diſ.xlv. ex hac auctoꝛitate pſ.ſ.Exqſita in oẽs volũtates.ar
guit ꝙ dei volũtas multis modis accipit:vñ ibidem qnq;
modos ponit: qbꝰ diuia volũtas.i.ſigni accipit ĩ ſcripturis
Dicit᷑ eni develle illud qð pᷣcipit fieri:⁊ iſto mo inotuit vo

lũtaj diuia circa hoc ſacramẽtũ cũ de eo dñs dixit: Lu.xxij

ca. hoc facite Secũdo dẽ de velle illud gohiber. per hoc
eni ꝙ de phibet aliqd fieri ſignificat ſe velle ꝙ no fiet: q qͥ
dem voluntas diuina.ſ. ꝓhibitiua circa hoc ſacramentum
inotuit:vñ.j.Coꝛ.xj.ca.Quicũq; manducauerit panẽ bi
berit calicẽ dñi indigne c. ʒ dicit᷑ de velle illud qꝗð pmittit

ſim Augu. in encheridion dicentem: Non fit aliqͥd niſi de

oĩpotens fieri velit vel ſinẽdo vt fiat vel ipſe faciẽdo:⁊ iſto

mõ volũtas dei innotuit in hoc ſacramẽto cũ peccatoꝛi oc
culto ꝑmittit hoc ſacramẽtũ diſpẽſari:ut Aug. dicit ſuper
illud pᷣſ. Manducauerũt ⁊ adoꝛauerunt oẽs pingues terre

Quarto dicit᷑ deũ velle illõ qð ↄſuluit fieri:⁊ hmõ inotuit

voluntas diuina circa hoc ſacramentu: nam licet Jo. vj. le
gitur: Niſi manducaueritis carne filij hominis nõ habebi

tis vitam in vobis p hoc tñ ſʒz doc.nõ iponit pᷣceptũ neceſ/

ſitatis ad ſũptionẽ hun ſacmẽti:ſʒ tãtü rẽſ⸗ aẽmẽti put Au.
ſupꝛapꝛedictũ verbũ Johᷣ.declarat: vnde ſumptio huius
ſacramenti coꝛpoꝛaliter quantum ad populum vel laicos

volũ.do.ſui: ⁊ nõ ſe

nõ cognouit volũta

oſitõem hub pſ. attẽdẽdũ eſt ꝙ pᷣmi vᷣſus

in generali pñt ppꝛi adaptari ſacramẽto euchari

„

5

„

ſic talis timoꝛ eſt intellectus bon oibus faciẽtibus eum

cadit ſp cõſilio potiꝰ qᷓ ſo pcepto. qnto dẽ deũ velle id qð
fit:⁊ hoc mo volũtas diuina mãifeſte inotuit in hoc ſacra
mẽto in ep inſtitutõe ꝑ chꝛiſtũ fſcã:⁊ in eiuj vſu ab eccla fre

quẽtato:ſic igit: Magna opa dñi.pᷣdicta exquiſita ſunt in

oẽs volũtates ei.qꝛ exqſite a fidelib circa illud volũtates
dei ſũt obſeruãde. Coſequẽter.iiij'dicit Cõfeſſio ⁊ magnifi
ficentia op e. vbi opus ei accipit p hoc ſacramẽto ad qð
ptinet ofeſſio:qꝛ ſacrificiũ laudis:ſimili᷑ ⁊ magnificẽtia ex
magnitudine mirabiliũ in eodẽ cõtentoꝝ. Et notãter in pᷣ
cedenti verſu nominãt hoc ſacramẽtũ in plurali:cum dicit
Magna opa dñi.ad deſignãdũ duplicẽ cõſecrationẽ:ut di
ctum eſt:in hoc aũt vſu noiat᷑ ſingulariter:cũ dicit Opꝰeð.

ad denotandũ vnitatẽ hup ſacramẽti qð eſt vnũ tantũ foꝛ
maliter ⁊ ꝑfectie:quẽ modũ nominãdi eccla tenet in quada
collecta in qua loquens de hoc ſacramẽto:pꝛimo nominat
illud pluraliter:cũ dicit Purificẽt nos ſacramenta q̃ ſũpſi
mus.Cõſequẽter aũt noiĩat illud ſingularit:cum ſbdit hHoc

ſacramẽtũ nõ ſit nobis rearᷣ ad penã ⁊c. Cõſequenter.v de
effectu hu ſacramẽti dicit: Et iuſticia eᷣmanet in ſeculum
ſeculi. nã ꝑ hoc ſacramẽtũ ↄfert᷑ gra dicente chꝛiſto: Jo. vj.
Panis quem ego dabo caro mea eſt p mũdi vita.ſ.ſpũali
gra:aut iuſticia dicit᷑:iuxta illud ad Ro.iij. Juſtificati grati
P gram.per quã quidẽ gr̃am gloꝛia etiã adipiſcit᷑:vñ ibideʒ

oñs dicit: Si ꝗs maãducauerit ex hoc pane viuet in eternuzʒ
⁊ ſic ꝓpꝛie dẽ Juſticia er ſ.hui'ſacramẽti manet in ſeculuʒ
ſeculi.Cõſequẽter.vj dicit Memoꝛiã fecit mirabiliũ ſuoʒ

⁊c̃.Circa qð notandũ ꝙ licet manna fuit figura huſ ſacra
mẽti nõ tñ ad memoꝛia illi referẽda ſũt hec vba pᷣſ.ſ. Me
moꝛiã fecit mirabiliũ ſuoꝝ. ꝓut poſtil. dicit: tũ qꝛ alie fi-
gure pᷣceſſerüt hoc ſacramẽtu in ve.le.ſicut agnꝰ paſchalis
oblatio melchiſedech ⁊ huiuſmõi:ad q̃ nõ pñt hec verba
referri cũ de eis nõ verificaret᷑ eẽnt mirabilia:tũ qꝛ eſt fi
guratũ meli figura q̃ ad ipſum oꝛdinat᷑:ſicut rex dignioꝛ ẽ
ï eius imago.vñ valde inconueniẽter dẽ ꝙ res ſigurata ſit
ad hoc ut deueniat in memoꝛiã ſue figure:ſed poti dicẽdũ
eſt ecotra.vñ veri dicẽdũ ẽ ꝙ hec eſt eſca ſalutaris quaʒ de

dit de' timẽtib'ſe:⁊ memoꝛia ſuoꝝ mirabiliũ.ſ.dñice paſſi

onis in qᷓ maxia mirabilia nr̃e ſaluti ꝑtinẽtia inueniunt. vñ
cũ chꝛiſt hoc ſacramẽtũ inſtitueret expᷣſſe dixit:Hoc facite
in meã cõmemoꝛationẽ. Lu.xxij. Ad qua memoꝛiã ꝓpiſſi
me adaptant᷑ vba pᷣſ.cũ dicit: Memoꝛiã feẽ mirabiliũ ſuo
rũ.vñ ſʒ doctoꝛes ſacerdos celępꝛans dʒ actualit memoꝛiã
paſſionis in mẽte habere. I¶ In eodẽ pᷣſ.vbi ipoſtil.
Sanctũ ⁊ terribile nomẽ etuus. ¶ Aldditio.
Oſſibile eſt ut quis ꝑ timoꝛẽ dñi.ſ.ſeruilẽ recedat

