nckingine
Amr Bof
yhutnd
Wkuwnen
miirinnt,
rmiſin
lignikn

4

Pimuin
robleäſſ,

—

dunt dicẽtes:quia dñs regnauit a ligno.ſed hec additõ
a ligno non ẽ in heb.nec in greco nec i tranſla.hiero.lo
quendo de trãſlationibus eius q̊s vidi:⁊ credo ꝙ aſſũ
ptũ ſit de trãſlatiõe theodotiõis vl ſymmachi vł alicu
ius alterius:qꝛ plures fecerũt diuerſas traſlationes.Et
qꝛ xpᷣs exaltatio⸗ ll

nez regni meruittt ”MMVMM MM ¶Pial. xX CGUl.
per ſu Pai ion? Etẽi coꝛrexit oꝛbẽ tre: qi niaʒ venit iudicare terraz. D Ominute
aue ingo? n omouebit: iidicabit po⸗ JYucicabit oꝛbem terre in Tauit ha
liauit ſemetipſuz puloſi eqtate. Ltẽt celist equitate: ⁊ populos in ve titur talis ti ĩ traſla.
fes obediẽs vſqq exultet tra: cõmouat mare ritate ſua. ¶ VPlal. ipi da cõi: Pſalmus dauid
ad moꝛtẽ:moꝛtẽ ⁊ plenitudo eð: gaudehũt uid quando terra er reſti qñ terra eiu e ei reſti
at cucis: ppter capi ⁊ oiaq ĩ eis fũt. Cuͤnc tuta eſtei. C. xCvI. tuta. a ſʒ hunc ti da
as oeus lta xultabũt bia ligna ſiluaũ Bmin 'regnauit xxul mid ſecit hunc ble m
uit illuʒ. iõ aliss Exultabut dia ligna! aa Omin regnauit ẽcxul hebꝛeos vero moyſe⸗
tranſlatoꝛuʒ ho- a ſacie dñi quia venit: quo Viet tra:letet lſule mlte. fecit ipſum:vt oẽʒ eſt
addidit: a lisnaa r :...8. ſ. lxxxix. ſʒz à hac

ſ. crucis: et ſᷣm H
hoc dẽ in hymno ecchaſtico: Impleta ſunt q ↄcinit da
uid fidelis carmie dicẽs In natioibus regnauit a ligno
deus.⁊ pʒ ꝙ iſte hymnus ꝓcedit ſᷣm opionem Aug.di
centis ꝙ dauid fecerit hunc pᷣſ.⁊ oẽs alios. ʒ ¶ Eteiʒ
coꝛꝛexit oꝛbẽ terre.ab erroꝛe idolatrie:q̃ a tpe pᷣdicatio
nis xpᷣi ⁊ aplłoꝛum cepit ceſſare:ſm ꝙ pꝛedcʒ fuit xach ·
xiij. In illo die perda noĩa idoloꝝ de terra. a S
non cõmouebitur.ſ.a veritate xpᷣiane fidei:q̃ ſtabit vſ/
q; ad finem mũdi q'tũcunq; tribulatioibus ipellatur:

b ¶ Judicabit qð itelligitur de iudicio diſcretiõis: qð
a tpe xp̃i incepit:qꝛ per pdicationẽ eius ⁊ ſuoꝝ diſcipu
loꝝ aliqui vocati ſunt ad fidẽ alijs ĩ ifidelitate dimiſſij

iuſto dei iudicio ſed nobis occulto.de qͥ dicit ſaluatoꝛ
iohᷣ.xij. Nunc iudicium ẽ mũdi.iudiciũ aũt diſcuſſiõij
p penis ⁊ pꝛemijs reddendis expectat᷑ in fine mundi:et
de iſto duplici iudicio eſt nonus pᷣſ.ſicut dẽm fuit.s.in
pᷣſ.illo. C¶¶ Letẽtur celi. HPic ↄnñter ponitur exultatio
fidelium:qꝛ aduẽtus xpᷣi in mudum non ſolum fuit cã
exultationis fidelib ſed ẽt creaturis oibus:⁊ hoc eſt ꝙ

dDẽ:Letẽtur celi.i.ciues celi cuiuſmodi ſũt angeli ſancti

q̃ͥ in natiuitate xpᷣi cãtauerunt cãticũ leticie:vt dẽm eſt
in pncipio h p̃ſ.Celi ẽt mãles letati ſunt:qꝛ xpᷣo nato
ſtellaʒ nouam miſerũt: Mat. ij. d ¶ Zt exultet terra
i. pncipes terre:að impletũ eſt qũ rege venerũt xpᷣʒ na
tuʒ adoꝛare: Mat.ij. e ¶ Comoueat᷑ mare ⁊ ple.e.i.
mare ⁊ eius vnde ſibi reuerentiã exhibebãt:qð fcʒ fuit
qñ mare ⁊ eius vnde ſe ei calcabiles pꝛebuerũt: Mat.
xiiij. f ¶ Gaudebũt campi.qð ipletum fuit qñ paſto/
res in cãpis cõgregati ſuper gregẽ ſuum vigilates xpᷣm

natum adoꝛauerut gaudẽtes: Lu.ij. Et reuerſi ſunt pa-
ſtoꝛes glificãtes ⁊ laudãtes deum. g

g ¶ Lüc exultabũt
i.ſigna exultationis erũt. h ¶ Oia ligna ſiluaꝝ hoc
impletũ ẽ in aduẽtu xpᷣi ad hierlm qñ ppli cedentes ra-
mos de arboꝛibus ſternebãt in via clamãtes ⁊ dicẽtes:

Oſanna filio dauid. Mat.vxxi.iĩ ſignũ exultationis ma

gne. Q aũt dẽ ligna oĩa hypbolice ẽ:ſicut dẽ:oẽs ð ciui
tate cucurrerunt ad ſpectaculuʒ:licet plures remaneant

ꝙ vadant. i ¶ Qm venit iudicare terrã.iudicio.ſ.di

ſcretiõis ſeparãdo fideles ab ifidelibus vocãdo electos

ad fidẽ per ſuam ⁊ ecclie pᷣdicationẽ: ꝓpter qð dicit ſal
uatoꝛ ioh.xij. Nunc iudiciũ eſt mũdi.iudiciũ.n.diſcuſ

ſionis ꝓ penis ⁊ pꝛemijs reddẽdis de quo agitur ſequẽ
ti ſ. expectatur in futuro. k ¶ Judicabit oꝛbeʒz terre
⁊c᷑. Judicium.n.diſcretionis q̊lR aliqui vocãtur ad fideʒ

⁊ Gam alij no eſt valde iuſtuʒ:lʒ hoc ſit nobis

ꝓpi qdð dẽ pſ. xxxv. Judicia tua abyſſus multa.¶ Mo
raliter pot exponi pſ.iſte de quolibet fideli qᷣ eſt dei fili

eſt er apoſtolos alioſq; chꝛiſti oiſcipulos habitantibus

us per gam ⁊ adoptionem: ſicut xpᷣs eſt dei filius per nãʒ:

io ſicut xpᷣo cõpetit iudiciuʒ diſcretionis ſuꝑer alios mo
predẽco:ita cuilibet fideli ipoſitum ẽ iudiciũ diſcretionis ſu
per ꝓpꝛias cogitatiões locutioes ⁊ opationes:vt nulli iniu

