illuc qð ibidem imediate ſequit᷑ vbi ſic. Quomo ſi inſerat
filij iſr! mun in vaſe mũdo in domũ dñni. nõ eni poꝛtat hi
dq ad fidẽ chꝛiſti nouit᷑ veniũt in vaſe mũdo ſicut mun ⁊c.
ſed in hac auctoꝛitate eſayas pᷣnüciat àddam valde nouuʒ
in eccla dei qð in ſynagoga antiqua reputabat ſacrilegiũ.ſ.
ꝙ oſſa ſanctoꝝ mortyꝝ ſeu cõfeſſoꝝ ⁊ huiuſmoi poꝛtanł᷑
cũ magna veneratione ad ecclam tanq ſacre reliquie in ca

pſis ſeu reliqarijs pᷣcioſis ⁊ mũdis: ⁊ ſic ꝓpe adducũt fra

mes.i.ſancti in eoꝝ reliquijs in quadrigis ⁊ huiuſmõi:⁊a ta
quã mun cõſecratũ deo offerũt in vaſibmũdis.Apud an
tiquos aut.ſ.veteris teſtamẽti nulla oſſa nec aliquid de coꝛ
poꝛe moꝛtuoꝝ quãtũcũq; ſanctoꝝ intrabant templũ:imo
tangentes talia erãt ꝓhibiti ab ingreſſu tẽpli donec purga
rent᷑:ut pʒ Leui.xxj.⁊ hec v eẽ vna de auctoꝛitatib validij
ʒ iudeoꝝ pfidiã: ⁊ ibide dño cõcedẽte plen videbit.
6 In eodem pᷣſ. vbi dĩ in poſtilla:Circa pꝛimũ dicit: Fũda
menta eius.i.ecckke. ([Additio.
1 On hẽ in lr̃a cui referat illud relatiuũ.ſ.e nec in
hoc pᷣſ.pᷣceſſit aliqua mẽtio de eccła:qꝛ pᷣmũ vbũ
huł p̃ſ.eſt qð dꝛ:undamẽta enõ expꝛimẽdo cu
ius. Ad qð bñ reſpondet in glo. vbi ſic: non refert ei ad ali
quod pᷣmiſſũ:ſed ad coꝛdis ꝓph̊e meditationem qͥ nũq; de
illa. ſ. eccla coꝛde tacuerat: lſi oꝛe aliqñ omiſiſſet: hec ĩ glo.
In eodẽ pᷣſ.vbi dẽ in poſtilla:Diligit dñs poꝛtas ſyon.
Er poꝛtas ſyon ſoꝛte meliitelligerẽt. ¶ Additio.
gra ⁊ virtutes qb pſeuerani habitis infallibiliter
ſit ingreſſus ad ecclam nõ ſolũ militatẽ ſed etism
yiũphãtẽ. per baptiſmũ aũt fit huiuſmoi igreſſus inquotũ
p eũ gr̃a ↄfert᷑:qꝛ ſʒ phi.Unũquod; ppi aliud ⁊ illud ma
gis. Inde eſt ꝙ ingreſſus ad ecclam magis eſt attribuendus
gfe ꝙ; baptiſmo pᷣſertim cũ de nõ alligauit potentiã ſuã ſa

cramẽtis:⁊ ſic ſine baptiſmo põt fieri huiuſmõi ingreſſus

—.— „

peꝛie ſuꝑ oĩa diligit de tabernacula iacob:in qᷣbꝰ gran
ferebat. gr̃a eni ⁊ veritas ꝑ ieſũ chꝛiſtũ fcã ẽ: Jo.j.
eodem pᷣſ.vbi dicit᷑ in poſtil Nunquid ſyon.

nuqꝙᷓ tñ ſine gr̃a ⁊ virtutib theologicis:has igit᷑ poꝛtas pꝛo
5

itio.

dũ ẽ ꝙ dicere ꝙ qᷣs füdauit aliquã ciuitatẽ anteqᷓ;
fundatoꝛ in ea naſceret᷑ iplicat ꝙ talis füdatoꝛ fu
it añ taleʒ fũdationẽ:⁊ tñ fuit nat᷑ in eadẽ iam fũdata: qð
nõ põt itelligi niſi de chꝛiſto ſcõm duas naturas in ꝑſona
ſua vnitas que fuit ab eino ᷣm fundationẽ eccle:⁊ tñ tpalit᷑

in ea nat᷑:⁊ qꝛ hoc myſteriũ excedit oẽm cognitionẽ naleʒ
hũanã:iccirco nullo mõ eet credibile niſi deo reuelante:vn
circa hoc pᷣſ.dicit:Nũqd ſyon dicet hõ:⁊ hõ natus ẽ in ea

⁊c.q.d.cui homini puro credẽdũ eẽt tãtũ myſteriũ.ſ.ꝙ ali

qͥs nat in ciuitate fundaſſet eã añ ſuã natiuitatẽ.cui rñdet
Oñs narrabit in ſcripturis populoꝝ.q.d.licet nõ eẽt credẽ
dũ alicui puro homini annũciati tàtũ myſteriũ:ſed tũ hoc
credẽdũ ẽ deo reuelãti:⁊ hoc eſt qð ſpdit: Oñs narrabit in
ſeripturis pploꝝ.hoc eſt dicere:de hoc nõ crederetur alicui
uro homini niſi qꝛ dñs narrabit in ſcripturis:⁊ exponat
ic vſus put in apoſtilla.Si aũt vbi dẽ in trãſlatiõe noſtra
Nunqd ſyon:legat᷑:Ad ſyon dicet᷑.tũc intelligẽdũ ẽ admira

tiue:ut ſi dicat᷑:Qũo ad ſyon dicẽt᷑ ta ardua ꝙ hõ nar i ea
eſt fundatox ev.ad qꝗð rñdet:Oñs narrabit ⁊c. ⁊ ẽ eadẽ ſnia
cũ bma.
VICTtendendũ eſt quare dicit pl. ¶ Additio.
Sicut letãtiũ.⁊ nõ dicit ſimplicii:letãtes erimus

eticia future beatitudinis qualẽ hic no nouim expꝛimere
vñ cũ nõ poſſʒ expꝛimi dixit ut potuit:qꝛ eſa. lxiiij.ca. Qð
ocuł nõ vidit nec auris audiuit ⁊c. Et notãdũ ꝙ ſᷣm gloſã

iſte pſalm bꝛeuis eſt numero yboꝝ:magi aũt pondeẽ ſnia

Dimaioꝛẽ declarationẽ huſ vſus ⁊ ſequẽtiũ ſciẽ

. I ogen pᷣſ.vbi dicit᷑ in poſtil Sicut letãtiũ

ſed ſicut letãtiũ.Cuł rò eſt:qꝛ ſᷣim gloſaʒ talis erit

cij. Pꝛima.ſ.ex fundamẽtis q ſunt bna bo aiſch: 1 de
hoc dicit: fudamẽta eiᷣ in motib ſanctis. ſecũda eſt ex

poꝛtis ipſi q̃ ſũt vltia ꝑs edificij:⁊ hoc cũ dicit: Diligit

oñs poꝛtas ſyon.tertia vero excellẽtia ſumit ex pte illa
rũ partiũ q̃ cõtinẽtur iter pᷣdicta duo extrema: utputa