ſeruilis põt eẽ ſine charitate: vñ expoſitio poſtil.
n hoc vſu.ſ. Initiũ ſapiẽtie timoꝛ dñi.nõ vr ſufficiẽt dicta
ſed hec vba pᷣſ.ad lr̃am expꝛeſſa veri exponũt᷑ a magiſtro
iij. Diſ. xxxiiij. vbi dicit ꝙ vterq; timoꝛ dei.ſ.puilis ⁊ initi

alis:dicit᷑ initiũ ſapientie diuerſis tñ rõnibꝰ.Nã ſeruilis dz

initiũ ſapiẽtie:in quãtũ pᷣparat locũ ſapiẽtie ⁊ duẽ ad ipaʒ
Initialis vero dẽ initiũ ſapiẽtie:qꝛ eſt inchoata ſapiẽtia:qa
nõ ſolũ recedit a malo ꝓpter vitãdas penas ſicut ſeru:ſed
etiã ad vitadã offenſam diuinã:ſicut filp:huic tñ ſecũdo ti
moꝛi.ſ.initiali ꝓpꝛi applicãt᷑ vba p̃ᷣſ.pᷣcedẽtia hũc vᷣſum.ſ.
cũ dicit:Sanctũ ⁊ terribile nomẽ ep.Nã timoꝛ initialis re
fugit terribilitatẽ dei.ſ.penas ab eo inflictas.oꝛitur etia ex
excellẽtia diuie ſanctitatis quã timet offendere ſeu amittere
⁊ ſic timet deũ inquãtũ ſanctũ ⁊ inquãtũ terribile nomen
eius. (otinuantur etiã hec vba.ſ.Initiũ ſapiẽtie timoꝛ dñi
cũ imediate ſequẽtibus magis ppꝛie ſi intelligant᷑ de timoꝛe
initiali qꝙ; de ſeruili. Initialis eni timoꝛ eſt: Intellectᷣ bo nuy
oibus faciẽtibus eũ qꝛ lʒ nõ manet in eternũ ſicut filialis 2
caſtus:tñ opꝑa in eo fcã ſũt bona ſi implicit᷑ inquãtũ merito

ria:eo ꝙ talis timoꝛ nõ eſt ſine charitate ſaltẽ inchoata:⁊

a malo:⁊ cũ hoc tñ nõ accedat ad bonũ.nã timoꝛ

qð no põt dici de timoꝛe ſeruili quẽ charitas foꝛis mit⸗
tit.j. Jo.iiij.ca.Eſt aũt attendendũ ꝙ timoꝛ dei in ſacra
ſcriptura aliqñ dicit᷑ ꝙ eſt ipſa ſapiẽtia: ut pʒ iob. xxviij
qð videt᷑ cõtrariũ huic qð dẽ i l Initiũ ſapiẽtie timoꝛ
dñi. nihil eni pus eſt ſeipſo:ſed ad hoc dicẽdũ ꝙ timoꝛ
ille qͥ d ipᷣa ſapientia intelligit de timoꝛe filiali cõpa
ratur ad totam vitã humanã per ſapientiã regulatam
ſicut radix ad arboꝛem:vñ eccle.j. Radix ſapientie eſt ti
o moꝛ dñi.cup rõ eſt:nã ſicut radix totã arboꝛẽ continet
virtute:ſic filialis timoꝛ qͥ ſemꝑ eſt in charitate firmat
totam vitã viri pfecti continet. (Replica.
YnNõ̃ᷣſ.Confiteboꝛ.quẽ ⁊ poſtil.⁊ urgen. expo
1I nunt de ſacramẽto euchariſtie ſine magna cõ
trarietate:Burgen. tñ extendens alas ad volã
dum inter cetera dicit: In trãſubſtantiatione plura dit
ficilia ꝙ; in creatione:⁊ allegat ad hoc ſanctũ Tho. iij.
pte.q.lxxv.vbi oꝛit᷑ dubiũ an illa difficultas ſe teneat ex
pte dei:rei:vel intellect nr̃i.nõ pmũ:qꝛ apud deũ nihil
eſt difficile:imo apud intelligẽtias ſeparatas ſᷣm phos
difficile eſt ipoſſibile:alias eni opoꝛteret eas ponẽ fatiga
biles. Nec ſecũdũ:qꝛ ipoſſibilitas ſeu difficultas rei fien

de attendi vĩ penes incõpoſſibilitatẽ terminoꝝ: ſed ter

mini creationis ſũt magis incõpoſſibiles q termini traſ
ſubſtantiatõis: qꝛ potũ ſe cõpatiũtur alidd a. aliqd: ſub
ſtantia ⁊ ſubſtantia ꝙ; alidd ⁊ nihil.nec tertiũ dari põt

qꝛ intellect facili capit ex aliquo fieri alidd vel aliquid

fieri poſt alidd q; aliqd ex nihilo:ſuppoſita ig dei oĩpo

tentia facili intelleci capit trãſſubſtantiatõem qᷓ creati

onem. ¶ In eodẽ pᷣſ.burgen.de vſu euchariſtie allegat
id Jo.vj. Niſi manducaueritis carnẽ filij hoõis ⁊c· aſſe
rens ꝙ quo ad pplin laicũ cõmunio coꝛpalis eſt cõſiliũ
ſed ꝑ hoc nõ ſatiſfit hereticis modernis:qꝛ ex lr̃a nõ hʒ
illud dem fundamẽtũ:iõ de ſacramẽtali communione:
nec quo ad cleꝝ nec quo ad laicũ hʒ vim pᷣcepti ad oẽs
ßſm ver eü intellectũ: da in eodẽ cõtextu lre declarat de
qua mãducatione ⁊ potatione intelligi debʒ videlicet ð

ſpirituali:qꝛ ſeqt Qui mãducat mea carnẽ ⁊ bibit meũ

ſanguinẽ in me manet ⁊ ego in eo.qð beatus aug.expo
nens ait: Hoc eſt mãducare illã eſca ⁊ Piber ilrpolu
in chꝛiſto manere ⁊ chꝛiſtũ manẽtem in ſe hie:qd nihi
aliud eſt q; eſſe in charitate chꝛiſti. hoc aũt oib indiffe
renter eſt pᷣceptũ ſaltẽ implicite:ſed nihil directe ptinet
ad ſacramẽtalẽ vel coꝛpoꝛalẽ mãducationẽ hoc verbuʒ
Niſi mãducaueritis ⁊c᷑. Nã hoc vbũ fuit dem diu anq;
ſacramẽtũ euchariſtie fuerit inſtitutũ:ex illa igit lr̃a de
ſacramẽtali cõmunione nõ põt fieri argumẽetũ efficax.
Nã pmo debet exiſtere in rerũ nã:de qͥ agit.C. de iuf̃.
codi.l.qdam referunt.S.j. Nec ad futuras cauſas exten
ditur reſcriptũ.eo.ti.c.penul. In cuſ ca glo. vide de h
plures reales cõcoꝛdantias:quoniã ei qð nõdum eſt noõ
datur puilegiũ:nec põt dici veꝝ vel bonũ qð nuũcñ fuit
nec moꝛtuũ qð nũquã vixit.de euchariſtia igitur ſacra
mẽtali q̃ nõdũ fuit tam alta ſnia ꝓferri non potuit:q̃ d

