colter ei ader. n vt F65 leſit regina vaſthi: ſy cc ac maioꝛes in domibſuis: ſuũ imediatũ qn-
dem eſt. r E ͤmi oẽs pᷣncipes ⁊ pplos qſũt ⁊ hoc ꝑ cunctos pplos di cedẽs.ſ. boos: nõ
poſei elckereſelii in cuctis pu ciſs regis aſu Nuulgan. C Nabiel. nrad de neeln
ſis⸗ ittalt Rens bo eri. Egrediet.n.lmo regine 96 laq; geſtilip oͤſich telligi iate⸗ illa
noꝛilid. sS ¶ Rñdit/ Z OWOWMD Ee Sbalta g

nit᷑ rũſio vbi ptangit regine culpa. on ſolu re. leſit cõis expoſitoꝝ nfoꝝ nõ eſt reſpuẽda:pp incõuenietia,
regina vaſthi.ex fcõ gein ↄtẽptus regij pncipibꝰ s elege Poſtillato de etate man C
¶ Sʒ ⁊ oẽs pᷣncipes ⁊ pplos.regi ſbie Is ita geſtis. Poſti

deſcripta eſt regia⸗ vaſthi
deiectio: hic ↄñr ponit ipſiuj beſter exaltatio: 7
hain q̃ttuoꝛ ſibi gradati ſuccedentib:qꝛ p alijs

Ut neqq; vlira regia vaæ vginib'regijs ſociat:ꝛ modus muliebꝛis ei acceleratur
4 8 egi deſpõſat:ibi Ducta eſt ita.

uocare ñ poĩat:

ſuꝑ hdederat:⁊ per totu re
ð amici ſui vidẽtes eũ ↄtiue
bulo mardoche'filoiair: filij ſemei:filij cis de ſtirpe gemini anxiari ſuaſeft ei: vt vginej pulcherrima facẽt ad ſe a
ꝗᷣ trãſlat' fuerat de hierlin eo tpe q; iechoniã regè iuda tran quci: ⁊ illã q ini eaj mag ſibi placẽ̃
ſtulerat nabuchdonoſoꝛ ⁊c. pꝛeſupponit.n. ꝙ illð relatiuũ amoꝛ ſeq̃nt doloꝛẽ mitigarz pcedẽt

lacẽt vxoꝛẽ aſſumẽt: ſit

· hoc ẽ qð dicitur

iirnrt ih
6geinrt
rurſig⸗
eca⸗
ſenichſun
lengſann
rtnrgſwt⸗
Glumticht
pibnht
Gntwennil

—

ove ee

gileo⸗
ngfned
iun
Pnifling
le⸗ uts
gltenizſent
Kkarolan
ſumnoriun
ſtnnpedüre
GKanetien
Findande

Mrmt
bien ien
wnmtia

cumanum
delanon,

((Cririe

ſollentgne
ißlia

hrmtundii

Phme
lü romet

fmondo

limüdit

mi⸗
fannrt
loiſtid
Wemnin
Lynmics
jrinone
mtgtunit
Ehllunt
htüfti
irhrigch
ſndiir
Minmihi
gochini
Auſoangn
nufleſein
dhelſfiite⸗
TWronn
Nwebiati
owweü
ublai
brui on
lriͦgn
Pſttinmu
üinecuuc
ölbe
lin
ettpkin
iten
nthl

—

— — =ẽs S=SS

— =

qᷣ fuerat int ipſos
d e feciſſet
vel q̃ paſſa eẽt.cõ
ferẽdo penã quã
ei inflixerat:⁊ fcʒ
qð ipſa fecerat: ⁊
videbatur ſibi ꝙ;
culpã pena exceſ-
ſiſſet rõnib ſupꝛa
dictis: qꝛ fecerat
honeſtate ⁊ vere⸗
cundia muliebꝛi:
ppꝑ qð anxiebat᷑
eã reuocare ñ au/
dens: ne pᷣncipes
regni ò ſe ꝓuoca
ret:ex fractõe edi
cti irreuocabilis:
æ ne a toto pplo
pp vnã muliereʒ
reputaret᷑ muta/
bilis tanq effemi
nat ⁊ mollis:⁊ p
ↄñs regno pꝛiua/
ret᷑:maxie cũ non
eſſet de ſemine re
gio:ᷣm dem̃ Ra.

Sa.c. pꝛecedenti
1 Dixeruntq;
ueri regꝗ.i.fami
iares ⁊ intrinſeci
volẽtes occurere
eius deſolationi.
¶ Querant re⸗
gi puelle virgines
⁊c. Z pʒ lr̃a vſ
ibi: g
piant mundũ.i.il
lud qð ptinet ad
cultũ ⁊ oꝛnatũ:⁊
dẽ a mundo das:
qꝛ aliq̃ mũdãt cã
nes mulienꝝ ſicut
balnea pigmenta
⁊ ↄſilia:⁊ aliq̃ de-
coꝛant exterius ꝑp
ſui mundiciã ⁊
coꝛẽ: ſicut veſtes
2 oꝛnamenta de
auro ⁊ argento ⁊
lapibib pꝛecioſis

t acci

¶Meſter

b ¶ Poſti regis aſſueri indignatio deferbuerat.i paſ
ſio ire ⁊ turbatiois trãſierat:qꝛ aliter iudicat hõ in paſ
ſiõe poſit᷑ ⁊ extra paſſionẽ. c ¶ Recoꝛdat᷑ ẽ vaſthi.ſic
eſt in hebꝛeo ⁊ in libꝛis coꝛꝛectis:qꝛ detata paſſiõe aſſu
erus recoꝛdat fuit pulchꝛitudis ipſius vaſthi:⁊ amoꝛij

regis aſſueri idignatio ðᷣfer
buerat:rècoꝛdatus ẽ vaſthi
que feciſſet vel q̃ paſſa eſſʒ:
dixeruůntq; pueri regis ac
miſtri eꝰ.Querant᷑ regi pu
elle ᷣgies ac ſpecioſe:⁊ mit
tant᷑ ꝗ ↄſiderẽt ꝑ vniſas ꝓ
uicias puellas ſpecioſas ⁊
vgineſ:⁊ adducãt eas ad ci
uitatẽ ſuſan:⁊ tradãt in do
mũ feminaꝝ ſub mãu egei
eunuchi ꝗ ẽ pᷣpoſit᷑ ⁊ cuſtoſ
mulieꝝ regiaꝝ:èᷣt accipiant
mundũ muliebꝛẽ ⁊ ceta ad
vſus necia. Et q̃cůnqʒ ĩter
oẽs öculis regis placuerit:
ipa regnet ꝓ vaſthi. Placu
it hmo regi:t ita vt ſuggel⸗
ſerant iuſſit fieri. Erãt vir iu
deus in ſuſis ciuitate: voca
bulo mardoche filbiair: fi/
lij ſemei:filij cis:dẽ ſtirpe ge
mini:qui tranſlat fuerat de
hierlm:eo tpe qͥ iechoniaʒ
regeʒ iuda nabuchodono
ſoꝛ rex babylõis trãſtulẽat
ꝗq fuit nutricius filie frĩs ſui
ediſſe q̃ alto noĩe vocabat᷑
heſter:⁊ vtrũq; parẽtẽ ami
ſerat: pulchꝛa nimis ⁊ ðᷣco
ra facie. Moꝛtuiſq; pꝛe ei
ac matre:mardoche ſibi eã
adoptauit in filiã. Cũq; ꝑ
crebꝛuiſſet reg iĩperiũ:⁊ iu
mãdatũ ill multe pulchꝛe
vᷣgines adducerent᷑ ſuſan:⁊

egeo traderẽi eunucho:hẽè

ſcã. h ¶ Et quecũqʒ ini oẽs.i.ſuper oẽs. ĩ ¶ Oculis
regis placuerit. oculij. ſ. exterioꝛib pꝑ pulchꝛitudinẽ:⁊.
oculis mentis ꝑꝑ delectationẽ in ea inuentã ⁊ ↄſilibus.