ↄoſtructio parietũ ⁊ tecti ⁊ huiuſmõi:de qb dicit:Gloꝛi

ſa dicta ſũt de te.q.d.inenarrabilia ſũt que dicta ſunt
e te.ſ.de fabꝛica ⁊ conſtructione tua ſpirituali ꝑ pphe

tas in ſcripturis:⁊ iõ bꝛeuiter ſbᷣ genere ea ↄcludit dicẽs

BGloꝛioſa dicta. qrta excellẽtia ſumit ex multiplicatione
ciuiũ:qꝛ non ex vna natione im ſed ex oibus: ⁊ de hoc

dicit: Memoꝛ ero raab ⁊ babylonis ⁊c.vſq; ibi: Hi fu

erunt illic. qnta ſumit᷑ ex ꝑte edificatoꝛis qᷣ fuit ver deuj
verꝰ homo: ꝓut traditur in ſcripturis:⁊ de hoc dicit

Nundd ſyon dicet homo.⁊ dñs narrabit ⁊c.ſexta ſumi

tur ex pte leticie habitãtiũ in ea q talis eſt q̃lis nõ poſſʒ
expꝛimi:⁊ de hoc dicit:Sicut letatiũ oium. ꝓut.s.expo
nit᷑ſeptima eſt ex capacitate ill ciuitatis:qͥ tanta eſt ut
oẽs electos quoʒ: numer ſoli deo eſt cognit᷑ in ſe letant᷑
recipiat:⁊ de hoc dicit:Omniũ nr̃oꝝ habitatio eſt ĩ te
q̃liter aũt iſte l̃e applicẽtur ex dictis in poſtilla cũ addi
tionibus faciliter pot haberi ⁊c̃. =
DODOne deus ⁊c̃. Huic pᷣſ.pᷣmittit᷑ talis tituł i he
bꝛeo: Cãticũ pſalmi filijs choꝛe ad victoꝛiã ſu
p mahalat ad rñũdẽdũ eruditioni hemã egai
te.id cuũ intellectũ ſciẽdũ ꝙ de iſto hemã a de ethan
egraite a quo intitulat pᷣſ.ſequẽs duo ſũt modi dicendi
apud hebꝛeos.vn eſt ꝙ fuerũt leuite cantoꝛes: ſicut vi
det᷑ p̃tendere lr̃a.j.palip.xxv.qui habuerũt ſpirituʒ p
hetie:⁊ ſic pſalmos fecerũt:⁊ ſcõm hoc dicũt egraitea
loco egrai: vnõ fuerũt oꝛiũdi:⁊ hũc modũ dicendi ſecu
tus ſum.iij. Reg.iiij.⁊.j.palip.ij.vbi de ipſis ſit mentio
Alũ modus dicendi eſt ꝙ fuerũt de tribu iude deſcẽden

thamar:a hoc videt᷑ l̃a pꝛetẽdere.j.palip.ij.Et ſʒ hunc

modũ dicẽdi dicũtur aieervenibu care:ſed qcquid

ſit de tribu eoꝝ nõ multũ refert ad ppoſitũ: qꝛ tenet᷑ ab

oibus hebꝛeis ⁊ hiero.ꝙ habuerũt ſpiritũ ꝓphie ꝑ quẽ
fecerũt pſalmos ab eis intitulatos:⁊ Fʒ hoc ĩ titulo iſto
pʒ actoꝛ pᷣſ.hub.ſ.hemam exraita.Itẽ ſciendũ ꝙ hec di

ctio hebꝛaica mahalat eſt equoca: qꝛ ſignificat qddam
inſtrumentũ muſicũ ⁊ choꝝ ⁊ iſirmitatẽ. Et in hac tri
plici ſignificatõe hic accipit:qꝛ cant hub pᷣſ.magis ꝓpe

cantabat᷑ in inſtrumẽto muſico noĩe mahalat q; in aljs

Itẽ qꝛ cantabat᷑ a choꝛo leuitaꝝ nõ ſolum inſtrumẽtis

muſicis: ſed etiã vocib humanis. Itẽ qꝛ ſcõm hebꝛeos
pſ. iſte loqt de afflictionib populi iſrł ipᷣm debilitãtib

7 infirmãtibus. Scõm latinos vero loqtur de paſſione

chꝛiſti:q̃ ſcᷣm infirmitatẽ humane nature aſſumptam

cõueniebat ſibi. aũt in titulo ponit ad victoꝛia deſi

gnat conatũ leuitaꝝ in modo cantandi hũc pᷣſ. O aut
ponit ibi filijs choꝛe ad reſpondendũ:deſignat ꝙ illi de
choꝛo heman incipiebat cantum huppſalmi:⁊ filij cho
re reſpõdebãt:ſicut dẽ.ij. Mach.j. Jonatha inchoante
ceteris aũt rũdeutibꝰac.⁊ ſic in titulo illo tagitur actoꝛ

pſalmi:⁊ mod cantandi quãtũ ad cantoꝛes ⁊ inſtrumẽ

ta ⁊ conat in cantu ⁊ mã pſalmi in generali.Ad eundẽ

ℳ

intellectum de facili reducit titulus q cõiter ponit in bi
blijs: ſed aduertendum ꝙ habet melach ꝓ mahalat qõ
Feeſeit ex ignoꝛantia idiomatis hebꝛei:a ſic fuit male
c

riptum p litteras latinas.ſimilit᷑ ꝓ ad victoꝛiã habet

in finẽ:⁊ eſt eadẽ ſnia:qꝛ finis hic accipit᷑ ꝓ vltimo de
potẽtia qð faciebãt leuite in cantando hunc pſalmum

tes ab eo ꝑ garam filiũ ep:qꝛ genuit phares ⁊ garam de

lhnbor

lcitindius⸗

lutin ricd⸗

Aun
Nrolegtt bi
Uenga

Gtaini
rgnkiis⸗
bernatons.

d(Dermine
dts. Se
tgnmarmen
Werlbaris⸗
poerg
icliehuenu
lelbaumboe
Uuiteebabri
ſone coie
ſble S
Ergocickin
einginnnen
minlpenni
hen en
mocbordril
uuehihionan
muml corg
N 6 /
lgo oo⸗
üinenoeph
Lappopen
tni yro
iſllnitual
pllopen
Albitallen
mtyilaum
loutdeſei
ireſunſie
Kuniiglin
lun no habe

2 fſiig

Nmannehad
Abckiloiet
Akrtmngc
ugrizeltu
nläi

niiktiumi
chorentnit
Cdinonvini
woſüt wd
Uncantoriſon
babueiher
nnbruiig
wi ind
ioepſsſtnon
nin icotin
rwt nd
Ahi Shbune
ugeictigni
Wtignt
brtügpere
Biiiu
mnimi
rhaezſaug
ieninufdl
oſoun m