Niſi maducaueritis ⁊c. niſi qs curioſus hereticus dice

ret illa vÿba dicta de vſu ſacramẽti euchariſtie ꝓnoſtice
ꝑ modũ ꝓphie:ſed ſic dicere nõ põt in aliqͥ paſſu ſacre
ſcripture fudari:ea igitur facilitate cõtẽnitur qua ꝓbat᷑
taliter dictum:pꝛeſertim cum conſtet ex euagelij rotun
do textu quoſdam huic pcepto ſatiſfeciſſe: quos cõſtat
ſacramẽtaliter nunq; cõmunicaſſe:ut patet de latrone:
Lu. xxiij. et Juoſcam ſub vtraq; ſpecie comunicaſſe:
⁊ tñ huic pᷣcepto nõ ſatiſfeciſſe: ut pʒ de iuda. dicit igit᷑
magiſter ſniaꝝ in.iiij.diſ.ix. ad intentionẽ beati augu
ſtini has ppoſitiones ſimul eſſe veras:non manducans
manducat ⁊ manducans non manducat. Similit᷑ pot

eldare
ſizeuch
füdeimi.
bitio mar
guratum
imago:y
gitoni
rüiger
cederes
leditur⸗

Alte aa

ou. ſla
nnad ven
tareluce
tcoge
minene
nrdiü
ſuama
oppol
luncti
ſoog
agcog
burg pe
5 circa
ninpp
nno figu
ſtut
ſeipraſ
lanſüt
mllltme
lltere⸗
nſctio⸗
npunoſt
Udlet
liepß

Wurntni
mit
grufapie
mcheſtt

men

ſbüsimnin
ur ittulin
iäithi
Wunnazie

4 a
P 4

õ
nitint
nrninn
iten
ſümmuin
ucgunt
aboifii

mnnun
Fſsruner
utr
r ſte
ignl

„ 14 „a
Pishn

dici de potatiõe:patẽt illa ex dcis:qꝛ ſtat aliquẽ ſatiſfa
cere pꝛecepto allegato ⁊ xpᷣo ꝓ charitate icoꝛꝑari: ⁊ ſic
m
te niſi ſacraliter cõicanteʒ: qð ẽ erroneũ dicere.¶ In p.
eodẽ cum poſtil.
exponẽt hũc paſ-/
ſum: Memoꝛis

Alleluia. C. CxI.

fecit mirabilium s vir aui timet
onae Dehe Kalüs vuͦ aui tin
— R. Dſfiz: in mãdatis eius volꝑt
ris ⁊ miraculis ĩ n).1 .
opere dei exhibi nimis. Põtens i terra erit
tis ponens exemm ſemẽ eius: gnãtio rectoꝛuʒ
plũ de mana i de pñ̃dicet᷑. Oldꝛia èt diuitiei
ſerto miniſtrato: k

ꝓut hẽtur Exo.

xvi. hoc burgeñ.valde iconueniẽter dẽʒ putat. Pꝛimo

obijeit alie figure h ſacramẽti pꝛeceſſerũt:ſicut eſus
agni paſchalis: iſec non p
ci oꝑa mirabilia.Ad qð rñderi põt ꝙ ſecus ẽ dicere de

opibus diuinis ⁊ hum anis in figura factis.Eſus enim

agni ⁊ oblatio melchiſedech fueit figure hũano tñ oꝑe

fce: iõ ſi illa opa fuerũt figuratiua non tñ mirabilia.
Segd dare mãna de celo fuit opus diuinũ ⁊ mirabile:io
ſaczʒz euchariſtie iſtitutũ põt ↄgrue dici memoꝛiale ope

rũ dei mirabiliũ pᷣfigurãtiũ ipſã euchariſtiã:int᷑ q̃ exhi

bitio mãnatis fuit mirabilp.Et cũ ſcòo burg obũcit:fi

guratum ẽ pꝛeſtantius figura:ſicut rex dignioꝛ i regis
imago:valde aũt ĩconueniẽs vẽ ꝙ pꝛeſtãtius ducat ĩ co

gnitionẽ vilioꝛis:igitur figuratũ nõ deſeruit ad memo

riã figure.Ad hoc dico pᷣmo ꝙ artis ẽ noticiã aliqñ ꝓ
cedere a minus notis nobis:ſʒ magie notis nãe:⁊ ſic ꝓ
ceditur demõſtratiue qñ ↄcluſio ſcitur per pᷣncipia:que

ante actualẽ demonſtrationem ẽ ignota ex pmo poſteri

oꝛũ.Illa via ꝓceſſe um eſt i angelis a cognitione matuti

na ad veſpertinã:videlʒ a cognitiõe reꝝ in diuina eſſen
tia relucentiũ ad cognitionẽ rerum ĩ ꝓpꝛio genere. Res

aũt cognoſcibiles pᷣſtãtius eẽ hñt in eſſentia diuina: qꝛ
eminens:q; in ꝓpꝛio genere qꝛ depẽdens:qð oñdere reqͥ
rit aliũ tractatuʒ: ſed ſufficit ꝙ pncipiũ ĩ füdat burg.
ſuum argumẽtũ nõ eſt gnãliter veꝝ. Secundo dico ꝙ
oppoſitus pceſſus ſciẽdi puenit ex defectu itellectus cõ/
iuncti:⁊ iõ dẽ ꝓceſſus qͥ ad nos:ſic.n. ꝓcedimus a cõfu
ſis ad determinata:ſicq; accidẽtia magnã vim cõferũt
ad cognoſcendũ ꝙ quid ẽ.Scòm illũ modum pᷣncipiũ
burg.põt hẽre coloꝛem. Sed ad ꝓpoſituʒ dico ꝙ ſicut
.S.circa Exo.iij.c.dẽm ẽ:figura aliqñ pꝛecedit figuratũ
vt in ꝓpoſito:aliqñ eõ:ſicut in ſignis pꝛenoſticis. Pꝛio
mõ figuratũ eſt rememoꝛatiuum figure:pʒ hoc qñ xpᷣs
edtauit ſuper pullũ:dẽ ꝙ recoꝛdati ſũt diſcipuli:qꝛ hec
ſcripta ſũt de illo.Et qn expulit vẽdentej ð tẽplo recoꝛ
dati ſũt diſcipuli:quia ſcriptũ eſt: elus domus tue co
medit me ⁊c̃.Ecce fẽm ducens ĩ recoꝛdationẽ ſigni.Si
militer ẽ in exẽplo burg.qꝛ imago ẽ poſterioꝛ rege ⁊ im
perfectioꝛ:tñ facies regis ducit in cognitionẽ imaginis:
in pꝛenoſticis aũt ſecus ẽ:ꝓut dẽm eſt.sS.ſepius. aũt
burg.dicit illum paſſũ exponi debere de mirabilibus i
paſſiõe xpᷣi geſtis:qͥrum mirabiliũ memoꝛiam dicit eu
chariſtie inſtitutionẽ. Sʒ cũ memoꝛia ꝓpe ſit pᷣtitoꝝ:
mirabilia aũt ĩ paſſiõe xpᷣi exhibita tꝑe inſtitutiõis eu/
chariſtie ñ erãt pᷣtita ſʒ futa. Impꝛope igit᷑ dicẽt pſalmi
ſta hãc inſtitutionẽ illo memoꝛiam:dixiſſet potius il
loꝝ pꝛeambulũ ⁊ ſignificationẽ: puto bñ celebꝛationẽ
7 cõſecrationẽ euchariſtie foꝛe memoꝛiale paſſionis:et
ad hoc tendũt argumẽta burg.ex illa lr̃a: Hoc facite in