pſar

et ꝓ vaſthi. vt ſic doloꝛ pᷣcedẽs det᷑ obli/

uioni. lI Placuit ſermo regi qꝛ videbat ſibi hoc eẽ
ad ſuã ↄſolationẽ. m ¶ Et ita vt ſuggeſſerant iuſſit fi
eri.mãdando ſtati executiõi. 10 Erat vir iude . hHic
ↄnr ponit᷑ ſpalis executio circa heſter:cũ dã:Erat vir iu

deus in ſuſis ciuitate. dicit ioſeph ꝙ tunc manebat in
babylonia:ſed adducta heſter ad ſuſan: illuc ſe tranſtu

lit amoꝛe heſter: quã diligebat vt filiã: ⁊ ſic ſcriptura loqui
tur hicꝓ tpe q ſe tranſtulerat apud ſuſã. o ¶ De ſtirpe ge
mini. ⁊ ſic pʒ ꝙ fuit ð ſtirpe ſaul pꝛimi regis iſr. q ¶

„△

tranſlatus fuerat. q̃ tranſlatioe hẽ. iiij.reg.xxiiij.ceia pa

tent vſq; ibi: ꝗ

ſter qͥʒ int᷑ cetas puellas ei
tradita ẽ:vt ſᷣuaret᷑ ĩ nũero
ſeminaꝝ.Quẽ placuit ei:&ᷣ
inuenit gr̃aʒ in ↄſpectu illi
vt acceleraret mũdũ mulie
bꝛẽ:ẽ᷑t tradẽt ei ptes ſuas:⁊
ſeptẽ puellas ſpecioſiſſimaſ
de domo regis: ⁊ lã ipſam
qꝙ;ᷓ pediſſeqᷓs e'oꝛnaret atq;
excoleret.Què᷑ noluit indi
care ei ppłʒ ⁊ patriã ſuam.
Mardocheus.n.pcepat ei
vt ð hac re oĩo reticerʒ:qui
deambulabat qͥtidie añ ve
ſtibulũ domin q̃ electe pᷣgi
nes ſuabant᷑:curã agẽs ſa/
lutis heſter:⁊ ſcire volẽſꝗd
ei accideret.Cũ aũt veniſſʒ
tpᷣs ſingulaꝝ p oꝛdinẽ puel
laꝝ vt ĩtrarẽt ad regẽ:exple
tiſ oĩbq̃ ad cultũ muliebꝛẽ
ptinebant:menſis duodeci
m pᷣtebat᷑:ita dũtaxat vt ſèx

mẽſibꝰoleo vngerent᷑ myr⸗

tino:&t alijs ſex quibſdam
pigmẽt ⁊ aromatib vterẽt
Ingrediẽteſq; ad regẽ:ꝗc⸗
qd poſtulaſſent ad oꝛnatuʒ
ptinẽs accipiebant:⁊ vt eis
placuerat ↄpoſite:de tricli/
nio feminaꝝ ad regis cubi
culũ trãſibaãt. Et que intra/
uerat veſpe egrediebat᷑ ma
ne:atq; inde in ſcdᷣas edes
deducebant᷑ q̃ ſub mãu ſa⸗

ſagaci eunuchi erãt:quᷣi cõ

cubinis regis pᷣſidebat:nec

eſter q̊; ini cetas puellas ei tradita ẽ.ſ.

egeo eunucho.
r ¶ Que placuit ei.
PHic ↄñr deſcribit ꝓ⸗
motio heſter q;n ad
accelerationẽ oꝛnat᷑
muliebꝛis:cũ dicitur
8(Et inuenit gam
in ↄſpectu illius.⁊ hꝰ
ſcm̃ eſt ex diuina oꝛ/
dinatõe:vt cito pmo
ueret᷑ ad regiã digni/
tatẽ:⁊ ſic liberarʒ po
pulũ iſrł a piculo ſibi

iminente de ꝓpinqͥ.
1 Et traderʒ ei par
tes ſuas.i.illa q̃ ad vi

ctũ veſtitũ ⁊ oꝛnatuzʒ

ptinebãt. v Que
noluit ei indicare po
pulũ ⁊ pꝛiã ſuã.de pᷣ
cepto mardochei:qꝛ
iudei tũc erant capti
ui ⁊ ſerui:⁊ ſi hoc ſci
ret᷑ foꝛſitã poſſet tãqᷓ
ignobilis repudiari:
quãuis ſᷣm veritateʒ
eſſet:de genere regali
vt dem̃ eſt. x ¶ Qui
deambulabat quoti/
die.ſolicitus inquire
re de bono ipſius he⸗
ſter. y ¶ Melſis. xij
vertebatur. ſ. anteq/
aliqua de virginibus
adductis ad regis cu
biculũ duceretur: qꝛ
pꝛimij ʒ3ʒ ¶ Sex mẽ
ſibus vngebant᷑ oleo
myrtino.i.lachꝛyma
fluente de tali arboꝛe
que habebat virtutẽ
mundificandi carneʒ
a (Et alijs ſex.ſ. mẽ
ſibuj. b Quibuſ⸗
dã pigmentis ⁊ aro-
matibuj vterentur. q̃
faciunt carnẽ mulieri
ſuauẽ ⁊ redolentẽ ad

in mulierib ſolẽt eẽ:
oĩa iſta fiebant de ↄſi

lio medicoꝝ regis:vt ſic maioꝛẽ delectationẽ inueniret ĩ eis

vel ſaltẽ in aliqua eaꝝ:⁊ ſic maioꝛ delectatio ſupueniẽs do
¶ Et q̃ intra.veſpe egre. mane ⁊c̃.

loꝛẽ abijceret pᷣcedẽtẽ. c

vt ſic de plib' vna tãqᷓ delectabilioꝛ ⁊ amablioꝛ eligeret:⁊
tãqᷓ regia coꝛonaret. d¶¶ Qui cũ ↄcubis regij pᷣſidebat.ðᷣ
victu ⁊ veſtitu ↄueniẽti eis puidẽdo:tam̃ veriſile eſt: iſte
q̃ admiſſe fuerãt ad cubiculũ regis:erant eius vxoꝛes:dice/
bant᷑ tñ ↄcubine:q̃.ſ.non erant pᷣncipales vxoꝛes ſicut ⁊ de
abꝛaã legit᷑:ꝙ ſara dẽ ꝓpa ⁊ pᷣncipalis epᷣ vxoꝛ:alie ãt dicũt᷑

ↄcubine:vt hĩ geñ. xxv.omnes tamen erant eius vdra.