Jigiytn

inmnii
wbſpi
R ungn
nin min
Gbüß n
iinſgt hli

babylonica capti

malij. Circa pmũ

roͤne generalis
bernationiss

Ipſalmon2zę

ſicut pleni fuit expoſitũ.S.titulo pſalmi.iiij. Similiter
dqↄagd ocm̃ intellectũ reducit᷑ titul poſit in traſlatõe hiero.
mniſi ꝙ p hac dictõe mahalat ponit choꝛuʒ: ⁊ ſic accipit
vnsã ei' ſignificationẽ tãtũ:⁊ alias duas omittit: ſicut pᷣ
dem eſt. Ra.ſa.dicit ꝙ mã hur p̃ᷣſ.ſũt afflictiones quaj

ppls iudaicus ſu-

ſtinuit:⁊ maxie ĩ

2

man exraite. XXXVII.
EOmin᷑ dẽus ſalütis
¶Amee: in diẽ clamaui
⁊ nocte coꝛã te. Intret ĩ cõ
ſpectu tuo oꝛo mea: ĩclinà

iploꝛat᷑:in ſecũda

ad hoc ratio mu Mea:èt vita mea iferno ap
tiplex allegat: ibi PPinquauit. ſtimat ſum
Quia repleta eſt cũ deſcẽdẽtibꝰ ĩ lacuʒ: faci
ſuʒʒ ſicut hõ ſine adiutoꝛio

ꝓpinquauit.Eſtimai ſum

intèr moꝛtuoſ liber. Sicũᷣt

V vulnerati doꝛmientes in ſe

dicit: a

b ¶ De'. ratione pulchꝛis qoꝝ non es me

lrendis. SHa moꝛ oliͦr et ipſi de manu
mee liberatõis de nia huliſ ut. Poſuerüt
egypto:qᷓ ex grati Me in lacu inſerioꝛi:in tene
tudlne hic recolt

⁊ nocte.⁊ ſic oñdit᷑ oꝛonis ꝑſeuerantia:⁊ intentio pura
cũ ſbᷣdit: e ¶ Coꝛa te intret in conſpectu tuo oꝛo mea.

Ex quo oñdit feruẽs ⁊ deuota qſi ſe ingerens: iſta tria

faciut oꝛonem exaudibilẽ:iõ ſpdit᷑: f

repleta. Dic ↄñt ad ꝓpoſitũ allegat ratio multiplex:⁊ p
mo ex hoꝛroꝛe illati ſupplicij. fuerũt eni iudei ĩ captiui
lonica hoꝛribilit afflicti ex quo decens erat: di

tate bab

icoꝛdiã ſup hoc cõmoueri:a hoc allegat᷑:cu

ad ſcol appꝛopinquauit. Scol aũt ſigniſicat foſſam 2

infernũ: ⁊ vtroq; mõ h accipit᷑: qꝛ pꝑ moꝛtẽ coꝛpoꝛalem
quã pſalmiſta allegat ꝓpinquã coꝛp deſcendit ad foſſa
⁊ aĩa p illo tpe ad infernũ:quia aie quãtũcũq; iuſte de
ſcendebãt ad lymbũ patꝝ. k ¶ Eſtimat ſũ cũ deſcaen
dentib inacum q d la ſum a o⸗ptue o⸗Poꝛallbus S
ig: ſicut deſcẽdentes in lacũ pfundũ abſoꝛbent᷑ aquij pauci:qð o e
th 3 enlui ? Ziut medici ſuſitabit ?12fitebut tibi. cofeſſione laudii,
ili ſ q p medicos ſuæit ſuſcitati.q.. no: qꝛ nõ ſe extendit
* qd narrabit alids in ſepulchee

Fact ſum ſicut hõ ſine adiutoꝛio.qꝛ tu ſbitraxiſti a

nobis tuũ adiutoꝛiũ cõtra babylonios ⁊ hũanuʒ adiu
iſtis afflictionibꝰnoõ apparet liberatio niſi ꝑ moꝛtẽ: ex,/

toꝛium nõ habem. m

ſum deſtituti adiutoꝛio diuino ⁊ hũano. n ¶ Sici
vuluerati doꝛmiẽtes in ſepulchꝛis.i.ſicut moꝛtu.
.0O.

Semita ꝑ quã non reuertar ego ambulo. r¶ Poſue
rũt me in lacu inferioꝛi.Lacus frequẽter accipit in ſcri

Buͤp me ↄfirmar eſt furoꝛ s
ius: coẽs flucr tuos in
duxiſti ſup me. Longe ſe
ciſti notos meos a me: pò

dñe:tota die expandi ad te
man meas. Hunqd moꝛ

meldici ſuſcitabũt ⁊ cõſite

Laaut raudibilẽ: io ſpe ¶ Inclina aurez
tuã ad pᷣcem meã.exaudiẽdo eã ꝑ effectuʒ. g ¶ Quia

—

g Quia r pleta ẽ malis.iſ.pene coꝛpalis. hIia
mea.q.d.nõ poſſũ plus ſuſtinere:io ſbᷣdit: i ¶ Et vita
mea inferno appꝛopinquauit. In hebꝛeo aũt habetur

ret:qð h̊ allegat pſalr
coueniẽtes.d. ies mir abilia.i.ſuſci
tando iudeos moꝛtuos ⁊ ſepultos in terra iuda ad fuiẽdu
tibi.ꝗq.d.nõ.licet eni aliq fuerũt ibi ſuſcitati:tñ fuerũt valde

agd hoc ars ipoꝝ. fſ¶ Nu

inferno danatoꝝ:q ppᷣe vocat᷑ ꝑditio.q:d.no:qꝛ exiſtentes
ibi magis blaſphemat deũ. h ¶ Nudqd cognoſcẽt in ten
bꝛis.i. in gẽtib obtenebꝛatis ignoꝛãtia ⁊ erroꝛe. i ¶ MHi
rabilia tua.q.d.nõ:impediẽte hoc malicia 6„

oꝝ nõ es memoꝛ ampli.qꝛ cito dant obliuio
ni. p ¶ Et ipſi de manu tua.i.de manu tue ptectionis
quãtũ ad ſtatũ vite pꝛeſentis. q Repulſi ſũt.qꝛ n tua 16: imped ig ipe
admittũt᷑ amply ad act' vite pñtis:ſcòm ꝙ dẽ Job.xxj Excecauit eni illos malicia eoꝝ. k ¶ Et iuſti .
“ ne ra obliuionis.i. in terra ab hominib nõ habitata: ꝓpi 5*

ptura p carcere:q aliqñ fit ſup terrã: aliqũ ſub terra:⁊ tunc
dicit lacus inferioꝛ. in captiuitate at babylonica multi de
iudeis fuerũt poſiti in carcerib': qꝛ etia ſedechias rex eoꝛũ

fuit incarcerat. Ex quo rõnabilr colligit ꝙ alid fuerũt po

ſiti in carcerib ſpterraneis: quãtũ ad hoc dẽ hic: Poſue

uitate: quas pᷣui- ¶Eaticũ pfalmi ſlis cbo
dt beman eai re acdnicoaia ſub maha
ta: a ſic fecit huc ad relpodedu eruduõi he
pfalmũ deũ dep̃
cando ꝓ ppli libe
ratione. In cuius
pſona loqt᷑ i hoc
bᷣl. q ſcõm hoc di
uidit᷑ in duas par u tuo oꝛo mea: icli
tes. In pma enim aurẽ tuã ad pᷣcem meam.
doiuinũ auxillum NQuia repleta eſt malis aiã

