: vt ha
enle tertio ceperũt aceruo

rum iacere fundamẽta.i.pᷣncipis que ſub unt illis que

nedixerit dñũs populo ſuo.
KReliquiarũ auteʒ eſt copia
iſta quaʒ cernis. Pꝛecepit
igit ecechias vt pꝛepararẽt

hoꝛꝛea ĩ domo dñi.Quod

cũ feciſſent:intuler̃t tam pꝛi
mitias q; decimas: et que/
cunq; vouerant fidelit᷑. Fũ
it aũt pꝛefectus eoꝛũ chone
nias leuita:⁊ ſemei frater e/
ius ſecũdus:poſt queʒ iehi
hel ⁊ agarias ei naad et aſa
hel ⁊ hierimoth: iocabat qͥ
qʒ; ⁊ elihel ⁊ ieſmachias et
maath ⁊ banaiaſ pꝛepoſiti
ſub manib chonenie et ſe⸗
mei fratris er ex impio ece
chie regiſ ⁊ acarie põtiſicis
domus dñi:ad quos om̃ia

pertinebãt. Choꝛe vero ſili
us iemna leuites et ianitoꝛ

oꝛientaliſ poꝛte pꝛepoſuus
erat his q̃ᷓ ſponte offerebã
tur dño: pꝛimitiiſq; èt cõſe/
cratis in ſancta ſanctoꝛũ:et
ſub cura eius eden ⁊ benia
min:ieſue et ſemeias:amari
as quoqʒ et ſechenias in ci
uitatibus ſacerdotũ:vt fide
liter diſtribuerent frat ibuſ
ſuis parteſ minoꝛibus atq;

maioꝛibus: exceptis mari/

bus ab annis trib et ſupꝛa
cunctis qui ingrediebãtur

templũ dñi. Et quicquid ꝑ

ſingulos dies cõducebant
in miniſterio atq; obſerua/
tionibꝰ iuyta diuiſiones ſu
as:ſacerdotibuſ p familias

Et leuitis a viceſimo ãno et

ſuperapponunt᷑.
m ¶ Introgauit
q; ecechias.qꝛ mi
rabatur de tantis
aceruiſ uictualin.
n Reſpõdit illi
axarias ſacẽdos pᷣ
mus.i.maioꝛ:⁊i⸗
ſte reſtitit ogie re
gi thurificare vo⸗

S. xxvj. oRe

lenti:vt dictum ẽ
manſerunt de

maſoe miie
decimis:hito ſuf/
ficienti victu ſacẽ
dotũ ⁊ leuitarũ.
p ¶ Eo ꝙ benedi
xit dñs pplo ſuo.
.i. abundare fecit

in bonis tempali
bus: ⁊ ideo dabãt

abüdanter pꝛimi
tias ⁊ decimas:et
quia tũc erat ma
gis deuoti: vt pa

q ¶ Pꝛecepit igit
exechias vt pꝛepa

rarent hoꝛꝛea. vt
ibi reponerent᷑ ea
que ptunc erãt ſu
perflua:⁊ vſq; ad

tanpuſlr.
uarẽtur. r ¶ Fu

it autẽ pꝛefectus.
Pic ↄſequeni oñ-
ditur qualiter exe

chias puidit de fi
delibus pſonij ad
cõſecrandum pᷣdi
cta: ꝓcuranduʒ
ea que eſſent p ſa

cerdotibus et leui

tis recipiẽda: ad
ↄſeruandum deo
oblata ⁊ ↄſecrata
⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi:
8 (Et cõſecratis
i ſancta ſanctoꝛũ.
nõ accipit hic ſan
cta ſanctoꝛũ ꝓ ꝑ·
te interioꝛi tẽpli:iĩ

qua eãt arca teſta

menti que ꝓpꝛie dicebatur ſanctaſanctoꝝ ꝓut accipit
cõiunctiue:ſed hic accipit᷑ diſiũctiue in ſancta q ſunt de
numero ſanctoꝝ:omia enim deo cõſecrata dicebantur

ſancta ⁊ de numero ſanctoꝝ. t
annis tribꝰ ⁊ ſupꝛa. licet enim

xceptis marib ab
leuite numerent᷑ Nu. ij.
ab vno menſe ⁊ ſupꝛa: hoc tñ factum eſt vt acciperetur

ꝓ redemptione pꝛimogenitoꝝ: aliarũ tribuũ:ſed de di/

niongrar
irrohetn
lages
fſonticnu
alunc,
ories
othtr a
gbrinnin
Ctehtiuce
gonoan
lultcet
nihi
Uendeihs
Gige
daſürfu

culaleh
lt anuel
nbltit
llcicſe
lNton anm
flarchv
ſeſheje

cter ſuse

iperriß
ſo voue
ſdumeiſ
iin dam
fniteriod
ach
ſernleig
on
nnn⸗ 4
Mlde
uu
ſrl
Unin
mnt
ſeided
fune
Aininn
mmnan
hnuntgt
ntu

. SEdeng
NS he
di mmm
, ünen
, um /C
nd md
anar

i ear

.
.