B 2

repꝛimendũ fetoꝛeſ c

1Arrn
* „
&*ε S,,A

„

¶ gnſtabat dies qᷣ heſter ⁊c. debebat intrare. ad regis cu/
biculũ ſm modũ ⁊ oꝛdinẽ ſuꝑius poſitũ. f ¶ Que nõ qſi
uit muliebꝛẽ cultũ. ſicut alie ponẽs ſe totalit ꝙ; ad hoc in

eunuchi diſpoſlitiõe. g

tabat. h ¶ Ducta ẽ
itaq;. Hic ↄñr agit᷑ de

deſpõſatiõe ⁊ coꝛona

tione heſter: ⁊ pʒ lr̃a

vſq; ibi: i ¶ Et odit

requiẽ vniuer.ꝓuin/

cijs.qð duplicit expo
nit᷑:vno mõ ꝙ mada

uit vn uerſis ꝓuicijs
vt durantib' nuptijs
heſter ceſſarẽt ab oꝑi
b'ſeruilibus:alio mõ
7 dedit eis requieʒ a
0

lutõe tributi ꝓ ilo
anno:vel ſaltẽ ꝓ pte

anni:⁊ hoc eſt magis
pꝛobabile:qꝛ ceſſatio
ab oꝑib'tanto tpe nõ
eẽt pplo gratioſa:ſed
roſa. k Ac dona

largit eſt. pncipib ſu

is:ſicut ſolet fieri ĩ ta

lib' feſtis. I ¶ Tuqe

ſcdo. Hic ↄñr agit᷑ de
ↄfirmatione amoꝛis
ipſius regis ad heſter
reginã:qð fuit ex hoc
ↄſeruauit ſibi vitã
uã denũciãdo inſidi
aj q ſibi parabãt᷑:⁊ h
a deo fem̃ eſt: ne gĩa

quã heſter apõ regeʒ

inuenerat minueret:
eo ꝙ patriã ſuã ⁊ po/
pulũ noluerat idicãe
⁊ hoc eſt qð dicitur:
I ¶¶ Cunq; 2 qrerent᷑
vᷣgines. videlʒ pꝰcoꝛo
nationẽ heſter: ſimu⸗
lãdo ꝙ rex aliã ſibi pᷣ

ponẽ vellet: eo ꝙ pa

triã ⁊ gen ꝓdere non
vellet: ⁊ ſic moueret
ad indicandũ:iõ ſub/
dit᷑ wC

Oium oculis gratioſa⁊ amabil
videbat᷑. decoꝛẽ.n. coꝛpis decoꝛ ge ⁊ vtuil mirabilr augnẽ

hẽbat ptãteʒ ad regẽ vltra
redeũdi niſi voluiſſet rex:⁊
eã venire iuſſiſſet ex nomie

Euoluto aũt tpe p oꝛdineʒ

ſiſtabat dieſ quo heſter filia
abiahil fratris mardochei:
quã ſibi adoptauat in filiã
debẽt intrare ad regẽ. Quͤe

nõ qſiuit muliebꝛẽ cultü: ſʒ
qcũq; voluit ege eunuch·½

cuſtos pᷣginũ:hec ei ad oꝛ
natũ ðᷣdit.Erat.n. foꝛmoſa

valde:⁊ incredibil pulchꝛi/

tudie:oĩdʒ ocul gratioſt. 2:
amabil videbat. DHücta eſt

itaq; ad cubiculũ reg aſſu/ auit regie heſter: ⁊ illa regi

eri mẽſe decio ꝗ vocat᷑ the⸗
beth:ſeptio anno regni e:
⁊ adamauit eã rex plus qᷓ;
oẽs mulieres:hũitq; gr̃am
⁊ miſicoꝛdia coꝛã eo ſuper

oẽs mulieres ⁊ poſuit dia⸗
dema regni in capite eũ:fe

citq; eã reãre ĩ loco vaſthi
Et iuſſit ↄuiuiuʒ pᷣparari p/
magnificũ cũctis pᷣncipibꝰ
⁊ huis ſuiſ:ꝓ ↄiũctiõe ⁊ nu
ptijs heſter. Et dedit reqeʒ
vniuerſis ꝓuincijs:c dona

largit ẽ iux magnificentiaʒ

pᷣncipalẽ. Cunq; ⁊ ſcdᷣo q;

rerent᷑ vᷣgineſ ⁊ ↄgregarent

mardoche manebat ad ia

m ( Necdũ ꝓdiderat ⁊c iuxta mandatũ eõ.ſ mardo
chei cui mandatũ ꝓ nulla re volebat pᷣterire. n

tpe.qͥ vgines ſic adducebant᷑:⁊ qͥ mardocheſolicit p heſter

ad poꝛtã regis moꝛabat. o ¶ Irati ſi bagathan thares.

occulte tñ machinãtes in ei moꝛtẽ:cã tñ h machinationis
nõ expꝛimit᷑ hic nec in aliq gloſa hebꝛaica vel latina quã vi
deri:ſed freqnter inuentũ eſt: fui regũ machinant᷑ in moꝛ

72,2

tẽ eoꝛ. p

iſta lra nõ eſt plus in hebꝛeo:Cuſto

Qui iani.erant ⁊ in cadare idebãt. ꝓ tota
e

8 ſupellectili 8.7 rõ hꝰ

diuerſitat ẽ:qꝛ dictio hebraica q̃ hic ponit᷑ quiuoca eſt ad

limẽ 7 ſupellectilẽ:tranſlatio tñ nr̃a ſequit᷑ pꝛimã ſigniſicati
onẽ:hehꝛei ãt ſequunt᷑ aliã cui magis ↄcoꝛdat lr̃a ſeq̃ns: cũ
oluerũtq; i regẽ iſurgẽ ⁊ occidẽ eũ. anitoꝛes.n.

dẽ: q

palacij nõ ſr tãte ptatis:ꝙ pꝑ arma regẽ poſſint occidere:cũ
hẽat cuſtodes coꝛpis ſui:nec ſic intrant familiariter ad inte

rioꝛa:ꝙ poſſi

nt ſibi venenũ ꝓpinare: ſed illi qui ſi cuſtodes

ſupellectilis auree ⁊ argẽtce in q ſcruit regi:pit faciliter
hoc facere cuiuſmõi erat iſti:vt dicũt hebꝛei. r ¶ NH
mardocheũ nõ latuit. dicit aũt ioſephꝙ hoc ſciuit per
quẽdã hebꝛeũ q erat ſamulus valde familiaris vnpillo

rũ eunuchoꝝ: Ra.Sa.vo dicit ꝙ hoc ſciun:qꝛ coꝛam

nuã regis:nẽcdũ ꝓdiderat
heſter patriã ⁊ pplin ſuum
iux madatũ eb.Quicꝗd eĩ
ille pᷣcipiebat obhuabat he
ſter: ⁊ ita cũcta faciebat vt
eo tpe ſolita erat qͥ eã puulã
nutriebat.Eo igit tꝑe qͥ mã
doche ad regis ianuã mo

mardocheo idi/
omate tharſenſi
de regis intoxica

tõe loquebãt: cre
dentes ꝙ mardo

cheillud idioma
penir ignoraret.
8 ueſitũ eſt 1
inuentum. ꝙ ita
erat ſᷣm vitatem.
t ¶ Madatuq;
eſt hi. ⁊ an. tra.