rüt me in lacu inferio
ri in tenebꝛoſis quia
ibi eſt defect lucis
St i vmbꝛa moꝛ
tis. qꝛ nõ vaſuntha
mines diu ibi viuere
pnãm. t (Buper

bꝛoſis è in vmbꝛa moꝛtis

allegatur ro ex rigoꝛe
diuini iudicij: ʒ quẽ
ppls iudaic' tũc ſuit
punit᷑:⁊ iõ decẽ erat
ut rigoꝛ iuſticie tpare
tur ꝑ dulcoꝛẽ miſeri
coꝛdie: ⁊ hoc allegat
pſ. d. t ¶¶ Sup me
oↄfſirmar eſt furoꝛ tuꝰ
Pan tibe unqaid narra y ¶Oẽs fluct'tuos.
bit aliquis i ſepulchꝛo mi veimper wbun⸗
ſericoꝛdiã tuã: èt veritatem Cere deckee
tuam in ꝑditionẽ:. Nuůngqd modũ maris pcelloſi
Shoſcenm⸗ in tenebꝛis r Tonse riſtd0
mirabilia tua: ẽt iuſticia tos meos a me. Qo
tua in terra obliuionis cat h̊ notos idumeos

ſuerũt me abominationeʒ
ſibi. Tradit ſum c᷑t ñ egre
diebar: òculi mei lãguerũt
pꝛe inopia.Clamaui ad te

tuis facies mirabilia: aut

qꝛ iudei ⁊ idumei ex

derũt.ſ.iacob ⁊ eſau:

Ppter hoc dicit Deui xxiij. Nõ abominaberis idumeũ qa

frater tuus eſt.vñ dicũt hebꝛei ꝙ qñ ducebant᷑ captiuati in

babylonẽ ſpabãt habere conſolationẽ aliquã ab idumeis

pquoꝝ terrã debebãt trãſire:ſed ipſi mas s ibi iuenerunt

deriſionẽ ⁊ deſolationẽ:io ſbdit: ʒ Soneruneme
miatoeʒ ſibi ⁊ ¶ Tradit᷑ ſũ.ĩ mau babylonioꝝ. a
non egrediebar. ðe afflictione ⁊ ſeruitute eoꝝ. b ¶

gi apharerin ocuſi in alio ptibin. c¶ Aamaui ad te
dñe ⁊c.i,oꝛe ⁊ coꝛde petiui aſſi

ſtitueret: p hoc ꝙ ppls

iſta oñdendo ꝙ alij modi nõ ſũt ita
uũqd moꝛtuis facies mirabilia.i.ſuſci

P à aũt modicũ ẽ q̃ſi nihil reputat᷑.ij. phᷣycoꝛum.

—

miſericoꝛdia tuã. q.d.nõ:qꝛ in ſepulchꝛo nõ ẽ niſi coꝛp in
. Ervaatemtus in pditione.i.in

dicit obliuioni data.q.d.nõ:qꝛ ad obſequiũ dinſrunt

me. Hic ↄñi ſecundo

tribulationũ

duob' fratrib' deſcen

mei languerũt pᷣ inopia.Afflictio eni mẽtis ⁊a coꝛpoꝛis ma

e ⁊cʒ.i,oꝛe ⁊ ce ue ut rigoꝛ tue iuſticie erga
nos ↄuertat᷑ in dulcoꝛem miſericoꝛdie. dD ¶ Nudd moꝛtu
is. Hic tertio allegat᷑ rõ ex decoꝛe diuini obſequij: ad quod
fra iudee erat electa a deo:⁊ ppls iudaic: ꝓpter qð ſpecialẽ
legẽ accepit a deo: Exo.xx. Et iõ decens erat q iſte cultꝰ re
iudaic' de babylone in iudeã relute

☚

ni deliderij. iudei eni

creatura ltellectualis eſt apta. Iſte aũt vie reſtituendi diui
num cultũ ad hoc ſũt excluſe:ut ꝑ hoc oſtẽdat᷑ exaudienda
via pdicta.ſ.p reductionẽ ppli in iudeã:⁊ talis moc loquẽ
di frequent eſt in ꝓphis:⁊ maxie in libꝛo pſalmoꝝ:qͥ metri
IIIEt ego. Dic qrto
allegat᷑ rõ ex pte hhuüug —2GW
deyuoti q erãt in baby E ego ad te dne clamaui:
lone ferueti veſiderix r ene io mea brenen..
qrebãt redire in iue Le. At quid dñe repell oꝛo
am magis ppr cultuʒ

te dñe clamaui.oꝛe ſi ex
mul ⁊ coꝛde. mEt
mane oꝛo mea ßquen
et te.i. anteq aliqd opari incipiã dirigã oꝛonem meã ad te
nt qd dñe repellis oꝛonẽ meã.eã nõ exaudiẽdo.
o ¶ Auertis faciẽ tuã a me.lodt᷑ de deo moꝛe hũano:quia
hõ auertit faciẽ ab illo quẽ nõ vult e
gat neceſſitatẽ exauditõis.d. p¶¶ Paup ſum ego: ⁊T in la.
a iuuen.mea. Juuẽtus aũt ppli iſirł uelligit᷑ ꝓ tꝑe quo fuit iĩ
egypto:pm illud Hiere.ij. Recoꝛdat ſum tui miſerãs ado
leſcentiã tuã ⁊ charitatẽ deſpoſationis tue:qñ ſecuta es me
in deſerto.ſ.i exitu de egypto:⁊ tũc ppls iſrł fuit valde pau
per ⁊ afflict.q ¶ Exaltat᷑ aũt.in adeptione terre pmiſſio

nnis regib chanaa debellatis tpe ioſue:⁊ adhuc plus tꝑe da
uig a ſalomonis:qꝛ tũc ppls ürt fuit maxie exaltatus.
r¶ Humiliat ſum ⁊ ↄturbavꝰ.p nabuchodonoſoꝛ regem

—

boab plonis:ciuitatẽ 7 rempla deſtruẽtẽ:⁊ pplm captiuatem

8¶ In me. i. ſuꝑ me. t lerũt ire tue cc. i. effect pu
.: Wrcizdollerunt me ſicut
agqua tota die.i.ſicut aqua tagit intrãtẽ ipam circũquaq;
ita punitões tue tetigerut me in aia ⁊ coꝛpe. x ¶ Circũde
aerũt me ſimul.⁊ hoc facit ad enarotmg gli eli ma⸗

nitionis tue venerũt ſuꝑ me. v

la pene eueniũt ſucceſſiue facili poꝛtant. p ¶ Elongaſti a
me amicũ ⁊ ꝓximũ.i.illos qͥ fuerũt añ amici mei ⁊ ꝓxximi:
¶ Et notos

ita ꝙ nõ poſſu habẽ ab eis ↄſiliũ ⁊ auxiliũ. ʒ

mDeos a miſeria. ſupple mea: ita ꝙ p eos non põt releuari.
In tranſlatione vero hiero.hẽ: Et notos meos abſtuliſti.