(KII.

rib ⁊c. Ex qᷣ patet ꝙ aliqñ iuſti tribulant in hac vita:vt ha

Kributionibus que fiebãt leuitis nõ recipiebatur ꝓ eis:

donec haberẽt tres ãnos.ſequit᷑ poſtea: v

Et leuitis

a viceſimo ãno et ſupꝛa. Nume. iiij accipiunt leuite ad
miniſterium tabernaculi a. xxx. annis vſq; ad. Let Nu.
viij. a. xxv. annis:⁊ ſicut dictũ fuit ibidẽ no inſtitueban

tur miniſtri niſi ĩ

xyxxx. anno: tam̃ a

xxv. exercebãtur
in aliquibus offi⸗
cijs: vt ſic in illis
quinq; ãnis expe
rirent᷑ ſacerdotes
qui leuite eẽnt ap
ti ad miniſtrãdũ:
⁊ in quib officijs
tñ poſt edificatio

nem templi:quia
leuite nõ habuert
ita grauia officia
ſicut añ: qñ taber

naculum cũ perti
nentibus ad ipᷣm
poꝛtabat᷑ de loco
ad locũ:in minõi
etate inſtituebant᷑
ſ.xx.anno:et per
aliquod tpᷣs ante
accipiebat᷑ experi
entia de ip̃is. Sci
endũ tñ ꝙ ea que

dẽa ſũt: lic fiebãt

de ↄmuni lege:ex

ſpẽali tñ cauſa ali

qui minõis etatis
recipi poterãt ad

miniſteriuʒ taber

naculi:ſic heli re⸗/
cepit ſamueleʒ a
miniſteriuʒ taber
naculi:cũ eſſet pu
er decem annoꝛũ
vel circit: vt dẽm
fuit.j. Re. j. ca.da
mater ſua antecqp
cõciperet ipᷣm do
mino vouerat:ꝙ;
ſi daret ei ſexũ vi⸗
rilem: daret eum
miniſterio dñi cũ
ctis dieb' quibus

poſſet miniſtrare:hoc etiã fuit añ

ſupꝛa p oꝛdines et turmas

ſuas: vniuſeq; multitudini
tam vxoꝛibulſ qᷓ; liberis eo
rum vtriuſq; ſexuſ:fideliter
cibi de his q ſanctiſicata fu
erant pᷣbebantur. Sed et ſi

lioꝛũ aaron ꝑ agros et ſub
urbana vꝛbiũ ſingularũ diſ

poſiti erant viri qui ꝑtes di
ſtribuerẽt vniuſo ſexui ma/
ſculino:de ſacerdotibꝰ et le
uitiſ. Fec ergo ecechias vni
uerſa que dixim in om̃i iu-
da: operatuſq; eſt bonũ &ᷣt
rectum ẽt verũ coꝛam dño
deo ſuo.i.vniuerſa cultura
miniſterij domuſ dñiiu le
gem ⁊ ceremonias:volens
requirere deũ ſuuʒ in toto
coꝛde ſuo.Fecitq; ⁊ ꝓſpera
tus eſt. Ca. xxXXII.
Oſt que ⁊ huiuſce/
modi vẽitatẽ vẽit ſen
nacherib rex aſſyrioꝝ:⁊ in

greſſus iuda:obſedit ciuita

tes munitas volens eas ca
pere. Quod cũ vidiſſet exe
chias:veniſſe ſcilicet ſenna/-
cherib:et totũ belli impetũ
verti ↄtra hierlin:initò cuʒ
pᷣncipib cõſilio viriſq; ſoꝛ/
tiſſimis ůt obturarent capi
ta fontiũ qui erant extra vꝛ

ificatõem templi.