Eo igit

rabat:iràti ſunt bagathã ⁊ coꝛã rege. qꝛ ptter
thares duo eunuchi regis:

qni ianitoꝛeſ erãt: ⁊ in hmno aibcbaͤt ſe no⸗

palati limie reſidebãt volu peo we o iaeh⸗
erũtq; inſurgẽ in regẽ ⁊ oc bat ſcribere vnuʒ
cidẽ eũ. Qnod mardoche libꝑ: in ſea ſul
um nõ latuit. Statiqʒ nüci¶ we ha memoꝛi
Afuturoꝝ: qꝛ ex fa
ex noĩe mardocheiꝗ ad ſe ccis pteritis diri-
rẽ detulerat. Queſitũ ẽ ⁊ in gunt hoies in agẽ

uentũ: ⁊ appeſus eſt vterq; Ab furm ul.
eoꝝ ĩ patiblo.Et iuſſit rex ike
vt ĩ libꝛo memoꝛiali ſcribe/ R

ret᷑:vt ꝓ vita ſua aliqd rept Rerpmotic H
ſaret ei. Mãdatũq; eſt hi i it ratiener
ſtoꝛijs:⁊ annalibus traditũ peponitur ppłʒ
coꝛam rege. C. III. iniqua machina⸗
Oſt bẽc rex aſſuerus f:n ntir vopli
exaltauit amã filiũ amada/ Lirca p Ponle

thi qᷣi erat de ſtirpe agag: machinatiois oc

⁊ poſuit ſoliũ ep ſuꝑ oẽs pᷣn¶caſio: 2 ipſa mna,
cipel qͥs hẽbat.Cuctiq; ſer chinaztoi5
ui reg q in foꝛib palatij ᷣſa chinatiois execu

bãt flectebãt genua: T ado/ ibi Dixitq; amã
rabãt aman.Sic.n.pᷣcepat
fuuccos ſuit: co ꝙ
mardochene eſthate rar aman:ſicut ⁊ ceteri:⁊ h
eſt qoð dẽ: a ¶ Poſt nſſuerus exa
ſupbes pncipes regni ſui faciẽs eũ a ſe ſcõm. b ¶ Qui
erat de ſtirpe agag· iſte fuit rex amalech: vt hꝛ. j. Reg.

xv. quẽ ſamuel occidit: vt ibidẽ r: ⁊ i iſte aman habe
bat exoſos iudeos:qꝛ ſaul rex iſrł vaſtauit regnũ agag

interficiens amalechitas viros ⁊ mulieres paruulos

vt hẽ.j. Re. xv. ſed ↄ hoc videt qð d̃ infra. xv. Aman

fil amad athi aiĩo ? gente macedo. Ad qõ dicũt aliqui
idẽ eſt ppls amalechitaxꝝ 2 macedonũ:ſed hoc nõ vi

detur veꝝ:qꝛ macedonia eſt quedã regio in grecia ſßm

oẽs hiſtoꝛiagraphos:terra vo amalechitax eſt int egy⸗

= 7T⸗ EH — 7 „ . „
ptũ ⁊ terrã ꝓmiſſionis:⁊ ꝓpe terra edom:pꝰ eni occur/

rerunt filijs iſr! ad pugnandu õ eoj in deſerto: vt hetur

Exo.xvij.⁊ iſte terre ſunt valde diſtantes: iõ aliter
2 melius: ꝙ aman dicitur animo ? gente macedo per

hiſtoꝛiaj coe) vb i

iplius he⸗

regi. Occaſio aut
machinationis)

pec rex aſſuerus exaltauit aman.

Nijnrlel
n dori
scömwn
lüiitn
gaptmecren
cudan
depertne
Neegegde
pegurt
bin
ciemtln
pwuln⸗
perlane
Plunar

cerſatr
enee

Hmmntoh
epio n

rſoſtte

neckecta
Nhuum

huͤtin

ſann

n
lhric
N
msin
Agtin
mugur
ele
Mie
(Gu
Grt
.
donnr
hulinn
lrntiͤ
Pönte
ermmi
ont gh
Simuicnf
Thiupti
Rinol.

N.
Rur
X.
ypni

zrtgng
ſilbeun
zpmminjf
ipentr
or'nmng
Caßi,
ſor ien
Oruntl
iate,
himnſ
tdietgn
Ghuncb)
nen

ſimilitudinẽ: qꝛ macedones iã rebellabant imperio per phur.i goꝛal:ita ꝙ goꝛal eſt nomen hebꝛaicũ: æ ſignat ſoꝛ⸗

ſarũ:⁊ alexander macedo ab eis abſtulit monarchiam tẽ:⁊
eã tranſferens ad grecos:vt habet.j.mach.j. c ¶ So hic:

lus aũt mardo.nõ flec.ge.neq; ado.eũ.qꝛ ex ſuperbia

ſua volebat ſibi arriꝑe honoꝛẽ diuinũ faciẽ ſe adorari dẽ per hoc nomen

tanq deũ: vt die
hic gloſa hebꝛai

ca: r hoc erat ſbi eis imperatoꝛ. Söͤlus mar òpptie noſti ꝙ noͤn expediat

um undiker vie docheus non flectebat ge⸗

regno tuo: vt inſolſcat per

oñr ponitur ipſa nNu: neq;ʒ adoꝛabat eum. licentiã. Si tibi placèt dcer
machinatio: 1 n Cui dixer̃t pueri regiſꝗ ad ne vt peat:ẽt decẽ milia talẽ

ſolũ mardoche foꝛaſ palacij reſidebãt. Cur toꝝ appendã archarijs ga
um: ſed occaſie pᷣter cetos nõ obſuas man ce tue.Tulit ergo rex annu

eius cõtra totum

populũ iudaicuʒ datũ regis:Lunq; hoc cre

maxime qꝛ e iaz bꝛi dicerẽt: ⁊ ille nollet au dedit eũ aman filio amada
habebat odioſu, dire:nũciauer̃t aman ſcire

lũ qͥ vtebat᷑ de manu ſua:⁊

thi de ꝓgenie agag hoſti iu

pꝛopter interfeti cupiẽtes vtx pſeueraret in deoꝝ:dixitq; ad eũ: Argẽ/

onẽ agag: de cui 4 . t
ſurpe erat: vt pe mia. Dixerat. n. eis ſe eẽ iu-

dictũ e:⁊ defru deuʒ. Qũod cum audiſſet

ctionẽ amalechi· aman:⁊ expimẽto ꝓbaſſet ¶ Aocatiq; ſi ſcribe regiſ mẽ
taꝑ per iudeoſ te q mardoche ñ ſibi flecteét ſe pᷣmo niſan ttiadecia die

erlaini vi Eenu nec ſe adoꝛaret:irat ẽ

irat ẽ eiuſð mẽſis:⁊ ſcriptũ eſt t
cis vſq; ib i: valð: x ꝓ nihilo duxit ĩ vnũ iuſſerat aman ad oẽs ſatra
e¶ Wenſeymo mardocheũ mittẽ man ſu pas regis:⁊ iudices ꝓuĩcia

cnius vocabulu, gga: qudierat.n.ꝙ eẽt gẽt iu rũ diuerſaꝝxq; gẽtiũ:vt q̃q;

eſt niſan.apud he

beoo r coreo⸗ dee:magiſq; voluit oẽm iu gens legẽ potat ⁊ audire ꝓ
deoꝝ ꝗ erãt in regno aſſue varietate liguaꝝ ex noĩe re

det partiʒ martio

⁊ partiʒ apꝛil:q: ri perdẽe nationẽ. Mènſe pᷣ gis aſſueri:⁊ lr̃e ſignate ipi

incipit a pꝛopinq mo cuſ vocabulũ eſt niſan annulo miſſeſt ꝑ curſoꝛes
and duodecio regni aſſue regis ad vniuerlas puicias
ue ante equinocſi ri: miſſà eſt ſoꝛs ĩ vrnã:quůe vt occiderẽt atq; ðᷣlerẽt oẽ