ſto conſentiat coꝛde:nullum iniuſtuʒ /ꝓferat oꝛe:nec exerce

At in opere.

ffFFIFIFIFIFIuunagrietate non eſt ma
gna vis:vt dẽm ẽ pᷣſ.pꝛecedenti:ſed magis curandum eſt de
mã huius p̃ᷣſ.Et ſʒ hunc ti.dicunt doctoꝛes aliqui ꝙ pſal.
iſte eſt gratiarũ actio ipſius dauid qñ debellatis philiſteis
qui regnũ eius inuaſerant ⁊ alijs gẽtilibus ĩ circuitu qui re
gnum ſuũ moleſtabant:terra ſua fuit reſtituta in pace ⁊ qe
te. Sed littera huius pſalmi nõ videtur concoꝛdare cuʒ di

citur: Nubes a caligo ĩ circuitu eius.⁊ poſt ſbditur: Ignis

ante ipſum pꝛecedet.quia ĩ bellis ipſius dauid cõtra aduer
ſarios nõ legimus apparuiſſe talia ſigna. Item apoſtolus
hebꝛeoꝝ.j.allegat ſcripturã huius plal.dictã ad litterã de
xpᷣo.d.Et cũ introducit pꝛimogenitũ in oꝛbem terre dicit:
Et adoꝛent eũ omnes angeli dei.quod accipitur ex hoc pᷣſ.
cũ dicitur: Adoꝛate eũ oẽs angeli eius. Apoſtoli enim alle
gãtes ſcripturam veteris te.nõ ſemper acceperunt eam de
verbo ad verbum:ſed ſuffecit eis aliqñ accipere ſenſum:q;
nis hic nõ ſit magna mutatio in verbo:quia i hoc pſalmo
ponitur imperatiuũ ſecũde perſoe:cũ dicitur: Adoꝛate he

bꝛei imperatiuũ tertie perſone. Sciẽdum eſt etiã ꝙ duplex
eſt chꝛiſti aduentus.ſ.in mũdum qui pꝛeterit ⁊ ad iudiciũ

qui futurus ẽ:pſalmus autẽ iſte lodtur de aduentu ad iudi
ciũ:⁊ ſic itelligitur apoſtoli verbum:Et cũ introducit pᷣmo
genitum. i.pꝛedicit introducendũ ad iudiciuzʒ:ſicut expoſui
ibidem.tunc enim apparebit ĩ poteſtate cõſtitutus tanquã
pꝛimogenitus. In pꝛimo autẽ aduentu apparuit humilij ⁊

abiectus. huic autem ſentẽtie cõcoꝛdat Rabi ſalomon in ꝑ

te dicens ꝙ hic pſal. loquitur ad futurũ quod vocat tempꝰ
meſſie:ſed expectat pᷣmum eius aduẽtum adhuc futurum
erronee:vt frequẽter ſupꝛa dictũ eſt. Patet igit ſᷣm ſentẽtiã
apoſtoli ⁊ Ra.ſa.ꝙ pſal.iſte ad lr̃am itelligitur de xpᷣo noõ
de dauid niſi figuratiue:nec titulus ĩ pncipio poſitus valet
multum ad oppoſitũ:quia in hebꝛeo ⁊ ĩ tranſlatione hiero
nymi nullus ẽ omnino titulus: ⁊ ideo videtur iſte titulus
appoſitus fuiſſe ab aliquo expoſitoꝛe ꝓ ſua voluntate. Di
cendũ igitur ꝙ pſal. iſte loquitur de aduentu xp̃i ad iudici⸗
um diſcuſſiõis: ſicut pꝛecedẽs de aduentu eius ad iudicium

diſcretionis:a diuiditur in tres partes: quia pᷣmo deſcribi⸗

tur ipſius chꝛiſti generale dominiũ:ſecũdo aduentus ad iu

diciũ: ibi Nubes. tertio exultatio fideliũ: ibi audiuit. iſta

tria ſe cõſequũtur adinuicem: vt videbitur pꝛoſequendo.
Circa pꝛimũ ſciendum ꝙ chꝛiſtus ĩ ſua reſurrectiõe ⁊ aſcen
ſione accepit ſuper omnia creata gener ale dominiũ: pꝛopi
quod Sksniki mihi ⁊c. ⁊ hoc eſt quod di/

cit: a (Dominus regnauit.ſ.dominus noſter ieſus chꝛi-
ſtus. b¶ Exultet terra.i.habitãtes in terra:quia xpᷣs per
reſurrectionẽ aſcenſionem ſuam pꝛebuit alijs ingreſſum
n. c ¶Letetur iſule. quia fides catholica pᷣdicata

579

in iſulis maris oceani:vt pʒ de anglia ⁊ hybernia:⁊ ẽt ma
ris meditarranei vt pʒ de Sicilia ⁊ cypꝛo ⁊ plurib alijs.
d¶ Nubes ⁊ caligo.qꝛ ad gnãle dñium ſeqtur extremum
iudiciũ:a q̊ non pot appellari:iõ pꝰ xpᷣi dñiuʒ hic ↄnter de
ſale iudiciũ: ad qð veniet ĩ magna ptãte:

ſcribitur eius g
b'ẽ qð dẽ: d (Mu⸗
bes ⁊ caligo in circui
tu eius ⁊c.xpᷣs aſcen⸗
dẽs ad celuʒ hũit nu
bẽ in obſequiũ: ʒ ꝙ
dꝛ act.j. Vidẽtibu) il
lis eleuatus eſt:et nu
bes ſuſcepit eum ab
oculis eoꝝ. ⁊ ſpdit᷑:
Pic ieſus qui aſſum-
ptus ẽ a vobis ĩ celũ
ſic veniet. ſ.ad iudici

Nũbes ⁊ caligo ĩ circuitu

rectio ſedis eius. Ignis àn
te ipſũ pꝛecedet:è᷑t ĩflamma
bit i circuitu inimicos eſ.
Alluxerũt fulgura eius oꝛ
bi tre:uidit ⁊ cõmota ẽ fra.
Montes ſiẽ cera fluxerũt

um. Ex inuitur: q a facie dñi: a facie dñi oĩs
ſeche Jul Eternk⸗ terra. Annüciauerunt celi
ʒ Dꝛ Au. vt. Luc iuſticiã eius:&t viderũt oẽs

videbunt filiuʒ hoĩs
venientem iĩ nube cũ
ptãte magna.iõ ſbdi
tur: e Juſticia et
iudicium coꝛꝛectio ſe
dis eius.i.coꝛꝛectoò ˖ v ea
bis ꝓcedens a ptãte eius iudiciaria q per ſedẽ deſignatur:
eo ꝙ ſentẽtia iudicis ſedẽdo dat᷑:erit: e ¶ Juſticia ⁊ iudi
ciũ.i.recta ⁊ irreuocabilis. f * Ignis ante ipſuʒ pꝛecedet.
.Jſ.ignis cõflagratiõi qͥ pᷣcedit iudiciũ. g Er inflamabit
ĩ circuitu inimicos ep.qꝛ data ſñia iudicij repꝛobi illo igne
inuoluẽtur:⁊ ſic i iferno retrudẽt᷑. h ¶ Alluxerũt fulgura