ta ꝙ nõ pñt auxilium ferre mihi. Scòm doctoꝛes nr̃os ca

actoꝛ diſtribuebat quoſdã pſalmos qbuſdã cantoꝛib⸗

eſt. ſ. ꝙ ad plenũ ĩtellectum vbi aliqd eſt ſupplẽdũ

nem meã:adᷣertis ſaciẽ tuã

diuinũ q; ppi nale ſo a me⸗ alp ſum ego ⁊ in
8 keiun aralg laboꝛibus a iuuẽtute mea:
So a 3 xaltty at humiliat ſum

ire. Cõſequẽt alle

qð ſatis habet᷑ ex hoc titulo vbi duo q̃ſi actoꝛes noiant᷑

ſ. filij choꝛe heman:qð nõ ↄtingit ĩ ꝓpheticis locutio
nib'. ʒ eni pphe ↄcurraãt frequẽter in eadẽ ſnia: nõ tam

in eadem ſoꝛma vboꝝ..nec vni legitur ꝙ vna ⁊ eadem

“ Pꝓphetia numero
ABob⸗ pppersſtt
⁊ cõturbaſ. In mẽ trànſie ⁊ ſemel attribua
unt ire tue: ⁊ terroꝛes tui Aũ igieur iſe pſal
Zturbauerũt me. Circũdẽé mno flliocboret
derunt me ſicut aqua tota ſeũdario vo be
die:circũdẽderũt me ſimul man: maifeſtuʒ ẽ
Elogaſtia me amicũ ⁊ pxi Snns vomufſ
res.filij eni choꝛe
erant leuite: ſimi

liter x iſi exaite: ut hẽ in locis allegatis ꝑ poſtillatoꝛeʒ
ad planũ ⁊ veꝝ ſenſum:vnde ⁊ vtriſq; tanqꝙ cantoꝛib

dauid:diſtribuit iſtũ pᷣſ.q rõne eis intitulat᷑. pñt etiam

multi cõformit vnũ eundũ pſalmũ vel hymnũ canta

re ſo omnimoda ↄfoꝛmitate ſonoꝝ ⁊ modulaminum:

n tñ eandẽ pphetiã ſh eiſdẽ vbis ⁊ ſyllabis pferre. qli

bet eni ppha habet ſuũ ꝓpꝛiũ modũ loquẽdi ſeu ſcribẽ
di in ꝓphetijs:vñ ⁊ hiero.dicit in plogo ſuꝑ Eſa.ꝙ ipſe

fuit vꝛbane eloquẽtie:non aũt hieremias:⁊ ſic de alis:
vñ apud veros hebꝛaiciſtas moc loquẽdi totpſalterij
eſt cõfoꝛmis q̃ſi ab vno pphᷣa ſeu actoꝛe ↄpoſit:ſicut ⁊
pentatheucus ⁊ alij libꝛi qͥ tãtũ vnũ hñt actoꝛẽ. poſtilla

toꝛ vo volẽs fugere rõneʒ:q̃ ꝓ beato auguſtino manife
ſte facit aſſerit ꝙ actoꝛ huiuj p̃ſ.fuit heman e raites vo
lens excludere filios choꝛe:qð nõ valet:cũ pᷣſ.iſte pᷣmo

intitulet filijs choꝛe:⁊ ſecũdario heman:ut dem̃ ẽ. Sciẽ
dum etiã ꝙ multi hebꝛeoʒꝝ expoſitoꝛes ſũt iſt opinio

nis.ſ. beati aug.allegãtes ad hoc illud qð legit᷑ ij. Regũ
xxiij.ca.vbi de ipſo legit᷑ ꝙ fuit egregi pſalmiſta iſrael
ut ibidẽ:q̃ qdem allegatio videt᷑ valida. ſi eni pſalmi in

titulati filijs choꝛe ⁊ aſaph oẽs eẽnt ab eis ↄpoſiti poti
oꝛi mõ potuiſſent vocari egregij pſalmiſte ir i ipe da

uid.pſalmi eni eis intitulati ut cõiter tractãt ad lr̃aʒ de

altioꝛib myſtirijs chꝛiſti ⁊ eccłe q; pſalmi intitulati ipſi

dauid:q ꝓ magna pte tractãt lr̃aliter de ſuis caſibꝰ ſin

tholicos Aug. ⁊ Hiero. ⁊c᷑. qb in hac pte magis eſt adherẽ gularibꝰ: ꝓut pʒ in quattuoꝛ pᷣſ.immediate pᷣcedẽtibus
dũ:mã huius pᷣſ.ẽ paſſio oni nr̃i ieſu chꝛiſti:qua pᷣſ.pᷣuidit
h ſpm ꝓphᷣie:⁊ etiã ſcripſit in hoc pᷣſ. loquẽs in ꝑſona chꝛi
ſi. Sed hãc expoſitionẽ nõ pſequoꝛ:qꝛ clare ⁊ lucide trali
ta eſt in glo.ſupꝑ pſalteriũ qͥ habet᷑ vbiq;:⁊ ſic ad eà põt qli
t recurrere. ? ſcõm hoc expoſitio qua poſui eſt tm figura-

*

n figura ↄtingebant illis.j. Coꝛinthio?.x. ca.

Itulus hubp pᷣſ.videt᷑ ſingularis ini ceteros.eſt enĩ

dññs q habet p titulo. Canticũ pſ. ſilioꝝ choꝛe. ⁊ ſic in buſ
danm alijs.cũ aũt addit᷑ ad victoꝛiã ſup mahalach ⁊c. ae

tur ali tituł cũ ibi noiet al taq; actoꝛ pᷣſ. Itẽ in cũq; titu
lo ponit᷑ hec dictio ad victoꝛiã ſeu victoꝛi ſemꝑ ab ipſa ea

mon vbi hec dictio ponit: ſed cũ in hoc titulo poſti dixe
rat:Canticũ pſalmi filioꝝ choꝛe.poſtea ſbᷣdit Ad victoꝛiã

⁊⁊c̃. Ex hoc pʒ ꝙ ſit ſecũdus tituł: q qdẽ titul ſic duplicatꝰ

manikfeſte facit ꝓ opinione beati aug. attribuẽtis auctoꝛita
tem oium pl. ipſi dauid: ⁊ diuerſitatẽ tituloꝝ:in qbus alij
dicũt᷑ q̃ſi actoꝛes attribuit officio cantoꝛatus.ſ.eo ꝙ dauid

In. pſ. lxxxvij. One de. vbi dicit in poſtilla. Lanticur

Dduplicat:qꝛ cũ dẽ:Canticũ pſalmi filijs choꝛe. v:
aideẽ tituł oino cũ titulo.xlvij.qᷓ incipit: Magnus