x¶ Opatuſq eſt. l. gechias. 3 ¶ Et eif ergarton

mum. y

Vonis ium ad ſeipm. ⁊? ¶ Et veru. q̊n
tum ad deu: io ſequit᷑: Coꝛã dño deo ſuo.
Oſt que. Hic vltimo ſub exechia deſcribitur re
auratio regalis impij: pmo per aduerſarũ ter
ribilem deiectõem: ico per ipius egechie mira
bilem ſanationẽ: ibi In diebus illis. Lirca pᷣmum pᷣmo
eſcribit᷑ circa egechia puidentia in humanis:ſcõo con

fidẽtia de diuinis:ibi Et cõuocauit vniuerſos.tertio pe
ſtilentia in eius aduerſarijs: ibi Que poſtqy geſta ſunt.
Sciendum aũt ꝙ circa iſtam hiſtoꝛia aliqua hic omit-
tuntur que pleni dicta ſunt.iiij. Re.xviij·⁊.xix. Circa

pmam igit᷑ partẽ dicit᷑ ſic: a ¶ Po

que ⁊ huiuſcemo

di veritatem. ſ vite ipius egechie in idolatrie deſtructio

one ⁊ cultus diuini reſtauratiõe. b

it ſennachs

beant patientie meritũ: alij exemplũ. c ¶ Quod cuʒ au
diſſet. Dic omittit᷑ quod.iiij. Reg. xviij.ſupplet᷑.ſ.ꝙ etechi⸗
am merito timẽs deſtructoem hierlm ꝓpter peccata achag

patris ſui:aurum ⁊ argentũ milſit ſe

bem:et hoc oĩm decernen⸗
te ſentẽtia cõgregauit pluri
mam multitudineʒ:et obtu
rauerũt cũctos fontes:ct ri
uum qui fluebat in mẽdio
terre dicẽtes: Ne veniãt re-
ges aſſyrioꝛũ: et inueniant
aquaꝝ abundantiam. Edi
ficauit qͥq; agens induſtrie
ômnem murum qui fuerat

diſſipatuſ:⁊ extruxit turres

deſup:et foꝛinſecus alteruʒ
mux. Inſtaurauitqʒ mello

in ciuitate dauid èt fecit vni

uerſi generis armaturam ⁊
clypeos.Conſtituitq; pᷣnci
pes bellatoꝝ in exercitu:èᷣt
cõuocauit vniuerſos in pla
tea poꝛte ciuitatiſ: ãc locut
eſt ad coꝛ eoꝝ dicens: Airi
liter agite ⁊ cõſoꝛtamini no
lite timere:nec paueatis re/
gem aſſyrioꝝ et vniuerſam
multitudinẽ que eſt cũ eo.
Muůlto.n. plures nobiſcũ
ſunt qᷓ; cum illo. Cũ illo.n.
ẽ bꝛachiũ carneũ nobiſcuʒ
dñs de noſter ꝗ auxiliatoꝛ
eſt nr:pugnatq; pꝛo nobis
Cõfoꝛtatuſq; eſt pplus hu
iuſcemõi verbis ecechie re
is iuda.QAle poſtq; geſta
unt: miſit ſennacherib rex

nnacherib regi aſſyrio

rũ ſub pacto iuramẽ
to firmato: ꝙ recedẽt
de res iude ⁊ dimitte
ret illud in pace:ſʒ fra
cto federe retẽta pecu
nia:vẽit poſtea ad de
ſtruendum hierlim ſi
poſſet: et tũc ecechias
diſpoſuit ſe ad reſiſtẽ
dum: ⁊ hoc eſt qð dẽ:
c ¶ Qð cuʒ aud ſſet
egechias.ſ.fractiõem
iuramenti pᷣdicti.
d ¶ Inito cuʒ Parebi
bus cõſilio.qꝛ homo
in ꝑiculo poſinõ de
bet omittere ea que
ſunt agẽda ſᷣ huma
nam ꝓuidentiam ad
ſui liberatõem: aliter
tẽtaret deũ. e ¶ Ut
obturarẽt capi.fonti
um. ad hoc ꝙ exerci⸗
tus veniẽs ad obſidẽ
dum ciuitatẽ:pateret
aque penuriã:⁊ ſic re
cedere cogeretur.
f ¶ Et riuũ qui flue
bat. de hieruſalem.
gO ¶ In medio terre.