ppli glam eius. Conſũdat᷑

eius oꝛbi tre.qꝛ ante iudiciuʒ fient multe ipꝛeſſiones ignee

7 terribiles:iõ ſſᷣditur: i ¶ Uidit ⁊ cõmota eſt terra. i.hi/⸗
tantes in ea:q vidẽtes talia cõmouebunt᷑ cõmotione timo
ris. k ( Motes ſicut cera fluxerunt.i.fluent:qꝛ loqtur de
futuro ꝑ modũ pꝛeteriti ppter certitudinẽ ꝓphetie:qꝛ tũc
erunt terremotus magni ꝑ loca:ſʒ ꝙ dẽ matth.xxiiij.ex qᷣ
bus ruent motes. l enacigua celi ⁊c.qꝛ ꝑ ſigna in
lo hareria manitfeſtabit᷑ iudicis aduentus pꝛopiquus.
m (Et viderũt oẽs ppli ⁊c᷑. qꝛ oẽs taʒ electi qꝙᷓ repꝛobi vi⸗
debunt xpᷣm hoiem venientẽ in ptãte ⁊ glia:qͥ viſio erit ter
ribilis repꝛobis:a delectahilis electis:iõ ſpditur: n ( ¶õ⸗
füdantur.i.ↄfũdent᷑. o ( Oẽs qui adoꝛãt ſculptilia.i.oẽs
idolatre:q tunc maxime cõfundent᷑:qm creaturis attribue
runt cultũ ſoli deo debituʒ nõ ſolũ ab hoibus ſed ẽt ab an/
gelis:iõ ſpᷣditur: p ¶ Adoꝛate eũ.i.adoꝛate xpᷣʒʒ adoꝛatio
ne latrie:qꝛ eſt verus deus. q ¶ Audiuit. Hic icipit verſuj
in heb. in tranſla.hiero.vbi deſcribitur exultatio fideliũ:
qꝛ ſicut iudicium extremũ erit repꝛobis terribile:ita iuſtis
erit delectabile. vñ dẽ Lu. xxi.de illo iudicio: Areſcentibus
hoibus p̃ timoꝛe ⁊ exultatiõe.⁊ poſt ſpdit᷑: his aũt fieri in

cipiẽtib reſpicite ⁊ leuate capita vrꝛa.i.exhilarate coꝛda ve

ſtra:ſᷣim ꝙ exponit greg. homelia.j.⁊ hoc dẽm fuit aplis
oibus electis. Igit circa hoc pᷣmo ponit᷑ exultatio fideliũ:ie
cundo qddaʒ coꝛꝛelariũ:ibi Qui diligitis.¶ Circa pmũ dẽ:
q ¶ Audiuit ſyon.i.eccla ꝑ verbum xpi aploꝝ qui pᷣnũ
ciauerũt iudicium futuꝝ. r ¶ Et letata eſt.qꝛ hoc eſt mã
exultationis ꝓ electis:vt dẽʒ eſt. s Tet Aritanerch filie
luge. i. fideles aĩe ⁊ electe: ⁊ ſbditur cã huũ leticie cum dẽ:
? ¶ Pꝛopter iudicia.⁊ dicit iudicia i plurali:qꝛ non ſolum
iudiciũ datũ ꝓ glia electoꝝ: erit eis ca leticie:ſed ẽt iudiciũ
Rant Hõ enobon: fʒ ꝙ dẽ pᷣſ.lvij. Letabitur iu⸗
io ſubcit: v α dicta: qꝛ tunc oĩa xpᷣo perfecte ſbijciẽt:
q inſterra naſcũtur. x ¶ Tlimis exaltatuj es ſup oẽs deoj

eius:iüᷣſticia ⁊ iudiciuʒ coꝛ

òes qui adoꝛãt ſculptilia:
qui gliantur ĩ ſimulacris

m tu do.al.ſu.om.terrã.i.ſuꝑ oẽs hoĩej

¶Aiber

i. angelos ſactos qꝗͥ dicũtur dij ꝑticipatiue:Dañ.ij exce
ptis dijs quoꝝ non ẽ cũ hoibus cõuerſatio. - ¶ Aui

diligitis. Hic vltimo cõcluditur quoddã coꝛꝛelariu:qᷣa

iudiciuʒ extremũ terribile erit iniuſtis:⁊ delectabile iu
ſtis:vt pꝛedẽm eſt:iõ pᷣſ.hoꝛtat᷑ hoĩes ad iuſticiã:⁊ ab i

iuſticia retahit

dicẽs: y ¶ Qui
ſuis. Adòꝛate eũ oẽs ange diligitis Cere
li eius:qudiuit et letata ẽ ſy
q. Et xultauerunt filie iu
de: ꝓpter iudicia tua dñje.
OQm t dñs altiſſimus ſup
oẽm terraʒ: nimis ẽxaltat

tati diuine: ⁊
poſſint peccatuʒ

oñdit. d. 3 (Xu

es ſuper oẽs deos. Qũi di ſaaonaglaſſe
ligitis dũm odite malũ: cũ tẽtationibꝰ recur
ſtodit dñs aĩas ſcõꝛuʒ ſuo runt ad eiuſ auxi

rũ: d mãu pctõꝛis libauit lium. jm ꝙ di.
eos.Lux oꝛta ẽ iuſto:èt re

ctiſ coꝛde leticia. Cètamini vos tẽtari ſupꝛa

iuſti dño:dt ↄfitemini me / idd qð poteſtis: ſʒ
moꝛie ſciſicatiõis eiuus. ſaciet cum tenta⸗
tione puentũ:vt
poſſiti) ſuſtinere.

ideo ſubditur: a ¶ De manu pec.libe. eos.i. de manu

demonis qui obſtinatus ẽ in peccato ⁊ ſemper homies

retrahere nititur ad peccatũ:⁊ quia hec liberatio fit ꝑ

gratiam diuina:ideo ſubditur: b ¶ Lux oꝛta eſt iuſto
ideſt lux gratie diuie. c ¶ Et rectis coꝛde leticia.quia
lux gratie ẽ quedaʒ arra gloꝛie:pꝛopter quod repetitur
idẽ cum dicitur: O ¶ Tetamini iuſti ĩ domino.que eſt
leticia deuotiõis. e ¶ Et aantrgtamad

gratias agẽtes de dono gratie vos ſactificantis.( Me
raliter poteſt expõi pſalmus iſte de quolibet fideli qui
eſt dei filius per adoptionẽ:ſicut chꝛiſtus ẽ dei filius ꝑp
naturam:a ideo ſicut ad chꝛiſtuʒ pertinet iudicium di

ſcuſſionis generale:ita ad quẽlibet fidelem pertinet iu/

qicium diſcuſſiois ſingulare pꝛopꝛiam conſcientiam di
ſcutiẽdo:vt quod ibi ſuenerit de male actis dictis ⁊ co-
gitatis:ſic per penitẽtiã puniat:vt penaʒ iudicij futuri

euadat:pm ꝙ dicit apoſtolus.j.ad Coꝛ.x.Si noſmetip

ſos iudicaremus:nõ vtiq; iudicaremur.
6 Explicit hic ſextus nocturnus pſalterij.
Pſalmus. XCVIII.„ð “
Arintate domino. PHuic pſal.pᷣmittit talis ti
tulus ĩ hebꝛeo ⁊ ĩ trãſlatiõe hiero. Pſalm.
ine aliqua additioe. Et ſic per titulũ iſtum
nõ apparet actoꝛ pſal.nec eius materia. Secũdum he/

bꝛeos moyſes fecit pſal.iſtum:vt dictũ eſt ſupꝛa pᷣſ.x.