oꝛi lunatione eq
noctio vernali: ſi

um ſiue poſt: ſii hebꝛaice dicit phur:coꝛam iudeos a puero vſqʒ; ad ſe-

Exo. xj. ¶ Ein ſudeoꝝ debẽt inifici: et exi

no. xij. rgni aſſue

ri.ex quo patz qð uit mẽſis duodecim g vo⸗

ſ. ꝙ mardocheuj
in pncipio regni

die:hoc eſt ttiodecio mẽſis

duogecimi ꝗ vocat᷑ adar:-
dictũ eſt ſupꝛa in cat᷑ adar. Dixitq; àaman re bona eoꝝ diripent. Sumãa
pꝛicipio hui libꝛi gi aſſuero.Eſt pplũs ꝑ oẽs aũt eplaꝝ hec ſuit:ᷣt oẽs p
ꝓuĩcias regni tui diſſpſus uincie ſcirẽt ⁊ pararẽt ſe ad
aſſuerinõ fuit elle 9 ſe mutuo ſepat᷑:noũᷣis bÿ5dictã diẽ. Feſtinabãt cur/

uatus:nec fecit ea vtẽs legib ceremonijs:in ſoꝛes ꝗ miſſi erãt reg ipiuʒ
que ſequuntur: ſ ſũp ⁊ reg ſcita ↄtẽnẽns. Et explẽ. Stãtiq; ĩ ſuſis pepẽ/

per magnũ tẽpu)
Rtn xij.anno

„

ponitur pꝛo expoſitione nominis perſici. O ergo dicit
hic:que hebꝛaice dicitur phur: intelligendũ eſt in libꝛo he-
bꝛaico ſic ſcribitur: quãuis ſit perſicũ:ſed tamen ſtatim ibi⸗
goꝛal:qð eſt hebꝛaicũ exponitur.

xitq; aman regi. Hic
ſcribitur machinatio
nis executio: qꝛ poſt
ſoꝛtilegiũ ſtatiz amã
incepit pꝛocurare er/
ga regẽ occiſioneʒ iuꝰ
deoꝛuʒ di. m Eſt

populus per omnes

pꝛouincias regni tui
diſperſus.qꝛ lʒ aliqui

cũ çorobabel eſdra

redijſſent in hierlmn:

tamen multi remãäſe

rãt diſperſi ꝑ regnuzʒ

tũ qð tu polliceris:tuuʒ ſit: amoꝛe vxoꝛuz quas

de pplo age qð tibi placet.

acceperant: ⁊ filioꝛuz
quos ĩ terra illa genu

erant: ⁊ poſſeſſionuz
quas acquiſierant:vt
dictü fuit Eſdre.j.

n (MNouis vtens le½

gibuj. qꝛ colebãt ynũ
deũ:cũ tamen antele

gẽ datã ⁊ ẽt añ abꝛas

gentes coiter colerent
pluralitatẽ deoꝛum:
gð adhuc fiebat cõi

in regno aſſuereir.

tẽnens.q.d.ſic poteſt

eſſe oꝛigo rebellionis

plenius n en⸗ qͥ die ⁊ qͥ mẽſe gens nẽ puulos ⁊ mulieres vno

gno tuo. q ¶ Et op

time noſti. hoc dixit
adulaãdo regi:vt ma

gis inclinaret ad ce-
dendũ ſibi. r ¶ Aι
ñ expediat rgno tuo.
c' bonũ ĩ pace oĩo ↄoſi
in malicia creſcat.
8 Per licemtis l. .
regij diſſimulatione,z

t¶Si tibi placet de

cerne vt pereat.q.di.

minus. 6 win eſt ſoꝛs in vrnam. iſte.n. aman Iʒ hoc ſit regno tuo vtile.tñ dependet ex tua voluntate.
is erat: . v Rer decẽ milia talentoꝝ appendã archarijs gage tue. i.
tes ad videndũ quo mẽſe machinatiꝑ ſua de interfecti theſaurarijs tuis pꝛo tributo qð reddunt tibi:ne pꝑ moꝛte,ʒ
eoꝝ diminuatur in aliquo pꝛouentus regni tui. x ¶ Tu

ſoꝛtilegus erat:⁊ iõ per modũ ſuperſtitioſuʒ poſuit ſoꝛ

one iudeoꝝ deberet hꝛe effectũ. k ¶ Et exiuit menſis
duodecimus qui vocatur adar.i.cecidit ſoꝛs ſuper.xij.
menſem qui apud hebꝛeos adar vocat᷑: ⁊ coꝛꝛeſpõdet ꝑ
tim martio ⁊ ꝑti febꝛuario. Poſtea miſit ſoꝛtẽ quo die
illius menſis deberet hoc fieri:⁊ cecidit ſoꝛs ſup.xiij.di
em:⁊ his dictis pʒ littera hoc excepto. g¶¶ Miſſa eſt
ſoꝛs in vrnã.i.in vas ad hoc deputatũ ſm illius ſoꝛtile
gi modũ:ſed quis fuerit ille modus magis in particu/-
lari nõ habetur ex textu nec ex gloſa:nec eſt neceſſariũ
ad veritatẽ hiſtoꝛie. h ¶ Que.iſ.ſoꝛs. i ¶ Pebꝛaice
dicitur phur.non eſt per hoc intelligendũ:ꝙ phur ſit

nomen hebꝛaicũ ſed eſt perſicũ:vnde in hebꝛeo habet b¶ Rege ⁊ aman celebꝛante ↄuiuiũ.quaſip reeno fuiſſet

lit ergo rex annulũ quo vtebatur.

antiquitus enim anulis

potentum ſignabantur littere eoꝛuʒ:⁊ ad hoc erat ibi ſignũ
expꝛeſſum:ad hoc ergo tradidit ſibi vt ſcriberet litteras æ

ſigillaret pꝛout ſibi placeret de int

patet littera ex dictis vſq; ibi:
rum.ideſt ſententia in bꝛeui. 3ʒ

erfectione iudeoꝛum: et
Sũüma autem epiſtola
Ut omnes pꝛouincie ſci/

rent ⁊ pꝛepararent ſe. armis: a talibus ad interfectioneʒ iu
deoꝛum:qꝛ omnibus dabatur licentia hoc faciendi:⁊ bona
eoꝝ diripiendi:ad qð multi erant inclinati. a ¶ Statiq; M
in ſuſis pepẽdit edictũ. qð fecit aman ne rex mutaret oſiliũ

3

oꝛdinatũ optimũ negociũ. c ¶ Auctis iudeis qui in vrbe
erant flentib.ſᷣm ꝙ dẽ Jo.xvj. Ploꝛabii ⁊ flebitis vos:mu
dus aut gaudebit. Ad maioꝛẽ intellectũ hy.c.⁊ aliquoꝛum
ſeq̃ntiũ qrit hic vtꝝ adoꝛatio q eſt ꝑx genuũ flexionẽ ſit ſoli
deo exhibenda. Et arguit᷑ ꝙ ſic:ꝑ hoc ꝙ mardoche nolu
it hoc modo adoꝛare ⸗D 4
aman:c cã in pſona
ey hẽꝛ. j. xiij. c. vbi dẽ:
Libenter.n. ꝓ ſalute
iſrl ẽt veſtigia peduʒ
ei deoſculari paratu)
eẽm:ſed timui ne ho
noꝛẽ dei mei tranſfer
rẽ ad hoĩem:⁊ quẽqᷓ; adoꝛaꝛẽ excepto deo meo.nec in hoc

dit edictũ rge ? amã cele-
bꝛãte ↄuiuiũ:⁊ cunci iudis
ꝗ in vrbe erant flentibus.