meã cõmemoꝛationem: ſed iſtitutio non ẽ memoꝛia: p

ucare ⁊ bibere qͥ tñ ſacraliter nihil percepit: ⁊ ecõ
uerſo qꝗꝛ dato oppoſito ſeqͥretur neminẽ eſſe in charita

chalis ⁊ oblatio melchiſedech:q̃ tũ non pñt di

pſalmoꝝ

ut dẽm eſt. Alud aũt qð burg. mouet circa illud: Initium
ſapie timoꝛ dñi ⁊cẽ.non eſt ʒ poſtil.bñ viſũ. ¶ Plal.CXI.
atus vir qui timet ⁊c. Huic pᷣſ.pꝛemittitur pꝛo
titulo: Alleluia. cuius expoſitio ẽ dca.s.in aliqui
AOb' mñ libꝛis additur ipſi alleluia reuerſiõis aggei
2 cLacharie:iʒ hoc nõ
ẽ ĩ heb.nec in tranſla
tiõe hieronymi: ⁊ iõ
vx eſſe additũ ab ali⸗
qͥ expoſitoꝛe ꝓ ſua vo

dömo eius:è᷑t iuſticia eius
mãnet in ſeculuʒ ſeculi.Ex
oꝛtum ẽ in tenebꝛis lumen luntate. Ad intelle⸗
rectis:miſèricoꝛs ⁊ miſerà ctũ aũt hy pſ. ſciẽduʒ
toꝛ èt iuſt. Jòcundus hõ . z britudo ſit red⸗

q mi êt commodat: dẽdaꝓ opꝑib' virtuo
ꝗ miſeretur et commodat ſis ec butß cheis

dam appꝛopꝛiationẽ

d reddda ꝓ opibmie ſpãlit.vñ diẽ ſaluatoꝛ mat.xxv. Ue
nite bñdicti pꝛij mei poſſidete patũ vobis regnũ a ↄſtituti

one mũdi.eſuriui.n.⁊ ðdiſtis mihi mãducare:ſitiui ⁊ ðdi
ſtis mihi bibere ⁊c. ⁊ ꝓpter hoc in hoc pᷣſ.dẽ reddenda feli
citas ꝓ operibus mie.⁊ pᷣmo oñditur pꝓpoſitum:⁊ ſcõo de

imiſericoꝛdibus oppoſitũ.ibi peccatoꝛ. Pꝛima iĩ duas:qꝛ p

mo oñditur ꝓpoſitum de felicitate ĩ via: ſcòo in patria:ibi
In memoꝛia eterna.Circa bᷣmum ſciendũ ꝙ felicitas q pot
hẽri in vita pñti pᷣncipalr conſiſtit in oꝑibus bonis aie ite-
rioꝛibꝰ:ſcõario vero cõſiſtit ſeu accidẽtalr in bonis exterio
ribus:ꝓut ſunt ipſis virtuoſis q̃dam inſtia virtutis:ſᷣm q;
dicit ambꝛo.ſuper lucam: Sicut diuitie ipedimenta ſũt re
pꝛobis:ita pbis ſunt adiumenta virtutis.⁊ iõ pſalmiſta in
hac parte permixtim loqtur de iſtis ⁊ de illis.d. a ¶ Bea⸗
tus vir.ſ.in pñti in qͥ Taalainer hito in re hẽtur bea
Qui

titudo futura in ſpe. timet dñm.timoꝛe filiali qͥ
refoꝛmidat offenſam:iõ ſpᷣditur: c ¶ In mandatis er vo
let nimis.iſtud nimis non ipoꝛtat vicium ſed affectũ inten-
ſũ ad iplendum dñi pꝛeceptũ:⁊ potiſſime ĩ operibus mie.⁊
qꝛ inter oĩa bona exterioꝛa bonũ ꝓlis ẽ pᷣcipuum: iõ ſedt᷑:
d ¶ Potens in terra erit ſemen eius. hoc freq̃nter videm
contingere ꝙ hoies miſericoꝛdes hñt filios potẽtes ſibi ſuc
cedentes:ſicut ſalomon potentiſſimuj ſucceſſit dauid pio ⁊
miſericoꝛdi. Et qꝛ potentia tpalis non ẽ lauqabilis niſi hẽ-
at bonitatem moꝛis annexã:iõ ſbditur: e¶ BGeneratio re
ctoꝛum benedicetur.quia bonum ei ipꝛecabitur a populis
pꝛopter bonũ virtutis. f¶ Gloꝛia.i.bona fama. g¶ Et

diuitie.i.tpalium abundatia. h ¶ In domo ei 1.: in fa⸗
milia timentis deum ⁊ opera mie facientis. t iuſticia

eius.i.meritũ ſue iuſticie. k anet in ſeculum ſeculi.
hoc ẽ diu in filijs ſuis ſibi ſuccedẽtibꝰ:Fʒ ꝙ dẽ Exo. xxxiiij.
Qui cuſtodit miam in milia ⁊c᷑. ¶¶ Exoꝛtum ẽ in tene.
lu.re.coꝛde.quia recte viuentes ĩ pñti inter peccatoꝛes tãqᷓ
in tenebꝛis illuminãtur ſpecialiter a deo lumine ſue gratie:
per quam inhĩtat mentem:⁊ ꝓpter hoc ſubdit: m ¶ Mi
ſericoꝛs ⁊c. q.d.illud lumen eſt ipſe deus illuminans mẽtẽ:
⁊ per illuminationẽ creatam ſpali modo inbitat mentem:
qui ẽ miſericoꝛs quantũ ad habitum mie. n ¶¶ Et miſera
toꝛ.q;ẽtum ad actum:non ẽ per hoc intelligenduʒ ꝙ in deo
ſit aliqua diſtinctio habitus ⁊ actus ſicut in nobis:ſed per
fectionem diuinam appꝛehendere non poſſumus pꝛout eſt
in ſe nec per cõſequens nominare:ſed ſicut eſt in nobis vbi
habitus virtutis actus realiter diſtinguũtur. o S iu
ſtus. quia ſemper iuſticia cum miſericoꝛdia cocurrit in di-
uinis operibus. In tranſlatioe vero.lxx. additur: domin.
ad oſtendendum ꝙ illud quod dicitur hic: Miſericoꝛs et
miſeratoꝛ ⁊ iuſtus. refertur ad ipſũ deum. p ¶ Jocundus
homo qui miſeretur. dãdo liberaliter non potentibus red
dere. q¶ Et cõmodat. gratis petẽtibus reddere.ille.n. qui
ſic operatur:ex hĩtu mie oꝑat᷑ iocunde:qꝛ ſᷣm phm. iethi.

—

X⸗ — 7 .