ſim Aug.vero dauid fecit hũc pᷣſ.⁊ oẽs alios:ſʒ de hac

varietate non eſt magna vis:vt dictum eſt pſal.xcv.De

materia vero huius pᷣſ.dicit Ra.ſa.hebꝛeus ꝙ p̃ſ. iſte

loquitur de tẽpoꝛe futuro per quod itelligitur tempus

meſſie:quod iudei expectãt futurũ:in quo dicũt multa

1 ℳℳ

mirabilia fiẽda per regẽ meſſiaʒ: ideſt chꝛiſtũ:⁊ ſʒ hoc
dicitur i pncipio huius pᷣſ. Cantate dño canticũ nouu
quia mirabilia fecit.i.faciet ſjm ipſum: quia ſcriptura
hic loqtur de futuro ꝑ modũ pꝛeteriti ppi certitudins
pꝓphetie tẽpoꝛe enim quo fes eſt iſte pᷣſ.xpᷣs erat ventu
rus ĩ mundum:ſed mirabilia q̃ dicit iſta fienda iaʒ ſũt
facta ĩ aduentu xpᷣi:qꝛ ꝙ dei filius in humana nã appa
ruit virgo ↄcepit ⁊ peperit ⁊ cetera mirabilia q̃ xpᷣs fec
nõ ſolũ ſunt mirabilia ſed ẽt mirabiliſſima.Et ſ᷑ʒz hoc
doctoꝛes noſtri exponũt pſal.iſtuʒ de duplici aduentu

te malũ. ſ. culpe:
qð opponit᷑ boni

moꝛtale euitare

Coꝛ. x. Ffidelis de
us qͥ nõ patietur

ceiudicio
1plor⸗yt⸗
ſunilr ine
imagniin
Cenientium
ſoliſiui
unntug,
Giuunu-
Aun aale
nittt noſ
gplurbus ach
Pſcd e ab ⸗
achoreptin i
rivsdicopen
ttinplnbht
bonuit un
ſnbocßſ iſein
Ouppentezdin
Ckinpmapont
Crügtod
ſeicio iamm
ſleiulcda deb⸗
epocarilch
tedio. iln
Notein auus
z (O
Kormorwort
ſancti inſig
ſitnotuiri
nracri. 0
ſſag honor/
hiinet ro⸗
Peellcunu
zunedenerp
Pun ſinirpp
Citauctlzi
Alöimtepie

lociilunyen
sln
nitiirſenidb
lſtcun ſii/
egpborralo⸗
ſſopobitm
lepiſti. dn
Phoniſtumf
Unlſio miſer
mine ane
Nir greſſet

oöſölitur.

onerüta
ſin ii
int
eUlgto gi

A
Wrg
ͦ
tit
Ufn
niäen
tndiſ
Pophnnine
n glir,
nl u
li iſ
ro gi
Kudn
ugahr,
lunng,
8 4 fillen
atnügtin
Winſon
lantuh
ſaumnn

nok in

poſſcſiche
innn
vaſonghnis
ber lbrnſt
endelen
Pmrutn
ſiidoni t
ninine an e
ſniums M
lanfei t
lhs idiflio
nuaüdeinol
Campaninin
moleNNd
Amsdnid
ptzula in
u Gihen
–
len
Niin

göchen
ſ *
na
tnitgfil
T0äälfd
unchi
eufſi
Lilenn

(pſalmoꝝ

chꝛiſti.ſ.in mundũ ⁊ ad iudiciũ gnãle ⁊ vltimuʒ qð vo

cat᷑ iudiciũ diſcuſſiõis. Sʒ ſaluo meliori iudicio vẽ mi/
hi ꝙ ↄueniẽter põt exponi de aduentu xpᷣi in mũdum
⁊ de iudicio diſcretiois:qð incepit a tpe pᷣdicatiois xpᷣi
⁊ aploꝝ:vt.s.dẽm eſt.Et ſᷣm hoc pᷣſ.iſte ⁊.xcv.ſunt cir

ca eãde mãm:n
⁊ ſimilr incipiũt .
amagna bir co⸗ I Plal. xCvII
nenie ntiam:non 7 Ate dſio rê⅛n-
ſoluz iſia ſed ͤ Anlate dſo can⸗

ticũ nouũ:qà mi
rabilia fecit. Sãluauit ſibi
dextera erꝰ: ⁊ bꝛachiũ ſẽm
eius. Nòtũ fecit dñs ſãluta

in verbis. Bñ.· n.
reperiuntur pᷣſ.
plures de eadem
mã facti nõ ſolũ

Blial abdno reſuuͦin coſpectu gentiuz
actoꝛe:vt in ſupe reuelauit iuſticiã ſuaʒ. Rẽ

rius dictis patu⸗ coꝛdatus ẽ mie ſue:⁊ veri⸗

tin lalnis li tatis ſue domui ifl. Dide
ſm boc l iſtein Lunt oes tminitre ſalutare
duas partes diui dei nꝛi:iſbilate dño ois ter
. — 0O * . 4
dit᷑:in pᷣma poni ra cãtate et exultate et pſal/
garũ actio de be S l

neficio icarnatio

nis:in ſcòa de bñficio iudicij diſcretiõis qͥ electi ſunt ad

fidẽ vocati:ſcõa ibi Jubilate ⁊c. Circa pmũ dẽ: a(¶ ¶ã
tate dno.ſ.ieſu xpo. b¶ Lanticũ nouum.tanqᷓ actoꝛi
no.te.in cuius oꝛtu nouum cãticũ cãtauerũt ãgeli:L u.
ij. c Auia⸗ mirabilia fecit.nãſcẽdo:lãguidos curã
do:moꝛtuos ſuſcitãdo:reſurgẽdo ⁊ aſcendendo:a ſpᷣm
ſanctũ in ſigno viſibili mittẽdo:qͥ ſimplicej ⁊ illitterati
ſũt noticia ſcripturaꝝ illuminati:⁊ linguis oiuʒ loq̃bã
tur: act.ij. d ¶ Saluauit. i. ſalutẽ fecit. e¶ Sibi. hoc
eſt ad honoꝛẽ ſuum.ſ.dei pꝛis. f¶ Dextera eius ⁊ bꝛa
chiũ ⁊c.i.xpᷣs dei pꝛis filius:qͥ dẽ eius virtus.j.ad Coꝛ.
j.c. Pꝛedicamus xpᷣm dei virtutẽ.virtus aũt cõſiſtit ĩ

parte dextera: ꝓpter qð ⁊ freqnter dextera noĩat in ſcri
ptura.ſimilr xpᷣs bꝛachiũ dei dẽ:Eſa.liij.Dñe quis cre

didit auditui nio ⁊ bꝛachiũ dñi ⁊c̃.q̃ ſcriptura itelligit
ad lr̃am de xpᷣo:vt plenius oñdetur dño ↄcedẽte qñ ad
locũ illum veniemus. g Notuz feit dñs.i.deus pꝛ.
Salutare ſuũ.i.filium ſuũ ꝓ ſalute mundi huma
natũ:⁊ ſic viſibilẽ fcʒ. i n ↄlpectu gentiũ reuelauit
iuſticiam ſuã.i.fidẽ catholicã iuſtificantẽ q̃ per pᷣdicati