Pl.eni ꝗᷣ incipit: Quã dilecta tabernacula tua ⁊c intitu
lat᷑ filis choꝛe:in quo qdẽ pᷣſ.tractat de beatitudie cele
ſti. ſimiliter p̃ſ. q̃ incipit: Benedixiſti dñe. intitulatus
eiſdẽ:tractat egregie ad lr̃am de pᷣmo aduẽtu chꝛiſti.pᷣſ.
etiã qᷣ incipit:Fuüdamẽta ei eiſde intitulat tractat nota

biliter ⁊ valde cõpẽdioſe de eccleſia triüphante ⁊ militã

te:ut.s.dem̃ ẽ.pᷣſ.vero inter pᷣdictos poſit᷑ qᷣ incipit:n

lina dñe. intitulat ipᷣi dauid agit ad lr̃am ſcõm poſtil
latoꝛẽ de pſecutione quã paſſus ẽ dauid a ſaule:⁊ alijs

—

ſuis pſecutoꝛib:q̃ qdem mã ad lr̃am incõpabilit ẽ mi

noꝛis vilrael reſpectu pᷣdictaꝝ: ⁊ ſimilit inueniet᷑ in

toto pſalmo q̃ſi p magna pte. UWalde ipꝛopꝛie igit attri

bueret᷑ ſoli dauid ꝙ eſſet egregius pſalmiſta: cum filij

choꝛe ⁊ aſaph ſimiliter ⁊ heman potius debuerũt dici

r B Dic leu victoꝛilen egregij ſi pſalmoꝛum qui ſunt eis ititulati fuiſſent acto
dem dictõe incipit fnd Pi Nſurett P oẽs titulos pſal 4

res:⁊ dauid eſſet actoꝛ eoꝛum tãtum:qui ei intitulant.
Sunt etiã alie rationes pꝛo opinione beati augu. que
fuerunt ſupꝛa tacte in ſuis locis: iſta autem ponuntur
hic eo ꝙ reſpiciunt ſingularitatẽ iſtius titul.¶ Itẽ ſci
dum ꝙ hec dictio mahalath: q ponitur in hoc titulo
ſumẽda eſt in illa pꝛima ſignificatione.ſ. ꝓut ſignificat
quoddaʒ inſtrumentũ muſicũ vel certũ modũ cantadi

ſun inn
nthilg
zchlotpoge
lborßlaſe
characg
cioꝛinſuag
AAlononkin
anitiin
nulgetten
iebare
mian hube
Uotueden
fotrop aelch

fiitractnren

Gnmidriil
Utnequai
Uunmul
Pdecamn
AAlttorege
zinuppein
ſewaut pu
lhloſiurm,
gliſolann⸗

edodiat

fnhätopoſen
Ktnil l
linn
Gourachoztnr
ſuann
Oblionigvi
toni pulteni
nllo riacit
Nenpphlin u
bcll'npen
a oreseſt
ſenaudin
bilaen
en meäa
eyñ
latoralin
ſtentone

Krim
rlairin
u lli⸗
Nmp amr
mülin
nifimnügn
2 tmrumtunr
barilen

cpret

mmietnit
laui
wr giſan
diw
wunfunt
uabnngi
nurizitn
manoi

vres ütitèn

Anii

feiſen

ebes
kifed
rmmitiin
wpinuin,

sr/

uluni

tijs 2c

uit legere h

pſalmoꝝ

tui concoꝛdat hoc qð ſtatim ſequit᷑ ad reſpondendum.

Sunt autem quedam cantica que cantant᷑ per modum

reſponſoꝛij: ut in eccla frequentatur. vnde circa titulos
pſalterij videt᷑ dicendũ ꝙ ſunt quidam qͥ expꝛimũt ma

teriam pꝛincipalẽ pſalmi vel ſaltem illud a quo pſalm

incipit exoꝛdiri: ſicut pᷣſ.iij. Domine quid multiplicati.
cuius titul eſt: Pſalmꝰ dauid cum fugeret ab abſolon
filio ſuo:⁊ ſic de ſimilib.Sunt alij tituli in qbus nõ ex

pꝛimit᷑ materia nec aliquid de contentis in pſalmo:ſed

declarat᷑ modus cantandi:ac ſi diceretur in pᷣmo t

pſalmũ tractari de paſſione chꝛiſti. Inſpicienti aũt diligen

ter factũ poſtillatoꝛis:patet ꝙ burgen.falſum iponit poſtil.

nam ipſe amplectit cũ ſanctis doctoꝛibus eandem veritatẽ
ſic dicens circa finẽ hui pᷣſ. Scòm doctoꝛes nr̃os catholi

vel in ſecũdo tono huiuſmoi: vel declarat oꝛganum

muſicum in quo talis cantus ꝓpꝛius debet poni:⁊ iſtis
modis intelligunt᷑: negumoth qð ponit᷑ in quarto pſal.
nehiloth que ponit᷑ in quinto:⁊ mahalach que ponit᷑

in hoc pᷣſ.⁊ ſic de multis alijs:⁊ iſtius opinionis eſt ra.

abẽhaxra qui inter alios expoſitoꝛes hebꝛeos fuit perfe
ctioꝛ in ſua grãmatica:vnde nõ eſt curandum quatum
ad ſenſum lralem de iſtis titulis qͥ ad oſtenſionem mõoi
cantãdi vel pſallendi ponunt᷑:niſi foꝛte per modũ et-
mologie:que nõ ptinet ad ſenſum lr̃alem: vnde a eccle

ſia vniuerſalis cui auctoꝛitas maxima eſt: non conſue

uit legere hos titulos in eccleſia. Pis obmiſſis circa ma

teriam hup pſalmi poſtillatoꝛ videt᷑ non modicum a

ſti tractare:a adheret opinioni ra.ſa.ſingulari qui ipᷣm
exponit de afflictione iudaici ppli in babylonica capti
uitate:quã quidem expoſitionẽ ra. ſa. littera nõ patitur
ut patet manifeſte in certis locis:⁊ pᷣmo in hoc qð dicit
In die clamaui ⁊ nocte coꝛã te cc.oñſum eſt eni ſupꝛa ĩ
agditione ꝙ ppls ille in babylonia exiſtens tor vel ma
xima ps eius a qua totũ dʒ denominari erant idolatre
tres aut pueri ⁊ daniel ⁊ eſdras: tanquaʒ pauciſſimi ꝓ
nihilo ſunt reputãdi:ſᷣm ph̊ᷣm in.ij.phyſicoꝝ.vñ oꝛatõ
taliũ idolatraꝝ nõ erat exaudibilis vſquequaq;. Item
Hoc qð dicit: Inter moꝛtuos liber.nõ ꝓpꝛie intelligitur
Fm hãc expoſitionẽ:liberatio eni ꝑ moꝛtẽ falſa liberatõ
eſt: niſi in ũlis qͥ aliã vitã melioꝛem certitudinaliter ſpe
ctant:vñ ⁊ phus impꝛobat in ethicis occidẽtes ſeipᷣo)
gquãtũcũq; ſint in anguſtia ſũma poſiti. Itẽ qð ſequitur
Nunqd moꝛtuis facies mirabilia ⁊c᷑.vſq; ibi: In terra
obliuionis. valde inſufficieni exponũtur ſᷣm hac expoſi
tionẽ. vult enĩ poſtillatoꝛ allegare in pſona illiu ppli ꝙ
nulla via eẽt ad reſtituẽdũ diuinũ cultũ niſi ꝑ reductio t
m

nem ppli in iudeã:qð eſt maifeſte falſũ.poterat eni diui
nus cult repari ꝑ alias nationes:eo mõ qͥ dꝛ Matth̊ᷣ.