ſignũ hitus gnãati ẽ delectatio in opere. r ¶ Diſponit ſer. —lUuudate pueri dñm ⁊?᷑. Puic pᷣſ. pᷣmittitur „ nuin⸗
ſu. in iudicio.ſ.recte rationis: vt oino caueat a temeritate 1 tti. Alleluia. qꝛ in eo p̃ſ. inducit ad laudeʒ dei ſrin i
locutiois. s ¶ Quia ĩ eternũ nõ cõmouebit.ſ.a ſtabilita IIex ↄſideratione ſue excellẽtis puidentie:qꝛ ab lollaton
te vtutis. t ¶ In memoꝛia. Hic ↄnter agit de felicitate iectos ⁊ depᷣſſos iniuſte aliqñ ſbleuat ad ſtatuʒ magni nioſio
hanc vitã reddẽda p oꝑibuj mie cũ di In memoꝛia eterna honoꝛis ⁊ glie:qꝛ ioſeph ſubito eleuauit de carcere ad bichn
erit iu. ⁊ accipit᷑ hic . ” hoc ꝙ eſſet ppoſi Giger
iuſticia put dẽ de vrir· .ꝑ.—— M tus egypti ſecũ amen i
tute mie: Juſticia eizʒ diſponit ſermões ſuos iu ꝓ Aũüdate pueri dnſm: dus a rege: Geñ. egi
vno mo accihit ꝓ o“ qicio: qꝗà in efnũ nõ cõmo Ilaudate nomen dñi. xli. gtſ bocſl. iune
vtute. v ¶ Ab audi 1. 1 1ͤ 5. e BneS,1, & S „., ſte in duas ptes erüpe
tioe mala ñ timebit. uebit. In memona eterna SDit nome dñi bñdictuʒ:ex diuidif: qr pmlo goohhein
quã audiẽt ĩmiſericõ erit iuſtus:ab auditiõe ma hb nũc ⁊ vſq; i ſc;. A ſòlis pfalmiſta ad lau ſanign
es ĩ die iudicij:mat. la nõ nmebit. Paratũ coꝛ oꝛtu vſq; ad occaſũ lauda¶ẽ dei inducit: ſe etnn
xxv. Ite maledicti in eius ſpareĩ dño: cònſirma bile nomẽ dñi.Excèlſuſ ſu cũdo ad h'roem gi
ignẽ eternũ. ſeqt: Eſu ⸗ r e adduẽ:ibi Excel⸗ Nllaay
riui 2nõ dediſtis mi tuũ e πRUeius: non comoue per oés getes dñs: et ſuper us. Circa Pinuz mnderh
hi mãducare. Sitiui bit᷑ donec deſpiciat inimi/ celoſ glià eo. Quis ſit dſñs dãi: a (Laudate iͦſean
ens oeniſtis mipt cos ſuos. Diſperſit dédit de'nfr̃ qui ĩ altiſ hĩtat:et hu pueri in node T
ere ⁊c. Sʒ bonã a auperih'.inſtici lig reſpieit celag gr if cipiütur hic pue
ditioneʒ qad audient Panperibeiuſticia aus ma unilia reſpicit i celo et ĩtra. Mrone etanis aA2⸗
miſericoꝛdes: Clenite net iĩ ſeculũ ſeculi:cõꝛnu ei ¶ Sũuſcitãs a terra inopẽ:⁊ ð tonetarenket mmuib
mi eren . 2 aiE ſcretione carentes u.b
bñdicti pꝛis mei ⁊c̃.ſi exaltabit 1 glia. Peccatoꝛ ſtercoꝛe eriges pauperem. ſz accipiũtur hic ſtnenai
cut allegatum eſt. ð. vigebit ⁊ iraſcet:dentibꝰ ſu At coͤllocet eũ cuʒ pncipi pueri p ſubieci ſibſnnn
Paratũ coꝛ eius iga fremet ⁊ tabeſcet:deſide bus:cuʒ pᷣncipib ppli ſui. miſtris ſiẽ dixita nnaſt
ſpare in dno.non ire i pctõꝛum peribi Onñi biĩ ſtonilor in Cchimelech ad da- omed
b caducis⸗ i in pcozum peribt. ni hitare facit ſterileʒ in uid o viris qͥ erüat ſpühym
libus. y (Zöfirma (Alleluia. ¶I. cCxI. domo: matrẽ filioꝝ letãte. cũ eo. j. Reg. xxi. ſisſerpt
tum ẽ coꝛ eiuj.ĩ bono M Si mũdi ſũt pue paſſiöem
ꝑ hitũ virtutis ⁊ ge: . —— MD ri maximea mu⸗ agiipaſe
ſᷣm ꝙ dẽ ad he.xiij. Bonũ ẽ gꝛa ſtabilire coꝛ. ꝭ ¶ Nõ ↄmo lieribꝰ mãducẽt ⁊c᷑.⁊ hoc mõ loqtur frequẽter ſcriptu/⸗ bfmnüp
uebit. a ſtabilitate virtut deo ipſũ ↄſeruãte. ⁊ ¶ Donecõ ra: Oẽs aũt ſunt deo ſbiecti ⁊ eius ſeruitio ⁊ laudibus mpal
ſpiciat inimicos ſuos.i.ſps malignos ꝗᷣ tũc ab hoie deſpici obligati. b ¶ Sit nomen dñi bñdictum.i.ſicut ẽ in ſe cum agin
unt᷑ qñ de eis hʒ plenũ triũphũ:qð eſt ĩ moꝛte qñ daki g bñdictum:ſic bñdicatur a ſubditis nõ bñdictione ticarenel
ſtatu gie.Et qꝛ pᷣdca meret hõ ꝑ oꝑa mie:iõ ſpdit᷑: a¶ Di ↄſecrationis q̃ fit tm̃ a maioꝛi ſed bñdictione laudis qᷓ altenlut.
ſpſit.ꝓpt᷑ amoꝛẽ dei ſine aliq acceptatõe. b¶¶ Dedit. libe ipenditur a minoꝛi. c Er hoc nunc ⁊ vſqʒ in ſeculu neegypti
ralr abſq; ſpe retributiõis irene. c ¶ Paupib.xpᷣm reñ i.pᷣm extenſionẽ ois duratiõis. d ¶ A ſolis oꝛtu vſ mpliusa
tãtibꝰ:Mat.xxv.Qð vni ex miĩmis meis feciſtis:mihi ſeci ad occaſũ.i.ſᷣm oẽm extẽſioneʒ diſtãtie localis. e¶ Ecx lampſteni
ſtis ⁊ nõ adulatoꝛibſeu hiſtriõib:qbus multi dãt abũdãt celſus.Hic ↄñter pſalmiſta iducit rõem ad ꝓpoſitum q̃ Gbcbdiog
⁊ nihil paupibus. d ¶ Coꝛnu ep.i.potẽtia tꝑalis q̃ vſus accipitur ex excellẽtia ſue puidentie:ex q̃ merito dʒ lau Ptiacgſud
ẽ ad bonũ vtutis. e ¶ Exaltabit᷑ ĩ glia.ſ.celeſti:vbi augmẽ dari:ioõ dẽ:Excelſus ſuper oẽs gẽtes dñs.qtũcunq; ſint Pncipelit
tabit᷑ eỹ potentia. f ¶ Pctoꝛ. Hic ↄñt oñdit᷑ ꝙ imiſericoꝛ⸗ magne ⁊ diuerſe. f ¶ Et ſup celos.i.ſuꝑ angelos qui Tema
dibus reddet᷑ oppoſitũ.ſ.doloꝛ ⁊ triſticia:qð pot exponi ð ſũt ciues celeſtes. g Glia eius.qꝛ de oibus hoibus et ſiem
pñti vita ſic: Pctõꝛ videbit ⁊ iraſcet.qꝛ ipᷣ vidẽs ꝓſpitatẽ angelis ad ſuaʒ gliam oꝛdinat ⁊ diſponit:iõ ſubditur. xpipan
iuſti ↄturbat᷑ ⁊ nõ ſolũ iterius ſʒ ẽt extioꝛi ſigno:iõ ſeqtur: h ¶ Quis ſicut dñs deus nẽ.q.d.nullus. i ¶ Qui in geſt
Dẽtib ſu. fre.⁊ tab.qꝛ mot animi redundat ad coꝛpꝰ. altis hitat.per ſue glie refulgen kEt humilia re Tagitd
h¶ Deſideriũ pctõꝝ pibit.qꝛ pctõꝛes deſiderãt pmanere ĩ ſpicit per ſuã puidentiã. l In celo. qꝛ ſupbientes an ſus pubi
tꝑali ꝓſpitate:⁊ defic eis i moꝛte ⁊ aliqñ valde repẽte. Alio gelos ide deiecit:⁊ humili ſibi adherẽtes ĩ glia cõfirma agit de ſt
mõ exponit᷑ de vita futura ĩ q̃ ipij toꝛqbunt᷑ nõ ſolũ de pa uit. m Et ĩ terra.qꝛ in pᷣma etate rebellãtes hoies ĩ aateduim
ſibi iflicta ſʒ ẽt de iuſtoꝝ glia:qꝛ lʒ ipſa non cognoſcãt itui diluuio ſpmerſit:a humilẽ noe cum ſua familia ſalua⸗ ren ſer⸗
tiue ⁊ pticulariũ:tñ cognoſcũt abſtractiue ⁊ gnãlii inqtuʒi uit: le fit freqnter ĩ ꝑticularib perſonis: iõ ſpdit: nonſolun
q̃daʒ gnãli ſciũt eos eẽ in maxia delectatioe:qð facit ad au n ¶ Suſcſtas a ra iopẽ ⁊ ðᷣ ſtercoꝛe.i.ð loco vili feti yutlati
. gumẽtũ ſue miſerie. ¶ In pᷣſ.cxi. Beat vir ⁊cc ¶ EHdditio. do o ¶Erigẽs pauperẽ. h' patuit i manaſſe rege iuda Nborig
7 Salmus iſte ſumit exoꝛdiũ ex vltimo vſu pᷣceden q ꝓpter ſuꝑbiã ð regno ſuo fuit deiectus a deo ⁊ ab ini * untnote
tis.ibi.n.tractauit pᷣſ.ð timoꝛe filiali cũ dicit: Ijn micis ſuis in carcere fetido recluſus:⁊ fame afflict:⁊ p lun
), 1 tellect bon oibus faciẽtib eum.vt..expoſitũ ẽ. pter hũilitatẽ ſuã inde a deo fuit releuat:⁊ in regnũ re ſncpio h
In hoc aũt declarat opa pia ad timentẽ deũ tali timoꝛe ꝑ/ ſtitutus.ij.pal.xxxiij.iõ ſubdit᷑: p ¶ Ut collocet eũ euad nelllui
tiinẽtia:qͥrũ pᷣncipale eſt diuinis mãdatis obediri cũ pᷣmpti pncipibus.tanqꝙ eis pᷣſidens:ꝓpt qð ſubdit᷑: q (Luz linde
tudine volũtatis: de qͥ dicit: In mãdatis eius volet nimis pncipibus ppli ſui.põt aũt hoc referri ad exaltationem Mleno
i.vehemẽter ⁊ pꝛõpte.ad timentẽ dñʒ tali timoꝛi ꝑtinet ẽt hũiliũ in le celeſti:i qᷓ collocant᷑ hũiles cũ ãgelis ꝗͥ di- alen
opa facere exẽplaria:qbus vidẽtes ad ſi eauoceniora de cuũtur in ſcriptura pncipes:⁊ diſtinguunt ꝑ tres hierar Pbnu
hoc dicit: Potẽs ĩ terra erit ſemẽ ep. qð iĩtelligi dʒ de ſemie chias:hierarchia aũt ẽ qð ſacer pncipatus:⁊ qꝛ dẽa tinſan
ſpũali qð i fra bõa potẽs ẽ multũ fructũ afferre. Sʒ cũ dĩ: exaltatio nõ ſolũ fit in ſexu virili ſed et muliebꝛi:iõ ſbᷣ nlkia
Gnãtio rectoꝝ bñdicet᷑. non ẽ itelligendũ de gnãtiõe carna ditur: e rd ine vane ei fecundita nibſie⸗
li: cũ multi timẽtes deum tali ꝓle careãt:ſʒ potius itelligen tẽ per quam ẽ honoꝛabilis ĩ domo mariti iqᷓ pus erat iin
u Heſtlonermn initation: operzluxta illud iohevi: canpbilis ? abieca ppir ſerlimtem: iö ſvdiu⸗ Uente
* c. Si filij abꝛae eſtis ⁊c exponãt ꝓut ĩ poſtil.ac.¶ C XII. Warre filioꝝ letantẽ.exemplũ hẽtur.j.Regũ.j·oe ſezn