onẽ aploꝝ ⁊ alioꝝ xpᷣi dicipuloꝝ publicata ẽ gẽtibus

diſpſis ꝑ oꝛbẽ terraꝝ. k ¶ Recoꝛdatus ẽ mie ſue ⁊ vi.
ſue do.iſrł.i.ꝓmiſſionis facte pꝛibus eius:ſicut Gene.
xxij.ꝓmiſſum fuit abꝛahe.Bndicẽtur in ſemie tuo ꝛc̃.
q̃ ꝓmiſſio miſericoꝛdit ⁊ veracit᷑ ĩpleta eſt in xpᷣo nato
de ſemine abꝛae ꝑ iacob ꝗ alio noie dictus ẽ iſrl: Gene.
xxxij.⁊ qꝛ effectus hꝰ ꝓmiſſionis extẽſus ẽ ad oẽs gen
tes:iõ ſbᷣditur: ¶ Uiderũt oẽs termini terrei pꝑ fidẽ

cognouerũt ⁊ p miracula coꝛã eis féa. m¶ Salutare
dei nꝛi.i.dñm nim ieſũ xpᷣm per quẽ eſt ſalus hoiu F3
ꝙ dẽ actu.iiij.⁊ non eſt in aliquo alio ſalus. n
late. Dic icipit verſus in heb.⁊ in tranſla.hiero.vbi po
nitur iuitatio gẽarũ actionũ ꝓ iudicio diſcretiõis qͥ; ele
cti ad fidem ⁊ Gam ſũt vocati cũ dẽ: Jubilate deo om
nis ktra.qꝛ de oibus tre ꝑtibus aliq ſũt vocati. o &
tate.i.laudate in coꝛdibus vꝛis rl ¶ Et exulta
te. i ſignis deuotiõis exterius. q ¶ Et
do oꝛe pſalmos a ꝓphetis ad dei laudem factos. Et qꝛ
inſte p̃ſ. tpe vetis te.catabat᷑ a leuitis ꝓ expectatiõe dicti
hrfßſficij qui talia cãtabant non ſolũ vocibus hũanis ſʒ nia p. uia in alumad
ſt muſicis inſt:is:iõ ſpditur: Pſallite oño ĩ cithara ⁊c. cultum diuinum:ſecũdo ad hoc recitat exempla ſanctoruzʒ

bi

„

pſallite. recitan

r ¶In tubis ouctilibus.i cuz martello factis. 8 (Etvo

ce tube coꝛnee.qꝛ aliqñ vtebantur inſtiis de coꝛnibus aĩali
um fcis maxime ĩ feſio tubaꝝ:qð celebꝛabat᷑ in pncipio ſe/

ptimi mẽſis. ¶¶ Jubilate ĩ cõ exe. dld (arflulen

rex regum ⁊ dns dñantiũ:apoc.xix. v ¶ Moueatur ma
re.ad eius reuerentiã
. , qð fcʒ fuit qñ pedibꝰ
lite. Pſallite dño in ciiha eius ie calcabilez pꝛe⸗

ra ĩ cithara ⁊ voce pſalmi: buit. I¶I Et plenitu
tubis ducrilib voce uu crius dhitantes in
be coꝛnee. Jubilate ĩ cõſpe multi cõuerſi ſunt ad
ciu reg dñi:mõueatur ma
re et plenitudo eius:dꝛbis
terrarum èt qui habitant ĩ
eo. Flumina plaudent ma
nu:ſimul mõtes exultabũt
a cõſpectu domini:qm̃ vèᷣ
nit iudicare terraʒ. Judica
bit oꝛbem terraruʒ in iuſti
cia:⁊ pplos ĩ equitate.

bis iraꝝ ⁊. ei p ideſt.
3 ¶ Qui hitant iĩ eo.
qꝛ non ſolũ de iſulis
maris ſed ẽt de terris

bunt occaſioneʒ exul
tationis ſi hẽrent ſen
ſum:⁊ hoc fuit imple
„ tuʒ qñ xpᷣs tactu ſue
ſactiſſime carnis viʒ regeneratiuã dedit aqs in baptiſmo.

bSimul montes exultabut.i.cã exultatiõis erũt:qð fu/

it impletũ qñ xpᷣs in montib' legem euãgelicã pꝛedicauit:⁊
ibi miracula fecit:vt hẽtur mat.v.⁊ ioh.vi.⁊ in pluribꝰ lo
cis.⁊ qꝛ per ſuã pꝛedicationẽ cepit vocare electos ad fidem
qð ꝑtinet ad cleis diſcretiõis:iõ ſubdit᷑ ꝓ cã pꝛedce exul
tatiõis ſeu gaꝛũ actionis. c ¶ Qm venit iudicare terrã.
⁊ qꝛ iſtud iudiciũ ẽ iuſtũ qᷓuis ſit nobis occultũ:iõ ſubdit᷑

Judicabit oꝛbeʒ terrarum in iuſticia ⁊c. Pſal.iſte moꝛa-

lit᷑ põt exponi eodem mõ ſicut ⁊. rde An mã: vt

‚oẽi eſt in n h p̃ſ. al. XCVIII.
A Ominus regnauit.Huic pᷣſ.nullus ti.pꝛeponit᷑ in

heb.nec in traſla.hiero.Dicũt aũt hebꝛei ꝙ mo y/⸗
ſes fecit ipſũ: vt dẽm eſt pſ.xc. Sed hoc nõ vẽ veꝝ:qꝛ i hoc
p̃ᷣſ.dẽ mo yſes ⁊ aaron in ſacerdotibus eius ⁊c.⁊ ſubditur:

Ipſi iuocabant dñm ⁊ exaudiebat eos. et ſic actoꝛ hpᷣſ.v

loqui de ipſis tanq; de pꝛeteritis:ppter qð pᷣſ.iſte vẽ eẽ fẽs
non ſolum p tpᷣs moyſi ſed ẽt poſt tᷣs ſamuelis.Et iõ do

ctoꝛej nii dicũt ipſũ eſſe fẽm a dauid qui ſamueli ſupuixit:
⁊ dicunt ꝙ fecit pᷣſ.iſtum de regno xpᷣi. Sed ſaluo melioꝛi
iudicio iſta expoſitio vĩ mihi magis myſtica qᷓ; lr̃alis:qꝛ in

hoc pᷣſ.fit inuitatio ad dei cultũ ſjm modũ ve.legis:vt pa⸗
tebit pꝛoſequẽdo:qui modus nõ hʒ locuʒ ĩ xp̃ᷣi regno. Ra.
ſa. vero dicit ꝙ pᷣſ.iſte loquitur de regno meſſie: qͥ debella
turus eſt reges gog ⁊ magog ⁊ multos alios pplos cuʒ eis:
ſim ꝙ vẽ pꝛetẽdere dẽm eechieł.xxxix.⁊ tũc regnũ mundi
pacifice obtinebit᷑ a iudeis. Sed hoc dẽm eſt erroneũ: tum
qꝛ aduẽtus meſſie tranſijt in pꝛeteritũ:tum qꝛ ſᷣm dẽʒ aug.