bus ↄmẽdat.tẽ apoc.xxij.dicit beat Joh.Cũqʒ audiſſem
vidiſſẽ:cecidi vt adoꝛarẽ añ Lede⸗ angeli:qͥ mihi oſtende
bat hec ⁊ dixit mihi:Uide ne ſe

ka wu dr herder magis a ſcriptura ſacra ⁊ doctoꝛi

rauit dauid de q̃ ibidẽ dẽ: Et ꝓcidit coꝛã ðð ſuꝑ faciẽ ſuaʒ ⁊
adoꝛauit ſuꝑ terrã:⁊ cecidit ad Pecle ei.qð nõ potuit fieri
ſine genuũ flexiõe:g nõ exhibet
ðð ſcũs hoc non ſuſtinuiſſet ſibi fieri:nec abigail hot feciſſʒ
q̃ ſcã erat:⁊ tenet᷑ cõiter a doctoꝛibin ſpũ pphᷣico tũc cũ ðð
locuta fuiſſe.(¶¶ Ad qõem iſtã dicendũ:q adoꝛatio manife
ſte oꝛdinat᷑ ad reuerentiã illq adoꝛat:reuerẽtia ãt deferen/-
da eſt alicui ꝑꝑ excellentiã ſue vᷣtutis:⁊ iõ vbi eſt ſingularis
excellẽtia:ibi debet᷑ ſingularis adoꝛatio:talis ãt eſt excellen
tia diuina:q̃ eſt infinita:⁊ iõ debet᷑ ſibi ſingularis adoratio
ᷓ a doctoꝛib vocat᷑ adoꝛatio latrie ſoli deo debite ⁊ exhibẽ

de.Uerũtñ qꝛ excellẽtia diuina cõicatur excellẽtib creaturi

nõ tñ vniuoce:ſed ꝑticipatiue ⁊ diminutiue:inde eſt ꝙ aliq̃
adoꝛatio defert᷑ creaturis excellẽtib ſicut angelis ſanctis ⁊
pſonis in dignitatib ↄſtitu:q vocat᷑ adoꝛatio dulie.De pꝰ
vo adoꝛatioe eſt hic qõ. Circa qð ſciendũ ꝙ lʒ adoꝛatio pᷣn-
cipalit᷑ ↄſiſtat in actu interioꝛi mẽtis deũ reuerentis:hʒ tam̃

cx ↄñti aliquẽ actũ ſeu aliqð obſequiũ exterp:qð eſt ſignuʒ

act interioꝛis:ſ icut act'ſidei “ pᷣncipaliter ↄſiſtit in actu i-
terioꝛi mẽtis me Vitati pp ſe aſſentiẽtis:ſcòario tñ ↄſiſtit ĩ

actu exterioꝛi ↄfeſſiõis:q ẽt ĩ caſu ẽ neceſſarpad ſalutẽ ſʒ ꝙ

dx?. Ro. x. Coꝛde.n. credit᷑ ad iuſticia: oꝛe ãt fit ↄfeſſio ad ſa-
lutẽ. Etiã in hoc doctoꝛes hebꝛei ⁊ latini ↄueniũt: ſit aliq̃
reuerentia ſeu ſᷣuit extioꝛ vna vel ples ſoli deo exhibenda
ſeu exhibende:ſed ꝓcedẽdo vlteriin pticulari q ſit illa vel il
le varie dẽ. Dixerũt.n. hebꝛei ꝙ genuũ flexio vni vel duo
eſt huiuſmodi:hoc accipiẽtes ex dicto mardochei:in pᷣalle
gato.c.⁊ in hoc in pte ſecuti ſi eos aliq xpiani:dicenteſ ꝙ lʒ

coꝛã ꝑſonis excellẽtiblicite poſſit vnũ genu flecti:tñ coꝛam
ſolo deo duo genua ſi flectẽda:ſed hoc dictum videt᷑ nimis

dux:qꝛ nõ ſolũ gẽtiles:ſed ẽt xpᷣiani reuerendo pſonas ex-

cellentes vtunt᷑ genuflexione nõ ſolũ vn ſed amboꝝ: ⁊ iõ

hoc eẽt ↄdẽnare xpᷣianos ſaltẽ in magnele t hoc videt
eẽ ↄ ſcripturã ſacrã:vt tactũ eſt in arguẽdo de abigail ⁊ ðõ
Itẽ.iiij. Reg.j.expᷣſſius hĩ de abdia:qui fuit ſcũs ⁊ ppha:ð
q̊ dẽ: Qui cũ veniſſʒ curuauit genua heliã:⁊ pᷣcatẽ eũ.qð
nõ feciſſet nec heliae ꝑmiſiſſet:ſi flexio vni genu vel ãboꝛ:
eẽt pdicto mõ illicita:⁊ iõ dicendũ:q; nõ eſt illicita rõe pᷣdi-
cta vel rõib p̃dictis:⁊ maxie qꝛ ecclia ſciens vbiq; talẽ ado
randi modũ:nõ pᷣdicat oriũ:ſed ſemꝑ tacet quaſi ↄcedens

hoc eẽ licitũ.Ad cuius plenioꝛẽ intellectũ ↄſiderãdũ: ali/

qua de diuis honoꝛibtracta ſi ad creaturas excellẽtes: ptiʒ
timoꝛe:⁊ parti adulatõe:⁊ parti nimia hũilitate:nõ tñ ſi eis

exhibita tanqᷓ; deo:ſed ſicut creaturis ei excellẽtiã ꝑticipan

tib rõe ſanctitatis ſeu dignitatis ſcu alteri excellentie:de qͥ/

breſt genuũ. exio:⁊ lʒ huiuſmodi pꝰſuerit ex malo motiuo

1 cerl. ſequit: Deũ adoꝛa.ex
q̊ͥ videt ꝙ adoꝛatio ꝑ genuflexionẽ ſit ſoli deo exhibẽda. in
Zriũ vi e illud qð hẽ. j. Reg. xxv. vbi di: abigail ado-/

oĩ excellẽti illicite:qꝛ alias

vęl ſaltẽ minꝰ bono introducta:tñ exqͥ ↄſuetudo inua

luit: exhibẽt licite creaturis excellẽtib':dũ tamẽ non ſit

intẽtio exhibẽtis talia hoĩb illis ſicut deo exhibẽ: nec
recipietis hoc mõ recipe:⁊ ſic ꝑ intentionẽ exhibentij
recipiẽtis tollit ppetas actus inte ioꝛis latrie:ꝑ ↄſuetu/
dinẽ vo introductã actuj exterioꝛ obſeruat:remanet tñ
aliq̃ ſeruit᷑ ſoli deo exhibẽda:q̃ eſt actus exterioꝛ latrie
7 ſignũ actus interioꝛij.ſ.oblatio ſacrificij:q̃ in nulla le
4 exhibet alicui:niſi ei qui ꝓ deo hĩ:⁊ hec videtur ſnia
uguſ. de ciuitate dei.x.libꝰ.iiij.c.vbi dicit ſic. Multa
deniq; de cultu diuino vſurpata ſt:q̃ honoꝛibꝰdeferũt᷑
humanij ſiue humilitate nimia:ſiue adulatione peſtife
ra:ita tũ vt quibꝰea deferunt᷑ hoiej hẽrentur:qui dicũt᷑
colẽdi ⁊ venerandi: ſi aũt eis multũ addit adoꝛãdo ⁊
ceta ⁊ ſegule⸗auis vo ſacrificandũ cenſuit niſi ei quem
deũ aut ſciuit aut putauit aut finxit.q.d.nullus.Ad ar
gumta dicendũ. Ad pᷣdicunt aliqui:q mardoche'nõ
rẽnuit flectere genua coꝛã aman:eo ꝙ illicitũ eẽt abſolu
te:ſed pp abuſum ipſius aman:qui ex hoc in ſuperbiaʒ