Wemit
urhen
weriz⸗
Man
Pin de
chimathlp
ridönut
Hiniln
fimuinn
uirgnär
intd ſul
ersni diler
hilinorlul
Nn6
Aiseg
uebals ee
n4 iun
üͤitüngin
R
ipuräitt
ochittn
mn uin
wſns i

eiobe⸗

anna q̃ ꝓpter ſterilitatẽ ↄtẽnebat᷑ in domo helchane a
fenẽna:⁊ ↄceſſa ſibi a deo fecũditate ꝓlis fuit honoꝛabi
lis ⁊ letabũda:vñ fecit canticũ illud:Exultauit coꝛ me
um ĩ dño ⁊c᷑.j.Regũ.ij. Ullegoꝛice exponit᷑ pᷣſ.iſte de
abiectione ppli iudaici ppter icredulitatẽ ⁊ exaltatioeʒ
ppli gẽtilis ĩ bonis gẽe:eo ꝙ deuote recepit fidẽ catholi

cam: a ſic ſynagoga fca ẽ ſterilis ⁊ abiecta:⁊ ecclia in fſi

„—

de gentiũ fca eſt fertilis ⁊ letabũda: ⁊ hoc mo loqt apłs
gal.iiij. inducẽs illud Eſa.liiij. Letare ſterił q̃ no paris:

—,;

erũpe ⁊ clama q̃ non parturis:qꝛ multi filij deſerte ma

gis eius que bʒ vix. Et vocat gentilitatẽ ſterileʒ ⁊ &
ſertã:qꝛ multo tpe fuit deſerta a deo ꝓpter pctm̃ idola
trie: a ſterilis ĩ ple ad dei cultũ educate:⁊ ibidẽ pᷣmittit
apls:Scriptum ẽ qm̃ abꝛaã duos filios hũit:vnuʒ de
ancilla ⁊ vnum de libera.⁊ ſedtur: hec ſũt per allegoꝛi
am dẽa: hec.n.ſũt duo teſtã ⁊c. hanc aut expoſitionem
nõ ꝓſequoꝛ:qꝛ diffuſe tractata ẽ ab alij i pluriblocis.