xx.de ci.dei.xi.c.⁊ alioꝝ ſanctoꝝ goga magog de quibus
loqtur eechiel non ſunt aliqui ppli determinati: ſed ſũt p/
ſecutoꝛes eccleſie a diabolo ad hoc inducti ⁊ iducẽdi maxi/

me circa finem mundi. Igitur ſaluo melioꝛi iudicio pſ iſte
mihi videtur eſſe factus a dauid ad iducendum populum

agd diuinum cultũ: de quo fuit valde ſolicitus:vt patet pꝛi
mo paral.. ij. Regum. Et hoc fuit poſiq; debellatis phili⸗

ſteis ⁊ alijs contra regnuʒ eius iſurgẽtibus ipſe addu xit ar
cam domini in monte ſyon itra tabernaculũ quod ei teten
derat: ⁊ cõſtituit ibi ſacerdotes ⁊ leuitas ad cultum dei cele

bꝛandũ:vt habetur.j.paral.xvi.Et ſm hoc pᷣſ.iſte in dues

partes diuiditur: quia pꝛimo dauid incitat populum ad

fidem:vt dẽm eſt pᷣſ.
pꝛecedenti. y ¶ Oꝛ

oibus aliqui ſũt con-
uerſi ad fidẽ. Sin

mina plaudent.i.hẽ⸗

m:bi ima in duas: qꝛ pmo dauid öcla
patrum:ibi Moyſes. Pꝛima in duas:qꝛ pmo dauid vcla
rat ↄſtitutionẽ ſui regni:ſcõo ucit ad laudẽ dei:ibi Confi

teant᷑.¶ Kirca pꝛimũ dic: a DOñs regnauit.i.regnare me

fecit. per talẽ modũ dicit dñs Geñ.xxij.ad abꝛaam: Nunc

cognoui ꝙ timeas deuʒ.·i. cognoſcere feci. Q. n. dñs fecerit

regnare dauid pʒ. ij.

Reg.vij. Hec diẽ dñs
exercituuʒ. Ego te tu Plal. xCvVIII. „
li de vaſchis Kaae; A Ominũſ regnauit irꝭ
eeer e n p ſcant ppli:qui ſedes ſuper
btendreqnu dauld cherubin môueat fra. Dôè
pter qoõ regnũ dauid Cherubin tr —9
dẽ regnum dei. j. pal. minĩ ſ võ magnus: ⁊ excel
xxix. Secditq; ſalo ſus ſup oẽs pplos.õſfitłã

mon ſupꝑ ſolium dñi

in regem ꝓ dauid pꝛe
ſuo. b raletur
ppli.qꝛ philiſtei audi
ta vnctione dauid fu
erunt irati:et conati
ſunt regnum eius de
ſtruere. ij. Reg. v. et
ſimilr alienigene qui
eraãt in circuitu iudee
ſed qꝛ fuerũt debella
ti a dauid magis vir

tur nõi tuo magno qm̃ ter⸗
ribile èt ſẽʒ eſt:et honoꝛ re

iuſticiaz in iacob tu feciſti.
Exaltate dñʒ dẽum nam:t᷑t

tute diuina ꝙᷓ humana:iõ ſubdit: c ¶ Qui ſedes ſup che
rubin. hoc dẽ:qꝛ ꝓpiciatoꝝ ſuſtẽtabat᷑ ab ipſis cherubin:

vt dẽm fuit Exo.xxv.a dicebatur ſedes dei:eo ꝙ idedabã/

tur diuina rñſa. d¶ ¶ Moueat terra.in trãſla.hiero.hẽt:

Cocutiatur terra.i.hitãtes in terra inimicoꝝ nẽoꝛum con
cutiatur timoꝛe:⁊a nobis ſubijciatur:⁊a ꝙ hoc ſit decens fie
ri allegat.d. e

pplos. g ¶ Loſiteãtur. Dic ↄñter dauid inducit pplm ad
cultũ dei dirigens ſermonẽ ad deum d. Confiteant᷑ nõi tuo

gno. ↄfeſſione debite laudis. h ¶ Am terribile. i. venera a moͤte .i. m
2. no cultui applicat': qꝛ ibi erat arca teſtamẽti ad myſte

bile:ſicut Señ.xxviij. Quã terribilis ẽ lo iſte ꝛc. i ¶ Et
ſe anctum. foꝛmalr 2 effectiue:qꝛ oĩs ſactificatio fit in dei no

mine. k ¶ Et honoꝛ regis. in heb. ⁊ iĩ trãſla. hiero. hẽtur :

Et iperium alt ide redit:qꝛ obedire iperio dei eſt eũ
honoꝛare. I ¶ Judicium diligit. i. equitatẽ ſicut pʒ in ve.
no.teſtõ:vbi eam fart pꝛecipit. m ¶ Tu paraſti directi
ones.i.pꝛecepta moꝛalia q̃ dirigũt in finẽ vltimũ:mat.xix.
Si vis ad vitã ingredi ſerua madata. n¶ Judiciuʒz.i. pꝛe
cepta iudicialia. o ¶ Et iuſticiã.i.ceremonialia q dicũtur

iuſtificationes ĩ ſcriptura vetis te. p ¶ In iacob tu feciſti.

ad hec.n.tria gnã pceptoꝝ reducũtur ola maqata q dedit
pplo iſrl in monte ſynai:iõ ſubdit dauid: q¶ ¶Exaltate.i.

q̈tum poteſtis laudibus extollite. x¶ Dñm deuʒ nim. ꝓ
recognitione ſuoꝝ bñficioꝝ. s (¶¶Et adoꝛate ſcabellũ pe/
dum eius.i.ante ſcabellũ pedum eius:⁊ iſtud ſcabellũ dice
bat᷑ arca teſtamẽti q̃ erat ſub ꝓpiciatoꝛio:ita ꝙ ꝓpiciatoꝛi
um erat q̃ſi ſedile dei:⁊ arca teſtamẽti tanqᷓ ſcabellũ illius
ſedis:ſicut dẽm fuit Exo.xxv. t ¶l⸗
tur.n. arca ſancta:eo ꝙ ſãcta ↄtinebat.ſ.tabulas digito dei
ſcriptas:⁊ virgã aaron ⁊ vꝛnam auream manna plenam.
vWone es. Dic ad ꝓpoſitum adducitur exemplũ ſãcto
rũ patrũ:cũ dꝛ Mopſes ⁊ aaron i ſacerdotib eius.hoc eſt
fuerũt inter ſacerdotes deuʒ colẽtes:qð pʒ de aaron qꝛ fuit
ſũmus ſacerdos:ſimilr moyſes officio ſacerdotali vſus eſt
i ↄſecratione aaron ⁊ filioꝝ eius:vt dẽm fuit Exo.xxviij.
x¶ Et ſamuel inter eos qͥ inuocãt nomẽ eius.pꝛeerat eĩ
cuneo pꝛopharũ dñʒ colentiũ:vt hẽtur. Ereg rir. y¶ In
uocabant dñm.humilr ⁊ deuote. 321 ipſe exaudiebat
eos.ſicut pʒ de moyſe ⁊ aaron ĩ Exo.⁊ pluribus alijs locis

aaron ĩ ſacerdotib eius:ẽ᷑t
ſamuel int᷑ eos ꝗ ĩiuocãt no

t ipſe exaudiebat eos:ĩ cõ

gis iudiciuʒ diligit. T pa
raſti directiones:iũdiciũ et

im: dét minuz deuz noͤſtrü et ado
adoꝛate ſcabellũ pedũ e:
qm̃ ſanctũ eſt. Mõyſes et