hoc ẽ extra vꝛbeʒ: ita

ꝙ curſum illy riui ſic
diſpoſuert: ꝙ partim
retinebat᷑ iuxta vꝛbeʒ
ꝑ moduʒ lacus:⁊ qð
ibi capi non poterat:
terrã reintraret ꝑ ali-
am viã:ita ꝙ exercit
obſidens ciuitatẽ noõ

haberet inde aliqua

ſubuẽtõezʒ. h¶ Edi
ficauit qᷓ;; agens indu
ſtrie.i. pꝛouide.
i ¶Omnẽ murũ ⁊c.
i ihil omitteret

de ↄtingentibus ad ſui defenſionẽ. k¶ Et fecit vniuer ſi ge
neris armaturã.ſ.ad inuadendu aduerſario:2 ad ſuſtinen

dum inuaſiões eoꝝ. l

omittit de his q̃ pñt fieri ꝑ ꝓu

pfidere de deo in reſiduo:⁊ hoc eſt
oꝛte ciuiratis e: oẽs poſſei
ad coꝛ eoꝝ.efficacit mouẽs eos
o ¶ Multo. n. plures
ſõquoꝝ foꝛtitudo pᷣua

vni.in platea
Ac locu.

n ¶ Tolite timẽ. cup cauſa ſubdit:
no.ſunt.iſ.vtus diuina ⁊ angeloꝝ ip

Et ↄuocauit. Pic ↄñter deſe cribit
eius ↄfidentia de diuinis:qꝛ qñ hõ in piculis poſitus nihil
identiã humani: ſecure pot
dẽ: I
poſſent eum audire.

t ↄuocauit
ad bonũ.

let omi vᷣtuti hũane: vñ infra dẽ ꝙ angeluj dñi ꝑcuſſit oẽm
virũ robuſtũ ꝛ bellatoꝛẽ exercit regi aſſyrioꝝ. p ¶ Que
poſtq geſta ſũt. Pic ↄñter deſcribit᷑ peſtiletia in aduerſarᷣs

Circa quã pmo ponit᷑ ſennacher ib b
cta:ibi Oꝛauert ãt. Circa p dů: pP

aſphemia: 2 dei vindi

ue poſti geſta ſt.

i poſt munitionẽ exechie ad reſiſtendũ. q ilt ſenna
2

—

—

” èðMD
4 .
l 9 5
.