iij. ca. Potẽs eſt de ex lapidib iſtis ſuſcitare filios iirł:
ᷣ qdem auctoꝛitas bñ intellecta cõtradicit huic expoſiti !
oni poſtillatoꝛis:ſimilr hoc qð dicit᷑: Ut qͥd dñe repell
oꝛonem meã ⁊c.nõ verificat᷑ de babylonicis:qᷓ ut dem

eſt indigni erãt exauditione:vñ inuanũ q̃reret᷑: It quid
dñne repellis.vñ ꝓpter iſta ⁊ multa alia q̃ ex iſtis poſſent
deduci tota lr̃a fere pᷣſ.nõ eſt applicabilis huic expoſitõ
ni. Nec rationabiliter hec expoſitio debuiſſet occupare

mẽbꝛana:qꝛ nec eſt lr̃alis nec figuralis.va igit᷑ expoſitio
hu pᷣſ.q̃renda eſt in glo.nr̃a vbi ſingularia vba ponde
rant᷑ 2 aphllene paſſioni chꝛiſti:qui qͥdẽ chꝛiſifuit vere
inter moꝛtuo

n s liber:ut in glo. cũ qbuſdã ſuis circũſtan
6. (MKeplica. ðð

—

dicit non eſſe curãdũ de titulis:ideo eccłla vni

uit legere hos titulos: ⁊ tamẽ in multis locis fecit de eis
magnos tractatus.Sed in mã huv pſal.burgen. valde

inuadit poſtillato.dicens ipſum multũ a veritate deui

pſalmo. Domine de'ſalutis mee. burgen.

rſalis que eſt maxime auctoꝛitatis:nõ pſue

cos:Aug.⁊ Piero.⁊c.qbus in hac ꝑte magis adherendum

eſt mã hur pᷣſ.eſt paſſio dñi noſtri ieſu chꝛiſti: qua pᷣuidit
ſ. per ſpiritũ ꝓpheticum ⁊ eã ſcripſit in hoc pᷣſ.loquẽs in

perſona chꝛiſti:que expoſitio qꝛ clare tradita eſt:⁊ in gloſij/

noſtris cõiter reperit᷑ eã non reſumo ſed ſolũ expono lIram
ut figuralẽ: iuxta illud.j. Coꝛ.x. Omnia in figura continge
bant illis.hic mocł dicendi debuit ſufficere burgen. in mul
tis locis pſalmoꝝ ne calũniaret᷑ poſtillatoꝛẽ figuralit expo

nentem: figuratam tamen a pncipaliter a.ſſ. materia inten

tam non reijciendo. Illa autem que burgen.opponit cõtra
illam figuralem expoſitionẽ non ſunt inſolubilia. Pꝛimuʒ

cum dicit ꝙ ppls tempoꝛe captiuitatis babylonice fuit cõit

malus:⁊ per cõſequens fruſtra oꝛat qꝛ non meret᷑ exaudiri
Ad qð reſpõdeo ꝙ iſta oꝛatio non ponitur hic exaudibilis
merito populi captiuati:ſed merito pꝛophete ꝑſonam ppli
captiuandi aſſumẽtis ⁊ ꝓ populo oꝛantis ⁊ rationes exau

ditionis allegantis:2 obijcit burgen.de eo qð dicit᷑: actus

ſum ſicut homo ſine adiutoꝛio inter moꝛtuos liber: qð de

veritate deuiare:⁊ poſtponit etiam ſententiã doctoꝛum
noſtroꝝ qui cõmunit᷑ tenent hunc pᷣſ.de paſſione chꝛi

igit libera. Ad q

eis veriſicari nõ oteſt:quia moꝛs peccatoꝛũ peſſima: non
. ð dico ꝙ nõ eſt allegatio ppli ſed pphᷣe cre
dentis ⁊ ſperantis melioꝛis gre repoſitionẽ per moꝛtem. ʒ

obijcit burgẽ. ð illuo qð dicit᷑: Nunqd moꝛtuis facies mira
bilia ⁊c̃.qð dicit incõuenieni exponi quaſi nõ ſit via repan

di cultum diuinum niſi per liberationem populi a capti
uitate pꝛedicta. Ad hoc reſpondetur ꝙ poſtillatoꝛ exponit

nõ de neceſſitate ſed de congruitate: qꝛ magis decuit diui

num cultum repariꝑ pplm in datione legis deſponſatum

in lege educatũ: ⁊ vñ cõſtabat ex diuina ꝓmiſſione chꝛiſtuʒ
naſcituꝝ. Ne igit pmiſſio facta patribus fruſtraret de potẽ

tia oꝛdinata id fieri opoꝛtuit:quanuis de poteſtate abſolu

ta multiplex alius modus poſſibilis fuit iuxta allegatum
burgen. de Matth iij. Põt deus de lapidib ſuſcitare filios
abꝛae.quam auctoꝛitatem burgen.penſat valde contra po
ſtilla. cum tamen laboꝛet in equiuocis:qꝛ iſte loqtur de po
tentia oꝛdinata: ille aũt de abſoluta que reſpicit potentiaʒ
obiectiualẽ:ſcõm quã quodlibet põt fieri ex quolibet: non
aũt ſcòm oꝛdinat ſcõm quã ex agimo vel lapide nõ fit hõ

qð vltimo obijcit burgẽ. videlicet ꝙ ppls captiuus: qꝛ pꝛa

uus nõ meruit exaudiri:ideo fruſtra in pſona eius dicitur:
Vt quid dñe repellis oꝛationẽ meã ⁊c. Soluit ex rñſis ad p
obiectionem. ¶ Plal. LXXXVIII.

Zilericoꝛdias domini. Huic pᷣſ. pꝛemittitur talis

ethan egraite. in quo notat᷑ actoꝛ hub pᷣſ. ſicut di
ctum eſt plenius pᷣſ.pꝛecedenti. Dicit aũt pſalm iſte erudi
tio ethan:quia de ipſo fuit eruditus ꝑ ſpiritumſanetum ⁊
ipſum ſcripſit ad eruditionẽ alioꝝ. De mã aũt huiuj pᷣſ. di
cunt cocoꝛditer doctoꝛes hebꝛei ⁊ latini ꝙ pſalm iſte loqᷣt

de ſtabilitate 2 ppetuitate regni dauid:que completa eſt in
chꝛiſto ⁊ in nullo alio:de cui regno dicit᷑ Daniel.vij. Aſpi

ciebã in viſione noctis:⁊ ecce quaſi filo hõis veniebat ⁊c̃.⁊

ſhditur: Poteſtas er ptãs eterna que nõ auferet: ⁊ regnum

ep qð nõ coꝛrumpet᷑:ſcòm expoſitoꝛes hebꝛeos ⁊ latinos
ſed in hoc eſt differentia ꝙ iudei expectant hoc eſſe complẽ
dum in meſſia futuro. Catholici vero dicunt hoc eſſe com
pletum in chꝛiſto qui deſt. cẽdit de ſemine dauid ſcòm carnẽ

Ro.j. ⁊ Matth.j. vbi eius generatio deſcribitur per dauid

2. %

7 de perpetuitate regni eius dixit angelus ad virginẽ:Lu.j.