ñs in ſron magnus.i.ille qͥ a nobis coli
tur i monte ſyon eſt magnus dominuj. Et excelſus ſuꝑ oẽs

m ſanctũ eſt.diceba

pyp̃ſ. de xpᷣo put glo.⁊ doctoꝛes
ca ſʒ lĩ̃alij. *

de ſamuele j. Reg. vij. .xij. a In coluna nubij lo

quebatur ad eos.hoc inuenit ſcriptũ de moyſe ⁊ aaron
in pluribus locis:⁊ idem credendũ eſt de ſamuele:eo
hic dẽ:⁊ maxime:qꝛ deus cepit loqui cũ eo a iuuẽtute:
vt hẽtur. j. Reg. iij. ⁊ cã h' exauditionis ſubditur cum
”l dẽ: b (uſto⸗

diebant teſtimo⸗
nia eius. iỹtuʒ ad
iudicialia et cere

men eius. Inudcabãt dnz monialia: quedi

lũna nubis loqbat᷑ ad eoſ. Et pꝛeceptuʒ qd
Cuſtodiebãt teſtionia er: dediuulis l pacece
tp̃ceptum qð dedit illis. magis ppe old·.
Dfñè de nẽ tu exaudiebas tur pꝛecepta:⁊ ex
eos:deus tu ꝓpicius fuiſti ponitur hic ſin⸗
eis:èt vlciſcẽs ĩ oẽs adinuẽ gSulare pꝛo plu-

rali: eo mõo quo

. f
tiones eoꝛus. Exaltate döõ 7 Ero. viij. Ue

rate ĩ mõte ſcõ eius: qm̃ ſã
ctus dñs deus noſter.

ſima.i.muſce.

adiuentiones eoꝝ.i.puniẽs defectus q non ꝓcede
bant ex inſtictu tuo ſed magis ex eoꝝ arbitrio:licut pʒ
de moyſe ⁊ aaron Nume.xx.vbi dꝛ ꝓpter ads dictio
nis.dixitq; oñs ad moyſen ⁊ aaron:qꝛ non credidiſtis
mihi vt ſactificaretis me coꝛam filijs iſr łnon ĩtroduce
tis hos pplos in terrã quã dedi pꝛibus eoꝝ.qꝛ in pena

he fuerunt moꝛte pꝛeuẽti. f ¶ Exaltate.i. laudibus ex
6 Dñzʒ. rone nns gubernationis. h Dde

tollite. Oñz. rone gnaͤlis g 8. 50 He
uʒ. rõne creatiõis. i ¶ Mim. rone cultus ſpãl. kEt

adoꝛate ĩ mõte ſcõ eius.i.in mõte ſyon q iam erat diui

riũ a leuitis ⁊ ſacerdotibus celebꝛandũ: vt pꝛedem eſt.
Myſtice exponit pᷣſ. iſte de regno xp̃i qð accepit ĩ ſus
reſurrectione ⁊ aſcẽſione:qð quidẽ regnũ pncipes iude
oꝛũ irati conati ſũt deſtruere:⁊ poſtea pncipej romano
rũ: ſed eorio fʒ eſt:qꝛ pncipes romani volutarie ſbmi
ſerunt colla regno xpi a tpe ↄſtãtini: ⁊ iudei in ſemnitu-
tẽ xpᷣianoꝝ pᷣncipum ſũt redacti. Hoc igit dauid ĩ ſpu
pᷣuidens ꝑ regnũ ſuũ figurari itroduxit xpᷣm regnantẽ
d. Dñs regnauit ⁊c. ⁊ ad eius laudẽ iducit pplʒ catho
licũ ad hoc adducens exẽpla antiquoꝝ patrum q de re
gno xp̃i noticiã h ũerunt:⁊ deuotiõe letati ſüt. vñ ſal
uatoꝛ iohᷣ.viij.dixit de abꝛaaʒ: Abꝛaaʒ pꝛ vr exultauit
vt vidẽt diẽ meũ:⁊ eũ vidit: ⁊ letat eſt. hanc aut expo
ſitionẽ in ꝑticulari non ꝓſequoꝛ: qꝛ diffuſe tradita ẽ in
glo. ſuber l. q vbiq; hẽt᷑ i expoſitioib alioꝝ doctoꝝ
1pſ. xcviij. Dñs regnauit.vbi dĩ in poſtil. Circa p
mũ dicit: Dñs regnauit. Additio.
On vr ꝓpꝛia expoſitio quam facit in hoc lo
co Poſiſſeve hoc qð dꝛ: Dñs regnauit.i.regna
re me fecit:qꝛ eadẽ rõne cum ſaul regnauit poſſet dici:
ODñs regnauit.qꝛ dñs fecit euʒ regnare:vt pʒ.j. Reg. x.
ca.vbi ſamuel dicebat ſauli:Me miſit deus vngere tei
regẽ. ſed cũ dẽ: Oñs regnauit. ꝓpꝛie dʒ itelligi de regno

xpi:in cup regno dñs vere ⁊ ꝓpꝛie regnat:qͥ qdeʒ ẽ dñs

q ſedet ſuꝑ cherubin: vt ſtatiz pſ. declarat. vñ expoſitio
cõiter tenẽt nõ ẽ myſti
In eodẽ pᷣſ.vbi dẽ in paſ E vlciſcẽ in

oẽs adinuentiones eoum. itio.

cũtur quedã dei

nit muſca gꝛauii

Dñe deuſ n⸗
tu exaudiebas e
os. repetitio ẽ e?
dem ad maioꝛeʒ affirmationẽ. e ¶ Et vlciſcens ĩ oẽs

itrio:ſicut pʒ

mnlttturtalie
inheo Picl
AA coftenli
tranla hiew⸗
iſtngun colt,
muroi Plal
nſone
enitus ipo:
Erbocaüͤtt
Appet actoꝛ
giudeis di
dehocnoe
ſcu hütil
ſcfuertt
beurlent⸗
obtinedo:
obtentoꝛoc
oolalut⸗
ſoerithban⸗
Plmn goei
llinbofen
niuliropemn
ſincgois
Linclecte
ſeroꝛi ndn
grenhoti
ioitera b

ſruiti oact
gfonbor hot⸗
nauctn
Inoleine
tnuiusatl
mgetli. de
luoͤſbcht: e⸗
ungdcedan
Pnintellertun
folbodegi⸗
herrone ſo
crioneted
ntanerhon
nuhtlia
imi
Piteni
ſngtütiage

eiug
wrful
W
bſantin
rthſen
id

nlen
Wqugi;

wrter
Corti
cor in
iisiſtpmne
erilut

Nons N

4

unsſil N
ngüngu
rchnääun
i Nptn⸗
Ergiſte⸗
xinirchſe⸗
mnuncunf
orti⸗,

ppls dei:tñ ſacerdotes ⁊ leuite ſpãli mõ eius

Icet plerũq; de coꝛꝛigit ſeu punit iuſtos:ñ tũ d
vlciſcẽs niſi ↄ aduerſarios tm: ut pʒ diſcurrẽti ꝑ

ſcripturas.Et iõ melius vꝛ dicendũ ꝙ de fuit vlciſcẽs
iĩi adinuẽtiones moyſi ⁊ aaron:eo ꝙ iniurias õ eos illa-
tas ꝑ dathan ⁊ abyron ⁊ eoꝝ cõplices vidicauit:vt pʒ
Nume.xvi. ca. ⁊
ſic magis ꝓpꝛie —
2tinuat cũ eo dd ¶¶ Pſal. pꝛo confeſſione

bmiſerat. d. Oo“ LCIN.