d vba rapſacis: cum dieſk: 4 il
placem ͤl ſequent reuertit ſeriptura. ingua iudaica ac᷑. T iſta Vvba lati
yrioꝝ ſeruos ſi os in hierlm.ſ.rapſacem ⁊ a ¶ Inſup ⁊ clamoꝛe mas lingu f. . g. Ex hoc aũt loco lta
cherib rex nafre ecechiã Hpuldd plenius enenein ii. he id. poſta 1 fice zuerſu n
dam alios cu babel plenius iii. Regu xvlij. 14 umana: dz omuniter ꝙ eut Alic gfuit ilo einie⸗ b (Oꝛaueft giiſ
bis ⁊ factis: vt ha . in nullo: qꝛ no in virtute lm. q.d. agd gẽtilitatẽ: 7 dicũ autẽ. Poſita blal aſce
ten httrtar s Sedetis obſeſſi in hierlin. q⸗⸗ phemia ſnn debe ni
ihabei rutereſt ſuos ſuos hieru iſrael: ? locutus ẽ aduerſuz nid ientceris⸗ niß
enc erleericzd li ſryrioꝛũ ſuos ſuos hi u: Sicut dij gentiũ cetera tur dei vinicta: uh
um. ſimile aecs di . ipſe eniʒ cũ vniuerſo eü 5 potuerũt liberare a poes egechie et kung
nair hoe neralch oi ſalem:ipſe e bat lachis: rum nõ potue umea: ſaletque plenine ſr
ſtur: t Num etxe⸗ ercitu obſedeba . populũ ſuũ de manmn ead. eſgie: e Nen nig
inas vos. q. exechiã regẽ iuda: 4 ad ke 2 deuſ exechie eruerenõ ul ge ei . nu
.c v Al den populũ qui aſena, potcrit populi ſuu dema aſmiltee bcuf n d
ſer vog, ctad bocun bedlenorltoe⸗ dicit n. In nu iſta. Inſupẽr et clamoꝛe a werunt lugin
baodnstglnrct vn cherib rex aſſriuin dè magno lingua iudaica cõ⸗/ ihidiſinſeert 4 iſnut
Plicem ronem: pꝛima quo pabentes ſclucieſeck tra pplum ꝗ ſedebat in mu S ſtener- en
Seiaanveſrpre tis obſeſſi in hierlin: vt tra ris hieriin pſonabat: vt t⸗ . ſuſq; cuz ignomi⸗ G 4
ins pplbs oſſeriba exechias decapt rſii. affir reret eos et Obere Seang ni . u nibnen
535. . altzi qo t moii in fame ⁊ ſiti: affu tuſq; eſt cõtra deun Ciz paucls fugie ſcalig
erut in terlo:ner boe mane qydñs de veſter e – eu aduerſum deos 65 auganr ero itni
erarelonſomnaͤn ret vol Rnod non ſtee, ponuloiftere opa manu nunt crerritum
ungit cum vicik: (. ui deſtruxit excel chiaſ rex ⁊ eſaias fi capaut 2 barbã ip Käcußn
tio tangit᷑ cum dicit chias q ia: et öcepit in tur exechi⸗ 3gduſu ſius ſennacherib: aun
r nqd non iſte aſ 8 et altaria:et pᷣcep . os ꝓpheies a uuz ſius ſenna⸗ vif. Mank
. Kiancen deſtru llliu hierlm dicens: coꝛã al Pzcblaf enni⸗ ac vociſe Em hĩ ſ end fgron
xit re ſen beerd du qe ? hierlin di. ltiſ: ĩ ipſo hꝗãc blaſphemiã: ac iIn illa die radet ugt
vii eher illa al tari vno nclora⸗ ne⸗ An ig/ rati ſunt vſqʒ in crlu⸗ Er dñs in regeaſſti —
Dit aluz quia illa is incenſum: t dñs angelum uu: qu oꝛuʒ capu
ig nõ fuerũt licita huretis in 6 dñs ange im 6 al nteſ
poſt templi alificat⸗ eals que ego lecerim et ſu it omnẽ virũ robuſtũ ⁊ gen Jernch t
õ patres mei cunctis terr ſe⸗ bellatoꝛem: ⁊ pncipẽ exerci in terra ila: ad⸗ l
dierberrts Pen populis: Mäguid Fu . n regis aſſ. naniurteier. an i Sarnan int
atio eſt: quia dij ali⸗ ij gentiũ o 1 Réci!. inia in ter et: ꝙ illa ins
. tam̃ unt dij gen ef cu ignomin ainicks
eſentmulrtnd wote⸗ Uun liberare regionẽ ſuã ſuſqʒ ec ingreſſus ſennacherib r ſui
en nule ens vore rarum liber⸗ Auis eſt de ram ſuam. Cũqʒ ingre ui exercit fuit p du
rireasliberae dema demanu mea: Quis s elſſet domuʒ dei ſui:filij qu os anos poſtq re iſuſ
n goner de ing vniuerſis diſs gentin an eGeſſ ueret devtefo Sal alſatae fuiſf zn
nzſie vniau ſorer vaſtauerũt p aeppnrarl nerſſcenii eũ alio⸗ “ mids tembin ne
ſuuz p t eruere e,2 itq; dñſ ecechiam 7 ictuz fuit ple⸗ tnntlicn
liberane populñ ſuuz potueri uauitq; dñſ exe t dictuz fuit ple⸗ nule
tio diffuſe gleer; deus vr eruere vos de . ſennacherib regiſ aſſyrioꝝ wgerin teli⸗ en
aribu⸗ pe fecrim manu: s H ber ⁊ de manu omniieriſit Sr d
vies mei ⁊c. ⁊ patet iat ecechiaſ. i Pt quietẽ p circui u. ð̈ egechie mira i
ſhiſea ber ratio non ſnaſiö⸗ deludat: neqʒ creqa i deferebãt hoſtias et ſa⸗ . klocrerenn⸗ h
yalet: q: illi erant tis ei. Si en im nullus potu crificia dño in hiertin 7 mnu mnogus pleni hi ſipt
r nulin vocene⸗ it deus cũctarũ gentiü pulß⸗ nera ecechie fgi iuda. Qui Ke E s ann
Deus aut ugei veruj it de liberare populi raltatus ẽ poſt hec coꝛam ctis ibi⸗ r elltie
vnlcus cammi regionum S latus ẽ poſt hec c. i
Re Epiſto⸗ ſun de manu mea etde ma eral gentibul. Yn diebu⸗ ch eh⸗ Sʒ fniſtin
as quoe ſcripſit ⁊c. u patrũ meoꝛũ: cõſequen lliſegrotauit egechiaſ vſaz 6 iuxta bñ. q at nmmlin
Sſtull nof it tunc fa nu patru me feit eru illiſ egrota i dñm. Ex corethuit 1do. tn
ialnreſum ten ofe hatmgds Sed ad moꝛtẽ 1 oꝛauii lreiſt i han nnan
ne Hon reeſun tern. acmanu. Ded ad mozté7 7 dedit e Qu
cñ rex aſſyri eęre voſ de . . iuiq; eum ⁊ dedlt eiſ . iſtam ſana ſnſrn
un audlicroen weno de RTT.——H nnbeneica We Kandnk tie
ium: rex echiohñ ei btra djm deum 1 con g ceperat:rerribuit qà te ſuis meritis at⸗ bgiſt
mnuadehar tera ſua: na ecechiã ſeruũ eius. Epi clegaiſt eſt coꝛ eo. Et facta tribues: ſupbiuit bume⸗
Ngegenllad lce gAngs nin eun eRcbnacltanbnsudt ⸗ i nlſiſt⸗
dere ð terra iſrael phemie in dñm deum eſt cõ ooab ylois milit ſi m
bellanqum otra ip̃m blaſphemie in “ .ẽ ſidit eis oẽs diuitiss nefte
aif micn ecm dũ hierlm: ſed bi lr̃as ⁊ munera:⁊ ex illa elatioõe o g ¶Et facta
natõias exec le e ugnandũ .
bellato rege ethiopum rediret ad expugn