Dabit illi dominus deus ſedem dauid patris eius:⁊ regna

bit in domo iacob in eternũ:⁊ regni eius non erit finis. Di

uidit᷑ aũt p̃ᷣſ.iſte ĩ vuas ꝑtes:qꝛ pmo pſalmiſta ſe excitat ad

are:⁊ poſtponẽ ſniam doctoꝝ nr̃oꝛum qͥ cõii tenẽt hũc

dei laudationem: ſecundo explicat hui laudis ronem : ibi

JððM .

titulus in hebꝛeo ⁊ in tranſlatõe hiero. Eruditio

. — = , ceſu⸗
ð
mini. ʒ eni in deo ſit tãtũ vna miſericoꝛdia ſicut⸗ Rn lees a la n Batpon ia: duoft. Dn ſänſte
lũtas.:tñ hʒ multos effect᷑ ex ꝗb noiat᷑ in plurali. b ¶ In tuüdeputato vbi puen bat hoies ſci dla nates m mnnck,
eternũ cãtabo.i.hoc carmine laudabo:⁊ dicit ĩ eternum:qꝛ qs ĩ nu.equa.dño.Iſte nubesfuerur i Ru es q cede iemictn
Suidit hũc pᷣſ.vſq; ad finẽ mũdi decàtãdum in eccla:⁊ iſta bat pplm deegpto exeite: Exo. pii Etilanpbs den li⸗
Pfecitioꝛ i patria: ſctautð ,, ons deditie ⸗ pirutedu⸗
Samf luit bbl lrrriz Eruditio etban egraile. ſanctox. Qũuoni qe inu Bo alkbbiler⸗ tun
Beati qꝗᷣ habitat ĩ do M Albue cauabitonorſili nabe pecdchatn dechtin⸗
Annciabo veri Pſalmus. XXXVIII. Lrit deo ſilijs dei: Dèuſ q ba decẽ qᷣ dñs di ijm
tate tuã in oꝛe meo. Iſericoꝛdias dñi: in gloꝛificat in cõſilio ſancto xit pplo Eo N, dupcia
hoc diẽ: qꝛ miſericoꝛ Eternũ cãtabo.In ge rũ:magn ct terribilis ſup Zinuͤrd appa iiaticl
Qdisa a veruas iuſtieie neratione ⁊ generatione, oẽs qui in circuitu eſunt. ud virn viuin denönr
En he cntα ànnüciabo vitatẽ tuã ĩ oꝛe Bñf deus virtutu quis ſi p Simillo erit enon
opib/ oiuinis: H i ali meo.OQuoniã dixiſti ĩ eter milis tibi: potẽs es dñe ct deoi filijs dei. Fi Kiodnonn
q̃ᷓ ope pł reluceat iu meo. uonla dixim lele. reO in circuitu tuo lij dei dicũt ageli ſen binlio⸗
ſticia:⁊ in alio miſeri nũ miſericoꝛdia ediſicabit veruas tua incn, cuitu in0H ſleb⸗ iob. j. Cum lugt 4
coꝛcia: ſicut dem fuit in celis:pparabit vitas tua Tü dnaris ptati mariſimò veniſſent filij dei ſiiſtieb
5. pleui⸗ rriii. eis. Diſpoſui teſtamẽtum tũ aũt fluctuũ ei tu mitigaſ ut aſſiſterẽt coꝛaz orinologe
djeritt huns lan Alectis meis: iuraſti dautid Tu humiliaſti ſicut vulne do: eſtigi ſeſus u bo
dis ronẽ: vpmo in ge ſeruo meo vſq; in eternu, ratum ſuperbum: in bꝛi taienn marfe Bhrnn
neraliſecdo magis pparabo ſeme tuũ. Et ẽdi chhio virtutis tue diſperſiſti Erit ſilis deo per an
in ſpall: bi oſitebut ſicabo in generatõe ⁊ gene inimicos tuos. Tui ſunt ãlitate qv.nulb⸗ zuhmn
Aapmaifdrr rationẽ: ſedẽ tuã. Confite celi ? tua eſt fra: oꝛbẽ terre qꝛ r ille ireroell rln
laer ppemuar roni hüt celi mirabilia tua bſe! 2 pleitudin& er tu füdaſti: eereclltio⸗dinuot e
dauid in cheiſto: que Eteni pitatẽ tuã in ẽccleſia quilonẽ ⁊ mare tu creaſti er q CDeusg ai
deſcribit pncipalite AAgoꝛificat 1 plilio
in hoc p̃ᷣſ. ut dem eſfft M s; i. angeloꝛuʒ en
ſec gelexr oiſponebðrnnrͤstt e inla nenetze r v eos baies cſerant. gan
ad chꝛiſtũ: ſcom ꝙ dicit Gal.ijj. Lex pedagogus nr̃ fuit inn qby ſecreta viuia p reuelat: ut ei —— uche
chꝛiſto.a iõ data fuit illi ſoli ppło de qͥ chꝛiſt erat naſciiuu r ¶ Magn ptate. 8 eile oe iſte euerẽca Mnc
rus: ꝓut dem fuit pleni ĩ pncipio exodi: ⁊ iõ ſecũdaria ra eo mo d66. Wii. Quaf, ibil ẽ loc ſn i. ſup oes u iime
tio dicte laudis ẽ datio legis:⁊ vtrũq; bñficiũ h deſcribit᷑i’ venerabil. t¶ Sup esi eiruun er lut 15 A. ef⸗
ãddam generalipmittit ti mocf alit pcœſſerut ex odinatio agelos q ciafſiſtür. v ¶ Dñe de Frutih i dgeloy d er mg 9
ne dei: cũ dẽ: d ¶ QAm dixiſti. i. oꝛdiaſti. e ¶ Miſericoꝛ tgaſin diuie volũtatis· vñ ꝛdo angeliſlißint Ctitda die
dia edificabit in celis. qꝛ effectᷣ diuie miſericoꝛdie pus reue x ¶ Quis ſilis bb n ret raeel egeſto onti Nuſchzit,
lant ſanctis angelis:qui ſunt executoꝛes opum diuinoꝛum diſtãt a deo ipꝛopoꝛtionabili: ⁊ alie alintta⸗ gueſoli nüplänmn
i hominib'. Dicit etiã Edificabit᷑ ĩ celis. qꝛ p effectũ diuie us:iõ ſbdit᷑: y¶¶ Potẽs e od Tgeritaoin ſſoeofupe
miſericoꝛdie circa chꝛiſti myſteriũ repatur ruina angeloꝛũ deo ↄuenit. 3 0 e tnaicir lect⸗ d uinie care⸗ Apparni
fDPꝛeparabit veritas tua ĩ eis.i. veritas iuſticie tueq ſꝑ telllect nfi cauſat a reb':ſʒ vitas ite diuia ioib⸗ jelncet Pchananuf