ine tu exaudie- 14 2
bes enn exa 4 E Abilate deo oĩs ler
5p.xCIX. ra: ſeruite dno ĩ leticia. In
1 Ubilate troite ĩ ſpectu eius:ĩ Exul
mittitur talis ei. E de :ipẽ feẽ nos ⁊ non ipᷣi
rrr * g& » 8 .
in heb. Pſalmuj nos. Põpulus er ⁊ oues
ad cõfitendũ. ⁊ i paſcue eius ĩtroite poꝛtas
iamun Sl pin ei ĩ confeſſiõe: atria eius ĩ
mur os: Pfaln hymniſ ↄfucmini illi. Cau
p ↄfeſſione. ꝛ idẽ date nomẽ eius quoniam
penitus ipoꝛtat. ſuauis eſt dominus:in cter
Ex hoc aũt ti⸗nGd
appet actoꝛ pᷣſ. ſʒ

ꝗa iudeis dẽ fuiſſe moyſes:ab augu.vero ipſe dauid:ſed

de hoc nõ eſt magna vis:qꝛ actoꝛ ep qcunq; fuerit ſpᷣm

ſactũ hũit:ſed ex ti. pꝛedẽo ſatis apparet ad qͥd pᷣſ.iſte

fẽs fuerit.ſ.vt cãtaret᷑ in oblatione hoſtie pacifice:de q
hẽtur leui.vij.q offerebat᷑ dño ꝓ aliquo bnficio ab eo

obtinẽdo:ad qð pᷣexigit᷑ diuina placatio vel ꝓ bñficio

obtento:ad qð dʒ ſeq gẽarũ actio:⁊ ꝓpi hoc talij obla

tio dicebat q̃daʒ ↄfeſſio diuine laudis:et ſimilr pᷣſ. iſte
q decãtabatur in oblatioe eius.Et diuidit ĩ tres ptes:
pꝛima ad dei laudẽ iducunt᷑ oẽs gnaliter:in ſcõa pplus

iudaicus offerẽs ſpãliter: ibi Introite in cõſpectu: tertõ
miniſtroꝝ cetus ſingularit᷑:ibi Ppls ep.(¶ Circa pmuʒ

ſciendũ ꝙ oĩs hõ a deo recipit ſpale bñficium.ſ.ronem
⁊ intellectũ:pꝑ qð eſt capax ipſius dei:qð alus creaturis
iferioꝛibꝰ nõ ↄuenit:ꝓpter qð ad laudẽ dei tenet᷑ aſſur/
gere:⁊ hoc ẽ qð dẽ: a ¶ Jubilate deo oĩs tra.i.hitãtes
ĩ oĩ terra: b ¶ Seruite dño in leticia.qꝛ nõ placẽt deo
ſeruitia coacta ſed voluntaria:⁊a hec ſunt delectabilia.

Introite. Pic oñter iducit᷑ ppłs hebꝛaicus ſpalit qui
offerebat hoſtias pacificas ad oſtiũ atrij ſacerdotũ:ita
ꝙ videbat oblationeʒ ſui ſacrificij:⁊ q;tum ad hoc dẽ:

Introite in cõſpectu eius.i.ad locũ vñ cõſpici pote

rat diuinus cule ialtari Polocanſtopꝛqo nõ ꝑpmitteba

— Y7

tur gẽtilibꝰ. d ¶ In exultatiõe.i.i mentis deuotioe:cu
ius rõ ſpdit᷑: e ¶ Scitote qm̃ dñs ipᷣeẽ deus.i.creatoꝛ

oiĩum:qð declarat᷑ ĩ hoie cũ dẽ: f ¶ Ipſe fecẽ nos.dãdo

aiam intellectualẽ:q̃ non educit᷑ de potẽtia mãe.vñ dicẽ
phs libꝛo de aialibus:ꝙ itellectus eſt ab extriſeco:⁊ ſic
p creationẽ q̃ ſoli deo cõpetit qᷣ eſt virtutis infinite:que
ad creationẽ reqritur:eo ꝙ inter ens ⁊ nihil nulla eſt ꝓ
poꝛtio:⁊ ex hoc ſeqᷣtur ꝙ ſit creatoꝛ oĩum:qꝛ virtus iſi
nita multiplicari nõ põt:ſed ẽvna im̃. eisen⸗
Hic iducit᷑ miſtroꝝ cetus ſpãliter:qꝛ in oblatioe hoſtie
pacifice ſacerdotes ⁊ leuite ĩtrabant ad altare:illi ad of
ferendũ:iſti ad cantãduʒ:⁊ q;'tum ad hoc dꝛ: Populus
eius ⁊ oues paſcue eius itroite ⁊c̃.lʒ.n.oẽs hebꝛei eſſẽt

ppls:qꝛ ad eiuj obſedum deputati erant. h ¶ Et ouej

paſcue eius.qꝛ de oblatiõiba decimis deo oblatij erãt

nutriti ſuſtentati:eo ꝙ deſeruiebant diuino cultui:iõ
ſudit: i ¶ Introite poꝛtas eius ad altare oiuini cultꝰ.

nũ mia eius:t vſq; in gnã
tionem ⁊ gnaãtionem veri

hoies ⁊ maxime pᷣncipes ⁊ potentes magis ſunt ſoliciti ſer.
uare honeſtatẽ iter extraneos ꝙꝙ iter domeſticos. g ¶ Nõ

¶Pſalmoꝝ

k ¶ 3n cõfeſſione.ſ.laudis diuine offerẽdo ſacriſicia ⁊ can
tando cãtica: ⁊ ad hoc ptinet qð ſpditur: I ¶ Altria eius.
i.itroite in atria eius:qꝛ altare holocauſtoꝝ erat ĩ atrio ſa
cerdotum:qð dicebat᷑ atriuʒ iterius: 2 ſic per alia atria vbi

laici erãt traſibant pꝛius. m (¶ In hymnis.i.laudib ad hꝰ

facij a ſãctis ꝓphetl.

ofitemini

Laudate nomẽ eius

30 eils. to placabilis hoſtijs
Plal. dauid. C. i adibus deuotio⸗
Æ Aericoꝛdiaʒ ⁊ iudici p ¶ n eternum mia
um catabo tibi dñe: pſallã eius. qe ſeper paratuj
7 ntelligã in uia imaculata eimulsere henitenti
8 imaculata bus. q ¶ Et vſq; in

quãdo venieſ ad me.èr

ainz. . gnãtione ⁊ gnãtionẽ
ambulabam in innocentia

veritas eius.fidelr ad

coꝛdis mei:ĩ mẽdio dom enn daninn.
mee. Nön pꝛoponebaʒ an pfiſte vt ſit inuitato
te oculos meos rẽ iniuſtã: ad dei laudẽ ppli cõij

2 miniſtroꝝ ecclie in
oblatioe euchariſtie:
— cum diuinis laudi
bus dz offerri deo pꝛi:qꝛ hec ẽ hoſtia vere pacifica:per cui

faciẽtes pᷣuaricatões ödiui

oblationẽ ſũmus ſacerdos ieſus Fikaciſtczut. oia que in