hoc interponit᷑ inter vba rapſacis qſi chꝛonice loquẽdo,

ſuas theſauros ⁊ ſecreta ad ſui iactantiã. g

afn

. riti

e cannen
t ime
d Apen
nmin
c
tyuns
5 amueh
mn iup
hünſi
Cmtdeftl
ntigſe⸗
1 mnintet
1
4
4
4

i in

—
— =
☛ =
S==
S=.
WrW
= = —

—
—

=
S
—
S=

iccirco nõ vẽit in

eit ʒ enz ira l oñi
pter pᷣdicta.
¶ Huiliatuſq;
ẽ poſtea.ad argu/
tiõem eſaie ꝓphe
te:vt hꝛ.iiij. Regl

*

et.xxxix. i ¶ Et

xx ſ⁊ eſa.xxxvii buſ ecechie. Fuit ãt ecechi
as diues ⁊ inclytus valde:
et theſauros ſibi plurimos
oↄgregauit argenti ⁊ auri:et
lapidis pꝛecioſi:aromatũ ⸗
cCto exercitui celi in duobuſ
atrijs dom dñi:trãſireqʒ fe
cit flios ſuos ꝑ ignẽ in val/

eos ira ⁊c̃.lſed di
lata fuit vſiq; ad
tpᷣus ſedechie.
k ¶ Fuit autẽ exe
chias diues diui/
tijs artificialib ⁊
naturalib' ⁊ alijs
ad magnificentiäã
regiã pꝑtinentibꝰ.
pʒ lr̃a vſq; ibi:
Ipeðẽ exechia
⁊c̃.gyon. Gpõ no
mẽ fontis:ex quo
fluebat riu extra
ciuitatẽ:cuiu) cur
ſuʒ impediuit ece
chias ꝓpter regẽ
aſſyrioꝝ: vt dẽm
eſt. S. circa pᷣnci
hup ca. m At
tñ in legatione ⁊c
de poꝛtẽto. i.de ſi
gno ſibi dato i re
troceſſione ſolis:
vt hi iiij. Re. xx.
Dereliquit eũ
dñs.nõ pꝛeſeruã
do eũ ab elatiõe:
vt dian l
tur. o ¶ Et ſep
li.eũ ſupꝛa ſe.fili.
dauid.i.ĩ loco ſo/⸗
lennioꝛi et celebꝛi
oꝛi:ꝓpter bona q̃
fecerat:licet in ali

uib deliquiſſet.
Aen⸗ xxxij.vbi
dẽ in poſtilla: Ex
hoc aũt loco dẽ.

Moquebat᷑
lingua iudaica:ñ

P

hierlin. Hũůmiliatuſqʒ eſt
poſtea:eo ꝙ exaliatũ fuiſſi
coꝛ eius:tam ipᷣe qᷓ; habita
toꝛes hierlin:èt iccirco non
venit ſup eos ira dñi in die

armoꝝ vniuerſi generis: et

vaſoꝛũ magni pcij:apothe⸗/
cas quoq; frumenti vini et
olei ⁊ pᷣſepia omniũ iumen

toꝝ:caulaſq; pecoꝛibꝰ:et vꝛ