eleuabat᷑:ſed hoc nõ videt᷑ valẽ:qꝛ hoies mali qdiu to/

lerant᷑ a deo in ſtatu excellẽti ſi honoꝛandi:vñ a dauid

ſcũs ſaulẽ peſſimũ ipᷣm ꝑſequentẽ adoꝛauit:vt hẽtur.j.
Reg.xxiiij. Silr Judith ꝗᷓ inter mulieres ſanctas ↄpu-
tatur: adoꝛauit holofernẽ peſſimũ genuũ flexione:ſʒ

hẽ qudith.x. Adoꝛauit eũ ꝓſternens ſe ſuꝑ iraʒ: ⁊ leua

uerunt eã ſerui holoſernis iubẽte dño ſuo.ppꝑ qð apls
ij. dicit: Serui ſubditi eſtote i oĩ timoꝛe

perrus p petri. ui ſubditi eſtot,
dñis no tm bonis ⁊ modeſtis:ſed ẽt diſcolis:hec eſt.n.

ga. aman vo erat in ptãte ↄſtitutus.ſ.a rege ſcõᷣus:vt.
ocqm eſt:pꝑ qð rõe ſtatuj ⁊ officij erat adoꝛãdus:pp qð
aliter dicendũ eſt: ꝙ aliquid de ſe licitũ rõe alicucirciũ
ſtantie fit illicitũ ſicut dare elemoſynã mulieri pauꝑcu
le licitũ eſt ⁊ meritoꝛiũ:ſi tñ fiat intẽtiõe ptrahendi ea,ʒ
ad luxuriã illicitũ eſt:ſic in ppoſito ʒ adoꝛatio per ge/
nuflexionẽ licite ĩpendat᷑ excellentib creaturis:in reddi
tur illicita per mal intentionẽ exhibentis:ſi hanc exhi
beat quaſi deo:vel ex parte recipientis ſi exigat iſto mõ
ſicut legit de nabuchodonoſoꝛ rege aſſyrioꝝ: Judith
iij. ꝙ pcepit holoferni:vt oẽs deos ire exterminaret: vt
ipſe ſolus deus diceret: ⁊ hoc mõ qrebat adoꝛari am:

vt dicunt hebꝛei: ⁊ habituʒ eſt. c. pᷣcedenti: qꝛ per tales

excellẽtias machiabat obtinere regnũ: vt hi. j.xvj. Ad
dicendũ ꝙ argumentũ eſt magis ad oppoſitũ: quia
de apoſtolis tenet eccleſia: ꝙ poſt conſirmationẽ ſpiri
ſancti in die pentecoſtes nõ peccauerunt moꝛtaliter: ꝓꝰ

pter qð iohanes tunc nõ peccauit: ⁊ maxime qꝛ eleuat
crat in conteplatioe ad videndu ſecreta celeſtia: peccaſ
ſet autẽ moꝛtaliter ſi honoꝛẽ ſoli deo expibendũ ange-

lo exhibuiſſet. nec poteſt dici:ꝙ deũ ſolũ in angelo ſ ibi
apparente loquentẽ adoꝛauerit:qꝛ hoc angelus non ꝓ
hibuiſſet: pꝛohibitio ergo angeli non fuit ad oſtenden

dũ illã adoꝛationẽ eſſe e illicitã: ſed ad oſtendendũ excel
lentiã quã natura humana conſecuta eſt per filiuz dei

„

eã ſibi in vnitate ſuppoſiti aſſumentẽ:ſm ꝙ exponit be
gag go. homeł quinta euangelioum.
¶ In ca

itulo. iij. vbi dicit in poſtil. Ouia ex ſuperbia
ſua volebat ſibi accipere honoꝛem diuinum ſacens le

agoꝛare tanq; deum. 2 ldditio. l.
A¶ cere ꝙ aman faciebat ſe adoꝛari tanq; deuʒ vt

dicit gloſa hebꝛaica: videtur irrationabilit di⸗
ctũ:nã hoc eſſet contra regiũ honoꝛẽ:comune enun eſt

apud oẽs etiã idolatras eſtimare deũ veruʒ ſeu quem
putant vel fingunt vecũ eſſe ſuper oẽs hoĩes etia regeg
vel pꝛincipes:vnde ſi aman honoꝛ? diuinu vlurpaſſet:

ſequeret᷑ ex hoc ꝙ honoꝛẽ maioꝛẽ qᷓ regiũ ſibi vendica

ret: ꝙ ex timoꝛe regis hoc non auderet attẽtare: etiã ſi

gtunn
tſ
fpnaman

ifni
iiſit

nncnt
ſerpqes
Ncinpot
a Mir
Aſeic
Pnrlorin
lichon
harhit⸗
inna
Mlntang
lanne
Chincne
ngtian
mrdh
NRignan
ſl
Pn

cuetiß
ſpvniau

kügarg

10

m

eſerte
gli
Men
hle
walrt
hnll⸗
tmii
le
heeii
onepcſte
mllrti
in
hlidn
le N
tohes
ninate
l
wündul
brthäar.
Ms
Nioeße
inztlu
pbtn
kioitinet
aharcn.
eſaens
Anp,
AAcutari
laipalpt
dbend4
No
nanti
ini
kon
vr Ntn
minaret
oentiumi
Geerul
ad
iic
tinihin
oullen⸗
eralit⸗
R
nli ne
nlhſt
gmon,
Doſutn
iet
. ſin⸗

ponite

en .
Mn
Fan
s 6
annt
ſagin
nit
al

n

–—

8

NN

vt auctẽtica ab hebꝛeis:ſed ad reddendũ cauſaʒ quare

mardocheus nõ flectebat genua coꝛã amã ſicut alij fui

regis:ſt apud eoſ due opiones:vna eſt ꝙ amã poꝛtabat
ad collũ quoddã idolũ:⁊ ex hoc mardoche rẽnuebat
adoꝛare ama:; e ß