T In pſ. cxij. Laudate pueri. ¶ Additio.

Ste pſ. cum qnqʒ ſeqntib vſq; ad pᷣſ. Beati
imaculati excluſiue vocat᷑ ab hebꝛeis alleluia

magnũ.i.hymnus magnus:de q;̊ ſingularẽ faciũt ſolẽ/

nitatẽ: nã in tribus pᷣcipuis feſtis ⁊ in neomenijs ſtãtes
iſtũ hymnuʒ cũ maioꝛi cãtant ſolẽnitate qꝙᷓ ceteros p̃ſ.
totius pſalterij. Inſuꝑ i nocte paſche qñ agnus paſcha
lis comedebat᷑:pꝰ eius comeſtionẽ recũbentes ad mẽſaʒ
ipſũ hymnum ſolẽniter dicebat.vñ de hoc hymno ex
iſtis ſex pſalmis cõpoſito intelligi dʒ illud qð iminente
paſſiõe:mat.xxvi.c. legit᷑ DHymno dẽo ⁊c. eo xpᷣs ꝑꝰ
agni paſchalis comeſtionẽ h'modi ritũ ↄſuetum fᷣuãs
hymnũ pꝛedẽm cum aplis recitauit:ꝙ ẽt hebꝛei hodie
agno paſchali carẽtes i illa nocte.ſ.paſche iſtũ hymnũ
cum aximis ſolẽniter ꝓut pñt cantat:in vizneephe
tiare neſciẽtes:ſiẽ legit᷑ ð caypha iohᷣ.xi. c. Nã ip i ſolũ
attendũt ad hoc ꝙ in hoc hymno fit mẽtio de redẽptio
ne egyptiaca:cuius memoꝛiã i paſchate celebꝛant. Sed
amplius cõſideranti in hoc hymno ↄtinẽtur nõ modi-
ca myſteria eccłe vlis ſpũaliter a deo redẽpte incipiẽtis
ab abel iuſto vſq; nũc:ter q̃ fit mẽtio de redẽptiõe egy-
tiaca ſuo loco:vt.j. patebit.vñ in hoc hymno pſ. ſex
bncipalit facit.Nã in pꝛimo pᷣſ.ponit quandã pᷣfſatiõeʒ

*

gnãlem ad diuinam laudẽ pertinẽteʒ: in qᷓ de exoꝛdio ec
cleſie militãtis ante legẽ ⁊ eius pgreſſũ vſq; ad aduẽtũ
xp̃i ꝑ quem gẽa fca eſt p̃mittit. In ſco.ſ. In exitu ilrael
æc.de ſtatu ecclie ſub lege agit.In tertio pᷣſ.ſ.Dilexi qm
æc. agit de ſtatu ecclie in ipĩo exoꝛdio redẽptionis añ ip
ſius publicationẽ. In quarto vero.ſ.Credidi ppter ⁊c̃.
agit de ſtatu pᷣmitiue ecclie publicate.In quinto.ſ. Lau
date dñm. agit de ſtatu ecclie ex duabus gẽtibus iã vni
te. In ſexto vero p̃ſ.ſ. Cõfitemini ⁊c.agit de ſtatu ecclie
non ſolum dilatate ⁊ vnite ſed ẽt floꝛente ⁊ pꝛeualeſcen
te put latius patebit in expoſitiõe hoꝝ pᷣſ.in ſingulari.
In hoc igitur hᷣmo p̃ſ. pᷣfationali hꝰ hymni pᷣſ.viij.fac
ſunt notabilia ad dei laudẽ ꝑtinentia.¶ Pꝛimo.n.oñ

dit quis ẽ laudãdus.ſ.deus trinus ⁊ vnus:qð ſic pʒ:nã

i pᷣncipio h p̃ſ.ter iuitat ad laudẽ dei:pꝛimo.ſ.cũ pᷣmit
titur alleluia:qð idem ẽ qð laudate deũ:ſcõo iuitat ad
laudem dei cũ dicit: Laudate pueri do. Tertio cuʒ dic:
Laudate nomen dñi.que qdem trina iuitatio ad laudẽ
dei in eodem verſu ſeu cõtextu ſingularit eſt in hoc p̃ſ.
vt pʒ diſcurrenti per alios:⁊ ſic ſatis innuitur trinitas
eius ꝗ laudatur eo mõ ⁊ foꝛte clarioꝛi ;̊ i illo vbo pſal/
mi: Bñdicat noj deus deus nr̃ bñdicat nos deus.⁊ in ſi
milib' ſolet cõiter exponi. vnitas aũt eius q laudat᷑ on-
dit᷑ in hoc ꝙ non veos dicit laudandos ſʒ deũ.ſimiliter
nec dixit: Laudate noĩa oñi ſʒ nomẽ eo mõ q̊ vꝛ Mat.
vl. c. In nomine piĩis ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti.¶ Scoo oñdit

pſalmoꝝ

ct a quibus dʒ laudari:qꝛ a pueris.ſ.animi puritate viuen
tes. Tertio oñditur ẽt qᷓ diu eſt laudãdus.ſ.in hac vita ⁊ i
futura:⁊ hoc cum dicit:Sit nomen dñi bñdictum:ex hoc
nunc ⁊ vſq; in ſeculũ.Quarto oñditur ẽt vbi ẽ laudãdus
ſ.vbiq;:⁊ hoc cum dicit: A ſolis oꝛtu vſq; ad occaſum.

OOSESLPIEOSCum dicit: Excelſus
barbaro. Fc ẽ iudea ſciſi ſuper oẽs gerefonde
catio ei:iſrael poteſtas eiX. ⁊ ſuper celos glia eᷣ.
KW Z Sevxto oñditur q̃daʒ

R

Allleluia. (CXIII.
Mẽxitu iſrael de egy
pto:domuſ iacob dẽ pplo

Quito oñditur etia
qũo eſt laudandus.ſ.
ſuper oẽm laudeʒ cu
iuſcunq; creature ter
reſtris ⁊ celeſtis: ⁊ h

mã pᷣncipalis ad dei

laudem in hoc hymno pᷣncipalit᷑ oſideranda.ſ.diuina ꝓui

dentia circa regimẽ creature rõnalis:⁊ hoc cũ dicit: Quis
ſicut dñs deus nr̃ qui ĩ altis hitat ⁊ humilia reſpicit.ſ.genꝰ
humanũ qð in ꝑte ifima vniuerſi c6monatil Seprime o
ditur qdam effectus h'modi diuine puidẽtie:qͥ eccłia fideli
uz ſumit exoꝛdium.ſ.ſuſcitare hoiem a terrenis ⁊ fetoꝛibꝰ
petõꝝ ⁊ euʒ erigere ad ſtatũ gẽe ⁊ glie:qð eſt maximũ op:
iuxta illud: Miſerationes eius ſuꝑ oĩa opera eius.vñ aug.
ſuper ioh.dicit ꝙ maius opus ẽ:ꝙ ex ipio fiat iuſtus qᷓ cxe
are celũ ⁊ terrã:⁊ de hoc dicit: Suſcitas a terra.i.a terreni
tate. Inopem.in virtutibus. Et de ſtercoꝛe.i.de fetoꝛe pctõ
rũ.Erigẽs pauperẽ vt collocet eũ cum pᷣncipib.i.cum ãge
lis. Cũ pncipibus ppli ſui.i.cũ pꝛiarchis ⁊ ꝓphᷣis:⁊ in hoc
innuit ſtatũ ecclie ante legem in qͥ nundũ erat aliq pplłs di
uino cultui mãcipatus ſed qſi ſinglariter ſumebatur ſingu

li iuſti in diuerſis ptibus ad ſocietatẽ ſãctoꝝ

ctauo oñ

ditur ꝙ ex tali ſuſcitatione inopũ ⁊ paupeꝝ ⁊ collocatioe
eoꝝ ĩ celeſtibus fecũdata eſt ecclia in pgreſſu tꝑis:⁊ ſic q̃ pᷣ
us fuerat ſterilis mõ multos hʒ filios:iuxta illud gal.iiij.c.
7 Eſa.liiij. Letare ſterilis ⁊c᷑. ⁊ de hoc dicit:Qui hitare fa

cit

ſe dicendis in ceteris pſalmis h hymni vt videb
pᷣſ.iſte vẽ ꝓpꝛie eẽ pᷣfatio in hmõi laude diuia.