dorgre Im licagg..
Pipret ldols ado ðò VUrgsſis etiaz
—— Aẽ cũ audiſſet CIII audienſ cõſternata eſt:᷑t ve ¶ circa mcamſa
Een wnrdche doche:ſcidit ve ſtẽ miſit vt ablato ſacco in- A ns ↄpetenteʒ
eſtpelm ia ſua:èt indutẽ ſacoco dueret eã. Qũaʒ accipẽ no ponit additioneʒ: ſed
Peiregis ſrl: vt — . Rꝰ he . n boci ea videt dubiuz
i.S. in poſtil. c. ij pargens ciner ecapiti: ⁊ in uit. Accitoq; athach eu⸗ — deſcen ·
ucl et platea medie ciuitatiſ voc nucho queʒ rex miniſtrum dliſſe ab amalech: ja
agag quẽ occidit amaritudinem animi ſui: æ? ad mardocheũ T diſcẽt ab ãigi ue Nreto:
ſamuel: vt hi. . boc eiulatu uſq; ad ſoꝛes eo cur hoc facerʒ. Egrèſſuſ macedonia reqnu eſt
Rexy aua mone palatij gradiens. Mon eni qʒ athach iuit ad mardo grecie: : fuit pr pi-
pta⸗ Ama hebat Cxat licitũ indutũ ſacco au/⸗ cheũ: ⁊ inueniens ſtantẽ in peiũ regnũ —
pari roe intelligẽ quoq; pꝛouincijs oppidis latij. Qui indicauit ola q nẽ:vñ ſcribit quidez
du eſt: ꝙ mardo/ ac locis d que crudele re acciderant: quomõ aman ſaxo velut credo: pi⸗
ſheus hebat , gis dogma puenerat: plůͤn pꝓmiſiſſz vt in theſauros re triafuit añ macedo.
ſum aman tanf diude Ki indeov nece infer- (etera q̃ notat burg.
deſcendentez ab ctus ingens erat apud iu le L1s Pꝛ0 iudeoꝝ nece infer de genuflexione nõ ſe·
agag Tamalech: os:ieiuniũ:vlulatus ⁊ flet: ret argentu: Exẽplar quoq; magni põderis:in hu
armimieri hĩe ſacco ⁊ cinere multis ꝓſtra edicti qð pendebat in ſuſis iuſmodi. n. reuerẽtie
iraderent obliui M vtentibus. Juͦgreſſe aut dedit ei vt regine oſtenderʒ ſignis intẽtio faciẽtis
onipꝛrcepit deus lut puelle beſter eunuchi ⁊ moneret ea vt intraret ad oiſtiguitan ptineunune
oni pꝛecepit deus Huelle euic d Emon etea vtinaretad adiatnta ouliamn veir
ſiis irael: duut. Nunciaueruntq; ei. Quod regẽ:⁊ depꝛecaretur eũ pio pypduliã: qn. ad ge
xxv. vñ mardo-) “èYJYVDU. l nuflexiões: dulia viꝰ

cheus taq; veraxx M
nedũ volebat adoꝛare ipᷣm aman:ſed nec ẽt oñdere ſibi
ſigna alicuius amicitie ad illũ:eẽt.n. ʒ illud qð in coꝛde
gerebat ex mandato dei: ⁊ hec opio videt᷑ magis ↄſona
lre:legit.n.j.c.v.de mardocheo ꝙ nõ ſolũ ñ aſſurgebat
an ipm aman:ſed nec mouebat᷑ de loco ſeſſionis ſue.cõ
ſtat at ꝙ ſurgere coꝛã aliqͥ vel moueri de loco ꝑp reue/
rentia alicuinõ eſt adoratio q̃ nõ dʒ hoibfieri: ex q pʒ
ex alia ca mardocheus hoc cauebat. Qõ aũt hẽtur
infra. xiij.c. vbi dẽ: Ne honoꝛẽ dei mei tranſſerrẽ ad ho
minè ⁊c.nõ eſt tenendũ tanq auctenticũ ⁊ in ſcriptura
canonica ↄtentũ:non.n.hẽ ab hebꝛeis de iſto libꝛo niſi
m̃ vſq; ad.x.capitulũ incluſiue 7. ¶ In eodẽc.
ijj. vbi dẽ in poſtil. Nouis vtẽs legibꝰ. itio. Il.
. On ſolũ ꝑꝑ culturã vnius dei dicebantur iuði
vti nouis legibꝰ:ſed ꝑꝑ circũciſionẽ ⁊ obſerunn
Rtiaʒz ſabbati ⁊ abſtinẽtiã a cibis imundis: ⁊ mul
huiuſ modi quibus gentiles non vtebantur gs7.

—

In eodẽ ca.iij.vbi dẽ in poſtil. Tñ ex quo cõſuetuilo
iugluit exhibent licite creatur excellẽtibꝰ. Additio.lIll.
. Onſuetudo adoꝛandi creaturas per genuflexi
onẽ non videt᷑ aliquid facere ad ꝓpo qõis mo
per poſtillatoꝛẽ:nã anteq; aliqua cõſuetuldo
de hoc eſſet:talis adoꝛatio aut erat licita de iure diuio
aut non:ſi ãt erat licita ſic talis cõſuetudo ad hec nihil
operaretur:ſi aũt erat illicita per ↄſuetudinẽ contrariãäã
non fieret licita:nulla.n. conſuetudo vim obtinere poſ-
ſet contra legẽ diuinã: vt in pſcõe.q. xcvij. articlo. ij.
in reſpõſione ad pᷣ argumẽetũ. ¶Vñ circa hoc videt᷑ ali/
ter dicendũ.ſ.ꝙ adoꝛatio exterioꝛ eſt ſignũ ſigniſicans
interioꝛẽ adoꝛationẽ:non naturaliter:ſedlad placitum:

ſicut locutiones ſignificant ↄceptus iniioꝛes ad placitũ
inſtituentiũ:iõ nõ eſt incõueniens ꝙ in diuerſis tꝑibus

diuinũ amoꝛẽ polponereri pꝛedicta glo. nõ tenetur ſeu in varijs regionib'diuerſa ſint ſigna adoꝛatiõis iniioꝛis
tã latrie q dulie:ſicut ⁊ diuerſe locutioes:vñlʒ apud antiq)
ve. te ſoluere calciamẽta de ſe ꝑtinebat ad reuerẽtiã loci ſci᷑
vt hĩ Exo.iij. ? Joſue.v. tñ apud nos talis reuerẽtia nõ hi:
yt pʒ ꝑ coẽʒ vſũ ecclie:et ſilr põt dici de adoꝛatiõe coꝛpali.

det᷑ hẽe potõꝛes mo/

dos ꝙ latria: nã plerũq; coꝛã papa regiba pꝛincipib'flectũ
tur genua:vbi coꝛã ſacro euchariſtie vix fit iclinatio: nemo

tamẽ

creaturã ⁊ duliã eis exhibendam. C.III.
QUe cũ audiſſet. Poſtq deſcripta eſt ↄ ppłʒ iudaicũ
aman machinatio: hic ↄñter deſcribitur eiuſdẽ po
puli liberatio: que facta eſt per petitionẽ regine heſter: cir/
ca qð ſic ꝓcedit᷑:qꝛ p ponit petitionis diſpoſitio pꝛeuia:⁊ 2

petitio ipſa.c.v.Circa iß b ponitur mardochei lamentatö

⁊regine monitio:ibi Egreſſuſqʒ; athach.qʒꝰ cõis oꝛatio: ibi
Rurſumq;. Circa p di: a ¶ Que cũ audiſſet mardoche.
ſ.ↄdẽnationẽ iudeoꝛ: pꝛedictã p edicti publicationẽ:vt pᷣdi
ctũ ẽ. b ¶ Scidit veſtimenta ſua.in ſignũ dolorl. c
indut ẽ ſacco.in ſignũ hũiliatõnis. OD ¶ Uoce ma.clama.
pꝑ inocentũ ↄdẽnationẽ. CR g