ſterilem ĩ domo matrẽ ſliop leantẽ in oe Kinuge
ymni vt videbitur.vnde
eplica.

hRH5hebꝛeoꝝ hymnus:⁊ ↄtinuatur vſq; ad Beati im

+ pᷣſ.Laudate pueri dñm.vt dicit burgẽ. incipit

— maculati excluſiue. hũc hymnũ pſueuerunt cum
multa ſolẽnitate dicere pꝰ eſũ agni paſchalis.vñ opinatur

burg. ꝙ illud Mat.xxvi.Et hymno dẽo exierũt in moteʒ
oliuaꝝ.debeat intelligi de iſto hymno:ꝙ ſi ita non iudi

Co

nec ſuam ſingularẽ expoſitionẽ repꝛobo. ¶ pl.XIII.
exitu iſrl de egypto. Huic pᷣſ.in tranſla. hiero.
pꝛemittitur alleluia ꝓ ti.tñ in heb.eſt finis pᷣſ.p
s. In hoc aũt pſ. inducit p̃ſ. ad dei laudem

ex ↄſideratione bñſicj pplo iſrl exhibiti in exitu ðò egypto:
⁊ pᷣmo illud bñficium recolit᷑:ſcõo ex hoc dei laus ↄcludit᷑:

—☛

ibi Non nobis. Circa pꝛimũ recoluntur plura mirabilia a
deo fca in exitu de egypto non tñ ſm oꝛdinem hiſtoꝛie aliq

—

narrando: pꝰ ꝗᷓ tñ fuerut pᷣus fca ſicut frequẽter fit ĩ ſcripiu
ra ⁊ maxime metrice cõpoſita qlis ẽ iſta.dicit igit: a ¶ In
exitu iirt ð egypto.ꝗᷓ hẽtur Exo.xiij. b¶ Domus iacob.
qꝛ totus ppls iirl deſcendit de iacob ꝗᷣ alio noie dẽs ẽ iſrl:
Beñ.xxxij. c¶ De pplo barbaro. oẽs ppli dicũtur barba
ri exceptis hebꝛeis grecis ⁊ latinis: qꝛ alia idiomata dicunt᷑

barbara. O ¶ Fea ẽ iudea ſcificatio eius.qꝛ in iudea vigu
it cultus diuinus ⁊ ſcia legis ⁊ ꝓpharum. e ¶ Arael

ote

ſtas eius ſicut exercitus regis dẽ eius ptãs:qꝛ deus ꝑ filios
iſrł tanꝙ per exercitũ ſuum eiecit chananeos de terra illa:
vt hẽtur ĩ libꝛo ioſue:⁊ ſic iſrł dẽ ptas dei inꝙtu per ptateʒ
a deo ſibi ↄceſſã eiecit gentẽ illam: ⁊ ſᷣm hoc lĩa iſta fca eſt
iudea ⁊cʒ reſpicit terminuʒ exitus de egypto. In heb. aũt et
tranſla. hiero.ſic hẽtur: Facteſt iudas ⁊c. ⁊ ſm hoc reſpicit

nn 2

.
4 2=
BR „8
s

pꝛincipium exitus de egypto: ꝗꝛ tribus iuda pᷣma intrauit
mare rubꝛũ ſequẽs moyſen alijs foꝛmidãtibu ⁊ tardãtibꝰ:

5* 5 —.

⁊ ſic fa ẽ dei ſactificatio inqtũ fẽm iſtud declarauit deiſã/
ctitatẽ: in cuius ofidentia tribus iuda ↄſtater ſecuta ẽ moy
ſen. Iſrl ptas eius.qꝛ ꝓ iſraele pugnauit ð egyptios:Exo.

xiiij.? dixeĩt egyptij:
fugiamu iſraelẽ:dñs
n. pugnat ꝓ eis otra
nos. ¶ Mare vi⸗
dit ⁊ fugit.qꝛ ſe in ꝑ/
tes diuiſit retrahẽdo

Maͤre vidit et fugit iõꝛda⸗
nis cõuerſus ẽ retroꝛſum.

ſe a medio ad pceptũ arietes: ⁊ colles ſicut agni
oñni ac ſi bẽret ſenuz ouiuzʒ. Quidẽ tibi mare ꝙ;
intellectũ:qꝛ creata fugiſti:⁊ tu ioꝛdanis qꝛ cõ
obedit creatoꝛi ad nu

tum. g ( Joꝛdanis uerſus es retroꝛſũ. Moõteſ
uerſus eſt retroꝛſũ.

oc fuit in exitu ð de les ſiẽ agni ouium. A facie
1. minr eſne dñi mota eſt fra:a facie dei
oꝛigine ſua delrẽden / lacob. Quli Huertit petraz
tes ſteterunt eleuate ſtagna aq̃ruʒ:ct rupẽ in ſõ-
fuerunt ad modũ col tes aqrũ. NHon nobis dñe

lis:⁊ ſic ĩ pte reuerte/
bãtur verſus locum
oꝛiginis:ſic aq̃ flumi⸗

ſi nob:ſʒ nòĩ tuo da gliaʒ.

nèqñ dicãt gẽtes vbi eſt de

iueniens obſtaculum 65 Di eroe
reſultat verſus oꝛigis us eoꝛuʒ. Dẽéus aũt nr̃ i ce
locü. he Montes lo:oĩa q̃cunq; voluit fecit.
cxultauerunt vt arie. Simuͤlacra getiuz argẽtuzʒ

tes ⁊c.i.cãm exultati
onis dederũt filis liiiii— 2=
rael:qꝛ in tranſitu fluuij arnon ſcopuli ex vna parte inclia⸗
ti ſũt vſq; ad ripã oppoſitam flumis:⁊ ſic pꝛebuerũt trãſi
tũ filijs ürl:⁊ inifecerũt iſidias ibi latẽtes ð filios iſrł: ſicut

dẽm fuit Nume.xxi.vbi ſcribit᷑ ſic:Sicut fecit in mari ru/

bꝛo:ſic faciet ĩ toꝛꝛẽtibus arnon:ſcopuli toꝛꝛentiũ inclinati

ſũt ⁊c.⁊ ſic dicũtur ẽt in ſe exultaſſe metaphoꝛice:ſicut ⁊ 8

